meſſuérunt regiones veſtras, quæ
fraudata eſt à vobis, clamat : &
clamor eòôrum in aures Domini Sa-
baoth introivit. Epulati eſtis ſu-
per terram, & in luxùriis enutriſtis
corda veſtra in die occiſionis. Ad-
dixiſtis, & occidiſtis juſtum, &
non réſtitit vobis.

P Atiéntes igitur eſtéte, fratres,
K usque ad adventum Démini.

Ecce agricola expéctat pretioòſum
fructum terræ, patienter ferens, do-
nec accipiat temporaneum, & ſero-
tinum. Patiéntes igitur eſtote &
vos, & confirmate corda veſtra:
quòôniam advéntus Dômini appro-

pinquavit. Nolite ingemiſcere fra-
tres in altérutrum, ut non judicé.
mini. Ecce judex ante januam al-
siſtit. Exemplum accipite, fra-
tres, éxitus mali, laboris & pa-
tiéntiæ, Prophétas: qui locuùti ſunt
in nômine Döômini. Ecce beatifi-
càmus eos, qui fuſtinuérunt. Suf-
feréntiam jJob audiſtis: & finem
Dômini vidiſtis, quoniam miséri-
cors Doôminus eſt & miſerator.

Nte bmnia autem, fratres mei,
nolite juräare, neque per co=-
lum, neque per terram, neque
aliud quodcumque juraméntum.
Sit autem ſermo veſter: Eſt, eſt:
Non, non; ut non ſub judicio de-
cidatis. Triſtatur aliquis veſtrùm?
oret. quo animo eſt ² pfſallat.
Infirmatur quis in vobis? inducat
Presbyteros Eccléſiæ, & orent ſu-
per eum ; ungéntes eum 0leo in
nômine Doômini: & oratio fidei
ſalvabit infirmum ; & alleviabit
eum Dôminus: & ſi in peccatis ſit,
remitténtur ei. Confitémini ergo
altérutrum peccata veſtra, & Ofà-
te pro invicem, ut falvémini :
multùm enim valet deprecatio ju-
ſti aſsidua. .

6
Hariſſimi, Eſtôte factores ver-
bi, & non auditôres tantùm;
falléntes vosmetipſos. Quia h
uis auditor eſt verbi, & non fa-
ctor, hic comparabitur viro conſi-
deranti vultum nativitatis ſuæ in
ſpéculo; conſideravit enim ſe,
abiit, & ſtatim oblitus eſt, qualis
fuerit. . .
d régias Agni. 341.
Mane nobiſcum. 342.

Usque modò non petiſtis quid-
quam in nomine meo: pétité,
accipiétis, alleluja.

Eus, à quo bona cundéa pro-
cédunt : largire ſupplicibus
tuĩs, ut cogitémus, te inſpirantée
quæ recta lunt; & te gubernante;
éadem faciamus. Per Doôminum
noſtrum Jeſum Chriſtum Filium

tuum.
D0.

D 0 M

Unrerit
erlempe

lncipit

NBme 4
electis à
1l, Galatia
S Nühynia
tiim Dei P
Nemn ſolrite
Aperllone
. Grati
(tur. Be
Domini ne
cündum n
mam rkege
anpper re
tl ex mort
Cuptidi
KImmatce
In corlig in
Dei cuſoe
tem, parn
noyiflimo.
Kobl
Oblixiſcatt
adhare
wpeiz, ſin
lklin, all
Qum
Ahrreat.

gude
I Opor
lentationi
lelmalt
Umalte
Rtignem
auden
Tefehttic.
Non ileri
nune ul

rt Neiit

entetteen.

inkeniſen
, t ol ie
Cante ſinle
n dclit,
linit
: gli oeil
laene
ſtinuennm.
udiſtis 8e
quonimdh

1& nlen

gtemfane
neſlee
temnn ,
nin
gue jurane
ſeler:
dnſib iuct
tAliguis ſe⸗
ino et,
nrobis!l
lele/ Lar

Koteketi
ucitoles i
etilſes
Felbi⸗ 4 11

ſrur Mo⸗
Niͤbitll

at e
erivit enn

oblituse

ins Al
un. 4
pon veili⸗
e mne 1
Ail.
uerte e
le ln⸗
1 jel D
uin

D O MINICA vV.

urréxit Déôminus verè.
Rex ſempiterne Cœlitum.

326.

Incipit Epiſtola prima beati
Betri Apoſtoli.

Priru Apôſtolus Jeſu Chriſti,
eléctis advenis diſperſionis Pon-
ti, Galatiæx, Cappadòciæ, à ſiæ,
& Bithyniæ, ſecuùndùm præſcien-
tiam Dei Patris „in ſanéctifcatio-
nem ſpiritus »„ in obediéntiam &
aſperſiönem Sanguinis Jeſu Chri-
ſti. Gratia vobis, & pax multipli-
cétur. Benedictus Deus, & bater
Dômini noſtri Jeſu Chriſti, qui ſe-
cunduùm miſericordiam ſuam ma-
gnam regeneravit nos in ſpem vi-
vam, per reſurrectionem Jeſu Chri-
ſti ex moôrtuis, in hæreditatem in-
corruptibilem, & incontaminatam,
& immarceſcibilem , conſervatam
in corlis in vobis, qui in virtute
Dei cuſtodimini per fidem in ſalũù-
tem, paratam revelari in témpore
noviſſimo.
Si oblitus fuero tui, alleluja,
obliviſcatur mei dextera mea :
Adhæreat lingua mea faucibus
meis, ſi non meminero tui, al-
lelùja, alleluja. Super flůumina
Babylonis illic sédimus & flévi-
mus, dum recordarémur tui Sion.
Adhæreat.

