xitque Eſther: Hoſtis & inimicus
noſter péſſimus iſte eſt Aman. Quod
ille audiens, illico obſtúpuit, vul-
tum Regis ac Reginæ ferre non su-
ſtinens. Rezx autem iratus ſurréxit,
& de loco convivii intravit in hor-
tum arboribus conſitum. Aman
7 „ 7
quoque ſurréxit, ut rogaret Eſther
reginam pro anima ſua 3 intelléxi
enim à rege ſibi paratum malum.
Conforta me, Ssor.
Ui cùm reverſus eſſet de hor-
to nemoôribus conſito, & in-
traſſet convivii locũ, réperit Aman
ſuper léctulũ corruiſſe, in quo jacé-
bat Eſther,, & ait: Etiam Reginam
vult opprimere, me præseènte, in
domo mea. Necdum verbum de ore
Regis exierat, & ſtatim operuérunt
faciem ejus. Dixitque Harbona
unus de eunúchis, qui ſtabant in
miniſterio regis: En lignum, quod
paraverat Mardochæo, qui locutus
eſt pro Rege, ſtat in domo Aman,
habens altitudinis quinquaginta
cubitos. Cui digxit Rex: Appéndite
eum in eo. suſpenſus eſt itaque
Aman in patibulo, quod paraverat
Mardochæo, & Regis ira quievit.
Spem in alium. 505.
A B B A O.

Adapériat Doôminus cor veſtrum in
lege ſua, & in præcéptis ſuis, &
faciat pacem DominusDeus noſter.
DOMINICA I.

Incipit liber primus Machabæôrü.

E factum eſt, poſtquam percuſſit
Alexander Philippi Macedo, qui
primus regnavit in Græcia, egréſſus
de terra Cethim, Darium regem
Persäarum & Medorum, conſtituit
prælia multa, & obtinuit omnium
munitioônes, & interfécit Reges ter-
ræ. Et pertranſiit usque ad fines
terræ: & accêpit ſpolia multitudinis
Gentium, & siluit terra in conſpé-
ctu ejus. Et congregavit virtutem
& exércitum fortem nimis „» &
exaltatum eſt, & elevatum, cor
ejus: & obtinuit regiônes Génti-
um, & tyrânnos, & facti ſunt, il-
li in tributum. Et poſt hæc déci-
dit in lectum, & cognovit, quia
morerétur. Et vocavit pueros ſuos
nobiles, qui ſecum erant nutriti

509
à juventute, & diviſit illis regnum
ſuum, cùm adhuc viveret.
R. Adapériat Düs cor veſtrum in
lege ſua, & in præcéptis ſuis, &
faciat pacem in diébus veſtris.
Concédat vobis ſalùtem, & ré-
dimat vos à malis. Exaâudiat
Doôminus orationes veſtras, &
reconciliétur vobis, nec vos déſerat
in témpore malo. Concèdat.

T regnavit Alexaânder afis dué-
decim ,& mortuus eſt. Et obti-
nuérunt pùeri ejus regnum, unus-
quisq; in loco ſuo: & impo ſuérunt
omnes ſibi diadémata poſt mortẽ
ejus ; & filii eorum poſt eos annis
multis, & multiplicata ſunt mala in
terra. Et éxiit ex eis radix pecca-
trix , Antiochus illuſtris, filius An-
tiochi regis, qui fůerat Romæ ob-
ſes: & regnavit in anno centéſimo
trigéſimo séptimo regni Græcorä.
Exâudiat Dominus orationes
veſtras, & reconciliétur vobis „
nee vos déſerat in tempore malo.
Doôminus Deus noſter.
„Det vobis cor omnibus, ut co-
latis eum, & faciatis ejus volun-
tatem. Doôminus. tio
N diébus illis exiérunt ex Iſrael
filii iniqui, & ſuasérunt multis;
dicéntes: Eamus, & diſponâmus
teſtaméntum cum Gentibus, quæ
circa nos ſunt; quia, ex quo recèſſi-
mus ab eis, invenerunt nos multa
mala. Et bonus viſus eſt ſermo in
culis eòrum. Et deſtinavérunt
aliqui de populo, & abiérunt ad
Regem: & dedit illis poteſtatem;,
ut facerent juſtitiam Gentium. Et
ædificavérunt gymnaſiü in Jerosô-
lymis ſecundùm leges, Natioônum.
Et fecérunt ſibi præpútia, & re-
ceſsérunt à teſtaménto ſancto, &
juncti ſunt Nationibus, & venúm-
dati ſunt, ut facerent malum.
Congregati ſunt inimici noſtri,
& gloriantur in virtute ſua: contere
fortitudinem illorum Die, & di-
ſpêrge illos: “ Ut cognoôſcant, quia
non eſt alius, qui pugnet pro no-
bis, niſi tu Deus noſter. y. Diſper-
ge illos in virtùte tua, & déſtrue
cos protéctor noſter Domine. Ut.
Gloria Patri. Ut.

Ex libro Officior. S. Ambroſii Epiſ.
Patie aliquos bellica défigos

gloria tenet;, ut putent, ſolam
. eſſe

510 .
eſſe præliàrem fortitudinem: &

còncito in médium legionis ſe

ideò me ad iſta dedlexiſſe, quia illa prorũúpit, & abjecto clypeo utraque

noſtris déforet. Quam fortis Je-
ſus Nave, ut uno prælio quinque
Reges captos ſterneret cum popu-

lis ſuis? Deinde cùm advéêrsum Ga-
baonitas urgéret prælium, & vere-
réêtur, ne nox impediret vi côriam,
magnitudine mentis & fidei cla-
mavit: Stet ſol: & ſtetit, donec
victoria conſummarétur. Gédeon
in trecentis viris de ingénti pôpu-
lo & acerbo hofte reyéxit trium-
phum. Jônathas adoléscens virtu-
tem magnam fecit in prælio.
Impetum, inimicôrum ne ti-
muéritis, mémores eſtote, quomo-
do falvi facti ſunt patres noſtri.
*Et nunc clamémus in colum, &
miſerébitur noſtri Deus noſter.
Mementôte mirabilium ejus,
quæ fecit Pharaôni, & exercitui
ejus in Mari ruhro. Et nunc.

