Viam conſulit, quæ Dominica & vi-
talia præcépta cuſtéôdit, ut quæ ſe
Chriſto dicàverint, & à carnali con-
cupiſcentia recedéntes, tam carne,
quam mente ſe Deo voôverint, con-
sümment opus ſuum magno præ-
mio deſtinatum: nec ornâri jam,
aut placère cuiquam, niſi Domino
iuo ſtůdeant, aà quo & mercédem
virginitatis expéctant, dicente ip-
ſo: Non omnes capiunt verbum,
ſed illi, quibus datum eſt. Sunt
enim ſpadones, qui ex utero matris
ſic nati ſunt: & ſunt ſpadones, qui
coacti ſunt ab hominibus: & ſunt
ipadones , qui teipfos caſtravé-
runt propter regnum cœlôrum.
.. Dilexiſti juſtitiam, & odiſti ini-
quitatem: Proptéreâ unzit te
Deus , Deus tuus oleo lætitiæ.
y., Propter veritàatem, & manſue-
tüdinem, & juſtitiam. Proptérea.

Enuò quoque per hanc Angeli
vocem continéntiæ munus o-
ſténditur, virginitas prædicatur. Hi
ſunt, qui cum mulieribus ſe non
coinquinavérunt: virgines enim
permansérunt: hi ſunt, qui ſequuún-
tur Agnum, quocmque ſerit. Ne-
que enim tantùm maſculis conti-
nentiæ gratiam Dis repromittit, &
féminas præterit: ſed quôniam fé-
mina viri portio eſt, & ex eo ſump-
ta atque formata eſt , in Scripturis
fere omnibus ad protoplaſtů Deus
loquitur, quia ſunt duo in carne
una, & in maſculo ſimu! ſignifi-
catur & fémina. Quòd ſi Chriſtum
continéntia séquitur, & regno Dei
virginitas deſtinatur: quid eſt illis
cum rterréno cultu, & cum orna-
meéntis, quibus, dum hominibus
placére géſtiunt, Deum offendunt?
Afferéntur Regi virgines poſt
eam, proximæ ejus, ⁸ Afferéntur

centiæ fluctibus ja caris.

Ixiii
tibi in lætitia & exultatione.
spécie tua , & pulchritúdine
tua inténde, préôſpereè procéde, &
regna. Afferéntur.
loria Patri. Afferéntur.

éctio ſanéti Evangélii ſecndúm
Matthæum. .
IN illo tempore: Acceſsérunt ad
Jeſum Phariſæi tentantes eum, &
dicêntes: Si licet homini dimittere
uxoôrem ſuam, quacumque ex cau-
ſa? Et réliqua.
Homilia S. Joannis Chrysôſtomi.

Ominus noſter, quia ad vir-
ginitätem hortâri grave eſſe
videbatur, à neceſſitate legis de
non ſolvéndo matrimônio, eos ad
cupiditatem illius trahere ſtudet.
Deinde, ut eam eſſe poſsibilem
oſténdat, ſic inquit: Sunt eunũchi,
qui ex ventre matris ita nati ſunt»
& ſunt, qui ab hominibus eunuchi
facti ſunt, & lunt, qui ſeipſos caſtra-
vérunt propter regnum cœlorum.
Quibus verbis laténter eos ad eli-
géndam virginitatem inducit, dum
eã virtutem eſſe poſsibilem aſtruit.
Hæc eſt virgo säpiens , quam
DPôöminus vigilantem invénit, quæ
accéptis lampadibus ſumpſit ſecum
Sleum: Et veniénte Dômino;
introivit cum eo ad núptias.
Média nocte clamor factus eſt,
ecce ſponſus venit, exite bviàm
ei. Et.
D autem hoc ferè modo confir-
mat. Cögita tecum, ſi aut à
natúra talis eſſes, aut ab homini-
bus eam injuriam paſſus, quid
fäceres „ cùm & ejúsmodi vo-
luptaâte caréres, & nullam caréndo

mercedem conſequeréris? Gratias

igitur nunc Deo agas, quod cum
mercéde atque cçoronis idem süfti-
nes, quod illi ſine corônis ac præ-
mio tôlerant: imò veroô non idem,
ſed multòô lévius, tum quia ſpe eri-
geris, & conſciéntia reétè facti, tum
quia non ita ingéntibus concupis-
Meédia nocte clamor factus eſt:
Ecce ſponſus venit; exite obviam
ei. Prudéntes virgines aptate
veſtras lampades. Ecce.
loria Patri. Ecce. 10 1X
Um ergo de illis eunũchis di-
,xerit, qui niſi étiam ipſi mente
ſe contineant; fruſtrà & inutiliter
tales ſunt;: ac de illis, qui ut re-
gnum

Ixiv
gnum cœlörum conſequämur
ſe cöntinent, ſubjünxit rurſus,,
dicens: Oui poteſt capere, cà-
piat: ut alacriores efficiat eo ipſo,
quod grave eſſe opus oſténdit, &
ineffabili benignitàte ſua noôluit
eam rem intra neceſſitàtem legis
conclůdere: idque dicéndo, adhuc
magis poſsibilem eſſe demonſtrat,
ut voluntatis ſtdium plus augea-
tur.
e Deum laudamus. II.
C. O MfͦMUNE

Dum eſſete
ixit Düs.
liv.

2

Ixvi.

2

collaudabo te Deum Salvatoô-
rem meum. Confitébor noômini
tuo: quòniam adjutor, & protector
factus es mihi, & liberaâſti corpus
meum a perditione.

