vitiam judæoôrum pôtuit ſuperare;
ut ita meruiſſet feliciter triumpha-
re. Stêphanus ergo, ut nominis
ſui corê⁴nam meruiſſet accipere
charitatem pro armis habébat,
per ipſam ubique vincébat. Per
charitatem Dei ſæviéntibus Judæis
non ceſſit: per charitatem prOkl-
mi pro lapidantibus interceſſit. Per
charitätem arguébat errantes, ut
corrigeréntur: per charitatem bro
lapidantibus oràabat, ne punirén-
tur. Charitatis virtůte ſubnixus
vicit Saulum crudéliter ſævien-
tem: & quem habuit in terra Per-
ſecutôrem, in cœlo méruit habére
consortem.
I .

Im-

136
Impii ſuper juſtum jactùram fe-

cérunt, ut eum morti traderent:

At ille gaudens ſuſcépit làpides „

ut, mererétur accipere corônam
gloriæ. Continuerunt aures
ſuas, & impetum fecéèrunt unani-
miter in eum. At. Glôria Patri. At.

éctio ſanéti Evangélii ſecundùm
Matthæum.
IN illo témpore: Dicébat jéſus
Scribis & Pharilæis: Ecce ego
mitto ad vos Prophetas, & Sapién-
tes, & Scribas: & ex illis occidé-
tis, & crucifigétis. Et reliqua.
Homilia S. Hieroônymi PFresb.

Oc, quod antea dixeramus:
Impléte mensuram Patrum
veſtrorum ; ad persônam Domini
pertinére, eò quôd occidendus eſ-
ſet ab eis: poteſt & ad diſcipulos
ejus referri, de quibus nunc dicit:
bcce ego mitto ad vos Prophétas,
& Sapientes, & Scribas. Simulque
obsérva, juxta Apéôſtolum ſcribén
tem ad Corinthios, varia eſſe do-
na difcipulorum Chriſti: alios Pro-
phetas, qui ventra prædicent:
alios Sapiéntes, qui novérunt quan-
do débeant profêrre ſermoͤnem:
aälios Scribas in lege doctiſſimos,
ex quibus lapidatus eſt Stéphanus,
Paulus occiſus, crucifixus Petrus,
flagellati in Actibus Apoſtolorum
diſcipuli.
Stéphanus ſervus Dei, quem
lapidaâbant Judæi, vidit cœlos apeér-
tos: vidit, & introivit: & Beatus
homo, cui cœli patébant.
F. Cùͤm igitur ſaxoôrum crepitäan-
tium türbine quaterétur, inter
æthéreos aulæ cœléſtis ſinus divina
ei claritas fulſit. Beatus.

rærimus, quis ſit iſte Zacha-
rias filius Barachiæ: quia mul-
tos legimus Zacharias. Et ne li-
bera nobis tribuerétur erroôris fa-
cültas, additum eſt: quem occidi-
ſtis inter templum & altare. In
divérſis diverfa legi: & débeo ſin-
gulorum opiniones pönere. Alii
Zachariam filium Barachiæ dicunt,
qui in duòdecim Prophétis undéci-
mus eſt: patrisque in eo nomen
consentit: ſed ubi occiſus ſit inter
templum, & altare, Scriptuùra non

quitur : maximè cùm tempoôri-

bus ejus vix ruinæ templi ferint.
Alii Zachariam patrem Joannis in-

télligi volunt, ex quibúsdam apo-
cryphôrum somniis approbaäntes,
quod proptérea occifus ſit, quia
Salvatôris prædicaverit advéntum.
Patefactæ ſunt januæ cœli Chriſti
Martyri beato Steéphano, qui in
numero Martyrum invéntus eſt
primus: & Et ideòô triumphat in
cœlis coronatus ,
Mortem enim, quàm Salvator
noſter dignatus eſt pro nobis pati,
hanc ille primus réddidit Salvatoô-⸗
ri. Et ideò.
loria Patri. Et ideòô.

Lii iſtum volunt eſſe Zachariã,
qui occiſus eſt à Joas Rege Ju-
dæ inter templum & altaâre, ſicut
Regum narrat hiſtoria. Sed obſer-
vandum, quòôd ille Zacharias non
ſit filius Barachiæ, ſed filius Jojadæ
ſacerdòôtis: unde & Scriptùra re-
fert: Non fuit recordatus Joas Pa-
tris ejus 6jadæ, quia ſibi feciſſet
bona. Cum ergo & Zachariam te-
neamus, & occiſiônis consentiat
locus, quærimus, quare Barachiæ di-
catur fllius, & non Jojadæ: Barachias
lingua noſtra benedictus Domini
dicitur, & ſacerdôtis Jôjadæ juſti-
tia Hebræo noômine demonſtratur.
In Evangélio, quo utúntur Naza-
réni, pro filio Barachiæ, filium
Jôjadæ repérimus ſcriptum.
e Deum laudamus. II.
A D L A UD ES;

Apidavérunt Stéphanum, & ip-

fſe invoçabat Döôminum, di-
cens:; ne ſtäâtuas illis hoc peccatu.
ns regnavit. m rel. II.
Lapides torréntis illi dulces
fuérunt: ipfum ſequúntur omnes
animæ juſtæ.
Adhæſit anima mea poſt te,
quia caro mea lapidata eſt pro te,
Deus meus. ..
Stéphanus vidie cœlos apeér-
tos, vidit „ & introivit, beatus
homo, cui cœli patébant.
Ecce video cœlos apértos, &
Jeſum ſtanté à dextris virtütis Dei.

Téphanus autem plenus grätia
) & fortitudine, faciébat prodi⸗=
gia & ſigna magna in populo.

