modé fieèri Joterii, ponatur in ſeq.
Feria alio fimili initio Script. po⸗
nendo velFeſto non impedita alio-
quin in præced. ſimiliter non im-
pedita,ita ut aliquomodo ponatur;
etiam ſi plura initia eodem die po-
ni oporteat. H

8. De Scriptura quoque tantùm
eſt poſitum, quantum satis videtur
pro numero Hebdom. quæ eſſe
poſſunt, & inter Epiph. & Sep-
tuag. & inter Pent. & à dvent.
Ubi verò contingit minui numerũ
Dominicarum & Hebdomadarum
poſt Epiph: adveniente Doôminica
Septuageſ. quod ſupereſt de Epiſt.
beati Pauli,; quæ diſtributæ ſunt
pro numero dictarum Dominica-
rum, & Hebdomadarum, eo an-
no omittitur, quamvis de aliqui⸗
bus Epiſtolis nihil fit lectum. Quo
etiam fit de Scriptura ex bris
Regum (de quibus legitur ab Oct.
Pentecoſt. usque ad Dominicam
i. Auguſti) cùm non expletur nu-
merus Dominicarum poſt Pentec,

de eis libris annotatus usque ad

menſem Auguſti; quia tunc Le-
ction, de his libris omiſſis, legi⸗=
tur de Script. quæ ponitur men-
ſe Auguſti. Quod ſi fiat de ali-
qua Dnica poſt Epiph. anticipate
in fer. eo modo quo dictum eſt
de Dominica num. 4. & s. tunc
poſt Offic. Dominicæ anticipatæ,
in ſequentibus diebus legatur de
Epiſt. S. Pauli aſſignatis Dominicæ
anticipatz, & ſequentibus Fer. O-
miſſis aliis, quæ ſunt aſſignatæ præ-
cedenti Hebd. Quid autem obſer⸗
vandum ſit cùm meniis, cui quin-
quæ Däüicæ aſſignantur, non ha-
Puerit niſi quatuor, in propriis lo-
cis notatur.

9. Lectiones de Script. poſitæ.
in Communi Sanctorum, lIeguntur.
in Feſtis, ubi aſfſignatur in Pro=.
pfio Sanéctorum per annum. Rur-
süs quando aliquod Feſtum in pro-
pria Eccleſia ſolemniter celebra-
tur. Item quando aliquod Feſtum
novem Lect. occurrit in Quadrag.
& Quatuor Temp. in ii. Fer-
Rogat. & in Vigil. Asceênſionis, in.
quibus Feriis in Offic. de Temp.
non aſſignantur Lect. de., Script.
sed de Homil. tunc enim in Feſtis
recurrendum eſt ad Lect, de Script:
poſitas in Côi Sanétorum. Quod
Has 1N & dà * .. n

XIviii .
ſi in aliquibus ex ſupradidtis feriis
occurrat dies Oct. alicujus feſti
habentis Ocdt. tunc in i. Noct. diei
in Oct. fepetantur Lect. quæ in i.
Noct. teſti lectæ fuerunt: ſi verò
occurrat dies infra Ocdt. tunc ſu-
mantur de Communi. Aliæ Lect.
ii. & iii. Noct. poſitæ in Communi
Sanctorum, ſimiliter leguntur ,
quando in Proprio Sanctorum
aſſignantur, & quando in aliqua
Eccleſ. aliquod feſtum celebratur
cum ix. Lect. quia in ea eſt ſolem-
ne, aut conſuetum in ea celebrari,
uod proprias, & approbatas de
eſto Lect non habuerit.
10. Lect. i. Noct. leguntur cum
titulo libri, ex quo ſumuntur, niſi
aliter propriis locis noterur. Lect.
etiam ii. Noct. quando ſunt ex ali-
quo Sermone, vel Tractatu, le-
guntur cum titulo, & nomine an-
Gtoris: alias minimèe. Et ſimiliter
in iii. Noct. præponitur titulus
auctoris, cujus eſt Homil.
II. In fine cujusque Lect. dici-
tur, Tu autem Domine, miſerere
nobis, & reſpondetur, Deo gratias.
Quod etiam fit in Lect. brevib. in
principio Complet. & in fine Pri-
mæ poſt Pretioſa, præterquam in
triduo majoris Hebdom. ante Pa-
ſcha, & in Offic. Defunct. ut ſuis
locis ponitur.

XXVII.

△ Eſponſoria dicuntur ad Matu-

tinum poſt Lecfctiones: id eſt?

poſt quam libet Lectionem dicitur
unum Reſp. ut infra.
2. In Feſtis ix. Lect. (Præter-
quam in Feſto SsS. Innocentium
Tando non venerit in Dominica)
in Dominicis ab Oct Paſchæ in-
cluſive, usque ad Adv. excluſivè, &
à Dominica infra Octav. Nativ. in-
cluſive, usque ad Septuag, excluf.
dicuntur o&ο tantùnt Refponſoria
Et in fine tertii, & ſexti, & octavi
dic. Gloria batri, cum repetitio-
ne partis Reſponforii: quod regu-
lare eſt in fine ultimi Reſponſorii
cujuslibet Nocturn, tam in Offic.
novem, quam trium Lect. excepto
tempore Paſſionis, quo tempore lo-
cOo Gloria Patri, repetitur Reſponſ.
à principio, excepto etiam Officio
Defunctor. cujus loco dicitur Re-
quiem æternam; &c. qui Verſus,

