tébor tibi; Deus meus es tu, &
exaltabo te. Ad te de luce
vigilo Deus, ut videam virtůtem
tuam. Hymnum dicite, &
ſuperexaltate eum in ſæcula.
Omnes Angeli ejus laudate
Doéminum de cœlis.

Inclina Ego dixi, Däie miſe-
rére mei. Sana animam me-
am, quia peccavi tibi. .
Et qui præibant.
increpabant eum, ut tacéret: ipfe
verò multo magis clamabat: Mi-
ſerére mei, Fili David.

Haritas numquam éxcidit, ſive
Prophétiæ evacuabuntur, ſive
linguæ ceſsabunt, five ſciéêntia de-
ſtruétur. Ex parte enim cognoôſci-
mus, & ex parte prophetamus.
In ætéernum Däüe, Pér-
manet verbum tuum. In æternum.
In ſæculum ſæculi veéritas tua.

Permanet. lôria Patri. In.
Dominus regit me, & nihil mi-
hi déerit. In loco paſcuæ ibi

me collocavit.

Cæcus magis ac magis clamabat;»

ut eum Doôminus illuminaret.
Une autem manent fides»

ſpes, charitas, tria hæc: ma-
P 4 101

232
jor autem horum eft ckaritas.
Clamavi in toto corde
meo, * Exaudi me Dne. Clamavi.
Juſtificationes tuas requiram.
Exaudi. Gloria. Clamavi. 7. A
occultis meis munda me Déômine.
Et ab alienis parce ſervo tuo.

ixit Dominus.

ratrêès, Si linguis.
. ucis Creator. 78.
Dirigatur Doômine oratio mea.
Sicut incénsů in conſpéctu tuo.

Stans autem jeſus juſſit cæcum ad-
Quci ad ſe, & ait illi: Quid vis, ut
faciam tibi: Domine, ut videam. Et
Jeſus ait illi: Réſpice, fides tua te
salvum fecit. Et conféſtim vidit, &
ſequebatur illũ magnificans Deum.
reces noſtras, quæſumus
Domine. 229. à
F ERIA S. E COND A.
e libro Géneſis.

Scéndit ergo Abram dé gypto,
ipfe & uxor ejus; & ornnia, quæ
habébat, & Lot cum eo, ad Auſtra-
lem plagam. Erat antem dives valdé
in pofleffione auri & argenti. Ke-
Yersuûsque eſt Der iter, quo vénerat,
e Meridie in Bethel, usque ad locu,
ubi prius fixerat tabernaculum
inter Bethel & Hai:in loco altaris,
quod fécerat prius, & invocavit ibi
nomen Dêômini, Sed & Lot, qui erat
cum Abram, fuérunt greges ovium,
& arménta, & tabernacula. Nec
Poterat eos capere terra, ut habi-
tarent ſimulzerat quippe fubſtantia
eorum malta, & nequibant habita-
re communiter.
Moevens Abram tabernaculum
ſuum, venit, & habitavit juxta con-
vallem Mambre: 2 Kdifigavi
ibi altare Dômino. Dixit autẽ
Däüs ad eum: Leva culos tuos,&
vide: omnem terram, quam con-
ſpicis, tibi dabo, & sémini tuo in
ſempiternum. Ædificavitque.

Nde & facta eſt rixa inter
paſtores gregum Abram &
Lot. Eo autem tempore Chana-
næus & Pherezeus habitabant in
terra illa. Dixit ergo Abram ad

Lot: Ne quæſo ſit jürgium inter
me & te, & intef paſtores meos,
& paſtores tuos „fratres enim ſu-
mus. Ecce univerſa terra coram

te eſt: recéde à me, ôbſecro. Si
ad ſiniſtram ieris, ego dexteram
tenébo; ſi tu deéxteram elégeris,
ego ad ſiniſtram pergam. Elevatis
itaque Lot ôculis, vidit omnem
circa regionem Jordanis, quæ uni-
vérſa irrigabatur, antequam ſub-
vérteret Dominus soôdomam &
Gomorrham, ſicut paradiſus Do-
mini, & ſicut π˙gyptus venienti-
bus in Segor. Elegitque ſibi Lot
regionem circa Jordanem, & re-
ceſſit ab Oriente.
Crédidit Abraham Deo, & repu-
tatum eſt ei ad juſtitiam: Et
ideo amicus Dei factus eſt.
Fuit autem juſtus côram Dño,
& ambulavit in viis ejus. Et.

Ivisique ſunt altérutrum à fra-
tre ſuo. Abram habitavit in
terra Chanaan: Lot vero moratus
eſt in ppidis, quæ erant circa Jor-
danem, & habitavit in Sodomis.
Homines autem Sodomitæ peſſimi
erant, & peccatores coram Dômi-
no himis. Dixitque Dominus ad
Abram, poſtquam diviſus eſt ab eo
Lot: Leva los tuos, & vide à
loco, in quo nunc es, ad Aquilonem
& Meridiem, ad Oriéntem & Occi-
dentem. Omnem terram, quam
conſpicis, tibi dabo, & sémini tuo
usque in ſempitérnum. Faciamque
ſemen tuum ſicut pulverem terræ.
Tentavit Dominus Abraham,
& dixit ad eum, Tolle filium
tuum, quem diligis, Iſaac & offer
illum ibi in holocauſtum ſuper u-
num moôntium, quem dixero tibi.
Vocatus quoque à Domino;, fe-
ſpondit, Adſum: & ait ei Dominus,
Tolle. loria Patri. Tolle.

Et qui præibant increpabant eum,
ut tacéret: ipſe vero multò magis
clamabat: Miſerére mei, fili David.
F E R I A TIT ERTIA
De libro Geneſis.

