ſumus; ut omnes, qui ejus implo-
rant auxilium, petitiônis ſuæ ſalu-
tarem conſequantur efféctum.

Hôdie Chriſtus natus eſt: hodie
Salvator apparuit: hoôdie in terka
canunt Angeli, lætäntur Archange-
li, hôdie exúltant juſti, dicéntes:
Glôöria in excelſis Deo, allel.
Notum fecit Dominus;, allel.
Salutare ſuum, allel. Dratio
Oncede, quæſumus, omnipo-
9 tens Deus: ut nos Unigéniii
tui nova per carnem nativitas libe-

ret, quos ſub peccati jugo vetuſta

sérvitus tenet.
. Sepeliérunt
Stéphanũ viri timorati, & fecérunt
planctum magnum fuper eum.

Stéphanus vidit cœlos apertos-.

Vidit, & introivit: beatus ho-
mo, cui cœli patébant. Dra0
A nobis, quæſumus Dômine;
imitari, quod côlimus, ut diſ-
càâmus & inimicos diligere: quia
ejus natalitia celebramus, qui noyit
êtiam pro perſecutôribus exofafe
Döminum noſtrum Jeſum Chxi-
ſtum Filium tuum,
. na. Exiit ſermo
inter fratres, quòd diſdipulus ille
non môritur: & non dixit Jeſus,
non môritur: ſed, Sic eum volo
manére, donec véniam. Y. Valde
honorandus eſt beatus Joannes.
Qui ſupra pectus Dômini in
cœna recubuit. Oraäri,
Ccléſia m tuam, Dômine, beni-
„gnus illſtra: ut beati Joannis
Apôſtoli tui, & Evangeliſtæ illumi-
nata doctrinis, ad dona pervéniat
ſempiterna, Per Lôminum.

IN FBNTIA

4

Homas
tus, 1
tuanienſi
in adminit
nere plac
Dali offici
Cüm enin
glixRex,
& procet
utilitati
Tepugnän
S
hollicitati
6s lenter
niclene
dſſetitel
Ttaͤtis eje
nes, jis ,
Let, areſun
Thomam
l ſu
noſetet
Mlpdtiz ine
Mume hoti
lemant 3

firmam ſe
nöre colouift
ſſtituiſti en
tuärum. 7
ſus Bcclelutt
4 Thomm l
vult: Pel
28, gul einnn
Petitioni
untut ettechu

8 metus eſt
Git: hodle
lztannnt Aut
nt juſi,Ce
is Deo, il
Dominus,
mallel.
neſummus, en
: ut n

them nalti
pecciiſunt

deye
imorti,Ke
um luete

e,
Ginn,
ſed:
rvenialn. —
beutis lene
heltus Don
„migerd
.aumDöobin,,
mmrbene
4¹ E
eanelluc
1 domtke
1 Doigue, .

146.

147.

IN FESTO 8S. IHOMX. EPISC.

144.
A Miléto. xv.

Homas, Londini in Anglia na-
tus, Theobaâldo ſuccéſſit Gan-
tuariénſi Epiſcopo: & qui anteàâ
in adminiſtrando Cancellariæ mu-
nere præclaréèé ſe geſſerat, in Epitco-
Pali officio fortis & invictus fuit.
Cùm enim Henricus ſecundus An
gliæ Rex, convocatis ad ſe Epiſcopis
& Proceéribus regni, leges ferret
utilitati ac dignitati Eccleſiaſticæ
repugnantes, adeò conſtanter 6b-
ſtitit régiæ cupiditàati, ut neque
Dollicitatiônibus, neque terrôribus
de ſenténtia decédens, proximé
conjiciéndus in carcerem clam re-
céſſerit. Inde propinqui ejus omnis
ætatis ejécti, amici, fautôres om-
nes, iis, quibus per ætatem licé-
ret, jurejurando adſtrictis, univêrios
Thomam aditúros, fortäâſſe miſera-
bili ſuòrum calamitaâtis aſpéctu
moverétur, qui à ſancto propòôſito
privatis incommodis deterréri mi-
nimè potuiſſet. Non reſpéxit car-
nem, aut sänguinem, neque ullus
in eo humanitatis ſenſus paſtoralis
officii conſtantiam labefactavit.
Honéeſtum fecit. xvii.
Ontulit igitur ſe ad Alexan.
drum tértium Pontificem, à
quo benignè acceptus eſt, & inde
profétus, Mônachis Pontiniacéenſis
Monaſtérii, Ciſtercienſis Ordinis,
ab eôdem commendatur. Quod
ut cognôvit Henricus, miſſis ad
Convéntum Fratrum Ciſtercién
ſium minacibus litteris,; Thomam

145
Pontiniaco Monaſterio exturbare
conatur. Quare vir ſanctus véritus;
ne ſua cauia mali aliquid Ciſter-
ciénſis familia paterétur, ſpontè
diſceſſit, & Ludovicum Galliæ Re-
gem, ejus invitatu convénit: ubi
tamdiu fuit, quoad Pontifice ma-
ximo, & ipſo Rege agéntibus, ab
exilio ſumma totiſus regni gratula-
tioòne revocatur. Qui dum boni
paſtôris officium ſecûrus exéqui-
tur, ecce calumniatôres ad Regem
déferunt, eum multa contra regnũ
& püblicam quiétem moliri: ut
proptéres ſæpiùs conq dererétur
Rex, ſe in ſuo regno cum uno ſa-
cerdòte pacem habére non poſſe.
Deſidérium animæ. xvii.