N quo exultabitis, méôdicũ nunc
ſi opértet contriſtari in variis

tentationibus; ut Asobario veſtræ
11

fidei multô pretioſior auro (quod
Prasnem probaâtur) inveniatur in
audem, & gioriam, & honorem in
revelatione JeſuChriſti, quem cùm
non vidéritis, diligitis: in quem
nunc quoque non videntes crédi-
tis: credentes autem exultabitis
lætitia inenarrabili & glorificata:
Ieportantes finem fidei veſtræ, ſa-
lutem animarum. De qua ſalũte ex-
quiſiérunt, atque ſcrutati ſunt Pro-
Phétæ, qui de futura in vobis gra-
tia prophetavérunt: ſcrutantes in
quod vel quale tempus ſignificaret
in eis Spiritus Chriſti, prænun-
tians eas quæ in Chriſto ſunt paſ-
nones „ & poſteriores glorias:

. . 35
uibus revelätum eſt, quia non
ſibimetipſis, vobis autem mini-
ſtrabant ea, quæ nunc nuntiaâta
ſunt vobis per eos qui evangeliza-
vérunt vobis, Spiritu ſancto miſſo
de cœlo, in quem desiderant An-
geli proſpicere.
Viderunt te aquæ, Deus: vi⸗-
dérunt te aquæx, & timuérunt:
Multitudo sonitus aquarum, vo-
cem dederunt nubes, alleluja, allel.
allel. “ . Illuxérunt corruſcationes
tuæ orbi terræ, vidit, & commo-⸗

ta eſt terra. Multitudo.

Ropter quod ſuccincti lumbos
mentis veſtræ, sobrii perféctè
perate in eam, quæ offértur vo-
bis, gratiam, in revelationem Jeſu
Chriſti: quafi filii obediéntiæ »„
non configurati prioribus igno-
rantiæ veſtræ deſidériis, ſed ſecun-
dùm eum;, qui vocavit vos, San=
ctum, & ipſi in omni converſatiò⸗
ne ſanéti ſitis: quoòniam ſcriptum
eſt: Sancti eritis, quéôniam ego
ſanctus ſum. Et ſi Patrem invoca-
tis eum, qui ſine acceptione per-
ſonârum juùdicat ſecundum unius-
cujusque opus, in timore incola-
tus veſtri témpore conversamini.

Scientes quòôd non corruptibili-

bus auro vel argento redémpti
eſtis de vana veſtra converſatioône
patérnæ traditionis: ſed pretioſe
sänguine quaſi agni immaculati
Chriſti, & incontaminati: præ-
côgniti quidem ante mundi con-
ſtitutioðnem, manifeſtari autem
noviſſimis temporibus propter
vos, qui per ipſum fidéles eſtis in
Deo, qui ſuſcitavit eum à mor-
tuis, & dedit ei gloriam, ut fides
veſtra, & ſpes eſſet in Deo.
Narrabo nomen tuùm fratribus
meis, alleluja. $ In medio Ec-
cléſiæ laudabo te, alleluja, allelja.
„Confitébor tibi in pôpulis Doô-
mine, & pſalmum dicam tibi in
Géntibus. In medio.
loria Patri. In médio.

Ex libro S. Ambröſii Epiſcopi de
Fide reſurrectionis.

Uôniam Dei mori non péôterat
ſapiéntia „ resurgere autem
non pôterat quod mortuum non
erat: aſsumitur caro, quæ mo-
ri poſſet: ut dum môritur quod
ſoler, quod mortuum füerat;
Z„ 2 hoc

356
hoc resurgeret. Neque enim péô-
terat eſſe, niſi per höminem reſur-
réctio: quôniam ſicut per homi-
nem mors, ita & per höminem re-
ſurrêctio mortuòrum. Ergo reſur-
réxit homo, quoniã homo moôrtuus
eſt: reſuſcitatus homo ſed resuſci-
tans Deus: tunc ſecundùm carnem
homo, nunc per omnia Deus. Nunc
enim ſecùndùm carnem jam non
novimus Chriſtum;, ſed carnis gra-
tiam tenémus;, ut ipſum primitias
quiescéntium, ipſum primò geni-
tum ex mortuis noverimus.
In Eccléſiis benedicite Deo;,
eluja: Dômino de fôntibus
Iſrael, allel. allel. Pſalmum
dicite nomini ejus, date gloriam
laudi ejus. Dômino.

Rimitiæ utique ejûsdem ſunt
generis atque natüræ, cujus &
rEliqui fructus; quorum pro lætio-
re provéntu primitiva Deo munera
deferuntur, ſacrum munus pro om-
nibus, & quaſi reparatæ quædam li-
ba natùræ. Primitiæ ergo quiescén-
tium Chriſtus. Sed utrùm ſuorum
quiescéntium, qui quaſi mortis ex-
ôrtes, dulci quodam ſopore tenén-
tur, an omnin mortuòrumt Sed ſic-
ut in Adam omnes moriuntur, ita
& in Chriſto omnes vivificabun-
tur. Itaque ſicut primitiæ mortis
in Adam, ita étiam primitiæ reſur-
rectionis in Chriſto omnes resur-
gent. Sed nemo deſperet, neque ju-
ſtus doleat oommune consortium
reſurgéndi, cùm præcipuum fru-
Sum virtütis expécktet. Omnes
quidem resúrgent, ſed unusquis-
que, ut ait Apoſtolus, in ſuo ordi-
ne. Communis eſt divinæ fructus
clementiæ, ſed diſtinctus ordo
meritôrum.
In toto corde meo, allelùja,
exquisivi te, allel. Ne repél-
las me à mandatis tuis, alleluja;,
alleluja. Benedictus es tu
Domine, doce me juſtificationes
tuas. Ne repeéllas.

