ctæ Crucis reveréntiam, quam ho-
micida ſupplex, mortem jamjam
ſubitùrus, brachiis ſignabat, vitam
ei cleménter indúlget. Hoſte in
fratrem recẽpto, proximum ſan-
cti Miniatis templuùm oratürus in-
gréditur, ubi adoratam Crucifixi
imaginem caput ſibi flectere côn-
ſpicit. Quo mirabili facto permo-
tus Joânnes, Deo exinde, étiam in-
vito patre, militare deceèrnit, atque
ibidem propriis ſibi manibus co-
mam totoôndit, ac Monaſticum ha-
bitum induit: adeòôque piis ac re-
ligioſis virtùtibus brevi coruſcat »
ut multis ſe perfectionis ſpecimen
ac normam præbéret: ita ut éjus-
dem loci Abbate defunéto, com-
muüni mnium voto in Superiorem
eligerétur. At Dei famulus cüpiens
ſubéſſe potiùs, quàm præéſſe, a
majôra divina voluntate ſervâtus,
ad Camaldulénſis erémi incolam
Romualdum proficiſcitur, à duo
cœlicum ſui inſtituti vaticinium
accipit: tum ſuum Ordinem ſub
Régula ſancti Benediéti apud Um-
brôlam vallem inſtituit.
Honéſtum fecit illum Dñs, &
cuſtodivit eum ab inimicis,
ſeductöribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem æternam,
F. Juſtum dedúxit Dôminus per
vias rectas,& oſténdit illi regnum
Dei. Et.

Einde plůrimis ad eum ob ejus
ctitatis famam undique

Gonvolantibus, una cum iis . .
ci

clos adleit
moniacam
Gdam, Ap
Uincdam zee
opterea
Apertus,
40cios adr
ſincti Salri
Mediüntur
edes deme
Olnnes eth
guos pit de
incolünes
ejus Monze
certiſtmnum
litertranß
ſtitrangui
moniacam

Allit, ae i

kina imegr
Ajnaxit
flt eutmſte
Utad por
oricamn ni
kernn d
Ulta
(a) e⸗
ſeis ae ge
aulitt, ſan
lrac ezenn
Ueltktien
dekcen
ſere
nendes, (
Uidun. der

Uliszſeſunii

iceratiön,
Naceration
lg, dur
eturD.
5Dav
lepetebat:

eum forte
glim, app

kngne mo

Cilleion

lborunet
l.

1s,Donitet

Pelleisit
eruntz lut
ttentut, I

klus Foret
is, unm ,
bitarem
ufruer e

ie

d:gneme
3

teni in
eletut,

tit tie

cios adſcitis, ad hærêticam 8. K-

moniacam pravitaten

dam, & Apoſtolicam fſidem propa-

gandam sédulòô incumbit, inumera

proptérea in ſe & ſuis incommoda
expértus.
20cios adversarii perdant, noctu
ſancti Salvii eœnobium repeénte ag-
grediüntur, templum incéndunt:
ædes demoliüntur, & Mônachos
omnes lethàli vúlnere sauciant;
quoôs vir Dei unico Crucis ſigno
incolümes protinus reddit, & Pbetro
ejus Monache per immenſum ar-
dentiſſimumq; ignem illælo mira-
biliter tranſeunte, optâtam ſibi &
ſuis tranquillitätem obtinet: inde
ſimoniacam labem ab Etrùúria éx-
Pulit, ae in tota Itaàlia fidem pri-
ſtina integritäte reſtituit.
Amavit eum Doôminus, & orna-
vit eum, ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit

eum. Induit eum Dominus
loricam fidei, & ornavit euin.
Et ad.

Ulta fünditùs erexit Monaſté-
ria, eademque & alia, ædi-
ficiis ac Regulari obſervantia in-
ſtaurata, ſanctis légibus communi-
vit. Ad egenos aléndos ſacram ſup-
pelléctilem vendidit: ad improbos
coercéndos elementa ſibi famulari
conſpexit. Ad dæmônes compri-
mendos, Crucem quaſi enſem ad-
hibuit. Demum abſtinéntiis, vi-
giliis, jejuniis, oratiônibus, carnis
macerationibus, ac sénio confé-
ctus, dum infirma valetudine gra-
varétur, Davidica illa verba perſæpe
repetébat: Sitivit anima mea äd
Dèum fortem vivum, quando vé-
niam, & apparébo ante faciem Dei:
Jamque morti proöximus, convoca-
tos diſcipulos ad fratérnam con-
côrdiam cohortatuùr, & in Brevicu-
lo, cui conſepeliri voluit, juſſit
hæc ſcribi : Ego Joannes credo., &
confiteor fidem, quam ſancti A-⸗
poſtoli prædicavérunt „ & ſancti
atres in quatuor Conciliis confir-
mavérunt. Tandem triduano An-
gelorum obſéquio dignatus, ſeptua-
geſimum octavum annum agens »
apud Paſſinianum, ubi ſumma ve-
nèêratiône colitur, migravit ad Doô-
minum

ulii. Quem Cœleſtinus tértius
nnùmeris miraculis clarum, in
Sanctòrum numerum rétulit.

extirpan- locutus eſt ei Deus „ &

Nam ut eum, ejüsque

„anno ſalütis milleéſimo
ſeptuagéſimo tértio, quarto Idus

„1
Iſte homo perfeécit ômnic, dua
dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meams
Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Géntibus, aflel.
Iſte eſt, qui contémpfſit vitam
mundi, & pervénhit ad cœléſtia
regna. Quia.
Quja.

