implévit. Nam;, non adulterabis,
non occides, non furaberis, non
falſum teſtimonium dices, non
concupiſces: & ſi quod eſt aliud
mandatum, in hoc verbo inſtau-
ratur: Diliges prôêximum tuum ſicut
teipfum. Diléctio proximi malum
non operatur. Plenitudo ergo legis
eſt diléctio.
e. Reges Tharſis. 171.

Sermo ſancti Leônis Papæ-

Elebrâto préôxijmo die, quo in-
temerata virginitas humani geé-
neris édidit Salvatôrem;, Epipha
niæ nobis, dilectiſſimi, veneran-
da feſtivitas dat perſeverantiam
gaudiorum;, ut inter cognatarum
Tolemnitatum vicina ſacrameénta;,
exultatignis vigor, & fervor fidei
non tepéſcat. Ad omnium enim
hôminum ſpectat ſalutem, quòd
infantia mediatôris Dei & hoômi-
num ſam univérſo declarabatur
mundo, cùm adhuc exiguo deti-
nerétur oppidulo.
Illuminare; illuminare. 172.

Wamvis enim, Iſrgeliticã Gen-
tem, & ipsius Gentis unam
familiam delegiſſet, de qua natu-
ram univérſæ humanitatis aſsume-
ret, noluit tamen intra matérnæ ha-
bitationis anguúſtias ortus ſui late-
re primôrdia: ſed mox a omni-
bus voluit agnôſci, qui dignatus eſt
ömnibus naſci. Tribus igitur Ma-
gis in regione Oriéntis ſtella novæ
Claritatis apparuit „ quæ illuſtrior
cêteris pulchriorque ſideribus, fa-
cilè in ſe intuéntium oculos ani-
mosque converteret, ut conféſtim
adverterétur;, non eſſe otioium »
uod tam insolitum videbatur.
Omnes de Saba venient. 173.

WEdit ergo aſpiciéntibus intel-
AJécktum, qui præſtitit ſignum,
& quod fecit intelligi;, fecit inqui-
ri, & ſeinveniéndum obtulit requi-
ſitus. Sequuntur trés vIII ſuperni
Juminis ductum, & præVII fulgoris
indicium intenta contemplatione
comitantes; ad agnitionem verita-
tis, gratiæ ſplendore ducuntur, qui
humano ſenſu ſignincatu ſbi Ke-

gis ortum æſtimavérunt in civitàâte
regia efſe quæréndum. Sed qui
ſervi ſuſcéperat formam, & non
judicare vénerat ſed judicari,
Béthlehem præelégit nativitati;,
Jerosolymam paſſioni.
Magi véniunt. 173.

é&io ſancti Evangelii ſecundùm
Matthæum.
CU natus eſſet Jeſus in Beth-
lehem Juda, in diébus Herodis
Regis, ecce Magi ab Oriente vené-
runt Jerosôlymam, dicéntes: Ubi
eſt, qui natus eſt Rex Judæorum?
Et réli qua. ,
De Homilia S. Gregoôrii Papæ.

Agnum verò nobis aliquid
Magi inuunt, quod in regioô-
nem ſuam per aliam viam rever-
túùntur. In eo namque quod ad-
moniti faciunt, nobis proféctò insi-
nuant, quid faciamus. Regio quippe
noſtra paradiſus eſt, ad quam, Jeſu
céôgnito, redire per viam, qua veni-
mus, prohibémur. A regione et-
enim noſtra ſuperbiendo, inobe-
diéndo, viſibilia ſequendo; cibum
vétitum guſtando diſcéfſimus, ſed
ad eam necéſſe eſt, ut flendo, obe-
diéndo, viſibilia contemnéndo;, at-
que appetitum carnis refrænando
redeamus.
Stella, quam viderant. 175.

Er aliam ergo viam ad regiô-
nem noſtram regrédimur: quo-
niam qui à paradiſi gaudiis per de-
lecdamenta diſcéſſimus, ad hæc per
lamenta revocamur. Unde necefle
eſt, fratres chariſſimi, ut ſemper pa-
vidi, ſempérque ſuſpécti, ponamus
ante 6culos cordis hinc culpas o-
peris,illinc judicium extrémæ di-
ſtrictionis. Pensémus, quàm diſtri-
ctus judex véniat, qui judicium mi-
natur, & latet;: terrores peccatori-
Pus inténtat, & tamen adhuc suſti-
net, & idcirco venire citius differt,
ut minus invéniat, quod eodeémnet.
Videntes ſtellam Magi. 175.

Uniâmus flétibus culpas ,„ &
cum Pſalmiſtæ voce prævenia-
mus faciem eéjus in confefnione.
Voluptatum nos ergo fallacia nul-
la decipiat, nulla vana lætitia ſe-
ducat. In proximo namqué eſt ju⸗

dex, qui dixit: Væ vobis, qui ridetis
nunc, quia lugébitis, & Bébitis;
Eince,

I
tin eſt & co
e Deum la

dumns ſtel
venimus 4
1e Dominum

ltertogabat
ſimum ridtd
ſtellam vidi
Mlendor illt
CQVUI

De Ey

Nfinm
non in d
tionum. 4l
ducue omn
elk, olus ma
Cdbhonan
qul non!
non ſadice
zumplit I.
Alienumſet
Caditſtabit
els ſtatue
Tria ſun

Am ali
diem:
Heem diemyn
1n abünget
ſapit. Nt 4
cat; gra
gal non m
ucat, & 5
tninmhr
n moritu
0 Vlyin
mmorimur. Fi
örinur, D⸗
Ineolüm

N hoe en
el leſur
un & piy
ten nich
tn guate

regotüin

nobi N

uodin t⸗
fiam !
nee gual

eeto⸗

18P

ilcelüms,
Ut fendn
ntemnend,
nis kefiu.

detant. In

Hinc enim Salomon ait: Riſus do-
Iôri miſcébitur: Et extréma gaudii
luctus ccupat. Hinc iterùm dicit:
Riſum deputavi errorem; & gaudio
dixi, Quid fruſtrà deciperis? Hinc
rurſus ait: Cor ſapientiun ubi triſti-
tia eſt: & cor ſtultorum ubi lætitia.
e Deum laudamus. II.

