cuncta, quæ fécerat, & erant valde
bona. Igitur perfécti fünt cœli
t E & omnis ornatus eorum
Ixit étiam Deus; Producant
—– dquæ reptile animæ viventis,
& volatile ſuper terram ſub firma-
mento cœli. CGreavitque Deus cete
grandia, & omnem àafiinam viven-
tem, atque motabilem, quam pro-
duxerant aquæ ih [pécies ſuas: de
omne volatile fecundùm genus
ſuum, Et vidit Deus, quod eſſét
bonum. Benedixitque eis, dicens:
Créſcite, & multiplicamini, & re-
plete aquas maris: avésque mülti-
plicentúr ſuper terram. Et factum
eſt veſperé & mane, dies qnintus.
Dixit quoque Deaus: Producat ter-
ra animam viventem in genere

ſuo, juménta & teptilia, & beſtias
terræ ſecundum ſpécies ſuas. Fa-
ctùmque eſt ita. Et fecit Deus bé-
ſtias terræ juxta ſpecies ſuas, & ju-
menta, & omne reptile terræ in ge-
nere ſuo. Et vidit Deus, quòd eſſet
bonum, & ait: Faciamus hominem
ad imaginem, & ſimilitúdinem no-
ſtram: & præ ſit piſcibus mari9, &
vYolatilibus cœli, & beſtiis, univeér.
ſæque terræ, omnique reptili, quod
movétur in terra.
Formavit Dôminus hôminem
de limo terræ, & Et inſpiravit in
faciem ejus ſpiraculum vitæ, & fa-
Rus eſt homo in animam viventé.
In principio fecit Deus cœlum
& terram: & plasmavit in ea ho-
minem. Et. loria Patri. Et.

Ex libro Enchiridii ſanéti Augu-
ſtini Epiſcopi.

Ortis ſupplicium Dòôminus ho-
mini comminatus fuerax, ſi
peccçaret, ſic eum munerans libero
arbitrio, ut tamen regeret imperio,
terréret exitio: at que in paradiſi fe-
licitàte, tamquam in umbra vitæ,
unde juſtitia cuſtodita in meliora
conſcenderet, collocavit. Hinc poſt
peccàtum exul effectus, ſtirpé quo-
que ſuam „ quam peccando in ſe
tamquam in radice vitiaverat, poœna
mortis, & damnatione obſtrinxit:
ut quidquid prolis ex illo, & ſimul
damnata, per quã peccaverat, con-
luge, per carnalem cõcupiſcéntiam,
in qua inobedientiæ poa fimilis
retributa eſt, naſcerétur;, traheret
originale peccatum, quo traherétur
per errôres, doloresque divérſos
ad illud extrémum cum deſertori-
bus angelis, vitiatoribus, & poſſef-
soribus, & conſôrtibus ſuis; ſine
fine ſupplicium. .
Tulit Dôminus hominem, &
pôſuit eum in paradiſo voluptatis:
Ut operarétur ,& cuſtodiret illü.
Plantaverat autem Däs Deus
paradiſum veluptatis à principio;
in quo pôſuit hominem, quem for-
maverat. Ut operarétur.

Ic per unum hôminem pecca-
tum intravit in mundum, & per
pPeccätum mors: & ita in omnes
hômines perträanſtit, in quò omnes
peccavérunt. Mundum quippe ap-
pellavit eo loco Apoſtolus uni-

verſum genus humanum. Ita ersd
e

tes ſe hal
vel etiam
in mala
mai gen
junca p
N,:
gelertio

.
eimn
Diran
ftam,
mita conc
ter mali,
operdisq
non ſane
nitate, &
re vitam
(Jgur ſun
interibun
de gope
naſcentinn
animare,
temporun
ſpatla ve
dondte.
malis ben
Llle perm
Immuk
Adam, &
Et edin
Lat Domi
lem, &
videtet
Vocit
de viro
obdorm
ejus, &
Et adifi
loria

eltio ſa
Mutther

Nl ndee
lun Et
Eopyulkr

Eenum
fimlia
ereolenar
Usconcdt
lliasſim
Aam Con
0s cOn

ülnd,
ſcopi.

Allovonn
ciſtollin

minen
munllim,

res ſe habébant. Jacébat in malis, in hoc mundo péôſſidet, quaſi ſub.

vel étiam volvebâtur: & de malis jéctos dominus in domo?

in mala præcipitabatur totius hu-
mani generis maſſa damnata: & ad-
juncdta parti eérum, qui peccave-
rant , angelorum., luébat impiæ
deſertiéônis digniſſimas pœnas.
Dizxit Dominus Deus: non eſt
bonum hominem eſſe ſolum:
Faciamyg ei adjutoriu ſimile ſibi.
Adæ vero non inveniébatur ad-
lutor similis ſibi: dixit verò Deus.
aciamus.
D iram quippe Dei pértinet ju-
ſtam, quidquid cæca & indo-
mita concupiscentia faciunt libeén-
ter mali, & quidquid maniféſtis
opertisque pœnis patiuntuxr inviti:
non ſane Greatoris deſiſênte bo-
nitate, & malis angelis ſubminiſtra-
re vitam, vivacemque poténtiam,
(quæ ſubminiſtratio ſi auferatur,
äinteribunt) & hoôminum quamvis
de propagine vitiäata damnataque
maſcéntium, formare sémina, &
animare, & ordinare membra per
temporum ætates, per locôrum
ſpatia vegetare ſenſus, aliménta
donare. Mélius enim judicâvit de
malis benefacere, quam mala nulla
eſſe permittere.
Immiſit Dôminus ſopéôrem in
Adam, & tulit unam de coſtis ejus:
Et æ dificavit coſtam, quam tule-
rat Dôminus de Adam, in mulie-
rem, & adduxit eam ad Adam; ut
vidéret, quid vocaret eam: Et
vocavit nomen ejus Virago, quia
de viro ſumpta eſt. Cuúùmque
obdormiſſet, tulit unam de coſtis
ejus, & replèévit carnem pro ea.
Et ædificavit.
16ria Patxri.

