III Par fib
Alur amico⸗
Eraltare!

De demmone

(Alritorno
Gin nolkra e
lhuit,ſe er
dt. Anond
larteuit,cor
Bendo nihil
lr,llcepte
hon inelig
örcinen,
Mon in not
luem ſolan
cenci eiegi
Kenlbus v.
Uerlliſo.
ſencit, de
Aeum teſe
Deum ſit,
tllor eile.
UIm, ut
n cœlum.
Teinpu.

Willo ite

at) erd
agere netl
noſter tante
tior venie⸗
diciume
okait,
I

6XI1

P. Muni

no,gleen it
Ohariſtuee
ci l
leut hrahe⸗
ilus ſunnt
bus, Ee,
bus vell
tate ümbli⸗
n hubeole
in fllios md

,

s.

ethicingl

fntres ii
teſtimmonnd.

cipiunt, prôhibet, & de Eccléſia
Sjicit. . „
Omnis pulchritdo. 363.

Hariſſime, noli imitâri ma-
lum, ſed quod bonum eſt. Oui
benetacit, ex Deo eſti qui maléfacit,
non vidit Deum. Demsetrio teſti-
monium rédditur ab omnibus, &
ab ipſa veritate, ſed & nos teſtimo-
nium perhibemus: & noſti, quo-
niam teſtimonium noſtrum verum
eſt. Multa häbui tibi ſcribere, ſed
nolui per atraméntum & calamum
ſcribere tibi. Spero autem proti-
nus te videre, & os ad os loquée-
mur. Pax tibi. Salũtant te amici.
Salúta amicos nominatim.
Exaltare Domine. 363.

De Sermone S. Auguſtini Epiſc.

CAlvaàtor noſter, chariſſimi, ſi non
Qin noſtra carne diabolum trium-
phavit, ſe exercuit, non nobis vi-
cit. Si non in noſtro coôrpore re-
ſurréxit, conditioni noſtræ reſur-
géndo nihil contulit. Hæc qui di-
cit, ſuſcéptæ & aſsumptæ carnis
non intélligit rationem, confùndit
ördinem, evacuat utilitäatem. Si
non in noſtra carne perégit medi-
cinam, ſolam ergo ex homine nas-
céndi elegit injuriam. Recèdat à
sénſibus noſtris tam periculoôſa
perſuâſio. De noſtro eſt, quod ap-
péndit, de ſuo eſt, quod donavit.
Meum teſtor eſſe, quod cecidit, ut
meum ſit, quod reſurrexit. Meum
teſtor eſſe, quod jacuit intra tůmu-
lum, ut meum ſit, quod aſcendit
in cœlum.
Tempus eſt. 364.

N illo itaque noſtri géneris cor-
(vore nos Chriſti mors vivifica-
Vit, nos reſurréctio eréxit, nos as-
céênſio conſecravit. In illo noſtræ
originis corpore cœléſtibus regnis
arrham noſtræ conditiônis impoô-
ſuit. Elaborémus ergo, chariſſimi,
ut quemadmodum Düs in hac die
noſtro c corpore ad ſuperna con-
ſcendit, ita nos poſt illum, quõômo-
do poſſumus, ſpe aſcendamus, &
corde ſequämur. Ipſo affectu pari-
ter & proféctu aſcendamus poſt il-
lum, étiam per vitia ac paſſiones
noſtras. Si ufique unusquisque no-
ſtrùm súbdere eas ſibi ſtdeat, ac

381
ſuper eas ſtare conſuéſcat, ex ipſis
ſibi gradum cônſtruit, quo poſſit
ad fuperiora conſcendere. Eleva-
bunt nos, ſi ferint infra nos.
Non turbéetur. 364.

E vitiis noſtris ſcalam nobis
facimus „ ſi vitia ipia calca-
mus- Nam cùm bonitatis auctôre
non aſcendit malitia, nec cum Filio
Virginis libido atque luxuria. Non,
inquam aſcéndunt vitia poſt virtù-
ium paréntem, peccata poſt juſtum,
nec infirmitates ac morbi poſſunt
ire poſt meédicum. Igitur ſi intrare
ipsius Médici regnum volumus»
priùs vúlnera noſtra curémus. Or-
dinémus, & cuſtodiamus in nobis
ſtatum utriúsque ſubſtantiæ, ne
änimam, nobiliorem ůtique hémi-
nis portionem, tartaro pars de-
vôlvat inférior: ſed ſecum pôtiùs
cœlo ſanctificatum corpus acquirat
natura glorioſior: ipſo adjuvante,
qui vivit & regnat in ſæcula ſæcu-
lorum, Amen.
Alcéndens Chriſtus. 365.

Léctio ſancti Evangélii ſecundùm
Joaânnem. . .
N illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis Cùm veénerit Para-
clitus, quemego mittam vobis à
Patre, Spiritum veritatis, qui à Pa-
tre procédit, ille teſtimonium per-
hibébit de me. Et reliqua.
De Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Enit die Pentecoôſtes Spiritus
ſanctus in centum viginti ho⸗
mines congregatos, in quibus & A-
pôſtoli omnes erant, qui illo adim-
pléti, cùm linguis mnium Genrtiũ
loquerentur, plures ex his, qui àde-
rant, tanto miraculo ſtupeftacti,
(quandéôquidem vidérunt, loquénte
Petro, tam magnum atque divinum
teſtimonium perhibéri de Chriſto,
ut ille, qui occiſus ab eis inter
moôrtuos deputabatur, returrexifie
& vivere probarétuar) compuùncti
corde converſi sũt, & tanti sangui-
nis tam impiè atque imaniter faſi,
indulgentiam percepérunt, ipſo re-
démpti sanguine, quem fudérunt.
Ego rogabo Patrem. 366.

