es tu, ego hodie genui te.
Uare fremuérunt Gentes „ † &
QOtopa meditati ſunt inania.
ſtitérunt Reges terræ, & princi-
pes convenérunt in unum, * ad-
vérsůs Doôminum , & advérsàs
Chriſtum ejus.
irumpamus vincula eérum: * &
broliciamus à nobis jugum ipsoru.
ui habitat in cœlis, irridébit
eos: * & Döminus ſubſannabit eos.
unc loquétur ad eos in ira ſua, *
& in furore ſuo conturbàbit eos.
go autem conſtitútus ſum Rex ab
eo ſuper Sion montem ſanktum e-
jus, * prædicans præcéptum ejus.
ominus dixit ad me: * Filius
meus es tu, ego hoôdie gent ui te.
ôſtula à me, & dabo tibi Gentes
hæreditätem tuam, * & poſſeſſio-
nem tuam terminos terræ.
eges eos in virga férrea * & tam-
quam vas figuli confringes eos.
t nunc Reges intelligite: * eru-
dimini, qui judicatis terram.
ervite Domino in timoôre: * &
exultate ei cum tremoôore.
pprehéndite diſciplinam, ne-
quando iraſcatur Dns, * & perea-
tis de via juſta.
um exarſerit in brevi ira ejus,
beati omnes, qui confidunt in eo.
Dôminus dixit ad me: Filius
meus 8 tu, ego hôdie génui te.
In ſole pôſuit tabernaculum

ſuum; & ipfe tamquam ſponſus
procédens de thâlamo ſuo.
5

154 Domz:n ;
. 18. nec juraàvit in dolo préximo ſuo.
Oeli enârfant glöriam Dei; *“ zäc accipiet benedictionem à Doô-
& pera manuum ejus annùn- mino: XF & miſericôrdiam à Deo

tiat firmaméntum. ſalutari ſuo. .
ies diéi eructat verbum, * & væc eſt generatio quæréntium eu, 5
nox nocti indicat ſciéntiam. quæréntium faciem Dei Jacob.

on ſunt loquélæ;, neque ſermo- Attollite portas, principes, veſtras,
nes, * quorum non audiantur vo- & elevamini portæ, æternales: *
ces eôrum. & introibit Rex gloriæ.
n omnem terram exivit ſonus Quis eſt iſte Rex gloriæ? * Dômi-
eôrum: * & in fines orbis terræ nus fortis & potens, Dôminus po-
verba eorum. tens in prælio.
in ſole péôſuit tabernàculum ttéôllite portas, principes, ve-
ſuum, * & ipſe tamquam ſponſus ſtras, & Aevaiini portæ, æterna-
procédens de thalamo ſuo. les: *τ & introibit Rex gloriz.
xultavit ut gigas ad curréndam Quis eſt, iſte BRex glôriæ? * Dômi-

Z.

viam, * à ſumo cœlo egréſſio ejus. nus virtutum ipſe eſt Kex gloriæz.

t occùrſus ejus usque ad ſum- Elevamini portæ æternales;
mum ejus; * nec eſt, qui ſe ab- & introibit Rex gloriæ.
ſcôndat à caléôre ejus. Tamquam ſponlſus. .
ex Doômini immaculata, convér- . Dôminus procedens de thala-

tens animas: * teſtimoénium Dñi mo ſuo. . 1 1:
fidele, fapientiã præſtans parvulis. De Epiſtola beati Pauli Apoéſtoli

uſtitiæ Dômini rectæ, lætifican- ad Romanos.
tes corda; * præcéptum Dômini
lucidum, illuminans culos. Uid ergo ämplius Judæo eſt?
imor Dômini ſanctus pérmanens Ouo quæ utilitas circumciſio-

in ſæculum (æculi: * judicia Domi- nis à Multum per omnem modum.
ni vera, juſtincata in ſemetipſa. bPrimùm quidem, quia crédita ſunt
eſiderabilia ſuper aurum;, & laà- illis elòquia Dei. Quid enim ſi qui-
pidem pretioſum multum: * & dam illorum non credidérunt 2
dulciôra ſuper mel & favum. Mumdquid increduülitas illorum h-
ténim ſervus tuus cuſtôdit ea: * dem Dei evacuabit? Abfit. Eſt au-
in cuſtodiéendis illis retribütio tem Deus verax, omnis autem ho-
multa- mo mendax, ſicut ſcripium eſt: Ut
elicta quis intélligit? ab occul- juſtificéris in ſermonibus tuis; 8&
tis meis munda me, * & ab alié- vincas, cùm judicaris. Si autem ini-
nis parce lexvo tuo. quitas noſtra juſtitiam Dei com-
i mei non fúerint dominati, tunc meéendat, quid dicémus? Numqui
immaculatus ero: * & emundabor iniquus eſt Deus, qui infert jram?
à delicto maximo. (ſecundùm hoôminem dico) Ab-
t erunt, ut complaceant eléquia ſit. Alioquin quòmodo judicabit
oris mei: ι & meditatio cordis Deus hunc mundum?

mei in conipéctu tuo ſemper. Ecce Agnus Dei, ecce qui tollit
omine adjùtor meus, * & re peccata mundi: ecce! de quo di-
démptor meus. cébam vobis: Qui poſt me venit,
In ſole pôſuit tabernâculum ante me factus eit, Cujus non
ſuum: & ipſe tamquam ſponſus ſum dignus corrigiam calceameénti
procédens de thalamo ſuo. s6lvere. Qui de terra eſt, de
Elevamini portæ aternales? terra loquitur; qui de coælo venit
& introibit Rex gloriæ. ſuper omnes eſt. Cujus. tlon.
.„ N Judæoôrum Deus tantùm:?
Omini eſt terra, & plenitůdo 4 mnonne & Géntium ? Imô
ejus: * orbis terrarum;, & uni- Gentium Quôniam quidem unus
vérſi qui habitant in eo. eſt Deus, qui juſtificat circumci-

uia ipſe ſuper maria fundàâvit en:* ſiôònem ex fide, & præpätium per
& fuper flamina præparavit eum. fidem. Legem ergo deſtruimus pef
uis aflcéndet in montem Dnñi 2 * fidemt Abfit: ſed legem ſtatimus-
aut quis ſiabit in loco ſancto ejus. Quid ergo dicémus inveniſſe Ab-
ſiocens manibs, & mundo corde raham patrem noſtrum ſecunduùm

qui non accépit in vano ahimä ſuäã, carnem? Si enim Abraham ey d ⸗
ribu

1
.

