neque ſubſtantiam ſeparantes.
Klia eſt enim persôna Patris, aàlia
Filii, * alia Spiritus Qancti.
Hed Patris, & Filii, & Spiritus
ſancti una eſt Divinitas: *† æqualis
zgloria, coætérna Majeſtas.
Qualis Pater, talis Filius, * talis
Spiritus ſanctus.
Increatus Pater, increatus Filius, *
increatus Spiritus ſanéctus.
Imménſus Pater, immenſus Fi-
lius, * imménſus Spiritus ſanctus.
Kttérnus pater; æternus Filius, *
ætérnus Spiritus ſanétus.
Et tamen non ties ætérni: * ſed
unus æzternus.
Sieut non tres increati, nec tres
immenſi: * ſed unus increatus, &
unus imméenſus.
imiliter omnipotens Pater, om-
nipotens Filius, omnipotens Spf-
ritus ſanctus.
Et tamen non tres omnipetén-

1
tes: * ſed unus omntbotemis.
ta Deus Pater, Deus Filius,; *
Deus Spiritus ſanctus.
t tamen non tres Dii; * ſed unus
eſt Deus.
(ta Dôminus Pater,; Dôminus Fi-
fius, * Dôminus Spiritus ſanctus⸗
st tamen non tres Dömini: „ ſed
unus eſt Dôminus.
Quia ficut ſingillatim unamquãm-
qhe Perſônam Deum ac Dominum
confiteri Chriſtiana veritâte com-
péllimur: * ita tres Deos, aut Déô-⸗
minos dicere, Cathoôlica religione
prohibémur.
pater à nullo eſt factus: & nee
creatus, nec geénitus.
Filius à Patre ſolo eſt: non fa-
Gtus, nec creâtus; ſed genitus.
Spiritus ſanétus à Patre, & Filio: £
non factus, nec creatus, nee geni-
tus, ſed procedens.
Ijnus ergo Pater;, non tres Patres
unus Filius, non tres Filii: * unus
Spiritus ſanctus, non tres Spiritus
ſancti
t in hac Trinitäte nihil prius;„
aut poſtérius; nihil majus, aut mi-
nus: * ſed totæ tres Personæ co-
ætérnæ fibi ſunt, & coæquales.
ta ut per omnia, ficut jam ſupra
dictum eſt: * & nitas in Trinitate;
& Trinitas in unitate veneräda fit.
ui vult ergo ſalvus eſſe, * ita
de Trinitäte séntiat,
ed neceſsarium eſt ad ætérnam
ſalùtem, * ut Incarnationem quo-
que Dômini noſtri Jeſu Chriſti fi-
déliter eredat.
Eſt ergo fides recta; ut credamus;
& confiteamur: * quia Déôminus
noſter Jeſus Chriſtus Dei Filius»
Deus, & homo eit.
eus eſt ex ſubſtantia Patris ante
ſæcula génitus: -„ & homo eſt ex
ſubſtantia matris in ſæculo natus.
Serfééctus Deus, perféétus homo, *
ex anima rationali, & Rumana
carne ſubsiſtens.
K.quälis Patri ſecundùm Divini-
tätem: * minor Patre ſecundùm
humanitatem. .
Qui licèt Deus ſit, & homo: * non
duo tamen, ſed unus efſt Chriſtus.
nus autem non converſione Di-
vinitatis in carnem, * ſed affump-
tione humanitatis in Deum.
nus omniné né confuſiòne ſub-⸗
ſtaàntiæ: * ſed unitate personk.
Nam ſicut anima rationalis 8e
caro unus eſt homo: * ita Beu⸗
B

18
& homo unus eſt Chriſtus. törium noſtrum in nômine Düi.

ui paſtus eſt pro ſalúte noſtra, Qui fecit cgœlum & terram.
deſcendit ad inferos: * téertia die

geſurréxit à mortuis „
ſcéndit ad cœlos: ſedet ad dex. Onfiteor Deo omnipotenti
teram Dei Patris omnipoténtis: * beatæ Mariæ ſemper virgini,

in le ventürus eſt judicare vivos & beato Michaéli Archangelo, beat
mortuos. Joanni Baptiſtæ, ſanctis Apoſtolis
d cujus adventum omnes hômi- Petro & Paulo, omnibus ſanctis,
nes resurgere habent cum corpo- & vobis fratres; quia peccavi ni-
ribus ſuis: & redditüri ſunt de mis cogitatione, verbo & opere:
factis prôpriis ratiônem. mea culpa, mea culpa, mea maxima
t qui bona egerunt, ibunt in vi- culpa, Ideoò precor beãtam Ma-
ta n ætérnam: * qui vezo mala, riam ſemper virginem, beatum Mi-
in ignem ætérnum. chaélem Archangelum, beatum Jo-
æc eſt fides Cathoôlica: * quam annem Baptiſtam, ſanctos Apôſto-
niſi quisque fidéliter, firmitérque los Petrum & Paulum, omnes San-
credideritaalvus eſſe non pôterit

