tem lampades ardentes ante thro-
num, qui ſunt, ſeptem abiritus Dei.
Vidi Jer⁴ſalem defcendéntem
de cœlo, ornatam auro mundo;
& lapidibus pretioſis intéxtam,
Allelúja, alleluja. ,
Et erat ſtructůra muri ejus ex
äpide jaſpide, ipſa verò aurum
mundum, simile vitro mundo.
Allel.
T in conſpéctu ſedis tamquam
mare vitreum, simile cryſtal-
15: & in médio ſedis, & in circuitu
ſedis, quatuor animalia plena ocu-
lis ante & retrô. Et animal primum
simile leoôni, & ſecundum animal
simile vitulo, & tértium animal
habens faciem quaſi hôminis, &
quartum animal simile àquilæ vo-
lanti. Et quâtuor animalia;, sin-
gula esrum habebant alas ſenas:
& in circùitu & intus plena ſunt
culis; & réquiem non habébant
die ac nocte, dicentia, Sanctus,
Sanctus, Sanéctus, Dominus Deus
omnipotens, qui erat, & qui eſt,
& qui ventürus eſt.
In diadémate capitis Aaron ma-
gnificéntia Dômini ſculpta erat:
Dum perficerétur opus Dei, al-
lelûja;, allel. allel. In veſte
enim podéris, quam habeat, totus
erat orbis terrarum, & paréntum
magnalia in quaâtuor ordinibus
lapidum ſculpta erant. Dum.
löria Patri. Dum.

T cùm darent illa animalia
gloriam, & honéêrem. & bene-
dictioné ſedenti ſuper thronum,
viventi in ſæcula ſæculoôrum, proci-
débant vigintiquâtuor ſeniòôres an-
te ſedéntem in throno, & adora-
bant viventem in ſæcula ſæculorü,
& mittébant corônas ſuas ante
thronum, dicéntes: Dignus es Do-
mine Deus noſter accipere glôriäã,
& honorem, & virtutem, quia tu
creaſti mnia, & propter voluntâ-
tem tuam erant, & creata lunt.
Te Deum laudamus. II.

Et coegérunt illum, dicentes: Ma-
ne nobiſcum Dômine, quoôniam
adveſperaſcit, alleluja.

Triſtitia implevit eor veſtrum: 8
gaudium veſtrum nemo tollet à
vobis, alleluja;, alleluja.
F E RI A Q U A KT A.
De libro Apocalypſis beati Joan-
nis Apoſtoli.

E vidi in dextera ſedeéntis ſupra
thronum, librum ſcriptum intus
& foris, ſignatum ſigillis ſeptem:
Et vidi Angelum fortem, prædi-
cantem voce magna: Quis eſt di-
gnus, aperire librum, & solvere li⸗
gnâcula ejus ? & nemo pôterat ?:

neque in cœlo, neque in terra,ne-

que ſubtus terram aperire librum,
neque reſpicere illum. Et ego fle-
bam multàùm, quoôniam nemo di-
gnus invéntus eſt aperire librum,
nec videre eum. Et unus de ſenio-
ribus dixit mihi: ne fléveris: ecce
vicit leo de tribu Juda, radix Da-
vid, aperire librum, & solvere ſep-
tem ſignâcula ejus. Et vidi: & ec-
ce in médio throni, & quatuor
animaâlium, & in medio ſeniorum,
Agnum ſtantem tamquam occiſum⸗
habéntem côrnua ſeptem, & cu-
los ſeptem, qui ſunt ſeptem Spiti=
tus Dei, miſſi in omnem terram.
Et venit, & accêèpit de déxtera ſe-
déntis in throno librum.
Platéæ tuæ Jerůſalem ſternén-
tur auro mundo, alleluja: & can-
täbitur in te canticum lætitiæ;, all.
Et per omnes vicos tuos ab uni-
verſis dicétur, alleluja, allel.
Luce ſpléndida fulgebis,
omnes fines terræ adorabunt te
Et per.

„ 1
T cùm aperuiſſet librum, quà-
tuor animalia, & vigintiquatuor
ſeniores; ceciderunt coram Agnon
habéntes singuli citharas, & phia-
las aureas plenas odoramentôrum-
quæ ſunt orationes Sanctorum, &
cantabant canticum novum ,„ di⸗
cêntes: Dignus es Dominée acci-
pere librum, & aperireé ſignaculs
ejus: quéniam occiſus es, & rede-
miſti nos Deo in sanguine tuo
ex omni tribu, & lingua, & po-
pulo , & natione, & feciſti nos
Deo noſtro regnum, & ſacerdotes?
& regnabimus ſuper terram.
Decantabat populus. 344.

T vidi, & audivi vocem An-
gelôrum multorum in ſurenitd

thtoni, &4
rum:, erat
Dienus eſt
Aclere virt
Aſapientian.
honorem,&
hem. Et omn
cclo elt, &
terla: & gua
in eoomnes
denti in thra
dtio & hono⸗
in lecula ſæ
Ahinalia die
Eintiguatuon
in tacies ua
Ventem in
eDeum

Mane nobi⸗
alcit, & ine

Niſtitia vet
in gaudium
PENI.
De lbro A
Apoholi,
T vidi 3
magnum.
ſeptem, hn
nyiſimas:
ſünmita
Alam mare
8 605, qui
Umgginem e
minls ejus
Wreum .
cantantes
dei, & can
Magna &n
Domine
rer ſun
n, Quis
Ne, A
Ai ſolus
nes entes
in conſbech
kia tua man
Dienns

