Jejúnium Prophétas génuit, po-
téntes confirmat, atque rôborat.
Qui perſequebäntur pôpulum
tuum Domine, demersiſti eos in
rofùndum; *Et in columna nu-
is ductor eorum fuiſti.
Deduxiſti ſicut oves populum
tuum in manu Moyſi & Aaron. Et.

Ejùnium legislatores ſarientes
facit: änimæ ptima cuſtodia;

céôrporis socius ſecurus, fôrtibus
viris munimeêntum & arma, athlé-
tis & certantibus exercitatio. Hoc
Prætérea tentationes propulſat, ad
ietätem armat, cum fſobrietate
Rabitat „temperantiæ ôpifex eſt:
in bellis fortitüdinem affert, in
pace quiétem docet: Nazaræum
sSanéctificat, ſacerdotem perficit:
neque enim fas eſt ſine jejunio ſa-
crificium attingere, non ſolùm in
myſtica nunc & vera Dei adoratiò
né, ſed nec in illa, in qua ſacrifi-
cium ſecundùm legem in figùra
offerebatur. Jejùnium Eliam ma-
gnæ vifiônis ſpectatörem fecit:
quadraginta namque diérum jeju-
nio cùm animam purgaſſet, in ſpe-
lûnca méruit, quantum fas eſt hoô-
mini, Deum vidére. Moyſes ite-
rüm legem accipiens, iterùm jeju-
nia ſecutus eſt. Ninivitæ, niſi cum
illis & bruta jejunäſſent „ ruinæ
minas nequaquam evasiſſent. In
deserto autem quorumnam mem-
bra cecidérunt? nonne illoòrum,
gui carnes appetivere 8

Moyſes famulus Dei jejunavit
quadraginta diébus, & quadraginta
nôctibus: * Ut legem Domini
mererétur accipere.
F. Aſcéndens Moyſes in montem
Sinai ad Dôminum, fuit ibi qua-
draginta diéebus „ & quadraginta
néôctibus. Ut. CGioria Patri. Ut.

ectio ſancti Evangelii ſecundàùm
Jjoânnem.
N illo tempore: Abiit Jeſus trans
mare Galilææ, quod éſt Tiberia-
dis, & ſequebatur eum multitùdo
magna, quia vidébant ſigna, quæ
faciebat ſuper his, qui infirmaban-
tur. Et réliqua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Iràcula, quæ fecit Dominus
noſter Jefus Chriſtus, ſunt
quidem divina opera; & ad intel-
ligendum Deum de viſibilibus àd-
monent humanam mentem. Quia
enim ille non eſt talis ſubſtantia;
quæ vidéri oculis poſſit, & miracu-
la ejus, quibus totum mundum
regit, universamque creatúram ad-
miniſtrat, aſſiduitate viluérunt,
ita ut pené nemo dignétur attén-
dere bpera Dei mira & ſtupénda in
quolibet séminis grano: ſecundùm
ipſam ſuam miſericoôrdiam ſervavit
ſibi quædam, quæ fäceret oppor-
túno témpore præter uſitatum cur-
ſum ordinemquſ natúræ ; ut non
majoôra, ſed insòlita videndo ſtupé-
rent, quibus quotidiana viluerant-
Spléndida tacta eſt fäcies Moy-
ſi, dum reſpiceret in eum Dômi-
nus: Vidéntes ſeniéôres clarita-
tem vultus ejus, admirantes timué-
runt valdé. Cùmque deſcen-
diſſet de monte Sinai, portabat
duas tàbulas teitimônii, ignorans
quòd cornta eſſet fäcies ejus ex
consortio ſermônis Dei. Videntes.

Ajus enim miraculum et
gubernatio toôtius mundi,
quàâm ſaturatio quinque millium
höminum de quinque panibus, Et
tamen hoc nemo mirâtur: illu
mirantur hömines, non quia m-
jus eſt, ſed quia rarum eſt. Quis
enim & nunc paſcit univérlum
mundum, niſi ille, qui de paucis
granis ségetes creat? Fecit ergo
quo modo Deus. Unde enim mul-
tiplicat de paucis granis ségetés;

inde in manibus ſuis multiplici⸗
vi

Fit gning
etat in m
1e illi gui
non quid
Eece
gui prae
ſemper
meam,
luis, 8&
Præcéde
Velſusel
in te Den
geum ali⸗e
nus, Obs

mur, &
ti Per fid
lem pide
rebus pit
ceremus,
intueri in
Togemus!
doquantun
enim, ſi
am.
Verbam
Vbi,

deiſ
Egdun
gen Dort

X Adt
in Dan l

elülgirt

vit quinque panes: potéſtas enim
erat in manibus Chriſti. Panes au-
té illi quinque quaſi sémina erant,
non quidem terræ mandata, ſed ab
eo; qui tetram fecit, multiplicâta.
Ecce mitto Angelum meum,
qui præcédat te „ & cuſtodiat
ſemper: *Observa, & audi vocem
meam „ & inimicus ero inimicis
tuis, & affligéntes te affligam, &
præcédet te Angelus meus.
Iſrael, ſi me audieris, non erit
in te Deus recens, neque adorabis
deum aliéenum: ego enim Domi-
nus. Obsérva.
Oc ergo admôtum eſt senſi-
bus, quo erigeretur mens,
& exhibitum oculis, ubi exerce-
rétur intellectus; ut invisibilem
Deum per viſibilia pera mirare-
mur, & erecti ad fidem, & purga-
ti per fidem, étiam ipſum invisibi-
lem videre cuperemas, quem de
rebus viſibilibus invisibilem noſ
ceremus. Nec tamen sufficit hæc
intuéri in miraculis Chriſti. Inter-
rogémus ipſa miracula, quid nobis
loquantur de Chriſto: habent
enim, ſi intelligantur, linguam
ſuam. Nam quia ipſe Chriſtus
Verbum Dei eſt, étiam factum
Verbi, verbum nobis eſt.
Atténdite pôpule meus legem
meam: Inclinate aurem veſtram
in verba oris mei. Apériam in
parabolis os meumloquar propo-
ſitiones ab initio ſæculi. Inclinate.
loria Patri. Inclinate.
AD LAUDES,

K

Unc acceptabis ſacrificium ju-
ſtitiæ, ſi averteris faciem tuam
à peccatis meis.
iſerére mei. 216.
Bonum eſt ſperâre in Domi-
no;, quâm ſperare in principibus.
Benedicat nos Deus, Deus
noſter, benedicat nos Deus
kotens es Dômine, eripere
nos de manu forti 3 libera nos
Deus noſter.
Keges terræ, & omnes pô-
puli laudate Deum.

