propter iniquitates noſtras:
GCujus livore ſanati fumus.

Vere languores noſtros ipfe

tulit, & dolòres noſtros ipſe por-
tavit. Cujus.

Emita juſti recta eſt, rectus
callis juſti ad ambuläândum:
& in sémita judiciorum tuôrum,
Déômine ſuſtinüimus te: Nomen
tuum, & meinoriale tuum in de-
ſidério animæ. Anima mea de-
ſideravit te in nocte, ſed & ſpiritu
meo in præcordiis meis de mané
vigilabo ad te. Cum feceris judicia
tua in terra;, juſtitiam discent ha-
bitatôres Orbis.
Benedictus Dôminus Deus Iſra-
el, qui facit mirabilia magna ſolus:
Et benedictum nomen Majeſta-
tis ejus in ætérnum.
Replébitur Majeſtäte ejus om-
nis terra, fiat, fiat. Et.
loôria Patri. Et.

Afferéntur in lætitia, & exultatié-
ne;, adduceéntur in templum Re-
is.
5 Sanctificavit tabernàculum
ſuum Altiſſimus.
Sicut lætantium
habitatio eſt in te.
Converſus eſt furor tuus.
Et conſolatus es me.
ater noſter. , .
psius pietas.
Jube domne benedicere.
. Deus bater omnipotens.
De Sermône ſancti Bernardi
Abbatis.

omnium

Dia ſeméel venimus ad Cor
dulcifſfimum Jetu, & bonum
eſf, nos hic eſſe, ne ſinämus nos
facile avélli ab eo, de quo ſcrip-
tum eſt: recedéntes à te in terra
icribéntur. Quid autem accedéntes?
Tu ipfe doces nos: Tu dixiſti ac-
cedéntibus ad te: gaudéte quia
nômina veſtra ſcripta ſunt in cœlo.
Accedamus ergo ad te, & exultaà-
bimus, & lætabimur in te, mémo-
res Cordis tui. O quaàam bonum, &
quam jucúndum habitare in Corde
hoc! Quin poôtius dabo ômnia,
omnes cogitatiônes, & afféctus
mentis commutabo, jactans omne
cogitatum meum in Cor Domim
Jeiu, & ſine fallacia illud me e-
nutriet.

Qui mandúcat meam carnem,
& bibit meum sanguinem n
me manet, & ego in eo.
Non eſt alia natio tam grandis,
quæ

Ile hübea
ſbi, ſicut h-
l me,
D hoc t
Ga danc
keſtamenti
Nomen Dom
ſid: Invenit
Deum meum
legis, frattie
ſeſu, Er nu
Woe tgitur e
Cleilline j⸗
e Deum mer
in Sacrätiun
leebs meas
he in Cor
Ulchritüdine
Uhlius laya
en & à pece⸗
1thuificatus

et tlam .
ülclt oyis
inseſt, ut du

Dllum ſuun
lldiclit i
d inter
f Dt.

igedor.

, lechls
Ulandun:
n tuorum
: Nomen
Uum in de⸗
2 mes de⸗
4 lHinin
is de min⸗
etis iuicir
Giscent he⸗

Deuslite-
naena ſolus:
en Majeſtr.
te eins on⸗
Ei.
8 Ernkins⸗
emplun de⸗
betniculon
1ommniun

tulls.

eus.
icere⸗
ihoteb,
Pemmundi

quæ hâbeat Deos appropinqântes
ſibi, ſicut Deus naſter adeſt nobis.
In me.
D hoc templum, ad hæc San-
cta San ο rum, ad hanc Arcam
teſtaménti adorabo, & laudabo
nomen Dômini, dicens cum Da-
vid: Invenit cor meum, ut orem
Deum meum. Et ego inveéni Cor
regis, fratris, & amici benigni
Jeſu. Et numquid non adorabo:
Hoc igitur corde tuo, & meo,
dulciſſime Jeſu, invénto, orabo
te Deum meum: admitte tantùm
in sacrarium exauditiônis tuæ
preces meas; immo me totum
trahe in Cor tuum. O omnium
pulchritüdine ſpeciosiſſime Jeſu,
amplius lava me ab iniquitate
mea, & à peccato meo munda me;
ut purificatus per te puriſſimum,
poſſim accedere, & in Corde tuo
omnibus diébus vitæ meæ meérear
habitare, & ut videre ſimul, &
facere tuam valeam voluntaàtem.
Sicut ovis ad occiſionem du-
Gtus eſt, ut dum male tractarétur,
non apéruit os ſuum; traditus eſt
ad mortem; Ut vivificaret
populum ſuum.
Tradidit in mortem animam
ſuam, & inter ſcelexatos reputatus
eſt. Ut.
D hoc enim perforäâtum eſt
latus tuum, ut nobis patéſcat
introitus. Ad hoc vulneratum eſt
Cor tuum, ut in illo, & in te ab
exterioribus perturbatiônibus ab-
ſoluti habitare poſsimus. Nihil-
Sminus & proptérea vulneratum
eſt, ut per vulnus visibile, vulnus
Améôris invisibile videamus. Quo-
modo hic ardor mélius oſténdi
poteſt, niſi quod non ſolum Cor-
pus, verùm étiam ipſum Cor lan-
cea vulnerari permiſit? Carnale
ergo vulnus, vulnus ſpirituale o-
ſtendit. Quis illud cor tam vulne-

ratum non diligat? quis tam amans

non rédamet à Quis tam caſtum
non amplectàatur? Nos igitur ad-
huc in cörpore manentes „ quan-
tum pôſſumus amémus, redamé-
mus, amplectamur vulneratum no-
ſtrum, cujus impii agricolæ fodé-
runt manus, & pedes; latus,, &
Cor: ſtemusque, ut cor noſtrum
durum adhuc, & impænitens A-

moôris ſui vinculo conſtringere, &

jaculo vulnerare dignétur. Quam
chatitàatem Chriſti patiéntis, & pro

ecl
géneris humani Redemptiòne mo-
riéntis, atque in ſuæ mortis com-
memoratioônem inſtituentis Sacra-
méntum Corporis, & Sanguinis
ſui, ut Fidéles ſub ſanctiſſimi Cor-
dis Symbolo devotius, ac fervén-
tius récolant, ejusdémque fructus
ubérius percipiant, Clemens XIII.
Pontif. Max. ejusdem tanctiſſimi
Cordis Feſtum quibusdam petenti-
bus Eccléſiis celebrare permiſit.
Magnus Dominus & laudabilis
nimis: Et ſapiéntiæ ejus non
eſt nümerus.
Magnus Doôminus & magna
virtus ejus, & ſapiéntiæ ejus non
eſt finis. Et.
loria Patri, Et.

