ôlucres cœli, & piſces maris, *
qui perambulant sémitas maris.
Smine Dôminus noſter, * quàm
admirabile eſt nomen tuum in
univérla terra! .
Dnhe Dns noſter, quàm admi-
ràbile eſt nomen tuum in univérſa
terra! quia gloria & honore coro-
naſti Sanctum tuum, & conſtituiſti
eum ſuper pera mäàanuum tuarum.
Elégit eum Doôminus ſacerdoô-
tem ſibi. ge, Ad ſacrificandum ei
hôſtiam laudis.
Pater noſter. Ipsius pietas.
Deus Pater omnipotens.

Cc 3 Ser-

XXXVIii
Sermo S. Maximi Epiſcopi.

A5 ſandi ac beatiſſimi Patris
noſtri cujus hoôdie feſta ce-
lebramus, laudes addidiſſe aliquid,
decerpsiſie eſt: siquidem virtu-
tum ejus gratia non lermoônibus
exponénda eſt, ſed opéribus com-
Probanda Cùm enim dicat Scrip-
tra: Gloria patris eſt filius Säpiens:
quantæ hujus ſunt gloriæ, qui tan-
toôrum filiôrum ſapiéntia & devo-
tiône lætaturiIn Chriſto enim Jeſu
per Evangélium ipfe nos génuit.
2 Inveéni David ſervum meum,
ôleo ſancto meo unzi eum: * Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocébit ei.
Manus enim.
hriſtus perpétuæ.
Uidquid igitur in hac ſanda
Pplebe poteſt eſſe virtutis &
grätiæ, de hoc quaſi quodam fon-
te lucidiſſimo, omnium rivulorum
puüritzs emanavit. Etenim quia ca-
ſtitatis pollébat vigore, quia abſti-
néentiæ gloriabatur anguftiis, quia
blandimentis erat præditus lenitaà-
tis, omnium civium in Deum pro-
vocavit affeétum: quia Pontificis
adminiſtratione fulgébat, plures e
diſcipulis reliquit ſui ſacerdorii
ſuceceſsores.
Poſui adjutéôrium ſuper poten-
tem, & exaltavi eléctum de plebe
mea: * Manus enim mea auxiliaâ-
bitur ei Invéni David ſervum
męeum, oleo ſancto meo unzi eum.
Manus
Ignem ſui amòris.
Enée congrue in hac die,
quam nohis beati Patris noſtri
„ad paradiſum tranſitus exultaà
bilem reddit, præséntis Pſalmi
Versiculum decantavimus: In me-
môria æterna erit juſtus Digne
enim in memoôriam vertitur héômi-
num, qui ad gaudium tranſiit An-
gelorum. Dicit ſermo divinus: Ne
laudes hôminem in vita ſua: tam-
quam ſi diceret: lauda poſt vitam,
magnifica poſt conſummatiônem.

Düplici enim ex cauſa utilius eſt

hominum magis memôriæ laudem
Are, quam viræ, ut illo potiſſimum
tempore merita ſandtitatis extoôl-
las, quando nec laudantẽ adulatio
movet, nec laudatum tentet elatio.
* it; qui ante Deum magnas

virtütes operàtus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repleéta eſt:
* ipſe intercedat pro peccaâtis om-
nium populoôrum.
Iſte eit, qui contempſit vitam
mundi;, & pervenit ad cœléſtia re-
gna. Iple. loria Patri. Ipſe.

Dômine; iſte Sanctus habitabit in
tabernâculo tuo, operàtus eſt juſti-
tiam, requiéſcet in monte ſancto
tuo.
Omine, quis habitabit in ta-
bernaculo tuo? * aut quis re-
quiéscet in monte ſancto tuo?
ui ingréditur ſine macula, * &
operatur juſtitiam. .
Zui loquitur veritatem in corde
ſnoaui non egit dolum in lingua
ua.
ec fecit prôximo ſuo malum, * &
opprobrium non accépit advérsùs
proximos ſuos. .
A d nihilum deduúctus eſt in con-
ſpeu ejus malignus: * timentes
mutem Dominum glorificat.
ui jurat proximo ſuo, & ron dé-
cipit, * qui pecuniam ſuam non
dedit ad usuram, & münera ſuper
innocentem non accépit. .
ui facit hæc, * non movébitur
in ætérnum-. .
ia. Domine, iſte Sanctus habi-
tabit in tabernaculo tuo, operatus
eſt juſtitiam, requieſcet in monte
ſancto tuo Vitam périit à
te, & tribuiſti ei Dömine: gloriam,
& magnum decôrem impoſuiſti
ſuper eum: poſuiſti in càpite ejus
coroônam de lapide pretioto.

Omine in virtte tua lætàbitur
Rex: * & ſuper falutare tuum
exultabit vekeménter.
eſidérium cordis ejus tribuiſti
ei: “& voluntate labiorum ejus
non fraudaâſti eum.
uéôniam præveniſti eum in bene-
diétionibus dulcédinis: * poſuiſti
in cayite ejus corônam de lapide
pretioôſo.
itam pétiit à te: * & tribuiſti ei
longitudinem dierum in ſæculum,
& in ſæculum ſæculi.
agna eſt glöria ejus in ſalutari
tuo: * gloriam & magnum deco-
rem impones ſuper eum.
uôniâ dabis eum in benedictioô-
nem in ſæeulum ſæculi: * lætifica-

bis eum in gaudio cum vultu tuo-
uoniam Rex ſperat in Domino:

◻

Ein mileria
mmoyebitt
neniatur n
inicis tuis
NMomnes;
MMes eOs
more pultt
u contu
nibit eos ig
Udkum eoru
einen eorun
önimecli
1. coxltaren
nn hotuelunt

1

Aüm.
Ultie Düe
inm Khlal
11. Vitam p
iDomine:
Echem in

keerioe
benedictic
cotdiam

ifell, gui

Unon

uentium !
Nfüllite por

athini

Augthiſte R
ln orene.
1 ſdlengl
ig Ulte hort

itel oſten

, A ons
1s ſeplen ei
M decelizon⸗

2 Patti, Ie

kus kabitclii
perätusekkill.
in wonnekntin

lubitübitinu.
aut lt
ſancto io!
e Maclt, 11

ttten in t:
dolum in kun

ſuo mlunet
ctpit aſens

s elt in o.
8: † iimente
Orfict.
10, 810I (e⸗
m Iuam non.
munela luper
eh. .
KOedtut

gtel,
iͦ e
e Nkionm 0

hrlti
i annnten
irsirhlin
nan e .

