titur. Quia etſi difficile eſt, de ea-
dem ſolemnitate ſæpiùs dignè ap-
téque diſserere, non eſt tamen li-
berum ſacerdôti, in tanto divinæ
miſericôrdiæ ſacraménto fidélibus
pépulis ſubtrahere ſermônis offici-
um: cùm ipſa matéria ex eo, quòd
eſt ineffàbilis, fandi tribuat facul-
tatem: nec poſſit deficére, quod
dicatur „ dum numquam poreſt
ſatis eſſe, quod dicitur. Succuùm-
bat ergo humana infirmitas glo-
riæ Dei, & in explicandis opée-

limi, & ſub omni ligno frondoſo, ribus miſericordiæ ejus: ſwpiemn

284 .
ſe ſemper invéniat. Laborémus
ſenſu, hæreaâmus ingénio, deficia-
mus elòquio: bonum eſt, ut no-
bis parum ſit, quod étim recte de
Dômini Majeſtate ſentimus.
Concluſit vias meas inimicus,
Inſidiator factus eſt mihi ſicut leo
in abſcondito, replévit & inebrià-
vit me amaritudine: deduxeérunt in
lacum mortis vitam meam, & po-
ſuérunt lapidem contra me: & Vi
de Dômine iniquitâàtes illérum, &
judica cauſam animæ meæ, defén-
ſor vitz meæ. Factus ſum in
deriſum omni ppulo meo, can-
ticum eérum tota die. Vide.

Icénte enim Prophéta: Quæ-
rite DOõminum, & confirma-
mini, quærite faciem ejus ſemper:
némini præſuméendum eſt, quôd
totum, quod quærit, inveneritzne
deéſinat propinquare, qui ceſsarit
accédere. Quid autem inter omnia
pera Dei, in quibus humanæ ad-
mirationis fatigatur inténtio, ita
contemplationem mentis noſtræ
& oblectat, & sperat, ſicut paſſio
Salvatoris? Qui ut humanum genus
vinculis mortiferæ prævaricationis
absôlveret, & ſævienti diabolo po-
téntiam ſuæ Majeſtatis occúluit,
& infirmitatem noſtræ humilitatis
objécit. Si enim crudelis & ſuper-
bus inimicus consilium milſericoôr-
diæ Dei noſſe potuiſſet, Judæòrum
animos manſuetùúdine poôtiùs tem-
peraâre, quam injũſtis odiis ſtuduis-
ſet acceéndere: ne omnium captivoô-
rum amitteret ſervitùté, dum nihil
ſibi debentis perséquitur libertaté.
Salvum me fac Deus, quoôniam
iIntravérunt aquæ usque ad animam
meam, ne aveértas faciem tuam à
me; &£ Quoniam tribulor, exaudi
me Dômine Deus meus.
Inténde änimæ meæ, & libera
eam, propter inimicos meos éripe
me. Quôniam.
»Eféllit ergo illum malignitas
–☛ ſua: intulit ſupplicium ilio
Dei, quod cunctis filiis höminum
in remédium verterétur. Fudit san-
guinem juſtum, qui reconciliando
mundo, & pretium eſſet, & pocu-
lum. Suſcépit, Dôminus, quod ſe-
cúndùm propéôſitum ſuæ voluntatis
elegit. Admiſit in ſe impias manus
furéntium, quæ dum prôprio in-

fedôres ſuos tanta erat pietäatis
afféctio, ut de cruce sùúpplicans
Patri, non ſe vindicari, ſed illis
poſtularet ignofci.
Noli eſſe mihi Doômine alieénus:
parce mihi in die mala: confun-
dantur omnes, qui me perſequun-
tur : * Et non contündar ego.
Confundantur omnes inimici
mei;, qui quærunt änimam meam.
Et non. Noli eſſe.

éctio ſancti Evangelii ſecúndùm
Matthæum. ap. 21
(N illo tempore: Cùm appropin-
quaſſet Jeſus Jerosolymis, & ve-
nſſſet Béthphage ad montem Oli-
véti, tunc miſit duos diſcipulos;
dicens eis. Et réliqua.
Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

Ulchrè relictis judæis, habita-
trus in afféctibus Gêntium,
templum Dôminus aſcendit. Hoc
enim templum eſt verum, in quo
non in littera, ſed in ſpiritu Bomi-
nus adoratur. Hoc Dei templum
eſt, quod fidei séries, non lapidum
ſtructũra fundavit. Deſerdntur er-
go, qui oderant: eligúntur, qui ama-
turi erant: Et ideò ad montem
venit Olivéti, ut novellas oleas in
ſublimi virtũte plantaret, quarum
mater eſt illa, quæ ſurſum eſt, Je-
rüſalem. In hoc monte eſt ille
cœléſtis agricola: ut plantati om-
nes in domo Dei, poſſint viritim
dicere: Ego autem ſicut oliva
fructifera in domo Dômini.
Dôminus mecum eſt tamquam
bellator fortis: proptéreà perlſecuti
ſunt me, & intelligere non petué-
runt: DOne probas renes, & corda.
Tibi revelavi cauſam meam.
Vidiſti Döômine iniquitaàtes éoô-
rum adversum me; judica judti-
cium meum: Tibi. Vi
T fortaſſe iple mons Chriſtus
eſt. Quis enim alius tales fru-
Kus ferret olearum, non curvés-
céntium ubertate baccarum, ſe
ſpirirus plenitúùdine Gentium foœ-
cundarumtlpſe eſt, per quem aſcen-
dimus,; & ad quem aſcendimus. Ip-
ſe eſt janua, ipſe eſt via, qui aberi-
tur, & qui äàperit: qui pulsaâtur à
ingrediêntibus, & ab eméritis ado-
ràtur. Ergo in caſtéllo erat, & liga-