Annuntiate de die in diem ſaluta-
re ejus.
Adoraâte eum omnes Angeli
ejus: audivit, & lætata eſt Sion.
Viderunt omnes términi ter-
tæ ſalutare Dei noſtri.
Ex Sion ſpécies decôris ejus.
Deus noſter manitfeéſte veniet.
ater noſter.
vinculis.
Jube domne benedicere.
Evangélica léctio.
éctio fſancti Evangélii ſecündùm
Joannem.

N illo témpore Judæi, quéôniam
Parascéve erat, ut non remané-
rent in Cruce côrpora Sabbato
(erat enim magnus dies ille Sab-
bati) rogavérunt Pilatum, ut fran-
geréntur eòrum crura, & tollerén-
tur. Et réliqua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Nus militum lancea latus ejus
apéruit, & continuò exivit
ſanguis, & aqua. Vigilanti verbo
Evangeliſta uſus eſt, ut non diceret
latus ejus percuſſit, aut vulneravit;
aut quid aliud; ſed apéruit, ut illud
quodamiodo vitæ ôſtium panderé-
tur, unde Sacramenta manavérunt,
ſine quibus ad vitam, quæ vera vita
eſt, non intratur. Ilie ſanguis, qui
fuſus eſt, in remiſſiõnem fuſus eſt
peccatôrũ. Aqua illa ſalutare tém-
perat poôculum, hæc & lavacrũ præ-
ſtat, & potum. Hoc prænuntiabat
quod Noe in latere Arcæ ôſtium
facere juſſus eſt, quôintrarent ani-
malia, quæ non erant diluvio peri-
tra, quibus figurabatur Eccléſia.
1 b

clvi

Miſit me vivens Pater,; & ego
Et qui

vivo propter patrem:
manducat me, vivet propter me.
Cibavit illum Dôminus pane
vitæ & intellécktus. Et qui.
De Homilia ſancti Joannis
Chrysôſtomi.

Ides quanti ſit véritas? per
ea quæ Judæi faciunt prophe-
tia implétur; alia enim ex hoc ma-
nifeſtata eſt. Venérunt ergo mili-
tes, & aliorum fregérunt crura,
non Chriſti; ſed ad Judæorum
gratiam conciliandam, latus ejus
Iancea aperuérunt, & môörtuo ad-
huc insuúltant. O péſſimam volun-
tâtem, ac ſceleſtiffimam! Noli
tamen perturbari, 6 dilectiſſime;
quæ enim malo illi animo patra-
runt, veritati conſentiébant, pro-
phetia hinc impléta eſt, inquiens:
vidébunt in quem transfixérunt.
Neque hoc tantùm, ſed non cre-
dituris fuit fidei arguméntum, ut
Thomæ, & qui cum eo erant. Ad
hæc & arcanum myſtérium confir-
matum eſt; exivit enim ſanguis,
& aqua. Non caſu, & ſimplici-
ter hi fontes ſcaturiérunt, ſed quo-
niam ex amboôobus Eccléſia conſti-
tüta eſt.
Kecéſſit Paſtor noſter, fons
aquæ vivæ, ad cujus tranſitum Sol
obſcurãatus eſt: Portas mortis,
& ſeras pariter Salvator noſter dis-
růúpit.
DeſtrüxQxit quidem clauſtra in-
férni, & fubvértit poténtias dia-
boli. Portas.
Iôria Patri. Portas.
De Homilia S. Bonaventùúræ
EpPiſcopi.

Orro ut de latere Chriſti dor-
mientis formarétur Eccléſia;,
divina eſt ordinatione indültum,
ut unus Militum lancea latus ſa-
crum illud aperiéndo perfoderet;,
quatenus sanguine cum aqua ma-
nante, pretium effunderétur no-
ſtræ ſalutis, quod a fonte ſcilicet
Cordis arcano profüſum, vim da-
ret Sacraméntis Eccléſiæ, ad vi-
tam gratiæ conferéndam; eſsétque
jam in Chriſto vivéntibus poculum
fontis vivi, ſalientis in vitam ætér-
nam. Surge igitur anima amica
Chriſti, vigilare non ceſſes, ibi os

appéne, ut haurias aquas de Fon-
tibus Salvatôris.
e Deum laudamus. 11.
D L A D E S»

Iscife à me quia mitis ſum,
& huümilis corde. .
ominus regnavit.

Sanctificavi locum iſtum;,
ut ſit nomen meum ibi in ſem-
pitérnum, & permaneant oculi
mei , & Cor meum ibi cunctis
diébus.
Et dixi: Ergo ſine cauſa ju-
ſtificavi cor meum, & lavi inter
innocéntes manus meas, & fui
flagellatus tota die. .
Secúndum multitüdinem do-
lôrum meorum in corde meo;
conſolationes tuæ lætificavérunt
animam meam.
Pone me ut ſignaculum ſu-
ber Cor tuum, ut ſignaculum ſuper
rächium tuum.

