ſanguis meus. Cum igitur ipſe de
pane pronuntiaverit, ac dixerit:
Hoc eſt corpus meum: quis audé-
bit deinceps ambigere? Et cüm
idem ipfe tam aſſeveränter dixe-
rit: Ric eſt ſanguis meus: quis
umquzm dubitaverit, ut dicat non
eſſe eius sanguinem.

W. Conäntibus illis. 409.

Qam
Uit in
bet gamc⸗
Dingultäten

mum exiſti

S, quo
Hen transm.
uibus corp
ls, prate
oe fecit
Mltd was
Zülguinem 1

(Conille pert

bimms, ut e⸗
De lamdquam
Allnem ſun
cle hanis d
in becie
Eiem :
tes corp
, factun⸗
Kanguinis
Ehemar C
Chium in
tlentes: 4
anguinem in
Dimus: ſie
tHnm, dir

kdcimu,

AccEir

Lim (
Uitis iſe
ll. I
ibertti 4
debebitis 1
Aen ifli
Non ſpitital
1adierunt
AOd e3
lortaretut
Teſtament

ve ſm. 61
füm Illi

tltamenti
nnt. In
Mulzeſt

0

i, guie

ſinckfkcent

Dacanent,
lucn ain
mſfatin
nenis
nlus ild

bis nitt
lt, iple in
cannem ne
vem meun,
in eo. N
Nil inge
tum n et
nempgbilun
t alell tn

ego Mho
Nandücet
de wiſet
er auem,1
emn vi it,
1 Calnenn t

ll⸗

INTU

bis

Eptlei
ni⸗

Heneinadl
jedit Cie⸗
ite,
Pus elnn
gnitz iſ
bibite,

dubitationem fides cerium reddat,
quod ſis diganus factus, qui coôr-

A Quam olim in vinum conver-
tit in Cana Galilææx, quod ha-
bet quamdam cum sanguine pro-
pinquitatem: & eum parum di-
gnum exiſtimabimus, cui creda-
mus, quod vinum in sangui-
nem transmutarit? ad eas nüptias,
quibus coôrpora copulantur, voca-
rus » præter opinionem omnium
hoc fecit miraculum, & non
multò magis ſic eum corpus &
sanguinem ſuum fruénda nobis
donaſſe periuaſum firmiter habe-
bimus, ut ea cum omni certitùúdi-
ne tamquam corpus ipsius, & san-
guinem ſumamus? Nam in ſpé-
cie panis dat nobis corpus, &
in ſpecie vini dat nobis san-
guinem: ut cùm suümpferis,
guſtes corpus & sanguinem Chri-

i, factus ejüsdem corporis,
& sangninis pärticeps. Sic enim
efficimur Chriſtiferi „ hoc eſt ,

Chriſtum in corpoôribus noſtris
ferentes: cůùm corpus ejus &
sanguinem in membra noſtra reci-
Pimus: ſic ſecundùm beaâtum Pe
trum, divinæ natüůræ consortes
Yéddimur.
Accépit Jeſus. 410.

Lim cum Judæis Chriſtus
diſſerens, niſi manducavé-
ritis, inquit „carnem meam, &
bibéritis meum sanguinem, non
habébitis vitam in vobis. Cum
autem itli, quæz dicta füerant,
non piritaliter accepiſſent;, offen-
ſi abierunt retrò: putàbant enim,
quôd eos ad manducandas carnes
bortaretur. Erant & in véteri
Teſtaménto panes propoſitionis;
veruùm illi cùm fuerint véteris
Teſtamenti, finem jam accepé-
runt. In novo veròô Teſtamento
Panis eſt cœleſtis, & calix ſalu-
täris, qui & animam, & corpus
ſanctificant. Quamobrem non ſic
hæc attendas velim, tamquam ſint
nudus & ſimplex panis, nudum &
ſimplex vinum: corpus enim ſunt
& ſanguis Chriſti. Nam etiamſi
ſenſus illud tibi renú⁴ntiat, fides
tamen te confirmet. Ne judices
rem ex guſtu; ſed te citra ullam

Doris & sänguinis Chriſti particeps
fieres.
Ego ſum. 410.

4²5

Lédio ſancti Evangélii ſecundum
Joannem.

1S illo témpore: Dixit Jelus tur-
bis judæorum: Caro mea, verè
eſt cibus; & ſanguis meus, veré
eſt potus. Et reliqua.
Homilia S. Cyrilli Epiſe. Alexandr.

Ui manduúcat, inquit, carnem
meam, & bibit sanguinem
meum, in me manet, & ego in illo.
Sicuti enim, ſi quis liquefactæ ceræ
aliam ceram infderit „ alteram
cum àltera per totum commilceat:;
necéſſe eſt: ſic qui carnem & san-
guinem Dôminmi reécipit, cum ipſo
ita conjüngitur, ut Chriſius in ipſo;
& ipſe in Chriſto inveniatur. Simili
quodam modo apud Matthæum
compéries. Simile eſt, inquit, reg-
num cœloôrum fermento, quod
accéptum abſcondit müúlier in
farinæ ſatis tribus. Sicut parum, ut
Paulus ait: fermenti totam maſſam
fermentat, ſic parvula benedictio
totum hôminem in ſeipſam attra-
hit , & ſua grätia replet; & hoc
modo in nobis Chriſtus manet, &
nos in Chriſto.
Qui manducat. 411.
Os verò, ſi vitam æternam
cônſequi võlumus, ſi largitô-
rem immortalitatis habere in no-
bis deſideràamus, ad recipiéndam
benedictionem libenter concçurra-
mus: caveamũúsque, ne loco laquei
damnoſam religionem diabolus
nobis prætendat. Rectè (inquit) di-
cis: ſcriptum tamen eſſe non igno-
ramus, judicium ſibi comedere; at-
que bibere illum, qui de pane cô-
medit, & de calice bibit indignè.
Ego igitur probo meipſum, &
indignum invénio. Quando igitur,
uicümque tu es, qui iſta dicis;,
ignus erisèquando Chriſto teipsũ
offeres? Nam ſi peccando indignus
es „ & peccare non déſinis (quis
énim delicéta intélligit? ſecundùm
Plalmiſtam) expers omnino eris
vivificæ hujus ſanctificationis.
Miſit me vivens Pater. 41I.

