contradicit. Hinc eſt enim, quod de
quibuũsdam falſis fidélibus Paulus
dicit : Qui confiténtur ſe noſle
Deum, factis autem negant.
Sint lumbi veſtri præcincéti, &
lTucérnæ ardéntes in manibus. ve-
ſtris: Et vos similes hominibus
expectantibus dominum ſuum;
quando revertatur à nuptiis.
Vigilàte ergo, quia nefcitis, qua
hora Doôminus veſter ventůúrus ſit.
Et vos.
A6ria Patri. Et vos.

Igna autem eos, qui credituri
ſunt, hæc ſequentur: In nom-
ne meo dæméônia ejicient, linguis
loquêntur novis, ſerpéntes tol-
lent: & ſi mortiferum quid bibe-
rint, non eis nocébit: ſuper ær0s
manus imponent, & benè habé-
bunt. Numquidnam fratres mei;
quia iſta ſigna non facitis, minimèe
créditis: Sed hæc neceſsaria in Cx-
ordio Eccléſiæ fuérunt. Ut enim

ad fidem cresceret multitüde ec⸗

Gentiummi
da. Ouia &
tuüIIS, tänm
ngquous.
lulſe vides
bem fieri
Hinc ett er
linguæ in
ibus, ſed
e Deum

1

.
Dtémos &

0 Dodor
lumen, be
Giyinæ le
Mo nobis b

7.sologun
Aivlnitüs
Lendam, &
tham eligi
mus, ut
düünns in
dere me
Ominumn

mundam
Diyitias e

.

eumamit
e.

n

Uufdeln
elanu
lenan

unn nſen
gelleil,n

8 l⸗
Goninun
gut⸗

e
1

eket

dêntium, miràculis fú⁴erat nutrién-
da. Quia & nos, cùm arbuſta plan-
tamus, tamdiu eis aquam infundi-
mus, quousque ea in terra jam coa-
lIuiſſe videamus: & ſi ſemel radi-
cem fixerint, irrigatio ceſsabit.
Hinc eſt enim, quod Paulus dicit:
Linguæ in ſignum ſunt, non fidé-
libus, ſed infidelibus.
e Deum laudamus. II.

PIE IV. DECEMBRIS.

Meéruit ſu-
Prémos &c.
O Doctor ptime, Eccléſiæ ſanéctæ
lumen, beate Petre Chrysologe,
divinæ legis amator, deprecare
Pro nobis Filium Dei.

Eus, qui beàtum Petrum Chry-
–sologum Doctorem egreégium,
divinitùs præmonſtratum ad re-
gendam, & inſtruéêndam Eccléſiam
tuam éligi voluiſti: præſta, quæſu-
mus, ut quem Doctôrem vitæ ha-
buúimus in terris, interceſsorem
habére mereamur in cœlis. Per
Doôminum noſtrum.

Hic vir deſpiciens
mundum, & terrena, triümphans,
Divitias cœlo, condidit ore, manu.
Juſtum dedúxit Döôminus per
Vias rectas. Et oſtendit illi re-
gnum Dei. eus, qui
Indiarum. 577

Veni ſponſa Chriſti, accipe
coronam, quam tibi Dôminus
præparavit in ætérnum.
Speécie tua, & pulchritúdine tua.
Inténde, prôſpere procéde, &
regna.

Eus, qui inter cétera poténtiæ
““ tuæ miracula, étiam in ſexu
frägili victoriam martyrii contuli-
ſti: concéde propitius; ut, qui beatæ
Barbaræ virginis & martyris tuæ
natalitia colimus, per ejuùs ad te
exempla gradiamur. Per Düm.

bris 579
idélis ſermo. de
XXXViI.

Prtrus „ qui ob auream ejus elo-
quéntiam Chrysologi cognomen
adeptus eſt, foro Cornélii in K.-
milia honéſtis paréntibus natus, à
prima ætate animum ad Religion
adjiciens, Cornélio Romano tunc
ejùsdem Urbis Cornelienſis Epi-
ſcopo, operam dedit: à quo étiam
ſcientia, & vitæ ſanctitate c brevi
profeciſſet, Diaconus creatus eſt.
Pôſtmodum coôntigit, ut Ravenates
ob mortem Archipræſfſulis ſui aliũ,
(ut moris A eis elééctum Ro-
mam ad ſanétuùm Sixtum Papam III.
pro confirmatione miſerint una
cum Legatis ſuis, & cum prædicto
Gornélio, qui eümdem Levitam
ſecum perdúxzxit. Interim ſanctus
Petrus Apôſtolus, & Martyr A-⸗
pollinaris Ssummo Pontifici in
somnis apparuérunt, mediumque
habentes hant Juvenem, juſse-
runt, ut illum, & non àlium, in
Archiepiſcopum Ravénnæ crearet.
Hinc FPontifex, mox ut vidit Pe-
trum, cognôvit eum à Däio Deo
præeléctum: proptéreàâ rejécto il-
lo, quem ipſi offerébant; hunc ſo-
lum;, anno Chriſti quadringentéſi-
mo trigéſimo tértio, illi Metropo-
litanæ præfecit Eccleſiæ. Quod cùm
Legati Ravennaténſes ægrè ferrent,
audita viſiône, Divinæ voluntati li-
benter acquiescéntes, novum Ar-
chiepiſcopum maxima cum reve-
rêntia ſuscepérunt.
Invéni David ſervum mgum „
leo ſancto meo unxi eum: Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eos
& filius iniquitàtis non noceébit ei.
Manus.