Vidimus ſtellam ejus in Oriéênte,,
& vénimus cum munéeéribus adora-

Yre Dominum.

Interroôgabat Magos Herodes: Quod
ſignum vidiſtis ſuper natum Regé:
Stellam vidimus fulgéntem;, cujus
ſplendor illuminat mundum.
QQ UI NT A D I E.

De Ebiſtola ad Romanos.

Nfirinum autem in ſige aſsumite,
non in diſceptationibus cogita-
tioônum. Alius enim credit ſe man-
ducare omnia, qui autem infirmus
eſt, olus manducet. Is, qui manduù-
cat, non manducantem non ſpernat;
& qui non manducat, manducanteé
non jüdicet: Deusenim illum aſ-
sumpfit. Tu quis es;, qui judicas
alienum ſervum?: Dno ſuo ſtat, aut
cadit: ſtabit autem; potens eſt enim
Deus ſtatuere illum.
Tria ſunt munera. 170.

Am alius judicat diem inter
diem: alius autem judiçat om-
nem diem:unusquisque in ſuo ſen-
ſu abundet. Qui ſapit diem, Dno
ſapit. Et qui manducat, Dio man-
dũúcat; gratias enim agit Deo. Et
ui non manducat, Dno non man-
ucat, & gratias agit Deo. Nemo
enim noſtrum ſibi vivit, & nemo
ſibi moritur. Sive enim vivimus,
Däüo vivimas: ſive morimur, Dno
méôrimur. Sive ergo vivimus;, ſive
morimur, Domini ſumus.
In colůmbæ ſpécie. 171.

N hoc enim Chriſtus mortuus
eſt, & reſurrexit, ut & mortuo-⸗
rum & vivorum dominétur. Tu
autem quid jùdicas fratrem tuum?
aut tu quare ſpernis fratrem tuum:
Omnes enim ſtabimus ante tribu-
nal Chriſti. Scriptum eſt enim: Vi-
vo ego, dicit Dominus, quôniam
mihi fle tétur omne genu, & omnis
lingna confitébitur Deo. Itaque

unusquisque noſtrúm pro ſe ratio-

181
nem reddet Deo. Non ergo am-
plius invicem judicèmus.
Reges Tharſis. 171.

Sermo S. Maximi Ebitcopi.

N hac, dilectiimi, celebritate ſic-
ut relatu patérnæ traditionis in-
ſtruimur, multiplici nobis eſt fe-
ſtivitate lætandum. Ferunt enim
hoôdie Chriſtum Dominum noſtrum
vel ſtella duce à Geêntibus adora-
tum, vel invitatum ad nuúptias »
aquas in vina Vertiſſe;s vel ſuſcepto
à Joanne baptismate: conſecràſſe
fluenta lordanis, ſuumque ſimul
purificaſſe Baptiſtam.
Illuminare, illuminare. 172.

Ed quid potifſimum præsénti
hoc facdtum ſit die, noverit ipſe,
qui fecit: nos tamen crédere, nec
dubitare debémus, quidquid illud
eſt, factum eſſe pro nobis. Nam
quòôd eum fulgentioris ſtellæ ra-
diis incitati adoravére Chaldæi ,»
Deum verum Geêntibus ſpes data
eſt adorändi. Quod aquæ novo
funt ordine in vina mutatæ „hoyI
nobis poculi prælibatum eéſt ſacra⸗
méêntum. Quod autem baptizatus
eſt Agnus Dei, regenerantis baptis-
mi ſalutare nobis munus eſt dedi-
caâtum. .
Omnes de Saba vénient. 173.

Pôrtet itaque nos, fratres, ad
honorem Salvatôris noſtri, cu-

jus Nativitatem débita nuper cum

exultatione transégimus, omni cum
devotione étiam hunc virtutum
ejus celebrare Natalem. Et duam
recte tria hec nobis uno acta in
die myſtéria prædicantur „ qui
ineffabilis Trinitatis arcanumuno
Dei ſub nomine confitémur. Per
hæc ergo miracula Chriſtus Däs Re-
demptor noſter oculis ſe voluit
revelare mortalium;, quatenus in-
visibilis ejus divinitas, duæ latgbat
in homine, in opere non latéret.
Magi véniunt. 173.

édio ſancti Evangélii ſecundàm
Matthæum. vii. .
Um natus eſſet leſus in Béth-
Clehem Juda ,in dicbus Herodis
regis, ecce Magi ab Oriénte vene-
runt Jerosolymam, dicentes: U
eſt, qui natùs eſt Rex Judæorum ?

1

Et réliqua.
3

182
Homilia S. Hierônymi Presbyteri.

Idimus enim ſtellam ejus in O-
riénte. Ad confuſionem Ju-
dæoôrum, ut nativitatem Chriſti à
Gentibus diſcerent; ôritur in
Oriente ſtella, quam futuram, Ba-
laam, cujus ſucceſsôres erant, vati-
cinio noverant. Lege Numerorum
librum. Deferuntur autem Magi
ſtellæ indicio in Judæam, ut ſa-
cerdotes aà Magis interrogati,
ubi Chriſtus naſcereétur, inex-
cusàâbiles fierent de Adventu
ejus. B
Stella, quam viderant Magi in
Orfiénte. 175.