Onfitehor tibi Dömine Rex, &

Ulierem fortem quis invé-
Eniet? procul; & de ültimis
finibus prétium ejus. Confidit in
ea cor viri ſui, & ſpoliis non indi-
gébit.
Ortem virili péctore
Laudéêémus omnes féminam,
Quæ ſanctitatis gloria;,
Ubique fulget inclyta.
Aæc ſancto amoôre saucia,
Dum mundi amôrem nozium
Horréſcit ad cœléſtia
Iter perégit ärduum
Carnem domans jejuniis,
Dulcique mentem pabulo
Orationis nũtriens;
Cœli potitur gäudiis.
Rex Chriſte virtus fortium;
Qui magna ſolus éfficis,
Hujus precatu quæſumus»,
Audi benignus supplices.
Deo bPatri fit gloria »
Ejüsque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
Spécie tua, & pulchritůdine tua.
Intende;, prôſperè procéde, &
fegna. .

Simile eſt regnum cœlorúm homi-
ni negotiatori quærénti bonas
margaritas: inventa una pretioſa,
dedit omnia ſua, & comparavit eã.

Eus, qui inter cétera poténtiæ
tuæ miracula: étiam in texu
fràgili victôriam martyrii contuli-
ſti: concéde propitius; ut, qui
beâtæ N. martyris tuæ natalitia
cõlimus „ per ejus ad te exempla
gradiamur. Per DOOöminum.,

A nobis, quæſumus, Döômine
Deus noſter, ſanctarum mar-
tyrum & palmas inceſsa-
bili devotiône venerâri: ut quas
digna mente non pôſſumus cele-
brare, humilibus ſaltem frequen-
témus obséequiis. Per Doôminum.

Xâàudi nos Deus ſalutaâris no-
ſter: ut ſicut de beatæ feſti-
vitate gaudémus; itæ piæ devotio-
nis erudiamur afféctu. Per Däm.
In
e-⸗

audémus Deum noſtrum;,
confeſſiõne beaâtæ
nite. 1. , .
Ujus orâtà Deus alme nobis
Débitas pœnas ſcelerum re-
mitte;
Ut tibi puro reſonémus almum
Béctore carmen. .
it decus Patri, genitæque Proli,
Et tibi compar utrisque virtus;
Spiritus ſemper, Deus unus omni
Témporis ævo. Amen.

lvi.

Læva eſus ſub câpite meo, & déx-
tera illius amplexabitur me.

onfitébor tibi Dômine. Ixii.

De Parabolis Salomônis.

MNierem fortem quis invé-
niet ? procul, & de ultimis
finibus prétium ejus. Confidit in
ea cor viri ſui, & ſpôliis non in-
digébit. Reddet ei bonum, & non
malum, 6mnibus diébus vitæ ſuæ.
Quæsivit lanam & linum, & ope-
rata eſt consilio mänuum ſuarum.
Facta eſt quaſi navis inſtitéris de
longè portans panem ſuum. Et de
nocte ſurréxit, deditque prædam
domeſticis ſuis, & cibaria ancillis
ſuis. Conſideravit agrum, zaiuͦ
6 3*

enn: de ftu
Dentirit vin
Itucine lumb
t brachium
Veni electe
monum meun
Uit Rex ſyer
pecie tu⸗
aintende, p⸗
legna Quna,
Ntint, 6
Cek nezotil

la eſt dr.
No Dkrez de
Ternum. 8

UNlceray

allem otiol⸗
enunt 6

eum: de fruétu mânuum ſuârum
plantavit vingam, Accinxit for-

et ten n Pplant⸗
titudine lumbos ſuos, & robora-

a: Etian in l⸗

n maltfie vit brachium ſuum.
topitins I,In Be Veni elécta mea, & ponam in te
tytis tur thronum meum: Quia concu-
elsad tenae Pivit Rex ſpéciem tuuam.
t Dominun, specie tua, & pulchritúdin-
tua inténdes prôſperè procéde, &
regna Quia. 61
ueſummus Dirt Uſtavit, & vidit quia bona

I, ſandtiumn Ek eſt negotiatio ejus: non ex-
Halmas is tinguetur in nocte lucerna eſjus,
Genetati: ug Manum ſuam miſit ad fortia, & di-
0 völum & giti eius apprehendérunt fuſum.
bastaltenttakf Manum ſuam apéruit inopi, & pal-
8, Det Dorum mas fuas exténdit ad pauperem.

Non timébit domui ſuæ à frigoôri

Deus ſaniien bus nivis: omnes enim doméftici

debente N ejus veſtiti ſunt duplicibus. Stra-
sitr edee gulatam veſtem fecit ſibi: byſſus
kean⸗Lediia & pürpura indumentum ejus, Noô-
bilis in portis vir ejus, quando sée-
un todum derit cum fenatoribus terræ. Sin-
donem fecit, & véndidit, & cin-
gulum trâdidit Chananæo.
IDens lne noin Diffuſa eſt gratia in labiis tuis:

us eeletunl 1
ætérnum. Spécie tua, & pul-

ednens Anun

anen procede, & regna. Proptérea.
entale l zen
,agtüglle n Ortitudo & decor indumentum

ejus, & ridébit in die noviſſi-
mo. Os ſuum apéruit ſapiéntiæ,
& lex clementiæ in lingua ejus.
Conlideravit sémitas domus ſuæx,
& panem otioôſa non comédit. Sur-
rexérunt filii eius, & beatiſſimam
prædicavérunt: vir ejus, & laudavit

t)Dels uls
gisedn n⸗

li⸗

)AG⸗

eitege
inenn eam. Multæ filiæ congregavérunt
Pplexrdhl divitias, tu ſupergréſſa es univér-
ſas. Pallax gratia, & vana eſt pul-
e e chritüdo: mulier timens Domi-
lib⸗ num, ipia laudabitur. Date ei de
fructn mângum ſuärum: & lau-
6glondm”, dent eam in portis opera ejus.
klalonnn Spécie tua, & pulchrieudine tua,
en e e Intende, proſpere procede, & re-
ſonen leis ena. Diffufa eſt gratia in laàbiis
N kuis, propfterea benedixit te Deus
unee ea in æternum. Inténde.
an Elsria Patri. Intende,
iie Ex libro S, Ambréſii Epiſ. de vid.
io ninnue e AsSrum hunc Eccleſiæ fertilem
i mb inl⸗ cerno, nunc integritatis flore
Spanen e vernäântem, nunc vidauitaâtis gra-

leicli i vitate pollentem, nunc éetiam con-
ee6 Jugii früctibus redundantem., Nam

