tium verò fuper nudum lapidem
ſtratus ténui dabat quiéti Qu-

militatis eximius cultor ,„„Apoſto-

Jico more àᷓ manuum fuarum la.
ôre non abſtinuit. Afsiduis tan-
dem curis pro Eccléſia consúmp-
tus „verbo & oôpere clarus, in
extréma ſenectute divinis my ſte-
riis refé dtus, obdormivit in Dô-
mino, ſepultùsque eſt apud Du-
num in Ultonia, à Chriſtiana
ſalute ſæculo quinto.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas

virttes operâtus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
* Ipfe intercedat pro peccatis
omnium populorum.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervenit ad cœléſtia re-
gna. Ipſe. loria Patri. Ipſe.

Fomo peéregrée, umun
XXXIXx.

PIE XIX. MARTII.

Acob autem génuit Joſeph vi-
Arum Mariæ, de qua natus eſt Je-
us, qui vocatur Chriſtus.

ixit Dominus.

77 300 u
audate Dominum om-
nes Gentes. 79. „ .
Miſſus eſt Angelus Gabriel
à Deo ad Virginem deſponsatam
viro, cui nomen erat Joſeph, de
domo David, & nomen Virginis
Maria. ,
Cùm eſſet deſponsâta Ma-
ter Jeiu Maria Joſeph, antequam
convenirent, invénta eſt in utero
habens de Spiritu ſancto. .
Joſeph vir ejus, cùm eſſet
ſuſtus, & nollet eam traducere;
voluit ogculte dimittere eam.
Angelus Doômini apparuit
Joſeph, dicens: Joſeph fili David,
noli timére accipere Mariam Côn-
jugem tuam; quod enim in ea na-
tum eſt, de Spiritu ſando eſt: pa-
riet autem filium, & vocabis no-
men ejus Jeſum.

Ir fidélis multùm laudabitur.
Et qui Cuſtos eſt Domini fui,
glorificabitur.

E ; Joſeph „célebrent agmina
Colitum;
Te cuncti réſonent Chriſtiadum
Chori, . . . .
Qui clarus méritis;, junctus es
incly tæ
Caſto fœdere Virgini.

Imo càm tùmidam geérmine
conjugem . .„
Admirans; dubio tangeris an-

KlUS, . „ .
Afflatu superi Flaminis Angelus
Conceèptum perum docet.

4 netum D
Crtefas
Aypri profu
s;
Antlum Sohh
jenis,
Miſcens
ol mortem
Cörſectat,
Danmimgue en
git!
I rwens, 5
Deo,
in ſort
bis, ſummm
Cuntidus,
Npſehh nen
Ur unden li
tün
Grutum
Ame
Conſtitui
Mus fur.
holleſſionis l

Uulngens ſo,e
Aut precepit e
icepit Con

Anckiſlimee
fguelum
4 Uuremur:
foltn non
Ulerceſtone
Vnedus cun

enatus eſt
Fenite, 2
enite, ex

Oelitum
noſtræ

et, Konm
keplete
tpro hecclin
n
Mtenpſt ninn
A lin
tabinn le⸗

(MEI

nbit ſenn
)

net olen
notnen N

els, in
camm fllk.
nltteree,
DOmIII A
oſegh lh
e Min
Cerimn in,
uſancto,

lelm Lutt

t Donn

debrenta

u natum Déminum ſtringis, ad
Exteras,
Rgypti prôfugum tu sequeris pla-
gas 3
Amiſlum Solymis quæris, & in-
venis „
Miſcens gaudia flétibus.
oſt mortem réliquos mors pia
coônſecrat, ð .
Palmamque eméritos glôria sůsci
pit:
Tu vivens, súperis par, früeris
Deo;,
Mira ſorte beaâtior.
obis, ſumma Trias, parce pre-
cantibus,
Da Joſeph méritis sidera ſcändere:
Ut tandem liceat, nos tibi perpe-
tim
Gratum promere cânticum.
Amen.
Conſtituit eum Döôminum do-
mus ſuæ. Et Principem omnis
voſſeſſionis ſuæ.

Exurgens Joſeph à ſomno fecit, ſi-
cut præcépit ei Angelus Domini,
& acceèpit Cônjugem ſuam.

Anctiſſimæ Genitricis tuæ Spon-
ſi, quæſumus Dômine, meritis
adjuvemur: ut quod poſſibilitas
noſtra non btinet, ejus nobis
interceſſiõne donetur. Qui vivis
& regnas cum Deo Patre.

zhriſtum Dei Filium;, qui putäri
dignatus eſt Filius Joſeph:
Venite, adoremus.
enite, exultémus. I.

Oelitum joſeph decus;, atque
noſtræ
Certa ſpes vitæ» columenque
mundi, . .
Quas tibi læti canimus, benignus
Sùscipe laudes.
e Sator rerum ſtatuit pudicæ
Virginis ſponſum, voluitque
Verbi
Te patrem dici, dedit & mini-
ſtrum
Eſſe ſalũtis. .
u Redemptôrem ſitäâàbulo jacén-
tem,
Quem chorus Vatum cécinit futů-
rum:
Alpicis gaudens, humilisque natu
Numen adoôras-

663
ex Deus Regum, Dominator or-
18
Cujus ad nutum tremit inferôrum
Turba, cui pronus famulatur
æther;
se tibi ſubdit.
aus ſit excélſæ Triadi perénnis;
Quæ tibi præbens súperos honéô-
res,
Det tuis nobis méritis beatæ
Gaudia vitæ. Amen.

