Ait ne⸗ in die ſalutis adjuvi te. bus viis tuis.
dlti te, ſol ſalutis intimis. Rde otn
is ſui . 14. ixit Dôminus. 1 Ie
Angelis ſuis. ratres, Hartanung. üitat
3 i i on .
ts eſt Jeſus in desértũ à Spiritu, 6 benige,
Du entarétur à diabolo: & cum je- 3. Pcus mandavit de
ut t quadraginta diébus, & qua- ngelis ai rus mnandädit de
unane noôctibuùs, poſteà esuriit. te, .
drasinte eus, qui Eceléſiam tuam. bus viis tuis.

& quadraginta no eus in nomine ſicut Dei miniſtros in multa a
esuͤrit. 15. tiéntia, in jejuniis, in vigiliis,
tuo. egi ſæculoérum. 18. charitate n eham. n.

Quærite Dôminum. 19.

unc aſsumpfit en dlabolus in ſan- F E RK I A S E GUNDA
Lune 3e „& ſtatuit eu ſupra pin- nvirareriu
3 lum templi, & dixit ei: Si Fi-
Fa Dei es, mitte te deorſum. S
lius ratres, Hortamur. i ll Die.
Ielineranime, EeDe, - Ker nofet. Sélica léctio.
gueo venäantium. Ipſe, y. Et a ver- vang ectio

ctio
Mattha
clpulis
hoöminis
Angeli er
ſedem m
gabüntun
Et relige
Homil

I mand.
Veniti
lix ſinne 0
lnee gue
cis, uos a
dicet: Ite
paratus eſt
nec increp
dideérunt:
fecerunt
quisquam
mortua eſt
tam: prop
gregatütun
elsdem pale⸗
leatzeos ill
te vidimus
non miniſ
crediderant
curaverant
mortuaad'
Ecce nun
ecce nunc
ſemus no⸗
tientia: in
Ama uſtiti
Omnibus e
licut Dein
tientia in
Diy
Nfortè
Aqui 0 e
ctnnd den
Puerunt)
templum de
cölleg fnenn
Uicordiz dre
Ruone⸗ led
am Omni

Eritagen
timolenntt

n tuum dt!

nia pollde
mdibitte
. N M!
Gtütmo. N

t.*
eus ndt
liant ten!

Hortünn.
nige, 0N

ens mulil
liant te 6

arrthtiiß
i: inin

VN

.

mole,

ud!
leiln,

ctio ſancti Evangélii ſecùndùm
Matthæum. ] .
IN illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Cùm venerit Filius
hôminis in majeſtate ſua, & omnes
Angeli cum eo: tunc ſedébit ſuper
ſedem majeſtatis ſuæ, & congré-
gabuntur ante eum omnes Gentes.
Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

I mandatis non ſervatis ad vitä
veniri poteſt per ſolam fidem;
uæ ſine opèribus mortua eſt, illud
deinde quomodo verum erit, quoòd
eis, quos ad ſiniſtram poſiturus eſt,
dicet: Ite in ignem ætérnum, qui
pParatus eſt diabolo, & angelis ejus:
nec increpat, quia in eum non cre-
didérunt: ſed quia bona opera non
fecérunt? Nam profécto, ne, ſibi
quisquam de fide, quæ ſine opéribo
mortua eſt, promittat ætérnam vi-
tam: propterea omnes Gentes ſe-
gregaturum ſe dixit, quæ permixtæ
eisdem paſcuis utebantur, ut appa-
reat, eos illi dicturos: Dñe, quando
te vidimus illa & illa patiéntem, &
non miniſtravimus tibi?qui in eum
crediderant, ſed bona operari non
curaverant, tamquam de ipſa fide
moôrtua ad vitä perveniréturæternã.
Ecce nunc tempus acceptabile,
ecce nunc dies ſalutis: commen-
demus nosmetipſos in multa pa-

tiéntia; in jejuniis multis: * Per
arma juſtitiæ virtùtis Dei. In

omnibus exhibeamus nosmetipſos
ſicut Dei miniſtros, in multa pa-
tiéntia;, in jejuniis multis. Per.
Divinum auxilium.

N fortè ibunt in ignem æternu;,
Xqui opera miſericordiæ non fe-
cérunt, & non ibunt, qui aliena ra-
puerunt? vel corrumpendo in ſe
templum Dei, in ſeipſos immiſeri-
côrdes fuérunt: quaſi opera miſe-
ricordiæ proſint aliquid ſine dile-
ctione, dicente Apoſtolo: ſi diſtri-
buam omnia mea paupeéribus, cha-
ritàtem autem non häbeam, nihil
mihi prodeſt; aut diligat quisquam
proximum ſicut ſeipſum, qui non
diligit ſeipſum? Qui enim diligit
ini quitatem, odit animam ſuam.
iIn omnibus exhibeamus nos-
metipſos ſicut Dei miniſtros in
multa patiéntia: Ut non vitu-
perétur miniſtérium noſtrum.

4 741
Ecce nunc tempus acceptabile;
ecce nunc dies falutis: commen-
demus nosmetipſos in multa pa-
tientia. IIt non.
0 Ad ſocietàtem.

