ſténde eis viam bonam, per quam
ambulent, & da gloriã in loco iſto.
5. Qui regis Iſrael inténde: qui
deducis velut ovem jJoſeph, qui
ſedes ſuper Chérubim. Dimitte.
Ledtio v. .
Ed habitaculum cordis noſtri
S evacuétur vitiis, & virtutibus
reêpleatur, claudatur diabolo, &
aperiatur Chriſto: & ita laboremus,
ut nobis bonorum ôperum clavi-
bus januam regni cœleſtis aperire
poſsimus. Sicut enim malis opéri-
bus, quaſi quibuúsdam feris ac
vectibus, vitæ nobis janua claudi-
tur, ita absque dubio bonis operi-
bus aperitur. Et ideò, fratres
chariſſimi, unusquisque consideret
conſciêntiam ſuam, & quando ſe
aliquo crimine vulneratum efle
cognoverit, priùs oratiôonibus,
jejùniis, vel eleemoſynis ſtüdeat
mundare conſciéntiam ſuam, & ſic
Euchariſtiam præsumat accipere.
O quäàm metuendus eſt locus
iſte: * Vere non eſt nic aliud, niſi
domus Dei, & porta coœli.
y., Hæc eſt domus Düi firmiter æ-
dificata, benè fundata eſt ſupra fir-
mam petram. Veréè. Leétio vi.
enim agnoôſcens reâtum ſu-
8 um, ipſe ie à divino altari ſub-
traxerit, citò ad indulgenfiam divi-
næ miſericôrdiæ pervéniet. Quia
ſicut, qui ſe exaltat, humiliabirur:
ita e contrario, qui ſe humiliat ,
exaltabitur. Qui enim, ſicut dixi;,
agnôſcens reatum ſuum, ipſe ſe
humiliter ab altari Eccléſiæ pro
emendatione vitæ removere vo-
lúerit, ab ætérno illo & cœléſti
Con⸗

Xxii
convivio excommunicari pénitus
non timéehit. Mane furgens
Jacob erigebat lapidem in titulu»
fundens oleum déluper, votum
vovit Domino: * veré locus iſte
ſanctus eſt, & ego neſcieèbam.
»Cumque evigilaſſet Jacob de
ſomno, ait Veré.
Sloria Patri. Veré.
. tertio Qui habitat
in adjutorio Altiſſimi, in prote-
ctione Dei cœli commorabitur.

Alleluja.
Dicet Dômino.
0 Di habitat in adjutério Altiſ-
ſimi, * in protectione Dei
cœli eommorabitur.
Icet Dômino, Suſcéptor meus
es tu, & retugium meum: *
Deus meus ſperabo in eum.
uoôniam ipfe liberavit me de la
queovenantiu: * & à verbo àſpero.
capulis iuis obumbrabit tibi: *
& ſub pennis ejus ſperabis.
Scuto circâmdabit te veritas ejus: *
non timébis à timore nodurno.
agitta volante in die, à negôtio
Perambalante in ténebris: ab
incurtu, & demônio meridiano.
adent a latere tuo mille, & de-
cem millia à dextris tuis: ad te
autem non appropinquabit.
„erümtamen oculis tuis conſide-
rabis: * & retributionem pecca-
toôrum videbis.
oniam tu es Die ſpes mea: *
altiſſimum poſuiſti refugium tuum.
on accedet ad te malum: x* &
flagéllum non appropinquabit ta-
bernaculo tuo.
uoniam Angelis ſuis mandavit
de te: * ut cuſtédiant te in omni-
bus viis tuis.
In manibus portabunt terzne fortè
offéndas ad lapidem pedem tuum.
Super aſpidem & baſilifcum am-
bulabis: * & conculcabis leéônem
& draconem.
uoniam in me ſperavit, liberabo
Eum: * protegam eum, quoniam
cognovit nomen meum-
lamabit ad me, & ego exâudiam
eum:“ cum ipſo ſum in tribulatio-
neeripiäã eum, & glorificabo eum.
ongitudine diérum replebo en: *
& oſtendam illi ſalurare meum.
hg. Qui habitat in adjutorio Al.
tiſſimi, in protectione Dei cœli

commoraâbitur. Templum
Domini ſandtum eſt, Dei ſtructúra
eſt, Dei ædificatio eſt. nus o9;.
Antaàte Domino canticum no-
wum: * cantate Dômino omnis
terra.
antäte Döômino, & benedicite
nomini ejus: * annuntiate de die
in diem ſalutare ejus.
Annuntiate inter Gentes gloriam
ejus: Æ in omnibus pôpulis mira-
bilia ejus, ,
uoniam magnus Doôminus, &
laudabilis nimis: * terribilis eſt
ſuper omnes deos.
uoniam omnes dii Gentium dæ-
moônia: * Däis autem cœlos fecit.
onfeſſio,; & pulchritúdo in con-
([péctu ejus: * ſanctimonia, & mag-
nificéntia in ſanctificatione ejus.
fferte Domino patriæ Géntium:
afferte Dnio gloriam & honorem:*
afferte Dno gloriam nomini ejus.
Pollite hôſtias, & introite in àtria
ejus: * adorate Dominum in atrio
ſancto ejus,
Commoveatur à facie ejus univér-
ſa terra: * dicite in Gentibus, quia
Dôminus regnavit. .
Etenim corréxit orbem terræ, qui
non commovébitur: * judicabit
pôpulos in æquitate.
Lætentur cœli, & exültet terra,
commoveatur mare, & plenitùúdo
ejus: * gaudeébunt campi,; & om-
nia;» quæ in eis ſunt. .
Punc exultabunt omnia ligna ſil⸗
vârum à facie Dômini, quia venit:
quoniam venit judicare terram.
udicabit orbem terræ in æquita-
te: * & pépulos in veritaàte ſua.
Templum Dñi ſanktum eſt;
Dei ſtructüra eſt, Dei ædificatio eſt.
Benedicta gloria Doômini, de
loco ſancto ſuo, allel. Pſalanz. 98
Ominus regnaâvit , iraſcanfur
pépuli: * qui ſedet ſuper Ché-
rubim, moveatur terra.
Dôminus in Ssion magnus, * &
excélſus ſuper omnes populos.
onfiteàantur nomini tuo magno;
uòôniã terribile, & ſanctum eſt: *
honor regis judicium diligit.
Pu paraſti directiones: * judicium
& juſtitiam in Jacob tu feciſti.
xaltate Düm Deum noſtrum
& adorate ſcabéllum pedum ejus:*
quôniam ſanétum eſt. ..
oyſes, & Aaron in ſacerdôtibus
ejus: * & Sàmuel inter eos, dqui
invocant nomen ejus.

