cumq; aliud Offic Quamvis proprie

(ſi el dandum eſt principium) ſe-
quente feria poſt aliamFeriam ejus
Offic. incipiat à Matutino, & ter-
minetur ſeq. alia Feria ad Compl.

& ideo ſi Feria ſequatur aliam Fe-

riam, in Veſp. præced. Feriæ, nihil
fit de ſequenti quoad ea, quæ in
ſequenti Feria ſunt propria Verbi
gratia, ſi in Veſp. Feriæ tertiæ ante
Feriam quartam Cinerum fiat de
Feria, dicitur Oratio Dñicæ præce-
dentis, non autem es quæ eſt pro-
pria in ſeq. Feria iv. Cinerum, nec
ante Orationem dicuntur preces »„
quæ dicendæ ſunt in dicta Fer. iv.
Cinerum. Quod etiam fit quando
Feria per annum præcedit Feriam
Quat. Temp. vel Vigiliar. Hac etiam
ratione ſuperiùs dictum eſt in con-
curr, aliorum Officior. cum Feria
nullum Offic. concurrere, & nihil
fieri de Feria præc, adveniente alio
Officio. Si autem de ea aliquando
fieri debeat com. in Veſp. non fit
ratione concurſus, ſed quia eo die
quo Offic. Feriar. Adv. & Quadr.
impeditur, illarum comm. ratione
temporis ex præcepto Eccleſ. præ-
termitti non debet.
10. Cùm vero occurrit, ut Fe-
ſtum Simplex veniat in Fer. iv. &
vi, Quat. Temp. in Feria iv. Cine-
rum , & in Vigiliis,„ quæ jejunan-
tur, Veſp. antegedentes) niſi ea
die celebratum ſit Feſtum ix. Lect.
erunt de Feria Communi per an-
num, non autem de ſeq. ut di-
cum eſt, cum commem. Feſti
Simplicis in ſequenti Feria occur-
rentis. Quod ideo non fit, quia
ſequens Feria habeat primas Veſp.-
ſed ia cùm Feſtum Simplex in
ſeq. die non habeat Officium pro-
pter Feriam prædictam in eo oc-
currentem, nec etiam convenit
illud habere primas Veſp. in præ-
cedenti die. Et eadem ratione
ſi Feſtum Simpl., occurrat Feria
uinta in Cœna Domini, in qua
4de eo non debet fieri commem.
nulla etiam fiet commemor. in
Véſperis Feriæ dquartæ præceden-
tis.

De
X 4

*
5. “ AXAlr.
I quis velit ex fupradictis Ru-
bricis ordinare Offic, occurr.
diei, videat in Kalend. & in-Ta-
bula Peſtorum Mobilium, de quo
fiat Officium ſequenti die, & ut in-
venerit eſſe faciendum, ſic ordina-
bit illud in Veſp. & aliis Horis no-
Kurnis, & diurnis.
2. Si ordinandum ſit Officium de
Tempore, id eſt, de Dominica,
vel Peria, recurrendum eſt ſemper
ad Pſalter., ubi ordinaté ponitur
quod eſt Comune Officii de Tem-
vore, cum diſtributione Pſalmor.
E ad Proprium de Temp. ubi Lect.
& &. quædam Antiphonæ & Ora-
riones ponuntur, quæ defunt in
Pſalt. Invitat. Hymn. Capitula, Ver-
ſus, Reſponſ. brevia, & Antipho-
næ, quæ diverſis temporibus po-
nuntur in proprio, dicuntur loco
eorum quæ ſunt in Pfſalt, cùm veroô
Propria non fuerint dicuntur ut in
Pialterio.
3. Si Offic. ſit ordinandum de
Sanckto, recurrendum eſt ſemper
ad Commune Sanctorum (niſi Pro-
prium habeat in Proprio Sancte-
rum) ubi pro qualitare feſti, ſi ix.
Lect. id eſt dupl. vel femid. fuerit,
omnia ordinate ponuntur, illis ex-
Ceptis; quæ propria ſuis locis ha-
bentur. Si feſtum fuerit trium
Lect. (Noct. Feriæx, & Lect. ex-
ceptis) omnia ſumuntur de eodem
Communi. Fres Lect. i. Noct.
in Offic. nov. Lect. & prima & ii.
Lect. vel i. tantum in feſtis trium
Lectionum, fſumuntur dé Script.
in Officio de Temp. niſi aliæ in
Propriis locis ponantur.
4. In majoribus folemnitatibus
& teſtis pber annum, totum Offic
ordinatur, ut in propriis locis po-
nitur.
5. In feſtis B. Mariæ (omiſſis
is, quæ propria in illis habentur)
Hymni, novem Pfalm. & alia quæ:
dam requirenda funt ex Communi
elus Offic. parvo, circa finem Bre-
Viarii.
S. Modus inchoandi Offic. di-
cendi Invitat. Hymn. Antiphonas,
& Verſus, habentur in principio
Pfalt. Cüm veròô Antiphonæ du-
plicandæ ſunt, dicuntur integræ
ante Pfalm. ficut in fine Pſalmo-
Jum. .

7, Modus dicendi Abſolutiones
& Benedictiones ante Lectiones,
legendi & terminandi Lectiones
dicendi Reſponſoria poſt Lectio-
nes, ac Reſponſoria brevia poſt
Capitula, habetur in prima Dhica
de Adventu.

§8. Quomodo ſit inchoandum,
& terminandum Offic. per Horas,
habetur in Pfalt. quomodo ter-
minandum per Antiphonas beatæ
Mariæ habetur in fine Comple-
torii.

9. Sed ut hæc omnia faciliùs
habeantur, poſitæ ſunt ſequentes
Rubricæ de ſingulis horis, earum-
qus partibus diſtincte cognoscen-
is.

XIII.