Ot elnn
nemo iule
Aeliſt
U1NII
lis beiti
ſtoli

ſelinisſt
nſcägun
ſigllis eye
fonten
na: Cull
Un A ſt
neino otn
ue in ttlil
40etite l
lum. bian
nian ent
20elite in
t unnuteſ
pe geſeig
d 1 lull
Chet
St nicdiil
ni; 8. gui
acio ſenie
ſepten,i
Undleyten
onen in
pit Ge ceunl
ſibeuan.
eiiſgente⸗
ileliihi
fcun elu
ſicnstucs
lelſt,i
nillicne
ele Aon

binide

Alunt eolann
thlisn

throni, & animàâlium „ & ſeniòô-
rum: & erat númerus eorum millia
millium, dicentium voce magna:
Dignus eſt Agnus, qui occiſus eſt,
accipere virtutem, & divinitatem,
& fapientiam, & fortitudinem, &
honorem, & gloriam, & benedictio
nem. Et omnem creatram, quæ in
cœlo eſt, & ſuper terram, & ſub
terra: & quæ ſunt in mari: & quæ
in eo, omnes audivi dicentes: Se-
denti in throno, & Agno, benedi-
ctio, & honor, & gloria, & potéſtas
in ſæcula ſlæculorum. Et quatuor
animalia dicebant: Amen. Et vi-
gintiquatuor ſeniores cecidérunt
in facies luas „ & adoravérunt vi-
ventem in ſæcula ſæculoôrum.
e Deum laudamus. II.

Mane nobiscum, quoniam adyeſpe-
ralſcit, & inclinata eſt jam dies, all.

Triſtitia veſtra, alleluja, vertétur
in gaudium, alleluja.

FEKRI A QUIN T A.
De libro Apocalypſis beati Joannis
Apoſtoli.

T vidi äliud ſignum in coœlo
Lmagnum, & mirabile, Angelos
ſeptem, habentes plagas ſeptem
noviſſimas: quôniam in illis con-
ſummata eſt ira Dei. Et vidi tam-
quam mare vitreum miſtum igne-
& eos, qui vicerunt béſtiam, &
imaginem ejus, & númerum nô-
minmis ejus , ſtantes ſuper mare
vitreum, habéntes citharas Dei, &
cantantes canticum Moyſi ſervi
Dei, & canticum Agni, dicentes:
Magna & mirabilia ilunt pera tua,
Dômine Deus omnipotens; juſtæ
& veræ ſunt viæ tuæ, Rex ſæculo-
rum. Quis non timéebit te, Doômi-
ne, & magnificabit nomen tuum?
quia ſolus pius es; quoniam om-
nes Gentes vénient, & adorabunt
in conſpectu tuo, quoniam judi-
cia tua maniféſta ſunt.
Dignus es Démine.
342⸗

◻T poſt hæc vidi, & ecce apér-
tum eſt templum taberna culi
teſtimonii in cœlo: & exiérunt ſep-
tem Angeli habentes ſeptem pla-
gas de templo, veſtiti lino mundo
& candido ,„ & præcincti circa pé-
Gora zonis aureis. Et unum de
quatuor animalibus dedit ſeptem
Angelis ſeptem phialas aureas ple-

3
nas iracundiæ Dei vivéntis in iszu.

la ſæculorum. Et impletu eſt tem-
plum fumo à maſeſtate Dei, & de
virtúte ejus: & nemo poterat intro⸗
ire in templũ, donec conſumarén-
tur ſepté plagæ ſeptemAngelérum.
Ego ſicut vitis. 342.

T audivi vocem magnam de
templo, dicéntem ſeptem An-
gelis;Ite, & effundite ſeptem phia-
las iræ Dei in terram. Et abiit pri-
mus, & effudit phialam ſuam in
terram, & factum eſt vulnus iæ-
vum, & peſſimum in homines, qui
habébant charactérem béſtiæ, & in
eoszqui adoraverunt imaginé ejus.
Et ſecundus Angelus effudit phia-
lam ſuam in mare: & factus eſ lan-
guis tamquam môrtui: & omnis
anima vivens moôrtua eſt in marxi.
Et tertius effùdit phialam ſuam ſu-
per flümina, & ſuper fontes aquâà-
rum, & factus eſt ſanguis. Et au-
divi Angelum aquarum dicéntem:
Juſtus es Dômine; qui es, & qui
eras ſanctus, qui hæc judicaſti, quia
saänguinemsanctôrum, & Propheta-
rum effudérunt, & sanguinem eis
dediſti bibere; digni enim ſunt.
e Deum laudamus. II.

Et intrâvit cum illis: & factum eſt⸗
dum recúmberet cum illis, accepit
panem, & benedixgit, ac fregit, &
porrigébat illis a allel. allel. allel.

Amen, amen dico vobis, iterùm
videbo vos, & gaudébit cor ve-
ſtrum, & gaudium veſtrum nemo
tollet à vobis, alleluja.
F E RIA SS E X T' A.
De libro Apocalypſis beati Joannis
Apoôſtoli.
Paᷣſ hæc audivi quaſi vocem
turbârum multarum in coœlo di-
céntium: Alleluja: Salus & gloôria,
& virtus Deo noſtro eſt: quia vera
& juſta judicia ſunt ejus, qui judi-
cavit de meretrice magna „ quæ
Korrüpit terram in proſtitutione
ſua, & vindicâvit sänguinem fer-
vôrum ſuôrum de manibus ejus. Et
iterùm dixérunt: Allelja. Etr fu-
mus ejus aſcéndit in ſæcula ſæcu-
loôrum. Et cecidérunt zeniores vi⸗
intiquâtuer, & quâtuoranimalla-
a bravcrunt Deum ſedentem
ſuper thronum, dicéntes: Amen;
Alleluja Er vox de throno exivit',

