Ativitas gloriôſæ Virginis Ma-
riæx, ex sémine Abrahæ, ortæ
de tribu Juda, clara ex ſtirpe David.
ôminus regnavit.

II.
Nativitas eſt hödie ſanétæ
Mariæ Virginis, cujus vita inclyta
cunctas illũúſtrat Eccléſias.
Regaâli ex progenie Maria
exôrta retlget: cujus précibus
nos adjuvari mente, & ſpiritu de-
votiſſimè poſcimus.
Corde & animo Chriſto ca-
naâmus gloriam, in hac ſacra ſolem-
nitate præcelſæ Genitricis Dei Ma-
riæ.
Cum jucunditäte Nativitaâ-
tem beatæ Mariæ celebrémus, ut
ipſa pro nobis intercédat ad Déô-
minum Jeſum Chriſtum.

A initio, & ante ſæcula creaâta
Aſum, & usque ad futůrum ſœcu-
lum non déſinam, & in habita-
tione ſancta coram ipſo miniſtravi

853

Qui natus es de Maria Virgine.

Nativitas eſt hôdie.
b initio. .
Spécie tua ,* Et pulchri
túdine tua. Spécie tua.
Inténde, prôſpere procede, &
regna. Et pulchritudine.
loôria Patri. Spécie.
Adjuvabit eam Deus vultu ſuo.
Deus in médio ejus, non com-
movébitur.

Regäli ex progénie.

T ſic in Sion firmàta ſum, & in
civitate ſanctificata ſimiliter re-
quiévi, & in Jerúſalem potéſtas
mea. Et radicavi in põôpulo hono-
rificàato, & in parte Dei mei hæré-
ditas illius, & in plenitudine San-
ctôrum deténtio mea.
Adjuvabit eam;
vultu ſuo. Adjuvabit.
Deus in médio ejus „ non
commovébitur. Deus.
loria Patri. Adjuvabit. .
Elégit eam Deus & præelégit
eam. HP
In tabernaculo ſuo habitaàre
facit eam.

Deus

Cum jucunditate.

N platéis ſicut cinnamomum &
balſamum aromatizans odorem
dediz: quaſi myrrha elécta dedi

Glorioôſa Virginum. xciv.
Nativitas eſt hödie ſanctæ Ma-
riæ Virginis.
Cujus vita inclyta cunctas illu-
ſtrat Eccléſias.

Nativitätem hodiêrnam perpétuæ
Virginis genitricis Dei Mariæ ſo-
lémniter celebremus;, qua celſitu-
do throni procéſſit, alleluja.
amulis tuis. 850.

Qui odit änimam ſuam.
Juſtus ut palma. xx.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut qui beati Adriani
Märtyris tui natalitia coôlimus, in-
terceſſione ejus in wui nominis
amôre roborémur. Per Düm.

ſuavitatem odoris.
Elégit eam Deus, Et
præelegit eam. Elegit eam.
„In tabernaculo ſuo habitare fa-
cit eam. Et præelégit.
loria Patri. Elégit. . .
Diffüſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
æteêrnum.

850.

Nativitas tua, Dei génitrix Virgo
gaudium annuntiavit univerſo
mundo: ex te enim ortus eſt ſol
juſtitiæ, Chriſtus Deus noſter: qui
ſolvens maledictiénem, dedit be-
nedictionem: & confündens mor-
tem, donavit nobis vitam ſempi-

téernam.
ämulis tuis. 850.

H h h 3

3½4

Iſte Sanétus.
Gloôria & honoôre. xiv.

Anctus tuus Dômine: Gorgoô-
nius ſua nos interceſſione læti-
ficet, pia faciat ſolemnitate
gzaudére. Per Dôminum.
DOMINICA

Dum eſſet Rex,
Ixxxvii,

A initio, & ante ſæcula ereata
ſum, & usque ad futrum ſæcu-
lum non déſinam, & in habita-
zione ſancta coram ipſo miniſtravi
ve maris ſtella. Ixxxiii.
Dignare me laudare te „ Virgo
acrata.
g. Da mihi virtútem contra ho-
ſtes tuos,

Sancta Maria;, ſuccurre miſeris,
juva puſillanimes, réfove flébiles,
Ora pro poôpulo, intérveni pro cle-
10intercede pro devoto femineo
fexu: senttant omnes tuum juva-
men, quicmque célebrant tui ſan-
cti Noòminis commemoratioônem.

Oncède, quæſumus, omnipo-
„ tens Dens;, ut fidéles tui, qui
ſub ſanctiſſimæ Virginis Mariæ No-
mine, & protectione lætantur: ejus
Pie interceſſione, à cunctis malis
iberentur in terris, & ad gaudia
ætérna pervenire mereantur in
cœlis. Per Dominum.

Sancta Maria Dei Genitrix Virgo,
Intercede pro nobis.

enite, exultémus. I.
mem terra
Le.
go fa-
798.
Senmo ſandi Bernirdi Abbäatis.

pienti 2.

