uôniam ira in indignatione e-
jus: * & vita in voluntate ejus.
d véſperum demorabitur fletus: *
& ad matutinum lætitia.
go auté dixi in abundantia mea: ⁶

Non movébor in æternum.

De

364
omine in voluntäâte tua; * præ-
ſtitiſti decoôri meo virtutem.
vertiſti fäciem tuam à me, * &
factus ſum conturbatus. †
d te Dômine clamabo: * & ad
Deum meum deprecabor.
uæ utilitas in sanguine meo, *
dum deſcéndo in corruptionem?
umquid confiteébitur tibi pulvis,*
aut annuntiabit veritatem tuam?
udivit Döminus, & misértus eſt
mei: * Doôminus factus eſt adjutor
meus.

Lonvertiſti plancum meum in
gaudium mihi: * conſcidiſti ſaccum

meum, & circumdediſti me lætitia.

t cantet tibi gloria mea,; & non

compüngar: * Domine Deus meus
in ætérnum confiteébor tibi.
Exaltàbo te Dömine, quo-
niam ſuscepiſti me, allel.
Aſcêndit Deus in jubilatiòne,
& Dôminus in voce tuber „ allel.

Mnes Gentes plaudite maäni-
bus: * jubilate Deo in voce
exultatiônis.
uôniam Däñs excélſus, terribilis: *
Kex magnus ſuper omnem terram.
ubjécit populos nobis, * & Gen-
Ces ſub peédibus noſtris.
léegit nobis hæreditatem ſuam, *
ſpeciem Jacob, quam diléxit.
ſcéndit Deus in jübilo, * & Doô-
minus in voce tubæ.
sallite Deo noſtro, psallite: *
Ppsallite Regi noſtro, psallite.
uoniam Rex omnis terræ Deus, *
Psallite ſapienter.

mi, ſanctôrum diérum explétus eſt
numerus, ſacratiſſima ordinatioône
diſpéòſitus, & ad utilitatem noſtræ
eruditionis impenſus: ut dum à Do-
mino in hoc ſpatio mora præséntiæ
corporalis exténditur, fides reſur-
rectionis documeéentis necelsariis
munirétur. Mors enim Chriſti mul-
tùm diſcipulòrum corda turbave-
rat: & de ſupplicio crucis, de emiſ-
ſiòne ſpiritus, de exanimati corpo-
ris ſepultura gravatis mœſtitudine
meéentibus quidam diffidéntiæ tor-
por obrepſerat. Tempus eſt,
ut revértar ad eum qui me miſit,
dicit Dominus: nolite contriſtari,
nec turbétur cor veſtrum. * Kogo
pro vobis Patrem, ut ipſe vos cu-
ſtodiat, allel. allel. Niſi ego
abiero, Parâclitus non véniet: cum
aſsumptus fuero, mittä vobis eum.
Rogo. Chriſtus perpetuæ.

Nde beatiſſimi Apôſtoli, om-
Anesque diſcipuli, qui & de éxi-
tu crucis fuerant trépidi, & de fide
reſurrectiônis ambigui;, ita ſunt ve-
ritate perſpicua roborati,ut Dômi-
no in cœloôrum eunte fublimia, non
ſolùm nulla afficeréntur triſtitia,
ſed étiam magnô gaudio replerén-
tur. Et revérà magna & ineffabilis
erat cauſa gaudéndi, cùm in con-
ſpéêctu ſanaæ multituúdinis ſuper
ômniu creaturarum cœléſtium di-
gnitatem, humdni géneris natüra
conicénderet, fupergreſsùra Angéli-
cos ordines, & ultra Archangelorũ
altitdines elevanda :nec ullis ſub-

egnabitDeus ſuper Gentes: Deus limitatibus modum ſuæ provectio-

ſedet ſuper ſedem ſanctam ſuam.
rincipes populôérum congregäti
ſunt cum Deo Abraham: * quoô-
niam dii fortes terræ veheméenter
elevati ſunt.
Aſceêndit Deus in jubilatioône,
& Dôminus in voce tubæ, allel.
Afcéndens Chriſtus in altum,
alleluja. Caprivam duxit cap-
tivitäatem; alleluúja.
ater noſter.
psius pietas.
Deus Pater omnipotens.
Sermo ſancti Leoônis Papæ.

Oſt beatam & gloriéôſam reſur-
rectioönem Dômini noſtri Jeſu

Chriſti, qua verum Dei templum

Judaica impietäte reſolütum: di-
Vina in triduo poténtia ſuscitavit,

nis habitura, niſi æterni Patris fe-
cêépta conséſſu, illius gloriæ ſocia⸗
rétur in throno, cujus naturæ co-
pulabatur in Filio.
Non turbétur cor veſtrum: ego
vado ad Patrem, & cùm aſsûùmptus
fùero à vobis, mittam vobis, allel.
Spiritum veritatis, & gaudébit
cor veſtrum, allel. „.
Ego rogabo Patrem, & aàlium
Paraclitum dabit vobis. Spiritum.
. Ignem ſui améôxris.

