rüſalem. Juxtaà eſt ſalus mea,
ut véniat; & jùſtitia mea, ut reve-
létur. Et. e6
Ed quia jam pecçavimus, quia
Luſu malæ contuetudinis invo-
lIùti ſumus; dicat, quid nobis fa-
ciéndum ſit, ut fùgere a ventüra
ira valeamus. Séquitur; Facite er-
go frucktus dignos poœrniténtiz. In
quibus verbis notandum eſt, quoôd
amicus ſponſi non ſolùm fructus
ponitentiæ, ſed dignos poœnitéentiæ
admonet eſſe faciéendos. Aliud
namque eſt fructum facere poni-
téntiæ: aliud dignum pœniténtiæ
fructùm facere Ut enim tecundùm
dignos pœnitentiz fructus loqua-

mur, ſciendum eſt, quia quisquis il-
licita nulla commiſit, huic jure co-
ceditur; ut licitis, utatur: ſicque
pietatis opera faciat, ut tamen ſi
volùerit, ea quæ mundi ſunt „
non relinquat.
Non diſcédimus à te, vivi ficabis
nos Dne, & noméẽ tuũ invocabimus:
Oſtéênde nobis faciem tuam, &
ſalvi érimus. Memento noſtri
Dômine in beheplacito poôpuli tui:
viſita nes in ſalutari tuo. Oſtende.

T ſi quis in fornicatioônis cul-
pam, vel fortâſſe, quod eſt gra-
vius, in adulterium lapſus eſt: tantò
à ſe licita debet abſcindere, quantô
ſe meminit & illicita perpeträſſe.
Neque enim par fructus boni ope-
ris eſſe debet', ejus qui minus, &
ejus, qui ampliùs deliquit: aut ejus
qui in nullis, & ejus, qui in quibus-
am facinoribus cécidit, & ejus qui
in multis eſt lapſus. Per hoc ergo
quod dicitur: facite fructus dignos
poœniténtiæ: unius cujusq; conicién-
tia convenitur, ut tanto majôra ac-
quirat bonorum perum lucra per
pœniténtiam, quantò graviora ſibi
intulit damna per culpam. .
Intuemini, quantus ſit iſte, qui
ingréditur ad ſalvandas Gentes:ipe
eſt Rex juſtitiæ, * Cujus genera-
tio non habet finem. Præcur-
ſor pro nobis ingréditur, fecun-
dùm Grdinem Melchiſedech Pon-

tifex factus in ætérnum. Cujus.
löria Patri. Cujus.
D L A UDES

Anite tuba in Sion, quia propè
eſt dies Dômini: ecce véniet
ad ſalvandum nos, allel. allel.
ns regnavit. 11.
Ecce véniet deſideratus cun-
Gtis Gentibus, & replébitur gloria
domus Dômini, allel.
Ana. Erunt prava in dirééta, &
aſpera in vias planas: veni Dômi-
né, & noli tardare, allel.
Dôminus véniet;, occürrite
illi, dicéntes: Magnum principium,
& regni ejus non erit finis: Deus;
Fortis, Dominator, princeps pa-
cis, allel. allel. .
a. Oinipotens ſermo tuns Doô-
mine a regalibus sédibus véniet;
alleluja.

Ratres Sic nos exiſtimet homo,
ut miniſtros Chriſti, & apen.
ato⸗

ſugtes m.
quertitur
gelis gun

Ave Mari⸗
Benedtc

1e,

Ecce ven

D
Domine
Ottend
Lrimus, O
Timébr
Domine.
tertæ glor

Eruht pra
Ihi 41
Autà
mäno die,

0
Milerice
Et ſalut
ſericqrdliam
de. N.
in benepl
Viſita n

Ormmnihoten

Tique no
nus, i
ta tenedr⸗
consilia co
unicuique
Supe
rur Domin
uzin te ⸗
Doͤa hrt
eus pirtüt

lr olten
ſahi ingt.

nite tlbe,
Doninns.
Cr
Roratece

U6

uia uieen
iphune ne
Utaturthe

1te, Vinitak
Gü imortki
ciem tuan
Mermento no
acito hopul
Ari tuo, Ok

Dtnicationis
le, guole
n lapliset
lcincdetegt
cita peipell
tuckus bone
1s gui mins
gelguitzant
s,glui ingn
Scidlt eſe
18, berthot:
e ftuckus n

t culen
antus ile
indasent
Cujus
emm, Pe I
greditut
elchlledect
Snu.

us.
0 0l

on gi,
inireele ſ
P, lel AE
t un eei
1 kellelig
ieplebiunk⸗
llel

ſatòres myſteriò rum Dei. Hic ſam
Auerirur inter diſpenſatöres, ut
delis quis inveniatur.
n clara vox. 140

Ave Maria, gratia plena: Dñs tecum:
Benedicta tu in muliéribus, allel.
Nolite timé-
xe⸗ Ecce compléta. 112.
Xcita, quæſumus Däne. 116.
Ecce véniet.
ratres, Sic nos.
Veni ab liberandum nos,
Doômine Deus virtùtum. Veni.
Oſténde faciem tuam, & ſalvi
Erimus. Doômine. loria. Veni.
Timébunt Gentes nomen tuum
Doômine. Et omnes Keges
tertæ glôriam tuam. .

Erunt prava.

Ihi autem pro minimo eſt,
ut à vobis judicer, aut ab hu
mno die, ſed neq; meipsü judico.
Oſtende nobis Dömine;
Miſericordiam tuam. Oſtende.
Et ſalutare tuum da nobis. Mi-
ſericòôrdiam. G loôria Patri. Oſtén-
de. Memeénto noſtri Doômine
in beneplacito populi tui.
Viſita nos in falutarxi tuo.

. *
Omnipotens ſermo.

