Io, & omni fallacia, fili diàâboli,
inimice omnis juſtitiæ, non déſinis
ſubvertere vias Dômini rectas. Et
nunc ecce manus Dômini ſuper te-
& eris cæcus, non vigens ſo-
lem usque ad tempus- Et con-
feſtim

Elum e
lenebre,
cui manun
ſul cüm 7

Amitans

Ut cüm 3
ls & gu
erzen be
Alctdens
1Molhman
Reoß
n Qn
in ülum
Scio,⸗
gula pote
ſeryare in
loris d.

T es va
poſtole
luirerlo

Ana. M.
electioni
tändus,
(uodecin

lem. iV.

V. Scio, cui crédidi,

letayi, e
ten letyi

1
Conſtit
Omnem te
efunt nom
llbbro ,
grüti

Doßtolu

AMenimun
16, imd
1, Dei
tedentis
ad ui
ante Pa
loſeum
ſtidebit
er inſet
ſni, aut
ſnani I
donn
ſom me

um,
.
ltus

tum eriitlen
bis kne ſil
Poſtolänmm.
1 kerltlt,

,kophene
Birnikuege

Antibugdinil
Letlezllet
bann In ohi
08. Iune ſeſtur
mporeneszot
Unrilog. Ein
Pleinludne
Kinleuunn

Ur nnde

lent Aut
erbunm hil
Un. H

lis u,
tlſaſ
Nwonnle1
encelifi0
iten
eknine,
ur g
lia oent
ſettag B

E
lene
6, iin

in illum diem, juſtus judex.

féſtum cécidit in eum caligo, &
tenebræ, & circüiens quærébat,
cui manum daret. Tunc Procoôn-
ſul cùm vidiſſet factum, créedidit
admirans ſuper doctrina Domini
Et cum à Papho navigâſſent Pau-
lus, & qui cum eo erant, venérunt
Pergen Pamphyliæ. Joannes autem
diſcedens ab eis, reverſus eſt Je-
rosolymam. —R
. Reépoſita eſt mihi corôna juſti-
tiæ, Quam reddet mihi Dôminus

Scio, cui credidi, & certus ſum,
uia potens eſt depoſitum meum
ervare in illum diem. Quam.
Horia Patri. Quam.

Tu es vas electionis ſancte Paule
Apôſtole;, prædicator veritatis in
univérſo mundo.
mnes Gentes. iv.
Magnus ſanctus Paulus vas
electiônis, verè dignè eſt glorifi-
candus, dqui & méruit thronum
duodèécimum poſſidere.
xaudi Deus deprecatioô-
nem. iv. Bonum certàmen
certavi, curſum conſummavi, Ki-
dem fervavi.
xaàudi Deus oratiônem. iv.
Conſtitues eos principes ſuper
omnem terram. Mémores
erunt nominis tui Dômine. .
Ex libro S. Auguſtini Epiſcopi de
grätia, & libero arbitrio.

AroKοlu: Paulus, quem certè in-
venimus ſine ullis méritis bo-
nis, imô cum multis méritis ma-
lis „ Dei gratiam conſecutum,
teddéntis bona pro malis, videà-
mus, quid dicat, ſua ſam propin-
quante paſſiòne, ſcribens ad Ti-
môtheum: Ego enim jam immo-
lor, inquit, & tempus reſolutionis
meæx inſtat. Bonum certamen cer-
tavi, curfum confſummavi, fidem
ſervavi. Iſta utique jam mérita
ſua bona commémorat, ut poſt
bona meérita conſequàâtur côro-
nam;, qui poſt méêèrita mala conſe-
cutus eſt gratiam. Dénique attén-
dite, quid ſequatur: Súpereſt, in-
quit, mihi coroôna juſtitiæx, quam
fedder mihi Dôminus in illa die
juſtus judex. Cui réedderét coròônam
juſtus judex, ſi non donãſſet gra-
tiam misericors Pater 3 Et quo-
modòô eſſert iſta corona juſtitiæ ,

5
ficat impiumz Quémodo ifſta Ki⸗
ta redderetur, niſi prius illa gra=
tuita donarétur 3
Tu es vas eleétiônis ſanéte Pau-
le Apôſtole, prædicator veritatis in
univerſo mundo: Per quem
omnes Gentes cognovérunt gratiä
Dei. Intercede pro nobis ad
Deum;, qui te elégit. Eer quem.

Roinde conſiderémus ipſa mé-
rita Apéſtoli Pauli, quibus dixir
corônam redditürum juúdicem ju⸗
ſtum : & videamus, utrum meérita
ipsius, tamquam ipsius, id eſt, ex
ipſo ei comparata;, an dona ſint
Dei. Bonum, inquit, certamen
certavi, curſum conſummavi, fidem
ſervavi. Primò iſta bona opera; ſi
non ea præcefgiſſent cogitationes
bonæ, nulla eſſent. Atténdite ita-
ue „ quid de ipfſis cogitatiônibus
ticat. Ait enim ſcribens ad Co-
rinthios: Non quia idonei ſumus
cogitare aliquid à nobis, tamquam
àa nobisméetipſis, ſed ſuſſicientis
oſtra ex Deo eſt. Deinde singula
inſpiciamus.
Gratia Dei ſum id, quod fſum:
Et gratia ejus in me vacua non
fuit, ſed ſemper in me manet.
Qui operàtus eſt Petro in Apo-
ſtolatum;, operatus eſt & mihi in-
ter Gentes. Et.