Aſcéêndit Joſeph à Galilæa cfe civi-
tate Nazareth in Iudæam, in civi-
taàtem David, quæ vocatur Bethle-
hem, ut profiterétur cum Maria.
. eatus vir.
XIV.
Venerunt'Baſtôres feſtinan-
tes, & invenérunt Mariam, & Jo-
ſeph, & infantem poôſitum in præ-
sépio.
uare fremuérunt. Xlv.
Eëce Angelus Domini ap-
paruit in ſomnis Joſeph, dicens:
Surge, & accipe puerum & Matrem
ejus & fuge in &£gyptum. .
omine, quid multipli-
câti. XIVi.
Conſtituit eum Dôminum do-
mus ſuæ. g Et Principem omnis
poſſeſſiònis ſuæ.
De libro Géneſis.

tum „ emitque eum Puütiphar
unnchus Pharaônis, Princeps
Exércitus, vir Kgyptius, de
manu Ismaelitarum, a quibus
perdúctus erat. Fuitque Dôminus
cum eo, & erat Vir in cunctis
proſpere agens: habitavitque in
domo dòômini ſui, qui ptimèe no-
verat, Döminum eſſe cum eo, &
6mnia, quæ geéreret, ab eo dirigi
in manu illius. Invenitque Joſeph
gratiam coram démino ſuo, &
miniſtrabat ei, aà quo præpoôſitus
ômnibus gubernabat créditam
ſibi domum, & univérſa, quæ ei
trädita fůerant: benedixitque
Dôminus domui Æ—gyptii propter
Joſeph.
Fuit Dôminus cum Joſeph, &
dedit ei gratiam in conſpéctu
Principis carceris: & Qui tradidit
in manu illius univeérſos vinctos.
Quidquid fiébat, ſub ipfo erat:
Döminus enim erat cum illo;, &
omma opera ejus dirigebat. Qui
tradidit.
T 1t4

Ntep̃n igitur ductus eſt in Wπgyp-
E

6654

Lacéüit Pharaéni èösilium jo-

ſeph, & cunctis Miniſtris ejus:
Tocutusque eſt ad eos: Num in-
venire pPotétimus talem virum,
qui Spiritu Dei plenus ſit? Dixit
ergo ad Joſeph: Quia oſtêndit tibi
Deus omnia, quæ locůtus es „
numquid ſapientiorem, & con-
similem tui invenire pôtero? Tu
eris luper domum meam, & ad tui
oris impérium cunctus pôpulus
obédiet: unum tantùm Regni solio
te præcédam.
Eſuriente Terra Xgypti clama-
Vit populas ad Regem aliméenta
petens. Quibus ille reſpondit:
Ite ad Joſeph, & quidquid vobis
dixerit facite. reſcébat quo-
tidie fames in omni terrazaperuit-
que Joſeph univérſa hoôrrea, &
vendébat X. gyptiis Ite
Ixitque rurſus Pharaog ad Jo
ſeph: Ecce conſtitui te ſuper
univerſam terram X.gypti. Tulit-
ue annulum de manũû ſua, & de-
tit eum in manu ejus: veſtivitque
eum ſtola byſsina , & collo tor-
duem auream circumpoſuit. Fe-
citque eum aſcéndere ſuper curru
ſuum ſecundâm, clamante præcoô⸗
ne, ut omnes coram eo genu flé-
Gterent, & Præpoôſitum eſſe ſcirent
univerſæ Terræ X gypti. Dixitque
Bex ad Joſeph: Egô fum Pharao ⸗
absque tuo império non movébit
dufsquam manum, ant pedem in
omni Terra XÆgypti.
Fecit me Dominus quaſi Patrem
Regis, & dominum univérſæ do-
mus ejus; nolite pavére, Pro
falute enim veſtra miſit me Deus
ante vos in gyptum. Venite
ad me, & ego dabo vobis omnia
bona Kgypti, & comedétis me-
dullam Terrz. Pro ſalute. Glôria
Patri. Pro ſaläte.
Consürgens Joſeph accpit Pae-
rum & Matrem eſus nocte, & ſe-
céſſit in ..gyptam: & erat ibi us-
gue ad 6bitum Heroôdis.
Pſalmus. Qùm invocärem. Xlvii.
. Defuncto Herode Angelus
Doômini apparuit in ſomnis Joſeph
in Kgypto, dicens: Surge, & ac-
cipe Pnerum, & Matrem ejus, &
vade in Terram Ifrael: defuncti
ſunt enim, qui quærébant animam
Pueri. .
falem 7erba mea. Xlvii.

Accépit Joſeph Pùerum, &
Matfem ejus, & venit in Terram
Iſrael. n. Dômine Doôminus
noſter. XIvii. .
Magna eſt glôria ejus in ſalutâ-
ri tuo. ,B
Glôriam, & magnum decôrem
impones ſuper eum. .
Sermo S. Bernardi Abbatis.

Uis & qualis hom fuerit bea-
QOn Joſeph, conjice ex appella-
tiéne, qua licèt diſpensatôria,
méruit honorari à Deo, ut pater
Dei & dictus, & créditus ſit: côn-
jlice & ex proprio vocàâbulo, quod
augméntum non duúbitas inferpre-
täri. Simul & meménto magni
illius quondam Patriarchæ venditi
in gypto, & ſcito ipsius iſtum
non ſoluùm vocabulum fuiſſe ſorti-
tum, ſed & caſtimoniam adéptum,
innocentiam affecutum S& gratiam.
Aſcéndit Joſeph à Galilæa de
civitate Nazareth in Judæam, in
civitatem David, quæ vocatur
Béthlehem: =& Eô quôd eſſet de
domo, & familia David.
Ut profiterétur cum Maria de-
ſponsaàta ſibi Uxôre. Eo quôd.

Iquidem ille Joſeph „fratérna
ex invidia venditus, & ductus
in gyptum, Chriſti venditionem
Dræfigüravit; iſte loſeph „ Hero-
dianam invidiam fuùgiens, Chriſtum
in gyptum portavit. IIle domi-
no ſuo fidem ſervans déminæ no-
luit commicéri: iſte Doôminam
ſuam Doômini ſui matrem, virgi-
nem agnoôſcens, & ipſe continens,
fidéliter cuſtodivit. IIIi data eſt
intelligéntia in myſtériis ſomnio-
rum: iſti datum eſt, coônſcium fie-
ri atque participem cœléſtium ſa-
amentôrum,
Surge, & accipe Púerum, &&
Matrem ejus, & fuge in .Ægyp-
tum: Et eſto ibi, usque dum
dicam tibi. Ut adimpleréetur;
quod dictum eſt à Doômino per
Prophétam dicéntem; Ex ÆPtO
vocavi Filium meum. Et eſto.