loria. fallel. alſel. allel. ad Döminum Deum noſtrum.
Allel. Ca Iſereatur tai omnipotens
Egi ſeculörum immortali & Deus, & dimiſſis peccatis tuis
invisibili, ſoli Deo honor, & perducat te ad vitam æternam.
gloria in ſæcula ſæcnulorum Amen. Amen.
EK:.: Deo gratias. N. »Chriſte Fili ſionem, ⁸
Dei vivi, * ſ Miſerere nobis. & vobis fratres; &£
et. Chriſte Fili Dei vivi, miſerére vos fratres, tibi pater;
nobis. Qui ſedes ad déexteram te pater.
Patris. „Miterére nobis.
V. Gloôria Patri, & Filio, & Spiri- e1t:
rui lancto. *. Chriſte Fili Dei vi- Iſereàâtur veſtri omnipotens
vi, miſerére nobis. „ Exürge Deus , & dimiſſis peccatis
Chriſte adjuva nos. B. Et libera veſtris, perdúcat Jos ad vitam æ-
nos propter nomen tuum. térnam. Ame
Séquentes Preces non Ndulgéntiam, abiolutionem, &
remiſſionem peccatôrum no-
ſtrôrum tribuat nobis omnipotens
Déminus vobiſcum. . & miséricçors Doôminus. Amen.
vomine Deus. . . ole Dignare Doô-
kk rie eléeifon. Chriſte eléiſon. mine die iſto. . Sine peccato nos
Frie eléiſon. Pater noſter. cuſtodire. F. Miſerere noſtri Dne,
Et ne nos indũ- Miſerére noſtri. YF. Fiat miſe-
cas in tentationem. e. Sed libera ricôrdia tua Domine ſuper nos.
nos 4 malo. redo in Deum. Quemadmoda ſperavimus in te.
7 Carnis reſurrectiénem Däůe exaudi orationem meam.
e. WVitam ætéêrnam. Amen. Et clamor meus ad te véniat.
»Et ego ad te Doômine clamavi: Dôminus vobiſcum.
. Et manè oratio mea præveéniet Et cum fpiritu tuo.
1e. F. Repleatur os meum laude. Brémus. 1
Ut cantem gloriam tuam, tota Omine Deus omnipotens, qui
die magnitudinem tuam. 7. Do- LMad principium hujus diéi nos
mine aveêrte faciem tuam à pecca- pervenire feciſti: tua nos hôdie
tis meis. B. Et omnes iniquitâtes lalva virtute, ut in hac die ad
meas dele. ?y. Cor mundum crea nullum declinemus pecçcatum, ſe

in me Deus. g. Et (piritum re ſemper ad tuam nüteram facién-
étum innova in viſceribus meis. dam noſtra procédant eloquia, di-
Ne projicias me à facie tua. rigantur cogitationes & opera. Per
J. bt Spititum ſanktum tuum ne Doôminum noſtrum. Amen.
duferas a me. J. KRedde mihi lIæti- Dominus vobiſcum.
tiam ſalutaris tui. K& Et ſpiritu Et cum ſpiritu tuo. Y. Bene-
principali confirma me. „ Ad/u- dicamus Dno., g. Dee grati

ctos, & vos fratres, orare pro me

Kohus

4 hir⸗

Ancta)
imerceé
IuIm 1
Gunan,
Uegrat in
Amen.
Meum int
fiucum n

ieut ekat
i. yr

Dei noſtr
huum no

Glor
t
lige
pu

dens
coreg,

1a, & in
tun: 1
Atilänte
Hümun, Sal
Aegnag in
Amen.

ehe 6

ee cb⸗ le⸗
Ben

in nommiten Deinde
im & tenn ey

) omnid dom y., Pretiôſa in conſpé-

ſempet in Eu Dñi. Mors Sanctôrum ejus.
tchangelon Deinde abioli rémus.
ſangtis Ahet Dratig
omnibuse Andta Maria, & omnes Sancti
quia petan Nà intercédant pro nobis ad Do-
vetboln winum, ut nos mereamur ab eo
lpa, mean adjuvari, & falvâri, qui vivit &

tegnat in tæcula iæculôrum.
Amen. Deus in adiutòrium

cor beinm
ineimpbeitan

elumbenn meum inténde. ge. Dne ad adju
ſanctos vandum me feſtina. Er ur.
ulumonnes Ler: ultime di Iôria Patri.
e, Nlee Sicut erat. K yrie eléiſ. G hriſte A
uin nokm gleéil. K yrie eléiſ. P ater noſter.
lecr. Et ne nos inducas in ten-
di onnet Tationem. g. Sed libera nos a ma-
iſſs petenbt 10. F. Reſpice in ſervos tuos Dne,
tam etem & in pera tua, & dirige filios eo-
rum. Et ſit ſplendor Doômini
Dei noſtri ſuper nos, & bpera ma-
, frate, nuum noſtrarum dirige ſuper nos,

& opus maânu noſtrarum dirige.
F. Gléôria Patri. K. Sicut erat.
rémus. Oratie
Irigere & ſanctifieare, régere
& gubernare dignare Dömine
Deus, Rex cœli & terræ, hodie

t tibi OE⅞.

ltri onniee

niſi corda, & cörpora noſtra, ſenſus,
ſermones, & actus noſtros in lege
n luiine tua, & in opéribus mandatôrum
c tn kudrum: ut hic, & in ætérnum te
ne auxiliante ſalvi & liberi eſſe me-
du reamur, Salvator mundi. Qui vivis

el regnas in ſæcula ſæculéôrum.
Dignae
S. Amen.

ine heliſl Jube domne benedicere.
eletenin Eäe. Dies & actus noſtros in ſua
ene ace ditpônat Dis omniporens.
ine ſnbeln de. Amen.
iheninn, Abſe
Aationem nin 8
us te end . E
iſcum.
1 tuo⸗ x1 11
. Lectio brevyis . Then
onibattcn ) Ominus autem dirigat corda
m buſle h — & corpora noſtra in charitate
ee. Dei, & patiéntia Chriſti. Tu autem
in kae li Dômine miſerere nobis.
ec Me. Deo gratias.
„, Omine milerére noſtti; te
ſcum., „ & enim expectavimus: eſto
tuo i brächium noſtrum in mane „ &
Deo l .

Beàâti;, qui ambulant.

. ren Ig
ſalus noſtra in témpore tribula-
tionis. Tu autem.

4re

Urærite Déminum, dum inve-
niri poteſt: invocate eum 5
dum propé eft. Tu autem.

L Aciem meam non averti ab in-
◻ crepantibus, & conſpuentibus
in me. Dôminus Deus auxiliator
meus, ideo non fum confüſus.
Tu autem.

