cim. Martyrio coronàtus, ſepelitur

in Vaticano, quinto Kaléndas Au-
guſti. Sedit annos novem: menſem
unum, dies viginti octo.
Vérbera carnificum. xXxx.

T Nnocéntius Albanénſis, ſancti
Hieroônymi & Auguſtini ætate
fiòruit, de quo ille adhemetriadem
virginem: Sancgti Innocéntii, qui
Apoſtôlicæ càthedræ, & beatæ me-
moriæ Anaſtaſii ſuccéſſor & filius
eſt, téneas fidem, nec peregrinam,
quamvis tibi prudens callidaque
videaris, doétrinam recipias. Eum
tamquam juſtum Lot ſubtractum
Dei providentia ad Ravennam ſer-
vatum fuiſſe, ſcribit Orôſius, ne
Romani pöpuli vidéret excidium.
Is, Pelagio & Coœléſtio damnatis,
contra eorum hæreſim decrétum
fecit, ut parvuli ex Chriſtiana étiam
muliere nati, per baptismum re-
naſci debérent, ut in eis regenera-
tiéône mundetur, quod generatione
contraxérunt. Probavit étiam, ut
Sabbato ob memoriam Chriſti Do-
nini fepultúræ jejunium ſervaré-
tur. Sedit annos quindecim, men-
ſem unum, dies decem. Quatuor
Ordinationibus menſe Decembri
creavit. Presbyteros triginta, Dia-
conos quindecim, Epiſcopos per
diverſa loca quinquaginta quatuor.
Sepúltus eſt in cœmetério ad Ur-
ſum pileatum-.
Tamgquam aurum. XxX.

Gùm audiéritis prælia.

XXzXi.

PIE XXIX. WLII.

Xaudi nos Deus ſalutàris no-
ſter, ut ſicut de beatæ Marthæ
Viginis tuæ feſtivitate gaudémus;
ita piæ devotioônis erudiamur affé-
ctu. Per Döôminum.

Gaudent in cœlis aäni-
mæ Sanctôrum, qui Chriſti veſtigia
ſunt ſecùti: & quia pro ejus amore
sanguinem ſuum fudérunt, ideòô
cum Chriſto exultant ſine fine.
Exultabunt Sancti in gloôria.

5 . ,: 789
Lætabúntur in cubilibus ſuis.
anctorum tuorum. udt
788.

Ana, Iſtorum eſt enim regnum
cœlorum, qui contempsérunt vi-
tam mundi, & pervenérunt ad præ-
mia regni, & lavérunt ſtolas ſuas
in sänguine Agni.
Lætamini in Döômino, & exultaâ-
te juſti. . .
Et gloriämini omnes recti
corde.

Ræſta, quæſumus, Dômine, ut
ſicut populus Chriſtianus Mar-
tyrum tuorum Felicis, Simpli-
cii, Fauſtini & Beatricis tempo-
rali ſolemnitate congaudet ;
ita perfruatur ætérna: & quod
votis cêlebrat „ comprehéndat
efféctu. Per Doôminum no-⸗-
ſtrum.

X Artha, nobilibus & copiòôſis
parentibus nata, ſed Chriſti
Dômini hoſpitio clarior, poſt ejus
ascenſum in cœlum, cum rratre,
ſorôòre, & Marcélla pediſſequa, ac
Maximino, uno ex ſeptuaginta
duobus diſcipulis Chriſti Doômini,
qui totam illam domum baptizâve-
rat, mulevisque aliis Chriſtianis com-
prehénſa aà Judæis in navem ne
velo ac remigio imponitur, vaſtiſ-
ſimoôque mari ad certum naufra-
gium committitur: ſed navis, Deo
gubernante, ſalvis omnibus Maſ-
siliam apulſa eſt.
Propter veritatem. Ixiii.

O, miraculo, & horum prædica-
tione, primùm Maſſiliénſes „
mox Aquénſes, ac finitimæ Gen-
tes in Chriſtum credidérunt: La-
zarúsque Maſſilienſium, & Maxi-
minus Aquenſium Epiſcopus creâ-
tur. Magdaléna veròô aſſuéta ora-
tiõôni, & pédibus Domini, ut opti-
ma partæ contemplaàndæ cœléſtis
beatitúdinis, quam elégerat, frue-
rétur, in vaſtam altiſſimi montis
ſpelúncam ſe contulit: ubi triginta
annos vixit ab omni hôminum
conſuetuúdine disjúnéta, quotidie-
que per id tempus ad audiéndas
cœléſtium laudes in altum ab An-
gelis elata. ..
Dilexiſti juſtitiam. Ixiii.
D d d 32

79

Artha autem mirbili vitæ
ſanctitàte, & charitate, m-
nium Maſſilienſium animis in ſui
amoôrem & admiratioônem adductis
in locum à viris remotum cum ali-
quot honeſtiſſimis feminis ſe recé-
pit: ubi ſumma cum laude pieta-
tis & prudéntiæ diu vixit; ac de-
mum, morte ſua multoò ante præ-
dicéta, miraculis clara migravit ad
Dôminum, quarto Kaléndas Augu-
ſti. Cujus corpus apud Taraſcum
magnam habet veneratioônem.
Afferéntur Regi. Ixiii.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam.

R illo'tempore; Intravit Jeſus
in quoddam caſtéllum, & muü-
lier quædam, Martha nomine, ex-
cepit illum in domum ſuam. Et
réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.
Erba Dômininoſtri jeſu Chri-
ſti, quæ modo ex Eangeljo
kecitata sunt, admonent nas, eſſe
unum àäliquid, quò tendamus, quan-
do in hujus ſæeuli multitudine la-
boramus. Téndimus autem adhuc
Peregrinantes, nondum manen-
tes, adhuc in via, nondum in paâ-
tria: adhuc deſideràando, nondum
fruende. Tamen tendamus, & ſine
bigritia & ſine intermiſiione ten-
damus, ut aliquande pPervenire va-
leamus. Martha & Maria duz ſoro
Fes erant: ambæ non ſolùm carne,
ſed etiam religione germanæ;: am-
bæ Domino cohæsérunt, ambæ Do-
HMino in carne præsénti concordi-
ter ſerviérunt.
Hæc eſt virgo sâpiens. Ixiii.

