nam perpétuam, allel.

DOMINILIGA III.

Jacob autem. mn.
ixit Déôminus.

audate Dômi-
num omnes Gentes. 79.

BEnedidiones Patris tui confor-
tatzæ ſunt benedictiônibus Pa-
trum ejus; donec veniret deſidé-
rium cöllium æternorum: Fiant in
capite Joſeph, & in vértice Na-
zZaræi inter fratres ſuos.
3 e Joſeph, célebrent
asmina Cœlitum &c.

Conſtituit eum Dôminum do-
mus ſuæ, allel.
, Et principem omnis poſſeſſio-
nis ſuæ, allel.
Cùm eſſet deſponsaâta mater Jeſu
Maria Joſeph, antequam conve-
nirent, inventa eſt in utero ha-
ens de Spiritu ſancto, alle-
luja.
Brev. Rom.

Cxiv

Eus, qui ineffabili providen-
tia, beatum Joſeph Sanctiſſi-
mæ Genitricis tuæ Sponſum elige-
re dignatus es: præſta, quæſumus ;
ut quem protectöôrem veneramur
in terris, interceſsorem habéere
mereaâmur in cœlis. Qui vivis, &
regnas.

audémus Deum noſtrum: In
veneratione B. Joſeph, Protectôris
noſtri, alleluja.

„Hy. e Joſeph célebrent
agmina Cœlitum.

Angelus Doômini apparuit in ſom-
nis Joſeph dicens: Surge, & dcci⸗=
pe púerum, & matrem eius, &
fuge in &Æιgyptum, & eſto ibi „ us-
que dum dicam tibi, alle-
luja.

lj Gonfitébor nêmini tuo, alle-
uja.
Qudôniam adjútor, & protéctor
factus es mihi, allel.

De libro Geneſis.

Ianur Joſeph ductus eſt in Kgyp-
tum; emitque eum Pütiphar Eu-
nuüchus Pharaônis, Prineeps exérci-
tus, vir Æägyptius, de manu Is-
maelitarum, à quibus perductus
erat. Fuitque Dominus cum eo „
& erat vir in cunctis pröôſperè a-
gens, habi tavitque in domo domi-
ni ſui, qui ôptimè nôverat, Dômi-
num eſſe cum eo, & ômnia 9
quæ géreret, ab eo dirigi in ma-
nu illius. Invenitque Joſeph gra-
tiam coram démino ſuo, & mini-
ſtrabat ei, à quo præpôſitus omni-
bus, gubernabat créditam ſibi do-
mum;, & univeérſa, quæ ei tradita
fuerant: benedixitque Döminus
domui πgyptii propter Joſeph »
& multiplicavit tam in ædibus „
quam in agris cunctam ejus ſub-
ſtantiam: nec quidquam aliud no-
Verat, niſi panem, quo vescebatur.
Erat autem Joſeph pulchra facie, &
decorus aſpectu.
Clamavit poôpulus ad Regem
aliménta petens: Quibus ille
teſpondit: ite ad Joſeph, allel.

Salus noſtra in manu tua elt:
k réſpi-

cxlvi SS
réſpice nos tantum, & læti ſervié-
mus Begi. Quibus ille.

Lâcuit Pharaôni consilium, &
cunctis miniſtris ejus; locutus-
que eſt ad eos: Num invenire po-
térimus talem virum, qui ſpiritu
Dei plenus fſit? Dixit ergo ad Jo-
ſeph; quia oſtendit tibi Deus om-
nia, quæ loctus es, numquid ſa-
pientioôrem, & consimilem tui in-
venire péôtero? Tu eris ſuper do-
mum meam, & ad tui oris impé-
rium cundus populus odédiet:
uno tantum Regni soôlio te præcé-
dam. Dixitque rurſus Pharao ad
Joſeph, ecce conſtitui te ſuper
univerſam terram &Ægypti. Tulitque
annulum de manu ſůa, & dedit
eum in manu ejus: veſtivitque eum
ſtola byſſina, & collo torquẽ aure-
am circumpoôſuit. Fecitque eum
ascéndere ſuper currum ſuum ſfe-
cùndùm, clamänte Præcone; ut
omnes coram eo genu flecterent, &
præpôſitum eſſe ſcirent univerſæ
terræ π gypti.
Fecit ne Deus quaſi Patrem Re-
gis, & Doôminum univérſæ domus
ejus: Exaltavit me, ut ſalvos
faceret multos poôpulos, allel.
Venite ad me, & ego dabo vo-
bis omnia bona Kgypti, ut co-
medatis medullam terræ. Exalta-
vit,

Ixit quoque Rex ad Joſeph:
Ego sum Pharao: absque tuo
Império non movébit quisquam
manum aut pedem in omni terra
Rgypti; vertitque nomen ejus »
& vocavit eum lingua Ægyptiaca;
Salvatérem mundi. Deditque illi
uxôrem Aſeneth filiam Putiphare
Sacerdôtis Heliopéôleos. Egréſſus
eſt itaque Joſeph ad terram .gyp-
ti (triginta autem annôrum erat,
quando ſtetit in conſpéctu Regis
Pharaônis (& circuivit omnes Re-
gioônes .gypti. Venitque fertilitas
ſeptem annorum, & in manipulos
redactæ ſegetes congregatæ ſunt in
hoôrrea gypti. Omnis étiam fru-
gum abundantia in fſingulis uürbi-
bus condita eſt. Tantaque fuit ab-
undantia tritici, ut arenæ maris
coæquarétur, & côpia mensúram
excederet.
Jam lætus môriar, quia vidi
faciem tuam, & ſupéêrſtitem te re-
linquo. Non ſum fraudatus aſpé-

u tuo: Inſuper oſtendit mihi
Doôminus ſemen tuum, allel.
Qui pascit me ab adolescéêntia
mea, benedicat püúeris iſtis;
invocétur ſuꝑer eos nomen meum.
Inſuper. loria Patri. Inſupex.

