abitaculu Dns venit, quãdo verba
exhortationis præcùúrrunt, atꝗ: per
hoc véritas in mente ſuſcipitur.
Iſti ſunt viri ſancti, quos elégit
Dôminus in charitate non ficta, &
dedit illis gloriam ſempitérnam?
Quorum doctrina fulget Ecclé ſia
ut ſole luna. Sancti per fidem
vicérunt regna, operati funt juſti-
tiam. Quorum. Gloria. Quorum.

Inc namque eisdem prædica-
toribus lſaias dicit: Parate
viam Domini, rectas facite sémitas
Dei noſtri. Hinc filiis psalmiſta
ait: Iter facite ei, qui aſcendit ſu-
per occaſum. Super occaſum nam-
que Doôminus aſcêndit: quia unde
in paſſione occubuit, inde majo-
rem ſuam gloriam reſurgendo ma-
nifeſtavit. Super occâſum videéli-
cet aſcendit; quia mortem, quam
peértulit, reſurgendo calcavit. Ei
ergo, qui aſcéndit ſuper occaſum,
iter facimus, cùm nos ejus glôria
veſtris mentibus prædicamus, ut
eas & ipie poſtvéniens, peramo-
xis ſui præsentiam illúſtret.
e Deum laudamus II.
C O M M U N E

Sancti tui.
Ixit Däüs.

. 77˙ ◻
audate Dominum om-
nes Gentes. 79.

. .

Gabunt juſti in magna conſtan-
Itia adversùs eos, qui ſe anguſtia-
vérunt, & qui abſtulérunt labores
eòrum. .
Riſtes erant Apôſtoli
De Chriſti acèrbo funere,
Quem morrte crudeliſſima
Servi necarant impii.
ermone verax Angelus
Muliéribus prædixerat:
Mox ore Chriſtus gaudium
Gregi fert Fidélium.
d anxios Apoſtolos.
Currunt ſtatim dum núntiæ
Illæ micantis obvia 7
Chriſti tenent veſtigia.
Salilææ ad alta montium
Se cênferunt Apoſtoli:
Jesûque;, voti compotes „
Almo beantur lümine.
It ſis perenne mentibus
Paſchale Jeſu gàudium:

A morte dira criminum

Vitæ renatos libera.
eo Patri ſit gloria ,
& Filio, qui à mortuis

Surréxit, ac Faraclito,

In ſempitérna ſæeula. Amen.
Sancti & juſti in Domino gau-
déte, alleluja. . Vos elégit Deus
in hæreditatem ſibi, alleluja.

Lux perpétua lucebit Sanctis tuis

Doômine, & æternitas téemporum,
alleluja. 8
egem Apoſtôlorum Dôminum,
Venite;, adoremus, alleluja.
enite, exultémus. I.
riſtes erant. 1.

Stabunt juſti in magna conſtantia
adversus eos, qui ſe anguſtiavé-
runt;, alleluja., ,
Sœli enarrant. Benedicam.
ructavit. 701 „11
Sancti & juſti in Doômino gau-
déte, allel. Vos elégit Deus
in hæreditatem ſibi, allel.

I. Beatus vir, qui métuit Domi-
num;, allel. In mandatis/ejus
cupit nimis, allel. allel. allel.
Gloria & divitiæ in domo ejus-
& juſtitia ejus manet in ſæculum
ſæculi. In mandatis.
„Triſtitia veſtra, allel. * Con-⸗
vertétur in gaundium, allel. allel.
Mundus autem gaudébit ,
vos

e vero con
tin feltta,
Pretiot
nlal. M
Uel ,. Cuto
Alg eorumun⸗
tletut. Mols,

ce, gonoe
inter flios Dei
us UMorum et
mhe
Deus cepkecatie
Den orttionen
len lacebit .
Datetnitas

minmnibn
lnluri, Re

. .
l Depetunl
ekelbetun lue
Unie Ketet

tmuni condtn.
ui leanguſtir.
Ulerum laboren

pottoli
tbo funete,
eltſſim
ii.
gelus
etat:
gaudium
.
m nunti
n
ſignn.
tontium
Koli:
mpotes,
nine⸗
entibus
Hium:
ninum

Domino eul⸗
etlt den
di; AWuüſn.

6dir anin
nitn tenpamm

0S elelt h
ſbi⸗

vos vero contriſtabimini, ſed tri-
ſtitia veſtra. Convertétur.
j. Pretiôſa in conſpéctu Dô-
mini, all. ε Mors Sanctôrum ejus,
allel. “. CuſtoditDominus omnia
oſſa eorumzunum ex his non con-
terétur. Mors. loria. Mors.

Ecce, quômodo computati funt
inter filios Dei, & inter Sanctos
ſors illorum eſt, allel.

alr mnes Gentes. E xaàudi
Deus depreçationem. xaudi

Deus orationem. iv. y. Lux per-
pétua luçébit Sanctis tuis Dneall.
Et ætêrnitas témporum, allel.
4 Lux perpétua lucebit Sandtis
tuis Doômine, Et ætérnitas tém-
porum,allel. allel. Lætitia
ſempitérna erit ſuper càpita eô-
rum, gaudium & exultatiônem
obtinébunt. Et ætérnitas.
„ Virtute magna reddébant
Apoſtoli, ½ Teſtimoônium reſurre-
ctioniseſu Chriſti Domini noſtri,
allel. allel.“, Repléti quidem Spi-
ritu ſancto loquebantur cum fidu-
cia verbum Dei. Teſtimonium.
. Iſti ſunt agni novélli, qui
annuntiavérunt, allel. modo vené-
runt ad fontes, Repléti ſunt cçla-
ritate, allel. allel. y. In conſpéctu
Agni amicti ſunt ſtolis albis, &
palmæ in manibus eorum. Repléti.
.löria Patri. Repléti.