T noméen, inquit, Virginis Ma-
Dria. Loquàâmar pauca & ſuper
hoc Noômine, quod interpretatum
Maris Stella dicitur, & Matri Vir-
gini valdé conveniénter aptàtur.
Ipſa namque aptiſſimè sideri com-
paratur. Quia ſicut ſine ſui corrup-
tione ſidus ſuum emittit radium,
ſic absque ſui læſione Virgo par-
turivit filium. Nec sideri radius ſu-
am minuit claritatem, nec Virgini
filius ſuam integritatem. Ipla eſt
igitur nôbilis illa Sstella ex Jacob
orta, cujus radius univerſum orbem
illüminat; cujus ſplendor & præ-
fülget in ſupernis, & inferos peéne-
trat, terras étiam perluſtrans, & ca-
lefaciens magis mentes, quam cor-
pora, fovet virtùtes, excoquit vitia.
Ipſa, inquam, eſt præclara & eximia
Stella ſuper hoc mare magnum;
X ſpatiôſum necefſsario ſubleva-
ta, micans méritis, illuſtrans ex-
emplis. 6
Sicut cedrus exaltäta ſum in Li-
bano, & ſicut eypréſſus in monte
Sion;: quaſi myrrha elécta,
Dedi ſuavitàtem odoris.
Et ſicut cinnamomum, & bal-
ſamum aromatizans. Dedi,

Quisquis te intélligis in hujus
ſæculi profluvio magis inter
proceèllas & tempeſtaàtes fluctuare,

quam per terram ambulare: ne

ayertas ogulos à fulgore hujus
sideris, ſi non vis obrui pro-
cellis. Si insurgant venti tenta-
tionum, ſi incurras ſcopulos tri-
bulationum, reéſpice Stellam, voca
Mariam. Si jactaris ſupérbiæ un-
dis, ſi ambitioònis, ſi detractiòônis,
ſi æmulationis, réſpice Stellam,
voca Mariam. Si iracundia, aut
avaritia, aut càrnis illécebra nayi-
culam concuüſſerit mentis; réſpice
ad Mariam. Si criminum immani-
tate turbatus, conſcientiæ fœdi=
tate confuſus; judicii horrore per-
térritus, barathro incipias abſor-
beri triſtitiæ, deſperationis abyſſo,
côgita Mariam. .
Quæ eſt iſta,quæ procéſſit fi-
cut ſol, & formoſa tamquam Jeru-
ſalem? Vidérunt eam filiæ Sion,
& beatam dixérunt „ & Reginæ
laudavérunt eam, . „
Et ſicut dies verni circmda-
ant eam flores rosarum, & lilia
convallium. Viderunt.

Nertenlis
us uͤbiis
im imvoca.
lececat
ls okationi
ns conxe
Pam ſequen

— ans non 4

uns non ert
Corkuis, iht
tuis, ipla d
Ptopitis per
lMloexperiri
ſt: Er non
(roc guiden
Snpridem
Morbis par
um, Innoc
Iinus Pon-
Cöriam fab
le Præsidi⸗
unum Tyra
Chütiäniin
kin artam,
lefeli monn
Unietsali zin
ia. Oſtira
tinis Mar
Ornatam!
ſlen omin
ſidentezean
Pun precie
Unzuent
Uuum.
Atitit
Uettitn d
ietate. l
loria dar

eRio ſa

illote
gelus G3
ller,
Firine
duinommer
it,d
1 1liaur
Honul

t,Virpinil
Dauca N in
Cimterptenn
„K Man
Uenter
me sld
ſine ſlicens
lttit nar,
ne Vingo
iderin
m,nec
atemw.
ella e
Uverſumorte
endor n
Elitaros hen
liltans, &
es guim eot
Croguit un⸗
dclata Nerm
pale Mutter
lsatio
ilugane

tita ſunt
Eſſus inan
4 elect
dolis.
mum,1
,Deci

[N periculis, in angúſtiis, in re-
bus dúbiis Mariam côgita; Ma-
riam invoca. Non recédat ab ore,
non recédat à corde, & ut impetres
ejus orationis fuffragium, non dé-
eras converſatiônis exemplum.
Iplam ſequens non devias, ipfam
rogans non deſpéras, i pfam cogi-
tans non erras, ipſa tenénte non
corruis, ipſa protegénte non mé-
tuis, ipſa duce non fatigaris, ipia
propitia pérvenis, & ſic in temet-

ipſo experiris, quàm méritò dictum

ſit: Et nomen Virginis Maria.
Quod quidem venerabile Nomen;,
jam pridem in quibuùsdam Chriſtia-
ni orbis partibus ſpeciali ritu cul-
tum, Innocéntius undecimus Ro-
mänus Pontifex, ob insignem vi-
Gôriam ſub eiuùsdem Virginis Ma-
riæ præsidio de immaniſſimo Tur-
carum Tyranno cervicibus pépuli

Chriſtiani inſultànte Viénnæ in Au-

ſtria partam, & in perénne tanti be-
neficii monuméntum, in Eccléſia
universali singulis annis Dominica
infra Octavam Nativitatis beatæ
Virginis Mariæ celebrari præcépit.
Ornâtam monilibus filiam jeruü-
ſalem Dôminus concupivit: * Et
vidéntes eam filiæ Sion, beatiſſi-
mam prædicavérunt, dicentes:
Unguentum effüſum nomen
tuum.
Aſtitit Regina à dextris tuis
in veſtitu deaurato, circumdata
varietâte. Et vidéntes.
lôria Patxri. Unguentem.

. 25⁵5
nis noſtræ limo Templum Divinæ
Maſeſtatis arte ineffabili conſtruen-
tem. Audiſtis in terris Deum, in
cœlis höminem Sacraménto in-
comprehensibili collocari. Audiſtis
inaudita ratione in uno coôrpore
Deum, hominémque miſceri. Au-
diſtis fràgilem noſtræ carnis natu-
ram ad portandam totam Deitatis
glôriam Angélica exhortatione ro-
borari. RS
Felix namque es ſacra Virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ»
Chriſtus Deus noſter.
Ora pro populo, intêrveni pro
clero, interceêde pro devoto fæmi-
neo ſexu: séntiant omnes tuum ju-
vamen, quicumque célebrant tuam
ſanctam commemorationé. Quia.
6. Cujus feſtum colimus, ipſa
Virgo virginum.