I conſurfexiſtis cum Chriſto;,
◻ quæ ſurſum ſunt, quærite, ubi
Chriſtus eſft, in déxtera Dei ſe-
dens: quæ furſum ſunt, sapitée „
non quæ ſuper terram. Tu autem.
tôrium noſtrum in nomine Dñi.
Qui fecit cœlum & terram.
Benedicite. g. Deus.
Bäoe. Döminus nos benedicat, 8&&
ab omni malo deféndat, & ad vita
perducat ætérnam: & Fidélium
animæ per miſericordiam Dei re-
quiéicant in pace. m.

Amen
IN FERIALI OFFICIO EXNTRA
A D PKRI. M A MrM
P ater noſter. A ve Maria. C fedo.
Deus in adjutôrium. II.
Jam lucis orto sidere. 15.

3

Fempeo Vivo ego.
Libera me Domine.
eus, in nomine tuô. r5
MI. Deus in nomine tuo.
onfitémini, dicieur

FERIA IlI. rrialmus 22,
Omini eſt terra, & plenitùdo
ejus: * orbis terrarum, & uni-
vérſi, qui habitant in eo,
Juia ipse ſuper maris füdavit eü:
& fſuper flůmina præparavit eum.

Cuis aſcéndet in monteln ni? &
aut quis ſtabit in loco ſancto ejus à
knoceés manibus, & munda cordes t
. B z ui

20
qui non accépit in vano ànimã ſuã,
nec juravit in do lo proximo ſuo.
ic accipiet benedictionẽ à Dno:
& miſericérdiã à Deo ſalutari ſuo.
æc eſt generâtio quærentium
eum, * quæxréntium fäaciem Dei
Jacob.
ttollite portas, principes, veſtras,
& elevamini portæ æternales: *
& introibit Rex glôriæ.
Ouis eſt iſte Rex gloriæx? * Dômi-
nus fortis & potens „ Doôminus
potens in prælio.
a ttôllite portas, principes, veſtras,
& elevamini portæ æternales: *
& introibit Rex gloôriæ. ,B
Quis eſt iſte Rex gloriæ? * Dômi-
Nus virtútum iple eſt Rex gloôriæ.
FERIATERTIA.

D te Dömine levavi àänimam
Ameam: * Deus meus in te
Eonfido, non erubeéſcam.
Neque irrideant me inimici mei:*
Etenim univerſi, qui süſtinent te,
non confundéntur.
Gonfundantur omnes iniqua agen-
tes K ſupervacue.
gias tuas Domine demonſtra mi-
hi: * & sémitas tuas edoce me.
Dirige me in veritate tua, & doce
me: * quia tu es Deus Salvator
meus, & te ſuſtinui tota die.
à eminiſcere miſerationum tuarũ
Boômine, * & miſericordiärum
tuärum;, quæ à ſæculo ſunt.
Delicta juventutis mex, * & ig-
noräntias meas ne memineris.
Hecúndùm miſericordiam tuam
memento mei tu: * propter boni-
tatem tuam Doômine.
ulcis & rectus Dominus propter
oc legem dabit delinquentibus in
via.
Hiriget manſuétos in judicio: *
docébit mites vias ſuas.
cnivérſæ viæ Dômini miſericôrdia
véritas, * requiréntibus tefta-
méntum ejus, & teſtimônia ejus.
Propter nomen tuum Dôomine
propiriaberis peccato meo: * mul-
tum eſt enim.
Quis eſt nomo, qui timet Doômi-
nüm? „ legem ſtaätuit ei in via,
quam elégit.
Anima ejus in bonis demorabi-
tur: * & ſemen ejus hæreditabit
terram. .
Sirmaméntum eſt Dôminus ti-
mentibus eum: * & teſtaméntum

culi mei ſemper ad Däüm: *
quôniam ipſe evéllet de laqueo
pedes meos. .
éipice in me, & miſerère mei: *
quia unicus & paùper ſum ego.
ribulatiénes cordis mei multi-
plicatæ ſunt: * de neceſſitatibus
meis érue me.
ide humilitàtem meam, & la-
börem meum: * & dimitte uni-
vérſa delicta mea. .
éſpice inimicos meos, quoôniam
multiplicati ſunt, & odio iniquo
oderunt me.
Guttödi animam meam, & érue
mé: * non erubéſcam, quoniam
ſperavi in te.
nnocéntes, & recti adhæsérunt
mihi: * quia ſuſtinui te. .
Sibera Deus Iſrael, * ex omnibus
tribulationibus ſuis.
F E RI A QQ UUA RT A.

Udica me Dômine, quoniam ego
in innocéntia mea ingréſſus
ſum: * & in Dômino ſperans non
infirmabor.
roba me Dômine, & tenta me: *
ure renes meos, & cor meum.
Quoniam miſericordia tua ante
τlos meos eſt: * & complacui
in veritàte tua.
on ſedi cum concilio vanitãàtis:
& cum iniqua gerentibus non in-
troibo. , .
divi Eccléſiam malignantium: *
& cum impiis non ſedebo.
avàbo inter innocéntes manus
meas: * & circumdabo altare tu-
um Dômine.
t audiam vocem laudis, * &
enârrem univérsa mirabilia tua.
omine diléxi decorem domus
tuæx, * & locum habitatioônis glo-
riæ tuæ. .
Ne perdas cum impiis Deus ani-
mam meam, * & cum viris san-
guinum vitam meDam.
n quorum manibus iniquitates
ſunt, *& déxtera eôrum repléta eſt
munéribus. . .
go autem in innocéntia mea in-

ſerere mei.

es meus ſtetit in diréto: * in
Eccléſiis benedicam te Domine.-
F E RIA Q UINI A.

Ominus regit me, & nihil mihi
Jdeerit: * in loco paâſcuæ ibi

ipsius ut manifeſtétur illis.