Pro ptéreà benedixit te Deus in

chritüdine tua inténde, proſperè

1xv
etſi diverſi, unſus tamen agri fru-
ctus ſunt: nec tanta hortôrum li-
lia, quantæ ariſtæ ségetum, meſlium
ſpicæ, compluriumque ſpatia cam-
poôrum, reckpiendis aptàntur ſemi-
nibus quam rédditis novales fru-
ctibus feriäntur. Bona ergo vidui-
tas 1 quæ toties Apoſtôlico judicio
prædicatur. Hæc enim magiſtra
dei, magiſtra eſt charitatis.
Propter veritatem, ê& man-
ſuetúdinem, & juſtitiam: μ Et de-
dũúcet te mirabiliter dextera tua.
Spécie tua, & pulchritudine tua
intende, proſpereèe procéde, & re-
gna. Et deducet. Ledie
Nde & illi, qui deôrum ſuôrum
adultéria S probra veneran-
tur, cœlibàtus & viduitatis ſtatué-
re pœnas, ut æmuli criminum mul-
ctarent ſtůdia virtùtum, ſpecie qui-
dem, qua foœcunditatem quærerent,
ſed ſtùdio, quo propôſitum caſtita-
tis aboletent. Nam confectis &
miles ſtipéndiis arma deponit, &
relicto officio, quod gerébat, ad
prôpria veteranus rura dimittitur,
ut & ipſe exercitæ laboribus vitæ
réquiein conſequatur, & alios ſpes
futuræ quietis ſubendis faciat
opéribus promptiores. Agrigçola
quoq; maturior torquendam aliis
Rrwal comittit;, & juvenili grava-
tus opere providéntiam curæ ſeni-
lis cxplorat; vitem facilius tônde-
res quam prémere, ut juveneſcentẽ
luxuriam réêprimat, & adolelceêntem
laſciviam falce ſuccidat: parcoôrum
quamdam partuum caſtitatem do-
cens étiam in vitibus expetendam.
„, Dilexiſti juftitiam, & odi-
ſti iniquitàatem: * Proptérea unxit
te Deus, Deus tuus oleo Iætitiæ.
g. Propter veritatem, & man-
ſuetùdinem, & juſtitiam. Proptéreâ.

Imilis huic vidua velut eméri-
tis veteräna ſtipéndiis caſtita-
tis: & ſi conjugii arma depònat, do-
mus tamen fotius pacem guber-
nat: & ſi vehéndis onéribus otio-
ſa, maritàndis tamen junioribus
provida;, ubi cultus utilior, ubi
fructus ubérior ſit, quarum côpu-
lam aptiorem, ſenfli grevitate di-
ſponit. Itaq; ſi maturioribus quàm
junioribus committirur ager, cur
putesz utiliorem nuptam eſſe quain
viduam ? Quôd ti perfecntôres fi-
dei perfecutores fuérunt étiam
viduitatis „ ütique fidem ſequén-
e tibus

Ixvi
tibus vidâitas non pro ſupplicio
fugienda eſt, ſed tenenda pro præ-
mio.
Fallax gratia, & vana eſt pul-
chritädo: * Mülier timens Deum
ipſa laudabitur. Date ei de
tructu manuum ſuarum, & laudent
eam in portis pera ejus. Mülier.
lIôria Patri. Mülier.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum]
Nillo tempore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis parabolam hanc:
simile eſt regnum cœloôrů thesau-
ro abicoôndito in agro. Et reliqua.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Oelorum regnum, fratres cha-
riſſimi, idcircòô terrénis re
bus simile dicitur, ut ex his, quæ
änimus novit, ſurgat ad incognita,
quæ non novit: quatenus exémplo
viſibilium ſe ad inviſibilia rapiat,
& per ea, quæ ulu didicit, quaſi
confricatus incaléſcat: ut per hoc,
quod ſcit notum diligere, diſcat &
incognita amare. Ecce enim regnuũ
cœlôrum thesauro abſcondito in
agro comparatur: quem, qui inve-
nit homo, abſcõndit, & præ gaudio
illius vadit, & vendit univerſa, quæ
habet, & emit agrum illum.
Os ſuum apéruit ſapiéntiæ „ &
lex clementiæ in lingua ejus, con-
ſideravit sémitas domus ſuæ.
Et panem otiôſa non comedit.
Guſtavit, & vidit, quia bona eſt
negotiatio ejus, non extinguétur
in nocte lucêrna ejus. Et.

Ua in re hoc quoque notan-
dum eſt, quòd inventus the-
saürus abſconditur, ut ſervétur:
quia ſtüdium cœléſtis deſidérii à
malignis ſpiritibus cuſtodire non
süfficit, qui hoc ab humanis lâu-
dibus non abſcondit. In præsenti
étenim vita, quaſi in via ſumus,
qua ad patriam pergimus. Maligni
autem ſpiritus iter noſtrum quaſi
quidam latrünculi obſident. De-
pPrædari ergo desiderat, qui thesau-
rum püblicè portat in via. Hoc
autem dico, non ut proximi 6pera
noſtra bona non videant, cùm
Icriptum ſit Videant ôpera veſtra
bona, & glorificent Patrem veſtrü,
qui in cœlis eſt: ſed ut per hoc,
quod agimus, laudes extériùs non
quæramus. Sic autem ſit opus in

