ropter hoc lætätum eſt cor meu,
& exultavit lingua mea: * inſuper
& caro mea requiéscet in ſpe.
uôniam non derelinques animä
meam in inferno: * nec dabis San-
Gum tuum vidére corruptionem
otas mihi feciſti vias vitæ, adim-
plébis me lætitia cum vultu tuo: *
delectatiônes in déxtera tua usque
in finem.
Sanctis, qui in terra ſunt
ejus, mirificavit omnes voluntates
meas inter illos. Sancti, qui
ſperant in Dno, habébunt fortitů-
dinem, alsument penas ut aquilæ;
volabunt, & non deficient
Omini eſt terra, & plenitúdo
ejus: *†̈ orbis terrarum, & uni-
vérſi qui habitant in eo.
uia ipſe ſuper maria fundàvit eu: *
& ſuper flumina præparavit eum.
uis alcéndet in montem Dni?: *
aut quis ſtabit in loco ſanéto ejus.
nnocens manibus, & mundo
corde: * qui non accépit in vano
animam ſuam, aec juravit in dolo
prôximo ſuo.
ic accipiet benedictiõnem à Doé-
mino: * & milericordiam à Deo
ſalutari ſuo. .V
æc eſt generàâtio quæréntium eũ, *
quæreêntium faciem Dei Jacob.
ttéôllite portas, principes, veſtras,
& elevamini portæ, æternales: *
& introibit Rex gloôriæ.
uis eſt iſte Rex gloriæ?* Däs for-
tis, & potens, Dñs potẽs in prælio,
ttôllite portas, principes, ve-
ſtras, & elevâmini portæ, æternâ-
les: * & introibit Rex gloriæ.
uis eſt iſte Rex glôriæ? * Doômi-
nus virtûtum ipſe eſt Rex gloriæ.
Sancti, qui ſperant in Do-
mino, habébunt fortitudinem,
aſsůment pennas ut aquilæ, vola-
bunt, & non deficient.
Exultent juſti in conſpéctubDei.
Et delectentur in lætitia.
ater noſter. ſ. I psius pietas.
Deus Pater omnipotens.
Sermo S. Auguſtini piſcopi.

Uotiescùmque, fratres chariſſi-
mi, ſanctôrum Martyrum ſo-
lEinnia celebramus, ita, ipſis in-
tercedéntibus, expectémus à Doô-
mino conſequi temporalia benefi-
cia, ut ipſos Martyrés imitändo,
accipere mereamur æterna. Ab ip-
ſis enim ſanctòrum Martyrum in

vVeritate feſtivitatum gaudia cele-
bran-

XXX
brantur, qui ipsorum Märtyrum
exémpla ſequúntur. Solemnitaàtes
enim Martyrum exhortatioônes ſunt
martyrioôrüm: ut imitari non pi-
geat, quod celebrare deléctat.
g, Sancti tui Dômine mirabile con-
ſecuti ſunt iter, ſerviéntes præ-
céptis tuis, ut inveniréntur illæſi
in aquis validis u Terra apparuit
arida, & in Mari rubro via ſine
impediménto. ?, Quôniam per-
cùſſit petram, & fluxérunt aquæ, &
torréêntes inundavérunt. Terra.
Chriſtus perpétuæ;
Ed nos volumus gaudére ecum
Sanéctis, & tribulationem mundi
néôlumus ſuſtinére cum ipſis. Qui
enim ſanctos Martyres, in quantum
potùúerit, imitari nolùúerit, ad eoô-
rum beatitúdinem non pôterit per-
veuire. Sed & Paulus Apôſtolus
prædicat, dicens: Si fuérimus soôcii
paſſiònum, érimus & conſolatioônũ.
Et Döminus in Evangélio: Si mun-
dus vos odit, ſcitéôte, quia me prioô-
rem vobis odio habuit. Recuüſat
eſſe in corpore, qui dium non
vult ſuſtinére cum capite.
Vérbera carnificum non timué-
runt Sancti Dei, morientes pro
Chriſti nomine; Ut hærédes.
fierent in domo Dömini.
Tradidérunt corpora ſua prop-
ter Deum ad ſupplicia. Ut.
Ignem ſui amoris. Leé
Ed dicit aliquis: Et quis eſt, qui
O poſſit beatòrum Martyrum ve-
ſtigia ſequi? Huic ego reſpondeo
quia non ſolum Martyres, ſed
étiam ipſum Dôminum cum ipsius
adjutério, ſi volumus , péſſumus
imitari. Audi non me ſed ipſum
Düm generi humano clamantem:
Diſcite à me, quia mitis ſum, & hù-
milis corde. Audi & PetrüApôſtolũ
admonentem: Chriſtus paſſus eſt
pro nobis, relinquens nobis exém-
plum, ut ſequamur veſtigia ejus.
. Tamquam aurum in tornace
probavit eléétos, Doôminus, 8 quaſi
nolocaâuſti hoſtiam accépit illos:
& in témpore erit reſpéctus illé.
rum: * Quoniam donum & pax
eſt electis DBei.
Qui confidunt in illum, intélli-
gent veritatem: & fidéles in dile-
ctiône acquiéſcent illi. Quôniam.
Boria Patri. Quéôniam.

Juſti autem in perpétuum vivent
& apud Däüm eſt merce eôrum.