Uare pias quæſo cogitatiéô-
nes ſuſcipias, ſtudiòse ſan-
Rque vivas, & benedictionem
participes : quæ (mihi crede)
non mortem ſolùm, verùm étiam
morbos omnes depéllit. Sedat
4 enim

4²⁶
enim, cùm in nobis mâneat Chri-
ſtus, ſævientem membroôrum no-
ſtrorum legem, pietatem corroôbo-
rat, perturbationes animi extin-
guit: ægrôtos curat, colliſos redin.
tegrat, & ſicut paſtor bonus, qui
animam ſuam pro ovibus ſuis poô-
ſuit, ab omni nos érigit caſu.
e Deum laudamus. II.
F ERIA SEXIT A.

De libro primo Kegum⸗

Ongregati ergo univerſi majo-
res natu Iirael, venérunt ad Sa-
muelem in Rämatha. Dixerüntque
ei: Ecce tu ſenuiſti, & filii tui non
ambulant in viis tuis: conſtitue
nobis Regem, ut judicet nos, ſicut
& univeriæ habent nationes. Dis-
plicuit ſermo in ôculis Samuélis;,

2 2

eò quòd dixiſſent: da nobis Re-
gem, ut jüdicet nos. Et oraàvit Sa-
muel ad Dôminum. .
Percúſſit Saul mille, & David
decem millia: * Quia manus Dô-
mini erat cum illo : percuſſit
Philiſtheum, & abſtulit oppro-
brium ex Iſrael. Nonneée iſte
eſt David, de quo canébant in
choro, dicéntes: Saul percuüſſit
nulle, & David decem millin à
Quia.
Ixit autem Dôminus ad Sa-
muelem. Audi vocem pôpuli
in omnibus, quæ loquüntur tibi.
Non enim te abjecérunt, ſed me;
ne regnem ſuper eos. Juxta omnia
pera ſua;, qu fecérunt à die, qua
eduúxi eos de gypto, usque ad
diem hanc, ſicup déreliquérunt me,
& ſervierunt diis aliénis, ſic faciunt
étiam tibi. Nunc ergo vocem eoô-
rum audi: verumtamen conteſtäre
eos, & prædic eis jus Regis, qui
regnatürus eſt ſuper eos.
Montes Gelboe, nec ros, nec

fum ſuàrum, & eonſtituer ſibi tri-
bnos, & centuriones, & aratores
agrörum ſuorum, & melfsoöres
ségetum „ & fabros armorum
cũûrruum ſuorum. Filias quoque
veſtras faciet ſibi unguentaàrias, &
focarias, & panificas. Agros quo-
que veſtros, & vineas, & olivyéta
ôptima tollet, & dabit ſervis ſuis.
e. Ego te tuli de domo patris tui,
dicit Dñs: & pòſui te pascere gre-
gem pôpuli mei Et fui tecum
in omnibus, ubicúmque ambulaſti:
firmans regnum tuum in æternum.
Fecique tibi nomen grande ;
juxta nomen magnorum, qui ſunt
in terra: & requiem dedi tibi ab
ômnibus inimicis tuis. Et fui.

Aoôria Patri.
S. A B B A rT O.-
De libro primo Regum.

T erat vir de Benjamin nomine
Cis, filius Abiel, filii Seror, filii
Becorath, filii Aphia, filii viri Jé-
mini, fortis rôbore, Et erat ei fi-
lius vocabulo Saul, eléctus & bo-
nus: & non erat vir de filiis Iſrael
melior illo. Ab hùmero & ſurſum
eminébat ſuper omnem pôpulum.
Perierant autem aſinæ Cis patris
Saul „ & dixit Cis ad Saul filium
ſuum: Tollé tecum unum de puúe-
ris, & consürgens vade, & quære
àſinas. Qui cùm transiſſent per
montem Ephraim, & per terram
Saliſa, & non inveniſſent; tran-
ſiérunt étiam per terram Salim, &
non erant;, ſed & per terram Je⸗
mini, & minimè reperérunt:.
Peccavi 428. Leci u.
Um autem venſſſent in terram
Suph, dixit Saul ad puůerum,
qui erat cum eo: Veni,, & rever-
tamur, ne forté dimiſerit patet
meus aſinas „ & ſolicitus ſit pro
nobis. Qui ait ei: Ecce vir Dei
eſt in civitàte hac, vir nobilis:

Plúvia veniant luper vos:
Ubi cecideérunt fortes Iſrael.
F. Omnes montes;, qui eſtis in
circuitu ejus, vilitet DOöminus: à
Gélboe autem tranſeat. Obi.

Ixit itaque Sämuel ömnia ver-
ba Dômini ad populum, qui
petierat à ſe Regem;, & ait: Hoc
erit jus regis, qui imperatùrus eſt
vobis: Filios venros tollei, & no-
net in crribus ſuis, faciétque ſibi
équites & Præcursores quadriga-

omne quod loquitur, ſine ambi-
guitate venit. Nunc ergo eamus
illuc, ſi foré indicet nobis de via
noſtra, propter quam venimus-
Dixitque Saul ad púerum luum:
Ecce ibimus, quid feremus ad VI-
rum Dei? panis defecit in fitar-
ciis noſtris, & Ilportulam non ha-
bemus; ut demus homini Dei
nec quidquam aliud. Rurſum
puey reipondit Sauli;: & ait: Ecce
inventa eſt in manu mea quärftaâ
pars ſtatétis argénti ; demus ho-
. mint

cica

ini Dei,
Nolttan,

T cen
Cümque
ntcio urbie
greclens
N in excell
leyeliyerat
Ule unatn d
ul, Cicens
Innc et, cr⸗
e Teru Ben
Dacen uper
& ſahibit
Munn Dhiliſk
Dohulum me
Dot eorum
erlllet
leckrit ei
tbiiſte don
Audi Do

mnorerun
Uelabee, gu
bel ellet D
or

1 0 A
doremm
1oe, gnut
deti

de li

Ccelüir
lenin⸗
, 0r
ſilentis 6

7 rergete

Me

iinettiiti
sAutot
8

37.