Et vocavit.

ectio ſancti Evangélii ſecunduům
Matthæum.
IN illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis parabolam hang: Si-
mile eſt regnum cœlorum hômini
patrifamilias, qui éxiit primo ma-
nèe condúcere operärios in vineam
ſuam. Et réliqua.
Homilia S. Gregorii Papæ.

Egnum cœléôrum hômini patri-
familias simile dicitur, qui ad
excolendam vineam ſuam opera-
rios conducit. Quis vero patrisfa-
milias ſimilitudinem rectius tenet,
quam Conditor noſter, qui regit,
quos condidit, & elé tos ſuos ſic

qui ha-
bet vineam, univerſalem ſcilicet
Eccléſiam , quæ ab Abel juſto us-
que ad últimum eléctum, qui in fi-
ne mundi naſcitùrus eſt, quot San-
os protulit, quaſi tot palmites
miſit.
Plantaverat autem Däs Deus
paradiſum voluptatis à principio:
In quo pôſuit höminem, quem
formav erat, Produxitque Düs
Deus de humo omne lignum
pulchrum viſu, & ad veſcendum
ſuave, lignum étiam vitæ in médio
paradiſi. In quo

Ic itaque paterfamilias ad ex-
coléêndam vineam ſuam manè,
hora tértia, ſexta, nona, & undéci-
ma operarios conducit: quia à mu-
di hujus initio usque in finem ad
erudiendam plebem fidélium, præ-
dicatéôres congregäre non déſiſtit.
Manè étenim mundi fuit ab Adam
usque ad Noe; hora vero tértia à
Noe usq; ad Abraham; ſexta quoq;
ab Abraham usq; ad Moyſen; nona
autem à Moôyſe usque ad advêntum
Dômini: undécima verò ab adven-
tu Dni usque ad finem mundi. In
qua prædicatôres ſancti Apôſtoli
miſſi ſunt, qui mercédem plenam
& tardè venientes accepérunt.
Ecce Adam quaſi unus ex nobis
factus eſt, ſciens bonum & malum:
Videte, ne fortè ſumat de ligno
vitæ, & vivat in ætérnum.
Fecit quoque Déminus Deus
Adæ tùnicam pelliceam, & induit
eum, & dixit. Vidéte.

D erudiéndam ergé Doôminus
plebem ſuam, quaſi ad exco-
léêndam vineam ſuam, nullo tém-

◻ 4

pore déſtitit operarios mittere:
quia & prius per Patres, & poſtmo-
dum per legis Doctôres & Prophée-
tas , ad extrémum verò per Abpoô-
ſtolos, dum plébis ſuæ mores ex-
céôluit, quaſi per operarios in vi-
neæ cultura laboravit; quamvis in
quolibet môdulo, vel mensuûra;
uisquis cum fide recta bonæ præ-
dieator actionis éxtitit, hujus vi-
neæ operarius fuit. Operator ergo
mane, hora tértia;, ſexta; & nona;,
antiquus ille & Hebraicus bPopul us
deſignatur, qui in eléctis ſuis ab
ipſo mundi exordio, dum recta fi-
de Deum ſtuùduit côlere, quaſi
non

216
non déſtitit in vineæ cultùra labe-
fare. Ad undécimam verò Genti-
les vocantur, quibus & dicitur:
Quid hic ſtatis tota die otioſi 2
„Ubi eſt Abel frater tuus: dixit
Dôminus ad Cain. Neſcio Doômine,
numquid cuſtos fratris mei ſum
cg0 & dixit ad eum: Quid feciſti:
Ecce vox sanguinis fratris tui
Abel clamat ad me de terra.
Maledictus eris ſuper terram,
quæ apéruit os ſuum, & ſuſcêpit
sanguinem fratris tui de manu tua.
Eccę. loria Patri. Ecce.

&£ Deum,

X D YL A E S
Miſerére mei.
Iſerére mei Deus, x ſecúndàm
* Imagnam miſericordiam tuam.
t. tecundum multitudinem miſe-
rationum tuarum, * dele iniqui-
tätem meam.
mpliùs lava me ab iniqu itàte
mMea: * & à peccâto meo munda me.
uoniam iniquitatem meam ego
cognôſco: * & peccâtum meum
Contra me eſt ſemper.
ibi ſoli peccavi, & malum coram
te feci: F ut juſtificéris inſermo-
nibus tuis, & vincas cùm judicaris.
Cce enim in iniquitatibus con-
ceptus ſum: *X & in peccaàtis con-
Cepit me mater mea.
Cce chim veritatem dilexiſti:
Ihcerta ; & occulta ſapiéntiæ tuæ
manjifeſtâſti mihi.
pPerges me hyſsopo „ & mundA-
bor: * lavabis me, & ſuper nivem
dealbabor. .
uditui meo dabis gaundium & læ-
titiam: * & exultabunt ofſa hu-
miliata.
Vverte
meis: X*
meas dele.
Oor mundum crea in me Deus : *
& ſpiritum rectum innova in viſ-
ceribus meis.
* Drojicias me à facie tua: *
& Spiritum ſanéktum tuum ne aufe
ras à me.
edde mihi lætitiamſalutâristui:*
& ſpiritu principali confirma me.
occho iniquos vias tuas: £ 8
impii ad te convertentur.
ibera me de ſanguinibus Deus,
Deus ſalutis mex: * & exultabit
Hngua mea juſtitiam tuam.

faciem tuam à peccatis
omnes iniquitates

mine làbia mea apéries: * &
os; meum annuntiabit laudem tuã.
7 „ ———
uoôniam ſi voluiſſes ſacrificium,
dediſſem utique: *† holocauſtis non
dele aberis.
acrificium Deo ſpiritus contribu-
latus; * cor contritum & humilia-
cum Deus non deſpicies.
enignè fac Doômine in bona vo-
luntate tua Sion: *† ut ædificentur
muri Jerũſalem. ”sl
unc acceptabis ſacrificiũ juſtitiæ,
oblationes, & holocauſta: * tunc
impônent ſuper altaàre tuum vi=
tulos.
Miſerére mei Deus, & à
delicto meo munda me, quia tibi
ſoli peccavi.
Confitebor.

