que ad collum.
aledixiſti ſceptris eſus, capiti
bellatérum ejus, * veniéntibus ut
turbo ad diſpergéndum me.
Xxultatio eòrum, * ſicut ejus, qui
déevorat pauperem in abſcôndito.
iam feciſti in mari equis tuis, *
in luto aquarum multarum.
udivi, & conturbatus eſt venter
meus : à voce contremuérunt la-
bia mea. . . SZ
ngrediatur putredo in flibus

meis, * & ſubter me ſcateat.
t requiéſcam in die tribulatiô-
nis: „ut aſcéndam ad pôpulum
accinctum noſtrum
icus enim non florébit: * & non
erit germen in vineis.
entiétur opus olivæ: * & arva
non afferent cibum.
bſcindétur de ovili pecus: x* &
non erit armêntum in præsepibus.
go autem in Dômino gaudébo: *
& exultabo in Deo Jeſu meo.
eus Dis fortitůdo mea: * & po-
net pedes meos quaſi cervorum.
t ſuper excélſa mea dedúcet me
vicktor * in pſalmis canentem.
Cùm conturbata füerit ani-
ma mea Doômine, miſericordiæz
memor eris. . .
Memeênto mei Domine »
dum véneris in regnum tuum.
audate Dnñm. 299.
Collocavit me in obfcüris.
Sicut moôrtuos ſæculi.

Poſuérunt ſuper caput ejus cauſam
ipsius ſcriptam: Jeſus Nazarénus
Rex Judæôrum. .
Chriſtus factus eſt pro nobis
obédiens usque ad mortem, mor-
tem auté çrucis. ater noſter.
iſerére. 297.

Eſpice, quæſumus, Domine;
ſuper hanc familiam tuam,
pro qua Dôminus noſter Jeſus
Chriſtus non dubitavit manibus
tradi nocentium, & crucis fubire
torméntum. Qui tecum.

Cùm accepiſſet acétum, dixit
Gonſummatum eſt: & inclinate
capite emiſit ſpiritum.
Chriſtus factus eſt.

300.
SABBATO SANCTO.

In pace in idipſum dormiam, &
requiéſcam.
Um invocàrem, exaudivit me
CSens juſtitiæ meæ, * in tribu-
latiône dilatäſti mihi.
iſerére mei, * & exaudi oratio-
nem meam-: , D
ilii hôminum usquequô gray
corde: * ut quid diligitis vanitaàs=
tem, & quæritis mendacium?
t ſcitote „ quoniam mminBei

Döminus
us exan
ad eum.
1leinit
ur gici⸗
cubilibus
acrifican
ſperate i
guis ote
ignatun
Vultus tr
tiam in
feuctu
ſois mul
n pacce
Lecquielea
Quoniam
in ſpe n e

In
& requis
Hal
lequielce

Omi⸗
Dern
glieſcet
i ing
Operatu
i 100
ſuo, X
Zua ſua
Keete⸗
Kopprea
zus Pro:
d nih
ſpecka e
Autemn 5
ui jura
cipit *
geckit a0
Innocén
Nui fae
in etert
Ha
lequiele⸗
Ce

Ons⸗
ſben.
Deus we
rum mec
anckis,
witifcir
in eis
uliptl
Rum:

eleiten.
gie nboet
a pohnr

tebintün
,
ve: A

lieens:

en deditet

ei Doni
nunn tuun.
n 299,
nobleuit
kcoli.

Déminus ſantum ſuum: * Dòmi.
mus exaudiet me, cùm clamavero
ad eum.
raſcimini, & nolite peccare:
quæ dicitis in côrdibus veſtris, in
cubilibus veſtris compungimini.
Sacrificate ſacrificium juſtitiæ, &
ſperate in DOmino * Multi dicunt,
quis oſténdit nobis bona?
ignatum eſt ſuper nos lumen
vultus tui DOmine: * dediſti læti-
tiam in corde meo.
fructu frumenti, vini, & oôlei
ſuiæ multiplicati ſunt.
In pacce in idipſum * dormiam, &
gequiéſcam. . ,B
Quoniam tu Dômine ſingulariter
in ſpe * conſtituiſti me.
In pace in idiplum dormiam
& requieſcam.
Habitâbit in tabernâculo tuo,
xequiéſcet in monte ſancto tuo.

Omine, quis habitäabit in ta-
bernâculo tuo? * aut quis re-
quiéſcet in monte ſancto tuo?
ui ingréditur ſine macula,; * &
operatur juſtitiam.
Qui lôquitur veritätem in corde
ſuo, * qui non egit dolum in lin-
gua ſua.
ec fecit prôximo ſuo malum, *
& opprôbrium non accépit advér-
sus pröximos ſuos.
d nihilum deduúctus eſt in con-
ſpeéctu ejus malignus: * timéntes
autem Doôminum glorificat.
Qui jurat proôximo ſuo, & non de-
cipit: * qui pecůniam ſuam non
dedit ad usüram, & münera ſuper
innoceêntem non accéèpit.
ui facit hæc, * non movébitur
in ætérnum.
Habitabit in tabernâculo tuo,
requieſcet in monte ſancto tuo.
Caro mea requiéscet in ſpe.