Lle fruméenta ſervàvit non ſibi,
ſed omni pôpulo: iſte panem
vivum e& cœloe ſervandum accépit
tam fibi, quam toti mundo. Non
eſt däbium, quin bonus & fidelis
homo füerit iſte Joſeph; ui

ler eſpons⸗
Gelis inguan
Ilenn conſtit
1ibſolatium,
ſolum denia
Conslii coad
Cüm indu
Mentes eju
Gum conſuet
Aecepit eln
us, bene
Et eta ba
Mitantes ſue
tut de llo.
Moris harti

Aucienſolepl
(uret in jud⸗
nn tlmuit il
Ils habitabit
i Admon
eceſſit i

oc di
: (uoniam
ie in
it, Mit bat
mlutes fuper
(e Illo, ben
omin
uls gern
le forebit
Pninum
eo ſangi
Mar

(C ellet
Welarn ſoſe
dentinden
Zpiritu la
omilia 5. .

Uare no
Ped Ge Ge
hum, Ut p.

Merm l

.
1l Abrt

gu
guol elt
4Nid.
cuin Mantt
. E0 quo⸗

ter deſponsata eſt Salvatôris. Fi-
délis, inquam, ſervus & prudens,
quem conſtituit Dôminus ſuæ ma-
tris ſolatium, ſuæ carnis nutrit ium,
ſolum dénique in terris magni
consilii coadjutôrem fidiſſimum.
Cùm inducerent Púerum Jeſum
Parentes ejus, ut facerent ſecun-
dùm conſuetúdinem legis pro eo.
Accepit eum Simeon in ulnas
uas, & benedixit Deum.
Et erat Pater ejus ,„ & Mater
mirantes ſuper his, quæ diceban-
tur de illo. Acceépit eum.
loôria Patri. Accépit eum.

Audiens Joſeph, quòd Archelâus re-
gnaret in Judæa pro Herôde patre
suo, timuit illô ire. omine
quis habitabit. xlviii.
Admoônitus in ſomnis Jo-
ſeph ſecéſſit in partes Galilææ: &
véniens habitavit in civitate, quæ
vocatur Nazareth: ut adimplere-
tur, quod dictum eſt per Prophé-
tas: Quoniam Nazaræus vocabi-
eſe DO ñe in virtúte tua. xlix.
Ana, Erat Pater Jelu; & Mater
mirantes ſuper his, quæ dicebantur
de illo, & benedizit illis Simeon.
Dômini etft terra. Xlix.
Juſtus germinabit ſicut lilium.
Et florébit in ætérnum ante
Doôminum.
ectio ſancti Evangélii ſecundàùm
Matthæum.

CVm eſſet deſponsata mater Jeſu
Maria Joſeph, antequam conve-
nirent, inventa eſt in utero habens
de Spiritu ſanécto. Et réliqua.
Homilia 8. Hieronymi Presbyteri.

Uare non de simplici virgine,
ſed de deſponsata concipitur:
Primùm, ut per generatiônem Jo-
ſeph origo Mariæ monſtrarétur:
ſecundò, ne lapidarétur à Judæis
ut adültera: tertiò;, ut in Agyp-
tum fügiens habéeret ſolatium.
Martyr Ignatius étiam quartam
addidit cauſam, cur à deſponsata
concéptus ſit: Ut partus, inquiens,
ejus celarétur diabolo, dum eum
putat non de virgine, ſed de uxo-
Ie generatum.
Dicit Mater Jeſu ad illum: Fili
quid feciſti nobis ſic?

mus te. Et ait ad illos: Quid

Ecce Pater
tuus, & ego doléntes quæreba-

. 665,
eſt, quòd me quærebatis ? neſcieba-
tis, quia in his, quæ Patris mei
ſunt oportet me eſſe? Ecce.

Ntequam convenirent, invén-
ta eſt in utero habens de Spi-
ritu ſancto. Non ab alio invénta
eſt, niſi a Joſeph, qui penéè licén-
tia maritali futàræ uxôris omnia
néverat. Quòôd autem dicitur, an-
tequam convenirent: non séqui-
tur;» ut pôſteà convénerint: ſed
Scriptura, quoôd factum non ſit,
oſténdit.
„Deſcendit Jeſus cũ eis, & venit
Nazareth; Et erat sůúbditus il-
lis. V. Proficiébat ſapiéntia, &
ætaàte, & gratia apud Deum, & hô-
mines. Et. loria Patri. Et.

Oſeph autem vir ejus, cùm eſſer
juſtus, & nollet eam traduùcere„
véôluit occultè dimittere eam. Si
quis fornicâriæ conjungitur, unum
corpus efficitur: & in lege præcép-
tum eſt, non ſolùm reos, ſed &
conſcios criminum obnoôxios eſſe
peccati; quomodo Joſeph, cùm
crimen celaret uxôris, juſtus ſcri-
bitur; ſed hoc teſtimonium Ma-

riæ eſt, quod Joſeph ſciens iiligs

caſtitatem, & admirans, quod ev
nerat, celat ſiléntio, cujus myſté⸗
rium nelciébat
e Deum laudamus. II.
A D L. A U D ES;,

Bant paréntes Jeſu per omnes
annos in Jerúſalem, in die ſo-
lemni Paſchzæ.
Dis regnav. cqum zcl.- II.
Càùm redirent, remânſit Puer
Jeſus in Jeruſalem, & non cogno-
vérunt Paréntes ejus.
32. Non inveniéntes Jeſum re-
gréſſi ſunt in Jeruſalem, requirén⸗
tes eum; & poſt triduum invené⸗
runt illum in templo ſedéntem in
meédio Doctôòrum, audiéntem, 8
Iterrogantem eos. .
. Dixzit Mater ejns ad illum;
Fili! quid feciſti nobis ſic? Ecce
Pater tuus, & ego dolentes quæ⸗
2 us te.
rebamus Descéndit jeſus cum

T t S 18

666
eis, & venit Nizareth,» & erat
suûbditus illis.

