tzin elis.
Pkoneltum
Laultocivit
Uetlckoridun
tcedit illi
Ulſtum de
ne lectas, &
l lt dedit

Un Mem
Wudtlet: N
Umn egleat
un in z0n5
3 1 lin, ne⸗
le celcenne
Inſenpandam
lenti calcei
Uliier, ci

line llns e
Kul llt,b
hen eiugin,,
u eueirkt

Angelorun
els.

bor hoſnini tun

te. Drceletge

6
ckln Angelomm,
Deus mels I

ſange

templuim !
tedot nomini ien

In conſelu

um.
eli einn

Sot⸗
ſtestoti,
telio , t
enc ſutlce

eleten um
ettis idn
ſcas: Ab
netelt
, Conolun
ucele⸗

tenpkunn ſudt

l;

eénti eleemoſynam negatùrum.
Cùm veròô pôſt in gravem mor-
bum incidiſſet, ex eo aliquando
coôfirmatus, cœpit ardentiùs colere
officia charitatis. Qua in exercita-
tioône tantùm profécit, ut Evangéli-
cæ perfectionis cůpidus, quidquid
habeéret, paupéribus largirétur.
Quod terens iniquùs pater, eum
ad Aſſiſinatem Epiſcopum duxit, ut
coram illo bonis céêderet Patérnis,
qui rejectis etiam veſtibus, patri
cConcéfſit omnia illud ſubjungens,
ſibi in pôſteràm majorem faculta-
tem fore dicendi: Pater noſter, qui
es in cœlis. . 2
Honéeſtum fecit illum Dôminus
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
à ſeductôribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem æternam.
Juſtum dedúxit Doôminus per
vias rectas, & oſtéêndit illi regnum
Dei. Et dedit. .

Um autem illud ex Evangélio
audiſſet: Nolite poſſidere au-
rum, neque argéntum, neque pecù-
niam in zonis veſtris, non pe-
ram in via, neque duas tunicas „
neque calceamenta: ſibi eam régu-
lam ſervandam propôſuit. Itaque
detractis calceis, & una conten-
tus tnica, cùm duéëdecim socios
adhibuiſſet, Ordinem Minorum in-
ſtituit. Quare Romam venit anno
ſalutis milléſimo ducentéſimo no-
no, ut ſuiOrdinis régula abApoſté-
lica Sede confirmarétur. QOuem
cùm accedéntem ad ſe ſummus
Pontifex Innocéntius III. rejeciſ-
ſet: quod in ſomnis poôſteà ſibi ille 3
duem repulerat, collabeéntem Late-
raneénſem Basilicam ſuis hùmeris
ſuſtinére viſus eſſet, conquisitum
accersiri juſſit, benigneq; accipiés,
omnem ejus inſtitutorum rationem
confirmavit. Franciſcus igitur, di-
miſſis in omnes orbis terræ partes
Fratribus ad prædicandum Ohriſti
Evangélium, ipfe cùpiens ſibi ali-
quam, dari martyrii occaſionem,
navigavit in Syriam; ubi à „Kege
Soldano liberaliſſimè tractatus,
cùm nihil proficeret „ réediit in
Italiam.
Amaävit eum Dôminus, & orna-
Vit eum, ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Doôminus

„Poricam fidei, & ornaàvit eum. Et

*

29 9

UItis igitur extirüctis ſuæ fa-
VI miliæ domiciliis, ſe in ſolitu-
diné montis Alverni contulit: ubi
quadraginta dierum, Propter ho-
norem ſanctiMichaélis Archangeli,
jejunio inchoato, feſto die Exal-
tationis ſanctæ Crucis ei Séraphim
Crucifixi effigiem inter alas conti-
nens apparuit: qui ejus & manibus
& pédibus, & lateri veſtigia clavo⸗
rum impreſſit: quæ ſanctus Bo-
naventura, cùm Alexandri quarti
ſummi Pontificis prædicationi in-
teréſſet, narrâſſe Pontificem, à ſe
viſa eſſe, litteris commendavit. His
insignibus ſummi in eum Chriſti
amôris, mäximam habebat om-
nium admirationem. Ac biénnio
poſt graviter ægrotans, deferri
voluit in Ecclaſiam ſanctæ Mariæ
Angeloörum: ut ubi gratiæ ſpiri-
tum à Deo accéperat, ibi ſpiritum
vitæ rédderet. Eo in loco tratres
ad paupertàtem, ac patientiam »„
& ſanctæ Romanæ Eccléſiæ fidem
ſervandam cohortâtus, Pſalmum
illum pronúntians: Voce mea ad
Doôminum clamavi in eo versicu-
lIo; Me expéctant juſti, donec re-

tribuas mihi, efflavit animam quar-
t0 Nonas Octôbris. Quem mira-
culis clarumGregorius nonus Pon-
tifex maximus in Sanctôrum nu-
merum ſcripſit.
Iſte homo perfécit omnia, quæ
locutus eſt ei Deus, & dixit ad euns
Ingrédere in réequiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me ex
mnibus Gentibus. .
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia re-
gna. Quia.
Quia.

10ria Patri.
éctio ſanéti Evangélii ſecundum
Matthæum.