X qua Regis voce nefarii ſatél-
lites, ſperantes gratum ſe Regi
factúros, ſi Thomam è médio tôlle-
rent, clam conveniéntes Cantua-
riam, Epiſcopum in templo veſper-
tinis horis öperam dantem aggre-
diuntur. Qui, Clericis témpli aditus
præcldere conantibus accürrens,
oſtium apéruit, illis uſus verbis ad
ſuos: Non eſt Dei Eccléſia cuſto-
diénda more caſtrôrum: & ego pro
Eccléſia Dei libenter mortem ſu-
bibo. Tum ad milites: Vos Dei juſſu
cavéte, ne cuipiam meôrum no-
ceatis. Deinde flexis genibus, Deo,
beatæ Mariæ, ſancto Dionyſio, &
réliquis Sanctis ejus Eccleſiæ Pa-
trônis, Eccléſiam & ſeipfum com-
méndans, ſacrum caput conſtantia,
qua iniquiſſimi Regis légibus fe-
ſtiterat, impio ferro præcidendum
btulit, quarto Kaléndas Januarii,
anno Dñi milléſimo centéſimo ſep-
tuagéſimo primo: cujus cérebro re-
ſpérſum eſt totius templi pavimen-
tum. Quem multis poſteà illuſtrem
miraculis idem Alexander Ponti-
fex reétulit in Sanctôrum nuúmerü.
Stola jucunditatis. xviii.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Jôannem. .
[Nillo témpore: Dixit Jeſus Pha-
ritæis: Ego ſum Paſtor bonus.
Bonus paſtor änimam ſuam dat
pro ovibus ſuis. Et réliqua.
Homilia S. Joannis Chrysoſtomi.

Agnum quiddam, dilectiſſimi,
magnum inquam eſt Eccléſiæ
prælätio „ & quæ multa indiget
ſapiéntia & fortitúdine, qualem
K Chri-

146
Chriſtus propéôſuĩt,
Svibus ponamus, & numquam illas
deleramus: ut lupo generôsè reſi-
ſtämus. Hæc enim inter paſtorem,
& mercenarium eſt differentia. Al-
ter propriæ, contemptis bvibus: al-
ter, ſua contempta, bvium ſemper
ſaluti invigilat. Paſtôris ergo ex-
emplo demonſtrato, deceptorés
duos meêminit, furem mactantem,
& rapiéntem oves, & mercenartium
permitténtem, neque defendentem
commiſſas.
Corona aurea. xix.
Uod ſuperiori téempore Ezé-
chiel his verbis inleétäâtus eſt:
VX paſtoribus Ifrael: nonne pas-
cébant ſemetipfos? nonne greges
paicùntur à paſtoribus? Sed illi
contrarium faciébant, quôd maxi-
mæ malitiæ genus eſt, & plurimo-
rum cauſa malorum. Idcirco in-
uit? Neque quod abjéctum erat, re-
ucébant: neque quod perierat,
quærébant: neque confrâctum alli-
gabant, neque infirmum conſolidà-
bant, quoniam ſe, non gregem paſ-
cébant. Idem & Paulus aliis ver-
bis ſignificat: Omnes, quæ ſua ſunt,
quærunt, non quæ Jeſu Chriſti.
Hic eſt veré. xix.
Erùm ab utrôque ſe diſſidére
oſténdit Chriſtus; ab illis qui-
dem, qui in aliorum perniciem vé-
niunt, cùm dicat ſe proptéreà ve-
niſſe, ut vitam habérent;, & abun-
dantius haberent: ab his autem, qui
oves à lupis rapi negligébant: di-
cendo, ſe propter eas animam poô-
nerec, ne oves perirent. Nam cùm
Judæi iptum interimere vellent,
non proptérea deéſtitit a doctrina;
neque credentes trädidit, ſed per
ſtitit, & pertulit mortem: ideò fre-
quenter inquit: Ego ſum paſtor bo-
nus. Quæ cum nullo niti teſtimonio
videréntur, (quod enim poôneret
animam ſnuam, non multo poôſt re-
monſtratum eſt: quod autem vitam
habérent, & abundantius habérent,
eventůrum erat in futuro ſæculo)
alteraum ab altero confirmat.
Te Deum laudamus. II.

. Glôria in ex-
célſis Deo, & in terra pax homini-
bus bonæ voluntatis;, allel. allel-
Notum fecit Dôminus, alleluja.
Salutäre ſuum;allel. .
Oncede, quæſumus, omnipo-
tens Deus: ut nos Unigeniti

ut animam pro tui nova per carnem nativitas libe-

ret, quos ſub peccati jugo vetuſta
sérvitus tenet.
Stéphanus
autem plehus gratia & fortitudine;
faciébat ſigna magna in pôpulo.
Sepeliérunt Stéyhanum viri ti⸗
morati. Et tecérunt planctum
magnum ſfuper eum. .
Anobis, quæſumus Düe, imi-
tari, quod céôlimus, ut dilſ-
camus & inimicos diligere: qaia
ejus natalitia celebramus, qui novit
étiam pro perſecutoribus exorare
Döminum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum.
Iſte eſt Joan-

nes, qui lupra pectus Doômini in
cœna recùbuit: beatus Apoôſtolus,
cui revelata ſunt ſecréta coœléſtia.
Hic eſt diſcipulus ille, qui te-
ſtimonium perhibet de his. ge. Et
ſcimus, quia verum eſt teſtimonium
ejus.
. Ccléſiam tuam, Dômine, beni-
gnus illuſtra: ut beati Joannis
Apéôſtoli tui, & Evangeliſtæ illumi-
nata doctrinis, ad dona pervéniat
ſempitérna.

Hi ſunt, qui cum muliéribus non
ſunt coinquinati: Virgines enim
ſunt, & fſequuntur Agnum, quo-
cumque ierit.
Herôdes iratus occidit multos
pùeros. In Béthlehem Judæ
civitate David. Z
Eus, cujus hodiérna die præ-
céônium Innocéntes Märtyrés
non loquendo, ſed moriendo con-
feiſi ſut: omnia in nobis vitiorum
mala mortifica; ut fidem tuam „
quam lingua noſtra lôquitur, étiam
moribus vita fateatur. Per Düm.

