de malitiæ afféctu, in omnem ſe in-
quiſitionem reperidndæ accuſatio-
nis extéendunt. Namque à ſaculi
vitiis, atque ſuperſtitionibus hu-
manaârum religionum univérſos ad
ſpem regni cœleéſtis vocabat. Igi-
tur an violaret ſæculi poteſtatem,
de pyopôſitæ interrogatiônis con-
ditiòne perténtant; an vidélicet
reddi tributum Cæſari oporteéret.
Ui intérna cognitiônum ſe-
eréta cognéôſcens (Deus enim
nihil eorum, quæ intra höminem
ſunt abſcòônſa, non ſpeculatur)affer-
ri ſibi denarium juſſit, & H „
cujus & inſcriptio eſſet & forma.
Phariſæi reſpondérunt; Cæſaris eam
eſſe. Quibus ait:; Cæſari redhi-
bénda, eſſe, quæ Cæſaris ſunt: Deo
autem reddénda eſſe, quæ Dei ſunt.
O plenam miraculi reſponſionem,
& perféctam dicti cœléſtis abſolu⸗
tionem! Ita omnia inter contemp-
tum ſæculi, & contuméliam lædeén-
di Cæſaris temperâvit, ut curis
mnibus & officiis humanis deyo-
tas Deo mentes absoôlveret; cùm
Cæſari, quæ ejus eſſent, reddenda
decernit.
LeeIX⸗
& I enim nihil eius penes nos
reséderit, conditione reddén-
di ei, quæ ſua ſunt, non tenébimur.
Porroô autem ſi rebus illius incu-
bamus, ſi jure poteſtàtis ejus
utimur, & nos tamquam mercena-
rios aliéni patrimonii procuratio-
ni ſubjicimus : extra querélam
injuriæ eſt, Cæſari redhibéri, quod
Qæſaris eſt: Deo autem, quæ ejus
ſunt prôpria, réddere nos opor-
tére, Corpus ,„ animam, volunta-
tem. Ab eo enim hæc profecta,
atque aucéta retinémus: roinde

condtenum
Jeddant, el
Originem,
e Deum

Magiſter .1
& pim De
Aeluͤfa.

Reddlte er
Ctlani: &
Aleluß,

d01

Bsolr
. tuoru
llt à pecca.
nofkra ffag
benignitat
MInum not
eckio ſann

Nillo ten
20 turde⸗
cceſlit ,8
Domine,
elt Eün
Homiia

Ctay
Vhine
Im ſuan
Vere circ
ſabinttat
octivo
Dis fllia
Feniat ad
in üälmis
Femiet nun
intturetit
unc Omni

Sdelterge
legunn k

lii irk
n.

Lani opon

cognitionn
ens Deit
Linnta M
nſhecnir
ſo eler

condignum eſt, ut ei ſe totum
reddant, cui debére ſe récolunt &
originem, & profééctum.
e Deum laudamus. II.

Magiſter, ſcimus, quia verax es,
& viam Dei in veritate doces,
alleluùja.

Réddite ergo,quæ ſunt CGæſaris,
Cæſari: & quæ ſunt Dei, Deo,

alleluja.

5 £ N NYEE'à XXIII.

Bsôlve, quæfumus Domine,
A tuoòrum delicta populorum:
ut à peccatôrium néxibus, quæ pro
noſtra fragilitate contraximus, tua
benignitate liberémur. Per Doô-
minum noſtrum.
ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

I illo témpore: Loquénte Jeſu
ad turbas, ecce Princeps unus
accêſſit, & adorabat eum, dicens:
Domine, filia mea modo defuùncta
eſt. Et reliqua.
Homilia S. Hieronymi Presbyt.

Ctavum ſignum eſt, in quo
Princeps ſulcitari pôſtulat ſi-
liam ſuam, nolens de myſtério
veræ circumciſiônis exclůdi: ſed
ſubintrat mùúlier sanguine fluens,
& octavo ſanatur loco, ut Princi-
Pis filia de hoc exclùſa numero;,
Véniat ad nonum, juxta illud, quod
in Pſalmis dicitur: X.thiéôpia præ-
véniet manus ejus DOeo: &, cùm
intraverit plenitudo Géntium ,
tunc omnis Ifrael ſalvus fiet.

T ecce mùúlier, quæ sanguinis
◻ fluxum patiebatur duodecim
annis, acceſſit retrè, & tetigit
fimbriam veſtimenti ejus. In
Evangélio ſecundùm Lucam ſcri-
bitur, quòd Principis filia duode-
cim annos habéret ætatis. Nota
ergo, quòd eo témpore hæc mu-
lier;, id eſt, Gentium pépulus cœ-

verit ægrotäre, quo genus Judæoô-
Ffum crediderat. Niſi enim ex

V. E Pe- 69
comparatiône virtuͤtum v m
non oſtenditur.
c autem mulier sänguine
Efluens, non in domo, non in
urbe accédit ad Doôminum, quia
juxta legem urbibus excludeba-
tur, ſed in itinere ambulante Do-
mino: ut dum pergit ad aliam, alia
curarétur. Unde dicunt & Apo-
ſtoli: vobis quidem oportébat præ-
dicari verbum Dei: ſed quôniam
vos judicçâſtis indignos lalute „

transgrédimur ad Gentes.

Te Deum laudaâmus. II.

Dicebat enim intra ſe: Si terige-
ro fimbriam veſtimenti ejus tan-
tùm; ſalva ero.
At Jjeſus converſus, & videns eam»
dixit: Confide filia, fides tua te
ſalvam fecit, alleluja.

PONTNILCA YXXIV.

Xcitas quæſumus Dômine, tué⸗
rum fidélium voluntates, ut di=
Vini operis fructum propénſiùs
exequeêntes, pietatis tuæ remédia
majoôra percipiant. Per Däüm.
éctio ſancti Evangélii ſecundàùm
Matthæum.