nhus jut
Tiam, ſe
enim die
raham D
ad juſtit
atur,
cündünm
debinun
rätut,4
juſtifica
ejus ad
ſitum gr.
dicit be⸗
Deus ac
operibus
ſuntinige
funt pecc
Ddies
Venite
* Qnia
in terris
Hxc
exultem

Quia.

Latitt
cſo
in prept
reputata
tlain.
In circun
Non in
bütio.
cilionis
gue eſt
omnium
tlum, u
ſtitian
non üs
ciſione,
ſtigia ſi
Datris ne
Bene
Domini,
nobis:
Lec d
erlllemn
li

8peciolis⸗
iie

Nucir
onu
Neri.
ingna r
löelter ſ
Num,
tis: „
Deus in

ökinot
igionent!.
COrdiimi)

uerentiune
Dei hood
Unciheyfen
2 Atemmile
okie.
lönie! 20e
15) Döninun;

prineigen
i porte A
Kex gole,
gloriet N
elt Nertin
potte atend
lotie.
in.
ecens de
huuli AM
ninos.
lius Judet
tas cileln⸗
omnenmnc.
Olackedit

n cle.
litus Un
it? ablte
olmmnis 1e
tſcripiun

mo nübis I

rihus juſtificàatus eſt, habet glô-
riam, ſed non apud Deum. Quid
enim dicit Scriprura?: Crédidit Ab-
raham Deo, & repuratum eſt illi
ad juſtitiam. Ei aatem, qui ope-
ratur , merces non imputatur ſe-
cúndùm gratiam, ſed ſecundùm
débitum. Ei verô, qui non ope-
ratur, credénti autem in eum, qui
juſtificat impium, reputatur fides
ejus ad juſtitiam ſecundùm propoô-
ſitum grâtiæ Dei. Sicut & David
dicit beatitdinem hoôminis, cui
Deus accépto fert juſtitiam ſine
opéribus: Beâti, quorum remiſſæ
ſunt iniquitates, & quorum teéta
ſunt peccata. .
Dies ſanctificàtus illúxit nobis:
venite Gentes, & adorate Dim:
Quia hoôdie deſcéndit lux magna
in terris .
Hæc dies, quam fecit Dôminus,
exultemus, & lætémur in ea.

Quia.

Eatitüdo ergo hæc in circum-
ciſione tantum manet, an étiam
in præpútio: Dicimus enim, quia
reputata eſt Abrahæ fides ad juſti-
tiam. Quomodo ergo reputata eſt,
in circumciſione, an in præpuútio ?
Non in circumciſiône, ſed in præ-
putio. Et ſignum accépit circum-
ciſionis, ſignaculum juſtitiæ fidei,
quæ eſt in præputio: ut fit pater
omnium credentium per præpu-
tium, ut reputétur & illis ad ju-
ſtitiam: & ſit pater circumciſionis,
non iis tantum, qui ſunt ex circum-
ciſione, ſed & iis, qui tectantur ve-
ſtigia fidei, quæ eſt in præpütio
patris noſtri Abrahæx.
Benedictus qui venit in nomine
Dömini, Deus Dominus, & illäxit
nobis: Alleluja, alleluja
æc dies, quam fecit Dominus,
exultémus, & læteémur in ea. Allel.
lôria Patri. Alleluja.

Speciôſus forma Præ filiis hominu,
diffuſa eſt gratia in labiis tuis.

Ructàävit cor meum verbum
bonum: * dico ego pera mea
Regi. .
Lingua mea calamus ſcribæ, * ve-
lôciter ſcribéntis. . . . ’.
peciéôſus forma præ filiis hömi-

num, diffüſa eſt gratia in labiis
ruis: * proptéreà benedixit te
Deus in æternum.

155
ceingere gladio tuo ſuper femur
tuum, * potentiſſime.
pecie tua, & pulchritůdine tua, *
inténde, prolpeié procede & re-
gna.
ropter veritàtem, & manſuetúdi-
nem, & juſtitiam: * & dedúcet te
mirabiliter déxtera tua.
§S agittæ tuæ actæpôpuli ſub te ca-
dent, * in corda inimicôrum regis.
edes tua Deus in ſæculü ſæculi: *
virga directiônis virga regni tui.
ilexiſti juſtitiam, & odiſti iniqui-
tatem: * proptéreà unxit te Deus,
Deus tuus oleo lætitiæ præ con-
sörtibus tuis.
yrrha; & gutta, & caſia à veſti-
méntis tuis, aà demibus eburneis: *
ex quibus delectavérunt te filiæ
regum in honore tuo.
ſtitit Kegina a dextris tuis in ve-
ſtitu deaurato, * circumdata va-
rietate.
udi filia, & vide & inclina aurem
tuam: * &ũ obliviſcere populum
tuum, & domum patris tai
t concupiſcet Rex decorem tuũ: *
quoôniam ipſe eſt Döminus Deus
tuus „ & adoraâbunt eum.
t filiæ Tyri in muneribus * vul-
tum tuum deprecabúntur, omnes
divites plebis.
mnis gloria ejus filiæ Regis ab
intus, * in fimbriis aureis circum-
amicta varietatibus.
dducentur Regi virgines poſt
eam, "proximæz ejius afferentur tibi.
fferéntur in Iætitia, & exultatiô-
ne: * adducentur in templü KRegis.
ro patribus tuis nati ſunt tibi fi-
lii: *„ conſtitues eos principes
ſuper omnem terram.
emores erunt nominis tui: * in
omni generatione, & generationé.
roptérea pôpali confitebüntur
tibi in æternum, * & in læculum
ſæculi.
Speciéſus forma præ filiis
höminum, diffüſa eſt gratia in la-
biis tuis. .
Homo natus eſt in ea;
& ipie fundavit eam Altiſſimus.

