Sancti tui Dômine mirabile
conſecũti ſunt iter, ſerviéntes præ-
ceptis tuis, ut inveniréntur illæ ſi
in aquis validis: *£ Terra apparuit
arida, & in Mari rubro via ſine
impediménto. .⸗
Quôòniam percuſſit petram, &
fluxérunt aquæ, & torrentes in-
undavérunt. Terra. .
Sermo S. Joânnis Chrysoôſtomi.

TEmo eſt, qui neſciat, Martyrum
glorias ad hoc divino consilio
à Dei poôpulis frequentari, ut & il-
lis debitus honor dicétur, & nobis
virtûtis exémpla; favénte Chri-
ſto, monſtrentur: ut dum hæc
ita celebrari perſpicimus, cognos-
Eee 24 camus

8081
camus, quäãta eos glôria mâneat in

cœlis, quorum natalitia taliter ce-

lebrântur in terris: quò poſsimus
etiam ipfi talibus provocari ex-
emplis, virtûte pari, devotione con-
simili ac fide;: ut Chriſto Ppræ-
ſtante, dimicare & vincere hoſtem
poſsimus: ut parta victoria, cùm
lisdem Sanctis in regnis cœléſti-
us triumphemus.
Verbera carnificum non timué-
runt Sancti Dei, morientes pro
Chriſti nomine; Ut hæredes
fierent in domo Dômini.
Tradidérunt côrpora ſua prop-
ter Deum ad ſupplicia. Ut.

Uis eſt enim, qui eòrum vo-
lens merito copulari, niſi priùs
conſtantiam eòrum téneat, ſectétur
fidem, imitétur virtutem paſſio-
nis, eòôrum glôriam paribus vitæ li-

neaméntis, aut invéniat, aut exqui-

rat ? Qui etſi martyrio par eſſe non
poſſit: tamen muneris tanti digni-
tate ſe quisque bonis actibus dig-
num præbeat, Adeſt enim clemen-
tiſſimus Deus, qui deſiderantibus
ſuis aut martyriüm præbeat, aut
ſine martyrio cum Sanctis Ppræmia
divina retribuat.
Tamquam aurum in fornaâce
probavit electos, Dominus, & quaſi

holocauſti hoſtiam accépit illos: 5

& in tempore erit reſpéctus illô-
rum: Quòôniam donum & pax
eſt eléctis Dei.
Qui confidunt in illum, intélli-
gent veritatem: & fidéles in dile-
ctiéne acquiéſcent illi. Quoniam.
lôria Patri. Quoniam.

Pectio ſandi Evangélii ſecundùm
Marcum. .
L illo tempore: Dixit Jeſus dis-
ciplis ſuis: Euntes in mundum
univeérlum, prædicate Evangélium
omni creaturæ. Et reliqua.
Homilia S. Gregoôrii Papæ.
C 2 4 .
P Oteſt omnis creatuúræ nômine
omnis natio Gentium deſigna-
Ii. Ante etenim dictum fuerat,
In viam Géntium ne abiéritis: nunc
autem dicitur „ Prædicate omni
creaturæ, ut ſcilicet prius à Ju-
dæa Apoſtolorum repulia prædica-
tio tunc nobis in adjutôrium fie-
ret, cùm hanc illa ad damnatioônis
ſuæg teſtimonium ſupeérba repuliſ-

ſet. Sed cum diſcipulos ad prædi- pro lege Dei ſui certâvit usque ad
mO

càndum Véritas mittit, quid àliud
in mundo facit, niſi grana séminis
ſpargit? Et pauca grana mittit in
sémine, ut multarum méſſium fru-
ges recipiat ex noſtra ficde.
Propter teſtamentum Démini,
& leges patérnas, Sancti Dei per-
ſtiterunt in amòre fraternitatis:
Quia unus fuit ſemper ſpiritus
in eis, & una fides.
7. Ecce quam bonum, & quàm
jucùndum habitare fratres in unu.
Quia. ectio. viii.
Eque étenim in univerſo mun-
do tanta fidélium meſſis exùr-
geret, ſi de manu Dômini ſuper
rationalem terram illa elécéta grana
prædicantium non veniſſent. §Sé-
quitur 3 Qui crediderit & baptiza-
tus füerit, ſalvus erit: qui veroò non
crediderit, cõdemnabitur. Fortſſe
unusquisq; apud ſemetipſum dicat:
Ego jam crédidi, ſalvus ero. Verum
dicit, ſi fidem opéribus tenet. Vera
etenim fides eſt, quæ in hoc, quod
verbis dicit, moribus non contra-
dicit. Hinc eſt enim, quod de qui-
buüsdam falſis fidélibus Paulus di-
cit: Qui confiténtur ſe nõôſſe Deum,
factis autem negant. ...
g. Sancti mei, qui in carne poôſiti,
certamen habuiſt Merceêédem

1t1s:
laboôris ego reddam vobis. .
Venite benedicti Patris mei;
percipite regnum. Merceèdem.
Gloôria Patri. Mercgdem.

Igna autem eos, qui creditùri
unt, hæc ſequéntur: In nomine
meo dæmonja ejicient, linguis lo-
quéntur novis, ſerpéntes tollẽt: & ſi
mortiferum quid biberint, non eis
nocèbit: ſuper ægros manus impô-
nent, & benè habébunt. Numquid
nam fratres mei, quia iſta ſigna nõ

facitis, minimè créditis? Sed hæc
neceſsaria in exoòrdio Eccléſiæ fueé-
runt. Ut enim ad fidem crésceret
multitûdo credéntium, miraculis
fûerat nutriénda. Quia & nos, cùm
arbuſta plantàmus, tamdiu eis aquã
infündimus, quoùsque ea in terra
jam coaluiſſe videamus: & ſi ſe-
mel radicem fixerint, irrigatio ceſ-
sâbit. Hinc eſt enim, quod Paulus
dicit: Linguæ in ſignum tunt, non
fidélibus, ſed infidelibus.
e Deum laudgmus, II.

