. . mänuum noſtrarum in terra;, cui Dirit
Ic eſt liber generatiônis A⸗ maledixit Dominus. Vixitque irerſe
dam. In diezdua creavit Deus Lamnech, poſtquam gênnit Noe, hlennen

kominem, ad limilitudinem Dei quingentis nonagintaquinque an- tegoe
ni

8

nus. 18,
4 10
Geneli

Doſfquunf
istriglutne
flias,
Mahletl
ningne un

ue l E
Annis, A

00

Ated nolbenl
, & Molti
ltſenagine
muit Mathi

15.

enochei)
Enbit
enni

Lumec 6

6 Anls,

S

nis, & génuit filios & filias. Et facti
ſunt õnes dies Lamech ſeptingenti
ſeptuaginta ſeptem añi, & mortuus
eſt. Ubi eſt Abel. 216.

S A B B X T O.

PEhacrs „ Libenter ſuffértis inſi-
pientes, cùm ſitis ipſi ſapiéntes.

Suſtinétis enim; ſi quis vos in ſer-
vitutem rédigit;, ſi quis dévorat; ſi

quis acci pit, ſi quis extollitur; ſi

quis in faciem vos cædit.
am ſol recédit igneus.
Veſpertina oratio. 213.

Dixit Dôminus ad Noe: Finis uni-
vérſæ carnis venit coram me: facç
tibi arcam de, lignis lævigatis, ut
ſalvétur univérſum ſemen in ea.

Eus, qui cônſpicis: quia ex
nulla noſtra actione confidi-
mus: concéde propitius; ut contra
advérſa omnia, Doctoris Gentium
protectione muniamur. Per Däm.
D O M

I ͤ N I C A.
. Invi ræoccupémus
fäciem Démini; Et in Pſalmis
jubilémus ei. enite. 1.

ræcupémus faciem ejus &c.

rimo die. 2.
3.

De libro Géneſis.

Nos vero cùm quingentôrum
eſſet anãnorum, génuit Sem,
Cham , & Japhet. Cùmque cœpiſ-
ſent homines multiplicari ſuper
terram, & filias procreaſſent, vi-
déntes filii Dei filias höminum,
quòôd eſſent pulchræ, accepérunt
ſibi uxores ex omnibus, quas elé-
gerant. Dixitque Deus: Non per-
manébit ſpiritus meus in homine
in æternum, quia caro eſt: erùnt-
que dies illius centum viginti an-
nôrum. Gigantes autem erant ſu-
per terram in diebus illis, Poſt-
quam enim ingréfſſi ſunt filii Dei
ad filias höminum, illæque genué-
runt, iſti ſunt potentes a ſæculo
viri famo ſi.
Dixit Dôminus ad Noe; Finis
univerſæ carnis venit coram me:
repléta eſt terra ini quitate eòrum:
Et ego diſpérdam eos cum terra.

22²³
. Fac tibi arcam de lignis læviga
tis,manſiunculas in ea facies. Et

Idens autem Deus, quòd multa
malitia héminũ eſſet in terra;
& cundta cogitatio cordis intenta
eſſet ad malum omni tempore, pœ;=-
nituit eum, quòd hominem feciſſet
in terra. Et tacus dolore cordis in-
7 — * „
trinſecùs: Delebo, inquit, hômi-
nem; quem creavi, à facie terræ:
ab homine usque ad animantia, à
réptili usque ad volucres cœli. Pœ=
nitet enim me feciſſe eos. Noé ve-
ro invenit gràtiam coram Domino;
Noe vir juſtus, atque perféctus
cum Deo ambulavit, Et fecit
omnia;, quæcúmq; præcèpit ei Deus
Fecit ſibi arcam; ut ſalvarétur
univerſum ſemen. Et fecit.

K. ſunt generationes Noe ;
Noe vir juſtus, atque perfectus
fuit in generationibus ſuis, cum
Deo ambulavit, & génuit tres fi-
lios, Sem, Cham, & Japhet: Cor-
rupta eſt autem terra coram Deo;
& repléta eſt iniquitate. Cumque
vidifſſet Deus, terram eſſe corrùp-
tam (omnis quippe caro corruùpe-
rat viam ſuam ſuper terram,) dixit
ad Noe: Finis univerſæ carnis venit
coram me: repléta eſt terra iniqui-
tate à facie eorum, & ego diſpérdã
eos cum terra. Fac tibi arcam de li-
gnis lævigatis: manſiúncùlas in arca
facies, & bitúmine linies intrinſe-
cus & extrinſecùs. Et ſic facies eã:
Treceêntorum cubitéôrum erit lon-
gitudo arcæ, quinquaginta eubitô-
rum latitùdo, & triginta cubitô-
rum altitùdo illius.
Quadraginta dies & noctes a-
perti ſunt cœli, & ex omni oarne
habente ſpiritum vitæ ingréſſa sũt
in arcam. &ε Et clauſit à foris oſtiũ
Doôminus. In articulo diei illig
ngréſſus eſt Noe in arcam, & filii
ejus, & uxor illius, & uxores fi-
lioôrum ejus. Et clau fit.
loria Patri. Et clauſit. 9

Ex libro ſancti Ambroſii Epiſcopi
de Noe & Arca

Abes, quia iratus Dôminus
eſt: quòniam quamvis cogitaâ-
ret y hoc eſt, ſciret, quia homo poô-
ſitaus in terræ regione , carnem
portans, ſine peceato eſſe non poſ⸗
ſit? (terra enim velut quidam ten-
ttati0