[N illo témpore: Reſpondens Je-
ſus dixit: Confiteor tibi Pater;»
Doômine cœli & terræ, quia abſcon-
liſti hæc a ſapientibus & pruden-
tibus, & revelaâſti ea parvulis. Et
réliqua. DV
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Enite ad me omnes, qui labo-
rätis. Quare enim omnes la-
boramus, niſi quia ſumus homines
mortaàles, frägiles, infirmi, lütea
vaſa portantes,; quæ faciunt invi-
I 2z cem

90⁰⁰
cem anguſtias? Sed ſi anguſtian-
tur vaſa carnis, dilaténtur ſpatia
charitatis. Quid ergo dicit, Veni-
te ad me omnes, qui laboratis, niſi
ut non laborétis? Deénique pro-
miſſio ejus in promptu eſt, quoô-
niam laborantes vocavit. Quærent
foriè, qua mercede vocati ſunt.
Et ego vos, inquit, reficiam.
TOô lite jugum meum ſuper vos, &
diſcite à me, non mundum fabri-
care, non cuncta viſibilia & invi-
ſibilia creare, non in ipio mundo
mirabilia facere, & môrtuos ſuſci-
tare: ſed, quoniam mitis ſum, &
hùmilis corde.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
vVirtůtes operatus eſt, & de om-
ni corde ſuo laudâvit Doôminum:
Ipſe intercédat pro peccatis om-
nium populôrum.
Ecce homo ſine queréla, verus
Dei cultor, abſtinens ſe ab omni
opere malo, & péêrmanens in inno-
ceêntia ſua. Ipſe.

Agnus eſile vis:? à minimo in-
cipe. Côgitas magnam fabri-
cam conſtrúere celſitudinis? de
fundaménto priùs cogita humilita-
tis. Et quantam quisque vult, &
diſpônit ſuperimponere molem æ-
dificii, quantô erit majus ædificium
tantô altius fodit fundaméêntum.
Et fabrica quidem, cùm conſtruitur,
in ſupérna consuúrgit: qui autem
fodit fundaméêntum, ad ima depri-
mitur. Ergo & fabrica ante celſi-
tůdinem humiliâtur, & faſtigium
poſt humiliationem erigitur.
Sint lumbi veſtri præcincti,; &
lucéêrnæ ardéntes in manibus ve-
ſtris: Et vos similes hominibus
expectäntibus dominum ſuum;,
quando revértatur à nüptiis.
Vigiläte ergo, quia neſcitis, qua
hora Dominus veſter ventürus ſit.
Et. loria Patri. Et.

Uod eſt faſtigiũ conſtruéêndæ
fabricæ, quam molimur? quòô
perventůrum eſt cacumen ædificii?
Citò dico, usque ad conſpectum
Dei. Videtis, quam excelſum eſt,
quanta res eſt conſpicere Deum.
Qui desiderat, & quod dico, &
quod audit, intélligit. Promittitur
nobis conſpéctus Dei, veri Dei,
ſummi Dei. Hoc enim bonum eſt,
videntem vidére. Nam qui colunt
falſos deos, facile illos vident:

ſed eos vident, qui bculos habent,
& non vident. Nobis autem pro-
mittitur viſio Dei viventis, & vi-
dentis.
e Deum laudamus. II.

DIE V. OCTOBRIS.

Iſtôrum eſt enim.
Lætäâmini. Xxvii.

rum Martyrum tuòôrum Placi-
di, & ſociorum ejus natalitia cole-
re: da nobis in ætérna beatitudi-
ne de eorum ſocietate gaudere.
Per Dominum.

Pracidus RomærTertüllo patre in
primis nobili natus, puer Deo

tus, tantùm ejus diſciplina, & mo-
naſticæ vitæ inſtitutis profeécit, ut
inter præcipuos illius diſcipulos
numeretur. Ab eo in Siciliam

in honorem ſancti Joannis Bapti-
ſtæ propè Meſsanæ portum con-
ſtruxit, ubi cum Moônachis admi-
rabili ſanctitate vixit. Ejus visén-
di cauſa cùm eo veniſſent Euty-
chius, & Victorinus illius fratres,
& Flavia Virgo ſoror, eôdem tem-
pore illuc appulit immanis qui-
dam pirata, Manúcha nomine, qui
capto monaſtério, cum Placidum;,
& cæteros nullo modo addùcere
potuiſſet, ut Chriſtum negarent,
ipſum fratrésque illius, ac sorôrem
crudéliter necari juſſit. Cum qui-
bus étiam Donatus, Firmatus Dia-
conus, Fauſtus aliique triginta Mo-
nachi, martyrii agonem feliciter
conſummarunt tertio Nonas Octo;=
bris, anno ſalùtis quingentéſimo
trigeſimo nono.
e Deum laudamus. II.
DIE VI. OCTOPRIS.

Ancti Brunôònis Confeſsôris fui,

tem tuam graviter delinquéndo of-
féndimus, ejus meéritis & précibus-

ſequamur. Per Dôminum.

Eus, qui nos concédis ſancto-

oblãtus, & ſancto Benedicto tradi-

miſſus monaſtérium, & Eccléſiam

quæſumus Dômine, interceſlio-
nibus adjuvêmur: ut qui majeſtâ-

noſtrorum delictôrum véniam con-

Mre C
inſtitütor
Uulus eſt. Ab
cinenfuütüre
Dokumm gravit
Uutis, dlyina
Uuns aded ere
onachorum
Corticꝛtuti
Teretut. 4 a
ltuiteckeis,
Dilis,tantur
e ſteoloziæ
CNoris, ac
Anigne kacul
IIto poſt,
Iltes, bec
Unlicati poti
Honeſtum

linis zlin
alit kanili
Uintians, ſunck
Wn Graian
icauſg eotun
1, egtemgu⸗
seicen no⸗
ad ſos 5
nnis it
ls ae n
Ukahhelint,
e⸗ HIuno cumm
Pinhinnie,
Iot Annos

müitenn
n tü
n tunc

iöenlos khen,
obis autenzn.
VIyventis, A

Us. I.
9TOPN.

enin
ii.

concédisſeli
tuorumki,
§ nataliti.
Nelns bez
Nrietate Laucet

lertülo neit
uls, Nler Den
Benecicko udr.

