ritu: & ecce ſedes poôſita erat in
coelo, & ſupra fedem fſedens. Et
qui ſedebat, similis erat aſpéctui
lapidis jäalpidis & sardinis: & iris
erat in citcüitu ſedis, fimilis viſioni
ſmaragdinæ. Et in circuitu ſedis ſe
dilia viginti quatuor: & ſuper thro-
nos viginti quatuor ſeniores ſedé-
tes circumamicti veſtimentis albis,
& in capitibus eorû coronæz aureæ.
Valde honorandus eſt beatus
Joannes, qui fupra pectus Domini
in cœna recubuit: *ι Cui Chriſtus
in Cruce matrem, Virginem virgi-
ni commendavit. Virgo eſt

eléétus à Dômino, atque intet
ceteros magis dilééctus. Cui.

T de throno procedébant füͤl-
gura, & voces;, & tonitrua: &
ſeptem lampades ardéntes ante
thronum, qui ſunt ſeptem Spiritus
Dei. Et in conſpéctu ſedis, tamquâ
mare vitreum simile cryſtallo: &
in medio ſedis, & in circuitu ſedis
quatuor animalia plena oculis an-
te & retrò. Et äanimal primum si-
mile leôni, & ſecundùm animal si-
mile vitulo, & tertium animal ha-
bens faciem quaſi hoôminis, & quar-
tum animal simile àquilæ volanti.
Et quatuor animalia, ſingula eôrum
habébant alas ſenas: & in circuitu,
& intus plena ſunt oculis. .
Hic eſt diſcipulus ille, qui teſti-
mônium pérhibet de his, & fcripfit
hæc: Et ſcimus, quia verum e
teſtimonium ejus. Fluenta
Evangélii de ipſo ſacro Dominici
péctoris fonte potavit. Et.

T réquiem non habébant die
ac nocte dicentia: Sancéctus, San-
ctus, Sanctus Dôminus Deus omni-
potens, qui erat; & qui eſt ,
qui venturus eſt. Et cùm darent il-
la animalia glôriam, & honôrem, &
benedictionem ſedénti fuper thro-
num,viventi in ſæcula ſæculorum,
procidébant vigintiquatuor ſenioô-
res ante ſedéntem in throno,
adoräbant vivéntem in ſæcula ſæ-
culorum, & mittébant corônas ſuas
ante thronum, dicêntes: Dignus es
Dômine Deus noſter accipere glo-
riam, & honorem, & virtatemzdd
tu creâſti omnia, & propter volun-
tatem tuam erant, & creata ſunt.
Hic eſt bea iſtimus Evangeliſta,
& Apoſtolus joaäannes: & Qui pri-
vilagio amoris præcipui;, cæteris
altiùâs aàa Doômino meéruit honorari.
Hic eſt diſcipulus ille, quem di-
ligébat ſeſus, qui ſupra pectus Doô-
mini in cœna recùúbuit. Qui.
Moria Patri. Qui.

Ex Tractaàtu S. Auguſtini Epiſcopi
in Joannem,

N quâtuor Evangéliis, vel potius
quatuor libris unius Evangeélii
ſanctus Joannes Apôſtolus non
imeritô ſecundù⅛m intelligentiam
ſpiritalem aquilæ comparatus; al-
tiùs multoque lublimius alii⸗ ri⸗

bus ere⸗
in ejus
ſtra erig
Eyangel
Dominc
dirinita
iſtumar
ambulan
ſermoni
ſolum /0
nem amd
per omnt
Lelorum.
nemn invit
perenit:
fünt omn
erat Verb
Deum,
Qulvi
haminte
Et ſer
meum,
Jeruſalen
kaͤtre de
Daradtſo

Vie n
Muét
Ciciyit, 5
quémodo
oc tucta
enim ſine
Pangelio
Plio ſupe
ebat, De
cketo bibe
ibit inn
Perveniat:
olüm ine⸗
reſure⸗
te inca
Verbum
länti,zguz
Dilige
Auoniam ſp.
Kitatis enp
m:
o, iro
Incn
hui nune
ni tonmen

1, aun
llens, (
o tocelchu

ces, A toi
es Alentz

cünduma
tettium nn
R hommike
ile aceient
nas Kindel
untoells
pulusilentt
et eligil
nns,Clit 1

—

1§. .D
ſo ſacto M
hotiſit

non liben
ntia: Auds
minus Nd
nie
Reina
nt m
ſeloniluper
ſraleltelt

bus eréxit prædicatiénem ſuam: &
in ejus erectione étialn corda no
ſtra érigi vôluir. Nam céteri tres
Evangeliſtæz tamquam cum hömine
Domino in terra àmbulant, & de
divinitate ejus pauca dixérunt:

163
tamquam adulterinus ab ungue di-
mittitur. Jam ergo vidéte, quã ſub-
limia loqui débuit, qui eſt aqui læ
comparatus: & tamen etiam nos
humi repéntes, infirmi, & vix ullius
momęénti inter homines audémus

iſtum autem quaſi pigúerit in terra tractare iſta, & iſta exponere: &

ambulare, ſicut ipse exordio ſui
ſermônis inrônuit, eréxit ſe non
ſolùm ſuper terram, & ſuper om-
nem ambitum aeris & cœli, ſed fu-
per omnem étiam exercitum An-
gelorum ,„ omnemque conſtitutioô-
nem inviſibilium pofeſtàtum: &
pervénit ad eum, per quem facta
ſunt omnia, dicéndo: In principio
erat Verbum, & Verbum erat apud
Deum, & Deus erat Verbum.
Qui vicerit, faciam illum colùm-
nam in témplo meo, dicit Doôminus:
Et ſcribam ſuper eum nomen
meum, & nomen civitâtis novæ
Jerulſalem. Vincénti dabo
Edere de ligno vitæ, quod eſt in
parad iſo Dei mei. Et.

