Ox præcéflit: dies autem ap-
propinquavit: abjiciamus ergo
ôpera tenebrarum, & induâmut
arma lucis: ficut in die honéſte
ambulémus.

Les diéi nuͤntius .
Lucem propinquam præcinit:
Nos excitator mêntium
Jam Chriſtus ad vitam vocat.
uférte, clamat, léctulos,
K.gro lopôre déſides,
Caſtique, recti, ac sobrii
Vigilate: jam ſum proximus.
eſum ciamus vocibus,
Flentes, precantes, sobrii:
Intenta ſupplicatio
Dormire cor mundum vetat.
u Chriſte ſomnum diſcute:
Tu rumpe noctis vincula:
Tu ſolve peccatum vetus,
Novúmque lumen ingere.-
eo Patri ſit gloria,
Ejüsque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito;
Nunc, & per omne ſæculum: Amen.
Repléti ſumus manè miſericor-
dia tua. Exultavimus, &
delectati ſumus.

Eréxit nobis Dôminus cornu ſalu⸗-
tis, in domo David pueri lui.

38.
FERIA Q UA RIA.
Om-
enite. 1.

n manu tua Dômine,
nes fines terræ.

Erum Creâtor optime,
Rectorque noſter aſpice:
Nos à quiete noxia
Merſos ſopôre ibera.
e, ſancte Chriſte, poſcimus:

Ignôſce culpis omnibus:
Ad confiténdum sůrgimus k

Monisqne n
entes Ina
ropheta ſie
obis geren
Huulüsque?
ltes malu
ülta non

leſta Pater
Mtique c0
Cum Spiritu
Meznans per,
Ayerti

Ixit ins
non eſ
dtrüpti!
fadi ſunt i
eſt, qui fa⸗
Neus de ca
lios homin
intelligens
Ines de
tiles faci
bonum,
onne lcie
tur iniui
Plebem me
eum nor
ttepidavet
erat timon
uoniam
Tum qui h
il re
uis dabuu
cüum conve
plebis lur
lætabitur
Xaudi
& ne
nem mean
eraudi me
ontriltat
eat
imimici, :
35 &:

Auoniam
Umlgpitites
Ktantmihi,
or mer
e: „ &
luper me.
undr r
me:* 8 8
Kcur colün⸗
Peduieſcam
C elon
1.
1n lolttüdii

aucbit s
i delcenlun
tuam.
e confitebitnt
odiek he
tatem tuam
me tac, E
Utäbimus cnn

x in Como

bus vitz M
chine.
geli ejus hul
s.
Dnm decol

: dies Auten
t: abſiciatnust
un, & indhin
l1t in cie hon

tius
inguum Pledl
jentiudn
Vjtamn vocet⸗
t, lectulos

mn Prörins
ocibus,
es, 5Obli!
. etat
Indumn yetat,
mun tt
5 Vincula!
m vetus,
en ingele⸗
ria,
10,
rachito
ne lecul
Wane II
Prbltätiun
minnscoln

Pig pieliln

11
. 6
B e. 7
Domine,

or optine,,
voſter alhne

Morâsque nostis rumpimus.
entes manůsque toôllimus:
Prophéeta ſicut noctibus,
Nobis geréndum præcipit,
Paulúsque geſtis céênſuit.
Wides malum, quod féêcimus:
Occúlta noſtia pandimus:
Preces gementes fundimus;,
Dimitte, quod peccavimus.
& ræſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſæculum. Amé.
Afa. Avértit Dôminus.
Alleluja.

Ixit insipiens in corde ſuo: *
non eſt Deus.
Sorrùúpti fſunt, & abominabiles
facti ſunt in iniquitatibus: * non
eſt, qui faciat bonum.
Deus de cœlo proſpéxit ſuper fi-
los hôminum, * ut videat, ſi eſt
intélligens, aut requirens Deum.
mnes declinavérunt, ſimul inu-
tiles facti ſunt:* non eſt, qui fa ciat
bonum, non eſt usque ad unum
onne ſcient omnes, qui operan-
tur iniquitatem: * qui dévorant
plebem meam ut cibum panis.
eum non invocavérunt, * illic
trepidavérunt timore, ubi non
erat timor.
uoôniam Deus diſſipavit oſſa eoô-
rum qui hominibus placent con-
fuſi ſunt, quoniã Deus ſprevit eos.
uis dabit exsion ſalutare Iſrael'*
cuùm convérterit Deus captivitatem
plebis ſuæx „ exultabit Jjacob, &
lIætabitur Iſrael.
Xaudi Deus Oratiénem meam,
& ne defpéxeris deprecatio-
nem meam: * inténde mihi, &
exaudi me
ontriſtatus ſum in exercitatiéône
mea: * & conturbàâtus ſum à voce
inimici, & à tribulatione peccatoô-
xis
uôniam declinavérunt in me
iniquitàtes: * & in ira moléſti
erant mihi.
Gor meum conturbâtum eſt in
me: * & formido mortis cécidit
ſuper me.
imor & tremor venérunt fuper
me: * & contexérunt me ténebræ.
t dixi: Quis dabit mihi pennas
ſicut columbæ, * & volàbo, &
requieſcam?
cce elongavi fûgiens: *† & manſi
in ſolitùdine.

1.

