éctio ſancti Evangélii ſecundum
Joannem.
N illo témpore: Dixit Jeſus Ni-
codemo: Sic Deus diléxit mun-
dum, ut Filium ſuum unigenitum
daret, ut omnis, qui credit in
eum, non péreat, ſed habeat vi-
tam æternam. Et réliqua.
Hgmilia S. Quguſtini Epiſcopi.

Uantum in Medico eſt, ſanâre
venit ægrôtum. Ipſe ſe interi-
mit, qui præcépta médici obſer-
vare non vult. Venit Salvator in
mundum. Quare Salvator dictus
eſt mundi, niſi ut ſalvet mundum,
non ut jüdicet mundum ? Salvari
non vis ab ipſo, ex te judicaberis.
Ef quid dicam, judicaberis? Vide
quid alt: Qui credit in eum, non
judicatur. Qui autem non credit,
quid dictûrũ ſperabas, niſi, judica-
tur? Quod addit: Jam, inquit, judi-
catus eſt: nondum apparuit judi-
Cium, & jam factum eſt judicium.
Jam non dicam vos ſervos, ſed
amicos meos: quia omnia cogno-
viſtis, quæ ogeratus ſum in mẽédio
veſtri, allel. *Accipite Spiritum
fanctum in vobis Paraclitum: ille
eſt, quem Pater mittet vobis, allel.
Vos amici mei eſtis, ſi fecéritis,
gquæg ego Præcipio vobis. Accipite-
Divinzum auxilium.

Ovit enim Déminus, qui ſunt
ejus: novit, qui permaneant
ad corénam „ qui permaâneant ad
flammam. Novit in area ſua triti-
cum;, novit & paleam: novit sége-
tem, novit & zizania. Jam judi-

catus eſt, qui non credit. Quare

judicatus? Quia non crèdidit in no-
mine unigéêniti Filii Dei. Hoc eſt
autem judicium: quia lux venit in
mundum, & dilexérunt homines
magis ténebras, quam lucem: erant
enim mala bpera eorum. Fratres
mei, quorum opera bona invénit
Déminus; Nullôrum. Omnia opera
mala invénit. Quomodo ergo qui-
dam fecérunt veritatem, & vené-
runt ad lucem? Et hoc enim sé-
quitur: Qui autem facit veritatem,
venit ad Tucem.
Spiritus ſanctus procédens à
throno, Apoſtolorum pectora in-
viſibiliter penetravit novo ſancti-
ficationis ſigno: Ot in ore
eôrum omnium génera naſceren-
tur linguarum, alleluja.
Advyénit ignis divinus, non
comburens, ſed illuminans, &
tribuit eis charismatum dona. Ut.
léria Patri. Ut.
Ad ſogietatem.

Ed dilexérunt, inquit, ténebras
magis, quam lucem. Ibi poſuit
vim. Multi enim dilexérunt pec-
câta ſua, multi confeſſi ſunt pec-
cata lua, quia qui confitétur peccâà-
ta ilua, & accſat peccata ſua, jam
cum Deo facit. Accuſat Deus pec-
cata tua, ſi & tu accùſas, conjun-
geris Deo. Quaſi duæ res ſunt ho-
mo, & peccator. Quod audis, ho-
mo, Deus fecit: quod audis, pecca-
tor, ipſe homo fecit. Dele;, quod
teciſti, ut Deus ſalvet, quod fecit.
Oportet, ut deris in te opus tuum
& ames in te opus Dei. Cùm au-
tem cœperit tibi diſplicére, quod
Geciſti, inde incipiunt bona pera
tua; quia accúſas mala 6pera tua.
Initium perum bonorum, con-
teſſio eſt perum malorum.
e Degm laugamus II.

Sic Deus diléxit mundum, ut Filiũ
ſuum unigenitum daret: ut omnis;
qui credit in iplum, non péreat, ſed
habeat vitam ætérnam, allel.

Eus, qui Apòôſtolis tuis ſanctum
dediſti Spiritum: concéde ple-
bi tuæ piæ petitioônis efféctum; ut
quibus dediſti fidem, largiaris 8&
Ppacem. Per Dominum. in unita⸗
te ejusdem.

Si quis diligit me, ſermonem men;
ſervabit, & Pater meus diliget “

vM eum v.
gen apuc eln

ell
ERI.
lritus .
Docebit
tet noſten,
ſiens.
etio ſanct
onnnem.
Nilo temp
lris: Ame
Auinon intra
Glnm,led
n ek,la⸗
Neäkium,
Utlgun.
Hmilia ,

Omminus
Eltio,
bnilitudin⸗
Rleckione,
Rene vivimu
ant uic
Mntar? Ad
Cligue proc
detur ili ſen
non (aturte
Ceſtbene l
here cicen
ne Fivendi,
el infnisn
elk agtemn e⸗
terta lenpe
ltam, quo
ſnuam intt
Appatua
ie linguæ
Leditque
Pinitas ſ
Et cœ
is, pron
(Mui illis
Diyit

Urrunt
homin
lidus,
dumi non
Volund aie
dere; non
ertalset
o guican
1s & lti
kndinilen
aliönesa
108 in
tlanm Ded
e det
Unibus:

dicktinne.
ei. Bor tl
lurteririn
Ent homines
lucem: ernt
um. flanss
bona inrerit
Ornniaopen
Ddo enzo g⸗
em, & vene⸗
noc enin
citreliten,

Drocecengl
nn pehon
or hnd
Dt In 0
eta leet⸗
üe.
ivinus, MW
lüminans,4
tum comn 1

1

it teneki
emn. lbi N

lelli
Ufiletn
ccatal
ſat hens

2 tes llnti⸗
od audlt

Caucdisſet⸗
. Dele,
te Ozli⸗
püicete Gn
nt hon
10hen ,
norum,
Srum.

teliut n
nlete⸗
n, Allel.

gtis te
conee 4

& ad eum veniémus, & manſioé-
nem apud eum faciémus, allel.
eus, qui.
F E RI A TZRTI A.
Spiritus Paraclitus, allel.
Docébit vos ômnia, allel.
ater noſter. psius
Hietas. Evangélica léctio
éctio ſancti Evangęglii ſegundum
Joannem.
E illo témpore: Dixit Jeſus Pha-
rilæis: Amen, amen dico vobis:
qui non intrat per öſtium in ovile
Ovium', ſed aſcéndit aliünde, ille
fur eſt, & latro. Qui autem intrat
Per oſtium, paſtor eit ovium. Et
Xéliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſçopi.