Undaménta ejus in môntibus
ſan ctis: * diligit Dôminus por-
tas Sion ſuper omnia tabernâcula
Jacob. .
loriéõſa dicta ſunt de te, * civi-
tas Dei.
emor ero Rahab & Babylönis *

ſciéntium me.

ccCeE

156
Ecce alienigenæ, & Tyrus, & pé-
Dulus thiopum, * hi fuérunt illic.
INumquid Sion dicet: Homo;
bmo natus eſt in ea: * & ipſe
fundavit eam Altiſſimus?
Iôminus narrabit in ſcriptüris
Idpulôrum „& principum: * ho-
Trum, qui fuérunt in ea.
icut lætantium omnium * habi-
tatio eſt in te.
Homo natus eſt in ea; &
ipfe fundavit eam Altiſſimus.
Exultàbunt oômnia ligna ſil-
virum ante faciem Dômini, quoô-
niam venit.

Antàâte Dömino canticum no-
wum: *ε cantate Dômino omnis
terra.
antaàte Dômino, & benedicite
nomini ejus: * annuntiate de die
in diem ſalutare ejus.

nnuntiate inter Gentes glôriam
húmilem reſpéxit Deus. Quia.

ejus: * in omnibus pôpulis mira-
bilia ejus. .Z
zuoniam magnus Dôminus, &
laudabilis nimis: * terribilis eſt
ſuper omnes deos.
uoôniam omnes dii Géntium dæ-
monia: * Däüs autem cœlos fecit.
onféſſio, & pulchritùdo in con
ſpectu ejus: *ſancdtimonia, & mag-
ni ficéntia in ſanctificatione ejus.
fférte Dômino patriæ Gentium,
afferte Domino gloriam & hono-
rem : * afférte Dômino glôriam
nomini ejus.
Collite hôſtias, & introite in atria
ejus: * adorate Döminum in atrio
ſancto ejus.
ommoveatur à facie ejus univér-
ſa terra: * dicite in Gentibus, quia
Dôminus regnavit.
cenim corréxzit orbem terræ, qui
non commoveébitur: * judicabit
Populos in æquitate.
ætentur cœli,; & exůltet terra,
commoveätur mare, & plenitudo
ejus: * gaudebunt campi,; & om-
nia, quæ in eis ſunt.
unc exulrabunt omnia ligna ſil-
varum à facie Dômini, quia venit: *
quoniam venit judicare terram.
udicabit orbem terræ in æquita-
te: * & péôpulos in veritate ſua-
Exultabunt omnia ligna ſil-
vaârum ænte faciem Doômini, quoô-
niam venit.
Specioſus forma præ filiis hoô-
minum. Diffùſa eſt gratia in
labiis tuis.

Sermo S. Leônis Papzę.

Eſtivitatis hodiernæ, dilectiſſi-
mi, verus venerator eſt, & pius
cultor, qui nec de Incarnatione
Dômini aliquid falſum, nec de Dei-
tate aliquid ſentit indignum. Paris
enim periculi malum eſt, ſi illi aut
natuúræ noſtræ véritas, aut patérnæ
gloriæ negatur æqualitas. Cùm
ergo ad intelligéendum ſacramén-
tum nativitatis Chriſti, qua de ma-
tre Virgine eſt ortus, accédimus,
abigatur procul terrenarum caligo
ratiõnum, & ab illuminatæ fidei
culo, mundanæ ſapiéntiæ fumus
abſcêdat.
Congratulamini mihi omnes,
qui diligitis Dum: Quia, cùm
eſſem parvula, placui Altiſſimo, &
de meis viſcéribus génui Deum, &
hominem. Beatam me dicent
omnes generatiônes, quia ancillam

Ivina eſt enim auctôritas, cui
crédimus: divſna eſt dodri-
na, quam séquimur. Quéôniam ſiye
legis teſtificatiôni „ ſive oraculis
Prophetarum, ſive Evangélicæ tu-
bæ interiorem admoveamus audi-
tum: verum eſt, quod Joannes ple-
nus Spiritu ſancto intéônuit : In
principio erat Verbum, & Verbum
erat apbud Deum, & Deus erat
vVerbum. Hoc erat in principio
apud Deum. Omnia per ipfſum fa-
cta ſunt, & ſine ipſo factum eſt ni-
hil. Et ſimiliter verum eſt, quo-
idem prædicator adjécit: Verbum
caro factum eſt, & habitavit in no-
bis: & vidimus gloriam ejus, glo-
riam quaſi Unigéniti à Patre.
Confirmatum eſt cor Virginis,
in quo divina myſtéria Angelo
nuntiante concépit: tunc ſpecio-
ſum forma præ filiis höminum ca-
ſtis ſuſcépit viſcéribus: * Et bene-
dicta in ætérnum, Deum nobis
prôtulit & hoôminem. Domus
pudici péctoris, templum repéntè
kt Dei, intacta néſciens virum;
verbo concépit Filium. Et.

N utraàque ergo natúra idem eſt
Dei Filius, noſtra ſuſcipiens:
& prôpria non amittens: in ho-
mine hominem rénovans, in ſe in-
commutabilis perſevérans. Deéitas
enim, quæ illi cum Patre com-

münis eſt, nullum detriméntum
om-

ommniotte
man ler
ſumma &&
ſe ad hun
lütem,
transtuli
deſtitit.
minoren
dicit at
meæ utrit
humanar
diviname
Bened
90 Maria
inpenta es
cebat in
cclo.
tuum, &
la tua,K
animalinn
loria ?