Uscepit eum Martha, ſicut ſo-
ent suscipi peregrini: ſed ta-
men ſuscépit famula Dominum ,
ægra Salvatorem „ creatúra Crea-
torem. Suscépit autem Spiritu paſ⸗
cénda in carne pascendum. Vo-
luit enim Dôminus tormam ſervi
accipere, & accépta forma ſervi,
in illa pasci à fervis dignatione,
non conditiòne, Nam & iſta di-
snatio fuit , ſe præbére paſcen-

dum. Habébat carnemzin qua efu-

luit, pascénti ꝓpræſtitit, Quid au-
tem mirum, ſi & de ſancto Elia
præſtitit viduæ, quem priùs corvo
miniſtrante, pascébat? Numquid
pascêndo defecerat, quando 4 vi-
duam mittébat? Nequaquam, ſed
religiòſam viduam per obséquium
exhibitum ſervo ſuo, benedicere
diſponébat. .
Media nocte. Ixiii.

Ic ergo ſuscêptus eſt Dôminus
‚tamquam hoſbes, qui in ſua
prépria venit; & ſui eum non re-
cepérunt; ſed quotquot recepé-
runt eum, dedit eis poteſtàâtem fi-
lios Dei fleri; adoptans ſervos,
& liberos faciens; rédimens cap-
tivos, & faciens cohærédes. Ne
quis tamen veſtrùm forſitan dicat:
O beati, qui Chriſtum ſuſcipere in
domum prôöpriam meruérunt! No-
li dolére, noli murmuraâre: quia
temporibus natus es, quando jam
Dominum non vides in carne.
Non tibi abſtulit iſtam dignatio-
nem. Cùm uni, inquit, ex mini-
mis meis feciſtis, mihi feciſtis.
Hæc de Domino paſcéndo in car-
ne, ſed paſcente in ſpiritu pauca
pro témpore dixérimus.
e Deum laudamus. II.

Veſtri capilli. ..
Exultabunt Sancti. xxxii.
»æſta, quæſumus.
789.

DIE XXX. JULII.

Iſtörum eſt enim regnum
cœlrum, qui contempsérunt vi-
tam mundi, & pervenérunt ad præ-
mia regni, & lavérunt ſtolas ſuas
in sänguine Agni. ,
Lætamini in Doômino, & exulta-
te juſti. „ . .
Et gloriämini omnes
corde.

recti

Eus, qui ſancétis tuis Abden
& Senñen ad hanc gloriam ve-
niéndi copioſum munus gratia
contaliſti: da famulis tuis ſuòrum
véniam peccatôrum; ut. Sanctoô-
rum tuoôrum intercedeéntibus meé-

riret quidem & ſitiret: ſed Pescitis, ritiz „ab ômnibus mereamur ad-
7

quia in ereme eturiéntiAngegli mi-
niſtrabant? Ergo quod paſci vo-

verſitatibus liberari.

bPer Domi-
num noſtrum.

4Mon &Se
Alnpenror
1Chriſtiän
jebantur
llent, jut
ehendüntur.
Enrue. Quc
Eelent, & jel
Cnſmticine
in arlam e
bei vetiens
it in münphea

A

ulienan
ekmi nlue⸗
Ullsee konibe

err mon audeb
dis t

Ee AWorata,
Helleir in fui
e Deum laus
I D

t, u⸗
UWinis glo
o ger beit
o mlitämenn
concee,ut
lone certant
Ufiis re

pnütins nar
Eenere, Lo
ſinhrino C
eule milit
ohenatione
Morülneren
bnüinn pi
re, d Cn
n
ſnla eii
azalte n
Eal Anis
ſemiliie r
etent in
uti menci
Hnteſn
RNa m lee
ſe cdus
iend cats

ttiin Ouidn
A ce mdo
lemn plins core
cchun! Numgut
lah glande
Neguuguam, ſ
m per od

1o, Venecltet

üi,

Prus e honi⸗
Pes, qui in

6, ni,
balcendo nd
e in ſpiritu hen
elimns.
llls⸗ Il.

andi. i.
guaſlu

el enin
cole en
nehennt ,⸗
jetunt Kolis

. 2, I
inino en

i onnet

Bdon & Sennen Perſæ, Décio
Imperatoôre accusaâti, quòôd cor-
pora Chriſtianòrum, quæ inhumata
projiciebantur, in ſuo prædio ie-
peliſſent, juſſu Imperatoris com-
prehendúntur, & diis jubentur ſa-
crificare. Quod cùm facere negli-
gerent, & Jeſum Chriſtum Deum
conſtantiſſime prædicarent, traàdi-
tos in arctam cuſtdiam, Romam
poſteà rédiens Décius, vinctos du-
xit in triümpho. Qui cùm in Urbe
ad ſimulacra attracti eſſent, ea de-
teſtati conſpuérunt. Quamobrem
urſis ac leònibus objécti ſunt, quos
feræ non audébant attingere. De-
mum gladiis trucidati, colligatis
pédibus tracti ſunt ante Solis ſimu-
lacrum, quorum corpora clàm in-
de aſportata, Quirinus Diaconus
ſepelivit in ſuis ædibus.
e Deum laudamus, 11.
DIE XXXI. JULII.

Eus, qui ad majõôrem tui Noô-
minis glôriam propagandam
novo per beatum Ignaâtium ſubsi-
dio militaàntem Eccléſiam roborâ-
ſti: concéde, ut ejus auxilio & imi-
tatiône certantes in terris, corona-
ri cum ipſo mereamur in cclis.
Qui vivis & regnas.