Toôria Patri.
ctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

X illo cempore: Dixit Jeſus diſ⸗
cipulis ſuis: Audiſtis, quia di-
ctum eſt: Diliges proximum tuumz
& odio habébis inimicum tuum.
Et reliqua,
Homilia S. Hierônymi Presbyterf

Go autem dico vobis: Dili=
◻Site inimicos veſtros: benefa⸗
eite his, qui odérunt vos. Multz
PræcéptaDei imbeciilitate ſua, non
Sanctôrum viribus æſtimantes, pu=.
tant eſſe impoſſibiſia, quæ præcép=
ta ſunt: & digçunt ſufficere virtuti=⸗
bus, non odiſſe inimicos: ceterùm
diligere plus præcipi, quam humä-
na natüra patiatur. Ssciendum eſt
ergo, Chriſtum non impoſſibilia
præcipere, ſed perfecta. Quæ fe-
cit David in Saul, & in Abſalon 5
Stéphanus quoque martyr pro ini=
micis lapidantibus deprecatus eſt»
& Paulus anâthema cupit effe pro
perſecutoribus ſuis: hæc autent Je⸗-
sus & docuit, & fecit, dicens: Pa=-
ter ignôsce illis, quod enim fa=
ciunt, neſciunt.
. Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtůtes operàtus eſt, & de om-
ni corde ſue laudavit Dôminumm
Ipſe intercédat pro peccatis ormn.
dium po alerum.
cce homo ſine queréla, veri
Dei cultor, abſtinens ſe a ni
opere malo, & pérmanens in inzio-
centia ſua. Ipſe.

N reliquis opéribus bonis intér-
dum poteſt aliquis qualemeum-

due excuſatiénem prætendere: ad

habéndam vero dilectionem nul-
lus ſe poterit excusare. Poteſt mihi
aliquis dicere: Non poſſum jejund⸗
re: numquid poteſt dicere: Non
voſſum amarve? Poteſt aliquis di-
cere „ Virginitärem non poſſum
ſervare; Non poſſum fes totas
vendere, & paupeéribus erogare;
CeE2 n=

72
nuquid poteſt dicere: Non poſ-
ſum diligere inimicos?
Sint lumbi veſtri præcinékti, &
lucéêrnæ ardentes in manibus ve-
ſtrisz Et vos similes hominibus
expectantibus dominum ſuum ,
quando revertatur à nuptiis, allel.
Vigilate ergo, Aai neſcitis, qua
hora Döôminus veſter ventůúrus ñit.
Et vos
16ria Patri. Et vos.

On enim ibi aut pedes laboô-
rant curréndo, aures audién-
do, aut manus operando laxantur,
ut nos per ipſam excuſationem li-
berare conémur. Non nobis dici-
tur: Ite ad Oriéntem;, & quærite
charitätem; navigate ad Occiden-
tem „ & inveniétis dilectionem.
Intus in noſtro corde eſt, ubi re-
dire jubemur; diceênte Prophéta:
Redite prævaricatôres ad cor. Non
enim in longinquis regiônibus in-
venitur, quod à nobis pétitur.
e Deum laudamus. II.

FVeſtri capilli.
Exultabunt. xXxxii.
ræſta, quæſumus.

775.
PIE KIHII. WtII.

Iſte San us,
Gloôria & honéôre. xiv.

Eus, qui nos beati Anacleti
martyris tui atque Pontificis
Ahnua ſolemnitate lætificas: con-
céde propitius? ut cujus natalitia
côlimus, de ejusdem etiam prote-
Gtione gaudeamus. Per Dôminum
noſtrum.

Naclêtus Athenieniſis, Trajano
AImperatoôre rexit Eccléſiam. De-
crévit, ut Epiſcopus à tribus Epi-
ſcopis, neque à paucioribus con-
ſecrarétur: & Clérici ſacris Ordini-
bus puùbliceè àa prôprio Epiſcopo
initiaréntur: & ut in Miſſa, peracta
conſecratione, omnes communi-
carent. Beati Petri ſepúlchrum or-
navit, Pontificumque ſepultüræ lo-
cum attribuit. Fecit Ordinationes
duas menſeDecémbri, quibus crea-
Vit Presbytetos quinque, Diaconos

tres, Epiſcopos ſex. Sedit annos
novem, menſes tres, dies decem.
Martyrio coronatus, ſepultus eſt
in Vaticano.
Honéſtum fecit illum Doômi-
nus, & cuſtodivit eum ab inimi-
cis „ & à ſeductoôribus tutavit il-
lum: Et dedit illi claritatem
ætérnam. ,B
Descenditque cum illo in fo-
veam, & in vinculis non dereliquit
eum. Et.
De Expoſitiòne S. Ambroôſii Epi-
ſcopi in Pſalmum centetimum
décimum octavum.

Rincipes perſecùti ſunt me gra-
tis: & à verbis tuis trepidavit cor
meu. Bene hoc Martyr dicit, quod
injuſtè perſecutiõnum tormenta
ſuſtineat: qui nihil rapuerit, nullum
violéntus oppréſſerit; nullius san-
guinem füderit, nullius torũ puta-
verit eſſe violaändum: qui nihil legi-
bus débeat, & graviora latronũ ſu-
ſtinére cogatur ſupplicia: qui loqua-
tur juſtè, & nõ u Alatur, qui loqua-
tur plena ſalũtis, & impugneétur; ut
poſſit dicere: Cùm loquébar illis,
impugnabant me gratis. Gratis igi-
tur perſecutioônem patitur, qui im-
pugnatur ſine crimine: impugntur
ut noxius, cu ſit in tali confeſſione
laudabilis: impugnatur quaſi vené-
ficus, qui in nomine Domini glo⸗
riatur, cùm pietas virtütum om-
nium fundaméntum ſit. S
Deſidérium animæ ejus tribui-
ſti ei, DOmine, Et voluntate la-
biôrum ejus non fraudâſti eum.
uéôniam præveniſti eum in
Sen Actiomibus dulcédinis: poſui-
ſti in capite ejus corônam de la-
pide pretioſo. Et voluntate.