T egréſſi ſunt Rex Sodomôrum,
E & Rex Gomorrhæ, Réxque Ada-
mæ, & Rex Seboim, necnon & Kezx
Balæ, quæ eſt Segor: & direxérunt
aciem contra eos in valle filyeſtri:
ſcilicet adversùs Chodorlahomor
Regem Elamitarum, & Thadal re-
gem Géntium, & Amraphel regem
Sénaar, & Arioch Regem Ponti;
quâtuor Keges advèrsùs quinque.
Vallis autem filvéſtris habébat:
. puteos

püͤteosm
Rex Lodo
terga rerte
gi re⸗
Moultem.
ſublantiil
Kuniverlſ
abierun
ſtantiam e
gui habit⸗
Angelr
lcens:
tram fupe
meas Dom
tenallet
lium, ee
ccelo clan

T ecc
Annor
Iui habi
Amorkhe
Aner:
cumm Abr⸗
Abram,
tem ſuun
Vernacule
Koco,
Et dirviſ
nocte,
ſecutus
eſt ad le⸗
Omnem
trem fun

ne obſeen

Lot velom
1z etant an
itarit
godomite⸗
es cOraN
ue Dom
n Girnsk⸗
8s tuos
egd
Orienten
n terkan
bo, dem
tmumn. Ficl,
tPulrekenn
ininus All
Tole
is Nune 4

cunfun ſ
que
le 1 Don
Küüt ei in⸗
Dutti. I

inetihete

päúteos multos bitàminis. Itaque
Rex Sodomorum , & Gomorrhæ
terga vertérunt, cecideruntque ibi:
& qui remanſerat, fugérunt ad
montem. Tulérunt autem omnem
ſubſtantiãsodomorũ, & Gomorrhæ,
& univerſa, quæ ad cibum pértinẽt,
& abiérunt: necnon & Lot, & ſub-
ſtantiam ejus, filium fratris Abram,
qui habitabat in Sodomis.
Angelus Dñi vocavit Abraham,
dicens: Ne exténdas manum
tuam ſuper puerum, eò quod ti-
meas Dominum. Cùmque ex-
tendiſſet manum, ut immolaret fi
lium, ecce Angelus Doômini de
cœlo clamavit, dicens. Et.

T ecce unus, qui evâſerat,
annuntiavit Abram Hebræo;,
qui habitaàbat in convalle Mambré
Amorrhæi, fratris Eſcol, & fratris
Aner; hi enim pepigerant fœdus
cum Abram. Quod cùm audiſſet
Abram;, captum videlicet Lot fra-

tem ſuum „numeravit expeditos

vernaculos ſuos trecentos decem
& ocο, & perſecutus eſt usq. Dan.
Et diviſis sociis, irruit ſuper eos
nocte, percuſsitque eos, & per-
ſegçutus eſt eos usque Hoba, quæ

eſt ad læxvam Damaſci. Reduxitque

omnem ſubſtantiam & Lot, fra-
trem ſuum cum fſubſtantia illius,
mulieris quo que & pôpulum.
Vocavit Angelus Dômini Abra-
ham de cœlo ſecundò, dicens: Be-
nedican tibi: Et multiplicabo te
ſicut ſtellas cœli. Poſſidébit
ſemen tuum portas inimicorum
tuorum, & benedicentur in sémine
tuo omnes tribus terræ. Et.

Gréſſus eſt autem Rex Sodoméô-
rum in occuúùrſum ejus, poſt-
quam reyerſus eſt à cæde Chodor-
lahémor, & Regum, qui cum eo
erant in valle Save, quæ eſt vallis
Regis. At vero Melchiſedech rex
Salem pröferens panem & vinum
(erat enim Sacerdos Dei Altiſſimi
benedixit ei,; & ait : Benedictus
Abram Deo excélſo, qui creavit
cœlum & terram; & benedictus
Deus excélſus , quo protegente .
hoſtes in manibus tuis ſunt. Et de-
dit ei decimas ex omnibus.
Deus Domini mei Abraham di-
rige viam meam: * Ut cum ſalùte
revértar in -domum démini mei.
Obſecro Doômine;, fac milexi-

233

còrdiam cum ſervo tuo. Ut cum.

loria Patri. Ut cum.

Miſerére mei fili David. Quid vis,
ut faciam tibi? Dômine, ut videam.
FEKI A QOARTA:

vinculis.
10, Evangélica lé t1ο.
ectio ſancti Evangelii ſeeùndàùm
Matthæum.

RN illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Cùm jejunatis, noli-
te fieri ſicut hypocritæ triſtes. Et
réliqua.

Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Anifeſtum eſt, his præcéptis
omnem noſtram intentionem
in interiora gaudia dirigi: ne foris
quæreéntes mercédem, huic ſæculo
conformémur, & amittàmus pro-
miſſiònem tantò ſolidiôris atque
firmiòris, quanto interioris beati
tůdinis, qua nos elegit Deus con-
formes fieri imaginis filii ſui. In
hoc autem Gapitulo maxime ad-
vertêndum eſt; non in ſolo rerum
corporearum nitoôre atque pompa,,
ſed étiam in ipfſis sordibus luctuô-
ſis eſſe poſſe jactantiam, & eo peri-
culoſiôrem, quo ſub nomine ſervi-
tutis Dei déecipit.
Veni hôdie ad fontem aquæ, &

oravi Dominum; dicens: .Z
5 D60-

234 , .
Dômine Deus Abraham, tu pro-
ſperum feciſti deſiderium meum.
Igitur puélla;, cui dixerozda mi-
hi aquam de hydria tua, ut bibam,
& illa dixerit: bibe Dômine, & ca-
melis tuis potum tribuam: ipſa eſt,
uam præparavit Dominus filio
omini mei. Dominè.
Divinaàam auxilium