Uic tantæ ſublimitàti princi-
pii étiam cétera congrua præ
dicavit, & de Domini divinitâte .
duéômodo nullus alius eſt locutus:
hoc ructabat, quod biberat. Nen
enim ſine cauſa de illo in iſto ipſo
Evangélio narratur, quia & in con-
vivio ſuper peëtus Domini diſcum-
bébat. De illo ergo péctore in ſe-
créto bibébat: ſed quod in ſecréto
bibit, in maniféſto eructavit: ut
erveniat ad omnes Gentes non
olùm incarnatio Filii Dei, paſſio
& reſurrectio, ſed étiam, quod erat
ante incarnationem ünicus Patri,
Verbum bPatris, coæternus gene-
rantisæqualis ei, à quo miſſus eſt.
Diligébat autem eum Jeſus,
quôniam ſpecialis prærogativa ca-
ſtitatis amplioòri dilectiéône fécerat
dignum: Quia virgo eléctus ab
iplo, virgo in ævum permanſit.
In cruce dénique moriturus;
huic matrem ſuam, Virginem vir-
sini commendayit. Quia.

Quila ipſe eſt Joàannes, ſubli-
mium prædicator, & lucis in-
térnæ atque ætérnæ fixis oculis
contemplator; dicuntur enim &
pulli aquilarum à paréntibus ſic
probari, patris ſcilicet ungue ſuſ-
peéndi, & radiis ſolis opponi. Qui
firme contemplatus füuerit 2 filius
agnoſcitur: ſi acie palpitaverit ,

putâmus nos, aut capere poſſe, cùm
cogitàamus, aut capizdum dicimus.
In médio Eccléſiæ apéruit os
ejus: Et implévit eum Dominus
ſpiritu ſapiéntiæ, & intelléctus.
Jucunditatem, & exultatioônem
theſaurizavit ſuper eum. Et.
Moria Patri. Et.

ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem.

INille témpore: Dixit Jeſus Pe-
tro: Séquere me: Converſus Pe-
trus vidit illum diſcipulum, quem
iligébat Jeſus, ſequentem. Et ré-
iqua. , D
Homilia S. Joàânnis Chrysôſtomi.

Um magnaChriſtus Petro com-
municaſſet, orbis terrarum cu-
ram demandàſſet, martyrium præ-
dixiſſet, & majorem erga eum dile-
ctioné teſtatus eſſet, cùm velletPe-
trus joànnem sécium & collegam,
inquit: Hic autem quid? Numquid
eamdé viam aggrediétur: & quem-
àdmodum in cœna interrogare non
auſus, Joañem ſuffecit; ita nunc vi-
dem reddit;, arbitratus eum velle,
ſed non audere de ſe fſciſcitari.
Tum Chriſtus: Si eum volo mane-
re; donec veniam, quid ad te:
In illum diem ſuſc ipiam te ſer-
vum meum, & ponam te ſicut ſig-
naculũ in conipéêdu meo *ε Qué-
niam ego elegi te, dicit Dôminus.
Efto fidélis usque ad mortem, &
dabo tibi coronam vitæ. Quoôniam.

Am cm nimia id charitate
diceret Petrus, nec ab eo di-
vidi vellet, eſténdens Chriſtus ;
quod quantavis eum dilectiéne
proſequerétur, ſuam àſſequi non
poſſet inquit: Si eum volo mané-
re, quid ad te? His verbis nos erũú-
diens, neque dolendum, neque cu-
rioſiùs præter divinam voluntatem
inveſtigandum. Nam cuin Betrus
ſemper in hujusmodi interroga-
tioònes fervéntiùs profſiliret; ite-
rum ejus fervorem retundens „
quod non fit ultériäs inquiren-
L z dum;

