4 Ve AlIel. HIal. Dixit
Dôminus. . 77-
hariſſimi, Chriſtus paſſus .
d régias Agni.
Mane nobiſçgum. 334.

Ego ſum paſtor bonus, qui paſco
oves meas, & pro ovibus meis po-

no aänimam meam, alleluja.

eus ,„ qui. .
F E RIA SECUND A.
De Actibus Apoſtolorum.

Urrexérunt autem quidam de
hæreſi Phariſæôrum, qui credi-
dérunt, dicéntes: Quia oportet
circumcidi eos, præcipere quo-
que ſervare legem Moyſi. Conve-
nerüntque Apoſtoli, & feniores vi-
dére de verbo hoc. Cùm autem ma-
gna conquisitio fieret, ſurgens Pe-
trus: dixit ad eos: Viri fratres, vos
Icitis, quòniam ab antiquis diébus
Deus in nobis elégit: per os meum
audire Gentes verbum Evangélii,
& crédere. Er qui novit corda
Deus, teſtimonium perhibuit, dans
illis piritum ſanctum, ſicut & no-
bis, & nihil diſcrévit inter nos &
illos, fide purificans corda eorum,
Nunc ergo quid tentatis Deum ,
imponere jugum ſuper cervices
diſcipulorum; quod neque Patres
noſtri, neque nos portare potui-
mus % Sed per grätiam Dömini fe-
ſu Chriſti crédimus ſalvâri, quem
ädmodum & illi. Tacuit autem
omnis multitudo: & audiébant
Barnabam, & Paulum narrantes »
quanta Deus feciſſet ſigna, & pro-
digia in Gentibus per eos-
Virtüte magna. 328.
T poſtquam facuérunt „ re-
ipondit Jacobus;, dicens:; Viri
XF fra-

88
fratres, audite me. Simon narràvit,
quemadmodum primum Deus vi-
ſitäayvit sümere ex
lum némini ſuo. Et huic concor-
dant verba Prophetarum, ficut
ſcriptum eſt: Poſt hæc revêrtar, &

reædificabo tabernaculum David,

quod décidit: & diruta ejus reædi-
ſicabo, & érigam iliud; ut requi-
rant céteri hominum Dôminun, &
omnes Gentes, ſuper quas invoca-
tum eſt nomen meum, dicit Doô-
minus, faciens hæc. Notam à
ſæcalo eſt Dômino opus ſuum.
Propter quod ego júdico, non
inquietari eos, qui ex Géntibus
convertûntur ad Deum;ſed ſcribe-
re ad eos; ut abſtineant ſe à con-
taminationibus ſimulacrôrum, &
fornicatiôòne, & ſuffocàtis, & San-
guine. Moyſes enim à tempéôribus
antiquis habet in singulis civitati-
bus, qui eum prædicent in ſynagô-
gis, ubi per omne sabbatũ legitur.
De ore prudéntis. s28.
Unc placuit Apôſtolis, & ſe-
„nioribus cum omni Eccléſia,
eligere viros ex eis, & mittere An-
tiochiam cum Paulo & Barnaba Ju-
dam, qui cognominabatut Barlabas,
& Silam, viros primos in fratribus,
ſcribentes per manus eorum: Apoô⸗-
ſtoli & ſeniôres fratres , his, qui
ſunt Antiochiæ, & Syriæ, & Ciliciæ,
tratribus ex Géntibus; ſalútem.
Quôniam audivimus, quia quidam
ex nobis exeüntes, turbavérunt
vos verbis, everténtes animas ve-
ſtras, quibus non mandavimus:
Placuit nobis colléctis in unum,
eligere viros; & mirtere ad vos
cum charifiimis noſtris Bârnaba 8&
Paulo; hominibus, qui tradidérunt
äanimas ſuas pro nomine Dômini
noſtri Jetu Chriſti. Miſimus ergo
Judam & Silam, qui & ipfſi vobis
Verbis réferent eadem. Viſum eſt
enim Spiritui ſanco, & nobis,
nihil ultra impéônere vobis oneris,
quàm hæc neceſsaria: ut abftineâtis
vos ab immolatis ſimulacrôrum, &
sanguine, & fuffocato, & forni-
catione, à quibus cuſtodiéntes
vos, bené agetis. Valéte.
e Deum laudamus. II.

Eüntes in mundum, alleluja: do-
céte omnes Gentes; allelùja.

Paſtor bonus ànimam ſuam ponit
pro vibus ſuis, alleluja.

(FERIA

Gentibus pôpu-

A T ERTIA.
De Actibus Apoſtolôrum.

Srans autem Paulus in médio A-
reopagi, ait: Viri Athenienſes,
per omnia quaſi ſuperſtitioſiores
Vos video. Prætériens enim, & vi-
dens ſimulacra veſtra, inveni &
aram, in qua ſcriptum erat: Ignôto
Deo. Quod ergo ignorantes co-
litis,: hoc ego annuntio vobis. Deus,
qui fecit mundum, & omnia, quæ
in eo ſunt, hic coeli & terræ cùm
ſit Dñs, non in manufactis templis
habitat: nec mânibus humanis co-
liturzindigens aliquo,cùm ipſe det
oömnibus vitam, & inſpirationem,
& omnia: fecitque ex uno omne
genus höminum inhabitare ſuper
univerſam faciem terræ, definiens
ſtatůta Empora;, & términos ha-
bitatiònis eorum, quærére Deum,
ſi forte attrectent eum, aut invé-
niant,- quamvis non longè ſit ab
unoquéque noſtrùm.
Scce vicit leo de tribu Juda,
radix David, aperire librum,
sölvere ſeptem ſignacula ejus:
Allelja, alleluja, alleluja.,.
Dignus eſt Agnus; qui occiſus
eſt, accipere virtůtem, & divinità=
tem, & ſapientiam, & fortitdinem,
& honoôrem, & gloriam, & benedi-
ctionem. Alleluja, allel. allel.