Ere fruſtrà impugnäâtur, qui
apud impios & infidos impie-
tâtis arcéſſitur, cùm fidei ſit ma-
giſter. Verùm qui gratis Impugna-
tur, fortis debet eſſe & conſtans.
Quômodo ergo ſubtéxuit: & à
verbis tuis trepidavit cor meum?

atque formidinis. Sed eſt étiam
infirmitas ad ſalutem, eſt étiam
timor Sanctorum. Timéte Domi-
num omnes Sancti ejus: &, Beatus
vir, qui timet Dôminum. Qua
ratione beatus? Quia in mandatis
ejus cupit nimis.

Stola jucunditatis induit Eenn

Trepidare infirmitatis eſt, timoris

hominus
tüdinis p
Cibar.
Vite, in⸗
iie ſaluta
loria d

0 Docdor
lumen be
etis Amat
Fllium De

Eus
lalut
Miniſtrun
mmus z ut
büimus i
bere mer

Ou
neget sen
cem ſuam
Juſtus
dicut
bitur,

omnium:

Onayer
1 trüria
Vltæ pe
3, brancil
eſeens i
dleribi y
Ales magt
eGionem
InO hoct 1
kartüisi
Ierpreta
el ais
Pelit,l
latione ell
luſeni
Ul
.
Uetitan

Ambräl!
n centeig
0Garun,

wine

nognitut

Kin

es in
tun ſt.
nine eii,

6cos

Dòôminus: Et corônam pulchri-
tudinis péſuit ſuper caput ejus.
Cibavit illum Dôminus pane
vitæ, & intelléctus: & aqua ſapién-
tiæ ſalutaris potavit illum. Et.
loria Patri. Et.

i quis venit.
Xx.

PDIE XIV. IULII.

O Dodcor 6ptime, Eccléſiæ ſanétæ
lumen, beâte Bonaventúra, divinæ
legis amator, deprecare pro nobis
Filium Dei.

Eus, qui pôpulo tuo ætérnæ
ſalútis beatum Bonaventúram
miniſtrum tribuiſti: præſta, quæſu-
mus 3 ut quem doctoôrem vitæ ha-
bùimus in terris, interceſsorem ha-
bere mereamur in cœlis. Per Däm.

Qui vult venire poſt me, àb-
neget sémetipſum, & tollat cru-
cem ſuam, & ſequätur me.
Znſus ut palma florébit.
icut cedrus Libani multipli-
cabitur. .
eus, qui nos. 772.

. leſia apiéntiam
ômnium antiquôrum.
Xxliii.

BOnzyenturs ‚Bälneo régii in E-
trùria natus, cu infans incidiſſet
in vitæ pericul, mater ejus vovit;
ſi inde evaſiſſet, ſe eum religioni
B. Franciſci dicaturam. Itaque ado-
léſcens in Ordinem FF. Minôorum
adſcribi vôluit : ubi Alexandro de
Ales magiſtro, ad eã doctrinæ per-
fectionem brevi pervénit, ut sépti-
mo poſt anno libros Sententiarum
Pariſus puůblice ſuma cum laude ſit
interpretatus, quos étiam præclaris
pPoſteà comentariis illuſtravit. Poſt
ſex anños ſui Ordinis Generalis mi-
niſter Romæ factus, ea prudéntiæ,
ac ſanttitatis laude miniſtérium
geſſit, ut in mnium ore & admi-
ratiône eſſet.
Invéni David. 747.

Ulta ſcripſit, in quibus ſum-
VI mam eruditionem cum pari
pietâtis ardore conjüngens, lecko-

773
rem docéndo movet. Quem Gregô-

rius X. ejus ſanctimoniæ & ſapién-

tiæ fama comotus, Cardina lem &
Epiſcopum Albanénfem creavit.
Eumdem adhuc viventem beatus
ThomasAquinas Sanctü appellavit.
Cùm enim vitam S. Franciſci ſcri-
bentem comperiſſet: Sinamus, in-
quit, Sanctum pro Sancto laborare.
Migravit ê vita pridie Idus Julii, in
Concilio Lugdunéenſi, quinquagin-
ta tres annos natus, multis éditis
miraculis. Quem Xyſtus IV. Pon-
tifex maximus rétulit insanctoôrum
nmerum.
Poôſui adjutôrium. 747. ,
Ex libro Moralium S. Gregorii
Papæ,

Ui poſt Orionas Hyadum nô-
mine, niſi Doctôres ſanctæ
Eccléſiæ deſignantur? Qui ſubdu-
ktis Martyribus, eo jam témpore
ad mundi notitiam venérunt, quo
fides clariùs elucet: & repréſſa in-
fidelitatis hieme, altiùs per corda
fidélium ſol veritatis calet. Qui
remôta tempeſtate perlecutionis,
explétis longis noctibus infidelita-
tis, tunc ſanctæ Eccleſiæ orti ſunt;,
cùm ei jam per credulitatis vernum
lucidior annus aperitur.
Iſte eſt, qui agnte Deum, 247

os eſtis ſal terræ.
ine tténdite, guid di-
xexit. .
631.
PIE XV. 1ULII.
Similàbo eum. Amavit
eum.
XIy.

Eus, qui hodierna die beatum
Henricum Confeſsorem tuum,
& terréni culmine impérii ad regnũ
ætérnum tranſtuliſti: te supplices
exoramus 3 ut ſicut illum, gratiæ
tuæ ubertate præventum:illécebras
ſæculi ſuperare feciſti: ita nos fa-
cias, ejus imitatiône, mundi hujus
blandiménta vitare, & à te pPuris
mentibus peryenire. Per Dfifn.

