e. Beata Cæcilia dixit Tibürtio:
Hôdie te fateor meum eſſe cogna⸗=
tum, quia amor Dei te fecit eſſe ;
Contemptôrem idoléxum.
Oς ος Sicut

95⁵4 . . „
Sicut enim amor Dei mihi
tuum fratrem conjugem fecit, ita
te mihi cognatum fecit eſſe. Con-
temptorem.

Uôniam igitur & magna res
erat, ac de ea apud multos
magna erat exiſtimatio, ne quis ea
perfécta, ſe totum perfeciſſe pu-
taret, ac cætera negligeret, hanc
parabolam pôſuit, ut oſtenderet
virginitatem, quamvis cætera ha-
beat, ſi miſericordiæ bonis carue-
rt, cum fornicatoribus ejici. Ac
meérito quidem inhumanum ac mi-
ſericôrdia caréntem cum illis côl-
locat. Fornicator enim côrporum;
iſtæ vero pecuniarum cupiditate
vinçuntur. Non eſt autem corporũ
& pecuniæ par cupiditas: ſed acrior
multò, atque vehemeéntior illa
côrporum eſt. Quantò igitur cum
imbecilliore luctäantur tantòô mi-
nus vénia dignæ ſunt, ſi vincantur.
Idcircò éêétiam fäatuas appellavit ,
quoniam majôri certämine ſupera-
to, in faciliori totum perdiderunt.
Cæcilia me miſit ad vos, ut
oſtendatis mihi ſanctũ Antiſtitem;
* Quia ad iptum habeo lecréta;,
quæ pêrferam.
Tunc Valeriänus perréxit, &
ſigno, quod accéperat, invénit
ſanctum Urbanum. Quia.
Ioôria Patri. Quia.

Ampades autem hoc loco illud
ipſum virginitatis donum ap-
péllat, & ſanctimoniæ puritatem:
Sleum verô benignitatem, elee-
moſynam, impenſum indigéntibus
auxilium. Tardante autem ſponſo,
dormitavérunt omnes, & dormié
runt. Non parvum témporis rur-
ſus ſpatium interjectum oſtendit,
ut diſcipulos regnum ipsius mox
futurum expectantes, ab ea opinio-
ne deduceret z id enim illi ſpera-
bant: quapropter crebrò ab hu-
jüsmodi eos ſpe révocat. Ad hoc
illud quoque indicat „ ſomnum
quemdam eſſe mortem. Dormié-
runt, inquit, média autem nocte
clamor factus eſt: vel, ut in eadem
parabola persiſtat: vel rurfſus
oſtêndit in nocte futúram eſſe re-
ſurrectioénem. Clamôrem étiam
Paulus commémorat, dicens: In
juſſu, in voce Archangeli, in novil-
ſima tuba deſcendet de cœlo.
Pe Deum laudamus. II.

Chriſti, abjicite pera

AD LAUDS,

Antäntibus organis Cæcflia
Dômino decantabat, dicens:
Fiat cor meum immaculatum, ut
non confundar.
ominus regnhavit.

II.
Valeriänus in cubiculo Cæ-
ciliam cum Angelo orantem in-
vénit.
Cæcilia fäamula tua Doômine
quaſi apis tibi argumentôſa de-
séxvit. “
Benedico te, Pater Déômini
mei Jeſu Chriſti, quia per Filium
tuum ignis extinctus eſt à latere
meo.
Triduàânas à Déômino popoôſ-
ci inducias, ut domum meam Ec-
cléſiam conſecrarem. .
ratres, Qui gloriatur. &
eſu, corôna Virginum. Ixi.
Diffùſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
xtérnum.

Dum auròôra finem daret, Cæcilia
exclamavit, dicens: Eja milites
tenebra-

rum, & induimini arma lucis.

Eus, qui nos ànnua beâtæ
Cæciliæ Virginis, & Martyris
tuæ ſolemnitate lætificas, da, ut
quam veneramur officio, etiam piæ
donverſatiônis ſequamur exémplo.
Per Pôminum.

Valerianus:
ratres, Qui gloriatur. Ix.
Spécie tua, * Et pulchritu-
dine tua. Spécie. Intende,

prôſperè proceêde; & regna. Et.
lôria. Spécie. Lwübir ann
uo. B eus in m
Deus vultu ſuo en
ejus, non commoye .

Cæ cilia famula tua.

Mulor enim vos Dei æmula
btione. Deipôndi enim vos
uni viro virginem caſtam exhibére
Ghriſto., ,abit eam Deus
vultu ſuo. Adjuvabit. Deus in
meédio ejus, non commoyveébitur.
Deus vultu ſuo. ,C( lôria Patri.
Adjuvabit. Elégit eam Deus,
& præelégit eam. naberne
culo ſuo habitage aci n. ina⸗

Omine Dei
ſuper tern⸗
leam, & pko m
Pecina ſam, In
tremn Domini
Mnat me in
ler, Kin ten
neacjutorio,
Llegit e
Mrelegit eun.
temuculo ſu
n Er greleg
Uni blei,

N WII

Oremus 4
bimhil
duſis fonti
llir & honc
ne

RNohen “

lus ui n
mentis Man
ulicis lole
ule propiti
eClimus,
Wh imitem

Kimn lind
hongs
lna Meiiol
fonparg,
lK

eti
e⸗
zmenle, d

u
Mrcd
n

d 52

enis Cerli
lbindicen
Aculatum, u

ktegniit.

cubicnlo e.
otinten ir⸗

1 tua Donize
unenton te

Datet Dönii
li per FEiliun
eit à later

Dowino popo⸗
duen mein e⸗

n, .
i Lloritu
Vitrinuun .
in Nbiis uis
irit teeus i

et, Ctllil
. Eja milites
era teneba⸗
umn lucß⸗

; NMN
Atſcu, 1n

oſfäetinſe
Auunn

rerinpic

1

n⸗ pam.
eilk 4e6
e ſie T

Omine Deus meus exaltaſti
◻ſuper terram habitationem
meam, & pro morte defluente de-
precata ſum. Invocavi Dôminum
Patrem Dômini mei, ut non dere-
linquat me in die tribulatioônis
mex, & in tempore ſuperborum
ſine adjutòrio.
Elegit eam Deus, Et
præelégit eam. Elégit eam. In
tabernaculo ſuo habitare, facit
eam. Et præelégit eam. loria
Patri. Elégit. Diffũſa eſt gratia
in labiis tuüüis. *ϑ Proptérea be-
nedixit te Deus in æternum.