Taque nolite ante tempus judi-
care, quoadúsque véniat Doômi-
nus, qui & illuminabit abſcoôndi-
ta tenebrärum, & manifeſtabit
consilia côrdium: & tunc laus erxit
unicuique a Deo.
br. Super te Jerüſalem, * Orié-
rur Döminus. Super. Et gloria
Egjus in te videbitur. Oriétur.
loria Patri. Super. Domine
eus virtutum convérte nos.
Et oſtende faciem tuam, &
ſalvi grimgs.

Canite tuba.
Aibus: ixit
Doôominus. 77.
ratres, Sic nos.
reator alme siderum.
Roraäte coli 95.
. O.

xcita, quæſumus.
116.

4

119
FPFERIA SECUND A.
De Iſaia Prophéta.

T tu Iſrael ſerve meus, Jacob
quem elégi, ſemen Abraham
amici mei: in quo apprehéndi te ab
extrémis terræ: & à longinquis ejus
vocavi te, & dixi tibi: Servus meus
es tu elégi te, & non abjéci te. Ne
timeas, quia ego tecum ſum: ne
declines, quia ego Deus tuus: con-
fortàvi te, & auxiliatus ſum tibi,
& ſuſcépit te déxtera juſti mei.
Canite tuba in Sion, vocate
Gentes, annuntiate populis, & di-
cite : Ecce Deus Salvator no-
ſter advéniet. Annuntiate, &
auditum facite: loquimini, &
clamate. Ecce Deus.
Cce confundéntur, & erubéſ-
cent omnes, qui pugnant ad-
vérsum te: erunt quaſi non ſint, &
peribunt viri, qui contradicunt ti-
bi. Quæres eos, & non invénies:
viros rebélles tuos: erunt quaſi
non ſint, & véluti consumptio
homines bellantes advérsùm te.
Quia ego Dominus Deus tuus ap-
prehéndens manum tuam: dicéns-
que tibi: Ne timeas, ego adjuvi te.
Non auferétur ſceptrum de Ju-
da, & dux de fémore ejus, donec
véniat, qui mittendus eſt: * Et
ipſe erit expectatio Géntium.
Pùlchriores ſunt ôculi ejus vi-
no, & dentes ejus lacte candidioô-
res. Et ipſe.
Oli timére vermis Jacob, qui
mortui eſtis ex Iſrael: ego au-
xiliatus ſum tibi, dicit Dôminus, &
Redémptor tuus ſanctus Ifrael. Ego
péſui te quaſi plauſtrum triturans
novum, habens roſtra ſerräntia:tri-
turabis montes, & comminues: &
colles quaſi pùlverem pones Ven-
tilabis eos, & ventus tollét, & tur-
bo diſperget eos, & tu exultabis in
Dômino; in ſancto Hfrael lætaberis.
Me oportet minui: illum autem
créſcere: qui autem poſt me venit,
ante me factus ett: Cujus non
ſum dignus corrigiam calceamen-
t6rum solvere. Ego baptizavi
vos aqua : ille autem baptizabit
vos Spiritu ſancdto. Cujus.
loria Patri. Cujus.

iſerére

mei Deus. de P 35.
enite, & aſcendämus. 99.
Vos clam. 1⁄.

111.

n clara. )
H 4

120

Dicit Dôminus: Pœniténtiam ägite,
appropinquavit enim regnum cœ-
lorum, allel.
Nolite timére.
completa. 112.
r kRyrie eléiſon. 38.

Ecce

xcita quæſumus, Dômine. 116.

e yrie eléeiſon. So.
FERIA T E RT I A.
de Iſaia Prophéta.

E* ſervus meus, ſuséipiam eum:
eléctus meus, complacuit fibi in
illo anima mea, dedi ſpiritum men
ſuper eum, judicium Geéntibus proô-
feret. Non clamabit, neque accipiet
personã, nec audiétur vox ejus fo-
ris. Calamum quaſsatum non coôn-
teret, & linum fmigans non extin-
guet: in veritate edcet judicium.
Non erit triſtis, neque turbulentus,
donec ponat in terra judicium: &
legem ejus inſulæ expectabunt.
Naſcétur nobis parvulus, & vo-
cabitur Deus, Portis: Ipſe ſedébit
ſuper thronum David patris ſui, &
imperaâbit, cujus potéſtas ſuper hu-
meru ejus. In ipſo benedicen-
tur omnes tribus terræ, omnes Gen-
tes sérvient ei. Iple.
dicit Dñs Deus creans coe
lIlos, & exténdens eos, firmans
terram, & quæ germinant ex éa:
dans flatum pôpulo, qui eſt ſuper
eam;, & ſpiritum calcantibus eam.
Ego Dominus vocavi te in juſtitia,
& apprehendi manum tuam, & ſer-
vavi te. Et dedi te in fœdus poô-
puli, in lucem Geéntiam: Ut ape-
Zires oculos cæcοι νâ, & edúceres
de concluſione vinéctum, de domo
carceris ſedentes in tenebris.
b. Ecce jam venit plenituúdo tém-
poris, in quo miſit Deus Filium
suum in terras, natum de Virgine,
factũ ſub lege: & Ut eos, qui ſub
lege erant, redimeret. Propter
nimiam charitatem ſuam, qua dilée-
git nos Deus, Filium ſuùm milſit
in ſimilitüdinem carnis peccati.
Ut eos. Lee Ii. .
Antàte Dômino cäanticum no-
vum, laus ejus ab extremis
terræ; qui defſcenditis in mare,
plenitdo ejus, inſulæ, & habita-
tores eafum. Sublevétur désértum,
& civitâtes eius 3 in domibus ha-

bitâbit Cedar: laudàâte habitatôres
Petræ, de vértice montium clama-
bunt. Ponent Doômino gloriam, &
laudem ejus in inſulis nuntiabunt.
Dôminus ſicut fortis egrediétur,
ſicut vir præliator ſuscitabit zelũ:

inimicos ſuos confortàbitur.

tes tuas: * Usquequò dolens
avérteris? generabis Dum Salvato-
rem, oblatioônem novam in terra:
Ambulabunt hômines in ſalva-
tionem. In charitate perpétua
diléxi te: ideò attraxi te miſerans
taui. Usquequô.
léria Patri. Ambuläbunt.