Cce Deus Salvâtor meus, fidu-
cialiter agam, & non timébo,
quia fortitudo mea, & laus mea
Dôminus, & factus eſt mihi in ſa-
lutem. Haurietis aquas in gaudie
de féôntibus Salvatoris.

Or, Arca legem cöntinens
Non ſervitütis véteris;
Ssed gratiæx, ſed véniæ,
Sed & miſericordiæ.
or, Sanctuarium novi
Intemeratum Fœderis,
Templum vetüúſto sanctius,
velúmque ſciſſum utilius.
e vulnerätum Charitas
Ictu patênti voluit;
Amöéôris invisibilis,
Ut venerémur vùúlnera.
oc ſub Amôris ſymbolo
Paſſlus cruénta, & myſtica;,
Utrûmque ſacrificium
Chriſtus Sacérdos ôbtulit.
uis non amäntem rédamet?;
Quis non redemptus diligat;
Et corde in iſto séligat
Ktérna tabernacula?
ecus Parénti, & Filio;
San οque ſit Spiritui,
Quibus poteſtas, gloria,
Regnú⁴mque in omne eſt ſæculum.
Amen.

tulit.
Et

A
Vereé languôres noſtros ipſe Ee.

1 dole

Vit,

Fulneritus
les nolttas
ſelera nol
Noltre uupe
ſinitifumun

Oncede
tens Den
no dilécti
its, preclon
beneficia
Mnfer & 2
udu. be.
loktum,

. Chri
Aierere
(Qui paſta
ſtle nobis,

eus,
dr. Ver
los iple cul
E colores
1 languor
Mnin atri.
Doltit fine⸗
Rtadipe fr

lin patri,
Urupicil

ii ſacri

Antäte
mitificè 5
6 n uniye
Kuda ha!

uus in m

las de Fon-

I.
D 1h38

Imitis iun,
enavit.

tum iſun;
ibi in ſer
mneant dcll
ibi cundt

lne cauliſt
& lmni intet
neas, kll

ftücinen t,⸗
cotde meo,
lxtificayetun

eniculun lr
uculum unt
Meils; fer
on timebo,
& aus We!
mihl in ſi⸗
us in giudis

cöntinens
ſLteris
nie,
2
hoy
eris,

Utlu.
hatitus
t3

39
lnera.
Fmmbol⸗
nyica 9
tum .
obtulit.
1edame
us diligin/
eligat
ala?,
Filio⸗
titun,
glörla!
nne et

res nokn⸗

ſiel

e. Et doléôres noſtros ipſe portâ-

Vit.

Vulneratus eſt propter iniquita-
tes noſtras; attritus eſt propter
ſcélera noſtra: disciplina pacis
noſtræ ſuper eum, & livore ejus
ſanati ſumus.

Oncede quæſumus, omnipo-
tens Deus, ut qui in ſanctiſſi-
mo dilécti Filii tui Corde glorian-
tes, præcipua in nos Charitatis e-
jus beneficia recolimus: eoôrum
pariter & actu delestémur, &
fructu. Per eümdem Dominum
noſtrum.

Chriſte Fili Dei vivi,
Miſerére nobis. Chriſte.
V. Qui paſſus es pro nobis. Mi-
ſerére nobis.

Ecce Deus Salvator
meus.
Verè Languores no-
ſkros ipſe tulit. Vere.
v. Et doléôres noſtros ipſe porta-
vit. Languores.
Môria Patri. Verèe.
Poſuit fines tuos pacem.
Et adipe fruméenti satiat te.

Icétis in illa die: Confitémini
◻ Domino; & invocate nomen
ejus: & mementôte quôniam ex-
ceêlſlum eſt nomen ejus.
Pôſuit Fines tuos pa-
cem. Pôſuit. .
. Et adipe fruménti sâtiat te.
Fines.
loria Patri. Péôſuit.
Dirupiſti Domine vincula
mea.
. Tibi ſacrificabo höſtiam lau-
18.

Antàte Dômino, quoôniam
mirificè fecit, annuntiate
hoôc in univérſa terra. Exulta
& lauda habitatio Sion, quia
magnus in médio tui Sancétus IIſ-
rael.
. Dirupiſti Dômine & Vin-
cula mea. Dirupiſti.
„ Tibi ſacrificabo hôſtiam lau-
dis. Vincula man.
1oria Patri. Dirupiſti.

Jelu. clvii
Erit Dô⁴minus nominaâtus in
ſignum ætérnum.
Quod non auferétur.

Hauriétis aquas in gaudio.
De fontibus Salvatôris.

Ad Jeſum autem cum veniſſent,
ut vidérunt eum moôrtuum, non
fregérunt ejus crura; ſed unus
militum lancea latus ejus apé-
ruit, & continuò exivit ſanguis»
& aqua.

DIE XXI. WUNII.

Oeléſtium donôrum diſtribù-
tor Deus, qui in Angélico Ju-
vene Aloyſio miram vitæ inno-
céntiam pari cum pœnitéentia ſo-
ciaſti; ejus méritis & précibus
conceéde, ut, innocéntem non ſé-
cuti, poeniténtem imitéemur. Per
Doôminum.

A.“Eu „Ferdinandi Gonzägæ
Caſtellionis Stiverôrum Mar-
chiéônis filius, feſtinato propter
vitæ periculum baptismo;, priùs
cœlo, quàm terris nasci viſus; pri-
mam illam gratiam tam conſtan-
ter retinuit;, ut in ea confirmatus
crederétur. A primo ratioônis uſu,
quo ſe Deo ſtatim obtulit, vitam
duxit quotidie ſanctiorem. No-
vénnis Floréntiæ ante aram beatz
Virginis, quam paréntis loco ſem-
per hâbuit; perpétuam virginita-
tem vovit; eaâmque insigni Dei
beneficio, nulla mentis, aut cor-
poris pugna tentàtam ſervavit. Re-
liquas animi perturbatioônes coepit
ætaâte illa tam fortiter comprime-
re, ut ne primo quidem earum
motu deinde incitarétur. Senſus
étiam, oculos præcipué, ita co-
hibuit, ut non modo illos num-
quam in faciem inténderit Mariæ
Auſtriacæ, quam plures annos in-
ter

5

clviii

ter honorärios Hiſpaniarum Prin-

cipis ephébos ferèé quotidie ſalu-

tavit ; ſed à matris etiam vultu

continéret. Homo propférea ſine
carne, aut Angelus in carne méritoô
appellatus. .
. Honéſtum fecit illum Dominus,
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
a ſeducdtoribus tutäavit illum :
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Juſtum dedúxit Dôminus per
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.