Gloria Patri, quibusdam diebus di-
citur in primo gio, ut in pro priis
locis annotatur. Poſt Nonam Lect.
Prædictis diebus, quando oct. tant.
dicuntur Beia, immediate dicitur
Hymnus, Te Deum.
3. In Dnicis Advent. & in Dñi-
cis à Septuag. usque ad Domini-
cam Palmarum incluſ., & in triduo
ante Paſcha, dicuntur novem Re-
ſponſoria, quia tunc non dicitur,
Te Deum
4. In Officio autem trium Lect.
quando fit de feſto, & in feriis
Temporis Paſchalis quod eſt inter
Dominicam in Albis, & Aſcenf.
(excepta Feria ſecunda Rogatio-
num, in qua ponitur iii. .) di-
cuntur duo Reſponſoria, quia poſt
jii. Lect, dicitur, Te Deum. Quæ
Reſponſor. in Feſtis ſumuntur de
Communi Sangorum: & in dictis
Fer. Temp., Paſch. quando alia pro-
pria non aſſignantur, ſumuntur de
Dominica, in qua primo ſunt poſi-
ta, hoc ordine: Secunda, & quinta
Feria primum & ſecundum Reſp.
j. Noct. Feria iii. & vi. primum &
ſecundum Reſp. ii. Noct. feria
iv. primum & ſecundum Reſp. iii.
Noct.
§. In aliis Feriis extra Tempus
Paſch. dicuntur tria Reſponſoria,
quia in illis non dicitur: Te
Deum. Hoc ordine:; Feria ii. &
v. tria Reſponſoria i. Noct. Fe-
ria ili. & vi., tria Reſponſoria ii.
Noct. Feria iv. & Sabbato quan-
do in eo fit de Fer. tria Reſponto-
ria tii Noct. Dominicæ præce-
dentis, in qua primo ſunt poſita.
Verùm quia in iii. Noékt Domini-
carum à iii. poſt Pentecoſt incluſi-
ve, usque ad Adventum excluſi-
ve, non habetur niſit unum Re-
ponſorium dicendam infra Heb-
domad. quod eſt ſeptimum in
Dominica, propterea quod Re-
ſponforium „ Duo Seraphim »„
non dicitur niſi in prædictis
Dnicis, ideo Feria quarta, & Sab-
bato, quando gia ſumenda erunt
ex tertio Nofcturno , primum
Bium erit, quod eſt vii. Domini-
cæ: ſecundo & tertio loco dici-
tur ſecundum & tertium ſeq., fer.
id eſt, poſt ſecundam, & iii. Lect.

quod eſt ii. & iii. ſecundæ ſequen-

tis Fer. ſi propria Reſponſoria ha-

buerit: alioquin ſi non habuerit

propria

dicitur ii. & iii. Reſponſorium

propri.
1. Nod
0t, Ep
ſimam!
Pria in
lto,
1; d
I
6 Fun
n eo lo
14, in P
Kehert
Dommnie
Aanon
lolibn
Relhonl
Gdom. m
lepetun
lemfer
nee ali⸗
40liünt
Domint

7., K
Dominiez
tür; Pro
ea Domin
Ponantot
lomadr
Eer, & on
in illa fer
ferd in to
(les, in
Punlorig
ſelDomin
14, &ch
nſotla
Coaliognin
ſeonk et
is per E

1

im diebis
ut in ptontii
Nonam Leſ
indo oct tint
ediate dichn

t. K in Di.
4d. Donmin.
ſ. & in tnicn
ir norem Ne.
non dicltut,

n thium let
„& in fen⸗
luod elt inne
5 & Alcen.
nda Rogatip-
dria, guia vol

Rabricx generales Breviarii

propria, dicitur ii. & iii. Reſponi.
1. Noct. ejusdem Dominicæ. Ab
Oct. Epiphaniæ usque ad Septuage-
ſimam habentur Reſponſoria pro-
pria in ſingulis Fer. excepto Sab-
bato, in quo, quando fit de Fe-
ria, dicuntur Reſponſoria Feriæ
1V.: .
6. Sumuntur autem Reſponſoria
ex eo loco, ubi primo ſunt poſi-
ta, in principio menſis, vel libri
S& repetuntur in allis ſequentibus
Doôminicis illius menfis,
alia non aſſignantur: vel
illo libro legitur, unde ſumpra ſunt
Reſponſoria. Quæ autem in i. Heb-
dom. menſis poſita funt per fer.
repetuntur eodem ordine in eis-
dem fer per ſequentes mebd. do-

in quibus quam temp. .
donec de dicitur, Gloria

xliX
nica, vel Feria per Annum, dicun-
tur ut habentur in Pialt. In Adv.
autem, Quadrageſ. tempere Paſ-
lionis „& Paſchali; ut ſuis locis
habentur Propria. In feſtis ſimiii-
tetr, quando non habentur pro-
pria, dieuntur ut in Communi
Sanctorum.
2. In fine Reſponſorii brevis di-
citur Gloria Parti, cum repéti-
tione Reip. co modo quo ordina-
tur ad Primam in Pfalterio præter-
iaſ tunc enim non
1 Tatri, in Oficio
de Temp. ied ſolùm repetitur .
brev. à principio.
3. In Be. brevi ad Primam;, lIoco
verſus , Qui ſedes &c. in Advent.
dicĩtur, Qui venturus es in mun-

