8 Propter veritätem, & man-
Juetúdinem, & juſtitiam: & Et de-
ducet te mirabiliter déxtera tua.
J. Spécie tua, & pulchritudine tua
inténde, proſpere procêde, & re-
Ena. Et deducet.

X ejus tortôribus nonnuúùlli mi-
raculi novitate corrépti, Dei
aſpiränte gratia, Chriſti fidem am-
plexi, poſt cruciatus gloriòôſam
martyrii palmam capitis abſciſſié-
ne promeruére. Ad ejüsdem preces
nunc terræ moô tibus exôrtis, nunc
ignibus & cœlo tonante delapfis,
deorum templa proſtrata ſunt, &
ſimulacra consúmpta. Intérdum ex
vulnéribus lac cum sanguine eru-
pit, ſplendôrque nitidiſſimus ac
suaviſſimus odor e corpore emana-
vit: interdum ſublimis régia in

ſede divinis laudibus und cum
Cœlitibus interéſſe viſa eſt.
Dilexiſti juſtitiam, & odi-
ſti iniquitatem: ο Proptéreà unxit
te Deus, Deus tuus oôleo lætitiæ.
. Propter veritatem, & manſuetů-
dinem, & juſtitiam. Proptéreà.

Isce prodigiis ejuùsque in pri-
mis conſtantia, acriter per-
môtus judex, caput virgini am-
putari præcépit: qua perémpta;
auditaque de cœlo voce, qua a
Sůperos evocabatur, urbs tota
contrémuit, ac multi idolôrum
cultôres ad Chriſti fidem converſi
ſunt. sacrum Martinæ corpus »„
ſedénte ſancto Urbaäno primo;
martyrio afféétum, Urbano octa-
vo FPontifice Maximo, in perve-
tùſta ejusdem Eccleſia, ad Ma-
mertinum carcerem, in Capitolini
clivi radicibus „ cum ſanctorum
Martyrum Concôrdii, Epiphanii;,
& Sociis corpôribus repertum,
eòdem loco in meliorem formam
redacto, atque deceêntiùs ornato;»
magno pôpuli concürſu, totius Ur-
bis lætitia, ſolémni ritu ac pompa
repôſitum eſt. .
Afferéntur Regi virgines poſt
eam, prôximæ ejus, Afferéntur
tibi in lætitia, & exultatioône.
Spécie tua, & pulchritudine tua
inténde , prôſpereè procéde;, & re-
gna. Afferéntur.
lorig Patrxi. Afferéntux,

imile erit regnum coœlorum de.-
cem virginibus. 1l

nataàle ſolum prôtege, tu
onæ „G
Da pacis réquiem Chriſtiadum pla-
818 D
Armôrum ſtrépitus, & fera præ

ia
In fines age Thracios.
Et regum sôcians àgmina
Crucis
Vexillo, Séôlymas néxibus éxime,,
Vindéxque innoôcui sanguinis, ho-
ſticum
Robur fúnditùs érue.
u noſtrum coôlumen, tu decus
inclytum:
Noſtrarum
mentium: .
Romæ vota libens éxcipe, quæ pio
Te ritu canit, & colit.

ſub

obsequium rèéſpice

0-

nobis
Tu, gui!
Deus
Une &n
4I,
Quo

„A
. Diffüſa
Mopte
Ltemum.

Limile elt
negotiatot
Titas: ing
Onmnia ſua

UIE 5

lnzz
enplun
en ſan
ln beclent
kcundare d
Ulns nobis
peccti ſe
liparri
Eet. (ul
Veni
totönam,
eparaviri
di⸗ lae
Droptere
erl

4

Unl eun
e.
Gtetes unkt
lultie⸗
mallnerd⸗
ohttet

Sgle inſt⸗
ictitet Nr
Vitpin a
Petenge 4
ce; un
bs
lii itoene
ſemn conretl
inr colhis
1 Iuund,
Ubino od⸗

tiüs olnin
ntotful
ltn Ach,
Atine
fean
ltaton
hr

tnärett

oebte,
Atat

lähun,

Pötle
Kudm’
. len⸗

Mci
D

oneft
1
6

nobis àbigas lubrica gäudia
Tu, qui Martyribus dexter ades,
Deus 2 „ 2 . „.
Une & Trine: tuis da fäamulis ju-
Ar » .
Quo clemens ânimos beas.

Amen.
Diffüſa eſt gratia in labiis tuis.
Propterea benedixit te Deus in
ætérnum.

Simile eſt regnũ cœlôrum hômini
negotiatôri quæréti bonas marga-
ritas: inventa una pretioſa, dedit
omnia ſua, & comparavit eam.
dbeus, qui inter cétera.
633.

DIE XXXI. IANUARII.

ſte Confeéſſor.

Eus, qui in tuæ charitâtis ex-
emplum ad fidélium redem-
tionem ſanctum Petrum Nola-
cum Eccléſiam tuam nova prole
fecundare divinitùs docuiſti: ip-
sius nobis interceſſione concede,
à peccati ſervitute iolútis, in coe
léſti patria perpétua libertare gau-
dere. Qui vivis &c.

Ana, Veni ſponſa Chriſti, accipe
corônam, quam tibi Dominus
Præparavit In æternum. .
Diffuſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
Etérnum. .
Deus, qui inter cætera.
633.