Runo Carthuſianæz Keligiônis
BHenoe* „ Colôniæ Agrippinæ
natus eſt. àb ipſis incunabulis ſpé-
cimen futuræ ſanctitatis præferens,
morum gravitate, puerilia illius æ-
tatis, divina favente gratia, decli-
nans adedò excelluit, ut jam inde
Monachorum pater, vitæque ana-
choréticæ futurus inſtaurator agno-
ſcerétur. A paréntibus, genere, ac
virtute claris, Lutétiam Pariſiorum
miſſus, tantum ibi in Philoſophiæ,

ac Theologiæ ſtudiis profécit, ut

doctoris, ac magiſtri munus in
utraque facultate ſit adéptus: nec
multò poſt, ob egregias ipsius
virtutes, Eccléſiæ Rhemenſis Ca-
nonicatu potitas.
Honéſtum fecit. 899.
Lapſis aliquot annis, cum ſex
aliis familiaribus mundo re-
nntians, ſanctum Hugonem Epil-
copum Gratianopolitanum adiit,
Qui cauſa eorum advéntus cogni-
ta, eosdémque intelligens eſſle,
uos eadem nocte, véluti ſeptem
ſtellas ad ſuos pedes corruentes in
ſomnis viderat, montes ſuæ Diœ-
céfis aſpérrimos, quos Carthuſia-
nos appéllant, illis concéſſit. II-
luc Bruno cum sociis, ipſo Hugoô-
ne comitante, ſecédens, cùm per
aliquot annos eremiticam vitam
egiſſet, ab Urbano ſecundo, qui
ejúsdem Brunônis diſcipulus fue-
rat, Romam accersitur. Ejus con-
siliis, ac doctrina Pöntifex in
tot illis Eccléſiæ calamitatibus per
aliquot annos uſus eſt, donec Bru-
no, recusato Rhegiénſi Archiepi-
ſcopatu, diſcedéndi facultatem ob-
tinuüit. „ .
Amävit eum Dôminus. 899.

Gitur ſolitůdinis amore, eré-
Lmum quamdam apud squilläcum
in Calabriæ finibus pétiitt. Quo
in loco, cùm ipſum orantem Ko-
gérius Comes Calabriæ inter ve-
nandum, laträantibus ad illius ſpe-
luncam canibus, reperiſſet, ſancti-
täte viri permotus, illum ac socios
dovére, & colere impénsè cœpit.
Nec liberalitas ſine præmio fuit.
Cùm enim idem Rogeérius Capuam
obſidéret, eumque Sérgius quidam
excubiaärum magiſter prodere ſta-

901
tuiſſet, Bruno adhuc in dicta eré-
mo vivens, in ſomnis illi omnia
apériens, ab imminéenti periculo
Comitem liberavit. Tandem vir-
tutibus, ac méritis plenus, nec
ſanctitate minùs, quam doctrinæ
fama clarus, obdormivit in Domi-
no, ſepultúsque eſt in monaſtério
ſancdti Sstéphani ab ipſo Rogerio
conſtructo, ubi hactenus honori-
fice colitur. .
Iſte homo perfecit. 899.

int lumbi.
XIix.
DIE VII. OCTOBRIS.

Sacérdos, & Pöntifex, & virtútum
opifex, paſtor bone in populo;
ora pro nobis Dôminum
Amavit eum Doôminus, & or-
navit eum.
Stolam gloriæ induit eum.

Xäudi Doômine preces noſtras,
& interveniêénte beato Marco
Confeſsore tuo, atque Pontifice
indulgentiam nobis tribue placa-
tus, & pacem. Per Düm.

Iſtérum eſt enim regnum
cœloôrum, qui contempsérunt vi-
tam mundi, & pervenérunt au
præmia regni, & lavérunt ſtolas
suas in saänguine Agni.
Lætamini in Doômino, & exulta-
te juſti. . .
Et gloriamini omnes redti
corde. .

Andtorum Martyrum tuorum
nos Dômine, Sergii, Bacchi »„
Marcélli, & Apuleji beata merita
proſequantur: & tuo ſemper fi-
ciant amore ferventes. Per Däm.

Marcus Romanus, Conſtantino
AVLMagno Imperatore Poôntifex „
inſtituit, ut Epiſcopus Oſtiénſis, à
quo Romãnus Pontifex conſecra-
tur, pallio uterétur. Duas Romæ
Basilicas ædificavit, alteram in Ur-
be, alteram via Ardeatina: quas
Conſtantinus auctas magnis mu-
néribus exornavit. Vixit in Pon-
tificatu menſes octo, ſepultusque
eſt in cœmetério Balbinæ. .
e Deum laudamus. II.
LII 3

902

Veſtri capilli capitis omnes nu-
merati ſunt, nolite timére,
maltis paſséribus meliores eſtis
0s.
Exultäâbunt Sanci in gloôria.
Lætabuntur in cubilibus ſuis.
9. Sanctrum Martyrum.

DIE VIII. OCTOBRIS.

Omine Deus noſter, qui beâtæ
Birgittæ per filium tuum uni-
Sénitum ſecreta cœléſtia reveläſti:
Ipsius pia interceſſliône da nobis
amulis tuis, in revelatiône ſem-
Pitérnæ glôriæ tuæ gaudére lætan-
tes. Per eümdem Dominum.

Birgiita in Suécia illuftribus, &
Dpiis parentibus orta, ſanctiſſime
vixit. Cum adhuc in ütero geſta-
Yétur, à naufraàgio propter eam ma-
ter erépta eſt. Decennis poſt au-
ditum de paſſione Dômini ſermo-
nem, ſequenti nocte jeſum in cru-
ce, recenti sanguine perfúſum vi-
dit, & de eadem paſlione lecum
loquéntem: quo ex témpore in
ejusdem meditatione ita afficieba-
tur, ut/ de ea ſine lacrymis cogitare
leinceps numquam poſſet.
„ Propter veritatem, & manſue-
tüdinem, & juſtitiam: Et dedu-
cet te mirabiliter déxtera tua.
Spécie tua „ & puichritudine
zua intende, proôſpere procéde,
& regna. Er deducet.

