Corum. Tin
Mli ejas: & b
iehäm. Oun
in mancati
Müfenum⸗
laibomine:
Mlumn ejus no⸗

al conſtitu
ulnins deſti⸗
Aterorem 1
ak andenti
Umn fornacis
Iutte

liapet
Nirum
ltat

eſetum 4
Aeln
mm, & 4

Aolr ucund
hinirg eunch

Prittnepd
teltenr lun

e Kl &
Uie Noltt i

ne ite ir
aqun ſien
illum Domiou

wine, Ae

ſti . o.
etioſo. Mer
niſti, p. Mun
ſalutärt tuo⸗
Agnum cetten
n.
Foloktn

tricicit a1 i⸗
load Dim,
in conipeckotl
Ul. .
gloni eis,
Migra.
Agnum tetalen
m. Joliluan.
na, p. ahteut
Kcut cetns
lrur,

iuieDis,
eitis Tit.
umn W.
forit N
llaplikiu

l ne,nete
nolan ellen
we.

hanhlt
n ceneinuu
odirunn

eitſin nett

en
lötefici 1

ſti ei Domine:

quaſi venéficus, qui in némine Dòô-
mini gloriatur, cùm pietas virtù-
tum omnium fundaméntum ſit.
g. Honéſtum fecit illum Doômi-
nus, & cuſtodivit eum ab inimicis,
& a ſeductoribus tutavit illum:
* Et dedit illi claritatem ætérnam.
Deſcenditque cum illi in fo-
veam, & in vinculis non dereliquit
eum. Et.
TV Eré fruſtra impugnätur;, qui
apud impios & infidos impie-
tàtis arceſſitur, cùm fidei ſit ma-
giſter- Verùm qui gratis impugna-
tur, fortis debet eſſe, & conſtans.
Quomodo ergo ſubtéxuit: Et àa ver-
bis tuis trepidavit cor meum Tre-
pidare infirmitatis eſt? timòôris at-
que formidinis. Sed eſt étiam in-
firmitas ad ſalûté, eſt étiam timor
Sanctorum. Timéte Däm omnes
Sancti ejus: & beatus vir, qui ti-
met Diäm. Qua ratione beatus?
Quia in mandatis ejus cupit nimis.
Deſiderium animæ eſus tribui-
Et voluntate la-
biorum ejus non fraudàâſti eum.
Quoniam præveniſti eum in
benédictiôònibus dulcèdinis: Poſui-
ſti in capite ejus coronã de làpide
pretiôſo. Et.
D One ergo Märtyrem inter peri-
[cula conſtitůutùm , cùm inde
immanitas beſtiarum ad incutien-
dum terrorem infremat, aliuúndè
ſtridor candéntium laminarum, &
flamma fornacis ardéntis exæſtuet,
ex parte alia pérſonent tractus gra-
vium catenàärum, hinc carnifex
cruentus aſſiſtat: ponesinquam,
cirumſpeéctantem omnia plena
ſuppliciis, deinde cogitantem man-
data divina, illum ignem perpétuũ,
illud ſine fine incendiun perfidorü,
illam pœnæ recrudeſcéntis ærům-
nam: trepidare corde, ne, dum
præséntibus cedat, perpétuis ſe
dedat exitiis; perturbari animo,
dum futuri judicii rhomphæam il-
lam terribilem quadam conſpéctus
ſpecie contuétur. Nonne ad hanc
trepidationem fiduciæ viri con-
ſtäntis, æqualis in eumdem con-
cürtit effectum confidéntia cupien-
tis ætérna, & divina trepidantis.
„Stola jucunditatis induit eum
ominus: Et coronam pul-
chritdinis pôſuit ſuper caput ejus.
F. Cibavit illum Dñs pane vitæ &
intelléctus, & aqua ſapiéntiæ ſalu-
taris potavit illum. Et. loria.

XXi
éctio ſancti Evangélii ſecúndùm
Matthæum. 16. d
N illo témpore: Dixit Jeſus diſci-
pulis ſuis: Si quis vult poſt me
venire, àäbneget ſemetipſum,; &
tollat crucem ſuam , & ſequatur
me. Et réliqua.
Homilia S. Gregoôrii Papæ.

Uia Doôminus ac Redémptor
noſter novus homo venit in
mundum, nova præcépta dedit
mundo. Vitæ etenim noſtræ veteri
in vitiis enutritæ contrarietatem
oppòſuit novitatis ſuæ. Quid enim
vetus, quid carnalis homo noverate
niſi ſua retinére, aliéna rapere, ſi
poſſet, concupiſcere, ſi non poſſetẽ
Sed cœléſtis medicus singulis qui-
bůsque vitiis obviantia adhibet
medicaménta. Nam ſicut arte me-
dicinæ calida frigidis, frigida cali-
dis curantur: ita Dôminus noſter
conträria oppoſuit medicamenta
peccatis, ut lubricis continent am,
tenacibus largitäatem „ iracúndis
manſuetuúdinem, elatis præciperer
humilitatem. .
Coròôna aurea ſuper caput ejus,
Expréſſa ſigno ſanctitatis, gloria
honoôris, & opus fortitúdinis.
Ouoôniam præveniſti eum in be-
nedictionibus dulcedinis, poſuiſti
in capite ejus coronam de lapide
pretioſo. Expreéſſa. Lec i.
Ertè cùm ſe ſequéntibus nova
mandata propôneret, dixit: niſi
quis renuntiaverit omnibus, quæ
pôſſidet, non poteſt meus eſſe dis-
cipulus. Ac ſi apertè dicat: Qui per
vitam véterem aliéna concupisci-
tis„ per novæ converſationis ſtu-
dium, & veſtra largimini. Quid
verô in hac lectione dicat, audiâ-
mus: QOui vult poſt me venire, ab-
neget ſemetipſum. Ib' dicitur, ut
abnegemus noſtra: hic dicitur, ut
abnegemus nos Et fortâſſe labo-
riôſum non eſt homini, relinquere
ſua: ſed valdè laboriôſum eſt relin-
quere ſemetipſum. Minus quippe
eſt, abnegare quod habet: Valdè
autéẽ multů eſt, abnegare quod eſt.
Hic eſt vere Martyr „ qui pro
Chriſti nomine sanguinem fſuum
fudit: & Qui minas jüdicum non
timuit, nec terrénæ dignitatis glo-
riam quæsivit, ſed ad cœléſtia re-
gna perveéenit.
F. Juſtum deduúzxit Dominus per
b 3 vias

XXii
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Aoria Patri, Qui.