n-

liebat eos:
oqebätut ad
Ntociebant tek
UMeceptuln qgu
Mrüinebens nott
6 Deus tu
1, K bleicens

uuns heus noſte
Penedicta gl

N ladto ſuo
lrett do⸗
um petr.
Dlncti Eva

.
Wus

h emt
rr beri⸗
Kineni

lite

nn Templom
Dei tutin
ſt. dſal
5 canticum no⸗
„Dominoommis

& beneileite
mmuntiäte
jus.
Gentes glötunm
1s pöpulis min.

8 Döminns,
1 tertibilis ek

dii Gentium tr.
tem cclos telt,
chritüdo incon.
Rimonlat
ificat tione eiut.
hatrie 6 riun,
n Honorenis
Amm nommini e s

inttoite in ii

Otminumin ittd

cie eſs Uniſer⸗
1Gentibusi

hen tene,
k ucicabit

Vnin er ein,
ley Aennii nch
CaNl, R.

ſenits

dicateltl ene⸗
inan
n tente id

in Fer Glatel uu.

ſnſtunii 49
Düil 6

ritigin

nini,
iſeget

8

nolt 1
Gum ein

Deunm
llum pe⸗
gi arentii⸗
el inter eo5
eſn. r
6

In Dedicatione Eccleſiæ.

Invocàbant Döminum, 8&

Ixxiii

ipſe rum àlterum Däs miſeraturus ex-

exaudiébat eos: * in colümna nu- peéectat, alterum manſiônis ſuæ cla-
ritate nobilitat, alterum ſanatúrus
Quſtodiebant teſtimonia ejus „ *W☚ intérrogat . apud alterum Ie Ron
invitatus invitat Sciébat enim be-

bis loquebatur ad eos.

& præceptum quod dedit illis.
DominebDeus noſter tu exaudiébas
eos: *† Deus tu propitius fuiſti
eis, & ulciſcens in omnes adin-
ventiones eorum.
Exaltate Dominum Deum no-
ſirum, & adorate in monte fan-
to ejus: " quéôniam ſanctus Do-
minus Deus noſter
Ana, Benedicta g107 ia Dômini de
loco ſancto ſuo, alleluja. .
y. Hæc eſt domus Domini firmi-
ter ædificata. g. Benée fundata eſt
ſupra firmam petram.
Lectio ſancti Evangelii ſecundum
Lucam. Lectio vii.
N illo tempore: Nngralfli⸗ aFedt
perambulabat Jericho- Et ecce
vit nomine Zachæus: & hic Prin
ceps erat publicanorum, & ipfſe
dives. Et reliqua.
Homilia S. Ambroôſii Ehpilcopi.
Lib. 8. in Luc. prope fin.
Achæus ſtatüra pusillas- „ hoc
Ves „nulla nobilitatis ingénitæ
dignitate ſublimis, exiguus meri-
tis, ſicut populus nationum, audito
Dômini Salvatoris adventu 1, quem
ui non recéperant vidére cupiée
bat. Sed nemo facilè Jeſum videt:
nemo poteſt Jeſum videre conſti-
ttus in terra. Et quia non Pro
phétas non legem habébat: tam-
quam formæ gratiam naturalis, aſ.
cendit in ſycomorum „ vanitatem
ſcilicet judæorum veſtigio ſuo proô-
terens, erräata quoque corrigens
ſuperioris ztatis: & ideò Jeſum in
interioris domus recépit hofpitio
K. Domus mea, domus oratiònis
vocabitur, dicit DOminus; in ea
omnis, qui petit, accipit: & qui
quærit, inyenit: æ Et pulsanti

aperiétur. F Pétite, & accipiétis,
quærite, zarenieris. t.
Lectio vii

T benéè aſcêndit i arborem, ut
arbor bona bonos fructus face-
ret: ac naturali excifus oleaſtro, &
contra naturam insértus in bonam
olivam, fructum poſſet legis affer-
Ie. Radix enim fſancta, etſi rami
inütiles, quorum infractuôſam
gloriam plebs Géntium fide refſur-
rectionis, quaſi quadam corporis

elevatiõône tranſcendit. Zachæus er-

go in ſycomoro, cæcus in via: quo-

rem hofpitii ſui eſſe mercédem. Sed
tamen, etſi nondum vocem invitan-
tis audierat, ſam viderat affectum.
„Lapides pretiéſi omnes muri
ui: X Et turres Jeruſalem gemis
ædifcabuntur. Portæ Jeruſa-
lem ex ſap hiro ,„ & ſmaragdo æ-
dificabunturx, & ex lapide pretioſo
omnis circuitus muri ejus. Et.
Gloôria Patri. Et. Ledcio in.
Erum ne cæcum illũ tamquam
V faſtidioſi pauperum citô reli-
quiſſe videamur, & transiſſe ad di-
vitem, expectemus eum, quia expe-
ctavit & Dominus: interrogemus
eum, quia interrogavit & Chriſtus.
Nos interrogémus,quia neicimus:
iile, quia noverat. Nos interrogée-
mus, ut ſciamus, unde iſte curatus
ſit: ille interroegavit, ut in uno
plures diſcerémus, unde Dôminum
vidére mereamur. Interrogavit
enim, ut crederémus, neininem
niſi confitentem poſſe ſalvari.

