O Magnum pietatis. de
Landi 865. ixit
Dominus.

772
audàte Dñm omnes. 79.

Fatfes „Hoc enim ſentitée in vo-
bis, quod & in Chriſto Jeſu:
qui cùm in forma Dei eſſet, non
rapinam arbitratus eſt eſſe ſe æ-
dqualem Deo: ſed ſemetipſum exi-

nanivit, formam ſervi accipiens in

ſimilitùdinem hominum

litu fact
habitu invéntus ut homo 118, &

Exilla Regis prodeunt:
Fulget Crucis myſterium »
Qua vita môrtem pertulit,
Et morte vitam protulit.
uæ vulnerata lanceæ
Mucroône diro, criminum
Ut nos lavaret sordibus,
Manavit unda & sanguine.
mpleta ſunt, quæ concinit
David fideli carmine;,

Dicêndo natiônibus:
Regnavit à ligno Deus.
rbor decôra, & fülgida;
Ornata 8egis pürpura,
Flécta digno ſtipite
Tam ſancta membra tangere.
eata, cujus brachiis
Prétium pepéndit ſæculi;,
Statera facta corporis
Tulitque prædam tartari.
Crux ave ſpes uünica
In hac triümphi gloria;
Piis adauge gratiam ,„
Reisque dele crimina.
e, fons ſalúùtis, Trinitas,
Collaudet omnis ſpiritus:
Quibus Crucis victòriam
Largiris, adde præmium.
Amen. „
Hoc ſignum crucis erit in cœlo.
Cùm Dominus ad judicandum
vVéncrit. 7

O Grux, ſplendidior cunctis aſtris⸗-
mundo célebris, hominibus mul-
tùm amabilis, sanctior univeérſis»
quæ ſola fuiſti digna portäre talén-
tum mundi: dulce lignum, dulces
clavos, dulcia ferens pondera: ſal-
va præséntem catérvam in tuis ho-

die laudibus congregatam.

Eus, qui nos hodiérna die Ex-
altationis ſanétæ Crucis annua
ſoõlemnitate lætificas: præſta, quæ-
ſumus; ut cujus myſtérium in terra
cognovimus, ejus redemptionis
præmia in cœlo mereamur. Per
eumdem Dominum.
Nativitas tua, Dei
Génitrix Virgo, gaudium annuntia-
vit univérſo mundo: ex te enim
ortus eſt ſol juſtitiæ, ChriſtusDeus
noſter: qui ſolvens maledicdtio-
nem, dedit benedicétionem: &
donfunden⸗ morem „donavit no-
bis vitam ſempiternam.
Nativitas eſt hodie ſanétæ Ma-
riæ Virginis. „
„ Cujus vita inclyta cuncéctas illu⸗
ſtrat Eccléſias.

Amulis tuis, quæſumus Domine,
cœléſtis gratiæ munus impertiré:
ut quibus beatæ Virginis partus
extitit ſalutis exordium, Nativitatis
ejus votiva ſolémnitas, pacis tribuat
incremeêntum. Per Dôminum.

hritum Kegem pro nobis in
. Cruce

(nuce exil
Is.

Ange li
Laurean
t ſuper C
Die trium
Qualiter
Immohtu
De parem
Fraude a
Quandop
In necem
lole lien
Danm ig
oe oplis
Oo depe
Muleitorrm
ts ut art
lt medel
Hoſtis un
andon,
Henitudo
Mllus eſt
Nenng, O
Ale ven
Cune ai⸗
Abit infe
Concitus
Membra
Fingo wat
Rbeima
Sunich ein
enpiten
kinſtuti,
Aa eun
gecus
Mins Tri
laucdet un

Nobileli
ices rur
jeneratu

i Jand
Regis
nn da
.
en
KKenam)
nobis ec⸗

11l un
koeſe
Cüm
Nneit,
d

ODn
And

4¹
eus,
illicn,
UIa;
.
ia tungee⸗

na.
ltinitas,
hitus:
Drian

abehinrt
4 ſobennte

or elndse
Honminibun
ctior unite
n portne
lignum e
6 ponden
amin
egatamm

Re Cti8*
S
Gſtetunn,
is ,
etennl
n.

lethltstn

110

Giuend

tm
lusuln
Donin

1
No

Cruce exaltätum,*£ Venite, adoré-
mus. enite, exultémus. I.

Ange lingua glorioôſi
Lauream certaminis,
Et ſuper Crucis trophæo
Dic triumphum nobilem:
Qualiter Redemptor orbis
Immolatus vicerit.
e paréntis protoplaſti
Fraude Factor condolens;
Quando pomi noxialis
In necem morſu ruit:
Ipſe lignum tunc notavit,
Damna ligni ut solveret.
Hoc opus noſtræ ſalutis
Ordo depoſcerat:
Multitoôrmis proditoôris
Ars ut artem falleret;,
Et medélam ferret inde;
Hoſtis unde læſerat.
Ouando venit ergo ſacri
FPlenitúdo témporis,
Miſſus eſt ab arce Patris
Natus, orbis coônditor:
Atque ventre virginali
Carne amictus proôdiit.
agit infans inter arcta
Conditus præsépia:
Membra pannis involùúta
Virgo mater alligat,
Et Dei manus, pedésque
Stricta cingit faſcia.
empitérna ſit beâtæ
Trinitati glôria;
qua Patri, Filiéque;
Par decus Paraclito,
Unius Trinique nomen
Laudet univerſitas. Amen.

Noôbife lignum exaltatur, Chrifti
fides rütilat, dum Crux ab omnibus
veneratur. eatus vir.
. art. Xiv.
Santa Crux extôllitur à cun-
SRis Régibus, virga régia erigitur,
in qua Salvator triumphavit.
uare fremuérunt. xv.
O Crix venerabilis, quæ ſa-
lutem attuliſti miſeris, quibus te
efferam præconiis, quoniam vitam
nobis cœlitem præparâſti?
ſal vomine, quid multipli-
cati ſunt. xv.
Hoc ſignum Crucis erit in cœlo.
„Cùm Dominus ad judicandum
Vénerit.
De libro Nùmeri.

