ſtellas, quæ tu fundãſti.
Luid eſt homo, quod memor es

E

91
eum, * Se conſtituiſti eum iber
pera manuum tuaârum.
mnia ſubjeciſti ſub pedibus e-
ſus, * oves & boves univerſas, in-
ſuper & pécora campi.
oôlucres cœli, & pisces maris, *
qui perambulant sémitas maris.
omine Doôminus noſter, * quàam
admirabile eſt nomen tuum in uni-
veêrſa terra?
Admiraàbile eſt nomen tuum
Dômine, quia glöria & honéôre
coronàâſti Sanéctos tuos, & conſti-
tuiſti eos ſuper pera mânuum
tuarum.
„Lætamini in Doômini, & exul-
tate juſti.
Et gloriäâmini
corde.
Ex libro Apocalypſis B. Joannis
Apôſtoôli.

Er ecce ſedes péſita erat in cœ-
lo, & ſupra ſedem ſedens. Et
qui ſedébat, similis erat aſpéctui
lapidis jaſpidis & sardinis: & iris
erat in circuitu ſedis, similis viſio-
ni ſmaragdinæ. Et in circuitu ſe-
dis ſedilia viginti quatuor, & ſuper
thronos viginti quâtuor ſeniôres
ſedéntes, circumamicti veſtimentis
albis, & in capitibus eòrum corô-
næ aureæ. Et de throno procedé-
bant fülgura, & voces, & tonitrua:
& ſeptem lampades ardéntes ante
thronum, qui ſunt ſeptem ſpiritus
Dei. Et in conſpectu ſedis tamquam
mare vitreum simile cryſtallo: & in
médio ſedis, & in circũitu ſedis „»
quâtuor animalia plena oculis anté
& retrô. Et änimal primùm simile
leôni, & ſecundùuùͤm animal simile
vitulo, & tértium animal habens
faciem quaſi hôminis, & quartum
animal simile àquilæ volanti. Et
quatuor animalia, singula eòrum
habébant alas ſenas: & in circuitu,
& intus plena ſunt culis: & ré-
iem non habébant die ac nocgte,
dieentia: Sanctus, Sanctus, San-
ctus Dominus Deus omnipotens,
qui erat, & qui eſt, & qui ventů-
rus eſt.
z:. Vidi Dôminum ſedéntem ſu-
per solium excelſum & elevatum:
& plena erat omnis terra majeſtate
ejus: Et ea, quæ ſub ipfo erant;

omnes recti

ſ

ejus? * aut filius höminis, qué- replebant templum.

niam viſitas eum?

inuiſti eum paulò minùs ab An-

Séraphim ſtabant ſuper illud,
ſex alæ uni, & ſex alæ alteri. Et

gelis, gloria & honoôre coronâſti ea, quæ.

Mmm 2

918

T vidi in déxtera ſedéntis ſu-
pra thronum, librum fſcrip-
tum intus & foris, ſignätum figil-
lis ſeptem. Et vidi Angelum for-
tem, prædicantem voce magna:
Quis eſt dignus aperire librum,
& solvere ſignacula ejus? Et ne-
mo pôterat, neque in cœlo, neque
in terra, neque ſubtus terram
aperire librum, neque reſpicere
illum, bt ego flebam multum,
quoniam nemo dignus invéntus
eſt aperire librum , nec vidére
eum. Et unus de ſenioribus dixit
mihi: Ne fléveris: ecce vicit leo de
tribu Juda radix David, aperire li-
brum, & séôlvere ſeptem ſignacula
ejus. Et vidi, & ecce in medio thro-
ni, & quatuor animalium, & in
meédio ſeniorum Agnum ſtantem
tamquam occiſum, habéntem coôr-
nua ſeptem, & oculos ſeptem, qui
ſunt ſeptem ſpiritus Dei, miſſi in
omnem terram. Et venit, & accé-
pit de dextera ſedentis in throno
librum. Et cùm aperuiſſet librum,
quatuor animalia, & viginti qua-
tuor ſeniores cecidérunt coram
Agno, habéntes singuli citharas,
& phialas aureas plenas odora-
mentorum, quæ funt oratioônes
Sanctôrum. Z
F. Beaâta es Virgo Maria, Dei Gé-
nitrix, quæ credidiſti Domino:
perfecta sunt in te, quæ dicta ſunt
tibi: Ecce exaltata es ſuper cho-
IOsSs Angelorum: Intercéde pro
nobis ad Däm Deum noſtrum.
Ave Maria, gratia plena: Do-
minus tecum, Interçgéde.

T cantabant canticum novum,
dicéntes: Dignus es Doômine
accipere librum, & aperire ſigna-
cula ejus, quôniam occiſus es, &
redemiſti nos Deo in sanguine tuo
ex omni tribu, & lingua, & popu-
lo, & natione: & feciſti nos Deo
noſiro regnum, & fſacerdotes:
regnabimus ſuper terram. Et vidi,
& audivi vocem Angeloôrum mul-
tôrum in circitu throni, & ani-
malium , & feniorum: & erat nůú-
merus eôrum millia millium, di-
cêntium voce magna: Dignus eſt
Agnus, qui occiſus eſt, accipere
virtútem „ & divinitatem, & fa-
pientiam, & fortitudinem, & ho-
norem, & gloriam, & benedictié-
nem. Et omnem creaturam; guæ

in celo eſt; & ſuper terram, &
ſub terra, & quæ ſunt in mari, &
quæ in eo, omnes audivi dicén-
tes: Sedenti in throno, & Agno;
benedictio, & honor, & gloria;
& poteéſtas in ſæcula ſæculorum.
Et quatuor animalia dicebant:
Amen. Et viginti'quatuor ſenio⸗
res cecidérunt in facies ſuas,
adoravérunt vivéntem in fſæcula
ſæculôrum.
In conſpéctu Angeléôrum pfſal-
lam tibi: Et adorabo ad tem-
plum ſanctum tuum, & confitébor
nomini tuo Déômine.
Super miſericordia tua, & ve-
ritäte tua: quoôniam masgnificaſti
ſuper nos nomen ſanctum tuum.
Et adorabo.
1oria Patri. Et adorabo.