dicens: Laudem dicite Deo noſtrꝗ
omnes

348 2 2, 2 2* 2
omnes ſervi ejus „ & qui timétis
eum, pusilli & magni.
Locůtus eſt. 343.
T audivi quaſi vôcem tubz
magnæ, & ſicut vocem aqua-
rum multàârum, & ſicut vocem to
nitruorum magnorum, dicéntium:
Alleluja: quoòniam regnavit Do-
minus Deus noſter omnipotens.
Gaudeamus, & exultemus: & de-
mus glériam ei: quia venérunt
nũúptiæ Agni, & uxor ejus Præpara-
vit ſe. t datum eſt illi, ut coope-
riat ſe byſſino ſplendenti ,„& can-
dido. Byſſinum enim juſtificationes
ſunt Sanctorum. Et dixit mihi:
Scribe: Beati, qui ad cœnam nup-
tiäarum Agni vocati ſunt, Et dicit
mihi: Hæc verba Dei vera ſunt. Et
cécidi ante pedes eius, ut adorarem
eum: Et dicit mihi: Vide, ne feceris
conservus tuus ſum, & fratrum;
tuoerum habentium teſtimonium
Jeſu. Deum adora. Teſtimonium
enim jJelu eſt (piritus prophetiæ.
Audivi vocem. 343.

T vidi cœlum apértum, & ec-
ce equus albus, & qui ſiedébat
füper eum, vocçabatur Fidélis, &
Verax, & cum juſtſtia judicat; &
pugnat. Oculi autem ejus ſicut
Hamma ignis „& in capite ejus
diademata multa, habens nomen
ſcriptum, quod nemo novit, niſi
äpfe. Et veſtitus erat veſte aſperſa
sanguine: & vocatur nomen ejus
Verbum Dei. Et exercitus, qui ſunt
in cœlo,ſequebantur eum in equis
albis, veſtiti byſtino albo, & mun-
do. Et de ore éjus procediegladius
ex utraque parte acutus, ut in ip-
ſo percutiat Gentes. Et iple reget
eas in virga ferrea, & ipfſe calcat
torcular vini furoris iræ Dei omni-
poténtis. Et habet in veſtimento,
& in fémore ſuo ſcriptum Rex re-
Sum, & Dôminus dominàntium.
e Deum laudamus. II.

Cognovérunt Dêminum Jelumal-
lelũja 5jin fractione panis s allel.

S. A 6⅛ $ A † 5.
De libro Apoçalypſis beati joan-
nis Abpoôſtoli. Ledtio
T oſtendit mihi fluüvium aquæ
Eritz „ ſplendidum tamquam
eryſtallum, procedentem de fſede

Dei & Agni. In médio platéx

ejus» S& ex utrique parte fluminis
lignum vitz, afferens fructus duoô-
decim; per menſes singulos red.-
dens, fructum ſuum, & tolia ligni
ad ſanitatem Gentium. bt omne
maledictum non erit amplius: ſed
ſedes Dei & Agni in illa erunt, &
ſervi ejus sérvient illi. Et videbunt
faciem ejus, & nomen ejus in fron-
tibus eoòrum. Et nox ultra non erit:
& non egébunt lumine lucernæ,
neque lùmine ſolis, quoniam Do-
minus Deus illuminabit illos, &
regnabunt in ſæcula ſæculorum:
Et dixit mihi: Hæc verba fidelis-
ſima ſunt & vera. Et Dominus Deus
ſpirituum Prophetarum miſit An-=
gelum ſuum oſtendere ſervis ſuis»
quæ oportet fieri citò́. Et ecce
venio veloôciter. Beatus, qui cu-
ſtodit verba Prophetiæ libri hujus.

T ego Joannes, qui audivi, &
vidi hæc. Et poſtquam audiſ-
ſem, & vidiſſem, cecidi, ut adorà-
rem ante pedes Angeli, qui mihi
hac oſtendebat, & dixit mihi: Vi=
de, ne féceriszconservus enim tuus
ſum, & fratrum tuôrum Prophetà-
rum, & eòrum, qui ſervant verba
prophetiæ libri hujus: Deum ado-
ra. Et dicit mihi: Ne ſignaveris
verba Prophetiæ libri hujus: tem-
pus enim propé eſt. Qui nocet, nô-
ceat adhuc: & qui in sordibus eſt-
ſordéſcat adkuc: & qui juſtus eſt?
juſtificetur adhuc: & ſanctus ſan-
Gtificetur adhuc. Ecce vénio citò,
& merces mea mecum eſt, réd-
dere unicuique ſecundùm opera
ua.
Go ſum alpha & oméga, pri⸗
mus, & noviſſimus, princi-
pium & finis. Beati, qui lavant
ſtolas ſuas in sanguine Agni: ut ſit
poteſtas sorum in ligno vitæ,
per portas intrent in civitatem.
Foris canes, & venefici, & impu⸗
dici, & homicidæ, & idôlis ſeſ⸗
vientes, & omnis, qui amat,
facit mendacium. Ego Jeſus miſt
angelum meum teſtifcari vobis
hæc in Eccléſiis, Ego ſum radizs
& genus David, ſtella ſplendida
& matutina Et ſpiritus, & ſpon⸗
ſa dicunt: Veni. Et qui audit, di-
cat: Veni. Et qui fitit, véniat:
& qui vult, accipiat aquam vitz
gratis. Conteſtor enim omni au-
dienti verba Prophetiæ libri hu-
UsS 5 &l quis apposgetit ad hycz ap-
Honet

—

ponet Deu
ſcriptas in
uinierit de
Mujus, aute
ge libro vit
Uiho iſto. 1
athlbet 11
Clto: Amen
Glom Dom
cum omnibt

Merillimi
müm, &
Kum cesuͤr
Pate lumin
ek tmmm
nis obumb

Mane n

ſido ad el
d ex vob
alis )alle,
las,
unlus
Dopolis tun
dis is del
Ut inter n
noſtt fi⸗
lunt zindi
00

atexit P
lenn

lNen
Zeſ
ttibubus,
ſlüten. 5
tefittres
ſillpzincia
Moberin
dberitur.
Petieckum
Inten ri
i⸗ Wan

e retti
ens lugise
3 gintules
an wal
tium. Ute
eit amplr!
in ilk enn
illi linte
men eiun
or ultti
nine uet
1s, glonin
nindhin

Beitnd de
hetielk

,glinuli
polguame
D
ingell, gu
XGixitmi
setusennn
Uorumn hiof
gui ſelſunn
Afus: Den
1: Ne in
lbti hung
n. Quinel
ing
ulute
Uece ſenid:
rtlne 4
ſeebndun!