D Matutinum hæc per ordinem
regulariter dicuntur, ſecunduùm
diverſitatem Offic. niſi aliter in
quibusdam diebus anotetur. Pater
noſter, Ave Maria, Credo, omnia
ſecretò: deinde clara voce Hebd.
dicit, Domine labia mea &c. pol-
lice ſignando ſibi os ſigno Cru-
cis : Deus in adjutorium, &c.
manu extenſa ſignando ſe ſigno
GCrucis a fronte ad pectus, & à
ſiniſtro humero usque ad dextrum
(quod ſervatur in principio omni-
um Horarum, cum dicitur, Deus
in adjutorium) cum Gloria Patri,
& aliis, ut in principio Pfalt. De-
inde dicitur Invitator. conveniens
Offic. de Tempore, vel Sanfékto,
duod dicitur cum Pſalmo Venite,
exultemus, eo modo quo in prin-
cipio Pfalt. deſcribitur. Dicto
Psalmo, & repetito Invit, dicitur
Hymnus, qui Offic. de Tempore:
vel de Sancto convenit.
2. Poſtea in duplicibus, & ſemi-
duplicibus dicuntur novem Pſalmi
(Sed in Dominicis plures „ut in
Pfalt.) cum ſuis Antiphonis, &
Verſibus, quæ Tempori, vel fe⸗
ſto coveniunt, & totidem Lectio-
nes cum octo Reſpontf, aliquando
cum novem, ut ſuis locis ponitur,
per tres Noct., diſtinos, hoc mo-
40

3. In primo Noct. dicnnrr tres

Pſalmi

Pſalmi
ingulo⸗
Dalch. i
ad ben-
Aecenl.
Noc. 6
fne
Noc
Et ne
d ben
ll ſing
Ay. o
tes Leci
Nem ine
niſt ali
1 Lect.
ene0ſhie.
Vm ſt
alio⸗
i a
e Tem
Glcitur
ne haltis
notatur
Adyentu
cis ſigne

N In
al. Aj
lpſius P
Denedi.
de Adye
dermone
ſe o
lec, Unn

6. In i
eun Anti
inculi
ſegnentes
Ur exrunt
Leinp pe⸗
luem 0
Vominica
M con
umbet
in icin
ilislo⸗
1 eirar
laller

l

un led
u

Nlndt

Mer 1

Abloletione
te Legiones
Ndi beckione
poſt Legio
1 bierin
n prima Düia

inchoandun
c. per Hont
uomoc) Ie
Dhonss beut
lne Come

mnia fuclli
Unt ſequend-
horis, eatus
te cosnoscen

40.

Eeekodhne
Ntupecundin
nifl Aitel
fotetuk. Pi
Credo, omdl
1a voce bene
mes Eee. N
98 Kiono
torium, d
ngo ſe n
becktus a
, ad dexuun
ncipio onn
icitur, Dan
Gloria bun
1o Plalt, be
t. conwenie;
el Funde
n fenie
go n hn⸗
itt. Ut
Invit diin
ge Telnpole

t n
bus, 8 ſen
tovem ldln
utes, U
i honts,
, leel⸗
tigeln lebt⸗
l aligunn
cis leo
tos, vend⸗

. e
cumtn
. Zitvi

. Rubricæz generales Breviarii. „
Pſalmi cum tribus Antiphanis poſt Domine labia &c. Invit. & Hymn.

lingulos Pſalmos una Ana: ſed temp.
Paſch. id eſt, à Dnica in Albis, usq;

ad Penzec. (Præterquam in Offic.

Ascenſ. Dni) tres Pſalmi cujusque
Noct. dicuntur ſub una Ana, & in
fine Pſal. poſt ult. Anam cujusque
Noct, dic. poſtea Y. Pater noſter,
Et ne nos. Abſolutio. Exaudi, Bno,
& Benedictione perperua, & aliæ
ad ſingulas Lect. ut in i. Dnica de
Adv. ordinantur. Deinde leguntur
tres Lect de Script. quæ per ordi-
nem in Offic. de Temp, occurrunt
niſi aliæ aſſignentur) & ad ſingu-
as Lect. dicitur unum &. conveni-
ens Offic. ſi de temp. ut in Proprio
Temp. ſi de Sancto, ut in proprio
8S. alioquin ut in Côi, etiã ſi Lect.
i. Noct. ſint de Scriptura Officii
de Tempore.

4. In fine ult. B. cujusque Noct.
dicitur, Gloria Patri, cum repetitio-
ne partis Reſponf. eo modo, quo
notatur in ili., Refp. i. Dnica de
Adventu: niſi aliter in propriis lo-
cis ſignetur.

§. In ii. Noct, dicuntur alii tres
Pſal. Anæ, . & Pater noſter, Abſol.
Ipſius pietas, & ei conſequentes
Benedictiones, ut in dicta Dnica i
de Adventu; tres Lect. de aliquo
Sermone, aut de vita illius Sancti,
de quo fit Offic. & ad quamlibet
Lect. unum ße.

6. In iii. Noct. alii tres Pfalmi
cum Antiphonis, ut ſupra, poſt iii.
Anñam, v. Pater noſter, Abſolutio,
A vinculis, & Benedictiones con-
ſequentes ad ſingulas Lectiones,
quæ erunt de Homilia Evangel, de
Temp. vel dé feſto ſecundùm qua-
litatem Offic. ut in eadem prima
Dominica de Advent. ponuntur.
Poſt vii. & viii. Lect. dicitur Kkeſp.
Offic. conveniens, id eſt poſt
quamlibet unum : aliquando au-
tem dicitur etiam poſt ix, Lect.
ut fuis locis notatur: & in fine ul-
timi Reſponſ. aut octavi, aut no-
m dicitur, Gloria Patri, ut ſupra
niſi aliter ſignetur. Si non dicitur
nonum Reſponſorium, poſt ulti-
mam Lect. dicitur Hymnus, Te
Deum.

7. In Offic. trium Lect. ad Matur.
Pater noſter, Ave Maria, Credo;

2

in feriali Officio de Fer. ſi non ſint
in Proprio de Tempore, dicuntur
ut in Pfalt. in feſtis de feſto, ut in
Communi SS. Deinde Nocturn.
Feriæ, ut in Pfalt. id eſt, xii. Pfal.
cum ſex Antiph. & Tempore Paſch.
cum una Anfa Allel qui dicuntur
tam in Offic. feriali, quam in feſtis
Simplicibus.