Djécit sénſuum cuſtôdiæ coôr-
poris cruciatum. Tria singulis
hebdomadis jejünia,; eaque ple-
rûmque modico pane, & aqua to-
lerabat. Quamquam perpetuum
fuiſſe per id tempus ipfſius jejuni-
um vidéri poteſt; cùm ejus pran-
dia fermè vix ünciam æquarent.
Sæpè étiam ter in die ſe funibus,
aut caténis cruentabat: flagella
quandoque canum loris; cilicia
equorum calcaribus ſuppleévit.
Mollem léctulum clàm injéctis aſ-
ſerum fragmeêntis alperabat, eòô
etiam, ut citiùs ad orandum ex-
citarétur. Magnam quippe noctis
partem „ ſumma étiam hieme,
ſolo tectus indùſio, pôſitis humi
génibus, vel præ languôre jacens
ac pronus, in œléſtium contem-
platioône traduceêbat. Interdiu quo-
que tres, quatuor, quinque horas
in ea perſtabat immôtus, donec
unam faltem aäanimo nusquam di-
ſtracto percurriſſet. Cujus Conſtan-
tiæ præmium fuit ſtabilitas mentis,
inter orandum alio non vagantis,
imo perpétua velut éxtaſi in Deo
defixæ. Ei demum ut äünice adhæ-
réret, viécto poſt triennale acérri-
mum certamen patre, & aviti Prin-
cipatus jure in fratrem translato;
Societate Jeſu, ad quam cœléſti
voce Matriti füerat accitus, Romæ
ie adjünxit.
Se Amavit eum Dôminus, & orna-
vit eum, ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. .
Induit eum Dôminus loricam
fidei, & ornavit eum. Et ad.

N tyrocinio ipſo virtutum om-
nium Magiſter habéri cœpit.
Exactiſſima in eo erat legum éti-
am minimarum cuſtodia, mun-
di contémptus ſingulâris, impla-

càbile dium ſui: Dei verò amor
tain ardens, ut corpus étiam ſen-
ſim absümeret. Juſſus proptéreàâ
mentem à divinis rebus tantisper
avértere, occurréntem ſibi ubique
Deum irrito conatu fugiébat. Mi-
ra ‚étiam proximos charitate am-
pléxus, in püblicis, quibus ala-
criter miniſtrabat, noſocomiis
contagioſam luem traxit. Qua
lentè consůmptus, die, quem præ-
dixerat, undecimo Kalendas Ju-
lii, ætatis anno quarto & vigeſi-
mo jam inchoato, cùm antea fla-
géllis cædi, atque humi ſtratus
mori poſtuläâſſet, migravit in cœ-
lum. Ibi eum Sancta Maria Mag-
dalena de Pazzis tanta frui glôria,
Deo monſtrante, vidit, quantam
vix eſſe in cœlo credidiſſetzipsum-
que ſanctimonia insignem, & cha-
ritate Martyrem incognitum fuiſſe
prædicavit. Multis étiam, magnis-
que claruit miraculis. Quibus ritè
probatis, Benedictus Decimus ter-
tius Sanctôrum faſtis Angélicum
jüvenem adſcripſit, atque innocen-
tiæ & caſtitatis exemplar ſimul &
patrônum ſtudioſæ præsértim ju-
ventuúti dedit. „ .
Iſte homo perfécit omnia, quæ
locutus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingredere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex mnibus Gentibus. allel.
Iſte eſt, qui contempſit vitam
mundi, & perveénit ad cœleéſtia re-
gna. Quia. .
Iöôria Patri. Quia.

éctio ſancti Evangélii ſecũndùm
Matthæum.

Nillo témpore: reſpondens Je-
ſus ait Sadducæis: Erratis, nes-
ciéntes Scriptúras, neque virtu-
tem Dei. In reſurrectione enim
neque nubent, neque nubentur:
ſed erunt ſicut Angeli Dei in cœ-
lo. Et reliqua.

Homilia S. Jannis Chrysoſtomi.

Irginitas eſt bona: id ego quo-
que fateor. Atque nptiis étiam
mélior; & iſtud tibi aſséntior: ac
ſi libet, illud adjngam, tantòô
nptiis eam præſtare, quantòô cœ-
lum terræ, quanto hominibus An-
geli antecéllunt: ac ſi quid præ-
téreà addendum eſt, etiam ma-
gis.

16. Nam
l neque u
am carné
tati ſunt:
commorant
aut libicin
ſunt obnox
aut potus; 1
eos Culcis ſd
lis, aut præc
cere, nulla
illecebra capt
lte eſt, q
Vittütes ope
Ni corde ſuo
lyle interce
Djum populo⸗
bece home
Dei cultor,
Opelt malo, &
Eentirlua. I

T humän
Ulnn beatis
II it, omn
Enclt, ut gu
ls allequata
MMhunt Angel
no. Aſlit⸗
Deumm, eldem
Ulum virgo.
Wundin cor!
Untupquem
Klum neguer
Ael maxim
n,quod,
ſncki ſin

Llunt, e
uigereguet
n lumbi
lutn Ade
Unn: Et V.
Aeckintibus
unco tever
n Dommu
tog.

lhte

liote co

MSm el

ei ved e
us Etiamen
luspr
bus le
n ſbi
faglebet
chatitate 1
, gulbus d
„ noſocohn!
Iaxit.
ie, guem ,u
Kalends
to & vi
züm antes k
humm’ ſiretu
igririt in e⸗
n Maris Mar
aftui gloria,

antacmn

Nar lmul)
Zseltim l.