Consürge, consúrge; indůere for-
titudinem, brachium Dômini.
Nolite timé-

re. Ecce compléeta. 112.
Frie eléiſon. 38.
yrie eléiſon. 80.
FE R IA QQ UART A.

De Iſaia Prophéta.

A dite me;, qui ſequimini, quod
juſtum eſt, & quæritis Domi-
num:attendite ad petram, unde ex-
ciſi eſtis, & ad cavérnam laci, de
qua præciſi eſtis. Attéêndite ad Ab-
raham patrem veſtrum, & ad Sa-
ram, quæ péperit vos, quia unum
vocaâvi eum, & benedixi ei, & mul-
tipplicavi eum. Conlolabitur ergo
Doôminus Sion, & conſolabitur om-
nes ruinas ejus: & ponet desértum
ejus quaſi delicias, & ſolitdinem
ejus quaſi hortum Dômini. Gau-
dium', & lætitia inveniétur in ea;
gratia rum actio, & vox laudis.
Juravi, dicit Diñs, ut ultrà jam né
iralcar ſuper terram: montes enim,
& colles ſuseipient juſtitiam meã,
Et teſtaméntum pacis erit in Je-
rũſalem, Juxta eſt ſalus mea,
ut véniat: & juſtitia mea, ut reve-
letur. Er.

Tténdite ad me péôpule meus,
& tribus mea me audite; quia
lex à me éxiet, & judicium meum
in lucem populoôrum requieſcet.
Prope eſt juſtůs meus, egréſſus eſt

Salvator meus, & brachia mea po-

pulos judicabunt: me inſulæ ex-
pectabunt, & brâchium meum ſu-
ſtinébunt. Levate in cœlum ôculos

veſtros, & vVidéte ſub terra deor-

vociferabitur, & clamabit: ſuper

Virgo Ifrael revértere ad civitäà-

ſum, quia
cent, ”
atterétur;
hæc interi
in ſempite
mea non
Non dil
nosDüñe,
Oſtende
ſalvi erimn
Domine in
Fiſita nos in

Udite n
pulus m
eorum: nol
hoöminum,
ne metuatis
tum, ſic ce
ſicut lanam
nea: ſalus
num enit,
tiones gene
S Intuémin
Ingreditur a.
eſt Rex juſti
tio non habe
lor pro nob
um Ordinen
titex factus in
loria Patti,

Donam in di
rüſalem gon

le.
1

1E NT

De!

Tinam
Geſcénge
1es geffieren
bigterenh
notöinferet
tlis:fieie 1
m fee

Ate abiinin
nöntiunctn
ino glonm
Hlis nunnibe
tis egtetienn
ſugcitabini
clawabitzlne
lortäbitut
Crtere adct
negnd d
bls Düm daln
nopan in ten
Omines in
arittte ene
räzi tenlen

bulibun.

ge; inlinf
um bonmmm
Nolleit
ce complen!
eleilon 41,

eelon.
4 X1
Pkophenn.

ſeguining
B.
guellu

Attenclleil
V0s l 1
nedini eh S

tut

onlothit

& ,
iyyt lniſe
tilkirunn
luisblin

ſum, quia cœli ficut fumus liqués-
cent, & terra ſicut veſtiméntum
atterétur; & habitatô res ejus ſicut
hæc interibunt: ſalus autem mea
in ſempitérnum erit, & juſtitia
mea non deficiet.
Non diſcédimus à te, vivificàbis
nos Dnñe, & nomẽ tuũ invocabimus:
Oſtende nobis faeciem tuam, &
ſalvi erimus. Meménto noſtri
Dômine in beneplacito pépuli tui:
viſita nos in ſalutari tuo. Oſténde.

Udite me, qui ſcitis juſtum, pô-
pulus meus;, lex mea in corde
eòôrum: nolite timèere opprobrium
hôminum, & blasphemias eoôrum
ne metuatis. Sicut enim veſtimen-
tum, ſic comedet eos vermis: &
ſicut lanam, ſic devorabit eos ti-
nea: ſalus autem mea in ſempiteér-
num erit, & juſtitia mea in genera-
tioônes generationum.
Intuémini;, quantus ſit iſte, qui
ingreditur ad ſalvandas Gentes: ipſe
eſt Rex juſtitiæ, * Cujus genera-
tio non habet finem. Præcür-
ſor pro nobis ingréditur, ſecùún-
dùm oôrdinem Melchiſedech Pön-
tifex factus in ætérnum. Cujus.
lôria Patri. Cujus.

Ponam in Sion falutem, & in Je-
rúſalem gloriam meam, allel.
e Nolite time-

re. Ecce compléta. 112.
yrie eléiſon. 38.
. yrie eléiſoh. 80.
F ERI XA UIN T'A.

De Iſaia Prophéta.

Tinam dirú⁴mperés cælos, &
deſcenderes;, a facie tua mon-
tes deflůerent. Sicut exũſtio ignis
tabéscerent, aquæ ardérent igni, ut
notum fieret nomen tuum inimicis
tuis: à facie tua Gentes turbarén-
tar. Cùm féceris mirabilia, non
ſuſtinébimus: deſcendiſti, & à fa-
cie tua montes defluxérunt. A ſæ-
culo non audiérunt, neque auribus
percepérunt, böculus non vidit,
Deus, absque te, quæ præparäſti
expectàntibus te. ,B
Canite tuba in Sion „ vocate
Gentes annuntiate péôpulis, & di-
cite : à Ecce Deus Salväâtor no-
ſter advéniet. Annuntiate, &
auditum facite: loquimini, & ela-
mate. Eege Deus.