C audiſſet Chananæus Rex
Arad, qui habitabat ad meridié,

tur Ecc

863
veniſſe ſcilicet Iſrael per explora-
toôrů viam, pugnavit contra illum ,„
& victor exiſtens, duxit ex eo præ-
dam. At Iſrael votoſe Domino ob-
ligans, ait: Si tradideris pôopulum
iſtum in manu mea, delebo urbes
ejus. Exaudivitque Dôminus pre-
ces Iſrael, & tradidit Chananæum,
quem ille interfécit, ſubverſis ur-
bibus ejus, & vocavit nomen loci
illius Horma, id eſt, anathema.
Glorigſum diem ſacra veneraâ-
a, dum triümphale exal-
tatur lignum: In quo Redémp-
tor noſter mortis vincula rumpens,
callidum aſpidem ſuperavit.
In ligno pendens noſtræ ſalùtis
sémitam Verbum patris invenit.
In quo.

Rofècti ſunt autem & de mon-
te Hor, per viam, quæ ducit ad
mare rubrum ut circumirent ter-
ram Edom. Et tædére cœpit pôpu-
lum itineris ac laboris: locutsque
contra Deum & Môyſen, ait: Cur
eduxiſti nos de Xgypto, ut mo-
rerémur in ſolitudine? Deeſt pa-
nis, non ſunt aquæ: änima no-
ſtra jam nauſeat ſuper cibo iſto le-
viſſimo. Quamoôbrem miſit Dômi-
nus in ppulum ignitos ſerpentes.
Crux fidelis inter omnes, arbor
una nobilis: nulla filva talem pro-
fert, fronde, flore, geérmine.
Dulce lignum, dulces clavos »
dulce pondus ſuſtinuit.
Super omnia ligna cedrôrum tu
ſola exceélſior. Dulce.

D quorum plagas & mortes
plurimôrum, venerunt adMôy-
ſen, atque dixérunt: Peccavimus,„
quia locuti ſumus contraDominum
& te; ora, ut tollat à nobis ſerpen-
tes. Orayitque Moôyſes pro popu-
lo, & loctus eſt Dôminus ad eum:
Fac ſerpéentem æneum, & pone
eum pro ſigno: qui percuüſſus aſpé-
xerit eum, vivet. Fecit ergo Moôy-
ſes ſerpéntem æneum, & pôſuit
eum pro ſigno: quem cuùm percuſſi
aſpicerent, ſanabantur. .
Hæc eſt arbor digniſſima, in pa-
radiſi médio ſituata: * In qua ſa-
lütis auctor propria morte mor-
tem omnium ſuperavit. .
Crux præcellénti decôre fulgi-
da, quam Heraclius Imperator con-
cupiſcenti animo recuperavit. In.
Gloria Patri. In qua.

364½

O Crucis victöria, & admiräaäbile
ſignum, in cœléſti cüria fac nos
captare triumphum.
ùm invocärem. xvi.
Funéſtæz mortis damnatur
ſupplicium, dum Chriſtus in cru-
ce noſtra deſtrüxit vincula crimi-
num.
n Dômino confido. xviii.
Rex exaltatur in æthera, cùm
nôbile trophæum Crucis ab univer-
ſis Chriſticolis adoratur pêr ſæcula
omine, in virtuúte tua. xviii.
Adoramus te Chriſte, & bene-
dicimus tibi. QCuia per Cru-
cem tuam redemiſti mundum.

Coſtos; Persärum Rex, extré-
mis Phocæ imperii tempori-
bus, gypto & Africa occupata,
ac Jerosolyma capta, multisque
ibi cæſis Chriſtianorum millibus,
Chriſti Domini Crucem, quam Hé-
lena in monte Calvariæ collocarat,
in Perſidem abſtulit. Itaque He-
raclius, qui Phocæ ſuccéſſerat,
multis beili incommodis, & cala-
mitatibus afféétus, pacem petébat,
quam à Choôsroa Noris inſolén-
te, ne iniquis quidem conditiôni-
bus impetrare pôterat. Quare in
ſummo diſcrimine ſe aſsiduis jeju-
niis & oratiônibus exercens, opem
à Deo vehementer implorabat: cu-
jus mônitu exércitu comparato, ſi-
gna cum hoſte côntulit, ac tres du-
ces Choôsroæ cum tribus exerciti-
bus ſuperavit.
Nos autem gloriäri opörtet in
Cruce Domini noſtri Jeſu Chriſti,
in 45 eſt ſalus, vita, & reſurréctio
noſtra;: *Per quem ſalvati, & li-
berati ſumus. Tuam Crucem
adoramus Dômine, & recôlimus
tuam glorioſam paſſionem. Per.

Uibus cladibus fractus Chôs-
roas, in fuga, qua trajicere Ti-
grim parabat, Medarſem filium
söcium regni designat. Sed eam
contuméliam cùm Siroes Chosroæ
major natu filius ferret atrociter .
patri ſimul & fratri necem machi-
natur, quam pauloò poſt utrique ex
fuga retracto attulit „regnumque
ab Heraclio impetravit, quibsdam
accéptis conditiônibus: quarum ea
prima fuit, ut Crucem Chriſti Do-
mini reſtitüeret. Ergo Crux, qua-
tuôrdecim annis poſtquam vene-

rat in poteſtâtem Persârum, recép-
ta eſt: quam rediens Jerosolymam
Heraclius, ſolemni celebritate ſuis
hümeris rétulit in eum montem,
quòô eam Salvator tulerat.
Dum ſacrum pignus ccœlitüs
exaltatur, Chriſti fides roboratur:
Adſunt prodigia divina in virga
My ſi primitùs figurata.
Ad Crucis contactum resùúrgunt
moôörtui, & Dei magnalia reſeran-
tur. Adſunt.

