Cnninis:? Et
Komilia ſa

Um, ſic
jne reſera
Dominus dil
(ultis diye
enureſpo⸗
na

GCicens:
Meitiei, Do
mnon Rar.o
Uuis non reye
nens,Aui in
bl, nin n
uUnc pettam
nermn & )
(buntacher
lires kezn
unque lie
elit ligitum
(nnge 0l,
litlm n
lposltio
lis in ace
Eelleyetans
Eeimechl
Amit
ſteumnlo
ktad
bo⸗
hrie
nhde

Runhet
Chrick
Vhiſt
ticie bettne
ſueconnte
ſetiohumn
n iadol
tumn ejng
tcgen

leque h
Ehrarite,

nennül⸗
Quarein k
.
rwunn nen,
mi elmel
llübitud⸗
nümteusii,

enle in
coiclis
Corls,
Nati ſunt ,t⸗
gecleta lu⸗

auhal
trum Meh
. ends,
um. Ma,

Petn;
cimenss
Cerum,

Iſte eſt, qui ante Deum magnas
Virtutes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repleta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis
omnium populôrum. .
Iſte eſt, qui contémpfit vitam
mundi, & pervenit ad cœléſtia re-
gna. Ipſe. Gloria Patri. Ipſe.

éctio ſancti Evangélii ſecunduùm
Matthæum. .
I illo tempore: Venit Jeſus in
partes Cæſaréæ Philippi: & inter-
rogabat diſcipaulos ſuos, dicens:
Quem dicunt homines eſſe Filium
héminis? Et réliqua,
Homilia ſancti Leonis Papæ.

-Um;, ſicut Evangélica lectio-
ne reſeratum eſt, interrogaſſet
Dôminus diſcipulos, quem ipſum
(multis diveria opinantibus) cre-
dérent: reſpondifsétque beatus Pe-
trus, dicens: Tu es Chriſtus Filius
Dei vivi, Dôminus ait: Beatus es
Simon Bar-Jona ,„ quia caro & ſan-
guis non revelavit tibi, ſed Pater
meus, qui in cœlis eſt: & ego dico
tibi, quia tu es Petrus, & ſuper

hanc petram ædificabo Eccleſiam

meam, & portæ inferi non præva-
lbunt advérſus eam, & tibl dabo
claves regni cœlorum: & quod-
cumque ligaveris ſuper terram,
erit ligatum & in cœlis: & quod-
cumque solveris ſuper terram; erit
ſolutum & in ceœlis. Manet ergo
diſpositio veritatis, & beatus Pe-
trus in accepta fortitâdine petræ
Pereerans ‚ſuscepta Eccléſiæ gu-
efnacùla non reliquit.
Amavit eum Dominus, & orna-
vit eum: ſtolam gloriæ induit eum:
* Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Doôminus
noricam idei „ & ornavit eum. Et
ad.
N univérſa namque Eccleêſia, Tu
es Chriſtus Filius Dei vivi, quo-
tidie Petrus dicit, & omnis lingua,
Aus confitétur Döminum , magi-
ſtério hujus vocis imbuitur. Hæc
fides diabolum vincit, & captivoô-
rum ejus vincula diſsolvit. Hæc
erutos mundo inſerit cœlo, & por-
tæ inferi advérſus eam prævalére
non poſſunt. Tanta enim divini-
tùsſoliditate munita eſt;, ut eam
neque hærética unquä corrúmpe-

repravitas, nec pagana potúerit

. 681
ſuperâre perfidia. His itaque me-
dis, dilectiſſimi, rationabili obse-
quio celebratur hodiérna feſtivi-
tas: ut in persona humilitatis meæ
ille intelligatur, ille ho norêtur, in
quo & omniũ paſtòrum ſolicituùdo,
cum comendatarũ ſibi oviũ cuſtô-
dia perſevérat, & cujus étiam dig-
nitas in indigno hæréde nô déficit.
y. In médio Eccléſiæ apéruit os
ejus, "Et implévit eum Doôminus
ſpirſtu ſapiéntiæ, & intelléctus.
Jucunditatem & exultatiénem
theſaurizavit ſuper eum. Et.
loria Patri. Et.

Um erge cohortatiénes no-
ſtras auribus veſtræ ſanctitatis
adhibemus, ipſum vobis, cujus
vice füngimur;, loqui crédite: quia
& illius vos affeéctu monémus, &
non àliud vobis, quam quod doô-
cuit, prædicamus, obſecrantes »
ut ſuccincti lumbos mentis veſtræ,
caſtam, & sbbriam vitam in Dei
timôre ducatis. Corôna mea, ſicut

ASltqlus ait, & gäâudium vos

eſtis, ſi fides veſtra, quæ ab initio
Evangélii in univérſo mundo præ-
dicata eſt, in dilectiõne & ſancti-
tate permanſerit. Nam licèt om-
nem Eccléſiam, quæ in toto eſt
orbe terrarum, cunctis oporteat
florére virttibus, vos tamen præ-
cipuè inter céteròs pôpulos decer
méritis pietàtis excéllere, quos in
ipſa Apoſtòôlicæ petræ arce fundaà⸗
tos, & Dôminus noſter Jeſus Chri-
ſtus cum omnibus redemit, & bea=⸗
tus Apéôſtolus Petrus præ omnibus
erudivit. e Deum. 11.
DIE XIII. APRILIS.

. Eegali
solio, &c.

ullis te gé⸗

nitor,„ &c.
UuS

682

Egali soliò fortis Ibériæ
Hermenegilde jubar;, gléôria
Märtyrum.
Chriſti quos amor almis
Cœli cœtibus inſerit.
t perſtas patiens, pollicitũ Deo
Servans obsequin! quo potius tibi
Nil propõônis, & arces
Cautus noxia, quæ placent.
motus cohibes, pabula qui
parant
Surgéntis vitii, non důbios agens
Per veſtigia greſſus,
Quò veri via dirigit!
it rerum Déômino jugis honor
Patri,
Et Natum célebrent ora precan-
tium;,
Divinùmque ſuprémis
Flamen laudibus
Amen.
Eus, qui beatum Hermene-
gildum maârtyrem tuum cœle-
Ri Regno terrenum poſtpönere
docufii: da, quæiumus, nobis, ejus
exémplo caduca deſpicere;, atque
ætérna ſectàri. Per Dominum.