Qui.

G. Dômine prævéeniſti eum in be-
nediéctiénibus dulceèdinis: Po-
ſuiſti in capite ejus corônam de la-
pide pretioſo. Vitam pétiit à
te, & tribuiſti ei longitudinem dié-
rum in ſæculum ſæculi. Poſuiſti.
Hoôria Patri. Poſuiſti.
D ſe autem nobis veniéntibus
Dôminus præcépit, ut renun-
tiémus noſtris: quia quicumque
ad fidei agénem venimus luctamé
contra malignos ſpiritus sumimus.
Nihil autem maligni ſpiritus in
hoc mundo prôprium poôſſident:
nudi ergo cum nudis luctari de-
bémus. Nam ſi veſtitus quisque
cum nudo luctatur, citiùs ad rer-
ram dejicitur, quia habet „ unde
teneatur. Quid enim ſunt terréna
omnia; niſi quædam corporis in-
duméeénta? Qui ergo contra dia-
holum ad certàmen Pproperat;, ve-
ſtimenta abjiciat, ne ſuccumbat.
e Deum laudâmus. II.
C O MMUNE

Sancſti tui. cum
Ixit Dôminus.

raudâte Dñm omnes Gentes. 79.

. Saabunt juſti in magna conſtaàn-
tia advérsùs eos, qui ſe anguſtia-
vérunt, & qui abſtulérunt labores
eòrum. Hymnus 5 Mart
Eus tuorum militum,
Sors, & corêna, præmium „
Laudes canéntes Martyris
Absoôlve nexu criminis.
c nempe mundi gaudia ;
Et blanda fraudum pPäbula
Imbuüta felle deputans 9
Pervénit ad cœléſtia.
nas cucürrit förtiter „»
Et uſtulir viriliter,
Fundeénsque pro te sänguinem
terna dona pöflidet. 7
b hoc precatu sùpplici 8
Te péſcimus piiſſime;
In hoc triümpho Martyris„
Dimitte noxam sérvulis,
Deo Patri ſit glôria;,
Et Filio, qui à moôrtuis
Surréxit, ac Paraclito ,
In ſempitérna ſæcula, Amen.

Ex gloriôſe Maârtyrum „
Corôna confiténtium,
Qui reſpuentes térrea
Perducis ad cœléſtia.
urem benignam prôtinus
Intende noſtris vocibus:
Trophæa ſacra pängimus,
Ignôſce, quod deliquimus.
ü vincis inter Martyres,
Parcisque Confeſsoribus: 23
Tu vince noſtra crimina;
Largitor indulgéntiæ.
Eeo Patri ſit gloria,
Et Filio, qui a mortuis
Ssurréxit ac Paraclyto;
In ſempitérna ſæcula. Amen.
Sancti & juſti in Doômino gau⸗
dete, alleluja. . Vos elégit
Deus in hæreditâtem ſibi: alleluja.

Lux perpétua lucébit Sanctis tuis
Déômine, & ætérnitas téemporum,
alleluja.

xültent in Dno Sanécti, Allel.
P enite. I.

UDeus tuoérum militum.

Hriſto profùſum sanguinem 2
Et Martyrum victoôrias;
Dignamque cœlo lauream
Lætis ſequamur véôcibus.
errôre victo ſæculi,
Pœnisque ſpretis corporis;,
Mortis ſacræ compendio
Vitam beâtam poôſſident.
TFradúntur igni Martyres »
Et beſtiarum déntibús;,
Armata ſævit üngulis
Tortoôris insani manus
udata pendent viscera:
Sanguis facratus fnditur:
Sed permanent immobiles
itæ perénnis gratia. .
Tnune Redemptor quæſumus
Ut Maärtyrum consoôrtio
Jungas precäntes sérvulos
In ſempitérna ſæcula. Amen-

Stabunt juſti in magna conſtantia
ladveérsüùs eos, qui ſe anguſtiav

runt; alleluja.

eiktus fit.
vnine, gic
anci & jut
lte allel.
hetecitaten

beltus it,
in alel.
agitkinis, al

Tliſitiz ve⸗
endturinkaudi
Mundus aun
s veo contril
lit veſtra. Co
i Merioſa
inisle

Ulel.
Aleitumunan
ersem
3

UAelut Mors,
teguomodo

utllos dei, 5
Unm et, all

en. verd
lninns nolte

le, quis h
nim etk ten
u perpet
e, allel,
1All

unſancti

n dllern
Uohter eo
iaetii

Anden
u cu

ttrun,
ntium,
re
i.
Droötinus
cibug:
Limus,
liguimu,
ittyres,
Onbus:
wina;
ie.
4,
ttuis
10 †
la. Amen,

Lbit nckistu
tas temporun

Adi, Alel.

tan

n Anzuiten)
ſigotis,
zutein

uteidn

D
ident
artyles,
Nibus,
llis

anus

ſsceln:
Enditut:
umobiles

tlA.
Not elnni

eâtus vir. mare fremuérunt.
mine, quid multiplicati, xiv.
Sancti & juſti in DOômino gau-
déte, allel. Vos elégit Deus
in hæreditatem fibi, allel.