8. Poſt Pſalmos, & Anas dicitur
v. in fer. Offic. ut in Pfſalt. in feſtis,
ut in Côi Sanctorum: qui in teſtis
ſumitur ſecundum Ferias ex Nact.
Communis, unde ſumuntur Relp.
ut dicetur infra in Rubr. deverſib.
& B. poſt . dicitur Pater noſter,
Ablol. & Benedict. ut habetur in-
tra in Rubr. de Abſolutionibus, &
Benedict. Tres Lect. (ſi non adſit
Homil.) ſingulæ in Offic. fer. di-
cuntur descript. quæ eo die occurx-
rit in Proprio de Tempore: ſi adiit
Homil. fingulæ tres de Homil. In
feſtis prima, & ſecunda de eadem
Scriptura, tertia de Sancto. Si tue-
rint duæ Lect. de Sancto, prima
tantùm erit de Script. reliquæ de
Sancto.

9. Poſt ſingulas Lect, in feriis
extra tempus Paſch. dicitur unum
B. ita ut dicantur tria Reſponſor.
tempore vero Paſchali, & in fe-
ſtis, duo tantùm Keſp. dicuntur,
ſcilicet poſt i. & ii. Lect. tant. In
fine ultimi Keſponſ. ſecundi ſcili-
cet aut tertii, dicitur Gloria Patri,
cum repetitione partis gii niſi ali-
ud notetur. Quæ Reſponſoria in
ffic. de Sanctis ſumuntur ex
Cöi Sanctorum; in feriali Offic.
ex Dominicis, quando propria per
Ferias non diſtribuuntur, ordine
deſcripto in Rubr. de Reſponto-
riis. Quando non dicitur tertium
Reſponſ. poſt tertiam Lectionem
dicitur Bymnus, Te Deum lauda-

De Laudibus. XIV.

D Laudes dido Hymne, Te
Deum, vel ult. . Hebdomada-
rius abſolute dicit: Deus in adjuto-⸗
rium, &c. ut ſup. & dicuntur Pial-
mi, & Canticum Benedicite, ve
aliud, ut habetur in feriali Officio
extra tempus Paſchale, cum
Antiphonis Offic. convenientibus.
X* *ι *† à5 Qui

ln 10.
Qui Pſalmi, & Canticum in Domi-
nicis per annum (exceptis Däicis à
Septuageſ. usque ad Dnhicam Pal-
marum, incluſ.) & in Feriali Offic.
temporis Paſchalis, ac in feſtis tam
novem, quàâm trium Lect. dicuntur
de Dominica ut in Pſalt. In prædi-
Gtis veroò Dñicis à Septuageſ. usque
àd Dominicã Palmarum incluſive,
dicuntur ut ſuis locis ponitur. In
Feriali Officio per Annum, extra
temp. Paſch. dicuntur ut in Pſal-
terio.

2. Antiphonæz in Dominicis;
nando propriæ non afſignantur,
gicunteir ut in Pſalt. in Feſtis no-
vem & trium Lect. ſi non adſint
propriæ, dicuntur de Communi.
Poſt Plalmos dicitur Capit. Hym.
z. Ana ad Canticum Benedictús,
cum eodem Cantico, & Oratio,
omnia pro qualitate Officii, de
Tempore, vel de Feſto.

3. Preces quando dicendæ ſunt,
dicuntur antée primam Orationem.
Gommemor. verò de Gruce, de
S. Maria, de Apoſtolis, de Patrono,
& de Pace, ſimiliter quando dicen-
dæ ſunt, dicuntur poſt Orationem,
niſi alia commem. Feſti Simpfi-
cis occurrat, quæ ſemper prædickas
commem. præcedit, de quibus in
propriis Rubr. dicitur.

4. Ante Orationem dicitur Do-
minus vobiseum, & Oremus: poſt
ultimam Orationem repetitur Deo-
minus vobiscum, deinde, Benedi-
camus Domino, & . Fidelium ani-
mæ; Pater noſter, Düs det nobis
fuam pacem, & Antiphona B. M. ut
habetur in fine Compl. ſi tunc diſ-
cedendum ſit à Choro: aligquin in
fine ultimæ Horæ, nifi ſeguatur
Miſſa, vel Offic. Def. vel Pſalmi

Pœnitentiales s aut Litaniæ; ut in

Propr. Rubr. dicetur.
De Prim XV.

D Primam, Pater noſter, Ave
Maria, Credo, ſecretô: Deus in
adjutorium &c. Hymn. Jam lucis
orto ſidere, deinde inchoaturAnti-
phona; quæ convenit. Sumuntur
gutem Antiphonæ in Feſtis ad om-
hes Horas, ex Laud. per ordinem,
quarta prætermiſſa, ut dicetur
intta, in Kubr. de Antiphonis.

Poſtel dicuntur Pſalm. qui in Do-
minicis, & Feriis dicuntur, ut in
Pſfalt. In feſtis autem & emp:
Paſch. tres tantum;, ut etiam ibi
annotatur.

2. Poſt Antiphonam dicitur Ca-
pitulum, Regi ſæculorum. In fe-
riali Officio extra tempus Paſch.
dicitur Capitulum, Pacem, deinde
Be. br. Chriſte Fili Dei vivi & c. poſt
g, br. in Offic. Duplici, & infra
Oct, ſtatim dicitur Oratio, Domine
Deus omnipotens, in alio Officio
dicitur, Kyrie eleiſ, eum rel. preci-
bus, omnia ut in Pfſalt. ad v. au-
tem, Adjutorium, Hebd. ſignat
ſe ſigno Crucis, à frente ad pe-
Ktus. Quando aliquis ſolus recitat
Offic. ſemel tantùm dicit, Confi-
teor, omiſſis illis verbis, tibi pa-
ter, vel vobis fratres, & te pater,
& vos fratres, & fimiliter dicit,
Miſereatur noſtri, peccatis noſtris,
perducat nos; quod etiam ſerva-
tur ad Completorium. In feriali
Officio quando dictæ ſunt preces
ad Laudes, adduntar aliæ preces,
ut ibidem in Pfſalterio.