5
xpectabam eum, qui ſvum
me fecit * à puſillanimitate ſpiri-
tus, & tempeſtate.
ræcipita Dne, divide linguas eo-
rum: * quéôniam vidi iniquitatem;
& contradictiônem in civitate.
ie ac nocte circumdabit eam ſu-
per muros ejus iniquitas: * & la-
bor in médio ejus, & injuſtitia.
t non defécit de platéis ejus *
usura, & dolus.
uoniam ſi inimicus meus male-
dixiſſet mihi, ſuſtinuiſsé utique.
t ſi is, qui derat me, ſuper me
magna locutus fuiſſet: * abicon-
diſſem me forſitan ab eo.
u verò homo unanimis, * dux
meus, & notus meus.
ui ſimul mecum dulces capiébas
cibos: * in domo Dei ambulavi-
mus cum consénſu.
éniat mors ſuper illos: * & de-
ſcéndant in inférnum vivéntes.
uôniam nequitiæ in habitaculis
eorum: * in médio eoôrum.
go autem ad Deum clamavi: *
& Dôminus ſalvabit me
éſperè, & mané, & meridie
narrabõô & annuntiabo: * & exâu-
diet vocem meam.
édimet in pace äanimã meam ab
his, qui appropinquant mihi: * uô-
niam inter multos erant mecum.
xâaudiet Deus, & humiliabit
Hlos: * qui eſt ante ſæcula
on enim eſt illis commutatio, &
non timuérunt Deum: * extendit
manum ſuam in retribuéndo.
ontaminavérunt teſtaméntum
eſus, diviſi ſunt ab ira vultus
ejus: * & appropinquavit cor illius.
olliti ſunt ſermones ejus ſuper
bleum: * & ipfi ſunt jacula.
acta ſuper Dôminum curam
tuam, & ipie te enútriet: non da-
bit in ætérnum fluctuatiéôné juſto.
u verò Deus dedůces eos * in
pùteum interitus. ,B Z
iri sanguinum, & doléôſi non di-
midiabunt dies ſuos: * eso autem

ſperaàbo in te Dômine. .
Avértit Döminus captivita-
tem plebis tuæ.
Quôniam.
Iſerére mei Deus, quéôniam
conculcavit me homo:
tota die impägnans tribulavit
me.

onculcavérunt me inimici mei
tota die: *† quéniam multi bel-
an-

lantes advérsüm me.
b altitâdine diei timébo, * ego
Vero in te ſperabo.
n Deo laudabo ſermônes meos,
in Deo ſperavi: * non timébo
quid faciat mihi caro.
ota die verba mea exzxecraban-
tur: * advérsüm me omnes cogi-
tatiònes eorum in malum.
nhabitâbunt, & abſcondent: æ ipſi
calcaneum meum obhſervaâàbunt.
icut ſuſtinuérunt animam meam,
ro nihilo ſalvos facies illos: * in
ira populos confringes. .
eus, vitam meam annuntiavi ti-
bi: * poſuiſti lacrymas meas in
conſpectu tuo
icut & in promiſſione tua: *
tunc convertentur inimici mei re-
troônſum. . .
n quacúmque die invocaàvero
te: * ecce cognovi, quôniam Deus
meus es.
n Deo laudabo verbum, in Doô-
mino laudabo ſermonem: * in
Deo ſperavi, non timébo, quid
faciat mihi homo.
n me ſunt Deus vota tua, * quæ
reddam, laudationes tibi.
uoôniam eripuiſti animam meam
de morte, & pedes meos de lapſu: *
ut placeam coram Deo in lumine
viventium. .
flerere mei Deus, miſerére
mei * quoôniam in te confidit
änima mea.
t in umbra alarum tuarum ſpera-
bo, * donec tranſeat iniquitas.
S lamabo ad Deum altiſſimum: *
Deum, qui benefécit mihi.
Iiſit de cœlo; & liberavit me: *
dedit in opprôbrium conculcan-
tes me.
Tiſit Deus miſericordiam ſuam, &
veritatem ſuam, * & eripuit äani-
mam meam de médio catulôrum
leoônum: dormivi conturbatus.
ilii höminum dentes eôrum ar-
ma & ſagittæ: * & lingua eôrum
gladius actus.
Xaltâre ſuper colos Deus: * &
in omnem terram glôria tua

aqueum paraverunt pédibus
meis: * & incurvavérunt animam
meam.

odérunt ante faciem meam fö-
veam: * & incidérunt in eam.
aräatum cor meum Deus, para-
tum cor meum: * cantabo , &
pſalmum dicam.

rium & cithara: exúrgi dilúculô.
onfitébor tibi in pôpulis Dômi-
ne: * & plalmum dicam tibi in
Gentibus.
uôniam magnificata eſt usque ad
cœlos miſericordia tua , * & usque
ad nubes véritas tua.
xaltare ſuper cœlos Deus: * &
ſuper omnem terram gloria tua.
Quôniam in te confidit ani-
ma mea. .
Juſta judicàte.

I verè ütique juſtitiam loqui-
mini: * recta judicate filii ho-
minum.
tenim in corde iniquitâtes ope-
ramini: * in terra injuſtitias ma-
nus veſtræ concinnant.
lienati ſunt peccatôres à vulva;
erravérunt ab utero: * locuti ſunt
falſa.
uror illis ſecundùm ſimilituùdi-
nem ſerpéntis: * ſicut à pi dis ſur-
dæ, & obturantis aures ſuas.
uæ non exaudiet vocem incan-
täntium: * & venéfici incantantis
ſapiénter. .
eus conteret dentes eòôrum in
ore ipsorum: "* molas leonum
confringet Dôminus.
d nihilum devénient tamquam
aqua decûrrens: * intendit arcum
ſuum, donec infirmentur.
icut cera quæ fluit, auferéntur: *
fuperceécidit ignis, & non vidérunt
ſolem
riusquam intelligerent ſpinæ ve-
ſtræ rhamnum: * ſicut viventes,
ſic inira absorbegeos.
ætabitur juſtus, cùm viderit vin-
dictam : * manus ſuas lavabit in
sanguine peccatoris.
t dicet homo: Si utique eſt fru-
Gtus juſto: * utique eit Deus judi-
cans eos in terra mus t
Ripe me de inimicis meis Deus
meus: * & ab inſurgentibus in
me libera me. .
ripe me de operäntibus iniqui-
täàtem : * & de viris sanguinum
ſalva me.
uia ecce cœpérunt animam me-
am: * irruérunt in me fortes.
eque iniquitas mea, neque pee-
cätum meum Dômine: * ſine ini-
quitate cucurri, & direxi. .
xürge in occúrſum meum, & vi-
de: * & tu Dômine Deus virtüͤ⸗
um;, Deus Ifrael.