Iſte Sanctus

T⸗

Nojtem à
Umuit? funda
imam pelfam
Nole cotonaſti
Ur conſtitu
Uinbumm tuart
Relta, au
Deus:

Homano ma
Ayerſitatibus
1 N à prans e
emnur in nent
Dlr Ix.

In ünpenle,

Quiodit.
olus ur 0

.

wenisinen

en Ulten
Klatlg eſn
len ſe

6Oellunn
lellege en

14 nde, 4
cmeens Delgn
erllagertie
nbuſkl
UII meenci 1

ugiantn
Pulru o
elte

mittit,auti
Rill grann deri

ſtue
nonbn

lcient 1 ling
lhenled

bibe⸗

mortem, & à verbis impiôérum non
timuit: fundatus enim erat
firmam petram. Gloria & ho-
nore coronâſti eum Dômine.
„Et conſtituiſti eum ſuper pera
mänuum tuùarum. . .
Ræſta, quælumus, omnipotens
Deus: ut intercedénte beato
Romano martyre tuo, & a cunctis
adverſitatibus liberéêmur in corpo-
re, & à pravis cogitationibus mun-
démur in mente., Per Doôminum.
DlIE IX. AUGUSTI.

i quis vult poſt

me venire. XXi.

38.
Déſto, Dômine, ſupplicatioô-
nibus noſtris: & interceſſione
beati Laureéntii martyris tui, cujus
prævenimus feſtivitatem, perpé-
tuam nobis miſericordiam benig-
nus impende.

Qui odit àänimam ſuam.
Juſtus ut palma. xXx.

DIE X. AUGUSTI.

Laurêntius ingréſſus eſt. eli
813. ixit
Dôminus.
auda-

77:
te Döminum omnes Gentes, 79.

Ratres, Qui parcè séminat, parcè
& metet: & qui séminat in be-
nedictionibus, de benedictionibus
& metet.
eus tuérum militum.
xiv.
F. Gléôria & honôre coronâſti eum
Dômine.
ſuper òôpera manuum tuarum.

Levita Lauréntius bonum opus
operatus eſt, qui per ignum cru-
cis cæcos illuminavit, & thesauros
Eceleſiæ dedit paupéribus.

NA nobis, quæſumus, omnipo-
tens Deus, vitiorum noſtrôrum
Hammas extinguere, qui beato Lau-
réntio tribuiſti tormentorum ſuòô-
rum incendia ſuperare. Per Däm.

Beatus Lauréntius Chriſti martyr
triümphat coronatus in, cœlis.
Venite, adorémus Dôêminum.

Et conſtituiſti eum

. 809
enite, exultémus. 1r.
eus tuorum militum.
xiv.

Quò progréderis ſine filio Pater?
quô ſacerdos ſancte ſine miniſtro
properas. .
eatus vir, qui non abiit.
Xiv.
Noli me derelinquere Pater
ſancte, quia thesauros tuos jam
expéndi, quos tradidiſti mihi.
uare fremuerunt. xv.
Non ego te déſero fili, neque
derelinquo, ſed majôra tibi de-
bentur pro Chriſti fide certamina.
Nomine, quid multipli-
cati. xv.
Glôria & honòôre coronâſti eum
Dmine.
Et conſtituiſti eum ſuper pera
manuum tuarum.
De libro Eccleſiaſtici.

Onfitébor tibi Dômine Rex, &
collaudabo te Deumsalvatorem
meum Cöfitébor nomini tuo: quo-
niam adjuùtor & protéctor factus es
mihi, & liberaſti corpus meum à
perditiéòne, à laqueo linguæ iniquæ,
& aà labiis operàntium mendacium,
& in conſpéctu aſtantium factus es
mihi adſutor. Et liberaâſti me ſecun-
duùm multitúdiné miſericordiæ néô-
minis tui à rugiéntibus, præparatis
ad eſcam, de mânibus quærêntium
äanimam meam;, & de portis tribu-
lationum quæ circumdedérunt me;
aàa preſsúra flamæ, quæ circumdedit
me, & in medio ignis non ſum æ-
ſtuatus: de altitdine ventris infe-
ri, & à lingua coinquinata, & à ver-
bo mendacii, à rege iniquo, & à
lingua injůſta.
Levita Lauréntius bonum opus
operatus eſt, qui per ſignum crùcis
Cæcos illuminavit: Et thesâu-
ros Eccléſiæ dedit paupéribus
Diſperſit, dedit paupéribus?
juſtitia ejus manet in ſæculum ſæ-
culi. Et.

Audâbit usque ad mortem àni-
ma mea Dominum, & vita mea
appropinquans erat in inferno de-
orſum. Circumdedérunt me un-
dique, & non erat, qui adjuvaret.

Reſpiciens eram ad adjutorium hoô-
minum & non erat.

Memoratus
lum miſericordiæ tuæ Dômine, &
Eeejs ope-

—

2810
operatiôònis tuæ, quæ à ſæenlo ſunt:
quôniam eruis suſtinéntes te D6-
mine, & liberas eos de manibus
Géntium. Exaltäſti ſuper terram
habitationem meam, & pro morte
defluente deprecatus ſum.
Puer meus nolt timere, quia
ego tecum ſum, dicit Doôminus.
Si transieris per ignem, flamma
non nocébit tibi, & odor ignis
non erit in te.
Liberabo te de manu peſſimoòo-
fum, & éruam te de manu for-
tium. Si transieris.