224
tationum locus eſt, carôque cor-
ruptélæ illécebra (tamen cum ha-
bérent mentem rationis capacem,
virtutèmque animæ infúſam cor-
pori, ſine conſideratione aliqua in
lapſum ruérunt, ex quo revocare
ſe nollent. Neque enim Deus cogi-
tat ſicut hoômines, ut aliqua ei no-
va ſuccédat ſententia, neque iraſci-
tur quaſi mutabilis: ſed idéo hæc
leguntur, ut exprimacur peccatoô-
rum noſtrôrum acerbitas, quæ di-
vinam merueérit offénſam, tamquã
eousque increverit culpa, ut étiam
Deus, qui naturaliter non mové-
tur ant ira, aut odio; aut paſſione
ulla, provocatus videatur ad ira-
cundiam.
dificavit Noe altare Däo,
2 „ „
Sfferens ſuper illud holocauſtum,
odoratùsque eſt Dominus odorem
ſuavitatis, & benedixit ei, dicens:
Creſcite, & multiplicamini, &
fepléte terram.
Ecce ego ſtatuam pactum meum
Vobiscum, & cum semine veſtro
poſt vos. Créſcite. 4
Initatus eſt prætérea, quòôd
deléret hominem. Ab homi-
ne inquit;, usque ad pecus, & à
reptilibus usque ad volatilia de-
lébo. Quid læſerant irrationabi-
lia: Sed quia propter hominem il-
la facta erant, eo utique deléto
propter quẽ facta ſunt, conſequens
erat, ut étiam illa delerentur, quia
non erat, qui his uterétur. Senſu
autem altiore illud manifeſtatur:
uia homo mens eſt, quæ eſt ra-
tionis capax. Homo enim definitur,
animal vivum, mortale, rationabi-
le: principali igitur extincto étiam
ſenſus omnis extinguitur: eò quòd
nihil réeliqui ad ſalutem ſuperſit,
cum ſalutis fundaméntum virtus
defécerit.
Ponam arcum meum in nuͤbi-
Bus cœli, dixit Dominus ad Noe,
Et recordabor fœderis mei,
quod pégigi tecum. Cuúùmque
obduxero núbibus coslum, apparé-
bit arcus meus in nubibus. Et.

D condemnationem autem cœ-
terorum, & ad expreſſionem
piletatis divinæ;, dicitur Noe apud
Deum gratiam inveniſſe. Simul
oſtenditur; quod hominem juftum
non obumbret aliorum offénſio,
uando ipſe ad totius generis re-
ervâtur ſeminarium. Qui non ge-

neratiomis nobilitäte, ſed juſtitir
& perfectionis meérito laudatur.
Probati enim viri genus, virtütis
prosapia eſt: quia ſicut hôminum
genus homines, ita animarum ge-
nus virtutes ſunt. Etenim famſſiz
hôminum ſplendore generis nobi-
litantur: animarum autem eclarifi-
catur gratia ſplendore virtutis.
Per memetipſum juravi, dicit
Dominus non adjiciam ultra aquas
diluvii ſuper terram: pacti mei re-
cordabor, Ut non perdam aquis
diluvii omnem carné. Arcum
meum ponam in nubibus, & erit
ſignum fædéris inter me, & inter
terram. Ut. loria Patri. Ut.

éctio ſanéti Evangelii ſecúndùm
Lucam. 6. 2
N illo témpore: Cum turba blu-
rima convenirent, & de civitati-
bus properarent ad Jeſum, dixit
per ſimilitdinem: Exiit, qui Ssémi-
nat, ſeminare ſemen ſuum. Et rel.
Homilia S. Gregorii Papæ.

Eéctio ſancti Evangélii, quam
modo, fratres chariſſimi, audi-
ſtis, expoſitioône non indiget, ſed
admonitioône Quam enim per ſe-
metipſam Véritas expoſuit hane
diſcutere humana fragilitas non
præsumat. Sed eſt, quod ſolicite in
hac ipſa expoſitiòne Dôica pensare
debeamus: quia ſi nos vobis ſemen
verbum, agrum mundum, voôlucres
dæmoônia ſpinas divitias ſignificare
dicerémus, ad credéndum nobis
mens forſitan veſtra dubitaret. Un-
de & idem Důs per ſemetipſum dig-
natus eſt exponere, quod dicébat,
ut ſciatis rerum ſignificationes
quærere in iis étiam, quæ per ſe-
metipſum noôluit explanare.
Benedixit Deus Noe, & filiis
ejus? & dixit ad eos: Créſcite
& multiplicamini, & repléte terrâ.
Ecce ego ſtatuam paéctum meum
vobiseum, & cum sémine veſtro
poſt vos. Gréfcite.
Xponéndo ergo, quod dixit, fi-
guratè ſe lôqui innotuit: quaâ-
tenus certos nos rédderet, cum
vobis noſtra fragilitas verborum
illius figuras aperiret. Quis enim
mihi unquam créderet; ſi ſpinas
divitias interpretari volufſſem?
maxime cùm illæ pungant, iſtæ
delectent. Et tamen ipinæ ſunt
quia

guia c
Gionihn
usqne
quaft in.

Qus be

vobiscun
poſt yos
dilurium

cum d
ſant: kall
ſtrr inor
autem di
divites
flatres ch
tisyerts
Vveri hono
legnum te
tatum dil
gelorum
Verba Do
mente ret
elt ſermo
us ſtom
Juancdo
memoriæ
Auls alim
Mofecto
Cüm
0d jeſum
rarent 30
dinem:
minare 1
Léminat
Onam,
centupla
Oria P

4 d

Peürit
ller
Domine
tünebo,

Ueio,

e izil

l Dömni

I
id

Vangeliſen

: Cuma
t ad ſelun,
m-Euiinau
nen ſuun
PIegorii k

Ouam ennn,
3s expoftl
I1 fingiln
eleno lalt
one Doic-
ſnos obi
nundumn 7
credendun
ſtra bitn⸗
tlemetiie
ere, loe dl
un ollten,
tiam, Auuk
elin.
us Noe,

ann actun
umn Selnlii
ite⸗

0 uot⸗
31 t
i innoti

Aia cogitatiénum ſuàârum pun-
tiònibus mentem lacerant: & cùm
usque ad peccatum pértrahunt,
quaſi inflicto vulnere cruentant.
Quas bene hoc in loco, alio Evan-
geliſta teſtante, nequaquam Do-
minus divitias, ſed fallaces divitias
appeéellat.
Scce ego ſtàtuam pactum meum
vobiscum, & cum sémine veſtro
Poſt vos: Neque erit deinceps
diluvium diſſipans terram.