Deum. (u nec alia ponantur. Ubi verò non dum;, tam in Dominicis, & Fe-
ſümunturte adſunt propria;, ſemper ex Noct. riis, duam in Feſto, excepto Fe-
n: Kin dd Dominicæ ſumuntur dicto ordine. ſto Concept. B. M. & per Oct. in
ndo al . Naativ. Domini usque ad Epiphan.
ſumamur 6 5„. Si Reſponſoria i. Noôct. ejus etiam in Feſtis Occurrentibus, in
einolunth Dominicæ, in dua primo ponun- Feſto Corp. Chriſt, & per Octav.
inde, &in tur, Propter feſtum Duplex in & in omni Offic. B. M. tam no-
undon de Ea Dominica poni non poſſint „ vem, quam trium Lect. etiam ſi
0i, primmm ponahtur priina die ejus Heb- infra ejusdem Oct. fiat de Feſto „
n ot eu domadæ in qua oceurrit fieri de vel de Dominica, dicitur: Qui na-
m gen i fer. & ômittantur àlia, quæ forte tus es de M. V. In Epiph. & per
ln in illa feria propria haberentur. Si Oct. & in feſto Transſig. dicitur;,
Itta Tenge Vero in teta Hebd. non occurrat qui apparuiſti hodie. A Dominica
eieune dies, in qua fiat de fer. illa Re- in Albis incluſive usque ad Aſcenſ.
citut : ſponloria ponantur in ſeq. Hebd. tam in Offic. de Temp. quam de
dn i-A vVel Dominica ſimiliter non impe- Sanctis (excepto Offic. S. M.) ſem-
4 lot⸗ l. dita, & dummodo in ea alia Re- per dicitur.. Qui ſurrexiſti àA mor-
1 rah ſponſoria non ſunt Drimo ponen- tuis,» in Afcehlſ. usque ad Pentec.
een Quum da, alioquin eo anno omittantur. excluſ. dicitur. Qui ſcandis ſuper
t on. KRelponſ. etiam, quæ in aliquibus ſidera. In Pentec. & reéiiquo anni
inn be e feriis per Hebdom., habentur „ſi tempore, tam in Offic. de Temp.
inice ite. eo die quo poſita ſunt, non poſ- quam de Sanctis dicitur ‚qui ſedes
en wi ſunt dici propter feſtum ccur- ad dexteram Patris, ut in Pſalt.
e el rens, non ſunf transferenda in ali- 4. Reſponſoria brevia aliarum
neco ell am diem, ſed omitrtuntur. Horarum, quæ ponuntur in i. Dni-
ntun . S. Tempore Paſchali in fine Re- ſcea de Adventu, dicuntur per to-
unn ſponſorii ante Verſum additur, Al- tum Adv. quando Offic. de Temp.
n iafan leluja. Kimiliter ,„ quæ ponuntur in i.
ſeptinun e MVMV Däica Quadrag, dicuntur usque ad
oin De heheiis brevibhus Horarum. Dominicam Paſſionis excluſivè. Et
Serap⸗ i⸗ XXIII;= duæ ponuntur in Dominica Paſſio-
in rrd . . S „ his, dicuntur usque ad Fer. v. in
anta, etun Roniori⸗ brevia dicuntur poſt Cœna Lñi exci. Item quæ ponun-
mende Unu A Capitulum ad Primam, Tertiam, tur in Dhica in Albis, dicuntur us q3
4 goc⸗ Sextam, & Nonam, & ad Com- ad Aſcenſ. excI. Quæ vero Ponun-
vii. D⸗ ⸗ pletôr. Prætetquam in tridue ante tur in aliquo Feſto habente Octav.
jo locb d, Paſe hsque ad Nonam Sabbati in dicuntur Ber totam Oct. quando fit

eluſive, quibus diebus non
„Ad Primam;, & Com-
mnper dicuntur eodem
ut I Pfalt. In aliis o-
„quando fit Offic. de Domi-
Iev. Roin.

tam novem, quam trium Lect.

de Oct. In Offie. autem . Mariæ
(ex-
cepto feſto“oumptionis ejusdem)
dicuntur fſemper Reſp. brevia de
Commuhi Virginum.
XW F X 5§5. Tem-

s. Tempore Paſch. à Dominica
in Oct. Paſch. usque ad Sabbatum
poſt Pent. incluf. in fine . brev.
ante primum verſum dicuntur duo
Allel. quæ etiam poſt dictum pri-
mum Verſum repetuntur pro parte
Reſp. & in fine ii. . unum tantùm
Allel. tam in Offic. de Temp. quam
de Sanctis, ut dicitur in Rubr. quæ
eſt in Sabb. in Albis. Extra temp.
Paſch. quamvis in aliquibus feſtis
ad Tertiam, Sextam, & Nonam, Be.
brevib. addantur Allel, non ideò
adduntur ad Primam, & Complet.
Apitulâ femper dicuntur præ-
terquam a Feria v. in Cœna
Bhi, usque ad Veſp. Sabb. in Albis
excl. & præterquam in Offic. Def.
ad Veſp. Laudes, & alias Horas, di-
ctis Pialmis, & Anis, ad Complet.
verò dicto etiam Hymno.
2. Capitula Dominicalia poſita
in Pſalt. in i. & ii. Veſp. in Laudib.
& Horis dicuntur à ili. Dñica poſt
Pent. usque ad Adv. & à ſecunda
poſt Epiph. usque ad Septuag. Ca-
pitula autem ferialia dicuntur poſt
Oct. Pent. usque ad Adv. & ab Oct.
Epiph. usque ad Dnicam i. Quadr.
Aliis Temporibus dicuntur, ut in
Proprio de Temp. ſi fit desanctis, ut
in Proprio de Sanctis, cùm propria
adſunt, alioquin de Côi Sanctor.
Capitulum Primæ, & Completorii
(quando Capitula dicuntur) nun-
quam mutantur, ut in Pſalt.
3. In Dominica ab Advent. us-
que ad Oct. Epiph. & à Septuageſ.
usque ad tertiam poſt Pent. & in
feriis temporis Paſchalis, & in om-
nibus feſtis regulariter Capit. po-
ſitum in i. Veſp. dicitur in Laudib.
ad Tertiam, & in ſecundis Veſp.
quibusdam exceptis, quæ ſuis locis
aſſignantur:
4. In feriis Temp. Paſch. ad Pri-
mam dicitur Capitul. Regi ſæcu-
lorum, ſicut in Dñicis & Feſtis.
Poſt Capitul. ſemper reſpondetur,
Deo pratias.