Onum, inquit, certâmen certâ⸗
vi. Quæro, qua virtüte certâà-
verit: utrùm quæ illi ex ſemetip-
ſo füerit, an quæ déſuper data ſit 3
Sed abſit; ut tantus Dectör igno-
raverit legem Dei,cujus vox eſt in
Deuteronomio: Ne dicas in corde
tuo Fortitüdo mea, & potentia
manus meæ feécit mihi virtútem
magnam hanc: ſed memoraberis
Doômini Dei tui; quia ipſe tibi dat
fortitůdinem facere virtútem- Quid
aut em prodeſt bonum certamẽ, niſi
ſequatur victoria; Et quis dat vi-
ctoriam, niſi ille, de quò dicit ip-
ſe: Gratias Deo, qui dat nobis
victôtiam per Dôminum noſtrtum
Jeium Chriſtum;
Saulus, qui & Paulus, magnus
prædicator, *½ A Deo confortatus
eonvaleſeébat, & confundebat Ju-
dæos. Oſtendens, quia hic eſt
Chriſtus Filius Dei: A Deo.
Ioôria Patti-. A Deo.

niſi præceſsiſſet gratia ,„„quæ juſti=
Brev. Rom.

magnus

aulus ui & Paulus ;
5 B 5 b 4 Præ-

„ .
xædicàtor, à Deo confortatus con-
valeſcébat, & confundebat Judæos.
onfitébimur. v.õ
Ne magnitúdo revelationum
extôllat me 5 datus eſt naihi ſtimu-
lus carnis mex, angelus satanæ, qui
me colaphizet: propter quou ter
Doôminum zogavi, uüt auferrétur à
me, & dixit mihi Döminus :Sufh-
cit tibi Paule gratia mea. .
ns regnavit, exültet. vi.
Repofita eſt mihi corona ju-
ſtitiæ, Fain reddet mihi Dominus
in illa die ; juſtus judex, .
ñs regnavit iraſcantur. vi.
Nimis henorati funt amfci tui
Deus.
Nimis confortâtus eſt princi-
patus eorum.
6ctio fandti Evangéli fecundùm
Matthæum. 0 .
IN illo téempore: Dixit Jeſus diſci-
pulis ſuis: Ecce ego mitte vos
ſicut oves in médio luporum. Et
réliqua. .
Homilia S. Joânnis Chrysôſtomi.

Ic dicere vidétur: Nolite turbaâ-
ri, ſi,„ eum vos inter lupos mit-
to, tamquam oves & coluùmbas
eſſe jübeo. Nam etſi poſſum con-
trarium quoque præſtare, & non
permittere, ut grave aliquid patia-
mini, nec lupis tamquam oves ſub-
jécti ſitis, ſed efficere, ut leonibus
terribiliôres evadatis: tamen ſic éx-
edit fieri: hoc & vos quoque
illuſtriôres faciet, & meam decla-
rabit virtůtem. Sic enim poſtea
dixit Paulo ?: Sůfficit tibi gratia
mea: nam virtus mea in infirmi-
tate perficitur. Inſe igitur vos ut
tales eſsétis, feci. .
Sancte Paule Apéôñſtole, prædica-
tor veritatis, & Doctor Gentium,

Intercéde pro nobis ad Deum;

qui te elégir, ut digni efficiamur
gräatia Dei.
Tu es vas electiônis fancte Pau-
le Apéſtole, prædicator veritatis.
Intercede.
Ed inſpiciàämus, quàam prudén-
tiam eéxigit; ferpéntis certè.
Nam quemadmodum ferpens to-
tum feipfum tradit, nec minimum
ckrat, ſi ipſum quoque corpus in-
eidi neceſte ſit, dummodo caput
ſuum integrum ſervet: eôdem tu
quoque modo, præter fidem cétera
érdere non cures, ſive pecnias,
ve corpus„ five étiam vitam ip-

ſam profúundere necéfle ſit. Fides
enim caput eſt , & radix, qua
fervata, etiam ſi ômnia perdas,
omnia tamen rurfus majore cum
gloria recuperabis. Idcirco nec
simplices ſolàùm juſſit eſſe, nec pru-
deéntes ſolum, ſed ambo hæc in
unum mitcuit;, ut ea in virtutem
convertantur;, .
Damaſci, præpéſitus gentis Aré-
Regis vôluit me comprehénde-
re : *Et à fratribus per murum de-
miſſus ſum in (porta. Et ſic evaſi
manus ejus in nomine Domini.
Deus & Pater Dômini noſtri Je-
ſu Chriſti ſcit, quia non wentior.
Et à ftàtribus. .
16ria Patri. Et ſic.

Udd ſi tebus ipſis id ita fieri
vidére deſideras, lege Acétu-
um Apoſtolorum librum: perlſpi-

cies profectò, cùm ſzpe Judaoram
pôpulus in Apoſtolo

inſurréxerit ,
ac dentes exacüerit, illos coluùmbæ

ſimplicitäatem imitando, & cum de-

cénti modéſtia reſpondéndo, iram
ipsorum ſuperaâſſe, furorem extin-
xiſſe, impetum retardâſſe. Nam
cùm illi dicerent: Nonne praci-
piendo præcépimus vobis;, ne do-
cerétis in nomine iſto ½ quamvis
innumera poſſent édere miracula,
nihil tamen aſperum neque dixé-
runt, neque Kcerunt :ſed ſumma
cum manlſuetùdine reſpondeéntes
dicébant: Si juſtum eſt, vos audire
magis quàam Deum, judicate. Per-
ſpexiſti ſimplicitatẽ columbæ, vide
nunc ferpentis prudéntiam. Non
enim poſſumus, inquiunt, nos quæ
vidimus, & audivimus, non loqui.
e Deum laudämus. II.
AD LAUDES;

Go plantavi, Apolle rigavit »
Deus autem incrementum de-
dit, alleluja. Sminus re-
avit. E 11. .
r. Libénter gloriabor in infir-
mitâtibus meis, ut inhabitet in me
virtus Chriſti. ,
Grätia Dei in me vacua non

fuit, ſed gratia ejus ſemper in me

manet. , . .
Damaſci, præpôfitus gentis
ArétæRegis voluit me comprehen-
dere: à fratribus per murum de-
miſſus ſum in ſporta, & ſic evaà
manus ejus in nomine Dômini-