Enique ne tanto pônderi cœ-⸗
léſtis fabrieæ in Maria ſubtilis
noſtri corporis aréna ſuccúmberet,
& in Virgine totius generis huma-
ni portatura fructum., virga ténuis
frangeretur, fugatüra metum vox
Angeli mox præcéſſit, dicens:
Ne timeas Maria. Ante cauſam
dignitas Virginis annuntiatur ex
nômine: nam Maria hebræo ſer-
mône, latine Dômina nuncupatur.
Vocat ergo Angelus Doôminam,
ut Dominatoôris Genitricem trepi-
datio déſerat ſervitutis, quam naſci
& vocari Dôminam iplfa ſui geér-
minis fecit, & impetravit aucétori-
tas. Ne timeas Maria, inveniſti

L edtio ſancti Evangélii ſecůndùm
Lucam.

X illo témpore: Miſſus eſt An-
gelus Gabriel à Deo in civitatem
Galilææ, cui nomen Nazareth;
ad Virginem deſponsatam viro,
cui nomen erat Joſeph, de domo
David, & nomen Virginis Maria.
Et réliqua.

Homilia S. Petri Chrysologi.

Udiſtis hôdie, fratres dilectiſ-
ſimi, Angelum cùm muliere

enim grätiam. Verum eſt, quia
qui invénit grätiam, neſcit timé⸗
re: inveniſti gratiam.
Beatam me dicent omnes ge-
neratiônes: Quia fecit mihi Po-
minus magna, qui potens eſt, &
ſancdum nomen ejus. . Et miſe-
ricôrdia ejus a progénie in progé-⸗
nies timéntibus eum. Quia.
éria Patri. Quig⸗

de hôminisg reparatione tractan-
tem. Audiſtis agi, ut homo curſi-
bus eisdem quibus dilaptus fùerat
ad mortem, rediret ad vitam. Agit,
agit cum Maria Angelus de ſalute,
quia cum Heva angelus égerat de
ruina. Audiſtis angelum de car-

Leénis Papæ ad

Ex Epiſtola §. 1
Augúſtam.

Pulcheriam

Acraméntum reconciliatiéônis
noſtræ ante témpora æteérna di-
ipoôſitum nullæ impleébant figüra“
H h h quia

356
quia nondum ſupervénerat Spiri-
tus ſanctus in Virginem, nec virtus
Altiſſimi obumbraverat ei, ut &
intra intemerata viſcera, ædifican-
te ſibi ſapientia domum, Verbum
caro fieret, & torma Dei, ac forma
ſervi in unam conveniéente perso-
nam, Creator temporum naſceré-
tur in tempore, & per quem facta
ſunt omnia „ipfe inter ômnia
gignerétur. Niſi enim novus hormno,
factus in ſimilitudinem carnis pec-
cati, noſtram ſuſciperet veruſta-
tem, & conſubſtantialis Patri, con
ſubſtantialis eſſe dignarétur & ma-
tri, naturamque ſibi noſtram ſolus
à peccato liber uniret: ſub jugo
diaboli generaliter tenerétur hu-
mana captivitas.
e Deum laudamus. rI.
AD LAUDES,»

Dum eſſet Rex.
Ixxxiii.
b initio.
glorioſa Virginum.
Diffuùſa eſt gratia in labiis tuis.
Propterea benedixit te Deus in
ætérnum.

Beàâta es Maria, quæ eredidifſti:
perficientur in te, quæ dicta lunt
tibi à Dômino, allelùla.
oncede, quzſumus. 854.

Beâtam me dicent omnes genera-

tiones, quia ancillam húmilem
zeſpéxit Deus.

DiE IX. SEPTEMBRIS.

De Sermône S. Auguftini Epiſcopi.

Xültat Maria; & matrem ſe læta
miratur, & de Spiritu ſancto ſe

rum omninò non novit, & virum
ſuo ũtero circùmdedit! Cireùmdat
virum Maria Angelo fidem dando,
quia Heva pérdidit virum, ſerpénti

0 insignis gratia! quæ dum fidem
humiliter dedit, cœli in ſe opifi-
cem corporavit. Hinc promeruit
gloriam, quam ipſa poſtmoduùm
auxit Ecce, ait;, ex hoc beatam
me dicent omnes generationes.
Nativitas glorioſæ. 851.

Beata Maria, quis tibi dignè
Vaàleat jura gratiarum, ac lau-
dum præcônia repéndere, quæ fin-
gulari tuo aſsénſu mundo ſuccurri-
i perdito? Quas tibi laudes fragi-
litas humani generis persôlvat, quæ
ſolo tuo commercio recuperandi
aditum invenit ² Accipe itaque
quascumque exiles, quascumque
méritis tuis impares gratiarum
actiônes: & cùm ſuſceperis vota,
culpas noſtras orando excuſa. Ad-
mitte noſtras preces intra ſacra-

bis antidorum reconciliationis.
Cum jucunditate. 852.

It per te excusabile, quod per
te ingérimus: fiat impetrabile,
quod fida mente poſcimus. Accipe
quod offérimus; redona, quod roga-
mus, excuſa, quod timémus, quia tu
es ſpes ünica peccatôrum. Per te
ſperamus véniam delictorum, & in
te beatiſſima noſtroôrum eſt expe-
ctatio præmiòrum. Sancta Maria,
ſuccùrre miſeris, juva puſillanimes,
réfove flébiles, ora pro populo, in-
térveni pro clero, intercéde pro

devôto fæmineo ſexu: séntiant om-
nes tuum juvâmen, quicumque cé-
lebrant tuam ſanctam Nativitàtem.
Nativitas tua. 852.

Ectio ſancti Evangélii ſecúndum
Matthæum.