Cantantibus orgapis;

liv.

Virgo gloriôſa ſemper Evangeélium
Chriſti gerébat in pectore ſuo, &
non diébus, neque noctibus à col-
Joquiis divinis & oratiône ceſsabat.
eus, qui nos anuua.
954.

DIE XXIII. NOVEMBRIS.

Orémus omnes ad Dômi-
num Jeſum Chriſtum, ut Confeſ-
soôribus iuis fontis venam apériat.
Glöria & honôre coronâſti eum
Domine „Et conſtituiſti eum
ſuper pera manuum tuärum.

Eus, qui nos ännua beati Cle-
méntis Martyris tui, atque
Pontificis ſolemnitàâte lætificas:
conceêde propitius; ut cujus nata-
litia colimus, virtůutem quoque
paſliqnis imitemur, Per Dominum.

. * Ssimile eſt regnum
coloôrum hômini negotiatôri,
quærénti bonas, margaritas: in-
vénta una pretioſa, dedit omnia
ſua, & comparavit eam.
Spécie tua, & pulchritudine tua.
Inténde, proſperè procede, &
regna. 4

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus;: ut beatæ Felicitatis

Martyris tuæ ſoléêmnia recenséen-

tes, méritis ipsius protegamur,
& précibus. Per Doôminum.

Xxiv.
Miléto.

xv.
Oraànte ſancto Cleméeénte, ap-
paruit ei Agnus Dei: * De ſub cu-
jus pede fons vivus emanat, flu-
minis impetus lætificat civitàtem
Dei. Vidi ſupra montem
Agnum ſtantem. De ſub cujus.
Omnes una voce dixérunt:
Ora pro nobis ſancte Clemens »
*Ut digni efficiamur promiſlioni-
bus Chriſti.
Non meis méritis ad vos me
miſit Dominus, veſtris coronis
partiçcipem fieri. Ut digni.
Dediſti Domine habitacu-
lum Martyri tuo Cleménti in ma-

ri, in modum templi marmôrei »

Angélicis manibus præparatum:
Iter præbens populo terræ, ut
enarrent mirabilia tua. Dediſti
Doômine Sanctis tuis viam in mari»
& in fluminibus sémitam. Iter.
loria Patri, Itet,

Lemens Românus, Fauſtini
filius de regione Cœlii mon-
tis, diſcipulus beati Petri, cujus
méminit Paulus ſcribens ad Phi-
lippénſes: Etiam rogo & te ger-
mane compar;, adjuva illas, quæ
mecum laboravérunt in Evangé-
lio, cum Clemente „ & cæteris
adjutoribus meis, quorum nômi-
na ſunt in libro vitæ. Hic ſeptem
Urbis regiônes diviſit ſeptem No-
tariis, singulas singulis attribuens,
qui paſſioònes Martyrum, & res ab
eis geſtas diligentiſſime conquisi-
tas literis mandarent. Multa
ſcripſit & ipſe accurràtè, & ſalutaà-
riter, quibus Chriſtianam reli-
gionem illuſtravit. „⸗
Honéſtum fecit illum Dômi-
nus, & cuſtodivit eum ab inimi-
cis, & a ſeductoribus tutavit il-
lum: * Et dedit illi claritatem
ætérnam, Deſcenditque cum
illo in fôveam, & in vinculis non
dereliquit eum, Et dedit.

Um autem doctrina, ac vitæz
ſanctitate multos ad Chriſti
fidem convérteret, à Trajano Im-
peratôre relegatus eſt trans mare
Pönticum in ſolitúdine urbis
Chersonæ, in qua duo millia
Chri-

9 56
Chriſtianôrum réperit, qui ab eô-
dem Trajano condemnati füerant.
Qui cùm in eruéndis, & ſecandis
marmôribus aquæ penũúria labora-
rent, Clemens facta oratione »
in vicinum collem aſcendit, in
cujus jugo vidit Agnum dextro
ede fontem aquæ dulcis, qui
inde ſcatébat, attingéntem ; ubi
omnes ſfitim explevérunt: eoque
miraculo multi infideéles ad Chri-
fidem converſi „ Clemeéentis
etiam ſanctitatem venerari cœpé-
runt.
Deſidérium änimæ ejus tri-
Búiſti ei Dömine; Et voluntaà-
te labiôrum ejus non fraudäſti
ecum.
Quôniam præveniſti eum in be-
nedictiônibus dulcédinis: poſuiſti
in capite ejus corônam de läpide
pretiéſo. Et.
Uibus concitätus Traſänus „
Jmiſit illuce, qui Clementem
alfigata ad ejus collum anchora;
in profündum dejicerent. uod
cùm factum eſſet, Chriſtiänis ad
litus orantibus, mare ad tria mil-
liaria receéſſit: eòque illi acceden-
tes ædiculam marmeream in tem-
pli formam, & intus arcam lapi-
deam, ubi Martyris corpus con-
ditum erat, & juxta illud ancho-
ram, qua merſus fúerat, invené-
runt. Quo miraculo incolæ per-
moôti, Chriſti fidem ſuſcepérunt.
Ejus corpus pöſtea Romam „ Ni-
colao primo Pontifice, translatum,
in ccleéſia ipsius ſanéti Clemén-
tis conditum eſt. Ecclèéſia étiam
in eo inſulæ loco, unde divinitùs
fons manarat; ejusdem nômine
dedicàta eſt. Vixit in Pontificatu
annos novem, menſes ſex, dies
ſex. Fecit Ordinatiönes duas men-
ſe Decembri, quibus creavit Pres-
byteros decem, Diaâconos duos,
Epiſcopos per diverſa loca quin-
decim.
Stola jucunditatis induit eum
Doôminus: *£ Et corônam pulchri-
tüudinis péſuit ſuper caput ejus.
7, Cibavit illum Dôminus pane
vitæ, & intellétus, & aqua ſa-
Pientiæ ſalutaris potavit illum. Et.
Iôria Patri. Et eoroônam.