IRN illo têmpore: Dixit Jeſus diſ=
cipulis ſuis: Cùm vidéritis abomi-
nationem deſolatiônis, quæ diéta
eſt à Daniele Prophéta, ſtantem in
loco ſancto, qui legit; inteélligat.
Et réliqua.
NnS He-

Dominica xxiv. poſt Pentecoſten.

570
Homilia S. Hierônymi Presbyteri.
Lib. 4. GOmment. in c. 24. Matth.
Uando ad intelligéntiam pro-
vocamur, myſticum monſtra-
tur efſe, quod dictum eſt. Légi-
mus autem in Daniele hoc modo:
Et in dimidio hebdomadis auferé-
tur ſacrificium & libamina; & in
templo abominatio deſolatiõnum
erit usque ad contummationem
témporis, & conſummatio dabi-
tur ſuper ſolitdinem De hoc &
Apôſtolus loquitur: quod homo
iniquitàtis, & adversarius elevan-
dus ſit contra omne, quod dicitur

Deus, & coôlitur; ita ut audeat

Ktare in templo Dei; & oſténdere,

quòd ipſe ſit Deus: cujus adveêntus
ſecundum operationem sàtanæ dé-
ſtruat eos, & ad Dei ſolitudinem
rédigat, qui ſe ſuſceperint.
Reain vil,
Oteſt autem fimpliciter aut de
Antichriſto accipi, aut de imaâ-
gine Cæſaris, quam Pilatus poéſuit
iIin templo, aut de Adriani equé-

Rri ſtatua, quæ in ipſo ſancto ſan-

Goôrum leco usque in præsentem
diem ſtetit. Abominâtio quoque
ſecundùm véterem ſcriptüram, idoô-⸗
lum nuncupatur; & idcircò addi-
tur deſolatiônis, quod in deſolato
templo, atque deſtrucdto idolum
voſitum ſit.

. Lecétig ix.
Bominatio deſolatiônis inteèl-
ligi poteſt, & omne dog-
ma perverſum: quod cùm videri-
mus ſtare in loco ſancto, hoc eſt
in kccléſia, & ſe oſténdere Deum:
debèmus fuùgere de Iudæa ad mon-
tes, hoc eſt „dimiſſa occidente
littera, & Judaica pravitate, ap-
propinquareé môͤntibus ætérnis »
de quibus illuminat mirabiliter
Deus: & eſſe in tecto , & in
démate, quò non poſſint ignita
diaboli jacula pervenire, nec de-
ſcéndere, & tollere aliquid de do-
mo converſatiéônis priſtinæ, nec
quærere, quæ retroôrſum ſunt: ſed
magis sérere in agro ſpiritalium
ſcripturarum, ut fructus capia-
mus ex eo: nec tollere àlteram
tùnicam, quam Apoôſtoli habere
prohibentur.
Te Deum laudâmus. rI.
Ad Benedictus, Aniiphona.
Cum vidéritis abominatiônem de-
ſolatiônis, quæ dicta eſt à Daniele
Prophéta, ſtantem in loco ſan-
do: qui legit;, intélligat.
Ad Magnificat » Antiphons.

Amen dico vobis, quia non præ-
teribit generatio hæc, donec om-
nia fiant: cœlum & terra trans-

ibunt, verba autem mea non trans-

ibunt, dicit Dominus.

PRO⸗

5
8

DE XX
d Katutnini

Ad Vel
Ilte zanctus
Un tuge
1s impioru
tus enum e
tram.
Domine.
ſiper öper

Eus 1
Omart)
tio perkru
ritis acjuß
Ktrum,
De beſti
ventu non
uplex, ve
Fenerit in
in eriam!
tamüm con
vatur etian
tuor Tem
Ut in Rnhe
AA. Aud

IY

§.
Lz :
31 Vigil
nühil ei
cdi Ver
i 0ik
Homilia
naerulill
Aus ſigi
Ventu, Or
„U, Qr
Tenponbr
ſeonne
Aumin.
Do nemnd

lece

E

hes
KE
Pcti
ibe

ltiorint

winatior
n in bo
elligat,

771

SANCTORUM.

PDIE XXIX. NOVEMBRIS.

Iſte Sanctus pro lege Dei ſui cer-
tavit usque ad mortem, & à ver-
bis impiérum non timuit: funda-
tus enim erat ſupra firmam pe-
tram.
Glôria & honéôre coronàſti eum
Dômine. „Et conſtituiſti eum
ſuper pera mânuum tuârum.

Eus, qui nos beati Saturnini
◻ martyris tui concédis natali-
tio perfrui: ejus nos tribue mé-
ritis adjuvari. Per Bôminum no-

ſtrum,

4 IN VIGILI A

Ect1ο fancti Evangélii fecndm
Joännem.

I illo témpore: Stabat Joân-
nes, & ex diſcipulis ejus duo.
Et reſpiciens jeſum ambulantem,
dicit; Ecce Agnus Dei. Et réli-
gus.

Homilia ſancti Auguſtini Epiſe.

Wia talis erat Joannes amicus
ſponſi, non quærébar glo-
riam ſluam ,„ ſed teſtimoônium
perhibébat veritati: numquid
voluit apud ſe remanére diſcipu-
los ſuos, ut non ſequeréntur Doô-⸗
minum? Magis ipſe oſtendit diſ-
cipulis ſuis, quem ſequeréntur:
habébant enim illum tamquam
agnum. Et ille: Quid me at-
ténditis? Ego non ſum agnus.
Ecce Agnus Dei. De quo & ſu-
périùs dixerat; Ecce Agnus Dei.
Et quid nobis prodeſt Agnus
Dei; Ecce, ait, qui tollit pecca-
tum mundi. Secüti ſunt illum „
hoc audito, duo, qui erant cum

Joaànng.