Te Deum laudamus. II.
A A 4 E S„
Rbe 2 Horas ntiph,

mum tuam A ecet ſan-
04 ctitudo in longitùúdiné dierũ.
ykſal m. D us regnavit. cum rel. II.
Ane. Domus mea, domus oratio-
nis vocabitur. Aña. Hæc eſt do-
mus Dni firmiter ædificata, ben?e
tundata eſt tupra ürmam petram.
Aßa. Bene fundata eſt domus
Bômini ſupra hrmam petram.
Afa, Lapides pretioſi omnes muri
tui, & turres Jerulalé semmis i⸗
fcabüntur. Capitalum Apog
T Idi civitatem ſanétà Jerũ Tem
V novam deſcendentem de coœlo
à Deo, Paratan ſicut ſponſam or-
natam viro lu Hymnus.
Lto ex Olymol vértice
à Summi Parentis Filius »
eu monte deséctas lapis
Terras in imas décidens
Domus fuperna & infimæ
Otrumque junxit angulum.
S ed illa fedes Cœlitum
Semper resultat lasgdibas:
Deümque Trinum & Unicum
Jugi canore pradicat:
Illi canentes jungimur
Almæ ioônis æmuli.

Haæc templa, Rex cœléſtium,

C § Im-

læxiv
Zmple benigno Iúmine:
Huc rogatus adveni,
Plebisque vota sûſcipe;
Et noſtra corda jugiter
Perfünde cœli gratia.
äc impetrent Fidélium
Voces, precesque supplicum
Domus beatæ mũúnera;,
Patrisque donis gaudeant:
Donec ſoluúti corpore
Sedes beatas impleant.
ecus Pareênti débitum.
Sit usquequâque Altiffimo;
Natôque Patris ünico;
Et inclyto Paraclito;, .
Cui laus, potéſtas, glôria
Æätérna ſit per ſæcula Amen.
Hæc eſt domus Dômini firmi-
ter ædificata. Benè fundata
eſt ſupra firmam petram.

Zachæe feſtinans deſcénde, quia
hodie in domo tua oportet me
manére: at ille teſtinans deſcen-
dit, & ſuſcépit illum gaudens in
domum ſuam. Hoôdie huic domui
ſalus à Deo facta eit;, alleluja.

Eus, qui inviſibiliter mnia
contines, & tamen pro ſalute
géneris humani fiigna tuæ poténtiæ
viſfibiliter oſténdis: templum hoc
pPotentia tuæ inhabitationis illä-
ſtra, & concéde; ut omnes, qui huc
deprecatũûri conveniunt, ex qua-
cumque tribulatione ad te clama-
verint, confolationis tuæ benefi-
cia conſequantur. Per Dominum.

Eus, qui nobis per singulos an-
nos hujus ſancti templi tui
conſecratiônis réparas diem, & ſa-
cris ſemper myſtériis repræsentas
incolumes: exaudi preces poôpuli
tui, & præſtajut quisquis hoc templũ
beneficia petiturus ingréditur, cun-
cta le impetraâfie læteétur. PerbDnim.

Domus mea. .
idi civitàtem.
Domum tuam, Démine;,
Decet ſanctitůdo. Domum.
In longitůdinem diéerum. De-
cet ſanctitůdo. Gloria Patri. Do-
mum. Locus iſte ſanctus eſt,
in quo orat ſaceèrdos. Pro de-

Dômini.

Heæc eſt domus

T audivi vocem magnam de
throno dicéntem: Ecce taber-
naculum Dei cum hominibus, &
habitabit cum eis. Et ipſi poôpulus
ejus erunt, & ipſe Deus cum eis
erit eòorum Deus. Locus iſte
ſanctus et, In quo orat ſacér-
dos. Locus iſte. Pro delictis &
peccatis populi. In quo. 16ria.
Locus. Hæc eſt domus Doômini
firmiter ædificata. Benè fun-
data eſt ſupra firmam petram.
Lapides pretiòſi.

T abſtérget Deus omnem läaä-
crymam ab oculis eérum: &
mors ultra non erit, neque luctus:
neque clamor, neque dolor erit
ultra, quia prima abiérunt. Et
dixit, qui ſedébat in throno: Ecce
nova facio omnia.
Hæc eſt domus Dômini,
Firmiter ædificata. Hac eſt.
Bené fundata eſt ſupra firmam
petram. Firmiter. lôria Patri.
Hæc eſt. Bené fundata eſt do-
mus Dñi. Supra firmam petraâ.

9 Domum
tuam Déômine decet ſanétitudo.
In longitúdinem diérum.

O quàm metuéndus eſt locus iſte
verè non eſt hic aliud, niſi domus
Dei, & porta cœli.
SECUNDA DIE INFR A

Ex Tractâtu S. Auguſtini Epiſcopi
ſuper Pialmos.

Frúſalem, quæ ædificatur ùt ci-
Irinas, Frartestduapdo dicébat iſta
David, perfécta érat illa civitas, non
æ dificabatur. Néſcio, quam ergo
civitatem dicit, quæ modo ædifica-
tur, ad quam currunft in fide lapi-
des vivi, de quibus dicit Petrus: Et
vos tamquam lapides vivi coædifi-
camini in domum ſpiritälem, 1
eſt, templum Dei ſanctum. Quid
eſt, lapides vivi coædificamini? Vi-
vis, ſi credis: ſi autem credis, efh-
ciéris templum Dei, quia dicit
Apoſtolus Paulus: Templum eniin
Dei lanéctum eſt, quod eſtis vos-

lictis & peccatis pôpuli.