Ter virgis eæſus ſum, ſewet

Miditus
mliem 0

Porum e
Deonlurm
Aguo te
lie, 4
in illa

es
ulle Ap.
Predic⸗
mundo

os; i
lper ſege⸗
ibos lſte

lig
Dtüum be
Cietiöne
ſmnus; u
us, eju
lüämus.

l es paſt
hlörum,
Keni ceelon

lr ſu
halt⸗

etteiſit
gtünolttd
(ertum el
ſetarit, 4
lr
lte
1 ni
Wett.
Us
ſütiinui
luls lui
Aletuin;
deitfdi
R ber dw

tor

neelle ſe l
5 lillt 4
ſi omnis ſel

ut ei iſmn

pöſits gni
me conſten
bus permun
orta.
ötmineber
1Dominpe
Gliz nalbin

le⸗

igeit ie
n lete
I tum
n le in
Kole klnee
etiniloseer
nikuntoKer
telont
le, floldt,
letatdile
1: Nomm,
nus ſobin
ne ino

II. ,S

ſoraͤbatt,
it inhibik

!
. e
in
ejis lent

hpidätus fum, ter naufrâgium per-
tuli pro Chriſti nomine.

Onum certamen certaàvi; ecurſum
Bonniaraet „fidem ſervavi. In
réliquo tepoſita eſt mihi corona
juſtitiæ, quam reddet mihi Déômi-
nus in illa die juſtus judex.
xültet orbis gaudiis. i.
Tu es vas electionis ſancdte
Paule Apôſtole.
Prædicator veritätis in univer-
ſo mundo.

Vos, qui ſecti eſtis me, ledebitis
ſuper ſedes, judicantes duoòdecim
tribus Iſrael, dicit DOOminus.

Eus, qui multitüdinem Gen-
tium beati Pauli Apôſtoli præ-
dicatiône docuiſti: da nobis, quæ-
ſumus; ut cujus natalitia côli-
mus, ejus apud te patrocinia ſen-
tiamus. Per Dominum.

Tu es paſtor òvium, pfinceps Apo-
ſtolòrum; tibi traditæ ſunt claves
tegni cœlôrum. Tu es Petrus,
Er ſuper hanc petram æadifica-
bo Eceléſiam meam.

Eus, qui beato Petro Apôſtolo
tuo; collatis clavibus regni
oeléſtis, ligandi atque ſolvéndi
Pontificium tradidiſti: concéde, ut
interceſſiònis ejus auxilio àa pecca-
torũ noſtrorum nexibus liberémur.

Apértum eſt os Zachariæ, & pro-
Ihetirit dicens: Benedictus Deus
Iſte puer magnus cotam Dômi-
no. Nam & manus ejus cum
ipſo eſt. .
Eus; qui præséntem diem ho-
noräbilem nobis in beati
Joannis nativitàâte feciſti: da poô-
pulis tuis ſpiritualium gtatiam
gaudiorum: & omnium fidélium
mentes dirige in viam ſalutis ætéf-
næ. Per Dominum. .
Libenter glo-
tiabor. B onum certäamen.
. In omnem terram; *Exivit
ſonus eòrum. In omnem. „ Et in
fines orbis terræ verba éôrum. Ex-
ivit. Glofia Patfi. In omnem.
Conſtitues eos principes luper
omnem terram. Memores
erunt nominis tui Dömine.

73
E maghitäde revelationum
extollat me, darus eſt mi-
hi ſtimulus catnis meæ angelus sa-
tanæ, qui me colaphizer. Proptes
quod ter Dôminum rogavi, ut diſ=
céderet à me,& dixit mihi: Suf-
ficit tibi gratia mea.
Conftitues eos principes »„
Supet omnem terram. Conſti-
tues. „ Mémores erunft nominis
tui Dômine.,. Super. oôria Patri.
Conſtitues. Nimis honorati
ſunt amici tui Deus. Nimis
confortatus eſt principatus eorum.
Ter virgis ecæſus ſum.
Go enim ſum minimus Apo⸗
ſtolorum, qui non ſum dignus
vocari Apôſtolus, quôniam perſe⸗
cutus ſum Eccleſiam Dei. Erärte
autem Dei ſum id, quod ſum, 8&
grätis ejus in me vacua non fuit.
Nimis honoräti ſunt 5
Amici tui Deus. Nimis. „ Ni-
mis confortätus eſt principatus eòô⸗
rum. Amici. (loôria Patri. Nimis,
Annuntiavérunt opera Dei.
Et facta ejus intellexérunt.

Jurävit Dôminus. Ii
73. .
etrus Apoſtolus, & Pa ulus
Doctor Gentiüm, ipfſi nos docué-
runt legem tuam Domine.
Sonſtitues eos principes ſupez
ômnem terrai.
Memores erunt nöminis tui

Pomine.

Eus 5 qui kodiernam diem
Apoſtolorum tuérum Petri 8e
Pauli martyrio conſecräſti: da Ec-
leéſiæ tuæ, eôtum in omnibus ſe-
qui õ quos religio-
nis ſumpſit exôrdium. Per Däm-
Jutavit Dominusz; in.
Fiii.

7525

i.

Gratia Dei.

b be DIE

36
7 * PlE I. ILII.