Inarius natiône Hiſpanus, nobili
génere, Loyolæ in Cantaàbria na-
tus, primo Cathoôlici Regis aulam,
deinde militiam ſecútus eſt. In
propugnatiône Pampelonénſi ac-
cépto vuùlnere graviter decumbens,
ex fortúita piorum librorum le-
ctione, ad Chrifti, Sanctorümque
ſectanda veſtigia mirabiliter exar-
ſit. Ad Montem Serratum profé-
ctus, ante aram beatæ Virginis ſu-
ſpenſis armis noctem éxcubans, ſa-
cræ militiæ tyrocinium pôſuit. In-
de, ut erat indútus ſacco, traditis
anteà mendico pretioſis véſtibus,
Manréſam ſecèſſit; ubi emendicato
pane & aqua victitans, exceptis-
que diébus Dominicis jejanans,
aſpera caténa cilicioque carnem

. 791
domans, humi cubans, & ferreis
ſe flagéllis cruéntans, per annum
commoratus eſt: claris adeòô illu-
ſtrationtbus a Deo recreatus, ut
poſteà dicere solitus ſit: Si ſacræ
litteræz non extarent, ſe tamen
ro fide mori paratum ex iis ſo-
ům, quæ ſibi Manréſæ pateféce-
rat Döminus. Quo tempore, ho-
mo litterärum planè rudis, admi-
rabilem illum compéôſuit Exerci-
tiôrum librum, Sedis Apoſtéôlicæ

judicio, & omnium utilitate com-

probatum.
Honéſtum fecit. 719.

T verò ſe ad animârum lucra
rité formaâret, ſubsidium lit-
terarum a Grammatica inter, pue-
ros exorſus, adhibére ſtatuit.
Cúmque nihil interim omitteret
de ſtudio alienæ ſalutis, mirum eſt
quas ubique locòrum ærúmnas ac
ludibria devoraverit, aſpérrima
quæque & vincula, & vérbera pe-
nè ad mortem usque perpéſſus:
quibus tamen longé plura pro Do-
mini ſui gloria ſemper expetébat.
Lutétiæ Pariſiõrum adjunctis ſibi
ex illa Academia variarum natiéô-
num sociis novem, qui omnes Ar-
tium magiſtériis, & Theologiæ
gradibus insignes erant, ibidem in
monte Martyrum prima Ordinis
fundaménta jecit;: quem pôſtea
Romæ inſtituens ad tria conſueta:;
quarto addito de Miſſiônibus voto,
Sedi Apoſtôlicæ arctiùs adſtrinxit:
& Paulus tértius primò recépit;,
confirmavitque: mox alii Pontifi-
ces ac Tridentina Synodus proba-
vere. Ipieautem miſſo ad prædi-
câàndum Indis Evangélium ſancto
Franceiſco Xaverio, aliisque in alias
mundi plagas ad Religiônem pro-
pagandam diſſeminatis, ethnicæ
ſuperſtitiôni hæresique bellum in-
dixit, eo ſueceſſu continnatum;,
ut conſtans fuerit omnium ſenſus»
étiam Pontificio confirmatus oraà-
culo, Deum ſicut àlios aliis tem-
poôribus ſanctos viros; ita Luthéro,
ejusdémque temporis hæréticis »
Ignatium & inſtitůtam ab eo So-⸗
cietâtem objeciſſe.
Amavit eum Dominus. 719.⸗

Ed in primis inter Cathôlicos
inſtaurare pietatem cura fuit.
Temploôrum nitor, Catechismi tra-
ditio, Concionum ac Sacramento-
Ddd 4 rum

rum frequentia ab ipſo incremén-

tum accepére. Ipſe apertis ubique

locorum ad juventuútem erndien-
dam in litteris ac pietäte gymna-
ſiis: eréctis Romæ Germanôrum
collegio, male nuptârum & peri-
clitantium puellarum cœnoôbiis,
utriusque ſexus tam Orphanorum,
quaàm Catechumenorum dômibus,
aliisque pietatis opéribus, inde-
féſſus lucrandis Deo animaâbus in-
ſtabat: auditus aliquando dicere: Si
Optio daretur, malle ſe beatitudinis
incertum vivere, & interim Deo in-
ſervire, & proximôrum faluti,
quam cçertum ejůsdem gloôriæ ſta-
tim mori. In dæmones mirum
exércuit impérium. Vultum eſjus
cléſti luce radiantem ſan as Phi-
lippus Nérius aliique conſpexére.
Benique ztatis anno ſexagéſimo
quinto, ad Dômini ſui ampléxum,
cujus maſòrem Gloôriam in ore
ſemper habuerat, ſemper in ôm-
nibus quæsierat, emigravit. Ouem
GStegôrius XV, magnis in Ecclé-
ſiam meritis & miraculis illüſtrem,
Sanctorum faſtis adſcripſit.
Iſte homo perfeécit. 719.
eſignavit Dominus.
XI.
Iſte eſt, qui ante. xliv.
Sint lumbi veſtri. l.

DIE I. AUGUSTI.

Herôdes Rex. n rgligqui
Taud. 795. Dixit Bominus.
„ R ult . au-
dàte Döminum bmnes Gentes: 79.
MIN& Herodes Rex manus, ut af-
fligeret quosdam de Eccléſia.
Oecidit autem Jacôbum fratrem
Joannis gladio. Videns autem, quia
Pplacéret Judæis, appoſuit, ut ah-
Prehénderet & Petrum.

JIris modis repente liber,
ferrea

Chriſte jubente vincla Petrus
Exuit,
Ovilis ille Paſtor, & Rector gre-
gis, .
Vitæ reclüdit paſcua, & fontes
ſacros,

Ovésque ſervat créditas, arcet
lupos. .

