& ſicut hortus ſemen ſuum gér-
minat, ſic Dominus Deus germina-
bit juſtitiam, & laudem coram
univerſis Géntibus. Propter Sior
non tacébo;, & propter Jerúſalem
non quiéicamdonec egrediatur ut
plendor juſtus ejus, & ſalvator
ejus ut lampas accendatur.
Reges Tharſis & inſulæz munera
öfferent: & Reges Arabum & Sa-
ba dona Dêmino Deo adducent.
Omnes de Saba venient, aurum
& rhus deferéntes. Keges.
loria Patri. Reges.

Omnis terra adôret te,„ & pſallat
tibi: pfallmum dicat nomini tuo
Dômine.
Ubilate Deo omnis terra, plſal-
Jwonn dicite nomini ejus: * date
gloöriam lIaudi ejus.
icite Deo, quam terribilia ſunt
pera tua Domine! * in multitu-
dine virtutis tuæ mentiéntur tibi
inimici tui. .
mnis terra adéret te, & pſallat
tibi: * plalmum dicat nomini tuo.
Venite, & vidéte pera Dei: *
terribilis in consiliis ſuper filios
hominum ..
ui convértit mare in aridam, in
fumine pertransibunt pede: * ibi
lætabimur in ipto. „ .
ui dominatur in virtůte ſua in
æternum, oculi ejus ſuper Gentes
Teſpiciunt: * qui exaſperant, non
exalténtur in ſemetiptfis.
enedicite Gentes Deum noſtrü:*
& auditam facite vocẽe laudis ejus.
ui poluit änimam meam ad vi-
täam: * & non dedit in commo-

tiônem pedes meos.
uôniam probaſti nos Deus: *

natur argéntum.
nduxiſti nos in laqueum, poſuiſti
tribulationes in dorſo noſtro: *
impoſuiſti hömines ſuper capita
noſtra.
ransivimus per ignem & aquã: *
& eduxſſti nos in refrigérium.
ntroibo in domum tuam in ho-
locauſtis; * reddam tibi vote mea,
quæ diſtinxérunt labia mea.
t locútum eſt os meum, * in tri-
bulatione mea.
olocâuſta medullâta offeram tibi
cum incenſo arietum; * offeram
tibi boves cum hircis.
enite, audite, & narrabo, omnes,
qui timétis Deum, * quanta fecit
animæ meæx.
dipſum ore meo clamavi;, * &
exaltavi ſub lingua mea
niquitatem ſi aſpexi in corde
meo, *ð non exaudiet Doôminus.
roptéreà exaudivit Deus, * &
attendit voci deprecationis meæ.
enedictus Deus,* qui non amovit
orationem meam, & milericordiam
ſuam à me.
Omnis terra adòret te, &
pfallat tibi:pſalmum dicat nomini
tuo Dômine. Reges Tharſis
& inſulæ muúnera ôfferent Regi
Démino.
Eus judicium tuum Regi da: *
& juſtitiam tuam filio regis.
udicare poôpulum tun in juſtitia, *
& pauperes tuos in judicio.
uscipiant montes pacem pôpu-
le, *& colles juſtitiam.
udicabit panperes populi, & ſal-
vos faciet filios pauperum: * S&
humiliabit calumniatorem.
t permanébit cum ſole, & ante
lunam, in generatione & gene-
rationem.
eſcéndet ſicut plũvia in vellus: *
& ſicut ſtillicidia ſtillantia ſuper
terram.
riétur in diebus ejus fuſtitia, &
abundantia pacis: * donec aufe-
ratur luna.
t dominabitur à mari usque ad
mare: * & à flúmine usque ad ter-
minos orbis terrarum.
oram illo prôcident X.. thiopes: *
& inimici ejus terram lingent.
eges Thartis, & inſalæz munera
ôfferent: Reges Arabum, & Sa-
ba dona adducent.
t adoräbunt eum omnes Reges
terræ: * omnes Gentes sétvient ei.
Mia

972
uia liberàbit päauperem à potén-
te6, * & pauperem, cui non erat
adjutor.
arcet pauperi & inopi: * & ani-
mas pauperum ſalvas faciet.
xͤæ usùris, & iniquitate rédimet à-
nimas eorum: * & honorabile no-
men eôrum coram illo.
t vivet, & dabitur ei de auro A-
ràbiæ, & adorabunt de ipſo ſem-
per: * tota die benedicent ei.
t erit firmaméntum in terra in
ſummis montium, ſuperextollétur
ſuper Libanum fructus ejus: * &
Horébunt de civitate ſicut foœnum
terræ.
it nomen ejus benedictum in ſæ-
cula: * ante ſolem pérmanet no-
men ejus.
t benedicéntur in ipſo omnes
tribus terræ: * omnes Gentes ma-
gnificäabunt eum.
enedictus Dôminus Deus Iſrael, *
qui facit mirabilia ſolus.
t benedictum nomen Maſeſtäaätis
ejus in ætérnum: *& repléebitur ma-
jeſtate ejus omnis terra; fiat, fiat.
Reges Tharſis, & inſulæz mu-
nera ôfferent Regi Dômino.
Omnes Gentes, quascumque
feciſti, vénient, & adorabunt coram
te Domine.
Nelina Dômine aurem tuam, &
exaudi me: " quéôniam inops &
S ſum ego. „
uſtodi änimam meam , quoôniam
ſanctus ſum: * ſalvum fac ſervum
tuum, Deus meus ſperantem inte.
ifſerére mei Domine, quoniam
ad te clamavi tota die: * Iætifica
animam ſervi tui, quoôniam ad te
Domine animam meam levavi.
uoniam tu Domine ſuavis &
mitis „ * & multæ miſericordiæ
omnibus invocantibus te.
uribus percipe Domine oratioô-
nem meam: * & inténde voci de-
Precatiônis meæ.
n die tribulationis meæ clamavi
ad te: * quia exaudiſti me.
on eſt similis tui in diis Die: *
& non eſt ſecùndùm opera tua.
mnes Gentes, quascumq; feciſti,
veniét, & adoràbunt corã te Dñe:*
& gloriſicabunt nomen tuum.
uoniam magnus es tu, & faciens
mirabilia ; * tu es Deus ſolus.
educ me Domine in via tua; &
ingrédiar in veritate tua: * lætétur
cor meum;ut timeat nomen tuum.