3. Poſt Orationem Primæ, vel ſi
dicatur Offic. B. M. poſt illius ora-
tionem, dicto Benedicamus, in
choro legitur Martyrologium: de-
inde dicitur, Prefioſa cum reliq.
quæ etiam dicantur ab iis, qui ex-
tra chorum non legitur Martyro-
logium. In fine ad Abſolut. Gapi-
tuli, In feſtis, & aliquibus diebus
pro Lect brevi dicirur Capitulum
Nonæzx, ſi adſit proprium, alioquin
de Commani, alio tempore tam
in Dominicis, quam Fer Lect.
brev. Offic. illius temp. in Plalt.
aſſignata.

xXxvVI.

D Tertiam, Sextam, & Noe-
nam, ante ſingulas Horas»
dicitur Pater noſter, Ave Maria;
Deus in adjutorium, Hymn. &

cundùm Offic. qualitatem, ordine
quo ſupra. Dictis Pfalmis „ &
Antiphona dicitur Capitul. & H.
br. pro qualitate Officii: quæ in
Dominicis, & Feriis quando non
habentur propria in proprio dę
Tempore, dicuntur ut in Pſalt.
in

Pſalmi, ut in Pſalt. Antiphonæ ſe-

in keſtis
In ſint
Commun
Dominus
Mubetur
ſ autem
io Sar
(ommun
12 Poſ
Dominus
Nenedican
Mime,
It inkra
ominicea

D Ve
Man
Deinde
cum qu
Proprio
rum ſien
& ben
euntur
alchali
Antiph.
Antiphey
Adventus

Alignentn

2 hoct .
Gieitur
n a An⸗
lico, & 0
lell.
e brece
Geuntur
Demoratie
ea Maria,
lee,holte
Aubricis
en Offii
is Horis,

Con.
eltur I
eob Miſe
rette,
lihona
n cum
ne ahee
Unleidu

n. qui indo
intur, N in
em & lenn
Ut etian h

m diciturce
Nrum. Inke
empus Pild
cen Gein
viyi S l
lici, & int
ratio, Donnit
n alio 0fh
zu. lel. Pleck
ſlt ad N. d
Hebd, ſunt
ftonte ad e
slolus recitt
Gicit, Cont.
bis, tibit
te halttt
Wilitet ciclt
ccatis noltt;
detiam lern
n. II telil
e luut Plecs
1 lir Pleces
0⸗

Prime ie
oſt ilius a:
edicammus,I
logiumide
la cum lel
b iis, gulg
tur Martſ
blolut, Gn
vidus die
ar Capitulnl
um, Aogui
tenpoe iil
am Per es
ne in i

in feſtis, ſi in proprio Sanctorum
non ſint propria, ſumuntur de
Communi. Foſt g. brev. dicitur
Dominus vobiscum, & Oratio quæ
habetur in Proprio de Tempore:
ſi autem fit de Sancdo, ut in pro-
prio Sanctorum, alioquin ut in
Communi.
2. Poſt Orationem repetitur,
Dominus vobiscum, & dicitur,
Benedicamus Domino, Fidelium
animæ, & Pater noſter, ſecreto:
ut infra in Kubrica de oratione
Dominica explicatur.

4 D Veſperas, Pater noſter, Ave
Æ Maria;, Deus in adjútorium &c.
Deinde dieuntur quinque Pfalmi
cum quinque Antiphonis, ut in
Proprio, aut Communi Sancto-
rum fignantur. In Dhicis autem
& Feriis, Anæ & Pſalmi ſemper di-
euntur ut in Pſalt. (ubi etiam temp.
Paſchali Pſalmi dicuntur ſub una
Antiph. Allel.) nifi aliæ propriæ
Antiph. vel Pſalmi-, ut in Dhicis
Adventus, & triduo ante Paſcha
affignentur. .
2. Poſt Pſalmos, & Antiphonas,
dicitur Capit. Hymn. v. Antipho-
na ad Magnificat, cum esedem Can-
tico, & Oratio, omnia de tempo-
re „vel de Sancto, pro qualitate
Officii. .
3. Preces quando dieendæ ſunt,
dicuntur anté Orationem:: Com-
memorationes vero de Cruce, ſan-
cta Maria, Apdſtolis, Patrono, &
Bace, poſt Orationem, ut in propriis
Kubrtes: habetur. Terminatur au-
tem Officium Veſperarum ut in a-
liis Horis.

XVIII.
à D Completorium abſolute di-
X eitur Lect. brev. ut in Pſal-
terio: deinde, Pater noſter, Con-
fiteor, Miſereatur, Indulgentiam,
Converte, Deus in adjutorium,
Antiphona, Pſalmi, Hymnus;, Ca-
bpitulum Reſponſor. breve, Canti-
cuin cum Antiphona, omnia ut in
fine Pfalterii, & poſt Anam in
Dupliecibus, & infra Octav. dicitur
Oratio, in alio autem Officio ante
Orationem dicitur, Kyrie eleiſ. cum
reliquis precibus, ut ibidem in
Pſalterid. .
2. Poſt 7. Benedicat, & cuſto-

diat nos, &c. dicitur una ex Anti-

Phonis B. Mariæ cum Y. & Oratio-
ne ut ibidem, & dicto v. Divinum
auxilium, dic. fecr. Pater noſter -