Ominus de grege ſuo „ & de
ôſtio, quo intratur ad ovile,
ſimilitudinẽ propéôſuit in hodiér-
na lectione. Dicant ergo Pagani:
Benè vivimus. Si per oſtium non
intrant, quid prodeſt eis, unde glo-
riantur? Ad hoc enim debet uni-
cuique prodeſſe bene vivere, ut
detur illi ſemper vivere, nam cui
non datur ſemper vivere; quid pro-
deſt benè vivere? Quia nec benè
vivere dicéndi ſunt, qui finem be-
nèé vivendi, vel cæcitate néſciunt;,
vel inflatione contéemnunt. Non
eſt autem cuiquam ſpes vera,; &
certa ſemper vivendi, niſi agnoſcat
vitam, quod eſt Chriſtus, & per
januam intret in ovile.
Apparuérunt Apoſtolis diſper-
titæ linguæ tamquam ignis, allel.
seditque ſupra ſingulos eoôrum
Spiritus ſanctus, allel. allel.
Et cœpeérunt loqui variis lin-
guis, prout Spfritus ſanctus dabat
Eloqui illis. Seditque.
o. Divinum auxzilium.

Uærunt ergo plermque tales
hômines étiam perſuadére ho-
minibus, ut bene vivant, & Chri-
ſtiani non ſint. Per aliam partem
volunt alcéndere, rapere & occi-
dere; non ut bonus paſtor con-
ſervare, atque ſalvare. Fuérunt er-

go quidam Philoſophi de virtüti-
bus & vitiis ſubtilia multa tractan-
tes, dividéntes, definiéntes, ratiocçi-
natiônes acutiſſimas concludéntes:
libros impléntes, ſuam ſapién-
tiam buccis crepantibus ventilan-

391
noſtram tenété, ſi vultis beite vi:
vere. Sed non intrabant per oſti-
um :pérdere volébant, mactare &
occidere.
⸗ Loquebantur variis linguis
Apôſtoli magnâlia Dei: * Prout
Spiritus ſanctus dabat éloqui illis,
allel. Repléti süt omnes Spiri-
tu ſancto, & cœpérunt loqui. Prout.
lorià Patri Prout.
Ad logieratem.

Uid de iſtis dicam ² Ecce ipſi
Phariſæi legebant & in eo;,
quod legébant, Chriſtum ſona-
bant, ventúrum ſperabant, & præ-
séntem non agnoſcébant. Jacta-
bant ſe étiam ipfſi inter vidéntes,
hoc eſt, inter ſapiéntes, & nega-
bant Chriſtum, & non intrabant
per oſtium. Ergo & ipſi, ſi quos
fortè ſeducerent, mactandos, &
occidéndos, non liberandos fedu-
cerent, & hos dimittäamus: videa-
mus illos, ſi forté ipfi intrant
per oſtium, qui ipsius Chriſti nô-
mine gloriantur. Innumerabiles
enim ſunt; qui ſe videntes non
ſolàm jactant, ſed à Chriſto il-
luminatos vidéri volunt: ſunt au-
tem hærétici
e Peum landaâmus. 1II.

Ego ſum ôſtium, dicit Dôminus:
per me ſi quis introierit, ſalvabi-
tur, & paſcug inyeniet ,allel.

Dſit nobis, quæſumus Dômi-
ne, virtus Spiritus ſancti: quæ
& corda noſtra cleménter expur-
get, & ab omnibus tueatur adver-
ſis. Per Dominum. in unitate
ejüsdem Spiritus.

Pacem relinquo vobis, pacem me-
am do vobis: non quomodo mun-
dus dat, ego do vobis, allel.
F E F I A Q U A RT A.

Repléti ſunt omnes Sspiritu
ſancto, alleluja. .
Et cœpérunt loqui, allel.
ater noſtex. .
iI vinculis.
Evangélica léctio.
éctio ſancti Evangelii
Joannem 9
N illo tempore: Dixit jeius tur-
Ibis Judæôrum: Nemo poteſt ve-

ſecùndùm

tes, qui étiam dicere audérent ho- nire ad me, niſi Pater, qui miſit

minibus: Nos ſequimini, ſectam m traxerit eum.