Ideâmus ſequentia: Ecce A-
gnus Dei. Hoc Joannes. Et
audiérunt eum duo diſcipuli lo-
quéntem, & ſecuùti ſunt jeſum.

Non ſic illum ſequebantur; quaſi

jam ut inhærérent illi: nam mani-
feêſtum eſt, quando illi inhæsé-
runt, quia de navi eos vocavit.
In his enim duéôbus erat Andreas,
ſicut modò audiſtis. Andréas au-
tem frater Petri erat. Et novimus
in Evangélio, quoòd Petrum, &
Andréam Dôminus de navi voca-
vit, dicens: Venite poſt me, &
faciam vos piſcatores hoôminum.
Et ex illo jam inhæsérunt illi, ut
non recéderent.

Odè ergo quòd illum fe-
Lquũúntur iſti duo, non quaſi

non recelsüri ſequúntur, ſed vi⸗

dere voluérunt;, ubi habitaret, &
facere, quod ſcriptum eſt: Limen
oſtiérum ejus éxterat pes tuus 2
ſurge ad illum venire aſsidué, &
arudire præceêptis ejus. Oſtén⸗
dit eis ille, ubihmanéret: Yené-
runt, & fuérunt cum illo. Quam
beatum diem duxérunt »„ dquâàm
beatam noctem! Quis eſt, qul
nobis dicat, quæ audierint illi à

ino ?Xdifcémus & nosmet-
Domino V

58672 . “
ipfſi in corde noſtro, & faciämus y, in ommem terfam exivit ſonus

domum, quò véniat ille; & doceat eôrum. Et in fines orbis ter- luxta mare
nos, & colloquatur nobis. ræ verba eorum. en
3, „
Unus ex duoòbus, qui ſecuti ſunt enite
.39. Déôminum, erat Andréas frater Si- hiſcatores
Uæſumus, omnipotens Deus, moônis Petri, allel. atio. enim piſce⸗
Jut beatus Andréas Apoôſtolus, Ajeſtatem tuam „ Dômine, Un
cuſus prævenimus feſtivitätem , Huppliciter exoramus: ut ſicut
tuum pro nobis imploret auxi- Eccléſiæ tuæ beâtus Andreéas Apô- Orde
lium: ut à noſtris reatibus abſo- ſtolus éxtitit prædicator, & rector, tlam:
lúùti, à cunctis étiam periculis erua- ita apud te ſit pro nobis perpétuus a laluten
mur. Per Döminum. intercéſſor. Per Dôminum. Ouns 4
4 Qui odit animam ſuam in tatorium, cio jude
hoc mundo, in vitam ætérnam cu- Regem Apoſtolòrum Dôminum; Dominus
ſtodit eam. Juſtus ut palma Venite, adorémus. qul inyoc⸗
forébit, , Sicut cedrus Libani enite, exultémus. 1I. icumgu
multiplicabitur. térna Chriſti munera. Doömini,
eus, qui nos. T. 1i. elso inv.
Vidit credideru
93. Dôminus Petrum & Andréam, & dent ei,
DIE XXX. NOVEMBRIS. vocavit eos. oli enarrant. Qrigal
. ii. icän
2. Venite poſt me, dicit Dô- dicäbunt
minus: faciam vos fieri piſcatoôres ſeriptum
Salve crux pretioôſa. le hominum. enedicam. ii. dez eyang
duch 575. ixit DO- Relictis rêtibus ſuis,, ſecuti Pelizantin
minus. 77. ſunt Dôminum Redemptorem. Mox ur
. audate Doô- Imu ructàavit. iii. Cäntis auc
minum omnes Gentes. SI. In omnem terram exivit ſonus relictis re⸗
eôrum. Et in fines orbis ierræ ue viyed⸗
FRarzss, Gorde enim créditur ad verba eorum. iuselt hr⸗
juſtitiam, ore autem confeſſio ater noſter. ic eſt
ſit ad ſalutem. Dicit enim Scrip- iciones, Dependiri
türa: Omnis, qui credit in illum, ev. Poſt Kubric eſus ſuſtin
non confundeétur. , E xàâudi Dômine. i⸗
Xültet orbis gäudiis; Jube domne benedicere.
Cœlum resultet laudibus: 60. Benedictiône perpétua, . Mno
Apoſtolorum glôriam De Epiſtola beati Pauli Apoôſtoli „Lelio.
Tellus, & aſtra concinunt. ad Romanos. Wüne
os ſæculorum Judices, 10 Cap. 10⸗, , ſtro; Ei⸗
Et vera mundi lùmina, Inis legis, Chriſtus , ad juſti⸗ kus aute
Votis precâmur cordium, tiam omni credénti. Moyles ded ico
Audite voces supplicum. enim ſcripſit, quôniam juſtitiam runt? Er
Oui templa cœli clauditis - quæ ex lege eſt, qui fécerit homo; lann exiyi
Serasque verbo solvitis, vivet in ea. Quæ autem ex de e. Onistert
Nos à reätu noxios juſtitia, ſic dicit : Ne dixeris in W
Solvi jubéte, quæſumus. corde tuo: Quis aſcéndet in c&. Miuim
b ræcépta quorum prôtinus lum? id eſt Chriſtum dedúùcere: lnulatiön
Languor ſalusque séntiunt: Aut quis deſcéndet in, abyflum? non gente
Sanate mentes länguidas: hoc eſt, Chriſtum à mortuis revo: kemn, inin
Augéte nos virtutibus. care. Sed quid dicit Scriptüra? ulem an
t, cùm redibit Arbiter Prope eſt verbum in ore tuo,; in uIn à nor
In fine Chriſtus ſæculi, corde tuo: hoc eſt verbum fidei: ein appa
Nos ſempiterni Mudii quod prædicamus. Quia ſi conſi- terrodab⸗
Concèdat eſſe compotes. tearis in ore tuo Dôminum Jeſum, Tot⸗
atri, ſimulque Filio, & in corde tuo credideris, duo- d pohn
Tibique ſance Spiritus, Deus illum ſuſcitavit à mortuis: Ponttaie
Sicut fuit, ſit jügiter ſalvus eris. . Doc
Sæclum per omne gloria. Amen. Cùm perambularet Dôminus Andréas

juxta Aa 3

meinit ſe
Knesobhit

omwinun.