Wigd de Machabæis loquar: ſed
priùs de pôpulo dicam patrum:
ui cùm eſſent parati ad repugnan-
um pro templo Dei, & pro legiti-
mis ſhis, dolo hôſtium die laceſsiti
sabbati, malugrunt vulnéribus
offerre nuda cörpora, quam re-
pugnare, ne violarent sabbatum.
ftaque omnes læti ſe obtulérunt
morti. Sed Machabæi conſideran-
tes, quod hoc exémplo Gens
omnis boſſet perire, sabbato étiam
cùm ipfſi in bellum provocaréntur,
ulti ſunt innocéntium necem
fratrum ſuérum. Unde pôſteaà ſti-
mulatus rex Antiochus, cùm bel-
lum acceênderet per duces ſuos Ly-
ſiam, Nicanorem, Gorgiam, ita
cum Orientalibus ſuis, & Aſſyriis
attritus eſt copiis, ut quadraginta
& octο millia in médio gampi à
tribus millibus proſterneréntur.
„ Congregatæ ſunt Gentes in mul-
titudine, ut dimicent contra nos, &
ignoramus, quid agere debeamus:
Doômine Deus ad te funt oculi
noſtri, ne pereamus.
Tu ſcis, quæ côgitant in nos:
quémodo poteérimus ſubsiſtere an-
te faciem illérum, niſi tu àadjuves
nos? Domine.
IV Irtütem ducis judæ Machabæi
de uno ejus milite conſidera-
te. Namque Eleazarum, cùm ſuper
eminentem cetęgris elephantem lo-
rica veſtitum reégia adyeérteret, ar-
bitratus, quoòd in eo eſſet Rex, curſu

7

manu interficiébat, donec perveni-

ret ad béſtiam, atque intravit, ſub
eam, & ſubjécéko gladio interémit
eam. Itaque cadens beſtia oppréſ-
ſit Eleazarum, atque ita mortuus
eſt. Quanta igitur virtus animi!
primo, ut mortem non timéèret: de-
inde, ut circumfuſus legionibus
inimicôrum, in confertos raperétur
hoſtes,medium penetraret agmen,
& contémpta morte ferocior, ab'jé-
G clypeo, utraque manu vulnera-
tæ moôlem béſtiæ ſubiret, ac ſuſti⸗
néret, poſt infra ipſam ſuccederet,
quo plenioôri feriret ictu: cujus rui-
na inclúſus, magis quàm oppreéſſus,
ſuo eſt ſepuùltus triumpho.
Tua eſt boténtia, tuum regnum
Däe: tu es ſuper omnes Gentes:
Da pacem Dne in diebus noſtris.
Creator omnium Deus,terribilis
& fortis, juſtus & miséricors.- Da.
1oria Patri. Da. .
Refülſit ſol in clypeos aureos
& reſplenduérunt montes ab eis:
Et fortitudo Gentiu diffipata eſt.
6Erat enim exércitus magnus Val-
dè, & fortis: & appropiavit Judas,
& exercitus ejus in prælio. Pt.
Duo Séraphim clamabant
alter ad alterum: *Sanctus, San-
dus, Sanctus, Dôminus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloôria ejus. Tres ſunt;, qui te-
ſtimonium dant in cœlo, Pater,
Verbum, & Spiritus ſanctus; & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
16ria Patri, Plena.

F'E R I A S ECUND A.
De libro primo Machabæorum.

T paràtum eſt regnum in con-
ſpéctu Antiochi; & cœpit reg-
nare in terra gybpti: ut regha-
ret ſuper duo regna. Et intravit in
.gyptum in multitudine gravi,in
cùrzibus, & elephantis, & equiti-
bus, & copioôſa navium multitudi-
ne ,» & conſtituit bellum adyvérsus
Ptolemæum regem Æ—g pti :
veritus eſt Ptolemæus à facie efus,
& fugit, & cecidérunt vulnerati
multi. Et comprehendit civitates

munitas in terra Xρ)ti, & accébit

ſpolia terræ Æαgypti. i ſuo:
Dixit Judas Simoni fratri ftuo :
Elige

Elige tib
tres tuos
& ſonat
Galaadit
tas in co
mini flli
quonian
ello,
noſttæ,

T co
quan
centeſim
dhno: &
cendit.
ne grayi
tionem
Atare à
luminis
menſam
tia, & p
& velun
tum au
pli erat
Orma
rönis ar
e Domi
magna i
, con⸗
Dominn
Tao
4K
cepit tln
ſenit,
In tertan
ominun
a magt
magnus
& ſenio
frmati
ſumptit
In thoro
Lommote
tesin e,
näuite
Pelnt
eheice
mien ſe
elitilli
Ornape
binrel
nino,
r
ſlins 4
Cccrdos
n

Elige tibi viros, & vade, libera fra-

tres tuos, in Galilæam: ego autem,
& Joônathas frater tuus ibimus in
Galaaditim: * Sicut fuerit volũún-
tas in cœlo, ſic fiat. Accingi-
mini filii poténtes, & eſtôte parati:
quoniam melius eſt nobis mori in
ello, quam vidére mala Gentis
noſtræ, & ſanctorum. Sicut.