Nvocâvi Dominum Patrem Dô-
mini mei, ut non derelinquat
me in die tribulationis meæ, & in
témpore ſuperboôrum ſine adſutoô-
rio. Laudâbo nomen tuum afliduè,
& collaudabo illud in confeſſiône,
& exaudita eſt oratio mea. Et libe-
rſti me de perditione, & eripuiſti
me de rempore iniquo. Proptérea
confitebor: & laudem dicam tibi, &
benedicam nomini Doômini.
Strinxérunt corporis membra
poſita ſuper craticulam: miniſtran-
tibus prunas insùltat LevitaChriſti.
Beate Laurênti Martyr Chriſti
intercéde pro nobis.
Mea nox oblcurum non habet,
ſed mnia in luce claréſcunt. Beate.
Iéria Patri. Beate.

Beatus Lauréntius orabat, dicens:
Domine JeſuChriſte, Deus de Deo,
miſerére mihi ſexvo tuo.
um invocarem. xvi.
Dixit Romanus ad beatum
Lauréntium: Video ante te juùve-
nem pulchérrimum, feſtina me
baptizare.
V erba mea. xvi.
Beaâtus Laurêntius dixit; Mea
nox obſcúrum non habet; ſed ôm-
nia in luce clareéſcunt.
Gmine Düs noſter. xvii.
„Poſuiſti Dômine ſuper caput
ejus.
Corônam de laàpide pretiôſo.
Sermo S. Leonis Papæ.

Um furor Gentilium poteſta-
CN in electiſſima quæqueChri-
ſti membra ſæviret, ac præcipuè
eos, qui ordinis erant ſacerdota-
lis „impéteret, In Levitam Lau-
réêntium, qui non ſolùm miniſté-
rio Sacramentôrum „ ſed étiam

—

diſpenſatlône Eccleſiaſticæ ſubſtàn-
tiæ præeminébat, impius perſecùtor
efferbuit, duplicem ſibi prædam de
unius viri comprehenſione promit-
tens: quem ſi feciſſet ſacræ pecuniæ
traditòrem, faceret étiam veræ reli-
gionis exoôrtem. Armatur itaque

gemina face homo pecüniæ cüpi-

dus, & veritatis inimicus; avaritia,
ut räpiat aurum; impietate, ut àu-
ferat Chriſtum. Poôſtulat ſibi ab im-
maculato ſacrarii Præſule opes Ec-
cleſiaſticas, quibus avidiſſimus in-
hiabat, inferri. Cui Levita caſtiſſi-
mus, ubi eas repôſitas habéret,
oſténdens, numerosiſtimos ſancto-
rum pauperum ôbtulerit greges,in
quorum victu atque veſtitu inamiſ-
sibiles condiderat facultates: quæ
tantòô intégriùs erant ſalvæ, quantô
sanctiùs probabantur expénſæ.
Quòô progréderis ſine filio Pa-
ter? quò Sacérdos ſanéte ſine Diaco-
no properas? Tu numquam
ſine miniſtro ſacrificium offérre
conſuéveras. ⸗
Quid ergo in me diſplicuit pa-
ternitati tuæ? Numquid degéne-
rem me probâſti: experire, utrùm
idoneum miniſtrum elégeris; cui
commisiſti Dominici sanguinis di-
ſpenſationem. Tu.

Remit ergo prædo fruſtratus,
& in ôdium religionis, quæ ta-
lem divitiarum uſum inſtituiſſet:
ardéscens, direptionem thesauri
potioôris aggréditur, apud quem
nullam denariorum ſubſtantiam
reperiſſet: ut illud depoſitum, quo
ſacratias erat dives, auferret. Ke-
nuntiare Chriſto Laurentium ju-
bet, & ſolidiſſimam illam Levitici
animi fortitudinem diris parat ur-
gére ſuppliciis: quorum ubi prima
nil btinent, vehementiora ſue-
cédunt. Laceros artus, & multa
vérberum ſectiône conſciſſos, ſub-
ſécto præcipit igne torréri: ut per
cratem férream, quæ jam de fervore
continuo vim in ſe habéret uréndi,
conversoôrum altérna mutationé
membrôrum fieret cruciatus vehe-
méntio, & pœna productior.
Noli me derelinquerebater ſan-
Gte, quia thesâuros tuos jam expén-
di: Non ego te déſero fili, neq;
derelinquo: ſed majôra tibi debén-
tur pro fide Chriſti certamina.
Nos quaſi ſenes leviôris pug-

næ curſum recipimus, te ud.

wur n omi
in danctis

laſt ürenen
Flinno triün
Me lequens

Inil obt
leya cru,
tmentis tn
Llaurentio
leficiz

Ettichmmi, gi
ſelcichnno ine

Dreſicdiumncon
Aque la her
clinifenir l
Ottul Ue 40
Uhn lüminum
luln clinfie
Pehhanotamn
tentio
Pbenns lan
Uit: Deum n
Knio: N Et
Uennn tnA.
Me.
laur
Mmnl n!
lala batri,

Uinkrunt
wder erqti
es insult

nine,

linteci
i
Faun ii,
Cgltur
I
ſu on
ec kecit .
DrO
nnhinn

cleſi
Pbimpiuse
icem übip
prehenſon
ller ſue

5InI

Nz impieri
boſt

e

encz⸗
eclpinns

quaſi jůvenem manet gloriò ſior de
tyranno triümphus: poſt triduum
me ſequeris ſacerdotem Levita.