It. II.

la

euitl

nſnes Cl

nli

Nernee

Ulate

juxta mare Galilææ: vidit Petrum,

& Andréam retia mitténtes in
mare „ & vocavit eos dicens:
Venite poſt me, faciam vos fieri
piſcatôres hominum. X Erant
enim piſcatôres, & ait illis. Venite.
d. Unigenitus Dei Filius.

Orde enim créditur ad juſti-
tiam: ore autem confeſſio fit
ad ſalutem. Dicit enim Scriptüra:
Omnis, qui credit in illum, non
confundétur. Non enim eſt diſtin-
Gtio Judæi, & Græci: nam idem
Dominus omnium, dives in omnes,
qui invocant illum. Omnis enim;,
quicumque invocaverit nomen
Domini, ſalvus erit. Quômodo
ergo invocabunt, in quem non
crediderunt? Aut quoòmodo cre-
dent ei , quem non audiérunt?
Quômodo autem audient ſine
prædicante? Ouomodo verò præ-
dicabunt, niſi mittantur;, ſicut
ſcriptum eſt: Quam ſpeciôſi pe-
des evangelizàntium pacem, evan-
zelizantium bona!
Mox ut vocem Doômini prædi-
càntis audivit beatus Andréas,
relictis rétibus, quorum uſu actu-
que vivébat, * Ktérnæ vitæ ſecu-
tus eſt præmia largiéntem.
Y. Hic eſt, qui pro amôre Chriſti
pepéndit in cruce;, pro lege
ejus ſuſtinnit paſſidonem. Ætérnæ.
Spiritus ſanécti gratia.

Ed non omnes obédiunt Evan-
gélio. Iſaias enim dicit: Do-

Mmine! quis crédidit auditui no-

ſtro; Ergo fides ex auditu, audi-
tus autem per verbum Chriſti.
Sed dico: Numquid non audié-
runt? Et quidem in omnem ter-
ram exivit ſonus eôrum, & in fines
orbis terræ verba eôrum. Sed di-
co: Numquid Iſrael non cognô-
vit? Primus Môyſes dicit: Ego ad
æmulationem vos addúcam in
non gentem: in gentem inſipien-
rem, iniram vos mittam. Iſaias
autem audet, & dicit: Invéntus
ſum à non quæréntibus me, pa-
läm apparui liis, qui me non in-

terrogabant. Ad Iſrael autem di-

cit: Tota die expandi manus meas
ad populum non credentem, &
gontradiceéntem.

Doctor bonus, & amicus Dei

Andréas ducitur ad Crucem:
quam à longe aſpiciens; dixit:

573
Salve crux, * Súſcipe dilcipalam
ejus , qui pepéndit in te Magiſter
meus Chriſtus. Salve crux »
quæ in corpore Chriſti dedicata es-
& ex membris ejus tamquam mar-
garitis ornata, Suſcipe.
Slôria Patri. Süúfſcipe.

Dignum ſibi Dõôminus computavit
martyrem, quem vocayit Apoſto-
lum, dum eſlet in mari, alleluja.
mnes Gentes. iv.
Diléxit Andréam Doôminus
in odérem ſuavitatis.
Pſalm. E xaudi Deus. iv.
z. Biduo vivens pendébat in
cruce beatus Andréas pro Chriſti
nômine, & docébat populum.
ſalm. Exaudi Deus orationem. iv.
Conſtitues eos principes ſuper
omneni terram.
Meémores erunt néminis tui
Dômine. ater noſter.
psius pietas.
Jube domne benedicere.
Deus Pater omnipotens.

A Ndréas Apoffolus Bethsaäi-
dæ natus, qui eſt Galilææ
vicus, frater Petri, diſcipulus
Joannis Baptiſtæ , cùm eum de
Chriſto dicéntem audiſſet;: Ec-
ce Agnus Dei: ſecutus Jeſum ⸗
fratrem quoque ſuum, ad eum-
dem perduxit: cùm poſteà undè
cum fratre piſcarétur in mari
Galilæz „ ambo à prætereunte
Chriſto Dômino ante alios Apô-
ſtolos vocati illis verbis: Ve-
nite poſt me,, faciam vos fieri
piſcatôres höminum:; nullam in-
terponéntes moram, & relictis
rétibus ſecůti ſunt eum. Poſt
cujus paſſionem & reſurrectioô-
nem; Andréas cùm in Scythiam
Europzæ ,; quæ ei provincia ad
Chriſti fidem diſeminandam ob-
tigerat „ veniſſet, deinde Epi-
rum ac Thraciam peragräâſſer »„
doctrina & miraculis innume-
rabiles hômines ad Chriſtum
convértit. Poſt Patras Achaiæ
profecdtus „ & in ea urbe pluů-
rimis ad veritatem Evangélicam
perductis „ Xgéam Procônſu-
lem, prædicatiôni Evangélicæ re-
ſiſténtem, libérrimé increpavit »
quod,„ qui judex hôminum habé-
ri vellet, Chriſtum Deum omni-
um jüdicem à dæmônibus eluſus

non agnoſceret. .
Ho-⸗

574
S.. Amo Dei ducebatur, ut cruci-
higerent eum: péôpulus autem cla-
maäbat voce magna, dicens:
Innocens ejus ſanguis ſine cau-
ſa damnatur.
Cùmque dúcerent eum, ut cru-
Eifigerétur, factus eſt concuürſus
populorum clamantium, & dicén-
tium. Innocens.
Chriſtus perpétuæ.