Angelus Dömini apparuit in ſom-
nis Joſeph, dicens: Surge, & àac-
cipe Pùerum, & Marrem ejus, &
vade in terram Iſrael, defunéti
ſunt enim, qui quærébant animam
Fùeri, alleluja.

Réſpice de cœlo, & vide, &
viſita vineam iſtam, allel.
Et peérfice eam, allel.
Sermo ſancti Bernardini Senénſis.

Mnium ſingulaârium gratiaärum
alicui rationabili creatüræ
communicatarum, generalis reégu-
la eſt; quod quandocumque divi-
na gratia elégit aliquem ad ali-
quam gratiam ſingularem, ſeu ad
aliquem ſublimem ſtatum, omnia
charismata donet, quæ illi Persoô-
næ ſic eléctæ, & ejus officio ne-
ceſsatia ſunt, atque illam copiòsè
decôrant. Quod maximè verifica-
tum eéſt in sancto Joſeph, putati-
vo Patre Domini noſtri Jeſu Chri-
ſti, & verò Sponſo Reginæ mun-
di, & Döminæ Angelorum, qut
ab ætérno Patre etectus eſt fidélis
Nutricius, atque Cuſtes principa-
lium theſaurorum ſuòrum, ſcilicet
Filii ejus, & ſponſæ ſuæx, quod
officium fideliſſimè proſecuùtus eſt,
cui proptéreà Dôminus ait; Serve
bone, & fidélis intra in gaudium
Dômini tui. „
Dediſti mihi protectiénem ſa-
lútis tuæ, & déxtera tua ſuscépit
me: * Protector meus, & cornu
ſaltis meæx, & ſusceptor meus-»

alleluja.
. Ego protéétor tuus ſum, &
merces tua magna nimis. Proté-
Ctor.

ômpares eum ad totam Ec-
Eléſiam Chriſti: Nonne iſte eſt
homo elécktus, & ſpecialis, per
quem, & ſub quo Chriſtas eſt or-
dinatéê, & honéſté introductus in
mundum? Si ergo Virgini Matri
tota Eccléſia ſanéta débitrix eſt,
quia per eam Chriſtum ſuscipere
digna

Giena facta
eam huic
Uentiam ſin
clavis veter
Dattiarchal
tas pfomu
um. Pon
corporilitet
Uina gignatt
kitur figuri⸗
en ſoſeph,
ſenavit. ded
glia non ſol
Corporalis vi
is panem d
Ilum tribuit
Cnutrlxit.
ſetituet fili
llins, & ſul

u;roteget

ienpore:
le,liescet, al
ommis c
Ckindite cora
Uingloria.

Mofeckd du
ot Chri
letentiam
Mlitemngnan
ſete in hum

iluo, in .
unlt, guin be
felummapit,
o in verbo

innuätur
uſclümiu
,& iptin
ubmetge
biccrigio
Hliun inte⸗

un ſirnelc

daiig datt,

Kencit min
Alel.
Adolescenli
is iſtis,

tuit in ſor.
utge, Nir⸗
tem eins ,
, (ekünct
ant Aninan

Ulel.
leil.
lini Penerli⸗

n gkatünn
1 cretu
neralis tsr⸗

elorun, gl
tnsel

foshlnal
D
elue; guat
olerlin eh
s ; Nn
a in Uuncm
jells, on
egtor bi

us ſun ,

wis. M

14 totan ,
veciils 4 8
hriſtas e
ntrodti,

OQiena facta eſt: Sic proféctò poſt
eam huic debet gratiam, & reve-
réntiam ſingularem. Ipſe enim eſt
clavis véteris Teſtaménti, in qua
Tatriarchalis, & Prophetalis digni-
tas promiſlum conséquitur fru-
Kum. Porro hic eſt ſolus, qui
corporaliter poſsedit, quod eis di-
vina dignatio repromifit. Méritò
igitur figuratur per illum Patriar-
cha Joſeph, qui pépulis frumenta
ſervavit. Sed & hic illum præcéllit,
quia non ſolum Ægyptiis panem
corporalis vitæ, ſed omnibus ele-
Gis panem de cœlo, qui coœleſtem
vitam tribuit, cum multa ſolértia
enutrivit.
Statuet filios ſuos ſub tégmine
illius, & ſub ramis ejus morabi-
tur; protegétur ſub tégmine illius
à fervore: Et in glôria ejus
requiéscet, allel. y. Sperate in
eo omnis congregatio populi,
effundite coram illo corda veſtra.
Et in gloria.

Roféctò dubitändum non eſt,
quod Chriſtus familiaritatem,
reveréntiam, ac ſublimiſſimam di-
gnitatem, quam ſibi exhibuit, dum
ageret in humanis, tamquam filius
Patri ſuo, in cœlis ütique non ne-
gavit, quin potius complevit, &
conſummavit. Unde non immé-
ritò in verbo propôſito à Domino
ſubinfertur: Intra in gaudium Doô-
mini tui. Unde licet gaudium æ-
térnæ beatitüdinis in cor hôminis
intret, maluit tamen Dominus ei
dicere: Intra in gaudium; Ut my-
ſticè innuatur, quod gaudium illud
non ſolùm in eo ſit intra, ſed ùn-
dique illum circuùmdans, & absor-
bens, & ipſum velut abyſſus infini-
ta ſubmérgens. Memento igitur
noſtri beate Joſeph, & tuæ oratiéô-
nis ſuffragio apud ruum putativum
Filium intercede, ſed & beatiſſi-
mam Virginem ſponſam tuam no-
bis propitiam redde, quæ mater
eſt ejus, qui cum Patre & Spiritu
ſancto vivit, & regnat per infini ta
ſæcula ſæculorum, amen.
Si consiſtant adversum me ca-
tra, non timébit cor meum:
Ssi exürgat advérsum me præ-
lium, in hoc ego ſperabo, allel.
In te cantâtio mea ſemper,
quôniam tu adjutor fortis. Si ex-
Urgat.