Patrus Nolaſcus, Recâudi prope
Carcasonam in Gallia nobili
génere natus, ſingulari erga pro-
Ximum charitate excélluit. Cujus
Virtutis præsagium fuit: quòôd cùm
adhuc in cunabulis vagiret infans,
examen apum ad eum convolavit,
& favum mellis in ejus déxtera
conſtruxit. Adoléscens paréntibus
orbatus, Albigénſium hæreſim, quæ
tunc in Gallia graſſabatur, éxecrans,
divéndito patrimonio, in Hiſpa-
niam ſecéſlit„ & apud beatam
Virginem Montis Serrati votum,

635
quo pridem ſfe obſtrinxerat, exséôl-
vit. Tum Barcinonam pergens⸗
cùm Chriſti fidelibus ab hoſtium
ſervitüte rediméndis omnem pe-
cniam conſumpsiſſet, ſeipſum
pro iis liberandis venum ire, aut
in illorum vincula suùffici cùpere
dicti tabat.
Honéſtum fecit illum Döminus,
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
a ſeductoribus tutavit illum:
" Et dedit illi claritatem ætérnam.
7. Juſtum deduxit Dôminus per
vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et dedit.

Uàm gratum Deo füúerit hoc
ſancti viri deſidérium, subſe-
quêns declaravit evéntus: nam
noctu oranti, & de Chriſtianorum
in captivitate degéntium ſubsidio
multa animo volventi, beata Virgo
apparens, Filio ſuo ſibique accep-
tiſiimum fore ſugęeſſit, ſi ad ſui ho-
nôrem Religiosorum Ordo inſti-
tuerétur, quibꝰ præcipuè eſſet cura⸗;
captivos ab infidelium tyrannide
liberare Huic cœléſti moônito illi-
co obtémperans, una cum ſancto
Raymundo de Pennafort, & Jjacobo
primo Rege Aragoniæ, de eadem re
à Dei Genitrice ipſa nocte præmoô-
nitis, Religionem beatæ Mariæ
de Mercede Redemptioônis Capti-
vorum inſtituit: Sodalibus ſuis
quarto voto obſtrictis, manendi
in pignus iub Paganorum pote-
ſtate, ſi pro Chriſtianorum libe-
ratione opus füerit.
Amavit eum Dominus, & ornaâ-
vit eum:i ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Dominus
loricam fidei, & ornavit eum.
Et ad.

Dito virginitàtis voto, illibâ-
tam perpétuo caſtitatem ſer-
vävit. Patientia, humilitäte »
abſtinéntia, ceterisque virtutibus
mirabiliter enituit. Prophetiæ
dono illuſtris, futúra prædixit:
inter quæ maäximé celebratur »„
quôd Jacobus Rex Valéntiam à
Mauris occupatam expugnaverit ⸗-
accépta prius ab eo obtinendæ
victoriæ ſecuritate. Angeli Cu-
ſtô⅛dis, ac Deiparæ Virginis, fre-
quénti apparitiône recreabatur.
Ssénio tandem conféctus, de im-

inénti morte cértior factus, in
minen mod⸗

63

6
morbum incidit, ſanctisque refé- niſſet, ubi Polycàrpus auditor Je-
ctus Sacraméntis, fratres ſuos ad annis Epiſcopus eranſeripii unam

charitatem erga captivos cohorta-
tus, & Pſalmum, Confitébor tibi
Dômine in toto corde meo, devo-
tiſſimè rêcitans; ad illa verba, Re-
demptioné miſit Dñs populo ſuo,
ipiritum Deo réddidit média nocte
Vigiliæ Nativitatis Dômini anno
milleſimo ducenteéſimo quinquage-
ſimo ſexto. Cuſus feſtivitatem A-
lexander VII. die trigeſima prima
Januarii celebrari præcépit.
g. Iſte homo perfecit omnia, quæ
Iocútus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingreédere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Géntibus.
Iſte eſt, qui contempſit vitam
mundi, & pervenit ad cœléſtia
regna. Quia.
loôria Patri. Quia.

olite timére pusillus grex.

DIE I. FEBRUARII.

„Iſte Santus pro lege Dei ſui
Certavit usq; ad mortem, & à verbis
impiorum non timuit: fundatus
enim erat ſupra firmam petram.
Gloria & honore coronàſti eum
Dômine.
Et conſtituiſti eum ſuper épe-
fa manuum tuarum.

Nfirmitàätem noſtram réſpice,
omnipotens Deus: & quia pon-
dus propriæ actionis gravat, beati
Ignatii martyris tui, atque Ponti-
ficis, interceſſio gloriôſa nos préô-
tegat. Per Dominum.

Ex libro S. Hierônymi Presbyteri
de Scriptoribus ccleſiaſtiels.

Gnaâtius Antiochénæ Eccléſiæ

téertius poſt Petrum Apoſtolum

Epiſcopus, commovénte perſecu-
tionem Trajano, damnaâtus ad be-
ſtias, Komam vinctus mittitur.
Gümque navigans Smyrnam ve-

Epiſtolam ad Ephéſios, àlteram ad
Magneſianos, tèrtiam ad Trallen-
ſes, quartam ad Romanos: & in-
de egrediens ſcripſit ad Philadel-
phios, & ad Smyrnæos, & prôpriam
ad Polycarpum, comendans illi An-
tiochenſem Eccleſiam: in qua & de
Evangélio, quod nuper a me trans-
latum eit, ſuper persona Chrifti
ponit teſtimonium. .
Honéſtum fecit illumbôminus;,
& cuſtodivit eum ab inimicis, & à
ſeductôribus rtutavit illum: * Et
dedit illi claritatem æternam.
Deſcenditque cum illo in fove-
am, & in vinculis non derelſquit
eum. Et. .
Ignum auté vidétur, quia tanti
viri fécimus mentionem, & de
Epiſtola ejus, quã ad Romanos ſcri-
bit, pauca ponere. De Syria usque
ad Romã pugno ad béeſtias in mari
& in terra, nocte dieq; ligatus cum
decem leopardis, hoc eſt militibus;,

qui me cuſtôdiunt: quibus & cùm

benefeceris, pejoôres fiunt. Iniquitas
autem eòrum mea doctrina eiſt: ſed
non idcircòô juſtificatus ſum. Uri-
nam fruar béſtiis, quæ mihi ſunt
præparatæ: quas & oro mihi velo-
ces eſſe ad interitum, & ad ſuppli-
cia, & allici ad comedendum me;
ne, ſicut & aliõrum Martyrum, non
audeant corpus attingere. Quoe
ſi venire noluerint, ego vim faci-
am, ego me urgebo, ut devorer.
Ignoſcite mihi filioli: quid mihi
proſit;, ego ſcio. . .
à Deſidérium animæ ejijus tri-
buiſti ei Domine; Et volunta-
te labiôrum ejus non fraudatſti
eum.
uöniam præveniſti eum in be-
nedictionibus dulcedinis: poſuiſti
in capite ejus coroônam de lapide
pretioſo. Et.