Nvicte Martyr unicum
Patris ſecutús Filium,
Victis triümphas hôſtibus,
Victor fruens cœléſtibus.

ui

ni preca
Noſtrum 1
Arcens ma
Fite repel
olüta ſun
Tui ſcratt
Nos ſolve
Dono lupe
velu, tibi
Qui natus
Cum Patre
Inlempite
depelie
Morati.
magnum f

Itéphanus
fortitüdin
In populo
NA no
imita
camus &
eſus nata
noyvit étia
cxorare Do
Chuiſtum

Gloria in e
Dax homin
allel Allel,
allel.

Oneée
lens De
nova Per ca
quos ſud pe
Vltus tenet,

Draenn
Uönagoga
Pentnonu .

etandrino

quibüstunt
lis approtin,
dccifus ſt,
ayerit ah
januæ cNC
tephano, N
tum inrens
de ttiümtu

n, quim
eſt pro wdi
rEdcidit n

t ided.
unt ellezut

ſt à ſos l
n & Alleid

recorlatls os
, in Ahltea
0 & AAclutin,
iſionig tonte

ine demd
guo Utüntlt
„
Hanchie, 1
lctiptun,
inlg, 11

Etl ſenun⸗
Dominun,
illis hoehe

ollends e⸗
ſeguuntu

nima mneh
liculs ekn

fiättelte
jattohlit, d⸗
Aehen⸗
Jorbenet
ittisfliin
enns
faeiebil

ninoll
nicum
lium,
. Hoſtibunf
leſtibu

rui precâtus muúͤnere
Noſtrum reãatum dilue,
Arcens mali contàagium;
Vitæ repéllens tædium.
oluta ſunt jam vincula
Tui ſacrati côrporis;
Nos ſolve vinclis ſæculi;
Dono ſupérni Núminis.
veſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine,
Gum Patre, & almo ſpiritu;,
In ſempitérna ſæcula, Amen.
sepeliérunt Stéphanum viri ti-
morati. Et fecerunt planctum
magnum fuper eum.

Stéphanus autem plenus gratia, &
fortitůdine, faciébat ſigna magna
in poôpulo.
A nobis, quæſumus, Dömine,
imitari, quod colimus, ut diſ-
caàamus & inimicos diligere: quia
ejus natalitia celebramus „ qui
novit Etiam
exorare Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum.

Gloria in excélſis Deo, & in terra
pPax hominibus bonæ voluntatis,
allel allel. Notum fecit Däis,
allel. Salutare ſuum, allel.

Oncéde, quæſumus, omnipo-
tens Deusiut nos Unigéniti tui
nova per carnem nativitas liberet,
quos ſub peccati jugo vetüſta sér
vitus tenet. Per eumdem Däm.

Lapides torréntis.
( S” tephanus autem.
Gloria & honore, * Co-
ronâſti eum Dne. Gloria & honore.
g. Et conſtituiſti eum ſuper pera
manuum tuarum. Corondſti.
Ioria Patri. Glôria & honòôre.
Poſuiſti Dñe ſuper caput ejus.
Coronam de lapide pretioôſo.

Adhæſit anima mea.

Urrexérunt autem quidam de
Ilynagôga, quæ appellatur Li-
bertinõ'rum, & Cyrenéenſium, &
Alexandrinorum, & eorum;, qui
erant à Cilicia & Aſia, dilputantes
cum Stéphano;: & non poôoterant
resiſtere ſapientiæ, & Spiritui, qui
loquebatur.

Poſuiſti Dômine, Super
Caput ejus. Poſuiſti Coronam
de lapide pretiôſo. Super. G loria

Patri. Poſuiſti.

pro perſecutoribus

137
atri. Pe „Magna eit glô-
ria ejus in ſalutari tuo. „
„ GSlöriam & magnum decoôrem
Iihpones ſuper eum.

Ecce vidéeo.

Oſitis autem génibus, Aamavit
voce magna, dicens: Doômine, ne
atuas illis hoc peccatum. Et cùm
hoc dixiſſet, obdormivit in Dno.
Magna eſt glôöria ejus »„
In falütâri tuo. Magna.
Glôriam, & magnum decôrem
impones ſuper eum. In.
loôria Patri. Magna. Juſtus
ut palma florébit. Sicut ce-
drus Libani multiplicabitur.

Tecùm principium.
132.

GTephinüs autem plenus gratia
& fortitúdine, faciébat prod igia
& ſigna magna in péôpulo.

Eus tuòrúm militum
Sors, & corôna præmium,
Laudes canéntes Märtyris
Absolve nexu criminis.
äc nempe mundi gaudia,
Et blanda fraudum pabula;,
Imbuúta felle députans,
Pervénit ad cœléſtia.
Gnas cucürrit förtiter,
*t sſtulit viriliter,
Fundensque pro te saänguinem
Ætérna dona pôſſidet. n
b hoc precatu sùpplici
Te poſcimus piiſſime:
In hoc triümpho Märtyris,
Dimitte noxam sérxrvulis.

Qui natus es de Virgine,

Cum Patre, & almo Spiritu;-
In ſempitéèrna ſæcula. Amen.
Stéphanus vidit cœlos apértos.
Vidit, & introivit: beatus ho-
mo, cui cœli patébant.

Sepeliérunt Stéphanum vViri timo-
rati, & fecérunt planctum magnum
ſuper eum. a nobis,
quæſumus.

Iſte eſt Joànnes, qui fupra pectus
Doômini in cœna recúbuit;: beatus
Apô ſtolus, cui revelata ſunt ſecreéta
cœléſtia. ;: Valde honorandus
1 5 eſt

138 4
eſt beàatus Joànnes. Qui ſupra
pectus Doômini in coœëna recúbuit:

Cceléſiam tuam, Dômine, beni-
gnus illuſtra: ut beati Joannis
Apòôſtoli tui, & Evangeliſtæ illumi-
nata doctrinis, ad dona pervéniat
ſempiterna. Per Döminum.