Hatri perénne ſit per ævum glo-

ria;
Tibique laudes concinämus in-
C ytas .
Kätéine Nate, ſi ſuperne Spiri-
tus
Honor tibi decùsque, ſancta ju-
giter
Laudétur omne Trinitas per ſæ-
culum.,
Amen.
Tu es Petrus. „„
Et fuper hanc petram ædificaâ-
Bo Eccléſiam meam.
Tu es paſtor ovium, brinceps Apo-
ſtolorum, tibi traditæ ſunt claves
regni cœloôrum.

Eus, qui beätum Petrum Apoô-
ſtolum, à vincùlis abſolutum,
Iilæſum abire feciſti: noſtrörum,
quæſumus, absolve vincula pecca-
trum, & omnisas mala a nobis
propitiatus exclüde. Per Däm.
Ana, Sanct Päuſe Apoſfole, Præ-
dicaàtor veritatis, & Doctor Gen-
tium, interceêde pro nobis ad De-

Jum, dqui te elegit.

Tu és vas electiônis ſancte Paule
Apôſtole. SS
Prædicator veritatis in univer-
ſo mundo.
„Eus, qui multitdinem Gen-
Ntium beati Pauli Apôſtoli præ-
dicatione docuiſti: da nobis, quæ-

ſumus: ut cujus commemoratio-

nem côlimus, ejus apud t6 patro-
cinia ſentiamus.

Hic vir delpiciens mundum, & ter-

réna, triümphans, Divitias cœlo,

côndidit ore, maruann.
. Juſtum dedüxit Döôminus per
Vias rectas. .
Et oſtendit illi regnum Dei.
deus; qui ad majoôrem.
791.
Iſtôrum eſt enim regnum
cWι Ün, qui contempsérunt vi⸗
tam

n mundi,
Demis kesni
zuns in ungun
letaminn

Mterna n.
Ium tuoru
r & ſgeine
Denta rirtütun
lſftitio cone
Uun.

eten 4ott
jenlte, ad
en

Voctcime
R. leying
Uin terindum
lerun:
1r groc rezl
Eit,
lit ſolümum
e:
EFel
1n fne mun
In.
iltl gerenne
nt,
Thidne hund
ely tas .
teme Nue
llg,

fonor nbi g

. Aer
UUgetur m
Chlum,
Amen.,

„

Ui.

de Adi

le fineh Nn
0t, A Nellot
Hiſcu, & do
t ecits,
ſit ger aim;
6 concinung
6 lupene
ecasgne, ndt

le Uiits bet!

S
hanc pettn ei-
Weam.
(,t, n
ibcat A
lemune
i tacite undk
n.
Ongtio
eitun ben
finelliz
eciſti: 1
6olye vinen
nnis l 1
clüde. el
oſmnen
ule A
is) Fbor
de lonrti
HH
eckonülltki.

etitiis in

giliinne
HauliAvOCR,.
iArnedi,
colnmemol.
15 40ud 1t N

661

nnalni

3, Diitiode
dit Dominu 5*

linennne
Gi 1 l⸗

dbzert
henen
K enn
ontenpſtin,

lorum.

— Feste An
tam mundi, & pervenérunt ad
præmia regni, & lavérunt ſtolas
suas in sänguine Agni.
y. Lætamini in Dömino, & exulta-
te juſti. SS
. Et gloriämini omnes recti
corde.

Oratig., „ „
Ratérna nos Dômine, Marty-
rum tuôrum corôna lætificet:
quæ & fidei noſtræ præbeat incre-
méenta virttum, & multiplici nos
ſuffragio conſolétur. Per Dômi-
num.
Ad Matutinum, Invitsgtarium,
Regem Apoſtolòrum Dôminum,
* Venite, adoremus.
Plalm. Venite. 1.

Huymnus. .
Uodcümque in orbe néxibus
revingeris;
Frit revincum, Petre, in arce
siderum:
Et quod resôlvit hic potéſtas tra-
lta;
Erit ſolütum cœli in alto vérti-

ce?:
In . fine mundi judicabis ſæcu-
um.
batri perénne ſit per ævum gloô-
ria,
Tibique laudes concinamus in-
clytas;
Atérne Nate, ſit ſuperne Spiri-
tus »„
Honor tibi decusque; ſancta ju-
giter .
Laudétur omne Trinitas per ſæ-
culum. ZB
Amen.
Antiphonæ, Pſalmi & Y. Nedct.
dicuntur de Communi Apoſte-
ii.
rimo Nocturng
ve AIbus Apoſtolôêrum.
ke i⸗ Cap. rz7.
Ml it Herodes Rex manus, ut
affligeret quosdam deEccléſia.
Occidit autem Jacòbum fratrem
Joannis gladio. Videns autem,
quia placéret Judæis, appoôſuit,
ut apprehenderet & Petrum. E-
rant autem dies azymôrum. Quem
cùm apprehendiſſet, miſit in car-
cerem, tradens quatuor quater-
nionibus militum egſtodiendum,
volens poſt Paſcha producere eum
poôpulo. Et Petrus quidem ſer-
vabätur in carcere. Oratio autem
fiebat ſine intermiſſiéne ab Ec-⸗

gKi. 7²3
3, Simon Petre, intequam de na-
vi vocarem te, novi te, & ſuper
plebem meam Principem te con-
ſtitu: „ Et claves regni cœlo-
rum tradidi tibi.
Y. Quodcùmque ligâveris ſuper
terram, erit ligatum & in cœlis:
& quodcúmque solveris ſuper ter-
ram, erit ſolutum & in ccoœlis.