Ratres, Scriptum eſt: quôniam
Abraham duos filios habuit:
unum de ancilla, & unum de li-
bera: Sed qui de ancilla, ſecndum
carnem natus eſt: qui autem de li-
bera, per repromiſſionem: quæ
ſunt per allegoriam diéta. .

267
ſol ſaltis, intimis „
Angelis ſuis. 14.

Cùm ſublevàſſet úculos Jeſus, &
vidiſſet maximam multitúdinem
veniéntem adſe, dixit ad Philip-
pum: Unde ememus panes, ut
manducent hi? hoc autem dicebat
tenrans eum , ipie enim Iciébat
quid eſſet facturus. dat
oncéde, quæiumus.
264.
Accépit ergo
Jeſus panes, & cùm gratias egiſſet,
diſtribuit diiſcumbentibus.
A De quinque
panibus, & duôbus piſcibus ſatia-
vit Dis quinque millia höminum.
Fratres, Scriptum eſt.
Ipſe liberavit me, De là4-
queo venantium. Ipſe. V. Et a ver=-
bo aſpero. De läaqueo. Goria. Ipfſe.
Scapulis ſuis obumbrabit tibi.
Et ſub pennis ejus ſperabis.

Statiavit Dôminus quinque millia
höminum de quinque panibus, &
duòôbus piſcibus

Ritare ſtérilis, quæ non paris:
erùmpe, & clama„ quæ non
parturis: quia multi filii desértæ,
magis quàm ejus „ quæ habet vi-

rüum.
. br. Scapulis ſuis, Obumbra-
bit tibi. Scapulis. Et ſub pen-
nis ejus lperabis. Obumhrabit.
Aoria Patri. Scapalis. Scuto
circumdabit te véritas ejus.

Non timéeébis à timore noctùrno.

Illi ergo hômines, cùm vidiſſent,
quod fécerat jeſus ſignum, intra ſe
dicébant; quia hic eſt vere Prophé-
ta, qui ventúrus eſt in mundum.

Taque; fratres; non ſumus an-
cillæ filii, ſed liberæ: qua li-
bertate Chriſtus nos liberavit.
Scuto circůmdabit te,; *Ve-
ritas ejus. Scuto Non timébis
à timôre nogctùrno. Véritas.
lria Patri. Scuto.
Angelis ſuis Deus mandavit de
te. Ut cuſtôdiant te in omni-
bus viis tuis.
ixit Dôminus.
77. ratres, Scrip-
tum eſt,

udi
benigne. Angélis ſuis. 237.

268

Sbiit ergo in montem Jjeſum, &
ibi ſedébat cum diſcipulis ſuis.
oncede, quæſumus.

F E RI A S ECUN D A.
édnio ſandi Evangelii ſecundùm
Joannem.
N illo téempore: Propè erat Pa-
ſcha Judæôrum, & aſcendit Jeſus
Jerosôlymam: & invénit in tem-
plo vendéntes boyes, & oves;, &
colúmbas. Et reliqua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Did audivimus fratres? Ecce
templum illud figura adhuc
erat, & ejécit inde Dôminus om-
nes, qui ſua quærébant, qui ad nün-
dinas vénerant. Et quæ ibi vendé-
bant illi? Quæ opus habébant ho-
mines in ſacrificiis illius témporis.
Novit enim charitas veſtra, quod
ſacrificia illi populo pro ejus car-
nalitate, & corde adhuc lapideo
talia data ſunt, quibus tenerétur, ne
in idola deflueret? & immolabant
ibi ſacrificia, boves, oves &
colùmbas. Noſtis, quia legiſtis.
Vos, qui tranſituri eſtis Jorda-
nem, ædificäte altare Döômino;,
De lapidibus, quos ferrum non
tétigit: & offerte fſuper illud holo-
cauſta, & héſtias pacificas Deo ve-
ſtro. Cúmque intravéritis ter-
ram, quam Dominus daturus eſt
vobis: ædificate ibi altare Dômi-
no. De lapidibus.

On ergo magnum peccàâtum,
ſi hoc vendébant in templo,
quod emebatur, ut offerrétur in
templo: & tamen ejecit inde il-
Ios. Quid ſi ibi ebrioſos inveniret,
quid faceret Doôminus, ſi vendentes
ea, quæ licita ſunt, & contra ju-
ſtitiam non ſunt (quæ enim honé-
ſtè emuntur, non illicitè venduùn-
tur,-) éxpulit tamen , & non eſt
paſſus domum oratiônis fieri do-
mum negotiationis?
Audi Iſfrael præcépta Dômini,
& ea in corde tuo quali in libro
ſeribe: Et dabo tibi terram
fluéntem lac & mel. Obséxva
igitur, & audi vocem meam: &
inimicus ero inimicis tuis. Et.