. t
zxürge gloria mea;, exürge plalté- Intende ad viſitandas omnes Gen-

tes: *

tes: no⸗
ui oper
onverté
wenn patie
Culbunt ci
e loque
Gins in lab
gls audiy
ttn Don-
in de
ritüdin
ün, qui⸗
681 Deus
Vereniet
ens oſten
Meosjhe
Celirilcant,
iſperge iͤ
cepone ec
elictum
Ebiorum
endantun
t de egt
annuntiabe
ne: *in
hon erunm
tſcient
lacob,
onyert
mem pat
chibunt
Pfi di
dum: *
rati, &
80 aute
tuam: *
COrdiam
Ula fad
refügi
atlonis
jütor
Deus ſu
meus mi
Juſ
Da
Dus re
Kino⸗
ns es nob
ommovit
am: X ſal
Qula comn
kencicii
tiſti nos V
ediſti m
ſonem: 5
ſ lbere
er
els loct

ezürzi clit
n pöpulisde
m dicann tll

ſicata eſt uuni
la tua, Ki
tua.
Eelos Denz:
Tramm gloriat
in te Conüicitt

cate.

faſtttimn i
judicate nln

iniqitites
ta injultitins
nnant,
ccatotes
ero: *locllit

Undanm imiit
ſicun dici
is autes luas
let vocenn ii
netici ineunn

dentes eonun
molss leit
B
renient tomn
. inlencltan
Uürmnentur,
Auitaufetentt,
,& non 1iil

lgereniunn
„. ſicut fliehl
gele
vcan iet,
nus .as l
1ois
Kitggeee
ige et, Deus

4 ,. .
imtäsett
inſutgenthe
Vins Sanl
int aninn

3,
e

tes: “ non miſer eäris omnibus:,
qui operantur iniquitatem.
Sonverténtur ad veſperam, & fa-
mem patiéntur ùt canes, * & cir-
cuibunt civitàtem.
Ecce loquentur in ore ſuo, & gla-
dius in labiis eòrum: * quéniam
quis audivit? .
Et tu Dômine deridébis eos: * ad
nihilum deduces omnes Gentes.
ortitůdinem meam ad te cuſto-
diam, quia Deus ſuſcéptor meus
es: *½ Deus meus miſericordia ejus
præveniet me.
Deus oſtendet mihi ſuper inimicos
meos, ne occidas eos: * nequando
obliviſcantur pôpuli mei.
Diſpeérge illos in virtute tua: * &
depône eos protééctor meus Düe.
elictum oris eôrum, ſermonem
labioôrum ipsorum: „ & compre-
hendântur in ſupérbia ſua.
Et de execratione, & mendàâcio
annuntiabúntur in conſummatioô-
ne;: * in ira conlummationis, &
non erunt.
t ſcient, quia Deus dominabitur
Jacob, * & finium terræ.
onverténtur ad velperam, & fa-
mem patiêntur ùt canes: * & cir-
cuibunt civitatem.
pſi diſpergentur ad manducân-
dum: * ſi verò non füerint ſatu-
rati, & murmurabunt.
go autem cantabo fortitüdinem
tuam: * & exultabo mane miſeri-
coôrdiam tuam.
Quia factus es ſuſcéptor meus: *
& refügium meum; in die tribu-
lationis meæ.
djutor meus tibi plallam, quia
Deus ſuſcéptor meus es: * Deus
meus miſericordia mea.
Juſta judicate filii hôminum.
Da nobis.
LErus repuliſti nos: & deſtruxi-
ſti nos: * iràtus es, & miser-
tus es nobis:
ommoviſti terram, & conturbaàſti
gam: * ſana contritiones ejus,
quia commota eſt.
Oſtendiſti pôpulo tuo dura: * po⸗
tâſti nos vino compunctiônis.
ediſti metuentibus te ſignifica-
tionem: * ut fugiant à facie arcus.
It liberéntur dilecti tui: 3 ſalvum
fac dextera tua , & exaudi me.
eus locutus eſt in Sanfgto ſuo: *

Lætabor, & partibor Sichimam,
& convallem tabernaculorum me-

tibor.

4
eus eſt Galaad, & meus eſt Va.
naſſes, X*† & Ephraim fortitúdo ca-
pitis mei.
uda Rex meus: * Moôab olla ſpei
meæ.
n Ildumæam exténdam calcea-
méntum meum: * mihi alienigenæ
sübditi ſunt.
uis deducet me in civitatem mu-
nitam? * quis dedúcet me usque
in Idumæam?
onne tu Deus, qui repuliſti
nos? * & non egrediéris Deus in
virtútibus noſtris?
a nobis auxilium de tribulatio-
ne: * quia vana ſalus höminis.
n Deo faciémus virtůtem: * &
ipſe ad nihilum dedúcet tribulan-
tes nos.
Xaudi Deus deprecationem
meam: inténde oratioôni meæ.
finibus terræ ad te clamavi: *
dum anxiarétur cor meum, in pe-
tra exaltäſti me.
eduxiſti me, quia factus es ſpes
mea: * turris fortitûdinis à facie
inimici.
nhabitabo in tabernaâculo tuo in
ſæcula: * protegar in velamento
alarum tuarum.
uoniam tu Deus meus exaudiſti
orationem meam: * dediſti hære-
ditätem timéntibus nomen tuum.
ies ſuper dies Regis adicies: *
annos ejus usque in diem genera-
tiônis & generatioônis.
érmanet in ætérnum in conſpé-
ctu Dei: *† miſericordiam, & veri-
tatem ejus quis requiret?
ic pſalmum dicam nomini tuo in
ſæculum ſæculi: * ut reddam vota
mea de die in diem.
Da nobis Die auxilium de
tribulatione. Nonne Deo.