in toto eorde meo, * & glorificâ-
bo nomen tuum in æternum.
uia miſericôrdia tua magna eſt
ſüper me: * & eruiſti animam
meam ex inferno interiori.
eus, iniqui inſurrexérunt ſuper
me, & ſynagôga poténtium quæſié-
runt äanimam meam: * & non pro-
poſuérunt te in conſpéctu ſuo.
t tu Dômine Deus, miſerator &
miséricors, * patiens & multæ
miſericordiæ & verax.
éſpice in me, & miſefere mei: *
da impérium tuum puero tuo: &
ſalvum fac filium ancillæ tuæ.
ac mecum ſignum in bonum, ut
videant, qui odérunt me, & con-
fundantur: * quôniam tu Doômine
adiuviſti me, & conſolatus es me.
Omnes Gentes, quascumque
feciſti, venient, & adorabunt coram
te Déômine. Reges Tharſis, &
inſulæ muúnera ôfferent. Reges
Arabum & Saba dona addücent.
ater noſter psius pietas.
Jube domne benedicere.
Deus Pater omnipotens.
Sermo S. Leônis Papæ.

Audeéte in Dômino, dilectiſſimi,
Ctesräm dico, gaudéte: quéô-
niam brevi intervallo témporis.,
poſt ſolemnitatem Nativitatis
Chriſti, feſtivitas declarationis
ejus illäúxit: & quem in illo die
Virgo péperit, in hoc mundus
agnovit. Verbum enim caro factü.
ſic ſuſceptiònis noſtræ temperavit
exéôrdia, ut natus Jefus, & creden-
tibus maniféſtus, & perſequéntibus
eſſet occùúltus. Jam tunc ergo cœli
enarravérunt gloriam Dei;, & in
omnem terram ſonus veritatis
exivit, quando & paſtôribus exeér-
cirus Angelôrum Salvatôris Editi
annuntiator apparuit, & Magos a
eum adorandum prævia ſtella per-
duxitzut à ſolis ortu usque ad oc-
catum veri Regis generatio corus-
caret, cùm rerum fidem, & regna
Griéntis per Magos dilcerent, &
Romanum impérium non hteéret-
Illuminare, illuminare Jeruſa-
lem, quia venit lux tua
glôria Doômini ſuper te orta eſt.,
Et ambulâbunt Gentes in lu-
mine tuo, & Reges in ſplendore
ortus tui. EFt.
Chriſtus perpétuæ.
Am &. [ævitia Heroôdis, volens

onfitébor tibi Due Deus meas

primôrdia ſuipécti ſibi .

gis eutingue
nelciens ſer⸗
imeentus faci
rumindiſcre
zeguitutzann
minatoris 0
fama loquenr
Yem ad nart
que faciebe
tionis novi
ſecutoris i
etiam Agy
ut Gens ant
jain ad vicin
tam gratiam
dum ejecera
tionemn, jam
Titatem.
Omnes
& thus def
annuntiant
. Reges 1
offerent,
Cona adduc
Ignen

Enolcin
in Magi
ocationis
tias: & exn
ſpelinitiace
in eternam
Inttoiteer,
Juentia de
tuerunt,&,
ObcxcatiO
nationibus
Honoretut
ſimusces,
ot /aPhar
tem Vener.
omnipote
Ac ſichtill
lcas Dño
eruntita
gue Deo ſi
Ai ven
Klinem,
ielaui
Nimn
vonnnum,
gus inOrie
Al batri⸗

ſelte àd
6 dowind

Unite,e⸗
Tltee⸗

E Loi
etermunn
a Mitne
wiſti iun
etioti.
eitrunn
ntium ert
Amn
lpeculn
, Wilelug
ens N N

1.
iſehene
ueto no
Ncille ne.
in bonun,
nt ne,Al
jam tu Dor
Holinas e!
eszbaseln
oräbuntee
eges Ihul⸗

Psils li
gecicele⸗
unnigotens
nis ne

gaubete:
llo tenge⸗
Nalk!
bechn
neln in
n hoc
nimcatok

ſtre tenh⸗

gis extinguere, huic diſpenfatiôni
néfſciens ſerviebat: ut dum atrôci
inténtus facinori, ignòtum ſibi pue-
rum indiſcréta infantium cæde per-

séquiturzannuntiatum cœlitùs do-

minatoris ortum inſignior ubique

fama loquerétur: quam promptio-
rem ad narrandum, diligentiorém-
que faciébat, & ſupérnæ ſignifica-
tionis névitas, & cruentiſſimi per-
ſecutôris impietas. Tunc autem
étiam Ægypto Salvator illatus eſt,
ut Gens antiquis erroribus dédita,
jam ad vicinam ſalutem per occůl-
tam gratiam ſignarétur: & quæ non-
dum ejecerat ab animo ſuperſti-
tionem, jam hofpitio reciperet ve-
ritatem.
Omnes de Saba vénient, aurum
& thus deferéntes, & laudem Dno
annuntiantes: * Allel. allel. allel.
Reges Tharſis & inſulæ mùúnera
offerent „Reges Arabum;, & Saba
dona adduúcent. Alleluja.
Ignem ſui amôris.