Et claves.
Lectlo ii

22 2982
VUm autem productúrus eum
Ccder Herôdes, in ipſa nocte
erat Petrus dôrmiens inter duos
milites, vinctus caténis duabus:
& cuſtodes ante oſtium cuſtodié-
bant càrcerem. Et ecce Angelus
Dômini aſtitit: & lumen refulſit
in habitaculo, percuſséôque latere
Petri, excitavit eum „ dicens:
surge velociter. Et cecidérunt
caténæ de manibus ejus. Dizxit
autem Angelus ad eum: Præcin-
gere, & calcea te caligas tuas. Et
fecit ſic. Et dixit illi: Circùm-
da tibi veſtimentum tuum, &
séquere me.
ge. Si diligis me, Simon Petre,
pasce oves meas: Doômine, tu
noſti, quia amo te,
* Et àanimam meam pono pro te.
V. Si oporterit me mori tecum,
non te negabo. Et.
—. Leecdio iii.
T exiens ſequebaätur eum, &
FE neſciebat, quia verum eſt, quod
Aébat per Angelum: exiſtimabat
autem ſe viſum vidére. Tranſeun-
tes autem primam & ſecundam cu-
ſtòdiam;, venérunt ad portam fer-
ream, quæ ducit ad civitatem,
quæ ultrô apérta eſt eis. Et ex-
euntes proceſsérunt vicum unum,
& continuòô diſceſſit Angelus ab
eo. Et Petrus ad ſe reveérſus »„
dixit: Nunc ſcio verè, quia mi-
ſit Dõminus Angelum ſuum, & e⸗
ripuit me de manu Herôdis, & de
omni expectatioône plebis Judæo-
rum.
Tu es Petrus, & ſuper hanc
petram ædificabo Eccléſiam meã;,
& portæ inferi non præyalébunt
adverſus eam: * Et tibi dabo cla-
ves regni cœlô⅛rum. F. Quodcum-
que ligaveris ſuper terram, erit li-
gatum & in cœlis: & quodçcúmque
sélveris ſuper terram, erit ſolutum
& in coelis. Et tibi.
Glôria Patri. Et tibi.

clefia ad Deum pro eo.

D d d 5 In

794

Teodaſis juniòre imperânte,
cùm Eudécia ejus uxor, Jero-
solymam ſolvendi voti cauſa veniſ-
ſet', ibi multis eſt affecta mune-
ribus: præ céteris insigne donum
accépit ferreæ caténæ, auro, gem-
misque ornatæ, quam illam eſſe
affirmnäbant, qua Petrus Apôſtolus
ab Herôde vinctus fůͦerat. Eudô-
cia caténam pieè venerata, eam
poſtea Romam ad filiam Eudoxiam
miſit, quæ illam Pontifici maximo
détulit; isque viciſſim illi mon-
ſtravit àalteram caténam, qua Ne-
rône Imperatôre, id em Apoſtolus
conſtrictus fuerat.
Doômine, ſi tu es. 749.

Um igitur Pöôntifex Românam
caténam, cùm ea, quæ Jeroso-
lymis allata fuerat, contuliſſet, fac-
tum eſt, ut illæ inter ſe ſic conne-
Geréntur, ut non dux, ſed una ca-
téna ab eodem artifice confécta eſ-
ſe viderétur., Quo miraculo tantus
honor fſacris illis vinculis habéri
cœpit, ut proptérea hoc noômine
ſancti Petri ad Vincula Eccléſia,
titulo Eudoxiæ, dedicata ſit in Ex-
uiliis, ejusque memoriæ dies fe-
us inſtitùtus Kaléndis Augüſti.
Surge Petre. 750.

Uo ex témpore honos, qui eo
„die profanis Gentilium cele-
brifatibus tribui soölitus erat, Petri
vinculis habéri cœpit: quæ tacta
ægros ſanabant, & dæmones ejicié-
bant. Quo in geénere anno ſalütis
humanæ nongentéſimo ſexagéſi-
mo nono accidit, ut quidam Co-
mes, Othônis, Imperatôris fami-
liäris, occçupatus ab immündo
ſpiritu, ſeipfum dentibus dilania-
ret. Quare is juſſu Imperatoris
ad Joannem Pontificem ducitur:
qui, ut ſacra caténa Cômitis col-
lum artigit, erúmpens nefarius
ſpixritus höminem liberum reli-
quit, ac deinceps in Urbe ſanco⸗
rum Vinculorum religio propa-
Lata eſt. W
Tu es paſtor ovium. 750.

éctio ſancti Evangelii ſecundàm
Matthæum.

I illo témpore; Venit Jeſus in
partes Cæſarea Philippi, & inter-

rogàbat diſcipulos ſuos, dicens:
Quem dicunt hômines eſſe Filium
hoöminis: Et reliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Olus Petrus inter Apôſtolos mé-

xruit audire: Amen dico tibi,

quia tu es Petrus, &é ſuper hanc
petram ædificabo Eccléſiam meam.
Dignus certé, qui ædificantis in
domo Dei poôpulis lapis eſſet ad
fundaméntum, columna ad ſuſten-
taculum, clavis ad regnum. De
hoc ait Sermo divinus: Et poné-
bant, inquit, infirmos ſuos, ut um-
bra ſaltem tranſeuntis Petri obum-
braret eos. Si tunc opem ferre
pôterat umbra corporis, quantô
magis nunc plenituùdo virtütis?
Si tunc ſupplicantibus proderat
aura quædam pertranſeüntis,
quantô magis grâtia nunc perma-
néntis? Méritô per omnes Chriſti
Eccleſias auro pretioſius habétur
ferrum illud pœnalium Vinculo-
rum. ..
Ego pro te rogavi Petre. 750.

I tam medicabilis fuit obumbra-
Stio viſitantis, quantò magis ca-
tena vincientis? Si inanis quædam
ſpécies vacuæ imaginis habere po-
tuit in ſe vim ſaldtis, quanto plus
de corpore meruerunt attrahere ſa-

lubritatis férreo pondere ſacris im-

préſſa membris vincula paſſionis?
Si ad præsidia fupplicantium tam
potens fuit ante martyrium, quan-
to magis éfficax poſt triüumphum:?
Felices illi nexus, qui de ma-
nicis & compédibus in coronam
mutandi, Apoôſtolum contingén-
tes martyrem reddidérunt. Feli-
cia vincula, quæ reum ſuum usque
ad Chriſti Crucem non tam con-
demnatùra 1 quam conlecratùra
misérunt. .
Quem dicunt hoômines. 750;

Sermo ſancti Gregôrii Nazianzéni.