Eque illud dici hic pôterit, in
Nquo noñnulli ſeipſos ſeducunt,
ignem ætérnum dictum, non ipfam
combuſtionem ætérnam. Per ignem
quippe, qui æternus erit, tranſitúros
arbitrantur eos, quibus propter fi-
dem mortuam per ignem promit-
tunt ſalùtem: ut videlicet ipſe ignis
æternus ſit, combuſtio vero eorum,
hoc eſt operatio ignis, non ſit in
eos æterna: cùm & hoc prævidens
Dñs, ſenténtiam ſuam conclũ ſit, ita
dicens: Sic ibunt illi in combuſtio-
nem ætérnam,juſti autem in vitam
æternam. Erit ergo ætérna combu-
ſtio, ſicut ignis; & eos in illam itu-
rosS Veritas dicit, quorum non fidẽ,
ſed bona ôpera defuiſſe declaravit.
In jejuniog & fletu orabunt fa-
cerdotes, dicéntes: £ Parcé Däe;
parce populo tuo: & ne des hære-
ditatem tuam in perditionem.
Inter veſtibulum, & altare plo-
rabunt ſacerdotes dicéntes. Parce.
loria Patri. Parçe. ,
iſerere,

Lama; ne ceſſes, quaſi tuba
exalta vocem tuam: & annun-
tia poôpulo meo ſcélera eorum, &
domui Jacob peccata eôrum.
Sol ſalutis.
Angelis ſuis. ut iup- 14.
Venite benedicti Pa-
tris mei, percipite regnum; quod
vobis pafatů eſt ab origine mundi.

Onyeêrte nos Deus ſalutaris
noſter: & ut nobis jejnnium
Quadrageſimale proficiat; mentes
noſtras cœléſtibus inſtrue diſcipli-
nis. Per Dominum.

Vivo ego, dicit
Däüs: nolo mortem peccatoris, ſed
ut magis convertatur, & vivat.
acem;, & veritatem.

uærite
Doôminum. 19,
Inclinavit. 81 „
◻ .

242

Nter veſtibulũ & altare ploràbüt
ſacerdotes miniſtri Dni, & dicent:
Parce Dñe, parce poopulo tuo: & ne
des hæreditatem tuam in opprobri-
um;, ut dominéentuf eis nationes.
udi, benigne Conditor.
Angelis ſuis. 237.

uod uni ex minimis meis feci-
ſtis, mihi feciſtis, dicit Dominus.
80.

Bsoôlve, quæſumus Dômine, no-
ſtrorum vincula peccatorum:
& quidquid pro eis meremur, pro-
pitiatus avérte. Per Dominum.
F E RK I A T E R TIILA.
ater noſter. psius pie-
tas. Evangéliça lectio.
ectio ſandi Evangélii ſecundùm
Macthæum.
N illo témpore: Cum intraſſet
Jeſus Jergsolymam, commota eſt
univérſa civitas, dicens: Quis eſt
hic? Et réliqua.
Homilia venerab. Bedæ Presbyt.

Wod maledicêndo ficum in-
Fructuoſam per figuram fecit
Dôminus, hoc idem mox apéftius
oſténdit, ejiciéndo improbos e
templo. Neque enim aliquid pec-
cavit arbor, quod eſuriénze Domi-
no poma non habuit, quorum nec-
dum tempus adveénerat: ſed pec-
cavére ſacerdotes, qui in domo Do-
mini negotia ſæcularia gereébant,
& fructum pietatis, quem debue-
rant, quemque in eis Dominus
eſuriébat, ferre ſuperséderant. A-
refécit Dominus arborem maledi-
to, ut homines hæc vidéntes, ſi-
ve audientes, multo magis intel-
ligerent, ſeſe divino condemnan-
dos eſſe judicio, ſi absque operuùm
fructu de plauſu tantum iibi reli-
gioſi ſermonis, velut de sonitu &
tegumento blandiréntur viridan-
tium foliorum.
Emendémus in mélius, quæ ig-

noranter peccavimus:; ne subito

præoccupati die mortis, quæramus

ſpatium poœniténtix, & invenire

non poisimus: FAttende Domine,
& miſerére, quia peccavimus tibi.
Adjuva nos Deus falutaris no-
er, & propter honorem nominie

tui Doômine libera nos. Atténde.
Divinum auxilium.

Erúm quia non intellexérunt,
in ipſos conſequeéntur diſtri-
ctionem meritæ ultionis exercuit:
& ejécit commeércia rérum huma-
narum de domo illa, in qua divinas
tantùm res agi, hoſtias & orationes
Deo offerri, verbum Dei legi, au-
diri, & decantari præcéptum erat.
Et quidem credendum eſt;, quia ea
tantum vendi, vel emi repérerit in
templo, quæ ad miniſterium ne-
ceſsaria eſſent ejusdem templi, jux-
ta hoc, quod alias factum legimus,
cùm idem templum ingredien , in-
vénit in eo vendentes, & ementes
oves,, & boves, & colümbas, quia
nimirum hæc omnia;, non niſi ut
offeréntur in domo Domini, eos,
qui de longè vénerant, ab indige-
nis comparare credendum eſt.
Derelinquat impius viam ſu-
am „ & vir iniquus cogitatiônes
ſuas, & revertatur ad Dominum,
& miſerébitur ejus:
Quia benignus & miſericors eſt,
& præſtabilis ſuper malitia Domi-
nus Deus noſter.
Non vult Dominus mortem
peccatoris, ſed ut convertatur, &
Vvivat. Quia.
Ad ſocietàtem. 9
Iergo Dominus nec ea volèbat
wenumdari in templo, quæ in
propter ſtüdium avaritiæ, ſive frau-
dis, quod proôprium ſolet efe ne-
gotiantium facinus: quanta putas
animadverſione puniret, ſi invenil-
ſet ibi aliquos riſui, vel vaniloquio
vacantes, aut alii cuilibet vitio
mancipatos? ſi enim ea, quæ alibi
libere geri poterant, Düs in domo
ſua temporalia negotia geri noô pa-
titur, quantò magis eas duæ nusquâ
fieri licet, plus cœléſtis iræ merenh⸗
tur, ſi in ædibus Deo ſacratis agun-