Orantibus in loco. Ixxi.

etgo modo ciy
Erricöntur de in
Sler manus predh
lemconguadräntu
udün lempiter
li ipices in mar

em, quæ
undamentun
Dicit Apot
entum aline
ee,leter id,
t gnod elt Chriſt
Dguun metuend

lnbmentum qu

enn, deélupe

unt. Qun

allteunur, t
0 curtamus,
ce lla.
tantes etan

uurdulidat lerei

Hec eſt dom

em magnam te
tem: Eece iibe:
Thominibus, A
. Et ipf populg
e Deus cun en
Locbsite
n quo orat ſit⸗
Pro delicti
In quo. Gant
domus Doniti
Benè u
am petrain.
Lapides pletiat

Deus ömnenn l
Gcnlis eotum
enipegne litn
negue dolorert
na dbiefunt. I
t in throno⸗bec

Tonn Doini,
cati, Hac et.
t lupra fümal
. lorit attn
funala et d⸗

flmen helti,

Dotmam
et ſandtitnt.
kenn derum
dus el loen i
i lad,nid tond
I5 INENA

Aueutin Pflen
lalnos,

Pſa ergo modò civitas ædificàâtur.
Præcidůntur de montibus lapi-
des per manus prædicantium veri-
tatem, conquadrântur, ut intrent in
ſtructùram ſempiternam. Adhuc
multi läpides in manibus artificis
ſunt: non cadant de manibus ar-
tificis, ut poſſint perfécti coædifi-
cari in ſtructuram templi. Eſt ergo
iſta jeruſalem, quæ ædificatur ut
civitas: fundamêntum ipsius Chri-
ſtus eſt. Dicit Apoſtolus Paulus:
Fundaméntum aliud nemo poteſt
ponere, præter id, quod poſitum
eſt, quod eſt Chriſtus Jeſus.
O quam metuendus eſt. Ixxi.

Undamentum quando pônitur
in terra, déſuper ædificantur
parietes, & pondus parietum ad
ima tendit, quia in imo poôſitum
eſt fundaméntum. Si autem fun-
dameéntum noſtrum in cœlo eſt,
ad coœlum ædificémur. Cörpora
zdificavérunt iſtam ſtructúram,
quam vidétis amplam iurrexiſſe
hujus Baſilicæ: & qula corpora
ædificavéerunt, fundaméntum in
imo poſnérant. Quia vero ſpiri-
taliter ædificamur, fundaméntum
noſtrum in ſummo poſitum eſt.
Illuc ergo curramus, ibi ædificé-
mur: quia de ipfa Jerúſalem di-
um eit: Stantes erant pedes no-
ſtri in atriis tuis Jeruſalem.
Mané ſurgens. Ixxii.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam.
N illo témpore: Ingréſſus Jeſus
perambulabat Jéricho Et ecce,
Vir nêmine Zachæus, & hic Prin-
ceps erat publicanorum, & ipfe
dives. Et réliqua.
De Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

T confeſtim, inquit, vidit, &
ſequebatur illum, magnificans
Déôminum. Aliter enim non vide-
ret, niſi ſequerétur Chriſtum, niſi
Dominum prædicaret, niſi ſæculum
præteriret. Cum divitibus quoque
in gratiam revertamur. Nolumus
enim offendere divites, qui volu-
mus, ſi fieri poteſt, ſanare omnes:
ne in caméli comparatione præ-
ricti, & in Zachæo citiùs quaàam
opôrtuit, derelicti, juſtæ habeant
commotioônis offénſam.
Domus mea. Ixxiii.

déntes

Ixxv

Iſcant divites, non in facultàâ-
tibus crimen hærére, ſed in
iis, qui uti néſciant facultatibus.
Nam divitiæ ùt impedimeênta im-
probis, ita bonis ſunt adjuménta
virtútis. Dives certé Zachæus, &
eléctus à Chriſto; ſed dimidium
bonorum ſuorum paupéribus lar-

giéndo, reddéndo étiam in quaâdru-

plum, quæ fraude ſuſtülerat (aàalte-
rum enim non ſat eſt, nec habet
gratiam liberalitas, ſi injüria perſe-
vérat, quia non ſpoôlia, ſed dona
quærũúntur) uberioòrem mercédem,
quam conferèbat, accépit.
Lapides pretioſi. Ixxiii.

T benè Princeps indúcitur pu-
blicanorum. Quis jam de ſe de-
ſperet, quando & iſte, cui cenſus
ex fraude ad ſalũtem pervenit? Et
ipſe, inquit, dives. Ut ſcias non
omnes divites, avaros. Quia ſtatûra
pusillus erat. Quid ſibi vult, quôd
nullius altérius ſtatůram Scriptu-
ra, niſi hujus expréſſit? Vide ne for-
tè maliria pusillus, aut adhuc pusil-
lus fide. Nondü enim réddere pro-
miſerat: nondum viderat Chriſtum:
méritò adhuc pusillus, oanes autẽ
magnus, quia & Chriſtum vidit, &
Spiritum ſicut columbam ſuper
Chriſtum manentem, ſicut ipſe ait:
Vidi Spiritum deſcendéntein ſicut
colůmbam, & manénté ſuper eum.
e Deum laudamus. 11.
TERTIA DIEINFR A

Sermo S. Auguſtini Epiſc.

Elébritas hujus congregatioô-
nis, dedicatio eſt domus ora-
tionis. Domus ergo noſtrarum
orationum iſta, domus autem Dei
nos ipſi. Si domus Dei nos ipſi,
nos in hoc ſæculo ædificamur, ut in
fine læculi dedicemur. Ædificium,
imò ædificatio habet labôrem, de-
dicatio exultationem. Quod hic
fiébat, quando iſta lurgébant, hoc
fit modò, cùm congregantur, cre-
in Chriſtum. Credendo
enim, quaſi de ſilvis & moôntibus
ligna & lapides præcidntur: cum
verô catechizantur, baptizantur,
formantur; tamquam inter manus
fabroôrum & opificum dolantur .
col-

Ixvi
collineanturcomplanaântur. Ve-
rümtamen domum Dômini non
faciunt, niſi quando charitate com-

Paginantur. Orantibus. Ixxi.