In princi⸗
erat erb.
die Salyar
Omin
n11*
ubes
ſuſtitia,
ſedliz ejus
Lenis ann
inflamma
ejus,
lluxérun
le: * Vid
kontes,
cie domit
Mis terra.
mnnunti⸗
eus: 5
gloriam
onfund
ſeulptiſiz
Amuläcris
orite e
audizit, &
terultay
ter ullciz
Moöniam t

s ſandor
Peccatoris
6 uronze
eletitiz
erimini
6Onätemun
lönizeſus
In

eönis hare,
tieme, Utt
letitor ehe
de INcant

Ziliz 1

Sndunn ſianl

2 ſapieniuſi
i mili en
4
lacui Ali
us genli Den
Pentam net
nesrglia n
t Deig C

Nengoli
iylna el 1

omnipoténtiæ suͤbiit, nec Dei for-
mam ſervi forma violavit: quia
ſumma & ſempiteérna eſséntia, quæ
ſe ad humani géneris inclinavit ſa-
lütem, nos quidem in ſuam gloriã
transtulit, ſed quod erat, eſſe non
déſtitit. Unde cùm Unigénitus Dei
minôrem ſe Patre confitetur, cui ſe
dicit æqualem, veritatem in ſe for-
mæ utriüsque demönfſtrat: ut &
humanam probet imparilitas, &
divinam declaret æqualitas.
Benedicta & venerabilis es Vir.
go Maria, quæ ſine tactu pudôris
invénta es mater Salvatoôris: Ja

cébat in præsépio, & fulgébat in

cœlo. Doômine audivi auditum
tuum, & timui: conſideravi pe-
ra tua, & expavi: in medio duorum
animalium. jacébat.
Sloôria Patri. Jacébat.

In principio, & ante ſæculaà Beus
erat Verbum, & ipſe natus eſt ho-
die Salvator mundi.
Ominus regnavit, exultet ter-
ra: * læténtur inſulæ multæ.
ubes & caligo in circuitu ejus: *
juſtitia,; & judicium corréctio
ſedis ejus.
Lenis ante ipſum præcédet; * &
inflammabit in circuitu inimicos
ejus.
lluxérunt fülgura ejus orbi ter-
ræ: * vidit, & commoôta eſt terra.
ontes, ſicut cera fluxérunt à fa-
cie Dömini: * à facie Dômini om-
nis terra.
nnuntiaverunt cœli juſtitiam
ejus: * & vidérunt omnes pôpuli
gloriam ejus.
onfundântur omnes;, qui adéorant
ſculptilia: * & qui gloriantur in
Kmulacris ſuis. .
dorate eum omnes Angeli ejus: *
audivit, & lætata eſt Sion.
t exultavérunt filiæ Judæ, * prop-
ter judicia tua Dömine.
uôniam tu Déôminus Altiſſimus
ſuper omnem terram: * nimis ex-
altätus es ſuper omnes deos.
zui diligitis Döminum, odite
malum: * cuſtodit Doôminus ani-

mas ſanctôrum ſuorum, de manu

peccatôris liberabit eos.
ux orta eſt juſto, * & rectis cor-
de lætitia.
ætamini juſti in Dömino; *† &
confitémini meméôriæ ſanctifica-
tioônis ejus.

Aa. In principio, & ante ſæcula

157
Deus erat Verbum, & ipſe natus
eſt hôdie Salvator mundi.
Ante luciferum genitus, &
ante ſæcula, Dôminus Salvator no-
ſter hôdie naſci dignatus eſt.

Antäâte Dômino cänticum no-
vum: & quia mirabilia fecit.
alvavit ſibi dextera ejus, *F &
brächium ſanctum ejus.
otum fecit Doôminus ſalutäre ſu-
um: * in conſpéectu Gentium reve-
lavit juſtitiam ſuam. .
ecordàtus eſt miſericôrdiæ ſuæ: *
& veritatis ſuæ domui Iſrael.
idérunt omnes teérmini terræ: *
ſalutaâre Dei noſtri.
ubilate Deo omnis terra: * can-
tàte, & exultate, & psallite.
b sällite Dômino in cithara, in
cithara, & voce pſalmi: " in tubis
ductilibus, & voce tubæ coôrneæ.
ubilate in conſpéctu Regis Do-
mini, * moveaâtur mare, & pleni-
túdo ejus, orbis terrarum, & qui
habitant in eo.
lùmina plaudent manu, ſimul
montes exultäbunt a conſpectu
Dômini: *- quôniam venit judicare
terram.
udicaàbit orbem terrâàrum in juſti-
tia, *τ & pôpulos in æquitate.
Ante luciferum génitus, &
ante ſæcula, Dôminus Salvator
noſter hôdie naſci dignatus eſt.
Nato Domino Angelorum
chorus canébat, dicens: Salus Deo
noſtro, ſedénti ſuper thronum, &
Agno.
Ominus regnavit, iraſcaântur
pôpuli: qui ſedet ſuper Ché-
rubim, moveatur terra.
ôminus in Sion magnus, * &
excélſus ſuper omnes pôpulos.
Bonfiteantur nomini tuo magno,
quôniã terribile, & ſanctum eſt: *
& honor regis judicium diligit.
u paraâſti directiones: * judicium
& juſtitiam in Jacob tu feeiſti.
xaltate Dim Deum noſtrum
& adorate ſcabellum pedum ejus?*
quòôniam ſanctum eſt.
yſes, & Aaron in ſacerdéôtibus
ejus: * & Sàämuel inter eos, qui
invocant nomen ejus.
nvocabant Döôminum, & ipſe
exaudiébat eos: * in colümna nu-
bis loquebatur ad eos.
uſtodiebant teſtimonia ejus, *
& præceptum quod dedit illis.
omineDeus noſter tu exaudiébas
6OS „ *

158
eos: * Deus tu propftius fuiſti eis,
& ulcifcens in omnes adinventioô-
nes eorum.
zaltate Däm Deum noſtrum, &
adoräte in moate ſancto ejus: *
quoniam Sanctus Dominus Deus
noſter.
Nato Dno Angelôrum chorus
canebat, dicens: Salus Deo noſtro,
ſedénti ſuper thronum & Agno.
Notum fecit Dôminus; allel.-
Salutare ſuum, allel. .
Ectio ſancti Evangelli ſecundùm
Lucam.