Lux perpetua lucébit Sanctis tuis
Domine, & ætérnitas téemporum,
allel. onfitébimur. D o-
minus regnavit, exultet. 6mi-
nus regnavit iraſcantur, v.
F. Lætitia ſempiterna ſuper capi-
ta côrum, allel. Gaudium &
exultatiédnem obtinébunt, allel.
„Vii, Ego ſum vitis vera, & vos
palmites: Qui manet in me, &
ego in eo, hit fert fructum mul-
tum, allel. allel. Sicut diléxit
me Pater, & ego diléxi vos. Qui.
Be: vili, Candidi facti ſunt Nazaræi
ejus, allel. ſplendorem Deo de-
derunt, allel. * Et ſicut lac co-
agulati ſunt, allel. allel.
Candidiores nive, nitidiôres
lacte, rubicundiores ébore anti-
quo, ſaphiro pulchrioôres.
Eloria Patri. Et ſicut.
L A U D E S;,»

Anéctitui Doômine florebunt ſic-

Out lilium, alleluja: & ſicut odor

xiii
balſami erunt ante te, alleluja.
nñs regnavit. cuiz tel. II.
In cœléſtibus regnis Sancdto-
rum habitatio eſt, allel. & in ætér-
num réquies eorum, allel.
a. In velaménto clamaàbant San-
ti tui Dnñe, allel. allel. allel.
Spiritus & animæ juſtôrum
hymnum dicite Deo noſtro, alle-
lúja;, alleluja.
Fulgebunt juſti ſicut ſol in
conſpéctu Dei, allel.
Stabunt juſti. xii.

Aſchâle múndo gäudium
Sol nuntiat formôſior,
Gum luce fulgéntem nova
Jeſum vident Apoſtoli.
n carne Chriſti vulnera,
Micare tamquam sidera
Mirantur, & quidquid vident;
Teſtes fidéles prædicant.
ex Chriſte clementiſſime;,
Tu corda noſtra poſſide,
Ut lingua grates débitas
Tuo repéndat nomini.
t ſis peréenne méntibus
Paſchale jeſu gäudium,
A morte dira criminum
Vitæ reênatos libera.
eo Patri ſit gloria,
Et Filio, qui à moôrtuis.
Surréxit, ac Paraclito,
In ſempitérna ſæcula.
Amen. , „ „
Pretiôòſa in conſpéctu Domini,
alleluja. , .
Mors Sanctôrum ejus;, allel.

Filiæ Jeruſalem, venite, & vidéte
Martyres cum corônis; quibus
coronavit eos Dôminus in die ſo-
lemnitatis & lætitiæ, alleluja,
alleluja.

In cœléſtibus regnis. „ .
tabunt juſti. xii.
Sancti & juſti in Domino
gaudéte, Alleluja „,alleluja.
Sancti & juſti. 5, Vos elégit Deus
in hæreditatem ſibi. Allel. allel.
loria Patri., Sancti & juſti.
F. Lux perpétua lucébit Sanctis
tuis Dômineallel. Et æterni-
tas témporum, allel-

In velaménto.
Cce quômodo computati ſunt

inter filios Dei, & inter San-
Kos ſors illôrum eſt.

xiv
Lux perpétua lucèbit Sanctis
tuis Dñe, Allel. allel. Lux
Et ætérnitas témporum, allel.
allelúja loria Patri. Lux.
Lætitia ſempitérna ſuper capita
eôrum, allel. &e Gaudium & exul
tationem obtinébunt, alleluja
Fulgehunt juſti.

Cimus, quôniam diligéntibus
Deum oômnia cooperantur in
bonum, iis qui ſecndùm propo-
ſitum vocati fſunt Sancti.
Lætitia ſempiterna ſuper caà-
pita eòrum, Allel. allel Lætitia.
Gaudium & exultationem ob-
tinébunt. Allel. allel.
loria Patri. Lætitia.
Pretiòôſa in cõſpéctu Dñi, allel.
Mors Sanctorum ejus, allel.

Sancti tui. r
ixit Dôminus. audàte
puúeri. £ rédidi. n converténdo.
omine probäſti me vili.
tabunt juſti. ri-
ſtes erant Apoſtoli. xii. Pretio-
ſa in conſpéectu Dômini, allel.
Mors Sanfmstorum ejus, allel.

San&ti & juſti in Dômino gaudéete,
alleluja: vos elégit Deus in hære-
ditatem ſibi, alleluja.
COMMUNE UNIES

Qui me confeſſus. 1
Xix. ixit Düs.
„77. —
audâte Dôminum
omnes Gentes. 79.

Eâtus vir, qui ſuffert tentatiô-
Onem: quoôniam cùm probatus
füerit, accipiet corônam vitæ,
quam repromiſit Deus diligénti-
bdus ſe.
Eus tuòrum militum,
Sors, & corona, præmium,
Laudes canéntes Martyris
Absolve nexu criminis.
AHic nempe mundi gaudia;
Et blanda fraudum pabula
Imbúta felle deputans,
Tervénit ad cœléſtia.
* enas cucürrit fortiter;»
Et süſtulit viriliter;
Fundensque pro te sänguinem;
Ætérna dona pôſſidet.
b hoc precatu sùpplici;
Te poſcimus piiſſime;

In hoe triümpho Märtvris»
Dimitte noxam sérvulis »
aus & perénnis gloôria
Patri ſit atque Filio,
Sancto ſimul Paraclito,
In ſempitérna ſæcula. Amen.
Gloria & honore coronäâſti eum
Doôomine. Et conſtituiſti eum
ſuper pρod—1ba manuum tuârum

Iſte Sanctus pro lege Dei ſui cer-
tavit usque ad mortem, & à ver-
bis impiôrum non timuit: funda-
tus enim erat ſupra firmam petra.