Uidnam Machabæi ? Horum
enim nomine dies feſtus præ-
snti frequêntia celebratur. Qui
etſi apud multos non ſunt in ho-
nôre, quôd Wlud certamen bo
Chriſtum non ſuscepérunt: tamen
digni ſunt, qui ab omnibus ho-
noréntur; dquia pro patriis légibus
& inſtitůtis fortes conſtantedue

emnebuetunt
ſbiere ante
ſhnri

ſantonemn pa
UIten nolita
ſum, ad imi
buiſlent: 0
opolito eren
Fitus fuit, an
ud intuene⸗
Eendient:
4 gurtann
Tiden, ague

Ade

4b. l⸗

Mderhen
l henderet
Clm 4Pprehene
Eelen polens,
Ele eum Popul
is legn
Deinus e
Acere, oatl
ſleemiſſone
oeo.
Dinit A
(ninte tihi
eguete me,
11r Milit l
dun lide
keocis, le
rauvezle
6 Lifie

herte eni
(kaucere,
W
Il 0
Wor, )o
, ſac
unitr
Rermnde di⸗
miver
4 le

ſies deun:

ele lin

uſtini kolco⸗

interpatcon

o peronne
Ptetolls ih
enäliumn nr

Tokinikene, ſ⸗

ſe præbuérunt. Nam qui martyrium
ſubiere ante Chriſti paſſionem, quid
facturi erant, ſi poſt Chriſtum per-
ſecutionem daR fuiſſent, ejusque
mortem noſtræ ſaltis cauſa ſuscé-
ptam;, ad imitandum propôſitam
habuiſſent? Quorum enim, nullo
propoſito exémplo, talis täntaque
virtus fuit, an non it exémplum
illud intuéntes, förtiùs in certame
deſcendiſſent? Quin étiam myſti-
ca quædam & occülta räatio mihi
quidem, atque omnibus Dei ama-
toôribus valde probabilis eſt, né-
minem eorum, qui ante Chriſti
adventum martyrio conſummati
ſunt, id ſine fideé in Chriſtum côn-
ſequi potuiſſe.
Te Deum laudamus. II.

A D L A U D FE S;»

Erôdes Rex appôſuit, ut appre-
hénderet & Petrum;, quem
cùm apprehendiſſet, miſit in car-
cerem, volens, poſt Paſcha produú-
cere eum pôpulo.
ns regnavit. 11.
Petrus quidem ſervabaâtur in
carcere, orätio autem fiébat ſine
intermiſſiône ab Eccléſia ad Deum
pro eo.
la. Dixit Angelus ad Petrum:
Circuúmda tibi veſtimentum tuum,
& séquere me, ,
Miſit Dôminus Angelum
ſuum, & liberavit me de manu
Herodis, alleluja.
Tu es Petrus, & ſuper hanc
petram ædificabo Eccleſiam me-
am.
iſit Herxôdes Rex.
792.

Eàte Paſtor Petre, clemens ac-
cipe „
Voces precäntum, criminumque
Incula.
Verbo resolve, cui potéſtas tra-
ita

Aperire terris cœlum, apértum
claudere.
it Trinitati ſempitérna glöria,,
Honor, potéſtas, atque ſubila-
t10 „
In unitàte quæ gubérnat mnia;,
Per univeérſa æternitatis læcula.
Amen.
Tu es Petrus.
Et ſuper hanc petram ædificâbo
Eccleſiam meam.

795.

Quodcumque ligaveris ſuper ter-

ram, erit ligatum & in cœlis: &
quodcumque solveris ſuper ter-
ram, erit ſolůtum & in cœlis: di-
C Ominus Simoni Petro.
eus, qui beatum Pe-
trüum. 792.

792.

Veſtri capilli càpitis omnes nu-
merâti ſunt, nolite timère „
multis paſséribus meliores eſtis
vos.
Exultàbunt Sancti in gloria.
Lætabuntur in cubilibus ſuis.
ratérna nos. 793.

Petrus quidem.
iſit Herôòdes. 792.
In omnem terram, * Exivit
ſonus eoòrum. In omnem. Et
in fines orbis terræ verba eoôrum.
Exivit.
loria Patri. In omnem.
Conſtitues eos principes ſuper
oemnem terram.
Meémores erunt nominis tui
Dômine.

Dixit Angelus.

Etrus quidem ſervabatur in câr-
cere: Oratio autem fiébat ſine
intermiſſioòne ab Eccléſia ad Deum
pro eo. .B
Conſtitues eos principes,

Super omnem terram. Conſti-
tues eos.
Mémores erunt nôminis
tui Dömine. Super.

lôria Patri. Conſtitues.
Nimis honerati funt amici tui
Deus. ge. Nimis confortatus eſt
principatus eòrum.

Tu es Petrus.

T Petrus ad ſe revérfus, dixit:
Nunc fcio verè, quia miſit Dô-
minus Angelum ſuum, & eripuit
me de manu Berôdis, & de omni
expectatiône plebis Jjudæérum.
Nimis honorati ſunt „
Amici tui Deus. Nimis.
Nimis confortàtus eſt princl⸗
päâtus eòrum. Amici.
Moôria Patri. Nimis. .
Annuntiavéêrunt pera Dei.
Et facta ejus intellexérunt.

796
Herodes Rex.

Viii. .
792.
Solve jubente Deo terrärum Petre
caténas, Qui facis ut pateant cœ-
leſtia regna Beatis.
eus, qui beatum Pe-
trum. 792.

792².

DIE II. AUGUSTI.

Iſte Sanctůs.
Gléria & honôre.
eus, qui nos.
Xxiv.