tur: Verum quiaspiritus ſanctus in
columba ſuper Dim apparuitrecté
per columbas ſancti Spiritus charis-
mata ſignantur. Qui autem funt in
templo Dei hodice, qui columbas
venduntniſi qui in Eccléfia pretin
de impoſitione manus accipiunt;
per quam videlicer impofirionem
Spiricus lanctus cœlirus datur?
Paradifii portas aperuit nobis
jéjnnii tempus: fuscipiamu
orantes & deprecantes: gie

templo volébat offerri, vid élicet

§ illud-
Ir III

die reſn
gloriemn
beamus!
niſtros in
loria

Intrayit
ejicieba
tes, & n
thiedras
Vertit,
Eſi Pie
prækt
tuo geſide
macetatid

Scriptum
mea, don-
Gentibus
ſpeluncan
tidie doce
Seend
re: 5
lepelle ne.
PERI

Uelicr legt
ectio ſan
Matther
illo te
leis; dicen
te ſignum
Homilia

Udeorun

Mitur, quæ
tentiam,
ſüclum pe
toting 01.
acificidalo
pina pj.
iabn

1 not A
Igilium.

intelkre

mo Dopuu
netant

.
angnn

n. l
nec a
Ofketti,

die reſurrectiônis .
gloriémur. In omnibus exhi-
beamus nosmetipſos ſicut Dei mi-
niſtros in multa patiéêntia. Ut.
Moria Patri. Ut in die.

Intrayit Ieſus in templum Dei, &
ejiciébat omnes vendéntes & emé-
tes, & menſas numulariérum & caà-
thedras vendéntium columbas e-
Vertit.
Eſpice Däe familiam tuam, &
Præſta: ut apud te mens noſtra
tuo deſidério fùlgeat, quæ ſe carnis
maceratioône eaſtigat. Per Dñm.

Scriptum eſt enim, quia domus
mea, domus orationis eſt cunctis
Gentibus: vos autem feciſtis illam
ſpeluncam latronum: & erat quo-
tidie docens in templo.
Seendant ad te Dñe preces no-
ſtræ: & ab Eccléſia tua cunctam
repelle nequitiam. Per Doôminum.
FERIA Q— UAR A.

„A vinculis.
gélica lectio. .
éctio ſancti Evangèlii ſecundùm
Matthæum.
IN illo tempore: Reſpondérunt
1 Jeſu quidam de Scribis & Phari-
ſæis; dicéntes: Magiſter, volumus
à te ſignum vidére. Et reliqua.
Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

Evan-

dæôrum plebe damnata, Ecclé-
ſiæ myſtérium evidénter expri-
mitur, quæ in Ninivitis per pœni-
tentiam, & in Regina Aufſtri per
ſtudium percipiéndæ ſapiéntiæ de
totius orbis finibus congregatur, ut
pacificisalomonis verba cognoſcat.
Regina plane, cujus regnum eſt in-
diviſum, de diverſis & diſtantibus
poôpulis in unum corpus aſsurgens.
Seindite corda veſtra, & non
veſtiménta veſtra, & convertimi
ni ad Dominum Deum veſtrum.
Quia benignus, & miséricors eſt.
Derelinquat impius viam ſuam,
& vir iniquus cogitationes fuas, &
revertatur ad Dominum, & miſe-
tebitur ejus. Qura.

Taque Sacraméntum illud mag-
Chriſto, & Ecclé ſia.

Anum eſt de
Sed tamen hoc majus eſt, quia illud
in figura ante præcéſſit, nunc au-
tem plenum in veritàte myferium
eſt. Illic enim Salomon typus, hic

cum Démino autem Chriſtus

agere valeamus.

n in ſuo cérpore ſt.
Ex duoôbus igi tur conſtat Eccléſia:
ut aut peccare néfciat, aut peccare
déſinat. Pœ niténtia enim delictum
abolet, fapiéntia cavet.
. Frange eſurienti panem tuum,
& egénôs vagosque induc in do-
mum tuam, Tunc erumpet quaſi
manèe lumen tuum, & anteibit fa-
ciem tuam juſtitia tua. Cùm
videris nudum; operi eum, & car-
Hem tuam ne deſpexeris. Tunc.

Eteràm Jonæ ſignum, ut ty-
„pus Dominicæ paſſionis, ita
etiam gravium, quæ Judæi com-
miſerint, teſtificatio peccatoram
eſt. Simul advertere licet & ma-
jeſtatis oraculum, & piétatis in-
dicium. Namque Ninivitarum ex-
emplo & denuntiatur ſupplicium,
& remédium demonſtratur. Unde
étiam Judæi debent non deſpetare
indulgéntiam, ſi velint agere p;=-
niténtiam. .
Abſcondit eleemöſynam in ſi-
nu paaperum, & ipfä orabit pro
vobis ad Dñm: Quia ſicut aqua
extinguit ignem, ita eleemofyna
extinguit peccatum.
yDate eleemoſynam, & ecce
omnia munda ſunt vobis. Quia
Horia Patri. Quia.

Generâtio hæc prava & perverſa ſi-
gnum quærit: & fignum nô dabitur
ei; niſi ſignum jonæ Prophetæ.

Reces noſtras, quæſumus Dô-
mine, cleméenter exandi : &
contra cuncta nobis adversantia;,
déxteram tuæ majeſtatis extende-
Per Dominum.

Sicut fuit Jonas in ventre ceti tri-
bus diebus, & tribus noctibus ,ita

erit Filius hömihis in corde rerræ.

Entes noſtras, quæfuinus Dô-
Anine, lumine tuz claritatis
illuſtrs: ut vidére poisimus, quæ
agénda ſunt, & quæ recta funt,
Pet Dominum.
F EKI A QUIN T A.
Xandi. “
Evangélica lecktioo.
6ctio ſan Evangelii ſecundum
Matthæum. S
N illo tempore: Egréfins Jefus
Hſecéihit in partes Ty1i & Sidonis
Et réliqua.
42

Homilia S. Hierônymi Presbyteri.

