démus; ita piæ devotiônis erudia-
mur afféctu. Per Doôminum.

Etrus à néôminée, quo bontifex eſt
Pitnaèlarus „ Cœleſtinus dictus,
honéſtis catholicisque paréntibus
Asérniæ in Samnitibus natus, ado-
lescéntiam vix ingréſſus, ut animũ
a mundi illécebris cuſtodiret, in
ſolitůdinem ſeceèſſit, Ilbi contem-
lationibus mentẽ nutriens, corpus
in ſervitutem rédigens, férream ca-
ténam ad nudam carnem adhibé-
bat. Congregatiéõnem, quæ pôſteà
Cœleſtinôrum dicta eſt, ſub régula
ſancti Benedidti inſtituit. Hinc
quaſi lucérna ſupra candelabrum
pòôſita, cuam abſcondi nequiret (Ro-
mana Eccléſia diu viduata Paſtôre)
in Petri cathedram ignôrans & ab-
ſens adſcitus, magna novitatis ad-
miratione non minuùs, quàm repen-
tino gaudio cunctos affécit. Cùm
autem in Pontificatus ſublimitate
collocatus vâriis diſténtus curis,
aſſuetis incumbere meditatiônibus
vix poſſe cognoſceęret, oneri pariter
& honôori voluntarièe ceſſit. Indéq;
priſtam vitæ rationem répetens;,
obdormivit in Dno. Ejusque pre-
tioſam mortemCrux præfůúlgens in
aere ante cubiculi oſtium réddidit
ampliùs glorioôſam. Miraculis mul-
tis tam vivens, quaàam poſt obitum
claruit, quibus ritè examinatis,
Clemens V. anno poſtquam de-
céſſit undécimo, Sanétorum nůú-
mero adſcripſit.
Inveni David ſexrvum meum,
ôleo ſancto meo unxi eum: »Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei, all.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitäatis non nocébit
ei. Manus enim. .
Ex libro Moral, S. Gregôrii Papæ.

Eridétur juſti ſimplicitas. Hu-
jus mundi ſapiéntia eſt, cor
machinatioònibus tégere, ſenſum
verbis velare; quæ falſa ſunt, vera
oſteêndere; quæ vera ſunt, falſa de-
monſtrare Hæc nimirum prudeéntia
uſu à juvénibus ſcitur, hæc à pueris
Prétio diſcitur: hanc qui ſeiunt, ce-

1
teros deſpieiéndo ſuperbiunt Wanc
ui neſciunt, ſubjécti & timidi in
aliis mirantur: quia ab eis hæc éa-
dem duplicitatis iniquitas nomine
palliata diligitur, dum mentis per-
verſitas,urbanitas vocatur. Hæc ſibi
obſequéntibus præcipit honorum
culmina quærere, adépta tporalis
glôriæ vanitate gaudére, irrogata
ab aliis mala multipliciùs réddere:
cùm vires sůppetunt, nullis reſi-
ſtentibus cédere: cùm virtůútis poſ-
ſibilitas deeſt, quidquid explérxe
per malitiam non valent, hoc in
pacifica bonitate ſimulare.
Pôſui adjutòrium ſuper potén-
tem: & exaltavi eléctum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei, allel. Invéni David
ſervum meum, oleo ſancto meo
unxi eum. Manus enim.

T contrà, ſapiêntia juſtorum
eſt, nil per oſtenſiônem finge-
re, ſenſum verbis aperire; yera
ut funt diligere, falſa devitare „
bona gratis exhibére, mala libén-
tiùs toleräre, quàm facere, nul-
lam injuriæ ultionem quærere, pro
veritäte contuméliam lucrum pu-
tare. Sed hæc juſtôrum ſimplicitas
deridétur, quia ab hujus mundi
ſapiéntibus, puritatis virtus fa-
tuitas créditur. Omne enim, quod
innocénter ägitur, ab eis procul
důúbio ſtultum putatur,; & quid-
quid in pere véritas approbat 5
carnäâli fapientiæ fatuum ſonat.
Quid namque ſtültius vidétur
mundo, quam mentem verbis
oſténdere, nil callida machinatiô-
ne ſimulare, nullas injuriis contu-
mélias réddere, pro maledicénti-
bus oräre, paupertatem quærere,
poſséſſa relinquerę, rapienti non
resiſtere, percutiénti alteram ma-
xillam præbére?
. Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtütes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repleta eſt :
Ipſe intercédat pro peccaâtis
omnium populorum; allel.
Iſte eſt, qui contémpfſit vitam
mundi, & perveénit ad cœléſtia re-
gna. Ipſe. léria Patri. Ipſe.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

N illo témpore: Dixit Petrus
Ia Jeſum: ecce nos rfeliquimug
Simnia

18 .
6nnia, & ſecùti ſumus te: quid
ergo erit nobis? Et réliqua.
Homilia venerabilis Bedæ Pres-
yteri.