Oninz le
d& Crlt 4.
vien memm.
n cotan
lel
4 Cnlekil⸗

iſertnkün
n.
eſdaden t
Ptnatis
egue i
elkione en
le nubenn
Dei ind

Chrysöe⸗

8
id etog
nuͤptisel⸗
nu
,ſzentiot
ils

gis. Nam ſi neque nubunt Ange-
Ii, neque uxoôrem ducunt; non éti-
am carne & sanguine coagmen-
tati ſunt: in terris prætéreâ non
commorantur, non cupiditatum,
aut libidinum perturbationibus
ſunt obnoxii; non cibi indigent;,
aut potus; non fſunt ejâsmodi, ut
eos dulcis ſonus, aut cantus mol-
lis, aut præclära ſpécies poſſit alli-
cere,; nolla dénique ejus generis
illeécebra capiuntur.
Gee Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtútes operatus eſt, & de om-
ni corde ſuo laudavit Dôõminum:
Ipſe intercédat pro peccatis om⸗-
nium populôrum.
Ecce homo ſine queréla, verus
Dei cultor, aàbſtinens ſe ab omni
opere malo, & pérmanens in inno-
céntia ſua. Ipfe.

T humaânum genus cùm natuͤ-
ra beatis illis mêntibus infé-
rius ſit, omni vi ſtudiòque con-
téndit, ut quoad ejus fieri poteſt,
illas aſſequatur. Quomodo? non
nubunt Angeli; at neque étiam
virgo. Afſliſténtes illi ſemper ad
Deum, eidem insérviunt, & iſtud
iplum virgo. Quòôd ſi virgines,
quamdiu côrporis oônere depri-
múntur, quemadmodum Angeli in
cœlum néequeunt ascéndere; illud
eo vel maximo ſolatio compén-
ſant, quod, modòô ſpiritu & cor-
pore ſancti ſint, cœli Regem reci-
piunt. Vidésne virginitatis præ-
ſtäntiam? quomodo terrarum in-
colas ſic afficiat, ut qui corpore
veſtiti ſunt, eos incorpôreis men-
tibus exæquet?
Sint lumbi veſtri præcinécti, &
lucernæ ardéntes in manibus ve-
ſtris: Et vos similes hominibus
expectäntibus dominum ſuum;,
quando revertatur à nůptiis.
F. Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
hora Dôminus veſter ventürus ſit.
Et vos. Hôria Patri. Et vos.

Ua enim quæſo, re differébant
ab Angelis Elias, bliséus, Jo-
ännes, veri hi virginitatis amatoô-
res? nulla, niſi quod mortali natùra
conſtabant. Nam cætera ſi quis
diligenter inquirat, hi nihilomi-
nùs affécti reperiéntur, quam bea-
tæ illæz mentes: & idiptum, quo
inferiéôre conditiõône videntur eſſe,
in magna eſt eôrum laude ponen-

clix
dum; ut enim terrârum incolæ „
& ii, qui eſſent mortali natùra, poſ-
fent ad illam virtütem vi & con-
tentione pervenire; vide quanta
eos fortitůdine, quanta vitæ ratio-
ne præditos fuiſſe opôrteat.
e Deum laudamus. II.

DIE XVII. UTLII.

Eus, qui beatum Aléxium
Confeſsorem tuum in mundi
contémptu mirabilem effeciſti:
præſta, quæſumus: ut interceſſiônis
ejus auxilio Fidéles tui terréna de-
ſpiciant, & ad cœléſtia ſemper
aſpirent. Per Dôminum.
DIE XX. JULII.

Ndulgéntiam nobis, quæſu-
ſumus Doômine, beata Marga-
rita Virgo & Martyr imploret:
quæ tibi grata ſemper éxtitit &
mérito caſtitatis, & tuæ profeſ-
ſione virtùtis. Per Dominum.

Argarita,; quæ & Marina »
Antiochiæ Pisidiæ,, patre E-
déſſio idolòrum ſacerdôte nata; à
téneris annis Chriſtianæ religioni
addicta, baptizata eſt. Quæ cum
eximiæ eſſet pulchritudinis, à Præ-
fécto Olybrio adamatur. Cúmque
eam ſibi ſiſti jubéret, ita illam
allôquitur: Tuum nobis puélla &
nomen & religionem edicito. Tum
illa, Margarita, inquit, vocor, gé-
nere ſum nobilis, religioône Chri-
ſtiana.
Propter veritatem, & manſue-
tudinem, & juſtitiam: Et dedu-
cet te mirabiliter déxtera tua.
Spécie tua, & pulchritudiné
éua inténde, prôſpere procéde;
& regna. Et.

T Præſes, Duo prima con-
venientia ſunt „ teértium
vero absúrditas eſt. Nam quid
ſtultius „duam ut Deum ſibi quis
faciat crucifisum? Ad hæc vir-
g0:

cIxX
go: Unde dic, oro, didiciſti Dô-
minum Jeſum fuiſſe crucifixum?
Tum Præſes: Ex libris Chriſtianoô-
rum. Qui Margarita: Quænam
verecundia eſt, ut cùm in eisdem
libris legatur & pœna ⸗Chriſti &
glôria, alterum credatis, alterum
reſpuatis?
Dilexiſti juſtitiam, & odiſti
iniquitatem: Proptérea unxit
te Deus, Deus tuus oôleo lætitiæ.
Propter veritatem & manſue-
tůdinem, & juſtitiam. Proptéreaà.