Dömine, qui operati ſunt juſtiti-
am, habitabunt in tabernaculo
tuo, & requiescent in monte ſan-
to tuo.

Omine, quis habitabit in ta-
bernaculo tuo? *„ aut quis re-
quiéscet in monte ſancto tuo?
ui ingréditur ſine macula;, * &
operatur juſtitiam. .
hi loquitur veritätem in corde
ſuo, quj' non egit dolum in lingua
ſua.
ec fecit prôximo ſuo malum, * &
opprobrium non accépit advêrsùs
proximos ſuos. .
d nihilum deductus eſt in con-
ſpéctu ejus malignus: timentes
autem Doôminum glorificat.
i jurat proximo ſuo, & non dé-
cipit, „ qui pecuniam fuam non
dedit ad usram, & munera fuper
innocentem non accépit.
ui facit hæc, non movébitur
in ætérnum. ,.
Dömine, qui operati ſunt
juſtitiam, habitabunt in taberna-
culo tuo, & requiéscent in monte
ſancto tuo.
Hä. Hæc eſt generaätio quærén-
tium Dôminum, quæréntium fa-
ciem Dei Jaçob. .

Omini eſt terra, & plenitůdo
ejus :* orbis terrarum, & uni-
vérſi qui habitant in o.
mia ipſe ſuper maria tundavit eũñ:
& ſuper flumina præparavit eum.
uis aſcéndet in montem Dñi?
aut quis ſtabit in loco ſancro ejus.

iens minib⸗
coepiti⸗
e urinit in d
eihietben

ren generat
ceerrentium faci
collite pottas,
Leleramini po
Kinmoibit Rex
is etile Ren
I tortisepote
kens in vrli

1
in ek iſte N.
Un fütutum
1i
a hee eſt
un Doninum.
ſen dei od.
launini
Altite ti, &

Eicrde,

Uinl, guorn
litates,
ecita,
Vi cli
nn heccatum
Unneu colus,
Manian cni
er, qu

e.
l⸗

linin tie a

pet tetlun 1
lunt In man
e Adiyl dicek
Mono, & Auno,
nor, XAloti
cula
hnalia died

d.
Otdia tua, A
iam magninddt
ſündkum tuun.

Alordbo,

1, 14½
4

doluminde.

inc⸗
timene

. 919
Rocens mänibs, & mundo corder lus, * quibus non eſt intellé-

qui nõ accépit in vano animã ſua,
nec juravit in dolo proximo ſuo.
ic accipiet benedictionẽ a Dno: *½
miſericôrdiam à Deo ſalutari
uo.
Ec eſt generatio quæréntiũ eü, *
quæréntium faciem Dei Jacob.
ttôllite portas, principes, veſtras,
& elevamini portæ æternales: *
& introibit Rex gloôriæ.
uis eſt iſte Rex gloriæ? * Dômi-
nus fortis & potens, Dôminus po-
tens in prælio.
ttöllite portas, principes, ve-
ſtras, & elevamini portæ æterna-
les: * & introibit Rex glôriæ.
uis eſt iſte Rex gloriæx? * Dô-
minus virttum ipſe eſt Rex glo-
riæ.
Hæc eſt generatio quæreén-
tium Dominum, quæréntium fa-
ciem Dei Jacob.
Lætamini in Dömino, &
exultàte juſti, & gloriamini omnes
recti corde.

Eàti, quorum remiſſæ ſunt ini-
quitates, * & quorum tecta
ſunp peccata. .
eatus vir, cui non imputavit Déô-
minus peccatum, * nec eſt in ſpi⸗
rxitu ejus dolus.
uôniam tacui, inveteravérunt
a mea, * dum clamarem tota
ie.
uôniam die ac nocte gravata eſt
ſuper me manus tua: * convérſus
ſum in ærùmna mea, dum configi-
tur ſpina.
Delictum meum côgnitum tibi fe-
ci, * & injuſtitiam meam non ab-
Condi.
Dixi: Confitébor advérsum me
injuſtitiam meam Domino: * &
tu remisiſti impietätem peccati
mei.
Oro hac oräàbit ad te omnis San-
Etus, * in témpore opportno.
Verúmtamen in diluvio aquarum
multarum, * ad eum non approxi-
mäbunt.
u es refúgium meum à tribula
tiône, quæ circümdedit me: * ex-
ultàtio mea érue me à circumdan-
tibus me.
ntellédum tibi dabo ,„ & in-
ſtruam te in via hac, qua gra-
diéris: firmaàbo ſuper te culos
meos.
olite fieri ſicut equus & mu-

(tus.
n camo & fræno maxillas eòôrum
conſtringe, * qui non apprôzimant
ad te.
Aulta flagella peccatôris, * ſpe-
rantem autem in Dômino miſeri-
cordia circmdabit.
ætaämini in Domino, & exultâte
juſti: * & gloriamini omnes recti
corde.
Lætämini in Dômino, &
exultâte juſti, & gloriamini om-
nes recti eorde,
Exúltent juſti in conſpéctu

ei.
Et delecténtur in lætitia.
Sermo venerabilis Bedæ Pres-
yteri.