Enricus, cognoménto pius, è,
ATDuce Bavariæ Rex Germaniæz

Cc c 3 ac

724 4
ac poſtmodum Romanòrum Impe-
rator, temporalis regni non con-

tentus anguſtiis, pro adipiſcénda
immortalitatis corona sédulam X

terno Regi exhibuit lervitũtem.
Adépto enim Imperio, Religioni
Amplificandæ ſtudiosé incumbens,
Eccléſias ab infide libus deſtrùctas,
magnificentiùs reparavit, pluri-
misque largitionibus & prædiis
Jocupletavit. Monaſtéria, alia-
Que Ioca pia vel ipſe ædificavit,
Yel aflignatis redditibus auxit.
Epiſcopatum Bambergenſem, hæ-
veditariis opibus fundatum, bea-
*% betro, Romanoôque Pontifici
vectigalem fecit. Beénedictum o-
Ktävum;, a quo., Impérii corônam
accéperata profugum excépit, ſuæ-
Que ſedi reſtituit.
Hionéſtum fecit. 770.

N Caſfinenſi Monaſterio gravi
detentus infirmitate, à ſancto
Behedicto,, inſigni miraculo fana-
tus eſt. Romaânam Eccléſiam am-
pliſſimo diplémate munerätus,
eidem tuendæ bellum. advérsùs
Sracos ſuscépit, & Apùliam,
diù ab illis poſséſfam, recupera-
Vit. Nihil ſine précibus aggre-
di sölitus ,„ Angelum Dômini,
Hfanctosque Martyres tutelares,
Pto ſe pugnantes ante aciem in-
terdum vidit: Divina autem pro⸗
ectus ope, barbaras nationes
Precibus magis, quam armis ex-
Hugnavit. Pannoôniam adhuc in-
Hidélem, tradita Stéphano Regi ſo-
roôre ſua in uxorem;, eoque hapti-
Zato, ad Chriſti fidem perduxit.
Virginitätem, raro exemplo, ma-
rimonio junxit, ſanctämque Chu-
nesündam, njugem ſuam, pro-
ar uis Sus morti proximus illi-
atam reſtituit.
Amavit eum. 771.

Enique rebus omnibus, quæ
i Imperii honorem & utili-
Katem pertinebant, ſumma Pru-
déntia diſpoſitis,

hiam „ religiotæ munificéntiæ ve-

erifexæ virtutis ſuaviſſimum odo-
em longé, latéque ctiffderat 5
anKitate⸗ cum iceptre clarior,
24 regni cleſtis premia, con-
ſummagis vitz laboribus, . 06
mino vocitus eſt; anno ialutfe

milleſimo vigeſime quarte. QCu-
jus corpus in Eccleſia beatôrum
Apoſtolôrum Petri & Pauli Bam-
bergæ coônditum fuit: ſtatimque
ad ejus tümulum multa miracu-
la, Deo ipfum glorificante, Da-
träta ſunt; quibus poſteà rite
Drobaàtis, Eugenius tertius San-
doôrum nuümero illum adlfcrip-

t.
Iſte homo perfécit. 771.

in E- int lumbi
veſtri præcincti. 9
XIix.

.

DIE XVI. WULII.

Dum eſſet Rex. liqnig
776. zxit
Ixxxvii.
b initio.
ve maris ſtella. Ixxxviii.
Dignäre me laudare te, Virgo
acrata.
Da mihi virtütem contra ho-
ſtes tuos.

Dominus.

Sancta Maria, fuccürre milſeris „
juva puſillanimes, refove flébiles,
ora pro populo, intérveni pro Cle-
ro, intercéde pro devoto temineo
ſexu: séntiant omnes tuum juva-
men, quicùmque célebrant tuam
ſolémnem Commemorationem.

Eus, qui beatiſſimæ ſemper
Virginis, & Genitricis tuæ Ma-
riæ ſingulari titulo Carmeli Ordi-
nem decoräſti: concede propitius;
ut cujus hodie Commemoratiô-
nem ſolémni celebramus officio⸗
eius muniti prasidiis, ad gaudia
fempiterna pervenire mereamur.

2 e illuſtr bas
per Galliam; Italiam & Germas C

Qui vivis.

. Hic vir deſpiciens.
Juſtum deduxit. li.
rati6 eus;, qui. 773.
ararum gic elh, nibi ſit
glöria, Qui natus es de virgine.
ancéta Maria Dei génitrix Virgo;
Interceéde pro nobis.
enite, exultemus. 1.
uem terra.

hen

Acfari
Deus i
Kovebirur

Un ſu
Kolico
ghis ſogue
gulkicimol
Dattärent:
gui veſtig
um liæ.
oannis
kti adven
rum veri⸗
data, Eyal
amplexat.
dam affee
(cujus ca
ſeliciter tt
Uuri ccepe
in eo mo
Ulias olim
Fütginis t
Iit, eide
cellun co⸗
Kicut
Fibano, &
dion! gu⸗
Dedi ln
lt ficu

Anam ar

D n0
duoti
de, re
eatiſlim⸗
tularem
Qumobre
uoute⸗
ulunt 6
o conkirm
uspeenlie
t nem
harenk,
Nomenela
Centiſtima
Denum F
luod bei
Ulit, ute
eſtcerd
eruentil

gane. d
eclelan
iK

bus doen e
nius leniut⸗
illun

Aktrit n

.

1. n

tuten ℳn/

kccitte b
8letoſeken
interren
0 erotolt
nnes tulnt
cleben“
jemoket

eati ſine 4
Benuttichi
alo CrNe,
Oncele hillie
Conmenc,,
amns hrl
8is)3

enit Nelei

clent
1t. .
i⸗ 771

8 6 beſt

genut ſi
is.
wi ie
* 8

tella⸗

40 Täpientia habito.

Adjuᷣvbit 8Am, Deut dültu ſuo.
Deus in médio ejus: non com-
Movébitur.

