in ætérnum.
. a;, quæſumus. 879.

rp KxkV. SEE TEMSRIS.

„

Eus, qui per gloriosiſſimam
Pilii tui Matrem ad liberandos
Shriſti fidéles a poteſtate Paganô-
rum nova Eccléſiam tuam prole
amplificare dignatus es: præſta, quæ-
ſumuszut quam pie veneramur tan-
ti peris Inſtitutricem, eius pariter
meéritis & interceſſione à peccatis
omnibus, & captivitate dæmonis
liberémur. Per eumdem Däm.

Qui vult venire poſt me.
Juſtus ut palma. xXxx.

feſu, tibi iit gloria, Qui natus es
de Virgine.
4 2,80 ſapien-
tia. Pen
798.

Uo témpore maſjor, feliciôrque
Hiſpaniarum pars diro Sarace-
noôrum opprimebatur jugo; innu-
merique fideles ſub immani ſervi=
túte maximo cum periculo Chri-
ſtianæ fidei abjurandæ, amittendæ-
que ſalutis æternæ infeliciter deti-
nebantur: beatiſſima cœlôrükRegina
tot tantisque benigniter occùrrens
malis, nimiam charitatem ſuam in
iis rediméndis oſtendit. Nam ſan-
cto Petro Nolaſco pietate & pibus
flôrenti, qui ſanctis vacans medita-
tiénibus júgiter animo recogita-
bat, qua ratione tot Chriſtianorum
æxrümnis ſub Maurorum captivitate
degentium ſuccurri poſſet, ipſamet
beatiſſima Virgo ſeréna fronte ſe
conſpiciéndam dedit, & acceptiſſi-
mum iibi ac unigénito ſuoFilio fo-

re dixit, ſi ſuum in honorem inſti-
tueréetur Ordo-Religiosorum 3 qui-
us

Proptéreà benedixit te Deus

Uus eura ineii
cutum yran
cerelinſone
um elt, n
ittute ceper
icotde ſuo,u
D eo geligio
Iilten sedulo
e
Ce ininam ſil
Mc & Moxinn

Kolt cearus
lbano Kfent e
on: glaf my
Deciluntitai
U1Kut cinn.
uun ömatir

i noce
Eilimn be⸗
mkort, ſa

ſbl agem pra
oheld ertent,
Nad Nermind
tr ſerb conf
elken omn
n liis in
ugle itetti⸗
Reckt, A fre

nclöru
etenti bo
1 una pre
Kcompr.

llidis uit
vit te en,

us. 8.
MöK

iosiſliuman
Llibetand⸗
Rue Memnd⸗
tuam ploe
esprelhrgu⸗
enetümuttar⸗
weiosunte
nes Peell
tite Cenont
jem Din

e holt
u.

. Qümtus 4

Allie

nſe ſeicint
tscito n⸗
ur uo in
b inmmie
eeno,
de, 1Mitfent

felcttet i
celotünet
iler oecilni

bus cura incmberet, captivos è inſtittum,
Turcarum tyrannide liberandi. Qua curavir.

celéſti vifione vir Dei recreatus,
mirum eſt, quo charitaris ardore
flagrare cœperit, hoc unum ſervans
in corde ſuo, ut ipfe, ac inſtituenda
ab eo Religio maximam illam cha-
ritatem sédulo exercérent, ut quis-
que animam ſuam poneret pro a-
micis, & proximis ſuis. .
Sicut cedrus exaltata ſum in
Libano, & ſicut cy préſlus in monte
Sion: quafi myrrha electa;,
Dedi ſuavitatem odoris.
Et ficut cinnainomum „ & bal-
Kamum aromatizans. Dedi.

*A ipſa nocte éadem Virgo ſan-
.— tiſſima beato Raymundo de
Pennafort, & Jacobo Aragoniæ Re-
gi apparuit, idipſum de Religioſis
inſtituéndis admonens, ſuadens-
que, ut opem pro cõſtructione tan-
ti operis ferrent. Petrus autem ſta-
tim ad Raymündi pedes, qui ipſi e-
rat à ſacris confeſſiônibus, advo-
lans, ei rem omnem apéruit, quem
étiam cœlitùs inſtructum réperit,
ejüsque directiôni ſe humillimè
ſubjeoit. At fupervéniens Jacobus
Rex, quam & ipſe accéperat à bea-
tiſſima Virgine revelatiônem, éxe-
qui ſtatuit. Unde collatis inter ſe
consiliis, & conſentiéentibus ani-
mis, in honorem ejusdem Virginis
Matris Ordinem inſtitu ere aggréſſi
ſunt, ſub invocatione ſanctæ Mariæ
de Mercede Redemptionis capti-
vôrum.
V.e Quæ eſt iſta, quæ procéſſit ſicut
ſol, & formoſa tamquã Jerùſalem?
Vidérunt eam filiæ Sion, & bea-
tam dixerunt, & Reginæ laudave-
runt eam.
Et ficut dies verni circumda-
bant eam fliores rosarum, & lilia
convallium. Vidérunt.

Ie igitur deécima Augüſti anno
Dômini milléſimo ducenteſi-
mo décimo octavo, Rex idem Jaco-
bus eam inſtitutiônem jam pridem
ab iisdem ſanctis Viris conceptam
exkequi ſtatuit, Sodâlibus quarto vo-
to adſtrictis, manéndi in pignus
ub Paganôrum poteſtate, ſi pro
Chriſtianorum liberatione opus
fuerit. Quibus Rex ipſe arma ſua
feégia in péctore defeérre conceſſit,
& à Gregorio Nono illud tam præ-
cellentis erga pröximum charitatis
Brev. Rom.

