ergo mitte virum, cui credis, ut
eat, & videat exterminium omne,
quod fecit nobis , & regioônibus
Kegis: & puniat omnes amicos
ejus, & adjutores eorum.
Impetum inimicorum. 514.

T elégit Rex ex amlicis ſuis
¹ Bacchidem, qui dominabatur
trans fumen magnum in regno,
& fidélem Regi,: & miſit eum, ut
vidéret exterminiu, quod fecit Ju-
das: ſfed & Alcimum impium con-
ſtituit in ſacerdotium, & mandavit
ei facere ultionem in filios Ifrael.

. 517
Et ſurtexérunt, & venérunt cum
exérçitu magno in terram Juda: &
misérunt núùntios, & locuúti ſunt
ad Judam, & ad fratres ejus verbis
pacificis in dolo. Et non inten-
dérunt ſermonibus eorum; vidé-
runt enim, quia venérunt cum
exercitu magno.
Congregatæ ſunt. 5151
T convenerunt ad Alcimum, &
Bacchidem congregatio Scriba-
rum requirere, quæ juſta ſunt: &
primi Aflidæi;, qui erant in filiis
Iſrael, & exquirébant ab eis pacé.
Dixérunt enim: Homo ſaceèrdos de
sémine Aaron venit, non decipiet
nos, Et locutus eſt cum eis verba
pacifiga: & juravit illis, dicens: Non
inferémus vobis malum, neq; ami-
cis veſtris. Et credidérunt eci. Et
comprehéndit ex eis ſexaginta vi-
ros, & occidit eos in una die ſecu-
dũ verbuũ, quod ſcriptum eſt: Carnes
Sanctôrum tuorum, & sanguinem
ipsôrum effudérunt in cirçuitu Je-
ruſalem, & non erat, qui ſepeliret.

Tua eſt. 515.
S A B B A T O,
De libro primo Machabæorum.

Eaud wi- judas nomen Roma-
nôrum, quia ſunt potentes viri-
bus, & acquiéſcunt ad omnia, quæ
poſtulantur ab eis: & quicumque
acceſsérunt ad eos, ſtatuerunt, cum
eis amicitias, & quia ſunt potentes
viribus, Et audiérunt prælia,eorum,
& virtutes bonas, quas fecérunt in
Galatia, quia obtinuérunt eos, &
duxgrunt ſub tributum: & quanta
fecérunt in regione Hiſpaniæ: &
quod in poteſtatem redegérunt
metalla argenti, & auri, quæ illic
ſunt, & poſſederunt omnem locum
consilio ſuo, & patiéntia: locaque,
quæ longè erant valdé ab eis,
Reges, qui ſupervénerant eis ab ex-
trémis terræ,contrivérunt, & per-
cuſsérunt eos plaga magna: céteri
autem dant eis tributum omnib'

annis.
Refulſit ſol. 5r10.
egi sölemum
T elégit Judas Er-=
i Ser: Ju Ai Jacob »
filium Joannis Eicazat., &
. asonem, flipe Ritere cum
miſit eos Rom⸗ conſtitcre: .
illis amicitiea 8 ſocietatem: C
ut auférrest ab cis ſugum Srwed-
rum, qdia vidérunt; quo in ſer
vitutem prémerent regnum Iſiacl.
Et abiérunt Romam viam .
tam

F k 3

518
tam valdè, & introiérunt cùûriam,
& dixérunt: judas Machabæus, &
fratres ejus, & péôpulus Judæorum
misérunt nos ad vos, ſtatuere vo-
biscum ſocietatẽ & pacem, & con-
ſcribere nos socios „ & amicos
veſtros. Ec placuit ſermo in con-
ſpectu eorum. Et hoc reſcriptum
eſt, quod refcripsérunt in tabulis
æreis, & misérunt in Jerúſalem,
ut eſſet apud eos ibi memoriale
Dacis & ſocietatis.
Orn runt.
Ene ſit Romanis, & Genti Ju-
dæorum in mari; & in terra in
ætérnum,gladiusque & hoftis pro-
cul ſit ab eis. Quèd ſi inſtiterit
bellu Romanis prius, aut omnibus
sociis ecrum in omni dominatio-
ne eorum, auxilium feret Gens Ju-
dæorumprout tempus didaverit,
corde pleno: & præliantibus non
dabunf, neque ſubminiſtrabunt tri-
ticum „arma, pecúniam, naves,
ficut placuit Romanis: & cuſtôdient
mandata eorum, nihil ab eis acci-
piéntes. Similiter autem & ſi Gen-
ti Judæorum priùs aceiderit bellü,
adjuvabunt Romani ex animo,
prout eis tempus permiſerit.
In hymnig. SrI.

Lngébat autem Judam Iſrael plan-
Gtu magno, & dicebat: Quomodo
cecidiſti potens in prælio, qui ſal-
vum faciebas populum Domini?
DOMINICA III. OCTOBRIS.

De libro primo Machabæéôrum.

4 9 4 4 „
INrere⸗ ut audivit Demétrius,
quia cecidit Nicanor & exércitus
ejus in prælio, appoſuit Bacchidem
& Alcimum rurſum mittere in
Judæam „ & dextrum cornu cum
illis. Et abiérunt viam, quæ ducit
in Salgala „ & caſtra poſuerunt in
Maäſaloth, quæ eſt in Arbellis: &
enpavérunt eam, & peremérunt
ſe Pas hominum multas. In men-
uagelo anni centéſimi & quin-
ürrrns, ſecundi applicuerunt
exércitum 1 irrex
runt, & abJerüſalem & ſurrexé-
ne; LIz rht in Beream vi-
ginti millia virenns 8 illi
r Teum, & duo millia
cquitum. Et Judas z0suer tr.
IIZEE 30Suerat caſtra
in Laiſa, & tria milk viri elécti
cum eo: & vidérunt It6 411
60,: & VIderunt Multitúdi-
nein exercitus, quia multi ſunt,
timuérunt valde: & multi ſub-

mansérüt ex eis niſi octingëti viri.
Adapériat Däs cor veſtrum in
lege ſua, & in præcéptis ſuis, &
faciat pacem in diébus veſtris:
Concédat vobis ſalutem, & ré-

dimat vos à malis.