Ave Maria, & Credo.
F Nvitatorium ſemper dicitur in
omni Offie. ad Matut. cum Pſal-
mo, Venite, exultemus, ordine in
principio Pſalt, deſcripto: ſed va-
riatur proOffic. qualitate, ut in Pſalt.
& Prop. de Temp. ac in Proprio,
& Communi Sandtorum,
2. Non dicitur in die Epiph.
nec in triduo ante Paſcha, ut ſuis
locis notatur, nec in Officio Def.
per annum, excepto die comm.
omnium fidelium Defunct. ac in
die obitus, ſeu depoſitionis De-
functi, & quandoçùmque dicuntut
tres Nocturni.
Ymni ſemper dicuntur in quas
AIlibet Hora, præterquam à tri-
due ante Paſch. usque ad Veſp.
Sabbati in Albis excluſ. & præter-
quam in Offfe. Def.
2. Ad Matut. Hymn. dicitur poſt
Pſalm. Venite, repetito Invitatorio,
præterquam in die Epiph. ad Laud.
& Veſp. dic. poſt Capit. ad Horas
ante Pſalmos, ad Compl poſt Pſal-=
mos, & Anas.
3. Dicuntur autem in Officio de
Temp. ut in Pſalt. quando proprii
Hymni in prop. de Temp. non ad-
ſint: qui Hymni de bPſalt. in Dnicis
& Fer. aſſignati, dicuntur ab Oct.
Pent. usque ad Adv. (Düica infra
Oct. Corp. Chriſti excepta) & ab
Oct. Epiphan. usque ad Dnicam i.
Quadr. excluſ. In Officio de San-
Gtis dicuntur ut in Communi San-
torum nifſi proprii in Proprio S8.
habeantur. 3
4. In Nativ. Dñi usque ad Epiph
in feſto Corp. Chriſti, & per Oct.
& quandocumque fit Offic. B. M.
tam ix. quam trium Leét. etiam
Temp. Paſch in fine omn. Hymn.
(præterquam in fine Hym. Avé ma-
ris ſtella & Hym. ad Laudes in fe⸗-
ſto Corp. Chriſti, qui habet ult. v.
proprium) dic. Jeſu, tibi ſit glotia,
Qui natus es de Virgine & c. ut in
ejus Offic. parve, etiam fi dicantur
Hymni de Sanctis, qui infra Oét.
orædictas celebrantur,„ dummodo
ymni illiſint ejus dem metri, nec
habeant ultimum v. proprium, ut
Hymn. Sanctæg Grucis ad Veſp. &
plur. Mart. ad Matut.“ . In

Xliv

In Epiphania Domini, & per

Octavam, in fine omnium Hym-
norum dicitur, Jeſu tibi ſit gloria,
Qui apparuiſti Gentibus.

6. A Däica in Albis usque ad
Afcenſionem, in Pentecoſte,; &
per Oct, in fine omnium Hymno-
rum dicitur, Deo Patri ſit gloria,
& Filio, qui à mortuis, etiam in
Feſtis Sanctorum eodem Tempore
Paſch. occurr. dummodo Hymn.
ſint ejusdem metri, nec habeant ul-
timum verſum proprium, qui non
mutatur, ut lupra.

7. In Aſcenſione autem usque ad
Pentec. (Præterquam in Hymno;,
Salutis humanæ Sator, dicitùr, Jeſu,
tibi ſit gloria, Qui victor in cœlum
redis: ſimiliter etiam in Feſtis
tunc occurr.

8. In Transfiguratione Domini,
dicitur, Jeſu tibi ſit gloria, Qui

te revelas parvulis. Aliis tempor.

terminatur Hymn. ut, ſuis locis
ponitur.

XXI.

D omnes Horas Nocturnas, &
diurnas ſemper cum pſalmis
dicuntur Antiphonæ, vel una, vel

plures pro diverſitate Offic. &

Horarum.

2. Si de Tempore fiat Offic. id
eſt, de Dominica, aut Fer. dicun-
tur Anæ ut in Pſalt. quæ cum
Pſalm. poſitæ in Veſp. Dominicæ
& Feriar. in Complet. & in No-
Gturn. (etiam quando fit Officium
de feſto trium Lect. id eſt, Sim-
pliei) numꝗquam mutantur, niſi
Tempore Paſch. in quo dicitur una
tantum Antiphona, Alleluja, ex-
eepto etiam tempore Advent. in
quo ad veſp. & Noct. Dominica
ponuntur Antiphonæ propriæ. Un
Laud. & aliis Horis mutantur pro
diverſitate temporum, ut in Pro-
prio de Temp. habentur: cùm vero
non aſſignantur Dropriæ, ſemper
dicuntur quæ poſitæ ſunt in Pfal-
terio.

3. Antiphonæx, quæ in Proprio
de Temp. in Sabbatis ponuntur ad
Magnificat pro prima Düica ali-

cujus menſis, ſumendæ ſunt ex ea

Dñica, quæ éſt proximior Kalendis,
vel eſt in Kalend. illius menſis, ut
dictum eſt ſupra in Rubrica de Do-
minicis, ac etiam in Rubr. menſis
Auguſti: & ſemper in Sabbato po-
nitur Antiphona ad Magniticat;,
quæ contigua eſt libro Script. in
Däñica ponendo.

4. In feſtis ix. Lect. ad Veſp. di-
cuntur Anæ de Laud. niſi Propriæ
in Veſp. aſſignentur. Ad Horas ſi-
militer, tam in Offic. de Temp.
quam de Sanctiszquando habentur
propriæ in Laud. & aliæ propriæ
non tuerint ad Horas, ſumuntur ex
Laud. quarta prætermiſſa, hoc or-
dine: ad Primam, prima: ad Ter-
tiam, ſecunda: ad Sextam, tertia:
ad Nonam, quinta.

§. In Feriis Adv. quæ non ha-
bent in Laudib. Anñas proprias, ſu-
muntur ad Horas ex Laudib. Do-
minicæ præcedentis. Ubi verò in
Laud. Feriar. fuerint propriæ, ſu-
muntur ex ipſis Laud.

6. Tempore Paſchali, in Offic.
tam novem, quam trium Lect. Plal-
mi cujuslibet Noct. dicuntur ſub u-
nica Anña, quæ Offic. convenit, ut
ſuis locis ponitur: & in fine omni-
um Anfarum additur Allel. quando
in illis non habentur A Septuag.
usque ad Palcha, ubi habeturAllel.
tacetur, neque aliud ejus loco di-
citur.

