go dixi in excéſſu meo: * Omnis
homo mendaz.—
Quid retribuum Domino , * pro
omnibus, quæ retribuit mihi.
alicem ſalutaris accipiam: * &
nomen Dômini invocabo.
ota mea Dnño reddam coram om-
ni populo ejus: * pretiôſa in con-
ſpéctu Dii mors Sancktorum eſus.
Dömine, quia ego ſervus tu-
us :*W ego ſervus tuus, & filius
ankgillæ tuæ.
irupiſti vincula mea: * tibi ſa-
crificàbo hôſtiam laudis, & nomen
Dômini invocaâbo.
ota mea Doômino reddam in
conſpéctu omnis pôpuli ejus: *
in atriis domus Dômini, in medio
tui Jerúſalem.
4. Crédidi, propter quod lo-
cutus ſum.
Laudate.

Audate Dôminum omnes Gen-
tes: * laudate eum omnes po-⸗
puli.
uôniam confirmata eſt ſuper
nos miſericôrdia ejus: * & véritas
Dômini manet in ætérnum.
Laudate Dominum omnes
Gentes.
Clamavi.

D Déminum, cùͤm tribularer;
clamavi: * & exaudivit me.
ômine libera äanimam meam à
labiis iniquis, * & à lingua dolòô-

a.
uid detur tibi, aut quid appo-
natur tibi * ad linguam doloô-
ſam?
*

agittæ poténtis acútæ, cum

carbonibus deſolatoriis.
eu

80
Heu mihi, quia incolätus meus
prolongatus eſt: habitavi cum ha-
bitantibus Cedar: " multùm incola
fuit anima mea.
um his, qui odérunt pacem, eram
pacificus: * cùm loquébar illis,
impugnabant me gratis.
Clamavi, & exaudivit me.
Unde veniet.

Evaâvi culos meos in montes:*
L unde véniet auxilium mihi.
Auxilium meum à Dômino, * qui
fecit cœlum & terram,
Non det in commotioònem pedem
tuum: * neque dormitet, qui
cuſtôdit te. .
E cce non dormitabit, neque dôr-
miet, * qui cuſtoôdit Ifrael.
ominus cuſtodit te, Dôminus
protéctio tua , * ſuper manum
déxteram tuam.
Per diem ſol non uret te; * neque
luna per noctem.
Dominus cuſtodit te ab omni ma-
lo: cuſtôdiat animam tuam Dns.
Doöminus cuſtôdiat intrôitum tu-
um, & éxitum tuum: * ex oc
nunc, & usque in ſæculum.
8 Rs. Unde véniet auxilium mi-
1.

Allelja, allelja, alleluùja.

Enedictus Deus, & Pater Doôö-
D mini noſtri Jeſu Chriſti, Pater
miſericordiarum , & Deus totius
conſolatioônis, qui conſolatur nos
in omni tribulatione noſtra.

F Mménſe cœli Cônditor,
Qui mixta ne confúnderent;
Aquæ fluenta dividens;,
Cœlum dediſti limitem.
y irmans locum cœléſtibus,
simülque terræ rivulis:
Ut unda Flammas témperet;
Terræ ſolum ne diſſipent.
Intunde nunc; piiſſime,
Domum perénnis gratiæ:
Fraudis novæ ne caſibus
Nos error atterat vetus.
Lucem Fides adaugeat:
Sic luminis jubar ferat:
Hæc vana cuncta proterat:
Hanc falſa nulla comprimant.
P ræſta, Pater piiffime,
Patrique compar Unice;
Cum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſæculum.
Amen.

Dirigàtur Dömine oratio mea.
Sicut incénſum in conſpedu
tuo.

Magnificat änima mea Dôminum,
quia reſpéxit Deus humilitatem
meam.

Yrie eléiſon. Chtiſte eieiſon.
yrie eléiſon. ater noſter.

Et ne nos indúcas in tentatio-
nem
Sed libera nos à malo.
Ego dixi, Döômine, miſerére

mei. „ Sana animam meam,
quia peccavi tibi. Convẽértere
Dômine usquequô. Et deprée-

cabilis eſto ſuper ſervos tuos.
Fiat miſericôrdia tua Doômine
ſuper nos. Quemädmodum
ſperavimus in te. y. Sacerdotes
tui induantur juſtitiam. Pt
Sancti tui exultent. Doômine
ſalvum fac Regem. Et exaudi
nos in die, qua invocavérimus te.
Salvum fac pòôpulum tuum Do-
mine, & bénedic hære ditati tuæ.
Et rege eos „ & extolle illos
usque in ætérnum.
Meménto congregatioônis tuæ.
Quam poſſediſti ab inſtio.
Fiat pax in virtüte tua.
Et abundantia in türribus kuis,
Orémus pro fidelibus defundis.
Réquiem ætérnam dona eis Dô-
mine, & lux perpétua lIüceat eis.
Requiéſcant in pace.
Amen. H .
Pro fratribs noſtris abséntibus.
Salvos fac ſervos tuos, Deus
meus, ſperantes in te.
Pro afflictis & captivis. ,Z
Libera eos Deus Ifrael ex om-
nibus tribulatioônibus luis.
Mitte eis Déômine auxilium de
Sancto.
Et de Sion tuere eos.
Dñne exaudi orationem meam.
Et clamor meus ad te vVeniat.

iſerétè
mei 35. itut Gloria
Patri. Domi
oömi;

ne Deus virtùtum convérte nos-

Et oſténde faciem tuam,
ſalvi

ſalhierimus
cjuna nos.
ret nomen
Düe exan
IEt clamo
Dominus
It cum

TERIA II
In do⸗

Atitu⸗
mihi: i
mus.
Utantes eran
atküis tuis e
crülalem,
18: * cujus
idipſum.
luc enim
tribus Dolni
d confitend
lla illie ſa
(10,* ſedh es
ogite quæ H
lie E adund
at Dax in V
Untia in tün
kopter flat
Meos * lo
gkopter don
ul: len
1a. In
Amn .