Arcum meum poônam in nůbi-

bus, & erit ſignum fœderis inter
me, & inter terram. Neque.

Allaces enim ſunt, quæ nobis-
cum diu permanére non poſ-
ſunt: fallaces ſunt, quæ mentis no-
ſtræ inopigam non expéllunt. Solæ
autem divitiæ veræ ſunt, quæ nos
divites virtutibus faciunt. Si ergo,
fratres chariſſimi, eſſe divites cupi-
tis, yeras divitias amate. Si culmen

veri honoôris quæritis, ad cœléſte

regnum tendite. Si glôriam digni-
tatum diligitis, in illa ſupérna An-

gelorum curia adfſeribi feſtinate.

Verba Dômini, quæ aure percipitis,
mente retinete. Cibus enim mentis
eſt ſermo Dei: & quaſi accêptus ci-
bus ſtômacho languénte rejicitur;
quando auditus fermo;, in ventre
memoriæ non tenétur. Sed quis-
quis aliménta non inet, hujus
Profécto vita deſperatur.
Cùm turba plurima cövenirent
ad Jeſum, & de civitatibus prope-
raârent ad eum, dixit per ſimilitu-
dinem: * Exiit, qui seminat, fe-
minare ſemen ſuum. Et dum
séminat, aliud cécidit in terram
ognam, & ortum fecit fructum
ceêntuplum. Exiit.

loria Patri. Exiit.
A D ELA U¾ D E Ss;
Ecúndum magnam miſericoôr-

diam tuam miſerère mei Deus.
iſerére mei Deus. .
Dü 216. . Si mi-
hi Doôminus Salvator füerit, non
timébo;, quid faciat mihi homo:
In velaménto clamâvi valdè
dilùculò: Deus; Deus meus ad te de
luce vigilo. Hymnum dica-
mus Domino Deo noſtro.
Inn tympano, & choro, in
chordis & organo laudate Deum.

225

Ratres, Libénter ſfuffertis infi-
piéntes, cum fitis ipfi fapién-
tes. Suſtinétis enim, ſi quis vos in
ſervitütem redigit, ſi quis dévorat,
ſi quis accipit, ſi quis extollitur, ſi
quis in faciem vos cedit.
1. térne rerum Conditor.
Domine refügium. 218.

Cùm turba plurima conyenirent
ad Jeſum, & de civitatibus pro-
perarent ad eum;, dixif per ſimili-
tudinem: Exiit, qui seminat, ſemi-
nare ſemen fuum.

Eus, qui cônſpicis, quia ex
nulla neſtra actione confidi-
mus: concéde propitius; ut cantra
advérſa omnia, Doctoris Gentium
protectione muniamur. Bgr DPüäm.

Semen cécidit in terram bonam.
& attulit fructum in patiéntia-

ôminus autem dirigat. 10.
Quiverbum Dei
rétinent corde perfeco & 6ρpεimnο
fruéctum âfferunt in patiéntia
ratres, Libenter. ut
Inclina cor meum Deus;
In teſtimonia tua, Inclina.
Avérte oculos meos, ne videant

vanitaté, in via tua vivifica me. In.

loria Patri. Inclina.
Ego dixi Dnñe miſerére mei:
Saha äanimam meam; quia peëé-
cavi tibi. t: DM
Semen cecidit
in terram bonam, & àttulit fru-
Gtum aliud centeſimium , & aliud
ſexagéſimum.
Er virgis cæſus ſum, ſemel lapi-
datus ſum, ter naufragium feci;
nocte & die in profundo matis fui.
In æternum Düe, * Per-
manet verbum tuum. In æternum.
„In ſæeulum ſæculi véritas tua.
Permanet. loria Patri. In æter-
num. Dôminus regit me, & ni-
hil mihi déerit. In loco paſ-
cuæ ibi me collocavit.
. Si veré, fratres
divites eſſe cupitis, veras divitias

alnate.

Ibenter igitur gloriabor in in-
firmitatibus meis, ut inhabitet
in me virtus Chrifti.
Clamavi in toto corde meo.
Exaudi me Domine. Clamavi.
Juſtificatiònes tuas requilamh.
X=

226
Exaudi. léôria. Clamavi. Ab
occultis meis munda me Domine.

Et ab aliénis parce ſervo tuo,
ixit Däis.

772,
ratres, Libenter ſuffertis.
ucis Creator. 7.
Dirigatur Dômine oratio mea.
Sicut incènsũ in conſpectu tuo.

Vobis datum eſt noſſe myſterium
regni Dei, céteris autem in para-
bolis, dixit Jeſus discipulis ſuis.
eus, qui conſpicis. 225.
F ERIA S EC UNDA.
De libro Géneſis.
Dai Doôminus ad Noe, Ingré-
. dere tu,; & omnis domus tua
in arcam, te enim vidi juſtum co-

ram me in generatione hac. Ex
omnibss animantibus mundis tol-
les ſepténa & ſepténa, maſculum
& feminam; de animantibus vero
immundis duo & duo, maſculum
& feminam. Sed & de velatflibus
cœli ſeptena & ſeptena, maſculum
& féminam, ut ſalvétur ſemen ſu-
per faciem univériz terræ. Adhuc
enim, & poſt dies ſeptem ego plu-
am fuper terram quadraginta dieé-
bus, & quadraginta noctibus: & de-
lebo omnem ſubſtantiam; quam
feci, de fuperficie terræ.
In articulo diéi illius ingréſſus
eſt Noe in, arcdam, & fillii ejus:
UXxor illius, & uxores filiorum
ejus. Deléta funt univérſa de
terra, remanſit autem ſolus Noe,
& qni cum eo erant in arca. Uxor.