164 .
dum, in hunc modum reſpôndit. ctpinus,
Iſte eſt joännes, qui ſupra De Epiſtola ad Romaànos. unumm hön
pectas Domini in cœna recúbuit: Lesé mundum
Beatus Apôſtolus, cui revelata [Uſtificati ergo ex fide, pacem tum mors
ſunt ſecrèta cœléſtia. Fluenta Jhabeamus ad Deum per Domi- nes mors
Evangélii de ipſo ſacro Dominici num noſtrum Jeſum Chriſtum: per nes gecc⸗
péctoris fonte potavit. Beatus. quem & habémus accéſſum per fi- Adora
loria Patri. Beatus. dem in gratiam iſtam, in qua ſta- la feculo⸗
Xit ergo ſermo iſte inter fra- mus, & gloriamur, in ſpe gloriæ luas ante
tres, quòd diſcipulus ille non filiorum Dei. Non ſolùm autem, Et ce
môritur: & non dixit ei jeſus, quia ſed & gloriamur in tribulationi- throni in
non moritur: ſed, Si eum volo ma- bus: ſciéntes, quòd tribulatio pa- zunt piyen-
nere, donec veniam, quid ad te; tientiam operatur, patiéntia au- rum, Mit
Noli arbitrari, inquit, eodem mo- tem probationem, probatio verò loria Pat
do me de vobis diſpoſuiſſe. Hoc ſpem, ſpes autem non confundit:
autem dixit, ut intempeſtivum quia charitas Dei diffuſa eſt in cor- germo 5,
affectum, & conſuetùdinis deſi- dibus noſtris per Spiritum ſanctu,
dérium toôlleret. Cum enim eſſent qui datus eſt nobis. ,
orbis terrarum curam ſuſcepturi, Centum quadraginta quatuor Alcent
ſimul ampliùs eſſe non oportébat: millia, qui empti funt de terra, hi non
magnum enim fuiſlet mundo de ſunt, qui cum muliéribus non ſunt tur matril
triméntum. Idcircoô inquit: opus coinquinati : Virgines enim exultatio
ſu cepiſti, id considera: pérfice, permansérunt, ideò regnant cum tio. Deus
laboôra, & te certaminibus expé- Deo, & Agnus Dei cum illis. (entes illi
ne. Quid ad te, ſi volo eum ma Iſti ſunt, qui venérunt ex ma- Venit dan
nére hic?: tu officium tuum cura, gna tribulatiône, & lavérunt ſtolas Agnelli de
& exéquere. ſuas in sanguine Agni. Virginées. fürürus el
e Deum laudamus. II. . cata mune
T quid enim Chriſtus, cùm 1res, guia
Valdè honorändus, 140. adhuc infirmi eſsémus;, ſecun- aläntes.
dùm tempus pro impiis moôrtuus (eleſpech
eſt? Vix enim pro juſto quis mon- 14, & ni
tur: nam pro bono forfſitan quis Kiridet in
Hi ſunt, qui cum muliéribus non audeat mori? Comméndat autem nulli fici
ſunt coinquinati: Virgines enim charitäatem fuam Deus in nobis: cetnimus
ſunt, & ſequuntur Agnum, quo- quoniam cùm adhuc peccatores lugent.
cumque ierit. eſsémus, ſecundùm tempus Chri- plorätus
Herodes iratus occidit multos ſtus pro nobis môrtuus eſt: multo nora ſunt
pùúeros. In Béthlehem Judæ igitur magis nunc juſtificati in non gepe
civitate David. sanguine ipsius, ſalvi eérimus ab Eſkuce
Eus, cuſus hodiérna die præ- ira per iplum. Velut agt
conium innocentes Märtyres Sub altare Dei audivi voces oc- bt non
non loquéndo, ſed moriendo con- cisôrum dicentium: Quarfe non Poluc
féili ſunt: omnia in nobis vitiorum defendis sanguinem noſtrum tuörum e
mala mortifica; ut fidem tuam, accepérunt divinum reſpoônſum. nes dancke
quam linegua noſtra léôquitur, étiã Adhuc ſuſtinéte môdicum tempus m Et no
moribus vita fateatur. Per Däm. donec impleatur nüúmerus fratrum Ulis en
veſtrorum. Vidi ſub altaàre idari
140, Dei animas interfectorum propter mſckite
verbum Dei, & propter teſtimo cihitg Cil
Valdeè honoräândus. 140. nium, quod habébant, & clama- in ct
be bant voce magna, dicéntes. Quateè cbininn
I enim cùm inimici eſsémus; Nelecei
umt et edad
reconciliati ſumus Deo p ſeturt
141. mortem Filii ejus: multò magis fe- ciniten
I N O GTA VA conciliati, ialvi érimus in vita ih. at A
sius. Non ſolùm autem, ſe dinuich
gloriämur in Deo per Dominum (xme;
noſtrum Jelum Chriſtum „ per il
e Deu. quem nunc reconciliationem ac. kgs cann
cepi- ont

1d Morin

er fe e
eun ſele

1 Spiulnn
dis.
dregint g
ti lunt Een⸗
lietbus nn

Dei aailli
i fentuntel
erlmenn
eAli N
im Chikn,
ni elsenlg /
0 inpiis

cépimus. Proptéreà ſicut per
unum hôminem peccatum in hunc
mundum intravit, & per pecca-
tum mors ; & ita in omnes hômi-
nes mors pertranſiit, in quo om-
nes peccavérunt.
Adoravérunt vivéntem in ſæcu-
la fæculorum: * Mittentes coronas
iuas ante thronum Düi Dei ſui.
Et ceciderunt in conſpèctu
throni in facies ſuas: & benedixé-
zunt viventem in ſæcula ſæculo-
xum. Mitténtes.
loria Patri. Mittentes.

Sermo S. Auguſtini Epilcopi.

Aſcênte Dômino luctus cœpit,
non cœlo, ſed mundo: indici-
tur matribus lamentaâtio, Angelis
exultatio, intantibus transmigra-
tio. Deus eſt, qui natus eſt: Inno-
ceêntes illi debentur victima, qui
venit damnare mundi malitiam.
Agnélli debent imolari, quia Agnus
futùrus eſt crucifigi, qui tollit pec-
cata mundi. Sed oves ülulant ma-
tres, quia agnos perdunt ſine voce
baläntes. Grande martyrium, cru-
déle ſpectaculumt Eximitur machæ-
ra , & nulla intérvenit cauſa: ſola
ſtridet invidia, cùm, qui natus eſt;,
nulli faciat violéntiam. Sed oves
cêrnimus matres, quæ ſuper agnos
lugent. Vox in, Rama audita eſt,
plorätus & ululatus magnus. Pig-
nora ſunt, non crédita, ſed creata:
non depôſita, ſed expéôſita.
Effudérunt sanguinem Sanctôru
velut aquam in circuitu Jerûſalem:
Et non erat, qui ſepeliret.
Poſuérunt mortàlia ſervoôrum
tuéôrum efſcas volatilibus cœli, car-
nes Sanctôrum tuoôrum béſtiis ter-
xæ. Et non.
Eſtis eſt ipſa natúra;, quæ pug-
nabat in martyres, cùm tyran-
nus jactaret infantes. Mater crines
capitis diſſipabat „ quæ ornamén-
zum capitis amittébat. Quantis mo-
dis infantem volébat abſcôndere,
& ipſe ſe infantulus publicabat!
Neſciébat tacére, quia necdum di-
dicerat tormidare. Pugnabat mater,
& carnifex: ille trahébat, illa tené-
bat Ad carnificem mater clama-
bat, Quid séparas à me, quem génui
ex me: Oterus génuit, non manſit
ille, cùm vixit, ůbera mea fruſtrà
lacte contôrquens. Cautèé portavi;