Um ſactâ Pentecoſtes die Apéô-
ſtoli cœlitùs afflati, variis lin-
guis loqueréntur, & invocâto au-
guſtiſſimo jeſu nomine mira multa
patrarent: viri plurimi (ut fertur,)
qui veſtigiis ſanctorum Propheta-
rum Eliæ, ac Eliſæi inſtiterant, &
Joannis Baptiſtæ præconio adChri-
ſti advéntu comparati fuerant’, re-
rum veritate perſpécta, atque pro-
bata, Evangélicam fidem conféſtim
amplexati ſunt, ac peculiari quo-
dam afféctu beatiſſimam Virginem
(cujus collôquiis ac familiaritâte
ſeliciter frui potuére) adeò vene-
rari cœpérunt, ut primi omnium
in eo montis Carméli loco; ubi
Elias olim alcendéntem nébulam,
Virginis typo insignem, conſpéxe-
rat , eidem puriſflimæ Virgini Sa-
cellum conſtrùxerint.
Sicut cedrus exaltäta ſum in

Pibano, & ſicut cy préſſlus in monte

Sion: quaſi myrrha electa;
Dedi ſuavitaiem, odoris.
Et ſicut cinnamomum, & bãal-
Kämum aromatizans. Dedi.

D novum ergo Sacellum ſæpè
uotidie convenientes; ritibus
recationibus, ac laudibus
eatiſſimam Virginem, velut ſin-
gulàremOrdinis tutélam colebant.
Quamobrem Fratres beaâtæ Mariæ
de monte Carmélo paſſim ab om-
nibus appellari cœpeérunt, eumque

titulum Sumi Pontifices non mo-

do confirmäârunt, ſed & Indulgén-
tias peculiares iis, dui eo titulo vel
Ordinem,velFratres singulos nun-
cuparent, conceſsére. Nec verò
nomenelatůram tantùm magnifi-
centiſlima Virgo tribuit, & tutélam,
verum & insigne ſacri Scapularis,
quod beato Simoôni Anglico præ-
buit, ut cœléſti hac veſte Ordo il-
le ſacer dignoſceretur, & à malis
ingruéêntibus protegerétur. Ac de-

5 2 2* 775
mum eùm elim in EurôpaOrdo eſ-

ſet ignotus, & ob id apud Honòô-
rium tértium non pauci pro illius
extinctione inſtarent, aſtitit Ho-
norio noctu piiſſima Virgo Maria;,
planeque juſſit, ut Inſtitutum, &
omines benigne complecteré-
tur.
Quæ eſt iſta, quæ procéſſit ſicut
661, & formoſa tamquã Jeruſalem?
Vidérunt eam filiæ Sion, & bea-
tam dixérunt, & Reginæ laudave-
runt eam.
Et ſicut dies verni circú⁴mda-
bant eam flores rosarum, & lilia
convallium. Vidérunt.

On in hoc tantùm ſæculo Or-
Jdinem ſibi tam accéptum mul⸗
tis prærogativis beatiſſima Virgo
inſignivit, verùm & in alio (cùm
ubique & poténtia & miſericôrdia
plúrimûm valeat) filios in Scapu-
laris ſocietâtem rélatos;, qui abſti-
nentiam mòdicam, preceésque pau-
cas eis præſcriptas frequentarunt,
ac pro ſui ſtatus ratiôòne caſtitatem
coluérunt, matérno planè affectu,
dum igne purgatôrii expiantur, ſo-
lari, ac in cœléſtem patriam ob-
tentu ſuo quantocvus pié créditur
efférre. Tot ergo tantisque bene-
ficiis Ordo cumulafus, olémnem
beatiſſimæ Virginis Commemora-
tiônem ritu perpétuo ad ejùsdem
Virginis gloriam quotannis cele-
brandam inſtituit.
Ornatam monilibus filiam Jerů-
ſalem Dominus concupivit: Et
vidéntes eam filiæ Sion, béatiſſi-
mam prædicavérunt, dicéntes:
Unguéntum effüſum nomen tuu.
Aſtitit Regina à dextris tuis in
Veſtitu deaurato, circumdata va=
rietàate. Et vidéntes.
léria Patri. Unguéntum.

oquente Jefu.

. 8630. 5
Felix namque es ſacra virge
Marfa, & omni laude digniſlima:
Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ?:
Ghriſtus Deus noſter. ra
pro pôpulo, intérveni pr clero,
intercéde pro devôto femineo ſe-
xzu: séntiant omnes tuum juyva-
men, quicúmque célebrant tuam
ſolemnem Commemorationem.

uia. .
2 Cce AD

75.
A 5 L A UD ES,

Dum eſſet Rex.
ah lIxxxiii
b initio.
12 Q glorioſa Virg. Ixxxiii.
Diffúfa eſt gratia in labiis tuis.
.. Proptérea benedixit te Deus
in ætérnum.

Caput tuum ut Carmélus, & comæ
Sapitis tui, ficut pürpura Regis
vincta canalibus„ allel.
. eus, qui beatiſſimæ. 774.

IXxxiii.

774

Gloôria Libani data eft ei ; decor
Carmeli, & Saron, allel.

BIE XV. 1GLII.

Similabo eum.
Amavit eum.

Eus, qui nos beaâti Aléxii Con-
feſsòris tui annua ſolemnitate
Iætificas: concede propitius; ut cu-
Jjus natalitia còlimus, étiam actio-
Res imitémur. Per Dominum,

Léxius Kömanorum nobiliſhi-
mmus, propter eximium Jeſu
Chriſti amorem prima nocte nup-
tiärum peguliari Dei moônitu relin-
duens intactam ſponſam, illũſtrium
orbis terræ Eccleſiarum peregrina-
tionem fufcépit. Quibus in itine-
Iibus cùm ignoôtus ſeptemdecim
aunnos fuiſfet, aliquando apud Edéſ-

Ex libro Moràlium S. Gregôni
Papæ.