Beaâtus vir, qui méêtuit Dômi-
num, allel. In mandatis ejus
cupit nimis;, allel. allel. allel.
Gloôria & divitiæ in domo ejus,
& juſtitia ejus manet in ſæculum
ſæculi. In mandatis.
Triſtitia veſtra, allel. “* Con-
Vertétur in gaudium, allel. allel.
Mundus autem gaudébit ,
vos vero contriſtabimini, ſed tri-
ſtitia veſtra. Convertétur.
iii. Pretioſa in conſpééctu Dô-
mini, allel. „Morssanctôrum ejus,
allel. 7, Cuſtôdit Dôminus omnia
oſſa eòrumzunum ex his non con-
terétur. Mors. loria. Mors.

Ecce, quòmodo computati ſunt in-
ter filios Dei, & inter Sanctos ſors
illérum eſt, allel.

um invo-⸗
càrem. erba mea. Bmine
Dôminus noſter. xvi.
ne, quis habitabit. (onsérva.

omini eſt terra. xxix.
Lux perpétua lucébit Sanctis
tuis Dne, allel. Et ætérnitas
témporum „allel.
Sermo ſancti Ambrôſii Epiſcopi.

Lisnum „& côngruum eſt, fra-
JItres, ut poſt lætitiam Paſchæ,
quam in Eccléſia celebravimus,
gaâudia noſtra cum ſanctis Martyri-
bus conferàamus: & iis annuntié-
mus Dominicæ reſurrectionis glo-
riam, qui consortes ſunt Domini-
cæ paſſiònis. Qui enim socii ſunt
contuméliæ, debent & participes
eſſe lætitiæ. Ita enim dicit beatus
Apôſtolus: ſicut socii paſſionum
eſtis, & reſurrectioônis éritis: ſi to-
lerabimus, inquit, & conregnabi-
mus. Qui ergo toleravérunt mala
Propter Chriſtum „debent & glo-
riam habére cum Chriſto.
. Lux perpetua lucébit Sanctis
tuis Dömine ;„ Et ætérnitas
témporum, allel. allel.

2Iii
. Lætitia ſempitérna erit fuper
cäpita eòrum, gaudium & exulta-
tionem obtinébunt. Et.

Nnuntiémus, inquam, ſandtis
Martyribus Dominicæ Paſchæ
gratiam „ut, dum ſepultúræ illius
prædicamus referata clauſtra: &
horum ſepùúùlchra reéſerentur: dum
corpus illius mortuum dicimus te-
pentibus venis subitòô visuiſſe, ho-
rum quoque membra jam frigida
immortalitatis calore foveantur.
Eadem enim ratio Martyres suſci⸗
tat, quæ & Doôminum ſuſcitavit.
Nam ficut viam paſſiôònis ejus ex-
pérti ſunt, ita experiéntur & vitæ.
Scriptum eſt enim in bſalmo: No-
tas mihi feciſti vias vitæ. Hoc uti-
ue in reſurrectione ex persona
Atcirur Salvatôris: ut, qui dum poſt
mortem ab inferis redit ad supe-
ros, incipiat notam habére viam
vitæ, quæ ante habebatur ignôta.
In ſervis ſuis, allel. Con-
ſolàbitur Deusallel.
Judicàbit Dôminus
ſuum, & in ſervis ſuis.
bitur. —
Gnôta enim erat ante Chriſti ad-
véntum via vitæ, quæ nullius ad-
huc refurgentis fúerat temerata
veſtigio. At ubi Dôminus reſurrexit,
nota facta, ſolo attrita eſt plurimo-
rum. De quibus ſanétus Evangeli-
ſta ait: Multôrum coôrpora 8S ſur-
rexérunt cum eo, & introiérunt in
ſandam civitatem. Unde cùm Dns
in reſurrectione ſua dixerit: Notas
mihi feciſti vias vitæ: poſſumus &
nos jam dicere Dômino: Notas fe-
ciſti nobis vias vitæ. Ipſie enim no-
bis notas fecit vias vitæ, qui nobis
sémitam manifeſtavit ad vitam.
Notas enim mihi fecit vias vitæ »
cùm me dôcuit fidem, miſericor-
diam, juſtitiam, caſtitaàtẽ His enim
pervenitur itinéribus ad ſalütem.
Filiæ jerùſalem, venite, & vidé-
te Martyres cum coroônis, quibus
coronàvit eos Döminus: An die
ſolemnitatis & lætitiæ ,allel.
Quòôniam confortavit ſeras
portàrum tuãarum, benedixit filios
tuos in te. In. léôria Patri. In.

Lux perpétua lucébit Sancétis tuis
Dñe, & ætérnitas témporum, allel.

In Do⸗-
mino confido.

pôpulum
Conſolaà-

Dne, quis habi-
täbit. Tmine in virtüte. zyvili.
vE Pro

XXiy

xultâàte

juſti. enedicam Dominum.
eus noſter refugium xxx
Lætitia ſempitérna ſuper capita
eoôrum „allelula. .
Gäudium & exultationem ob-
tinébunt, allel.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem. .V1
1 illo tempore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Ego ſum vitis vera, &
Pater meus agricola eſt Et réliq.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Ste locus Evangelicus, fratres,
ubi ſe dicit Dôminus vitem, &
diſcipulos ſuos palmites, ſecùndum
hoc dicit, quod eſt caput Eccléſiæ,
nosque membra ejus, mediator Dei
& hominum, homo Chriſtus Jeſus.
Unius quippe natůræ ſunt vitis &
pPalmites Propter quòd cùm efſet
Deus, cujus naturæ non ſumus,
factus eſt homo, ut in illo eſſet
vitis humana natúra; cujus & nos
hömines palmites eſſe potsémus.
Ego ſum vitis vera, & vos palmi-
tes:* Qui manet in me, & ego in
eo, hic tert fructum multum, allel.
allel. V. Sicut diléxit me Pater,
& ego diléxi vos. Qui.
Cujus. Quorum feſtum.