N illo tempore: Poſtquam con-
ſummati ſunt dies octo, ut cir-
cumciderétur puer: vocatum eſt
nomen ejus Jeſus. Et réliqua.
Homilia ſancti Ambroſii Epiſcopi.

Ircumciditur itaque puer. Quis
eſt iſte puer, niſi ille, de quo
dictum eſt: Puer natus eſt nobis;
Filius datus eſt nobis? Factus eſt
enim ſub lege, ut eos, qui ſub lege
eſſent „lucrifcaceret. Ut siſterent
eum Domino. Quid ſit autem in
Jerùſalem ſiſti Dômino, dicerem,
niſi in Iſaiæ comméntis ante dixiſ-
ſem. Gircumciſus enim vitiis, Do-
minico dignus judicatur obtutu;
uia oculi Domini ſuper juſtos. Vi-
des „ omnem lesis veéteris sériem
fuiſſe typum futuri: nam & cir-
cumeiſio purgatioônem ſignificat
delictôrum ,
Sancta & immaculata virginitas,
quibus te laudibus efferam, néſcio:
½Quia quem cœli capere non po-
terant, tuo grémio contuliſti.
Benedicta tu in mulieribus, &
benedictus frucktus ventris tui.
Quia. 4
Ed quéniam prona quadam cu-
) piditate Peccandi, humanæ car-
nis & mentis fragilitas inextrica-
bilibus vitiis implicatur, eo per o-
Gavum circumciſionis diem culpæ
totius futura purgatio, reſurrectiô-
nis præfigurabatur ætate. Hoc eſt
enim illud: Quia omne maſculi-
num adapériens vulvam, tanctum
Domino vocabitur. Verbis enim
legis promittebatur Virginis par-
tus. Et vere ſanctus, quia immacu-
latus. Denique iptum eſſe, qui lege
ſignétur, in eümdem modum ab
Angelo repetita verba declarant:
Quod naſcérur, inquit, Sanctum,
vocabitur Filius Dei.

s., Néſciens mater virgo virum,
péperit ſine dolore, & Salvatorem
ſæculôrum, ipſum Regem Ange-
Ilôrum, fola virgo lactaàbat uͤbere
de cœlo pleno. Domus pudici
péctoris templum repéntè fit Dei:
intacta néſciens virum, verbo con-
cépit Filium. Salvatôrem.
lôria Patri. Salvatorem.

Olus enim per oômnia ex natis
) de fæmina ſanctus Dominus Je-
lus, qui terrénæ contagia corrupté-
læsimmaculati partus novitate non
sénſerit, & cœleſti majeſtate depu-
lerit. Nam G litteram ſequamur;
quômodo ſanctus omnis maiculus,
cùm multos Iceleratiſſimos fuiſſe
non lateat? Naumquid ſanctus A-
chab: Numquid ſandti pſeudopro-
phétæ „ quos ad Eliæ preces ultor
cœléſtis injuriæ ignis absumpfit ?
Sed ille Sanctus, quem in figura fu-
túri myſtérii pia legis divinæ præ-
ſcripta ſignabant „ eo quòd ſolus
ſanctæ Eccléſiæ virginis ad gene-
randos pôpulos Dei imaculatæ fœ-
cunditatis aperiret genitale ſecreé-
tum. e Deum laudamus. II.
A D L AUDES
Admirabile comméèrcium !
Creator géneris humani, ani-
matum corpus ſumens, de Virgine
naſci dignatus eſt: & procẽêdens
homo ſine sémine, largitus eſt no-
bis ſuam Deitatem.
ñs regnavit. „. . II
Quando natus es ineffabiliter
ex Virgine, tunc implétæ ſunt Scri-
pturæ: füicut plvia in vellus delcé-
diſti, ut ſalvum faceres Genus hu-
manum: te laudamus Deus noſter.
Rubum quem viderat Moyſes
incombuùſtum, conſervatam agno-
vimus tuam laudabilé virginitaté:
Dei génitrix intercéde pro nobis.
Germinavit radix Jeſſe; orta
eſt ſtella ex Jacob: Virgo péperit
Salvatôrem: te laudâmus Deus
noſter. .
Ecce Maria génuit nobis
Salvatôrem, quem Joannes videns
exclamavit, dicens: Ecce Agnus
Dei, ecce qui tollit peccata mun-
di, allelùja.

Ppäruit grätia Dei Salvatoris
Enoſtri omnibus hominibus,
erûdiens nos, ut abnegantes im-
pietatem, & ſæcularia deſidéria
50 brié,

zoͤbrie &
hoc lecule

volis
Ad usi
Chriſtum
Natum M.
eatus al
deryile co
Ut carme
Ne perdere
altæ paré
Clettis in
Venter pue!
decteta, 4.
Ollius pu
Templum
Intacta ne
Conceèpit:
nititurp
Quem Ga
Quem yen
Baptiſta cl
Eno jaet
Dræsepe n
Ut lcte me
her guemt
audet ch
Et Anzeli
Balique
Daſtor, C
i
inatus
Cum batte
n lempire
Verdun
At bi

Mirabilen
die . inno
no tactus
ſt, gu⸗
commlxtie
ſonem
Eus, 9
no ge
tnibue, e

Dunco nat

V .
Ael.
hi no
Arl. Verb

Vitzo win
, Alr
1 Reren
ladaban
Domnge
teente fid
tumm, veldoe
atoten,
7atoten.