Hoôdie Chriſtus natus eſt: hoôdie
Salvator apparuit: hôdie in terra
canunt Angeli, lætantur Archânge-
lIi, hoôdie exültant juſti, dicéntes:
Gloôria in excélſis Deo, allel.
Notum fecit Dôminus, allel.
Salutare ſuum, allel.

Oncède, quæſumus, omnipo-
tens Deus: ut nos Unigéniti
tui nova per carnem nativitas libe-
ret, quos ſub peccati jugo vetuúſta
sérvitus tenet.
IN FESTO S. JIOANNIS APO-

Ii.
Incipit Epiſtola prima B. Joannis
Apôſtoli.
Uod fuit abinitio, quod au-
divimus, quod vidimus oculis
noſtris, quod perſpéximus, & ma-

nus noſtræ contrectavérunt de ver-
bo vitæ, & vita manifeſtata eſt,

veritâàtem non fàcimus. Si autem
in luce ambulamus, ſicut & ipſe
eſt in luce, ſocietàatem habémus
ad invicem, & ſanguis Jeſu Chriſti
Filii ejus emúndat nos ab omni
peccàto. Si dixerimus, quôniam
peccàâtum non habémus, ipſi nos
ſedúcimus, & véritas in nobis non
eſt. Si confiteamur peccata noſtra,
fidélis eſt & juſtus, ut remittat
nobis peccata noſtra, & emuündet
nos ab omni iniquitate. Si dixé-
rimus, quôniam non peccavimus:
mendacem facimus eum, & ver-
bum ejus non eſt in nobis.
Hic eſt diſcipulus ille; qui te-
ſtimonium peérhibet de his, 82
ſcripſit hæc: Et ſcimus, quia
verum eſt teſtimônium ejus.
Fluênta Evangélii de ipſo ſacro
Pominic péctoris fonte potavit.
t.
Ilioli mei, hæc ſcribo vobis,
ut non peccétis. Sed & ſi, quis
peccaverit, advocâtum habémus
apud Patrem, Jeſum Chriſtum ju-
ſtum: & iple eſt propitiatio pro
peccaàtis noſtris, non, pro noſtris
autem tantüm; ſed étiam proto-
tius mundi. Et in hoc ſcimus, quoô-
niam cognoôvimus eum,ſi mandata
ejus obſervemus. Qui dicit ſe noſſe
eum , & mandata ejus non cuſto⸗
dit, mendax eſt, & in hoc veéritas
non eſt. Qui autem ſervat verbum
ejus, veré in hoc charitas Dei

& vidimus, & teſtamur, & an- pertecta eſt.

nuntiamus vobis vitam ætérnam,
quæ erat apud Patrem, & appa-

ruit nobis: quod vidimus, & audi-
vimus, annuntiamus vobis, ut &
vos ſocietatem habeatis nobiscum,
& ſocietas noſtra ſit cum Patre, &
cum Filio ejus Jeſu Chriſto. Et hæc
ſcribimus vobis, ut gaudeàtis, &
gaudium veſtrum ſit plenum. Et
hæc eſt annuntiatio, quam audivi-
mus ab eo, & annuntiamus vobis:
Quôniam Deus lux eſt, & ténebræ
in eo non ſunt ullæ.
Valde honorandus eſt beatus
oânnes, qui ſupra pectus Dômini
in cœna recúbuit: £ Cui Chriſtus
in cruce matrem, Virginem virgi-
ni commendavit. Virgo eſt
eléctus à Doômino, atque inter cæ-
teros magis diléctus. Cui.

I dixérimus, quôniam ſocietâ-
tem habémus cum eo, & in te-

nebris ambulamus, mentimur, &

Hic eſt beatiſſimus Evangeliſta,
& Apôſtolus Joannes: * Qui pri-
vilégio amoôris præcipui , céteris
altiùs aàa Domino méruit honorari.
Hic eſt diſcipulus ille, quem
diligébat Jeſus, qui ſupra pectus
Dômini in cœna recübuit. Qui.
Ioria Patri. Qui.

Ex libro S. Hieronymi Presbyteri
de Scriptôribus Eccleſiaſticis.

Oannes Apôſtolus, dnem Jeſus
amavit plůrimum, filius Zebeé-
dæi, frater Jacéôbi Apôſtoli, quem
Herôdes poſt pâſſionem Domim
decollavit, noviſſimus omniu ſcri⸗
pfit Evangélium, rogatus ab Afiæ
Epiſcopis, advérsùs Cerinthum
alioòsque hæréticos: & maximê tun
Ebionitärum dogma consürgens
qui aſſerunt, Chriſtum ante Mariain
non fuiſſe: unde & compülſus e
divinam ejus nativitatem u.

Qui vie
nam in te
Ut lerit
meum,
eruſalem
egere de
Paradiſo!
Uarte
cünd
cutionem
Patmos 1
Apocalyp
Juſtinus/
tertécto
ejus ob ni
natu relcit
rediit Eph
TIajanumn
totas Aſiæ
cleſias: &
ſimmo oct
ni anno n
urbem ſej
Diligel
quoniam
Ktitatis, an
dignum:
iplo, virge
In cruce
huic matten
Lini comme
XCommen

ſtol

Eätus .
Epheſt
timam ſen
Glleihuloru
efertetur,
cem Verba
Der singul⸗
(tas, niſt ha
Utrum. T.
tres, ui ige
Ladem ſem
ſenteniin

tto: 8equen

s ricitill

cinns, An
nus, Uen
dietatem hier
ſangnis zench
hdat nos n
gerimus, gi
nabemus, iil
etinas in i
murr pecclunt
1ſtus, Ul en

toſtra, Ken

iqui ate, Ne

n non ſetanu

nus eunl, 1
ſtin non?.

hulus ileſt

hibet de
Pt ſcinn
nöniumn ein
ngelii ce hi
ris fonte N

nzcſenbo N
„ric. ded .
ia el
nig id

in hoe ſins
pus elnl i
,0licletl

4
eſt, Kn Z
ntennletſat⸗

hoc churita

ſimm Din
annes N
Precig
o wekut
ulus e
0 ni ſagla

1,ie (
14 recuboi.