Onfitémini Doômino, quôniam
onus: *† quôniam in ſæculum
miſericordia ejus.
icat nunc Iſrael, quoniam bo-
nus: *X quoniam in ſæculum miſe-
ricoôrdia ejus. ,
icat nunc domus Aaron: * quoô-
niam in ſæculum miſericordia ejus.
icant nunc, qui timent Doômi-
num: * quoniam in ſæculum mi-
ſericordia ejus. .
e tribulatione invocavi Dômi-
num: * & exaudivit me in latitu-
dine Dominus. .
minus mihi adjutor: * non ti-
mébo, quid faciat mihi homo.
minus mihi adjutor: * & ego
deſpiciam inimicos meos.
onum eſt confidere in Domino, *
quàm confidere in hoômine.
onum eſt ſperare in Domino, *
quaàm ſperäre in Principibus.
mnes Gentes circuierunt me: *
& in némine Dômini, quia ultus
ſum in eos.
ircumdantes circumdedérunt
me; *½ & in nomine Dômini quia
ultus ſum in eos.
ircumdedérunt me ſicut apes, &
exarsérunt ſicut ignis in ſpinis: *
& in nomine Dômini, quia ultus
um in eos. .Z
mpulſus evérſus ſum ut cade-
rem! * & Dominus ſuſcépit me.
ortitúdo mea, & laus mea Däs: *
& factus eſt mihi in ſalutem.
Ox exultationis & ſalutis, * in
tahbernaculis juſtoͤrum.
éxtera Domini fecit virtutem
déxtera Doômini exaltavit, me: *

déxtera Domini fecit virtuͤtem.

7..
on mori
rabo opera

hac porta
hunt in ean
onſitebor
mne: * & f.
ipidem ,
Xdihcantes
Dut anguli.
Domino
Eſt mirabile
c eſ die
exultemus
Domine.
bend proſh
lenit in ni
enedivin
Deus Dom
onſtitlit
Condensis,
eus meus
bis Deus n
Onhtebor
Onfitemin
onus: *
Iiſericord

Con
exaucdiſtin
meus.
Eus De
. Ce vitt
itlvit in
multiplii
n terra
guoſa: &
tibi 9, Ut
slorian
WOniam
tua ſuper
bunt te,
le benele⸗
Innömine
ient dide
t nimn
Hönis lundh
AUmemor
meum . in I
lerun f
n vel
ſtihee

mino, gu⸗
Miam Inlea

„ Juoriu
1ſeculunn

Aaron:
iſericondi
timent D-
in ſeellun

vocini N.
it me inle

tor: 1 N
mihihon
utor!
8 Me.
homine,
in Doninn
netpib

eiekunt ne

Dominn

on môriar ſed vivam: * & nar-
rabo pr Domini.
aſtigans caſti gavit me Dñs: x &
morti non tradidit me.
perite mihi portas juſtifiæ: in-
gréſfus in eas confitébor Dno: &
æ&cc porta Doômini, juſti intra-
bunt in eam.
onfitébor tibi, quònam exaudiſti
me: * & factus es mihi in ſaluté.
apidem , quem reprobavérunt
ædificantes: * hic factus eſt in ca-
put anguli.
Domino factum eſt illud: * &
eſt mirabile in oculis noſtris.
æc eſt dies, quam fecit Dñs: *
exultemus, & lætémur in ea.
Dômine, ſalvum me fac, 6 Däüe,
benè proſperare: * benedictus qui
venit in némine Domini.
enediximus vobis de domo Dnim
Deus Doôminus, & illuxit nobis.
onſtituite diem ſolémnem in
condensis, Fusque ad cornu altaris.
eug meus es tu, & confitébor ti-
bi Deus mes es tu, & exaltabo te.
onfitébor tibi, quoniam exaudiſti
me: * & factus es mihi in ſalutem.
onfitémini Domino „ quoniam
bonus: *e quôniam in ſæculum
miſericoôrdia ejus.
Confitebor tibi, quoniam
exaudiſti me. Deus, Deus
meus.
Eus Deus meus, * ad te de lu-
ce vigilo.. .
itivit in te anima mea, † quàm
multipliciter tibi caro mea.
n terra desérta, & invia, & ina-
quôſa: * ſic in ſanéto apparui
tibi,ut vidérem virttem tuam,
& glôriam tuam.

uoôniam melior eſt miſericôrdia

tua ſuper vitas; * läbia mea lau-
dabunt te.
ic benedicam te in vita mea, * &
in nomine tuo levabo manus meas.

icut àadipe & pinguédine replea-
tur anima mea: * & labiis exulta-
tiònis laudabit os meum.
i memor fui tui ſuper ſtratum
meum, in matutinis meditabor in
te, *† quia fuiſti adjütor meus.
t in velamento alarum tuârum
exultabo , adhæ ſit aĩnima mea poſt
te;: † me ſuſcépit déxtera tu.
„pſi verò in vanum quæfierunt
animam meam, introfbunt in in-
feriôra terræ? tradéntur in manus
gladii, partes vúlpium erunt.
ex vero lætabitur in Deo, landa-

, r7
búntur omnes;, qui jurant in co: *
quia obſtructum eſt os loquentium
iniqua. GIoôria.