Iber generatiônis Jeſu Chriſti
L David, filii Abraham. Abra-
ham génuit Iſaac. Iſaac autem gé-
nuit Jacob. Et réliqua. .
De Homilia S. Hieronymi Presbyt.

peperiſſe gaudet, nec quia peêperit
Innupta, terrétur, ſed quia genüerit,
cum exultatione miratur. O femi-
na ſuper féminas benedicta, quæ vi-

Acob autem génuit Joſeph.
Hunc locum objecit nobis Ju-
lianus Auguſtus de diſſonantia
Evangeliſtarum, cur Evangeliſta
Matthæus Joſeph dixerit filium
Jacob,

conſentiendo. O felix obediéntia!.

rium exauditiônis, & repôrta no-

eob, &
Nelarit He⸗
leiudinem
Uer ſecu
kründuüm
nuenim!
bente, p
n propl
Ontuns fil
lem ad ſuſe
ſelyproping
Malir. (
ſicio tidin
ſed tecori
turinum,
pone vocè
Beitam

Tàtta
usque 4
1s quatuo
donla us
Ite genera
Udtclma er
Orriſfum 1
Uten gene
ligens leg
ienhnont
loni, gi
Uun benetat
MWne zd 0
Unns grimi
inig geni
min erel
. Deine
lendind
n gcider
Unnam:
in Bethl
letr ſirhe
Belis na

(drzönt
Wiocler
Alitlts, h
orere
Uniſttos 44
Il. Derge
Aodam Gie
Cletiund e

nofit, Kin
eiitt Citeirt
lo fcem da
t pirumlenet
felir obectent
un guln ien
cckli inleg⸗
Hinc pone
Dſa poſknnta
ex hoe bein
enerationis
ſe gl.

is tibi n
tatum,ae
ndele, gurſ
nungoſtcenn
bilaulesin
bgenolrebau
io Kelhetand
Aecihe unn
8) glukeinet
ales MMu
lceeitt
4o ercile ⸗

Pfunet e

ganch l

iſerind
l

nkanm /4
ac altenſt
D

ruir
jt noD,
e (lont
. Efuokenl
enit e
loont

Jacob, & Lucas eum filium ap-
pellarit Heli, non intelligens con-
ſuetudinem Scripturarum , quod
alter ſecundùm natûram, alter
ſecùndùm legem ei pater ſit. Sci-
mus enim hoc per Méôyſen, Deo
jubente, præcèeptum, ut ſi frater,
aut propinquus absque liberis
moôrtuus füerit, àälius accipiat uxô-
rem ad ſuſcitändum ſemen fratris,
vel propinqui ſui. Joſeph virum
Mariæ. Cùm virum audieris, ſu-

ſpicio tibi non subeat nuptiarum:

ed recordare conſuetudinis Scrip-
turarum, quòd ſponſi viri, &
ſponſæ voceêntur uxôres.
Beatam me dicent. 821.

Tà transmigratiône Babyloônis
usque ad Chrittum genéeratioô-
nes quatuordecim. Nuúmera à Je-
chonia usque ad Joſeph, & inve-
nies generationes trédecim. Quar-
tadeécima ergo generatio in ipſum
Chriſtum reputabitur. Chriſti
autem generatio ſic erat. Quærat
diligens lector, & dicat: Cùm
Joſeph non ſit pater Domini Sal-
vatôris, quid pértinet ad Dômi-
num generatiònis ordo deductus
usque ad Joſeph: Cui reſponde-
imus primùm, non eſſe conſue-
tůdinis Scripturärum, ut mulie-
rum in generationibus ordo texa-
tur. Deinde ex una tribu fuiſſe
Joſeph & Mariam: unde ex lege
eam accipere cogebatur, ut pro-
pinquam: & quôd ſimul censén-
tur in Béthlehem, ut de una vidé-
licèt ſtirpe generati.
Felix namque es. 852.

Orgönius Nicomediæ natus,
Diocletiani Imperatoôris cubi-
cularius, Dorôtheo colléga iuo
adjutôre réliquos omnes cubiculi
miniſtros ad Chriſti fidem perdu-
Xit. Uterque autem cùm vidiſiet
quodam die Märtyrem coram Dio-
cletiano acerbiſſiinè cruciari, ejus
exémplo martyrii amôre i
eſt, Itaque amborum
erupit: Quid eſt, Imperator,
quod hujus condemnata Worentta⸗
quæ nobis cum eo communis eſt,
unum illum punis?: Iſtius noſtra
étiam eſt fides, idem propoſitum.
Eos igitur vinctos Imperator fla-
géllis concidi jubet, ita ut toto
corpore cutis dirumperetur, & in
plagas acétum infundi ſale per-

inceénſus
hæc vox

8⁵7
mixtum: mox revinctis in crati-
cula subjici imperat vim canden-
tium carbônum. Dénique varie
torti, ſuſpéndio necati ſunt. Ac
ſancti Gorgonii corpus aliquàndo
Romam portatum, inter duas lau-
ros via Latina ſepältum, poſtea a
Gregorio quarto ſummo Pontifice
in Basilicam Principis Apoſtolô-
rum translatum eſt.
e Deum laudamus. II.

Qui odit àanimam ſu-
am in hoc mundo, in vitam æteér-
nam cuſtôdit eam.
Juſtus ut palma florébit.
Sicut cedrus Libani multiplica-
bitur. 5k4.

[DIE X. SEPTEMBRIS.

„£

Deéſto Domine ſupplicationi-
bus noſtris, quas in beati Nico-
lai Confeſsoris tui ſolemnitate de-
férimus: ut, qui noſtræ juſtitiæ
fiduciam non habémus, ejus qui
tibi pläacuit, precibus adjuvémar.
Per Dominum.

Ra. Nativitas tua, Dei
Génitrix Virgo, gaudium annuntiâ-
vit univéerſo mundo: ex te enim
ortus eſt ſol juſtitiæ, Chriſtus Deus
noſter: qui ſolvens maledictio-
nem „ dedit benedictionem: &
confundens mortem, donavit no-
bis vitam ſempitérnam.
Y. Nativitas eſt hodie ſanctæ Ma-
riæ Virginis.
Cujus vita inclyta cunctas illũ-=
ſtrat Eccleſias. .