Igna iſta & läpides ſi non ſibi
certo ördine cohæreérent, ſi non
ſe Paciſficè innécterent; ſi non ſe
invicem cohærendo ſibi, quodam-
modo amarent, nemo huc intraret.-
Dénique quando vides in aliqua
faâbrica lapides & ligna benèe fibi
cohærére, ſecûrus intras, ruinam
non times. Volens ergo Dis Chri-
ſtus intrare, & in nobis habitâre;,
tamquam ædificando dicébat: Man-
datum novum do vobis: Ut vos in-
vicem diligatis. Mandatum; inquit,
novum do vobis Véteres enim
eratis, domum mihi nondum fa-
ciebatis, in veſtra ruina ſacebatis.
Ergo ut eruamini à veſtræ ruinæ
vetuſtate, vos invicem amate.
O quâàm Ixxi.

Onsideret ergo charitas veſtra,
ædificari adhuc iſtam domum
toto, ſicut prædictum eſt, & pro-
miſlum orbe terrärum. Cùm
enim ædificatur domus poſt capti-
vitàtem,ſicur habet alius Plalmus,
dicitur: Cantàte Dômino cinti-
cum novum, cantàte Doômino om-
nis terra. Quod ibi digit, canti-
cum novum: hoe Dominus dixit,
mandatum novum. Quid enim
habet canticum novum, niſi amo-
rem novum? Cantare amäntis eſt.
Vox hujus cantôris, fervor eſt ſancti
amoris. Amémus, gratis amémus:
Dôminum enim amamus, quo nihil
melius invenimus: ipſum amemus
propter ipblum, & nos in ipſo;
tamen propter ipſum.
Manè lurgens. Ixxii.

Leéctio ſanckti Evangélii ſecúndùm
Lucam. o. J
IN illo témpore: Ingréſſus Jeſus
perambulabar Jericho. Et ecce
vir nomen Zachæus: & hic Prin-
ceps erat publicanorum, & ipſe
dives. Et réeliqua.
De Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

Uæ autem turba, niſi imperitæ
confúſio multitdinis , quæ
vèefticem nequit videre ſapientiæ?
ergo Zachæus, quamdiu in turba
eſt, non vider Chriſtum: ſupra
turbam alcéndit, & vidit: hoc eſt

plebis jam transgréſſus inſeitiam;,
méruit; quem deſiderabat, aſpicere.-
Pulchrè autem addidit: quia illa
parte erat tranſitůrus Dôminus: vel
ubi ſycomorus, vel ubi crediturus;
ut & myſtérium iervaret, & gratiam
ſeminaret. Sic enim vénerat;, ut
per Judeos transiréet ad Gentes.
Domus mea. IxxXiii.

Idit itaque Zachæum ſurſum.
Jam enim ſublimitate fidei in-
ter fructus novorum ôperum velut
fœcuúndæ altitudine àarboris emine-
bat. Et quôniam de typo ad mora-
lia defléximus, inter iot credéntin
voluptates Dominica die relaxare
ammum feſtivitatem admiſcere de-
léctat. Zachæus in ſycomoro; no-
vum videlicet novi'témporis po-
mum, ut in hoc quoque compleré-
tur illud: Arbor fici produxit
groſſos ſuos. Lapides. Ixxiii.

D hoc enim Chriſtus advénit,
Aut ex lignis non Poma, led hoô-
mines naſceréntur. Légimus aàlibi:
Cùm eſies ſub arbore fici, vidi te.
Ergo Nathanael ſub arbore, hoc
eſt, ſupra radicem, quia juſtus, ra-
dix enim ſana. aub arbore tamen
Nathanael, quia ſub lege Zachæus
ſupra arborem, quia ſupra legem.
Ill'e Dômini occùltus defénſor, hic
puúblicus prædicator. Ille adhuc
Chriſtum ex lege quærébat: iſte
ſam ſupra legem relinquebat ſua;,
& Dôminum ſequebatur.
fe Deum laudamus. II.
QUARTADIEIN FRA.

De Serméne 5. Auguſtini Epiſcopi.

Ttendite in Pſalmo dedicatio-
Anis, quem modo cantavimus ex
ruina ædificiorum. Gonſcidiſti ſac-
cum meum: hoc pertinet ad rui-
nam. “ ergo ad ædificium? Et
accinxiſti me Iætitia. Vox dedica-
tionis? Ut cantet tibi gloria mea, &
non compungar. Quis eſt , qui 10-
quitur'in verbis ejus agnôſcite. Si
expéôno, obſcúrum eſt Ergo verba
ejus dicam, continuò agnoſcétis lo-
quéntem „ut amétis alloquéntem.
Quis eſt, qui dicere pétuit: Eruiſti
Däöe ab inferis animam meam?
Oraântibus. Ixxi.