739.
3 4

Serme 5 Mäximi Epilcopi-

Fäcnein præséentis diéi, fra-
tres charifſimi, venerandi Joan-
nis Baptiftz genuina nativitas con-
1ecrivit; qui idcircò in hoc ſæculũ
ſupefna diſpenſatiône diréectus eſt,
ut non ſolùm ipſe prophetali ſub-
limarétur gloria;, ſed ut & omnium
tiara per eum Prophetarum præ-
cSa firmarentur. Nec imméritòô
Alum Przcipuo honore nunc ve-
meraltnur;, qui ſpeciali quadam gra-
la ob hoc Redemntôrem mundi;

noviffimus prophetavit, ut oſten-

deret eum primus. Hic enim ſolus
eſt Prophetarum, qui Dôminum
noſtrum Jetum Chriſtum „ quem
alli in longa témpora futurum
præſcierunt, propriis oculis videre
méruit, & annuntiare Præsentem.
Deſcendit Angelus Dômini ad
Zachariam,dicens; Accipe puerum
in ſenectúte tua: Et habébit
nomen Joannes Baptiſta. Iſte
puer magnus coram Domino: nam
& manus eéjus cum ipſo eſt. Et ha-
Ic eſt ille, quem inſpiraànte
PBeo præſcius annuntiat Iaias;
dicens: Vox clamantis in desérto:
Parate viam Dômini. uam con-
grue,fratres chariflimi, beatus Jo-
Ange prædicatus eſt vox, qui cœlé-
is Verbi & præco mittebatur;, 8
teſtis. Hic eſt ille , cujus per An-
gelum Gabrielem prænuntiatur na-
tivitas, & nomen , & meritum.
Hic eſt, qui judicio coleſtis ſen-
téntiæz cunctis mortalibus antefér-
tur „dicente Domino: Non ſurré-
Xit inter natos mulierum major
Joanne Baptiſta. Quàm pulchre
dictum eſt, inter natos mulierum
non eſſe majorem: quia ille omni-
modis major erat Joanne;, qui de
Virgine naſcebatur.
g. Hic eſt Ppræcúrſor dilectus, &
Iucerna lucens ante Döôminum:
Ipſe eſt enim Joannes: qui viam
Domino præpataävit in erémo; ſed
& Agnum BDei demonſtravit , &
illuminavit mentes hominum.

Ipfe præibit ante illum in ſpim.
tu & virtute Eliæ. Ipſe.

Uibus proſpéctis, advértite
AQAilectiſſimi, quantam huic re-
verentiam, quantum devotiônis
debeamus impeéndere; qui ut ho-
norabilis ſit, à ſancto eſt Spiritu
Eehhetirtt „promiſſus ab Ange-

lo, laudatus à Doômino, & perpe-

tua ſanctæ mortis gloria conſecra-
tus. Decébat namque, ut myſticam
nativitatem eius mirabilis vita ſe-
querétur, & ſanctam perfeétamque
vitam mors Deo devota conclude-
ret. rropter quod fratres; rectiſſi-
mè toto hodie orbe, Chriſti Eccle-
ſia primordia nativitatis ejus lætil-
ſima feſtivitate concelebrat „ qui
ætérna mortalibus adeſſe gaudia;
Kupenti mundo teſtis fideliſſimus
revelavit.
Innucébant patri ejus,„ quem
vellet vocäri eum, & bpoôſtulans
pugillarem , ſcripſit „ dicens;
Joannes eſt nomen ejus.
Apertum eſt os Zacharix, &
prophetavit,dicens. Joannés.
loria Patri. Joannes. S

éperit filium Eliſabeth. 740.

Gloriôſi Principes terræ
quémodo in vita ſua dilexérunt ie,
ita & in morte non funt ſeparati.
In omnem terram exivit ſonus
eorum.
Et in fines orbis terræ verba
eôtum. . . 1
eus, qui hodiérnam. 7 ⁵*

DlIE II. MLIIL. „
Exurgens Maria. .
B initio, & ante ſæcula creàta
Aſum, & usque ad futurum æcu-
lum non déſinam, & in habitatio-
ne ſancta coram ipſo miniſtravi.
AA ve maris fKella. IxxXVIIt.
Benedicéta tu in mulieribus.
Et benedict fructus ventris tui.

Beâta es Maria „ quæ credidiſti
perficiéntur in te, quæ dicta lus

tibi à Domiuo, allelüja.

Amulis
ccleſtis
1e bt guil
tus Atitit
titſonis ejn
Gistibuat
Minum na

Menguin
Dopheta
Aalrator al
hon ſurré⸗
Ihe pu
10,
ipſo et,

Es, 4
Vnorabt
Uunis nati
ls tuls ſpi
diötum, 5
18z dirige

Dett
Conſtit

en⸗ 18.

In. Nön
Ixæumin

Aus,
tyrut
niani gi⸗
Clellmagas
Keorum in
metcelſior
Nlnum no

ell, tib
6 VYlrgi ne
iltttn⸗
Aemus .
gtemun

nte lunn
2 ll,

tals, v
untin E
untun deſet
ndele, gut⸗
ſando t e
tonlluth
Domino a
tis glotir
Unge, un
8 Mütbili ſt
ndaneter
0 dejoln e
loc fanez
otbe, 1
Gtifitüiseſn
concelt
dus alele
Otekis te⸗

ſni e
ſipkt,
ponmen ets
ſ o Ahll
Ccen Nu
loannes,

Elichetrt⸗
Princhet 6
“S
Hon ſun ,.
etlann ein
olbis ten

1. Al

– 3 — . . 9
Amulis tuis, qu æfumus Dômine
cœleſtis gratiæ munus imperti-
te; ut quibus beatæ Virginis par-
tus éxtitit ſalutis exordium, Viſi-
tatioônis ejus votiva ſolémnitas, pa-
cis tribuat increméntum. FPer Do-
minum noſtrum.

Puer, qui natus eſt nobis, plus quàm
Prophéta eſt: hic eſt enim, de quo
Salvator ait: Inter natos mulierum
non ſurréxit major Joane Baptiſta.
Iſte puer magnus coram Domi-
n0. Nam & manus ejus cum
ipſo eſt.

Eus, qui preséntem diem ho-
noraäbilem nobis in beati, Jo-
aännis nativitate feciſti: da péôpu-

lis tuis ſpiritualium grätiam gau-

dioòrum, & omnium fidelium men-
tes dirige in viam ſalútis æternæ.

Petrus Apôſtolus.
Conſtitues.
eus »„ qui hodiérnam
diem. 755⸗

Iſtérum eſt enim.
Lætamini. xxvii.