6 Dveértimus, Juam grave ſit ſa-
crilegium refurrectionem non
crédere. Si enim non reſurgéemus,
ergo Chriſtus gratis moôrtuus eſt,
ergo Chriſtus non reſurréxit. Si
enim nobis non reſurréxit, utique
non reſurréxit, qui ſibi cur resùr-

reſurrézit in eo terra. Erit enim
cœlum novum, & terra nova. Sibi
autem non erat neceſsaria reſurre-
Gtio, quem mortis vincula non te-
nébant. Nam etſi ſecunduùm hoômi-
nem moôrtuus, in ipſis tamen erat
liber infeérnis. Vis ſcire quàm liber?
Factus ſum ſicut homo ſine adjuto-
rio, inter môrtuos liber. Et benè
liber, qui ſe pôterat ſuſcitare, juxta
quod scriptum eſt: Soòlvite hoc tem-
plum, & in triduo reſuſcitabo il-
lud. Et benè liber, qui alios des-
cénderat redemptuürus. .
Hymnum cantate nobis, allel.
Quômodo cantaàbimus canticum
Dômini in terra aliéna? alleluja;
allelja. Illic interrogavérunt
nos, qui captivos duxérunt nos
verba cantionum. Quomodo.
loôria Patri. Quomodo.

éctio ſan&ti Kyangelii ſecundùm
Joannem.

N ilflo tempore: dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Amen, amen ico
vobis: ſi quid petieritis Patrem in
nômine meo, dabit vobis. Et ré-
liqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Omini verba nnc iſta tractan-
da ſunt: Amen, amen dico vo-
Pis: ſi quid petiéritis Patrem in nô-
mine meo, dabit vobis. Jam di-
ctum eſt in ſuperioribus hujus Do-
minici ſermonis partibus, propter
eos qui nonnulla petunt à Patre in
Chrifſti nomine, nec accipiunt;
non peti in nômine Salvatoris »
quidquid peétitur contra rationem
salutis. Non enim ſonum litterâ-
rum ac ſy llabarum, ſed quod ſonus
ipſe ſignificat, & quod eo ſono re-
ctè ac veraciter intelligitur, hoc ac-
cipiendus eſt dicere, cùm dicit:
In nomine meo.
Deus canticum novum cantabo
tibi, allel. In pſaltério decem
chordarum pfallam tibi;, alleluja,
alleluja. Deus meus es tu,
confitébor tibi: Deus meus es tu,
& exaltabo te. In plſaltério.

Nde qui hoc ſentit de Chri-
ſto, quod non eſt de unico
Dei Filio ſentiéndum, non petit
in ejus némine, étiam ſi non ta⸗

geret, non habébat. Reſurréxit in
eo mundus, reiſurréxit in eo cœlü,

ceat litteris ac ſyllabis Chriſtum⸗

quéôniam in nômine elus petit
quem

guem cog
guoc eſta
iple in ejn
cipit guoe
ſälttem ſ.
Pit autem
Quzdam
Ut congru
ketüntur.
ekt quod.
beneficia
Velbis,
Dtopriè p.
guippe om
nonautem
tut rel am
Vel guibus
cüngue d
Gibit vobi
Bonum
Et psall
nordo pl.
Gthara, E.

Squem
ktis guie
Reite, K:
Veltrum in
ciclt, giu
hon catni
diuunn elt
liquid ei
Droculdüb
Quiquich
neat ad he
dumm hoce
tendum,
kritim,
zitam. On
tr, nihil
Olmnino e
kei compa
neupiocl
ebeum
omi
Peich
Aered
Auditoret
c co.
nuluun le
ſonleett
in ohli

n keur
ie mo⸗

Aum i
14, n
ahietk,

1. iiten
etEü norn 8
eſeitin kein
ncnla mr
s umert
eguun
no neate
liben Ein
t ſulclneft
ölfieaet
kelllen
1 uitlte
ArS.
te noli
bimmgcmt
liena! A
intenortite
8 Guterun
Qhorohe
tono⸗

ngeni lett
elll.

tieritsan
bit wobi

linid.

ndnei
n alnen n
tis haten

quem côgitat cùm petit. Qui verò
quod eſt de illo ſentiéndum, ſentit,
ipſe in ejus némine petit: & ac-
cipit quod petit, ſi non contra ſuã
ſalùtem ſempitérnam petit: acci-
pit autem quando debet accipere.
Quædam enim non negantur: ſed
ut congruo dentur tempore, dif-
ferůntur. Ita ſanè intelligendum
eſt quod ait: Dabit vobis: ut ea
beneficia ſignificata ſciantur his
verbis„ quæ ad eos, qui petunt,
proprié pértinent. Exaudiuntur
quippe omnes ſancti pro ſeipſis,
non autem pro omnibus exaudiun-
tur vel amicis, vel inimicis ſuis,
vel quibüslibet aliis: quia non ut-
cuùmque dictum eſt, dabit; ſed,
dabit vobis.
Bonum eſt confitéri Dnño, allel.
Et psallere, allel. In deca-
chôrdo pſaltério, ecum cantico &
cithara. Et psallere. Gloria. Et.

Sque modoô, inquit, non peti-
ſtis quidquam in nomine meo.
Pétite, & accipiétis, ut gaudium
veſtrum ſit plenum. Hoc quod
dicit, gaudium plenum, profeécto
mon carnale, ſed ſpiritale gau-
dium eſt: & quando tantùm erit, ut
aliquid ei jam non ſit addéendum,
proculdúbio tunc erit plenum.
Quidquid ergo pétitur, quod perti-
neat ad hoc gaudium conſequen-
dum, hoc eſt in nomine Chriſti pe-
téndum, ſi divinam intelligimus
gratiam, ſi vere beatam Holcimus
vitam. Quidquid autem àliud peti-
tur, nihil petitur: non quia nulla
omnino res eſt, ſed quia in tantæ
rei comparatiéône quidquid aliud
concupiscitur, nihil eſt.
e Deum laudamus- II.
ude Alleluja.
oôminus regnavit.