Uia igitur Chriſti aſcénſio
noſtra provécétio eſt, & les
præcéſſit gloria capitis„ eo0 pes
bocatur & corboris: dignis, dile-
ctiſſimi, exultémus gaudiis „
pia gratiarum actione lætemun
Hôdie enim non ſolùm para iſi

quadragenarius hodie, dilectifi- poſleſsores firmati lumus, lee ei

cCelörumn in
trayimus,
efkabilem 0
Der Ciaboli
Nim quos
mi habitace
ſbi conco
Cexteram
uo viyit
tus ſancti l.
ſreuloruum.
Alcende
Ccaptiwann
Dedit do
11, Alelaja
Alcencd
&Dominus
loria batt

Almis exal
Omnes dec

Ominu
ka: Xa
lbes e
lſtiüia,
us.
Isnis ante
Inflammid
ejus.
lluxerun⸗
1e:X pich
ſontes,
cie Domin.
Iis terra,
(nnuntian
Aus: &
Aoriam eſ
Onkundea
Kaulptilia

Amulenis

texnltay
ter ſudici
uOniam
ſer Omn
3 tatus e8
ul dilis
Dlie
mas ſand
lerenon
X Orta
leletiti
atämini

n coltt Inn
O lle tel
euanimui
vais merfil
n Cfflent
Temye
um gui ne
nollie conn:

,wintiſennt
riſtus eift

1i 4hofel
uln li
ttepii
biguihital
oborithull
inteltblinl
Cerentur in
gigio t,
agn Kie
ndi, enr
gultitütin:
tunn erte⸗
ini gereln,
hertteſsinii

ne

lltta Mchi

colörum in Chriſto ſupérna pene-
travimus, ampliora adépti per in-
effabilem Chriſti grätiam, am
per diaboli amiſeramus invidiam.
Nam quos viruléntus inimicus pri-
mi habitaculi felicitate dejécit, eos
ſibi concorporatos Dei Filius ad
déxteram Patris collocavit; cum
quo vivit & regnat in unitatespiri-
tus ſancti Deus, per omnia ſæcula
ſæculòôrum. Amen.
Aſcéndens Chriſtus in altum,
captivam duzxzit captivitätem,
Dedit dona hominibus, allelu-
ja, allelúja;, alleluja.
, Afſcéndit Deus in jubilatione;,
& Dominus in voce tubæ. Dedit.
léria Patri. Dedit.

Nimis exaltatus eſt, alleluja, ſuper
omnes deos, alleluja.

Ominus regnavit, exültet ter-
ra: * læténtur inſulæ multæ.
Nubes & caligo in circùitu ejus: *
Juſtitia, & judicium corréctio ſedis
ejus.
Ignis ante ipſum præcédet: * &
inflammabit in circuitu inimicos

ejus.
RKaxerunt fúlgura ejus orbi ter-
YxæX½: * vidit, & commoôta eſt terra.
ontes, ſicut cera fluxérunt à fa-
cie Doômini: * à facie Döômini om-
nis terra.
Innuntiavérunt cœli juſtitiam
ejus: * & vidérunt omnes pôpuli
gloriam ejus.
onfundantur omnes, qui adérant
ſculptilia: *“ & qui gloriantur in
ſimulacris ſuis.
dorate eum omnes Angeli ejus: *
audivit, & lætata eſt Sion.
t exultavérunt filiæ Judæ, *† prop-
ter judicia tua Domine.
Luôniam tu Dôminus Altiſſimus
füper omnem terram: * nimis ex-
altatus es ſuper omnes deos.
Hui diligitis Dôminum, odite
mMmalum: * cuſtôdit Doôminus ani-
mas ſanctorum ſuòrum, de manu
peccatoris liberabit eos.
ux orta eſt juſto, * & rectis cor-
de lætitia.
Lætâmini juſti in Dõômino; *† &
confitémini memôriæ ſanctifica-
tionis ejus.
„Nimis egaltatus eſt, alleluja,
fuper omnes deos, alleluja.
Dôminus in Sion, allelúja;,

magnus & excélſus, allel.

365

Ominus regnavit, iraſcantur
pôpuli: * qui ſedet ſuper Ché-
rubim, moveatur terra.
ôminus in Sion magnus, * &
excelſus ſuper omnes pôpulos.
onfiteantur nomini tuo magno;
quôniã terribile, & ſanéctum eſt: *
& honor regis judicium diligit.
u parâſti directiones: * judicium
& juſtitiam in Jacob tu feciſti.
xaltate Dim Deum noſtrum,
& adorate ſcabéllum pedum ejus
quòôniam ſanctum eſt.
yſes, & Aaron in ſacerdòôtibus
ejus: * & Samuel inter eos, qui
invocant nomen ejus.
nvocabant Döôminum, & ipſfſe
exaudiébat eos: * in colümna nu-
bis loquebaâtur ad eos.
uſtodiébant teſtimonia ejus,; *ι
& præceéptum quod dedit illis.
omineDeus noſter tu exaudiebas
eos: * Deus tu propitius fuiſti eis;
& ulciſcens in omnes adinventioô-
nes eorum.
xaltàte Dim Deum noſtrum, &
adorate in monte ſancto ejus: *
quôniam Sanctus DisDeus noſter.
Dôminus in Sion, alleluja „
magnus, & excelſus, allel.
Dôminus in coœlo, alleluja »
paravit ſedem ſuam, alleluja.

Enedic anima mea Döômino: *
9 & mnia, quæ intra me ſunt»
néômini ſancto ejus.
énedic anima mea Dômino; * &
noli obliviſci omnes retributiones
euuss.“
ui propitiatur omnibus iniquita-
tibus tuis: * qui ſanat omnes in-
firmitâtes tuas.
ui rédimit de intéritu vitam tu-
Am: * qui corônat te in miſericoôr-
dia, & miſerationibus.
ui replet in bonis deſidérium
tuum: * renovabitur ut aquilæ ju-
ventus tuna. „
Saciens miſericôrdias Dôminus: *
& judicium omnibus injûriam pa-
tiéntibus.
otas fecit vias ſuas Môyſi, * fi-
liis Ifrael voluntates ſuas.
iſerator, & misericors Däs: *
longanimis, & multùm miséricors.
on in perpétuum iraſceétur: *† ne-
que in æternum comminabitur.
on ſecundùm peccata noſtra fe-
cit nobis: * neque ſecundum ini-
quitates noſtras retribuit nobis.
—