XXXIX
& in miſericéôrdia Altiſſimi non Evangélica léctio.
commovébitur. . ééctio ſanéti Evangélii ſecundùm
nveniatur manus tua omnibus Matthæam.
inimicis tuis: * déxtera tua invé- [Nillo témpore: Dixit Jeſus dil-
niat omnes, qui te odérunt. AHcipulis ſuis parabolam hanc:
2 ones eos ut clibanum ignis in Homo péregré proficilcens, voca-
témpore vultus tui: * Dôminus in vit ſervos ſuos; & tradidit iflis

ita ſua conturbabit eos;, & de- bona ſua. Et réliqua.
voraàbit eos ignis. Homilia ſancti Gregorii Papæ.
ructum eòrum de terra perdes: *

Ectio ſancti Evangélii, fratres
chariſſimi, ſolicitè conſidera-
re nos admonet, ne nos, qui plus
céteris in hoc mundo accepiſſe
aliquid cernimur, ab auctore mun-
di gravius inde judicemur. Cùm

& ſemen eorum à filiis hominum.
uoëniam declinavérunt in te ma-
la: cogitavêrunt consilia,; quæ
non, potuérunt ſtabilire.
uôòniam pones eos dorlum, * in

reliquiis tuis præparabis vultum

zaltare Dne in virtúte tua: can- creſcunt donorum. Tanto ergo

eorum. enim augentur dona, rationes etiã

täbimus, & pſallemus virtutes tuas. eſſe humilior; atque ad ſerviendum

Vitam pétiit à te,
ei, Domine:

& tribuiſti Deo promptior qui deb
glôriam, & magnum munere, quanto ſe obligatiorem

quisque debet ex

decoôrem impoſuiſti ſuper eum: ſeſſe conſpicit in reddenda ratione.

poſuiſti in capite ejus corônam de.
lapide pretiofo. Hic acci-
piet benedictiénem à Domino, &
milericôrdiam à Deo ſalutari ſuo:
quja hæc eſt generàtio quæréntium
Dôminum.
Omini eſt terra, & plenitàdo
ejus: * orbis terräarum, &

univérſi, qui habitant in eo.

uia ipie ſuper maria fü davit eũ: *
& ſuper flümina præparavit eum.
Quis alcendet in montem Dñi? *
aut quis ſtabit in loco ſancto ejus?
I[nocens manibus, & müdo corde:
qui non accépit in vano animãâ ſuã
nec juravit in dolo proximo ſuo.
Hic accipiet benedictionem à Déô-
mino: * & miſericôrdiam à Deo
lalutäri ſuo.
Hæc eſt generatio quæréntiũ eũ, *
quærentium faciem Dei Jacob.
ttllite portas, principes, veſtras,
& elevamini portæ æternales: * &
introibit Rex gloôriæ.
Quis eſt iſte Rex gloôriæ?*Däs for-
tis, & notens, Dñs potẽs in prælio.
A ttôllite portas, principes, ve-
ſtras, & elevamini portæ æterna-
les: * & introibit Rex gloriæ.
Quis eſt iſte B. ex glôriæ? *ι Doômi-
nus virtétum ipſe eſt Rex gloriæ.
Ana, Hic accipiet benedictionem
à Dê⁴mino, & miſericordiam à
Dec ſalutari ſuo, quia hæc eſt ge-
nerätio quæréntium Dêôminum.
Tu es ſacerdos in æternum.
secundum ordinem Melchife-
dech.
ater noſter.

Ecce homo, qui peregrè proficiſci-
tur, ſervos ſuos vocat, eisque ad
negôtium taléntâ partitur. boſt
multùm verò temporis poſiturus
ratiônem revértitur Benêe operan-
tes pro apportato lucro remúne-
rat, ſervum verò à bono opere
torpéntem damnat.
Amavit eum Doôminus, & ornâ-
vit eum: ſtolam glôriæ induit eum.
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Dominus
loricam fidei, & ornavit eum. Et.
Cujus feſtum colimus.

Uis itaque iſte homo eſt; qui
péregre proficiſcitur, niſi Ke-
démptor noſter, qui in ea carne,
quam aſsumpferat, abiit in columè
Carnis enim locus proprius terra
eſt, quæ quaſi ad peregrina duci-
tur, dum per Redemptorem no-
ſtrum in cœlo collocatur. Sed ho-
mo iſte péregrè proficiſcens ſervis
ſuis bona ſua tradidit: quia fideli-
bus ſuis ſpiritualia dona concéſſit.
Et uni quidem quinque talenta »
alii duo, alii verò commiſit unum.
Quinque étenim ſunt corporis ſen-
fus „vidélicet, viſus, auditus »
guſtus, odoraàtus, & tactus. Quin-
que ergo taléentis, donum quinque
sénſuum, id eſt, exteriorum ſcientia
exprimitur. Duobus vero intel-
léétus,„ & operatio deſignatur.-
Unius autem talenti nomine, in-
tellectus tantmmodo defignatur.
. sint lumbi veſtri præcincti, &