Erféctus ille eſt , qui àbiens
vendit mnia, quæ habet, & dat
vauperibus „ac véniens séquitur
Chriſtum: habébit enim thesaurum
non deficiéentem in cœlis. Unde
benè interrogante Petro, dixit tali-
bus Jeſus: Amen dico vobis, quòd
vos, qui ſecúti eſtis me, in regene-
ratiône, cùm séderitFilius hôminis
in ſede maſjeſtàâtis ſuæ, ſedébitis &
vos ſuper ſedes duodecim, judican-
tes duòëdecim tribus Iſrael. In hac
quippe vita pro ejus némine labo-
räntes,in alia præmium ſperare do-
cuitzid eſt, in regeneratioône , cùm
vidéelicet in vitã imortalẽ fuerimus
reſurgéndo regenerati, qui in vitã
caducam mortaliter eramus géniti.
Amavit eum Doôminus, & orna-
vit eum, ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum-all. Induit eum Döminus
laricam fidei, & ornavit eum. Et
ad.
T juſta prorſus retributio , ut
qui hic pro Chriſto humânæ
glöriam celſitudinis neglexérunt;,
illic a Chriſto judices glorificati
ſingulariter cum eo aſsideant, qui
à ſequéndis ejus veſtigiis nulla ra-
tiône pôterant avélli. Nemo autem
putet duodecim tantùmApôſtolos,
quia pro Juda prævaricante Mathias
eléctus eſt, tunc eſſe judiçaturos,
ſicut nec duoòdecim ſolæ ſunt tri-
bus Iſrael judicandæ: aliòquin tri-
bus Levi, quæ tertiadécima eſt,
injudicàâta recédet.
Sint lumbi veſtri præcincti, &
lIucéêrnæ ardentes in manibus ve-
ſtrisz Et vos similes hominibus
expectäntibus dominum fuum,
quando revertätur à nùptiis, allel.
Vigilàte ergo, Aria neſcitis, qua
hora Déminus veſter ventùúùrus fit.
Et vos.
Iôria Patri. Et vos.

Udentiana virgo, Pudéntis Ro-
Pnin filia, paréntibus orbata,
càùm admitabili pietâte Chriſtia-
nam religioônem coleret, una cum
foröre Praxéde pecúniam ex vén-
dito pattimônio redactam paupé-
ribus diſtribuit, séque jejuniis &
oratiénibus dedit. Gujus étiam

— —

pera tota ejus familia, in qua
erant nonaginta ſex homines, à
Pio Pontifice baptizàta eſt. Quod
autem ab Antonino Imperatote
ſancitum erat, ne Chriſtiani pù-
blice ſacrificia fäcerent: Pius Pon-
tifex in ædibus Pudentianæ cum
Chriſtianis ſacra celebrabat. Qui-
bus illa benigne accéptis, quæ ad
vitam neceſsâria eſſent, ſuppédita-
bat. Itaque in his Chriſtianæ pie-
tatis officiis migravit è vita, & in
ſepulchro patris ad cœmetérium
Priſcillæ via Salaria ſepulta eſt, de-
cimoquarto Kalendas Junii.
e Deum laudamus. 1II.

Et Pau-
lus, qui tertiusdécimus eſt Apo-
ſtolus.
627.

a. Simile eſt regnum cœléôrum
hömini negotiatoôri, quærénti bo-
nas margaritas: inventa una pre-
tiòſa, dedit ùmnia ſua, & com-
paravit eam, alleluja. .
Diffuſa eſt gratia in labiis tuis,
alleluúja.
Proptereà benedixit te Deus
in ætérnum, all. 717.

Dum eſſet ſummus Pontifex. xli.
DIE XX. Ma II.

Similàâbo eum viro ſapiénti, qui æ-
dificavit domum ſuã ſupra petram,
allel. Amavit eum Doôminus.,
& ornavit eum, all. ge. Stolã glo-
tiæ induit eum, allel. Orgztie
Omine Jeſu, qui beato Ber-
nardino Confeſsori tuo exi-
mium ſancti Nôminis tui amoôrem
tribuiſti: ejus, quæſumus, méritis
& interceſſiône, Spiritum nobis
tuæ dilectiôònis benignus infunde-
Qui vivis & regnas.

BErnarqinus Albizéſca, nobili
Senénſi familia ortus, ab ine-
ünte ætàte non obſcùra ſancétità-
tis dedit indicia: nam à piis paren-
tibus honeſte educatus, negléctis
puerilibus ludis, inter prima gram-
maticæ ſtuùdia pietatis opeéribus
animum inténdit, jejuniis, oratioô-
ni, & beatiſſimæ Virginis eülktui
ptæ⸗

Nraclpue a⸗
Vero in pau
guidem om
1e,qud meli
Hum numer
genis in hot
de Scala,
complüres
Nrodiérunt.
tüöne & eg
or peſtii
Gibili chanit
ceteras aute
egtegia forn
ſime cuſtodit
te nemo um
us guidem
ſtum profern
Koneſin
Elltocivit e
ſelnctoribe
t dedit
1 Iüſtum
is ectas,

Dei Et dee

Mri m
ad guat
diel
relitiole vin
eibeinee
nniret,ed
condürit,
ilet, alde
li naheb⸗
quid ſibi
(eretguare
rnciſci
türethin we
iisene re
us excellr
or anima
lenerini
neriri
derer
impöluit⸗
tüm ſamin
Ob oris er
ei Oe imn
Culo Efügt
Uitus el
H8 Amufit
tteumſt

ſamilin ing
ſer honnines
tininn et 0
lino Inpent
ne Chrilini
cetent: kiute
Dudentünru

inlehuluct⸗
ndas fünii
lt. I.
lel
Atchns e/

4
D

leznün Ctle
Cti,Ouetäl
invemann
nia ſua, N
elaſ
lia in lihii

enedleit

us Dontia!

. MI.

1o ſhien,
uäſuhn,
it eumi,
. du
lel.
tu
utſen in
ningtu 10 4
Hlüum 4

hengnuin
45,

4
ſbirelci
12 Oltl5).*
in oltiſ
obſein /
nun⸗ n

præcipuè addiéktus. Miſericôrdia
vero in pauperes fuit insigni,: quæ
quidem omnia procedente tempo-
re, quò méliùs poſſet excolere, eô-
rum nũúmero adſcribi vôluit; qui
Senis in hoſpitali domo B. Mariæ
de Scala, Deo insérviunt: unde
complüres ſanctitate celebres viri
prodiérunt. Ibi coôrporis afflicta-
tione & ægrotantium cura, dum
atrox peſtilentia graſſarétur, incre-
dibili charitate ſese exércuit. Inter
ceteras autem virtuùtes, caſtitatem,
egrégia forma repugnante, ſanctiſ-
ſimè cuſtodivit, adeo ut eo præsen-
te nemo umquam, ne impudentiſſi-
mus quidem, verbum minùs honé-
ſtum proferre audéret.
Honéſtum fecit illum Dñs, &
cuſtodivit eum ab inimicis, & à
ſeductoribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatẽ ætérnä, all.
Juſtum deduúxit Döôminus per
vVias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et dedit.