Eus miſereatur noſtri, & bene-
dicat nobis: x* illuminet vultü
ſuũ ſuper nos, & miſereatur noſtri.
t cognoſcamus in terra viam
tuam, * in omnibus Géêntibus ſa-
lutare tuum.
onfiteantur tibi pôpuli Deus:
confiteantur tibi poôpuli omnes.
ætentur, & exltent Gentes: *
quôniam judicas populos in æ*X qui-
täte, & Gentes in terra dirigis.
onfiteantur tibi populi Deus»
confiteantur tibi pôpuli omnes: *£
terra dedit fructum ſuum.
enedicat nos Deus, Deus noſter„
benedicat nos Deus: * & métuant
eum omnes fines terræ.
loria Patri.
ε Deus, Deus mes, ad te de luce
vigilo, quia factus es adjutor meus.
Benedictus es.

enedicite omnia ôpera Déômini
Domino: flaudate & ſuperexal-
tate eum in ſæcula.
enedicite Angeli Déômini Dômi-
no: * benedicite cœli Doômino.
enedicite aquæ omnes, quæ ſuper
œlos ſunt Dômino: * benedicite
omnes virtütes Doômini Domino.
enedicite ſol & luna Dômino: *
benedicite ſtellæ cœli Dômino.
enedicite omnis imber & ros
Dômino: * benedicite omnes ſpi=
ritus Dei Dômino.
enedicite ignis & æſtus Dio: *
benedicite frigus & æſtus Dnño.
enedicite rores & pruina Dno: &
benedigçite gelu & frigus Dômino.
enedicite glacies & nives Dno: *
benedicite noctes & dies Domino.
enedicite lux & ténebræ Dnño: *
benedicite fuùlgura & nubes Dño.
enedicat terra Dôminum: * lau-
det, & ſuperexaltet eum in ſæcula.
enedicite montes & colles Doô-
mino : * benedicite nnivérſa ger-
minantia in terra Doômino.
enedicite fontes Dômino: * be
nedicite maria & flumina Dômino.
enedicite cete, & omnia, quæ mo-
véntur in aquis Dômino:* benedi-
cite omnes vôlucres cœli Domino.
enedicite omnes béſtiæ & pécora
Doômino: * benedicite filii homi-
num Domino. .
enedicat Iirael Däim:; *† laudet
0°5 8.

—

218 .
S& ſuperexàltet eum in ſæcula. audent nomen ejus in choro: * in Et ſommel

enedicite ſacerdétes Dnñi Dno: & tympano, & pfaltério pſallant ei. Gallus neg
benedicite ſervi Domini Domino. uia beneplacitum eſt Dômino in 4lo cane
enedicite ſpiritus & animæ ju- pépulo ſuo: * & exaltabit manſue. Kgis filu
ſtorum Doômino: * benedicite San- tos in ſalũútem. Mucro latr.
Kti & hùmiles corde Domino. xultabunt Sancti in gloôria: * le-. lLuls fde
enedicite Anania, Azaria, Miſael tabuntur in cubilibus ſuis. eſn laben
Déômino: * laudate, & ſuperexal- zaltationesDei in gutture eôrü: † Et nos V
tate eum in ſæcula. & gladii ancipites in manibo eori. i telpicis
enedicamus Patrem, & Filium, d faciéndam vindictam in natio- Hetuque c
cum ſancto Spiritu: * laudémus, & nibus, * increpationes in populis. lan tef
ſuperexaltémus cum in ſæcula. d alligandos reges eorum in Mentisque
enediéctus es Domine in firma- compédibus; * & nobiles eorum enolhna
ménto cœli: *† & laudabilis, & glo- in manicis ferreis. It pota ſo
riôſus, & ſuperexaltàtus in ſæcula. t faciant in eis judicium con- eo batri
Iéria Patri ſcriptum: * gloôria hæc eſt omni- Fisqneſe
Amen. bus Sanctis ejus. , Cum Ppir
Benedictus es in firmamento 16ria Patri. Nunc, &
coœli, & laudabilis in ſæcula; Deus 1 . Dien
noſter. Laudate. Audâte Déminum in Sandis „, A ger
Audate Dôminum de cœlis, * ejus: * laudate eum in firma-
laudate eum in excelſis. ménto virtuůtis ejus. Simile e
audate eum omnes Angeli ejus: * audate eum in virtútibus ejus: “ mini pat
laudate eum omnes virtutes ejus. laudate eum ſecundùm multitů. mins con
audate eum ſol & luna : * laudate dinem magnituúdinis ejus. néadm fuan
eum omnes ſtellæ & lumen. audate eum in ſono tubæ: * lau- Reces
audate eum cœli cœlôrum : –½ & daâte eum in pſaltério, & cithara. Domuin
aquæ omnes, quæ ſuper cœlos ſunt, Paudaàte eum in tympano;, & cho. , gui
laudent nomen Dômini. ro * laudate eum in chordis, & igimur
uia ipſe dixit, & facta ſunt: * oörgano. . müiſericote
ipſe mandavit, & creata ſunt. audate eum in cymbalis bene- Domuinan

tatuit ea in æternum, & in ſæ- ſonantibus: laudaté eum in cym-
culum ſæculi: æ* præcéptum pôſuit, balis jubilationis: * omnis ſpiritus Autem
& non præteribit. laudet Däm. loria Patri. nirid gi
audate Döôminum de terra: * Laudate Dominum de lf. fum.
dracôones, & omnes abyſſi. .
gnis, grando, nix glacies, ſpiri-
tus procellarum: * quæ faciunt d.
verbum ejus. Ratres, Neſcitis, quod ii, qui in
ontes, & omnes colles: ligna F ſtadio currunt, omnes quidem neamme