Lföni Neritiæ Principi in ma-

trimonium tradita, virum inp-
um ad pietatis officia, tum ptimis
exemplis, tum efficacibus verbis
adhortata eſt. In filiorum educa-
tione piiſſima. Paupéribus, & ma-
Ximé infirmis, domo ad id müneris
dicata inſerviébat quam diligen-
tiffimè, illorum pedes solita lavare,
& olſculari. Cùm autem una cum
viro fuo rediret Compoſtellam, ubi
ſancti Jacobi Apoſtoli fepulchrum
viſiraverant, & Atfebati Ulfo gra-
viter ægrotaret ; ſantus Dionyſius

Birgittæ nocdtu appâruit, & de ma-
riti ſalüte, aliisque de rebus, quæ
futræ erant, præmoônuit.
7. Dilexiſti juſtitiam , & odiſti
iniquitatem: Proptérea unxit
te Beus, Deus tuus oleo lætitiæ.
Propter veritatem & manſue-
tüdinem, & juſtitiam. Proptéreà.

Iro Ciſtereiénſi Mônacho fa-
cto, & paulòo poôſt defúnéto,
Birgitta, audita Chriſti voce in
ſomnis, arctiorem vitæ formam
eſt aggréſla. Cui deinde arcana
multa fuérunt divinits revelata.
Monaſtérium Vaſtanénſe ſub re-
gula ſancti Salvatôris, ab ipſo Doô-
mino accépta, inſtituit. Romam
Dei juſfu venit, ubi plùrimos ad
amoôrem divinum vehementer ac-
céndit. Inde Jerosolymam pétiit,
& iteràm Romam: qua ex pere-
grinatione cùm in febrim incidiſ-
ſet, gravibus per annum integrum
affliétata morbis, cumulata méri-
tis, prænuntiato mortis die, mi-
gravit in cœlum. Corpus ejus ad
Vaſtanenſe monaſteérium transla-
tum eſt: & miraculis illúſtrem Bo-
nifacius nonus in Sandorum nu-

merum retulit.

Fallax gratia, & vana eſt pul-
chritudo: *ι Mülier timens Deum,
ipla laudabitur.
Date ei de fructu manuum ſua-

rum, & laudent eam in portis

opera ejus. Mülier.
loria Patri. Mulier.

imile eſt regnum cœloôrum the-
sauro.
lIxvi.

PIE Ix. OCTOBRIS.

Iſtôrum eſt enim. .
Lætamini in Domino. XxvVIi.

Eus, qui hodiérna die beà-
tum Dionyſium Martyrem tu-
um, atque Pontificem virtutée con-
ſtäntiæ in paſſione roboraſti: qui-
que illi ad prædicandum Gentibus
glofiam tuam,, Ruſticum, & Eleu-
thérium ſociâre dignatus es: tri-
bue nobis, quæſumus, eorum imi-
tatione, pro amoré tuo préôſpera
mundi deſpicere, & nulla ejus ad-
vérſa formidare. Per Dominum
noſtrum.

Nnn .

nis etrdre ye
Chriſtus Domi
lem pretet
AMinadrertens
Aut Dei
t Mundi m
Rel cun Dar
nen 4tens

uldi tui
onetüni funt
Cehtis is, ut
agis alids.
Ia, Kin M.
Dyelinendo,
Aonim pe
Tuennt gur
Udgfetant, 1.

ignn kkbapt
id Kinn
DMefechs On,

I

4 Uhhlieig,

pptrit Een⸗
gue ge ebee t
IzmONiet.
ltiam, ol

Giyinris leyel
itenene ſlo,
Törg 2b lo e
indhnir Nom
kt, Abl ftüngos
n vehene

& anttiſe
iet timenne⸗
ubn minmm,
ent kin 1 N
glier.
Muler

mni.

TYENK

enihd.
Domind. W.

LDrensis Athenienſis, unus
ex Areopagitis Judicibus, vir
fuit omni doctrinæ genere inſtrü-
dus. Qui cùm adhuc in Gentili-
tatis errôre verſaretur, eo die, quo
Chriſtus Dôminus cruci affixus eſt;,
ſolem præter naturam defeciſſe
animadvertens exclamâſſe tradi-
tur: Aut Deus natúræ paäatitur-
aut mundi maâchina diſſolvetur.
sed cùm Paulus Apoſtolus vé-
niens Athenas, & in Areopa-
gum ductus, rationem reddidiſſet
ejus doctrinæ, quam prædicabat,
affirmans, Chriſtum Doôminum re-
ſurrexiſſe, & moôrtuos omnes in vi-
tam redituros eſſe, cùm aàlii multi,
tum ipſe Dionyſius in Chriſtum
crédidit.
Sancti tui Dömine mirabile
conſecùti ſunt iter, ſerviéntes præ-
céptis tuis, ut inveniréntur illæſi
in aquis validis: æ Terra apparuit
arida,; & in Mari rubro via ſine
impedimento.
Quoniam percùſſit petram, &
Huxérunt aquæ, & torréntes in-
undavérunt. Terra,
Taque & baptizatus eſt ab Apo-
ſtolo, & Atheniénſium Eccléſiæ
præféctus. Qui cùm péôſteà Romam
veniſſet,; a Clemente Pontifice
miſſus eſt in Galliam prædicandi
Evangélii cauſa. Quem Lutétiam
usque Pariſiôrum KRuůſticus Presby-
ter, & Eleutherius Diaconus pro-
ſecúti ſunt: ubi à Feſcennio Præ-
fécto, quòd multos ad Chriſtia-
nam religionem convertiſſet, ipſe
cum soôclis virgis cæſus eſt: cumque
in prædicatione Chriſtianæ fidei
conſtantiſſimè perſeveraret, in cra-
ticulam ſubjécto igne injicitur,
multisque prætérea ſuppliciis una
cum sociis cruciatur.
Vérbera carnificum non timuê-
runt Sancti Dei, moriéentes pro
Chriſti nomine: £ t hærédes fie-
rent in domo Dômini. Tradi-
derunt corpora ſua propter Deum
ad ſupplicia. Ut.