Nfirmitäatem noſtram réſpice
omnipotens Deus: & quia pon-
dus préôpriæ actionis gravat, beati
martyris tui atque Pontificis
interceſſio gloriôſa nos proôtegat.
Per Doôminum. AIIa Oratio
Eus, qui nos beâti N. marty-
ris tui atque Pontificis annũúa
ſolemnitäte lætificas: concede
pronitius 3,ut cujus natalitia coli-
mus, de ejuúsdem étiam protectio-
ne gaudeamus. Per Dominum.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus, ut qui beati mäartyris
tui natalitia colimus, interceſſione
ejus in tui nominis amore robo-
rémur. Per Däm. Alia Oratio
) Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut intercedénte beato
martyre tuo, & à cunctis ad-
verſitatibus liberémur in corpore;-

mur in mente. Per Dominum.

egem Maärtyrum Doôminum »„
Venite, adoremus. enite. I.
eus tuorum. 2

In lege Dömini fuit voluntas ejus
die ac nocte. Tlalimaus. 1
Eatus vir, qui non äàbiit in con-
silio impiôrum, & in via pec-
catôrum non ſtetit, * & in cathe-
dra peſtiléntiæ non ſedit.
SRed in lege Dômini voluntas e-
jus ,„ x* & in lege ejus meditabitur
die ac nocte.
t erit tamquam lignum, quod
plantatum eſt ſecùs decurſus aqua-
rum, * quod tructum ſuum dabit
in témpore ſuo.
R föliam ejus non défluer: * &

ômnia, quæcumque faciet, proſpe-
rabuntur. .
on

& à pravis cogitationibus mundé-

In ſe impi
ſun hulei,
icie lele,
leo non kesul
1o: Fnegue gp
ſojoſtorum,
goniam nor
orum i⸗
In lere l
ir enns cie ac
Mecicans
Crlinitusett i

lue fremué
hopoli mecti
Herungeges
Cmnenttunt in
lin, K adyers
umpunus vi

nnsnol
tibiut in
mälkhominn
Ue ogueturac
Rmone ſuo e
Ae

ine,
Alliten tuan
Aluum, termi
kos in it
will
Alne etes in
e n ucie
Gle omno
lteeleumt
enite
bielcttur

an

Uisid n
Flinzdalant
unt cretzär

lici

ſ

Mirtetis,
tyulis
gloria
o,
clito,
uln. Amen.
re cotonilituu
Contituiki enn
um tuatunn

ege Dei Uli
tem, K ⸗
ltimuit: tn⸗
ufnmnacn ben.

noſtram eſte
ls: glelat⸗
nis glarat,dedl
1tgue Dopf
la nos Nlent
beiti M min
vontiftcis unn
lcas: (Cett
5malalſtin col⸗
tiam wrotettih⸗
er Domnimumn.

6, Onni)otens
il N. matjts
aszintelcekione
6 andle 1o⸗

hls Onnſpoe⸗
teleetele l
,& nctt⸗
lote,
emnut e

tiondbun
bet Doganan.,

Döinmn,
o Alle
uotun,
itſolina
zirin ct
üirin d⸗
cn n e⸗
in, 2 Kin t
0 V.

1
0n ief oe

on ſic impii, non ſic: * ſed tam-
quam pulvis, quem projicit ventus
à facie terræ.
L deòô non resúrgent impii in judi-
cio: * neque peccatôres in conci-
lio juſtòrum.
uoëniam novit Dôminus viam
juſtòrum: ½ & iter impiòrü peribit.
In lege Dömini fuit volun-
tas ejus die ac nocte.
Prædicans præcéptum Dñi,
conſtitútus eſt in mõte sãcto ejus.

Uare fremuérunt Gentes, * &
Ppôpuli meditati ſunt inania.
ſtiterunt Reges terræ, & principes
convenérunt in unum, * adversùs
Düm, & advérsàs Chriſtum ejus.
irumpamus vincula eõérum: * &
projiciamus à nobis jugum ipsoru.
Qui haàbitat in cœlis, irridébit
eos: * & Dôminus ſubſannabit eos.
unc loquétur ad eos in ira ſua, *
& in fuôrre ſuo conturbâbit eos.
go autem conſtit⁴tus ſum Rex ab
eo ſuper Sion montem ſanctum e-
jus, * prædicans præcéptum ejus.
Doôminus dixit ad me: * Filius
meus es tu, ego hôdie génui te.
Hôſtula à me, & dabo tibi Gentes
hæreditätem tuam, * & poſſeſſioô-
nem tuam, têrminos terræ.
eges eos in virga ferrea, & tam-
quam vas figuli confringes eos.
t nunc reges intelligite: * eru-
dimini, qui judicatis terram.
ervite Dômino in timore, * 8&
exultate ei cum tremore.
pprehendite diſciplinam, ne
quando iraſcatur Dominus: * &

pereatis de via juſta.

um exarſerit in brevi ira ejus, *
beaâti omnes, qui confidunt in eo.
14. Prædiçans præcéptum Dnñi,
cöſtitùtus eſt in moöte ſancto ejus.
Voce mea ad Däm clamavi:
& exaudivit me de monte ſancto
u0.
Omine, quid multiplicati ſunt,
qui tribulant me? * multi in-
sürgunt adversm me.
Lulti dicunt animæ meæ: * Non
eſt ſalus ipſi in Deo eius.
u autem Domine ſuſcéptor meus
es, * gloria mea, & exaltans ca-
put meum.
Voce mea ad Däm clamavi: *ι &
Exaudivit me de monte ſancto ſuo.
go dormivi, & ſoporatus ſum: *
& exurréxi, quia Dis ſuſcépit me.

Non timebo millia pôpuli circum.