Boria Patri. Si exurgat.

cxlvii
Consůrgens Joſeph accepit pe-
rum, & matrem ejus, & venit in
terram Iſrael, & habitavit in civi-
fare * quæ vocatur Nagareth, alle-
uja

Invéni Dominum Patrem Doô-
mini mei, allel.
„Ut non derelinquat me in die
fripulationis „allel.
éctio ſancti Evangélii ſecuùndùm
Lucam.

N illo témpore: Factum eſt au-
tem cùm baptizarétur omnis pô-
Ppulus, & Jeſu baptizato „ & oran-
te, apértum eſt cœlum. Et reli-
qua.

Homilia S, Auguſtini Epiſcopi.

Aniféſtum eſt illud, quod ait,
ut putabatur filius Joſeph,
propter illos dixiſſe, qui eum ex
Joſeph, ſicut alii homines nascun-
tur, natum arbitrantur. Guos autem
movet, quod alios progenitôres
Matthæus enumerat, descêndens à
David usque ad Joſeph, alios autein
Lucæs ascendens a Joſeph usque ad
David; facilè eſt, ut advértant, duos
Patres habére potuiſſe Joſeph; u-
num aà quo geénitus, alterum a quo
ferit adoptatus, antiqua eſt enim
conſuetudo adoptandi et jam in i1-
lo populo Dei, ut ſibi filios face-
rent, quos non ipſi genuiſſent Un-
de intelligitur Lucas Patré Joſeph,
non à quo génitus, ſed a quo fuerat
adoptatus, ſuscepiſſe in Evangélio
ſuo, cujus progenitores ſurſum
verſus comméemorat, donec exiret
ad David.
Joſeph fili David, noli timé re
accipere Mariam conjugem tuam .
quod enim in ea natum eſt, de Spi-
ritu ſancto eſt; pariet autem fi-
lium: Et vocabis nomen ejus
Jeſum, allel. .
Ipſe enim ſalvum faciet popu-
lum ſuum a peceatis eòorum. Et
vocabis. .

Um enim necéſſe ſit, utrôque
Evangeliſta vera narrante »
Matthæo ſcilicet, & Luca, ut unus
eôrum ejus patris originem tené-
ret, qui genůerat, alter eſus, qui
adoptaverat Joleph; quem pio-
K 2 ba-

cxlviii
babilius intelligimus adoptantis
originem tenuiſſe, quàm eum,
qui nôluit Joſeph génitum dicere
ab illo, cujus eum filium êſſe nar-
rabat? Matthæus autem dicens,
Abraham génuit Iſaac, Iſaac gé-
nuit Jjacob: atque ita in hoc ver-
bo, quod eſt génuit, perſevérans,
donec in ùltimo diceret, Jjacob au-
tem génuit Joſeph, ſatis expréflit
ad eum patrem perduxiſſe origi-
nem generantium, à quo Joſeph
non adoptatus, ſed geénitus erat.
Quamquam ſi étiam Lucas géni-
tum diceret Joſeph ab Heli, nec
ſic nos hoc verbum perturbare de-
béret, ut aliud crederémus, quam
ab uno Evangeliſta gignéntem, ab
aàltero adoptantem patrem fuiſſe
commemoratum. Neque enim ab-
sůrde quisque dicitur non carne,
ſed charitate genuiſſe, quem filium
ſibi adoptaverit. At verò étiam
nos, quibus dedit Deus poteſtàtem
filios ejus fieri, de natura, atque
ſubſtantia ſua non nos genuit, ſicut
unicum Filium; ſed ùtique dile-
Gtioône adoptavit.
Surge, & accipe půerum, &
matrem ejus, & fuge in &gyptum:
Et eſto ibi, usque dum dicam ti-
bi, alleluja.
Ut adimplerétur, quod dictum
eſt à Domino per Prophetam di-
céntem: Ex K.gypto vocavi filium
meum. Et eſto.
loria Patri,; Et eſto.

.

A D L A U D. E S;,»

Acob autem génuit Joſeph, vi-
rum Mariæ, de qua natus eſt Je-
us, qui vocatur Chriſtus, alle-
luia.
ôminus regnavit.

Miſſus eſt Angelus Gâàbriel à
Deo in civitatem Galilææ, cui no-
men Nazareth, ad Virginem de-
ſponsatam viro, ecui nomen erat
Joſeph, allel.
Ascéndit autem Joſeph à
Galilæa de civitate Nazareth, in
Judæam in civitatem David, quæ
vogçatur Béthlehem, allel.
Et venerunt feſtinäntes, &
invenérunt Mariam & Joſeph, &
infäantem pôſitum in præsépio, al-
lelnja;, alleluja. . .
Et ipſe Jeſus erat incipiens

quaſi annôrum triginta, ut putaba-
tur filius Joſeph, allel.

Enedictiéônes patris tui confor-
tätæ ſunt benedictioônibus pa-
trum ejus; donec veniret deſidée-
rium côllium æternôrum: fiant in
capite Joſeph, & in vértice Naza-
ræi inter fratres ſuos.

Oelitum Joſeph decus; atque
noſtræ, &c.

. Dediſti mihi protectiônem ſa-
lùtis tuæ, allel.
Et déxtera tua ſuscépit me, al-
leluja.

Joſeph Fili David, noli timére ac-
cipere Mariam conjugem tuam;
quod enim in ea natum eſt, de Spi-
ritu ſancto eſt, allel.

Eus, qui ineffabili providén-
tia; beatum Joſeph ſanctiſſi-
mæ Genitricis tuæ Sponſum elige-
re dignatus es: præſfa, quæſumus;
ut quem protectorem veneramur
in terris, interceſsôrem habere
mereamur in coœlis. Qui vivis, &
regnas &c.