.

me collocavit.
Saper

gréffus ſum, * réêdime me, & mi-

KAper 49
me: * in
edügit
lje pro
n, &
Unbre mo
Gliriamn t
ina tua
weconſol⸗
Uutiin
etüs e⸗
pinguäſt
Aalix mer
luns eſt!
Et miſeric
ne omni
Utut inha
in tongitue
IER

Eus
me, 0.
Dngé 3 4
Uum meott
Deus mens
non exaud
AA inüͤpiet
Tu autem
laus lirel.
In elere
peraverun
Acte clan
lunt: in
ſunt conkĩ
8 auten
omd: N
abjei
mnes v
me: *o
lerunt c
perdyit.
eum: X ſa
Wm pult
uöniam!
eyentre,
Matris we⸗
Nütero.
Veyentre;
giu ne
hniamt
eumdee
uiingue
Deruerunn
lt led
ſen lunt
nli
ne. guét

üt tarr

r Ad Din
llet de n

milerereme
aper ſum ein
tdis mei ni
de neceſlii⸗

m memn 1
& dimine

meos, glit
d Cdlio

meam, A

beſcam, (o

tecti ꝛdhritn
tinnite.
el, etom
lis,
04 A1

ine, guonin
Wes Intnd
nino ſpenatit

ne, tenna n
cot Mel
cörcia i 1
: 5 & coe

io wunti
hncilio uuli
etentibls

malignintiu
n ſedebo.
nocentes 1
ndabo ltit

,4
em laucis,
2 miſabliein
lecolen in
abiteticnif

miß ben
Cumn Niiil

Super aquam refectiônis educavit
me: * animam meam conveértit.
B edúzit me ſuper séemitas juſti-
tiæx, * propter nomen ſuum.
am, & ſi ambulavero in meédio
umbræ mortis, non timébo mala: *
quòôniam tu mecum es.
Wirga tua, & baculus tuus, * ipsa
me conſolata ſunt.
aräaſti in conſpéctu meo mensã: *
advérsus eos, qui tribulant me.
Empinguaſti in oleo caput men: *
& calix meus inébrians quàm præ-
Clarus eſt! —
Et miſericôrdia tua ſubſequétur
me * omnibus diébus vitæ meæ.
Et ut inhabitem in domo Dpñi: *
in longitüdinem diérum.
F E R I,A SE XT A.

Eus Deus meus, réſpice in
Ume, quare me dereliquiſti? *
longé à ſalute mea verba delictoô-
zum meôrum.
Deus meus clamäbo per diem, &
non exaudies: * & nocte, & non
ad inſipiéntiam mihi.
Tu autem in ſancto häbitas, *
laus Ifrael.
In te ſperavérunt patres noſtri: *
ſperavérunt, & liberäâſti eos.
Aαι d te clamaverunt, & ſalvi facti
ſunt: * in te ſperavérunt, & non
ſunt confũſi.
Sgo autem ſum vermis, & non
homo: * opproôbrium hoôminum,
& abjéctio plebis.
Omnes vidéntes me, derisérunt
me: * locùúti ſunt labiis, & mo-
veérunt caput. .B
Speraâvit in Dômino, eripiat
enm: * ſalvum faciat eum;, quo-
niam vult eam. ,
Quôniam tu es, qui extraxiſti me
de ventre, * ſpes mea ab abéribus
matris meæ. In te projéctus ſum
ex ütero.
De ventre matris meæ Deus meus
es tu, * ne diſcéſſeris à me.
Quoôniam tribulatio prõxima eſt:*
quoniam non eſt, qui adjuvet.
Gircumdedérunt me vituli multi: *
tauri pingues obſedérunt me-
Aperuèérunt ſuper me os ſuum, *
ſicut leo räpiens & rügiens.
icut aqua effûſus ſum: * & di-
ſpersa ſunt omnia oſſa mea.
Fadum eſt cor meum tamquam

cera liquéſcens * in mèdio ventris

ei.
ruit tamquam teſta virtus mea;

. , 21
& lingua mea adhæſfit faucibus

meis: * & in pülverem mortis de-
duxiſti me.
Quoniam circumdedérunt me ca-
nes multi: * concilium malignan-
tium obsedit me.
odérunt manas meas, & pedes
meos: * dinumeravérunt omnia
oſſa mea.
Epſi vero conſideravérunt, & in-
ſpexérunt me: * & divisérunt ſibi
veſtimenta mea, & ſuper veitem
meam misérunt ſortem.
Tu autem Déômine, ne elongâ-
veris auxilium tuum a me: * ad
defenſioõnem meam conſpice.
Srue à fzämea Deus animam
meam: * & de manu canis unicam
meam. ,B
Salva me ex ore leonis: * & à
côrnibus unicoòrnium humilitàâtem
meam.
Marrabo nomen tuum fratribus
meis: * in médio Eccléſiæ lauda-
bo te.
QOui timétis Dôminum, laudàte
eum: * univérſum ſemen Jacob
glori ficate eum. .
imeat en omne ſemen Iſrael: *
quoôniam non ſprevit, neque de-
ſpéxit deprecationem paäuperis.
Nec avértit fäaciem ſuam à me: *
& cùm clamarem ad eum, exaudi-
vit me.
Apud te laus mea in Eccléſia ma-
na: * vota mea reddam in con-
péétu timentium eum.
Edent pauperes, & ſaturabuntur?:
& laudabunt Dominum, qui requi-
runt eum: * vivent corda eorum
in ſæculum ſæculi.
Reminiſcéntur , & converténtur
ad Dñm * univerſi fines terræ.
St adorabunt in conſpectu ejus *
universæ familiæ Gentium.
uéëniam Déômini eſt regnum ? *
& ipse dominaàbitur Gentium.
Kanducaverunt, & adoravérunt
omnes pingues terræ, * in con-
ſpéctu ejus cadent omnes, qui de-
ſcéndunt in terram.
Et anima mea illi vivet: * & ſe-
men meum sérviet ipſi. D
Ennuntiabitur Déômino generatio
ventùra: * & annuntiàbunt coli
juſtitiam ejus populo, qui naſcé-

tur, quem feçit Poiinus.