vinculis, lucérnæ ardéntes in manibus ve-
1

c 4 ris

XI
ſtris: &Et vos similes homin'bus
expectantibus dominum ſuum,
quando revertatur à núptiis.
Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
ERôra Düs veſter ventürus ſit. Et.
gloria Patri. Et.
Ad ſocietatem. .
Ed is, qui quinque talenta ac-
céperat, alia quinque iucratus
eſt: quia ſunt nonnulli, qui etſi in-
terna ac myſtica penetrare neſciut,
Pro intentione tamen lupernæ pa-
triæ docent recta quos poſſunt, de
ipſis exterioribus, quæ accepérunt,
duplum talentum Portant: dumque
ſe a carnis petulantia, & à terrena-
rum rerum àmbitu, atque à viſi-
bilium voluptate cuſtodiunt, ab his
etiam alios admonendo compél-
cunt. Et funt nonnulli, qui quaſi
duobus talentis ditati, intelléctum
atdque operationem percipiunt ;
ſubtilia de intérnis intéliigunt ,
mira in exteriôribus operantur
Cümque & intelligéndo, & operan-
do aliis prædicant, quaſi duplica-
tum de negotio lucrum repértant.
e Deum laudamus. II.
A A Ul D ES,

Cce facerdos mâgnus, qui in
diebus fuis placuit Deo, & in-
ventus eſt juſtus. ominus
regnavit. ecam rel. TI. A5s Non
eſt inveêntus similis illi, qui éonſer-
varet legem Excelſi as: Ideòô ju-
rejurando fecit illum Dns créſcere
in plebem ſuam. A 5s2:. Sacerdotes
Dei benedicite Dôminum: ſervi
Dômini hymnum dicite Deo allel.
4 Serve bone & fidélis, intra
in gaudium Domini tui.

Cce facẽrdos magnus, qui in
diébus ſuis placuit Deo, & in-
véntus eſt juſtus, & in tempore
iracundiæ factus eſt reconciliatio.

Eſu Redempfor mnhium,
Perpes corona Præiulum
In hac die clementiùs
Indülgeas precantibus.
Tui ſaçri qua nominis
Confeſſor almus claruit,
Hujus celébrat annua
Devota plebs ſolémnia.
Qui rite mundi gaudia
Hujus cadúca réſpuens»
ternitatis præmio
FTotitur inter Angelos.

Nobis ſequi veſtigia,
Hujus précatu sérvulis
Dimitte noxam criminis.
it Chriſte Rex piiſume,
Tibi, Patrique gloria,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſlæculum. Amen.

Juſtum deduúxit Doôminus per

vias rectas. Et oſtendit illi

regnum Dei.

Euge ſerve bone & fidélis, quia in
pauca fuiſti fidélis, ſupra multa te
conſtituam, dicit Dñs.
A, quæſumus, omnipotens
Deus, ut beati Contel-
soris tui atque Pontificis veneran-
da ſolémnitas, & devotiônẽ nobis
augeat, & ſalütem. Per Dôminum.

Xàudi, quæſumus Doômine, pre-
ces noſtras, quas in beati
Sontelsôris tui atque Pontificis
olemnitate deférimus: & qui tibi
dignè méruit famulari;, ejus inter-
cedentibus meritis, ab omnibus
nos absoôlve peccatis. Per Düm.
Non eſt inven-
cce ſacérdos. ar ſi

tus. cee o8
Amavit eum Dns; Et
ornäavit eum. Amavit. Stolam

3loriæ induit eum. Et' ornavit.
lôria. Amavit Elegit eum
Dminus Sacerdôté ſibi. g Ad
lacrificandum ei hoſtiam laudis.
„Adeòô jurejurando.

On eſt invéntus ſimilis illi,
qui conſervaret legem Excélſi⸗
Ideòô jurejurando fecit illum Doô⸗-
minus creſcere in plebem ſuam.
Elégit eum Däs, Sa-
Gerdâôtem ſibi. Elégit. Ad ſa-
crificandum ei héſtiam laudis. Sa-
cerdotem. Gloria. Elégit. y. Tu
es ſacerdos in gtern eche
ündùm ordinem Melc .
cunid 1 ſi Serve bone.
Ungi ſacerdôtio, & habére lau-
dem in nômine ipſius, & offérre
illi incenſum dignum in odorem
ſuavitatis. Tu es lacérdos,
eIn ætérnum. Tu. Secun-
dàùm ordinem Melchifedech. In.
glöria Patri. Tu. y5. Juſtum de-
duxit Dôminus per Vias rectas.
Et oſténdit illi regnum Dei.

Ecce ſacérdos magnus.

Mujus benignus annue
1

Dixit Däs.

Illlum Ge
is lelta.
Lrokendit

mnavit eumn
euin:ſKtolamg
Aportas galat

zin Dum e
A)letlena n
Crlelkin tegna

Hhelibro

udeinus v
lelles noſt
Mültam g
s meeniice
oninantes in
nines mign
ilia nedktti

tim ſeripen
lhe ſene

Aliſti
lucratus ſu
Omines
Uulchriui
ſedi hecit

45
ulis
minis,
hmme,
la,
ItO,
leculum Anen.
t Dominn ſe
Pt ofendt II

ſdeſis,un
lupra mllir
is.
„ Ootmmniſoſt;
I. Cunt
Ntiscis verenn.
lerotioni nenß
Der Dominun.

s Bömirene⸗
us in beitt

liri eins inei⸗
,49 ONinbti
8. Per Dün.
Non ek innen.
Cos.
Dis n
t. Kolanm
Mronmal,
Merit enn
okiam alti⸗
ſeo iueftnet

ſſſili,
tus ſmis e
eten ul
Eet lun d⸗

In Dis i.
ſei.
Rum!
ely

AMG
ulb

lo, Khieß⸗

du. 11
lecciſeten e

. —77., —
eménto Dhe David. s3.