Etrus igitur, licèt invitus, in
Archipræſulem conſecratus Ra-
vénnam deducitur: ubi à Valenti-
niano Imperatöre, & à Galla
Placidia ejus matre, ac ab univer-
0° Pöpulo maxima lætitia exceép-
tus eſt. Et ille ab eis id unum
pétere dixit, ut quando tantùm
oneris pro ipséorum ſalute ſubire
non recusavit, ſtuderent ipſi mo-
nitis ſuis obtemperare, Divinisque
præcéptis non obsiſtere. Duoô-
rum Sanctôrum tunc ibi defun-
Gtoôrum corpora; optimis unguen-
O%2 tis

580
tis condita ſepelivit, Barbatiaâni téntè. Mox Deum humiliter
vidélicet presbyteri, & Germani precatus, & ſanctum Caſſianum
Antiſiodorenſis Epiſcopi: cujus Patréonum, ut benignè animam
etiam cucullam , & cilicium ſibi ejus exciperet, tértio Nonas De-

vendicavit in hæreditatem. Projé-
Kum, & Marcellinum in Epiſcopos
ordinavit. In Claſſe fontem extru-
xit magnitúdinis vere admirabilis,
& Templa quædam magnffica ædi-
ficavit tum beato Andreæ Apôſto-
lo, tum aliis Sanctis. Ludos ab ho-
minibus perſonatis cum variis ſal-
tatiônibus Kalendis Januarii fieri
sölitos cõcione cohibuit acérrima:
ubi inter alia illud præclaré dixit:
Qui jocari volũerit cum diabolo,
non pôterit gaudere cum Chriſto.
Jaſlu ſancti Leônis Papæ I. ſcrip-
it poſteaà ad Chalcedonénſe Con-
cilium adverſus Hæreſim Eutyché-
tis. Keſpondit prætéreà ad Euty-
chen ipſum & alia Epiſtola, quæ ei-
dem CGoncilio in novis editionibus
præfixa, & in Annales Eccleſiaſti-
cos relata fuit.
Pôſui adjutôrium ſuper potén-
tem „& exaltavi eléctum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei. Invéni David ſervum
meum, oôleo ſancto meo unzi eum.
Manus.

Um publicè ſerméônes habé-
Vret ad populum, adeò véhe-
mens erat in diceéendo, ut præ ni-
mio ardore vox illi intérdum de-
fécerit: ſicut contigit in concio-
ne mulieris Hemorrhoifſæ. Un-
de Ravennäâtes commôti, tot
läcrymis, clamoribus, & oratioôni-
bus locum repleverunt, ut pôſteaâ
ipfe gratias ageret Deo, quod in

luçrum amoôris vVeérterit damnum

ejúsdem ſermonis. Cùm tandem
annos circiter decem & ocdcto
eam Eccléfiam ſanctiſſimè rexiſ-
ſet, laborum ſuòrum finem adéſſe
divinitùs prænôſcens, in Patriam
ſe contulit. Ubi ſancti Caſſiani
Templum ingreſſus, magnum
Diadéma aureum, gemmis di-
ſtinctum pretiosiſſimis offerens,
ſuper altare majus pôſuit, neé
non aureum cratérem, & paténam
argenteam; quam tum rabidi ca-
nis morſus, tum febrées ſanare
ſæpius expértum eſt, aqua inde
demiſſa Ex tunc Ravennates,
qui eundem ſecuti füerant; di-
miſit, admonens, uf in eligendo
Sptimo FPaſtore invigilarent at-

cémbris placide ex hac vita mig-

ravit anno Domini circiter qua-

dringentéſimo quinquagéſimo. Sa-
crum illius Corpus commüni to-
tius Civitatis fletu, ac pietate »
propè corpus ejusdem ſancti Cal=
ſiani honorikce conditum, no-
ſtris eétiam tempôribus religiosè
côlitur: cujus tamen brachium;
auro, & gemmis ornatum; Kaven-
nam delatum in Urſiana .de ve-
neratur.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
Virtutes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repleéta eſt:
Ipſe intercédat pro Heccatis
6mnium populorum. .
Iſte eſt, qui contémpfſit vitam
mundi, & pervenit ad ccléſtis
regna. Ipſe.
loôria Patri, Ipſe.

03

eſtis ſal terræ.
rum. xliv.

Sfmile eſt regnum cœlôrum
hémini negotiatoôri quæréti bonas
margaritas: inventa una pretiola-
dedit omnia ſua,; & comparavit
cam., 7 „— *
Diffũſa eſt gratia in laàbiis tuis.
Proptéreà benedixit te Deus in
ætérnum, ..
eus, qui inter cætera
779:

PDIE V. DECEMBRIS.
Simila⸗
bo eum viro ſapiénti, qui ædifica-
vit domum ſuam ſupra petram.
Amavit eum Dôminus, &ο of-
nàâvit eum. =
F. Stolam glériæ induit eum.

Ntercêſſio nos, quæſumus Do-
mine, beati Sabbæ Abbatis com-
mendet: ut quod noſtris meéritis
non valemus, ejus patrocinio aſſe⸗
quamurx, Per Dominum,

Euge ſerve bone, & fideélis quia
in pauca fuiſti fidelis, ſupra mul-

ta te conſtituam;, intra in gau-
“ Z dium

ciun Domi
(ürit Domi
lt oſten

DIE

Ens,
Nontit
1di miracn
un ejus men
henmr inee
Dominumn:

Nidiu
In Lye
Deo Megl
Ulri danctit⸗
an ab iner
intans, cu
icis fregu
exta ferla
gue peſper
mi conlue
emper ter
lentibug o
Paupenibus
inzigne ett
exemplum
egens tren⸗
mattimon-
eatümqus
cogitäret
noctu he
niæ in eju
tum unine
nock cäm
tles le v
vindn
lureni
oleo ſunch
zgenn
Nhil
flun

üni chce
lungtaseir
s connt
etl, A e

usge

oMun,
V A

inte Nunm
1s el A
us ee
t Nß
Orum.
cotent
enit 4 6

Ne⸗

temn,
toni un
Venum,

.