Uod factum illúſtri mirâculo
commendatum eſt. Nam He-
raclius, ut erat auro & gemmis
ornatus, insiſtere coactus eſt in
porta, quæ ad Calvariæ montem
ducébat. Quò enim magis prôgre-
di conabatur, eo magis retinéri
videbatur. Cümque ea re & ipſe
Heraclius, & réliqui omnes ob-
ſtupeſcerent „Zacharias Jeroſoly-
morum Antiſtes, Vide, inquit',
Imperator, ne iſto triumphali or-
natu, in Cruce ferénda parum Je-
u Chriſti paupertatem & humili-
tatem imitere. Tum Heraclius ab-
jécto ampliſſimo veſtitu, detractis-
que càlceis, ac plebéjo amictu in-
dtus, réliquum viæ facilè confé-
cit, & in coôdem Calvariæ loco
Crucem ſtatuit, unde fuerat à Perſis
aſportâta. Itaque Exaltatiônis ſan-
ctæ Crucis ſolemnitas, quæ hac die
quotannis celebrabatur, illuſtrior
habéri cœpit ob ejus rei memô-
riam, quòôd ibidem füerit repoſi-
ta ab Heraclio, ubi Salvatori pri-
mùm fũerat conſtitüta.
Hoc ſignum Crucis erit in cœ-
lo, cùm Dominus ad judicandum
vénerit: *Tunc maniféſta erunt
abſcondita cordis noſtitr.
Cùm séderit Filius höminis in
ſede majeſtatis ſuæ, & cœperit ju-
dicare ſæculum per ignem. Tunc
manifeſta.
loria Patri, Tunc.

Adorâmus te Chriſte, & benedi-
cimus tibi, quia per Crucem tuam
redemiſti munddum.
antate Dômino. ix.
Per lignum ſervi facti ſumus:
& per ſanctam Crucem liberati ſu-
mus: fructus arboris ſedùxit nos,
Filius Dei redémit nos;, alleluùja.

. Hominus regnavit, ex-
ultet terra. lix.

Aleit
lper Crue
nmtedennitt
le Ceprecamn
zunt
Omnis t
lttibi.
almmunm
ömine,
eio ſins

Nilſotin

bis juczon
eſt munci:
mungieiciet
Homili⸗

Alato,
Lecem Chr
ſeies alpe⸗
ilr fuit in
Uus per Mo⸗
Eendens vite
Ktimebig
ei vite tue
aeifiro Do⸗
Wmorem, no
lichnr, ies
utorguetur
gls guem
net göti⸗
Penecilnten
ellkiniet,
laleſt
e hell
ullis, din
unli el
Aulleſtcet
Ultatus ſi
Mham ad
Pulcelis
e hondu
ſola
Umkhugl⸗
inr ſenun
dcum Do
erit. de
Dirh

hni celebnte

in eum monen
dr ulerat,

n pignus geli

ti fdes dohenn
ia diyina ni
gurata.
räckum teigt
magnalia ne

ilackri mien
umm ett. Naol
at utd Ken
e cdicks

Calvunz mente

nnitnggu
rabatu

Salvätor mundi ſalya nos,
qui per Crucem, & sanguinem tu-
um redemiſti nos, auxiliare nobis,
te deprecamur Deus noſter.
antate Domino. Ix.
Omnis terra adotet te, & pſal-
lat tibi. . .
. Pſalmum dicat nomini tuo
Dömine. .
éctio ſancti Evangélii ſecündùm
* Joàannem.

KH illo têmpore: Dixit Jjefus tur-
bis Judæòôrum : Nunc judiciam
eſt mundi: nunc princeps huſus
mundi ejiciétur foras. Et réliqua.
Homilia S. Leonis Papæ.

—Kaltato, dilectiſſimi, per cru-
cem Chriſto, non illa tantùm
ſpcies aſpectui mentis occuúrrat,
duæ fuit in culis impiérum, qui-
bus per Moyſen dictum eſt: Et erit
pendens vita tua ante culos tuos,
S timebis die ac nocte, & non cre-
des vitæ tuæ. Iſti enim nihil in
crucifixo Domino, præter facinus
ſuum, cogitàre potuerunt, habéntes
timoòrem, non quo fides vera ju-
ſtificatur, ſed quo conſcientia ini-
qua torquétur. Noſter verô intel-
léctus, quem ſpiritus veritatis illu-
minat, gloriam crucis cœlo terra-
que radiäntem, puro ac libero cor-
de ſulcipiat , & interiore àcie vi-
deat, quale ſit, quod Dôminus,
cuùm de paſſiénis ſuæ loquerétur
inſtantia,; dixit: Nunc judicium
mundi eſt, nunc princeps huſjus
mundi ejicietur foras. Et ego ſi
exaltatus füero à terta, omnia
traham ad meipſum.
Dulce lignum, dulces clavos,
dulce pondus ſuſtinuit:
Quæ ſola digna fuit portaàre pré-
tium hujus ſæculi. —D
Hoc ſignum Crucis erit in co-

Io, cum Dominus ad judicandum

venerit. Quæ. .
Divinum auxilium.

Admirabilis poténtia Crucis!
◻6 ineffabilis gloria paſſiônis,
in qua & tribunal Dômini, & ju-
dicium mundi, & potéſtas eſt Cru-
cifixi. Traxiſti enim Dômine om-
nia ad te, & cüm expandſiſſes tota
die manus tuas ad populum non
credéntem, & contradicéntem tibi,
confitendæ majeſtatis tuæ ſenſum
totus mundus accépit. Traxiſti Dé-
Brev. Rom.