T illi dixerunt ei: in Béthle-
hem Judææ. Librariorum hic
error eſt: Putamus enim ab Evan-
geliſta primùum eéditum ſicut in
ipſo Hebraico légimus, Judæ non
Jndææ. Quæ eſt enim aliarum
Gentiuüm Bethlehem, ut ad diſtin-
ctionem eſus hic Judææ poneré-
tur; Judæ autem idcircò ſcribitur,
quia eſt & àalia Béthlehem in Gali-
Irag. Lege librum Jeſu filii Nave:
Denique & in ipſo teſtimonio .
quoôd de Michææ prophetia ſump-
tum eſt, ita habétur: Et tu Béthle-
hem terra Juda.
Vidéntes ſtellam Magi. 175.

7T apértis thesauris ſuis, obtu-
2lerunt ei münera, aurum, thus,
& myrrham., Pulchérrime mune-
rum ſactamenta Juveéncus Présby-

ter uno versiculo comprehendit :
Thus, aurum, myrrham ; Regi-
ue hominique , Deoque dona
erunt. Et reſponſo accepto in
ſomnis, ne redirent ad Herôdem,
per aliam Viam revérſi, ſunt in re-
gionem ſuam. Qui múnera obtu-
lerant Dômino, conſe quenter re-
ſponſum accipiunt, non per An-
gelum, ſed per ipſum Dominum .
ut meritôrum Joſeph privilégium
demenſtrarétur. Revertuntur au-
tem per aliam viam, quia infide-
litati miſcéndi non erant Judæo-
rum.
Te Deum laudamus. II.

Omnes natiônes vénient à longè,
Bortantes munera ſua, allel.

Omnes de Saba venient , aurum,
& thus deferentes, allel. allel.

S EXTADIE.
De Epiſtola ad Romanos.

Ebémus autem nos firmiôres
imbecillitäàtes infirmorum ſu-
ſtinére, & non nobis placére. U-
nusquisque veſtrùm proximo ſuo
placeat in bonum, ad ædificatio-
nem. Etenim Chriſtus non ſibi pla-
cuit, ſed ſicut ſcriptum eſt: Impro-
péria improperantium tibi cecidé-
runt ſuper me. Quæcúmgqne enim
ſcripta ſunt , ad noſtram doctri-
nam ſcripta ſunt, ut per patientiam
& conſolationem Scripturarum
ſpem habeamus.
Tria ſunt munera. 170.
Eus autem patientiæ & ſola-
tii det vobis idipſum sapere
in altérutrum ſecundùm Jeſum
Chriſtum: ut unänimes, uno ore
honorifcétis Deum „ & Patrem
Dômini noſtri Jeſu Chriſti. Prop-
ter quod ſuſcipite invicem, ſicut
& Chriſtus ſuſcébpit vos in hono-
rem Dei. Dico enim, Chriſtum
Jeſùm miniſtrum fuiſſe circumci-
ſionis propter veritàtem Dei, ad
conkhrmandas promiſſiôònes pa-
trum: Gentes auterme ſuper miſeri-
cordia honorare Deum „ ſicut
ſcriptum eſt: Propteren confitebor
tibi in Gentibus Dômite, & nomi-
ni tuo cantabo. & iterùre dicit:
Lætamini Gentes cum plebe eſus.
Et iterum: Laudate omnes Gentes
Döminum, & magnificate eum
omnes populi.
In colúmbæ ſpécie. 171.

T rurſus Iſaias ait,:: Erit radix
Jeſſe, & qui exurget régere
Gentes;, in eum Gentes ſperabunt.
Deus autem ſpei répleat vos omni
gaudio & pace in credéndo, ut ab⸗

7 —.
undétis in ſpe, & virtute Spiritus
ſancti. Certus ſum autem, fratres
mei, & ego ipſe de vobis, quoniam
& ipſe plenj eſtis dilectioône, reple-
ti omni ſciêntia, ita ut poſsitis al-
térutrum monére. Audacius autem
ſcripſi vobis fratres ex parte; tam-
quam in memoôriam vos reducens:
Propter gratiä, quæ data eſt mihi à
Deo, ut ſim miniſter Chriſti Jeſu in
Gentibus, ſanctificans Evangélium
Dei, ut fiat oblatio Géêntium accép-
ta, & ſanctificata in Spiritu ſanco.

Reges Tharſis. 171.

germo

R Deu
mento p
homonat
cültui dee
primitiz
ſunt prin
Proximo
Neduci. U
tus eſt Rex
repeſudxor
ti. Archelan
Chriſtus in
natus eſt in
Chriſtus an
elt breyidli
ille natns
iſte natus
ille Mag
iſte inpent
Illumin

Uis en
Paupe
lnin
Tum qui
Faturut De
immenſus
Dretioſus
ſic turbari
natis eit,
1o luperar
Uier lhe
tibi ſuccech
Geliter cree
Snet viv ,l
Omnes

Veriſ
tur Rey
cnſas times
Uistüimeree
Gcintis No
ectſcokemn
Turſllilin
ingnidren
Penieng d
1 hdincre
dutirſe
Plungneer
ltun gid
Mbi ver

ſar. A
cio ſan⸗
Mtthen
Im nat
lchem

DI1

d Romng

cum
omm nes 6⁰
agnifcte?

die Il.

1t Piit,
rütet ,
tes ſpel⸗

ptritl
l.

Sermo S. Fulgéntii Epiſcopi.

Iſe Deus, qui ſibi in véteri teſta-
ménto primitias offérri mandayit
homo natus Geéntium primitias ſuo
cuùltui dedicavit. Paſtores fuérunt
primitiæz Judæorum : Magi facti
ſunt primitiæ Géntium. IIIi de
pProzimo adducti, iſti de longinquo
reducti. Ubi eſt, inquiunt, qui na-
tus eſt Rex judæorum: De Herode
rege Judæôrum filii jam fuerant na-
ti: Archelaus natus eſt in palatio;,
Chriſtus in diversorio. Archelaus
natus eſt in lecto argenteo poôſitus,
Chriſtus autem natus, in præsépio
eſt breviſſimo collocçatus: & tamen
ille natus in palatio contémnitur,
iſte natus in diversorio quæritur:
ille à Magis nullatenaàs nominatur,
iſte invéntus ſuppliciter adoratur.
Illuminare, illuminare 172.