XV
dàântis me: * exurge Dômine, ſal-
vum me fac Deus meus.
uoôniam tu percuſsiſti omnes ad-
versantes mihi ſine cauſa: * den-
tes peccatorum contriviſti.
omini eſt ſalus: * & ſuper pô-
pulum tuum benedictio tua
Voce mea ad Doôminum
clamavi & exaudivit me : de mon-
te ſancto ſuo.
Glôria & honôre corondſti
eum Doômine.
Et conſtituiſti eum ſuper ope-
ra manuum tuarum. ater noſter.
xaudi Domine.
Jube domne benedicere.
Benedictiône perpétua.

. xxviii⸗
De Actibus Apoſtolôrum.

A Miléto Paulus mittens Ephe-
ſum, vocavit Majores natu Ec-
cléſiæ. Qui cùm veniſſent ad eum=
& ſimul eſſent, dixit eis: Vos ſcitis
a Pprima die, qua ingreſſus ſum in
Aſiam, qualiter vobiſcum per om-
ne tempus fuerim, serviens Dnio
cum omni humilitate, & lacrymis;
& tentatiõnibus, quæ mihi accide-
runt ex insidiis judæérum:; quô-
modo nihil fubtraxerim urilium:
quo minùs annuntiarem vobis, &
docèrem vos pùblicè, & per do-
mos, teſtificans udæis, atque Gen-
tilibus in Deum pœnitentiam, &
fidem in Dim noſtrum Jeſum
Chriſtum. Et nunc ecce alligatus
ego ſpiritu, vado in Jeruſalem,
quæ in ea ventüra ſint mihi, igno-
rans: niſi quod Spiritus ſanctus per
omnes civitates mihi proteftatur,
dicens: quéôniam vincla & tribu-
latiénes Jerosoôlymis me manent.
Sed nihil horum vereor, nec facio
animam meam pretioſiôrem quam
me: důmmodo consuùmem curſum
meum, & miniſtérium verbi,
gug accépi à Doômino Jeſu teſti-
cari Evangélium gratiæ Dei.
Iſte ſanctus pro lege Dei ſui
certavit usque ad mortem, & à ver-
bis impiorum non timuit: & fun-
datus enim erat ſupra firmam pe-
tram. Iſte eſt, qui congempſit
vitam mundi, & perxvénit ad cœleé-
ſtia regna. Fundãtus.
Unigénitus Dei.

Xvi

◻T nunc ecce ego ſcio, quia àm-
Hpliùs non vidébitis faciem me-
am vos omnes, per quos transivi
prædicans regnüDei. Quoprôpter
ter contéſtor vos hodiérna die,
quia mundus ſum à sanguine om-
nium. Non enim ſubterfugi, quo
minùús annuntiarem omne consi-
lium Dei vobis. Attdite vobis, &
univerſo gregi, in quo vosspiritus
ſancdtus pôſuit Epiſcopos regere
⸗Eccleſiam Dei, quam acquiſivit ſan-
guine ſuo. Ego ſcio, quoôniam in-
trabunt poſt diſceſſinem meam
lupi rapaces in vos, non parceêntes
gregi. Et ex vobis ipſis exurgent
viri loquentes perveêrſa, ut abduù-
cant diſcipulos poſt ſe. Propter
quod vigilate, memoôria retinén-
tes, quoniam per triénnium nocte
& die non ceſsavi, cum lacrymis
monens unumquémque veſtrùm.
z. Juſtus germinabit ſicut lilium.
Et florébit in ætérnum ante Dñm.
Plantatus in domo Domini, in
itriis domus Dei noſtri. Et.
. Spiritus ſancti graätia.

T nunc commendo vos Dee,
L & verbo gratiæ ipsius, qui po-
tens eſt ædificare, & dare hæredita-
tem in ſanctificatis omnibus. Ar-
gentum & aurum, aut veſtem nul-
lius cõcupivi, ſicut ipſi ſcitis: quoò-
niam ad egsquæ mihi opus erant,
& his, qui mecum ſunt, miniſtravé-
runt manus iſtæ. Omnia oſténdi
vobis, quòniam ſic laborantes,
oportet ſuſcipere infirmos, ac me-
miniſſe verbi Domini jJeſu, quo-
niam ipſe dixit: Beatius eſt magis
dare, quaàm accipere. Et cùm hæc
dixiſſet: poſitis génibus ſuis ora-
vit cum omnibus illis. Magnus
autem fletus factus & mnium: &
procumbentes ſuper collumbauli,
oſculabantur eum, dolêntes maxi-
me in verbo, quod dixerat, quoniã
ampliùs faciem ejus non eſſent
visuri. Et deducébant eñ ad navé.
. Iſte cognovit juſtitiam, & vi-
dit mirabilia magna, & exoravit
Altiſlimum: * Et invéntus eſt
in número Sanctorum.
Iſte eſt, qui contempſit vitam
mundi, & pervénit ad coœléſtia
regna,, Et. Gloria Patri. Et.

Filii hominum ſcitôte, quia Doô-
minus Sanctum ſuum mirificavit.

Cd invocàrem, exaudivit me
Deus juſtitiæ meæx: * in tribu-
latione dilatâàſti mihi. .
iſerére mei, * & exaudi oratiéô-
nem meam. .
6Hilii héminum usquequò gravi
corde? *† ut quid diligitis vanita-
tem , & quæritis mendâcium?:
St ſcitòte, quoniam mirificavit
Dôminus Sanctum ſuum, * Doômi-
nus exaudiet me, cùm clamavero
ad eum. .
raſcimini, & nolite peccâre: *
quæ dicitis in cordibus veſtris, in
cubilibus veſtris compungimini.
acrificate ſacrificium juſtitiæ, &
ſperàte in Domino** Multi dicunt:
quis oſténdit nobis bona?
ignatũ eſt ſuper nos lumen vul-
tus tui Domine dediſti lætitiam
in corde meo.
fructu fruménti, vini, & ôlei
ſui * multiplicati ſunt.
n pace in idipſum * dormiam, &
requieſcam.
uoniam tu Dômine ſingulaäriter
in ſpe * conſtituiſti me. .
Filii hominum ſcitôte, quia
Däñs Sanctunz ſuum mirificavit.
Scuto bonæ voluntatis tuæ
coronâàſti eum Dne. „Zalmuas 5
Erba mea auribus percipe Dne, *
intéllige clamorem meum.