I negotiationis domus non de-
bet fieri domus Dei;, potatioônis
debet fieri? Nos autem quando iſta

IN illo tempore:

dicimus, ſtrident déntibus ſuis ad-
vérsùs nos: & conſolatur nos bPſal-
nus, quem audiſtis; Striderunt in
me déntibus ſuis. Novimus & nos
audire, unde curemur: etfi inge-
minantur flagella Chriſto, quia
flagellatur ſermo ipsius. Congre-
gata ſunt, inquit;, in me flagella;,
& neſciébant. Flagellatus eſt fla-
géllis judæôrum: flagellatur blas-
phémiis falsoérum Chriſtianorum,
multiplicant flagella Doômino Deo
luo, & néſciunt. Faciamus nos,
quantum ipſe adjuvat. Ego autem,
cùm mihi moléeſti eſſent, induébam
me cilicio & humiliabam in jeju-
nio animam meam.
Sicut fui cum Môyſe, ita ero
tecum, dicit Dôminus: *Confor:
täre, & eſto robuùſtus, introduúces
populum meum ad ferram lacte &
melle manantem. Y. Noli timére,
quôniam tecum ſum: ad quæcùm-
que perréxeris, non dimittam te;
neque derelinquam. Confortare.
lôria Patri, Confortare.

Auférte iſta hinc, dicit Dôminus:
& nolite facere domum katris
mei, domum negotiationis.
38.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut obſervationes ſacras
annua devotiône recoléntes,
côrpore tibi placeamus & mente.

Per Dominum.

Séôlvite templum hoc, dicit Domi-
nus: & poſt triduum reædificabo
illud: hoc autem dicébat de tem-
plo coôrporis ſui.
1 .

Eprecatioénem noſtram, quæ=
ſumus Dômine, benignus ex-
audi: & quibus ſupplicàndi præ-
ſtas afféctum, tribue défenſionis
auxilium. Per Dôminum.
F E RI Aà T F RTI 4,
éctiο ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem.
Jam die feſto
imediante, aſcéndit jeſus in tem-
plum, & docébat, & mirabantur
Judzæi. Et réiliqua. , „*
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Lle, qui latébat, doceèbat;, & pa-

lam loquebatur, & non tenrh.

lut, IIu
caula exe
cun doc
Oimnes
Witaban
verteban
Quia m
quemad
Numdu
llilcente
lege gllt
nia gjof
Proteérre
gere,niſi
milabantte
Iatio a
de Atiuis

Vultis m
1es
„Kve
fündum
ſpici, &
Domint
tibisg
non dioa
Grina n
miſit m
Drima:
gaaſi ee
nim ai
mea:
mea.
ſi tua
enim d.
Qrina,
40
ngint⸗
zulun
Mann
dblitt e

1t, l
llenhin

liäbinn;

licit ont
dommun 1
tiutions.
4

1s, Onnniie
ationei
Ccolema
uls A

noe⸗ lett⸗
num etl⸗
Cictbatti⸗

4

noktam
tphlicin
bue geien

rg
,Cocen⸗ 5

tur. IIlud enim, ut latéret, erat
cauſa exempli, hoc poteſtatis. Sed
cùm doceéret, mirabantur Judæi.
Omnes quidem, quantum arbitror;,
mirabantur, ſed non omnes con-
vertebantur. Et unde admiratio?
Quia multi noverant, ubi natus,
quemadmodum füerit educatus.
Numquam eum viderant litteras
difſcéntem, audiébant autem de
lege diſputanrem, legis teſtimo-
nia proferéntem, quæ nemo poſſet
proférre „niſi legiſſet: nemo lé-
gere, niſi litteras didiciſſet, & ideò
mirabantur. Eorum autem admi-
ratio magiſtro facta eſt inſinuan-
dæ altiùs veritatis occaſio.
Quid me quæritis interficere,
hoôminem, qui vera locuútus ſum vo-
bis? sSi malé locútus ſum, te-
ſtimonium pérhibe de malo: ſi au-
tem benéê, cur me eædis?
Multa bona oôpera operätus
ſum vobis: propter quod opus
vultis me occidere? Si maléè.

X eoôrum quippe admiratiône
„ & verbis, dixit Dôminus pro-
fúndum aliquid, & diligéntius in-
ſpici, & diſcuti dignum. Quid ergo
Dôminus reſpondit eis, admiran
tibus, quomodo ſciret litteras, quas
non didicerat:? Mea, inquit, do
Gtrina non eſt mea, ſed ejus, qui
miſit me. Hæc eſt profüͤnditas
prima: vidétur enim paucis verbis
quaſi contraria locutus. Non e-
nim ait: Iſta doctrina non eſt
mea: ſed, Mea doctrina non eſt
mea. Si non tua, quômodo tua?
ſi tua, quémodo non tua? Tu
enim dicis utrümque; & mea do-
Grina, & non mea.
Adduxi vos per desértum qua-
draginta annis ego Doôminus , &
non iunt attrita veſtiménta veſtra:
Manna de cœlo plui vobis, &
obliti eſtis me, dicit Dôminus.
Ego eduxi vos de terra gyp-
ti, & de domo ſervitůtis liberavi
vos. Manna.

I ergo intueâmur diligénter,
quod ipſe in exordio dicit ſan-
ctus Evangeliſta: n principio erat
Verbum, & Verbum erat apud De-
um; Deus erat Verbum: inde
pendet huſus folutio quæſtionis
Quæx eſt doctrina Patris, niſi Ver
bum Patris? Ipſe ergo Chriſtus

269
Sed quia Verbum non poteſt eſſe
nullius, ſed alicújus; & ſuam do-
Gtrinam dixit ſeipſum, & non ſuam-
quia Patris eſt Verbum. Quid
enim tam tuum, quàm tu? Et
quid tam non tuum, quàm tu, ſi
alicujus eſt, quod es ?
Môyſes famulus Dei jejunavit
quadraginta diebus, & quadraginta
nôctibus: Ut legem Dômini me-
rerétur accipere. Aſcéndens
Möôyſes in montem Sinai ad Dômi-
num, fuit ibi quadraginta diebus;,
& quadraginta noctibus. Ut.
Moria Patri. Ut.