éfferant.

Ullis te géenitor blanditiis
trahit,
Non vitæ caâperis divitis otio,
Gemmaruúmve nitôöre;
Regnandi cupidine.
iris non acies te gladii minis,
Nec terret périmens carnificis
furor:
Nam mansuúra caducis .
Præfers gäudia Cœlitum.
Junc nos e Superum proôtege sé-
dibus .
Clemens, atque preces, dum caâ-
nimus tua .
Quæsitam nece palmam,
pPronis auribus Excipe.
it rerum Dômino jugis honor

Patri,
Et Natum célebrent ora precan-
tium,
Divinumque ſuprêmis
Flamen laudibus éfferant.
Amen.

ratres, debitores

fümus. de Gomgy
m. EXViii.

Ex libro Dialogorum S. Greégôrii
Papæ. r. Letie
Hrmensvildue Rex, Leovigil-
di Regis Viſigothorum filius
ab Ariana hæreſi ad fidem Catho-
licam viro Reverendiſſimo Lean-
dro Hiſpalénſi Epiſcopo, dudum
mihi in amicitiis familiariter jun-
ko, prædicânte, conveérlſus eſt.
Quem pater Arianus, ut ad eam-
dem hæreſim rediret, & præmiis
ſuadére „ & minis terrére conatus
eſt. Cmque ille conſtantiſſime
reſpondéret: numquam ſe veram
fidem poſſe relinquere, quam ſe-
mel agnoviſſet, iràtus pater eum
privavit Regno, rebusque expolia-
vit omnibus. Cumque nec ſic vir-
tútem mentis illius emollire va-
luiſſet, in arcta illum cuſtòdia con-
clúdens, collum manuúsque illius
ferro ligavit. Cœpit itaque Her-
menegildus Rex juvenis terrénum
regnum deſpicere, & forti deſide-
rio cœléſte quærens, in ciliciis vin-
culàtus jacens, omnipoténti Deo
ad confortàndum ſe, preces e fün-
dere; tantôque ſublimius glôriam
transeuntis mundi deſpicere, quan-
t0 & religatus agnoverat, nihi
fuiſſe, quod potuerit auferri.
Honéſtum fecit illum Doômi-
nus, & cuſtodivit eum ab inimi-
cis, & à ſeducétôribus tutayvit il⸗
lum: Et dedit illi claritatem
ætérnam, Deſcenditque cum
illo in fôvéam, & in vinculis non
dereliquit eum. Et.-
chali Lux per-
peêtua. Xxii. :
Uperveniénte autem Paſchàlis
feſtivitatis die , intempéſtæ
noctis ſilentio ad eum peifidus
Pater Arianum Epiſcopum miſit»
ut ex ejus manu acrilegæ conle-
cratiônis communionem percipe-
ret, atque per hoc ad patris grä-
tiam redire mererétur. Sed vir
Deo déditus, Ariano Epiſcopo. ve-
nienti exprobravit, ut débuit
ejusque a ſe perfidiam dignis in⸗
crepatiônibus répulit : quia eiſt
extériùs jacébat ligatus, abud. 16
tamen in magno mentis cülmine
fiabat ſecurus. Ad ſe itaqueé re-
verſo Epiſcopo Arianus pater in-
frémuit, ſtatimque ſuos apbart-
toôres miſit, qui conſtantiſſimum

Gonteſsôrem Dei illic;, ubi jacebat⸗,
occiderent: quod & factum m .

Nim mox,
lin cerebta
corporis ab
eo aluetun
Mogue, qu
conllitetat
Okendenda
N quoquen
Nam ccpit
hllnociec⸗
Cen Regis
le ideo rer
mürteris,
Deiigetin
küeihomine
hiömm eins
Ieiictionidu
in aglte ein

Urtioſo, Et

Viceme
H elie noe
kenle lundaa
Küaune
E
Ulncti fieli
et ater ve⸗
4commot
ſe le doln
Kobtinenc⸗
Mun ghin Ve
lernenovit
lehertetritn
ſon meruit
Nend ertten
nlttohiſ
Menter aſͤi
lem älium
leli telinn
HuVit, ut in
let, ualia
ktionibus
Aatione ex
ltcins
n hatrem
Kaltemſe
nens hrarll
Knbe piſi
Keram de
Un in fuo
neͤ, qui
Etheretie
Nlet. Ne
ſtel prrcl
ſutn elt
noſhe me
,nipoten
Polkos red
Roh in

Imn 9. Clkii

endlllind len⸗
ilcopon Iln

kmilin

kebsgue eg⸗
ingle nee ſen

ſire t
ollire!

1 683
Nam mox, ut ingréſſi ſunt, ſecú- Déminus: * Et corônam pulchri-

rim cérebro ejus infigéntes, vitam
corporis abſtulérunt: hoôcque in
eo valuérunt perimere, quod ipſum
quoque, qui perémptus eſt; in ſe
conſtiterat deſpexiſſe. Sed pro
oſtendenda vera ejus glôria, ſupér-
na quoque non detuere miracula.
Nam cœpit in noctuúrno ſiléntio
pſalmodiæ cantus ad corpus ejus-
dem Regis & martyris audiri: at-
que ideò veraciter Regis, quia &
martyris. ,B

Deſidérium animæ ejus tribui-

ſti ei Dömine: Et voluntate la-

biorum ejus non fraudâſti eum.