*Onsérva me Dömine, quéôniam
ſperavi in te: * Dixi Doômino:
Deus meus es tu, quôniam bonoô-
rum meòrum noneges.
anctis, qui ſunt in terra ejus, *
mirificavit omnes voluntaàtes meas
in eis.
ultiplicatæ ſunt infirmitates eòô-
rum: * poſteâà acceleravérunt.
on congregabo conventicula eô-
rum de ſanguinibus: *" nec memor
ero nôminum eoräů per labia mea.
Döminus pars hæreditätis meæ »
& calicis mei: * tu es, qui reſti-

. 311
tues hæreditätem meam mihi.
Kunes cecidérunt mihi in præcla-
ris: * etenim hæréditas mea præ-
clära eſt mihi,
enedicam Déôminum, qui tribuit
mihi intelléctum: * inſuper & us-
que ad nofctem increpuérunt me
renes mei.
rovidébam Doôminum in conſpé-
Gu meo ſemper: * quéôniam à dex-
tris eſt mihi, ne commovear.
ropter hoc lætatum eſt cor meü,
& exultàvit lingua mea: * inſuper
& caro mea requiélſcer in ſpe.
uëniam non derelinques ani-
mam meam in inférno: * nec da-
bis Sanctum tuum vidére corrup-
tiònem.
otas mihi feciſti vias vitæ, adim-
plébis me lætitia cum vultu tuo: *
delectationes in déxtera tua usque
in finem.
Caro mea requiéſcet in ſpe.
In pace in idipium.
Dormiam, & requiéſcam.
De lamentatioône jeremiæ Proph.

lſericordiæ Dômini, quia non
ſumus consmpti: quia non
defecérunt miſerationes ejus.
Novi diläculo, multa eſt
fides tua. ..
Pars mea Déôminus, dixit
anima mea: proptérea expeétabo
eum.
Bonus eſt Döminus ſpe-
ràântibus in eum, animæ quærénti
illum. .
. Bonum eſt præſtolâri cum
ſilentio ſalutare Dei. .
Bonum eſt viro, cùm portaà-
verit jugum ab adoleſcéntia ſua.
Sedebit ſolitarius, & tacébit:
quia levavit ſuper ſe. .
Ponet in pülvere os inum
ſi fortè ſit ſpes.
Dabit percutienti ſe maxil=
lam, ſaturaàbitur opprobriis.
erûſalem, Jeruſalem, convértere
ad Dôminum Deum tuum.
Sicut ovis ad occiſiònem ductus
eſt, & dum malè tractarétur, non
apéruit os ſuum; traditus eſt a
mortem: * Ut vivificaret Popu-
lum ſuum. . .
Tradidit in mortem äânimam
ſuam , & inter ſceleratos rephta-
tus eſt. Ut.

Uômodo obſcuratum eſt au-
rum, mutatus eſt color pti-

U 4 mus

312
mus, diſperſi ſunt làpides Sanctuaâ.
rii in càapite omnium platearum?

Filii Sion inclyti, & amicti
auro primo: quémodo reputati
ſunt in vaſa téſtea, opus manuum
figuli?
Sed & lamiæ nudavérunt
mammam, lactavérunt caâtulos
ſuos: filia pöpuli mei crudeélis,
quaſi ſtruthio in deserto.
. Adhæſit lingua lactén-
tis ad palatum ejus in ſiti: parvuli
petiérunt panem, & non erat, qui
frangeret eis.
. Qui veſcebaântur voluptuòse:
interiérunt in viis: qui nutriehan-
tur in croceis: amplexati ſunt ſtér-
cora.
au. Et major effécta eſt iniquitas
filiæ pöôpulj mei peccato Sodomô
rum, quæ ſubverſa eſt in moméen-
10, & non ceperunt in ea manus.
erûlalem, Jerſalem, convertere
ad Dôminum Deum tuum.
Jeruſalem, ſurge, & éxue te
veſtibus jucunditatis: induere ci-
nere & cilicio: Quia in te oc-
ciſus eſt Salvator Iſrael.
Deduc quaſi torréêntem lacry-
mas per diem, & noctem, & non
täceat pupilla oculi tui. Quia.
Incipit Oratio Jeremiæ Prophétæ.

Ecordâre Dômine, quid accide-
rit nobis: intuére, & réſpice
opprobrium noſtrum. Hæreéditas-
noſtra verſa eſt ad aliénos; do-
mus noſtræ ad extraneos. Pupilli
facti ſumus absque patre, matres
noſtræ quaſi viduæ. Aquam no-
ſtram pecunia bibimus, ligna no-
ſtra prétio comparavimus. Cer-
vicibuùs noſtris minabamur, laſſis
non dabâtur réquies. gypto
dédimus manum, & Aſſyriis, ut
ſaturarémur pane. Patres noſtri
Peccavérunt, & non ſunt: &
nos iniquitates eòrum portavimus.
Servi dominati ſunt noſtri;: non
fuit; qui redimeret de manu eô-
rum. In animabus noſtris affere-
bamus panem nobis, à facie gladii
in desérto. Pellis noſtra quaſi
clibanus, exſta eſt à facie tempe-
ſtatum famis. Mulieres in sion
humiliavérunt, & virgines in civi-
tatibus Juda.
erûſalem, Jerúſalem, convertere
ad Doôminum Deum tuum.

Plange quafi virgo plebs mea:
ululate paſtoôres in cinere & cili-

cio; Quia venit dies Dômini
magna, & amara valdè.
Accingite vos ſacerdôtes, &
plängite miniſtri altaris: aſpérgite
vos cinere. Quia: lange.

Elevamini portæ æternales, & in-
troibit Rex gloriæ.

