i réſpicit terram; & facit eam
trémere: * qui tangit mom es, &
fumigant.
antabo Dômino in vita mea: *
ſallam Deo meo, quàmdiu ſum.
ucûndum fit ei eléquium men: *
ego veròô delectabor in Dômino.
eficiant peccatores à terra „ &
iniqui, ita ut non ſint: * bénedie
anima mea Domino.

Onfitémini Dômino, & invo-
cate nomen ejus: * annuntiaté
inter Gentes opera ejus.
antate ei, & psallite ei: * nar-
räte oömnia mirabilia ejus.
audamini in némine ſando
ejus: * lætétur cor quæréntium
Doôminum. . D
uærite Déôminum, & confirmaâ-
mini * quærite faciem ejus ſemper-
ementoôte mirabilium ejus, quæ
fecit: * prodigia ejus, & judicia
ris ejus. . .
5 emeh Abraham, ſervi ejus: * filii
Jacob; electi ejus. .
Tpfe Dominus Deus noſter, * in
univéria terra judicia ejus. DB
Temor fuit in ſæculum teſtamén-
ti ſui: *verbi,; quod mandavit in
mille generatiônes. .
Suod ditpoôfuit ad Abraham: * &
juramenti ſui ad Ilaac.
t ſtatuit illud Jacob in præcép-
tum: * & Ifrael in teſtaméntum
Xtérnum.
Bicens: Tibi dabo terram Chi-
naan „ * funiculum hæreditatis
veſtræ. .
àùm eſſent numero brevi, * pau⸗
ciſſimi & incolæ ejas. .
t pertranſiérunt de gente in gen=
tem, *

—

tem, * &
Alterum.,
oneliqt
§ corripun
olite tan
din brop
Znari.
t vocay
& omnef
triyit.
iſit ante
vYenumdatn
umiliaye
des eſus,
mam ejus,
ejus.
loquium
eum: * w
Princeps
sum.
onſtitui
ſux, *&
Aomis ſur
t erudin
ſemetiplan
Kemiam 4
t intravit
Jcob zcch
t aukit pe
tet: * ſ
Micos ejus
onpertit
Döpulume
Yent in ſen
ilit N.
Aaron,
Tum: * 8
Cham.
iſit ten
Uon exace
onyeérti
Nem &

bu
UIt, &
Utes in m
Olitpluͤn
lenen com
olum,
pereuſſi
elhez eot
Zunfnium
Uit, & v
En, cu
Etcomecit
CCrum:
Kum terxæ
1 percüſ
in derta ed
aaboris e0

utn magnis
Sibunt.
fotmäkiat
à te erpecht
n tempole,
igent en
1, Onnniain

e ficien

es ſpirium:

uä , & den
s facien tel

zculumms
opelibib in
m, K kaelt 6
ingit monls,

in vita met
gamciu ſt⸗
oöquium ne,
ot in Domm
Oes ¹ let
ino,

hömino; r
eius:vunmun
eia el
psallie ,

eiue

, 4
eus noltel 4
lcia eſl
dblum ten
1uod Maſin

6 Aushn

tem, * & de regno ad péôpulum
alterum.
on reliquit hôminé nocere eis: *
& corripuit pro eis Reges.
Folite tangere Chriſtos meos: *
& in Prophétis meis nolite mali-
Enari.
t vocaâvit famem ſuper terram: *
S& omne firmamentum panis con-
trivit.
iſit ante eos virum: * in ſervum
venùmdatus eſt Joſeph.
umiliavérunt in compédibus pe-
des ejus, ferrum pertranſiit ani-
mam ejus, * donec veniret verbum
Ejus.
Elôquium Dômini
eum: * miſit Rex,
princeps populorum;
eum.
Gonſtituit eum Dôminus domus
ſuæx, * & Principem omnis poſſeſ-
ioônis ſuæ. .
t erudiret principes ejus ſicut
ſemetipſum: * & ſenes ejus pru-
deéntiam docéret.
Kt intravit Ifrael in &gyptum: * &
Jacob accola fuit in terra Cham.
t auxit põôpulum ſuum vehemén-
ter: * & firmavit eum ſuper ini-
micos ejus.
onvértit cor eérum, ut odirent
péôpulum ejus: *“ & dolum face-
rent in ſervos ejus.
Riſit Môyſen ſervum ſuum: .
Aaron, quem elégit ipfum.
ôſuit in eis verba ſignorum ſuô-
rum: * & prodigiorum in terra
Cham.
jſit téẽnebras, & obſcurâvit: * &
non exacerbavit ſermones ſuos.
Bonvértit aquas eôrum in sangui-
nem: * & occidit piſces eòrum.
didit térra e“rum ranas *† in pe-
netralibus Regum ipsorum.
B'ixit, & venit cœnomyia: * & ci-
pifes in omnibus finibus eôrum.
*Sluit pluvias eòrum grandinem
ignem comburentem in terra ip-
S6rum.
t percuſſit vineas eérum ,„ & fi-
cùlneas eorum: * & contrivit lig-
num finium eorum.
B ixit, & venit locúſta ⸗, & bru-
chus, * cujus non erat numerus.
A comedit omne fœnum in terra
eôrum: * & comedit omnem fru-
um terræ eôrum.

inflammavit
& ſolvit eum:
& dimiſit

ORt percùſſit omne primogénitum

.

in terra eoôrum primitias 7 omnis
laboris eorum. .

1
t edúzit eos cum argénto S& au-
ro: * & non erat in tribubus eòô-
rum infirmus.
ætata eſt gyptus in profectioò-⸗
ne eòrum: * quia incúbuit timor
eorum ſuper eos.