28
& religiôné confirmiri
Sed & iple Deus per Vir.
ginem Matrem increméntum de-
dit, ut talis inſtitutio celerius, ac
felicius totum per orbem divulga-
retur, ſanctisque viris floruerit cha-
ritàte ac pietate inſignibus, qui ele-
emoſynas à Chriſti fidelibus collé-
ctas in pretium redemptioônis ſuoò.
rum proximorum expenderent, ſe-
que iptos intérdum darent in re-
demptionem multôrum Ut autem
tanti beneficii, & inſtitutionis dé-
bitæ Deo, & Virgini Matri referan-
tur gratiæ, Sedes Apoſtoôlica hane
peculiarem feſtivitätem celebrari „*
& Officium recitari induliit, cùm
alia ferè innmera eidem Ordini
privilégia pariter contuliſſet.
4, Ornâtam monilibus filiam Jer-=
ſalem Dominus concupivit: Ed
vidéntes eam filiæ Sion, beatiſſi-
mam prædicavérunt, dicentes:
Unguéntum effuſum nomen tuu.
Aſtitit Regina a dextris tuis in
veſtitu deaurato, circùmdata Va—
rietäte. Et vidéntes.
Loria Patri. Ungueêntum.

oquénte Jeſu.
zute ii. Beata es Maria Dei
génitrix, Patroôna & auxiliatriæ
noſtra: Cujus nutu hæc tua
ad Fidélium redemptionem inſti=
tuta eſt Religio.
Tua ſancéta interceſſiéne adju-
va nos, Virgo immaculata. Cu⸗=.
jus nutu.
Slöria Patri. Qujus.

tiones, quia ancillam hûmilem
reſpéxit Deus.

Beatam me dicent omnes geners-

. 280.
DIE XXVI. SEFPTEMBRIS.

Iſtérum eſt enim.
ætaàmini, Xxvii.

Eatérum Märtyrum Cyprian' 86
Juſtinæ nos Dôminé fovearit
Continuäta præsidia: quia non de-
anis propitius intuéri,; quos tali-
bus auxiliis concéſſeris adjuvari.
Per Dominum.

Yprianus primum magus „

oſtea Martyr »cum Juſtinam
Kkk N Chri-

882
Chriſtiänam Virginem, quam ju-
venis quidam ardeénter amabat,
cantiônibus ac veneficiis ad ejus
libidinis afsenſum allicere conare-
tur, demonem consüúluit, quanam
id re conſequi poſſet. Cui dæmon
reſpoendit, nuilam illi artem pro-
ceſsuram advérsus eos, qui verè
Chriſtum côlerent. Quo reſpoônſo
commôtus Cyprianus, veheménter
dolere cœpit vitæ ſuperioris inſti-
tuútum. Itaque relictis magicis ar-
tibus, ſe totum ad Chriſti Domini

fidem conveértit.

Uam ob cauſam unà cum
virgine Juſtina comprehen-
ſus eit, & ambo colaphis, flagel-
lisque cæſi unt: mox in carcerem
conjédti, ſi fortè ſenténtiam com-
mutarent. vVerùm inde poſtea
emiſſi, cùm in Chriſtiana religio-
ne conſtantiſſimi reperirentur.
in ſartaginem plenam fervéntis
picis, adipis, & ceræ injecti ſunt.
Demum Nicomediæ ſecùri feriùn-
tur. Quorum projécta corpora,
cùm ſes dies inhumata jacuiſſent,
noctu quidam nautæ clàm ea in
navem impôſita Romam portavé-
runt: ac primùm in Prædio Ru-
finæ nobilis feminæ ſepulta ſunt:
pôſteaà transläta in Urbem, in Ba-
silica Conſtantiniana côndita ſunt
prope Baptiſtérium.
e Deum laudamus. II.
DIE XXVII. SEPTEMBRIS.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
DDeus, ut qui ſanctòrum Mar-
tyrum tuôrum Cosmæ & Damiani
natalitia colimus, à cunctis malis
imminentibus, eorum interceſſio-
nibus liberemur. Per Dominum
noſtrum.

Osmas & Damianus, fratres
(eabes „ in „géa urbe nati,
noôbiles médici, Imperatoôribus Dio-
cletiano & Maximiano, non magis
medicinæ ſcieéntia, quàm Chriſti

virtüte, morbis étiam infanabili-
bus medebantur. Quorum religio-
nem cuùm Lyſias Præféctus cogno-

viſſet, addũùci eos ad ſe jubet, ac de
vivêndi inſtitůto, & de fidei pro-

feſſione interrogatos, cùm ſe &

Chriſtianos eſſe- & Chriſtianam
fidem eſſe ad ſalutem neceſsariam
liberè prædicarent, deos venerari
imperat: & ſi id recuſent, minatur
cruciatus, & necem acerbiſſimam.
Sancti tui Dômine mirabile
conſecùti ſunt iter, ſerviéntes præ-
céptis tuis, ut inveniréntur illæſi
in aquis validis: Terra appäruit
arida, & in Mari rubro via ſine
impedimento.
Quoôniam percùſſit petram, &
fluxérunt aquæ, & torréntes in-
undavérunt. Terra,

Erùm ut ſe fruſtrà hæc illis pro-
ponere intélligit: Colligate,
inquit, manus & pedes iſtorum,
eosque exquisitis torquete ſuppli-
ciis. Quibus juſſa exequéntibus,
nihiléminus Cosmas & Damianus
in ſentêntia perſiſtebant. Quare
ut erant vinéti, in profùndum ma-
re jaciüntur: unde cum ſalvi, ac
ſoluti eſſent egréſſi, magicis arti-
bus Præteéctus factum aſſignans, in
càrcerem tradit, ac poſtridie edu-
tos, in ardentem rogum injici ju-
bet, ubi cùm ab ipfis flamma re-
fügeret, variè & crudéliter tortos
ſecuri percuti völuit. Itaque in
Jeſu Chriſti confeſſione martyrii
palmam accepérunt.
Verb era carnificum non timué-
runt Sancti Dei, moriéntes pro
Chriſti nõmine: Ut hærédes
fierent in domo Dômini. Tra-
didérunt corpora ſua propter Deu
ad ſupplicia. Ut hæredes.
Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Uotiescumque, fratres chariſſi-