165
quem à te video manu crudéli ja-
ctäri. Modò eum effudérunt viſce-
ra mea; & tu elidis ad terram.
Iſti ſunt Sanféti, qui paſſi ſunt
propter te Domine: vindica eos:
Quia clamant ad te quotidie.
Vindica Doômine sanguinem

Sanctorum tuorum, qui effuúſus

eſt. Quia.
Lia acclamàâbat mater: cùm
exactor latro non compéetlleret
ſimul occidi cum parvulo matrem:
Ut quid me dimittis inanen? Si
culpa eſt, mea eſt: Si non eſt cri-
men, junge mortem, & libera
matrem. Alia dicébat: quid quæ-
ritis? Unum quæritis„ & multos
occiditis, & ad unum, qui unus eſt,
attingere non potéſtis. Alia con-
trà clamäabat: Veni jam, veni S alva-
tor mundi, quamdiu quæreéris ²
nullum times, videat te miles, &
noſtros non occidat infantes. Mis-
cebatur lamentatio matrum, & ad
cœlü transibat oblatio parvalorüů.
Iſti ſunt, qui non inquinavé-
runt veſtiménta ſua: Ambula-
bunt mecum in albis, quia digni
ſunt. Hi ſunt, qui cum mulié-
ribus non ſunt coinquinati: Virgi-
nes enim ſunt. Ambulabunt.
16ria Patri. Ambulabunt.

éctio ſancti Evangélii ſecùndùm
Matthæum. p. 2
IR illo témpore: Angelus Dñi ap-
paruit in ſomnis Joleph, dicens:
Surge, & accipe puerum, & matrem
ejus, & fuge in Egyptum, & eſto ibi
usque dum dicam tibi. Et reliqua.
Homilia S. Joannis Chryséôſtomi.

Uæ cùm audiſſet Joſeph, ne-
quàquam paſſus eſt ſcanda-
lum, neque dixzit: Incéèrta iſta
res eſt, ac prorſus ambigua. Tu
paulò antè dicébas, quia ſalvaàbit
põpulum ſuum, & nunc ſeipſum
quidem non poteſt de periculis li-
berare: ſed fuga nobis eſt neces-
saria, & peregrinatio, ac trans-
migratio longinqua Contraria
omnino ſunt facta promiſiis. Sed
horum nihil prorſus opponit 5
vir enim erat fidélis; neque re-
verſiônis tempus curiosé indquti-
rit „quod ũtique ab ngelo non
ſignate füerat expréſſum : ſed :
aie ibi,»inquit, üsquequoô dicam
tibi.

L 2 Can-

166
e, Cantâbant Sancti cànticum no-
vum ante ſedem Dei, & Agni.
Et reſonaàbat terra in voces eoôrů.
Hi empti ſunt ex hominibus
rimitiæ Deo, & Agno, & in ore
ipsorum non eſt inventum men-
dâciaum. Et.

Erum ille nec per iſta quidem
factus eſt ségnior, ſed obedi-
vit libenter, & creédidit, omnes
prorſus tribulationes cum gaudio
iuſtinendo. Enim verô miséricors
Deus mœſtis rebus quædam eétiam
jucunda permiſcuit. Quod certè in
Sanctis omnibus facit,; quos neque
tribulationes, neque jacunditates
ſinit habere continuas: ſed tum de
advérſis, tum ex proôſperis juſto-
rum vitam, quaſi admirabili varie-
tate conzexit. Quod hic quoque
eum feciſſe conſidera.
Vidi fub altare Dei animas in-
terfectoôrum propter verbum Dei,
quod habébant, & clara voce di-
cebant: * vindica Domine sin-
guinem Sanctorum tuoòrum, qui
effuſus eſt. Sub throno Dei
omnes Sancti clamant. Vindica.
Gloria Patri. Vindica.
Idéndo quippe lanctus Joſeph
gravidam Virginem, in con-
turbatiônem incidir maximam, ſed
adfuit repénté Angelus, timorem
Prorſus extinguens. Deinde videns
Puerum natum, maxima exulta-
tione Iepletus eſt: ſed rurſus huic
étiam gaudio periculum grande
ſuccéſſit, cùm toſa utique civitas
turbarétur, ipſe Rex füreret, & ad
necem püerum quæreret. Sed &
hunc mœrorem alia rurſus lætitia
ſubſecuta eſt; apparitio vidélicet
ſtellæ, & adaratio Magorum. Poſt
hanc quoque jucunditatem, iterum
pericualum, iterumque formido.
Quærit, inquit, Heroôges animam
pueri, & fügere neceſſe eſt 52 & in
longinqua transire.
£F Peum laudamus, II.

143.
1 143.

puer Jeigs proficiéebat ætâte, &
Buer Neoroſasbe hominibus.
Notum fecit Dominus „ allel.
Salutare ſuum; allel.

Mnipotens, ſempitérne Deus,
dirige actus noſtros in bene-
plaàcito tuo, ut in nomine dilecti
Filii tui mereamur bonis operibus
abundare.

Iſte Sanctus pro lege Dei ſui cer-
tavit usque ad mortem, & à verbis
impiorum non timuit: fundatus
enim erat ſupra firmam petram.
Gléria & honôre coronaſti eum
Diec. Et conſtituiſti eum
ſuper pera manuum tuarum.

Eus;qui nos beati Telésphori
martyris tui atque Pontfficis
annua ſolemnitate lætificas: con-
cede propitius; ut, cujus natalitia
côlimus, de eiusdem etiam prote-
Giéône gaudeamus, Per Dominum
noſtrum.
IN VIGILIA EFPIPHANIX.

153.

De Epiſtola ad Romaànos.

