Ctes flium,
eſum.

elus expott
ens) ſalyun
M peccatis

dkoe eſt, in
pitio, & cire
Us ex diyert
unns paſtor,
meonus, &
r, § dabt
ADanic hatn
s Atiſiüni,
Aihneeptus,
lig kempo
Adeus eſte
bue Dauten
1 tomittat

gte iter
ancllls,
e er oe
8 genele⸗
unt omnes
An iehte⸗
tam te ei⸗
„Beita tl
nime no⸗
Nre, beint
ibus wei⸗
vüns ſun
itis ens
1) & ſe.
en.
d mon⸗
mumm Dei
tti, Quia,

titen ) &
m ſuum.
61.
Lhonote
rono, 4l
2.
dlcit
er veniet⸗
64,
ge loco
ut ſalyet

fertndin

1s et A⸗

1cihinnten
Nazuet R
n Vn0
de Con
bnis Mn

elelt

E
em Glbre
ortitüdo ni⸗

4 e⸗
ntiate e
nunt

trà poteſtâtes aéreas ad bella ve-
niébat. Et ingreſlus Angelus ad
eam dixit: Avée gratia plena: Do-
minus tecum: Benedicte eu in mu-
liéribus Benèe gratia plena vocatur,
Mræ nimirum gratiam, quam nulia
A meruerat, aſsequitur; ut ip-
ſum videlicet gratiæ concipiat, &
generet auctorem.
Ave Maria, gratia plena: Däüs
tecum: ½△ Spiritus ſanctus ſupervé-
niet in te, & virtus Alriſlimi obum-
brabit tibi: quod enim ex te natlcé-
tur Sanctum, vocâbitur Filius Dei.
Quomodo fiet iſtud, quoôniam
virum non cognoſco à Et reſpon-
dens Angelus, dixit ei. Spiritus.
Bäe. Cujus feſtum colimus, ipfa
Virgo virginum.
Cce concipies in üferò, & pa-
ries filium, & vocaãbis nomen
eſus jeſum. Jeſus, Salvator ſive
ſalutaris interpretatur: cujus ſacra-
mentum nôminis alloquens Joſeph
Angelus expoſuit: Ipſe enim (in-
quiens) ſalvum faciet populum
ſuumà peceatis eorum. Non ait:
populum Iſrael, ſed põpulum ſu-
um; hoc eſt, in unitatem fidei ex
præputio, & circumciſiône vocâtũ;
quibus ex divérſa parte vocatis, fie-
ret unus paſtor, & unum ovile., Hic
erit magnus, & Filius Altiſſimĩ vo-
cabitur , & dabit illi Dñs Deus ſe-
dem David patris ejus. Idem ergo
Filius Altiſſimi, qui in ùtero virgi-
nali concéptus, & natus eſt. Idem
omo in témpore creatus ex ma-
tre, qui Deus eſt ante tempora natus
ex Patre. Si autem idem homo, qui
Deus eſtzomittat Neſtòrius, héminẽ
tantùm dicere ex Virgine natum.
. Sůſcipe verbum virgo Maria;,
quod tibi a Domino per Angelum
transmiſium eſt: concipies & paries
Deum pariter & höminem :
2 Ut benedicta dicaris inter om-
nes mulieres.
Y. Paries quidem filium, & virgi-
nitatis non patiéris detrimentum:
efficiéris gravida „ & eris mater
emper intaécta. Ut.
Sloria Patzi. Ut. Lectie
Deoque & quod naſcétur ex te
Sanctum, vocabitur Filius Dei.
Ad diſtinctionem noſtræ ſanctita-
tis, Jeſus ſanctus ſingulariter naſ-
citurus aſséritur. Nos quippe, etſi
andti efficimur, non tamen nÜſci-
mur, quia ipſa naturæ corruptioônis
sonditione conſtringimurz ut meri-

Sloria Patri.

J. M. cxxvii
t0 cumpProphera gementes singuli
dicamus: Ecce enim in iniquitati-
bus conceéptus ſum, & in delictis
péperit me mater mea. IIle autem
ſolus veracicer ſanctus eſt; qui ur
ipſam conditionem natúræ corrup-
tibilis vingeret, ex commixtiône
carnalis côpulæ concèptus non eſt.
Sanctum, inquit, vocabitur Filius
Dei. Quid hic dicis Neſtoriane, qui
beatam Mariam Dei negans eſſe
Genitricem, apeérte niteris impu-
ghare veritatem? Ecce Deum dixit
Inperventúrum, Dei Filium naſci-
tůrum. Quoòmodo ergo aut Dei
Filius Deusnon eſt, aut quæ Deum
edidit, quômodo Theotocos, id
eſt, Dei Genitrix non eſſe poteſt ²
e Deum laudamus. II.
AD LAUDES,

Iſfüs eſt Gabriel Angelus ad
Mariam Virginem deſponsa-
fam Joſeph.
ominus regnavit.
11.
Ave Maria, gratia plena: Déô⸗
minus tecum: Benedicta tu in mu-
liéribus, allel. Ne timeas Ma-
ria, inveniſti grätiam apud Dômi-
num: ecce concipies & paries fi-
lium, allel. Dabit ei Dô-⸗
minus ſedem David patris ejus, &
regnabit in ætérnum. Ecce
ancilla Dômini, fiat mihi ſecùn-
dùm verbum tuum.

Grediétur virga de radice jeſ-
ſe, & flos de radice ejus aſcen-
det. Et requiéſcet ſuper eum Spiri-
tus Dômini.
n clara vox redarguit.

udil .13.
Spfritus sactus fuperyéiet in te.
Et virtus Altiſſimi obuũbrabit tibi.

Super solium David, & Tuper re-
gSnum ejus ſedébit in ætérnum.
eus, qui de beaàtz Ma-

riæ. Cxxiv.