Eus, qui nos ſancorum mar-
tyrum tnéôrum Procéſſi, & Mar-
tiniani glorioſis confeſſionibus
circumdas & proôtegis: da nobis
& eôrum imitatione proficere; 8
interceſſione gaudére. Per Do-
minum noftrum Jeſum Chriftum

Filium tuum.
.

eſu, tibi ſit gloria. Qui natus es
de Virgine.

iſitatihnem Virginis Mariæ cele-
rémus, Chriſtum ejus Filium
adorémus Dôminum.
enite, exultemus. r.
uem terra,

Xc.

De Canticis canticôrum.

„ 75
bsa illius; quem deſiderawelam 5
ſedi, & fructus ejus dulcis gutturi
meo. Introdüxit me in cellam vi-
nariam, ordinavit in me charita-
tem. Fülcite me floribus, ſtipate
me malis, quia amôre langueo.
Læva ejus ſub capite meo, & dex-
tera illius amplexàâbitur me. Adjuù-
ro vos filiæ Jerùſalem per gapreas
cervô⅞sque camporum, ne ſuſcitetis,
neque evigilare faciatis diléctam,
quoadusque ipſa velit.
ge. Surge, prôpera amica mea, for-
môſa mea, & venit: jam enim hiems
tranſiit„imber àbiit, & receéſlit:
Vox türturis audita eſt in terra
noſtra. Intravit Maria in do-
mum Zachariæ, & ſalutavit Eliſa-

beth. Vox.

Ox diledi mei, ecce iſte venit
V saliens in möntibus, transiliens
colles: similis eſt diléctus meus
capreæx, hinnuloque cervorum. En
ipſe ſtat poſt parietem noſtrum »
reſpiciens per fenéſtras, proſpi-
ciens er cancéllos. En dilectus
meus loquitur mihi: Ssurge, pro-
pera amica mea, columba mea:
tormoſa mea, & veni. Jam enim
hiems tranſiit, imber abiit, & receſ-
ſit. Flores apparueérunt in terra no-
ſtra, tempus putationis advẽit: vox
túrturis audita eſt in terra noſtra:
ficus prôtulit groſſos ſuos: vineæ
florentes dedérunt odorem ſuum.
Quæ eſt iſta, quæ procéſſit ſicut
ſol, & formoôſa tamquam Jeruſalẽ?
Vidérunt eam filiæ Sion, & beaâ-
tam dixerunt, & Reginæ laudavérüt
eam. Et ſicut dies verni cir-
cumdabant eam flores rosarum, &
lilia convallium. Vidérunt,

Urge amica mea , ſpeciòſa
mea, & veni: columba mea in
foraminibus petræ, in caverna ma-
ceriæx, oſtende mihi faciem tu-
am, ſonet vox tua in auribus
meis; vox enim tua dulcis, & fa-
cies tua decora. Capite nobis vul-
pes parvulas, quæ demoliuntur vi-
neas; nam vinea noſtra floruit.
Diléctus meus mihi, & ego illi,
qui paſcitur inter lilia, donec aſpi-
ret dies, êc inclinentur umbræ.

E flos campi, & lilium con- Reveértere: similis eſto, dilééte mi,

vallium. Sicut lilium inter ſpi-
nas, ſic amica mea inter filias. Si-
cut malus inter ligna ſilvarum, ſic
dilectus meus inter filios. Sub um-

capreæ, hinnuloque cervôrum ſu-
per montes Bether,.
N. Repléta eſt Spiritu

ſancto Eliſa-

beth, & exclamavit; Benedicta tu
b 3 inter

368

intt mulieres, & benedictus fru- be, præcůrram, 8& prædicibo 6m-

Kus ventris tui: .
mihi, ut véniat mater Domini mei
ad me? Ecce enim, ut tacta
eſt vox ſalutationis tuæ in auribus
meis, exultavit in gaudio infans in
uütero meo. Et unde.
Toôria Fatri. Et unde.

Sermo S. Joannis Chrysôſtomi.

Um ad nos adveniſſet Redémp-
Otor noſtri géneris, venit pro-
tinus ad ſuum amicum joannem,
dum adhuc Rer in ventre matris.
uem cum ex ütero in ütero alpe-
Xiſiet joännes, terminos naturæ
concütiens, exclamat; Video Doô-
minum, Aui naturæ impôſuit ter-
minos, & non expécto tempus
naſcendi;: novem menſium tem-
pus mihi non eſt hic neceſsarium,
in me eſt enim, qui eſt ætéêrnus:
egrédiar ex hoc tenebroôſo taber-
naculo, rerum admirabilium com-
endiolam prædicabo cognitioné.
um ſignum, ſignificabo Chriſti
adyentum. Sum tuba;: proöferam
Filii Dei in carne dilbenſrionem.
Tuba canam, eo ipſo paternæ lin-
guæ benedicam, & eam traham,
ut loquatur. Tuba canam, & üte-
rum mateérnum vivificabo.
Ecce iſte venit saliens in mön-
tibus, transiliens colles * Similis
eſt diléétus meus capreæ, hinnulo-
due cervorum. Pruitavir ut gi-
gas ad currendam viam, à ſummo
colo egreſſio ejus. Similis.

Ides, & dilecte, quàm ſit no-
vum & admirabile myſtérium.
Nondum naicitur, & saltibus 10-
quitur; nondum apparet, & mi-
nas intentat: nondum ei permit-
titur clamare, & per facta audi-
tur: nondum ducit vitam, &
Deum prædicat; nondum afpicit
lucem, & ſolem indicat: Rongurn
paritur, & pröperat præcürrere 2
non fert enim, præsénte Dômino
continéri; non súſtinet, natuúræ
expectare términos; ſed contendit
rümpere carcerem venfris, & ſtu-
det perſignificare veniéntem Sal-
yatoôrem. Acceſſit, inquit, qui ſol-
vit vincula: & quid ego sédeo vin-
Gus, & retſneor,ut maneam: ve-
nit Verbum, ut omnia conſtituat:
& ego adhuc maneo deténtus? Exi-

Et unde hoc nibus: Ecce Agnus Dei, qui tollit

peccàtum mundi.
Congratulamini mihi omnes,
qui diligitis DOminum, quia cum
eſſem parvula, placui Altiſſimo :
Et de meis viſcêéribus genui Deũ
& hominem. V. Beatam me dicent
omnes generariones, quia ancillam
hůmilem reſpéxit Deus. Et de.