11.
Hariſſimi, Eſtôte factòres ver-
bi, & non auditôres tantùm,
falléntes vosmetipſos. Quia ſi quis
auditor eſt verbi, & non factor:
hic comparabitur viro conſideranti
vultum nativitatis ſuæ in ſpéculo:
conſideravit enim ſe, & abiit, &
ſtatim oblitus eſt qualis fuerit.
urôra cœlum. 14.
In reſurrectione tua. 15.

Usque modo non petiſtis quid-
quam in nomine meo: pétite, &
accipiétis, alleluúja.

357

Eus, à quo bona cunda proce-
dunt ilargire ſupplicibus tuis,
ut cogitémus, te inſpirante, quæ
recta ſunt: & te gubernante, ea-
dem faciamus. Per Dominum.

Chariſlimi „ Eſtore factôres.
k. Surréxit Dominus de ſepuúͤl-
chro, Allelúja, allel. Surréxit.
Qui pro nobis pependit in li-
gno. Alleluja, alleluja.
loôria Patri. Surréxit.
Surréxit Doôminus verè, allel.
Et apparuit Simoni, alleluja.

Ui auté perſpeéxerit in legem
perféctam libertatis, & per-
manſerit in ea, non auditor obli-
viéôſus factus, ſed factor peris, hic
beatus in facto ſuo erit.
e. bi Surréxit Doôminus verè;»
Allelũúja, allel. Surréxit.
Et apparuit Simoôni. Alleluja.
alleluja. loria Patri. Surréxit.
Gaviſi ſunt diſcipuli, allel.
Viſo Domino;, allel.

Eligio munda & immacufata
apud Deum, & Patrem, hæc eſt:
Viſitare pupillos & viduas in tri-
bulatiône eòrum, & immaculatum
ſe cuſtodire ab hoc ſæculo.
Gaviſi ſunt diſcipuli »
Alleluja, allelüja. Gaviſi.
Viſo Doômino. Allel. allel.
lôria Patri. Gaviſi. Mane no-
biscum Dômine, allel. Quoôniã
adveſperaſcit, alleluja.

ixit Dominus.

3. 77 ,
Chariſſimi, Eſtôte factôres.
d régias Agni dapes.
Mane nobiscum. 341.

Pétite, & accipiétis, ut gâu-
dium veſtrum ſit plenum: ipſe enim
Pater amat vos, quia vos me amâà-
ſtis, & credidiſtis, alleluja.
eus, à quo bona.

FEKRIA SEGUNDA.

2Z 2 E⸗

358 . .. 5
ectio ſancti Evangélii ſecúndùm

Lucam.

IS illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Quis veſtrum habé-
bit amicum, & ibit ad illum mé-
dia nocte, & dicet illi: ämice,
cômmoda mihi tres panes. Et ré-
liqua. 6
Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

Lius præcêépti locus eſt, ut om-
AAnibus momeéntis, non ſolùm
diébus, ſed eétiam noctibus oratio
deferatur. Vides enim, quòd iſte
qui média nocte perréxit, tres pa-
nes ab amico ſuo poſtulans, & in
ipfa peténdi intentione persiſtens,
non defraudétur oratis. Qui ſunt
iſti tres panes, niſi myſtérii cœlé-
ſtis alimentum? Quod ſi diligas
Dôminum Deum tuum, non fſo-
lùm tibi, ſed étiam aliis poteris
emereéri. Quis autem amicior no-
bis, quam qui pro nobis corpus
ſuum tradidit .
Dicant nunc;, qui redempti
funt, alleluja: A Doômino;,
alleluja, alleluja.
Quos redemit de manu inimici,
& de regiônibus congregavit eos.
A Domino.

B hoc média nocte panes Da-
vid pétiit, & accépit. Pétiit
enim, quando dicébat: Media no-
cte ſurgébam ad confitendum tibi.
Ideoò méruit hos panes, quos ap-
pôſuit nobis edéndos Petiit cum
dicit: Lavabo per singulas noctes
lectum meum. Neque enim ti-
muit, ne excitaret dormiéntem,
quem ſcit ſemper vigilantem. Et
ideo ſcriptorum mémores, nô-
ctibus ac diébus oratioôni inſtantes,
peccatis noſtris veniam poſtule-
mus.
„ Cantate Dômino, alleluja.
Pſalmum dicite ei, alleluja.
y. Afferte Dômino glöriam &
honorem, afférte Döômino gloriam
nomini ejus. Pſalmum.
[Am ſi ille tam ſanctus, & qui
regni erat neceflitatibus oc-
cupatus, sépties in die laudem Doô-
mino diceébat, matutinis, & ve-
ſpertinis ſacrificiis ſemper intén-
tus: quid nos facere oportet, qui
eòô ämpliùs rogare debémus, quòô
frequentiùs carnis ac mentis fra-

.

alleluja.

gilitäte delinquimus, ut de via
Iaſſis, & iſtius ævi curſu, ac vitæ hu-
jus anfractu graviter fatigatis, panis
refectionis deeſſe non poſſit, qui
hôminis corda confirmet? Nec so-
lùm média nocte Dominus, ſed
omnibus prope docet vigilandum
eſſe moméentis. Venit enim & ve-
ſpertina, & ſecuúnda, & tertia vigi-
lia: & pulsare conſuévit. Beati
itaque ſervi illi, quos, cum vénerit
Dôminus, invenerit vigilantes.

e Deum.

Narrabo nomen tuum fratribus
meis, allel. In médio Ecclé-
ſiæ laudabo te, allel. allel.
Confitebor tibi in populis Do-
mine, & pſalmum dicam tibi in
Gentibus. In médio.
loria Patri. In medio.

Pétite, & accipietis: quærite, &
invenietis: P sate,„ & aperieétut
vobis, allelüja.