Et réliqua.
b 4 Ho-

392
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Oli cogitâre te invitum trahi:
trahitur äanimus & amoôre.
Nec timére debémus, ne ab ho-
minibus, qui verba perpendunt,
& a rebus maximè divinis intelli-
géndis longe remôti ſunt, in
hoc Scripturarum ſanctarum E-
vangélico verbo förſitan repre-
hendamur, & dicàtur nobis: Quoô-
modo voluntate credo, ſi trahor?
Ego dico: Parum eſt voluntate:
étiam voluptate traheris. Quid
eſt, trahi voluptaâte? Delectaâre in
Dômino: & dabit tibi petitiones
cordis tui. Eſt quædam volúptas
cordis, cui panis dulcis eſt ille
cœleſtis. Porro ſi Poeétæ dicere
licuit: Trahit ſua quemque vo-
lúptas; non necéſſitas, ſed vo-
Iuptas non obligatio, ſed dele-
ctatio; quantò foôrtius nos dicere
debémus, trahi hominem ad Chri-
ſtum, qui delectatur veritate, de-
lectatur beatitúdine, delectatur
juſtitia, delectatur ſempitérna vita,
quod totum Chriſtus eſt. An verò
habent corporis ſenſus voluptates
ſuas, & animas deséritur à vo-
luptatibus ſuis? Si animus non ha-
bet voluptates ſuas, unde dicitur:
Filii autem höminum ſub tegmi-
née alarum tuarum ſperabunt: In-
ebriabuntur ab ubertäte domus
tuæx, & torrénte voluptaâtis tuæ
Potàbis eos: Quôniam apud te
eſt fons vitæ, & in lumine tuo
vidébimus lumen.
Diſciplinam & ſapiéntiam do-
cuit eos Dôminus, alleluja: fir-
mavit in illis gratiam Spiritus ſui .
Et intelléctu implévit corda eoô-
rum, alleluja.
Repentino namque sonitu Spi-
ritus ſanctus ſuper eos venit. Et.
d. Divinum auxilium.

A amântem,

& ſentit, quod
dico

: da deſiderantem,

ter, quem träâzerit? ſi trahéndi
tumus;, ab illo trahamur, cui dicit
quædam, quæ diligit: Poſt odo-
rem unguentorum tuorum curré-
mus. Sed quid intélligi voluit »„
advertämus fratres, & quantum
poôſſumus, capiamus. Trahit Pater
ad Filium eos, qui prontérea cre-

Patrem habére Deum. Deus enim
Pater æqualem ſibi genuit Filium:
& qui côgitat, atque in fide ſua
lentit & rêminat, æquaàlem eſſe
Patri eum; in quem crédidit, ip-
ſum trahit Pater ad Filium.
Ite in univérſum orbem, &
prædicate Evangélium, alleluja.
Qui crediderit, & baptizatus fue-
rit, ſalvus erit, allel. allel. allel.
In nomine meo dæmonia eji-
gient, linguis loqueéntur novis »„
ſerpéntes tollent. Qui.
loria Patri. Qui.
Ad ſocietàtem.

Rius crédidit creatùram, non
eum traxit Pater: quia non
considerat Patrem, qui Filium non
credit æqualem, Quid dicis: 0 Ari à
Quid dicis hærétice? quid léque-
ris? quid eſt Chriſtus? Non, inquit,
Deus verus, ſed quem fecit Deus
verus. Non te traxit Pater: non
enim intellexiſti Patrem, cujus
Filium negas. Aliud côgitas, non
eſt ipſe Filius: nec à Patze trahe-
ris, nec ad Filium traheris. Aliud
eſt enim Filius, aliud quod tu di-
cis Photinus dicit: Homo ſolùm
eſt Chriſtus, non eſt & Deus. Qui
ſic credit, non Pater eum traxit.
Quem traxit Pater à Illum, qui di-
cit? Tu es Chriſtus Filius Dei vivi.
Ramum viridem oſténdis ovi,
& trahis illam. Nuces puero de-
monſtrantur, & trahitur: & quod
currit, trahitur, amando trahitur;
ſine læfône côrporis traähitur»

cordis vinculo trahitur. Si ergo iſta,

da quæ inter delicias & voluptates

eſuriéntem, da in iſta ſolitdine terrénas revelantur amantibus,

peregrinantem, atque ſitiéèntem „
fontem ætérnæ patriæ ſuſpiran-
tem: da talem, & icit, quid dicam.
Si autem frigido loquor, netcit .
quid léôquor. Tales erant iſti,
qui invicem murmurabant. Pa-
ter, inquit, quem traxerit, venit
ad me. ‚Quid eſt autem, Pater
quem traxerit, cùm ipfſe Chriſtus
trahat? Quare vôluit dicere, Pa-

trahunt „ quéôniam verum eſt:
Trahit ſua quemque volùptas: non
trahit revelatus Chriſtus à Patre à²
Quid enim fortiùs desiderat ani-
ma;, quàm veritatem?
e Deum laudamus. II.

Ego ſum panis vivus, dicit Doͤmi⸗
nus, qui de cœlo deſcéndi, alle-
luja, alleluja.

dunt in Filium, quia eum côgitant

Tntes n
mine,p⸗
dit, üllum
neln , ſict
IIs,Veritate
Eregnat in
Ulus ſancti 1

o ſum pan.
lteſeendi:
thoe hane,
DIns, guem
pro munc
ENI
Gplritus Doa
tentumpalle
cütinetommn
heis, Alel.

, Hyange
eio lanct
lneim.
Nilo teny⸗
Ulu duoeci
UIIsVintütem
Onnin demor
Cutarent. d
Homilas.
Valis
Nbelizar
1i; byangeli
Ulga, üne
10 ,fine Pan
elt, lubsii
Non teguiren
Diyguo mi
Nolelper
clündach en
hititalen
e forma
velut
ſteitur e0
ſlun potel
töle dirit
elns lee⸗
uns primnd 6
Aue condan
kumpur pace
ſeryent, h

Ate per c
altitiiſnr⸗
icyenit
Crdürens
nntümens,
lrcatz

1 Munda *
Uanatum 6

ſ tnihen
mutzci di
t: Lol ol
Lohuin cutt.
llei woln,
& guammn
. TIahit at
(e⸗

n. Dein eii
enuithllun
le in ſtel
Abilenn
1letickt,i
iliun.

entut o)
ui⸗
l.

Atütam, I
1 ¹ gbie

1 quid
18Noninge,

destlent
n!
B II.
Gict en.

1adi.

lercir

*

Entes noſtras, quæſumus, Déô-
WImine, paraclitus, qui à te pro-
ceêdit, illuminet, & inducat in
omnem, ſicut tuus promiſit Fi-
lius, veritatem. Qui tecum vivit
& regnat in unitate ejüsdem Spi-
ritus ſancti Deus.