Qui venturus es in mundum.
Ave Marſa.
grediétur. ur ſupe
Tu exurgens Dômine „
Mileréberis Sion. Tu exuúrgens.
Quia tempus miſeréndi ejus »„
quia venit tempus. Miſeréberis.
Tu exuürgens.
Rorate cœli deluper, & nubes
pluant

cxxviii .
pluant juſtum. g. Aperiatur ter-
ra, & germinet Salvatorem.

Ne timeas Maria.

Cce virgo concipiet, & paâriet
filium „» & vocaâbitur nomen
ejus Emmanuel. Buiyrum & mel
comedet, ut ſciat reprobare ma-
lum , & eligere bonum.
Rorate cœli deſuper, * Et
nubes pluant juſtum. Rorate.
Apeériatur terra, & germinet
Salvatôrem. Et nubes. 10ria.
Rorate. Emitte Agnum Däe,
Dominatoôrem terræ. De petra
desérti ad montem filiæ Sion.
. Ecce ancilla
Doômini. vitul
Orate cœli déſuper, & nu-
bes pluant juſtum, aperiatur
terra, & germinet Salvatorem, &
juſtitia oriatur ſimul: ego Domi-
nus creavi eum.
Emitte Agnum Dômine;,
Dominatôrem terræ Emitte.
De petra desérti ad montem
filiæ Sion Dominatorem. loria
Patri. Emitte. Spiritus ſanctus
ſupervéniet: in te. Et virtus
Altiſſimi obumbrabit tibi.

De fructu ventris tui ponam ſuper
ſedem tuam. .
emento Dômine. 83.
O Virgo virginum, quômodo fiet
iſtud? quia nec primam similem
viſa es, nec habére ſequentem.
Filiæ Jerüſalem, quid me admira-
mini? Divinum eſt myſterium hoc,
quod cernitis.
1 eus, qui.

DIE XXIII. JA NUARII.

cCxxXiv.

ſperas; Deſponsaâtio
glorioôſæ.
ixit Dôminus.
Ixxvii.

B initio, & ante ſæcula creata
ſum, & usque ad futurum ſæcu-
Ium non déſinam, & in habita-
tione ſancta eoram ipſo miniſtravi.

22²

ve maris ſtella. Ixxviii.

Deſponsätio eſt hodie ſanctæ
Mariæ Vrginis. Cujus vita
inclyta cunctas illúſtrat Eccleſias.

Gloriôſæ Virginis Mariæ Deſpon-
ſationem digniſſimam recolamus,
quæ & Genitricis dignitatem obti-

nuit, & virginalem pudicitiam

non amiſit. „ .
Amulis tuis, quæſumus Dômi-
ne, cœléſtis gratiæ munus im-
pertire: ut quibus beatæ Virginis
partus éxtitit fſalutis exordium »„
Deſponſationis ejus votiva ſolem-

nitas, pacis tribuat incrementum.

Per Dôminum noſtrum.

Exùúrgens Joſeph à fomno fecit ,
ſicut præcépit ei Angelus Dômimi,
& accépit conjugem ſuam. .
Conſtituit eum Doôminum dô-
mus ſuæ. i
poſſeſſiònis ſuæ.

Anctiſſimæ Genitricis tuæspon-
) ſi, quæſumus Döômine, meéritis

adjuvémur: ut qnod poſſibilitas

noſtra non obtinet, ejus nobis
interçeſſione donétur.

a. Gaudent in cœlis.
Exultäbunt. XXXiii. .
deſto Démine. 6521,

. Veni ſponlſa.
Spécie tua. ⸗
ndulgentiam nobis. 622.

eſponlationem Virginis Mariæ
celebrémus » ‚Ch
Filium adorémus Doôminum.
Venite, exultémus. 1.
uem terra.

XC.

Spécie tua, & pulchritůdine
Inténde, proſpere pro-

tua.
cede, & regna.
Incipiunt Cantica eanticôrum.

Sculétur me ôſculo oris ſui:

quia meliora ſunt übera tua

vino, fragrantia unguéntis ôptimis.
Oleum effuütum nomen tuum: ideò
adoleſcentulæ dilexerunt te. Tra-
he me: poſt te currémus in odorem
un-

Et principem omnis

Chriſtum ejus

„

Uuguentôrun
pe Rex in e
us, & lxtat
iberum tuon
(ligunt te.
11, flie en
Mucula Celen

nis,
Hocle de
io Maria
Ver guum
lbus aparnit
luen kelit ſe
Dehonlati
Ulins cum
Mglan.

Clte me
Uller ſim,
Arflümatni⸗
Cnnme,poi

oln cürribns
Uitt amic me

=
S
S=

elt mor
Gmeyit
Cerotl
hro n

i

Uulnum ſelim
An ſucundl
ldegte Mar
lelchrern

h. lwwiit
die ſuncte
Clis its
Ecclehu.

e Deion⸗
tecolamm,
tatemn obi.
Pudicttün

musDoni.
munus in.
12 Vittine
e1ordium
eins ſolen
tementan

nno fect,
us Donnim,
I. 1
ninunn d.
enn omnd

tue o⸗
,melitis
ollibllitas
zis nobis

in cele⸗
,

inis nt
htilun ein
inum,
ltenlis

lenittci
noſſet Ult.

uticotun

otis ſu
l0 1
nt ibent
ntis Chuin,
ntuummt
untte n
in odot
n r

unguentôrum tuôrum. Introduùzit 5

me Rex in cellaria ſua; exultabi-
mus, & lætabimur in te: mémores
überum tuorum ſuper vinumrecti
diligunt te. Nigra ſum, ſed formo-
ſa, filiæ Jerúſalem, ſicut taber-
nacula Cedar, ſicut pelles Salomo-
nis. . .
Hoôdie deſponsâta eſt bedta
Virgo Maria ex progenie David,
Per quam ſalus mundi creden-
tibus apparuit, cujus vita glorioſa
lucem dedit ſæculo.
Deſponſationem beaâtæ Mariæ
Virginis cum gaudio celebremus.
Per quam.