N ipſo enim vivimus, & moyé-
mur, & ſumus: ſicut & quidam
Veſtrôrum Poetarum dixérunt: Ip-
sius enim & genus ſumus. Genus
ergo, cùm ſimus Dei non debemus
æſtimare auro, aut argeénto, aut l-
pidi, ſculpturæ artis & cogitatio-
nis höminis, Divinum eſſe simile.
Et témpora quidem hujus ignoran-
tiæ deſpiciens Deus, nunc annun-
tiat hominibus, ut omnes ubiqueé
poniténtiam agant, eòô quòôd ſtaà-

tuit diem, in quo judicatürus
eſt orbem in æquitäte;, in Viro;
in quo ſtätuit, fidem præbens
ômnibus, süſcitans eum à mor-
tuis. Cùm audiſſent autem reé-
furrectionem mortuorum; dul-
dam quidem irridébant; quidam
veroô dixerunt: Audiémus te dé
hoc iterum. Sic Paulus exivit de
médio eorum.
Ego ſum vitis vera „& vos pal⸗
mites: & Qui manet in me „&
ego in eo, hic ktert fruétum mul⸗
tum;, allelu a, alleluja.
211Stza , . Sicut

er
lleri ne
lonia

Did⸗
Jei,
Donpfſiu
nomine
Poſt hæc
Corinth
Judæum
genere,
& Eniſci
Ppreæcepiſl
nes judæ
Et quia e
bat apud
autem lce
ſputabat
zubbatunm
Jelu, uac
e Deunm

lüͤntes in
Gentes,b
atris, &
aleliia,

Merceni
Oyes bror
len d
Dus t
PEN

De 46

Milto
1
ied
Aſmue
rima d
Aliam,
ne tempn
MiIno⸗ cut
lerhmmis,
nizccl
kum: 4
utilium,

11I
oſtolonun.
lus in mlel
iti Athentr
ſuhert
jens eninl
eltta, ine
tum enettlr
9 ignoruns⸗
ntiorodoh
n, Kommd,
eli Atenne
anufzts t
ibus hunmn
gnoine
Xͤinlginuet
ne es ume
inhabiie
Ntene Een
,5 telmmn
gurrelell
keuln, all
non lonte!

=

m. 4
H tetbl/
etire line⸗
tnicli
liji,den
Enls lie

Te Deum laudamus. 11.

„Sicut diléxit me Pater, & ego
diléxi vos. Qui.
3Blôria Patri. Qui.

Uidam verô viri adhæréntes
ei, crediderunt: in quibus &
Dionyſius Ateopagita, & mulier
noômine Damaris, & alii cum eis.
Poſt hæc egréſſus ab Athenis, venit
Corinthum: & invéniens quemdam
Judæum nomine Aquilam, Ponticũ
kgénere, qui nuper vénerat ab Italia,
& Priſcillam uxôrem ejus (eò quod
Præcepiſſet Claudius diſcẽdere om-
nes Judæos à Roma) accéſſit ad eos.
Et quia ejusdem erat artis, mané-
bat apud eos, & operabatur: (erant
autem ſcenofactoriæ artis.) Et di-
ſputabat in ſynagôga per omne
sabbatum, interponens nomen Dni
ITeſu, ſuadebâtque Judæis, & Græcis.

Euntes in mundum, docéte omnes
GSentes, baptizantes eos in nomine
Patris, & Filii, & Spiritus ſancti,
alleluja,
Mercenarius autem, cujus non ſunt
oves propriæ, videt lupum venien-
tem, & dimittit oves, & fugit, &
lIupus rapit, & diſpergit oves, allel.
E RIA Q UA RFT A.
De Actibus Apoſtolôrum.

ANMilete Paulus mittens Ephe-
ſum, vocavit Majôres natu Ec-
cléſiæ. Qui cùm veniſſent ad eum,
& ſimul eſſent, dixit eis: Vos ſcitis
E Prima die, qua ingreſſus ſum in
Aſiam, qualiter vobiſcum per om-
ne tempus fùúerim, sérviens Do-
mino cum omni humilitate, &
lacrymis, & tentationibus, quæ
mihi accidérunt ex insidiis Jjudæo-
rum: quoômodo nihil ſubtrâxerim
utilium, quo minus annuntiärem
vobis, & docérem vos puúblicè, &
per domos, teſtificans Judæis at-
que Géntibus in Deum pœnitén-
tiam, & fidem in Dôminum no-
ſtrum Jeſum Chriftum. Et nunc
ecce alligatas ego ſpiritu; vado
in Jeruſalem , quæ in ea ventüra
int mihi, ignéôrans: niſi quòd Spi-
ritus ſanétus per omneés civitàtes
mihi proteſtatur, dicens: quôniam
vincula & tribulationes Jerosôly-
mis me manent. Sed nihil horum
véreor, nec facio animam meam

339
consúmmem curſum meum, & mi-
niſtérium verbi, quod accépi a Dô-
mino Jeſu, teſtificari Evangelium
gratiæ Dei.
Surgens Jeſus. 3236.

T nunc ecce ego ſcio, quia âm-
pliüs non vidébitis faciem me-
am vos omnes, per quos transivi
prædicans regnum Dei. Quaprop-
ter contéſtor vos hodiérna die,
quia mundus ſum à sanguine om-
nium. Non enim ſubterfugi; quô
minùs annuntiarem omne consi-
lium Dei vobis. Attendite vobis,
& univérſo gregi, in quo vos Spiri-
tus ſanctus poſuit Epitcopos, rége-
re Eccléſiam Dei, quam acquisivit
sanguine iuob Ego ſcio, quoniam
intrabunt poſt dilceſſiõnem meam
lupi rapaces in vos ,„ non parcen-
tes gregi. Et ex vobis ipſis exur-
gent viri loquéntes pervérſa, ut
abducant diſcipulos poſt ſe. Prop-
ter quod vigilate, memoria reti-
néntes, quoniam per triénnium
nocte & die non ceſsavi, cum laã-
crymis monens unumquemque ve-
ſtrum. .
Expurgäate vetus, 336.

