Dei virtute, in diſſolutionem &
formidinem converteréntur. Ap-
päruit enim illis quidam equus
terribilem habens ſeſsorem, opti-
mis operimentis adornatus: isque
cum impetu Heliodoro priòôres
calces eliſit. Qui autem ei ſedébat,
videbaâtur arma habére aurea.
Refulſit ſol in clypeos aureos „
& reſplenduérunt montes ab eis:
Et fortitúdo Gêntiũ diſſipata eſt.
Erat enim exeércitus magnus
Valde, & fortis: & appropiavit Ju-
das, & exercitus ejus in prælio. Et.

Läi étiam apparuérunt duo
Xjuyenes, virtute decoôri, pti-
mi gloria, ſpeciosique amictu, qui
circumſtetérunt eum, &ñ ex utra-
que parte flagellabant, ſine inter-
miſſiöne multis plagis verberan-
tes. Sübito autem Heliodorus con-
cidit in terram, eumque multa
caligine circumfùſum, rapuérunt ,
atque in ſella geſtatoria poôſitum
ejecérunt. Et is, qui cum multis
cursoribus & ſatellitibus prædi-
ctum ingréſſus eſt ærarium, porta-
batur nullo ſibi auxilium ferénte,
maniféſta Dei côgnita virtute, Et
ille quidem per divinam virtutem
jacebat mutus, atque omni ſpe &
ſalute priyatus.
Ornavérunt
rônis aureis, &
re Domino:
magna in popule.
& confeſſionibus
Doôminnm. Et.

faciem templi co-
dedicavérunt alta-
Et facta eſt lætitia
F. In hymnis»
benedicébant

26

Onsiderans autem ſummus
Sacérdos, ne fortè Rex ſuſpi-
carétur malitiam aliquam ex Ju-
dæis circa Heliodorum conſumma-
tam, òbtulit pro ſalũte viri héſtiam
ſalutarem. Cumque ſummus ſacer-
dos exoraret, iidem juúvenes eis-
dem véſtibus amicti, aſtantes He-
liodoro, dixérunt: Oniæ ſacerdo-
ti gratias age: nam propter eum
Dôminus tibi vitam donavit., Tu
autem à Deo flagellatus, nuùúntia
omnibus magnalia Dei, & pote-
ſtateni. Et his dictis, non com-

paruérunt. .. .
In hymnis, & confeſſiônibus
benedicébant Dominum: Qui

magna fecit in Iſrael, & victôriam
dedit illis Dominus omnipotens.
Ornavérunt faciem templi coroô-
nis aureis, & dedicavérunt altare
Doômino. Qui. léria. Qui.
F E R I A Q UIN T A.

De libro ſecundo Machabæôrum.

Simon autem prædictus pecunia-

rum, & patriæ delator, malê

loquebatur de Onia, tamquam ipſe
Heliodorum inſtigâſſet ad hæc, &
ipſe fuiſſet incéntor malorum, pro-
viſorémque civitâtis, ac defenfo-
rem Gentis ſuæ, & æmulatorem le-
gis Dei, audébat inſidiatôrem regni
dicere. Sed cùm inimicitiæ in tan-
tùm procederent, ut étiam per
quosdam Simonis neceſsarios ho-
micidia fierent: considerans Onias
periculum contentiônis, & Apol-
Iönium inſanire, ütpote ducem
Cœlesyriæ & Phoœnicis, ad augen-
dam malitiam Simonis, ad Regem
ſe contulit, non ut civium accusa-
tor, ſed communem, utilitatem
apud ſemetipſum univérſæ multi-

tudinis considerans. .
Adapeériat Däis cor veſtrum in

lege ſua, & in præcéptis fuis, &

faciat pacem in diébus veſtris.

Concédat vobis ſalùtem; & ré-
dimat vos à malis. Exaudiat
Dôminus orationes veſtras,„ &
reconciliétur vobis, nec vos déſerat
in tempore malo. Concédat.

Idébat enimſine regali provi-
déntia impoſsibile eſſe, pacem
rebus dari, nec Simonem poſſe
ceſsare à ſtultitia ſua. Sed poſt Se-
leuci vitæ excéſſum, cùm ſuſcepiſ-
ſet regnum Antiochus, qui nobilis
appellabatur, ambiebat Jaſon frater
Oniæ ſummum ſacerdotium, adito
Rege, promittens ei argeénti talénta
trecéênta ſexaginta, & ex redditibus
aliis talénta octoginta: ſuper hæc
promittébat, & alia centum quin-
quaginta, ſi poteſtati ejus concede-
rétur gymnaſium, & ephébiam fſibi
conſtituúere, & eos, qui in Jerosoly-
mis erant, Antiochenos ſerxibere.
Exaudiat Dominus orationes
veſtras, & reconcilietur vobis,
nec vos déſerat in tempore malo.
Déôminus Deus noſter.
Det vobis cor omnibus;, ut co-
Iatis eum, & faciatis ejus volun-
tätem. Déôminus.