n.
Ihil obtines, nihil proficis,
ſæva crudélitas. Subtrahitur
tormentis tuis matéria mortalis,
& Laurentio in cœlos abeunte, tu
déficis flammis tuis. Superari cha-
ritas Chriſti faamma non pôtuit,
& ségnior fuit ignis, qui foris
uſſit „ quam qui intus accéndit.
Sæviſti perſecútor in Martyrem,
læviſti, & auxiſti palmam, dum
aggeras ponam. Nam quid non
ad victoris gloriam ingenium tuum
réperit, quando in honorem tran-
ſierunt triümphi étiam inſtrumén-
ta ſuplicii?: Gaudeamus igitur; di-
lectiſſimi, gaudio ſpiritali, & de
feliciſſimo inclyti viri fine glorié-
mur in Domino, qui eſt mirabilis
in Sanctis ſuis: in quibus nobis &
præſidium conſtituit, & exémplum:
atque ita per univértum mundum
clarificavit gloriam ſuam, ut à ſolis
ortu usque ad occaſum, Leviticoô-
rum lúminum coruſcante fulgôre,
quam clarificata eſt Jerosolyma
Stéphano, tam illuſtris fieret Roma
Laurentio
„Beatus Lauréntius clamâvit, &
dixit: Deum meum colo, illi ſoli
sérvio: Et ideòo non timeo tor-
ménta tua.
Mea nox obſcúrum non habet,
lſed omnia in luce claréſcunt. Et.
Glôria Patri. Et ideòô.

Strinxérunt corporis membra, poôſi-
ta ſuper craticulam: ſubjiciéntibus
prunas insultat Levita Chriſti.

Omine, quis habitaàbit in ta-
J, bernaculo tuo? * aut quis re-
quiescet in monte ſancto tuo?
QLui ingréditur ſine macula, * &
Operatur juſtitiam.
ui loquitur veritätem in corde
ſuo, qui non egit dolum in lingua

Nec fecit prôximo ſuo malum, * &
opprôbrium non accépit adversùs
pDroximos ſuos.
Ad nihilum deduùctus eſt in con-
ſpectu ejus malignus: * timentes
autem Dôminum glorificat.
Ai jurat pröximo ſuo, & non dé-
cipit, * qui pecúniam ſuam non

innocentem non accépit.

811
Qui facit hec, non movébitur
in æternum.
Afig. Strinxérunt côrporis membra
poſita ſuper craticulam: ſubjſicienti-
bus prunas insúltat Levita Chriſti.
Igne me examinâſti, & non
eſt inventa in me iniquitas.

Xäudi Doômine juſtitiam me-
vam: * inténde deprecatiénem
meam.
uribus pêrcipe oratiõnem meã: *
non in labiis dolofis.
e vultu tuo judicium meum
prödeat: * oculi tui videant æ-
quitates.
robãſti cor meum, & viſitâſti no-
Gte: * igne me examinâſti, & non
eſt invênta in me iniquifas.
t non loquatur os meum ôpera
hominum: * propter verba labio-
rum tuorum ego cuſtodivi vias
duras.
érfice greſſus meos in sémitis
tuis: * ut non moveantur veſtigia
mea.
go clamavi, quôniam exaudiſti
me Deus: * inclina aurem tuam
mihi, & exaudi verba mea.
irifica miſericôrdias tuas, * qui
ſalvos facis ſperantes in te.
reſiſténtibus déxteræ tuæ cuſtô-
di me, * ut pupillam oculi.
ub umbra alarum tuarum prôtege
me: * à facie impiorum, qui me
afflix érunt.
nimici mei änimam meam cir-
cumdedérunt, adipem ſuum con-
clusérunt: * os eòrum locuútum eſt
ſupérbiam.
rojiciéntes me nunc circumdedé-
runt me: * culos ſuos ſtatuérunt
declinare in terram.
uscepérunt me ſicut leo paratus
ad prædam, * & ſicut catulus leonis
häbitans in abditis.
xúrge Dômine, prævêni eum, &
ſuppläanta eum: * éripe animam
meam ab impio, frameam tuam ab
inimicis manus tuæ.
ômine à paucis de terra divide
eos in vita eérum: * de abſcôn-
ditis tuis adimplétus eſt venter
eoôrum. HMD
aturàti ſunt filiis: *“ & dimisérunt
regliquias ſuas parvulis ſuis.
go autem in juſtitia apparébo
conſpéctui tuo: * ſatiabor, cum

i . apparüerit glôria tua.
dedit ad usuram, & muünera ſuper

Igne me examinâſti, & non

eſt inventa in me iniquitas.

212
Interrogàâtus, te Dôminum
conféſſus ſum, aſsatus, gratias ago.

Omine in virtùte tua lætâbitur
Rex: * & ſuper ſalutare tuum
exultabit veheménter.
eſideérium cordis ejus tribuiſti
ei: * & voluntate labiorum ejus
non fraudâſti eum.
uoniam præveniſti eum in bene-
dictionibus dulcedinis: * poſuiſti
in capite ejus coroônam dé lapide
pretioſo.
yitam pétiit à te: * & tribuiſti ei
longitùdinem diérum in ſæculum
& in ſæculum ſæculi.
agna eſt gléôria ejus in ſalutari
tuo: glôriam & magnum decorem
impônes ſuper eum.
uôniam dabis eum in benedi-
Gionem in ſæculum ſæculi: * læ-
tificabis eum in gaudio cum vultu
tuo.
uôniam Rex ſperat in Döõmino: *
& in miſericoôrdia Altiſſimi non
commovébitur. —
nveniatur manus tua oômnibus
inimicis tuis: " déxtera tua inve-
niat omnes, qui te oderunt.
ones eos ut clibanum ignis in
témpore vultus tui: * Dôminus in
ira ſua conturbabit eos, & devora-
bit eos ignis.
Fructum eòôrum de terra perdes: *
& ſemen eòrum à filiis hominum.
uôniam declinavérunt in te ma-
la: * cogitavérunt consilia, quæ
non potuérunt ſtabilire.
uéôniam pones eos dorſum, * in
reliquiis tuis præparabis vultum
eoru.
xaltare Dñe in virtú⁴te tua: *† can-
tàâbimus, & pſallémus virtutes tuas.
Interrogatus, te Döminum
conféſſus ſum, aſsatus gratias ago.
„ Magna eſt gloria ejus in ſalu-
tari tuo.
Gloriam & magnum decoôorem
impônes ſuper eum.
éctio ſancti Evangélii ſecundaum
Joannem.

L illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Amen, amen dico vo-
bis, niſi granum frumeénti, cadens in
terram, mortuum füerit, ipſum ſo-
lum manet. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Pſe Déôminus Jeſus erat granum
mortificandum, & multiplican-

dum: mortificandum infidelitâte
Judæoôrum;, multiplicandum fide
populorum. Jam verò exhoôrtans ad
paſſionis ſuæ ſectânda veſtigia;,
Qui amat; inquit, animam fuam,
perdet eam. Quod duoôbus modis
intélligi poteſt. Qui amat, perdet:
id eſt, ſi amas, perdes. Si cupis vi-
tam tenére in Chriſto, noli mor-
tem timéère pro Chriſto. Item alio
modo: Qui amat ânimam ſuam,
perdet eam: noli amare, ne per-
das: noli amare in hac vita, ne
perdas in ætérna vita.
„In craticula te Deum non nega-
vVi, Et ad ignem applicatus,
te Dôminum Jeſum Chriſtum con-
féſſus ſum.
Probàâſti Dömine cor meum,
& viſitàſti nocte. Et ad.

Oc autem, quod poſtéeriùs dixi,
magis habere vidétur Evangé-
ſicus ſenſus. Séquitur enim: Et qui
odit änimam ſuam in hoc mundo,
in vitam ætérnam cuſtôdit eam;
Ergo, quod ſupra dictum eſt, qui
amat (ſubintelligitur, in hoc
mundo) ipſe uütique perdet: qui
autem odit (utique in hoc mun-
do) in vitam æternam ipſe cuſtoé-
dit eam. Magna & mira ſenténtia,
quemadmodum ſit hominis in ani-
mam ſuam amor;, ut péreat, 6-⸗
dium ne péreat. Si malè amave-
ris, tunc odiſti: ſi benèe ôderis,
tunc amâſti. Felices, qui odérunt
cuſtodiendo, ne perdant aman-

do.
O Hippolyte, ſi credideris in
Dôminum Jesum Chriſtum:
Et thesauros tibi oſténdo, &
vitam ætérnam promitto.
Beatus Laurentius Hippoôlyto
dixit: Si credis in Dominum Je-
ſum Chriſtum. Et.
löria Patri. Et.

Ed vide, ne tibi ſubrépat, ut te-
ipſum velis interimere, fic in-
telligendo, quôd debes odiſſe in
hoc mundo animam tuam. Hinc
enim quidam maligni atgue per-
verſi homines, & in ſeipfſis crude-
liôres & ſceleratiôres homicidæ:
flammis ſe donant, aquis ſe præfo-
cant, præcipitio ſe collidunt, & pé-
reunt. Hoc Chriſtus non décuit,
imò étiam diabolo præcipitium
ſuggerénti reſpéndit: Redi retto
satanas; ſcriptum eſt, Non tent.

isDominum
Aenn Cixit, ſi
teclalifcaturus
eles ümor, e
Pläbas, gud v.
ſenüeris, alter
let, gud tu non
Nrellit, non 4
debere occii
Guitur Chrifi
ke Deumlaude
AD l A

Aulkntius in
Lcontellus
eſnchrici.
is regn
1 Laurxent
letitus eſt,
ecos illumin
h. Adhæſit
nia caro me⸗
Mlo te, Deus
Miſit De
um, & liber.
Unls, e non
Beitus
clteng: Cyiti⸗
le) guia ſanu
I

Mtres, Quiß⸗
e & metet:
Prelicionibi
Ahns & metet.

de Martyr
niſecutus
Cb trlümphas
I fkuens
Mecatus m
um redtum
lten mali c
lurzclens
un eam
Wlerati eg
1 He nrh

nen.
din etlt,

eDuſhtinen
li giun

D em 4
ullei
Künts

e, Lta.

Utenuiss
nunmn

bis Dõminum Deum tuum. Petro
autem dixit, ſignificans, qua mor-
te clarificatârus erat Deum: Cum
eſſes jünior, cingébas te, &ũ am-
buläâbas, quò volébas; cùm autem
ſenùeris, alter te cinget,; & fe-
ret, quoô tu non vis. Ubi ſatis ex-
préſſit, non à ſeipſo, ſed ab alio
debére occidi, qui veſtigia sé-
quitur Chriſti.
De Deum laudàâmus. 1II.
A D L A O⏑

Auréntius ingréſſus eſt martyr,
& conféſſus eſt nomen Doômini
Jeſu Chriſti.
. ñs regnaâvit. 11.
Lauréntius bonum opus o-
peraâtus eſt, qui per ſignum crucis
cæcos illuminavit.
Afia. Adhæſit anima mea poſt te,
quia caro mea igne cremata eſt
Pro te, Deus meus.
. Miſit Döminus Angelum ſu-
um, & liberavit me de médio
ignis, & non ſum æſtuatus.
Aña. Beâtus Lauréntius oràbat,
dicens: Gratias tibi ago Doômi-
ne, quia januas tuas ingredi mé-
rui.

P S»

Ratres, Qui parcè séminat, par-
ce & metet: & qui séminat in
benediéctionibus, de benedicétio-
nibus & metet.

Nvicte Martyr, unicum
Patris ſecutùs Filium,
Victis triümphas hoôſtibus:,
Victor fruens cœléſtibus.
Tui precatus múnere,
Noſtrum reatum dilue,
Arcens mali contagium,
Vitæ repéllens tædium.
Soluta ſunt jam vincula
Tui ſacrati corporis:
Nos ſolve vinclis ſæculi »
Dono ſuperni Nùminis.
Deo Patri ſit gloria,
Ejùsque ſoli Filio;,
Cum Spiritu Paraclito;
Nunc, & per omne ſæculum.
Amen.
Diſperſit, dedit pauperibus.
F. Juſtitia ejus manet in ſæculum
ſæduli.