T nunc commendo vos Deo,
& verbo gratiæ ipsius, qui po-
tens eſt ædificare, & dare hæredi-
tätem in ſanctificatis omnibus.
Argentum, & aurum, aut veſtem
nullius concupivi, ſicut ipſi ſcitis:
quôniam ad ea, quæ mihi opus
erant, & his, qui mecum ſunt, mini-
ſtravérunt manus illæ. Omnia oſte-
di vobis, quôniam ſic laborantes»
oportet ſuſcipere infirmos, ac me-
miniſſe verbi Dômini Jeilu, quô-
niam ipſe dixit: Beatius eft magis
dare, quâm accipere. Et cum hæc
dixiſſet poſitis genibus ſuis oravit
cum omnibus illis. Magnus aurtem
fletus factus eſt omnium: & pro-
cumbéntes ſuper collum Pauli, oſ⸗-
culabantur eum, doléntes maximé
in verbo, quod dixerat, quoòniam
ämplius faciem ejus non eſſent vi-
Suri. Et deducébant eum ad navem.
e Deum laudamus, I1:

Ite, nuntiate fratribus meis, aälle-
lúja: ut eant in Galilæam;, allel.
ibi me videbunt, alleluja; alle-
luja, alleluja,

pretioſiòrem quàm me; dümmodo

Sicut novit me Pater, & ego co-
1 2 Enolèo

340
tnoleo Patrem, & änimam meam
pono pro ovibus meis, alleluja.
F EK I A QUIN T A.
De Actibus Apoſtolôrum.

Eſpöndit autem Paulus, (an-
Raucate ſibi Præſide dicere:)
Ex multis anais te eſſe júdi cern
genti huic ſciens, bono animo pro
zane ſatisfaciam. Potes enim cog-
néſcere, quia non plus ſunt mihi
dies quam duodecim »„ex quo alſ-
céndi adoraâre in Jerúfalem: &
neque im templo invenérunt me
cùm aliquo diſputäntem, aut con-
curſum faciéntem turbæ, neque in
ſynagoôgis, neque in civitate: neque
probare poſſunt tibi, de quibus
nunc me accuſant. Confiteor autem
hoc tibi, quod ſecundùm ſectam,
quam dicunt hæreſim, ſic desérvio
Patri & Deo meo, credens ômni-
bus, quæ in Lege & Prophétis ſcrip-
ta ſunt: ſpem habens in eum, quam
& hi ipſi expéctant, refſurrectio-
nem futúram juſtörum, & iniquo-
rum. in hoc & ipfe ſtüdeo ſine
offendiculo conſcientiam habéere
ad Deum, & ad hômines ſemper.
Chriſtus resurgens. 336.

Oſt annos autem plures, ele-
emôlſynas factůrus in Gentem
meam, veni, & oblationes, &
vota. Inquibus invenerunt me
purificatum in templo, non cum
turba, neque cum tumuúltu. Qui-
dam autem ex Aſia Judæi, quos
oportébat apud te præſtò eſſe, &
accusare;, ſi quid haberent advér-
sům me: aut hi ipſi dicant, ſi quid
inveneérunt in me iniquitatis, cùm
ſtem in concilio, niſi de una hac
ſolůmmodò voce, qua clamavi in-
ter eos ſtans: Quôrum de reſurre-
cGtiône mortuoôrum ego jüdicor ho-
die à vobis.
Surréxit paſtor. 336.

Iſtulit autem illos Felix;, cer-
tiſſimèe ſciens de via hac, di-
cens: Càùm Tribûnus Lyſias deſcen-
derit, audiam vos. Juſsitque Cen-
turiôni cuſtodire eum, & habere
requiem, nec quemquam de ſuis
prohibere miniſtrare ei Poſt ali-
quot autem dies veniens Felix
cum Drusilla uxore ſua, quæ erat
Judæa, vocavit Paulum, & audi-
vit ab eo fidem, quæ eſt in Chri-
ſtum leſum. Diſputante autem il-

lo de juſtitia, & caſtitàte, & de ju-
dicio futúro, tremefactus Felix re-
ſpondit: Quod nunc attinet, vade:
témpore autem opportùno accer-
ſam te: ſimul & ſperans, quoòd pe-
cúnia ei darétur à Paulo; propter
quod & frequénter accêrſens eum,
loquebatur cum eo. Biennio au-
tem expléto, accépit ſucceſſorem
Felix Portium Feſtum. Volens au-
tem gratiam præſtare Judæis Felix,
reliquit Paulum vinctum.
e Deum laudamus. II.

Tu ſolus peregrinus es, & non au-
diſti de Jeſu, quõmodo tradidérunt
eum in damnationem mortis? all.

Alias oves habeo, quæ non ſunt ex
hoc ovili: & illas oportet me addu-
cere, & vocem meam audient: &fiet
unum ovile, & unus paſtor; allel.
E RIA SEXT A.
De Actibus Apoſtolorum.

Eſtus ergo, cùm veniſſet in Pro-
Prinstarn „poſt triduum aſcendit
Jerosolymam à Cæſaréa. Audierunt-
que eum principes ſacerdotunn &
rimi Judæoôrum, advérsùs Paulum:
X rogâbant eum, poſtulantes grâ-
tiam adversùs eum, ut juberet per-
dúci eum in lIerùſalem, insidias
tendéntes, ut interficerent eum
in via. Feſtus autem reſpondit»
fervari Paulum in Cæſaréa: ſe au-
tem matùúriùs profectuürum. Qui
ergo in vobis (ait) potentes ſunt,
deicendéntes ſimul, ſi quod eſt in
viro crimen, accuſent eum.
Virtú⁴te magna. 335.