T convértit Antiochus, poſt-
quam percuúſſit gyptum in
centéſimo & quadragéſimo tértio
anno: & aſcendit ad Iſfrael, & aſ-
céndit Jerosolymam in multitudi-
ne gravi. Et intravit in ſanctifica-
tionem cum ſupèrbia, & accépit
altare änreum „ & candelabrum
luminis, & univérſa vaſa ejus, &
menſam propoſitiônis, & libato-
ria, & phialas, & mortariola aurea,
& velum, & corônas, & ornamen-
tum aureum, quod in facie tem-
pli erat, & comminuit omnia.
„Ornavérunt faciem templi co-
rônis aureis, & dedicavérunt alta-
re Dômino: * Et facta eſt lætitia
magna in poôpulo. In hymnis,
& ,confeſſionibus benediceébant
Dominum. Ef.
T accépit argéntum, & aurum,
& vaſa concupiſcibilia: & ac-
cépit thesauros occultos, quos in-
venit, & ſublàtis omnibus abiit
in terram ſuuam. Et fecit cædem
hominum, & locuútus eſt in ſupér-
bia magna. Et factus eſt planctus
magnus in Iſrael, & in omni loco
eoôrum; & ingemuérunt Principes,
& ſeniôores, virgines, & juvenes in-
firmati ſunt,, & ſpecioſitas mulie-
rum immutata eſt. Omnis maritus
ſumpſit lamentum, & quæ ſedébant
in thoro maritali, lugébant. Et
commòta eſt terra ſuper habitan-
tes in ea, & univérſa domus Jacob
induit confuſionem.
In hymnis, & confeſſignibus
benediceébant Dominum: Qui
magna fecit in Iſrael, & vi ctôriam
dedit illis Dominus omnipotens.
Ornavérunt faciem templi coroô-
nis aureis, & dedicayérunt altare
Domino. Qui. loria. Qui.
F ERI A TE R T I A.
De libxo primo Machabæorum.

N diébus illis ſurréxit Mathathias
lius joàânnis, filii Simeonis,
ſacérdos ex filiis Joarib ab Jeruſa-
lem, & consédit in monte Modin:

puli Iſrael;

11
& habébat filios quinqueognnem,
qui cognominabaâtur Gaddis: & Si-
moné, qui cognominabaâtur Thaſi:
& Judam, qui vocabatur Macha-
bæus: & Eleazarum, qui cogno-
minabatur Abaron: & Jonatham,
qui cognominabatur Apphus. Hi
vidérunt mala, quæ Sabtnr in péô-
pulo juda, & in Jeruſalem.
S. Hic eſt fratrum amator, & pé-
„ Hic eſt, qui multum
orat pro péôpulo, & univérſa ſancta
civitate jeruſalem.
J. Vir iſte in populo ſuo mitiſſi-
mus appaâruit, Hig.

◻T dixit Mathathias: Væ mihi;
zut quid natus ſum vidére con-
tritionem populi mei, & contri-
tionem civitatis ſanctæ, & ſedere
illic, cùm datur in manibus ini-
micorum? Sancta in manu extra-
neoôrum facta ſunt: templum ejus
ſicut homo ignobilis. Vaſa gloriæ
ejus captiva abducta ſunt, truci-
dati ſunt ſenes ejus in platéis, &
juvenes ejus cecidérunt in gladio
inimicorum. Quæ gens non hære-
ditavit regnum ejus, & non ob-
tinuit ſpolia ejus? ,B
Tu Domine universorum, qui
nullam habes indigéntiam, volui-
ſti templum tuum fieri in nobis:
Consérva domum iſtam imma-
culatam in æternum Doômine.
Tu elegiſti Domine domum
iſtam ad invocandum nomen tuum
in ea, ut eſſet domus orationis,
& obſecratiònis populo tuo. Con-
Serva. j .
T ſcidit veſtiménta ſua Matha-
thias, & filii ejus, & operuérunt
ſe ciliciis, & planxerunt valde. Et
venérunt illuc, qui miſſi erant à re-
ge Antiocho, ut cogerent eos, qui
confügerant in civitatem Modin,
immolare, & accéndere thura, & à
lege Dei diſcédere. Et multi de
pôpulo Iſrael conſentiéntes, acceſ-
sérunt ad eos: ſed Mathathias „ &
filii ejus conſtanter ſtetérunt.
„ Aperi culos tuos Domine, &
vide afflictionem noſtram: cir-
cumdedérunt nos Gentes ad pu-
niendum nos: sed tu Domine
exténde brachium tuum , & libera
animas noſtras. %⸗ Afflige oppri-
mentes nos, & contumeliam fa-
ciéntes in ſuperbiam, & cuſtodi

partem tuam. Sed.
loria Patri. Sed.

FE.

512
F E R I A Q U AR T A.
De libro primo Machabæorum.

T reſpéndit Mathathias, & di-
xit magna vocçe: Et ſi omnes
Gentes regi Antiocho obédiuntzut
diſcédat unusquisque à ſervitute
legis patrum ſuorum, & conséntiat
mandatis ejus: ego & filii mei, &
fratres mei obediémus legi patrum
noſtrorum. Propitius ſit nebis De-
us: non eſt nobis utile relinquere
legem & juſtitias Dei: non audie-
mus verba regis Antiochi, nec ſa-
crificabimus transgrediéntes, legis
noſtræ mandata, utcamus altera

via.
Refuülſit ſol. S10.