minn

fructifera, & omnes, cedri. currunt, ſed unus accipit bravium: dabo vor
. iæ, & univérſa Pécora, * ſer- Sic cùrrite, ut comprehendatis.
péntes, & volucres pennatæ. In te
eges terræ, & omnes populi: * Teérne rerum Conditor: Ayert
principes, & omnes juùdices terræ, Noctem diémque qui regis9 Vamitatem
uvenes, & virgines, ſenes cum Et témporum das tempora; ln Teſtim
junioribus läudent nomen Domi- It alleves faſtidium. helinz.
ni: £ quia exaltatum eſt nomen oduürna lux viantibus, Tere ge
ejus ſolius. A nocte noctem ségregans» n, gtin
onféſſio ejus ſuper cœlum, & ter- Præco diéi jam ſonat, t
ram: † & exaltayit cornu pépuli ſui. Inbarque Solis éyocat. teta die
ymnus omnibus Sanctis ejus : *“ Hoc excitatus Lucifer, Arunt.
fllis Ifrael, populo appropinquan- Solvit polum caligine;, 1
ti ſibi. ,. Hoc omnis errônum cohors Mn
léria Patri. Viam nocéndi déſerit. kenie
. “ oc nauta vires colligit;: Kilignit
Antàte Dômino canticum no- Pontique mitéſcunt freta;» Teiniind
vum: * laus ejus in Eccléſia Hoc, ipſa petra Eccléſiæ» Inn
Sandrum. Ganénte, culpam diluit. menet ver
ætétur Iſrael in eo, qui fecit e: * Surgamus ergo ſtrénue; . In ſte

& filii Sion exultent in rege ſuo. Gallus jacentes éxcitat;, Et NMumnet
5

winum i
ate eun
ejius.,

tyinpanon
un in cdho
n cnbel
Aite enmn

1 4acCI
commpretene

n Cnllt,
36. ue gull

igtein
lum,
urhn, V
1 zegkeil
ſonat,
rocat,
ucifer,
Ulgine,
gutn e
geſetit.

llielt

hog

Et ſomnelentos inerepat,
Gallus negantes arguit.
allo canênte ſpes redit;,
Kgris ſalus refunditur:
Mucro latrônis conditur;
Lapſis fides reveértitur.
eſu labéentes réſpice.
Et nos videndo corrige:
Si reſpicis, labes cadunt;
Fletùque culpa ſolvitur.
u lux refulge senſibus,
Mentisque ſomnum diſcute:
Te noſtra vox primum ſonet,
Et vota ſolvanius tibi.
eo Patri ſit gloria;,
Ejùsque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito;, .
Nunc, & per omne ſæculum, Amé.
Däüe refúgium factus es nobis.
A generatione & progénie.

Simile eſt regnum cœlôrum ho-
mini patri familias, qui exiit primo
manè conducere operarios in vi-
néam ſuam, dicit Däüs.
Reces pôpuli tui, quæſumus
Domine, cleméenter exaudi:
ut„ qui juſté pro peccatis noſtris
affiigimur, pro tui nominis gloria
miſericorditer liberémur. Per
Dôminum. .
Conventiône
autem facta cum operariis ex de-
nario diurno, miſit eos in vineam
ſuam. eus in nomine tuo.
1I5⸗

ominus autem dirigat. 19.
Ite & vos in vi-
neam meam, & quod juſtum füúerit
dabo vobis. ratres. Neſcitis,
Inclina cor meum Deus.
In teſtimonia tua. Inclina.
Averte los meos, ne videant
vVanitatem; in via tua vivifica me.
In Teſtimonia tua. G loria Patri.

Inclina. Ego dixi, Die miſe-
rere mei. Sana animam me-

am, quia peccavi tib.«
kan uid hic ſtatis
tota die otioſi?reſpondérunt, & di-
Xérunt: Qùia nemo nos conduxit.

Mnis autem, qui in agone co-
téndit ab omnibus ſe abſtinet.
& illi quidé, ut corruptibilé corônãa
accipiant, nos autem incorrûptam.
In æternum Düe, Per-
manet verbum tuum, In æternum.
In ſæculum ſæculi veritas tua.
bermanet. loria Patri. In.

219
Doôminus regit me, & nihil mi-
hi déerit. In loco paſcuæ ibi
me collocavit.
n⸗2 Voca operarios,
& redde illis mercédem ſuam, di-
cit Düs.
Ibébant autem de ſpiritali con-
ſequénte eos, petra: petra autẽ
erat Chriſtus: ſed non in pluribus
eorum beneplacitum eſt Deo.
„Clamavi in toto corde meo.
Exäudi me Domine. Clamavi.
Juſtificatiònes tuas requiram.
Exaudi. & loria. Clamavi.
occùúltis meis munda me Doômine.
Et ab aliénis parce ſervo tùo.

ixit Dôminus.
7. G ratres, Neſcitis,
ucis Creator. 78.
rigatur Die oratio mea, Sicut
incénſum in conſpéctu tuòô.
Dizxit paterfamilias operariis ſuis,
Quid hic ſtatis tota die otioſi: At
illi reſpondentes dixérunt: quia
nemo nos conduúxit. Ite & vos in
vineam meam: & quod juſtum
fuerit, dabo vobis.
reces populi.
F E K I A &S EGC II N D A.
De libro Gene ſis.