mi, ſanétorum Martyrum ſo-

lEmnia celebramus, ita, ipfs in-
tercedéntibus, expectémus à Do-
mino coônſequi temporalia benefi-
cia, ut ipſos Martyres imitando, ac-
cipere mereamur ætérna. Ab ipſis
enim ſanctéôrum Martyrum in veri-
tate feſtivitatũ gaudia celebrantur,
qui ipsorum Martyrum exémpla
sequüntur. Solemnitates enim
Martyrum exhortationes ſunt mar-
tyrioérum: ut imitari non pigeat,
quod celebrare deléctat. ,
Tamquam autum in fornace
Frabavit eléctos Dominus, & quaf
olocauſti hoſtiam accépit illos, &

in tempore en
Rc 4
lectis Dei,
ui confidt
fent veritaten
Kone acguiel
loria batri.

ens,

Hec et

Dr Fyint.

in, gui
Ylum per
ſenine Minci
Koriam mnsrult
tid Chni ade
ſtüten tlibu

n ber honin

lkerin on
Aulludunt
elk⸗ gl

Nislu

Vnn
Me bblan
4 ton

in témpore erit reſpéctus illòrum:
uoôniam donum, & pax eſt
is Dei.
i Peifjdunt in illum, intélli-
gent veritatem: & fidéles in dile-
ctiône acquieſcent illi. Quoniam.
loôria Patri. Quôniam.

escéndens
Jeſus.
. XXXIV. S
Hæc eſt vera. Xxxii.

DIE Vtr. SEPTEMBRIS.

Eus, qui beâtum Wences-
laum per Martyrii palmam
à terréno Principatu ad cœléſtem
gloriam transtuliſti: ejus précibus
nos ab omni adverſitate cuſtodi „
& ejusdem tribue gaudere consor-
tio. Per Dominum.

Gaudent in coœlis. .
Exultabunt Sancti. xxxiii.
ræſta quæſumus. 882.

W vñces laus Bohémiæ Dux,
Wratislao patre Chriſtiano,
Drahomira matre gentili natus,
àb avia Ludmilla, fæmina ſanctiſ.
ſima, piè educatus, omni virtútum
genere inſignis, ſumo ſtùdio vi rgi-
nitatem per omnem vitam ſervavit
illibatam. Mater per nefariam Lud-
millæ necem regni adminiſtationé
aſſecùta, impiè cum jùniore filio Bo-
leslao vivens, concitavit in ſe Prô:
cerũ indignationé, quare tyrannici
& impii regiminis pertæſi,„ utri-
usque excuſſo jugo, Wenceslan in
urbe Pragénſi Regem ſalutaârunt.
Honéeéſtum fecit illum Domi-
nus, & cuſtodivit eum ab inimi⸗-
cis, & à ſeductöribus tutavit il-
lum: Et dedit illi claritàtem
æternam.
Descenditque cum illo in fô-
veam, & in vinculis non dereliquit
eum. Er.

Lle regnum

pietàte magis, quàm

283
duis, egénis tanta charitâte ſubvé-
nit, ut proôpriis humeris aliquan-
do ligna indigentibus noctu com-
portarit „ paupeéribus humandis
frequénter adfuerit, captivos li-
berarit, carcéribus detentos nocte
intempéſta viſitarit, pecuniis &
consilio ſæpiſſime conſolatus. Mi-
ti animo Princeps vehementer do-
lébat, quémpiam, etſi reum, mor-
ti adjudicari. Sumnna Religioône
Sacerdéôtes venerâtus, ſuis mani-
bus triticum ſerébat, & vinum cx-
primébat, quibus in Miſſæ lacrifi-
cio uteréntux: nocte nudis pédi-
bus ſuper nivem & glaciem cir-
cuibat Eccléſias , ſanguinea „ &
terram calefaciéntia Poſt ſe relin-
quens veſtigia. .
Deſidérium ânimæ ejus tribui-
ſti ei, DOOmine, Et voluntate la-
biôrum ejus non fraudàſti eum.
uôniam Ppræveniſti eum in

adversario: Ne férias

véniam exoravit,
maniam proféctus

benedictionibus duicédinis: poêſui⸗
ſti in capite ejus corônam de la-
pide pretioſo. Et voluntate.

Ngelos habuit ſui corporis
cuſtôdes: cùm enim ad ſin-
gulare certàmen adversum Ra-
dislaum, Duacem Curimenſem,
eo fine accéderet, ut ſuôram ſa-
luti proſpiceret, viſi ſunt Ange-
li arma miniſtrâſſe, & dixiile
perterri-
tus hoſtis venerabundus Procidens
3 Cùm in Ger-
eſfflet, Impe-

rator , conſpectis duobus Ange-

lis, äurea Cruce ad ſe aceedéen-

tem ornantibus, é
liens brachiis excépit, régiis in-
signibus decoravit, eique ſancti
Viti brachium donayvit. Nihilo-
minùs impius frater, matre Hor-
tante, convivio excéptum, & poſteâà
in Eccléſia oräntem „ paratæ ſibi
mortis præſcium, adhibitis ſedle-
ris comitibus, it. Sanguis

Ssolio prosi-

interfeécit.
per pariétes aſperſus adhuc conſpi-
citur, & Deo vindice, matrem inhu-
manam terra absorbuit: interfe-
ctöres variis modis miſere perie-
runt. ⸗
Stola jucunditâtis induit eum
Dominus: Pt corônam pulchri-
tudinis pòſuit ſuper caput ejus.
Cibaâvit illum Dominus bpane

tiæ falutaris potavit illum.
. . 7„ - . „ 3
imperio-regens, orphanis, vi-

vitæ, & intelleétus: & aqua ſapien⸗
Et.
Iloria Patri. Et. .
KkkzZ

884

1i quis vult poſt
me venireé.
X

1.