Gribis & Phariſæis calumniato-
ribus derelictis, transgréditur
in partes Tyri & Sidonis, ut Tyros
Sidoniôsque curaret. Mulier autem
Chananæa egréditur de finibus pri-
ſtinis, ut clamans filiæ impetret
ſanitatem. Obsérya, quôd in quin-
todecimo loco fllia Chananææ ſa-
nétùr. Miſeréere mei Domine Fili
David. Inde noyit vocare filium
David;, quia egréſſa jam fuerat de
finibus ſuis, & errorem Tyriorum
ac Sidoniorum loci, ac fidei com-
mutatione dimiſerat.
„Tribularer, ſi neſcirem miſeri-
céôrdias tuas Dne; tu dixiſti; Nolo
mortem peccatoris, ſed ut magis
convertatur, & vivat: Qui Cha-
nanæain, & Publicanum vocaſti ad
pœniténtiam. Secundùúm mul-
titudinem dolorum meorum in
corde meo, conſolationes tuæ læti-
ficavérunt animam meam. Qui Cha-
nanzam.
27 72
lia mea malé à dœmonio ve-
xatur. Ego filiam Chananææ pu-
to animas eſſe credéntium, quæ
malèe à de-monio vexabantur, igno-
rantes Creatorem, & adorantes la-
idem. Qui non reſpondit ei ver-
buan „non de ſupérbia Pharisaica;,
nec de Scribarum ſupercilio: ſed ne
ipfe ſenténtiæ ſuæ viderétur eſſe
conträrius, per quam juſſerat: In
viam Gentium nen abiéritis, & in
civitates Samaritanorum ne intra-
véritis. Nolebat enim occaſioônem
calumniatoribus dare, perfectamq;
ſalutem Geêntium paſſionis & re-
ſurrectionis témpori reſervabat.
In omnibus exhibeamus nos-
metipſos ſicut Dei miniſtros in
multa patientia: Ut non vitu-
perétur miniſtérium noſirum.
„. Fcce nunc tempus acceptabile,
ecce nunc dies ſalutis: commen-
démus nosmetipſos in multa pa-
tientia. Ut non
PTaccedéntes diſcipuli ejus ro-
gabant eum, dicentes: Dimitte
eamn quig clamat poſt nos. Diſcipu-
li illo adhuc tempore myſtéria Do-
mini neſciéntes, vel miſericordia
commoti, rogabant pro Chananæa
nulieresduam alter Evangeliſta Sy-
rophoniflam appellat ; vel impor-
tunitate ejus,carére cupehtesdura
non ur clementem; ſe D
medicum crébriùs inclamarét.

d ut durum rus facrs tus nobis in quadam per-
Ipie fectione comendatur: notum

autem reſpéôndens ait: Non ſum
miſſus, niſi ad oves, quæ perièrunt
domus Iſrael. Nô quòd & ad Gêtes
non miſſus ſit, ſed quod primum
miſſus ſit ad Iſrael, ut illis non re-
cipiéntibus Evangélium, juſta fieret
ad Gentes transmigratio.
In jejunio & fletu orabunt ſa-
cerdotes dicentes: Parce Düe,
parce poôpulo tuo: & ne des hære-
ditatem tuam in perditionem.
Inter veſtibulum & altare plo-
rabunt ſacerdotes dicéntes. Parce.
loria Patri. Parce.

Egréſſus Jeſus ſecêſſit in partes Tyri
& Sidonis: & ecce mulier Chananxa
à finibus illis egreſia, clamabat;di-
cens: Miſerére mei Fili David. 38.

Evotiòönem poôpuli tui, quæ-
ſumus Domine;, benignus in-
ténde: ut, qui per abitinentiam
macerantur in corpore, ber fructum
boni operis reficiantur in mente.
Per Dominum.

mülier! magna eſt fides tua: fiat
tibi, ſicut petiiſti. 80.

A,quæſumus, Domine, populis
Chriſtianis, & quæ profiten-
tur agnoſcerg: & c&œleſte munds
diligere, quèd frequentant. Per
Doôminum. .
F F R I A § E XTA.

psius pietas.
Evangélica lééktio. „
éctio ſancti Evangelii ſecundum
Joànnem. 1. Can 5
N illo tempore: Erat dies feſtus
Judæorum;, & aſceêndit Jeſus Je-
rosôlymam. Et réliqua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi-

Ideamus, quid voluerit ſigniſf⸗
caâre in illo uno, qduem ctian
ipſe ſervans unitatis myſtériumndeé
tot languentibus unum ſanare dig-
natus eſt. Invénit in annis ejus nu-
merum quemdä languoris. 1 riginta
& octo anos habébat in infirmita-
te. Hic nuůmerus quomodo masis
languorem Pertineat, Aquam ad ſa
nitätembaulo diliséntius exponé-
dum eſt. Intéentos vos volo: aderit
Dis, ut Congrue 1oquar, & ſuſficien
ter audiatis. Quadragenarius Hume

—

efle
ar-

arbittore
ſepiſſimè
nii hoc n
bene noſt
Qtaginta
totidem,
Salvator
nii nume
ignificat
cantur P.
gnificatu
monte tr
clpulis o
& vettis ſ
inter Moy
PEyangeliun
à lege &
Emende
noranter
Preoccü/
ſpatium p
polſsimus
mülerere,
Adjuy⸗
ſter, X pr
tui Domin
Dit