AMorun 6
Elis got
Cuentutlust
8. Agnoln
eis) Koet
irlenu
Im Nensnin
te gizctelt
Etfuiteed
Jue mdl
im inttemn
Dmen Ainte
SIumegie
emn el id
nis Utl.
Il.
4 10
Retun.

mini Dei, ut indicet nobis viam
noſtram. Exaudiſti. 429.

T aſcendérunt in civitâtem.
Cümque illi ambularent in
médio urbis; apparuit Samuel
egrédiens obviam eis, ut aſcende-
ret in excélſum. Dôminus autem
revelaverat auriculam Samuélis
ante unam diem, quam veniret

Saul, dicens: Hac ipſa hora, quæ

nunc eſt, cras mittam virum ad te
de Terra Benjamin, & unges eum
Ducem ſuper populum meu Ifrael,
& ſalvabit populum meum de
manu Philiſthinõrum: quia reſpexi
Doôpulum meum: venit enim cla-
mor eorum ad me. Cúmque
aſpexiſſet Samuel Saulem? Domi-
nus dixit ei: Ecce, vir quem dixerã
tibi, iſte dominabitur populo meo.
. Audi Domine. 429.

Cognovérunt omnes à Dan usque
Berſabee, quod fidélis Säamuel Pro-
Pheta eſſet Domini.
rotéctor in te.

DOMINICGA III.

Adorémus Dôminum, * Qui fecit
nos. enite, exultemus. 1.
j „N octe ſurgentes. 2.
Servitée Domino.
3.

De libro primo Regum.

Ccéſſit autem Saul ad Samuée-
Alem in médio portæ, & ait: In-
dica, oro, mihi, ubi eſt domus
Videntis. Et reſpondit Samuel Sau-
li; dicens: Eègo ſum Videns. Alcéênde
ante me in excellum, ut come-
datis mecum hodie, & dimittam
te mane: & omnia, quæ ſunt in
corde tuo, indicabo tibi. Et de
afinis, quas nudiustértius perdi-
diſti, ne ſolicitus ſis, quia inveniæ
ſunt. Et cujus erunt optima quæ-
ue Ifrael? Nonne tibi, & omni
Omui patris tui? Reſpondens au-
tem Saul, ait: Numquid non filius
Jémini ego ſum de minima triba
Iſrael, & cognatio mea noviſſima
inter omnes familias de tribu Ben-
Jamin quare ergo locutus es mihi
ſermonem iſtum?

2 427
Præparäte torda veſtra Domi-
no, & ſervite illi ſoli: Et libera-
bit vos de manibus inimicorum
veſtroôrum. Convertimini ad
eum in toto corde veſtro „ &
auferte deos aliénos de médio ve-
ſtri. Et. . 5
Ssumens itaque Sâmuel Sau-
Aà lem & püerum ejus, intro-
dúkgit eos in triclinium „ & de-
dit eit locum in câpite eôrum,
qui fuüerant invitati. Erant enim
quaſi triginta viri. Dixitque Sa-
muel coco, da partem, quam
dedi tibi, & præcépi, ut repé-
neres ſeôrſum apud te. Levavit
autem cocus armum, & pôſuit an-
te Saul, Dixitque Samuel: Ecce »„
quod remanſit, pone ante te, &
comede: quia de indúſtria ſerva-
tum eſt tibi, quando populum
vocâvi. Et comédit Saul cum Sa-
muéle in die illa. Et deſcenderunz
de excello in oppidum, & locuútus
eſt cum Saule in ſolario: ſtravit-
que Saul in ſolario,; & dormivit.
Deus omnium exauditor eſt?:
ipſe miſit Angelum ſuum, & tulit
me de ovibus patris mei: * Et un-
xit me unctione miſericordiæ ſuæ.
Dôminus, qui eripuit me de ore
leônis, & de manu beſtiæ liberayit
me. Et unxit. g 100% iin
»Umque manè ſurrexiſſent, &
jam elucéſceret, vocavit Sa-
muel Saulem in ſolario; dicens:
Surge, & dimittam te. Et ſurrè-
xit Saul: egreſsique ſunt ambo ip-
ſe vidélicet & Samuel. Cúmque
deſcénderent in extréma parte ci-
vitatis, Samuel dixit ad Saul: Dic
puùero: ut antecédat nos, & tranſeat:
tu autem ſubsiſte paulisper, ut in-
dicem tibi verbum Dômini. Tu-
lit autem Samuel lenticulam olei»
& effüdit ſuper capur ejus , & de-
oſculatus eſt eum, & ait: Ecce
unxit te Dôminus ſuper hæredita-
tem ſuam in principem, & libera-
bis pôpulum ſuum de manibus
inimicorum ejus, qui in circuitu
ejus ſunt.
Dôminus, qui eripuit me de
ore leonis, & de manu beſtiæ libe-
ravit me; Ipte me eripiet de
mänibus inimicorum meôrum.
Miſit Deus miſericôrdiam ſu-⸗
am, & veritatem ſuam: animam
meam eripuit de médie catulo⸗
rum leôënum. Ipfſe,
loria Patri. Iple.

42⁸

De Expoſitiõne §S. Greg. Papæ in
libros Regum.