Ed dic nobis Joânnes, cùm ad-
huc in tenebroſo matris utero
contineaâris, quomodo intuéris &
audis? quomodo res divinas con-
templaris? quõmodo ex illis, &exul-
tas? Magnum eſt, inquit, quod
eragitur myſtérium, & actus ab
humana remôtus comprehenſione.
Méritòô innovo natúram propter
eum, qui eſt innovatuùrus ea, quæ
ſunt ſupra naturam. Video, etſi
adhuc in tero ſim , quoniam in
utero geſtari video ſolem juſtitiæ.
Auribus percipio, quôniam naſcor
vox magni Verbi, Exclamo, quô-
niam Filium Patris unigenitum
considero carne indtum. Exulto-
quoniam univeèrſi effectoòrem video
formam hôminis ſuſcipere. Exilio,
quoniam mundi Redemptorem
cogito incorporatum. Præcurro ad-
véntum ejus, & quoaàdmmodo vo-
bis præeo confeſſione, .
Z. Beata, quæ credidiſti, quoniam
perficiéntur in te, quæ dicta ſunt
tibi à Dômino. Et ait Maria;
Magnificat anima mea Dim,
Venite, & audite, & narrabo;
quanta fecit Deus animmæ meæzx.
Magnificat. .3
lôria Patri. Magnificat.

Eéctio ſancti Evangélii ſecundàm
Lucam. .
Nillo témpore: Egürgens Mæ-
ria, abiit in montàna cum feſti-
natiône in civitatem Juda. Et in-
travit in domum Zachariæ, & ſalu-
tavit Eliſabeth. Et réliqdua.
Homilia S. Ambroôſii Epiſcopi-

Ontuéndum eſt » quia ſupé-
rior venit ad inferiorem, ut
inférior adjuvétur, Maria ad Eliſz-

beth, Chriſtus ad Joânnem. Dé-
nique étiam péſteâ, ut ſanctific-
ref baptismum Joannis, Dominus
venit ad baptismum. Citòô qup-
que advéntus Mariz, & præsentiz
divina

xvine b
ie diſin
Verborumm
Mior blil
nes kiot
linr otdi
ntione n
Dömini!
tiam loc
tur, piel
Nis adori
cigue mi
Spltitu p
ans „1
Priüs mat
ſec eim!
tu lanco
Peitan
Utiones:
Migna,
nomen e
ejus à pr
mentibu.
Dominne

Tune
matet
koeeſt,
iceicit ,u
iit ad me
Anoleo n
Mni perbe
Minſtraut
ſbis tnibin
mum fuam
Mah, &
Mplicum
Ron enim
alſa, au
tanti Fati⸗
o ingrel
tit U ad
ultaret int
Pltitu ſ
antum
Dtis ſan
Eenlian
uaſt bonns
Uero mat
noenimi
Rbatur.
4 Felix
Aaria, &
iſtus
1a
ero, d
pamen,
lum ſanc

E rrdichet⸗

us ei,gi
1

ini mitieme
ninun glcl
glecri Aln
Ceribosgaud
Beatam mln
esglituil
t Deig. N

ſoinnes i
6lo mu
Onodo inte
0 tes Cilu,
odoerilode
ſt, unglt f
Klun, Ki
1 conhithet
liren
monatituſeh
lamn. Nle,
im, gink
eo ſolen i⸗
0) guorlinn.
Biclun,
itris ulfi
Indutumm n
jeffeckone
ſulcipete⸗
di Neder:
uumn Drteh
efione.
elicitl
S
in nehin
dte Kinn
els inm

ugriic

leli e
, tlgenn
Cun
Zacharie
t kelig
brolti

divinæ beneficia declarantur. Vi-
de diſtinctiénem;, ſinguloramque
verbôrum proprietatem. Vocem
prior Eliſabeth audivit, ſed Joan-
nes prior gratiam ſenſit. IIIa na-
türz, ördine audivit;, iſte exultaàvit
ratiéòne myſtérii. Illa Mariæ, iſte
Doômini ſenſit advéntum. Iſtæ gra-
tiam loquuntur;, illi intus operan-
tur, pietatisque myſterium matér-
nis adoriuntur proféctibus: dupli-
cique miraculo prophetant matres
Spiritu parvulorum. Exultavit in-
fans , repléta eſt mater. Non
rius mater repleta, quàm filiuns:
ed cum filius eſſet replétus Spiri-
tu ſancto, replévit & matrem.
Beatam me dicent omnes gene-
fationes: $ Quia fecit mihi Däüs
magna, qui potens eſt, & ſan um
nomen ejus. Et miſericordia
eius à progénie in progeénies ti-
mentibus eum. Quia fecit mihi
Dôminus.

Tunde hoc mihi, ut véniat
„ mater Dömini mei ad me?
Hoc eſt, quo tantum bonum mihi
accidit, ut mater Dömini mei vé-
niat ad me ?à Miraculum séntio;
agnoſco myſtéerium: mater Doô-
mini verbo fœta, Deo plena eſt.
Manſit autem Maria cum illa men-
ſibus tribus , & reverſa eſt in do-
mum ſuam. Benè inducitur ſancta
Maria, & exhibuiſſe officium, &
myſticum numerum cuſtodiſſe.
Non enim ſola familiaritatis eſt
cauſa, quòd diu manſit, ſied etiam
tanti Vatis profectus. Nam ſi pri-
mo ingréſſu tantus proféectus exti-
tit, ut ad ſalutatiinem Mariæ ex-
ultaret infans in ütero, replerétur
Spiritu ſancto mater infantis :
quantum putämus uſu tanti tém-
poris ſanctæ Mariæ addidiſſe præ-
séntiam? Ungebätur itaque ,„ &
quaſi bonus athleta exercebaturin
utero matris Prophéta: amplitfli-
mo enim virtus eius certäâmini pa-
rabatur.
Felix namque es ſacra Virgo

Maria, & omni laude digniſſima:

Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ,
Chriſtus Deus noſter.
Ora pro pöpulo, intérveni pro

clero, intercéde pro devoôto femi

neo ſexu: séntiant omnes tuum
juvamen „ quicumque celebrant
tuam ſanétam Viſitatiônem. Quia.
loria Patri. Chriſtus.