DIE XXIX. SEPTEMBRIS.

Stetit Angelus.
,LAt 890. AXIt
Doöminus.
77. auda-
e Pominúm omnes Gentes. 79.

GrsgnigadkOeus, Au opörtet fie-
Iri citò, loquens per Angelum
ſuum ſervo ſuo joanni; qui teſti-
moônium perhibuit verbo Del, &
teſtimonium Jeſu Chriſti, quæ-
cumque vidit.

E ſplendor & virtus Patris,
Te vita, Jeſu, cordium,
Ab ore qui pendent tuo:
Laudaàmus inter Angelos.
ibi mille denſa millium
Ducum corona militat:
Sed éxplicat Vvictor Crucem
Michael ſalútis Signifer.
Fraconis hic dirum caput
In ima pellat tartara,
Ducemque cum rebéllibus
Coœléſti ab arce fulminat.
ontra ducem ſuperbiæz
Sequamur hunc nos Principem,
Ut detur ex Agni throno
Nobis corôna gloriæ.
atri, ſimúlque Filio,
Tibique ſancte Spiritus
Sicut fuit, ſit jugiter
Sæclum per omne gloôria.
Amen. .
Stetit Angelus juxta aram tem-
i.
:. Habens thuribulum aureum
in manu ſua.

Dum ſacrum myſtérium ceèrneret
Joannes, Archangelus Michael tuba
cécinit: Ignosce Domine Deus no-
ſer: gui⸗ Aperis librum, & ſolvis ſig-
nâcula eius, alleluja.

Eus, qui miro ordine Angelô-
rum miniſteéria, hominumque
diſpenſas: conceéde propitius: ut,
à quibus tibi miniſtrantibus in coe-
lo lemper afsiſtitur, ab his in terra
Vita noſtra muniatur. Per Dũm.

egem Archangeloôrum Dominum,
Veniſte, adorémus.
enite, exultémus. 1.
e ſplendor.

Coôncuſſum eit mare, & contre-
muit terra, upi Archangelus Mi-
chael deſcendébat de cœlo.

Omine Doôminus noſter, * quâ
admirabile eſt nomen tuum
in univérſa terra!
uoniam elevãta eſt magnificén-
tia tua * ſuper cœlos.
xX ore infantium, & lacténtium
perfeciſti laudem propter inimi-
cos tuos, * ut déſtruas inimicum;
& ultorem.
uéêniam videébo cœlos tuos, 6pe-
raà digitôrum tuorum; * lunam, &
ſtellas, quæ tu fundãaſti.
uid eſt homo, quod memor es
eſus? * aut filius hominis, quo-
niam viſitas eum?
inuiſti eum paulò minùs ab An-
gelis, gloria & honoôre coron ſti
eum, * & conſtituiſti eum ſuper
pera manuum tuarum.
mnia ſubjeciſti ſub pedibus e-
jus, * oves & boves univerſas ,in-
ſuper & pécora campi. .
6lucres cœli, & pisces maris, *
qui perambulant sémitas maris.
omine Dominus noſter, * quàm
admirabile eſt nomen tuum in uni-
veêria terra?
Concuſſum eſt mare, & con-
trémuit terrayubi Archangelus Mi-
chael deſcendebat de cœlo.
Laudémus Dominum, quem
laudant Angeli, quem Cherubim
& Séraphim- Sanctus, Sanctus, San-
Gus proclamant.

N Domino confido: quômodo
dicitis animæ meæ:* Transmigra
in montem ſicut paſſer?

zuoniam, ecce peccatoôres inten-

derunt arcum: paravérunt ſagittas
ſuas in pharetra, * ut ſagittent
in obſcùro rectos corde. ,D
Suôniam quæ perfeciſti deſtruxé-
rünt: * juſtus autem quid fecit?
Dominus in templo ſancto ſuo:
Doôminus in cœlo ſedes ejus. .
Sculi ejus in pauperem reſpi-
ciunt: * palpebræ ejus intérrogant
filios höminum.
Dôminus intérrogat juſtum, &

impium: * qui autem diligit ini-
qui⸗

iten,
let ſuper p
Is, & fulo
clirum, pal
Pooniam jut
(E cüllxit:
Ulus ejus,
Laudeén
int Angeli,
. Eeraphum,
ulus, procl
endit
nconechn De

ell,

Orine,
detnaculo
Alecet In mo⸗
A ingreditun
eutnr iuſtit
ügguitur
Nl non eg
u.
er kel grörin
Uyrebrun non
Torivos ſoos,
Kleſ muli
en Dominun
Uliurtttvrin
gli hee
Elt 1 lKürann
Tühelenn non
Ulhal hec
Dattmtn.
n grengit
1 dn R?
eceell Don

Reti
it Anrel

Ubens ihnn
ſn⸗ n
NDanel
Niciehe
n
roce dl
fininen

Drlin domenn
aus,
fultetnde,
lot.

1re, A thnne⸗
trchinelal.
de cele

nus noletig
Kt nomnen kun

elt magniict-
klos.
lacennin
opter ImIG
hruus inimtcuan,

(elos tuonohe⸗
uen * lonum,5
nditi,
og lein
hotwinis,d

fuhl.
latnn
Zeniͤn
snote,
Anentuumnt.

nlme kin⸗
Alcunglun
1 let.
Oruntimn
e

asenkue⸗

et. 1

quitàtem, odit ânimam fſuam.
luet ſuper peccatôres laqueos: *
ignis, & fſulphur, & ſpiritus pro-
cellarum, pars calicis eorum.
uoniam juſtus Dôminus, & juſti-
tias diléxit: *½ æquitatem vidit
vultus ejus.
Laudémus Dñm, quem lau-
dant Angeli, quem Cherubim,
& Séraphim, Sanctus, Sanctus,
Sanctus, proclamant.
Asceêndit fumus arômatum
in conſpectu Dômini de manu An-
geli.