Mitir 1 1

enedir

8,

dium Doômini tui. 7, Juſtum de-
düxit Dominus per vVias rectas.
Et oſtendit i⸗ li regnum Dei.
nterceſſio.

DIE VI. DECEMBRIS-

XXXiIV.

Eus „ qui beatum Nicolſàum
Pontificem innúmeris deco-
räſti miraculis: tribue, quælumus,
ut ejus méritis & précibus à ge-
hennz incendiis liberemur. Per
Dôminum noſtrum.

Icolàum, ilfüſtri loce Pätaræ
1 Nin Lycia natum, paréntes à
Deo precibus impetrarunt. Cujus
viri sanctitas quanta futůra eſſet,
lam ab incunabulis apparuit. Nam
infans, cùm réliquos dies lac nu-
tricis frequens sůgeret, quarta &
ſexta féria ſemel dumtaxat, id-
que véſperi ſugebat: quam jeju-
nii conſuetudinem in réliqua vita
ſemper ténuit. Adoléscens pa-
rêntibus orbaâtus, facultates ſuas
paupeéribus diſtribuit. Cujus illud
Insigne eſt Chriſtianæ benignitatis
exeêmplum, quod cùm ejus civis
egens tres Alias jam nuůbiles in
matriménio collocare non poſſet,
earumque pudicitiam proſtituere
cogitaret; re cognita;, Nicolaus
noctu per fenéſtram tantum peçu-
niæ in ejus domum injécit, quan-
tum unius virginis doti ſatis eſſet:
quod cùm iterũ & tértiò feciſſet,
tres illæ virgines honéſtis viris in
matrimoônium datæ ſunt.
Invéni David ſervum meum,»
Sleo ſancto meo unxi eum: & Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocébit
ei. Manus enim.

Um verò ſe totum Deo de-
diſſet: in Palæſtinam proféctus
eſt, ut loca ſancta viſeret, & præ-
ſens venerarétur. Qua in peregri-
natiône navem conſcendens ſeré-
no cœlo, & tranquillo mari, hor-
ribilem nautis tempeſtatem prædi-

. 581
Lit: möxque ortam, eùm eſſent
omnes in ſummo periculo, orans
mirabiliter ſedavit. Unde cùm
domum reyerſus ſingularis ſancti-
täatis omnibus documenta præbé-
ret; Dei admonitu Myram, quæ
Lyciæ metzopolis erat, venit »„
quo tempore eius urbis Epiſcopo
mortuo, provinciales Epiſcopi de
ſucceisore deligendo confulta-
bant. Itaque in ea deliberatione
divinitùs admoniti ſunt, ut eum
eligerent, qui poſtridie manè pri-
mus in Erdefiatn ingrederétur 5„
Nicolaus nomine. Qua obſerva-
tioône adhibita, in Eccleſiæ janua
deprehenſus eſt Nicolaus, & ſum-
mo omnium consénſu Myræ Epis-
còpus creatur. In Epiſcopatu ca-
ſtitatem, quam ſemper coluerat»
gravitatem, oratiônis aſſiduitatem-
vigilias, abſtinéntiam, liberalita-
tem , & hoſpitalitatem, in adhor-
tando manſuetúdinem, in repre-
hendéndo ſeveritatem perpétuò
adhibuit.
Pôſui adjutôrium ſuper potén-
tem, & exaltavi eléctum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei. Invéni David ſervum
meum, oôleo ſancko meo unxi
eum. Manus. Ledt 146 .
Iduis & orphanis „ pecünia »
consilio, bpera non defuit;
oppréſios adeò ſublevavit, ut
étiam tres Tribunos, per caluùm-
niam à Conſtantino Auguſto con-
demnatos, qui ſe propter famam
ejus miraculoôrum orationibus lon-
giſſime absenti commendarant y„
adhuc vivens, cùm Imperatoôri
minaciter eum terrens, apparuiſ-
ſet, liberaverit. Cùm vero contra
edictum Diocletiani, & Maximia-
ni Chriſtianæ fidei veritatem
Myræ prædicaret, ab Imperatô-
rum ſatellitibus comprehénsus s
& longiflimè abdúctus, in car-
cerem conjéctus eſt: ubi fuit us-
que ad Conſtantinum Imperato⸗
rem, cujus juſſu ex cuſtoôdia erép-
tus, Myram rédiit. Mox ad Ni-=-
cænum Concilium ſe contulit ⸗
ubi cùm trecéntis illis decem
octo Patribus, Arianam hæreſim
condemnavit. Inde revérſus ad
Epiſcopatum, non ita multò poſt⸗
inſtante morte, ſuſpiciens in coæ-
lum, cùm Angelos ſibi occurren-
tes intuerétur; illo Pſalmo pro-

nuntiato: In te Dômine ſperavi 5
O 0O 3 us⸗

582
usque ad eum locum, In manus
tuas commendo ſpiritum meum:
in cœléſtem patriam migravit. Ejus
corpus Bârium in Apuülia transla-
tum, ibidem ſumma celebritate ac
veneratiône colitur.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
Virtutes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis
Smnium populoôrum.
. Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & perveénit ad cœléſtia
regna. Ipſe.
Ioôria Patzi. Ipſe.

omo péregre.
XXXiX.

DIE VII. DECEMBRIS.

u. Iſte Confeſſor.
Hat die lætus méruit ſuprémos
Laudis honores.