Um Kgéas iratus: Déſine
inquit, Chriſtum jactare, cui
ſimilia verba nihil profuérunt, quo
minùs à Judæis crucifigerétur. An-
dréam verò de Chriſto nihiloômi-
nus liberè prædicantem, quòôd pro
ſalüte humaäni géneris ſe crucifi-
géndum obtuliſſet, impia oratione
interpéllat, ac demum hortatur, ut
fibi conſulens, diis velit immolare.
Cui Andréas: Ego omnipotenti
Deo, qui unus & verus eſt, immolo
quotidie, non taurôrum carnes, nec
hircoôrum säânguinem, ſed immacu-
lätum Agnum in Altari; cujus car-
nem poſteaquam omms populus
credentium manducaverit, Agnus,
qui ſacrificatus eſt, integer perſe-
vérat & vivus. Quamôobrem ira
accéênſus .géas, jubet eum in car-
cerem detrüdi; unde pôpulus An-
dréam facilè liberaſſet, niſi ipſe
ſedaſſet multitudinem, vehemén-
tiùs rogans, ne ſe ad optatiſſimam
martyrii corônam properantem
impedirent.
O bona crux, quæ decorem &
pulchritdinem de membris Düi
ſuſcepiſti; accipe me ab homini-
bus, & redde me magiſtro meo:
Ot per te me recipiat, qui per
te me redemit.
Beâtus Andréas expänſis mani-
bus ad cœium, orabat, dicens :
Salva me bona crux. Ut.
. Ignem ſui amôris.
Gitur paulò poôſt in tribùúnal
productum, cùm Kgéas crucis
extolléntem myſtéria , ſibique
ſuam impietàtem exprobrantem ,
diutiùs ferre non poſſet, in crucem
tolli, & Chriſti mortem imitari
juſſit. Adduùctus Andréas ad lo-
cum martyrii, cum crucem vidiſ-
ſet, longè exclamare cœpit: O bo-
na crux, quæ decoòrem ex membris
Dômini fuſcepiſti, diu deſiderata,
ſolicitè amata, ſine intermiſſione
quæsita, & aliquândo cupienti ani-

mo præparata: accipe me ab ho-
minibus, & redde me Masgiſtro
meo;zut per te me recipiat, qui per
te me redémit. Itaque cruci affi-
xus eſt: in qua biduum vivus pen-
dens, & Chriſti fidem prædicare
numquam intermittens, ad eum
migravit, cujus mortis ſimilitùdi-
nem concupierat. Quæ omniaPres-
byteri & Diaconi Achaiæ, qui ejus
paſſionem ſceripsérunt, ſe ita, ut
comemorata ſunt, audiſſe & yidiſſe
teſtantur. Ejus oſſa primùm Con-
ſtantino Imperatoôre Conſtantino-
polim, deinde Amalphim translata
ſunt. Caput, Pio ſecundo bPontifice,
Romam allatum, in Basilica ſancti
Petri collocatum eſt.
Expändi manus meas tota die
in cruce ad populum non credén-
tem, ſed contradicentem mihi:
Qui ambulant vias non ibonas,
ſed poſt peccata ſua.
Deus ultionum Dôminus, Deus
üultionum liberè egit: exaltare qui
jũdicas terram, redde retributionẽ
ſuperbis. Qui. G loria Patri. Qui.

Non me permittas Dômine, famu-
lum tuum à te ſeparari: tempus eſt,
ut commendetur terræ corpus me-
um, & me ad te venire jubeas.
onfitebimur v.
Andréas verò rogabat pépu-
lum', ut non impediret paſſionem
ipsius. 18. D ominus regna-⸗
vit, exúltet. vi. „
Accipe me ab hominibus,
& redde me Magiſtro meo: ut per
te me recipiat, qui per te me re-
démit, alleluja. “ð
êminus regnavit, iraſ-
cantur. vi. W
Nimis honorati ſunt amici tui

Deus. Nimis confortatus e
principätus eôrum. Fater noſter.
A vinculis.

Evangélica lédkio.
L. éctio ſancéti Evangélii ſecündùm
Matthæum.

N illo témpore: Ambulans Je-
ſus juxta mare Galilææ, vidit
duos fratres, Simonem, qui voca-
tur Petrus, & Andréam fratrem
ejus, mitténtes rete in mare. Et
réliqua. ..
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Udiſtis, fratres chariſſimi »

quia ad unius juſſionis vpceen

Petrus & 4
ſecüti ſunt
Verò hunc
Viderant,
Lternæ ret
tamen ad
tum,hoc,
tur, oblit!
miracula
affligimur
ritatibus
Vocantem
Orayi⸗
reſpiceret
gna clamna
meusguen
impio juch
tütem ſan⸗
Tu es
quem dil
conteſſus
ila voce
C.

N ccœlo
ſiöne n
dei colla
Mundi gl
ejus crebt
udicii d
Müntiat:
noſtra ad
deserere⸗
Vitn. Ou
dlich in e
Aui ab an
reche

0 on
Dlchniri
Mmini lulee
lora
4

ſo
oglt
Eatorgvie
guin Pene
lekatre
henus 90
un. Mnr
lil ledim
Wntüͤm

lotiakatn

sDommnen
Putitent
tette cole⸗
venule
tbimm,
enoto
Vechteiki⸗
)omnnd

e ib ;
iket

ns enn

Auclen
lele I*

S

,
tuteri
isſiſin

petrus & Andréas relictis rétibus,
ſecti ſunt Redemprorem. Nulla
vero hunc facere adhuc miracula
viderant, nihil ab eo de præmio
ztérnæ retributiônis audierant, &
tamen ad unum Domini præcép-
tum, hoc, quod poſſideére videban-
tur,obliti ſunt. Quanta nos ejus
miracula vidémus,
affligimur, quantis minarum aſpe-
ritatibus deterrémur, tamen
vocantem ſequi contémnimus.
Oravit ſanctus Andréas, dum
reſpiceret in cœlum, & voce ma-
gna clamavit, & dixit: Tu es Deus
meus, quem vidi: ne me patiaris ab
impio judice deponi: , Quia vir-
tùtem ſanéetæ crucis agnovi.
Tu es magiſter meus Chriſtus,
quem dilexi, quem cognôvi, quem
conféſſus ſum: tantmmodo in
iſta voce exaudi me. Quia.
Cujus feſtum colimus.