pùblicô, quatenus inténtio màneae
in occůlto, ut & de bono oôpere
pröximis præbeamus exémplum,
& tamen per intentionem, qua
Deo ſoli placére quærimus, ſemper
optemus ſecrétum.
„Regnum mundi, & omnem or-
nâtum iæculi contempfi propter
amôrem Domini mei Jeſu Chriſti,
Quein vidi, quem amavi, in quem
crédidi, quem diléxi. Eruétavit
cor meum verbum bonum: dico ego
opera mea Regi. Quem.
loôria Patri. Quem. .
Hesaurus autem cœlé ſte eſt de-
ſideérium: ager verò- in quo the-
süurus abſconditur, diſciplina ſtů-
dii cœléeſtis. Quem profecto agrum
vénditis omnibus comparat, qui
voluptatibus carnis renuntians ,
cuncta ſua terréna deſidéria per
diſciplinæ cœléſtis cuſtodiam cal-
cat: ut nihil jam, quod caro blan-
ditur, libeat, nihil, quòôd carnalem
vitã trucidat, ſpiritus perhorréſcat.
e Deum laudamus. II. .
AD LAUDES,»

Dum eſſet Rex in accubitu ſuo⸗
Inardus mea dedit odorem ſua-
vitatis. ñs regnavit.
II. In odorem un-
guentéôrum tuérum cùrrimus; ado-
leſcéntulæ dilexérunt te nimis.
Jam hiems tranſiit; imber
abiit, & recéſſit: ſurge amica mea⸗=
& veni. Veni eléecta mea, &
ponam in te thronum meumallel.
Iſta eſt ſpeciola inter filias
Jerúſalem. hir.
Diffũſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptéreà benedixit te Deus in
ætérnaum.

Date ei de fructu mànuũ ſuarum, &
laudent eam in portis opera ejus-

Eus, qui inter cétera botentiæ
tuæ miracula: étiam in ſexu
fragili victériam martyrii contuli-
ſti: concede propitiuszut qui beatæ
martyris tuæ natalitia côlimus,
per ejus ad te exémpla gradiâmut.
bPer Dominum.

A nobis, quæſumus, Dômine
Deus noſter, ſanctarum mar-

tyrum ir 4
bili devotione venerakti: ut dquas

& palmas incelsa-

digna mente non pollumus cele-
ra-

zire, humt
(Eerus obset

Liudinos!
u ſicut de
te paudéma
Ii erudiämur

Onatebor uib

ulie
9r. Pecie
kücine tua. 8
Mrolpere grocea
onin batn.
Acuvabit
Deus inm.
myebitur.

hiems tr

berictime
(Enem mil
müingientibt
ilcam de min
uim nelmn,
ndisgne e

num luar
I alma
herem, N
Nikigonbus

4 t,

ure facit ean

lna mea De
4 lüſtinent
n⸗ 77
ann angüͤ

Ulefli
AItigg.
las kian
Alchritucdo 4
um ipſa

intentiomne
de bono
nus exengl
tentionen,
uerünugſere

h.
li, & onmene
ntemplt nune
wei ſeſn
n achärhinge
ri. F. b
abonumclnt
en

em. Lelt
en crleheelt⸗
Lretoein guo n
t,ileiglimt!
n gloteige
1s connalet,
nis kelüntii
na eltet
is cuſocim
nGquod cli
il,votcun
Uitus eltolte

Amus II.
14005

i Letbiu 1
edt otatenl
isegnigl.
ln diclenn.

bràre, humilibus ſaltem frequen-
témus obséquiis. Per Dôminum.

Xâudinos Deus ſalutaàris noſter:
ut ſicut de beatz feſtivi-
tàte gaudémus; ita piæ devotio-
nis erudiamur afféctu. Per Dnm.
In odòiem.

onfitébor tibi. Ixiv.

ulierem fortem. Ixiv.
Spécie tua, & Et pulchri-
tůdine tua. Specie. Inténde,
proſperè procéde, & regna. Et.
BIöria Patri. Spécie.
Adjuvabit eam Deus vultu ſuo.
Deus in medio ejus, non com-
movébitur.

Jam hiems tranſiit.

Iberäâſti me ſecundùm multitůù-
dinem milericordiæ nôminis
tui à rugiéntibus, præparatis ad
eſcam, de manibus quæréntiu äni-
mam meam, & de multis tribula-
tionibus, quæ circumdedérunt me.

Anum ſuam apéruit inopi,
& palmas ſuas exténdit ad
pauperem. Non timébit domui
ſuæ à frigoribus nivis.
Adjuvaàbit eam, Deus
vultu ſuo. Adjuvabit. Deus in
médio ejus, non commovébitur.
Deus. S loria Patri. Adjuvabit.
Elégit eam Deus, & præelegit
eam. In tabernâculo ſuo ha-
bitare facit eam.
Iſta eſt ſpecioôſa.

Audabit usque ad mortem ani-
ma mea Dominum;: quôniam
éruis ſuſtinéntes te, & liberas eos
de manu angùſtiæ, Dne Deus noſter.

Ultæ filiæ congregavérunt di-
L vitias: tu fupergréſſa es uni-
vérſas. Fallax gratia „ & vana eſt
pulchritudo: müúlier timens Doô-
minum ‚ipla laudabitur.
Elégit eam Deus, ⁸ Et præ-
elegit eam. Elégit.
naculo ſuo habitare facit eam. Et
præelégit. 1oria Patri. Elégit.
Diffúſa eſt gratia in labiis tuis.
Propterea benedixit te Deus in
æternum.

In taber-

Ixvii

Dum eſſet Rex. .
lxiv. Diffùſa eſt
grätia in labiis tuis. Proptéreàâ
benedixit te Deus in ætérnum.

Manum ſuam apéruit inopi, & pal-
mas tuas exténdit ad pauperem »„
& panem otioſa non coméedit.