Olite me conſiderâre, quòd
fuſca ſim, quia decoloravit me
ſol: filii matris meæ pugnaverunt
contra me, poſuérunt me cuſtôdem
in vineis: vineam meam non cu-
ſtodivi. Indica mihi, quem diligit
anima mea, ubi paſcas, ubi cubes
in meridie, ne vagari incipiam poſt
greges ſodalium tuôrum. Si igno-
ras te, 6 pulchérrima inter mulie-
res, egrédere, & abi poſt veſtigia
gregum, & paſce hœdos tuos juùx-
ta tabernacula paſtorum. Equitatui
meo in cùrribus Pharaonis aſſimi-
lavi te amica mea. Pulchræ ſunt
genæ tuæ ſicut turturis: collum
tuum ſicut monilia.
Beatiſſimæ Virginis MariæDeſpõ-
ſationem devotiſſimè celebrémus:
Ot ipſa pro nobis intercedat ad
Déôminum Jeſum Chriſtum.
Cum jucunditâte Deſponſatioô-
nem beatz Mariæ Virginis devo-
tiſſime celebrémus. Ot ipla.

Urénulas aureas faciémus ti-
bi, vermiculätas argénto. Dum
eſſet Rex in accubitu ſuo, nardus
mea dedit odoòrem ſuum. Faſcicu-
lus myrrhæ diléétus meus mihi, in-
ter ůbera mea commorabitur. Bo-
trus Cypri dilééktus meus mihi, in
vineis Engaddi. Ecce tu pulchra es
amica mea, ecce tu pulchra es,
oculi tui columbarum. Ecce tu
pulcher es dilecte mi, & decoôrus,
Lectulus noſter floridus: tigna do-
morum noſträrum cédrina, laqueâ-
via noſtra cypréſſina.
SlorioſæVirginis MariæDeſpon-
ationem digniſſimam recolamus:
Quſus Dôminus humilitaâtem re-
ſpexit, quæ Angelo nuntiänte con-

mus.

Cepit Salvatorem mundi.
Brev. Rom.

onls K. cxxikx
Beatiſſimæ Virginis Mariæ Des
bonſationem devotiſlime celebré-
s. Qujus. .
loria Patri. CQujus.

Adjuvabit eam Deus vultu ſuo.
Deus in médio ejus, non com-
movébitur. ,B
Sermo S. Bernardi Abhbatis.

Portébat à principe mundi ali⸗
quamdiu celari divini consilii
Sacraméntum: non duod Deus, ſi
palam opus ſuum facere vellet
impediri poſle ab illo metueret 3
ed quia ipſe, qui non ſolùm po-
ténter, ſed étiam ſapiénter quæ⸗
cumque voôluit, fecit: ſicut in om-
nibus opéribus ſuis quasdam re-
rum, vel téemporum congraéntias
propter ordinis pulchritädinem
ſervare conſuévit: ita in hoc quo-⸗
que tam magnifico ébpere ſuo, no-
ſtræ videlicet reparationis „ non
tantùm potentiam ſuam, led 8&
prudentiam oſtendere vôluit.
Deſponsâtio gloriòſæ Virginis
Mariæ ex sémine Ahrahæ, ortæ de
tribun Juda, elara ex ſtirpe David 3
ujus vita inclyta cun illu⸗
ſtrat Eccléſias. 1 Aa ina⸗
Hôdie deſponsäta eſt beata
Virgo Maria ex progénie David.
Cujus. —RN

Onvéniens ergo erar, ut ſuà-
„ Viter quoque omnia, coœléſtia
ſcilicet, & terrena ditponeret „
dquatenus & illinc dejiciens inquié-
tum, réliquos in pace firmâret: &
hic debellaturus invidum „ nobis
priùs ſuæ humilitatis, & man-
ſuetúdinis valde neceſsaàrium ex-=
mplum relinqueret: ſicque mi-
rabili fieret moderamine ſa bientiæz
ut & ſuis ſuavis & hoôſtibus fortis
ap paréret.
Cùm jucunditâte Deſponſatio⸗
nem beätæ Mariæ celebrémus :
Ut ipſa pro nobis intercédat ad
Doôminum Jeſum Chriſtum
Corde & animo Chriſto cand
mus gloôriam in hac ſacra ſolemni-
tâte præcéliæ Genitricis Dei Mariæ:
Ut ipſa. 12

Uid enim prodeſſet diabolum
à Deo vinci, no bis manéntibug
tupérbis 2½ Necefsario igitur de-
ſponsata eſt Maria Joſeph, quande
er

CXXX

Lex hoc & à cânibus Sanétum ab- ritali

onditur„ & à Sponſo virginitas
comprobatur, & Virginis tam vere-
cúndiæ parcitur, quàam famæ pro-
vidétur. Quid ſapiéntius?* Quid
dignius divina providéntia? Uno
tali consilio ſecrétis cœleſtibus &
admittitur teſtis, & exclúditur ho-
ſtis, & integra ſervatur fama Vir-
ginis mattis. W
Deſponsatio tua, Dei génitrix
Virgo gaudium annuntiavit uni-
veêrſio mundo: Ex te enim or-
tus eſt ſol juſtitiæx „ Chriſtus Deus
noſter. Qui ſolvens maledi-
ctionem, dedit benedictionem:
& confündens mortem, donavit
nobis vitam ſempitérnam.
Benedicta tu in mulieribus, &
benedictus fructus ventris tui. Ex
te. Gloria Patri. Qui.

Elégit eam Deus, & præelégit
eam. .„
In tabernaâculo ſuo habitàre fa-
eit eam.
écſtio ſancti Evangèlii ſecúndùm
Matthæum.

C eſſet deſponsàta mater Je-
Cſu Maria Joſeph, antequam
convenirent, inveênta eſt in utero,
habens de Spiritu ſancto. Et réli-

gqua. „
Homilia S. Hieronymi Presbyteri.