Miſſus eſt.

tui &c. . .
Conſtituit eum Dõminum
domus ſuæ, Alleluja, allel.
Conſtituit. Et principem om-
nis poſſeſſiõònis ſuæ: Allelùja; al-
lelũúja.
dôria Patri. Conſtituit.
Confitébor némini tuo, allel.
Quôniam adjutor, & protéctor
factus es mihi, allel.

Benedictiönes Patris

Ascéêndit autem.

Eus Patris tui erit adjùúteor
tuus, & omnipotens benedi-
cet tibi benedictioònibus cœli de-
ſuper.

t Confitébor noômini, tuo:
Allelúja, alleluja. Confitébor.
Quôniã adjütor, & protéctor
factus es mihi. aAllel. allel.
éria Patri. Confitébor.
Juſtus germinabit ſicut lilium,
alleluja.
Et florébit in ætérnum ante
Doôminum, allel.

N igle je

llius a.
aceresee
Fllir ciſeun
u
linum:
germinabit
Et for
Döminum.
loria Patr
Plantatt
In atrii
AHeltia.

ub um
Geriveram,
It fruc
Meo, Alel.

Ui, gui ke
uer tuus,
Rdamus te,

us, g
tia, be
ne enittici
Eetignatus e
id guem pra
lerris,inte
Eimur in ce
Eenus &c,
DIE

Aus,
oanni
un, nopa

Ucrona de

Meteſſione
eint cuſtocl
duimi
ne Eecula

kittes del

dinne; X.

ut patibi⸗

rui contol⸗
nibus r.
ret deſtce⸗
n famin
ttice Nur

cus; uge

Aiönemſ

pit ne,l

timere ⸗
ein tuan:

onider⸗
n ſanckiſl⸗
ſum elize⸗
uælumus;
eneramur
n habere

ſiris,

önes Nus

ja; Ael
eipenn.
leliſt,A

bit.
ino⸗
XNotie

enit acie
ens beleit
us (1 G

zönini n
Conftelo⸗
& Ptorehe
alel.

lliun

érnum

Et ipſe Jeſus.

Ilius accréscens Joſeph, filius
accréscens, & decôrus aſpéctu:
Filiæ diſcurrérunt ſuper murum.
Juſtus germinabit ſicut li-
lium: Alleluja, allel. Juſtus
germinabit.
Et florébit in ætérnum ante
Dôminum. Allel. allel.
lôria Patri. Juſtus.
Plantatus in domo Düi,allel.
In äatriis domus Dei noſtri,
alleluja.

Sub umbra illius, quem deſi-
derâàveram, ſedi, allel. .
. Et fructus ejus dulcis gútturi
meo;, allel.

Fili, quid feciſti nobis ſic? Ecce
Pater tuus, & ego doléntes quæ-
rebamus te, allel.

Eus, qui ineffabili providén-
tia, beatum Joſepb ſanctiſſi-
mæ Genitricis tuæ Sponſum elige-
re dignatus es: præſta, quæſumus;
ut quem proteéctôrem veneramur
in terris, interceſisôrem habére me-
reämur in cœlis. Qui vivis, &
regnas &c.
DIE XVI. MAII.

Eus, qui ob invictum beati
Joaânnis Sacramentale ſilen-
tium, nova Eccleéſiam tuam marty-
rii corô⁴na decorâſti: da nobis ejus
interceſſiòne & exémplo, linguam
cautè cuſtodire: ac omnia pôtius
mala, quam animæ detriméntum in
hoc ſæculo tolexare. Per Düäm.

rattes debitéôres.
XXVIII.

Oàânnes Nepomüci Bohémiæ 6p-
pido „unde Nepomuceni cogno-

cxlix
men duxit, à paréntibus ætâte
provéctis, non ſine futuræ ſanctitaà-
tis præsagio, flammis ſupra nascên-
tis domum mirabiliter colluceênti-
bus, ortus eſt. Cùm infans in gra-
vem morbum incidiſſet, beatæ Vir-
ginis ope, cui natum paréentes refe-
rébant accéptum, & vitæ periculo
evaſit incolumis. Egregia indole;
Piaque inſtitutiöne cœleſtibus in-
diciis obſequêénte, inter ſancétas,
religiosasque exercitationes pue-
ritiam egit; nam Eccléſiam fre-
quénter adire, ac Sacerdôtibus ad
aras operantibus miniſtrare in de-
liciis habébat. Zatecii politiori-
bus litteris ad humanitatem in-
formatus: Pragæ vero gravioribus
disciplinis excultus, Philoſlophiæ,
Theologiæ, Sacrorumque Cano-
num Magiſtérium, & lauream emé-
ruit. Sacerdôtio initiatus, atque
à ſciéntia Sanctrum ad lucra ani-
märum ritè comparatus, miniſté-
rio verbi Dei ſe pénitus addixit.
Cùm igitur in vitiis extirpandis»
& revocandis in viam ſalutis er-
räantibus eloquéntia, & pietate u-
beres éderet fructus, inter Canoô-

nicos Metropolitanæ Eccléſiæ Pra-

génſis cooptatus, mox ſibi de-
mandatam Evangélii coram Rege
Wenceslao quarto prædicandi
provinciam ſusépit, eo ſuccéſſu,
ut Joannis ſuaſu, multa Rex face-
ret', magnôque in honore ejus
virttes habéret. Conſpicuas ta-
men, quas ille btulit, dignitates,
Dei ſervus, ne à divini verbi præ-
conio avocarétur, conſtantiſſimèe
recusavit.
Lux perpétua. xxiii.
Honéſtum. xvii.