Iye ergo
Phetist
genarius n
Ccommendea
magnum 8
a iniquit
tatibus ſee
jejunium:
tem & ſac
tanter
oc ſxcul
merceden
tur, & dic
tam ſpem
riæ bezti
Jeſu Chrit
uatl quae
Celebramn
cürm 3b ini
Voluptatibe
de dine

ei Filibun

voptli ni

Hotniner,

u ,
& celete⸗
ftegueniu

4 ſolteili
nor Aie

àrbitror charitati veſtræ: teſtäntur
ſæpiſſimè divinæ Scriptüræ: jeju-
niu hoc numero conſecratum eſſe,
benée noſtis.

tôtidem, & ipſe Dominus noſter &
Salvator Jeſus Chriſtus hunc jeju-
nii numerum implevit. ber Moôyſen
ſignificatur lex: per Eliam ſignifi-
cantur Prophétæyper Dominum ſi-
gnificatur Evangélium. Ideò in illo
monte tres apparuérunt, ubi ſe dis-
cipulis oſténdit in claritate vultus
& veſtis ſuæ: apparuit enim meédius
inter Môyſen, & Eliam, tamquam
Evangéliam teſtimonium habéret
à lege & Prophétis.
Emendemus in melius, quæ ig-
noranter peccavimus, ne suůbitô
præoccupati die mortis, quæramus
ſpatium pœEnitentiæ, & invenire no
poſsimus: Attéênde Doômine, &
miſerere, quia peccavimus tibi.
Adjuva nos Deus ſalutaris no-
ſter, & propter honorem nominis
tui Doômine libera nos. Attende.
Divinum auxilium.

Ive ergo in Lege, fiye in Pro-
phétis, ſive in Evangélio, quadra-
genarius numerus nobis in jejunio
commendatur. Jejunium autem
magnum & generale eſt, abſtinére
ab iniquitatibus & illicitis volup-
tatibus ſæculi, quod eſt perfectum
jejanium: ut abnegantes impieta-
tem & ſæculares cupiditates, tem-

Ss. Nam & Moyſes qua-
draginta diebus jejunavit, & Ellas

„ 7 . 245
numero decem, rédditur, & conjun-
ctus quadragenario fit quinquage-
narius: unde cum labore celebram-
Quadrageſimam ante Paſcha: tum
lætitia verò,tamquam accepta mer-
céde, Quinquagéfimam poſt Paſcha.
Derelinquat impius viam ſuam,
& vir iniquus cogitationes ſuas,
& revertatur ad Dominum, & mi-
ſerébitur ejus:
Quia benignus & miséricors eſt,
& præſtabilis ſuper malitia Domi-
nus Deus noſter.
Non vult Doôminus mortem
peccatoris, ſed ut convertatur, &
vivat. Quia.
Ad ſocietatem.

Ementôte, quod proposuerim
numerum triginta octo anno-
rum in illo languido. Volo expo-
nere, quare númerus ille trigeſimus
& OGcavus,languoris ſit potiùs quä
ſanitatis. Erxrgo ut dicébam,charitas
implet legem: ad plenitudiné legis
in omnibus opeéribus pértinet qua-
dragenarius númerus. In charitate
autem duo præcépta nobis comen-
dantur: Diliges Däm Deum tuum ex
toto corde tuo, & ex tota anima
tua, & ex tota mente tua: & diliges
proôximum tuum ſicut teipſum: In
his duobus præcéptis tota Lex pen-
det & Prophétæ. Meritoò & illa vi-
dua omnes facultates ſuas, duo mi-
nuta miſit in dona Dei: merito &
pro illo lànguido à latronibus ſau-
ciato ſtabularius duos nummos ac-

eranter & juſte & pie vivamus in
oe ſæculo. Huic jejunio quam
mercédem addit Apoſtolus? Sequi-
tur, & dicit: Expectantes illam bea-
tam ſpem, & manifeſtationem gloô-
riæ beati Dei, & Salvatoris noſtri
Jeſu Chriſti. In hoc ergo ſæculo,
quaſi quadragéſimam abſtinéntiæ
celebramus, cùm benéèé vivimus;,
cùm ab iniquitatibus, & ab illicitis
voluptatibus abſtinemus: ſed quia
hæc abſtinentia ſine mercéde non
erit, expectamus beatam illam
ſpem, & reyelationem gloriæ ma-
gni Dei; & Salvatoris noſtri Jeſu
GChriſti. In illa ſpe, cum fuerit de
ſpe facta res, accepturi ſumus mer-
cedem denarium. Ipſa enim mer-
ces rédditur operariis in vinea la-
borantibus, ſecandum Evangélium,
quod vos credo reminisci: neque
enim omnia commemoranda ſunt
tamquam rudibus & imperitis. De-
narius ergo, qui accepit nomen à

cepit, unde ſanarétur: mérito apud
samaritanos biduum fecit Jeſus, ut
eos charitate firmaret. Binario ergo
iſto nùmero, cum aliquid boni ſig-
nificatur, mazime bipartita charitas
comendatur. si ergo quadragena-
rius numerus habet perfectionem
Legis, & Lex non implétur niſi in
gémino præcépto charitatis: qui-
miraris,, quia languébat, qui ad
quadraginta duo minus habébat.
„Paradiſi portas apéruit nobis
jejúnii tempus: ſuscipiamus illud
orantes, & deprecantcs: Ot in
die reſurrectionis cum Domino
gloriémur. „In omnibus exhi-
beamus nosmetipios ſicuc Dei mi-
niſtros in multa patientia. Ut.
loria Patri. Ut in die.

Angelus Doômini deſcendébat de
c&Eι ο& movebatur aqua, & ſana-
batur unus. .
z .