Ravi morbo tentâtus, eôque
ad quàtuor menſes patientiſſi-
méè tolerato, demum incolumis de
religioſæ vitæ inſtitůto capeſséndo
deliberare cœpit: quò ut ſibi viam
muniret, ædiculam in extréma urbe
condùxit, in quam cùm ſeſe abdi-
diſſet, aſperrimam omni ex parte
vitã trahébat, Deum aſſiduè orans,
ut quid ſibi ſequêndum eſſet, oſten-
deret; quare divinitùs factum eſt, ut
B, Franciſci Ordinẽ præ céteris op-
taret, in quo humilitate, patiéntia,
aliisque religioſi hominis virtuti-
bus excélluit. Id cùm coœenéôbii Re-
cCtor animadvérteret, jamque àânteà
Bernardini doctrinam, & ſacrarum
litterärum peritiam perſpéctam
habéret, prædicandi onus eidem
impôſuit: quo humillimè ſuſcépto
cùm ſe minus idòneum agnoſceret
ob vocis exilitatem ac raucitatém,
Dei ope implorata, non ſine mira-
culo ejnsmodi impediménto libe-
rätus eſt.
e⸗Amavit eum Dôminus, & orna-
vit eum: ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum, all. Induit eum Dominus
loricam fidei, & ornavit eum.
Et ad.

Umque ea tempora vitiis cri-
„minibusqú¹e redundaârent, &
cruêntis factionibus in Italia, di-

vina humânaque ômnia permixta
eſſent , Bernardinus urbes, atque
bppida concuúrſans, in nomine jeſu⸗
quem ſemper in ore, & in péétore
gerébat, collapſam pietätem, mo-
résque verbo & exémplo magna ex
parte reſtituit: quo factum eſt, ut
præclaræ civitates eum ſibiEpiſco-
pum à ſumo Pontifice poſtularent:
quod ille munus invicta humilitate
conſtantiſſimè reiecit. Dénique vir
Dei imméenſis laboribus exhauſtus-
multis magnisque éditis miraculis-
libris étiam pieé, doctε que conſerip-
tis, cùm vixiſſet annos ſex ac ſexa-
ginta, in urbe Aquila in Veſtinis bea-
to fine quievit. Quem novis in dies
coruſcantem ſignis, anno poſt oòbi-
tum ſexto, Nicolaus V. Poôntifex
maximus, in Sanctorum nümerum
rétulit.
Iſte homo perfécit omnia, quæ
locútus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meam.?:
Quia te vidi juſtum coram me
ex mnibus Geéntibus, allel.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervenit a cœléſtia
regna. Quia. .
loria Patri. Quia.

cce nos reliquimus.
liii.

K

PDIE XXV. MAII.

Eus, in te ſperàntium fortitú-
do, qui beatum Gregorium
Confeſsòrem tuum atque Pontifi-
cem, pro tuenda Ecclenæ liberta e
virtúte conſtantiæ roboràſti: da no-
bis ejus exémyplo & interceſſiones
bmnia adversantia förtiter ſupera-
re. Per Doôminum.

Iſte fanéctus pro legé Dei ſui
certavit usque ad mortem, & à ver-
bis impiôrum non timuit: fundâtug
enim erat ſupra firmam petram.
Glo⸗ 3

26
Bioria & honôre coronàâſti eum
Dômine. Et conſtituiſti eum
ſuper opera manuum tuarum.
19 A Lux per-
pétua lucébit Sanctis tuis Die,
& ætérnitas témporum, alleluja.
Sancti & juſti in Doômino gau-
déte, alleluja. Vos elégit Deus
in hæreditatem fibi, alleluja.

A, quæſumus, omnipotens Deus,
ut qui beati Urbani Martyris
tui, atque Pontificis ſolémnia
côlimus, ejus apud te interceſſioô-
nibus adjuvémur. Per Dominum.

Regôrius Papa Séprimus »
antea Hildebrandus, Suanæ
in Etrú⅛ria natus , doctrina, ſan-
Gitate, omnique virtútum géne-
re cùm primis noôbilis, mirificè
univérſam Dei illuſtravit Ecclé-
ſiam. Cüm parvulus ad Fabri li-
gna edolantis pedes, jam littera-
rum inſcius, Iuderet, ex rejéétis
tamen ſegméntis illa Davidici
eleménta oraculi: Dominabitur à
mari usque ad mare, calu for-
maſſe narrätur, manum püeri
ductànte Nůmine, quo ſignifica-
rétur ejus fore ampliſſimam in
mundo auctoritatem. Komam
deinde proféctus, ſub protectio-
ne ſancti Petri educatus eit. Ju-
vénis Eccléſiæ libertàâtem a laicis
oppréſſam, ac depravãtos Eccle-
ſiaſticöoͤrum mores veheméntiùs
dolens, in Cluniacénſi Monaſté-
rio, ubi ſub Régula ſancti Benedi-
Gti auſterioris vitæ obſervantia eo
témpore maximè vigébat „ Mô-
nachi häbitum induens, tanto
pietaâtis ardore Divinæ Majeſtati
deſerviébat, ut à ſanctis ejus-
dem Coœnobii Pätribus Prior ſit
elécktus. Sed divina providéntia
majôra de eo diſponéente in ſa-
Ilutem plurimorum, Cluniaco
eduúctus Hildebrändus „ Abbas
primùm Monaſtérii ſancti Pauli
extra muros Urbis eléctus, ac
poôſtmodam Romanæ Eccléſiæ
Cardinâlis creatus, ſub Summis
Pontificibus, Leoône Nono, Vi-
Roôre Secundo, Stéphano Nono,
Nicolao Secundo, & Alexandro
Secúndo, præcipuis muneribus,
& legationibus perfünctus eſt,