Omini eſt terra, & plenitúdo
Jejus: * orbis terrarum, & uni-
vérſi qui habitant in eo.
nia ipſe ſuper maria fundavit eũme
& ſuper flùmina præparavit eum.
uis aſcéndet in montem Dni? *
aut quis ſtabit in loco ſancto ejus.
nnocens manibus, & mundo
corde: qui non accépit in vano
animam ſuam, nec juravit in dolo
proxQximo ſuo. .J .
Lic accipiet benedictionem à Dô-
mino: * & miſericôrdiam à Deo
ſalutari ſuo. . .
lꝑec eſt generatio quæréntium eũ, *
quæréntium faciem Dei Jacob.
ttôllite portas, principes, veſtras-
& elevamini portæ æternales: *
& introibit Rex glôriæ. .
uis eſt iſte Rex gloriæ? * Déômi-
nus fortis & potens, Dôminus po-
tens in prælio.
ttöllite portas, principes, ve-
ſtras, & elevamini portæ, æterna-
les: * & introibit Rex glorizZz.
uis eſt iſte Rex gloriæ? * Dômi-
nus virtútum ipſe eſt Rex gloriæ.
Elevamini portæ æternales,
& introibit Rex gloôriæ. ,M
Credo vidére bona Doôomini
in terra vivéntium. 5⸗
Ominus illuminàtio mea, &
ſalus mea, * quem timébo?
ôminus protéctor vitæ meæ, * à
quo trepidabo ? ,
um apprôpiant ſuper me nocen-
tes, ut edant carnes meas.
ui tribulant me inimici mei,
ipſi infirmati ſunt, & cecidérunt. *
i consiſtant advérsùm me caſtra:
non timébit cor meum.
i exúrgat advérsum me Præ-
lium ,„* in hoc ego ſperaâbo.
nam pétii à Dômino;, hanc re-
quiram, * ut inhabitem in domo
Däüi omnibus diébus vitæz mex.
t videam voluptatem Doômini;
& viſitem templum ejus.
Quôniam abſcôndit me in taber⸗
naculo ſuo: * in die malorum
Pprotéxit me in abſcôndito tabey=
naculi fui. 1

n pett
exaltavit
cos meo⸗
ireulri
culo ejus
cantabo:
Niudi
a clarm
exaud
ibi dix
te ficies
mine reg
e ayert
ne declin
cjütor
guasme,
ſalutäris
uonian
Mer dere
Altein al
egem
tua: *
lettamp
e trad
lintium
Kerunt i

Ae, (
in terta

it dies Nen
alde.
ſacelcotes,
tanis: ahair
lune.

tetnnler A

1, & Peiin
elirum,.
ineo⸗
tin untiftt⸗

vco ſulnts

,jurarttint

Eictienerin
ricorcdiem)

eteniun
n Dei ſcot
Niacipeye⸗
2 elis
lorir.
gotie! 0
16, Döming

prineiget
iporte k
Rex gont

orte 2lelnit
ſtie.
e bonn Di⸗

inutio
Uenn tinin
1 itz ei

get we d
nes heis
vimicine

n petra exaltäavit me, * & nunc
exaltavit caput meum ſuper inimi-
cos meos.
ärcuivi, & immolavi in tabernâ-
culo ejus hôſtiam vociferationis: *
cantabo, & pſalmum dicam Dno.
Näaudi Dômine vocem meam,
qua clamâàvi ad te: miſerére mei,
& exaudi me. .
ibi dixit cor meum „exquisivit
te facies mea: * faciem tuam Dô-
mine requiram.
Ne avertas faciem tuam à me: *
ne declines in ira à ſervo tuo.
djutor meus eſto: * ne derelin-
quas me, neque deſpicias me Deus
ſalutaris meus.
uôniam pater meus, & mater
mea dereliquérunt me: * Dôminus
autem aſsumpſit me.
Legem pone mihi Dômine in via
tua: * & dirige me in sémitam
rectam propter inimicos meos.
Ne tradideris me in animas tribu-
lantium me: * quoniam infurre-
xérunt in me teſtes iniqui, &
mentita eſt iniquitas ſibi.
redo videre bona Dömini * in
terra viventium.
xpecka Dôminum viriliter age: *
& contortétur cor tuum, & suúſti-
ne Dôminum.
Credo vidére bona Dômini
in terra vivéntium.
Dômine abſtraxiſti ab infe-
ris änimam meam.

Xaltabo te Dômine, quéôniam
ſuſcepiſti me: * nec delectaàſti
inimicos meos ſuper me.
omine Deus meus clamavi ad
te, * & ſanäâſti me.
omine eduxiſti ab inférno ani-
mam meam: * ſalvâſti me à des-
cendéntibus in lacum.
sallite Dömino Sancti ejus, *
& confitémini memòriæ ſanctitatis
ejus,
Huôniã irain indignatiône ejus, *
& vita in voluntate ejus.
d véſperum demoraäbitur fletus:*
& ad matutinum lætitia
go autem dixi in abundantia
mea: * Non movébor in ætérnum.
ômine in voluntate tua, * Præ-
ſtitiſti decôri meo virtútem.
vertiſti fäciem tuam àa me: *† &
factus ſum conturbatus.

d te Dômine clamabo: * & ad

Peum meum deprecabor.
uæ utilitas in sanguine meo;, *

313
dum deſcêndo in corruptiénem ?²
Aumquid confitébitur tibi pul-
vis, * aut annuntiabit veritatem
tuam?
audivit Dôminus, & misértus eſt
mei: * Dôminus factus eſt adjutor
meus.
Convertiſti plandtum meum in
gaudium mihi: * conſcidiſti ſac-
cum meum, & circumdediſti me
lætitia.
t cantet tibi gloria mea, & non
compuúngar: * Domine Deus meus
in ætérnum confitebor tibi.
Dômine abſtraxiſti ab infe-
ris änimam meam.
Tu autem Dômine miſerére
mei.
. Et resuſcita me, & retribuam

Eis.
Ex Tractàtu ſancti Auguſtini Epi-
ſcopi ſuper Pſalmos.

A Ccédet homo ad cor altum, &
A exaltabitur Deus. Illi dixérunt:
Quis nos vidébit? Defeceérunt ſcru-
tantes ſcrutatiônes, consilia mala.
Accéſſit homo ad ipſa consilia, paſ-
ſus eſt ſe tenéri ut homo. Non
enim teneretur niſi homo, aut vi-
derétur niſi homo, aut cæderétur
niſi homo, aut crucifigerétur, aut
moreretur niſi homo. Acceſſit er-
go homo ad illas omnes paſſioônes,
quæ in illo nihil valerent, niſi
eſſet homo. Sed ſi ille non eſſet
homo, non liberarétur homo.
Accéſſit homo ad cor altum, id
eſt, cor ſecrétum, objiciens aſpeé-
ctibus humanis hominem, ſervans
intus Deum, celans formam Dei,
in qua æqualis eſt Patri, & offerens
formam fervi, qua minor eſt Pa-

tre.
Recéſſit paſtor noſter, fons aquæ
vivæ, ad cujus tranſitum ſol ob-
ſcuratus eſt: & Nam & ille captus
eſt,„ qui captivum tenébat pri-
mum hoôminem : hôdie portas
mortis, & ſeras pariter Salvator
noſter disrũpit.
Deſtrúzit quidem clauſtra in-
férni, & ſubvértit poténtias dia-
boli. Nam & ille.