cúmbunt ſceleri, famulàtæ ſunt Re-

7

demptori: Cujus étiam circa inter-

tus erat pullus cum aſina; non po-
terat tolvi, niſi juſſu Dui Solvit
euũ manus Apoſtôlica. Talis elu 5

talis rita,
& tu, ut!
Dixeran
e cogitan
Kum, quo
Ubus nolt
Dei haber
& gloriat
Videam
ſunt: &ſ
jet eum dge
te turpiflin
Tamnqu
ls 2b illo
noſristamm
& Mretert
Videamus.
Pnecor
Pakadilo e
Telegati.
quos mor
Verit Et
& Amam.
quia in a
füerat ſen
animälibr
tur, Erge
uaſi Hey
autem in
puli Cer
pullo ſed
guo neme
quam Chl
Vvocpit a
cündum)
Neimno adh
Circun
daces ſ
Tunt me
Vindica n
tio proxi
Acjuyet,

Omin
Us: S
1
Cl
kunt me:
Vindlcibo⸗
na, Juc
fence, gu
Cüm
les imeni⸗
1is claman
Con
ſeghintur

omine D

uten
,

iat et
nes inin
am mer

ln Aen
lpns
montenl
diſchu

Eylle

elertn
ltut un
ad M
elliso
arety⸗
Ufſune
nonte
lnul
olint n
n ſeut
hömint⸗
elt tun
telle
e Nolt
es,
Aulan 1
nigini
cica

rons
lins tun
, Mn d
bieollli,
Genn
Petclen⸗
cencine
ihune
heln
lo ettt

ilnnt

u
ir,

/

talis vita, talis grätia. Eſto talis
& tu, ut poſſis ligatos solvere.
Dixerunt impii apud ſe, non re-
te cogitantes: Circumveniamus ju-
ſtum, quoniam contrarius eſt opé-
ribus noſtris: promittit ſe ſcientiam
Dei habere, PiliumDei ſe nominat,
& gloriatur Patrem ſe habére Deu:
Videamus ſi ſermones illius veri
ſunt: & ſi eſt vere Filius Dei, libe-
ret eum de manibus noſtris: mor-
te turpiſſima condemneémus eufn.
Tamquam nugaces æſtimdati ſu-
mus ab illo, & abſtinet ſe à viis
noſtris, tamquam ab immunditiis:
& præfert noviſſima juſtorum.
Videamus.
Unc conſiderémus: qui fùerint
Ulli, qui errore detédto, de
paradiſo ejécti, in caſtellum ſint
relegaâti. Et vides, quemadmodum
quos mors expuúlerat; vita revoca-
verit St ideò ſecunduùm Matthæu,
& aſinam,& pullum légimus: ut
quia in duob hominibus uterque
fuerat ſexus expülſus, in duoòbus
animalibus ſexus uterque revocé-
tur. Ergo illic in aſina matrem
quaſi Hevam figuravit errôris: hic
autem in pullo generalitatem pô-
puli Gentilis expréilirt: & ideò
pullo ſedétur àaſinæ. Et bene, in
quo nemo ſedit: quia nullus, ante-
quam Chriſtus natiéönum pôpulos
vocaâvit ad Eccléſiam. Dénique ſe-
cúndùm Marcum ſic habes: Quem
nemo adhuc ſedit hôminum.
Circumdedérunt me viri men-
daces: ſine cauſa flagéllis cecide-
runt me: *&Sed tu Düñe defénſor
vindica me. Quôniam tribula-
tio prôzxima eſt, & non eſt; qui
adjuvet. Sed tu. Circumdedérunt.

Ominus Deus auxiliator me-
us: & ideò non ſum confuſus
iſerére. 216.
Gi amdäntes circumdedé-
runt me: & in nomine Domini
vindicabor in eis,
Jùdica cauſam meam, de-
fénde, quia potens es Dômine.
Cùm Angelis, & pueris fidé-
les inveniamur, triumphatoôri mor-
tis clamantes: Hosanna in excelſis.
Confundantur, qui me per-
ſequuùntur, & non confundar ego,
Domine Deus meus.

Ratres, Hoc enim ſentite in vo-
bis, quod & in Chriſto Jelu;

285⁵
qui cùm in forma Dei eſſet;, non
rapinam arbitratus eſt, eſſe ſe æ-
qualem Deo; ſed lemetipſum exi-
nanivit:, formam ſervi accipiens, in
ſimilitùdinem hominum factus, &
habitu invéntus ut homo.
uſtra iex.
Eripe. 277.
Turba multa, quæ convénerat ad
diem feſtum, clamabat Döômino:
Benedictus, qui venit in némine
Dômini: Hosgnna in exceélſis.
mnipotens, ſempiterne.

Pieri Hebræôrum tolléntes ramos
olivàarum, obviavérunt DOômino -
clamantes, & dicentes: Hosanna
in exceélſis.

pùeri Hebræôrum veſtiménta pro-
ſternébant in via, & clamabant; di-
céntes; Hosänna filio David: Bene-
dictus; qui venit in nomine Dni.
ratres, Hoc enim.
ge. Erue à framea:-
danimam meam. Erue.
Et de manu canis unicam me-
Deus. Frue à framea.
De ore leoônis libera me Düe.
Et à côrnibus unicornium hu-
militätem meam.

Deus

am.

Tibi revelavi cauſam meam, de-
fenſor vitæ meæx, Dnñe Deus meus.

Umiliavit ſemetipſum factus
obédiens usque ad mortem „
mortem autem crucis. Propter
uod & Deus exaltâvit illum, &
donavit illi nomen, quod eſt ſu-
per omne nomen.
De ore leoônis, Libera
me Dähe. De ore. *£. Et à cornibus
unicornium humilitàatem meam.
Libera me Dômine. e ore.
Ne perdas cum impiis Deus
animam meam. Et cum viris
sänguinum vitam meam. .