XXX.
Ratio in Veſperis, & Laudibus
◻ dicitur poſt Anas ad Magni-
fcat, & benedictus immediatèê,
niſi quando dicendæ ſunt Preces:
quæ dicuntur poſt Antiph. & in fi-
ne illarum Oratio. Ad Primam, &
alias Horas Oratio dicitur poſt Re-
ſponſorium brev. niſi dicendæ ſint
Preces: tunc enim Oratio dicitur

poſt Preces. Ad Completorium O-
ratio dicitur poſt Antiph. Salva nos
niſi dicendæ ſint Preces: & tunc
dicitur pott illas.
2. Ad Primam, & Completor.
numquam mutanturOrationes, quæ
habentur in Pſalterio, præterquam
in triduo ante Paſcha, in quo tri-
duo ad omnes Horas, usque ad No-
nam Sabb. ſancti incluſ. poſt bſal-
mum, Milerere, dicitur Oratio diei,
ut ſuo loco ponitur. In aliis Ho-
ris regulariter dicitur Oratio, quæ
dicta eſt in i. Veſp. In Quadrag.
autem Quat. Temporibus, Vigi-
liis, & Fer. ii. Rogat Oratio, quæ
dicta eſt in Laudib. dicitur tantùm
ad Tertiam, Sextam & Nonam. In
Veſperis autem ſequentibus, ſi fit
de Feria, dicitur vel alia propria, ut
in Quadrag. velDnicæ præcedentis,
ut in aliis Feriis. Quæ Oratio præ-
cedentis Dniceæ, ſemper dicitur
in Fer. Offic. per Hebdom. quando
propria non aſſignatur, Infra Ohtay.
dicitur Oratio, ut in die feſti: ſi-
militer & in die Oc. niſi alia pro-
pria aſſignetur.

3. Ante Orationem, etiam quan-

do aliquis ſolus recitat. Offic. ſem-
per dicitur . Dominus vobiscum,
& reſpondetur: Et cum ſpiritu tuo.
Qui v. non dicitur ab eo, qui non
eſt ſaltẽ in ordine Diaconatus, nec
à Diacono præſente Sacerdote niſi
de illius licentia. Si quis autem ad
Diaconatus ordinem non pervene-
rit, ejus loco dicat, Domine exaudi
orationem meam: & reſpondetur,
Et clamor meus ad te veniat. De-
inde dicitur, Oremus poſtea Orat.
quæ ſi unica tantùm dicatur, Ver-
sus, Dominus vobiscum, vel Do-
mine exaudi, repetitur finita Ora-
tione, poſtquam fuerit reſponſum,
Amen ſin autem plures Orationes

dicendæ ſint, ante quamlibet Ora-

tionem dicitur Antiph. & Verſus,
deinde Oremus: & poſt ultimam
Orationem repetitur, Dominus vo-
biscum: Poſtea dicitur, Benedica-
mus Domino, refſpondetur, Deo
gratias. Deinde dicitur Verſic. Fi=
delium animæ;, qui Verſus non di-
citur poſt Benedicamus Domino;
ad Primam ante Pretioſa &c. ne-
que ad Completorium ante v. Be-
nedicat, &c. nec quando poſt ali-
quam Horam immediate ſequitur
Offic. parvum beatæ Mariæ ,„ vel
Officium Defunctorum, aut iep-
tem

tem Pla
Litaniæ.
4 §i 0
concludi
ui vivi⸗
lo Orati
nnd pet
lonis, ic
kinat, Fi
i, dicat
litus ſat

Un lie
UlmaOrat
Uilllempe
ſrtergaam
modo
Llntur it
anes lien
1Oremnas

lumm
bs
kklud uan
d. Ne
nocentinn
cicitur tar
eltut etian
kaſchz hel
Unclnl. ubg
Aln omnl
lililcet
1 4lcent⸗
ns non
Aen 1 di

pletoruumd
Ph. Saliind
es: &

Compleiet
Mrationes
,Prætergun
,in quo
Usque A N
luſ. poſ
1 Oratio
In aliis
Otatio, i
In Quacne
ribus,
t. Oralio,
licitur tanti
& WonaN.
entibus,1
lia proptiig
Precekeni
2 Oratio
mper Cicn
Gom. glland
ilnftalan
nie felli
,niſt alia e

etiam gud⸗
nus vObien⸗
n ſpinitl 1u
b eo⸗; guin
Aconatlol
acerdole
uis allten
non penie
mine e
telpongen
poſten
Glcatur, ſe
cum, veldn
tur kniuht
it reſponiu
tes Otili
inlibet
& Vetlu

oft uliint
Domninus
19 hene 4
etut⸗ b.
uai
erlus non
us Donlin
ioli &n
ante⸗ 11
jate ſeluin

tem Pfial. Pœnitentfiales
Litaniæ.
4. Si Oratio dirigatur ad Patrem-,
concluditur: PerDñm: ſi ad Filium,
Qui vivis & regnas. Si in princi-
pio Orationis fiat mentio Pilii di-
catur, per eumdem, ſi in fine Ora-
tionis, dicatur, Qui tecum vivit, &
regnat., Si fiat mentio Spiritus ſan-
ti, dicatur, In unitate ejusdem
Spiritus ſancti c.
5§. Quando plures Orationes di-
cuntur, prima tant. dicitur ſub ſua
concluſione, Per Dnm, vel aliter ut
ſupra: aliæ nõ concludunvur niſi in
ultima Oratione, ſed unicuiqueOra-
tioni ſemper Peyponitur Oremus,
præterquam in Offic. Def. in quo a-
lio modo quàm ut ſupra, Orationes
dicuntur: ité in Litaniis Orationes
omnes dicuntur conjunctim, ſub u-
no Qremus, ut ſuis locis habetur.
LTI Tmnus TebDeum dicitur in om-
nibus feſtis pet annum tam
trium, quam ix. Lect. & per eorum
Oct. excepte feſto Sandtorum In-
nocentium, nifi venerit in Dnica »
dicitur tamen in ejus die Oct. Di-
citur etiam in omnibus Dhicis „ à
Paſcha Reſurrectionis ineluſivè, us-
que ad Adv. exclut. & à Nativ. Dñi
inclnſ. usque ad Septuagel. excluſ.
S& in omnibus feriis temp. Paſcha-
lis, ſcilicet a Dñica in Albis, usque
2d Aſcenſ. excepta feria ii. Rogat.
in qua non dicitur.
2. Non dicitur autem in Dnicis
Adventus, & à Septuag. usque ad
Dñicam Palmarum incluſ. neque in
feriis extra temp. Paſch.
3. Cùm dicitur, omittitur ſemper
nonum, vel tertium Reſponſ. &
ſtatim dicitur poſt ultimam Lett.
4. Cüm non dicitur„ ejus loco
ponitur nonum, vel tertium Reſp.
duo dicto, ſtatim inchoantur Lau-
des. Similiter quando dicitur, Te
Deum, eo Hymno dicto, ſtatim in-