EInténde voci orationis mex, x*

Rex meus, & Deus meus,
Quôniam ad te orabo: * Domine
mané exaudies vocem meam.
anè aſtabo tibi, & vidébo: *
quoôniam non Deus volens ini-
quitatem tu es. ,.
Neque habitabit juxta te malig-
nus: *æ neque permanébunt injuſti
ante oculos tuos.
diſti omnes, qui operantur ini-
quitatem: * perdes onines, qui
loquuúntur mendacium. ,
irum sanguinum, & dolôſum
abominaâbitur Dis: * ego autem
in multitudine miſericordiæ tuæ.
ntroibo in domum tuam: *† ado-
rabo ad templum ſanctum tuum
in timore tuo. ———ð .
mine deduc me in juſtitia tua
propter inimicos meos dirige in
conſpéctu tuo viam meam.
uoniam non eſt in ore eoòrum
véritas: * cor eéoôrum vanum ef.
epuúùlchrum patens eſt guttur eo-
rum, linguis ſuis dolosè agébant, *
judica illos Deus. „
H 5 eci-

lilint à e⸗
ündum mu

m eorum es
Uum irritayer-
Uletenturom

tgoriabüntn
Uigont noen
1beneclees iu
imine, ur ſcun
oniſti
Leuto bot

Oine Dom
Annbile e
ntllatetta!
inmn kleyit

Uel omo,
laut Klins
ig eum!

m, exandltitt⸗
mez: X intiihr
mihi.
& exaudi outi

husquegnd gni
Cdiligitns
d

öMniam minite
im fuum Dini
e,Cüm clumune

nollte peccins!
trdibus peſtitr
8conpungimin
juſtltir
inoes Moltiien⸗
obis bona!
et nos lumen .
e Cediſtilettin

i d.
amn dommim’

müne ,gnlui

Srit,
R

mdlennem
Okationis met,
ens.

2 DMonin

it uttn t U
elnuneblni
0njopeuntui

écidant à cogitatiônibus ſuis,
ſecundùm mulritudinem impieta-
tum eorum expelle eos „ * quoô-
niam irritavérũúnt te Domine.
St læténtur omnes, qui ſperant in
te: *in æternum exultabunt, &
habitabis in eis. .
gt gloriabuntur in te omnes, qui
diligunt nomen tuum, * quoniam
tu benedices juſto. ..
Démine, ut ſcuto bonæ voluntatis
tuæ * coronaſti nos.
Scuto bonæz voluntâtis tuæ
coronäâſti eum Dnñe. In uni-
vérſa terra gloria & honôre coro-
nâſti eum. .
oOmine Dôminus nôſter, "quàm
admirabile eſt nomen tuum in
univerſa terra! .
uoniam elevata eſt magnificéntia
tua * ſuper cœlos.
Ex ore infantium, & lacténtiũñ per-
feciſti laudẽ propter inimicos ta-
os, ut déſtruas inimicum, & ultô-
rem.
uôniam videbo cœlos tuos ,
ôpera digitorum tuòrum: "* lunam,
& ſtellas quæ tu fundiſti.
Quid eſt homo, quòd memor es
ejus: * aut filius hôminis, quõôniam
viſitas eum?
inuiſti eum paulò minùs ab An-
gelis
eum, * & conſtituiſti eum ſuper
pera manuum tuarum.
Smnia ſubjeciſti ſub pédibus

inſuper & pecora campi.

oôlucres cœli, & piſces maris, *

qui perambulant sémitas maris.
mine Dôminus noſter, *Nquàm
admirabile eſt nomen tuum in
univérta terra;
In univerſa terra glöria &
honéôre coronâſti eum. 6. Poſui-
ſti Domine ſuper caput ejus.
Corônam de lapide pretiéôſo.
ater noſter. psius pietas.
Deus Pater omnipotens.
Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

TNiumphalis beati Martyris
dies hôdie nobis anniversaria
celebritate recùrrit: cujus glorifi-
catiõni ſicut congaudet Eccléſia,
c ejus propéônit ſequenda veſti-
gia, Si enim compatimur, & con-
glorificabimur. In cujus glorioſo
as6ne duo nobis præcipuèé conſi-
deranda ſunt: indurata vidélicet
tortoris ſævitia, & Martyris invicta

Xxvii
patiéntiag. Sævitia tortôris ut eam
deteſtémur. Patientia Martyris, ut
eam imitemur: Audi Palmiſtam .
advérsùs malitiam increpantem:
Noli æmulari in malignantibus „»
quoniam tamquam fœnum veioci-
ter aréſcent. Quod autem adversùs
malignantes patientia exhibénda
ſit, audi à pöſtolum ſuadentem :
Patiéntia vobis neceſsaria eſt, ut
reportétis promiſſiones.
Honéſtum fecit illum Dominus;
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
à ſeductoôribus tutavit illum :
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Deſcenditque cum illo in foô-
veam, & in vinculis non dereli-
quit eum. Et.
Chriſtus perpétuæ.

Oronata itaque efft B. Martyris
Datiéntia: mancipata eſt ætêrnis
cfuciatibus tortôris incorrêcta ma-
litia. Hoc atténdens in agone ſuo
gloriôſus Chriſti athletha, non ex-
horruit carcerem. Ad imitationem

Cäpitis ſui toleravit probra, ſuſti-

nuit irriſiones, flagella non timuit:
& quot ante mortem pro Chriſto
pértulit ſupplicia, tot ei de ſe ob-

tulit ſacrificia. Quod enim propi-

1

1 . nante Apôſtolo biberat, altè re-
gloria & honore coronâſti

tinébat: Quia non ſunt condignæ
paſſiones hujus témporis ad futu-
ram glöriam; quæ revelabitur in

nobis. Et quia momentaneum hoc
ejus, * oves & boves univérſas „

& leve noſtræ tribulatiònis, æternũ

gloriæ pondus operatur in cœlis.