Invocàbo nomen tuum Däpe; ne a-

vértas faciem tuam à clamore meo.-

N nômine jJeſu omne genu fle-
Gatur, Cœléſtium, terréſtrium, &
infernorum: & omnis lingua con-
fiteatur „ quia Dôminus Jeſus
Chriſtus in gloria eſt Dei Patris.
Ne perdas cum impiis
Deus aänimam meam. Ne

286

Et cum viris sänguinum vitam

meam. Deus. Ne perdas
Eripe me Dnñie ab hômine malo.
A viro iniquo eripe me,

ixit Dôminus.

77.
ratres, Hoc enim. 285.
exilla Kegis.
Eripe me Dne 273.
Seriptum eſt enim: Percútiam pa-
ſtorem, & diſpergéntur oves gre-
gis, poſtquam autem reſurrexero,
præcédam vos in Galilzam ibi
me videbitis, dicit Dôminus.
mnſpotens, ſempiterne.
283.

FERIA SECUND A,

käudi Dômine.
Evangélica léctio.
ctio ſancti Evangelii ſeçcndùm
Joannem
Nte ſex dies Paſchæ venit Jeſus
Absechaäniau- „ubi Lazarus ferat
moôrtuus, quem fſulcitavit jeſus.
Et réliqua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

E putârent hômines, phantàs-
ma eſſe factum, quia moôrtuus
reſurrexit, Lazarus unus erat ex
recumbentibus: vivebat, loqueba-
tur;, epulabatur, véritas oſtende.
batur;, infidélitas Judæoôrum con-
fundebaâtur. Diſcumbéebat ergo Je-
ſus cum Lazaro, & cetéris; mini-
Krabat Martha una ex ſorôribus
Lazari: Maria verô ältera ſoror
Lazari, accépit libram unguenti
nardi piſtici pretioſi, & unxit
pedes Jeſu, & extérſit capillis ſuis
pedes ejus, & domus impléta eſt
ex odore unguenti. Factum audivi-
mus: myſtérium requirämus.
Viri impii dixérunt, opprimaâ.
mus virum juſtum injuſté, & de-

glutiamus eum tamquam inférnus

vivum: auferamus memôriam illius
de terra, & de ſpôliis ejus ſortem
mittamus inter nos: ipſi enim
homicidæ theſaurizavérunt ſibi
mala: Inſipientes, & maligni

odérunt ſapiéntiam;, & rei fadti
ſunt in cogitationibus ſuis.
Hæc cogitaverunt, & erravé-
runt: & excxcavit illos malitia
eòrum. Inſipientes.
Divinum auxiliuũ.
Uæcmque änima fidélis vis
eſle, cum Maria unge pedes
Dômini pretioſo unguento. Un-
guentum illud juſtitia fuit, ideò li-
bra fuir: erat autem ungueéntum
nardi piſtici pretioſi Quod ait;
piſtici, locum aliquem crédere de-
beémus, unde hoc erat unguéêntum
pretiôſum: nec tamen hoc vacat,
& ſacraménto optimè conſonat.
Piſtis Græce, fides Latinèe dicitur.
Quærébas operari juſtitiam. Juſtus
ex fide vivit. Unge pedes Jeſu be-
nè vivendo: Dominica ſectare ve-
ſtigia. Capillis terge: ſi habes ſu-
perflua, da paupéribus, & Doômini
pedes fersiſti: capilli enim ſupér-
flua corporis vidéntur. Habes 5
quod agas de ſuperenis tuis: tibi
ſuperflua ſunt, ſed Domini pedi-
bus neceſsaria ſunt. Fortè in ter-
ra Döômini pedes indigent. .
Opprôbrium factus ſum nimis
inimicis meis: vidérunt me,
movérunt capita ſua: *Adjuva
me Dômine Deus meus. .
Locüti ſunt advérsùm me lin-
gua doloſa, & ſermonibus odiüi
cgircumdedérunt me. Adjuya me.-
Ad ſocietatem.
E quibus enim, niſi de mem-
bris ſuis in fine dicturus eſt:
Cùm uni ex minimis meis feciſtis;
mihi feciſtis? ſupérflua veſtra im-
pendiſtis: ſed pédibus meis ob-
ſecùti eſtis. Domus autem implé-
ta eſt odore: mundus implétus eſt
fama bona: nam odor bonus, fama
bona eſt. Qui male vivunt, & Chri-
ſtiani vocantur, injuriam Chriſto
faciunt, de quibus dictum eſt
quòd per eos nomen Demini blas-
phematur. Si per tales nomen Dei
blasphemaâtur, per bonos nomen
Dôömini laudatur. Audi Apôſto-
lum: Chriſti bonus odor ſumus;
inquit, in omni locoo.
Infſurrexérunt in me viri iniqui
absque miſericordia, quæſiérunt
me interficere: & non pepercé-
runt in faciem meam ſpùere,
lanceis ſuis vulneravérunt me:
Goncuſſa ſunt omnia ofla mea.
Ego autem exiſtimabam me tam-
duam mortuum ſuper tGram⸗

u⸗

Efie
me: ftem
bus ſuis
A D

Aciem
epan

in me
F
eogui
meam trie
4Ppretiäru
Inn
Caput meu
bo nomen
n Labi
tatiönes ee

Unite,
neme
de tetra v⸗
non meme

üipem
mmens.
Ime bera

Clatifiea!
lum clant
Juarn mun

A,
Den
ex noltn
Intercec
Daffione
Vivit &

an
lenes e
thamn exe

Uuipe

Non hee
. 3
in Celape

Duya
Aſer:
n guibus
ttibue

E t
ſlis,
K en
llos u

,
1 fllin
unge N
lento.
huintl
Aunguen
Cuo
nctsdele!
unve
en hor t
e con
ztine n
titian
ecesi
a ſectn
nd
s, AU
eninl
tut. E

is tuis
Ru 4
Fonent!
ligen,
tus ſunk
efunt e
4 .