Ecit ergo Noe omnia, quæ man-
daverat ei Dominus. Cùmque
transiſſent ſeptem dies, aquæ dilu-
vii inundaverunt ſuper terram. An-
no ſexcentéſimo vitæ Noe, menſe
ſecundo, ſ eptimodécimo die menſis
rupti ſunt omnes fontes aby ſſi ma-
ghæ, & catarà t coœli apértæ ſunt,
& tacta eſt pluvia ſuper terram
quadraginta diebus, & quadra-
ginta noctibus.
Recordatus Däs Noe, adduxit
ſpiritum fuper terram, & iminuta
ſunt aquæ: Et prohibitæ ſunt
pluviæ de cœlis. Reverſæq; Sut
aquæ de terra euhtes, & redeuutes,
& cœpérunt minui poſt centum
quinquaginta dies. Et . 9 1
N articulo dici illius ingreſſus
eit Noe, & Sem, & Cham, & Ja-
Dhet, hlii ejus, uxor illtus, & tres

uxores filiorum ejus cum eis in ar-
cam, ipſi & omne animal ſecundu
genus ſuum;, universaque ſuménta
in génere ſuo, & omne; quod mové-
tur ſuper terrä in génere ſuo, cun-
Ktuùmque volatile ſecundùm genus
ſuum. Facthmque eſt diluviu qua-
draginta diébus ſuper terram,
multiplicatæ ſunt aquæ, & elevavé-
runt arcam in ſublime à terra.
Quadraginta dies & noctes. 223.

si culmen veri honoris quæritis,
ad illam cœ léſtem paâtriam quanto-
cyus properate.
F E R I A TERT I A.
De libro Géneſis.

Ecordatus autem Deus Noe,
cunctorumquęe animantium, &
omnium jumentorum, quæ erant
cum eo in arca, adduxit ſpiritum
ſuper terram, & imminutæ funt
aquæ. Et clauſi ſunt fontes abyſſi,
& cataractæ cœli, & prohibitæ
ſunt plùviæ de eœlo, Reverſæque
ſunt aquæ de terra eüntes, & rede-
untes: & coœpeérunt minui poſt cen-
tum quinquaginta dies. Requieyit-
que arca menſe ſéptimo; vigéſimo
séptimo die menſis, ſuper montes
Armeniæ.
Æ.dificavit Noe. 224.

T verò ac1 ibant, & decreſcé-
bant usque ad décimum men-
ſem: décimo enim menſe;, primo
die menſis, apparuérunt cacùmina
meontium. Cumque transiſſent
quadraginta dies , apériens Noe
KEenefſtram arcæ „ quam fecerat,
dimiſit corvum:; qui egrediebatur,
& non revertebatur, donec ſicca-
réntur aquæ ſuper terram. Emiiit
quoque columbam poſt eum: ut
vidéret, ſi jam ceſsaſſent aquæ ſuper
faciem terræ. Quæ cuùm non inve-
niſſet, ubi requieſceret pes ejus;
revéêrſa eſt ad eum in arcam.
Ponam arcum meunt. 224.

Xpectaàtis autem ultrà ſeptem
Qdiébus aliis, rurſum dimiſit co-
lumbam ex arca. At illa venit à
eum ad véſperam, portans ramum
olivæ viréntibus foliis in ore ſuo-

Intelléxit ergo Noe, quod ceſsal-

ſent aquæ fuper terram. Expeéa-
vit que nihilominus ſeptem alios
dies, & emiſit columbam; quæ

non eſt revéria ultrà ad cum. Igi-
tuf

tut ſezcen
mo menſe
minüͤte!
der m.

demen el
Chriſtus
manebit
8 E R
De lib.
Oeutt.
dicen
VxOr tuc,
tuorum te
gue ſunt:
tam in vol
& uniyert
ſuper tetr
lmini ſun
Multiplic.
ſ ett ete
illus, &
e. Led
Ienta,&
Per tertan
egteſla n
Bened

a eünten
int uni
a bies Ne
ſeptimo⸗
uſis, lſin
0e. 24
lbanoale
Arimu
d lechnn
nimn menten
urueruneche
ungue tin

nieſceleen
mn in en
1 menm. 7
em u
rurſum
Ati

tnr Nen,

let pei

⸗

tur fexcentéſimo primo anno, pri-
mo menſe, prima die menſis im-
minutæ ſunt aquæ ſuper terram.
Per memetipſum. 224.

Semen eſt vêrbum Dei, ſatoôr autem
Chriſtus: omnis, qui invenit eum,
manébit in æternum.
FERI A GQüUART A.
De lib. Géneſis. Re .
Lerus eſt autem Deus ad Noe,
dicens; Egrédere de arca, tu &
uxor tua, filii tui, & uxôres filiôrũ
tuorum tecum. Cuncta animantia,
quæ ſunt apud te, ex omni carne,
tam in volatilibus, quàm in beéſtiis,
& univérſis reptilibus, quæ reptant
ſuper terram, educ tecum, & ingre-
dimini ſuper terram: créſcite, &
multiplicamini ſuper eam. Egreſ-
ſus eſt ergo Noe, & filii ejus, uxor
illius, & uxoôres filiôrum ejus cum
co. Sed & omnia animantia, ju-
ménta, & reptilia; quæ reptant ſu-
per terram ſecúndùm genus ſuum,
egréſſa ſunt de arca-
Benedixit Deus Noe. 224.
Dificavit autem Noe altare
Déômino: & tollens de cun-
êtis pecoribus, & volúcribus mun-
dis, obtulit holocauſta ſuper altare.
Odoratuúsque eſt Doôminus odorem
ſuavitatis, & ait: Nequaquam ultra
maledicam terræ propter homines:
ſenſus enim & cogitäâtio humani
cordis in malum prona ſunt ab
adeleſcentia ſua: non igitur ultra
percútiam omnem ànimam viyen-
tem, ſicut feci. Cunctis diébus
terræ, ſeimentis & meſſis, frigus
& æſtus; æſtas & hyems, nox &
dies non requiéſcent.
Eece ego ſtàatuam. 225.