Ulit autem Samuel lenticulam
6lei, & effùdit ſuper caput ejus
Hoc proféctò hac unctione expri
mitur, quod in ſancta Ecclêſia nunc
étiam materialiter exhibétur: quia
qui in clmine ponitur, ſacraménta
súitipit unctioônis. Quia vero ipfſa
unctio ſacraméntum eſt; is, qui
romovétur, benè foris üngitur;, ſi
intus virtúte ſacramenti roborétur
Ipsas ergo ôlei virtůtes prius vi-

tur;, niſi quia in fine reprobatur?
Nam quia obedire Deo poſteà no-
luit, a Samuéle audivit: Quia proje-
ciſti ſermonem Domini, projécit te
Dns, ne ſis rex. Velut enim len-
ticula 6lei parum habuit, qui ſpiri-
tualem gratiã projicéndus accépit.
Quod in rectoribus quoque ſanctæ
Eccléſiæ conveniénter accipitux.
Plerùmque enim culmen prælatio-
nis accipiunt, qui in charitate Dei
& proximi perfécti non ſunt.
Ego te tuli de domo patris tui,
dicit Dôminus: & poſui te pascere
gregé pôpuli mei: * Et tui tecum

Eait ad flio
Dinus Deus!
Ge Aeypto,
Reypuorum
legum, qui
Autenn hodie
Uirelfis mal
ſeltris: & G

deaâmus atténtius. Oleum quippe in ômnibus, ubicumque ambalaſti: Ctſgketut ten
liquôribus aliis ſuperfertur: oleum firmans regnum tuum in æternum. Demanimmam
ignem fovet: oleum vülnera curâà Fecique tibi nomen grande, jux= Alipeccayi,
re conſueévit. Per illud ergo mite ta nomen magnéôrum; qui ſunt in Kgnn ores
ricôrdiæ bonum ſignificat „ quia terra: & réquiem dedi tibi ab om- Afertatar ol
ſcriptum de Domino eſt: Miſera- nibus inimicis tuis. Et fui. Iine 4 poht
tiones ejus ſuper omnia ôpera Gloria Patri. Et fui.
ejus. Quia ignem fovet, prædica- 8 applie
tiônis gratiam designat „ quæ dus Ilae
electôrum mentes illůminat. ramin,t
Percüſſit Saul mille, & David 1 min & cog,
decem millia: uia manus Dni tidir coenari
erat cum illo: percuſſit Philiſthæũ, lsge dan
& abſtulit opprobrium ex Ifrael. lunt end en
Nonne iſte eſt David, de quo Peccàvi ſuper nuúmerum 1ng. Dt conl
canébant in choro, dicentes: Saul arénæ maris, S multiplicata ſunt minum, un
percufit mille, & David decem peccata mea, & non ſum dignus lte. Zel
millia? Quia. vidére altitdinem cœli præ multi- lece ablcon
Uia vero vúlnera per leum tuúdine iniquitatis meæ: quoniam Curterunt it
) curantur, hoc proféctô in- irritavi iram tuam: & Et malum inde: ſtetit
sihuat, quod detergénda ſunt vl- coram te feci. Quôniam ini- Kaltior fi
nera peccatérum. Ungatur ergo quitatem meam ego cognoſco, & Hüneto,
caput Regis, quia ſpiritali gratia delicdtum meum contra me e Wonmnem
mens eſt replenda doctoôris. Habeat ſemper, quia tibi ſoli peccavi. Et. Uem elent
in unctiône ſua oleum, habeat Duo Séraphim clamäbant inftüm
miſericordiam abundantem, quæ alter ad alterum: & Sanétus, San- d Krch
ſibi virtutibus aliis præferatur ctus, Sanctus, Dôminus Deus Sa- Kait; Vin
Habeat oleum, ut dum ardorem baoth : & Plena eſt omnis terra Eraud
ſancti Spiritus in ſe nutrit, lucére gloria ejus. F. Tres ſunt, qui te- Kitui,
vehementer aliis per verbä poſſit. ſtimonium dant in coœlo, Pater, Möminitn
Häbeat nihiléminus en medi- Verbum, & Spiritus ſlandus; Erdomu
cinæ, ut ſapiénter diſpônat, quâli- hi tres unum ſunt. Sanctus. Denklſtie
ter peccatorum foœtores tergat, & Gloria Patri. Plena. cultöcis
ægras mentes ſaluti reſtituat. üinnu
. Montes Gelboe, nec ros, nec e ſuo. B
plúvia véniant fuper vaos: Ocuͤtu
Ubi cecidérunt fortes Irael. Dopul
Omnes montes, qui eſtis in ſin idr
Eircitu ejus, viſitet Dominus: a Mino:
Gélboe autem tranſeat. Ubi. lum pulun,
m. ged
Ed lenticula Saul ungitur, non F E K I A SECUND A. ſunde
pro præſignanda dodrina, ſed De libro primo Regum. Dutzerere
ad exprimenda futüra Lenticula . c, Ders cot⸗
quidem parvum eſt vas. Guid ergo .T convocavit Samuel poôpu- Ulunt;
eſt, quod lenticula olei Saul üngi- Llam ad Dominum in Masha „ keih

Teprorilun
oleini
leciegrot
lebroſecht
In enim
blipgniſie
endus ecetl
lvoqueſuet
iet Kalzin
wen Nreldh⸗
lcharitnel
on lunt
nopattizti
lui te het
PEt kui tecd
ge ANbln
min gen
en rnled
n, gifuin
edi dbiins
Uti
i⸗

pet nin
ultiphicnte
on lun
celihten

r

& ait ad filios Iſrael: Hæc dicit Dô-
minus Deus Ifrael: Ego eduúùxi Ifrael
de „Ægypto, & erui vos de manu
Kgyptiorum, & de manu omnium
regum, qui affligébant vos. Vos
autem hodie projeciktis Deum ve-
rum, qui ſolus lalvavit vos de
univérſis malis & rribulationibus
veſtris: & dixiſtis: Nequaquam: fed
Regeim conſtitue fuper nos. Nunc
ergo ſtate coram Domino per tri-
bus veſtras „ & per familias.
z. Kecordâre Domine teſtaménti
tui, & dic Angelo percatienti:
ceſſet jam manus tua: * Ut non
defoletur terra, & ne perdas om-
nem animam vivam. Ego ſum
qui peccavi, egxo qui inique egi:
iſti qui oves ſunt quid fecérunt,
Avertatur obſecro furor tuus Do-
mine a populo tuo. Ut.

