Nenlu eimen en
Ubn ene, ca
Uierioni eſ,
Acleete, eur
Pobotegueri,
Enhifun, Nen
Utemplum
1t Nemo potet
Inneis fdeliun
Mſint: nen
un ſepultün
ltz (eludid
ing generidun
mititültg oo
ncere lice
ns lautit

loa

nibus.
K.

In catld
leci.

bis,guelumn

e An⸗
1 Donino, K

nini onnes ,

Grunn d.
llcopl.

Ansnin
ui cuntülen
n ſuun d,
e CCH
tnamm ten
Sappellan,

bus Chriſtus eſt, in quibus Chriſti

fides eſt. Dénique Apôſtolus ait:
Habêmus thesaurum in vaſis fictili-
bus, Quos meliôres thesauros ha-
bet Chriſtus, quam eos, in quibus
ſe eſſe dixit? Sic enim ſcriptum
eſt: Eſurivi, & dediſtis mihi man-
ducare; ſitivi, & dediſtis mihi bi-
bere: hoſpes eram, & collegiſtis
me. Et infra: Quod enim uni ho-
rum feciſtis, mihi feciſtis. Hos
thesauros demonſtravit Laurén-
tius, & vicit, quod eos nec per-
ſecùtor potuit auferre.
Noli me derelinquere. 210.

Umquid dictum eſt“ ſancto
Laurentio: Non debuiſti ero-
gàre thesauros Eccléſiæ, vaſa Sa-
cramentôrum véndere? Opus eſt,
ut quis fide ſincéra & perfſpicaci
providéntia munus hoc impleat.
Sane ſi in ſua quis derivat emolu-

ménta, crimen eſt: ſin verò paupé-

ribus érogat, captivum rédimit,
miſericordia eſt. Nemo enim po-
teſt dicere, cur pauper vivit? Ne-
mo poteſt queri, quia captivi re-
démpti ſunt. Nemo poteſt accusa-
Te, quia templum Dei ædificatum
eſt. Nemo poteſt indignari, quia
humandis fidélium reliquiis ſpatia
laxata ſunt: nemo poteſt dolére,
quia in ſepulturis Chriſtianõrum
réquies defunctôrum eſt. In his
tribus genéribus vaſla Eccléſiæ
étiam initiata confringere, confla-
Ie, vendere licet.
Beatus Lauréntius. SIr.

Léctio ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem.

IS illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Amen, amen dico
vobis, niſi granum fruméenti cadens
in terram, mortuum füerit, ipſum
ſolum manet. Et réliqua.
De Homilia S. Auguſtini Epiſc.

Iniſter eſt Chriſti usque ad il-
lud opus magnæ charitätis,
quod eſt animam ſuam pro fratri-
bus péônere; hoc eſt enim & pro
Chriſto ponere: quia & hoc prop-
ter ſua membra dictúrus eſt: Cùm
pro iſtis feciſtis, pro me feciſtis.
De tali quippe épere étiam ſe mi-
niſtrum facere, & appellare digna-
tus eſt, ubi ait: Sicut Filius ho-
minis non venit miniſtrari, ſed mi-
Brev. Rom.

281
niſträre, & ânimam ſuam pon?re
pro multis. Hinc eſt ergo unus-
uisee miniſter Chriſti, unde eſt
miniſter & Chriſtus. Sic miniſtran-
tem Chriſto honorificâbit Pater
ejus honôre illo magno, ut ſit cum
Filio ejus, nec umquam deficiat
felicitas ejus.
In craticula te Deum. 812.

VUm ergo auditis, fratres, Déô-
minum dicéntem: UÜbi ego
ſum, illic & miniſter meus erit?:
nolite tantùmmodo bonos Epiſco-
pos & Clericos cogitare: étiam
vos pro modulo veſtro miniſtrare
Chriſto, benè vivendo, eleemoô-
ſynas faciéendo, nomen doctrinam-
que ejus, quibus potuéritis, prædi-
cando: ut unusquisque étiam Pa-
terfamilias hoc nomine agnôſcat
patérnum afféctum ſuæ familiæ ie
debêre. Pro Chriſto, & pro vi-
ta ætérna ſuos omnes admoneat »„
dôceat;, hortétur, corripiat, im-
péndat benevoléntiam, exerceat
diſciplinam; ita in domo ſua Ec-
cleſiàſticum, & quodammodo Epiſ-
copale implebit Officium, mini-
ſtrans Chriſto, uft in æternum ſit
cum ipſo.,
△ Hippolyte. 812.

HIpolytus à ſanécto Lauréntio
baptizaäatus, domi ſuæx, dum
Euchariſtiam sůmeret, compre-
héntus, & ad Valerianum Impera-
tôrem addúctus „ ab eo de ſuæ
religiõnis profeſſiône interroga-
tus, liberè ſe Chriſtianum proféi-
ſus eſt. Quawobrem tuſtibus cæ-
ditur: quibus in verbeéribus cùm
ejus fides conſtantior inveniretur,
munéribus & honôrum promiſſis
tentätur. Quæ cùm omnia fruſtra
dicçerentur, Præfecto occidéndus
traditur. Qui domum Hippoôlyti
véniens, ut ejus facaltàtes publi-
càret, totam familiam Chriſtianam
eſſe cognoôſcit: atque iis a Chriſtia-
na fide fruſtrà derérritis; primum
plumbatis cæſa Concordia Hippo-
lyti nutrice, quæ céteros confirma-
bat, réliquos extra portam Tibur-
tinam occidi jubet., Hippolytus
indomitis equis raptatus per loca
tribulis & carduis conſita, lacerato
côrpore ſpiritum Deo reddidit,
unaque cum reliquis à juſtino Pres-
F ff byte⸗

818 .
bytero ad agrum Veräânum ſepul-
tus eſt. Eadem die ad Forum Syllæ
crudeliſſirgo ſupplicio affectus eſt
Caſſianus Martyr, qui vinctis poſt
terga maäanibus, puerorum, quos
erudiébat, ferreis ſtylis configen-
dus, excarnificandusque traditur.
Quorum quantò erat infirmior vis,
tanto ejus pœna martyrii gravior
ac diutůrnior, pälmaque illuſtrior.
Te Deum laudamus. 11.