Onne Deo ſubjécta erit ànima
mea? * ab ipſo enim ſalutare
meum. .V
am & ipſe Deus meus, & ſaluta-
ris meus: * ſuſcéptor meus;, non
movébor àmpliùs.
uousque irrũúitis in hôminé?* in-
terficitis univérſi vos: tamquã pa-
rieti inclinato, & macériæ depuúlſæ?
erůmtamen prétium meum cogi-
tavérunt repéllere, cucurri in ſiti: *
ore ſuo benedicébant, & corde
ſuo maledicébant.
erümtamen Deo ſubjécta eſto
anima mea: * quéôniam ab ipſo pa-
tiéntia mea. .
uia

48⁸

uia ipſe Deus meus, & Salvàtor Qmnis terra adoret te, & pſallat ulite in
meus: * adjutor meus, non emi- tibi: * plalmum dicat nômini tuo. bublurur 4
grabo. . enite, & vidéte operà Dei: „ oru, &
n Deo ſalutare meum, & gloôria rerribilis in consiliis ſuper filios elb in l00
mea: * Deus auxilii mei, & ſpes hôminum. gui inhabit
mea in Deo eſt. ui convértit mare in äridam, in incomo.
perate in eo omnis congregaâtio fümine pertransibunt pede: *† ibi Uuedäcit
Bôpuhi, effündite coram illo cor- lætabimur in ipſo. Ulliret eo
da veſtra: * Deus adjutor noſter ui dominatur in virtüte ſua in lubitant in
in æternum. ætérnum, oculi ejus ſuper Gentes ens, Cuim
erumtamen vani filii höminum, reſpiciunt: * qui exaſperant, non populi
mendaces filii höminum in ſtaté- exalténtur in ſemetipfis. 1sn desert
ris: * ut decipiant ipſi de vanitate g enedicite Gentes Deum no- tlla mota
in idipfum. ſtrum: * & auditam facite vocem liyerunt?
olite ſperare in iniquitäte, & laudis ejus., hele Dei
fapinas nolite concupiscere, * ui poſuit animam meam ad wi- Nuriam vo
divitiæ ſi affluant, nolite cor ap- tam: * & non dedit in commo. eis hered
poônere. tionem pedes meos. its eſt, to
emel loctus eſt Deus, duo hæc uôniam probaâſti nos Deus: * nimalia t
audivi, quia potéſtas Dei eſt, & tibi igne nos examindſti ſicut exami- Mriſti in
Dômine miſericordia: * quia tu natur argéntum. eus.
reddes unicuique juxta pera ſua. Induxiſti nos in laqqueum, poſuiſti ominus d
. tribulatioònes in dorſo noſtro: * Uintibus,
Xaudi Deus oratiéônem meam, impoſuiſti hömines ſuper capita er vitküt
cùm déprecor: * à timôre ini- noſtra. Pecisi dom
mici eripe äanimam meam. ransivimus per ignẽ & aquam: * idormiatis
rotexiſti me à conventu malig- & eduxiſti nos in refrigérium. Demmzæ colüir
näntium, †— à multitudine operan- Introibo in domum tuam in ho- boſtetiota
tium iniquitatem. locauſtis: reddam tibi vota mea, iri,
uia exacuérunt ut gladium- lin- quæ diſtinxérunt labia mea . um gileen
guas ſuas: * intendérunt arcum Et locútum eſt os meum, * in ber eimynin
rem amaram, ut ſagittent in oc- tribulatiône mea. .. on: mo
cültis immaculatum. olocauſta medullata ôfferam tibi ons cag
ubitô ſagittabunt eum, & non cum incenſo arietum: * ôfferam t guic ſu
timébunt: * firmavérunt ſibi ſer- tibi boves cum hircis. gulatos?
mônem nequam. enite, audite, & narrabo, omnes ons, in
arravérunt, ut abicônderent la- qui timétis Deum, * quanta fecit Deo ubiti
queos: *† ixérunt; Quis videbit eos., animæ meæx. . Dominus h⸗
crutati ſunt iniquitates: * de- Ad ipſum ore meo clamavi, * & Uurrusdei
fecerunt ſcrutantes ſcrutinio. exaltavi ſub lingua mea. blex, milli
ccédet homo ad cor altum, * & Iniquitatem ſi aſpexi in corde usin eis
exaltabitur Deus. meo, * non exaudiet Doôminus. Acencdiſti
agittæ, parvulôrum factæ ſunt Proptéreà exaudivit Deus, * & at⸗ Ntatem: *½
plagæ eorum, * & infirmatæ ſunt téndit voci deprecatiônis meæx. Dlmibus.
contra eos linguæ eôrum. enedictus Deus, * qui non amô- tenim non
onturbati ſunt omnes, qui vidé. vit orationem meam, & miſeri- ue Dominl
bant eos, * & timuit omnis homo. côrdiam ſuam à me. enekickus
t annuntiavérunt bpera Dei:* & Ntoſenun i
facta ejus intellexérunt. Xürgat Deus, & diflipéntur NN
ætabitur juſtus in Dömino , & inimici ejus: * & fugiant, qui els noſter
ſperabit in eo: * & landabüntur odérunt eum, à facie ejus. i didon
omnes recti corde. DBicut déficit fumus, déficiant: * erütinen
Nonne Deo ſubjecta erit àni- ficut fluit cera à facie ignis, ſio Plta ininiin
ma mea? Benedicite. péreant peccatores à tacie Dei. em cziil
4 t juſti epulentur, & exultent in ſelickis liis
Ubilate Deo omnis terra, pſal- conſpéctu Dei: * & delecténtur in rit. Donm
mum dicite nômini ejus: * date lætitia. . eltam, v
glôriam laudi ejus. antate Deo, pfalmum dicite ſm maris
icite Deo, quam terribilia ſunt nomini ejus: * iter facite ei, qui t intinoe-,