Hriſti enim ſanguis ſic in re-
miſſiénem peccatorum oôm-
nium fuſus eſt, ut ipſum étiam
peccatum poſſet delére, quo fulu

382
eſt. Hoc ergo intuens Dôminus
dicébat: Odio habuerunt me gra-
tis 3 cùm autem venerit Paraclitus,
ille teſtimonium perhibébit de
me. Tamquam dieeret; Odio me
habueérunt, & occidérunt videntes,
ſed tale de me Paraclitus teſtimo-
nium perhibébit, ut eos faciat in
me crédere non videntes. Et vos,
inquit, teſtimonium perhibébitis,
qula ab initio mecum eſtis. Per-
hibebit Spiritus ſanéktus; perhibe-
bitis & vos. Quia enim ab initio
mecum eſtis, potéſtis prædicare,
uòd noſtis: quod ut modo non
faciatis, illius Spiritus plenitudo
nondum adeſt vobis.
Si enim non abiero, Parâclitus
non véniet ad vos: ſi autem abie-
10, mittam eum ad vas.
Cùm autem venerit ille, docebit
vos omnem veritatem, alleluja.
Non enim loquetur à ſemetip-
ſo; ſed quæcumque audiet, lo-
quétur, & quæ ventüra ſunt , an-
nuntiabit vobis. Cùm autem.
löria Patri. Cum autem.

Lle ergo teſtimonium perhibé-
bit de me, & vos teſtimonium
perhibébitis: dabit enim vobis fi-
důciam teſtimonium perhibendi
charitas Dei diffuta in cordibus ve-
ſtris per Spiritum ſanétum, qui da-
bitur vobis. Quæ tique Petro ad-
huc defuit, quando mulieris ancil-
læ interrogatiône pertérritus, non
Paruir verum teſtimônium perhi-
eére, ſed contra ſuam pollicitatiô.
nem timôre magno compulſus eſt
ter negare. Timorautem iſte non
eſt in charitàte: ſed perfécta chari-
tas foras mittit timorem. Dénique
ante paſſiönem Domini, ſervilis ti-
mor elus interrogatus eſt à fémina
ſervitũútis: poſt reſurrectionem ve-
10 Doômini, liberalis ejus amor
ab ipſo principe libertatis: & ideò
ibi turbabatur, hic tranquillaba-
tur: ibi quem dilexerat „ nega-
bat, hic quem negaverat, diligé.
bat. Sed adhuc étiam tunc amor
ipſe infirmus fuerat, & angúùſtus,
donec eum roboraâret, & dilataret
Spiritus ſanctus.
e Deum laudâmus. rII.
SABBATO INVIGILIA

Incipit Epiſtola Gathökea beäti
Judæ Apò ſtoli.

JDaa⸗ Jeſu Chriſti ſervus, frater
autem jacobi, his qui ſunt in
Deo Patre dilectis, & Chriſto Je-
i conſervatis & vocatis. Miſeri-
cordia vobis, & pax, & charitas ad-
impleatur. Chariſſimi, omnem
ſolicitůdinem faciens icribendi vo-
bis de commüni veſtra ſalute, ne-
ceſſe habui ſcribere vobis, depre-
cans „ ſupercertari ſemel traditæ
Sanctis fidei. Subintroierunt enim
quidam homines (qui olim præ-
ſcripti ſunt in hoc judicium) im-
pii, Dei noſtri gratlam transferén-
tes in Iuxuriam, & ſolum Domina-
torem, & Dominum noſtrum je-
ſum Chrifſtum negantes.
Foſt Paſſionem. 363.

Ommonéere autenmi vos volo=
ſcientes ſemel omnia, quôniam
Jéfus populum de terra &gypti fal-
vans, ſecundoô eos, qui non credidé-
runt,perdidit: Angelos vero, qui
non ſervavérunt ſuum principa-
tum, ſed dereliquérunt ſuum do-
micilium in judicium magni diei,
vincalis æternis ſub caligine reſer
vavit. Sicut Sodoma & Gomortha;
& finitimæ civitates simili modo
extornicàtæ, & abeüntes poſt carne
alteram, factæ ſunt exemplum:
ignis ætérni poenam ſuſtinentes.
Similiter & hi carnem quidẽ macu-
lant, dominatione autem ſpernunt,
majeſtatem autem blasphemant.
Omnis pulchritudo. 363.

„»Um Michsel Archngelus
cum diabolo diſputans alter-
carétur de Moyſi corpore, non eſt
auſus judiciuin infêrre blasphe-
miæ, ſed dixit: Imperet tibi Domi-
nus. Hi autem, quæcmque quidem
ignôrant, blasphémant: quæcúùm-

que autem naturaliter, tamquam
muta animalia, norunt, in his cot-
rumpüntur. Væ illis, quia in via
Cain abierunt, & errôre Balaam
mercede effuſi ſunt , & in contra-
dictione Core periérunt. Hi ſunt
in épaulis iuis maculæ, convivan-
tes ſine timore, ſemetipſos pas-
centes: nubes fine aqua; quæ à
ventis circumferüntur, arbores
al-

Altuthniles
lur eledic
celpumante
Gera erränti
Nebrälum ſe

UTIattätu
Fndbolo⸗

Un per
ſignum

(ad mater

Fere luci te
Uentis eos,
nlteto, 8
nos Ixta
Uon tenetur
Pein triſti
ni nec i

iis feent

Aot ül i⸗
umperine
onuſt,e
iluat ite,
Aur a0 lun
Der minitte
elorelsmis
Piriilidn
clo,inelin
Imllitare Dee
eellitite
I, ut diri
leheluntin
tismo h
dent Chrit
Teinpn

Ccepiß
tection
Uenenn ſer
CidnidAp.
ao Kare
Mlliei,

öidn be
oli

ewus ftt
gui funnn
& Chrito,⸗
Atis. Mlen
charitis
ni, omnen
letideneine
vobis gee⸗
lemel tntt
toierunt eln

gui olnn ⸗

lum Donu
1noktun)
es⸗
63.

v0s vo
nisguoru
1a KgyP
non eketh
105 velof
lumn prineſe
Int ſuumd
Iagbii
Aliginetec
Gonnn
imnili
tespol an
etemplo⸗
ſalinene
ſen
Pphicut⸗
1o. .