US perduxérunt illas feru-
tatiônes ſuas, quas perſcru

taftes defecérunt, ut étiam mor-
tuo Déêmino & ſepúlto, cuſtôdes
pônerent ad ſepúlchrum? Dixé-
US runt

314
runt enim Pilato: Seductor ille.
Hoc appellabatur nomine Dômi-
nus Jeſus Chriſtus, ad ſolàtium
ſervorum ſuorum, quando dicùn-
tur ſeductores. Ergo illi Pilato;,

Sedúctor ille inquiunt, dixit ad-

hunc vivens: Poſt tres dies re-
sürgam, Jube itaque cuſtodiri
ſepulchrum usque in diem tér-
tium , ne forté véniant diſci-
puli ejus, & furéêéntur eum,,
& dicant plebi: Surréxit à môr-
tuis, & erit noviſſimus error
pejor priôre. Ait illis Pilatus :
Habetis cuſtdiam, ite, cuſto-
dite „ ſicut ſcitis. IIli autem
abeântes „ muniérunt ſepuül-
chrum, ſignantes?z apidem cum
cuſtòdibus.
O vos omnes, qui transitis
per viam, atténdite & vidéte:
Ssi eſt dolor ſimilis ſicut dolor
meus.
Atténdite univérſi populi, &
vidéte dolorem meum. Si eſt.

Oſuérunt cuſtôdes milites ad
„‚ſepúlchrum. Concuùſſa terra
Dôminus reſurréxit: miracula fa-
Ga funt talia circa ſepuúlchrum,
ut & ipfi milites, qui cuſtôdes
advénerant, teſtes fierent, ſi vel
lent vera nuntiare. Sed avaritia
illa, quæ captivavit diſcipulum
cômitem Chriſti, captivavit &
militem cuſtôdem ſepülchri. Da-
mus, inquiunt, vobis pecuniam,
& dicite, quia vobis dormiéntibus
venérunt diſcipuli ejus, & abſtu-
lerunt eum. Verè defecérunt
ſcrutantes ſcrutatiõnes. Quid eſt,
quod dixiſti, O infelix aſtûtia à
Tantmne déſeris lucem consilii
pietatis, & in profúnda versuútiæ
demergeris, ut hoc dicas: Dicite,
quia vobis dormiéntibus venérunt
‚diſcipuli ejus, & abſtulérunt eum ?
Dormiéntes teſtes adhibes: vere
tu ipſe obdormiſti, qui ſcrutando
talia defeciſti.,

Ecce; quòômodo msoritur ju-
ſtus: & nemo pércipit corde, & tebitur tibi:

viri juſti tolläntur, & nemo con-
siderat: à facie iniquitatis ſubla-
tus eſt juſtus: *Et erit in pace
memôria ejus.
˖„Tamquam agnus coram ton
dente ſe obmútuit, & non apé-

ruit os luum: de anguúſtia,; & de

judicio ſublatus eſt. Et erit.
cce quòmodo.

Deus ad ſuvat me, & Dôminus ſus-
cêptor eſt animæ meæ.

Eus in némine tuo ſalvum me
fac: * & in virtùte tua jüdica
me.
eus exàâudi oratiéönem meam: *
auribus pércipe verba oris mei.
uéôniam aliéni inſurrexérunt ad-
versum me, & fortes quæſiérunt
animam meam, * & non propoſué-
runt Deum ante conſpéctum ſuum.
cce enim Deus àdjuvat me, *† &
Dñns ſuſcêptor eſt animæ mex
vérte mala inimicis meis: * & in
veritate tua diſpeérde illos.
oluntariè ſacri ficabo tibi, * &
confitébor nômini tuo Domine;
quôniam bonum eſt. .
uôniam ex omni tribulatiône
eripuiſti me: * & ſuper inimicos
meos deſpexit culus meus.
Deus adjuvat me, & Dôminus
ſuſcéptor eſt animæ meæ. .
In pace factus eſt locus ejus,
& in Sion habitatio ejus.

Otus in Judæa Deus: * in
Iſrael magnum nomen ejus.
t facus eſt in pace locus ejus: *
& habitatio ejus in Sion.
bi confregit poténtias arcuum: *
ſcutum, gladium, & bellum.,

llúminans tu mirabiliter à moônti-

bus ætérnis: * turbati ſunt omnes
inſipieêntes corde.
ormiérunt ſomnum ſuum: * &
nihil invenérunt omnes viri divi-
tiarum in manibus ſuis.
b increpatiône tua Deus Jacob *
dormitavérunt, qui afſcendeérunt
equos. . .
u terribilis es, & quis resiſtet ti-
bi: * ex tunc ira tux. =
De cœlo auditum feciſti judiciũ:
terra trémnuit, & quiévit.
ùm exùúrgeret in judicium Deus,*
ut ſalvos faceret omnes manſuétos
terræ.
uoëniam cogitäâtio hominis confi⸗
* & reliquiæ cogita-
tioônis diem feſtum agent tibi.
ovéte, & réddite Domino Deo
veſtro, * omnes, qui in circuitu ejus
affértis münera.
erribili & ei, qui aufert ſpiritum
Principum, * terribili apud Regés

terræ. . .
à. In pace faétus eſt locus ejus⸗
& in Sion habitatio ejus.