ſanctiſſimi, & puriſſimi consilii
vir à beato Petro Damiani nuncu-
patus. A Victôre Papa Secundo
Legatus à latere in Galliam miſ-
ſus „ Lugdúni Epiſcopum Simo-
niaca labe inféctum ad ſui cri-
minis confeſſionem miraculo adé-
git. Berengarium in Concilio
Turonénſi ad iteratam hæreſis ab-
juratidönem cômpulit. Cadolai
quoque ſchisma ſua virtute com-
préſſit.
Invéêni David ſervum meum,
leo ſancto meo unxi eum: „ Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei, all.
Nihil proficiet inimicus in eo;,
& filius iniquitatis non nocébit ei.
Manus enim.

Ortuo Alexandro Secúndo;
Vinvitus, & mœxrens unanimi
mnium conseénſu, décimo Kalen-
das Maſi, anno Chriſti milléſimo
ſeptuagéſimo tertio, Summus Pon-
tifex eléctus, ſicut ſol effulſit in do-
mo Dei: nam potens oôpere, & ſer-
moône, Eccleſiaſticæ diſciplinæ re-
parandæ, fidei propagandæ, liber-
tati Ecclêſiæ reſtituendæ, extirpan-
dis errôribus & corruptelis tanto
ſtùdio incubuit, ut ex Apoſtolorũ
ætate nullus Pontificum fuiſſe tra-
datur; qui maſores pro Eccleſia Dei
laboôres, moleſtiasque pertülerit,
aut qui pro ejus libertate acriùs
pugnaverit. Aliquod Provincias à
Simoniaca labe expurgavit. Con-
tra Henrici Imperatôris impioes
conatus fortis per omnia Athléta
impavidus permanſit, séq; pro muro
déômui Irael pônere non timuit,
ac eimdem Henricum in profün-
dum malôrum prolapſum, fidélium
communione, regnôque privavit,
atque súbditos pépulos fide ei da-
ta liberavit.
Péôſui adjutôrium ſuper potén-
tem „& exaltavi eleéctum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei, allel. Invéni David
ſervum meum, ôleo ſancto meo
unxi eum. Manus.

Um Miſsàrum ſolémnia per-
geret, viſa eſt viris piis co-
lmba ê coœlo delapſa húmero
ejus dextro inſidens, alis exten-
ſis caput ejus velare, quo ſignifi-
câtum eſt „ Spiritus ſancti affla-
tu, non humaänæ prudentiæ ra-
tionibus ipilum duci in S
1 —

kegimine, 6
exétcitu R.
Premeretur
bus incendi
At, De eju
bento Guile
elegtus, (
Ague inde
dam Eeclét
Apoſtoli con
(o in ea ci
bulſlet ad
conkens in
ſe intenturnn
morientis G
Dileri iuſtini
titennpropte
Immmerabil
tlter uſtinuit
in Uebe Syne
IIlt, vir vere
under, &
tenlor. Exad
1l annis dun
oElnum, an
ogeſimo
poſt
lunls; eſis
Crettiib

oallfet c
lſte eſ, l
Vittütes oer
terra Cockrin
elole inte
Otnium hor
lte eſt
undi, Ee
leena, lHple,

lenieumd
n.

rolio

régimine. Cùm ab iniqui Henrici
exércitu Romæ gravi obſidione
premereétur;, excitatum ab hoſti-
bus incendium ſigno Crucis extin-
xit. De ejus mamn tandem à Ro-
bérto Guiſlcardo Duce Northmano
eréptus „ Caſsinum ſe contulit :
atque inde Salernum ad dedican-
dam Eccléſiam ſanét Matthæi
Apôſtoli contendit. Cùm aliquan-
do in ea civitàte ſermonem ha-
buiſſet ad pôpulum „ ærumnis
conféctus in morbum incidit, quo
ſe interitrum præſcivit. Poôſtrema
morientis Gregorii verba fuére .
Diléexi juſtitiam, & odivi iniqui-
tàtem, proptéreà moôrior in exilio.
Innumerabilia ſunt, quæ vel för-
titer ſuſtinuit, vel multis coactis
in Urbe Synodis ſapienter conſti-
tuit, vir veré ſanctus, criminum
vindex, & acérrimus Eccléſiæ de-
fénſor. Exactis itaque in Pontificaà-
tu annis duéôdecim migravit in
colum, anno ſaluúùtis milléſimo
octogéſimo quinto, plüribus in
vita & poſt mortem miraculis
clarus; ejusque ſacrum corpus in
Cathedraàli Basilica Salernitana eſt
honorificè conditum. allel.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas

Virtuútes operatus eſt, & omnis

terra doctrina ejus repléta eſt :
Ipſe intercédat pro peccatis
omnium populoôrum.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
inundi, & pervénit ad cœléſtia
regna. Ipſe. loria Patri. Ipſe.
Iigilaté.
Xlii.

