ſetag doctr
e intel
um po⸗
nundi&
a. loſe.

io ſan

leredaiſl
wſers
1t: fudns
npetuun.
hontkien

n ſuete

ommnltn
törenm Un
Lenpa
Cuorum ’
ickus imit⸗

n à er

lens Ariàâni Epiſcopi, quos Hilârius
ſcriptis confutàrat, Præséntis eru-
ditiôné pertiméſcerent, Conſtântio
perſuasérunt, ut ſpécie honòôris eũ
in ſuum Epiſcopatum reſtitúeret.
TuncHilarium è& prælio hæreticôru
reverténtem, ut inquit ſanctus Hie-
rônymus, Galliarum Eccléſia com-
plexa eſtzquem ad Epiſcopatum ſe-
cutus eſt Martinus, qui poſteà Tu-
ronénſi præfuit Eccléêſiæ: tantùmq;
illo doctöre profécit, quantum ejus
poſteà saânétitas declaravit.
Pôſui adjutôrium ſuper poten-
tem, & exaltavi eléctum de plebe
mea: $ Manus enim mea auxilia-
bitur ei. Invéni David ſervum
meum, ôleo ſancto meo unxi
eum. Manus.

Agna deinceps tranquillitâte
WVIPictavorumEccléſiam admini-
ſtravit: Galliamq; univérſam addu-
Xit, ut Arianòrum impietâtem con-
demnaret. Multos libros ſcripſit
mira eruditione, quos omnes ſan-
ctus Hierônymus a4 vtairne ulla
errôris ſuſpiciône legi poſſe teſtaâ-
tur illis verbis: Hilarii libros inof-
fénſo decùrrat pede. Migravit in
coœlum Idibus Januarii, Valentinia-
no & Valéênte Imperatôribus, anno
poſt Chriſtum natum trecentéſimo
ſexagéſimo nono.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
Virtůtes operäatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis 6m-
nium populôrum.
e eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia reg-
gna. Ipſe. loria Patri. Ipſe.

Lectio ſancti Evangélii ſecundum
Matthæum.

R illo tẽmpore: Dixit Jeſus dis-
cipulis ſuis: Vos eſtis ſal terræ.
Quod ſi ſal evanuerit, in quo ſalié-
tur? Et réliqua.
Homilia S. Hilarii Epiſcopi.

Os eſtis ſal terræ: quòd ſi ſal
V infatuatum fùerit, ad nihilum
valet id, quod ſaliétur. Sal, ut ar-
bitror, terræ nullum eſt. Quômo-
do ergo Apôſtolos ſal terræ nun-
cupavit? Sed proprietas eſt quærén-
da dictorum, quam & Apoſtoloô-
rum officium, & ipsius ſalis na-

60⁰
tura monſtràbit. Sal eſt in ſe Gno
côntinens aquæ & ignis elementu,
& hoc ex duôbus eſt unum. Hic
igitur in omnem uſum humani gé-
neris effectus, incorruptiô6nem cor-
poôribus, quibus füerit aſpérſus,»
impértit, & ad omnem ſensum coô-
diti ſaporis aptiſſimus eſt. Apôſtoli
autem ſunt rerum cœléſtium præ-
dicatôres, & æternitatis velut ſa-
tôres, immortalitatem omnibus
corpôribus, quibus eòrum ſermo
aſpersus fùerit conferéntes.
Amavit eum Dôminus, & ornaâ-
vit eum, ſtolam gloriæ induit eumz
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Däüs loricam
fidei, & ornavit eum. Er ad.

Eritò igitur ſal terræ nuncu-
pati ſunt, per doctrinæ virtù-
tem ſaliéndi modo æternitäâti coôr-
pora reſervantes. Sed natüra ſalis
semper éadem eſt, nec immutäri
umquam poteſt. Verùm quia con-
verſiôni homo sůbjacet, & ſolus
beatus, qui usque ad finem in om-
nibus Dei operibus permanſerit ?
ideò nos ſal terræ nuncupatos
monet in traditæ ſibi poteſtaâtis
virtúte persiſtere, ne infatuati ni-
hil saliant, & ipſi, ſenſu accépti ſa-
péôris amiſſo, vivificare corrúpta
non poſſint, & projécti de Eccleêſiæ
promptuaâriis, cum his, quos ſa-
lierint, pédibus incedéntium pro-
terantur.
In médio Eccléſiæ apéruit os
ejus, Et implévit eum Däüs
ſpiritu ſapiéntiæ, & intelléctus.
Jucunditätem, & exultatiõnem
thesaurizavit ſuper eum. Et.
lôria Patri. Et.

Elix Nolänus Présbyter, cům
Fin idôla veheméntius inveheré-
tur, ab infidélibus varieFrarus „
in cärcerem conjicitur. Unde ab
Angelo nocte edúctus, ꝗquærere
juſſus eſt Maximianum Nolæ-Epis-
copum; qui cùm sénio cçonféctus
deſperaret, ſe ferre poſſe ſuppli-
cia perſequéntium, ſe abdide-
rat in ſilvam. uS cùm Felix
Deo duce perveniſſet, ſanctum
Epiſcopum humi jacéntem pene
môrtuum videt: quem recrea-
tum, ac ſublatum in hümeros »
apud fidélem viduam reficiéndum
curavit, Sed cam is iterùm idoloô-
IUR

60⁰8⁸
rum cultôres impietàâtis argúeret:
facto in ipſum impetu, fügiens in
angůúſto duòrum parietum interval-
lo ſe occultavit. Qui aditus cùm
repéntè aranearum telis pertextus
viſus eſſet, némini recéntis late-
bræ ſuſpiciéonem reliquit. Inde
igitur evadens Felix, in ædibus piæ
mulieris tres menſes lätuit. Cùm
vero Dei Eccléſia requiéscere coœ-
piſſet, Nolam rédiens, multisque
ibi vitæ exémplis, & doctrinæ pra-
céptis, miraculisque ad Chriſti fi-
dem convérſis conſtanter étiam re-
cusato eijus urbis Epiſcopatu, ob-
dormivit in Dômino, ſepultúsque
eſt prope Nolam in loco, quem in
Pincis appellabant.
e Deum laudamus. II.