Ed ea tormentôrum génera m-
nibus forti, ac libénti animo
perferentibus, Dionyſius annum
agens fupra centéſimum, cum ré-
iquis ſecuri percutitur septimo

9⁰3
Idus Octöbris. De quo illud me-
môriæ pröditum eſt, abfciſſum
ſuum caput ſuſtuliſſe, & progreſ-

ſum ad duo millia paſſuum in ma-

nibus geſtäſſe. Libros ſcripſit ad-
mirabiles, ac planèe eœléſtes, de
divinis nominibus, de cœléſti, &
Eccleſiaſtica Hierarchia, de myſtica
Theologia, & alios quosdam.
Tamquam aurum in fornace
probavit eléctos Dôminus, & quaſi
holocauſti hôſtiam accépit illos, &
in témpore erit reſpéctus illérum:
uoniam donum, & pax eſt
eléctis Dei. Qui confidunt
in illum, intélligent veritatem, &
fidéles in dilectione acquieſcent
illi. Quoniam.,
löria Patri. Quoniam.

éctio ſanéti Evangélii ſecundùm
Lucam.

N illo témpore: Dixit Jefus diſ-
cipulis ſuis: Atténdite à fermen-
to Phariſæoòrum, quod eſt hypo-
criſis. Et réliqua.
Homilia venerabilis Bedæ Presb.

E hoc fermento Apôſtolus
præcipit: Itaque epulémur,
non in ferménto véteri, neque in
ferménto malitiæ & nequitiæ, ſed
in azymis ſinceritatis, & veritatis.
Nam ſicut môdicum fermêèntum
totum farinæ, cui injicitur, maſ-
ſam corrúmpit, universamque mox
conſperſiònem ſuo ſapore comma-
culat: ſic nimirum ſimulatio, cu-
jus ſemel animum imbuüerit, tota
virtůutum ſinceritäate, & veritate
fraudabit. Eſt ergo ſenſus: Attén-
dite, ne æmulemini ſimulatores-»
quia veniet proféctoò tempus, in
quo & veſtra virtus omnibus, &
eôrum reveletur hypocriſis.

Propter teſtaméntum Dômini
& leges patérnas, Sancti Dei per-
ſtitérunt in amore faternitatis:
* Quia unus fuit ſemper ſpiritus
in eis, & una fides. Ecce quam
bonum, & quàm jucúndum habi-
tàre fratres in unum. Quia.

Erüm quod séquitur: Quô-
V niam quæ in ténebris dixi ſtis,
in lümine dicéntur, non ſolùm in
futůro, quando cuncta cordium
abſcondita proferêntur ad lucem
ſed & in præsénti témpore poteſt
LII 4 con-

904
congruénter àceipi: quéniam quæ
inter tenebras quondam preſſura-
rum;, carcerümque umbras, vel
locúti, vel paſii ſunt Apôſtoli,
nunc clarificata per orbem Eccle-
ſia, lectis eòrum actibus publicè
Fradicantur: Ne terreamini ab
his, qui occidunt corpus. Si per-
ſecutores Sanctôrum, occiſis cor-
poribus, non habent amplius, quid
contra illos agant: ergo ſuperva-
cua furunt insänia, qui mortua
mäaärtyrum membra feris, avibus-
que discerpenda projiciunt, cùm
nequaquam omnipotentiæ Dei,
quin ea reſuscitando vivificet, ob-
siſtere poſſint.
Sancti mei, qui in carne pôſiti,
certamen habuiſtis: Merceédem
laboris ego reddam vobis.
Venite benedicéti Patris mei,

percipite regnum. Mercedem.
loôria Patri. Merceêdem.

Uo autem ſunt génera perſe-
— cuatorum: unum palam ſæ-
vientium,
lenterque blandiéntium. Contra
utrümque nos munire, atque inſti-
tüere volens Salvator, & fupra ab
hypéôcriſi Phariſæorum attendere,
& hic à carnificum cæde præcipit
non timere: quia vidélicet poſt
mortem nec horum crudelitas, nec
illorum valeat ſimulatio durare.
Nonne quinque paſſeres véneunt
dipondio? Si minutiſſima ,; in-
quit,, animâlia, & quæ quôlibet
per aera ferüntur volatilia, Deus
obliviſci non poteſt, vos qui ad
imaginem facti eſtis Creatoôris, non
ebetis terréri ab his, qui occidunt
ceorpus; quia qui irrationahilia ani-
mäalia gubernat, rationabilia curare
non déſinit.
e Deum laudamus. II.

DIE X. OCTOBRIS.

ſte Conféſſior.

Omine Jeſu Chriſte, veræ hu-
militatis & exemplar, & præ-
mium; quæſumus, ut ſicut beatum
Franciſcum in terréni honoris cô-
témptu imitatôrem tui glorioéſum

alterum fictè fraudu-

effeciſti; ita nos ejusdem i mitatiéò-
nis, & gloriæ tribuas eſſe consor-
tes. Qui vivis.

. Gaudent in cœlis.
Exultâbunt. xxxiii.
902.