366
uéëniam ſecundùm altitúdinem

c&li à terra: corroboravit miſeri-

cordiam ſuam ſuper timentes ſe.
uantuùm diſtat ortus ab occiden-

te6: * longé fecit à nobis iniquità-

tes noſtras.
uômodo miſerétur pater filio-
rüm, misértus eſt Doôminus ti-
méntibus ſe: * quôniam ipſe co-
gnovit figméntum noſtrum.
ecordatus eſt quoniam pulvis ſu-
mus: Shomo ſicut fænum dies ejus,
tamquam flos agri ſic efflorébit.
uoniam ſpiritus pertransibit in
illo, & non fubsiſtet: * & non co-
znoôſcet ampliùs locum ſuum.
iſericôrdia autem Doômini ab æ-
terno, *† & usque in ætérnum ſuper
timéntes eum.
t juſtitia illius in filios filiérũ, *
his qui ſervant teſtaméntum ejus.
t mémores ſunt mandatôrum ip-
sius, * ad taciendum ea.
ominus in cœlo paravit ſedem
ſuam: * & regnum ipsius omnibus
dominaâbitur.
enedicite Dõmino omnes Ange-
li ejus: * poténtes virture, facién-
tes verbum illius, ad audiéndam
vocem ſermônum ejus.
enedicite Döõmino omnes virtu-
tes ejus: * miniſtri ejus, qui faci-
tis voluntatem ejus. .
enedicite Domino omnia ôpera
ejus: * in omni loco dominatiô-
nis ejus, bénedic anima mea Däio
Dôminus in cœlo, alleluja,
Paravit ſedem ſuam, alleluja.
Aſcéndo ad Patrem meum, &
pPatrem veſtrum, alleluja.
Deum meum, & Deum ve-
ſtrum, alleluja. ater noſter.
vinculis.
„ Evangeélica léctio.
Ectio ſancti Evangélii ſecdndùm
Marcum.

IS illo tempore: Recumbéntibus

undecim diſcipulis, apparuit il-
lis jeſus: & exprobravit incredu-
litatem eôrum, & duritiam cordis:
quia iis, qui viderant eum reſur-
rexiſſe,non credidérunt. Et reliq.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Uod reſurrectionem Domini-
Ncam diſcipuli tardè credidé-
Tunt: non tam illorum infirmitas,
quàâm noſtra, ut ita dicam, futu-
ra firmitas fuit. Ipſa namque re-
furréctio illis dubitantibus per
multa arguméenta monſtrata eſt:

tum veritatis, allel.

homo.

quæ dum nos legẽtes agnòôſcimus,
quid aliud quam de illorum dubi-
tatione ſolidamur? Minus enim
mihi Maria Magdaléne præſtitit;,
quæ citiùs crédidit, quam Tho-
masz qui diu dubitavit. Ille étenim
dubitando „ vülnerum cicatrices
tétigit, & de noſtro péctore du-
bitatioônis vulnus amputavit.
Ego rogàbo Patrem, & alium
Paraâclitum dabit vobis, &Ut ma-
neat vobiſcum in ætérnum, Spiri-
Si enim
non abiero, Paraclitus non véniet
ad vos, ſi autem abiero, mittam
eum ad vos. Ut. Divinum
auxilium.

D inſinuändam quoque veri-

tatem Dominicæ refurrectioô-
Mis „ notàndum nobis eſt, quid
Lucas réferat, dicens: Conveéſcens
præcépit eis, ab Jerosolymis ne
diſceèderent. Et poſt pauca: Videén-
tibus illis elevatus eit, & nubes
ſuſcépit eum ab ôculis eôrum.
Notate verba, ſignaâte myſteria.
Convéſcens elevatus eſt. Comé-
dit, & aſcêndit: ut videélicet per
effécdtum comeſtionis, véritas pa-
téſceret carnis. Marcus verò,
priusquam cœlum Dôminus alſcén-
dat, eum de cordis atque infideli-
tatis duritia increpâſſe diſcipulos
mémorat. Qua in re quid conſi-
derandum eſt, niſi quod idcircò
Dôminus tunc diſcipalos increpa-
vit, cùm eos corporaliter reliquit,
ut verba, quæ recédens diceret »
in corde audiéntium arctiùs im-
préſſa remanérent?
Ponis nubem aſcênſum tuum
Dömine, βQui ambulas ſuper pé-
nas ventôrum, alleluja. „„Confel-
ſiõnem & decorem induiſti, ami-
Gus lumen ſicut veſtiméntũ. Qui.
Aoôria Patri. Qui. Ad ſocie-
tätem. etic ..
Ncrepata igitur eôrum duritia „
(quid admonéndo dicat, audia-
mus: Eüntes in mundum univeér-
ſum, prædicate Evangélium omni
creaturæz. Numquid, fratres mei,
ſanctum Evangélium, vel inſen-
satis rebus ,„ vel brutis animali-
bus fuerat prædicandum , ut de
eo diſcipulis dicàtur: Prædicaté
omni creaturæ? Sed omnis créa-
tùræ né²mine ſignatur homo. Om-
nis autem creatuùræ aliquid habet
mo. Habet namque communé
eſſe cum lapidibus 2 vivere cum
arbo⸗

=

arböribus,
intelligere
commune
ni ceatüra
omnis cre⸗
erzo creatt
liummcum
e Deum
A D

e
colum
u eſt 3 p.
metzallel.
t
intuerentu
lumdireru
Fitis mani
Tebätur in.
Exa
ymnum
Vid