Ir fidélis multùm laudabitur.
t qui Cuſtos eſt Domini ſui;,
glorificabitur.
Ste, quem læti côlimus fideles,
Cujus excélſos canimus trium-
phos;,
Hac die Joſeph meéruit perénnis;,
Gaudia vitæ.
nimis felix, nimis 6 beâtus,
Cujus extrémam vigiles ad ho-

ram
Chriſtus & Virgo ſimul aſtitérunt
Ore ſeréno.
inc ſtygis victor;, laqueo ſolu-

tus
Carnis; ad ſedes placido ſopòre
Migrat ærnas', rutilisque cingit
Témpora ſertis,
xgo regnantem flagitémus om-

nes
Adſit ut nobis, veniamque noſtris
Obtinens culpis, tribuat ſupérnæ
Münera pacis.
int tibi plauſus, tibi ſint honores
Trine, qui regnas Deus, & coronas
Aureas lervo tribuis fidéli
Omne per ævum. Amen.
Os juſti meditabitur ſapientiã.
Et lingua ejus loquétur ſudi-
Eium.

Ipſe Jeſus erat incipiens, quaſi an-
noôrum triginta, ut putabatur, filius
Toſeph.
j anctiſſimæ Genitricis.
663.

Cùm redirent.

ir fidélis.

*

dr. Conſtituit eum, * Do-
minum domus ſuæ. Conſtituit.
Et Principem omnis poſſeſſioô-

nis ſuæ. Dôminum domus ſuæ.
léria Patri. Conſtituit.
Maguna eſt glòria ejus in ſalutâri
tuo. Gloriam & magnum de-
céôrem impones ſuper eum.

Non inveniéentes.

Iléétus Deo; & hominibus,
ONcujus memoôria in benedicétiô-
ne eſt. In fide, & lenitate ipsius
ſanctum fecit illum, & elégit eum

In ſalutari tuo. Magna eſt.
Z. Gloriam & magnum decorem
impõnes ſuper eum. In ſalutari tuo.
Méria Patri. Magna eſt.
Juſtus germinabit ſicut lilium.
Et florébit in æternum ante Do-
minum.
Deſcendit Jeſus.

Rôfugum juſtum dédúxit Sa-
pientia per vias rectas, & oſten-
dit illi renum Dei, & dedit illi
ſciéntiam Sanéctôrum: honeſtavit
illum in laboribus, & complevit
labôres illius.
Juſtus germinabit, Sicut
Hilium. Juſtus. Et florébit in
ætérnum ante Däm. Sicut lilium.
léria Patri. Juſtus germinabit.
Plantaàtus in domo Dômini.
In atriis domus Dei noſtri.

Ibant pareéntes.
665.

662.
Gléria, & divitiæ in domo eſus.
Et juſtitia ejus manet in ſæcu-
Jlum ſæculi.

Ecce fidélis lervus, & prudens,
quem conſtituit Dôminus ſuper fa-
miliam ſuam. s anctiffi-
imnæ Genitricis. 663.

PDIE XXI. MARIII.

Ntercéſſio nos, quæſumus Do-
mine, beati Benedicéti Abbatis
commendet: ut quod noſtris mé-
ritis non valémus; ejus patrocinio
aſſequamur. Per Dominum.

De Hbro Eccleſiaſtici.

Audémus viros gloriolos.„8
Lparentes noſtros in generationé
ſua. Multam glôriam fecit Doômi-
nus magnificéntia ſua à ſæculo.
Dominantes in poteſtatibus ſuis,
hômines magni virtùte & pruden-
tia ſua præditi, nuntiantes in Pro-
phèétis dignitatem Prophetarum, &
imperantes in præsénti pôpulo;

ex omni carne.

Magna eſt glöria ejus,

& virtùte Pprudéntiæ pépulis ſan-
Gtiſſima verba. In pueritia ſua re-
i-

nirentes m
Iuntes carmi
buge len
guig in pauc⸗
Multa te con
Niudium Do
Jlingue tale
kece 4lis g
Uum. Intra.

Otmines 4
chritadin
Ncigcantes i
Nes ici in ge
ue glörum a
bls ſliz aber
Ge illis nati ſt
Imen nattandi
Unt, quorun
(ellerunt, qn
Miilunt,

=

Tonuni, in a
ti. lt forebi
1 Auorum P
Iumt, cum se
Uentbona, h

DsOrum nar
(em eorum
e cog
Nirehilsn
Mnüm. Et
danckorun
Renplit vi tan
rletia I

Pkretin,
1e Ortus N.
UInis erudh
darer
eus di
lüncam
Atriennin
Kitet R
e neeeſit
d Dum
dentes ad
dolo ſube,
no ſdſice
ugig ol

einf.

lpl
1

Ennek.
um eroten
hſalutanito⸗

eſt.
ſcurlilian
num ante⸗

elcentit nn

nahi

3 Letmind
hlul,

quiréntes modes múſicos, & nar-
rantes carmina ſcripturarum.
Euge ſerve bone & fidélis,
quia in pauca fuiſti fidélis, ſupra
multa te conſtituam „ Imntra in
gâudium Doômini tui. “. Domine
quinque talénta tradidiſti mihi,
ecce alia quinque ſuperlucratus
ſum. Intra.

