
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut beati Petri Märtyris
tui fidem côngrua devotioône fe-
Gtémur, qui pro ejusdem fidei dila-
tatiõne, Martyrii palmam méruit
obtinére. Per Dominum,

2
Etrus, Verônæ Paréntibus Ma-
nichæôrum hæreſi inféctis na-
tus, ab ipſa penè infantia contra
hæreſes pugnavit. Puer annôrum
ſeptem: cùm ſcholas frequenta-
ret, aliquando a patruo hærético
interrogatus, quid tandem in iis
didiciſſet, Ghriſtianæ fidei Symbo-
lum ſe didiciſſe reſpondit; neque
ullis umquam patris patruive bläã⸗
ditiis, aut minis à fidei conſtantia
dimovéri pôtuit. Adoléscens Bo-
noniam ſtudiérum cauſa venit: ubi
à Spiritu ſancto ad ſublimioôris vi-
tæ formam vocatus, Ordinis Prædi-
catôrum inſtitùtum ſuscépit.
Lux perpétua lucébit Sanctis
tuis Dômine;, Et ætérnitas
témporum, alleluja, allel.

Lætitia ſempitérna erit ſuper

càpita eòrum: gäudium & exulta-
tionem obtinéhunt. Et.

Agno virtütum ſplendore in
VI Religiône eluxit: corpus &
änimum ab omni impuritate ita
cuſtodivit, ut nullius mortiferi
peccati labe ſe inquinatum um-
quam sénſerit. Carnem jejâniis &
vigiliis maceräabat, mentem divi-
nis contemplationibus exercébat.
In ſalúte animaäarum procuraânda aſ-
siduè verſabatur; peculiaris gra-
tiæ dono hæréticos acriter confu-
tabat. Tantam in concionaàndo vim
hâàbuit, ut innumerabilis höminum
multitùdo ad eum audiéêndum con-
fúeret, multique ad pœniténtiam

Dôminus péõpulum ſuum, & in ſer-
vis ſuis. Conſolabitur. Lee 1
Anto fidei ardore incénſus e-
rat, ut pro ea mortem ſubire
optàret, eamque à Deo gratiam
enixè precarétur. Itaque hærétici
necem, quam is paulo antè concio-
nando prædixerat, illi intulerunt.
Nam cùm ſanctæ Inquiſitionis mu-
nus géreret, illum Como Medio-
lanum redeùntem, impius ficarius
ſemel atque iterùm in capite gla-
dio vulneravit, jamque penè moôr-
tuus, Symbolum fidei, quam infans
virili fortitudine confeſſus fuerat,
in ipſo ſupreémo ſpiritu pronuntia-
vit: iterumq; latera mucrône trans-
verberatus, ad martyrii palmam
migravit in coœlum, ano ſalutis mil-
leſumo ducentéſimo quinquagéſimo
ſecundo: quem multis illuſtrem
miraculis Innoceéntius IV. anno ſe-
quénti ſantòrum Martyrum nume-
ro adſcripfit. .
g. Filiæ Jeruſalem, venite & vidéte
Martyres cum coroônis, quibus co-⸗
ronavit eos Dõminus, “ In die
ſolemnitatis & lætitiæ; allel.
uôniam confortavit ſeras por-
târum tuàrum, henedixit filios tuos
in te. In., Sloria Pgtri. In.

ni i Ego
ſum vitis vera. de urt

XxXiyV.

PIE XXX. APRILIS.

A „ quæſumus, omnipotens
Deus', ut qui beatæ Catha-
rinæ Virginis tuæ natalitia coli-
mus, & annua ſolemnitaàte læré-
mur, & tantæ virtutis proficiàmus
exemplo. Per Döminum, „
Sancti & juſti in Dõmino gaudéte,
allelâja: vos elégit Deus in hære-
ditätem ſibi, allel.
Pretiôſa in conſpéctu Domini;
allel. Mors Sanctôrum ejus;
allelja. .
ræſta, quæſumus. ut kaß.

iv

converteréntur.
In ſervis ſuis, allel. Conſo-
labitur Deus, allel. e. Judicabit

— 24

(atharin „ virgo Senénſis 3 piis
orta paréntibus, beati Dom jn-

cihubitum,
nitentia gei
mma ejas fui⸗
bilis fite a
Aliguindo
10 Acenſi
Netdukifle,
Mlunione
Juümfrequ
dus, multi
ferabätur:
iörum mon
dat. Mapnn
utinz non
Letoti, & m
bis deduceb
Kthrdusin
ut, & (
opter
tücinem .
kelicet te
in alleluj⸗
nace 1
uin
lurne⸗

Un di
Dontnie
id Kin exr
Mun craci
Uhe deni
eluucient
A Auinque
ſrand3
R ndentegi
ſellens, Dom
Ulces 3paré
üflercicun
lels Peryene
neclkejus:
ihſeniib
ldeus n

imfuunkin
bitur id,
Adöre inea

21 Monten

le à De

nenlte
1onis uid⸗
.

etitie, 1

nlortin

enedinithe

lotin n

ci häbitumquem Sorôres de Pœ-

niténtia geſtant, impetravit. Sum-
ma ejus fuit abſtinéntia, & admira-
bilis vitæ auſtéritas. Inventa eſt
aliquàndo à die Cinerum usque
ad Aſcenſionem Dômini jejanium
perduxiſſe, ſola Euchariſtiæ com-
munione conténta. Luctabatur
quàâm frequentiſſimè cum dæmôni-
bus, multisque illôrum moléſtiis
vexabaâtur; æſtuabat féêbribus, nec
aliõrum morbôrum cruciatu caré-
bat. Magnum & ſanctum erat Ca-
tharinæ nomen, & ündique ad eam
Xgroôti, & malignis vexati ſpiriti-
bus deducebantur. Languoôribus &
febribus in Chriſti nomine impe-
rabat „& dæmones cogeébat ab
obseſſis abire corporibus.
Propter veritatem, & manſue-
tüdinem , & juſtitiam: £ Et
deduúcet te mirabiliter déxtera
tua, allelúja.
Specie tua, „& pulchritüdine
tua intende, prôſperè procéde,
& regna. Et deduúcet,