Omine, quis habitabit in ta-
bernaculo tuo? " aut quis re-
quiescet in monte ſancto tuo?
Qui ingréditur ſine macula, * ꝗ &
operatur juſtitiam.
ui loquitur veritàatem in corde
ſe⸗ quj non egit dolum in lingua
ua.
ec fecit prõoximo ſuo malum, * &
opprobrium non accéeépit adversùs
proximos ſuos.
à& d nihilum deduúctus eſt in con-
ſpectu ejus malignus: * timéntes
autem Dôminum glorificat.
Lui jurat proximo ſuo, & non dé-
cipit, * qui pecuniam ſuam non
dedit ad usuram, & muúnera ſuper
innocentem non accéèpit.
ui facit hec, non movébitur

in æternum.

Ascendit fumus arömatum
in Konſpedu Démini de manu An-
geli.
Stetit Angelus juxta aram tem-
pli.
Habens thuribulum aureum in
manu ſua.
Ex Daniele Prophéta.

A dpiciebam, donec throni pòſiti
Afunt, & antiquus diérum ſêdit,
veſtiméntum ejus candidum quaſi
nix, & capilli càpitis ejus quaſi la
na munda: thronus ejus flammæ
ignis: rotæ ejus ignis accenfus.
Fluvius igneus rapidusque egredie-
batur à facie ejus. Millia millium
miniſtrabant ei, & decies millies
centéna millia aſſiſtébant ei: judi-
cium ſedit, & libri apeérti ſunt.
Aſpiciébam propter vocem ſermoô-
num grandium, quos cornu illud
loquebatur: & vidi, quoniam in-
tertécta effet beſtia, & periiſſet
corpùs ejus, & traditum eſlet ad
comburéndum igni.

885
Factum eſt ſiléntium in cœlo,
dum committeret bellum Draco
cum Michaeéle Archangelo:
Audita eſt vox millia millium
dicéntium: Salus, honor, & vir-
tus omnipotenti Deo.
Millia millium miniſträbant
ei, & décies centéna millia affi-
ſtebant ei. Audita.

Ie autem vigéſima & quarta
menſis primi, eram juxta flu-
vium magnum, qui eſt Tigris. Et
levavi oculos meos, & vidi: 8&
ecce vir unus veſtitus lineis, & re-
nes ejus accincti auro obrizo: &
corpus ejus quaſi chrysolithus, &
facies ejus velut ſpêcies fulguris, &
oculi ejus ut lampas ardens: &
brachia eius, & quæ deorſum ſunt
usque ad pedes, quaſi ſpécies æris
candéntis: & vox ſermoôonum ejus ut
vox multitüdinis. Vidi autem ego
Daniel ſolus viſionem: porro viri,
qui erant mecum, non videérunt: sed
terror nimius irruit ſuper eos, &
fugérunt in abſconditum. Ego autẽ
relictus ſolus vidi viſiônem grande
hanc: & non remanſit in me forti-
tũdo, ſed & ſpécies mea imutata
eſt in me, & emarcui, nec habui
quidquam virium. “
Stetit Angelus juxta aram tem-

pli, habens thuribulum aureum

in manu ſua: & data ſunt ei incen-
ſa multa: Et aſcêndit ſumus
arömatum de manu Angeli in
conſpectu Domini.
In conſpectu Angelorum pſal-
lam tibi: adorabo ad templum
ſanctum tuum, & confitébor no-
mini tuo Domine. Et.

T audivi vocem ſérmônum e-
jus: & audiens jacébam con-
ſternatus ſuper faciem meam, &
vultus meus hærebat terræ. Et ec-
ce manus tétigit me, & eréxit me
ſuper genua mea, & ſuper articu-
los mänuum meârum. Et dixit
ad me: Daniel vir deſideriorum,
intéllige verba, quæ ego loquor
ad te; & ſta in gradu tuo: nunc
enim ſum miſſus ad te. Cùmgque
dixiſſét mihi ſermonem iſtum, ſte-
ti tremens. Et ait ad me: Noli
metuere Däniel: quia ex die pri-
mo, quo poſuiſti eor tuum ad in-
telligendum, ut te affligeres in cõ-

ſpeéctu Dei tui, exaudita ſunt verba

tua: & ego veni propter ſermones
K kkk 3 tuos.

286
tuos, Princeps autem regni Per-
sarum réſtitit mihi viginti & uno
diébus: & ecce Michae' unus de
Principibus primis venit in adju-
torium meum, & ego remäanſi
ibi juxta Regem Persärum. Veni
autem, ut docèrem te, quæ ven-
tura ſunt pôpulo tuo in noviſſimis
diebus, quoniam adhuc viſio in
dies.
In conſpectu Angelorum pfſal-
lam tibi, & adorabo ad templum
ſanétum tuum, Et confitebor
noômini tuo, Dômine.
„ Super miſericordia tua, & ve-
ritate tua, quoôniam magnificâſti
ſuper nos nomen ſanctum tuum.
Et confitébor.
Ioria Patri. Et.

Michael Archangele, veni in ad-
jutorium populo Dei.