Ui ergo imoderato culta cor-
poris atq; veſtitu, vel ceterarũ
rerum nitêre præfulget, facilè con-
vincitur rebo ipſis, pomparu ſæculi
eſſe ſectator, nec ququã fallit do-
Ioôſa imagine ſanctitatis. Qui autem
in profefſſione Chriſtianitatis, inuſi-
tato ſqualore ac sordibus inténtos
in ſe clos hominum facit cum id
voluntate faciat, nõ neceſſitate pa-
tiatur: ex céteris ejus ôperibo poteſt
conſjici, utrũ hoc cõtemptuſuùpérflui
Tultus, an ambitiône àaliqua faciat,
quia & ſub ovina pelle cavéndos
lupos Dis præcépit: ſed ex fructiby,
inquit, eôrum cognoſcétis eos.
Factus eſt ſermo Doômjini ad
Abram dicens: * Noli timére Ab-
ram, ego protéctor tuus ſum, &
merces tua magna nimis.
Ego enim ſum Dominus Deus
tuus ,„qui eduxi te de Ur Chaldæoô-
rum. oli.
Ad ſocietatem.

Um enim cœperint aliquibus
☛ tentatiônibus ea ipſa ſcilicet
illis sübtrahi, vel negari, quæ iſto
velàmine vel conſecuti ſunt, vel
cônſequi cuúpiunt: tunc neceſſe eſt,
nt appareat, utrùm lupus in ovina
Pelle ſit, an ovis in ſua. Non tamen
propterea ornatu ſuperguo debet
aſpectus hominum mulcere Chri-
ſtianus, quia illum parcum habitum
ac neceſsarium étiam ſimulatôres
ſæpius usürpant, ut incautos deci-
piant: quia & illæ oves non debent
pelles ſuas depoônere, ſi aliquando
cis lupi ſe côntegant.
Movens Abram tabernâculum
ſuum, venit, & habitavit juxta con-
vallem Mambre: * „dificavitque
ibi altàre Dömino.
Dixit autem Dominus ad eum:

Leva oculos tuos, & vide: omnem

terramsquam conſpicis, tibi dabo,
& sémini tuo in ſempiternum.
.dificavitque.

lôria Patri. X.dificavitque.

Cum ſejunatis, nolite fieri ſicut

hypoôcritæ triſtes.

38.

Ræſta Domine ſidélibus tuis: ut
jejuniorum veneranda ſolemnia
coôngrua pietate ſuscipiant, &
ſecúra devotioône percurrant. Per
Dominum.

Theſaurizâte vobis thefſaufos in
cœlo, ubi nec ærugo, nec tinea
demolitur.
80.

Nclinaàntes ſe, Domine, majeſtati
tuæ, propitiatus intende: ut, qui
divino munere ſunt refecti, cœle-
ſtibus ſemper nutriantur auxiliis.
Per Döminum.
FERIA Q UI N T A-
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum. 4
N illo témpore: Cùm introiffet Je-
ſus Capharnau, accéſſit ad en Cen-
túrio, rogans eum, & dicens: Dñe,
puer meus jacet iù domo paralyti-
cus, & malè torquétur. Et/
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

jdeamus, utrum fibi de hoôc
ſervo centurionis Matthæus
Lucasque consentiant. Matthæus
enim dicit: Acceſſit ad eum Centu-
rio, rogans eum, & dicens: Puer
meus jacet in domo paralyticus.
Cui vidétur repugnare, quod ait
Eucas: Et cuùm audiſſet de Jeſu,
miſit ad eum ſeniores Judæorum,
rogans eum;, ut vehiret, & ſanaret
ſervum ejus. At illi cum veniſſent
ad Jeſum, rogabant eum ſolicite,
dicéntes ei: Quia dignus eſt, ut
hoc illi præſtes: diligit enim Gen-
tem noſtram, & ſynagoôgam ipfe &
dificavit nobis. Jeſus autem ¹ at
cum illis: & cum jam non longe
eſſet à domo, miſit ad eum Centu-
rio, amicos, dicens: Doôomine;, nohi
exâri;: non énim dignus ſum; ut
ſub tectum meum intres.
Domine;, puer meus jacet para-
Iyticus in domo, & male torquétur:
Amen.

Et réliqua.

Amen d
cutabo eut
dignus, ut
ſed tantur
Phuet men
I enim
modo
narkat:
tuͤrioner
amicos
verténte
non om
morem.
gicere ſol
Etiam an
0 dicit
dieimus,
am accè
nite: ver.
tionem
accéditun
Qamyetſi
non vide
per amiol
cuſo ei far
Ita tennit
vulgo per
hotentiun
ingeceſt
nientium
nem ambi
Dum!
Mambre,
tes pervi⸗
adoravit,
Däriet til
men ejus
On
Xtii
ligi „pe
turionis
Icere V0
turio, .
ter intuen
Lelicte al
s ) ſeeun
in Mülne
illuminnn
Centunio
Jeſum,
let n
Ilnel
Chriſtun
Vangelt
Verba ſu⸗