„ vel ſolæ

78

jutorium noſtrum,

li
dicitur tantùm,
Pater, ſecrerô: & in fine Complet.
ſtatim poſt Orationem B. M. di-
citur Pater noſter. Ave Maria „ &
Credo totum ſimiliter ſecreto, Fi-
nitis Horis, & dicto y. Fidelium
animæ, dicitur ſimiliter ſecretô, Pa-
ter noſter tantum, niſi ſequatur
Offic. B. M. quia tunc poſt illud di-
citur: Paser noſter, cum AveMaria 5
pro principio ſequentis Horæ, qua
ſinita, dicitur Pater noſter, ita 'ut
sSper dicatur in fine ultimæ Horæ.
Si autem poſt Veſp. immediatè ſe-
quatur Complet. dicto, Fidelium
animæ; incipitur Verius, Jube
domne. .
2. Quando in ſine Orationis Do-
minicæ proferendũ eſt clara voce,
Et ne inducas, ſemper in Pprin-
cipio eadem voce proferuntur hæc
duo verba, Pater nofter, ut in Pre-
cibus, & ſimilibus, alias nunquam

Proferuntur, ſed dicitur, toruin ſe-

cretò., Ad Laudes verò, 8& Veſper.
quando in feriali Officio dicuntur
Breces, totum dicitur clara voce ab
Hebdom.
3. Salutatio Angelica ſemper di-
citur ante Offic. B. M, quando non
conjungitur cum Offic. Dni „ quia
tunc ſufficit dixiſſe eam in Princi=
pio cum Oratione Düica.

3. XXXIII.
Ymbolum Apoſtolorum ſemper
dicitur ante Matut. & Primamy
& finito Complet. poſtOrat. Ange-
licam, totum lecr. etiam ſi au Pri-
mam & Complet., iterum dicendã
ſit cum Precibas. Quande vero di-
citur cum Precibus ad Primam „&
Compl, clara voce profertur. CGre-
do in Deum, & in fine „Carnis re-
ſurrect. reliquum dicitur ſecr. alias
totum ſecr. dicitur ut ſup.
2. Symbolum S. Athanaſii dici=
tur ad Primam, poſt Pfſalm. Re-

choantur Laudes, præterquam in
Noct. Nativ. Dñi: quia tunc dicitur
Oratio, poſtea celebratur Miſſa „
at ſuo loco notatur.

(ARatio Dominica, pater noſter,
2 & Salutatio Angelica, Ave, em
per dicitur ſecretô ante omnes Ho-
Tras, præterquam ad Complet. in
cujus principio poſt Lect. brevem,

tribue, in omni us Dominicis per
annum;, quando Offic. fit de Do-
minica, exceptis Dominicis infra
QMav. Nativ. Domini, Epiphan-
Aſcenſ. & Corporis Chriſti „ ac
Dominica Relurreét. & Pentecoſt.
in quibus dicuntur tant. tres Plal-
mi conſueti, ut in Feſtis. In Dnicis
infra alias Oct. & in Däñica Trini-
tatis dicitur, alias numquam, ne-
que ſi aliquod Feſtum Dupl. cele-

Fratres, Sobrii, dicto Verfu „ Ad-

bretuf in Dnica. Et in fine illius
dicitur Gloria Patri.
F† † † * 2%

11
XXXIV-
Recés funt aliquot v. qui ali-
quando dicuntur ante Orationẽ
incipientes à Kyrie eleiſon, vel à
Pater noſter.
2. Preces Dnñicales ad Primam,
& Completor. ut in Pfalterio, non
dicuntur in Duplicib. nec infraoct.
nec in Vigil. Epiph. & Fer. vi. &
Sabbato poſt Oct. Aſcenſ. etiam ſi
infra Oct. fiat Offic. de Dnica, vel
alio Feſto Semid. quia tunc ratio-
ne Oct. non dicuntur; aliàs autem
ſemper dicuntur.
3. Preces Fer. ad Laudes & per
Horas diſtinctæ, ut in Pſalt. dicun-
tur tant. in Feriis Adv. Quadrag.
Quat. Temp. & Vigiliarum, quæ
jejunantur (exceptis Vigil Nativ.
Dni, ac Vigil. & Quat. Temp. Pent.
& tunc dicuntur flexis genibus. In
aliis Feriis per annum numquam
dicuntur niſi Dnicales, & in illis
non flectuntur genua.
4 In Feriis Adventus, Quadr. &
Quat Temp. dicuntur Preces Feria-
les etiam ad Veſp. ſi non ſequatur
Feſtum, à Complet. dicuntur con-
ſuetæ de Dñica, ſed flexis genibus.
Dicuntur autem Preces flexis geni-
bus ab Hebd. usque ad v. Dominus
vobiscum, ante Primã Orationem:
à circumſtantibus autem usque ad
Y. Benedicamus Dno,poſt ultimam
Orationem.
§. In Vigiliis Preces Feriales di-
cuntur tant. ad Matut. & per Ho-
ras. Ad Veſp. verò ſequentes non
dicuntur: quia inde ſt de feſto.
Quòd ſi poſt vVigil. S. Mathiæ ſe-
quatur primus dies Quadrageſ. in
Veſp. dicuntur Preces feriales;,
quamvis dicenda ſit Oratio Dnñicæ
præced. & non Vigil. quod etiam
servatur, quando in Fer. vi. & Sab-
bato Quat. Temp. Sept. fit Offic. de

Feria, cùm in eis non occurrat Fe- Ch

ſtum ix. Lect. tunc enim in Veſp.
Fer. vi. dicuntur Preces, quamvis
dicenda ſit Oratio Dnñicæ præced.
non autem Feriæ Quat. Temp.
6. Pſal. Mäerere, dicitur cum
Precibus ad Veſp. tant. & Pſalm
De Profundis ad Laudes. In Offic.
Def. dicuntur Pſal. qui in eo Offic.
deſignantur.