Quid me quæritis intericere, hoô-
Hinem „ qui vera locutus ſum vo-
is.
Acræ nobis, quæſumus Döômi-
ne, obſervationis jejünia, &
piæ converſatioônis augmentum, &
tuxæ propitiationis continuum
præſtent auxilium. Per Dominum
noſtrum,

Nemo in eum miſit manum, quia
nondum vénerat hora ejus.

Iſerére Dömine pôpulo tuo?
& continuis tribulatioônibus
laborantem, propitius reſpirâre
concéde. Per Dominum.
F ERI A Q UART A.

éGtio ſancti Evangélii ſecundum
Joannem.
IN illo témpore: Frætériens Jeſus
vidit hominem cæcum à nativi-
tate: & interrogavérunt eum diſ-
cipuli ejus: Rabbi, quis peccavit »
hic, aut parentes ejus, ut cæcus
naſceretur? Et reéliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

A, quæ fecit Dôminus noſter
Jeſus Chriſtus, ſtupénda atque
miranda, & pera, & verba ſunt ?2
opera;, quia facta ſunt, verba, quia
ſigna ſunt. Si ergo, quid ſignificet
hoc, quod factum eſt, cogitémus 3
genas humanum eſt iſte cæcus.
Hæc enim cæcitas côntigit in
primo hômine per peccatum, de
quo omnes originem duúximus:
non ſolùm mortis, ſed étiam ini-
quitatis. Si enim cæcitas eſt infi-
délitas, & illuminatio fides: quem
raelern quando venit Chriſtus,,
zavemit * Quandoquidem Apo-

doctrina Patris„A Verbum Patris. ſtolus natus in Gente Propheta-

Fum

270
mimn dicit: Fúimus & nos ali-
quândo natüra filii iræ, ſicut & cé-
teri. Si filii iræ, filii vindictæ, filii
poœnæ, filii gehennæ: quômodo na-
tra, niſi quia peccaânte primo hoô-
mine, vitium pro natüra inolevit?
ſi vitium pro natůra inolevit,
ſecündùm mentem omnis homo
cæcus natus eſt.
Splendida facta eſt facies Môy-
Nr, dum refſpiceret in eum Das:
Videntes teniores claritate vultus
ejus, admirantes timuerunt valde.
Cùúmque deſcendiſſet de monte
Sinai, portabat duas tabulas teſti-
monii, ignérans, quòôd cornüta eſſet
fäcies ejus ex consôrtio ſlermônis
Dei. Vidéntes.
Enit Döôminus: quid fecit?
Magnum myſtérium commen-
dävit. Expuit in terram, de ſali-
va ſua lutum fecit, quia Verbum
caro factum eſt, & inunxzit culos
cæci. Inünctus erat, & nondum
vidébat. Miſit illum ad piſcinam
quæ vocatur Siloe. Pertinuit au-
tem ad Evangeliſtam commendare
nobis nomen hujus piſcinæ, & ait:
Quod interpretatur;, miſſus. Jam
quis it miſſus, agnôſcitis. Niſi
enim ille fuiſſet miſſus, nemo no
ſtrum eſſet ab iniquitate dimfſſſus.
Lavit ergo oculos in ea piſcina,
quæ interpretatur miſſus: bapti-
Zatus eſt in Chriſto. Si ergo quan-
do eum in ſeipſo quodàmodo bap-
tizàvit, tunc illuminavit, quando
änunkit »„ fortaſſe catechumenum
fecit. .
Ecce mitto Angelum meum, qui
Præcédat te, & cuſtodiat ſemper.
Observa, & audi vocem meam,
& inimicus ero inimicis tuis „ &
affligentes te affligam: & præcé-
der te Angelus meus.
y. Ifrael ſi me audieris, non erit
In te Deus recens, neque adora-
bis deum aliénum: ego enim Dô-
minus. Observa.

Odiſtis grande myſtérium. In-
terroga höminem: Chriſtia-
nus es? Reſpéndet tibi: Non ſum.
Si paganus es aut Judæus? Si au-
tem dixerit, Non ſum: adhuc quæ-
ris ab eo, Catechumenus;, an fidé-
lis?si reſponderit tibi, Catechùme-
nus, inũnétus eſt, nondum Iotus.
Sed unde inúnétus: Quæxre, &
reſpondet. Quære ab illo, in quem
credat à Eo ipio, quod Catechu-

menus eſt, dicit, in Chriſtum. Ecce
modéô loquor & fidélibus & cate-
chumẽéis: Quid dixi de ſputo & lu-
toâ Quia Verbum caro factũ eſt, hoc
catechůmeni audiunt, ſed non eis
sùfficit, ad quod inuúncti ſunt, feſti-
nent ad lavacrũ, ſi lumen inquirunt.
Atténdite poôpule meus legem
meam: æ& Inclinate aurem veſtram
in verba oris mei. Apériam in
parabolis os meum, loquar propo-
ſitiones ab initio [æculi. Inclinate,
lôria Patri. Inclinäte.

Rabbi, quid peccavit homo iſte,
quod cæcus natus eſt? Reſpoôndit
Jeſus, & dixit: Neque hic peccavit;
neque parentes ejus: ſed ut mani-
teſténtur 6pρpra Dei in illo.
Eus, qui & juſtis præmia me-
ritôrum, & peccatoôribus per
jejunium véniam præbes; miſeré-
re ſupplicibus tuiszut reatus noſtri
confeſſio indulgentiam valeat per-
cipere delictorum. Per Dominum.