Gnoſcaàmus ergo, dilectiſſimi,
in Magis adoratôribusChriſti,
vocationis noſtræ, fideique primi-
tias: & exultantibus animis beatæ
ſpei initia celebremus. Exinde enim
in æternam hæreditatem cœpimus
introire: exinde nobis Chriſtum lo-
quéntia Scripturarum arcäna pa-
tueêrunt, & veritas, quam Judæòôrum
obcæcatio non recepit? omnibus
nationibus lumen ſuum inveéxit,
Honorétur itaque à nobis ſacratiſ-
ſimus dies, in quo ſalũtis noſtræ au-
Gor aßparuit: & quem Masgi infan-
tem venerati ſunt in cunabulis, nos
omnipoténtem adoremus in coœlis.
Ac ſicut illi de thesauris ſuis my-
ſticas Dño múnerum ſpécies obtu-
lerunt, ita & nos de cordib“ noſtris
quæ Deo ſunt digna; promamus.
Magi veniunt ab Oriénte Jero-
sölymam, quæréntes & diceéntes:
OUbi eſt, qui natus eſt, cujus ſtellam
digimus Et vénimus adorare
Dôminum. Vidimus ſtellam
gjus in Oriénte. Et.
loria Patri, Et veéenimus.

Venite, adorémus eum: quia ipſe
eſt Dôminus Deus noſter.

VSnite exslem Dômino: x* ju-
bilemus Deo ſalutari noſtro.

178
ræoceupémus fâciem ejus in
confeſſiõne: * & in pialmis jubi-
lémus ei. 6
Venite, adorémus eum: quia
ipſe eſt Dominus Deus noſter.
uôniam Deus magnus Dômi-
nus: & Rex magnus ſuper omnes
deos.
uia in manu ejus ſunt omnes
fines terræ: * & altitúdines moôn-
tium ipsius ſunt.
Venite, adoreêmus eum: quia
ipſe eſt Dôminus Deus noſter.
uôniam ipsius eſt mare: & ipſe
fecit illud: * & ſiccam manus ejus
formavwérunt.
Venite, adorémus eum: quia
ipſe eſt Dôminus Deus noſter.
Qt nos pôpulus päâſcuæ ejus, &
oves manus ejus: Hodie ſi vocem
ejus audiéritis, nolite obdurare
corda veſtra.
icut in irritatiéne ſecúndúm
diem tentatiônis in desérto: *† ubi
tentavérunt me patres veſtri;, pro-
bavérunt me, & viderunt opera
mea.
Venite, adorémus eum: quia
ipſe eſt Doõminus Deus noſter.
uadraginta annis offénſus fui ge-
neratiéôni illi, * & dixi: ſemper
hi errant corde.
t iſti non cognovérunt vias meas
ut juravi in ira mea: Si introibunt
in requiem meam. .
Venite, adoremus eum: quia
ipie eſt DOominus Deus noſter.
loria Patri. icut erat. .
Venite, adorémus eum: quia
ipſe eſt Déôminus Deus noſterx.

Homo natus eſt in ea, & ip-
ſe fundavit eam Altiſſimus.

Undaménta ejus in môntibus
ſan ctis: * diligit Dôminus por-
tas Sion ſuper ômnia tabernacula
lacob.
loriõſa dicta ſunt de te,
tas Dei.
emor ero Rahab & Babyléônis *
ſciéntium me ,
cce alienigenæ , & Tyrus, & po-

* civi-

pulus ÆJthiopum, * hi fuérunt
illic.
umquid Sion dicet: Homo „8&&

homo natus eſt in ea: * & ipſe
fundâvit eam Altiſſimus?
Bminus narrabit in ſct iptùris po

u⸗

174
pulérum, & principum: * horum,
qui fuérunt in a. .
icut lætàântium mnium * habi-
tätio eſt in te. .
Homo natus eſt in ea,; &
ipſe fundavit eam Altiſſimus.
Adorate Dôminum; allel.
in aula ſancta ejus, allel.

Antâte Domino cänticum no-
vum: * cantate Dômino omnis
terra.
antàte Dômino, & benedicite
nomini ejus: * annuntiate de die
in diem ſalutare ejus.
Ennuntiate inter Gentes gloriam
ejus: *† in omnibus pôpulis mira-
bilia ejus. .
uëniam magnus Déôminus, &
laudabilis nimis: terribilis eſt
ſuper omnes deos.
uôniam omnes dii Géntium dæ-
moônia: * Däüs autem cœlos fecit.
onteſſio, & pulchritudo in con.
ſpectu ejus: * ſanctimonia, & mag-
nificéntia in ſanctificatioône ejus.
fferte Domino patriæ Gentium;,
afferte Domino gloôriam & hono-
rem: * afférte Doômino glôriam
nomini ejus.
"öllite héſtias, & introite in àtria
ejus: * adorate Dominum in atrio
ſancto ejus.
ommoveatur à facie ejus univér-
ſa terra: * dicite in Gentibus; quia
Doôminus regnavit.
tenim corrézit orbem terræ, qui
non commovébitur: * judicabit
péôpulos in æquitate.
ætentur cœli, & exültet terra;
commoveatur mare, & plenitudo
ejus: * gaudeébunt campi, & om-
nia, quæ in eis ſunt.
FPunc exultabunt omnia ligna ſil-
varum à facie Dômini, quia venit?
quôniam venit judicare terram.]
udicabit orbem terræ in æquita-
te: K & populos in veritate ſua.
Adorate Doôminum, alleluja,
in aula ſancta ejus, allel.
4. Adorate Deum,allel. omnes
Angeli ejus, allel.
Ominus regnavit, exültet ter-
ra: x* læt éntur inſulæ multæ-.
ubes & caligo in circuitu ejus: *
juſtitia, & judicium corréctio
ſedis ejus.
gnis ante ipſum præcédet: *& in-
flamabit in circuitu inimicos ejus.
Huxérunt fülgura ejus orbi ter-
ræ: * vidit »& commota eſt terxra