WXV.
Ommémorationes communes
ſeu Suffragia de Sanfctis, quæ
habentur in Pſalt, poſt Veſp. Sabba-

ti, dicuntur in fine Veſperarum, &
Laudum ab Oct. Epiph. usque ad
Dñicam Paſſionis excluſ. & ab Oct.
Pent. usque ad Advent. excluſ. in
Dñicis, Feriis, & Feſtis (niſi Offic.
ſit Duplex, vel infra Octavas, etiamſi
de Dnica, vel Semiduplici infra eas
fiat) & illis adjungitur comm. de
Patrono, vel Titulo Eccleſiæ, ante
vel poſt comm. de S. Maria, & de
Apoſtolis, pro dignitate illius, ita
tamen, ut ſemper ultimo loco po-
natür comm. de Pace. Et ante il-
las in feriali Offic. fit commem. de
Cruce, quæ habetur in bPfſalt. poſt
Laudes. fer. ii.
2z. Temp. Paſch. fit alia comm.
de Cruce, ut ibi ponitur in Laudib.
Fer. ii. poſt Dñicam in Albis, &
ea ſolùm tunc dicitur; non ta-
men in Duplicibus, neque infra
Octavas.
3. Si facienda ſit comm. alicujus
Feſti occurtentis; ſemper fit ante
ipſa Suffragia conſueta, etiam ante
commem. de Cruce.
4. Commemoratio de S. Maria
non fit cum aliis, quando dicitux
ejus Offic. parvum, nec quando-
cunque fit Officium de ea.

XXXVI.
Ntiphonæ B. Mariæ poſitæ in fi-
Ane Pſalt. poſt Complet. ſingulæ
dicuntur pro temporis diverſitate-
ut ibi annotatur, præterquam, in
triduo majoris Hebdomadæ ante
Paſcha. .
2. Dicuntur autem extra Chorů;
tantùm in fine Complet. & in fine
Matut. dictis Laudibus, ſi tunc ter-
minandum ſitOffic. alioquin, ſi alia
ſubſequaturt Hora, in fine ultimæ
Horæ. In Choro autem ſemper
dicuntur, quandocunque terminata
aliqua Hora diſcedendum eſt à
oro.
3. Numquam verò dicuntur poſt
aliquam Horam, quando ſubſequi⸗
tur cum Officio diei Officium Def.
vel ſeptem Pſalmi Pœnitent. aut
Litaniæ, præterquam poſt Compl.
in 3 ſemper dicuntur, etiam
prædictæ ſubſequantur: neque etiã
dicuntur, quando poſt aliquam Ho-
ram immediatè ſubſequitur Miſſa.
Dicuntur autée flexis genibus (præ-
terquam in diebus Dominicis, à i.
Veſp. Sabbati, & toto temp. Paſch.)
Hebdomadario tamen ad Otatio-
nem ſurgente.

150
Off
eniten
Claduali
un In (
um dice
spropr
Meyiarli.
1 Tem
rrO B.
(oro,no
legge Ven

Omit

dee
Ekit; cun
lon Cicu
leque Pri
Entar om
bolum 0
zi keſte
Dfüca ii.
Uam dien
ii. Veſp.
tem dien

eumm
Ph. usce
uſ. a
1t, exclul l
8 (nil Ck
Karagzefin
plict inkiden
ut coinmn 1
ecleſie, u
Malia/
ate illiun,i
imo loco
Eit mel
commenm¹
in bſalt.

ſit alis conn
tur In Laudt
Nin Abbis,
itut; non 1
„ neue in

otmm alitt
enpet fit 1
etay etiamn 4

o de d
Ouando Ciit
„nec guanl
de er⸗
. 14
ie hoſte in
mplet, Aun
tis divetlii
retetqbin
dolnade!

ertta Che
us, tul,
Alioglintt
in fne in
autemm leln
le tettull
endum el

HCicunto
KW ibſe
iofanm
ſe tC

XXXVII.
E QOfficio parvo B. Mariæ, de
Offi. Def. de ſeptem Pſalmis
Pœnitent. & Litaniis, & de Pſalmis
Gradualibus, quando & quomodo
tam in Choro, quam extra Cho-
rum dicenda ſint, habentur ſuis lo-
cis propriæ Rubricæ, circa finem
Breviarii.
2. Tempore Paſchali in Officio
parvo B. Mariæ, quod dicitur in
Choro, non additur Alleluja, Añis,
neque Verſibus, neque Begeiis.

Ominiea infra Octav. fit Offfe.
e ea Dñica Adv. puæ occur-
rerit, cum commem. Oct. Concept.
non dicuntur Preces adCompletor
neque Primam; in qua tamen reci-
tantur omnes Plial. Dñicæ, & Sym-
bolum Quicumque &c.
Si feſtum Concept. occurrat in
Dnica ii. Adv. transfertur in pri-
mam diem non impeditam, & in
ii. Veſp. Dñicæ, quando in ſequen-
tem diem transfertur, fit totum Of-

22

liii
ſie. de Concept. cum comm. Do-
minicæ & etiam in ii. Veſp. Con-
cept. fit comm. Feriæ, & S- Mel-
chiadis, Sabbato verò proxime ſe-
quenti, quia dies Octav. Concept.
non transfertur, neque de ea fieri
poteſt Offic. niſi per ſolam com-
mem. in Dominica, ideo in i. Veſp.
Düicæ iii. dicuntur Anñæ, & Plal.
de Sabbato, ſcilicet, Bñs, &c. Ca-
pit. &c. de Dñica ili. poſt Oratio-
nem Dominicæ fit commemor, de
die Oct. ut in i, Veſp. feſti. Pfalm.
in Matut. & Laud. ut in Pfſalt. de
Dñica: cætera ut in Dñica iii. Adv.
In Laud, fit commem. Oct. Con-
cept.
Non dicuntur Preces ad Compl.
neque ad Primam, in qua tamen
dicuntur Pſal. conſueti cum Sym-
bolo, Quicumque.
Quando feſtum S. Luciæ occur-
rens in Tertia Dominica Advent.
transfertur in ſequentem diem, in
ſecundis Veſp. S. Luciæx omnia de
Oct. Conceptionis, & commem,
S8. Luciæ, & Feriæ.

