orripiet me juſtus in miſericôr-
dia, & increpabit me, * 6leum
autem peccatoôris non impinguet
caput meum. .
uéôniam adhuc & orätio mea in
beneplacitis eorum: * absorpti
ſunt jundti petræ jüdices eorum.
udient verba mea; quéôniam po-
tuerunt: * ſicut craſſitdo terræ
Srubta eſt ſuper terram. .
iſſipata ſunt oſſa noſtra ſecus in-
férnum: * quia ad te Domine, Dne
oculi mei: in te ſperavi, non au-
feras ànimam meam.
uſtôdi me à laqueo, quem ſta-
tuérunt mihi: * & à ſcandalis ope-
rantium iniquitätem. .
adent in retiaculo ejus peccatô-
res: * ſingulariter ſum ego, donec
traänſeam.
Cuſtòdi me à laqueo, quem
ſtatuérunt mihi, & ſcandalis
operantium iniquitätem,
Conſiderabam ad déxteram»
& videbam, & non erat; qui cog-
néſceret me.

Oce mea ad Döminum clama-
vi; * voce mea ad Dominum
Afecr ſum.

ndo in conſpectu ejus oratio-

nem mesm: * & tribulationem
meam ante ipſum pronüntio.
n deficiéendo ez me ſpiritum me-
um, *& tu cognovifti sémitas meas.
n via hac, qua ambulabam: * ab-
ſconderunt laqueum mihi. 3
onſiderabam ad déxteram, & vi-
débam, * & non erat; qui cogno-
(ceret me.
Beriit fuga à me⸗ * & non eſt;,
qui requirat änimam meam.
lamavi ad te Domine *† dixi: Tu
es ſpes mea; portio mea in terra
vivéntium. .
Inténde ad deprecationem meâ: *
quia humiliatus ſum nimis.
ibe a me à perlequentibus me"
quia confortati ſunt ſuper meée.
SHdac de cuſtodia animam meam

ad conftendum nomini S *
e

2

ℳ

302
me expéctant juſti, donec retribuas
mihi.
Confideràbam ad déxteram,
& vidébam, & non erat, qui cog-
noſceret me.

Cœnantibus aurem illis, accépit
Jeſus panem, & benedixit, ac fre-
git, deditque diſcipulis ſuis.
Chriſtus factus eſt.
300⸗

Jube domne.
Adjutorium

um invocaârem.
unc dimittis.
Chriſtus factus eſt.
300.

FERIASEXTA.

Aſtitérunt Reges terræ, & princi-
pes convenérunt in unum adversùs
Düm;, & advérsùs Chriſtum ejus.

Ppôpuli meditati ſunt inania.
ſtiterunt Reges rerræ, & princi-
pes convenérunt in unum, ad-
vérsùs Dôminum, & adversùsChri-
ſtum ejus
irumpamus vincula eôrum: * &
projiciamus à nobis jugum i1psorü.
Qui habitat in coœlis, irridébit
eos: * & Dôminus ſubſannabit eos.
Tunc loquéetur ad eos in ira ſua, *
& in furore ſuo conturbabit eos.
go autem conſtitútus ſum Rex ab
eo ſuper Sion montem ſanctum e-
jus, * prædicans præcéptum ejus:
minus dixit ad me: Filius
meus es tu, ego hodie génui te.
oſtula à me, & dabo tibi Gentes

Qrhes fremuérunt Gentes, * &

beàti omnes, qui confidunt in eo.

Aſtitérunt Reges terræ, &
principes convenérunt in unum,
advérsùs Dôminum, & adveêrsùs
Chriſtum ejus.
Divisérunt ſibi veſtimenta
mea, & ſuper veſtem meam mise-
runt ſortem.

Eus, Deus meus, réſpice in
me, quare me dereliquiſti? *
longèé à falute mea verba delictô-
rum medôrum.
eus meus clamabo per diem, &
non exâudies: * & nocte, & non
ad inſipiéntiam mihi.
u autem in Sancto habitas, *
laus Iſfrael.
n te ſperavérunt patres noſtri: *
ſperavérunt, & liberâſti eos.
d te clamavérunt, & ſalvi facti
ſunt: * in te ſperavérunt, & non
ſunt confũſi.
go autem ſum vermis, & non
homo: * opprobrium hôminum,
& abjéctio plebis.
mnes vidéntes me,; derisérunt
me: * locüti iunt làâbiis, & mo-
verunt caput.
Speravit in Dômino, eripiat
eum: * ſalvum faciat eum, quo-
niam vult eum. .
uòônian tu es, qui extraxiſti me
de ventre, * ſpes mea ab ubéribus
matris meæ. In te projéctus ſum ex
uütero. .
e ventre matris meæ Deus meus
es tu, * ne diſcéſſeris à me.
uéôniam tribulatio prôxima eſt: ½
quôniam non eſt, qui adjuvet.
ircumdedérunt me vituli multi: *
tauri pingues obſedérunt me.
Uruͤsrunt ſuper me os ſuum, *
ſicht leo rapiens & rügiens. .
icut aqua effùſus ſum: * & di-
ſperta ſunt mnia oſſa mea.
actum eſt cor meum tamquam
cera liquêſcens * in médio ventris
mei.

hæreditàtem tuam, * & poſſeſſié-

nem tuam términos terræ. &

eges eos in virga férrea *τ & tam-
quam vas figuli confringes eos.—
t nunc Reges intelligite: * eru-
dimini, qui judicatis terram.