U,
tön
dus

ſolns glie
lins
murn 3aaſi

ccleki⸗

Qui vicerit, fäciam illum colúm-

nam in templo meo, dicit Dominus:

Et ſcribam ſuper eum nomen
meum, & nomen civitatis novæ
Jerüſalem. Vincénti dabo
édere de ligno vitæ, quod eſt in
paradito Dei mei Et.
Uarto décimo igitur anno, ſe-
cündam poſt Neronem perle-
cutionem moveénte Domitiano, in
Patmos inſulam relegatus, ſcripſit
Apocalypſim, quam interpretatur
Juſtinus martyr, & Irenæus. In-
tertéfécto autem Domitiano, & actis
ejus ob nimiam crudelitatem à Se-
natu reſciſſis, ſub Nerva principe
rédiit Epheſum, ibique usque ad
Trajanum principem perſevérans,
totas Aſiæ fundâàvit, rexitque Ec-
cleſias: & conféctus senio, ſexagé-
ſimo octavo poſt Paſſionem Domi-
ni anno môrtuus, juxta eamdem
urbem ſepültus eſt.
Diligebat autem eum Jeſus,
quôniam ſpecialis prærogativa ca-
ſtitatis, ampliòri dilectioòne fécerat
dignum: Quia virgo eléectus ab
ipſo, virgo in ævum permanſit.
In cruce denique moriturus,
huic matrem fuam, Virginem vir-
gini commendavit. Quia.
Ex Commentariis ejusdem in Epi-
ſtolam ad Galatas.

Eatus Joãannes Evangeliſta cùm
Epheſi morarétur usque ad ul-
timam ſenectútem, & vix inter
diſcipulérum manus ad Eccléſiam
deferrétur, nec poſſet in plura vo
cem verba contéxere, nihil aliud
Per singulas ſolebat proférre colle-
ctas, niſi hoc: Filioli, diligite alter
utrum. Tandem diſcipgli, & fra.
tres, qui àäderant, tædio affé cti, quod
éadem ſemper audirent, dixerunt:
Magiſter, quare ſemper hoc léoque-
ris? Qui reſpéndit dignam Joanne
ſenténtiam: quia præcéptum Dii
eſt, & ſi ſolum fiat, suflicit.
„ In médio Eccléſiæ apéruit os
ejus: * Et implévit eum Dominus
ſpiritu ſapiéntiæ, & intelléctus.
Jucunditatem, & exultationem
theſaurizavit ſuper eum. Et.
loria Patri. Et.

éctio ſancti Evangelii ſecundùm
Joânnem.
Nillo tempore: Dixit Jeſus Ee-
tro: Séquere me Convérſus Pe-
trus vidit illum diſcipulum, quem

. 139
diligébat Jeſus, ſequentem. Et
réliqua. SS
De Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

DUas vitas ſibi divinitùs prædi-
catas, & commendatas novit
Eccleſia: quarum una eſt in fide,
aältera in ſpecie: una in tempore
peregrinatiônis, altera in æternita-
te manſiônis, una in labore, altera
in réquie, una in via, altera in pa-
tria: una in pere actiônis, altera
in mercéde contemplationis. Una
declinat à malo, & facit bonum:
altera nullum habet, a quo decli-
net, malum, & magnum habet, quo
fruatur,bonum. Una cum hoſte
pugnat altera ſine hoſte regnat.
In illum diem ſuſcipiam te ſer-
vum meum, & ponam te ſicut ſig-
naculum in conſpectu meo: *ỹf uo-
niam ego elégi te, dicit Dôminus.
Eſto fidélis usque ad mortem, &
dabo tibi corônam vitæ. Quoniam.

Na súbvenit indigénti, altera
ibi eſt, ubi nullum invenit in-
digéntem. Una aliéna peccata, ut
ſua ſibi ignoſcantur, ignoſcit: àl-
tera nec patitur; quod ignoſcat, nec
facit, quod ſibi poſcat ignoôſci. Una
flagellatur malis, ne extollatur in
bonis: altera tanta plenitüdine gra-
tiæ caret omni malo, ut ſine ulla
tentatiône ſuperbiæ cohæreat ſum-
mo bono.
Iſte eſt Joannes, qui ſupra pectus
Dômini in cœna recübuit. .
Beatus Apoôſtolus, cui revelata
ſunt ſecréta cœléſtia. Flueênta
Evangélii de ipſo ſacro Dominici
Péctoris fonte potavit. Beatus.
loria Patri. Beatus.
Rgo una bona eſt, ſed adhuc
miſera, altera mélior, & beata.
Iſta ſignificata eſt per Apoſtolum
Petrum; illa per Joàannem. Tota hic
agitur iſta usque in hujus ſæculi fi-
nem, & illic invénit finẽ: differtur
illa complénda poſt hujus ſæculi fi-
nem; ſed in futùro ſæculo non ha-
bet finem. Ideo dicitut huic: Sséque-
re me. De illo autem: Ssic eum volo
manére, donec véniam: quid ad te?
tu me séquere. Quid enim eſt hoc?
Quantum sapio, quantum capio⸗
quid eſt hocniſi tu me sequere per
imitationem perferéndi tempora-
lia mala: ille maneat, donec ſlem-
Pitérna vénio redditürus bona.
e Deum laudamus. II.
A D

140

A D L A UD E S,„ De .
Glôria in excelſis Deo, & in terra
Aldé honorandus eſt beatus pax hominibus bonæ voluntatis,
Joànnes, qui ſupra pectus allelùja, alleluja.