Uis eſt iſte Rex Judæôrum:
pauper & dives, hùmilis &
ſublimis. Quis eſt iſte Rex Judæoô-
rum, qui portatur ut parv ulus, ado-
raturut Deus: paryus in præsépio,
imménſus in cœlo, vilis in pannis,
pretiôſus in ſtellis. Quid eſt, quod
ſic turbâris Herodes? Rex iſte, qui
natus eſt; non venit Reges pugnan-
do fſuperare, ſed moriéndo mirabi-
liter ſubjugare. Nec ideò nat= eſt, ut
tibi ſuccêdat, ſed ut in en mũdus fi-
déliter credat. Venit ergo nõ ut pu-
gnet vivs, ſed ut triumphet occiſus.
Omnes de Saba. 173.

Uer iſte, qui nunc à Magis dici-
tur Rex Judæorum, idé Creator
eſt, & Dñs Angelérum. Quaprôpter
cujus times infantiã naſcêntis, ma-
gis timére debes omnipoténtiâ ju-
dicantis. Noli eum timére regni tui
ſucceſsorem, ſed time infidelitatis
tuæ juſtiſſimum damnatôrem. Ite;,
inquit, & renuntiate mihi, ut & ego
veéniens adorem eum. O calliditas
ſicta, incredulitas impia, 6 nequi-
tia fraudulénta! Sanguis Innoceén-
tium, quẽ crudéliter effudiſti, atte-
ſtatur quid de hoc puero voluiſti.
Magi veniunt. 173.

écio ſancti Evangélii ſecêndùm
Matthæum.
Cen natus eſſet Jeſus in Beth-
Mehem Juda;, in diébus Herodis

Regis, ecee Magi ab Oriente vené-
runt Jerosolymam, dicentes: Ubi
eſt, qui natus eſt Rex Judæorum?
Et reliqua.
Homilia S. Ambroôſii Epiſcopi.

Uæ ſunt iſta veræ fdei mune-
ra? Aurum Regi, thus Deo,
myrrha defunéto. Aliud enim Re-
gis insigne, aliud divinæ ſacramen-
tum poteſtatis, aliud honor eſt ſe-
pultúræ, quæ non corrumpat cor-
pus moôrtui, ſed resérvet. Nos quo-
que, qui hæc audimus, & légimus,
de thesauris noſtris talia, fratres,
munera proferamus, Habemus é-
nim thesaurum in vaſis fictilibus.
Si igitur in te ipſo, quod es, non ex
te debes æſtimare, ſed ex Chrifto:
uantoò magis in Chriſto non tua
ebes æſtimare, ſed Chriſti.
Stella, quàm viderant. 175.
Rgo Magi de thesauris ſuis of-
ferunt mùúnerg. Vultis ſcire
quàm bonum méritum habeant
Stella ab his vidétur: & ubi Heroô-
des eſt, non videtur;: ubi Chriſtus
eſt, rurſus vidéetur, & viam demon-
ſtrat. Ergo ſtella hæc via eſt, & via
Chriſtus: quia ſecuùndum incarna-
tionis myſtérium Chriſtus eſt ſtel-
la. Orietur enim ſtella ex Jacob, &
exúrget homo ex Ifrael. Denique
ubi Ghriſtus, & ſtella eſt. Ipſe enim
eſt ſtella ipléndida, & matutina.
Sua igitur ipſe luce ſe ſignat.
Videntes ſtellam Magi. 175.
Ccipe aliud documentum. Alia
venérunt via Magi, alia re-
deunt. Qui enim Chriſtum vide-
rant, Chriſtü intelléxerant: melioô-
res ütique, quam vénerant, rever-
tùntur. Duæ quippe ſunt viæ: una;
quæ ducit ad intéritum; alia, quæ
ducit ad regnum. Illa peccatôrum
eſt, quæ ducit ad Herodem: hæc
Chriſtus eſt, qua reditur ad Patriäã.
Hic enim temporalis eſt incolatus,-
ſicut ſcriptum eſt: Multum incola
facta eſt anima mea.
e Deum laudamus. II.
Vénient ad te, qui detrahébant ti-
bi, & adorabunt veſtigia pedum
tuorum.

. „ 2* 4
Admoniti Magi in ſomnis, per à-

liam viam reverſi ſunt in regio-

nem ſuam.
M 4 5AB-

184
S A B B A T O₰½

TRattes Obſecro vos per miſeri-
cordiam Dei, ut exhibeatis cor-
Pora veſtra hoſtiam vivéntem, fan-
Kam;, Deo placçentem, rationabile
obséquium veſtrum.
Srudelis Herodes 169.
„„ Reges Tharſis & inſulæ munera
fferent.
Reges Arabum & Saba dona
adducent.

Remènſit puer Jeſus in Jerùſalem,
& non cognovérunt paréntes ejus,
ecxiitimantes illum eſſe in comita-

tn: & requirébant eum inter cog-

natos & notos.

Ota; quæſumus Dômine, ſup-
Plicantis populi cœléſti pieta-
te Proséquere, ut & quæ agenda
ſunt, videant; & ad implénda, quæ
viderint, convaléſcant. ber Düm.

5

Oimnes de Saba vénient, allel.
Aurum & thus deferentes all.
Omnes desaba
Ad-
Omnes

vénient.
orate Deum, allel.
Angeli ejus ;, allel.

Eus, qui hodiérna die Unigé-
nitam, tuum Gentibus ſtella
duce revelaſti; concéde Propitius;
ut ; qui jam te ex fide cognovi-
mus; usque ad contemplandam
ſpeciem tuæ, celſitúdinis Perduca-
mur. Per eumdem Dominum.
D OMINICA

187.