ervite Dômino in timore: * &
exultate ei cum tremôre.
&pprehéndite ditciplinam, ne-

quando iraſcatur Dñs, * & pereatis
de via juſta. .d.
Süm exarlerit in brevi ira ejus; *

ruit tamquam teſta virtus mea;
lingua mea adhæfit faucibus
meis: * & in púͤlverem mortis
deduxiſti me. „
Luoòniam circumdedérunt me ca-
nes multi: * concilium malignan-
tium obsédit me.
odérunt manus meas, & pedes
meos: * dinumeravérunt omnia
oſſa mea. =
pſi verò conſideravérunt, & inſpe-
Xétunt me: * divisérunt ſibi ve-
ſtimén-

ſtimenta
an mise
aute
auxiiun
onem
ne:
meam:
weam.
alpa 1
cornibu
meam
urrabo
meis: *½
do te,
un time
tumm: *
klonkicat
ineat
guoniam
IIt depre
ec aye
& cum e
u me.
pud te
Nlt vot⸗
Uimentiun
Sdent pe
X hudat
unt eun
in lxcul
eminit
Dominun
1 ador⸗
Uniperſe
wonian
iple d
anduc⸗
olmnes P
ilejus
dunt in
t anim
men me
nmmunt
ſentüra:
ucttiam
glemfee

mei
1
wntlonte

2l, In
inigni

omin
ſalus
Ominus
ſo ei
Amn a
RNut
n ribu
i Il ärn
lidil

Dnäüduntüt
etes tene
Unt in unen
n, Katen

bbi velinte
enmmemm

s, lliet
eteliliti
1 felbe celt

10 N 1 dien
nolte . 1r

atesznttl
beiti

enut, l

mmi,
un hofnin,

le,) Leiitt
lbiss, n

iat eucd,6

extrant!
ea abubi
Cjeckusu⸗

der helnß⸗
iis le.
iufen
eluin
letunrhn
me s ut
ligiens
ſun: 15
linen
eulm tawoge
mecio len

getunt ,
lunmmis

nens Nt⸗
eunt i⸗

uunt ſtt⸗
elln,te !
we

ſtiménta mea, & ſuper veſtem me-
am miseérunt fortem.
u autem Domine, ne elongaàveris
auxilium tuum a me: * ad deten-
ſionem meam conſpice.
rue a framea Deus äanimam
meam: * & de manu canis unicam
meam.
Salva me ex ore leonis: * & à
côrnibus unicornium humilitàâtem
meam
Narrabo nomen tuum frätribus
meis: * in médio Eccleſiæ lauda-
bo te.
QAn timétis Dominum, laudate
eum: * univérlum ſemen Jacob
glorificate eum.
imeat eum omne fſemen IIfrael: *
quôniam non ſprevit,neque deſpé
Xit deprecationem pauperis
ec avertit faciem ſuam à me: *
& cum clamarem ad eum, egaudi-
VIt me.
Apud te laus mea in Eccléſia mag
na! * vota mea reddam in conſpectu
timentium eum.
Edent pauperes, &! ſaturabuntur:
& laudabunt Doôminum, qui requi-
runt eum: * vivent corda eòôrum
in ſæculum ſæculi.
eminiſcentur, & converténtur ad
Dominum * univeérſi fines terræ.
t adorabunt in conſpectu ejus *
univerſæ familiæ Gêntium.
uoôniam Domini eſt regnum: *
& ipie dominabitur Gentium.
anducaverunt, & adoraverunt
omnes pingues terræ, * in conſpé-
Gtu ejus cadent omnes, qui deſcen
dunt in terram.
t anima mea illi vivet: * & ſe-
men meum sérviet ipſi. .
Annuntiabitur Domino generatio
ventura: * & annuntiabunt cœli
juſtitiam ejus populo, qui naicetur,
aem fecit Doôminus.
Divisérunt ſibi veſtimenta
mea „& iſuper veſtem meam misée-
runt lortem.
Inſurrexérunt in me teſtes
iniqui, & mentita eſt iniquitas ſibi.

Ominus illuminâtio mea „ &
ſalus mea, * quem timebo?
36minus Protctο vitæ mex; * à
quo trepidabo?
um approôpiant ſuper me nocen-
tes, * ut edant carnes meas.
ui tribulant me inimici mei, *
ipſi infirmati ſunt, & cecidérunt
i consiſtant adversum me cçaſtra"

. 303
non timébit cor meum.
ai exurgat adversuüm me
lium, ?† in hoc ego [peraâbo.
nam pétii à Domino, hanc re-
quiram, ut inhabitem in dorm no
PDni omnibus diebus vitz meæx.
t videam voluptatem Doômini, *
& viſitem templum ejus.
Quôniam abſcondit me in tabe'r-
naculo ſuo : * in die malôrt m
protéxit me in abſcondito tabeer-
naculi ſui. ..
n petra exaltavit me, * & nu ne
exaltavit caput meum ſuper inivai-
cos meos.
ircuivi, & immolavi in taberma-
culo eius hôſtiam vocfferationrs:: *
cantabo, & plalmum dicam Dtio.
Sxaudi Domine vocem meama -
qua clamavi ad te: * miſerére mei »
& exaâudi me.
ibi dixit cor meum, exquiqivit
te facies mea: * faciem tuam Dô=⸗
mine requiram.
e avértas faciem truam à vie 2 *
ne declines in ira à ſervo tuo.
diùtor meus eſto: * ne derelin-
quas me, neque deſpicias me Deus
salutaris meus.
zuoniam pater meus, & mater
mea dereliquérunt me: * Domi-
nus autem aſsumpſit me.
egem pone mihi Doômine in via
tua: * & dirige me in semitam
rectam propter inimicos meos.
e tradideris me in animas tribu-
lantium me: * quôniam inſurre-
xérunt in me teſtes iniqui, & men-
tita eſt iniquitas ſibi.
redo videre bona Déôémini: * in
terra viventium.
xpécta Dominum viriliter age: *
& confortétur cor tuum, & suſti-
ne Dominum.
Inſurrexérunt in me teſtes
iniqui, & mentita eſt iniquitas ſibi.
Divisérunt fibi veſtimenta mea«
Et ſuper veſtem meam misérunt
ſortem. .
De Lamentatiône Jeremiæ Proph.