E-

19. 1 18 94
Beaàti immaculati in via9
ut u. 16.

tribue ſexvo tuo.
B 3

4. Beäâti „ qui
3mbuliantl in liese tua Domine.

Vivo ego, dicit Döôminus: nolo
mortem peccatoris, ſed ut magis
convertatur „ & vavat.
Libera me
Pômine „ & pone me juxta te: &
gujusyis manus pugnet contra me.

Acem S veritatem Wisite ait
Dôminus omnipotens.
. Deo gratias. g., br. Chriſte
kili Dei vivi, & Milerére Sobtr⸗
bet. Chriſte vili Dei vivi,
milerete nobis. Qui ſedes ad
deéxteram Patris. ge. Miſerére no-
Pis. Y. Gloôria Patri, & Filio, &
Spiritui ſancto g. Chriſte Fili Dei
vivi, miſerére nobis. 5., Exürge
Chriſte, adjuva nos. ge. Et libe-
1 nos propter nomen tuum.
/rrie eleiſon. Chriſte el éiſ.
yrie eleilon. Fater noſter
. Et ne nos inducas in ten
tatiônem. . Sed libera nos à
malo. Gredo in Deum. ſeer
5. Carnis reſurrectiénem.
Vitam ætérnam, Amen.
., Et egoad te Déôinine clamavi.
Et manéè oratio mea prævéniet
ke. Repleatur os meum laude
t* cantem glôriam tuam, tota
die magnitüdinem tuam. y. Do-
mine avérte fäciem tuam à pec-
catis meis. Et omnes iniquità-
tes meas dele. Z. Cor mundũu crea
in me Deus. ge. Et ſpiritum re-
Gum innova in viſcéribus meis.
F. Ne projicias me à facie tua.
* Et Spiritum ſanctum tuum ne
auferas à me. Kedde mihi læ-
titiam ſalutaris tui. »Et ſpiritu
Princibali confirma me. .

Con-
18.

Adjutérium. morum 3
teor n fan c.

y. Eripe me Pomine ab hémine
malo. M. A viro iniquo éripe me.
y. Pripe me de inimicis meis,
eus meus. . Et ab inſurgenti-
Pa in me libera me. y Pripe me

de operantibus iniquitàtem. m. Et

de viris säânguinum ſalva me.,
Sic pſalmum dicam nômini tuo
in ſæculum! æculi. Ut reddam
vota mea de die in Nem. yV. Ex-
audi nos Deus ſalutaris noſter.
„Spes omnium finium terræ, &
in mari longé Y. Deus in adjuto-
rium meum inténde. Doômine
ad adjuvandũ me feſtina. Y. San-
ctus Deus, Sanctus Fortis, Sanctus
Immortalis Miſereère nobis
„Beénedic anima mea Däüo. Et
Sinnia, quæ intra me ſunt „ nomini
lancto ejus. F. Bénedic anima mea
Dio. g. Et noli obliviſci omnes
retributiones ejus. YF. Qui propi⸗
tiätur mnibus iniquitatibus tuis.
Qui ſanat omnes innrmitates
Euas. Qui rédimit de interitu
vitam tuam. g. Qui coronat te in
miſericôrdia, S* miſeratioënibus.
F. Qui replet in bonis deſiderium
tuum. e. Renovabitur, ut aquilæ
juveêntus tua. Adjutorium no-
ſtrum in nomine Doômini.
Qui fecit coœlum & rerram

onſteor &c.
N FERIALI Srren

eus in mine tuo.
Beati im-

maculati? siribue⸗

Benedicamus Domino 2 dic

iz.

ADTERTIA M.
Pater noſter. Ave Maria.
in adjutorium. II. H
Unc ſancte nobis Spfritus 2
Unum Patri cum Filio 2
Bignäre promptus ingeri
Noſtro réfũſus pectori.
Ds, liagua, mens, ſenſus, vigor;
Gonteſſionem peérſonent;
Flammeéefcat igné charitas;
Acceéndat ardor pröximos.
Præſta, Pater piiſſime,
Patrique compar Unice;
Cum Spiritu Paraclito
RKegnahs Bexs omne xenlan Amẽ.
6 S ter⸗

An X
r GE

muus.

AdGenetu

Egem
juſtific
exquitam
4 miht i
legem tuan
in toto cor
jeduc me
Füm moru
nelina c
tna, * &
Verte oc
Vanitatem
gtafue ler
in timore
mputaop
ſuloicitus l
jucünda.
cce concn
Euitate tn
t véniat
tua Domin
Cündum el
t telpone
verbum
Mönibus t
t ns aufen
Veritätis us
juclciis tuis
tcuſtodij
Rhſeculum
L ambula
Auln manc
ir loguebe
nlpectu!
Uncebar.
Uueliin
1 e
in, gur
nihifeari
lnor
o: *½
lc.
e eco
ene 4
iüenn tne
Uperbi
Ne:
eliui yi,
enorfi
lenlo Dil
di io 1

lum ſaler
dam noöminin
be Ut ketd
diem.
aris noſti
niutn tette
Deus in ai
le. b. Don
eſtind. f,
Portis, Nnd
Milerere nn
mes Dio
ne ſunt, non

1 .

nedic animan
obliviſcion
. p. Quipe
igrititlbuet
nes infitmiti
imit de imen
ui coronat tel
niſetationibi
bonis delideit
bitur, ut 1
Adjutöhum!
Domini
In & tennn

eot &⸗ 4
0 FYIC

8in nomine,n
zim Beid i

.
kolſpſiß
ſonent
chi Iitas;
roximnos⸗
ſime;
Inice;
clito
ſzeulmn /7

tua, * & non in avaritiam.

Alleluja.
Deduc me.

Advenétunt nobis.
. o. Pa ia. Judicaſti.