Effudérunt furörem ſuum in
me: fremuérunt contra me dénti-
bus ſuis. Ego. nſurrexérunt.
A D P AUDBS

CAciem meam non avérti ab in-
T'crepantibus, & conſpuéntibus
in me 35
Framea ſuſcitâre adveérsus
eos, qui diſpéergunt gregem meum.
Appendérunt mercédem
meam triginta argenteis, quibus
appretiatus ſum ab eis.
Inundavérunt aquæ ſuper
caput meum: dixi : Peérii: invoca-
bo nomen tuum Domine Deus.
la. Labia inſurgentium, & cogi-
tatioônes eorum vide Doômine.

Enite, mittamus lignum in pa-

V nem ejus, & eradamus eum

de terra vivéntium, & nomen ejus
non memorétur ampliůs.
uſtra ſex. 277.
Eripe me de inimicis meis Deus
meus. Et ab inſurgentibus in
me libera me,

Glarifica me Pater apud temetip-
ſum claritate, quam habui, prius-
quam mundus fieret.
38.

A,„ quæſumus, omnipotens
Deus: ut qui in tot adveérſis
ex noſtra infirmitâte deficimus »
intercedente Unigeniti Filii tui
pafſione reſpirémus. Qui tecum
vivit & regnat,

79.

U autem Dômine Sâbaoth;
qui jüdicas juſté, & probas
fenes & corda, videam ultionem
tuam ex eis: tibi enim revelavi
cauſam meam, DômineDeus meus.
1 exilla Régis.
Eripe me Doômine. 273.

Non habéres in me poteſtatem;,
niſi deſuper tibi datum fuiſſet.
80.
Djuva nos Deus ſalutaris no-
Aà ſter: & ad beneficia recolén-
da, quibus nos inſtaurare dignatus
es, tribue venire gaudéntes. Per
Dominum.

287
F E RIA T RTI A.
psius pi etas.
Deus bPater on nnipotens.
De lJeremia Prophéta.

Uid eſt,; quod d iléctus meus
in domo mea fecit ſcélera mul-
ta? Numquid carnes ſamctæ aufe-
rent à te malitias tuas in quibus
gloriata es? Olivam ûb ertium, pul-
chram, fructiferam, 10 ecicſam vo-
cavit Dominus nomen tuum : ad
vocem loquelæ grant lis exarfſit
ignis in ea, & combuùf ta ſunt fru-
téta ejus. Et Doômin ius exerci-
tuum, qui plantavit te: » locätus
eſt ſuper te malum, pra) malis do-
mus IIrael, & domus ju da, quæ fe-
cérunt ſibi ad irritandu n me, li-
bantes Baalim. Tu aute m Déômine
demonſtrâſti mihi , & cognovi:
tunc oſtendiſti mihi ſtuùc tia eozum.
Et ego quaſi agnus manſuétus; qui
portatur ad victimam „ non
cognéôvi, quia cogitaviérunt fauper
me consflia, dicéntes: Mittàmus
lignum in panem ejus „ & erada-
mus eum de terra vivé ntium, &
nomen ejus non memoretur am-
pliùs. Tu autem Dômine Sàbaoth-
ui judicas juſt, & probas renes,
X corda, videam ultionem tuam
ex eis, tibi enim revelaàavi cauſans
meam.
Contumélias, & terrores Paſſus
ſum ab eis, qui erant pacifici mei⸗
& cuſtodiéntes latus meum, diceén-
tes: Decipiämus enum, & prævalea-
mus illi: ſed tu Domine mecum es
tamquam bellator fortis: Ca-
dant in opprobrium ſempitérnum-
ut videam vindictam in eis, quia
tibi revelavi cauſam mieam.
Judica Dômine catiſan animæ
meæx, defeênſor vitæ meæ. Cadant.
Chriſtus perpetuæ.

Uſtus quidem tu es Dömine ⸗
ſi diſputem tecum: verümtamen
juſta loquar ad te: Quare via im-
piérum proſperatur:; bené eſt
omnibus, qui prævaricantur.:
iniqué agunt?: Plantaſti eos, & ra-
dicem misérunt: proficiunt, & fa-
ciunt fructum: propé es tu ori eo-
rum, & longèe a rénibus eorum. Et
tu Doömine noſti me;, vidiſti me»
& probäâſti cor meum tecum: con-
grega eos quafi gregem ad victi-
mam ,„& ſanctifica eos in die occi-

ſionis. Usquequoô lugébit terfa „

288
& herba omnis regiônis ſiccàbitur
propter malitiam habitäntium in
ea? consumptum eſt animal & vo-
lucre , quoniam dixérunt: Non
vidébit noviſſima noſtra.
Deus Iſrael, propter te ſuſtinui
improperium, opéruit reveréntia
faciem meam, extraneus factus ſum
fratribus meis: & hoſpes filiis ma
tris meæx* Quoôniam zelus domus
tuæ comedit me. Intende ani-
mæ meæ&, libera eam, propter ini-
micos meos eripe me. Quoniam.
Ignem ſui amoôris.