121

Ceurriſti lætànti, & faciénti
juſtitiam: in viis tuis recor-
dabunrur tui: ecce tu iratus es, Sc
peccavimus: in ipfſis fúimus ſein-
per, & ſalvabimur. Et facti ſumus
ut immundus omnes nos, & quaſi
annus menſtruatæ univerſæ juſti-
tiæ noſtræ; & cecidimus quaſi foli-
um univerſi, & iniquitates noſtræ
quaſi ventus abſtulerunt nos. Non
eſt, qui invocet nomen tuum, qui
consuúrgat, & téneat te: abſcondi-
ſti faciem tuam à nobis, & allisiſti
nos in manu iniquitatis noſtræ.
Non auferétur ſceptrum de Ju-
da, & dux de fémore ejus, donec
véniat, qui mitténdus eſt: & Et
ipſe erit expectatio Géntium.
Pulchriores ſunt oculi ejus vi-
no, & dentes ejus lacte candidio-⸗
res. Et ipfe.
T munc Dômine, Pater noſter
es tu, nos verò lutum, & fictor
noſter tu, & pera manuum tuarü
omnes nos. Ne iraſcaris Döômine
ſatis, & ne ultrà memineris iniqui-
tatis noſtræ: ecce! réſpice pôpulus
tuus omnes nos. Civitas Sancti tui
facta eſt deserta, Sion desérta facta
eſt, Jerùſalem deſolata eſt. Do-
mus sanctificatiônis noſtræ, & glo-
riæ noſtræ, ubi laudavérunt te pa-
tres noſtri, facta eſt in exuſtioénem
ignis, & omnia defiderabilia no-
ſtra verſa ſunt in ruinas.
Me opôrtet minui, illum autem
créſcere: qui autem poſt me venit,
ante me factus eſt: & Cujus non
ſum dignus corrigiam calceamen-
tôrum solvere. Ego baptizavi
vos aqua, ille autem baptizabit
vos Spiritu ſano. Cujus.
lôria Patri. Cujus.

Conſolàmini, conſolamini pépule
meus;, dicit Dôminus Deus veſter.
Ecce. 114.
yrie eléiſon. 38.

yrie eléiſon. S80.
F ERI A SEXT A.
De Iſaia Prophéta. Le 66. H
Udite Verbum Dômini, qui
Anérnitis ad verbum ejus: dixé-
runt fratres veſtri odiéntes vos, &
abjiciéntes propter nomen meum.
Glorificetur DOöminus, & vidébi-
mus in Iætitia veſtra, ipſi autem
confundentur. Vox pépuli de civi-
tate, vox de templo, vox Dömini
Rn Fed-

122
ve ddentis retributiô nem inimicis
ſmis. Antequam parturiret, pépe-
rit s rantequam veniret partus ejus,
pé perit maſeul. Quis audivit um-
qu ã talei & quis vidit huic simile?
Niiquid partüriet terra in die una?
ant pariétur Gens ſimul, quia par-
tu rivit, & péperit Sion filios ſuos?
Naſcétur nobis parvulus, & vo-
calyitur Deus, Fortis: * Ipſe ſedébit
ſulger thronum David Patris ſui, &
impperabit, cujus potéſtas fuper
hrimerum ejus. In ipio bene-
di céntur omnes tribus terræ, om-
neis Gentes séervient ei. Iplſe.

Umquid ego, qui alios parere
facio, ipie non pariam, dicit
Diäs: Si ego, qui generationem

cé teris tribuo, ſterilis ero, ait Dfis

Dieus tuus: Lætamini cum Jeruſa-
lem;, & exultate in ea omnes, qui

di ligitis eam: gaudéte cum ea gau-
di o univèrſi, qui lugetis ſuper eam,
ui: ſugatis, & repleamini ab ůbere
coynſolationis ejus: ut mulgeatis, &
d eliciis affluatis ab omnimoda glo-
ri a ejus. Quia hæc dicit Däs: ecce
e;o declinäabo ſuper eam, quaſi flu-
vilum pacis, & quaſi torrentem in-
undantem gloriam Gentium, quam
Arigetis: ad übera portabimini, &
ſunper genua blandientur vobis.
Ecce! jam venit plenitudo tem-
Peoris, in quo miſit Deus Filium
suum in terras natum de Virgine,
fa ſtum ſub lege: * Ut eos, qui ſub
lege erant, redimeret.
Propter nimiam charitätem
ſuam;, qua diléexit nos Deus, Fi-
li um ſuum miſit in ſimilitdinem
carnis peccati. Ut eos.
Uômodo ſi cui mater blandia-
tur, ita ego condolabor vos,
& in Jeruſalem conſolabimini. Vi-
elébitis, & gaudebit cor veftrum,
& oſſa veſtra, quaſi herba germina-
bunt, & cognosétur manus Do-
mini ſervis ejus, & indignabitur
inimicis ſuis. Quia ecce Dominus
in igne véniet, & quaſi turbo qua-
drigæ ejus, réddere in indignatiô.
ne furorem ſuum, & increpatio-
nem ſuam in flamma ignis, quia in
igne Däüs dijudicabit, & gladio ſuo
ad omnem carnem, & multipli-
cabuùntur interfécti a Démino.
Virgo Iſrael revértere ad civita-
tes tuas: Usquequò dolens
avertéris? generabis Dim Salvatoô-
zem, oblationem novam in terra:

Ambulàâbunt héômines in ſalva-
tiõônem. In charitate perpétua
diléxi te, ideo attraxi te milexans
tui. Usquequô.
loria Patri. Ambulabunt.

Ecce compléta ſunt omnia, quæ
dicta ſunt per Angelum de Virgi-
ne Maria. .
yrie eléiflon. 38.

O Emmänuel. 1 III.

Hòdie ſciétis.
erbum ſupernum. 2.