lent
Giritade
nn guen
lun di
Montinm
eur

koltte kent

Edeſihun
gerindili 4

lte ſus

bs' Hett
crugo Nel

R

M. Ne
Dom ne⸗
intence
nt lekecki1
Gttiäntuti
UIN

ungeli en

Cinnnenk
Acelit ae,

Amen dico tibi, ego véniam, &
curabo eum. Dômine non ſum
dignus, ut intres ſub tectum meum,
ſed tantùm dic verbo, & ſanabitur
pPuer meus. Amen. 3
I enim hoc ita geſtum eſt, quo
modo erit verum, quod Matchccg
narrat: Accéſſit ad eum quidã Cen-
turio: cuùm ipſe non accéſſerit, ſed
amicos miſerit; niſi diligenter ad-
verténtes intelligamus, Matthæum
non omnimodò deſeruiſſe uſitatũ
morem loquendi ; non ſolùm enim
dicere ſolémus, accefſsiſſe aliquem
tiam antequam pervéniat illuc,
quò dicitur acceſeiſſe; unde étiam
dicimus, paruùm accéſſit, Vel mul-
tùm aceèſſit eo, quo aperit perve-
nire: verùm étiam ipſam perven-
tionem, cujus adipiſcendi cauſa
accéditur, dicimus plerùmque fa-
ctam, etſi eum, ad quem pervenit,
non videat ille, qui pervenit, cùm
per amicum pervénit ad aliquem;,
cujo ei favor eſt neceſsarius. Quod
ita ténuit conſuetùdo, ut jam étiã
vulgo perventoôres appellentur, qui
oténtium quorümlibet tamquam
inacceſſibiles animos, per conve-
nientium perſonaârum interpoſitiô-
nem ambitiòônis arte pertingunt.
Dum ſtaret Abraham ad ilicem
Mambre,; vidit tres viros aſcenden-
tes per viã: Tres vidit, & unum
adoràvit. Ecce Sara uxor tua
pariet tibi filium, & vocabis no-
men ejus Iſaac. Tres.
On ergo absurdé Matthæus,
étiã quèd vulgo poſſit intél-
ligi, per alios facto accéſſu Cen-
turionis ad Döminum, compéndio
dicere voluit: Accéſſit ad eum Cen-
turio. Verùmtamen non negligen-
. 7 4 .„ *
ter intuênda eſt étiam ſancti Evan-
geliſtæ altitudo myſticæ locutio-
nis, ſecunduàùm quam ſcriptum eſt
in Pſalmo: Accédite ad eum, &
illuminamini. Proinde quia fidem
Centurionis, qua verè accéditur ad
Jeſum, ipſe ita laudavit, ut dice-
ret non inveni tantam fidem in
Iſrael: ipſum pêôtius accefſſiſſé ad
Chriſtum, dicere voluit prudens
Evangeliſta, quàm illos, per quos
verba ſua miſerat.
Tentavit Doôminus Abraham, &
dixit ad eum: Tolle filium tu-
um, quem diligis, Iſaac, & offer il-
lum ibi in holocauſtum ſuper und
moôntium, quem dixero tibi.
Vocatus quoque à Domino; re-

„ d] 235
ſpoòndit, adſum : & ait ei Dôminus.
Tolle. loria Patri. Tolle.

Dñie, puer meus jacet paralytico in
domo, & malè torquétur: Amẽ dico
tibi, ego véniam, & curabo eum.

8.
Eus, qui culpa ofenderis, pos-
nitentia placaxis: preces po-
puli tui ſupplicantis propitius ré-
ſpice: & flagélla tuæ iracundiæ,
quæ pro peccatis noſtris merémur;
averte. Per Dôminum.

Däüe, non ſum dignus, ut intres ſub
tectum meum: ſed tantùm dic ver-
bo, & ſanàbitur puer meus.
80.
Aree Doômine „ parce pôpule
tuo: ut dignus flagellationibus
caſtigatus, in tua miſeratiône re-
ſpiret. Per Dôminum.
F ER I A 5 E XT A.
ectio ſancti Evangélii ſecndùm
Matthæum.

N illo témpore: Dixit Jeſus diſci-
pulis ſuis: Audiſtis, quia dictũ eſt:
Diliges prôximü tuum, & odio ha-
bebis inimicum tuum. Et reliqua.
Homilia S. Hierony mi Presbyteri.

Go autem dieo vobis: Diligite
inimicos veſtros, benefacite his,
qui odérunt vos. Multi præcépta
Dei imbecillitate ſua, non Sancto-
rum viribus æſtimantes, putant eſſe
impoſſibilia, quæ præcépta ſunt: &
dicunt ſufficere virtùtibus, non
odiſſe inimicos: céterùm diligere;,
plus præcipi, quàm humana natùra
patiatur. Sciendum eſt ergo, Chri-
ſtum non impoſſibilia præcipere,
ſed perfécta. Quæ fecit David in
Saul, & in Abfalon: Stéphanus quo-
que Martyr pro inimicis lapidanti-
bus deprécçatus eſt: & Paulus ana-
thema cupit eſſe pro perſecutori-
bus ſuis, Hæc autem Jeſus & do-
cuit, & fecit, dicens: Pater, ignoôſce
illis: quod enim faciunt, neſciunt.
Angelus Dpi vocayit Abraham,
dicens: Ne exténdas manum
tuam ſuper púerum, eò, quòéd ti-
meas Dominum. Cumque ex-
tendiſſet manum, ut immolaret fi-
lium, ecce Angelus Dômini de
cœlo clamavit, dicens. Ne.

T fſitis filii Patris veſtri, qui in

cœlis eſt. Si Dei pracepta cu-
0-

236
ſtodiens, filius quis efficitut Dei:
ergo non eſt natura filius, ſed ar-
bitrio ſuo. Cùm ergo facis eleemoô-
ſynã, noli tuba canere ante te, ſic-
ut hypocritæ faciunt in ſynagoôgis,
& in vicis: ut honorificéntur ab
hominibus. Qui tuba canit, ele-
emoôſynam faciens „hypocrita eſt.
Qui jejunans demolitur faciem ſu-
am; ut ventris inanitatem mon-
ſtret in vultu, & hic hypocrita eſt.
Qui in ſynagogis, & in angulis pla-
tearum orat, ut videatur ab homi-
nibus, hypoôcrita eſt.
vVocaâvit Angelus Déômini Abra-
ham de cœlo ſecundo, dicens: Be-
nedicã tibi, Et multiplicabo te
ſicut ſtellas cœlfij. 7. Pofſſidébit
ſemen tuum portas inimicoru tuo-
rum, & benedicéntur in sémine tuo
omines tribus terræ. Et.