Unc incipio Chriſti eſſe diſci-
pulus, nihil de his, quæz
vidéntur, deſiderans, ut Jeſum
Chriſtum inveniam. Ignis, crux;
béſtiæ, confractio oflium, mem-

brôrum diviſio, & totius côrporis
contritio, & tota tormenta dia-
boli in me veniant: tantùm ut
Chriſto fruar. Cùmque jam dam-
natus eſſet ad beſtias, & ar-
döre patiendi rügientes audiret
leòônes, alt: Frumentum Chriſti
ſum,

ſin, den
Ut penis m.
elkanno u
guie corpe
Cen extta
(enererio
RKolz j⸗
Dömmus:
nüdinss po
Cbovi⸗
ie, & in
lie lalutar
loria de

Edlio lan
loinnet
Willote
Pllig ſui⸗
u, niſi!
in tetram
ſlüm m⸗
Homili

e Don
mortifi
um: mo
ludrorun
Dopulorun
A heſſion
Gui amut
Perdet ea
Umteligi
id elt, ſ
tan tener
tem uimer
Wodo:
herdet e
6: noli
Perdas in
Coror
Duprekl
honoris

fiin ci
Uite wetl

de;
dini
enkelie
tgui oe
Mundo,
I

munco,
n i
Mann
modum
mnonut

pug enticre
ſ
1s 4
m ad Iule
Ominds:N
ſit at M
205, Iloſiu
nendemilte
m ingult
per elis
Petsouc

illomhonne
tb inincht!
it ilon. 1
naemm,
un hoin
non Ceelhit

he Sin i⸗
beltins ind
lilust
eſt aulitu
ulbus A
lunt Inige
ürime,
us lun 1

ine e
Elelnt
ſeNdil

non

ieunk
nis,⸗
an de

ſum, déntibus beſtiärum molar,
ut panis mundus invéniar. Paſſus
eſt anno undecimo Trajani. Keli-
quiæ corporis eijus Antiochiæ ja-
cent extra portam Daphniticam, in
cœmerério.
Stola jucunditâtis induit eum
Dôminus: *△ Et coronam pulchri-
tüdinis poſuit ſuper caput ejus.
Cibavit illum Dominus pane
vitæ, & intellectus: & aqua ſapien-
tiæ lalutaris potavit illum. Et.
loria Patri. Et.

Ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem.
Nillo témpore: Dixit Jeſus diſci-
pulis ſuis: Amen, amen dico vo-
bis, niſi granum trumenti cadens
in terram, mortuum tuerit, ipium
ſolùm manet. Et reliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Pſe Dôminus Jeſus erat granum
mortificandum, & multiplican-
dum: mortificändum infidelitate
Judæorum, multiplicandum fide
populorum. Jam veroô exhortans
ad pafſionis ſuæ ſectanda veſtigia,
GQui amat, inquit, animam ſluam,
perdet eam. Quod duoòbus modis
intélligi poteſt. Qui amat, perdet,
id eſt, ſi amas, perdes. Si cupis vi-
tam tenere in Chriſto, noli mor-
tem timere pro Chriſto. Item àalio
modo: Qui amat animam ſuam,
perdet eam: noli amare, ne per-
das: noli amare in hac vita, ne
perdas in ætérna vita.
Corona aurea ſuper caput ejus,
Expreſſa ſigno ſanctitatis, glôria
honoris, & opus tortitudinis.
Quoniam prævyeniſti eum in
benedictionibus dulcedinis, poſui-
ſti in caâpite ejus corônam de la-
Pide pretioſo. Expreſſa.

Oc autem, quod poſtériùs
dixi, magis habeére vidétur
Evangelicus ſenſus. Séquitur enim
Et qui odit animam ſuam in hoc
mundo, in vitam æternam cuſtodit
eam. Ergo, quod ſupra dictum eſt
qui amat, Rintetlisfrur „ in hoc
mundo, ipſe uütique perdet: qui
autem odit, utique in hoc mundo,
in vitäã æternam ipſe cuſtodit eam.
Magna & mira tententia, quemad-
modum ſit hominis in animam ſuâ
amor, ut pereat, odium ne pereat. Si
male amaveris; tung odiſti: ſi be-

131. 637
nè ôderis, tune amâſti. Felices, qui
odérunt cuſtodiéndo, ne perdant
amando.
Hic eſt vere Martyr, qui proChri-
ſti nomine sanguinem ſuum fudit:
Qui minas judicum non timuit,
nec terrénæ dignitatis gloriã quæsi-
vit, ſed ad cœléſtia regna pervenit.
Juſtum deduxit Düs per vias re-
ctas, & oſténdit illi regnum Dei.
Qui. loria Patri. Qui.