Veſtri capilli.
Exultabunt Sancti. xxxii.

A, quæſumus, omniporens
Deus, ut beatôrum Märtyrum
tuôrum Hippolyti, & Caſſiani ve-
neranda ſolemnitas, & devotio-
nem nobis augeat & falutem
Per Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum.

Similäàbo eum viro ſapiénti, qui
zædificavit domum ſuam ſupra pe-
tram. .
J. Amävit eum Döminus, & or-
nävit eum.
Stolam glôriæ induit eum.

Eus, qui nos bedti Eusébii
α Confeſsoôris tui ännua ſolem-
nitate lætificas: concede propi-
tius“, ut cujus natalitia coôlimus,
er ejus ad te exempla gradiamur.
er Dôminum.
DIE XIV. AUGOUSTI.

Sermo ſancti Mäximi Epiſcopi.

Sèndum eſt, fratres, ac Deo plaà-
citum, ut natalem beati Lau-
réntii præcipua devotioône veneré-
mur: cujus radiantibus flammis
victrix in hunc quoque diem to-
to orbe Chriſti coruicat Eccleſia.
Qui cum in ſede gloriosſſſimi Pa-
triarchæ Diaconatus fungeretur of-
ſicio, puritate innocentis vitæz,
fortiſſimæque mortis triümpho,
Apoſtôlico ſe consertio copula-
vit. Nec imméritò eum Apoſto-
lôrum supparem prædicamus, cui
„ & caſtitas animi Leviticum mini-

ſterium dedit, & plenitúdo fidei
martyrii contúlit dignitatem.

cono prõôpetas ?
conſuêveras.

ternitati tu?? Numquid degéne-
rem me probaâſti? experire, utrùm
idõôneum miniſtrum elégeris, cui
commisiſti Dominici sanguinis di-
ſpenſationem. Tu.

Uem venerãabilis Xyſtus Romã-
næ urbis Antiſtes, cùm im-
piêtàtem ſæviéntis mundi per tor-
ménta ſuperaret, & resgnis eſſet
cœléſtibus jam vicinus, viderét-
ue eum patérna de morre tri-
iſſimum, ita illum ſpiritu præ-
ſcientiæ compelläſſe narratur ;
Noli fili mœſtus eſſe: poſt tri-
duum me ſequéris. Unde appa-
ret, chariſſimi, beatum Lauren-
tium non de ſacerdòôtis ſui victo-
ria habuiſſe triſtitiam, ſed dolauiſ-
ſe, quia non étiam ipſe, mundum
cum ſuo pariter ſacerdoôte vince-
bat. Noli, inquit, fli morſtus
eſſe: poſt triduum me ſequéris.
Hoc eſt: Noli triſtis eſſe, velut
apud ſæculum derelictus, nam nec
te fides „ vitaque tua tali morte
privabit. .
Noli me derelinquere Pater ſan-
Re, quia thesauros tuos jam expen-
di: & Non ego te deſero fili, neque
derelinquo; ſed majora tibi de-
bentur pro fide Chriſti certamina.
Nos quaſi ſenes leviôris pusg-
næ curſum recipimus, te, autem
quaſi jüvenem manet glorioôfior de
tyranno triumphus: poſt triduum
me ſequeris Sacerdotem Levita.
Non.

& martyris, ſe quoque omni-
modis aſſuméndum, congregatis
inopum turbis, Eccleſiaſticum cen-
ſum religioſa liberalitàte divifſt.
Quàm profúndum ſpiritalis vi-
rI „& quam cœléſte consilium .
ut & egenis consúleret, & mul-
titũdine conſumente quæ dede-
rat, invenire non poſſit, quod ra-
peret perſecutor: illam nimirum
ſecùtus ſenténtiam: Diſperſir, de-

in æternum. Bei

Quòô progréderis ſine filio Pa-
ter? quò Sacerdos ſancte ſine Dia-
Tu numquam
ſine miniſtro ſacrificium offerre

Quid ergo in me diſplicuit pa-

Zeitus Laun
Uitit:Deum m
erfio: * Et ie
enta tua.
Mea nox Ob
Kömmnia in l
löria Patri.

Kio ſancti .
o

Nillo enpor
eilis ſuis,An
Uinid grnum
ertam, wörtur
unm ninet.
Ponila5. jo⸗

Alem 5 de
1 tans, rati
tul. Quam
ANiönem .
Mcredunt,
Aluntis guot
lun in no
Unenim corr

Rgo ut comperit ore ſacerdôtis,

dit paupéribus: juſtitia ejus manet

chinge feri
lno Uutem c.
h nulla ope⸗
Mlo oser ni
Cuſtünos die
tete helitin
h craticll
ta
1 ominum
in fum. 1
kiobiſti
titlrog
Cnanten ,
nbinig nti
allirint

plenitudo iil
ienitülen.
lis ſne iſol⸗
lange ſedt
Tu hungun
detiätciun anen

me Ciſlente⸗
ummg uid Ee
experitetna
m eletetht
nic sangune
l

dlli VKusle
eiles, cim
tis nunel er
t, teuns
Vlelols, Ulen
na de Nolt e
ilan hinuft
elliſſe nune
ele t
etis. Ule
beülun 6

cetcoti

niſtselen
erelidnn
gue tui

Alngteteh

Beitus Lauréntius clamävit, &
dixit: Deum meum colo, illi ſoli
sérvio: * Et ideo non timeo tor-
meéenta tua.
Mea nox obſcuùͤrum non habet,
ſed omnia in luce clarélcunt. Et.
loria Patri. Et ideò.