Eaalrate Juſti in Dômino, * re-
ctos decet collaudatio.
2 onfitémini Dômino in cithara: *
in pſaltério decem chordârum
Ppsaàllite illi.
antäte ei cänticum novum: *
benè psallite ei in vociferatione.
uia rectum eſt verbum Dômini: *
& mnia pera ejus in fide.
Niligit miſericordiã, & judicium: *
miſericordia Dñi plena eſt terra.
erbo Déômini cœli firmati ſunt:
& ſpiritu oris ejus omnis virtus
eôrum.
ongregans ſicut in utre aquas
maris: ponés in thesauris abyſſos,
imeat Dominum omnis terra: *
ab eo autem commoveantur om-
nes inhabitantes orbem.
uôniam ipſe dixit, & facta ſunt: *
Ipſe mandavit, & creata ſunt.
ominus diſſipat consilia Génti-
um: * réprobat autem cogitatiônes
populorum, & réprobat consilia
Principum.
onsilium autem Dômini in æter-
num manet: * cogitatiônes cordis
ejus in generationem & generatio-
nem.
eata Gens, cujus eſt Döminus
Deus ejus; * péôpulus quem elégit
in hæreditäâtem fibi. .
e cœlo reſpéxit Dôminus: * vidit
omnes filios höminum.
e præparãato habitaculo ſuo, *
reſpexit ſuper omnes, qui habitant
terram.
ui finxit ſingillätim corda eô-
Zum: qui intélligit omnia oôpera
eorum.
Lon ſalvätur Rex per multam vir-
tůtem, * & gigas non ſalvabitur
in multitúdine virtutis ſuæ.
„ allax equus ad ſalutem: * in ab-

undantia autem virtútis ſuæx non

ſalvabitur.
6 cce 6culi Déômini ſuper metuén-
tes eum: *† & in eis, qui ſperant
ſuper milericéôrdia eſjſus.
t éruat à morte animas eôrum: *
& alat eos in fame. .
nima noſtra suſtinet Däm: *† quòô-
niã adjutor, & protéctor noſter eſt.
uia in eo lIætabitur cor no-
ſrum: * & in némine ſancto ejus
ſperavimus.
iat miſericéôrdia tua Déômine ſu-
per nos: * quemadmodum ſpera-
vimus in te. .
ua. Juſti autem in perpetuum vi-
vent;»

ſert, 4pu
ſorr ui in me
olis: Ideo
Aram.
Enediciän
ſenper laus
0 Däo hudib
indiant munlne
Aunifcateoe
Kexraltenns n
I uistni bom

ehacen
Dönnini
giend

1Donino, d.
audino,
Vino in cithuet
cein chocanan

icum norun:7
nyociferatione
etbum Domins
ns in fice,
kii,& juctciure
Plena ett lenn
Eli fnmati ſuns
us Ommis funn

t in utne enun
hesinnisaiite
m omnis tetla:
nmoreinturon-
olbem.
in & kick lunt⸗
Cceitz ſunt.
constlis Cetl⸗
en cogitationis
Mobat conilli

onini in eter
ationes Collls
n generalio⸗

8el Döninns
us guem eteir

Doinnge fict
inun,.
bincll, io,
hirant

nesſgitebli

lttin aue⸗
git Onnihen

iliher nenne

5) Auhhen
1eas⸗

,uuun ſt

nperpe
n pel- ſenn

inmg täll

vent, & apud Dñm eſt mereés eòô-
rum Tradidérunt cor-
ora ſuâ in mortem, ne ſervirent
idolis: ideo coronati poſſident
palmam.

EPnedicã Dñn in ommi témpore: 5

) ſemper laus ejus in ore meo.
n Dno laudabitur änima mea: *
audiant manſuéti, & læténtur.
agnificate DOminum mecum: *

& exaltémus nomé ejus in idipsu. :

xquisivi Dõminum, & exaudivit

me: * & ex omnibus tribulationi-

bus meis eripuit me. ,
ccédite ad en, & illuminamini: *
& facies veſtræ non confundéntur.
ſte pauper cla mavit, & Dominus
exaudivit eum: *& de omnibus
tribulationibus ejus ſalvavit eum.
mmittet Angelus Dni in circuitu
timentium eum: * & eripiet eos.
uſtäte, & vidéte quôniam ſuavis
eſt DOominus: * beatus vir ; qui
ſperat in eo.
iméte Dominum omnes Sancti
ejus: * quôniam non eſt inôpia ti-
meéeéntibus eum.
D ivites esuérunt, & eſuriérunt: *
inquirentes autem Dominum non
minuentur omni bono.
enite filii, audite merz timôrem
Dômini docébo vos.
uis eſt homo, qui vult vitam: *
diligit dies vidére bonos?
rôhibe linguam tuam à malo: £
& labia tua ne loquantur dolum.
Diverte a malo, & fac bonum: *
inquire pacem, & perséquere eam.
culi Dômini ſuper juſtos: * &
aures ejus in preces eôrum.
ultus autem Dômini ſuper facién-
tes mala: * ut perdat de terra me-
moôriam eoôrum.
lamaveérunt juſti, & Dôminus ex-
audivit eos: * & ex omnibus tribu-
latiônibus eôrum liberavit eos.
Juxta eſt Dôminus iis, qui ttibula-
to ſunt corde: " & hüûmiles ſpiritu
ſalvabit.
M ultæ tribulatiônes juſtôrum * &
de omnibus his liberabit eos Düs.
uſtodit Dns omnia oſſa eorum: *
unum ex his non conterétur.
Mors bpeccatorum peſſima: * &
qui oderunt juſtum, delinquent.
Kedimet Dominus animas ſervo-
rum ſuorum: * & non de inquent
omnes, qui ſperant in eo.
Tradidérunt coôrpora ſua in
mortem, ne ſervirent idolis: ideo
coronati poſſident Palmam.