Is veheménter ira accénſus
Præféctus varia tormentôrum
génera in ſancto illo corpúſculo
consumpfſit. Primùm enim virgis
cæſam, deinde ungulis foſſam in
carcerem trudi jubet, ubi & ſpe-
Groô dæmonis appétitùr, ſed ad
ſignum Crucis tota vis diaboli pro⸗
ſtérnitur Produúcitur iterùm Virgo,
& cum in conteſſione fidei con-
ſtantior perſeveraret, ardentibus
facibus latera ejus exurůntur. Dé-
nique multis ſuperatis tormentis,
truncato capite, victoôrem per tot
corônas ſpiritum cœlum excépit.
Afferentur Regi virgines poſt
eam „ proximæ ejus, Affe-
rêntur tibi in lætitia & exulta-
tiône.
Spécie tua, & pulchritúdine
tua intende, prôſperè procéde;,
& regna. Afferéntur.
lôria Patri. Afferéntur.

imile eſt regnum cœlôrum the-
Sàuro abſcondito.
Ixvi.
Hæc eſt virgo sâpiens,
ꝗquam Dôminus vigilantem invénit,
uæ accéptis lampadibus ſumpfſit
ecum ôleum: Et veniéente
Dômino introivit cum eo ad nù-
ptias.
y. Média nocte clamor factus eſt,
ecce ſponſus venit, exite obviam

ei. Et.
Média nocte clamor fa-
Kus eſt: * Ecce ſponſus venit,
exite obviam ei.
Prudéntes virgines aptaàte ve-
ſtras lampades. Ecce.
16ria Patri. Ecce.
DIE XIX. AUGUSTI.

„. Ora pro nobis beate Ludoe-
Vice. .
Ut digni efficiamur promiſſio-
nibus Chriſti.

Fus, qui Eccléſiam tuam di-
ſpoſitione mirabili novis ſem-
per illuſtras Sanctôrum ſplendoô-
ribus: tribue, quæſumus, ut qui
beati Ludovici Confeſsoris tur
atque Pontificis ſolémniis gratu-
lamur, ad ejus consortium feli-
citer perducamur. Per Dominum
noſtrum.

Udovicus ex regali prosäpia
Ldce vidélicet claræz memôriæ
Carolo Rege Sicilix, Matre veroô
Maria Siciliæ Regina; ex Ungaria
originem ſuam trahens, alta ſui
gneris recusavit sapere, humilia
semper diligens, & ampléctens.
Sciébat namque, quòd excélſus
Dôminus alta de longinquo pro-
ſpiciens, humilia réſpicit é vicino.
Quamquam autem singula præcla-
ra pera lucidæ vitæ ſuæ verbis
paucis enarrari non poſſint, aliqua
tamen de quaàm plürimis ad utilita-
tem legéntium referamusz;ut ex his
Deum Patrem glorificent, & in
his repériant vivéndi régulam »„
quam ſequantur. Sanctus iſte (ſicut
probaâtum eſt teſtimoniis fide dig-
nis) in ætate exiſtens ténera ſub
Magiſtri religioſa diligentia cum
ſuis fratribus tenebatur. Ipſe ta-
men matuüris incedéndo moôribus
ſub tenéêllo pectore geſtare ſe ſeni-
lem animum oſtendebat.
Invéni David. Xxxviii.

Uctus autem in Catalòôniam
cum duôbus ex fſuis fratribus,
datus obſes pro liberatiône ante-
dicti Regis, tam ferveénter dedica-

vit ſe ſtudio, quòd intra ſeptenniu,
quo inibi obſes fuit, inſtructione

Fratrum Minorum, quos ſecum ha-
bébat in socios, inprimis (cientiis,
& ſacra pagina ſic profécit, quòd
vi⸗

iir Dei,po
bis ſcient
c priraté
leret, ſed
10, 1c po
bum Dei:
hec infuſa
hummanitüs
nibus auten
mentem a.
Nuit, proke
tio humilia
ttans, PrO.
Deum adit.
cico Facr⸗
Memiſla, )
6 In ung
Aum prepare
Uunebat Dor
teln Jacerde
Eeelebrab⸗
böſui ach

Ucientiz
attente:
tprüns dey
noc pro ſo
atlutis aur
Kecelat ejus
d islus fice
uun consort
müm, gus
Ue, vel
1 nullo I
Uebatur. J
rorem
leba zutem
it audire,
Ier argueb⸗
nter, go
lminds an

.Ar, in ſu

beite Ludt

ur gromii

un tuamn .

li nonts len⸗
um lhlenco.
Umus Ut ga
dfelsoris tun
enniis ganl⸗
oltiunn kel⸗
et Dominum

prosiit
2 melnotl
Matre velo
4 Ungill
, aAlti ſui
Humnilis .
Gpleltens⸗
d ecels
Inco No.
ite icni,

Kindl
sadicr
usuteil
ent 4
Esulan
is nde 6
netall
ene aunn
1, Iole
40 morin
lire ſe ſen
fii.

Crilhlin
is rattbdn
lis .

vir Dei, pollens ingénio, de prædi-
Gis ſcientiis non ſolùm pù licè,
ac private ſubtiliter diſputare va-
léret, ſed étiam ſoleêmniter Cle-
1Oo, ac poôpulo propôneret ver-
bum Dei: ut putarétur ſciéntia
hæc infuſa magis divinitus, quam
humanitùs acquisita. In Oratio-
nibus autem sédulus, & devôtus
mentem ad Deum éelevatam té-
nuit, proféctò ſciens, quoòd ora-
tio humiliàntis ſe nubes péne-
trans, pro exauditioônis ſuffragio
Deum adit. In tempore namque
dicto Sacramentali confeſſione
præmiſſa, Miſſam audiébat devo-
té. In magnis verô reſtivitatibus
cum præparatione multa, corpus
ſumebat Dominicum. Factus au-
tem Sacérdos diébus quaſi singu-
lis celebrabat.
Pôſui adjutôrium. xxxviii.