Domin
Hauyit
Acendo:

trem vect
Deum ven

Deinyt,
lün . le
Qul
leliſpall
ſte Fili.
Nos, al
Mopter

il del
Cäncgne
Alel

1. Et De
iezalle

Alce
Alelü,.
tiyitätem
eratis
Tco

ſale

tes gnlan
e Ulorune
Minn
lene geli,
vit, Ukee
erumn cnn
o dene
annuturt.
lttem, &1
VObis, eU
Tlennunl,i
lel. pN
clitus onnt
2bieto
Din

m (ohen
nice lellet
nobis en,
ens: Conſe
erosolſtl
ol gauceſ

1s el,

Ut Kigelicl
onis, Fenla
Marens
n Domnn.
lis angnelt
epiſſe
inn quod 1.
lcipalos
eceblens
tium Aiunm

t
Aloenin
unbuls i
lelus, ſee
eniretifi,
ekimeltt,
i

arbéribus, ſentire cum animàlibus,
intelligere cum Angelis. Si ergo
commuüne habet aliquid cum om-
ni creatura homo; juxta aliquid
omnis creatùra eſt homo. Omni
ergo creatùræ prædicatur Evangé-
lium, cùm ſoli hômini prædicatur.
Te Deum laudamus. II.
AD LAUDES

Iri Galilæi, quid afpicitis in
Vccoœlum Hic Jeſus, qui aſsůmp-
tus eſt à vobis in cœlum, ſic vé-
niet, allel. ominus regna-
vit. 11. Cuùmque
intueréntur in cœlum euntem il-
lum, dixérunt, alleluja. Ele-
vàtis manibus benedixit eis, & fe-
rebatur in coœlum, alleluúja.
Exaltate Regem regzum, &
hymnum dicite Deo, alleluja.
Vidéntibus illis elevatus eſt,
& nubes ſuſcépit eum in cœlo, al-
leluja. P rimùm quidem.
. alutis humanæ Sator.

361.
Dominus in cœlo, allelúùja.
Paravit ſedem ſuam, alleluja.

Aſcéêéndo ad Patrem meum , & Pa-
trem veſtrum, Deum meum; &
Deum veſtrum, alleluja.
oncede, quæſumus.

361.
4 Pri- Chriſte Fili
Dei vivi, miſerére nobis, & Alle-
luja, alleluja. Chriſte Fili.
Qui ſcandis ſuper sidera. Al-
lelùja, allel. loria Patri. Chri-
ſte Fili. 7. Exurge Chriſte, adjuva
nos„ alleluja- Et libera nos
Propter nomen tuum, alleluja.

Viri Galilæi.

Cúmque intueréntur.
rimùm quidem.
or. Aſcéndit Deus in jubilatiõe,
Alleluja, alleluja. Aſcendit.
„Et Doôminus in voce tubæ. Alle-
Tuja, allel. G léria Patri. Aſcéndit.
Aſcêndens Chriſtus in altum;,
allelũja. Captivam duxit cap-
tivitatem, alleluja.

Elevatis manibus.

. 36
tris, quam audiſtis (inquit) Ter
os meum: quia Joannes quidem
baptizavit aqua, vos autem bap-
tizabimini Spiritu ſancto non poſt

multos hos dies.
Aſceêndens Chriſtus in al-
tum, & Allel. allel. Aſcéndens.

Captivam duzxit captivitatem.
Aflel. allel. loria Patri. Aſcén-
dens. 3 Aſcéndo ad Patrem men;,
& Patrem veſtrum, allel. Deum
meum, & Deum veſtrum;, allel.

Vidéentibus illis. .
Iri Galilæi, quid ſtatis afpicién-
„tes in cœlum ? Hic Jeſus, qui
aſsůmptus eſt à vobis in cœlum,
ſic véniet, quemadmodum vidiſtis
eum euùntem in cœlum.
Aſcêndo ad Patrem meum,

& Patrem veſtrum, Alleluja»
alleluja. Aſcéndo. Deum me-
um, & Deum veſtrum. Alleluja »

alleluja. Gloôria Patri. Aſcéndo.
Dominus in cœlo, alleluja.
Paravit ſedem ſuam , allelũùja.
Viri Galilæi.

Dôminus in cœlo, alleluſa.
Paravit ſedem ſuam , alleluùja.

O Rex giôriæ, Dömine virtútum,
qui triumphâtor hoôdie ſuper om-
nes cœlos aſcendiſti, ne derelin-
quas nos orphanos, ſed mitte pro-
miſſum Patris in nos, Spiritum
veritatis, alleluja.
oncéde, quæſumus.
361.

FPEKIA SEXT A.
Incipit Epiſtola ſecunda B. Petri

Apò ſtoli. . .
Glmo⸗ Petrus, ſervus & Apoôſtoô-⸗
lus Jeſu Chriſti, iis, qui coæ-
Jaalen nobiſcum ſortiti ſunt fi-
em in juſtitia Dei noſtri , & Sal-
vatôris jeſu Chriſti. Gratia vo-
bis, & pax adimpleatur in cognitio-
ne Dei, & Chriſti Jeſu Doômini no-
ſtri: quomodo omnia nobis divi-

T convéſcens præcépit eis, ab
Jerosôlymis ne diſcéderent,

ſed expe ctarent promiſſionem Fa-

næ virtutis ſuæx, quæ ad vitam 8
pietatem donata süt, per cognitio-
nem ejus, qui vocavit nos propia
210-⸗

36⁸ ay
gloria & virtte, per quem maäxi-
ma & pretiôſa nobis promiſſa do-
navit: ut per hæc efficiamini divi-
næ consoôrtes natüræ;: fugientes e-
jus, quæ in mundo eſt, concupiſ-
ceêntiæ corruptionem.
Poſt paſſionem iuam. 363.

Os autem curam omnem ſub-
inferéntes, miniſtrate in fide
Veſtra virtütem, in virtůte autem
ſciéntiam, in ſciéntia autem ab-
ſtinéntiam, in abſtinéntia autem
patientiam, in patiéntia autem pie-
tatem, in pietate autem amorem
fraternitatis, in amôre autem fra-
ternitatis charitatem. Hæc enim
ſi vobiscum adſint, & superent, non
vacuos, nec ſine fructu vos conſti-
tuent in Dômini noſtri Jeſu Chri-
ſti cognitione. Cui enim non præ-
ſtò ſunt hæc, cæcus eſt, & manu
tentans, oblivioônem accipiens
purgatiônis véterum ſuôrum deli-
ctoôrum.
Omnis pulchritůdo. 363.