In craticula te Deum non negavi,
& ad ignem applicatus, te Chri-
ſtum conféſſus sum, probaſti cor
meum, & viſitàtti nocte: igne me

813
examinâſti, & non eſt inventa
in me iniquitas.
a nobis quæſumus.
809.

Laurentius.
Fratres, Qui parcè.

Pr. Glôria & honéôre, * Co-
fonâſti eum Doômine. Gloria.,
Et conſtituiſti eum ſuper ope-
ra mànuum tuarum. Corondſti.
léôria Patri. Glôria & honore.
Poſuiſti Dnñe ſuper caput ejus.
Coronam de lapide pretioôſo.

Adhæſit àänima mea.

Nusquisque prout deſtinavit
in corde ſuo, non ex triſtitia,
aut ex neceſſitate; hilarem enim
datôrem diligit Deus.
Poſuiſti Domine,
caput ejus. Poſuiſti.
Corônam de lapide pretiôſo.
Super.
lôria Patri. Poſuiſti.
Magna eſt gloria ejus in ſalu-
tari tuo. .
g. Gloriam & magnum decorem
impônes ſuper eum.

Super

Beâtus Laureéntius.

Otens eſt autem Deus omnem
gratiam abundare facere in vo-
bis: ut in omnibus ſemper omnem
ſiufficiéntiam habentes , abundétis
in omne opus bonum, ſicut ſcrip-
tum eſt: Diſpêrſit, dedit paupé-
ribus, juſtitia ejus manet in ſæcu-
lum ſæculi.
Magna eſt glôria ejus»
In fſalutari tuo. Magna.
Glôriam & magnum decoôrem
impones ſuper eum. In ſalutari.
loria Patri. Magna.
6. Juſtus ut palma florébit.
„Sicut cedrus Libani multiplicà-
bitur.

Lauréntius ingréſſus. I.
aud. ixit Dôminus.
rédidi. 79.
ratres, Qui parce.
eus tuorum. Xiv.
Levita Lauréêntius bonum opus
operatus eſt. .
g. Qui per ſignum Crucis cæcos
illuminavit.

814 4—.
. ſic . mus quidem coôrpore pro Chriſto, niiftirerit,
Beatus Laurentius, dum in craticu- ſed ardémus affectu. Non sübjicit lrrne 0
in eun

la ſuperpoſitus urerétur, ad impiiſ-
ſimum tyrannum dixit: Alſsatum
eſt jam, verſa, & manduca: nam

mihi perſecutor ignem, ſed subſjicit
mihi deſidérium Salvatôris.
Noli me derelinquere. 810.

ſetins ait: l
Eminiſter mer

tacultates Eccleſiæ, quas requiris, Ein etholuuſt
in cœléſtes thesauros manus pau- Ssſe autem Salvatöôris ignem, nüifcabit eum
perum doportavérunt. legimus in Evangélio, dicen- (en maſotem
aà nobis, quæſumus. te eòdem Domino: Nescitis, quia erit adoptät
809. veni ignem mittere in terram: & bren unlcus,
quid volo, niſi ut accendàtur? (iiniult, ſedl
5 Quo igne ſuccenſi illi duo diſcipu- ali,
Iſtôrum eſt enim regnum II dixérunt: Nonne cor noſtrum Hppolyte
cœlorum, qui contempsérunt vi- ardens erat in nobis, dum loque-
tam mundi, & pervenérunt ad rétur in via, & aperiret nobis Scrip- ,,
præmia regni, & lavérunt ſtolas turas? Hoc igitur igne beatus Lau- inhrdn
suas in sänguine Agni. rêntius accenſus, flammarum non klius, ſe
Lætamini in Domino, & exul- ſentit incendium: & dum Chriſti neceuni
n ad babis

tate juſti.

Et gloriämini omnes recti

Andtörum Martyrum tuéôrum

ardet deſidério, perſecutoôris. pœ-
nam non ſentit.
Beatus Lauréntius. 8II.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm

e Chriſti i
tscens judex
Cemribus carbon

Tibuúrtii & Susannæ, nos Dômi- Joannem. Mon Iidütti,
ne foveant continuata præsidia: is ſactiäces o
uia non déſinis propitius intué- IN illo témpore: Dixit Jeſus dis- nbones nudis
ri: quos talibus auxiliis concéſſeris cipulis ſluis: Amen, amen dico Endum ett, 4t.
adjuvari. Per Dôminum. vobis, niſi granum fruménti cadens foenre
DIE XI. AUGUSTI. in terram, moôrtuum fuerit, ipſum n Dilce, in
ſolum manet. Et réliqua. ele deum,

Sermo S. Auguſtini Epiſtopi.

Eatiſſimi ‚Lauréntii Maärtyris,
cujus natalem hôdie celebra-
mus, paſſiôònem noſſe vos credo:
& quanta in perſecutioône pertuùle-
rit, dilectioònem veſtram ſcire poſſe

De Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Um ergo cauſæ articulus vé-
nerit, ut hæc conditio propo-
natur, aut faciendum eſſe contra
Dei præcéptum, aut ex hac vita
emigrandum: quorum duorum
homo ſi cogaâtur àlterum eligere;
comminante mortem perſccutore,
ibi éligat, Deo dilécto emori, quam
offénſo vivere: ibi oôderit in hoc
mundo animam ſuam ut in vitam

non dubito. Tanta enim ejus mar- ætérnam cuſtodiat eam Si quis funstcholtu
tyrii gloria éxtitit, ut paſſiõne ſua mihi miniſtrat, me ſequâàtur. Quid alnn uoris gla
mundum illuminaverit univerſum. eſt, Me ſequatur, niſi, me imité- ek ikinktati
Illuminavit mundum planè Lau- tur: Chriſtus enim pro nobis pal- Perunigurit
rentius eo lmine, quo ipſe accen- ſus eſt, ait Apòôſtolus Petrus, relin- eDeim kim
ſus eſt, & flammis, quas ipſe pér- quens nobis exémplum, ut ſequ-
tùlit, ömnium Chriſtianòrum cor. mur veſtigia ejus. 3
da calefecit. . In craticula te Deum. 812. lcgll
Quòô progréderis. Sro. I . fun nde,
. Leé . Cce quod dictum eſt: Si quis gendu reie⸗
Uis nolit ad horam uri Lau- mihi miniſtrat, me ſequatur. Uulthendr
réntii igne, ut ætérnum ge- Quo fructu? qua mercéde? quo lebintni
kénnæ non patiätur incéndium?: præmio: Et ubi ſum, inquit, ego, nͤn⸗
Beati igitur Lauréntii exemplo illic & miniſter meus erit. Gratis drn
provocamur ad martyrium, & ac - amétur, ut peris, quo miniſtra-
céêndimur ad fidem, incaléscimus tur illi, prétium ſit, eſſe cum illo. NNI

ad devotiônem: & ſi in nobis per-
ſecutôris flamma deeſt, fidei ta-
men flamma non deeſt. Non ardé-

Ubi enim beneè erit ſine illo, aut
quando eſſe male pôterit cum il-
lo? Audi evidentius: Si quis mihi

entins ll

angeli ſetütl
nenn⸗

Dirit Mue
nen,
hftum
lum fu

=.

miniſtràverit, honorificabit eum

Pater meus. Quo honore, niſi ut

ſit cum Filio ejus? Quod enim
ſupérius ait: Ubi ego ſum, illic
& miniſter meus erit; hoc intelli-
gitur expoſuiſtle, cùm dicit: Ho-
norificabit eum Pater mens. Nam
quem majôrem honoôrem accihere
poôterit adoptàtus, quam ut iit,
ubi eſt unicus, non æqualis factus
divinitati, ſed conſociatus æter-
nitati? .,
O Hippolyte. 812.

Ibúrtius Chromatii Præfécti ur-
bis filius, ſancti Sebaſtiani o-
pera Chriſtianus, cüùm ob eam
cauſam ad Fabianum júdicem ad-
důctus eſſet, múùltaque apud illum
de Chriſti fide prædicaret;, excan-
déscens judex paviméntum can-
déntibus carbônibus ſterni jubet:
Mox, Tibürti, inquit, vel diis no-
ſtris ſacrifices oportet, vel per iſtos
carbones nudis pedibus tibi ince-
dendum eſt. At ille crucis ſigno ſe
muúniens, fidentêrque ambulans in
pruna;, Diſce, inquit, ex hoc ſo-

lum eſſe Deum, quem Chriſtiani

colunt: prunæ enim mihi flores vi-
déntur. Quod cùm magicis artibus
tribuerétur, extra urbem ductus
Tibürtius, ac via Lavicana tértio ab
Urbe lapide gladio percuſſus, ibi à
Chriſtianis ſepelitux. Quo die Su-
sanna virgo nobiliſſima, quoòd Ga-
lérii Maximiniani, filii Diocletiani
Imperatôris, conjùgium recusaret,
ut quæ virginitatem Deo voverat,
post multa tormentôrum génera,
quibus variè tentâtum eſt ſanétum
virginis propôſitum, domi ſuæ juſ-
fu Imperatéôris gladio percuſſa;, ad
duplex virginitatis,„ & martyrii
præmium migravit in cœlum.
Te Deum laudamus. II.

Veſtri capilli capitis omnes nume-
räti ſunt, nolite timére, multis
paſséribus meliôres eſtis vos.
Exultabunt Sancti in glôria.
Lætabůúntur in cubilibus ſuis.
anctorumMartyrum. 814.

DIE XII. AUGUSTI.

815
ſ
Xäaudi nas Deus ſalutäris no-
ſter: ut ſicut de beatæ Claræ
virginis tuæ feſtivitate gaudemus„
ita piæ devotiônis erudiamur af-
féctu. Per Doôminum noſtrum Je-
ſum Chriſtum.

Beatus Laurentius.
Levita Lauréntius. 813.
a nobis, quæſumus.
813.

Lara nobilis virgo, Afsifii nata,
in Umbria, ſanctum Francis-
cum concivem ſuum imitata, cun-
da ſua bona in eleemoôſynas, &
pauperum ſubsidia diſtribuit, &
convértit. De ſæculi ſtrépitu füu-
giens, in campéſtrem declinavit Ec-
cleſiam, ibique ab eodem beato
Franciſco recepta tonsũúra, Gonſan-
guineis ipſam redúcere conantibus
fôrtiter réſtitit. Et dénique ad Ec-
cléſiam ſancti Damiani fuit per
eumdem addúùcta, ubi ei Dôminus
pPlures socias aggregavit, & ſic ipſa
ſacrarum Soroôrum Collégium in-
ſtituit, quarum rêgimen nimia ſan-
Gti Franciſci devicta importunitate
recepit. Suum Monaſtérium ſolici-
te ac prudénter in timore Dômini,
ac plena Ordinis obſervantia annis
quadraginta duoòbus mirabiliter gu-
bernavit; ejus enim vita erat aliis
eruditio & doctrina, unde cæteræ
vivéndi régulam didicérunt.
Propter veritatem. Ixiii.