Qui odit ànimam
ſuam in hoc mundo, in vitam æter-
nam cuſtôdit eam. Juſtus ut
palma florébit. Sicut cedrus
Libani multiplicaâbitur.
oncede quæſumus. 606.

DIE XV. JANIARII.

ſte Conféſſor.
Hac die lætus méruit ſupréêmos
Laudis honôres.
Eus, qui nos beati Pauli Con-
feſsòris tui annua ſolemnitate
lætificas: concéde propitius; ut
cujus natalitia côlimus „ étiam
actiônes imitémur. Per Dôminum
noſtrum.
. § Amâ-
vit eum Dôminus, & ornavit eum:
ſtolam gloriæ induit eum, & ad
Portas paradiſi coronavit eum.
Elégit eum Dôminus ſacerdôté
ſibi. ge. Ad ſacrificandum ei hé-
ſtiam laudis. .J
eus, qui pôpulo. 606.

Euge ſerve bone, & fidélis, quia
in pauca fuiſti fidélis, ſupra mul-
ta te conſtituam; intra in gau-
dium Doômini tui.

„ Juſtum deduzit Déminus per
vias rectas. Et oſténdit illi
regnum Dei.

Ntercèéſſio nos, quæſumus Dôͤ-
mine, beati Mauri Abbatis com-
méndet: ut quod noſtris méeritis
non valémus, ejus patrocinio aſſe-
quamur, Per Doôminum.

Paulus „ Eremitârum auctor &
„magiſter, apud inferiorem The-
bâidem natus, cùm quindecim
eſſet annorum;, orbatus ? parénti-
bus eſt. Qui pſteà declinandæ
cauſa perſecutionis Décii, & Va-
leriani, & Deo libériùs inſervien-
di, in erémi ſpeluncam ſe coôntulit:
ubi, palma ei victum & veſtitum
præbente, vixit ad centéſimum &
décimum teêrtium annum: quo
témpore ab Antônio nonagenario
Dei admonitu inviſitur. Quibus
inter ſe, cùm anteaà non noſſent;
prôprio nomine conlſalutantibus,
& multa de regno Dei colloqueén-
tibus, corvus, qui äntea ſemper
Paulo dimidiatum panem attule-
rat, integrum détulit.
Honéſtum fecit illum Dñs, &
cuſtodivit eum ab inimicis, & à
ſeductôribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Juſtum deduúxit Dôminus per
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.

Oſt corvi diſcéſſum, Eja, inquit⸗
Paulus, Dôminus nobis pran-
dium miſit, verè pius, verè misé-
ricors. Sexaginta jam anni ſunt,
cùm accipio quotidie dimidii pa-
nis fragmêntum, nunc ad advén-
tum tuum militibus ſuis Chriſtus
duplicavit annõnam. Quare cum
gratiarum actione ad fontem ca-
piéntes cibum; ubi tantisper re-
creati ſunt, iterùm gratiis de more
Deo actis, noctem in divinis lau-
dibus conſumpsérunt. Diluculèò
Paulus de morte, quæ ſibi inſta-
ret, admonitus, Antonium hortà-
tur, ut pallium, quod ab Athanâ-
ſio acceperat, ad involvendum ſu-
um corpus afferret. Quo ex iti=
nexe

Nete kedien⸗
lorum chore
Apottolo⸗
Mam in col
Amaylt er
fit eumſtol

icut nder

11
Umdue
ulſlet, i
lcaus, eree
ſle in altum
Une (uoe
pnosque 8
iucitlone
Culum, quo
lebeet daa⸗
eno tapi
ls ferun-
, e0S,
lomum ee
fthu effo⸗
on lnem con
Enm Qui.
Uns unſtum
rulk Rn
er Ctikin⸗
NMicemn vero
mocdum p

Corkertent
eltn diebus
entecöſtes,
e hom
Meltus eſt
aln Ingrea
Quia te
Omnibus
lleek,
Mündl, &
eena. O
loti Datri

rinng e
Cktnät

Aiunns N

bbi

n udor ,
iören Ih
Aunlecin
tus Pekenn⸗

nere rédiens ille, vidit inter Angé-
lörum choros, inter Prophetarum
& Apoſtolorum cœtus, Pauli ani-
mam in cœlum aſcendere.
Amavit eum Dôminus, & orna-
vit eum: ſtolam gloriæ induit eum:
* Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Dominus
aricar fidei, & ornavit eum. Et
ad.
Umque ad eſus cellam perve-
niſſet, invenit genibus com-
plicatis, erécta cervice, extensis-
que in altum manibus corpus exa-
nime; quod pallio obvolvens;,
hymnôsque & Pſalmos ex Chriſtfä-
na traditione decantans, cùm sar-
culum, quo terram foderet, non
habéret, duo leônes ex interiore
erémo, räpido curſu ad beati ſenis
corpus feruntur:ut facilè intellige-
rétur, eos, quo modo poterant,
ploratum édere: qui certatim terraâ
feaabu⸗ effodiéntes, tôveam, quæ
oôminem commodéè caperet, effe-
cérunt. Qui cùm abiiſſent, Anto-
nius ſas tum corpus in eum locu
intulit: & injeckcta humo, túmuluin
ex Chriſtiano more compòſuit: tu-
nicam verò Pauli, quam in ſportæ
modum ex palmæ foliis ille ſibi
contexuerat, ſecum auterens, eo ve-
ſtitu dieèbus ſolémnibus Paſchæ &
Pentecôſtes, quoad vixit, uſus eſt.
Iſte homo perfécit omnia, quæ
locútus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Gentibus.
Iſte eſt, qui contémpfſit vitam
mundi, & pervénit ad ccœleſtia
xegna. Quia.
5 loria Patri. Quia.