Uare non de simpliciVirgine,
ſed de deſponsata concipitur?
Primùm, ut per generationem jo-
ſeph origo Mariæ monſtrarétur:
ſecúndò, ne lapidaretur à Judæis
ut adúltera; tértiò, ut in Ægyp-
tum fügiens habéret ſolàtium. Mar-
tyr Ignatius étiam quartam àaddidit
cauſam cur à deſponsãta concép-
tus ſit; Ut partus, inquiens, ejus
celarétur diabolo, dum eum pu-
tat non de Virgine, ſed de uxoôre

generatum. *

g-Beatam me dicent omnes gene-
rationes: $ Quia fecit mihi Dis
magna, qui potens eſt, & ſanctum
nomen eſus. .
V. Et miſericordia ejus à progénie
in progénies timéntibus eum. Quia
fecit.
Ntequam convenirent, inventa
eſt in utero habens de Spiritu
ſancto. Non ab alio inventa eſt,
niſi à Joſeph, qui penèe licentia ma-

futúræ uxôris mnia nôve-
rat. Quod autem dicitur: An-
tequam convenirent, non séqui-
tur, ut péſteà convenerint; ſed
Scriptúra, quòd factum non ſit„
oſténdit.
Felix namque es ſacra Virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ,
Chriſtus Deus noſter.
Ora pro pôpulo, intérveni pro
élero, inteęrcéêde pro devôto femi-
neo ſexu: sentiant omnes tuum ju-
vamen, quicumque celebrant tuam
ſanctam Deſponſationem. Quia.
loria Patri. Chriſtus.

623.
A D L AUDES»
Eſponsatio glorioôlæ Virginis
Mariæ, ex sémine Abrahæ»
ortæ de tribu Judæ, clara ex ſtir-
pe David. ,
ominus regnaâvit.

11.
Deſponsãàtio eſt hodie ſanctæ
Mariæ Virginis, cujus vita inclyta
cunctas illuſtrat Eccleſias.
Regali ex progénie Maria
exôrta refülget: cujus précibus
nos adjuvàri, mente & ſpiritu de-
votiſſimè poscimus.
Corde & animo Chriſto ca-
nämus glôriam, in hac ſacra ſo-
lemnitàâte præcélſæ Genitricis Dei
Mariæ.
a, Cùm jucunditate Deſponſa-
tionem beatæ Mariæ celebrémus „
ut, ipſa pro nobis intercédat ad
Déôminum Jeſum Chriftum.
b initio. Ixxxii.
gloriéôſa Virginũ, Ixxxlii.
Deſponsatio eſt hodie ſanctæ
Mariæ Virginis.
z.⸗Cujus vita inclyta cunctas illu-
ſtrat Eccléſias.

Deſponſatiõnem hodiérnam per-
pétuæ Virginis genitricis Dei Ma-

riæ ſolémniter celebrémus, qua

celſitudo throni procéſſit, allel.
amulis. cxxxiii.

Ipſe, Jeſus erat incipiens »
quaſi annôrum triginta, ut puta-
batur, filius Joſeph. .
Os juſti meditabitur ſapién-

tiam. 1

Et lingua ejus loquétur judi=
Ccium.

Honti
cen
Dituze
1

i narus

Deponsat
Arie fltginie
Cbius vit
ar becleſtas,

honsatio t
DNkindium 21
undo: ek te
tlie Chric
Dens maibe
kictionem:
eny Conayit
Emum
imul

Lere fide
tiy dlemn
Eel kamiliam
lolla

liugttir e,
1 e
leculi,
anltig

cxxviii.

IG
a e Sand

NyII

Mhdten

Aui1 glör
inen Lard
uinng, ut
fſeſori tno
Aiaalekn
N l mer
nddis
7

um.

nnin nöre⸗
itat: An-
non Segui.
erint; ſet
m non ſt,

lacka Fito
digniüime:
ſol juſtiiin
l. .
Ntetyeniid
eroto len⸗
nes tuum ſe⸗
ebrant tuan
emn, Quia⸗
5.

63.
D 15

8ſr Vneini
ne Ablale,
clara ex ki⸗

gnarit,

hocie ſndt
nita nehyti
,
enie Maria
6 hrecibus
lointu le⸗

Chto er
ir ſaetl le
enitteis

e eſnlir
elebtenmg
ercet 1
un.
.
rEinin
ſode er
4 eultnill
l

odictnum ,

7
tricis de 1

iut i

logutuu ⸗

anctiſſimæ Genitricis tuæ
Sponſi quæſumus Domine.
CXXVIII.

Simile eſt regnum.
Diffuſa eſt gratia.
ndulgentiam.
Ixi.

Qui natus es de Maria Virgine.

Ixxxiii.

Deſponsatio eſt hoôdie ſanétæ
Mariæ VIrginis.
Cujus vità inclyta cuncétas illu-
ſtrat Eccléſias.

Deſponsatio tua-Dei génitrix Vir-
go, gaudium annuntiavit univeérſo
mundo: ex te enim ortus eſt ſol
juſtitiæ, Chriſtus Deus noſter: qui
solvens maledifctioenem, dedit be-
nechctionem: & confùndens mor-
tem, donavit nobis vitam ſempi-
ternam-
äamulis tuis. cxxviii.

Ecce fidélis ſervus, & pru-

dens, quem conſtituit Dominus
ſuper familiam ſuam.
„ Glöria & divitiæz in domo
ejus.

Et juſtitia ejus manet in ſæcu-

lum ſæculi. . .
8R anctiſſimæ Genitricis.

cxxviii.
Afa, Iſte Sandus. v. Glôria &
honoôte. nfirmiratem.
4 XIVe.

PDiE XxXVIII. ANUARII.