ôpera tua Dömine! * in multitu- aſcéndit ſuper occaſum: Dôminus ; „
dine virtútis tuæ mentientur tibi nomen illi. uiici ab
inimici tui. xul-

t te, AN
icat nominin,
opeli dei
lis ſuper il

re in ärican
punt gede:il

1 Virtüte ſun
ſus ſuper Cent
exaſpetautzn
etipſis.
tes Deum 1
amn facite e

am mean a
edit in com
05.
ſti nos Deſs
li, Hcun enn

ligueum pol
dorlo noltto:
nes luher e

igne &
kektigeninn
Iin tuam in!
n tibi onin
labia mnea
o5 Welmm )

lataofenu
etum: * Oltl
itcii.
e nartübon
, Xgvanmk

O clamnadi
1 ed
ipeti in en
ndiet Domin
vit DelseA

R'cillhen
5 riant',
& fiuiani

cie eils.
3s, detin

tacie Di.
ikic tert!

fumn: Don.

ne: *

xultâte in conſpé ctu ejus, * tur-

babuntur a facie ejus, patris orpha-
norum, & jüdicis viduarum.

eus in loco ſancto ſuo: * Deus

qui inhabitare facit unius moris
in domo.
Qui eduúcit vinctos in fortitůdine
ſimiliter eos, qui exaſperant, qui
habitant in ſepulchris.
Deus, cùm egredereéxris in conſpé-
Gu péôpuli tui, * cům pertransi-
Ies in deserto.
FPerra mota eſt, étenim cœli di-
ſtillavérunt à facie Dei Sinai, *
a facie Dei Iſrael.
Plúviam voluntariam ſegregabis
Deus hæreditati tuæx: * & infir-
mata eſt, tu vero perfeciſti eam.
Animilia tua habitabunt in ea: *
parâſti in dulcédine tua pauperi
Deus. .R
Doôminus dabit verbum evangeli-
zantibus, * virtüte multa.
Kex virtutum dilecti diléécti: * &
ſpeciéi domus dividere ſpoôlia.
i dormiatis inter médios cleros,
pennæ colúmbæ deargentâtæ, * &
poſterioôra dorfi ejus in pallöre
auri.
Gum diſcérnit cœléſtis Reges ſu-
per eam, nive dealbabuntur in Sel-
mon: * mons Dei, mons pinguis.
ons coagulatus, mons pinguis: *
ut quid ſuſpicamini montes coa-
gulatos?
Mons, in quo beneplacitum eſt
Deo habitare in eo: * étenim
Dôminus habitabit in finem.
urrus Dei decem millibus müuúlti-

plex, millia lætantium: *ι Doômi-

nus in eis in Sina in Sancto.
Aſcendiſti in altum, cepiſti capti-
vVvitatem: *† accepiſti dona in ho-
minibus.
tenim non credéntes, * inhabi-

tare Doôminum Deum.

enedictus Düs die quoridie: *
Prôſperum iter faciet nobis Deus
ſalutarium noſtroôrum.
eus noſter, Deus ſalvos facién-

i: * & Domini Dni éxitus mortis.

erümtamen Deus confringet ca-

pita inimicorum ſuérum: * verti-
cem capilli perambulantium in

deliétis ſuis.

Dixit. Dôminus: Ex Baſan con-
vértam, * convertam in profùn-
dum maris.

It intingatur pes tuus in sangui-

mimicis ab iplo.

lingua canum tuôrum ex 1

vidérunt ingréſſus tuos Deus, "*
ingréſfſus Dei mei, Regis mei, qui
eſt in Sancto.
rævenérunt Principes conjuncti
pſallentibus, * in médio juvencu-
larum tympaniſtriarum.
n Eccléſiis benedicite Deo Dô-
mino, * de föntibus Irael.
bi Béenjamin adolescéntulus in
mentis excéſſus.
rincipes Jjuda, duces eòrum: *
principes Zabulon , principes
Nephthali.
anda Deus virtüti tuæ: * con-
firma hoc Deus, quod operatus es
in nabis. . .
Atemplo tuo in Jerúſalem, * ti⸗
bi offerent Reges münera.
ncrepa feras arundinis, congre-
gatio tauréôrum in vaccis péôpnlô⸗
rum: * ut exclú⁴dant eos, qui pro-
bati ſunt argénto. .
iſſiba Gentes, quæ bella volunt?
vénient legati ex &gypto: thiô-⸗
pia prævéniet manus ejus Deo.
egna terræ, cantate Deo: * psal-
lite DOomino: rl
sallite Deo, qui aſcêèndit ſuper
cœlum coeli, * ad Orientem.
cce dabit voci ſuæ vocem virtů-
tis: date gloriam Deo ſuper Iſrael:
magnificéntia éjus & virtus ejus in
nůbibus.
irabilis Deus in Sanctis ſuis 5
Deus Iſrael ipſe dabit virttem, 8&
fortitúdinem plebi ſuæ: * bene-
dictus Deus. . . D
5 Benedicite Gentes Deum
noſtrum.