O Doctor ptime, Eccléſiæ ſanctæ
lumen, beate Ambrôſi, divinæ
legis amator, deprecare pro nobis
Filium Dei.
Eus, qui pöôpulo tuo ætérnæ
ſalutis beatum Ambrôſium
miniſtrum tribuiſti: præſta, quæ-
ſumns; ut quem doctôrem vitæ
habüúimus in terris, interceſsorem
habére mereamur in cœlis. Per
Doôminum.

nsfe Amavit
eum Döôminus, & ornavit eum:
ſtolam glöriæ induit eum, & ad
Portas paradiſi coronavit eum.
Juſtum deduúxit Dominus per

Dias me Et oſténdit illi re-
.
. , Eus ui
beatum Nicolaum. i.
XXXV.

idélis ſermo.
XXXViI.

ANbroſu⸗ Epiſcopus Mediola-
Anénſis, Ambroſii civis Roman
filius, patre Galliæ Præfécto na-
tus eſt. In hujus infantis ore ex-

ämen apum conſediſſe dicitut
quæ res divinam viri eloquentiam
præmonſtrabat. Romæ liberali-
us disciplinis eruditus eſt. Poſt
à Probo Præfécto, Liguriæ, &
Kmiliæ Przpoͤfita: unde poôſteà
ejùsdem Probi juſſu cum poteſtate
Mediolanum venit: ubi moôrtuo
Auxéntio Ariàâno Epiſcopo, po-
pulus de ſucceſsore deligendo diſ-
fidébat. Quare Ambrôſius, pro
officii ſui muünere Eccléſiam in-
gréſſus, ut commotam ſeditionem
ſedaret, cùm multa de quiéte &
anauillitare Reipuúblicæ præclarè
dixiſſet, derepénte puero Ambro-
ſium Epiſcopum excçlamante, uni-
veêrſi populi vox erúpit, Ambroſi-
um Epiſcopum depoſcentis.
Invéêni David ſervum meum,
ôleo ſancto meo unxi eum: * Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocebit ei.
Manus enim.

Ecusante illo, & eorum pré-
cibus reſiſténte, ardens poôpu-
li ſtùdium ad valentinianum Im-
peratôrem delâtum eſt: cui gratilſ-
ſimum fuit, à ſe deléctos judices
ad ſacerdotium poſtulàri. Fuit
id étiam Probo Præfééto jucun-
dum, qui Ambrò ſio proficiſcénti;
quaſi divinans dixerat: Vade, age,
non ut judex, ſed ut Epiſcopus.
Itaque cùm ad pôpuli deſidérium
Imperatôris voluntas accéderet»
Ambroôſius baptizatus (erat enim
catechumenus) Sacrisque initia-
tus, ac ſervatis omnibus ex inſti-
tuto Eccleſiæ Ordinum gradibus,
octavo die, qui fuit séptimo ldus
Decémbris, Epiſcopale onus ſus-
cépit. Factus Epiſcopus; catholi-
cam fidem, & diſciplinam Eccle-
ſiaſticam acêrrimè deféndit: mul-
tôsque Arianos, & alios hæréticos
ad fidei veritatem convértit, in
uibus clariſſimum Eccléſiæ lumen
unctum Auguſtinum Jeſu Chriſto
éperit. .
3 Ppfni adjutôrium ſuper potén-
tem „& exaltavi eléétum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia=
bitur ei. Invéni David ſervum
meum, oleo lanéto meo unzi eum.
Manus.

Ratiàno Imperatore deeiſo⸗
ad Maximum ejus interfed o-

Uelnezitul⸗
eoglepoeni
le ſe ab ej
it. Theo-
Propter ca
Gam, ingr
Cui,cum il
dülterum
aiiſlet, te
ſecütus es
nitentem.
3b eo im
tentiam h
Kus Epiſec
ximis labo⸗
Ktug, mu
conlcriptis
incideret,
Fit, Ad qr
Vercellent
ter admor
Qum Don
ille ſumpt
ſimilitudi
Ahimam I
nas Aprili.
mtum tre

iſte elt
Vittütes 0
terta doctt
nne inte
hum popr
lſte 4
mundi, &
Pla. lye
loͤrig da

tee,

DIE

l,

Cone
Marir vi⸗
Cnius
ſirt ber,

Clorise
Kionem

mich

t inimcun
snon me

) Keitr

te aen

rem legâtus iterùm proféctus eſt;
eoôque pœniténtiam agere recusan-
te, ſe ab ejus communione ſemo-
vit. Theodéôſium Imperatôrem,
propter cædem Theſſalonicæ fa-
ctam, ingréſſu Eccléſiæ prohibuit.
Cui, cùm ille David quoque Regem
adúlterum, & homicidam fuiſſe
dixiſſet, reſpõndit Ambroſius: Qui
ſecútus es errantem, séquere po=-
niténtem. Quare Theodoſius ſibi
ab eo impéôfitam puúblicam pœni-
têntiam humiliter egit. Ergo ſan-
Gus Epiſcopus pro Eccléſia Pei ma-

zximis laboribus, curisque pertün-

ctus, multis libris étiam egrégièé
conſcriptis, äntequam in morbum
incideret, mortis ſuæ diem prædi-
xit. Ad quem ægrôtum Bonoratus
Vercellénſis Epiſcopus, Dei voce
ter admônitus, accùrrit, eique ſan-
Stum Dômini corpus præbuit: quo
ille ſumpto, conformatis in crucis
ſimilitüudinem manibus, orans
animam Deo réddidit pridie no-
nas Aprilis, anno poſt Chriſtum
natum trecentéſimo nonagéſimo
séptimo.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtútes operatus eſt; & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis om-
nium populôrum.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia re-

gna. Iipſe.
16ria Patri. Ipſe⸗
Os eſtis ſal
Lerxræ, Xliv.
DIE VIII. DECEMBB IS.
Conceptio
glorioſæ. 586.

IxxxVIi.
Ab initio. .
ve maris ſtella, Ixxxviii.
Conceèptio eſt hodie ſanétæ
Mariæ virginis.
Cujus vita inclyta cunctas illu-
ſtrat Eccléſias.