Urcklnuß
punaus iie
ore, iole
ge hluſ
it
ngued 8
: gleen⸗
1, llge
in li,in
n⸗

autumnaâles, infructuéſæ, bis moôr-
tuæ, eradicatæ, fluctus feri maris,
deſpumantes ſuas confuſiones: si-
dera errantia, quibus proceélla te-
nebrarum ſervata eſt in ætérnam.
Exaltäre Domine. 363.

Ex Tractatu S. Auguſtini Epiſc. de
Symbolo ad Catechumenos.

Dn per ſacratiſſimum Crucis
ſignum vos fulſcepit in ùtero
ſandta mater Eccleſia, quæ ſicut
& fratres veitros eum ſummæ lIæti-
tia ſpiritaliter pariet, nova proles
futura tantæ matris; quouùsque
per lavacrum ſanctum regeneratos
veræ luci reſtituat, congruis ali.
méntis eos, quos portat; palcat
in ütero , & ad diem partus ſui
lætos læta perducat „ quôniam
non tenétur hæc ſententia Hevæ,
quæ in triſtitia & gémitu parit fi-
hos: nec ipſos gaudéntes, ſed
poôtiùs flentes. Hæc enim lſolvit
quod illa ligaverat: ut prolem
quam per inobediéntiam ſui, morti
donavit „hæc per obedientiam re-
ſtituat vitæz. Omnia ſacraménta:
quæ acta ſunt, & aguntur in vobis
ver miniſterium ſervorum Dei,
exorcismis, orationibus, canticis
ſpiritualibus, inſufflatiénibus, ci-
licio, inclinatione cervicum, hu-
militate pedum, pavor ipſe omni
ſecuritàte appeténdus: hæc om-
nia, ut dixi, eſcæ ſlunt, quæ vos
reficiunt in ütero, ut renatos ex
baptismo hilares vos mater exhi-
beat Chriſto.
Tempus eſt. 364.

Ccepiſtis & Symbolum, pro-
à tectionem parturientis contra
venéna ſerpéntis. In Apocalypfi
Joàânnis Apéôſtoli ſeriptum eſt hoc,
quod ſtaret draco in conſpéctu
mulieris, quæ paritûra erat;, ut
cùm peperiſſet, natum ejus come-
deret. Draconem diabolum eſſe,
nullus veſtrùm ignoôrat: Mulierem
illam, Virginem Mariam ſignifi-
câſſe, quæ caput noſtrum integra
integrum péperit, quæ étiam ipfſa
figuram in ſe ſanctæ bccléſiæ de-
monſtravit , ut quòmodò filium
Hiriens „ Virgo permanſit, ita &
æc omni témpore membra ejus
pâriat, & virginitàtem non amit-
tat. Ipſas ſenténtias ſacratiſſimi

Symboli adjuvante Dômino expo-

383
nendas ſuſcépimus, ut, quid sin-
gulz contineant, veſtris séenſibus
intimémus. Parata ſunt corda ve-
ſtra, quia excluſus eiſt inimicus de
côrdibus veſtris.
Non turbetur. 364.

Uic vos renuntiâre proféſſi
eſtis ,in qua profeſtione non
hominibus, ſed Deo, & Angelis
ejus conſcribéntibus dixiſtis, Re-
nüntio. Renuntiate non ſolùm
vocibus, ſed étiam môribus: non
tantum ſono linguæ, ſed & actu
vitæ: nec tantum labiis ſonaänti-
bus „ ſed opeéribus pronuntianti-
bus. Scitote vos cùm callido;, an-
tiquo & veternoſo inimico ſus-
cepiſſe certmen : non in vobis
poit renuntiationem inveniat ope-
ra ſua, non jure vos attrahat in ſer-
vitutem ſuam. Deprehéenderis e-
nim & detégeris Chriſtiane, quan-
do liud agis: & aliud profitéris: fi-
délis in némine, aliud demonſtrans
in pere, non tenens promiſſiònis
ruæx fidem: modo ingrédiens Ec-
cléſiam orationes fündere „ poft
môdicum in spectaculis cum hi-
ſtrionibus impudicè clamare. Quid
tibi cum vompis diaboli, quibus
renunriâſti? .
Aſcéndens Chriſtus. 365.

ctio ſancti Evangélii ſecundùm
Jeàannem.

NX illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis suis: Si diligitis mesman-
daâta mea servâte. Et ego rogabo
Patrem „& älium Paràâclitum da-
bit vobis. Et réligdqu.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Uod ait; Rogâbo Patrem, &
alium Paraclitum dabit vobis:
oſténdit & ſeipsum eſſe Paraclitũ.
Paraclitus enim Latine dicitur ad-
vocatus: & dictum eſt de Chriſto:
Advocàätum habémus ad Patrem ⸗»
Jeſum Chriſtum juſtum, Sic autem
mundum dixit non poſſe accipere
Spiritum ſanéctum, ſicut étiam di-
Rum eſt: Prudéntia carnis inimica
eſt Deozlegi enim Dei non eſt ſub-
jéêcta; nec enim poteſt: welut ſi di-
camus: Injuſtitia juſtitia eſſe non
poteſt. Mundum quippe ait hoc
loco, mundi ſignificans dilestéôres.
quæ diléétio non eſt à Patre- Et id-
e dileckioni hujus mundi, qua

384
ſatagimus, ut minuâtur, & conſu-
matur in nobis, contraria eſt dilé-
ctio Dei, quæ diffunditur in cor-
dibus noſtris per Spiritum ſan-
cGtum, qui datus eſt nobis.
Ego rogabo Patrem. 366.