Hujus promiſſionis amore à terré-
nis ſuſpénſus, & præguſtàâta ſuper-
næ ſuavitatis dulcedine ineffabili-
ter afféctus, dicébat cum Pſalmitita:
Quid mihi eſt in cœlo, & à te »
quid volui ſuper terram? Defecit
caro mea,; & cor meum : Deus
cordis mei, & pars mea Deus in
ætérnum.
Deſidérium ànimæ ejus tribui-
ſti ei, DOömine: * Et voluntate la-
biéôrum ejus non fraudâſti eum.
Quoôniam præveniſti eum in
benedictiéônibus dulcédinis: po-
ſuiſti in eapite ejus coroônam de
laàpide pretioio. Et voluntate.
40, Ignem ſui amoôris, L. 71.
Ontemplabatur enim, quantum
in ænigmate infirmitas humana
oculum mentis in æternitate figere
poteſt, quanta ſint ſupernæ civitatis
gaudia: & ea enarräre nô ſufficienss
admitindo clamabat: Quid mihi eſſ-

Xviii
in cœlo? Quaſi dieeret;, Exeédif
vires meas, excédit facultatem elo-
quentiæ meæ, transcéndit capaci-
tatem intelligentiæ meæ illud de-
cus, illa gloria, illa celſitudo,
qua nobis, a conturbatione homi-
num remôtis, in abſçoôndito faciéi
ſuæ Jeſus Chriſtus Dôminus noſter
reformabit corpus humilitatis no-
ſtræ, configuratum corpori clari-
tatis ſuæ. Hujus perféctæ libertatis
contemplatione nullum vitabat
periculum, nullum horrgbat ſup-
plicium: & ſi millies poſiet mori,
non putabat, ſe hanc dignè poſſe
aliqua ratioòne promeréri.
Stola jucunditatis induit eum
Doôminus: Et coronam pul-
Chritúdinis poſuit ſuper caput ejus.
Cibavit illum Doôminus pane
vitæ & intellectus, & aqua ſapien-
tiæ ſalutaris potavit illum. Et.
Ioôria Patri. Et.

uſtus Dôminus„ & juſtitiam di-
exit: æquitatem vidit vultus ejus.

N Domino confido: quõmodo
dicitis äanimæ meæ: * PTransmigra
in montem ſicut paſſer? .
uoniam, ecce peccatôres inten-
derunt arcum: paravérunt ſagittas
juas in pharetra, * ut ſagittent
in obſcùro rectos corde.
uôniam quæ perfeciſti deſtruxé-
kunt: * ſultus autem quid fecit ?
ôminus in templo ſancto ſuo: *
Doôminus in cœlo ſedes ejus.
Ocult ejus in pauperem reſfpi-
einnt: *† palpebræ ejus intérrogant
filios höminam.
ominus intérrogat juſtum, &
impium X qui autem diligit ini-
quitatem, odit àänimam ſuam.
luet ſuper peccatôres laqueos: *
ignis, & ſulphur, & tpiritus pro-
cellarum, pars calicis eôrum.
2Quoôniam juſtus Dominus, & juſti-
tias dilexit: xX æquitatem vidit
Vultus ejus.
aa. Juſtus Dñs, & juſtitiam dilé-
Xit: æqquitätem vidit vultus ejus.
. Habitabit in tabernaculo tuo:
zequiéſcet in monte ſancto tuo

Omine, quis habitabit in ta-
bernaculo tuo? * aut quis re-
quiéscet in monte ſancto tuo:
Nui ingreditur ſine macula; * &
operäatur juttitiam., .
vi loquitur veritätem in corde

7

Fis; qui non egit dolum in lingua
ua.
ec fecit prõöximo ſuo malum, * &
opprôbrium non accépit adversùs
proximos ſuos.
d nihilum deductus eſt in con-
ſpectu ejus malignus: * timéntes
autem Dôminum glorificat.

Gipit, * qui pecüniam ſuam non

innocéntem non accépit.
ui tacit hæc, * non movébitur
in ætérnum.
Habitabit in tabernâculo tuo:
reqùúicet in monte ſancto tuo.
Poſuiſti Dômine ſuper caput
éjus corônam de lapide pretioſo.

Omine in virtute tua lætabitur
Rex: *α & ſuper ſalutäre tuum
exultabit veheménter.
eſidérium cordis ejus tribuiſti
ei: * & voluntate labiorum ejus
non fraudaſti eum.
uéôniam præveniſti eum in bene-
dictioônibus dulcedinis: * poſuiſti
in capite ejus coréônam de lapide
pretiôlo. .
itam pétiit à te: & tribuiſti ei

& in ſæculum ſæculi.
agna eſt gloria ejus in ſalutäri
tuo: * gloriam & magnum deco-
rem impoônes ſuper eum.
uôniäã dabis eum in benedicétiô-
em in ſæculum ſæculi: K lætifica-
bis eum in gaudio cum vultu tuo.
uoôniam Rex ſperat in Dômino: *
& in milericordia Altiſſimi non
commovébitur. . .
nveniatur manus tua omnibus
inimicis tuis: * déxtera tua invé-
niat omnes, qui te oderunt.
ones eos ùr clibanum ignis in
témpore vultus tui: * Dôminus in
ira ſua conturbabit eos, & de-

vorabit eos ignis.
ructum eòrum de terra perdes:
& ſemen eorum à filiis hominum.
uoôniam declinavérunt in te ma-
A: * cogitavérunt consilia, quæ
non potuerunt ſtabilire.