Doômini in cœna recübuit. Notum fecit Dôminus, allel.
ns regnavit. 1I. Salutare ſuum, allel.
Hic eſt diſcipulus ille, qui te- Oncéde, quæſumus , omni-
ſtiméônin peérhibet de his: & ſcimus potens Deus: ut nos Unigéni-

quia verum eſt teſtimonium ejus. tifui nova per carnem nativitas
Hic eſt diſcipulus meus: ſic liberet, quos ſub peccati jugo ve-
eum volo manére, donec véniam, tüſta sérvitus tenet.
Sunt de hic ſtantibus , qui Stéphanus
non guſtabunt mortem, donec vi- autem plenus gratia & fortitudine,
deant Filium hôminis in regno ſuo. faciébat ſigna magna in pôpulo.

Ecce puer meus eléctus »„ Sepeliérunt Stéphanum viri ti-
quem elegi, péôſui ſuper eum ſpi- morati Et fecérunt planctum
ritum meum. magnum ſuper eum.

A nobis, quæſumus Dne, imi⸗
Ui timet Deum, faciet bona taàri, quod côlimus, ut diſca-
& qui cöntinens eſt juſtitiæ , mus & inimicos, diligere: quia eſus
apprehendet illam, & obviabit illi natalitia celebramus, qui novit

quaiſi mater honorificata. étiam pro perſecutôribus exoräte
4 Dôminum noôſtrum jeſum Chriſtum
Xultet orbis gaudiis, Filium tuum: Qui tecum vivit, &
Colum resultet laudibus, regnat. .
Apoſtolorum gloriam Hic eſt diſcipu-
Tellus, & aſtra concinunt. lus ille. ui timet Deum.
os ſæculoôrum Júdices, In omnem terram, ebxi-
Et vera mundi lùmina, vit ſonus eõorum. In omnem.
Votis precäamur côrdium;, Et in fines orbis terræ verba
Audite voces supplicum. eôrum Ezxivit. lôria Patri. In.
ui templa cœli clauditis;, Conſtitues eos principes ſupet
Sêrasque verbo solvitis;, omnem terram.
Nos à reatu noxios Memores erunt néôminis tuibfe.
Solvi jubéte, quæſumus.
ræcépta quorum proôtinus, Nic eſt diſcipulus meus.
Languor ſalüsque séntiunt: .
Sanate mentes languidas: Tbavit illum pane vitæ, & in-
Augéte nos virtütibus. telléétus, & aqua ſapiéntiæ
t,„ cùm redibit Arbiter ſalutaris potàvit illum Doôminus
In fine Chriſtus ſæculi, Deus noſter. „.
Nos ſempitérni, gaudii Conſtitues eos principes,
Concedat eſſe cômpotes. Super omnem terrã. Conſtitues.
eiu tibi ſit gloria;, Meémores erunt nôminis tui
Qui natus es de Virgine, Dôömine. Super. 1ria Patri.
Gum Patre, & almo Spiritu, Conſtitues. Nimis honorati
In ſempitérna ſæcula Amen. ſunt amici tui Deus. Nimis
Hic eſt diſcipulus ille, qui te- confortatus eſt principâtus eorum.
Rimoônium pérhibet de his. Et

ſcimus, quia verum eſt teſtimo- Ecce puer meus.
nium ejus.
N médio Eccléſiæ apéruit os e-
Iſte eſt Joannes, dqui ſupra pectus jus, & implévit illum Düs ſpiritu
Doômini in cœna recubuit: beatus ſapiéntiæ, & intellectus, & ſtolam
Apoßtolus, cui revelata ſunt ſecrée- gloriæ induit eum. .
ta cœléſtia. ⸗ Nimis honorati süti Ami-
Ccleſam tuam, Dômine, beni- ci tui Deus. Nimis. y. Nimis con-
C., gnus illuſtra: ut beaâti Joannis fortatus eſt principafus eorum.
Apaſtoli tui, & Evangeliſtæ illumi- Amici. lôria Patri. Nimis.
nata do trinis, ad dona pervéniat Annuntiavérunt ôpera Dei.
ſempitérna. Per Dominum. Et facta ejus intellexérunt.

Tecum p

vValas
Joännes.
Domini;

Exütt ſert
pulus ille
Jeſus,ne
Yolo man

Hi ſunt,
ſunt coin.
fuünt, &
cümque!
„Heroe
pderos.
civitate
Dus,
coni⸗
non loque
felli lunt:
mala mor
quam lin⸗
Moribus

ſtus natu
rult: ho
geli, læt.
etültant
Ecelſis P
Notun
Kalutar
Oncée
tens
tui nova
Iet, quc
ervitus

Rtéphanun
Zunt plang
Vidit,
Mozcui e
8 nobt
„. Imitari
imnet
els naralt
Norit etian
elorate Dod
Drictum E
I N

Bem Ma
Venite a

Deo An
bonz folun
2.
Domünms,¹
n,alel.
uelumes 1
8: ut nos Dit
Catnenn IIIi
b peccui n
net,

8 Ciligelegni
Famus, Iu
ſecutoribin
tumnſelum
Ouiiecun n

Hicekil
ni tinei
lem tertan,
n. In om,
obis tein
lotin
eos hlinehin

nt nöminist

lus nens,

nes els lin
n teni C
etunt hol

theteliſb⸗
lls⸗

ehe
umb

itelehtei⸗

Tecum principium,
132.
ui timet Deum.
xültent orbis. 140.
Valdè henorandus eſt beatus
Joannes. Qui, ſupra pectus
Domini in cœzna rechbuit,

Exiit ſermo inter fratres, quòd diſci
pPulus ille non môritur: & non dixit
Jeſus, non moritur: ſed, Sic eum
volo, manere, donec véniam.
ccleſiam tuam.