„Juſtum dedüxit Dôminus per
Vias redtaas. .V
Et oſténdit illi regnum Dei.

Amaävit eum Dominus; & ornavit
eum: ſtolam gloriæ induit eum, &
ad portas paradiſi coronavit eum.

Ana. Dum eflet fſummus Fonti-
fex,terréna non métuit, ſed ad
cœléſtia regna glorioſus migravit.

Be libro Fccleſiaſtici.

J Audémus viros gloriéôſos, & pa-
reéntes noſtros in generatione
fua. Multam gloriam fecit Dômi-
nus magnificéntia ſua a ſæculo.
Dominantes in poteitâtibus ſuis,
homines magni virtute, & prudeén-
tia ſua præditi, nuntiantes in Pro-
hétis dignitatem Prophetarum, &
inperantes in præsenti populo, &
virtùte prudentiæ pôpuhs ſanctiſſi-
ina verba. In peritia ſua requiren-
tes modos muſicos, & narrantes
carmina ſcripturarum.
Euge ſerve bone & fidélis, quia
Iin pauca tuiſti fidélis, iupra multa
te conſtituam: & Intra in gaudium
Dñi tui. Däñe quinque talenta
tradidiſti mmihi, ecce alia quinq; ſu-
Perlucratus ſum. Intra.
1 Omines divites in virtüte,
—pulchritidinis ſtdium ha-
Pentes: pacificantes in domibus
ſuis. Omnes iſti in generationibus
gentis ſuæ gloriam adépti ſunt, &
in diébus ſuis habéntur in laâudi-
bus. Qui de illis nati ſunt; reli-
quérunt némen narrandi laudes
eôrum: & ſunt, quorum non eft
meméôria: periérunt „ quaſi qui
non füerint: & nati ſunt, qua
non nati, & filii ipsòrum cum ipfis.
. Ecce ſacerdos magnus, qui in
diébus ſuis placuit Deo: æ& Ideòô
jurejuràndo fecit illum Dñs créſce-
ze in plebemsſuam. 7, Benedi-
ctionem omnium Géntium dedit
illi, & teſtaméntum ſuum confir-
Mmavit ſuper caput ejus. Ideò.

xli

Ed illi viri miſericôrdiæ ſunt,
quorum pietates non defuérunt,
cum semine eòrum permanent bo-
na, hæréditas ſancta nepôtes eorüů,
& in teſtaméentis ſtetit ſemẽ eorù:
& filii eòërum propter illos usque
in ætérnum manentzſemen eorum,
& gloria eorum non derelinquetur.
Corpora ipsôrum in pace ſepülta
ſunt, & nêmen eòôrum vivit in ge-
nerationem & generationé. Sapien-
tiam ipsorum naârrent péôpuli,„ &
laudem eôrum nüntiet Eccléſia.
Juravit Däis, & non pœnitebit
eum : & Tu es ſacérdos in ætérnum
ſecundùm ordinem Melchiſedech.
Dixit Dôminus Domino meo;
Sede à déxtris meis. Tu es.
loria Patri. Tu es.

Sermo S. Maximi Epiſcopi.

Eàti Pa tris mérita jam in
Ituto pòôſita ſecùri magnificemus,
qui gubernaculu fidei viriliter te-
nens, anchoram ſpei tranquilla jam
in ſtatione compoſuit, & plenam
coœléſtibus divitiis, & ætérnis mer-
cibus navem optfato in littore col-
locavit: qui contra omnes adver-
sàrios ſctum timôris Dei tamdiu
infatigabiliter tenuit, donec ad vi-
Rtôriam perveniret. Quid enim fuit
totus vitæ illius curfus, niſi unius
cum vigili hoſte conflidas?
eInvéni David fervum meu, 6leo
ſancto meo unxi eü: * Mansenim
mea auxiliäbitur ei. Y, Nihil profi-
ciet inimicus in eo, & filius iniqui-
tatis nõ nocébit ei. Manus. Leéct.
Uantis hic cæcis a via veritaâtis
Jerrantibus, & de ſumma jam in
profändum rupe pendéntibus ,
amſſſum réddidit vitum, & illum,
quo Chriſtus viderétur, reparavit
intuitum: Quantorum auribus fur-
dis, & infidelitatis obturatiõne

damnatis, ad percipiéndam vocem
cœleſtium mandatôrum pretioſum
infûdit auditum, ur vocantiDeo ad
miſericoôrdiam reſpondérent per
obediéntiam? Quantos intrinſecùs
vulneratos, Angelici oris arte &
orationum ab infirmitate curàvit?
Pôſui adjutôrium ſuper poten-
tem,„ & exaltavi elééctum de plebe

mea: * Manus enim mea auxilia-
bitur ei. J. Invéni David lervum
E 5 meum

Xlii
meum, ôleo ſancto meo unxi eum. bus;id eſt; Epiſcopis, in expe-
Manus. cctatione adventuque ſuo ſolicitu-
Vantos per longam incùriam dinem mandat. MHunc enim ſervum
peccati labe reſolùtos, & qua- niidélem, atque prudéntem, præpo-
dam lepræ contagione perfúſos, ſitum familiæ fignifcat, commoda
caſtigationibus & exhortationibus atque utilitàtes commiſſi ſibi po-
expiando, Deo in ſe operante mun- puli cuxantem. Qui ſi dicto au-
davit? Quantoôrum animas vivén- diens, & præcéptis obédiens erit,
tes in côrpore ſam defùnctas, & id eſt, ſi doctrinz opportunitate
delictorum mole obrutas, ac ſepul- &° veritàte infirma confirmet;, dis-
taszad emendatiõnem tamquam ad rũpta consolidet, depravata con-
lIucem vocando, Deo reſuſcitavit, ut vertat, & verbum vitæ in æterni-
Dômini ſui admirandus initätor; tatis cibum alendæ familiæ diſpen-