Eridétur juſti ſimplicitas. Hu-
jus mundi ſapientjia eſt, cor
machinationibus tégere, ſenſum
verbis velare: quæ falſa ſunt, vera
oſtendere; quæ vera ſunt, falſa
demonſtrare. Hæc nimirum pru-
dentia uſu à juvénibus ſcitur, X
à pùeris pretio diſcitur: hanc qui
ſciunt, ceteros deſpiciendo ſuper-
biunt: hanc qui neiciunt, ſubjecti
& timidi in aliis mirantur:; quia ab
eis hæc éadem duplicitatis ini-
quitas, nomine palliata diligitur,
dum mentis pervérſitas urbanitas
vocàâtur. Hæc ſibi obſequentihus
pracipit honoôrum cülmina quære-
re, adepta temporalis gloriæ vanita-
te gaudere, irrogata ab aliis mala
multipliciùs réêddere: cùm vires
sůppetunt;, nällis reſiſtêntibus cé-
dere, cùm virtůútis poſſibilitas de-
eſt, quidquid explére per malitiam
non valent, hoc in pacifica boni-
tate ſimulare.
Amavit eum. 771.

T contra, ſapientia juſtôrum
eſt, nil per oſtenſionem finge-
re, ſenfum verbis aperire, vera ut
ſunt diligere, falſa devitare, bo-
na gratis exhibére, mala libentiùs
toleräre, quàâm fäcere, nullam in-
jüriæ ultionem quærere, pro veri-
tate contuméliam lucrum putare.
Sed hæc juſtôrum ſimplicitas deri-
détur, quia ab hujus mundi ſapien-
tibus puritatis virtus fatüitas cré-
ditur. Omne enim, quod innocén-
ter äagitur, ab eis proculdubio ſtul-
tum putaâtur: & quidquid in pere
véritas approbat, carnali ſapientiæ
fatuum sonat. Quid namque ſtul-

tius vidétur mundo, quàm mentem
verbis oſtendere, nil eallida machi-

am 1 . . . — 5 1 jurii
fam Syriæ urbein per imaginem natioône ſimulare, nullas injüriis

anctiffimæ M ariæVirginis eins no-
mmne divulgto, inde navi d téſſit.
d portum Romanum appüulſus, à
Patfe ſuo tamquam alienus vauper
hofbitio CCIpitur: apud quem om-
nibus ineognitus, cùm decem &
ſentem annos vixiſiet, relicto ſeri-
Pto ſui nominis, sanguinis, ac to-
tius vitæ curſus migravit in cœlum
Innecçentio primo ſummo Ponti-
ce.
Honéſtum feecit. 770.

contumelias réddere, pro maledi-

céntibus orare, paupertatem quæ-
rere, poſséſſa relinquere; rapiénti
non resiſtere, percutienti alteram
maxillam præbére.
. Iſte homo perfécit. 771,

cce nos reliquimus.
liii.

DlE

os.
Eus,
ad and
ne luctänti
chatitatis
eus, quel
tuin nobis
Ge; ut in
Vincere &:
eoronam

Hic
uſtum

ſſto
Letin

Eis
lum!
Dhoroſæ &
dolere: da
tücdine de
le. ber De

Amllun
5 Diocet
lunn fn
lerigenatia
ler quieten
1en in de
ſi puer
tlum p.
olescen⸗
, ſeel
Indulfir 4
Nen bens:
ſelne Friti
dentimahe
herülus, 1

un 8, Cetii
l

eſgictende⸗
neiclunt,li

ient

hſtento

afele,I
uctun E

ſinnl

4
„,e I.
ſecit ſn

guir⸗
laen

iterum factus eſt;

DIE XVIII. JULII.

4

Meruit Supré-
Eus, qui ſanctum Camillum,
ad animaârum in extremo agoô-
ne luctäntium ſubsidium, ſingulari
charitatis prærogativa decorâſti 3
ejus, quæſlumus, meéritis, Spiri-
tum nobis tuæ dilectiônis infun-
de; ut in hora éxitus noſtri hoſtem
vincere & ad cœléſtem mereamur
corônam pervenire. Per Düäm.

Hic vir deſpiciens.
Juſtum deduùxit. li.
eus, qui.

Iſtorum eſt enim.
Lætamini in Domino. xxvii.

Eus, qui nos concédis ſanctô-
rum martyrum tuorum Sym-
phorôſæ & filiorum ejus nataſitia
colere:; da nobis in ætérna beati-
tudine de edòrum ſocietate gaudé-
re. Per Déôminum.

Cmillus Bucclänici Theâtinæ
Diceceſis Oppido ex nobili Lel-
liorum familia natus eſt, Matre
ſexagenaria, cui gravidæ viſum eſt
per quiétem, puerulum Crucis
ſigno in péctore munitum, & àg-
mini puerôrum idem ſignum ge-
Kantium præeuntem, ſe peperiſſe.
Adoléscens rem militarem ſecu-
tus,„ ſæculi vitiis aliquäamdiu
indúlſit; donec vigéſimum quin-
tum agens ætaàtis annum, tanto ſu-
pérnæ gratiæ lümine, Divinæque
offenſæ dolore corréptus fuit „ Ut
ubeérrimo lacrymarum imbre illicò
perfúſus

772
jus tibia iterâtò recrudeſcenre,Di-
vinæ Providéntiæ majoôre de eo di-
ſponéntis conſilio, humiliter ſe
ſubjecit, ſuique victor, illius Re-
ligiônis bis expetitum, & ſuscep-
tum habitum bis dimiſit.
Honęéſtum fecit. 770.