XXXi
as, Ecee mertes Sanétérum co-
Dioôſa eſt apud Deum: ipſi verò
môrtui funt pro Chriſto, & vivent
in ætérnum.
Eus noſter refùgium „ & vir⸗
„ tus : * adjũtor in tribulatio-
nibus , quæ invenérunt nos nimis.
roptereà non timébimus, dum
turbabitur terra: * & transferen-
tur montes in cor maris.
onuérunt, & turbatæ ſunt aquæ
eôrum: * conturbati ſunt montes
in fortitdine ejus.
5Hlúminis impetus lætificat civitâ-
tem Dei: *„ ſanctificavit taberna-
culum ſuum altiſſimus.
eus in médio ejus, non commo-
vebitur: *τ adjuvabit eam Deus
manéèe dilúculo.
Conturbatæ ſunt Gentes, & incli-
nata ſunt regna: * dedit vocem
ſuam, mota eſt terra.
ominus virtêtum nobiscum: *
ſuſcéptor noſter Deus jacob.
enite ,„ & vidéte pera Dômini»
quæ péſuit prodigia ſuper terram: *
auferens bella usq; ad finem terræ.
rcum cônteret, & confringet ar-
ma: * & ſcuta comburet igni.
acâte, & vidéte, quôniam ego
ſum Deus: * exaltabor in Génti-
bus, & exaltabor in terra.
ôminus virtütum nobiscum: *
ſuſcéptor noſter Deus jacob.
Ecce mercesSanctorũ copioſa
eſt apud Deu: ipſi verò mortui ſunt
pro Chriſto, & vivent in ætérnum.
Jjuſti auté in perpétuum vivent.
1t apud Däm eſt merces eoôrü.
ater noſter. Abſol, Avinculis.
Evangélica lecétio.
&tio ſancti Evangélii ſecundùm
Nillo tempore: Dixit jefus dif-
cipulis ſuis: Cùm audiéritis præ-
lia „& ſeditiônes, nolite terreéri;
oportet primùm hæc fieri, ſed non-
dum ſtatim finis. Et reéliqua.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Ominus, ac Redémptor noſter
peritůri mundi præcurréntia
mala denuúntiat, ut eò minùs per-
rürgent veniéntia, quo fuerint præ-
ſcitàa. Minus enim jacula fériunt „
quæ prævidéntur: & nos tolerabi-
Dius mundi mala ſuſcipimus, ſi
contra hæc per præſciéntiæ cly-
peum munimur. Ecce enim dicit:
Cùm audiéeritis prælia & ſeditioô-

nes, nolite terxeta: oportet enim
. Ori-

XxxXii
primùm hæc fierizſed nondum ſta-
tim finis. Pensanda ſunt verba Re-

demptoris noſtri, per quæ nos aliud

interiùs, aliud extériùs paſsůros eſ-
ſe denutiat. Bella quippe ad hoſtes
pértinent, ſeditiônes ad cives. Ut
ergo nos indicer interiùs, exterius-
que turbari, aliud nos fatetur ab
hôſtibus, aliud a fratribus perpeti.
Propter teſtaméntum Dômini,
& leges patérnas, Sancti Dei per-
ſtitérunt in amôre fraternitatis:
* Quia unus fuit ſemper ſpiritus
in eis, & una fides. Ecce quam
bonum, & quã jucúndum habitare
fratres in unum. Quia. Quo-
rum feſtum colimus.
Ed his malis prævénhientiblis;
quia non ſtatim finis ſequatur,

adjungit: Ssurget Gens contra gen-

tem, & regnum advérsuùs regnum:
& terra môtus magni erunt per lo-
ca, & peſtilentiæ, & fames, terrorés-
que de cœlo, & ſigna magna erunt.
Ultima tribulatio multis tribula-
tionibus prævenitur: & per crebra
mala, quæ prævéniunt, indicantur
mala perpétua, quæ ſubſequentur.
Et ideo poſt bella & feditiônes
non ſtatim finis: quia multa de-
bent mala præcùúrrere, ut malum
valeant ſine fine nuntiare.
z. Sancti mei qui in carne pôſiti,
certamen habuiſtis: & Mercédem
laboris ego reddam vobis.
Venite benedicti Patris mei,
percipite reg!num. Mercêdem.
Gloôria. Mercédem. Ad ſoc.

Hæc eſt vera fraternitas „ quæ
hunquam pôtuit violari certamine,
qui effòſo sanguine ſecùti ſunt D0
minum: & Contemnéntes aulam
régiam, pervenérunt ad regna coe-
léſtia Ecce quam bonum, &
quam jucùndum habitare fratres in
unum. Contemnéntes. 16ria.
Contemnéentes.
Ed cùm tot ſigna perturbatiô-⸗
) nis dicta ſint, oportet, ut eòrum
conſiderationem breviter per sin
gula perſtringamus; quia negaſſe
eſt, ut alia & cœlo, alia ê terra, alia
ab eleméntis, alia ab hominibus
patiamur. Ait enim: Surget gens
contra gentẽ, ecce perturbatio hô-
minum; erunt terræmôtus magni
per loca, ecce reſpect“ iræ déſuper:
erunt peſtilentiæ, ecce inæquaſitas
corporum erit fames; ecce ſteri-

litas terræ: terrorésque de cœlo
& tempeſtates, ecce inæqualitas
aeris. Quia ergo omnia conſuman-
da ſunt, ante conſummationem
omnia perturbantur, & qui in cun-
ctis deliquimus, in cunctis feri-
murzut impleatur, quod dicitur: Et
pugnabit pro eo orbis terrarum
contra inſensatos. e Deum.
AD L A U D ES;

Mnes Sancti, quanta paſſi ſunt
tormênta, ut ſecùri perveni-
rent ad palmam martyrii.
us regnavit. x. 11.
Cum palma ad regna perve-
nérunt Sancti, coronas decôris me-
ruérunt de manu Dei. Cor-
pora Sanctôrum in pace ſepülta
ſunt: & vivent noômina eorum in
ætérnum. if Martyres Düi
Dôminum benedicite in æternum.
Martyrum chorus laudate
Döminum de cœelis; allel.