1 onetn
ns ,
ati,
ine 41l⸗

bônet Deus fuper illum plagas
icriptas in libro iſto. Et ſi quis di-
ninuerit de verbis libri prophetiæ
Aujus, auferet Deus partem ejus
de libro vitæ, & de civitate ſan-
Ka, & de his, quæ ſcripta ſunt in
lIibro iſto Dicit, qui teſtimonium
pérhibet iſtörum : Etiam venio
cito: Amen. Veni Domine Jeſu,
Gloria Domini noſtri Jetu Chriſti
cum ômnibus vobis, Amen.

Hariſſimi, Omne datum épti-
mum, & omne donum perfé-
ctum desürſum eſt: delcendens a
Patre luminum, apud quem non
eſt transmutatio, nec viciſſitudi-
nis obumbratio.
Mane nobiſcum. 341.

Vado ad eum, qui miſit me: & ne-
mo ex vobis interrogat me: Quoô
vadis? allel allel.
Eus, qui fidélium mentes
Tunius éfhcis voluntätis: da
péôpulis tuis id amare, quod præci-
Pis „id defderare,qudd promittis;
ut inter mundanas varietates ibi
noſtra fixa ſint corda, ubi vera
ſunt gäudia. Per Dominum.
DOMINILCEA IV.

urtéxit Déminus verè.
ex ſempiterne Golitum.
3

326.

Incipit Epiſtola Cathoôlica beati
Jacôbi Apéſtoli.

JIssbu Dei, & Doômini noſtri
Jeſu Chriſti ſervus; duodecim
tribubus, quæ unt in diſperſiône,
ſalůtem. Omne gaudium exiſtima-
te, fratres mei, cùm in tentatiônes
varias incideritis: ſciéntes; quoôd
probatio fidei veſtræ patiéntiam
operatur. Patientia autem opus
perféctum habet, ut ſitis perfécti
& integri, in nullo deficientes. Si
quis autem veſtrum indiget ſapien-
tia, poſtulet àa Deo; qui dat omni-

349
bus affluéntez, & non impféôperat,
& dabitur ei, Pôſtulet autem in
fide nihil hæſitans.
si oblitus fůero tui, alleluúja:
obliviſcatur mei dextera mea:
Adhæreat lingua mea faucibus
meis, ſi non meminero tui; all. all.
Super flumina Babylônis illic
sédimus, & flevimus ;ä dum re-
cordarémur tui Sion. Adhæreat.

Ui enim hæſitat; similis eſt
flùctui maris, qui à vento mo-
vétur, & circumfértur. Non ergo
æſtimet homo ille, quòd accipiat
aliquid à Döômino. Vir duplex ani-
mo inconſtans eſt in mnibus viis
ſuis. Gloriétur autem fraters⸗hůmi-
lis in exaltatiône ſua, dives autem
in humilitate ſus, quôniam ſicut
flos fœni transibit. Exortus eſt
enim ſol cum ardore, & arefécit
fœnum, & flos ejus decidit, &
decor vultus ejus depériit: ita &
dives in itinéribus ſuis marceêſcet.
Vidérunt te aquæ a Deus, vidé-
runt te aquæ, & timuérunt:
Multitudo sônitus aquarum: vo-
cem dedérunt nubes; all. all. all⸗
Illuxérunt coruſcationes tuæ
orbi tertæ: vidit, & commota eſt
terra. Multitudo. ¹
Eatus vir, qui ſuffert tentatioô-
nem: quôniam cùm probatus
fùerit, accipiet corônam vitæ, quam
repromiſit Deus diligentibus ſe.
Nemo cùm tentaâtur;, dicat, qué-
niam à Deo tentätur: Deus enim
intentàätor malôrum eſt: ipſe au-
tem néminem tentat. Unusquis-
que verô tentàtur à concupiſcen-
tia ſua abſtraà cus, & illéctus. Dein-
deconcupiſcentia, cùm concéperit,
parit peccatum: peccatum verô.
cùm conſummàtum füuerit, génerat
mortem. Nolite itaque errare
fratres mei dilectiſſimi.
Narrabo nomen tuum fratribus
meis, allel. *ι In médio Eccléſiæ
laudaàbo te, allel. allel.
Confitébor tibi in pôpulis Doô-
mine; & pfalmum dicam tibi in
Gentibus. In médio.
316ria Patri. In médio.

Ex Tractätu S. Cypriani Epiſcopi
& Martyris de Bono patientiæ.

EB patiéntia locuturus, fratres
Dailectifſimi „ &π utilitates e-
jus à & cO mWmOde prsdica urus
R 4

ndes

50 . n i
unde pôtiùs incipiam, quâm quòd
nunc quoque ad audiéntiam, ve-
ſtram patiéntiam video eſſe neceſ-
säriam: ut nec hoc ipſum;, quod
auditis & diſcitis, ſine patientia
facere poſsitis? Tunc enim demum
ſermo & ratio ſalutaris efficaciter
diſcitur, ſi patiénter, quod dici-
tur, audiatur. Nec invenio, fra-
tres dilectiſſimi, inter ceteras coë-
léſtis diſciplinæ vias, quibus ad
conſequenda divinitùs præmia ſpei
ac fidei noſtræ ſecta dirigitur, quid
magis ſit, vel utilius ad vitam, vel
maſus ad gloriam, quam ut qui
præcéptis Dominicis obſequio ti-
môrfis ac devotiônis innitimur, pa-
tiéntiam maximè tota obſervatio-
ne tueamur. Hanc ſe ſectari Phi-
léôſophi quoque profiténtur: ſed
tam illic patiéntia falſa eſt, quaàam
& falſa ſapiéntia eſt. Unde enim
vel sapiens eſſe, vel Natien⸗ Poſtit⸗
qui nec ſapientiam, nec patiéntiam
Dei novit?
In Eccléſiis benedicite Deo,
alleluja: * Domino de fontibus
Iſrael; allelúja, alleluſa.
Pſalmum dicite nomini ejus,
date gloriam laudi ejus. Dômino.