D OM I NI CA

⁰
Tecum principium. An-

2

Ehstreß „Quanto témpore hæres
parvulus eſt, nihil differt a ſer⸗

voscùm fit Dôminus mnium? e⸗

fub tutöril
gue ad præ

Lliu Red’
Quem lu
atem bPat
Eier ſupre
lumen
Tu ſpes pe
Intende,
Tui per or
emento
Noſtri guoe
Sacrata 4b
Naſcendo,
eſtatur hoe
Cürtens per
Quod ſolas
Aundi ſalus
uncaſtta,
Hunc omne
daluüͤtis auct⸗
Novo ſaluta
1 nos, bes
Nigayit und
Natalis ob
Hymni tuib
elu, tibi
Qui natus
Cum batre
In ſempite
Verbun
Et habi

Dum medl
Olunia, & ne
iter perigen
tuns Domm
Venit alle
Mnipo
Ddirig
Placito
lliitni m

Qui ,
nett ſer
Ckucem lum
lns ut

dient
bitn Ee⸗

emnuifiut
ccati oen

Eht
Ria Ntorunin
Agna in höt
Stephanunnfii
ecetunt Nunt

eum.

W. „1.
Meet)
ectus Donn
beätus küte
nr ſecketztct
ulus ille de
hibet de hi
un etk telline

ammbomine,
arin beillil
Prangelike 1
,ad donihen

Im multihu
ti: Vügine
ntut Abnun

gir S
tus oeie
In Bethlens

hocielnd,
nnocente
124 mokleno
, ſed otl 1,
4) ut ſen
, aſtituk
ſo⸗ ltute⸗
voſtral

fub tutoribus, & acôies-seſt us-
que ad præfinitum tempus à bPatre.

Eſu Redémptor omnium,
Quem lucis ante originem
Patrem Patérnæ gloriæ,
Pater ſuprémus édidit.
u lumen, &S ſplendor Patris,
Tu ſpes perénnis omnium,
Inténde, quas fundunt preces
Tui per orbem sérvuli.
eménto, rerum Coônditor,
Noſtri quôd olim corporis,
Sacrata ab alvo Virginis
Naſcendo, formam sùmpleris.
eſtàtur hoc præſens dies,
Currens per anni circulum,
Quòôd ſolus è finn Patris
Mundi ſalus advéneris
unc aſtra, tellus, æquora,
Hunc omne, quod cœlo ſubeſt,
Salutis auktorem novæ
Novo ſalũtat cantico.
t nos, beata quos ſacri
Rigavit unda sanguinis;
Natalis ob diem tui.
Hymni tribtum sôlvimus.
eſu, tibi ſit gloria;
Qui natus es de Virgine,
Gum Patre, & almo Spiritu
In ſempitérna ſæcula. Amen.
Verbum caro factum eſt, allel.
Et habitavit in nobis, allel.

Dum médium ſiléntium tenérent
omnia, & nox in ſuo curſu médium
iter perâägeret, omnipotens ſermo
tuus Dömine à regalibus sédibus
venit allel.
Mnipotens ſempitérne Deus,
dirige actus noſtros in bene-
placito tuo, ut in noômine dilecti
Filii tui mereamur bonis opéribus
abundare. Qui tecum.

Qui vult venfre poſt me »
àbneget ſemetipſum, & tollat
crucem ſuam, & ſequàtur me.
Juſtus ut palma Horébit.
Sicut cedrus Libani multipli-
cabitur. .
Eus, pro cujus Eccléſia gloriô-
ſus Pontifex Thomas glaàdiis
impiéôrum occubuit: præſta, quæ-
ſumus; ut omnes, qui eſus implô-
rant auxilium, petitiônis ſuæ ſalu-
tarem conſequantur efféctum.
Hodie Chri-
ſtus natus eſt: hôdie Salvator appa-
ruit: hodie in terra canunt An-
geli, lætäntur Archangeli, hôdie

149
exúltant juſti, dicéntes: Glorli in
excélüs Deo, allel.
Notum fecit Döôminus
Salutare ſuum, allel.
Oncede, quælumns, omnt-
potens Deus: ut nos Unige-
niti tui nova per carnem nativitas
liberet, quos ſub peccati jugo
vetúſta sérvitus tenet.

9 allel.

4 Sepelierunt
Stéphanum vifi timora 1, & fecérüt
planéctum magnum ſuper eum.
Stéphanus vidit cœlos apértos.
Vidit, & introivit: beatus ho-
mo, cui cœli patébant.

A nobis, quæſumus Döômine,
imitari, quod colimus, ut diſ-
càmus & inimicos diligere: quia
ejus natalitia celebramus, qui novit
etiam pro perſecutoribus exorare
Doôminum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum.
Exiit ſermo
inter fratres, quod diſcipulus ille
non môritur: & non dixit Jeius ,„
non moritur: ſed, sic eum volo
manére, donec veniam. % Valdé
honorandus eſt beatus Joannes.
Qui ſupra pectus Dômini in
Ccoena recubulit.
Ccleſiam tuam, Bômine, beni-
gnus illúſtra: ut beati Joannis
Apôſtoli tui, & Evangeliſtæ illumi-
nata doctrinis, ad dona pervéniat
ſempiterna. Per Döminum.