E xpandit nubem in protectiénem

eôrum, * & ignem, ut lucéret eis
per noctem.
etiérunt, & venit cotürnix: *
& pane cœli ſaturàâvit eos.
Birù⅛pit petram, & fluxérunt aquæ: *
abiérunt in ſicco flůmina.
Quôniam memor fuit verbi ſancti
ſui, * quod habuit ad Abraham
púerum ſuum.
t edúxzit pôpul ſuum in exulta-
tione, * & eléctos ſuos in lætitia.
t dedit illis regioônes Géntium, *
& labéôres populoru poſſedérunt.
t cuſtôdiant juſtificatiõônes
ejus, * & legem ejus requirant.
Benedic anima mea Doômino.
Viſita nos.

Onfitémini Dé⁶mino quéniam
„bonus: * quôniam in ſæculum
miſericordia ejus.
uis loquétur poténtias Dni, *
auditas faciet omnes laudes ejus 2²
eati, qui cuſtõꝙdiunt judicium, *
faciunt juſtitiam in omni témpore.
eménto noſtri Dômine in bene-
placito pépuli tui: * viſita nos in
ſalutari tuo.
d vidéndum in bonitate eleéctoô-
rum tuòôrum, ad lætàndum in læti-
tia gentis tuæ: * ut laudéris cum
hæreditate tua. .
eccaàvimus cum paàtribus noſtris:
injũſte égimus, iniquitatẽ fecimus.
atres noſtri in &π gypto non in-
tellexérunt mirabilia tua: † non
fuérunt mémores multitúdinis mi-
ſericordiæ tuæ.
t irritavérunt aſcendéntes
mare, * Mare rubrum.
t ſalvavit eos propter nomen
ſuum: * ut notam faceret Poten-
tiam ſuam.
t incrépuit Mare rubrum, & es-
ſiccatum eſt: * & deduúxit eos in
abyſſis ſicut in desérto.
t ſalvavit eos de manu odien-
tium :* & redémit eos de manu
initnici.
Rt opéruit aqua tribulantes eos: *
unus ex eis non reman ſit.
t credidérunt verbis ejus: * &
laudavérunt laudem ejus. .
itòô fecérunt; obliti ſunt ope-
E 4. rum

in

2

12 .
rum ejus: * & non ſuſtinuérunt

consilium ejus.
t concupiérunt concupiſcentiam
inh desérto: * & tentavérunt Deum
in inaquoſo.
t dedit eis petitiõnem ipsôräü:*
& miſit ſaturitatem in animas eô-
rum.
St irritavérunt Moyſen in caſtris: *
Aaron Sanféctum Domini.
Abérta eſt terra, & deglutivit Da-
than: * & opéruit ſuper congre-
gatioônem Abiron.
Et exaârſit ignis in ſynagôga eoru:*
famma combuúſſit peccatôres.
t fecérunt vitulum in Roreb: *
& adoravérunt ſcùlptile.
t mutavérunt glôriam ſuam * in
himilitůdinem vituli comedéntis
foœnum. .
obliti ſunt Deum, qui ſalvavit
eos,* qui tecit magnaâlia in Ægyp-
10 mirabilia in terra Cham: terri-
bilia in Mari rubro.
&t dixit, ut diſperderet eos; * ſi
non MoOyſes eléctus eſt eius ſtetiſſet
in contractione in confpéctu ejus.
Ct avérteret iram ejas, ne diſpér
deret eos: & & pro nihilo habué-
runt terram deſiderabilem.
Gon credidérunt verbo ejus, &
murmuravérunt in tabernaculis
ſuis: * non exaudiérunt vocem
Dômini.
St elevàâvit manũ ſuã ſuper eos: *
ut proſérneret eos in desérto.
St ut dejiceret ſemen eorum in
nitiônibus: * & diſpeérgeret eos
in regiéônibus.
& initiati ſunt Beélphegor: * &
comedeérunt ſacrificia mortuéôrum.
St irritavérunt eum in adinven-
tiônibus ſuis, * & multiplicata eſt
in eis ruina.
Et ſtetit Pphinees;: & placavit: *
& celsavit qualſsatio.
Et reputatum eſt ei in juſtitiam, *
in generationem, & generationem
usque in ſempitérum.
St irtitavérunt eum ad aquas con-
tradictiéônis: * & vexatus eſt Moy-
ſes propter eos;: quia exacerbavé-
runt ſpiritum eſus.
Kt diſtinxit in labiis ſuis: * non
ditperdidérunt Gentes;, quas dixit
Dôminus illis.
Et commisgti ſunt inter Gentes, &
didicérunt opera eoôrum, & ſervié-
runt ſculptilibus eorum: * & fa-
QRum eſt illis in ſcàndalum.
Rt immolavérunt filios ſuos ,

& fllias ſuas dæmoniis.
t effudérunt sanguinem inne-
céêntem, * säânguinem filiôrum
fuorum, & filiarum ſuarum, quas
ſacrificavérunt ſculptilibus Cha-

naan
t infécta eſt terra in ſanguinibus
& contaminata eſt in opéribus eô-
rum: * & fornicati ſunt in adin-
ventiônibus ſuis.
t iratus eſt furôre Dôminus in
pôpulum ſuum: * & abominatus
eſt hæreditatem ſuam.
t tradidit eos in manus Gén-
tium; * & dominati ſunt eòrum,
qui odérunt eos. .
gt tribulavérunt eos inimici eô-
rum: & humiliati ſunt ſub mani-
bus eòrum: * ſæpe liberavit eos.
pſi autem exacerbaverunt eum in
consilio ſuo: * & humiliaâti funt
in iniquitatibus ſuis.
t vidit, cùm tribularéêntur, * &
audivit orationem eòrum.
t memor fuit teſtamenti ſui: * &
pœnituit eum (ec⁴ndùm multitu-
dinem miſericôrdiæ ſuz.
t dedit éos in milericordias: *
in conſpéétu ömnium, qui cépe⸗
rant eos.
talvos nos fac Dñe Deus noſter, *
& côngrega nos de Natiônibus.
t confiteamur néômini ſancto
fuo: * & gloriémur in laude tua.
enedicktus Déôminus Deus IIrael à
ſæculo, & usque in ſæculum: * &
dicet omnis pôpulus: Fiat, fiat.