T creavit Deus hominem ad
E imaâginem ſuam; ad imaginem
Dei creavit illum, maſculum & fé-
minam creavit eos., Benedixitque
illis Deus, & ait: Créſcite, & multi-
plicamini, & repléte terram, &
ſubjicite eam, & dominamini piſ-
cibus maris: & volatilibus cœli, &
univérſis animantibus, quæz mo-⸗
véntur ſuper terram. Dixitque
Deus : Ecce dedi vobis omnem
herbam afferentem ſemen ſuper
terram, & univérſa ligna, quæ ha-
bent in ſemetipſis ſementem gene-
ris ſui, ut ſint vobis in eſcam: &
cunctis animantibus terræ; omni-
que volucri cœli, & univérſis, quæ
movéntur in terra, & in quibus e
anima vivens, ut haheant ad ves-
céndum. Et factum eſt ita. Vidit-
que Deus cuncta;, quæ fecerat;, &
erant valde bona. Et factum e
véſpere & mané, dies ſextus.
Dum deambularet Doôminus in
pParadiſo ad auram poſt meridiem;
clamavit, & dixit; Adam ubi
es: Audivi Domine vocem tu-
am. Et abſcondi me. Vo-
Sem

220
cem tuam audivi in Paradiſo, &
timui, eò quod nudus eſſem. Et

Gitur perfecti ſunt cœli & terra;,
& omnis ornatus egrum. Com-
plevitque Deus die septimo opus
suũ, quod fecerat: & requiévit die
séptimo ab univerſo opere, quod
paträrat. Et benedixit diei sépti-
mo, & ſanctificavit illum, quia
ipſo ceſsaverat ab omni opere ſuo,
quod creavit Deus, ut faceret. Iſtæ
sunt generationes cœli & terræ,
quando creata ſunt, in die, quo fe-
cit Dôminus Deus cœlum & ter-
ram: & omne virgultum agri, ante-
quam orirétur in terra, omnémque
herbam regionis priusquam germi-
naret: non enim pluerat Dominus
Deus ſuper terram, & homo non
erat, qui operarétur terram : ſed
fons ascendébat e terra, irrigans
univérſam ſuperficiem terræ.
In ſudéòre vultus tui veſcéris
pane tuo, dixit Dominus ad Adam:
cùm operatus fúeris terram, non
dabit fructus ſuos, Sed ſpinas
& tribulos germinabit tibi.
Quia audiſti vocem uxoris tuæ,
& comediſti de ligno, ex quo præ-
céperam tibi, ne coméderes, male-
dicta terra in opere tuo. Sed.

Ormvit igitur Dôminus Deus
hoôminem de limo terræ,& in-
ſpiravit in faciem ejus ſpiràculum
vitæ, & factus eſt homo in animam
vivéntem. Plantaverat autem Do-
minus Deus paradiſum voluptàtis
à principio; in quo pôſuit ho-
minem,qué formaverat. Produxit-
que Dominus Deus de humô om-
ne lignum pulchrum viſu, & ad
veſcêndum ſuave: lignum étiam vi-
tæ in médio paradiſi, lignumque
ſciéntiæ boni & mali. Et fluvius
ggrediebatur de loco voluptatis ad
irrigandum paradiſum, qui inde di-
viditur in quatuor capita.
. Formavit Dominus 214.

Hi noviſſimi una hora fecérunt, &
pares illos nobis feciſti, qui porta-
vimus pondus diei & æſtus.
F ER I A T E KTIA
DdeLibro Géneſis.

Ulit ergo DominusDeus homi-
nem, & pôſuit eum in paradiſo
voluptatis, ut operarétur, & cuſto-

diret illum: præcepitque ei, dicens:

Ex omni ligno paradiſi cômede: de
ligno autem ſciéntiæ boni & mali
ne cômedas. In quocumque enim
die coméederis ex co, morte morié-
ris. Dixit quoque Dñs Deus: Non
eſt bonum eſſe hominem ſolum:
faciamus ei adjutôrium ſimile ſibi.
Tulit Doôminus.
214.

Ormatis igitur Dôminus Deus,
de humo cunctis animantibus
terræ, & univérſis volatilibus cœli,
adduúùxit ea ad Adam, ut vidéret,
quid vocaret ea: omne enim, quod
vocavit Adam animæ vivéntis, ip-
ſum eſt nomen ejus. Appellavitqué
Adam nominibus ſuis cuncta ani-
mantia, & univérſa volatilia cœli,
& omnes béſtias terræ, Adæ vero
non inveniebatur adjutor similis
cjus.
Dixit Dominus. 215.

Mmiſit ergo Dominus Deus ſo-⸗
porem in Adam: cumque obdor-
miſſet, culit unam de coſtis ejus.,
& replévit carnem pro ea. Et ædifi-
cavit Doôminus Deus coſtam, quam
tùlerat de Adam, in mulierem: &
addúxit eam ad Adam. Dixitque
Adam : Hoc nunc os ex éôſſibus
meis: & caro de carne mea: hæc
vocabitur Viràgo, quoniam de viro
ſumpta eſt. Quamobrem relinquet
homo patrem ſuum, & matrem,
& adhærébit uxoôri ſux: & erunt
duo in carne una.
Immiſit Dominus. 215.

Dixit autem paterfamilias: Amiceè,
non facio tibi injùriam: nônne ex
denario conveniſti mecum: tolle
quod tuum eſt, & vade.
F E R I A OUA R T A-
De Libro Geneſis.