Qui hil

Delerin
hltas in
e a in
& leut 0
nil
maid dom
lenr Cen 1)

onlne ſ

öminte oniin
nlum in col,

ma mer Dont
Deus humin

1. Chtiſet
ſon. P aten

ducas in ben

nos à mMalo.
Doômine, M
ana niinam
bi. Conſe
u0. Et 4
vet ſelicetucn
cotdia tit N
Quemidn
te. Nlele
ſuſtitian,
tent.

☛n

m.
5 intoatid⸗
pohulumn un
edic hxledluin
, & eolt

um. . 6
vongregation
diſti 4 UnllIe
Firtütetli
tia in turtiin

noltris e
leryos tls
te⸗ in te⸗ i
captivl⸗
aleige
onibus lii
onine A

tuére e⸗ el

oralion e fen⸗

un Lomele
facienn

ſalvi érimus. Exürge Chriſte,
adjuva nos. Et libera nos pro-
pter nomen tüuum.
F. Dne exaudi oratiöonem meam.
Et clamor meus ad te véniat.
Doôminus vobiscum.
Et cum ſpfritu tuo.

FERIA III. AD VESPEE. AS.
In domum Dômini.
np. Pa Allel.
Mtàtus ſum in his, quæ dicta süt
mihi: * in domum Dômini ibi-
mus. .
tantes erant pedes noſtri, in
atriis tuis Jerufalem.
eruſalem, quæ ædificatur ut civi-
tas: * cujus participatio ejus in
idipſum.
lluc enim aſcendérunt tribus,
tribus Dômini: æteſtimonium Ifrael
ad confitendum nomini Doômini.
uia illic ſedérunt ſedes in judi-
cio, * ſedes ſuper domum David.
ogâte quæ ad pacem ſunt Jeruſa-
lé:* & abundantia diligéntibus te.
iat pax in virtúte tua: * & abun-
däantia in türribus tuis.
ropter fratres meos, & proôximos
meos, * loquébar pacem de te.
ropter domum Domini Dei no-
ſtri: * quæsivi bona tibi.
. In domum Domini lætantes
ibimus. .
Qui habitas.

Dte levavi oculos meos, * qui
abitas in cœlis.
cce ſicut culi ſervorum, * in
mnibus dominorum ſuôrum.
icut oculi ancillæ in manibus
dominæ ſuæ: * ita oculi noſtri ad
Dominum Deum noſtrum „ donec
miſereatur noſtri.

M iſerére noſtri Dömine, miſerére
noſtri: quia multùm repléti ſumus

deſpectione.
Quia multùm repléta eſt ànima
noſtra: * opprobrium abundanti-
bus, & dedlectio ſuperbis.
Brev. Rom.

1
Qui hàbitas in cœlis, miſerére
nobis.
Adjutôrium.

Iſi quia Boôminus erat in no-
bis; dicat nunc Iſrael: niſi
quia Doôminus erat in nobis.
um exürgerent hömines in nos, *
fortè vivos deglutiſſent nos.
ùm iraſcerétur furor eôrum in
nos, * forſitan aqua abſorbuiſſer
nos. .
orréntem pertransivit 4nima no-
ſtra: * forſitan pertransiſſet anima
noſtra aquam intolerabilem.
enedictus Dñs, * qui non dedit
nos in captioénem déntibus eòôrum.
nima noſtra ſicut paſſer erépta
eſt * de laqueo venântium.
aqueus contritus eſt, * & nos
Iiberati ſumus.
djutôrium noſtrum in nômine
Dômini, * qui fecit cœlum & ter-
ram.
Adjutôrium noſtrü in nomine
Dômini.
Bénefac.

Ui confidunt in Dô mino, ſieut
mons Sion: non comovébitut
in ætérnum, qui habitat in Jeruſa-
lem.
onfes in circitu ejus;: æ & Dô-
minus in circùitu pépuli ſui, ex hoc
nunc, & usque in ſæculum.
uia nõ relinquet Dñs virgam pec-=
atò rum ſuper ſortem juſtorum: æ
ut non exténdant juſti ad iniqui-
tätem manus ſuas.
énefac Domine bonis, *† & rectis
corde.
eclinàäntes autem in obligatiéô-
nes, adducet Dñs cum operantib-
iniquitatem: * pax ſuper Iſrael.
Bénefac Doômine bonis, &
rectis corde.
Facti ſumus.

N converténdobDñs captivitâtem
Sion: vfacti ſumus ſicut conſolati.
unc replétum eſt gaudio os no-
ſtrũ: * & lingua noſtra exultatiône.
unc dicent inter Gentes: & Ma-
gnificavit Dôminus facere cum
eis.
agnificàvit Déôminus facere no-
biscum: " facti ſumus lætantes.
onverte Domine captivitatẽ no-
ſtram, * ſicut torrens in Auſtro.

exultatiône metent.
F

Qui séminant in läcrymis, * in

.

un-

82
untes ibant & flebant, * mittén-
tes sémina ſua.
eniéntes auté vénient cum exul-
tatione, *† portäãtes manipulos ſuos.
Facti ſumus ſicut conſolati.
Allel. allel.

Enedictus Deus, & Pater Dni no-
ſtri JeſuChriſti, Pater miſericor-
diarum, & Deus totius conſolatiô-
nis, qui conſolatur nos in omni tri-
bulatiône noſtra.