Glorioſæ virginis Mariæ Concep-
tioônem digniſſimam recolamus,
quæ & Genitricis dignitatem obti-
nuit, & virginalem pudicitiam
non amiſit.

583

Amulis tuis, quæſumus Dômi-
ne, cœléſtis gratiæ munus im-
pertire: ut quibus beatæ Virginis
partus éxtitit ſalutis exordium;
Conceptiônis ejus votiva ſolémni-
tas, pacis tribuat incremeéntum.
Per Doôminum.

O Dodor ôptime, Eccléſiæ ſanctæ
lumen, beate Ambroôſi, divinæ le-
gis amator, deprecare pro nobis
Filium Dei. Juſtum deduxit
Dôminus per vias rectas.
Et oſténdit illi regnum Dei.
eus, qui populo. 582.

eſu, tibi ſit gloria»
Qui natus es de Virgine;

ve maris ſtella.

onceptiéònem virginis Mariæ

celebrémus, Chriſtum ejus Fi-
lium adorémus Dominum.
enite. I. uem
terra.

XC.

Spécie tua, & pulchritudine
Inténde, proſpere pro-
céde, & regna. ater noſter.
De libro Eccleſiaſtici.

Go ex ore Altiſſimi prodivi pri-
mogénita ante omnem creatu-
ram. Ego feci in cœlis, ut ori-
rétur lumen indeficiens, & ſicut
nébula texi omnem terram. Ego
in altiſſimis habitavi, & thronus
meus in colmna nubis. Gyrum
cœli circuivi ſola, & profùndum
abyſſi penetravi: in fluctibus ma-
ris anbulavi, & in omni terra ſte-
ti: & in omni pôpulo, & in om-
ni Gente primâtum habui: & om-
nium excelleéntium, & humilium
corda virtùte calcavi: & in his
ômnibus réquiem quæsivi, & in
hæreditate Dômini morabor. Tunc
præcépit, & dixit mihi Creator
omnium: & qui creavit meé, re-
quievit in tabernaculo meo, &
dixit mihi: In Jacob in aäbita, &
in Iirael hæreditare, & in eléctis
meis mitte radices.
0 0%⏑ ₰ Ho-

3
haie concépta eſt beata virgo
Maria ex progénie David: & Per
quam ſalus mundi credentibus ap-
Paruit„ cujus vita glorioôſa lucem
dedit ſæculo. B
Conceptiéonem beatz Mariæx
vVirginis cum gaudio celebrémus.
Per quam.

B inſtio, & ante ſæcula creata
A ſum, & usque ad futurum ſæcu-
Jum non deſinam, & in habita-
tione ſancta coram ipſo miniſtravi.
Et ſic in Sion firmata ſum, & in
civitate ſanctificata ſimiliter re-
quiévi; & in Jerúſalem potéſtas
mea. Et radicavi in pôpulo hono-
rificato, & in parte Dei mei hæré-
ditas illius, & in plenitudine San-
Ktorum deténtio mea. Quaſi cedrus
exaltata ſum in ibano, & quaſi
cypréſſus in monte sion. Quaſi
palma exaltata ſum in Cades, &
quaſi plantatio roſæ in Jericho.
Quaſi oliva ſpeciola in campis, &
Qquaſi platanus exaltàta ſum juxta
aquam in plateis. Sicut cifßamomũ
& balſamum aromatizans odorem
dedi: quaſi myrrha electa dedi ſua-
vitatem odoôris: & quaſi ſtorax, &
gâlbanus, & ngula, &gutta, & quaſi
Libanus non inciſus vaporavi habi-
tationem meam, & quaſi balſamum
non miſtum odor meus.
Beatiſſimæ virginis Mariæ Con-
ceptioôné devotiſſimè celebrémus:
Ut ipſa pro nobis intercédat ad
Dôminum lJeſum Chriſtum.
Cum jucunditate Conceptionem
beâtæz Mariæ virginis devotiſſime
celebrémus. Ut ipia.

Go quaſi terebinthus exténdi
α ramos meos, & rami mei hono-
Tcis & gratiæ. Ego quaſi vitis fructi-
ficavi ſuavitàtem odoris: & flores
mei frudtus honoris & honeſtatis.
Ego mater pulchræ dilectionis, &
timoris, & agnitionis, & ſan-
Ke ſpei. In me gratia omnis
viæ & veritatis: in me ommis
ſpes vitæ & virtůtis Transite ad
me omnes, qui concupiscitis me,
& à generationibus meis imple-
mini: Sspiritus enim meus ſuper
mel dulcis „ & hæréditas mea
ſuper mel & favum. Memôria
mea in generationes ſæculôrum.
Qui edunt me, adhac esurient: &
qui bibunt me, adhuc sitient.
Qui audit me, non confundéèétur,

& qui operàntur in me, non pec-
cabunt. Qui elucidant me, vitam
ætérnam habebunt.
lorioſæ virginis Mariæ Con-
ceptionem digniſſimam recolamus:
GCujus Dominus humilitatem re-
ſpexit, quæ Angelo nuntiante
concèpit Salvatorem mundi.
F. Beatiſſimæ virginis Mariæ Con-
ceptionem devotiſſime celebre-
mus. Cujus. .
Gloôria Patri. Cujus.

Adjuvabit eam Deus vuftu ſuo.
Deus in medio ejus, non com-
movébitur. ater noſter.
Ex libro S. Ambroôſii Epiſcopi
de Virginibus.