T ut ceſsavit loqui verba hæc,
accéſſit quidam Jjudæus in om-
nium ôculis ſacrificare idéôlis ſu-
per aram in civitate Modin, ſecun-
dùm juſſum Regis, & vidit Matha-
thias, & doluit, & contremuérunt
renes ejus, & accenſus eſt furor
ejus ſecundùm judicium legis, &
insiliens trucidavit eum fuper
aram: ſed & virum, quem rex
Antiochus miſerat, qui cogeébat
immolare, occidit in ipio témpo-
re, & aram deſtruxit, & zelatus
eſt legem ſicut fecit Phinees Zamri
filio Salomi.
Ornavérunt, SII.

T exclamâàvit Mathathias voce
magna in civitate, dicens: Om-
nis, qui zelum habet legis ſtatuens
teſtamentum, éxeat poſt me. Et
fugit ipſe, & filii ejus in montes, &
reliquérunt, quæcumque habébant
in civitate. Tunc deſcendérunt
multi quæréntes judicium, & juſti-
tiam in desértum; & ſedérunt ibi
ipſi,; & filii eérum, & mulieres
eôrum, & pecora eòrum: quoniam
inundavérunt fuper eos mala.
gie In hymnis. §II.
F E R I A QUI NT A.
De libro primo Machabæôrum.

T appropinquavérunt dies Ma-
thathiæ moriendi, & dixit filiis
ſuis: Nunc confortata eſt ſupér-
bia, & caſtigatio „ & tempus
everſionis, & ira indignationis.
Nunc ergo, filii, æmulatores
eſtote legis; & date animas veſtras
pro teſtameênto, batrum veſtroôrum;
& mementote operum patrum, quæ

fecérunt in generatiônibus ſuis: &
accipiétis gloriam magnam, & no-
men ætérnum. Abraham noônne in
tentatioône invéntus eſt fidelis, &
reputatum eſt ei ad juſtitiam? Jo-
ſeph in témpore anguſtiæ ſuæ cu-
ſtodivit mandàtum, & factus eſt
dominus Kgypti. Phinees pater
noſter, zelando zelum Dei, ac-
cépit teſtamentum ſacerdotii æ-
terni.
Adapériat. 509.

Eſus, dum impléevit verbum, fa-
Gus eſt dux in Ifrael, Caleb,
dum teſtificatur in eccléſia, accepit
hæreditatem. David in ſua miſeri-
côrdia conſecutus eſt ſedem regni
in ſæcula. Elias dum zelat zelum
legis, recéptus eſt in cœlum. Ana-
nias, & Azarias, & Miſael creden-
tes, liberati ſunt de flamma. Da-
niel in ſua ſimplicitate liberatus
eſt de ore leòônum. Et ita cogitate
per generationem, & generatio-
nem': quia omnes, qui ſperant in
eum, non infirmantur. Et à verbis
viri peccatoris ne timueritis, quia
gloria ejus ſtercus & vermis eit:
hodie extollitur, & cras non in-

veniétur; quia conveérſus eſt in
texram ſuam , & cogitatio ejus
periitt.
Exaudiat. 509.

Os ergo filii confortàmini, &
viriliter agite in lege, quia in
ipſa glorioſi eritis. Et ecce dimon
frater veſter, ſcio, quod vir consilii
eſt, ipſum audite ſemper, & ipſe
erit vobis pater. Et Judas Macha-
Dæus fortis viribus à juventute ſua
ſit vobis Princeps militiæ, & ipfe
aget bellum péôpuli., Et adducétis
ad vos omnes factöres legis : 8
vindicâte vindictam poôpuli veſtri.
Retribúite retributionem Genti-
bus, & inténdite in præceptum
legis. Et benedixit eos; & appoſi⸗
tus eſt ad patres ſuos.
Congregati ſunt. 500.
F E RIA S E XT A.
De libro primo Machabæorum.

Efancdus eſt Mathathias an-
no centéſimo & quadrageſi-
mo ſexto: & ſepultus eſt à filiis

ſuis in ſepäúlchris patrum ſuòrum

in Modin, & planxérunt eum ohr-
nis Iſrael planétu magno. Et ſurré-

zit Judas, qui vocabatur Macha-
bæus

els, ſl
ſabant el
uniyerſi,
ejus: &
nel cum
liam pop
eſt iniqu
conturbe
ſuccengi
inimici
Omnes 9
tutbiti ſl
mann ejn
Imper
Terue
letine
ſuis, &
in benec
Ciyitates
er eis, d
Mominat
terræ, &
congrege
X Sam⸗
magnam:
nel.t eh
am illi:
um cee
religui
la eorum
lulit
eo omnit
Cong.
cec
trum
nes Gent
heryenit:
ce preliis
Gelltes.
tlochus
AUmo,
ereitun
Prtin Val

uum, 5

elen an
neſt

14

bæus, filius ejus pro eo: & adju-
vabant eum oimnes fratres ejus, &
univérſi, qui ſe conjünxerant patri
ejus: & præliabantur HSõ Iſ-
rael cum lætitia. Et dilatavit glo-
riam populo ſuo., Et perſecutus
eſt iniquos; perſcrutans eos, & qui
eunrutbadale populum ſuum, éos
ſuccendit flammis: & repulſi ſunt
inimici ejus præ timore ejus, &
omnes operarii iniquitatis con-
turbati ſunt: & dirécécta eſt ſalus in
manu ejus.
Impetum. §10. S
7 T exacerbabat reges multos, &
ε lætificabat Jacob in operibus
ſuis, & in ſæculum memoria ejus
in benedictiône. Et perambulavit
civitates juda, & pérdidit impios
ex eis, & avertit iram ab Iſrael. Et
nominatus eſt usque ad noviſſimũ
terræ, & congregavit pereuntes. Et
congregavit Apollonius Gentes,
& à Samaria virtutem multam &
magnam ad bellandum contra Iſ-
rael. Et cognovit Judas, & éxiit ob-
viam illi: & percuúfhit, & occidit il-
lum, & cecidérunt vulnerati multi,
& réli qui fugérunt. Et accépit ſpo-
lia eorum: & gladium Apollonii
abſtulit judas, & erat pugnans in
eo omnibus diebus.
Congregatæ. 510. 1
T cecidit timor Judæ, ac fra-
trum ejus;, & formido ſuper om-
nes Gentes in circuùitu eòrum. Et
pervénit ad Regem nomen ejus, &
de præliis Jjudæ narrabant omnes
Sentes. Ut audivit autem rex An-
tiochus ſermones iſtos, iratus eſt
animo, & miſit, & congregavit
exercitum univerſi regni ſui, caſtra
fortia valdè: & apéruit ærarium
ſuum, & dedit ſtipéndia exercitui
in annum, & mandavit illis;, ut
eſſent parati ad omnia.
Tua eſt poténtia. 510.
. 8 B T O.
De libro primo Machabæorum.