Eliqui domum meam,; dimiſi
hæreditätem meam, dedi dile-
Gtam animam meam in manu ini
micôrum ejus. Facta eſt mihi hæ-
réditas mea quaſi leo in ſilva, de-
dit contra me vocem, ideòô odivi
eam. Numquid avis diſcolor hæ-
réditas mea mihi ?à numquid avis
tincta per totum? venite, congre-
gamini omnes beſtiæ terræ, prope-
râte ad devorändum. Paſtores mul-
ti demoliti ſunt vineam meam;
conculcavéerunt partem meam: de-
derunt portiônem meam deſidera-
bilem in desértum ſolitüdinis.
Poſuérunt eam in diſſipationem,
luxitque ſuper me: delolatione
deſolata eſt omnis terra, quia nul-
lus eſt, qui recôgitet corde.
Synagoga populorum circum-
dederunt me: & non réddidi retri-
buentibus mihi mala, & Conſu-
metur Döômine nequitia peccatoô-
rum, & diriges juſtum.
y., Judica me Dômine ſecundùm
juſtitiam meam, & ſecúndùm inno-
céntiam meam ſuper me. Conlu-
métur. ynagoôga.
A L A UDES»

Ide Dômine, & considera, quô-
niam tribulor: velociter ex-
audi me.
4 43‧
Diſcérne cauſam meam Dô-
mine;: ab hömine iniquo, & do-
léſo éripe me.
„Dum tribularer, clamâvi ad
Dôminum de ventre inferi „ &
exaudivit me.
Dômine vim pätior, reſpén
de pro me: quia néſcio, quid di-
cam inimicis meis.
Dixérunt impii;: Opprima-
mus virum juſtum, quoôniam con-
trarius eſt operibus noſtris.

Ante diem feſtum Paſchæ, ſciens
Jeſuzzquia venit hora ejus, cùm di-
lexiſſet iuos, in finem dilexit eos.
Mnipotens, ſempiterne Deus,
da nobis ita Dominicæ paſſio-
nis Sacraménta pęgragere: ut in-
dulgéntiam percipere mereamur.
Per eumdem Dominum.

Poteſtàté habeo ponéndi iänimam
meam; & iterùm ſumendi eam.

Ua nos miſericôrdia, Beus, &
ab omni ſubreptione vetuſtatis
expürget, & capaces ſanéctæ novi-
tatis efficiat. Per Dôminum.
F E KR I A Q UART A.
vinculis.
Ille nos benedicat.
De Jeremia Prophéra.

Ebcctatio Iſrael Bomine: om⸗
nes;, qui te derelinquunt, con-
fundéntur: recedéntes à te, in ter-
ra ſcribeéntur: quoniam dereliqué-
runt venam aquarum vivéntium
Dôminum. Sana me Domine, & ſa-
nabor: lalvum me fac, & ſalvus ero.
quoniam laus mea tu es. Ecce ipſi
dicunt ad me: UÜbi eſt verbum Doô-
mini? véniat. Et ego non ſum
turbaâtus te paſtôrem ſequens, &
diem hôminis non deſideravi, tu
feis. Quod egreſſum eſt de labiis
meis, rectum in conſpectu tuo fuit.
Non ſi tu mihi ſormidini, ſpes
mea tu in die afflictiônis. Confun-
dantur, qui me perſequuntur, &
non confúndar ego: paveant illi;
& non päveam ego: induc ſuper
eos diem afflictionis, & duplici
contritiône cöôntere eos. .
Locuti ſunt advérsùm me lin-
gua doloſla, & ſermônibus ôdii
circumdedérunt me: pro eo ut me
diligerent, detraheébant mihi: & E-
go autem orabam, & exaudifti me
Dne Deus meus. Et poſuérunt
adversùm me mala pro bonis, &
dium pro dilectiéne mea. Ego-
Divinum auxilium.

Uis audivit talia horribilia»
quæ fecit nimis virgo Iſrael;
Nüamquid deficiet de petra agri
nix Libani ?; aut evelli poſſunt
aquæ erumpentes frigidæ, & de-
flueéntes? Quia oblitus eſt mei po-
pulus meus, fruſtra libantes &

impingent
ſecuii,
itinere no
eorum in
lum lempi
terietit pe
Porebit e⸗
ens diſpe
to; Lorlan
(am eis in
Et dixerun
kontti Je
non enimm
neque con
erno br
cutiumuse
daünmus ad
Dirern
Tecke cogil
juſtum ,
operidus
ſcientiam
ſe nomin
habere be
mones illt
1e Eilius l
Ribus nol
cohädemne
Tan
Iuus 1 l
hottris tan
Prefert
ceamus,

Ttend
di V00
rum. Nu
no malun
animeme
terim ine
pro ei⸗ be
engtion
lea d f
8 edue e
Uaores eor
Vidue
motte:
intur gli
clamor “
tes elin
Mentgni
Nekent e,
Dedibos e

chr, ſin
eilscn
ndllerten
3
ltenneen
hlnict
gete: ui1
te mettin
un,

endlinm
mendien
do.
tdin, Danl
Oneretdi
8 lande
minun.
4 NN
8.
Lieat.
ophent.

Domnen
nlbunt,it
ezi bilt
AIn Gelelſl
mn irene
Doninekt
Klaus⸗
16g keltf
etbun;
ez Non
nſeguen
eſigenii⸗
ek tel⸗
etu tuot⸗
idini.
Onis.CN
ſequinnn
Paretlt
Rincle

ſino i

impingéntes in viis ſuis, in sémitis

ſæculi, ut ambularent per eas in

itinere non trito: ut fieret terra
eòrum in deſolationem, & in sibi-
lum ſempitérnum: omnis, qui præ
terierit per eam, obſtupéscet, &
movébit caput luum. Sicut ventus
urens diſpergam eos coram inimi-
co; dorſum, & non faciem oſten
dam eis in die perditiônis eoôrum.
Et dixerunt: Venite, & cogitémus
contra Jeremiam cogitationes:
non enim peribit lex a ſacerdote,
neque consilium a ſapiénte, nec
ſermo à Propheta: venite, & per-
cutiamus eum lingua, & non atten-
damus ad univerſos ſermoges ejus.
Dixérunt impii apud ſe, non
recte cogitantes: Cireumveniamus
juſtum, quoniam contrarius eſt
opéribus noſtris: promittit ſe
ſcientiam Dei habére, Filium Dei
ſe nominat, & gloriatur Patrem ſe
habére Deum: & videamus;, ſi ſer
mones illius veri ſunt: & ſi eſt ve-
ré Filius Dei, liberet eum de maâ
nibus noſtris, morte turpiſſima
condemnémus eum.
Tamquam nugaces æſtimati ſu-
mus ab illo, & abſtinet ſe à viis
noſtris tamquam ab immunditiis:

& præfert noviſſima juſtôrum. Vi-

deamus. .
Ad ſocietatem.