86
mine ômnia ad te, cùm in exsc5a.
tionem judaici ſcéleris unam pro-
tulérunt omnia elementa ſentén-
tiam, cùm obſcuratis luminaribus
coœli, & converſo in noctem die „
terra quoque môtibus quaterétur
insolitis, universaque creatura im-

piorum ùſui ſe negaret. Traxiſti
Domine omnia ad te , quoniam
ſciſſò templi velo, Sancta Sanctorũ

ab indignis „Pontificibus receſsé-
runt ut figùra in veritatem „pro-
phetia in manifeſtatiõnem, & lex
in Evangélium verterétur. .
Sicut Môyſes exaltavit ſerpen-
tem in deserto, ita exaltari opor-
tet Filium hôminis: £ Ut omnis »
qui credit in ipfum, non Peéreat „
ſed habeat vitam ætérnam.
Non miſit Deus Filium ſuum
in mundum, ut jùdicet mundum,
ſed ut ſalvetur mundus per iplum.
Ut omnis.
glöria Patri. Ut.
Raxiſti Dômine omnia ad te
ut quod in uno Judææz templo
obumbratis ſignificationibus tege-
bàtur, pleno apertôque ſacramén-
to universarum ubique nationum
devôtio celebräret. Nunc étenim
& ordo clarior Levitärum, & di-
gnitas amplior ſeniorum, & facrâ⸗
tior eſt unctio Sacerdotum: quia
Crux tua omnium fons Benedidlio-
num, ômnium eſt cauſa gratiarum;
per quam credentibus datur yvirtus
de infirmitate, gloria de opprobrio,
vita de morte. Nunc étiam carnâ-
lium ſacrificiorum varietâte ceſsãnh-
te; omnes differentias hoſtiätum,
una corporis & sänguinis tui im-
plet oblatio: quòniam tu es verus
Agnus Dei, qui tollis peccata mun-
di: & ita in te univerſa pérficis
myſtéria; ut ſicut unum eſt pro
omni victima ſacrificium, ita unum
de omni Gente ſit regnum.
Te Deum laudamus. II.
A. D LA⸗UDES,;

Magnum pietatis opus! mors
mortua tunc eſt, in lignoe
quando mortua vita fuit.
Dominus regnäâvit. cum

Ana. Salva nos Chriſte Salvator
per virtütem Crucis, qui Salvaſti
Petrum in mari, miſerere nobis.
[Afia. Eece Crucem Domini, tua-
gite partes adverlæ, vicit leo de

tribu juda, radix David » alleluja.
1i1 A Ha-

866
Nos autem gloriari opoôrtet
in Cruce Domini notftri Jeſu Chri-
Per ſignum Crucis de inimi-
cis noſtris libera nos Deus noſter.
ratres, Hoc enim.
862.

Uſtra ſex qui jam perégit,
Tempus implens corporis
Ssponte libera Redemptor;,
Paſſioni déditus,
Agnus in Crucis levatur:
Immolandus ſtipite.
Felle potus ecce languet;
Spina , clavi, lancea
Mite corpus perforaärunt;
Unda manat, & cruor:
Terra, pontus,aſtra, mundus,
Quo lavantur flmine!
rux fidélis inter omnes
Arbor una nobilis:
Silva talem nulla profert,
Fronde, flore, germine;
Dulce ferrum, dulce lignum:
Dulce pondus suůſtinent.
lecte ramos arbor alta,
Tenſa laxa viscera;,
Et rigor lentéſcat ille,
Quem dedit nativitas;,
Et ſuperni membra Regis
Tende miti ſtipite.
ola digna tu fuiſti
Ferre mundi victimam:
Atque portum præparare;
Arca mundo naufrago,
Quam ſacer cruor perunxit
Fuſus Agni corpore.
empiterna ſit beatæ
Trinitati gloria,
qua Patri, Filiòque;
Par decus Paraclito:
Unius Trinique nomen
Laudet univeérſitas Amen.
„ Adoramus te Chriſte, & bene-
dicimxs tibi.
„Qula per Crucem tuam rede-
miſti mundum.

Super ômnia ligna cedrôrum tu ſo-
la, excélſior, in qua vita mundi pe-
pendit, in qua Chriſtus triumpha-
vit, & mors mortem ſuperavit in
Xtérnum. .
6 Deus, qui nos hodierna
die. Pr 862.

Nativitatem hodiérnam. 253.
Z. Nativitas eſt hodie.
Oratioe. Famulis tuis. 850.

et

Salva nos. “ 1
ratres, Hoc enim. 262.
Hoc ſignum Crucis, Erit
in cœlo. Hoc ſignum.
Cùm Dôminus ad judicàndum
vénerit. Erit in cœlo.
loria Patri. Roc ſignum.
Adoramus te Chriſte, & bene-
dicimus tibi. ,
„Quia per Crucem tuam redemi-
ſti mundum.

4

Ecce CGrucem Dômini.

Thi autem abſit gloriari, niſi
in Cruce Dômini noſtri Jeſu
Ghriſti: per quem mihi mundus
crucifixus eſt, & ego mundo-
Adoramus te Chriſte,
Et benedicimus tibi. Adoramus.
Quia per Crucem tuam redemi-
ſti mundum- Et benedicimus.
loria Patri. Adoramus.
Omnis terra adoret te, & plal-
lat tibi. ... . .
Pſalmum dicat nomini tuo Dñe.

Per ſignum Crucis.

Umiliavit ſemetipfüm, factus
obédiens usque ad mortem,
mortem autem crucis. Propter
quod & Deus exaltavit illum, &
donavit illi nomen, quod eſt ſuper
omne nomen ,
Omnis terra adéret te,
Et pſallat tibi. Omnis.
Pſalmum dicat nômini tuo
Dômine. Et plfallat tibi.
loria Patri. Omnis
Hoc ſignum Crucis erit in cœlo.
Càùm Dôminus ad judicandum
vénerit.

O Grux benedicta, quæ ſola fuiſti
digna portare Regem cœlôrum, &
Dominum, alleluja.
. eus, qui nos. 862.