7. In Duplicib. ad Veſp. Matut.
& Laudes tant. Antiphonæ dicun-
tur ante Pſalmos, vel Cantica inte-
græ, & poſt Pſalm vel Cantica in-
tegræ repetuntur:in aliis Horis, &
in Offic. non duplici, in principio
Pſah. vel Cantici, inchoatur tant.
Ana, deinde in fine integra dicitur.
Et quãdoAña ſumitur ex principio
Pſalmi, vel Cantici, & incipit ſicut
Pſal. vel Canticum, poſt Anam non
repet. principium Pfalmi, vel Can-
tici, ſed continuatur, quod ſequitur
in Pſal vel Cantico, ab eo loco, ubi
ſecundùm ritum diei deſinit Anña
niſi diſcontinuetur per Allel.

8. Antiphonis propriis, tam in
ffic. de Tempore, quam de San-
ctis, ſemper cedunt quæ haben-
tar in Pſalt. & in Communi San-
ctorum.

9. Quan-

9 Qu
ſemper
rationem
Offie. gue
tommem
Mntiphon.
ificat,
Cictus, cu
k Hym

5
o. Anti
infne Con
früs in

Mut.

dalmiin
nes Ho
Cüntut eo
in bfalt.
Moprio de
Autem dic
cis ſignate
danorunmn
2. Mah
cum Cant
in omnib
Fectis ten
3. Ma
ad brima
Allionati⸗
(Juando
In blalt,
currunt in
terti Don
e usgue:
ſle, Ki
ineluſ. us
Eeptuag. 1
eius loco .
lia Plal. 6
Klaudes
lo bonitt
Ach. Di
acent⸗
ſtsl. ſien
o 8 Ath
Uulas ker
Euurur i
Ahin te
er agit
Verd
Lenmum,
lele der
in ttes
Uuine tu
ribue:
Kebretun

In Do

lor Kalendi;
us menliszln
ubrica dedo⸗
Rubr. merd
Sabbato ſe
Maenificn
ro Seript. in

ad Vel
niſt oyni
Ad Hori-
c. de Ten
ndo habent
aliæ proptt
‚ſumuntur
biſſa, hoc o
lima: ad Ter
tamn, tektit

Jur non
prOS riisſt
Laudib. De
Ubi veno
Proptiæ,i
ali, in Oft
num Leck bi!
cunturt fubt
convenit,l
in fine omn.
Alel, guend
4 ehlut
uabeturalt
ejus locod

Velh. Murl
honz Gienn
Cantics ine
el Canticin
iis koit
in prinenit
choatul tin
tetne cielli
er heinchi
incpitſien
olt Anan il
lnitel,

eo eot
leinit Ei
erale

9. Quando fit aliqua commem.
ſemper dicitur Antiphona ante O-
rationem cum v. quæ ſumitur ex
Offic quod convenit ei, de quo fit
commem. ita ut in Veſp. ſumatur
Antiphona, quæ aſſignatur ad Ma-
gnificat, in Laudib. quæ ad Bene-
dictus, cum Verſibus qui habentur
poſt Hymnum.

*
10. Antiphonæ S. Mariæ poſitæ
in fine Completor dicuntur ut in-
ferius in propria Rubric. diſpo-
nitur.

XXII.

Balmi inOffic. de Temp. per om-
nes Horas in Dñicis, & Feriis di-
cuntur eo modo, quo diſtributi sut
in Pfalt. niſi aliquando aliter in
Proprio de Temp. ügnetur. In feſtis
autem dicuntur ut in propriis lo-
cis ſignatur; alioquin ut in Côi
Sanctorum.
2. Pſalmi ad Laudes de Däüica
cum Cantico Benedicite, dicuntur
in omnibus feſtis per annum, & in
Feſtis temp. Paſch.
3. Pſalmus Confitemini dicitur
ad Primam cum aliis Pfal. in Pſalt.
aſſignatis, in omnibus Dominicis
(quando Ofric. fit de Dominica, ut
In Pialt. etiam in Dñicis quæ oc-
currunt infra Oct. Sanétorum) à
tertia Dominica poſt Pent. incluſi-
vèe, usque ad Nativ. Domini exclu-
ſive, & à ii. Dominica poſt Epiph.
incluſ. usque ad Septuag. excluſ. a
Septuag. autem usque ad Paſcha,
ejus loco dic. Pſal. Düs regnavit,
quia Pſal. Confitemini, tunc. dic.
ad Laudes poſt P?ſ. Miſerere, ut ſuo
loco ponitur. In Dnicis vero temp.
Paſch. à Dnica in Alb. incluſ. usque
ad Ascenſ. excluſ, dicuntur tant.

tres Pſ. ſicut in feſtis, addito Sym-
bolo S. Athanaſii. Alii Pſalmi per
ſingulas ferias diſtributi ad brimäã,
dicuntur ſinguli loco Pſal. Confite-
mini, in feriali rant. Offic. quando
de Fer. agitur extra temp. Paſch In
Feriis vero temp. Paſch. in feſtis
er annum, & in Sabb. five de S. M.

Iive de Fer. fiat Offic. dicuntur tan-

tüm tres Pſalm. ſcilicet, Deus in
nomine tuo, Beati immaculati, &
Retribue: etiam ſi feſtum Duplex
celebretur in Dominica.