Emorâtus autem inter eos
dies non âàmpliùs quàm ocdto;
aut decem, deſcendit Cæſaréam
& altera die ſedit pro tribunali,
juſſit Paulum adduci. Qui cuùm per-
duùctus eſſet, circumſtetérunt eum,
qui ab Jerosolyma deſcenderant
judæi, multas & graves cauſas
objiciéntes, quas non pôterant
probâre , Paulo rationem reddén-
te: quoniam neque in legem Judæo-
rum, neque in templum „ nequ
in Cælarem quidquam peccavi.
De ore prudentis. 335⸗

Eſtus autem volens grätiam

præſtare Judæis; reſpoôndens
Paulo, dixit: Vis lerosolymain

alcéndere „ & ibi dé his judicart
apud

pud me?
tHibünal C
let judicat
cut tu meli
Alt dignum
Necilo mo
, gux
potelt me
4ppello.
lio ocuͤtus
4ppellaſti?
ebeum!

Noie ſc 0
ins intrite

5A
De Ae

Vm an
permit
imet cun
lot tertin
t primos
Veniſſent,
en
lens, aut
Aus d je
in manus
intertogan
Volucrunt
nulla eller
Contradic
codus
hon guali
iguic ae
Ern caul
Aloqun
Theelch

1 illi
8 negn
can
futum nt
id de t.
temiten
quia udigt
conſtituig
veneunt
lürimi,
canz e
1guidam

e ntu
tur:
Echan,

Umgn
onle

tnte, Kt
ans keltt

Caitimntnd

Tans, gol
Laulo; not
Aeettſehet
. Niemit:
Pit ucetlt
Um. Foles:
re utziſe
nckuan
18. Il.

6s Ent
0d0 tull
emn nolt

gue ſil lu
dpoteieil
maucien
1us afot 1
IT1
hotolorn

nvenilet
ttiduum i
Aater A
es ſieetton⸗
aCveziskt

nun e⸗
eutis, 3
7olen

den ſrone

1s 1 i
licini,

,
eſce

apud me? Dizit autem Paulus: Ad
tribunal Cæſaris ſto, ibi me opor-
tet judicati? Judæis non nocui;, ſi-
cut tu melius noſti. Si enim nocui,
aut dignum morte aliquid feci, non
recûſo mori: Si vero nihil eſt eo-
rum, quæ hi accuſant me, nemo
poteſt me illis donare. Cæſarem
appello. Tunc Feſtus cum conci-
lio locutus, reſpondit: Cæſarem
appellaſti? ad Cæſarem ibis.
e Deum laudâmus. II.

Noñe ſic opôrtuit pati Chriſtum, &
ita intrare in gloriam ſuam zallel.

A B A TL G.
De Actibus Apoſtoléôrum.

CRD autem veniſsemus Romam,
permiſſum eſt Paulo manére si-
bimet cum cuſtodiente ſe milite.
Poſt tertium autem diem convoca-
vit primos Judæorum. Cùmq; con-
veniſſent, dicebat eis: Ego, viri
fratres, nihil adversùs plebem fa-
ciens, aut morem paternum, vin-
ctus ab Jerosolymis traditus ſum
in manus Romanorum: qui cùm
interrogationem de me habuiſſent,
voluérunt me dimittere, eò quod
nulla eſſet cauſa mortis in me.
Contradicéntibus autem Judæis,
coaâcdtus ſum appellare Cæſarem,
non quaſi Gentem meam habens
aliquid accusare. Propter hanc
ägitur cauſam, rogavi vos vidére;
& alloqui. Propter ſpem enim
Iſtael caténa hac circũmdatus lum.

T illi dixerunt ad eum: Nos
neque litteras accçépimus de te
à Jjudæa, neque advéniens aliquis
fratrum nuntiavit, aut locutus eſt
quid de te malum. Rogaâmus au
tem à te audire, quæ ſentis: nam

de ſeda hac norum eſt nobis,

quia nubique ei contradicitur. Cùm
conſtitniſſent aatem illi diem,
venerunt ad eum in hoſpitium
plúrimi, quibus exponébat teſti-
ficans regnum Dei „ ſuadensque
eis de Jeiu, ex lege Moyſi, & Pro-
phetis à mane usque ad veſperam
Et quidam credebant his, Quæ di-
cebintur: quidam verò non cre
debant.

Umque invicem non eſſent
conientientes, diſcedebant;,

341
dicénte Paulo unum verbum: Quia
bené Spiritus ſanctus locutus eſt
per Iſaiam Prophétam ad patres
noſtros, dicens: Vade ad pôpulum
iſtum, & dic ad eos: Aure audié-
tis, & non intelligetis: & vidéntes
vidébitis „ & non perlpiciétis.
Incraſsatum eſt enim cor poôpuli
hujus, & auribus graviter audié-
runt, & culos juos comprelſsé-
runt: ne forte videant culis, 8&
auribus äudiant, & cordée inteélli-
gant, & convertàntur, & ſanem
eos. Notum ergo ſit vobis, quo-
niam Géntibus miſſum eſt hoc ſa-
lutäre Dei, & ipfi audient. Et
cùm hæc dixiſſet, exiérunt ab eo
Judæi, multam habentes inter ſe
quæſtionem. Manſit autem bién-
nio toto in ſuo conducto, & ſus-
cipiébat omnes„qui ingrediebaàn-
tur ad eum, prædicans regnum Dei,
& docens „ quæ ſunt de Dômino
lJeſu Chriſto cum omni fiducia »
ſine prohibitione.

(elaifſti „ Obſecro vos tam-
quam advenas & peregrinos
abſtinere vos à carnalibus deſidé-
riis, quæ militant advérsùs àänimam.