Amulis tuis, quæſumus Dômine,
cœleſtis gratiæ munus impertire:
ut quibus beatæ Virginis partus
éxtitit ſalutis exordium, Nativitatis
ejus votiva ſolémnitas, pacis tribuat
incrementum. Per Dominum.

Icolàâus, Tolentinas à diutúrno
Nizns civitatis domicilio appel-
làtus, in ppido ſanécti Angeli in
Picéno eſt natus piis parêntibus:

qui liberorum deſidério Barium
A h h 5 voti

258
votl cauſa profécti, ibique à ſan-
cto Nicolao de futüra prole con-
firmàâti, quem ſuſcepérunt filium,
de illius nomine appellarunt. Is
ab infäntia multarum virtüutum,
ſed abſtinentiæ inprimis ſpeci-
men dedit. Nam anno vix septi-
mo, beatum ipſum Nicolaum imi-
tatus, compluúres hebdomadæ dies
jejunare cœpit, eamque poôſtea
conſuetùdinem retinuit, ſolo pa-
ne & aqua conténtus. ,
Honeſtum fecit illum Dominus,
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
aà ſeductoribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Juſtum deduxit Dôminus per
vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et dedit.

Dulta ætate jam clericali mili-
tiæ adſcriptus ,„ & Canonicus
factus, cùm quodam die concio-
natôrem Ordinis Eremitarum ſan-

ta dicéntem audiſſet, eo ſermôone
inflammatus, ſtatim eumdem Or-
inem eſt ingréſſus: in quo tam
exactam religiôtæ vitæ rationem
côluit, ut àſpero veſtitu, verbé-
ribus, & férrea caténa corpus do-
mans, atque à carne, & omni fe-
X& obsonio abſtinens, charitate,
humilitate, patientia, cæterisque
virtutibus aliis prælucéret.
Amavit eumDoôminus, & ornaâ-
vit eum, ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum.
Induit eum Dôminus loricam
fidei, & ornavit eum. Et.

cti Auguſtini, de mundi enee

Randi aſsiduum ſtudium „
quamvis satanæ insidiis variè
vexatus, & flagéllis intérdum cæ-
us, non intermittebat. Demum
fex ante birum ménſibus, singu-
lis néctibus Angélicum conceên-
tum audivit: cujus ſuavitate, cùm
jam paradiſi gaudia præguſtaret „
crebrò illud Apoſtoli repetébat:
Cupio diſsôvi, & eſſe cum Chri-
ſto. Dénique bitus ſui diem Fra-
tribus prædixit, qui fuit quarto
Idus Septémbris. Miraculis mul-
tis étiam poſt mortem claruit, qui-
bus rité & ordine cognitis, ab Eu-
génio Papa quarto in Sanctôrum
nuúmerum eſt relatus.
Iſte homo perfécit mnia, quæ
locutus eſt ei Deus, & dixit ad

eum Insredere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me

ex omnibus Géntibus.
Iſte eſt, qui conteêmpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia re-
gna. Quia. ,
loria Patri. Quia.

timére pusillus grex.

ii.

Nativitätem hodiérnam.
Nativitas eſt. 853.
amulis tuis. 857.

Nativitas tua.
Nativitas eſt hodie.
amulis tuis. 857.

Iſtôrum eſt enim.
Lætäamini. Xxvii.

7 7
Eatérum maärtyrum tuorum
Prothi & Haycinthi nos Dömi-
ne foveat pretiôſa confeſſio, &
pia jugiter interceſſio tueatur. Per
Dôminum.
DIE. XI. SEPTEMBRIS.

ℳ
Sermo S. Bernärdi Abbätis.
Ovum fecithminus ſuper ter-
Nam, ut mülier circumdater vi⸗
rum, nec alium quam Chriſtum,
de quo dicitur: Ecce vir » Orjen⸗
noméen ejus. Novum quoqueé fec .
in coœlo, ur mulier ſole appareré
amicta. Dénique & coronavit eum,
& vicifſim ab eo méruit coronarl.
Egredimini filiæ Sion, & vidéte Re-
gem Salomoônem in diademate „
quo coronavit eum mater ſua. Ve-
rùm hoc àlias. Interim ſanè ingré-
dimini magis, & vidéte Reginam
in diadémate, quo coronavit eam
Filius ſuus. In caàpite, inquit, ejus
corôna ſtellarum duòdecim.
Nativitas glorioſæ. 851.

Ignum planè ſtellis coronar
caput, quod & ipſis longe
clärius micans, eornet eas potius,
quam ornétur ab eis. Quidni co:
rônent sidera, quam ſol ve in
Sicut dies verni circumdaban

olite

m fores t
Flium. N
Pbaapite e
amplex
met gen,
Met, qui
en comp⸗
um juc⸗

Vid erge
enetaric
loden Aert
ine Abrehe
fütpe ani,
tur, e
Cob ilire
iciftnitüs
ego lor
Acclitus
Eis prefign
unlis pra
r enim /⸗
nucice fio
A,dum.
Utui: hane
1e Clientali
Muan pätun
Retihits

(io ſanch
Nuthzunn,
del gener
liri
n Lennit 1
t heobe
Horiliaſin

Nelln⸗
Eine
een Ordhnen
Unatiönen
idus ignii
ick Rracun

ftilis E
Derbai

tegliem den
kum conm 1
bus.
ontemplti

emn.
tüls, G.
Wandestut.

ocie.
tußs Bn⸗
etün⸗
i,
uprun un
lathi nole
1 conele
ſſio tuealh

IN

eam flores rosäàrum, & lilia con-
vallium. Nimirum læva ſponſi
ſub capite ejus, & jam dextera il-
lius amplexatur eam. Quis illas
æſtimet gemmas? Quis ſtellas no-
minet, quibus Mariæ régium dia-
dema compactum eſt?
g. Cum jucunditate. 852.