Exaudiat Däs oratiénes veſtras,
& reconciliétur vobis, nec vos dé-

ſerat in tempore malo. Concedat.

T vidit Judas, quôd defluxit ex-
ércitus ſuus, & bellum perur-
gébat eum, & confractus eſt cor-
de, quia non habébat tempus con-
gregandi eos, & diſſolutus eſt. Et
dixit his, qui residui erant: Surga-
mus, & eamus ad adversarios no-
ſtros, ſi potérimus pugnare adver-
sùs eos. Et avertébant eum, dicén-
tes: Non poteérimus, ſed liberé-
mus animas noſtras modo, & re-
vertàmur ad fratres noſtros, &
tunc pugnabimus adversus eos,
nos auté pauei ſumus. Et ait Judas:
Abſit iſtam rem facere, ut fugiamus
ab eis, & ſi appropiavit tempus
noſtrum, moriamur in virtute pro-
pter fratres noſtros, & non infera-
mus crimen gloriæ noſtræ. Et mo-
vit exeércitus de caſtris, & ſteterunt
illis obviam, & diviſi ſunt équites
in duas päartes, & fundibularii, &&
ſagitarii præibant exércitum,
primi certaminis omnes poténtes.
Exaudiat Dominus oration es
Veſtras, & reconciliétur vobis, nec
vos deſerat in tempore malo:
Doôminus Deus noſter.
. Det vobis cor omnibus, ut co-
latis eum, & faciatis ejus volun-
tatem. Dominus. Lec
Acchides autem erat in dextrO
cornu, & proximavit legio ex
duâbus partibus, & clamabant tu-
bis; exclamavérunt autem & hi,
qui erant ex parte Judæ, étiam ipfi,
& commota eſt terra à voceé exger-
cituum: & commſſſum eſt prælium
à manè usque ad veſperam. Et vidit
Judas, quòd firmior eſt pars exérci-
tus Bachidis zin dextris, & con-
venérunt cum ipſo omnes conſtan-
tes corde, & contrita eſt dextera
pars ab eis, & perſecutus eſt eos
usque ad montem Azoti. Et qui in
ſiniſtro cornu erant, vidérunt, quod
contritum eſt dextrum cornu; &
ſecuti ſunt poſt judam, & eos, qui
cum ipſo erant, à tergo, & ingrava-

nu . tum eſt prælium, & cecidérunt vul-
traxérunt ſe de caſtris, & non re⸗-

nerati multi ex his, & ex illis. Et
Judas

ulncée
Eronatk
Cunflatr
eum in ſe
inciritat
eumm omn
mugno.
Congre
glorian
ie foltiti.
Ciſperge
ula non
lobis, n
Diſhen
Geſtrue ee
mine. UV

Er lbro

Via
cune
l prob⸗
Chabæi
(um Nie
ducem 1
Millia ex
Lentis pi
lbus his
opprimern
Mortenn,
lt Ne cri
uamus
elmär
dimicare

us in N

Did
Ltean
ſetgus er
eserdus
tümrelis
it hoſte
ltem xe
tortituch
edioer
, uo
Ub ac t
ttpru

Judas cécidit ,„ & céteri fugérunt-
Et Jonathas & Simon tulérunt Jn-
dam fratrem ſuum, & ſepeliérunt
eum in ſepúlchro patrum ſuorum
in civitate Modin. Et flevérunt
eum omnis populus Ifrael planctu
magno.
Gongregati ſunt inimici noſtri,
& gloriantur in virtute ſua: conte-
re atirudinem illorum Düe,
diſpérge illos: * Ut cognoôſcant,
quia non eſt alius, qui pugnet pro
nobis, niſi tu Deus noſter.
Diſperge illos in virtute tua, &
déſtrue eos protécdtor noſter Do-
mine. Ut. 1oria Patri. Ut.

Ex libro Officiorum S. Ambrôſii
Epiſcopi.

Uia fortitùdo non ſolùm ſe-
cundis rebus, ſed étiam advér-
ſis probatur, ſpectémus Judæ Ma-
chabæi exitum. Is enim poſt vi-
ctum Nicanorem, Regis Deméetrii
ducem ſecurior advérsùs viginti
millia exercitus regis, cum octin-
gentis viris bellum adorſus, volén-
tibus his cédere, ne multitudine
opprimerétur, glorioſam magis
mortem, quàm turpem fugam ſua-
ſit: Ne crimen, inquit noſtræ relin-
quamus gloriæ. Ita comiſſo prælio,
cuùm à primo ortu diei in véſperam
dimicarétur, dextrum cornu, in quo
validilimam manum advertit hoô-
ſtium aggréſiſus, facilè avértit. Sed
dum fugiétes séquitur, à tergo vul-
nexi locum præbuit: itaque glorio-
ſiôrem triumphis mortem invénit.
Impetum, inimicorum ne ti-
muéritis, méêmores eſtôte, quémo-
do ſalvi facti ſunt patres noſtri.

Et nunc clamèemus in cœlum, &

miſerebitur noſtri Deus noſter.
Mementôte mirabilium ejus;
quæ fecit Pharaoni,; & exercitui

ejus in Mari rubro. Et nunc.