Innocéntes pro Chriſto infantes
occiſi ſunt, ab iniquo Rege lacten-
tes interfécti ſunt: ipſum ſequun-
tur Agnum ſine macula, & dicunt
ſemper: Glôria tibi Dômine.
Sub throno Dei omnes Sancdti
clamant. Vindica sanguinem
uoſtrum Deus noſter O
Eus, cujus hodiérna die præ-
cônium Innocentes Märtyres
non loquéêndo, ſed moriendo con-
féſſi ſunt: omnia in nobis vitiorum
mala morrifica; ut fidem tuam,

(quam lingua noſtra loquitur, étiam

môribus vita fateatur. Per Domi-

num noſtrum.,

124

148

Incipit Epiſtola B. Pauli Apôſtoli
ad Romanos.
Aulus ſervus Jelſu Chriſti, voca-
tus Apoſtolus, ſegregatus in E-
vangélium Dei, quod ante promi-
ſerat per Prophétas ſuos in Scrip-
turis ſanctis de Filio ſuo, qui factus
eſt ei ex sémine David ſecúndùm
carnem, qui prædeſtinatus eſt Filius
Dei in virtute ſecundùm ſpiritum
ſanctificatiénis, ex reſurrectione
mortuorum, Jeſu Chriſti Dômini
noſtri:per quem accépimus gratiã,
& Apoſtolatum ad obediéndum fi-
dei in omnibus Geéntibus pro nô-
mine ejus; in quibus eſtis & vos
vocati Jeſu Chriſti: omnibus qui
ſunt Romæ, diléctis Dei, vocatis
Sanctis. Gratia vobis & pax à Deo
Patre noſtro, & Dno Jeſu Chriſto.
Hodie nobis de cœlo pax vera
deſcendit ͤ Hoôdie per totum
mundum melliflui facti ſunt cœli.
Hôdie illuxit nobis dies re-
demptionis novæ, reparatiônis an-
tiquæ, felicitatis æternæ. Hôdie.

Rimùm quidem gratias ago
Deo meo per Jeſum Chriſtum
pro omnibus vobis: quia fides ve-
ſtra annuntiatur in univérlo mun-
do. Teſtis enim mihi eſt Deus, cui
sérvio in ſpiritu meo in Evangelio
Filii ejus, quod ſine intermeſſione
memoriam veſtri facio ſemper in
oratiônibus meis: obſecrans, ſi quô-
modo tandem aliquaândo proſperũ
iter habeam in voluntate Dei ve-
niéndi ad vos. Desidero enim vi-
dere vos, ut aliquid impeértiar vo-
bis grätiæ (piritualis ad confirman-
dos vos, id eſt, fimul confſolari in
vobis per eam, quæ invicem eſt,
fidem veſtram, atque meam.
Quem vidiſtis paſtôresèdicite,
annuntiate nobis, in terris quis
apparnit? Natum vidimus, &
chores Angeléôrum collaudantes
Dominum. Dicite, quidnam vi-
diſtis? & annuntiate Chriſti nati-
vitatem. Natum.
[On autem vos ignorâre, fra
tres, quia ſæpé propôſui veni-
re ad vos, (& prohibitus ſum us
que adhuc) ut aliquem fructum ha-

zäre, Non enim erubéſco Evangé-
lium. Virtus enim Dei eſt in ſalu-
tem omni credenti. Judæo pri-
mùm & Græco. Juſtitia enim Dei
in eo revelatur ex fide in fidem,
ſicut ſcriptum eſt: Juſtus autem ex
fide vivit. Revelatur enim ira Dei
de colò ſuper omnem impietaté,
& injuſtitiam hominum eôrum,
qui veritatem Dei in injuſtitia dé-
tinent; quia quod notum eſt Dei,
maniféſtum eſt in illis; Deus enim
illis manifeſtavit. .
O magnum myſtérium, & ad-
miraàbile Sacraméntum, ut animà-
lia vidérent Dominum natum, ja-
centem in præsépio! &$ Beata Vir-
go, cuſjus viſcera meruérunt por-
tare Dôminum Chriſtum. .
Ave Maria, gratia plena, Domi-
nus tecum. Beata. loria. Beata.

Sermo &S Leoônis Papg.

Xcédit quidem, dilectiſſimi, mul-
Enanque ſuperéminet humini
eléôquii facultatem divini operis
magnitúdo: & inde oritur difficũùl-
tas fandi, unde adeſt ratio non ta-
céndi. Quia in Chriſto Jeſu Filio
Dei non ſolùm ad divinam eſſen-
tiam, ſed eétiam ad humanam ſpe-
ctat natúram, quod dictum eſt per
Prophétam: Generationem eſus
quis enarrabit? Utramq; enim ſub⸗
ſtantiam in unam conveniſſe per-
snam, niſi fides credat, ſetmo non
éxplicat. Et ideò numquam mateé-
ria deficit laudis, quia numquam
sufficit côpia laudatoris.
Beaâta Dei génitrix Maria, cujus
vilcera intacta peérmanent :
Hôdie génuit Salvatérem ſæculi.
Beata quæ crédidit: quoniam
perfécta ſunt omnia, quæ dicta ſunt
ei à Dômino. Hôdie. Kio v⸗
Audeamus igitur, quod ad, elo⸗
quendum tantæ miſericordiz
ſacraméntum impares ſumus;,
cùm ſalútis noſtræ altitúdinem
prômere non valeamus, ſentiamus
nobis bonum eſſe quod vincimut.
Nemo enim ad cognitionem veri-
tatis magis propinquat, quaàm qu
intélligit, in rebus divinis, étiam ü

beam & in vobis, ſicut & in céteris
Geéntibus, Græcis, ac Barbaris, ſa-

Diéntibus, & inſipiéntibus débitor
ſum:itacquod in me)promptum eſt

& vobis, qui Romæ eſtis, evangeli-

multum proficiat, ſemper ſibi lu.
peréſſe, quod quærat. Nam qui
ad id, in quod tendit, perveéniſie
præsumit, non quæsita réperit, ſe
in inquititiône déficit

Sancta & immaculata Virgle.

118) guibu
nelcio:
Non poterar
ſti. y. Ben
8 beneict
Quin.
E auten
erturb
Lelicxe nos
Voces, quib
docemur, ii
mini, qua V
non tamn pra.
Prasentenn
(Quod enim
gum fubtur
Muntiavit A
impleyit an
cis Ovidus
diyinitus
mus: tamt
Ktivitate di
bis audiun
Omnni pöpul
hoödie Jalya
Dominusin
Beata Vi
quæ porta
hum: & b
runt Chrig
hödie PrO
naſci dign
Dies ⸗
venite Ge
i. G

6tio ſan
Lucam.,
illo te
Maria m
1,quæ d
Homilia

IGes
De .