Ed vide ne tibi ſubrepat, ut te-
Q ipſum velis interimere, ſic in-
telligendo, quòôd debes odiſſe in
hoc mundo animam tuam. Hinc
enim quidam maligni atque per-
verſi homines, & in ſeipſis crude-
liores & ſceleratiôres homicidæ,
flammis ſe donant, aquis ſe præ-
focant, præcipitio ſe collidunt, &
péreunt. Hoc Chriſtus non docuit:
imôò étiam diabolo præcipitium
ſuggerênti reſpondit: Redi retrô
satanas: Icriptum eſt: Non tentabis
Doôminum Deum tuum. Petro au-
tem dixit, ſignificans qua morte
clarificatürus erat Deum: Cùm
eſſes jüunior, cingébas te, & am-
bulabas, quò volébas: cum autem
ſenúeris, alter te cinget, & feret
quò tu non vis. UÜbi ſatis expréſſit,
non à ſeipſo, ſed ab alio debere
ccidi, qui veſtigia sequitur Chriſti.
e Deum laudamus. II.

DIE II, FEBRUARII.

Admiràâbile commércium?
Creator generis humani, ani-
matum corpus ſumens, de Virgine
naſci dignatus eſt: & procédens
homo ſine sémine; largitus eſt no-
bis ſuam Deitatem.
ixit Düs.

Ixxxvii.
5, Qúando natus es ineffabiliter
ex Virgine „ tunc impletæ ſunt
Scriptræ: ſicut plüvia in vellus
deicendiſti, ut ſalvum faceres ge-
nus humanum: te laudamus Deus
noſter.
Rubum quem viderat Môy-
ſes incombúſtum, conſervatam
agnovimus tuam laudabilem virgi-
nitatem, Dei génitrix intercede
pro nobis.

638

Germinavit radix Jeſſe, orta & déderit tibi eam: ſeparàbis
eſt ſtella ex Jjacob, virgo peperit omne; quod aperit vulvam Dômi-

Salvatéôrem: te laudamus, Deus
noſter. Ecce Maria génuit

no, & quod primitivum eſt in pe-
côribus tuis: quidquid habúeris ma-

nobis Salvatérem, quem Joannes ſculini ſexus, conſecrabis Do mino.

videns exclamavit, dicens: Ecce
Agnus Dei, ecce qui tollit pec-
cata mundi, alleluja.

Cce ego mitto Angelum meum
& præparabit viam ante faciem
meam. Et ſtatim véniet ad tem-
plum ſanctum ſuum Dominator,
uem vos quæritis, & Angelus te-
améenti, quem vos vultis.
ve maris ſtella.
Reſponſum accépit Simeon à
Spiritu ſancto.
Non visrum ſe mortem, niſi
vidéret Chriſtum Domini.

Senex püerum portàbat, puer au-
tem ſenem regebat: quem virgo
péperit, & poſt partum virgo per-
manſit: ipſum, quem génuit, ado-
ravit.
Mnipotens ſempiterne Deus,
majeſtatem tuam Süpplices
cxorâmus: ut ſicut unigénitus Fi-
lius tuus hodierna die cum noſtræ
carnis ſubſtantia in templo eſt præ-
ſentatus, ita nos facias purificatis
tibi méntibus præſentari. Per eum-
dem Dominum.

eſu, tibi ſit glõria, Qui natus es
de Virgine.
ve maris ſtella.

cce venit ad templum ſanctum
ſuum Dominaror Doôminus,
Gaude & lætaàre Sion, occùrrens
Deo tuo.
enite, exultemus. I.
uem terra.

XC.

Primogénitum aſini mutabis ove:
quòd ſi non redémeris, interfi-
cies. Omne autem primogenitum
höminis de filiis tuis pretio ré-
dimes.
Adôrna thalamum tuum Sion,
& súscipe Regem Chriſtum:
Quem virgo concépit, virgo
peéperit, virgo poſt partum, quem
genuit, adoravit.
Accipiens Simeon puúerum in
mzênibus, gratias agens benedizxit
Doôminum. Quem. .
De lihro Levitici.

Ocùtus eſthõminus ad Mõyſen;,
dicens: Lôquere filiis Iſrael, &
dices ad eos: Mùlier, ſi ſuscepto se-
mine pepérerit maſculum, imunda
erit ſeptem diébus, juxta dies ſe-
parationis mênſtruæ. Et die octavo
circumcidetur infäntulus: ipſa verò
triginta tribus diebus manebit in
sanguine purificationis ſuæx. Omne
ſanctum non tanget, nec ingredié-
tur in Sanctuarium, donec imple-
äntur dies purificationis ſuæ. Sin
autem féminam pepérerit, imúnda
erit duabus hebdomadibus, juxta
ritum fluxus ménſtrui, & ſexaginta
ſex diébus manébit in sanguine
purificatiõnis ſuæ. .
Poſtquam impléti ſunt dies
purgationis Mariæ ſecundùm le-
gem Moyſi, tulérunt Jeſum in Je-
ruſalem, ut siſterent eum Domino:
Sicut ſcriptum eſt in lege Dômi-
ni: Quia omne maſculinum ada-
periens vulvam, ſanctum Domino
vocabitur. ,..
Obtulérunt pro eo Dômino par
túrturumè aut duos pullos colum-
bärum. Sicgt.

De libro Exodi.

Ocütus eſt Dôminus ad Môͤy-
LSad dicens: Sanctifica aaht
omne primogénitum, quod aperit
vulvam in filiis Iſrael, tam de ho-
minibus, quam de jumentis: mea
ſunt enim omnia. Et ait Môylſes

*Umque expléti füerint dies
„puxificationis ſuæx, pro fi io/
ſive pro filia, déferet agnum anni-
culum in holocauſtum, & pullum
colůmbæ, ſive turturem pro pec-
cato, ad ôſtium tabernaculi teſti-
moônii, & tradet ſacerdoti, qui
offeret illa coram Domino, & o-
räbit pro ea, & ſic mundabitur à

ad populum: Cùm introduxerit
te Déminus in terram Chananæi,
ſicut juravit tibi & patribus tuis

profluvio sanguinis ſui. Iſta eſt

Quod ſi non invénerit ma-
nus

lex pariéntis maſculum, aut femi-
nham.