Ego ſum panis vivus, qui de cœ-
lo deſcéndi: ſi quis manducaverit
ex hoc pane, vivet in æternum, &
panis, quem ego dabo, caro mea
eſt pro mundi vita, allel.
F E RI A QUIN T A.
F. Spiritus Dômini replévit orbem
terrarum, allel. Et hoc, quod
côntinet omnia, ſciéntiam habet
vocis, allel. ater noſter.
xäâudi Dômine.
Evangélica léctio.
éctio ſancti Evangélii ſecundàùm
Lucam.
IN illo tempore: Convocatis Je-
ſus duôdecim Apôſtolis, dedit
illis virtutem, & poteſtatem ſuper
omnia dæmonia, & ut languoôres
curarent. Et réliqua.
Homilia S. Ambròôſii Epiſcopi.

Ualis débeat eſſe; qui evan-
gelizat regnum Dei, præcép-
tis Evangélicis deſignatur: ut ſine
virga, ſine pera, ſine calceamén-
to, ſine pane, ſine pecunia, hoc
eſt, ſubsidii ſæcularis adminicula
non requirens; fidéque tutus, putet
ſibi, quo minus ea requirat, magis
poſſe ſuppétere. Quæ poſſunt, qui
volunt, ad eum derivare tractäatum,
ut ſpiritalem tantümmodòô locus
iſte formare videatur affédum:
qui velut induméntum quoddam
videatur corporis exuiſſe, non
ſolùm poteſtate rejécta, contemp-
tisque divitiis, ſed étiam carnis
ipsius illécebris abdicatis. Qui-
bus primò omnium datur pacis at-
que conſtäntiæ generale manda-
tum, ut pacem ferant, conſtantiam
ſervent, hoſfſpitalis neceſſitudinis
jura cuſtodiant: aliénum à prædi
catore regni cœléſtis äſtruens cur-
ſitare per domos, & inviolabilis
hoſpitii jura mutare.
Advénit ignis divinus, non
combùúrens, ſed illüminangs: non
consumens, ſed lucens: & invé-
nit corda diſcipulôrum receptaàcu-
la munda: Et tribuit eis cha-
rismatum dona;, allel. allel.

393
Invénit eos concôrdes charita-
te, & colluſtravit eos inündans
gratia Deitaàtis. Et tribuit.
Divinum auxilium.

Ed ut hoſpitii gratia deferénda
censétur, ita étiam, ſi non
recipiäantur, excutiéndum puùlve-
rem, & egrediéndum de civitate
mandaàtur. Quò non mediogçris
boni remuneratio docéèétur hofſpi-
tii; ut non ſolùm pacem tribua-
mus hoſpitibus, verum étiam, ſi
qua eos terréenæ obümbrant deli-
cta levitatis, recéptis Apo ſtolicæ
pra dicatioônis veſtigiis auterantur.
Nec otiosé ſecündum Matthæum
domus;, quam ingrediantur Apô-
ſtoli, eligéenda decérnitur, ut
mutandi hoſpitii, neceſſitudinis-
que violaändæ cauſa non sůppetat.
Non tamen éadem cautio recep-
tôri mandatur hoſpitii; ne, dum
hoſpes eligitur, hoſpitalitas ipſa
minuatur.
Spiritus ſanéctus replévit totam
domum, ubi erant Apôſtoli: &
apparuérunt illis diſpertitæ lin-
guæ tamquam ignis, ſeditque ſupra
singulos eõérum: Et repléti
ſfunt omnes Spiritu ſancto, & cœ-
pérunt loqui variis linguis, prout
Spiritus ſanctus dabat éloqui illis;,
alleluja;, allel. allel.
Dum ergo eſſent in unum diſci-
puli congregati propter metum
Judæôrum, ſonus repente de
cœlo venit ſuper eos. Et.
loria Patri. Ete
Ad ſocietatem.

Ed hæc, ut ſecundùm litteram
de holpitii religiône venerabi-
lis eſt forma præcépti: ita étiam
de myſtério ſententia cœleéſtis ar-
ridet. Etenim cůùm domus eligi-
tur, dignus hoſpes inquiritur. Vi-
deamus igitur; ne fortè Eccléſia
præferénda deſignétur, & Chriſtus.
Quæ enim dignior domus Apoſtoô-
licæ prædicatiônis ingréſſu, quam
ſancta Eccléſia à aut quis præferen-
dus magis omnibus vidétur eſſe,
quaàm Chriſtus, qui pedes ſuis lava-
re conſuévit hoſpitibus: & quos-
cumque ſua recéperit domo, pollu-
tis non patiatur habitaré veſtigiis:
ſed maculôſos licèt vitæ prioris, in
réliquum tamen dignétur mundare
procéſſus? Hic eſt igitur ſolus,
quem nemo debet desérere, ne-
B b S mo

394 . .
mo mutàre. Cui benè dicitur: Dé-
mine, ad quem ibimus? verba vitæ
æztérna habes, & nos crédimus.

e Deum landamus. II.

Convocatis Jeſus duòdecim diſci-
pulis ſuis, dedit illis virtutem &
poteſtatem ſuper omnia dæmoônia,
& ut languôres curarent: & miſit
illos prædicare regnum Dei, &
ſanare infirmos, alleluja.

Eus, qui hodierna die corda
fidélium ſandti Spiritus illu-

ſtratione docuiſti: da nobis in eô-
dem Spiritu recta sapere, & de ejus

ſemper conſolatione gaudére. Per

Déôminum noſtrum. in unitate
ejusdem Spiritus ſancti Deus.

Spiritus, qui à patre procédit, allel.
ille me clarificabit, allel. allel.
F E RI A „S E X TL' A.