De Epiſtola ad Românos.
(Ommendo autem vobis Phœ-

ben ſoroôrem noſtram;, quæ eſt-

in miniſtério Eccléſiæ, quæ eſt in
Cenchris; ut eam ſuscipitis in
Dômino dignè Sanctis, & afliſtatis
ei, in quocumq; negotio veſtri in-
diguerit; étenim ipſa quoque aſtitit
multis, & mihi ipſi. Salutate Priſ-
cam & Aquilam adjutores meos in
Chriſto Jeſu (qui pro àanima mea
uüas cervices ſuppoſueérunt: qui-
bus non ſolus ego gratias ago, ſed
& cùnétæ Eccléſiæx Gentium) &
doméeſticam Eccléſiam eorum.
Hodie in Jordane. 170.

QOgo autem vos fratres, ut ob⸗
ſervétis eos, qui diſſenſiones
& offendicula præter doctrinam,
quam vos didiciſtis, faciunt, & de-

clinate ab illis. Hujuscémodi enim

Chriſto Doômino noſtro non séer-
viunt, ſed ſuo ventri: & per dulces
ſermones; & benedictiones ſedu-
cunt corda innocéntium. Veſtra
enim obedientia in omnem locum
divulgata eſt. Gaudeo igitur in
vobis. Sed volo vos ſapientes eſſe
in bono, & simplices in malo.
In colùmbæ ſpécie. 171.

Alutat vos, Timôtheus adjuͦtor
meus, & Lucius, & Jason, & So-
Ssipater cognati mei. Saluto vos
ego Tertius, qui ſcripfſi epiſtolam
in Domino. SAutat vosS Cajus ho-
ſyes meus, & univérſa Eccléfia. Sa-
lůtat vos Eraſtus arcarius civitatis;
& Quartus, grater. Gratia D. N. J. C.
cum omnibus vobis. Amen.
Reges Tharſis. 171.

Sermo ſancti Leonis Papæ.

Uſtum & rationabile, dilectiſſimi,
vVeræ pietatis obséquium eſt; in

diébus, qui divinæ ôpera miſeri-
cordiæ proteſtantur, toto corde

gaudére, & honorificè ea, quæ ad
ſalùtem noſtram geſta ſunt, cele-

brare, vocante nos ad hanc devo-
ſtionem ipfſa recurréêntium tempo-

rum lege, quæ nobis poſt diem; in
quo coætérnus Patri Filius Dei na-

tus ex Virgine eſt, brevi intervallo
Epiphaniæ intulit feſtum „ex ap-
paritione Domini conſecratum.

Illuminare, illuminare. 172.

N quo fi
Sidlum pr
Rldoit. ut,
ne tredlit
ſuis dalvat
Originalia
veri hom
Ia. Hoc er,
Dios. Hoc
facit Sanc
Dominon
Ia Deita
118: Deitas
in forma!
humanitas
in forma ſe
Omnes

D 10
fidem,
muntiabatu
ſtum eſti⸗
gend in long
dr lexionec
Corum sden
Hum nati pn
llel eler le
Noi tenin
Kelle illug
ſentium n
ſlencan
Jlarn lbi r.
gloc tanton
Mati ſen

.
Kkio linc
cam.
Dmh
duodec
erosol)me
inemn giei
cbugc
elus in er
Honulas

omune

bechen
arins
Uratin DN
Amen.
.

nis Nip

N quo fidei noſtræ magnum præ-
sidium providéntia divina con-
ſtituit: ut, dum ſolémni veneratio-
ne recôlitur adorata in exordiis
ſuis Salvatoris infantia, per ipſa
originalia documenta probarétur
veri hominis in Chriſto orta natu-
ra. Hoc enim eſt, quod juſtincat im
Dios. Hoc eſt, quod ex peccatéribus
facit Sanctos; ſi in uno eodémque
Domino noſtro Jeſu Chriſto, & ve-
ra Deitas, & vera credatur humani-
tas: Deitas, qua ante omnia ſæcula
in forma Dei æ qualis eſt Patri:
humanitas, qua noviſſimis diebus
in forma ſervi unitus eſt hoômini.
Omnes de Saba venient. 173.

D roborandum ergo hanc
dem, quæ contra omnes pro-
nuntiabatur errores, ex magna ge-
ſtum eſt divini pietate consilii, ut
gens in longinqua Orientalis pla-
gæ regione consiſtens, quæ ſpectan-
dorum siderum arte pollébat, ſig-
num nati pueri, qui ſupra omnem
Ifrael eſſet regnaturus, acciperet.
Nova eétenim claritas apud Magos
Kellæ illuſtrioris abparuit, & in-
thentium animos ita admiratione
ſui ſplendoris implévit, ut nequa-
quam ſibi créderent negligendum,
dquod tanto nuntiabatur indicio.
Magi véniunt. 173.

Ectio ſancti EPvangelii lecundaàm
Lucam.
Um factus eſlet Jéfus annôfuúm
(uockeimn ‚aſcendéntibus illis
Jerosolymam ſecùndum conſuetuú-
dinem dieéi feſti, conſummatisque
diébus, cùm redirent, remanſit puer
Jefus in Jeruſalem. Et réliqua.
Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

Duoôdécimo anno', ut legimus,
Dominicæ sumitur diſputatié-

nis exordii. Hic enim prædicandæ

fidei evangelizantium numerus de-
bebatur. Nec otiosè immemor ſuoò.-
rum ſecunduùm carnem paréntum,
qui ſecundàm carnem utique la-
Pientia Dei implebatur & gratia,
poſt triduum reperitur in templo,
ut eſſet indicio, quia poſt triduum
triumphalis illius paſſionis in ſede
cœléſti; & honore divino, fidei
noſtræ ſe ſuſcitàtus offerret, qui
moôrtuus credebatur.
Stella quam viderant. 175.