Os autem, fratres dilectifſimi,
qui Philéſophi non verbis,
ſed factis ſumus; nee veſtitu ſa-
piéntiam, ſed veritâte præférimus;
qui virtůtum conſciéntiam magis
quàm jactantiam novimus: qui
non loquimur magna, ſed vivimus
quaſi ſervi & cultôres Dei: ha-
tiéntiam, quam magiſtériis cœléſti-
bus diſcimus „ obsequiis ſpirita-
lIibus præbeäãmus. Eſt enim nobis
cum Deo virtus iſta commúnis:
inde patiéntia incipit, inde clari-
tas ejus, & dignitas caput ſumit.
Origo & magnitúdo patiéntiæ Deo
auctöre procedit. Diligenda res
hômini, quæ Deo chara eſt. Bo-
num;, quod amat, Majéſtas divina
commendat. Ssi Dominus nobis
& Pater Deus eſt, ſectemur pa-
tiéntiam Dômini pariter & Patris,
quia & ſervos opôrtet eſſe obſe-
quéntes, & filios non decet eſſe
degéneres.
. In toto corde meo, alleluja,
exquisivi te, allel. * Ne repellas
me a mandatis tuis;, alleluja, alle-
luja.
jenedictus es tu Dömine;, do-

ce me juſtificationes tuas. Ne.

Atiéntia eſt, quæ nos Deo &
commeéndat, & ſervat: ipſa eſt,
uæ iram témperat, quæ linguam
ſ ænat, quæ mentem gubernat, pa-
cem cuſtodit, diſciplinam regit,
libidinis impetum frangit, tumoris
violéntiam comprimit, incéêndium
ſimultatis extinguit, coércet po-
téntiam divitum, inopiam paupe-
rum réfovet, tuétur in virginibus
beatam integritatem, in viduis la-
borioôſam caſtitatem, in conjunctis
& maritaätis individuam charità-
tem, facit hümiles in proſperis, in
advérſis fortes, contra injúrias &
contümélias mites: docet delin-
quentibus cito ignoſcere: ſi iple
delinquas, diu & multum rogarfe:
tentationes expúgnat, perſecutio-
nes tôlerat, paſſiones & martyria
consůmmat. Ipſa eſt, quæ fidei no=
ſtræ fundamenta firmiter munit.,
Hymnum cantate nobis; allel.
Quômodo cantabimus canticum
Démini in terra aliéna? allel. allel.
IIlic interrogaverunt nos, qui
captivos duxérunt nos, verba can-
tionum. Quomodo.
loria Patri. Quômodo.

eéctio ſandti Evangélii ſecunduùm
Joannem P. 16.
Nillo tempore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Vado ad eum, qui
miſit me, & nemo ex vobis intét-
rogat me. Quo vadis? Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Um Dôminus Jeſus prædixiſ-
ſet diſcipulis ſuis perſecutio-
nes, quas paſsũri erant poſt ejus
abſcéſſum, ſubjùnxit, atque ait?
Hæc autem vobis ab initio non
dixi, quia vobiscum eram: nune
autem vado ad eum, qui me miſit.
Ubi primuùm vidéndum eſt, utrùm
eis futùras non prædixerit anté
paſſiônes. Sed alii tres Evangeliſtæ
fatis eum prædixiſſe iſta demon-
ſtrant, äantequam ventum eflet ad
conam, qua peracta ſecundum
joannem iſta locutus eſt, ubi ait:
Hæe autem vobis ab initio non
dixi, quia vobiscum eram.
Deus, canticum novum cantabo
tibi, allel. ⁸ In pſaltério decem
chordarum pfallam tibi, alleluja;
allel. Deus meus es tu, & con-
fitébor tibi: Deus meus es tu, &
exaltäbo te. In.

zütus,ſar
Ius hec
cündum
eſt, quo
tem vobi
quid agin-
cündüm
4Domino
leln ellet,
rus, immit
ab initio
morat:
duodecim
ad oper
konu

ibſis eran
adrocztus
Dretätur,
Ckiſo
Uius ige
mitio, &
Juia ejus
e Deun

legdayit,

Hariſh

ln ren

ado d e
mO exr vol
Vadis ll

en

gle D
Eufatiit
1, Cue lnn
emnelber
liglamet
nftangitun
timit, imnd
nit, chelet
inopian
tut in fint
tem, innidt
em,inont
ividun d
es in Doe
Conits iun
es: Cet6
noleekeil
multunte
Enat; Peleat
fkoles n
eſt,gven
fnlter n
tate nobis
abimus cani
Ulenatalee
Avttunttn
t nos e