adjutör

Om
in
ram te.
ntret
Mea:
precen
Uia r⸗
& vita
Fit,
ſlimi
bus in l
homo ſir
tuos libe
jeut vn
Dulchris
amplius
Pulſi kun
oluer⸗
In tenel
uper
tuus,
duxriſti
onge!
Polueru
radit
bat:
inopia.
lamar
expandd
umgt
lia:
confite
umqn
Pülchre
Veritar
Ud
bris
in terr⸗
t ego
E
ui
Rem e
me!
ſauherl
uentin
kumlli
un liͤn
Nmetn
res tui
lrenl
1 tene
mul.
lontich
Wum,*

P
zejotri

N
Nn

1. Factus ſum ficut homo ſine
adjutôrio, inter mortuos liber.

Dommnitt

Omine Deus ſalútis mex, *
in die clamavi, & nocte co-
ram te. .
ntret in conſpeéectu tuo oratio
mea : * inclina aurem tuam ad
precem meam.
Quia repleta eſt malis anima mea: *
& vita mea inférno appropinqua-
Vit.
ſtimatus ſum cum deſcendénti-
bus in lacum: * factus ſum ſicut

nimen homo ſine adjutôrio, inter mor
cis esil tuos liber.
e ille icut vulnerâti dormiéntes in ſe-
icabothi⸗ puúùlchris, quorum non es memor
tuo Do amplius: * & ipſi de manu tua re-

pulſi ſunt.
oſuérunt me in lacu inferiôri: *
in tenebréôſis, & in umbra mortis.
uper me confirmatus eſt furor
tuus, * & omnes flucsctus tuos in-
duxiſti ſuper me.
ongè feciſti notos meos à me: *
poſuerunt me abominatiôné ſibi.
raditus ſum, & non egredié-
bar: * oculi mei languérunt præ
inopia.
lamavi ad te Dômine tota die: *
expandi ad te manus meas.
umquid môörtuis fäacies mirabi-
lia: aut médici ſuscitabunt, &
confitebuùntur tibi?
umquid narrabit aliquis in ſe-
pPüúlchro miſericôrdiam tuam, * &
veritatem tuam in perditioône?
umquid cognoscentur in téne-
bris mirabilia tua, * & juſtitia tua
in terra obliviônis?
t ego ad te Dômine clamâvi: *
& manéeé oratio mea prævéniet te.
t quid Dômine repéllis oratio-

je ei
n nem meam: avértis faciem tuam
n gi ul⸗ a me?
ſean 5auper ſum ego, & in labôribus à
ſiieſen n juventúte mea: * exaltatus autem,
lg⸗ humiliatus ſum, & conturba-
n tus.
ömninst n me tranſiérunt iræ tuæ: * & ter-
e rores tui conturbavérunt me.
telie i ircumdedérunt me ſicut aqua to-
n en i ta die: * circumdedérunt me ſi-
lite on mul.
uiine longâſti à me amicum, & prôxi-
Gere Inum, * & notos meos à miséria
izuie i . Factus ſum ſicut homo ſine
tbii adjutorio inter mortuos liber.
s In pace factus eſt locus ejus.
“ Et in Sion habitatio ejus.

o ei⸗

315
De Epiſtola beâti Pauli Apoôſtoli
ad Hebræos.

Hriſtus aſsiſtens Pontifex futu-
rôrum bonôrum, per àmpliùs,
& perféctius tabernaculum non
manu factum, id eſt, non hujus
creationis; neque per sanguinem
hircoôrum, aut vitulorum, ſed per
prôprium sanguinem introtfvit ſe-
mel in ſancta, ætérna redemptione
inventa. Si enim ſanguis hircoô-
rum, & taurôrum, & cinis virulæ
aſpérſus inquinatos ſanctificat ad
emundatidnem carnis: quanto
magis ſanguis Chriſti, qui per Spi-
ritum ſanéctum ſemetiplum obtu-
lit immaculatum Deo, emunda-
bit conſcientiam noſtram ab opé-
ribus môrtuis, ad ſerviéndum Deo
vivéênti?
Aſtitérunt Reges terræ, & Prin-
cipes convenérunt in unum,
Adversùs Dôminum, & adver-
sùs Chriſtum ejus.
Quare tremuérunt Gentes; &
pépuli meditäti ſunt inania? Ad-
vrsus.

T ideò novi Teſtameênti me-
diator eſt: ut morte interce-
dénte, in redemptionem eârum
prævaricationum , quæ erant ſub
prioôri Teſtaménto, repromiſſionem
accipiant, qui vocati ſunt, æternæ
hæreditatis. UÜbi enim teſtamen-
tum eſt, mors, necéſſe eſt, intercé-
dat teſtatôris Teſtaméntum e-
nim in mortuis confirmatum eſt:
aliéquin nondum valet, dum vi-
vit, qui teſtatus eſt. Unde nec pri-
mum quidem ſine sanguine dedi-
catum eſt.
Kſtimatus ſum cum deſcendén-
tibus in lacum: Factus ſum
ſicut homo ſine adjutorio inter
mortuos liber.
Poſuérunt me in lacu inferiéri;,
in tenebroſis, & in umbra mortis.
Factus.

Ecto enim omni mandato, le-
gis à Môyſe univérſo poôpu-
lo, accipiens sanguinem virulo-
rum, & hircorum, cum aqua & la-
na coccinea, & hyſsopo; ipium
quoque librum, & omnem pôpu-
lum aſperſit, dicens: Hic san-
guis teſtaménti, quod mandavit
ad vos Deus. Etiam tabernaculum
& ômnia vaſa miniſtérii sanguine
Umni-

—

316
ſimiliter aſpérſit. Et omnia pene

in saânguine ſecúndùm legem
mundantur: & ſine sanguinis ef-
fuſiòne non fit remiſſio.
Sepúlto Dômino, ſignarum eſt
monuméentum, volvéntes lapidem
ad ôſtium monumênti: „ Ponen-
tes milites, qui cuſtodirent illum.
Accedentes Principes ſacerdo-
tum ad Pilatum, Petiérunt illum.
Ponéentes. epulto.