multiplicata ſunt mala, & exér-
citus applicabant ad fines eérum:
& cognovérunt verba Regis, quæ
mandavit populo facere in inteéri-
tum & conſumationé, & dixérunt

En viditjudas, & fratres ejus, quia

unusquisque ad proximum ſuum:
Erigamus dejectionem pépuli no-

ſtri, & pugnemus pro populo no-

ſtro, & Sanctis noſtris. Et congrega-
tus eſt conventus; ut eſſent parati

in prælium: & ut orarent, & Atie.
rent miſericordiam, & miſeratioô-
nes, Et Jeruſalem non habitabatur;
ſed erat ſicut desértum: non erat 5
qui ingrederétur, & egrederétur de
natis ejus: & Sanctum conculcaba-
tur, & filii alienigenarum erant in
arce, ibi erat habitatio Géntium:
& ablata eſt volptas à Jacob, &
defécit ibi tibia, & cithara.
Refülſit ſol. 51o. eAſo i
T congregati ſunt, & venérunt
in Maspha contra Jerúſalem :
quia locus orationis erat in Mas-
pha ante in Ifrael. Et jejunavérunt
illa die, & induérunt ſe ciliciis „ &
cinerem impoſuérunt capiti ſuo: &
diſcidérunt veſtiménta ſua „ & ex-
pandeérunt libros legis, de quibus
ſcrutabantur Gentes ſimilitùdinem
ſimulacrorũ ſuòërum, & attulérunt
ornaménta ſacerdotalia, & primi-
tias, & décimas: & ſuſcitavéruntNa-
zaræos, qui impléverant dies: & cla-
mavérunt voce magna in cœlum,;
dicentes: Quid faciémus iſtis,
quo eos ducemus? & Sancta tua
conculcâta ſunt „ & contaminata
ſunt, & ſacerdoôtes tui facti ſunt in
luctum, & in humilitatem. Et ecce
Nationes convenérunt adversam
nos,ut nos diſperdant: tu ſcis, quæ
cogitant in nos. Quomodo poté-
rimus ſubsiſtere ante faciem eô-
rum, niſi tu Deus adjuves nos?
Ornaveérunt. SII. Lectio iii
T tubis exclamavérunt voce
magna. Et poſt hæc conſtituit
Judas duces populi, tribunos, &
centuriônes, & pentacontarchos„
& decuriones. Et dixit his, qui
ædificabant domos, & ſponsabant
uxores, & plantâäbant vineas, &
formidoloſis, ut redirent unus-
quisque in domum ſuam ſecundum
legem. Et moverunt caſtra, & col-
locavérunt ad Auſtrum Emmaum.
Et ait Judas: Accingimini, & eſtote
filii poténtes,& eſtote parati in
mané, ut pugnétis advérsùs Natio-
nes has, quæ convenerunt advérsus
nos diſpérdere nos,„ & Sancta no-
ſtra: quoniam melius eſt nos mori
in bello, quam vidére mala Gentis
noſtræ, & Sanctorum. Sicut autem
fuerit voluntas in cœlo, ſic fiat.
In hymnis. 511.
Rerulſit ſol in clypeos aureos; &
reſplenduerunt montes ab eis; &
ſortirudo Genatiam diflipata eſt.
K

514
„5 M I

De libro primo Machabæoôrum.

Ixit autem Judas; 5
LDejus Ecce contriti ſunt inimici
noſtri: aſcendamus nunc mundare
Sancta, & renovare. Et congregatus
eſt omnis exércitus, & aſcendérunt

in montem Sion. Et vidéerunt ſan-
Rificatiônem desertam, & altare
profanatum, & portas exuſtas, & in
atriis virgulta nata; ſicut in ſaltu,
*cl in montibus, & paſtophoria di-
ruta. Et ſcidérunt veſtimeênta ſua,
& planzérunt planctu magno, &
impoſuerunt cinerem ſuper caput
ſuum. Et cecidérunt in faciem fu-
per terram, & exclamavérunt tubis
ſignôrum, & clamavérunt in cœlu.
„Adaperiat Dñs cor veſtrum in
lege ſua; & in præcéptis ſuis, 8
faciat pacem in dieébus veſtris.
*Concédat vobis ſalutem, & ré-
dimat vos à malis. Exaudiat
Doôminus orationes veſtras, & re-
conciliétur vobis, nec vos deſerat
in tempore malo. Concèêdat.