ſandi geutn
Elie geces
gnis bbeint
guenin fen
ſegis duinme
f0 llati
liginns ,
el imactn
1 genitne!
laudens
UD 1

coimmetdll
erishuuumn,
nend Ce
ſt: X por
e, aletu
m.
it eun
3 es ni
nplete i
rellit
celes eln
nns Delint
rſetac.
inils dienn
klegtoſe⸗
nir
ob: Veo 1
. locimn

Joimntz

Patri. Verbum.

s6briè, & juſt, & pièe vivamus in
hoc ſæculo.

Solis ortus cardine,
Ad usque terræ limitem,
Chriſtum canâmus principem,
Natum Maria Virgine.
eatus auctor ſæculi,
Servile corpus induit:
Ut carne carnem liberans;
Ne perderet, quos condidit.
aſtæ parentis viſcera
Ccœléſtis intrat gratia;
Venter puéllæ bajulat
Secréta, quæ non nôverat.
omus pudici pectoris
Templum repénté nit Dei:
Intaà cta néſciens virum,
Concêpit alvo filium.
nititur puerpera
Quem Gabriel prædixerat;
Quem ventre Matris géſtiens,
Baptiſta clauſum séenſerat.
Gno jacére pértulit;,
Præsépe non abhoôrruit:
Et lacte modico paſtus eſt;,
Per quem nec ales éſurit.
audet chorus cœléſtium;
Et Angeli canunt Deo;
Palamque fit Paſtôribus
Paſtor, Creator omnium.
eſu, tibi ſit gloria;,
Qui natus es de Virgine,
Cum bPatre, & almo spiritu;,
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Verbum caro factum eſt;, allel.
Et habitavit in nobis, allel.

Mirabile myſterium declaratur hoô-
die: innovaàntur natùræ, Deus ho-
mo factus eſt: id quod fuit, perman-
ſit, & quod non erat, alsumpſit;non
commixtiònem paſſus, neque divi-
ſiònem.
Eus, qui ſalũtis ætérnæ beatæ
Mariæ virginitate fœcäunda,
humano generi præmia præſtitiſti:
tribue, quæſumus: ut ipſam pro
nobis intercédere ſentiamus, per
quam meruúimus auctorem vitæ
iuſcipere Döminum noſtrum Je:
ſum Chriſtum Filium tuum. Qui
tecum vivit.

Quando natus es.
pparuit.
Verbum caro factum eſt;
*Allel. all. Verbum. Et habi-
tàvit in nobis. Allel, all. loria
Ipſe invocabit

me;zall. Pater meus es tu;allel.

159
Rubum quem viderat Môyles.

T: Tu in principio Dômine
terram fundãâſti: & pera ma-
nuum tuarum ſunt cœli.
Notum fecit Döminus »„
Allel. allel. Notum.
Salutare ſuum. Allel. allel.
löria Patri. Notum. Vidé-
runt omnes fines terræ;, allel.
Salutare Dei noſtri, allel.

Ecce Maria.

Pſi peribunt tu auté permanébis,
& omnes ſicut veſtiméntũú vete-
rascent, & velut amictum mutabis
eos, & mutabuntur: tu autem idem
ipſe es, & anni tui non deficient.
Vidérunt omnes fines terræ;
Allelúja, allel. Vidérunt.
Salutare Dei noſtri. Allel.
loria Patri. Vidérunt.
bum caro factum eſt, allel.
Et habitavit in nobis, allel.
O admirabile.

allel.
Ver-

153.
Notum fecit Dôminus, allel.
Salutare ſuum;allel.

Magnum hæreditatis myſtérium,
templum Dei factus eſt uterus ne-
ſcientis virum: non eſt polluútus
ex ea carnem aſsumens: omnes
Gentes vénient, dicéntes: Gloria
tibi Dômine.
eus, qui ſalütis.

Stéphanus autem plenus gratia, &
fortitudine, faciébat ſigna magna
in péôpulo.
Stéphanus vidit cœlos apértos.
Vidit & introivit: beàtus homo,
cui cœli patebant.

Mnipotens, ſempitérne Deus,
qui primitias Martyrü in bea-
ti Levitæ Stéphani sanguine dedi-
câſti: tribue, quæſumus; ut pro no-
bis intercéſſor exiſtat, qui pro ſuis
étiam perſecutôribus exoravit Dô-
minum noſtrum Jeſum Chriſtum
Filium tuum. Qui tecum vivit.

I N O C T A V A
134*

160
De Actibus Apoſtolôrum.

Ura cervice, & incircumciſis
cõrdibus, &᷑ äuribus, vos ſem-
per Spiritui ſancto resiſtitis, ſicut
patres veſtri, ita & vos. Quem
Prophetaärum non ſunt perſecuti
patres veſtri? Et occidérunt eos,
qui prænuntiabant de advéntu ju-
ſti, cujus vos nunc proditoôres, &
homicidæ fuiſtis; qui accepiſtis
legem in diſpoſitiéne Angelôrum,
& non cuſtodiſtis. Audiéêntes au-
tem hæc, diſſecabantur côrdibus
ſuis, & ſtridébant dentibus in eum.
g.. Stéphanus autem plenus gratia
& fortitůdine;, Faciébat pro-
digia, & ſigna magna in populo.

F. Surrexérunt quidam de ſynago-
ga diſputantes cum Stéphano, &
non pôterant resiſtere ſapientiæ, &
Spiritui, qui loquebatur. Faciébat.