Uod cùm Rex annuſſſet, &
obtinuiſſet principatum, ſta-
tin ad gentilem ritum contribu-
les ſuos transfeêrre cœpit. Et amo-
tis his, quæ humanitatis cauſa, Ju-
dæis à régibus fuerant conſtituta,
per Joannem patzem Eupolemi,
qui apud Romanos de amicitia &
societate functus eſt legatione le-
gitima, civium jura deſtituens, pra-
va inſtituta ſanciebat. .
Congregati ſunt inimici noſtri,
& gloriantur in virtute ſua: contere
fortitudinem illorum Däe, & di-
ſpêrge illos: & Ut cognoſcant, quia
non eſt alius, qui pugnet pro.no-
bis, niſi tu Deus noſter. X Diſper-
ge illos in virtute tua, & deſtrue
eos protéctor noſter Domine. Ut.
loria Patri. Ot. .
F E R I A. S E XT A.
De libro ſecundo Machabæoôrum.
ECdem témpore Antiochus ſe⸗
cùndam profectionem paravit
in Kgyptum. Contigit autem
per univérſam Jeroſolymorum ci-

vitatem vidéri diébus quadragin-
ta per acra equites diſcurrentes:
aufatas ſtolas habentes; & ha-
ſtis, quaſi cohortes; armar . &

cutſus
ſtos,
nus, &
torum
Ktrickis,
tum arl
ue ge
ter 0
monſtr
Im
muerit
modo
leni
miſereb
Men
Jue fe
ejus in

Ed
tam
chus,
wille
vitaten

noſtel.
omnibus 4

curſus equòrum per oôrdines digé-„

ſtos, & congreſſiônes fieri comi-
nus, & ſcutorum motus, & galea-
tôrum multitúdinem gladiis di-
ſtrictis, & telorum jactus, & aureo-
rum armorum ſplendorem, omnis-
que generis loricarum. Quaprop-
ter omnes rogäbant in bonum
monſtra conveérti. ,B .
2. Impetum inimicorum ne ti-
mueéritis, mémores eſtote, quo-
modo ſalvi facti ſunt patres noſtri:
Et nunc clamémus in coœlum, &
miſerébitur noſtri Deus noſter.
Mementote mirabilium ejus,
quæ fecit Pharaôni, & exercitui
ejus in mari rubro. Et.

Ed cùm falſus rumor exiſſet,
tamquam vita exceſsiſſet Antio-
chus, aſsümptis Jaſon non minùs
mille viris repénte aggréſſus eſt ci-
vitatent: & civibus ad murum con-
volantibus, ad ultimum apprehen-

ſa civitate, Menelaus fugit in ar-
cem: Jaſon vero non parcebat in
cæde civibus ſuis, nec cogitabat
proſperitatem advérsaàm cognatos
malum eſſe mâximum, arbitrans,
hofſtium, & non civium ſe trophæa
captúrum. Et principatum quidem
non obtinuit, finem veroò inſidia-
rum ſuarum confuſionem accepit,
& prôfugus iterùm abiit in Amma-
niten.
Congregàâtæ ſunt Gentes in
multitudine, ut dimicent contra
nos, & ignoramus, quid agere de-
beâamus: Dômine Deus ad te
ſunt oculi noſtri, ne pereamus.
Tu ſcis, quæ cogitant in nos:
quomodo poterimus ſubſiſtere an-
te faciem illérum, niſi tu adjuves
nos? Domine.
D ultimum, in exitium ſui
concluſus ab Aréta Arabum
tyräanno,fugiens de civitate in civi-
tatem, omnibus odiôſus, ut réfuga
legum, & execrabilis, ut patriæ, &
civium hoſtis, in &gyptum extruſus
eſt; & qui multos de patria ſua ex-
pulerat, peregre periit. Lacedæmo-
nas proféctus, quaſi pro cognatione
ibi-refugium habiturus: & qui inſe-
pultos multos abjéçerat, ipſe &
illamentatus, & inſepultus abjici-
tur, ſepultura neque peregrina uſus;
neq; patrio ſepulchro participans.
v. Tua eſt poténtia, tuum regnum
Dnie: Tu es ſuper omnes Gentes:

Da pacem Däie in diebus nofſtris.

527
Creator omnium Deusterribilis
& fortis, juſtus, & misericors. Da.
lôria Patri. Da.
§S A B B A T O
De libro ſecundo Machabæorum.

SEd non poſt multum témporis
miſit Rex Antiochus ſenem
quemdam Antiochenum, qui
compélleret Jjudæos, ut ſe trans-
férrent à patriis & Dei légibus;
contaminare étiam, quod in Jero-
soölymis erat, templum & cogno-
minare jovis Olympii: & in Gari-
zim, prout erant 1 „ qui locum
inhabitabant, Jovis hoſpitalis.
Peſſima autem & univérſis gravis e-
rat malôrum incùrſio: nam templũ
luxuria, & comeſſatiônibus Gen-
tium erat plenum, & ſcortantium
cum meretricibus, ſacratisque ædi-
bus mulieres ſe ultrò ingerébant;»
intrò feréntes ea, quæ non licébat.
Refulſit ſol. 510. dig ii
Ltaâre étiam, plenum erat illi-
citis, quæ légibus prohibeban-
tur. Neque autem saäbbata cuſto-
diebaäntur, neque dies ſolémnes
Patrii ſervabantur, nec ſimpliciter
udæum ſe eſſe quisquam confite-
batur. Ducebantur autem cum
amara neceſſitate in die natalis re-
gis ad ſacrificia: & cùm Liberi ſacra
celebraréntur, cogebantur hédera
coronati Libero circuire. Decré-
tum autem éxiit in proximas Gen-
tilium civitates ſuggeréêntibus Pto-
lemæis,ut pari modo & ipſi adyér-
sůùs Judæos agerent, ut ſacrificâ-
rent; eos autem, qui nollent tran-
sire ad inſtituta Gentium, interfi-
cerent: ergt ergo videre misériam.
Ornavérunt. 5II. . 1
Uæ enim mulieres delatæ ſunt,
natos ſuos circumcidiſſe: quas,
infantibus ad ubera ſuſpénſis, cùm
publice per civitatem circumquxiſ-
sent, per muros præcipitavérunt.
Alii, vero ad proximas coeuntes
ſpeluncas, & latenter Sabbati diem
celebrantes, cùm indicati eſſent
Philippo, flammis ſuccenſi ſunt, ed
quôd verebantur propter religio-
nem & obſervantiam, manu sibi-
met auxilium ferre. Obſecro au-
tem eos, qui hunc librum lecturi
ſunt, ne abhorréſcant propter ad-
vérſos caſus, ſed réputent ca; quæ
acciderunt, non ad interitum, ſed ad
orrebtionem eſſe generis noſtri.
mnis. 5II.
In hymmis. 5 §. c.