Um Piſis immorarétur, die
Dominico, refécta cibo cœlé-
ſti, & in éxtaſim rapta, vidit Dô-
minum crucifixum magno cum luú-
mine adveniéntem, & ex ejus vul-
nerum cicatricibus quinque rädios
ad quinque loca ſui coôrporis de-
ſcendentes, ideòque myſtérium ad-
Vértens, Dôminum precta, ne cica-
trices apparérent , continuoô radii
colorem ſanguineum mutavérunt
in ſpléndidum, & in formam puræ
lucis pervenérunt ad manus, pedes
& cor ejus: ac tantus erat dolor .
quem ſenſibiliter patiebâtur „ ut
niſi Deus minuiſſet, brevi ſe cré-
deret morituram. Hanc itaque
grätiam amantiſſimus Doôminus
nova graâtia cumulavit, ut ſentiret
dolérem illapſa vi vulnerum, &
cruénta ſigna non apparérent.
Quod ita contigiſſe cùm Dei fa-
mula Gonfeſsario ſuo Raymundo
retuliſſet: ut culis étiam repræ-
ſentarétur, radios in imaginibus
beatæ Catharinæ ad dicta quin-
que loca pertingéntes „ pia fi-
deélium cura pictis colôribus ex-
préſſit.
Dilexiſti juſtitiam , & odiſti
iniquitàtem: * Proptéreà unxit te
Deus, Deus tuus oleo lætitiæ, allel.
F. Propter veritätem, & manſue-

tüdinem, & juſtitiam. Proptérea.

691

Octrina ejus infusa, non ae-
„gquisita fuit: ſacrärum litte-
rum Profeſsôribus, difficillimas de
Divinitate quæſtiônes proponénti-
usreſpôndit. Nemo ad eam ac-
ceſſit, dqui non mélior abierit:
multa extinxit dia, & mortales
ſedavit inimicitias. Pro pace Floe-
tentinôrum, qui cum Eccléſia difſi-
debant, & interdicto Eccleſiaſti-
coο ſuppoſiti erant, Avenionem ad
Gregorium undécimumbpontificem
maximum profecta eſt: cui étiam
votum ejus de peténda Urbe, ſoli
Deo notum, ſſe divinitus cogno-
viſſe monſtravit: deliberavitque
Pontifex, ea étiam ſuadente 5
ad ſedem ſuam Romanam perſo-
naliter accédere: quod & fecit.
Eidem Gregorio && Orbano ſexto
ejus Iucceſsori acceptiſſima fuit 5
àdeo, ut legationibus eôrum fun-
Setetur. Dénique poſt innumera
virtutum insignia „ dono Prophe-
tiæ, & pluribus clara miraculis „
anno ætàtis ſuæ tertio circiter 8e
trigéſimo, migravit ad Sponſuim
Quam bPius ſecundus Pöntitex ma-
ximus ſanctârum Virginum nuùme-
ro ad ſeripſit.
Afferéêntur Regi
éam;, proximæ ejus,
tibi in lætitia, & exultatiéne. all.
Spécie tua, 8& pulchritudine
tua inténde, proſpere Procéde »
& regna. A erentur.
Gloria Patri. Afferentur.

»virgines poſt
Afferéntuf

3) Imile erit regnum Gen-
lTorum decem Tiratnibtie⸗

DIE I. MATI.

Déômine, oſtende nobis: uß
Dôminus. 9
77. it. audate
Déminum omnes Gentes. 79.
tabunt juſti.

riſtes erant Apeſtoli. „ Sancti
juſti, de Commi 1
temp KXlle
X „ 2*

692

Non turbétur cor veſtrum, neque
formidet à créditis in Deum, & in
me crédite: in domo Patris mei
manſiònes multæ ſunt, alleluùja;,
alleluja. .
Eus, qui nos annua Apoſtolo-
rum tuòôrum Philippi & Jacoô-
bi ſolemnitate lætificas : præſta
quæſumus; ut quorum gaudémus
meritis, inſtruamur exemplis. Per
Dôminum noſtrum.

Diffuſa

Veni ſponſa Chriſti.
. Ixii.

eſt.
a, quæſumus.

„2

XIUI.

DHilippus Bethsaidæ natus, unus
P duôdecimAppéôſtolis, qui pri-
mùîm à Chriſto Domino vocati
ſunt: à quo cùm accepiſſet Na-
thanael, veniſſe Meſsiam in lege
promiſſum, ad Dominum dedu-
Gus eſt. Quàm verò Chriſtus eum
familiariter adhibéret; illud facilè
declarat, quòd Gentiles Salvato-
rem vidére cupientes, ad Philip-
pum acgçeſsérünt: & Doôminus

caàpita eòrum: gäudium & exulta-
tionem obtinébunt. Et æteérnitas.

Acôbus frater Dômini, cogno-
ménto Juſtus, ab ineùnte ætate
vinum & siceram non bibit, carne
abſtinuit, numquam tonſus eſt,
nec unguénto, nec balneo uſus.
Huic uni licébat ingredi in Sancécta
ſanctôrum. Idem lineis véſtibus
utebatur: cui étiam aſſiduitas oran-
di ita callum génibus obduxerat »
ut duritie cameéli pellem imitaré-
tur., Eum noſt Chriſti Aſcenſiônem
Apôſtoli Jeroſolymôrum Epiſco-
pum creavérunt: ad quem étiam
Princeps Apoſtolorum miſit, qui
nuntiaret, ſe è carcere ab Angelo
eductum fuiſſe. Cùm autem inCon-
cilio Jeroſolymis controveérſia eſ-
ſet orta de lege, & circumciſione:
Jacôbus Petri ſenténtiam ſectus»
ad fratres habuit concionem, in
qua vocatiõnemGentium pro bavit⸗
fratribusque abséntibus ſcribendũ
eſſe dixir,ne Géntibus jugum Mo-

saicæ legis impénerent. De quo &

lôquitur Apôſtolus ad Galatas: A-
lium autem Apoſtolôrum vidi né-
minem, niſi Jacôbum fratrem Düi.
Virtute magna reddébant Apoô-
Rtoli, * Teſtimônium reſurrecktio-
nis jeſu Chriſti Dômini noſtri, al-
lelùja, allelnſa.
Repléti quidem Spiritu ſancto
loquebantur cum fiducia verbum
Dei. Teſtimoninm.