Uid Jénatham fratrem ejus at-
téxam, qui cum parva manu ad-
vérsùs exercitus regios pugnans,
desértus à ſuis, & cum duobus tan-
tùm relictus, reparavit bellum, aver-

tit hoſt, fugitantes ſuos ad ſocie-

tatem revocavit triumphi : Habes
fortitudinem bellicam, in qua non
mediocris honéeſti ac decoôri forma
eſt, quod mortem ſervituti præfe-
rat, ac turpitudini. Quid autem de
Martyrum dicam paſſionibus: Et ne

. Kus eſt, vir

519
longiuùs evagémur, non minerem
de ſuperbo rege Antiocho Macha-
æi Pueri revexérunt triümphum,
quam parentes proprii: Siquidem
illi armati, iſti ſine armis vicé-
runt. .
Congregatæ ſunt Gentes in mul-
titdine, ut dimicent contra nos, &
ignoramus, quid agere debeamus:
*Domine Deus ad te ſunt oôculi
noſtri, ne pereamus. .
Tu ſcis, quæ cogitant in nos:
quéômodo poterimus ſubsiſtere an-
te faciem illorum, niſi tu adjuves
nos? Domine. .

Tetit invicta ſeptem puerorum
cohors, régiis cincéta legionibus;-
defecéêrunt ſupplicia, ceſsérunt tor-
tôres, non defecérunt martyres.
Alius corium capitis exútus ſpeécié
mutaverat, virtutem auxerat. Alius
linguam juſſlus amputandam pro-
mere, reſpondit: Non ſolos Dis au-
dit loquéntes, qui audiébat Moôyſen
tacéntem. Plus audit tacitas cogi-
tationes ſuòrum, quam voces om-
nium. Linguæ flagéllum times, fla-
géllum sanguinis non times? Habet
& ſanguis vocem ſuam, qua clamat
ad Deum, ficut, clamavit in Abel.
Tua eſt poténtia, tuum regnum
Däe: tu es ſuper omnes Gentes:
*† n Pa pacem Däe in diebus noſtris.
Y. Creator omnium Deus;terribilis
& fortis, juſtus & miséricors. Da.
1oria Patri. Da.
. Refùlſit ſol in clypeos aureos
& reſplenduérunt montes ab eis:
Et fortitúdo Gentiu diſſipata eſt.
Erat enim exeércitus magnus val-
dè, & fortis: & appropiavit Judas,
& exercitus ejus in prælio. Et.
N. vill. Duo Séraphim clamabant
älter ad alterum: *sanctus, San-
ctus, Sanctus, Doôminus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui te-
ſtimonium dant in cœlo, Pater
Verbum, & Spiritus ſanctus; & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
sloria Patri. Plena.
F E R I A S E C U N, D A.
De libro primo Maghabæorum.
T congrega

Ejndæ, & dixérunt Jônathæ:
Ex quo frater tuus. Judas defun-
similis ei non eſt,
tra inimicos noſtros,
& eos,; qui inimici
1unt

. .
ti ſunt omnes amici

qui éxeat con
Bacchidem;,
K k 4

s224 .
ſunt Gentis noſtræ. Nune itaque te

hôdie elégimus eſſe pro eo nobis

in principem & ducem ad bellan-

dum bellum noſtrum, Et ſuſceépit
Joônathas témpore illo principa-
tum;, & ſurréxit loco Judæ fratris
ſui. Et cognovit Bacchides „ &
quærébat eum ocecidere.
Dixit Judas. 510.
T cognoôvit Jônathas & Simon
frater ejus, & omnes, qui cum
eo erant: & fugerunt in desértum
Thécuæ, & conſedérunt ad aquam
lacus Asphar. Et cognovit Bacchi-
des, & die Sabbatorum venit ipſe,
& omnis exércitus ejus, trans Jor-
danem. Et Jonathas miſit fratrem
ſuum ducem populi, & rogavit Na-
buthæos amicos ſuos, ut commo-
darent illis apparatum ſuum, qui
erat copioſus. Et exiérunt filii
Jambri ex Madaba, & comprehen-
derunt Joânnem, & omnia, quæ ha-
bebat, & abiérunt habentes ea.
Ornaverunt. SII. 2
Oſt hæc verba renuntiaâtum eſt
Jonathæ, & Simoôni fratri ejus,
quia filii Jambri faciunt nuptias
magnas , & ducunt ſponſam ex
Madaba, filiam unius de magnis
Principibus Chanaan cum ambitioô-
ne magna. Et recordati ſunt san-
guinis Joannis fratris ſui: & aſcen-
dérunt, & abſcondérunt ſe fub te-
gumento montis. Et elevaverunt
culos ſuos, & vidérunt, & ecce
tumuúltus, & apparatus multus „
& ſponſus procéſſit, & amici ejus,
& fratres ejus obviam illis cuùm
tympanis , & muſicis, & armis
Multis. Et ſurrexérunt ad eos ex
insidiis, & occidérunt eos „ & ce-
ciderung vulnerati multi, & resi-
dui fugerunt in montes : & acce-
peérunt omnia ſpolia eorum.
. In hymnis. FII.
F E R I A TI E RTIA.
De librg primo Machabæôrum.
Ev vidit Jônathas, quia tempus
eum juvat, & elégit viros „ &
miſit eos Romam ſtatuere, & reno-
vare cum eis amicitiam, & ad Spar-
tiatas, & ad alia loca miſit epiſtoô.
las ſecundàm eamdem formam.
Et abiérunt Romam, & intravérunt
cúriam, & „dixérunt: Jénathas
ſummus ſacérdos, & Gens Judæô-
rum misérunt nos, ut renovarémus
amicitiam, & ſocietatem ſecun-
dùm priſtinum. Et dedérunt illis

epiſtolas ad ipſos per loca, ut de-
duücerent eos in terram Juda cum
pace.
Hic eſt. 511. etio i.
T hoc eſt exémplum epiſtolâ-
rum, quas ſcripſit Jonathas
Spartiatis: Jônathas ſummus Sa-
cérdos, & Senioôres Gentis, & Sa-
cerdotes, & reliquus poôpulus ju-
dæôrum; Spartiatis fratribus ſalu-
tem, Jam pridem miſſæ erant P.
ſtolæ ad Oniam ſummum ſacerdo-
tem ab Ariosqui regnàbat apud vos;
quoniam eſtis fratres noſtri, ſicut
reſcriptum côntinet, quod ſubjectũ
eſt. Et ſuſcepit Onias virum, qui
miſſus fůerat, cum honore: &
accepit epiſtolas, in quibus ſigni⸗

ficabatur de ſocietate, & amicitia.