N cœlo jam ſedet, qui de conver-
ſione nos admonet; jam jugo fi-
dei colla Gentium sůbdidit, jam
mundi gloriam ſtravit: jam ruinis
ejus crebreſcéntibus, diſtriéti ſui
judicii diem propinquantem de-
nũúntiat: & tamen ſupêrba mens
noſtra adhuc non vult hoc ſponte
desérere,quod quotidie perdit in-
vita. nd ergo, fratres chariſſimi,
quid in ejus judicio dicturi ſumus,
qui ab amoôre praséntis ſæculi nec
ræcéptis fléétimur, nec verbéri-
Eus emendâmur?
Videns crucem Andréas excla-
mavit,dicens: O crux admirabilis,
S crux deſiderabilis, ô crux, quæ
per totum mundum rütilas :

Súſcipe diſcipulum Chriſti, ac

per te me recipiat, qui per te mo-
riens me redémit.
O bona crux, quæ decôrem &
pulchritůdinem de membris Dô-
mini ſuſcepiſti. Suſcipe.
löéria Patri. Süſcipe.
Ad ſocietaàtem.

Ed fortaâſſe aſiquis tacitis ſibi
cogitatiônibus dicat: Ad vo-
Cem Dominicam uteérque iſte piſ-
câtor quid »aut quantum dimifit/,
qui pene nihil habuit? Sed hac in
re, fratres chariſſimi, afféékctum de-
bemus pôtiùàs pensare, quam cen-
ſum. Multum reliquit;, qui ſibi ni-
hil retinuit: multum reliquit, qui
quantúmlibet parum, totum desé-

uot flagéilis

375
ruit. Certe nos & habita am
amôre poſſidémus, & ea, quæ mini-
me habémus, ex deſidério quæri-
mus. Multum ergo Petrus, & An-
dréas dimiſit, quando uterque étiã
deſideria habendi dereliquit.
Pe Deum laudâmus. II.
AD LAUDES:⸗»

Alve crux pretiôſa, Suſcipe di-=
ſcipulum ejus, qui pepéndit in
te magiſter meus Chriſtus.
§. D ominus regnavit.

6. 11.
Beatus Andréas oräbat, di-
cens: Dômine Rex æternæ glöriæ-
suſcipe me pendenté in patibulo.
Andréas Chriſti fämulus »
dignus Dei Apoſtolus, germanus
Petri, & in paſſione sôcius.
4. Maximilla Chriſto amabilis,
tulit corpus Apoſtoli, ptimo lo-
co cum aromatibus ſepelivit.
Jgi perſequebantur juſtum,
demersiſti eos Dômine in inferno,
& in ligno crucis dux juſti fuiſti.
eul ratres; Corde enim
créditur. de. 572.
xXültet orbis. 572.
Annuntiavérunt pera Dei.
Et facta ejus intellexerunt.

Concéde nobis héôminem ſuſtum,
redde nobis höminem ſanctum; ne
interficias höminem Deo charum 5
juſtum, manſuétum, & pium.
ajeſtatem tuam.
572.

. 1
Beâtus Andréas.
ratres, Corde enim.
. In omnem terram »
Exivigſonus eôrum. In omnem.
„Et in fines orbis terræ verba
eoôrum. Exivit. 316ria, In omnem.
Conſtitues eos principes ſuper
omnem terram. .
Mémores erunt nôminis tui
Doômine.

Andréas Chriſti famulus.

On entn eſt diftinéctio Judæi;,
N S Græci: nam idem Dominus
òmhium, dives in omnes;, qui in-
vocant illum. Omnis enim, qui-
cú⁴mque invocâverit nomen D6-
mini;, ſalvus erit. . .
Conſtitues eos principes „

2Süper omnam terram. Conſti-
tues

576
tues. Mémores erunt néminis
tui Dömine. Super. Gloôria Patri.
Conſtitues. 6. Nimis honorati
ſunt amici tui Deus. Nimis
confortatus eſt principatus eoòrum.

Qui perſequebantur juſtum.

Saias enim dicit: Dômine, quis
crédidit auditui noſtro? Ergo fi-
des ex auditu, auditus autem per
verbum Chriſti. Sed dico: Num-
quid non audiérunt? Et quidem in
omnem terram exivit ſonus eoô-
rxum;, & in fines orbis terræ verba
eôrum.
. Nimis honorati ſunt
Amici tui Deus. Nimis.
Nimis confortatus eſt princi-
paâtus eorum. Amici.
loôria Patri. Nimis.,
Annuntiavérunt ôpera Dei.
-Et facta ejus intellexérunt.
A . Salve crux
Pretioôſa. cum relig
ixit Dôminus.

ſtolo viii.
Corde enim.
xultet orbis. 572.
Annuntiavérunt pera Dei.
Et facta ejus intellexérunt.

ratres,

Cùͤm perveniſſlet beatus Andréas
ad locum, ubi crux paräata erat ,
exclamavit, & dixit: O bona crux,
diu deſiderãta, & jam concupiſceênti
animo præparäta! ſecrus & gau-
dens vénio ad te, ita & tu exultans
ſuſcipias me diſcipulum ejus, qui
pepéndit in te.
Dr ajeſtatem tuam.

DIE II. DECEMBRIS.