T applicuit Samuel omnes tri-
bus Iſrael, & cécidit ſors tribus
Bénjamin. Et applicuit tribumen-
jamin & cognationes ejus, & cé-
cidit cognatio Metri; & pervénit
usque ad Saul filium Cis. Quæſié-
runt ergo eum, & non eſt invén-
tus. Et conſuluérunt poſt hæc Do-
minum, utrmnam ventürus eſſet
illuc. Reſponditque Doôminus:
Ecce abiconditus eſt domi. Cu-
currérunt itaque, & tulérunt eum
inde; ſtetitque in médio péôpuli,
& altior fuit univerſo pôpulo ab
hůmero, & ſursum. Et ait Samuel
ad omnem pópulum: Certe vidétis,
quem elegit Dôminus, quéôniam,
non ſit ſimilis illi in omni popu-
lo. Et clamavit omnis pôpulus;
& ait: Vivat Rex.
. Exaudiſti Dömine oratiônem
ſervi tui, ut ædificarem templum
nômini tuo: & Benedic, & ſancti-
fica domum iſtam in ſempiternum,
Deus Iſrael. Dômine, qui
cuſtôdis pactum cum ſervis tuis,
qui ambulant coram te in toto cor-
de ſuo. Benedic. .
Ocútus eſt autem Sàmuel ad
populum legem regni, & ſcrip-
ſit in libro, & repôluit coram Doô-
mino: & dimiſit Samuel omnem
pôpulum, ſingulos in domum ſu-
am. Sed & Saul abiit in domum
ſuam in Gabaa, & abiit cum eo
pars exércitus, quorum tetigerat
Deus corda. Filli vero Belial di-
xXérunt: Num ſalvare nos poterit
iſte? Et deſpexérunt eum, & non

42⁰
attulérunt ei imúnera: ille Ferè
diſſimulabat se audire.
Audi Domine hymnum;, & ora-
tionem, quam servus tuus orat co-
ram te hodie: ut ſint oculi tui
apérti, & aures tuæx inténtæ »
W Super domum iſtam die ac nocte.
„Keſpice Domine de Sanctuario
tuo, & de excélio coelorum habi-
taculo. Super.
Slôria Patri.
F E RI
De libro primo Regum.

Ixit autem Samuel ad univér-
Iſum Iſrael: Ecce audivi vocem
veſtram juxta omnia, quæ locuti
eſtis ad me, & conſtitui ſuper vos
Regem. Et nunc Rex graditur ante
vos: ego autem sénui & incanui:
porrò filii mei vobiscum ſunt: ita-
que conversatus coram vobis ab
adolescéntia mea usque ad hanc
diem, ecce præſto ſlum. Loquimini
de me coram Dno, & coram Chri-
ſto ejus, utrum bovem cujusquam
tlerim; aut aſinum: ſi quémpiam
calumniaâtus sum, ſi oppréſſi ali-
quem, ſi de manu cujuùsquã munus
accépi & contémnam illud hoôdie,
reſtituamque vobis. Et dixérunt:
Non es calumniâtus nos: neque op-
preſsiſti, neque tuliſti de manu ali-
cùjus quidpiam. Dixitque ad eos:
Teſtis eſt DOôminus advérsùm vos:
& teſtis Chriſtus ejus in die hac;»
quia non invenéritis in manu mea
quidpiam. Et dixérunt: Teſtis.
. Dômine, ſi converſus fùerit po-
pulus tuus, & oraverit ad Sanétua-
rium tuum: Tu exaudies de
cœlo Dômine, & libera eos de
manibus inimicôrum ſuòrum.
Si peccaverit in te populus tu-
us, & converſus égerit pœnitén-
tiam, veniénsque oraverit in iſto
loco. Tu- .
T ait Sàmuel ad populum: Dô-
minus qui fecit Moyien & Aa-
ron „ & eduxit patres noſtros de
Terra Xgypti. Nunc ergo ſtate, ut
judicio conténdam adversum vos
coram Dômino de omnibus miſe-
ricôrdiis Doômini, quas fecit vo-
biscum, & cum patribus veſtris:
quômodo Jacob ingréſſlus eſt in
Kgyptum, & clamavérunt patres
veffri ad Dominum: & miſit Doô-
minus Moyſen & Aaron, & edu-
xit patres veſtros de ιgypto: &
collocavit eos in loco koc. bAui

430
obliti ſunt Dômini Dei ſui, & trã-
didit eos in manu Siſaræ magiſtri
militiæ Haſor, & in manu Philiſt-
hinorum, & in manu Regis Moab,
& pugnaveérunt adverſum eos.
Factum eſt, dum toôlleret Düs
Eliam per türbinem in cœlum:
Eliséus clamabat, dicens: Pater
mi, pater mi, currus Ifrael „ &
auriga ejus. Cúmque pérge-
rent, & incedéntes ſermocinarén.
tur, ecce currus igneus, & equi
ignei divisérunt utrumque, & as-
céndit Elias per türbinem in cœ-
lum. Eliséus.
Oſtea autem clamavérunt ad
Dôminum, & dixérunt: Pec-
cävimus, quia dereliquimus Dômi-
num, & ſervivimus Baalim & A-
ſtaroth: nunc ergo erue nos de
manu inimicorum noſtrorum, &
ſerviemus tibi. Et miſit Dominus
erobaal, & Badan, & Jephte, &
amuel, & éruit vos de manu ini-
micoôrum veſtrôrum per circuitů,
& habitaſtis confidenter. Viden-
tes autem, quod Naas Rex filiôrum
Ammon veniſſet àdversum vos
dixiſtis mihi: Nequàquam ſed
Rex imperabit nobis, cùm Dômi-
nus Deus veſter regnaret in vobis.
Nunc ergo præſto eſt Rex veſter;
quem elegiſtis, & pertiſtis, ecce
dedit vobis Dôminus regem. si
timuéritis Dominum, & ſerviéritis
ei, & audièritis vocem ejus „ &
non exaſperavéritis os Dômini:
Eritis & vos, & Rex qui imperat
vohbis, ſequéntes Dominum Deum
veſtrum.
Ego te tuli. 428.
F E R I A UINT A.
De libro primo Regum.