Odie;, diletiſſimi, omnium
HSaridgrum ſub una ſolemnità-
tis lætitia celebramus feſtivita-
tem, quorum ſocietate cœlum
exúltat, quorum patrociniis ter-
ra lætatur, triumphis Eccléſia ſan-
ca coronatur, quorum conféſſio
quanto in paſſione förtior, tantò
eſt clarior in honore: quia dum
crevit pugna, crevit & pugnan-
tium glôria, & marty) rii trium-
phus multiplici paſſionum génere
adornatur: perque graviora tor-
ménta, graviéôra fuére & præmia,
dum Cathôlica mater Eccleſia, qaæ
per totum orbem longè latéeque
diffuſa eſt, in ipſo capite ſuo
Chriſto jeſu edocta eſt, contumé-
lias, cruces, & mortem non timé-
re; magis magisque roborata, non
refiſtéendo, ſed perferéêndo, uni-
verſis, quos agmine inclyto car-
cer poœënalis incluſit, pari & ſimili
calore virtutis ad gerendum certa-
men glôriam triumphalem inſpi-
rävit.
Præcurſor Dômini venit, de quo
ipſe teſtàtur:
Nullus major internatos mulie-
rum Joanne Baptiſta.
Hic eſt Prophéta, & plus quam
Prophéta; de quo Salvator ait.
Nullus.

Verè beâta mater Eccléſia,

quam ſic honor divinæ di-
gnationis illůuminat „ qvam vin-
céntium gloriofſus Marryrum ſan-
guis exornat, quam inviolatæ con-
eflionis candida induit virgimnitas.

Mmma l1o-

920
Floôribus ejus nec roſæ, nec lilia
deſunt.
mi, singuli, ut ad utrosque ho-
nôres ampliſſimam accipiant dig-
nitatem, corônas, vel de virgi-
nitate câandidas, vel de paſſione
purpúreas. In cœleſtibus caſtris
Pax, & acies habent flores ſuos,
quibus milites Chriſti coronan-
tur.
Iſti ſunt, qui vivéntes in carne,
plantavérunt Eccléſiam sanguine
suo: * Calicem Dômini bibérunt,
& amici Dei facti ſunt. In om-
nem terram exivit ſonus eòrum, &
im fines orbis terræ verba eorum.
Calicem.,

Ei enim ineffabilis, & im-
.. méênſa bonitas étiam hoc pro-
vidit, ut labôrum quidem tempus,
& agônis non exténderet, nec
longum faceret, aut ætérnum, ſed
breve, & , ut ita dicam, momen-
taneum: ut in hac brevi & exigua
vita agônes eſſent, & laboôres,: in
illa verò, quæ æterna eſt, corônæ,
& præmia meritéôrum: ut labôres
quidem cito finirêntur, meritorum
vero præmia ſine fine durarent; ut
poſt hujus mundi tenebras visũri
eſſent candidiſſimam lucem, & ac-
ceptúri majoôrem paſſiônũ cuncta-
rum, acerbitatibus beatitüdinem:;

teſtänte hoc idem Apoôſtolo, ubi

ait: Non ſunt condignæ paſſiônes
hujus témporis ad ſuperventuram
gloôriam, quæ revelabitur in nobis.
Sancti mei, qui in carne pôſiti,
certamen habuiſtis: Merceédem
labôris ego reddam vobis.
Venite benedicti Patris mei,
percipite regnrum. Mercédem.
lôria Patri, Mercêdem.

Timete Dôminum omnes Sancti
elus; quôniam nihil deeſt timénti-
bus eum; ecce oculi Déômini ſu-
per juſtos, & aures ejus ad preces
eôrum.

Enedicam Dôminum in omni
témpore; * ſemper laus ejus in
ore meo. ,B
n Doômino laudabitur anima
mea; * audiant manſuéti, & læ-
tentur. .
agnificate DOõôminum mecum: *
& exaltémus nomen ejus in idip-
ſum.
xquisivi Döminum, & exaudivit

Certent nunc;, chariſſi-

me: * & ex mnibus tribulatiôni-
bus meis eripuit me.
ccédite ad eum, & illumina-
mini: * & facies veſtræ non con-
fundéntur.
ſte pauper clamavit, & Dominus
exaudivit eum: * & de omnibus
tribulatiônibus ejus ſalvavit eum.
mmittet Angelus Dômini in cir-
cũitu timéntium eum: * & eripiet
eos.
Guſtate, & vidéte, quôniam ſuavis
eſt Dôminus: * beatus vir, qui ſpe-
rat in eo.
iméte Doôminum omnes Sancti
ejus: * quôniam non eſt inôpia
timéntibus eum. ,
Dvites eguérunt, & efuriérunt: *
inquiréntes autem Déminum non
minueêntur omni bono.
enite filii, audite me: * timòôrem
Dômini docébo vos.
uis eſt homo, qui vult vitam: *
diligit dies vidére bonos?
Pröhibe linguam tuam à malo: *
& labia tua ne loquantur dolum.
Divérte à malo, & fac bonum: *
inquire pacem, & perséquere eam.
culi Domini ſuper juſtos: * &
aures ejus in preces eôrum.
ultus autem Dômini ſuper fa-
ciéntes mala; * ut perdat de terra
memoriam eôrum.
lamavérunt juſti,; & Dominus
exaudivit eos? † & ex omnibus tri-
bulationibus eorum liberavit
eos. „ „
uxta eſt Dôminus iis, qui tribula⸗
to ſunt corde: * & huùmiles ſpiritu
ſalvabit.
ultæ tribulatiônes juſtôrum: *† &
de ômnibus his liberabit eos Doô-
minus. . .
uſtôdit Dôminus ômnia oſſa eò=⸗
rum, * unum ex his non conteré-
tur.
ors peccatöérum péſſima: * &
qui oderunt juſtum, delinquent.
édimet Dôminus animas ſervô-
rum ſuôrum: * & non delinquent
omnes, qui ſperant in eo.
Timété Doôminum omnes
Sancti ejus, quôniam nihil deeſt
timéntibus eum: ecce culi Doômini
ſuper juſtos, & aures ejus ad pre=
ces eôrum. .
Dômine Spes Sanctorum:;
& turris fortitúdinis eòrum, dedi⸗=
ſti hæreditatem timéntibus nomen
tuum, & habitabunt in tabernâ-
culo tuo in ſæcula.