Quoôniam præveniſti eum in be-
nedictiònibus dulcedinis: poſuiſti
in capite ejus corônam de lapide
pretioſo. Et.
emp In ſer-
vis. xxiii.
Uidam étiam ferunt, quòd
Millic noctürno tempore ac-
cenſæ lampades apparébant. Unde
& factum eſt, quatenus corpus il-
liuszut vidélicet martyris, jure à
cunctis fidelibus venerari debuiſ-
ſet. Pater verò perfidus & parrici-
da commôtus pœniténtia, hoc fe-
ciſſe ſe doluit , nec tamen usque
ad obtinéndam ſaluútem pœnituit.
Nam quia vera eſſet Cathoôlica fi-
des, agnovit; ſed Gentis ſuæ timo-
re pertérritus, ad hanc pervenire
non méruit. Qui, oborta ægritudi-
ne, ad extréma perductus eſt, & Le-
andro Epiſcopo, quem priùs vehe-
ménter affiixerat, Reccarédum Re-
gem filium ſnuum, quem in ſua hæ-
reſi relinquébat, commendare cu-
ravit, ut in ipſo quoque talia face-
ret; qualia & in fratre ſuis exhor-
tationibus feciſſet. Qua commen-
datione expléta, defünctus eſt.
Poſt cujus mortem Reccarédus Rex
non patrem perfidum, ſed fratrem
martyrem ſequens, ab Arianæ hæ-
Iéseos pravitate convérſus eſt, to-
tàmque Viſigothôrum gentem ita
ad veram perdúxit fidem, ut nul-
lum in ſuo regno militare permit-
teret, qui regni Dei hoſtis exiſtere
per hæréticam pravitatem non ti-
méret. Nec mirum, quod veræ
ſidei prædicàâtor factus eſt, qui
frater eſt martyris : cujus hunc
quoque mérita aàdjuvant, ut ad
omnipoténtis Dei grémium tam
multos reducat.

túdinis péſuit ſuper caput ejus.
Cibavit illum Döôminus pane
vitæ, & intelléstus, & aqua ſa-
pientiæ ſalutaris potavit illum. Et.
lôria Patri. Et corônam.
. e£ Paſche Filiæ Je-
ruſalem. Xxiii.

à quis venit ad me.

COMMUNE SANCTORUM

DIE XIV. APRIIIS.
Nn

Iſtõrum eſt.
Lætamini. xxvii.
a. Lux perpétua.
Sanéti & juſti. xxii.
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut qui ſanctôrum Mar-
tyrum tuorum Tibúrtii, Valeriani
& Maximi ſolémnia colimus, eô-
rum eétiam virtüůtes imitémur. Per
Déôminum.

Aleriänus Romaânus, nébili gé-
nere ortus, Alexandro Sevéro
Imperatôre, hortàtu beatæ Cæciliæ
virginis, quam fſibi pari nobilitaàte
uxoôrem deſponderat, una cum Ti-
bürtio fratre à fancto Urbano Pa-
pa baptizâtur. Quos ubi præféctus
urbis Almachius Chriſtianos eſſe
cognôvit, & patrimoônio paupéri-
bus diſtributo; Chriſtianoòrum coôr-
pora ſepelire, accersitos graviter
reprehendit: atque ubi Chriſtum
Deum conſtanter confiténtes, deos
autem dæmoniôrum inania fimu-
läcra prædicantes vider, virgis cæ-⸗
di jnbet. P .
Ed cùm verbéribus cogi non
poſſent, ut Jovis ſimulacrum
venerarentur „ imòôò fortes in fidei
veritäte permanérent, ad quar-
tum ab Urbe lapidem ſecäri fe-
riuntur. Quorum virtútem admi-
ratus Maâximus Præfééti cubicula-

Stola jucunditatis induit eum rius, qui eos ad fupplicium, Peis

684 .
dúùxerat, Chriſtianum ſe eſſe pro-
feſſus eſ „ cum multis præterea
Præfécti miniſtris’, qui paulô poſt
plumbatis contufi, omnes ex dia-
boli miniſtris, Chriſti Domini
Martyres evasérùnt.
e Beum laudamus. II.
DIE XVII. APRILIS.

Eus, qui hos beiti AnicétiMar-
tyris tui atque Pöntificis anua
folemnitate lætificas: concéde pro-
pitins; ut cujus natalitia côlimus,
de ejusdem étiam protectiône gau-
deamus. FPer Doôminum.

Nicétus Syfüs, Imperatôre Mar-
co Aurélio Antenino, Præfuit
Eccleſiæ. Decrévit, ne Clerici co-
mam nutrirent. Quinquies menſe
Decémbri ordinavit Presbyteros
decem & ſeptem, Diacones quâ-
tuor, Epiſcopos per divérſa loca
novem. Vixit in Pontificatu annos
ocο, menlſes 0ρ%% dies viginti-
quatuor. Propter Chriſti ſidem
martyrio coronatus, ſepultus eſt
via Appia in cœmetério, quod po-
ſtea Calliſti appellatum eſt, deci-
moquinto Kaléndas Maji.
e Deum laudamus. II.
DIE XXI. APRILIS.

BoRor ptime; Eccléſiæ
fanceæ lumen, beàte Ansélme;, di-
vinæ legis amator, deprecare pro
nobis Filium Dei; alleluja.