Fanciſcus Ganchkæ Dux quartus,
Joanne Borgia, & Joanna Ara-
gonia Ferdinandi Catholici nepte
genitus, poſt puerilem ætatem in-
ter doméſticos mira innocentia;
& pietate transaéctam, in aula pri-
mùúm Caroli quinti Cæſaris, mox
in Catalauniæ adminiſtratiône ad-
mirabilior fuit Chriſtianæ virtütis,
& vitæ auſterioris exémplis. Ad
Granaténſe ſepulchrum Iſabéllam
Imperatricem cùm detuliſſlet, in
ejus vultu fœde commutato, mor-
talium omnium caducitatem réle-
gens, voto ſe adſtrinxit, rebus
omnibus, cùm primùúm licéret;,
abſectis, Regum Regi unicéè inſer-
viéndi. Inde tantum virtutis in-
creméntum fecit, ut inter nego-
tiòrum turbas religioſæ perfectio-
nis ſimillimam imaginem réfe-
rens, Miraculum Principum appel-
larétur.
Honéſtum fecit. 899.

Ortualeonòôra deCaſtro cén-
juge, ingreſſus eſt ſocietàtem
Jeſu, ut in ea lateêret ſecuriùs „ &
præcluderet dignitatibus âditum,
interpéôſita voti religiône: dignus,
quem & viri Principes complures
in amplectendo ſeveriori inſtituto
fuerint ſecúti, & Carolus quintus
ipſe in abdicando Império horta-
torem ſibi, aut ducem extitiſſe
non diffiteretur. In eo arctioris
vitæ ſtudio Franciſcus jejüniis, ca-
ténis férreis, alpérrimo cilicio,
cruéntis, longisque verberatioôni-
bus, ſomno breviſſimo, corpus
ad extrémam usque maciem rede-
git: nullis præterea parcens labo-
ribus ad ſui victôriam, & ad ſalu-
tem animarum. Tot itaque inſtru-
ctus virtütibus, à § Ignatio pri=⸗
mùm Generalis Commiſsarius in
Hiſpaniis, nec multò poſt Præpofi⸗
tus Generalis Téêrtius à Societa-
te univérſa, licèt invitus eligitur.
Quo in münere Principibus ac
Summis Pontificibus prudéntia, ac
mo-

rorum ſinc
tter compl
Ucka ubique
Hesnum Polo

ul, in Mexri

Hoyincias in
0 aliss gegio
i rrcicatie
llne nden
Mopagarunt.
Atmurit eu

Je ſe itr
ercator!
Dkium keeret
IImi ummis
Dlam, inv
intig recusi
Mendlicare v
Unſtrare in
ſi conten
UIn Finguli
Uener hora
Gemlogne g.
UImn ontem
Potcke de ge
Punguan ihe⸗

klplbieſene
ſetdtl

1
ahns; 3 C
Criſter ap
genente X.
anns i 81
ical
Mernmn Ad⸗

M II

eütdemi
tboas elle conin

Gaudentineri
tgii,

1

Wir innocent
GDam, in aulſ⸗
inti Crleris,u
Aminiktanone:

ſune zütüt⸗

. jmitinem *
kuincipanne

ch. .

ibns

e Lüncltl ain
ibus N N

morum ſanctitàte àpprime charus;
præter complura vel côndita, vel
aucta ubique domicilia, socios in
Regnum Poloniæ, in inſulas Océ-
ani, in Mexicanam, & Peruanam
Provincias invéxit: miſſis quoque
in alias RegionesApeſtoôlicis viris,
qui prædicatione, sudoribus, san-
gulne fidem Catholicam Romanam
propagarunt.
Amavit eum Dominus. 899.

Ee ſe ita demiſsè ſentiébat, ut
Peccatôris nomen ſibi pro-
prium faceret? Romanam purpu-
ram à Summis Pontificibus fæpius
oblatam, invicta humilitatis con-
ſtantia recusavit. Vérrere ſordes,
emendicare victum oſtiâtim, ægris
miniſtrare in noſocomiis, mundi,
ac ſui contemptor, in deliciis ha-
buit. Singulis diébus multas con-
tinenter horas, frequeénter octo,
uandoôque decem dabat Cœlé-
Kiam contemplationi. Cénties
quotidie de genu Deum adorabat
Numquam à ſacrificando abſtinuit:
rodebatque ſeſe divinus quo æ-
ardor; ejus vultu facram
Hôſtiam offeréntis, aut concionan-
tis intérdum radiante. Sanctiſſimũ
Chriſti Corpus in Euchariſtia la-
tens, ubi aſſervaretur, inſtinétu cœ-
leſti ſentiebat. Cardinaàli Alexandri-
no ad conjungendos contra Turcã
Chriſtianos Principes Legato comes
additus à B. Pio V. arduum iter,
fractis jam penèe viribus, ſuſcepit ex
obedientia, in qua & vita curſum
Romæ, ut optaârat, feliciter con-
ſummavit, anno ætatis ſuæ ſexa-
géſimo ſecundo, ſaluùtis vero mil-
leſimo quingentéſimo ſeptuageſi-
mo fecundo. A ſancta Theréſia,
quæ ejus utebatur consiliis, vir
sancktus ; à Gregôrio XIII. fidélis
adminiſter appellatus. Demum à
Cleménte X. plúribus magnisque
clarus miraculis, in Sanctòôrum nuů-
merum adſcriptus.
Iſte bomo perfecit. 899.

ron. cce nos
reliquimus.
liii.

DIE XIII. OCTOBRIS.

.

905
ſte Confeſſor.
Méruit ſuprémos.

Eus, qui beatum Regem
Eduârdum Confeſsorem tuum
æternitatis gloria coronâſti: tac
nos, quæſumus, ita eum venerari
in terris, ut cum eo regnare polſ-
simus in cœlis. Per Dominum
noſtrum.