Ectio ſancti Evangelii ſecundùm
Joannem.

R illo témpore Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Amen, amen dico vo-
bis, niſi granum fruméenti cadens in
terram, moôrtuum füerit, ipſum
ſolum manet. Et réliqua. .
Homilia S. Joânnis Chrysoôſtomi.

Alem, de reſurrectiône diſpu-
tans, ratiônem Paulus etiam
àttulit. Quam igitur habébunt ex-
cuſati6nem, qui feſurrectionem
non credunt, cùm in ſeminibus &
in plantis quotidie hoc videamus,
ac étiam in noſtro genere ² Pri-
múm enim corrumpi ſemen opor-
tet, inde fieri generatiõénem. Om-
nino autem, cùm Deus aliquid
facit, nulla opus eſt ratiõne. Quoô-
modo nos ex nihilo fecit ? Hoc ad
Chriſtiänos dico, qui ſe dicunt
crédere Scriptüris.
k. In craticula te Deum non ne-
avi, * Et ad ignem applicaâtus,
te Döôminum Jeſum Chriſtum con-
feſſus ſum.
Probâfti Dömine cor meum,
& viſitãſti noctę. Et ad.

Go autem & àliud dicam ex hu-
o mänis ratiônibus.
tiam alii virttem ſectàntur: ſed
malitiæ ſectatôrum multi feliciter
in ůltimam pervenérunt ſenectu-
tem, virtutis autem conttà. Quo-
mòôdo ergo pro meritis unusquis-
que accipiet : quando? Certè, in-
dquiunt: ſed corpora non resúr-
gent. Noônne audiunt Paulum di-
céntem: Oportet autem corrupti-
bile hoc induere incorruptionem?
Neque animam intelligit, quippe
uæ non corrümpitur: & reſurreé-
io de mortuo dicitur: Cécidit
autem corpus. .
„O Hippolyte, ſi credideris in
Déôminum Jeſum Chriſtum:

Alii mali-

319
Et thegiufos tibi oſténdo, Se
vitam ætérnam promitto.
Beatas Laurentius Hippôlyto
dixit: Si credis in Dominum Je-
ſum Chriſtum, Et.
Aloöria Patri. Et.

Per Evangelica dicta.
ectio ſancti Evangélii ſecündian
Lucam.

e illo tempore: Loquente Jeſu
ad turbas, extollens vocem quæ-
dam mülier de turba, dixit illi:
Eeatus venter, qui te portavit. Et
réliqua. ,
Homilia S. Auguſtini Epiſſcopi.

Eâàta Virgo Maria, quia fecit
voluntäatem Patris: Hoc in ea
magnificavit DOminus, quia fecit
voluntatem Patris, non quia caro
genuit carnem. Inténdat châritas
veſtra. Proptéreà cüum Dominus in
turba admitabilis videretur, faciens
ſigna & prodigia, & ofſtendens
quid lateret in carne, admiratæ
quædam animæ dixérunt : Felix
venter, qui te portavit. Et ille:
Imo felices, qui audiunt verbum
Dei, & cuſtôdiunt illud. Hoc eſt
dicere: Et mater mea, quam appel-
läatis felicem, inde felix, quia
verbum Dei cuſtodit: non quia in
illa verbum caro factum A „ &&
habitâvit in nobis, ſed quia cuſtô-
dit ipſum verbum Dei, per quod
facta eſt, & quod in illa care
factum eſt. ,
e*E Deum landimus., 11.

Eus, qui virginalem aulam
beàtæ Mariæ, in qua habita-
res, eligere dignatus es: da, quæ-
ſumus, ut ſua nos defenſione mu-
nitos, jucúndos fäcias ſuæ inter-

eſſe feſtivitati.

Euge ſerve.
Juſtum deduxit. .

J r ☚ . NNNII*uumaroma

Urenulas
di, ver

B. MARI, VIRGINIS. R ſacte de

Klculus m

AD VESPERAS; Exaltata eſt ſanéta Dei Géni- l, iuleti
Aſsùmpta eſt Maria, krix. . . Utur. Botrus
822. „Super choros Angelorum ad Nihl, in iine
lxxxvii. c&&léſtia regna. Nlehre es,
ater noſter. Ullchna es, 0c
N mnibus réquiem quæsivi,; & Incipiunt Cantica canticérum. lateia ulche
I hæreditäàte Dômini morabor. tecotls leckt
Tunc præcêpit, & dixit mihi Crea- QOselAur me ôſcul'o ôris ſu : imn Condtun
tor omnium: & qui creavit me, quia meliôra ſunt übera tua ,Ahearla!
requicvit in tabernaculo meo. vino, fragrantia unguentis éptimis. lr et il
ve maris ſtella. Oleum effuſum nomen tuum: ide? Ml,& kon

z. Ixxxviii. adoleſcéntůlæ dilexérunt te. Tra- len Kide
Exaltâta eſt ſancta Dei Genitrix. he me, poſt te currémus in odo- (eitam dixt
Ssuper choros Angelérum ad rem unguentorum tuòërum. Intro- (Mlunt eam⸗

cœléſtia regna. duúxit me Rex in cellaria ſua: exul- ſint
tabimus, & lætabimur in te, mé- lueam flor
Virgo prudentiſiima, quòô progré- mores uberum tuorum ſuper vi- (Wulllum,
deris, quaſi aurôra valdé rütilans: num: recti diligunt te. Nigra in Patri.
filia Sion tota formõôſa & ſuavis es; ſum, ſed formôſa , filiæ Jeruſa- 1
pulchra ut luna, elécta uùt ſol. lem, ſicut tabernacula Cedar, ſi- its tun &
cut velles Salomoônis. inde, prol
Amuléôrum tuôrum, quæſumus s Vidi ſpeciôſam ſicut columbam, A.
Domine, delictis ignôſce: ut aſcendéntem deſuper rivos aquâ- nuc
qui tibi placére de äactibus noſtris rum; cuſus inæſtimabilis odor e- hundonm
non valémus, Genitricis Filii tui rat nimis in veſtimentis ejus: Mjoradi
Dôomini noſtri interceſſiône ſalve- *ε Et ſicut dies verni circumdabant 0, Delg in
mur. Qui tecum vivit. Sam flores rosarum, & lilia con. nmorebint
. vallium.