Eus, qui ppùlô tuo ætérnæ
ſalutis beatum ansélmum mi-
niſtrum tribuiſti: præſta, quæſumus;
ut quem deo οrëα vitæ abuimus
in terris, interceſsò rem habére me-
reaãamur in cœlis. Per Dôminum.
In . . Sapiéntiam om-
nium. . XIii.
NsSélmus „ Auguſtæ Prætoriæz
in finibus Italiæ, Gundulpho &
Ermemberga nobilibus & Cathoôli-
cis paréntibus natus, à téneris an-
nis afsiduo litterarum ſtudio, atque
pertectioris, vitæ deſidério, non ob-
ſcuúrum futuræ ſanctitatis, & do-
Grinæ ſpécimen dedit. Et licèt ju-
venili ardére aliquando ad ſæculi
illécebras traherétur, brevi tamen

in priſtinam viam revocàtus, pa-
tria, & bonis omnibus derelictis,
ad Monaſtérium Beccenſe Ordinis
ſancti Benedicti ſe contulit, ubi
emiſſa regulari Profeſſiône tub
Herluino Abbate obſervantiſſimo,
& i anfranco viro doctiffimo, tanto
animi fervore, & jugi ſtũúdio in lit-
teris, & virtũtibus aſſequendis pro-
fécit, ut mirum in modum tam-
quam ſancétitàtis, & doctrinæ ex-
êmplar ab omnibus haberétur.
t Invéni David ſervum meum,
leo ſancto meo unxi eum: *Ma-

Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocébit ei.
Manus enim.

Bſtinéntiæ, & continéntiæ tan-
tæ fuit, ut aſſiduitate jejunii
ômnis penè cibôrum ſenſus in eo
viderétur extinctus. Diùrno enim
tempore in exercitiis Monaſticis
docéndo, & reſpondendo variis de
Religione quæsitis, emenſo, quod
reliquum erat noctis, ſomno. ub-
trahebat, ut divinis meditatiôni-
bus, quas perénni lacrymarum im-
bre fovébat , mentem recrearet.
Elédus in Prioôrem Monaſtérii in-
vidos fratres ita charitate, humili-
tàte, & prudéntia lenivit, ut quos
æmulos acceperat, ſibi & Deo ami-
cos, maximo cum regularis obſer-
vantiæ emolumeênto rédderet=
Moôrtuo Abbate , & in ejus locum
licèt invitus) ſufféctus, tanta do-
rinæ, & ſanctitatis fama ubiqué
refulſit, ut non modò Régibus,
Epitcopis veneratiôni eſſet, ed
ſancto Gregorio séptimo étiam ac-
cépius, qui tunc magnis perſecu-
tionibus agitatus, litteras amoris
plenas ad eum dedit, quibus ſé;
& Eccléſiam Catholicgn ejus ora-
tionibus commendaà bat.
„Pôſui adjutorium ſuper poten-
tem : & exaltavi elééctum de plebe
mea: & Manus enim mea auxilia-
bitur ei, allel. Inveéni Davi-
ſervum meum, oleo ſancto meo
unzxi eum. Manus.

Ffuncto Lanfranco Archiepiſ-
copo Cantuariénſi ejus olim
præceptoôre, Ansélmus, urgénté
Willélmo Angliæ Rege ,„ &. in-
ipſo

Eccléſiæ régimen vocatus;

ſtantibus Clero ac populo,
tamen repugnänte, ad ejusdem
ſtatim
(ut

nus enim mea auxiliabitur ei, allel.

ut corrü
maret) ye⸗
cein ſeript
tis pliſtin⸗
ſüſticam d
cünm mox
li minis
tentallet i
tiareltitit:
nem, & en
10 Urbanuun
lit: a guo
& ſummis

ten contra
nuümeris e
Iuan Patru
Znüllet. E
1b Henrice
Angliam r
Domino,
Clorum,
d insigne
inoltn
Fireinem e
ſed euiam e
fenſtönem
miurürunn
Theolozor
choliktien
hormam c

Ipſe in
Oinnium P.
Re eſt
Mundi,
legna. Il

eio ſa

cipulis
QuN ſ
tur dt 16
Homili

Ose
Intart
Falet i
dinonter
elgo Apo
i ded
dicotun
oſkeinn
monlitd

Ontinen

inxi eum: 4

liabitur ent

imutnicls n
8nonnoccht

(ut corrùptos populi mores refor-
maret) verbo & exémplo prius,
dein ſcriptis, & Conciliis celebra-

tis, priſtinam pietatem, & Eccle-*

ſiaſticam diſciplinam reduxit. Sed
cùm mox idem Willelmus Rex
vi, & minis Eccléſiæ jura uſurpare
tentaſſet, ipſe ſacerdortali conſtan-
tia réſtitit: bonorümque direptio-
nem, & exilium paſſus, Romam
ad Urbanum Secundum ſe contu-
lit: a quo honorifice excèptus,
& ſummis laudibus ornatus eſt,
cùm in Barénſi Concilio Spiritum
ſanctum étiam a Filio procedén-
tem contra Græcôrum errôrem in-
numeris Scripturarum, & ſancto-
rum Patrum teſtimôniis propu-
gnaſſet. E vivis Willélmo ſublato,
ab Henrico Rege ejus fratre in
Angliam revocatus, obdormivit in
Domino, famam non ſolùm mira-
culorum;, & ſanctitatis (præcipuè
ob insignem devotiônem erga Doô-
mini noſtri Paffiénem, &᷑ Beatam
Virginem ejus Matrem) aſſecutus,
ſed etiam doctrinæz, quam ad de-
fenſioônem Chriſtianæ Religiônis,
animarum profecdtum, & omnium
Theologorum, qui ſacras litteras
ſcholaſtica méthodo tradidérunt,

normam cœlitùs hausiſſe, ex ejus

libris omnibus apparet.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas

virtutes operatus eſt, & omnis

terra doctrina ejus repléta eſt: ſter i nihils. t
ipii, ſenſu accéyti ſaporis amiſſo »

Ipſe intercédat pro peccatis
omnium populorum. allel.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad coœléſtia
regna. Ipſe. loria Patri. Ipſe.

éctio ſancti Evangélii ſecùndum
Matthæum.

N illo témpore: Dixit Jeſus di-
ſcipulis ſuis: Vos eſtis ſal terræ.
Quod ſi ſal evanuerit, in quo ſalié-
tur? Et reliqua. .
Homilia S. Hilarii Epiſcopi.