– Unc ordinavit Judas viros, ut
pugnarent advérsüs eos „ qui
erant in arce, donec emundarent
Sancta. Et elégit ſacerdotes ſine
macula, voluntatem habéntes in
lege Dei, & mundavérunt Sancta;,

& tulérunt lapides contaminatio-

N I C A II. erant intrinſecus:
ſanctificavérunt.
ſancta nova, & intulérunt cande-
läbrum , & altare incensorum, &
menſam in templum. Et incénſum
& fratres poſuérunt ſuper altare, & accen-
dérunt lucérnas, quæ ſuper cande-
labrum erant, & lucébant in tem-
plo. Et poſuérunt ſuper menſam

nis in locum immuündum. Et cogi-
tavit de altari holocauſtorum, quod
profanatum erat, quid de eo face-
ret. Et incidit illis consilium bo-
num, ut deſtruerent illud: ne forte
illis eſſet in opprobrium, quia
contaminavérunt illud Gentes, &
demoliti ſunt illud. Et repofué-
runt lapides in monte domus, in
loco apto „ quoadusque veniret
Prophéta, & reſpondéret de eis.
f. Exadudiat Dominus oratioônes
Veſtras, & reconciliétur vobis, nec
vos déſerat in tempore malo.
Dominus Deus noſter.
„* Det vobis cor omnibus;, ut co-
latis eum, & faciatis ejus volunta-

tem. Dominus.

— T accepérunt lapides integros

ſecundum legem, & æ dificavé- g0 nec Prophetas
ſecundùm il- häabuit illa Gens,

runt altare novum:

Iud.,

. 4

runt Sancta; & quæ intra domum

& ædem & aàtria
Et fecêérunt vaſa

panes. Et abpendérunt vela, &

confummavérunt omnia ôpera,

quæ fécerant.
Congregati ſunt inimici noſtri,
& gloriantur in virtute, ſua: contere
fortitudinem illorum Dne, & di-
ſpêrge illos: & Ut cognôſcant, quia
non eſt alius, qui pugnet pro.no-
bis, niſi tu Deus noſter. Diſper-
ge illos in virtute tua, & deſtrue
eos protéétor noſter Domine. Ut.
loria Patri. Ut.

Ex libro 8. Auguſtini Epilcopi de
Civitate Dei.

Öſteaquam gens Judæa cœpit
Pon habere Prophetas, procul
dubio deterior facta eſt, eo ſcilicet
témpore, quò ſe ſperabat inſtaurato
templo, poſt captivitatem, quæ fuit
in Babylonia, futúram eſſe melio⸗
rem. Sic quippe intelligébat pépu-
lus ille carnalis, quod prænuntia-
tum eſt per Aggæum Prophétam;,
dicéntem: Magna erit gloria domus
iſtius noviſſimæ plus quàm primæ.
Jod de novo teſtameénto dictum
eſe, paulò ſupérius demonſtravit;
ubi ait apérte Chriſtu promittens:
& movébo omnes Gentes; & ve⸗
niet deſideratus cunétis Gentibus.
Impetum inimicorum ne tr
muéritis, mémores eſtôte, quomo-
do ſalvi facti ſunt patres noſtri.
Et nunc clamémus in cœlum,
miſerébitur noſtri Deus noſter.
Mementote mirabilium ejus;
fecit Pharaoôni, & exercitut

quæ
Mari rubro. Et nunc.

ejus in
. * 7 1.. —
—Alibus enim electis Gentium;
domus Dei ædificatur per Te-
ſtameêntum novum lapidibus vivi&
longe gloriôſior, quam templum

d fuit prins: & æ dificave-

illud fuit, quod à rege Salomonéè
conſtruùctum eſt, & poſt captivita-

tem inſtauratum. Propter hoc er-
ex illo témporé

ſed multis cladi-
bus afficta eſt ab alienigenis Resl-

bus, ipsisque Romanis; ne hanc
AsSi

Atgri!
tione te
Nonm.
Aexanh
etſi nul
non ſun
Placatun
runt; n
domus:
Ium ke⸗
(Con
titüdin⸗
ignoram
Dom
nokkri,
Int
quomod
te ſacien
105) I
Eine
don
VOs ine
quos ej
licen
imiſir.
Zeptuag
las lbe
lunt bel
Uibrigen
leze
ekt appel
Antioch
VIIümis
conmpult
Metam!
Centinm
trenuiſ
clubrns
cibus pr
triæ c
Tus
Böe:
Da pa
Creit
Ktortis
loria!
Ne
8, d ve
6Kel

t ſor

I
Asggæi Prophetiam in illa inſtaura-
tione templi opinarétur implétam.
Non multò enim poſt, adveniente
Alexandro, ſubjugata eſt: quando
etſi nulla facta eſt vaſtatio, quônia
non ſunt auſi ei reſiſtere, & ideò
placàtum facillimè subditi recepé-
runt; non erat tamen glôria tanta
domus illius, quanta fuit in ſuoô-
rum Regum libera poteſtate.
v:. Congregatzæz ſunt Gentes in mul-
titúdine, ut dimicent contra nos, &
ignoramus, quid agere debeamus:
*W Doômine Deus ad te ſunt oculi
noſtri, ne pereâmus. .
J. ‚In ſcis, quæ cogitant in nos:
quomodo poteérimus ſubsiſtere an-
te faciem illorum, niſi tu adjuves
nos? Domine. Ledio vi
NEinde Ptolemæus Lagi filius,
0D poſt Alexandri mortem capti-
vos inde in . gyptum transtuſit,
quos ejus ſuccéſſor Ptolemæus Phi-
ladélphus benevolentiſſimè inde
dimiſit: per quem factum eſt, ut
Septuaginta Intérpretum Scripta-
ras haberémus. Deinde contriti
ſunt bellis- quæ in Machabæôrum
libris explicantur. Poſt hæc capti
à Rege Alexandriæ Ptolemæo, qui
eſt appellatus Epiphanes; inde ab
Antiocho rege Syriæ multis & gra-
viliimis malis ad idola colenda
compulſi, templumque ipſum re-
pletum ſacrilegis ſuperſtitionibus
Gentium, quod tamen dux eôrum
ſtrenuiſiimus Judas, qui étiam Ma-
chabæus dictus eſt, Antiochi du-
cibus pulſis, ab omni illa idolola-
triæ contaminatione mundavit.
. Tua eſt potentia, tuum regnum
Büc : tu es ſuper omnes Gentes:
* Da pacem Däie in diébus noſtris.
. Creator omnium Deus;, terribilis
& fortis, juſtus & miséricors. Da.
G loria Patri. Da.
evii. Refulſit ſol in clypeos aùre-
oS, & reſplenduerüt montes ab eis:
*Et fortitudo Gentin diſſipata eſt.
7. Erat enim exercitus magnus

nfra Hebdom. 1

. Dixit Judas.