Ræſta quæſumus omnipotens
Deus: ut, qui in afflictione no-

ſtra de tua pietate confidimus,

contra adveérſa ômnia tua ſemper
protectione muniamur. Fer Do-
minum noſtrum.

eus, 3
quo bona. 357⸗

Ipſe enim Pater amat vos; Qquia
vos me amiſtis; & credidiſtis:

eus, à quo bona. 357.
FERI A TERT IA4.

S

De E

(c 1
os eade
Ni: uia
Gelit 4 pec
Getüis hom
Dei, quod
in tempe
tetitam te
Gentium co
Anbllhayern
s,Wnolen
Dorationibt
culibus.
Concurrent
luuuriæ cO
1ez. Qui re
Ditatus eſ
1uos. Prop
efangelizi
idem ſec
ne, viyant
in Pltitu,
apropingn
In
Allelai,
Urael, I
Malmni
te glori

töte i
4 biliten
hnla autem
Clutititenm
Jlia charin
Deccatoru
cemn ſine
quisque
in alteéru
multitorn
qvitur .
is mint
1üte gan
In onmnib
ber eſum
1, Kim
kum, Ame
In tote
erguigiri
lu mne zn
Peneki
e uſtihe
loria at

Hrich
in ker

D
cet Fin
Fenit enint
ca, Ktenu
nlneflt.
uopein ſt
etit niiune

eum

edio,
mecio
eis: gurt
te, N 6

De Epiſtola prima B. Petri

Ciuñtia igitur paſſo in carne, &
vos eadem cogitatiône armami-
ni: quia qui paſſus eſt in carne,
déſiit à peccatis: ut jam non deſi-
dériis höminum, ſed voluntati
Dei, quòd réliquum eſt in carne
vivat témporis. Súfficit enim præ-
téritum tempus ad voluntatem
Gentium conſummandam; his qui
ambulavérunt in luxuriis, deſidéri-
is, vinoléntiis, comeſſatiônibus,
potatioônibus, & illicitis idolòrum
cültibus. In quo admirantur non
concurréntibus vobis in eamdem
luxuúriæ confuſiônem, blaspheman-
tes. Qui reddent rationem ei;, qui
paratus eſt judicare vivos & moôr-
tuos. Propter hoc enim & môrtuis
evangelizatum eſt: ut judicentur
quidem ſecundùm hoômines in car-
ne, vivant autem secundùm Deum
in ſpiritu. Omnium autem finis
appropinquavit.
In Eccléſiis benedicite Deo⸗
allelnja, Dômino de fontibus
Iſrael, alleluja, allel.
Pſalmùm dicite nomini ejus,
date glöriam laudi ejus. Doômino.

Stôte itaque prudéntes, & vi-
. ilate in oratiônibus. Ante om-
nia autem mutuã in vobismetipſis
charitäatem continuam habéntes:
quia charitas oôperit multitüdinem
peccatoôrum. Hoſpitales invi-
cem ſine murmuratione. Unus-
quisque ſicut accépit gratiam,
in altérutrum illam adminiſtran-
tes, ſicut boni diſpenſatôres
multiformis gratiæ Dei. Si quis
léquitur, quaſi ſermones Dei: ſi
quis miniſtrat, tamquam éx vir-
tüte quam adminiſtrat Deus: ut
in ômnibus honorificétur Deus
per Jeſum Chriſtum; cui eſt glo-
ria, & impérium in ſæcula ſæculoô-
rum, Amen.
In toto corde meo, alleluja,
exquisivi te, allel. Ne repél-
las me à mandatis tuis, allel. allel.
Benedictus es tu Domine, doce
me juſtificatiònes tuas. Ne repellas.
léria Patri. Ne.

Hariſſimi, nolite peregrinari
in fervore, qui ad tentatio-

3 59
nem vobis fit, quaſi novi aliquid
vobis contingat: ſed communican-
tes Chriſti paſſiénibus gaudete, ut
& in revelatione glériæ ejus gau-
deatis exultantes. Si exprobramini
in nômine Chriſti, beati eéritis:
quoniam quod eft honoris, gloriæ,
& virtůtis Dei, & qui eſt ejus Spiri-
tus, ſuper Vos requieſcit. Nemo
autem veſtrum patiatur ut homici-
da, aut fur, aut malédicus, aut
alienorum appetitor. Si autem ut
Chriſtianus non erubeſcat: glori-
ficet autem Deum in iſto nomine.
Quôniam tempus eſt, ut incipiat
judicium à domo Dei.
Pe Deum laudamus. II.

Oportébat pati Chriſtum, & resuúr-
gere à mortuis, alleluja.
eus, à quo bona cuncta.
357:

Exivi à Patre, & veni in mundum:
iterùm relinquo mundum, & vado
ad Patrem, alleluja.
FERIA QUART A-⸗

éctio ſancti Evangelii ſecúndùm

5

Joannem.

S illo témpore: Sublevaàtis Jeſus
ôculis in cœlum, dixit: Pater,
venit hora, clarifica Filium tuum.
Et réliqua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Oterat Dôminus noſter, unigé-
nitus & coætérnus Patri, in for-
ma ſervi, & ex forma ſervi, ſi hoc
opus eſſet, Orare ſiléntio; ſed ita
ſe Patri exhibere voluit precato-
rem, ut meminiſſet noſtrum ſe eſ-
ſe doctòrem. Proinde eam, quam
fecit oratiéonem pro nobis, no-
tam fecit & nobis: quôniam tan-
ti magiſtri non ſolùm ad ipſos
ſermocinatio, ſed etiam pro ipſis
ad Patrem oratio, diſeipulòrum
eſt ædificatio: & ſi illorum, qut
hæc dicta aderant audituri, profé-
&εα & noſtra, qui fueramus con-
cripta lectùri. ,
Er Peus canticum novum cantàbo
Z tibi

360
tibi, allel. In pfalterio decem
chordarum pfallam tibi;, allelũúja,
alleluja.
Deus meus es tu, & confité-
bor tibi: Deus meus es tu, & ex-
altabo te. In pſalterio.