D régias Agni dapes
Stolis amiéti candidis
Poſt tranſitum maris rubri
Chriſto canamus Principi.
ivina cujús charitas
Sacrum propinat sanguinem,
Almique membra corporis
Amor Sacerdos immolat.
parſum cruéërem pôfſtibus
Vaſtator horret Angelus;
Fugitque diviſum mare,
Merguntur hoſtes fluctibus.
am Paſcha noſtrum Chriſtuas eſt
Paſchalis idem Victima ,
Et pura puris méntibus
Sinceritatis àazyma.
vera cœli Victima,
Subjécta cui ſunt tartara;»
Solùta mortis vincula,
Recépta vitæ præmiaz.
ictor ſubactis inferis
Trophæa Chriſtus explicat;»
Cœloque aperto subditum
Kegem tenebrarum trahit.
t ſis perenne meéntibus»
Paſchale Jeſiu gandium;»
A morte dira crimium
Vitæ tenaâtos libera-
Peo Patri ſit gloria -
Et Filio; qui à mortuis

342
Surfézit,„ aec Paräclito
In lempitérna ſæcula. Amen.
Mane nobiscum Déômine, allel.
Quoniam adveſperaſcit, allel.

Moödicum, & non vidébitis me,
dicit Dominus: iterùm moôdicum
& vidébitis me, quia vado ad Pa-

trem, allel. allel.

„Eus, qui errantibus, ut in
viam poſſint redire juſtitiæ,
veritatis tuæ lumen oſtendis: da
cunctis, qui Chriſtiana profeſſione
censéntur, & illa reſpuere, quæ
huic inimica ſunt nomini; & ea,
quæ ſunt apta; ſectati. Per Domi-
mum noſttuiim.

DO MIN I CA III.
urréxit Dñs
veré; allel. enite. 1.

ex ſempiterne.,
3.⸗

Ineipit liber Apocalypſis B. Joân-
nis Apòôſtoli.

A 10salynñi: Jeſu Chriſti, quam
dedit illi Deus palam facere
ſervis ſuis, quæ oportet fieri citò, &
ſignificavit mittens per Angelum
ſuum ſervo ſuo Joanni, qui teſti-
mônium perhibuit verbo Dei, &
teſtimonium Jeſu Chriiti, quæcum-
A vigi Beatus, qui legit, &
nudit verba Prophetiæg hujus: &
ſervat ea, quæ in ea ſcripta ſunt;
tempus enim propeèe eſt. Joannes
ſeptem Eccléſiis, quæ ſunt in Aſia.
Gratia vobis, & pax ab eo, qui eſt,
& qui erat, & qui ventúrus eſt, &
à ſeptem Spiritibus, qui in conſpe-
ctu throni ejus ſunt: & a Jeiu Chri-
ſto, qui eſt teſtis ſidelis, primogeni-
tus mortuorum, & Princeps regum
terrz, qui diléxit nos, & lavit
nos à peccatis noſtris in sanguine
ſuo, & fecit nos regnum, & ſacer-
doôtes Deo, & Patri ſuo: ipfſi glo-
ria, & impérium in Iæcula ſæcu.
lörum. Amen.
. Dignus es Dômine, accipere li-
brum, & aperire ſignacula ejus,
allelâja: quôniam Occiſus es, & re-
demiſti nos Deo: * In sanguine
ctuo, alleluja.
Feciſti enim nos Deo noſtro re-
gnum & ſacerdéôtium. In.

Cce venit eum nubibus, & vi-
débit eum omnis oculus, & qui
eum pupugerunt. Et plangent ſe
ſuper eum omnes tribus terræ :
Etiam: Amen. Eso fum alpha &
omega, principium & finis;, dicit
ominus Deus, qui en, & qui erat;
& qui ventůrus eit, omnipotens.
Ego Joannes, frater veſter, & parti-
ceps in tribulatione, & regno, &
atientia in Chriſto Jelu, fui in in-
ula, quæ appellatur Patmôs, prop-
ter verbum Dei, & teſtimonium
Jeſu. Fui in ſpiritu in Dominica
die: & audivi poſt me vocem ma-
gnam tamquam tubæ, dicentis.
uod vides, ſcribe in libro, &
mitte ſeptem Eccleſiis, quæ ſunt in
Aſia, Epheſo, & Smyrna, & Pérga-
mo, & Thyatiræ, & Sardis, & Phi-
ladelphiæ, & Laodiciæ. .
Ego ſicut vitis fructificavi ſua-
Vitatem odoris, allel. g Transité
ad me omnes, qui concupiſcitis
me, & à generationibus meis ad-
implémini, allel. allel. .
In me omnis gratia viæ, & veri-
itis: in me omnis ſpes vitæ &
virtûtis. Transite.
T converſus ſum , ut vidérem
vocem, quæ loquebàtur mecum:

bra aurea: & in medio ſeptem
candelabrôrum aureôrum similem
filio hominis, veſtitum podére;»
& præcinétum ad mamillas zona
aurea: caput autem ejus ,„ & (à⸗
pilli erant candidi, tamquam la-
na alba, & tamquam nix; & culi
ejus tamquam flamma ignis;, & pe-
des ejus similes aurichalco, ſficut
in camino ardenti,; & vox illius
tamquam vox aquarum multarum;,
& habébat in déxtera ſua ſtellas
ſeptem: & de ore ejus gladius
utraque parte acütus exibat.: &
facies ejus ſicut ſol lucet in virtu⸗
te ſua. Et cùm vidiſſem eum,
cécidi ad pedes ejus tamquam
môrtuus. Et poſuit dexteram luam
fſuper me, dicens; Noli timeére:
Ego ſum primus & novſſſimus:
& vivus, & fui moôrtuus; & ecce
ſum vivens in ſæcula ſæculorum:
& habeo claves mortis, & inter.
ni. Scribe ergo, quæ vidiſti,
quæ ſunt, & quæ oportet fieri po

æc.
Audivi vocem de coœlo tam-
quam

& conveérius vidi ſeptem candela-

guam voce
Iegnabit D
aleluja:
Vittus, &
Aeluſa, a
lEt vox
ens, Laus
ommnes dan
Deum pus
loria bat

dermo §.