Ille homo, qui dicitur Jeſus, lutum
fecit ex ſputo, & linivit oculos
meos, & modo video.
Ateant aures miſericôrdiæ tuæ
Dômine précibus fupplican-
tium; & ut peréntibus deſiderata
concedas; fac eos, quæ tibi ſunt
placita, poſtulare. Per Däm.
FERI A Q & INT A.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam. 1. 7.
In illo témpore: Ibat Jeſus in ci-
vitätem, quæ vocatur Naim: &
ibant cum eo diſcipuli ejus „ &
turba copiôſa. Et réliqdua.
Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

Thic locus ad utfamque re-
dúndat gratiam; & ut citò flecti
divinam miſericordiam matris vi-
duæx lamentatioône credàmus; ejus
præcipuè, quæ ünici filii vel labo-
re, vel morte frangatur, cui tamen
viduæ gravitäatis méritum exequi-
àrum turba conciliet: & ut hanc
viduam populéôrum turba ſeptam,
plus vidéri eſſe quàm fæminã, quæ
reſurrectionem unici & adoleſcen-
tis filii ſuis lacrymis merüerit im-
petrãâre: eò quod ſancta Eccleſia po-
pulum juniorem à pompa füneris,
atqué à ſuprêmis ſepuúlchri tuarum
révocet ad vitam contemplatioône

lacrymarum;, quæ flere prohibétur
eum;, cui reiurréétio debebatur.
o-

loettu⸗
ſen cicens:
R& ha
Popuium n
Phauonts:
Pulum men
Cümor
e, vidin
ſel eni,m
Ut imitta

Viqui
mmaten
M.1
Dülchnum
lpem relur
Iebatur in
ante non
uam jele
Pit ad vit⸗
lütem po
lum refu
Dei verb
neris po
num let
lis urgeb.
uall in .
lupremi!
Imus exan
modice
frigidus
Quadam
ne vigor
concreta
lucis vae
noſkri fi
Reti⸗
& cirit
* Dimi
crificet
„Do
miſit m

Ed
ſpem
tümulo
Gdetundt
am m-
Vor kedi
Vcitur:
Dülcho,
kulg, ni
tlisen
uum gurtn
Dtens ei
mort
gülcheo
umulo
Dei. Et
Wenite
non⸗ o
eleli,

häücunk
Ubae
eſgarog
licti the
t, ednon
giſenn
heniugur
e eibleg
Alenm ſeirl
Aei

disgenin
catidu
tebes u
t teituen
jann rüent
Peron

at eſun
lintvit i

eli ſetini

n ſelui
tut Nan
huli in
1eigna.
oli kylla⸗
Utrange
Yut cito⸗
am mat
edumu⸗
flii vel⸗
tut/euiiu⸗
titum eie⸗
tulbeleit

Locuútus eſt Dôminus ad Môy-
ſen, dicens: Deſcénde in Æιgyptum,
& dic Pharaoni: * Ut dimittat
péôpulum meum:induratum eſt cor
Pharaônis: non vult dimittere po-
pulum meum, niſi in manu forti.
Clamor filiorum Ifrael venit ad
me, vidique afflictionem eoôrum:;
ſed veni, mittam te ad Pharaoônem.
Ut dimittat.

Ui quidem môrtuus in léculo
materialibus quatuor ad ſe-
pùlchrum terebatur elementis: ſed
Ipem reſurgéndi habébat, quia fe
rebatur in ligno. Quod etſi nobis
antè non proderat; tamen poſtea-
quam jeſus id tétigit, proficere c
pit ad vitam: ut eſſet indicio, ſa-
Iùtem péôpulo per crucis patibu-
lum refundendam. Audito igitur
Dei verbo, ſteteérunt acerbi illi fu-
neris portitôres, qui corpus huma-
num lethali fluxu natüræ materia-
lis urgebant. Quid enim àliud, niſi
uaſi in quodam féretro, hoc eſt,
upreémi funeris inſtruménto, jacé-
mus exanimes, cùàm vel ignis im-
moôdicæ cupiditatis exæſtuat, vel
frigidus humor exundat, vel pigra
quadam terréni cérporis habitudi-
ne vigor hebetatur animôrum, vel
concrèeta noſter ſpiritus labe, puræ
lucis vacuus mentem alit? Hi ſunt
noſtri füneris portitôres.
Stetit Môyſes coram Pharaone;,
& dixit: Hæc dicit Döminus:
Dimitte põpulum meum, ut ſa-
crificet mihi in desérto.
Doôminus Deus Hebræoôrum
miſit me ad te, dicens. Dimitte.

Ed quamvis ſupréma mortis
ſpem vitæ omnis aboléverint,
tùmulo prozxima corpora jaceant
defuncktorum: verbo tamen Dei
jam moôrtua resûrgunt cadavera:
vox redit, rédditur filius matri, re-
vocatur à tůmulo, eripitur à ſe-
pülchro. Quis eſt iſte tmulus
tuus, niſi mali mores? Tùmulus
tuus perfidia eſt: (epúlchrum tu-
um guttur eſt. Sepälchrum eniin
patens eſt guttur eorum, unde ver
ba mortua proferüntur. Ab hoc ſe-
pùlchro te liberat Chriſtuszab hoc
tùmulo ſurges, ſi audias verbum
Dei. Et ſi grave peccatum eſt, quod
poœniténtiæ lacrymis ipſe lavare
non poſſis, fleat pro te mater Ec-

cléſia „ quæ pro singulis tamquam!

ege⸗ 27
pro ünicis filiis vidua mater intér-
venit. Compatitur enim quodam
1piritali dolore natüræ, cùm ſuos
liberos lethalibus vitiis ad mor-
tem cernit urgeri.
Cantémus Dômino, gloriôse
enim honorificatus eſt: equum &
aſcensorem projécit in mare g
Adjutor & protector factus eſt
mihi Dominus in ſalütem.
Dominus quaſi vir pugnaâtor »
omnipotens nomen ejus. Adjútor-
lôria Patri. Adjütor.
Ibat jeſus in civitatem, quæ vocã-
tur Naim: & ecce defùnctus effere-
batur filius ũnicus matris ſuæ.
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut, quos jejunia votiva
caſtigant, ipſa quoque devoôtio
ſancta lætificet; ut terrénis affe-
ctibus mitigatis, facilius coeléſtia
capiämus. Per Déôminum.