4. In Dominicis autem, quando terjio.

XIV
Offic. fit de Dñ̃ica, ut in Pſalt. poſt
Pſal. additur ſemper Symbol. 8S.
Athanaſ. Quicumque, ut infra in
propria Rubr. dicitur.
5§5. Pſal. Horar. ſcilicet, ad Ter-
tiam, Sextam, & Nonam, & ad Com-
plet numquam mutantur,; ut in Plal-
terio, ſive de Sànctis, ſive de Tem-
pore fiat Officium.
6. Pfalm. de Dominica ad Veſp.
ut plurim. dicuntur in Veſp. Feſto-
rumexcepto ult. qui mutatur: cum
veroô aliter fieri debet, ſuis locis
notatur. In Veſp. infra Oct. di-
cuntur Pfſal. ut in ii Veſp. Feſti :
fed in i. Veſp. diei Octavæ dicun-
tur, ut in i. Veſp. Feſti, niſi alitet
notetur.
7. In fine Pſalmor. ſemper dici-
tur Gloria Patri, præterquam in
Pſ. Deus Deus meus, ad te de luce
vigilo: & in Pſal. Laudäte Dñm de
cœlis, qui conjunguntur cum aliis
Pſalmis, & in fine ultimi tant. di-
citur Gloria, ut ſuis locis notatur.
Præterea non dic. in triduo majo-
ris Hebd. ante Paſcha, nec in Offic.
Defunct. cujus loco pro Defunctis
dicitur Requiem æternam dona eis
Domine, etiam ſi fiat Offic. pro
uno tantùm.
8. Ut ſacræ Vulgatæ editionis
puritas inconfuſa, & illibata ſerve-
tur, etiam quoad interpunctiones,
& diſtinctiones in ſacris Bibliis ap-
poſitas, additus eſt Aſteriſcus *,
ut ſit nota muſicæ partitionis in
medio Verſu.

XXIII.

Antica dicuntur in Officio de
WTemp. tam de Düicis, quamFfe-
riis, & Laudes, Veſp. & Completor.
ut in Pſalt. diſtribuuntur.

2. In feſtis, & Tempore Paſch.
ad Laudes ſemper dicitur Canti-
cum, Benedicite, ut in Domini-
ca: & in fine ejus non dicitur
Gloria Patri, ſicut in aliis Canticis
dicitur, nec reſpondetur; Amen.
Alia Cantica ferialia, ut in Pſfalt.
ad Laudes non dicuntur, niſi quan-
do fit Offic'um de Feria extra tem-
pus Paſchale.

3. Cantica, Benediéktus, Mag-
& nunc dim'ttis,; ſem-
loco, ut jn Pſal-

.

nificat,
per dicunturx ſuo

Xlvi

Erſus ſemper dicuntur ad Ma-
tut. poſt ultimum Plalm. &
Antiphonam Nocturnoôrum ſive in
Offic. dicantur tres Nocturni, five
unus. Ad Laudes, & Veſperas Ver-
lus dicitur poſt eDymnum; ad Ho-
ras dicitur in g. brevi poſt repeti-
tionem Partis Reſponſorii, dicto
Gloria Patri.

2. In Paſcha Reſurrectionis , &
per Oct. usque ad Veſp. Sabbati in
Albis exclufive, in Noct. tantüm
dic. v. in aliis Horis non dicitur

3. Quando ſit aliqua commem,
ſemper poſt Antiphonam ejus, de
quo fit comm. dicitur v. qui in
ejus Offic. ponitur poſt Hym. Veſp.
& Laud. niſi aliter notetur.

4. Verſibus prædictis tempore
Paſchali ſemper additur Allel. non
autem Verſibus Precum, nec in
Pretioſa, ad Primam, neque in Ver-
ſibus gium Matutini.

5. In Offic. feſti trium Lect. poſt
omnes Pſalmos Ferial. cum Anis,
dicitur . de Côi SS. hoc ordine.
Fer. ii., & v. Y. primi Noct. Fer. iii.
& vi. v. ſecundi Noct. Fer. iv. &
tertii Noct.

G. Y. Poſiti in Pſalt. ad Laud. &
Veſp. ſemper dicuntur quando alii
proprii non-aſſignantur in Proprio
de Tempore.

.

4 Bſolutiones, & Benedictiones
dicuntur peroôrdinem inOfficio
novem Lect. ante Lectiones ut in
prima Däica de Adv. ponuntur,
Icilicet poſt ?. dicto Pater noſter,
Et ne nos, diceèntur Abſol. & Be-
nedictiones; ut ibi præterquam in
Matutf. tenebratum majſoris Heb-
dom. & in Offic. Défunct. in qui-
bus Abſolutio ,„ & Benedittiohes
non dicuntur. .
24, Si fiat Offic. trium Lect. & ſit
de fér. in qua fingulæ trés l-ett. sit
deé Script. Abſol. & Benedictiones,
fumuntur ex pima Dhica de adv.

QDoi §8.

hoc ordine: Fer. ii. & v. dicuntur
Abſol. & Bened. i. Noét. Fer. iii. &
vi. ii. Noct. Fer. iv. & Sabbato,
tertii Noô urni.
3. Si autem ſingulæ tres Lect.
ſint de Homilia füper Ev. Abfol.
dicitur ſecundùm fer. ut ſup. Bene-
dictiones verò ſemper dicuntur, it
in iii. Noct. ſcilicet, Prima Bno erit,
Evangelica lectio: Secunda Divina
auxilium: Tertia, Ad ſocietatem. Si
fiat dé Sancto trium Lect. Abſoluùtio
dicitur ſecundum Ferias, ut ſupra:
Bénedictiones verò ſempet duir
ut in tertio Noct. hoc modo: Pri-
ma; Ille nos benedicat: Secunda,
Gujus, vel Quorum, vel Quarum
feſtum colimus: Tertia; Ad- ſo-
cietatem. H
4. Quando fit Officium S. Mariæ
in Sabbato, Abſol. & Benedictio-
nes dir ut habetur in Officio parve
circa finem. Brev.
XXVI.

Edtiones leguntur ad Matut.
dictis Pſal. Nocturnorum cum
Añis, Verſib. 4 bſolutionib, quoque
& Biszut ſup. In Duplicib. & Semid.
dicuntur ix. Léct. i: e. in quolibet
Noct. tres: in Feriis & Feſtis Sim-
plicibus leguntur tant, tres Lect.