Mnipotens & miséricors Deus,
qui à gloria tua nullam con-
ditionem excludis, te ſuppliciter
exoramus, ut ſicut beato Caârolo
Confeſori tuo poſt terréni culmen
Imperii cœleſtis regni solium con-
tuliſti: ita méritis ejns & preci-
bus nobis quoque famulis tuis
æternz felicitatis præmia largiaris.
Per Dôminum.

cxxxi

6320

(Krolus proptet rerum, quas
geſſit, magnitúdinem cogno-
mento Magnus; propter ardentilſli=
mum autem Religionis Chriftia-
næ tuéndæ; & propagandæ ſtu-
dio in Synodo Moguntina Chri-
ſtianiſſimus, veræque Religionis „
& ſanctz Dei uccléſiæ defénſor
condicdtus, Patre Pipino Francô-
rum Rege, Matre Berthrada Græca
Principe in Ingelhemii caſtro na-
tus, genus ſuum ex Francis Orien-
talibus duxit: Petro Diacono de
Alcuino Præceptöribus uſus, cœ-
léſtium rerum ac Philoſophiæ no-
titiam haud vulgarem aſſecutus
eſt. Patris autem juſſu anno ætatis
decimoquinto militiæ ſe applica-
vit, in qua Deo manus ejus ad
prælia edocente adeo excélluit „
ut præclariſſimas de Aquitanis v
Longobardis, Saxonibus „ Hun-
nis, ac Saracénis in Gallia, Italia,
Germäin ia, ac Hiſpania victorias re-
férret, quibus (quod ia bellis ſye-
ctàbat unicè) Eccleſiam Dei miri-
fice protéxitac dilatavit; arque
Imperatôris Romani dignitatem à
Sede Apoſtélica populo acclaman-
te accéèpit.
Honéſtum fecit. xlviii.

Ortitúdini verò béllicæ pierâ-
tem Chriſtiänam, ac proximi
charitatem raro ekémplo ita con-
junxit, ut dúùbium refinqueret, in
ua magis præcélleret; in ædibus
acris rem divinam obibat aſiidue,
neque ſtatas preces Canônicas
ſeu noctúrnas, ſeu diurnas, cum
vaàluit, facile neglexit: Romam
voti cauſa quater àdiit: Divi quo-
gae Jacobi Apoôſtoli in Galliecia æ-
em célebrem luſtravit: faſtos Mar-

ſtyrum, & Homilias ſanctorum Pa-

trum in Evangélia colligi, & pet
anni circulum annuente Hadriano
Primo Summo Pontifice populo
Propoôni curavir. Novem Epiſeéo-
pales ſedes in Germania eréxit, S&
muniſicentiſſimè dotävit, Monaſte-
rientem vidélicet, Mindenſem ,»
Halberſtadiénſem „ Osnabruceèn-
ſem, Paderbornenſem, Hildeſien.
ſem, & Verdenſem, Hamburgen-
ſem, & Brementem. Ea in cultu
à 2 Kor-⸗

2

cX
Sorporis modéſtia ufus eſt, ut ex-
tra ſummas ſolemnitates veſte à
communi & plebéea parum diffe-
rénte incederet, ſub qua aliam ſetis
horréntem maſore vitæ ſuæ tem-
pore ad corpus ſuum edomaândum
geſtavit. .
Amavit eum Dôminus. xlviii.

Mpliſſima ejus in pauperes
[A Chriſti charitas limitibus Im-
périi claudi non pôtuit; nam egé-
nis étiam Chriſtianis in Syria, Af-
rica, & Palæſtina ſuis eleemôſynis,
liberaliſſime ſuccùrrit, ac illarum
terrarum Principes muneribus ſæ-
pe ſubmiſſis deméruit, ut Chriſtia-
nos iub ſe degentes cleméentiùs
habérent. Insignem erga victos cle-
méntiam conſtanter præsétulit:
unde de Widikindo Saxoôni tôties
perduelli, proſtratôque aliam le-
gem non tulit, quam ut ejurata
Idolomania Deo, & Chriſto nomen
daret, quod ille tum demum præ-
ſtitit; cum in ſacra Euchariſtia
Chriſtum Dominum elegantiſſimi
pùúeri ſpécie Carolo, & Procéribus
à Sacerdôte, feſto Paſchatis por-
réktum cônſpézit. Tandem ætate
ac méritis plenus, anno æræ Chri-
ſtianæz octingentéſimo décimo
quarto, vitæ ſuæ ſeptuagéſimo ſe-
cündo, Impérii décimo quarto, ma-
zno omnium doloôre è& vita mortaâ-
li decéſſit, cùm priüs majôrem
facultàtum ſuarum partem Ecclé-
ſiis & paupéribus teſtaménto con-
ſignaſſet. Ejus corpus in Eccléſia
majori urbis Aquisgranénſis magno
pôpuli Chriſtiäani concürſu coôli-
Tuür.
Iſte homo perfécit. xlviii.

Ectio ſancti Evangélii ſecùndùm
Lucam.

N illo témpore: Dixit Jeſus dis-

cipulis ſuis parabolam hanc: Ho-

mo quidam nôbilis abiit in regiô-
nem longinquam, accipere ſibi re-
Enum, & revérti. Et réliqua.
Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

„Onus ordo, ut vocatùrus gen-
tes, & Judæos juſsùrus intérfi-
Ei, qui noluérùúnt regnare ſupra ſe
Chriſtum, hanc præmitteret com-
paratioônem, ne dicerétur: Nihil dé-
derat populo Judæorum, unde poô-
terat- mélior fieri ; ut quid ab eo,

qui nihil recépit, exigitur? non
mediocris iſta eſt mna, quam ſupra
mülier Eyangélica, quia non invé-
nit: lucéêrnam accendit, lumine
quærit admôto, gratulatur invén-
tam.
Iſte eſt, qui ant Deum. xlix.

Enique ex una decem mnas
. alius fecit, alius quinque. For-
täſſe iſte moralia habet, quia quin-
que ſunt corporis ſenſus: ille du-
plicia; id eſt, myſtica legis, &
moralia probitatis Unde & Ma-
thæus quinque talénta, & duo
talénta pôſuit: in quinque talen-
tis, ut ſint moralia; in duòbus
utrümque, myſticum atque moraâ-
le. Ita quod numero infeérius, re
ubérius.
Sint lumbi. I,

OFFICIUM S. ILDEFHQNSI

3 kàudi quæſumus.
XxxV.