Omines divites in virtte, pul-
Chritudinis ſtudium habentes,
pacificantes in domibus iuis. Om-
nes iſti in generatiéônibus gentis
ſuæ gloriam adépti ſunt, & in dié-
bus ſuis habentur in laudibus. Qui
de illis nati ſunt, reliqueêrunt no-
men narrandi laudes ecorum: &
unt, quorum non eſt memoria:
periérunt, quaſi qui non fúerint:
& nati ſunt, quaſi non nati, &
filii ipsorum cuùm ipſis.
. Juſtus germinabit ſicut lilium:
Et florébit in ætérnum ante Dô-
minum. Plantatus in domo
Doômini, in atriis domus Dei no-
ſtri. Et florébir. 4
Ed illi viri miſericôrdiæ ſunt,,
quorum pietaâtes non defué-
runt, cum sémine eôrum perma-
nent bona, hæréditas ſancta ne-
potes eorum: & in teſtamentis
ſtetit ſemen eòrum: & filii eorum
propter illos usque in æternum
manent: ſemen eòrum , & gloria
eôòrum non derelinquétur Côrpo-
ra insôrum in pace ſepùlta ſunt, &
nomen eôrum vivit in generatio-
nem, & generationem. Sapiéntiam
ipsorum narrent populi, & lau-
dem eorum nuntiet Eccléſia.
Iſte cognovit juſtitiam, & vidit
mirabilig magna, & exoravit Altiſ-
ſimum: *Et invéntus eſt in núme-
ro Sanéctôrum. Y.⸗ Iſte eſt, qui con-
tempſit vitam mundi, & pervénit
ad cœléſtig regna, Et. G loria. Et.

Enedidtus, Nüuùrſiæ nobili géne-
Ore ortus, Romæ liberalibus diſ-
ciplinis eruditus, ut totum ſe Jeſu
Chriſto daret, ad eum locum, qui
Subläcus dicitur; in altiſſimam
ſpeluncam penetraâvit, in qua ſic
per triénnium delituit, ut unus id
ſciret Romanus Mônachus,quo ad
vitæ neceſſitatem miniſtro uteba-
tur. Dum igitur ei quodam die
ardéntes ad libidinem faces à dia-
bolo ſubſicerentur, ſe in véprihus
tamdiu volutavit „ dum lacerato

. , 66
corpore, voluptatis ſenſus dolbre
opprimerétur. Sed jam erumpente
ex illis latebris fama ejus ſanctita-
tis, quidam Monachi ſe illi inſti-
tuzendos tradidérunt: quorum vi-
vendi licéntia cùm ejus objurga-
tiônes ferre non poſſet, venénum
in potiône ei dare conſtituunt.
Verùm poôculum ei præhéntibus.
Crucis ſigno vas confrégit, ac
relicto monaſtério in ſolitdinem
ſe recépit.
Honéſtum fecit illum Dnzæ, s⸗
cuſtodivit eum ab inimicis, & à
ſeductoribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam,
Juſtum deduxit Dominus per
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et.

Ed cùm multi ad eum quoti-
die diſcipuli convenirent, duò-⸗
decim monaſtéria a dificavit, Ca-⸗
que ſanctiſſimis légibus communi-
vit. Poôſteà Caſsinum migravit »
ubi ſimulacrum Apollinis, qui
adhuc ibi colebatur, comminuit:
aram evértit, & lucos ſucceêndit,
bique ſancti Martini ſace llum „
& ſancti ſoannis ædiculam extrú-
xit: Oppidanos autem & incolas
Chriſtianis præceptis imbuit. Qua-
re augebâtur in dies magis divina
gratia Benedictus, ut etiam pro-
bhético ſpiritu ventúùra prædiceret,
Quod ubi acceépit Tôtila Gothô-
rum Rex, exploratürus an re ita
eflet, ſpatharium ſuum regio or-
nâtu & comitatu præmittit, qui ſe
Regem ſimularet. Quem ut ille
vidit : Depéône, inquit, fili, de-
pone quod geris; nam tuum non
eſt Toôtilæ vero prædixit advén-
tum ejus in Urbem, maris trans-
miſſionem, & poſt novem annos
mortem.
Amavit eum Déôminus, & orna-
vit eum, ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Dominus
loricam fidei, & ornavit eum-
Et ad. „
Ui aliquot ménſibus, ante-⸗
quam e vita migraret -„ pPræ⸗
moônuit diſcipulos, quo die eſſet
moritúrus: ac ſepúlchrum, in
quo ſuum corpus condi vellet „
ſex diébus, antequam eè inferré
tur, aperiri juſtſit : ſextoque die
deférri vôluit in Eccléſiam, ubi

ſumpta Euchariſtia, ſublatis in coo

lum

668
lum ôculis orans; inter manus
discipulérum efflavit animam:
quam duo Mönachi euntem in cœ-
lum vidérunt pallio ornatam pre-
tiosiſſimo, circum eam fulgentibus
lampadibus, & clariſſima, & graviſ-
ſima ſpe cie virum ſtantem ſupra ca-
put ipsius dicéntem audiérunt: Hæc
eſt via, qua diléctus Domini Bene-
dictus in cœlum aſcendit.
Iſte homo perfecit omnia, quæ
locùútus eſt ei Deus, & dixit ad eu:
Ingreédere in requiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me ex
ômnibus Geéntibus.
Iſte ect, qui contempſit vitam
mundi, & pervenit ad cœléſtia reg-
na. Quia. loria Patri. Quia.

cce nos reliquimus omnia.
liii.

DIE XXV. MARIII.

Allel.

Miſſus eſt Gabriel Angelus. .
reliq. 670. 111t
Dôminus.
Ixxxvii.

Cce virgo concipiet, & pariet
filium, & vocabitur nomen ejus
Emmänuel. Butyrum & mel co-
medet, ut ſciat reprobare malum,
& eligere bonum,
ve maris ſtella. Ixxxviii.
Ave Maria, gratia plena.
Dominus teçum.

Spiritus ſanéus in te deſcéndet
Maria , & virtus Altiſſimi obum-
brabit tibi.