I N VICILIA

édie ſciétis, quia véniet Dñs,
Et manéè vidébitis gloôriam ejus-
enite exultémus. 1I.
erbum ſupernum. 2.

Hôdie ſciétis, quia véniet Dô-
minus. M
Et manè vidébitis gloriam eſus.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

Um eſſet deſponsata mater leſu
CRmi Joſeph: antequam conve-
nirent, invénta eſt in ùtero habens
de Spiritu ſanécto. Et reéliqua.
Homilia S. Hierônymi Presbyteri.
Uare non de simplici Virgine,

ſed de deſponsata concipitur?
Primùm, ut per generationem Jo.
ſeph origo Mariæ monſtrarétur
ſecundò, ne lapidarétur àa Judæis ut
adultera: értioyut in gyptum fu-
giens habéret ſolatium. Martyr Ig-
natius étiam quartam addidit eur.
ſam, cur à deſponsata concéptus ſit:
Ut bartus, inquiens, ejus celarétur
diabolo, dum eum putat non e
virgine, ſed de uxoôre generatum.
Sanctificamini hodie, & eſtoté
parati: quia die craſtina vidébitis-
Majeſtatem Dei in vopis⸗

Hodi.
& mané

Nequ

in
lanco. N.
nid a ſole
Uitali tur⸗
Lat. Quod:
conyenite
tz conyen
tactum nor
Conttan
Wliuum Den
külald nolt
diemim,

guis forn
corpus eft
tum eſt,
conlcios
DPeccati;
timen cel
tür? Sed
eſt,guod)
tätem,&:
celat ſilen
ſciebat.
anctit
Dis, gie
ns:E Er
languoten
tarintquit
Per nos R
oria b

4 D
Vder &

re cras
Ms krit vo⸗

Cätus 4
Rangzelian

hötmitss ki
charitite ſeſt
Uträrite mien
unbolabent.

ſunt omniint
Engelum de

eleilon n

I

IN

e eleilon h

lie ſcieni
umn lupema

1GIIII

, guit ſetel
lebinis glonmn
e eälltemn
bum ſuetnnn

tis, ilſii

tthæum.

Hdie ſciétis, quia véniet Dñs,
& mané vidébitis. Majéſtatem.

Ntequam convenirent, invénta
eſt in utero habens de spiritu
ſanckto. Non ab alio inventa eſt,
niſi a Joſeph, qui penè licentia ma-
ritali futùræ uxôris omnia néôve
rat. Cuod autem dicitur: Antequam
convenirent, non séquitur, ut pôſt-
eaà convenerint: ſed Scriptüra, quod
factum non ſit, oſténdit.
Conſtantes eſtote, vidébitis au-
xilium Dni fuper vos: Judæa & je-
ruſalé nolite timére: & CGras egre-
diémini, & Dñs erit vobiscum.
Sanctificamini filii Ilrael, &
eſtôte parati. Cras.
Oſeph autem vir ejus, cùm eſſet
juſtus, & nollet eam traducere,
voôluit occulte dimittere eam. Si
quis fornicariæ conjungitur, anum
corpus efficitur: & in lege præceép-
tum eſt, non ſolùm réos, ſed &
coônſcios criminum obnoxios eſſe
peccati; quomodo Jofeph, cùm
crimen celaret uxoris, juſtus ſcribi-
tur? Sed hoc teſtimonium Mariæ
eſt, quod Joſeph ſciens illius caſti-
tatem, & admirans, quod evénerat,
celat ſiléntio, cujus myſtérium ne-
ſcie bat.
Sanctificâmini filii Iſrael, dicit
Däüs, die enim craſtina deſcéndet
Dñns: * Et auferet à vobis omnem
languôorem. F.e Craſtina die delébi-
tur iniquitas terræ, & regnàbit ſu-
per, nos Salvator müdi, Et auferet.
loria Patri. Et auferet.

A D L A Kc7 Pp E Ss,

Udæa & Jerúſalem nolite time-
re;: cras egrediémini, & Domi-
nus erit vobiscum, allel.
. D is regnavit, 11.
Hôdie ſcietis, quia véniet
Däüs, & manè vidébitis gloriäã ejus.
Craſtina die delébitur iniqui-
tas terræ, & regnabit ſuper nos
Salvaàtor mundi. Doôminus vé-
niet, occrrite illi, dicéntes: Mag-
num principiam, & regni ejus non
erit finis, Deus, Fortis, Dominator,
Princeps pacis, allel. Af Craſti-
na erit vobis ſalus, dicit Dôminus
Deus exercituum.

Aulus ſervus Jeſus Chriſti vo-
catus Apéôſtolus, ſegregatus in
Evangélium Dei, quod ante præmi-

1²³
ſerat per Prophéeas ſuos in Scrip-
tris sanctis de Filio ſuo, qui facus
eft ei ex sémine David ſecúndùm
carnem, Hyr n clara vox. 148
Craſtina die delebitur nenin4
terræ. Et regnabit ſuper nos
Salvator mundi.
Oriétur
ſol Salvâtor mundi: & Criktun enr
uterum Virginis, ſicut imber ſuper
gramen, allel.
Eus, qui nos redemptionis
noſtræ annua expectatiône læ-
ti ficas: præſta, ut nigénitum tuum,
quem Redemptôrem læti ſuſcipi⸗
mus, veniéntem quoque júdicem
lecuri videamus Dnm noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tuum. Qui
tecum vivit & regnat. Amen.

Hôdie ſciétig.
aulus ſervus.
Hôdie ſciétis,; Quia
véniet Döôminus. Hôdie.
Et mané videbitis gloriam ejus.
Quia. Gloria Patri. Hôdie.
Conſtantes eſtôte. Vidébi-
tis auxilium Domini ſuper vos.