VUid ergo eſt, Ego ſum vitis
vera? Numquid ut àadderet,
vera, hoc ad eam vitem rétulit,
unde iſta ſimilitudo translata eſt,
Sic enim dicitur vitis per ſimilitũ-
dinem, non per proprietatẽ: quem-
aàdmodum dicitur ovis, agnus, leo,
betra, lapis angularis, & cétera
ujüsmodi, quæ magis ipia funt
vera, ex quibus ducätur iſtæ ſimili-
tüdines, non proprietates. Sed cùm
dicit: Ego ſum vitis vera, ab illa ſe
utique ditcernit, cui dicitur: Ouoô-
modo converſa es in amaritúdiné
vitis aliéena? Nam quo pacto eſt vi-
tis vera, quæ expectata eſt, ut face-
get uvam fecit autem ſpinas,
„ Candidi facti ſunt Nazaræi
ejus, allel ſplendorem Deo de-
dérunt, allel. * Et ſicut lac co-
agulati ſunt, allel. allel.
Candidiores nive, nitidioôres

lacte, rubicundiores ébore anti- ve

guo; ſaphiro pulchriores. Et.
loria Patri. Et ſicut. ]
Go ſum, inquit, vitis,vera, &
7 Pater meus agricola eſt. Num-
guid unum ſunt agricola & vitis?

ſecundùm hoc ergo vitis Chriſtus,
ſecundúm quod ait: Pater major
me eſt. Secundúm autem id, quod
ait: Ego & Pater unum ſumus, &
ipſe agricola eſt: nec talis, quales
ſunt, qui extrinſecus operando
éxhibent miniſtérium: ſed talis „»
ut det etiam intrinſecus incremen-
tum. Nam neque qui plantat, eſt
aliquid, neque qui rigat: fed, qui in-
crementum dat „Deus. Sed ùtique
Deus eſt Chriſtus, quia Deus erat
Verbum: ſi unde ipſe & Pater unum
ſunt: & ſi Verbum caro factum eſt,
ꝗquod non erat, manet, quod erat.
e Deum laudamus II.
A §5 »

A U D
Ancti tui Dömine florébunt ſic-
ut lilium, alleluja: & ſicut odor
paltlami erunt ante te, alleluja.
ns regnavit. II.
In cœlléſtibus regnis Sanctô⸗
rum habiatio eſt, allel. & in æter-
num réquies eorum, allel.
In velaménto clamâbant
Sancti tui Düe, allel. allel, allel.
Spiritus & animæ juſtôrum
hymnum dicite Deo noſtro, all. all.
Fulgébunt juſti ſicut ſol in

conſpéctu Dei, allel.

Tabunt juſti in magna conſtàn-
Jtia advérsùs eos, qui ſe anguſtia-
vérunt, & qui abſtulérunt labores
eòôrum.
Nvicte Martyr, ünicum
Patris ſecûtus Filium,
Victis triümphas hoôſtibus;
Victor fruens cœleſtibus.
ui precatus můúnere
Noſtrum reatum dilue,
Arcens mali contagium
Vitæ repéllens tædium.
S oluùta ſunt jam vincula
Tui ſacrati corporis:
Nos ſolve vinclis ſæculi
Dono ſuperni Nuùminis.
àeo Patri ſit gloôria,
Et Filio, qui à môrtuis
Surrézit ac Paraclito;
In ſempiterna ſæcula, Amen.
3 ex glorioſe
Mart. xxii. Pretioôſa in con-
ſpectu Démini, alleluja.
Mors Sanctéôrum cjus allel.

Filiæ Jeruſalem, venite, & vidéte
Martyres cum coronis, quibus co=
ronavit eos Döôminus in die 10⸗
lemnitatis & lætitiæ, allel. allel-

ſenis, Cäpit.
ancti
udete, 4
nci & utti.
nherecditätem
loria atti. 5
Uux perpetu.
Uis Domine, l
sSſenporum,

Ceglomocd
Vinter flios D
uilorum eſt.
bluperper
is Die, *
Atzemitzs
Tadlik. G

Allalonem ol

Eing, gusn
Deom .

Mrun

00
gui!
Deatl ant
Lxtiria ſe

Untitiz ſen
Al

los Lnco
irit Dis,
.
nmütn
klondle N
⸗ jgſan.
Netch nco⸗

ag z.“

ditis Chitt
t: Dater miot
aUten icgnl
Inum fumns5

guia Deizen
e & baterunn
caro factune
nnet,uod en
I.
U D,58

it. In
s regnis Anltn⸗
Ulel. &ͤin ⸗

nlle
nno d
lel. 11eh
giine ,Attorun
otoftoal al.
tiſeut ſolin

11 hent

vakne torſt⸗
Ciſe meltle
uletunr dis

inicun

slel
Nüminds.
loria,,
wortuis

„
clito
cla. Al
Lcula eki

Dretolinit

lelſ
ume
1, enieit⸗ 6
oroniſi e
minas
iie dlen⸗

tas témporum, allel.

Sancti & juſti in DOõmino gaudéte,

In cœléſtibus
tabunt juſti.
Sancti & juſti in Domino
gaudéte, * Alleluja, alleluja.
Sancti & juſti. F. Vos elégit Deus
in hæreditatem ſibi. Allel. allel.
310ria Patri. Sancti X juſti
„Lux perpétua lucebit Sanctis
tuis Domine, allel. Et æterni-

regnis.

In velamento.

Cce quémodo computati ſunt
inter filios Dei, & inter Sanctos
ſors illorum eſt.
g. br. Lux perpétua lucébit Sanctis
tuis Due, Allel. allel. Lux.
Et ætérnitas temporum allel.
alleluja. loria Patri. Lux.
Lætitia ſempiterna ſuper capita
eôrum, allel. Gaudium &
exultationem obtinébunt;, allel
. Fulgébunt juſti.