X quibus omnibus colligitur hy-
poôcritas eſſe, qui quòdlibet faci-
unt, ut ab hominibus glorificentur.
Mihi videtur & ille, qui dicit fratri
ſuo: Dimitte, ut tollam feſtucam de
culo tuo: nam popter gloriam hoc
facere vidétur, ut ipfe juſtus eſſe
videàatur. Unde dicitur ei à Dno:
Hypoôcrita, éjice primùm trabẽ de
τνlο tuο. Non itaque virtus, ſed
cauſa virtútis apud Deum mercédẽ
habet. Et ſi à recta via paululum
declinaveris, non intereſt, utrùm
ad déxteram vadas, an ad finiſtram,
cùm verùm iter amiſeris.
Deus domini mei Abraham di-
zige viam meam: * Ut cum ſalute
revértar in domum domini mei.
„Obſecro Doêmine, fac miſeri-
côrdiam cum ſexrvo tuo. Ut cum.
loria Patri. Ut cum.

Cùm facis eleemoſynam,„ néſciat
ſiniſtra tua, quid faciat dexteratua.

Nchoata jejunia, quæſumus Dô-
mine, benigno favoôre proséque-
re ut obſervantiam, ua corpo-
raliter exhibémus metibus étiã fin-
céris exercére valeamus. Per Däm.

Tu autem, cùm oraâveris, intra in

cébit advérſitas, ſi nulla ei domi-
nétur iniquitas. Per Dominum.
. 5§S A1 A, T O,
éctio ſancdti Evangélii ſecundum
Marcum. .
N illo téempore: Gùm ſero éſſet,
erat navis in medio mari, & Jeſus
ſolus in terra. Et réliqua.
Homilia venerab. Bedæ Presbyt.

Abor diſcipulôrum in remigan-
do, &ã contrarius eis ventus,
labôres ſanctæ Eccléſiæ varios de-
signat, quæ inter undas ſæculi ad-
versaäntis, & immundorum flatus
ſpirituum, ad quiétem paàtriæ cœ=-
léſtis , quaſi ad fidam littoris ſta-
tiònem, pervenire conatur. Ubi
benè dicitur, quia navis erat in mé-
dio mari, & ipſe ſolus in terra: quia
nonnúnquam Eccleſia tantis Gen-
tilium preſsuris non ſolum afflicta,
ſed & fœidata eſt, ut, ſi fieri poſſet,
Redemptor ipſius eam prorfus de-
ſeruiſſe ad tempus viderétur.
Veni héôdie ad fontem aquæ, &
oravi Doôminum, dicens: ,
Doômine Deus Abraham, tu pro-⸗
ſperum feciſti deſiderium meum.
Igitur puélla, cui dixcro, da mi-
hi aquam de hydria tua, ut bibam:
& illa dixerit: bibe domine, & ca-
mélis tuis potum tribuam: ipſa eſt,
uam præparavit Dôminus fllio
domini mei. Domine.

Nde eſt illa vox ejus inter un-
das procellasque tentationum
irruéntium deprehénſæ; atque au-
Xilium protectiônis illius geme-
bundo clamôre quæréntis: Ut quid-
Däne recefſsiſti longe, déſpicis in
opportunitatibusin tribulatione:
Quæ pariter vocẽ inimici p erſequẽ.
tis exponit, in ſequéntibus Pſalmi
ſubjiciens: Dixit enim in corde ſuo,
Oblitus eſt Deus, avértit faciem
ſuam, ne videat usque in finem.
Factus eſt ſermo Dñi ad Abram,
dicens: Noli timére Abram,
ego protector tuus ſum, & merceès
tua magna nimis. Ego enim
[ſum Doôminas Deus fuus, qui eduxi
te de Ur Chaldæorum. Noli.

Eràùm ille non obliviſcitur ora-

cubiculum tuum, & clauſo ôſtio
ora patrem tuum.
Ueére Dômine pôpulum tuum;
& ab omnibus bpeccätis cle-
ménter emunda; qnia nulla ei no-

tiònem paâuperum;, neque aver-
tit faciem ſuam à ſperantibus in
ſe,: quin poôtius & certantes cum

hoôſtibus, ut vincant, adjuyvat;

& victôres in æternum coroônat.
Unde

Unde
quia vicdi
Lando.
lborante
poſitus ir
differte y
impenden
tribulati
Pietatis
etiam me
adverſital
tisq; fluct
Moren
ſuumreni
Vallem Ma
ibi Altare
Düs ad eun
Vide: omn
cistibi da
Diternum.
loria be

Me Lteni
Tunt, & 1.

Detto,
Anoſtris,
lemne ſejiß
corporibus
inſtitutum
lebremus,
A NB

Phattes,
Vacuum

Ait enim:
divi te, 8
te.
Wai be
Oſtras
hoc ſacr⸗
Ulas quactr
ntätor alt
Iürmatu ſ.
te leyé 6
leyerſi
Reniſionis
Ultum gui
8 lic
ell Parce con
4 n

minis

Angelis

mheid
ber Donine
A I 0

tia tuan un
e donnin
thlbuam
t Dotuund
mine.

Unde hic quoque apéèrtè dicitur,
quia vidit eos laborantes in remi-
gando. vidit quippe Doôminus
laborantes in mari, quamvis ipſe
pofſitus in terra; quia etſi ad horam
differre videatur auxiliu tribulati
impendere, nihilominus eos ne in
tribulationib deficiãt, ſuæ reſpéctu
Pietatis corroborat, & aliquande
etiam maniféſto adjutorio, victis
adverſitatibus, quaſi calcatis, ſeda-
tisq; flù tuum voluminibus liberat.
Movens Abram tabernaâculum
ſuum, venit, & habitavit juxta con-
vallem Mambre: * K. dificavitque
ibi Altare Dño. Dixit autem
Däñs ad eum: Leva 6culos tuos, &
vide: omnem terram, quam conſpi-
cis, tibi dabo, & sémini tuo in ſem-
pitéernum. ldificavitque.
loria Patri, dificavitque.