ERuarqus „cognoménto Conféſ-
ſor, nepos ſancti Eduardi Re-
gis, & Martyris Anglo- Saxonum
Regum ultimus (quem futúrum
Regem Britualdo viro ſanctiſſi-
mo in mentis exceſſu Dominus
demonſtravit) decennis à Danis
Angliam vaſtantibus quæsitus ad
necem exulare coôgitur apud A-
vunculum, Normanniæ Ducem „
ubi in médiis vitiorum illecebris
talem ſe exhibuit integritate vitæ,
morúùmque innocentia, ut omni-
bus admirationi eſſet. Eluxit in
eo vel tum mira pietas in Deum,
ac res divinas, fuitque ingenio
miriſſimo, atque ab omni domi-
nandi cupiditate aliéno: cujus ea
vox fertur: Malle ſe regno carere,
quod ſine cæde, & sanguine obti-
néri non poſſit.
Honeſtum fecit. 899.

Xtinctis mox Tyrannis, qui
fratribus fuis vitam, & Re-
gnum eriperant, revocatur in pa-
triam, ubi ſummis omnium vo-
tis „& gratulatione Regno poti-
tus, ad hoſtilium irarum delenda
veſtigia totum ſe conveêrtit, à ſa-
cris exorfus, ac Divorum Tem-
plis, quorum älia à fundamentis
eréxit, àlia refécit, auxitque red-
ditibus ac privilégiis: in eam cu-
ram potiſſimùm inténtus, ut reflo-
réſceret collapſa Religio. Ab aulæ
procéribus compälfum ad núptias;
conſtans eſt afsértio Seriptorum,
cum Virgine ſponſa virg'nitatem
in matrimônio ſervâſſe. Tantus in
eo fuit in Chriſtum amor, & fides,
ut illum aliquando, inter Miſsâà-
rum ſolemma vidére meräerit
blando vultu, & divina luce ful-
géntem. Ob profúſam charitatem,
orphanorum, & egenorum pater

paſſim dicebatur, numquam læ-
LILS tiorx,

9⁰6
tior, quàm cùm régios thesauros
exhausiſſet in pauperes.
Amâvit eum Dôminus. 899.

Rophetiz dono illuſtris, de
Angliæ futúro ſtatu multa cœ-
Rtus prævidit „ & illud inpri-
mis memorabile, quod Svveyni
Danôrum Regis in mare demerſi
mortem, dum Angliam invadeén-
di animo claſſem conſcénderet;,
eôdem quo accidit momentò;
divinitůs intelléxzit. Joannem
Evangeliſtam mirificè côluit,, ni-
hil cuiquam, quod ejus nomine
peterétur, negare sôlitus. Cui
olim ſub lacera veſte ſuo nomine
ſtipem rogânti, cùm nummi deeſ-
ſent, detractum ex digito annu-
lum porréxit,; quem Divus non
ita multò poſt Eduardo remiſit,
una cum nuntio ſecutúræ mortis.
Quare Rex, indictis pro ſe préci-
bus, ipio ab Evangeliſta prædicto
die, piiſſime biit Nonis vidélicet
Januarii, anno ſalũútis milléſimo
sexagéſimo ſexto, quem ſequénti
ſæculo „ Alexander Papa tértius
miraculis clarum, Sanctôrum fa-
ſtis adſcripſit. Ad ejus memô-
riam Innoceéntius undécimus oflfi-
cio púùblico per univerſam Ecclé-
ſiam eo die celebrari præcépit,
quo annis ab ôbitu ſex & triginta
translatum ejus corpus incorrùúp-
tum, & ſuavem ſpirans odorem
repérxtum eſt.
Iſte homo perfécit. 899.

int lumbi veſtri. .
XIIX.

DIE XIV. OCTOBRIS.

Eus, qui nos coônſpicis ex no-
ſtra infirmitäte deficere: ad
améôrem tuum nos miſericorditer
per Sanfdtorum tuorum exempla
reſtaura. Per Dominum.

Hic vir deſbiciens.
juſtum deduxit, Ii.
eus, qui beaâtum.
905.

Afiffas Romahus præzfuit
Eccléſiæ, Antonino Helioga-
balo Imperatore. Conſtituit Qua-
tuor anni Téêmpora, quibus jeju-
nium ex Apoſtolica traditione ac-
céptum, ab omnibus ſervarétur.
Ædificavit Basilicam ſanétæ Ma-
riæ trans Tiberim: & in via Ap-
pia vetus cœmetérium ampliavit,
in quo multi ſancti Sacerdotes
Martyres ſepulti ſunt, quod ab
eo, Calliſti cœmetérium appella-
tur. Sedit annos quinque, men-
ſem unum, dies duodecim. Ordi-
natiônibus quinque menſe Decem-
bri creavit Presbyteros sédecim,
Diäconos quatuor, Epilcopos
octο. Martyrio coronatus ſub A-
lexandro mperatore, illatus eſt in
coœmetérium Calepodii via Auré-
lia, tértio ab Urbe lapide, pridie
Idus Octobris.
Honéſtum fecit illum Pôminus,
& cuſtodivit eum ab inimicis, & 4
ſeductôribus tatavit illum: Et
dedit illi claritatem ætérnam.
Deſcenditque cum illo in fove-
am, & in vinculis non derelfquit
eum. Et.
Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Kihmphalis beati MartyrisGal-
iiſti dies héôdie nobis anniver-
saria celebritate recurrit: cujus glo-
rificatioòni ſicut congaudet Ecclé ſia,
ſic ejus propônit ſequenda veſtigia.
Si enim compatimur, & conglorifi-
cabimur. In cujus glorioſo agone
duo nobis præcipuè conſideranda
ſunt: indurata vidélicet tortoris ſæ-
vitia, & Martyris invicta patientia.
Sævitia tortoôris, ut eãâ deteſtémur:
patientia Martyris,ut eâ imitémur.
Audi Pſalmiſtam adverſus malitiã
increpantem: Noli æmulari in ma-
lignantibus, quoôniam tamquam
fœnum veléciter aréſcent. Quod
autem advérſus malignantes pa-
tiéntia exhibenda ſit, audi Apo-
ſtolum ſuadéntem: Patiéntia vo-
bis neceſsaria eſt, ut reportétis
promiſſiònes. .
Deſidérium aäanimæ ejus tri-
buiſti ei Domine; Et voluntaà-
te labiôrum ejus non fraudätti
eum. .
Quôniam præveniſti eum in be-
nedictiônibus dulcédinis: poſuiſti
in câpite ejus corônam de lapide
pretioſo. Et.