⸗PIæ-

Ogitàvit Däs diſſipare murum
Cir Sion: teténdit funiculum
ſuum, & non avertit manum ſuam
a perditione, luxitque antémurale;
& murus pariter diſſipatus eſt,
Defizæ ſunt in terra portæ
ejus: perdidit, & contrivit ve-
Gtes eius, Regem eius, & princi-
pes ejus in Gentibus; non eſt
Lex „ & Prophétæ ejus an in-

304 — .
venerunt viſiõönem à Dômino.
Sedérunse in terra, conti-
Zuérunt ſenes filiæz Sion: conſper-
sérunt einere capita ſua;, accincti
ſunt cliciis, abjecérfunt in terram
caàpita ſua virgines Jeruſalem.
Gaph. Defecérunt præ lacrymis
ôcúli mei, conturbata ſunt viscera
mea; effùſum eſt in terra jecur
meum fuper contritioône filiæ po-
puli mei, cùm deficeret parvulus,
& lactens in plateis oppidi,
ferúſalem, Jeruſalem, convérte-
re ad Dôminum Deum tuum.
g. Cmnes amici mei dereliquerũt
me, & prævaluerunt inſidiantes mi-
hi: tradidit ne, quem diligébam:
Et terribilibus oculis plaga cru-
déli percutientes, acéto potabant
me. Inter iniquos projecé-
runt me „ & non pepercérunt
asimæ mex. Et terribilibus.

Atribus ſuis dixérunt: Ubi
eſt triticum, & vinum? cùm
deficerent quaſi vulnerati in pla-
téis civitatis: cùm exhalaârent ani-
mas ſuas in ſinu matrum fſuarum.
J „Cui comparabo te vel cui
aſſimilabo re, filia Jeruſalem ? cui
exxquäâbo te, & conſolabor te;
virgo filia Sion? magna eſt enim
velut mare contritio tua: quis me-
débitur tui?
Prophéetæ tui vidérunt tibi
ftalſa & ſtulta, nec aperiébant ini-
quitàtem tuam, ut te ad pœnitén-
tiam provocarent: vidérunt au-
tem tibi aſſumptioônes falſas, &
ejectiones.
Plausérunt ſuper te mâni-
bus omnes transeüntes per viam:
ſibi lavérunt, & movérxunt caput ſu-
um ſuper filiam Jeruſalem: HBæcci-
ne eſt urbs, dicêntes, perfécti de-
Côris, gaudium nniveriæ terræ.
jerûſalem, Jerûſalem, convertere
ad Dominum Deum rtuum.
g. Velum templi ſciſsü eſt, * Et
omnis terra trémuit;: latro de cru-
ce clamabat, dicens: Meménto mei
Déômine, dum véneris in regnum
tuum. Petræ ſciſſæ ſlunt, &
monuménta aperta fſunt, & multa
côrpora Sanétorum;, qui dormie-
rant „ ſurrexérunt. Et omnis.
Go vir videns paupertaté me-
am in virga indignatioônis ejus.
oh. Me minavit, & adduxit in
ténebras, & non in lucem.

Tantum in me vertit, &
convértit manum ſuam tota die.
Vetuſtam fecit pellam meã,
S8c carnem meãscontrivit oſſa mea.
„ Æ)dificavit in gyro meo, &
circumdedit me felie; & labore.
In tenebroſis collocavit mes
quaſi mortuos ſempiternos.
Circumædificavit advér-
süm me; ut non egrediar: aggra-
vavit compedem meum.
Sed & cùm clamavero, &
rogâvero, excluſit orationem meã.
. Concluſit vias meas la-
pidibus quadris ; sémitas meas
subvertit.
erúſalem, Jeruſalem, convértere
ad Doôminum Deum tuum.
Vinea mea elécta, ego te plan-
tavi. Quõômodo convérſa es in
amaritudinem, ut me crucifigeres-
& Barabbam dimitteres?
Sepivi te, & lapides elégi ex
te, & ædificavi turrim. Quomodo.
inea mea.

Vim faciébant, qui quærébant àni-
mam meam. us 3
Domine; ne in furôre tuo aär-
guas me: * neque in ira tua
cortipias me.
uoniam ſagittæ tuæ infixæ ſunt
Mmihi: * & confirmaſti ſuper me
manum tuam. .
on eſt sànitas in carne mea à fa-
cie iræ tuæ: * non eſt pax oôſſibus
meis à fäcie peccatôrum meorum.
uoniam iniquitates meæ ſuper-
gréſſiæ ſunt caput meum: * & ſicut
onus grave gravatæ ſunt ſuper me.
utruérũt, & corrüptæ süt cicatri-
ces mex,* à facie inſipiéntiæ meæx.
iſer factus ſum, & curvatus ſum
usque in finem: * tota die con-
triſtatus ingrediébar. .
uéëniam lumbi mei impléti ſunt
illuſiéônibus: * & non eſt sanitas
in carne mea.
fflidtus ſum, & humiliatus ſum
nimis: * rugiebam à gémitu cor-
dis mei.
ômine, ante te omne defidérium
meum : * & gémitus meus à te
non eſt abſconditus.
or meum conturbaâtum eſt; de-
reliquit me virtus mea: “* u-

men oculôrum meoôrum, & ipſum

non eſt mecum. —ðM
mici mei, & pröximi mei: ad-
versům me appropinquaverunt, &
ſtetéxunt. E1

gn ju
Keterunt
uareban
Etgni in
cüti ſun
tota die
80 aut
audieéban
aperiens
t factus
diens:
vedarguti
uoniam
id eaudi
Uia din
dkeant mit
commoye
we IWagn
öniam
Gn: &
meo ſem
uonian
Muntiäbo
cato mee
nimici
Imiͤti ſu
Dlicati ſu
Ul rerr
etraheb
guebar d
Ne dere
mels:
Intende
Domine
Vi⸗
bant ani
00
tülequi g
Aukerant
Xpes
in
t exau
edüͤxit n
luto trc⸗
t ſarn
ees:
Timmi
horum,
icebun
Nlberbe
Eills r
mminiſes
in panlta
Ulta fen
mirabiliz
1lis non
Ennunti⸗
walülie
Ain