2 .

Tu Déômine SrI.

Os, cùm nullo horum indige-

remus;, habéntes ſolatio ſan-
ctos libros , qui ſunt in manibus
noſtris, maluimus mittere ad vos

renovare fraternitatem & amici-

tiam, ne fortè aliéni efficiamur à
vobis: multa enim témpora tran-
ſiérunt, ex quo miſiſtis ad nos. Nos
ergo in omni témpore ſine inter-
miſſione in diebus ſolemnibus, &
céteris, quibus oportet, mémotres
ſumus veſtri in ſacrificiis, quæ offe-
rimus, & in obſervati nibus, ſicut
fas eſt, & decer meminiſſe fratrum.
. Aperi oculos. 5II.
F K IL A CQU ARTA.
De libro primo Machabæorum.

T cùm cogitàâſſet Tryphon re-
gnare Aſiæ „ & isamere, diadé⸗
ma, & exténdere manum in An-
tiochum Regem:; timens ne fortè
non permitteret eum Jônathas ,»
ed pugnaret adveêrsùs eum, quæ⸗
rébat comprehendere eum, & oc⸗
cidere. Et exurgens abiit in Beth-
ſan. Et exivit Jônathqs obviam il-
li cum quadraginta millibus viro-
rum Dledterumt,in prælium, & venit
Bethſan. Et vidit Tryphon, ui
venit Jonathas cum exércitu mul⸗
to, ut exténderet in eum manus;
timuit. Et excépit eum cum ho-
nore, & commendävit eum om-
nibus amicis ſuis, & dedit ei mu⸗
nera: & præcépit exercitibus ſuis,
ut Rbedirene 4 „ ſicut ſibi.
Keſülſit ſol. S19. Lei .
T dixit Nonathæ : Ut, quid ve-
xaſti univerſum pôpulum,
eùm bellum nobis non ſit: Et nune
remitte

temitte
Autem!
ſint ?
& trade
Mepoſ
abibo;
creédidi
dimtiſit
terram
cum tri
lemiſit
Müille an
Orn

Tau
6 Jon⸗
clvitatis
hendern
cum eo
kecerun⸗
tum, 8.
in cam
omnes
cognoyi
eſtſonath
cum eo en
1plos, 8
lium Et
fierant

8, keyer

lunt omn
juch. Et
gui
in hyr
RENI
De lidro

gavit
ſum, ut
Attereret
tr⸗ emore

ſunterne
ſteinle dr
Preli
mas: hor

r ber, u
tam Iudan

Marbent

ſet lte
41snen
munun .
tinnens ſen
eun Jnt,

e eult
abiit
thas N.
ilibe⸗
rliunte
Typho,
nerelch,
in eun

t eumn 1

luit en⸗

tekii⸗

gelelin⸗

eut 1.

temitte eos in domos ſuas: élige
autem tibi viros paucos, qui tecum
ſint, & veni mecum Ptolemaidam,
& tradam eam tibi, & réliqua præ-
Sidia, & exércitum, & univerſos
Præpoſitos negoôtii, & convéêrſus
abibo; proptérea enim veni. Et
crédidit ei, & fecit ſicut dixit: &
dimiſit exéêrcitum, & abiérunt in
terram Juda. Retinuit autem ſe-
cum tria millia virôrum, ex quibus
remiſit in Galilgam duo millia,
mille autem venérunt cum eo.
Ornavérunt. 5II.

T autem intravit Ptolemaâidam
Jonathas, clausérunt portas
civitatis Ptoleménſes, & compre-
henderunt eum: & omnes, qui
cum eo intraverant, gladio inter-

fecérunt. Et miſit Tryphon exérci-

tum, & équites in Galilzam, &
in campum magnum, ut peérderent
omnes socios Jonathæ. At illi cùm
cognoviſſent, quia comprehénſus
eſt jnathas, & periit, & omnes, qui
cum eo erant, hortati ſunt ſemet-
ipſos, & exiérunt parati in præ-
lium. Et videntes hi, qui inſecuti
füerant, quia pro anima res eſt il-
lis, revérſi ſunt: illi autem vené-
runt omnes cum pace, in terram
Juda. Et planxérunt Jônatham, &
eos, qui cum ipſo fuerant, valdeè.
In hyinnis. 5§II.
F ER I A Q-UIN FT A.
De libro primo Machabæôrum.