rèliquiis tuis præparabis vultum
eorum.
Xxaltare Die invirtůte tua:* can-
täbimus, & plallemus virtutes tuas.
Poſuiſti Dômine ſuper ca-

put ejus coronam de lapide pre-
tioſo.
Ma-

ui jurat pröximo ſuo, & non dé-

dedit ad usuram, & münera ſuper

longitùdinem diérum in ſæculum,

Mai

uoôniam pones eos dorlum, * in

Aignaett
mo. g, lor
Gen impone
Uber. Abloh⸗
LErangel
Cio ſancti
lucam.
Nillo enpor
Uis: K uis v⸗
Nit galtem ſun
Uörem, & flie
töres, achuc
un, non pote
Ulln Er relig
Homilia 5,

ltonlderen
ul, ur e
Puispromitrün
unt animd om
elis, Ierl
Lutla lapen

nnulapeme!
loncig et,

llt, ors en
un ſitn. lole
uceteckus cort
Ul, Gkim
llig Iur z

.unlctiptn
Aooniunn
ton Aure
liklenon
6, 8& du
Wöniam

doluminlinn

O ſuo mulume
4cceit adten

Ctus el in a
us: * fmen
glorlkicnt,
0 ſuo, & rone⸗
Uniam fuann
& müͤnenſ
accéit,
non moſenne

tabemicnlom
lte ſancko
hine ſupetegt
ide pretis

ts tua leutin
Het laluritetum.
Niet
is eus ulin
abiotuon 9
ſieuminber
inis: Foſuli
nan Ge Mahid:

E tibuii ei
Wminſeollum⸗
N
II. 3
6os in donn
esnum lerd⸗
et eun.
min eriin
nce
.uli
Cud feltu
Hengtin Donno⸗

di ri mi

Onne
6 tu oln
gerteli urit
te obenunl.
le ogell
Denun iens
8 Doninu,
it e01
e
ge tenn leie
is omind.
Werunt nnte 7
nn conlii,

Magna eſt glôria ejus in faluta-
ri tuo. g, löriam & magnum de-
côrem impéônes ſuper eump ater
noſter. o! vinculis. g.
Bie Evangélica léctio.
L ctio ſancti Evangélii ſecundâm
Lucam. Lectio vii. Cay
N illo témpore: Dixit Jelus tur-
I& : Si quis venit ad mé, & non
odit patrem ſuum, & matrem, &
uxorem, & filios, & fratres, &
ſorôres, adhuc autem & animam
ſuam, non poteſt meus eſſe diſci-
pulus. Et réliqua.
Homilia S. Gregorii Papæ.

I conſiderémus, fratres chariſſi-
mi;, quæ & quanta ſunt, quæ
hobis promittũntur in cœlis⸗, vilé-

ſcunt animo omnia, quæ habentur

in terris. Terréna namque ſub-
ſtantia ſupérnæ felicitati comparaâ-
ta, pondus eſt, non fubsidium.
Temporalis vitæ ætérnæ vitæ com-
Paräta, mors eſt pôtiùs dicenda,
quam vita. Ipſe enim quotidia-
nus deféctus corruptioônis quid eſt
aliud, quàm quædam prolixitas
mortis? Quæ autem lingua dice-
re, vel quis intelléctus caàpere sf-
ficit, illa ſupérnæ civitatis quanta
ſint gaudia ²½ Angelôrum choris
intereſle, cm beatiſſimis Spiriti-
bus gloriæ Conditôris aſsiſtere,
Præséntem Dei vultum cérnere,
Sncircumſcriptum lumen vidére,
nullo mortis metu aàffici, incorruùp-
tiônis perpétuæx munere lætari?
Corona aurea ſuper caput ejus,
Expréſſa ſigno ſanctitatis, glôria
onoris, & opus fortitudinis.
Quôniam præveniſti eum in
benediétionibus dulcédinis, po-
Wuiſti in càpite ejus coronam de
lapide pretiôſo. Expréſſa.
Bäes; Cujus feſtum.
Ed ad hæc audita inardéscit
, animus: jamque illic cupit aſſi-
Rére, ubi ſe ſperat ſine fine gau⸗
deére. Sed ad magna præmia perve-
niri non poteſt „ niſi per magnos
labores, Unde & Paulus egregius
Prædicator dicit: Non coronabitur,
niſi qui legitime certaverit. Delé-
ctet ergo inentem magnitũdo præ-
miérum, ſed non detérreat certaà-
men labòrum. Unde ad ſe venién-
tibus Véritas dicit: Si quis venit ad
me, & non odit patrem ſuum, S
matrem, & uxorem, & filios, & fra.
tres, & ſorores, adhuc autem &

XIX
änimam ſuam, non poteſt meus
eſſe diſcipulus.
Hic eſt vere Martyr, qui pro
Chriſti nomine sanguinem ſuum
fudit: Qui minas jüdicum non
timuit, nec terrénæ dignitatis glô-
riam quæsivit, ſed ad cœléſtia re-
gna pervénit.
Juſtum dedúxit Döminus per
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Qui. lôria Patri. Qui.
o. Ad ſocietatem.

Bomine præveniffi eum in be-
nedictioônibus dulcédinis: *„ Po-
ſuiſti in capite ejus corônam de
lapide pretiôſo. Vitam pétiit
à te & tribuiſti ei longitudinem
diérum in ſæculum ſæculi. Poſuiſti.
léria. Poſuiſti. chlo ir
Ed percontari libet, quomodo
paréntes, & carnaliter propin-
quos præcipimur odiſte, qui jubé-
mur, & inimicos diligere:? & certè
Véritas de uxore dicit: OQuodDeus
conjúnxit, homo non séparet, Et
Paulus ait: Viri diligite uxôres
veſtras, ſicut & Chriſtus Eccléſiam.
Ecce, diſcipulus uxôrem diligén-
dam prædicat, cùm magiſter dicat:
Qui uxorem non odit, non poteſt
meus eſſe diſcipulus. Numquid
aliud judex núntiat, äliud præco
clamat? An ſimul & odiſſe poſſumus
& diligereised ſi vim præcépti
perpéndimus, utrmque äâgere per
diſcretionem valémus: ut uxorem,
& eos, qui nobis carnis cogna-
tione conjuncti ſunt, & quos proxi-
mos novimus, diligamus: & quos
adversarios in via Dei patimur „
odiendo & fugiéndo neſciamus.
eBeum laudamus. II.

