Licit? Eint
nomine Nice
eumm nocke,
INls, Iia 3
ltiſte ergo

eils bt ipſe

ur: Ne
ſemns ticere
fierit Deus
Dulce li
Ellce pond
h digna
huſus leculi
lle ſient
lo, cum Don
ſenerit. Ou
Dipinn

enod
s er
nin eiu⸗
ttendimas.
dtecebat eis
Cnitei: An
1lgeis en
geg tier
Int denud.
Neum, S
b. Tales
: it ia
, ſed
Endar
d

: cli
1.
enhacidintt
mn lanari

mori⸗

Ctuce inthn
mann Men
ua he
beni
Kantino
0
ns elolin

ömmino⸗ 1

etuiii,

let te 4
Pllwnn
Moinr

helli,
lectio⸗
lenn.

ſei⸗
1

,Ptat
“
eb ſe

Homilia S. Auguſtini Epifſcopi.

Icodémus ex his erat, qui cre-
diderant in nomine jeſu, vi-
déntes ſigna & prodigia , quæ fa-
ciébat. Supériùs enim hoc dixit;
Qúum autem eflet Jerosolymis in
Paſcha in die feſto, multi credidé-
runt in némine ejus. Quare cre-
didérunt in noômine ejus: Séquitur
& dicit: Vidéntes ſigna ejus, quæ
faciebat. Et de Nicodémo quid
dicit? Erat princeps Judæoôrum ,
nomine Nicodeémus., Sic venit ad
eum nocte, & ait illi: Rabbi, ſci-
mus, quia à Deo veniſti magiſter.
Et iſte ergo crediderat in nomine
ejus. Et ipſe unde crediderat: Se-
quitur : Nemo enim poteſt hæc
ſigna facere, quæ tu facis „ niſi
fuerit Deus cum eo.
Dulce lignum, dulces clavos,
dulce pondus ſuſtinuit: *$ Quæ
ſola digna fuit portare prétium
hujus ſæculi, alleluja.
Hoc ſignum Crucis erit in cœ-
lIo, cùm Doôminus ad judicandum
venerit. Quæ ſola.
Divinum auxilium.

W I erge Nicodemus de illis mul-
tis erat, qui crediderant in no-
mine ejus, jam in iſto Nicodémo
attendàamus, quare Jeſus non ſe
credébat eis. Reſpoôndit Jeſus; &
dixit ei: Amen, amen dico tibi,
niſi quis renatus fúerit dénuo, non
voteſt vidére regnum Dei. Ipfis
ergo ſe credit jeſus, qui nati fue-
rint dénuò. Ecce illi crediderant
in eum, & Jelus non ſe credébat
eis. Tales ſunt omnes catechume-

mi: ipſi jam credunt in nêmine
Chriſti, ſed Jeſus non ſe credit eis.

Inténdat, & intélligat chaâritas
veſtra. Si dixérimus catechumeno:
Credis in Chriſtum? Reſpondet:
Credo, & ſignat ſe Cruce Chriſti :
Portat in fronte, & non erubéſcit
de Cruce Dômini ſui. Ecce credit
in nômine ejus. Interrogemus
eum: Mandúcas carnem Flilii hoô-
minis, & bibis sânguinem Filii ho-
minis? Neſcit quid dicimus, quia
Jeſus non ſe crddicit ei.
„„Sicut Méyſes exaltavit ſerpén-
tem in desérfo, ita exaltari oportet
Filium hôminis: * Ut omnis, qui
Credit in ipſum, non péreat, ſed
haheat vitam ætérnam; alleluja.
Non miſit Deus Filium ſuum

D „ . 699
in mundum, ut jùdicet mundum „
ſed ut ſalvétur niundus per ipſum.
Ut omnis. loria Patri. Ut.

Lexàander Românus, Adriano
Imperatôre regens Eccléſiam,
magnam partem Romanæ nobili-
tatis ad Chriſtum convertit, Is
conſtituit, ut tantümmodò panis
& vinum in myſtério offerrétur:
vinum autem aqua miſceri juſſit,
Propter sanguinem & aquam, quæ
ex Jeſu Chriſti latere profluxé-
runt: & in Canone Miſſæ addidit:
Qui pridie quam paterétur. Idem
decrevit, ut aqna benedicta ſale
admixte, perpetuò in Eccléſia aſ-
ſervarétur; & in cubiculis adhibe-
rétur ad fugandos dæmones., Se-
dit annos decem, menſes quinque,
& dies viginti, viræ ſanctitàte &
ſalutaribus inſtitütis illûſtris. Mar-
tyrio coronatus eſt unà cum Evén-
tio & Theòdulo Presbyteris, ſepul-
tüsque eſt via Nomentäana tértio
ab Urbe lapide, eòôdem in loco ,
ubi ſecùri percuúſſus füerat, creatis
divèrſo témpore menſe Decèmbri
Presbyteris ſex, Diaconis duoô-
bus, & Epiſcopis per divérſa loca
quinque. Eoôrum corpora pôſt-
eà in UOrbem translâta ;, in Ecclé-
ſia ſanctæ Sabinæ coôndita ſunt.
In eumdem diem incidit beata
mors ſancti Juvenalis, Narnienſis
Epiſcopi: qui cùm plúurimos in ea
Urbe ſanctitàte & doctrina Chri-
ſto peperiſſet, clarus miraculis in
pace quiévit, ibique honorſficè ſe-
pultus eſt.
e Deum laudamus. II.

A D L, A U D E S,»

Magnum pietâtis opus 4
Omors môrtua tunc eſt, In
ligno quando moôrtua vita fuit „
alleluja. . .
Dminus regnavite Eu
11.