Me étenim de die in diem quæ-
runt, & ſcire vias meas volunt.

Déſto, Dnñe, ſupplicatiônibus
Anoſtris, & concede: ut hoc ſo-
leémne jejünium, quod animabus
corporibúsque curandis ſalubriter
inſtitutum eſt, deyòôto ſervitio ce-
lebrémus. Per Dôminum.
S A B B A T O PKRI MO

Ratres, Hortàmur vos, ne in
vacuum gratiam Dei recipiatis.
Ait enim: Téêmpore accépto exau-
divi te, & in die ſalutis adjùvi
te.
Udi benigné Cônditor,
Noſtras preces cum flétibus,
In hoc ſacro jejunio
Fuſas quadragenario,
Scrutator alme cordium
Infirma tu ſcis virium,
Ad te revérſis éxhibe
Remiſſionis gratiam.,
ultum quidem peccavimus;
Sed parce confiténtibus,
Ad nominis laudem tui
Confer medélam languidis.
oncede noſtrum conteri
Corpus per abſtinentiam,
Culpæ ut relinquant pabulum
Jejuna corda criminum.
ræſta beata Trinitas,
Concéde ſimplex unitas,
Ut fructuoſa ſint tuis,
Jejuniorum munera. Amen.
Angelis ſuis Deus mandavit de

te. Ut cuſtédiant te in mni-

us viis tuis.

Tunc invocàabis, & Déminus ex-
audiet: clamabis, & dicet, Ecce
adſum.
2 7 7
Eus, qui Eccléſiam tuam an-
nua Quadrageſimali obſerva-
tiône purificas: præſta familiæ
tuæ; ut, quod à te obtinére abſti-
néndo nititur „ hoc bonis opéri-
bus exequatur. Per Dominum.
DOMINICEA I.

on ſit vobis vanum.
X more docti myſtico.
. 2.
Servite Dô⅛mino. eãtus vir.
De Epiſtola ii. B. Pauli Apôſtoli ad
Corinthios.
AMuxäntes autem exhortamur,
ne in vacuum gratiam Dei reci-
piatis. Ait enim : Témpore ac-
cépto audivi te, & in die ſalutis
adjuvi te. Ecce nunc tempus ac-
ceptabile, ecce nunc dies ſaluùtis.
Némini dantes ullam offenſioônem,
ut non vituperétur miniſtérium
noſtrum: ſed in omnibus exhi-
beamus nosmetipſos ſicut Dei mi-
niſtros, in multa patientia, in tri-
bulatiônibus, in neceſſitatibus, in
anguſtiis,in plagis, in carcéribus, in
ſeditionibus, in laboôribus, in vi-
giliis, in jejuüniis, in caſtitate, in
sciéntia, in longanimitaâte, in ſua-
vitaàte, in Spiritu ſancto, in chari-
tàte non ficta:in verbo veritatis, in
virtute Dei: per arma juſtitiæ à dex-
tris, & à ſiniſtris, per gloriam &
ignobilitàtem, per infamiam & bo-
nam famam; ut ſeductoòres & vera-
ces, ſicut qui ignoti, & cõgniti: quaſi
moriéntes, & ecce vivimus,; ut caſti-
ati, & non inortificati: quaſi triſtes
ſêémper autem gaudéntes: ſicut ę-
gentes, multos autem locçupletan-
tes; tamquam nihil habéntes, &
ômnia poſſidéntes. „ .
Ecce nunc tempus acceptabile;,
ecce nunc dies ſalutis: commen-
démus nosmetipſos in multa pa-
tientia: in jejuniis multis: Per
arma juſtitiæ virtutis Dei. . In
omnibus exhibeamus nosmetipſos
ſicut Dei miniſtros, in multa Pa-
tiéntia, in jejuniis multis. Per
arma.

238
. Sermo S. Leônis Papæz.
S noſtrum patet ad vos, & Co- .
rinthii, cor noſtrum dilatatum Paædicaturus vobis, dilectiſſimi,
eſt. Non anguſtiamini in nobis: L ſacratiſſimum maximumque je-
anguſtiamini autem in viſcéribus juùnium, quo aptiùs utar exordio,
veſtris: eamdem autem habentes quàm ut verbis Apoôſtoli, in quo
remunerationem, tamquam filiis Chriſtus loquebatur, incipiam,
dico, dilatamini & vos. Nolite digamque, quod lectum eſt: Ecce
jugum dúcere cum infidélibus. nunc tempus acceptabile, ecce nuc
Quæ enim participatio juſtitiæ dies ſalùtis. Quamvis enim nulla
cum iniquitàte? Aut quæ ſocietas ſint témpora, quæ divinis non ſint
luci ad tenebras? Quæ autem con- plena munéribus, & ſemper nobis
véntio Chriſti ad Bélial aut quæ ad miſericordiam Dei, per ipsius
pars fidéli cum infidéli?: Qui autem gratiam præſtétur accéſſus: nune
consénſus templo Dei cum idôlis? tamen omnium mentes majori ſtu-
Vos enim eſtis templum Dei vivi, dio ad ſpiritales proféctus movéri,
ſicut dicit Deus: Quoôniam inhabi- & ampliori fiducia oportet anima-
tabo in illis, & inambulabo inter ri, quando ad univérſa pietatis of-
eos, & ero illorum Deus, & ipſi ficia, illius nos diei, in quo redémp-
erunt mihi poôpulus. ti ſumus, recurſus invitat;, ut ex-
In omnibus exhibeâmus nos- cellens ſuper omnia paſſiônis Do-
metipſos ſicut Dei miniſtros in minicæ ſacramentum purificatis &
multa patiéntia: Ut non vitu- corporibus, & animis celebrémus.
perétur miniſtérium noſtrum. Emendémus in melius, quæ ig-
Ecce nunc tempus acceptaàbile, noranter peccavimus: ne subitò
ecce nune dies ſalutis: commen- præoccupati die mortis, quæramus
démus nosmetipſos in multa pa- ſpatium pœniténtiæ, & invenire