Uius inina ⸗
eſt, niſi
Rilio loco Non
in int

nicos
ite udros
occidiſle
am ini

Ule mortalem.
qlam xxi.

tenpore:
libet e
Ohlne Lache
el glolci
Etkeligun
nſlin incti

ertim
el kunſtitem
mnet: Snl
n ek: Kn,

unſlit

Plalmo

Ujus änima jam ab inferis exu-
Seta eſt, niſi de qua dictum
eſ alio loco: Non derelinques âni-
mam meam in inférno?: Propoôni-
tur dedicâtio, & cantatur libera-
tio, canticum dedicatiõônis domus,
& dicitur: Exaltabo te Doômine,
quôniam ſuſcepiſti me: & non ju
cundâſti inimicos meos ſuper me.
Atténdite judæos inimicos, qui ſe
putàâbant occidiſſe Chriſtum, vi-
ciſſe tanquam inimicum, perdidiſ-
ſe quaſi hominem céteris similem
atque mortalem.
O quâm Ixxi.
Eſurrézit tértia die, & eſus
vox eiſt : Exaltabo te Dômine,
quéôniam ſuſcepiſti me. Atténdite
Apôſtolum dicéntem: Propter quod
eum exaltavit. Et non jucunddſti
inimicos meos ſuper me. Ipſi qui-
dem in Chriſti morte jucundaban-
tur, ſed in ejus reſurxrectione;, aſ-
cenſiéne „ prædrcatione àaliqui
compungebantur. In ejus erge
ptædicatione, & per Apoſtolorum
conſtàäntiæ diffamationem aliqui
compungebantur, & converteban-
tur: aliqui obdurabantur, & con-

fundebantur, nulli tamen jucun-

dabantur.
Manéè ſurgens. Ixxii.

Lectio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam.
IX illo témpore: Ingréſſus Jeſus
berambulabat Jéricho Et ecce,
vir nomine Zachæus, & hic Prin-
ceps erat publicanérum, & ipfe
dives. Et réliqua. .
Homilia ſancti Gregôrii Papæ.

I veraciter ſapiéntes eéſſe, atque
ipſam ſapiéntiam contempläri
appétimus, ſtultos nos humiliter
cognoſcamus. Kelinquàamus noô-
kiam ſapiéntiam, diſcamus lauda-
bilem fatuitatem. Hinc quippe
ſcriptum eſt: Stulta mundi elégit
Deus, ut confundat ſapiéntes. Hinc
rurſum dicitur: Si quis vidétur in-
ter vos sàpiens eſſe in hoc ſæculo,
ſtultus fiat, ut ſit sapiens, GBinc
Evangelicæ hiſtôriæ verba teſtän-
tur: quia Zachæus, cùm vidére præ
turba nihil poſſet, ſycomori ar-
Dorem aſcendit, ut transeuntem
Dôminum cerneret. Sycômorzus
duippe ficus fatua dicitur.
Domus mea. IXxili,

Pr

Kxvii

Usillus ſtaque Zachæus ſycô-
morum süblit, & Däm vidit,
qui a qui mundi ſtultitiam humili-
ter éligunt, ipſi Dei lapiéntiam ſub-
tiliter contemplantur. Puſillitatem
namque noſtram ad vidéndum Doô-
minum turba præpedit, quia infir-
mitâtem humänæ mentis, ne lucem
veritatis inténdat, curärum ſæcula-
rium tnumúltus premit. Sed pruden-
ter iy comorum aſcêndimus, ſi prô-
vide eam, quæ divinitùs præcipitur;
ſtultitiam mente tenéemus. Quid
enim in hoc mundo ſtuùltiùs, quàm
amiſſa non quærere, poſséſia rapiẽ-
tibus relaxare, nullam pro accéptis
injùriis injäriam reddere, imòô ad-
junctis aliis patiéntiam præbére ?
Lapides pretioôſi. Ixxiii.

Uaſi enim ſycòmorum nos
aſcendere Dôminus precipit;,
cùm dicit: Qui aufert, quæ tua ſunt,
ne répetas. Et rurſus; Si quis te
percúſſerit in déxteram maxillam,
præbe illi & alteram. Per ſycoômo-
rum Dôminus tranſiens cérnitur,
quia per hanc ſapiéntem ſtultitia
etſi necdum; ut eſt, soölide, jam ta-
men per contemplatiéônis lumen
Dei ſapiéntia quaſi in tranſitu vi-
détur, quam videre néqueunt;, qui
ſibi ſapiéntes eſſe vidéntur: quia ad
conſpiciéndum Dôminum: in elata
cogitatiénum ſuârum turba depre-
hénfi, adhuc ſycômori ärborem
non invenérunt.
e Deum laudamus. II.
QUINTA DIE INFRA

2

r

De Sermöne S. Auguſtini Epiſc-

MG/RA quando implêntur Ec-
MWecleſiæ, putâmus jucundari Ju-
dæos ?à Eccléſiæ ædificäntur, de-
dicantur: impléntur: quémodo
illi jucundàntur? Non ſolùm non
jnçgundantur; ſed étiam confun-
düntur; & implétur vox exultan-
tis: Exaltabo te Dômine, quoniam
ſuſcepiſti me, & non jucundaſti
inimicos meos ſuper me- Non ju-
cundäſti ſuper me: ſi mihi cre-
dant: jucundabis in me. Ne multa
dicamus, ad illa, quæ cantävimus,
aliquando veniamus. Quomodo
dicit Chriſtus: Gonſcidiſti ſaccum
meunm

Ixxvii
men, & accinxiſti me lætitia? Saccus
ejus erat ſimilitudo carnis peccati.
Orantibus. Ixxi.
On tibi vileſcat, quod ait: Sac-
cum meum: ibi erat inclüſum
prétium tuum. Conſcidiſti ſaccum
meum. Evaſimus ad ſaccum iſtum.
Conſcidiſti ſaccum meum. In palſ-
ſione conſciſſus eſt. Quòmodo er-
go Deo Patri dicitur: Confcidiſti
laccum meum: Ouémodo Patri
dicatur, vis audire, Conſcidiſti
saccum meum? Quia prôprio Filio
non pepercit, ſed pro nobis om-
nibus tradidit illum. Fecit enim
per Judæos neſcientes, unde redi-
meréntur cientes, & confunderén-
tur negantes. Néſciunt enim, quid
boni nobis operati ſunt malo iuo.
Suſpenſus eſt ſaccus, & quaſi læta-
tus eſt impius. Conſcidit ſaccum
lancea perſecútor, & fůdit prétium
noſtrum Redeémptor.
O quam. Ixxi.
Antet Chriſtus Redémptor ;
gemat Judas venditor, erubéſ-
cat Judæus emptor. Ecce Judas
véndidit , Judæus emit: malum
negotium egerunt, ambo damnati
ſunt, ſeipſos perdiderunt vénditor
& emptor. Dicat ergo caput no-
ſtrum, dicat pro cörpore occito,
pro côrpore dedicato. Dicat; au-
diamus. Conſcidiſti ſaccum meum,
& accinxiſti me lætitia: id eſt,
conſcidiſti mortalitatem meam,
& accinxiſti me immortalitàte , &
incorruptioône. UUt cantet tibi glo
ria mea, & non compungar. Quid
eſt,ꝛ non compäúngar? Jam contra
me non ferat lanceam perſecutor,
ut non compuúngar. Chriſtus enim
ſurgens a mortuis: jam non moôri-
tur, & mors illi ultra non domi-
nabitur.
Manée ſurgens. Ixxii.