Enedixitque Deus Noe?; & filiis
ejus, Et dixit ad eos: Créſeite,
& multiplicamini, & repléte ter-
ram. Et terror veſter, ac tremor ſit
ſuper cuncta animalia terræ, & ſu-
per omnes volueres cœli cum uni-
vérſis, quæ moventuf ſuper ter:
ram : omnes piſces maris manui
veſtræ traditi ſunt. Et omne,
quod movétur & vivit, erit vo-
bis in cibum: quaſi olera viréntia
tradidi vobis omnia. Excépto,
quêd carnem cum sanguine non
comedétis. Sanguinem enim ani-
marum veſtrarum requtram de

manu cunctarum beſtiarum;: & de

227
manu hoôminis, de manga viri, &
fratris ejus requiram àänimam ho-
minis. Quicumque effuderit hu-
mänum gahguincm »fundétur ſan-
guis illius: ad imagin ip
Dei factus eſt homo. em. duippe
In articulo diei illius 226.

Quod autem cécidit in terram ba-
nam, hi ſunt, qui in corde bono
& ptimo fructum afferunt in pa-
tientia. .

FERIA Q UIN T A.
De libro Géne ſis.
ritaue Deus: Hoc fſignum fœ-
deris, quod do inter me, & vos,
& ad omnem animam vivéntem,
quæ eêſt vobiscum in generationes
sempiternas. Arcam meum ponam
in núbibus, & erit ſignum fœderis
inter me, & inter terram. Cumque
obduzxero nubibus cœlum, apparé-
bit arcus meus in nubibus: & re-
cordabor fœderis mei vobiscum; &
cum omni anima vivénte, quæ car-
nem végetat: & non erunt ultra
aquæ dilúvii ad deléndum univer-
ſam carnem.
Dixit Dis. 223.
Oepitque Noe vir agricola ex-
ercere terram, & plantavit
vineam. Bibensque vinum inebria-
tus eſt, & nudatus in tabernaculo
ſuo. Quod cùm vidiſſet Cham pa-
ter Chanaan,verénda ſcilicet pattis
ſui eſſe nudata,, nuntiavit duobus
fratribus ſuis foras. At verò Sem
& Japhet pallium impoſuérunt hu-
meris ſuis, & incedéêntes retro.
operuérunt verénda patris ſu —
ciésque eorum averſæ erant, & pa-
tris vifilia non vidéerunt.
Noe vir juſtus. 223.

Vigilans autem Noe ex vinoe;
cum didiciſſet, quæ fécerat ei
filius ſuus minor; air: Malediéctus
Chanaan, ſervns ſervorum erit fra-
tribus ſuis. Dixitque : Benedi-
ctus Dôminus Deus Sem;, ſfit Cha-
naan ſervus ejus. Dilatet Deus
P 2 Ja-

228⁸
Japhet, & habitet in tabernaculis
Sem, sitque Chanaan ſervus, ejus.
Vizxit autem Noc poſt diluvium
trecentis quinquaginta annis. Er
impléti ſunt omnes dies ejus non-
gentoôrum quinquaginta annorum;,
& mortuus eſt.
Quadraginta dies. 223.
FE K I A § E X T A.
De libro Geneſis.

K. ſunt generatiônes filiôrum
Nôe, Sem, Cham, & japhet: nati-
ue ſunt eis filli poſt dilùvium. Fi-
lii Japhet: Gomer, & Magog, & Ma-
dai, & Javan, & Thubal, & Moſoch,
& Thiras. Porro filii Gomer, Aſce-
nez, & Riphath, & Thogérma. Filii
auté Javan: Eliſa, & Tharſis, Cethim,
& Dodanim. Ab his diviſæ ſunt in-
ſulæ Gentium in regionibus ſuis;
unsquisque ſecundùm linguã ſuã,
& familias ſuas in nationibus ſuis.
Filii autem Cham: Chus, & Mésra-
im, & Puth: & Chanaan.
Xdificavit Noe. 224.

Rat autem terra làbii unius, &
ſermonum eorümdem. Cumque
proficiſceréntur de Oriénte, inve-
nerunt campum in terra Sénaar, &
habitavérunt in eo. Dixitque alter
ad proximum ſuum: Venite faciamg
lateres, & coquaàmus eos igni. Ha-
bueruntque lateres pro ſaxis, & bi-
tumẽ pro cæmento, & dixérunt: Ve-
nite, faciamus nobis civitat& tur-
rim, cuius culmẽ pertingat ad cœlü,
& celebrémus nomé noftrum, ante-
quã dividamur in univérſas terras.
Ponam arcum. 224.
Eſcéndit autem Dis, ut vidéret
. civitatem, & turrim, quam ædi-
ficabant filii Adam, & dixit: Ecce,
unus eſt poôpulus, & unü labin om-
nibus: cœ peruntque hoc facere, nec
deſiſtent à cogitationibus ſuis, do-
nec eas oôpere compleant. Venite
giturzdeſcendamus, & confunda-
mus ibi linguam eorum; ut non au-
diat unusquisꝗ; vocem proximi ſui.
Atque ita diviſit eos Doôminus ex
illo loco in univerſas terras, & ceſ-
ſavérunt ædifiçare civitatem.
& Per memetipſum. 224.
5 3 A 1 0
De libro Géneſfſis.