Uid ergo ſidéreum micat in
generatione Mariæ * Plané
quôd ex Régibus orta, quòôd ex sée-
mine Abrahæ, quòd generôſa ex
ſtirpe David, Si id parum vidé-
tur, adde, quod generationi illi
ob ſingulare privilégium ſanctita-
tis divinitùs noſcitur eſſe concéèſ-
ſa: quod longe ante eisdem Patri-
bus cœlitùs repromiſſa, quod my-
ſticis præfigurata miraculis, quòôd
oraculis prænuntiata prophéticis.
Hanc enim ſacerdotaàlis virga, dum
ſine radice floruit; hanc Gedeonis
vellus, dum in medio ſiccæ arex
maduit: hanc in Ezechiélis viſié-
ne Orientalis porta, quæ nulli
umquam patuit, præſignabat.
St. Nativitas tua. 852.

eéctio ſancti Evangelii ſeeundùúm
Matthæum.
L.mn generatiônis Jeſu Chriſti
filii David, filii Abraham. Abra-
ham génuit Iſaac. Iſaac autem ge-
nuit Jacob. Et réliqua.
Homilia ſancti Hilarii Epiſcopi.

Reſſus, quem Matthæus in or-
dine régiæ ſucceſſiònis edide-
rat „ & quem Lucas per ſacerdotaà-
lem ordinem dinumerat, utérque
agnationem in Dômino utriùsque
tribus ſignificat, & rectæ genera-
tionis gradum ponit: quia ſacer-
dotalis & régiæ tribus ſocietas,
per David ex conjúgio inita, jam
à Salathiel in Zorobabel confir
matur ex génere. Atque ita, dum
Matthæus patérnam originem,
quæ ex Juda proficiſcebatur, re-
cênſet, Lucas vero accéptum per
Nathan ex tribu Levi genus, edo-
cet;: ſuis uterque partibus Dômino
noſtro Jeſu Chriſto, qui eſt ætérnus
& Rex & Sacerdos, étiam in car-
nàli ortu utriusque geéneris glo-
riam probavérunt.
Beatam me dicent. 821.

Dod verò Joſeph pôtiùs,
quam Mariæ nativitas recen-

. 39 5F9
sétur, nihil refert: eàdem enim
eſt totius tribus atque una cogna-
tio. Exemplum autem étiam Mat-
thæus & Lucas dedérunt, patres
invicem appellantes, non tam gé-
nere, quaàm gente: quia ab una tribu
cœpta, ſub unius ſucceſſionis &
originis familia continétur. Cùm
enim filius David atque Abrahæ ſit
oſtendendus, ita Matthæus coœpit;
Liber generationis Jeſu Chriſti
filii David, filii Abrahæ.
Felix namque. 852.

PRorus & Hyacinthus, fratres;
beatæ Eugeéniæ virginis eunu-
chi, una cum illa ab Héleno Epiſ-
copo baptizati, ac ſtudiis dediti di-
vinärum litterarum, aliquamdiu in
Kgypto in monaſterio mira humi-
litate & vitæ ſanctitate vixérunt.
Sed pôſteà ſanctam virginem Eu-
geniam Romam proſecuti, Galliéno
Imperatôre in urbe propter Chri-
ſtianæ fidei profeſſionem compre-
hênſi ſunt. A quibus cùm nullo
modo impetrari poſſet, ut Chri-
ſtiänam religionem deſeréntes »
deos colerent, acérbis verberibus
cæſi, ſecuri feriüntur tertio Idus
Septémbris..
e Deum laudamus. tI.

Veſtri caäpilli. . 2
Exultabunt Sancti. xxxii.
Beatôrum martyrum. 858.
DIE XII. SEPTEMBRIS.

Sermo §. Joânnis Chrysoſtomi.

Dii Filius non divitem, aut lo-
cuplétem aàliquam féminam ſi-
bi matrem elégit;, ſed beatam
Virginem illam, cujus anima vir-
tütibus ornata erat. Cùm enim
beâta Maria ſupra omnem huma-
nam natùram caſtitàtem ſervaret»
proptéreà Chriſtum Dôminam in
ventre concépit. Ad hanc igitur
ſanctiſſimam Virginem, & Dei ma-
trem accurréntes;, ejus patrociniis
utilitatem aſſequamur. Itaque quæ-

cumque eſtis virgines, ad Matrem

Dômini confgite. Illa enim pul-

cherrimam, pretiosiſſimam, & in-
cox-

860
corruptibilem poſſeſſiõnem patro-
cinio ſuo vobis conſervabit.
Nativitas glorioſæ. 851.

Agnum revérà miraculum,
fratres dilectiſſimi, fuit beata
emper Virgo Maria. Quid namque
illa majus, aut illuſtrius ullo um-
quam témpore inventum eſt, ſeu
aliquando inveniri poterit? Hæc
ſola cœlum ac terram amplitúdine
ſuperavit. Quidnam illa sanctius?
Non Prophétæ, non Apôſtoli, non
Märtyres, non Patriärchæ, non A
geli, hon Throni, non Dominatio-
nes, non Séraphim, non Cherubim,
non dénique aliud quidpiam inter
creatas res visibiles, aut invisibiles,
majus, aut excelléntius inveniri
poteſt. Eadem ancilla Dei eſt &
Mater; éadem Virgo & Genitrix.
Cum jucunditate. 852.