Udientiæ verbi Dei inſiſtébat
atténté: pro paſtu vero animæ
ſcripturis devotis ſtudens habébat
ad hoc pro ſolatio ſanctos libros:
caſtitatis autem amor à pueritia
affécerat ejus mentem àdeò, quòôd
ob ipsius fidam cuſtôdiam mulie-
rum consortia vitabat omnia in
tantàm, quod (niſi forſan cum
matre, vel ſorôribus) ſolus cum
ſola nullo unquam témpore lo-
quebatur. Mulierem namque a-
mariorem nôverat eſſe morte.
Verba autem inhonéeſta abhorré-
bat audire, loquéntes talia gra-
viter arguébat, atténdens pru-
dénter, quod corrümpunt bonos
mores collòquia mala. Fratres ni-
hiléminùs duo, & intérdum qua-
tuor, in ſua jaceébant camera, in
ſuæ teſtimonium nitidæ puritatis.
Cum Apoſtolo Paulo ſobrietate

cibi, & potus corpus ſuum caſti-

gabat aſsiduè, ſeque frequénter
manu ſua, aliquando autem alicu-
jus fratris Consocii, cum Caténis
érreis disciplinans. Veſtiéndo
pro camiſia rudem ſtamineam „ &
deferéndo ad nudam carnem pro
cingulo chordam groſſam ipſam
in ſervitutem ſpiritus redigébat.
Iſte eſt. xxxviii.

igilate &c.
xlii. =
acerdétes tui Dñe.

Brev. Rom.

clxi
OFFICIU M *

D O MINICA I1.

FERI A sSECUNDA

Sermo ſancti Auguftini Epi-
ſcopi.

Sandt Angeli, ad quorum ſocie-
tatem, & congregationem in hac
Perégrinatioòne laboriosiſſima ſu-
spiramus, ſicut habent permanén-
di æternitatem, ita cognoscendi
facilitatem, & requiescéêndi felici-
tàtem; ſine difficultâte quippe nos
äadjuvant, quoniam ſpiritualibus
moôtibus puris & liberis non la-
béôrant.
Vivit ipſe Dôminus. 896.

Os duas ſocietàtes Angelicas
intelligimus, unam fruêntem
Deo, alteram tumentem typho.
Unam, cui dicitur: Adorate eum
omnes Angeli ejus: âliam „cujus
princeps dicit: Hæc omnia dabe
tibi, ſi proſtratus adoraveris me.
Unam ſancéto Dei amore flagran-
tem, alteram proôpriæ celſitudinis
immündo amore fumantem. Et
quôniam, ſiçut ſcriptum eſt, Deus
superbis resiſtit, humilibus autem
dat gratiam, illam in cœlis habi-
tantem, iſtam ende dejectam „ in
hoc infimo aéreo cœlo tumultuan-
tem.
Angelus Domini. 896,

clxii
Llam luminéôfa pietâte tran uil-
lam, iſtam tenebroôſis cupiditaà-
tibus turbuléntam. IIlam Dei
nutu cleméênter ſubveniéntem;, ju-
ſte ulciscentem; iſtam ſuo faſtu
ſubdendi, & nocendi libidine æ-
ſtuantem. IIlam, ut quantum vult,
conſulat, Dei bonitatis miniſtram,
iſtam, ne quantum vult, noceat,
Dei poteſtate frænatam. IIIam
huic illudéntem;, ut nolens proſit
perſecutiônibus ſuis: hanc illi in-
vidéntem, cum peregrinos colli-
git ſuoos. .
In omni tribulatiéône, 896.

889.
Machabæus. 897.
Tu Dômine. 897.

FERIA T ERT I A.

Sermo S. Bernardi Abbatis in fe-
ſtivitàte S. Michaélis.

H& eſt funiculus triplex, quo
de excélſo cœlorum habitacu-
lo ad conſolandos, ad viſitandos,
ad adjuvandos nos atträhitur ſu-
pereminens chäritas Angelorum,
ropterDeum, propter nos, propter
eipſos. Propter Deum ütique,
cujus tanta erga nos miſericordiæ
viſcera ipſi quoque imitäntur.
Propter nos, in quibus prôpriam
ſimilitudinem miſeräntur. Propter
ſeipſos, quorum ordines inſtau-
randos ex nobis toto deſidério
præſtoläntur. In ore enim parvu-

lörum, qui lacte modò veſcùntur,

& nondum solido cibo, perficién-
da eſt laus illa Majeſtatis Divinæ;
cujus habéntes primitias Angélici
ſpiritus, beata delectatiôone fruun-
tur; ſed tantò avidius nos expé-
ctant, quantò conſummationis ejus
expectatione & expeditioône ſoli-
citäntur. ,„ .
Vivit ipſe Dominus. 896.

Uæ cùm ita ſint, pensäte étia
quanta nobis ſolicitüdine op-
eſt, ut dignos nos exhibeãamus eoôrũ
frequéntia, & eo modo cõversémur
in conſpéctu Angelôrum, ne forte
ſanctos offéndâmus obtutus. Væ e-

nos nos judicàverint præsentia &
viſitatiône ſua, ut jam necéſſe ha-
beamus, & nos plangere, & dicere
cum Prophéta: Amici mei, &
pröximi mei adversùm me appro-
pinquavérunt, & ſtetérunt: & qui
juxta me erant, de longè ſteté-
runt, & vim faciébant, qui quære-
bant animam meam. Elonsgatis
nimirum eis, quorum præséntia
protégere nos, & propulsare po-
terat inimicum.
Angelus Domini. 896.