igila-
te. nuni Xlii.
. Corona aurea ſuper caput
ejus: & Expréſſa ſigno ſanctitâtis,

glôria khonéôris, & opus fortitúdi-
nis. Quôniam præveniſti eum
in benedictioénibus dulcedinis: po-
tuiſti in capite ejus corônam de
lapide pretioſo. Expreſſa. .
Hic eſt veré Martyr, qui
pro Chriſti nomine sänguinem fu-
um fudit: & Qui minas judicum
non timuit, nec terrénæ dignita-
tis gloriam quæsivit, ſed ad cœlé-
ſtia regna perveénit. Juſtum
deduxit Dominus per vias rectas,
& oſtendit illi regnum Dei.
Noôria Patri. Qui.

Sermo ſancti Gregôrii Papæ.

Eata Felicitas, cujus hôdie na-
talitia celebramus, ſeptem fi-
lios ſic poſt ſe timuit vivos in car-
ne relinquere, ſicut carnâles pa-
réntes ſolent metuere, ne mortuos
præmittant. In perſecutioônis enim
labõre deprehénſa, filiõrum corda
in amôre ſupernæ patriæ prædi-
cando roboravit, & parturivit ſpi-
ritu, quos carne pepérerat, ut
prædicatione pareret Deo, quos
carne pepérerat mundo. Num-
quid ergo hanc fæminam Marty-
rem dixerim;: Sed plus quàm Mar-
tyrem: quæ ſeptem pignôribus ad
regnum præmiſſis, tot ante ſe
moôrtuos transmiſit. Ad poœnam
prima venit, ſed pervénit octaàva.
e Deum laudamus. II.
A D D E S2

Rante ſancto Clemeénte, ap-
paruit ei Agnus Dei.
ominus regnavit.

II.
Non meis meéritis ad vos me
miſit Döminus, veſtris coronis
participem fieri.
Vidi ſupra montem Agnum
ſtantem, de ſub cujus pede fons
vivus emanat. .
De ſub cujus pede fons vi-
vus emanat, flůminis impetus læ-
tiſicat civitatem Dei.
Omnes Gentes per gyrum
credidérunt Chriſto Dômino.

Eatùs vir „,„ qui ſuffert tenta-
tiõénem: quôniam cuùm proba-
ius ferit, accipiet coroônam vitæ,
quam repromiſit Deus diligenti-
bus ſe.
Invicte Martyr. Xx.

Ju-

Qui.

Aut ut pe
Fieut cedrin
itut,

UAmitet ad m
Voce magn
1 elu Chriſte
lenens cum
lie bater ⸗
eus
954.

ia Dut ei de

Hopteres ben
Nmun.
1eſta
ij.

lürſindo gle

u Mr. X

ſe

i g
onſeörenn

A glon
un her)

ei
AAnumgti
flrelatunn
derre;
I, e
lus Ut pal
ent cectus
Alur⸗

dhus fortitid⸗
prereniſti eun
Cuicciniso⸗
1s COkOnam &
Prelg.
e Martft, gl
zinguineml⸗
mminas ſücienn
tene dignit.
, led adcn
Iulun
et fias lelu,
um Dei, C⸗

Lgorii bape

Cuſus höcient
15) leptem ,⸗
Uit viros inc⸗
Ut calniles r
ere,ne mholllo⸗
ecutiönis ennn

fliotumn colcdt

hitie hlei
partufiti,l.
epetelat
Deo , guos
ndo. Nun.
tünan Mitſ⸗
ln gum lu
gnondo⸗ 4
t e 1
t. M NEn
henieil in

I
1 195

Clement 4
us Del .

ls lepnuſl.

gris1d foen.
eniti n
ſelii olon
volten
cjas Pe⸗ “
ſons

1
1

ge n
15 de⸗ . Perls

winis I

Juſtus ut palma florébit.
Sicut cedrus Libani multipli-
Sabitur.

Cùm iter ad mare cœpiſſet, põpu-
lus voce magna clamäbat: Dômi-
ne Jeſu Chriſte, ſalva illum: &
Clemens cum lacrymis dicébat :
Süſcipe Pater Spiritum meum.
eus, qui nos annua.
955.

Date ei de fructu mänuum
ſuarum, & laudent eam in portis
opera ejus.
Diffüſa eſt gratia in labiis tuis.
„Proptérea benedixit te Deus in
ætérnum.
ræſta, quæſumus.

955.
XxX.
Orante ſanco Gleménte, cum 1
ixit Däüs.
77.
rédidi, 79.

PIE XXIV. NOVEMBRIS.

ſte Conféſſor.

Eus, qui ſanctum Joânnem
„ Confeſsorem tuum perféctæ
ſui abnegationis, & Crucis ama-
tôrem eximium effeciſti: conce-
de ut ejus imitationi jugiter in-
hæréntes gloriam aflequamur
æternam. Per Dominum.

ka Dediſti
Dômine habitàculum Martyri tuo
Cleménti in mari, in modum
templi marmôrei, Angélicis ma-
nibus præparatum, iter præbens
populo terræ; ut enarrent mirabi-
lia tua.
Juſtus ut palma florébit.
Sicut cedrus Libani multipli-

caàbitur. eus, qui nos
annua. 955.
Iſte Sanctus.