Hi ſunt, qui cum muliéribus non
ſunt coinquinati: Virgines enim
ſunt, & ſequúntur Agnum, quo-
cmque ierit.
„Herodes iraâtus occidit multos
púeros. In Béthlehem Judæ
civitate David.
Eus, cujus hodiérna die præ-
coônium Innocéntes Martyres
non loquéndo, ſed moriéendo con-
féſſi ſunt: omnia in nobis vitioòrum
mala mortifica; ut fidem tuam ,
quam lingua noſtra léquitur, étiam
moôxibus vita fateatur.
Hôdie Chri-
ſtus natus eſt: hödie Salvator appa-
ruit: hoôdie in terra canunt An-
geli, lætantur Archangeli: hoôdie
exuúltant juſti, dicéntes: Glôria in
excélſis Deo, alleluja.
Notum fecit Dôminus;, allel.
Salutare ſuum, allel.
Oncéde, quæſumus, omnipo-
tens Deus: ut nos Unigéniti
tui nova per carnem nativitas libe-
ret, quos ſub peccati jugo vetuſta
sérvitus tenet. .
. Sepeliérunt
Stéphanum viri timoraâti, & fecé-
runt planctum magnum ſuper eum.
Stéphanus vidit cœlos apeértos.
Vidit, & introivit: beatus ho-
mo, cui cœli patébant. 3
A nobis, quæſumus, Doômine;
imitari, quod colimus, ut
diſcamus & inimicos diligere: quia
ejus natalitia celebramus, qui
novit étiam pro perſecutoribus
exorare Doôminum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum.
I N F §

egem Märtyrum Dôminum.
* Venite adorémus
enite, exultémus. I.

141

Udit Tyrànnus aànxius,
Adeéſſe Regum Principem,
Qui nomen IIrael regat,
Teneatque David régiam.
xclamat amens nuntio;,
Succéſſor inſtat, péllimur?
Satelles i, ferrum rape:
Perfünde cunas sanguine.
uid prôficit tantùm nefas?
Quid crimen Herodem juvat?
Unus tot inter fúnera
Impuné Chriſtus toôllitur.
eſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine;,
Gum Patre, & almo Spiritu;
In ſempitérna ſæcula, Amen.

XxvVii.

Iſti ſunt, qui venérunt ex
magna tribulatione, & lavérunt
ſtolas ſuas in sanguine Aghi.

De Jeremia Prophéta.

c dicit Döôminus: vox in
excélſo audita eſt lamentatiô-
nis „ luctus, & fletus Rachel plo-
rantis filios iuos, & nolentis con-
ſolari fuper eis, quia non ſunt.
Hæc dicit Dôminus: Quiéſcat vox
tua à ploratu, & oculi tui à lacry-
is, quia eſt merces peri tuo, ait
Doôminus: & reverténtur de terra
inimici. Et eſt ſpes noviſſimis tuis,
ait Döminus: & reverteéntur filii
ad términos ſuos.
Centum quadraginta quàâtuor
millia, qui empti ſunt de terra, hi
ſunt, qui cum mulieribus non ſunt
coinquinaâti: Virgines enim
permansérunt, ideò regnant cum
Deo, & Agnus Dei cum illis.
Iſti ſunt, qui venérunt ex magna
tribulatioòne, & lavérunt ſtolas fuas
in sänguine Agni. Virgines.

Udiens audivi Ephraim trans-
migrantem: Caſtigâſti me,
eruditus ſum, quaſi juvénculus in-
domitus: convérte me, & convér-
tar: quia tu Doôminus Deus meus.
Poſtquam enim convertiſti me, egi
pœniténtiam: & poſtquam oſten-
diſti mihi, percuúſſi femur meum.
Gonfuſus ſum & erubui, quoniam
ſuſtinui opprôbrium adoléscentiæ
mex. Si filius honorabilis mihi
Ephraim, ſi puer delicatus: duia ex
quo

1

cordabor ejus.
Sub altare Dei audivi voces oc-
cisorum diceéntium: Juare non
deféndis sanguinem noſtrü? & ac-
cepérunt divinum reſponſum. Ad-
huc ſuſtinéte modicum tempus, do-
nec inpleatur numerus fratrum
veſtrorum. Vidi ſub altare Dei
animas interfectôrum propter ver-
bum Dei, & propter teſtimonium,
quod habébant, & clamabant voce
magna, dicentes. Quare.
Tatue tibi ſpéculam, pone tibi
amaritudines, dirige cor tuum
in viam rectam, in qua ambuldKſti:
revertere virgo Ifrael, revêrtere ad
civitates tuas iſtas. Usquequo de
liciis diſſolvéris filia vaga? quia
creavit Dôminus novam ſuper ter-
ram? Fœmina circümdabit virum
Hæc dicit Doôminus exercituum,
Deus Iſrael: Adhuc dicent verbum
iſtud in terra Juda, & in urbibus
ejus, cùm convértero captivitatem
eòrum. Benedicat tibiDñs pulchri
tudo juſtitiæ, mous ſanctus.
Adoravérunt viventem in ſæcu-
la ſlæculorum: * Mitténtes coronas
ſuas ante thronum Domini Dei ſui.
VEt cecidérunt in conſpectu thro-
ni in facies ſuas: & benedixérunt
vivéntem in ſæcula ſæculéôrum. Mit-
téntes, lôria Patri. Mitténtes.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Odie, fratres chariſſimi, natalem
illérum infantium coôlimus ,
quos ab Herode crudeliſſimo Rege
interféctos eſle, Evangélii textus
eloquitur. Et ideò cum ſuma exul-
tatione gaudeat terra, cœleſtiũ mi-
litum, & tantarum parens fœcúnda
virtutů, Ecce profanus hoſtis num-
quam beatis pärvulis tantum pro-
deſte potuiſſet obséquio, quantum
profuit odio. Nam, ſicut ſacratiſſi
mum præséntis diei feſtum mani-
féſtat quantum in beatos parvulos
iniquitas abandayit, tantùm in eis
gratia benedictiônis refudit.
EEffaderunt saänguinemsanctôrum
velut aquam in circuitu jerûſalem:
Et non erat, qui ſepeliret.
Poluérunt mortalia ſervorum
tuôrum eſcas volatilibus cœli, car-
nes Sanctôrum tuôrum béſtiis ter-
IX½. Et non.
Eata es, 6 Béthlehem terra
Juda, quæ Heroôdis regis im-