valde, & fortis: & appropiavit Ju-
das, & exercitus ejus in prælio. Et.
D. viii, Duo Seraphim clamabant
alter ad

alterum: „ Sanctus, San-
ctus, Sanckus, Dominus Deus Sa-
baoth: »Plena eſt omnis terra
gloria ejus. „. Tres ſunt, qui teſti-
monium dant in cœlo, Pater, Ver-
bum, & Spiritus ſanctus ; & hi
trzs unum fünt. Sanctus. .
Gloria Patri. Plena.

1△

1. OLODTIS. . 1
E ER IA § E CUN P 4.
De libro primo Machabæorum.
LeNRio i. QOap, 4. f
Nte maturinũ ſurrederänt quin-
ta & vigeſima die menſis noni
(hic eſt menſis Casleu) centéſimi
quadrageſimi octavi anni; & obtu-
lerunt ſacrificium ſecundùm legem
uper altare holocauſtôrum novum,
quod fecerunt, ſecundum tempus,
& ſecundum diem, in qua conta-
minavérunt illud Gentes, in ipſa

renovatum eſt in canticis, & citha-

ris, & cinyris, & cymbalis. Et
cécidit omnis populus in faciem „
& adoraverunt, & benedixérunt in
cœlum eum, qui proſperavit eis.
510.

–T fecérunt dedicationem altà-
E ris diebus oον, & obtulérunt
olocauſta cum lætitia, & ſacrificiu
ſalutaris & laudis. Et ornaverunt
faciem templi corônis aureis, &
ſcutulis: & dedicavérunt portas,
& paſtophoria, & impoſuérunt eis
januas. Et facta eſt lætitia in po-
bulo magna valdè, & avérſum eſt
opprôbrium Gentium. Et ſiatuit
Judas, & fratres ejus, & univerſa
Eccléſia Iſrael, ut agatur dies dedi-
cationis altaris in temporibus ſuis
ab anno in annum;, per dies octo,
à quinta & vigeſima die menſis
Caàsleu, cum lætitia & gaudio.

Be. Ornavérunt. 5§11.

E

LeKio jii., .
T ædificavérunt in témpore il-
lo montem Sion, & per circuitů
muros altos „ & turres firmas, ne
quando venirent Gentes, & con-
culcarent eum, ſicut antea fecé-
runt. Et collocavit illic exércitum,
ut ſervarent eum „ & munivit eum
ad cuſtodiéndam Bethsuram, ut
habéret pôpulus munitionem con-
tra faciem Idumææ.
v. In hymnis. §II.
FEKIA T E R T I A.
De libro primo Machabæorum.
29¹0. PZ.
LEI0 J. Cap. sS. .
T factum eſt, ut audierunt
Gentes in circuitu, quia æ difica-
tum eſt altare, & Sanctuarium ſic-
ut prius, iratæ ſunt valde, & co-
gitabant tollere genus Jacch, qui
erant inter eos, & coppperunt oc
cidere de populo, & peérſequi.
Et debellabat Judas filios Eſau in
Idumæa;& eos, qui erant in Acra-
bathane;: quia circumſedebant
k - ſxae-

16
Iſraelitas „ &S percuſſit eos plaga
magna. Et recordatus eſt malitiam
filiorum Bean, qui erant populo in
laqueum, & in ſcandalum, inſidian-
tes ei in via. Et concluúſi ſunt ab
eo in turribus, & applicuit ad eos,
& anathematizavit eos, & incendit
turres eorum igni; cum omnibus;,
qui in eis erant.
Hic eſt. 51I.

T transivit ad filios Ammon,
„ & invénit manum fortem, &
populum copioſum, & Timotheum
ducem ipsôérum: & commiſit cum
eis prælia multa, & contriti ſunt in
conſpeéctu eérum, & percuſſit eos,
& cepit Gazer civatatem; & filias
ejus, & revérſus eſt in Judæam.
Et congregatæ ſunt, Gentés, quæ
ſunt in Galaad, advérsus Iſraelitas,
qui erant in finibus eôrum, ut tol-
lerent eos: & fugerunt in Dathe-
man munitionem.
Tu Domine. SII.