Uapropter hoc quod ait: Pa-
ter, venit hora, clarifica Fi-
lium tuum:; ofſténdit omne tem-
Pus, & quid, quando facçeret, vel
fieri sineret, ab illo eſſe diſpôſi-
tum, qui téêmpori subditus non
eſt: quoniam quæ futüúra erant
per singula témpora, in Dei ſa-
Pieéntia cauſas efficientes habent,
in qua nulla ſunt tempora. Non
ergo credatur hæc hora fato urgé-
te veniſſe, ſed Deo potiùs ordi-
nante. Nec ſidérea necéſſitas Chri-
ſti connéxuit paſſionem: abſit e-
nim ut sidera mori coôgerent side-
rum Conditorem.
g. Bonum eſt confitéri Dömino,
alleluja: Et psällere, allel.
In decachordo pſalterio, cum
gantico, & cithara. Et psaällere.
loria Patri. Et psallere.

Larificatum à Patre Filium

nonnülli accipiunt in hoc

quòd ei non pepércit, ſed pro no-
bis omnibus tradidit eum. Sed ſi
paſſioòne clarificatus dicitur, quan-
tò magis reſurreétione? Nam in
paſſione magis ejus humilitas,
quam claritas commendatur,
Apoſtolo teſte, qui dicit: Humi-
liavit ſemetipſum, factus obédiens
usque ad mortem, mortem autem
Crucis. Deinde séquitur, & de
eius clarificatione jam dicit:
Propter quod & Deus illum ex-
altavit; & donavit ei nomen,
quod eſt ſuper omne nomen; ut
in nomine Jeſu omne genu flecta-
tur, cœleſtium, terréſtrium, & in-
fernorum. Et omnis lingua confſi-
teatur, quia Dominus Jeſus Chri-
ſtus in gloria eſt Dei Patris. Hæc
eſt clarificatio Domini noſtri Jeſu
Chriſti, quæ ab ejus reſurrecdtione
ſumpſit exordium.
e Deum laudamus. II.

Pater, venit hora, clarifica Fi-
lium tuum laririte duan. habui,
priusquam mundus eſſet, apud te,
alleluja.

eus, à quo bona cuncéta. 357.

IN

ür Ealil
j.

Omnes Gen

Nimuin
ſe omnil
cchitſelus
II diem, 4
Per Spiritu
Aßümptus
Alutis
elu vo⸗
Olbis rede
Ercalta lun
ua vius
Ut nodra!
Mortemin
Amorten
tmimm
nctis cat
Victor tii
exter⸗

Eeogat!

t damna
Tuique vul
Ditez heite
Cux ad
i⸗ meta ne
Pbheym
ſis aulce

lell, tibi
Oui viſtor
umn batte
Aempite

talus oded
5 Mortent
Zegoltuln
ne ſun i
Deis Unn
jit ei non
nne
mne kenute
erkettüumt

11, clulikt
ite ln
8 ellet, 4

4 Clnd 1

1X

Viri Galilæi. aur
367. izit Dominus.
Laudate Dôminum
79.

Rimùum quidem ſermônem feci
Pa omnibus, Theophile, quæ
cœpit jeſus facere, & docere, usque
in diem, qua præcipiens Apôſtolis
per Spiritum fanctum, quos elegit,
aſsûmptus eſt.
Alutis humanæ Satôr,
₰ Jeſu volúptas cordium,
Orbis redémpti Cönditor;,
Et caſta lux amantium.
Qua victus es clementia,
Ut noſtra ferres crimina?
Mortem ſubires innocens»
A morte nos ut toölleres?
errumpis infernum chaos „
Vinctis caténas détrahis;
Victor triümpho nobili,
Ad deéxteram Patris ſedes.
e cogat indulgentia,
Ut damna noſtra sarcias»
Tuique vultus compotes
Dites beato lumine.
u dux ad aſtra, & sémita»,
Sis meta noſtris cordibus,
Sis lacrymarum gaudium,
Sis dulée vitæ przamium. Amen.

omnes Gentes.

Jeſu, tibi ſit glõria,
Qui victor in cœlum redis,
Cum Patre, & almo Spiritu;»
In ſempitérna ſæcula. Amen.
Aſcendit Deus in jubilatiône,
allefũja. Et Doôminus in voce
cubæ; alleluja,

Pater, manifeſtavi nomẽ tuum ho-
minibus, quos dediſti mihi: nunc
autem pro eis rogo, non pro mun-
do, quia ad te venio, allel.
Oncéde, quæſumus omnipo-
tens Deus: ut qui hodiérna
die Unigénitum tuum Redemptoô-
rem noſtrum ad cœlos aſcendiſſe
exédimus ,ͤ ipſi quoque mente in

361

ecléſtibus habitémus.
dem Doôminum.

Per eum-

Ilelùjſa, Chriſlum Dominum
aſcendéntem in cœlum, Venite,
adorémus, alleluja.
Venite, exultémus. 1I.

Térne Rex altiſſime,
Redémptor & fidelium,
Cui mors perémpta détulit
Summæg triümphum gloriæ.
ſceêndis orbes siderum;
Quo te vocabat cœlitus
Collata, non humanitus,
Rerum potéſtas omnium.
t trina rerum machina;
Coœléſtium, terreſtrium,
Et inferôrum condita,
Flectat genu jam sůbdita.
remunt vidéntes Angeli
Verſam vicem mortalium:
Peccat caro, mundat caro,
Regnat Deus Dei caro.
is ipſe noſtrum gaudium,
Manens olympo præmium,
Mundi regis qui fabricam,
Mundana vincens gaudia.
unc te precantes quæſumus,
Ignôſce culpis omnibus,
Et corda ſurſum suůbleva
Ad te ſupérna gratia.
t cùm repéntè coœperis
Clarére nube judicis,
Pœnas repéllas débitas,
Reddas corônas pérditas;
Qui victor in cœlum redis,
Cum Patre, & almo Spiritu,
In ſempitérna ſæcula. Amen.