E

we verite1
m on de
t pellan pe
tivit olim
Nlo nenl
e; & ldort
colloetfit
Uten.
iftemit ad⸗
eciar: E
en.
camiren
Miotem
t fins men
Seitb ve

em konnene

eedmt

uore tin
gue in ind

ur infnl

ſti e

Aene nein
eſt pen .
Zrumn mmeck⸗
es ner
ſund ſchei⸗
Nr ltet⸗
lipiente
Ecmnitls
toln ed
imnen,
on et in

humilitus 1
ecekili
itns Nent

& qui juxta me erant, de longè
ſteterunt: * & vim faciébant, qui
quærébant animam meam.
Et qui inquirébant mala mihi, lo-
cùti ſunt vanitätes : *½ & dolos
tota die meditabantur.
go autem tanquam furdus non
audiébam: * & ſicut mutus non
apériens os ſuum.
t factus ſum ſicut homo non au-
diens: * & non habens in ore ſuo
redargutiones. ,
uoôniam in te Dômine ſperavi: *
tu exaudies me Dne Deus meus.
zuia dixi: Nequando ſupergau-
deant mihi inimici mei: * & dum
commovéntur pedes mei, ſuper
me magna locuti ſunt. .D
Quôniam ego in flagélla paratus
ſhüm: X & dolor meus in conſpéctu
meo ſemper.
»uôniam iniquitatem meam an-
Huntiabo; * & cogitabo pro pec-
cato meo.
nimici autem mei vivunt, & con-

firmati ſunt ſuper me: * & multi-

Plicati ſunt, qui odérunt me iniqueè.
Nui refribuunt mala pro bonis,
detrahébant mihi: * quôniam ſe-
québar bonitatem.
Ne derelinquas me Döômine Deus
meus: * ne diſcéſſeris à me.
Enteênde in adjutérium meum, *
Doômine Deus ſalútis meæ.
Vim faciébant, qui quære-

bant animam meam.

Confundantur & revereaân-
tur, qui quærunt animam meam, ut
auferant eam. ..
„Xpectans expe ctavibominum, *
& inténdit mihi.
t exaudivit preces meas: *½ &
eduúxit me de lacu misériæ, & de
luto fæcis.
Et ſtatuit ſuper petram pedes
meos: * & diréxit greſſus meos.
t immiſit in os meum canticum
novum, * carmen Deo noſtro.
idébunt multi,; & timébunt: *
& ſperabunt in Dômino.
6B eatus vir, cujus eſt nomen Déô.
mini ſpes ejus: *τ ſ & non reſpéxit
in vanitates, & insanias talſas.
ulta feciſti tu Dnie Deus meus
mirabilia tua: * & cogitatiéônibus
tuis non eſt, qui ſimilis ſit tibi.
nnuntiàavi, & locútus ſum: *
multiplicati ſunt ſuper nůmerum.
acrificium & oblationem nolui-
ſti: „ aures autem perfeciſti mihi.

olocauſtum & pro peccato non

2 30
poſtulaàſti: * tune dixi: Ecce 43510.
n capite libri ſcriptum eſt de me,
ut facerem voluntatem tuam: *
Deus meus volui, & legem tuam
in médio cordis mei.
nnuntiavi juſtitiam tuam in Ec-
cléſia magna: * ecce läàbia mea non
prohibébo: Dômine tu ſciſti.
uſtitiam tuam non abſcondi in
corde meo: * veritatem tuam
& ſalutare tuum dixi.
on abſcondi miſericôrdiam tu-
am, & veritäatem tuam, * à concilio
multo.
u autem Däe ne longé facias
miſeratiônes tuas à me: * miſeri-
côrdia tua, & véritas tua ſemper
ſuſcepérunt me.
uôniam circumdedérunt me ma-
là, quorum non eſt nümerus,„ *
comprehendérunt me iniquitaàtes
meæx, & non pôtui, ut vidérem.
ultiplicatæ ſunt ſuper capillos
capitis mei: * & cor meum dere-
liquit me.
omplaceat tibi Dñe, ut eruas me*
Dnhe ad adjuvandum me réſpice.
onfundaântur, & revereantur ſi-
mul, qui quærunt animam meam, *
ut auferant eam.
onvertantur retrô⅛rſum, & reve-
reântur * qui volunt mihi mala.
erant conféſtim confuſioônem ſu-
am, * qui dicunt mihi: Euge, euge.
Hxùúltent & læténtur ſuper te om-
nes quæréntes te: * & dicant ſem-
per: Magnificétur Doôminus, qui
diligunt ſalutare tuum.
go autem mendicus ſum, & pau-
per: * Dôminus ſolicitus eſt mei.
djùtor meus, & protéctor meus
tu es: * Deus meus ne tardaveris.
Confundantur, & reverean-
tur, qui quærunt animam meam
ut auferant eam.
Alieni inſurrexérunt in me, &
fortes quæſiérunt animam meam.