eéctio ſancti Evangélii ſecundům
Matthæum.

illo témpore: R eſpondens Jeſus
dixit: Confiteor tibi Pater Domine
cœli & terræ, quia abſcondiſti hæc
à ſapiéntibus & prudéntibus, & re-
velâſti ea parvulis. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Enite ad me omnes, qui labo-
Ffdatis. Quare enim omnes labo-
famus, niſi quia ſumus hômines
mortales, fragiles, infirmi, lutea

vaſa portantes, quæ faciunt invi-
cem angüůſtias? Sed ſi anguſtian-
tur vaſa carnis, dilatéutur ſpatia
Brev. Rom.

charitâtis. Quid ergo dicit, Venite
ad me omnes, qui laboratis, niſi ut
non laborétis? Denique promiſſio
ejus in promptu eſt, quoniam labo-
rantes vocavit. Quærent fortè, qua
mercéde vocati ſunt. Et ego vos in-
quit, reficiam. Tollite jugum meum
ſuper vos, & ditcite à me, nõ mun-
dum fabricare, non cunéta viſibilia,
& inviſibilia creare, non in ipſo
mundo mirabilia facere, & mortu-
os ſuscitare: ſed, quoniam mitis
ſum, & hùmilis corde.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtutes operâtus eſt, & de omni
corde ſuo laudâvit Döminum:
Ipſe intercedat pro peccatis om-
nium populôrum.
Ecce homo ſine queréla, verus
Dei cultor, àbſtinens ſe ab omni
opere malo, & pêrmanens in inno-
cêntia ſua. Ipſe.

Agnus eſle vis? à minimo in-
cipe. Côgitas magnam fabricã
conſtruere celſitudinis: de funda-
ménto priùs côgita humilitatis. Ef
quantam quisque vult, & diſponit
superimponere molé ædificii, quã-
tò erit majus ædificium, tantòô al-
tius fodit fundaméntum. Et fabri-
ca quidem, cùm conſtrüitur, in ſu-
pérna consúrgit: qui autem fodit
undamentum, ad ima deprimitur.
Ergo & fabrica ante celſitdinem
humiliatur, & faſtigium poſt hu-
miliatiônem erigitur.
Sint lumbi veſtri præcincti, &
lucérnæ ardéntes in manibus ve-
ſtris: & Et vos similes hominibus
expectantibus dominum ſuum »„
quando revertaâtur à nuptiis.
Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
hora Dôminus veſter ventùrus ſit.
Et vos.
Ioôria Patri. Et vos.
Aurus nôbilis Românus »
puer à patre Eutychio Deo
ſub ſancti Benedicti disciplina
obläatus, brevi tantùm divi⸗
na gratia profécit, ut ipſi Magi-
ſtro admiratiôni eſſet: qui illum
ſæpe véluti regularis obſervantiæ,
& virttum omnium ſpécimen cé-
teris diſcipulis ad imitändum pro-
ponébat. Cujus adhuc adoles-
céntis illud admirabilis obedien-
tiæ exémplum à ſancto Gregéô-
rio Papa commemoratur. Nam
cùm Placidus monachus in lacum
Q Pro-

610
Yrolapſus 5 aquàrum impetu rape-
rétur, ſancti Patris juſſu accúrrens
Maurus »„& ſuper aquas incçédens;
socium capillis apprehenſum, ad
terram attraxit, Miſſus in Galliam
ab eodem ſanctoßenedicto, célebri
monaſtério extructo, cui annos
quadraginta præfnit, mondaſticam
diſciplinam mirificè propagavit.
Denique fſanctitate & miraculis
clarus, ſeptuagenario major migra-
vit in cœlum, ano ſaltis quingen-
teſimo ſexagéſimo quinto.
e Deum laudamus. II.

uod
eſt faſtigium. 2

3 Similàbo eum viro
ſapiénti, qui ædificavit domum
ſuam ſupra petram. Amavit
eum Dominus, & ornavit eum.
Stolam gloriæz induit eum.
ntercéſſio.

PIE XVI. IANUARII.

Iſte ſanctus pro lege Dei ſui
certavit usque ad mortem, & à yer-
bis impiorum non timuit: fundâtus
enim erat ſupra firmam petram.
Gloria & honore coronàâſti eum
Domine.
Et conſtituiſti eum ſuper épera
manuum tuarum.

Reces pôpuli tui, quæſumus
Domine, cleménter exaudi,
ut beati Marcélli martyris tui, at-
que Pontificis méritis adjuvemur,
cujus paſſione lætamur. Per Däm.
N Arcéellus Românus à Con-
ſtantio & Galério usque ad
Maxeéntium Pontificatum gefſlit.
Cujus hortatu Lucina matrona
Romana, bonorum fſuorum Dei
Eccléſiam fecit hærédem. Viginti
quinque titulos in Urbe inſti-
tuit, quaſi diœcéſes quasdam, &
ad baptismum pœnitentiamque
eôrum, qui ex inhdelibus Chri-
ſtianam religionem ſusciperent,
& ad Martyrum ſepulturam. Qui-
bus rebus ira incenſus Maxéntins:

—

Marcèllo gravia ſupplicia minàâtur,
niſi depôſito Pontificatu, idoôlis
immolaret.

, Honeſtum fecit illum Dô⅛minus,

& cuſtodivit eum ab inimicis, &
à ſeductoôribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Descenditque cum illo in fo-
veam, & in vinculis non dereli-
quit eum. Et dedit.

Ui cùm insaänas hôminis vo-
ces negligeret, miſit eum in
catäabulum, ut beſtiarum, quæ pu-
blicè alebantur, curam ſuſtineret.
Ubi Marcéllus aſsiduis jejuniis, &
précibus novem menſes vitam du-
xit; parochias, quas præſens non
poterat, viſitans per epiſtolas.
Inde eréptus à Cléricis, hofſpitio
recipitur a beata Lucina: in cu-
jus ædibus Eccléſiam dedicavit ⸗
quæ hoôdie titulo ſancti Marceélli
nominatur: in qua & Chriſtiani
orabant, & ipſe beatus Marcellus
prædicabat. 722
Deſidérium ànimæ ejus tribuiſti
ei Dnñe, Et voluntate labio-⸗
rum ejus non fraudâſti eum.
Quôniam præveniſti eum in
benedicdtionibus dulcedinis: po-
ſuiſti in capite ejus coronam de
lapide pretioſo. Et.

Uibus cognitis, Maxéntius in
eam Eccléſiam catabuli béſtias
transferri, & à Marcello cuſtodiri
jubet: ubi loci fœditaàte, multisque
ærümnis afflictus, obdormivit in
Dno. Cujus corpus in cœmetério
Priſcillæ via Salaria à B. Lucina ſe-
puùltum eſt décimo septimo Kalen-
das Februarii. Sedit annos quinque,
menſem unü, dies vigintiquinque.
Scripſit epiſtolam ad EpiſcoposAn-
tiochénæ provinciæ de primatuRo-
manæ Ecciéſiæ, quam caput Eccle-
ſiarum appellàndam demonſtrat-
Ubi étiam illud ſcript eſt, nullum
Goncilium jure celebrari, niſi ex
auctoritate Romani Pontificis. Or-
dinavit mẽſe Decémbri Romæfres-
byteros vigintiquinque;, Diaconos
duos, Epilcopos per divérſa loca
viginti unum .
Be. Stola jucunditàâtis induit eum
Dôminus: Et coronam pul-
chritüdinis péôſuit ſuper caput
ejus. ,
. Cibavit illum Dôminus pane
vitæ, & intelléctus: & aqua ſa-
Pien-

lentie ſal
ſoris Petr

ſenie.
0C0
Deo

Dr X

Nerceſſio
minebeat
wencet: ut
Mon falemus
ümur, be

Qui y
aet semer
ſenſtam,
ſus un
Keut ce
Glrur⸗

te⸗

Minee
1SCici
guibug 4dol
igell te⸗
Cilet K
uleiht
4 ent, ſie
ai
Kmnliri
Neibeg diſr
Ulertis col

ci mininnn
Al , icdli

nDomninng,
inimieis, N
illom:
enatenam
nilo in fe⸗
non Celel⸗

homunt e.

tus Male“

mtite
ti eun.
ki eun!
Cedinis :1
coNOnun

Nabllibenn
elot

4

piéntiæ ſalutäris potâvit illum. Et.
loria Patri, Et.

i quis vult poſt me
venixe. Xxi.
Corona aurea. xxi.

Dômine præveniſti. xix.
DIE XVII. IANUARII.

Ntercéſſio nos, quæſumus Dô-
mine, beati Antônii Abbatis com-
méndet: ut quod noſtris méritis
non valemus, ejus patrocinio aſſe-
quamur, Per Döôminum.

Qui vult venire poſt me, àb-
neget semetipſum, & tollat cru-
cem ſuam, & ſequatur me.
Juſtus ut palma florébit.
sicut cedrus Libani multipli-
cabitur.
reces.

Ntônius Kgyptius, nobilibus
& Chriſtianis parentibus natus,
quibus adoléſcẽs orbatus eſt, càm
ingréſſus Eccléſiã ex Evangelio au-
diviſſet: Si vis perféctus eſſe, vade,
& vende mnia quæ habes, & da
pPaupéribus: tamquam ea ſibi dicta
eſſent, ſic Chriſto Dño obtempe-
randum exiſtimavit. Itaque véndita
re familiari, pecuniam omnem pau-
péribus diſtribuit. Quibus ſolutus
impediméntis, cœléſtis vitæ genus
in terris côlere inſtituit. Sed cuùm
in periculôſum illud certamée des-
cenderet, ad fidei præsidium, quo
erat armatus, ccubenduͤm ſibi pu-
tavit ſubsidium reliquäârum virtü-
tum: quarum tanto ſtůdio incénſus
fuit, ut, quemcumque vidéret ali-
dqua virtůtis laude excelléntem, il-
lum imitari ſtudéret.
Honéſtum fecit illum Däs, &
cuſtodivit eum ab inimicis „ & à
ſeductoribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
„Juſtum dedúxit Dôminus per
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.

TIhil igitur eo continéntius,
rnihil vigilantius erat. Patien-
tia,; manſuetudine, miſericordia,
humilitate, labore, ac ſtudio di-

617
vinârum Scripturârum ſuperabat
omnes. Ab hæreticoôrum, & ſchis-
maticorum höminum, maâximè A-
rianòrum congréſſu & colloquio
ſic abhorrébat, ut ne propè quidem
ad eos accedéndum diceret. Humi
jacebat, cùm eum neceſsarius ſom-
nus occupâſſet. Jejùnium autem
adeò côluit, ut ſalem tantmmodo
ad panem adhibéret, ſitim aqua
extingueret: neque ſe ante ſolis
occaàſum cibo, aut potu recreabat:
ſæpè étiam biduum cibo abſtiné-
bat, ſæpiſſimè in oratiône perno-
ctabat. Cum talis tantùsque Dei
miles eyasiſſet Antonius, ſanctiſſi-
mum juvenem hoſtis humani ge-
neris Variis tentationibus aggré-
ditur, quas ille jejunio, & oratione
vincébat. Nec vero frequens de
satana triümphus ſecùrum redde-
bat Antoônium, qui diaboli innu-
merabiles artes nocendi noverat.
Amavit eum Dôminus, & orna-
vit eum: ſtolam gléôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Doôminus
loricam fidei, & ornavit eum.
Et ad.

Taque côntulit ſe in vaſtiſſimam
.gypti ſolitüdinem:; ubi quo-
tidie ad Chriſtianam perfeétio-
nem proficiens, dæmones (quo-
rum tantòô erant acriôres impetus,
uantò Antônius ad reſiſtéendum
ôrtior evadébat) ita contémp-
fit, ut illis exprobraret imbecilli-
tàtem; ac ſæpè discipulos ſuos
éxcitans ad pugnandum contra
diabolum, docénsque, quibus
armis vincerétur: Mihi credite „
dicébat, fratres, pertiméscit sa-
tanas piorum vigilias, oratiônes,
Jejunia, voluntäriam pauperta-
tem, miſericordiam, & humili-
täatem „ maximeé veroô ardéntem
amôrem in Chriſtum Döminum »
cujus ünico ſanctiſſimæ Crucis
ſigno debilitàtus aufugit. ic
autem dæmonibus erat formido-
lofus, ut multi per Xgyptum
ab illis agitati, invocàato néômi-
ne Antônii liberaréntur: tantaque
erat ejus fama ſancétitâtis, ut per
litteras ſe ejus orationibus Con-
ſtantinus Magnus, & filii com-
mendarent. Quni aliquando quin-
tum & centéſimum annum agens;
cùm innumerabilés ſui inſtitůͤti
imitatôres habéret „ convocatis
Q 2 Moô⸗-

612 .
Monachis, & ad perféctam Chri-
Rianæ vitæ régulam inſtrüúctis, ſan-
Kitate & miraculis clarus migra-
vit in cœlum, décimo ſexto Ka-
léndas Februarii.
Iſte homo perfécit omnia, quæ
ſocutus eſt ei Deus, & dixit ad eu:
Ingredere in réequiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me ex
Smnibus Geéntibus.
Iſte eſt, qui contémpfit vitam
mundi, & pervénit ad cœleſtia reg-
na. Quia. loôria Patri. Quia.

int lumbi.
XIix.

PIE XVIII. JANIARII.

Ecce ſacérdos.
XXXNiV.

Cce ſacérdos magnus, qui in
dieêbus ſuis placuit Deo, & in-
véntus eſt juſtus, & in témpore
iracúndiæ factus eſt reconciliatio.

Uodcuúmque in orbe neéxibus
revinxeris;,
Erit revinéctum, Petre, in arce si-
derum:
Et quod resolvit hic potéſtas tra-
dita „
Erit ſolutum cœli in alto vértice;
In fine mundi judicabis ſæculum.
atri perénne ſit per ævum gloôria,
Tibique laudes concinamus in-
clytas,
Rterne Nate, ſit ſupêrne Spiritus
Honor tibi, decúsque: ſancta ju-
giter
Laudétur omne Trinitas per ſæcu-
lum. Amen.
7. Tu es Petrus.
Et ſuper hanc petram ædificàbo
Eccleſiam meam.

Tu es paſtor ovium, princeps Apo-
Rſtolorum, tibi traditæ ſunt claves
regni cœlorum:.,
Eus, qui beato Petro Apôſtolo
tuo collatis clavibus regni coe-
Iéſtis, ligandi atque ſolvendi Pon-
tificium tradidiſti: concéde, ut in-⸗
terceſſiônis ejus auxilio: à peccatéô-
rum noſtrôrum néxibus liberémur.

Sancte Paule Apéſtole, præ-
dicator veritàtis, & doctor Gen-
tium, intercéde pro nobis ad
Deum;qui te elégic- Y. Tu es vas
electiéônis ſancte Paule Apoſtole-
Prædicator veritatis in univérſo
mundo.
Eus, qui multitudinem Gén-
tium beati Pauli Apôſtoli præ-
dicatiône docuiſti: da nobis, quæ-
ſumus: ut cujus commemoratioô-
nem côlimus, ejus apud te patro-
cinia ſentiamus.

t Hic vir deſpiciens
mundum, & terréna; triumphans;
Divitias Cœlo, condidit ore, manu.
Juſtum deduxit Dôminus per
vias rectas. Et oſtendit illi re-
gnum Dei. Intercéſſio
nos. 611.

Veni ſponſa Chriſti, äccipe
corônam, quam tibi Dôminus
præparavit in ætérnum.
Spécie tua, & pulchritudine tua.
Inténde, préſperè procede, &
regna.
A, quæſumus, omnipotens Deus⸗,
ut qui beatæ Priſcæ virginis &
martyris tuæ natalitia côlimus;, &
annua ſolemnitaâte lætémur, & tan-
tæ fidei proficiamus exeêmplo. Per
Dominum.

u es paſtor ôvium, Princeps A-
poſtolôrum: * Tibi tradidit Deus
claves regni cœloôrum.
enite. 1I.
uodcumque.

Beâtus vir. mis,
„ xxXV.
Incipit Epiſtola prima beaâti Petri
Etrus Apéſtolus Jeſu Chriſti;
Peldi advenis diſperſioônis
Ponti, Galatiæx, Cappadôciæ »
Aſiæx, & Bithyniæx, ſecundum
præſciéntiam Dei Patris, in ſan-
Gificationem Spiritus, in obe-
diéntiam, & aſperſionem sangui-
nis Jeſu Chriſti: Cratia vobis,
& pax multiplicétur. Benedictus
Deus, & Pater Domini noſtri Jeſu

Qui vivis & regnas.

Chriſti, qui ſecúndùm miſericor-
diam

üäm ſuam
os in ſpen
ſ
een ſelu
kerecltaten
incontamin,
enconler
guiin virt
len in ſa⸗
in tenpore
Linon be
ſoeirern te.
dem meam
che;
tbi
ſher terti
Celiss gu
Pertertam,
l Et.

Nquo e
Uls tentati
1e ſidei
guoc perl
Nüttur in ln
mnotem in
ti guemel
Ut: in gn
itentes cte
Trlluabitis
(oriicite
elle, ſalt
li
Nlce ores
Moſtügnizan
emn vone
lleritme
. Rt

Eqa
7 que
u de fut
lretaverun

quale t
Nns C
ur nChr
uier
Wümeh
Vobis en
2 une
W
em
ele,
In es
emm ed
Mane i
Areri ee
1eteni
ſeliggen
Mum d

iſi, i
i Dönmn

liucine

lroettei

diam ſuam magnam regeneravit
nos in ſpem vivam, per reſurrectio-
nem Jelu Chriſti ex moôrtuis, in
æreditatem incorruptibilem, &
incentaminatam, & immarcescibi-
lem, conſervatam in cœlis in vobis,
ui in virtúte Dei cuſtodimini per
dem in ſalatem, paratam revelari
in témpore noviſſimo.
Ssimon Petre, antequam de navi
vocarem te, novi te, & ſuper ple-
bem meam Principem te conſtitui:
Et claves regni cœlôrum tradidi
tibi. Quodcumque ligaveris
fuper terram, erit ligatum & in
cCœlis: & quodcmque solveris iu-
per terfam „erit ſoluůtum & in cœ-
18. Et.

N quo exultàbitis„ môdicum
nunc ſi opôrtet contriſtari in va-
riis tentationibus: ut probatio ve-
ſtræ fidei multò pretiôſior auro
(quod per ignem probatur) inve-
niatur in laudem, & gloôriam, &
honoôrem, in revelatione JeſuChri-
ſti: quem cùm non vidéritis, dili-
gitis: in quem nunc quoque non
videntes créditis: credentes autem
exultabitis lætitia inenarrabili &
glorificata, reportantes finem fidei
Veſtræ, ſalùtem animarum.
si diligis me, Simon Petre,
Vaſce oves meas. Domine, tu
noſti, quia amo te, Et animam
meam pono pro te. Si opor-
tüerit me mori tecum;, non te ne-
gabo. Et animam.

E qua ſalùte exquiſiérunt, at-
que ſcrutati ſunt Prophetæ:
qui de futùra in vobis gratia pro-
Phetavérunt: ſcrutäntes in quod;
vel quale tempus ſignificaret in eis
Spiritus Chriſti: prænüntians eas,
quæ in Chriſto ſunt, paſſiones,
& poſteriores glôrias; quibus re-
velatum eſt, quia non ſibimetipſis,
vobis autem miniſtrabant ea;,
quæ nunc nuntiata ſunt vobis
Per eos, qui evangelizavérunt vo-
bis, Spiritu ſancto miſſo de cœlo,
in quem desiderant Angeli proſpi-
cere.
.„Tu es Petrus, & ſuper hanc
petram ædificabo Eccléſiam meã,
portæ inferi non prævalébunt
adverſus eam: Et tibi dabo cla-
ves regni cœléôrum. Quodcuúm-
que ligaveris ſuper terram, erit li-
gaâtum & in cœlis: & quodcùmque

. 62
slveris ſuper terram, erit ſolutum

& in cœlis. Et tibi.
Noria Patri. Et tibi.

Sermo ſanéti Leônis Papz, 2

Cm duodecim Apôſtoli accépta
per Spiritum fanctum omnium
locutiôòne linguärum, imbuendum
Evangélium mundum ditſtributis
ſibi terrarum partibus ſuscepiſſent;
beatiſſimus Petrus Princeps Apo-
ſtolici ordinis ad arcem Romani de-
ſtinatur impérii, ut lux veritatis »
quæ in omnium Séntium revela-
batur ſalutem, efficaciùs ſe ab ipſo
capite per totum mundi corpus ef-
fünderet. Cujus autem nationig
hômines in hac tunc urbe non eſ-
ſent? aut quæ usquam Gentes ig-
norarent, quod Roma didiciſſet?
Tu es paſtor oövium, Princeps
Apoſtolorum: tibi tradidit Deus
omnia regna mundi: Et ideò
tibi traditæ ſunt claves regni cœ=-
loôrum. Z. Quodcûmque ligaveris
ſuper terram, erit ligatum & in coœ-
lis: & quodcçcúùmque solveris ſuper
ferrarctit ſolùtum & in cœlis. Et
ideò.

Ic conculcandæ Philoſophiæ
opiniônes, hic diſſolvendæ
erant terrénæ ſapiéntiæ vanitates »
hic confutändi demonum cultus »
hic omnium ſacrilegiorũ impietas
deſtruénda, ubi diligentiſſima ſu-
perſtitione habebatur collektum:
quidquid usquam füerat vanis er-
rôribus inſtitütum. Ad hanc ergo
urbem tu beatiſſime PetreApoſtole
venire non métuis, & consorte
gloriæ tuæ Paulo Apôſtolo, aliarum
adhuc Eccleſiarum ordinationibus
occupato, ſilvam iſtam freméntium
beſtiarum, & turbulentiſſimæ pro-
funditatis Oceanum conſtantior;-
quam cùm ſupra mare graderéris »
ingréderis.
Ego pro te rogavi Petre- ut
non deficiat fides tua: & Et tu ali-
quàândo convérſus confirma fratres
tuos. Caro & ſanguis non re-
velavit fibi, ſed Pater meus, dui e
in cœlis. Et.

TAm pôpulos, qui ex circumci-
ſione crediderant; erudieras 3
jam Antiochénam Eccléſiam »
ubi primum Chriftiäni nominis
Q 4 3 dig-

614
dignitas eſt orta, fundaveras: jam
Pontum, Galatiam, Cappadociam,
Aſiam atque Bithyniam légibus E-
vangélicæ prædicationis impleve-
ras: nec aut d⁴bius de proféctu 6-
peris, aut de ſpatio tuæ ignarus æ-
tatis, trophæum crucis Chriſti Ro-
mänis areibus inferébas; quo te

divinis præordinatioônibus antei-
bant, & honor poteſtatis, & gloôria
Paſlioônis.

Petre amas me? tu ſcis Dômi-
ne, quia amo te. Pasce oves
meas. Simon Jodannis diligis
me plus his? tu ſcis Domine,
quia amo te. Paſee.
loria Patri. Paſce.

Ectio ſancti Evangélii ſecundàùm
Matthæum.

IN illo témpore: Venit Jeſus in
partes Cæſaréæ Philippi: & inter-
rogabat diſcipulos ſuos, dicens:
Quem aunt hoômines eſſe Filium
hôminis? Et réliqua.
Homilia S. Hilarii Epiſcopi.

Ominus à discipulis requirit,
quem ſe hômines eſſe dice-
rent: & adjécit, hôminis Filium.
Hæc enim confeſſiôònis tenénda ra-
tio eſt;, ut ſicut Dei Filium, ita &
filium hominis meminerimus: quia
alterum ſine altero nihil ſpei tri-
buit ad ſalutem. Editis itaque, quæ
diverſæ de eo erant, hominum opi-
nionibus, quid de ſe ipſi sentiant,
quærit. Perrus reſpondit: Tu es
Chriſtus Filius Dei vivi. Sed Pe-
grus conditiones propoſitionis ex
véênderit. Doôminus enim dixe-
rat: Quem me hoômines eſſe di-
cunt, filium höminis?: Et certè
filium hôminis contemplatio coôr-
Horis præferebat. Sed addéndo,
Quem me eſſie dicunt? ſignifica-
vit, præter id, quod in ſe vide-
batur, eſſe aliud ſentiendum: erat
enim hôminis filius. Quod igitur
de ſe opinandi judicium deſidera-
bat * Non illud arbitramur, quod
de ſe ipſo confeéſus eſt: ſed occùl-
tum erat, de quo quærebatur, in
quod ſe eredentium fides dehbebat
exténdere.
„ Quem dicunt hômines eſſe Fi-
lium hoôminist dixit Jeſus diſcipu-
lis ſuis. Reſpondens Petrus dixit:
Tu es Chriſtus vilius Dei vivi.
Et ego dico tibi, quia tu es Pe-

trus, & ſuper hane petram ædifi-
cabo Eccleſiam meam.
Beatus es Simon Bar-Jôna, quia
caro & ſangauis non revelavit tibi,
ſed?ater meus, qui eſt in cœlis. Et.

primus
agnéſceret. ey
O in nuncupatione, &c.

T dignum planè conféſſio Petri
præmium conſecuùta eſt; quia
Dei Fili in hömine vidiſſet. Bea-
tus hic eſt, qui ultra humanum o-
culos intendiſſe, & vidiſſe laudatus
eſt: nõ id quod ex carne & sanguine
exrat coôntuens, ſed Dei Filium cœ-
léſtis Patris revelatiòne coõſpiciens:
dignũsque judicatus, qui quod in
Chriſto Dei eſſet, primus agnoſce-
ret. O in nuncupatione novi
nôminis Felix Eccleſiæ fundamén-
tum: dignaque ædificatiône illius
petra, quæ inférnas leges, & târtari
portas, & oômnia mortis clauſtra
diſsolveret! O beatus cœli janitor,
cujus arbitrio claves ætérni aditus
tradúntur, cujus terréſtre judicium
præjudicata auctôritas ſit in cœlo:
ut quæ in terris, aut ligata ſint, aut
ſoluta, ſtatüti eisdem conditiô-
nem obtineant & in cœlo.
. Elégit te Dôminus ſacerdotem
ſibi, ad ſacrificandum ei, Hô-
ſtiam laudis. Immola Deo ſa-
crifieium laudis, & redde Altiſſimo
vota tua. Hôſtiam.
3Bloria Patri. Hôſtiam.

trédecim annos nata; Claudio
Imperatôre, Chriſtianæ fidei accu-
sata, ejsdem juſſu ducta ad Apol-
linis templum, ut idolis immola-
ret, cùm rem deteſtarétur, côla-
phis cæſa, in carcerem traditur: at-
ue inde emiſſa, cùm in fidei con-
Aantia perſeveraret, affecta verbé-
ribus, ferventique adipe delibuta,
rurſus in carcerem includitur. Poſt
triduum in amphitheatrum produ-
cta, leôni objicitur: qui ſuæ ferita-
tis oblitus, humiliter ſe ad ejus
pedes abjécit. Quæ pôſteà in erga-
ſtulo triduum inédia afflicta, in
equùúleo ſuſpenditur, & ungulis

Paiſ⸗ „nobilis virgo Româna:

ſttreis exe⸗
fcitut, u
erafit incol
Urben cap
1s palmam

lult. Cuj
lecimo ab⸗
Kunts deci
Uuarin ſepr
eDeum!
4 b L

Cce ſac
diebus
ventus elt
i51
ln Non
(li conſery
I 60
Dis crelcern
inn dacer
Duminum.
(lte Deo⸗
AI, Lery
inguudium
de ſices
diebus
Ventus eſt
itacindizt,

lite
iccihe
ſdees
VIncula
ado es
in,
4herlte te
luudere
N Niniti
Ondt d
In unten
er uniper
Anen.
kilent

Ur in
4
Eerenn,

Oboäcin
occün
kün ben
ci H
erlt ſolatnt

Minns in

lut
nar

tam alß.

ornygu

elirit tii
Elil,

ett;
idilet. .
hummigumt
lehrcttn
K

dohdes
de Alle

férreis excarnificâta, in rogum in-
jicitur, unde etiam mirabiliter
evaſit incolumis. Denique extra
Urbem capite abſciſſo, virginita-
tis palmam marty rii corona cumu-
lavit. Cujus corpus via Oſtienſi,
decimo ab Urbe milliario, àa Chri-
ſtianis decimoquinto Kaléndas Fe
bruari ſepelitur.
Fe Deum laudamus. II.
A D L A UOU D. E S,

Cce ſacerdos magnus, qui in
diebus ſuis placuit Deo, & in-
véntus eſt juitus.
ns regnavit. 11.
Non eſt inventus similis illi,
qui conſervaret legem Excelii
Ideo jurejurando fecit illum
Düs créſcere in plebem ſuam.
Sacerdotes Dei benedicite
Déminum: fſervi Dömini, hymuum
dicite Deo, alleluja.
. Serve bone & fidélis, intra
in gaudium Domini tui.

E facérdos magnus, qui in
„diébus ſuis placuit Deo, & in-
véntus eſt juſtus: & in tempore

iracundiæ factus eſt reconciliatio.

Eate Paſtor Petre, clemens
accipe
Voces precantum, criminumque
vincula
Verbo resolve, cui potéſtas tra-
lta »
Aperire terris cœlum, apértum
claudere.
it Trinitati ſempitérna gloria,
Honor, potéſtas, atque jubilatio,
In unitate, quæ gubernat omnia;,
Per univérſa æternitatis ſæcula.
Amen.
Exaltent eum in Eccléſia plebis.
Et in cathedra ſeniorum lau-
dent eum.

Rubarumque ligaveris ſuper ter-
ram „erit ligatum & in coœlis: &
quodcumq; solveris ſuper terram,
erit ſolutum & in cœlis: dicit Do-
minus Simoni Petro.

Eus, qui beato Petro Apôſtolo
. tuo collatis clavibus regni cœ-
Iéſtis, ligandi arque ſolvendi Pon-
tificium tradidiſti: concéde, ut in-
terceſſionis ejus auxilio: a peccatô-
rum noſtrorum néxibus liberemur.
Qui vivis & regnas.

615

Sancte Paule Apôſtole, præ-
dicàtor veritâtis, & doctor Gen-
tium, intercede pro nobis ad
Deumqui te elégic. Tu es vas
electionis ſancte Paule Apoſtole.
Prædicator veritatis in univerio
mundo.
Eus, qui multitdinem Gen-
tium beati Pauli Apoſtoli præ-
dicatiòne docuiſti: da nobis, quæ-
ſumus: ut cujus commemoratio-
nem côlimus, ejus apud te patro-
cinia ſentiamus.
S⸗ Simile eſt
regnum cœlôrum hômini nesgotia-
tõri, quærenti bonas margaritas:in-
veênta una pretioſa, dedit omnia
ſua,, & comparavit eam.
Diffuſa eſt gratia in labiis tuis:
Proptérea benedixit te Deus in
ætérnum.
9. Daà quæſumus. .
Non eſt inven-
um. Ecce ſacerdos.
Amavit eum Dominus »
Et ornavit eum. Amavit. ,. Sto-
lam gloriæ induit eum. Et ornavit.
lôria Patri. Amavit. .—
Elégit eum Dôminus ſacerdo-
tem ſibi. Ad ſacrificandum ei
hoôſtiam laudis.

tus.

Ideò jurejurando.

On eſt inventus similis illi,
qui conſexvaret legem Excel-
ſi: ideo jurejurando fecit illum
Düs créſcere in plebem ſuam.
Eleégit eum Dominus?
Sacerdôtem ſibi, Elégit. A
ſacrificandum ei hoôſtiam laudis.
Sacerdoôtem. Gloôria bPatri. Elegit.
Tu es Sacérdos in æternum.
Secundùm ordinem Melchiſe-
dech.
Serve bone.

Ungi ſacerdéôtio, & habére lau-
dem in nomine ipsius, & of-
férre illi incenſum dignum in o-⸗
dôrem ſuavitatis.
Tu es ſacérdos, * In ætér-
num. Tu es. Secùndùm ordi-
nem Melchiſedech. In æternum-
Gloôria Patri. Tu es. F. Juſtum
dedùxit Doôminus per vias rectas-

endit illi regnum Dei.
1 3and Ecce ſarerdos:
9 1X1

Dôminus.
Q*%

616
„ 77⸗ 2—- .
Meméento Dômine David. 85.

Elégit te Dominus ſacerdéôtem
ſibi. Ad ſacriticandum ei ho-
ſtiam laudis-

Dum eſſet ſummus bontifex, ter-
rêna non métuit, ſed ad cœléſtia
gegna glorioſus migravit.
. eus» qui beato Petro.

615.

PIE XIX. IANUARII.

, Iſte Sanctus pro lege Dei ſui
certävit usq; ad morté, & à verbis
impiorum non fimuit, fundatus
enim erat ſupra firmam petram.
Gloria & honòre coronâſti eum
HDoômine. Et conſtituiſti eum
ſuper pera mäanuum tuarum.

Eus, qui ad illuſtrandam Ec-
cleſiam tuam beatum Canũ-
tum, Danorum Regem, martyrii
Palma, & glorioôſis miraculis deco-
räre dignatus es; concède propi-
tius; ut ſicut ipſe Dominicæ paſ-
ſiônis imitâtor fuit, ita nos per
ejus veſtigia gradiéntes, ad gaudia
ſempitérna pervenire mereamur
Per Dominum.

Ana, Iſtôrum eſt enim regnum