odo.
uoönoto,
npelii e⸗

Dixit
do d enn
no es ſong⸗
adis Er
uſtiihe

lelt

i elant Ne
lünut/

i 5 inlten

N fortè hinc iſta sélvitur quæ-
A ſtio, quia & illi eum narrant
paſſioni proximum fuiſſe, cùm hæc
diceret? Non ergo ab initio, quan-
do cum illis erat: quia jam diſceſ-
sürus,jamque ad Patrem perrectü-
rus hæc dixit. Et ideo étiam ſe-
cuúndùm illos Evangeliſtas verum
eſt, quod hic dictum eſt: hæc au-
tem vobis ab initio non dixi. Sed
quid agimus de fide Evangélii ſe-
cündùm Matthæum, qui hæc eis
à Dômino nen ſolùm, cùm jam bPa-
icha eſſet, cum diſcipulis cœnatù-
rus, imminente paſſione, verùm &
ab initio denuntiata eſſe comme-
morat: ubi primùm nominatim
duodecim exprimúntur Apoôſtoli;,
& ad opera divina mittüntur.
Bonum eſt confiteri Döômino;
alleluja: & Et psallere, allelùja.
In decachordo pſaltério, cum
Càntico & cithara. Et.
löria Patri. Er.
Uid ſibi ergo vult, quod hic
ait: Hæc autem vobis ab ini-
ti6 non dixi, quia vobiscum eram;:
niſi quia ea, quæ hic dicit de Spſ-
ritu lancto, quod ſit ventùrus ad
eos, & teſtimonium perhibitrus;,
quando mala illa paſsuri ſunt;, hæc
ab initio eis non dixit, quia cum
ipſis erat? Coniolãtor ergo ille, vel
advocaâtus (utrmque enim inter-
pretâtur, quod eſt GræcèParäaclitus)
Chriſto abſcedénte ferat neceſsa-
rius; & ideo de illo non dixerat ab
initio, & quando cum illis erat,
quia ejus præsentia conſolabântur.
e Déum laudamus. 1I1.
au Allel. ñs
regnavitk.

11.
Hariſſimi, Omne datum opti⸗
mum, & omne donum perfeé-
cktum desürſum eſt deſcéndens à
Patre lüminum, apud quem non
eſt transmutaâtio, nec viciſſitůdi
nis obumbratio-
urôra cœlum pùúrpurat.
In reſurrectione, 14.

Vado ad eum, qui miſit me: & ne-
mo ex vobis interrogat me: Quô
vadis? allel. allel.
Eus, qui fidélium mentes unius
éfficis voluntatis: da poôpulis
tuis id amâre, quod præcipis, id de
ſiderare, quod promittis; ut inter
mundanas varietates ibi noſtra fixa

351
ſint corda, ubi vera ſunt gaudia
Per Dominum.
L Cruce, 331.
Cap. Chariſſimi. Inpfa
Surféxit Däs de ſepúlchro „
Alleluja, allelja. Surréxit.
Qui pro nobis pependit in li-
gno. Alleluja, alleluja.
3loria Patri. Surréxit.
Surrexit Dôminus veré, allel.
Et apparuit Simoni, allel.

Citis, fratres mei dilectiſſiw i.
Sit autem omnis homo veliox
ad audiendum, tardus autem ad ho-
quéndum, & tardus ad iram. Ira
enim viri juſtitia Dei non operàtur.
surrexit Dôminus veré »
Alleluja, alleluja. Surréxit.

4 . 7

Et apparuit Simôni. Allel. allel.
léria Patri. Surréxit.
Gaviſi ſunt diſcipuli, allell.

Viſo Dômino, allel.

Ropter quod abjiciéntes om-
nem immunditiam, & abun-
dantiam malitiæ, in manſuetûdine
suſcipite inſitum verbum ,„ quod
poteſt ſalvare animas veſtras.
Gaviſi ſunt diſcigpuli s»s
Allelúja, alleluja. Gaviſi.
Viſo Dômino. Allel. allel.
léria Patri. Gaviſi.
Mane nobiscum Düe, allel.
Quôniam adyeſtsraicit⸗ allel.

1V. . ixit
Dôminus- 1r6 77
hariffimi; Omne datum.
d régias. Mane. 341.

vVado ad eum, qui miſit me, ſed
uia hæc locutus ſum vobis, tri-
Aria implévit cor veſtrum, allel.
deus, qui.
331.

F E R I A S E CU N D A.
De Epiſtola B. Jacôbi Apéôſtoli.

Mne datum ptimum, & omne
Ocn perféétum, desurſum
eſt ; deſcéndens à Patre lúwi-
num, apud quem non eſt trans-
mutàtio, nec viciſſitùdinis obum-
bräatio, Voluntärié enim génuit
nos verbo veritatis, ut ſimus ini-
tium aliquod creaturæ ejus. Scitis
fratres mei dilectiſſimi. Sit autem
omnis homo velox ad audiéndum,
tardus autem ad loquendum,
tardus ad iram. Ira enim viri ju-

ſtitiam Dei non operatur. di

3 ½2 . .
Dicant nunc, qui redempti ſunt,

allel. A Dômino, allel. allel.
Quos redemit de manu inimi-
ci de regioônibus congregavit

eos. A Domino. Ee
Ropter quod abjiciéntes om-
nem immunditiam, & abun⸗
dântiam malitiæ, in manſuetudine
ſuscipite inſitum verbum, quod
poteſt ſalvare animas veſtras. E-
ſtote autem fafctores verbi, & non
auditôres tantum, fallentes vos-
metipſos Quia ſi quis auditor eſt
verbi, & non factor, hic compa-
räbitur viro conſideränti vultum
nativitatis ſuæ in ſpeculo: conſi.
deravit enim ſe, & abiit, & ſtatim
oblitus eſt, qualis füerit.
Cantate Oômino;, alleluja.
Pſalmum dicite ei, alleluja.
Afferte Dômino gloriam, &
honorem, afferte Doômino glôriam
néômini ejus. Pſalmum.
Iôria Patri. Pſalmum.

UVi autem perfſpéxerit in le-
gem perféctam libertatis, &
permänserit in ea, non auditor ob-
livioſus factus, ſed factor peris,
hic beatus in facto ſuo erit. Si quis
autem putat ſe Religiôſum eſſe,
non refrænans linguam ſuam, ſed
ſedùcens cor ſuum, hujus vana eſt
religio. Religio munda & imma-
culata apud Deum & Patrem hæc
eſt: Viſitàre pupillos, & viduas in
tribulatione eòrum, & immacula-
tum ſe euſtodire ab hoc ſæculo.
e Deum laudâmus. II.