Spiritus Paraclitus, allel.
Docébit vos omnia, allel.
ater noſter.
psius pietas.
Evangélica lectio.
Ectio ſancti Evangélii ſecndùm
Lucam,

In illo témpore: Factum eſt in
una dierum, & Jeſus ſedebat
docens., Et erant Phariſæi ſedén-
tes, & Legis doctoôres, qui véne-
rant ex omni caſtello Galilææ, &
Judææ „& Jerúlalem: & virtus
Dômini erat ad ſanandum eos.
Et réliqua.
Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

On otiôſa hujus paralytici,
nec anguúſta medicina eſt,
quando Doôminus & oraâſſe præ-
mittitur: non utique propter ſuf-
fragium, ſed propter exemplum.
Imitandi enim ſpeécimen dedit,
non precandi ambitum requisivit.
Et conveniéntibus ex omni Gali-
læa ,& Judæa, & Jeruſalem legis
doctoribus, inter ceterorum re-
média debilium, paralytici iſtius
medicina defſcribitur. Primùm
mnium, quod ante diximus,
unusquisque æger petéêndæ preca-
tôres lalûtis debet adhibere, per
uos noſtræ vitæ compago reſolu-
ta actumque noſtrorum clauda

Non vos me elegiſtis, ſed ego
elégi vos, & pôſui vos: * Ut
eatis„ & fructum afferatis, &
fructus veſter mâneat, allel. allel.
„Sicut miſit me Pater, & ego
mitto vos. Ut eatis.
Divinum auxilium.

Int igitur aliqui monitôres
mentis, qui aänimum hominis,
quamvis exteriôris corporis debi-
litate torpéntem, ad ſuperiora
érigant. Quorum rurſus admini-
culis & attöllere & humiliare ſe
facilis ante Jeſum loçétur, Domi-
nico videri dignus aſpectu. Humi-
litatem meam réſpicit Dominus,
quia reſpéxit humilitatem ancillæ
ſuæ. Quorum fidem ut vidit, di-
xit: Homo, remittüntur tibi pec-
cata tua. Magnus Dominus, qui
aliorum mérito ignéôlſcit aliis: &
dum alios probat;, aliis relaxat er-
rata. Cur apud te, homo, colléga
non valeat, cùm apud Deum ſervus
& interveniéndi méritum;, & jus
habeat imperrandi? .
Spiritus Dômini replévit or-
bem terrarum: Et hoc, quod
côntinet omnia, ſciéntiam habet
vocis, alleluja;, allel.,
Omnium eſt enim artifex, om-
nem habens virtätem, omnia pro-
picçiens. Et. I16ria Patri. Et.
Ad ſocietatem.

„ 7
Iſce, qui judicas, ignoſcere,
diſce, qui æger es; impetraré.
Si gravium peccatôrum diffidis vé-
niam, adhibe precatôres, adhibe
Eccléſiam, quæ pro te precétur;
cujus contemplatione, quod tibi
Dominus negare poſſet;, ignôſcat.
Et quamvis hiſtôriæ fidem non de-
beamus omittere, ut veré paralytici
iſtius corpus credamus eſſe ſanatu:
cognoſce tamen interiôris hôminis
ſanitatem, cui peccata donantur.
Cùm Judæi aſſerunt, peccata à tolo
Deo poſſe concédi, Deum utique
eum confiténtur, ſuoque judicio
perfidiam ſuam produnt, qui opus
aſtruunt, ut personam negent.
e Deum landamus. II.

Dixit Jeſus: Ut ſciatis autem.,
quia Filius höminis habet poteſfa-
tem in terra dimittendi peccata;

ait paralytico: Tibi dico, ſurge:

veſtigia, verbi cœleſtis remédio tolle lectum tuum, & vade in do-

reformentur.

mum tuam; allel.

4, qur
missrica
Plitu cong
Enns incur!
Dopinm, in

uclitus au
Aen mittet
leros Loce
bis omnia
is, allele
3ahe,P

Nehleti
Moallel
Riccperu
ſer golter⸗

Byange
io land
Ueam.
Nilo tem
tecgngog⸗
Unonis. 80
kenedutat
ltligun,
Homnlin,

lde cen
. torIS:
Moötus, nee
furia violi
Glin Etiam
Mor clemern
Ne lberin
Ur plebize
e uanctus
Ueſitir dd
ubcit fer
e⸗ enmſe
llhadyener
ltui r
kemitti il
ulmi, guzt
Nepleri
ſnco K
unptn
Ercomen
In, Aelu
Logueb⸗
Ppole m⸗
Diyin
ltbu
era e
gentt
mekünenr
Ale hei pili
Drinci
Kennſed 1

ſis, ſelce
70: E I
Afkelatt,
t, allel A
dtet, A tin
umn.
i wonitn
uum honmt
rorpolsce⸗
20d lupenne

rurlasadon.
humilune -
Cetul,Dan.

omninn
blcit is
iis telaudt
no, li
Deutm len
itum,d

.
4

ne i
llet⸗ n
denn M

A, quæſumus, Eccléſiæ tuæ
miséricors Deus: ut ſancto
Spiritu congregata, hoſtili nulla-
tenus incurſione turbétur. Per
Doôminaum, in unitate gejusdem.-

Paraclitus autem Spiritus ſanctus,
quem mittet Pater in nomine meo,
ille vos docebit omnia, & suggeret
vobis omnia, quæcúmque dixero
vobis, alleluja.
5 A B T O.

Repléti ſunt omnes Spiritu
ſancto, alleluja. .
Et cœperunt loqui, alleluja.
aper noſter. .
vinculis.
Evangélica léctio.
ectio ſancti Eyangélii ſecndùm
Lucam.
N illo témpore: Sürgens Jeſus
de Synagoga, introivit in domum

Simonis. Socrus autem Simonis
tenebatur magnis fébribus. Et
réliqua.

Homilia S. Ambroôſii Epiſçopi.