Ed & ſerpens erat callidior
cunctis animantibus terræ, quæ
fecerat Dôminus Deus. Qui dixit
ad mulierem: Cur præcépit vobis
Deus, ut non comederétis de omni
ligno paradiſi? Gui reſpõdit mu-
lier: De fructu lignôrum, quæ ſunt
in paradiſo, véſcimur: de fruétu
verò ligni, quod eſt in médio pa-
radiſi, præcépit nobis Deus, ne
comederemus, & ne, tangeré-
mus illud, ne forté moriamur. Di-
xit autem ſerpens ad mulierem:
Nequaquam morte moriémini Scit
1 .

tnim Dei
llie come
oculi veß⸗
tes bonnn
mulier,
44d veſeé
Aſpecku
fruchu i
Viro ſuc
ſunt ocl
Plant

Umg
nudos
feceru
cüm audt
deambula
ram poſt
Adam &
Dei in m
Vltque
dixit ei
tuam aud
eo quod
me. Cui
Vittibir
Er ligno,
ne come
que Adam
mihi soc⸗
comech
ad mulie
Our reſ
me, & 6
Ecce.

Tait
tem:
GRus es in
eſtias t
zradiris
dis dieb⸗
ponam in
men tuum
Conteret e
beris clei
tuns & C
Dities fli
id Kinl
verd ii
UxOris tua
ex u0 Pr
leteonnlee
1n kborbe
Ciciebrs

tidlieune
Nir donK

s, 21 5

1: cumgle
im de on
mpro U
Deus cokan
unc o5 el
ecanne ne
9 guonim
mobtem 1l
um, A.
riſue
inus. 11
kunilku
GuriamIn
Eti nen

en eun r
Utibusteln

tellt

herbam terræz.

enim Deus, quòd in quocú⁴mque
die comedéritis ex eo, aperientur
oculi veſtri, & éritis ſicut dii, ſcien-
tes bonum & malum. Vidit igitur
mülier, quod bonum eſſet lignum
ad veſcéndum, & pulchrum oculis,
aſpectùque delectabile, & tulit de
fructu illius, & comédit deditque
viro ſuo, qui comedit. Et aperti
ſunt culi amborum.
Plantaverat autem. 215.

Umque cognoviſſent ſe eſſe
nudos, confuérunt folia ficus,
& fecèrunt ſfibi perizomata. Et
cùm audiſſent vocem Domini Dei
deambulantis in paradiſo ad au-
ram poſt meridiem, abſcondit ſe
Adam & uxor ejus à facie Dômini
Dei in médio ligni paradiſi. Voca-
vitque Dominus Deus Adam,
dixit ei: ubi es? Qui ait: Vocem
tuam audivi in paradiſo: & timui,
eô quòd nudus eſſem, & abſcondi
me. Cui dixit: Quis enim indica-
vit tibi, quòd nudus eſſes, niſi quòd
ex ligno, de quo præcéperam tibi,
ne coméderes, comediſti,? dixit-
que Adam: Mulier, quam dediſti
mihi sociam, dedit mihi de ligno,
& coméedi. Et dixit Dôminus Deus
ad muliérem: Quare hoc feciſti?
Quæ reſpondit : Serpens decépit
me, & comédi.
Ecce Adam. 215.

T ait Dôminus Deus ad ſerpen-
tem: Quia feciſti hoc, maledi-
tus es inter omnia animantia; &
béſtias terræ: ſuper pectus tuum
gradiéris, & terram cômedes cun-
Gtis diébus vitæ tuæ. Inimicitias
ponam inter te & mulierem, & ſe-
men tuum, & ſemen illius: ipſa
conteret caput tuum, & tu inſidia-
beris calcaneo ejus. Mulieri quo-
que dixit: Multiplicabo æruùmnas
tuas, & concèptus tuos: in doloôre
Paries filios, & ſub viri poteſtate
eris, & ipfe dominabitur tui. Adæ
verò dixit: Quia audiſti vocem
uxoris tuæ, & comediſti de ligno,,
ex quo præceperam tibi, ne comé-
deres: maledicta terra in pere tuo:
in laboribus cômedes ex ea cun-
ctis diebus vitæ tuæ. Spinas & tri-
bulos germinabit tibi, & comedes
In ſudore vultus
tui veſcéris pane, donec revertaris
in terram, de qua ſumptus es: quia
pulvis es, & in puùlverem reverte-

221
ris. Et vocâvit Adam nomen uxo-
ris ſuæ Heva: eò quod mater eſſet
cunctôrum vivèntium.
Ubi eſt Abel. 216.

Tolle quod tuum eſt, & vade:
quia ego bonus ſum, dicit Domi-
nus.
FERIA Q UIN T A.
De libro Geneſis.

dam veròô cognéôvit uxôrem ſu-
am Hevam: quæ concépit, & pé-
perit Cain, dicens: Poſsédi hémi-
nem per Deum. Rursumque pe-
perit fratrem ejus Abel. Fuit autem
Abel paſtor ovium, & Cain agrico-
la. Factum eſt autem per multos
dies, ut offérret Cain de fructibus
terræ múnera Domino. Abel quo-
que ôbtulit de primogénitis gre-
gis ſui, & de adipibus eòrum , &
reſpéxit Dôminus ad Abel; & ad
muünera ejus. Ad Cain verò, & ad
munera illius non reſpexit: iratus-
ne eſt Cain veheménter, & conci-
it vultus ejus. Dixitque Dôminus
ad eum: Quare iratus es? & cur
côncidit facies tua? Nonne ſi bene
egeris, recipies: ſin autem malè,
ſtatim in foribus peccatum aderit,
ſed ſub te erit appetitus ejus, &
tu domindaberis illius.
In principio creavit Deus. 213.