00
Salva nos Chriſte Salväâtor
er virtütem Crucis, qui ſalvaſti
etrum in mari, miſerére nobis,
allel. Ecce Crucem Doômini,
fügite partes advérſæ, vicit leo
de tribu Juda, radix David, alle-
luùja. Añfs Nos autem gloriari
opoôrtef in Cruce Dômini noſtri
Jeſu Chriſti, allelùja.
Per ſignum Crucis de inimi-
cis nôſtris libera nos Deus noſter,
alleluùja.
ratres „» Hoc enim.
696.

Uſtra ſex, qui jam perégit,
Tempus implens coôrporis
Sponte libera Redemptor
Paſſioni deditus,
Agnus in Crucis levatur
Immolandus ſtipite.
elle potus ecce languet,
Spina, clavi, lancea
Mite corpus perforarunt:
Unda manat, & cruor;
Terra, pontus, aſtra, mundus,
Quo lavantur flumine.
Grux fidelis, inter omnes
Arbor una nôbilis:
Silva talem nulla profert
Fronde, flore, germine:
Dulce ferrum, dulce lignum
Dulce pondus süſtinent.
lecte ramos arbor alta;
Tenſa laxa viſcera,
Et rigor lentefcat ille,
Quem dedit nativitas;
Et ſupérni membra Regis
Tende miti ſtipite.
&. ola digna tu fuiſti
Ferre mundi victimam;
Atque portum præparare
Arca mundo naufrago,
Quam ſacer cruor peruûnxit,
Fuſus Agni corpore.
§ empitérna ſit beatæ
Trinitati glöria,
Rqua Patri, Filioque,
Par decus Paraclito:
Unius, Trinique nomen
Laudet univerſitas. Amen.
„ Adoramus te Chriſte, & bene-
dicimus tibi, alleluja.
Quia per Crucem, tuam rede-
miſti mundum, alleluja.

Super êmnia ligna cedrôrum, tu
fola excélſior, in qua vita mundi
pepéndit, in qua Chriſtus trium-
Phavit, & mors mortem ſuperavit

in ætérnum;, alleluja.

ſ

eus, qui in præclâra.
696.

A3. Filiæ Jerulalem, venite &
vidéte Martyres cum coroônis, qui-
bus coronavit eos Dôminus, in die
ſolemnitatis & lætitiæ, allel. allel.
Pretiôſa in conſpectu Démini,
alleluja. Mors Sanctòrum
ejus, allel. Oratic
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut qui ſanctoôrum tuorum
Alexandri, Eventii, Theoduli, atque
Juvenalis natalitia colimus, à
cunctis malis imminéntibus, eòrum
interceſſionibus liberemur. Per
Dôminum.
a,, Salva nos.
gratres „ Hoc enim.
Hoc ſignum Crucis erit in
cœlo, * Allel. allel. Hoc ſignum
Càùm Doôminus ad judicandum
vénerit. Allel. allel. Gloôria Patri.
Hoc ſignum. Adoramus te
Chriſte, & benedicimus tibi, allel.
Quia per Crucem tuam rede-
miſti mundum, alleluja.

Ecce Grucem Dômini.

Ihi autem abſit gloriari, niſi
in Cruce Dômini noſtri Jeſu
Shriſti: per quem mihi mundus
crucifixus eſt, & ego mundo.
„ Adoramus te Chriſte, &
benedicimus tibi, Allel. allel.
Adoramus. Quia per Crucem
tuam redemiſti mundum. Alleh-all.
lôria Patri. Adoräâmus.
v. Omnis terra adoret te, & pſal-
lat tibi, allel. ge, Pſalmum dicat
nômini tuo Dômine, allel.

Per ſignum Gruéis.

Umiliavit Temetipfum factus
Mobediens usque ad mortem;
mortem autem crucis: propter
uod & Deus exaltavit illum, &
donavit illi nomen, quod eſt ſuper
omne nomen. .
ge, br. Omnis terra adoôret te &
pfallat tibi„ & Alleluja, allel,

Omnis. y. Pſalmum dicat nomi-

ni tuo Démine. Alleluja, allel.
16ria Patri. Omnis. J. Hoc
ſignum Crucis erit in cœlo; allel.
Gùm Dôminus ad judicandum
vénerit, allelja.

ncem ſa
Num confr
lentia, ſun

D1

a. Kmi
omini nen
nas malgar
tiola, dedi
Dariyit ear-
Ppecie
1Ua, allelun
ſete proce

us m
Kinte
beite Mon
conerſion
elicorite
Ntriüsgue i
d geplor
Culentiam
num noltrn

Mori
cltern
ccele
tuo, guen

ein Chri

Operibus .
Ficluitäfen
AADeum
1n Manicl
lt, lien

uamn Ma

Mhi iplum
It ad Py
nkerket,
et, ejus &
a
etitat
dantninn,

„Aohte
tüciner B

Lerte min
ecie
l inten
teena.

Ri
A (üm
Kitien
n mohd

gi in Nu

vnſbean eni
Mors Amenn

Imts, Onniſea
nctorumn tan
fiTheocalien

Ita colimg,

ucetn Idn,
alelie,

Cnnlni.

clich
altarit

O magnum
699. P
696.

Crucem ſandtam subiit, qui infeér-
num confrégit, accinctus eſt po-
téntia;, ſurréxit die tértia , allel.
atio. Deus, qui in præclara. 696.

DIE IV. MA JI.

fia. Simile eſt regnum cœlôrum
hômini negotiatori, quærénti bo-
nas margaritas: invênta una pre-
tiôſa, dedit mnia ſua, & com-

Paravit eam, alleluja.

F. Spécie tua, & pulchritüdine
tua, alleluja. Intende, proô-
ſperè procéde, & regna, alleluja.

Eus mœréntium conſolator;
& in te ſperantium ſalus, qui
beàtæ Mônicæ pias lacrymas in
converſiòne filii ſui Auguſtini mi-
ſericôrditer ſuſcepiſti: da nobis
utriüsque intervéêntu peccata no-
ſtra deploràare, & gratiæ tuæ, in-
dulgentiam invenixe. Per Dômi-
num noſtrum.