Ixiv.
Sermo S. Joânnis Chry soſtomi.

EFS mäximè commemorationes
diligo Martyrum, diligo, &
ampleééctor, atque omnes quidem,
ſed tum præcipuèê, cùm mulierum
certamina proponůntur. Quanto
enim infirmius eſt vas, tanto major
eſt gratia, tantòô illuſtrius eſt tro-
phæuũ, tantòôò insignior eſt victoria,
non ob imbecillitatem ſexus ath-
letarum, ſed quòd per ea, quibus vi-
cerat inimicus, nunc eêtiã vincatur.
Propter veritatem „ & man-
ſuetůdinem, & juſtitiam: & Et de-
duúcet te mirabiliter déxtera tua.
y. Spécie tua, & pulchritúdine fua
intende, prôſpere procéde, & re-
gna. Et deducet. 1
Er mulierem vicit, per muliere
luperäâtus eſt. Hoc illius anreâ
telum erat: hoc illius nunc cædis
factum eſt inſtrumentum, hoc vas
apparuit inſuperabile. Peccavit illa
prior, & moôrtua eſt: iſta moôortua
eſt, ne peccaret, IIla tum fütilis
promiſſi ſpe inflata, Dei leges vio-
lavitzhæc vitã præsenté contéêmpſit,
nefidem in ſuum benefactorem
ejuraret. Quam igitur deinceps ſpe-
rare pôterunt excuſationem viri,
ſi molles ſint & ignavi; quam verò
véniam, cùm fôrtiter ac viriliter ſe
gerant mulieres, c adeòô ſe generoô-
sée ad certamina pietatis accingant?
„Dilexiſti juſtitiam, & odi-
ſti iniquitatem: * Proptérea unxit
te Deus, Deus tuus oleo lætitiæ.
Propter veritatem, & mian-
ſuetùdinem, & juſtitiam. Proptérea.
Uit illi corpus imbecillum, &
obnôxius ſexus injüriæ: verum-
tamen mnium horum imbecilli-
tàtem advéniens gratia occultavit.
Nihil enim eſt, nihil plane potéëtiùs
eſt eo, qui magno cum ſtudio Dei
e 2 timo-

Ixviii
timoôrem habeat in mente defigum:
fed quamvis ignes, quamvis ferrũ:
quamvis béſtias „ quamvis aliud
quidvis minéntur hoſtes, omnia
nullo negoôtio contémnit; quod
utique Beata iſta étiam fecit.
Fallax gratia,; & vana eſt pul-
Chritúdo πi Mülier timens Deum,
ipſa laudabitur. Date ei de
fructu manuum ſuarum, & laudent
gam in portis pera ejus. Mulier.
& loria Patri. Mulier.
C O MMUNE

Domum tuam Démine. cum relit
de ixit Dñs.

lIxxiii.
77.
auda Jerúſalem. 89.

Idi civitatem ſan am Jerùſalem
novam deſcendéntem de coœlo
à Deo, paratam ſicut ſponſam or-
natam viro ſuo.
Oeleéſtis Orbs Jérũſalem »
Beata pacis viſio,
Quæ celſa de vivéntibus
Saxis ad aſtra tôlleris»
Sponſæque ritu cingeris
Mille Angelorum millibus.
Morte nupta proſpera „
Dotata Patris gloöria „
Reſpêrſa Sponſi gratia
Regina formosiſſima;»
Chriſto jugata Principi „
Coœli corüſca Civitas.
Kic margaritis émicçant,
Paténtque cunctis ôſtia:
Virtůte namque prævia;
Mortalis illuc ducitur;,
Amore Chriſti pércitus
Torménta quisquis süúſtinet⸗
calpri ſaluùbris ictibus;,
Et tunſione plurima,
Fabri pollita malleo
Hanc ſaxa molem coônſtruunt
Aptisque juncta néxibus
Locantur in faſtigio.
D ecus Parénti débitum
Sit usquequaque Altiſſimo,
Natoôque Pattis unico
Et inclyto Paraclito,
Cui laus, potéſtas, glöria,»
Kterna ſit per ſæcula. Amen.
J. Hæc eſt domus Dômini firmiter
ædificata. Benè fundata eſt
fupra firmam pétram.

Sanctificavit Dôminus tabernacu
lum ſuum: quia hæc eſt domusDei,
in qua invocabitur nomen ejus, de

quo ſcriptum eſt: Et erit nomen
meum ibi dicit Dominus.

Eus, qui inviſibiliter omnia
céontines, & tamen pro ſalute
géneris humdani ſigna tuæ poténtiæ
viſibiliter oſténdis: templum hoc
poténtia tuæ inhabitatioônis illu-
ſtra, & concede; ut omnes, qui huc
deprecatüri conyéniunt;, ex qua-
cúmque tribulatiône ad te clama-
verint, conſolatiônis tuæ benefi-
cia conſequântur. Per Dominum.

Eus, qui nobis per singulos an-
nos huſjus ſancti templi tui
conſecratiéônis rêparas diem, & ſa-
cris ſemper myſtériis repræséntas
incôlumes: exaudi preces pôpuli
tui, & præſta; ut quis quis hoc templũ
beneficia petiturus ingréditur, cun-
cta le impetrâſie lætétur, PerDñim.

ômum Dei decet fanctitdo:
Sponium ejus Chriſtum adoré-

mus in ea. n enite. I.
léſtis. .

röllite portas,principes, veſtras-,
& elevaâmini portæ æternales.