Anta autem erat Jacoébi vitæ
sanctitas, ut fimbrxiam veſti⸗

cüm in ſolitúdine hôminum mul-
titůdinem paſcere vellet, ſic Philip-
pum affatus eſt: Unde ememus
panes , ut mandúcent hi;3 Is, ac-
cepto Spiritu ſancto, cuùm ei Scy-
thigad prædicändum Evangélium
obtigiſſet, omnem ferè illam Gen-
tem ad Chriſtianam fider, conver-
rit. Poſtrémoe cùm Hierapolim
Phrygiæ veniſſet, pro Chriſti no-
mine cruci affixus, lapidibusque
ôbrutus eſt, Kalendis Maji. Ejus
corpus ibidem à Chriſtianis ſepul-
tum , pôſteà Romam delatum, in
Basilica duòdecim apoſtolorum
una cum corpore beati Jacéôbi
Apôſtoli coônditum eſt. .
& Lux perpétua lucebit Sanctis
tuis Dômine β Et æternitas tém-
porumalleluja: allel.
Lætitia ſempitérna erit ſuper

menti ejus certatim homines c-
perent attingere. Nam is nonagin-
ta ſex annos natus, cùm triginta
annis illi Eccléſiæ ſanctiſſime præ-
fuiſſet, Chriſtum Dei Filium con-
ſtantiſſime prædicans, lapidibus
primùm apperirur : mox in altiſſi-
mum templi locum adduùctus, inde
præcipitatus eſt. Qui confractis
crùribus, jacens ſemivivus, manus
tendébat ad cœlum , Deumqué
pro illôrum ſalute deprecabatur
his verbis: Ignôſce eis Dômine „
quia neſciunt, quid faciunt. Qua
in oratione graviter ejus capite
fullônis fuſte percuùſſo, animam
Deo réddidit, séptimo Neronis
anno, & juxta templum, ubi præ-
cipitâtus fûerat, ſepultus e Unam
ſcripſit Epiſtolam, quæ de ſeptem

Gatholicis eſt.

ſi funt:
puntiaverunt
unt ad fonte
Uitite, allelr
ſeltn Agni.
ig, & paln
Pepleti.

io ſuch

Nillo temp.
elpulis ſuis.
tum. (Cred
me crellite:
inſiones imn
Homilia 5.

Migenda e
Deum ma
li byange
lis zuribus
Mente capereé
l enim De
Utbetur cor ,
Deun K in me
tn tamguam
kiceo turdar
(s; etian ſe
uns. Crediti
Em me crecit
ſenin, uſin
Archne
conle
let Deren
eo ſam pi
ez: 5l
eo, hie ert
lelellet
1Ketd n
Quoran
Meitis in
(ctedite,
m, eſſe e⸗
Mmenitn.
ſimun dei an
ſ aluen
le forne ſe
1 ekun, ſu
ec qni
I na
fneliul

Rend ds
Ale No .
Eln,hid

udium Kent
nt. Ltaianl

pellem un
Uiſti Aeet
Fmötun le
0 gen
blörumnit,
ctrcele ℳ
Dimantenn i
chnloſell

entemtanſer⸗
it concionel
Getrium et
entibuſe⸗
ntibus enn
nerent. Ne
s 4d 61
ſolorunn
bunn fa
. ledtehu
orium en

Donininon

genggin,
n fdich
Iumn,

Non turbétur cor veſtrum.

Iſti ſunt agni novélli, qui an-
nuntiaverunt; allelùja: modò vené-
runt ad fontes; “& Repléti ſunt cla-
ritäte, alleluja, allel. In con-
ſpectu Agni amicti ſunt ſtolis al-
bis, & pPalmæ in mänibus eôrum.
Repléti. lôria Patri. Repléti.

Cectio ſancti PEvangelni ſecundùm
Joannem.

N illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Non turbetur cor ve-
ſtrum. Créditis in Deum, & in
me crédite: in domo Patris mei

manſiones multæ ſunt. Et réliqua.

Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Rigenda éſt nobis, fratres, ad
„Deum major inténtio, ut verba
fancti Evangelii, quæ modò in no-
ſtris auribus ionuérunt, etiam
mente capere utcumque poſsimus.
Air enim Döminus Jeſus: Non
turbétur cor veſtrum. Créditis in
Deum, & in me crêédite. Ne mor-
tem tamquam hômines timérent,
& ideò turbaréntur, conſolatur
eos; étiam ſe Deum eſſe conté-
ſtans. Créditis, inquit, in Deum;
& in me crédite. Conſequens eſt
enim, ut ſi in Deum créditis, &
in me crédere debeatis, quod non
eſſet cônſequens, ſi Chriſtus non
eſſet Deus.
Ego ſum vitis vera, & vos pal-
mites: Qui manet in me, & ego
in eo, hic fert fructum multum,
allel. allel. g. Sicut diléxit me Pa-
ter, & ego diléxi vos. Qui manet.

Bno, Quorum feſtum cölimus.