Eus, qui de beaâtæ Mariæ virgi-
nis utero, Verbum tuum, An-
gelo nuntiante, carnem ſuscipere
voluiſti: præſta ſupplicibus tuis; ut
qui vere eam Genitricem Dei cré-

dimus, ejus apud te interceſſiõni-
bus adjuvémur. Fer eumdé Däm.

eſu, tibi ſit
glôriâ, Qui natus es dé Virgine.

D6-

ve Maria, gratia plena, *
enite. 1.

minus tecum.
uem terra.

XC.

Angelus Démini nuntiavit Mariæ;,
& concépit de Spiritu ſando.

De Iſaia Propheta.

E adjécit Dôminus loqui ad
Achaz, dicens: Pete tibi ſig-
num à Domino Deo tuo in pro-
tündum inférni;, ſive in exceêlſum
ſupra. Et dixit Achaz: Non pe-
tam, & non tentabo Dominum.
Et dixit: Audite ergo domus Da-
vid: Numquid parum vobis eſt,
moléſtos eſſe hominibus, quia mo-
léſti eſtis & Deo meo ? Propter
hoc dabit Dominus ipſe vobis ſig-
num. Ecce virgo concipiet;,
pariet filium, & vocabitur nomen
ejus Einmanuel. Butyrum & mel
comedet-ut fciat reprobâre malum
& eligere bonum.
Miſius eſt Gabriel Angelus ad
Mariam virginem deſponsatam Jo-
ſeph, nuntians ei verbum: & expa-
veſcit Virgo de lůmine. Ne timée-
as Maria: inveniſti gratiam apue
Düm: Ecce concipies, & pa-
riés, & vocabitur Altiſſimi Filius.
F. Dabit ei DäsDeus ledem David
patris ejus, & regnabit in dom
Jacob in ætérnum. Ecce.

T egrediétur virga de radice
Jeſſe, & flos de radice ejus
ascendet. Et requiéſcet ſuper eum
Spiritus Dômini: ſpiritus ſapiéntiæ
& intellédus, ſpfritus consilii &
fortitudinis, ſpiritus ſcientiæg &
pietatis, & replébit eum ſpiritus
timoris Doômini. Non ſecundum
viſionem oculôrum judicabit, ne-
que ſecúndùm auditum aurium
arguet, ſed judicabit in juſtitia
pauperes, & arguet in æquitàte
pro manſuétis terræ, & percütiet
terram virga oris fui, & ſ[piritu la-
iorum ſuéôrum interficiet im-
pium

hinm. Et
lumborum e
Hüum renum
Aye Mar
Minus tecum
ſperyeniet
idbumbral
te nacetur
lins beiz
Iloniam in
Ielpondens
Utus ſanttus.

tbltur
kiultibit
lat lilium.
Di,eaulta
Gans: gloria
Nr Cameli
oriam Dor
Ion. Co.
Mite pufil
Knolite tin
Utonem a0
Dels iple ve⸗
Iune Perie
Kauteſlarch

üulet ſut ce

tüdine

Eitin ſagnn

ld

bi
Ilinsmmiſlum
Iies Deumn -
Urbened
nees muliere
uum, K
Getnimentn
ells mater!

Necdlicta.

loria hatr

dermo

malien,
tcanit ir
witi Ine
laprelie
e lena

.: Aum
Mri äpiti⸗
Oteletet

intertelin⸗
eummce Din.

de Vinie
eni
n, Venle!
ta.

ntiärie Mn
un ſunde

hetn

ing lni
Neie hi

pium. Et erit juſtitia cingulum
lumbôrum ejus, & fides cinéto-
rium renum ejus.
& Ave Maria, grâtia plena, Doô-
minus tecum: Spiritus ſanctus
ſupervéniet in te, & virtus Altiſſi-
mi obumbrabit tibi: quod enim ex
te nascétur Sanctum, vocabitur Fi-
lius Dei; Quoômodo fiet iſtud,
quoôniam virum non cognéôſco? Et
reſpondens Angelus dixit ei. Spi-
ritus ſanctus.

KXtabitur desérta, & invia, &
exultabit ſolitudo, & florébit
quaſi lilium. Gérminans germina-
bit, & exultabit lætabunda, & lau-
dans: gloria Libanji data eſt ei: de-

669
carne ventúrum; Deum hominém-
que ſignans, qui natus êex Virgine»
violatôrem humanæ propaginis in-
corrüpta nativitate damnaret.
Ecce virgo concipiet, & pâriet
filium, dicit Dôminus: Et voca-
bitur nomen ejus Admirabilis „
Deus, Fortis. Super sölium Da-
vid, & ſuper fegnum ejus iedébit
in ætérnum. Et.

Am quia gloriabätur diabo-
lus, homninem ſua fraude de-
céptum divinis caruiſſe muneri-
bus, & immortalitatis dote nuda-
tum, duram mortis ſubiiſſe ſen-
téntiam, ſeque in malis ſuis quod-
dam de prævaricatoris consortio

cor Carméli & Saron:ipſi vidébunt inyeniſſe ſolatium: Deum quoque

gloriam Domini & decôrem Dei
noſtri. Confortate manus diſſo-
lutas, & génua debilia roborate.
Dicite puſillanimis: Confortâmini
& nolite timére, ecce Deus veſter
ultiõnem adduúcet retributionis:
Deus ipſe veniet, & ſalvabit vos.
Tunc aperiéntur culi cæcorum;,
& rWfürdorum patébunt. Tunc
saliet ſicut cervus claudus, & apér-
ta erit lingua mutoôrum; quia ſciſſæ
ſunt in deseèrto aquæ, & torréntes
in ſolitùdine. Et quæ erat arida;,
erit in ſtagnum, & sitiens in fontes

aquarum.