Rontes, ſicut cera fluxérunt à fi-
cie Doômini: àa facie Domini om-
nis terra.
ennuntiaverunt cœli juſtitiam
ejus: * & vidérunt omnes populi
gloriam ejus.
onfundaântur omnes;, qui adorant
ſculptilia: * & qui gloriantur in
ſmulacris ſuis.
dorate eum omnes Angeli ejus:*
audivit, & lætata eſt Sion.
t exultavérunt filiæ Judæ, *prop-
ter judicia tua Dômine.
uôniam tu Dôminus Altiſſimus
ſuper omnem terram: *† nimis ex-
altatus es ſuper omnes deos.
ui diligitis Dominum, odlte
malum: * cuſtoôdit Dôminus ani-
mas ſanctôrum ſuorum, de manu
peccatôris liberabit eos.
ux orta eſt juſto, * & rectis cor-
de lætitia. .
ætamini juſti in Dömino; * &
confitémini memôriæ lanctifica-
tioônis ejus.
Adorâte Deum, allel. om-
nes Angeli ejus, allel.
Adorate Dominum; allel.
In aula ſancta ejus, allel.
ater noſter. vinculis.
Evangélica léctio.
éctio ſancti Evangeélii ſecunduùm
Matthæum. 2ap. 2²
Um natus eſſet Jeſus in Beth-
lehem Juda, in diébus Herôdis
Regis: ecce, Magi ab Oriente vené-
runt Jerosolymam, dicentes: Ubi
eſt, qui natus eſt Rex Judæorum?
Et réliqua. . ,
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Icut in lectione Evangélica, fra-
tres chariſſimi, audiſtis, cœli
Rege nato Rex terræ turbarus eſt:
quia nimirü terréna altitûdo con-
fùnditur, cùm celſitudo cœleéſtis
aperitur. Sed quæréndum nobis eſt⸗
quidnam ſit; quòd Redemptoôre
nato, paſtôribus in Judæa Angelus

apparuit, atque ad adorand hunc-

ab Oriente Magos non Angelus »
ſed ſtella perdúxit? Quia videlicet
Judæis, tamquam ratiéne uténti-
bus, rationale animal,id eſt, An-
gelus prædicare debuit; Gentiles
verô, quia uti ratione neſciébant,
ad cognoſcéndum Dôminum, non
per vocem, ſed per ſigna perdu-
cüntur. Unde eétiam per Paulum
dicitur: Prop hetiæ fidélibus datæ
ſunt, non infidelibus: ſigna autem
in-

inſidslibun
d& Ulis Pr⸗
libusnon
tamquamm
bus data
Stella
Otiente,
venirent
Vident
gaudio m
domum,
Marla mat
adoravérun
Dirt

T nota
torem
fecr eller
bus Apoſt
Däryulutn
corporls
rationis o
quentem /⸗
Dredicator⸗
dum logue
Dtedicaren
quæ vel na
eo montitr⸗
nobis eitt
am Jude⸗
hunc nec
nec Per
Vident⸗
dr kiuci
un i
Maria un
dorayerun
thesaduns!
a, ne
e
Orne,
dum venie
Puer. Et
lorie dar
lem d
man
olog⸗
Mmigerunt. .
Pantz eins
ets corn

1flurkuun
cie Donin

cceli li
t ommnei Ne

Dnepgliat
Ii glorium

nes Agele
elt on.
ilix dri

Munes len⸗
mminumn, 4
it Donims!
Ofum, en
it eos,
leli

Dommino⸗
1otie ln

zum, len
Alel.
ejus, lle⸗ .
N
ec.
ungeliileet

ſelus i
n ebis
1b Olienle,
n, Cibente
Res Ihein

aries
tegon

e Eyanetle
. Auciti,
re tlnnnd
11 altitüche
llitico eel

infidélibus, non fidélibus. Quia
& illis Prophetiæ tamquam fidé-
libus: non infidelibus: & iſtis ſigna
tamquam infidélibus, non fidéli-
bus data ſunt. Z
Stella, quam viderant Magi in
Oriente, antecedébat eos, donec
venirent ad locum, ubi puer erat:
Videntes autem eam, gaviſi ſunt
gaudio magno. Et intrantes
domum, invenérunt púerum cum
Maria matre ejus, & procidéntes
adoravérunt eum. Vidéntes.
Divinum auxilium.

T notändum, quod Redemp-
torem noſtrum, cůúm jam per-
féctæ eſſet ætatis, eisdem Gentili-
bus Apôſtoli prædicant, eümque
parvulum, & necdum per humani
corporis officium loquentem, ſtella
Gentibus denúntiat: quia nimirum
ratioônis ordo poſcébat, ut & lo-
quéntem jã Däm loquéntes nobis
prædicatéôres innotéſcerent, & nec-
dum loquentem eleménta muta
prædicarent Sed in omnibus ſignis,
quæ vel naſcénte Dno, vel moriente
eo monſtràta ſunt, conſiderandum
nobis eſt, quanta fuerit in quorüm-
dam Judæoôrum corde duritia, qui
hunc nec per prophetiæ donum,
nec per miracula agnovérunt.
Vidéntes ſtellam Magi, gaviſi
ſunt gaudio magno: *Et intrantes
domum invenérunt púerum cum
Maria matre ejus, & procidéntes
adoraveérunt eum: Et apeértis
thesauris ſuis obtulérunt ei muùne-
ra, aurum thus, & myrrham.
ella, quam viderant Magi in
Oriénte;, antecedébat eos, usque
dum veniens ſtaret ſupra; ubi erat
puer. Et intrantes.
Sloria Patri. Et apértis. 4
Mnia quippe eleménta aucto-
rem ſuum veniſſe teſtata ſunt.
Ut enim de eis quiddam uſu hu-
mano loquar: Deum hunc cœli eſſe
cognoverunt, quia prortinus ſtellam
misérunt. Mare cognovit, quia ſub
plantis ejus ſe calcabile præbuit.
Terra cognéôvit;, quia eo moriente
contremuit. Sol cognovit, quia lu-
cis ſuæ rädios abſcondit. Saxa &
Parietes cognoverunt, quia tem-
pore mortis ejus ſciſſa ſunt. Infer-
nus agnovit, quia hos, quos tené-
bat môrtuos, réddidit. Er ramen
hunc, quem Däm omnia inſenſibi-
lia elementa ſensérunt, adhuc infi-