Onfitémini Bômino, quôniam
bonus;: *quôniam in ſæculum
mifericordia ejus.
icant, qui redémpti ſunt à Dômi-
n0, quos redémit de manu inimi-
ci: *“ & de regionibus congregavit
eos. .
ſolis ortu, & occâſu, * ab Aqui-
Iöne, & mari. OM,
rravérunt in ſolitüdine in ina-
quôſo: * viam civitatis habitaculi
non invenérunt. ᷣ.
ſurientes, & ſitiéntes: * anima
eôrum in ipſis deféecit.
St clamavérunt ad Dôminum, cuùm
tribularêntur: * & de neceſſitati-
bus eòôrum eripuit eos.
t dedùxit eos in viam rectam: *
ut irent in civitatem habitationis.
onfiteäntur Dômino miſericor-⸗
diæ ejus „ x & mirabilia ejus filiis
hôminum.

uia ſatiavit äanimam inanem

& sniman
bonis.
edentes
mortis: *
Rferro,
ia es
Dei! *&
tayérunt.
t humil
cor eorum
fuit, qui
t clamaye
cum enibula
ceſlitatibus
t eduüxit
umbra mort
disrüpit.
onfiteant
dix ejus :5
hominum.
uia cont
& veckes fe
ulſeépit e⸗
Fum: * or
ſuas luni
mnem elc⸗
Maeorum *
Uusque ad por
t clamayé
thibularentu
us eoru
ilit verbr
608: er
nibus eorun
onfiteantu
ir ejng: x
oimlnum.
aacifcen
innünti
mmicne- “R
i deſcen
ſtientes 0
ullis.
I nderun
labilieſu
l, ſte
elakeifan
Cendunt 1
Geſcentln
nimz en
eotum

4 Urbin lunt

eyor
Et chinnt
Cümm tribul
tatibus eor
tſtütuit
n⸗ x* & ſ
t letiti
decürit
korum.

demonig & ànimam efſuriéntem ſatlavit
inguinenn bonis.
uinem lln æà edéntes in ténebris, & umbra
Imfuaune znortis: * vinctos in mendicitate;
dulptilibs à & ferro. .
uia exacerbavérunt elôquia
ra in anen Dei: * & consilium Altiſſimi irri-
k in opertu tavérunt. . HZ
ti ſum in« Et humiliatum eſt in laboôribus
cor eorum: * infirmati ſunt, nec
Pre Diniu fuit, qui adjuvaret.
* & donm t clamavérunt ad Dôminum,
lam. cùm tribularéntur: * & de ne-
in mam ceſſitatibus eôrum liberavit eos.
itiſuntein Et eduxit eos de ténebris „ &

umbra mortis: * & vincula eôrum
disrüpit.
onfiteantur Dômino miſericçor-

Epe bernit diæ ejus: * & mirabilia ejus filiis
rbarefunten hôÖminum.
N humiim Quia contrivit portas æreas, *
js. & vectes férreos confrégit.
ibalarentu, uſcépit eos de via iniquitätis eòô-
Neotun. Xum?: * propter injuſtitias enim
amentiſit ſuas humiliati ſunt.
züncäm m OQmnem eſcam abomindta eſt aàni-
dix lue ma eòrum: *† & appropinquavérunt

usque ad portas mortis.
Qt clamavérunt ad Dôminum, cùm
tribularéntur: „ & de neceſſitati-
bus eorum liberavit eos.
iſit verbum ſuum, & ſanavit
eos: * & eripuit eos de interitio-
ſe nibus eorum.
onfiteantur Dömino miſericoôr-
diæ ejus: * & mirabilia ejus filiis
hoôminum.
t ſacrificent ſacrificium laudis:
& annúntient ôpera ejus in l

milen ricot Otis
nnium, Auld

Ootmino in

tatiône.
iani Sui deicéndunt mare in nâvibust
ſr fäciéntes operationem in aquis
dhi is multis. . . .
irde nu Y pſi vidérunt pera Domini, * &
nibis nH mirabilia ejus in profûndo.
6 Xa ixit, & ſtetit ſpiritus procéllæ, *
ciſ exaltati ſunt fluctus ejus.

z ſcendunt usque ad cœlos, E.
giüline , deſcéndunt usque ad abyſſos:
Gieins e anima eorum in malis eedat.
urbaâti ſunt, & moti ſunt ſicut

t enes: brius, * & omnis ſapiéntia eo-
ii, rum devorata eſt.
r t clamavérunt ad Döôminum,
eee cem tribularéntur: *†ꝶ & de neceſſi-
it a. “ tatibus eôrum edúxit eos.
in imn lelt Et ſtatuit procéllam ejus in au-
ram, * & ſiluérunt fluctus ejus.
mind aeh Et lætaàti ſunt, quia ſiluérunt: *† &
itabil deduxit eos in portum voluntatis
eoörum.
inm inn,