752

Uo téêmpore Petrus & Paulus
Qaebann⸗ ſub cuſtôdia Ma-
meêrtini in monte Tarpéj'o, duo
cuſtödes, Procéſlus & Martinia-
nus »cum aliis quadraginta, Apo-
ſtolorum prædicatione miraculis-
ue commôti, ſe ad Jeſu Chriſti
dem convertérunt „ & cuùm re-
péntè fons e ſaxo ortus eſfet, bap-
tizàti ſunt. Qui permisérunt A-
pôſtolis, ut ſi vellent, abirent. Sed
Paulinus militum Præféktus „ re-
cégnita, Proceſſum & Martinia-
num à ſuſcepto consilio revocare
conàâtur. Qui cùm fruſtrà tempus
contéreret, ipsorum ora ſaxo con-
tundi, dentesque comminui jubet.
Mox ad Jovis ſtatuam addúctos „
cùm eâdem conſtaàntia veneratu-
ros ſe idola negarent, imperat
equùleo torquéri, candentibus la-
minis ad eorum corpus admotis,
ac cædi fúſtibus. Quibus in cru-
ciatibus una hæc illörum vox au-
diebatur: Sit, nomen Doômini bene-
dictum. Denique conjécti in car-
cerem, paulo poôſt extra urbem
via Aurélia ſecùri feriüntur. Quo-
rum côrpora Lucina in prædio ſuo
ſepelivit ſexto Nonas Julii: quæ
poôſteà in urbem translata, in Ba-
silica Principis Apoſtolérum coôn-
dita ſunt.
e Deum laudâmus. II.
AD LAUD E. S,

Xürgens Maria, àbiit in mon-
tana cum feſtinatiône in civi-
tätem Juda. ominus
regnavit. 11.
Inträvit Maria in domum
Zachariæ, & ſalutävit Eliſabeth
Ut audivit ſalutationem
Mariæ Fliſabeth, exultavit infans
in utero ejus, & repléta eſt Spiritu
ſancto, alleldja.
Benediéta tu inter mulieres,
& benedictus fructus ventris tui.
Ex quo facta eſt vox ſaluta-
tiônis tuæ in auribus meis, exulta-
vit infans in utero meo, alleluja.

B initio, & ante ſæculæ creãta
ſum, & usque ad futurum ſæ-
culum non déſinam, & in habita-
tiône ſancta coram ipſo miniſtravi.
Gloriôſa Virginum. xcvi.
Benedicta tu in mulieribus

Et benedictus fructus vẽtris gui.
B b b «4

760

Cùm audiſſet ſalutatienem Mariæ
Eliſabeth, exçclamavit voce magna,
& dixit: Unde hoc mihi, ut véniat
mater Domini mei ad me? allel.
amulis tuis. 757.

Glorioſi principes.
In omnem,

Eus„ qui hodiérnam diem

Apoſtolorum tuoòrum Petrxi &
Pauli martyrio conſecraſti: da Ec-
cléſiæ tuæ, eòôpum in omnibus lſe-
ui præceptum, per quos religiônis
Aunbtt exordium, ber Döôminum.

Veſtri capilli càpitis,
Exultabunt Sancti. xxxii.
eus, qui nos. 757.

Qui natus es de Maria Virgine.
Intravit Maria.
A b initio.
. Spécig tua „“ Et pulchritũ-
dine tua. Spéeie. Inténde, proô-
ſperè progede, & regna. Et pulchri-
züädine. Gloria Patri. Spécie.
Adjuvibit eam Deus vultu ſuo.
Deus in medio ejus, non com-
movébitur.

Ut audivit.

T ſic in Sion firmata ſum, & in
civitate ſanctificata ſimiliter
requiévi, & in Jerúſalem poteéſtas
mea, Et raqicavi in pôpulo hono-
rificato, & in parte Dei mei hære-
ditas illius, & in plenitädine San-
Körum detentio mea.
Adjuväãbit eam, * Deus
vVultu ſuo. Adjuvabit. Deus in
medio ejus, non commovébitur.
Peus. loôria Patri. Adjuvabit.
Elegit eam Deus, & præelegit
eam. *. In tabernaculo ſuo habi-
tare facit eam. “

F dud fa eſt.
Pplatéis ſicut cinnamémum &
bälſamum aromatizans odorem
dedi: quaſi myrrha elécta dedi ſua-
vitätem odoôris. .
Eleêgit eam Deus; Et
Pprzæelégit eam. Elégit eam In
tabernaculo ſuo habitare facit eã.
Et præelggit eam. loria Patri.
Elegit. Diffuùſa eſt gratia in la-
biis tuis. Proptéreà benedixit
ie Deus in ætérnum.

Beâtam me dicent omnes genera-
tiones „ quia ancillam hüûmilem
xeſpexit Deus, alleluja.
. azmulis tuis.

Glorioſi Prineipes terræ, quõòmodo
in vita * dilexérunt ſe, ita & in
morte non ſeparati.
*In omnem terram exivit ſonus
eôrum. ν Et in fines orbis ter-
ræ verba eorum.

Petrus Apôſtolus, & Paulus Doctor
Gentium, ipſi nos docuerunt legem
tuam Domine. Conſtitues eos
principes ſuper omnem terram.
„Meémores erunt nominis tui
Domine. **
DIE III,. JULII.

De Sermone 5. Yeonis Papf.