175
délium Judæoôrum cordaDeum eſſe

minimè cognéôſcunt, & duriôra ſa-
xis ſcindi ad pœniténdum nolunt.
e Deum laudamus. II.
A D LAUDBS»
8

ARe luciferum genitus, & ante
ſæcula, DöminussSalvator noſter
hodie mundo apparuit.
. ñs regnavit. t1.
Venit lumẽ tuum Jerũſalẽ, &
glôria Dñi ſuper te orta eſt: & am-
bulabunt Gentes in lumine tuo, all.
Apertis thesauris ſuis obtule-
runt Magi Dômino, aurum, thus, &
myrrham, allel. Maria &
flümina benedicite Dño: hymnum
dicite fontes Dômino, allel.
Stella iſta ſicut flamma co-
rũſcat: & Regem regum Deum de-
monſtrat, Magi eam vidérunt, &
magno Regi munera obtulérunt.

Urge, illũminare Jerúſalem ;
quja venit lumen tuum, & gloô-
ria Dômini ſuper te orta eſt.

Sola magnârum uͤrbium,
Major Béthleheé, cui contigit
Ducem ſalutis cœlitùs
Incorporatum gignere.
uem ſtella, quæ ſolis rotam
Vincit decéôre ac lumine,
Veniſſe terris nüntiat
Cum carne terréſtri Deum.
idére poſtquam illum Magi,
Eoa promunt mùúnera: .
Stratique votis fferunt .
Thus, myrrham, & aurum régium.
egem, Deù⁴mque annüntiant
Thesaurus „& fragrans odor;,
Thuris Sabæi, ac myrrheus
Pulvis ſeplichrum prædocet.
eſu, tibi ſit gloria;
Qui apparuiſti Gentibus;
Gum Patre, & almo Spiritu,
In ſempiterna ſæcula. Amen-
Adorate Deum, allel.
Omnes Angeli ejus, allel.

Hôdie cœléſti ſponſo juncta eſtEc-
cléſia, quoniam in Jordane lavit
Chriſtus ejus crimina: currant cum
muneéribus Magi ad regales nup-
tias, & es and facto vino lætantur
convivæallel.
Eus, qui hodierna die Unigé-
nitum tuum Gentibus ſtella
duce revelâſti: concéde propitius;
ut, qui jam te ex fide cognovimus„
usque ad contemplandam ſbeciem

176
tuæ celſitùdinis perducàmur. Per
eumdem Dominum.
Chriſte Fili
Die vivi. “. Qui apparuiſti hodie.
Venit lumen tuu.
urge: illuminare.
Reges Tharſis, & inſulæ mu-
nera offerent, & Allel all. Reges
Tharſis. Reges Arabum & Sa-
ba dona addúcent. Allel. allel.
loria Patri. Reges Tharſis.
Omnes de Saba vénient, allel.
Aurum & thus deferéntes, all.
Apértis thesauris
ſuis
Eva in circùitu culos tuos, &
vide: omnes iſti congregati süt,
venerunt tibi: filii tui de longè vé-
nient, & filiæ tuæ de latere ſurgent.
Omnes de Saba vénient ;
Allelúja, allel. Omnes.
Aurum & thus deferéntes. Al-
lel. allel. lôria Patri Omnes.
Adorâte Dôminum, allel.
In aula ſancta ejus, allel.
Stella iſta.

Mnes de Saba vénient;, aurum
& thus deferéntes, & laudem
Dômino annuntiantes.
Adorate Däüm, Allel.
allel. Adorate. In aula ſancta
ejus Allel. allel. loria Patri
Adorate. Adorâte Deum,; allel.
Omnes Angeli ejus, allel.
Ante luciferum.

im ixit
Dôminus. 77
‚urge, illuminare.
rudelis. Reges Tharfis. 169.

Tribus miraculis ornatum diem
ſanctũ colimus: hodie ſtella Magos

duxit ad præsépium;: hodie vinum
ex aqua fact eſt ad nuptias: hodie
in Jordane a Joanne Chriftus bap-
tizari voluit, ut ſalvaret nos, allel.
( eus, qui hodiérna.

Remanſit. Omnes de Sa-

ba. ota, quæſumus. 184.

Däñe labia mea.

169.

184.

S E CUN D A D IE

De Epiſtola ad Romanos.

VErirafem dico in Chriſto, non
V méentior: teſtimonium mihi per-
hibénte conſcientia mea in Spiritu

ſancto: quôniam triſtitia mihi ma-

gna eſt, & continuus dolor cordi
meo. Optäbam enim ego ipſe ana-
thema eſie à Chriſto pro fratribus
meis, qui ſunt cognati mei ſecuùn-
dum carnem, qui ſunt IIraelitæ;
quorum adoptio eſt filiorum; &&
gléria, & teſtaméntũ, & legisldtio»
& obséquium, & promiſſa: quorũ
patres, & ex quibus eſt Chriſtus ſe-
cũndũ carné, quia eſt ſuper omnia
Deus benedicétus in ſæcula. Amen-
Tria ſunt munera. 170.

on autem quòôd exciderit
verbum Dei. Non enim om-
nes, qui ex Iſrael ſunt, ii ſunt Iſrae-
litæ: neque qui ſemen ſunt Abra-
hæ, omnes filii, ſed in Iſaac vocabi⸗-
tur tibi ſemen: id eſt, non qui
filii carnis, hi filii Dei ; ſed qui
filii ſunt promiſſiônis, æſtimantur
in sémine. Promiſiiônis enim ver-
bum hoc eſt: Secúndùm hoc tem-
pus veèniam , & erit Saræ filius.
Non ſolùm autem illa, ſe
Rebécca ex uno concubitu habens
Iſaac

llaae tri
bꝛ ſecie,
Umen
Aut alie
nli (ut
Propoſitunm
operibus,
elei: Qui
lllt ſeripte
Llau autem
30 licemus
apud Deum

iſeticordi
ſerebor lgit
Cuttentis,
Reges

I.