Ttênde Dômine ad me, & au-
di vocem adverſarioram meòô-
rum. Numquid rédditur pro bo-
mo malum, quia toderunt fôveam
animæ mex? Recordare, quod ſté-
terim in conſpectu tuo: ut Iòquerer
Pro eis bonum, & averterem in-
dignatiénem tuam ab eis. Prop-
térea da filios eòrum in famem,
& deduc eos in manus gladii: fiant
uxoôres éòôrum absque liberis, &
viduæ: & viri eàatum interfician-
tur morte; jüvenes eorum confo-
diantur gladio in præiio. Audiatur
clamor de domibus eòrum: adduù-

tes enim fuper eos latrönem re-

Peéntè, quia fodérunt fôveam; ut ca-

perent me, & laqueos abicõdérunt

pedibus meis. Tu autem Dômine
ſcis omne consilium eorum advér-
sûùm me in mortem: ne propitiéris
iniquitati eòrum, & peccatum eô-
fum à facie tua non deleatur: fiant
corruéntes in conſpéctu tuo, in
tempore furoris tui abtere eis.
„Sirçumdedérunt me viri méda-

289
ces ſine cauſa flagéllis cæciderunt
me : * Sed tu Dômine defénſor
vindica me.
Quoôniam tribulatio proxima
eit, & non eſt, qui adjuvet. Sed.
ircumdedérunt.
A D L AUDES,»

Ibera me de ſanguinibus Deus;
Deus meus: & exultäbit lin-
gua mea juſtitiam tuam.
4 4 . 50.
Contumélias, & terrôres
paſſus ſum ab eis: & Dominus me-
cum eſt tamquam bellator fortis.
Ipſi vero in vanum quæſié-
runt animam meam, introibunt in
inferiora terræ.
Omnes inimici mei audié-

runt malum meum: Dômine lætaâ-

ti ſunt, quôniam tu feciſti.
„ Alliga Doômine in vinculis
natiônes Géntium, & Reges earum
in compédibus.

Simon dormis? Non portuiſti una
horfa vigilare mecum?
38.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut, qui noſtris excéſſi-
bus inceſsanter affligimur, per uni-
géniti Filii tui paflionem liberé-
mur. Qui tecum viyvit.

Ancilla dixit Petro: Verèê tu ex
illis es; nam & loquela tua mani-
féſtum te facit.
8o.

Eſpice,; quæſumus, Démine;
ſuper hanc familiam tuam ,»
pro dus Dôminus noſter Jeſus
Chriſtus non dubitavit manibus
tradi nocentium, & crucis ſubire
tormeêntum. Qui tecum.

ater noſter, A ve Maria-

rxedo »

lIéria Patri.

29°

AD MATUTINUM.

Zelus domũs tuæ comédit me, &
opprôbria exprobrantium tibi ce
cidérunt uper me.
Alvum me tac Deus: * quô-
Oniann intraverunt aquæ usque
ad animam meam.
nfixus ſum in limo profúndi: *
& non eit fubſtaântia.
eni in altitudinem maris: * &
tempéſtas demerſit me.
aboravi clamans, raucæ factæ ſunt
fauces meæx: * defecérunt oculi
mei, dum ſpero in Deum meum.
ultiplicati süt ſuper capillos ca-
pitis mei,* qui odérunt me, gratis
ontortati sunt; qui pertecuti iunt
me inimici mei injúſte: * quæ non
rapui, tunc exſolvebam.
eus tu ſcis inſipiéèntiam meam: x
& delicta mea à te non ſunt ab
ſcôndita.
on erubéſcant in me, qui expé
Gant te Die, * Dne virtätum.
on confundantur ſuper me, * qui
quærunt te, Deus Itrael.
uoôniam propter te ſuſtinui op
proôbrium. * opeéruit contfůúſio fa-
ciem meam.
xtraneus factus ſum frätribus
meis, * & peregrinus filiis ma-
tris meæ.
Moniam zelus domus tuæ comé-
dit me: * & opprobria exprobran
tium tibi, cecidérunt ſuper me.
t opérui in jejunio animã meã:“
& factum eſt in opproôbrium mihi.
t pofui veſtimentũ me ciliciu:*
& factus ſum illis in parabolam.
Adversaüm me loquebantur, qui ſe-
débant in porta: * & in me pſallé
bant, qui bibébant vinum.
go verò orationem meam ad te
Däe: * tempus beneplaciti Deus.
n multitúdine miſericordiæ tuæ
exaudi, me,*in veritate ſalutis tuæ.
ripe me de luto, ut non infigar:5
libera me ab iis, qui oderunt me,
& de profúndis aduarum
von me demergat tempéſtas a
quæ, neque absorbeat me profun
dum: * neque urgeat ſuper me pu-

Xâudi me Dômine, quôniam be-
nigna eſt miſericordia tua: * ſe-
cundùm multitùdinem miſeratio-
num tuaäarum fefpice in me.
t ne avértas faciem tuam à pero
tuo: * quoniam tribulor, veloci-
ter exaudi me.
ntéênde animæ mezx, & libera eã:
propter inimicos meos éripe me.
u ſcis impropérium meum, &
confuſionem meam, * & reveren-
tiam meam. .
m conipéctu tuo ſunt omnes, qui
tribulant me: * improperium ex-
pectavit eor meum, & misériam.
t ſuſtinui, qui ſimul cõtriſtarezur,
& nonfuit: * & qui conſolaretur,
& non invéni.
t dedeérunt in eſcam meam fel:*
& in ſiti mea potaverunt me acéto.
iat menſa eoòrum coram ipfis in
laqueum: * & in retributiones, &
in icandalum. .
bſcurentur culi eòrum, ne vi-
deant: * & dorſum eorum ſemper
incurva.