TLaudivit Simon, quod congre-
gavit Try phon exercitum copio-
ſum, ut veniret in terram Jjuda, &
attéreret eam, Videns, quia in
tremôre populus eſt, & in timo-
re, ascéndit Jerüſalem, & congre-
gavit populum; & adhortans di-
Xit: Vos ſcitis, quanta ego, &
ratres mei, & domus patris mei
fecimus pro legibus, & pro Sanctis
prælia, & anguſtias quales vidi-
mus: horum gratia periérunt fra-
tres mei omnes propter Iſrael, &
relictus ſum ego ſolus. Et nunc
non mihi contingat parcere ani-
mæ meæ in omni témpore tribula-
tionis, non enim mélior ſum fra-
tribus meis. Vindicàbo itaque
Gentem meam, & Sancta, natos
dquoque noſtros, & uxoôres: quia
congregatæ ſunt univerſæ Gentes
vongtere nos inimicitiæ gratia.
lapériat. 518.
K k S

521

T accénſus eſt ſpiritus populi
„ſimul , ut audivit ſermônes
iſtos, & reſpondérunt voce mag-
na, dicéntes: Tu es dux noſter lo-
co Judæ, & Jônathæ fratris tui:
pugna prælium noſtrum: & omnia
quæcúmque dixeris nobis, facié-
mus. Et congregans omnes viros
bellatôòres, acceleravit conſumma-
re univeérſos nuros Jeruſalem, &
munivit eam in gyro., Et mi ſit J0-
natham filium Absalomi, & cum
eo exércitum novum in joppen,
& ejéctis his, qui erant in ea, re-
manſit illic ipfe. Et movit Try-
phon à Ptolemaida cum exércitu
multo, ut veniret in terram Ju-
da, & Jênathas cum eo in cuſtoô-
dia. Simon autem applicuit in
Addus contra faciem campi.
Exaudiat. 5§18.
Lut cognôvit Tryphon, quia
urréxit Simon loco fratris ſui
Jonathæ, & quia commiſsurus eſ-
set cum eo prælium, miſit ad eum
legatos, dicens: Pro argénto, quod
debebat frater tuus Joônathas in ra-
tione Regis, propter negotia, quæ
habuit, detinuimus eum. Et nunc
mitte argénti talénta centum, &
duos filios ejus obſides, ut non
dimiſſus fugiat à nobis, & remitté-
mus eum. Et cognovit Simon, quia
cum dolo loquerétur ſecum, juſſit
tamen dari argentum , & pueros
ne inimicitiam magnam suùmeret
ad poôpulum Ifrael dicéntem: quia
non miſit ei argentum, & pue-
ros, & centum talénta: & menti-
tus eſt, & non dimiſit Jônatham.
Qongregati ſunt inimici. 519.
F E R I A S E X IL A.
De dibro primo Machabæorum.

Er. auditum eſt Romæ, quia de-
functus eſſet ônathas, & usque
in Spartiàtas; & contriſtati ſunt
valdé. Ut audiérunt autem, quod
Simon frater ejus factus eſſet ſum-
mus Sacérdos loco ejus, & ipfe
obtinéret omnem regionem, & ci-
vitates in ea; ſcripsérunt ad eum
in tabulis æreis, ut renovarent
amicitias „ & ſocietàatem; quam
fécerant cum Juda, & cum Jona-
tha fratribus ejus, Et lectæ ſunt
in conſpéctu Ecgléſiæ in Jeruſa-
lem. Et hoc exemplum Epiſtola-

rum, quas Spartiatæ miserunt.
m-

522
Impetum. §19. , 11.
Partianorum Principes, & civi-
states, Siméôni Sacerdoti magno,
& ſenioribus, & ſacerdotibus, &
réliquo populo Judæorum; fratri-
bus, ſalutem. Legati, qui miſſi ſunt
ad populum noſtrum, nuntiavétunt
nobis de veſtra gloria, & honore,
ac Iætitia „& gaviſi ſumus in in-
tréitu eòôrum. Et ſcripſimus, quæ
ab eis erant dicta in conciliis Pô-
puli, ſic: Numenius Antiochi „ &
Antipater, Jaſonis filius, legati
Judæorum, venérunt ad nos feno-
vantes nobiscum amicitiam priſti-
nam. Et placuit pôpulo excipere
viros gloriosée, & ponere exém-
plum ſermoônum eorum in ſegrega-
tis pôpuli libris, ut ſit ad memo-
riam populo Spartiatarum. Exem-
plum autem horum ſcripſimus Si-
moôni magno ſacerdôti.
Congregatæ. 519.

Oſt hæc autem miſit Simon Nu-
ménium Romam habéntem cly-
peum aureü magnum, pondo mna-
rum mille, ad ſtatuendam cum eis

ſocietatem. Cum autem audiſſet
pôpulus Romanus ſermoônes iſtos,
dixérunt: Quam gratiarum action’e
reddémus Simoni, & filiis ejus? Re-
ſtituit enim ipſe fratres ſuos;
expugnavit inimicos Iſrael ab eis:
& ſtatuérunt ei libertàatem;
ſcripsérunt in taàbulis æreis, & po-
ſuérunt in titulis in monte Sion.
Tua eſt poténtia. 5§19.
S A B

De libro primo Machabæôrum.

Slmon autem,perâmbulans civita-
tes, quæ erant, in regione Judææ
& ſolicitudinem gerens earum, de-
ſcéndit in Jericho ipſe, & Matha-
thias filius ejus, & Judas anno cen-
téſimo ſeptuagéſimo séptimo, men-
ſe undécimo: hic eſt menſissabath.
Et ſuſceépit eos filius Abobi in mu-
nitiunculam, quæ vocatur Doch,
cum dolo, quam ædificavit, & fecçit
eis convivium magnum, & abſcon-
dit illic viros. Et cuùm inebriatus
eſſet Simon, & filii ejus, ſurréxit
Ptolemæus cum ſuis, & ſumpsérunt
arma ſua, & intravérunt in convi-

vium, & occidérunt eum, & duos

filios ejus, & quosdam pueros ejus.
Et fecit deceptionem magnam in
Iſrael, & réddidit mala pro bonis.
Refulſit ſol. 510.