Os eſtis ſal terræ : quòd ſi ſal
infatuatum fuerit, ad nihilum
valet id, quod ſaliétur. Sal, ut ar-
bitror, terræ nullum eſt. Cuomodo
ergo Apoſtolos ſal terre nuncupa-
vit? Sed proprietas eſt quærenda
didrum, quam & Apoſtolôrum
officium, & ipsius ſalis natüra
monſtrabit. Sal eſt in ſe uno
côntinens aquæ & ignis elemen-

685
tum, & hoc ex duobus eſt unum.
Amavit eum Dominus, & orna-
vit eum: ſtolam gloôriæ induit eumz
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. allel. Induit eum Dômi-
nus loricam fidei, & ornavit eum.
Et.
Ic igitur in omnem uſum hu-
mani generis effécktus, incor-
ruptionem corporibus, quibus fue-
rit aſpérſus, impertit, & ad omnem
ſenſum conditi ſapoôris aptiſſimus
eſt. Apôſtoli aurem ſunt rerum
cœléſtium Prædicatores, & æterni-
tatis velut ſatores, immortalitatem
omnibus corporibus, quibus eoru
ſermo aſperſus fùerit, conferentes.
Méritò igitur ſal terræ nuncçupati
ſunt, per doctrinæ virtutem ſalien-
di modo æternitati coôrpora reſer-
vantes.
In médio Eccléſiæ apéruit os
ejus, * Et impleévit eum Däüs ſpi-
ritu ſapiéntiæ, & intelléctus, allel.-
Jucunditaàtem, & exultationem
thefaurizavit ſuper eum. Et.
léôria Patri. Et.
Ed natùra ſalis ſemper éadem
eſt, nec imutari unquam po-
teſt. Verùm quia converſiôni ho-
mo súbjacet, & ſolus beatus, qui
usque ad finem in omnibus Dei
opéribus permanſerit: ides eos
ſal terræ nuncupatos monet in tra-
ditæ ſibi poteſtatis virtute persi-
ſtere, ne infatuati nihil saliant, &

vivificare corrùpta non poſſint: &
projecti de Eccléſiæ promptuariiss
cum his, quos ſalierint, pédibus in-
cedéntium proterantur.
e Deum laudamus. II.

DIE XXII. AFPRILIS.

Lux perpétua lucébit San-
Gdis tuis Dne, & ætérnitas témpo-
rum, allelûja. Sancti & juſti in
Dômino gaudéte, alleluja.
Vos elégit Deus in hæreditätem
ſibi, alleluja. .
Eatoônum martyrum, paritérque
Pontificumsoreéris & Cali, n0s2
quæſumus Dômine, feſtatucantur :
& eorum commendet oratio ve-
nerända. Per Döminun.

–Oter, Fundis in Campania na-
tus, ſancivit; né ſacræ virgines
vaſa

686
vaſa ſacra & pallas attingerent ,
neve thuris miniſtério in Eccléſia
uteréntur. Idem ſtatuit, ur Chriſti
corpus in Cœna Doômini ſumeretur
ab omnibus, iis exceptis, qui prop-
ter grave peccatum id facere pro-
hiberentur. Sedit in Pontificatu an-
nos tres, menſes üundecim, dies
decem & octo: martyrio coronâà-
tur ſub Marco Aurélio Imperatô-
re, & in cœmetério, quod pôſteàâ
Calliſti dictum eſt, ſepelitur, more
majoôrum, menſe Decèêmbri creatis
Presbyteris decemn & octo, Diaco-
nis novem, Epiſcopis per divéèrſa
loca ündecim.
Lux perpétua lucébit Sanctis
túis Déômine, Et ætérnitas
temporum; alleluúja, alleluja.
Lætitia ſempitérna erit ſuper
capita eérum; gaudium & exulta-
tionem obtinébunt. Et. j
Ajus Dalmata, ex génere Dio-
cletiani Imperatoris, conſti-
tuit, ut his Ordinum & honoòrum
gradibus in Eccleéſia ad Epiſcopa-
tum aſcenderétur: Oſtiarii, Le-
Gtoris, Exorciſtæ, Acôlythi, Sub-
diaconi, Diacôni, Presbyteri.
Hic Diocletiani crudelitätem in
Chriſtianos fügiens, aliquamdiu
in ſpelünca delituit; verùm octo
pòſt annis una cum Gabino fratre
martyrii corônam conſecütus eſt,
cùm lediſſet annos duôdecim
menſes quatuor, dies quinque:
creatis menſe Deceèmbri Presby-
teris viginti quinque, Diaconis
octo, Epiſcopis quinque. Sepuúl-
tus eſt in cœmetério Calliſti déci-
mo Kaléndas Maji. Ejus memoô-
riam Urbanus octavus in Urbe re-
novavit, dirutam Eccléſiam reſti-
tuit, Titulo, Statiõone, & ipsius
Reliquiis decoravit. .
e, In ſervis ſuis, allel. & Conſola-
bitur Deus, allel. Judicabit
Dôminus pôpulum ſuum, & in
ſervis ſuis. Conſolabitur.
Sermo S. Ambroſii Epiſcopi.
Ignum & coôngruum eſt, fra-
tres, ut poſt lætitiam Paſchæ,
quam in Eccléſia celebravimus ,
gaudia noſtra cum ſanctis Martyri-
bus conferàmus, & iis annuntié-
mus Dominicæ Keſurrectionis glé-
riam, qui conséôrtes ſunt Domi-

nicæ Paſſiônis. Qui enim socii ſunt Lecig i 2ap. 1
En factum eſt in trigéſimo anno;

contumeliæ, debent & participes
eſſe lætitiæ. Ita enim dicit beatus

Apôſtolus: Sicut socii paſſiöénum
eſtis, & reſurrectionis éritis: ſi
tolerabimus, inquit, & conregna-
bimus. Qui ergo toleravérunt
mala propter Chriſtum, debent &
glôriam habere cum Chriſto.
Filiæ Jeruſalem, venite & vidéte
Martyres cum corônis, quibus co-
ronavit eos Dôminus, * In die
ſolemnitatis, & lætitiæ, alleluja.
Quòôniam confortavit ſeras por-
tàrum tuarum, benedixit filios tuos
in te, In. lôria Patri. In.

go ſum vitis, vos palmites.