. . funt generationes Sem: Sem
erat centum annorum, quando
géhuit Arphaxad, biennio poft di-

lùviũ. Vixitque Sem, poſtquã genuit
Arphaxad, quingentis anñis, &genuit
filios & filias. Porro Arphaxad vixit
trigintaquinq; anis, & génuit Sale.
Vixitque Arphaxad, poſtquã génuit
Sale, trécentis tribus anis, & genuit
filios & filias. Sale quoque vixit

xitque Sale, poſtquam génuit He-
ber, quadringéntis tribus annis, &
génuit filioes & filias.
Bencdixit Deus. 224.

Ixit autem Heber trigintaqua-
tuor anis, & génuit Phaleg. Et
vixit Heber, poſtquam génuit Pha-
leg, quadringéntis triginta annis, &
génuit filios & filias. Vixit quoque
Phaleg triginta anis, & génuit Reu.
Vixitq; Phaleg, poſtquã genuit Reu;
ducéêntis nevem annis, & génuit fi-
lios & filias. Vixit autem Keu tri-
ginta duébus anis, & génuit Sarug.
Vixit quoque Reu, poſt quam geénuit
Sarug, ducéntis ſeptem annis, &
génuit filios & filias. Vixit verosa-
rug triginta annis, & genuit Na-
chor. Vixitque Sarug, poſtquam ge-
nuit Nachor, ducéntis annis, & ge-
nuit filios & filias.
Ecce ego ſtatuam. 225.

Ixit autem Nachoôr viginti no-
vem annis, & génuit Thare. Vi-
Xitque Nachor, poſtquam génuit
Thare, centum decem, & novem
annis , & génuit filios & filias.
Vixitque Thare ſeptuaginta annis.
& génuit Abram, & Nachor;, &
Aran. Hæ ſunt autem generatio-
nes Thare. Thare génuit Abram,
Nachor & Aran. Porro Aran ge-
nuit Lot. Mortuũùsque eſt Aran an-
te Thare patrem ſuum, in terra na-
tivitatis ſuæ in Ur Chaldæorum.
Duxérunt autem Abram & Nachor
uxoôres: nomen uxôris Abram Sa-
rai: & homen uxoris Nachor, Mel-
cha, filia Aran, patris Melchæ, &
patris Jeſchæ. Erat autem Sarai
ſtérilis, nec habebat liberos.
In articulo diéi. 226.
SsS A B B A T OC.

quar & Angeloôrum, charitatem
autem non habeam: factus ſum vel-
ut æs ſonans, aut cymbalum ti-
niens. am ſol recedit

igneus. Veſpeêrtina. 213.

triginta annis, & genuit Heber. Vi-

— Ratres, Si linguis hôminum lo-

Dater de
mls obtt
Altate pro

Reces
ne, cle
Peccatoru
Omni nos
Dominum
d (

lroecupe
Milnis u

roccup

lxit a
Egred
cognatior
tris tui,
mönſträb
Gentemt
i, &
erisne
benelice
maledice
benedice
hes tert
Abram,
nus, &
tuaginte
Abram
Jan.
am, &
uniyers
poſoee
künt in
Ient in
venilente
Abramt
chen
ſtrem: C
Un terke,
loeut
dicens:
e (Oe

uenie

benedick

Dpar
Lam

Pater fidei noſtræ Abraham ſum-
mus ôbtulit holocauſtum ſuper
altare pro filio.

Reces noſtras, quæſumus Domi-
ne, cleménter exaudi: at que 4
peccatorùm vinculis abſolutos, ab
omni nos adverſitate cuſtòdi. Per

Dominum.
D O M I N I C A

Et in

ræoccupemus facié Dni: *
enite. 1I.

Pſalmis jubilémus ei.
ræoccupémus faciem ejus, &c.

rimo die. 2.

De libro Geneſis.

Ixit autem Déôminus ad Abram:
Egrédere de terra tua, & de
cognatioône tua, & de domo pa-
tris tui, & veni in terram, quam
monſtràbo tibi. Faciamque te in
Gentem magnam, & benedicam ti-
bi, & magnificabo nomen tuum;,
erisque benedictus. Benedicam
benedicentibus tibi, & maledicam
maledicéntibus tibi, atque in te
benedicéntur univérſæ cognatio-
nes terræ. Egreſſus eſt itaque

men ejus Iſaac.

229
dabo terram hanc. Qui ædificavit
ibi altare Dômino, qui apparůerat
ei. Et inde transgrédiens ad mon-
tem, qui exat contra Orientem Be-
thel, teténdit ibi tabernaculum
ſuum, ab Occidénte habens Bethel,
& ab Criénte Hai: ædificavit quo-
que ibi altare Dômino, & inv ocavit
nomen ejus. Perrexitque Abram
vadens, & ultra progrediens ad
Meridiem. Facta eſt autem fames
in terra: deſcenditque Abram in
Xgyptum, ut peregrinaretur ibi:
prævaluerat enim fames in terra.
Cuúmque prope eſſet, ut ingrede-
rétur Xgyptum, dixit Sarai uxori
ſuæx: Novi; quoòd pulchra ſis mu-
lier, & quod cùm viderint te K.-
gy ptii, di turi ſint: Uxor ipſius eſt,
& interficient me „ & te reſerva-
bunt. Dic ergo obſecrg te, quòd ſo-
ror mea ſis: ut bene ſit mihi prop-
ter te, & vivat anima mea ob gra-
tiam tai.
Dui ſtaret Abraham ad ilicem
Mambre, vidit tres viros aſcendén-
tes per viam: * Tres vidit, & unum
adoravit. Ecce Sara uxor tua
pariet tibi filium . & vocaàbis no-
res