& de- D O MIN I C A

T ſcripſit hæc Ptolemæus, &
miſit Kegi, ut mitteret ei

7 . . 77
exércitum in auxilium, ut traderet
ei regionem, & civitates eorum,

& tributa. Et miſit alios in Gàza-
ram toôllere Joannem, & tribunis

miſit epiſtolas, ut venirent ad ſe,

& daret eis argéntum & aurum, &
dona. Et alios miſit occupare Je-
ruſalem, & montem templi. Et
præcurrens quidam nuntiavit Joân-
ni in Gazara: quia périit pater
ejus, & fratres ejus, & quia miſit
te quoque interfici.
Ornavérunt. 5II. St
T audivit autem, veheménter
expavit, & comprehéndit viros;
qui venerant perdere eũ, & occidit
eos, cognovit enim, quia quærebant
eum pérdere. Et cetera ſermonum
Joañis, & bellôrü ejus, & honârum
virtutum, quibus fortiter geſſit, &
ædificii murorum, quos extruxit, &
rerum geſtarum ejus; ecce hæc ſcri-
pta ſunt in libro dierum ſacerdotii
ejus, ex quo factus eſt Princeps
ſacerdòtum poſt patrem ſuum.
In hymnis. SII. “

. 2 . . 22
Exâudiat Doôminus orationes Ve-

ſtras ,„& reconciliétur vobis, nec

& vos défſerat in tempore malo Do-

minus Deus noſter.
IV.

. 7
Incipit liber ſecundus Machabæor.
Ratribus, qui ſunt per &gyptuim
Judæis, falutem dicunt fratres
qui ſunt in Jerosolymis Judæi,
qui in regione Judææ, & bacem 0-
nam. Benefaciat vobis Deus,
meminerit teſtaménti ſui, quod lo-
cutus eſt ad Abraham, & Iſaac, &
Jacob ſervorum ſuoôrum fidélium .
& det vobis cor omnibus;, ut co⸗
latis eum, & faciatis ejus volunta-
tem corde magno, & ahimo volen⸗
ti. Adapériat cor veſtrum in lege
ſua, & in Præcéptis ſuis⸗ & faciat
pacem. Exaudiat orationes Veſtras,
& reconciliétur vobis, nec VvOS dé-
ſerat in témpore malo. E.
hic ſumus orantes pro vobis.
Adapériat Däs cor veſtrum in
lege ſua , & in præceptis ſuis,
faciat pacem in diebus ve ris 4
* Concedat vobis ſalútem
rédimat vos à malis. k

veſtras,
nec vos
Conced.
Acur
die
nem ten
ſigniſic⸗
Agatis
ignis,
Mias 1
ohtulit
Netſiden
ſacerdot
etant,
cecilte:
erat pute
contutat
dus igne
Exar
Veſtras,
nec vos
Don
g. Det
litis eun
tem. Do⸗

Um
Mmulti
Ietur Nel
Nepotes
Alconder
lenem:
non inyen
Ctnſlum.
Akerre übt
ltr ennt,
unt ſun
Kum etr
lfülſit,
ecenſus
Omnes m

Con-
K lar

tus en.
unen ſ

jetun

npoeN!

rcke

Exàâudiat Dôminus orationes
veſtras, & reconciliétur vobis,
nec vos déſerat in témpore malo.
Concédat. .
Actüri igitur quinta & vigéſima
die menſis Casleu purificatio-
nem templi, neceſsarium duximus
ſignificare vobis, ut & vos quoque
agatis diem ſcenopégiæ, diem
ignis, qui datus eſt, quando Nehe-
mias ædificato templo & altari,
obtulit ſacrificia. Nam cum in
Feérſidem duceréntur patres noſtri,
ſacerdòtes, qui tunc cultôres Dei
erant, acceptum ignem de altari
occuùltè abſcondérunt in valle, ubi
erat puteus altus & ſiccus, & in eo
contutati ſunt eum; ita ut omni-
bus ignôtus eſſet locus. .
Exaudiat Dominus oratioônes
veſtras, & reconciliétur vobis,
nec vos déſerat in témpore malo,
Doôminus Deus noſter.
Det vobis cor omnibus, ut co-
làtis eum, & faciatis ejus volunta-
tem. Dominus.

»Um autem præteriſſent anni
multi, & placuit Deo, ut mitte-
rétur Nehemias à Rege Pérſidis :
nepôtes ſacerdôtum illòrum, qui
abſconderant, miſit ad requiréndũ
ignem: & ſicut narravérunt nobis,
non invenérunt ignem, ſed aquam
craſſam. Et juſſit eos haurire, &
afférre ſibi: & ſacrificia, quæ impo-
ſita erant, juſſit ſacérdos Nehemias
aſpérgi ipſa aqua, & ligna, & quæ
erant ſuperpoôſita. Utque hoc fa-
ctum eſt, & tempus affuit, quo ſol
refùlſit, qui prius erat in núbilo,
accenſus eiſt ignis magnus, ira ut
omnes mirarentur.
Congregati ſunt inimici noſtri,
& gloriantur in virtute ſua; con-
tere fortitdinem illorum Dômine,
& diſperge illos: Ut cogno-
ſcant, quia non eſt alius, qui pug-
net pro nobis, niſi tu Deus noſter.
Diſperge illos in virtute tua, &
rue eos protéctor noſter Domi-
ne. Dt. loria Patri. Ut.

Ex Tractaâtu ſancti Joannis Chry-=
soôſtomi ſuper Pſalmum qua-
dragéſimum teértium.