Uaprôpter fratres magis ſata-
gite, ut per bona ôpera cer-
tam veſtram vocationem & elc-
ctionem faciatis; hæc enim facién-
tes non peccabitis aliquando. Sic
enim abundanter miniſtrabitur
vobis intrôitus in æternum regnũ
Dômini noſtri, & Salvatôris Jeſu
Chriſti. Propter quod incipiam
vos ſemper commonére de his:
& quidem ſciéèntes, & confirma-
tos vos in præsénti veritate. Ju-
ſtum autem arbitror
in hoc tabernaculo, ſuſcitàre vos in
commonitioône: certus quòôd velox
eſt depositio tabernaculi mei, ſe-
cündùm quod & Dôminus noſter
Jeſus Chriſtus ſignificavit mihi.
Dabo autem gerain & frequenter
habere vos poſt obitum meum, ut
horum memoôriam faciatis.
Ezxaltare Doômine. 363.

Sermo fanécti Leônis Papæ.

Acraméntum, dilectiſſimi, ſalútis
Inoſtræ, quam prétio sanguinis
ſui univerſitatis conditor æſtima-
vit, à die corporalis ortus usque ad
éxitum paſſionis, per diſpenſatiô-
nem humilitatis implétum eſt. Et
licèt multa; étiam in forma ſervi,
divinitatis ſigna radiaverint; pro-

Z 7
uamdiu sum

prie tamen illius temporis actio
ad demonſtrandam ſuſcepti hoômi-
nis pertinuit veritatem. Poſt paſ-
ſionem veròô ruptis mortis vincu-
lis, quæ vim ſuam in eum, qui pec-
cati erat néſcius, incedendo perdi-
derat: infirmitas in virtté, morta-
litas in immortalitàtem, contumée-
lia transivit in gloriam, quam Do-
minus Jeſus Chriſtus in multis ma-
nifeſtisque documéntis, multôrum
declaravit aſpectibus, donec trium-
phum victoriæ, quam reportarat à
moôrtuis, inferret & cœlis.
Tempus eſt ut revertar. 364.

Icut ergo in ſolemnitate Paſcha-
li reſurréctio Dômini fuit nobis
cauſa lætandi: ita aſcenſio ejus in
cœlos præséntium nobis eſt mate-
ria gaudiôrum, recolentibus illum
diem, & ritè venerantibus, quo na-
turæ noſtræ humilitas in Chriſto ſu=
per omnem cœli militiam, ſuper
omnes ordines Angelorum, & ultrà
omnium altitudinem poteſtatü ad
Dei Patris eſt provecta conseſſum.
Quo ordine perum divinorů nos
fundati, nos ædificati ſumus: ut
mirabilior fieret gratia Dei, cùm re-
môtis à conſpectu höminum;, quæ
mérito reveréntiã ſui ſentiebantut
indicere, fides non deficeret, ſpes
nõô fluctuaret, charitas noô tepéret.
Non turbétur cor veſtrum. 364.

Agnärum hic vigor eſt mén-
tium, & valde fidélium lumen
eêſt animarum, incuncétanter credere
quæ corpoôreo non vidéntur intui-
tu, & ibi figere deſidérium, quò né-
queas infeêrre conſpectum. Hæze
autem pietas unde in noſtris cor-
dibus naſcerétur, aut quòmodo
uisquam juſtificarétur per fidem:
4 in iis tantùm ſalus noſtra consi-
ſteret, quæ obtùtibus ſubjacérent
Unde & illi viro, qui de reſurre-
ctioneChriſti videbatur ambigere,
niſi in ipſius carne veſtigia paſſio-
nis & viſu exploràſſet & tactu: Quia
vidiſti, inquit Dôminus, credidiſti:
beati qui non vidérunt, & credi-
dérunt.
Aſcéndens Chriſtus. 365.

éctio ſanéti Evangelii ſecunduùm
Marcum.
N illo tempore: Recumbeéntibus
uündecim diſcipulis;, Apparuit il-
1

lis ſeſut,
tatem eor
glla iisju
zillenon 4
De Homil

Vi en
füerit
crediderit
Unusquise
lpo jam cl.
llcit, ſi fid
Ceniin fid
Velbis dici
(icit, Hinc
bisti falſie
Oui contit.
ls autem
ai, Oui dic
(ita ejus
Ego rO

Voge
verita
lratione
Tunc enim
ſoquod ver
us comple
tismatis on
1 operibe
8 drennn
leunuser
Certtione
licat,
loc ante
Certus ſam,
konis n

Ua ece
ime ſe
Miara e
Mündi pe

bus do U
uanm tehn
t &ceels
t leyertl

mn nobgr
ecolenthul
etüntibunf
ltssin
i nilitam,
Ugelotumnd
nein Potekt
oſelta con
runr difinn
lifcinilund
Pratiaenc
n hominn

on defet
insni
1 cor FTenu

Ve Peaett
ldetclun,
eunctmtete,
non filennn
geiceliume⸗
onlfettun.
nce in itil
1, Al llnn
ſenetucheln
ſlus nottl⸗
0) Ill e
igebitnlan.

Felige. H.

Oritu
No,A
enken e
alcum.
llis N

lis Jeſus, & exprobravit increduli-
tatem eôrum, & duritiam cordis,
quia iis, qui viderant eum reſurre-
Xiſie, non credidérunt. Et réliqua.
De Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Ui crediderit, & baptizatus
fuerit, ſalvus erit: qui verò non
crediderit, condemnabitur. Fortaſſe
unusquisque apud ſemetipsũ dicat:
Ego jam crédidi: ſalvus ero. Verùm
dicit, ſi ſidem operibus tenet. Vera
étenim fides eſt, quæ in hoc, quod
verbis dicit, moribus non contra-
dicit. Hinc eſt enim, quod de qui-
buùsdã falſis fidélibus Paulus dicit:
Qui confiténtur ſe noſſe Deum, fa-
ctis autem negant. Hinc joannes
ait: Qui dicit ſe noſſe Deum, & man-
data ejus non cuſtôdit, mendax eſt.
ge. Ego rogabo. 366.