Conitn i
ijtis gatien
unis cruciat
El walitia.
one luo glor
1) non eihort
Unitationen e
Pobta, ülinn
Fla non finnn
Moktem oc
cig, wrei d
in (o enit
kabnbert,
Donlunt condi
—

Detecit
eun, Ders eo
ſahenin ete

Kolci
Mt
helis ſis
l R

camn ſan
1: & in

gbingue, ne
knodecimn. 0
ne menle Dece
Ntetos Selecit
ot, Mich
cotonn
toter i
lepoci in iut
Nbe lapite e⸗

Oronäta itaque eſt beâti Mar-
tyris patiéntia, mancipata eſt
ætérnis cruciatibus tortoris incor-
récta malitia. Hoc atténdens in
agône ſuo gloriôſus Chriſti athlé-
ta, non exhorruit carcerem. Ad
imitationem capitis ſui toleravit
probra, ſuſtinuit irrifiõnes, fla-
gélla non timuit: & quot ante
mortem pro Chriſto pertulit ſup-
plicia, tot ei de ſe obtulit ſacrifi-
cia. Quod enim propinante Apô-
ſtolo biberat, alté retinébat: Quia
non ſunt condignæ paſſiônes hujus
témporis ad futúram gloriam, quæ
revelabitur in nobis. Et quia mo-
mentaneum hoc, & leve noſtræ
tribulationis, ætérnum glôriæ pon-
dus operätur in cœlis: Hujus pro-
miſſionis amôre à terrénis fuſpen-
ſus, & præguſtata ſupernæ ſuavita-
tis dulcédine ineffabiliter afféctus,
dicébat cum Pſalmiſta: Quid mihi
eſt in cœlo? & à te quid volui ſuper
terram? Defécit caro mea, & cor
meum, Deus cordis mei, & pars
mea Deus in æternum. .
Stola jucunditatis induit eum
Dôminus: * Et corônam pulchri-
tůdinis poôſuit ſuper caput ejus.
Cibavit illum Dôminus pane
vitæ, & intelleétus: & aqua ſapien-
tiæ ſalutaris potavit illum. Et.
löria Patri. Et.

écdtio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

IN illo tmpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Nihil eſt opértum,
quod non revelabitur, & occul-
tum;, quod non ſcietur. Et réli-

qua. .
„Homilia S. Hilarii Epiſcopi.

Ominus diem judieii oſten-
dit, quæ abſtruùſam volunta-
tis noſtræ conſciéntiam prodet:
& ea, quæ nunc occuùlta exiſtiman-
tur, luce cognitionis públicæ de-
teget. Igitur non minas, non con-
silia, non poteſtates inſectantium
monet eſſe metuéndas: quia dies
judicii nulla hæc fuiſſe, atque
inania revelabit. Er quod dico
vobis in ténebris, dicite in lumi-
ne: & quod in aure auditis, præ-
dicate fuper tecta. Non légimus,
Dôminum sôlitum fuiſſe nocti-
bus ſermocinari, & doctrinam in

9⁰
ténebris tradidiſſe: ſed quia En.
nis ſermo ejus carnalibus ténebræ
ſunt, & verbum ejus infidelibus
nox eſt.
Corona aurea ſuper caput ejus:
Expréſſa ſigno ſanctitatis, gloria
honoris, & opus fortitudinis.
Quoniam præveniſti eum in be-
nedictionibus dulcédinis, poſuiſti
in capite ejus corônam de lapide
pretioſo. Exprefla.

Taque id quod à ſe dicdum eft,
cum libertate fidei, & confeſſiò-
nis vult eſſe loquéndum. IQGcircò
quæ in ténebris dicta ſunt, prædi-
cari juſſit in lũmine; ut quæ ſecré-
to aurium commiſſa ſunt, ſuper
cecta, id eſt, excéllo loquentium
præconio audiantur. Conſtanter
enim Dei ingerenda cognitio eſt,
& profündum doctrinæ Evangéli-
cæ ſecretum in lumine prædicatio-
nis Apoſtôlicæ revelandum: non
timéntes eos, quibus cùm ſfit li-
céntia in corpora, tamen in ani-
mam jus nullum eſt, ſed timéntes
poôtiùs Deum, cui perdéndæ in
gehenna & animæ, & corporis ſit
potéſtas.

Hic eſt veré Martyr, qui pro
Chriſti noömine sanguinem ſuum
fudit: Qui minas judicum non
timuit, nec terrenæ dignitatis glô-
riam quæsivit) ſed ad cœleſtia re-
gna pervenit. H
Juſtum dedúxit Dôminus per
Vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Qui.
loria Patri. Qui.

Olite timere eos, qui occi-
dunt corpus. Nullus igitur
côrporum noſtrôrum cafus eſt per-
timescéndus, neque ullus interi-
méndæ carnis admitténdus eſt do-
lor: quando pro naturæ ſuæ atque
originis conditione reſolúta, in
ſubſtantiam ſpiritualis animæ re-
fundatur. Et quia doctrinis tali-
bus confirmâtos oportet liberam
confitéendi Dei habere conſtan-
tiam, êtiam conditiônem ,qua te-