Egem pone mihi Dômine viam
juſtificatioònum tuarum: *
exquiram eam ſemper.
na mihit intelléétum, & ſcrutabor
lIegem tuam: *† & cuſtôdiam illam
in toto corde meo.
Deduc me in sémitam mandato-
Tfum tuôrum,; * quia iplam volui.
Enclina cor meum in teſtimônia

«verte culos meos, ne videant
Vanitatem: * in via tua vivifica me.
Stafue ſervo tuo eloquium tuũ, *
in timôre tuo.
Amputa opprobrium meum, quod
ſuſpicatus ſum ? * quia judicia tua
jucuúnda.
vcce concupivi mandata tua: * in
quitate tua vivifica me.
Et véniat tuper me miſericôrdia
tua Döomine: * Salutare tuum ſe-
cúndum eloquium tuum.
Et reſpondébo exprobrantibus mi-
hi verbum: * quia ſperavi in ſer-
moônibus tuis.
t ne auferas de ore meo verbum
vVeritatis usquequaâque: * quia in
judiciis tuis ſuperſperavi.
Et cuſtòdiã legem tuam ſemper, *
In ſæculum, & in ſæculum ſæculi.
It ambulabam in latitůdine: *
quia mandta tua exquisivi.
t loquébar in teſtimoôniis tuis in
conſpéétu Regum: * & non con-
fundébar.,
t meditabar in mandatis tuis, *
quæ diléxi.
Et levavi manus meas ad manda-
ta tua, quæ diléxi: * & exercébar
in juſtificatiénibus tuis.
g Emor eſto verbi tui ſerve
Mtuo: * in quo mihi ſpem de-
diſti.
æc me conſolata eſt in humilita-
te me; * quia eloquium tuum vi-
vificavit me.
§ upeérbi iniqué ageébant usquequa-
que: * à lege autem tua non de-
elinavi.

Lemor fui judiciôrum tuéôrum à
ſæculo Dne: * & conſolatus ſum.
eféctio tenuit me, * pro peccato-tuum ſervo tuo.
B 4

2 2 23
ribus derelinquéntibus legẽ tuam.
ntabiles mihi erant juſtificatio-
nes tux, * in loco peregrinatié-⸗

nis meæx.

gemor fui node nôminis tui Dô-

mine, * & cuſtodivi legem tuam.

Erec facta eſt mihi: * quia juſtifi-
catiônes tuas exquisivi.
görtio mea Dömine, * dixi cu-
ſtodire legem tuam.
Pepreeâtus ſum faciem tuam in
toto corde meo: * miſerére mei
ſecundùm elôquium tuum.
cogitavi vias meas, * & convérti
pedes meos in teſtimonia tua-
paratus lum, & non ſum turbatus:*
ut cuſtédiam mandata tua.
munes peccatôrũ circumpléxi funt
me; † & legem tuam nõ ſum oblit?.
édia nocte ſurgébam ad confi-
têndum tibi, * ſuper judicia juſti-
ficatioônis tuæ.
particeps ego ſum omnium timén-
tium te: * & cuſtodientium man-
data tua .
giſericôrdia tua Dômine plena
êſt terra: * juſtificatioònes tuas do-
ce me. .Y
Onitatem feciſti cum ſervo tuo
BDômine, * ſecundùm verbum
fuum.
sonitätem, & diſciplinam, &
cientiam doce me: * quia man-
datis tuis crédidi. .
priusquam humiliarer, ego deli-
qui: * proptérea elòquium tuum
uſtodivi.
onus es tu: * & in bonitate tua
doce me juſtificatiônes tuas.
a ultiplicata eſt ſuper me iniquitas
fûùperboôrum: * ego autem in toto
corde meo ſcrutabor mandata tua.
Coagulatum eſt ſicut lac cor eë
rum: * ego verò legem tuam me-
ditatus ſum.
vonum mihi, quia humiliaâſti me: *
ut diſcam juſtiſcationes tuas.
onum mihi lex oris tui, * ſuper
millia auri & argénti.
Aanus tuæ fecérunt me, & plas-
mavérunt me, * da mihi intelle-
ctum, & diſcam mandata tua.
ui timent te;, vidébunt me:- &
Etabúntur: * quia in verba tua
ſuperſperavi. s
Gognovi Dômine, quia æquitas ju-
dicia tua: * & in veritate tua hu-
miliàſti me.
rFiar milericôrdia tua; ut conſo

.

létur me, * ſecundum eléquium

7 E-

24
V Eniant mihi miſeratiénes tuæ, &
vivam: * quia lex tua meditatio
mea eſt.
E& onfundantur ſupeérbi, quia injuͦſte
iniquitatem feceérunt in me: * ego
gutem exercébor in mandatis tuis.
onvertäntur mihi timentes te: *
S& qui novérunt teſtimonia tua.
jat cor méum immaculatum in
Juſtificatiénibus tuis: * ut non
goynfündar.
ns Alleluja, allelja, alleluja.
. Eur al Allel.

—) Eus chäritas eſt: & qui manet
Nin charitate, in Deo manet,
& Deus in eo.
k. bf. Inclina cor meum Deus,
* In teſtimonia tua. Inclina.
F. Avérte culos meos, ne vide-
ant vanitatem: in via tua vivifica
me. In. Gloria Patri. Inclina.
F. Ego dixi, Dne miſerére mei.
. 5an animam meam;, quia pecç-
cavi tibi;
Dedueg me Dômine in sémitam
mandatôrum tuoôrum.
Ana me Doômine, & ſanaâbor:
) ſalvum me fac, & ſalvus ero:
quôniam laus mea tu es. F-br. Sa-
na animam meam, * Quia peccavi
tibi. Sana. g. Ego dixi, Domine
miſerére mei. Quia. & lria Patri.
Fana. J. Adjütor meus eſto, ne
derelinquas me. Neque deſpi=
gias me Peus lſalutäris meus.