N ignoratis fratres teienihas
Arnim legem loquor) quia lex
in hômine dominatur, quanto tem-
bore vivit? Nam quæ fub viro eſt
mülier, vivente viro alligata eſt le-
gisſi autem moôrtuus füerit vir ejus,
ſoluta eſt à lege viri. Isitur viventé
viro vocäbitur adúltera;, ſi füerit
cum alio viro: ſi autem moôrtuus
tüerit vir ejus, liberata eſt a lege
viri, ut non fit adúltera;, ſi fuerit
cum alio viro. .
Ecce Agnus Dei, ecce qui tol-
lit peccàta mundi! ecce, de quo
dicébam vobis: Qui poſt me venit,
ante me factus eſt: * Cuſjus non
ſum dignus corrigiam calceameénti
solvere. Qui de terra eſt, de
terra léquitur, qui de cœlo venit
ſuper omnes eſt. Cujus.

Taque fratres mei, & vos morti=
ficati eſtis legi per corpus Chri-
ſti: ut ſitis altérinsz qui es mort uis
reſurréxit, ut fructificemus Deo.
Cùm enim eſsémus in carne; pal-
ſiones peccatôrum, quæ per legem

erant, operabäntur in memhbris
noſtris „ ut fruétifcarent morti⸗

Nune aut
mortis,
ut ſerwiän
& non in
Dies
Venite G
Quia h
in tertis
Hæxc
exultem

Vid.
catu
citum no-
nam conc
niſi lex di
Occaſione
tum per
in me o
dine lege
etat. E
Be aliqu
mandatu
Bened
Domini,

löia P
derwea

Omi
fratr
numeſt
dematte
Zalrator
tempore
Derduca
54 (tus
fieret
Wandac
gelorun
Cong
gli dilie
eß tempe
e weis
Motminem
mnezge
Münilen

lher, &
herüätur
törem. F.
lanlt in,
enim in!
Ellüsque
l Dece
lens, na

eupittnede
noſttozü
in nonint
lur onizeen

legebei iͤ
nontenkin
timmuit: tue
firman henr
öre cMoni
conſüiulkt e
luum u.
8 beitilelg
i agte kol
Ue lallten
ut, Clft
sdeln eium
1s, Tet D

LolrasN

1dMon

locot) en
inetungounde

ſaulen hie
Uberits el⸗
giltetinl

ei, eele n
ſerri
ipokt me,
e n
iin ctllet,
ige telntn
uide 0
iu

Nunc autem foluti ſumus à lege
mortis, in qua detinebâmur, ita
ut ſerviämus in novitate ſpiritus,
& non in vetuſtate litteræ.
Dies ſanctificatus illuxit nobis:
venite Gentes, & adorate Dim:
*E Quia hôdie deſcendit lux magna
in terris.
Hæc dies, quam fecit Déôminus,
exultémus, & Iætémur in ea. Quia.

Uid ergo dicémus? lex pec-
catum eſt ? Abſit. Sed pec-
càtum non cognôvi, niſi per legem,
nam concupiſcentiam neſciébam,
niſi lex diceret: Non concupiſces.
Occaſiôòne autem accépta, peccaà-
tum per mandatum operätum eſt
in me omnem concupifſcéntiam.
Sine lege enim peccatum mortuu
erat. Ego autem vivébam ſine le-
ge aliquando. Sed cüùm veniſſet
mandatum, peccatum revixit.
Benedictus, qui venit in nomine
Dômini, Deus Doôminus, & illuxit
nobis;, Alleluja; allel.
Hæc dies, quam fecit Dôminus;,
exultémus, & lætémur in ea. Allel.
Ioôria Patri. Allel. .

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

LDaminnenofter Jeſus Chriſtus;
fratres chariſſimi, qui in æter-
num eſt cunctôrum Creator, hodie
de matre naſcendo factus eſt nobis
Salvàtor. Natus eſt nobis hoôdie in
témpore per voluntatem;, ut nos
perdcat ad Patris æternitatem
Factus eſt Deus homo, ut homo
fieret Deus, ut panem Angelorum
manducaret homo , Dôminus An-
gelorum hôdie factus eſt homo.
Congratulamini mihi omnes,
qui diligitis Däům: Quia, cùm
eſſem parvula, placui Altiſſimo, &
de meis viſceribus genui Deum, &
hoôminem. Beatam me dicent
omnes generationes, quia ancillam
hůmilem reſpéxit Deus. Quia.

Odie impléta eſt Prophetia
illa, quæ dicit: Rorate cœli de-
ſuper, & nubes pluant juſtum:
aperiatur terra, & gérminetsalva-
törem. Factus eſt igitur, qui féce-
rat, ut invenirétur, qui perierat. Sic

enim in Ea mis homo confitétur:
Priusquam humiliarer, ego pecca-
tas,„ quibus te laudibus éfferam,

vi. Peccavit homo, & factus eſt
reus, natus eſt homo Deus, ut li-

16
berarétur reus. Homo igitur SLci.
dit „ſed Deus deſcendit. Cécidit
homo miſlerabiliter, deſcendit
Deus miſericorditer. Cecidit homo
per ſuperbiam, deſcendit Deus
cum gratia.
Confirmàâtum eſt cor Virginis,
in quo divina myſtéria Angelo
nuntiante concépit: func ſpecioſum
forma præ filiis hominum caſtis ſu-
ſcépit viſcéribus: * Et benedicta
in ætérnum, Deum nobis prorulit
& hôminem. Domus pudici
péctoris, templum repente fit Dei,
intàcta neſciens virum, verbo con-
cépit Filium Et.