D E S,

Oi me confeſſus fuerit coram
hominibus, confitébor & ego
eunm coram Patre meo.
. Dis regnavit cum rei. II.
4, Qui séquitur me, non àmbu-
lat in téênebris, ſed habébit lumen
vitæ, dicit Dôminus.
. ui mihi miniſtrat, me ſe-
quäâtur? & ubi ego ſum, illic ſit &
miniſter meus. Si quis mihi
miniſtraverit', honorificabit eum
Pater meus, qui eſt in cœlis, dicit
Däüs. 4 Volo Paterz ut ubi ego
ſum; Elie ſit & miniſter meus.

2 Cor
eâtus vir. Xiv.

Nviéte Martyr, unicum
Patris ſecùtuús Filium,
Victis triumphas hoôſtibus»
Victor truens cœleſtibus.
ui precatus münere;,
Noſtrum reatum dilue,
Arcens mali contagium,
Vitæ repéllens tædium.
Solùta ſunt jam vincula
Tui ſacrati coôrporis:
Nos lolve vinclis ſæculi»
Dono fuperni Nùminis.
eo Patri fit gloria;
Ejùsque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
Juſtus ut palma florébit.
Sicut cedrus Libani multipli-
cäbitur.

Qui odit ànimam ſuam in hoc
mundo, in vitam æternam cuſtoô-
dit eam.

Nfirmitatem noſtram réſpice
omnipotens Deus: & quia pon-
dus propriæ actionis gravat , beati
V. martyris tui atque Pontificis in-
terceſſio gloriôſa nos protegat.
Per Dominum. 4 .
Eus, qui nos beati M, marty-
ris tui atque Pontificis annua
ſolemnitate lætificas: concéde
propitius 3 ut cujus natalitia coli-
mus, de ejusdem étiam protectiéô-
ne gaudeamus. Per Dominum.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus, ut qui beati martyris
tui natalitia colimus, interceſſione
ejus in tui nominis amore robo-
xémur. Per Dnm.
Ræſta, quælumus, omnipotens
Deus: ut intercedente beato
martyre tuo, & a cunctis ad-
verſitatibus liberemur in corpore,
& a pravis cogitationibus mundé-
mur in mente. Per Dominum.
4 ertiatmn,; Qui séquitur me.
II. B eatus vir.
„Glöéria & honéôre, à* Co-
zonâſti eum Domine. Gloria.
Et conſtituiſti eum ſuper 6pe-
ra manuum tuarum. Corondſti.
Gloria Patri. Gloria & honore.
Poluiſti Dñe ſuper caput ejus.
Coronam de läpide pretioſo.

Qui mihi miniſtrat.

Ibavit illum pane vitæ, & in-
telléctus, & aqua ſapiéntiæ
ſalutaris potavit illum Dominus
Deus noſter.
Poſuiſti Dömine, * Super
cCaput ejus. Poſuiſti Coro-
nam de lapide pretioſo. Super.
loria Patri. Poſuiſti. Magna
eſt gloria ejus in ſalutari tuo.
Be. Gloriam & magnum decoôrem
impones ſuper eum.
Volo Pater.

Uſtus ceor ſuum tradidit ad vigi-
landum dilúculò ad Däm, qui
fecit illum, & in conſpectu Al-
tiſſimi deprecabitur.
Magna eſt glôria ejus »
* In ſalutari tuo Magna.
Glôriam & magnum decòôrem
impônes ſuper eum. In ſalutari.
Soôria Patri. Magna. Y. Juſtus ut
palma florébit. Sicut cedrus
Libani multiplicabitur.

Qui me confeéſſus. u
ixit Dñs.

eatus vir.
eus tuéôrum. xiv.
Juſtus ut palma florebit. g., Si=-
cut cedrus Libani multiplicabitur.

rédidi. 79.

Qui vult venire poſt me, àbneget
ſemetipſum , & tollat crucem
ſuam, & ſequatur me.

De Expoſitiôòne S. Ambroôlii Epilſ-
copi in Pſalmum centeſimum
dêcimum odtavum.

Rincipes perſecuti ſunt me gra-
PRard a verbis tuis trepidavit cor
meum. Bene hoc Martyr dicit, quod
injùſte perſecutionum torménta ſu-
ſtineat: qui nihil rapuerit, nullum
violentus oppreſſerit, nullius san-
guinem füderit, nullius torum pu-
taverit eſſe violandum: qui nihil lé-
gibus debeat, & gravioôra latronum
ſuſtinére cogatur ſupplicia; qui lo-
quatur juſte, & non audiatur; qui
loquaâtur plena ialùtis, & impugné-
tur: ut poſſit dicere: Cùm loquebar
illis, impugnabant me gratis. Gra-
tis igitur perſecutionem patitur»
qui impugnatur ſine crimine: im-

pugnatur ut noxius, cùm ſit in tali
confeſſione laudabilistimpugnatur
quaſi

ul venefcu.
Uni gloriatun
n omnium!:
Honeſtum
ln & cuſtodiy
1 leductorib
lt dedit illi⸗
Deſcencitg
fim & in pine
un Et.
Eie fruſtra
tiud imhio
is areſltur.
Utel. Verum
Il,foris debe
ſonoco ergo
Eluis repid
Cne inärmita
ſeformicinis.
mltas ad lalut