3
onfiteàntur Déômino milerlegte
diæ ejus, * & mirabilia ejus filiis
höminum.
t exaltent eum in Eccléſia ple-
bis, & in caàthedra ſenioôrum lau-
dent eum.
ôſuit flümina in desértum, * &
éxitus aquarum in ſitim.
erram fructiferam in ſalsũginẽ, *
à malitia inhabitantium in ea.
ôſuit desértum in ſtagna aqua-
rum, * & terram ſine aqua in
éxitus aquàrum.
t collocavit illic eſuriéntes: *
& conſtituérunt civitatem habita-
tiônis.
t ieminavérunt agros, & planta-
vérunt vineas ; * & feceérunt fru-
cGtum nativitatis.
St benedixit eis, & multiplicat
ſunt nimis, * & juménta eorum
non minoravit.
t pauci facti ſunt, * & vexati
ſunt à tribulatione malérum, &
doloôre.
ffùſa eſt contémptio ſuper prin-
cipes, * & errare fecit eos in in-
vio, & non in via.
t adjúvit pauperem de inôpia: *
& péôſuit ſicut oves familias.
idébunt recti, & lætabuntur: *
& omnis iniquitas oppilabit os
uum.
uis sapiens, & cuſtôdiet hæc? *
& intélliget miſericôrdias Dni?
Viſita nos Dne in ſalutaàri
tuo. Confitebor Dño.
Arâtum cor meum Deus, pa-
ratum cor meum: * cantabo ,
& Pſallam in glôria mea.
Exúrge gloôria mea, exurge pſalté-
rin& cithara: * exúrgam dilù-
cu
onfitébor tibi in pôpulis Die,
& pſallam tibi in natiônibus.
uia magna eſt ſuper cœlos miſe-
ricôrdia tua: * & u-que ad nubes
Vvéritas tua.
Exaltare ſuper cœlos Deus, & ſu-
per omnem terram glôria tua: *
ut liberéntur dilécti tui
alvum fac dextera tua, & exaudi
me: * Deus loctus eſt in Sancto
ſuo.
xultàbo, & dividam Sichimam : 7
& convallem tabernaculorum di-
métiar.
« eus eſt Gâlaad, & meus eſt
Manaſſes, * & Ephraim ſuſceptio
capitis mei.
E 5 uda

74 .
aidarex meus: * Moab lebes pei
mezx.
n Idumæam exténdam calcea-
meéntum meum: * mihi alienigenæ
amici facti ſunt.
uis dedúcet me in civitatem mu-
nitam ? * quis deducet me usque
in Idumæam:?
onne tu Deus, qui repuliſti nos,*
& non exibis Deus in virtütibus
noſtris.
a nobis auxilium de tribulatioô-
ne: *X quia vana ſalus hominis.
n Deo faciémus virtůtem: * &
ipfe ad nihilum dedücet inimicos
noſtros.
Eus laudem meã ne tacuéris, *
◻ quia os peccatôris, & os do-
loſi ſuper me apértum eſt.
cüti ſunt advérsum me lingua
doloſa, & ſermônibus ôdii circum-
dedérunt me, * & expugnavérunt
me gratis.
ro eosut me diligerent, detrahé-
bant mihi : *† ego autem orabam.
t poſuerunt adversàm me mala
pro bonis, *“ & odium pro dile-
ctione mea.
onſtitue ſuper eum peccatérem, *
& diabolus ſtet à déxtris ejus.
Sùm judicatur, éxeat condemna-
tus, * & oratio ejus fiat in pecca-
tum.
Siant dies ejus pauci, *† & Epiſco-
patum ejus accipiat alter.
Siant filii ejus orphani, * & uxor
eius vidua. .
Nutantes transferäântur filii ejus,
& mendicent: * & ejiciantur de
habitationibus luis.
crutétur fœnerator omnem ſub-
ſtantiam ejus: * & diripiant aliéni
labores ejus.
Gon ſit illi adjuror: * nec ſit, qui
mitercatur pupillis ejus.
Fiant nati ejus in intéritum: * in
generatiône una deleâtur nomen
ejus. .
In memériam rédeat iniquitas pa-
trum ejus in conſpéctu Däi: * &
Deccatu matris ejus non deleatur.
Fiant contra Dominum ſemper, &
diſpereat de terrz memôria eo-
rum: * pro eo, quod non eſt recor-
dâtus facere miſericôrdiam.
&t perſecûtus eſt hominem ino
pem, & mendicum, *† & compún-
Gum corde mortificare.
*t dilexit maledictionem „ & vé
niet ei,* & noluit benediétionem,
& elongabitùr ab eo.

]

t induit malediétiénem ſicut ve-
ſtiméntum, * & intravit ſicut aqua
in interiôra ejus, & ſicut oleum in
oſſibus ejus.
iat ei ſicut veſtimentum, quo
operitur, * & ſicut zona, qua ſem-
per præcingitur.
oc opus eoòrum, qui détrahunt
mihi apud Dnim: * & qui loquun-
tur mala adversùs animam meam.
t tu Dômine, Dômine, fac mecum
propter nomen tuum: * quia ſuavis
eſt mifericôrdia tua.
ibera me, quia egénus, & pau-
per ego ſum: * & cor meum con-
turbatum eſt intra me.

icut umbra cùm declinat, abla-

tus ſum, * & excuſſus ſum ſicut
locũſtæ. .
énua mea infirmata funt à jeju-
nio: "* & caro mea immutata eſt
propter obleum.
t ego factus ſum opprobrium il⸗
lis: * viderunt me, & movérunt
capita ſua.
djuva me Dômine Deus meus: &
ſalvum me fac ſecùndùm miſeri-
cordiam tuam.
t ſciant, quia manus tua hæc: &*
& tu Démine feciſti eam. .
aledicent illi, & tu benedi-
ces: * qui insurgunt in me; con-
fundantur: ſervus autem tuus la-
tabitur. . .
nduantur, qui detrahunt mihi,
pudoôre, * & operiantur ſicut di-
pléôide confuſiône ſua.
onfitébor Dômino nimis in oré
meo: & in meédio multorum
laudabo eum. .Z .
uia aſtitit à dextris pauperis, *
ut ſalvam faceret à perſequentibus
ànimam meam. ..
Confitébor Dômino nimis
in ore meo. 1;
. Démine exaudi
orationem meam. .
Et clamor meus ad te véniat.
Fgrediétur Domi⸗
nus de loco ſando tuo. Vé-
niet , ut falyet populum ſuum.
. Scuto circuùm⸗
dabit te véritas ejus. 2 „Non ti-
mébis à timore noctürno.
lonis „ F. Ne perdas
cum impiis Deus animam meam.
Et cum viris sanguinum vitam
meam.
Allel. allel. all⸗

Diffuſa eſt gratia in laàbiis tuis⸗
e. Prop-“

roptér
Ltenum.
A D
Beni
ite tua Do

Bon

Onum
Ppsällere
d annunt
coôrdiam tua
An per noct
n decachor
Ccintico, in
tuia delect:
Güra tua :
Um tuarum
uam mag
Domine
ſunt cogit
ir insipie
ſtultus Ton
Uum exorti
Ut fenum:
ui operänt
t intérean
tn autem
Domine,
uoniam ee
ne, quonuiar
Unt: * &

Auii operint

texaltabit

1n me malig
Wea.

uſtus ut
geitus Liban
iis domus
u multi
iheri
Ut andt .