Deus vitam meam
annuntiavi tibi. Polſuiſti la-
Crymas meas imn coônſpeéctu tuo.
Egrediétur Dômi-
nus de loco ſancto ſuo. Vée-
niet, ut ſalvet poôpulum ſuum.
. Scuto circúm-⸗
dabit te véritas ejus. N. Non ti-
mébis a timore nocktürno.
3 Ne perdas
cum impiis Deus animam meam.
Et cum viris sanguinum vitanme
Pemmb. paſch. Ana. Allel.allel. all.
Gaviſi ſunt diſcipuli, allel.
Viſo Doômino, allel.
ore Laætitia ſeri
pitérna ſuper capita eòrum, alle-

jaas.
Gaudium, & exultationem obs

tinébunt;, allel.
D

50

Magna eſt glôria ejus in ſaluta ri
tuo. „SGloriam & magnum
decorem impones fuper eum. ti
Juſti

autem in perpétuum vivent.
-Et apud Dominum eſt merces
eôrum.
Tu es ſaceêr-
dos in ætérnum. Secú⁴ndùm
ôrdinem Melchiſedech.
Lex
Dei ejus in corde ipsius.
m. Et non ſupplantabüntur greſſus
ejus.
Elégit eam
Deus, & præelégit eam. Be In ta-
bernaculo ſuo habitare facit eam.
A D LAUDBS„
Ampliùs lava me Dômine
ab injuſtitia mea.
iſerére. 35.
Te decet.
TE decet hymnus Deus in Sion: *
& tibi reddétur votum in Je-
rũſalem.
xäudi oratiönem meam: * ad
te omnis caro veniet.
erba iniquorum præzvaluérunt
ſuper nos: * & impietätibus no-
ſtris tu propitiaberis.
Beatus, quem élegiſti, & aſſump-
siſti: * inhabitabit in àtriis tuis.
eplébimur in bonis domus tuæ:*
ſanctum eſt templum tuum, mira-
bile in æquitate.
xäudi nos Deus ſalutäris no-
ſter, * ſpes omnium finium ter-
ræ, & in mari longé.
ræparans montes in virtüte tua,
accinctus poténtia: * qui contür-
bas profündum maris, ſonum flu-
ctuum ejus.
urbabùúùntur Gentes, & timebunt,
qui habitant terminos, à fignis
tuis: *† exitus matutini, & veéſpe-
re deleétabis.
Viſitaſti terram „ & inebriäaſti
eam : * multiplicâſti locupletare
eam.
F Jumen Dei replétum eſt aquis,
parâſti cibum illorum: * quoniam
Ita ei præparatio ejus.
ivos ejus inébria „ multiplica
genimina ejus: * in ſtillicidiis ejus
lætabitur germinans.
enedices coronæ anni benignitaâ-
tis tuæx: * & campi tui replebun
tur ubertate. .
F ingueéscent ſpeciola desérti: *

nduùti ſunt arietes òium, & valles
abundâbunt fruménto: * clama-

bunt, étenim hymnum dicent.
Te decet hymnus Deus in
Sion. Labia mea laudabunt

te in vita mea, Deus ineus.
eus Deus meus ad te. 36.
Dominus judicabit.

Xultavit cor meum in Dno: *
& exaltatum eſt cornu meum
in Deo meo. .
ilatatum eſt os meum ſuper ini-
micos meos: * quia lætata ſum in
ſalutari tuo.
on eſt ſanctus, ut eſt Dôminus,
neque enim eſt alius estra te: *
& non eſt fortis ſicut Deus noſter.
olite multiplicare loqui ſubli-
mia, * gloriantes.
ecédant vétera de ore veſtro“:
quia Deus ſcientiarum Däüs eſt, †
& ipſi præparantur cogitationes.
rcus fortium ſuperatus eſt, *† &
infirmi accincti ſunt rôbore.
epléti prius, pro panibus ſe lo-
caverunt: * & famélici ſaturati
ſunt. .
onec ſtérilis peperit plûrimos:
& quæ multos habebat filios, in-
firmata eſt. ,.
ominus mortificat, & vivificat, *
deduúcit ad inferos, & reducit.
minus pauperem facit, & di-
tat, * humiliat, & sůúblevat.
uscitat de púlvere egénum, *
de ſtércore élevat pauperem.
t sédeat cum Principibus, * &
sölium gloriæ téneat. *
ômini enim ſfunt cardines ter-
ræ „* & poôfuit ſuper eos orbem,
edes Sanctorum ſuôrum ſerva-
bit, & impii in tenebris conti-
céſcent: * quia non in fortitudine
ſua roborabitur vir.
ominum formidabunt adversaäri
ejus: * & fuper ipſos in ccelis to-
nabit. ..
ôminus judicâbit fines terræ, &
dabit impérium Regi ſuo, *
ſublimabit cornu Chriſti ſui.
Doôminus judicabit fines ter-
Coli cœlorum laudate

1æ. ¹ .
audate Domi-

Deum.
num de ccœlis. 36.

Ox præcéſſit, dies autem ap-
propinquavit: abjiciamus er-
go 6pera tenebrarum, & induamur
arma lucis : ficut in

& exultatione colles accingentur.

ambulemus.

die honéeſtè

10,
Conf
Lux intra
Chriſtus
Aligo t
Dercälſa
Rebasg
Vultu n
e, Ch
Te ment
Flendo,
Intende
unt mu
Que uee
Tu veſe i
Vulerlere
eokani
Pjüague lo
Cuünmirit
Mnepen
F. Nepleti
tla,
Exultaxi
Ulz.