Undus ergo eum accipere non
poteſt, quia non videt eum,
neque ſcit eum. Non enim habet
invisibiles öculos mundana dilé-
Gtio, per quos videri Spiritus ſan-
ctus poteſt, qui vidéri niſi inviſi-
biliter non poteſt. Vos autem,
inquit, cognoſcétis eum, quia apud
vos manébit, & in vobis erit. Erit
in eis, ut mäneat; non manébit,
ut ſit: priùs eſt enim eſſe alicubi,
quam manere. Sed ne putarent,
quod dictum eſt, apud vos mané-
bit: ita dictum, quemâdmodum
apud hôminem hoſpes viſibiliter
manére conſuevit, expôſuit, quid
dixerit: Apud vos manebit, cùm
adjünxit, & dixit: In vobis erit.
si enim non abiero, Paraclitus
non véniet ad vos: ſi autem abie-
ro, mittam eum ad vos.
Cùm autem venerit ille, docébit
vos omnem veritatem, allelũûja
Non enim loqueétur à ſemetip-
fσ: ſed quæcumque audiet, lo-
quétur, & quæ ventüra ſunt, an-

bis. Cum autem.
Cüm autem.

nuntiàbit vobis.
16ria Patri.

Rgo inviſibiliter videtur. Nec,
ſi non ſit in nobĩs, poteſt eſſe
in nobis eſus ſciéntia: ſic enim à
nobis vidétur in nobis & noſtra
conſciéntia. Nam faciem videmus
altérius, noſtram vidére non péôſ-
ſumus: conſcientiam verò noſtram
vidémus, altérius non vidémus,
sed conſcientia numquam eſt niſi
in nobis: Spiritus autem tanctus
poteſt eſſe eétiam ſine nobis. Daturx
quippe, ut ſit & in nobis: ſed videéri
& ſciri, quemadmodum videndus
& ſciendus eſt, non poteſt à nobis,
ſi non ſit in nobis. Poſt promiſſio-
nem Spiritus ſancti, ne quisquam
putaret, quôd ita eum Dominus da-
turus fůëerit velut pro ſeipſo, ut
non & ipfſe cum eis eſſet futurus,
adjécit, atque ait: Non relinquam
vos orphanos, veniam ad vos.
Quamvis ergo nos Filius Dei ſuo
Patri adoptaverit filios, & eüm-
dem Patrem nos volùúerit habére
per grätiam, qui ejus Pater eſt per
natram: tamen etiam ipfe circa
nos patérnum affectum quodam-
modo demônſtrat, cùm dicit: Non
relinquam vos orphanos.
Pe Deum laudamus. II.

IN

A b V

Cün comple,
388.
e

te Dominum

Uncomp
öles, er
Dirler in eod
el npente d
Gnunn adrenie
Mentis, & ren
Abietant ſecl

Uni Creit
Mentes tn

Uleſugem⸗

Cr tu cteilt
i dicens
Arillmmidon
ns pirus
Etſhiittl
Aeptiton
Mitus bate
1tite gron
elmone dit
lende lun
tlünge amd
tuürmna noſt
liteitm
ltem rep
terhque
lemus on
er teſcizn
Meimns
keglentrii
tedamng 0
en riſt
t Elli
Suneni S
lnſealann

6

Repleri
o d

icepe

Cüm iten
Utem,

idetu Nen
8/ potekte
ic enin!
bis & wen
eln viten
ere non,
Verd nohin
on zitem
quann ektl
utem faut
nobis, Din
dbigles ii

nDomminuse
10 ſeigiot
eſet turumn
on kelingen
An 40
llius ei
63, en
luetit han
8 Patet elft
Aun iple n
kun glalt
n dielt t
nos.
Il.

INEESTIO

AD VESLPERAS;

Cùm compleréntur. ut infra in
Lau 3882 ixit Dômi-
77
& loc auda-
te Dôminum omnes Gentes. 79.

nus.

Um compleréntur dies Pente-
côſtes, erant omnes diſcipuli
pariter in eédem loco: & factus
eſt repéntè de cœlo ſonus, tam-
quam adveniéntis ſpiritus vehe
méntis, & replévit totam domum,
ubi erant ſedentes.
Eni Creator Spiritus;,
Mentes tuorum viſita »,
Imple ſuperna gratia,
Quæ tu creâſti, péctora.
ui diceris Paraclitus;
Altiſſimi donum Dei,
Fons vivus, ignis, chaàritas »
Et ſpiritalis unctio.
u ſeptiféörmis münere,
Digitus Patérnæ déxteræ:
Tu ritè promiſſum Patris
Sermone ditans gùttura.
ccénde lumen senſibus,
Infnde amöôrem côrdibus,
Infirma noſtri côrporis,
Virtúte firmans pérpeti.
oſtem repellas löngius,
Pacemque dones prôtinus;
Ductore ſic te prævio
Vitemus omne nõôxium.
er te ſciamus da Patrem?»
Noſcàmus atque Filium,
Téque utriúsque Spiritum;
Gredamus omni tempore.
eo Patri ſit glôria,
Et Filio, qui à moôrtuis
Surréxit, ac Paraclito,
In ſæculorum ſæcula. Amen.

Repléti ſunt omnes Spiritu
ſancto, alleluja. .
Et cœpérunt loqui, alleluja.

Non vos relinquam érphanos ,
alleluja: vado, & vénio ad vos,
alleluja: & gaudébit cor veſtrum,

alleluja.

385

Eus, qui hodiérna die corda fi-
délium ſancti Spiritus illuſtra-
tiône docuiſti: da nobis in eòdem
Spiritu recta sapere, & de ejus
ſemper conſolatiône gaudére. Per
Däüm. in unitate ejüsdem Spiritus.
D O M I N C A

ztut A llelúja, Spi-
ritus Domini replévit orbem terra-
runt: & Venite, adorémus, allel.
enite, exultémus. I.