jam mortuas Deo, é contrario
mortificet vitali morte peccato ?
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtutes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis om-
nium populorum.
Iſte eit, qui contémpfit vitam
mundi, & pervenit ad cœléſtia re-
gna. Ipfe. loria Patri. Iple.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.
Nillo tempore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Vigilate, quia netlci-
tis, qua hora Dominus veſter ven-
tůrus ſit. Et réliqua.
Homilia S. Hilarii Epiſcopi,

T ignorantiam illam diéi om-
nibus taciti, non ſine uütilis
ſiléntii ratiône eſſe ſcirémus, vigi
lare nos Dominus propter adven-
tum furis admonuit, & orationum
aſſiduitate detentos, omnibus præ-
ceptorum fuorum opéribus inhæ-
rere. Furem enim eſſe oſtendit za-
bulum ad detrahenda ex nobis
ſpolia pervigilem, & corporum no-
ſtrôrum domibus inſidiantem: ut
ea incurioſis nobis, & ſomno dedi-
tis, conſiliorum ſuôrum atque ille-
cebrarum jaculis perfôdiat. Paratos
1 g1tur eſie nos convenit: quia diéi
ign orat io inténtam ſolicitudinem
uſpeniæ expectatiônis exagitet.
Amavit eum Düs, & ornavit
eum: ſKtolam gloriæ induit eum.
Et ad portas paradiſi coronavit.
eum. Induit eum Dominus
loricam fidei, & ornavit eum. Et.

Uisnam eſt fidélis ſervus &
prudens, quem conſtituit Do-
minus Iuper familiam ſuam? Quam-
quam in commuüne nos ad indeféeſ-
ſam vigilantiæ curam adhortetur:
ſpeçialem tamen pépuli principi-

dat, atque hæc agens, hisque
immorans deprehendatur, glo-
riam à Domino tamquam diſpensa-
tot fidélis, & villicus utilis con-
ſequetur, & ſuper omnia bona
conſtituetur, id eſt, in Dei gloria
coliocabitur, quia nihil ſit ultra,
quod melius ſit.
sit lumbi veſtri præcincti, &
lucernæ ardentes in manibus ve-
ſtris: *Et vos similes hominibus
expectantibus dominum ſfuum,
quando revertatur à nüptiis.
wigilaâte ergo, quia neſcitis, qua
hora Düs veſter venturus ſip., Et,
Gloéôria Patri. Et. .
Uoôd ſi côntuens longam Dei
patientiam, quæ in profeéctum
humanæ ſalutis extenditur, adver-
sùm consérvos inloléſcet, & ſæcu-
li malis, vitiis que ſe tradet, præsén-
tium tantùm curam in cultu ven-
tris exércens: defſperata die Doô-
minus adveniet; eumque à bonis»
quæ ſpopônderat, dividet: portio-
nemque ejus cum hypocritis in
pœnz æternitâte conſtituet: quia
adventum deſperaverit, quia man-
datis non obtemyeraverit, dula
præséntibus ſtudůerit, quia vita
Géntium vixerit, quia deſperatio-
ne judicii commiflam fibi fami-
liam fame, ſiti, cæde vexaverit.
e Deum laudamus II.
PRO DOCTORIBUS.

O Doctor bptime, Eccléſiæ
ſanctæ lumen, beate, divinæ
legis amator, deprecare pro nobis
Filium Dei.
NEus, qui poôpulo tuo ætérna
ſaltis beatum miniſtrum
tribuiſti: præſta;, quæſumus ; ut»
quem Docdtoérem vitæ habuimus in
terris, interceſsorem habére me-
reamur in coœlis. Per Däm.

De ſibro

Cnmim or
eiquitet srpi
iwacabit. Na
inatorum
ſa

en untd ecit
60

Meden in
enn “

luriei
indis

eene

ens „ Me.
ndatuk, 8.
nan Giſpen⸗

s ütilis on⸗
t ommnia boet
in eigin
nihil ſt ulnn

neſeltig i⸗

ürus .,t,

lis

m 401
Rim .
le exiſelt
15.Il.
ORIBUS,
z
geime, edin
1

te
ecitehton

De libro Eccleſiâſtici.

Apiéntiam omnium antiquérum
exquiret sapiens; & in Prophe-
tis vacabit. Narrationem virôrum
nominatorum conſervabit „ & in
versutias parabolarü ſimul introi-
bit. Occulta proverbiorum exqui-
ret, & in abſconditis parabolarum
conversabitur. In médio Magnato-
rü miniſtrabit, & in conſpeéctu præ-
ſidis apparebit. In terram alienige-
narum Gentium pertranſiet: bona
enim & mala in hominibstentabit.
N. Euge lerve bone & fidelis, quia
in pauca fuiſti fidelis, ſupra multa
te conſtituam: * Intra in gaudium
Düi tui Däe quinque talénta
tradidiſti mihi: ecce alia quinque
ſuperlucratus ſum. Intra.
Or ſuum tradet ad vigilandum
dilůculo ad DOominum, qui
fecit illum, & in conſpéctu Alriii-
mi deprecabitar. Apériet os ſunm
in oratione, & pro delictis ſuis
deprecabitur. Si enim Dominus
magnus volderit, ſpiritu intelli
géntiz replébit illum: & ipfe tam-
quam imbres mittet eléoquia la-
piéntiæ tuæx, & in oratione confi
tébitur Domino: & ipſe diriget con-
silium ejus, & diſciplinam, & in
ablconditis inis confiliabitur.