Ide cleméntiam Dômini Salva-
toris: nec indignatione com
môtus, nec ſcélere offénſus, nec
injuria violatus Judæam déſerit:
quin étiam immemor injuriæ, me-
mor cleméntiæ, nunc docendo ,
nunc liberando, nunc ſanando in-
fidæ plebis corda demuúlcer. Et be-
né ſanctus Lucas virum à ſpiritu
nequitiæ liberatum ante præmiſit .
& ſubdit feminæ ſanitaté. Utrum-
que enim ſexum Dominus curatu
rus advenerat: ſed prior ſanari dé-
buit, qui prior creatus eſtz;nec præ
termitti illa, quæ mobilitate magis
animi, quam pravitâte peccaverat
Repléti ſunt omnes Spiritu
ſancto, & cœpeérunt oqui, prout
Spiritus ſanctus dabat eloqui illis:
Et convenit multitudo dicenti-
um, alleluja. . .
Loquebantur vâriis linguis
Apoſtoli magnalia Dei. Et.
H Divinum auxilium.

Abbato medicinæ Dominicæ
opera cœpta ſignificat, ut inde
nova creatura cœperit, ubi vetus
creatüúra antèe desivit; nec lub lege
eſſe Dei Filium, ſed ſupra legem, in
ipſo principio deſignaret: nec ſolvi

legem, ſed impleri. Neque enim per

395
legem, ſed verbo factus eſt mun-
dus, ſicut légimus: Verbo Domini
coœli firmâti ſunt. Non solvitur er-
go lex, ſed implétur, ut fiat renova-
tio hoôminis jam labéntis. Unde &
Apoſtolus ait: Expoliantes vos vé-
terem höminem, induúite novum,
qui ſecùndùm Deum creatus eft.
Tam non dicam vos ſervos, ſed
amicos meos, quia omnia cogno-
viſtis, quæ operatus ium in mé-
dio veſtri, alleluja: Accipite
Spiritum ſanctum in vobis Paracli-
tum: ille eſt, quem Pater mitrer
vobis, alleluja.
Vos amici mei eſtis, ſi fecéritis,
quæ ego præcipio vobis. Accipite.
Ioria Patri. à ccipite.
Ad ſocietgtem.

T benè sâbbato coepit, ut ip-
ſum le oſtéenderet Creatôrem,
qui opera opéribus intexeret „ &
protequerétur opus, quod ipfe jam
cœperat: ut ſi domum faberreno-
varé ditponat-non à fundamenris,
ſed à culminibus incipit solvere
vetuſtatem. Itaque ibi priůs ma-
num admovet, ubi ante desterat,
deinde à minôribus incipit, ut ad
majéôra pervéniat. Liberare a dæ-
mone & homines, ſed in verbo
Dei paſſunt: reſurrectionem mor-
tuis imperare,„ Givinæ ſolius eſt
poteſtatis. Fbortaſſis étiam in typo
mulieris illius ſocrus Siméônis „ &
Andréæ, variis criminum fébrihus
caro noſtra languébat, & diversa-
rum cupiditatum immòdicis æſtua-
bat illécebris. Nec minorem tebrée
amoris eſſe dixerim, quàm caloris.
Itaque illa änunum, hæc co pus
inflammat. Febris enim noſtra ,„
avaritia eſt: febris noſtra, libido
eſt: febris noſtra, luxuúùria eſt:
febris noſtra, ambitio eſt: febris
noſtra, iracúndia eſt.
e Deum landamus. 1I.

Charitas Dei diffuſa eſt in còrdibus
noſtris, per inhabitantem Spiri-
tum eſus in nohis,allel.

Entibus noſtris, quæſumus
Dômine, spiritum ſankum
benignus infünde, cujus & ſapien-
tia cônditi ſumus, & providéntia
gubernämur. Per Dominum. in
unitate ejusdem.

I N

396

IN FESTO

.

*A D VE SPERAS,»

Gléria tibi Trinitas.
401. ixit Dñs.
2 77. 7
audâte Doô-
nainum omnes Gentes. 79.

OAtitad divitiarum ſapientiæ
& ſcientiæ Dei; quam incom-
prehenfibilia ſunt judicia ejus, &
Inveſtigabiles viæ ejus!

Am ſol receédit igneus:
Tu lux perénnis Unitas»
Noſtris, beata Trinttas,
Infünde amorem cordibus.
Pe manè laudum carmine »
Te deprecamur véſperè;
Dignéris, ut Te súpplices
Laudémus inter Cœlites.
atri, fimuúlque Filio,
Tibique ſancte Spiritus;
Sicut fuit, ſit jugiter.
Sæclum per omne glöria. Amen.
Benedicamus Patrem, & Filium
cuna ſancto Spiritu. Laudémus
& ſuperexaltémus eum in ſæcula.

Gratias tibi Deus, gratias tibi vera
& una Trinitas, una & ſumma
Déitas, ſancta & una Unitas.

Mnipotens, ſempitérne Deus;
qui dediſti famulis tuis in
confeſſiòne veræ fidei ætérnæ Tri-
nitatis glöriam agnoſcere, & in
pPoténtia majeſtatis adorare Uni-
tatem; quæſumus, ut ejüsdem fidei
firmitate, ab omnibus ſemper
muniamur advérſis. Per Dôminum.

Lôquere Doômine, quia audit ſer-
vus tuus,
Veſpertina orâtio aſcéndat ad
te Döômine. .
Et deſcéndat ſuper nos miſeri-
côrdia tua. .

Eus in te ſperäântium fortitů-
do, adéſto propitius invocatioô-
nibus noſtris: & quia ſine te nihil
poteſt mortalis infirmitas, præſta

3

auxiliũ grâtiæ tuæ, ut in exequén-
dis mandaàtis tuis, & voluntaàte tibi
& actioône placeamus. Per Däm.

eum verum, unum in Trinitâte .
& Trinitatem in unitate, Wenite,
adorémus. enite, exult. I.