Eus in némine tuo ſalvum me
fac: † & in virtute tua judica
me.
eus exâudi oratiönem meam: *
auribus pércipe verba oris mei.
uôniam aliéni inſurrexérunt ad-
vérsaàm me, & fortes quæſiérunt
àanimam meam, * & non propoſué-
runt Deum ante conſpedtum
ſuum. . r.
cee enim Deus àâdjuvat me; * &
Dôminus ſuſcéptor eſt animæ
meæ.
ver-

305
verte mala inimicis meis,
veritate tua diſperde illos.
oluntarié ſacrificabo tibi, * &
confitébor nomini tuo Domine;
quôniam bonum eſt.
uôniam ex omni tribulatiône
eripuiſti me, * & ſuper inimicos
meos deſpexit culus meus.
Alieni inſurrexérunt in me, &
fortes quæſiérunt animam meam.
5. Inſurrexérunt in me teſtes ini-
aui.
Et mentita eſt iniquitas ſibi.
Ex Tractatu S. Auguſtini Epiſcopi
ſuper Pſalmos.

DRotexiſti me Deus à convéntu
malignantium, a multitudine
operantium iniquitatem. Jam ip-
ſum caput noſtrum intueamur.
Multi Martyres talia paſſi lunt, ſed
nihil ſic elucet ,„ quomodo caput
Martyrum: ibi melius intuémur;,
quod illi expérti ſunt. Protéctus
eſt aàa multitùdine malignaäantium,
protegénte ſe Deo, protegente car-
nem ſuam ipſo Filio; & hömine,
quem gerebat: quia Filius höminis
eſt, & Filius Dei eſt. Filius Dei,
propter formam Dei; Filius hoô-
minis, propter formam ſervi, ha-
bens in poteſtàte ponere animam
ſuam, & recipere eam Quid ei po-
tuérunt facere inimici? Occidé-
runt corpus, animam non occide-
runt. Inténdite, Parum ergo erat
Dôminum hortari Martyres ver-
bo, niſi firmaret exémplo.
Tamquam ad latronem exiſtis
cum gladiis & füùſtibus compre-
héndere me: *β Quotidie apud vos
eram in templo docens, & non me
tenuiſtis: & ecce flagellatum du-
citis ad crucifigendum.
Cùmque injeciſſent manus in
Jeſum, & tenuiſſent eum, dixit
ad eos. Quotidie

Oſtis, quis convêntus erat mali-
gnantium Judæorum, & quæ
multitudo erat operantium iniqui-
tatem. Quam iniquitatem? Quia
voluérunt occidere DOOminum Je
ſum Chriſtum. Tanta ôpera bona,
inquit, oſténdi vobis, propter quod
horum me vultis occidere? Pertu-
lit omnes infirmos eorum, curavit
omnes länguidos eôrum, prædica
vit regnum cœloôrum;, non tacuit
vitia éôrum ut ipſa pôtiùs eis dis-
plicérent, non médicus, a quo ſana-

„* & in bäântur. His mnibus curationibus

ejus ingrati, tamquam multa fe-
bre phrenétici, inſanientes in mé-
dicum, qui venerat curare eos, eg-
cogitaverunt conſilium perdendi
eum: tamquam ibi volentes Proba-
re, utrùm verè homo ſit, qui mori
poſſit, an aliquid ſuper homines ſit-
& mori le non permittat. Verbum
ipsôrum agnôſcimus in Sapiéntia
Saloméônis: Morte turpiſſima;, in-
quiunt, condemnémus eum. In-
terrogémus eum, erit enim reſpé-
ctus in ſermônibus illius. di enim
veré Filius Dei eſt, liberet eum.
Ténebræ factæ ſunt, dum cruci-
Axiſſent Jeſum Judæi, & circa ho-
ram nonam exclamavit Jeſus vo-
ce magna: Deus meus, ut quid
me dereliquiſti? Et inclinato
capite emiſit ſpiritum.
Exclamans jetus voce magna;
ait: Pater, in manus tuas com-
méndo ſpiritum meum. Et.

Xacuerunt famquam gladium
linguas ſuas Non dicant Ju-
dæi: non occidimus Chriſtum. Er-
enim proptérea eum dedérunt ju-
dici Pilato, ut quaſi ipfi à morte
ejus videréntur immúnes. Nam
cum dizxiſſet eis Pilatus: Vos eum
oecidite: reſpondérunt: Nobis non
licet occidere quemquam. Ini-
quitatem facinoris ſui in judicem
hominem refundere volébant: fed
numquid Deum judicẽé fallébant 2
Quod fecit Pilatus, in eo ipſo, quod
fecit, aliquantum particeps fuit:
fed in comparatiône illorum mul-
tò ipſe innocéntior. Inſtitit enim
quantum potuit, ut illum ex eô-
rum manibas liberaret; nam prop-
téreà flagellatum produxit ad eos.
Non perſequéndo Dominum fla-
gellavit, ſêd eorum kurori fatis-
facere volens, ut vel ſic jam mi=
téêſcerent, & desinerent velle oc-
cidere, cùm flagellatum vidérent.
Fecit & hoc. At ubi perſeveravé-
runt, noſtis illum laviſſe manus,
& dixiſſe, quòd ipſe non feciflet,
mundum ſe eſſe à mortè illius.
Fecit tamen Sed ſi reus „ quia
fecit vel invitus; illi innocéntes»
qui coegérunt, ut faceret? Nullo
modo. Sed ille dixit in eum ſen-
téntiam, & juſſit eum crucifigi &
quaſi ipſe occidit: & Vos 6 Judæi

occidiſtis. Unde occidiſtis à Gla.
dio linguæ: acuiſtis enim lingus
veſtras.

Veſtras.
niſi quan⸗
Crucifige
,Anim
Ainman
eſt mihii !
ſlya: de
Versarius
&& propen
poſuerun
lis, & lun
Quia n.
Unolcerer
Unlarten
miſericore
anime me
nimam.