éctio ſancti Evangélii ſecunduùm
Lucam.
IR illo tempore: Ingréſſus Jeſus
perambulabat Jéricho. Et ecce
vir nomen Zachæus: & hic bPrin-
ceps erat publicanorum, & ipſe
dives. Lt réliqua
Homilia venerabilis Bedæ Presbyt.
Uæ

impoſibilia ſunt apud

hoömines, poſſibilia ſunt apud

Deum. Ecce enim camelus depôſi-
ta gibbi sarcina per forämen acus
tranſit; hoc eſt, dives & publica-

nus, relicto onere divitiàrum,
contémpto cenſu fraudum, angu-
ſtam portam, arctamque viam, quæ
ad vitam ducit, aſlcendit. Qui mi-
ra devotione fidei ad vidéndum
Salvatörem, quod natúra minus
habuerat, aſcenſu ſupplet arboris:
atque ideo juſté, quamvis ipſe ro-
gare non anudeat, benedifctionem
Dominicæ ſuſceptioônis, quam de-
ſiderabat, accèpit.
Domus mea. Ixxiii.

Yſticè autem Zachæus, qui in-
terpretâtur juſtificàatus, cre-
déntem ex Geéntibus populum fig-
nificat. Qui quantòô curis ſæculari-
bus occupatior; tantô flagitiis de-
priméntibus erat factus humilior.
Sed ablutus eſt, ſed ſanctificatus:
ſed juſtificatus in nomine Domini
noſtri Jeſu Chriſti , & in ſpiritu
Dei noſtri. Qui inträntem Jéricho
Salvatoôrem vidére quærébat, ſed
præ turba non poôterat: quia gra-
tiæ fid ei, quam mundo Salvator
attulit, participare cupiébat, ſed
inolita vitiorum conſuetudo, ne
ad votum perveniret, obfiiterat.
Lâpides pretioſi. Ixxiii.

Adem namque turba noôozxiæ
conſuetudinis, quæ ſupra cæ-
cum clamantem, ne lumen péte-
ret, increpabat: etiam fuſpicien-
tem publicanum, ne Jeſum vi-
deat, tardat. Sed ſicut cæcus tur-
barum voces magis ac magis cla-
mando devicit: ita pusillus ne-
céſſe eſt, turbæ nocentis obſtacu-
lum altiéôra petéêndo tranſcéndat»
terréna relinquat, arborem crucis
aſcéndat. Sycomorus namque (quæ
eſt arbor fôliis moro similis , ſed
altitüdine præſtans, unde & à La-
tinis celsa nuncupatur) ficus fatua
dicitur. ht éadem Dominica crux-
quæ credéntes alit ut ficus, ab
incrédulis irridétur ut fatua.
e Deum laudamus. II.
SEXTA DIE INFRA

De Sermoône S. Augaſtini Epiſce.

Rgo, dum novam conſtructio-
Enem ſanctæ hujus Eccleéſiæ li-
bénter atténdimus, quam divino
nômini hödie dedicamus, inve-
nimus

inns à tobis de
io mazimam lau
eltte congri
unns zdifcatio
Mnc auten lerme
gelit, Ain le al
jshiben, guocd
eſrirum,
ifcunte grofici
n corporaliter
itnibas, ſpiritalit
r& god hic
in apidibun
Alcinte grätia
laononidus veſtt
CMintibus in 10

Uineipäliter e
uus Domino D
komnecatum 0l
tunm herkectum:
4 cokllis al

ſlomum orati
ftapit an

e u operätur
kläcele ro do
onnis ihle cee
d. O gaan

lioopen bo

le lutgens,
Aoſi byan
Lucan
Ni
allo temor
Fl e:
Eundllide jer
hümine Lacher
Rtr Publiei
1 W
tomiliz Venn

kreebr

gre divitüun,
fraudum, anti⸗
Amdue piamngie
lcendit. Ouin⸗
ei ad videndun
Od natüri minn
1 ſupplet arbois
quamyvis ilei⸗
„benedictionen
jonis, guumd

1

tiii,
1Zachæus; gllſs

jaſtikicatus, d⸗

,tanto fagltißt
t kactus humtle.
lec lancifctin
nömine Domn
ſti, & in ſoltnn
Intrinten Nticn
1e guelebat, 4
Gterat: guia eln
mundo Nltitt
e cupiebat e
conluetui0, 1
et, Obliltelal
l, Härii,
in

ſe tutbe hori
W
ne lumen hel⸗
iel⸗

itn Mllis 1e
e nocelis Mur⸗
ndo tanſend,
at,albolen s
awavecer
norus nunelif

nils
wor. Ann , 315
r hus tun

tur ut fütn .