Gléria & honôre. xiv.

9⁵7

Déſto Dômine ſupplicationi-
bus noſtris: ut, qui ex iniqui-
täte noſtra reos nos eile cognolſci-
mus, beati Chrysogoni Martytis
tui interceſſione liberémurx. Per
Dôöminum noſtrum Jeium Chri-
ſtum Filium tuum.

Sanne⸗ à Cruce Fontiberi in Hi-
ſpania piis paréntibus natus, à
primis annis certoô innôtuit, quam
Deiparæ Virgini futürus eſſet ac-
céptus; nam quinquennis in pu-
teum lapſus, ejusdem Deiparæ ma-
nu ſublatus, incôlumis evaſit, tan-
to autem patiendi deſidério flagra-
vit,ut novénnis, ſpreto molliori le-
Go, ſuper ſarméntis cubare con-
ſueverit. Adoléſcens Hoſpitio
pauperum ægrotäntium Metymnæ
Campi famulum ſeſe addixit;, qui-
bus magno charitatis ardo re, viliſ-
ſima quæque complétens officia »„
præſtòô äderat, cujus exemplo ex-
citati cæteri adem charitatis muú-
nera ardéntiùs obibant. Verùm
ad altiora vocàtus, beatæ Mariæ
Virginis de Monte Carmélo Inſti-
tutum ampléxus eſt, ubi, Sacérdos
ex obediéntia factus, ſeverioòris
diſciplinæ, & arctioris vitæ cupi-
diſſimus, primitivam Ordinis Ré-
gulam ex Superioris licéntia ita
proféſſus eſt, ut, ob jugem Domi-
nicæ Paſſinis memoriam , bel-
lo in ſe , tamquam in infensiſ-
ſimum hoſtem indicto, vigiliis s
jejäniis „ férreis flagéllis , om-
nique ponârum génere, brevi
carnem cum vitiis, & concupiſ-
céntiis ſuis crucifixerit ; dignus
plane, qui à ſancta Theréſia
inter puriores „ ſanctiorés-
que äânimas Eccléſiam Dei id
témporis illuſtrantes recenſerée-
tur.
Honéſtum fecit illum Déômi-
nus, & cuſtodivit eum ab inimi-
cis, & à ſeductôribus tutavit il-
lum: Et dedit illi claritatem
ætérnam. . .
Juſtum dedúùzit Déôminus per
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.
Ingulàri vitæ auſteritàte »
& omnium virtütum praæ⸗
sidie

958
sidio munitus, præ aſsidua rerum
divinarum contemplatioòne diu-
türnas, & miräabiles éxtaſes fre-
quénter patiebatur: tantoque in
Deum æſtuabat amôre, ut , cům
divinus ignis ſeſe introô diutiùs
continére non poſſet, foras erum-
pere, eiusque vultum irradiare
viſus ſit. Proximôrum ſaluti ſum-
moôöperè inténtus, tum in verbi
Dei prædicatione, tum in Sacra-
mentôrum adminiſtratiône fuit aſ-
siduus. Hinc tot meritis auctus,
ſtrictiorisque diſciplinæ promo-
vendæ ardore vehementer accen-
ſus „ Sanctæ Theréſiæ comes di-
vinitùs datus eſt; ut, quàm ipſa
inter Sorores primævam Carmeli
Ordinis obſervantiam inſtaurave-
rat, eamdem & inter fratres, Jo-
anne adjutore reſtitäeret. Innü-
meros itaque unà cum Dei Famu-
la in divino pere promovéndo
perpeèſſus labores, Cœnôbia, quæ
ejâsdem ſanctæ Virginis cura per
totam Hiſpaniam erécfcta füerant,
nullis vitæ incömmodis, & peri-
culis têrtitus, singula perluſtravit,
in quibus, aliisque quampläürimis
ejus opera eréctis, reſtauratam
obſervantiam propagäando, ver-
bo, & exémplo firmavit, ut mé-
ritò primus poſt ſanctam Theré-
ſiam Carmelitarum Excalceatoôrum
Ordinis Profeſſor, & Parens ha-
beatur.
Amäavit eum Dôminus, & orna-
Vit eum, ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum.
Induit eum Dôöminus loricam
Hdei, & ornavit eum. Et ad.

Irginitätem perpétuò coôluit,
impudentésque mulieres e-
jus pudicitiæ inſidiari conantes,
non modò répulit, ſed étiam
Chriſto lucrifécit. In divinis
explicandis arcanis æquè ac ſan-
cta Theréſia ,„ Apoſtôlicæ Sedis
judicio „ divinituͤs inſtructus ,
libros de myſtica Theologia coe;-
léſti fapiéntia refértos confcrip-
ſit. Semel interrogaätus a Chri-
ſto, quid præmii pro tot labo-
ribus poſceret, reſpondit: Dô-
mine pati , & contéemni pro te.
Império in dæmones, quos e
corporibus ſæpe fugabat, difere-
tione ſpirituum „ prophetiæ do-

4

no, miraculorum gloôria celebra-
tiſſimus, ea ſemper fuit humilita-
te, ut ſæpiùs à Doômino flagitave-
rit eo loco mori, ubi oômnibus
eſſet ignotus. Voti compos fa-
ktus „ UÜbedæ diro morbo, & in
crure quinque plagis sanie manan-
tibus , ad implendum patiéndi
deſidérium, conſtantiſſime tole-
ratis „»Eccléſiæ Sacramentis pie,
ſancteque ſuſceêptis, in Chriſti
Crucifixi ampléxu, quem ſemper
in corde, atque ore habuerat,
poſt illa verba: In manus tuas
comméndo ſpiritum meum, ob-
dormivit in Bömino, die, & ho-
ra à ſe prædictis, anno fſalutis
milleſimo quingentéſimo nonage-
ſimo primo, ætatis quadragéſime
nono. Migräntem ejus animam
ſplendidiſſimus ignis globus ex-
cépit , corpus verò ſuaviſſimum
odoôrem ſpiravit, quod etiamnum
incorrùptum Segoviæ honorificè
céôlitur. Eum plurimis ante, &
poſt bitum fulgentem ſignis Be-
nedictus décimus tertius Poôntifex
Mäximus in Sanctörum nümerum
rétulit.
Iſte homo perfécit mnia, quæ
Focútus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: ingrédere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex ômnibus Gentibus. .
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœleéſtia
regna. Quia.
loria Patri. Quia.

inf lumbi. de
XIix.