Eus, auribus noſtris audivi-
mus, patres noſtri annuntia-
vérunt nobis opus, quod operatus
es in diebus eorum. Hunc Pſal-

mum dicit quidem Prophéta“ di-
cit autem non ex persôna prôpria,
ſed ex perſona Machabæorum „
narrans, & prædicens;, quæ futuùra
erant ilio tempore. Tales enim
ſunt Prophétæ: omnia tempora
percurrunt, præsentia, prætérita,
futura. Quinam ſinc autem hi Ma-
chabæi, quidque paſſi ſint, & quid
fécerint, neceſsarium eſt primum
dicere, ut ſint apertiora, quæ in ar-
gumento dicuntur. Ii enim, cùm
inyasiſſet judæam Antiochus, qui
di ctus eſt Epiphanes, & omnia de-
vaſtâſſet, & multos, qui tunc erant,
à patriis inſtitutis reſilire coegiſſet
permansérunt illæſi ab illis tenta-
tionibus. .
„Impetum inimicoôrum ne ti-
muéritis, mémores eſtôte, quomo-
do ſalvi facti ſunt patres noſtri.
Et nunc clamèmus in cœlum, &
miſerébitur noſtri Deus noſter.
Mementôte mirabilium eſus;
quæ fecit Pharaoni, & exercitui

ejus in mari rubro. Et.

T quando grave quidem bellum
ingruébat, nec quidquam poſ-
ſent facere, quod prodéſſet, ſe ab-
ſcondébant; nam hoc quoque fecé-
runt Apoôſtoli. Non enim ſemper
apparéntes in média irruébant pe-
ricula, ſed nonnumquam & fu-
gientes, & laténtes ſecedébant.
Poſtquam autem parùm reſpira-
runt, tamquam genegroſi quidam
catuli ex antris exilientes, & à la-
tebris emergéntes, ſtatuerunt non
ſe ampliùs ſolos ſervare, ſed étiam
alios, quoscumque poſſent, & ci-
vitatem, & omnem regionem ob-
euntes, collegérunt, quotquot inve-
nérunt adhuc ſanos, & integros: &
multos etiam, qui laborabant, &
corrupti erant, in ſtatum priſtinum
redegérunt, eis perſuadéntes redire
ad legem patriam.
. Congregatæ ſunt Gentes in mul-
titudine, ut dimicent contra nos, &
ignoramus, quid agere debeamus:
Dominus Deus, ad te ſunt ocu-
li noſtri, ne pereamus.
Tu ſcis, quæ cogitant in nos:
quêmodo potérimus ſubsiſtere an-
te faciem illorum, niſi tu adjuves
nos? Dômine.

Eum enim dicébant eſſe be-
nignum & cleméntem, nec
umquam adimere ſalüutem, quæ
Pro-

524 „ 3 ½
pronciſcitur ex peenitentis. Hæc
autem dicéntes, habuerunt deleé-
Gum fortiſſimoòrum viròrum. Non
enim pro uxôribus, liberis, & an-
cillis, patriæ que everſione, & cap-
tivitate, ſed pro lege, & patria
republica pugnabant. Eôrum au-
tem dux erat Deus. Cuùm ergo
aciem dirigerent, & ſuas animas
prodigerent, fundebant adversa-
rios, non armis fidéntes, ſed loco
omnis armatuùræ, pugnæ cauſam
ſufficere ducentes. Ad bellum
autem euntes non tragœdias exci-
taäbant: non pæana canebant, ſicut
nonnulli faciunt: non adſcivérunt
tibicines, ut fit in aliis caſtris, ſed
Dei ſupérnè auxilium invocabant,
ut adeſſet, opem ferret, & manum
præbéret, propter quem bellum
gerébant, pro cujus glôria decer-
tàbant.
Tua eſt poténtia, tuum regnum
Päe: tu es ſuper omnes Gentes:
*X Da pacem Dñe in diébus noſtris.
Creator omnium Deus;terribilis
& fortis, juſtus & miséricors. Da.
löria Patri. Da.
Refulſit ſol in clypeos aùre-
os, & reſplenduerũt montes ab eis:
Et fortitàdo Gentiũ diſſipata eſt.
Erat enim exercitus magnus
valde, & fortis: & appropiavit Ju-
das, & exercitus ejus in prælio. Et.
Duo Séraphim clamabant
Alter ad alterum: & Sanctus, San-
Kus, Sanctus, Doôminus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
glôria ejus. Tres ſunt, qui teſti-
moônium dant in cœlo, Pater, Ver-
bum, & Spiritus ſanctus ; & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
Bloria Patri. Plena.
FE RI A SE CUND A.
De libro ſecndo Machabæorum.

Nvenitur autem in deſcriptiôni-
bus Jeremiæ Prophétæ, quod
juſſit eos ignem accipere, qui
transmigrabant : ut ſignificatum
eſt, & ut mandavit transmigratis.
Et dedit illis legem, ne oblivisce-
rêntur præceépta Domini, & ut non
exerrarent mentibus videntes
fimulacra aurea, & argéntea , &
ornaménta eorum. Et alia hujus-
modi dicens: hortabatur, ne
legem amovérent à corde ſuo.
Dixit Judas Simôni fratri ſuo;,
Elige tibi viros, & vade, libera fra-
tres tuos, in Galilæam: ego autem,

& Jêônathas frater tuus ibimus in
Galaaditim : & Sicut fuerit volun-
tas in cœlo, ſic fiat. 7 Accingi-
mini filii potentes, & eſtôte parati:
quoniam meélius eſt nobis mori in
bello, quam videre mala Gentis
noſtræ, & ſanctorum. Sicut.

Rat autem in ipla ſcriptura,

quomodo tabernaâculum & ar-
cam juſſit Propheta divino reſpon-
ſo ad ſe facto comitari ſecum, us-
quequò éxiit in montem, in quo
Moyſes aſcendit, & vidit Dei hære-
ditatem. Et véniens ibi Jeremias
invénit locum ſpeluncæ, & taber-

nâculum, & arcam, & altare incéenſi

intulit illuc; & ôſtium obſtruxit.
Et acceſsérunt quidam ſimul, qui
ſequebantur, ut notarent ſibi lo-
cum, & non potuerunt invenire.
Ornavérunt faciem templi co⸗
rônis aureis, & dedicaverunt alta-
re Dômino: & Et facta eſt lætitia
magna in populo. In hymnis,
& confeſſionibus benedicébant
Dñm. Et.