tiéntia. Ut non. non poſsimus: *† Atténde Doômine,
. P, & miſerére, quia peccavimus tibi.
Eplêètus ſum conſolatiône, ſu- Adjuva nos Deus ſalutaris no-

perabundo gâudio in omni tri- ſter; & propter honorem nominis
bulatiône noſtra. Nam & cùm ve- tui Dômine libera nos. Atténde.
niſsémus in Macedoniam, nullam .
réquiem habuit caro noſtra, ſed D/Ebebatur quidem tantis my-
omnem tribulatiônem paſſi ſumus: ſtériis ita inceſsabilis devotio,
foris pugnæ, intus timores. Sed & continagata reveréntia, ut tales
qui conſolatur hùmiles, conſoläatus permanerémus in conſpéétu Dei,
eſt nos Deus in advêntu Titi. Non quales nos in ipfſo Paſchali feſto
ſolùm autem in adventu ejus, ſed dignum eſt inveniri. Sed quia hæc
étiam in conſolatiône, qua conſola- fortitüdo paucôrum eſt: & dum
tus eſt in vobis réferens nobis ve- carnis fragilitate auſtérior obſer-
ſtrum deſidérium, veſtrum fletum, vantia relaxatur, dumque per va-
veſtram æmulationem pro me: ita rias actiones vitæ hujus ſolicitudo
ut magis gaudérem. Quôniam etſi diſténditur ‚necéèſſe eſt, de munds=
contriſtavi vos in epiſtola, non me no pulvere etiam religioſa corda
pœnitet: & ſi pœnitéret, videns ſordéſcere, magna divinæ inſtitu-
quòd epiſtola illa (etſi ad horam) tiônis ſalubritàte proviſum eſt; ut
vos contriſtavit, nunc gaudeo; ad reparandam mentium purita-
non quia contriſtati eſtis, ſed quia tem quadraginta nobis diérum
côntriſtati eſtis ad pœniténtiam. exercitatio mederétur, in quibus
., In jejünio & fletu orabunt ſa- aliorum témporum culpas, & pia
cerdotes, dicéntes: Parce Dne, ôpera redimerent, & jejunia caſt
parce pôpule tuo: & ne des hære- decôquerent.

Pec-

ditatem tuam in perditiéônem. Derelinquat impius viam fu-
Inter veſtibulum & altare plo- am, & vir iniquus cogitationes
rabunt ſacerdotes dicéntes. Parce. ſuas, & revertatur ad Dominum;
loria Patri. Parce. & miſerébitur ejus: . 1
o Nocëtr Quia benignus & miséri cors eſt;
Bonôrum meôrum. & Præſtabilis ſuper malitia Domi-
onſérva. nusß Deus noſter.
7. Non vult Dôminus mortem

peccatori⸗
Vivat. O
Ngrelsu
dies m)
mümis at
inktitutos
Obecire e
A Omni
ſpititus,
s, gue
ſtantium,
gubernact
ris ſui de
nationis ſt
Uut nemini
nem, vitu
tium non
enim ab in
carpémur
impie in
mabunt:
Duritate
creparint,
ſtinentin
jejunii, a⸗
übtrahitu
tate teroe
K. Pandit
ſejunii ten
okantes 8
die relur
Koriemur
camus n
Nniſtros in
loria bar

Non ſunt
Fhattant.
ectio ſa⸗
Mattheu
R illot
Us In ge
taretur
Juadtagin
1n noctibe
1eligta.
Homili
Ubitzri
Aus ſy
gesetün

tur: 46 4
4Alon
anckan ciyi

in melins

honote
1 n08 4

Genn tunn
eltabilisen
ſetentil,
nſſht

lri. de⸗
tum el i
e Auſterig
Ctmglef⸗
r kuſns le
1e

7 8

minds! “

peccatôris, ſed ut convertâtur, &
vivat. Quia.
Ngreſsuri igitur, dilectiſſimi,
Adies myſticos, „& purificandis
animis arque corporibus ſacratius
inſtitutos, præceptis Apoſtôlicis
obedire curemus, emundantes nos
ab omni inquinamento carnis, ac
ſpiritus, ut caſtigatis colluctationi-
bus, quæ ſunt inter utramque ſub-
ſtantiam, animus, quem ſub Dei
gubernaculis conſtitütum, corpo-
ris ſui decet eſſe rectorem, domi-
nationis ſuæ obtineat dignitatem:
ut némini dantes ullam offenſio-
nem, Viruperatiopibus obloquen-
tium non ſimus obnoxii. Digna
enim ab infidélibus reprchenſione
carpémur, & noſtro vitio linguæ
impiæ in injuriam ſe religionis ar-
mabunt: ſi jejunantium mores à
puritate perféctæ continéntiæ dis-
creparint. Non enim in ſola ab
ſtinéntia cibi ſtat noſtri ſumma
jejùnii, aut fructuôse corpori eſca
ſubtrahitur, niſi mens ab iniqui-
tate revocetur.
Paradiſi portas apéruit nobis
jejunii tempus: ſuscipiamus illud
orantes & deprecantes: Ut in
die reſurrectionis cum Démino
glorieémur. In omnibus exhi-
beamus nosmetipſos ſicut Dei mi-
niſtros in multa patiéntia. Ut.
loria Patri. Ut in die.
Non ſunt loquèlæ. Gli
enarrant. 9.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum. 3
TN illo tempore: Duttus eſt Je⸗
ſus in desértum à Spiritu, ut ten-
taretur à diabolo. Et cùm jejunaſſet
quadraginta diébus, & quadragin-
ta nôctibus, poſtea esuriit. Et
réliqua. .
Homilia ſancti Gregorii Papæ