Onica, ſanéti Auguſtini dupli-
citer mater, quia eum & mun-
do & cœlo péperit; marito môr-
tuo, quem ſenectúte confefctum
Jeſu Chriſto conciliavit, caſtam &
opéribus miſericordiæ excitatam
viduitatem agébat: in aſsiduis verò
ad Deum oratiônibus pro filio, qui
in Manichæôrum ſectam incide-
rat, lacrymas effundébat: quem
etiam Mediolänum ſecùta eſt :

ubi ipſum frequénter hortabatur, f

ut ad Epiſcopum Ambroôoſium ſe
confértet. Quod cùm ille feciſ-
ſet, ejus & piblicis conciénibus,
& privatis collôquiis Cathôlicæ fi-
dei veritatem edoctus, ab eôdem
baptizaàtus eſt.
Propter veritätem, & manſue-
tůdinem, & juſtitiam: „½ Et dedu-
cet te mirabiliter déxtera tua, all.
V. Spécie tua,„ & pulchritúdine
tua inténde, pröſperè procéde,
& regna. Et deducet.

POx in Africam redeuntes ,
cùm ad Oſtia Tiberina con-
ſtitiſſent, incidit in febrem. Quô
in morbo, cùm eam quodam die

7oT
anima defeciſſet, ut ſe collgit 5
Ubi, inquit, eram? Et aſtantes
intuens: Pônite hic matrem ve-
ſtram, tantùm vos rogo, ut ad
altare Doômini meminéritis mei.
Nono autem die beata mulier
animam Deo réddidit. Ejus cor-
pus ibi in Eccleſia ſanctæ Aureæ
ſepuúltum eſt: quod pôſteàâ Marti-
no quinto ſummo Pontifice Ro-
mam translatum, in Eccléſia fan-
cti Auguſtini honorificè conditum

Dilexiſti juſtitiam, & odiſti ini-
quitatem: & Proptéreà unxit te
Deus, Deus tuus oleo lætitiæ. all.
Propter veritatem, & manſue-
tûdinem, & juſtitiam. Propteéreâ.

Ubdit verò Auguſtinus de ma-
tris morte diſſerens: Neque
enim decére arbitrabamur, funus
illud quéſtubus lacryméôſis, gemiti-
busque celebrare, quia illa nec mi-
ſerè,nec omninò moriebatur: hoc
& documéntis morum ejus, & fi-
de non ficta, rationibúsque certis
tenebamus. Atque inde paulatim
reducebam in priſtinum ſenſum
ancillam tuam, converſationém-
que ejus piam in te, & ſanctam, in
nos blandam atque morigeram »„
qua sůbitò deſtitutus lum, & li-
buit flere de illa, & pro illa: &
ſi quis peccatum invenerit, fleviſſe
me matrem meam exigua parte
horæ, matrem oôculis meis moôr-
tuam, quæ me multôs annos fléve-
rat, ut culis ſuis viverem, non
irrideat: ſed pôtiùs ſi eſt grandi
charitàte, pro peccaâtis meis fleart
ipſe ad te Patrem omnium fratrum
GChriſti tui.
Fallax grätia, & vana eſt pul-
chritüdo: à Mülier timens Deum,
ipſa laudabitur, all?. Date ei de
fructu mänuum ſuarum,, & lau-
dent eam in portis épera ejus.
Mülier. loria Patri. Mülier.

L ectio ſancti Evangélii ſecunduùm
Lucam.

IN illo témpore: Ibat Jeſus in
civitatem, quæ vocatur Naim: &
ibant cum eo diſcipuli ejus, &
turba copioſa. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

E juvene illo reſulcitàto ga=

viſa eſt mater vidua: de hos
mini-

72 „
minibus in ſpiritu quotidie ſuſci-
tätis gaudet mater Eccléſia. IIIe

quidem môrtuus erat corpore:

illi autem mente. IIIius mors vi-
sibilis viſibiliter plangebatur: il-
lorum mors invisibilis nec quære-
batur, nec videbatur. Quæsivit ille,
qui néverat môrtuos. IIle ſolus
nôverat môrtuos, qui pôterat fa-
cere vivos. Niſi enim ad moôrtuos
ſuscitändos veniſſet „ Apò ſtolus
non diceret: Surge, qui dormis, &
exürge à môrtuis, & illuminabit,
te Chriſtus.
. Os ſuum apéruit ſapiéntiæ, &
lex cleméntiæ in lingua ejus: con-
ſideravit sémitas domus ſuæx:
Et panem otiôſa non comedit,
alleluja. Guſtavit & vidit, quia
bona eſt negotiatio ejus: non ex-
tinguétur in nocte luceérna ejus.
Et panem.

Res autem môrtuos invenimus
à Dômino reſuscitatos viſibili-
ter, millia invifibiliter. Quod au-
tẽ môrtuos viſibiliter ſuscitaverit,
quis novit? Non enim omnia, quæ
fecit, ſcripta ſunt. Joaânnes hoc

dixit: Multa alia fecit jeſus, quæ ſi
ſcripta eſſent, arbitor, totum mun- e

dum non poſſe libros capere.
Multi ergo ſunt alii ſine dúbio ſu-
ſcitatit ſed non ſunt tres fruſtrà
comemorati. Döminus enim noſter
JeſusChriſtus, ea quæ faciébat cor-
orâliter, étiam ſpiritàliter volébat
intélligi. Neq; enim tätùm miracula
propter miracula faciébat: ſed ut
alla, quæ faciébat, mira eſſent viden-
tibus, vera eſſent intelligéntibus.
Regnum mundi, & omnem or-
nätum ſæculi contémpſi propter
amôrem Dômini mei Jeſu Chriſti:
* Quem vidi, quem amavi, in quë
Crédidi, quem diléxi: allel.
. Eructavit cor meum verbum
bonum: dico ego pera mea Regi.
Quem. Sloria Patri. Quem.