Réditis in Deum, & in eum
crédite, cui natúra eſt, non
rapina, eſſe æquàlem Deo: ſemet-
ipſum enim exinanivit, non tamen
formam Dei amittens, ſed formam
ſervi accipiens. Mortem metüitis
huic formæ ſervi: non turbétur
cor veſtrum, ſuſcitabit illam forma
Dei. Sed quid eſt, quod séquitur:
In domo batris mei manſiones
multæ ſunt, niſi quia & ſibi metué-
bant ? Unde audire debuerunt :
Quis
enim eorum non metueret, cùm
Petro dictum eſſet, fidentiòôri at-
que promptiori: Non cantabit
gallus, donec ter me neges?
R. Candidi facti ſunt Nazaræi ejus,
allel. ſplendorem Deo dedérum ,

juſti.

M⸗ 693
allel» Et ſicut lac coagulati
ſunt;, alleluja, allelúja.
„, Candidiòres nive, nitidioôres
lacte, rubicundiôres ébore anti-
quo; ſapphiro pulchrioôres. Et.
loôria Patri. Et.

Amquam ergo eſſent ab illo
peritûri, méritò turbabantur,
ſed cùm audiunt: In domo bpatris
mei manſiônes multæ ſunt: ſi quò
minùús dixiſſem vobis: Quia vado
parare vobis locum, à perturba-
tione recreantur certi ac fidentes,
étiam poſt pericula tentationum,
ſe apud Deum cum Chriſto eſſe
mansuros: quia etſi alius eſt alio
fôrtiorzaliùs alio ſapiéntior; alius
alio jüſtior, alius alio sanctior, in
domo Patris mei manſiones multæ
ſunt. Nullus eorum alienabitur ab
illa domo, ubi manſiònem pro ſuo
quisque accepturus eſt merito.
e Deum laudaâmus. II.
AD LAUDES,;

Gmine, oſténde nobis Patrem,
& suúfficit nobis, alleluja.
5 minus regnavit.

II.
Philippe, qui videt me; vi-
det & Patrem meum, alleluja.
Tanto témpore vobiſcum
ſum, & non cognoviſtis me ? Phi-
lippe, qui videt me, videt & Pa-
trem meum, alleluja.
Afa., Si cognoôviſsétis me, & Pa-
trem meum ùtique cognoviſsétis,
& amodo cognoſcètis eum, & vi-
diſtis eum,allel. allel. allel.
Si diligitis me, mandata mea
ſervate; allel. allel. allel.
. m. FStabunt juſti. D
Paſchale mundo gau-
dium. Pretiòſa in conſpectu.
Ego ſum via, véritas, & vita: ne-
mo venit ad Patrem, niſi per me »
alleluja. eus, qui nos
annua. 692.
Philippe.
tabunt juſti.
Sanéti & juſti in Domino
gaudéte, Alleluja, alleluja.
Sancti & juſti. Vos elégit Deus
in hæreditatem ſibi, Alleluja , al-,
leluja. 31éria Patri. Sancti 8
juſti Lux perpétua lucébit
Sanctis tuis Dêmine; alleluja.
Et ætérnitas témpogum;, allel.
XX3 2

694 *

Tanto témpore.
Cce quomodo computati ſunt
inter filios Dei, & inter Sanctos
ſors illorum eſt.
Pr. Lux perpétua lucébit San-
ctis tuis Dômine Allel. allel.
Lux perpétua. z. Et æzternitas
témporum Alleluja, alleluja.
3 loria Patri. Lux perpétua.

Lætitia ſempiterna ſuper caàpi-

ta eorum, allel. Gaudium &
exultationem obtinébunt, allel.
nan Si diligitis me.

Cimus, quôniam diligéntibus
Deum oômnia cooperantur in
bonum iis, qui ſecundùm propo-
ſitum vocati ſunt ſancti.
„br. Lætitia ſempitérna ſuper
ciäpita eoxum. * Allelnia; allel.
Lætitia. Gaudium & exultatioô-
nem obtinébunt. Alleluja, allel.
loôria Patri. Lætitia.
Pretioôſa in conſpéctu Doômini,
alleluja. MorsSanctôrum ejus,
alleluja.

Domine, oſtende nobis. cum reliq.
ixit Dôminus.

viii. tabunt juſti.
Priſtes erant Apoſtoli. xii.
, Pretiôſa in conſpectu Domini;
alleluja. Morssanctorum ejus,
allelnja.

Si manséritis in me, & verba mea
in vobis manſerint, quodcumque
petiéritis, fet vobis , alleluja:
alleluja, allel. eus, qui
Ros annna. 692. .

„DIE TI. MAII.

0 Dodtor ptime, Eceléſiæ
ſanctæg lumen, beate Athanaſi, di-
vinæz legis amâtor, depręecare pro
vobis Filium Dei, alleluja.
„ Amavit eum Doôminus, & orna-
vVit, eum, alleluja. Stolam
gloriæ induit eum, alleluja.

Xäudi, quzſumus Dômine,
preces noſtras, quas in bea-
t Athanaſii Confeſsoris tui, atque
Pontificis ſolemnitate deférimus:
& qui tibi digne méruit famulari,
eius intercedentibus méritis, ab

Smnibus nos absoôlve peccatis.
Per Dominum. —

Thanäſius Alexandrinus, ca-
tholicæ religiônis propugnator
acerrimus, ab Alexandro Epiſcopo
Alexandrino Diaconus factus eſt:
in cujus locum ſuccéſſit, quem
étiam äanteà ſgcutus füerat ad Ni-
cænum Concilium: ubi cùm Arii
impietatem repreſsiſſet, tantum
dium Arianorum ſuſcepit, ut ex
eo témpore ei insidias moliri nun-
quam deſtiterint. Nam coadto ad
Tyrum Concilio magna ex parte
Arianorum Epiſcoporum, ſuborna-
runt muliérculam, quæ accusaret
Athanaſium, quòd hoſpitio accep-
tus, ſibi ſtuprum per vim intuliſſet.
Introduúctus igitur eſt Athanaſius,
& una cum eo Timoôtheus Présby-
ter; qui simalans ſe eſſe Afhana-
ſium; Egone, inquit, mülier;,
apud te ſum diversatus? Ego te
violavi? Cui illa petulanter: Tu
mihi vim attuliſti: idque jurejuran-
do affirmans, Judicum fide obte-
ſtabatur, ut tantum flagitium vin-
dicarent. Qua coôgnita fraude re-
jécta eſt mulieris impudeéntia.
2, Invéni David ſervum meum,
ôleô ſancto meo unxi eum * Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei. all.
„ Nihil proficiet inimicus in eo-,
& filius iniquitâtis non nocébir
ei. Manus.