Egiis illum eleemôſynis in
pauperes erogandis Præféctum
Joanna Regina conſciéntiæ ſibi
moderatôrem adſcivit. Cùm autem
Wenceslaus ab officio, inſtitutoô-
que deceſsiſſet, atque in vitia præ-
ceps abriperétur: piæ autem con-
jugis obteſtationes, & monita
gravatè ferret, contendere auſus
eſt, ut in Sacramentali judicio Sa-
cerdôti credita Reginæ arçâna ſibi
à Joanne panderéntur. At Dei
Miniſter blanditiis primùm, tor-
mentis deinde, & carceris ſqua-
lôre tentatus, nefariæ Regis cupi-
ditati fortiter òbſtitit. Furéntem
tamen Wenceslai äanimum cum
k 3 ab

cI
ab execrando propôòſito nec humâ-
na, nec Divina jura deterrérent;
ſuprémum agonem, quem inſtare
ſibi athléta Chriſti noverat, po-
pulo in concione de impendénti-
bus etiam Regni calamitatibus
admoônito, non obſcuúrè prænuntia-
vit. Mox Boleslaviam profectus,
ad beatæ Virginis imaginem anti-
quo cultu célebrem, cœléſte præsi-
dium ad certandum bonum certa-
men effuiis preécibus imploravit.
Inde véfperi reverréntem in pervi-
gilio Dnicæ Ascenſiônis Rex è fe-
néſtra conſpicatus arcéſſit; cumque
vehementius urgéret, & prôxÜximam
in aquis, ſi obluctari pergeret, ſub-
merſionem intentaret, Joannes in-
victa conſtantia terrores, minasque
refautävit, Itaque Regis Império in
Moldavam flumen, Pragam intér-
fluens, noctu dejéctus, illuſtrem
martyrii corônam eſt conſecùtus.
In ſervis ſuis. xxiii.
Deſidéerium. xvii.

Acrilegum, facinus clàm patrâ
tum, & Martyris glöriam insig-
ne prodigium divinitùs patefécit.
bi enim exanime corpus ſecundo
flumine vehi Cpit, ardéntes faces
aquis ſupernatantes, & diſcurrêntes
apparuérunt. Quamoôbrem ex aréna
Poſtridie mane corpus elatum, Ca-
nônici deinde, Regis iram nihil ti-
meéntes, in Metropolitanam Ecclé-
ſiam ſolêémni pompa intulerunt, &
ſepaltäræz mandärunt. Cùm aurem
in dies invicti Sacerdôtis memoôria
miraculis, & maâxima fidélium
eoôrum præcipuè, qui fama peri-
clitantur, veneratione crésceret,
poſt annos demùm amplius tre-
céntos, in juridica recognitione
corporis, quod ſub humo tàmdiu
jacuerat, lingua ejus incorruùpta, &
vivida reperta eſt ; quæ ſexto poſt
anno Jndicibus à Sede Apoſtolica
delegatis exhibita , novo prodigio
repenteé intümuit, & ſubobſcu-
rum rubêrem in purpuúreum com-
mutavit. His itaque, aliisque ſig-
nis rité probatis, Benedictus XIII.
Poôntifex Maximus die decima nona
menſis Martii anno ſalutis milléſi-
mo lſeptingentéſimo vigéſimo no-
no, primum hunc Sacramentalis
Sigilli affertrem, Arcani fidem
sanguine obſignantem, ſancto-
rum Martyrum catalogo adfcri-
Pfſit.

Filiæ Jerüſalem. xxiii.
Stola jucunditatis. Xviii.

ihil eſt opértum.

629.
DIE XXI. MA II.

ſte Confeſſor.

Ac nos, Dômine Jeſu, in ſimpli-
citate , & innôocentia cordis
noſtri ambulare, quarum amore
de ſinn Matris inter beati Felicis
Confefsôris tui brachia deſcendi=
ſti. Qui vivis & regnas.

52. Hic vir deſpi=
ciens. Juſtum deduxit.
i.
ômine jJeſu.

Elix à Cantalicio in Sabinis, hu-
PFEulibus, ſed piis paréntibus na-
tus, à púero pascendis grégi-
bus mox & agro coléndo addictus
multò impenfiùs rerum cœléſtium
meditatione animum nutrire, &
corpus aſsiduis vigiliis, ac jejùniis
domare cœpit, eremiticam agens
vitam poôtiùs quàm ruúſticam. Fer-
ventiore autem in Deum pietate
incenſus, cùm non poſſet quoti-
die, ut optabat, ſacris Myſteriis
interéſſe, grege ad loca ſolitaria
eompuúlſo, ipſe ante Crucem ar-
borum corticibus inciſam diu ora-
re, séque acriter flagelläre con-
ſuéverat; ſed & aliquando glebas
in agro vertere; ſimùlque ſacris in
templo adéſſe viſus eſt. Alias in-
ter arandum furéntibus , quos
junxerat, indomitis Juvéncis, hu-
mi ſtratus, & aratro ſuperducto
plané proſcindendus, lacerata
duntaxat veſte, ſurréxit illæſus.
Quo periculo, ut ad tutiorem
régularis disciplinæ palæſtram;

vocanti jampridem Deo paréret;
ad-

1dnonitus;
lupekibusY
ſes Minores
cunt, propet
Honeſtum

Dhuc I
ſolemnia
ſetkectiönis:
ſigebatur. e
Cultor,ad pra
jetblun, ſec
ernt, Hege
giung, vil
Teri ſemper
Uiu, & cont
tieipiebat,
Et kuciolus,
Dens iple dec
Uin bet ſicos
Hutnbus men
Ihnns per à1
Utis tere lem
in cie guad
Ele opprimi
nutns, in
Iun geprehen
Uelne indign
lred leris
in, guam use
l llibatam

menoörum

edet.
1..
mavit en
lu ulſer
als, ac
ltehennn
Nerlo, mnli
per

Lentia le
lmndchens Gl

W
on lenectil

ti. Wil.