Uſtörum änimæ in manu Dei
Rſunt, & non tanget illos tormén-
tum mortis. Viſi ſunt oculis inſi-
piéntium mori: illi autem ſunt in
pace. anus
Ex gloriôſe Martyrum,
RCorona confiténfium,
Qui reſpuentes térrea
Perducis ad cœleſtia.
ugem benignam prôtinus
Intende noſtris vocibus:
Trophæa ſacra pängimus,
Ignoſce, quod deliquimus.
u vincis inter Martyres,
Parcisque Confeſsoôribus:
Tu vince noſtra crimina;
Largitor indulgéntiæ-
eo Patri ſit gloria;,
Ejusque ſoli Filio,
Cum Spirita Paraclito;
Nune, & per omne ſæculum. Amen.
Exultabunt Sancti in gloria.
Lætabúntur in cubilibus ſuis.

Veſtri capilli capitis omnes nume-
rati ſunt, nolite timére, multis
paſséribus melioôres eſtis vos.

Pontificum 08

„ Eatôrum Martrum, pariteraue
quæſumus Doômine,;feſta tueantur:

randa. Per Dôminum.

Eus, qui nos concédis ſanétoô-

rum Märtyrum tuorum
N. Ra-⸗

& eòrum commeéndet oratio vene-

natalttin
nelns beatit
celite gauce

Lus, qui
Mantprum
lemmnitate
ius, ut guor
lnccendammu

eJu
Iläm
ulite iuti.
r gloriamin
6e lt erultate
loin hatni. I.
Ulllent uſt

1.

l belectent

n Dei. Exd

nille in

l lageib

,

abenlnn h0
Ilnns llorn
iki anr
Ulen . 1
elt me
lan⸗

Ulinbund;
Gnbontur

operze,
ondted
tnovab
An in en
eanus
utiſen

esgue de d
cce inequults
Uni coniuni.
n quinan.
n cunctis kei
guoc Gictudt
Orbis keltunn
Decn,

t
UDLI5

Uanta alin
ſecüni pentei⸗
aucrüi
11
1A teena pene⸗
hnas ecotis ne⸗
Dei. Ai, C,
n pace ſepilt
Uwina
Minptes dil
ite in eleinun.
chorus luddte
,allel.

in mann Del
killostormen
nt ocnlis iuſ⸗
Altenn ſunt in

Itunn,
m,

le
i2. .
Pkotinus
ibus:

Ngluuns,
li 4
artits,
otidl⸗
Immine;
lie.
;

14
jie⸗
o,
pellmm 4ge
a in Llota.
l In 81 .
cudiibdus ſĩ

natalitia coôlere: da nobis in
ætérna beatitudine de eôrum ſo-
cietate gaudére. Per Dominum.

Eus, qui nos annua ſanc6rum
☛ Martyrum tuorum. &
ſolemnitate lætificas: concéde pro-
pitius, ut quorum gaudémus meéri-
tis, accendamur exemplis. PerDäm.
Cum palma.
uſtõrum animæ.
Lætäamini in Dño, Et
exultàte juſti. Lætâmini.
Et gloriamini omnes recti cor-
de. Et exultate.
1oria Patri. Lætämini.
„Exultent juſti in conſpectu Dei.
Et delecténtur in lætitia.
1 5 n HAa. Corpora Sanctoô-

rum.
Eddidit Deus mercédem laboô-
rum Sanctoôrum ſuorum, & de-
düxit illos in via miràâbiti: & tuit
illis in velaménto diéi, & in luce
ſtellarum nocte.

Exultent juſti,; *In con-

ſpéctu Dei. Exültent.

F. Et delectentur in lætitia. In.
Blöria Patri. Exultent. Juſti
autem in perpétuum vivent.
Et apudDim eſt merces eôrum.
Martyrum chorus.

Ulgeèbunt juſti, & tamquam
ſcintillæ in arundinéto diſcur-
rent. Judicabunt nationes, & do-
minabuntur pöpulis, & regnabit
Dôminus illorum in perpétuum.
Juſti autem, in perpé-
tuum vivent. Juſti. Et apud
Dominum eſt merces eôrum. In.
loria Patri. Juſti.
Exultabunt Sancti in gloria.
Lætabüntur in cubilibus ſuis.

LSti ſunt Sancti, qui pro teſta-
ménto Dei ſua corpora tradidé-
runt, & in sanguine Agni laverunt
ſtolas ſuas. Rixit Dñs. 77.
is. Sanéti per fidem vicérunt
regna , operati ſunt juſtitiam,
adepti ſunt repromiſſiones.
m. Confitebor 77.
Kna. Sanfctôrum velut äaquilæ ju-
véntus renovabirur: fiorébunt ſi-
cut lilium in civitate Doômini.
*B eatus vir. 77.
Abſterget Deus omnem la-
erymam ab oculis Sancktorum: &
lamn non erit amplius, neque lu-
ctue, neque claluoz, (cd hes ullus

XxxXiii
dolor: quòniam prioôra tranſiérunt.
audate pueri.
In cœléſtibus regnis Sanékto-
rum habitatio eſt ;1 & in æternum
réquies eorum. rédidi. 79.
9. KXVi.
Exultabunt Sancti in gloria.
Lætabuúntur in cubilibus ſuis.

Gaudent in cœlis animæ Sancdo-
rum, n Chriſti veſtigia ſunt ſe-
cũti: & quia pro ejus amôre san-
guinem ſuum fudérunt, ideo cum
Chriſto exuirant ſine fine.

Sermo 8. Joaânnis Chrysôſtomi.