à Rsénium quoque Epiſcopum
ab Athanaſo nterte um Aria-
ni pervulgarunt: quem dum oc-
cultè détinent, manum morfui
deferunt in judicium ab Athanàſio
ad uſum magicæ artis Arsénio am-
putaàtam criminantes. At Arsé-
nius noctu aufúgiens, cùm ſe in
conſpéctu totius Concflii ſtatuis-
ſet, Athanaſii inimicorum impu-
dentiſſimum icelus apéruit. Quod
illi nihiléminùs magicis artibus
Athanaſii tribuéntes, vitæ ejus inſi-
diari non deſiſtébant. Quàmobrem
in exilium actus, in Gäallia apu
Tréviros exulavit. Gravibus dein-
ceps ac diutúrnis ſub Conſtäntio
Imperatäre, Arianorum fautoôre;
tempeſtâtibus jactatus, & incredi-
biles calamitates perpéſſlus: ma-
gnam orbis terræ partem peragra-
vit: ac ſæpè è ſua Eccléſia Sce⸗

ſte etiam in
Romini Pont
Conſtintis In
tüi funis pe
glogne CIn
jerololymitan
Iis intéreà
Totumn pert
Dhunyitæ di
ſcca ciſterna
idit, ejus
Nlodarn Atha
(lum ſuktental
ökuiachu
ein: & exalt⸗
mnea: 4 Man
biturei, allel
lerrum meum
Uieum.
Onſtänti
Wnus Apo
iolucceſſit,
lus Eccleſias
AEhanaſiuns 4
Uunno hono
Non multo po
Uellenibus,
llis Ciſcede
easſatellit

Uletetu, n
Conſeſa in
Darterwiis, er
rincäſtizoe
(II, quantum
Uilue reſſon
bele: ttig
enentes cur
exandtiam
le ad ulii
lelnanſtn an
ir Alia erdr
tor menles
lelitit Ac
lle perienlis
lerancrir
Eikoſt 1
korsaeni
l Achu

Gölye ſetti

Aindtit e
nis lonun
Mindi

1s füet 1
Giſſet, un
ulcen

e K

e

wazna er
Dpotun ün

Tæpè étiam in eäimdem „ & Julii

Romäani Pontfficis auctoritate, &
Conſtantis Imperatôris, Conſtan-
tii fratris patrocinio „ decrétis
quoque Cncilii Sardicénſis, ac
Jeroſolymitani reſtitũtus eſt; Ariâ-

nis inféreà illi ſemper inféſtis:

quorum pertinacem iram, & ſum-
mum vitæ diſcrimen fũúgiens, in
ſicca ciſterna quinque annis ſe àb-
didit, ejus rei tantüm conſcio
quodam Athanaſii amico, qui eum
clàm ſuſtentabat.
. Pôſui adjutôrium ſuper porén-
sem: & exaltavi eléétum de plebe
mea: à& Manus enim mea auxilia-
bitur ei, allel. Invéni David
ſervum meum „oôleo ſancto meo
unxi eum. Manus. . vi
* Onſtantio môrtuo, cùm Julia-
nus Apôſtata, qui ei in Impé-
rio ſuccêſſit, exu les Epiſcopos ad
ſuas Eccléſias redire permisiſſet,
Athanaſius Alexandriam revérſus;
ſummo honôre excéptus eſt. Sed
non multò pòôſt iisdem Arianis im-
pellentibus, à Juliano exagitatus;
rurſus diſcedere côgitur. Cumque
ab ejus ſatellitibus ad necem con-
quirerétur, qua fugiébat navicula
convérſa in contrariam flüminis
partem, iis, qui ſe inſequebantur,
ex induſtria occùrrit: & quærenti-

bus, quantum inde abéſſet Atha-

nàâſius, reſpondit, eum non longè
abéſſe: itaque illos contrarium
tenéntes curſum effúgit, atque
Alexandriam rédiens, ibidem uſ-
que ad Juliàâni obitum occültus
permanſit: qui paulò poſt Alexan-
driæ alia exôrta tempeſtàte, qua-
tuor menſes in Patérno ſepulchro
delituit, Ac denique ex tot tantis-
que periculis divinitùs eréptus,
Alexandriæ moôrtuus eſt in ſuo
lectulo ſub Valente: cujus vita &
mors magnis nobilitata eſt miracu-
lis. Multa pia & ad illuſtrandam
cathôlicam Edern Præclärè ſcripſit,
ſexque & quadraginta annos in
ſumma temporum varietàte Alex-
andrinam Eccléſiam ſanctiſſimè
gubernavit.
„ Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtůtes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis
omnium populoôrum, alleluja.
J. Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia
regna. Ipſe. Gloria Patri. Ipfce.

695
Léctio ſanéti Evangelii ſecúndům
Matthæumz zU r0. &
IR illo tempore?: Dixit Jelus di-
ſcipulis ſuis: Cùm perſequentur
vos in civitate iſta, fugite in ali-
am. Et reliqua.
Homilia S. Athanaâſii Epiſcopi.