Rbänus Romanus , Alexândro
Sevéro Imperatôre, doctrina
& vitæ ſanctitate multos ad Chri-
ti fidem convertit : in illis Vale-
riänum, beatæ Cæciliæ ſponſum,
& Tibürtium Valeriani fratrem,
ui péôſteà martyrium forti animo
ubiérunt. Hic de bonis Eccléſiæ
attribütis ſcripſit his verbis: Ipiæ
res fidelium, quæ Dômino offe-
runtur, non debent in alios uſus,
quam Eccleſiaſticos, & Chriſtia-
norum fratrum, vel indigentium
converti: quia vota ſunt fidélium,
& prétia peccatôrum ac patrimo-
hia pauperum. Sedit annos ſex,
menſes ſeptem, dies quätuor: ac
Wartyrio coronaâtus, ſepultus eſt
Brev. Rom.

21
in Cœmetério Prætextâti, ctivo
Kaléndas Junii. Ordinatiônibus
quinque hàbitis menſe Decémbri,
creavit Presbyteros novem, Dia-
conos quinque, Epiſcopos per di-
verſa loca octo.
e Deum laudamus. rr.

Gui odit animam ſuam in
hoc mundo; in vitam ætérnam
cuſtôdit eam. Juſtus ut palma
florébit. p:, Sicut cedrus Libani
multiplicabitur.

Filiæ Jerúſalem, venite & vidéte
Martyres cum corônis, quibus co-=
ronavit eos Dôminus, in die ſo-
lemnitatis & lætitiæ, allel. allel.
Pretiôſa in conſpéctu Dömini 5„
allel. Mors Sanctorum ejus,
alleluja.
7²0.

DIE XXVI. MAII.“*&

Eus, qui beâtum Philippum
9Confeſsorem tuum, Sancto-
rum tuorum gloria ſublimâſti: con-
céde propitius; ut cujus ſolemni-
tate lætamur, ejus virtutum profi-
ciamus exémplo. Per Doôminum.

gontefl. Ana. Dum efler
ſummus Bontifex. y, Juſtum de-
duxit. xli. eus in te
ſperantiùm. 719.
Iſte Sanctus

Prò Iege Bei fui certâvit usque ad
mortem, & a verbis impiorum
non timuit: fundâtus enim erat
ſupra firmam petram. = Gloôria
& honôre coronſti eum Dômine.
„Et conſtituiſti eum ſuper bpera
manuum, tuarum. Or⸗
Nfirmitatem noſtram réſpice
omnipotens Deus: & quia pon-
dus prépriæ actionis gravat, beati
Eleuthérii Martyris tui atque Pon-
tificis intercéſſio gloriôſa nos proô⸗
tegat. Per Dôminum.
Pempore Lux per-
pétua Iucébit Sanctis tuis Domine;
& ætérnitas témporum, alleluja.
* Sancti & juſti in Döémino gau⸗
déte, alleluja, .
„ 2£ Vos

Vos elégit Deus in hæreditaà-

alleluja.

tem ſibi, ja.
nfirmitatem.

Hilippus Nérius, piis honeſtis-
que paréntibus Florentiæ natus,
ab ipla ineùnte ætate,non obſcura
dedit futůræ lanctitatis indicia
Adoleſcens ampla patrui hæredi-
tate dimiſſa, Romam ſe cöntulit:
ubi Philoſophia, ac ſacris litteris
eruditus, totum ſe Chriſto dicavit.
Ea fuit abſtinéntia, ut ſæpe jejunus
triduum permanſerit. Vigiliis, &
oratiônibus inténtus, ſeptem Urbis
Eccléſias frequenter viſitans, apud
coœmetérium Calliſti in cœléſtium
rerum contemplatione pernoctare
conſuevit Sacérdos ex obedientia
factus, in animärum ſalüte pro-
curanda totus fuit: & in confeſſio-
nibus audiéndis ad extrémum us-
que diem perſevérans, innûmeros
penè filios Chriſto péperit;: quos
verbi Dei quotidiano päbulo,„Sa-
cramentôrum frequentia, oratiônis
aſſiduitate, aliisque piis exercita-
tiônibus enutriri cpiens, Oratoôrii
Congregatioônem inſtituit.

Honéèſtum fecit illum Dôminus,
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
à ſeductoribus tutàvit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
aleluja. , .
Juſtum dedúxit Dôminus per
vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et dedit.
Baritate Dei vulneràtus lan-
guébat jùgiter, tantôque cor
eſus æſtuabat ardôre, ut cùm intra
fines ſuos continéri non poſſet; il-
lius ſinum, confractis atque elatis
duàâbus côſtulis, mirabiliter Dô-
minus ampliaverit. Sacrum verò
faciens, aut fervéntiùs orans, in
aera quandòôque ſublatus, mira un-
dique luce fulgere viſus fuit. Egé-
nos; & pauperes omni charitatis
officio proſequebatur: dignus, qui
& Angelo in ſpecie päauperis elee-
moôoſynam erogaret, & dum egén-
tibus noctu panem deferret, in féô-
veam lapſus, inde pariter ab An-
gelo incôlumis eriperétur. Hu-
militaàti addicdtus, ab honôribus
ſemper abhorruit;, atque Eccleſia-
ſticas dignitates, étiam primarias,
non ſemel ultrô delatas, conſtan-
tiſſime recusavit.
gG. Amavit eum Doôminus, & orna-