RKc ejus mater eſt, qui à Pa-
tre ante omne principium gé-
nitus fuit, quem Angeli & hômi-
nes agnoſcunt Döminum rerum
omnium. Visne cognôſcere, quan-
to Virgo hæc præſtantior ſit cœlé-
ſtibus poténtiis? Illæ cum timore
& tremòre aſsiſtunt, faciem velan-
tes ſuam: hæc humanum genus illi
offert, quem génuit. Per hanc &
peccatôrum vêniam consequimur.
Ave igitur mater, cœlum, puélla,
virgo, thronus, Eccleſiæ noſtræ
decus „gloria & firmaméntum,
aſsiduè pro nobis precâre Jeſum
Filium tuum, & Dominum no-
ſtrum: ut per te miſericordiam
invenire in die Judicii, & quæ
repoſita ſunt iis, qui diligunt
Deum, bona cönſequi poſsimus,
grätia & benignitate Domini no-
ſtri Jeſu Chriſti: cum quo bPatri ſi-
mul & ſancto Spiritui gloria, &
honor, & impérium nunc & ſem-
per, in ſæcula ſæculérum, Amen.
Nativitas tua 852.

Léctio ſanéti Evangélii ſecundum
Matthæum.

Iber generatiônis Jeſu iſti
LRN Papidelii Abralamn sbin
ham génuit Iſaac, Iſaac autem gé-
nuit Jacob. Et réliqua.
De Homilia S. Hilarii Epiſcopi

On refert, quis in originis nůu

mero atque ordine collocétur,

dummodò universôrum familia
cœpta eſſe intelligatur ab uno. Ita-
que cùm ejuúsdem tribus ſit Joſeph
& Maria, dum proféctus eéſſe ex
Abrahæ génere Joſeph oſténditur,
profécta quoque docétur & Maria.
Hæc enim in lege ratio ſervata eſt,
ut ſi môrtuus ſine filiis familiæ
princeps eſſet, defuncti uxôrem po-
ſtérior frater ejusdem cognationis
acciperet, ſuſceptosque filios in
familiam ejus, qui mortuus eſſet,
reférret: manerétque ita in primo-
genitis ſucceſſionis ordo, cuùm pa-
tris eòrum, qui poſt ſe nati eſſent,
aut nômine haberéntur, aut génere.
Beatam me dicent. 821.

Equens illud eſt, ut quia dixi-
mus ſecuúndùm rerum fidem
generatiônis iſtius ordinem nec
número ſibi, nec ſucceſſione con-
ſtare, hujus quoque rei ratio affe-
ratur. Non enim levis caula eſt, ut
aliud in narratione ſit, aliud füe-
rit in geſtis: & aàliud referatur in
ſumma, aliud verò teneatur in nu-
mero. Namque ab Abraham us-
que ad David quatuôrdecim gene-
rationes numeratæ ſunt; & à David
usque ad transmigrationem Baby-
lônis in quibsdam libris decem &
ſeptem deprehenduntur. Sed in
hoc non mendacii, aut negligeén-
tiæ vitium eſt. Tres enim ratione
prætéritæ ſunt. Nam Joras génuit
Ochoz iam, Ochozias verò genuit
Joam, Joas deinde Amasiam, Ama-
sias autem Oziam: & in Matthæo
Joras Oziam genuiſſe ſcribitur,
cùm quartus ab eo ſit. Hoc ita,
quia ex gentili fæmina Joras
Ochoziam genũit, ex Achab ſcili-
cet;, qui Jézabel häbuit uxôrem.
Felix namque es ſacra. 852.

Enique per Prophétam nonniſi
quarta generatioône in throno
régio Iſraélis quemquam de domo
Achab eſſe ſeſsůrum dicitur. Pur-
gata igitur labe familiæ gentilis tri-
bus, quæ prætéritis jam Régulis, in
quarto generationum conſequén-
tium ôrdine numeratur, & usqué
ad Mariam generatiônes quatuôr-
decim eſſe ſcribuntur, cùm in nu-
mero decem & ſeptem reperiantur,
nullus error eſſe pòterit ſciéntibus,
non eam ſolùm eſſe Dño noſtro Je-
ſu Chriſto originem, quæ cœpit ex
Maria:; ſed in procreatione orbo⸗
ca;

1, mtiri⸗
um compr
ebeum Ie
DlE XI

llbro 5.
ve

kita Mit
Mam ſeni
Ia accehit,
ſoceter Il
Iuun rocata
leſrit: Ter
lreris, po
Uum eſt,
en hoc m

ut, Et qu

ſensibil

ninumge

Eni huc an
amundo;
lenelet, &
mium. Der
Mer viyent
Nthhitas

Pyr datu
ſenibile
uibilem:
Deo ut
Lorem,
lchis fieren
1 ſhienti
Unnentumi
ttiammo
Unibus:
Utreſſa eſt
1n canla vi
bis vita⸗
henit in
nn eccit
t K tti
ots, lin
iaron
llletem
nonten en
licetet,
Cum adnne
lentim t
ll her hire
le kichr eſt
neane de
Ounſſ

Mari
Nihe

körum fni
itut abunol
mnibos it el
rofehig dle

le ita in
80td ,es,
Ktſenanicke
entunyeutka
ent, l.

E, un glircl
verun le
1s Cldinen 1
ſucceſtane
le tei utg

Ud leteun
tenealui⸗
b Abialu!

bordec

Ulleſtin
ſt. n

huit u
acla. 8e

etamne.
one in 1i

fea;, nativitâtis &térnæ ſignifican-
tiam comprehéndi.
e Deum laudamus. II.
DIE XIII. SEPTEMBRIS.

Ex libro S. Epiphaânii Epiſcopi ad-
vérſus hæréſes.