Obitari à quibusdam ſolet, à
quo ſpiritu ductus ſit Jeſus in
desértum, propter hoc, quod sub-
ditur: Aſsumpſit eum diabolus in
ſanctam civitatem: & rurſum; Aſ-
sümpſit eum in montem excélſum
valdé. Sed vere & absque ulla quæ-
ſtione conveniénter accipitur; ut à
ſancto Spiritu in desertum ductus
tradatur, ut illuc eum ſuus Spiri-
tus duceret, ubi hunc ad tentan-
dum malignus ſpiritus inveniret.
Ssed ecce, cum dicitur Deus homo

. . 239
vel in excelſum montem; vel in
anctam civitätem à diabolo afſ-
sümptus,; mens refuúgit credesce,
humanæ hoc audire aures axpa vés-
cunt. Qui tamen non eſſe inicre-
dibilia iſta cognoscimus, fi i'a illo
& alia facta pensamus.
Scindite corda veſtra; & non
veſtimenta veſtra, & conveirtimi-
ni ad Dominum Deum veſtrum.
Juin benignus, & miséric ors eſt.
erelinquat impius viam ſuam-
& vir iniquus cogitatiéenes ſu as, &
revertàtur ad DOôminum, & naiſe-
rébitur ejus. Quia. 1

Ertè iniquorum mniunz ca-
put diabolus eſt: & hujſus ca-
pitis membra ſunt omnes iniqui.-
An non diaboli membrum fait Pi-
latus: an non diaboli membra Ju-
dæi perſequéntes, & milites cruzi-
figentes Chriſtum fuérunt? Quid
ergo mirum;, ſi ſe ab illo permiſit
in montem duci,; qui ſe pertulit
etiam à membris illius crucifigi?
Non eſt ergo indignum Redemp-
téri noſtro, quòd tentari voluit, qui
vénerat occidi. Juſtum quippe erat-
ut ſic tentationes noſtras Ens ten-
tationibus vinceret, ſicut mortem
noſträã vénerat ſua morte ſuperare.
Frange eſurienti panem tuum ,»
& egénos vagosque induc in do-
mum tuam, * Tunc erumpet qua ſi
manè lumen tuum, & anteibit fa-
ciem tuam juſtitia tua. Cùm
videris nudum, peri eum, & car-
nem tuam ne deſpéxeris. Tunc.

Ed ſciéndum nobis eſt; quig
tribus modis tentaâtio agitur *
ſuggeſtione, delectatione, & con-
sénſu. Et nos cùm tentamur; ple-
rümque in delectatiôònem, aut éti-
am in consénſum labimur: quia
de carnis peccato propagati; in.
nobis ipfis étiam gerimus, unde
certamina toleräamns. Deus vero-
qui in utero Virginis incarnatus»
in mundum ſine peccato veénerat=
nihil contradicdtiônis in ſemetipſo
tolerabat. Tentari ergo per ſugge-
ſtiõnem poôtuit: ſed ejus mentem
peccati delectâtio non momordit.
atque ideò omnis diabolica illa
tentatio foris; non intus fait-
Angelis ſuis Deus mandavit de
te, ut cuſtôdiant te in omnibus
viis tuis: In manibus portabunt
te, ne umquam offendas ad lapi-
dem

deid bedem tuum. Super àſpi- be àſpero. De laqueo. Gloria. I pſe

u is, & Scapulis ſuis obumbrabit tibi.
aſiliſcum ambulabis, fapul obun
den d laß leoònem, & draconem. Et fib pennis ejus ſperabis
In loria Patri., In.

Non in ſolo pane vivit homo, ſd
Abſcoôndite eleemoſynam in ſi- in omni verbo, quod procedit de

nu pâuperum, & ipſa orabit pro ore Dei.
vobis ad-Düäm: Quia ſicut a- ercnptäbil,
39 extinguit ignem, ita eleemo- Cce nunc empus
qua

i c dies ſalutis. Nemini
1 beccatum. ecce nunc dies fahe .
nn e deenwiynanm „ & ecce dantes ullam offenſionem, u Hen
Panur unt vobis Quia. vituperétur miniſterium noſtrum.
Ennia munda tnni vobis. Scapulis ſuis. Obumbra-
. 2 1 . . C PI „. 11 9
Ieri Aatri. Qie bit tibi. Scapulis. Et ſub pen
— nis ejuùs ſperabis. Obumbrabit.

crea in me Deus, rab⸗ b
Or mundum cctn ar innova, in Gloria Patri. Scapulis. “. Scuto
. S ſpiri eis Ime - M iſereére. circumdabit te veritas ejus.
ileenhu⸗ 216 Doômine Nô timebis à timore nocturno.
. nn * .
. nè
fac: O Demine be
am me. „Sic benedicam
e in vita mea Domine: & in n6.
. abo manus meas. itulu n
ae n levabe humilitatis, & in T cafſtigati, & non mortiftcitk
Ana. iIn Erito ſuſcipiamur Do- quaſi triſtes, ſemper aurs gan⸗
animo a e : & ſic fiat ſacri ficium nres . ſcur Bgentersmmurit
nonem a te ſuſcipiatur hodie, tem locupletantes, tar
um; ut à te ſuſcipiatur
noſtrum; u

Doôminum Deum tuum adoraàbis „
& illi ſoli ſéervies.

ömnia poſſidentes.
ibi e Deus. habentes; & om 4
lac bi ren cœli cælé- Nabn. Scuto circumdabit te, rinms
X rdus omnes. ritas ejus. Scuto. Non ti
xum:

bis à timòre noctùrno. Veritas.
„Ratres, Hortàâmur vos, ne in lôria Patri. Scuto.

ipiati is ſui avit de
atis. Angelis ſuis Deus mandavit de
ratiam Dei recipiatis De ni⸗
S Bembpore accépto exau- te. . Ut cuſtôdiant te in om