vit eum: ſtolam glõriæ induit eum:
* bt ad portas paradiſi coronavit
eum, all. Induit eum Dô-
minus loricam fidei, & ornavit
eum. Et ad. v
Rophetiæ dono fuit illuſtris
◻&S in animôrum sénſibus pene-
trändis mirificè enituit. Virginita-
tem perpétuo illibatam ſervavit:
idque aſſecùtus eſt; ut eos, qui
puritatem colerent, ex odoôre »
qui verò ſecùs, ex fœtoôre dignoſ-
ceret, Abséntibus intérdum appa-
ruit, iisque periclitantibus opem
tulit. Ægrôtos plurimos, & morti
proximos, ſanitati reſtituit. Mor-
tuum quoque ad vitam revocavit.
Coœleſtium ſpirituum , & ipsius
Deiparæ Virginis frequénter fuit
apparitiône dignatus, ac plurimo-
rum animas iplendore circumfuſas
in cœlum conicéndere vidit. Dé-
nique anno ſalutis milléſimo quin-
gentéſimo nonagéſimo quinto -
octavo Kaléndas Junias, in quem
diem inciderat feſtum Corporis
Chriſti, Sacro maxima ſpiritus ex-
ultatioòne peracto, ceterisque fun-
ctiò mbus explétis, poſt médiam
noctem, qua prædixerat hora, octo-
genarius abdormivit in Domino-⸗
Quem Gregorius XV. miraculis cla-
rum in Sanctorum nuùmerä retulit-
Iſte homo perfécit mnia, quæ
Iocutus eſt ei Deus, & dixit à
eum: Ingrédere in réquiem meam-
uia te vidi juſtum coram mé
ex mnibus Gentibus. allel.
Iſte eſt, qui contempit vitam
mundi, & pervenit ad coæléſtia re⸗
gna. Quia. .
3 löria Patri. Quia.

int iumbi veſtri⸗

Leuthérius, Nicopoli in Græ-
cia natus , Anicéti Pontificis
Diaconus, Cõmmodo Imperatôre
præfuit Eccléſi. Huic initio
bontificatus supplices litteræ ve-
nérunt a Lcio Britannôrum Keses
ut ſe, ac fuos in Chriſtianorum
nú⁴merum reciperet. Quàmobrem
Fugâtium, & Damianum, doctos
& pios viros, miſit in Britänniam»
per quos Rex & réliqui em fus-
ciperent. Hoc Pontifice Irenæus
Polycarpi diſcipulus Romam ve-
niens,ab eo benigné acceptus eſt.

Quo témpore ſumma pace & uis⸗

le fiuebätun
totum orbe
Momr, fide
Hleutherius
gulndecim,
Crlinntione
dni, guibus
(uodecim,
Nos ger diy.
ſeyultüsgue
(otpus ſancti
e Deunn lan

(ul o
Focmundo

tollteam.
rebit,
Uliplieibit

Ullz ſetlftl
nir

).

feni
cie

lus virg
4 edtam!
Uenem tuc
Eelibug
lun feltiva
, putiti

rie indul en
taditi tononti
ndnit eun
idei, & oun

iͦ lettiui⸗
Fitamn Leioc-
tuum,A ln
ken

Romæ;fides propagabatur.

te fruebatur Eccléſia Dei: ac per
totum orbem terrärum maximè
Vixit
Eleuthérius in Pontificatu annos
quindecim, dies viginti tres. Fecit
Ordinationes tres mnenſe Decém-
bri,, quibus creavit Presbyteros
duôdecim, Diaconos ocο, Epiſco-
os per diverſa loca quindecim:
epultusque eſt in Vaticano, prope
corpus ſancti Petri.
T e Deum laudâmus. II.

Ana. Qui odit animam fuam in
hoc mundo, in vitam ætéêrnam éu-
ſtodit eam. Juſtus ut palma
Horébit. Sicut cedrus Libani
multiplicâbitur.

Filiæ Jerulſalem. y. Pretiôla. 7ar.
nfirmitâtem. 72²21.

*PIE XXVII. MAJr.

54 veni ſponla Chriiti.

„Specie tua. lv.

Eus virginitatis amator, qui
beatam Mariam Magdalénam
Virginem tuo améôre ſuccénſam .
cœléſtibus donis decorâſti: da, ut
quam feſtiva celebritate venera-
mur, puritate & charitâte imité-
mur. Per Döminum.

eus, qui nos beâti Jo-
annis.
1 Xiv.

Mria Magdaleéna illũùſtriori Paz-
ziéôrum genere Floreéntiæ na-
ta, fere ab incunabulis iter Perfe-
Gtiônis arripuit. Decénnis perpé-
tuam virginitatem vovit, ſuſcepro-
que habitu in Monaſtério fanctæ
Mariæ Angelorum Ordinis Carme-
litarum, ſe mnium virttum ex-
émplar exhibuit. Adeò caſta fuit,
ut quidquid puritâtem lædere po-
teſt, penitùs ignoraàverit. Quinquen-

nium, Deo jubente, ſolo pane

aqua transégit, excéptis diehus Do-

——.

minicis, quibus cibis quadrageſi-

malibus veſcebatur. Corpus ſuum h

723—
cilicio, flagéllis, frigore, inédia,
vigiliis, nuditate , atque omni
poœnarum génere cruciabat.
Propter veritatem, & manſue-
tůdinem, & juſtitiam: *& Et dedu-
cet te mirabiliter déxtera tua. all.
J. Spécie tua, & pulchritdine tua
inténde, proſpere Procede, & re-
gna. Er. 2
Anto igne divini amôris æſtuâ-⸗
at „ ut ei ferendo impar, in-
geſta aqua pectus tetrigerare co-
geretur. Extra ſenſus trequenter
rapta, dinturnas & admiräbiles
extaſes paſſa eſt, in quibus & ar-
cana cœléſtia bpenetravit, & exi=
miis à Deo gratiis illuſtràta fuit.
Bis autem munita longum certa-
men à principibus tenebrarum ſu-⸗
ſtinuit, arida, deſolata „ ab om⸗-
nibus derelicta, variisque tenta-⸗
tiònibus vexata, Deo ſic permitten-
tEut invictæ patiéntiæx, ac Pro-
fundiſlimæ humilitatis exémplar
Præberet.
Dilexiſti juſtitiam, & odiſti ini-
quitàatem;: &£ Proptéreà unxit te
Deus, Deus tuus oleo lætitiæ, allel.
Propter veritatem, & manſue⸗
túdinem, & juſtitiam. Proptéreàâ.