Kionen la
intrapit n
& ſit glen

Kimentum,
1t 20na, u

1, qui Cent
* qu lon
Animam men
owinetirnt
Uum. * gnitt
Iuuug.
egenus, 1
& cor wveune
ta me.
declim,
Leüſſus n

minn ſunt
nei imihlill

opprori⸗
me, & Ii

line Dersni
ſecundunn 1

wanus tunt
cilti eann.
i, &
1gunt in me
us autel tn

i Gdetahm!
eniuntu ſ
ne ua.
mino nide
médio Cli

exttis hule
et 3 helſelni⸗

or Dopino!

Dänine

w. e
ens te e,
1 grebietut

s proptéreà benedixit te Deus in

ætérnum.
AD LAUDES,
Benigne fac in bona volun-
tâte tua Domine.
iſerére. 35.
Bonum eſt.

Onum eſt confitéri Dũo, * &
psallere nomini tuo, Altiſſime.
d annuntiändum manè miſeri-
côrdiam tuam, * & veritàtem tu-
am per noctem.
n decachôrdo pſaltério: *“ cum
cantico, in cithara.
Quia delectâſti me Döômine in fa-
Ruüra tua: * & in opéribus manu-
um tuarum exultabo.
Guàm magnificata ſunt bpera tua
Dômine! * nimis profúndæ factæ
ſunt cogitatiònes tuæ.
ir insipiens non cognôſcet: * &
ſtultus non intélliget hæc.
um exorti fúerint peccatôres ſic-
ut fœnum: * & apparüerint omnes;,
qui operantur iniquitaàtem.
It intéreant in ſæculum iæculi: *
tu autem Altiſſimus in æternum
Dômine.
uôniam ecce inimici tui Dômi-
ne, quéniam ecce inimici tui peri-
bunt: * & diſpergéntur omnes »
qui operantur iniquitatem.
t exaltabitur ſicut unicornis cor-
nu meum: * & ſenéctus mea in
miſericordia úberi.
t deſpéxit culus meus inimi-
cos meos: * & in inſurgéntibus
in me malignantibus audiet auris
mea.
uſtus ut palma florébit: * ſicut
cedrus Libani multiplicabitur.

* lantati in domo Domini, * in

atriis domus Dei noſtri florébunt.
Adhuc multiplicabuntur in ſenée-
cta ůberiæ & benée patiéntes erunt,
ut annuntient.
uoôniam rectus Dôminus Deus
noſter: * & non eſt iniquitas in eo.
2. Bonum eſt conftéri Dnpo.
Meétuant Dôminum omnes
fines terræ.
n. D eus, Deus meus. 36.
Date magnitudinem.

Udite cœli, quæ loquor: * àäu-
diat terra verba oris mei.
oncréſcat ut plùvia doctrina
mea, * fluat ut ros eléquin meum.

Quaſi imber ſuper herbam, & qua-
ſi ſtillæ ſuper gramina: * Quia ?

nomen Dômini invocabo. 175
ate magnificéntiam Deo noſtro: *
Dei perfécta ſunt ôpera, & omnes
viæ ejus judicia.
eus fidélis, & absque ulla iniqui-
tate, juſtus, & rectus: & Pecca-
vérunt ei, & non filii ejus in sor-
dibus.
enerâtio prava, atque pervérſa: *
Hæccine reddis Dômino pôpule
ſtulte, & insipiens!
umquid non ipfe eſt pater
tuus, * qui poſsédit te, & fecit,
& creavit te?
eménto dierum antiquérum: *
côgita generationes singulas.
Intérroga patrem tuum, & an-
nuntiabit tibi: *† majoôres tuos, &
dicent tibi.
Hando dividébat Altiſſimus
Gentes: * quando ſeparabat filios
Adam.
onſtituit terminos populôrum: *
jgxta numerum filiôrum Ifrael.
ars autem Dni, pôpulus egjus: *
lIacob funiculus hæreditqtis ejus.
nvénit eum in terra desérta, †* in
loco horrôris, & vaſtæ folitûdinis.
ürcumduúxit eum, & docuit: *
& cuſtodivit quaſi pupillam oculi
lui. 7 „ 2„ —
icut àquila prôvocans ad volan-
dum pullos ſuos, * & ſuper eos
volitans.
xpandit alas ſuas, & aſsumpfit
eum, * atque portavit in humeris
(uis.
Sminus ſolus dux ejus fuit: *
& non erat cum eo deus aliénus.
onſtituit eum ſuper excélſam
terram: * ut coméderet fructus
agrôrum.
t sůgeret mel de petra, * oleum-
que de ſaxo duriſſimo.
Butyrum de armento, & lac de
6vibus * cum ädipe agnorum, &
aArietum filiorum Baſan.
t hircos cum medulla tritici, *
& sanguinem uvæ biberet mera-
ciſſimum.
ncraſsatus eſt diléktus, & recal-
citravit: * Dincraſsatus, impingua-
tus , dilatatus.
ereliquit Deum factòrem ſuum, *
& recéſſit à Deo ſalutari ſuo.
rovocavérunt eum in diis alié-
nis „ * & in abominatiônibus ad

iracundiam concitavérunt.
Immolaverunt dæ-moôniis-& non

Deo * diis, quos ignorabant.

ovi, recentésque venérunt, *
gquos

76 „
quos non coluérunt patres eõrum.