Cimus, quôniam diligentibus
Deum oômnia cooperäântur in
bonum, iis qui ſecundùm propo-
ſitum vocati ſunt Sancti.
. Lætitia ſempiterna ſuper ca-
pita eorum, * Allel allel. Lætitia
„ Gaudium & exultationem ob-
tinebunt Allel. allel.
loria Patri Lætitia.
Pretiola in conſpéctu Düi, allel
Mors Sanctôrum ejus;, allel.

Sancti tui Dne.
ixit Däs.
znica. 72 :Eſ. Cré:-
didi. 79. tabunt juſti. xxiv.
eus tuõôrum militum. xx,

ex gloriôſe Mäartyrum. xxii.
Pretiòſa in conſpectu Dni, allel
Mors Sanfmstorum ejus; allel.

alleluja: vos elégit Deus in hære-
ditatem fibi, alleluja.

De Epiſtolas. Cypriani Epiſcopi &
Mart. ad Martyres & Conf.
QOibus ego vos laudibus præ-
dicem, fortiſſimi Maârtyres ?
robur pédtoris veſtri, & perſeve-
rantiam fidei, quo præcoônio vocis

exoôrnem'Tolerâſtis usque ad con-

XXV
ſummatiônem glériæ duriſſimam
quæſtiénem: nec ceſsiſtis ſuppli-
ciis, ſed vobis poôtiùs ſupplicia ceſ-
sérunt. Finem doloribus, quem
torménta non dabant, coronæz de-
dérunt. Lanléna gravior ad hoc
diu perſeveravit, non ut ſtantem
fidem deiiceret, ſed ut homines
Dei ad Deum, velociuùs mitteret
Lux perpétua lucébit Sanctis
tuis Domine, & Et ætéernitas tem-
porum, allel allel. Leætiti.
ſempitérna erit ſuper capita eoô-
rum, gaudium & exultationem
obtinebunt. Et. .
Idit admirans præséntium mul-
titúdo cœléſte certamen, cer-
tamen Dei certamen ſpiritale, præ-
lium Chriſti: ſtetiſſe ſervos ejus
voce libera, mente incorrüpta »„
virtůte divina, telis quidem ſæcu-
laribus nudos, ſed armis fidei ar-
déntis armatos. Stetérunt torti
torquéntibus fortioòres: & pulsan-
tes ac laniantes ungulas, pulsata ac
laniata membra vicérunt: Inexpug-
nabilem fidem ſuperare non poiuit
(xviens diu plaga repetita; quam-
vis rupta compage viſcerum tor-
queréntur in sérvis jam non mem-
bra, ſed vúlnera. Fluébat ſanguis,
qui incendium perfecutionis ex-
ingueret, qui fiammas & ignes
gehénnæ glorioſo croòôre ſopiret.
In ſervis ſuis;, allel. Con-
ſolabitur Deus, allelúſa.
Judicabit Dñs pôpulum ſuum;
& in ſervis ſuis. Conſolabitur.

Uale illud fuit ſpedtâculum
Dômino, quàm ſublime, quam
magnum, quam Dei oaalis, ſacra-
ménto ac devotione militis ejus
accéptum! ſicut feriptum eſt in
Pſalmis, Spiritu ſancto loquente ad
nos pariter, & monente: Pretioſa
eſt in conſpéctu Domini mors ju-
ſtrum ejus. Pretioſa mors hæc
eſt, quæ emit immortalitatem pré-
tio ſui sanguinis: quæ acceépit co-
roônam de conſumatione virtutis.
Quam lætus illic Chriſtus tuit „
quam libens in talibus ſervis tuis
& pugnavit, & vicit, prot éctor fidei,
dans credéntibus tantum, quantum
ſe credit capere, qui fumit: certa-
mini ſuo adfuit; præliatores at-
que afſertores ſui nominis eréxit,
corroboravit, animavit Et qui pro
nobis mortem ſemel vicit, ſemper
vincit in nobis.
b 5§ Fi-

Xxvi .
Filiæ Jerúſalem venite, & vidéte

Martyres cum corônis, quibus co- dérunt,allel.
die

ronävit eos Dominus, In
ſolemnitatis & lætitiæ, allel.
Quôniam confortavit ſexas por-
tärum tuarum; benedixit filios
tuos in te. In. 1ôria Patri. In.

Ectio ſancti Evangelii ſecundùm
Joaânnem. ti 4p. 1
ER illo tempore: Dixit Jeſus dil-
cipulis ſuis: Ego ſum vitis, vos
palmites: qui manet in me, & ego
in eo, hic fert frucum multum:
quia ſine me nihil potéſtis facere.
Et réliqua. 4
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

E quisquam putaret fſaltem
parvum aliquem fructum poſſe
à ſemetipſo palmitem ferre: cùm
dixiſſet: Hic fert fruétaum multum,
non ait: Quia ſine me parum po-
téſtis facere: ſed, Nihil potéſtis
facere. Sive ergo parum, ſive mul-
tum, ſine illo fieri non poteſt, ſine
quo nihil fieri poteſt: quia etſi pa-
rum attülerit palmes, eum purgat
agricola, ut plus àfferat. Tamen
niſi in vite manſerit, & vixerit de
radice, quantùmlibet fructum à
ſemetipſo non poteſt ferre. Quam-
vis autem Chriſtus vitis non eſſet,
niſi homo eſſet, tamen iſtam gra-
tiam palmitibus non præbéret; niſi
étiam Deus eſſet.
Ego ſum vitis vera, & vos paàlmi-
tes: Qui manet in me, & ego in
eo, hic fert fruétum multum, allel.
allel Sicut dilexit me Fater,
& ego diléxi vos. Qui.