0
Xlaſet
elle, non
rophetahi
pem olui
nunm ſefum
nigtorün
lonottrör
ucer Verus
ecetnat
1. Verbun
Eltdpit in
oriam ej
Ktniti à P.
Vetitatis.
r lunt
WHil. Et

erubelo k
nim Deietin!
genti. uin
. fuſtttin ain
E file in ke
ekt: zuſt
velatuten
omnenn i
hominum
Dei in inlti
uod notunet!
in illis Dest
itt.
1myſtetin,
meéntum
Omminum mn
epio! 5 N
Cela mmerutui
n Chritun.
pratig pletn!
eita. oll.

Leönis a

en,cledii⸗
ereminet e
tatem Cheni
inde Onitut
de adeſtnn⸗
in Chifo Ei
mn 20d ciylmm
jamn ad huuim
,quocl Citn⸗
Geneiztione,
t: Urumgjen,
Inam C
les Crel

laudatol
genitür an
a vemune.
uitlſiolen
e edidi 4

toningu

cas, quibus te laudibus éfferam;,

néſcio: β Quia quem cœli capere
mon poôterant, tuo grémio contuli-

ſti. 7. Benedicta tu in muliéribus
& bénedictus fructus ventris tui.
Quia.

E autem infirmitatis noſtræ
perturbémur angúſtiis, Evan-
gélicæ nos & Prophéticæ adiuvant
Vvoces, quibus ita accéndimur, &
docémur, ut nos nativitatem Dô-
mini, qua Verbum caro factum eſt.
non tam prætéritam recolere, quàm
Præséntem videamur inſpicere.
Quod enim paſtoribus pro gre-
gum ſuorum cuſtodia vigilantibus
nuntiavit Angelus étiam noſtrum
implévit auditum: & ideò Domini-
cis ovibus præſumus, quia verba
divinitùs édita cordis aure ſerva-
mus: tamquam & in hodiérna fe-
Kivitate dicatur: Evangelizo vo-
bis gäudium magnum, quod erit
Omni pôpulo, quia natus eſt vobis
hödie Salvator, qui eſt Chriſtus
Dôminus in civitate David.
, Beata viſcera Mariæ Virginis,
quæ portaverunt ætêérni Patris Fi-
hum: & hbeata übera, quæ lactavé-
runt Chriſtum Döôminum: Qui
hôdie pro ſalůte mundi de Virgine
maſci dignatus eſt.
Dies ſanctificatus illúxit nobis:
venite Gentes, & adorate Däm.
Qui. Aôria Patri. Qui.

6ctio ſancti Evangélii ſecndùm
Lucam.
N illo témpore: Erat Joſeph, &
Maria mater Jeſu, mirantes ſuper
his, quæ dicebantur de illo. Et rel.
Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

Ides úberem in omnes gratiam,
Domlni generatiône diffuſam,
& Prophetiam incrédulis negatam
eſſe, non juſtis. Ecce & Simeon
pProphéeètat, in ruinam, & reſurrectio-
nem plurimorum veniſſe Dômi-
num Jeſum Chriſtum, ut juſtorum,
iniquorumque mérita diſcérnat: &
ꝓpro noſtrôrum qualitate factoòrum,
judex verus & juſtus, aut ſupplicia
decérnat aut præmia.
Verbum caro factum eſt, & ha-
bitâvit in nobis: * Et vidimus
gloriam eius, glôriam quaſi Uni-
géniti à Patre, plenum gratiæ &
veritatis. Omnia per ipſum
fa a ſunt, & ſine ipſo factum eſt
nihil. Et vidimus.

149

T tuam ipsius animam per-
transibit gladius. Nec littera,
nec hiſtôria docet, ex hac vita Ma-
riam corporalis necis paſſione
migrâſſe. Non enim àanima, ſed
corpus materiali gladio transver-
beratur. Et ideò prudéntiam Ma-
riæ haud ignaram myſtérii cœléſtis
oſténdit. Vivum enim verbum Dei
& validum, & acutius omni gladio
acutiſſimo, pénetrans usque ad di-
viſiõnem animæ & ſpiritus, artuum
quoque & medullarum, cogitatio-
nes cordis, & ſecréta ſcrutatur
animorum: quia nuda & apeérta
ſunt omnia Dei Filio, quem con-
ſciéntiæ ſecréta non fallunt.
O Regem cœli, cui talia famu-
lantur obséquia! ſtabulo ponitur,
qui cöntinet mundum. Jacet
in præsépio, & in cœlis regnat
Natus eſt nobis hoôdie Salvator,
qui eſt Chriſtus Däs, in civitate
David. Jacet. Aéria Patri. Jacet.

Rophetavit itaque Simeon, pro=-
phetaverat Virgo, prophetave-
rat copulâta conjùgio: prophetare
débuit étiam vidua, ne qua aut
proféſſio deéſſet, aut ſexus. Et ideò
Anna & diſpêndiis viduitätis, &
méôribus talis inducitur, ut digna
planè fuiſſe credatur, quæ Redemp-
tôrem omnium veniſſe nuntiaret.
Cujus mérita cùm alibi deſcripsé-
rimus, cùm viduas hortarémur, hoc
loco, quoniam ad alia properamus,
non putamus iteranda.
e Deum laudaâmus. II.
AD L A UD E S,

Dem vidiſtis Paſtôres? dicite,
annuntiate nobis „ in terris
quis apparuit? Natum vidimus, &
choros Angeloôrum collaudantes
Dôminum, allel. allel.)
Sminus regnavit.