Quæ eſt iſta, quæ aſceêndit per .
désértum ſicut virgula fumi, ex Kiert l⸗
aromatibus myrrhæ, & thurris:? Et. ettim hadit
or eſu, tibi . lGenimni.
ſit gloria, qui natus es de Virgine. Olite mé conſideräre, quèd (Wn Rae
. 4 Iffuſea ſim, quia decoloravit me iblr anlite
enite, adorémus Regem regum: ſol: filii matris meæ pugnaverunt ,4bümptz
Gujus hôdie ad æthereum Virgo contra me, poſuérunt me cuſtöo- Allen 4nzel

mater aſsumpta eſt cœlum. dem in vineis: vineam meam non lancintes
enite, exultémus. I. cuſtodivi. Indica mihi, quem dili. u.
uem terra. xc. git ànima mea, ubi paſcas, ubi Eenog, ſol

. cubes in meridie, ne vagari incipi
Faltata eſt ſanéta Dei Gehitrix poſt greges ſodalium tuoôrum. Si
uper Choros Angeléôrum ad cœ- ignoras te, pulchérrima inter

leſtia ree1na. . mulieres? egrédere, & abi po Ce ſen
Pſa omine Déôminus no- veſtigia gregum, & paſce hædos M fienti
ſter. . 6 E= tuos juxta tabernacula paſtorum. annhit
Xc. Equitàtui meo in cùrribus Pharaô- Ulir templo
BParadiſi portæ per te nohis nis aſſimilàvi te amica mea. Pulch-. lſtentuct
apéêrtæ ſunt, quæ hoôdie gloriôſa ræ ſunt genæ tuæ ſicut türturis: Uenultat e
cum Angelis triümphas. collum tuum ſicut monilia. . Nchoros d
&œli enarrant. xc. — Sicut cedrus exaltata ſum in uund rchr
uße Renrdiéa tu in muliéribus, Libano, & ſicut cypreéſſus in mon- (in Mnnci
nedicétus fructus ventris tui. te Sion: quaſi myrrha elécta, kutzeallet,
mini eſt terra. xci. I n

Dedi ſuavitatem odoris. i idne

ſancha Dei t

Angelonn

ica canticott

Orlo ord

nſun übert

rernicier⸗
arun, Al

t Vils
Inhe 1

Conndetie
glii leroſin

Et ſicut cinnamomum, & bal-
ſamum aromatizans. Dedi.

Urénulas Aäureas faciémus ti-
Mbi, vermiculatas argénto.
Dum eſſet Rex in accůbitu ſuo,
nardus mea dedit dorem ſuum.
Faſciculus myrrhæ diléétus meus
mihi, inter übera mea commora-
bitur. Botrus Cypri diléctus meus
mihi, in vineis Engaddi. Ecce tu
pulchra es, amica mea, ecce tu
pulchra es »ôculi tui columbarum.
Ecce tu pulcher es, diléécte mi, &
decôorus. Lectulus noſter flôridus:
tigna domorum noſtrarum céedri-
na, laquearia noſtra cyprefſina.
Quæ eſt iſta, quæ proceéſit ſi-
cut ſol , & formoôſa tamquam Jeru-
ſalem? ÆVidérunt eam filiæ Sion,
& beätam dixérunt, & Reginæ lau-
davérunt eam.
Et ſicut dies verni circumda-
bant eam flores rosarum, & lilia
convaàllium. Vidérunt.
loria Patri. Vidérunt.

Spécie tua &, pulchritúùdine tua
inténde, prôſpere procéde, &
regna. —
ructavit cor meum ver-
bum bonum. xci.
Adjuvabit eam Deus vultu
ſuo, Deus in médio ejus, non
commovébitur.
Yſalmu eus noſter refugium.
Xcii.
„Sicut lætàntium omnium
noſtrum habitatio eſt in te, ſancta
Dei Genitrix. .
Eſa undaménta ejus in mon-
tibus ſanctis. xcii.
Aſsûmpta eſt Maria in cœlum,
gaudent Angeli,
Laudantes benedicunt Déômi-
num.
Sermo S. Joàânnis Damaſcéni.

HSie ſacra & animâta arca
Dei viventis, quæ ſuum in ũte-
ro concépit Creatérem, requiéſ-
cit in templo Dômini, quod nul-
lis eſt extrù tum manibus: & Da-
vid exúltat ejus parens, & cum

eo choros dúcunt Angeli, celé-

brant Archangeli, virtůtes glorifi-
cant, Principatus exültant, Pote-
ſtates collætantur, gaudent Domi-
nationes, Throni feſtum diem

82
agunt, laudant Cheérubim, glé-
riam eius prædicant Séraphim. Ho-
die Eden, novi Adam paradiſum
suſcipit animatum, in quo folùta
eſt condemnatio, in quo planta-
tum eſt lignum vitæ, in quo oper-
ta fuit noſtra nuditas.
Ornatam monilibus filiam
Jerũſalem Doôminus concupivit:
*Et vidéntes eam filiæ Sion, bea-
tiſſimam prædicavérunt, dicen-
tes: Unguéntum effulum nomen
tuum.
Aſtitit Regina à dextris tuis
in veſtitu deaurato, circumdata
varietate. Et videntes.