Eaàta Mater Dei Maria per He-
Bya ſignificatur, quæ per ænig-
ma accepit, ut mater vivéntium
vocétur. Illa étenim mater vivén-
tium vocata eſt, etiam poſtquam
audivit: Terra es, & in terram re-
verteris, poſt transgreſſionem. Et
mirum eſt, quòd poſt transgreſſio-
nem hoc magnum cognoômen ha-
buit. Et quod quidem pertinet ad
rem ſensibilem, ab illa Heva omnis
héôminum generaätio deducta eſt in
terra: hic autem verè a Maria hæc
vita mundo genita eſt, ut viventem
gigneret, & fieret Maria mater vi-
véntium. Per ænigma igitur Maria
mater viventium appelläta eſt.
J. Nativitas glorioſæ. 851.

LEvæ datum eſt operire corpus
HMensibile propter nuditàätem
ſensibilem: Mariæ veròô datum eſt
à Deo, ut pareret nobis Agnum
& ovem, & ex glôria ipsius Agni
& ovis fieret nobis velut à véllere
in ſapiéntia per virtútem ipsius in-
duméntum incorruptibilitatis. He-
va étiam mortis cauſa facta eſt ho-
minibus: per ipſam enim mors
ingréſſa eſt in mundum: Maria ve-
ro caula vitæ, per Juarn genita eſt
nobis vita, & per hanc Filius Dei
advénit in mundum: & ubi abun-
davit peccàtum;, ibi ſuperabunda-
vit & gratia: & unde illata eſt
mors, illinc procéſſit & vita, ut
vita pro morte fieret: & qui per
mulierem nobis vita factus eſt,
mortem ex muliere indúctam ex-
clüderet. Et quoniam illic Heva,
cùm adhuc eſſet virgo, per inobe-
dientiam transgréſſa eſt: è contra-
rio per Virginem obedientia gra-
tiæ facta eit, annuntiato advéntu
in carne de cœlo, & vita ætérna.
Cum jucunditâte. 852.

F Maria accipitur (licçeat mi-
hi hoc dicere) quod ſcriptum

861
eſt de Eccléſia: Relinquer homo
patrem ſuum, & matrem ſuam, &
adhærebit uxori ſuæ: & erunt duo
in carne una. Sanctus autem A-
pôſtolus dicit: Myſtérium hoc ma-
gnum eſt, ego autem dico in Chri-
ſto, & Eccléſia. Et vide Scriptura-
rum accuràatam diceêndi proprietâ-
tem, quòd de Adam quidem dixit,
formavit; de Heva verôò non for-
matam eſſe, ſed ædificatam. Ac-
cepit enim, inquit, unam de coſtis
ejus, & ædificavit ipſi in uxorem.
Quo oſténdat, Doôminum quidem
de Maria efformâſſe ſibi ipſi cor-
pus , ab ipta veroô coſta ædificatam
eſſe Eccleſiam, in eo, quôd pun-
ctum & apértum eſt ipsius latus, &
myſtéria sanguinis & aquæ, prétia
redemptiônis facta ſunt.
Nativitas tua. 852.

ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum. Lect
J Iber generatiônis Jeſu Chriſti
filii David, filii Abraham. Abra-
ham génuit Iſaac. Iſaac autem gé-
nuit jacob. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Atthæus Evangeliſta ſic orſus
eſt: Liber generatiônis Jeſu
Chriſti filii David, filii Abraham.
Quo exoôrdio ſuo ſatis oſtendit, ge-
nerationem Chriſti ſecundùm car-
nem ſe ſuſcepiſſe narrändam. Se-
cundùm hanc enim Chriſtus filius
höminis eſt: quod étiam ſe ipfſe
ſæpiſſimè appcliat „ comméndans
nobis, quid miſericorditer dignätus
ſit eſſe pro nobis. Nam illa ſupér-
na, & ætérna generatio, ſecůundùm
quam Filius Dei unigénitus eſt
ante omnem creatúram, quia omnia
per ipſum facta ſunt, ita ineffabi-
lis eſt, ut de illa dictum à Prophé-
ta intelligatur: Generationem
ejus quis enarrabit.
Beatam me dicent. 821.

Xéquitur ergo humanam gene-
gatiônem Chriſti Matthæus, ab
Abraham generatôres commémo-
rans, quos perducit ad Joſph vi-
rum Mariæ, de qua natus eſt Jeſus.
Neque enim fas erat, ut ob hoc eum
à conjúgio Mariæ ſeparandum

putarer, quòd non ex ejus concu-

itu, ſed Virgo péperit Chriſtum.
Hoc enim exémplo masgnifice
inſinuâtur fidélibus conjugatis,
étiam

862
étiam ſervâta pari consênſu conti-
néntia, poſſe permanere, vocari-
que conjügium, non permixto cor-
poris ſexu, ſed cuſtodito mentis
affectu: præsértim quia naſci eis
eétiam filius potuit ſine ullo com-
plexu carnali, qui propter ſolos
gignéndos filios adhibendus eſt.
Felix namque es ſacra. 852.

Um autem evidénter dicat A-
poôſtolus Paulus, ex semine
David ſecundùm carnem Chriſtum,
ipſam quoque Mariam de ſtirpe
David aliquam conſanguinitatem
duxiſſe, dubitare utique non de-
bemus. Cujus fæminæ quoôniam
nec ſacerdotàle genus tacetur, inſi-
nuante Luca, quoôdcognata ejus eſ-
ſet Eliſabeth, quam dicit de filia-
bus Aaron: firmiſſime tenéendum
eſt, carnem Chriſti ex utrôque gé-
nere propagatam, & Regum fcili-
cet, & ſacerdotum; in quibus per-
sôönis apud illum pôpulum He-
bræoôrum étiam myſtica unctio fi-
gurabâtur, id eſt, chriſma, unde
Chriſti nomen elúcet, tantò ante
étiam iſta evidentiſſima ſignifica-
tioöne prænuntiatum.
8 Deum laudamus. 11.

DIE XIV. SEPTEMBRIS.