Omini eſt terra, & plenitůdo
ejus: * orbis terrärum, & uni-
VErſi qui habitant in co.
uia ipfe ſuper maria fundavit eü:
& ſuper flumina præparavit eum.
uis aſcéndet in montem Dni ² *
aut quis ſtabit in loco ſanct ejus.
hocens manibe, & mundo corde: *
qui non accépit in vano animã ſuã
nec juravit in dolo pröximo ſuo.
ic accipiet benedidionem à Do-
mino: * & milericordiam à Deo
ſalutari ſuo.
Hæc eſt generatio quæreéntium eu, *
quærentium faciem Dei Jacob.
ttôllite portas, principes, veſtras-
& elevamini portæ æternales: *
& introibit Rex glériæ. ..
duis eſt iſte Rex glôriæ? * Domi-
nus fortis & potens, Dominus
potens in prælio.
ttôllite portas, principes, veſtras,
& elevamini portæz æternales: *
& introibit Rex glôriæz.
Quis eſt iſte Rex gloriæ à * Dômi-
nus virtäütum iple eſt Rex gloriæ.

Töllitepot
(ias, Aͤeleram
e.
Bin Deum, &!
ut Comus Dei.

lus noler ei
1us: F adjuto
s,gueinyene
tekei non tin
Ubabitur terta:
Anontes in cor
Uulelunt, R tun

int egna::
Amot elt ter
nns irtütum

Eriltäbor i
Duinms rittutum

ibit mihi Don
iſte vocibi
a Acifcirit

Mno⸗ Deo,

chias Regi
in dnde
Dens nomihn

II, r n ſr⸗
d C ulcip

Metit nonet
Domings,

Nifibtliter ontt
tamen prol
igna tur hot
Is: tempjun
abitationis
at ommnes,gike
Veniunt, etg
jone ad techin-
lionis tur bend
t. Der Domminmn

ispertinglott⸗
ſncti te
vehatas lien
ſeriss keylezentn
ldi preces ibl
lisguishoc ten
us ingrecitupen⸗
letetur, Verhin.

tet ſanckiticlo
Chritum adore⸗
enlte, l.
is: Uln
ſeigesnlellus,
ie Neindes⸗

entitum, Al
Prearigit
womeibin
jloco ſaniht

4

1 glote N⸗
, glola

nins
potets, Dn
rinciſes
te Ttelna
Oriz. nis
glon 1VDo

le el

A52. Tôllite portas, principes;
veſttas, & elevamini portæ æter-
nales. Erit mihi Domi-
nus in Deum, & lapis iſte voca-
bitur domus Dei.

Eus noſter refuùgium, & vir-
tus: * adjùtor in tribulatioô-
nibus, quæ invenérunt nos nimis.
Proptéreà non timébimus, dum
turbabitur terra: * & transferen-
tur montes in cor maris.
Sonuérunt, & turbatæ ſunt aquæ
eôrum: * conturbati ſunt montes
in fortitdine ejus.
Fluminis impetus lætificat cività-
tem Dei: * ſanctificavit taberna-
culum ſuum Altiſſimus.
Deus in médio ejus, non commo-
vebitur: *τ adjuvabit eam Deus
manè dilùculo.
Conturbatæ ſunt Gentes, & incli-
nata lunt regna: * dedit vocem
ſuam, mota eſt terra.
Dominus virtůtum nobiscum: *
ſuſceptor noſter Deus Jacob.
Venite, & vidéte ôpera Dömini,
quæ pôſuit prodigia ſuper terram: *
auferens bella usq; ad finem terræ.
Arcum cônteret, & contfringet ar-
ma: * & ſcuta comburet igni.
Vacàte, & vidéte, quôniam ego
ſum Deus: * exaltàbor in Génti-
bus, & exaltabor in terra.
Dôminus virtutum nobiscum: *
ſuſcéptor noſter Deus Jacob.
Afa. Erit mihi Dôminus in Deum,
& lapis iſte vocâbitur domus Dei.
Afa: Kdificavit Môyſes altare
Domino Deo.

Agnus Doôminus, & laudäbilis
Whimis * in civitate Dei noftri,
in monte ſancto ejus.
Sundätur exultatiéne univérſæ
terræ mons Sion: * latera Aquiloô-
nis, civitas Regis magni.
Deus in domibus ejus cognoſcé
tur,; * cùm ſuſcipiet eam.
uôniam ecceReges terræ congre-
gäti ſunt. * convenérunt in unum.
Tbſi vidéntes ſic admiräti ſunt;
conturbâti ſunt, commoti ſunt: *
tremor apprehéendit eos.
Tbi dolôres, ut parturiéntis, *
in spiritu veheménti conteres na
ves Tharſis.
gicut audivimus, ſic vidimus in
civitate Domini virtütum, in ci-
vitàte Dei noſtri: * Deus fundavit
eam in ætérnum.

Ixix
uſcépimus Deus miſericordiam
tuam, * in médio templi tui.
Secundům nomen tuum; Deus»
ſic & laus tua in fines terræ: *
juſtitia plena eſt déxtera tua.
ætétur mons Sion, & exuúltent
filiz Jjudæ, * propter judicia tua
Dômine.
nsircumdate Sion, & compleétimi-
ni eam: * narrate in turribus ejus.
Fönite corda veſtra in virtüte e-
jus: *“ & diſtribuite domos ejus;,
ut enarrétis in progénie altera.
Mhoniam hic eit Deus, Deus no-
ſtér in ætérnum, & in ſæculum
ſæculi: * ipſe reget nos in ſæcula.
52. Kdificavit Möyſes altare
Doômino Deo. Doômum tuam
Dômine decet ſanétitudo.
In longitùdinem dierum.
De libro ſecundo Paralipoménon.