II.
1; ISin

zwamm.

urnd;

. „
Inkfta ORKava

ſtro maximam laudem, & ſanctita-
tis veſtræ congruum de divinæ
omus ædificatione ſermônem.
Tunc autem ſermo noſter congru-
us erit, ſi in ſe aliquid ædificatio-
nis häabeat, quod utilitati anima-
rum veſträarum, Deo vos intériùs
ædificante, proficiat. Quod hic fa-
ctum corporaliter vidémus in pa-
riétibus, ſpiritaliter fiat in ménti-
bus, & quod hic perfééctum ceér-
nimus in lapidibus & lignis, hoc
ædificante gratia Dei, perficiatur
in corporibus veſtris.
gr. Orantibus in loco. Ixxi.

Lsen Y.⸗
D Rincipaliter ergo grâtias agaâ-
mus Doômino Deo noſtro, à quo
eſt omne datum optimum, & omne
donum perfééctum: & ejus bonita-
tem tota cordis alacritäte laudé-
mus, quôniam ad conſtruéndam
iſtam domum orationis, fidélium
ſuôrum viſitavit animum, excita-
vit afféctum, furrogavit auxilium,
inſpiravit necdum voléntibus, ut
vellent, adjâvit bonæ voluntatis
conatus, ut facerent: ac per hoc
Deus, qui operatur in ſuis & velle
& perficere pro bona voluntate,
hæc omnia ipſe cœpit, ipſe perfé-
cit. ze. O quam. Ixxli.

◻S+T quia pera bona in conſpédu
E ſuo nunquam eſſe permittit in-
änia, fidélibus ſuis, quibus ope-
rantibus præbuit virtútis ſuæ favô-
rem, tribuet condignam pro tan-
ta operatiéõne merceédem. Adhuc
ampliùs agendæ ſunt grâtiæ Deo
noſtro. Hanc enim Eccléſiam,
quam fecit nomini ſuo conſtrui,
fecit étiam ſanctòrum Martyrum
reliquiis amplius honorari.
N. Mané ſurge ns. Ixxii.
Léctio ſanécti Evangélii ſecundùm
Lucam.

N illo témpore: Ingréſſus Jeſus
perambulabat Jericho. Et ecce,
vit nomine Zachæus, & hic Prin-
ceps erat publicanorum, & ipfe
dives. Et réliqua.
De Homilia venerabilis Bedæ
: Presbyteri.
Lib. 5. Sap. 27. 20 LRC. 19.
T càm veniſſet ad locum, fu-
tpfciens Jefus vidit illum. Per-
ämbulans Jéricho Salvator; venit

W☚ Poedigntnnie Ere
vraln Leglsestiehnhls see

nimus à nobis debéri & Deo no- ad locum, ubi præcùrrens

eKæ. Ixxix
1 Zachæus
ſycomorum conſcenderat; quia
miſſis per mundum ſui verbi præ-
céônibus, in quibus ipſfe nimirum
& loquebatur, & ibat, venit ad pô-
pulum natiônum, qui paſſiôònis ejus
fide jam ſublimis exiſtens, étiam
divinitatis ejus ardébat aàagnita facie
beari. Suſpiciens vidit illum, quia
per gratiam fidei à terrénis cupi-
ditatibus elevatum; turbisque in-
fidélibus præeminéêntem elegit.
Videre enimPeieligere vel amare
eſt. Unde eſt illud: Oculi Dömini
ſuper juſtos. Nam & nos, quæ ama-
mus, vidéreiab his, quæ execramur;
intûitum feſtinamus aveértere.
v. Domus mea. Ixxiii.
W Idit ergo Jeſus vidéntem ſe,
V quia elégit eligentem ſe-
amaàvit amàntem. Hunc ſanèe oôr-
dinem proficiéendi, hoc eſt, per fi-
dem Dominicæ Incarnatiônis ad

cognitioné divinitatis pervenién-
di, quaſi per lycõômorum Jeſu fa-
ciem ſpeculandi Doctor egrégius
oſtêndit, cùm ait: Non enim judi-
cavi ſcire me aliquid inter vos, niſi
Chriſtum Jelum, & hunc crucif-
xum, Itémque àliis éxprobrans:
Facti eſtis, inquit, quibus lacte
opus ſit, non solido cibo. Lac in-
firma temporariæ diſpenſationis »
sölidum cibum ardua perpétuæ
majeſtaàtis appéllans.
Ge. Lapides pretioſi. Ixxiii.
E T dixit ad eum: Zachæe, fe-
ſtinans deſcende, quia hôdie
in domo tua opörtet me manere.
Et feſtinans deſcendit; & excepit
illum gaudens. Manebat aliquan-
do Déôminus in domo Principis
Phariſæòôrum, hoc eſt, in Judæo-
rum ſynagoga docébat; ſed quia
non baptizàtum ante prandium,
säbbato curantem,publicanos &
peccatôres recipiéntem, contra
avaritiam diſputantem, & cetera
digna Deo geréntem, lingua
venenäta carpébant: pertæſus
eôrum facinora, diſceſſit, & au-
fùgit, dicens: Relinquétur vo-
bis domus veſtra deserta. Hoôdie
autem in domo pusilli Zachæi o-
pôrtet illum manére: hoc eſt, no-
væ lucis gratia coruſcante, in hů-
mili credéntium nationum corde
quiéetſcere. . .
e Deum laudâmus. I1.

PTI-

Ixxx
SEFTIMA DIE INFRA

Sermo S. Joânnis Chrysôſtomi.

Cmͤni ômnium domus eſt
Eccleſia, in quam vobis priùs
ingréſfſis nos inframus, diſcipu-
Iorum formam retinentes: jdeo-
que commäniter omnibus ſtatim
atque ingreſii fuerimus, ut illis da-
tam legem ſequamur, pacem offeri-
mus. Nemo igitur ſocordia toôrpeat:
nemo læculatibus rebus ſulpenſum
animum habeat, cuùm jam ad præ-
dicandum facerdoôtes intraverint.
Non enim parva huic rei imminet
poœna. Equidem millies potius ma-
lim in domam alicujus veſtrùm in-