CHrysgonus „ Diocletiàno Im-
peratére „ Romæ inolüſus
in carcere , ibi biénnium ſanétæ
Anaſtaſiæ facultatibus vixit :
quam etiam afflictam propter
Chriſtum a viro ſuo Publio ,„
Pproptereaque a ſuis orationibus
per litteras auxilium poſtulan-
tem ,„ mütuis epfſtolis eſt con-
ſolatus. Sed cùm Imperator Ro-
mam ſcripsiſſet, ut, réliquis Chri-
ſtianis„ qui in vinculis eſſent ,»
interféctis, Chrysogonus Aqui-
lejam ad ſe mitérétur, eòô per-
ductus eſt Cui Imperator: Ac-
cersivi, inquit, te Chrysogone »
. u

1 hononibus

flüreris anin
tllle: Ego en
Dels 5 mente
N; eos alten
Ildzmonum
geclot. Quo⸗
Acens Impernt
6S eum lecitip
00 Kilencdis 5
pus groſeckun
in tore i
ebrrerin lui⸗
Il.

eDenm Luudan

Fochkenimam
Uhts at pal
lelto .
N

Nr., X

Uurguiec

olpus
Ma
caſti
ſan meſus wer
ntd onten
henire
Amml, Krez

eb enicen
lumcetur

en Otl,

glotia eelehtr
kfuit humiliu
Nino fagitire⸗
Abi Omnibut
ti compos fr.
motbo, Kin
is anie manin.
ndem patiend
antiſſime tole⸗
cramentis aie,
i1s, in Chuiki
guem ſenſet
ore habüent,
In manls s
m meum; Od.
0, die; Khe
, inn ſaluts
teſimo nonat
8 guuctuzelnme
eius zninan
mis gobs er
1d ſuariſſimmn
glod etümnun
Fie honoriig
inis ante, d
tem ſienis de
Grins Lontike
ruun Nummeruun

atomni, HM
K Cint
Cguen weim
un cobin

och⸗. d d
ontemmit in
enit t Crlh

i.

Pbeerümt
None inelii
Piennium lnt
ztibas Gint
ſvo⸗ Dübl
ſis Oil
llun 1
eplttols

ut honoribus augeam, ſi modò
induüxeris änimum deos coôlere.
At ille: Ego eum, qui verèe eſt
Deus, mente & oratione veéne-
ror3 deos autem, qui nihil ſunt,
niſi dæmonum ſimulacra, odi &
execror. Quo reſponſo excan-
deſcens Imperator ad aquas Grada-
tas eum ſecuri percuti jubet, octa-
vo Kaléndas Decembris: cujus
corpus projécktum in mare, pauloô
poſt in littore inventum, Zoôilus
Présbyter in ſuis ædibus ſepeli-
vit.
Pe Deum laudamus. II.

Qur'odit animam.
Juſtus ut palma xx.
,A déſto Dömine;
95⁵7⸗

DIE XXV. NOVEMBRIS.

Eus, qui dediſti legem Môyſi
in ſummitate montis Sinai,
& in eòdem loco per ſanctos An-
gelos tuos corpus beatæ Cathari-
næ Virginis & Martyris tuæ mira-
biliter collocãâſti: præſta, quæſu-
mus, ut ejus méritis & interceſ-
ſione, ad montem, qui Chriſtus
eſt, pervenire valeamus. Qui te-
cum vivit, & regnat.

Hic vir deſpiciens.
Juſtum deduxit. li.
eus, qui ſanctum Jo-

ännem. 957.

(Ketharina „ nôöbilis virgo A-
lexandrina , à prima æta-
te ſtdia liberälium artium cum
ſidei ardore conjungens, brevi
ad eam ſanctitatis, & doctrinæ
perfectionem pervenit, ut de-
cem & ofcto annos nata erudi-
tifſſimum quemque ſuperaret.
Qux cùm Maximini juſſu mul-
tos propter Chriſtianæ religioô-
nis proteffiõönem variée tormén-
tis cruciatos „ ad ſupplicium

95
rapi vidérét „ non dubitaner
iplum adiit Maximinum, eique
nefäriam immanitäatem objiciens;,
ſapientiſſimis ratioénibus Chriſti
fidem ad ſalutem necefſsariam eſſe
affirinavit.
Propter veritatem, & man-
fuetúdinem, & juſtitiam: æ& Et de-
duúùcet te mirabiliter déxtera tua.
Spécie tua, & pulchritudine tua
inténde, proſpere proceéde, & re-
gna. Et deducet.