) Uemaàdmodum qui videt lit-
teras in coôdice &ptimè ſcrip-
to, & non novit légere, laudat
quidem antiquarii manum, admi-
rans àpicum pulchritúdinem; ſed
quid ſibi velint: quid indicent illi
apices, neſcit; & eſt culis lauda-
tor, mente non cögnitor. Alius
autem & laudat artificium, & ca-
pit intellectum: ille ütique, qui
Ron ſolùm vidére; quod commu-

ne eſt mnibus, poteſt, ſed étiam
légere, quod qui non didicit, non
poteſt. Ita qui viderunt Chriſti
miracula, & non intellexérunt,
quid ſibi vellent, & quid intelli-
gentibus quodammodo innuerent,
mirati ſunt tantùm, quia facta ſunt:
alii verò & facta mirati, & intellé-
cta aſſecùti. Tales nos in ſchola
Chriſti eſſe debemus.
Pe Deum laudamus. II.

pIE V. MAII.

Sacerdos & FPôntifex
Amaäavit eum. de Communi
e XXXV.

Eus, qui ad conteréndos Ec-
clêeſiæ tuæ hoſtes, & ad divi-
num cultum reparandum, B. Pium
quintum Pontificem maâximum eli-
gere dignatus es: fac nos ipsius
deféêndi præsidiis, & ita tuis in-
hærére obséquüs; ut mnium ho-
ſtiüm ſuperatis insidiis, perpetua
pace lætémur. Per Dôminum no-
rum.

S

Ius in oppido Insübriæ, quod
Boſchum vocant, natus, ſed è
Bonônia oriúndus ex nôbili Ghis-
leriõrum familia, cùm quatuòrde-
cim eſſet annorum, Ordinem Præ-
dicatoôrum ingréſſus eſt. Erat in eo
admirabilis patientia, profunda hu-
militas, ſumma vitæ auſtéritas, con-
tinuum oratioônis ſtüdium,& re-
gularis obſervantiæ, ac divini ho-
nôris ardentiſſimus zelus. Philo-
ſophiæ verò ac Theologiæ incúm-
ens, àdeô in iis excélluit, ut il-
las docéndi munus magna cum
laude per multos anos exercüerit.
Sacras conciônes pluribus in locis
cum ingénti auditôrum fructu ha-
buit. Inquiſitoôris officium invio-
labili animi fortitudine diu ſuſti-
nuit: multasque civitaâtes, non ſi-
ne vitæ diſcrimine, ab hæreſi tune
graſsante immuúnes ſervavit.
Invéni David ſervum meum,
ôleo ſancto meo unxi eum: * Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei, allel.
Nihil proficiet inimicus in éo,

Manus.

& filius iniquitatis non nocébit ei.

ℳ

aulo
Virtü⸗
NWepesinu
tum prom
inter Ron
Cardinale
al Eecleſi
Apinis 3
Plures in
cognoyiſſ.
ſtrayit, kel
teyetlus,
negotiis
elat Apot
ſmalo⸗
Uio, prete
clectuspon
neecepte
lit, kuit in
eperpet
ſica diſci
tellus jabo
1bug alsi
Fincis egé
Ceiciens bw
Pooli
ut inpicn
Nöſui a⸗
tem, & ex
nei: *
lur ei,
etum me
Unri eum.

Tlimär
Relitü pi⸗

itcltlle⸗
üumarmi,

buͤs deyie
ipln don,
keyelante,
lüinbus ine
Miplos In
Uletupin
arerbiſſin
ne tolerät
elg, cümde
teplllet, n
kehcicitai
Iind ſehtin
ſteſeutth
ſtanns
Alntiguätue
llica ſunch
mna ſihe
ut, multn
on atri
Ulte rode
tifce mir

vicerunt d.

,& uti
bmodoim

les nor n
nus.
nus, I.

.
Aöt.

1
. .

cotttteriel!
es, A
Auncum Nlr

elogtinen
eeelit,un
ns eia,
zios hheltl
plünbus hi

Paulo quarto, cui ob eximias
„virtùtes chariſſimus erat, ad

Nepesinum & Sutrinum Epiſcopa-

tum promoôtus, & poſt biénnium
inter Romanæ Eccléſiæ Presbyteros
Cardinales adſcriptus fuit. Tum
ad Eccléſiam Montis Regalis in Sub-
alpinis à Pio IV. translatus, cůùm
plures in eam abuſus irrepsiſſe
cognoviſſet,, totam Diœceſim lu-
ſtravit, rebäüsque compoſitis Romã
revérſus, graviſſimis expediendis
negotiis applicatus, quod juſtum
erat, Apoſtolica libertate, & con-
ſtantia decernébat. Môrtuo autem
Pio, præter omnium expectationé
eléétus Pôntifex, nihil in vitæ ratio-
ne, excépto exterioôri habitu, imuta-
vit. Fuit in eo Religioônis propagäã-
dæ perpetuũ ſtudium, in Eccleſiaâ-
ſtica diſciplina reſtituenda inde-
féſſus labor, in extirpandis errô-
ribus aſsidua vigilantia, in ſuble-
vandis egentium neceſſitatibus in-
deficiens beneficéntia, in Sedis A-
Laltolez. júribus vindicandis ro-
ur invictum.
Pôſui adjutôrium ſuper potén-
tem, & exaltavi elééctum de plebe
mea: * Manus enim mea auxilia-
bitur ei, allel. ] Invéni David
ſervum meum, oôleo ſanéto meo
unxi eum. Manus.