Oeli enarrant gloriam Dei, *
& opera manuum ejus annuún-
tiat firmaméntum.
jes diei eructat verbum, " & nox
nocti indicat fciéntiam.
on ſunt loqueélæ „ neque ſermôé
nes, † quorum non audiantur
voces eôrum.
n omnem terram exivit ſonns
eorum: * § in fines orbis terræ
Verba eôrum.
n ſole poôſuit tabernàâculum
ſuum, * & ipſe tamquam ſponſus
Proçedens de thalamo ſuo.
Xultavit ut gigas ad curréndam
viam, * à ſumo cœlo egréſſio ejus.
t occurſus eius usque ad ſum-
muam ejus; nec eſt, qui ſe ab-
ſcondat à caloòre ejus.
Rex Doômini immacçulàta; convér-
tens animas: * teſtimonium Düñi
fidele, ſapiéntiam praſtans par-
vulis. .
Juſtitiæ Dômini rectæ, lætificantes
corda; „ præcéptum Doômini luci-
dum, illuminans culos.
TPimor Dômini ſanctus pérmanens
in ſæculum ſæculi: æ judicia Doômi-
ni vera, juſtificata in ſemetipfſa.
eſiderabilia tuper aurum, & l-
pidem pretioſum multum: „ &
dulciora ſuper mel & fayum.
F tenim ſervus tuus cuſtodit ea: Xin
enſtodiendis illis retributio multa.
D elicta quis intélligitiab occùltis

meis munda me , * & ab aliénis

Parce ſervo tuo.
i mei non füerint dominati, tunc

immaculàtus ero: * & emundabor

à delicto maximo. „ .
t erunt, ut complàceant eloquia
oris mei: *“ & meditatio cordis
mei in conſpectu tuo ſemper.
omine adjutor meus, * & re-
démptor meus.
Michael Archangele, veni in
adjutôrium populo Dei. .
Michael, præpoſitus paradiſi,
quem honorificant Angelorum ci-

Omini eſt terra, & plenitùdo
ejus :* orbis terrarum, & uni-
vérſi qui habitant in dco.
uia ipſe ſuper maiia tundavit eü:
&⁊ fuper flumina præparavit eum.
uis alcéndet in montem Dni? *
aut quis ſtabit in loco ſano ejus.
nocens manib, & mund corde:"
qui nõ accépit in vano animã ſuâ,
nec juravit in dolo prôximo ſuo.
ic accipier benediétioné à Dno: .
& miſericordiam à Deo ſalutari
ſuo. .
æc eſt generâtio quæréntin en,*
quæréntium faciem Dei Jacob.
ttôllite portas, principes, veſtras,
& elevamini portæ æternales: *
& introibit Rex gloôriæ. „
uis eſt iſte Rex gloriæz à * Dômi-
nus fortis & potens, Dôminus po-
tens in prælio. . .
ttoôllite portas » principes, Vée-
ſtras, & elevamini portæ æterna-
les: * & introibit Rex gloriqzg.
Suis eſt iſte Rex gloriæ? *† Dô-
minus virtutum ipſe eſt Rex gloriæ.
Michael, præpôſitus paradi-
fi, quem honorificant Angelorum
cives. .
Gloriéſus apparuiſti in con-
ſpe ctu Dômini, proptérea decorem
induit te Dominus.

„Enedicam Doôminum in omni
témpere: * ſemper laus ejus in
ore meo. . .
n Domino laudabitur änima
mea: * audiant manſuéti, & læ-
tentur. S *
Magnificäate DOminum mecum?
& exaltémus nomen ejlus in idip-
ſum. „
xXquisivi Döminum, & exaudivit
me: * & ex omnibus tribulationi⸗
bus meis erxripuit me. . . .
ecédite ad eum, & illuminaâ-
mini : 8& fäcies veſtræ non con⸗
fundéntur

e pauper c
audirir eu
mbrlationibe
UMlnlttet An
Clittn timenti
,
ſtite, & vi
hominus:
uin eo.
kinete Donn
1s: guoni⸗
inentibus eun
lites egnern
ndhirentes zut
Minuentur om
enlteffii,au
Danmni cocebe

uire hacem,
uli Domini
Ules ejlg in pl
ultus autem.
anes Mala/
Mndniam eoru
Aanafelunt juf
gnttit e 5
Ukionidas e
N
Uut eſt ominn
Aſlatcolte5
Axedit,
ln ilut
Kömmides n
Al
lhoät domin
Mn,Punun
unmet
1 Detenor
Ktocerunt iuc
ſtümet Domi
uorum:5

K emunctbet

liceant elogin
ecitatio cot⸗
vo ſenhen
mens, E

hüngele nrin
Dei.
vofitin

1, & Pleitel
ertatum, .
ned⸗
tiakunn

reatiti en
monten Di/

ctioni4)

daitut

anſuetid

ſte pauper clamàâvit; & Dominus

exaudivit eum: *“ & de omnibus

tribulationibus ejus ſalvavit eum.
mmittet Angelus Doômini in cir-
cuitu timentium eum: * & erxipiet
eos,
uſtate, & vidéte, quòôniam ſuavis
eſt Dominus: * beatus vir, qui ſpe-
rat in eo.
iméte Dôminum omnes Sancti
ejus: "“ quoniam non eſt inopia
timéntibus eum.
ivites eguérunt, & eſuriér
inquirentes autem Dôminu
minuéntur omni bono.
enite filii, audite me: * timorem
Dômini docebo vos.
uis eſt homo, qui vult vitam: *
diligit dies vidére bonos?
»rohibe linguam tuam à malo: *
& labia tua ne loquantur dolum.
ivérte à malo, & fac bonum: *
inquire pacem, & perséquere eam.
culi Domini ſuper juſtos: *„ &
aures ejus in preces eérum.
ultus autem Domini ſuper fa-
ciéntes mala; * ut perdat de terra
memoriam eôrum.
Glamavérunt juſti, & Dominus
exaudivit eos:? † & ex omnibus tri-
bulationibus eorum liberavit
eos. ,B
uxta eſt Dôminus iis, qui tribula-
to ſunt corde: * & hùmiles ſpiritu
ſalvabit.
Multæ tribulatiônes juſtõôrum: * &
de ômnibus his liberabit eos Dô-
minus.
Luſtodit Dôminus ômnia oſſa eòô-
rum;, * unum ex his non conteré-
tur. 83
ors peccatöôrum péſſima: &
qui oderunt juſtum, delinquent.
édimet Dominus animas ſervéô-
rum ſuôrum: * & non delinquent
omnes, qui ſperant in eo.
Gloriôſus apparuiſti in con-
ſpectu Domini, proptereà decôrem
induit te Döminus.
Ascéndit fumus aromatum in
conſpéctu Domini.
De manu Angeli.
Sermo S. Gregorii Papæ.