Odie Virgo immaculàta, quæ
nullis terrénis inquinata eſt
afféctibus, ſed cœléeſtibus educàta
cogitatiônibus; non in terram re-
vérla eſt; ſed cùm eſſet animatum
coœlum, in cœléſtibus tabernaculis
collocàtur. Ex qua enim omni-
bus vera vita manavir , quoòmodo
illa mortem guſtaret? Sed cedit
legi latæz ab eo,; quem genuit,
& ut filia veêteris Adam, véterem
ſenténtiam subiit (nam & ejus
Filius, qui eſt vita ipla, eam non
recusavit:) ut autem Dei vivéntis
mater, ad illum ipſum dignè aſsu-
mitur.
ge, Beatâm me dicent omnes gene-
ratiônes: Quia fecit mihi Dô-
minus magna, qui potens eſt, &
ſantum nomen ejus.
„Et milericôrdia ejus à progé-
nie in progénies timentibus eum.
Quia.

Eva, quæz ſerpéntis ſuggeſtié-
ni afsénſum præbuit, partus
dolôre & mortis ſententia damna-
tur, & in inferôòrum collocatur pe-
netralibus. Hanc autem verè bea-
tam, quæ Dei verbo aures præſti-
tit, & Spiritus ſancti operatiône
repléta eſt, atque ad Archangeli

ſpiritalem ſalutationem ſine vo-
luptate & virili consortio „ Dei
Filium concépit, & fine dolore
aliquo péperit, ac totam ſe Deo
conſecravit, quonam modo mors
devoraret? quomodo inferi ſuſci-
perent ? quòmodo corrũúptio inva-
deret corpus illud, in quo vita ſuſ-
cêpta eſt : Huic reéta; plana &
facilis ad cœlum Narataiei via.
si enim, UÜbi ego um; illic & mi-
niſter meus erit;, inquit vita &
EFff 3 veri-

822
veritas Chriſtus: quomode non
pôtiùs mater cum ipſo erit?;
Beata es Virgo Maria, quæ Doô-
minum portàſti Creatòrem mundi:
Senuiſti, qui te fecit, & in
ætérnum pérmanes virgo. .
Ave Maria gratia plena: Do-
minus tecum. Genuiſti.
Hoôria Patri, Genuiſti.

Saude Maria Virgo„ cundas hæ-
réſes ſola interemiſti in univerſo
mundo.

Cantâte Dômino. 1i. Xcii.

Dignare me laudare te, Vir-

g& facrata: da mihi virtůtem con-
tra hoſtes tuos. .
.Dominus regnavit, ex-
ultet. xXciii.
Poſt partum, Virgoinvio-
läta permansiſti,„ Dei Génitrix
intercéde pro nobis. .
Santate Dômino. ji, Xciii,
Maria Virgo aſsůmpta eſt ad
æthéreum thalamum.
In quo Rex regum ſtellato ſe-
det sôlio.
iο ſancti Evangelii ſecndùm
Lucam.

illo tempore: Inträvit Jeſus
nin quoddam caſtéllum: & mu-
Iier quædam, Martha noômine ,
exceépit illum in domum ſuam. Et
rzéliqua. ,
De Homilia S. Auguſtini Epiſc.

Anctum Evangélium cùm lege-
rétur, audivimus, à féêmina reli-
Koſ ſuſcéptum eſſe Dominum ho-
pitio: éaque Martha vocabatur.
Et cùm eſſet ipſa oceupata in cura
miniſträndi, ſoror ejus Maria ſe-
debat ad pedes Dômini, & audie-
bat verbum ejus. Laborabat illa,
vacabat iſta. Illa erogaàbat, hæc
implebatur. Verùmtamen Martha
lahôrans multùm in illa occupa-
tione „& negôtio miniſträndi, in-
terpellavit Dönminum ; & de ſoroôre
ſua conqueſta eſt, quòd eam labo-
rantem non adjuvaret.
Diffuſa eſt gratia in làbiis tuis,
Proptérea benedixzit te Deus in
xXtérnum.
Myrrha, & gutta,„ & càſia à
veſtimentis tuis, à démibus ebur-
neis, ex quibus te delectaverunt
zu⸗ regum in honôre tuo. Prop-

Ominus autem pro Maria re-
ſpondit Marthæ: & ipſe eſus
factus eſt advocatus, qui juder
füerat interpellatus. Martha, in-
quit, circa multa es occupata,

quando unum eſt necelsarium.

Maria meliorem partem elégit,
quæ non auferetur ab ea. Audivi-
mus enim & interpellatiônem in-
terpellantis, & ſententiam judicis.
Quæ ſenténtia interpellanti re-
ſpondit, ſuſceptam deféndit. Erat
enim Maria intenta dulcedini verbi
Dômini. Intenta erat Martha, quo-
modo pàſceret Dôminum: Intenta
Maria, quomodo paſcerétur à Dè-
mino. A Martha convivium Do-
mino parabatur, in cujus convivio
Maria jam jucundabatur. .
Beata es Virgo Maria, Dei Gé-
nitrix, quæ credidiſti Domino:
pPerfecta ſunt in te, quæ dicta ſunt
tibi: Ecce exaltata es ſuper cho-
ros Angelôrum: Intercede pro
nobis ad Dominum Deum noſtrum.
6. Ave Maria, gratia plena: Doô-⸗
minus tecum. Intercéde.
3 loria Patri. Interceéde.

Um ergo Maria ſuaviter audi-
ret verbum dulciſſimum, &
corde intentiſſimo paſceretur, in-
terpellato Dômino à ſoroôre ſua:
quomodo putamus eam timuiſſe,
ne diceret ei Dôminus: Surge »
& adjuyva ſorôrem tuam? Mita
euim ſuavitate tenebatur: quæz
profécto major eſt mentis, quam
ventris. Excusata eſt, ſedit fecu-
rior. Quoômodo autem excusata?
Attendamus; inſi piciamus, perſcru-
témur, quod poôſſumus;, ut pales⸗
mur & nos.
e Deum laudäâmus. 1I.
A D L 5 5

Ssùmpta eſt Maria in cœlum,
gaudent Angeli, laudantes
benedicunt Dõminum.
ôminus regnavit.