Hor.

bin ünpli⸗
ntin cotcis
tuin anore
eiti Felicis
1 Gelcentl⸗
4

r Gelhe
rit,

Sebiniht⸗
entibus I⸗
nlis Aes⸗
elles
cleklunn
nutrite, d
,eſeſinns
ticem del
Kitim. de⸗
euſ Nile
voſet guon
55 Mteni
7a ſolitant
Otucemn 1.
n diu o
ellare co
ando Aleha

..

admönitus; rüſtica fuppelledili
paupéribus diſtribui juſſa, ad Fra-
tres Minores, quos Capucinos vo-
cant, prôperéè ſe cöntulit.
Honéſtum fecit. Xlviii.

Dhuc TyrO , necdum vota
ſolémnia proféſſus, religiôſæ
pPerfectionis apicem jam at tigiſſe
videbatur. Obediéntiæ sédulus
cultor, ad præcipiéntis non modò
verbum, ſed étiam nutum præſtòô
erat, Seque Cœnôbii jumentum
dictitans, viliſſima quæque Mini-
ſtéria ſemper arripuit; ac ludi-
bria, & contumelias hilari vultu
excipiéebat. Paupertatis quàm eſ-
ſet ſtudiôſus, illuſtri documento
Deus ipſe declaravit. Oſtiatim e-
nim per vicos, & platéas aléndis
Fratribus mendicans (quod ille
munus per annos quadraginta,
nudis fterè ſemper pédibus obivit)
cùm die quadam inuſitato ponde-
re ſe opprimi ſentiret, manticam
ſcrutatus, injectum clam num-
mum deprehendit: quo projſécto,
nec ſine indignatione proculcato,
alacer & levis inde abiit. Caſtita-
tem, quam usque ad obitum ſer-
vavit illibatam, ſanéctus corpore
& ſpiritu, à Paulo Quinto prop-
téreà appellatus, vigili oculôrum
cuſtôdia, & voluntario corporis
cruciatu communivit; aſpérrimo
flagello ſe quotidie cruéntans, ac
ferreo cilicio conſtrictus, ſeptem
étiam Urbis Basilicas itentidem
inviſens. Jejunia Ordinis inedia
quandéôque cumulavit. Lectus ejus
doloris pôtius quam quietis erat,
brevem quippe ſomnum flexis nu-
da ſuper tabula génibus, ac fasce
ſarmentéôrum capiti ſuppôſito car-
pébat.
S. Amavit eum. Xlviii.

y Itæ auſteritate ſibi aſper, aliis
charus, acceptúsque;, ſanctis
præsértim Carolo , & Philippo
Nério, ſimplicitate, atque inno-
centia ſemper fuit. In oratione
pernôctans, dulciſſimam frequenter
extaſim eſt paſſus: & aliquando in
ulnis ſuis reclinatum à Virgine
Matre púerum Jeſum ſuaviſſimè
complécti meruit. Prophetiæ gra-
tia, & miraculorum clarus de-
moôrtuum étiam filium Matri vi-
vum reſtituit. Méritis tandem in
bona ſenectuúte cumulatus; ſecùn-

cli

da (ut prædixgerat) Féria bente-

côſtes, ad cœléſtem patriam, Dei-
para invitante, Ilætus abiit. Ejus
corpus in Eccléſia fui Ordinis
ſumma Urbis veneratiône coli-
tur; Dômino crebris miraculis
ſervi ſui ſanctitatem illuſtrante;
quem proptérea Urbanus Papa O-
ctâvus Beatorum, Clemens veròô
Undecimus Sanctoôrum faſtis ad-
ſcripſit.
ſte homo perfecit Xlviii.

éctio fancti Evangelii ſecundùm
Matthæum.

N iſlo témpore: reſpondens Jeſus
dixit: Confiteor tibi Pater, Dô-
mine cœli & terræ, quia abſcondi-
ſti hæc à ſapientibus, & pruden-
tibus, & revelâſti ea pärvulis. Et
réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Mnia ſæva, & immania pror-
ſus facilia,; & propéè nul-
Nefficit amor. Quantòô ergo cér-
tius, ac facilius ad veram beatitũ-
dinem charitas facit, quod ad mi-
sériam, quantum pôtuit cupiditas
fecit! quam facilé toleratur quæ-
libet adverſitas temporàlis, ut æ-
térna pœna vitétur, ætérna réquies
comparétur. Non immerito ille
vas electiônis cum ingenti lætitia
dixit; Non ſunt condignæ paſſiô-
nes hujus témporis ad ſuperventù-
ram gloriam, quæ revelabitur in
nobis. Ecce! unde illud jugum
ſuave eſt, & sarcina levis, & ſi an-
gũſta eſt paucis eligentibus. Dicit
Plalmiſta: Propter verba labio-
rum tuorum ego cuſtodivi vias
duras.
Iſte eſt, qui ante Deum. Xlix.

Ed quæ dura ſunt laborantibus
eisdem ipſis miteſcunt aman-
fibus. Propter quod ita divinæ pie-
tatis dilpenſatione actum eſt, ut
interior homo, qui renovatur de
die in diem, non adhuc ſub lege
pôſitus, ſed jam ſub gratia exone-
ratus sarcinis innumerabilium ob-
fervatinum, quod erat rervera
grave jugum, ſed duræ cervici con-
veniénter impoſitum, facilitate
simplicis ſidei, & bonæ ſpei, &
fanctæ charitatis, quidquid mole-
ſtiarum exterioôri homini forinſe-
cùs intuliſſet ille Princeps, qui
k 4 miſſus

clii
miſſus eſt foras, interiéôri gâudio
fieret leve.
Sint lumbi. 1.

Ihil enim tam facilè bonæ vo-
luntati eſt, quàm ipſa ſibi, &
hæc súfficit Deo. Quantùúùmlibet
ergo ſæviat iſte mundus, veriſſimè
Angeli, nato in carne Domino,
clamaverunt: Gloôria in exceélſis
Deo, & in terra pax hominibus
bonæ voluntatis: quia ejus, qui
natus erat, ſuave jugum eſt, &
sarcina levis. Et ſicut dicit Apoô-
ſtolus: Fidélis Deus, qui nos non
ſinit tentari ſupra id, quod poôſſu-
mus ferre, ſed facit cum tentatioô-
ne eétiam éxitum, ut polsimus
ſuſtinére.
e Deum laudaâmus. rI.