X N 2

liv

D U B

ex Superioribus Rubricis
excerptæ.

In quarum prima ſtatim videri
voterit, de quo celebrandum erit
Oflicium ſi plura eodem die feſta
occurrant.
In ſecunda veròô, quomodo Offi-
eium præcedens concurrat in Ve-
tperis cum Officio ſequentis diei.
Ex utraque Tabella hoc ordine
reperietur; quod quæritur.

Primùm inveniatur numerus
poſitus in quadrangulo illo, in
quo Feſta, de quibus eſt contro-
Verſia, ſibi invicem occurrunt:
deinde legatur Regula juxta dic-
tum numeraum deſcripta, & ex
ea clarè videbitur quid fit agen-
dum. .

Exempli gratia. Quadrangulus,
in quo ſibi invicem occurrunt Du-
plex i. Claſſis, & Dominica primæ
Olaſtis„ erit qui eſt in angulo ſu-
periori primæ Tabellæ, in quo fig-
natus eſt numerus I. quia fi ad
eum tam Duplex, quam Domini-
ca pradicta ex eorum locis recto
tramite pergerent, in eo ſibi invi-
cem oceufrerent. Regula autem
juxta dictum numerum appoſita ſic
habet.

1. Translatio de primo ; Ofc.
de ſecundo. Id eſt, Duplex
Primæ Claſſis prædictum transfe-
ratur„ & Officium fiat de Do-
minica primæ Claſſis: quia cùm
in his Regulis dicitur: De Pri-
mo, feu præcedenti, intelligitur
de Feſto in ſuperiori parte Tabel-
læ appoſito; ut Dupléx prædic-

tum; cùm de ſecundo, vel ſe-

quenti; de Feſto in inferiori parte
sub numeris appoſito, ut Domini-
ca Prædicta.

In aliquibus autem Quadrangu-
lis nullus appoſitus eſt numerus;
vel quia nuljus ocgçurtus, neque
concurſus eſſe poteſt, vel quia in

propriis locis adnotatur in Brevia-
rio,; quid ſit agendum.

Scire tamen oportet, quæ fint
Duplicia primæ & ſecundæ Claſſis,
& majora per annum, & quæ Dni-
cæ „ & Feriæ majores dicantur.

DUPELICIA I. CLASSIS„
In quibus nulla fit commemora-
tio quorumcumque Feſterum
occurrentium;, niſi prout ſuprs
in Rubricis.

Nativitas Domini.
Epiphania Domini.
Paſcha KReſurrectionis, cum tribus
antecedentibus, & duobus ſe-
quentibus diebus.

Aſcenſio Domini.

Pentecoſtes cum duobus ſequenti-
bus diebus.
Feſtam Corporis Chriſti.
Nativitas S. Joannis Baptiſtæ.
Feſtum fanctorum Apoſtolorum
„Petri & Pauli.
Affumptio B. M. V.
Feſtum omnium Sanckorum.
Dedicatio propriæ Eccleſiæ.
Patronus vel Titulus Eccleſiæ.

DUELICGIA II. CLASSIS
quibus de Salii G 48 c²
Imem in Laudib. tantuùm.

Circumciſie Domini.
Feſtum SS. Nominis Jeſu.
Feſtum SS. Trinitatis.
Conceptio
Nativitas
Annuntiatio
Purificatio
Natalitia xii. Apoſtolorum.
Feſta Evangeliſtarum.
S. Stephani Protomart.
SS. Innocentium Mart.
S. Joſeph Sponſi B. M. V. Conf.
Inventio S. Crucis.
S. Laurentii Mart.
Dedicatio S. Michaelis Archang.

DOMI⸗

B. Mariæ.

90 1
di⸗
Domin

1
Pnima à
Duima
Dalhon
Palmar
Palche.
In Albi
Penteco
TIinitat

DoCN
Oorn.
Lenle at
le⸗ K e
tune de i
Mio in
bes,
Kunda
Trtia
Quutti

Domminice
decunca

Tertis
Quarta

ur in Meſ⸗

1.

t, gue n
Inde Clalt⸗
& gur Dir
dicantur,

LASI
ol

bus ſeelent⸗
aptitte.
Apoſtolonn
1
korum.
cleſiæ,
Ecclele.

. (L4,

et eu

tantünn

ſeh

Maiit.

lorunn.
3
lt.
tt.

oN⸗

DOMINICX. MAIJORES
dividitur in duas Claſſes.
Dominicæ primæ Claſſis,
numquam omittuntur.
Prima Adventus

DOMINICRE. II. CLASSIS,
Quæ non oemittuntur;, niſi occur-
fente Patrono, vel Titulari Eccle-
ſiæx, & ejusdem Dedicatione: &
tunc de iis fit ſemper commemo:
ratio in utrisque Veſperis, & Lau-

guæ

DUPLICIA A A
per Annum, quæ a1 K.R&
minoribus præferuntur.
Transfiguratio Domini.
Exaltatio ſanctæ Crucis.

Prima Quadrageſimæ:. Feſtum Septem Dolor.
Paſſionis. Viſitatio
Palmarum. Feſtum Carmeli
Palcheæ. Feſtum Nivis B. V. M.
In Albis. Feſtum SS. Nominis
Pentecoſtes. Feſtum de Mercede
Trinitatis. Solemnitas SS. Rolarii
Præſentatio

Cathedra S. Petri utraque. -
Feſtum ejusdem ad Vincula.
Converſio S. Pauli.
Feſtum ſancti Joannis ante portam
Latinam. R]——?
Apparitio S. Michaelis Archang.
S. Barnabæ Apoſtoli.

.

Adventus.