Ellúris alme Conditor,
Mundi ſolum qui séparans;
Pulſis aquæ moléſtiis,
Terram dediſti immobilem:
It germen aptum proferens;
Fulvis decoôra floribus,
Fœcúnda fructu siſteret,
Paſtumque gratum rédderet.
entis perûſtæ vůlnera
Munda virôre gratiæ:
Ut facta fletu diluat,
Motusque pravos ätterat.
uſſis tuis obtémperet:
Nullis malis approôximet:
Bonis repléri gaudeat;
Et mortis ictum néſciat.
ræſta, Pater piiſſime;
Patrique compar Unice:
Cum Spiritu Paraclito,
Regnans per omne ſæculum.
Amen.
Dirigatur Dômine oratio mea.
Sicut incénsum in conſpectu
tuo,
A4 Exultet
ſpiritus meus in Ded ſalutari meo.

80.

FERIA QUARTA AD VESPERAS.
Non confundétur.
Allelùja.

Ni Dôminus ædificàverit do-
mum, *† in vanum laboravérunt
qui ædificant eam.
iſi Dñs cuſtodierit civitätem, *
fruſtrà vigilat qui cuſtoôdit eam.
anum eft vobis ante lucem sùúr-
gere: " sürgite poſtquam ſedéritis,
qui manducatis panem doloéris.
m deéderit diléctis ſuis ſomnũ, *
ecce hæréditas Dômini, filii; mer-
ces, fructus ventris. .
icut ſagittæ in manu poténtis: *
ita filii excuſsôrum.

cũ loquetur inimicis ſuis in porta.
Non confundetur; cùm lo-
quétur inimicis ſuis in porta.
Beati.

Eãti omnes, qui timent Diñm, *
qui ambulant in viis ejus.
abôres manuũ tuarů quia mandu-
cabis: * beatus es, & benè tibi
exit.
οa τ tua ſicut vitis abändans, *
in latéribus domus tuæ.
Filii tui ſicut novellæ olivarum: *
in circitu menſæ tuæ. .
cce ſic benedicétur homo, * qui
timet Döminum.
enedicat tibi Dôminus ex Sion: *
& videas bona Jeruſalem omnibus
diébus vitæ tuæ.
t vid eas filios filiõrum tuorum, *
pacem ſuper Iſrael. .
Beati omnes, qui timẽt Diñm.
Sæpe.

XKpè expugnavérunt me à juyẽ⸗
tte mea, * dicat nunc Iſrael.
æpèe expugnavérunt mea juvẽtute
mea: * étenim nô potuerunt mihi.
upra dorſum meum fabricavérunt
peccatôres: * prolongavérunt in-
quitatem ſuam.
ñs juſtus concidit cervices pecca-
tôrũ: rconfundantur & cõvertantur
retrôrſum omnes, qui oderunt Si-

on.
iant ſicut fœnũ tectôrum: * quod
priúsquam evellatur; exaruit.
e quo non implévit manum ſuam
qui metit, *† & ſinum ſuum qui
manipulos colligit.
t non dixérunt qui præteribant,
Benedictio Dômini ſuper vos: r be-
nediximus vobis in nômine Do-
mini. .
Sæpè expugnavérunt me à ju⸗
ventúte men.
De profündis.

E profündis clamâvi ad teDo⸗
mine: *“ Dômine exaudi vocem
meam. D
iant aures tuæ intendentes, * in
vocem deprecationis mez.
i iniquitates obſervaveris Dom-
ne: * Dômine quis ſuſtiné it?
uia apud te propitiatio eſt:
propter legem tuam ſuſtinui te
Dômine.
uſtinuit ànima mea in verbo e-

.*

eatus vir,qui implévit deſidérium
ſuum ex ipſis, * non confundétur

jus: ſperavit anima mea in Dño.
cuſtêdia matutina usque ad no-
ctem *

llem ? ſp
uia ap
dpioſa
tiple t
Dis inigu
De
Mönine.
Pe

Qmin
U.
mei
eſle a
Ane in m
inon hr
exalni
ieut ab
a, ite
Petet 1
nunc, 5

8

Enedi
,I noſ
ſericordli
olatiönis
omni tribe

.
i!
Candöre
Augens 4
larto d.
Nen ſolis
Bung mint
azosgne
1 noctib
Diremptit
Drimordi

lcis ſuizing⸗
ndetur, Cin
tuis in porn

ui ümenti
t in giis ein⸗
tuarüquiane
8 es, den

Vitis obindu
nus tue.
welle olin
ſe tuæ.
cétut hono

Dôminsa
jerüſalemin.

.
8Kliotuntuon
zdel. 31
nesgul timel

naretunt mel
dicat nune!.
7Ctunt metſti
nd otuellil
mmeun fhlicl
proloneafenn

ncidit celiicn
Lantur tſen
nes, Alioin
en telanun
ellätut, nu
levitounn
ſinum uu

gugmietui

lundis,
ibcmtfl
onine euil
12 menten
ationis e
4 oblertaſti 4
ne guis
ndid, 6
an
n 1

in

ſalin,

Ktem * ſperet Iſrael in Dômino.
uia apud Däm miſericordia, * &
Copiòſa apud eum redeémptio.
t ipſe rédimet Iſrael ex omni-
us iniquitatibus ejus. W
A2. De profündis clamavi ad te
Doômine.
Speret.

Qmine, nõ eſt exaſtat cor me.
₰ϑ um: * neque elati ſunt oculi
mei.
eque ambulàâvi in magnis: * ne-
que in mirabilibus ſuper me.
Si non humiliter ſentiébam: * ſed
exaltavi animam meam.
icut ablactatus eſt ſuper matre
Iua, * ita retributio in àänima mea.
peret Iſrael in Dômino, * ex hoc
nunc, & usque in ſæculum.
Speret Iſrael in Dömino.
Allel. allel. allel.

Enedictus Deus, & Pater Domi-
ni noſtri Jeſu Chriſti, Pater mi-
ſericordiarum, & Deus totius con-
ſolatiõnis, qui conſolatur nos in
omni tribulatiône noſtra.