Sercno 5

D parti
Magi
Hunc dien
luie debicn
nein perzol
Drimus illan
Eliittten
tie Gentiut
tium. Nob
Apoßoloru
Uingna ccle
4hotoli,t
reunt gl
Ulumine

Agnum
Modep
1b Oriinte
ur in ſtabe
ecelo: ut
Karsturin
Diphania
manifefti
ellitudine⸗
ſenus Edere
Nus, in an,

:
Iuit en
kisdem
s, cN
4 l Juem
ſ utum⸗
Andbula te

4 N
40 Roninas

noniumm.

ela. l7o⸗

Non eniu

Iſaac patris noſtri. In colum-
bæ ſpecie. 171.
»Um enim nondũ nati fuiſſent,
aut aliquid boni egiſſent, aut
mali lint ſecundùm, electiôònem
pPropoſitum Dei manéret) non ex
opéribus, ſed ex vocante dictum
eſt ei: Quia major sérviet minori,
ſicut ſcriptum eſt: Jacob dilexi,
Eſau autem dio habui. Quid er-
go diccemus: numquid iniquitas
apud Deum? Abſit: Moy ſi enim di-
cit: Miſexébor, cujus miséreor, &
miſericôrdiam præſtabo, cujus mi-
ſerébor. Igitur non volêntis, neque
curréntis, ſed miſeréntis eſt Dei.
Reges Tharſis. 171.

Sermo S. Auguſtini Epifſcopi.

D partum Virginis adorandum
Magi ab Oriente venérunt.
Hunc diem hôdie celebramus :
huic debitum ſolemnitatis ſermô-
nem persoôlvimus. IIIis dies iſte
rimus illuxit, anniversaria nobis
eſtivitate rédiit. Illi erant primi-
tiæ Gentium, nos pôpulus Gen-
tium. Nobis hocglingua nuntiavit
Apoſtolorum, ſtella iis tamquam
lingua cœlorum: &, nobis iidem
Apoôſtoli, tamquam alii cœli enar-
ravérunt glôriam Dei.
Illuminâre, illuminäre. 172.

Agnum ſacraméntum! in
præsépi jacébat, & Magos
ab Griente ducébat: abſcondeba-
tur in ſtabulo, & agnoſcebatur in
cœlo; ut aàagnitus in cœlo, mani fe-
ſtarétur in ſtabulo, & appellarétur
Epiphania dies iſte, quod latine
manifeſtâtio dici poteſt; ſimul ejus
celſitudinem humilitatémq; com-
mendans, ut, qui in apérto coelo
ſignis ſidereis monſtrabatur mag-
nus, in anguſto diversôrio quæsi-
tus invenirétur invalidus, infanti
libus in membris natus, infanti-
libusque pannis involutus, adora-
rétur à Magis, timerétur à malis.
Omnes de Saba vénient. 173.

TImuit enim eum Rex Herôdes,
eisdem ſibi Magis nuntianti-
bus, cùm adhuc, quærerent pârvu-
lum, quem cognoverant cœ&lo teſte
jam natum. Quid erit tribunal ju-
dicantis, quando fuperbos Reges
cunabula terrébant infantis? Quan-

tò consultiùs Reges, non ſicut He.
rôdes, interficere quærant, ſed ſicut
Magi, poôtiùs adorare delecténtur,
jam præsértim eum, qui & ipſam
mortem, quam cupiébat inimicus
inferre ,étiam pro ipſis inimicis
ab inimicis ſuſtinuit, eimque in
ſuo corpore occiſus occidit. Pièe
timeant Reges ad Patris déxteranmi
jam ſedéntem, quem Rex impius
timuit adhuc matris ubera lamben-
tem.
Magi véniunt. 173.

éctio ſancti Evangélii ſecùndaùm
Matthæum.
Cm natus eſſet Jeſus in Béth-
Alehem Juda, in diébus Herôdis
Regis, ecce Magi ab Oriénte vené-
runt Jerosolymam, dicentes: bi
eſt, ,qui natus eſt Rex Judæôrum?
Et réliqua.
De Homilia S. Gregéôrii Papæ.

Ativitate Regis noſtri cogni-
Na, Heroôdes ad callida argu-
ménta convertitur: & ne terréno
regno privarétur, renuntiari ſibi,
ubi puer inveniatur, põſtulat.
Adoraré eum velle ſe simulat, ut
hunc, ſi inveniri poſſit, extinguat.
sed quanta eſt humana malitia
contra consilium divinitatis 2
Sscriptum quippe eſt: Non eſt ſa-
piéntia, non eſt prudentia, non eſt
consilium contra Däm. Nam ea quæ
apparuit ſtella, Magos perduúcit:
natum Regem repériunt: müúnera
déferunt, & ne redire ad Herodem
débeant;, in ſomnis admonéentur.
Sicq; fit, ut Jesũ, quem quærit Herô-
des, invenire non poſſit. Cujus per-
sona qui alii quàm hypocritæ deſi-
gnanturzqui dum fice quærunt, in-
venire Dim numquam merentur :
Stella, quam. 175.
Ed inter hæc ſciéndum, quòd
Priſcillianiſte hærétici naſci
unumquémque hoôminem ſub con-
ſtitutiônibus ſtellarum putane: &
hoc in adjutoriam ſui erroris aſsuú-
munt, quod neva ſtella exiit, cum
Dominus in carne appäruit: cujus
fuiſſe fatum eamdem, quæ appa-
ruit, ſtellam putant. Sed ſi Evan-
gélii verba pensamus,; quibus de eâ-
demi ſtella dicitur: Usque dum vé-
niens ſtaret ſupra; ubi erat puer,
dum non puer ad ſtellam, ſed fſtella
ad puerum cucùúrrit, ſi dici liceat,
non ſtella fatum pueri, ſed fatum
M. ſtellæ

178. ð .
ftellæ is, qui apparuit, puer fuit.
B. Vidéntes ſtellam Magi. 175.