Gloriôſæ Virginis Mariæ ortum di-
gniſſimum recolamus, quæ & Geni-
tricis dignitatem obtinuit, & vir-
ginalem pudicitiam non amiſit.
„Nativitas eſt hodie ſanétæ Ma-
riæ Virginis „
Cujus vita inclyta cuncétas illu-

ſtrat Eccléſias.
F amulis tuis. 850.

le danckus
it uegue a
inpiörum !
elim erat ſi
Cloria
Dömine.
Et eonſt
Amanum!

Delto D
Aheiti N
erita pree
Umpettäncan
ſenper eins
er Dominu
DIE X

De a

,Hoc enin
Imn Crucig el
fägnum.
us 20 jodien
1clo.
ſoc ſignun.
Chriſte, A

cem tuam ke

ömini.
Abüt gortt,
Domnin vot.
Hem nini nun
Eeo nuntd
te Ch,

10orette,
ömiinad
5.

enetihlin⸗
ge 20 M
Sge 4

Lilult n
nemglol G

Maria ex progénié

Iſte Sanctus pro lege Dei ſui certàa-

vit usque ad mortem, & à verbis
impiôrum non timuit: fundatus
enim erat ſupra firmam petram.
Glôria & honôre coronâſti eum
Dômine.
Et conſtituiſti eum ſuper épe-
ra manum tuarum.

Déſto Dômine pépulo tuo: ut
beati Nicomédis Martyris tui
mérita præclara ſuſcipiens, ad
impetfandam miſericòrdiam tuam
ſemper ejus patrociniis adjuvétur.
Per Dominum.
DIE XV. SEPTEMBRIS.

850.
De Canticis canticôrum.

Uæ eſt iſta, quæ aſcêndit de
QOl deliciis affluens, inni-
xa ſuper diléctum ſuum; Sub arbo-
re malo ſuſcitavi te: ibi corrüpta
eſt mater tua, ibi violata eſt geni-
trix tua. Pone me ut ſignaculum
ſuper cor tuum, ut ſignaculum ſu-
per brachium tuum; quia fortis eſt
ut mors dilectio, dura ſicut infér-
nus æmulatio: lampades ejus,
lampades ignis atque flammaârum-.
Hôdie nata eſt beata Virgo
David:
Per quam ſalus mundi credénti-
bus apparuit; cujus vita glorioôſa
lucem dedit ſæculo.
Nativitatem beatæ Mariæ Virgi-
nis cum gaudio gelebrémus. Per.

Quæ multæ non potuerunt ex-
tinguere charitàtem, nec flůmi-
na òbruent illam: ſi dederit homo
omnem ſubſtantiam domus ſuæ
pro dilectione, quaſi nihil deſpi-
eiet eam. Soror noſtra parva, &
übera non habet. Quid faciémus
ſorôri noſtræ in die, quando allo-
dquenda eſt? Si murus eſt, ædificé-
mus ſuper eum propugnacula ar-
géntea: ſi oſtium eſt, compinga-
mus illud tabulis cédrinis.
, Beatiſſimæ Virginis Mariæ Na-
tivitatem devotiſſimè celebrémus:
Ut ipſa pro nobis intercedat ad

Dominum jJeſum Chriſtum.

Cum jucunditate Nativitätem
beatæ Mariæ Virginis devotiſſimeè
celebrémus. Ut.

367

Go murus, & ubera mea ſicut
turris, ex quo facta ſum co-
ram eo quaſi pacem repériens. Vi-
nea fuit paeifico in ea, quæ habet
pôpulos: tradidit eam cuſtòdibus,
vir affert pro fructu ejus mille ar-
genteos. Vinea mea coram me eſt.
Mille tui pacifici, & ducénti his „»
qui cuſtôdiunt fructus ejus. Quæ
habitas in hortis, amici auſcultant:
fac me audire vocem tuam. Euge,
dilécte mi, & aſſimilare capreæ
hinnuloôque cervôrum ſuper mon-
tes aròmatum-
Gloriôſæ Virginis Mariz or-
tum digniſſimum recolamus .
Cujus Dominus humilitàâtem re-
ſpexit, quæ Angelo nuntiante.
concépit Salvatôrem mundi.
Beatiſſimæ Virginis Mariæ Na-
tivitatem devotiſſimè celebrémus.
Cujus.
loria Patri. Cujus.

Sermo ſancti Cyrilli Epiſcopi
Alexandrini.

NHilarem video Cœtum Sanctô-
rum omnium, qui convenérunt
promptis animis, a ſancta & Dei
matre Maria ſemper Virgine con-
vocati. Laus & gloria ſit tibi, ſan-
cta Trinitas, quæ omnes nos ad
hanc celebritàtem convocâſti. Sit
étiam tibi ſancta Dei Mater laus.
Tu enim es pretiôſa margarita or-
bis terrarum: tu lampas inextin-
guibilis, corôna virginitaâtis, ſceép-
trum orthodoxæ fidei, teêmplum
indiſſolùbile, continens eum, qui
nusquam contineéri poteſt: Mater &
virgo, per quam beuedictus, qui
venit in nomine Doômini, in ſanctis
Evangéliis nominatur.
Nativitas glorioôſæ Virginis Ma-
riæ ex sémine Abrahæ, ortæ de
tribu Juda, clara ex ſtirpe David „
Gujus vita inclyta cunctas illu-
ſtrat Eccléſias.
Hoôdie nata eſt beâta Virgo
Maria ex progenie David. Cujus.