Oeli Deus ſanctiſſime,
Qui lucidas mundi plagas
Candoôre pingis igneo,
Augens decoro lúmine.
uarto die qui flammeam
Dum ſolis accéndis rotam,
Lunæ miniſtras ordinem,
Vagoôsque curſus siderum.
t noéctibus, vel lúmini
Diremptiônis terminum,
Primordiis & ménſium,
Signum dares notiſſimum.
Xpélle noctem côrdium:
Abherge ſordes méntium:
Resoôlve culpæ vinculum:
Eveérte moles criminum.
ræſta, Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Qum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſæculum.
Amen.
Dirigatur Doômine oratio mea.
Sicut incénſum in cõſpéctu tuo.

Reſpexit Dñs humilitatem meã, &
ecit in me magna, qui potens eſt.

80.

FERIA QUINTA.
j Ar „ Et omnis.
. Allel.

83

Eménto Dômine David: X &
Tomnis manſuetudinis ejus.
icut juravit Dömino, votum
vovit Deo Jacob.
Si introiero in tabernaculũ domus
mexæ * ſi aſcéndero in lectum ſtrati
mei.
i dedero ſomnum oôculis meis, *
& palpebris meis dormitatioô-
nem.q
t réquiem tempôribus meis:
donec invéniam locum Doômino, *
tabernaculum Deo Jacob.
cce audivimus eam in Ephrata: *
invenimus eam in campis ſilvæ.
ntroibimus in tabernäaculum e-
jus: * adorabimus in loco, ubi ſte-
térunt pedes ejus.
urge Doômine in réquiem tuam, *
tu & arca'ſanctificationis tuæ.
acerdôtes tui induantur juſtitiã: *
& ſancti tui exultent.
ropter David ſervum tuum, *
non avértas faciem Chriſti tui.
uravit Dôminus David veritatem,
& nõ fruſtrabitur eam: * De fructu
ventris tui ponam ſuper ſedem tu-
am. .4
i cuſtodierint filii tui teſtamen-
tum meum, * & teſtimoônia mea
hæc, quæ doceébo eos.
t filii eòrum usque in ſæculum, *
ſedébunt ſuper ſedem tuam.
Nuoniam elégit Dominus Sion:
elégit eam in habitationem ſibi.
æc réquies mea in ſæculum ſæ-
culi * hic habitabo, quoôniam elé-
gi eam.
Widuam ejus benedicens benedi-
cam: *† pauperes ejus ſaturabo pa-
nibus.
acerdoôtes ejus induam ſalutäri: *
ſancti ejus exultatiéne exulta-
unt.
Iluc prodúcam cornu David, *
paravi lucérnam Chriſto meo.
nimicos ejus induã confuſione: *
ſuper ipſum autem efflorébit ſan-
ctificatio mea. .
Et omnis manſuetùúdinis e=⸗

jus.
Ecce quaàam.

Cce quàm bonũ, & quam jucun-
dum , * habitare fratres in u-
num.
Sicut unguéntum in caâpite, * quod

deſcéndit in barbam, barbam Aa-
ron.
Quod deſeendit in oram veſtimén-
F a ti

34.
ti ejus: * ficut ros Hermon, qui
deſceêndit in montem Sion.
uôniam illic mandavit Dôminus
Benedictionem, * & vitam usque
in ſæculum.
Ecce quàm bonum, & quàm
jucundum habitare fratres in u-
num. .
Omnia.

Audaâte nomen Domini, * lau-
date ſervi Dôminum.
ui ſtatis in dome Dômini, * in
Kriis domus Dei noſtri.
audâte Däm, quia bonus Dñs: *
Psallite nomini ejus, quòniam ſua-
ve.
uôniam Jacçob elégit ſibi Dns, *
Ifrael in poſſeſſionem fibi.
uia ego cognoôvi quod magnus eſt
Bominus: * & Deus noſter præ
Smnibus diis.
mnia quæcumque vôluit, Dis fe-
cit in cœlo & in terra, * in mari, &
in omnibus abyſſis.
ducens nubes ab extrémo terræ:*
fülgura in pluviam fecit.
»ui producit ventos de thesâuris
ſüis: * qui percùſitit primogénita
RKgypti ab homine usque ad pecus.
t mitit ſigna & prodigia in me-
dio tui &gypte: * in Pharaonem
& in omnes ſervos ejus.
ui percuúſſit gentes multas: * &
Sccidit reges fortes.
ehon regẽ Amorrhæoôrů, & Og re-
g Baſan, * & omnia regna Cha-
naan.
Et dedit terram eôrum hæredita-
n „W hæreditaâtem Iſrael poôpulo
uo.
Die nomen tuum in ætérnum: *
Dômine memoriale tuum in gene-
rationem & generationem.
uia judicabit Dñs populum ſuũt:r
& in ſervis ſuis deprecabitur.
imulacra Gentium argéntum &
aurum ; * bpera manuum hoômi-
num.
ds habent, & non loquéntur: *
Sculos habent, & non vidébunt.
ures habent, & non audient: *
neque enim eſt ſpiritus in ore ip-
sörum.
imiles illis fiant, qui faciunt ea: *
& omnes;, qui confidunt in eis.
omus Ifrael benedicite Dnño: *
domus Aaron benedicite Döômino.
omus Levi benedicite Dnño:r qui
timétis Dôminum, benedicite Doô-
mino.

enedictus Dôminus ex Sion, *
qui habitat in Jeruſalem.
Omnia quæcúmque voôluit,
Dominus fecit.
Quôniam in ætérnum.