Ed à fidélium côrdibus abſit, ut
aliquid eſſe fatum dicant: Vi-
tam quippe hominum ſolus hic
cônditor qui creavit, adminiſtrat.
Neque enim propter ſtellas homo,
ſed ſtellæ propter hôminem factæ
ſunt, & ſi ſtella fatum hominis di-
citur, ipſis ſuis miniſteriis ſubéſſe
homo perhibetur. Certe Fumn Jacoh
de utero egrédiens, prioris fratris
plantam tenéret manu, prior perfé-
t nequaquam égredi potuit, niſi
subſequens inchoaſſet: & tamẽ cum
uno têmpore, eodémque moménto
utrumque mater fuderit, non una
utriäsque vitæ qualitas fuit.
e Deum laudamus. II.

AbOriénte venérunt Magi in Beéth-
lehem adorate Dim : & apértis
thesauris ſuis, pretioſa munera
obtulérunt, aurum, ficut Regi
magno: thus, ſicut Deo vero:
myrrham ſepultúræ ejus, allel.

Vidéntes ſtellam Magi, gaviſi ſunt
gaudio magno : & intrantes do-
mum obtulérunt Domino, aurum,
thus, & myrrham, allel.
T E R T I A D I E.

De Epiſtola ad Romanos.

Bſecro itaque vos fratres per

mifericordiam Dei, ut exhi-
extitit udæôrum. In terra eorum

beatis corpora veſtra hoôſtiam vi-
ventem, ſanctam „Deo placentem,
rationabile obséquium veſtrum. Et
nolite conformari huic ſæculo, ſed
reformàmini in novitate ſenfus
veſtrisut probétis, quæ ſit volun-
tas Dei bona, & beneplacens, &
Perfééta. Dico enim per gratiam,
quæ data eſt mihi, omnibus qui
funt inter vos: non plus sapere
quàm opoôrtet sapere, ſed sapere
ad ſobrietatem: & unicuique ſicut
Deus diviſit mensũûram fidei.
Tria ſunt munera. 170.

Icut enim in uno coôrpore
multa membra habemus, omnia
autem membra non eumdem
actum habent : ita multi unum
corpus ſumus in Chriſto, ſinguli-
autem alter alterius meinbra. Ha-
beêntes autem denationes ſecun-
dùm gratiam, quæ data eſt nobis,

differéntes; ſive Prophetiam ſe-
cundùm ratiônem fidei, ſive mini-
ſtérium in miniſtrando, ſive qui
docet in doctrina, qui exhortatur
in exhortando, qui tribuit in ſim-
plicitate, qui præeſt in ſolicitùdi-
ne, qui miſerétur in hilaritate.
In columbæ ſpécie. 171.

Ilédio ſine ſimulatione. O-
diéntes malum, adhæréntes
bono: Charitate fraternitatis invi-
cem diligéntes: Honore invicem
prævenientes: Solicitudine non pi-
gri:Spiritu fervêntes: Domino ſer-
vientes: Spe gaudéntes: in tribula-
tiòne patiéntes: Orationi inſtantes:
Neceſſitatibus Sanctorum commu-
nicantes: Hoſpitalitatem ſectantes.
Benedicite, perſequentibus vos:
benedicite, & nolite maledicere.-
Gaudére cum gaudéntibus;, flere
cum fléntibus: idipſum invicem
ſentiéntes: non alta ſapiéntes, ſed
humilibus conſentiéntes.
Reges Tharſis. 171.

De Sermône S. Auguſtini Epiſcopi-

C tam multi jam nati, atque
defùncti eſſent Reges Judæo-
rum, numquid quemquam eorum
adorandum Magi quæſiérunt? Non,
quia nec nguam eôrum cœlo
loquénte didicérunt. Verumta-
men, quod prætereuündum non
magnum teſtimônium cæcitatis
iſti requiréebant, quem illi in fua
non agnoſcebant.
Illuminare, illuminare. 172.

Pud eos iſti infantem invené-
runt, quem illi apud ſe nega-
vérunt. In his terris de longinque
iſti, & peregrini puerum Chriſtum
nondum verba promentem adora-
véruntmubi cives illi juvenem mira-
cula faciéntem crucifixérunt. IIti
in membris parvis Deum adoravé-
runt, illi in magnis factis nec tam-
quam hêmini pepercérunt: quafi
plus füerit vidére novam ſtellam in
ejus nativitate fulgentem;, quam
ſolem ejus in morte lugentem.
Omnes de Saba vénient. 173.