Ujus prudentiam Maximi-
nus admiratus, retinéri eam
jubet, accersitis ündique do-
ctiſſimis hominibus, magnisque
propoſitis præmiis „ qui convi-
Gam Catharinam à Chriſti fi-
de ad idolorum cultum perdu-
ziſſent. Quod contra accidit.
Nam plures Philôſophi, qui ad
eam cgoarguendam convénerant,
vi ac ſubtilitate ejus diſputatiônis
tanto Jeſu Chriſti amore ſunt in-
cénſi, ut pro illo mori non dubi-
täaverint. Quäamobrem Maximinus
blanditiis, ac promiſſis Catha-
rinam de ſenteêntia dedücére aggré-
ditur: verùm id fruſtra fieri intel-
ligens, verbéribus afféctam, plum-
batisque contuúſam;, dies undecim
ſine cibo, ac potu inclúſam tenet
in carcere.
Dilexiſti juſtitiam, & odi-
fti iniquitäatem: & Proptéreàâ unxit
te Deus , Deus tuus oôleo læti-
tiæ.
Propter veritätem, &
ſuetudinem, & juſtitiam.
tereàâà.

man-
Prop-

Uo témpore Maximini uxor »„
& Porphyrius belli dux „
visendæ virginis cauſa caârcerem
ingréſli, & ejüsdem prædicatiô-
ne in Jeſum Chriſtum credén-
tes „ pôſteà martyrio coronati
ſint. Interim Catharina eduú-
citur è cuſtôdia, & rota expedi-
tur crebris, & acuůtis præfixa
gladiis, ut virginis corpus crude-
liſſime dilacerarétur. Quæ machi-
na brevi, Catharinæ oratione con-
frâcta eit, eòque miraculo multi
Chriſti fidem ſuſcepérunt. Ipſe
Maximinus in impietate, cru-
delitàte obſtinatior, Catharinam
lecuri pércuti imperat. uæ
förtiter dato capite, ad duplica-
tum virginitatis „& martyrii præ-
mium

6 .
mnmn evolàvit séptimo Kaléndas
Decémbris: cujus corpus ab An-
gelis in Sina Arabiæ monte mira-
biliter collocatum eſt.
Afferéntur Regi virgines poſt
eam „ pröximæ ejus, e-
réntur tibi in lætitia & exulta-
ône. .
. Sspécie tua, & pulchritůdine
tua intende, prôſperè proceède;
& regna. Afferéntur.
16ria Patri, Afferentur.

imile erit regnum
cœlô⁶rum decem virginibus!
xX.

DIE XXVI. NOVYEMHBRIS.

Iſte Sanus.
Gléôria & honoôore. n-

Krmitatem noſtram.
xiv.

Etrus Epiſcopus Alexandziæ,
poſt Theônam virum ſanciſſi-
mum, ſanctitatis „ & doctrinæ
ſplendore non ſolùm illuſtravit
ſed toti luxit Ecclé-

Qui

gyptum:?

ſiæx Dei. in perſecutione

Maximiâni Galérii illam témpe-
rum acerbitätem ita peértulit, ut
multi admirabilem ejus patien-
tiam intuentes, plurimùm in
Chriſtiäna virtúte proficerent.
Is primus Arium Diaconum Ale-
xandrinum, propter ſchisma Me-
letianum, cui favebat, à fidélium
communione ſejünxit. Ad eum
capitis ab eôdem Maximiano
damnatum in carcéère, eùm Achil-
las, & Alexander Presbyteri de-
Brecarores Arii veniſſént, re-
péôndit: noctu apparuiſſe ſibi Je-
ſum veſte diſciſſa,; causamque rei
ſuſcitànti dixiſſe : Arius veſtem
meam, quæ eſt Eccléſia, dilace-
ravit. Quibus étiam prædicens
fore, ut ſibi in Epiſcopatu ſuccè-
derent „ præcépit ne umquam
Arium in communionem recipe-

rent, quem Deo mortuum eife
ſciret. Et hanc divinam præmo-
tionem veram fuiſſe, non diu

pòſt rei probavit evéntus. Déni-
que duodecimo ſui Epiſcopaâtus
anno, ſexto Kaléndas Decém-
bris, abſeiſſo capite, ad martyria
corônam evolavit.
e Deum laudaàmus. II.

enmuetin

u t, 8 8
& Unn
encheti

ilam ternn.

pettulit,u
n ejus halien⸗
Plärimüm in
e Pocetent.
Diäconun Ae-
er ſclimn le⸗
bat, fütlum
inxit. Ad eun
m Mauimine
re, eün keil.
Presbyten e⸗
feniſſent, l⸗
aruiſle ſtil⸗
causatngle i
Alins ſeken
celei, Cle.
tiamn Meteen
pilchyin iue⸗
t ne ungram
niönen teehe⸗
monuun ele
ivinam pleno⸗
lle, non Il

ventus, Denl.

i Lpiſcopitu
nlis Derin
,4d martſun

II.

I N VIG IL I I 8S

Lectio ſancti Evangélii ſecùndàm
Joannem.

illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
TLcipulis ſuis: Hoc eſt præcéptum
meum; ut diliggtis invicem, ſicut

dilexi vos. Et réliqua.,
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Um cunéta ſacra elôquia, Do-
minicis plena ſint præcéptis
quid eſt, quod de dilectione, quaſi
e ſingulari mandato, Dôminus
dicit: Hoc eſt præcéptum meum,
ut diligatis invicẽ: niſi quia omne
mandatum de ſola dilectione eſt;
& omnia unum præcéptum funt:
quia quidquid præcipitur, in ſola
charitate ſolidatur. Ut enim multi
arboris rami ex una radice prode-
unt: ſic multæ virtutes ex una cha-
ritate generantur. Nec habet ali-
quid viriditatis ramus boni peris
ſi non manet in radice charitatis.

Ræcépta ergo Dnica & multa
ſunt, & unum: multa per di-
verſitatem pris: unum in radice
dilectionis. aliter autem iſta
diléctio tenénda ſit, ipſe insinuat,
Ari n plerisque Scripturæ ſuæ
lententiis & amicos jubet diligi
in ſe, & inimicos propter ſe. IIſe
enim veraciter charitatem habet,
qui & amicum diligit in Deo, &
inimicum diligit propter Deum.
Nam ſunt nonnulli, qui diligunt
Proximos, ſed per afféctum cogna-
tionis & carnis; quibus tamen in
hac diletione ſacra elòôquia non
contradicunt; ſed aliud eſt, quod
lponte impenditur naturæ, aliud
dquod præceptis Dominicis ex cha-
ritate debétur obedientiæ.