N lege præcéptum erat;, ut con-
ſtitueréntur civitàtes refugiôrů;,
ut qui quomodocùmque ad necem
quærerentur, ſervâri poſſent. In
conſummatiòne porroò ſæculoôrum
cùm adveniſſet illud ipſum Verbũ;
Patris, quod Môöyſi anteà locùtum
fuerat, rurſus hoc præcéptum de-
dit: Gùm vos, inquiens, perſe-
cti fúerint in civitate iſta; fugi-
te in aliam. Paulòque poſt suùbjicit:
Cùm videritis illam abominatio-
nem delolatioônis, quæ dicta eſt per
Daniélem Prophétam, conſiſténtem
in loco ſanctocqui legit, intélligat)
tunc qui in judæa ſunt, fugiant ad
montes: & qui in tecto eſt, ne
deſcêndat tõôllere aliquid de domo
ſua: & qui in agro eſt, non re-
vertatur tôllere tünicam ſuam.
Amavit eum Dôminus;, & ornâ-
Vit eum, ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronaâvit
eum, allel. Induit eum Dô-
minus loricam fidei, & ornavit
eum. Et ad.

c cùm ſcirent Sandi, ejuùs-
Amodi tenuerunt ſuæ converſa-
tionis inſtitutum. Quæ enim nunc
præcépit Dominus, éadem quoque
ante ſuum in carne advéntum lo-
ctus eſt in Sanctis: & hoc inſti-
tútum héômines ad perfectionem
ducit. Nam quod Deus juſſerit, id
omnindò facieêndum eſt. Ideoque &
ipſum Verbum propter nos homo
factum, non indignum putavit»„
cùm quærerétur, quemadmodum 8&
nos, abſcôndere ſe; & cùm per-
ſecutiôònem paterétur, fügere, &
insidias declinare: cm autem à ſe
definitum tempus ipſe adduxiſſet,
in quo corporäliter pro ômnibus
pati volébat, ultrò ſeipſum tradi-
dit inſidiantibus. .
In médio Eccléſiæ apéruit os
ejus, & Et implévit eum Dôminus
ſpiritu fapiéntiæ, & intellééctus, all.
J. Jucunditaàtem & exultationem

thefaurizavit ſuper eum. Et.
Glöria Patzi. Et.
X X

696

T verò ſanéti homines, cuùm
hanc quoque formam à Salva-
fore didiciſſent (ab ipſo enim &
äanteà & ſemper omnes doceban-
tur) advérſus perſecutôres ut le-
gitime certaârent, fugiébant, & ab
illis quæsiti ſe abſcondébant. Cùm
enim præſtituti ſibi à divina pro-

vidéntia temporis finem ignoraà-

rent, nolébant inſidiantibus ſe te-
mere tradere; ſed contra, cuùm ſci-
rent, quod ſcriptum eſt, in mani-
bus Dei eſſe hominum ſortes „ &
Dominum mortificare, & vivificare,
bôtiùs in finem usque perſevera-
kant »circumeuntes, ut ait Apô-
ſtolus, in meloòtis, & péllibus ca-
rinis, egentes, anguſtiati, in ſo-
Frudinibie errantes, & in ſpelùn-
cis, & caveêrnis terræ laténtes, quo-
ad vel definitum mortis tempus
veniret, vel qui tempus ipſum defi-
nierat Deus, cùm eis loquerétur,
& inſidiantes cohibéret, aut certè
perſecutoribus eos traderet, ut-
cumque illi placuiſſet.
e Deum laudamus. II.

PIE III. MAJI.

magnum pietätis opus. in
feliq: de La 699. ixit
Déôminus. 6

Dôminum omnes Gentes. 79.

Ratres, Hoc enim fentite in vo-
bis, quod & in Chriſto Jeſu:
qui cùm in forma Dei eſſet; no
rapinam arbitratus eſt eſſe ſe æ&½ ua-
lIem Deo: ſed ſemetipſum exina-
nivit., formam ſervi accipiens, in
ſimilitûdinem hominum factus,
& hàbitu invéêntus ut homo.

V Exilla Regis prôdeunt:
Fulget Crucis myſterium;
Qua vita mortem pertulit 2
Et morte vitam prôtulit.
Quæ vulnerata lanceæ
Mucrône diro, criminum
Ut nos lavaret sordibus,
Manavit unda & sänguine.
Empléta ſunt, quæ côncinit
David fideli carmine;
Dicendo nationibus:
Regnavit à ligno Deus.

udaâte

rbor decéra, & fùlgida;
Ornata Regis pürpura,
Eléecta digno ſtinite
Tam ſanctg membra tangere.
8 eata, cujus brachiis
Prétium pepéndit ſæculi,
Statéra facta corporis
Tulitque prædam tartari.
„ Crux ave ſpes unica,
Paſchale quæ fers gaudium,
VPiis adauge gratiam,
Reisque dele crimina.
Te, fons, ſalũtis Trinitas,
Collaudet omnis ſpiritus,
Quibus Crucis victôriam
Largiris , adde præmium. Amen.
Hoc ſignum Crucis erit in cœ-
lo, alleluja. Cùm Dôminus

ad judicäandum venerit, alleluja.

O Grux ſplendidior cunctis aftris,
mundo ceélebris, hominibus mul-
tùm amabilis, sanéctior univerſis
quæ ſola fuiſti digna portare talen-
tum mundi; dulce lignum, dulces
clavos, dulcia ferens pondera: ſalva
ræséntem catérvam in tuis hoôdie
audibus congregâtam, allel. allel.

Eus, qui in præclara ſulutife-
ræ Crucis inventione „ pPaſſio-
nis tuæ miracula ſuſcitàſti con-
céde, ut vitalis ligni prétio, æternæ
vitæ ſuffràgia conſequamur. Qui
vivis & regnas.

n Ete
ſanéæ lumen , beate Athana
divinæ legis amator, deprecare pro
nobis Filium Dei, alleluja.
Juſtum dedùxit Dominus her
vias rectas, alslin. 4 t oſten-
it illi xegnum Pei, allel. .
S Pxludi „ quæſumus Do-
mine. ut ſuprà 694. .