Uod cùm ita ſit, fidei noſtræ
„veritatem in vitæ noſtræ con-
ſideratione debémus agnôscere.
Tunc enim veraciter fidéles ſumus
ſi, quod verbis promittimus, opéri
us complémus. In die quippe bap-
tismatis omnibus nos antiqui ho-
ſtis operibus, atque omnibus pom-
pis abrenuntiare promiſimus. Ita-
que unusquisque veſtrûm ad conſi-
derationẽé ſuam mentis ôculos re-
ducat, & ſi ſervat poſt baptismum,
quod ante baptismum ſpopondit,
certus jam, quia fidélis eſt, gaudeat.
Ponis nubem aſcénſum. 366.

Ed écce, ſi quod promiſit, mi-
Onimé ſervavit, ſi ad exercénda
prava pera, ad concupiscendas
mundi pompas dilapſus eſt: videa-
mus, ſi jam ſcit plangere, quod er-
ravit. Apud miſericordem namque
judicem nec ille fallax habétur, qui
ad veritàtem reveértitur, étiam poſt-
quam mentitur: quia omnipotens

Deus, dum libenter noſtram pœni-
tentiam súfſcipit, ipſe ſuo judicio,

hoc quod erravimus, abſcoôndit.
e Deum laudamus. II.
5 A B B A T O.

De Epiſtola ii. B. Petri Apéſtoli.

Hane ecce vobis, chariſſimi,
Iſecùndam ſcribo Epiſtolam,
in quibus veſtram eéxcito in com-
monitiône ſincéram mentem: ut

memores ſitis eõrum, quæ prædi-

Xi, verbôrum à ſanétis Prophétis,

. 369
& Apoſtoléôrum veſtrôrum, præ-
ceptorum Domini & salvatoris.
Hoc primùm ſciéntes, quòd vé-
nient in noviſſimis diébus in de-
ceptione illusores, ſuxta proôprias
concupiſcentias ambulantes „ di-
céêntes: bi eſt promiſſio, aut ad-
ventus ejus? ex quo enim patres
dormiérunt, omnia ſic perſevé-
rant ab initio creaturæ. Latet
enim eos hoc voléntes, quôd cœ-
li erant prius, & terra, de aqua &
pPer aquam consiftens Dei verbo »
per quæ, ille tunc mundus aqua
inundatus peériit. Cœli autem, qui
nunc ſunt, & terra, eòdem verbo
repoôſiti ſunt, igni reſervati in diem
judicii, & perditionis impiôrum
hôminum.
Poſt paſſiõnem. 363.

Num verô hoc non läteat
vos, chariſſimi, quia unus dies
abud Döminum, fſicut mille anni,
& mille anni ſicut dies unus. Non
tardat Dôminus promiſſionem ſu-

am; ſieut quidam exiſtimant: ſed
patienter agit propter vos, nolens
aliquos perire, ſed omnes ad pœ-
niténtiam revérti. Advéniet autem
dies Dômini ut fur: in quo cœli
magno impetu tranſient, elementa
verô caloôre ſolvéntur, terra autem
& quæ in ipſa ſunt pera, exurén-
tur. Cùm igitur hæc omnia diſſol-
vénda ſint, quales oportet vos eſ-
ſe in ſanctis converſatiéônibus &
pietätibus, expectantes, & pro-
perantes in advéntum diéi Dômi-
ni, per quem cœli ardentes ſol-
véẽéntur, & eleménta ignis ardôre
tabéscent? Novos veròô cœlos, &
novam terram ſecundùm promiſſa
ipsius expectamus, in quibus ju⸗
ſtitia habitat.
Omnis pulchritúdo. 363.

Ropter quod chariſſimi ,; hæc
expectäntes, ſatagite, imma-
culâti & inviolati ei inveniri in
pace. Et Doômini noſtri longani-
mitatem, ſaltem arbitrémini: ſic-
ut & chariſſimus frater noſter
Paulus ſecúndüům datam ſibi ſa-
piéntiam ſcripſit vobis;, ſicut & in
omnibus epiſtolis, loquens in eis
de his, in quibus ſunt quædam
difficilia intelléctu, quæ indoôécti
& inſtabiles dépravant, ſicut &
cæteras Scripturas, ad ſuam ipso-

tum perditionem. Ves igitur fra-
A à tIes

370
tres vræſciéntes, cuſtodite, ne in-
ſipiéntium errôre traducti excida
tis à pröpria firmitate. Créſcite
verò in grätia „ & in cognitiône
Dômini noſtri, & Salvatôris Jeſu
Chriſti. Ipfi gloria & nunc; & in
diem æternitätis. Amen.
Exaltare Domine. 363.

De Sermône ſancti Leòônis Papæ.

Uod itaque Redemptöoris no-
ſtri conſpicuum fuit, in ſacra-
mènta transivit: & ut fides excel-
léntior eſſet ac firmior, viſioni
doctrina ſuccéſſit, cujus auctorita-
tem ſupérnis illuminata radiis
credéntium corda ſequerentur.
Hanc fidem aſcenſiôòne Domini au-
ctam & Spiritus ſancti münere ro-
boràâtam non vincula, non carce-
res, non exilia, non fames, non ig-
nis, non laniatus ferärum, nec ex-
quiſita perſequéntium crudelitati-
bus ſupplicia terruérunt. Pro hac
fide per universum mundum non
ſolùm viri, sed etiam feminæ, nec
tantùmi impubes puùeri, sed étiam
têneræ virgines usque ad effuſioô-
nem sui sanguinis decertarunt.
RHæc fides dæmoônia ejéeit, ægritů-
dines dépulit, môrtuos ſuscitaàvit.
Tempus eſt. 364.