Elevàta eſt magnificéntia tua ſuper
cœlos Deus, allel.
Omine Dôminus noſter, * quam
admirabile eſt nomen tuum in
univerſa terra! . .
nönin elevar eſt magnificentia
tua * ſuper cœlos. .
xX ore infantium, & lacténtiñ per-
feciſti laudem propter inimicos tu-
Os, * ut déſtruas inimicũ, & ultôré.
duoöniam videboe clos tuos „
Z 5 6pera

362
6pera digitôrum tuorum: lunam,
& ſtellas quæ tu fundãàſti. .
uid eſt Rame „ quod memor es
ejus: aut filius hôminis, quôniam
viſitas eum.
inuiſti eum paulò minùs ab An-
gelis, gloria & honoôre corondſti
eum, * & conſtituiſti eum fuper
6pera manuum tuarum.
mnia ſubjeciſti ſub pédibe ejus, *
oves & boves irerins, inſuper &
pécora campi. . .
ôlucres cœli, & piſces maris, *
qui perambulant sémitas maris.
oömine Doôminus noſter, * quam
admirabile eſt nomen tuum in u-
nivérſa terra!
Elevata eſt magnificéntia tua
ſuper coœlos Deus;allel. Dô-
minus in templo ſanéto ſuo, Dô-
minus in cœlo, allel.
N Dômino confido: quômodo
dicitis animæ meæx: *Transmigra
in montem ſicut paſſer?
uoôniam ecce peccatoôres inten-
derunt arcum: paravérunt ſagittas
ſuas in pharetra, * ut ſagittent in
obſcro rectos cord

e.
uôniam quæ perfeciſti deſtruxé-

runt: * juſtus autem quid fecit?
ôminus in templo ſancto ſuo: *
Dôminus in cœlo ſedes eius.
culi ejus in pauperé reſpiciunt: *
alpebræ ejus intérrogant filios
ominum.
minus intérrogat juſtum, & im-
pium: * qui autem diligit iniquita-
tem, odit animam ſuam.
luet fſuper peccatores laqueos: *
ignis, & ſulphur, & ſpiritus pro-
cellarum, pars calicis eòrum.
uéôniam juſtus Dñs, & juſtitias di-
léxit: æquitatem vidit vultus ejus.
Doôminus in templo ſancto
ſuo, Dôminus in cœlo, allel.
A ſummo cœlo egréſſio ejus
& occúrſus ejus usque ad ſummum
ejus, allel.

Oeli enarrant gloriam Dei, *
& pera manuum ejus annun-
tiat firmaméntum.
ies diéi eructat verbum, * &
nox nocti indicat fciéntiam.
on ſunt loquelæ, neq; ſermòônes*
quorum non audiantur voces eô-
rum. ,B
n omnem terram exivit ſonus eoô-
rum: * & in fines orbis terræ ver-
ba ebrum. .
n ſole péôſuit tabernâculũ ſuum: *

& ipſe tamquam Sponſus proté-
dens de thalamo ſuo.
xultavit ut gigas ad curréndam
viam: * à ſumo cœelo egreéſſio ejus.
t occùrſus ejus usque ad lumum
ejus: * nec eſt qui ſe abſcondat à
calôre ejus.
ex Dômini immaculaàta, conver-
tens animas: * teſtimonium Doô-
mini fidéle, ſapiéntiam præſtans
pärvulis.
uſtitiæ Dômini rectæ, lætificantes
corda: præcéptum Démini lüci⸗
dum, illùminans oculos.
imor Dômini ſanctus, permanens
in ſæculum ſæculi: * judicia Dñi
vera, juſtificata in ſemetipla.
eſiderabilia ſuper aurum & lapi-
dem pretioſum multum: *† & dul-
ciôra ſuper mel & favum.
tenim ſervus tu“ cuſtodit eam in
cuſtodiéndis illis retribùtio multa.
elicta quis intelligit? ab ocültis
meis munda me: * & ab alienis
parce ſervo tuo. .
i mei non fùúerint dominäti, tunc
immaculatus ero: * & emundabor

à delidto maximo.

St erunt ut complaceant eléquig
oris mei: * & meditatio cordis mei
in conſpedtu tuo ſemper.
omine adjtor meus, * & re⸗
demptor meus. .
A ſummo cœlo egréſſio ejus,
& occùrſus ejus usque ad ſumum
ejus, alleluja. DV
Aſcéndit Deus in jubilatione:
alleluja. Et Dominus in voce
tubæ, alleluja. Eater noſter.
xâudi Doômine.
. Benedictione perpétua.
Incipit liber AcuumApoſtolorum.

Rimum quidem ſermönem fe⸗
ci de omnibus, 6 Theophile »
quæ cœpit leſus facere & do-
éére, usque in diem, qua præci-
piens Apoſtolis per Spiritum ſan-
Gtum, quos elégit, aſlümptus eit:
quibus & præbuit ſeiplum vivum
poſt Paſſiõnem ſuam in multis ar⸗
gumentis, per dies quadraginta
apparens eis, & loquens de regno
Dei. Et convéicens, præcépit eis;
ab Jerosolymis ne diſcéderent, ſe
expectarent promiſſionem patris
quam audiſtis (indquit ) ber 0
meum: quia Joannes quidem ba-
ptizavit aqua, vos autem bapti-
zabimini Sdirit ſancto, non po
multos hos dies
tos hos dies. poſt

ot p⸗
guactaeint
guens de te
igenibus
liia nube
lis eotum,
Precepit ei
ſcederent,
ſonem Pat.
nitus Dei l
Citur qui
Uübant er
ſlln tempo
Unel: Dir
Velrum na
MMent, gu
Potekkate:
ſuperyenie
Keritis m
Momni In
d ultimu
et, vident
nubes ſule
Omnis
Auta eſt .
efas in nu
us in ate
A fummn
Oceütlus
Els. S
Sn