It vobis tamquam in imagine
Sleſcnga virginitas, vitaque bea-
tæ Mariæ: de qua velut in ſpeculo
refůlget ſpecies caſtitatis, & forma
virtûtis. Hinc ſumatis licer exém-
pla vivendi, ubi tamquam in exem-
blari magiſtéria expreſſa probitatis,
quid corrigere, quid effugere, quid
tenere debeatis oſténdunt. Primus
diſcendi ardor, nobilitas eſt magi-
ſtri. Quid nobilius Dei matre?
Quid ſpleudidius ea, quam ſplen-
dor elégit? Quid caſtius ea, quæ
corpus ſine corporis contagioné
generavit? .
Concéêptio gloriôſæ virginis Ma-
Piæ ex séinine Abrahæ, ortæ de tri-
bu Juda, clara ex ſtirpe David,:
Cujus vita inclyta cunctas illũ-
ſtrat Eccleſias. Hôdie concép-

ta eſt beata virgo Maria ex progé-

nie David. Cujus.

Am de céteris ejus virtütibus
quid loquar? virgo erat non
ſolàùm corpore, ſed etiam mente;
quæ nullo doli ambitu ſincerum
adulteraret afféctum. Corde hu-
milis, verbis gravis, animi pru-
dens: loquéndi parcior, legendi
ſtudiòſior, non in incèrto divitia-
rum, ſed in prece pauperis ſpem
reponens: intenta operi, vere-
cunda ſermone, arbitrum mentis
solita non höminem, ſed Deum
quærere; nullum lædere, bene vel-
le mnibus, aſsuúrgere maſoribus
natu, æqualibus non invidére, fu-
gere jactantiam, rationem ſequi;
amare virtútem. .
Cum jucunditate Conceptio:⸗
nem beatæ Mariæ celebremu⸗ .

Utipla pt
Döninum
(orde
is gloriam
ile recelſ⸗
VUr ipſa.

Uando
lentes
Ddpinguis:
Wilem! qu
Juando vita
los golita ee
quos miſeri
Tet, neque
Nihil toryu
Verbis proc
tecündum.
Mon inceſl
Petulantio
ties ſimul

mundo:
ſol iutkiti⸗
Qui ſol⸗
dit dened
ens mort
empiterne
Benedi
enedicu
1e. G lo

Doſt dartn
Angelus
concey
klezi
ein.
bitare ſi
ecio!

I ber
fllii
aud⸗
Lennit dar
Homllia
Ak
eſt:
Chridif
ex
hera ion⸗
nemn le ſi
EUncüm h
hoin e
Enlie⸗
obig gi

Ner s
lunt ne,t

inis Auirt
tiſlune ge

lamn Ri
litaselt

nt in
velut n

Uretapro
ic efen

ls eiu
1 ie,
ſel etiu/
Anbitn7

£ Ut ipſa pro nobis intereédat ad
Döminum Jeſum Chriſtum.
Corde & animo Chriſto cand-
mus gloriam in hac ſacra ſolemni-
tate præcélſæ genitricis Dei Mariæ.
Ut ipſa.

Uando iſtaà vel vultu læſit pa-
rentes? quando diſsenſit à
pfopinquis? quando faſtidivit huù-
milem? quando deriſit débilem?
quando vitavit inopem à Eos ſo-
los solita cœtus virôrum inviſere,
quos miſericordia non erubeſce-
ret, neque præteriret verecúndia.
Nihil torvum in ôculis, nihil in
verbis procax, nihil in actu inve-
recundum. Non geſtus fractior,
non inceſſus ſolütior; non vox
petulantior; ut ipſa corporis ſpé-
cies ſimulacrum fuerit mentis, fi-
güra probitatis.
Conceèptio tua, Dei Genitrix
Virgo, gaudium anñuntiavit univerſo
mundo: Ex te enim ortus eſt
ſol juſtitiæ, Chriſtus Deus noſter:
à Qui ſolvens maledictionem, de-
dit benedictionem; & confün-
dens mortem, donavit nobis vitam
ſempitérnam.
Benedicta tn in mulieribus, &
benedidus fructus ventris tui. Ex
te. loria Patri. Qui.

Poſt partum. A
Angelus Doômini nuntiavit Mariæ,
& concepit de Spiritu ſancto.
Elégit eam Deus, & præelégit
eam. In tabernaculo ſuo ha-
bitâre facit eam. ater noſter.
éctio fancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

Iber generationis jelu Chriſti
filii David, filii Abrakam. A-
braham genuit Iſaac. Iſaac autem
genuit lceb. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtiii Epiſcopi.

Atthæus Evangeliſtaà iic oflus
eſt: Liber generatioônis Jeſu
Chriſti filii David, filii Abraham.
Quo exoôrdio ſuo ſatis oſténdit, ge-
nerationem Chriſti ſecundùm car-
nem ſe ſuscepiſie narrandam. Se-
eundùm hanc enim Chriſtus filius
höminis eſt: quod etiam ſe ipfe
ſæpiſſimè appellat, commendans
nobis, quid miſericorditer dignat-
it eſſe pro nobis. Nam illa ſupér-
na & æterna generatio, ſecundùm

715 585
quam Filius Dei unigénitus eſt an-
te omnem creatram, quia omnia

per ipſum facta ſunt, ita ineffabilis
eſt, ut de illa dictum à Prophéta

intelligatur: Generationem ejus
quis enarrabit?
Beatam me dicent omnes gene-
fatiônes: Quia fecit mihi Do-
minus magna, qui potens eſt, &
ſanctum nomen ejus. Et miſe-
ricordia ejus à progénie in progé-
nies timentibus eum. Quia
Bno. Cujus feſtum colimus, ipſa
Virgo virginum.