. 7
Am vero quod éadem ſtella, quæ
Magos perduzxit ad locum, ubi e-

rat cum Matre Virgine Deus in-
Jans

eſt, hæc Magérum illuminatio

fino gue
ſim perdu
ubträrit,
Conec ge e
naſceretur
Tentur juch⸗
dlyinr Scr⸗
MInärent,
Ettu Bethl
lnima in
eumexiet!
Imeum Iſtael
flegyit diyin
Uud udros
Termnnauras
Kruerentur,
Magi ve

(io ſahe
Mattheæu
n nat
lehem
Rexig ecee
Uunt ſerosol
lh natn
Utteligna
De Homiil
irer
Amyuhe
glippe Reg
ei ſieti
tem mort
dinnr D
dorant, eti
Narcicute
Ijrha me
Mülli heret
unt; ſe⸗
Quam 8

Cfkerunt,

nolunt. Er
egem eriſ
Sant. Hi y.
Uunt; ſed 0
Stella;,

8 t,
Umpte mort
ugne nato!
Im, nrhune
dofferam

flod is

tophetan,
dei, ſnem
do,

gui ey
tibui
Rin ſolicht
in hilauita
ie Il.

nſun ni
, ſapiente
lentes⸗
Il.
Pulklnikt⸗

ſam nuti,
t Rege N

Intern
guenn ilin

luminile⸗ 1

fans, quæ utique pôterat eos ad ip-
am perdúcere civitatem, ſe tamen
ſubtraxit, nec eis prorſus apparuit,
donec de civitate, in qua Chriſtus
naſcerétur; iidem 1 interroga-
7 . . 8 . X
réntur Judæi, & ipſi eam ſeeundùm
divinæ Scripturæ teſtimonium no-
minaârent, ipfſi dicerent: in Béthle-
hem Judæ. Sic enim ſcriptum eſt:
Et tu Béthlehem terra Juda, non es
minima in principibus Juda: ex te
enim éxiet Dux, qui regat populum
meum Iſrael. Quid aliud hic ſigni-
ficavit divina providéntia, niſi a-
pud Judæos ſolas divinas litteras
remansuras, quibus Gentes in-
ſtruerentur, illi excæcaréntur?
Magi veniunt. 184.

éctio ſancti Evangelii ſecêndùm
Matthæum.
Cm natus eſſet Jeſus in Béth-
lehem Juda, in diébus Herôdis
Regis, ecee Magi ab Oriente vené-
runt Jerosolymam, dicéêntes: Ubi
eſt, qui natus eſt Rex Judæorum:
Etréliquan. .
De Homilia S. Gregorii Papæ.

Agi verò aurum, thus , &
Amyrrham déferunt. Aurum
quippe Regi congruit, thus vero
in Dei ſacrificium pônitur, myrrha
autem mortuorum coôrpora con-
diùntur. Eum ergo Magi, quem
adòôrant, étiam myſticis munéribus
prædicant, auro Regem, thure Deu,
myrrha mortalem. Sunt verò non-
nulli hærétici, qui hunc Deum cre-

dunt;, ſed ubique regnare nequa-

quam credunt. Hi proféctò ei thus
offerunt, ſed offerre étiam aurum
nolunt. Et ſunt nonnulli, qui hunc
Regem exiſtimant; ſed Deum ne-
gant. Hi videlicet ei aurum ôffe-
runt; ſed offerre thus nolunt.
Stella; quam viderant. 175.

T ſunt nonnúlli, qui hunc &
Deum & Regem faténtur; ſed
aflumpsifg carnem mortalem ne-
gant. Hi nimirum ei aurum & thus
offerunt, ſed offérre myrrham af-
sümptæ mortalitatis nolunt. Nos
itaque nato Doômino offeramus au-
rum, ut hunc ubique regnare fatea-
mur, offeramus thus, ut credamus,
Qquod is, qui, in tempore apparuit,
Deus ante témpora extitit offera-
mus myrrham; ut eum, quem crédi-
mus in ſua divinitate impaſsibi-

. 179
lem, credàmus étiam in noſtra
fuiſſe carne mortàâlem.
Vidéntes ſtellam Magi. 175.
Uamyvis in „auro, thure, &
myrrha intélligi & aliud po-
teſt. Auro namque ſapiéntia de-
ſignâtur, Salomone atteſtante, qui
ait ; Thesaurus defſiderabilis re-
quiéſcit in ore ſapientis. Thure
autem, quod Deo incénditur, vir-
tus orationis exprimitur, Pſalmiſt
teſtante, qui dicit: Dirigatur orâ-
tio mea ſicut incénſum in conſpé-
ctu tuo. Per myrrham verò carnis
noſtræ mortificatio figuratur. Un-
de ſancta Eccléſia de ſuis operariis
usque ad mortem pro Deo certan-
tibus dicit: Manus meæ diſtilla-
vérunt myrrham:
e Deum laudamus. II.

Tria ſunt muúncra, quæ obtulérunt
Magi Doômino, aurum, thus, &
myrrham, Filio Dei; Kegi magno,
alleluja:

Lux de luce apparuſſti Chriſte, cui
Magi münera ôfferunt, all. all. all.
Q U A RK T A D I E.

De Epiſtola ad Romanos.

Onis anima poteſtatibus ſub-
limioribus sûùbdita ſit; non eſt
enim poteſtas niſi à Deo; quæ au-
tem ſunt, à Deo ordinatæ ſunt. Ita-
que qui resiſtit poteſtati, Dei ordi-
nationi fesiſtit. Qui auté resiſtunt,
ipfſi ſibi damnatioônem acquirunt .
nam principes non ſunt timoôri bo-
ni peris, ſed mali. Vis autem non
timére poteſtatem? Bonum fac, &
habebis laudem ex illa: Dei enim
miniſter eſt tibi in bonum.
Tria ſunt munera. 170.

I autem malum féceris; time,
non enim ſine cauſa gladiunmz
portat: Dei enim miniſter eſt: Vin-
dex in iram, ei, qui malum agit.
Ideò neceſſitate subditi eſtote non
ſolum propter iram, ſed étiam
propter conſciéntiam. Ideò enimi
& tributa præſtatis: miniſtri enim
Dei ſunt in hoc ipſum ſervieéntes.
Réddite ergo omnibus débita: cui
tributum; tributuimn: cui vectigal,
vectigal;: cui timorem, timorem:
cui honorem, hHonorem.
In columbæ ſpecie. 171.
M z

180

Emini quidquam debeatis ,
niſi ut invicem diligatis; qui
enim dilibit proximum, legem