528
S A B BA T O.

Tua eſt potentia, tuum regnum
Dñe, tu es ſuper omnes Gentes,
da pacem Dñe in diébus noſtris.
D O I N I C A V.

De libro ſecundo Machabæorum.

Gitur Eleàzarus unus dé primori-
bus Scribarum, vir ætate prove-
ctus, & vultu decôrus, apeérto ore
hians compellabatur carnem por-
cinam manducare. At ille glorio-
siſſimam mortem magis, quam
odibilem vitam complectens; vo-
luntariè præibat ad ſupplicium.
Intuens autem, quemadmodum
oportéret accédere; patiénter su-
ſtinens, deſtinavit non admittere
illicita propter vitæ amorem. Hi
autem, qui aſtabant, iniqua miſe-
ratiône commoôti,, propter anti-
quam viri amicitiam , tollentes
eum ſecretò rogabant, afférri car-
nes, quibus veſci ei licébat, ut ſi-⸗
mularétur manducaſſe, ſicut Rex
imperaverat, de ſacrificii carnibus:
ut, hoc facto, à morte liberaretur, &
Pioneer veterem viri amicitiam ,
anc in eo faciébant humanitaté.
Adapériat Däüs cor veſtrum in
lege ſua, & in præcéptis ſuis,
faciat pacem in diébus veſtris.
Concedat vobis ſalutem, & ré-
dimat vos à malis. „ Exaudiat
Dominus orationés veſtras;,
reconciliétur vobis, nec vos déſerat
in tempore malo. Concédat.

T ille cogitare cœpit ætatis,
Aac ſenectùtis ſuæ eminentiam
dignam, & ingenitæ nobilitatis
canitiem, atque à puero optimæ
converſationis actus, & ſecundùm
ſanétæ & à Deo conditæ legis con-
ſti tta, reſpondit citò, dicens: præ-
mitti ſe velle in infernum. Non
enim ætati noſtræ dignum eſt; in-
quis, fingere, ut multi adoleſéen-
tium,arbitrantes, Eleazarum nona-
ginta annôrum transiſſe ad vitam
alienigenarum, & ipſi propter me-
am ſimulatiònem, & propter modi-
cum corruptibilis vitæ tempus de-

cipiantur, & per hoc maculam at-

que execrationem mex tene Kuti

conquiram. Nam etſi in præsénti

tempore ſuppliciis hominum, eri-
piar „ ſed manum Omnipotentis
nec vivus, nec defuùnctus effugiam.
Quamobrem förtiter vita exceden-
do, ſenectuúte quidem dignus appa-
rébo, adoleſcentibus autem exem-
plum forte relinquam;, ſi prompto
animo ac fortiter pro graviſſimis
ac ſanctiſſimis légibus honéſta
morte perfúngar. Eis dictis, con-
féſtim ad ſupplicium trahebatur.
Exaudiat Dominus orationes
veſtras, & reconciliétur vobis,
nec vos déſerat in tempore malo.
Dôöminus Deus noſter.
Det vobis cor omnibus; ut co-
ſatis eum, & faciatis ejus volun-
tàtem. Dominus.

Ontigit autem, & ſeptem fra-
tres una cum matre ſua appre-
hénſos compélli à Rege edere con=
tra fas carnes porcinas, flagris &
taureis cruciatos. Unus autem ex
illis, qui erat primus,; ſic ait: Quid
quæris, & quid vis diſcere à nobis?
pParati ſumus mori magis, quâm
patrias Dei leges Prævaricari. Iratus
itaque Rex juſſit ſartagines & ollas
æneas ſuccendi; quibus ſtatim ſuc-
cénſis, juſſit ei, qui prior fuerat
locùtus, amputari linguam, & cute
capitis abſtracta, ſummas quoque
manus & pedes ei præſcindi, céte-
ris ejus fratribus & matre inſpicié-
tibus. Et cùm jam per omnia inu-
tilis factus eſſet, juſſit ignem admo-
véri, & adhuc ſpirantem torréri in
ſartagine: in qua cùm diu crucia-
rétur, céteri una cum matre invi-
cem ſe hortabantur mori, foörtiter.
Congregati ſunt inimici noſtri,
& gloriantur in virtute ſua: contere
fortitudinem illorum Dne, & di-
ſperge illos: & Ut cognoſcant, quia
non eſt alius, qui pugnet pro. no-
bis, niſi tu Deus noſter. J. Diſper-
ge illos in virtute tua, & deſtrue
eos protéctor noſter Doômine. Ut.
31oria Patri. Ut.
Sermo ſancti Gregorii Nazianzeni.
Leazarus primitiæ eorum, qui
hicante Chriſtum ſunt paſſi/
quemaâdmodum poit Chriſtum Ste-
phanus. IS vir & ſacerdos & ſe-
nex, canus capillis, canus & Pru-
déntia, priùs quidem pro pôpulo
ſacrificabat , & orabat, nune n.
en

tem ſe
Deo pe
huli exy
Minis
Dariter
Obtulit
ftuctus
tem,
omnie
lem,
fliorun
mum,:
Impe
mueritie
do lalri
IEt mur
miſereb⸗
Mem
gux fec
cjas in