Er te Trinitas ſanctificatur, per
te Crux pretiôſa celebratur, &
adorâtur in toto orbe terrarum. Per
te exûltat cœlum, lætantur Angeli
& Archangeli, fugantur deæmones,
& homo ipſe ad cœlum rev ocatur.
Per te omnis creatära, idolorum
errôre deréenta, convérxſa eſt ad
1 ii 2 agni-

808
aghitiônem veritatis, & fidéles hoô-
mines ad ſanctum Baptisma perve-
nérunt, atque in toto orbe terra-
rum conſtrùctæ ſunt Eccléſiæ.
Cùm jucunditate Nativitätem
Peatæ Mariæ celebrémus :

Ut lium faceret Dei:

hùmile aſgicsrisiſed pôtiùs prop-
ter hoc ipſum mäâxime mirare 5
uia cùm verus & dilédtus Filius
it ſempiterni Dei, étiam filius Da-
vid eſſe dignatus eſt, modò ut te ſi-
ſervum patrem

ipfa pro nobis intercedat ad Dé- habére dignatus eſt, ut tibi ſervo

minum jeium Chriſtum.
7. Corde & animo Chriſto cana-
mus glôriam in hac ſacra ſolemni-
taâte præcélſæ genitricis Dei Ma-
xiæ. Ut ipſa.

E adjutrice Gentes véniunt ad
pœniténtiam. uid plura à*
Per te unigenitus Del Filius, vera
illa lux effulſit ſedentibus in téne-
bris, & umbra mortis. Per te Pro-
phetæ prænuntiärunt, per te Apo-
oli ſalùtem Geêntibus prædicarunt.
Quisnam pôterit tuarum laudum
præcônia explicare, Maria mater
& Virgo: Hanc, fratres dilectiſſi-
mi, celebrémus, ejus Filium Ec-
cleſiæ ſponſum immaculàtum ado-
rantes: cui honor & glôria in ſæ-
cula ſæculõrum. Amen.
Nativitas tua Dei Geénitrix Vir-
go, gaudium annuntiavit univerſo
mundo: Ex te enim ortus eſt ſol
juſtitiæ, Chriſtus Deus noſter
ui ſolvens maledictionem ,
dedit benedicticonem: & confün-
dens mortem, donavit nobis vi-
tam ſempitérnam.
. Benedicta tu in muliéribus, &
enedictus fructus ventris tui. Ex.
loria Patri. Qui.

dttio ſancdti Evangélii ſecùndùm
Matthæum.
Iber generationis Jeiu Chriſti
filii David, filii Abraham. Abra-
ham génuit Iſaac. Iſaac autem ge-
nuit Jacob. Et réliqua. .
Homilia S. Joannis Chrysoſtomi.
AUditu quidem mirabile eit ,
Aquod ineffabilis Deus, & qui
nec ſermônibus explicari poteſt;,
nec cogitationibus comprehendi,
Patrique per omnia coæqualis;
per Virginis ad nos venit üterum,
& fieri ex muliere dignatus eſt,
& habere progenitöres David, &
Abraham: & quid dico, David &
Abraham:? étiam illas, quod magis
ſtupéndum eſt, fæminas, quas pau-
lò ante memoravi. Hæc igitur au-
diens, mente consurge;, nihilque

Patrem faceret ipſum Deum.
Beatam me dicent omnes se-
nérationes: & Quia fecit mihi Do-
minus magna, qui potens eſt, &
ſanctum nomen ejus. Et miſe-
ricordia ejus à progénie in progé-
nies timentibus eum. Quia.

Ides ab iptò ſtatim principio,
quam læta ſint hæc nüntia.
Quòd ſi ambigis de his, quæ ad
tùum ſpectant honorem, ab iis,
quæ illius ſunt, étiam tua diſce
crédere. Quantum enim consé-
qui poteſt humana ratio, multo
eſt difficilius Deum hominem fie-

Cùm ergo audieris,
filius ſit & Da-
dubitaàre jam dé-

conſecrari.
quia Filius Dei;
vid & Abrahæ,
ſine, quòôd & tu, qui filius es
Adæ, futúùrus ſis Filins Dei. Non
enim ſemetipſum ita humiliàflet;
niſi nos eſſet exaltaturus. Natus
eſt enim ſecundùm carnem; ut tu
naſcerére ſpiritu: natus eſt ex
muliere, ut tu desineres filius efle
mulieris. .
Felix namque es ſacra Virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
QOuia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ,
Shriſtus Deus noſter-
7, Ora pro populo, interveni pro
clero, inter céde pro devoto fæmi-
neo ſexu: séêntiant omnes tuum
invamen, quicumque cêlebrant
tnam ſanctam Nativitatem. Quia.
Aoôria Patri. Chriſtus.

Icomedes Presbyter, perſe-
quénte Chriſtianos Domitiàno
Imperatôre, quôd corpus Feliculæ
Virginis propter confeſſionem
Chriſtianæ fidei à Flacco Coômité
interféctæ ſepeliſſet, comprehén-
di juſſus eſt, ductusque ad ſtatuas
deôrum, cum eis ſacrificare velle
(quod facere jubebatur) conſtan-
ter negaviſſet, proptéreà quod ſa-
crificium uni Deo vero, qui res-
nat in cœlis, deberétur, plum-
batis cæſus, in eo martyrio ani-
mam Deo réddidit. Cujus corpas
cùm

ri, quàm hoôminem Dei Filium

amidem 0
Tberim pre
Nonecis e
Cietum ,
onentina
eondicit.
Deum !.

Quio
aktus u
Age

1 löru

Mmörun
Nontitict
I, nos gur
leintur: 5
mtio vener
Mrum,

aenrin e
mn,gti n
R
Alnen ſlun
Chütoeite
Tnuſebn
cürn

1 lörun
uſtun,
Uumuncin
Iteen,
angnüne
rtimi
ſe uſti.
t g
0
e.?

isſed potiuf⸗
winime mint
& leg
ei, tiam fliun
eſtmocon!
ei: lerune
eſt, utthle
ipfum Denn
cicent on
Criafein
gui potent
ejus. f,
rogeni
8 eumn. (

kunum ens
1 Un Men
ſescet/4
Pororen, d
1tim i
ntom eun
une kuld
heum ohn.
wninen Dei
ün etoe

exaltetitn
in n
fitu: nd
desineta
ce 4
ni lunle
drtuseki
n
pulo
leimtin
icne
Netigiten
Atnilus⸗

lebſtet,
Kianos do
d colnn
oſe

cùm idem Comes in profluentem
Tiberim projici imperaſſet, Juſtus
Nicomedis clérxieus diligenter con-
quisitum, ad muros Urbis via
Nomentãana honorifiee in ſepulch-
1° condidit.
Te Deum laudamus, 1.