A D LAUDES

Mors, ero mors tua, morfſus
tuus ero infeérne.
iſerére mei. 297.
Plangent eum quaſi Unigeé-
nitum, quia innocens Dôminus
occiſus eſt.
Udica me Deus, & diſcèrne cau-
ſam meam de gente non ſancta; *
ab hômine iniquo & dolôſo érue
me.

uia tu es Deus fortitüudo mea: *

quare me repuliſti? & quare triſtis

incédo, dum affligit me inimicus?
mitte lucem tuam, & veritatem

adduxérunt in montem fanctum
tuum , & in tabernacula tua.

mé: * de mane usque ad veſperam
finies me. ⸗
perâbam usque ad manè, quaſi
leo ſic contrivit omnia oſſa mea.
e manè usque ad véſperam finies
me: * ſicut pullus hirndinis ſic
clamabo, meditàbor ut columba.
ttenuati tunft oculi mei, * ſuſpi-
ciéntes in excelſum.
omine vim patior, reſpônde pro
me * Quid dicam, aut quid re-
ſpondebit mihi, cùm ipfſe fécerit?
ecogitabo tibi omnes annos me-
OsSs * in amaritüdine animæ meæx.
omine, ſi ſic vivitur, & in talibus
vita ſpiritus mei, corripies me, &
vivificabis me: *$ bcce in pace
amaritůdo mea amariſſima.
u autem eruiſti animam meam,
ut non periret, * projeciſti poſt
tergum tuum ômnia peccata mea.
uia non inférnus confitebitur ti-
br, neque mors laudabit te: * non
expectabunt, qui deicendunt in
lacum veritätem tuuauam.
ivens vivens ipſe confitébitur ti-

bi, ſicut & ego hoôdie: * pater filiis
r notam faciet veritatem tuam.
tuam: * ipſa me deduxerunt „ &

t introibo/ ad altare Dei: * ad

Beum, qui lætificat juventütem

meam. .
onfitébor tibi in cithara Deus

Deus meus, * quare triſtis es ani-

ma mea? & quare contúrbas me?
pera in Deo, quôniam adhuc
confitébor illi: * falutare vultus
mei, & Deus meus.
Plangent eum quafi Unigé-
nitum, gaia innocens Dominus
occiſus eſt
Attendite univérfi pôpuli, &
vidéte doloérem meum.
eus, Deus meus. 298.
Aha. A porta inferi érue Doômine
änimam meam.

Go dixi: In dimidio diérüũ meòô-
rum * vadam ad portas inferi.
uæsivi residuum annòrum meéô-
rüm, * dixi: Non vidébo Démi-
num Deum in terra vivéntium.
Won aſpiciam hôminem ultra, *
& habitatôrem quiétis.
eneratio mea ablata eſt, & con-
voluta eſt à me, * quaſi taberna-
culum paſtorum,
ræcila eſt velut à texénte vita
mea: dum adhuc ordirer, ſuccidit

4

mine, ſalvum me fac, * & pſal-
mos noſtros cantabimus cunctis
diébus vitæ noſtræ in domo Doô-
mini.
A porta inferi erue Domine

animam meam.

O vos omnes, qui transitis
per viam, atténdite & vidéte;, ii
eſt dolor, ſicut dolor meus.
audate Dôminum de
cœlis 299.
Caro mea requiéfſcet in ſpe.
Et non dabis Sanctum tuum
vidére corruptioônem.

Mulieres ſedéntes ad monumeén-
tum lamentabantur, flentes Domi-
num.
. Chriſtus factus eſt pro nobis
obédiens usque ad mortem, mor-
tem autem crucis: propter quod &
Deus exaltavit illum, & dedit illi
nomen, quod eſt ſuper omne no-
men. .
ater noſter. .
iſerére mei. 297.

Eſpice, quæſumus, Dômine, ſu⸗
per hanc familiam tuam, prO
qua Dôminus noſter jJeſus Chriſtus
non dubitavit manibus tradi no-
céntium, & crucis ſubire tormén-
tum. Qui tecum.

Aleloj

Velpere
celcit in
Iin Mage
dere ſep

löria
dutem!
nus vO
Pir.
cha
cramen
facias

minum
dem

elt, al
dee

ſter,

lte Mit

allelin
Der

e ad eher

ane, l
i 0li e

in crlmme

li mei,l,.

Ailion.
ninnn r

Plojeell
11 peccant
conkteblun
udabittee
de cendun
aIn.
conkiehn
tetn tuen
ſac N
4bims n
in dolde!

erue M

e ſite
lorpens
Donvinuan

8) ul.1

eſcetini⸗
Sancun
en
44 onn.
,henel⸗

elt No 1
wolten,
Ptolele⸗
n⸗ 8
ſuper 00*

mei⸗ 7.

310.

Alleluja,allelúja, alleluúja.
audate Däis omnes. 79.
loria Patri. icut erat.
Allel.

Véſpere autem Sabbati, quæ lu-
céſcit in prima Sabbati, venit Ma-
ria Magdaléne, & altera Maria vi-
dere ſepúlchrum, allel.
agnificat. 79.
lôria Patri.
Veſpere
autem Saäbbati. ,
Domi-
nus vobiscum.
réêmus.
Piritum nobis, Dômine, tuæ
charitatis infünde: ut quos Sa
craméntis Paſchalibus ſatiâſti: tua
facias pietàte concôrdes. Per Doô-
minum noſtrum in unitate ejüs-
dem Spiritus.
Dôminus vobiscum.
Ite Miſſa
eſt, allelùja, allelùja.
Deo gratias, allel. allel.
ater no-

ve Maria;
Allel.