T misérunt litteras ad Judam,
2 & fratres ejus: dicéntes: Con-
gregatæ ſunt advérsum nos Gentes
per circuitum, ut nos auferant, &
parant venire, & occupare muni-
tionem, in quam confägimus: &
Timotheus eſt dux exeércitus eoô-
rum. Nunc ergo veni, & éripe nos
de manibus eorum „ quia cécidit
multituùdo de nobis. Et omnes fra-
tres noſtri, qui erant in locis Tu-
bin, interfédti ſunt: & captivas
duxerunt uxores eorum, & natos:
& ſpolia, & peremeérunt illic ferè
mille viros.
Aperi culos. SII.
F E R I A QUAKRT A.
De libro primo Machabæorum.

udas &
Jônathas in terra Galaad, & Si-
mon frater ejus in Galilæa, contra
faciem Prolemaidis, audivit Jose-
phus Zacharig filius, & Azarias
rinceps virtutis, res benè geſtas,
prælia, quæ facta ſunt;, & dixit:
Faciamus & ipſi nobis nomen, &
eâmus pugnare adversus Gentes,
quæ in circuitu noſtro ſunt, Et
Præcépit his, qui erant in exércitu
ſuo, & abierunt Jamniam.
Kefualſit ſol. §II.
+ exivit Goôrgias de civitäte,

& viri ejus obviam illis in pug-

N diébus, quibus erat

nam. Et fugàti ſunt Joséphus &

Azarias usque in fines Jjudææx: &

cecidérunt illo die de populo Iſ-
rael ad duo millia viri, & facta eſt
fuga magna in péôpulo, quia non
audiérunt judam; & fratres ejus,
exiſtimantes fortiter ſe factuùros.
Ipſi autem non erant de sémine
virorum illorum, per quos ſalus
facta eſt in Iſtael. .
Ornavérunt. SII.

T viri Juda magnificaàti ſunt
valde in conſpééëtu omnis II-
rael, & Géntium omnium, ubi au⸗
diebatur nomen eorum. Et conve-
nerunt ad eos fauſta acclamantes.
Et exivit Judas, & fratres ejus, &
expugnabant filios Eſau in terra,
quæ ad Auſtrum eſt, & percuſſit
Chebron, & filias ejus, & muros
ejus, & turres ſuccéndit igni in
circêitu. Et movit caſtra; ut iret
in terram alienigenarum, & per-
ambulabat Samariam. In die ille
cecidérunt ſacerdotes in bello,
dum volunt fortiter facere, dum
ſine confilio éxeunt in prælium.

OQqUI N T A.
De libro primo Machabæorum-

Es Rex Antiochus perambulabat
ſuperiores regiones, & audivit
efſe civitatem Elymaiden in Peérſi-
de nobilifſmam?, & copioſam in
argento & auro „ templumqué in
ca locuples valde: & illic velami-
na aurea,» & loricæ, & ſcuta, quæ
reliquit Alexander, Philippi Rex
Macedo, qui regnavit primus in
Græcia. Et venit, & quærébat cà-
pere civitatem;, & deprædaäri gam:
& non potuit, quôniam innotuit
ſermo his, qui erant in civitate, &
inſurrexerunt in prælium., & fugit
inde, & abiit cum triſtitia magna,
& reveérſus eſt in Babylonem. Et
venit, qui nuntiaret ei in Pêrſide;
quia fugata ſunt caſtra, quæ erant
in terra Juda, & quia abiit Ly ſias
cum virtute forti in primis, & fu-
gatus eſt à facie Judæorum.

1

FF Adapériat Dominus. 514.

T invaluérunt armis, & viribus⸗
& ſpoliis multis, quz cepe-
runt de caſtris „ quæ excidérunt;

& quia diruérunt abominationem,
quam ædificaverat ſuper altare»

quod erat in Jeruſalem, & acki⸗
ca-

Reltione
Getunt n
Aam ci
ett, ut n
expavit,
cecidit i
guorem
falum e
erat illi⸗
Ienovata
ubitr
Exau
TVO
Wlis
kli corde
in corde
tionem
tiiſtltiæ
Cündus
ſate me
malorun
unde &
1en & ar
miſi aufe
ne cauſi.
tered inn
ecce pere
Alien.
Cong
PEI
De libr

Nno
im
Ki
Cunn pan
Tltimam.
Demetti
K venen
impiü e⸗
eorü, gi
ccuſaye
Lem, qi
iunttes e
nos diſ
elgo mit
elt, Kr
Auoc fee
eglS.
eud, &
Inhet

ficatinem, ſicut prius, circumde-
dérunt muris excelſis, ſed & Beth-
suram civitäatem ſuam. Et factum
eſt, ut audivit Rex ſermones iſtos,
expavit, & commotus eſt valde, &
décidit in lectum, & incidit in lan-
guorem præ triſtitia; quia non
factum eſt ei ſicut cogitabat. Et
exrat illic Xe dies multos ; quia
renovata eſt in eo triſtitia magna,
& arbitratus eſt ſe mori.
Exaudiat. 514.
T vocavit omnes amicos ſuos,
& dixit illis: Recéſſit ſomnus
ab 6culis meis, & concidi, & cor-
rui corde præ ſolicitudine, & dixi
in corde meo: In quantam tribula-
tionem deveni, & in quos fluétus
triſtitiæ, in qua nuncg ſum, qui ju-
cundus eram, & diléctus in pote-
ſtate mea! Nunc verò reminiſcor
malôrum, quæ feci in Jeruſalem,
unde & àabſtuli omnia ſpôlia au-
rea & argéntea, quæ erant in ea, &
miſi auferre habitantes Judæam ſi-
ne cauſa. Cognovi ergo, quia prop-
téreà invenerunt me mala iſta: &
ecce pereo triſtitia magna in terra
aliéna.
Congregati ſunt. 514.
F E RI A S EXT A.
De libro primo Machabæorum.

ANN6 centéſimo quinquagéſimo
primo éxiit Deméetrius, Seleùci
filius ab utbe Roma, & aſfſcendit
cum paucis viris in civitatem ma-
ritimam, & regnavit illic. Et ſedit
Deméetrius fuper ſedem regni ſui:
& venérunt ad eum viri iniqui &
impii ex Iſrael, & Alcimus dux
eôrů, qui volébat fieri ſacérdos. Et
accuſavérunt populum apud Re-
„. 7 7 „ „
gem, diceêntes: Perdidit judas, &
fratres ejus omnes amicos tuos, &
nos diſperſit de terra noſtra. Nunc