Ecce ſacerdos magnus, qui in
diébus ſuis placuit Deo: * ideo
jurejurando fecit illum Dñs créſce-
re in plebem ſuam. Benedi-
Gionem omnium Gentium dedit
illi, & teſtaméntum ſuum confir-
mavit fuper caput ejus. Ideo.

germinabit ficut lilium:
rébit in æxtérnum ante Dôminum.
Plantatus in domo Düi; in atriis
domus Dei noſtri. Et.
Pſe palam faciet diſciplinam do-
ctrinæ ſuæ, & in lege teſtaménti
Dômini gloriabitur. Collaudabunt
multi ſapiéntiam ejus, & usque in
ſæculum non delébitur. Non recé-
det memoria ejus, & nomen ejus
requirétur à generatione in gene-
rationem, Sapientiam ejus enarra-
bunt Gentes „ & laudem eſjus
enuntiabit Eccleſia.

Juràvit Dnñs, & non pœnitébit

Xliii
eum? * Tu es ſacêrdos in æternum
ſecundùm ordinem Melchifedech.
Dixit Döminus Domino meo;
Sede à dextris meis. Tu es.
lorig Patri. Tu es.
10 D. 4 Iſte co-
gnòvit juſtitiam, & vidit mirabilia
magna, & exoravit Altiſſimum:
Et inveêntus eſt in nũůmero San-
ôrum. Belſte eſt, qui contempſit
vitam mundi, & pervenit ad cœlé-
ſtia regna, Et. lôria Patri. Et.

Ex libro Moral. S. Gregorii Papæ.

O poſt Orionas Hyadum noô-
Jmine, niſi Doctôres ſanctæ Ec-
cléſiæ deſignantur? Qui ſubduúctis
Martyribus, eo jam tempore ad
mundi notitiam venérunt, quo fi-
des clariùs elucet: & repréſſaà infi-
delitatis hieme, altius per corda
fidélium ſol veritatis calet. ui
remôta tempeſtate perſecutiônis,
explétis longis noctibus infideiita-
tis, tunc ſanctæ Eccleſiæ orti ſunt;
cùm ei jam per crudelitatis ver-
num lucidior annus aperituar.

Inveni David ſervum meum,
Sleo ſancto meo unzi eum:
Manus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo ,
& filius iniquitatis non nocébit ei.
Manus.

Honéſtum fecit illum Dômi-
nus, & cuſtodivit eum ab inimicis,
S à ſeductoribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Juſtum deduxit Dômtaus per
vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et.
Ec immérito Doctôres ſancti
Hyadum nuncupatiône fignan-
tur. Græco quippe elòquio Hyetos
pluvia vocatur: & Hyades nomen
à plüúviis acceperunf, quia ortæ
procul důbio imbres ferunt. Bené
ergotiyadum appellatione expréfii
ſunt, qui ad ſtarum universalis Ec-
cléſiæ quaſi in cœli faciem deducti
ſuper arêntẽ terram humani pééto-
ris ſanctæ prædicationis imbres fu-
dérunt, Si enim Prædicationis ler-
mo plvia non eflet, Môyles mini-
méè dixiſſet: Expeétézur ficut plů-
via eloquium menm: & nequaquam
er Itaiam Véritas diceret: Manda-
bo nůbibus meis »ne pluant luper
eam imbré, atque hoc, quod paulo
ante

Xliv
anre protulimus: Quàmobrem pro-
hibitæ funt ſtillæ pluviarum.
te! Pôſui ad-
jutorium ſuper poténtem, & exal-
tavi electum de plebe mea: *Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Invéni David ſervum meum;
Öleo ſancto meo unxzi eü. Manus.
Ama-
vit eum Dôminus, & ornâvit eum:
1tolam gloôriæ induit eum: Et
ad portas paraditi coronavit eum.
Induit eum Däüs loricam fid ei, &
ornavit eum. Et.
NNUm ergo Hyades cum plüùviis
véniunt, ad ccœli ſpatia altio-
ra ſol dúcitur, quia apparente Do-
Gtorum ſciéntia, dum mens noſtra
imbre prædicatiéônis infúnditur, fi-
dei calor augétur Et perfula terra
ad fructum proficit; cùm lumen
ætheris ignéſcit, quia ubériùs fru-
gem boni ôperis réddimus, dum
per ſacræ eruditioônis flammam in
corde claâriùs ardemus. Dümque
per eos diébus singulis magis ma-
& isque ſciêntia coœléſtis oſténditur,
quaſi interni nobis lüminis vernu
tempus aperitur:; ut novus ſol no-
ſtris méntibus rútilet;, & eorů ver-
bis nobis cognitus ſeipſo quotidie
clarior micet. Urgente étenim mu-
di fine, ſuperna ſcientia proficit, &
largias cum témpore excretſcit.
te eſt,
qui ante Deum magnas virtütes
operatus eſt, & omnis terra doctri-
na ejus repléta eſt: »Iple inter-
ceédat pro peccaàtis omniũ populoô-
um. Iſte eſt, qui contémpfit
vitã mundi, & pervenit ad cœléſtia
regna. Ipſe. lôria Patri. Ipfle.
Iſte homo
perfécit ömnia, quæ locùtus eſt ei
Deus, & dixit ad eum: Ingrédere in
réquiem meam: SOuia te vidi ju-
ſtum coram me ex omnibus Gén-
tibus. Iſte eſt, qui contémpfit
viram mundi, & pervénit ad cœlé-
ſtia regna. Quia. Ioria. Quia.