Onfitémini Dêmino quôniam
bonus: * quoniam in ætérnum
miſericordia ejus.
onfitémini Deo deòrum: *† quoô-
niä in ætérnum miſericordia ejus.
onfitémini Dño dominorũ: quoô-
niäã in ætérnum miſericordia ejus.
ui facit mirabilia magna ſolus: *
quôniam in ætérnum miſericordia
ejus.
ui fecit cœlos in intellééctu: *
quoôniam in æternum miſericordia
ejus.
ui firmavit terram ſuper aquas:*
quôniam in æteêrnum miſericordia
ejus.
ui fecit luminaria magna: * quô-
Miä in ætérnum miſericordia ejus.
olem in poteſtatem diei quoniã
in ætérnum miſericordia ejus.
unam & ſtellas in poteſtatem
noctis: * quôniam in ætérnum
miſericoôrdia ejus.

ui percúſſit &Ægyptum cum pri-
mogenitis eorum: * quôniam in
ætérnum miſericordia ejus.
ui eduxit Iſrael de meédio eôrü:
quôniam in ætérnum miſericôrdia
ejus.
Ishanu poténti, & brachio ex-
célſo: * quôniam in ætérnum mi-
ſericordia ejus. .
ui diviſit Mare rubrum in divyi-
Hiônes: * quôniam in æztérnum
miſericôrdia ejus. . .
t eduùxit Iſrael per médium ejus:
quôniam in ætérnum miſericordia

ejus.
t excuſſitpharaònem, & virttem
ejus in mari rubro: *† quôniam in
æztérnum miſericordia ejus.
ui traduxit poôpulum ſuum per
desértum: * quéôniam in ætérnum
milericoôrdia ejus. .
ui percùſſit reges magnos: quo-
Hiä in ætérnum miſericordia eſus.
t occidit reges fortes?† quôniam
in ætérnum miſericordia ejus.
ehon regẽ Ammorrhæòôrum: quo-
niã in æternum miſericoôrdia ejus.
t Og regem Baſan: *† quôniam in
ætérnum miſericôrdia ejus.
t dedit terrã eoôrum hæreditàté:
quoniam in ætérnum miſericordia

Eejus. zt edi

quonia
ejus.
Oui da
in æteér.
Confité
in zteérn
onfitén
n in ar
i, u
Gotclia e
H
Vpen
Ledi
Cordare
n ſaliea
ſpengin
Uia il
captivos
cantion
tqm:
cantale
uom
M
i od!
dbliyio

Drincipi
emor
ui die
Usque 4
ilia B.
qui retr
tuam, 4
eitus
Daryulos

..

anticis

Dnedl

inus er in,
rüſalem.
Ecümgue üli

in ztemmun.

Dümino gud
oniam in aldn
.
deorum d
niſericatlit
9 dominorüif
niſericordine
lia magn ſt
mnum miſeiin

in intelei
tnum miſeninn

erann ſuet i
nuumm mietin.

iria wagna:
milericotcli
atemn diciee e
enicörcig ein
ls in potet
Cniam in zün
us. e
Ke)htun aun
m: 7 guond
icordin el
el de melioe
ernum ilen

bricit
ii, & hriclt
n in atein

te kubrun 4
nian in e
wedium:

, pertetil
u mlleii⸗

taönem X V
ab,
7,4,dia eius⸗
jcotcine
ollmm hu
uönian in
ſus⸗
46n0,,
eges be i
lericoldh,⸗
niſer o⸗

glon

.

Exredität Iſrael ſervo ſuo: * quo-
niä in ætérnum miſericordia ejus.
uia in humilitate noſtra memor
fuit noſtri: *† quoôniam in ætérnum
miſericordia ejus.
St redémit nos ab inimicis noſtrig
quôniam in ætérnum miſericôr
ejus. .
ui dat eſcam omni carni: quôniã
in ætérnum miſericordia ejus.
vonfitémini Deo cœli: * quoniam
in ætérnum miſericordia ejus.
onfitémini Dño dominòôrů: *quô-
niäã in æternum miſericoôrdia ejus.
Quôniam in ætérnum miſeri-
cordia ejus. .
Hymnum cantate.

Uper flůmina Babylônis, illic
sédimus, & flévimus: * cùm re-
cordarémur Sion.
n ſalicibus in médio ejus, * ſu-
ſpendimus oôrgana noſtra.
uia illic interrogavérunt nos, qui
captivos duxérunt nos, * verba
cantiônum. .
t qui abduxérunt nos: Hymnum
cantate nobis de canticis Sion.
uoëmodo cantâàbimus canticum
Dömini: * in terra aliéna?
i oblitus fuero tui Jeruſalem, *
obliviôni detur déxtera mea?
dhæreat lingua mea faucibus
meis, * ſi non meminero tui.
i non proposuúero Jeruſalem, in
principio lætitiæ meæ.
emor eſto Dñe filiorum Edom, *
in die Jeruúſalem.
ui dicunt: Exinanite, exinanite, *
usque ad fundaméntum in ea.
ilia Babylonis milera: * beatus
qui retribuet tibi retributioônem
tuam, quam retribuiſti nobis.
eatus qui tenébit,; * & allidet
Parvulos tuos ad petram.
4, Hymnum cantate nobis de

canticis Sion.
Allel. allel. allel.

Enedictus Deus, & Pater Dſii no-
fſtri jeſuChriſti, Pater miſericor
diarum, & Deus totius conſolatioô-
nis, qui conſolatuz nos in omni
tribulatiône noſtra.

Agnæ Deus poténtiæ,
Qui fértili natos aqua
Partim relinquis guúrgiti,
Partim levas in aera.
emérſa lymphis imprimens:
Subvécta cœlis érigens:

4 4
Ut ſtirpe ab una préôdita;
Diverſa repleant loca.
argire cunctis sérvulis;
Quos mundat unda sanguinis;,
Neſcire lapſus criminum,
Nec ferre mortis tædium.
t culpa nullum deprimat:
Nullum éfferat jactantia:
Eliſa mens ne concidat:
Elata mens ne corruat.
Præſta, Pater piiſſime;
Patrique compar Unice;
Cum Spiritu Paraclito,
Regnans per omne ſæculũ. Amen.
Dirigatur Dômine oratio meæa.
Sicut incensũ in conſpéctu ruo.

Fac Deus poténtiã in brachio tuo?:
dilbetde ſupérbos, & exalta hümi-
es.