246
2 5 7 2 „*½ 14 . Dite
sto Déômine propitius plebi D confirmaândam ergo hujus nia mang
„tuæ: & quam tibi facis eſſé de- fidei ſalubérrimam cognitioné loria
votam;, benigno refove miſeratus interrogaverat diſcipulos ſuosDñs, A Be
auxilio. Per Dominum. inter divérſas aliorum opiniones, Alsumpt
quid ipſi de eo créderent, quidve Alcendit
Sentirent. Ubbi Petrus Apoſtolus, ratus elt
Qui mé ſqanum fecit, ille mihi præ- per revelatioônem ſumi Pattis cor- Opul
cepit: Tolle grabatum tuum, & porea súperans, & humana trans- mine
ämbula in pace. céndens, vidit mentis oculisFilium ab eo
. Dei vivi, & conféſſus eſt gloriam menter:
Xäudi nos miscricors Deus: & Deitatis. quia non ad ſolam reſpe-
mentibus noſtris gratiæ tuæ xit ſubſtantiã carnis & sanguinis: Euaet
lümen oſtende. Per Dominum. tantumque in hac fidei ſublimitate mus in
8 B B A T O. complacuit, ut beatitudinis felici- accepiſtis
. tate donatus, ſacram inviolabilis porteat ar
. „A Vinculis. petræ acciperet firmitatem; ſuper ſic & amb
Eyangelica léctio. Qquã fundata Eccléſia, portis inferi
6ctioο ſancki Evangélii ſecundum & mortis légibus prævaléret: nec in Angeli
Matthæum. ſolvêndis aut ligandis quorumcum- .
Nille tempore: Afſsümpſit Jeſus que cauſis, aliud ratu eſſet in cœlis Viſtonem
Petrum & jacobum, & oannem quam quod Petri ſediſſet arbitrio. Lekitis,
frattem ejus, & duxit illos in mon- Frange eſuriéênti panem tuum; Fllius ho
tem excéljum ſeorſum: & transfi- & egenos vagosque induc in doma Eus ,
guratus eſt ante eos. Et reliqua. tuam: Tunc erumpet quaſi Avittut
Homilia ſancti Leonis Papæ. mane lumen tuum, & anteibit fa- tüusue ce
, de Pran Doemini.. ciem tuam juſtitia tua, Cùm aAyerſitat
Vangelicaà lectio, dilectiſſimi, videris nudum, operi eum, & car- re, à pr⸗
„„quæ per aures corporis inte- nem tuam ne deſpéxeris. Tunc. demur in
riorem mentium noſtrarum pulsa- Ad ſocietàtem. .V 5 0)
vit auditum; ad magni ſacramenti c auté, dilectiſſimi, laudatæ
nos intelligéntiâ voôcat, quam afſpi- intelligentiæ celſituúdo inſtru-
rante gratia Dei facilius aſſequé- Enda erat de inferioris fubſtantiæ on ſit -
muar;, ſi confideratignem noſttam facramento: ne Apoſtolica fides ad more do
ad ea, quæ paulò ſuperius ſunt nar- gloriam confitendæ in Chriſto Dei-
rata,referamus. Salvator enim hu- tatis evécta, infirmitatis noſtræ re- de
mani generis Jjeſus Chriſtus con- ceptionem indignam impafübili
dens eain fidem, quæ & impios ad Deo, atque incongrnuam judicaret; Enuit
juſtitiam, & mortuos revocat ad &ñ ita jam in Chriſto humanam cré- runt o
vitam, & hoôc diſcipulos fuos do- deret glorifcatam eſſe naturam, ut poterat:
ctrinæg monitis, & operum miracu- nec ſupplicio poſſet affiei , nee uum ma
lis imbuébat, ut idem Chriſtus & morte diflolvi. Et ideo dicente mI! Qui
Unigenitus Dei & hominis Filius Domino, quod oportéret eum ire bater: i
crederetur. Nam unum horum fine jerosolymä, & multa pati à ſenioô- tim, ig
altero non proderat ad ſalutem: & ribus; & Scribis, ac Brincipibus ſa- Zumne arm
æqualis erat periculi, Pim Jelum cerdotum, & occidi: & tértia die cum egt
Chriſtum, aut Deum tantummodo resürgere; cùm beatus Petrus, qui atnalig
ſine homine; aut fine Deo ſolum ſupérno illuſtrat lumine, & de ar- inde pu
hominem credidifle, cùm utrümq; dentiſſima filii Dei confeſſione fer- notti K aſk
eſſet pariter confiténdum: quia ſié- vebat, contumelias illuſionum & Alenr tibi
ut Deo vera humanitas, ita homini crudeliſſimæ mortis opprobrium Moriar.
merat vera divinitas. religioſo, ut putabat, & libero fa⸗ becca, K
Scindite corda veſtra, & non ſtidio reſpuiſſet, benigna à Jeſu uſionen
veſtimeénta veſtra, & convertimini increpatioônée corréptus, & ad cupi- llo lgo a
ad Dominum Deum veſtrum: ditäàtem participandæ cum eo pal- oguentenn
Quia benignus & miséricors eſt. fiônis animatus eſt. . (leellteme
Derelinquat impius viam ſuam, Abſcondite eleemoôſy nam in ſi- nehf
& vir iniqůus cogitationes ſuas, & nu pauperum, & ipfa orabit pro ehedleam
revertatur ad Doôminum, & miſeré- vobis ad Däm: Quia ſicut a⸗ Alum mori
bitur ejus. Quia. qua extinguit ignem, ita eleemo⸗ Uelllielcee
Divinum auxtlium. syna extinguit peccatum. Dats Ahregem,

Date eleeméôſynam, & ecce êm-
nia munda ſunt vobis. Quia.
loria Patri. Quia.

Aſsumpſit Jeſus diſcipulos ſuos, &
aſcendit in montem, & transfigu-
ratus eſt ante eos.
Opulum tuum, quæſumus Do-
mine, propitius reſpiceiatque
ab, eo flagélla tuæ iracundiæ cle-
meéenter averte. Per Doôminum.