Nonam Hexis gen yrie
eleiſ. C hriſte eleiſon. K yrie eleis
† ater noſter. ſe t ne nos
indúcas in tentationem. Sed
libera nos à malo. y. Dñe Deus
virtutum convérte nos. &. Et oſté-
de faciem tuam „ & ſalvi érimus.
V. Exúrge Ohriſte, adjuva nos.
H. Et libera nos prapter nomẽ tuũ.
F. Düe exaudi oratiéÖnem meam.
Et clamor meus ad te véniat.
g. Dominus vobiſcum.
„. Et cum ſpiritu tuo,

ha.

84

Cce dies véniunt, dicit Dômi⸗
nus » & ſuscitabo David ger-
men juſtum: & regnabit Rex, &
Sapiens erit: & faciet judicium, &
juſtitiam in terra. & Deo gratias.
Veni ad liberandum nos.
Doômine Deus virtutum, Veni.
Oſtende fàciem tuam, & ſalvi
Erimus Döomine G 1oria. Veni.
Timebunt Gentes nomen tuum
Démine. Et omnes Reges ter-
ræ gloriam tuam, K yrie eleiſ.

Advenérunt nobis dies pœ-
nitentiæ, ad redimenda peccata,
ad ſalvandas animas-

Onvertimini ad me in toto
corde veſtro, in jejunio, & fle-
tu , & planctu. Et ſcindite corda
veſtra,, & non veſtiméenta veſtra,
ait PDôminus omnipotens.
Iple liberavit me ,„* De
läqueo venaântium. Ipſe.
Et à verbo àſpero. De lâqueo.
lôria Patri. Ipſe.
Scaâpulis ſuis obumbräbit tibi.
Et ſub pennis ejus ſperabis.
Yrie eleiſon, Ora Lonveniens.

Judicaâſti Dòmine cauſam ani-
mæ meæ, defénſorx vitæ meæ, Doô-
mine Deus meus.

Omine, omnes, qui te dere-
linquunt, confundéntur;: rece-
déntes à te, in terra cribentur;
quôniam dereliquérunt venam a-
quàrum viventium Dõminum.
Erue à främeg, * Deus äni-
mam meam. Erue. Y. Et de manu
canis ünicam meam. Deus. rue.
De ore leonis libera me Dñe.
Et à cörnibus unicornium hu-
militatem meam. K& yrie eleiſ.

Allelùja; allel. allel, allel.

Hriſtus resurgens ex môrtuis
jam non moritur, mors illi ul-
trà non dominâbitur. Quòôd enim
môrtuus eſt peccato, môrtuus eſt
ſemel, quod autem vivit, vivit Deo.
reve. surréxit Dôminus de
ſeplchro „* Alleluja „ alleluja.
Surréexit. ₰ Quji pro nobis pe-
peén-

Pentit in lx
loria Patt
garrexit
ln appe

XD
Mer no
in adjuto
Edor
Quit⸗
Splengore
Et ignibu
alneue
Alter calo
Conler ſali
erimgue
lela bate
Nutiue ce
Cun plnt
Rezrans p

Commen

mex:
perlperayi
eſecerun
tuum,
lberis me
lia tictus
N: Xaſtifi,
Oblitus,
Alot Süͤt d
ſisde per
unpetun
ſides ſe
Mhin man
ie lelleti
ſild mind
nltn: 8
gümandi
teündäm

ſiiher me:

int, dickt
tabo Danit
egnabit hen
ciet iudlein
Deogit
libetandunn
Virtütumn e
n tuam a
6 loria N
tes nommenin
mnes Retenn
Kiie el

t nobis diein
imenda getcl
15.
d me in ,
n jejini
Et ſcindie de
ſtimenta e
lpotens,

kafit me.

eto, De li-
ſle.
Obumdtidit!
eins Gerini⸗

mine callint
or vita ner

nes gi 1 4
fungentat 6
terta eiber
Uerunt vennn

pendit in ligno. Alleluja, allel.
Moôria Patri. Surréxit.

Surrexit Döôminus: verè, allel.

. Et appäruit Simôni, allel.

AD SEXTA M.
Fater noſter. Ave Maria.
in adjutôrium. II.
Ector potens, verax Deus,
R. Qui temperas rerum vices,
Splendore manè illuminas,
Et ignibus meridiem.
Extingue flammas litium,
Aufer calérem noözium:
Confer ſalůtem corporum,
Veramque pacem cordium.
Præſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice;
Cum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſæcul. Amen.

Alleluja.

Adjuva me.

Deus

Commendemus nosmetipſos.
PTemp. Paſi Poôpule meus.
Efécit in ſalutàare tuum àanima
mea: * & in verbum tuum ſu-
perſperàavi.
defecérunt culi mei in eléquium
tuum, * dicéntes: Quando conſo-
laberis me?
Quia factus ſum ſicut uter in prui-
na: * juſtificatiõnes tuas non ſum
oblitus.
Quot sũt dies ſervi tuiè æquãdo fa-
cies de perſequetibus me judiciã.
Narraverunt mihi iniqui fabula-
tiones: * ſed non ut lex tua.
O mnia mandata tua véritas: « ini-
que perſecùti ſunt me, adjuva me.
auloò minùs conſummavérunt me
in terra: * ego autem non dere-
liqui mandata tua.
ecùndùm miſericôrdiam tuam
vivifica me: * & cuſtodiam teſti-
moônia oris tui.
In æxternum Dömine, * verbum
tuum peêrmanet in cœlo.
in generationem, & generatiéô-

nem véritas tua: * fundäiſti ter-

ram, & permanet.
Ordinatiône tua perſevérat dies: *
quôniam omnia serviunt tibi.
Nifi qué⁰d lex tua meditatio mea
eſt: * tunc forte periiſſem in hu-
militàte mea.