II. .
Génuit puerpera Regem, cul
nomen ætérnum, & gaudia matris
habens cum virginitatis honôre:
nec primam similem viſa eſt, nec
habére ſequéntem, alleluja.
Angelus ad Paſtôres ait: An-
nüntio vobis gaudinusm magnum :
quia natus eſt yobis hodie Salvator
mundi, all. Facta eſt cum An-
gelo multitúdo coœléſtis exercitus
laudantiũ Deum, & dicentin: G16-
ria in excélſis Deo;, & in terr Dax

K 2 0-

150 E⸗
hominibus bonæz voluntaâtis, allel.

Parvulus filius hôdie natus
eſt nobis, & vocaâbitur Deus, For-
tis, allel. allel.

Ratres, Quanto témpore hæres
parvulus eſt, nihil differt à ſer-
vo, cuùm ſit dominus omnium: ſed
ſub tutoribus & actoribus eſt us-
que ad præfinitum tempus à Patre.

Solis ortus cardine,
Ad usque terræ imitem,
Chriſtum canamus Principem;,
Natum Maria Virgine.
eatus Auctor ſæculi,
Servile corpus induit:
Ut carne carnem liberans,
Ne perderet;, quos condidit.
aſtæ paréntis viſcera
Cœleſtis intrart gratia;
Venter puellæ bajulat
Secréta, quæ non noverat.
omus pudici péctoris
Templum repénté fit Dei:
Intacta neſciens virum,
Concepit alvo Filium.
nititur puérpera
Quem Gabriel prædixerat,
Quem ventre Matris géſtiens;
Baptiſta clauſum séenſerat.
no jacere pertulit,
Præsepe non abhorruit:
Et lacte modico paſtus eſt;
Per quem nec ales éſurit.
audet chorus Cœléſtium;
Et Angeli canunt Deo,
Palamque fit Paſtoribus
Paſtor, Cweator omnium.
eiu, tibi ſib gloria,
QOui natus es de Virgine,
Cum Patre, & almo Spiritu,
In ſempiterna ſæcula. Amen.
Verbum caro fadtum eſt, allel.
Et habitavit in nobis „ allel.

Dum medium filéntium tenérent
Omnia, & nox in ſuo curſu médium
iter perageret, omnipotens ſermo
tuus Döômine à regalibus sedibus
venit, allel.
Mnipotens, ſempiterne Deus:
dirige actus noſtros in be-
neplacito tuo, ut in némine diléecti
Filii tui mereamur bonis opéribus
abaundare, Qui tecum.

146.
Quem vidiſtis.

Génuit puéèrpera.
ratres, Quanto témpore.
Verbum caro tactum eſt,
Allel. allel. Verbum. Z. Et ha-
bitavit in nobis, allel. all. QAHoria
Patri. Verbum. Ipſe invocabit
me;allel. Pater meus es tu, all.
Angelus ad Pa-
ſtéres.

Tubi venit plenitùdo témporis,
miſit Deus Filium ſuum factum
ex muliere, factum ſub lege, ut eos,
qui ſub lege erant, redimeret, ut
adoptionem filiorum reciperemus.
Notum fecit Dôminus;
Alleluja, alleluja. Notum.
Salutare ſuum. Alleluja, allel.
lIôria Patri. Notum. Vidé⸗
runt omnes fines terræ, allel.
Salutare Dei noſtri, allel.
Parvulus filius.

Taque jam non eſt ſervus, ſed
filius: quod ſi filius, & heæres
pPer Deum.
Vidérunt omnes fines terræ,
Alleluja, allel. Vidérunt.
Salutare Dei noſtri. allelúja;
allel. löria Patri. Viderunt.
Verbum caro factum, allel.
Et habitavit in nobis; allel.

146.
Verbum caro factum eſt; allel.
Et habitaâvit in nobis, allel.
pPuer Jeſus proficiebat ætate, & ſa⸗

piéntia coram Deo & hominibus.
mnipotens.

132.

24.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam.

N illo témpore: Paſtôres loque-=

bantur ad invicem : Tranſeamus
. usque

uoque B6
Verbum,
minus oſt
feſtinantt
Homilit

ldes
eninm
reguirit
credidiſ
ſanco,
Apoſtolis
guamm ſign
rum libre
Feſtinant.
DLtenim cu
Verbum v
„ Verbr
tarit inne
ejus,glör
tIe, plen
Omni
ſine iolo

On
Vide
lis ſi pers
Vilior ad
ad fidem.
ferta lapie
simplicer
re audita
plicitas
tio deſid.
0 Reg
lintur ob
qui conti
Præseni
Natus
gui eſt C
tate Day-
lacet.
Lo ce
Nyllie
foͤribus e
A haſtorib
kentimn c
luntomne⸗
Abe giceb⸗
Aoz. Ma
önnd vert
corde ſo.
Iisinomn
MInis ore
lkuumentq
eDeum

CCunit en⸗
(uanto tere
Calo tackan
elbum. f. d
,allelall.
N inn
ater wens einl

Antellsl⸗

lenitucoten
Filiumſinuntt
umm lub leent:
int, Teilinen
rumn tethete
m tecit Mun
Jeluja. Nonn
n. Alelii
Notum.
les telle, d
ei noſtti,ale,
Hicyulus ti

on ett ſerene
lius, A!

tommnes ilent
lel. Nicenn
nokti. Ae
Gria Lattl Ni⸗
0 fictunu
in nobis 4

fackumn el,⸗
in nobis,4
iciebat Aui,
fOtens:

in

14

nunglli⸗
cann.,
e

I

usque Béthlehem, & videämus hoc
Verbum, quod factum eſt, quod Doô-
minus oſtendit nobis. Et venérunt
feſtinantes. Et réliqua.
Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

Ides feſtinare paſtores. Nemo
enim cum desidia Chriſtum
requirit Vides paſtôres Angelo
credidiſſe: & tu Patri, Filio, Spiritui
ſancto, Angelis, Prophétis, &
Apôſtolis crédere non vis? Vide,
quam ſignanter Scriptúra ſinguléô-
rum libret moménta verborum.
Feſtinant, inquit, Verbum vidére.
Etenim cùm Caro Dôömini vidétur,
Verbum vidétur, quod eſt Filius.
Verbum caro factü eſt, & habi-
tavit in nobis: & Et vidimus gloôriã
ejus, gloriam quaſi Unigéniti àa Pa-
tre, plenum gratiæ & veritatis.
Omnia per ipſum facta ſunt, &
ſine ipſo factum eſt nihil. Et.