Tiudi deu⸗
DNkem: *
1e
änbus tene
In mriareture
neialtaſti me,
tutitime,
unöͤfe
lbindo in ta
uote
tuitumn,
mn Deus
en weamn
1 tinmentib

tribulaioni⸗

Mömuint inen.
m. * erlliet

von ek inoir

elnietun:
Doninun nont
n.
me: Stiolen
Plt tam:
nos!

m à Malo:

tur Colum.

bonum: 5

eguere eann,
uſtos:
Dun..
i ſe fr
dan Ee tentt

komme
delbiteh⸗

5non ce

Xàudi Deus deprecatiônem
meam: * inténde orationi
meæx.
finibus terræ ad te clamavi: *
dum anxiarétur cor meum, in pe-
tra exaltâſti me.
Deduxiſti me, quia factus es ſpes
mea: * turris fortitudinis à facie
inimici.
nhabitabo in tabernaculo tuo in
ſæcula: *, prôtegar in velaménto
alarum tuarum.
Quôniam tu Deus meus exaudiſti
orfationem meam : * dediſti hære-
ditatem timentibus nomen tu-
um.
dies ſuper dies regis adiicies: *
annos ejus usque in diem genera-
tiônis & generatioônis.
érmanet in æternum in conſpéctu
Dei: * miſericordiam, & veritatem
ejus quis requiret?
ic plalmum dicam nômini tuo
in læculum ſæculi;: * ut reddam
vota mea de die in diem.
tiphona. Doômine ſpes Sancto-
rum , & turris fortitudinis eoô-
rum, dediſti hæreditatem ti-
méntibus nomen tuum, & habi-
täbunt in tabernaculo tuo in ſæ-
cula.
is, Qui diligitis DOminum, læ-
tàmini in Domino, & confitémini
memôriæ ſanctitatis ejus.

Ominus regnavit;, exultet ter-
ra: * læténtur inſulæ multæ.
Nubes & caligo in circúitu eſus: *
juſtitia, & judicium corréctio ſedis
ejus.
Snis ante ipſum præcédet:? & in-⸗
flammabit in circuitu inimicos
is:
Uluxérunt fülgura ejus orbi ter-
ræ: * vidit, & commota eſt terra.
Montes, ſicut cera fluxerunt à facie
Dômini: " à facie Dñi omnis terra.
Annuntiavérunt cœli juſtitiam
ejus: * & vidérunt omnes pôpuli
gloriam ejus.
onfundantur omnes, qui adéôrant
ſculptilia: * & qui gloriantur in
ſimulacris ſuis.
orate eum omnes Angeli ejus:*
audivit, & lætata eſt Sion.
t exultavérunt filiæ Judæ, * prop-
ter judicia tua Doômine.
Auoniam tu Dôminus Altiſſimus
uper omnem terram: * nimis ex-
altatus es ſuper omnes deos.

921
ui diligitis Döminum, odite
nfalum: * caſtôdit Dôminus ani-
mas ſanctôruùm ſuòrum, de manu
peccatôris liberabit eos.
ux orta eſt juſto, * & rectis cor-
de lætitia.
ætamini juſti in Dño; x & confité-
mini memôriæ ſanctificatiônis e-
jus.
Qui diligitis DOminum, læ-
tamini in Domino, & conſitémini
memôriæ ſanctitatis ejus.
Juſti autemtin perpétuum vi-
Vent.
Et apud Döminum eſt merces
eôrum.
éctio ſancti Evangélii ſecůndùm
Matthæum.

IN illo témpore: Vidêns Jeſus
turbas, aſcéndit in montem, &
cùm ſediſſet, acceſsérunt ad eum
discipuli ejus. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

I quæritur, quid ſignificet mons?
benè intelligitur, ſignificaâre
majoòra præcépta juſtitiæ, quia mi-
nora erant, quæ Judæis data ſunt.
Unus tamen Deus per ſanctos Pro-
phétas, & famulos ſuos, ſecún-
dùm ordinatiſſimam diſtributiô-
nem téemporum, dedit minora
præcépta pôpulo, quem adhuc ti-
môöre alligari oportébat: & per
Filium ſuum maſoôra pôpulo, quem
charitate jam liberari convénerat.
Cùm autem minôra minoribus,
majôra majoribus dantur, ab eo
dantur, qui ſolus novit congruén-
tem ſuis temporibus géneri huma-
no exhibére medicinam.
Sint lumbi veſtri præcinécti, &
Iucérnæ ardéntes in maâùnibus ve-
ſtris: * Et vos similes hominibus
expectaàntibus déminum ſuum,
quando revertatur à nùptiis
Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
hora Doôminus veſter ventùrus ſit.
Et vos.

Ec mirum eſt, quòd dantur
præcépta majôra propter re-
gnum cœlorum, & minôra data
sunt propter regnum terrénum ab
eòdem uno Deo, qui fecit cœlum
& terram. De hac ergo juſtitia,
quæ major eſt, per Prophétam di-
citur: Juſtitia tua ſicut montes
Dei. Et hoc benè ſignificat, quod
MmmsS ab

92²2
ab uno magiſtro, ſolo docéndis
tantis rebus idoneo, docétur in
monte. Sedens autem docet, quod
peértinet ad dignitäàtem magiſterii.
Et accédunt ad eum diſcipuli ejus,
ut audiéndis illius verbis hi eſſent
etiam corpore viciniores, qui præ-
céptis adimpléndis étiam animo
propinquabant. Et apériens os
suum docébat eos, dicens. Iſta
circumlocútio, qua ſcribitur; Et
apériens os ſuum, fortaſſis ipſa
mora commendat aliquanto lon-
gioôrem futúrum eſſe ſermôönem.
Niſi forté non vacet, quod nunc
eum dictum eſt aperuiſſe os ſuum,
quòôd ipfſe in lege véteri aperire
soléret ora Prophetarum.
Media nocte clamor factus eſt:
Ecce ſponſus venit, exite ob-
viàm ei.
Prudéntes virgines aptäâte ve-
ſtras lampades. Ecce.
Aoria Patri. Ecce.