Mirâcula, 6 prodigia, fratres
mei, natúræ jura mutantur in
hômine! Deus naſcitur, virgo ſine
viro gravidatur, viri néſciam ſermo
Dei maritat: ſimul facta eſt mater
& virgo: mater facta, ſed incor-
rûpta: virgo habens filium, néſ-
ciens virum: ſemper clauſa;, ſed
non infoœcunda. Solus enim ſine
peccato eſt natus, quem ſine virili
compléxu, non concupiſcentia car-
nis, ſed obediéntia génuit mentis.
Benedicta & venerabilis es Vir-.
go Maria, quæ ſine tactu pudoris
invénta es mater Salvatoris: * ja-
cébat in præsepio, & fulgébat in
olo. Doômine audivi auditum
tuum, & timui: conſideravi ope-
ra tua⸗& expavi: in medio duorum
animâlium, Jacebat.
1oria Patti. Jacébat.

Ectio ſancti
Matthæum.
I. illo tempore: Defúnéto Hero-
de, ecce Angelus Doômini appaà-
ruit in ſomnis Joſeph in gypto;
dicens: Surge, & accipe puerum,
& matrem eus, & vade in terram
Iſrael. 6St reéliqua. .
Homilia S. Hieronymi Presb.

Evangélii ſecundum

X hoc loco intelligimus, non
ſolùm Heroôdem ſed& Sacer-
dôtes & Scribas eodem tempore
necem Dômini fuiſſe meditaàtos.-
Qui ſurgens accépit puerum, &
matrem ejus. Non dixit, accépit
filium ſuum, & uxòrem ſuam: ſed
puerum, & matrem eſus : quaſi
nutritius, non marits.
Sanécta & immaculata virgini-

néſcio: uia quem cœli capere
2. Quia 4 mon

168
non pôterant, tuo grémio con-
tuliſti. Benedicta tu in muliéri-
bus, & benedictus fructus ventris
tui. Quia.
Udiens autem, quòd Arche-
laus regnaret in Judæa pro
Heròôde patre ſuo, tfinuit illo ire.
Multi labuúntur errôre propter ig-
norantiam hiſtôriæ, putäntes eum-
dem eſſe Herddem, a quo in paſſiò-
ne fua Dôminus irridétur, & qui
nunc moôrtuus eſſe referatur. Ergo
Herodes ille, qui cum Pilato
pôſteà amicitias fecit, hujus Heroô-
dis filius eſt, frater Archeiai.
Neſciens mater virgo virum,
éperit ſine dolore, Salvatoôrem
Xæculorum, ipſum Regem Ange-
lorum, ſola virgo lactäbat bere
de cœlo pleno. Domus pudici
péctoris templum repénté fit Dei:
intàca neiciens virum, verbo
concépit Filium. Salvatorem.
Ioria Patri, Salvatôrem,

Uoôniam Nazaræus vocabitur.
Si fixum de Scriptüris poſuiſ-
ſet exemplum, numquam diceret:
Quod dictum eſt per Prophétas „
ſed ſimpliciter: Quod dictum eſt
per Prophétam: nunc autem plu-
raliter 'rophétas vocans, oſténdit
ſe non verba de Scriptúris lump-
siſſe, ſed ſenlum. Nazaræus San-
Kus interpretàätur Sanctum au-
tem Doôminum futürum omnis
Scriptůra commémorat.
e Deum laudamus. II.

D L A D. E S2
O admirabile commércium.
155

Ratres, Quantò témpore hæres
Parvulus eſt, nihil differt à ſer-
vo, cùm ſit dominus omnium: ſed
ſub tutôribus & actoribus eſt us-
gque ad præfinitum tempus à patre.
½ ſolis ortus. 159.
Verbum caro factum eſt, allel.
Et habitavit in nobis, allel.

Dum médium ſfiléntium tenérent
Omnia, & nox in ſuo curſu medium
iter perageret, omnipotens ſermo
tuus Doômine à regalibus sédibus
venit, allel.

Mnipotens ſempiterne Deus,
dirige actus noſtros in bene-

222

placito tuo, ut in noômine dilécti

Filii tui mereàâmur bonis opéribus
abundare. Qui tecum.

Qui odit àanimam ſuam in hoc
mundo, in vitam ætérnam cuſtoô-
dit eam.
Juſtus ut palma florebit.
Sicut cedrus Libani multipli-
cabitur.

Eus, qui nos beâti Telésphori
martyris tui, atque Pontificis
ànnua ſolemnitate lætificas: con-
cede propitius; ut cujus natalitia
côlimus, dè ejusdem étiam pro-
tectione gaudeamus. Per Domi-
num noſtrum.

O admiräbile commércium.

Itaque jam non eſt.

Quando natus eſt.
ratres, Quanto témpore.
Verbum caro factum eſt,»
Allel. allel. Verbum.
Et habitavit in nobis, allel. all.
léôria Patri. Verbum.
Ipſe invocaâbit me, allel.
Pater meus es tu, allel.

Rubum;, quem viderat Moyſes-

T ubi venit plenitúdo tém-
poris ,mitit Deus Filium fu-
um factum ex muliere, factum ſub
lege, ut eos, qui fub lege erant;
redimeret, ut adoptioônem fillio-
rum reciperemus .
Notum fecit Döminus;
Alleluja, allel. Notum.
Salutare ſuum. Allel. allel.
léria Patri. Notum. Vidé⸗
runt omnes fines terræ, allel.
Salutare Dei noſtri, allel.

Ecce Maria.

Taque jam non eſt ſervus, ſed
filius: quod ſi filius, & hæres
per Deum.
Vidérunt omnes fines ter-
ræ2 „ * Allel. allel. Vidérunt.
Salutare Dei noſtri. Allel. allel.
loôria Patri. Vidéerunt.
Verbum caro factum eſt, allel
Et habitavit in nobis ,allel.