DIE XXX. MA II.

Eus, qui beato Confefſsôri tuo
Ferdinando præliari prælia
tua, & Fidi inimicos ſuperare
dediſti: concéde; ut ejus nos in-
terceſſione muniti, ab hôſtibus
mentis & corporis liberémur. Per
Dominum noſtrum.

FFrdinäandus Tértius, Caſtéllæ, &
Eegiônis Rex, cui Sancti cogno-
mentum jam inde à quatuor ſæcu-
lis Eccleſiaſticorum & ſæcularium
consenſus dedére, tantùm pru-
déntiæ adoléscens adhuc ſpécimen
ræbujt, ut Berengaria mater, Ca-
tellæRegina, à qua persancte edu-
catus füerat, abdicàatum à ſe reg-
num in filium tranſtulerit. In eo,
adjnctis regni curis, régiæ virtu-
tes emicuere, magnanimitas, cle-
mentia, juſtitia, & præ cæzterxis
Cathôlicæ Fidei zelus, ejuâsque re-
Iigiôſi cultus tuêndi ac propagan-
di ardens ſtädium. Id praſtitit in-
primis hæreticos inſectäando, quos
nüllibi regnòôrum ſuôrum consiſte-
re paſſus, préôpriis ipſe manibus

ligna combureèndis damnaâtis ad
rogum advehébat. Præſtitit inſuper
in erigéndis, dotandis, & conſe-
crandis Chriſtiano ritu Corduben-
ſi, Giennénſi, Fliſpalénſi, & alia-
rum urbium Eccleſiis, Maurico
ereptarum jugo, ſimúlque in inſtau-
randis primariis templis Toletano,
Burgenſi & aliis, pia & régia muni-
ficentia.
Honéſtum fecit. xlviii.

Nter hæc, per Caſtéllæ & Le-
giônis regnum, in quo patri Al-
fonſo ſucceſſerat, collectis magnis
exercitibus, annuas expeditiones
contra Saracénos Chriſtiani nomi-
nis hoſtes ſuscépit. In queis, ut
ſemper vinceret, præcipui exérci-
tus fuére preces piiflimi Regis ad
Deum fuſæ, & quòd ante pug-
nam, ut ſibi Deum propitiaret,
flagris in ſe ſævièbat, atque aſpero
cilicio muniebat corpus: sicque
insignes contra ingentes Mauroô-
rum acies victôrias reportavit, &
plures urbes Chriſtiano cùltui im-
periòque reſtituit: & conquisitis
Giénnii, Cordúùbæ & Mürtiæ Re-
gnis, ac Granaténſi vectigâli facto⸗
ad expugnandum Hiſpalim, prima-
riam Bæticæ urbem, hortante in
viſione (ut traditum eſt) beato
Iſidoro, olim illius urbis Epiſcopo
victricia ſigna tranſtulit. In ea ob-
ſidiône (ut fertur) præséntem di-
vinam opem habuit; nam férream
caténam, quæ ſupet Bætim trans-
vérſim extenfa Mahometanis pro
repagulo erat, coorto validiori
vento, una ex navibus régiis, Re-
gis juſſu eo delata, tanto impetu
fregit, ut longiùs prætervécta, pon-
tem quoque ligneum, & fimul
ſpes Maurôrum abrüúperit, & ad
editiônem coégerit.
Amavit gum, Xlyiii.

Ot victôrias beâtæ Virginis
Mariæ patrocinio ferébat ac-
ceptas, cujus imaginem ſecum in
caſtris habens, peculiari cultu pro-
ſequebatur. Capta Hiſpali, prima
Religiônis cura fuit: nam templum
Maurôrum expiatum, & Chriſtia-
nôrum dedicatum ſacris, insigni
Archiepiſcopatu, & honeſtiſſimo
Canonicorum & Dignitatum Col-
legio, régia & religiôſa liberali⸗
tate exornavit. Alia deinde in urbe

templa & Cœnoôbia eréxzit; inter
quæ

Ar hietiti
In Africam
in ea imper.
jeſtem vei⸗
mo vite a
ſtlam pro )
d collum 1
1us, cum!
Adorans, e
humilitatis,
obteſtationil
iyit in Don
Dus incorru
nor ſecula
Hlbalenfi,
tlisum ſepun
Uſte home

dlite timet

INIA SEXY

Mlche i me,

irit .

e Deus
citliter ag⸗
Uli fortitüich
Uuminus &
Alem. Haut
E tönibus

Ucor ber
Chidten

lamnitis ad
Kitit inlapet
i8, conle⸗
u Cotduber⸗
lenſt, & ai
8 , Malico
gnein inku.
lis Toletam
A kegia mun⸗

tlviii,

ſtelle & 1e
Juo patti A1
tis magn
heitione
iltiani nomm
In geis,
Lelpui exetei.
limi Regis 41
oc ante poß⸗
Pkopitiutet
Atq ue Apere
Ipus: Klegle
Ntes Maun⸗

eportarit, A
10 cültun 1

Murtiæ Re-
gigili facto,
im, hlini⸗
Portante in

Pps bylcoſe
Ulit, In eo⸗
Ntrsentennc
tan falleam
Pritim trans⸗

E
owetanis o

oto Nelcti
duttis he⸗

quæ pietaàtis officia, dum trajicere

in Africam parat, Mahometaãnum
in ea impérium eversurus, ad cœ-
leſtem regium vocatur. In extré-
mo vitæ agonæ ſacram Euchari-
ſtiam pro Viatico allatam, fune
ad collum alligato, & humi ſtra-
tus, cum lacrymis ubértim fuſis
adorans, eaqué dignis reverentiæ,
humilitatis, & Cathoôlicæ Fidei
obteſtationibus accépta, obdor-
mivit in Domino. Jacet ejus cor-
pus incorrüptum adhuc poſt qua-
tuor ſæcula, in templo maximo
Hiſpalénſi, honorificentiſſimo in-
clüsum ſepulchro.
Iſte homo. Xlviii.

olite timére pusillus grex.
11.