ElimüTurcârum ryrannu multis
3 elat victoriis, ingente compa-
räta-claſſe, ad Echinadas inſulas nõ
tam armis, quàm fuſis adDeum pré-
cibus devicit. Quam victôriam ea
ipla hora, qua obreênta fuit,; Deo
revelante, cognovit, ſuisque fami-
liaribus indicavit. Dum verò novã
in ipfos Turcas expeditionem mo-
lirétur, in gravem morbum incidit,
& acerbiſſimis dolòribus patientil-
ſimè tolerätis, ad extréma devéni-
ens, cùm Sacraménta de more ſus-
cepiſſet, änimam Deo placidiſſimè
réddidit ano milléſimo quingenté-
ſimo ſeptuageſimo ſecuúndo, ætatis
ſuæ ſexagéſimo octàvo, cùm ſedilſ-
ſet annos ſex, menſes tres, dies vi-
gintiquatuor. Corpus ejus in Ba-
silica ſanctæ Mariæ ad Præsépe
ſumma fidélium veneratiône coôli-
tur, multis à Deo ejus interceſ-
ſiône patratis miräculis. Quibus
rité probatis, à Cleménte XI:è Pon-
tifice maximo Sanctôrum nümero
adicriptus eſt.

7⁰⁸
ge. Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtůtes operatus eſt; & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis om-
nium populérum. .
V. Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia re-
gna. Iplſe. . .
l1ria Patri. Ipſe.

omo péregrè.
XXXik.

DIE VI. MAII.

In fervéntis blei d'lium miſ-
ſus beatus Joannes Apôſtolus, divi-
na ſe protégénte graâtia, illæſus e-
xivit, alleluúja.

Eus, qui cônſpicis, quia nos
undique mala noſtra pertùr-
bant, præſta, quæſumus;, ut beati
Joannis Apôſtoli tui & Evangeliſtæ
intercéſſio gloriôſa nos protegat.
Per Doôminum.

Dum eſſet ſummus. xli.
Juſtum deduxit: xXl.
702.

37r.

Ex libro S. Hierénymi Presbyteri
contra Jovinianum.

Oànnes Apôſtolus, unus ex dis-
cipulis Dômini , qui minimus
natu traditur fuiſſe inter Apéôſto-
los, & quem fides Chriſti virgi-
nem repérerat, virgo permanſit:
& ideò plus amâtur à Doômino
& recúmbit ſuper pectus Jeſu; &
quod Petrus, qui uxôrem habue-
rat, interrogare non audet, illum
rogat, ut interroget: & poſt reſur-
rectionem, nunrtiante Maria Mag-
daléne, quod Doôminus reſurrexif
ſet, uterque cucürrit ad ſepul-
chrum, ſed ille prævénit: cum-
que eſſent in navi, & Liſcareutur

0
iil dacu Genéſareth: Jeſus ſtabat
in littore, nec ſciébant Apôſtoli:
quem viderent: ſolus virgo virgi-
nem agnôſcit, & dicit Petro,
Dôminus eſt.
Lux perpetua luceébit Sanctis
tuis Dömine, & Et ærernitas tém-
porum, alleluja, alleluja.
Lætitia ſempiterna erit ſuper
caàpita eòrum: gâudium & exulta-
tiôonem obtinébunt. Et æternitas.

„ Uit autem joânnes, & Apôſto-
◻ lus, & Evangeliſta, & Prophéeta.
Apôſtolus, quia ſcripſit ad Ecclé-
ſias ut magiſter: Evangeliſta ,
quia librum Evangélii condidit,
uod excéptoMatthæo alii ex duoô-
decim Apôſtoli non fecérunt; Pro-
phéta; vidit enim in Patmos inſu-
la, in qua fúerat à Domitiano Prin-
cipe ob Domini martyrium relega-
tus, Apocalypſim, infinita futu-
rôrum myſtéria continéntem. Re-
fert autem Tertullianus, quod Ro-
mæ miſſus in ferventis olei doôli-
um, puürior & vegérior exiverit,
quàm iantraverit.
Virtüůte magna reddébant Apô-
ſtoli & Teſtimoôonium reſurrectio-
nis Jeſu Chriſti Doômini noſtri, al-
lelúſa, alleluja.
Repléti quidem Spiritu ſancto
loquebantur cum fiducia verbum
Dei. Teſtimônium.
Ed & ipfſum ejus Evangélium
multùm diſtat a cêteris. Mat-
thæus quaſi de hoômine incipit ſcri-
bere: Liber generatiônis Jeſu
Chriſti filii David, filii Abraham:
Lucas à ſacerdotio Zachariæ: Mar-
cus à prophetia Malachiæ; & Iſaiæ.
Primus habet faciem hominis ,
propter genealogiam: fecúndus
faciem vituli, propter ſacerdòôtium:
tértius faciem leônis, propter vo-
cem clamantis in desérto: Parate
viam Dômini, rectas facite semi-
tas ejus. Joannes vero noſter quaſi
aquila ad ſupérna volat, & ad ip-
ſum Patrem pervénit, dicens: In
rincipio erat Verbum, & vVer-
um erat apud Deum, & Deus erat
Verbum.
Iſti ſunt agni novélli, qui an-
nuntiavérunt, allel. modò vené-
runt ad fontes „* Repléti ſunt
claritate, allel. allel. In con-
ſpéctu Agni amicti ſunf ſtolis al-
bis, & palmæ in manibus eorum.

Repléti. & loria Patri, Kepléti.

L éctio ſanéti Evangélii ſecundùm
Matthæum.
IXR illo témpore: Accéſſit ad Je-
ſum mater filiò rumzebedæi cum
filiis ſuis, adoérans & petens ali-
quid ab eo. Et réliqua.
Homilia ſancti Hierônymi
. Presbyteri.