Nonne cor noſtrum ardens erat in
nobis de Jein, dum loquerétur
nobis in via? allelůja.
eus, qui fidélium. 351.

Ego veritàtem dico vobis: éxpedit
vobis, ut ego vadam: ſi enim non
abiero, Paraclitus non véniet ad
vos;» alleluja.
F E KR IA T E KTI A.
De Epiſtola B. Jacôbi Apôſtoli.

Katres mei, nolite in perſona-
rum acceptiône habére fidem
Dômini noſtri Jeſu Chriſti glôriæ.
Etenim fi introierit in conventum
veſtrum vir, aureum annulum ha-
bens in veſte candida, introierit
autem & pauper in soördido habi-
tu, & intendâtis in eum, qui in-
duùtus eſt veite præclara, & diäéri-

*

tis ei: Tu ſede hic benè: paâuperi
autem diçatis: Tu ſta illic , aut
ſede ſub ſcabéllo pedum meòôrum:
nonne judicatis apud vosmetip-
ſos, & facti eſtis judices cogita-
tionum iniquatum? .
In Eccleſiis. 3,0.

Udire fratres mei dilectiſſimi,

X„ nonne Deus elegit pâuperes in
hoc mundo, divites in fide, & hæ-
redes regni, quod repromiſit Deus
diligéntibus ſe? Vos autem exho-
noraſtis pauperem. Nonne divites
per poténtiam opprimunt vos, &
ipſi trahunt vos ad judicia? Nonne
ipſi blasphémant bonum nomen,
quod invocatum eſt ſuper vos? Si
tamen legem perficitis regalem
ſecündùm Scriptůras: Diliges prô-
ximum tuum ſicut teipſum, ben
facitis: ſi autem personas accipitis;
peccatum operamini, redargüůti à
lege quaſi transgreſsores.
In toto corde. 350. Lectio in,
Uicumque autem totam le-
gem ſervaverit, offéndat au-
tem in uno, factus eſt omnium
reus. Qui enim dixit: Non mœchâ-
beris;, dixit & Non occides. Quôd
ſi non mœchaberis, occides autem;-
factus es transgréſſor legis. Sic
loquimini, & ſic facite, ſicut per le-
gem libertatis incipiéntes judica-
ri. Judicium autem ſine miſericoôr-
dia illi, qui non fecit miſericor-
diam; ſuperexaltat, autem miſeri-
cordia judicium. e Deum. 1II.

Pax vobis, ego ſum: alleluja;, no-
lite timére „alleluja.

Cùm venerit Paräclitus Spiritus
veritätis: ille ärguet mundum de
peccaãto, & de juititia, & de judi-
cio, allelùja.
F E R IA QäUAR A.R
De Epiſtola B. Jacobi Apéôſtoli.

Uid préôderit fratres mei, ſi
Qen quis dicat ſe habére;
pera autem non haâbeat? Num-
quid pôterit fides ſalvare eum? 5i
autem frater & ſoror nudi ſint, &
indigeant victu quotidiaàno, dicat
autem aliquis ex vobis illis: Ite
in pace, calefacimini, & ſatura-
miniznon dedéritis autem eis, quæ
neceſsaria ſunt côrporti, quid prô-
derit? Sic & fides, ſi non habeat
pera, môxrtua eſt in ſemetipſa.
Deus eantienm. 350.

Ed cicet
ego 0
mihifidem
eso oſtenda
dem weam.
Unus eſt De
Mones crech
lis utẽ ſci
nii ſides ſin
Abrtum pe⸗
Penidus juſt
lac flium
es Iloniä
Petibug üliu
Conlumnita e

1T ſupyl
cens: (
Eteputatu
Aamicus 1
Eetis quöm⸗
ur homa
mlliter e
e er operi
Clgiens nünt
lcut enirn .
uum eſtzita
Mortus eſt,
e Deum

lritus car
ncütt me vie
dite, alee

efuc mu
lel non 50
lelltaris,d
ltem, all
E

RKI
e Epiſto

JOlite 6
ſaſe e
udicin
Kuin ſtin
in Verbo⸗ n0
as elr
lendieet
. conlenti⸗
Cotpls l
i oblit

bendli
ſilie,
edum menn
Wad ſoe
ſlcicez
1
o. 6
mei Ctäl
leritpinpen
es infle
kepromintlr
vos Altene
n. Nornetn
pkilhunſte
judicuile
onunn e
eltlulerie
etfieith re
1asi0
teiplun,,
ersonasd
hini, Keinf
elooles,
ſo
Nenn tot
Aus eton
Lir onbe⸗
dnetltel

Citetl/
ipiente⸗
h fine nd
fecit e
Auten
e Deult

n,lii
iclius
gner unit
lun A

U1
odi on

ſunes hi
bient lſenih

ſjfe el
ſaltalete
er ß
lotigiüo,
cvobis e⸗
iminl,
iselſenn
Ntpot:
63 11 le
Finlent

Ed dicet quis: Tu fidem habes,
& ego opera habeo. Oſtende
mihi fidem tuam ſine opéribus: &
ego oſténdam tibi ex operibus fi-
dem meam. Tu credis quôniam
unus eſt Deus: Benè facis: & dæ-
mones credunt & contremilſcunt.
Vis autẽ ſcire & homo inanis, quô-
niãâ fides ſine opéribus mortua eſt:
Abraham pater noſter nönne ex o-
peribus juſtificatus eſt, ôfferens
Iſaac filium ſuum ſuper altare? Vi-
des quônià fides cooperabatur o-
peribus illius: & ex opéribus fides
conſumata eſt. Bonum eſt. 351.