Dims .
ni Dom
tum donan
carnis rel
Hec enim
donum in
Chriſti nol
8 in i
Foluit em
ſt in fine,
ſed etiam
em, qui
lun videre
Tent ) & ſ
lent, ſolid
Munt. Locll
Verbis ad
ſpecie 2
Iue erat,
niſi etiam
algue palp
cute
tem Angel
dim tibi II
4Agni:
entem de
us ſuis,

t 5
Montem

It eni
cogita
Velrum:
Ttum vid⸗
Inquit, 5
in cor ve
eas, &
Videte⸗
em n
ben⸗
lputade
iad fie⸗
un funt
i ſie
lio
zueſunr

klta

bibu, An
oerlusak
Pt phangel
tridus ſenn
0 lunah
1 ind
elguien
9 Onnloot
eſten A
e; 8 legno
elufuin⸗
t Patmonpe
& tektan.
tl in Donn
me ſoeen⸗
ube, (d
be in Ihlenl
eigſii
yrnek
lrcz
dicle,
fiuckikchi

llel, , TI
ni conelpt.
oridus wnet
Alel.
ti ir,
ns Hen

quam vocem tonitrui magni, allel.

regnabit Deus noſter in ætérnum,
alleluja: * Quia factus eſt ſalus, &
virtus, & potéſtas Chriſti ejus;,
alleluja, alleluùja. .
Et vox de throno exivit, di-
cens, Laudem dicite Deo noſtro
omnes Sancti ejus, & qui timétis
Deum pusilli & magni. Quia.
loria Patri. Quia.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Iébus his ſanctis; reſurrectiô-
ni Dömini dedicàtis , quan-
tum donante ipſo poſſumus ,„ de
carnis reſurrectione tractémus.
Hæc enim eſt fides noſtra: hoc
donum in Dômini noſtri Jeſu
Chriſti nobis carne promiſſum eſt,
& in ipſo vrececht exémplum.
Voluit enim nobis, quod promi-
ſit in fine, non ſolùm prænuntiare,
lſed etiam demonſtrare. IIIi qui-
dem, qui tunc fuérunt, cùm il-
lum vidérent , & cù⅛m expavéice-
rent, & ſpiritum ſe vidéere créde-
rent, ſoliditatem coôrporis tenue-
runt. Locùúùtus eſt enim non ſolùm
verbis ad aures eòrum, ſed étiam
ſpécie ad oculos ebrum: parúm-
que erat, ſe præbere cernéndum,
niſi étiam offerret pertractandum,
atque palpaàndum.
Locutus eſt ad me unus ex ſep-
tem Angelis, dicens: Veni;, oſteén-
dam tibi novam nuptam, ſponſam
Agni: & Et vidi Jetúſalem deſcen-
déntem de cœlo, ornàtam montli-
bus ſuis, alleluja, allel. allel.
Et süúſtulit me in ſpiritu in
montem magnum & altum. Et.

It enim: Quid turbati eſtis? &
cogitationes aſcéndunt in cor
veſtrum: Putavérunt enim, ſe ſpi-
ritum vidére. Quid turbati eſtis:
inquit, & cogitationes aſcendunt
in cor veſtrum? Vidéte manus
meas, & pedes meos: palpate,
& vidéte: quia ſpiritus oſſa & car-
nem non habet, ſicut me videétis
habére. Contra iſtam evidentiam
diſputabant hömines. Quid enim
aliud fäcerent homines, qui ea;
quæ ſunt hominum, sapiunt,
quam ſic diſputare de Deo contra
Deum?: Ille enim Deus eſt; iſti
hômines tunt. Sed Deus novit
cogitationes höminum, quôniam
vanæ ſunt. .

343
Audivi vocem in cœlo Ange-
léôrum multôrum dicéntium:
Timéte Döminum, & date cla-
ritätem illi, & adorate eum, qui
fecit cœlum & terram, mare, &
fontes aquarum, allel. allel.
Vidi Angelum Dei fortem, vo-
läntem per médium cœli, voce
magna clamäntem, & dicen-
tem. Timéte Dominum.

N hémine carnali tota régula in-
telligéendi eſt conſuetúdo cer-
néndi. Quod ſolent videre, cre-
dunt: quod non ſolent, non ere-
dunt. Areter conſuetúdinem facit
Deus miracula, quia Deus eſt. Ma-
jôra quidem miracula ſunt , tot
quotidie hômines naſci, qui non
erant, quam paucos reſurrexiſſe,
qui erant: & tamen iſta miracula
non conſideratione comprehénſa
ſunt, ſed aſſiduittate viluerunt.
Reſurréxit Chriſtus: abſoluta eſt
res. Corpus erat, caro erat? pe-
péndit in cruce, emiſit änimam,
paͤlita eſt caro in ſepulchro. Exhi-
uit illam vivam, qui vivébat in
illa. Quare miramur? quare non
crédimus? Deus eſt, qui fecit.
Véniens à Libano quam pulchra
facta eſt;, allel. Et odor veſti-
mentorum ejus ſuper omnia aroô-
mata, alleluja; alleluja.
Favus diſtillans labia eius, mel
& lac ſub lingua ejus. Et odor.
1oria Patri. Et odgr.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Jeannem. 9
I illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Moôdicum, & jam
non videébitis me, & iterùm mo-
dicum, & vidébitis me; quia vado
ad Patrem. Et réliqua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Odicum eſt hoc totũ ſpatium,
quo præſens pervolat læculu.
Unde dicit idem ipfe Evangeliſta
in Epiſtola ſua: Noviſſima hora eſt.
Ideò namque addidit: Quia vadoe
ad Patrem: quod ad prioôrem ſen-
téntiam referendum eſt: ubi ait: Mo⅛⅜
dich, & jam non vidébitis me: non
ad poſteriore:n, ubi ait: Et iterumm
modicum, & vidébitis,me. Eùndo
quippe ad Patrem, factùrus erat; ut
eum non vidérent. Ac per hoc non
ideo dictum eſt, quia fuerat mori-