yErùm, quia ita ſine iſta gratia
non poteſt vivi, ut & mors in
poteſtate ſit liberi arbitrii. Si quis
in me, inquit, non manferit: mitté-
tur foras ſicut palmes, & aréscet,
& coölligent eum, in ignem
mittent, & ardet. Lingua itaque vi-
tis tantô ſunt contemptibiliora, ſi
in vite non manſferint, quanto glo-
rioſiora, ſi manſerint. Dênique ſicut
de his étiam per Ezechiélem Pro-
phétam Dominus dieit, præcisa
nullis agricolarum uſibus proſunt,
nullis fabrilibus opéribus depu-
tantur. Unum de duobus palmiti
coôngruit;, aut vitis, aut ignis: ſi in
vite non eſt, in igne erit, ut ergo
in igne non ſit, in vite ſit.
D. Candidi facti ſunt Nazarzi

ejus, allel. ſplendérem Deo de-
Et ſicut lac co-
agulati funt, allel. allel.
F. Candidiores nive, nitidiores

ladte, rubicundiores ébore anti-

quo;, ſaphiro pulchriores, Et.
Aéria Patri. Et ſicut. Leétio in
I manséritis in me, inquit, &
verba mea in vobis manſerint:
quodcumque volueéritis, petétis, &
fiet vobis. Manendo Jinbe in
Chriſto, quid velle pofſſunt, niſi
quod ecoônvenit Chriſto? Quid velle
poſſunt manéndo in Salvatore, niſi
quod non eſt aliénum à ſalúte *
Aliud quippe volumus, quia ſumus
in Chriſto: & aliud volumus, quia
ſumus adhue in hoc ſæculo. De
manſioéne namque hujus ſæculi
nobis aliquando fubrépit, ut hoc
petaàmus, quod nobis non expe-
dire neſcimus. Sed abſit ut fiat
nobis, ſi manémus in Chriſto, qui
non facit, quando pétimus, niſi
quod éxpedit nobis.
Pe Deum laudamus. II.
IN COMMUNI

Allel.

COMMUNE

Omnes Sancti.
XXXII.
P 77
audàte Dô-⸗
minum omnes Gentes. 79.

ixit Dis.

Oſtörum àanimæ in manu Dei
ſunt, & non tanget illos tormen-
tum mortis. Viſi ſunt oculis inſi-
piéntium mori: illi autem ſunt in
ce. 4 . .
Anctôrü méritis inclyta gaudia
Pangamus socii, geſtaq; fértia?:
Gliſcens fert änimus promere can-
tibus „,
vigctoôrum genus ôptimum.
Hi ſunt, quos fatuè mundus a
hoôrruit: . . .
Hunc fructu vàcuũ, flõribus aridum
Contempsére tui nôminis àſſeclæ
Jeſu Rex bone Cœlitung.
i pro te fùrias atq; minas truces
Calcarunt héminũ, ſævaq; verbera:
His ceſſit lacerans fortiter ungula,
Nee carpſit penetralia. .

zlünturgl
on murwur
inöig,
ſed corde in
cönlcia
Consetya
pe vor, gu
tegere;
(r tu Marty⸗
Datas!
ubri namffuic

abde. Der De

As,uine
UI Man⸗
atalitia'
deatitüc

1

lummm,

Fenite
ng 7
le Moki
Neuneubrrun

öten Denee
Et ſeut hec
allel.
ye, niticinen
es ebole a⸗
hriores ,
cut.
me, ingnit, 8
bis anleiin:
eritis pettiiee
1do gnipe n
e Poffunt,i
iſto: id ielt
in Salvatcet
nun ²4 ſike
Imnszgtir lum
Hrolumus,Ci
hoc ſecllo. Ne
e hujus ſrell
lbreplt, ukee
bis non e⸗
abſit ,Ut u
in Chriogtt
Petinnus, Ul

.

1,.
N

lel,

VNI
Oores Enci
Wi.
Atne
entes, ))
i
n Wünd 00
II n 8
s tome
l utenl n⸗
l ueniinn

4 gilt

e ic
ts incchd
õ
dimls lone

æduůntur glädiis more bidéntium
Non murmur réſonat, non quæ-
rimonia 7 .
sed corde impavido mens benè
cõnſcia
Consérvat patiéntiam.
Quæ vox, quæ poterit lingua re-
texere; . .B
Quæ iu Martyribus múnera præ-
paras? .
Rubri nam flůido sanguine fülgidis
Cirngunt témpora laureis.
Te ſuma Déitas, unâque pôscim=,
Ut culpas abigas, noxia ſübtrahas;,
Des pacem famulis, ut tibi gloriam
Annorum in sériem canant. Amen.
Lætâmini in Dômino, & exul-
täte juſti. Et gloriamini
omnes recti corde. ,
Ad Magn ph. Iſtôrum
eſt enim regnum coœlôrü, qui con-
tempsérunt vitam mundi, & per-
venérunt ad præmia regni, & lavé-
runt ſtolas ſuas in sanguine Agni.

Eatôrum Martyrum, pariférque
Pontificum N. nos
quæſumus Doômine,;, feſta tueãântur:
& eôrum comméndet oratio ve-
neranda. Per Dominum.

Eus, qui nos concédis ſanctô-
rum Martyrum tuorum N
natalitia colere: da nobis in
ætérna beatitdine de eoôrum lo-
cietate gaudére. Per Dominum.

Eus, qui nos ànnua ſanctorum
Martyrum tuorum
ſolemnitate lætificas: concéde pro-
Pitius, ut quorum gaudémus meri-
tis, accendamur exemplis. PerDim.
egem Mäartyrum
Venite, adoxêmus.
m. Venite. I. vn
Hriſto profùſum sanguinem;
Et Märtyrum victorias;»
Dignamque cœlo lauream
Lætis ſequamur vocibus.
errore victo ſæculi
Pœnisque ſpretis côrporis;
Mortis ſacræ compendio
Vitam beäâtam pôſſident.
Pradúntur igni Märtyres »
Et beſtiàrum déntibus:
Armata ſævit üngulis
Tortoôris insàäni manus.
ludâta pendent viſcera:
Sanguis ſacratus funditur:
Sed pérmanent immobiles
Vitæ perénnis gratia.

Déminum,

. Xxvii
Te nune Redémptor quæſumus,
Ut Martyrum consortio
Jungas Precantes sérvulos.
In ſempitérna ſæcula. Amen,.