Nmo eſt, qui néſciat, Martyrum
gloôrias ad hoc divino consilio
à Dei pôpulis frequentari, ut & il-
lis débitus honor dicatur, & nobis
virtutis exémpla, favénte Chriſto,
monſtrêntur: ut dum hæc ita cele-
brari perſpicimus, cognoſcàmus,
quanta eos glôria maneat in cœlis,
quorum natalitia taliter celebran-
tur in terris, quo poſsimus étiam
ipſi talibus provocari exeêmplis,
virtte pari, devotioône consimili
ac fide: ut, Chriſto præſtänte ,
dimicare, & vincere hoſtem poſsi-
mus: ut, parta victoria, cum iis-
dem Sanctis in regnis cœléſtibu:
triumphémus.
Sancti tui Dñe mirabile conſe-
cuti ſunt iter, lervientes præceptis
tuis, ut invenirentur illæſi in aquis
vàâlidis: £ Terra apparuit arida, &
in Mari rubro via ſine impedimén.
10. Quoniam percüſſit petram,
& fluxérunt aquæ, & torténtes in-
undaverunt. Texta.

Uis eſt enim, qui eòrum vo-
lens meritò copulari, niſi
priùs conſtantiam eorum teneat „
lectetut fidem, imitétur virtutern
paihonis: eorum gloriam paribus
vitæ lineamentis aut invéniat, aut
exquirat à Qui etſi marrtyrio par
efle non poſnt „tamen mùúners
tanti dignitate ſe quisque bonis
àctibus dignum præbeat. Adeſt
enim clementiſſimns Deus, qui de-
tiderantibus ſuis aut martyrium
Præbeat, aut ſine martyrio cum
Sanctis præmia divina retribuat.
. Verbera carnificum non timué-
runt Sancti Dei; morientes ro
Chriſti nomine;: Ut hæredes fie-
. rent

XxXXiV Lon
rent in domo Dômini.
derunt coôrpora ſua propter
ad ſupplicia Ut.
T

Tradi-
Deum

enim infirmaâtur peccätor
advérſis » ita juſtus tentatio-
nibus roboratur. Sic dimicaârunt
advérsus peccatum Sancti: ſic &
laborando fortiôres, & moriendo
victores effécti ſunt. Nullus athlé-
tes ſine certamine förtior dici, nul-
lus ſine victoria pôterit coronari.
Nemo miles ſine prælio hoſtem
ſubjecit: nemo ſine bello impera-
toôrem proméruit. Habes Chriftia-
ne competéntia arma, quibus ho-
ſtem expuúgnes: habes fortiſſima
tela, quibus inimicum debelles.
Tamquam aurum in fornace
probavit electos Dominus, && quaſi
holocaufſti hoſtiam accépirt illos,:
& in témpore erit refpéctus illo-
rum: uoniam donum & pax
eſt eléctis Dei Qui confidunt
in illum, intélligent veritätem: &
fideles in dileétione acquiétſcent
illi. Quoniam. G loria. Quoôniam.

éctio ſanci Evangeélii ſecundùm
Lucam,
Nillo témpote: Deſcéndehs je-
ſus de monte, ſtetit in loco cam-
péſtri, & turba diſcipuloòrum ejus,
& multitudo copiôſa plebis ab
omni Judæa, & Jerůſalem, & mari
tima, & Tyri, & Sidéônis. Ef réliqua.
Homilia S. Ambroſii Epilſc.

Dveêrte omnia diligenter, quô-
modo cum Apôſtolis aſcen-
dat , & deſcendat ad turbas. Quo-
modo enim turba niſi in hùmili
Chriſtum vidéret? Non séquitur ad
exceifſa, non aſcendit ad ſublimia-
Dénique ubi deſcendit, invénit in-
firmos:in excelſis enim infirmi eſſe
non poſſünt. Hinc étiam Matthæus
docet, in inferioribus debiles eſſe
ſanatos. Priùs enim unusquisque
ſanandus eiſt, ut paulatim virtuti-
bus procedentibus aſcendere poſſit
ad montem. Et ideo quemque in
interioribus ſanat, hoc eſt a libi-

dine revocat, injúriam cæcitatis Ecce ſacérdos.

avertit. Ad vülnera noſtra deſcen-
dit: ut uſu quodam & copia ſuæ
natůræ, comparticipes nos faciat
eſſe regni cœleſtis.
Propter teſtaméntum Dömini,
& leges paternas, Sanéti Dei per-

in eis, & una fides. ?„, Ecce quäm
bonum , & quam jucundum habi-
täre fratres in unum. Quia.
Eàti päauperes, quia veſtrùm eſt
regnum Dei. Quatuor tantúm
beatitüdines ſanctus Lucas Domi-
nicas pôſuit; odto verò ſanctus
Matthæus: ſed in illis octo iſtæ
quatuor ſfunt, & in quatuor iſtis
illæ octo. Hic enim quatuor velut

ille in illis octo myſticum nume-
rum reſeravit. Pro octàâva enim
malti inſcribúntur pſalmi, & man-
datum àccipis octo illis partem da-
re, fortaſie benedictiônibus. Sicut
enim ſpei noſtræ octava perféctio
eſt, ita octava ſumma virtutum eſt.
Sancti mei, qui in carne pôſiti,
certäamen kabailkis : * Mercédem
labôris ego reddam vobis.
Venite benedicti Patris mei,
percipite regnum Mercédem.
loria Patri. Mercédem.

Hæc eſt, vera fratérnitas, quæ
numquã poôtuit violari certamine,
qui effuſo sänguine ſecuti ſunt Do-
minum: * Contemnéntes aulam
régiam, perveneérunt ad regna coe-
i Ecce quàm bonum, &

ſtia.
quàm jucundum habitare fratres
in unum-Contemnéntes. G loria.
Contemnéntes- Leg
Ed priùs quæ ſunt amplioôra vi-
deamus. Beati, inquit; paupe-
tes quôniam veſtrùm eſt regnum
Dei. Primam benedictionem hanc
uterque Evangeliſta pôſuit Ordine
enim prima eſt, & parens quædam
generatioque virtutum: quia qui
contémpſerit ſæculaària, ipie meré-
bitur ſempiterna: nec poreſt quis-
quam meritũ regni cœléſtis adipis-
ci, qui mundi cupiditate preſſus »

e Deum laudamus. II.