Ummæ Parens cleméntiæ,
Mundi regis qui mächinam;
Unius & fubſtantiæ,
Trinúsque persônis Deus.
a dexteram ſurgéntibus,
Exurgat ut mens ſôbria,
Flagrans & in laudem Dei
Grates repéndat debitas.
eo Patri ſit gloria;
Natôque Patris üunico, .
Cum Spiritu Paraclito ,
In ſempitérna ſæcula. Amen.

Adéſto unus Deus omnipotens »
Pater, Filius, & Spiritus ſanctus.

Omine Déôminus noſter, "quàm
admirabile eſt nomen tuum in
univérſa terra!
uõôniam elevata eſt magnificéntia
tua * ſuper cœlos. .
X ore infäantium, & lacténtiũ per-
feciſti laudẽ propter inimicos tu-
Os,* ut deſtruas inimicu, & ultoré.
uëniam videbo cœlos tuos »
ôpera digitòrum tuòrum: lunam,
& ſtellas quæ tu fundäſti.
uid eſt homo, quòd memor és
ejus: * aut filius hôminis, quoniam
viſitas eum à
inuiſti eum paulò minùs ab An-
gelis ,glôria & honore corondſti
eum, * & conſtituiſti eum ſuper
opera manuum tuarum. .
mnia ſubjeciſti ſub pédibus
ejus, *† oves & boves univérſas „
in ſuper & pécora campi. .
Völucres cœli, & piſces maris, *
qui perambulant sémitas maris.
6mine Dôminus noſter, * quàâm
admirabile eſt nomen tuum in
univéria terra; ,
Adéſto unus Deus omnipo-
ts, Pater, Filius, & Spiritus ſanctus.
Te unum in ſubſtantia, Tri-
nitatem in personis confitémur.

Oelieni
opera
11t frmamé
ſes iei er
rnocti ine
Onſunt loc
1e,F quor
1s korum.
Monnem 1
Eitumn: * &
Tetba eötum.
1 lole p
Iun, * 1
lwetcens de
tarit ur
um d ſum
1occutſus

e lapien
Abiiir Dom
1corca; 8
idum, illi
Timordomi
inlecnlum ſa
Ii rern ali
eſidenedili
Didem preti
Cllciora ſuh
Ptknim ſerr
in cultodis
Multa.
helickt gnie
1s meis mun
Il harce ſer
Umei non
Ummaculatu
elico m
terunt, .
ng mei:
Weiin conl
Owine ac
Cntor me
11d Ten
Unltitemin D
Te ſe
Vere, K de
Oninien
16 eus 44 01
elaui d
Ulner Kün
ig ls
cench
Aqnis ſab
oceng a
non ace⸗

Re urarit

Ut in eenn.
Volunratett
.Det Din.

hnin Tintie,
tate, Nente
entte,etil

lewente
machimmg
1
Dels,
ttibus,
btia; .
m Dei
bitas
5
9
0
1. Amen,

onnlpotet
pititusu

noltenit
omen u

magtiſts,

lacteni
nici,⸗
(Clos n
oumt u
nefi.
ſ0d men.
ninisrnne

pinis0)
noke Coen/
ſti eum 11.

Oeli enärrant glôriam Dei, *
& ôpera manuum ejus annün-
tiat firmaméntum.
ies diéi eructat verbum,; * &
nox nocti indicat ſciéntiam.
ſon ſunt loquélæ, neque ſermoô-
nes, * quorum non audiantur vo-
ces eoôrum.
n omnem terram exivit ſonus

eoôrum: * &ꝰ in fines orbis terræ

verba eôrum.
n ſole pôſuit tabernaâculum
ſuum, * & ipſe tamquam ſponſus
procédens de thalamo ſuo.
xultavit ut gigas ad curréndam
viam, * à ſumo cœlo egréſſio ejus.
t occùrſus ejus usque ad ſum-
mum ejus; * nec eſt, qui ſe ab-
ſcôndat à calôre ejus.
Lex Doômini immaculàta, convér-
tens änimas: * teſtimonium Dnpi
fidéle, ſapientiã præſtans parvulis.
uſtitiæ Déômini rectæ, lætifican-
tes corda; * præceéptum Dômini
lucidum, illuminans oculos.
Timor Dômini ſanctus pérmanens
in ſlæculum ſæculi: * judicia Dômi-
ni vera, juſtificata in ſemetipſa.
Deſiderabilia ſuper aurum, & I4-
pidem pretioſum multum: *† &
dulciòra ſuper mel & favum.
Eténim ſervus tuus cuſtéôdit ea: *
in cuſtodiendis illis retriburio
multa.
Delicta quis intélligit ? ab occuùl-
tis meis munda me, * & ab alié-
nis parce ſervo tuo.
i mei non fúerint dominati, tunc
immaculatus ero: * & emundabor
à delicto maximo.
Et erunt, ut complaceant elôquia
oris mei: * & meditatio cordis
mei in conſpéctu tuo ſemper.
pomine adſütor meus, * & re-
démptor meus.
ha. Te unum in ſubſtäntia, Tri-
nitätem in personis confitémur.
Te ſemper idem eſſe, vi-
vere, & intelligere profitémur.

Omini eſt terra,; & plenitúdo
Lejus: *„ orbis terrarum, & uni-
vérſi qui habitant in eo.
nia ipſe ſuper maria fundâvit eũ: *
ſuper flümina præparavit eum.
uis aſcéndet in montem Dni ? *
aut quis ſtabit in loco ſancto ejus.
ocens manibe, & mundo corde:*
qui non accépit in vano animã ſuã,
nec juravit in dolo proxzximo ſuo.