De manu
105, liber

FLNI

Omminum

Or att
Tette
Nor confit
ie
Aükera
Rrcegu
onésue
Ut tclin
Rens ecc⸗
Aam culo⸗
lütige
Urte Rec
ehelle tn
Iutiſeris
kin beäto
K ollocar,
zula bae
ligue cor

Un Ppiri
Rern Altitn

Kluns pe⸗
Dor

W

Urayerr
mean

.
80 vium, X
ento: * de
mnuln dicenn
hymmnus Den
1 mes laudin
Deus mels.
§ mels adlt
udicabit.

eunm in Din
eſt cornu u

☛

meutm flnet

luia letatlu
ut eſt Döni
Alius extla k
licut Deus i
cate logul

es. .
a de ole iel
jüarum Disel
tur cogilallar
aperatus eſt
lumn robole
o haniiif
A tamelici

epetit hliti
1bebet flion

ſcat & in
105, A leln
erern fuent 41
ere egelll
at aee
principbu,

eneat
dt Aiiß⸗
ſupel os i
uum ſdtun
teneliig
non in fonue
Aunut
ilos in .

bi fnesten

it . 45 zador
atun in
cut in i

P Ox, & ténebræ, & nůúbila;
Confũuüſa mundi, & tuùrbida ;»
Lux intrat, albeſcit polus:
Chriſtus venit, diſcédite.
aligo terræ ſcinditur
Percùſſa ſolis ſpiculo,
Rebusque jam color redit »
Vultu nitentis sid eris.
e, Chriſte, ſolum novimus;
Te mente pura & simplici ,
Flendo, & canéendo, quæſumus,
Inténde noſtris senſibus.
unt multa fucis illita,
Quæ luce purgéntur tua:
Tu vera lux cœléſtium,
Vultu ſeréno illůmina.
Deo Patri ſit gloria,
Ejusque ſoli Filio,
CQùm Spiritu Paraclito;
Nunc, & per omne ſæculum. Amé.
V. Repléti ſumus manè miſericor-
dia tua.
ges Exultavimus, & delectàti ſu-
mus.

De manu omnium, qui odérunt
nos, libera nos Doômine.

FEKI A QUIN T A.
5,minum, qui fecit nos, .

8 Ve-
nite, adoremus.

enite. r.

Ox atra rerum côntegit
. Terræ colores omnium,
Nos confiténtes poſcimus.
Te; juſte judex cordium.
t auferas piacula,
Sordésque mentis àbluas;
Donésque, Chriſte, gratiam 5
Ut arceantur crimina.
M ens ecce, torpet impia;
quam culpa mordet noxia,
Obſcuüra geſtit toôllere,
Et te, Redémpror, quæreré.
K epéelle tu caliginem
Intrinſecùs quam maxQximè „
Ut in beato gaudeat
Se collocari Ilumine.
Fræſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice;
Cum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſæculum, Amé.
A5 Domine Deus.
ſe! Allel.

Alvum me fac Deus: * quôniam
lintravérunt aquæ usque ad ani-
mam meam.

& non eſt fubſtantia.
eni in altitdinem maris: * &
tempéſtas deméerſit me.
abòravi clamans, raucæ factæ ſunt
fauces meæx: * defecérunt oôculi
mei, dum ſpero in Deum meum.
ultiplicati süůt ſuper capillos ca-

nfixus ſum in limo Profundi: *

pitis mei, * qui odérunt me gratis.

onfortati sunt, qui perſecùti ſunt
me inimici mei injúſte: * quæ non
rapui, tunc exſolvebam.
eus tu ſcis inſipientiam meam*
& delicta mea à te non ſunt ab-

ſcôndita.

on erubéſcant in me, qui expé-
ctant te Dñe, * Dnñe virtütum.
Hon confundantur ſuper me,* qui
quærunt te, Deus ffrael.
uôniam propter te fuſtinui op-
probrium: * opéruit confúſio fa-

ciem meam.

xträneus factus ſum fratribus
meis, * & peregrinus filiis ma-
tris meæ. ⸗
uôëniam zelus domus tuæ comé-
dit me: & opprobria exprobran-

tium tibi, ceciderunt ſuper me.

t pérùi in jejanio animäã meäã: *

& factum eſt in opprobrium mihi.

t pôſui veſtimént meũ ciliciu: *
& factus ſum illis in parabolam.
dversùm me loquebantur, qui ſe-

débant in porta: * & in meé plallé-
bant, qui bibébant vinum.

2go vero orationem meam ad te
DPnie: * tempus beneplâciti Deus.
n multitúdine miſericôrdiæ tuæ
exaudi me, *in veritate ſalũtis tuæ.
ripe me de luto, ut non infigar: *
libera me ab iis, qui oderunt me;

& de profùndis aquarum

lon me demergat tempéſtas a⸗

qua⸗ „nequée absorbeat me profün-

um: * neque ürgeat ſuper me

půúteus os ſuum.

xaâudi me Dômine, quôniam be-

nigna eſt miſericordia tua: * ſe-
cündù½m maltitüdinem miſeratioô-
num tuarum reſpice in me-

t ne avertas faciem tuam à pũero
tuo: * quôniam tribulor, velo⸗
citer exaudi me. D
nténde animæ meæx, & libera eãnt
propter inimicos meos éripe me.
u ſcis impropérium meum,
confuſiônem meam, * & reverén-
tiam meam.
n conſpéctu tuo ſunt omnes, qui
tribulant me: * improperium ex-
péctavit cor meum; & miscriam.
2 D . rt

52
Ht ſuſtinui, qui ſimul contriſtaré-
tur, & non fuit: * & qui conlola-
rxétur, & non invéni.
t dedérunt in eſcam meam fel: *
& in ſiti mea potavérunt me acéto.
iat menlia eortam coram ipfis in
läaqueum: * & in retributiones, &
in ſcandalum.
bſcuréêntur culi eòrum, ne vi-
deant: * & dorſum eòrum ſemper
incurva.
ffunde ſuper eos iram tuam: *
& furer iræ tuæ cöõprehéndat eos.
Riat habitatio ebrum desérta: *
& in tabernaculis eòorum non fit,
qui inhabitet.
uôniam, quem tu percuſsiſti, per-
ſecuti ſunt: * & ſuper dolérem vul-
nerum meôrum addidéerunt.
„ppône iniquitàtem ſuper iniqui-
tatem eòrum: * & non intrent in
juſtitiam tuam. .
eleantur de libro vivéntium: *
& cum juſtis non ſcribantur.
go ſum pauper & dolens: * ſa-
lus tua Deus ſuscepit me.
audabo nomen Dei cum canti-
co: *τ. & magnificàbo eum in laude.
t placeébit Deo ſuper vitulum no-
véllum, * cornua producentem,
& ungulas.
ideant pauperes, & læténtur: *
quærite Deũ, & vivet ànima veſtra.
uoôniäã exaudivit pauperes Däis:*
& vinctos ſuos non deſpéexit.
audent illum cœli & terra, * ma-
xe & omnia reptilia in eis.
uoôniã Deus ſalvam faciet Sion: *
& ædificabntur civitates Juda.
t inhabitabunt ibi, * & hæredi-
täte acquirent eam.
t ſemen ſervorum eſus poſſidé-
bit eam, * & qui diligunt nomen
ejus, habitabunt in ea.