Craſtina die,

Ui prædeſtinâtus eſt Filius Dei
in virtůte ſecundùm ſpiritum
ſanctificationis, ex reſurrectione
moxtuoòrũ, Jeſu Chriſti Dñi noſtri=
r. Cräſtina die „ Deleébi-
tur iniquitas terræ. Craſtina die.
Et regnabit ſuper nos Salvatorx
mundi. Delebitur.
léria Patri. Craftina die.
Craſtina erit vobis ſalus.
Dicit Däs Deus exerçituum.

Cräftina erit.

Er quem accépimus grätiam »
& Apoſtolàâtum ad obediendum
fidei in omnibus Géntibus pro noô-
mine ejus, in quibus eſtis & vos
vocati Jefu Chriſti Doômini noſtri.
Craſtina , Exit, vobis
ſalus. Craſtina. F. Dicit Dôminus
Deus exercituum. Erit vobis.
lôria Patri. Craſtina.
Craſtina die delébitur iniquitas
terræ. Et regnabit ſuper nos
Salvator mundi.
IN

124

D O MINI.

R* pacificus magnificatus eſt,
cujus vultum desiderat univer-
ſa terra.
ixit Döôminus. 77.
4 Magnificãtus eſt Rex pacifi-
cus ſuper omnes Reges univérſæ
terræ.
onfitébor. 77.
Completi ſunt dies Mariæ,
ut pareret Filium ſuum primoge-
nitum.
eàtus vir. 77.
Scitôte, quia propè eft reg-
num Dei: Amen dico vobis, quia
non tardabit
„audate puúeri. 77.
Levate capita veſtra: ecce
appropinquat redemptio veſtra.
audate Dominum omnes
Gentes. 79.

Ppaàruit benignitas, & humani-
Alk Salvatôris noſtri Dei: non
ex opeéribus juſtitiæx, quæ fécimus
nos, ſed ſecúndùm ſuam miſeri-
cordiam ſalvos nos fecit.

Eſu Redemptor omnium,
Quem lucis ante originem
parem Paternæ gloriæ,
Pater ſupremus édidit.
u lumen, & ſplendor Patris,
Tu ſpes perénnis omnium,
Inténde, quas fundunt preces
Tui/per orbem servuli.
eménto, rerum Conditor,
Noſtri quoòd olim corporis,
Sacrata ab alvo Virginis
Naſcéndo, formam sumpfſeris.
eſtaàtur hoc præſens dies,
Currens per anni circulum,
Quòôd ſolus è ſinn Patris
Mundi ſalus advéneris
unc aſtra, tellus, æquora;
Hunc omne, quod cœlo ſubeſt,
Salutis auéctorem novæ
Novo ſalũtat caàntico.
Et nos, beata quos ſacri
Rigavit unda sanguinis;
Natalis ob diem tui.
Hymni tributum séôlvimus.
eſu, tibi ſit glõria;

Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & almo spiritu,
In ſempitérna ſæcula. Amen.

Craſtina die delébitur iniquitas
terræ.
Et regnaâbit ſuper nos ſalvato
mundi. .

Cùm ortus füerit ſol de cœlo, vi-
débitis Regem regum proceden-
tem a Patre, tamquam ſponſum de
thalamo ſuo.

Oncéde, quæſumus, omnipotẽs
Deus: ut nos Unigeniti tui
nova per carnem nativitas liberet;,
quos ſub peccati jugo vetüſta ser-
vitus tenet. Per eumdem Däüm.

Hriſtus natus eſt nobis;
Venite, adorémus.
enite, exultémus. I.
eſu, Redémptor.

Dominus dixit ad me: Filius meus
es tu, ego hodie génui te.

Uare fremuérunt Gentes, * &
Qropal meditati ſunt inania.
ſtiterunt Reges terræ, & princi-
pes convenérunt in unum, * ad-
vérsüus Doôminum , & advéersàs
Chriſtum ejus.
irumpamus vincula eôrum: ?* &
projiciamus à nobis jugum ipsorü.
ui habitat in cœlis, irridébit
eos: † & Doôminus ſubſannabit eos.
unc loquétur ad eos in ira ſua, *
& in furore ſuo conturbabit eos.
go autem conſtitútus ſum Rex ab
eo ſuper Sion montem ſandtum e-
jus, * prædicans præcéptum ejus.
ôminus dixit ad me: * Filius
meus es tu, ego hôdie génui te.
éſtula à me, & dabo tibi Gentes
hæreditätem tuam, * & poſſeſlio-
nem tuam terminos terræ.
Keges eos in virga férrea * & tam-
quam vas figuli confringes eos.
t nunc Reges intelligite: * eru-
dimini, qui judicatis terram.
er-

ervite!
exultatt
Pprehe
quando i
tis de vi⸗
üm ex
beati on
lius mer
te.
T.
procede

Oeli
..0.
tiat firm
les die
nox noct
on funt
nes, 1
ces eori
n omne
eotum:
Verba eott

Vla, 5
t decurſi
mum eſus;
condat
en Dömit
tens inima
cele, ſahi
uſtitle De
tes cotda;
lücidum,
IInor D0
in læculun
vekar
eliderab
Pidem re
gulciora lu
inenan ſer
cuſtog
wult, kodi
ſellti guie
ti eis mu
II Naree lere
IUmei non f
Inndculatus
lelicto me
terunt
it mei:
wei in con
Omine ad
Gemptor
Domi
lno. das

igine,
no Piritu,
Ula Amel

lebitutinigiu

pet mmlint

ſol Cece

egun lbte

uam ſponim.

muszomnit
Unigenit
atigitas lpe
uso⸗ etülis
eünden)

orém
xultEinns
edemptot

mei fälni
genuu le⸗

int Ctei,
i ſumtinun
tetla; Al
in unum,,
, AAi

ul önn
8 uun ,
lhfmnini,
eosiniull
s
A1

Servite Dômino in timôre: * &
exultate ei cum tremore.
pprehendite diſciplinam, ne-
quando irafſcatur Dns, *& perea-
tis de via juſta.
um exarterit in brevi ira ejus, *
beati omnes, qui contidunt in eo.
DODominus dixit ad me: 11
lius meus es tu, ego hodie genui
te.
Tamquam ſponſus Dôminus
procedens de thalamo ſuo.