C OM MUNE

XI.
ixit Dôminus.

audàte Däüm omnes Gentes. 79.

Cce facérdos magnus, qui in
diébus ſuis pläcuit Deo, & in-

ſtirerunt in amore fraternitatis: véntus eft juſtus „ & in témpore

Quia unus fnit ſemper ſpiritus

irachndiæ factus eſt reconciliatio.

virtûtes ampléxus eſt cardinales:

emergendi non habet facultàtem.

te Conkeſl
Quem pie
Otbem,
e die latus
Kcancere

Eic die lætu
Laudis he
Uipinszpruce
k Cuxit
Donec Mumine
ltitus
uins ob prer
nentet,
len gur paſſ

Aeſtituur
ſler hincill
nennit lauce
1s;
NRlüszejus pr
Rflbs üli,d
.Oüſpercerli
Uiins wundi!
Timus, 5
Amunit eum
Kolam glör

aecos & dor

nige get
eten Nenütt
R 5solre N

en Contet
atoremu

„Lecetpin
lcündume
n. Juin.

uia relrüme
Ouatuortanin

talni r
illi gartent.
Cüönlbus Kl
Ctina hettechi
ne fit

: Neletlen
n ſodi
i Patris e,
Metceden.
edem,

tnitas, e
li certäminen,
eroti huatdo⸗
nentes AWlan
tad teena er.
hubitane fins
nentes, 00i,

Pon

gtnp
uat ang
a⸗ .
hinguit: uuhe⸗
H 1

turumn
lläria, 11
net hol

Ste Conféſlor Dômini, coléntes
Quem piè laudant pôpuli per
orbem,
Hac die lætus méruit beâtas
Scandere ſedes.

Hac die lætus méruit ſuprémos
Laudis honôres-
Oui pius, prudens, hùmilis, pudicus
Söbriam duxit ſine labe vitam;,
Donec humaânos animavit auræ
Spiritus artus. ,
Cujus ob præſtans meritum fre-
quénter;,
X. gra quæ paſſim jacuére membra,
Viribus morbi domitis, ſalùti
Reſtituùntur.
Noſter hinc illi Chorus obſequéntẽ
Concinit laudem, celebrésque pal-
mas»
Ut piis ejus précibus juvémur
Omne per ævum.
§ it ſalus illi, decus, atque virtus,
Qui ſuper cœli solio coruſcans,
Totius mundi seriem gubernat
Trinus, & unus. Amen.
z. Amavit eum Däñs, & ornavit en.
Stolam gloriæ induit eum.

Sacérdos & Pontifex, & virtůtum
opifex, paſtor bone in populo »
ora pro nobis Dominum.

O Doctor 6ptime.
eus, qui populo tuo.
XIII.
A, quæſumus, omnipotens
19 Deus;, ut beati Confel-
sOris tui atque Pontificis veneran-
da ſolémnitas, & devotiônem nobis
augeat, & ſalutem. Per Dôminum.

Xàudi, quæſumus Déômine, pre-
ces noſtras, quas in beati
Confeisoris tui atque Pontificis
ſolemnitate deférimus: & qui tibi
dignè meruit famulari, ejus inter-
cedéntibus meéritis, ab mnibus
nos absolve peccatis. Per Dñm.

egem Confeſsorum Däm, ½4 Ve-
nite, adorémus- enite. 1.
ſte Conféſſor.
ct. Aha. Beatus virx, qui
in lege Dômini meditatur: volun-
tas ejus pérmanet die ac nofte, &
omnia, quæcumque faciet; ſemper
proſperabùntur
Beiitas vir, qui non abiit in con-

silio impiorum, & in via pecçca-

XXNV
tôrum non ſtetit , * & in cathedra
peſtilentiæ non ſedit.
ed in lege Domini voluntas
ejus, * & in lege ejus meditabitur
die ar nocte. .
t erit tamquam lignum, quod
plantatum eſt lecùs decùrſus aqua-
rum, * quod fructum ſuum dabit
in témpore ſuo.
Et fölium ejus non defluet: * &
omnia, quæcümque faciet, proſpe-
rabuntur.
lon ſic impii, non ſic: * ſed tam-
quam pulvis, quem projicit ventus
à facie terræ.
deò non resúrgent impii in judf-
cio: * neque peccatores in conci-
lio juſtòrum.
Quôniam novit Döminus viam
jaſtôrum & iter impiorü pertbit.
„Beatus vir;, qui in lege Dfii
meditatur; voluntas ejus permanet
die ac nocte, & omnia quæcumque
faciet, ſemper proſperabüntur.
Beatus iſte San kus; qui con-
fiſus eſt in Dio, prædicavit præ-
céptum Dômini, conſtitutus eſt in
monte ſancto ejus
are fremuérunt Gentes, * &
Qboga meditati ſunt inania.
itéruntReges terræ, & principes
convenérunt in unum, * adversùs
Düm, & advérsàs Chriſtum ejus.
irumpamus vincula eorum: * &
projiciamus à nobis jugum ipsoru.
zui habitat in cœlis, irridebit
eoôs: * & Doôminus ſubſannabit eos-
unc loquétur ad eos in ira ſua, *
& in furore ſuo conturbaâbit eos.
go autem conſtitûtus ſum Rex ab
eo ſuper Sion montem fſanctum e-
jus »* prædicans præcéptum ejus.
SHoôminus dixit ad me: * Filius
meuns es tu, ego hodie genni te.
6Rula à me, & dabo tibi Gentes
hæreditatem tuam, * & poſſeſſiò-
nem tuam: têerminos terræ.
eges eos in virga ferrea, *& tam-
quam vas figuli confringes eos.
t nunc reges intelligite: * eru-
dimini, qui judicatis terram.
ervite Domino in timore,; * &
exultàte ei cum tremore
pprehendite difcipiinam ,; ne
quando iraſcatur PDominus: *† &
pereäatis de via uſta. .
um exarſerit in brevi ira ejus;, *
beati omnes, qui confidunt in eo.
Ua. Beatus iſte Sandus; qui con-
filus eſt in Dno,prædicavit Ppræcép-
tum Démini, conſtitutus eſt in
C 2 monte