DIE XXIII. APRILIS.

Eus, qui nos beàti Geoôrgii
märtyris tui meritis & inter-
ceſſiône lætificas: concéde pro-
pitius ut qui tua per eum benefi-
cia pôlcimus, dono tuæ gratiæ
conſequämur. Per Dôminum.
&& Caji Sancti & juſti in Dô-
mino gaudete, allel. vos elegit
Deus in hæreditatem ſibi, alleluja.
Pretiôla in conſpectu Düi, allel.
Mors Sanctorum ejus, allel.
eatorum martyru.

uibus ego vos làudibus. Xxv.

g0 ſum vitis vera. de
XXIV.
PDIE XXV. APRILIS.

. Xii.
— Eus „ qui beâtum Marcum
Evangeliſtam tuum, Evangéli-
cæ prædicationis gratia ſublimaſti:

tribue, quæſumus; ejus nos ſemper
& eruditiône proficere, & oratio-⸗
ne defendi. Per Dominum.

Incipit liber Ezechielis Prophétæ.

in quarto, in quinta menſis ,
. cùᷣ/m

„

h. Xxvi.

ſ

eümn eſlem
juxta füͤrin,
cli & pi
ta menſis,
tlanstnigrat
tackum elt
chielem flli
tetra Chala
Chobar: &
manus Don-
Ventus türt
lone, & n
volvens, 8
ejus: e dem
tleckti id
beitus
Aleluja:
nimis, alle
Gloria!
Aſuſtltia
ſculi. In

T in!
guatuo
1pelkus es
Iisin eis,
latuor pe

ſecdes recti

quiſi plant
le guaſi
Et manus
Tumin qus
K hennas
cdant: j
eorum alte

kexyetteban

ſed unum
ſum gtach
kuitit
Pertetut i
E. Mund
verò con
ſelſtra, C

lmilien
Reies
dext
ticies aute
orumn gua
lper
eorum, 8
Eelier:
Uunpedaur
ora eor
hrum 6
let: ubie
luc gric
bantit

ocii lin
lonhls elltt

ia Patri,n

0sPülmnits

A 6

beit Cett
mertb Kin
: conele
per eunn ee
ono tue
Dominm.

ai utii
dle, o⸗

liudiplan
elin N⸗
Uit,
Dhul

cùm eſſem in médio captivôrum
juxta fluvium Chobar, apérti ſunt
cœli, & vidi viſiõnes Dei. In quin-
ta menſis, ipſe eſt annus quintus
transmigratiônis regis Joachim;,
factum eſt verbum Dômini ad Eze-
chielem filium Buzi ſacerdéôtem in
terra Chaldæôrum, ſecus flumen
Chobar: & facta eſt ſuper eum ibi
manus Doômini. Et vidi, & ecce
ventus tůrbinis veniébat ab Aqui-
lone, & nubes magna, & ignis in-
véôlvens, & ſplendor in circuitu
ejus: & de médio ejus quaſi ſpécies

electri, id eſt, de medio ignis.

Beãtus vir, qui métuit Dim,
alleluja: * in mandatis ejus cupit
nimis, allelja, allel. allel.
Glôria & divitiæ in domo ejus,
& juſtitia ejus manet in ſæculum
ſæculi. In mandatis.

T in médio eſjus ſimilitùdo
quatuor animalium: & hic
aſpectus eorum, ſimilitudo hômi-
nis in eis. Quatuor facies uni, &
quâtuor pennæ uni. Pedes eôrum
Pedes recti, & planta pedis eòrum,
quaſi planta pedis vituli, & ſcin-
tillæ quaſi aſpéctus æris candéntis.
Et manus héôminis ſub pennis eoô-
rum in quâtuor partibus: & facies,
& pennas per quatuor partes ha-
bébant: jundtæque erant pennæ
eôrum altérius ad alterum. Non
revertebantur, cùm incéderent:
ſed unumquôdque ante faciem
ſuam gradiebatur.
Triſtitia veſtra, allel. * Con-
vertétur in gaudium, allel. allel.
Mundus autem gaudébit, vos
verò contriſtabimini;, ſed triſtitia
veſtra. Convertetur.

Imilitůdo autem vultus eòrum:
facies hôminis. & facies leoô-
nis à dextris ipsoörum quatuor:
facies autem bovis à finiſtris ip-
sorum quatuor, & facies aquilæ
déſuper ipsorum quäâtuor. Facies
eôrum, & pennæ eôrum extentæ
deéſuper: duæ pennæ ſingulorum
jungebântur, & duæ tegébant cor-
pora eôrum, & unumquoôdque
eôrum coram facie ſua ambula-
bat: ubi erat impetus ſpiritus ,
illuc gradiebàântur, nec reverte-
bantur, cum ambularent.
Pretiôſa in conſpéctu Dômini,

alleluja: Mors Sanctorum ejus,
alleluja. Cuſtodit Dominus

687
ômnia oſſa eõrum, unum ex his
non contereétur. Mors.
loria Patri. Mors.

Ex libro S. Hierônymi Presbyteri
de Scriptoribus Eccleſiaſticis.

Arcus diſcipulus & intérpres
Petri, juxta quod Petrum
referéntem audierat, rogatus Ro-
mæ à frâtribus, breve fſcripſit
Evangélium. Quod cùͤm Petrus au-
diſſet, & probavit, & Eccléſiæ le-
gendum iua auctoritate dedit. Aſ-
sumpto itaque Evangélio, quod ip-
ſe confécerat; perrexit in .Ægyp-
tum, & primus Alexandriæ Chri-
ſtum annùúntians, conſtituit Ecclé-
ſiam tanta doctrina, & vitæ conti-
néntia, ut omnes ſectatéôres Chri-
ſti ad exémplum cogeéret.
Lux perpetua luceébit Sanctis
tuis Dômine, *Et ærérnitas tém-
porum; alleluja, alleluja.
Lætitia ſempiterna erit ſuper
capita eérum: gaudium & exulta-
tionem obtinébunt. Et æteérnitas.