turus, & donec resurgeretzab corü

1 4 alpecti-

344
ſpécdibus receſsurus: ſed quod
eſſet itùrus ad Patrem, quod féêcit,
poſteâquam reſurtéxit, & cum eis
per quadraginta dies conversatus;
aſcéndit in cœlum.
Decantabat populus Iſrael alle-
Iuja: & univéria multitůdo Jacob
canebat legitimè: & Et David cum
cantoribus citharam percutiébat
in domo Domini; & laudes beo
canébat, allel. allel., Sanctifica-
ti ſunt ergo Sacerdotes „ & Levi-
tæ, & univerſus Iſrael deducebat
ramn fœderis Domini in jübilo.
t.
Llis ergo ait: Modicum, & jam

non videbitis me;: qui eum cor-
poraliter tunc videbant: quis itûrus
erat ad Patrem, & eum deinceps
mortalem visuri non erant, qua-
lem, cùm iſta loqueretur, vidébant.
Quod vero addidit: Et irezum mo-
dicum, & vidéhitis me: univeériæ
Promiſit Eccleſiæ, ſicut univerſæ
promilit: ecce ego vobiscum ſum
usque ad conſummatiônem ſæculi.
Non tardat Dominus promiſſum.
MoOdicum, & vidébimus eum, ubi
jam nihil rogemus, nihil interro
gémus- quia nihil deſiderandum re-
manebit, nihil quærêndum larebit.
Triſtitia veſtra, allel. * Con-
vertéturf in gaudium allel. allel.
Mundus autem gaudéebit, vos
vero contriſtabimini, ſed triſtitia
veſtra. Convertetur-
Ioôria Patri. Convertétur.

Oe môdicum longum nobis
vidétur, quoniam adhuc asgi-
tur, cùm finitum fuerit, tunc ſen-
tiemus, quam modicum füerit.
Non ergo ſir gandium noſtrum,
qusle habet mundus, de quo dictü
eſt: Mundus autem gaudebit. Nec
tamen in huſus deſiderii parturitio-
ne ſine gaudio triſtes ſimus: ſed,
ſicut ait Apoſtolus: Spe gaudentes:
in tribulatione patientes, quia &
ipia parturiens, cui comparati ſu-
mus’, plus gaudet de mox futura
Prolé, quàm triſtis eſt de præsenti
dolore. Sed hujus fermonis iſte
ſit finis: habent enim quæſtionem
moleſtiſſimam, quæ lequuntur nec
brevitate coardanda ſunt, ut poſ-

ſint commodius, ſi Dis voluerit»,

explicari. Te Deum. 1I.
Ad Laudes, ohe Allel.
minus regnavit.
11.

.

Hariſſimi, Obſecro vos tam-
quam advenas & peregrinos,
abſtinere vos à carnalibus deſidè-
riis; quæ militant adversùs animä.
urôra cœlum pürpurat.
In reſurrectiéône. 14.

Môdicum, & non vidébitis me,
dicit Doöminus: iterum modicum
& videbitis me, quia vado ad Pa-
trem, allel. allel.

Eus, qui errantibus, ut in viam
poſſint redire juſtitiæ, verita-
tis tuæ lumen oſtendis: da cunctis,
qui Chriſtiana profeſſione censen-
tur,; & illa reipiere, quæ huic
inimſca ſunt nomini; & es, quæ
ſunt apta, ſectari. Per Däm.
331.

haril⸗
ſimi, Obſecro vos.
Surrexit Diñs de ſepulchro,
Allelaja, alleluja. Surréxit,
gai pro nobis pependit in lig-
no. Alleluja, alleluja.
Iöria Patri. Surrexit.
Surrexit Däs veré;, allel.
Et apparuit Simeni, allel.

Ubjécti igitur eſtote omni hu-
manæ creaturæ propter Deum;
ſive Regi, quaſi pracellenti, ſive
dúcibus tamquam ab eo miſſis ad

vindictam malefactorum;, laudem

verò bonorum. .
reg. Surréxit Déôminus verè;
Alleluja, alleluja. Surréexit.

1éria Patri. Surrexit. .
Gaviſi ſunt diicipuli, alleluja.
Viio Démino, alleluja.

Ervi subditi eſtôte in omni ti-
môre dominis, non tantum
bonis & modéſtis, ſed etiam
dyſcolis. Hæc eſt enim gratia in
Ghriſto jeſu Doômino noſtro.
Gaviſi ſunt diſeipuli:
Allelùja, alleluja. Gayiſi
Viſo Dômino Alleluja, allel.
léria Patri. Gaviſi.
Mane nobiſcum Domine; allel.
Quêniam advelperaſcit, allel.
Allelũja. ixit Dôminus.
L 77.
hariſſimi,„ Obſecro vos
d regias Agni.

Mane nobiſcum. 341.

Et apparuit Simoni. Allel. allel.

Ammen cicd
ten euet
binini, ſe⸗
lut in gauc
.

EAI
De lib.
o

Welo
Hac di
Kelles in de
in medio
aureorum:
lem, & pe
non potes
tiſtieos,
elſe, & ne
mendices
lultinuiſti
Snon geß
urm te, gue
ma de
ue, unde
kentiam &
tem venie
librum tu
Iltentiam
guls odliſt
ͤego odi
Clat, guicd
Vincehti
12, quo
Vidi 00
temn poſit
Mina, &
Et lup

5
ſengente

1Ag
ele
mudqui
tlibulatid
kem tuam
Watiz 1
elle, & .
R zat⸗ Ane
due dalin
adalas

eclo ſor t
K Peetnng
miltbas cete
drenisini
lun githe
e, 14

iilinien
uia ltridn

ibus, uüt
uſtitie,ti
ndis d ent
feſſionecen
ete Nl
ini; Kn
Derbin.