Um compléſſet Salomon fun-
dens preces, ignis deſcéndit de
cœl0ο, & devoravit holocauſta &
victimas: & majéſtas Doômini im-
plévit domum. Nec poterant ſa-
cerdotes ingredi templum Dni ,»
eò quòd impleéſſet majéſtas Dômi-
ni templum Dômini. Sed & om-
nes filii Ifrael vidébant deſcenden-
tem ignem, & gloriam Dñni ſuper
domum: & corruéntes proni in
terram ſuper paviméntum, ſtratum
lâpide, adoravérunt, & laudavé-
runt Döminum: Quéôniam bonus „
quéôniam in ſæculum miſericordia
ejus. Rex autem & omnis poôpulus
immolabant victimas coram Doô-
mino. Mactavit igitur Rex Salo-
mon hoôöſtias, boum viginti duo
millia, arietum centum viginti
millia: & dedicavit domum Dei
Rex, & univerſus péôpulus.
In dedicatiône templi decantâ-
Bat pôpulus laudem: Et in ore
eôrurn dulcis reſonabat ſonus
Fundàte eſt domus Dômini ſu-
pràâà vérticem montium: & vénient
ad eam omnes Gentes. Et.

Acerdéôtes autem ſtabant in of-
ficiis ſuis: & Levitæ in organis
cärminum Dômini, quæ fecit Da-
vid Rex ad laudandum Dôminum:
Ouôniam in æternum miſericordia
ejus : hymnos David canentes
per manús ſuas. Porrò Sacer-
dôtes canébant tubis ante eos;»
cunctsque Iſrael ſtabat. Sancti-
ficavit quoque Salomon médium
eE 5 atrIa.

Ixx

àtri ante templum Däui: obtùlerat piſcit, & déſficit ãnima mea in àâtria
enim ibi holocauſta, & àadipes pa- Doômini.

ecificorum: quia altare æneum, quod
fécerat, non poterat ſuſtinére ho
locanſta, & ſacrificia, & adipes. Fe-
cit ergo Salomon ſolemnitatem in
tempore illo ſeptem diebus, & om-
nis frael cum eo, Eccléſia magna
valde, ab introitu Emath usque ad
torréntem & gypti. Fecitque die o-
ctavo colléctain, eò quòd dedicaſſet
altare ſeptem diebus, & ſolem-
nitatem celebraſſet diébus ſeptem.
Fundata eſt domus Dômini ſu-
pra vérticem montium, & exaltata
eſt fuper omnes colles: Et vé-
nient ad eam omnes Gentes, &
dicent: Gloria tibi Domine.
Veniéntes autem vénient cum
exultatione 1 portantes manipulos
ſuos. Et. Leécé
Omplevitq; Säalomon domum
Dômini, & domum Regis, &
omnia, quæ diſposuúerat in corde
ſuo;: ut faceret in domo Doômini,
& in domo ſua, & proſperatus eſt.
Apparuit autem ei Dns nocte, &
ait; Audivi oratiõdnem tuam, &
elegi locum iſtum mihi in domum
ſacrificii. Si clauſero coœlum, &
pluvia non fluxerit, & mandaâvero
& præcepero locú⁴ſtæ, ut dévoret
terram, & milero peſtiléntiam in
Poôpulum meum: converſus autem
pPopulus meus, ſuper quos invoca-
tum eſt nomen meum, deprecatus
me füerit, & exquisferit faciem
meam, & égerit pœniténtiam à viis
fuis peſſimis;: & ego exaudiam de
coœlo, & propitius ero peccatis eo-
rum, & ſanabo terram eòrum, Ocu-
li quoque mei erunt apérti, &
aures mex erectzæ ad orationem
ejus,; qui in loco iſto oraverit.
Elegi enim, & ſanctificavi locum
iſtum, ut ſit nomen meum ibi in
ſempitérnum, & permaneant ôculi
mei, & cor me ibi cunctis diebus.
Benedic Dne domum iſtam,
quam ædificavi nomini tuo: ve-
niéntium in loco iſto ,&£ Exaudi
preces in excélſo solio gloöriæ tuæ.
„Domine, ſi convérſus füerit
poôpulus tuus, & oraverit ad San-
ctuarium tuum. Exaudi.
Ioria Patri. Exaudi.

Non eſt hic aliud, niſi domus Dei,
& porta cœli.

Uam dilecta tabernacula tua
Doômine virtùtum? * concu-

or meum;, & caro mea * exulta-
vêrunt in Deum vivum.
tenim paſſer invénit ſibi do-
mum: * & turtur nidum fibi, ubi
ponat pullos ſuos.
ltaria tua Dômine virtůtum: *£
Rex meus, & Deus meus.
eati, qui habitant in domo tua
Doômine: * in ſæcula ſæculoôrum
laudabunt te,
eatus vir;, cujus eſt auxilium abs
te; * aſcenſiones in corde ſuo di-
ſpôòſuit, in valle lacrymarum, in
loco quem poſuit. .
tenim benéedictiéônem dabit legis-
lator, ibunt de virtäte in virtuté, *
videbitur Deus deorum in Sion.
omine Deus virtütum, exaudi
oratiéonem meam: * auribus pér-
cipe Deus Jacob.
rotéctor noſter aſpice Deus: *
& réſpice in faciem Chriſti tui.
uia meélior eſt dies una in atriis
tuis * ſuper millia. .
légi abſéctus eſſe in domo Dei
mei, * magis quam habitare in ta-
bernaculis peccatorum.—
uia miſericordiam, & veritatem
diligit Deus: * gratiam & gloriam
dabit Dôminus. .
on privabit bonis eos, qui àmbu-
lant in innocéntia: * Dne virtuútum,
beatus homo, qui ſperat in te.
Non eſt hic aliud, niſi domus
Dei, & porta cœli. Vidit Ja-
cob ſcalam, súmmitas ejus cœlos
tangébat, & deſcendéntesAngelos-
& dixit: Verè locus iſte ſanctus eſt.