t : *
non

Ovem Angelôrum ordines di-
Nceimus, quia vidélicet eſſe, te-
ſtante ſacro eloquio, ſcimus, An-
gelos, Archangelos, Virtútes, Po-
teſtates, Principatus, Dominatio-
nes, Thronos , Ché rubim, atque

887
Séraphim. Eſſe namque Angelos
& Archangelos, penèe omnes ſacri
elôquii paginæ teſtantur. Chéru-
bim vero, atque Séraphim ſæpée,
ut notum eſt, libri Prophetarum
loquúntur. Quatuor quoque or-
dinum nomina Paulus Apoſtolus
ad Epheſios enúmerat, dicens:
Supra omnem Principatum, &
Poteſtatem, & Virtutem „ & Do-
minationem. Qui rurſus ad Co-
loſsénſes ſcribens, ait: Sive
Throni, ſive Poteſtates, ſive Prin-
cipatus, ſive Dominationes. Dum
ergo fillis quatuor, quæ ad Ephé-
ſios dixit, conjungúntur Throni,
quinque ſunt ordines; quibus dum
Angeli, & Archangeli, Chérubim,„
atque Séraphim adjuncta ſunt, pro-
culdúùbio novem eſſle Angelorum
ordines inveniuntur.
Hic eſt Michael Archangelus»

Princeps militiæ Angelorum :

Cujus honor præſtat beneficia
populéôrum, & oratio perducit ad
regna cœlorum. 1i
Archangelus Michael, præpôſi-
tus paradiſi, quem honorificant
Angeloôrum cives. Cujus.

Ciéndum verò, quod Angelo-
rum vocabulum nomen eſt offi-
cii, non naturæ. Nam ſancti illi
cœléſtis patriæ Spiritus, ſemper
quidem ſunt ſpiritus, ſed ſemper
vocari Angeli nequaquam poſſunt:
quia tunc solùm ſunt Angeli, cùm
per eos aliqua nuntiäntur. Unde
& per Pfalmiſtam dicitur: Qui
facit Angelos ſuos ſpiritus. Ac ſi
paténter dicat: Qui eos, quos
semper habet ſpiritus, étiam oùm
voluerit, Angelos facit. Hi autem,
qui minima nüntiant, Angeli, qui
verò ſumma annúntiant, Archan-
geli vocantur. Hinc eſt enim quod
ad Mariam Virginem non quilibet
Angelus, ſed Gabriel Archange-
lus mittitur. Ad hoc quippe mi-
niſtérium, ſummum Angelum ve=
nire dignum füerat, qui ſummum
omnium nuntiabat. Qui idcircò
étiam privatis nominibus censén-
tur, ut ſignétur per vocabula »„
étiam in operatiône quid valeant.
Michael namque, Quis ut Deus?
Gabriel autem Fortitüdo Dei: Ra-
phaeh vero dicitur Medicina Dei.
Venit Michael Archangelus
cum multitůdine Angelorum; cui
tradidit Deus animas Sanctorum:
Kkk 4 Dt

28⁸ .
* Ut percducat eas in paradiſum
æxultationis.
Emitte Dömine Spiritum ſan-
Rum tuum de coœlis, [piritum ſa-
Zientiæx, & intellédtus. Ut.

2T quôties miræ virtütis aliquid

agitur, Michael mitti perhibe-
zur: ut ex ipſo actu & noômine de-
zur intelligi, quia nullus poteſt fa-
Cgere, quod facere prævalet Deus.
Unde-& ille antiquus hoſtis, qui
Deo eſſe per ſuperbiam similis
concupivit, dicens:In cœlum con-
éndam, ſuper aſtra cœli exalta-
0slium meum, similis ero Al-
Kiſſimo: dum in fine mundi in ſua
virtüte relinquétur extrémo, fup-
Plicio perimendus, cum Michaele
Archangelo præliatürus eſſe perhi-
betur, ficut per Joannem dicitur:
Factum eiſt prælium cum Michaèéle
Archangelo. Ad Mariam quoque
Gäbrieéel mittitur, qui Dei Fortitù-
do nominatur. Illum quippe nun-
tiare veniebat, qui ad debellandas
2creas poteſtates humilis apparére
dignatus eſt. Raphael quoque in-
terpretatur, ut diximus, Medici-
na Dei: quia videlicet, dum Tobiæ
Sculos quaſi per officium curatioô-
nistétigit, cæcitatis ejus tenebras
Kerſit.
In témpore illo consürget Mi-
chael, qui ſtat pro filiis veſtris:
Et veniet tempus, quale non fuit,
ex quo Gentes eſſe cœperunt, us-
que ad illud.
In témpore illo ſalvabitur poô-
Hnlus tuus omnis, qui invéntus
füerit ſcriptus in libro vitæ. Et.
loria Patri. Ef.

Angelus Archangelus Michael, Dei
nüntius pro animabus juſtis, alle-
Juja, alleluja.