Xéquitur ergo humanam gene-
Srationem Chriſti Matthæus, ab
Abraham generatores commémo-
rans, quos perduúcit ad Joſeph vi-
rum Mariæ, de qua natus eſt Jeſus.
Neque enim fas erat, ut ob hoc
eum a conjugio Mariæ ſeparandum
Eiarer „quôd non ex ejus concu-
itu, ſed virgo peperit Chriſtum.
Hoc enim exemplo magnifice in-
ſinuatur fidelibus conjugatis, étiam
ſervata pari consenſu continentia;
poſſe permanere, vocarique con-
juügium, non permixto corporis
Fexu, ſed cuſtodito mentis affectu:
præsértim quia naſci eis étiam fi-
lius pôtuit ſine ullo complexu
carnäali, qui propter ſolos gignen-
dos filios adhibéndus eſt.
Felix namque es ſacra virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ»
Ghriſtus Deus noſter. 5, Ora pro
péôpulo, intêrveni pro clero, in-
tercéde pro devòto femineo ſexu,
séntiant omnes tuum juvamen »„
uicumgue célebrant tuam ſan-
am Conceptionem. Quia.
lôria Patri. Chriſtus.
Um autem evidéenter dicat A-
pôſtolus Paulus, ex sémine Da-
vid ſecundùm carnem Chriſtum;
ipſam quoque Mariam de ſtirpe
David aliquam conſanguinitatem
duxiſſe, dubitare utique non
debemus. Cujus féminæ quoô-
niam nec ſacerdotale genus tacé-
tur inſinuânte Luca, quòd cogna-
ta ejus eſſet Eliſabeth, quam dicit
de filiabus Aaron: firmiſſimé te-
néndum eſt, carnem Chriſti ex
utrôque gênere propagaätam, ex
Regum ſcilicet, & ſacerdétum: in
uibus personis apud illum popu-
um Hebræoôrum étiam my ſtica
O % 5 unctio

„5 86M . 4
unctio figurabatur, id eſt, chrisma, ſuo.

unde Chriſti nomen elucet, tantòà
antèe étiam iſta evidentiſſima ſig-
nificatiõne prænuntiatum.
e Deum laudamus. II.
A D L A U D. E S,

Oncèptio gloriôſæ virginis Ma-
riæ ex sémine Abrahæ, ortæ de
tribu Juda, clara eſt ſtirpe David.
ñs regnav. II.
Conceèptio eſt hôdie ſanéctæ
Mariæ virginis: cujus vita inclyta
cunctas illũſtrat Eccléſias.
Regali ex progénie Maria
exorta refúlget: cujus précibus nos
adjuvarizmente & ſpiritu devotiſſi-
mée poscimus.
Corde & ànimo Chriſto ca-
nämus gloôriam, in hac ſacra ſo-
lemnitate præcélſæ genitricis Dei
Mariæ.
Cum jucunditàâte Concep-
tiônem beatæ Mariæ celebrémus;
ut ipſa pro nobis intercédat ad
Dôminum Jeſum Chriſtum.
b initio. Ixxxiii.
gloriôſa Virg. Ixxxiii.
Concéptio eſt hôdie ſanctæ
Mariæ virginis.
Cujus vita ſnclyta cunctas illũ-
ſtrat Eccleſias.

Conceptionem hodiérnam perpé-
tuæ virginis genitricis Dei Mariæ
ſolemniter celebrémus, qua celſi-
tûdo throni proceſſit, alleluja.

Amulis tuis, quæſumus Doômi-
ne, cœléſtis gratiæ munus im-
Pertire: ut quibus beatæ virginis
Partus éxtitit ſalütis exordium,
Conceptiônis ejus votiva ſolemni-
tas, pacis tribuat increméntum.
Per Dominum.

Qui natus es de Maria virgine.

Goncéptio eſt hédie.
b initio.
Spécie tua, Et pulchritú-
dine tua. Spécie tua. Intén-
de, proſperé procede, & regna. Et
pulchritůdine. Gloôria Patri. Spé-
Cie. Adjuvabit eam Deus vultu

Deus in médio ejus, nom
commovébitur.

Regali ex progénie.

T ſic in Sion firmata ſum, &
in civitate ſanctificata ſimiliter
requiévi, & in Jerùúſalem poté-
ſtas mea. Et radicavi in pôpulo ho-
norificato, & in parte Dei mei hæ-
réditas illius, & in plenitudine
Sanctörum deténtio mea.
Adjuvabit eam, Deus
vultu ſuo. Adjuvabit. Deus in
médio ejus, non gommovebitur.
Deus vultu ſuo. GloriaPatri. Ad-
juvabit. Elégit eam Deus, &
præelégit eam. Be. In tabernaculo
suo habitare facit eam.

Cum jucunditate.

N platéis ſicut cinnamòmum &
ballamum aromatizans odorem
dedi: quaſi myrrha elécéta dedi
ſuavitatem odoris.
. Elégit eam Deus Et
præelegit eam. Elégit eam.
In tabernaculo ſuo habitare fa-
cit eam. Et præelégit.
oôria Patri. Eléegit.
Diffúſa eſt gratia in laàbiis tuis.
Proptéreàa benedixit te Deus in
ætérnum. 2

Conceptio tua, Dei Génitrix Vir-
go, gaudium annuntiavit univerſo
mundo: ex te enim ortus eſt ſol ju-
ſtitiæ, Chriſtus Deus noſter; dut
ſolvens maledictionem, dedit be-
nedictionem: & confúndens mor-
tem, donavit nobis vitam ſempi-
térnam,

DIE IX. DECEMBRIS=

.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

LXuültat Maria, & matrem ſe
læta miratur, & de Spinte
sanco ſe peperiſſe gaudeten i

guis peper
zec quia g
ne miratun
minas ben,
no non no
circumde
Maria,
quia Her-
conſentie
inſignis
humiliter
cem corpo
Lloriamegr
AIt. Lecc⸗
dicent om
Concep
tir ex zen
bu juda,
Cujus
ſtrat bccl
1a eſt bea
me Dayic