Undaménta eius in môntibus
ſanctis: diligit Dns portassion
ſuper omnia tabernacula Jjacob.
loriõſa dicta ſunt de te, * civi⸗
tas Dei. .
emor ero Rahab, & Babylô=⸗
nis * ſciéntium me.
cce alienigenæ, & Tyrus, & p6-⸗
pulus .thiopum, * hi fuêrunt illic.
umquid Sion dicet: Homo,
homo natus eſt in ea: *† & ipſe
fundavit eam Altiſſimus?s
ominus narrabit in ſcriptũuris
populoôrum, & Principum: * ho-
rum, qui fuérunt in ea. .
icut lætàntium omnium * habi-
taàtio eſt in te. „„
Vidit Jacob ſcalam, summi-
tas ejus cœlos tangébat, & deſcen-
déntes Angelos, & dixit: V erz lo-

gite ſendus en
Uublipigem in
Kuun delaper,

Orine Deus ſa
die cdamavi,
Uer in conlpee
11: 5 inclina 2
Ptemn weam.
li eplern eſt me
irmezinterno⸗
Ffinarus ſum cu
Kin ſtcum: t
r ine adjutor
Unlber
n ulneräti de
Uns, quorum
*Kipli
nt.

berunt me in !²

=
S
S=
S=
S=

16, omnes
ſuper we.
elt leciſti noros
Qeuunt meabom
lins lum, &
Oebli mei!

=

mortuis
t ecici l
bantur iͤdi
unicd nattädit
imno milenicoril
nnemn tuam in
id coznolce

1obliyionis
natte Domi
ebrätio me⸗
güril

er Uinſtenun
ltz tli cont
Uumgedetunt m
ee cllelnndeg
unkiſti Ame amn
N,r Nlde
ieni ſuot

ou

Oratid
Rnn

(Aieciog
Aannisfel

ma meain ini

10 mes * exule⸗
lyum.
wwenit ſibi 60.
nidum ſibi,uh

ne virtütum: 1
us meus.
ant in domo n
cula ſeculonmn

el auxlliunih
in corde luo i
luerymarum, I

t,
onemdebitleii
ttüte in vittuti,
eotumm in Fon
ttütum, eiidl
: Vurtibus hel⸗

iſpiee Deng:
nChrilitui.
jes una in innis

. .
in Cono hei
habitale in ta-⸗
Ntumn.
n, K erititem
tia & goran

edegi nll⸗
1ePe ittitum
i perninte
mituseſs
entel elelg
silenantt⸗
gibieſatunt
etnicl de
unt dete

hab; iſ⸗
me⸗ 4
3 undſ,
Nhi foetunt i

.
4

gicet .Homo
inen l

ilims: n

cus iſte ſanétus eſt. Aha. Eréxit
Jacob làpidem in titulum, fundens

oleum deſuper.
Omine Deus ſalútis meæ, * in
die clamaâvi, & nocte coram te.
Intret in conſpéctu tuo oratio
mea: * inclina aurem tuam ad
precem meam.
Quia repléta eſt malis anima mea: *
& vita mea inférno appropinquavit.
RKſtimatus ſum cum deſcendénti-
bus in lacum: * factus ſum ſicut
homo ſine adjutéòrio, inter mor-
tuos liber
Sicut vulneräti dormiéntes in ſe-
püùlchris, quorum non es memor
ampliùs: * & ipſi de manu tua re-
pulſi ſunt.- .
Pofuérunt me in lacu inferiori: *
in tenebroſis, & in umbra mortis.
Super me confirmatus eſt furor
tuus, * & omnes fluctus tuos in-
duxiſti ſuper me.
Longeè feciſti notos meos à me: *
poſuérunt me abominationem ſibi.
räaditus lum, & non egredié-
bar: * culi mei languérunt præ
inôpia.
GClamavi ad te Dômine tota die: *
expandi ad te manus meas.
Numquid mortuis facies mirabi-
lia: * aut médici ſuſcitabunt, &
confitebúntur tibi?
Numquid narrabit aàliquis in ſe-
pùlchro miſericôrdiam tuam, * &
veritatem tuam in perditione?
Numquid cognofcêntur in teéne-
bris mirabilia tua? * & juſtitia tua
in terra obliviônis?
Et ego ad te Dômine clamavi: *
& manè orâtio mea prævéniet te.
Ut quid Däe repéllis orationem
meam: * avértis fäaciem tuam à me?
FPauper ſum ego, & in laboribus à
juventüte mea: * exaltatus autem,
humiliatus ſum, & conturbatus.
In me tranſiérunt iræ tuæx: * &
terrôres tui conturbaverunt me.
Circumdederunt me ſicut aqua to-
ta die: * circumdederunt me ſimul.
Elongäâſti à me amicum, & prôxi-
mum, * & notos meos à miseéria.
Ana. Erexit Jacob lapidem in ti-
tulum, fundens obleum deéfuper.
. Domus inea.
. Domus oratioônis vocabitur.

2

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.
Serm. 252. de Temp. Lefſtio iy.
Uotiescú⁴mque fratres chariili-
mi, altaris vel templi feſtivita-

—
* aſig
leitg.

tem côlimus, ſifidéliter ac diligen-
ter atténdimus, & ſanctè ac juſte
vivimus, quidquid in templis ma-
nufactis agitur, totum in nobis
ſpiritali ædificatiéne complétur.
Non enim mentitus eſt ille, qui di-
xit: Templum enim Dei ſanctum
eſt, quod eſtis vos; & iterùm: Nes-
citis, quia corpora veſtra templum
ſunt Spiritus ſancti, qui in vobis
eſt: ideò, fratres chariſſimi, quia
nullis præcedentibus meéritis per
gratiam Dei merüimus fieri tem-
plum Dei, quantum poſſumus, cum
ipsius adjutorio laboremus, ne
Dôminus noſter in templo ſuo, koc
eſt, in nobis ipſis inveniat, quo
oculos ſuæ majeſtatis offendat.
g Orantibs in loco iſto, Wimit-
te peccata pôpuli tui Deus, & o-