—äR Ratres, Rogamus vos, & obſecra-
mus in Dnoj] eſu:ut quemadmodu
accepiſtis a nobis, quomodo vos o-
porteat ambulare, & placere Deo,
ſic & ambuletis, ut abudetis magis.
udi benigne conditor.
Angelis ſuis, 237.

Viſionem, quam vidiſtis, némini di-
xéritis, donec à moôortuis resurgat
Filius hominis.
Eus, qui conſpicis omni nos
virtute deſtitui: intériùs exte-
riäsque cuſtodi, ut ab omnibus
adverſitatibus muniamur in corpo-
re, & a pravis cogitationibus mun-
demur in mente. Per Düm.
DOMINICAII.

on ſit vobis vanum.
more docti.

De libro Géneſis.

Enuit autem Iſaac, & caligavé-
runt oculi ejus, & vidére non
pôterat: vocavitque Eſau filium
ſuum majorem, & dixit ei: Fili
mi! Qui reſpondit: Adſum. Cui
pater: Vides inquit, quèd ſenue-
rim, & ignorem diem mortis meæ.
Sume arma tua, pharetram & ar-
cum, & egrédere foras: cum que ve-
natu aliquid apprehénderié, fac mi-
hi inde pulmentum, ſicut velle me
noſti, & afferzut comedam: & bene-
dicat tibi anima mea, antequam
myriar. Quod cùm audiflet Ke-
becca, & ille abiiſſet in agrum, ut
juſſionem patris impleret, dixit, fi-
lio ſuo ſacob: Audivi patrem tuum
loquentem cum Eſau fratre tuo, &
dicentem ei: Affer mihi de venatio-
e tua, & fac cibos, ut comedam, &
benedicam tibi coram Dno;, ante-
quam moriar. „Nunc ergo fili mi,
acquieſce consiliis mei:& pergens

ad gregem, affer mihi duos hodos

247
bptimos, ut faciam ex eis eſcas pPa- .
tri tuo, quibus libenter véſcitur;,
quas cuùm intuleris, & coméderit,
benedicat tibi, priusquam moria-
ur.
Tolle arma tua , phaâretram &
arcum, & affer de venatione tua;, ut
comedam: &. Et benedicat tibi ani-
ma mea. Cumque venatu ali-
quid attüleris, fac mihi inde pul-
mentum, ut comedam. Et.

Ui ille reſpôndit: Noſti, quòd
Eſau frater meus homo pilo-
ſus ſit, & ego lenis: ſi attrectayerit
me pater meus, & senſgrit ,timeo
ne putet me ſibi voluiſſe illudere,
& inducam ſuper me maledictioé-
nem pro benedictiòne. Ad quem
mater;: In me ſit, ait, iſta maledi-=
ctio, fili mi: tantum audi vocem
meam, & pergens affer; quæ dixi.
Abiit, & attulit, deditque matri.
baravit illa cibos, ſicut velle no-
verat patrem illius. Et veſtibus
Eſau valde bonis, quas apud ſe ha-
bébat domi, induit eum, pelliculas-
que hœdorum circumdedit mani-
bus, & colli nuda protéxit. Dedit-
que pulméntum, & panes, quos cô-⸗
Xerat, tradidit. Quibus/illatis, di-
xit: Pater mi! At ille reſpondit:
Audio. Quis es tu, fili mi? Dixit-
que Jacob: Ego ſum primogénitus
uus Eſau: feci, ſicut præcepiſti
mihi: ſurge, ſede, & comede de ve-
natione mea, ut benediçat mihi
nima tua. Rursumque Iſaac ad fi-
lium ſuum: Quoômodo inquit, tam
ecito invenire potuiſti, fili mi?: Qui
reſpondit: Voluntas Dei fuit;, ut
citò occùrreret mihi, quod volé-
bam. .
Ecce odor filii mei ſicut odor
agri pleni, cui benedixit Dominas,
xéſcere te faciat Deus meus; ſicut
Wenam maris: * Et donet tibi de
rore cœli benedictionem.
Deus autem omnipotens bene-
dicat tibi, atque multiplicet. Et.

Ixitque Iſaac: Accéde huc, ut
tangam te fili mi, & probem,
utrum tu ſis filius meusEſau, an no.
AcCceſſit ille ad patrẽ, & palpato eo;
dixit Iiaac: Vox quidem vox. Jacol
eſt, ſed manus, manus ſunt Eſau. Et
néô cogneovit eum; 4

uia piloſæ ma-
nus fimilitudinem majoris expreſ-
ſerant. Bencdicens ergo illi, aic Tu
es filius meus Eſau? Reſpondit: Ego
Q * ſum,

248
ſurd. At ille: Affer mihi, inquit::
cibos de venatioône tua, fili mi, ut
benedicat tibi anima mea. Quos
cum oblatos comediſſet, obtulit
ei étiam vinum. Quo hauſto, dixit
ad eum: Accede ad me, & da mihi
ofeulum fili mi: Acceſſit & oſcu-
latus eſt eum. Statimque ut ſenſit
veſtimentorum illius fragrantiam,
benedicens illi, ait: Ecce odor fi-
lii mei ſicut odor agri pleni, cui
benedixit Dominus. Det tibi Deus
de rore cœli, & de pinguedine ter-
&X abundantiam frumenti & vini.
Et serviant tibi populi, & adorent
te tribus: eſto dominus fratrum
tuorum, & incurvéntur ante te filii
matris tuæ. Qi maledixerit tibi,
ſit ille maledictus: & qui benedixe-
rit tibi, benedictionibus repleatur.
. Det tibi Deus de rore cœli, &
de pinguédine terræ abundantiam:
serviant tibi tribus & populi:
Eſto dominus fratrum tuorum:
Et incuryéntur ante te filii ma-
tris tuæ. Eſto
loria Patri. Eſto.