Am Chriſtus aſtra aſcénderat »
Revérſus unde vénerat, .
Patris fruéndum múnere,
Sanctum datúrus Spiritum.
olémnis urgébat dies,
Quo myſtico ſeptémplici
Orbis volutus sépties;,
Signat beata témpora.
um lucis hora tértia
Repéntè mundus intonat;
Apôſtolis orantibus
Deum venire nuntiat.
e Patris ergo lůmine
Decôrus ignis almus eſt;»
Qui fida Chriſti péctora;,
Galôre verbi cômpleat.
Impléta gaudent viſcera »
Afflata ſancto Spiritu,
Vocésque divérſas ſonant»
Fantur Dei magnalia.
otique cunctis Géntibus,
Græcis, Latinis Barbaris,
Simùlque demiräântibus,
Linguis loquúntur omnium.
udæa tunc incrédula,
Vesana torvo ſpiritu,
Madeére muſto sobrios
Chriſti fideles increpat.
ed éditis miraculis,
Occurrit, & docet Petrus»
Falsum profari pérfidos »„
Ioéle teſte comprobans.
eo Patri ſit gloria,
Et Filio, qui à môrtuis
Surréxit, ac Paraclito;
In ſæculorum ſæcula. Amen.

Factus eſt repéntè de cœlo ſonus
adveniéntis ſpiritus veheméntis »

allelũja, alleluja.
B b

386 . te de⸗ HH
vIal qui inhabitâre facit unius moris
Agnus Dömihhs,& laudabilis in domo. . . .
N nimis * in civitate Dei noſtri, Oui educit vinos in fortitũdine: *

in monte ſancto ejus. ſimiliter eos qui exaſperant, qui
undatur exultatione univérſæ habitant in ſepulchris.
ferræ mons Sion: *† latera Aquilé- Deus cùm egrederéris in conſpéctu
nis, civitas Regis magni. pôpuli tui, * cùm pertransires in
eus in domibus ejus cognoſcé- desérto⸗
tür, * cùm ſuſcipiet eam. erra mota eſt, étenim ccli di-

môniam ecceReges terræ congre- ffillavérunt à facie Dei Sinai, *
gAt1 lunt. * convenérunt in unum. à facie Dei Ifrael, .
Ipfſi vidéntes ſic admirati ſunt, pluùviam voluntariam ſegregabis
Sonturbati ſunt, commôti ſunt: *“ BDeus hæreditati tux: * & infir-
tremor apprehendit eos. mata eſt, tu verô perfeciſti eam.
bi dolores, ut parturiéntis, *“ Animalia tua habitabunt in ea: *
in spiritu veheménti conteres na- parâſti in dulcédine tua pauperi
ves Tharfſis. Deus. .
icut audivimus, ſic vidimus in pominus dabit verbum evangeli-
Avitate Domini virtütum, in ci- Zintibus ,„* virtúte multa.
vitate Dei noſtri: *τ Deus fundavit kex virtútum dilécti dilécti: * &

4

eam in æternum. ſPeciei domus dividere ſpôlia.
Suſcépimus Deus miſericördiam Si dormiatis inter medios cleros,
tuam, * in medio templi tui. pennæ columbæ deargentatæ, * &

ecundùm nomen tuum, Deus, poſteriôra dorſi ejus in pallore
Iic & laus tua in fines terræ: * auri.
juſtitia plena eſt déxtera tua. um diſcérnit cœléſtis reges ſu⸗
ætétur mons Sion , & exúltent per eam, nive dealbabntur in Sel-
fliæ judæ, * propter judicia tua mon *: mons Dei, mons pinguis.
Domine ons coagulatus, mons pinguis: *
ircumdate Sion, & complectimi- ut quid ſuſpicamini montes coa-
ni eam: * narrate in trribus ejus. gulatos? .
ônite corda veſtra in virtüte e- Mns, in, quo beneplacitum eſt
us: * & diſtribuite domos ejus, Deo habitare in eo: * étenim
ut enarrétis in progenie altera. Dôminus habitabit in finem.

S . 7 . 7- 14
uoniam hic eſt Deus, Deus no- urrus Dei decem millibus mülti⸗

Iter in æternum, & in ſæculum plex, millia lætantium: * Doômi-
ſæculi: * ipſe reget nos in læcula. nus in eis in Sina in ſancto. .
Factus eſt repénté de coœlo Aſfcendiſti in altum, cepiſti capti-
ſonus adveniéntis ſpiritus vehe- vitatem: * accepiſti dona in ho-
méentis, allel. allel. minibus. . .
„Confirma hoc Deus, quod Etenim non credentes, * inhabi-
operatus es in nobis: à templo täre Doôminum Deum. „.
ſancto tuo, quod eſt in Jerüſalem, B enedictus Däüs die quotidie: *
allelùja, alleluja. prôſperum iter faciet nobis Deus
salutäàrium noſtrorum. r
Xürgat Beus, & diſſipéntur Deus noſter, Deus ſalvos faciéndi:
inimici ejus: * & fugiant, qui & Dômini Domini éxitus mortis.
odérunf eum, à facie ejus erumtamen Deus confringet ca-
icut deficit fumus, deficiant: „ pita inimicorum ſuôrum: * verti-
ſicut fluit cera à facie ignis, ſic cem capilli perambulantium in
péreant peccatores a facie Dei. delictis ſuis.
t juſti epuléntur, & exültent in Dixit Doôminus: Ex Baſan con-
conipectu Dei: & delecténtur in vértam, * convértam in profün-
lætitia. . dum maris.
O antate Deo, pſalmũ dicite nomi- Utrt intingatur pes tuus in sängui-
ni ejus: iter facite ei, qui aſcéndit ne: * lingua canum tuorum ex
ſuper occaſum: Düs nomen illi. inimicis ab ipſo. .
²& xultate in conſpectu ejus, * tur- Viderunt ingréflus tuos Deus, *
babüntur à facie eius, patris or- ingréfins Dei mei, Regis mei, qui
phanorum;, & jüdicis viduarum. eſt in ſando. .
Geus in loco ſancto luo : * Deus Kavenérunt principes conſ⸗
Plal-

uncti

llentibus
Culirumm tym
n becleſis
ino, de
bibemamin
pentis ezce
lincies u
Uuncies 25