Oeli enârrant gloriam Dei, *
& opera manuum ejus annún
tiat firmameêntum.
ies diei eruétat verbum, * &
nox nocti indicat (ciéêntiam-
on ſunt loquélæ, neque ſermoô-
nes, * quorum non audiantur vo
ces eoram.
n omnem terram exivit ſonus
eorum: & in fines orbis terræ
verba eorum.
n fole pôſuit tabernàculum
ſuum, * & ipſe tamquam ſponſus
procédens de thalamo ſuo.
xultavit ut gigas ad curréndam
viam, * à ſumo cœlo egréſſio ejus.
t occùrſus ejus usque ad ſum-
mum ejus; *nec eſt, qui ſe ab-
ſcôndat à calôre ejus. .
ex Doômini immaculata;, convér-
tens animas: *ε teſtimonium Düi
ſidele, ſapientiã præſtans parvulis.
uſtitiæ Doômini rectæ, lætifican-
tes corda; * præceptum Doômini
lucidum, illuminans oculos.
imor momimlan tus pérmanens
in ſæculum ſæcùli: * judicia Dômi-
ni vera, juſtincata in ſemetipfſa.
eſiderabilia ſuper aurum, & laà-
pidem pretioſum multum: * &
dulciòra ſuper mel & favum.
½tenim ſervus tuus cuſtédit ea: *
in cuſtodiendis illis retributio
multa.
elicta quis intélligit? ab occul-
tis meis munda me, * & ab alié-
nis parce lervo tuo.
i mei non füerint dominati, tunc
immaculatus ero: * & emundabor
à delicto mazximo.
t erunt, ut complaceant eloquia
oris mei: *† & meditatio cordis
mei in conſpectu tuo ſemper.
omine adſútor meus, * & re
démptor meus.
Tamquam ſponſus

. „ 125
. Diffuſa eſt grâtia in labiis
tuis, proptereâà benedixzit te Deus
in ætérnum.

Ructàvit cor meum verbum
bonum: * dico ego pra mea
Kegi.
ingua mea calamus ſcribæ, * ve-
lociter ſcribéntis.
pecioôſus forma præ filiis hömi-
num, diffũſa eſt gratia in labiis
tuis: * proptéreàa benedixit te
Deus in ætêrnum.
ccingere gladio tuo ſuper femur
tuum, *† potentiſſime.
peécie tua, & pulchritdine tua, *
intende, proſperé procede & re-
gna.
ropter veritàtem, & manſuetùúdi-
nem, & juſtitiam: * & deducet te
mirabiliter déxtera tua.
Lagittæ tuæ acutæ, pépuli ſub te ca-
dent, * in corda inimicôrum regis.
edes tua Deus in ſæculũ ſæculi: *
virga direétionis virga regni tui.
ilexiſti juſtitiam, & odiſti iniqui-
tatem: * proptéreaà unxit te Deus,
Deus tuus oleo lætitiæ præ con-
soörtibus tuis.
rrha, & gutta, & càâſia à veſti-
méntis tuis, à domibus eburneis: *
ex quibus delectaveérunt te filiæ
regum in honore tuo.
ſtitit Regina àa dextris tuis in ve-
ſtitu deaurato,; * circmdata va-
rietaäte.
udi filia, & vide & inclina aurem
tuam: *& obliviſcere pôpulum
tuum, & domum patris tui.
t concupiſcet Rex decorem tuũ: *
quôniam ipie eſt Dôminus Deus
tuus, & adoraàbunt eum.
t filiæ Tyri in munéribus * vual-
tum tuum deprecabúntur, omnes
divites plebis.
mnis gloria ejus filiæ Regis ab
intus, * in fimbriis aureis circum-
amicta varietatibus.
dducentur Regi virgines poſt
eam, "proximæ ejus afferéntur tibi.
eréntur in lætitia, & exultatioô-
ne: * adducéntur in templ Regis.
ro patribus tuis nati ſunt tibi fi-
lii: * conſtitues eos principes
fuper omnem terram.
émores erunt nominis tui: * in
omni generatione „ & generatioô-⸗
nem.

roptéreà pépuli confitebüntur

Doôminus procédens de thalamo tibi in æternum, * & in ſæculum

0.

ſæculi.

126
5a., Diffuſa eſt gràtia in läbiis tu-
is, proptéreà benedixzit te Deus in
ætérnum. Tamquam ſponſus.
Döminus procedens de thala-
mo ſuo. Eter noſter.
Xxaudi Doômine.
Jube domne benedicere.
Benedictione perpétua.

Rimo témpore alleviatà eſt terra
Peipuon, & terra Néphthali: &
noviſſimo aggravata eſt via maris
trans Jordànem Galilææ Geéntium.
Pôpulus, qui ambulabat in tene-
bris, vidit lucem magnam: habi-
tantibus in regione umbræ mor-
tis, lux orta eſt eis. Multiplicaſti
gentem, non magnificaäſti læti-
tiam. Lætabüntur coram te, ſicut
qui lætantur in meſſe, ſicat exul-
tant victôres capta præda, quando
dividunt ſpolia. Jugum enim ône-
ris ejus „ & virgam hùmeri ejus,
& ſçeptrum exactoris ejus ſupera-
ſti ſicut in die Madian. Quia om-
nis violenta prædatio cum tumüúl-
tu, & veſtiméntum miſtum sangui-
ne, erit in combuſtionem, & cibus
ignis. Parvulus enim natus eſt no-
bis, & filius datus eſt nobis, & fa-
ctus eſt principatus ſuper hume-

rum ejus: & vocabitur nomen e-

jus Admirabilis, Conſiliarius,
Deus, Fortis, Pater futüri ſæcu-
li, Princeps pacis.
Hôdie nobis cœloôrum Rex de
Virgine naſci dignatus eit, ut hoô-
minem perditum ad cœleſtia regna
revocaret: Gaudet exercitus
Angelorum;, quia ſalus ætérna hu-
mano géneri apparuit.
GSloôria in excélſis Deo, & in
terra pax hominibus bonæ volun-
gatis. Gaudet exercitus.
Iéoria Patri. Gaudet.
Hôdie nobis co-
Iérum. Slôria in ex-
célſis Deo.
Unigénitus Dei Filius.