FEllius unii⸗ anni erat Saul, cùm
regnare cœpiſſet, duòbus autem
annis regnavit ſuper Ifrael. Et elé-
git ſibi Saul tria millia de Ifrael:
& erant cum Saul duo millia in
Machmas, & in monte Bethel: mil-
le autem cum Jéônatha in Gabaa
Bénjamin. Porrò céterum poôpulum
remiſit unumquêmque in taberne-
cula ſua. Et percuſſit J6nathas ſta-
tiéônem Philiſthinorum, quæ erat
in Gäbaa. Quod cùm audtiſſent
Philiſthiim, Saul cecinit búccina
in omni terra, dicens: Audiant Ge-
bræi. Et univérſus Ifrael audivit
hujusceémodi famam: Percüſſit Sau!
ſtationé Philiſthinoru; & eréxit ſe

Ifrael advérſus Philiſthiim. Clama-
vin ergo péôpulus poſt Saul in Gal-
gala.
FPeccävi ſuper. 428. LTeKia ii,
T Philiſthiim congregäti funt
ad præliandum contra Iſrael»
triginta millia crrun, & ſex millia
equitum, & réliquum vulgus, ſicut
aréna, quæ eſt in littore maris plu-
rima. bt aſcendentes caſtrametati
ſunt in Machmas ad Orientem Be-
thaven. Quôd cùm vidiſſent viri
Iſrael ſe in arcto poſitos (affliétus
enim erat populus) abſcondérunt
ſe in ipeluncis, & in abditis, in
petris quoq; & in antris, & in ciſtér-
nis. Hebræi autem tranſiérunt Jor-
danẽ in terrã Gad, & Galaad. Cum-
que adhuc eſſet Saul in Galgala-»
univerius péôpulus perterritus eſt-»
qui ſequebatur eum. Et expeétavit
ſeptẽ diébus juxta placitumsamué-
lis, & non venit Samuel in Galga-
la;, dilapsùsque eſt populus ab eo.
Exaudiſti Die oratiônem lervi
tuúi, ut ædificãrem templum nomi-
ni tuo: Bénedic, & ſanctitica
domum iſtam in ſempitérnum;
Deus Ifrael. .
Dômine, qui euſtôdis pactum
cüm ſervis tuis, qui ambulant corã
te in toto cordo ſuo. Bénedic.

it ergo Saul: Afférte mihi ho-
locauſtum, & pacifica. Et ob-
tülit holocauſtum. Cumque com-
pleſſet offerens holocauſtum, ecce
Sämuel veniébat: & egréſſus eſt
Saul bviam ei, ut ſalutaret eum.
Locutüsque eſt ad eum Samuel,
Quid feciſti? Reſpoôndit Saul: Quia
vidi, quod péôpulus dilaberetur à
me & tu non véneras juxta placi-
tos dies, porrò Philiſthiim congre-
gati fûerant in Machmas, dixi :
Nunc defſcendent Philiſthiim ad
me in Galgala, & faciem Domini
non placavi. Neceſſitate compul-
ſus, btuli holocauſtum. Dixitque
Samuel ad Saul. Stulte egiſti, nec
cuſtodiſti mandata Dômini Dei
tui quæ præcépit tibi. Quod ſi non
feciſſes, jam nunc præparaſſet Doô-
minus regnum tuum fuper Ifrael
in ſempitérnum, ſed nequâquam
regnum tunum ultra consürgét⸗
Quæsivit Dôminus ſibi virum juxta
cor ſuum, & præcepit ei Dôminus»
ut eſſet dux ſuper pôpulum ſuum»
eòô quôd non ſervaveris;, quæ Præ-
cepit Dominus.
Ae

Audi Do
ſüönenmn gu
amte hodie
ti K aures
Gomum ittar
Reſhice
ino, & de
licllo. Sup
loria patti
IIXI.
be libr⸗

Ma zutet
tentem a

Uunenmus
6borum hor
Mluts pro n
n diſkici
iryelin p⸗
Mher lans:
Eent animo
totecum
Khönathas

Aüiros iſto
eis i
M; Mintte
osr demus!
erndamnds ad
Unn alcendi⸗
Jlis trcjdit
Uohrisnoee
uit igitun
(inomumaie
U, in guid
Urhatite
elyite ill
de man
nörum. F.
dioto co
ios alieno

l lorit
d. Jona
lneſis,

Aaul inc

d ſe
nereriiſ he
contta Uue
nulgatlel
ote Maisſi
es ſtueti
Otientenh
h Vidllent i
ſitos Al
abſeonter
In abelis,1
ttisKincke⸗
anſetunte⸗
Cilud,
ul in Crlel
ettetitut,
Et ethehit
citvodan-
muel ini⸗
Hopulusit
tatiönemne
emplum ne
c, Xlud
ſennpitenm

kocis i
0. Benedt

Uene mi
ucific, iin
Cingleen
locauſtuan,
5 egtelliut

7

t ſalutneter

* Audi Dômine hymnum, & ora-
ftiônem, quam ſervus tuus orat co-
ram te hodie: ut ſint culi tui aper-
ti: & aures tuæ intentæ, Ssuper
domum iſtam die ac nocte.
⸗ Reſpice Domine de Sanctuario
tuo, & de excello cœlôrum habi-
taculo. Super.
Sloria patti. Super.-
FERIA GUINTA.
De libro primo Regum.