Qui odit ânimam.
Juſtus ut palma. xx.
deſto Domine. 867.

PIE XVI. SEPTEMMBRIS.

Iſtôrum.

Eatôrum Maärtyrum,paritérque
2 Pontificum Gornélii & Cypria-
ni, nos quæſumus Doômine, feſta
tueäntur; & eòrum commendet
oratio veneranda. Per Dôminum
noſtrum.

Gaudent in cœlis änimæ Sancto-
rum, qui Chriſti veſtigia ſunt ſe-
cuti: & quia pro ejus amoôre san-
guinem ſuum fudérunt, ideò cum
Chriſto exultant ſine fine.
Exultabunt Sandi in glôria.
Lætabuúntur in cubilibus ſuis.

24

Iſtörum eſt enim regnum

465

E

. ratres
debitôres.

Crnslius Romanus, Gallo &
Voluſiano Imperatoribus Pon-
tificatum gerens, cum Lucina fé-
mina ſanctiſſima, corpora Apoſto-
lorum Petri & Paulin catacumbi;
in opportuniorem loéùm transtu-
lit z ac Pauli corpus Lucina in ſuo
prædio via Oſtiéenſi, propè eum lo-
cum, ubi fuerat glàdio percuùſſus„
collocavit : Cornélius Principis
Apoſtoloérum corpus non longè
inde, ubi crucifixus fũerat, repoſuit.
Quod cùm ad Imperatôres delà-
tuùm eſſet, & Pontifice auctôre »
multos fieri Chriſtiänos, mittitur
is in exilium ad Centum cellas,
ubi eum ſanctus Cyprianus Epiſco-
pus Carthaginénſis per litteras eſt
contolàtus.
Sancti tui Dômine maabile
conſecũti ſunt iter, ſexrviéntes præ-
ceptis tuis, ut inveniréntur illæſi
in aquis vâlidis: * Terra apparuit
arida, & in Mari rubro via ſine
impediméento.

cœlô⁶rum, qui contempsérunt vi-
tam mundi, & pervenerunt ad præ-
mia regni, & laverunt ſtolas ſuas
in saänguine Agni.
Lætamini in Dõmino, & exul-
tate juſti. D
Et gloriamini recti
corde.

omnes

D Ræſta, Dömine, précibus noſtris
cum exultatione provéntum:
ut ſanétrum Maärtyrum Euphé-
miæ, Luciæ, & Geminiani, quorum
diem paſſioônis annua devotiône
recolimus, étiam fidei conſtantiam
ſubleqgamur, Per Dominum.

Qaonian percuſſit petram, &
fluxêrunt aquæ, & torrentes in-
undavérunt. Terra.

Oc autem Chriſtiäanæ charitatis
officium cùm frequens alter
älteri persolveret, deteriòôrem in
partem id accipiéntes Imperatoôres;
accersttum Romam Cornélium,
tamquam de majeſtate reum plum-
batis cædi, raptumque ad Matris
ſimulacrum ei ſaerificare jubent.
Qnam impietàâtem cùm ille dete-
ſtaretur, ei caput abſciſſum eſt;
deécimo octavo Kaléndas Octoôbris:
cujus corpus beãta Lucina Cléricis
adjutoribus humavit in arenaria
prædii ſui propè coœmetérium Cal-
liſti. Vixit in Pontificatu annos
circiter duos.
Veérbera carnificum non timuée-
runt Sanckti Dei , morientes pro
Chriſti nomine; Ut hæredes
fierent in domo Dômini,
1 i i 3

Xxa⸗

870
Tradidérunt corpora ſua prop-
ter Deum ad ſupplicia. Ut.
Ex libro S. Hierêônymi Presbyt. de
Scriptoribus Eccleſiaſticis.

Ypränus Afer, primùͤm gloriô-
sé Rhetoricam docuit: exinde
ſuadente Presbytero Cæcilio, à quo
& cognoméntum ſortitus eſt, Chri-
ſtianus factus, omnem ſubſtantiam
ſuam paupéribus erogavit. Ac poſt
non multùm teémporis eléctus in
Presbyterum, étiam Epiſcopus Char-
taginenſis conſtitutus eſt. Hujus
ingenii ſuperfluum eſt indicem
téxere, cùm ſole clariôra ſint ejus
opera. Paſſus eſt ſub Valeriano &
Gallieno Prineſpibus, perſecutiône
octava, eòdem die, quo Romæ Cor-
nélius, ſed non eòôdem anno.
Tamquam aurum in fornace
Prabayit electos Dôminus, & quaſi
holocäuſti hôſtiam accepit illos:
& in témpore erit reſpéctus illoô-
rum: Quôniam donum & pax
eſt electis Dei.
Qui confidunt in illum, intélli-
gent veritatem: & fidéles in dile-
ctione acquieſcent illi. Quoniam.
Moria Patri. Quôniam.
Dum
audieritis prælia., r
Xxxi.

Upheémia, Lucia, & Geminianus,
Ln perſecutione Diocletiani, non
eodem loco, ſed eôdem die, mar-
tyrio coronati ſunt. Euphemia
Virgo apud Chalcedonem, Priſco
proconſule, varia tormentorum
genera, virgarum, equùúlei, ro-
tarum, ignis conſtanter paſſa;
demùúm béſtiis objecta, una ex iis
morlum ſancto corpori infigénte,
Cæteris pedes ejus lambentibus,
immaculatum ſpiritum Deo réddi-
dit. Lucia, vidua Romana, à fi-
lio Eutrôpio, quòd Chriſtum mul-
tos annos coluiſſet, accusata, in
ollam pice ac plumbo fervéêntem
demittitur: unde incôlamis eva-
dens, cùm ferro plumboôque one-
rata per rbem duceretur, Gemi-
niänum, nobilem virum, conſtan-
tia fidei & martyrii ad Chriſtum
convértit: quem étiam cum mul-
tis äliis ad fidem perduùctis, varie
tortum;, glorioſi martyrii abſciſſo
gapite socium habuit. Quorum

côrpora Mäxima; mulier Chriſtia-
na honorificè ſepelivit.
e Deum laudamus. II.