Uid ergo dicit? Beati pâupe-
res ſpiritu: quéôniam ipsorum
eſt regnum cœlorum. Légimus
ſcriptum de appetitiône rerum
temporalium: Omnia vanitas, &
pPræsůmptio ſpiritus. Præsüämptio
autem piritus audaciam, & ſupeér-
biam ſignificat. Vulgò étiam mag-
nos ſpiritus ſupérbi habéère dicun-
tur: & recte, quandoquidem ſpiritus
étiam ventus vocatur. Unde ſcri-
ptum eſt: Ignis, grando, nix, glacies,
ſpiritus procellarum. Quis vero
néſciat, ſupeêrbos inflatos dici, tan-
quam vento diſténtos: Unde eſt é-
tiam illud Apôſtoli: Scientia inflat,
charitas verò ædificat. Quaprôpter
recte hic intelligüntur pauperes
Wpiritu, hümiles & timentes Deum,
id eſt, non habéntes infläntem ſpi-
rxitum.
e Deum laudàâmus. II.
D L A OUO D E S8S.8

Idi turbam magnam, quam
dinumerare nemo pôterat ex
omnibus Géntibus, ſtantes ante
thronum.

7

ôminus regnavit.

II.
Et omnes Angeli ſtabant in
circitu throni,; & ceridérunt in
conſpedtu throni in facies ſuas, &
adoraverunt Deum.
Redemiſti nos Dômine Deus
in sanguine tuo ex omni tribu, &

lingua, & pôpulo, & natiéne, &
feciſti nos Deêeo noſtro regnum.,
Benedicite Dôminum om-
nes electi ejus, agite dies lætitiæ;
& confitémini illi.
Hymnus oômnibus Sanctis
ejus, filiis Iſrael, pôpulo appropin-
quanti ſibiiglôria hæc eſt omnibus
Sanétis ejus.

Cce ego Joannes vidi älterum
Engeſum ascendéntem ab ortu
Solis, habentem ſignum Dei vi-
vi: & clamavit voce magna qua-
tuor Angelis, quibus datum eſt
nocére terræz & mari, dicens:
Nolite nocére terræ & mari, neque
arboribus, quoadusque ſignémus
ſervos Dei noſtri in frontibus
eôrum.

Alũtis ætérnæ Dator,
Neſu redémptis sübveni:
Virgo Parens cleméntiæ
Dona ſalutem sérvulis.
os Angeloôrum millia,
patrumque cœtus, agmina
Canoôra Vatum; vos reis
Precamini indulgentiam.
aptiſta Chriſti prævius;
Summique ccœli Claviger;
Cùm cæteris Apôſtolis
Nexus resoôlvant criminum.
Bhors triümphans Martyrum;
Almus Sacerdotum Chorus»
Et Virginalis caſtitas
Noſtros reatus abluant.
hicumque in alta siderum
Regnatis aula principes,
Favéte votis supplicum;,
Qui dona cœli flagitant.
irtus, honor, laus, gloria
Deo Patri cam Filio,
Sancto ſimul Paraclito,
In ſæculôrum ſæcula. Amen.
Exultabunt Sancti in gloria.
Lætabüntur in cubilibus ſuis.

Te gloriôſus Apoſtolorum cho-
laudabilis nu-
rus, te Prophetarum landab
merus, te Martyrum canditätus lau-
dat exércitus, te omnes Sancti
elécti voce confiténtur unanimes;»
beata Trinitas, unus Deus,
mnipotens ſempitérne.

914.

Et omnes Angeli. ,
cce ego Joannes.-
Lætamini in Dno;,
exultate juſti. Lætamini. Et

ltelecken

Meniſti nos,

lüdunt d
Wahuntur in

Uhs,

4

e glocime
Mnipat
ls.
Plin

d

adu

e mtione, 8
0 egnüim.
ofinum on-
dies lalltie,

nibus Kinlti
ulo appropir.
c eſt ommbs

Vidi altetun
ntem dborn
num dei ſ:
e Magni gut.
us datum
ti, Cicens!
& matinegue
gue ſigneins
in flontihus

1,„
yenl!

3)
er

inam.
Auntytun
holus„

Nt
detum
es)
m,
n.
or

gloriämin omnes recti corde. Et.
Noria Patri. Lætamini. Exul-
tent juſti in conſpéctu Dei.
Et delecténtur in lætitia.

Redemiſti nos.

Oſt hæc vidi turbam magnam,
quam dinumerare nemo pote-
rat ex omnibus Géntibus, & tribu-
bus, & populis, & linguis, ſtantes
ante thronum Dei, in conſpéctu
Agni, amicti ſtolis albis, & palmæ
in manibus eôrum.
r. Exultent juſti, In con-
ſpectu Dei. Exultent.
Z. Et deledtentur in lætitia. In.
Köria Exuúltent Juſti autem
in perpétuum vivent, Be. Et apud
Dôminum eſt merces eòrum.

Hymnus oômnibus Sanctis ejus.

Eenedictio, & claritas, & ſapién-
tia, & gratiarum actio, honox,
virtus, & fortitudo Déeo nofſtro, in
ſæcula ſæculorum, Amen.
HJuſti autem. In perpé
tuum vivent Juſti. Et apud
Dominum eſt merces eoôrum. In.
loria Patri. Juſti autem.,
Exultabunt Sancti in gloôria.
Lætabuntur in cubilibus ſuis.
Vidi turbam mag-
922.