Rpbrali.

nla Dens
Umg hoe Den

inobis,

enplo tuo

(Eferen hege

lepa feras
lio tuurorum
Iun: Yut ere
bin ſunt alge
Ulpa Gent
thient lezan
lis prevenie
ebna texre
lie Domino
Zillite Deo
Crlum celi,
ece gabit p
llsdate glori⸗

ubdldu,
inbiis de
Dens Unelie
foriticinen
usDeug,
Conir
Oetitus esi
ncto nn,
lel alel,
Dmit
Kübintut⸗
ene zallel.

. Domine
nnns es ve
rleliöne

fi:an
mmicn
nentancku

enden
aee
Utegig

Nias noi
Ottitücine
elant,

in conlekn
Ittansites

nim cri
el Kini,

unt in a
tui pulge

Un efalkt
moltt.
cieci:il
ele oli
ntlige⸗
tgenlale
in M

tis ters
büntunn
mons
ons hinln
Wone; 6

eplicimn
0 : en
n finen
nillibunt⸗
um: M
ſancto.
1 cepihhe
dont N-
gtes,
n,
e glai

e nons

Gtus nlol
corflite
un: ii.
Plmmun

s 11 d,
4 nolu

Rers

,, (Mi

pfalléentibus, * in médio juven-
cularum tympaniſtriarum.
n Eccleſiis benedicite Deo Dô.
mino, * de fontibus Itrael. .
bi Bénjamin adoleſceêntulus * in
mentis excéſſu.
e& rincipes Juda, duces eòôrum: *
Principes Zàbulon , principes
Néphtali.
anda Deus virtúti tuæx: * con-
firma hoc Deus, quod operatus es
in nobis.
templo tuo in Jeruúſalem, * tibi
ôfferent Reges mùúnera.
ncrepa feras arundinis, congreg-
tio taurôrum in vaccis populo-
rum: * ut excludant eos, qui pro-
baàti ſunt argento.
iſſipa Gentes, quæ bella volunt:
Vénient legati ex Xgyto: † &π thiô-
pia prævéniet manus ejus Deo.
egna terræ, cantaâte Deo: * psâl-
Ute Domino.
sallite Deo, qui aſcéndit ſuper
cœlum coli, ad Orientem.
cce dabit voci ſuæ vocem virtũ-
tis: date glériam Deo ſuper Iſfrael'=
magnificentia ejus, & virtus ejus
in nůbibus.
irabilis Deus in Sanctis ſuis,
Deus Iſtael ipſe dabit virtutem, &
fortitädinem plebi ſuæ: * benedi-
ctus Deus.
Confirma hoc Deus, quod
obeérätus es in nobis: a templo
ſancto tuo, quod eſt in Jeruùſalem,
allel. allel.
Emitte Spiritum tuum; &
creabüntur: & renovabis faciem
terræ,allel. allel.

Enedic àanima mea Démino: *
5, Doômine Deus meus magni-
ficatus es vehementer.
onfeſſinem, & decorem indui-
ſti: amictus lùmine ſicut veſti-
meénto.
xténdens cœlum ſicut pellem: *
dui tegis aquis ſuperiora ejus.
ui ponis nubem aſcénium tu-
um: * qui ambulas ſuper pennas
ventôrum.
ui facis Angelos tuos, ſpiritus; *
miniſtros tuos, ignem uréntem.
ui fundâſti terram ſuper ſtabili-
fätem ſuum: non inclinabitur
in ſæculum ſæculi.
4byſſus ſicut veſtimentũ, amictus
éjus: W ſuper montes ſtabunt aquæ.
A b increpatiône tua fügient: * à
Vvoce tonitrui tormidabunt.

387
ſcêndunt montes, & deſcén-
unt, campi, *† in locum, quem
fundàſti eis.
Terminum poſuiſti, quem non
transgrediéntur: * neque conver-
téntur operire terram
ui emittis fontes in convälli-
Bus: * inter médium montium
pertransibunt aquæ.
otabunt omnes béſtiæ agri:
expectabunt ônagri in ſiti ſua.
uper ea volucres cœli habitaâ-
bunt: * de medio petrârum da-
bunt voces.
igans montes de ſuperiôribus
Iùis: * de fructu perum tuôrum
ſatiaàbitur terra.
roducens fonum juméntis, * &
herbam ſervitti höminum.
t educas panem de terra, & &
vinum lætificet cor hominis.
t exhilaret faciem in leo, * &
Panis cor hominis confirmet.
aturabúntur ligna campi, & cedri
Libani, quas plantavit: “ illic paſſe-
res nidificabunt.
erôdii domus dux eſt eòrum: *
montes exceélſi cervis: petra refu-
gium herinaciis.
ecit lunam in témpora: ſol
cognôvit occaſum ſuum.
oſuiſti ténebras, & facta eſt
hox: * in ipiſa pertransibunt om⸗
nes béſtiæ ſilvæęe.
-atuli leonum rugiéntes, ut ràâpi-
ant, * & quærant à Deo eſcam ſibi.
rtus eſt ſol, & congregati ſunt, *
& in cubilibus ſuis collocabuntur.
xibit homo ad opus ſuum: * &
ad operationem ſuam usque ad
véſperum. .
uàm magnificâta ſunt épera tua
Püe! * omnia in ſapientia feciſti:
impleta eſt terra poſſeſſioòne tua.
oc mare magnum, & ſpatiôſum
manibus: * illic reptilia, quorum
non eſt nùmerus.
nimalia pusilla cum magnis, *
illic naves pertransibunt.
Nraco iſte, quem formdiſti ad illu-
déndum ei: omnia à te expéctant„
ut des illis eſcam in tempore.
dante te illis, colligent: aperién-
te te manum tuam, omnia imple-
büntur bonitate. .
vertéênte autem te faciem; tur-
babuntur: * auferes ſpiritum eo-
rum , & deficient, & in pulverem
ſuum revertentur.