Abinlurg
Domine,
mim mea

Eibe I
mels,
mme libeta
Ilpe me
tiem, *
lalva me.
ia ece
W: Firrn
ſeque in
cRum me
Alltite en
ne in
N tu
Deus Ilrae
Ntenge a0
tesk non
Operänturt
onverté
mem patie
uibunt c
ece log
Cils in .i
Auſs auiri
1tn Do
iine
otitüdine

dinm anz
n,
6: 5l

s cutatin
aln mnaln
zmientezii:
Clitee
Hliumn gerk
volentsft
o ſt, gin
pethon
tnittat er
us in
e tulpilimt,

nartt et
mels, 1
Et Nel
itun.
3s voce
unus tuui!
geunn. Et.

um
ualigli
Inmmüne,

.

veſtras. Et quando percufsiſtis „ ne: *

niſi quando clamaſtis: Crucifige,
crucifige?
Animam meam diléctam tradi-
di in manus iniquorum, & facta
eſt mihi hæréditas mea ſicut leo in
ſilva: dedit contra me voces ad-
versarius, dicens: Congregamini,
& properate ad devorand illum:
poſuêrunt me in desérto ſolitùdi-
nis, & luxit ſuper me omnis terra:
Quia non eſt inventus, qui me
agnoſceret, & faceret benè.
Inſurrexérunt in me viri absque
miſericordia, & non pepercérunt
animæ meæ. Quia.
nimam.

Ab inſùrgéntibus in me libera me
Domine, quia occupavérunt ani-
mam meam.

ERipe me de inimicis meis Deus
meus: * & ab inſurgéntibus in
me libera me.
Sripe me de operäntibus iniqui-
tatem, * & de viris sanguinum
lalva me.
duia ecce cepérunt änimam me-
am : * irruérunt in me fortes.
eque iniquitas mea, neque pec-
catum meum Domine: * ſine ini-
quitate cucurri, & diréxi.
Xürge in occürſum meum, & vi-
de: * & tu Döômine Deus virtütum,
Deus Itrael.
ntende ad viſitandas omnes Gen-
tes: * non miſerearis mnibus, qui
operantur iniquitatem.
Sonverténtur ad véeſperam, & fa-
mem patientur ut canes, * & cir-
cuibunt civitatem.
E cce loquentur in ore ſuo, & glaà-
dius in labiis eorum: * quôniam
quis audivit?
t tu Dômine deridébis eos: * ad
nihilum deduces omnes Gentes.
Fortitüdinem meam ad te cuſté-
diam, quia Deus ſuſcéptor meus
es: * Deus meus, miſericoôrdia ejus
Prævéniet me.
Deus oſtendet mihi ſuper inimicos
meos, ne occidas eos: * nequândo
obliviſcantur pòpuli mei.
Diſperge illos in virtůte tua: &
depone eos protector meus Däüe.
Delictum, oris eorum, ſermonem
labiorum ipsorum, * & compre-
endantur in ſupérbia ſua.
Et de execratione, & mendacio
annuntiabüntur in conſümmatioô-

2 2 5 „ 37
in ira conſummatiônis, &
non erunt.
Et ſcient, quia Deus domindabitur
Jacob, * & finium terræ.
onverténtur ad veſperam, & fa-
mei patiéntar ut canes: * & cir-
cuibunt civitatem.
pſi diſpergéentur ad manducan-
dum * ſi verò non füerint ſatura-
ti, & murmurabunt.
àQ go autem cantabo fortitâdinem
tuam, * & exultabo manée miſleri-
côrdiam tuam.
uia factus es ſuſceptor meus, &
refúgium meum: * in die tribu-
lationis meæ.
djutor meus tibi pſallàm , quia
Deus ſuſceéptor meus es: * Deus
meus miſericordia mea.
Ab inſurgentibus in me IIi-
bera me Déômine, quia occupavé-
runt änimam meam.
Longé feciſti notos meos à
me: traditus lum, & non egre-
diébar.

Omine Deus ſalútis mex, &
in die clamavi, & nocte co-
ram te.
ntret in conſpéctu tuo oraâtio
mea: * inclina aurem tuam ad
precem meam. .
uia repléta eſt malis änima mea *
& vita mea inférno appropinqua-
vit
ſtimatus ſum cum deſcendénti-
bus in lacum: * factus ſum ſicut
homo ſine adjutôrio, inter mortuos
liber.
icut vulnerati dormiéntes in ſe-
pülchris, quorum non es memor
amplius: * & ipſi de manu tua re-
puùlſi ſunt.
oſuérunt me in lacu inferiori: *
in tenebroſis, & in umbra mortis.
uper me confirmatus eft furor
tuus: *& & omnes fluctus tuos
induxiſti ſuper me.
vongè feciſti notos meos à me: *
poſuérunt me abominatiônem ſibi.
Traditus ſum, & non egredié-
bar: * oculi mei languérunt præ
inôpia. .
Hamavi ad te Dömine tota die: *
expandi ad te manus meas.
NTumquid moôrtuis facies mirabi-
lia: aut médici ſuſcitabunt; &
confitebntur tib? .
umquid narrabit aliquis in. 18.
púùlchro mifericordiam cuam, &
veritatem tuam in perditione?
2 uNM⸗-

3⁰08 .
umquid cognoscéntur in téne-
bris mirabilia tua, * & juſtitia tua
in terra obliviéônis?
t ego ad te Dômine clamâvi: *
& manè oratio mea prævéniet te.
t quid Dômine repellis oratiô-
nem meam: * avértis faciem tuam
a me? ,
auper ſum ego, & in labôribus à

Juventúte mea: * exaltatus autem,
umiliatus ſum, & conturbatus.
n me tranſiérunt iræ tuæ:* & ter-
rôres tui conturbavérunt me.
ircumdedérunt me ſicut aqua to-
ta die: circumdedérunt me ſimul.

advérsüs operäntes iniquitätem?
iſi quia Döminus adjuvit me: *
paulò minus habitàſſet in inferno
anima mea
i dicébam: Motus eſt pes meus: *
miſericôrdia tua Doômine adjuva-
bat me. .
ecúndùm multitudinem dolorum
meôrum in corde meo, * conlo-
lationes tuæ lætificavérunt ani-
mam meam. .
Fumquid adhæret tibi ſedes ini-
quitatis: qui tingis laborem In
ræ&½ cépto?
aptabunt in änimam ſuſti: & &

longâſti à me amicum, & proxi- sanguinem innocéntem condem-

mum:
Longè feciſti notos meos à
me: traditus ſum, & non egre-
diébar. Captabunt in
animam juſt', & sanguinem inno-
céntem comdemnabunt.