77.
rédidi. 33
cce ego
lacare, Chriſte. 916.
Exultäbunt Sancti in gloria.
Lætabuntur in cubilibus ſuis.

nam.
ixit Düs.

O quaàm gloriôſum eſt regnum, in
quo cum Chriſto gaudent omnes
Sancti, amicti ſtolis albis ſequuntur
Agnum, quocumque ierit.
mnipotens ſempitérne.
916.
enedicamus Déômino.

Placèbo Dômino,

Excix. Ept.
auda äàänima mea Domi-
num. ater nofter.

idelium Deus omnium.

D

DIE II. NOVEMPBRIS.

De Sermône venerabilis Bedæ
Presbyteri.

Uam laxo ſinu de prælio re-
verféntes civitas cœléitis éxci-
pit, de hoſte proſtrato trophæa fe-
réntibus occurrit, Cum triumphan-
tibus viris & fæminæ veniunt, quæ
cum ſæculo ſexum quoque vicé-
runt, & geminata gloria militiæ,
virgines cum pueris téneros annos
virttibus transeuntes: ſed & cæ-
tera fidelium turba aulæ perpetuæ
régiam intrabit, qui ſinceritatem
fidei inconcuůſſis præceptorum eœ-
leſtium disciplinis unita pace ob-
ſervaverunt.
Præcúrſor Dömini venit, de quo
ipſe teſtatur: & Nullus major inter
natos mulierum Joanne Baptiſta.
Hic eſt Prophéta, & plus quam
Prophéta, de quo Salvator ait.
Nullus.

Rgo àâgite nunc fratres, aggre-
diamur iter vitæ, revertamur
ad civitatem cœleſtem, in qua
ſcripti ſumus, & cives decréti.
Son ſumus hôſpites, ſed cives
Sankôrum, & domeſtici Dei,
étiam illius hærédes, cohærédes
autem Chriſti. Huſus nobis urbis
januas apériet fortitůdo, & fidu-
cia latum præbébit ingréſſum.
Conſiderêmus ergo inclytam urbis
illius felicitätem, in quantum con-
ſiderare poſsibile eſt: ut enim ve-
rè eſt, comprehéndere nullus ſer-
mo ſufficiet. .
Iſti ſunt, qui vivéntes in car-
ne, plantavérunt Eccléſiam san-
guine ſuo: Calicem Domini
bibérunt, & amici Dei facti ſunt.
In omnem terram exivit ſonus
eôrum, & in fines orbis terræ ver-
ba eòrum. Calicem.

Icitur de ea in quodam loco
ſic: Quòd aufugiet ibi dolor,
& triſtitia, & gémitus. Quid hac
via beatius, ubi non eſt pauperta-
tis metus, non ægritudinis imbecil-
litas? Nemo lædétur, irascétur ne-
mo: nemo invidet, cupiditas nul-
la exardéscit: nullum ibi deſidé-
rium honôris pulſat, aut poteſtatis
ambitio. Nuflus ibi diaboli me-
tus, inſidiæ dæmonum nullæ;, ter-
ror gehénnæ procul; mors ne-
que côrporis, neque animæ erit,
sed immortalitatis münere vita
jucûnda.
Sancti mei, qui in carne péſiti,
certamen habuiſtis: Mercédem
laboris ego reddam vobis.
Venite benedicti Patris mei;,
pPercipite regnum. Mercédem.
loôria Patri. Mercédem.

éctio ſandti Evangélii ſecndùm
Matthæum.

N illo tempore: Videns Jeſus
turbas, asceêndit in montem,
cùm ſediſſet, acceſsérunt ad eum
discipuli ejus. Et réliqua.
De Homilia S. Auguſtini Epiſc.

Ec aliünde ô⅛mnino incipere
☛ oportuit beatitudinem, quam
à paupertate ſpiritus, ſiquidem per-
ventüra eſt ad ſummam ſapién-
tiam. Initium autem ſapiéntiæ ti-
mor Dômini, quòniam & a contra-
rio, initium omnis peccaâti ſupérbia
ſcribitur. Supéêrbi autem aàappetunt,
& diligunt regna terrarum. Beati
mites, quôniã ipſi hæreditate poſſi-
débunt terram, Iliam credo terrä,
de qua in Pſalmo dicitur: spes mea
es tu, poôrtio mea in terra vivén-
tium. Significat enim quamdam
ſoliditàtem, & ſtabilitatem hæredi-
tatis perpétuæ, ubi anima per bo-
num afféctum, tamquam loco ſuo
requiéscit, ficut corpus in terra;
& inde cibo ſuo alitur, ſicut cor-
pus ex terra: ipſa eſt réquies, & vi-
ta Sanctôrum. Mites autem ſunt,
qui credunt improbitatibus, & non
resiſtunt malo, ſed vincunt in bo-
no malum.
Sint lumbi veſtri præcinckti, &
lucérnæ ardentes in manibus ve-
ſtris: ¾ Et vos similes hominibus
expectàntibus dominum ſuum,

quando revertâtur à nüptiis.
Vigilâte ergo, quia nescitis, qua
hora Dôminus veſter venturus ſit.
Et vos.

Eati lugéentes, quoôniam ipfſi
conſolabuùntur. Luctus eſt tri-
ſtitia de amiſſiêne charôrum: con-
vérſi autem ad Deum, ea, quæ in
hoc mundo chara amplectabantur;
amittunt. Non enim gaudent his
rebus, quibus ante gaudébant: &
donec fiat in illis amor æterno-
rum, nonnùúlla mœſttftia ſauciantur.
Conſolabuntur ergospiritu ſancto,
qui mäximé proptéreà Paraclitus
nominatur, id eſt, Conſolator, ut
temporalia amitténtes, æterna læ-
titia perfruantur.
Media nocte clamor factus eſt:
Ecce ſponſus venit, exite ob-
viàm ei. .
Prudéntes virgines aptäte ve-
ſtras lampades. Ecce.
3 1oria Patri. Ecce.