Ehriſtum Regem crucifixum,
Venite, adorémus; allel.
eſalmus. Venite. 1. Hymnus.
D Ange lingua glorioſi;
Lauream certaminis;,
Et ſuper Crucis trophæo
Dic triümphum nobilem;
Quäliter Redémptor orbis
Immolatus vicerit.
Be bParentis protopläſti

Fraude Factor condolens;

Quando pomi noxialis
In necem morſu ruit:

Ipſe lignum tunc notaâvit;
Pamna ligni ut solveret.

de oplis
Ordo gepe
Muluitorm
Ats ut arte
Etmedehan
Koſtis und
Uando ve
Henitüdo
Mllus eſt:
Nns, orb
Argue vent
Caine amic
agit inkan
Conditus p
Membra pan
Vilgo Mate⸗
Et bei man
Arica cing
enpitern,
initzti gl
Agua batr.
lir gecus P
Unius Trin
audet unin

Inyente Cnu

O Doctor êptime ,„ Fccléſiæ

Cnſis Arerec
obbem nice⸗
Aelaja.

—=ꝰ = £

Pleini.
Liy.
ſ lioc ſign
alel.
icindum
er nolten

Bene
dchec
Ppiſol,

eA ,

flleiin,
thura,
te
br tünzen,

anicr,
gäuciun,
Im,
minz.
8 Trinitan,
lolritus,
ctöriam
temiuunn, 4
ncis etiti
Cünmben
enetit, A

lor an
hoont
Sanckiotuue
leelisnumn
es folten
Wan in i
aun,de

lieni elicne
orlegnnnn

Cprire, in

cuciin
Nis, 41,

ſtos
minis,
1oghec
obilem;
tor 0 3

ohlfi
uloſent
gials
it!
ritt

oc opus noſtræ ſalùtis
Ordo depopôſcerat,
Multiformis proditoôris
Ars ut artem falleret,
Et medélam ferret inde;
Hoſtis unde læſerat.
Quando venit ergo ſacri
Flenitú⁴do témporis,
Miſſus eſt ab arce Patris
Natus, orbis Coônditor;,
Atque ventre Virginali,
Carne amictus prodiit.
Jagit infans Ihter arcéta
Conditus præsépia:
Membra pannis involuta
Virgo Mater àlligat:
Et Dei manus pedésque
Stricta cingit faſcia.
empiterna ſit beatæ
Trinitati glôria, B
Æπ qua Patri, Filioque;,
Par decus Paraclito:
Unius, Trinique nomen
Laudet univérſitas. Amen.

Inyvéntæ Crucis feſta recolimus,
cujus præconium univéendum per
orbem micanti lümine fulget,
allelaja.
Pialmus. Beatus vir.
. us. Quare fremuérunt.
aAlmus. Böômine; quid multi-
pliciti. ue in C
J. Hoc ſignum Crucis erit in coœ.
lo, allel. Cùm Dominus ad
ludicandum vénerit, allel.
ater noſter. .
Abſolutio. Exaudi Dômine.
Bho. Benedictione perpéeétua.
De Epiſtola beati Pauli Apoôſtôli
ad Galatas.

Uicuùmque ex opéribus legis
OEbi „ ſub maledicto ſunt.
Scriptum eſt enim: Maledictus
omnis, qui non permäaänſerit in
mnibus, quæ feripta ſunt in li-
bro legis, ut faciat ea. Quoôniam
autem in lege nemo juſtificatur
apud Deum; manifeſtum eſt, quia
juſtus ex fide vivit. Lex autem non
eſt ex fide, ſed , Qui fecerit ea, vi-
Vet in illis. Chriſtus nos redémit
de malediéto legis, factus Pro no-
is maledictum; quia ſcriprtum
eſt: Malediéctus omnis, qui pendet
in ligno: ut in Gentibus benedi-
ctio Abrahæ figret in Chriſto Jeſu,
ut, pollicitatiénem Spiritus acci-
Piamus per fidem.

697
. Gloriôſum diem ſacra venci.
fur Eccleſia, dum triumphäle reſe-
ratur lignum, In quo Redemp-
tor noſter mortis vincula rum-
bens, callidum aſpidem ſupera-
vit; alleluja, alleluja, allelũja.
y. In ligno pendens noſtræ ſalutis
sémitam Verbum Patris invénit.
In quo.
Ea0. Unigénitus Dei Filius.
„De Epiſtola ad Philippénſes.

CJOc enim ſentite in vobis „
quod & in Chriſto Jjeſu: qui
cùm in forma Dei eſſet, non ra-
pinam arbitratus eſt eſſe ſe æqua-
lem Deo, ſed ſemetipfum exina-
nivit, formam ſervi accipiens, in
ſimilitudinem höminum factus 5
& habitu invéntus ut homo. Hu-
miliavit ſemetipſum, factus obé-
diens usque ad mortem, mortem
autem crucis. Propter quod &
Deus exaltavit illum, & donavit il-
li nomen, quod eſt ſuper omne
nomen; ut in nô⁴mine jJeſu omne
genu flectatur, cœléſtium, terré-
ſtrium, & infernorum: & omnis
lingua confiteatur, quia Dhns Jeſus
Chriſtus in glôria eſt Dei Patris.
Grux fidélis inter omnes, arbor
una nobilis: nulla ſilva talem pro-
tert, tronde, flore, germine:
Dulce lignum, dulces clavos 2
dulce pondus ſuſtinuit, alleluja.
Super omnia ligna cedrorum
tu ſola excelſior. Dulce.
Spiritus ſancti gratia.
De Epiſtola ad Coloſsenſes.