I nimirum & prôximum dili-
gunt, & tamen illa ſublimia
dileétionis præmia non aſſequun-
tur: quia amôrem ſuum non ſpiri-
taliter, ſed carnaliter impéndunt.
Proinde cùm Dñs diceret: Hoc eſt
præcéêptum meum, ut diligatis in-
vicem, prôtinus addidit: Sicut di-
léxi vos'ac ſi apértè dicat: Ad hoc
amate, ad quod amavi vog. Qua
in re,, fratres chariſſimi, ſolerter
intnendum eſt, quod antiquus
hoſtis, dum mentem noſtram ad re-
rum temporalium dilectionem
trahit, infirmiorem contra nos

orôximum éxcitat , qui ea ipſa,

quæ diligimus, auferre moliatur.
COMMUNE APOSTOLORUM

. Hoc eſt præ-
ceéptum meum. cum Luis de
vii. ixit Dôminus.
77. 1
audate Dñũm
omnes Gentes. 79. .

Ratres, Jam non eſtis hoſpites,
& advenæ: ſed, eſtis cives San-
kôrum; & doméſtici Dei: ſuper-
ædificäti ſuper fundamentum
Apoſtolérum, & Prophetarum,
ipſo ſummo angulari lapide Chri-
ſto Jeſu.
. Deo gratias. . .
Xültet orbis gâàudiis,
Cœlum resuúltet laudibus:
Apoſtolorum gloriam
Tellus, & aſtra côncinunt.
os ſæculorum Juùdices,
Et vera mundi lumina,
Votis precamur cordium,
Audite voces súpplicum.
ui templa cœli clauditis,
Serasque verbo solvitis,
Nos à reâtu noxios
Solvi jubéte, quæſumus.
ræcépta quorum protinus
Languor ſalusque sentiunt:
Sanate mentes languidas:
Augéte nos virtutibus.
ty cùm redibit Arbiter
In fine Chriſtus ſæculi,
Nos ſempiteérni gaudii
a Con-

22

ii
Concẽdat eſſe cõmpotes.
atri, ſimlque Filio,
Tibique ſancte Spiritus;
Sicut fuit, ſit jügiter,
Sæclum per omne glôria, Amen.
In omnem terram exivit ſonus
eôrum. 3:. Et in fines orbis terræ
verba eoôrum.

Tradent enim vos in conciliis, &
in ſynagoôgis ſuis flagellabunt vos,
& ante Reges & Præſides ducémi-
ni propter me in teſtimonium il-
lis, & Géntibus.

Regem Apoſtôlörum Döminum,
Venite, adorémus.
enite. 1.
Téêrna Chriſti munera
Apoſtolòrum glôriam;
Palmas & hymnos débitos
Lætis canamus méntibus.
ccleſiarum Principes,
Belli triumphales Duces;
Cœléſtis aulæ milites,
Et vera mundi lúmina.
Sevota Sanctorum Fides »„
Invicta ſpes credéntium;,
Perfecta Chriſti Charitas 9
Mundi tyrannum conterit.
n his Patérna gloria,
In his triümphat Filius»
In his volüntas Spiritus;,
Cœlum replétur gaudio.
Satri, ſimulque Filio ,
Tibique ſancte Spiritus:
Sicut fuit, ſit jügiter,
Sæclum per omne gloria. Amen.

In omnem terram exivit ſonus eô-
rum, & in fines orbis terræ verba
eôrum.

Oeli enaârrant glöriam Dei, *
☛ & ôpera maânuum ejus annun-
tiat firmamentum.
ies diéei eructat verbum, * &
nox nocti indicat ſciéntiam.
Non ſunt loquélæ, neq; ſermoônes*
quoruũ non audiantur voceseôrum.
In omnem terram exivit ſonus
eôrum: * & in ftines orbis terræ
verba eorum.
EIn ſole pôſuit tabernaculum
ſuum, * & ipſe tamquam ſponſus
procédens de thalamo ſuo.
Sxultäavit ut gigas ad curréndam
Viam, * à iumo cœlo egréſſio ejus.
t occùrſus ejus usque ad ſum-
mum ejus; * nec eſt „ qui ſe ab-
ſcondat àa calore ejus.

ex Dõmini immaculàta, convér-
tens animas: * teſtimonium Dnñi
fidéele, ſapientiä præſtans parvulis.
uſtitiæ Dômini rectæ, lætifican-
tes corda 3 * præcéptum Dômini
lùcidum, illüminans ôculos.
Timor Dmini ſanctus pérmanens
in ſæculum ſæculi a* judicia Domi-
ni vera, juſtificata in ſemetipſa.
eſiderabilia ſuper aurum, & lâà-
pidem pretioſum multum: * &
dulcioòra ſuper mel & favum.
tenim ſervus tuus cuſtoôdit ea: in
cuſtodiendis illis retributio multa.
Delicta quis intélligit? ab occul-
tis meis munda me, * & ab alié-
nis parce ſervo tuo. .
i mei non füerint dominati, tunc
immaculatus ero: * & emundabor
à delicto mäaxzximo.
t erunt, ut complaceant elôquia
oris mei: * & meditatio cordis
mei in conſpéctu tuo ſemper.
ômine adjütor meus, * & re-
démptor meus.
In omnem terram exivit ſo-
nus eòrum, & in fines orbis terræ
verba eòrum.
Clamaverunt juſti, & Dômi-
nus exaudivit eos. 5
Fnedicã Dñm in omni témpore: *
ſemper laus ejus in ore meo
n Dno laudabitur anima mea: *
audiant manſuéti ,„& læténtur.
agnificate Döminum mecum:
& exaltémus nomé ejus in idipsu-
xquisivi Dôminum, & exaudivit
me: * & ex omnibus tribulatioôni-
bus meis eripuit me. „ . .
ccédite ad en, & illuminamini: *
& facies veſtræ non confundéntur.
ſte pauper clamavit, X& Dominus
exaudivit eum: * & de omni-
bus tribulatiônibus ejus ſalvavit
eum. ”
mmittet AngelusDñi in circuitu
timéntium eum: * & eripiet eos.
uſtäte, & vidéte quoôniam ſuavis
eſt Doöminus: * beatus vir,; qui
ſperat in eo. .
iméte Dominum omnes Sancti
ejus: * quéôniam non eſt inôpia ti-
mentibus eum.
ivites eguérunt, & eſuriérunt: *
inquiréntes autem Dôminum non
minuéntur omni bono.
enite filii, audite merr timôrem