Eati, qui esuriunt, & sitiunt ju-
ſtitiam, quòniam ipſi ſaturabuùn-
tur. Jam iſtos amatores dicit veri
& inconcuſſi boni. IIIO ergo cibo
ſaturabũntur, de quo ipſe Döminus
dicit: Meus cibus eſt, ut faciam
voluntatem Patris mei, quod eſt ju-
ſtitia: & illa aqua; de qua quis-
quis biberit, ut idem dicit, fiet in
eo fons aquæ ſaliéntis in vitam æ=-
térnam. Beati miſericordes, quoô-
niam ipsorum miserébitur Deus.
Beatos eſſe dicit, qui ſubvéniunt
miſeris: quod eis ita repénditur,
ut de miséria liberentur.
e Deum laudamus. II. .D
enedi=

câmus Dômino.
enite,

Libera me Déômine de morte
ætérna.

e profundis.
ater noſter.
idélium Beus.

DIE III. NoVEMBRIS.

Niemg

JUlla erl
Nin ſed
comenie
tllt anckoru.
Uncka 8 let
ill ſunt on
endor, no
d tuntd clar
in cinitas,
ehit lumine
Unnipotens 1

Aizguiern
echtiorl

s luas
Menleſec
Nnocke,
ee lened
Den detütn

nüͤtit⸗
lescltisge
enturus lt.

Monian ipd
tus ek lri.
Orunn:con⸗
eA, Jue in
eſhebannt,
aucent his
debant: &
or zten-
ſauciznnl
litu ſandto⸗
baräclitus
lolitor,u
Lterna le⸗

thaaek:
,eiit oh⸗

aptite ſt⸗

ltiunt /l⸗
ſatutabün.
cicit en!
etgo cibo⸗
eDomihus
Ut faciam
Aode
gun glß.
liclt,fe n
in iemn e
jes, glo⸗
ſabreniunt
epenlüun,
at.

. al

enlte
ne e Fore

findi
un den

De Sermone venerabilis Bedæ
Presbyteri.

Ulla erit tunc usquam discor-
dia, ſed cuncta conſona, cun-
Ga conveniéntia, quia omnium
erit Sanctôrum una concoôrdia, pax
cuncta, & lætitia continet. Tran-
quilla ſunt mnia & quieta, jugis
splendor, non iſte, qui nunc eſt,
sed tantò clarior, quanto felicior:
quia civitas, ut légitur, illa non
egebit lumine ſolis, ſed Doôminus
omnipotens illuminabit eam, &
lucerna ejus eſt Agnus. Ibi Sancti
fulgebunt ut ſtellæ in perpétuas æ-
ternitaàtes, ut ſicut ſplendor ſirma-
ménti, qui erudiunt multos-
Præcurſor Dômini venit, de quo
ipſe teſtatur: Nullus major inter
natos mulierum Joanne Baptiſta.
z. Hic eſt Prophéta, & plus quaàam
Prophéta; de quo Salvator ait.
Nullus.

Uapröpter nox ibi nulla, nul-
læ ténebræ, concurſus nu-
bium nullus, nec frigoris, aut ar-
déôris aſperitas ulla, ſed talis quæ-
dam erit rerum tempéries, qualem
nec oculus vidit, nec auris audi-
vit, nec in cor hominis ascéndit,
niſi illoͤrum, qui ea pérfrui digni
inveniüntur, quorum nomina ſcri⸗
pta iunt in libro vitæ, & qui lavé-
runt ſtolas ſuas in sänguine Agni,
& ſunt ante ſedem Dei, ſerviúntque
ei die ac nocte. Non eſt ſenééctus
ibi, nec ſenectùtis miséria, dum

omnes occurrunt in virum perfé-

éctum, in mensúram ætatis plenitu-
dinis Chriſti.
Iſti ſunt, qui vivéntes in car-
ne, plantavérunt Eccléſiam san-
guine ſuo: Calicem Doômini
bibérunt, & amici Dei facti ſunt.
„In omnem terram exivit ſonus
eôrum, & in fines orbis terræ ver-
ba eôrum. Calicem.

Erùm ſuper hæc mnia eſt,
conſociari Angelérum & Ar-
changelorum cœtibus: Thronis
étiam & Dominationibus, Princi-
patibus & Poteſtatibus, omniúm-
que cœléſtium ſupernärum Virtuù-
tum contubérniis pérfrui, & intuéêri
agmina Sanctôrum ſplendidius ſi-
déribus micantia. Patriarchaàrum fi-

92 5
de fulgéntia, Prophetârum ſpe læ-
tantia, Apoſtolôrum in duodecim
tribubus Iſrael orbem judicantia,
Martyrum purpureis viétôriæ corô⸗=
nis lucéntia, Virginum quoque cho-
ros candéntia serta geſtantes in-
ſpicere.
Sancti mei, qui in carne pôſiti,
certamen habuiſtis: Mercédem
labôris ego reddam vobis.
Venite benedicti Patris mei:⸗
percipite regnum. Mercédem.
loôria Patri. Mercédem.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