N Chriſto inhabitat omnis ple-
nitüdo divinitatis corporali-
ter : & eſtis in illo repléti,
qui eſt caput omnis principa-
tus & poteſtâtis: in quo &
circumciſi eſtis circumciſione non
manufacta in expoliatiéne coôr-
poris carnis, ſed in circumci-
ſiône Chriſti: confepulti ei in
Baptismo;, in quo & reſurrexiſtis
per fidem operationis Dei, qui
ſuſcitavit illum a moôrtuis. Er
vos, cùm mortui eſsétis in deli-
ctis, & præpäütio carnis veſtræ »„
convivificavit cum illo, donans
vobis omnia delicta;: delens quod
adverſus nos erat chirographum
decréti, quod erat cçontrarium
nobis, & ipſum tulit de medio ,
affigens illud Cruci; & expôlians
Princibtus & poteſtaàtes, traduxit
X §

Lon⸗

692 . .
confidénter „ palàm triumphans

illos in ſemetipſo.
Hæc eſt arbor digniſſima, in
Paradiſi mêdio ſituata, In qua
ſal⁴tis auctor pröpria morte mor-
tem ômnium fuperavit, alleluja;,
allel. Jq. Crux præcellénti decore
fúlgida, quàm Hélena Conſtantini
mater concupiscenti animo requi-
sivit. In qua-
l1oria Patri. In qua. .

Felix ille triumphus fit ſalus æ-
Fris, vitæ lignum, mortis remé-
dium, alleluja. .
um invocarem. xvi.
erba mea Aauribus. xvi.
omine Dominus noſter.
Xvii.
Adorâmus te Chriſte, & bene-
dicimus tibi, allelũja.
Quia per Crucem tuam rede-
miſti mundum, allel.
ater noſter. psius pie-
tas. B Deus Pater omnipotens.

Oſt insignem victôriam, quam
Conſtantinus Imperator;, divi-
nitâs accépto ſigno Dominicæ
Crucis, ex Maxentio reportavit,
Hélena Conſtantini mater in ſom-
mis admoônita, conquiréndæ Cru-
cis ſtdio Jerosolymam venit: ubi
marmôream vênéris ſtatuam in
Crucis loco à Gentibus colloca-
tam ad tolléndam Chriſti Domini
Paſſionis memôriam;, poſt centum
circiter octoginta annos everten-
dam curàâvit. Quod item fecit ad
Præsépe Salvatôris, & in loco ERe-
ſurrectionis, inde Adonidis, hinc
Jovis ſublato ſimulaàcro.
Nos autem gloriari opôrtet in
Cruce Démini noſtri Jeſu Chriſti,
in quo eſt ſalus, vita, & reſurréctio
noſtra: Per quem ſalvati, & li-
berati ſumus, alleluja.
Tuam Crucem adorämus Doô-
mine; & recoôlimus tuam glorio-
ſam paſtiônem. Per quem.
Büo. Chriſtus perpétuæ.

Taque lego Crucis purgato,
altè defôſſæ tres Cruces érutæ
funt 2 repertúsque ſeoôrſum ab illis
Crucis Dominicæ titulus: qui
cùm ex tribus, cui affixus fuiſſet,
non apparéret, eam dubitatiònem
sũſtulit miraculum. Nam Maca-

rius Jeroſolymoôrum

ces cuidam féminæ gravi morbo
laboräãnti admovit: cui cùm réli-
quæ nihil profuiſſentnadhibita ter-
tia Crux ſtatim eam ſanavit.
Dum ſacrum pignus ccolitus
revelatur, Chriſti fides roboràtur:
Adſunt prodigia divina in virga
MOyſi primitùs figurata, allel.allel.
,Ad Crucis contaàctum resúrgunt
moôrtui, & Dei magnalia reſeran-
tur. Adſunt.
Ignem ſui amôris.

Elena, ſalutari Cruce invénta,
1 magnificentiſſimam ibi extrũ-
xit Eccléſiam, in qua partem Cru-
cis reliquit thecis argenteis inclu-
ſam, partem Conſtantino filio de-
tulit: quæ Romæ repolfita fuit in
Eccléſia ſanctæ Crucis in Jeruſalẽ,
ædificata in ædibus Seſſoriänis.
Glavos êtiam àttulit filio , quibus
ſanctiſſimum Jeſu Chriſti corpus
fixum fùerat. Quo ex tempore
Conſtantinus legem ſancivit, ne
crux ad ſupplicium cuiquam adhi-
berétur Mmta res, quæ anteà homi-
nibus probro ac ludibrio ferat;
venerationi & gloriæ eſſe c&œpit.
Hoc ſignum Crucis erit in cœ-
Io, cùm Dominus ad judicandum
vénerit: 3
abſcoôndita cordis noſtri;, alleluja,
allel. Cùm séderit Filius hoô-
minis in ſede majeſtaàtis ſuæx,
cœperit judicare ſæculũ per ignem.
Tunc. 3 16ria Patri. Tunc.

Adorâmus te Chriſte; & benedi-
cimus tibi, quia per Crucem tuam
redemifti mundum, allel. 4
antàâte Dömino. i eum
ôminus regnavit: exuͤl⸗
tet terra. lix- .
Im. Cantate Dômino- Ix.
S. Omnis terra adoret ten & pfal⸗
lat tibi, allel. & bſalmum di-
cat nomini tuo Domine; allel.
Pater noſter.
Abſo vinculis.
n0. Evangélica léctio.
Lectio ſanéti Evangélii
Joaânnem.

ſeeùnduͤm

N illo témpore: Erat homo ex
Phariſæis, Nicodémus nomine,
princeps Judæôrum. Hic venit a
Jeſum nocte, & dixit ei: Rabbi,

rius . . Epiſcopus scimus, quia à Deo veniſti magi-
factis Deo precibus, singulas cru- ſter. Et réliqua.

Ho-

Tunc maniféſta erunt

Hommilia5

leogem
Niderant
dentes ſign⸗
Cüm autem
Nalcha in di
Iunt in non
Giderunt in
& dicit: pi
ſiciebat. l