Bi tun
pueri
poles,
tores, 4
loöres,e
baternor.
ImI, nuün
bilige
pſterin
UAntes,
llad ad
mortem
minüs
Ilduginte
1:0 ren
Alaſi the
Mglſtra
Aur non
Jaam re
lesiſteren
rone
ſtifratre
ne
ibus ers
Lerer
Tent.
8 Coner
ltücinen
uoramt
Domin
1 noſni,
aeluſcn
6ömnod
ehieien
10 do

Ainge

noſtet,

,Kfie
nutte liun

Gelet

Rege elel

aſcai
Cleteun

1, D

en o/,

tem ſemetipſum hôſtiam obtulit
Deo perfectiſſimam ad totius pé-
puli expiatiénem; fauſtum certa-
minis initium ad quod loquens
paàriter ac tacens cohortabatur.
Obtulit autem & filios ſeptem, ſuæ
fructus diſciplinæ, hoſtiam vivén-
tem, ſanctam, beneplacitam Deo,
omni legali ſacrificio ſplendidio-
rem, & puriorem, quæ ſunt enim
filiéôrum, ad patrem reférri, æ quiſſi-
mum, ac juſtiſſimum eſt.
Impetum, inimicorum ne ti-
muéritis, memores eſtôte, quòmo-
do ſalvi facti ſunt patres noſtri.
Et nunc clamemus in cœlum, &
miſerébitur noſtri Deus noſter.
Mementoôte mirabilium ejus
quæ fecit Pharaoni, & exercitui
ejus in Mari rubro. Et nunc.

Bi tum generôſi, & magnaânimi
pueri, generôſæ matris nôbilis
proles, glorioſi veritatis propugna-
toôres, Antiochi temporibus excel-
ſiores, veri Mosaicæ legis diſcipuli,
pPaternorum rituum obſervantiffi-
mi, númerus apud Hebræos lauda-
bilis, & propter ſeptenariæ quiétis
myſtérium venerabilis, unum ſpi-
rantes, unum ſpectàntes, unum
illud ad vitam iter agnoſcéêntes, ut
mortem Dei cauſa ſu ciperent: non
mins animis fratres, quàm corpo-
ribus inter ſe mutuæ mortis æmu-
li: 6 rem admirandam! torménta
quaſi thesauros præripientes, pro
magtſtra lege pericula ſubeuntes,
dquæ non magis illata formidabant,
aam reliéta requirébant, unum
illud vériti, ne tyrannus à pœnis
desiſteret, ne quis ipsorum ſine
coronæ præmio diſcéderet, ne in-
vViti fratres alii ab alio ſejungerén-
tur, & ne, in eo diſcrimine crucia-
tibus erépti, mala victôria ſupera-
rent.
Congregatæ ſunt Gentes in mul-
titudine, ut dimicent contra nos, &
ignoramus, quid ageré debeamus:
Dominus Deus, ad te ſunt ocu-
i noſtri, ne pereaâmus.
Tu ſcis, quæ cogitant in nos:
quòëmodo potérimus ſubsiſtere an-
te faciem illorum, niſi tu adjuves
nos? Domine.

Rat ibi fortis & generôſa mater,
◻ Puerorum ſimul ac Dei amans,
eujus matérna viſcera ſupra naturæz

7

sohſuetudinem dilaniabantur-Nen

enim filigrum, qui in torméntis
erant, miſerebatur, ſed timore ange-
batur, ne non es ſuſciperent: neque
magis eos, qui & vita migraverant,
de ſiderabat, Aam precabatur, ut
réliqui cum iflis conjungeréntur,
de quibus filiis magis, quam de
mortuis erat ſolicita. Horum enim
duùbium erat certàmen, at illôrum
ſecurus vitæ éxitus, atque illos qui-
dem jam Deo adjuùnxerat: de his
vero, quômodo eos Deus ſuſcipe-
ret, laborabat. O virilem animum
in cörpore muliebri! admirabile
magni animi increméntum!
Tua eſt potentia, tuum regnum
Däüe: tu es ſuper omnes Gentes:
Da pacem Die in diébus noſtris.
Creator omnium Deus, terribilis
& fortis, juſtus & miséricors. Da.
Idria Patri. Da.
1, Refulſit ſol in clypeos aureos
& reſplenduerunt montes ab eis:
Et fortitůdo Gentiũ diſſipata eſt.
Erat enim exércitus magnus val-
de, & fortis: & appropiavit Judas,
& exercitus ejus in prælio. Et.
V. Duo Séraphim clamâbant
älter ad alterum: * Sanctus, San-
ctus, Sanctus, Dôminus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloria ejus. : Tres ſunt, qui te-
ſtimonium dant in cœlo, Pater „
Verbum, & Spiritus ſanctus; & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
lôria Patri. Plenan.
EE R I A SECWUND A.
De libro ſecundo Machabæorum.

Ortuo itaque illo primo hoc
M „ſequentem deducebant
ad illudéndum : & cute capitis
ejus cum capillis abſtra cta, inter-
rogaäbant, ſi manducaret, prius-
quam toto corpore per membra
singula punirétur. At ille reſpon-
dens paàtria voce, dixit: Non faciam.
Propter quod & iſte, ſequénti lo-
co; primi tormenta ſuſcepit: & in
ultimo ſpiritu conſtitutus;, ſic ait:
Tu quidem ſceleſtifſime in præ-
sénti vita nos perdis: ſed Rex
mundi defünckos nos pro ſuis lé-
gibus in ætérnæ vitæ reſurrectié-⸗
ne ſuſcitàbit. Poſt hunc tértius
illuditur, & linguam poſtulatus
citò proôtulit, & inanus conſtan-
ter exténdit, & cum fidúcia ait:
E cœlo iſta poſsideo, ſed propter
Dei leges nunc hæc ipſa deſpicio „
quoniam ab ipio me sa receptu-
E. k TIERN

rum ſpero: ita ut Rex, & qui cum
ipſo erant, miraréntur adoleſcen-
tis animum, quêd tamquam nihi-
lum duceret cruciatus.
a. Dixit Judas Simoni fratri ſuo;
Elige tibi viros, & vade, libera fra-
tres tuoszin Galilzam; ego autem,
& Jonathas frater tuus ibimus in
Galaaditim: „ Sicut fuerit volun-
tas in Cœlo, ſic fiat. Accingi-
mini flii potentes, & éſtôte parati:
quoniam melius eſt nobis mori in
bello, quam vidére mala Gentis
noſtræ, & ſanctorum. Sicut.