Sùscipe Verbum Virgo Maria;
qnod tibi à Domino per Angelum
transmiſſum eſt: concipies & pa-
ries Deum pariter & hominem:
*Ut benedicta dicaris inter om-
nes mulieres. Paries quidem
filium, & virginitâtis non patieris
detriméntum: efficiéris gravida, &
eris mater ſemper intacta. Ut be-
nedicta.
Ioôria Patri. Ut benedicta.

Sermo S. Leonis Papæ.

Lru omnipotens, & clemens,
cujus natúra bônitas, cujus
volüntas potéêntia, cujus opus mi-
ſericordia eſt: ſtatim ut nos diabo-
lica malignitas veneno ſuæx morti-
ficavit invidiæ, prædeſtinata re-
novandis mortalibus ſuæ pietatis
remédia, inter ipſa mundi primor
dia præſignavit: denuntians ſerpén-
ti, futùrum ſemen mulieris, quod
noôxii capitis elationem ſua virtúte
contérxeret „ Chriſtum ſcilicet in

juſtæ ſeveritatis exigente ratione,
erga hominem, quem in tanto ho-
noôre condiderat, antiquam mu-
taſſe ſenténtiam: opus fuit, dile-
Gtiſſimi, ſecréti diſpenſatione con-
silii, ut incommutabilis Deus
(cujus voluntas non poteſt ſua
benignitate privari) primam pie-
tatis ſuæ diſpoſitionem ſacramen-
t6 occultiore compléret, & homo
diabolicæ iniquitatis versutia a-
kus in culpam, contra Dei pro-
poſitum non periret.
Egrediétur virga de radice Jeſſe-
& flos de radice ejus aſcéndet:
Et erit juſtitia cingulum lum-
béôrum ejus, & fides cinctoriam re-
num ejus. Et requiéſcet ſuper
eum Spiritùs Dômini;, ſpiritus ſa-
piéntiæ & intelléctus, ſpiritus con-
silii & fortitüdiuis. Et erit.

Dveniéntibus ergo tempoôri-
bus dilectiſſimi, quæ redemp-
tiôni hôminum fùerant præſtitůúta;
ingréditur hæc infima Jeſus Chri-
ſtus Dôminus noſter, de cœléſti
ſede deſcéndens, & à Patérna gloô-
ria non recédens, novo ordine»
nova nativitate generatus ; novo
ordine, quia invisibilis in ſuis »
visibilis factus eſt in noſtris: in-
comprehensibilis voluit compre-
héndi: ante tempora manens; eſſe
cœpit ex tempore: univerſitätis
Doôminus ſervilem formam ob-
umbräta majeſtatis ſuæ dignitäte
fuscépit: impaſſibilis Deus non
dedignatus eſt homo eſſe paſſibi-
lis: & immortalis mortis lIlégibus
ere. . H
ſubjackre: s. immaculata Virgini⸗
5 2

67
tas, quibus te laudibus éfferam ,
néſcio: & Quia quem cœli capere
non pôterant, tuo gremio contuli-
ſti. Benedicta tu in muliéribus,
& benedictus fructus ventris tui.
Quia. loria Patri. Quia.

ectio ſanéti Evangélii ſecundùm
Lucam.
N illo témpore: Miſſus eſt An-
gelus Gabriel à Deo in civitàtem
Galilææ: cui nomen Nazareth, ad
Virginem deſponsaätam viro, cui
nomen erat Joſeph, de domo Da-
vid, & nomen Virginis Maria. Et
réliqua
Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

Atent quidem divina myſtéria,
nec facile juxta prophéticum
dictum, quisquam hominum po-
teſt ſcire consilium Dei. Sed ramen
ex céteris factis, atque præcéptis
Dômini Salvatoris pôſſumus intel-
ligere, & hoc propenſioris fuiſſe
consilii, quòd ea potiſſimùm ele-
cta eſt, ut Dominum pareret, quæ
erat deſponsata viro. Cur autem
non antequam deſponſarétur, im-
pléta eſt: Fortaſſe ne diceretur,
quoôd conceperat ex adultério.
Congratulamini mihi omnes;
qui diligitis Dominum, quia cum
eſſem parvula, pldcui Altiſſimo:
Et de meis viſcéribus genui
Deum & hominem.
Beâtam me dicent omnes ge-
nerationes, quia ancillam hůmi-
lem reſpéxit Deus. Et de meis.
. Cujus feſtum côlimus, ipſa
Virgo virginum.
T ingréſſus ad eam Angelus.
Diſce virginem môribus, diſce
virginem verecúndia, diſce ora-
culo, diſce myſtério. Trepidare
virginum eſt, & ad omnes viri in-
gréſſus pavére, omnes viri affa-
tus veréri. Diſcant mulieres pro-
poôſitum pudoris imitari. Sola in
penetraâlibus, quam nemo virôrum
viderit, ſolus Angelus repérerit:
ſola fine cômite, ſola ſine teſte,
ne, quo degenere depravarétur
affatu, ab Angelo ſalutatur.
Gaude Maria virgo , cunctas
hærefes ſola interemiſti, quæ Ga-

briélis Archqgigeli dictis credidiſti:
Dum virgo Deum, & hôminem chritùúdine tua.

genuiſti, & poſt partum virgo in-
violata permansiſti, Beata es,

dine tua. Spécie.
ſperè procede, & regna. Et pul-

ea, quæ dicta ſunt tibi à Dômino.

Dum. loria Patri. Dum.

Anti namque mandati myſté-
rium non höminis fuit, ſed
Angeli ore proméndum. Hôdie
primuùm auditur: Spiritus ſanétus
ſupervéniet in te. Et auditur, &
créditur. Dénique Ecce, inquit,
ancilla Dômini: contingat mihi ſe-
cundùm verbum tuum. Vide hu-
militatem, vide devotionem. An-
cillam ſe dicit Domini, quæ mater
eligitur: nec repentino exaltata
promiſſo eſt. e Deum. 1I.
AD LAUDES,

Iſſus eſt Gabriel Angelus ad
Mariam virginem deſponsatam
Joſeph. ôminus re-
gnavit. 11.
a. Ave Maria, gratia plena »„
Doôminus tecum: Benedicta tu in
muliéribus. Ne tinggas Ma-
ria: inveniſti grätiam apu Doômi-
num: ecce concipies, & pariés Fi-
ium. Dabit ei Dominus le-
dem David patris ejus, & regna-
bit in ætêrnum.
Ecce ancilla Dômini, fiat
mihi ſecundàùm verbum tuum.