& furor iræ tuæ c prehendat eos.
iat habitatio eòrum deserta: *

qui inhabitet.
uéôniam, quem tu perculſsiſti, per-
ſecuti ſunt: *
vulnerum medôrum addidérunt.
ppéne iniquitàtem ſuper iniqui-
juſtitiam tuam. .
eleantur de libro viventium: *
& cum juſtis non ſeribantur.
go ium pauper & dolens: * ſa⸗
lus tua Deus ſuscèépit me.

co: *† & magnificabo eum in laude.

7

vellum, * cornua producéntem, &ρ

ungulas. *
ideant päuperes, & læténtur:

uoôniã exaudivit pauperes Dus:
& vinctos luos non deſpexit.
audent illum cœli & terra, * ma-
re & omnia reptilia in eis.

teus os ſuum.

& ædificabuntur civitates Jude-

ffunde ſuper eos iram tuam: *
& in tabernâculis eòôrum non fſit,
& fuper dolorem

tatem eòrum: * & non intrent in

audàbo nomen Dei cum cànti-

t placèbit Deo fuper vitulum no-

quærite Deü,& vivet anima veſtra.

uoniäã Deus ſalvam faciet Sion:

1t ihabi
tnteeqin
tlemen
kinn &
ubnabunt
Zel
ne, o
libi cecide
Aver
Ubelcant,

Uus in
tence
un me k⸗
Onkunda
guiguerun
Vertäntu
tant, 4
fertant
gui dicur
Külten
cant ſem
minds,
80 per
Peus ic
cjütorn
eg tu: De
MWer
belcant,
der

ta lbera
Nelina ad
4 V4 me,
o mini
heum ma
s
uotine⸗
Kentls, 5
Uonii tl
Dirmieſ
con
de ſennn
Ktornens
tecant⸗
quam Dro⸗ 4
, & tu
. ehleitur
ellsctiil
Pltüdinen
e proſic,

Kutles ůᷣ

le erel
Perelin
Ala ire
Aulb euck
ieiliann

Actin
uu:
n nſen
inne.

ichnlolun

n mem!
eruntnen
colr
tuiduin

eolun
eonna

rehen
Im Geen
eötunmtel

Petelſii
luger de
140ene
en llhet
Lbonin

4 enin⸗
nnun,
Lolens
hei CIn 3

Flus 4

‚t inhabitäâbunt ibi, * & hæredi-
tate acquirent eam
tſemen ſervorum ejus po ſſidébit
eam, *† &ũ qui diligunt nomen eius,
habitabunt in ea.
Zelus doms tuæ comédit
me, & opprobria exprobrantium
tibi cecidérunt ſuper me.
Anha. Avertantur retrorſum, & e-
rubeſcant, qui côgitant mihi mala.

Eus in adjutoôrium meum in-
ténde: * Domine ad adjuvaân-
Aum me feſtina.
onfundantur, & revereântur „ *
qui quærunt animam meam.
vertàntur retrorltum, & erubeſ.
cant, * qui volunt mihi mala
vertantur ſtatim erubescentes, *
qui dicunt mihi: Euge; euge.
*xùúltent, & læténtur in te om-
nes, qui quærunt te „ * & di-
cant ſemper: Magnificétur Dô-
minus, qui diligunt ſalutare tuum.
go vero egenus, & pauper ſum: *
Deus adjuva me.
djütor meus, & liberator meus
es tu: Dômine ne moréris.
Avertantur retrorſum, & eru-
beſcant, qui côgitant mihi mala.
Deus meus eripe me de ma-
nu peccatôris
Nite Dômine ſperavi, non con

fündar in æternum: * in juſtitia

tua libera me, & eripe me.
nelina ad me aurem tuam, * &
ſalva me.
ſto mihi in Deum protectôre, & in
lIocum munitũ *τν ſalvů me facias.
ZQuôniam firmaméntum meum, *
& refügium meum es tu.
eus meus éripe me de manu pec-
catôris,* & de manu contra legem
agéntis, & iniqui.
QZuoôniã tu es patiéntia mea Dne:
Dômine ſpes mea à juventute mea.
n te conſfirmatus ſum ex ütero: *
de ventre matris meæ tu es prote-
ctor meus.

n te cantâàtio mea ſemper'e tam.

quam prodigium factus ſum mul-
tis, & tu adjtor fortis.
epleaãtur os meum laude, ut can-
tem gloriam tuam: * tota die ma-
gnitúdinem tuam.
e projicias me in témpore ſene-
tütis: " cùm defécerit virtus mea,
ne derelinquas me.
Quia dixérunt inimici mei mihi: *
& qui cuſtodiebant änimam meã,
consilium fecérunt in unum.