Prophéta magnus ſurréxit in no-
bis, & quia Deus viſitavit plebem
ſuam.
Opuli tui Deus inſtitàtor „ &
rector: peccata;, quibus im-
Ppugnatur, expélle; ut ſemper tibi
placitus, & tuo muniminé fit ſe-
cäürus. Per Döôminum.
F E RI A SEXT A.
éctio ſancti Evangelii ſecündùm
oannem.
N illo téempore: Erat quidam
Hlanguens Lazarus à Bethänia, de
caſtéllo Mariæ & Marthæ ſorôris
ejus. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

N fupeèriôri lectione meminiſtis,
quòôd Doôminus éxiit de manibus
eôrum, qui lapidare illum volue-
rant ,„ & diſcéſſit trans Jordanem »„
ubi Joanne- baptizäbat. Ibi ergo
Dômino conſtitúto infirmabatur
in Bethänia Lazarus, quod ca-
ſtéllum erat proximum Jerosôly-
mis. Maria autem erat, quæ un-
xit Dôminum unguénto,; & ex-
térſit pedes ejus capillis ſuis, cu-
ſus frater Làzarus infirmabatur.
Misérunt ergo ſoroôres ejus ad eum.
Jam intelligimus;, quò misérunt»
übi erat Jelus „ quoniam abſens
erat, trans Jordanem icilicet. Mi-
sérunt ad Doôminum, nuntian-
tes, quòd ægrotaret frater earum,

ut ſi dignarétur, veniret, & eum
ab ægritdine liberaret. IIle di-
ſtulit

272
ſtullt ſanârè, ut poſſet reſuſeitàre.
g. In mari viæ tuæx, & sémitæituæ
in aquis multis: & Deduxiſti ſicut
oves pôpulum tuum in ManuMoy-
ſi & Aaron. Transtuliſti illos
per Mare rubruüum, & transvexiſti
eos per aquam nimiam. Deduxiſti.

Uid ergo nuntiavérunt ſoréô-
res ejus? Doômine, ecce, quem
aunfas, infirmätur. Non dixerant;,
Veni, äamanti enim tantümmodo
nuntiandum fuit. Non aulſæ ſunt
dicere, Veni,; & ſana: non auſæ
ſunt dicere, ibi jube, & hic fiet.
Cur enim non & iſtæ, fi fides il-
lius Centuriônis inde laudatur? Ait
enim: Non fum dignus, ut intres
ſub tectum meum: ſed tantùm dic
verbo „ & ſanabitur puer meus.
Nihil horum iſtæ, ſed tantümmo-
dô: Domine ecce, quem amas, in-
firmatur. Sufficit „ut nôveris, non
enim amas, & déſeris.
Qui perſequebantur põôpulum
zuum Doômine, demersiſti eos in
rofündum: β Et in colúmna nu-
is ductor eôrum ftuiſti.
Deduxiſti ſicut oves pöpulum
tuum in manu Môyſi & Aaron. Er.

Icit aliquis: Quoômodo per
Lazarum peccator fignificaba-
fur, & aàa Domino ſic amabäturAu-
diat eum dicentem: Non veni
vocäre juſtos, ſed peccçatoôres. Si
enim peccatores Deus non amaret,
de cœlo ad terram non deſcende-
ret. Audiens autem Jeſus, dixit
eis: Infirmitas hæc non eſt ad mor-
tem, ſed pro gloria Dei, ut glori-
ficétur Filius Dei. Talis glorifica-
tio ipsius non ipſum auxit;, ſed
nobis profuit. Hoc eſt ergo, quod
ait, Non eſt ad mortem: quia &
ipſa mors non erat ad mortem, ſed
Potis ad miraculum: quo facto
crederent hoômines in Chriſtum, &
vitarent veram mortem. Sanè vi-
déte, quemadmodum tamquam ex
obliquo Dôminus Deum ſe dixit:
Propter quosdam qui negant, Fi-
lium Deum eſtſe. .
Moôyſes fämulus Dei jejunavit
quadraginta diébus, & quadraginta
noctibus: Ut legem Domini
mererétur accipere.
Aſcéndens Möyſes in montem
Sinai ad Doôminum; fuit ibi qua-
draginta diébus, & quadraginta
noctibus. Ut. GMoria Patri. Ut.

. Lâzarus amicus no-
ſter dormit: eamus, & a ſomno ex-
citémus eum. Otatio⸗
Eus, qui in effabilibus mundum
rénovas ſacraméntis: præſta

qũæſumus, ut Eccleſia tua & æter-

nis proficiat inſtitůtis, & tempo-
ralibus non deſtituatur auxiliis.
Per Döôminum.

Déôminé;, ñi fuilles hic; Lazarus
non eſſet môrtuus: ecce jam foœtet
quatriduanus in monumento.

A nobis, quæſumus, omnipo-
tens Deus: ut, qui infirmitatis
noſtræ cönſcii de tua virtüte con-

fidimus, ſub tua ſemper pietate

gaudeamus. Per Dominum.
S A FB B A T OC.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Joaânnem. 1D. 8. b
N illo tempore: Locutus éſt je-
ſus turbis Judæòôrum, dicens: Ego,
ſum lux mundi: qui séquiturme,
non ambulat in ténebris, ſed ha-
bebit lumen viræ. Et réliqua.
Homilia ſanéti Auguſtini Epiſcopi.