s eias
zenumm, ſu
uos pulla
in hlocin
Peccito:
, & ſi
Obtule
Parturturn
lumbarum
in lexe Don
ten implen
Matie, ſe
tulerunt il
Kerent enn
loria at

dermo 5

N dlim
Rion die
geſt in
Atiſlimus
lenis
tetram
inero e
Mnatiis .
l. In te
1 Aneone
Nobito,
Dunc cog
iit:! N
Vum tuum
Gculi mei
zimeot
Ehhelliba⸗
Nrhlii
Relpo⸗
lin e
Mottem
omim.

ffker

Y. ut y
Ancitum
müntem!
Uber
Mlenng er,
ſetebir
n leged

ſepttiin
nlrambon⸗
in eſt in e
Uabüerisn.
hbisdonmu
Mutibis Ne
elis, intei⸗
hinokeni
1s Meiot⸗

tuun d
epit, in
paltuon a

n gietun ,
eibetedin

-

,
d

sallcfen
lüis Huthet
iſosceptos
lata dies
cie oln
useola ie
manebi
8ſua. 0n
ec ingre
loner inge
nis lue

un
kintin
Geſum N,
enn Donen
linun 1

oimft
ulostoln⸗

nus ejaus, nee potüetit oſſérre
agnum, ſumet duos tùrtures, vel
duos pullos columbarum, unum
in holocauſtum, & alterum pro
peccato: orabitque pro ea ſacér-
dos, & ſic mundabitur.
Obtulerunt pro eo Dômino
Far turturum;, aut duos pullos co-
umbarum: Sicut ſeriptum eſt
in lege Domini. , Poſtquam au-
tem impléti ſunt dies purgatioônis
Mariæ, ſecuùndùm legem Môyſi,
tulérunt illum in jerúſalem, ut si-
ſterent eum Domino. Sicut.
Hoôria Patri. Sicut.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Ic olim prædictum eſt: Mater
lſon dicit: Homo, & homo fa-
us eſt in ea: & ipſe fundavit eam
Altiſſimus. O omnipoténtia na-
ſceêntis! & magnificentia de cœlo
ad terram deſcendentis! Adhuc
in utero portabatur, & ex utero
matris à Joânne Baptiſta ſalutaba-
tur. In templo prætentabatur; &
a Simeone ſene famoſo, annôſo;
probato, coronaâto agnoscebatur.
Tunc cognôvit, tunc adoravit, tunc
dixit: Nunc Dômine, dimittis ſer-
vum tuum in pace, quia vidérunt
oculi mei ſalutàre tuum.
Simeon juſtus, & timoratus
Expectaäbat redemptionem Iſrael:
Et Spiritus ſanctus erat in eo.
Reéſponſum accépit Ssimeon à
Spiritu ſancto „ non visúrum ſe

mortem, niſi videret Chriſtum

Dômini. Et Spiritus.

Ifferebâtur exire de ſæculo,
ut videéret natum, per quem
conditum eſt ſæculum. Agnôvit
infantem ſenex, factus eft in pùe-
10 puer. Innovatus in ætate, qui
plenus erat pietàate. Simeon ſenex
ferébat Chriſtum infantem, Chri-
ſtus regébat Simeônis ſenectútem
Dictum ei fúerat à Doômino, quòd
non guſtaàret mortem, niſi vidéret
Chriſtum Dômini natum., Natus
eſt Chriſtus, & implétum eſt deſi
dérium ſenis in mundi ipsius ſe-
nectte. Ipſe ad ſenem hoôminem
venit, qui mundum inveteratum
invénit.
Reſpônſum accépit Simeon à
Spiritu ſandto, non visurum ſe
mortem, niſi videret Chriſtum

639
Démini: 3ϑ Et benedixit Deum, &
dixit: Nunc dimittis ſervum tuum
in pace, quia vidérunt oculi mei
ſalutare tuum Dômine.
Cùm indúcerent puerum Jeſum
paréntes ejus, ut facerenft fecún-
dùm conſuetúdinem legis pro eo:
ipie accépit eum in ulnas ſuas. Et
benedixit.

N iſto quidem ſæculo diu eſſe
nolébat, & Chriſtum i
culo vidére cupiébat, can
Prophéta, & dicens: Oſtende no-
bis Domine miſericordiam tuam »„
& ſalutare tuum da nobis. Deni-
que ut novéritis ita eſſe iſtius læti-
tiam, conclúſit, dicens, Nunc di-
mittis ſervum tuum in pace, quia
vidérunt ôculi mei ſalutare tuum.
Prophétæ cecinérunt Conditôrem
coœli & terræ in terra cum homini-
bus futürum: Angelus nuntiavit
Creatôrem carnis & ſpiritus in
carne venturum: ſalutävit Joâannes
ex tero in útero Salvatéôrem: Si-
meon ſenex Deum agnôvit infan-
tem.
Cùm indúcerent púerum Je-
fum paréntes ejus in templum, ut
facerent ſecũndùm conſuetùdinem
legis pro eo, accépit eum Simeon
in ulnas ſuas, & benedixit Deum,
dicens: S Nunc dimittis Dömine
ſervum tuum in pace. Susci-
piens Simeon puerum in mânibus,
exclamavit, dicens. Nunc dimittis.
316ria Patri. Nunc.

éctio ſanéti Evanglli leeundum
Lucam.