291
icéntes: Deus dereliquit eum,
perſequimini, & comprehendite
eum: *† quia non eſt, qui eripiat.
eus ne elongéris à me: * Deus
meus in auxilium meum réfpice.
onfundantur, & déficiant detra-
hentes anime meæ: "* operiantur
contuſione & pudore, qui quærunt
mala mihi.
E go autẽ ſemper ſperäabo:“ & ad-
liciam ſuper omnem laudem tuam.
s meum annuntiabit juſtitiam
tuam, * tota die ſalutare tuum.
Quonian non cognôvi litteratů-
ram, introibo in potentias Domi-
ni: * Dômine memorabor juſtitiæ
tuæx ſolius.
eus docuiſti me à juventuúte
mea: * & usque nunc pronuntia-
bo mirabilia tua. .
t usque in ſenéctam & sénium: *
Deus ne derelinquas me.
onec annuntiem brachiũ tuum *
generationi omni, quæ ventüra eſt.
oténtiam tuam, & juſtitiam tuam
Deus usque in altiſſima, quæ feciſti
magnalia: *† Deus quis similis tibi.
uantas oſtendiſti mihi tribula-
tiones multas, & malas: & convér-
tus vivificaſti me: * & de abyſſis
terræ iterùm reduxiſti me.
ultiplicaſti magnificentiam tuã"*
& converſus conſolatus es me.
Fam & ego confitébor tibisin va-

ſis pſalmi veritatem tuam: * Deus

pfallä tibi in cithara, ſanctus Irael.
xultabunt labia mea, cùm canta-
vero tibi: * & anima mea, quam
redemiſti.
ed & lingua mea tota die medi-
tabitur juſtitiam tuam: * cùm con-
fuſi & revériti füerint, qui quærunt
mala mihi.
Deus meus éripe me de ma-
nu peccatoris. Avertantur re
trôrlum, & erubéſcant .
Qui côgitant mihi mala.

ater noſter.
Et ne nos.

Tu autem.

meinir Lamentatio jeremiæ Pro-
Pphétæ. I. Al
1 CUômodo ſedet ſola civitas ple-
na pôpulo, facta eſt quaſi vidua
domina Gentium: princens PrO-⸗
vinciârum facta eſt tub tribuùro.
2t Plorans Ploravit in nocte,
2

292
lâcrymæ ejus in maxillis ejus: non mecum; nund videbitis turbam, lunam,
eſt, qui conſoletur eam ex omnibus quæ circùmdabit me; * Vos fu- nüonem
charis ejus: omnes amici ejus ſpre- gam capietis, & ego vadam immo- elcence
verunt eam, & facti ſunt ei inimici. lari pro vobis. & leut
Migrâvit judas propter at- Ecce appropinquat hora, & Fi- tertam,
flictiõnẽ, & multitdinẽ ſervitutis: lius hominis tradetur in manus Uietur
habitavit inter Gentes, nec invenit peccatorum. Vos fugam. Abundan
réquiem: omnes perſecutores ejus Tatut lun
apprehendeérunt eâ inter angůſtias. Anum ſuam miſit hoſtis ad t com
Viæ Sion lugent, eo quod 6mnia deſiderabilia ejus, quia mare: *
non ſint, qui véniant ad ſolemnita- vidit Gentes ingréſſas Sanctuarium minos
tem: omnes portæ ejus deſtrúctæ, ſuum, de quibus præceperas, ne Orain
ſacerdotes ejus geméntes, virgines intrarent in Eccleſiam tuam. & inimi
ejus ſqualidæ „ & ipſa oppréſſa Omnis poôpulus ejus ge- eges 1
amaritudine. mens, & quærens panem dederunt öfferent:
Facti ſunt hoſtes ejus in cà- pretioſa quæque pro cibo ad refo- be om
pite, inimici ejus locupletati ſunt: cillandam animam. vVide Dne, & t adora
quia Dominus locutus eſt ſuper considera, quôniam facta ſum vilis. terre: o
eam propter multitudinem iniqui- O vos omnes, qui transitis Uia libe
tàtum ejus: parvuli ejus ducti ſunt per viam, atténdite, & vidé te, ſi eſt e &
in captivitatem ante faciem tribu- dolor, ſicut dolor meus: quoniam adjütor.
lantis. vindemiavit me, ut locùtus eſt Do- alcet p
erüfalem, Jerúſalem, convértere minus in die iræ furoris iui. Mas pal
ad Dominum Deum tnum, De excelſo miſit ignem in Xusutl

ôſſibus meis, & erudivit me: ex=- nimas eo
pandit reie pédibus meis, convér- men eort

In monte Oliveti oràvit ad Pa- tit me retrorſum: poſuit me deſola- t viret
trem: Pater, ſi fieri poteſt, tranſeat à tam, tota die mœrore confectam. uübie, 3
me calix iſte: piritus quidem Vigilavit jugum iniquitaâ- ber: N
promptus eſt, caro autem infirma. tum meàarum: in manu ejus con- t erit
Vigilàte, & orate, ut non intré- volutæ ſunt „ & impoſitæ collo Uimisme
tis in tentationem. Spirituas. meo: infirmata eſt virtus mea? leris
dedit me Dommus in manu, de unt de
Tgegréſſus eſt à filia Sion om- qua non potero sürgere. irnome
nis decor ejus: facti ſunt princi- gruſalem, Jeruſalem, conveértere elk: 5
pes ejus velut arietes, no inveniéen- ad Dominum Deum taum. men eus
tes paſcua, & abiérunt absque for- H. Ecce vidimus eum non habén- t bene⸗

titudine ante faciem ſubſequentis. tem ſpeciem, neque decorem ttlbus ten
Recordata eſt Jerufalem dié- alpectus ejus in eo non eſt: hic Snificade

rum afflictionis ſuæx, & prævarica- peccata noſtra portavit „ & prO eneid
tionis omniũ deſiderabilium ſuòô- nobis dolet: ipſ'e autem vulneratus gi tacit
rum, quæ habuerat à diébus anti- eſt propter iniquitates noſtras. t bene
quis, cùm caderet pépulus ejus in Cujus livôre lanati ſumus. tjus in æ.
manu hoſtili, & non eſſet auxilia- Vere languores noſtros ipfe tu⸗ ſeltate ej