Nde & ipſi beati Apéôſtoli,
qui tot miraculis confirmati,

Unc ad æquâlem Patri Filium
eruditior fides greſſu mentis
cœpit accédere, & contrectatione
in Chriſto corpôreæ lubſtantiæ:
quæ Patre minor eit; non egere:
quôniam glorificâti vorporis ma-
nente natura, eo fides credéntium
vocabatur;, ubi non carnali mang',
ſed ſpiritàli intellectu par genitori
Gnigénitus tangerétur. Hinc illud
eſt, quod poſt reiurrectiònem ſuam
Dôminus Mariæ Magdalenæ perso-
nam Eceléſiæ geréntis; cùm ad con-
tactum ipsius properareét accedere;
dicit: Noli me tangere, nondum
enim aſcéndi ad Patrem meum:
hoc eſt, Nolo, ut ad me corporali=
ter vénias, nec ut me ſensu carnis
agnôscas;: ad ſublimioôra te diffe-
ro, maſôra tibi præparo, cům ad
Patrem ascéndero, tunc me per-
féctius veriusque palpabis, appté-
hensúra quod non tangis; & cré-
ditûra quod non cernis.
Aſcendens Chriſtus. 365.

écio ſancti Evangélii ſecúndùm
Maxcum.

IN illo témpore: Recumbéntibus
undecim diſcipulis, apparuit illis
Jeſus,„ & exprobravit incredulita-
tem eôrum „ & duritiam cordis;
quia iis, qui viderant eum reſur-
rexiſſie, non credidérunt. Et ré-
liqua.

tot ſermônibus eruditi, atrocitaà-
tem tamen Dominicæ paſſiônis ex-
paâverant, & veritatem reſurrectio-
nis ejus non ſine hæſfſitatiône ſus-
céperant, tantùm de ascenſioònebo-
mini profecérunt, ut quidquid illis
priùs intúlerat metum, verterétur
in gaudium. Totam enim con-
templatiônem änimi in divinitâ-
tem ad Patris déxteram conſidén-
tis eréxerant, nec jam corporeæ
viſiônis tardabantur objectu, quo
minùs in id aciem mentis inténde-
rent, quod nec à Patre deſcenden-
do abfuerat, nec à discipalis al-
cendéndo disceéſſerat. Tunc igitur;
dilectiſſimi, filius höminis, Dei
Filius excellentius ſacratiusque in-
néôtuit, cùm in patérnæ maſJeſtatis
glöriam ſe recépit; & ineffabili
modo copit eſſe divinitate præ-
séntior; qui factus eſt humanitate
longinquior.

De Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Igna autem eos, qui credituri
ſunt, hæc ſequéntur: In nôminée
meo dæménia ejicient, linguis lo-
quentur novis;, ſerpeéntes tollent:
& ſi mortiferum quid biberint;
non eis nocébit: ſuper ægros
manus imponent, & benè habé-
bunt. Numquidnam, fratres mei,
quia iſta ſigna non tacitis; minime
créditis ? Sed hæc necelfsaria in
exoôrdio Eccléſiæ fuérunt. Ur enim
ad fidem crésceret multitdo cre-
dentium, miraculis füerat nutrien-
da: quia & nos, cum arbuͤſta pfan-
tamus, tamdiu eis aquam infundi-
mus; quoùsque ea in terra jam co-
aluiſſe videamus: & fi ſemel radi-
cem fixérint „ irrigatio ceſsabit.
Hinc eſt enim, quod Paulus dicit:
Linguæ in ſignum ſunt non fidé-
libus, ſed infidélibus.

Non turbétur cor. 364.

Ego rogabo Patrem. 366,

Abeus
Virtütibu
nigerzted
lebeeleſia g
(N, guod lun-
Norellet facie
lezeſls, cum
nunncreget
brrire malte
Dente conkra
tlnt, niſi
l iteesguie
ens lrcula
Curh uncka a
umn conditon

Uiels oguünt
akartetio
un Cibu
Blolont.
koni nuber

kenn heſik
unt ledt
Nuurunn
Punſfenn gul
t, ſel d
ties oinri
Gele iniman
tota fintüte
loſe oe
1 bbonn

.

cwlltte in

tor .
Olnigns
uls r
ufit ſ 4

Abémus de his ſignis, atque
rvirtutibus, quæ adhuc ſubtilius
conſiderare debeamus. Sanéta quip-
pe Eccleſia quotidie ſpiritaliter fa-
cit, quod tunc per Apoſtolos cor⸗
Poralitet faciébat Nam facerdé
tes ejus, cùm per exorcis:ni grâtiã
manum credentibus imponunt, &
habirare malienos Ipiritus in eorä
mente contradicunt, quid aliud

Patri Eliua

Er fideles quique, qui jam vitæ
veteris ſæcularia verba derelin-
dquunt, ſancta autem my ſteria inſo-
Mant, conditoris ſui laudes & P0
tentiam quantum prævalent, nar-

ere, Holen
trem meit

linguis oquùntuùr: Qui dum bonis
ſuis exhortation bus malitiam de
alienis cordibus auferunt „ ſexpen-
tes tollunt.
Ponis nubem. 366.

7 dum peſtiferas (uaſiénes àu
diunt, ſed tamen ad operatio-
nem pravam miniméè pertrahuntur;

i ſeent mortiferum quidem eſt, quod bi-
li⸗ unt, ſed non eis nocébit, Qqui
n. quôties pröximos ſuos in bono
ceunben⸗ opere infirmari conſpiciunt, dum

eis tota virtute concùrrunt, & ex-
emplo ſuæ operationis illörum vi.
tam rôborant, qui in propria actié
ne titubant; quid lſuc faciunt,
niſi ſuper ægros manus imponunt,
ut bene Maptahe 3 Quæ nimirum

luitt1

miracula tantò majora ſunt, quantô

f 1piritalia: tantô majora ſunt, quan-
e tO per hæc non corpora;, ſed ani-
e mæ ſulcitantur.