II. .
Maria Virgo aſsumpta eſt àd
æthéreum thalamum, in quo Rex
regum ſtellato ſedet solio.
In odörem unguentoôrum
tuôrum cúùrrimus: adoleſcentulæ
dilexérunt te nimlYis.
2. Benedicta filia tu à Dômino,
quia per te früctum vitæ commu-

nicavimus.

Dulchre
ailalem, te
lies otdinata

Fömnibus
hereditat
Une preceépit
orOmnium:
pflittit in ta
Glon⸗
Uulttr elt
uper eho⸗
Wleiti tetna.

ur ek ila,
Nron consurt⸗
11, eec u
Worumacie

Amulorum
Domine,
i tibi placen
n valemus,
Donini nottri

I. Qui tee

uinſtr et,
Chriſte F
(li natus es

n inzo,

n
0. Lultit⸗
Ghlni, Exal
e chore
Ekkiaregna.
la katni
ünhta e
Uuten Angel
laucantes

liorem,

1 le in 5
nciitäte
ſiin X
8 ner dt ra
noläkd
liil ilie
uhnmien
hinn
3
Annptn et
8 Lacinte
un. Culde
lone lai
luri Vir
iünum i
I
D Ade

utem o Mal)
anhe: & Ne
rocitn, g
ellͤtus, Manku
nulta s oralſin
mn elt necenn
emn patten A
etut ab e in
intelpellatinen
lententian i
in interpellui;
ehran Gekendiil
tentadulcedint
enn ennt Muniy⸗
et Donigum hn
nodo Matetle
Althe nmniflun!
tut in in cn
cundabitu,
Viro Ma, N
ckecicſi Der:
in te, ulal
xaltita es ed
um: kite
Uinum Deunnn
1, gritia aid
. Iuntercec’⸗
Intercece⸗

Mlaris tuaie
un Culciine
imo balet
Gmin: ſuit
tatngs emn e
i Domints
droren
äte tenen
ſot eſt ne
duzata ek,
noc zulen
ſfelime
. hofinmn,n

dinne
3 4 3
etatein de
neei n ⸗
ginng tetlin

eim⸗
e ning,
ict flan .
ficun ii

A52a, Pulchra es, & decéôra, filia
Jerùſalem, terribilis ut caſtrõrum
acies ordinata.

N ômnibus réquiem quæsivi, &
Hin hæreditate Dômini morabor.
Tunc præcépit, & dixit mihi Crea-
tor mnium: & qui creavit me;
requievit in tabernaculo meo.
Glorioſa Virginum. xciv.
, Exaltäta eſt ſancda Dei Génitrix.
Super choros Angelorum ad
ecléſtia regna.

Quæ eſt iſta, quæ aſcendit ſicut
aurôra consurgens, palchra ut lu-
na, electa ut ſol, terribilis ut
daſtrorum acies ordinata ?

Amuléôrum tuòrum, quæſumus
Dômine, delictis ignoſce: ut
qui tibi placere de actibus noſtris
non valémus, Genitricis Filii tui
Domini noſtri interceſſione ſalvé-
mur. Qui tecum vivit.

Aſsumpta eſt.
Chriſte Fili Dei viii.
Qui natus es de Maria Virgine.

Maria Virvgo.
nomnibus réquiem.
Exaltàta eſt, * Sancta Dei
Genitrix. Exaltata eſt.
y. Super choros Angelõrum ad
cœléſtia regna. Sanéta.
loôria Patri. Exaltata.
Aſsumpta eſt Maria in cœlum,
gaudent Angeli.
. Laudantes benedicunt Domi-
Kum.

In odorem.

T ſic in Sion firmàta ſum, &
in civitàte ſanctificata ſimiliter,
requiévi, & in Jerúſalem poté-
ſtas mea. Et radicavi in pôpulo ho-
norificato, & in parte Dei mei hæ-
réditas illius, & in plenitúdine
Sanctörum detentio mea.
ge, br. Aſsümpta eſt Maria in cœ-
lIum, Gaudent Angeli. Afſ-
sůmpta eſt.
Laudantes benedicunt Dômi-
nium. Gaudent
Gloôria Patri. Aſsumpta.
Maria Virgo afsúmpta eſt ad
æthéreum thàlamum.

Pulchra es.

Nplateis ſicut cinnamomum &
balſamum aromatizans odorem
dedi: quaſ myrrha electa dedi
ſuavitat em odoris. .
Maria Virgo aſsümpra eſt „
Ad æthéreum thalamum. Maria
Virgo.
In quo Rex regum ſtellato ſe-
det solio. Ad æthéreum.
Gléôria Patri. Maria Virgo.
Dignare me laudare te , Virgo
ſacrata.
Da mihi virtutem contra ko-
ſtes tnos.

Aſsùmpts eſt Maria.

220.

Hôdie Maria Virgo colos aſcéndit:
gaudete, quia cum Chriſto regnat
in æternum. . .
amulorum tuéôrum.

X
7 5

Xeita Déô⸗

n 00 Rex regum ſtellato ſe-
det solie.

Vf14

lywn. Iſte Gonfeſſor. d
Hac die lIætus méruit ſupremos
Laudis honoôres. .
Potens in terra erit ſemen ejus.
Generatio rectòrum benedice-
tur.

Laudémus virum gloriôſum in ge-
neratione ſua, quia benedictionem
omaium Gentium dedit illi Domi-
nus, & teſtaméntum ſuum confir-
mavit ſuper caput ejus.

Eus, qui præ omnibus Sanctis
tuis beatum Jôachim Genitri-
cis Filii tui Patrem eſſe voluiſti:
concede, quæſumus; ut cujus feſta
veneramur, ejus quoque perpétuò
atrocinia ſentiämus. Per eümdem
ôminum.

eätus vir, qui invéntus eſt. d
1.

Sermo S. Epiphänii Epiſcopi.