T hoc ita defanékto, quartum
vexabant ſimiliter torquentes.
Et, cùm jam eſſet ad mortem;, ſic
ait: Potius eſt ab hominibus morti
datos ſpem exſpectare à Deo, ite-
ruùm ab ipſo reſu

ſcitändos: tibi
enim refurréctio ad vitam non
erit. Et cum admoviſſent quintum,
vexabant eum. At ille reſpiciens
in eum, dixit : Poteſtatem inter
homines habens, cùm ſis corrupti-
bilis, facis quod vis: noli autem
putare genus noſtrum à Deo, eſſe
derelictum. Tu autem patienter
suſtine, & vidébis magnam pote-
ſtatem ipsius, qualiter te, & ſemen
tuum torquébit. Poſt hunc duce-
bant ſextum, & is, mori incipiens,
ſic ait: Noli fruſtra erräare; nos
enim propter nosmetipftos hæc
pâtimur , peccantes in Deum
noſtrum, & digna admiratioône fa-
cta fſunt in nobis: tu autem ne exi-
ſtimes tibi impúnè futurum;, quod
contra Deum pugnare tentaveris.
„Ornaveérunt faciem templi co-
rônis aureis, & dedicaveérunt alta-
re Döômino: Et facta eſt lætitia
magna in populo. In hymnis,
& , confeſſionibus benedicébant
Dôminum. Et.
Upra modum autem mater mi-
rabilis „ & bonorum memoôria
digna, quæ pereuntes ſeptem filios
inb unius diéi témpore conſpi-
ciens, bono animo fereébat, propter
ſpem,quam in Deum lhabéebat: sin-
gulos Atorum hortabatur voce pa-
tria fortiter, repléta ſapiéntia, &
femineæ cogitationi maſculinum
animum inferens, dixit ad eos:
Neſcio, qualiter in utero meo ap-
paruiſtis; neque chim ego ſpiritum
& animam donavi vobis, & vitam,
& ſingulorum membra non ego
ipſa compegi: ſed enim mundi

Greâtor, qui formavit hôminis
nativitàtem, quique omnium in-
vénit originem, & ſpiritum vobis
iterum cùm miſericordia reddet &
vitam, ſicut nunc vosmetipſos de-
ſpicitis propter leges ejus.
w. In hymnis, & confeſſionibus
Benedicebant Dominum: Qui
magna fecit in Ifrael, & victoriam
dedit illis Dominus omnipotens.
Ornavérunt faciem templi coro-
his aureis, & dedicaverunt altare
Doômino. Qui. loria. Qui.
F E R I A . E R. L I A.
De libro ſecundo Machabæorum.

Ntiochas autem confémni ſe
arbitratus, ſimul & exprobrantis
voce deſpécta, cùm adhuc adoles-
céntior ſuperéſſet, non ſolùm ver-
bis hortabatur, ſed & cum jura-
mento affirmabat, ſe divitem &
beatum factúrum, & translatum à
patriis légibus amicum habiturum,
& res neceſsarias ei præbiturum.
Sed ad hæc cum adoléscens nequa-
quam inclinarétuyx, vocavit Rex
matrem, & ſuadébat ei, ut ado-
leſcenti fieret in ſalútem. Cùm
autem multis eam verbis eſſet hor-
tàtus, promiſit ſuasuram ſe filio
fſuo. Itaque inclinata ad illum,
irridens rudélem tyrännum, dit
patria voce: Fili mizmiſerére mei,
quæ te in utero novem meénſibus
portavi', & lac triénnio dedi „&
alui, & in ætâtem iſtam perduxi.
Hic eſt fratrum amator, & popu-
B'Iſtacl: , Hic eſt, qui multum
orat pro pêpulo, & univerſa ſancéta
civitate Jeruſalem. .„
Vir iſte in populo ſuo mitiſſi⸗
mus apparuit. Hic.. Kediß U
Eto, nate, ut aſpicias ad c& u
& terram, & ad omnia;, quæ in
eis ſunt: & intélligas, quia ex nihi-
lo fecit illa Deus, & hominum 8e-
nus: ita fiet, ut non timeas carnih-
cem iſtum, ſed dignus fratribus
tuis efféctus particeps , sufcipe
mortemyut in illa miſeratione cumr
fratribus tuis te recipiam.
hæc illa adhuc diceret , ait adolés-
cens: Quem ſuſtinetis? non obé-
dio præcépto Regis, ſed præcepto
legis, quæ data eſt nobis ber Moô)⸗
ſen. Tu verò, qui invéntor omnis
malitiæ factus es in Hebræos, non
Fugies manumDei. Nos enim pr0

peccatis noſtris hæc patimur. Et.
ii nobis propter increpationem &,
. coi-

Cuùm.