Omam profeéctus, in Noſocô-
mium, quod Inſanabilium dici-
tur; recéptus eſt, cujus étiam
adminiſtrationem, ob perſpécas
ejus virtútes ſibi demandatam,
ſumma integritate, ac ſolicitudine
veré patérna perégit. Omnium æ-
grörum ſervum ſe réputans, eò-
rum ſtérnere léctulos, fordes tér-
gere, ulcéribus medéri, agonique
extrémo piis précibus, & cohor-
tationibus opem fferre, ſolémne
habuit; quibus in muneribus præ-
clara præbuit admirabilis patien-
tiæ, invictæ fortitúdinis, & he-
roicæ charitatis exémpla. Verùm,
cùm animarum in extrémis peri-
clitäantium, quod unicè intendé-
bat, levamini ſubſidium litterarum
plurimùm conferre intelligeret .
triginta duos annos, natus, in pri-
mis gramaticæ elementis tyroci-
cinium inter púeros iterum lubire
non erũbuit. Sacerdôtio péſteà ri-
tée initiätus, nonnuůllis ſibi adjún-
ctis sociis, prima jecit Congrega-
tiônis Clericôrum Regulartium In-
firmis miniſtràäntium fundamenta 2
irrito conatu obniténte humani
generis hoſte: Nam Camillus cœ-
léſti voce e Chriſti crucifixi „ ma-
nus étiam de ligno avuúlſas admi-
räando prodigio protendentis, Si-
mulacro, emiſſa, mirabilhiter con-
firmatus, Ordinem ſuum à Sede
Aboſtolica approbari obtinuit,
Ssodalibus quarto obſtrictis maxi-
mè arduo voto, Infirmis, quos

anteâctæ vitæ ſordes in-

deſinénter abſtérgere, novumque

induere höminem, firmiter decré- feſliònibus erat, comprobavit, dum

verit. Quare ipſo, quo id céônti-
git, Purificatiônis Beatiſſimæ Vir-

ginis feſto die, ad Fratres Minô-⸗

res, quos Capuccinos, vocant ,
cônvolans, ut eorum número ad-
ſcriberetur, ſummis Précibus exo-
ravit. Voti compos femel, atque
fac ſed fœdo ulcere,
due aliquando laboraverat;, in e-

étiam peſtis infécerit, miniran-
di. Quod Inſtitutum, quam foret
Deo accéptum, & animarum ſa-
luti proficuum, Sanctus Philippus
Neérins, qui Camillo à ſacris con-

ejus alümnis decedéntium agoni
opem feréntibus, Angelos ſugge-⸗
rentes verba;, ſæpius ſe vidiſſe te-
ſtatus eſt.
Amavit eum. 771 £

Rétioribus hisce vinculis, æ-
grotantium miniſtério manci-
patus, mirum eſt, qua alacritate
CcCS nullis

null⸗ fratus labéribus, nullis de-
térritus vitæ periculis, diu, no-
Kuque, ad ſuprèemum usque ſpi-
rxitum, eôrum commodis vigila-
verit. Omnibus ômnia factus, vi-
lIiſſima quæque officia demiſſiſſimo
obséquio, flexisque plerumque
genibus, véluti Chriſtum ipfum
çérneret in infirmis, hilari, prom-
prôque animo arripiebat: utque
omnium indigéntiis præſto eſſet,
Generalem Ordinis Præfecktüram;,
coœlique delicias, quibus in con-
templatione defixus affluebat, ſpõ-
te dimiſit. Paternus vero illius er-
ga miſeros amor tum maximè ef-
fulſit, cum & Urbs contagioſo
morbo primüm, deinde extréma
annonæ laboraret inépia, & Nolæ
in Campania dira peſtis graſſarétur.
Tanta denique in Deum, & proô-
Ximum charitate exarſit »ut Ange-
lus nuncupari; & Angeloôrum a-
pem in vario itinerum diſcrimine
experiri promererétur. Prophetiæ
dono, & gratia ſanitäàtum prædi-
cus „ arcana quoque cordium in-
Ipéxit; ejsque précibus nunc ci-
aria multiplicata ſunt, nunc aqua
vinüů convérſa. Tandem vigiliis,

E

in
jejuniis, & aſſiduis attritus labori-
bus, cùm pelle tantum, & ôſü-
bus conſtare viderétur, quinque
moléſtis æque ac dintinis morbis,
quos Mifericoôrdias Domini appel-
labat, fôörtiter toleratis, Sacra-
méntis munittus „ Romæ inter
ſuaviſſima Jeſu & Mariæ nômina,
ad ea verba: Mitis , atque feſtivus
Chriſti Jeſu tibi aſpéctus appareat:
qua prædixerat hora, obdormivit
in Domino, pridie idus Julii,
anno ſalũtis milléſimo ſexcentéſi-
mo décimo quarto, ætatis ſuæ ſexa-
m quinto; Quem plüribus il-
uſtrem miraculis, Benedictus XIV.
ſolemni xitu Sanctôrum faſtis ad-
ſcripſit.
Iſte homo perfecit. 771.

L. ectio fanéti Evangelii fecúndum
Joãnnem.

N illo témpore: Bizit Jeſus dif-
cipulis ſuis; Hoc eſt præcéptum
meum;, ut diligatis invicem, ſicut
diléxi vos. 6Et reliqus.
Homilia S, Auguſtini Epiſcopi.

Oid püùtamus;, Fratres mei;
numquidnam folum ejus de

ifa dileſtione mandtum eſt, qua
diligimus invicem? Nonné eſt &
aliud majus, ut diligamus Deum?
Aut verò, de ſola Deus nobis di-
lectiéene mandavit, ut alia non re-
quiramus? Tria certe comméndat
Apôſtolus, dicens: Manent autem
Fides, Spes, Charitas, tria hæc;
major auté horum eſt Charitas. Et
ſi in Charitate, hoc eſt in dilectioô-
ne, cõcludúntur duo illa præcépta,
major tamen dicta eſt eſſe, nõ ſola.
De Fide igitur nobis quàm multa
mandata ſunt, quam multa de Spe:
Quis poteſt cuncta colligere, quis
enumerando ſufficere? Sed intueâ-
mur, quod ait idem Apôſtolus:
Plenitûdo legis Charitas.
Iſte eſt, qui ante Deum. 771.