Eus, bmnium largitor bonô-
rum, qui in fämula tua Bi-
Plâna »cum Virginitatis floxe max-

tyrii palmam conjunxziſti: mentes
noſtras ejus interceſſione tibi cha-
ritate conjünge: ut améôtis peri-
culis præmia conſequamur ætérna.
Perxr Dominum.

Bibun virgo Romana, noôbili gé-
nere nata, Chriſtiana fide nobi-
lior fuit. Ejus enim pater Flavia-
nus ſub Juliano Apòôſtata impiiſſi-
mo tyranno Expræfééctus, ſervili-
buùsque notis compunctus ad aquas
Taurinas depôrtatus, martyr oc-
cubuit. Mater Datroôſa, & filiæ
primùm conclúſæ domi, ut inédia
conficeréntur: mox relegata ma-
ter extra Urbem capite plexa eſt.
Mörtuis autem piis paféntibus,
Bibiana cum ſorôre ſua Deméttia
bonis omnibus expoliatur. Apro-
nianus Urbis Prætor, pecuniis in-
hians, ſorores perséquitur: quas hu-
mana prorſus ope deſtitutas, Deo
mirabiliter, qui dat eſcam eſutien-
tibus, enutriénte, cùm vivaciores
vegetiorésque conſpexiſſet, vehe-
ménter eſt admiratus.
Propter veritatem, & manſue-
fùdinem, & juſtitiam.
*Et deducet te mitabiliter déxte-
ra tua. 5. Specie tua, & pulchri-
tùdine tua intende, prôſperè pro-
céde, & regna. Et.

Uadet nihilôminùs Apronia-
nus, ut veneréntur deos Gén-
tium, amiſſas ideò opes, Impera-
tôris gratiam „præclariſſimas nup-
tias conſecuturæ. Si ſecus fecerint,
minaàtur carceres, virgas, ſecres.
At illæ neque blanditiis, nequé
minis, à recta fide declinantes;
paratæ péôtiùs mori, quàm foœdari
moôribus Ethnicòôrum, 'rætôris im-
pietatem conſtantiſſime deteſtàn-
tur. Quare Demétria ob ôcluos Bi-
bianæ repéntè côrruens, obiit in
Dômino. Bibiana Rufinæ muliert
vaférrimæ ſeducenda traditut: duæ
ab incunabulis edocta Chriſtianas
leges, & illibatum ſervare virgi⸗
nitaâtis florem, ſeipſa fôrtior, fæ-

minæ ſuperavit insidias, & Prætô⸗
ris aſtus deluſit. Kj
Dilexiſti juſtitiam , & dalli

iniqnitten
Deus, Deii
„Hopter
dinem, jt

Ihil a
na,qu⸗
illam quot
bꝛt, ut de
veret, ſpe
ccenſus in
Perdidiſſet
camn denuch
coliünnæ a
tis cxdi jub
mam. Cuj
Gum cinib
Tauri, illa
ſenatuan
byter lepe
Mum ſoror
Licimanan
extat Eccl
nomine d
ſtäpus int
anæ, Dem
Udus in e
marima co
Afferen
eann, proxl
tlbi in leti
V. Specie
intende,
Lha. Affe⸗
loria Dar

esnum

H
1

d

Duge
7 11 Pra
Mricnli
ſti⸗ co
otloſe
I guo
dc
omin

us
Uutn
ker

Neni ſdonn
er.

eguiturge.
debitung
at elcanen⸗

N

etentt d⸗

onnis,

eo e

i,
tumm, In 64
tiſſime /7
tria di

rtuens,

n Nuind,

iniquitätem: * Proptéreàâ unxit te
Deus, Deus tuus oleo lætitiæ.
Propter veritatem, & manſuetù-
dinmem, & juſtitiam. Proptérea.

Ihil autem proficiéente Rufi-
na, quæ, præter doloſa verba;,
illam quotidie verbeéribus afflige-
bat, ut de ſando propoſito dimo-
véret; ſpe ſua fruùſtratus Prætor,
accenſus ira,; quod in Bibiana
perdidiſſet operam, à lictoribus
eam denudari, vinétisque manibus
colúmnæ alligari, eamque plumba-
tis cædi jubet, donec efflaret ani-
mam. Cujus ſacrum corpus obje⸗
ctum cänibus biduo jacuit in foro
Tauri, illæſum tamen, & divinitùs
ſervatum: quod deinde Joanes Prés-
byter ſepelivit noctu juxta ſepuleh
rüm ſororis, & matris ad palatium
Licinianum; ubi usque in præſens
extat Eccléſia Deo, ſanctæ Bibianæ
noômine dicata, quam Urbanus O-
ctavus inſtauravit, ſanctarum Bi-
bianæ, Demeètriæ, & Dafroſæ corpé-
ribus in es repertis, & ſub Ara
maxima collocatis.
Afferentur Regi virgines poſt
eam, proximæ ejus, Afferentur
tibi in lætitia, & exultatione.
Spécie tua, & pulchritudine tua
inténde, prôſperè procede, & re-
gna. Afferéntur.
loria Patri, Afferentux,

§ imile eſt
tegnum eœléôrum thesauro.
Ixvi.
Hæc eſt virgo. Ix.
Media nocte.
lxi,

DIE III. DECEMBRIS.

Eus, qui Indiârum Gentes bea-
ti Franciſci prædicatione, &
mirâculis Eccleſiæ tuæ aggregare
voluiſti: concéde propitius; ut cu-
jus glorioſa mérita veneraàmur, vir-
tutum quoque imiremur exempla.
Per Dominum.
Veni ſponſa. Diffüſa eſt. Ixii.
Brev. Rom.

SSSGL 577
Reus oômnium largitor.
576.