80.

FERIA VI. AD VESPERAS.
In conſpectu.
Allel.

Onfitébor tibi Dômine in toto
corde meo: * quôniam audiſti
verba oris mei.
n conſpectu Angeléôrum pſallam
tibiꝰadorabo ad templum ſanctum
tuum, & conſitébor nomini tuo.
uper miſericôrdia tua, & veritate
tua: † quôniam magnificâſti ſuper
omne, nomen ſanctum tuum.
n quac⁴mque die invocavero te;
exâudi me: * multiplicabis in ani-
ma mea virtútem.
onfiteantur tibi Dômine omnes
reges terræ: quia audiérunt omnia
verba oris tui. .
t cantent in viis Dömini: quô⸗
niam magna eſt glôria Dômini,
uôniam excélſus Dñs, & humilia
réſpicit : * & alta à longè cognoô-
ſcit.
i ambulavero in méedio tribula-
tiõônis, vivificabis mé: *“ & fuper
iram inimicorum meòrum exten-
diſti manum tuam, & ſalvum me
fecit déxtera tua.
minus retribuet pro me: * Dne
miſericéôrdia tua in ſæculum: pera
mänuum tuaärum ne deſpicias.
In conſpectu Angelorum
pſallam tibi Deus meus.
Dômine.

Omine prohãaſti me;
gno viſti me: * c0
F 3

86
ſeſſiõönem meam, & reſurrectio-
nem meam.
ntellexiſti cogitatiõnes meas de
longè: * sémitam meam, & funi-
culum meum inveſtigaſti.

quia non eſt ſermo in lingua mea.

Dômine probâſti me, & co-
gnoviſti me. A viro iniquo.

Ripe me Dômine ab hömine
malo: * à viro iniquo éripe me.

t omnes vias meas prævidiſti: * Kui cogitavérüt iniquitates in cor-

cceDômine tu cognoviſti omnia,
noviſſima & antiqua: * tu formãaſti
me & poſuiſti ſuper me manum
tuam.
irabilis facta eſt ſciéntia tua ex
me: * confortata eſt, & non po-
tero ad eam.
uò ibo a ſpiritu tuo? *
fäcie tua fügiam?
Li alcendero in cœlum, tu illic es: *
ſi deſcendero in inférnum, ades.
i sumpſero pennas meas dilucu-
lo: * & habitavero in extrémis
maris.
tenim illuo manus tua dedúcet
me: * & tenébit me déxtera tua.
Et dixi: Forſitan ténebræ concul-
cabunt me: * & nox illuminatio
mea in deliciis meis.
uia ténebræ non obſcurabuntur à
te, & nox ſicut dies illuminabiture
ſicut ténebræ ejus, ita & lumé ejus.
uia tu poſſediſti renes meos: *
ſuscepiſti me de utero matris meæ.
onfitébor tibi, quia terribiliter
magnificatus es: * mirabilia pera
tua, & anima mea cognoſcit nimis.
on eſt occultatum os meum à te,
quod feciſti in occùlto: *& ſubſtan-
tia-mea in inferiôribus terræ.
Emperfééctum meum vidérut oculi

& quò à

tui, & in libro tuo omnes ſcribén-

tur: † dies formabutur, & nemo
in eis. .
ihi autẽ nimis honorificati ſunt
amici tui Deus: * nimis confortaà-
tus eſt principaâtus eòrum.
Dinumerabo eos, & ſuper arénam
multiplicabäüntur: * exurréxi „ &
adhuc ſum tecum. .
i oceideris Deus peccatôres: * viri
sanguinum declinäte à me.
uia dicitis in cogitatiéne: *ι Ac-
cipient in vanitäte civitates tuas.
one qui odérunt te Dômine, 6;
deram?* & ſuper inimicos tuos ta-
bescebam ?
erfécto édio deram illos: * &
inimici facti ſunt mihi.
roba me Deus, & ſcito cor
meum: *† intérroga me, & cognoſce
sémitas meaWas.
t vide, ſi via iniquitatis in me
eſt: *τ & deduc me in via ætérna.

e:* tota die conſtituébant prælia.
cuérũt linguas ſuas ſicut ſerpẽtes*
venénu aſpidum ſub labiis eotum.
uſtòdi me Doômine de manu pec-
catoris; *“ & ab hominibus ini-
quis éripe me. ,
Zui cogitavérunt ſupplantare greſ-
ſus meos: * abſcondérunt ſuperbi
läqueum mihi.
t funes extenderunt in laqueu: *
juxta iter ſcandalũ poſuerüt mihi.
ixi Dño: Deus meus es tu: * exaudi
Dômine vocẽ deprecatioônis meæ.
ne, Dne virtus ſalutis meæ, *obf-
räſti ſuper caput meũ in die belli.
e tradas me Doômine à defſiderie
meo peccatoôri: cogitavérunt con-
tra ne, ne derelinquas me; ne

fortè exaltéêntur.
aput circuitus eòrum: * labor
labiôrum ipsorum opeériet eos.
adent ſuper eos carbones, in
ignem deſjicies eos: * in miseris
non ſubsiſtent. .
ir linguôſus non dirigétur in ter-
ra: * virum injùſtum mala capient
in intéritu.
ognovi quia faciet Dñs judicium
inopis, * & vindictam Pauperum.
Verumtamen jaſti confitebuntur
nomini tuo: & habitabunt redti
cum vultu tuo. . B
A viro iniquo libera me Dè-
mine.

Dômine.