Dieit autem Jônathas ad adoles-
centem armigerum luum: Veni,
tranleamus ad ſtationem incircum-
cisorum horum, ſi totté faciat Dô-
minaus pro nobis, quia non eſt Dô-
mino difficile ſalvâte, vel in mul-
tis, vel in paucis. Dixitque ei ar-
miger fuus: Fac omnia, quæ pla-
cent animo tuo: perge, quo cupis, &
ero tecum, ubicumque volueris. Et
ait Iônathas: Ecce nos transimus
ad viros iſtos. Cumque apparuéri-
mus eis, ſi tàliter locúti fuerint ad
nos; Manéte, donec veniâmus ad
vos: ſtemus in loco noſtro, nec as-
cendamus ad eos. Si autem dixe-
rint: Aſcendite ad nos: aſcendàmus,
quia tradidit eos Däs in manibus
noſtris: hoc erit nobis ſignum. an
paruit igitur uterq; ſtatiénipPhiliſt-
hinorum: dixeruntque Philiſthiim:
En Hebrzi egrediüntur de cavér-
nis, in quibus abſcoônditi fuerant.
S. Præparate corda veſtra Doômino,
& ſervite illi ſoli: & Et liberabit
vos de maânibus inimicôrum ve-
ſtrôrum. Convertimini ad eü
in toto corde veſtro, & auférte
deos aliénos de médio veſtri. Et,

T locuúti ſunt viri de ſtatione
Lad Jönatham, & ad armige-
rum ejus, dixerüntque: Aſcendite
ad nos, & oſtendemus vobis rem.
Et ait Joônathas ad armigerum ſu-
um: Aſcendamus, séquere me:
tradidit enim Dôminus eos in ma-
nus Ifrael. Aſcéndit autem Jéna-
thas, manibus & pedibus reptans,
& armiger ejus poſt eum. Itaque
alii cadébant ante Jônatham,
alios armiger ejus interficiébat ſe
dquens eum. Et facta eſt plaga pri
ma, qua percuúſſit onathas & ar-
miger ejus quaſi viginti virorum
in média parte jügeri, quam par
boum in die arare conſuevit. Et
factum eſt miraculum in caſtris per
agros.ſed & omnis populus ſtatio⸗

e . e 431
nis eòrü, qui ierant ad prædandum,
obſtůpuit, & conturbata eſt terta;,
& accidit quaſi miraculum à Deo.
Deus omnium. 427.

.T reſpexérunt ſpeculatéôres
Saul, qui erant in Gabaa Bénja-
min: & ecce multitudo proſträta;
& huc illucgue diffugiens. Et ait
Saul populo, qui erat cum eo: Re-
quirite, & vidéte, quis abierit ex
nobis. Cumque requisiſſent, re-
pértum eſt non adéſſe jônatham
& armigerum ejus. Et ait Saul ad
Achiam: Applica Arcam Dei.
(Erat enim ibi Arca Dei in die illa
cum filiis Ifrael.) Cumque loque-
rétur Saul ad Sacerdôtem, tumul-
tus magnus exôrtus eſt in caftris
Philiſthinorum, crescebatque pau-
latim, & claàriùs reſonabat. Et
ait Saul ad Sacerdotem: Coôntrahe
manum tuam. Conclamavit ergo
Saul, & omnis ppulus, qui erat
cum eo, & venéeérunt usque ad lo-
cum certàminis: & ecce, verſus füe-
rat gladius uniuscujusque ad préôxi-
mum ſuum, & cædes magna nimis.
Dôminus, qui. 427.
FERI A 8EXT A.
De libro primo Regum.

T dixit Samuel ad Saul: Me
miſit Dôminus, ut úngeré te in
Regem ſuper pépulum ejus Iſrael-
nunc ergo audi vocem Domini:
Hæc dicit Döminus exercituum:
Recenſui, quæcumque fecit Amalec
Iſraeli, quomodo réſtitit ei in via »
cùm aſcenderet de Ægypto. Nunc
ergo vade, & pércute Amalec, &
demolire univerſa ejus: non parcas
ei, & non concupilſcas ex rebus ip-
sius aliquid, fed interfice à viro us-
que ad mùlierem, & parvulum at-
que lactentem, bovem & ovem-»
camélum & àſinum.
Percùúùſſit Saul. 428.
Ræcepit itaque Saul pôpulo, &
recenſuit eos quaſi agnos: du-
céênta millia peditù, & decem mil-
lia viréõrum juda. Cumque veniſſet
Saul usq; ad civitàtem Amalec; te-
téndit inſidias in torrénte. Dixitq;
Saul Cinæo: Abite, recedite: atque
deſcêndite ab Amalec, ne forte in-
volvam te cum eo. Tu enim feciſti
miſericoôrdiam cum oômnibus filiis
Ilrael, cùm alcénderent de „gypto.
Et recéſſit Cinæus de médio Ama-
lec. Percuſſitque Saul Amalec ab

432
Hévila, donec vénias adsurz quæ eſt
e regione „gypti. Et apprehéndit
Agag regem Amalech vivumsomne
autẽ vulgus interfecit in ore gladii.
Montes Gélboe. 428.
T pepercit Saul, & poôpulus A-
gag, & ptimis grégibus ovium
& armentorum, & véſtibus, & arié-
tibus, & univerſis, quæ pulchra
erant, nec voluérunt difpérdere ea:
quidquid verò vile fuit, & répro-
bum, hoc demolliti ſunt. Factum eſt
autem verbum Dômini ad Samuél;
dicens: Pœnitet me, quod conſti-
tú⁴erim SaulRegem: quia dereliquit
me,& verba mea opere non imple-
vit. Contriſtatusque eſt Samuel, &
clamavit ad Dominum tota nocte.
v. Ego te tuli. 428.
8 B A T O.
De libro primo Regum