FERIA SEXTA POST OCTAV.

Discite à me.

ixit Dôminus.

Cce Deus Salvätor meus, fidu-
cialiter agam, & non timébo,
quia fortitudo mea, & laus mea
Doôminus, & factus eſt mihi in ſa-
lútem. Hauriétis aquas in gaudio
de fôntibus Salvatoôris.

Uctor beaâfe ſæculi,
Chriſte Redémptor omnium,
Lumen Patris de lumine,
Deuùsque verus de Deo.
mor coégit te tuus
Mortale corpus sůmere,
Ut novus Adam redderes;3
Quod vetus ille abſtùlerat.
IIle amor almus Artifex
Terræ, marisque , & ſyderum,
Erräâta Patrum miſerans,
Bt noſtra rumpens vincula.
Non Corde discédat tuo
Vis illa amôris inclyti:
Hoc fonte gentes hauriant
Remiſſionis gratiam.
ercůſſum ad hoc eſt läncea,
Paſsůmque ad hoc eſt vulnera;
Ut nos lavaâret soördibus
Unda fluénte, & sanguine.

ecus Parénti, & Filio,
Sanctoque ſit Spiritui,
Quibus potéſtas, gloria,
Regnûmque in omne eſt ſæculum.
Amen.
Ignem veni mittere in terram.
Et quid volo, niſi ut accenda-
tur?

Impropérium expedtàvit Cor me-
um;, & misériam: & ſuſtinui qui
ſimul contriſtarétur & non fuit,
& qui conſolarétur, & non in-
véni.

Oncéde quæſumus, omnipo-
tens Deus, ut qui in ſanctiſſi-
mo dilécti Filii tui Corde glorian-
tes »præcipua in nos Charitatis e-
jus beneficia recolimus, eorum
pariter & actu delectémur, & fru-
ctu. Per eümdem Dôminum no-
ſtrum.

hriſtum pro nobis paſſum:
Venite adorémus,
enite, exultémus. 2.

N, ut ſupèrna criminum,
Et ſæva noſtrorum cohors
Cor ſauciavit innocens
Meréntis haud tale Dei!
ibrantis haſtam Militis
Peccata noſtra dirigunt 3
Ferrumque diræ cuúſpidis
Mortale crimen acuit.
x Corde ſciſſo Eccléſia
Chriſto jugata nascitur;
Hoc ôſtium Arcæ in latere eſt
Genti ad ſalutem péſitum.
X hoc perennis gratia,
Ceu ſeptifoôrmis fluvius
Stolas ut illic sordidas
Lavémus Agni in sanguine.
urpe eſt redire ad crimina;
Quæ Cor beatum lacerent:
sed æmulémur cordibus
Flammas Amoris indices.
oc, Chriſte nobis, hoc Pater,
Hoc Sancte dona Spiritus,
Quibus potéſtas, gloria,
Regnmque in omne eſt ſæculum.
Amen.

Quid eſt homo quia magnificas
eum, aut quid appoônis erga eum
Cor tuum?
omine Düs noſter.

Meditâtio Gordis mei in
conſpeéctu tuo ſemper.
5

cliv .
Elevamini portæ æternales,
& introibit Rex gloriæ.
Dômine dabis pacem nobis.
„Omnia enim ôpera noſtra ope-
fätus es nobis.
ater noſter. ,
2 xaudi Doômine.
Jube domne benedicere.
Benedictione perpétua.
De Iſaia Prophéta.

Onftebor tibi Dôminé“ quéô-
niam iratus es mihi: Convér-
ſus eſt furor tuus, & conſolatus
es me. Ecce Deus Salvator meus:
fiducialiter agam, & non timébo;
quia fortitdo mea, & laus mea
Dôminus, & factus eſt mihi in ſa-
lutem. Hauriétis aquas in gaudio
de fontibus Salvatôris. Et dicétis
in die illa: Confitémini Dömino,
& invocate nomen ejus, memen-
tôte quôniam excélſum eſt Nomen
ejus. Cantate Domino, quoniam
mirifice fecit: annuntiate hoc in
univérſa terra. Exuúlta, & lauda
habitatio Sdion, quia magnus in
médio tui Sanctus Iſrael.
Ego ſum panis vitæ: patres
Veſtri manducavérunt manna in
desérto; & moôrtui ſunt:
Hic eſt panis de cœlo deicén-
dens, ut ſi quis ex ipſo manducet;
non moriatur.
Ego ſum panis vivus, qui de
cœlo descendi: ſi quis manduca-
verit ex hoc pane, vivet in æter-
num. Hic eſt.

N die illa cantabituf canticum
iſtud in terra juda. Orbs forti-
tudinis noſtræ Sion;, Salvator po-
nétur in ea murus, & antemurale.
Aperite portas, & ingrediatůùr
Gens juſta, cuſtôdiens veritatem.
Vetus error àbiit, ſervabis pacem,
pacem quia in te ſperavimus. Spe-
räſtis in Dômino in ſæculis ætér-
nis, in Domino Deo torti in per-
pétuum. Quia incurvabit habi-
tantes in excelſo, civitatem ſubli-
mem humiliabit, humiliabit eam
usque ad terram.
Ecce vidimus eum non habén-
tem ſpéciem, neque decorem: a-
ſpectus eſus in eo non eſt: hic hec-
cata noſtra portavit, & pPro nobis
dolet: ipfe antem vulneratus eſt