DIE XVII. SEPTEMBRIS.

ſte Conféſſor.
Hae die lætus mérauit
vVuùlnera Chriſti.
Ssignâſti Déô-
mine, ſervum tuum Franciſcum.
Signis redemptionis noſtræ.

Omine Jeſu Chriſte, qui fri-
geſceênte mundo, ad inflam-
mandum corda noſtra tui àamo-
ris igne in carne beatiſſimi Fran-
ciſci paſſiônis tuæ ſacra Stigmata
renovâſti: concéde propitius; ut
ejus méritis & précçibus Cruçem
jugiter feramus, & dignos fructus

eata

pœniténtiæ faciämus. Qui vivis
& regnas.
Gaudent
in cœlis.

Exultàbunt Sancti. xxxiii.
eatõôrum Martyrum, 869.

alatas.

De Epiſtola B. Pauli Apoſtoli ad
G

1 ſpiritu vivimus, ſpiritu & am-
bulémus. Non efficiamur inanis
gloriæ cpidi, invicem provocan-
tes; invicem invideéntes. Fratres;
& ſi præoccupatus füerit homo in

aliquo delicto, vos, qui ſpirituà-

les eſtis, hujùsmodi inſtruite in

(piritu lenitatis, considerans teip-

ſum, ne & tu tentéris. Alter alte-

ius nera portâte, & ſic adimplé-
itis jesem (hriſtl. Nam ſi quis
exiſti mat ſe aliquid eſſe, cùm nihil
ſit, ipſe ſe ſeducit. Opus autem
ſuum probet unusquisque, & ſic
in ſemetipſo tantùm gloriam ha-
bébit, & non in altero. Unusquis-

que enim onus tuum portabit,.

Gommupnicef autem is, qui cate-
chizatur verbo, ei qui ſe catechizat,
in omnibus bonis.
Euge ſerve bone, 8S fidélis, quia
in pauca fuiſti fideélis, ſupra multa
te conſtituam: , . . .
Intra in gaudium Déemini tui.
Y. Domi-

Dömine gui
ümihi, ece
Acratus ſun

Olite exrr
uI. Quæ
no/ hec d
mnat in carne
Et cortuptie
enigerin ſhirit
fum memmam.
ſentes mon de
aimn ſuo netern
es. Ligo dum
Opejemur bonu
Ny auenn ad
er gualidu

mrſos circeu
neotientur
uts gerwin
karebit in
lminnsin d
tamsei

liautem
In ennee Do

lon crentat
telan ſe
el ilos K

Ite coend
r (Orhoy
Cuihlinn
NAüichmmn:
Ae e
ſe lt Inye
ori e⸗
A ar, .

V
N keyen
ſuſpititu
dercel

niier iti
ivit,
lde ll.

PIEMN

keſlor, di
neruit beit
Ohriſti.
Signiſtid
n ktancilcun.
önis nohre,

Shuhe, guifi
do, A ſtn.
noltta tu ind⸗
beatiſini Iin⸗
e ſicna Fübnit
e Proleui
elbis Cuden
Eitnos filkun
is. (i finn

Caude

Marflun .
ull Ankal;
Atas⸗

e; 6
ls,

ninitu⸗

lupeann

, Dômine quinque talénta tradi-
diſti mihi, ecee alia quinque ſu-
perlucratus ſum. Intra.

Olite errare: Deus non irrideé-
Ntur. Quæ enim ſeminaverit
homo, hæc & metet. Quoniam qui
séminat in carne ſua;, de carne &
metet corruptionem: qui autem
séminat in ſpiritu, de ſpiritu metet
vitam ætérnam. Bonum autem fa-
cientes, non deficiäamus: témpore
enim ſuo metémus, non deficien-
tes. Ergo dum tempus habémus,
operémur bonum ad omnes, maxi-
mé autem ad doméſticos fidei.
Vidéte, qualibus litteris ſcripſi vo-
bis mea manu. Quicumque enim
volunt placére in carne, hi cogunt
vos circumcidi, tantùm ut Crucis
Chriſti perſecutionem non patian-
tur. Neque enim, qui circumci-
duntur, legem cuſtodiunt: ſed
volunt vos circumcidi, ut in carne
veſtra glorientur.
Juſtus germinabit ſicut liliam:
eEt florébit in ætérnum ante
Dôminum.
F. Plantatus in domo Dömini, in
atriis domus Dei noſtri. Et.

LIhi autem abſit gloriari, niſi
Ein cruce Dômini noſtri Jeſu
Chriſti: per quem mihi mundus
crucifixus eſt, & ego mundo. In
Chriſto enim Jeſu neque circumci-
ſio aliquid valet, neque præputium,
ſed nova creatura. Et quicumque

8 71
Alvétniæ dicitur, quadragenarium
ad honorem Archangeli Michaélis
jejunium inchoaſſet, ſupérnæ con-
templationis dulcedine abundan-
tius solito ſuperfuſus, ac cœleéſtium
deſideriorum ardentiori flamma
ſucceênſus, ſupernarum cœpit im-
miſſionum cumulatiùs dona ſenti-
re. Dum igitur Seraâphicis deſide-
riôrum ardoribus ſurſum agerétur
in Deum, & affectus compaſsiva te-
neritüdine in eum transformaré-
tur, cui ex charitate nimia crucifigi
complacuit: quodam mane circa
feſtum Exaltationis ſanctæ Crucis,
in latere montis orans, vidit quaſi