R illo témpore: Videns Jeſus
turbas ascéndit in montem: &
cùm ſediſſet, acceſsérunt ad eum
discipuli ejus. Et réliqua-
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Eaâti mundo corde, quéniam
ipſi Deum vidébunt. Quam er-
go ſtulti ſunt, qui Deum iſtis ex-
teriõribus oculis quærunt, cùm
corde videâtur, ſicut alibi ſcrip-
tum eſt: Et in ſimplicitate cordis
uærite illum. Hoc eſt enim mun-
um cor, quod eſt ſimplex cor.
Et quemâdmodum lumen hoc vi-
déri non poteſt, niſi culis mun-
dis: ita nec Deus vidétur, niſi mun-
dum ſit illud, quo vidéri poteſt.
Beati pacifici, quoniam ipſi fllii Dei
vocabuntur. In pace perféctio eſt;
ubi nihil repugnat: & ideòô filii Dei
pacifici, quoniam nihil in his resi-
ſtit Deo, & tique filii ſimilitùdi-
nem patris habére debent.
Sint lumbi veſtri præcincti, & Iu-
ceêrnæ ardéntes in manibus veſtris:
Et vos similes hominibus expe-
Gtantibus doeminum ſuum, quando
revertatur à nuúptiis.
Vigilate ergo, quia nescitis, qua
hora Dôminus veſter ventůúrus ſit.
Et vos.
Acifici autem in ſemetipſis
ſunt, qui omnes animi ſui mo-
tus componéntes & fſubjiciéntes
rationi, id eſt, menti & ſpiritui,
carnalésque concupiscéntias ha-
béntes edomitas, fiunt regnum
Dei. In quo ita ſunt ordinata om-
nia, ut id, quod eſt in hômine
præcipuum & excéllens, hoc im-
peret, cæteris non reluétantibus 9
quæ ſunt nobis beſtiisque commũ⸗=
nia?

926
nia: atque idipſum, quod excéllit
in homine, id eſt, mens & ratio,
ſubjiciatur potiori, quod eſt ipfa
véritas, unigéenitus Filius Dei. Ne-
que enim imperare interioribus
poteſt, niſi ſuperioôri ſe ipſe ſub-
Jiciat. Et hæc eſt pax, quæ datur
in terra hominibus bonæ volunta-
tis: hæc vita couſummati perfecti-
que ſapientis.
Meédia nocte clamor factus eſt:
Ecce ſponſus venit, exite ob-
viàm ei.

Prudéntes virgines aptäte ve-

Ecce.
Ecce.

ſtras lampades.
loria Patri.

E hujüsmodi regno pacatiſſi-
mo & ordinatiſſimo miſſus eſt
foras princeps hujus ſæculi, qui

perverſis inordinatisque domina-
Hac pace intrin ſecùs conſti-

tur.
tůta, atque firmata, quascumque
perſecutiones ille, qui foras miſ-
sus eſt, forinſecùs concitaverit,
auget gloôriam,
Deum eſt: non aliquid in illo æ-
dificio labefactans, ſed deficien-
tibus machinis ſuis innotéscere fa-

ciens, quanta firmitas intus extrü-

cta ſit. Ideo séquitur: Beaâti, qui
perſecutionem patiuntur propter

Juſtitiam, quoniam ipsorum eſt re-

Snum cœlorum.
e Deum laudamus. II.

. DIE IV. NOVEMBRIS.

QOeléſiam tuam , Dômine, ſan-
cti Cäroli Confeſsoris tui at-
que Pontificis continua protectio-
ne cuſtéôdi: ut ſicut illum Paſto-
rfalis ſolicitůdo gloriôſum reddi-
dit, ita nos ejus intercéſſio in tuo
ſemper faciat amôre fervéntes.
Per Döminum.

O quàm gloriôſum.
Exultabunt Sancti. 923.
mnipotens. 916.

Iſtrum eſt enim regnum
cœlorum, qui contempsérunt vitam
mundi, & pervenérunt ad præmia
zegni, & lavérunt ſtolas iſuas in
sänguine Agni.

quæ ſecündùm

„ Lætâmini in Dômino, & exul-
tate juſti.
4 Et gloriaämini omnes recti cor-
e.
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus;, ut qui ſanctôrum Marty-
rum tuoôrum Vitalis & Agricolæ so-
lémnia colimus, eorum apud te in-
terceſſioònibus adjuvemur. Per Do-
minum.

(Molus „Medioläni nobili Bor-
romæôrum familia natus, quan-
ta futùrus eſſet ſanctitate conſpi-
cuus, divina lux ſuper pariéntis
matris cubiculum noctu coruſcans
præſignavit. A pueritia clericali
militiæ adſcriptus, Abbatia poſtmo-
dùm inſignitus, patrem admonuit,
ne rédditus in rem familiarem con-
verteréntur: quorum ipfe nactus
adminiſtrationem, quidquid ſupeér-
erat, expendebat in pâuperes. Ado-
lescens liberalibus disciplinis Pa-
piæ peram dedit. Caſtitatem adeoô
côluit, ut impudicas étiam mulie-
res ad labefaéctandam ejus pudici-
tiam pluries immiſſas, invicta con-
ſtantia fugaverit. Vigeſimum ter-
tium ætaàtis annum agens, à Pio IV.
ejus avunculo in ſacrum Cardina-
liumCollégium cooperatus, inſigni
pietatis ac virtütum omnium ſplen-
dore prælúxzit. Mox ab eodem Me-
diolanenſis Archiepiſcopus crea-
tus, in eo plúrimam operam ad-
hibuit, ut juxta ſacrosanctum
Tridentinum Concilium, quod
ejus potiſſimùm ſolicitudine jam
tum fuerat abſolutum, Eccleſiam
ſibi commiſſam compôneret, at-
que ut depravatos plebis ſuæx mo-
res reformaret, pPræter iteratam
ſæpiùs Synodorum celebratioònem,
ſeipſum' eximiæ ſanctitatis præ-
buit exémplar. In profligandis hæ-
réticis e partibus Rhætôrum &
Helvetiôrum, quorum plurimos as
Chriſtianam fidem convértit, ma-
ximéè laboravit.
Invéni David fervum meum;
ôleo ſancto meo unxi eum: * Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