Sghanus Romanus Pontifica
tum geſſit, Valeriàäno & Galliéno
Imperatôribus. Inſtituit, ut Sacer-
dòtes & Diaconi nusquam ſacris
véſti bus, niſi in Eccléſia, uteréntur.
Baptizätos ab hæréticis, iterùm
baptizâri vetuit, reſcribens ſancto
Cypriano verbis illis: Nihil innove-
tur, niſi quod traditum eſt. Multos
êtiam ad Chriſtum conveérxtit; in iis
Olympium tribünum cum uxoôre
Exupéria & filio Theodúlo, item

Neméſium tribůnum cum tota fa-

milia, culis Lucillæ ejus filiæ re-
ſtitutis,; qui omnes Jeſu Chriſti
mäartyres fuérunt. Sed vehementi-
us jam ingravescénte perſecutioône
Imperatoôrum, Stéphanus, convo-
cato Cleros ad martyrium ſuos hor-
tabatur, in cryptisque Martyrum
aſsiduè Miſſas & Concilia celebra-
at.

Ui cùm aliquàndo raptus eſſet
ab infidélibus ad templum
Martis, ut ei ſacrificaret, liberè
negaâvit, ſe dæmônibus eum ho-
nôörem velle tribüere, qui uni
Deo deberétur. Quibus in verbis
Martis ſtatua terræmotu concidit,
templümque contrémuit. Quare
Smnibus aufugiéntibus, qui Sté-
hanum tenébant, Pôöntifex ad
uos revértitur in cœmeteérium Lu-
einæ, quos divinis præceéptis in-
ſtruens, Sacraménto corporis Chri-
ſti communicavit: Ibique dum
Miſsarum folémnia pérficit, ad-
venientibus iterum Imperatéôrum

ſatellitibus, ei in ſua ſede caput
abſcinditur. Corpus cum eadem
ſede conſperſa Martyris sanguine,
à Clericis ſepúltum eſt in cœmeté-
rio Calliſti, quarto Nonas Auguſti.
Vixit in Pôtificatu afos tres, men-
ſes tres, dies viginti duos. Habuit
Ordinatioônes duas menſe Decém-
bri, quibus creavitPresbvteros ſex,
Diäconos quinque, Epiſcopos tres.
e Deum laudamus. II.
DIE III. AUGUSTI.

Lapidavérunt Stéphanum.
guis aeS Lauc 797.
ixit Döminus.
audate Dôminum om-
nes Genteęes. 79.

Teéphanus autem plenus grätia
QR fortitũdine, faciébat prodigia
& ſigna magna in péôpulo. W
eus tuõôrum mili-
tum.
Gléôria & honore. xiy.

Stéphanus autem plenus gratia &
fortitùdine, faciebat ſigna magna
in pôpulo.

A nobis, quæſumus Dômine,
imitâri, quod côlimus, ut diſ-
camus & inimicos diligere: quia
ejus Inventionem celebramus;, qui

novit étiam pro perfſecutoôribus.

exoràre Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum: Qui te-
cum vivit.

XiV.
ura ceryice.
160.

Gρραα côrpora, Stéphani
OProtomartyris, Gamaliélis, Ni-
codemi, & Abibonis, quæ diu in
obſcùro ac ſordido loco jacuerant,
Honôòrio Imperatôre, Luciaàno
Presbytero divinitùͤs admonito,
invénta ſunt prope Jerosolymam.
Cui Gamaliel cùm in ſomnis ap-
paruiſſet, gravi quadam & præcla-

ra ſenis ſpecie, locum jacéntium
cor-

Ciporum co⸗
s, Ut ſoi
Uun Antiſtite
n eo, ut hi
Helirentut,
lapidabant

Dibuz aud
Antiſes
Moyisres
Gas locum
Cllos inyenit,
ot etudatunr
tommola naen
tilo e conyen
is wobis zz

Primn
4d um, I
Dülehro ſncti
Unpetunfen

ll

rlbros, An
(ihi

D ii
(Aerente

inis glori

1n lbi ceca
Ehun portän
Ueeretur, O
ud dedit
N, Drotinus
U ekandhp
hen e vi
rens, )
Alti gue
ltenihuoe

thun eſtye
Mleopus, 6
elgnad
M olettid,

in ſin ſede e
orbus en
Aanpri

ll
ACGI

eobanum.
N.
8
ire Donun

1.

Atem plemns in
e, keitk ſo⸗
In populo,
els tolun

onole, ,

Plennst
ciebat ſun

beſuunn Dert⸗
ocd c)
cos

num Doun

m tuun: V.

céôrporum commonſtravit, impe-
rans, ut Joàânnem Jeroſolymita-
num Antiſtitem adiret, agerétque
cum eo, ut hônéeſtius illa corpora
ſepeliréntur.
Lapidabant Stéphanum. 135.

Uibus auditis Jeròſolymôrum
Antiſtes, finitimarum urbium
Epfſcopis, Presbyterisque convoca-
tis, ad locum pergit: defôfſos lo-
culos invenit, unde ſuaviſſimus
odor efflabatur. Cujus rei fama
commota magna hominum multi-
túdo eòô convénit, multique ex va-
riis morbis ægroôti ac débiles, ſa-
ni & integri domum rediérunt; Sa-
crum autem ſancti Stéphani cor-
pus, quod ſumma tunc celebritate
in ſanctam Eccléſiam Sion illatum
eſt, ſub Theodoſio junioôre Con-
ſtantinépolim, inde Romam Pe-
lagio primo ſummo Pontifice
translatum, in agro verano, in ſe-
pülchro ſancti Laurentii Martyris
collocatum eſt.
Imperum fecérunt. 135.

Ex libro S. Auguſtini Epiſcopi de
Civitàte Dei.