On medioere fidei tibi hoc
videatur exémplum, quòd vi-
lis ſit persona paſtéôrum. Certèê quò
vilior ad prudentiam, eò pretiôſior
ad fidem. Non gymnaſia choris re-
férta ſapiéntum: ſed plebem Däñs
simplicem requisivit, quæ phalera-
re audita, & fucare neſciret. Sim-
plicitas enim quæritur, non ambi-
tio deſideratur.
„ O Regem cœli, cui tàlia famu-
lantur obséquia! ſtabulo poônitur,
qui côntinet mundum: * jacet in
Præsépio , & in cœlis regnat.
Natus eſt nobis hédie Salvator,
qui eſt Chriſtus Dominus: in civi-
tate David. Jacet. loôria Patri.
Jacet.
Ec contemnénda putes, quaſi
vilia verba paſtrum. A pa-
ſtöribus enim Maria fidem colligit.
A paſtöribus pôpulus ad Dei reve-
réntiam congregatur. Mirati étiam
ſunt omnes, qui audiérunt de iis,

quæ dicebantur à paſtoribus ad

iplos. Maria autem conſervabat
ômnia verba hæc, cöônferens in
corde ſuo. Diſcamus ſanctæ Virgi-
nis in omnibus caſtitàatẽé, quæ non
minùs ore pudica, quàam corpore,
arguméenta fidei cõferébat in corde.
e Deum laudamus. 11.

131.

146.

151
132.

Tecum principium.
132.

IN FESTO S. SILVESTRI PAP &

A, quæſumus, omnipotens De-
us: ut beati Silvéſtri Confetso-
ris tui atque Pontificis, veneranda
ſolémnitas, & devotiònem nobis
augeat, & lalütem. Per Dnm.

1472⸗
XXXV.

De Epiſtola ad Romaànos.

PRorizt quôd inexcusabilis es °
homo omnis;, qui judicas. In quo
enim jüdicas alterum, te ipſum
condémnas: éadem enim agis; quæ
jdicas. Scimus enim, quoniam
judicium Dei eſt ſecundùm verita-
tem in eos, qui talia agunt. Exiſti-
mas autem hoc b homo, qui judicas
eos, qui talia agunt, & facis ea, quia
tu effugies judicium Dei? An divi-
tias bonitatis ejus, & patientiæ, *
longanimitatis contemnisèignoras-,
quoôniam benignitas Dei ad pœni-
téntiam te addücit.
Euge ſerve. xxxvi.
Ecundùm autem duritiam tuam,
& impœnitens cor thefaurizas
tibi iram in die iræ, & revelationis
juſti judicii Dei, qui reddet unicui-
que ſecundùm ôpera ejus: iis qui-
dem, qui ſecûnduùm patiéêntiam bo-
ni peris, gloriam & honorem, 8
incorruptiéonem quærunt , vitam
ætérnam: iis autem, qui funt ex
contentioône, & qui non acquie-
ſcunt veritati, credunt autem ini-
quitati, ira & indignatio.
Ecce ſacérdos. XXxXvi.

Ribulatio & anguſtia in om-
nem animam hominis obe-
K 2 ran-

152 „ f2
rantis malum, Judæi primuͤm, &

Græci: glöria autem, & honor, &

pPax omni operanti bonum, Judæo
primùm, & Græco: non enim eſt
accéptio perſongrum apud Deum.
Qicumque enim ſine lege pecca-
vérunt, ſine lege peribunt: & qui-
cûmque in lege peccavérunt, per
legem judicabúntur. Non enim au-
ditôres legis juſti ſunt apudDeum,
ſed factòres legis juſtificabuntur.
Juravit Doôminus. Xxxvi.

Illveſter Romanus, patre Rufi-
Ino, à prima ætate operam dedit
Cyrino Presbytero: cujus doctri-
nam & mores egrégiè imitatus, tri-
géſimum annum agens, Présbyter
ſanctæ Romanæ Eccléſiæ à Marcel-
lino Pontitice creatur. Quo in müů-
nere cum omni laude Cléeéricis aliis
antecélleret, in Melchiadis pôſteà
locum luccéſſit, Imperatôre Con-
ſtantino. Cui Imperatori, cùm le-
Præ eurandæ cauſa, ſibi ex infaân-
tium sanguine, Medicorum consi-
lio, balneum parari juſsiſiet, ſan-
cti Apoſtoli Petrus & Paulus in
quiéte apparuérunt, præcipiéntes
ei, ut ſi ex lepra liberäri vellet,
omiſſa impii balnei immanitate 3
Silveſtrum in Soracte monte lati-
tantem acceèrſeret: a quo ſalutari
lavacro recreatus, in omni ditione
Romanii Impéri templa Chriſtia-
no more ædificari imperaret: ſub-
latisque inanium deôrum ſimula-
cris, vero Deo cultum adhibéret.
Conſtantinus igitur, cœléſtibus mo-
nitis obtémperans, Silveſtrum dili-
gentiſſime conquisitum vocat, à
quo à poſtolorum imagines reco-
gnôfſcens, baptismo ſanatur, & ad
tuéndam Ppropagandamque Chriſti
religionem inflammatur.
Inveni David. xxxviii.