Omine clamavi ad te, exâudi
me: * inténde voci meæ cùm
clamavero ad te. . J
irigatur oratio mea ſicut incénsũ
in conſpéctu tuo:* elevatio manuũ
mearum ſacrificium veſpertinum.
one Dñe cuſtòdiam ori meo, * &
Sſtium circumſtantiæ labiis meis,
on declines cor meum in verba
malitiæ, * ad excusandas exeufa-
tiônes in peccatis. . . .
um'’ hominibus operantibus ini=
quitatem : *½ & non communicabo
cum eléectis eôrum. ́RR—́—.
orripiet me juſtus in miſericoôr-
dia, & increpabit me: * oôleum au-
tem peccatôris non impinguet ca⸗
put meum.

uôniam adhuc & orâtio mea in
bene-

beneplie
lünt ſune
udient
tierunt
erüpta
iſſipat
fernum
minée o
uſod
tunt m
rintiun
adét in
ſingulan
0
audi me
1

Oc
VI!
deprecat
fundo
nem ne⸗
meam an
n eticie
uI tn
n wia he
ſcondern
onſide
debam:
ceret me
Eriit fu
Iequirat
lamiyi
Tu es ſ
kerra viye
ende
quia hum
ibera n
quia con
duc de
conkitene
pedanti

P0.
erta viyé

lnedie
Noſtri)
Lotliürum
tionis, gui
lbulation

A VvirOi

nine b on
iniquo etihen
niqguitatesint
tituebanth
las fteutlene
ub labiis eon
ne de mmn,
homiuben!

ſupplantiren
onderunt ne

Erunt in lre
lü poluenit n
eus es ts en
precationism
ſalütis merte
t mei inled⸗
olnine del⸗
cogitayelunte
elinguus me
eörum
n opetiet en
9s CArbole
38: in i⸗
ndirigetuni
ſtum mali ch
ciet Dis uli⸗
Cictam hauſen
Eti confttin
habitibunt

1uo lben men

niriad ten en

lge voci nerl

nes foltine,
n reſhenin,
iemotl men
mir bign
meum In
eugnis ie

2 , eh
D oheinth 8
non onnni
m. aſanee⸗
ri in nlei⸗
t me. 4 oeme
on in i
4

Gotet zn

benepläcitis eöorum: * absorpti
ſunt juncti petræ jädices eòrum.
Audient verba mea, quôniam po-
tuérunt: * ſicut craſſitůdo terræ
erũpta eſt ſuper terram.
iſſipata ſunt oſſa noſtra ſecus in-
fernum: * quia ad te Domine, Do-
mine oculi mei: in te ſperavi non
auferas animam meam.
uñRoôdi me à laqueo, quem ſtatué-
runt mihi: & à ſcandalis ope-
rantium iniquitatem.
adét in retiaculo ejus peccatôres*
ſingulariter s ego donec tranſeã.
Aäg. Domine clamavi ad te, ex-
audi me.
Portio mea.

Oce mea ad Dôminum clama-
vi: * voce mea ad Dominum
deprecatus ſum.
ffundo in conſpéctu ejus oratioô-
nem meam, * & tribulatiônem
meam ante ipſum pronüntio.
n deficiéndo ex me ſpiritum me-
um: *& tu cognoviſti sémitas meas.
n via hac qua ambulabam, * ab-
ſcondérunt laqueum mihi.
onſideräabam ad dexteram, & vi-
debam: * & non erat qui cognòôs-
ceret me. .
ériit fuga à me, * & non efr qui
requirat animam meam.
lamavi ad te Dömine, * dixi,
Tu es ſpes mea, poôrtio mea in
terra vivéntium.
nténde ad deprecatiò nem meam: *
quia humiliatus ſum nimis.
ibera me à perſequéntibus me: *
quia confortati ſunt ſuper me.
& duc de cuſtôdia animam meã ad
confiténdum noômini tuo: * me ex-
pectant juſti, donec retribuas mihi.
Poôrtio mea Dômine ſit in

terra vivéntium.
m Allel. allel. allel.

Enedictus Deus, & Pater Dômini
D) noſtri Jeſu Chriſti, Pater miſeri-
cordiarum, & Deus totius conſola-
tionis, qui conſolatur nos in omni
tribulatione noſtra.

Ominis ſuperne Cônditor;
1 Qui cuncta ſolus ordinans;,
Humum jubes producere
Reptantis & feræ genus.
It magna rerum corpora;,
Dictu jubentis vivida
Per témporum certas vices
Obtemperare sérxvulis.

. 37
epelle quod cupidinis
Ciente vi nos impetit;
Aut moôribus ſe súggerit;,

Aut actibus ſe intérſerit.

a gaudiérum præmia,
Da gratiärum münera:
Diſsolve litis vincula,
Adſtringe pacis fœdera.
ræſta, Pater piiſſime;,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito,
Regnans per omne ſæculum.
Amen.
Dirigatur Dôminée oraâtio mea.
Sicut incenſum in conſpectu
tuo.

Depôluit potehtés, ſancts perſe-
quentes: & exaltavit hùmiles Chri-
ſtum confitentes.

280.
S A B B A T O

Benedidtus. .
Allel.

Brnedicis DBôminas Deus meus;,
qui docet manus meas ad præli-
um, * & digitos meos ad bellum.
iſericòrdia mea, & refugiũ meũ: *
Iuscéptor meus, & liberator meus.
protéctor meus, & in ipſo ſperavin
qui ſubdit populum meum ſub me.
mine quid eſt homo, quia in-
notuiſti ei? * aut filius hominis,
quia réputas eum?
omo vanitati similis factus eſt:
dies ejus ſicut umbra prætéreunt.
6mine inclina cœlos tuos, & de-
ſcénde: * tange montes, & fumi-
gabunt.
Fulgura coruſcatiénem, & diſſi-
pabis eos: * emitte ſagittas tuas»
& conturbabis eos.
mitte manum tuam de alto, éripe
me, & libera me de aquis multis: *
de manu filiorum alienorum.
uorum os locútum eſt vanitatẽ:
& déxtera eôrũ, déxtera iniquitatis.-
eus canticũ novũ cantabo tibi: *
in pſaltério decachordo pſallam
tibi. .
ui das ſalutem régibus: * qui re-
demiſti David ſervum tuum de gla-
dio maligno: éripe me
t erue me de manu filiôrum alie-
nôrum, quorum os locutum eſt va-
nitatem: * & déxtera eorum, dex-

tera iniquitatis.
F 4 uo⸗-

88
Quorum filii ſicut novéllæ planta-
tioònes *† in juventte ſua.
iliæ eòrum compòôſitæ: * circum-
ornatæ, ut ſimilitdo templi.