Quarta
Septuageſimæ.
Dominicæ Sexageſimæ.
Quinquageſimæ.
Secunda
Tertia Quadrageſimæ.
Quarta

S. Joachim Patris B. V. M. Conf.

[S. Annæ Matris B. M. V. —
Feſta Patronorum minus principa-

lium.
FERI , M A
de quibus ſemper
Adventus.

ORFS,
t commemor.
Quadrageſimæ.

Quatuor Temporum;
Secunda Rogationum.

„*N X 4 81

Ivi

Sl OCCURRAT EODEM

DIE

Ppupl.i. Cl. &. ſs 5 2 ſ4 6 2 2 8 4 4 1
Bapi. ii. Tl. + — — = = = —- —
Bap l. e r
Duel-per af. 1 4 2 2 2 fr s r r⸗ 4
Dies inf. OA. 4 4 a 4 3 7 35 2 3
— —– — — — — — — . „2 2
Dies Odavz. 4 4 %° 4 2 4 2 ſa 3 2
Semiduplex. 4 4 4 8 4 f 1. r r
— — — — — — –= — — —— —
Simplex. e ,
o. — See e
S.M.in sabb. * „ . o . 0
Feria Major. 6 „ 2 3 3 3 3 3 3 .
Vigili. „ 4 3 32 3 3 3 5§ o o 0
— – — — — — 1— — 2—— — — — — —
I. Träsl. de I. n D e e 8 8
ffic. de il. G. 3.S3 5. 3 EE E 35
2. Offic. de i. E. & =. . 2. 3.
translat. de *E = * = 5 51 — 2 RE
ſecundo. S. 2 2 2
3. Commem. §. . * △ 8 EESE
e i. Oft. 2 5 8.
de ſecundo. 5 2 S E e S S8&
4. Offic. de i. S EEE
H com. de ii. . 2 E =
5. Nihil de i. 5
Offic. de ii. 35 P*
6. Offic. de i. *
nihil de ii.
7. Offic. de di-
gniori, com-
mem. de mi-
nus digno.
8. Offic. de
digniori „
tyanslat. de
min. digno.

Otandum, quòd Duplex quod-
N cumque; eêtiam Patroni, &
fituli Eccleſiæ, vel Dedicationis
ejusdem occurrens in Vigiliis Na-
tivitatis Domini, & Pentecoſtes,
in die Circumciſionis, in die O-

ctava Epiphaniæ, in Feria quarta ſi

Cinerum, ac in tota majori Heb-
domada, & infra Ocavas Paſchæ,
& Pentecçoſtes, in Aſcenſione Do-

mini, in feſto Cor poris Chriſti,
in feſto Aſſiu mptio nis B. Virginis,
& omnium Sanctorum, transfera
tur. . .
Infra Oéctavam Epiphaniæ fit tan-
tùm de Patrono, vel Titulari Eccle-
iæ, & ejusdem Dedicatione, cum
comm. Octavæ; alia feſta trans-
feruntur poſt Otavam. :
Infra Octavam Corporis Giſte

demidup
ce Dupli
lceun
t coimnn
Intta i
ice ken
duplex 9
tringert

. diemn: Al
nl

Van.
be d
Palir,
Perft con
Ulisoccun
Dezüi;

lent

Chretumu
Abis §.

Aead el

en ſegun
tertur Od
tunn comm
er. C

8

seT ITEA EaruI

vam, (f
rD0li0
orpol 1e

Semiduplex ftfansfertur, neque fit
de Duplici translato; & de ea,
quocumque adveniente Duplici,
fit commemoratio.
Infra illas Octavas, in quihus
fit de Feſtis occurrentihus, Semi-
duplex occurrens in Dominica,
transfertur in proximè ſequentem
diem: quæ ſi fuerit impedita alio
ſimili kelta „transfertur poſt Octa-
vam.
De Oα, Nativ. Domini, Epi-
phanix, & Corporis Chriſti ſem-
per fit comm. quocumque Feſto in
illis occurrenté.
De aliis Oktavis; quæ non ſunt
in Kalendario, nihil fit à Feria iv.
Ginerum usque ad Dominicçam in
Albis, & à Vigilia Pentecoſtes us-
ue ad Feſtum Trinitatis incluſive,
à die 17, Decemb. usque ad E-

piphaniam.
Pies Octavæ numquam transfer-
tur ideo quamquam Nativitas S.
Joannis Baptiſtæ, occurrens in die
Corporis Chriſti, transferatur in
diem ſequentem, non tamen trans-

tùm commemoratio in Officio de
Ocav. Corporis Chriſti.

4

4

fertur Octava, ſed de ea fit tan-

2

lvii
Si oceurrat; ut Patronus, vel
Titulus Eccleſiæ deſcriptus ſit eo-
dem die in Kalendario cum aliis
Sanctis, in ea Eccleſia fit tantum
de Patrone, vel Titulari, absque
commemoratione aliorum. Qui
ſi in dicto Kalendario deſcrinti
ſint ſub Officio Duplici, vel Semi-
duplici, transferuntur in primam
diem ſimi liOfficio non impeditam;
& de eis fiatfficium Semiduplex:
niſi tamen ſint de majoribus F eſtis,
tia tunc de translato uoque fiet
fficium Duplex: ac ſi Proprio die
celebraretur. Si vero in Kalen-
dario omnes ſint tamquam Feſtum
Simplex, de aliis nihil fit.
Deé Feriis Adv. & Quadr, quando
de eis non fit Officium, fit com-
mem. in utrisque Veſp. & Laud.
cujuscumque Feſti: de quatuor
Temp. & Feria ii. Rogat. ac Vi-
giliis, in Laud. tant. Si vero ali-
qua Vigil. occurrat in Adv. Quadr.
& guatuor Temp. vel in diebus
Feſtorum Duplicium 1i. Claſſ. ſive
Patroni, vel Tituli, aut Dedica-
tionis Eccleſiæ, de ea nihil fit

nee etiam in Laudibus.

QUAN-

Dñica i. & ii. Cl. eũ o

—2