cortept
ſter noe
Ium lec
Iu I
Mlllamn
li temp
Cons
culatar
J. Tu
iſtam a.
In ea, u
obſec
rya.
Uan

hom
fruttae
0 ejn
enum on
Inlpicie
Nm fr.
löre ſul
eternæ
Cicio D.
us exse
flatres n
untrado
cans Der
Dktopitinn
11s K re
iole eſt
in fratri
tentis ir
Roſtrum
Rex accè
nnes
elens ſe
Mundus
10 conßh
pokt flio
Aperi
Uide ath
cundede
endum
unas 1
Mentes i
clemedi⸗
Pante

FEIn do
lorie

nption
u .
nelpi

correptiédnem Dôminus Deus no-
ſter modicum iratus eſt, ſed ite-
rùm reconciliabitur ſervis ſuis.
y. Tu Dömine uniyersorum, qui
nullam habes indigéntiam, volui-
ſti templum tuum fieri in nobis:
Conserva domum iſtam imma-
culatam in æternum Domine.
Tu elegiſti Doômine
iſtam ad invocandum nomen tuum
in ea, ut eſſet domus orationis,
& obſecrationis põpulo tuo. Con-
TUautem, 6 ſceléſte, & mniu
hoôminum flagitiosiſſime, noli
fruſtra extoôlli vanis ſpebus, in ſer-
vos ejus inflammaâtus. Nondum
enim omnipoténtis Dei, & mnia
inſpicientis judicium effugiſti.
Nam fratres mei, modico nunc do-
lòre ſuſtentato, ſub teſtamento
ætérnæ vitæ effécti ſunt, tu verò ju-
dicio Dei juſtas ſupérbiæ tuæ poœ-
nas exsolves. Ego autem ſicut &
fratres mei, àänimam & corpus me-
um trado pro patriis légibus, invo-
cans Deum maturiùs Genti noſtræ
propitium fieri, téque cum tormén-
tis & verbéribus confitéri, quod
ipſe eſt Deus ſolus. In me verò &
in fratribus meis déſinet omnipo-
téntis ira, quæ ſuper omne genus
noſtrum juſtè ſuper ducta eſt. Tunc
Rex accenſus ira, in hunc ſuper
omnes crudélius deſæviit, indigné
erens ſe deriſum. Et hic itaque
mundus obiit per omnia in Domi-
no confidens. Noviſſime autem
poſt filios & mater consumpta eſt.
„Aperi culos tuos Domine, &
vide afflictionem noſtram: cir-
cumdedérunt nos Gentes ad pu-
niéndum nos: Sed tu Doômine
exténde brachium tuum, & libera
animas noſtras. Afflige oppri-
mentes nos, & contuméliam fa-
ciéêntes in ſuperbiam, & cuſtôdi
pPartem tuam. Sed.
loria Patri. Sed.
EEKIA Q Ij A R T Aa.
De libro ſecundo Machabæorum.

Onſtituit autem Nicânor; ut
Regi tributum, quod Romanis
erat dandum , duo millia talento-
rum de captivitate judæorum ſup-
Ppleret, ſatimque ad maritimas
civitates mifit, convocans ad co-
emptionem Judaicôrum mancipio-
rum „ promittens ſe nonaginta
kancipia talénto diſtractaurum:

domum ſupérerat
4

331
is ad vindictam, quæ
eum ab Omnipoténte eſſet conſe-
cutura. Judas autem, ubi compe-
rit, indicavit his, qui ſecum erant
Judzis, Nicanoris adventum. Ex
dquibus quidam formidantes, & non
credentes Dei, juſtitiæ, in fugam
vertebantur: alii verò, ſi quid eis
. „ vendébant, ſimulque
Dominum deprecabantur, ut eripe-
ret eos ab impio Nicanore.
Kefülſit ſol in clypeos aureos,
& reſplenduerunt montes ab eis .
Et fortitdo Géntiũ diſſipata eſt.
Erat enim exercitus magnus
valdé, & fortis: & appropiavit Ju-
das, & exércitus ejus in Prælio. Et.

non reſpfſciens ad

Onvocaâtis autem Machabæus
ſeptem millibus, qui cum ipſo
erant, rogabat, ne hôſtibus reconci-
liaréntur neque metùúerent iniqueê
venientium adyérsum ſe hoôſtium
multitudinem, ſed fortiter conten-
derent, ante culos habéntes con-
tuméliam, quæ loco ſancto ab his
injuſtè eſſet illata, itémque & ludi-
brio habitæ civitatis injuriam, ad-
huc étiam véterum inſtitúta con-
vülſa. Nam illi quidem armis con-
fidunt, ait, ſimul & audacia: nos au-
tem in omnipoténte Dno, qui po-
teſt & veniéntes advérsùm nos, &
univerſum mundum uno nutu de-
lére, confidimus. Admônuit autem
eos, & de auxiliis Dei, quæ facta
ſunt erga paréntes: & quod ſub
Sennàcherib centum octoginta
quinque millia periérunt.
„Orhaverunt faciem templi co-
ronis aureis, & dedicavérunt alta-
re Doômino: Et, faſta eſt lætitia
magna in poôpulo. In hymnis;

confeſſiònibus benedicébant
Däüm. Et. 1
Is verbis conſtântes effécdti

ſunt & pro légibus, & patria
mori parati. Conſtituit itaque fra-
tres ſuos duces utrique ordini, Si-
monem, & Joséphum, & ônathan;
ſubjéctis unicuique millénis, S&
uingenténis. Ad hoc étiam ab Es-
dra lecto illis ſancto libro, & dato
ſigno adjutorii Dei, in prima acieé
ipſe dux commiſit, cum Nicanore.
Et facto ſibi adjutôre Omnipoten-
te interfecérunt ſuper novem mil-
lia hominum: majorem autem par-
tem eyercitus Nicanoris vulnéri-
bus débilem factam fugere com-
Ppulérunt. Pecuniis vereo orum, qui
L 1 z 4

.