Haritäte erga prôximum fſin-
gulariter enituit 3 nam ſæpe
noctes ducébat insomnes „ vel ob⸗
eündis Soroôrum miniſtériis, vel
inſerviéndo infirmis occupâta »„
dquarum aliquando ùlcera lambens
ſanavit. Infidélium & peccatô-
rum perditiônem amare deflens 5
ſe ad quælibet pro illérum falu-⸗
te torménta paratam offerébat.
Multis ante obitum annis, univer-
ſis cœli deliciis „ quibus copiôse
affiuebat, heroica virtute renun-
tians„ illud frequenter in ore
habébat: Pati, non mori. Tan-
dem longa & graviſſima infirmitâ-
te exhauſta transivit ad Sponſum
ie vigéſima quinta Maji, anno
milleſimo ſexcentéſimo séptimo;
expléto anno quadrageéſimo pri-=
mo ætatis ſuæ. Eam multis in vi⸗=
ta, & poſt mortem miraculi 5. cla-
ram, Clemens nonus ſanctarum
Virginum nuùmero adicripſit: cujus
corpus in præsentem diem incor-
rüptum conſervatur. 5
Afferéntur Regi virgines poſt
eam, proxiinæ ejus,* Afferéntur
tibi in lætitia & exultatione. all.

Spécié tua; & pulchritüdine
2 2 zua

724 7
tua inténde, préôſperè procede, &
regna.
lToôria Patri. Affereéntur.
Imile erit regnum colôrum dé-
cem Virgini bus. .
X.

Oàânnes Etruúlcus, Juſtino ſe-
niore Imperatôre rexit Eccle-
ſiam : ad quem profectus eſt
Conſtantinépolim auxilii cauſa ,
quod Theodoricus Rex hæréticus
divexabat Italiam: cujus étiam
iter Deus miraculis illuſtravit.
Nam cùm ei nobilis vir ad Corin-
thum equum , quo,ejus uxor

manſuéto utebatur, itineris cau-
ſa commodàâſſer, factum eſt, ut
domino poſteà remiſſus equus ita
ferox evaderet, ut frémitu, & to-
tius corporis agitatione ſemper
deinceps dôminam expúlerirt :
tamquam indignarétur mulierem
recipere, ex quo ſedifſer in eo
Jeſu Chriſti Vicarius. Quamob-
rYem illi equum Pontifici donavé-
runt. Sed illud majus miraculum,
quod Conſtantinôpoli in aditu
portæ aureæ »inſpectante frequen-
tiſſimo poôpulo, qui una cum Im-
peratoôre Pontifici honoôris cauſa
occùrrerat, cæco lumen reſtituit.
Ad cujus pedes proſtratus étiam
Imperator, eum veneratus eſt.
Rebus cum Imperatôre compoſi-
tis, in Itäliam rédiit : ſtatimque
epiſtolam ſcripſit ad omnes Itaà iæ
Epiſcopos, jubens eos Arianoô-
rum Eccléſias ad Catholicum ri-
tum conſecrare , illud ſubjün-
gens: Quia & nos, quando füimus
Conſtantinépoli, tam pro reli.
gioône cathoôlica, quàm pro Ke-
gis Theodorici cauſla, quascúm-
ue illis in partibus eòérum Ecclé-
ias reperire Ppotuimus;, cathôlicas
eas conſecràvimus. Quod iniquiſſi-
mo animo ferens Theodoricus,
dolo accersitum Pontificem Ra-
vénnam in carcerem conjécit: ubi
ſqualore inediaque afflictus, pau-
cis diébus ceſſit eè vita, cùm ſedilſ-
ſet annos duos, menſes novem,
dies quatuordecim: ordinatis eo.
témpore Epiſcopis quindecim.
Paulo poſt môritur Theodoricus:
quem quidam Eremita, ut ſcribit
ſancdtus Gregorius, vidit inter

Joannem Pontificem, & Symma-

chum patritium, quem idem oc-
ciderat, demérgi in ignem Lipa-
ritäanum: ut vidélicet illi, quibus
mortem attülerat, tamquam judices
eſſent ejus intéritus. Joannis cor-
pus Ravénna Romam portatum
eſt, & in Basilica ſancti Petri ſe-
pùltum.
Pe Deum laudamus. II.

eus, qui nos beati
Joannis.
DIE XXX. MA II.

Närmitàtem noſtram réſpice
omnipotens Deus: & quia pon-
dus propriæ actionis gravat, beati
Felicis Martyris tui atque Pontifi-
cis intercéſſio glorioſa nos prote-

gat. Per Dôminum.

Elix Romanus, patre Conſtan-
tio, Aureliano Imperatôre præ-
fuit Eccléſiæ. Conſtituit, ut Miſſa
ſupra memorias, & ſepúlchra Mar-
tyrum celebrarétur. Qui cuùm
menſe Decémbri habuiſſet Ordina-
tiones duas, & creaſſet Presbyteros
novem, Diaconos quinque, Epiſco-
pos per divérſa loca quinque, Mar-
tyrio coronatus, via Aurélia ſepe-
litur in Basilica, quam à ſe ædifica-
tam dedicarat. Vixit in Pontifica-
tu annos duos, menſes quatuor;
dies viginti novem.
Fe Deum laudamus. II.
DIE XXXI. MAII.

Xaudi nos Deus ſalutaris noô⸗
ſter: ut ſicut de beatæ Petro-
nillæ virginis tuæ feſtivitate gau-
démus; ira piæ devotioônis erudia-
mur affectu. Per Doôminum no-
ſtrum. .