185

Uid eſt, quod me quærebatis?
„Duæ ſunt in Chriſto genera-
Hones, una eſt patérna, materna
altera. Paterna illa divinior: matér-
na verò, quæ in noſtrum labôrem
usumque deſcendit. Et ideò quæ
ſupra naturam, fupra ætàtem, fu-
Pra conſuetudinem fiunt, non hu-
manis aſfſignanda virtuútibus, ſed
divinis referenda ſunt poteſtati-
bus. Alibi eum ad miniſtérium
mater impéllit, hic mater argui-
tur, quia adhuc, quæ humana ſi unt,
exigat. Sed cüm hic duôdecim
deſcribatur annorum, illic diſci-
pulos habere dicatur: vides matrem
didiciſſe à filio, ne exigeret à va-
lidiore miniſtérium, quæ ſtupébat
in junigre miraculum.
Videntes ſtellam Magi. 175.

Tvenit Nazareth, & erat suͤb-
„ditus illis. Quid enim magiſter
Virtutis, niſi officium pietatis im-
pleretè Et miramur, ſi Patri defert,
qui subditur matri? Non utique
infirmitatis, ſed pietatis iſta ſub-
ectio eſt: attollat licet ſævis emiiſ-
ſus latebris coluber perfidiæ ca-
put, & ſerpentinis évomat venéna
bectoribus. Cùm dicit ſe Filius
miſſum, majorem hæréticus appel-

let Patrem, ut imperféctum Filium

dicat, qui poteſt habére majorem,
ut alienis auxiliis aſſerat eum, qui
mittitur, indigére: Numquid &
humano egébat auxilio, ut matérno
ſervitet imperio?
e Deum laudamus. II.
175.

Ratres, Obſecro vos per miſe-
ricordiam Dei, ut exhibeatis
côrpora veſtra hoſtiam vivéntem,
ſan am, Deo placentem, rationa-
bile obséquium veſtrum. .
Sola magnaârum ur-
bium. 176.
Adorâte Deum, allel.
Omnes Angeli ejus, allel.

Remanfit puer Jeſus in Jeruſalem,
& non cognovérunt parentes ejus,
exiſtimantes illum eſſe in comita-
tu: & requirebant eum inter cog-
natos, & notos.

Ota, quæ ſumus Dômine;, ſup-
plicantis populi cœléſti pieta-
te proséquere: ut & quæ agenda
M 5 ſunt;

—

186
ſunt, videant: & adimplénda, quæ
viderint, cçonvaléſcant. Per Düm.

Hôdie cœléſti ſponſo. 175.
Omnes de Saba vénient, allel.
Aurum & thus deferéntes, all.
eus, qui hodiérna die.

Venit lumen tuũ.
ratres, Obſecro.
Reges Tharſis, & inſulæ mu-
nera offerent, * Allel. all. Reges.
„Reges Arabum & Saba dona ad-
dúùcent. Allel. allel.
léôria Patri. Reges, Tharſis.
Omnes de Saba vénient, allel.
Aurum & thus deferéntes, all
Apértis thesauris.

Ico enim per gratiam, quæ data
eſt mihi, omnib“, qui ſunt inter
vos: Non plus sapere, quam oportet
sapere;, ſed sapere ad ſobrietatem.
Omnes de Ssaba vénient;,
Allelúja, allel. Omnes.
Aurum & thus deferéntes. Al-
lel. allel. loria Patri. Omnes.
Adorate Dominum, allel.
In aula ſancta ejus, allel.
Stella iſta.

Icut enim in uno coôrpore mul-
ta membra habémus, omnia au-
tem membra non eumdem actum
habent: ita multi unum corpus ſu-
mus in Chriſto, singuli autem al-
ter altérius membra in Chriſto Je-
ſu Domino noſtro.
Adorate Däm. Allel.
allel. Adorate. In aula ſancta
ejus. Allel. allel. loria Patri.
Adorate. Adorâte Deum; all.
Omnes Angeli ejus;, allel.
Ante luciferum.

. 176. ratres Obſe-
cro vos. rudélis Hero-
des. Reges Tharſis. 169.

Fili, quid feciſti nobis ſic à ego &
pater tuus dolentes quærebamus
te. Quid eſt, quod me quærebatis?
neſciebatis 3 quia in iis; quæ Patris
mei ſunt, oportet me eſſe?
ota quæſumus.

Tribus miraculis. 176.
Omnes de Saba vénient, allel.
Aurum & thus deferentes, allel.
. ,.„7 .
cus, qui hodierna die 175.

Pili, quid feciſti. “. Om-

nes de Saba.

IN DIE OCTAVA EPIPH. DULL.

169.

Eus, cujus Unigénitus in ſub-
ſtantia noſtræ carnis apparuit:
præſta, quæſumus, ut per eum,
quem similem nobis foris agnoôvi-
mus, intus reformari mereamur.
Qui tecum. .

184.
Scrmo S. Gregértii Nazianzéni.

on poſſum cohibére lætitiæ
N voluptatem, ſed mente extol-
lor , & afficior, & propriæ puſilli-
tatis oblitus, officium masgni Jo-
7 „ . 22„ .
annis, imo pôtiùs famulatum sub-
ire conténdo, ac géſtio: & licèt non
ſim præcùrſerzde erémo tamen ve-
nio. Chriſtus ergo illuminatur:,
imò pôtius fulgore ſuo nos illumi-
nat Chriſtus baptizatur;, ſimu
& nos defcendamus, ut cum ipfo
pariter aſcendamus. ,
Illuminare, illluminare. 172.