Bi ergo Charit5 eſt, quid eſt;
quod poſſit deeſſe? Übi autem
non eſt, quid eſt, nõ poſſit prodeſſet
Dæman credit, nec diligit, qui non

credit. Fruſtra quidem ; ſed tamen

poteſt ſperare veniam, qui non di-
ligitꝛnemo autem poteſt deſperare,
qui diligit. Itaque, ubi dilêctio eſt,
ibi neceſſario Eides, & Spes: & ubi
diléctio proöximi, ibi necetfsario

etiam diléctio Dei. Qui enim non

diligit Deum, quémodo diligit
prézimü, tanquam ſe ipſum Quan-
doquidem non diligit & ſe ipſum;
eſt quippe impius, & iniquus: qui
autem diligit iniquitàté non planè
diligit, ſed odit animam ſuam.
Sint lumbi veſtri. 772.

;
Ymphorefa Tiburtina, Getuͤlü
martyris uxor, ex eo ſeptem i-
Nos peéperit ; Crescéntium, Juliz-
num, Neméſium, Primitivum, Ju-
ſtinum, Stacteum, & Eugenium;
ui omnes propter Chriſtianæ fidei
prefeſſiéônem unà cum matre; Ad-
riäno Imperatôre , compré enſi
ſunt. Quorum pietas multis variis-
que tentata ſuppliciis, cum ſtabii⸗
permanéeéret, mater, quæ filiis fidei
magiſtra fûerat; dux eisdem à
martyrium éxtitit. Nam ſaxo à
collüm alligato;, in profluêntem
dejicitur, cujus corpus con uisi-
t à fratre ejus Eugénio ſepe itur.
Poſtridie ejus diei, qui fuit dect-
moquinto Kaléndas Augüſti -
tem fratres singuli ad palum alli.
gati, varie iunt ikterfecti. Cres-
. cêntio

elntio gut
uliino pee
ſocor tran
ilcitur
Denbratim
tonnpitur:
(us parten
le Deo 5
1e. Corpe
o'ecta
1b Urbe!.
Mam trans
lleſta ſanck
eDeum

he ere
4, teneam
kimns;
lehit, fac
ſeſ l
emitur t
alletlie
ſgunt honm
ſetuk, ach,
li vos, H
Chriſtus, ni
um Chriſte

micenn gil

loſtram dile
Non ad ho
gula nec i
Poprer
le dilig⸗
heimn Clis
ſio in ömn
eMohtere,
Unnig in o
ebeum

ri capil

Lrultadr

dl

pumn’

190
1ol, 65 eo e

céntie guttur ferte fransfigitur?:
Juliano pectus confoditur: Nemé-
ſio cor transverberatur: Primitivo
trajicitur umbilicus: Juſtinus
membratim ſecatur: Stacteus telis

configitur;: Eugenius à péctore in-

duas partes dividitur. Ita o&ιο hoô-
ſtiæ Deo gratiſſimæ funt immola-
tæ. Coôrpora in altiſſimam fôveam
Projécta funt via Tiburtina nono
ab Urbe lapide: quæ péôſteà Ro-
mam translata, condita ſunt in Ec-
eléſia ſancti Angeli in piscina.
e Deum laudamus, II.

Oe ergo præcéptum Dômini
teneamus, ut nos invicem di-
ligimus; &, quidquid aliud præ-
cepit, faciémus: quoniam quid-
quid eſt aliud, hic habémus. Dil-
cernitur quippe iſta dilecétio ab il-
la dilectione, qua ſe invicem di-
ligunt hômines; nam ut discerne-
rétur;, adjanéktum eſt: Sicut di-
lexi vos. Ur quid enim diligit nos
Chriſtus, niſi ut regnare poſsimus
cum Chriſto: Ad hoc ergo, & nos
invicem diligamus, ut dilectionem
noſtram diſcernamus à cæteris, qui
non ad hoc ſe invicem diligunt,
quia nec diligunt. Qui autem ſęꝑ,
Propter habéendumDeum diligunt,
ipfi ſe diligunt, ergo ut ſe diligant,
Deum diligunt. Non eſt hæc dilé-
ctio in omnibus hominibus: Pauci
ſe proptéreaà diligunt, ut ſit Deus
omnia in omnibus,
e Deum laudamus. II.

Veſtri capilli.

Exultabunt. Xxxx. V D

DIE IX. JUTII.

Rſe Confeéſſor.

Eus, qui ad evangelizaändum
paupéribus, & Ecoleſiaſtici
Ordinis decorem promovéndum,
beätum Vincéntium Apoftolica
virtúte roboraſti 2 præſta, quæſu-
mus; ut cujus pia mérita venera-
mur, virtutum quoque inſtruamur

ezémplis. Per Déôminum.

Hie vir deſpiciens,
Juſtum deduzxit. li.

Incentius à Paulo, natione
Gallus, Podii non procul ab
Aquis Tarbellis in Aquitania na-
tus, jam tum à puero eximiam in
bhauperes charitatem præsetulit. A
cuſtodia paterni gregis ad litteras
evocatus, humanas Aquis, Divinas
tum Tolofæ, tum Cæſarauguúſtæ di-
dicit. Sacerdotio initiatus, ac Thee-
logiæ laurea infignitus, in Turcas
incidit, qui captivum in Africam
abduxérunt: ſed in captivitate po-
ſitus herum ipſum Ghrino rurlus
lucrifecit. Cùm eo igitur ex barba-
ris oris, opitulante Deipara , ſeie
proripiens, ad Apoſtolica limina
iter inſtituit. Unde in Galliam
reverſus, Clippiaci primum, mox
Caſtellionis Parocias ſanétiſume
rexit. Renuntiatus à Rege pri⸗
marius Saerôrum Miniſter in Gàâl-
liæ trirémibus, Mirum quo zelo ,
& ducum, & remigium ſaluti 6⸗