. 2 IA à* . I0 Marth., e. 2
INde opiniöonem regni habet
mater filihrum Zebedæxi, ut
cùm Dôminus dixerit: Filius hô-
minis tradétur principibus ſacer-
dotum, & Scribis, & condemna-
bunt eum morte, & tradent Gen-
tibus ad illudendum, & flagellan-
dum, & crucifigendum; & igno.
miniam paſſionis timéntibus diſ-
cipulis nuntiaret; illa gloriam po-
ſtulet triumphantis? Hac, ut reor,
ex cauſa, quia poſt ômnia dixerat
Dôminus: Et tértia die resürget;
putavit eum mulier poſt refſurre-
ctionem illicò regnatürum, & hoc
uod in ſecundo adventù promit-
titur, in primo eſſe compléndum:
& aviditäte feminea præsentia
cupit, immemor futuroͤrum.
Ego ſum vitis vera, & vos pal-
mites: *ε Qui manet in me, & ego
in eo, hic fert fructum multum,
alleluja, alleluja. „ Sicut dilé-
xit me Pater, & ego diléxi vos.
Qui manet.
IAter pôſtulat, & Dôminus
Mdifcipulis lôquitur: intelli-
ens, preces ejus ex filioõrum de-
cêndere voluntäte. Potéſtis bi-
bere calicem, quem ego hibitu-
rus ſum ? Calicem in Scribtüris
divinis paſſionem intelligimus,
juxta illud: Pater, ſi poſsibile eſt,
transeat à me calix iſte. Et in
Pſalmo: Quid retribuam Doômino
pro omnibus, quæ retribuit mihi?
Calicem ſalutaris accipiam, & no-
men Doômini invocabo. Statimque
infert , quis iſte ſit calix: Pretioſa
in conſpeéctu Dômini mors Sancto-
rum ejus. .
„.¾ Candidi facti ſunt Nazarzi e-
jus, allel ſplendorem Deo dedé-
runt, alleluja: * Et ſicut lac coa-
gulati ſunt; allelùja, allelùja.
Candidiôres nive, nitidiores
lacte, rubicundiores ébore anti-
quo, ſapphiro pulchriôres. Et.
loria FPatxi. Et ſicut.

4.6 %—64

Veriti
matty.
is ridelie
cün Seript
tantum Ap.
Dite trunc
Pröpria mo
ſi legamus
in guibus
Dropter me
keryentis 0
1d lulcipien
athleta proe
legitus in
Vicebimus
Ceknifle, 8
litem confe
Pteriin can
uet perſec
Zulnem.
eDeum

DIE

. Lud
s tnis De
hor⸗ Un Alle
Oinino gane
Voe eer

ſen ſbial

Dus, pro
lus bonti
; t omn
d Auxiliun
Den conle
CNinum.

.

8 & hetens

tin e lesl
le hok let
Auatrum A
krent ne⸗

S
en flion

lehtioten
eln

Uæritur, quômodo caâlicem
martyrii filii Zebedæi Jaco-
bus vidélicet & Joannes biberint:
cùm Scriptüra narret, Jacôbum
tantùm Apoſtolum ab Herode ca-
pite truncatum, Joannes autem
propria morte vitam finierit. Sed
ſi legamus Eccleſiaſticas hiſtôrias,
in quibus fertur, quòôd & ipfe
propter martyrium fit miſſus in
fervéntis olei dolium, & inde
ad ſuſcipiéndam coronam Chriſti
athléta procéſſerit, ſtatimque re-
legatus in Patmos inſulam ſit :
vidébimus martyrio ànimum non
defuiſſe, & bibiſſe oannem ca-
licem confefſiônis, quem & tres
pùeri in camino ignis bibérunt,
licet perſecutor non fuderit san-
guinem. .Z
e Deum laudâmus. II.

DIE VII. MAII.

Lux perpétua lucébit San-
Gtis tuis Domine, & ætérnitas tém-
pPorum, allel. Sancti & juſti in
Dômino gaudéte, alleluja.
Vos elégit Deus in hæredita-
tem ſibi, allel. .
Eus, pro cujus honéôre glorio-
ſus Pontifex Stanislaus glà diis
impiôrum occùbuit: Præſta, quæſu-
mus; ut omnes, qui ejus implo-
rant auxilium, p. Mmônis ſuæ ſalu-
tarem conſequantur efféctum. Per
Dôminum.

Seanialius pPolònus, apud Gra-
côùiam nôbili génere natus, &
piis paréntibus, qui äntea per an-
nos triginta ſtériles, illum a Deo
précibus impetrarunt, ab ineùnte
ætàte futuræ ſanctitätis ſpécimen
dedit. Adoléſcens bonis aärtibus
ôperam navavit, multumque in
ſacra Canonum, & Theologiæ do-
rina profécit: paréntibus mor-
tuis, amplum patrimonium pau-
péribus diſtribuit, vitæ monaſticæ
deſidério. Sed Dei providentia
Canônicus Cracoviénſis, & con-
eionator factus à Lampérto l'piſco-
Bkev. Rom.

705
PO, in ejus péôſteà locum „ qJuam-
vis invitus, ſufficitur. Quo in mu-
nere omnium paſtoralilum vVirtu-
tum laude, & præcipuè miſericôr-
dia in pauperes enituit.
Lux perpétua lucébit Sanctis
tuis Dömine, Et æternitas
témporum, allelũúja, allel.
Lætitia ſempitéêrna erxit ſuper
càpita eòrum: gaudium & exuita-
tionem obtinébunt. Et.

Rat tum Poloniæ rex Boleslâus,
duem graviter offendit, quòd
illius notam libidinem püblice ar-
guébat. Quare in ſolemni regni
conventu Stanislaum per calum-
niam in judicium coram ſe vocâàri
curxat, tamquam pagum ccuüparet,
dquem Eccléſiæ ſux nomine co=
emerat. Quod cùm neque tabulis
brobare poſſet, & teſtes veritatem
dicere timérent, ſpondet Epiſco-
Pus, ſe Petrum pagi venditoôrem »
qui triénnio ante obierat , intra
dies tres in judicium adductürum.
Conditione cum riſu accépta, vir
Dei toto triduo jejuniis, & oratio-
ni incumbit: ipio ſponſionis die
poſt oblatum Miſſæ ſacriſicium „
Petrum è& ſepúlchro surgere jubet,
qui ſtatim redivivus Epiſcopum ad
régium tribnal euntem séquitur »„
ibique Rege & céteris ſtupore at-

tônitis, dé agro à ſe vendito „ SG&
prétio ritê ſibi ab Epiſcopo perſo-
luto, reſtimônium dicit „ atque
iterùm in Dômino obdormivit.
In ſervis ſuis „ alleiuja *
Conſolabitur Deus, alleluja.
Judicabit Dominus pôpulum
Aum »& in ſervis ſuis. Conſola-
itur.