IN illo témpore: Poſtquam im-
pléti ſunt dies purgationis Mariæ:
ſecundùm legem Môyſi, tulérunt
Jeſum in Jerúſalem, ut siſterent
eum Domino, ſicut ſcriptum eſt in
lege Dômini. Et reliqua.
Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

T ecce homo erat in Jerũſa-
„lem „ cui nomen Simeon, &
homo iſte juſtus & timoratus z
expéétans conſolationem IIrael.
Non ſolùm ab Angelis, Pro-
phétis, & à paſtoribus, ſed étiam
à ſeniôribus & juſtis generatio
Dôömini accépit teſtimonium.
Omnis ætas „ & utérque ſexus »
eventorumque miracula ſtadens

640
äſtruunt. Virgo génerat;, ſtêrilis
parit, mutus lôquitur, Eliſabeth
prophetat, Magus adorat, ütero
clauſus exultat, vidua confitétur;,
juſtus expéctat.
Suscipiens Jeſum in ulnas ſuas
Simeon, exclamavit, & dixit:
Tu es vere lumen ad illuminatiô-
nem Gentium, & gloriam plebis
cuæ Ifrael. Cùm induúcerent
Püerum leſum parentes ejus, &
ipſe acc um in ulnas ſuas, &
benedix um, & dixit. Tu es.
n0o. Cufus feſtum colimus, ipſa
Virgo virginum intercédat pro no-
bis ad Dominum.

T benè juſtus, qui non ſuam,
9 ſed populi gratiam requirébat;,
cùpiens ipſe corporeæ vinculis fra-
ilitatis exsolvi, ſed expéctans vi-
dere promiſſum: ſciebat enim, quia
beati oculi, qui en vidérent. Et ipſe
accépit eum in ulnas ſuas, & bene-
dixit Deum, & dixit: Nunc dimitte
ſervum tuum Domine, ſecunduùm
verbum tuum in pace. Vide ju-
ſtum, velut corporex caârcere mo-
lis inclůſum: velle diſsolvi, ut
incipiat eſſe cum Chriſto. Diſsolvi
enim, & cùm Chriſto eſſe, multo
mélius eſt.
Senex púerum portäbat, puer
autem ſenem regébat: * Quem vir-
goο côcépit, virgo peperit virgo poſt
partum, quem genuit, adoravit.
Accipiens Simeon puerum in
mänibus, graâtias agens benedixit
Doôminum. Quem.
Iôria Patri. Quem.

Ed qui vult dimitri, véniat in
templum, veniat in Jerúſalem,
expéétet Chriſtum Domini, acci-
Piat in manibus VerbumbDei, com-
plectatur opéribus, velut quibus-
dam ſuæ fidei brachiis: tunc dimit-
tétur, ut non videat mortem, qui
viderit vitam. Vides uberem in
omnes gratiam Dômini generatioô-
ne diſffuſam, & prophetiam incré-
dulis negatam eſſe, non juſtis.
Ecce & Simeon prophetat, in rui-
nam & reſurrectionem pluriméôrum
veniſle Doôminum Jeſum Chriſtum:
ut juſtorum iniquorumque mérita
discérnat, & pro noſtrôrum qua-
litate factòrum „ judex verus &
juſtus, aut ſupplicia decernat, aut
Præmia. .
e Deum laudamus. II.

A D

Imeon juſtus, & timoratus ex-
ſpectabat redemptionem Iſrael;
& Spiritus ſanctus erat in eo.
ñs regnavit. II.
Reſponſum accépit Simeon
à Spiritu ſancto, non visürum ſe
mortem, niſi videret Dominum.
4 Accipiens Simeon püerum
in mäânibus, gratias agens, bene-
dixit Dominum.
la. Lumen ad revelatiéônem
Gêntium, & glôriam plebis tuæ
Ifrael.
Obtulérunt pro eo Domino
ar túrturum, aut duos pullos co-
umbârum.

Cce ego mitto Angelum meum
& præparäbit viam ante faciem
meam. Et ſtatim véniet ad tem-
plum ſanctum ſuum Dominator;-
uem vos quæritis, & Angelus te-
ſtamenti, quem vos vultis.
gloriôſa Virginum. xciv.
Diffúſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
ætérnum.

Càùm inducerent puerum jeſum
paréntes ejus, accépit eum Simeon
in ulnas ſuas, & benedixit Deum»
dicens: Nunc dimittis ſervum
tuum in pace. .
mnipotens ſempitérne
Deus- 638.
Qui natus es de Maria virgine

Reſpénſum accépit Simeon.
cce ego mitto,.,
Spécie tua, Et pulchritu-
dine tua. Spécie tua. Intén-
de, proſperé procéde, & regna. Et
pulchritüdine. Goria Patri. Spé-
cie. Adjuvabit eam Deus vultu
ſuo. Deus in médio ejus, non
commovyeébitur.

Accipiens Simeon.

Cce véniet, dicit Dôminus ex-
gercituum, & quis pôterit cogi-
tare diem adventus ejus, & dquis
ſtabit ad videndum eumèipſe enim
quaſi ignis conflans, & quaſi herba
tullonum.
Adjuvâbit eam, Deus
vulru ſuo. Adjuvabit. F. Deus in
médio ejus, non commovébitur.
Deus

L A U D. E s,

Deus zult
uribit,
Drrelegit
4uo habita

P place
UIude,
ſerull, K
Dominus o
HI.
Ureelegit e
In nber
clt eam E.
lori patt
Ditffüla
Mopter
Remum,

hlie ben
Eium prr
Ameon ke
Tgeplt eum
Uediit Dei

A ¹

Ies
ſerayit 8
Umpiorum
Enm erat
(Cloris
Dünine.
eroher

lus,
Utis
ſalennitt
Nlins; i
Eeeſiscen
Killlg,

Mlü, 8

3

rtürum
n cirlti

d 1 6½

imotine
onen lite
t ine⸗
1
eit en
wiinun,
Dotumun.
kon plen
Gens ben

eyelatdten
n pleti

eb inn
bshlstn

gelunnen
n ante hude
niet dier
Dominto
Augelu
uleis.
zinam 1
labiis u
tte Deut

elln
eun let
ditither,
Uttis knn
levyidn.
6t.
Cuhnis

Oin,
Pr polchn-
fi
Elent
run
des
eſurn

Deus vultu ſuo. G loria Patri. Ad-
juvabit. Elégit eam Deus, &
Præelégit eam. g. In tabernaculo
suo habitâre facit eam.
. Obtulérunt.