Ixitque Cain ad Abel fratrem
ſuum : Egrédiamur foras.
Cuùmque eſſent in agro, conſurré-
xit Cain adversùs fratrem ſuum
Abel, & interfecit eum. Et ait
Dôminus ad Cain: Ubi eſt Abel
frater tuus? Qui reſpondit: Néſcio:
Num cuſtos fratris mei ſum ego 2
Dixitque ad eum: Quid feciſti?
vVGxX Sanguinis fratris tui clamat ad
me de terra. Nunc igitur male-
dictus eris ſuper terram, quæ ape-
ruit os ſuum, & ſuſcépit sanguinem
fratris tui de manu tua. Cùm ope-
ratus füeris eam, non dabit tibi
fructus ſuos, vagus & profugus
eris ſuper terram.
In principio creavit. 214.

Ixitque Cain ad Dôminum:
Major eſt iniquitas mea »
quaàm ut véniam mérear. Ecce
éjicis me hodie à facie terræ, &
à facie tua abſcondar; & ero va-
gus & prôfugus in terra: mnis
81-⸗

222
. „ „ 1 . .
igitur, qui invénerit me, occidet fecit illum. Maſculum & féminam 10 en

me. Dixitque ei Dominus: Ne- creavit eos, & benedixit illis, & ſunt önes
quaquam ita fiet: ſed omnis, qui vocavit nomen eorum Adam, in ſeptuagin
occiderit Cain, séptuplum punié- die, quo creati ſunt. Vigit autem A. et.
tur. Poſuitque Dôminus Cain ſig- dam centum triginta anis, & genuit
num, ut non interficeret eum om- ad imàginem & ſimilitudinem ſu-
nis, qui inveniſſet eum. Egreſsus- am, vocçavitque nomen ejus Sseth.
que Cain à facie Dômini, habitavit Et facti ſunt dies Adam, poſtquam Ratres
prôfugus in terra ad Orientalem génuit Seth, octingénti anni: ge- plente
plagam Eden. nuitque filios, & filias. Et factum uneti⸗
Formavit Dôminus. 214. eſt omne tempus, quod vixit Adam, Vitutem
anni nongenti triginta, & mortuus guis acciß
Non licet mihi, quod volo façe- eſt. gbis in fan
re? an ôculus tuus nequam eſt, Immiſit Dôminus. 215. In
quia ego bonus ſum? dicit Démi- S A B B ATO. Velper
nus. De libro Gé .
FEKIA SEXT A. Geneſis Diritben
De libro Geéneſis. VIxit autem Malaleel ſexaginta rtle can
EEE. „ quinque annis, & génuit Jared. bi arcn
Sõ autem Cain uxôrem Et vixit Malaleel poſtquam genuit ſalgetur
ſuam, quæ concepit, & péperit Jared, octingéentis triginta annis,
Henoch: & ædiſicavit civitàatem, & geénuit filios & flilias. Et fadti Nus,
vocavitque nomen ejus ex nomine ſunt omnes dies Malaleel octin- nulle
Kilii ſui; Henoch. Porro Henoch genti nonaginta quinque anni, & mus: con
génuit Irad, & Irad génuit Ma- mortuus eſt. Vixitque jared centum adyerla o
viael, & Maviael génuit Mathu- ſexaginta duobus annis, & génuit Mroteltio⸗
ſael, & Mathuſael génuit Lamech, Henoch. Et vixit Jared, poſtquam D 0

qui accépit duas uxores, nomen genuit Henoch, octingéntis annis,
uni Ada, & nomen alteri Sella. & genuit filios & filias. Et facti

Genuitque Ada Jabel, qui fuit pa- ſunt omnes dies jared nongenti ſe- faciem D
ter habitantium in tentoriis,atque xaginta duo anni, & moôortuus eſt. jubilem
paſtérum. Et nomen fratris e- Porro Henoch vixit ſexaginta quin-
jus Jubal: ipfe fuit pater canen- que annis, & geénuit Mathùſalam. rroccu
tium cithara & organo. Sella Plantaverat. 215.
quoque génuit Tubalcain, qui fuit
malleator, & faber in cunéta opera T ambulavit Henoch cu Deo: &
æris,; & ferri. Soror verò Tubal- vixit, Poſtquã génuit Mathuſfalã,
cain, Noeéma. . trecéntis annis, & génuit filios &
Tulit Dominus hominem. 214. fllias. Et facti ſunt omnes dies He-
,. noch trecénti ſexagintaquinq; ani. 0e
Ixitque Lamech uxoôribus ſuis Ambulavitque cum Deo, & non eſſe
Adæ & Sellæ : Audite vocem apparuit, quia tulit eum Deus. Vi⸗ Cham,
meam uxores Lamech, aufcultate xit quoque Mathuſala centum octo- ſent hon

ſermonem meum: quôniam occidi ginta ſepté anis, & génuit Lamech. terram,
virum in vulnus meum, & adolęs- Et vixit Mathufala, poſtquã génuit dentes fi
céntulum in livorem meum. Sép- Lamech, ſeptingéntis octoginta guoc eſle
tuplum ultio dabitur de Cain,; de duôbus anis, & génuit filios & fi- bi Uxore
Lamech verò feptuigies sépties. lias. Et facti ſunt omnes dies Ma- Senunt. l
Cognôvit quoque adhuc Adam u- thufala nongénti ſexaginta novem mancbit

xoôrem ſuam, & péperit filium, vo- anni, & mortuus eſt. 215. in etternn
cavitque nomen ejus Seth, dicens: Ecce Adam. 215. due dies
Pôſuit mihi Deus ſemen aliud pro horum.
Abel, quem occidit Cain. Sed & Ixit autem Lamech centum ber tertan
Seth natus eſt filius, quem vocavit ockcoginta duobus annis;, Auam eni
Enos; iſte cœpit invocare nomen génuit filium: vocayitque nomen A flias
Domini. ejus Noe, dicens: iſte conſolabi. unt, fi
„ Dixit Doôminus. 215. tur nos ab opéribus & laboribus lifmot