T Boleslaum fruſtra ſæpè ad-
mônitum, Stanislaus tandem
à fidélium communiône rémovet.
Ille iracundia furens : milites in
Eccléſiam immittit , ut ſanctum
Epiſcopum confôdiant: qui ter
conati, occulta vi, tértio divini-

tùs ſunt depùlſi. Poſtrémo impius

Rex Sacerdéôtem Dei, hoſtiam im-
maculâtam ad altàre offeréntem „
ſua manu obtruncat: corpus mem-
bratim conciſum, & per agros pro-
jéctum, aquilæ a feris mirabiliter
deféendunt. Mox Canénici Craco=
viénſes ſparſa membra, nocturni

de cœlo ſplendoôris indicio colli-
gunt, & ſuis locis apte diſponunt
1 guæ

7⁰⁶
quæ sübitò ita inter ſe copulaâta
st, ut nulla vulnerũ veſtigia exta-
rent. Multis præterea miraculis ſer-
vi ſui sãctitaté De declaravit poſt
ejus mortem: quibus permôtus In-
nocéntius IV. ſumus Pontifex illu
in Sanctôrum númerum rétulit.
Filiæ Jerúſalem, venite & vidéte
Martyres cum coronis, quibus co-
ronavit eos Dominus, In die
ſolemnitatis, & lætitiæ, alleluja.
Quôniam confortavit ſeras por-
tarum tuarum, benedixit filios tuos
in te. In. loria Patri. In.

go ſum vitis vera.
Xxiv.

BIE VIII. MAII.

Stetit Angelus.
70⁰9. ixit

ca. 77.
audate Dnñm omnes Gentes. 79.

Düs.

Quĩ victor in cœlum redis,
Gum Patre & almo Spfritu,
In ſempiterna ſæcula Amen.
Stetit Angelus juxta aram tem-
Ppli, alll. Habens thuribulum
aureum in manu ſua, allel.

Dum ſacrùm myſtérin céêrneret jo-
annes Archangelus Michael tuba
cécinit: Ignosce Dñe Deus noſter:
qui aperis librum, & ſolvis ſigna⸗
cula ejus, allel
Eus, qui miro ordine Angelorũ
miniſtéria, hominumque di=
ſpénſas: concéde propitius; ut à
quibus tibi miniſtrantibus in coœlo
semper aſsiſtitur, ab his in terra vi-=

ta noſtra muniatur. Per Düm.

Sancti & juſti in Domino gaudéte,
allelúja: vos elégit Deus in hære-
ditatem ſibi, allel. .
Pretiôſa in conſpéctu Dñi, allel.
Mors Sanctôrum ejus, allel,

eus, pro cujus honoôrze.
70⁰5.

egem Archangelôruùm Düm,
Venite, adorémus;, allel.
enite, 1.
e ſplendor.

Ignifiéaviteus, quæ oportet fie-
ri citò, loquens per Angelum ſu-
um ſervo ſuo Joanni, qui teſtimé-
nium perhibuit verbo Dei, & teſti-
monium jJeſu Chriſti, quæcumque
vidit.
E ſplendor, & virtus Patris,
Te vita, Jeſu, cordium,
Ab ore qui pendent tuo,
Laudamus inter Angelos.
ibi mille denſa millium
Ducum corôna militat:
Sed éxplicat victor Crucem
Michael ſalútis signifer.
racônis hic dirum caput
In ima pellit tartara,
Ducémque cum rebéllibus?p
Cœleéſti ab arce fùlminat.
ontra ducem ſuperbiæ
Sequàmur hunc nos Principem,
Ur detur ex Agni throno
Nobis corona gloriæ.
eo Patri ſit gloria,
Et Filio, qui à môrtuis;,
Surréxit, ac Paraclito,
In ſempitérna ſæcula. Amen.

Concuſſum eſt mare, & contrémuit
terra,ubi Archaàngelus Michael de-
ſcendébat de cœlo, allel.

mine Doôminus noffér⸗
n Pömino confido. ômine;
quis habitabit. 884.
Stetit Angelus juxta aram tem-
pli, allel. Habens thuribulum
aureum in manu ſua, allel.
Ex Daniele Prophéta.

Sspiciébam, donec tHroni poͤſiti
ſunt, & antiquus dierum ſedit:
veſtimentum ejus canditum quah
nix: & capilli capitis ejus quaſi lana
munda:thronus ejus flammæ igmis.
rotæ ejus ignis accénſus. Fluvius
igneus rapidùsque egrediebatur à
facie ejus. Millia millium miniſtra-
bant ei, & décies millies centena
millia aſſiſtébant ei: judicium le-
dit, & libri apérti ſunt. Aſpiciebam
propter vocem ſermonum gran i⸗
um, quos cornu illud loquebatur .
& vidi, quôniam interfécta eſſet

eſu, tibi ſit gloria

béſtia, & periiſſet corpus ein

& träditun
dum igni.
Hactum
um comm
cumklichat
cita eſt vox
tlum dalus
Nipotenti .
Millia m
E ateies ee
hant ei. Al

le auten
wenſs
Fium magnu
leyini öcule
Lece vir unu
nes ejus acc
Colpus ejus
cies ejus
§ obenli ej⸗
Elrichia
nn usgue:
nbaancdent
Els ut VOX
llem ego l
Dor viri,
Mon fiderun
Muit luper
ſeoniitun
Khon teimd
Eieii⸗
ne) & emar
M Vitiumn
(Ketit
l, Mein
1 Mnun ſua!
eramln:
Ulectu De