32
ad'einptiônem ipsérum venerant;,
ſublatis, ipſos uſquequâque per-
ſecuúti ſunt: ſed. reverfi ſunt hora
conclúſi, nam erat ante sabbatum:
quam ob cauſam non perſeveravé-
runt inſequentes. Arma autem ip-
sorum, & ſpolia congregantes;
sàbbatum agébant „ benedicéntes
Dominum, qui liberavit eos in iſto
die, miſericordiæ initium ſtillans
in cos. Poſt sabbatum verô debili-
bus, & orphanis, & viduis divi-
sérunt ſpolia, & residua ipſi cum
ſuis habuére. .
In hymnis, & confeſſionibus
benedicébant Dominum: ½ Qui
magna fecit in Iſrael, & victoriam
dedit illis Dominus omnipotens.
YJ. Ornaverunt faciem templi coro-
nis aureis, & dedicavérunt altare
Doômino. Qui. 1oria. Qui.
F E RIL. A Q U I N T A.
De libro ſecundo Machabæôrum.

ERae témpore Antiochus in-
L.honéeſte revertebatur de Pérfi-
de. Intraverat enim in eam, quæ
dicitur Persepolis, & tentavit ex-
poliare templum, & civitatem op-
primere, ſed multitudine ad arma
concurrénte, in fugam verſi ſunt:
& ita contigit, ut, Antiochus poſt
fugam turpiter rediret. Et cum ve-
niſſet circa Ecbatanam, recognovit,
quæ erga Nicanorem & Timôtheum
geſta ſunt. Elatus autem in ira, ar-
bitrabatur ſe injuriam illorum, qui
ſe fugaverant, poſſe in Judæos re-
torquere: ideoque jufſit agitari
currum ſuum, ſine Iintermiſſione
agens iter,„ cœléſti eum judicio
Perurgente „ eò quòd ita ſuperbe
ocutus eſt, ſe ventùrum Jeroso-
lymam, & congériem ſepulchri
Judæorum eam factürum.
Adaperiat Däüs cor veſtrum in
lege fua, & in præcéptis ſuis, &
faciat pacem in diseébus veſtris.
*Conceédat vobis ſalutem, & ré-
dimat vos à malis. Exaudiat
Dominus oratienes veſtras; &
reconciliétur vobis, nec vos déſerat
in tempore malo. Concédat.

Ed qui univérſa conſpicit Dô-
minus Deus Ifrael „ percuſſit
eum infanabili & invisibili, plaga.
Ut enim fintyit hunc ipſum fermo-
nem,apprehendit eum dolor dirus
viſcerum,& amara internorum tor-
menta: & quidem fatis juſte, quip-

bant Däüm proſtrati in terram;

pe qui multis & novis cruciatibus
aliérum torſerat viſcera, licèt ille
nullo modo à ſua malitia ceſsaret.
Super hoc autem ſuperbia replétus
ignem ſpirans animo in Judæos, &
præcipiens accelerari negotium »
côntigit illum impetu euntem de
curru cadere „ & gravi corporis
colliſione membra vexari. „
Exaudiat Dominus oratioônes
veſtras, & reconciliétur vobis, nec
vos défſerat in tempore malo:
Dominus Deus noſter.
„. Det vobis cor omnibus;, ut co-
ſatis eum, & faciatis ejus volun-
tätem. Dominus.

Sque, qui ſibi videbatur étiam
fluctibus maris imperare, ſupra
kumanum modum ſuperbia reple-
tus, & montium altitúdines in ſta-
téra apepndére, nunc humiliatus
ad terram in geſtatôrio portabatur,
maniféſtam Dei virtutem in ſemet-
ipſo contéſtans: ita ut de corpore
impii vermes ſcaturirent: ac viven-
tis in doloribus carnes ejus efflue-
rent, odore etiam illius & fœtore
exércitus gravarétur. Et qui paulo
ante sidera cœli contingere ſe arbi-
trabatur, eum nemo poterat prop-
ter intoleràntiam fœtoris portare.
Congregaàti ſunt inimici noſtri,
& gloriantur in virtùte ſua; con-
tere fortitùdinem illorumPomine,
& diſpérge illos: & Ut cogno-⸗
ſcant, quia non eſt alius, qui pug-
net pro nobis, niſi tu Deus noſter.
.„Diſpérge illos in virtutée tua;
déſtrue eos protéctor noſter Domi-
ne., Ut. lôria Patri. Ut.
F E R I A 5. E X T. A.
De libro ſecùndo Machabæôrum.

Achabæus autem, & qui cum
eo erant, Doômino ſe prote-
génte, templum quidem & civita-
tem recépit: aras autem, duas
alienigenæ per platéas extruxc.-
rant, itémque delubra demolitus
eſt. Et purgato templo, àaliud àl-
tare fecérunt, & de ignitis lapidi-
bus igne concépto, ſacrificia obtu-
lérunt poſt biéènnium, & incénſum,
& lucêrnas, & panes propoſitionis
poſuérunt. Quibus geſtis rogr⸗
amplius talibus malis inciderent;
ed & ſi quando peccaſſent, ut

ab ipſo mitius corriberéntur » 6
non barbaris ac balsphemis homi-
nibus

nubus tr
templun
fuert ce
tionemt
ſo, qui
AUmp
mueritis
0o ſalvi
Pt h
miſereb⸗
Mem⸗
ur fec⸗
cjus in n