Oaànnes baptizat, & accédit jeſus,
ſanctificans quidem, & ipſum, qui
baptizat, præcipuè tamen ut & ve⸗
terem Adam ſepéliat in aquis:,
ante omnia, ut per hæc ſanctificen-
tur aquæ Jordanjs, ut ſicut erat ſpi-
ritus & caro, ita & his, qui bapti⸗
Zandi erant, in ſpirxitu & aqua ſan-
Kificationis ſucceſſio traderétur.
Non suſcipit Baptiſta, contênditje-
ſus. Ego inquit, opus habeo à te
baptizari. Lucérna dicit ad Solem,
& vox loôquitur ad Verbum.
Omnes de Seba vénient. 173.
Scéndit Jeſus de aqua;, ſecum
quodammodò demérfum edu-
cens, & élevans mundum: & vidit
non

non dlrich
uod ſibi
do Ada·
igneo glad
cluſus. Spt
Pethibet:
concürrun
defertur:
teſtimoni
Magiy

R illo ten
felum ven
Pece Agnus
peccata mu
Homuilia

Nten
aptiz.
ne noverat
ait: Tu ad
Ego 1tedel
Dominum
Dei. Und
uititu ſane
2fluriumn
Cütrerent
quidem ba
Autem poſt
cljus non
calceament
tizabit in
Jun & hoe
Rellagt

Digen
lt, p.
Miätur, 1
Obinari n
efnin Chn
Aamrismn

eclcl,0

nigenimül
carni

ei ui

1, ſre
ohubete 1
ſed mente
roptiet,
nn n
funulatun
Ctio Eli
etem ſen
eſio nel
aptizinn,
5, Ut

non dividi cœlum, ſed aperiri,
quod ſibi ac nobis poſt ſe aliquan-
0 Adam ille concluſerat, ſieut &
igneo gladio paradiſus fuerat con-
clúùſus. Spiritus ſanctus teſtimoniu
pérhibet: ſimilia namque ſibi ipſa
congçgùrrunt. De cœlo teſtimonium
defértur: inde enim erat ille, cui
teſtimonium perhibétur.
Magi veniunt, 17¾.

Ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem.

N illo téempore: Vidit Joânnes
Jeſum veniéntem ad ſe, & ait:
Ecce Agnus Dei, ecce, qui tollit
peccaâta mundi. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Ntequam veniret Dôminus, ut
baptizarétur à Joanne in Jorda-
ne noôverat eum illis vocibus, ubi
ait: Tu ad me venis baptizaâri:
Esgo à te debeo baptizari. Sed ecce
Doôminum noverat, nôverat Filium
Dei. Unde probamus, quod jam
noyerat, quia ipſe baptizaret, in
Spiritu ſancto? Antequam veniret
ad fluvium, cùm multi ad joàannem
currerent baptizari, ait illis: Ego
quidem baptizo vos in aqua: qui
autem poſt me venit, major me eſt,
cujus non ſum dignus corrigiam
calceaménti solvere, ipſe vos bap-
tizabit in Spiritu ſancto & igni.
Jam & hoc noverat.
Stella, quam yiderant Magi. 175.

Uid ergo per colúmbam didi-
cit, ne mendax pôſteà inve-
niatur, (quod avertat à nobis Deus

opinari) niſi quamdam proprieta-

tem in Chriſto talem futúram, ut,
quamvis multi miniſtri baptizaturi
eſſent, ſive juſti, ſive injuùſti, non
tribuerétur sanctitas baptismi,
niſi illi, ſuper quem deſcendit co-
lumba, de quo diétum eſt: Hic
eſt, qui baptizat in Spiritu ſancto;
Petrus baptizet, hic eſt, qui bapti-
zZat; Paulus baptizet, hic eſt, qui
baptizat; Judas baptizet, hic eſt,
qui baptizat. Nam ſi pro diverſi-
tate meritérum haptisma ſanctum
eſt, quia diverſa, ſunt mérita »
divérſa erunt baptismata: & tantò
quisque aliquid mélius putaturac-
cipere, quantò à meliôre vidétur
accepiſſe,
F. Videntes ſtellam Magi. 175.

187

Pſi ſancti (Intelligite fratres) boni
pertinéntes ad columbam, perti-
nentes ad ſortem civitatis illiusJe-
rũſalem ipſi boni in Eccléſia, de
quibus dicit Apôſtolus: Novit Däüs,
qui funt ejus: diversarum gratiarũ
ſunt, non omnes paria merita ha-
bent. Sunt alii aliis ſan ciores, ſunt
alii aliis meliores. Quare ergo ſi
unus ab illo , verbi gratia, juſto,
ſancto baptizétur, alius ab alio in-
ferioris meériti apud Deum, inferio-
ris gradus, inferioris continéntiæ,
inferioris vitæ: unum tamen & par
& æ quale eſt, quod accepérunt, niſi
quia hic eſt, qui baptizat?
e Deum laudamus. XI.

eus, cujus Unigénitus. 186.

D OMINICGA

184.
Incipit Epiſtola i. B. Pauli A ofſtoli
ad Gorinthios. Lectig
Panhlse vocatus Apéôſtolus Jeſu
Chriſti per voluntatem Dei,; &
Sôſthenes frater, Eccléſiæ Dei, quæ
eſt Corinthis fanctificatis in Chriſto
Jeſu, vocatis Sanctis, cum omnibus,
qui invocant nomen D. N. J. C. in
omni loco ipsorum, & noſtro. Gra-
tia vobis, & pax à Deo Patre no-
ſtro; & Domino Jeſu Chriſto.
Hôdie in Jordane. 170.

Ratias ago Deo meo ſemper
pro vobis in gratia Dei; quæ
data eſt vobis in, Chriſto Jefiun:;
quòd in omnib? divites facti eſtis
in illo, in omni verbo „& in omni
ſcientia: ſicut teſtimonium Chriſti
con⸗

188
confirmàâtum eſt in vobis: ita ut ni-
hil vobis deſit in ulla gratia expe-
ctantibus revelatiônem D. N. J. C.
qui & confirmabit vos usque in fi-
nem ſine crimine, in die adventus
D. N. J, C. Fidelis Deus, per quem
vocati eſtis in ſocietatem Filii ejus
Jeſu Chrifti Doômini noſtri.
In columbæ. 171.
Bſecro autem vos fratres, per
Cnomen Domini noſtri Jeſu
Chriſti, ut idipſum dicatis omnes,
& non ſint in vobis ſchismata; ftis
autem perfecti in eòdem ſenſu, &
in eadem ſenteéntia. Significatum
eſt enim mihi de vobis fratres mei
ab iis, qui ſunt Chloes, quia con-
tentiohes ſunt inter vos. Hoc au-
tem dico, quod unusquisque ve-
ſtrum dicit: Ego quidem ſum Pau-
li: ego autem Apollo: ego vero
Cephæ: ego autem Chriſti. Divi-
ſus eſt Chriſtus? Numquid Paulus
crucifixus eſt pro vobis; aut in no-
mine Pauli baptizati eſtis?
Reges Tharſis. 171.