Ex libro ſancti Auguſtini Epiſcopi
contra mendacium.

Jaob quod matre fecit audore,
ut patrem fallere viderétur, ſi
diligénter & fidéliter itéendatur,
non eſt mendacium, ſed myſtériu.
Se ſi mendagçia dixérimus: omnes
tiam parabolæ ac figuræ ſignifi-
candârum quarumcúmque rerum,
uæ non ad proprietatem accipién-
æ ſunt, ſed in eis aliad ex alio
eſt intelligendum, dicentur eſſe
mendaâcia: quod abſit omninò.
Nam qui hoc putat, troôpicis etiam
tam multis locutionibus omnibus
poteſt hanc importare calüùmniam:
ita ut hæc ipſa, quæ appellatur me-
taphora;, hoc eſt, de re proô Pria ad
rem non propriam verbi aſicujus
uſurpata translatio, poſſit iſta ra-
tione mendacium nuncupari.
*Dum exiret Jacoh de terra ſua,
vidit gloriam Dei, & git: quaàm
terribilis eſt locus iſte: Non eſt
hic aliud, niſi domus Dei, & porta
cœli, Veré Deus eſt in loco
iſto, & ego neſciebam. Non.

Uæ ſigniicäntur enim, uti-
que ipfa dicuntur, putäntur
autem mendacia, quôniam non ea,
quæ verée ſignificantur; dicta intel-

liguntur: ſed ea, quæ falſa ſünt,
dicta eſſe creduntur. Hoc ut ex-
emplis fiat planiùs, idipſum quod
Jacob fecit, atténde. Hœdinis
certèe pellibus membra contéxit. Si
cauſam proximam requiramus,
mentitum putabimus; hoc enim
fecit, ut putarétur eſſe qui non
erat. Si autem hoc factum ad illud,
propter quod fignificandum revera
factum eſt, referatur, per hœdinas
bpelles, peccata: per eum verèô, qui
eis ſe operuit, ille ſignificatus eſt,
qui non ſua, ſed aliena peccata
portavit. .
si Dominus Deus meus fuerit
mecum in via iſta, per quam ego
ambulo, & cuſtodierit me, & dede-
rit mihi panem ad edéendum, &
veſtimentum, quo opériar, & revq-
caverit me cum ſalute: * Frit mi-
hi Doôminus in refugium, & lapis
iſte in ſignum. Surgens ergo
manée Jacob, tulit lapidem, quem
ſupposuúerat capiti ſuo, & ereéxit
in titulum, fundénsque oleum dé-
uper, dixit. Prit.

Erax ergo ſignificatio nullo
modo mendacium rectè dici
poteſt: ut autem in facto, ita & in
verbo. Nam cùm ei pater dixiſiet:
Quis es tu fili? IUle reſpondit Ego
sum Eſau primogénitus tuus. Hoe

ſi referatur ad duos illos geminos;,
mendacium vidébitur: ſi autem ad

illud, propter quod ſignificandum
iſta geſta dictaque confcripta ſunt;,
ille eſt hic intelligéndus in corpo-
re ſuo, quod eſt ejusEccléſia, qui
de hac re loquens, ait: Cùm videé-
ritis Abraham & Iſaac & Iacob, &
omnes Prophétas in regno Dei,
vos autem expélli foras. Et, Vé-
nient ab Oriénte, & Occidénte, &
Aquilone, & Auſtro, & accum-
bent in regno Dei. Et, Ecce ſunt
noviſſimi, qui erant primi, & funt
primi, qui erant noviffimi. Sic
enim quodammodò minor majoris
primatum frater abſtulit, atque in
se transtulit fratris. .
Erit mihi Dôminus in Deum;
& lapis iſte, quern eréxi in titulu,
vocabitur domus Dei; & de uni-
verſis, quæ déderis? . ,
Décimas & hoôſtias pacificas éf-
feram tibi. . erd 4
Si reverſus fuero proôſperè a
domum patris mei. Décimas.
löria Patri. Decimas.

(Cio ſ⸗

illot
Dettum
ftatrem
tem esce
gutatus
De H

FHum
cobun
nem a ee
monte .
glorie de
tellexiſſe
Ipslus tan
tegebatr
Et ided
miſerat.
cipulis
quam y,
nientem
Lia elari⸗
haturam
tem, his
1pieuam.
ineffabi!
nonem,
18 coxe
mortali
tueri pe
Dixit
mitte m

lensque oi
IIt.

Sanifciti
Gcinm N

e Con
igenen
ejust N.
1i

Iiuc alii

Ant prünn
1 nor
bſtulit, 4

ero⸗ Dro e
i Decinu
ecinm

éctio ſandi Evangélii ſecundum
Matthæum.

IN illo temore: Aſsumpſit Jeſus
Petrum, & Jacobum, & Joannem
fratrem ejus, & duxit illos in mon-
tem excelſum ſeoôrſum: & transfi-
guratus eſt ante eos. Et réliqua.
De Homilia S. Leônis Papæ.

Ssumpfſit jeſus Petrum, & Ja-
cobum, & fratrem ejus Joan-
nem, & conſcenſo cum eis ſeorſum
monte præcélſo, claritatem ſuæ
gloriæ demonſtravit: quia liceèt in-
tellexiſſent in eo Majeſtatem Dei,
ipsius tamẽ coôrppris, quo Divinitas
tegebatur, potentiam neſciébant.
Et ideò proprié ſignantérque pro-
miſerat, quosdam de aſtantibus diſ-
cipulis non priùs guſtäre mortem,
quàm vidérent Filium hôminis ve-