Eus ultionum Hôminus: *
Deus ultioônum liberè egit.
Xaltäare, qui jüdicas terram: *
redde retributionem ſupeérbis.
squequò peceatores Dne, * üs-
quaquòô peccatôres gloriabuntur?
5Effabuntur, & loquentur iniqui-
tätem: * loquéntur omnes, qui
operantur injuſtitiam?
opulum tuum Dômine humilia-
vérunt: 7 & hæreditatem tuam
vexavérunt.
iduam & àdvenam interfecé-
runt: * & pupillos occidérunt.

t dixérunt: non vidébit Dômi-

nus: * nec intélliget Deus Jacob.
Intelligite inſipiéntes in pôpulo: *
& ſtulti aliquando sapite.
ui plantavit aurem, non audiet?*
aut qui finxit culum, non consi-
derat?
àQui corripit Gentes, non äàrguet? *
qui docet hominem ſcientiam?
minus ſcit cogitationes hômi-
num, * quôniam vanæ ſunt.
eatus homo, quem tu erudieris
Doômine: * & de lege tua docùeris
eum.
Ut mitiges ei à diébus malis: *
donec fodiatur peccatoôri foôvea.
Quia non repéllet Dôminus ple-
bem ſuam, * & hæreditatem
luam non derelinquet.
Quoadüsque juſtitia convertatur
in judicium; * & qui juxta illam
omnes, qui recto funt corde.

Quis consurget mihi advérsùs ma-
lignäntes? aut quis ſtabit mecum

* & notos meos à miséria nabunt.

t factus eſt mihi Dôminus in re⸗
fùgium, * & Deus meus in adju-
torium ſpei meæ .
t reddet illis iniquitatem ipso-⸗
rum, & in malitia eorum diſperdet
eos: * diſperdet illos Doôminus
Deus nofter. . —.
Captabunt in änimam juſti⸗
& sänguinem innocentem con-
demnabunt. .
Locuti ſunt advérsùm me lin-
gua doloôſa. Et ſermonibus
ôdii circumdedérunt me, & ex-
pugnavérunt me gratis. .
De Epiſtola beati Pauli Apõſtoli
ad Hebræos.

Eſtinémus ingredi in illam 16-
FEquiem: ut ne in idipſum quis in-
cidat incredulitatis exémplum.-
vVivus eſt enim ſermo Dei; & effi-
cax, & penetrabilior omni gladio
ancipiti: & pertingens usquée a di-
viſiônem aànimæ ac ſpiritus, com-
pagum quoque ac medullarum &
diſcrétor cogitatiònu, & intentionu
cordis. Et non eſt ulla creatura in-
visibilis in conſpectu ejus: ommis
autem nuda & apérta funt culis
ejus, ad querm nobis ſermo. Habén-
tes ergo Pontificem magnum; qut
penetravit coelos, Jeſum Filium
Dei, teneamus confeſſiõônem. Non
enim habemus Pontificem, qui non
poſſit compati infirmitatibus no-
ſtris: tentatum autem per omnia
pro ſimilitdine absque peccato.
Tradidérunt me in manus. imn.
piérum, & inter iniquos projece-
runt mes & non pepercerunt der.
mæ mex; congregati ſunt advé
süùm me fortes: Et fſicut gigan-
tes ſtetérunt contra me- r.
Aliéni inſurrexérunt t⸗

AAm me,
mamm mean

Deimu
tkron,
dlam con
imjeniamu
Onnis nar
nibus alsd
conſtituit
Deum, un
ro pecci
i, gui
nian & i
admodum
Do lenet
Jelum
Hrincipibe
Ibus po
ledau
mnem.
ad Caip
um, ub⸗
Heuant.

Ec
tem
tamquar
non ſen
tifex fie
eum:
genui
Tiernun
chilede
le Pre
cum,
cete à
Klacry
DtO Iua
eſlet P
Laſſus
ſummat
temper.
Merne,
uxta or

üller in i

eſt ernen
Dömine Nr
üdinentet
e

tificrenun

. 11 9
inigviturt
eokuum
1 ilos De

in aninm
innocentt,:

Aretun
UEr lein
crunt ne,
gratis
1 PauliK
bres⸗

sùm me, & fortes quæſiérunt àni-
mam meam. Et ſicut.

Deaâmus ergo cum fidúùcia ad
thronum gratiæ, ut milericoôr-
diam conſequäàmur, & gratiam
inveniamus in auxilio opportúno.
Omnis namque Poôntifex ex homi-
nibus alsumptus, pro hominibus
conſtituitur in iis, quæ ſunt ad
Deum, ut ôfferat dona & ſacrificia
Pro peccaâtis: qui condolére poſſit
lis, qui ignôrant & errant: quoô-
niam & ipſe circmdatus eſt infir-

mitate, & proptéreà debet, quem-
admodum pro populo; ita étiam &

pro ſemetipſo ofſtêrre pro peccatis.
Jeſum tradidit impius ſummis

Principibus ſacerdotum, & ſenio-

ribus pôpuli: & Petrus autem ſe-
uebaâtur eum à longe, ut vidéret
nem. Adduxérunt autem eum
ad Caipham principem ſacerdo-
tum, ubi Scribæ & Phariſæi convé-
nerant. Petrus autem.