4 7 2 397
äic accipiet benedictiõnem à Dei-
mino: *& miſericordiam à Deo
ſalutari ſuo.
xec eſt generâtio quæréntium eũ, *
uærentium faciem Dei Jacob.
ttôllite portas, principes, veſtras,
& elevamini portæ, æternales: *
& introibit Rex gloôriæ.
uis eſt iſte Rex gloriæ? * Dômi-
nus fortis & potens, Dôminus po-
tens in prælio.
ttéôllite portas, principes, ve-
ſtras, & elevamini portæ æterna-⸗
les: * & introibit Rex gloriæ.
uis eſt iſte Rex glôriæ? * Dômi-
nus virtútum ipſe eſt Rex gloriæ.
Te ſemper idem eſſe, vivere,
& intelligere profitémur.
Benedicamus Patrem, & Filium
cum ſancto Spiritu.
Laudémus , & ſuperexaltémus
eum in ſæcula.
De Iſaia Prophéta. Leé
1S anno, quo môrtuus eſt Rex
Ozias, vidi Döminum ſedéntem
ſuper solium excelſum & elevâtu?:
& ea, quæ ſub ipſo erant, replébant
templum. Séraphim ſtabanft ſuper
illud: ſex alæ uni, & ſex alæ alteri:
duabus velabant faciem ejus „ &
duâbus velabant pedes ejus, & dua-
bus volabant. Et clamabant alter
ad alterum, & dicébant: Sanctus»
Sanctus, Sanctus, Dominus Deus
exercituum: plena eſt omnis terra
gléria ejus. Et commôta ſunt ſu-
perliminaria cardinum à voce cla-

7

mantis, & domus repléta eſt fumo.
„Vidi Dôminum ſedentem ſuper
solium excélſum, & elevätum, &
plena erat omnis terra Majeſtate
ejus: * Et ea, quæ ſub ipſo erant-»
replébant templum. Séraphim
ſtabant ſuper illud: ſex alæ uni, &
ſex alæ alteri. Et. .
T dixit: Væ mihi, quia tacui;,
quia vir pollütus labiis ego
ſum, & in médio poôpuli polluta
labia habéêntis ego habito, & Re-
gem Dôminum exercituum vidi
ôculis meis. Et volavit ad me unus
de Séraphim, & in manu ejus càl-
culus, quem fôrcipe tülerat de
altari. Et tétigit os meum „& di-
xit: Ecce: tétigit hoc labia rua, &
auferétur iniquitas tua, & pecca-
tum tuum mundabitur. Et audi-
vi vocem Dômini dicentis. Quem
mittam: & quis ibit nobis? Et
dixi, Ecce ego, mitte mée.
Benedictus Däs Deus Iſrael;
qui

398
qui facit mirabilia magna ſolus:
Et benedictum nomen majeſtatis
ejus in æternum. y„ Replébitur
majeſtate ejus omnis terra: fiat ,
fiat Et. .B
T dixit: vàde ,»& dices populo
hnic: Audite audientes; & no-
Hte intelligere; & vidéte viſiõônem,
& nolite cognôſcere. Excæca cor
pôpuli hujus, & aures ejus aggra-
va: & culos ejus claude, ne fortè
videat culis ſuis, & auribus ſuis
audiat, & corde ſuo intélligat, &
convertâtur, & lanem eum Et di-
xi? Usquequo Domine? Et dixit:
Donec deſoléntur civitates absque
habitatôre, & domus ſine hémi-
ne, & terra relinquétur desérta. Et
longe faciet Dominus homines, &

multiplicabitur, quæ derelicta fúe-
rat in médio terræ.
Benedicat nos Deus, Deus no-
Ker, benedicat nos Deus: Et
métuant eum omnes fines terræ.
Deus miſereatur noſtri, & bene-

dicat nos Deus. Et. I6ria. Et.

Te invocamus, té lIaudâmus, te ado-
ramus, o beara Trinitas.
Mnes Gentes plaudite maâhi-
bus; * jubilate Deo in voce
exultationis.
uoniam Düs excélſus, terribilis: *
Kex magnus ſuper omnem terram.
ubjécit pöpulos nobis, “ & Gen-
tes ſub pédibus noſtris.
legit nobis hæreditatem ſuam, *
ſpéciem Jacob, quam dilexit.
ſcéndit Deus in jübilo, * & Do-
minus in voce tubæ
sallite Deo noſtro, psällite: *
psallite Regi noſtro, psallite.
uôniam Rex omnis terræ Deus, *
Psallite ſapiénter.
egnabit Deus ſuper Gentes: * De-
us ſedet ſuper ſedẽ ſanctam ſuam.
rincipes populorum congregati
ſunt cum DeoAbraham:" quoniam
dii fortes terræ, veheménter ele-
vati ſunt. 5Z
Te invocaâmus, te laudàmus,
te adorämus, 6 beata Trinitas.
Spes noſtra, ſalus noſtra,
konor noſter, beata Trinitas.

Agnus Doôminus „ & laudaâ-
bilis nimis * in civitate Dei
noſtri, in monte ſancto ejus.
undatur exualtatione univerſæ
terræ mons Sion „* latera Aquilo-

nis, civitas Regis magni.

éus in démibus ejus cognoscé-
fur, * cùm ſuſcipiet eam.
uôniam eccekReges terræ congre-
gati ſunt: * convenérunt in unum.
Wſi vidéntes ſic admirati ſunt: *
conturbati ſunt, commôti ſunt: *
tremor apprehendit eos.
bi dolores ut parturiéntis, *
in ſpiritu vehemeéenti conteres na-
ves Tharſis
icut audivimus;, ſic vidimus in
civitate Dômini virtůtum, in ci-
vitate Dei uoſtri * Deus fundavit
eam in ætérnum.
uſcépimus Deus miſericôrdiam
tuam * in mêdio templi tui.
ecundùm nomen tuum Deus ſic
& laus tua in fines terræ: * juſtitia
plena eſt déxtera tua.
ætétur mons Sion, & exultent
Hliæ judæ, * propter judicia tua
Domine.
ircumdate Sion & complectimini
Eam: * narrate in turribus ejus.