IN

Ante lucit

Doôminus,
77.
Doôminum

Ue,
aguia venit
Doinini upe

Rudelis
Kegem
Von enpit
Qui regna d
bant Magi
Stellam ſeg
uumen legt
Deum fatent
awacra pun
Cleſtis ag
Deccata
Nos abluene
oVu gem
Aque uudet
Vinumque
Utavit un
elu, nibi
Oui apparu
Cum batte
femhiter

Aeges T
öfferent,
Keges .
ddücent,

Mari nigent
Innicem: Ho
is eſtenmas
Oſkenmus
ihus, 5. j⸗

kbonis onei
cum.

n ſum i
zternand

n fotebt.
Libeni mun

beiti 1elent
ique Poni
e læiiiu:
Ut cuſns ui
dem dian ,
us. le

mmeteium.
Im non et.

Muanto lnze
Caro fachund

tbum.
1nobis Ae
eIbunn. 8
me, alil
tu, alel

ldena iſ⸗

plerititd
ens ie⸗
lere, fallui
lub legken
optionen?

feeit heni
Notuc
4lel 4
“

feite lel
Ckti,Ael

4 ektſen ,
Eh ut, qui jam te ex fide cognôvimus;

filius

omnesfie

1. Vicet

ſtn.
erunt

tnade⸗

Alei

actum el 4

169

IN

Ante luciferum génitus.
175.

2.—

Ixit
Doôminus.
77 audaâte
Doôminum omnes Gentes 79.

Srse; illuminare Jerûſalem,
Qquia venit lumen tuum, & gloria
Dòômini ſuper te orta eſt.

Rudélis Herodes, Deum
Regem venire quid times?
Non éripit mortalia;,
Qui regna dat c&œlleſtia.
bant Magi, quam viderant „
Steliam ſequentes præviam:
Lumen requirunt lumine:
Deum faténtur munere.
avacra puri g güurgitis
Cœleſtis Agnus attigit:
Peccata, quæ non detulit»
Nos abluéndo suſtulit.
ovum genus poténtiæ,
Aquæ rubelcunt hydriæ,
Vinumque juſſa fündere,
Muravit unda originem.
eſu, tibi ſit gloria »
Qui apparuiſti Gentibus,
Cum Patre, & almo Spiritu;
In ſempitérna ſæcula. Amen.

Reges Tharſis & inſulæ munera
fferent.
Reges Arabum & Saba dona
adduúcent.

Magi vidéntes ſtellam, dixérunt ad

invicem: Hoc ſignum magni Re-
gis eſt: eamus, & inquiramus eum,

& offeramus ei münera, aurum,
thus, & myrrham;, alleluja.

Eus, qui hodiérna die Unigé-
nitum tuum Gentibus ſtella
duce revelàâſti: concéde propitius;

Raaue ad contemplandam ſpêciem
celſitdinis perducamur. Per
euümdem Doôminum.
A D MATUTINU M.

*

Afférte Dômino.
Doômine
làbia. hriſtus appa-
ruit nobis ,„* Venite, adoremas.
enite, exuliémus., I.
rudélis Herodes.

Afférte Dômino filii Dei, adoräte
Dominum in aula ſancta ejus.

Fférte Dômino filii Dei: * af-
férte Dômino filios arietum.
fferte Domino gloriam & honoô-
rem, afféerte Domino gloriam noô-
mini ejus:* adorate Doôminum in
atrio ſancto ejus.
ox Dômini ſuper aquas „ Deus
maſeſtatis intonuit: * Dôminus
ſuper aquas multas.
OxX Dômini in virtte: * vox Doô-
mini in magnificeéntia
ox Dômini confringéntis ce-
dros: - & confringet Dominus
cedros Libani.
t comminuet eas tanquam vitu-
lum Libani: * & dilectus quem-
admodum filius unicornium
ox Dômini intercidentis flam-
mam ignis: : * vox Domini concu-
tiéntis desértum: & commovebit
Dominus desértum Cades.
ox Dômini præparantis cervos,
& revelabit condénta: * & in tem-
plo ejus omnes dicent gloriam.
ominus dilúvium inhabitare fa-
cit, * & ſedébit Doôminus Rex in
ætérnum.
ôminus virtůtem pépulo ſuo da-
bit: * Dôminus benedicet populo
ſuo in pacçe.
Afférte Dômino filii Dei;
adorâàte Däim in aula ſancta ejus.
Flúminis impetus lætificat
allelúja, civitatem Dei, alleluja.

Eus noſter refugium, & virx-
tus: * adjtor in tribulatiéô-
nibus, quæ invenérunt nos ni-
mis.
roptérea non timébimus, dum
turbabitur terra: * & transferen-
tur montes in cor maris.
onuérunt, & turbatæ ſunt aquæ
eôrum: * conturbaâti ſunt montes

ater noſter. à ve Maria.
redo, Düe labia-
enite.

in fortitudine ejus.
L S lu⸗

170
Iminis impetus lætificat civita-
tem Dei: * ſanctificavit taberna-
culum ſuum Altiſſimus.
eus in médio ejus, non commo-
vébitur: * adjuvabit eam Deus
manè diluculo.
onturbaâtæ ſunt Gentes, & incli-
nata lunt regna: * dedit vocem
ſuam, mota eſt terra.
ominus virtútum nobiscum: *
ſuſceèptor noſter Deus jacob.
enite, & vidéte pera Dömini,
quæ péſuit prodigia ſuper terram: *
auferens bella usq; ad finem terræ.
rcum cônteret, & confringet ar-
ma: * & ſcuta comburet igni.
acate, & vidéte, quoôniam ego
ſum Deus: * exaltabor in Génti-
bus, & exaltabor in terra.
Söminus virtutum nobiscum: *
ſuſcéptor noſter Deus Jacob.
Flúminis impetus lætificat;
allel. civitatem Dei, allel.
Psallite Deo noſtro, psallite,
psallite Regi noſtro, psallite ſa-
piénter. 6
Mnes Gentes plaudite maâni-
bus; * jubilate Deo in voce
exultationis.
uoniam Däůs excélſus, terribilis*
Rex magnus ſuper omnem terram.
ubjécit pôpulos nobis, * & Gen-
tes ſub pedibus noſtris.
legit nobis hæreditatem ſuam, *
ſpeciem Jacob; quam diléxit.
ſcéndir Deus in jübilo, * & Doô-
minus in voce tubæ.
sallite Deo noſtro, psaàllite: *
psallite Regi noſtro; psallite.
uoôniam Rex omnis terræ Deus, *
psallite ſapiénter.
egnabit Deus ſuper Gentes: * De-
us ſedet ſuper ſede ſanctam ſuam.
rincipes populôrum congregati
ſunt cum DeoAbraham quoniam
dii tortes terræ, veheménter ele-
vati ſunt.
Psallite Deo noſtro, psällite:
psallite Regi noſtro, psallite ſa-