2. In Offic. ix. Lect. dicuntur
hoc modo: In i. Noct. emper le-
güntur tres Lect. dé Script: quæ;
quando ſuis locis propriæ; aut dé
Comuni Sanctorum non aſſignan-
tur, ſêmper leguntur, ut in Officio
de Temp. quæ ſua quaque die oc-
currunt legendægæ. In ii. Noct. fi
fit de Sancto, tres Lect. leguntur de
vita Sancti, vel de aliquo Sermone,
aut Tractatu, qui ei convenit: quæ
ſi non adſint propriæ, leguntur ex
Ex quo etiam Communi
completur numerus trium Lect.
quandò Offic. Eit ix. Lect. de aliquo
Sancto, qui hab. tant. unam, vel
duas Lect. proprias. zi fit de Dnica,
vel de alio Officio ix. Lect. per an-
um; etiam dé Oct. leguntur tres
Lect. de Sermone, aut Tractatu, qui
in illis ponitur. In iii. Noct. ſemper
legäntur tres Lect. de Homil. in Ev.
Doſitæ in Proprio: aut ex Communi
aſſignatæ, & i. Lect, de Homil. ſem-
bpef præponitur pgrincipium Eranr.
de quo eſt Homil, etiam infra Oct.

Matutini tenebrarü ante Paſcha, &

Def, ut in ſuis Officiis ponitur.

3 S1

Excipiuntur ab hoc ördinarie Lect.

3, Fi in
non dic. i
de aliquo
lect. Iy. 1
habuerit d
ni Lect. 1
Offic. ix.
juncta.
lultat Dñi
komil ix.
iis loco l.
lerix ſcilie
El tres ſim
ncte.
4 In Off
en tres le
Dif tres ſinm
nmiſlis Led
keguntur d
6o, quia hi
lunt, erit d
Unappel ex
a,lecund⸗
Wnmn tant.
del ex Com
& Kecunda
a e dand
inſke,.
K Ledid
Oſhe de
per annunm
eä legaur⸗
etis, guan
on aſien⸗
6. Initia
ure (guit
l inchoan
lo notata
e Kanckoen

lekt Setipt

lnentur:
Kionis de
leen
ian.
läricl
bt aſigr
Wledt. le
un Hon 0
leſtent
It, zur
ſetgkper
ulentez
Aluuntut.
Om
Uole
4 ienjas
renbt
tempe
id ix. .
l de R
Uliele,

N v, ieumn
5. Perii
& Abbr

lr tres le
et Ey. A
. ut lup en
r dicuntuyt
timma Binel
cuunda Dirli
ocietatem!
ect AMol
tias, ut luht
ſempet di

c modo: kH

t:? Fecunl.
vel Quan
ltia ; Adl
cium 5 Auit
Benedicki
Otficio han

T.

ut ad MIn

Urnofum
ionib,uoe

iclb. ASen

, in guolibe
& keltis Fin
t ires Ld

ect. dicnini
1 ſeimpet
Sctipt. Ir
hriæ; 4u 1
von allign
ut in Offe
gue diet

ii. Noc!

jeguntun 4
o Feftnolt
hyenit: gui
,leguntiue
in Cominun
tliumm Led.
., de Aigu
Uunain; 1
it ge iſe⸗
LEct pel in
Sgüintur ile⸗
Practatihll

inatie lei
e Paſchin
ovitut.

Peſto ix. Lect.

Rubriea sSener
3. Si in Officio iz. Lect. quo
non dic. ix. & contingat fleri com.
de aliquo Sancto, qui propriã habet
Lect. iv. Lect. legitur de Sancto: ſi
habuerit duas Lect. ex duab. fit u-

na Ledt. omiſſa ix. Lect. in dicto

Offic. ix. Lect. vel viii. Lectioni
adjuncta. Quod ſi eodem die oc-
currat Dnica; vel Fer. quæ habeat
Homil ix. Lect. Sancti omittitur, &
ejus loco legitur Homil. Dñicæ, vel
Feriæ ſcilicet vel i. Lect. deklomil.
vel tres ſimul in unam Lect., con-
Junctæ. .
4. In Offic. trium Lect. ſi fit de
Fer. tres Lect. leguntur de Script.
niſi tres ſint de Homil. quia tunc
omiſſis Lectionibus de Scriptura;
leguntur de Homil. Si fit de San-
Gto, quia habeat duas Lect. prima
tant. erit de Script. ut vel legitur
una, vel ex tribus ſimul junctis fiat
una, ſecunda & tertia de Sancto. Si
unam tant. habuerit vel Propriam,
del ex Comuni aſſignatam, prima,
& ſecunda erunt de Scriptura, ter-
tia de Sancto: quod etiam ſervatur
in Offic. B. M. in Sabbato.
§. Lectiones autem de Script. in
Offic. de Temp. ſic diſtributæ ſunt
per annum, ut quotidie aliquid ex
ea legatur, etiam in Offic. de San-
ctis, quando aliæ ut (dictum eſt)
non aſſignantur.
6. Initia librorum Sacræ Scrip-
turæ (qui ferè ſemper in Domini-
cis inchoantur) eo die ponuntur,
4° notata ſunt, etiam ſi fiat Offic.
⁶ Sancto: niſi in feſto aliæ propriæ
Lect. Scripturæ, vel de Communi
aſſignentur: tunc enim initium Le-

ctionis de Scriptura transfertur in

ſequentem diem ſimiliter non im-

vediram:Atect. illi diei de eadem
d

cript aſſignatæ, vel cum ſuperiori-
bus Lect. legantur, vel omittantur:
ita ut non oporteat eas ampliùs in

alio ſequenti die reſumere, ſed illæ

legantur, quæ ſua quaq; die occur-
runt, aur cùm eisdem jungantur.
Quod sper ſervetur; quando Lect.
Occurrentes de Script. aliquo die
Omittuntur.
7. Cùm autem initium alicujus
Epiſtolæ Catholicæ Temp. Palſch.

aut alicujus Prophetæ minoris me-

e Novembri intra Hebdom. illo-
rum temporum impeditur aliquo
Habente Proprfias

Lect. de Scriptur, dictum initium

Epiſtolæ, & Prophetzæ, quoad com-

alee Breyiatki.

XIvVii