1.

unc nobis ad virgines. e Com
X.

9 %6 1 E 1 f. 1,UNII.

Eus ,qui nos annua beatôrum
Martyrum tuoôrum Marcelli-
nt, Petri, atque Eraſmi ſolemni-
tate lætificas: præſta, quætumus⸗
ut quorum gaudémus méritis, ac-
cendamur exémplis. Per Domi-
num noſtxum.

=-

Utrus e
Imperata
ſicice proj
Confellionen
Mulinam A
cnah fliam
benapit. (
Duelle cum
nosgli a
lerant, jeſu
Marcellinum
guo omnen
Ubi relcinit
Marellinum
Ius objürgar
itdtem min
it,niſi Chr
Clen Marcell
e teſpond
Ki etto ſe
clucit in e⸗
fuements,
lne, bertn

erat arch

Cüim uttique

ſuumns ctelce

ln
tei

4

e

ne, K

RNalmus
dus Dioe
10,in Cam
iiazceſis
Dhuke, plun
Venti pie

Illce,
zinde ta
lng eraſit.
kadChrii
erümn i it
Etem, con
W

lls 4)
holieii
6ed ndütn
Ulm rintüͤt
Minmid Ki
1 ſienn co
Yri Ullnan
eunl

NI

N 3
Ontiäcen
Aiminm

glem ient
in ignen li⸗
leet
tammgu
s. o.
ohnan poren
ſandti Len

nus, In

li m N

Ma.

noſtri
eus!8
is F
tui at
oriols nos M.
uln.

, Mne Cn
Imper

etul.
habuiſeel
aſet ene
Jinquent
Nca ginge,
Via Aulenis
am zlet
iut inkun⸗
menles hun

ll

eines⸗ ,
ttne

Etrus exorciſta , Diocletiano
Imperatore, Romæ a Sereno
jüdice propter Ghriſtianæ fidei
confeſſionem miſſus in carcerem,
Paulinam Artémii, qui carceri præ-
erat, filiam à dæmone agitatam, li-
beravit. Quo facto & paréentes
puéllæ cum tota familia, & vici-
nos, qui ad rei novitatem concùr-
rerant, Jeſu Chriſto conciliatos ad
MarcellinumPresbyterum adduxit,
à quo omnes baptizati ſunt. Quod
ubi reſcivit Serénus, Petrum, &
Marcellinum ad ſe vocatos, aſpé-
riùs objùrgat, & ad verborum acer-
bitatem minas, ac terrores adjún-
git, niſi Chriſto renüntient. Cui
cuùm Marcellinus Chriſtiana liber-
tate reſpondéret: pugnis contúſum
& à Petro ſejùnéktum;, nudum in-
clúdit in carcerem ſtratum vitri
fragméntis, ſine cibo ac ſine luú-
mine. Petrum item conſtringi
imperat arctiſſimis vinculis. Sed
cùm utrique ex torméentis fides &
änimus créſceret, conſtanti con-
feſſiéne, & abſciſſo capite illuſtre
teſtimonium Jeſu Chriſto dedé-
runt.
Raſmus Epiſcopus, Imperatoôri-
„bus Diocletiano & Maximia-
no, in Campania plumbatis & fu-
ſtibus cæſus, resina quoque, sul-
phure, plumbo liquefacto, & fer-
vénti pice, cera; oleôque perfü-
ſus, inde tamen integer & invio-
latus evaſit. Quo miraculo multi
ſe ad Chriſti fidem convertérunt.
Verùm is iterùm detrúſus in car-
cerêm, conſtrictus ferreis graviſſi-
misque vinculis, inde ab Angelo
mirabiliter eréptus eſt. Deinde
Fôrmiis à Maximiano variis affé⸗
ctus ſppliciis, tunicaque ærea can-
dénti indútus, illa étlam torménta
divina virtute ſuperavit. Dénique
plúrimis, & in fide confirmatis, &
ad fidem convérſis, insignem mar-
tyrii palmam adéptus eſt.
e& Deum laudaâmus. II.
DIL E VI., IUNI I.

Eus, qui beätum Norbértum
Confeisorem tunm atque
Pontificem, verbi tui præconem

eximium effeciſti, & per eum Ec-

H 72
cléſiam tuam noya prole fœcun-

daſti: præſta quæſumus; ut ejus-
dem fuffragantibus méritis, quod
ore ſimul & ôpere docuit, te ad-
juvante exercére valeämus. Per
Dôminum. .

Norbertus „ nobiliſſimis parén-
tibus natus, adoléſcens libe-
ralibus diſciplinis exuditus, in ip-
ſa pôſtea Imperatôris aula, ſpre-
tis mundi illécebris, Eccleſiaſticæ
militiæ adſcribi vôluit. Sacris
initiatus, rejéctis môllibus ac
ſpléndidis véſtibus, pellicea me-
lôte indutus, prædicationi verbi
Dei ſe totum dedit. Abdicatis
Eccleſiaſticis proventibus ſatis am-
plis; & patrimonio in pauperes
erogâto, ſemel in die ſub véſpe-
ram ſolo cibo quadrageſimali utẽs:-
nudisque pedibus, & lacera veſte
ſub brumali rigore incédens, miræ
auſteritâtis vitam eſt aggreéſſus.
Potens igitur pere & ſermône in-
nuúmeros hæréticos ad fidem, pec-
catôres ad pœniténtiam, diſſidén-
tes ad pacem, & concordiam revo-
cavit. .
Invéni David ſervum meum „
oleòô ſancto meo unzi eum: * Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei. all.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitàtis non nocébit
ei. Manus.

Um Lauduni eſſet, ab Epiſco-
po rogatus, ne à ſua dioecéſi
diſcéderet, desértum in ea lo-