1

1

d ſpiſck
i. Sukent
hependtin
lelan.
ltenlt.
ene,Ale,
moni, Ae

Atoeen
e koßtetli
racelln
d e eon
Gotun,
tninm,
lie duner
inon M⸗
uleiit
Gichhui,
0) Alelie,

glle

vlh
D
ur,
in ⸗
cgi1hi
u.

Amen dico vobis, quia ploräbi-
tis, & flebitis vos: mundus au-
tem gaudebit, vos vero contriſta-
bimini, ſed triſtitia veſtra verté-
tur in gaudium, alleluja.
eus, qui erräntibus.

331
FPERIA SECUND a.
De libro Apocalypſis beati
Joannis Apoſtoli.

ANSelo Epheſi Ecclefiæ icribe:
TAhac dicit, qui tenet ſeptem
ſtellas in dextera ſua, qui ambulat
in médio ſeptem candelabrorum
aurxeorum: Scio pera tua, & labo-
rem, & patiéntiam tuam: & quia
non potes ſuſtinere malos: & ten-
tâſti eos, qui ſe dicunt Apoôſtolos
eſſe, & non ſunt, & inveniſti eo-
mendaces, & patientiam habes, &
ſuſtinuiſti propter nomen meum;
& non defeciſti. Sed habeo adver-
süùm te, qud charitätem tuam pri-
mam reliquifti. Memor eſto ita-
que, unde excideris: & age pœni-
téntiam, & prima pera fac. Sin au-
tem, venio tibi, & movébo cande-
labrum tuum de loco ſuo, niſi pœ-
niténtiam egeris. Sed hoc habes,
quia odiſti facta Nicolaitarum, quæ
& ego odi. Qui habet aurem, au-
diat, quid Spiritus dicat Eccléſiis:
Vincenti dabo edere de ligno vi-
tæ, quod efſt in paradiſo Dei mei.
e, Vidi portam civitatis ad Orien-
cfem poſitam,„ & Apoſtolorum no-
mina, & Agni ſuper eam ſcripta:
Et ſuper muros ejus Angelorum
cuſtôdiam, alleluja.
Vide cœlum novum, & terram
novam, & civitatem nevam de-
ſcendentem de cœlo. Et.

T Angelo Smyrnæ Ecelèſiæ ſeri-
be: Hæc dicit primus & noviſſi-
mus, qui fuit mortuus, & vivit: Scio
tribulationem tuam, & panperta-
tem tuam, ſed dives es: & blasphe-
mâris ab his, qui ſe dicunt Jjudæos
eſſe, & non ſunt, ſed ſunt ſynago
ga sàtanæ. Nihil horum timeas;,
quæ paſsúùrus es. Ecce miſsùrus eſt
diabolus aliquos ex vobis, in car
cetem, ut tentemini, & habebitis
tribulationem diebus decem. Eſto
fidelis usque ad mortem, & dabo
tibi coronam vitz. Qui habet au-
rem; audiat, quid Spiritus dicat

. „ 34⅞,
Eccléſiis. Qui vicerit, non lædé-
tur à morte lecúnda.
Oſtendit mihi Angelus fontem
aquæ vivæ, & dixit ad me, allel.
Hic Deum adoôra, alleluja, al-
lelũja, allelũja.
Boſtquam audiſſem, & vidiſſem,
cécidi, ut adorarem ante pedes
Angeéli, qui mihi hæc oſtendébat, &
dixit mihi. Hic. Goria Patri. Hic.

T Angelo Bérgami Eccléſiæ
ſcribe: Hæc dicit, qui habet
rhomphæam ntraque parte acûtam:
Scio ubi habitas, uübi ſedes eſt sata-
næ,& tenes nomen meum, & non
negaſti ſidem meam. Et in diébus
illis Antipas teſtis meus fidéelis, qui
occiſus eſt apud vos, ubi satanas
hâbitat. Sed habeo advérsùs te
pauca,: quia habes illic tenentes
docstrinam Balaam, qui docebat
Balac mittere ſcandalum coram fi-
liis Iſrael, édere „ & fornicari:
ita habes & tu tenéntes doctrinam
Nicolaitârum. Similiter pœniten-
tiam age: ſi quo minus, véniam ti-
bi cito, & pugnabo cum illis in
gladio oris mei. Qui habet aurem,
audiat, quid Spiritus dicat Ecclé-
ſiis: Vincénti dabo manna abſcon-
ditum, & dabo illi calculum can-
didum , & in calculo nomen no-
vum ſcriptum, quod nemo ſcit „
nifi qui accipit.
e Deum laudamus. rII.

Et incipiens à Moyſe, & mnibus
Prophétis, interpretabatut illis
Sctiptúras, quæ de ipſo erant, allel.

Triſtitia veſtra vertétur in gaudi-
um;, alleluja: & gaudium veſtrum
nemo tollet à vobis;, allel. allel.
FEKIATERTI A.
De libro Apocalypſis beati Joan-
nis Apoſtoli.

Poſt hæc vidi „ & ecce ôſtium
"apértum in coelo „ & vox pri-
ma;, quam audivi, tamquam tubæz
loquentis mecum, dicens: Aſcende
huc, & oſtendam tibi, quæ oportet
Reri poſt hæc. Et ſtatim fui in ſpi-
ritu: & ecce ſedes péôſita erat in
cœlo, & ſupra ſedem ſedens. Et qui
ſedébat, similis erat aſpééctui läpi-
dis ſaſpidis, & sardinis: & iris erat
in circuitu ledis similis vifioi ſma-
ragdinæ. Et in circüitu ſedis ſedi⸗
1 lis

345
lia vigintiquâtuer: S ſuper thre-
nos vigintiquaâtuor ſeniores ſeden-
tes, circumamicti veſtimentis al-
bis, & in capitibus eòrum coronæ
aureæ, Et de throno procedebant
fùlgura, & voces, & tonitrua, & ſep-