Taque auctôre Silvéſtro multas
Basilicas ædificavit, quas ſacris
imaginibus, donisque ac munéri-
bus magnificentiſſimis exornavit,
facultate étiam data Chriſtianis,
quod anteà negatum erat, puͤblicè
templa extruéndi. Hoc Pontifice
habita ſunt duo Concilia; Nicæ-
num, ubi præſidéntibus ejus Lega-
tis, præſentéque Côſtantino, & tre-
ceêntis decem & octo Epifcopis,
Sancta & Catholica Fides explica-
ta eſt, Ario ejüsque ſectatoribus

condemnâtis, quam étiam Syno-
dum confirmavit, peténtibus Con-
cilii Patribus univérſis: & Roma-
num, in quo interfuére ducénti
octoginta quâtuor Epiſcopi, ubi
iterùm Arius condemnatus eſt.
Pôſui adjutôrium. xxxviii.

Ulta item decréta fecit Ecclé-
ſiæ Dei utilia: in his, ut à
ſolo Epiſcopo Chrisma conficeré-
tur: ut Preêsbyter Chrismate bapti=
zZati ſummum liniret veêrticem: Ut
Diaconi dalmaticis in Eccléſia, &
palla linöſtima ad lævam urteren-
tur: Ut in lineo tantùm velo ſacri-
ficium altaris conficerétur. Præſcri-
pſit tempus omnibus, qui ordini-=
bus initiati eſſent, exerceêndi sin-
gulos Ordines in Eccléſia, ante-
quam quisque ad altiôrem gradum
aſcénderet: Ut laicus Cleérico non
inférret crimen: Ne cléricus apud
profanum judicem cauſam diceret.
Sabbati & Dominici diei nomine
reténto réliquos hebdomadæ dies
Feriarum nomine diſtinctos, ut
jam ante in Eccléſia vocari cœpe-
rant;: appellari voluit: quo ſigni-
ficarétur, quotidie Cléricos abjécta
ceterarum rerum cura, uni Deo
prorſus vacare debére. Huic cœle-
ſti prudéntiæ, qua Eccléſiam admi-
niſträbat, insignis vitæ sanctitas,
& benignitas in pauperes perpétuo
reſpondit. Quo in génere provi-
dit „ ut Cléricis copiéſis egentes
conjungeret: & ſacris virginibus,
quæ ad victum neceſsaria eflent;
ſuppeditarentur. Vizxit in Ponti-
ficatu annos viginti unum, menſes
decem, diem unum. Sepültus eſt
in cœmetério Priſcillæ, via Salaria.
Fecit Ordinatiônes ſeptem menſe
Decémbri, quibus creavit Presby-
teros quadraginta duos, Diäacongi
viginti quinque, Epiſcopos per di-
vérſa loca ſexaginta quinque
Iſte eſt, qui ante Deum. XxXXVii.

int lumbi
Xlix.
Amavit eum. XxXXiX.
Sint lumbi. XXXIX.

Xl.

146.

Oadmiral

iult Don

Ppatuit
noſtri
eiüdiens
Dietätem
zobrie,
In hoc ſac
Eſu Rea
Quem n
Datrem pat
Fater ſupte
lumen
ſpes de
Inténde,
Tui peror
eménto
Noßtri qui
acrata ab
Nilcendo
eſtätur
Cutrens p
Quod ſolt
Mundi ſalt
Unc aſtra
Hunc om
dalüͤtis aus
Noro ſald
1nos, h
Rigapit un
Hunk trib
ain tibi
Natus es
Tan ie
N
rdun
Et hbi

kus,
Marix
umino

lam ethen i
i peténtibis
lretſis: Alet
interfuete iu
1ot Epiſeogi,
ndemmitue
rium. urni,

eta Fit 1

bere, Aulet
Peellim
gnis ie anin
n aupeteshelſ elt⸗
60 in kens

nn 3
Dtllellpin,
önes lellenn
ne i,
nt uls,
e Eyl copos Ne
nh nll
ue ein ⸗

==

int

. teun⸗ 8
Unbi

153

I N

D O M

Oadmiraàbile commércium.
lig 3 158.
ixit Dominus. 4
Ixxxii.

Ppafuit gratia Dei Salvatoris
( noſtri omnibus hominibus,
Erûdiens nos, ut abnegàntes im-
pPietatem ,„ & ſæcularia deſidéria,
sobriè, & juſte, & pieée vivamus
in hoc ſæculo.
Eſu Redéêmptor mnium,
Quem lucis ante originem
Patrem bPatérnæ gloriæ,
Pater ſuprémus édidit.
u lumen, & ſplendor Patris,
Tu ſpes perennis omnium,
Inténde, quas fundunt preces
Tui per orbem servuli.
eménto, rerum Coônditor,
Noſtri quod olim coôrporis,
Sacrata ab alvo Virginis
Naſcendo, formam súmpferis.
eſtatur hoc præſens dies,
Currens per anni circulum;,
Quòôd ſolus ê ſinu Patris
Mundi ſalus advéneris
unc aſtra, tellus, æquora;
Hunc omne, quod coœlo ſubeſt ,

Salutis auctorem novæ

Novo ſalutat cantico.
t nos, beata quos ſacri
Rigavit unda sanguinis „
Natalis ob diem tui.
Hymni tribatum sôlvimus.
eſu, tibi ſit gloria;
Qui natus es de Virgine „
Cum Patre, & almo Spiritu

M In ſempitérna ſæcula. Amen.

Verbum caro factum eſt, allel.
Et habitavit in nobis, allel.
*

Propter nimiam charitätem ſuam,
qua diléxit nos Deus Filium fu-
um miſit in ſimilitúdinem carnis
Peccati, alleluja.

Eus, qui ſaltis ætérnæ beâtæ
Mariæ virginitate fœcú⁴nda,

humano generi præmia præſtitiſti:

INI,

tribue, quæſumus;ut ipſam pro no-
bis intercédere ſentiamus, per quã
meruimus auctôrem vitæ ſuſcipere
Dôminum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum. Qui tecu vivit.

hriſtus natus eſt nobis, Ve-
nite, adorémus. enite. I.
eſu Redémptor.
Doninns dixit ad me: Filius meus