T placébit Dômino ſacrificium
Juda, & Jerůſalem ſicut dies
ſæculi, & ſicut anni antiqui, dicit
Doôminus omnipotens.
8 Elegit eam Deus, Et
Ppræelegit eam. Elégit eam.
In tabernaculo ſuo habitare fa-
cit eam Et præelégit.
loria Patri. Elégit.
Diffúſa eſt gratia in laàbiis tuis.
Propterea benedixit te Deus in
téxnum. , .
V Simeon juſtus.

. 637.

Hôdie beata virgo Maria puerum
Jeſum præſentavit in templo, &
Simeon replétus Spiritu ſancto,
accepit eum in ulnas ſuas, & be-
nedixit Deum in ætérnum.
638.

DIE III. FEBRUARII.

iſte Sanctus pro lege Dei iui
certavit usq; ad morté, & à verbis
impiorum non timuit: fundatus
enim erat ſupra firmam petram.
Glôria & honòôre coronaâſti eum
Domine. Et conſtituiſti eum
ſuper opera maânuum tuârum.

Eus, qui nos beati Blaſii Mär-
tyris tui atque Pontificis anua
ſolemnitate lætificas: concéde pro-
bitius; ut cujus natalitia colimus,
de ejusdem étiam protectione gau-
deamus. Per Dominum.

B ſius, Sebaſte in Arménia cùm
virtutum laude floreret „ ejus-
dem civitatis Epiſcopus eligitur.
Qui, quo téempore Diocletianus
inſatiàbilem crudelitatem in Chri-
ſtianos exercebat, ſe in ſpelun-
cam abdidit montis Argæi: ubi
tamdiu latuit, dum ab Agricolai
Præſidis militibus venantibus de-
prehénſus, & ad Præſidem ductus,
ejus juſſu conjectus eſt in vincula.
Quo in loco multos ægrôtos ſana-
vit, qui ad Blaſium ejus fama ſancti-

tatis adducti, deferebantur. In illis

bpuer fuit, qui deſperata à Medicis
Brev. Rom.

81 641
ſalute, transvéêrſa ſpina Käucibiis in-
hærénte, aänimam agébat. Productus
autem ad Præſidem;laſius ſemel &
iterùm cùm nec blanditiis, nec nmu-
nis adduci poſſet, ut diis ſacrifica-
rets;primùm virgis cæſus, deinde in
equúleo ferreis pectinibus dilania-
tus eſt: poſtrémò dempto capite, il-
luſtre fidei teſtimonin Chriſto Diño
dedit tertio nonas Februarii.
Pe Deum laudamus. II.
DIE IV. FEBRUARII.

n, Hymn. T ſte Confeſſor.
Hac dielætus méruit ſupremoꝶ
Laudis honores.

Eus, qui in Eceéléſia tua nova
ſemper inſtauras exémpla vir-
tůtum: da pépulo tuo beati An-
dréæConfeſsoris tui atque Pontifi-
Cis ita ſequi veſtigia, ut aſſequatur

& præmia. Per Dôminum.

HM idélis Ter-
mo. XxxXVI.

A Nrcam Florentiæ ex nobifi
Corſinorum familia natum „
Paréntes précibus à Deo impetra-⸗
runt, & beatæ Virgini ſpopondé-
runt. Qualis autem futuùrus eſſet;
divino Ppræsagio, antequam nasce-
rétur, oſténſum eſt: nam mater
gravida ſibi viſa eſt per quiétem lu-
pum edidiſſe, qui ad Carmelitaà⸗
rum ædem pergens, in ipſo tempii
veſtibulo ſtatim in agnum convér-
ſus eſt. Adoléscens pie & ingénue
educâatus, cùm ſenſim ad vitia de-
clinaret, ſæpè à matre increpa tus
fuit. Ubi autem cognôvit, ie Pa-
réntum voto Deiparæ Virgini di-
catum fuiſſe, Dei amore ſuccen-

ſus, déque viſu matris admonitus;
Carmelitäarum inſtitutum amplés
⁵⁶ 1 KXus

642 3 el
xus eſt, in quo vàriis tentatiénibus
à dæmone vexatus, numquam ta-
men potuit à Religionis propoôſito
dimovéri. Mox Lurétiam miſſus,
eménſo ſtudioérum cçurriculo , &
laurea donatus, in paàtriam revoca-
tur, ſuique Ordinis regimini in
Etrùria præficitur.
g. Invéêni David ſervum meum,
Sleo ſancto meo unxi eum: β Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocébit ei.
Manus enim.

Ntéreâ Feſulana Eceléſia ſuo vi-
duata Paſtôre, eum ſibi Epiſco-
pum elégit, quo münere ſe indig-
num æſtimans, diu latuit ignôtus:
donec pueri voce mirabiliter lo-
quêntis proditus, & extra urbem
invéntus, ne divinæ contradiceret
voluntati, Epiſcopatum ſuscéèpit.
Ea dignitate auctus, humilitati,
quam ſemper coluerat, impenſiùs
incùbuit; & paſtorali folicitudini
miſericoôrdiam in pauperes, libera-
litatem, oratiônis aſſiduitätem, vi-
gilias, aliasque virtûtes adjunxit,
& ſpiritu étiam prophético clarus
fuit, adeò ut ejus sanctitas ab
Smnibus celebrarétur.
Pôſui adjutôrium ſuper potén-
tem, & exaltavi eléctum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei. Invéni David ſervum
meum, Gleo ſancto meo unxi eum.
Manus.