Retiòſa eſt in conſpéctu Dòmini
PRe Sanctôrum ejus; nec ullo
crudelitàâtis genere déſtrui poteſt
ſacramênto crucis Chriſti tundata
religio, Non minuitur perſecutio-
nibus Eccleſia, ſed augétur:
ſemper Dominicus ager ségete di-
tiori veſtitur, dum grana, quæ
singula cadunt, multiplicata naſ-
cùntur. Unde duo iſta præclara
divini séminis germina in quantam
sobolem germinarint, beatorum
millia Martyrum proteſtantur ,
qui Apoſtolicorum æmuli trium-
phorum, urbem noſtram pur-
puratis, & longe latéque rutilan-
tibus pôpulis ambierunt, & qua-
ſi ex multärum honore gemma-
rum consérto uno diademate co-
ronârunt,
Vidi conjùnétos viros, habén-
tes ſpléndidas veſtes, & Angelus
Dômini locutus eſt ad me, dicens:

Iſti ſunt viri ſancti, facti amici
Dei. Vidi Angelum nei far.

—-

ſem,vol⸗
lum, voc
Cicentem.

P qua
mi, d
fum pari
Alei præ⸗
lemn in
Moration
um exce
kacellénn
in dei
Omnia Pe
un eos in
Chriſtus,
Uet lumen
eritis ar
dem loqn
Nihil div
tire dile⸗
(io pare
nis fecit
Beatie
is homi
lint, & .
ſum pogzt
Gaudete
perces ve
4 Cüm ,
Lum ſepar
Venint &
famnam
omminis,

dne ſee
eillum Mude
elüſt
ts.

elte, tis
tunt ſe, iil
I.
gtann eliſti
inäneahn!

Cocletnn
Conkutg!
omnem ten
Ent Nomd

Joll.

Neotil⸗

cnſelr
N eius: we
ele betlli
6 Chrihiin,
itint leit
ſed aube,
s agel
nutſid
io its N.

tos ſilgi, 6
ſes, Ai
nci⸗ in
elun .

16

tem, volantem per médium ece-
lum, voce magna clamantem, &
diceéntem. Iſti ſunt.

E quorum præsidio, dilectiſſi-
mi, divinitùs nobis ad exém-
lum patientiæ, & confirmationem
Bdder præparato, universaliter qui
dem in omnium Sanctorum come-
moratiòne lætandum eſt: ſed in ho-
rum excellentia Patrum mérito eſt
excelléntiùs gloriandum, quos gra-
tia Dei in tantum apicem inter
omnia Eccléſiæ membra provéxit,
ut eos in corpore, cui caput eſt
Chriſtus, quaſt géminum conſtitué-
ret lumen oculoörum. De quorum
meritis atque virtütibus, quæ om-
nem loquéndi süperant facultatẽé,
nihil divertum, nihil debemus ſen-
tire diſcrétum; dquia illos & elé-
Gio pares, & labor similes, & fi-
nis fecit æquales.
Beati eſtis, cùm maledixerint vo-
bis hömines, & perſecuùti vos fue-
rint, & dixerint omne malu advér-
ſum vos, mentiéntes, propter me:
Gaudete, & exultàte, quoniam
merces veſtra copioſa eſt in cœlis.
Cùm vos oderint hömines, &
cùm ſeparaverint vos, & exprobra-
verint, & ejécerint nomen veſtrum
tamquam malum, propter Filium
hominis, Gaudete.

Icut autem & nos expéèrti ſu-
mus,» & noſtri probaveérte ma-
jôres; crédimus, atque confidi-
mus, inter omnes labores iſtius
vitæ ad obtinéndam miſericordiam
Dei ſemper nos ſpłecialium patro-
nôrum oratiônibus adiuvandos:
ut quantum prôpriis peccäâtis de-
primimur, tantum Apoſtôlicis me-
ritis erigiamur. Per Doôminum no-
ſtrum jeſum Chriſtum, cui eſt cum
FPatre & ſancto Spiritu gadem po-
téſtas, una divinitas in ſlæcula ſæcu-
Jorum, Amen.
Iſti ſunt triumphatores, & amici
Dei, qui contemnentes juſſa prin-
gipum, meruérunt præmia æterna:
Modòô coronantur, & accipiunt
palmam. Iſti ſunt, qui veneérunt
ex magna tribulatiõône, & lavérunt
ſtolas fſuas in sãguine. Agni. Modo.
lôria Patri. Modo.

cce nos reliquimus.
627.

. . . 753r
Iſti ſunt, qui vivéntes. vii.
Iſti ſunt viri ſancti. vii.
DIE IV. 1ULII.

De Expoſitiòne S. JoaânnisChrysô⸗
ſtomi in Epiſtolam ad Romanos.

C Paulus Apéôſtolus grâtiam
Dômini noſtri jJeſu Chriſti ma-
trem omnium bonôrum, nobig
precétur, reliquum eſt, ut nos
tali patrocinio dignos exhibeamus
ut non hic ſolum vocem Pauli au-
diamus, ſed & poſtquam illuc mi-
gravérimus, athletam Chriſti vidére
mereamur. Imô ſi hic audiverimus,
& illic ipſum omninò vidébimus „
licèt non e propinquo ſtantes, vi-
debimus tamen prope regalem
thronum ſplendentem, ubi Che-
rubim Deum glorificant, ubi Séra-
phim volant, illic Paulum vidébi-
mus cum Petro Sanctôrum chori
principem ac ducem, & ejus ger-
mana charitäte fruemur.
Be. Vidi conjânéctos viros habén-
tes ſpléndidas veſtes „& Angelus
Dômini locútus eſt ad me, dicens:
Iſti ſunt viri ſancti, facti amiciDei.
Vidi Angelum Dei fortem, vo-
lantem per médium cœlum, voce
magna clamäntem, & dicentem.
Iſti ſunt. .
I enim, cùm hic eſſet, usque
àdeo diligebat hömines, ut