Cce virgo concipiet, & pariet
filium,, & vocabitur nomen
ejus Emmanuel. Butyrum & mel
cômedet, ut ſciat reprobare ma-
lum, & eligere bonum.
gloriòſa Virginuũ. Ixxxiii.
Ave Maria, gratia plena.
Dôminus tecum.

Quoômodo fiet iſtud, Angele Dei;
quôniam vitum non cognoôſco?
Audi Maria virgo: Spiritus ſanctus
ſupervéniet in te, & virtus Altiſſi-
mi obumbrabit tibi. eus;
qui de beatæ. 668.

Qui natus es de Maria virgine.
Ave Maria.
cce virgo concipiet.
Spécie tua, * Et pulchritü-
Intênde, pro-

loria. Spécie.
Adjuvabit eam Deus vultu ſuo.
Deus in médio ejus, non com-

quæ credidiſti, quia perfééta ſunt movébitur.

— 2

Ne timeas

ubit in do
Kerni ejus

Adj.

Tultu ſuo, A
medio ejus,
Deus vultu
Adjurabit.
K prrelegit
culo ſuo hab⸗

Eece zcilla

1ls Domini.

le

lrelegit e⸗
uculo⸗ ſuo
relegit.

Diffüſa et

opterei
AEemum,

ibiel Ange
le, cicens:
Uininng teen
Mleribus,

ILNIA

den 44 won

ii Nonte

1 edid
4

idi Darin
l, Don,

Ne S
m apuc-e⸗

Donmiti,il
tbumn tuun

cabitut
ty Guumien
kep⸗ grobter
numn..
ſittini iu
1i4 Nena.

neeehe⸗
1 autlſt
ri ltus ſandh
binul
1

6

Ne timeas Maria.

Abit illi Döminus Deus ſe-
dem David patris ejus: & re-
gnàbit in domo Jacob in æt érnum,
& regni jus non erit finis.
Adjuvabit eam, Deus
vultu ſuo. Adjuvabit. Deus in
médio ejus „non commovébitur.
Deus vultu ſuo. loôria Patri.
Adjuvabit. Elégit eam Deus,
& præeleégit eam. In taberna-
culo ſuo habitare facit eam.

Ecce ancilla Domini.

Grediétur virga de radice Jeſ-
ſe, & flos de radice ejus aſcen-
det. & requiéſcet ſuper eum Spiri-
tus Domini.
Elégit eam Deus, Et
præelégit eam. Elégit. 7, In taber-
naculo ſuo habitare facit eam. Et
præelégit. loôria Patri. Elégit.
Diffuſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
ætérnum.

Gàbriel Angelus locútus eſt Ma-
riæx, dicens: Ave graâtia plena;
Dominus tecum: Benedicta tu in
muliéribus.

FE RIA S E X T A;

Vadam ad montem myrrhæ.
4. ge 4⸗
redidi propter.
300.

Uis crédidit auditui noſtro?
& brachium Domini cui re-

671
velatum eſt: Et aſcéêndet ſicur Vir-
gúltum coram eo, & ſicut radix de
terra ſitienti.
Tabat mater dolorôſa,
Juxta Crucem lacrymoôſa;
Dum pendébat Filius.
ujus animam gementem,
Contriſtatam, & dolentem »
Pertransivit gladius.
quam triſtis & afflicta
Fuit illa benedicta
Mater Unigeniti!
uæ mœrébat, & dolébat;
Pia mater dum vidébat
Nati pœnas inclyti.
uis eſt homo, qui non fleret;
Matrem Chriſti 1 videret
In tanto ſupplicio?
uis non poſſet contriſtari,
Ghriſti Matrem contemplari
Dolêntem cum Filio?
ro peccatis ſuæ Gentis,
Vidit Jjeſum in torméêntis »
Et gſasellis sůbditum.
idit, ſuum dulcem Natum
Moriéndo deſolatum;
Dum emiſfit ſpiritum.
ja Mater fons amoôris
Me ſentire vim doloris
Fac, ut tecum lugeam.
ac, ut ârdeat cor meum
In amando Chriſtum Deum;,
Ut ſibi complàceam. Amen.
Ora pro nobis Virgo dolorosiſ-
ſima. Ut digni efficiamur pro-
miſſiônibus Chriſti.

Tuam ipsius änimam ( ait ad Ma-
riam Simeon) pertransibit gla-
dius.
Eus, in cujus paſſione, ſecun-
dùm Simeonis prophetiam
dulciſſimam animam gloriôſæ vir-
ginis & matris Mariæ doloris gla-
dius pertransivit: concede propi-
tius 3 ut qui transfixionem ejus &
paſſiõnem venerando recolimus »
gloriôſis méritis, & précibus 6m-=
niũ Sanctoru, Cruci fidéliter aſtan-
ti intercedéntibus, paſſiônis tuæ
effectum felicem cõſequamur. Qui
viyis & regnas cum Deo Patre.

eſu, tibi ſit gléria;, Qui natus es
de Virgine.

olé6res gloriôſæ recoléntes Vir-
ginis, Dôominum pfo nobis paſ“
ſum: Venite, adorxémus.

672
enite. 1.
Ancta Mater iſtud agas,
Crucifixi fige plagas
Cordi meo validè.
ui nati vulnerati,
Tam dignati pro me pati;
Poœnas mecum divide.
ac me tecum pie flere;
Crucifixo condoleére,
Donec egd vixero.
uxta Crucem tecum ſtare;