Is permôtus Urbânus V. ad ſe-
dandas Bonôniæ turbas André-
am legatum miſit;: quo in mùúnere
multa perpéſſus civium dia, quæ
ad internecioôné exarſerant, ſumma
prudéentia reſtinxit, tũ reſtituta trã-
quillitate ad propria revérſus eſt.
Nec multòô poſt aſsiduis laboribus,
& voluntàâria carnis macçeratiône
conféctus, obitůs die à beata Virgi-
ne ſibi prædicto, ad coœléſtia regna
migravit anno Dômini milléſimo
trecentéſimo ſeptuagéſimo tértio,
ætatis ſuæx ſeptuagéſimo primo.
Quem Urbanus VIII. multis mag-
nisque miraculis clarum Sanctoô-
rum número adſcripſit. Ejus cor-
Pus Florentiæ in Eccléſia ſui Ordi-
nis quiéscit; & maxima civium
veneratione colitur, quibus non
ſemel in præsénti diſcrimine præ-
sSidio fuit.

e Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtútes operatus eſt; & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis
omnium Lonulérum.

Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervenit ad cœléſtia
regna. Ipſe.
Iôria Patri. Iplſe.

omo péregrè
proficiſcens.
XXXIX.

DIE V. FEBRUARII.

Quis es tu. cum rel. di 6446
ixit Döminus.
77. —
audate Doôminum
omnes Gentes. 78.

5

collaudabo te Deum Salvatô-
rem meum. Confitébor nomini
tuo: quoniam adjutor, & protéctor
factus es mihi, & liberàſti corpus
meum à perditiône. .
eſu, corôna Virginum,
Spécie tua⸗

Conlrehor tibi Dômine Rex, &

Stans beâta Agatha in mêdio car-
ceris, expanſis manibus oraàbat ad
Dôminum: Dômine Jeſu Ohriſte⸗
magiſter bone;, gratias tibi ago⸗
ui me feciſti vincere tormenta
carnificum; jube me Dominée ad
tuam immarcescibilem gloriam fe⸗

liciter pervenire.

Eus, qui inter cétera poténtiæ
tuæ miracula, étiam in ſexu
fragili victoriam martyrii contuli-
ſti: concéde propitiüus; ut qui
beätæ Agathæ virginis & martyris
tuæ natalitia coôlimus, per ejius ad
te exempla gradiamur. Per Düm.

4 Amaâvit eum. Juſtum
deduxit. eus, qui in
Eccleſia. 641.

egem Virginum Dôminum 2
Venite, adorémus.

enite. I.

Marms

Ungenua 1
genere, u
leltatur.
e

Aia. Sum
n us zery
tur.
l
Aci
wme otenc
4onam.
Pecie
iun
ele, & Ter
Uer noße

Mönnne R.
1 Dum
En in mam
Idicem.
I lemimneg
Ul: bge
ntegtag in
d intant
Impie,
Arn
ter ar al
Min U
hodili
lnobili g
uie
ne curire
Ppotolus
Ueg ili

len
e ua

Eius ſi
.
kelk curn
10tla Uatn

Agath
Nonttid
lenn.
den .

madd
Cl. rd

e
. An
lt ler J
i
AIn Dee

Heummenn
teplen et
Dro hetgtt
A 1
temolt nn
t 1d grtci

Otno Nen

Da,

6
minus,
te Dom

owine le
eutn Ai
itebor do
NN
berakich

önfulna.

ihus 0

yI irginis Proles, Opiféxque
Matris Iv.

Ingenua ſum, & ex ſpeétàâbili
génere, ut omnis parentéla mea
teſtatur.
eatus vir.

Summa ingenuüitas iſta eſt,
in qua sérvitus Chriſti comproba-⸗
tur.
zuare fremuérunt. 3.
Ancilla Chriſti ſum, ideò
me oſténdo ſervilem habére per
sonam. . .
1. nñe, quid multiplicati. 4.
Spécie tua „ & pulchrituùdine
tua. Inténde, proſpere pro-
céde, & regna.
ater noſter.

. onfitébor tibi
Dômine Rex. .
Ixii.
.1. Dum torquerétur beàta Aga-
tha in mamilla graviter, dixit ad
judicem: & Impie, crudélis, & dire
tyranne, non es confüſus amputaâre
in fémina, quod ipſe in marre ſuxi-
ſti⸗ Ego enim habeo mamillas
integras intus in aänima mea, quas
ab infantia Dômino conſecravi.
Impie. ,
Agatha lætiſſimè, & glorian-
ter ibat ad carcerem: Quaſi ad
épulas invitâta, & agonem ſuum
Dômino précibus commendabat.
Nobiliſſimis orta natalibus ab
ignôbili gaudens trahebatur ad
carcerem. Quaſi.
Quis es tu, qui veniſti ad
me curare vúlnera mea: Ego ſum
Apôſtolus Chriſti: nihil in me du-
bites filia: ipſe me miſit ad te,
uem dilexiſti mente & puro
corde. Nam & ego Apoſtolus
ejus ſum, & in nõmine ejus ſcias
te eſſe curändam. Quem.
loria Patri. Quem.

Agatha ſancta dixit: Si feras mihi
Promittis, audito Chriſti nomine
manſuéſcunt. n. G àm invo-
carem. 9. Si ignem adhi-
eas, rorem mihi ſalvificum de
cœlo Angeli miniſtrabunt.
erba mea. 35. „
Agatha lætiſſimé & gloriaân-
ter ibat ad carcerem, quaſi ad épu-

las invitàata: & agonem ſuum D0.
mino précibus commendabat.

643
»omine Dôminus noſter.
Adjuvabit eam Deus vultu ſuo.
Deus in medio ejus, non com-
movebitur.
Gatha virgo insicilia nobilibus
Aparentibi. nata, quam Panor-
mitani & Catanenſes civem ſuam