D5 radice Jeſſe ortus eſt Rex
David, de tribu regis David
ſancta Virgo: ſancta, inquam, &
ſanétôrum virôrum filia, cujus pa-
réntes fuérunt Jachim & Anna:
qui quldem in vita ſua Deo placue-
runt, atque étiam fructum ejüsmo-
di germinavérunt, ſanétam Virgi-
nem Mariam, témplum ſimul &
Matrem Dei. Joachim porrò, An-
na,» & Maria, hi tres, Trinitati pa-
lam ſacrificium laudis offerébant
Joachim enim interpretatur præ-
paratio Dömini, eòô quòd ex illo
præparatum ſit templum Dômini,
nempe Virgo. Anna rurſus ſimili-
ter gratia interpretatur, proptéreà
quòd Jôachim & Anna gratiam ac
gepérunt, ut accedéentibus préci-
bus, talem fructum germinarent .
ſanctam Virginem adépti: Jéachim
siquidem precabatur in monte, &
Anna in horto ſuo.

Honéſtum fecit illum Dômi“
nus, & cuſtodivit eum ab inimi-
cis, & à ſeductôribus tutavit il-
lum: Et dedit illi claritatem
ætérnam. Juſtum deduxit
Dôminus per vias rectas, & oſtén-
dit illi regnum Dei. Et dedit.
Sermo S. Joannis Damalſcéni.

Uôniam futuͤrum erat, ut
Dei Génitrix & Virgo ex Anna
orffeétur, natura gratiæ fœtum an-
teveêrtere minimè auſa eſt: verùm
tantisper expectavit, dum gratia
fructum ſuum produxiſſet. Siqui-
dem oportébat eam primogéni-
tam in lucem edi, quæ rerum om-
nium conditarum primogénitum;,
in quo omnia coagmentata ſunt;,
paritúra erat. O par beatum Joa-
chim & Anna! Vobis omnis crea-
tura obſtricta eſt. Per vos enim
donum, omnium donôrum præ-
ſtant iſſimum, Creatori obtulit,
nempe caſtam matrem, quæ fola
Creatôre digna erat. B
Amavit eum Dôminus;, & orna-
vit eum, ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Y. Induit eum Dôminus
loricam fidei, & ornavit eum. Et
ad.

Xülta Jôachim, quôniam ex filia
tua fillus natus eſt nobis, & vo-
cätur nomen ejus magni consilii,
hoc eſt, ſalutis totius mundi Ange-
lus, Pudôre afficiatur Neſtoôrius, ac
manum ori imponat. Puer hic Deus
eſt. Quonam igitur modo ea Deéi
génitrix non ſit, quæ péperit? Si
quis ſanctam Dei Genitricem non
confitétur, à Deitate remotus eſt.
Mea non eſt hæc oratio, quamquam
aliéqui mea; hanc enim diviniſſi-
mam hæreditàtem à Theôlogo Pa-
tre Gregorio accepi. O beaâtum par
Joachim & Anna! Ac proféctò ex
ventris veſtri fructu immaculati as-
noſcimini, quemadmodumChriſtus
quodam loco dixit: Ex fructibus
eôrum cognoſcetis eos. Ut Deo
gratum erat, ac dignum ea quæ à
vobis orta eſt, vitæ veſtræ rationes
inſtituiſtis. Caſtè enim ac ſanctè
münere veſtro functi, virginitatis
thesaäurum produxiſtis. .
Iſte homo perfécit omnia, quæ
locùtus eſt ei Deus, & dixit a
eum Ingrédere in réquiem a .

Ouia te nid
etomnibus 6
le eſt,
munci, & pen
e, Qulsg,.
löria Patri.

lio ſandti
Me

lber zenen
flü Deyich
Nen kenuit lia
nuit heob Et
Homillas,

a ſoter
dtiginem
Uaſalt⸗
quido⸗ dem
ſde intet eo⸗
loc Matthen
lmonem ſose
s zutem per
Ele plgini
nlio preteri
Ppele pretiumn
dros, net
tlam hocinme
mhlierum!:
Verum hoc
n ne tribus
tuibun zccer
pn, u en
un rthe et,
U hund enin
Cünum Ern
Iinem haud
lrelctiptun
gebemcen
Hicgue ſatl
Enontkriſſe
hen
de h gui
ltes perit
le ſio lu
. Mintereec

it ilum Der
eum 2 iin
uübus tutuitl
it illi cluite
luſum dein
keckis, Sol
ei, E Cel:
mmis Damdet.

ürum end
& Vitgo elle
ritir etnt
aula eſtſe
Uit, Cuin
Modnnilet
eamn nee
Gi, Ale eunndi
im pninogerum
0 Pet benn ,
Vobis onti d⸗
ſ. Ner ſe
uin CoüImI
Creatotl n
mattenn, e
etat ,
Dominustr
lotie itn⸗
Palactſi let⸗
nit eum he⸗
e Otnuriten

imgläin
tus eb indih
us ini in

ei enituee
eitteſenn
eti il

Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Gentibus. .
Iſte eſt, qui contempſit vitam
mundi, & pervénit ad cœleéſtia re-
gna. Quia. .
Môria Patri. Quia.

Isctio ſancti Evangélii ſecunduͤm
Matthæum.