TTI
Laei
tito ere
dinis &
N, Ady
cpturus
cum ipfe
10 depr
terra aſt
ciis præd
ſem pro
imimicis
cus ,
ſient ler
nem, ſ
kiyitate
hotibus
Cong
titüdine,
Ignoram
Domi
Tnſ.
guomoch
te ſacien
R08! D
Rim
com
Uun Virt
Ill aute
ludedenn
Ena ellet
de cald
frenid
Arisne⸗
dlabenn
ſuis ci⸗
conſery
tem teln

ltiticin
nune hun.
toriopone
irutemin;
itnut e e⸗

zen

nibus traderéntur. Qua die antem
templum ab alienigenis pollutum
fuerat, contigit eadem die, puri fica-
tionem fieri vigéſima quinta men-
ſis, qui fuit Casleu. ,
Impetum inimicorum ne ti-
muéritis, mémores eſtôte, quomo-
do ſalvi facti ſunt patres noſtri.
Et nunc clamémus in cœlum, &
miſerébitur noſtri Deus noſter.
Mementoôte mirabilium eiaus;
quæ fecit Pharaoni, & exercitui
ejus in mari rubro. Et.

T Timôtheus, qui priùs à Ju-
A dæis fúerat ſuperztus, convo-
càto exércitu peregrinæ multitu-
dinis, & congregato equitatu Aſia-
no, advénit quaſi armis Judæam
capturus. Machàbæus autem, & qui
cum ipſo erant, appropinquante il-
lo, deprecabàäntur Doôminum, caput
terra aſpergentes, lumbosque cili-
ciis præcincti, ad altaris crepidi-
nem provoluúti, ut ſibi propitius,
inimicis autem eorum eſſet inimi-
cus „& adversariis adverſarétur,,
ſieut lex dicit. Et ita poſt oratioô-
nem, ſumptis armis, longiùs de
civitate procedéntes, & proximi
hôſtibus effécti, reſedérunt.
Congregatæ ſunt Gentes in mul-
titudine, ut dimicent contra nos, &
ignoramus, quid àgere debeamus:
Doômine Deus ad te ſunt oculi
Noſtri, ne pereamus.
„Tu ſcis, quæ cogitant in nos:
quômodo potérimus ſubsiſtere an-
te ſaciem illorum, niſi tu àdjuves
nos? Dômine.
„Rimo autem ſolis ortu utrique
commisérunt: iſti quidem vi-
tôriæ & proſperitatis ſponsorem
cum virtûte Dominum habéntes,
illi autem ducem belli animum
habébant. Sed cùm vehemens pu-
gna eſſet: apparuérunt adversariis
de cœlo viri quinque in equis,
frænis aureis decori, ducàtum Ju-
dæis præſtantes:ex quibus duo Ma-
chabæum médium habéentes, armis
ſuis circumséptum incolúmem
conſervabant: in adversarios au-
tem tela & fulmina jaciébant, ex
quo & cæcitate confùſi, & reyléti
perturbatione cadébant. Interfécti
ſunt autem viginti millia quingen-
ti, & équites ſexcénti. Timotheus
verò confugitin Sazaram præsidiu
munitum, cui præerat Chæréas.
Tua eſt potentia, tuumregnum

533
Däe: T es ſuper omnes Gentes:
Da pacem Dũe in diebus noſtris.
Creator omnium Deus terribilis
& fortis, juſtus, & miséricors. Da-
loria Parri. Da.
§s A B B A T O.
De libro ſecundò Machabæôrum.

MAhͦbiâs autem ſemper con-
VIfidebat cum omni ſpe auxilium
ſibi à Deo affuturum. Et hortaba-
tur ſuos, ne formidarent ad adveén-
tum Nationum, ſed in mente habe-
rent adjutôria ſibi facta de cœlo»
& nunc ſperarent ab Omnipotente
ſibi affuturam victoriam. Et allo-
cutus eos de lege & Prophétis, ad-
monens étiam certamina, quæ fé-
cerant prius, promptiòôres conſti-
tuit eos: & ita animis eôrum eré-
ctis, ſimul oſtendeébat, Géntium fal-
laciam, & juramentoôrum præyari-
catiognem. Singulos autem illorum
armavit, non clypei & haſtæ muni-
tiòne, ſed ſermonibus optimis, &
exhortationibus, expoſito digno
fide soömnio, per quod univérſos
læti ficavit.
Rat autem hujuscémodi viſus:
Oniam, qui fuerat ſummus ſa-
cêrdos, virum bonum, & benig-
num;, verecundum viſu modeſtum
moribus, & elòquio decorum, &
qui à puero in virtútibus exercita-
tus ſit, manus protendentem, orare
pro omni populo Judæorum. Poſt
hoc apparuiſſe & alium virum „
ætate, & gloria mirabilem,
magni decoris habitudine circa
illum. Reſpondentem verò Oniam
dixiſſe : Hic eſt fratrum amator „
& populi Ifrael; hic eſt, qui mul-
tum orat pro poôpulo, & univéerſa
ſancta civitate, ſeremias Prophéta
Dei. Extendiſſe, autem Jeremiam
déxteram, & dediſſe Judæ gladium
aureum, dicéntem: Accipe ſanctum
gladium, munus à Deo,, in quo
dejicies adversarios pôpuli mei
Iſfrael.

Xhortàti itaque Jjudæ ſermoôni-=
us bonis valde, de quibus
extolli poſſet impetus: & animi
jùvenum confortari, ſtatuérunt
dimicare, & confligere fortiter &
ut virtus de negotiis judicaret: eo.
quòd civitas ſancta, & templum

periclitaréntur. Erat ꝑenim pro
uxoribus & filiis, itemque pro
fratribus, & cognatis minor ſoli
I 1 3 citu-⸗

53
citado z mäximus verò & primus
pro ſanctitàate timor erat templi.
Sed & cos, qui in civitate erant,
non minima ſolicitudo habébat