romptuaria eòrum plena, * eru-

Gtantia ex hoc in illud.
Oves eòôrum fœtoſæ, abundantes in
egréſſibus ſuis, * boves eorũ craſſæ.
on eſt ruina maceriæx, neque
tränſitus: " neque clamor in pla-
téis eorum.
3 eatum dixérunt pöpulum, cui
hæc ſunt: * beatus populus, cujus
Dôminus Deus ejus.
Benedictus Doôminus Deus
meus.
Per singulos dies.

Xaltàbo te Deus meus rex: “ &
benedicam nomini tuo in ſæ-
culum, & in ſæculum ſæculi.
er ſingulos dies benedicam tibi
& laudabo nomen tuum in ſæcu-
lum, & in ſæculum ſæculi.
agnus Dominus, & laudabilis
nimis; * & magnitúùdinis ejus non
eſt finis.
Seneratio & generätio laudabit
opera fua: * & potentiam tuam
pronuntiabunt.
agnificéntiam gloriæ ſanctitatis
tuæ loquéntur: * & mirabilia rua
narrabunt.
t virtũtẽ terribiliũ tuòrũ dicẽt: *
& magnitùdinem tuam narrabunt.
emôriam abundantiæ ſuavitatis
tuæ eructabunt: * & juſtitia tua
exultabunt.
iſerator & miséricors Doôminus?
pätiens, & multùm miséricors.
uavis Dôminus univérſis: * &
miſeratioônes ejus ſuper omnia o
pera ejus. .
Gonfiteantur tibiDñe omnia 6pera
tua: † & ſancti tui benedicant tibi.
loôriam regni tui dicent: * & po-
tentiam tuam loquéntur.
Ut notam faciant filiis höminum
potentiam tuam: * & glôriam ma-
gnificentiæ regni tui.
Regnum tuum, regnum ömnium
ſæculéôrum: * & dominatio tua in
omni generatiône & generatiôné.
Eidélis Dôminus in omnibus ver-
bis ſuis: * & ſanctus in omnibus
operibus ſuis.
Wllevat Dôminus omnes, qui cor-
ruunt: * & érigit omnes eliſos.
Sculi omnium in te ſperant Dô-
mwine: * & ta das eſcam illôrum
in tempore opportuno.

peris tu manum tuam: * & im.
ples omne animal benedidtio-
ne.
uſtus Dôminus in omnibus viis
ſuis: * & ſanctus in omnibus ope-
ribus ſuis. .
ropé eſt Dôminus omnibus invo-
cantibus eum: * omnibus inro-
cantibus eum in veritate.
oluntätem timentium ſe faciet, *
& deprecationem eoôrum exaudiet:
& ſalvos faciet eos.
Buſtôdit Doôminus omnes diligeén-
tes ſe: *τ & omnes peccatoôres di-
ſperdet. .
audationem Dômini loquétur os
meum: * & benedicat omnis caro
nômini ſancto ejus in ſæculum, &
in ſæculum ſæculi. B
FPer singulos dies benedi-
cam te Domine.
Laudabo.

Auda änima mea Dôminum,
laudabo Dñm in vita mea: *
pſallam Deo meo quamdiu füe-
ro. .
olite confidere in principibus: *
in filiis höminum, in quibus non
eſt ſalus.
xibit ſpiritus ejus, & revertétur
in tecram ſuam: "* in illa die peri-=
bunt omnes cogitatiônes eôrum.
eâtus, cujus Deus Jacob adjutor
ejus, ſpes ejus in Doômino Deo
ipsius; * qui fecit cœlum & ter-
ram mare, & omnia quæ in eis
ſunt. . .
ui cuſtòdit veritatem in ſæculü,
facit judicium injuriam patienti-
bus: * dat eſcam eſuriéntibus.
minus ſolvit compeditos: *
Dôminus illúminat cæcos.
winns erigit eliſos: † Dôminus
diligit juſtos. ,B
Smins cuſtõdit àdvenas, pupil-
lum, & viduam ſuscipiet: * & vias
peccatoôrum diſperdet.
egnaàbit Dôminus in ſæcula, Deus

tuus Sion * in generationem &&

generationem.

Laudabo Deum meum in vi-

ta mea.
Deo noſtro.

Audate Dôminum quoniam bo-
nus eſt pfſalmus: * Deo noſtro
ſit jacunda deoôraque laudatio.
ificans Jexuſalem Dominus: *
diſperſiones Iſraélis congrega⸗
it.

Aui

wi ſanat
ligat cont
ui nüme
Ium: †*
vocat.
aenus 1.
virtus ejun
eſt nümer
ulcipien
humilians
ad terram
Iæcinite
nerkpsallit
ui operit
Darat terræ
i proch
num: * 8
minum.
uiͤ dat ju
& pullis
eum.
on in
tem habé
beneplici
eneplacit
timentes
Uant ſapet
a, Dee
datio.
Lau

Auda
laud
uoniam
tuarum,
te.
Plu poſiu
Cipe frun
un emitt
Velociter
Uii datn
hulam ſie
littit er
kellag:
mlttet ve
(let en: N
kuenind
AUlamunt
citis,
nſet t⸗
lici
kis

ntumn Qui ſanat contritos corde: * & àal-
iimil berett ligat contritiones eôrum.
ui nümerat multitúdinem ſtella-

n Sun rum: * & oômnibus eis nomins
in ommbe vocat.
agnus Dôminus noſter, & magna