184.

FTERIA SECUND A.
De Epiſtola i. ad Corinthios-

Tego, cùm veniſſem ad vos,
fratres, veni non in ſublimitate
ſermoônis, aut ſapiéntiæ annúntians
Vobis teſtimonium Chriſti. Non
enim judiçavi me ſcire aliquid in-
ter vos, niſi je ſum Chriſtum, & hunc
crucifixum. Et ego in infirmitate,
& timore, & tremoôre multo fui
apud vos: & ſermo meus , & prædi-
catio mea non in perſuaſibilibus
humanæ ſapiéntiæ verbis, ſed in
oftenſione ſpiritus & virtutis: ut
ſides veſtra non ſit in ſapientia
hôminum, ſed in virtúte Dei.

Apiéntiam autem lôquimur in-
ter perfectos: ſapiéntiam yerò
non hujus ſæculi, neque Princi-
pum hujus ſæculi, qui deſtruuntur:
ſed loquimur Dei ſapiéntiam in
myſtério, quæ abſcoôndita eſt, quam
prædeſtinavit Deus ante ſæcula in
glôriam noſtram, uam nemo prin-
cipum hujus ſæculi cognovit: ſi
enim cognoviſſent, numquam Do-
minum gloriæ crucifiziſſent. Sed
ſicut ſcriptum eſt: Quoôd oculus
non vidit, nec auris audivit, nec in

cor hôminis aſcéndit, quæ præpa-
ravit Deus iis;, qui diligunt illum.

Obis autem revelavit Deus
(per Spiritum ſuum; Spiritus
enim omnia ſcrutatur, étiam pro-
fünda Dei. Quis enim hominum
ſcit, quæ ſunt hôminis, ni ſi ſpiritus
hôminis, qui in ipſo eſt? ita & quæ
Dei ſunt, nemo cognovit, niſi opi-
ritus Dei. Nos autem non ſpiritum
hujus mundi accépimus, ſed Spiri-
tum; qui ex Deo eſt, ut ſciamus,
quæ à Deo donata ſunt nobis: quæ
& loquimur non in doctis humanæz
ſapiéntiæ verbis, ſed in doctrina
Spiritus ſpiritualibus ſpiritualia
comparantes.
F E KI A T ERTI A.
De Epiſtola prima ad Corinthios.

Mnino auditur inter vos for-
nicatio, & talis fornicatio, dua-
lis nec inter Gentes, ita ut uxoô-
rem patris ſui aliquis habeat. Et
vos inflati eſtis: & non magis lu-
ctum habuiſtis, ut tollatur de me-
dio veſtrüm, qui hoc opus fecit.
Ego quidem abſens corpore;, bpfæ-
ſens autem ſpiritu, jam judicavi ut
præſens, eum qui ſic operatus eſt,
in nomine D. N. J. C. congregatis
vobis & meo ſpiritu, cum virtute
Domini noſtri Jeſu, tradere hujus-
modi satanæ in intéritum carnis;
ut ſpiritus ſalvus ſit in die Doômini
noſtri jeſu Chriſti.

On eſt bona gloriatio veſtra.
Neſcitis, quia modicum fer-
méntum totam maſſam corrumpit?
Expurgate Vetus ferméntü, ut ſitis
nova conſpeérſio, ſicut eſtis azymi.
Etenim Paſcha noſtrum immolatus
eſt Chriſtus. Itaque epulémur, non
in ferménto véteri, neque in fer-
mento malitiæ, & nequitiæ, ſed in
azymis ſinceritatis; & veritatis.

Cripſi vobis in epiſtola: Ne
comiſceaâmini fornicariis. Non-
utique fornicariis, hujus mundi:
aut avaris, aut rapacibus, aut ido⸗
lis ſervientibus: aliôquin debue-
ratis de hoc mundo exiiſſe. Nunc
autem ſcripſi vobis, non commiſ-
céri: ſi is, qui frater nominatur;
eſt fornicator, aut avârus, aut
idôlis sérviens, aut malédicus, aut
ebriôſus, aut rapax: cum hujus-
modi nec cibum sumere.
IE-

FENI
De Epiſto

Udet
dicari apr

Sæcnlaria
tig, conten
cleſia illos
dum. Ad v
00. dic ni
guisquam,
keittenn ſu
tre jutcie
infideles:

Am qui
Yett in vo⸗
Inter vos,
Iiam acclp
ftaudem e
klam faciti⸗

rattibus.4

Eepnum De
lte ertare,
Gue idolis
teri, neg
dulorum ee
leèneque
ue mualeh
Snum Dei
Auidum fut
Anctificar
In nomine
Dei noſkri

Mnia
ormmnia
mlhilicent
ar poteſt,
Venter eſcis
s eſtrn
Crhictioni
minns corpo
un ſiſi
Vet Eltütem
nland corpor
Chriki dan⸗

dit, genr

i dllieumil

l intel ſi
fornicatt

Abrinͤn
. mocicu
Cann con

1 nelle
neguitie,
& venn

: M,
mel’⸗

F E RI A Q UA R T A.
De Epiſtola prima ad Corinthios.

AUdet aliquis veſtrùm habens
negotium advérſus alterum ju-
dicari apud iniquos, & non apud
Sanctos: An neſcitis, quoniamsan-
ci de hoc mundo judicabunt: Et