Démini docébo vos.
uis eſt homo, qui vult vitam: *
diligit dies vidére bonos?
rohibe linguam tuam a mnslo: 1

lbi tua ne
igerte à male
iMuire pacermn
culi Domini
es ejus in h
Ultus auteiñ.
smnela: ut
Idtiam eorum.
lmarerunt iu
Udlit ez &
tionibus eor
u el Domin

Aloonne,
Ri
lt cor

Nnucn: ie⸗

I, (kilzel
a ohte
aud emun
ett ladio
en oteni
iellose dul
gentdlpete

culäta, eonen
eſtiwönium Dil
leſtans patnuls⸗
ecke, liiften.
ceptum Donoint
Ans Oculos
nctus peimanen
Gpjudickbani⸗
in lemetie
1t aurum,Al⸗
multum:! S
I& farun.
Scuſtöiteit
etribütiomul⸗
ligit! ab oc⸗
en abal

t Lominithmu
ennuneibet

12:01,
nplicennt egl
mecltitio ali
tuo lenhel.
ens, * Eͤ

enam eliitſt
nes olbis loll
tſutic honi⸗

onmnitenndten
ns in ote nen
t mMina et

ninum retln
3 eius 1 n

ne 4
zinun Kernnce
ntn Cbllnionn
ite.

17, auoni
éte gu
1 bealibl

66
oNnen d
um 4 du

m non

. Ken
t; 4 nd
nen Donmn⸗

0,
ni bon lin

un tuan

& labia tua ne loquantur dolum.
ivérte à malo, & fac bonum: *
inquire pacem, & perséquere eam.
culi Dömini fuper juſtos: " &
aures ejus in preces eorum.
V ultus autem Dômini ſuper facién-
tes mala: * ut perdat de terra me-
moriam eòôrum.
Qlamavérunt juſti, & Dôminus ex-
audivit eos: † & ex omnibus tribu-
lationibus eòrum liberavit eos.
Juxta eſt Dôminus iis, qui teibula-
to ſunt corde: † & hùmiles ſpiritu
ſalvabit.
ultæ tribulatiéônes juſtôrum: * &
de omnibus his liberäbit eos Dñs
uſtodit Düs omnia oſſa eòôrum: *
unum ex his non conterétur.
ors peccatôrum peſſima: X &
qui odérunt juſtum, delinquent.
édimet Dôminus animas ſervé-
rum ſuérum: * & non delinquent
omnes, qui ſperant in eo.
Clamavérunf juſti, & Do-
minus exaudivit eos. Conſti-
tues eos Principes ſuper omnem
terram: mémores erunt nominis
tui Dömine.
Ructavit cor meum verbum
bonum: * dico ego pera mea
Regi.
Lingua mea calamus ſcribæ, * ve-
lõciter ſcribéntis.
*⁹ peciôſus forma præ filiis homi-
num, diffüla eſt gratia in labiis

tuis: * proptéreà benedixit te

Deus in ætêrnum.
ccingere gladio tuo ſuper femur
tuum, * potentiſſime.
* pécie tua, & pulchritüdine tua, *
inténde, proſpere procede, &regna.
ropter veritatem, & manſuetũdi-
nem, & juſtitiam: " & deducet te
mirabiliter déxtera tua.
agittæ tuæ acutæ, pòpuli ſub te ca-
dent, * in corda inimicorum regis.
edes tua Deus in ſæculũ (æculi: *
Firga directiéônis virga regni tui.
DPilexiſti juſtitiam, & odiſti iniqui-
tatem: * proptérea unxit te Deus,
Deus tuus oleo lætitiæ præ con-
soörtibus tuis.

yrrha, & gutta, & cafia à veſti-

méntis tuis, à démibus eburneis: *

ex quibus delecftavérunt te filliæ
gegum in honore tuo.
ſtitit Kegina à dextris tuis in ve-
ſtitu deaurato, "circũdata varietãte.
udi filia, & vide & inclina aurem
tuam: * & obliviſcere pôpulum
tuum, & domum patris tul,

t concupiſcet Rex decòrem tuũ: *
quôniam ipfe eſt Dôminus Deus
tuus „ & adorabunt eum.
5St filiæ Tyri in munéribus * vul-
tum tuum deprecabüntur, omnes
divites plebis.
O mnis gloria ejus filiæ Regis ab
intus, * in fimbriis aureis circum-
amicta varietatibus.
dduceéntur Regi virgines poſt
eam, *proximæ ejus afferéntur tibi.
fferéntur in lætitia, & exultatiô-
ne: * adducentear in templ Kegis.
ro patribus tuis nati ſunt tibi fi-
lii: * conſtitues eos principes
ſuper omnem terram.
émores erunt nominis tui: * in
omni generatiône, & generatiôné.
rontéreà péôpuli confitebüntur
tibi in æternum, * & in (æculum
ſæculi.
Conſtitues eos Principes
ſuper omnem terram: mémores
erunt nominis tui Dömine.
In omnem terram exivit ſonus
eòrum. Et in fings orbis ter-
æ— verba edrum. ater noſter.
xaudi Dömine.