T carne depreſſa ſpiritu conva-
Alésceret, nudam humum, & in-
terdum ſarménta pro lecto habée-
bat, & pro pulvinari ſub capite du-
rum lignum. Una tünica cum man-
téllo de vili & hiſpido panno ute-
batur, àſpero cilicio nonnumquam
adhibito juxta carnem. Tanta ſe
frænabat abſtinêntia, ut longo tem-
pore, tribus in hebdomada diebus,
nihil penitùs pro ſui coôrporis ali-
mento guſtaverit: réliquis autem
diébus tali ſe cibôrum parvitate
reſtringens, ut aliæ, quômodo ſub-
siſtere pöterat, miraréntur. Binas
quotannis (antequam ægrotaäret)
quadragéſimas ſolo pane & aqua
refécta jejunabat. Vigiliis inſuper
& oratiônibus aſsidué dédita, in
his præcipue dies noctésque ex-
pen-

.

3816
pendébat. Ditinis perpléxa lan-
guoribus, cùm ad exercitium cor-
porale non poſſet sürgere per ſe
iplam, ſorôrum ſuffragio levaba-
tur, & fulcimentis ad tergum ap-
oſitis, laborabat proôpriis mani-
kus ne in ſuis étiam eſſet infirmi-
tatibus otioſa. Amatrix Praæcipua
paupertatis, ab ea pro nulla um-
quam neceſſitàte disceſſit, & poſ-
seſſiònes pro Sororum ſuſtentatiô-
ne à Gregorio IX. oblatas conſtan-
tiſſimè recusavit.
Dilexiſti juſtitiam. Ixiii.

Ultis & variis miraculis vir-
tus ſuæx fanctitatis effulſit.
Cuidam de Sororibus ſui mona-
ſtérii loquélam reſtituit expedi-
tam: alteri aurem ſurdam apéruit:
laborantem febre, tuméntem hy-
dropiſi, plagatam fiſtula, aliasque
aliis oppréſſas languoôribus libera-
vit. Fratrem de Ordine Minôrum
ab insaniæ paſſione ſanavit. Cùm
oleum in monaſtério totaliter de-
feciſſet; Clara accépit urceum;,
atque lavit, & invéêntus eſt oleo,
beneficio divinæ largitatis implé-
tus. Unius panis medietatem adeò
multiplicavit, ut Sorôribus quin-
quaginta ſufféceérit. Saracenis Aſ-
ſi ſium obſideêntibus, & Claræ mo-
naſtérium invadere conäântibus,
ægra ſe ad portam afférri vôluit,
unaque vas, in quo ſanctiſſimum
Euchariſtiæ Sacramentum erat in-
clůſum, ibique oravit: Ne tradas
Dômine, beſtiis animas confitén-
tes tibi, & cuſtòdi famulas, quas
pretioſo säânguine redemiſti. In
cujus oratiône ea vox audita eſt:
Ego vos ſemper cuſtodiam. Sara-
cêni autem partim ſe fugæ manda-
runt: partim qui murum aſcénde-
rant, capti oculis, præcipites ceci-
derunt. Ipla dénique virgo, cùm
in extrémis ägeret, à candido bea-
tarum Virginum cœtu (inter quas
una eminentior ac fulgidior appa-
rébat) viſitata, ac ſacra Euchari-
ſtia ſumpta, & peccatoôrum Indul-
géntia ab Innocéntio IV. ditata,
pridie ITdus Auguſti änimam Deo
réddidit. Poſt obitum verò quam-
plúrimis miraculis reſplendéntem
Alexander IV. inter ſanctas Virgi-
nes rétulit.
Affereêntur Regi. Ixiii.

imile erit regnum ccloô-

rum decem virginibus.
Ix.

In craricula.
Diſperſit, dedit.
a nobis, quæſumus. 813.

Iſtötum eſt enim regnum
cœlrum, qui contempsérunt vi-
tam mundi, & pervenerunt ad
Ppræmia regni, & laveérunt ſtolas
suas in sanguine Agni.
Lætäamini in Domino, & exul-
tate juſti.
Et gloriämini
Corde.

omnes recti

A, quæſumus, omnipotẽs Deus:
ut beatôrum martyrum tuoôrũ
Hippolyti & Caſſiani veneranda
ſolemnitas, & devotionem nobis
augeat & ſalütem. Per Dominum.
DIE XIII. AUGUSTI.

*

Ex libro Oicforum 8. Ambroſü
Epiſcopi.

Naon prætereamus ſanétum Lau-
réntium, qui cùm vidéret Xy-
ſtum Epiſcoôpum ſuum ad marty-
rium duci, flere cœpit non paſſio-
nem illius, ſed ſuam remanſionem.
Itaque his verbis appellare cœbit:
Quo progréderis ſine filio Pater?
Quò sacérdos ſancte ſine Diacono
prôperas? Numquam lſacrificium ſi-
ne miniſtro offerre conſueveras.
Quid in me ergo diſplicuit Pater?
Num degénerem probàſti? Experife
certè, utràùm idoneum miniſtrum
elégeris. Cui commisiſti Dominici
sanguinis diſpenſationem, cui con-
ſummandoôrum consoôrtium Sacfa-
mentôrum, huic consortium tun
sanguinis negas?

g. Quô progréderis. Sio.

Quo cùm quæreréntur thesau-
rI Ecclé ſiæ, promiſit ſe demon-
ſtraturum. Sequenti die pPauperés
duxit. Interrogatus ubi eſſent the⸗
sauri, quos promilerat, oſtendit
pauperes, dicens: Hi ſunt thesaurt
Eccleſiæ. Et verè thesauri; in H

iu Chriſtus en

ſes ett, Deni⸗
ubemus thesal

(nos mel
etChriſtus, 9
Sele dirit ?
E Elurtvi, &
lle: ſitiyi,
erer holpes en
1e. Ninfta:
un feelkig, m.
tendtot bemo
ils, A it,
ſehtor otlit a
M nedere

Umguid d
lautentio:
ie thesauros
mentorum pe
1 is Ade ſin

Uuſſtentia ma
ellin fua g