Lr generatiônis Jeſu Chriſti
filii David, filii Abraham. Abra-
ham génuit Iſaac. Iſaac autem gé-
nuit Jacob. Et réliqua. 14
Homilia 8., Joannis Damaſcéni.

od jofeph ex Davidica tribu
riginem duxerit, ſanctiſſimi
Evangeliſtæz Matthæęus & Lucas
liquido demonſtrarunt. Verùm
hoc inter eos diſcriminis eſt :
quòd Matthæus ex Davide per Sa-
lomoônem Joséphum deducit; Lu-
cas autem per Nathan. At vero
ſanctæ Virginis ortum uterque ſi-
léntio præteriit. Quocircà ſceire
operæ prétium eſt, nec apud He-
bræos, nec apud Scriptúram ſa-
cram hoc in more poſitum fuiſſe,
ut mulierum genus recenſerétur.
verùm hoc demum lege cautum
erat, ne tribus ulla uxores ex alte-
ra tribu accerfteret. Ac proinde
Joſeph, qui ex tribu Davidica or-
tum trahébat, juſtitiamque colé-
bat (hanc enim laudem ei tribuit
divinum Evangélium) ſanctam
Virginem haudquaquam præter le-

gis præſcriptum deſpondiſſet, niſi
duxiſſet.

ex eòdem ſceptro genus
Ob idque ſatis habuit Evangeliſta
demonſtraâſſe, unde Joſeph ortum
traxerit.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtutes operatus eſt, & de omni
corde ſuo laudavit Dôminum:
Ipſe intercédat pro peccatis om-
nium populoôrum.
Eece homo ſine queréla, verus
Dei cultor, abſtinens ſe ab omni
opere malo, & permanens in in-
nocéntia ſua. Ipſe.

Gitur ex ſtirpe Nathan filii Da-
Hvid, Levi génuit Melchi & Pan-
thérem. Panther autem genuit
Barpanthérem (namque ita voca-
baätur.) Barpäanther rurſus génuit
Jéachim. Jôachim dénique genuit

825
ſanéctam Dei Genitricem. Rurſus
ex ſtirße Salomonis filii David
Mathan ex uxôre ſua genuit Jacob:
môrtuo autem Mathan, Melchi ex
tribu Nathan, filius Levi, ac fra-

ter Panthéris uxorem

. ius Ma-
than, quæ étiam Jacobi mater erat,
matrimonio ſibi copulavit, atque
ex ea génuit Heli: ita urerini fra-
tres erant Jacob & Heli: ille ni-
mirum ex tribu Salomônis, hic ex
tribu Nathan oriündus.
Sint lumbi veſtri præcinéti, &

Inceêrnæ ardentes in manibus ve-
ſtris:

Et vos similes hominibus
expectàntibus dominum ſuum;,

quando revertaàtur à nůptiis.

Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
hora Dominus veſter ventuùrus it.
Et. Moria Patri. Et.

Orrò Heli, qui ex tirbu Na-
than erat, nullis liberis ſuſcêp-
tis è vita migravit: eâque de cau-
ſa, Jacob ipsius frater, qui ex
tribu Salomonis flxerat, ipsius
uxôrem accépit, fratrique ſuo ſe-
men excitavit, ac Joséphum pro-
génuit, Joſeph itaque natuúra qui-
dem filius Jacob erat à Salomone
oriundus: legis autem ratiône pa-
trem habébat Heli ex Nathan ori-
undum. Quæ cùm ita ſunt, Jôachim
lectiſſimam illam, ac ſummis laudi-
bus dignam mulierem Annam ma-
trimonio ſibi copulavit. Verùm
quemadmodum priſca illa Anna „
cùm ſterilitàtis morbo laboraret;,
per oratiõnem ac promiſſionemsa-

muélem procreavit: eédem modo

hæc étiam per obſecratiõnem, &
promiſſioné Dei genitricem aàa Deo
accépit: ut ne hic quoque cui-
quam ex illuſtribus matroônis céde-
ret. Itaque gratia (nam hoc ſonat
Annæ vocabulum) Doôminam pa-
rit: (id enim Mariæ néômine ſigni-
ſicatur.) Vere étenim rerum om-
nium conditarum Dômina facta
eſt, cùm Creatoôris mater eéxtitit.

Te Deum laudamus. 110.

w! Jeſu coréôna cel-
ſior. Potens in texra.
F

826

Laudémus virum gloriofum.
eus,qui præ. 324.

„

eus, qui præ.
224.

DIE XVI. AUGUSTI.

Similàbo eum.
Amavit eum. xlv.
Eus, qui nos beäti Hyacinthi
Confeſsoris tui annua ſolemni-
tite lætificas: concede propitius;
ut cujus natalitia colimus, étiam
actiones imitemur. Per Domi-
num noſtrum.
ſte Confeéſior.

977.

Heeinthes Poléônus, nobilibus
& Ohriſtianis paréntibus in Ca-
mienſi villa Epiſcopatus Dratisla-
vienſis natus eſt. A pueritia litteris
inſtructus, poſt datam Jurispruden-
tiæ & ſacris litteris operam, inter
Canônicos Cracovienſes adicçitus,
insigni morum pietate, & ſumma
eruditiône ceéteros antecélluit. Ro-
mæ in Prædicatôrum Ordinem ab
ipſo inſtitutôre ſanéto Dominico
adſeriptus, perfectam vivéndi ratio-
nem, quam ab ipſo didicerat, us-
que ad finem vitæ ſanctiſſimè reti-
nuit. Virginitatem perpetuò co-
luit: modeſtiam, patiéntiam, hu-
militatem, abſtinéntiam, ceteras-
que virtütes, ut certum religiosæ
vitæ patrimonium „adamavit.
Honéſtum fecit. 824.

Haritâte in Deum fervens, in-
tegras ſæpè noctes fundéndis
précibus, caſtigandoque côrpori in-
tumens, nullum eidem levamén-

sum »niſi lapidi innixus, five hu- ſa

mi eubans „ adhibébat. Remiſſlus

in patriam, Frisaci primùm in iti-
nere ampliſſimum ſui Ordinis mo-
naſtérium, mox Cracoviæz alterum
eréxit. Inde per, älias Poloniæ

regni provincias, aliis quatuor ex-

ædificatis „incredibile dictu eſt»
quantum verbi Dei prædigatione,
& vitæ innocéntia apud omnes
profecerit. Nullum diem præter-
miſit, quo non præclara aliqua
fidei, pietatis atque innoceéntiæ
arguméenta præſtiterit.