Onſolamini, conſolamini péô-
pule meus, dicit Deus veſter,
Loquimini ad cor Jertalem „ &
advocate eam: quoniam comple-
ta eſt malitia ejaus: dimiſſa eſt ini-
quitas illius: ſuscépit de manu
Dômini duplicia pro omnibus pec-
catis ſuis. Vox clamantis in deséx-
10: Parate viam Domini, rectas fa-t

cite in ſolitůdine sémitas Dei no-
ſtri. Omnis vallis exaltabitur, &
omnis mons & collis humiliabi-
tur: & erunt prava in directa, &
aſpera in vias planas. Et revela-
bitur gloria Dni, & vidébit om-
nis caro pariter, quod os Dômini
locutum eſt. Vox dicéntis: Clama.
Et dixit: Quid clamabo? Omnis
caro fœnum, & omnis gloôria ejus
quaſi flos agri. Exſiccatum eſt

fœnum, & cecidit flos, quia Spiritus

Domini ſufflavit in eo. Veréè foœ-
num eſt pépulus, exſiccarum eſt
foœnum, & céecidit flos: Verbum
autem Dômini noſtri manet in æ-
ternum.
Hoôdie nohis de coœlo pax vera
deſcendit: * Hôdie per totum
mundum melliflui facti ſunt cœli.
Hôdie illúxit nobis dies re-
demptionis novæ, reparatiônis an-
tiquæ, felicitatis ætérnæ. Hôdie
per totum.
Spiritus ſancti graàtia.

Onsùúrge, consúrge, induúere
fortitú⅛dine tua Sion, induúere
veſtiméntis glôriæ tuæ Jerúſalem
civitas Sancti: quia non adſiciet
ultra, ut perträanseat per te incir-
cumciſus & immũúndus. Excutere
de pulvere, consurge, fede Jeruſa-
lem: ſolve vincula colli tui capti-
va filia Sion. Quia hæc dicit Do-
minus: Gratis venúmdati eſtis, &
ſine argénto redimémini. Quia hæc
dicit Dôminus Deus: in gyptum
deſcéndit pôpulus meus in princi-
pio, ut colonus Aer. ibi: & Aſſur
absque ulla caulſa calumniatus eſt
eum. Et nunc quid mihi eſt hie;
dicit Döminus: quôniam ablatus
eſt pôpulus meus gratis? Domina-
tôres ejus inique agunt, dieit Do-
minus „& jugiter tota die nomen
meum blasphematur. Propter hoc

ſciet populus meus nomen meum

in die illa: quia ego ipſe, qui lo-
québar, ecce adſum.
Quem vidiſtis paſtôres? dicite,
annuntiate nobis, in terris quis
apparuit ? *ι Natum vidimus, &
choros Angelérum collaudantes
Dominum. 1
diſtis? & annuntiate GChriſti nati-
vitatem. Natum.
Ioria Patri. Natum.

Suscépimus Deus miſericordiam
aam, in médio templi tui.

Dicite, quidnam vi-

Mamr⸗
Wnmis
ju monte !
Undätur
terræ mong
nis, elvite
eus in 6
tur, * eu
uoniam
kati ſunt.
Ppli viden⸗
conturbati
tremor app
bi dolores
in Spiritu
Ves Tharſis.
icut audiv
civitate D
Vltäte Dei
eam in xre
ulcepinnu
tuam, * in
ecündün
ſic & laus
iuſtitia plem
Etetur o
lia judæ,
Domine.
ircümdate
Ni eam: *n
könite cor
IIS: * i
Ut enarrétis
uoniam hi
Ker in eter
ſrculi ih
i, Susce
diam wumh
Orié
ddundintir

Dus judi
julkiti⸗
luciene pop
auperes t
Aleſnt n

¹6
Dlndintia e
Ptun luna.
1domunabe

zemitig dein
exaltabtut
Ollis hunlu
a in Ginec

guocd os Don
Ulcentis:u
launabo? O
lnnis lotitt
Erſiuccirun!
floselinine
in eo. Jent
„ eilectun:
it fos: Nene
oſtri mener u

le celou
die pet i
1 faati ſun 4
nobis d
„lepaltili
Ztene, N

nci gir

nsutze, i
1 Kion, Id
2 tur lell
ia MM a
seat het lel⸗
indus, u
itgeete 1
lu collituic⸗
lia hrc Clill
nütncalei
memini Qun
eus: in ah
mmeus inſi
tibi: al
1allumnii
nid witi
gloninn
lrmis hon
sunt, 1
Atoln dienn
tut. Mopet
s nonen
ego en

Magnus Dôminus, & laudàbilis
nimis * in civitate Dei noſtri,
iu monte lancto ejus.
undatur exultatione univériæ
terræ mons Sion: * latera Aquiloô-
nis, civitas Regis magni.
eus in domibus ejus cognoſcé-
tur, * cùm ſuſcipiet eam.
uôniam ecce Reges terræ congre-
gati ſunt: * convenérunt in unum.
pſi vidéntes ſic admirati ſunt,
conturbati ſunt, commoti ſunt: *
tremor appreheéndit eos.
bi dolores, ut parturiéntis, *
in Spiritu veheménti conteres na-
ves Tharſis.
icuè audivimus, ſic vidimus in