Uòd ſi tam neceſsàâriam ha-
bemus familiaritàtem digna-
tionis Angélicæ, cavénda nobis eſt
eòrum offénſa, & in his maxime
exercéndum, quibus eos novimus
oblectâri. Sunt enim pluúrima, quæ
eis placent, & quæ in nobis inve-

nire deléectat, ut eſt, ſobrietas, ca-

ſtitas, paupeértas voluntaâria, cre-
bri in cœlum gemitus, & oratio-
nes cum lacrymis & cordis inten-
ſiõne: Attamen ſuper omnia hæc
unitatem & pacem à nobis éxigunt
Angeli pacis. Econtra vero nihil
zquè offéndit, & ad indignatio-
nem provocat eos, quémodo diſ-
ſenſiones, & ſcandala.
In omni tribulatiône. 896.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

L illo témpore: Acceſsérunt diſ-
cipuli ad Jeſum, dicéntes: Quis⸗
putas, major eſt in regno cœlôrumt
Et réliqua. , , .
Homilia S. Joaânnis Chrysôſtomi.

.. mundo à ſcaândalis. Mun-
dum iſtum, terrénum locum
dicit: neque verò de cœlo & terre
intelligere debémus mundum, ſe
mundàùm hic intelligâmus terré-
num, ideò quòd dixit Dôminus:
Regnum meum non eſt de iſto
mundo: ſi eſſem de maundo, amꝗ-
ret me mundus. Et dicitur ad Apo-
ſtolos: Vos non eſtis de mundo.
Machabæus. 897.

nim nobis, ſi quãdo provocati pec-
catis & negligéntiis noſtris, indig-

K. igitur mundo „ hoc eft
terréno loco, à, ſcandalis :
necéſie enim eſt, ut véniant ſcan-
dala: non quia necéſſe, ſed quia
mundo necéſſe, ut veniant. Vidé-
te quod dicimus, ſubtile eſt: ſi
neceſſe eſt, ut veniant ſcandala,
ergo

go aböl
gem yeni
Tu Don

Ed nos d
Venit, n
Fis tibi ne
noli elle ten
(ozmundus!
bengketta iſt
ſeindalam
ſel coleſte,
debis. Verün
jer guem ſe⸗
eDeum la
IINIA

3külrins in
tigeſin

corſpech
lbi, Parür
keg elle, u
ſtzentibus
Gporilium

chn inſpici

llit, motl
finis Deo oſt
tenur in
ſull, ſech e⸗
Uelhititual
ihu Feit
Karum vitat
ge, K ub
Afenornn
ſadis aeiſte
ui auseln
uetumen
mitiple!

tretenin 4
n nectlebr
ee, Kltete
nici mei,
im me ih⸗
tetunt: El
longe ſei⸗
nt i guet⸗
. longant
rtum prezeni
Mopllsute e⸗

8.

ceſtilun
ititen den⸗
ncatobi ef
in bis migim.
eos MMIin
Plitimeer
in nobisinſe⸗
ſoblietas,l⸗
luntiria, d⸗
3, & nti
colcis intt
1 Gnnnit i
obis erin
41 vero nII
indignar.
onoco l⸗

n. g⸗

4

i ſeeintis
n.

2
eCguntd
elles: i
wötun
oc

Cnfülenn

iiſs u
enlnd ie
cce/ 6 ten
nndumn
mus ten
t Domint

ergo absque culpa eſt ille;,
quem venit ſcandalum.
Tu Dômine. 897.

per

Ed nos dicimus, ſcandalum non
venit, niſi in terréno mundo.
Vis tibi non venire ſcandalum
noli eſſe terrénus. Proptérea di-
co, mundus terrénus ſcandalum ha-
et, terra iſta neceſſe eſt, ut habeat
ſcandalum: noli portare terrénum,
ſed cœleſte, & ſcandalum non ha-
bebis. Verümtamen væ homini illi,
per quem ſcandalum venit.
e Deum laudamus. 1I.
FERIA Q-UART A.

S. Hilarius in Bfalmum centêſimum
trigéſimum séptimum.

N conſpectu Angelörum pſallam
tibi. Parùm übi exiſtimat Pro-
phéta eſſe, ut hominibus tantùm
Præséntibus pfſallat, quia homines
corporalium tantum negotiôrum
officia inſpiciunt; in eo enim, quod
pſallit, motum complacitæ opera-
tionis Deo oſtéendit. Non ergo, quæ
videntur in corpore, cerni desi-
derat, ſed ea quæ ſpiritualiter na-
türæ ſpirituales contuéntur, gerere
eſtinat. Scit enim ſub ſpécula An-
gelôrum vitam omnem, morésque
agere, & ubique hæc divinorum
miniſteriornm auxilia fidélibus
cunctis aſsiſtere, ut ſcriptum eſt:
Fræeſt Angelus Dômini in circùitu
timéntium eum.
Vivit ipſe Dôminus. 896.

Egem étiam Moyſi in manu
mediatoris per Angelos fuiſſe
depôſitam, docet Apéôſtolus. Nec
non &e Eliséus abſolutiſſime do-
cuit, humanas infirmitates Ange-
lorum auxiliis defendi, & in om-
mibus periculis, ſi fides maneat in
nobis adéſſe ſpiritualium virtutum
efenſionem. Nam cùm Rex Syriæ

cCapere Geth urbem » in qua idem

clxiii

T oraàvit Eliseus dd Dôminum,
„dixit: Adaperi Dömine ocu-
Ios pùeri hujus, ut videat: & apéruit
Déôminus culos pueri, & vidit. Et
eccé mons erat plenus equis, &
curribus in gyro Eliséi, & descen-
derunt ad eos. Tantus & tam no-
bilis Prophéta ſolus contemplatiô-
ne auxiliorum ſpiritualium dignus
eſt. Sed orâtio ejus ad Deum, viſum
incorporalium étiam puero ſuo
méruit. In horum igitur aſſiſtént iũ
humanis auxiliis Angelorum con-
ſpectu pſallat bPtophèta, ſimplicibus
ſpiritualium p+πα contempla-
tione placitùrus.
In omni tribulatiône. 896.

éctio ſanéti Evangelli ſecunduͤm
Mat thæum.
IX illo témpore:
