uia apud Doôminũü miſericordia; *
& copiôſa apud eum redémptio.
t ipſe rédimet Iſrael æ ex omni-
bus iniquitatibus ejus.
1ria Patri. eſalmus r32
Omine;, non eſt exaltatum cor
meum: * neque elati ſunt
culi mei.
eque ambulavi in magnis: * ne-
que in mirabilibus ſuper me.
i non humiliter ſentiebam: * ſed
exaltavi animam meam.
icut ablactatus eſt ſuper matre
ſua, * ita retributio in anima mea.
peret Ifrael in DOOmino „ * ex
hoc nunc, & usque in ſæculum.
1ria Patri. nnps
Eménto, rerum Conditor:
Noſtri quôd olim corporis,
Sacrata ab alvo Virginis
Naſcéndo, formam sumpferis.
Mria mater gräatie,
Dulcis Parens cleméntiæ; .
4

XE
Tu nos ab koſte protege;»
Et mortis hora suſcipe.
Qui natus es de Virgine»
Gum Patre, & almo Spiritu»
In ſempiterna ſæcula. Amen.

Go mater pulchræ dilectiônis,
& timoris, & agnitiônis,
ſanctæ ſpei. Deo gratias.
Ora pro nobis ſancta Dei Geni-
trix. Ut digni efficiamur pro-
miſſiònibus Chriſti.
Ad Ni Sub tuum
Præsidium confugimus, ſancta Dei
Génitrix: noſtras depreçationes ne
deſpicias in neceſſitstibus: ſed à
pPericulis cunctis libera nos ſem-
per, Virgo gloriôſa, & benedicta.
Frie eléiſ, Chriſte eléiſ. Kyrie
eleiſon. Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.
Eatæ & glorioôtæ ſemper Virgi-
nis Marix, quæſumus Doômi-
ne, intercéſſio glorioôſa nos pro-
tegat, & ad vitam perduúcat ætér-
nam. Per Döminum.
A D M ATUTINUM

ve Maria. u Dmine
labia mea apéries. Et os meum
annuntiabit laudem tuam. Deus
in adjutoôrium. 1éria. Alleluja.
„Ave Maria, gratia
Dominus tecum.
enite. I.
Uem terra, pontus, sidera
Colunt, adérant;, prædicant;,
Trinam regéntem mächinam,
Clauſtrum Mariæ bajulat.
ui luna, ſol, & omnia
Desérviunt per témpora,
Perfúsa cœli gratia,
Geſtant puéllæ viſcera.
eaâata mater múnere,
Cujus, ſupernus Artifex
Mundum pugillo côntinens,
Ventris ſub arca clauſus eſt.
Beata cœli nüntio,
Fœcùúnda ſancto Spiritu,
Deſideràtus Geéntibus
Cujus per alvum fuſus eſt.
Veſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine;,
Gum Patre, & almo Spiritu,
In ſempiterna ſæcula, Amen.

plena:

TRES PSALMI SEQCQUENTES

Benedicta tu in muliéribus
& benedictus fructus ventris tui.

Omine Dôminus noſter, * quaã
admirabile eſt nomen tuum
in univérſa terra!
uôniam eleväta eſt magnificén-
tia tua &ε ſuper cœlos.
X ore infantium, & lactentium
perfeciſti laudem propter inimi-
cos tuos, * ut déſtruas inimicum;,
& ultoôrem. .
uôniam vidébo cœlos tuos, ope-
ra digitérum tuorum: * lunam,
ſtellas, quæ tu funddſti.
uid eſt homo, quod memor es
eſus? * aut filius höminis, quo-⸗
niam viſitas eum?
inuiſti eum paulò minùs ab An-
gelis, glofia & honoôre corondſti
eum, * & conſtituiſti eum ſuper
opera manuum tuarum.
Innia ſubjeciſti ſub pedibus e-
jus, * oves & boves univerſas, in-
ſuper & pé cora campi. .
ôlucres cœli, & pisces maris, *
qui perambulant sémitas maris.
Gmine Doôminus noſter, * quàm
admirabile eſt nomen tuum in uni-
vêrſa terra ?
1oria Patri.
Benedicta tu in muliéribus,
& benedictus fructus ventris tui.
Sicut myrrha elécta, odorem
dedtiſti ſuavitatis ſancta Dei Geni-
trix. .
Oeli enarrant glériam Dei;, *
& pera manuum ejus annun-
tiat firmaméêntum.
ies diéi eructat verbum, * & nox
nocti indicat ſciéntiam. .
on ſunt loquéêlæ, neque ſermo-
nes, *“ quorum non audiantur
voces eòrum. . ..
in omnem terram exivit ſonus
eòôrum: & & in fines orbis terræ
verba eòrum. .D
n ſole pôſuit tabernâculum
ſuum, * & ipſe tamquam ſponſus
procèdens de thälamo ſuo.
xultävit ut gigas ad curréndam
viam, * à ſumo cœlo egréſſio ejus.
t occúrſus ejus usque ad ſum-
mum ejus; * nec eſt, qui ſe ab-
ſcõndat à calòre ejus.
ex Dômini immaculata, convér-
tens aänimas: * teſtimonium Do-
mini

Tii fdele,
lltie Domin
lla; prece
m, illumina
inor Domini
leculum ſecr
iyera, uſtitia
eüerabtlig
ſten pretiolin
Aiior ſuper
tenimſeryus
1 aufocliendi

Alch gnis in⸗
As munda me.
e ſenno tuo.
Unei non füer
mecllatus ere
Eeldo maxime
elunt, ut con
inei:x §.
inconſpeckn
Onine achütor
Mor meus,
i bati,
eöiltmyr
i ſupitatis

Ate torun
Plentite nob
W

en manib⸗
Rakcepitin
it in de
lihiet bene
üirotci

EOUeNI

n moliethis;
s Fenttieni

us noſtetegi
nomen tunn

eſt mapnünckr

lo.
„& lackentin
Propter uun
tuas inimienm,

Elos tuos, 0e
m. * lunam,4
aſti.
uod memnot 4
hominis,g⸗

minns d e
nore cololilt
ifti eun ſſe

I.
lb gecibin e⸗
Unlyers, i1

es eli 5
itas wald,
Ret, un
en taun Inunt.

lin muſatbin
e rontis tll⸗
b nnenn
ſninde r

.8
gloun Nin
um 6s Anlt
.
erban I
nti⸗ . 1
n eſen
nn Audinmu

elingnin,

mini fidéle, ſapiéntiam præſtans
parvulis.
Juſtitiæ Dômini rectæ, lætificantes
corda; * præcéptum Domini lúci-
dum, illùminans culos.
Timor Dômini ſanctus pérmanens
in ſeculum ſæculi: * judicia Dômi-
ni vera, juſtificata in ſemetipſa.
eſiderabilia ſuper aurum, & la-
pPidem pretioſum multum: * &
dulciòra ſuper mel & favum.
Etenim ſervus tuus cuſtôdit ea: *
in cuſtodiéêndis illis retributio
multa.
Delicta quis intélligitzab occuůltis
meis munda me, * & ab aliénis
parce ſervo tuo.
Bi mei non fúerint dominati, tunc
immaculatus ero: * & emundabor
à delicto maximo.
St erunt, ut complaâceant eléôquia
oris mei: æ & meditatio cordis
mei in conſpectu tuo ſemper.
Dômine adjütor meus, * & re-
démptor meus.
löria Patri.
Ana, Sicut myrrha elécta odorem
dediſti ſuavitatis ſancta Dei Geéni-
trix.
Ante torum hujus Virginis
frequentate nobis dùlcia cantica
dramatis.

Omini eſt terra, & plenitúdo
ejus: * orbis terrärum, & uni-
vérſi qui habitant in eo.
uia ipſe ſuper maria fundàvit en: *
& ſuper flumina præparavit eum.
uis aſcéndet in montem Dni? *
aut quis ſtabit in loco ſancto ejus.
nocens manib-, & mundo corde:*
qui nõ accépit in vano animã ſua,
nec juravit in dolo préôximo ſuo.
Ric accipiet benedictiônẽ a Dno: *
& miſericordiam à Deo ſalutari
uo.
æc eſt generatio quæréntiũ eu, *
quæréntium faciem Dei Jacob.
Attôllite portas, principés, veſtras,
& elevamini portæ æternales: *
& introibit, Rex gloôriæ.
Quis eſt iſte Rex gloriæ? * Dômi-
nus fortis & potens, Dôminus po-
tens in prælio.
Attöllite portas,„ principes, ve-
ſtras, & elevamini portæ æterna-
les: * & introibit Rex glôriæ.

Quis eſt iſte Rex gloriæx? * Doô-

minus virtùtum ipſe eſt Rex gloriæ.
loria Patri. . , .
Ante torum hujus Virginis

Xci
frequentàte nobis důúicia cantica
dramatis.
Diffuúta eſt grâtia in labiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
ætérnum.
ater noſter.
Xciiie

Spécie tua, & pulchritúdine tua.
Intende, prôſperè procéde, &

regna.
TRES PSALMI SEQUENTES

Spécie tua, & pulchritudine
tua inténde, prôſperè procede;,
& regna.,
Ructavit cor meum verbum
½bonum: * dico ego pera mea
Regi.
ingua mea câàlamus ſcribæ, * ve-
loôciter ſcribéntis.
pecioſus forma præ filiis hömi-
num, diffúſa eſt gratia in labiis
tuis : & proptéreà benedixit te
Deus in ætérnum.
ccingere gladio tuo ſuper femur
tuum, * potentiſſime.
pécie tua & pulchritúdine tua, *
inténde, prôſperè procede, & regna.
ropter veritatem, & manſuetu-
dinem, & juſtitiam: * & deducet
te mirabiliter déxtera tua.
agittæ tuæ acútæ, pôpuli ſub te
cadent, † in corda inimicorũ regis.
edes tua Deus in ſæculum ſæcu-
li: *† virga directionis virga regni

tui.
ilexiſti juſtitiam, & odiſti iniqui-
tatem: *† proptereà unxit te eus,
Deus tuus oôleo lætitiæ præ consor-
tibus tuis.
yrrha, & gutta, & caſia à veſti-
méntis tuis, aà domibus ebuúrneis: *
ex quibus delectavérunt te filiæ
regum in honore tuo.
ſtitit Regina à dextris tuis in
veſtitu deauràato „ * circumdata
varietäte.
Audi filia, & vide, & inclina aurem
tuam , & obliviſcere pôpulum
tuum, & domum patris tui
t concupiſcet Rex decorem tu-
um: * quôniam ipfe eſt Doôminus
Deus tuus, & adorabunt eum.
t filiæ Tyri in muneribus * vul-
tum tuum deprecabuúntur, omnes
divites plébis. .
Omnis gléôria ejus filiæ regis ab
intus, * in fimbris aureis circum-
amicéta varietatibus.
Adducéntur Regi virgines poſt
cam: *

Leii
eam: *pröximæ ejus afferentur tibi.
fferêntur in lætitia, & exultatio-
ne: adducéntur in templü Regis.
ro patribus tuis nati ſunt tibi fi-
lii: * conſtitues eos principes ſu-
per omnem terram. —
émores erunt noôminis tui: * in
omni generatione, & generationé.
roptéreà populi cöfitebuntur tibi
in ætérnum, * & in ſæculum ſæculi.
Aoria Patri.
Spécie tua; & pulchritúdine
tua inténde; prôſperè procéde,
& regna. Adjuvabit eam
Deus vultu ſuo, Deus in medio
ejus, non commovébitur.

Eus noſter refügium „ & vir-
tus: * adjütor in tribulatioôni-
bus, quæ invenérunt nos nimis.
roptéreà non timébimus, dum
turbabitur terra: & & transferen-
tur montes in cor maris.
Sonuérunt, & turbatæz ſunt aquæ
eôrum: * conturbati ſunt montes
in fortitůdine ejus.
lúminis impetus lætificat civitâ-
tem Dei: * ſanctificavit taberna-
culum ſuum Altiſſimus.
eus in médio ejus, non com-
movébitur: * adjuvabit eam Deus
manéè dilúculo.
onturbâtæ ſunt Gentes, & in-
clinata ſunt regna: & dedit vocem
ſuam; mota eſt terra.
ominus virtütum nobiſcum: *
ſuſceptor noſter Deus Jacob.
enite, & vidéte pera Domini;
quæ põôéſuit prodigia ſuper terram: *
auferens bella usq; ad finem terræ.
rcum conteret, & confringet
arma: * & ſcuta combüret igni.
acate, & vidéte, quôniam ego
ſum Deus: * exaltabor in Genti-
bus, & exaltabor in terra. .
Gminus virtutum nobiſcum: *
ſuſcéptor noſter Deus Jacob.
Toria Patri.,
Adjuvabit eam Deus vultu
ſuo: Deus in médio ejus, non
commovébitur. Sicut
lætantium omnium noſtrùm habi-
tatio eſt in te, ſancta Dei Génitrix.

Undaménta ejus in montibus
ſanctis: diligit Dñs portassion
ſuper omnia tabernaâcula Jacob.
oriéſa dicta ſunt de te, * civi-
tas Dei.
Hemor ero Rahab, & Babylo-
nis * ſciéntium me.

ece alienigenæ ,„& Tyrus, & po-⸗
pulus .Æthiopum, vhi fuerunt illic.
umquid Sion dicet: Homo, &
homo natus eſt in ea: * & ipſe
fundavit eam Altiſſimuss
minus narrabit in ſcriptüris
populorum, & principum: * ho-
rum, qui fuérunt, in ea. .
icut lætantium omnium * habi-
tatio eſt in te. 46ria Patri.
Sicut Iætàntium omnium
noſtrùm habitatio eſt in te, ſancta
Dei Genttrix. ..
Diffuùſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptéreà benedixit te Deus in
ætérnum.
ater noſter.

.

XCIII.

Adjuvaàbit eam Deus vultu ſuo.
Deus in médio ejus, non com-
movébitur.
TRES PSALMI SEQUENTES

Gaude Maria virge, cuntas heære-
ſes ſola interemiſti in univerſo
mundo., „ us 9 .
Antate Domino canticum no-
vum: * cantate Dömino omnis
nis terra. “M
antate Dömino, & benedicite
nomini ejus: * annuntiate de dié
in diem ſalutare éjus. „.
Annuntiate inter Gentes glériam
ejus: * in omnibus poôpulis mira-
bilia ejus. .
uian magnus Dôminus, &
laudabilis nimis : * terribilis eſt
er omnes deos. .
nper pin⸗ omnes dii Gentium dæ-
moônjia: * Dis autem cœlos fecit.
onfeſſio, & pulchritudo in con-
ſpéctu ejus: * ſanctimonia, & ma-
gnificéntia in ſanéctificatione ejus.
Afferte Dômino patriæ Géntium,
afférte Dno gloriam & honéôrem: *
afférte Dnño gléôriam noômini ejus.
öllite hôſtias, & introite in atria
ejus: * adoràte Dominum in atrio
ſancto ejus. DS .
ommoveätur à facie ejus uni-
vérſa terra: * dicite in Gentibus,
quia Dôminus regnavit. .
Etenim corréexit orbem terræ, dut
non commovébitur: * judicabit
pôpulos in æquitate.
æténtur cœli, & exuúltet terfa;,
commoveâtur mare, & plenitudo
ejus: * gaudébunt campi, & om-

nia quæ in eis ſunt.
Punc

Une exultit
tumn à facie
Coniam ven
Uicäbit ork
& popul
loria Patri.
Gaude
Aleles ſolaini
Nmundo,
uire te, Vi
itütem contt

Omminus re

n.
nis unte ipſu
Mibit in
luerunt fülg
untetzſtcut ce
Mnnissfici

e eyerunt
1ittein tna
lunn tu D.
Konmnem te
ugez ſaper
ltitis d
ul: euſtd

Uindönnmn
oris lider⸗
ltta eſt ud
Alltha.
mim jultii
Amemnoriæ
Ula batri.

ignire
nt mi
loſes tnos
oimio
nkintetee

Untite don
um: & 4

de Tytuss ⸗
hi fueruntilie
et: Homo, 4
ea: * N N
ſumns
t in ſctigcli
incipum: o
in en.
mmnium 4 hi⸗
Joria Lati.
ntiumm ommim
eſt in te, ſuet

zin labiis ti
dinit te eus 1

Lclll.

Deus fultnſo
ejus, noncon

eOorS

,cllett; itl⸗
ttiin uuifef⸗

cinticlum no⸗
mino omnis

8 benelicite
untute dedi⸗
.
Cenles blel
Hopulin P
leliblls 61

1 ati
dücetium
ten⸗ r e
lchptuton
Cion,
iücation
tfie

gnavit.
Pebenn n
tut: k

te. e te
4 euülteten
41e 8 ſen
It⸗ e

unc exultabunt omnia ligna fil-
varum à facie Dni, quia venit: *
quôniam venit judicare terram.
udicabit orbem terræ in æquita-
te, * & péôpulos in veritate ſua.
3 loria Patri.
Gaude Maria virgo, cunctas
hæreſes ſola interemiſti in univer-
o mundo. Dignare me
laudare te, Virgo ſacrâta: da mihi
virtütem contra hoſtes tuos.

Ominus regnavit;, exúltet ter-
ra: * læténtur inſulæ multæ.
ubes & caligo in circuitu ejus: *
juſtitia, & judicium correctio ſedis
ejus. .
gnis ante ipſum præcédet?s & in-
flammabit in circùitu inimicos
ejus.
Huxérunt fülgura ejus orbi ter-
ræX: * vidit, & commòôta eſt terra.
ontes, ſicut cera fluxérunt à facie
Doôomini: * à facie Dni omnis terra.
nnuntiavérunt cœli juſtitiam
ejus: *ι & vidérunt omnes pôpuli
gloriam ejus.
onfundantur omnes, qui adérant
ſculptilia: * & qui gloriantur in
ſimulacris ſuis.
Ndorate eum omnes Angeli ejus: *
audivit', & lætata eſt Sion.
t exultavérunt filiæ Judæ, * prop-
ter judicia tua Dôminé.
uëniam tu Déôminus Altiſſimus
ſuper omnem terram: nimis ex-
altatus es ſuper omnes deos.
ui diligitis Döminum, odite
malum: * cuſtodit Dominus ani-
mas ſanctòrum ſuòrum, de manu
peccatôris liberabit eos.
ux orta eſt juſto, * & rectis cor-
de lætitia.
ætäâmini juſti in Dño; * & confité-
mini memoriæ ſactificatiônis ejus.
loria Patri. .
„ Dignare me laudare te, Virgo
ſacräta: da mihi virtúùtem contra
oſtes tuos. Poſt partum
Virgo inviolata permansiſti , Dei
génitrix intercéde pro nobis.

Antate Dômino cäânticum no-
vum: *W quia mirabilia fecit.
8alvavit ſibi déxtera ejus, * & bra-
chium ſanctum ejus.

otum fecit Dôminus ſalutâre ſu-

um: * in conſpéctu Gentium reve.
lavit juſtitiam ſuam.
Recordaâtus eſt miſericordiæ ſuæ:
& veritatis ſuæ domui Iſtael.

222

xciii
idérunt omnes términi terræ: *
ſalutare Dei noſtri.
ubilate Deo omnis terra: X can-
taàte, & exultate, & psallite.
9 sallite Dömino in cithara, in
cithara, & voce pſalmi: * in tubis
ductilibus, & voce tubæ coôrneæx.
ubilate in conſpéctu Regis Dômi-
ni,* moveaâtur mare, & plenitûdo
ejus, orbis terrarum, & qui habi-
tant in eo.
lumina plaudent mann, ſimul
mõtes exultabunt à cõſpéctu Dñi:
quôniam venit judicare terram.
udicabit orbem terrarum in juſti-
tia, * & ppulos in æquitate.
léria Patri.
Poſt partum, Virgo inviolaât
permansiſti, Dei génitrix intercé-
de pro nobis. Diffuſa eſt gra-
tia in läbiis tuis. Z. Proptéreâ
benedixit te Deus in ætérnum.

Elégit eã Deus, & præelégit eä.
In tabernaculo ſuo habitare fa-
cit eam. P ater noſter. Et
ne nos induúcas in tentatiéônem.
Sed libera nos à malo. .
Recibus & méritis beatæ Mariæ
ſemper virginis, & omnium
Sanctorum, perdúcat nos Doôminus
ad regna cœlorum. Amen.
Jube domne benedicere.
Nos cum prole pia benedi-
cat Virgo Maria. Amen.

IN ômnibus réquiem quæsivi, S&
in hæreditäte Döômini morabor.
Tunc præcépit, & dixit mihi Crea-
tor mnium: & qui creavit me »„
requiévit in tabernaculo meo, &
dixit mihi: In Jacob inhabita, & in
Iſrael hæreditare, & in electis meis
mitte radices. Tu autem Dômine »
miſerére nobis. Deo gratias.
Sancta & imaculata virginitas »
quibus te laudibus éfferam, néſcioz
Quia quem cœli càpere non po-
terant, tuo gremio contuliſti.
V. Benedicta tu in muliéeribus, &
benedictus fructus vẽtris tui. Quia.
: Jube domne benedicere-
S. Ipſa Virgo virginum intercé⸗
dat pro nobis ad Dominum.
Amen.
T ſic in Sion firmata ſum, & in
civitàte ſanctificata ſimiliter re-
quiéevi, & in Jeruſalẽ potéſtas mea.
Et radicavi in populo honorifica
to, & in parte Dei mei hæréditas
illius, & in plenitâdine ſan oôrum
-

xciv
deténtio mea. Tu autem Dômine.
Beata es Virgo Maria, quæ Do-
minum portâſti Creatôòrem mundi:
Genuiſti, qui te fecit, & in æter-
num permanes Virgo. Ave Ma-
ria, gratia plena: Dñs tecum. Genui-
ſti. Jube domne benedicere.
Per Virginem Matrem con-
cédat nobis Doôminus ſalutem, &
Pacem. Amen.

Uaſi cedrus exaltâta ſum in
Libano, & quaſi cypréſſus in
moônte Sion: quaſi palma exaltata
ſum in Cades ,„ & quaſi plantatio
roſæ in Jéricho. Quaſi oliva ſpe-
ciôſa in campis, & quaſi platanus
exaltàta ſum juxta aquam in pla-
téis. Sicut einnamomum, & balſa-
mum aromatizans odorem dedi;
quaſi myrrha elécta dedi ſuavita-
tem odoris. Tu autem Déômine.
Felix namque es ſacra Virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ,
Chriſtus Deus noſter.
Ora pro pôpulo, intêrveni pro
clero, intercêde pro devoto fæmi-
neo ſexu: sentiant omnes tuum ju-
vamen, quicümque célebrant tuam
ſanctam commemorationé. Quia.
Iéria Patri. Chriſtus.
AD LAUDES.
Deus in adjutérium, &c.
Iôria Fatri, & Filio „ &c.

Ssumpta eſt Maria in cœlum,
gaudent Angeli, laudantes
benedicunt Dôminum.
oôminus regnavit.
11.
a. Maria Virgo aſsúmpt ad
æthéreum thälamum, in quo Rex
regum ſtellato ſedet soôlio.
g. In odorem unguentôrum
tuôrum cúrrimus, adoleſcéntulæ
dilexérunt te nimis.
4. Benedicta filia tu à Doômino,
quia per te fructu vitæ comunica:
vVimus. Pulchra es, & de-
cora; filia Jerùſalem, terribilis ut
caſtrôrum acies ordinata.

Idérunt eam filiæ Sion, &
beatiſſimam prædicavérunt,
& reginæ laudavérunt eam.

Gloriôſa Virginum,
Sublimis inter sidera;
Qui te creavit, parvulum
Lacténte nutris uübere.

uod Heva triſtis àâbſtulit;
Tu reddis almo gérmine:
Intrent ut aſtra flebiles;,
Cœli reclúdis cardines.
u regis alti jäanua;,
Et aula lucis fůlgida:
Vitam datam per Virginem;,
Gentes redemptæ plaudite.
eſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine;
Cum Patre, & almo Spiritu,
In ſempitérna ſæcula. Amen.
Benedicta tu in mulieribus.
Et benedictus fructus ventris
tui.
Beata Dei génitriæx Maria; Virgo
perpétua, templum Dômini, ſa-
crarium Spiritus ſancti: ſola ſine
exémplo placuiſti Dômino noſtro
Jeſu Chriſto: ora pro populo, in-
térveni pro clero; intercéde pro
devoôto femineo ſexu. .
yrie eléiſon. hriſte eléiſon.
yrie eléiſ. Dominus vobiſcũ,

Eus, qui de beatæ Mariæ Vir-
ginis utero, Verbum tuum An-
gelo nuntiante, carnem ſuſcipere
voluiſti: præſta ſupplicibus tuis 3
ut qui veré eam genitricem Dei
crédimus, eius apud te intercçeſ-
ſiénibus adjuvémur. Per eumdem
Chriſtum Dominum noſtrum.

Amen.
Sancti Dei omnes. Lætàmini
in Domino. rôtege
Dômine. mnes Sancti tui.
Ixxxix.

A D PRI M A M.
ve Maria;, Deus in ad-
jutòrium, &c. lôria Patri, &
Filio. 8. .
Eménto, rerum Cônditor,
ANoſtri quod olim côrporis;
Sacrâra ab alvo Virginis
Naſcéndo, formam suùmpſeris.
aria mater grätix-
Dulcis Parens cleméntiæ»
Tu nos ab hoſte prôtege »
Et mortis hora súſcipe.
eſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine,
Gum Patre ,& almo Sspiritu»
In ſempitérna ſæcula. Amen
Aſsuùmpta eſt. .

DEus in nôminé tuo ſalvum
me fac: * & in virtute tua ju-
dica me. . .
eus exaudi orationem meam:
auri-

iibus percipe
Möniam alie
Gettum me, ⸗
umamn meam,
Etunt Deum
iun.
(ce enimn Deus
1 Dominus ſale
er,
Uette mala inin
1etitite tua di
Oluatuie ſactit
Unitebornomin
Conium bonum
dniim er on
ne, * 8
mcelpexlt 0c
takatri.

Uretiulſti Don
md wertit
o.

mentenos Der
Rtne itam
lickin etern
11 alt extende
ulllne in gen
l (onver
V
e Plebs tua
lenobis Dor
Atum: Kſa
un guid lo
Abelg: 5 u
Alnplebemſt

udite Ne
Prl luude
Uonin
liun e
nainn

Sabſtolit,
ermine:
lebiles,
tdines,
na,
ida:
PVirginem,
ePlaudite,
Dtia,
Virgine,
mo Splritu,
ula. Amen,
in mulietibi
8 fruckus jennd

in Marnti, Tin
tum Domini, ’
ſanci: ſouſn
Domino wot
1pto pophlo,n.
intetcece hi⸗

ſe.
iſte eeilon
öminns ſolli

eite Marie l.
Ibum tuunm 41.
mnen aleſſete
Pllcibus tui
enitlicen hei
te imetcel.
er eüncenn
notram.

tunin
leße
ns Gnci ll
ſn
Mr
4 der n
rabeniid

in Cöncinn
i in olpoti
inhſeni⸗

ntie
tege
1. ne
ine,
ahoittn .
la. Auen.

Cleu

0 la
tu laſ

le tui
1Vittüte
an 1

e⸗
nem I Ai⸗

auribus pêrcipe verba oris mei.
uoôniam aliéni inſurrexérunt
adverſum me, & fortes quæſiérunt
animam meam, * & non propo-
ſuérunt Deum ante conſpectum
uum. .
cce enim Deus ädjuvat me ,„ *
& Dôminus ſuſcéptor eſt animæ
meæ.
vérte mala inimicis meis, α &
in veritate tua diſperde illos.
oluntarièe ſacrificabo tibi, * &
confitébor némini tuo Doômine,
quoôniam bonum eſt.
uoniam ex omni tribulatiône
eripuiſti me, * & ſuper inimicos
meos deſpéxit culus meus.

loria Patri.

Enedixiſti Dômine terram tu-
am: * avertiſti captivitäatem
Jacob.
emisiſti iniquitàtem plebis tuæ: *
operuiſti omnia peccata eòrum.
itigâſti omnem iram tuam: *
avertiſti ab ira indignatiônis tuæ.
onvérte nos Deus ſalutaris no-
ſter: & avérte iram tuam à nobis.
umquid in ætérnum iraſceris no-
is? * aut exténdes iram tuam à
generatione in generationem:
eus tu conveérſus vivificaâbis
nos: † & plebs tua lætâbitur in te.
ſténde nobis Doômine milſericôr-
diam tuam: * & ſalutare tuum da
nobis.
udiam, quid loquaâtur in me Doô-
minus Deus: * quoniam loquétur
pacem in plebem ſuam.
t ſuper Sanctos ſuos, * & in eos
qui convertuntur ad cor.
erumtamen propè timentes eum
ſalutare ipsius, * ut inhabitet glo-
ria in terra noſtra.
iſericordia & véritas obviavé-
runt ſibi: * juſtitia & pax oſcu-
latæ ſunt.
Eritas de terra orta eſt: * & ju-
ſtitia de cœlo proſpexit.
E tenim Dominus dabit benignita-
tem: * & terra noſtra dabit fructum
ſuum.
uſtitia ante eum ambulàbit: * &
ponet in via grefſus ſuos.
Elöria Patri,

Audäte Döminum omnes Gen-
tes?: * laudäte eum omnes

pôpuli.

Quoniam confirmàta eſt ſuper nos
miſericordia ejus: * & veritas

XCVY

Dömini manet in æteéèrnum.
lIôria Patri.
Aſsumpta eſt Maria in cœ-
lum, gaudent Angeli, laudantes

benedicunt Dôminum.

Uæ eſt iſta, quæ progréditur
quaſi auroôra consurgens, pul-
chra ut luna, elécta ut ſol, terri-
bilis ut caſtrörum acies ordinata 2
Amen.
Dignare me laudâre te, Virgo
ſacrata. Da mihi virtútem
contra hoſtes tuos.
yrie eléiſon. hriſte eléiſon.
Frie eleiſon. Dñs vobiſcum.
Eus ,„ qui virginaâlem aulam
beâtæ Mariæ, in qua habita-
res , eligere dignatus es: da „»
quæſumus; ut ſua nos defenſiòne
munitos, jucúndos facias ſuæ in-
teréſſe commemoratione. Qui
vivis & regnas.
A D TERTIA )I.
Deus in ad-
eménto »„
Xciv.

ve Maria.
jutoôrium.
rerum Côönditor.
Maria Virgo.
. d Doôminum dum tri-
bularer. 79.
evâvi oculos meos. So.
ætatus ſum. &r.
Maria Virgo aſsũmpta eſt ad
æthéreum thalamum, in quo Rex
regum ſtellato ſedet séôlio.

T ſie in Sion firmata ſum, & in
civitate fanctificata ſimiliter
requiévi, & in Jerúſalem potéſtas
mea. Deo gratias.
Diffuſa eſt gratia in läbiis tuis.
Proptereà benedixit te Deus in
ætérnum.
yrie eléiſon.

hriſte eléiſon.
yrie eleiſon,

Dñs vobiſcum.

Eus, qui ſalitis ætérnæ, beâ-
tæ Mariæ virginitaàte fœcända;»
humano géneri præmia præſtitiſti?
tribue, quæſumus, ut ipſam pro
nobis intercédere ſentiamus, per
quam meruimus auctorem vitæ
ſuſcipere, Doôminum noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tuum. Qui
tecum vivit.

A D SEXT A M.
ve Maria. Deus in ad-
jutôrium. eménto, re-

rum Conditor. Xciv.

In odorem.

Xcvi Aln *
1 d te levavi oculos

meos. 8sI. .
almus. N iſi quia Doôminus
exat. 81. ,
. ui confidunt in Doô-
81.

mino.
In odoôrem unguentörum
tuéërum cùrrimus, adoleſcentulæ
dilexerunt te nimis.

T radicavi in pôpulo honorifi-
cato, & in parte Dei mei hæré-
ditas illius, & in plenitúdine San-
Réôrum detentio mea.
Deo gratias.
Benedicta tu in muliéribus.
Et benedictus fructus véêtris tui.
yrie eleifon. hriſte eleiſon.
Frie eléiſon. Däüs vobiſcum.

Oncéde miseéricors Deus fragi-
litati noſtræ præsidium: ut qui
ſanctæ Dei Genitricis memôriam
agimus;, interceſſionis ejus auxilio,
à noſtris iniquitatibus reſurgamus.
Per eumdem Dôminum.

A D NON A M.
ve Maria, Deus in adju-
tôrium. emento;, rexrum
Conditor. Xciv.

Pulchra es.
. n converténdo Doômi-
nus. 81. . . . .. „
iſi Dôminus ædificave-
rxit domum. 82.
eati omnes, qui timent. 82.
Pulchra es, & decoôra, filia
Jerúſalem, terribilis ut caſtroörum
acies ordinata.

N plateis, ſicut cinnamomum &
bällamum aromatizans odòôrem
dedi: quaſi myrrha elécta dedi ſua-
vitatem odôris.
Deo gratias. Poſt partum:
Virgo, inviolata permanstiſti.
Dei Géëitrix intercéde pro nobis.
yrie eléiſon. hriſte elsifton.
yrie eléiſon. Dis vobilcum.

Amuléôrum tuérum, quæſumus
Dômine, delictis ignöſce: ut
qui tibi placère de actibus noſtris
non valémus, Genitricis Filii tui
Dômini noſtri interceſſiône falvé-
mur. Qui tecum vivit & regnat.
OFFICID M B. MAKI

Miſſus eſt. zuis
Xcvii.

alm. Dixit Döminus. Laudäte
pueri. ætàtus ſum. Niſi Dé-
minus. auda Jerúſalem Dômi-

num. Ixxxvii.

Grediétur virga de radice Jeſſe,
& flos de radice ejus aſceêndet.
Et requiéicet ſuper eum Spiritus
Dômini. Deo gratias.

Ixxxviii.

Spiritus ſanétus in te deſcendet
Maria: ne timeas, habébis in ute-
1o Filium Dei, alleluúja.
yrie eléiſon. hriſte eléiſon.
Frie eléiſon. Düs vobiſcum.

Eus, qui de beâtæ Mariæ vir-
ginis ütero, Verbum tuum An-
gelo nuntiante, carnem ſuſcipere
voluiſti: præſta ſupplicibus tuis 5
ut qui veré eam Genitricem Dei
crédimus, ejus apud te interceſ-
ſiònibus adjuvémur. Per eümdem
Chriſtum Dominum noſtrum.
Amen.

Per eümdem Dômi-
num noſtrum Jeſum Chriſtum
Filium tuum: Qui tecum vivit.

Ecce Dominus vé-
niet, & omnes Sancti ejus cum eo:
& erit in die illa lux magna, allel.
Ecce apparébit Dominus ſuper
nubem caândidam. Et cum eo
Sanctôrum millia. O
Onſciéntias noſtras, quæſumus
Domine; viſitando purifica:
ut véniens Jeſus Chriſtus Filius
tuus Dôminus noſter cum omnibus
Sanctis, paratam ſibi in nobis inve-
niat manſionem. Qui tecum vivit⸗

Cce virgo concſpiet, & pariet
filium, & vocabitur nomen ejus
Emmanuel. Butyrum & mel co-⸗
medet, ut ſciat reprobâre malum,

& eligere bonum.
7. Angelus Domini nuntiàâvit Ma-
riæ. Et concepit de Spiritu
ſancto.

Spiritus ſanſtus.

E partum,

mtürit Marie
ͤtu ſancto,

Ilus ett 4
eo in ciri
Aromen Nizar
Ponsitam nird
ſehlce dom
inis Marta.
idemm, dirit
Doninus tecl
inllitibus,
Alisett Gt
lam Virginen
agn, nuntlans
Uineleit virgo
ens Maria : i
Dominum:
uies, & poe

etem Davic
Mhbl in lomo
n bece,
ſecim aldill
hſemone ejn
let iſa ſa
Kuel: Ne tin
lenin gritian
ehneigies int
ſrübisn
Almenng &
llrde dabi
ſten David
Nltin (omo

us, lulie
un. Mide
kulalem han⸗

de dleeſele
ejus alchtten
eumn An
gratias.

n te delcen
habebis in it
elag.
hullte eleſee
Dis voblſenn

eate Malie ſſ.
bumm tuum ,n-
Arnem lulclpett
Ppleibus IIs
Cenittieen De
ud te inte⸗
h Det einmen
1noſtrun.

ndem Domi.
un Cnifun
ecumm Ii.

e Dorunds 1.
u eins cunen
n neenn A
t Dooun llhet

Utcun ed

oktis rinn
iundo Pulinie
6 Ontns S

Altifſimi obumbrabit tibi.

Poſt partum. citur.
Angelus Dômini

nuntiavit Mari?, & concépit de

Spiritu ſancto, alleluja. .
Al Xciii.

Iſſus eſt Angelus Gaâbriel à
Deo in civitatem Galilææ;
cui nomen Nazareth, ad Virginem
deſponsâtam viro, cui nomen erat
Joſeph, de domo David, & nomen
Virginis Maria. Et ingreſſus Ange-
lus ad eam, dixit: Ave graätia ple-
na: Dôminus tecum: Benedicta tu
in mulieribus.
Miſſus eſt Gaàbriel Angelus ad
Mariam Virginem deſponsatam
Joſeph, núntians ei verbum, &
expavéſcit virgo de lümine. Ne
timeas Maria: inveniſti gratiam
apud Dôminum: ϑ Ecce concipies
& paries, & vocaâbitur Altiſſimi
Filius. Dabit ei Dôminus
Deus ſedem David patris ejus, &
regnäbit in domo Jacob in æter-
num. Ecce.
Oæ cùm audiſſet, turbata eſt
in ſermône ejus, & cogitabat,
qualis eſſet iſta ſalutatio. Et ait
Angelus ei: Ne timeas Maria, in-
veniſti enim gratiam apud Deum:
ecce concipies in ütero, & paries
filium, & vocabis nomen ejus Jeſũ.
Hic erit magnus, & Filius Altiſſimi
vocaàbitur: & dabit illi Dominus
Deus ſedem David patris ejus: &
gegnabit in domo Jacob in æter-
num, & regni ejus non erit finis.
Ave Maria, gratia plena: Däüs
tecum: * Spiritus ſanctus ſupervé-
niet in te, & virtus Altiffimi obum-
brabit tibi: quod enim ex te naſcé-
tur Sanctum, vocaàbitur Filius Dei.
. Quomodo fiet iſtud, quôniam
virum non cognoſco? Et reſpon-
dens Angelus, dixit ei. Spiritus.

Ixit autem Maria ad Angelum:
120 Quéômodo fiet iſtud, quôniam
virum non cognôſco? Et reſpon-
dens Angelus, dixit ei: Spiritus
ſanctus ſupervéniet in te, & virtus
Ideòô-
ue & quod naſcétur ex te San-
tum, vocabitur Filius Dei. Et
ecce Eliſabeth cognafa tua, & ipſa
concépit filium in ſenectute ſua:
hic menſis ſextus eſt illi, quæ
vocatur ſtérilis: quis non exit im-
Brev. Rom.

xcvii
Paczihile apud Deum omne ver-
um. Dixzxit autem Maria: Ecce
ancilla Dömini, fiat mihi ſecùn-
dùm verbum tuum.
Süſcipe verbum virgo Maria „
quod tibi à Domino per Angelum
transmiſſum eſt: concipies & paries
Deum pariter & hoöminem :
Ut benedicta dicaris inter om-
nes mulieres.
Paries quidem filium, & virgi-
nitatis non patiéris detriméentum:
efficiéris gravida „ & eris mater
ſemper intacta. Ut.
lôria Patri. Ut.
AD LAUDES,„

Iſſus eſt Gäbriel Angelus ad
Mariam Virginem deſponsa-
tam Joſeph.
ôminus regnavit.
II.
Ave Maria, grätia plena: Dô-
minus tecum: Benedicta tu in mu-
liéribus, allel. Ana-Ne timeas Ma-
ria, inveniſti gratiam apud Domi-
num: ecce concipies & päries fi⸗
lium, allel. Dabit ei Dô-
minus ſedem David patris ejus, &
regnabit in ætérnum. cce
ancilla Dômini, fiat mihi ſecuùn-
dùm verbum tuum.
grediétur virga.

xcyvi.
gloriôſa Virginum. xXciv.
Benedicta tu in mulieribus.
Et benediétus fructus ventris
tui.

Spiritus ſanctus.
XCVI.

Ecce Déminus véniet,, &c.
Ecce appareébit Doôminus ſuper
nubem candidam. .
Et cum eo Sanctôrum millia.
onſcientias noſtras.
Xcvi.

Miſſus eſt.

Cce virgo concipiet, & päriet
ͤ. filium, & vocabitur nomen
ejus Emmanuel. Buiyrum & mel
comedet, ut ſciat reprobâre ma-
lum, & eligere bonum. .
Dignare me laudâre te 5 Virgo

ſacrata. Da mihi virtùtem
contra heſtes tuos.
½ /7/ε Marfa.
£

xcviii .1

Grediétur virga de radice Jeſſe,
& flos de radice ejus aſcendet.
Et requiéſcet ſuper eum Spiritus
Dômini
7, Diffuſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptéereà benedixit te Deus in
ætérnum.

Ne timeas Maria.

Abit illi Döminus Deus ſe-
dem David patris ejus
regnabit in domo Jacob in æteér-
num, & regni ejus non erit finis.
Benedicta tu in mulieribus.
Et benedictus fructus ventris
tuai.

Ecce ancilla Dômini.

Cce virgo concſpiet, & pariet
filium, & vocabitur nomen ejus
Emmänuel. Butyrum & mel co-
medet, ut ſciat reprobare malum,
& eligere bonum.
„ Angelus Domini nuntiavit Ma-
riæ. Et concepit de Spiritu
ſancto.
P,O ST NATIVITATEM

4 D LAUDES,

Admirâbile commercium!
2 Creator géneris humani, ani-
matum corpus ſumens, de Virgine
naſci dignatus eſt: & procédens
homo ſine sémine, largitus eſt no-
bis ſuam Deitatem.
Qominus regnavit.
1r.
Quando natus es ineffabiliter
ex Virgine, tunc implétæ ſunt
Scriptüræ: ficut plúvia in vellus
deſcendiſti, ut ſalvum faceres ge-
nus humanum: te laudämus Deus
noſter.
., Rubum „ quem viderat
MoOyſes incombuſtum, conſervatam
agnovimus tuam laudabilem vir-
ginitatem: Dei Geénitrix intercé-

de pro nobis.

Germinavit radix Jeſſe, orta
eſt ſtella exJacob, Virgo péperit
Salvatöérem; te laudamus Deus
noſter.
Ecce Maria génuit nobis
Salvatorem „ quem Joannes vi-
dens exclamavit , dicens: Ecce
Agnus Dei, ecce qui tollit peccata
mundi; alleluja.

Mirabile myſtérium declaratur hé-
die: innovântur naturæ, Deus ho-
mo factus eſt: id quod fuit „ per-
manſit, & quod non erat, afsmp-
ſit: non commixtiônem paſſus »
neque diviſiönem.
yrie eléiſon.
biſcum. .Z
Eus, qui ſalutis ætérnæ, beã-
tæ Mariæ virginitate foœcú⁴nda;
humaãno géneri præmia præſtitiſti:
tribue, quæſumus, ut ipſam pro
nobis intercédere ſentiamus, per
quam meruimus auctörem vitæ
ſuſcipere, Doôminum noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tuum. .
Amen.

Dôminus vo-

Qui tecum vivit &
regnat.
xXciv.

Oadmirabile. lib.
1 lIxxxvii.

Añ⸗ Magnum hære-
ditàtis myſtérium, templum Dei
factus eſt uterus neſcieéntis virum:
non eſt pollütus ex ea carnem
aſsůmens: omnes Gentes vénient;
dicéntes: Glôria tibi Domine.
TEMFEORE PASCHALI

Ssdicitur ſed Regina
cœli lætâre, alleluja: quia quem
meruiſti portàre, alleluja: reſur-
réxit, ſicut dixit, alleluja: ora pro
nobis Deum; alleluja.

Alleluja.

Dl
0

0r, ud
Minus * po
la incliniyi
Kin dieb
Ielpcdederun
Epericn
n me.
idalttignem
t& nomen
Lomine libe
if mizerice
,deus n
läciens par
ufirus ſom
ntnere in
len tam: *
Pattidi,
eripuit
leik culo
eeos à)⸗
iado Dio
muem:
Rlaer
, heebe D
ſceun.
Keimiti

lelle orn
iigo hehert
imus Dens

nnit mobi
ſoannes ⸗
cens: Loce
ollit gerent

claritur o
2, Dels lo.
1fuit, der.
eat,alsull.
en paſlis

höminns vo⸗

irne, bei⸗
te ſocündt,
1 praltitiki:
iplam hro
tiamus, hel
ötem e
noſtrumn e⸗
tuum,

um yirit

lurmi,

Agrun lele-
lenhlumdet
cientis Vitum.
3X e canten
ntes enient
Domine,
4 5CH.

Regin

gin gen

eliſa:
lüſea: Aal
a,

1!

4

4

pDEFUNCTORUM.

D

. Placébo Déômino.
Ilexi, quéôniam exaudier Dô-
minus * vocem oratioônis meæ.
uia inclinävit aurem ſuam mi-
i: * & in diébus meis invocaàbo.
ircumdedérunt me dolôres mor-
tis: & pericula inférni invené
funt me. . .
TFribulatidnem & doloôrem invé-
ni: *† & nomen Dômini invocavi.
Doômine libera animam me-
am: * miséricors Döminus & ju-
ſtus, & Deus noſter miſerétur.
uſtôdiens parvulos Döôminus, *
humiliàtus ſum, & liberavit me.
Gonvértere änima mea in ré-
quiem tuam: * quia Dôminus be-
nefecit tihbi.
Quia eripuit äanimam meam de
morte: * culos meos à lacrymis,
pedes meos à lapſu. .
lacebo Dño * in regiôone vivorü.

éequiem ætérnam * dona eis
t lux perpétua * lüceat eis.
Placébo Déômino in regiône
um.