ectic ſancti Evangélii ſecůndùm
Matthæum. 1
N illo témpore: Dixit Jeſus diſci-
pulis ſuis: Vos eſtis ſal terræ.
Quod ſi ſal evanúerit;, in quo ſa-
lietur? Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Stendit Dôminus, fatuos eſſe
judicandos, qui temporalium

bonòôtum vel cõpiam ſectântes, vel
inopiam metuentes, amittunt æ-
terna, quæ nec dari poſſunt ab ho-
minibus, nec auferri. Itaque ſi ſal
infatuatum fuúerit, in quo ſalieétur?
Id eſt, ſi vos, per quos condiéndi
ſunt quodammodo populi, metu
perſecutionum temporãlium ami-
séritis regna cœlôrum: qui erunt
homines, per quos à vobis error
auferatur, cùm vos elégerit Deus,
per quos errörem auferat ceteroô-
rum? ,B
Amâvit eum
Dôminus, & ornâvit eum: ſtolam
gloriæ induit eum: * Et ad por-
tas paradiſi coronavit eum.
Induit eum Déôminus loricam
fidei, & ornavit eum. Et.
Iſte eſt,
qui ante Deum magnas virtutes
operatus eſt, & de omni corde ſuo
laudavit Dim : * Ipſe intercédat
pro peccatis omnium populorum.
Ecce homo ſine queréla, verus
Dei cultor, aàbſtinens ſe ab omni
pere malo, & périnanens in in-
nocentia ſua. Ipſe.
Rgo ad nihilum valet ſal infa-
tuatum, niſi ut mittatur foras»
& calcétur ab hominibus. Non ita-
que calcatur ab hominibus, qui pa-
titur perſecutioônem; ſed qui perle-
cutioënem timéndo infatuatur. Cal-
cari enim non poteſt, niſi infeérior:
ſed inférior non eſt, qui quamvis
côrpore multa in terra ſuſtineat;,
corde tamen fixus in cœlo eſt.
In médio Eccleſiæ apéruit os
ejus, *Et implevit eum Dominus
ſpiritu ſapiéntiæ, & intellectus.
Jucunditatem, & exultationem
theſaurizavit ſuper eum. bt.
loria Patri. Et.
Os eſtis lumen mundi. Quo-
modo dixit ſuperiùs ſal terræ;
ſic nunc dicit lumen mundi. Nam
neque ſupériùs iſta terra accipien-
da eſt, quam pedibus corporeis cal-
camus; ſed hémines;, qui in terra
habitant, vel étiã peccatores, quo-⸗
rum condiéndis, & extinguendis
putôribus Apoſtôlicum ſalem Do-
minus miſit. Et hic mundum, non
cœlum & terram, ſed hômines;, qui
ſunt in mundo, vel diligunt mun-
dum,opoôrtet nrall giduinu⸗ illu-
minandis Apoſtoli miſſi ſunt. Non
poteſt civitas abſcoõndi ſuper mon-
tem péſita: id eſt, fundata ſuper
insignem magnämque juſtitiam,
quam

ſum ſunit
nuo diſp
lebeum l
C 0

denta ut
1AI

7
Audate Dun

Ne Uir,
hnicula: 8
Dilt nec ſp⸗
ſesatis, O
Unmnseumn?

la.
die Conteſt⸗
(lem pie
otbem,
lie lie etus
Arndere

lie ie letu
Laudis h
Uhlusppruc
htam dunin
Uanechuman
Hltitas:
lls ob pra
ener,
enue paſi
Ubes morbe
ektirun
Aethincil

„Vnchit laud.

Ulisenn
nne e
Rlales ilns
ſiu llh
Alper ceel
is mund
Nlinus,
uuyit en
bln go

kcivir
n in

ue, gliͦ
teott tl
licis: con
natalit
nes init

e
Anotis
Ka. )
ſirt 1
uin
nbenl
lecibe

veju⸗

6 ur

enn ſelntere
3, Anittunt ,
i pollantsbhe
Ii. Iugleſill
in guo ll
qvos contieni
o populi, pen
wporälium a.
Ium: qui
08 bis
eisgerit
äukerat celtt⸗

Amarittn
it eum:
n: eEt AN.
avit eum.
öminus lolian
eum, E.
Uteet,
aenus Nitiis
e Olnni cotteli⸗

nnaners .

iet ſe ilt⸗
nitatur ſonn,
libus. Non li.

quam ſignificat étiam ipſe mons,
in quo diſputat Dôminus.
e Deum laudamus. 1I1.
C O M N E

Dômine, quinque
talénta. ut infrà ad 1.
ixit Dôminus.

77.
audate Diüm omnes Gentes. 79.

Eàâtus vir, qui invéntus eſt ſine
Dmacula: & qui poſt aurum non
abiit, nec ſperavit in pecünia, &
thesauris. Quis eſt hic, & lauda-
bimus eum? fecit enim mirabilia
in vita ſua.
Ste Conféſſor Dômini, coléntes
Quem piè laudant pôpuli per
orbem,
Hac die lætus meéruit beatas
Scandere ledes.

Hac die lætus méruit ſuprémos
Laudis honores.-
ui pius, prudens, hůmilis, pudicus
Sobriam duxit ſine labe vitam,
Donec humanos animavit auræ
Sspiritus artus. ,
ujus ob præſtans méritum fre-
quenter,
.gra quæ paſſim jacuére membra,
Viribus morbi domitis, ſaluti
Reſtituuntur.
oſter hinc illi Chorus obſequentẽ
Concinit laudem, celebrésque pal-
mnas, . .
Ut piis ejus précibus juvémur
Oimne ber æzvum.
it ſalus illi, decus, atque virtus;,
Qui ſuper cœli solio corüſcans,
Totius mundi seriem gubérnat
Trinus, & unus. Amen.
Amavit eum Däüs, & ornavit en.
Stolam gloriæ induit eum.