Uod ait Döminus, Ego ſum
lux mundi, clarum puto eſſe
eis, qui habent oculos, unde hujus
lucis participes fiant: qui autem
non habent oculos, niſi in ſela car-
ne, mirantur, quod dictum eſt à Doô-
mino Jeſu Chriſto . Ego ſum lux
mundi. Et forté non deſit, qui di-
cat apud ſemetipſum: Numquid
forte DõôminusChriſtus eſt ſol iſte,
qui ortu & occaſu péragit diem?
Non enim defuerunt hærétici, qui
iſta ſensérunt. Manichæi ſolem iſtũ
culis carneis visibilem, expôſitů,
& püblicum non tantùm homini-
bus, ſed étiam pecôribus ad viden-
dum, Chriſt Dñm eſſe putaveérunt.
Splendida facta eſt facies Moy ſi⸗
dum reſpiceret in eum Dñs: GVi-
dentes ſeniôres claritâtem vultus
ejus, admirântes timuèrunt valdé.
Cümque delſcendiſſet de monte
Sinai, portabat duas tabulas teſti-
moônii, ignôrans, quod cornuta eſſet
facies ejus ex consortio ſermonis
Dei. Videntes. ecti0
Ed cathôlicæ Eccléſiæ recéta fi-
des improbat tale commentum,
& diabolicam doctrinam eſſe cog-
néôſcit: nec ſolùm agnoſcit credén-
do;, ſed in quibus poteſt conyin.
ci

cit etien
Mls ſague
quen ſanct
Zunt beclet
Doninum
ele ſolem,
45 Ofente
le: cujus ci
jus tadii n
certs dele
colmmigrat.
ſtas. Non
ſol eaus,
eſt. Omni⸗
ſunt, ſin
lece m.
gui precec
Per 1 0b
meimn , &
tuis, & a
Præcédett
. Irael
in te deus
deum alie
nus, Obzse
8t ergo
lucem.
lellizete en
utad iplin
Veniäamus:
Ut nummqus
Ila enim
tii glim
Cecinit; gi
Elte, & in
Amen. Ad
te antigunn
Nſerhon
lit, 8
Dömine:
leticord
Attend
Meam :K
n erba or
Danbolig

une. Pr

lehhen
Cieltdonin
lt Dänn
kanl tu⸗
gatgnis⸗
uhlöcern
le nt dl

Pianre⸗
lller

emleu
Llomnoe

ſbus muntr
utuke
8) A tern
tut aul

lies Uur
eccezn
numtin

nus,
Arum Uunt
05, und⸗
t: (un
ſt in len
Kum eit
huseki
hetaziti⸗
t hrtcl
chxi ſler
ilenete⸗
ntün Me
ibus ad i,
ſe Pulage⸗
ficſel
umn Df
iüten 1i
nuetumt
fflettene
tabllut
Clilti
Gtlio lein⸗

le
colnnit
neſote
l
lotel an

cit étiam diſputando, Improbé.
mus itaque huiusmodi errôrem,
quem ſfancta ab initio anathemati-
Zavit Eccleſia. Non arbitrémur;
Dominum Jeſum Chriſtum hunc
eſſe ſolem, quem vidémus oriri
ab Oriente, occidere in Occidén-
te: cujus cürſui nox ſuccédit; cu-
jus radii nubi obumbrantur: qui
certa de loco in locum motione
cômmigrat. Non eſt hoc Dnñs Chri-
ſtus. Non eſt Dominus Chriſtus
ſol factus, ſed per quem ſol factus
eſt. Omnia enim per ipfſum facta
ſunt, & ſine ipſo factum eſt nihil.
Ecce mitto Angelum meum,
qui præcédat te, & cuſtôdiat ſem-
Per: & Obsérva, & audi vocem
meam , & inimicus ero inimicis
tuis, & affligentes te affligam, &
præcédet te Angelus meus
Iſrael ſi me audieris, non erit
in te deus recens, neque adorabis
deum aliénum: ego enim Déômi-
nus. Obsérva.
Sst ergo lux „ quæ fecit hanc
lucem. Hanc amémus, hanc in-
telligere cupiamus, ipſam fitiamus,
at ad ipſam duce ipſa aliquando
veniâamus: & in illa vita vivamus,
ut numquam omnino moriamur.
Iſta enim Jux eſt, de qua prophe-
tia olim præmiſſa ita in Pſalmo
cecinit; quòniam apud te eſt fons
vitæ, & in lümine tuo vidébimus
lumen. Advértite, quid de tali lu-
ce antiquus ſanéstorum höminum
Dei ſermo præmiſerit. Homines,
inquit, & jumenta ſalvos facies
Dômine: ſicut multiplicâta eſt
miſericordia tua Deus.
Attendite pô½pule meus legem
meam : & Inclinate aurem veſtram
in verba oris meis. 5. Apériam in
parabolis os meum: loquar pro.
poſitiones ab initio ſæculi. Incli-
nate. G loôria Patri. Inclinaâte.

Rui séquitur me, non àmbulat in
t

Enebris: ſed habébit lumen vitæ,
dicit Dominus.
Iat Dômine, quæſumus, per gra-
tiam tuam fructuoôſus noſtræ
devotiônis afféctus: quia tunce no-
bis prôderunt ſuſcépta jejünia, ſi
tuæ ſint placita pietati. Per Däm.
8 A B B A T O.