, Te Deum laudmus. II.

Hariſſimi, Eſtòte prudéntes „ &
Ovigilate in oratiônibus., Ante
omnia autem mútuam in vobis-
metipfſis charitàtem continuam ha-
entes: quia châritas operit mul-
titůdinem peccatôrum.
Hy Alutis humänæ Sa-
tor. 361.
Dôminus in coœlo, allel.
Paravit ſedem ſuam, allel.

Cùm vénerit Paraclitus, quem ego
mmittam vobis Spiritum veritatis,
qui à Patre procedit; ille teſtimô-
hium perhibébit de me, allel.

Mnipotens, ſempitérne Deus,

321
tam gérere voluntâtem, & maje-
ſtàti tuæ ſineèro corde ſervire. Per
Dôminum noſtrum.

0 Rex. u⸗ 367.
Alcendit Deus in jubilatiône,

faciant, niſi dæmonia ejiciunt; †

rant : quig aliud faciunt, niſi novis

allel. g,, Et Dominus in voce tu-
bæ;, alleluja.
oncede, quæſumusg, 361.

DOMINIGA

Incipit Epiſtola prima B. Joaânnis
Apoſtoli.

Odoc fuit ab initio, quod audi-
vimas, quod vidimus ôcalis
noſtris, quod perpézimus, & ma-
nus noſtræ cont: eétaverunt de ver-
bo vitæx: & vita manifeſtata eſt 5
& vidimus, & teſtamur, & annun-
tiamus vohis vitam ætérnam, quæ
erat apud Patrem, & apparuit no-
bis: quod vidimus, & audivimus;
annuntiämus vobis, ut & vos ſo-
cietatem habeatis nobiscoam „ &
locietas noſtra ſit cum Patre, &
cum Filio ejus Jeſu Chrifto. Et
hæc ſcribimus vobis, ut gaudeãtis;
& gaudium veſtrum ſit plenum Et
hæc eſt annuntiatio, quam audivi-
mus ab eo, & annuntiamus vobis:
Quoniam Deus lux eſt, & tenebræ
in eo non ſunt ullæ.
Poſt paſſiénem ſuam. 363.

I dixérimus, quôniam ſocietâ⸗
tem habémus eum eo, & in té-
nebris ambulàmus, mentimur &
veritätem non facimus. Si autem
in luce ambulamus, ſicut & ipſe
eſt in luce, ſocietatem habémas ad
inypicem, & ſanguis Jeſu Chriſti
Filii eius emúndat nos ab omni
Peceato. Si dixerimus, quôniam
peccatum non habemus, ipfi nos
sedúcimus, & véritas in nobis non
eſt. Si confiteamur peccâta noſtra ;
Hidélis eſt & juſtus, ut remittat no-
bis peccata noſtra, & emundet nos
ab omni iniquitâte. Si dixérimus „

fac nos tibi ſemper & devoô-

quoniam non peccavimus „ men-
à 2 da-

37727 „
dacem facimus eum! & verbum
ejus non eſt in nobis.
Omnis pulchritùdo. 363.

Ilioli mei, hæc ſcribo vobis, ut
non peccèétis. Sed & ſi quis pec-
caverit, advocatum habémus apud
Patrem, jeſum Chriſtum juſtum: &
ipſe eſt propitiatio pro peccatis
noſtris, non pro noſtris autem tan-
tùm, ſed étiam pro totius mundi.
Et in hoc ſcimus, quòniam cogno-
vimus eum, ſi mandata ejus obſer-
vemus. Qui dicit ſe noſſe eum, &
mandata ejus non cuſtodit, mendax
eſt, & in hoc veritas non eſt. Qui
autem ſervat verbum ejus, verè in
hoc charitas Dei perfecta eſt: & in
noc ſcimus, quòôniã in ipſo ſumus.
Qui dicit ſe in ipſo manére, debet,
ſicut ille ambulavit, & ipſe ambu-
lare. Exaltare Doômine. 363.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Alvâàtor noſter, dilectiſſimi fra-
res, aſcéndit in cœlum: non
ergo turbémur in terra. Ibi fit
mens, & hic erit réquies. Aſcen-
damus cum Chriſto interim corde:
cùm dies ejus promiſſus advénerit,
ſequeémur & cörpore. Scire tamen
debémus, fratres, quia cum Chriſto
non aſcendit ſuperbia, non avaritia,
non luxüria: nullum vitium noſtrũ
aſcendit cum médico noſtro. Et
ideò f poſt médicum deſideramus
alcêndere, debemus vitia, & peccà
ta deponere. Omnes enim quaſi
quibúùsdam compédibas nos pre-
munt, & peccatôrum nos 1étibus
ligare conténdunt: & ideò cumDei
adjutéôrio, ſecndùm quod ait Plal-
miſta: Dirumpamus vincula eô
rum , ut ſecuri poſsimus dicere
Doemino: Dirupiſti vincula mea;,
tibi ſacrificabo hoſtiam laudis.
Tempus eſt. 364.

Eſurréctio Oômini ſpes noſtra
eſt: alcénſio Dñi glorificatio no-
ſtra eſt. Aſcenſioônis hodie ſolem-
nia celebramus. di ergo recte, ſi fi-
deliter, ſi devoôtè, ſi ſancte, ſi pieAſ-
cenſiõnem Dômini celebramus,
aſcendamus cum illo , & ſurſum
corda habeamus. Aſcendentes autée
non extollamur, nec de noſtris,
quaſi de propriis méritis præſuma-
mus. Surſum autem corda habére

8

debémus ad Dôminum. Surſum
enim cor non ad Dominum fſuper-
bia vocatur: turſum autem cor a