Secùs decurſus aquàrum plantavit
vineam juſtorum, & in lege Do-
mini fuit voluntas eòrum. 1.
Eatus vir, qui non abiit in con-
silio impiôrtum, & in via pecca-
tôrum non ſtetit, * & in caàthedra
peſtiléntiæ non ſedit.
ed in lege Doômini voluntas
ejus, * & in lege ejus meditaàbitur
die ac nocte.
t erit tamquam lignum, quod
plantâtum eſt ſecùs decurfus aqua-
rum, * quod fructum ſuum dabit
in témpore ſuo.
Et fölium ejus non défluet: * &
ômnia, quæcumque faciet, proſpe-
rabüntur.
on ſic impii, non ſic: * ſed tam-
quam pulvis, quem prôſicit ventus
3 facié terræ. .MV
deòô non resúrgent impii in judi-
cio: * neque peccatôres in conci-
lio juſtrum.
uôniam novit Döminus viam
juſtòrume & iter impiorũ peribit.
Secus decúrſus aquarum plan-
tavit vineam juſtöorum, & in lege
Dômini fuit volûntas eòrum.
Tamquam aurum in fornâce
probavit eléctos Dôminus, & quaſi
holocauſta accepit eos in ætérnum.

Uare fremuérunt Gentes, † &
pépuli meditati funt inania.
ſtitérunt Reges terræ, & princi-
pes convenérunt in unum, * ad-
vérsüs Dominum, & advérsàs
Chriſtum ejus.
äArumpâmus vincula eérum: * &
projiciamus à nobis jugum ipsôru.
ui habitat in cœlis, irridébit
eos: † & Dôminus ſubſannabit eos
unc loquétur ad eos in ira ſua, *
& in furore ſuo conturbâbit eos,
go autem conſtitútus ilum Rex ab
eo ſuper Sion montem ſanfctum e-
jus, * prædicans præcéptum ejus.
GSminus dixit ad me: X Filius
meus es tu, ego hôdie génui te.
éſtula à me, & dabo tibi Gentes
hæreditâtem tuam;, * & poſſeſſiò-
nem tuam terminos terzæ.
eges eos in virga férrea * & tam-
quam vas figuli confringes eos.
Et nunc Reges intelligite : *$ eru-
dimini, qui judicatis texram.
§ er⸗-

Xxviii
ervite Dõmino in timôre, * 8e
exultate ei cum tremoôre.
pprehendite diſciplinam, ne
quando iraſcatur Dominus: * &
pereatis de via juſta.
üm exarſerit in brevi ira ejus, *
beati omnes, qui confidunt in eo.
Tamquam aurum in fornace
robàvit eléctos Dns: & quaſi ho-
ocauſta acceèpit eos in ætérnum.
a. Si coram hominibus tormen-
ta paſſi ſunt, ſpes electéôrum eſt im-
mortalis in ætérnum.
— Omine,; quid multiplicati ſunt,
qui tribulant me? * multi in-
surgunt adversùm me.
ulti dicunt animæ meæx: * Non
eſt ſalus ipſi in Deo eius.
Puautem Domine ſuſcéptor meus
es, * gloria mea, & exaltans ca-
put meum.
oce mea ad Dim clamâàvi: * &
exaudivit me de monte ſancto ſuo.
go dormivi. & ſoporatus ſum: *
& exurréxi, quia Dus ſuſcéêpit me.
on timébo millia pôpuli circum.
dantis me: * exurge Domine, ſal-
vum me fac Deus meus
uoôniam tu percuſsiſti omnes ad-
versantes mihi ſine cauſa: * den
tes peccatorum contriviſti.
ômini eſt ſalus: * & ſuper péôé-
pulum tuum benedictio tua
Ssi coram hominibus tormén-
ta paſſi ſunt, ſpes electôrum eſt
immortäàlis in æatérnum.
Lætäâmini in Domino, & exul-
täte juſti. Et gloriamini om-
nes recti corde. ater noſter.
SExaudi Domine.
Benedictiône perpétua.
De Epiſtola beati Pauli Apoſtoli
ad Romanos.
Faatres „ debitôres ſumus non
carni, ut ſecundùm carnem vi-
vamus. Si enim ſecúndúm carnem
vixéritis, moriémini: ſi autem ſpi-
ritu facta carnis mortificavéritis,
vivétis Quicumque enim 1piritu
Dei agüntur, ii fſunt filii Dei Non
enim accepiſtis ſpiritum fervitútis
iterùm in timére, ſed accepiſtis
Ipizitum adoptioônis filiorum, in
quo clamamus: abba (Pater) Ipſe
enim Spiritus teſtimonium reddit
ſpiritui noſtro, quod ſumus filii
Dei. Si autem filii & hærêdes hæ-
rédes quidem Dei, cohæredes au-
tem Chriſti: ſi tamen compaätimur,
ut & conglorificemur txiſtimo

ſiénes hujus témporis ad futùram
gloôriam, quæ revéelabitur in nobis.
Nam expectatio creaturæ revela-
tiõnem filiorum Dei expéctat.
Abſtérget Deus omnem lacry-
mam ab oculis anéctôrum: & jam
non erit ampliùs neque ludus, ne-
que clamor;, ſed nec ullus dolor:
Quôniam priora tranſiérunt.
Non esurient, neque sitient àm-
pliùs, neque cadet ſuper illos ſol,
neque ullus æſtus. Quôniam.
Unigeénitus Dei Filius.