42 .
quo loctus ſum de eo, adhue re-

manitàâtem in puerôrum extindtio-
ne perpéſſa es, quæ ſub uno tem-
pôre candidatam plebem imbellis
infantiæ Deo offerre meruiſti. Dig-
nê tamen natalé illorum colimus,
quos beatiùs ætérnæ vitæ mundus
édidit, quàm quos maternorum
vifcerum partus effudit. Siquidem
ante vitæ perpétuæ adepfi funt
dignitatem, quam usúram præsen-
tis accéperint.
Iſti ſunt Sancti, qui paſſi ſunt
propter te Dômine: vindica eos:
Quia clamant ad te quotidie
Vindica Dñe sangui emsancto-
rum tuoôrum, qui effuſus eſt. Quia.

Lioôrum quidem pretiôfa mors
Martyrum laudem in confeflio-
ne promeruitzhorü in conſumatié-
ne complacuit. Quia incipiéntis vi-
tæ primoôrdiis, ipſe eis occaſus ini-
tium glöriæ dedit, qui præséntis
términum impoſuit. uos Herodis
impietas lactantes matrum ubeéri-
bus abſtraxit, qui jure dicutur Mar-
tyrũ flores, quos in medio frigore
infidelitatis exortos, velut primas
erumpentes Eccléſiæx gemmas, quæ-
dam pertecutiônis pruina decoxit.
Iſti ſunt, qui non inquinavé-
runt veſtiménta ſua: Ambula-
bunt mecum in albis, quia digni
ſunt. Hi funt, qui cu muliéri-
bus non ſunt coinquinati: Virgines
enim ſunt. Ambulabunt.
Aôria Patri. Ambulabunt.„

écio ſancti Evangélii ſecúndùm
Matthæum. i. Cap. 2. b
[N illo rémpore: Angelus Dñi ap-
paruit in ſomnis Joſeph, dicens:
Surge, & accipe půerum, & matrem
ejus, & fuge in gyptum, & eſto
ibi,usq; dum dicam tibi. Et relid.
Homilia S. Hierônymi Presbyt.

Uando tulit puerum, & ma-
trem ejus, ut in .syptum
tranſear, nocte tulit, & in ténebris:
quia noctem ignorantiæ his, à qui-
bus ipſe receſſit, reliquit incrédu-
lis. Quando veròô revertitur in
Judæam ,„ nec nox, nec ténebræ
ponüntur in Evangélio: quia in
fine mundi Judæi fidem, tamquam
Chriſtum ab & gypto reverténtem
ſuſcipieêntes illuminabuntur.
Cantabunt Sancti canticum no-
vum ante ſedem Dei, & 4 n

Vr teſo
Hi en
Prinitiæ
8otumn ne
Uun. Et.
T ad
eſt
dicénten
lium me
Hebræor
Veritäten
lepatur I
non inyé
in Oséa!
& exem
quæ nup
Vii ſu
fedoru
habeban
Vindie
mum tud
Sub
clamant.

audita e
wultus,
cllus tr
Quæritu
fllios ju
ſuos pio
Vter,
hem in-
rerhuer
cceéperit
henfamin
ir 8
n Bethls
& in om
e Deun
lſti
gni nh⸗
Ar mihi:
ce tidula
tolas Iuas
Bnknine
el Düma

Werörumerin
gue ſub unn
n pleben ine
ferte menuini!
illotum aln
ternt vit n
quos Iutem
efucit. An
étuæ aGept!
Amm usütunge

Gi, gui !
dine: vIniide

dem pfeidi:

auderm intorf

Quin inei
ipe eis ocen
edit, ui gin
oſuit, os ki
ntes Mafum
ui jure la

os in medie

eleſie genni⸗
nis pkulni
1ſua:
Albis, g
int, quicl
oinglinitidl
nbuſabun.
Vmbulabint,

nangtli i

1
te: Angelnl
nis ſoſelti
licam ude
ietöhſhiie

habébant, & clara voce dicébant:

Et reſonâàbat terra in voces eôrů.
Hi empti ſunt ex hominibus
primitiæ Deo & Agno, & in ore ip-
sôrum non eſt inventum mendaci-
um. Et.
T adimplerétur, quod dictum
eſt à Domino per Prophétam
dicéntem: ex Ægypto vocavi Fi-
lium meum. Reſpoôndeant, qui
Hebræoôrum voluminum dénegant
veritatem, ubi hoc in Septuaginta
legatur Interprétibus. Quod cùm
non invénerint, nos eis dicémus,
in Oséa Prophéta ſcriptum, ſicut
& exemplaria probare poſſunt,
quæ nuper edidimus.
Vidi ſub altare Dei animas inter
fectôr propter verbum Dei, quo

Vindica Dne sanguinem Sanctô-
rum tuôrum;, qui effülus eſt.
Ssub throno Dei omnes Sancti
clamant. Vindica.
Unc adimplétum eſt, quod di-
Gum eſt per Jeremiam Pro-
phétam dicéntem: Vox in Rama
audita eſt, ploratus & ululatus
multus, KRachel plorans filios ſuos.
De Rachel natus eſt Bénjamin, in
cujus tribu non eſt Béthlehem.
Quæritur ergo, quômodo Rachel
filios Jjudæ, id eſt Bethlehem, quaſi
ſuos ploret. Reſpondébimus bré-
viter;, quia ſepulta ſit juxta Béthle-
hem in Ephrata: & ex matérno
corpúſculi hoſpitio matris nomen
accéperit. Sive quôniam Juda &
Bénjamin duæ tribus junctæ erant,
& Herodes præcéperat non ſolùm
in Béthlehem intérfici peros;, ſed
& in omnibus finibus ejus.

e Deum.