Ec quisquam ſumit ſibi honô-
rem; ſed qui vocatur à Deo;,
tamquam Aaron. Sic & Chriſtus
non ſemetipfſum clarificavit, ut Pon-
tifex fieret: ſed qui locuútus eſt ad
eum: Filius meus es tu, ego hodie
génui te. Quemaädmodum & in
alio loco dicit: Tu es ſaceèrdos in
ætérnum ſecundùm ordinem Mel-
chifedech. Qui in diébus carnis
ſuæx preces ſupplicationésque ad
eum, qui poſſit illum ſalvum fa-
cere à morte, cum clamore valido
& läcrymis offerens, exauditus eſt
Pro ſua reverentia. Et quidem cùm
eſſet Filius Dei, didicit ex iis, quæ
Paſſus eſt, obediéntiam : & con-
ſummãatus, factus eſt omnibus ob-
temperantibus ſibi, caula ſalüůtis
ætérnæ, appellàtus à Deo Pöntifex
juxta ordinem Melchiſedech.
Caligaverunt ôculi mei à fletu
meo:; quia elongatus eſt à me, qui
conſolabatur me. Vidéte omnes
Hoôpuli, *i eſt dolor similis:
iicut dolor meus.
O vos omnes, qui transitis per
viam, atténdite, & vidéte. Si eſt.
aligavérunt.
D L

Rprio Filio ſuo non pepércit
Deus, ſed pro nobis omnibus
trädidit illum.
iſerere. 297.

309
Anxiàtus eſt ſuper me ſpiri-
tus meus, in me turbatum eſt cor
meum.
Omine exaudi oratiônem me-
am, auribus pércipe obſecratiô-
nem meam in veritate tua: *† exau-
di me in tua juſtitia.
t non intres in judicium cum
fervo tuo: *† quia non juſtificabi-
tur in conſpéctu tuo omnis vivens.
uia perſecûtus eſt inimicus ani-
mam meam: * - humiliavit in terra
vitam meam.
gollocavit me in obſfcüris ſicut
môrtuos ſæculi: * & anxiatus eſt
ſuper me ſpiritus meus, in me tur-
batum eſt cor meum.
emor fui diérum antiquorum,
meditatus ſum in omnibus operi-
bus tuis: * in factis manuum tua-
rum meditabar.
xpändi manus meas ad te ; *
Mnimna mea ſicut terra ſine aqua
tibi.
elòciter exaudi me Döômine: *
defécit ſpiritus meus.
on avértas fäaciem tuam à me: *
& similis ero deſcendentibus in
lacum.
uditam fac mihi manè mile-
ricôrdiam tuam: * quia in te ſpe-
ravi.
otam fac mihi viam, in qua
ambulem: * quia ad te levavi ani-
mam meam. .
ripe me de inimicis meis Dômi-
ne, ad te confúgi: * doce me fa-
cere voluntatem tuam, quia Deus
meus es tu.
§. piritus tuus bonus dedcet me
in terram rectam: * propter no-
men tuum Dômine vivificabis me;,
in æquitate tua.
Sdùúùces de tribulatiéne animam
meam: * & in miſericoôrdia tua
diſperdes inimicos meos
Et perdes omnes, qui tribulant
animam meam: quôniam ego ler-
vus tuus ſum.
Anxiatus eſt ſuper me ſpiri⸗
tus meus, in me turbatum eſt cor
meum.
Ait latro ad latréonem: Nos

quidem digna factis recipimus, hic
UD E S „

autem quid fecit? Memento mei
Däüe, dum veneris in regnum tuum.
lal eus, Deus meus. 2958.
Cüm conturbata füerit ani-
ma mea Domine: miſericôrdiæ
memor exis.
◻3

310

Gmine audivi auditionem
tuam, * & timui.
omine opus tuum, * in médio
annorum vivifica illud.
n médio annôrum notum facies: *
cùm iratus fũúeris, miſericordiæ
recordaberis.
deus ab Auſtro véniet, * & San-
Gctus de monte Pharan.
Operuit cœlos glôria ejus: * &
laudis ejus plena eſt terra.
§ plendor ejus ut lux erit: * côrnua
in manibus ejus.
bi abſcoôndita eſt fortitůdo ejus: *
ante faciem ejus ibit mors.
t egrediétur diabolus ante pe-
des ejus. * Stetit,; & menſus eſt
terram.
ſpéxit, & diſsôlvit Gentes: * &
contriti ſunt montes ſæculi.
ncurvati ſunt colles mundi, * ab
itinéribus æternitatis ejus.
ro iniquitäte vidi tentôria X.-
thiopiæ , * turbabüntur pelles
terræ Madian.
umquid in fluminibus irâtus es
Dômine: * aut in fluminibus furor
tuus? vel in mari indignatio tua?
ui alcéêndes ſuper equos tuos: *
& quadrigæ tuæ ſalvatio.
ùſcitans tuſcitabis arcum tuum: *
juraménta tribubus, quæ locutus
es
lúvios ſcindes terræ: vidérunt tę,
& doluérunt montes: * gurgeés
aquarum tranſiit.
edit abyſſus vocem ſuam: * al-
titůdo maânus ſuas levavit.
ol & lana ſtetérunt in habitaculo
ſuo, * in luce ſagittarum tuarum,
ibunt in ſplendôre fulgurantisha-
ſtæ tuæ.
n frémitu conculcàâbis terram: *
& in furôre obſtupefacies Gentes.
Egréſſus es in ſalutem poôpuli tui *
in ſalutem cum Chriſto tuo.
ercuſsiſti caput de domo impii, *
denudâſti fundaméntum ejus us-