XxxXvVi
monte ſanco ejus, Tu es
gloria mea, tu es ſuſcéptor meus
Domine: tu exaltans caput meum,
& exaudiſti me de monte ſancto
tuo.
Omine, quid multiplicati ſunt,
qui tribulant me? * multi in-
sůrgunt adversum me.
ulti dicunt animæ meæ: * Non
eſt ſalus ipſi in Deo ejus.
u autem Domine ſuſcéptor meus
es, * gloria mea, & exaltans ca-
put meum.
oce mea ad Däm clamävi: * &
exaudivit me de monte ſancto ſuo.
go dormivi, & ſoporatus ſum: *
& exurréxi, quia Dis ſuſceèpit me.
on timébo millia populi circum.
dantis me: * exurge Doômine, ſal-
vum me fac Deus meus-
uôniam tu percufſsiſti omnes ad-
Versantes mihi ſine cauſa: * den-
tes peccatôrum contriviſti.
ômini eſt ſalus: " & ſuper poô-
pulum ruum benedictio tua.
Tu es gloria mea, tu es ſus-
céptor meus Dne; tu exaltans ca-
put meum, & exaudiſti me de mon-
te ſancto tuo. y. Amavit eum Do-
minus, & ornavit eum. Stolam
glériæz induit eum. Fater noſter.
ol xaudi Doômine.
Benedictione perpétua.
De Epiſtola prima beati Pauli
Apoſtoli ad Timôtheum.

Pideslis ſermo: Si quis Epiſcopa-
tum desiderat, bonum opus de-
siderat. Oportet ergo Epiſcopum
irreprehensibilem eſſe, unius uxoô-
ris virum, sobrium, prudéntem,
ornatum, pudicuů, hoſpitalem, dꝗ-
Gorem, non vinoléntum, non eX
cuſsorem, ſed modeſtum, non liti-
gioſum, non cupidum, ſed ſuæ do-
mui benè præpoſitum: filios ha-
bentem sùbditos cum omni caſti-
täte. Si quis autem domui ſuæ
præéſſe neſcit, quõmodo Eccléſiæ
Dei diligentiam habébit? Non
neophytum, ne in ſuperbiam ela-
tus, in judicium incidat diaboli.
Oportet autem illum & teſtimo-
nium habére bonum ab iis, qui fo-
ris ſunt, ut non in opprôbrium
incidat „& in laqueum diaboli.
Euge ſerve bone, & fidelis, quia
in pauca fuiſti fidélis, ſupra multa
te conſtituam: * Intra in gaudium
Dômini tui. R, Domine quinque
talchta tradidiſti mihi: ecce alia

quinque ſuperlucrâàtus ſum. Intrs.
Unigénitus Dei Filius.
De Epiſtola ad Titum.

Péôrtet enim Epiſcopum ſine
crimine eſſe, ſicut Dei diſpen-
ſatõrem: non ſuperbum non ira-
cuündum, non vinoléntum, non per-
cuſsorem, non turpis lucri cupidu:
ſed hofſpitalem, benignum, sobrin »
juſtum, fanctum, continéntem, am-
plectentem eum, qui ſecundùm do-
ctrinam eſt, fidélem ſermonem, ut
potens ſit exhortaàri in doctrina ſa-
na, & eos, qui contradicunt, argue-
re. Sunt enim multi étiam inobe-
dientes, vaniloqui, & fſeducto es:
maxime, qui de circumeinoône ſunt;
quos oportet redargui: qui univer-
ias domos ſubvertunt; docẽtes, quæ
non oportet, turpis lucri gratia-
Ecce ſacerdos magnus, qui in
diébus ſuis placuit Deo: * Ideo
jurejurando fecit illum Dominus
créſcere in plebem ſuam.
Benedictionem omnium Gén-
tium dedit illi, & teſtaméntum
ſuum confirmavit ſuper caput ejus.
Ideò jurejurando.
Spiritus ſancti gratia.

U autem loquere, quæ decent
ſanam doctrinam: Senes ut
s6 brii ſint, pudici, prudéntes, ſani
in fide: in dilectiône, in patiéntia:
Anus ſimiliter in habitu ſancto »
non criminatrices, non multo vi-
no ſervieêntes, bene docentes: ut
prudéntiam doceant adoleſcéntu-
las, ut viros ſuos ament, filios ſuos
diligantzprudéntes, caſtas, sobrias a
domus curam habentes, benignas-,
subditas viris ſuiszut non blasphe-
metur verbum Dei. Juùvenes ſimi-
liter hortare, ut sobrii ſint. In om-
nibus te ipſum præbe exémplum
bonorum perum, in doctrina, in
integritate, in gravitate, verbum
ſanum, irreprehensibile: ut is, qui
ex advérſo eſt, vereatur, nihil ha-
bens malum dicere de nobis.
g. Jurävit Dôminus, & non pœ-
nitébit eum: * Tu es ſacerdos in
ætérnum ſecundùm ordinem Mel-
chiſedech. 7. Dixit Döôminus Dô-
mino meo, ſede à dextris meis.
Tu es. loria Patri. Tu es.

Invocaàntem exaudivit Dominus
Sanctum ſuum, Dôminus exaudivit
eumn » & conkituit euin in pace.