Cimus autem, quoniam diligén-
tibus Deum omnia cooperantur
in bonum, iis, qui ſecndùm pro-
péôſitum vocaâti ſunt Sanéti. Nam
quos præſcivit, & prædeſtinavit
conformes fieri imaâginis Filii fui,
ut ſit ipſe primogénitus in multis
fratribus. Quos autem prædeſtina-
vit, hos & vocâàvit; & quos voca-
vit, hos & iuſtificavit: quos autem
juſtificavit, illos & glorificavit.
Quid ergo dicémus ad hæciſi Deus
pro nobis, quis contra nos? Qui
étiam prôprio Filio ſuo non pepeér-
cit, ſed pro nobis omnibus tradi-
dit illum: quomodo non etiam
cum illo úmnia nobis donavit ²
Quis accusabit advyerſus electos
Dei? Deus, qui juſtificat, quis eſt,
qui condémnet ? Chriſtus Jeſus,
qui môrtuus eſt, imòôò qui re-
ſurréxit, qui eſt ad déxteram Dei,
qui étiam interpellat pro nobis.
Viri ſancti glorioſum sanguinem
fudérunt pro Dômino, amavérunt
Chriſtum in vita ſua, imitati ſunt
eum in morte ſua: Et ideò
corônas triumphales meruérunt.
Unus ſpiritus, & una fides erat
in eis Et ideo.
Spiritus ſancdti. Lecti
Uis ergo nos ſeparabit à cha-
ritate Chriſti? tribulatio, an
angúſtia, an fames: an nuditas, an
periculum, an perſecútio, an gla-
dius? (ſicut ſcriptum eſt: Quia
propter te mortificamur tota die:
æſtimati ſumus ſicut oves occiſiéô-
nis.) ſed in his omnibus fſupera-
mus propter eum, qui diléxit nos.
Certus ſum enim, quia neque mors,
neque vita, neque Angeli, nequé
Principatus, neque Virtutes, neque
inſtantia, neque futüra, neque for-
titùdo, neque altitudo, neque pro-

. . fündum, neque creatüra alia pote-
enim, quod non ſunt condignæ pal-

rit nos ſleparare à charitate Dei»
gquæ

ſeetin Chr
Tndiderunt
Deum al ſup
Reruat habert
llilunt, g
ttialationt
ſu in unguui
lotin kaltl.

Debo Knltis ⸗
un in tesno?
Uinus.
Onine,
delnaculo⸗
ſitett in me
ingecitur,
Rernut attiti
güſoguttur
ſorglinon e⸗
„ „
eeſkeätpröxi
Oyotobrtiuen no
nmos ſuos
Clidilum de⸗
ſeileſusmalt
men Dominu
uuen prosi
Alt, gui pe

edit e

Eit d usäran
octnkemn ne
un teit hac
.Iattrnum.
Debo dan
Enlunin re
D

u lg, i
Uates eis
Cneerya m
enxi int
inn nelg es
N meotum
ndis gli
Urifciriton
leis,
Ulilicitr
I Poſk 4
momet
en telnuin
nömind e
ſlnuk Dals
acns nens
leliten
zezckelen
er genim d
. eeliein di
noiſtee

Adithen 1

Andlen

dtigec flinm
abitur inronn
Teilttt eſt
ei eiher.
8 omnen Iin⸗
nctorum: Sin
neque ludtzn
ec ullus co
tranfierun
egne gitlenl r⸗
t luper ilalc⸗
(Quoniam.
Dei Filius,
gvoninm diti
nnia coopetenttt
biſecüncin⸗
nt Kencti, Nn
& Drecekintin
Naginis filiſip
itus in Mi
tem pkæcekine
t guos ſoe:
it: guos allen
gloritcant
d hæcil Deus
ntla nos: O
ſo nonheßet⸗
nnibustmici⸗
6o non etiam
Odis Conaen

io gli
1d centnn e,
llat ho

loſin

n Gui dieini
m, ⸗ gelte

5
8

quæ eſt in Chriſto jeſu Dño noſtro.
F- Tradiderunt coôrpora ſua propter
Deum ad fupplicia: Et me-
ruérunt habere coronas perpétuas.
y. Iſti ſunt, qui venérunt ex mag-
na tribulatiône, & lavérunt ſtolas
ſuas in sanguine Agni. Et.
loria Patri. Et.

Dabo Sanctis meis locum nomina-
tum in regno Patris mei, dicit Doô-
minus.
Omine;, quis habitabit in ta-
bernaculo tuo? * aut quis re-
quiéscet in monte ſancto tuo?
Qui ingreditur ſine macula, * &
operatur juſtitiam.,
Sui léquitur veritätem in corde
Ro⸗ qui non egit dolum in lingua
ua.
Nec fecit préoximo ſuo malum, * &
opprobrium non accépit adversùs
proximos ſuos.
A d nihilum deductus eſt in con-
ſpectu ejus malignus: *† timéntes
autem Dominum glorificat.
Qui jurat proximo ſuo, & non dé-
cipit, * qui pecuniam, ſuam non
dedit ad usuram, & münera ſuper
innocéntem non accépit.
Nui tacit hæc, * non movébitur
in æternum.
la. Dabo Sanctis meis locum no-
minatum in regno Patris mei;, dicit
Dñs. Sanctis, qui in terra
ſunt ejus, mirificavit omnes vo-
luntates meas inter illos. Ziql.:
Onserva me Déômine, quôniam
ſperavi in te: *† Dixi Bômino,
Deus meus es tu, quôniam bonoô-
rum meôrum non eges.
anétis, qui ſunt in terra ejus, *
mirificavit omnes voluntates meas
in eis
Lultiplicàtæ ſunt infirmitâtes eòô-
zum: * poſtea acceleravérunt.
on congregabo conventicula eô-
rum de ſanguinibus: * nec memor
ero nominù eòôrum per labia mea.
ominus pars hæreditatis mex »
& calicis mei: * tu es, qui reſtitues
hæreditäatem meam mihi.
F unes cecidérunt mihi in præcla-
ris: étenim hæréditas mea præ-
clara eſt mini.
B enedicam Däm, qui tribuit mihi
intelléectum: inſuper & usque ad
noctẽ increpuérunt me renes mei.
rovidébam Dominum in conſpé-
ktu meo lemper: * quoniam à dex-
tris eſt mihi , ne commovear.

xxix