Heum, qui te génuit, dereliqui-
ſti, * & oblitus es Dômini crea-
16ris tui.
gidit Döminus, & ad iracũndiam
concitatus eſt, * quia provocavé-
runt eum filii ſui, & filiæ.
t ait: Abſcôndam faciem meam
ab eis: * & conſiderabo noviſſima
eôrum.
Eeneratio enim pervérſa eſt, * &
inkhdeéles filii.
ſi me provocavérunt in eo, qui
non erat Deus, * & irritavérunt in
vanitatibus ſuis.
&t ego provocabo eos in eo, qui
non eſt populus, *& in gente ſtulta
irritabo illos.
Ignis ſuccénſus eſt in furéôre
meo: * & ardébit usque ad inférni
noviſſima. ,
Devorabitque terram cum gérmine
ſuo, * & môntium fundamenta
combuüret.
Congregabo ſuper eos mala, *
& ſagittas meas complebo in eis.
onſuméntur fame, * & devora-
bunt eos aves mortu amariſſimo.
Dentes beſtiärum immittam in
eos, * cum furore trahéntium ſu-
per terram, atque ſerpéntium.
Foris vaſtabit eos gladius, & in-
tus pavor, * juvenem ſimul ac vir-
ginem „ ladeéntem cum hôömine
ſene.
Rxi: Obinam ſunt'r* ceſsare faciam
ex hominibus memoriam eoôrum.
Sed propter iram inimicôrum di-
ſfluli: * ne forte ſuperbirent ho-
ſtes eòrum.
St dicerent-: Manus noſtra excél-
ſa, & non Doôminus, * fecit hæc
oômnia.
Gens absque consilio eſt, & ſine
prudeéntia: 7 Utinam saperent;
& intelligerent, ac noviſſima pro-
vidérent.
uômodo perſequâtur unus mil⸗
lei & duo fugent decem millia?
Wnne ideô, quia Deus ſuus véndi-
dit eos, * & Dis concluúſit illos?
Non enim eſt Deus noſter; ut dii
eôrum: * & inimici noſtri ſunt ju-
dices. ,
e vinea Sodoméôrum;, vinea eô-
rum „ * & de ſuburbanis Go-
morrhæ.
twa eorum uva fellis, * & botri
amariſſimi. , .
el dracônum vinum eorum, * &
venénum aſpidum inſanabile.

Snne hæc côndita ſunt apud
me, * & ſignâta in thesâuris meis?
ea eſt ùltio, & ego retribuam in
témpore, * ut labatur pes eôrum.
uxtà eſt dies perditionis, * &
àadéſſe feſtinant témpora.
udicabit Dominus pôpulum ſu-
um, * & in ſervis ſuis miſerébitur.
idébit, quòd infirmata ſit manus "*
& clauſi quoque defecérunt, reſi-
Auigue consúmpti ſunt.
t dicet: Ubi ſunt dii eôérum;, * in
quibus habébant fidúciam?
e quorum victimis comedébant
adipes, * & bibébant vinum liba-
minum.
urgant, & opituléntur vobis, ½
& in neceſſitate vos prôtegant.
idéte, quòôd ego ſim ſolus, *£ &
non ſit alius Deus præter me.
2go. occidam, & ego vivere fa-
ciam; percütiam, & ego ſanabo: *
& non eſt, qui de manu mea poſſit
erũere.
evabo ad cœlum manum meam;
& dicam: * Vivo ego in ætérnum.
i acúero ut fulgur gladium me-
um, * & arripaerit judicium ma-
nus mea.
eddam ultiéônem hôſtibus meis:*
& his, qui odérunt me, retribuam.
nebriäbo ſagittas meas sangui-
ne, * & glâdius meus devorabit
carnes.
e cruòre occisérum: * & de cap-
tivitate nudati inimicôrüu capitis.
Laudàâte Gentes populum ejus,
quia sanguinem ſervorum ſuorum
ulciscétur.
4 vindictam retribuet in hoſtes
eôrum, * & propitius erit terrzâ
populi Aui.
Date magnitú⁴dinem Deo
noſtro.
. In cymbalis beneſonantibus
laudate Deum. .
audate Dum de cœlis. 36.
13. G
Ox præcéſſit: dies autem ap-
Dpropinquavit : abjiciamus ergo-
6pera tenebrarum, & induamut
arma lucis: ſicut in die honeſte
ambulémus.

Urôra jam ſpargit polum
Terris dies illabitur:
Lucis resùltat ſpiculum:
Diſcédat omne lúbricum.
Phantasma noctis éexulet;,
Hentis reatus coôrruat:
Quidquid tenébris höôrridum
Nox

Norattuli
t mané,
Hie deprec
Cum luce
Hoc dum e
eo batri
Ejusque ſo
Cum Spirit
Nunc, & p.
Kepleti
dia tua.
Exultà
mus.

HlumlInare
nebris ſed
ſtros in vi⸗

5 0

ater noſt
Deus in
Dixit

Durde⸗
ede 3
Onec po⸗
Kabcſium
IIgam vir⸗
exr ion:
micorum tn
ecum pri
tur in er
ex Ütero an
Uravit Do
t eum:
kecintim
Ominus 3
it in die ir
udicäbit in
Tuinas:, X .
lern nultor
e torrénte
ceieraltäbi
Dirit