ſUm inroe⸗
eus tit
one dlatin
ilerere mei,
jem meam,
ii hominun
Ade: 5 ut
ſen, Kguent
t ſcitote,
Dominus Jandt
Ninns exiudiet
Eeio ad eum.
uleinini „§E

ſreltcate ſaer
ſelite in Dom
lis olktencit n
ignitum eſt
tus ui Dom
tüm in corde
fucn frum
lis muluiplie
ſre in idi
Ueleſcam.
Caniam tu I
Uher conſtit
ig Iwocint
Uncum fuum,
en, & conſti
ſin letentur
Aiebomine:
Crlli altolcn
eotoniſi e
lda mezau
Untellige el
Uuere voci
ſe nens, &
Monien ad te
ine exiudies
e aſabo
ni m non
lenn ku es,
ille habitz
d negle
nr ollos t
Illlomn
litten 8
Mlüntur mern
kun gingui
iminmieu⸗
WEN
Ulotbo in d
boittempi
mnore iud.
Onlne deckt

logter inim

drus ſum Inn
ei kiling
2d Tiun,

Lpiſeopun in
leut Dei cie⸗
erbum nor i
Entummenonſer
is lucti cii
nignutmsohni,
ntinentenan
niſecundinte
n ſernonem:
lin Cocktin⸗
ladicunt, Art
lti etiam inoh⸗
1 & ſeductoes
zumeilonelin
Iuiggui unnt⸗
utzcocetese⸗
6s luen mn.
lagnus, Auiln
Deo: lien
lum Domm
nam.
mnium er.
leſtamentuin
et caput eis⸗

gitia⸗

ezue deten
m: Fenes
Prlgenle; ll
einhettel
Puabiulanlo,
Mon hu 4o ⸗
leaeenlbzi
n Audelent⸗
Cenhil us

divit Doit
nlg eitld 3
ace⸗

Um invocârem, exaudivit me
Deus juſtitiæ meæ: * in tribu-
latione dilatäâſti mihi.
iſerére mei, * & exâudi oratioô-
nem meam.
ilii höminum úùsquequòô gravi
corde:? * ut quid diligitis vanita-
tem, & quæritis mendàcium ?
Et ſcitoéte, quéniam mirificavit
Doéminus Sanéctum ſuum, * Doô-
minus exàudiet me, cùm clama-
vero ad eum.
Traſcimini, & nolite peccàre: *
quæ dicitis in côrdibus veſtris, in
cubilibus veſtris compungimini.
acrificate ſacrificium juſtitiæ,
ſperate in Dômino: * MMulti dicunt:
quis oſténdit nobis bona?
ignatum eſt ſuper nos lumen
vultus tui DOmine: * dediſti læ-
titiam in corde meo.
A fructu fruménti, vini, & ôlei
gui * multiplicati ſunt.
In pace in idipſum † dormiam, &
gequiéſcam.
Quéôniam tu Déômine ſinguläriter
in ſpe * conſtituiſti me.
da, Invocantem exaudivit Däs
Sanctum ſuum, Dôminus exaudivit
eum, & conſtituit eum in pace.
Afa. Læténtur omnes, qui ſperant
in te Dômine: quoôniam tu bene-
dixiſti juſto, ſcuto bonæ voluntãatis
tuæ coronâſti eum.
Erba mea auribus pêrcipe Dne, *
intéllige clamoòrem meum.
nténde voci oratiénis mex, *
Rex meus;, & Deus meus,
Ouoniam ad te orabo: * Dômine
Manè exaudies vocem meam.
Aane aſtabo tibi, & vidébo: *
quôniam non Deus volens iniqui-
tätem tu es.
leque habitabit juxta te malig-
nus: * neque permanébunt injuſti
ante oculos tuos.
diſti omnes, qui operantur ini-
quitatem: * perdes omnes, qui
loquúntur mendacium.

rirum sanguinum, & dolôſum

abominäâbitur Däis: * ego autem
in multitúdine milericôrdiæ tuæ.
ntroibo in domum tuam: * ado-
rabo ad templum ſanctum tuum in
timôre tub.
ômine deduc me in juſtitia tua: *
propter inimicos meos dirige in
conſpecdtu tuo viam meaam.
uéôniam non eſt in ore eôrum
Vvéritas: cor eôrum vanum eſt.

XXXvii
epulchrum patens eſt guttur eô-
rum, linguis ſuis dolosè agébant, *
judica illos Deus.
écidant à cogitatiônibus ſuis,
ſecundùm multitudinem impieta-
tum eorum expelle eos, * quo-
niam irritavérunt te Doômine.
t læténtur omnes, qui ſperant in
te: * in æxtérnum exultabunt, &
habitabis in eis.
t gloriabúntur in te omnes, qui
diligunt nomen tuum, * quoniam
tu benedices juſto.
omine, ut ſcuto bonæ voluntatis
tuæ * coronaſti nos.
Læténtur omnes;, qui ſperant
in te Dômine: quéniam tu bene-
dixiſti juſto, ſcuto bonæ volun-
tätis tuæ coronâſti eum.
Doömine Dôminus noſter;
quâàm admirabile eſt nomen tuum
in univérſa terra! quia gloria &
honore coronâſti Sanctum tuum,
& conſtituiſti eum ſuper ôpera
mäânuum tuarum.
Omine Dôminus noſter, *quàm
admirabile eſt nomen tuum in
univérſa terra!
uôniam elevàta eſt magnificéntia
tua *† ſuper cœlos.
xX ore infantium, & lacténtiũ per-
feciſti laudé? propter inimicos tu-
os,* ut déſtruas inimicũ, & ultoré.
uôniam videbo cœlos tuos »„
ôpera digitòrum tuòrum: * lunam,
& ſtellas quæ tu fundÄaſti.
uid eſt homo, quòd memor es
eſus: “ aut filius hôminis, quòniam
viſitas eum?
inuiſti eum paulò minùs ab An-
gelis, gloria & honoôre corondſti
eum, * & conſtituiſti eum ſuper
opera mänuum tuarum.
mnnia ſubjeciſti ſub pédibus
ejus, * oves & boves univérſas »
in ſuper & pécora campi.