ſter;»

Ite Miſſa eſt, allel. allel.
. Benedicamus Dômino;

allelũûja;, alleluja.

Deo gratias, allel. allel.

. 317
ater noſter »

Jube domne. Fra-
tres, Sobrii eſtôte.
Adjutôrium noſtrum.
ater noſter.
Conver-

te nos Deus. Deus in adjutoôr.

löria Patri.

Laus tibi Doômine »
Rex ætérnæ gloriæ,
. Alleluùja.
Véſpere

autem Sabbati.
Dôminus vobiscum.

Iſita, quæſumus, Dômine, ha-
bitatiénem iſtam, & omnes
insidias inimici ab ea longè repél-
le: Angeli tui ſancti habitent in
ea, qui nos in pace cuſtodiant: &
benedictio tua ſit ſuper nos ſem-
per. Per Döminum.
Dôminus vobiscum.
Et cum ſpiritu tuo.
Benedicamus Dômino.
Deo gratias. .
Benedicat, & cuftô-
diat nos omnipotens, & miséeéri-
cors Döminus, Pater, & Filius, &
Spiritus ſanctus.
Amen. .
Regina cœli

Sche

318

RESURRECTIONIS.

AD MATUTINUM.
ater noſter. Ave Maria. Gredo.
Doômine labia mea apéries.
eus in adjutorium. Gloria Patri.
Alleluja.
Urréxit Doôminus veré: Al-
leluja.
enite. 1.

Ego ſum, qui ſum; & consilium
meum non eſt cum impiis: ſed in
lege Déômini voluúntas mea eſt;,
alleluja.

Britus vir, qui non abiit in con-
silio impiorum, & in via pecca-
tôrum non ſtetit, * & in cathedra
peſtilentiæ non ſedit.
ed in lege Dni volüntas ejus, *&in
lege ejus meditabitur die ac nocte.
t erit tanquam lignum, quo
plantatum eſt ſecùs decùrſus aqua-
rum, * quod fructum fuum dabit
in témpore ſuo.
t föôlium ejus non défluet: * &
ômnia, quæcùmque faciet, proſpe-
rabúntur
on ſic impii, non ſic: * ſed tan-
quam pulvis, quem projicit ventus
à facie terræ.
deò non resurgent impii in judi-
cio: * neque peccatôres in consi-
lio juſtérum.
uôniam novit Dôminus viam ju.
ſtorum: * & iter impioôrum peribitf.
Ego ſum, qui ſum, & consi-
lium meum non eſt cum impiis,
ſed in lege Domini voluntas mea
eſt, alleluja.
Poſtulavi Patrem meum, al-
lelùja, dedit mihi Gentes, allel.
in hæreditatem, allel.

Uare tremuérunt Gentes, * &
péôpuli meditati ſunt inania.
ſtitérunt Reges terræ, & princi-
pes convenerunt in unum, * ad-
vérsüs Döôminum, & adversus
Chriſtum ejus.
irumpamus vincula eòorum: * &

projiciamus à nobis jugum ipséôru,
ui häbitat in cœlis, irridébit
Eos: * & Dôminus ſubſannabit eos.
unc loquétur ad eos in ira ſua, *
& in furoôre ſuo conturbabit eos.
go autem conſtitutus ſum Rex ab
eo ſuper Ssion montem ſanctum
ejus, * L prædicans præcéptum eſus.
ominus dixit ad me: * Filius
meus es tu, ego hoôdie génui te.
oſtula a me, & dabo tibi Gentes
hæreditatem tuam, * & poſſefſio-
nem tuam términos terræ.
eges eos in virga férrea * & tam-
quam vas figuli confringes eos.
t nunc Reges intelligite: * eru-
dimini, qui judicatis terram.
ervite Dômino in timore:
exultate ei cum tremore.
pprehéndite diſciplinam, ne-
quando iraſcatur Dominus, *
pereatis de via juſta.
um exarferit in brevi ira ejus, *
beati omnes, qui confidunt in eo.
Poſtulavi Patrem meum,
atleluja, dedit mihi Gentes, allel.
in hæreditatem, allel.
Ego dormivi, & ſomnum
cœpi: & exurréxi, quôniam Domi-
nus ſuſcêpit me, allel. allel.

Omine, quid multiplicati
ſunt qui tribulant me * multi
insurgunt advérsùm me.
ulti dicunt qanimæe meæx: * Non
eſt ſalus ipſi in Deo ejus.
u autem Doômine ſuſceptor meus
es, * gloria mea, & exaltans caput
meum. ,.
oce mea ad Dominum clamavi: *
& exaudivit me de monte ſancto

0.
go dormivi, & ſoporatus ſum: *
& exurréxi, quia Dôminus ſuſceépit

me.
on timébo millia pôpuli circum-
däantis me: * exúrge Döômine ;fal⸗
vum me fac Deus meus.
uôniam tu percufſsiſti omnes ad-
vêrsantes mihi ſine cauſa: * dentes
peccatôrum contriviſti. .
mini eſt ſalus: *“ & fuper po-⸗
pulum tuum benedictio tua.
Ego dormivi, & ſomnum
cœpI;

eceli, &
minus ſuſc
urrexi
cho, alle
Cuiprea
1o allel.

jube d
Eva
Nio lan
Marcuum
P illo té⸗
ne, & M.
emetunt an
Letent ſel
Homilia

Udiſti
u0d
Brtanu
Aomatibt
nerunt, 8
Vetant el
nitätis
Zeſtaäligu
n gerene
elkt, at au
quatenus
nobis ſüin
clenda,
elt mortn
Virtutum
vonorum
Umus, a⸗
llius cu
le auter
dent, au⸗
runt, qul