8een;
Eele (enttie

Pidélia

Onfitedo
corde W

dita ſun Nox aättulit culpæ, cadat.
thesinen gyt mane, quod nos ultimum
ego tetthin ic deprecamur cérnui,
datureen Cum luce nobis éffluat,
edition Hoc dum canôre côncrepat.
emport, eo Patri ſit glôria,
uus pöhnin Ejusque ſoli Filio,
ſuis mieten CQuùm Spiritu Paraclito,
Tmita inn Nunc, & per omne ſæculum. Améë.
lefecetunt, Repléti ſumus mane miſericor-
iſum. dia tua.
tdii eonn ge. Exultàâvimus, & delecétati ſu-
gdüciani mus.
mis conete . 28
bant ium IIluminare Déômine his, qui in t6.
nebris ſedent: & dirige pedes no-
ulentenm ſtros in viam pacis, Deus Ifrael.
105PtCten
ſim ſolls, 38.
s Pketer h D O MIh)NICA
& ego filtt .
, olnm ater noſter. A ve Maria.
e mann nia . Deus in adjutérium.
Dixit Dôminus.
0 eg.o in 1iel
W
eut judiciun
otbuss Ixit Dõminus Domino meo: *
eln it Sede à dextris meis.
t me, lelllt —S .
e eg Mh onec ponam inimicos tuos, *
ns fcabéllum pedum tuorum.
5 Mens & irgam virtútis tuæ emittet Däüs
AAe ex Sion: * dominare in médio ini-
örum. zie micôrum tuorum:
jnin e ecum principium in die virtütis
popen tuæ in ſplendoribus Sanctorum: *
ſetyotun ex ütero ante luciferum génui te.
Anorid uravit Dôminus, & non poënité-
etribuet mdit eum: “Tu es ſacerdos in ætérnũ
lopitis Gecundm ôrdinem Melchiſedech.

D. ominus à dextris tuis, * confré-
git in die iræ luæ Reges.

ugnitüdnen
udicabit in natiônibus, implébit

Asbeteſn Tuinas : * conqualsabit capita in
zgcecni terra multorum.
e Dimce e torrénte in via bibet: * prop-

téreà exaltabit caput.
Ana. Dixit Dominus Dio meo:
Sede à dextris meis.
Fidélia omnia.

Onfitébor tibi Dômine in toto
corde meo: * in consilio juſto-
rum;, & congregatioône.
agna opera Dômini: * exquisita

in omnes voluntates ejus.
Conféſſio, & magnificéntia opus
ejus: * & juſtitia ejus mane in
ſæculum ſæculi.

lis lonim,

2„
emôriam fecit mirabilium Tué-
rum, miséricors & miſerator Dô-⸗
minus : * elcam dedit timéntibus
e.
Hemor erit in ſæculum teſtaménti
fui: * virtůtem bperum ſuorum
annuntiabit pôpulo ſuo.
t det illis hæreditatem Geéntiũ: *
6pera mäanuum ejus véritas, & ju-
dicium.
5 idélia omnia mandâta ejus: con-
firmata in ſlæculum ſæculi: * facta
in veritäate, & æqquitate.
edemptiônem miſit péôpulo ſuo;*
mandaàvit in ætérnum teſtaméntum
ſuum.
an ctü & terribile nomen ejus: *
initium ſapiéntiæ timor Dômini.
ntelléctus bonus omnibus facién-
tibus eum: * laudatio ejus manet
in ſæculum ſæculi.
Fidélia omnia mandata ejus:
confirmata in ſæculum ſæculi.
In mandatis.

Zâtus vir, qui timet Doômi-
num: * in mandatis ejus volet
nimis.
otens in terra erit ſemen ejus: *
generatio rectôrum benedicétur.
lôria & divitiæ in domo ejus: *
& juſtitia ejus manet in ſæculum
ſæculi.
xôrtum eſt in ténebris lumen re-
Gtis: & misericors & miſerator, &
juſtus.
ucúndus homo, qui miſerétur, &
cômmodat, diſponet ſermones
ſuos in judicio: * quia in ætérnum
non commovébitur.
n memôoria æteérna erit juſtus: *
ab auditiône mala non timébit.
aratum cor ejus ſperare in Domi-
no, confirmatum eſt cor ejus: non
commovébitur,; donec deſpiciat
inimicos ſuos.
iſpérſit, dedit paupéribus: jũ-
ſtitia ejus manet in iæculum 1æ:
culi, * cornu ejus exaltabitur in
gloria.
eccaâtor vidébit, & iraſceétur. »
déntibus ſuis fremet & tabeſcét: *
deſidérium peccatôrum peribit.
In mandatis ejas cupit ni-
mis. .
Sit nomen Dômini.

Audâte päúeri Doôminum: *
laudate nomen Doômini.

it nomen Doômini benedifcktum, *

ex hoc nunc, & usque in erulum.

1

ſolis ortu usque ad occâſum, *
laucläbile nomen Dômini.
Sxcélſus ſuper omnes Gentes
Dñß: * & ſuper cœlos glôria ejus.
Suis ficut Doôminus Deus noſter,
qui in altis habitat, * & humilia
réſpicit in coœlo & in terra?
uſ citans à terra inopem, * & de
ſtércore erigens pauperem.
It collocet eum cum principi-
bus, * cum principibus populi ſui.
ui habitare facit ſtérilem in do-
mo, * matrem filiéôrum lætantem.
. Sit nomen Dômini benedi-
cum in ſæcula.
Ha. Nos qui vivimus.