25
n ætérnum non obliviſcar juſti-
ficationes tuas: * quia in ipſis vi-
vificâſti me.
uus ſum ego, ſalyum me fac: *
quéniam juſtificationes tuas ex-
quisivi.
de expectavérunt peccatôres, ut
perderent me: teſtimoônia tua
intelléxi. .
Omnis conſummatiòônis vidi fi-
nem: * latum mandâtum tuum
nimis.
NUomodo dilezi legem tuam
Déômine? * tota die medita-
tio mea eſt.
uper inimicos meos prudéntem
me feciſti mandato tuo: * quia in
ætérnum mihi eſt.
Super omnes docéntes me 'intel-
lexi: * quia teſtimonia tua medi-
tatio mea eſt.
Super ſenes intellexi :
mandata tua quæsivi.
Ab omni via mala prohibui pedes
meos, * ut cuſtôdiam verba tua.
Aljudiciis tuis non declinavi: &
quia tu legem poſuiſti mihi.
Guam dülcia faucibus meis elô-⸗
quia tua * ſuper mel ori meo.
mandatis tuis intelléxi: " prop-
teéreà odivi omnẽ viam iniquitatis.
Lucérna pédibus meis verbum tu-
um, * & lumen sémitis meis.
Juravi, & ſtatui * cuſtodire judi-
cia juſtitiæ tuæ.
umiliatus ſum usquequâque Dô-
mine: * vivihca me ſecùndùm
verbum tuum.
Voluntaria oris mei beneplacita
fac Dñe: * & judicia tua doce me.-
nima mea in manibus meis
ſemper: * & legem tuam non ſum
oblitus.
Poſuérut peccatôres läqueũ mihi: *
& de mandatis tuis non erravi.
Hæreditâte acquisivi teſtimoônias
tuùa in ætérnum: * quia exultàtio
cordis mei ſunt.
nclinavi cor meum ad faciéndas
juſtificatiònes tuas in ætérnum, *
propter retributionem.
Niquos dio habui, * & legem
tuam diléxi.
djütor & ſuscéptor meus es tu: *
& in verbum tuum ſuperſperavi.
eclinate a me maligni, *& ſcru-
tabor mandata Dei mei. .
uſcipe me ſecundùm eléôquium
tuum, & vivam: * & non confùn-
das me ab expectatiône mea.
Adjuva me;, & ſalvus ero: * 8
B 5 me

Nℳ quia

26
meditabor in juſtificatiônibus tuis
ſemper
previſti omnes diſcedeéntes à ju-
diciis tuis: *† quia injũſta cogitatio
Eôrum.
Srævaricantes reputàvi omnes
Heccatores terræ: * ideò diléxi te
ſtimònia tua.
Sonfige timôre tuo carnes meas:*
à judiciis enim tuis timui.
Feci judicium & juſtitiam: * non
ctradas me calumniantibus me.
uſcipe ſervum tuum in bonum: *
mon calumniéntur me ſupeérbi.
Sculi mei defecérunt in ſalutare
tuum: * & in eloòquium juſtitiæ tuæ.
Nac cum ſervo tuo ſecundùm mi-
Tericôrdiam tuam: * & juſtifica
tioônes tuas doce me.
ervus tuus ſum ego: da mihi in-
tellectum,ut ſciam teſtimônia tua
empus faciéndi Domine: * diſſi
pavérunt legem tuam.
E deo dilexi mandata tua, * fuper
aurum, & topazion.
Froptéreà ad omnia mandata tua
dirigébar: * omnem viam iniquam
Odio habui.
An Alleluja: 5 alleluja, alleluja
ale.
Lter Ritertus Snera Portate „ &
ſic adimplebitis legem Chriſti.
In ætérnum Däe, & Perma-
het verbum tuum. In ætérnum.
In ſæculum ſæculi véritas tua.
Térmanet. Gloria Patri. In.
gZ. Dôminus regit me, & nihil
mihi déerit. ge. In loco paſcuæ
ibi me collocayit.

Achafe me, & ſalvus ero Déômine.
Can Iter alterius.
eye 1 Ben édicam Doôminum:
* In omni témpore. Benedicam.
F. Semper laus ejus in ore meo. In.
G loria Patri. Benedicam.
/Düs regit me, &nihil mihi déerit.
ge., In loco paſcuæ ibi me colloca⸗
Fir. 2 Tie eleiſon.

N Aebas illis ſafräbirut Juda, &
Ifrael habitabit confidénter: &
koc eſt nomen „ quod vocabunt
eum, Dominus juſtus noſter.
r, Oſténde nobis Däe * Mi
ſericôrdiam tuam. Oſténde. y. Et

ſalutâre tuũ da nobis. Miſericôrdiã.
1oria. ende. g. Meménto
noſtri Die in beneplacito populi
tui. Viſita nos in ſalutari tuo.
yrie eleiſ.

Comendémus nosmetipſos in mul⸗
ta patiéntia, in jejuniis multis, per
arma juſtitiæ.
Erelinquat impius viam ſuam,
& vir iniquus cogitationes ſu-
as, & reve tatur ad Dñm, & miſeré-
bitur ejus: & ad Deũ noſtrum, quoô-
niam multus eſt ad ignoſcéndum.
Scaäpulis ſuis, & Obumbra⸗
bit tibi. Scapulis luis .
Et ſub pennis ejus ſperabis.
Obumbrabit. l1oria. Scapulis.
Scuto circ⁴mdabit te véritas
ejus. Non timébis à timore
noctúrno. Kyrie eléiſon.

Pôpule meus, quid feci 1ibi aut
quid moleſtus fui? Reſponde mihi.

Onändantur „qui me Perſe-
quúntur, & non confündar
ego:, paveant illi, & non paveam
ego: induc ſuper eos diem affli-
tinis, & duùplici contritione coôn-
tere eos, Domine Deus noſter.
De ore leonis, & Libera
mme Bñe. De ore. Et à cornibus
unicôrniũ humilitatem meam. Li-
bera, Re ore. Ne perdas cum
impiis Deus animam meam. . Et
cum viris sanguinum vitam meam⸗
yrie eleiſ.

Alleluſa, allel. allel. alſel.

=Hriſtus reſurrézxit à mortuis
primitiæ dormientium: quo-