Piénter ,
Omnis terra adoret te, & pſal-
lat tibi. Pſalmum dicat no-

mini tuo Dômine.
ater noſter. .
xaudi Dômine.
Benedifctioône perpétua.
De Iſaia Prophéetae.

OAnes ſitientes venité ad a-
quas: & qui non hahétis ar-

médite: venite, émite absque ar-
gnto, & absque ulla commutatio-
ne, vinum, & lac. Quare appen-
dritis argéntum non in panibus»
& labôrem veſtrum non in ſaturi-
tate? Audite audientes me, &
comédite bonum, & delectabitur
in craſſitüdine ànima veſtra In-
clinate aurem veſtram, & venite
ad me: audite, & vivet äanima
veſtra, & feriam vobiscum pa-
cum ſempitérnum, miſericordias

David fidéles. Ecce teſtem pôpulis

dedi eum, ducem ac præceptoô⸗
rem Gentibus. .
Hôdie in Jordâne baptizato
Dömino aperti lunt coœli, & ſicut
colúmba ſuper eum spiritus man-
ſit, & vox Patris intonuit: Hic
eſt Filius meus dileéctus, in quo
mihi benè complacui. De-
ſcendit Spiritus ſanctus corporali
ſpecie ſicut columba in inſum,
vox de colo facta eſt. Hic.

TPria ſunt munera pretiola, quæ
ôbtulérunt Magi Domino in die
iſta, & habent in ſe divina myſteria:
* In auro; ut oſtendatur Resis
potentia: in thure;, Sacerdotem
magnum considera: & in myrrha,
Dominicam ſepuliuram. .
Salùtis noſtræ auétôrem Magi
Venerati ſunt in cunaàbulis, & de
thesauris ſuis myſticas ei mùúné-
rum ſpécies obtuúlérunt. In auro.
Unigénitus Dei Filius.

Urge, illuminare Jerüfalem,
quia venit lumen tuum, & g10-
ria Doômini ſuper te orta eſt. Quia
ecce ténebræ opérient terram,
caligo populos: ſuper te autem
orietur Dôminus, & gloôria eſus in
te vidébitur. Et ambulabunt Gen-
tes in lmine tuo „ & Regés in
ſpliendoôre ortus tui. Leva in (it-
cũitu culos tuos, & vide: omnes
iſti congregaâti ſunt: veneérunt tr-
bi: filii tui de longe vénient, & f-
liæ tuæ de latere lurgent. Tunc vl-
débis & afflues, & mirabitur, & di-
larabitur cor tuum, quando con-
Eria fuerit ad te multitúdo ma-
ris» fortitüdo Geéntium vénerit
tibi. Inundatio camelôrum opé-
riet te , dromedarii Madian-

gentum , properâte, émite, & co-

Epha: omnes de Saba venient ,
aurum

autüum, .
dem Dom
In colu
Aus viſus
el * Hic
in quo wi
Ccli:
Vox batti
Spi
uten
Eb.
de neok⸗
mentis ſalut
Uir circamde
decotatum e
ſann ofnatan
tnimn tetta!
licut hot
Minat, ſi
bit juſtitin
unverie
non tacébe
non quielc⸗
ſhlendor i
tjus ut lacn
Reges
öfkerent;
ba dona De
Omnes
thus det
loria et

Onnnis ter
Tibi: plalt
onuine.
Vdirer
mum gic
glorum l
lcite Dee
pera tua
Aline pirti
mimici th
Mmnis
tibi Min

tertibllsin
omminumn

wite abegee
lla commun
c. Quate 1e
in in hunh
m non in
Cientes ne,
celect

n, mileri

ce teſten en
m a Mret

hrdine dit
int cl
Um Spirlmn
ntonuit:
dileſtus, 1
acui.
lanctos Cl
wbe in ilun
4 elt. Hio

ſeta Pkeldt
Domuind 1
ſe divinam
oſtendaru
ule, daleli
ta: & in ll
ltutam.
Cunibuß,
ſticas
lerunt e
Dei Filis

171
aurum, & thus deferéntes, & lau- ighe bes examinaſti, ſicut exami-

dem Domino annuntiantes.
In columbæ ſpecie Spiritus ſan-
Rus viſus eſt, paterna vox audita
eſt *i Hic eſt Filius meus dilectus,
in quo mihi bene complacui.
Coli aperti ſunt ſuper eum, &
VOx Pattis intonuit. Hic.
Spiritus ſancti gratia.

Audens gaudébo in Dômino
& ezaltabit anima mea in
Deo meo! quia induit me veſti-
méntis ſalutis, & induméento juſti-
tiæ circumdedit me, quaſi ſponſum
decoratum corona, & quaſi ſ[pon-
ſam ornatam monilibus tuis. Sicut
enim terra profert germen ſuum,