LDitaue Döminus ad Samuélé:
Osquequô tu luges Saul, cùm
ego projecerim eum, ne regnet
ſuper Iſrael? imple cornu tuum
oleo, & veni, ut mittam te ad Iſai
Bethlehemitem; providi enim in
filiis ejus mihi Regem. Et ait Sa-
muel: Quomodo vadam: audliet
enim Saul, & interficiet me. Et
ait Dominus: Vitulum de arménto
tolles in manun tua, & dices: Ad
immolandum Doômino veni. Et
vocabis Iiai ad vicétimam, & ego
oſtendam tibi, quid facias: & unges
quemcumque monſtravero tibi.
Peccävi. 428. i0 ii
„Ecit ergo Samuel, ſicut loctus
C eſt ei Döminus. Venitque in
Béthlehem, & admirati ſunt fenioô-
res civitatis, occurrêntes ei :
dixeruntque: Pacificusne eſt in-
gréſſus tuus? Et ait: Pacificus, ad
immolàndum Dômino veni, ſancti-
ficamini, & venite mecum, ut
immolem. Sanctificavit ergo Iſai, &
filios ejus, & vocavit eos ad ſacri-
ficium. Cùmque ingreſii eſſent,
vidit Eliab, & ait: Num coram Dô-
mino eſt Chriſtus ejus: Et dixit
Dôminus ad Samuélem: Ne retpi-
cias vultum ejus, neque altitûdiné
ſtaturæ ejus, quoniam abjéci en,
nec juxta intuitum höminis ego
jùdico, homo enim videt ea quæ

pPatent „ Dps autem intuétur cor.

a. Exaudiſti. 429. Lecti
+☛ T vocavit Hai Aminadab, &
„ adduxit eum coram Samuele.
Qui dixit; nec hunc elégit Domi-

nus. Addùxit autem Iſai Samma,
de quo ait: Etiam hunc non elegit
Doôminus. Addüxit itaque Ilai
ſeptem filios tuos coram Samuéle:
& ait Samuel ad Iiai: Non elegit
Däüs ex iſtis. Dixitque Samael ad
Iſai: Numquid jam completi ſunt
filii? Qui reſpondit: Adhuc reliquus
eſt parvulus, & paſcit oves. Et ait
Samuel ad Iſai: Mitte, & adduc eu.
Audi Dômine. 429.

Prævaàluit David in Philiſthæum-in
funda & läpide, in nomine Düi.

Oh-

DOMNINICA MIVv.

De libro primo Regum.

Ongregantes autem Philiſthiim
agmina ſua in prælium, conve-
nerunt in Socho Judæ: & caſtra-
metati ſunt inter Socho & Azéca
in finibus Dömmim. Forroô Saul &
filii Ifrael congregati venérunt in
vallem Terebinthi, & direxérunt
aciem ad pugnandum contra Phi-
liſthiim. Et Philiſthimm ſtabant ſu-
per montem ex parte hac, & Iſrael
ſtabat ſupra monten ex altera par-
te: vallisque erat inter eos. Et
eggréſſus eſt vir ſpurius de caſtris
Philiſthinòrum nomine Goliath de
Geth, altitudinis ſex cubitôrum,
& palmi: & caſſis ærea ſuper ca-
put ejus, & lorica ſquâmata indue-
batur. Porrô pondus loricæ eius;
quinque millia ſiclòrum æris erat 5
& ocreas æreas habébat in crüri-
bus, & clypeus æreus tegébat hů-
meros ejus. Haſtile autem haſtæ
ejus erat quaſi liciatôrium texeén-
tium; Ipſum autem ferrum haſtæ
ejus ſexceêntos ſiclos habébat ferri:
& armiger ejus antecedébat eum.
Præparate corda veſtra Doômi-
no, & ſeryite illi ſoli: & Et liberi-
bit vos de manibus inimicôrum
veſtrorum. 5. Convertimini ad
eum in toto corde veſtro, &
auférte deos aliénos de meédio
veſtri. Et. Lecktio ii.
Taäansque clamâbat advérsum
phalangas Hrael: & dicébat eis:
Quare veniſtis parati ad prælium?
Numquid ego non ſum Philiſt-
hæus, & vos ſervi Saul? Eligite
ex vobis virum ; & deſcendat ad
un-

fitvlire e
nare mecl
Erimnus vob
Dreraluero
ſos letvi er
li zebat b
buürl igmin
lemihi vird
gllre certa
aul, & om
Dhilithri h
netneban
Delsomt
ſemiltAng
e orldus p.
De undione
Dominus
oris & de
Me, Et unn
Ayid au
thxi, de
hlehe Iu
1 7
ülabebet
ldedus a
ier itos.
n miſores
Mörmina iun
lexeruntadb
Nitus A eci
egue zann,
Cltis dauler,
n eſt dan

Utis fui in

ſeid dnllic
ſudan gl
Dominu
Ue ehnig
Ait me,
Mihibus in
1. AMiſtt d

Rem ⸗

Uäbimfi
log gn
l alies

—

nlänm
bunc nonelg
tit ingte ii
doranennnee
lal: Won deit

4

Adhuc Kinns
llcit oſes, hi
tte, N tdntti⸗
419,

Pllirnt
noninehi

CAN

no Resuan
Utem Pkiiti
rrlium, s
juce! Echh
Socho e
Nn ord N
Lati ventln
15 Ghente

ſguuwen in
ndus loticzt,
lörum alst
nbebel init
lels teit⸗
tile altel,
iroriuni

emn felkuſ ,

os kubebit/
tecedeba
la ſeſtt .
oli:

3
Uile

ſingulare certàmen. Si qniverit pu-
gnare mecum, & pereuſſerit me,