Itaephonſus qui & Alphônſus
dicitur, natiône Hiſpanus, To-
léti nobiliſſimis Stéphano & Lü-
cia paréntibus ortus, omnique cu-
ra nutritus, liberalibus disciplinis
inſtrùdktus eſt. Primum häabuit
præceptörem Eugénium Toleta-
num Antiſtitem, à quo miram
ob indolem Hiſpalim ad Iſidorum

mira tunc eruditiône polléntem

eſt miſſus. Duòôdecim apud Iſi-
doôrum commoraàtus annos, tan-
dem fruge bona doctrinaque ſana
imbùúùtus, Tolétum remeavit, ad
Eugénium. Poſtquam verò factus
eſt ob vitæ candorem, peritiam-
que non vulgarem, ab Eugénio
Eccleſiæ Toletani Archidiaconus,
mundi cuùpiens laqueos declinare?
in Agaliénſi monaſterio, quod ſan-
tis Martyribus Cosmæ & Damia-
no tunc érat dicatum, insigne pie-
tatis cucuùllum induit. Cui neque
paréntes, jam prece, jam vi, om-

hnia tentantes, obsiſtere valuérunt;

quin

glir con
Taneret.
Inyeni!

Omechi
Phonln
ſis ocum ſ
bamk ziguide
tutes veligu⸗
tumn faciltät

iun ſanckiti⸗
le folzor,
r guod 1
Norſotuit.

ſcopt,
Toquidem P
Eetdo ldepho
Iclla ete
iei nomin
I

glem ſen
Ulnltate,
minte, Cün
Creces Matu
ee Marie
Kengeret,
lr limine,
elno penten

Pen lacrikci
Polui acur

Un Eriam
Ge feſtus
eluehagne be
liehänſa⸗ al
i⸗ lebentir
itereriban

gitun! non
Juamn upts
A non ine⸗
1t, Unine
lauur imer⸗

Umm. lit.

ecemm mnis
inque, For⸗
h guia gur
18: ille d⸗
n legis, A
Inde & Mr⸗
a, & do
inque talen⸗
in Guobus
Atque mole⸗
interics, Ee

DEPAN

ſpangrle⸗

quin conſtänter in propôſito per-

manéret .
Invéni David. xxxviii.

Onachi non multò pôòſt Ilde-
phonſum in demoôrtui Abba-
tis locum ſubrogarunt: ſuſpicié-
bant siquidem in eo (præter vir-
tutes reliquas) æquitatem, mo-
fum facilitatem, prudéntiam, ra-
ram ſanctitůdinem. Tantus ita-
que fulgor, tanta veræ pietatis
lux (quod ipſe timébat) latere
non potuit. Eugénio namque vi-
ta fundto, Cleri, Senatus; toti-
usque pôpuli decréto Toletanus
Archiepiſcopus eſt creatus. In
quo quidem Præſulätu, quantum
verbo Ildephonſus profécerit, quæ
miracula ediderit,; quàm multis
füerit nominibus de Virgine ma-
tre bené meéritus; non facilè
quis explicare quiverit Cœnoô-
bium Virginum in Deilfénſi villu-
la ædificavit, ac magnis munéri-
bus auxit. Hæréticos quosdam,
qui in Hiſpania hæreſim Elvidi-
anam, tollentem perpétuam Ma-
riæ Dei Genitricis virginitatem,
diſſeminabant, doctiſſime confu-
tavit, ab Hiſpaniaque deépulit:
quam diſputationem explicavit li-
bro, quem ſcripſit de beatæ Ma-
riæ virginitate, rem miraculo con-
firmänte. Cùuͤm enim Ildephonſus
ad preces Matutinas Expecétatioônis
beatæ Mariæ in Eccléſiam nocté
descénderet, comites ejusin Ec-
cléſiæ limine, fulgôre quodam re-
pentino pertérriti retroceſsérunt.
Ille verò intrépidus ad aram pro-
greſſus, Virginem ipſam vidit; &
adoravit: ab eadémque veſtem,
qua in ſacrificiis uteretur, acceépit.
S. Poſui adjurorium. xxxviii.

- Um etiam dies ſanctæ Leoca-
dixæ feſtus agerétur, & Clerus
frequensque põpulus conveniſſet,
Ildephonius ad ſepülchrum virgi-
nis Leocadiæ accédens, flexis ſup-
pliciter génibus precabatur. Et ec-
ce reſerato repenté ſacroôphago;
Leocadia ſanctiſſima prodiit: vi-
lentibusque cunétis & audiénti-
bus, Ildephonſi mérita de Virgi-
ne Maria commendavit, dicens:
O Idephônſe, per te vivit Doô-
mina mea, quæ cœli cùúlmina te-
net. Et Præſule collaudato redi-
bat. Ildephonſus, ne res ſine

V r cxxxiii
téſtibus tanta pôſteris referrétur;
arrépto Reccesvinthi Regis, qui
forte tunc aderat, gladiolo, ve-
laminis partem, quo caput Leo-
cadiæ tegebatur, resécuit; eamque

cum régio ſimul cultro celebri

pompa in ſacrarium intulit, ubi us=-
que hodie ſervatur Scripfſit multa
luculentiori ſermone, quorum, va-
riis moleſtiarum occupationibus
impeditus, aliqua cœpta, aliqua
ſemiplena reliquit. Obiit tandem
divus Ildephonſus feliciter ac ſan-
cte, cum ſediſſet in Epiſcopatu
annos novem, menſes duos; ſepul-
tuüsque eſt in Basilica Leocadiæ cir-
ca annum Domini ſexcenteſimum
ſeptuagéſimum séptimum, Recces-
vintho in Hiſpania regnante. Cujus
corpus in generali à Saracenis Hi-
ſpaniarum occupatiône in civitaà-
tem Zamoréeénſem translatum eſt;
& in Eccléſia beati Petri honorifi-
cè quiéscens magna illius pöpuli
religiône colitur.
Iſte eſt, qui ante Deum. xxxviii.

os eſtis ſal terræ.
xliiv.
DIE IX. FEBRUARII.