— Um autem eſſet plenus Spiri-
tu ſancto, intéendens in cœlum,
vidit gloriam Dei, & Jeſum ſtan-
tem à dextris Dei: Et ait: Ecce vi-
deo cœlos apertos, & Filium ho-
minis ſtantem à dextris Dei. Ex-
clamantes autem voce magna con-
tinuerunt aures ſuas, & impetum
fecérunt unanimiter in eum. Et
ejiciéntes eum extra civitatem la-
pidabant : & teſtes depoſuérunt
veſtiménta ſua ſecus pedes adoles-
céntis, qui vocabatu? Saulus. Et
lapidabantstéphanum invocantem,
& dicéntem: Doômine Jeſu sùſcipe
ſpiritum meum. 5
ge. Vidébant omnes Stéphanum,
qui erant in concilio: Et in-
tuebantur vultum ejus tamquam
vultum Angeli ſtantis inter illos.
g. Plenus gratia & fortitúdine;,
faciébat prodigia & ſigna magna in
pôpulo. Et intuebantur.

Oſitis autem génibus, clama-
vit voce magna;, dicens: Dômi-
ne, ne ſtâtuas illis hoc peccatum.
Et cùm hoc dixiſſet, obdormivit
in Dômino. Saulus autem erat con-
séntiens neci ejus. Facta eſt autem
in illa die perſecůtio magna in Ec-
cleſia, quæ erat Jerosolymis: &
omnes diſpérſi ſunt per regiônes
Judææ & Samariæ, præter A Pôſto-

los. Curavérunt autem Stépha-
num viri timoraâti, & fecerunt
planctum magnum ſuper eum.

8

Intuens in cœlum beatus Sté.
phanus, vidit gloôriam Dei, & ait:
Ecce video cœlos apeértos, &
Filium höminis ſtantem à dexttis
virtútis Dei.
Cuùm autem eſſet Stéphanus ple-
nus Spiritu ſanéto, intendens in
coœlũ vidit gloriã Dei, & ait. Ecce.
léöria Patri. Ecce.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Pi heſtérnum feſtiviſſimum
diem, quosalvatoris noſtri Chriſti
nobis nativitas illuxit, étiam ho-
diérnus dies beati martyris Stépha-
ni corôna illuſtratur. Martyris
illius mérita nulla pars orbis igno-
rat: paſſus enim eſt ipſo principio
Eccleêſiæ, id eſt, in ipſa urbe Jerosoô-
lyma. Ibi enim Diaconus miniſtra-
vit ,„ & in ipſo juventutis flore de-
côrem ætatis ſuæ sanguine purpu-
ravit. Paſſio ejus insignis eſt, mul-
tmque mirabilis. Hanc modo de
libro Actuum àpoſtolérum, cùm
legerétur, non solùm audivimus;
ſed étiam ôculis ſpectavimus.
Lapidabant Stéphanum inyo-
cantem, & dicéntem: Dômine
Jeſu Chriſte, accipe ſpiritũ meum:
& ne ſtàtuas illis hoc peccàatum.
Pôſitis autem génibus, clamavit
voce magna, dicens. Domine.

Hriſtus ergo caput Märtyrum
prior paſſus eſt pro nobis, re-
linquens vobis exémplum, ut le-
quaâmini veſtigia ejus. Cuſjus pal-
ſiònis veſtigia proſecũtus beatiffi-
mus Stéphanus, confiténdo Chri-
ſtum lapidatus à Judæis, coronam
méruit tamquam ſuo ſibi nomine
pôſitam. Stéphanus enim Græcé;
Latinè corôna appellatur. Jam co-
rôna nomen habeébat ,„&
mam martyrii ſuo nomine præfe-
rébat.
Impetum fecérunt unanimitet
in eum, & ejecérunt eum extra ci-
vitatem invocantem, & dicéntem:
Däüe Jefſu accipe ſpiritum meum.
Et téſtes depoſuérunt veſtimen-
ta ſua ſecùs pedes adoleſcentis:
qui vocabatur Saulus, & lapidabant
Stéphanum invocântem, & dicén-
tem. DOômine. . 9 V
Ui cùm lapidarétur

cutôribus reportàre vindictam;

ſed eis pôòtiùs à Deo veniam poſtu-
labat

ideò pal-

non ſo-
Iùm non expectabat de perſe-

lübꝛt. Mem
minum: M.
tribuamdie
Ne dixeris,
meis: ſed
tibi auxilio
bet Domin
ræ letnibut
tyribus vin
Impii ſin
cérunt, ut
At ille gau
ut werexrétu
Borie.
ſias, & imp
ltet in eum

Clio lanct
Matthæun
E illo ten
Letidis &
Mitto ad vo
tes & derib⸗
Actucitiget
Hotnilia 5. .

Lrülälem,
ktophetas
Lallicht
Weat
ſtu, ſurd
quod viden
alltem, qui
congregire
1r krophe
Aur. Gal
nem congte
uos, in can
Lümus Sicu
uum, K
rayit; exp.
Dit eos, §
Stephan
Apidaant
0s, idit,
deu
Om isi
kun iithe
elheeosal
Aclituf

le⸗ keline

upüͤki 8
un dadinn

lumn dan
Dtiam beit
E0s he

ſ, ntem4&
Rtantent

ſet Pteſten
to 1 in .
Dei Kanl
cce.

uktimn he

làâbat. Meminerat enim dixiſſe Déô-
minum: Mihi vindictam, ego re-
tribuam, dicit Dominus. Et iterùm:
Ne dixeris, ulciſcar me de inimicis
meis: ſed expecta Dominum, ut
tibi auxilio ſit. Expectare nos ju-
bet Dôminus Deuszut in die futù-
ræ retributionis cum ſanctis Mar-
tyribus vindicéemur.
Impii ſuper juſtum jactúram fe-
cérunt, ut eum morti traderent:
At ille gaudens ſuſcépit lapides,
ut mererétur accipere coroönam
gloriæ. Continuerunt aures
ſuas, & impetum fecérunt unani-
miter in eum. At. G loria Patri. At.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum!
N illo témpore: Dicébat Jeſus
Scribis & Phariſæis: Ecce ego
mitto ad vos Prophétas, & Sapién-
tes, & Scribas: & ex illis occidétis,
& crucifigétis. Et reliqua.
Homilia S. Hierônymi bPresbyteri.