Um itaque ingréſſus eſſet Ab-
ram Kgyptum, vidérunt Ægyp-
tii mulierem, quod eſſet pulchra
nimis. Et nuntiavérunt, principes

Abram, ſicút præcéperat ei Dômi-
nus, & ivit cum eo Lot, Sep-
tuaginta quinque annoérum erat
Abram, cùm egrederétur de Ha-
ran. Tulitque Sarai uxorem fu-
am, & Lot filium fratris ſui,
universamque ſubſtantiam, quam
poſséderant, & ànimas, quas fece-
rant in Hâran: & egréſſi ſunt, ut
irent in terram Chanaan. Cumque
veniſſent in eam, pertransivit
Abram terram usque ad locum Si-
chem, usque ad convàllem illù-
ſtrem: Chananæus autem tunc erat
in terra, .
Locùtus eſt Dôminus ad Abram,
dicens: Egrédere de terra tua, &
de cognatiône tua: & veni in ter-
ram, quam monſtravero tibi.
Et faciam te in Gentem magnam,
Benedicens benedicam tibi, &
magniſcabo nomen tuum, erisque
benedictus. Et faciam.

Ppäâruit autem Dôminus Ab-
ram „ & dixit ei; sémini tuo

Pharaoôni, & laudavérunt eam
apud ilzum: & ſublata eſt mulier
in domum Pharaonis. Abràm ve-
rò bene uſi ſunt propter illam,
Fuerúntque ei oves, & boves »
& aſini, & ſervi, & famulæ, &
aſinæ, & caméli. Flagellavit au-
tem Dôminus Pharaonem pla-
gis maximis, & domum ejus prop-
ter Sarai uxôrem Abram. Vocavit-
que Pharao Abram, & dixit ei:
Qujdnam eſt hoc, quod feeciſti
mihi: Quare non indicâfſti, quòd
uxor tua eſſet?, Quam ob cauſam
dixiſti eſſe ſoròrem tuam, ut tolle-
rem eam mihi in uxorem Nunc

igitur ecce conjux tua, accipe
eam, & vade.

Tentavit Dôminus Abraham, &
dixit ad eum; Tolle filium tu-
um, quei diligis Iſaac, & offer il-
lum ibi in holocauſtum ſuper unũ
montium, quem dizero tibi.

Vocatus quoque à Domino, re-
ſpondit, Adſum: & ait ei Domninus.
Tolle. 16ria Patri. Tolle.
P „

230

Ex libro S. Ambroôſii Epiſcopi de
Abraham Patriarcha.

Agnus planè vir Abraham, &
VAmaltarum virtûtum clarus in-
signibus, quem votis ſuis Philo-
fophia non poôtuit æ quare. Deni que
minus eſt, quod illa finxit, quam
quod iſte geſſit: majorque ambitioô-
ſo eloquentiæ mendacio ſimplex
veritätis fides. Itaque cujusmodi
fuerit in eo viro devoôtio, conſide-
Iemus. Ea enim virtus ordine prima
eſt, quæ eſt fundamẽtum cæterarũ;
meritoque hanc ab eo primam ex-
egit Deùs, dicens: Exi de terra tua,
& de cognatiône tua, & de domo
Patris tui. Satis fuerat dixiſſe de ter-
ra tua. Ibi enim erat exire de cog-
natione, exire de patérna domo.
Angelus Doômini vocaävit Abra-
ham dicens: Ne exténdas ma-
num tuam ſuper puerum, quod
timeas Dominum. umque
extendiſſet manum, ut immolaret
lium, ecce Angelus Dômini de
cælo clamavit, dicens. Ne.

Ed ideò addidit singula, ut ejus
afféctum probaretine fortè, aut
imprudenter cœpiſſe viderétur, aut
fraus aliqua mandatis cœléſtibus
pararétur. Sed ſicut coacervanda
fuerunt præcépta, ne quid latéret,
ita etiam proponeénda præmia, ne
forte deſperaret. Tentatur ut for-
tis, incitatur, ut fidelis, provocatur
ut juſtus: meritôque exivit, quem-
admodum locätus eſt ei Dñs. Et
exivit cum co Lot. Hoc autem,
quod pro magno inter ſeptem ſa-
iéntum dicta celebratur. Séquere
eum, perfécit Abraham, factôque
ſapiéntum dicta prævénit, & ſecù-
tus Deum exivit de terra ſua.
VOcavit Angelus Domini Abra-
ham de cœlo ſecú⁴ndo, dicens: Be-
nedicam tibi. * Et multiplicaàbo te
ſicut ſtellas cœli. Poſſidebit ſe-
men tuum portas inimicorum tuô-
rum, & benedicentur in sémine tuo
omnes tribus terræ. Et.

SEd quia antè terra ei fuerat älia
hoc eſt, régio Chaldæorum, de
qua exivit Thara pater Abrahæ, &
in Charan demigravit: & quia ſecu
eduxit nepotem ſuum, cui dictum
fuerat: Exi de cognatione tua: con-
ſideremus, ne forte hoc ſit exire de

terra ſua, de hujus terræ, hoc ef,
de corporis noſtri quadam como-
ratiône égredi, de qua exivit Pau-
lus, qui dixit: Noſtra autem con-
versatio in cœlis eſt. ,
Deus domini mei Abraham di-
rige viam meam: * Ut cum ſalute
revértar in domum domini mei.
Obſecro Doômine, fac miſeri-
côrdiam cum ſervo tuo. Ut cum.
lôria Patri. Ut cum.

édio ſancti Evangélii ſecuúndùm
Lucam.
N illo témpore: Aſsumpſit Jeſus
duodecim, & ait illis; Ecce aſ-
ceêndimus Jerosolymam, & con-
ſummabuntur omnia, quæ ſcripta
ſunt per Prophétas dé Filio homi-
nis. Et reéliqua.
Homilia S. Gregorii Papæ.