Eus, qui inter cétera potén-
tiæ tuæ miracula, étiam in ſe-
Xu fragili victoériam martyrii con-
tuliſti: concede propitius; ut »„
qui beâtæ Apolloniæ virginis &
martyris tuæ natalitia coôlimus, per
ejus ad te exempla gradiamur. Per
Dôminum.

onfitébor.

Pollénia„ virgo Alexandrina»
Aſub Decio Imperatore, cùm
ingravescénte jam ætate ad idola
ſiſterêtur, ut eis venerationem ad-
hibéret; illis contémptis, Jeſum
Chriſtum verum Deum colendum
eſſe prædicabat. Quamobrem om-
nes ei contúſi ſunt & evulii den-
i 3 te8„

cxxXxiV
tes, ac niſi Chriſtam deteſtâta ,
deos coleret, accenſo rogo com-
buſturos vivam minati ſunt impii
carnifices. Quibus illa, fe quam-
vis mortem pro Jeſu Chriſti fide
ſubitùram reipondit.
Propter veritàatem, & manſue-
tuúdinem, & juſtitiam: * Et dedu-
cet te mirabiliter déxtera tua.
Spécie tua ,„ & pulchritudine
tua intende, proſpere procéde;,
& regna. Et. ⸗

Taque comprehenſa, ut com-
burerétur, cum paulisper quaſi
deliberans, quid agendum eſſet,
ſtetiſſet, ex Riofuan manibus ela-
Pfa,àalacris in ignem ſibi paratum
majorispiritus ſancti flamma intus
accénſa; ſe injecit. Unde brevi
consumpto corpore, puriſſimus
ſpiritus in cœlum ad ſempitérnam
martyrii coronam evolavit.
. Dilexiſti juſtitiam, & odiſti
iniquitatem: Proptéreàâà unxit
te Deus, Deus tuus oleo lætitiæ.
„ Propter veritatem & manfſue-
tüdinem, & juſtitiam, Proptéreà.
De Sermoône §. Gregorii Papæ.

Ecëtè per Salomonem dfeitur;
Fortis eſt ut mors diléctio: quia
ſicut mors corpus intérimit, ſic
ab amore rerum corporalium æ-
ternz vitæzæ charitas occiditur.
Nam quem perfécte abſorbuerit,
ad terréna foris deſidéria, velut
inſensibilem reddit. Nec enim
Sancta hæc, cujus hödie natalitia
celebramus, mori pro Dômino
potuiffet in côrpore, ſi priùs à ter-
renis deſideriis mortua non fuiſſet
in ménte. Eréctus namque in vir-
tutis culmine animus torménta de-
péxit »„ præmia calcavit. ,
Afferentur Regi virgines poſt
eam, proximæ ejus ,„ Affe-
Yentur tibi in lætitia & exulta-
tione.
7. Spécie tua, & pulchritâdine
tzua inténde, pröſpere procéde;
& regna. Afferéntur.
Gloria Patri. Afferentur.

Simile erit regnum cœlorum de-
cem. ut in Comunt Virg. x.

DIE XIX. FEBRUARII.

deſto Domine.
Xlv.

eatus vir. Ii.

Contid, Placéntiæ nobili géne-
re natus, ac venationi cumpri-
mis déditus, juſlit aliquando ve-
pres, ubi feræ latebant, ſuccendi 3
sed ultra quaàm voluit, vento perla-
tus ignis proxima fœdo vaſtavit in-
céndio. Quo viſo Conradus in ur-
bem laténter eſt ingreflus; ſed
mox ad Prætorem delata re, emiſ-
sque ſatellitio, homuúnculus in-
fimæ plebis, tamquam incendfi au-
Gtor comprehenſus eſt, vique tor-
mentôrum, falſa confeſſione ex-
préſſa damnatus ad fupplicium ra-
bpiebatur. Tum Conradus conſci-
éntia excitatus innocêntem ho-
munculum e carnificis mamibus e-
ripuit;, séque reum confefſus di-
venditis, bonis illäta damna com-
pensavit; humanisque repus una
cum uxore nuntium remifit,
Honéſtum fecit. Xlviii.

Um itaque uxor ſacrum velum
ſumptura Placéêntiæ mansiſſet-
ipſe abiit in regionem longinquã »
& PFranciſcani Ordinis, qui Tertia-
riôrum dicitur, alsumpto habitug
Romam pervénit ſazras £des viſt⸗
tatürus. Inde in Siciliam ad Neti-
nos abiit, ubi aliquamdiu in S: Mar=
tini Xenodochig diversatus; in ſo-
litdinem ſecéeſtſit, in qua ſe inedia:
& précibus afflictans, per annos
quadraginta humi cubabat, nunc
solo pane, nunc herbis tant con-
téntus, & dono prophetiæ, mira⸗
culieque clarus. Grebras carnis, ac
dæmonis tentationes, gulæque
blanditias côrporis afflictatione;
atque aſsiduo precandi ſtudio »
tam egrégie vicit, ut vel eſculén-⸗
ta munſcula, quæ ab amicis mit-⸗

Eiteréntur, non priùs attingeret „

quàm pütrida jam, & vermibus
scaténtia ſenſus ipſe refügeret.