D aquas Tibilitanas Epiſeopo
afferénte Projécto reliquias
Mäartyris gloriosiflimi Stéphani, ad
ejus memôriam veniébat magnæ
multitudinis concurſus & occür-
ſus. Ibi cæca muúlier, ut ad Epi-
ſcopum portantem pignora ſacra
duceretur, oravit: flores, quos fe-
rébat, dedit: receépit, oculis admoô-
vit, protinus vidit. Stupéntibus,
qui aderant, præibat exultans, viam
carpens, & viæ ducem ulteriùs non
requirens. Memorati memôriam
Martyris, quæ pôſita eſt in caſtéllo
Synicenſi, quod Hipponẽſi Coloniæ
vicinum eſt, ejsdem loci Lucilus
Epiſcopus, populo præcedénte at
que ſequénte, portabat: fiſtula, cu-
jus moleſtia jam diu laboraverat, &
familiariſſimi ſui medici, qui eam
ſecaret, operiebatur manus, illius
piæ sarcinæ vectatione, repénte
sanata eſt.
Impii ſuper juſtum. 136.

Ecce ego mitto ad vos Prophefas.
136. S

797
A D L AUDE S/

1366
Laàpides torréntis.
tephanus autem.
137.
Lapidavérunt.
P5 ixit
nsS. 7

Propter quod. 79.

DIE IV. AUGUSTI,

ſte Conféſſor. mu⸗

Eus, qui Eceléſiam tuam bedâti
Dominici Confeſsôris tui il-
luminare dignâtus es méritis & do-
Grinis: concéde, ut ejus interceſ-
ſione temporalibus non deſtituaâ-
tur auxiliis, & ſpiritualibus ſem-
per proficiat increméentis. Ferx
Dominum. .

Sepeliérunt Stéphanum viri timo-⸗
räti, & fecérunt planktum mag-⸗
num ſuper eum.
Stephanus vidit cœlos apeértos.
Vidit & introivit: beatus ho-
mo⸗ cui cœli patébant.
a nobis, quæſumus. 796.

Hmiaicu⸗ „„Calarögæ in Hi-
ſpania ex nôbili Gusmanòrum
familia natus, Paléntiæ liberalibus
diſciplinis & Theologiæ peram
dedit, quo in ſtudio cùm plüri-
muùm profeciſſet, prius Oxomenſis
Eccléſiæ Canônicus regularis, de-
inde Ordinis Fratrum Prædicatoô-
rum auctor fuit. Hujus mater gra-
vida ſibi viſa eſt in quiete continé-
re in alvo catulum ore præferén-
tem facem, qua éditus in lucems
orbem terrârum inçénderet. Quo
sömnio fignificabatur, fore ut
ſplendore ſancétitatis ac doarins

98⁸ A3 ,5 , e
Gentes ad Chriſtiänã pietäâtem in- DIE V. AUGUSTI. lenmt, Kp.

flammaréntur. Veritatem éxitus ium. Ego
comprobavit: id enim & præſtitit Edi mane v
per ſe, & per ſui Ordinis socios en ne,
deinceps eſt conſecùtus. Dum eſſet Rex. nda &
Honéſtum fecit. 719. e guibus t
Aco: * Qu
Ujus autem ingénium ac vir- b inftio. ſoletint,
tus maximé enituit in everté- ve maris ſtella. lxxxviii. Kf. benne
dis hæréticis, qui perniciôſis errô- Dignaàre me laudare te, Virgo ,Kberedl
ribus Tolosates pervertere cona- ſacrata. 1i u.
bantur. Quo in negotio ſeptem Da mihi virtůtem contra ho-

consumpſit annos. Pôſteà Romam ſtes tuos.
venit ad Lateraneênſe Concilium
cum Epiſcopo Tolosano, ut Ordo, Sanécta Maria, ſuccurre miſeris,
quem inſtituerat, ab Innocentio juva puſillanimes, réfove fiébiles,
tertio confirmaretur. Quæ res ora pro pôpulo, intérveni pfo Cle-
dum in deliberatiône versatur, ro, intercéde pro devoto femineoô
Dominicas hortatu Pontificis ad ſexu: séntiant omnes tuum juva-

ſuos revertitur, ut ſibi régulam de- men, quicùmque célebfant tuam Ceintos eort
ligeret. Romam reédiens ab Hono- ſanctam feſtivitatem. Ns oleditn
rio têrtio, qui proximus Innocen- Uirun, ame
tio ſucceéſſerat, confirmatioônem Oncéde nos famulos tuos,

Ordinis Prædicatôrum impetrat. quæſumus Dômine Deus, per-
Romæ autem duo inſtituit Mona- pétua mentis & coôrporis ſanitate Aum tenn ger
ſtéria, alterum virorum, mulierum gaudére; & glorioſa beatæ Mariæ li, Kezo
alterum. Tres étiam môrtuos ad ſemper Virginis interceſſione, a Ueckucl fonts

kohum fonte
vitam revocavit, multaque alia præsénti liberari triſtitia, & æte a geimun
edidit miräcula, quibus Ordo Præ- peérfrui lætitia. Per Dominum. 6 contitetan
dicatôrum mirificè propagari cœ- comim.! atutiebar,
Pit. . Hic vir deſpiciens mundum Congreruli
Amãavit eum Dôminus. 719. & terréna, triumphans, Divitias iltited
cœlo gçôndidit ore, manu- klen urlla
Erùm cùm ejus opera ubique y. Juſtum deduxit Dominus per Milt nei
terrärum monaſtéria jam ædif- vias reétas. . Deumn E höni
carentur, innumerabilésque hoômi- Et oſtendit illi regnum Dei. leitan ne
nes religioôſam ac piam vitam in- eus, qui Eccléſiam. 77. (Eniines.
ſtitůerent, Bonôniæ anno Chriſti as Men I ſmnnebenie
ducenteſimo vigeſimo primo ſupra eſu, tibiĩ ſit
milleſfmum, in febrem incidit; glöria, Qui natus es de virgi⸗ Uinns hom
ex qua cùm ſe moritúrum intelli- ne. Upigilr
geret „ convocatis Fräatribus & Vitatoriur le & obes
Alumnis ſuæ disciplinæ, eos ad in- Sancta Maria Dei génitrix Virgo, M Ouim