T ſuppléta eſt Scriptura, di-
cens: Crédidit Abraham Deo,
& reputatum eſt illi ad juſtitiam,
& amicus Dei appellatus eſt. vVi-⸗
detis quôniam ex operibus juſtifi-⸗
catur homo, & non ex fide tantùm:
Similiter & Rahab méretrix, non-
ne ex opéribus juſtificata eſt, ſus-
cipiens nüntios, & alia via ejiciens:
Sicut enim corps ſine ſpfritu mor-
tuum eſt, ita & fides ſine opéribus
moôrtua eſt.
Te Deum laudaâmus. rI.

Spiritus carnem & ofla non habet,
ſicut me videtis habére: jam cre-
dite, allelùja.

Adhuc multa hâbeo vobis dicere:
ſed non potéſtis portàre modò .
cùm autem vénerit ille Spiritus
veritatis, docébit vos omnem veri-
tatem, alleluja.
F E R I A UI N T A.
De Epiſtola B. Jacoôbi Apôſtoli.

Nolite plures magiſtri fieri, fra-
tres mei, ſciéntes quòniam ma-
Jjus judicium sumitis. In multis
enim offéendimus omnes. Siquis
in verbo non offéndit, hic perfé-
Gus eſt vir. Po teſt étiam fræno cir-
cumdücere totum corpus. Si au-
tem equis fræna in ora mittimus
ad conſentiendum nobis, & omne
corpus illorum circumférimus.
Si oblitus fuero.

Cce & naves, cùm magnæ ſint,
& à ventis vâlidis minéntur,
circumferuntur à môodico guberna-
culo, ubi impetus dirigéntis vo-
lüerit. Ita & lingua modicum
Brev. Rom.

4 55⁸
quidem membrum eſt, & magna
exaltat. Ecce quantus ignis quaàam
magnam ſilvam inceênditikt lingua
ignis eſt, univerſitas iniquitatis.
Viderunt te aquæ. 349.

Ingua conſtitúitur in membris
noſtris, quæ maculat totum cor-
pus, & inflammat rotam nativitatis
noſtræ, inflammata a gehenna.
Omnis enim natüra beſtiarum, &
voôlucrum, & ſerpéntium, & cete-
rorum domantur, & domita ſunt
à natura humana: linguam autem
nullus höminum domare poteſt:
inquietum malum, plena venéno
mortifero. In ipia benedicimus
Deum &‚ Patrem, & in ipſa maledi-
cimus homines, qui ad ſimilitudi-
nem Dei facti ſunt. Ex ipſo ore
procédit benedictio & maledictio.
e Deum laudamus. II. 0

Obtulérunt diſcipuli Dômino par-
tem viſcis aſſi, & favum mellis »

alleluja;, alleluja.

Non enim loquétur à ſemetipſo:
led quæcumque audiet, loquetur?
& quæ ventura ſunt, annuntiabit
vobis, alleluja.
F ERBIA S EXITA.
De Epiſtola B. Jacobi Apéſtoli.

ERde bella & lites in vobis ?²
Noönne hinc? ex concupiscen-
tiis veſtris, quæ militant in mem-
bris veſtris: Concupiſcitis, & non
habétis: occiditis, & zeilatis: &
non poteſtis adipiſci: litigàtis, &
belligeratis, & non habetis, prop-
ter quod non poſtulatis. Pétitis »
& non accipitis: eò quod malè pe-
tatis: ut in concupisceêntiis veſtris
inſumatis. Adulteri neſcitis, quia
amicitia hujus mundi, inimica eſt
Dei ? Quicumque ergo voluúerit
amicus eſſe ſæculi hujus, inimicus
Dei conſtituitur.
In Eccléſiis.
. 350.
N putätis quia inaniter Scrip-
Atüra dicat: Ad invidiam con-
cupiſcit Spiritus, qui habitat in
veis Maiorem autem dat gra-

tiam. Propter quod dicit: Deus
ſupêrbis resiſtit, humilibus autem

dat gratiam. Suůbditi ergo eſtote
Deo: resiſtite autem diabolo, &
fügiet a vobis. Appropinquate eo

354 . „1 4
appropinquâbit vobis, emun-
dare manus peccatôres, & purifi-
cate corda, duùplices animo. Miſeri
eſtote, & lugete, & plorate: riſus
veſter in luétu convertatur, & gau-
dium in mœroôrem. Humiliamini
in contpéctu Domini, & exaltabit
vos. In toto corde. 350.

Olite deträhere altérutrum
fratres. Qui détrahit fratri,
aut qui jüdicat fratrem ſuum, dé-
trahit legi, & jüdicat legem. Si au-
tem judicas legem, non es factor
legis, ſed judex. Unus eſt legisla-
tor, & judex, qui poteſt pérdere, &
liberare. Tu autem quis es, qui ju-
dicas pröximum: Ecce nunc, qui
dicitis: Hôdie aut craſtino ibimus
in illam civitatem, & faciémus
ibi quidem annum, & mercabimur,
& lucrum faciémus: qui ignoratis
quid erit in craſtino. Quæ eſt enim
vita veſtra? vapor eſt ad modicum
parens, & deinceps exterminabi-
tur: pro eo ut dicatis: Si Dômi-
nus volũerit: & , ſi vixérimus, fa-
ciémus hoc; aut illud.
e Deum laudamus. II.

Iſti ſunt ſermones, quos dicébam
vobis, cùm eſlem vobiſcum, al-
lelúùja , alleluja.

S A B B A T OöO,
De Epiſtola B. Jacéòbi Apoôſtoli.

Gite nunc divites, plorate ulu-
lantes in miseriis veſtris, quæ
advénient vobis. Diyvitiæ veſtræ
Putrefactæ ſunt: & veſtiménta ve-
ſtra à tineis coméſta ſunt. Aurum
& argentum veſtrum æruginavit ;
& æzrügo eôrum in teſtimonium
vobis erit, & manducabit carnes
veſtras ſicut ignis. Theſaurizaſtis
vobis iram in noviſſimis diébus.
Ecce merces operariorum, qui