ſupefnos

VItütum
her ſanct.
Tu auten

dem, &
llieribin
clo enim
lti ſan
teloenm,
Nug,l leit
tint
kunn, picet
ndertns,
Et Ko
ei Nolit
lllo, “

deretice
Dir

ii;tellian
1mote
more⸗

Ciplinam,
Doöminusn

Juonian N

1d wlic⸗
ͦ
ant mel
l
e er
eſl,
eſlleeplol⸗
etiltan

inunchnt,
e monte N

ecpi, & exurréxi: quôniam Dô-
minus ſuſcépit me, allel. allel.
3. Surréxit Dôminus de
chro, allelúja. .
Qui pro nobis pepéndit in lig-
no, allel. ater noſter.
. xaudi Dômine.
Jube domne benedicere.
Evangélica léctio.
edctio ſanéti Evangélii ſecundùm
Marcum.
N illo témpore: Maria Magdalé
ne, & Maria Jacobi, & Salome
emérunt aromata, ut venientes un-
gerent Jetum. kbt réliqua.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

6

ſepuúl-

Udiſtis, fratres Chariſſimi,
A quod ſanctæ mulieres, quæ
Dôminum fũerant ſecutæ, cum
aromatibus ad monuméntum ve-
nérunt, & ei, quem vivêntem dilé-
xerant, étiam moôrtuo, ſtúdio hu-
manitatis obſequúntur. Sed res
geſta aliquid in ſancta Eccléſia ſig-
nat geréndum. Sic quippe necéſſe
eſt, ut audiamus, quæ facta ſunt
quatenus cogitémus étiam, quæ
nobis ſint ex eôrum imitatioône fa-
ciénda.
eſt môrtuus, credéntes, ſi odore
virtůtum reférti, cum opiniôone
bonorum perum Dôminum quæ-
rimus, ad monumentum profectò
illius cum aromaâtibus venimus.
Illæ autem mulieres Angelos vi-
dent, quæ cum aromatibus vené-
runt, quia vidélicet illæ mentes
ſupérnos cives aſpiciunt, quæ cùm
virtütum odoribus ad Doôminum
per ſancta deſideria proficiſcuntur.
Tu autem Domine.
Angelus Domini deſcéndit de
coœlo, & accédens revolvit lapi-
dem, & ſuper eum ſedit, & dixit
muliéribus: Nolite timére:
ſcio enim, quia crucifixum quæ-
ritis, jam ſurréxit, venite, & vidé-
te locum, ubi pôéſitus erat Doômi-
nus, allelja.
Et introeuntes in monumén-
tum, vidérunt juvenem ſedentem
in dextris, coopértum ſtola can-
dida, & obſtupuérunt, qui dixit
illis. Nolite. léria Patri; &
Filio, & Spiritui ſanéto.
Et rep Angelus Dômini.
Jube domne

benedicere.
o. Divinum auxilium.

319

Otandum verô nobis eſt, quid-
nam ſit, quòd in dextris ſedé-
re Angelus cérnitur Quid namque
per ſiniſtram, niſi vita præiens: quid
verò per déxteram, niſi perpétua
vita deſignatur? Unde in Canticis
canticorum ſcriptum eſt: Læva ejus
ſub capite meo, & déxtera illius
amplexabitur me. Quia ergo Re-
demptor noſter jam præséntis vitæ
corruptiénem transierat, recte
Angelus, qui annuntiare perénnem
ejus vitam venérat, in déxtera le-
débat. Qui ſtola candida coopértus
apparuit, quia feſtivitatis noſtræ
gaudia nuntiavit. Candor étenim
veſtis ſplendorem noſtræ denüntiat
ſolemnitaâàtis. Noſtræ dicamus, an
ſuæ?sed ut fateamur verius, & ſuæ
dicamus, & noſtræ IIla quippe Re-
demptoris noſtri reſurréctio & no-
ſtra feſtivitas fuit, quia nos ad im-
mortalitatem reduxÜxit: & Angelo-
rum feſtivitas éxtitit, quia nos re-
vocando ad cœléſtia, eorum nume-

Et nos ergo in eum, qui

rum implevit.
Cum transiſſet säbbatum Maria
Magdaléne, & Maria Jacobi, & Sa-
lôême emérunt arômata : Ut
veniéentes üngerent Jeſum, all. all.
Et valde manè una ſabbatôrum
véniunt ad monumeéntum, orto
jam ſole. Ut.
löria Patri. Ut.
Jube domne benedicere.
Ad ſocietatem.

N fua ergo ac noſtra feſtivitàte
Angelus in albis véſtibus ap-
paruit: quia dum nos per reſurre-
ctionem Dominicam ad ſupeèrna re-
duúcimur, cœléſtis patriæ damna re-
paräntur. Sed quid advenientes
féminas affatur, audiamus. Nolite
expavéſcere. Ac ſi apértè dicat:
Paveant illi, qui non amant ad-
véntum ſupernôrum civium, per-
timéſcant, qui carnalibus deſidériis
preſſi, ad eorum ſe ſocietatem per-
tingere poſſe deſpérant. Vos au-
tem cur pertimeéſcitis, quæ veſtros
concives vidétis ?à Unde Mat-
hæus Angelum apparuiſſe deſcri-
bens, ait: Erat alpéctus ejus ſicut
fulgur, & veſtiménta ejus ſicut nix.
In fúlgure étenim terror timoris
eſt, in nive autem blandiméntum
candoôris.

um laudâmus. 1I.
6 Deum 45

320
AD LAUDES;

ANNclus autem Déômini deſcén-
dit de cœlo, & accédens re-
volvit lapidem, & ſedébat ſuper
eum; alleluja, allel.
ominus regnavit.

11.
Et ecce terræ motus factus
eſt magnus Angelus enim Dômini
deſcendit de colo, allel.
x Erat autem aſpéctus ejus
ſicut fulgur, veſtiménta autem ejus
ſicut nix, allel. allel.
Præ timôre autem ejus ex-
térriti ſunt cuſtôdes, & facéti ſunt
velut mortui, allel.
Reſpondens autem Angelus,