Ratres, Chriſtus afsiſtens Poôn-
tifex futurorum bonoôrum, peg

4 2 273
ämplius & perféctius tabernieu-
lam non manufadum, id eſt, non
hujus creationis. neque per sangui-
nem hircorum, aut virtulòrum, ſed
per proprium sanguinem introivit
ſemel in ſancta, ætérna redemp-
tione inventa.
Exilla Regis prödeunt?:
Fulget Crucis myſtérium „»
Qua vita mortem pértulit 5
Et morte vitam protulit.
uæ vulnerata lanceæ
Mucrone diro, criminum
Ut nos lavâret sordibus,
Manavit unda & sanguine.
Impleta ſunt, quæ concinit
David fidéli carmine,
Dicendo nationibus;
Regnavit à ligno Deus.
rbor decôra & fülgida »„
Ornata Regis purpura,
Electa digno ſtipite
Tam ſancta membra tângere.
eata, cujus brachiis
Prétium pepéndit ſæculi;
Statéra facta céôrporis,
Tulitque prædam tartari.
Crux ave ſpes ùnica „
Hoc paſſiò nis témpore
Piis adauge gratiam,
Keisque dele crimina.
e, fons ſalutis, Trinitas 5
Collaudet omnis ſpiritus:
Quibus Crucis victôriam
Largiris, adde preamium. Amen.
Eripe me Däe ab hômine malo.
A viro iniquo eripe me.

Ego ſum, qui teſtiméônium perhi-
beo de meipio: & teſtimonium
pérhibet de me, qui miſit me, Pater.

Uæſumus, omnipotens Deus;
familiam tuam propitius ré-
ſpice: ut te largiénte, regatur in
côrpore; & te ſervante, cuſtodia-
tur in mente. Per Dominum.

Iéria Patris
DOMINICA

ôdie ſi vocem Dñi audieritis »
Nolite ebduräre corda veſtra.

enite, exultemus. I.

6
die ſi vocem.

äcut in exacerbatione.

1éria Patri.

Ange lingua gloriôſi
Läauream certâminis:
Et ſuper Crucis tropæo
Dic triümphum noôbilem?:
Qualiter Redémptor orbis
Immolatus vicerit.
Ee Paréntis protopläſti
Fraude Factor condolens;
Quando pomi noxialis
In necem morfu ruit;
Ipſe lignum tunc notavit;
Damna ligni ut solveret.
oc opus noſtræ ialutis
Ordo depopôſcerat;
Multiformis proditoôris
Ars ut artem falleret;,
Et medélam ferret inde;
Hoôſtis unde læſerat.
hando venit erge ſacri
Plenitùdo témporis,
Miſſus eſt ab arce Patris
Natus, orbis Coônditor;
Atque ventre Virginali
Carne amictus proôdiit.
agit infans inter arcta
Cônditus præsépia:
Membra pannis involũta
Virgo Mater alligat:
Et Dei manus pedésque
Stricta cingit faſcia.
empitérna ſit beatæ
Trinitati gloria;»
Xqua Patri, Filiéque:-
Par decus Paraclito;
Unius Trinique nomen,
Laudet univérſitas. Amen.

Erue à främea.

Incipit liber Jeremiæ Prophétæ.

Erba Jeremiæ filii Helciæ, de
ſacerdôtibus, qui fuérunt in A-
nathoth, in terra Beénjamin. Quod
factum eſt verbum Dômini ad eum
in diebus Josiæ filii Amon Regis
Juda, in tertio decimo anno regni

ejus. Et factum eſt in diébus Joa-
kim filii Josiæ regis Juda, usque
ad conſùmmationem undécimi
anni Sedeciæ filii JosiæRegis Juda
usque ad transmigrationem jeru-
ſalem in menlſe quinto. Et ftactum
eſt verbum Dômini ad me, dicens:
Priusquam te formarem in utero,
novi te: & antequam exires de
vulva, ſanctificavi te, & Prophé-
tam in Gentibus dedi te. Et dixi:
A 9 à 222 Doômine Deus, ecce né-
ſcio loqui, quia puer ego ſum.
Iſtiſunt dies, quos obſervire
debétis temporibus ſuis: *Quar-
tadécima die ad véſperum baſcha
Démini eſt: & in quintadécima
ſolemnitatem celebrabitis altifſi-
mo Dômino.
Locũtus eſt Dôminus ad Moy-
ſen, dicens: Lôquere filiis Ifrael,
& dices ad eos, Quartadécima,

T dixit Dôminus ad me: Noli
dicere: uer ſum, quôniama
ômnia, quæ mittamte, ibis: & uni-
vérſa, quæcumque mandavero tibi,
loquéris. Ne timeas à facie eô-
rum, quia tecum ego ſum,ut eruam
te, dicit Dôminus. Et miſit Domi-
nus manum ſuam, & tétigit os me-
um, & dixit Doôminus ad me: Ecce
dedi verba mea in ore tuo: ecée
conſtitui te hôdie ſuper Gentes, &
ſuper regna, ut evéllas, & déſtruas,
& diſpérdas, & diſſipes, & ædifi-
ces, & plantes. Et factum eſt
verbum Déômini ad me, dicens:
Quid tu vides Jeremia?: Et dixi:
Virgam vigilantem ego video. Et
dixit Dôminus ad me: Bené vidi-
ſti, quia vigilabo ego ſuper verbo
meo, ut faciam illud. Et facum
eſt verbum Dômini ſecçundòô à
me, dicens: Quid tu vides? Et
dixit: Ollam ſuccénſam ego video,
& faciem ejus à facie Aquilonis.
Multiplicati ſunt, qui tribulant
me, & dicunt: Non eſt ſalus illi
in Deo eſjus: * Exúrge Dominé;
ſalvum me fac;, Deus meus.
Ne quando dicat inimicus me-
us, prævalui adyersůs eum. Exurgeé⸗

T dixit Dôminus ad me: Ab

Aquilône pandétur malum ſa⸗
per oinnes habitatôres terræ. Quia
ecce ego convocabo omnes cogna-

riônes regnorum Aquilonis, ait

Dominus; & vénient, & ponent
M unus-⸗

enim ti⸗
lun E
ciritaten
tetteꝛmn,
Annem
cipibus
Pulo ten
te, &r
tecum!
Usg
meusi
zui me
Cuit
motus
ſenicorch
3 gger

ern

onn
nitätib
Wus, .