Eruſalem, Jeruſalem, quæ occidis
Prophétas. Jeruſalem non ſaxa

& ædificia civitatis, ſed habitato-

res vocat: quam plangit patris affé-
Gtu, ſicut & in alio loco legimus.
quod videns eam fléverit. In eo
autem, quod dicit: Quòôties vôölui
congregare filios tuos: omnes re-
trô Prophétas à ſe miſſos eſſe te-
ſtatur. Gallinæ quoque ſimilitùdi-
nem congregantis ſub alas pullos
ſuos, in cantico Deuteronômii lé-
gimus: Sicut aquila protegit nidum
ſuum, & ſuper pullos ſuos deſide-
ravit; expandens alas ſuas, ſuſcé-
pit eos, & tulit ſuper pennas ſuas.
Stéphanus ſervus Dei, quem
lapidabant Jud æi, vidit cœlos aper-
tos, vidit, & introivit: * Beatus
homo, cui cœli patébant.
Cuüm igitur ſaxoôrum crepitân-
tium turbine quaterétur, inter
æthereos aulæ cœléſtis ſinus divina
ei claritas fulſit. Beatus.

Cce relinqueétur vobis domus
veſtra desérta. Hoôc ipſum ex
persona Jenem i jam antè dixerat:
Reliqui domum meam, dimiſi hæ-
reditatem meam: faéta eſt mihi hæ-
reditas mea quaſi ſpelünca hyænæ.
Deseèrtam Judæorum domum, id
eſt, templum illud, quod fulgébat
augúſtius, culis comprobamus,

quia habitatoôrem Chriſtum perdi-

261
dit, & hæreditätem prærſpere ge-
ſtiens, occidit hærédem.
Patefaéctæ ſunt januæ cœli Chri-
ſti Martyri B. Stépnano, qui in
nůmero Martyrum invéntus eſt
primus: Et ideò triümphat in
cœlis coronatus.
Mortem enim;, quam Salvaâtor
noſter dignatus eſt pro nobis pati;
hanc ille primus réddidit Salvatô-

ri. Et ideòô.
Et ideò.

loôria Patri
Ico enim vobis, non me vidé-
bitis amodò, donec dicaâtis:
Benedictus, qui venit in nomine
Dômini. Ad Jerúſalem loquitur, &
ad populum judæòrum, Versiculum
autem iſtum, quo & parvuli, atque
lacténtes in egréſſu Jerúſalem
Domini Salvatoris uſi ſunt, quando
dixérunt: Benedictus, qui venit in
noômine Doômini: Hosanna in ex-
célſis: ſumpſit de centéſimo deci-
moséptimo Pſalmo, qui maniteſtè
de advéêntu Dômini ſcriptus eſt.
e Deum laudamus. II.
Lapidavérunt. 136.
Iſte eſi joan-
nes, qui ſupra pectus Doômini in
cœna recůbuit: beâtus Apoſtolus:
cui revelata ſunt ſecréta c&œleſtia.
Hic eſt diſcipulus ille, qui te-
ſtimonium péthibet de his.
Et ſcimus, quia verum eſt te-
ſtimônium ejus.
Celéſiam tuam, Démine, beni-
gnus illuſtra: ut beati Joàânnis
Apöſtoli tui & Evangeliſtæ illu-
minata doctrinis, ad dona pervé-
niat ſempitérna.

Hi ſunt, qui cum muliéribus non
ſunt coinquinati: Virgines enim
ſunt, & cequuntur Agnum, quocũm-
que ferit.
Herôdes irâtus occidit multos
peros. In Bethiehem Judæ
civitate David.
Eus, cujus hodierna die præ-
cônium Innocentes Märtyres
non loquéndo, ſed moriendo éon-
téſſi ſunt: mnia in nobis vitiorum
mala mortifica; ut fidem tuam -
quam lingua noſtra loquitur, étiam

moôribus vita fateatur. Per Düm.
Lapidavérunt. 136.
ixit Dis. X
rédidi. 79.

162

ui timet Deum.
xùltet orbis. 140.
Valdé honorandus eſt beatus
Joannes. Qui fupra pectus
Domini in cœna recüúbuit.
Iſte eſt Joannes.
ccleſiam tuam.
Sepelierunt
Stéphanum viri timorati, & fecé-
runt planctum magnů ſuper eum.
stéphanus vidit cœlos apértos.
„ Vidit, & introivit: beatus ho-
mo, cui cœli patébant.
Mnipotens, ſempitérne Deus,
qui primitias Martyrum in
beâti Levitæ Stephani sanguine
dedicâſti: tribue, quæſumus; ut
pro nobis intercéſſor exiſtat, qui
pro ſuis étiam perſecutoribus ex-
oravit DOöminum noſtrum jeſum
Chriſtum Filium tuum.

Innocéntes pro Chriſto infantes
occiſi ſunt, ab iniquo Rege lacten-
tes interfédti ſunt;: ipſum ſequun-
tur Agnum ſine macula, & dicunt
ſemper: Gloria tibi Domine.
Ssub throno Dei omnes Sancti
EClamant. Vindica sanguinem
noſtrum Deus noſter.
eus, cujus hodiérna.
IN OCTAVA S. 1OANNIS.

De libro Abocalypſis beâti Joan-
nis Apôſtoli.

Oſt hæc vidi: & ecce ſtium
apértum in cœlo, & vox prima,
quam audivi, tamquam tubæ lo-
quéntis mecum, dicens: Aſcénde
huc, & oſténdam tibi, quæ opoôrtet
fieri poſt hæc. Et ſtatim ti in ſpi-