4,. Iſti, qui amicti ſunt ſtolis albis,
qui ſunt, & unde venérunt:? Et di-
xit mihi: * Hi ſunt, qui venérunt
de tribulatiéne magna, & lavérunt
ſtolas ſuas, & dealbavérunt eas in
säanguine Agni Vidi ſub altâàre
Dei animas interfectôrum propter
verbum Dei, & propter teſtimo-
nium, quod habébant. Hi funt.
lIôria Patri. Hi ſunt.
A D A UD E S;

Erôdes iràtus occidit multos
1 püeros in Béthlehem Judæ, ci-
vitäate David. 6minus reg-
navit. 11. A bi-

matu, & infra, occidit multos pue-

143
tos Herôödes propter Doôminum.
Angeli eôrum ſemper vident
faciem Patris. Vox in Rama
audita eſt, plorâtus & ululatus »
Rachel plorans filios ſuos.
Ssub throno Dei omnes Sancti
clamant: Vindica sanguinem no-
ſtrum Deus noſter.

Idi ſupra montem Sion Agnum
ſtantem, & cum eo centum
quadraginta quatuor millia, habén-
tes nomen ejus, & nomen Patxis
ejus ſcriptum in frontibus ſuis.

Alvéte florês Martyrum,
Quos lucis ipſo in limine

d Chriſti inſecútor súſtulit;,

Ceu turbo naſcentes roſas.
os prima Chriſti victima »
Grex immolatéôrum tener;
Aram ſub ipſam simplices
Palma & corônis lúditis.
eſu, tibi ſit gloria;,
Qui natus es de Virgine;
Gum Patre, & almo Spiritu»
In ſempitérna ſæcula. Amen-
Herôdes iratus occidit multos
puúeros. In Béthlehem Judæ
civitate David,

Hi ſunt, qui cum mulieribus non
ſunt coinquinati: Virgines enim
ſunt, & ſequúntur Agnum, quo-
cumque ierit. .
Eus, cujus hodiérna die præ-
céônium Innocéntes Martyres
non loquéndo, ſed moriendo con-
féſſi ſunt: omnia in nobis vitiorum
mala mortifica; ut fidem tuam,
quam lingua noſtra lôquitur, étiam
moôribus vita fateatur.

Gléria in excélſis Deo, & in terra
pax hominibus bonæ voluntatis »
allelja, allel. Notum fecit
Dôminus, alleluja. Salutäre
ſuum, allelúùja. .
Oncéde, quæſumus, omni-
potens Deus: ut nos Unige-
niti tui nova per carnem natiyitas
liberet, quos ſub peccati jugo
vetuſta séryitus tenet.
Stéphanus

autem plenus grätia & fortitudine,
faciébat ſigna magna in pôpulo.
Sepeliérunt Stéphanum viri ti-=
morati. Et fecérunt planctum
magnum ſuper eum. 2rati.
A nobis, quæſumus Däe;, imi-
tari, quod côlimus;, ut diſ-
camus

14 4
camas , & inimicos diligere: quia
ejus natalitia celebramus, qui no-
vit étiam pro perſecutôribus exo-
rare Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum.
Iſte eſt Joan-
nes, qui ſupra pectus Dômini in
cœna recúbuit: beatus Apôſtolus:
cui revelata ſunt ſecréta cœléſtia.
Hic eſt diſcipulus ille, qui te-
ſtimonium pérhibet de his.
Et ſcimus, quia verum eſt teſti-
moônium ejus.
Gceléſiam tuam, Dômine, beni-
gnus illuſtra, ut beati Joannis
Apéôſtoli tui & Evangeliſtæ illu-
minata doctrinis, ad dona pervé-
niat ſempitérna, Per Dominum.
A bimatu.
idi ſupra montem.
Lætäâmini in Dno,
ultaàte juſti. Lætamini. Et glo.
riämini omnes recti corde. Et.
lôria Patri. Lætamini.
Exultent juſti in conſpéctu Dei.
Et delecténtur in lætitia.
Angeli eòrum.

I ſunt, qui cum muliéribus
non ſunt coinquinati: Virgi-
nes enim ſunt. Hi ſequúntur Ag-
num, quocũúmque iĩerit.
Exultent juſti, „In con-
ſpéctu Dei. Exuültent. Et de-
lectentur in lætitia. In conſpéctu.
16ria. Exltent. Juſti autem
in perpétuum vivent. Et apud
Döminum eſt merces eôrum.
1 Ne Sub throno Dei.

I empti ſunt ex hominibus
rimitiæ Deo, & Agno, & in
ore ipsorum non eſt invéntum
mendacium: ſine maâcula enim

ſunt ante thronum Dei.
F. br. Juſti autem, „ In perpé-
tuum vivent, Juſti. Et apud

Döminum eſt merces eérum. In
perpétuum. löria Patri, Juſti.
Exultabunt Sancti in gloôria.
Lætabuntur in cubilibus ſuis.

Tecum principium.
. 132.
idi ſupra montem.
alvéte flores.
Sub throno Dei omnes Sancti
clamant. Vindica sanguinem
noſtrum Deus noſter.

Innoceéntes pro Chriſto infantes

Et ex-

occiſi ſunt, ab iniquo Rege ladtén-
tes interfécti ſunt: ipſum ſequùn-
tur Agnum ſine maâcula, & dicunt
ſemper: Gloôria tibi Domine.
eus, cujus hodierna.

„ Iſte Sanctus pro lege Dei ſui
certàvit usque ad mortem, & à ver-
bis impiôrum non timuit: fundatus
enim erat ſupra firmam petram.
Glôria & honòôre coronàſti eum
Däñe. Et conſtituiſti eum ſuper
pera mäanuum tuarum. Dratio
NEus, pro cujus Eccléſia glorio-
ſus Pontifex Thomas gladiis
impiorum occubuit: præſta, quæ-