AAntaâte Domino canticum no-
O—vum: * cantäte Dômino omnis
Dis terra.
CGantate Dômino, & benedicite
Romini ejus: annuntiate de die
un diem falutare ejus.
Annuntiate inter Gentes gléôriam
ehas: „ in emnibus populis mira-
bilia ejus.
ucniam magnus Doôminus, &
landabilis nimis: * terribilis eſt
ſuper omnes deoos.
uoôniam omnes dii Géntium dæ-
mMonia: * Dis autem eœlos fecit.

gonféſſio, & pulchritdo in con-
péctu ejus: * ſancdtimonia, & ma-
gnificéntia in ſanctificatione ejus.
fferte Dômino patriæ Géntium,
afférte Dno gloriam & honôrem: *W
afférte Dño gloriam nomini ejus.
öllite hôſtias, & introite in atria
ejus: *† adorate Dominum in atrio
ſancto ejus. .
Bommoveatur à faäcie ejus uni-
vérſa terra: * dicite in Gentibus,
quia Dominus regnavit.
Etenim correxit orbem terræ, qui
orMonzmovebitur : *† judicabit
pôpulos in aquitate.
ætentur coœli, & exuúltet terra;,
commoveatur mare, & plenitudo
eius: * gaudébunt campi, & om-
nia quæ in eis ſunt. .
unc exultabunt omnia ligna fil-
vârum à facie Dni, quia venit: *
quoniam venit judicare terram.,
udicabit orbem terræ in æquita-
te, *† & populos in veritate ſua.
Angelus Archangelus Mi-
chael„ Dei nuntius pro animabus
juſtis„ allel. allel.
Data ſunt ei incénſa multa,
ut adoléret ea ante altare àäureum,
quod eſt ante oculos Doômini.

Ominus regnavit exultet ter-
ra: * læténtur inſulæ multæ.
fubes & caligo. in circuùitu ejus: *
juſtitia, & judicium corréctio ſedis
ejus. .
gnis ante ipſum præcédet: & in-
flammabit in circuitu inimicos

ejus. . .
HMuxérunt fůlgura ejus orbi ter-
r& : * vidit, & commôta eſt terra.
ontes, ſicut cera fluxérunt à fa-
cie Domini: * à facie Domini om-
nis terra. “
nnuntiavérunt cœli juſtitiam
ejus: * & vidérunt omnes poépuli
gloriam ejus. 1
gonfundantur omnes, qui adôrant
ſculptilia: * & qui gloriantur in
ſimulacris ſuis.
dorate eum omnes Angeli ejusæs
audivit, & lætata eſt Sion.
Et exultavérunt filiæ Judæ, * prop-
ter judicia tua Domine.
Luôniam tu Dominus Altiſſimus
füper omnem terram: * nimis ex⸗
altatus es ſuper omnes deos.
JQui diligitis Dominum, odite
malum: * cuſtôdit Dominus ani-
mas ſanctòôrum ſuòrum, de manu
peccatoris liberabit eos.

ortz ek it
leletitt.
zimini juſti
Cntemini n
ionis ejus.
Dal lunm
1 doletet en:
llol elt ante 0
Multa
ſchüumeln
keit ricotun.

Enedie inin
Komn,e
Nömininko
eretie anime
Miobliyisci
g,
l Mopitiänn
Wtuls: *
Unltates tuas.
Uedimit d
Im gui coro⸗
u, Kmlerꝛtie
n Nlet in
fium: * eng
entus tun,
kiglens niletie
Cocſciumomn
lentibus,
Onzſeclt its
lirliolinites
lentor N
P lanznin
Niseions
on n eigetun
Pein ztetnumn
n lecincum
Rnobis: 2 ne
Ulles noſtras
mmiam ſecin
literae
llam ſlam
atum eiltet
de onge feen
W
ud miſe
brs us e

l
e., Wni

ktüile

rkedco Ner
imönia, An-
incatione eſn,
Unnie Centiun
n K honorem
mn nonpineins
inttoite in ui
Dminun nnt

facie els u⸗
e in Cenllbun
vIt.
benn tentgt
t: † jucee

Aeriltet en,
ge, AͤPleriin
Nt cuml, &
.
0pre henſl
i, n eti
Cicne tenan
telre in eMlr
in etine ſu.
infeli n
Tchangelas N
us Ptonnim

ltäte 4lter
0s Dönminn

Ati di⸗
nes
i Boru

res Allelie
ta ek dn
ſillir ute N
omin ler
omin DNG
(.
6

ux orta eſt juſto, *ι & redtis cor-
e lætitia. . .
ztamini juſti in Dömino; *£ &
confitemini memòôriæ ſandctifica-
tiônis ejus.
Data ſunt ei incénſa multa:
ut adoléret ea ante altare aureum,
quod eſt ante oculos Domini.
Multa magnalia de Michaéle
Archangelo, qui fortis in prælio
fecit victoriam.

Enedic anima mea Dömino, *
& omnia, quæ intra me ſunt,
noômini ſancto ejus.
énedic anima mea Dômino, * &
noli oblivisci omnes retributioônes
ejuz. èêä
ui propitiarur mnibus iniquità-
tibus tuis: * qui ſanat omnes in-
firmitates tuas.
ui rédimit de intéritu vitam tu-
am, * qui coronat te in miſericoôr-
dia, & miſerationibus.
Qui replet in bonis deſidérium
tuüum: * renovabitur ut aquilæ
juventus tua.
aciens miſericordias Doôminus, *
& judicium ommibus injuriam pa-
tiêntibus.
Notas fecit vias ſuas Môy ſi, * filiis
Iſrael voluntates ſuas. .
iferator & miséricors Déômi-
nus: * longänimis, & multùm
miséricors.
on in perpeétuum iraſcétur: * ne-
que in ætérnum comminabitur.
Von ſecundùm peccata noſtra fe-
cit nobis: * neque ſecundùm ini-
quitates noſtras retribuit nobis.
Quoôniam fecùndùm altitudinem
cœli à terra, * corroboravit miſeri-
cordiam ſuam ſuper timentes ſe.
Quantum diſtat Ortus ab Occidén-
te: * longè fecit à nobis iniquita-
tes noſtras.
uomodo miferétur pater filiô-
rum, misértus eſt Dominus timén-
tibus ſe : quôniam ipſe cognovit
figmentum noſtrum.