Enique Philo; diſſertiſſimus
Judæôrum , videns Alexan-
driæ primam Eccléſiam adhuc ju-
daizantem, quaſi in laudem Gentis
ſuæ librum tuper eôrum conver-
ſatione ſcripſit. Et quòmodo Lu-
cas narrat, Jeroſolymæ credentes
omnia habuiſſe communia: ſic &
ille, quod Alexandriæ ſub Marco
fieri doctôre cernébat, memôriæ
tradidit. Moôrtuus eſt autem octa-
vo Nerxrônis anno: & ſepúltus A-
lexandriæ, ſuccedénte ſibi Ania-
no.
Virtúte magna reddebant Apéô-
ſtoli: * Teſtimonium reſurrectié-
nis Jeſu Chriſti Dômini noſtri, al-
lelùja, allelúja.
Repléti quidem Spiritu ſancto
loquebantur cum fidúcia verbum
Dei. Teſtimoônium.
De Expoſitiône S. Gregôrii Papæ
ſuper Ezechiélem Prophétam.

Ancta quâtuor animälia „ quæ
prophetiæ ſpiritu futura præ-
vidéntur, ſubtili narratione de-
ſcribuntur, cùm dicitur: Quatuor
fäcies uni, & quatuor pennæ uni-
Quid per faciem niſi notitia? &
quid per pennas » niſi volatus ex-
primitur: Per faciem quippe unus-
quisque cognoôſcitur, per. nennas

688
vero in altum avium corpora ſub-
levantur. Facies itaque ad fidem
pértinet, penna ad contemplatio-
nem. Per fidem namque ab omni-
oténti Deo cognoôſcimur, ſicut
ipſe de ſuis ovibus dicit: Ego ſum
paſtor bonus, & cognôſco oves
meas, & cognôſcunt me meæ. Qui
rurſus ait: Ego ſcio, quos elége-
rim. Per contemplatiénem verò,
qua ſuper nosmetipſos töllimur;
quaſi in dera levamur.
g. Iſti ſunt agni novélli, qui an-
nuntiavérunt, allelüja: modoô ve-
nérunt ad fontes, & Repléti ſunt
claritate, alleluja, allel. y. In con-
ſpectuAgni amicti ſunt ſtolis albis,
& palmæ in manibus eorum. Re-
pleti. loria Patri. Repléti.

éctio ſancti Evangélii ſecundàùm
Lucam.
N illo témpore: Deſignavit Doô-
minus & alios ſeptuaginta duos,
& miſit illos binoôs ante faciem
ſuam, in omnem civitatem & lo-
cum, quò erat ipſe ventürus. Et
réliqua.
Homilia ſancti Gregéôrii Papæ.

Ominus & Salvator noſter,
fratres chariſſimi, aliquàndo
nos ſermonibus, aliquando verô
opéribus admonet, Ilpſa eétenim
facta ejus præcépta ſunt: quia
dum àaliquid tacitus facit, quid
agere debeamus, innotéſcit. Ecce
enim binos in prædicatiônem diſ-
cipulos mittit: quia duo ſunt præ-
céêpta charitàatis, Dei vidélicet a-
mor, & pröximi: & minùs quam
inter duos chäritas habéri non po-
teſt. Nemo enim prôpriè ad ſe-
metipſum habere charitätem dici-
tur, ſed dilectio in alterum ten-
dit, ut charitas eſſe poſſit.
Ego ſum vitis vera, & vos pal-
mites * Qui manet in me, & ego
in eo, hic fert fructum multum,
alleluja, alleluja. Sicut diléexit
me Pater, & ego diléxi vos. Qui
manet. Le
Cce enim binos ad prædican-
„ dum diſcipulos Doôminus mit-
tit, quatenus hoc nobis tacitus
innuat, quia qui charitarem erga
aàalterum non habet, prædicatiônis
ofliciũ ſuſcipere nullatenus debet.
Bene autem dicitur, quia miſit eos
ante faciem ſuam in omnem civi-
tatem & locum, quo erat ipſe ven-

tûrus. Prædicatéôres enim ſuos Do-
minus séquitur; quia prædicatio
prævénit, & tunc ad mentis no-
ſtræ habitaculum Dôminus venit,
quando verba exhortationis præ-
cûrrunt: atque per hoc veéritas in
mente ſuſcipitur.

Candidi facti ſunt Nazaræi ejus,

allel. ſplendorem Deo dedérunt;
allel. Et ficut lac coagulati
ſunt, allelùja, alleluja.
Candidioôres nive; nitidiôres
lacte, rubicundiõres ébore anti-
quo, ſapphiro pulchriéôres. Et.
loria Patri. Et.
Inc namque eisdem prædica-
toôribus Iſaias dicit : Parate
viam Dômini, rectas facite sémitas
Dei noſtri. Hinc filiis Pſalmiſta ait:
iter facite ei, qui aſcéndit ſuper oc-
caſum. Super occaſum namqueDo-
minus aſceêndit; quia unde in paſ-
ſione occùbuit, inde majorem ſu-
am gloriam reſurgéndo manifeſta-
vit. Super occaſum videlicet aſcen-
dit, quia mottem, quam pértulit,
reſurgendo calcavit. Ei ergo, qui
aſceêndit ſuper occaſum, iter faci-
mus, cùm nos ejus glôriam veſtris
méntibus prædicâmus, ut eas &
ipſe poſt veniens, per amoris ſui
præséntiam illuſtret.
Pe Deum laudamus. II.

DrE XXVI. ARiTIö.