T autem cognoôvit Jeremias
eculpans illos; dixit: Qudd
ignôtus erit locus, donec congre-
get Deus congregationem pobuli;
& pꝓropitius fiat: & tunc Dominus
oſténdet hæc, & apparébit majeſtas
Dômini, & nubes erit, ſicut &
Moyſi manifeſtabatur, & ſicut cum
Salomon petiit, ut locus anctifi-
carétur magno Deo, manifeſtabat.
hæc. Magnificé étenim ſapientiam
tractabat: & ut ſapientiam ha-
bens, obtulit ſacrificium dedica-
tionis & conſummationis templi.
In hymnis, & confeſſionibus
benedicébant Dôminum: * Qui
magna fecit in Iſrael, & victoriam
dedit illis Dominus omnipotens.
6F. Ornavérunt faciem templi coro-
nis aureis, & dedicavérunt altare
Smi i loria. Qui.
F E K I A TE RT I, A.
De libro ſecùndo Machabæorum.

Gitur cùm ſancta civitas habita-
retur in omni pace, & leges etiam

adhuc optime cuſtodirentur, prop-

ter Oniæ Pontificis pietatem,
animos odio habentes mala,, fie-
bat , ut & ipſi Reges & Principes
locum fummo honore dignum du-
cerent, & templum maximis mu-
neribus illuſtrarent;ita ut Selen
1

Aſie R
ſtäret o
tium ſaa
mon aut
Doſitus
tendebe
ſacerdot
ciyitate
lie⸗
li Iſiael
orat pre
ciyitate
Vir i
mus app
LEdc
poſſe
Tharſxa
elatdux
& nunti
Uubtlibw
erosol
immen
ad ratie
autem
gis cade
ullflet
Dechniis
AcCitu
luper ne⸗
datis,
transpor
iter eſt
guaſi pen
lyitates
Atem re⸗
TuDe
nullam
ti templ
Conden

1 tn i
ent fiktttit
Kekore

elnokünt
lere nll E

tuetunt ini

ficienten.

Aſiæ Rex de reditibus ſuis præ-
ſtaret omnes ſumptus ad ‚miniſté-
rium ſacrificiorum pertinéntes. Si-
mon autem de tribu Benjamin pro-
pôſitus templi conſtitutus, con-
tendébat, obſiſtente ſibi Principe
ſacerdotum, iniquum aliquid in
civitate moliri.
Hic eſt fratrum amãtor, & popu-
li Iſrael: * Hic eſt, qui multum
orat pro pòpulo, & univerſa ſanécta
civitate jerúſalem.
Vir iſte in pôpulo ſuo mitiſſi-
mus apparuit., Hic.
d cùm vincere Oniam non
poſſet, venit ad Apollonium
Tharſææ filium, qui eo témpore
eratdux Cælesyriæ & Phœænicis:
& nuntiavit ei, pecuniis innume-
rabilihus plenum eſſe ærarium

Jerosolymis, & communes copias
immenſas eſſe, quæ non pértinent
ad rationem ſacrificiorum : eſſe
autem poſſibile ſub poteſtate Re-
gis cadere univerſa. Cú⅛mque re-
tuliſſet ad Regem Apollonius de
pechniis, quæ delatæ erant, ille
accitum Heliodorum, qui erat
fuper negoôtia ejusmiſit cum man-
datis, ut prædictam pecúniam
transportaret. Statimq; Heliodorus
iter eſt aggréſſus, ſpécie quidem
quaſi per Cœlesyriam & Phonicen
civitates eſſet peragraturus, reyera
autem regis propoſitü perfectùrus.
. Tu Doômine universorum, qui
nullam habes indigéntiam, volui-
ſti templum tuum fieri in nobis:
Consérva domum iſtam imma-
culätam in ætérnum Doômine.
F Tu elegiſti Dômine domum
iſtam ad invocàândum nomen tuum
in ea, ut eſſet domus oratiônis,
& obſecrationis populo tuo. Con-
serva. 402
Ed cùm veniſſet Jerosoôlymam,
& benigne à ſunimo ſacerdote
in civitate eſſet excéptus, narravit
de dato indicio pecuniäarum: & ,
cujus rei gratia adéſſet, apéruit:
Iinterrogabat autem, ſi vere hæc ita
eſſent. Tunc ſummus Sacerdos
oſténdit, depéôſita eſſe hæc,„& vi-
ctualia viduarum, & pupilloôrum:
quædam vero eſſe Hircani Tobiæ
viri valde eminéntis, in his quæ de-
tulerat impius Simon: univerſa au-
tem argenti talénta eſſe quadrin-
genta, & auri ducenta. Décipi verò
eos, qui credidiſſent loco & tem-
plo, quod per univérſum mundum

525
honoratur, pro ſui veneratione: &
ſanctitate omnino impoſſibile eſſe.
, Aperi oculos tuos Domine, &
vide afflictionem noſtram: cir-
cumdederunt nos Gentes ad pu-
niendum nos: * sed tu Domine
exténde brachium tuum, & libera
animas noſtras. Afflige oppri-
méntes nos,, & contuméliam fa-
ciêntes in ſupéerblam, & cuſtodi
partem tuam. Sed.
Noria Patri. Sed.
F ERI A Qs U A R. T A.
De libro ſecundo Machabæôrum.

HEliodorus autem, quod decré-
verat, perficiébat eodem loco
ipſe cum ſatellitibus circa ærärium
Præſens. Sed Spiritus omnipotén-
tis Dei magnam fecit ſuæ oſten-
ſiõnis evidéntiam, ita ut omnes,
qui auſi fuerant parere ei ,„ruéntes