Edemptor noſter, prævidens
ex paſſiòne ſua diſcipulorum
animos perturbändos, eis longèé
ante & ejúsdem paſſionis pœnam,
& reſurrectiônis ſuæ glôriam præ-
dixit: ut cùm eum morientem;, fic-
ut prædictum eſt, cérnerent, eétiam
reſurrectêrum non dubitarent. Sed
quia carnales adhuc diſcipuli nullo
modo valebant capere verba myſte-
rii, venitur ad miraculum. Ante
eorum oculos cæcus lumen recé-
pit: ut qui cœléſtis myſterii verba
non caperent, eos ad'fidem oœle-
ſtia Aa ſolidarent.
Veni hôdie ad fontem aquæ, &
oravi Dominum, dicens: *†, Domi-
ne Deus Abraham, tu prôſperum
feciſti deſidérium meum. .
Igitur puélla, cui dixero: Da mi-
hi aquam de hydria tua, ut bibam:
& illa dixerit: Bibe domine, & ca-
mélis tuis potum tribuam ipfſa eſt,
quam præparavit Dominus flilio
domini mei. Domine.

Ed mirâcula Dômini, & Salva-
toris noſtri ſic accipiénda ſunt,
fratres chariſſimi, ut in veritate
credantur facta, & tamen per ſigni-
ficatiônem nobis aliquid innuant.
Opera quippe ejus, & per potentiä
aliud oſtendunt, & per myſtérium
aliud loquuntur. Ecce enim, quis
juxta hiſteriam cæcus iſte fuerit,
ignoramus: ſed tamé quid per my-
ſtérium ſignificet, novimus. Cæ-
cum quippe eſt genus humanum;
quod in parente pPrimo à Pard dil

gaudiis e
pernæ Iu
ſur tenel
per Rech
illumina
jam per
via vitæ
Fadr
Tam, di
ram, en
mexces t
Ego
tuus, qui
Ium. No

Otine
X lela
dlcitur)
cho quipr
ni auterm
fectu ca
menſtrui
fectum
gnat. D
kter appre
Ad lumen
tas defee
it, hum
Alſerat,
humana
diyina ſr
cxcus xe
& men
ſa enin
Via.
Crer
transeur

loria.

Dein
„. t
Mmigniti

On
Donün

1¹

1 de kio K

egotäüu:

my .

Acen
nt.
fonen n
licens ,
n, t Mof⸗
mmennn
idleltiln
tutun l n
Peconine,
tubnumel
t Dominms
nune.

03 0

Aeinetc ,
Ut in

gâudiis expúlſum, claritâtem ſu⸗
pernæ lucis ignorans damnationis
ſuæ ténebras patitur. Sed tamen

per Redemptoris ſui præséntiam
illuminaturx, ut internælucis gaudia
jam per deſidérium v ideat, atque in
via vitæ boni operis greſſus ponat.
Factus eſt ſermo Dômini ad Ab-
ram, dicens: Noli timére Ab-
ram, ego protéctor tuus ſum, &
merces tua magna nimis.
Ego enim ſum Dominus Deus
tuus, qui eduxi te de Ur Chaldæo-
rum. Noli.

Otandum vero eſt, quod cum
N. Jeſus Jéricho appropinquare
dicitur, cæcus illuminatur. Jeri-
cho quippe luna interpretatur: lu-
na autem in ſacro elôquio pro de-
fectu carnis ponitur: quia dum
ménſtruis moméntis decréſcit; de-
fécktum noſtræ mortalitàtis desi-
nat. Dum igitur Conditor no-
ter appropinquat Jéricho, cæcus
ad lumen redit: quia dum divini-
tas deféétum noſtræ carnis ſuſcé-
pit, humänum genus lumen, quod
amiſerat, recépit. Unde enim Deus
humana patitur, inde homo ad
divina ſublevatur. Qui vidélicet
cæcus rectè, & juxta viam ſedére,
& mendicans eſſe deſcribitur:
Ipſa enim Veéritas dicit: Ego ſum
via.

231

Ratres, ſi linguis hominum lo-
quar, & Angelorum, charitatem:
autem nõ habeã, factus ſum velut
æs ſonans, aut cymbalum tinniens.
. terne rerum Coônditor.
Dômine refugium. 218.

Eece aſcéêndimus Jeroſolymam, &
conſumabùntur omnia, quæ ſcripta
ſunt de Filio hominis; tradétur
enim Gentibus, & illudétur, & con-
ſpuétur, & poſtquam flagellaverint,
occident eum, & tertia die resuúr-
get.
Reces noſtras, quæſumus Dô-⸗
mine, clementer exaudi; atque
à peccatorum vinculis abſolútos,
ab omni nos adverſitate cuſtodi.
Per Doôminum.
Iter faciênte
Jeſu, dum appropinquaret Jéricho;
cæcus clamabat ad eum, ut lumen
recipere mererétur.

ominus autem dirigat. 19. ,
Transecunte Do-
mino clamabat cæcus ad eum : Mi-
ſerére mei, Fili David.
ratres, Si linguis.
Inclina cor meum Deus.
In teſtiméônia tua. Inclina.
Avérte culos meos, ne videant
vanitàtem: in via tua vivifica me.
In teſtimonia tua. loria Patri.

Cæcus ſedébat ſecus viam;
transeunte Domino , & clamavit
ad eum , & ait illi Dominus:
Quid vis, ut faciam tibi ?* Doô-
mine, ut videam lumen. Stans
autem Jeſus, juſſit illum duci ad
ſe, & cùm appropinquàſlet, interro-
gayit eum, dicens. Quid vis?
loria Patri. Doômine.

Ecundàům multitúdinem miſe-
ratioònum tuârum Dômine;, dele
iniquitatem meam.
iſerére.
216.
Deus meus es tu, & confi-