Umgt
eunte
aſtiterunt
glic ſtati⸗
kiie jeſus
18 in c
modumv
fum. T
nn iter,
knaculen
niden be
Andten⸗
Putiabon
Alphe
Zuds K
lejerintes
Cum mulie
elu, F
Exikt

dorlke
1.
8 W oliu
lo entltt
Usgue li
iſe n

netlinz
efinonn
ientinan i

telkylriͦr
tuin Dünu!
olls
nklsſene
i: ſal
in lenelet
per aunnn
wultan
X Kuun.
1b cuſoltel
8kettihune
llenttht
* K01

t oniti
Xen

pläceane⸗
dititio ton⸗
ſenhe.
1 mells,

al eunt
uegne ll

in ihli

1 Dorinut
en

Euni,
len zTrr
ſicele 1

Pofſt paſſiõnem ſuam per dies

quadraginta apparens eis , & lo-

quens de regno Dei, allel. Et
videntibus illis elevatus eſt, alle-
luja: & nubes ſuſcépit eum ab ocu-
lis eòrum, allel. Et conveſcens
præcépit eis, ab Jerosolymis ne di-
ceêderent, ſed expectareênt promiſ-
ſioônem Patris. Et. Vnigé-
nitus Dei Filius. .
Gitur qui convénerant, interro-
gäbant eum, dicéntes: Doômine,
fi in témpore hoc reſtitues regnum
Iſrael: Dixit autem eis: Non eſt
veſtrum néſſe, témpora vel mo-
menta, quæ Pater poſuit in ſua
Voteſtate: ſed accipiétis virtůtem
ſuperveniétis Spiritus säcti in vos,
& éritis mihi teſtes in jeruſalẽé, &
in omni judæa, & Samaria, & usque
ad ultim terræ. Et cùm hæc
ſet, vidéntibus illis, elevatus eſt, &
nubes ſuſcêpit eum ab oculis eôrü.
S. Omnis pulchritüdo Doômini ex-
altata eſt ſuper ſidera: Spécies
ejus in núbibus cœli, & nomen
ejus in æternum permanet, allel.
A ſummo cœlo egréſſio ejus, &
occürſus ejus usque ad ſummum
ecjus. Spécies ejus.
Spiritus ſancti gratia.

Umque intueréntur in cœlum
euntem illum: ecce duo viri
aſtitérunt juxta illos in véſtibus
albis, qui & dixérunt: Viri Galilæi,
quid ſtatis aſpiciéntes in cœlum:
Hic Jeſus, qui aſsumptus eſt à vo-
bis in cœlum, ſic veniet, quemad-
modum vidiſtis eum euntem in cœ-
lum. Tunc reverſi ſunt Jeroſoly-
mam à monte, qui vocatur Oliveti,
qui eſt juxta Jerũſalem, sabbati ha-
bens iter. Et cùm introiſſent in
coœnaculum, aſcendérunt, ubi ma-
nébant Petrus & Joannes;, jacôbus,
& Andréas, Philippus & Thomas,
Bartholomæus & Matthæus, Jacoô-
bus Alphæi, & Simon Zeloftes, &
Judas jJacobi. Hi omnes erant per-
ſeverantes unanimiter in oratione
cum mulieribus, & Maria matre
Jeſu, & fratribus ejus.
Exaltare Dômine, alleluja.
In virtüte tua, alleluja.
Elevaâta eſt magnificéntia tua
ſuper cœlos Deus. In virtüte.
lôria Patri. In virtute.

Exaltare Dömine in virtute tua :
cantabimus, & pſallémus, alleluja.

dixiſ-

263

Omine in virtùúte tua lætabi-
tur Rex: * & ſuper ſalutare
tuum exultabit vehementer.
deſidérium cordis ejus tribuiſti
ei: * & voluntate labioôrum ejus
non fraudâſti eum.
uôniam præveniſti eum in bene-
dictionibus dulcédinis: * poſuiſti
in capite ejus coronam de lapide
pretioſo.
Vitam pétiit à te: * & tribuiſti ei
longitdinem diérum in ſæculum
& in ſæculum ſæculi.
agna eſt gloria ejus in ſalutari
tuo“ glöriam & magnum decorem
impones ſuper eum.
uëniã dabis eum in benedictio-
nem in ſæculum ſæculi: lætificabis
eum in gaudio cum vultu tuo.
uôniam rex ſperat in Domino: *
& in miſericordia Altiſlimi non
commovébitur.
nveniätur manus tua omnibus
inimicis tuis: déxtera tua invéniat
omnes, qui te odérunt.
ones eos ut clibanum ignis in
témpore vultus tui: * Dominus in
ira ſua conturbabit eos, & devora-
bit eos ignis.
ructum eòrum de terra perdes: *
& ſemen eôrum à filiis hominum.
Zuoôniam declinavérunt in te ma-
la: * cogitavérunt consilia, quæ
non potuérunt ſtabilire.
uôniam pones eos dorſum, * in
reliquiis tuis præparabis vultum
eoôrum.
xaltare Die in virtúte tua: can-
tabimus & pſallémus virtutes tuas.
Exaltare Däe in virtute tua:
cantãbimus, & pſallemus, allel.
Exaltabo te Döômine, quô-
niam ſuſcepiſti me, alleluja.

Xaltabo te Dômine, quôniam
α ſuscepiſti me: * nec delectaſti
inimicos meos luper me.
bmine Deus meus clamavi ad
te: * & ſanKſti me.
ômine eduxiſti ab inférno äni
mam meam: * ſalvàſti me à deſcen-
dentibus in lacum.
sallite Dno Sancti ejus: * & con-
fitémini memoôriæ ſancétitatis ejus.