Similabo eum viro ſapiénti, qui
ædificavit domum ſuam ſupra pe-
tram.
Eus, qui nos beati Con-
felisoris tui annua ſolemnitate
lætificas: conceéde propitius; ut
cujus natalitia colimus , étiam
actiones imitémur. Per Dôminum.

Déſto Dne ſupplicatiônibus
noſtris, quas in beati Con-
felsoris tui ſolemnitate deférimus:
ut, qui noſtræ juſtitiæ fiduciam non
habémus, ejus, qui tibi placuit,
precibus adjuvémar. Per Däm.

XIvV

Ntercéflio nos, quælumus Dô-
mine, beati Abbätis com-
meéndet: ut quod noſtris meéritis
non valémus, ejus patrocinio aſſe-
quamur. Per Doôminum.

egem Confeſsorum Dim, Ve-
nite, adoremus. enite. 1.
ſte Confeéſſor.
Beatus vir, qui
in lege Dômini meditatur: volun-
tas ejus pérmanet die ac nocte, &
omnia, quæcúmque faciet, ſemper
proſperabüntur
Eatus vir, qui non abiit in con-
silio impiorum, & in via pecca-
torum non ſtetit, * & in cäathedra
peſtilentiæ non ſedit.
ed in lege Domini voluntas
ejus, * & in lege ejus meditâàbitur
die ac nocte.
t erit tamquam lignum, quod
plantàâtum e ſecùs decùrius aqua-
rum „* quod fructum ſuum dabit
in témpore ſuo.
Et fölium ejus non défluet: * &
ômnia, quæcumque faciet, proſpe-
rabuntur.
on ſic impii, non ſic: * ſed tam-
quam pulviszquem projicit ventus
a facie terra “”MM
deò non resũúrgent impii in judi-
cio: * neque peccatores in conci-
lio juſtôrum. .
Quôniam novit Dôminus viam
juſtorum: † & iter impiorü peribit.
Beatus vir, qui in lege Dui
meditatur: volüntas eſus Permanet
die ac nocte, & omnia quaæcumque
faciet, ſemper proſperabúntur.
Beatus iſte Sanctuszqui con-
fiſus eſt in DDho, prædicavit præ-
céptum Dômini, conſtitutus eit in
monte ſancto ejus. Pſalnuas 2
Odon fremuérunt Gentes, * &
populi meditati ſunt inania.
fiterunt Reges terræ, & principes
convenérunt in unum, * advérsùs
Düäüm, & adveérsàs Chriſtum ejus-
irumpamus vincula eorum: * &
projiciamus à nobis jugum ipsoru.
ui habitat in cœlis, irridebit
eos: * & Doôminus ſubſannabit 60s-
unc loquetur ad eos in ira ſua, *
& in furore ſuo conturbäbit eos.
go autem conſtitutus ſum Rex ab
eo ſuper Sion montem ſanctum e-
jus,„* prædicans præcéptum ejus.
9ominus dixit ad me: * Filius
meus es tu, eo hodie 8Fun te.
20.

u⸗

Xlvi
ſtula à me, & dabo tibi Gentes
hæreditätem tuam, * & poſſeſſiô-⸗
nem tuam terminos terræ.
eges eos in virga ferrea * & tam-
quam vas figuli confringes eos.
t nunc Reges intelligite: * eru-
dimini, qui judicatis terram.
ervite DOomino in timôre; * &
exultate ei cum tremore.
pprehendite diſciplinam „ ne
quando iraſcatur Dominus: * &
pereatis de via juſta. .
Sm exarferit in brevi ira ejus, *
beati omnes, qui confidunt in eo.
Beatus iſte Sanctus, qui con-
fiſus eſt in Dõmino, prædicavit præ-

céptum Domini, conſtitũútus eſt in

monte ſancto ejus. Tu es
gloria mea, tu es ſuſcéptor meus
Domine: tu exàltans caput meum,
& exaudiſti me de monte ſancto
tuo.
Omine, quid multiplicati ſunt;
qui tribulant me? * multi in-
sürgunt adversum me.
ulti dicunt animæa mex: * Non
eſt ſalus ipſi in Deo eius.
Pu autem Domine ſulcéptor meus
es, * gloria mea, & exaltans ca-
Put meum.
oce mea ad Däüm clamâvi: *“ &
exaudivit me de monte ſancto ſuo.
go dormivi, & ſoporatus ſum: *
& exurrézxi, quia Dis ſuſcépit me.
Jon timébo millia populi circum-
dantis me: *W exurge Dômine, ſal-
vum me fac Deus meus.
Zuoôniam tu percuſsiſti omnes ad-
versantes mihi ſine cauſa: den-
tes peccatorum contriviſti.
omini eſt ſalus: * & ſuper péͤ-
pulum tuum benedictio tua
fa, Tu es gloria mea, tu es ſus-
céptor meus Dne, tu exaltans ca-
put meum, & exaudiſtime de mon-
te ſancto tuo. Y. Amavit eum Do-
minus, c ornavit eum. g. Stolam
gloriæ induit eum. Pater noſter.
Xxaudi Déômine.
Benedictione perpétua.
De libro Sapientiæ.

Uſtus „ſi morte præoccupâtus
füerit, in refrigério erit. Sené-
ctus enim venerabilis eſt non
diutûrna, neque annòrum número
computata: cani autem ſunt ſenſus
hominis, & ætas fenectütis vita
immaculata. PlacensDeo factus eſt
diléectus, & vivens inter peccatoôres
translatus eſt. Raptus eſt, ne mali⸗

tia mutaret intellécdtum ejus;, aut
ne fictio deciperet animam illius.