A Lux perpétua lucébit San-
ctis tuis Dñe, & ætérnitas tempo-
rum, alleluja. Sancti & juſti in
Dômino gaudéte, allel.
ge. Vos elégit Deus in hæreditàtem
ſibi, allelũja. . .
Eatorum märtyrum, paritérque
Pontificum Cleti & Marcellini
nos Dômine foôveat pretiôſa con-
féſſio: & pia jugiter interceéſſio
tueatur. Per Dominum.

WWi

1atns R
Auno,de
Nutcio, In
10 & Tito!
Rai hræce
Crunn in
Nrehjteros
lüllietis ven
Ulten & 4.

en ni be
ltaciünd ei
erinmenle
olnitiänd
hoſt Neroner
1o coronati
ata cotpus
lu derp
un Donnin
ſempotum,
lLerſtiz ſe
it eofumn
Uonem odtin

lehriotes

eislenn ul
8 cict? ir

n Mittlcete

8 gloriame
nns, W
Det am.
let⸗
nlge ll⸗

AMllR

DDũ
nemniunt
Sanckläe
,Alel.
ed
inhuel

n

Cei Al
tel Ne

lite
nninun

Letus Römanas, batfé mi-
CKiis regiône quinta, & vico
Patricio, Imperatoribus Veſpaſia-
no & Tito Eccléſiam gubernavit.
Is ex præcépto Principis Apoſto-
lörum in Urbe vigintiquinque
Presbyteros ordinavit. Primus
in litteris verbis illis uſus eſt: Sa-
lutem & Apoſtôlicam benedictioô-
nem. Qui Eccléſia ptimè conſti-
tuta, cùm ei præfuiſſet annos duoô-
decim, nienſes ſeptem, dies duos,
Domitiäanoe Imperatôre ſecùnda
poſt Neronem perſecutiône marty-
rio coronatus eſt, & in Vaticano
juxta corpus beati Petri ſepultus.
S. Lux perpétua lucébit Sanctis
tuis Dômine, kKt ætérnitas
temporum, alleluũja, alleluja.
Lætitia ſempitérna erit ſuper
Caàpita eodrum: gaudium & exulta-
tionem obtinébunt. E.

Arcellinus Romanus in im-
mani illa Diocletiani Impe-
ratôris perſecutiéône terrôre per-
térritus, deorum nmuläcris thus
adhibuit: cujus peccâti mox illum
tantòperé pœnituit, ut Sinueſſam
ad Concilium plurimòrum Epiſco-
Forum venerit cilicio indũtus, ubi
acrymis profuſis ſcelus ſuum pa-
lam confeéſſus eſt. Quem tamen
damnäre auſus eſt nemo „ſed om-
nes una voce clamarunt: Tuo te
ofe, non noſtro judicio judica:
nam prima ſedes à némine judica-
tur. Petrum quoque propter eam-
dem animi infirmitatem deliquiſ-
2„ & à Deo fimilibus lacrymis
véniam impetraſſe.
In ſervis tuis, allel.
bitur. Deus, allel. Judicabit
Déôminus populum ſuum „ & in
lexvis ſuis. Conſolabitut.
Brev. Rom.

Conſola-

689

NAArcellinus Romam reverſus
4WImperatorem adit „ graviter
eum accuſans, quòd ſe ad tantam
impietatem impuliſſer. Quam-
brem ille Marcellinum una cum
tribus aliis Chriſtiànis „ CQlaudio „
Cyrino & Antonino, capite Pplecti
jubet. Quorum Projécta corpora
cùm triginta ſex dies juſſu Impe-
ratôris ſepultüra caruiſſent, beatus
Marcellus à ſancto Petro in ſomnis
admoônitus, Presbyteris & Diaco-
nis, hymnis ac luminibus adhibi-
tis, honorificè ſepelienda curavit
in cœmetério Priſecillæ via Salaria.
Rexit Eccléſiam annos ſeptem »
menſes ündecim, dies viginti tres?
quo témpore fecit Ordinationes
duas menſe Deceémbri, quibus
ereavit Presbyteros quatuor, Epi-
ſcopos per divérſa loca quinque.
Filiæ Jerũſalem, venite & vidéte
Martyres cum corônis, quibus co-
ronävit eos Dôminus, „ In die
ſolemnitatis, & lætitiæ „ alleluja.
Quôniam confortavit ſeras por-
tarum tuarum, benedixit filios tuos
in te. In. Jöria Patri. In.

. 4,Evangel. ESo ſum vis
tis » Vs pâlmites. mi

xxvi.
DIE XXVIII. APRIIIS.

D Reæſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut qui beati Vitalis Mar-
tyris tui natalitia colimus, inter-
ceſſiòne ejus in tui nominis amo-
re roborémur. Per Döôminum no-
ſtrum.

VItalis miles, ſanétôrum Ger-⸗
vàſii & Protaſii pater, unà cum
Paulino jâdice Ravénnam ingréſ-
us, cuùm vidiſſet Urſicinum medi-
cum ob Chriſtianæ ſidei confeſſiò⸗
nem ductum ad ſupplicium, pau-
lulùm in tormentis titubare „ ex-
clamavit: Urſicine médice, qui
aälios curare sélitus es, cave, ne te
morris ætérnæ jaculo conficias-
Qua voce confirmatus Urſicinus 3
martyrium fôrtiter ſubivit. Qua⸗
re Paulinus incénſus, Vitalem
comprehéndi jubet, & equuleo
tortum, atque in profundam fo-
veam demerſlum, lapidibus ob-

rui. Quo facéto quidam Apollinis
ſacérdos, qui Paulinum in Vita-
X xX em

690 .
lem incitarat, oppréſſus à dæmo-
ne, clamare cœpit: Tu me nimiùm
Vitalis Chriſti martyr incéndis: &
illo æſtu jactatus, ſe præcipitavit
in flumen.
e Deum laudamus. II.
DIE XXIX, APRILIS.