* Quin

Ciin etian
NMos artui
load efl,
üdor extin
Amayit

Um aute
in uben
1i, qur fum
fur PPucd Ner
ſetite vent
Unsores per
Amumn vir
letunt, Itae
Anundium
Ten Ihillam
Ii manduca⸗
bititeme
lemn cavill
lum gullaſſe
ſle pinas,
Nuppola, qu
t, E eoru
nnuit, Item
nofama ſane
18, & ab et
Ultt, invitat
1 Neentas
Eenpore diyin
gui poͤſe
n Fncüſas
hiſtopum p
unbliuntd
Eenum guoc
n mirabilit
Alagne multi
Ehleii 1
auuilio

obiligere⸗
öni cumprl⸗
Alanco je⸗
luccendi;
ento pelli⸗
raſtagitin⸗
lidns inu.
eKus; le
1le, enlſ-
inculus in⸗
cencdii au⸗
ylgue tol⸗
ſione er⸗
lcium ⸗
1s conlcl⸗
gem ho⸗
nambus e⸗
lekis r⸗
antn com.
lepns us

ctumn ſeleomn
mmnollen⸗

longngtin
8 al ſettir⸗
nntokidit
1 ACe
lamn 0 Ner⸗
Giuin Khla⸗
gitus; in ,h
ſe inecin
per annei
abat; pun
8 tantüͤ cl⸗
netiz, Ent
r Calnigtil
„ uuleut
ichictatione
ndi ſtacto)
vel eicllen⸗
amicis t⸗
attingelel
vermtbi
Iekügele
Qun

Quin étiam tùnica péſita tâmdin
nudos artus in vepreto volutàbat;
quoad effluénte sanguine edéndi
ardor extinguerétur.
Amavit eum. xlviii.

*m autem ſexta quaque féria
in urbem ad imaginem Crucifi-
xi, quæ ſumma religiône celebra-
tur apud Netinos, adorandum mira
pietate ventitaret, improbi quidam
irrisores per occaſiõnem Religio-
siſſmum virum ludos facere vo-
luérunt. Itaque per ſimulationem
ad prandium piscium invitâto car-
nem ſuillam apponunt, nec aliud
ipſi manducant. Inde hoôminis im-
probitatem exagitare, vel ſimplici-
tâtem cavillari. Negat ille ſe quic-
quam guſtaſſe præter piſces; ſtatim-
que ſpinas, & ſqammas amòôta
mappula, qua tegebantur; oſtén-
dit, & eoôrum impudentiam re-
darguit, Item ab Antiſtite Syracu-
sano fama ſanctitatis excito viſita-
tus, & ab eodem, ut ſecum cœ-
naret, invitatus, proôtinus é cêéllu-
la placéntas quâtuor calidas ex

témpore divinitùs parätas protu-

lit, qui péſtea viciſiim ad Antiſti-
tem Syracuſas proféctus, juxta
Epiſcopum plürimis aviculis cir-
cumvolitantibus „& ipsius ad-
véntum quodammodo gratulänti-
bus, mirabiliter excéptus eſt. His
aliisque multis ſpectatæ ſanctimo-
niæ indiciis, ejùsque précibus cœ-
leſti auxilio laborantibus, non
ſolùm indigenis, verùm étiam
alienigenis, eo præsértim anneo;
quo migravit in cœlum, milléſi-
mo trecentéſimo quinquageéſimo
primo , ſæpiſſime impetrato;
commôti Leo Décimus Pöntifex
maximus in Netina urbe primùm,
deinde Paulus eo néêmine Teértius
älibi étiam beati Conradi feſtivam
diem undecimo Kaléêéndas Martii
quotannis celebrari permisére. E-
jus corpus in argéntea conditum
arca in Eccléſia ſancti Nicolai apud
Netinos variis adhuc miraculis e-
nitéscit.
Iſte bomo perfecit. Xlviii.

. 1Sela cce nos reli-
auimus omnia.

vi.
DIE XXIII, EEBBIABII.

Eus, qui famulam tuam Mar-
garitam de perditiônis via ad
ſaluütis tramitem miſericorditer
deduxiſti; eadem nobis miſeratioô-
ne concéde, ut, quam prius erräan-
tem ſectari non érubuimus, mox
Pœnitentem impigre ſequi glorié-
mur. Per Doôminum. .

ulierem fortem.

Mrgarita, à loco dormitiônis „
Cortonenſis appellata, Laviàni
in Tüſcia ortum habuit. Primis
adolescentiæ ſuæ annis mundi vo-
luptatibus capta in Montis Politia-
ni Civitate vanam, & lubricam vi-
tam duxit; ſed cum amaâſium ab
héſtibus fœde transfoſſum indicio
canis in fovea fub ſtrue lignorum
tumulatum fortùúitò reperiſſet, illi-
cò facta eſt manus Dñi ſuper eam-
quæ magno culpäàrum ſuarum mœ-
rôre tacta, éxiit foras, & flevit ama-
ré. Itaque Lavianum reverſa, crine
detonſo, neglécto capite, pullaque
veſte contécta, erroribus ſuis mun-
dique illécebris nuntium miſit „
inque ædibus Deo ſacris fune ad
collü alligato, humi procumbens:,
ab omnibus, quos anteà moribus
ſuis palàm offénderat, veniam ex-
oravit. Mox Cortonam profecta
in cinere, & cilicio à ſe læſam Dei
Majeſtatem placare ſtuduit; do-
nec poſt triennale virtútum expe-
rimentum à Fratribus Minéribus
ſpiritualis vitæ ducibus Tertii Or-
dinis habitum impetravit. UÜberes
exinde läcrymæ ei familiares fue-
runt, atqué ima ſuſpiria, tanta ani-
mi contritiéne ducta, ut diu elin-
guis consiſteret. Léctulus nuda hu-
mus, cervical lapis;, aut lignum
porréxit, atque ita noctes insom-
nes in cœléſtium meditatioône tra-
here conſuevit, nullum ampliùs
ravum deſidérium perpeſſa, dum
onus ſpiritus ptomptior, infirmam
i 4 carnem

exXX Vi
carnem ad fubeúndos labéôres eri-
gébat.
Propter veritätem. Ixv.

Dæmone insidiis, funeſtisque
conatibs laceſsita, Mulier for-
tis hoſtem ex verbis detéctum ſe-
mel, atque iterùm invicta répulit.
Ad eludendum vanæ gloriæ leno-
cinium, quo à malo ſpiritu peteba-
tur, Prætéritos mores ſuos per vi-
cos, & platéas alta voce accusare
non deſtitit, omni fupplicio ſe
ream inclamans: nec niſi a Con-