Beit
OVpale⸗
dum prrce
Sularl tuo
tiſtiperdi⸗
Lilitas hun
ur ſolo
Uindi adit
uee quase
ue merit
Aiones .
Cllpas n
Mitte non
exrauditio⸗
tidotum

quia péperit innúpta, terrétur:

sed quia genũerit;, cum exultatioô-
ne miratur. O féêmina ſuper feé-
minas benedicta, quæ virum omni-
nò non novit, & virum ſuo utero
circùmdedit! Circumdat virum
Maria, Angelo fidem dando ⸗
quia Heva perdidit virum, ſerpénti
conſentiendo. O felix obediéntia!
inſignis gratia! quæ dum fidem
humiliter dedit, cœli in ſe opifi-
cem corpotàavit. Hinc proméruit
gloriam, quam ipſa poſtmodum au-
Xit. Ecce ait: ex hoc beatam me
dicent omnes generationes.
Concéptio gloriôſæ virginis Ma-
riæ ex sémine Abrahæ, ortæ de tri-
bu Juda, clara ex ſtirpe David:
Cujus vita inclyta cunctas illũ-
ſtrat Eccléſias. Hôdie concép-
ta eſt beata virgo Maria ex progé-
nie David. Cujus.

Beâta Maria, quis tibi dignè
valeat jura gratiärum; ac lau-
dum præcoônia repéndere, quæ ſin-
gulari tuo aſsenſu, mundo ſuccur-
riſti perdito? Quas tibi laudes fra-
gilitas humani géneris persolvat,
quæ ſolo tuo commercio recupe-
randi aditum invénit? Accipe ita-
que quascuúmque exiles, quascúm-
que meéritis tuis impares gratiarum
actiones: & cùm ſusceperis vota,
culpas noſtras orando excuſa. Ad-
mitte noſtras preces intra ſacrariu
exauditionis, & reporta nobis an-
tidotum reconciliatiônis.
Cum jucunditate Conceptiô-
nem beatæ Mariæ celebrémus:
Ut ipſa pro nobis intercédat ad
Dominum jJeſum Chriſtum.
Corde & animo Chriſto canâ-
mus glôriam in hac ſacra ſolemni-
tate præcélſæ genitricis Dei Mariæ.
Ut ipſa.

It per te excusàbile, quod per
te ingérimus: fiat impetrabile,
quod fida mente pôſcimus. Accipe
quod offérimus, redona, quod ro-
Samus, excuſa, quod timémus:
quia tu es ſpes única peccatoôrum.
Per te ſperamus veniam delicto-
rum, & in te beatiſſima noſtrorum
eſt expectatio præmiôrum. Sanéta
Maria ſuccuùrre miſeris, juva puſil-
lanimes, réfove flébiles, ora pro
pôpulo, intérveni pro clero, in-
tercéde pro devoto femineo ſexu:

587
uicumque célebrant tuam ſan-
am Conceptionem.
Conceéptio tua, Dei Genitrix
virgo, gaudium anuntiavit univêrſo
mundo: Ex te enim ortus eſt
ſol juſtitiæ, Chriſtus Deus noſter:
Qui folvens maledictionem, de-
dit benedictionem; & confün-
dens mortem, donavit nobis vitam
ſempitérnam.
Benedicta tu in muliéribus, &
benedictus fructus ventris tui. Ex
te. loria Patri. Qui.

éctio ſancti Evangélii ſecndùm
Matthæum.

Iber generationis Jeſu Chriſti
filii David, filii Abraham. A-
braham génuit Iſaac. Iſaac autem
génuit Jacob. Et réliqua.
Homilia S. Hieronymi presbyt.

N Iſaia légimus: Generatiônem
ejus quis enarrâbit? Non ergo
putémus, Evangeliſtam Prophétæ
eſſe contràärium: ut quod ille im-
poſsibile dixit effatu, hic narrare
incipiat: quia ibi de generatione
divinitaàtis, hic de incarnatione eſt
dictum. A carnalibus autem cœpit,
ut per hominem Deum diſcere in-
cipiamus. Filii David, filii Abra-
ham. Ordo præpôſterus, ſed ne-
ceſsario commutatus. si enim
primùm poſuiſſet Abraham, & poſt-
eà David, rurſus ei repeténdus fue-
rat Abraham, ut generationis séries
texerétur.
Beatam me dicent omnes gene-
ratioônes: Quia fecit mihi Dô-⸗
minus magna, qui potens eſt, &
ſanctum nomen eſus. Et miſe-
ricordia ejus à progenie in progé-
nies timentibus eum,. Quia.

Deò autem céteris prætermiſſis;
horum filium nuncupavit: quia
ad hos tantùm facta eſt de Chriſto
repromiſſio. Ad Abraham: In
sémine, inquit, tuo benedicéntur
omnes Gentes, quod eſt Chriſtus.
Ad David: De fructu ventris tut
ponam ſuper ſedem tuam. Judas
autem génuit Phares & Zaram de
Thamar. Notaândum, in genea-
logia Salvatoôris nullam ſanctarum
aſsumi mulierum;, ſed eas, quas
Scriptúra reprehénditiut qui prop-
ter peccatéôres venerat, de pec-

séntiant omnes tuum juvamen, catoribus nascens, omnium pec-

Cata

588
càta deléret. Unde & in conſe-
quéntibus Ruth Moabitis poônitur,
& Bethſabée uxor Uriæ.
Felix namque es ſacra virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
Quia ex te ortus éſt ſol juſtitiæ,
Chriſtus Deus noſter. Ora
pro populo, intérveni prô clero:
intercede pro devoto femineo ſe-
xu:sentiant omnes tuum juvamen,
uicumque célebrant tuam ſan-
am Conceptionem. Quia.
21oria Patri. Chriſtus.

Acob autem génuit Joſeph.