Eus in adjutôrium meum in-
ténde: * Dômine ad adjuvan-
dum me feſtina.
onfundantur, & revereäntur, *
qui quærunt animam meam.
vertantur retroôrſum, & erubéeſ-
cant, * qui volunt mihi mala.
vertântur ſtatim erubescentes, *
gqui dicunt mihi: Euge, euge.
xúltent, & læténtur in te om
mes, qui quærunt te, * & di-
cant ſemper: Magnificétur Doô-
minus, qui diligunt ſalutare tu
um.
6 go verô egénus, & pauper ſum: *
Deus adjuva me. .

djùtor meus, & liberâtor meus
es tu: * Dômine ne morséris.
Dômine Deus in adjutorium
meum intende.
Eſto mihi.

N te Dômine ſperaâvi, non con-
fúndar in ætéernum: * in juſtitia
tua libera me, & eérxripe me.
nclina ad me aurem tuam, * &
ſalva me.
ſto mihi in Deum protectôrem,
& in locum munitum: ut ſal-
vum me facias.
uoôniam firmaméêntum meum, *
& retugium meum es tu. 2
eus meus éripe me de manu pece-
catôris, * & de manu contra le-
gem agéntis, & iniqui.
uoniam tu es patiéntia mea Doô-
mine: * Domine ipes mea à ju-
ventúte mea.
n te confirmatus ſum ex ûtero: *
de ventre matris meæ tu es proté-
ctor meus.
n te cantatio mea ſemper: * tam-
quam prodigium factus ſum mul-
tis, & tu adjutor fortis.
epleatur os meum laude, ut can-
tem gloriam tuam: * tota die ma-
gnitůdinem tuam.
e projicias me in témpore ſene-
ctutis: * cùm defecerit virtus mea;
ne derelinquas me. .
uia dixérunt inimici mei mihi: *
& qui cuſtodièbant animam meâ»
consilium fecérunt in unum.
icéntes: Deus dereliquit eum;
perlequimini, & comprehéndite
eum: * quia non eſt, qui eripiat.
eus ne elongéris à me: * Deus
meus in auxilium meum réſpice.
onfundantur, & deficiant detra-
hentes animæ meæx: * operiantur
confuſione & pudore, qui quærunt
mala mihi.
go autẽ ſemper ſperabo: * & ad-
jiciam ſuper omnem laudem tuam.
s meum annuntiabit juſtitiam
tuam, * tota die ſalutare tuum.
uôniam non cognôvi litteratu-

ni: * Domine memorabor juſtitiæ
tuæ ſolius. .
eus docuiſti me à juventüte
mea: * & usque nunc pronuntia-
bo mirabilia tua. .
t usque in ſenéctam & sénium: *
Deus ne derelinquas me.
onec annüntiem brachiũ tuum *
generatiomi omni, quæ ventüra eſt-
*oten-

ram, introibo in potentias Dômi⸗-

okentiam
Deus usgu⸗
magnalia:*
intas o
ones mul
ellas vixiß
ſolenr ite
Ulilic
Kconverlu
in ego
1s ſalmi v.
Plilam tib
Ilnel.
Uulubunt
Ueto tibi;
letemiſti.
el ling
fäditur ju
conkaſt &
guerunt

Eus u
& juſt
dicire ne
Dauperes
Lusclpiant
0, & 0
ulicibit .
fos ficjet
umiligbit,
t perwane
Unam, *1
Iationem.
eſcendet
licut ſtil
terram.
tletur in d
Wbundantia

Uitur luna,

tcominat
Mte: F
inos Orbig
ram illo⸗
Kinimici e
Pes Thart
Gfaert:
4 nn c
1 Aondden n
ene⸗ othne
Qui derad

Atet in
ma; S
süris,
hünzs eo
en eorun
tpiyet,
kübie, §
ber tot
1 eiit i

& liberitatn.
ne molet
us in adiuont

.

perdyi, nont
um: Ein in
Eripe me.
urem tuam,

im protelet
nitum: Eu

nentum menn
n es tu,
me de manuß
manu cont
inigli,
patientis nenl
je ipes IIeii

8 ſum ex ittt
mes tu es i

ger emperi
N kaltus lunn
t fotlis,
eumm laude,ul
m: toldlel

m. 6
in tetmnpolel
ecenit iltu

ne.
imici men
int inimany
nt in Uunnn.
gereliginer

0 4
en entenni
Gmtisdtt fli
D
EnOVi i
Potentids
poteſ
nunc plN

an seii
das ne.
. grachiſtu
Ntli⸗
gus Ner

oténtiam tuam, & juſtitiam tuam
Deus usque in altiſiima, quæ feciſti
magnalia: * Deus quis similis tibi:
Quantas oſtendiſti mihi
Ziones multas, & malas: & con-
vérſus vivificâaſti me: *ι & de abyſ
ſis terræ iterùum reduæxziſti me.
ultiplicâſti magnificéntiam tuã: *
& convérſus conſolatus es me.