Emittes ſpiritum tuum, & creabun-

tur, * & renovabis factem terræ.
B b 2 s it

88
it glé⁴ria Dñi in ſeculum: * lætä-
bitur Dôminus in opéribus ſuis.
ui/réſpicit terram, & facit eam
trémere: * qui tangit montes, &
fúmigant.
antabo Doômino in vita mea: &
piallam Deo meo, quamdiu ſum.
ucundum ſint ei eloquium meũ: *
ego verò delectabor in Dômino.
Deficiant peccatôres à terra, &
iniqui, ita ut non ſint: * benedic
anima mea Doômino.
. Emitte Spiritum tuum, &
creabuntur: & renovabis faciem
terræ, allel. allel.
„Spiritus Dömini replévit or-
bem terrarum, allel.
Et hoc, quod côntinet omnia,
ſcientiam habet vocis, allel.
ater noſter
Xkäudi Döômine.
Evangélica léctio.
éctio ſancti Evangélii ſecůndùm
Joannem.
IN illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
Lcipulis ſuis: Si quis diligit me,
ſermônem meum ſervabit, & Pater
meus diliget eum, & ad eum ve-
niémus, & manſiôònem apud eum
faciémus. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregéôrii Papæ.

Ibet, fratres chariffimi, Evan-
gélicæ verba lectionis ſub bre-
vitate transcùrrere, ut poſt diutiùs
liceat in contemplatiône tantæ ſo-
lemnitatis immorari. Hôdie nam-
que Spiritus ſanctus repentino so-
nitu ſuper diſcipulos venit, men-
tésque carnalium in ſui amorem
permutavit, & foris apparéntibus
Iinguis igneis, intus facta ſunt cor-
da flammantia, quia dum Deum in
ignis viſiòne ſuſcepérunt, per amoé-
rem ſuàviter arsérunt. Ilpſe nam-
que Spiritus ſanctus amor eſt: un-
de & Joannes dicit: Deus charitas
eſt. Qui ergo mente integra Deum
desiderat, profécto jam habet,
quem amat Neque enim quisquam
poſſet Deum diligere, ſi eum „
quem diligit, non habeéret.
Cuûm compleréeêntur dies Pente-
céôſtes, erant omnes pariter in eô-
dem loco, alleluſa: & suúbito fa-
Kus eſt ſonus de cœlo, allelùja:
"Tamquam ſpiritus veheméntis,
& replévit totam domum, alleluja,
allelũja. .
Dum ergo eſſent in unum diſci-
puli congrégati propter metum Jju-

tatibus coarctamus.

dæôrum, ſonus repéntè de coœlo
venit ſuper eos. Tamquam.
Divinum auxilium.

Ed ecce, ſi unusquisque ve-
ſtrüm requiràatur, an diligat
Deum: tota fidúcia & ſecùra
mente reſpoôndet, Diligo. In ipſo
autem lectiônis exordio audiſtis
quid véritas dicit: Si quis diligit
me;, ſermônem meum ſervabit.
Probatio ergo dilectiônis, exhibi-
tio eſt peris. Hinc in Epiſtola ſua
idem Joannes dicit: Qui dicit, Di-
ligo Deum, & mandata ejus non
cuſtôdit, mendax eſt. Verè étenim
Deum diligimus, & mandata ejus
cuſtodimus, ſi nos à noſtris volup-
Nam qui ad-
huc per illicita deſidéria diffluit »„
profécto Deum non amat: quia ei
in lua voluntaàte contradicit.
Repléti ſunt omnes Spiritu
ſancto, & cœpérunt loqui, prout
Spiritus ſanctus dabat éloqui illis:
Et convénit multitùdo dicenti-
um, altel. Loquebantur variis
linguis Apéôſtoli magnalia Dei. Et.
Boria Patri. Et.
Ad ſocietàtem.

T Pater meus diliget eum, &
gad eum veniémus, & manfio-
nem apud eum faciémus. Pensate-
fratres chariſſimi, quanta ſit iſta
dignitas, habére in cordis hoſpi-
tio advéntum Dei. Certè ſi domum
noſtram quisquam dives, aut præ-
potens amicus intraret, omni feſti-
nantia domus tota mundarétur »
nequid fortâſſe eſſet, quod ôculos
amici intrantis offenderet. Tergat
ergo ſordes pravi ôperis, qui Deo
præparat domum mentis- Sed vi-
déte, quid véritas dicat: Veniémus,
& manſionem apud eum faciemus.
In quorümdä étenim corda venit,
& manſiônem non facit: quia peér
compunctionem quidem Dei re-
ſpéétum percipiunt; ſed tentatioônis
témpore hoc ipſum, quo compuncti

ferant, obliviſcûntur; ſicque àa
perpetranda peccata rédeunt, ac ſi
hæc minimè planxiſſent.
e Deum laudamus. II.
A D L A UD ES;/

Um compleréntur dies Pente-
côſtes, erant omnes pariter in
eòdem loco, allel. Homi-
aus regnavit. m reliquis. Ir.⸗

piritt
bemn terrärun
ſunt omnes
ceperunt lo⸗
Fonte
ſentur in a
Deo,allel.
ilis lingun
Dei, allel.