PRancifcus in Xavério Dicecéſis
Pampelonénſis nobilibus paren-

tibus natus, Pariſiis ſancto Ignâtio

ſeſe comitem & discipulum jun-
xXit. Ipſo magiſtro eo brevi devénit;-
ut in rerum divinarum contempla-
tione defixus, à terra aliquàando
fublimis elevarétur: quod illi ſacri-
ficanti coram populi mulritúdine
aiquôties evenit. Has äanimi deli-
cias magnis ſui corporis cruciati-
bus merebatur. Nam interdicto ſi-
bi, non carnis ſolům & vini, ſed pa-
nis quoq; triticei uſu, vilibus cibis
vesci solitus, per biduum ſubinde
tridauumque omni prorſus alimén-
to abſtinuit. Ferreis in ſe flagéllis
ita ſæviit, ut ſæpè copiéôſo cruore
difflueret: ſomnum breviſſimum
humi jacens carpébat.
Honéſtum fecit illum Däs, &
cuſtodivit eum ab inimicis, & à
ſeductoribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
. Juſtum deduxit Dôminus per
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.

Itæ auſteritâte, ac ſanctitâte
Apoſtòôlico múneri jam matu-
rus, cum Joannes tertius Luſitâ-
niæ Rex aliquot nascéntis Societa-
tis viros à Paulo tertio pro Indiis
poſtulâſſet; ſancti Ignatii hortatu
ab eôdem Pontifice ad tantum
opus cum Apoſtolici Nuntii pote-
ſtate deligitur. Eô appüllus ,„
illicò variarum Gentium difficil-
limis, & vâriis linguis divinitùs
inſtrüctus appäruit. Quin eum
quandoque unico idiémate ad di-
vérſas Gentes concionantem, una-
uæque ſua lingua loquentem au-
ivit. Provincias innúmeras pé-
dibus ſemper, & ſæpe nudis pera-
gravit. Fidem Japoniæ, & ſex
aliis regionibus invéxit. Multa
centéna hôminum millia ad Chri-
ſtum in Indiis convêrtit: magnôs-
que Principes, Regésque complu-
res ſacro Fonte expiavit. Et cum
tam magna pro Deo ageret, ea
erat humilitate, ut ſanéto Igna-
0 0% 110

578 .
ti07 tunc Præpéôſito ſuo; flexis
génibus ſcriberet. .
Amavit eum Dôminus, & ornâà-
vVit eum, ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Däüs loricam
ſidei, & ornavit eum. Et ad.

Unc dilatandi Evangélii ar-
dorem multitdine, & ex-
cellentia miraculorum Doôminus
roboravit. Cæco viſum réddidit:
Tantum marinz aquæ ſigno Cru-
cis convértit in dulcem, quantum
quingentis veétöribus, qui ſiti
adigebantur ad mortem;, diu ſuf-
fécit: qua in varias quoque regio-⸗
nes aſportata, ægri plürimi subito
curati ſunt. Plures moôrtuos revocaâ-
vit ad vitam, inter quos pridie fe-
puùltum érui juſſum è& tumulo ſuſci⸗
tavit, duòsque alios, dum efferrén-
tur, apprehenſa eôrum manu parén-
tibus e féretro vivos reſtituit. Pro-
phetiæ ſpiritu paſſim afflatus, plu-
rima & loco & témpore remotiſſi-
ma enuntiavit. Demum in Sanciano
Sinarum inſula die ſecndaDecém-
bris biit plenus méritis, labori-
búùsque conféctus. Demoôrtui cada-
ver viva calce per multos menſes
bis brutum, ſed peênitus incorrúp-
tum, odore & sanguine manavit; &,
ubi Malacam delatum eſt, peſtem
ſæviſſimam conféſtim extinxit. Dé-
nique ubique terrarum novis, ma-
Xximisq; fulgentem miraculis, Gre-
gorius XV. Sanctis adſcripfit.
ge, Iſte homo perfécit omnia, quæ
Iocùtus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meam:
* Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Gentibus.
Iſte eſt, qui contémpſfit vitam
mundi, & pervénit ad ccœleſtia
regna. Quia.
S loria Patri. Quia.

Ectio ſancti Evangélii ſeêcúndùͤm
Marcum.

illo témpore;: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Euntes in mundum
univerſum;, prædicate Evangelium
omni creaturæ. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Oteſt omnis creatúræ némine
[omnis natio Gentium deſigna-
rI. Ante étenim dictum füerat:In
viam Gentium ne abiéritis; nunc

autem dicitur: Prædicàte ommi
creaturæ: ut ſcilicet priùs à Judæa
Apoſtolòrum repulſa prædicatio
tunc nobis in adjutôrium fieret,
cùm hanc illa ad damnationis ſuæ
teſtimonium ſuperba repuliſſet. Sed
cùm diſcipulos ad prædicandum
Véritas mittit, quid aliud in mundo
facit, niſi grana séminis ſpargit? Et
pauca grana mittit in sémine; ut
multarum méſſium fruges recipiat
ex noſtra fide.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtùtes operatus eſt, & de omni
corde ſuo laudavit Dominum:
Ipſe intercedat pro peccatis ôm-
nium populôrum.
Ecce homo ſine queréla, verus
Dei cultor, àbſtinens ſe ab omni
ôpere malo, & pérmanens in inno-
céêntia ſua. Iple.

Eque étenim in univérſo
mundo tanta fidelium meſſis
exùúrgeret, ſi de manu Domini ſu-
per rationalem terram illa elécta
grana prædicaäntium non veniſſent.
Séquitur: Qui crediderit, & bapti⸗
zatus fuͦerit, ſalvus erit: qui vero
non crediderit, condemnabitur.
Fortàâſſe unusquisque apud ſemet-
ipſum dicat: Ego jam crédidi, ſalvus
ero. Verùm dicit, ſi fidem opéribus
tenet. Vera étenim fides eſt, quæ in
hoc, quod verbis dicit, moôribus nõ