N éxitu Hrael de Xgypto, *
domus Jacob de populo barba-

o. .
acta eſt judæa ſanctificâtio ejus, *
Iſrael potéſtas ejus. .
ate vidit, & fugit: * Jordanis
convérſus eſt retrorſum.
ontes exultavérunt ut arietes; *
& colles ſicut agni obvvium.
Guid eſt tibi mare, quoòd fugiſti, *
& tu Jordanis, quia convérſus es
retrorlum? .
Montes exultâſtis ſicut arietes, *
& colles ſicut agni ovium.
facie Dômini mota eſt terra, *
afäacie Dei Jacob. .
Gui convértit petram in ſtagna
aquarum, * & rupem in fontes
aquarum.
Pn nobis Déômine; non nobis: *
ſed nômini tuo da gloriam.
Super miſerico rdia tua, & veritate
tua: "Wnequando dicant Gentes;
Ubi eſt Deus eorum:?
Deus autem noſter in cœlo:* m-
nia, quæcumque véluit, fecit.
SKmulacra Géntium argentum &
aurum,* pera mänuum höminum.
habent ,& non loquéntur: *
Sculos habent, & non vidébunt.
Aures habent, & non audient: *
nares habent, & non odorabunt.
Manus habent, & non palpa-
Bunt, pedes habent, & non am-
bulabunt : * non clamabunt in
gutture ſuo. S
Similes illis fiant, qui fäciunt ea: *
& omnes, qui confidunt in eis.
Pomus IIfrael ſperavit in Dômi-
no: * adjutor eorum;, & proteéctor
eòôrum eſt. .. .
Domus Aaron ſperavit in Dômi-
no: * adjûtor eéoôrum, & protector

eoôrum eſt.

ui timent Däm, ſperavérunt in
Doômino: * adjùtor eorum, & pro-
téctor eôrum eſt.
6minus memor fuit noſtri: * &
benedixzit nobis.
enedizit domui Iſrael, * benedi-
Xxit démui Aaron.
enedixit omnibus, qui timent
Dôminum, * pusillis cum majo⸗
ribus.
djiciat Dôminus ſuper vos: * ſu⸗
per vos, & ſfuper filios veſtros.
enedicti vos à Dômino, * qui
fecit cœlum & terram.
lum cœli Domino: * terram
autem dedit filiis höminum.
on môrtui laudabunt te Domi-
ne,* neque omnes, qui deſcêndunt
in inférnum.
ed nos, qui vivimus, benedicimus
Déômino;, * ex hoc nunc, & usque
in ſæculum. .
Nos, qui vivimus, benedici-

mus Dômino.,

Allelâja, alleluſa, alleluja.

Enéediétüs Deus, & Pater Vo⸗
mini noſtri Jeſu Chriſti, Pater
miſericordiarum, & Deus totius
conſolatiônis, qui conſolatur nos
in omni tribulatiône noſtra.

Ucis Credtor petme,
Lucem diérum prôferens»
Primordiis lucis novæ;
Mundi parans originem.
ui manè junctum véſperi»
Diem vocari præcipis,
Illabitur tetrum chaos,
Audi preces cum flétibus.
mens gravata crimine,
Vitæ ſit exul múnere;
Dum nil perenne cogitat»
Seséque culpis illigat.
Eléſte pulſet oſtium:
Vftale tollat przmium:
Vitémus omne noxium:
Purgémus omne péſſimum.
æſta, Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſæculum.
Amen. .
V. Dirigatur Dômine oratio mes-
. Sicut incenſum in conſpecétt
tao.

minICS 1

Agmig
minnt
dexulta
Deo ſalur⸗
ia rel
læ lux: *
tam me d
nes.
lia fecit
dens eſt:
ejus,
t miſerica
Drogeénies
ecit pote⸗
diſerſit
ſui.

epoluit p
Ehaltayit hu
ſurientes
ites dimt
ulcepit ſt
korithel
lcüt loci
ſtros, 5Ab

in ſecula,

1, ſperurenn
ltor eorumg

1 fuitnokt

i lltael, den
n.
ibug, gui in
usillis tun u

us ſupet ſos
er filios vehre
Domino,
tettamm.
Otnino: ¹
jis hominun.
udäbunt te d
nes, ui eicet

imus, beneii
hoc nunc; As

Ffvimus, beni

ſa, allelli

els, 8 N
Jelu Chri

,„, es
gni conlolund
tione noltl,

PDhkve,
Um pioletenn
noyve
Iiginein,
ecipis,
chas
n eubu⸗
ta ctiwine,
uünete
ne copitaty
ſieui
oltium:
Emniltm :
noEilin:
Peſlimuct.
piilüme,
. Unice;
clito
re ſrculun
gine ornnn
n n ng

Agnificat *τ ànima mea Doô-
minum. .
t exultavit lpiritus meus, * in
Deo ſalutari meo.
uia reſpéxit humilitatem ancil-
Tæ lux: * ecce enim ex hoc bea-
tam me dicent omnes generatioô-
nes. . .
Ouia fecit mihi magna;, qui po-
fens eſt: * & ſanctum nomen
ejus.
t miſericôrdia ejus à progénie in
progénies * timéntibus eum.
ecit poténtiam in brachio ſuo: *
Aiberſit ſuperbos mente cordis
ui.
Hepéôſuit potentes de ſede, *ι &
exaltavit humiles.
ſuriéntes implévit bonis: * &
divites dimiſit inanes.
uſceêpit Iſrael půerum ſuum, * re-
cordatus miſericordiæ ſuæ.
icut loctus eſt ad patres no-
ſtros, * Abraham, & sémini ejus
in ſæcula. lIoôria Patri.

F E k IA SECUND A.

Inclinavit.
Allel.

Ilexi, quôniam exaudiet Déô-
minus * vocem orationis meæ.
uia inclinavit aurem ſuam mihi: *
in diebus meis invocabo.
ircumdedérunt me dolôres mor-
tis: *½ & pericula inférni invené-
runt me.
P. ribulatiénem & dolorem invé-
ni: * & nomen Dômini invocavi.
9 Dôomine libera äanimam meamae
miséricors Dôminus, & juſtus, &
Deus noſter miſerétur.

9
uſtdiens pârvulos Domiau? : *
humiliatus ſum, & liberavit me.
onvértere anima mea in ré-
quiem tuam: * quia Doôminus be-
nefecit tibi.
nia eripuit animam meam de
morte: * culos meos à lacrymis,
pedes meos à lapſu. .
lacébo Dômino *& in regiône vi-
vérum. .
Inclinavit Dôminus aurem
ſuam mihi.
Crédidi.

Rédidi, propter quod locútus
ſum: * ego autem humiliatus
ſum nimis.