Um com
cöſtes,
Miter in eoe
Etlepente de
Jum zdyeni
Mentis, & rel
ieunt edte
Uana nob
Anni red
Cin SPhluitns
Uiptus et 4
enis pibrant
ngue keür⸗
Felbig ut elle
Rchtititeß
Ineuis locn
In lunn
lto mnaet
Cros Pliti
Arata lunt
lene
1no dletun
lo lege it
nune Der
lltuhrecin
Uipte nobis
elslte don⸗
Dudum ſacr
Uli kepleſti
Dimitte nof

Khnee.1..
utrit,
luleculöre
allei
lozalle

Lceipite p
felniseritis
Els allel.
18,
o fitlin
D Pplrie
s leine
der donte
1.,Min
eſigcens

Dei i
i, n

te de eol
Auam.
Uun,

liggne ſe⸗
1n Clltt
11 K lein
lieon Inig⸗

Hnitoat
uicicipdi
uin eſls nen

Aat: glui
tradielt.
nes Sli
ogi, Nel
I

Spiritus Dômini replévit or-
bem terrarum, allel. Repléti
ſunt omnes Sspiritu ſanékdto , &
cœpérunt loqui, allel. allel.
Fontes & omnia, quæ mo-
véntur in aquis, hymnum dicite
Deo, allel. Loquebantur
vaâriis linguis Apôſtoli magnalia
Dei;, allel. allel. allel.

Um compleréntur dies Pente-
.. côſtes, erant unes Miſtipuli
pPariter in eodem loco: & factus
eſt repénte de cœlo ſonus, tam-
quam adveniéntis ſpiritus vehe-
méntis, & replévit totam domum,
ubi erant ſedéntes.
Eâta nobis gaudia
Anni reduùxit orbita »
Cüm Spiritus Paraclitus
Illapſus eſt Apoſtolis.
Ignis vibrante lümine
Linguæ figàram détulit;
Verbis ut eſſent proôflui;,
Et charitate férvidi.
inguis loquuntur omnium:
Turbæ pavent Gentilium:
Muſto madére députant »„
Quos Spiritus repléverat.
atrata ſunt hæc myſticè;,
Paſchæ peracto témpore,
Sacro diérum circulo,
Quo lege fit remſſſio.
Pe nunc Deus piiſſime;,
Vultu precâamur cérnuo;
Illapſa no bis cœlitùs
Largire dona Spiritus.
Dudum ſacrata péctora
Tua repléſti gratia:
Dimitte noſtra crimina;
Et da quiéta témpora.

Deo Patri ſit gloria;, 4

Et Filio, qui à môrtuis
Surréxit, ac Paraclito,
In ſæculôrum ſæcula. Amen.
Repléti ſunt omnes Spiritu
ſancto, alleluja.
Et cœpérunt loqui;, allel.

Accipite Spiritum ſanctum, quorũ
remiséritis peccata, remittú⅛ntur
eis, allel.
Eus, qui hodieérna die corda
fidélium ſancti Spiritus illu-
ſtratiéône docuiſti: da nobis in eô-
dem Spiritu recta sapere, & de
eius ſemper conſolatiône gaudére.
Per Doôminum noſtrum. in unita-
te ejusdem Spiritus ſancti Deus.
F. br. Ohriſte Fili
Dei vivi, miſerére nobis, * Alle-

389
lIúja, allel. Chriſte Fili. Qui

ſedes ad dexteram Patris. All. all.

lôria Patri. Chriſte.
Exurge Chriſte, adjuva nos, all.
Et libera nos propter nomen
tuum, allel.
Pe eni, Creaâ-
tor Spiritus.

unc ſancte.
Spifitus Déômini.
um compleréntur.
Spiritus Doômini replévit
orbem terrarum, Alleluja »„
allel. Spiritus. Et hoc, quod
céôntinet omnia, ſciéntiam habet
vôcis. Alleluja „allel.
loria Patri. Spiritus.
Spiritus Paraclitus, allel.
Docébit vos omnia;,allel.

Repléti ſunt omnes.

Acta autem hac voce convénit
maltitdo, & mente confuſa
eſt, quoniam audiébat unusquis-
que lingua ſua illos loquéntes.
Spiritus Paraclitus, *% Al-

Iel. allel. Spiritus. Docébit
vos omnia. Allel. allel. .
lôria Patri. Spiritus. Repléti

ſunt omnes Spiritu ſanto, allel.
Et cœpérunt loqui, allel.
Loquebantur.

Udæi quoque, & Prosélyti, Cretes
& Arabes: audivimus eos loquén-
tes noſtris linguis magnalia Dei.
Repléti ſunt omnes Spiritu
ſanto, Allel. allel. Repleti.
Et cœpérunt loqui. Allel. allel.
lôria Patri. Repléti.
Loquebäntur variis
Apôſtoli, alleluja.
Magnalia Dei, alleluja.

linguis

Cùm compleréentur.

ixit Däüs.
77. 2
uùm comple-
réntur. Hyn eni Creator. 385.
Loquebântur variis linguis

Apôſtoli, allel.
Magnalia Dei, allel.

Hôdie compléti ſunt dies Pente-
côſtes, alleluja: hodie Spiritus
ſanctus in igne diſcipulis appa-
ruit, & tribuit eis charismatum
dona: miſit eos in univerium mun-
dum prædicare; & teſtificari: qui
b 3 cre-

39909 —
crediderit, & baptizàâtus fuerit,
ſalvus erit;, alleluja.
eus, qui hodięgrna.

FERIA SECUND A.
Spiritus Dömini replévit orbem
terrarum, alleluja.
Et hoc, quod côntinet mnia,
ſcieèntiam habet vocis „allel.
ater noſter. ,
xaudi Dômine.
Evangélica léctio. .