I (0
ia
Itdun tuun
ind domin

1m teiin,
o ltin,
la. Anen
Sun m
bens thudl
luu, de

kenn cener,
us Miche!
Düe Deun
ſohit

epoittin
Kkruntibun

emmokn
eeteun hr
ll.

fumn eli,
uo u

elarumdin
7. 4⁰
emus,
1.
hdot.

nutele⸗

ngells
clon

NMüng,
nfdo,. N.
6334. g
lnsſutn
uzen
1un, A
e Pophent

oi
ner ffl
0 lenn

& träditum eſſet ad comburén-
dum igni.
Factum eſt ſiléntium in cœlo,
um committeret bellum draco
cum Michaéle Archaàngelo: AH-
dita eſt vox millia millium dicén
tium: Salus honor, & virtus om-
nipoténti Deo, allel. ,
Millia millium miniſtrabant ei,
& désies centéna millia aſſiſté-
ant ei. Audita.

Ie autem vigéſima & quarta
menſis primi eram juxta flu-
vium magnum, qui eſt Tygris. Et
levavi culos meos, & vidi: &
ecce vir unus veſtitus lineis, & re-
nes ejus accincti auro obrizo, &
corpus ejus quaſi chrysoôlithus, &

fäcies ejus velut ſpécies fulguris,

& oôculi ejus ut lampas ardens:

& brachia ejus, & quæ deorſum
ſunt usque ad pedes, quaſi ſpecies
æris candéntis: & vox ſermonum
ejus ut vox multitudinis. Vidi
autem eso Daniel ſolus viſiônem,
Porrô viri, i
non vidérunt: ſed terror nimius
irruit ſuper eos, & fugérunt in
abſconditum. Ego autem relictus
ſolus vidi viſiõnem grandem hanc:
&W non remanſit in me fortituùdo ,
ſed & ſpécies mea immutata eſt in
me, & emarcui, nec habui quid-
quam virium.
Stetit Angelus Juxta aram tem-
pli, habens thuribalum aureum
än manu ſua: & data ſunt ei in-
cenſa multa: Et aſcéndit fu-
mus arômatum de
conſpéctu Doômini, allel.
In Son eu Angeléôrum pſal-
lam tibi, ddorabo ad templum
ſanctum tuum, & confitébor nomi-
ni tuo Dômine. Et aſcéndit.
T audivi vocem ſermônum
ejus: & audiens jacébam con-
ſternatus ſuper faciem meam, &
vultus meus hærébat terræz. Et
ecce manus tétigit me, & erexit
me ſuper génua mea, & ſuper arti-
culos manuum mearum. Et dixit
ad me: Daniel vir deſideriorum,
intéllige verba; quæ ego loquor
ad te, & ſta in gradu tuo :nunc
enim ſum miſſus ad te. Cume ué
dixiſſet mihi ſermonem iſtum, ſte-
G tremens. Et ait ad me : Noli
metüere Dâniel: quia ex die pri-
mo, quo poſuiſti cos tuum ad in-

.—

ſimis diébus,

qui erant mecum,

manu Angeli in

telligéndum, ut te affligerey in
conſpéctu Dei tui, exaudita funt
verba tua, & ego veni Propter ſer-
mones tuos. Princeps autem re-
gni Persârum reéſtitit mihi viginti
& uno diébus; & ecce Michael
unus de Principibus Primis venit
in adjutòrium meum, & ego re=
manſi ibi juxta Regem Persarum.
Veni autem, ut docerem te, quæ
yentura ſunt popalo tuo in novii⸗
ſimis quoniam adhuc viſie
in dies.
In conſpectu Angelorum pfſal⸗
lam tibi, & adoraâbo ad templum
ſanctum tuum, Er confitébof
nomini tuo Doômine: allel.
„ Super miſericordia tua, & ves
ritàte tua: quôniam masnificaſii
ſuper nos nomen ſanctum tuum.
Et confitebor.
löria Patri. Et

Michael Archaângele, veni in ad=-
jutôrium Ppaulo Dei, allel. .
Gli enarrant. omini
eſt terra. enedicam Doôminuma
Iin omni témpore. 886.
Aſcéndit fumus aromatum in
conſpectu Dômini, allel.
De manu Angeli, allel.

BEätum Michaélem Archänge=
lum ſæpias hominibus appa=
ruiſſe, & ſacrôrum librorum au⸗
ctoritàte, & véteri Sanctôrum
traditiône comprobatur. Quam⸗=
obrem multis in locis facti memo=
ria celebratur. Eum ut olim iy=
nagoga Judæorum, ſic nunc cu⸗
ſtôdem & patrônum, Dei venera-
tur Eccléſia. Gelãſio autem Prä.-
mo Pontifice mäximo, in Apuliza
in vértice Gargâni montis ad cu-
jus radices incolunt Sipontini „»
Archangeli Michaélis fuit illuſttis
apparitio.
Hic eſt Michael Archängelus,
princeps militiæ Angelorum:
Sujus honor præſtat bene-

ficia populorum „ & Sratio
Earcucit ad regna ceœlörum, al⸗
eluja. .
Aichängelus Michael Præpoô-
ſitus paradiſi, quem honorifcant
Angeléôrum cives, Cujus.
Actum eſt enim, ut ex grégi-
bus armentorum Sargani cu-
juùsdam taurus longè diicéderet :
quem diu conquisitum; in adita
y 2 ſpe⸗

708 D
ſpelùncæ hæréntem invenérunt.

Cům verò quidam ex illis, ut tau-
rum configeret, ſagittam emisiſſet,
