civitace Doômini virtutum, in ci-
vitate Mei noſtri: * Deus fundavit
eam in æternum. .
uſcepiinus Deus miſericéôrdiam
tuam, *† in medio templi tui.
ecundúni nomen tuum, Deus,
fic & laus tua in fines terræ: *
juſtitia plena eſt déxtera tua.
ætétur znons Sion, & exúltent
filiæ judæ „ * propter judicia tua
Domine. Z
ircumdate Sion, & complectimi-
ni eam: * narrate in turribus ejus.
ônite corda veſtra in virtúte e-
jus: * & diſtribimité domos ejus,
ut enarrétis in progénie altera.
uoniam hic eit Peus⸗ Deus no-
ſter in ætérnum, & in ſæculum
ſæculi: * ipfe reget mos in ſæchla.
Suscépimus Deus miſericôr-
diam tuam in médio terupli tu.
Oriétur in diébus Domini
abundantia pacis, & domvnabitur.

Eus judicium tuum Reg' da: *
& juſtitiam tuam filio reg is.
Judicare populum tuũ in juſtiria, *
& pauperes tuos in judicio.
uscipiant montes pacem péôpu-
Io , * & colles juſtitiam.
Nudicabit pauperes pôpuli, & ſal-
vos faciet filios pauperum: * &
humiliabit calumniatorem.
t permanébit cum ſole, & ante
JIunam, * in generatione & gene-
rationem.
eſcéndet ſicut pluvia in vellus: *
& ſicut ſtillicidia ſtillantia iuper
terram.
riétur in diébus ejus ſuſtitia, &
abundantia pacis: donec aufe-
Iatur luna.
t dominabitur à mari usque ad

12
mare: * & à flũmine usque ad tet-
minos orbis terrarum.
Goram illo procident Kthiopes::*
& inimici ejus terram lingent.
eges Tharſis, & inſulæz mun era
offerent: * Reges Arabum, & Sa-
ba dona adducent.
t adorabunt eum omnes Regtes
terræ: * omnes Gentes sérvient eu.
uia liberabit pauperem àa potémi-
te „* & pauperem, cui non eratt
adjũtor.
arcet pauperi & inopi: X & àni-
mas pauperum ſalvas faciet.
x usüris, & iniquitate rédimet à-
nimas egrum: * & honorabile 110-
inem eorum coram illo.
t vivet, & dabitur ei de auro A-
ràbiæ, & adorabunt de ipſo fem-
per: * tota die benedicent ei.
St erit firmaméntum in terra in
ſummis moôntium, ſuperextollétur
ſuper Libanum fructus ejus: &
florébunt de civitate ſicut fœiaum
terræ. *
it nomen ejus benedidtum in ſæ-
cula: *† ante ſolem permanet no-
men ejus.
t benedicéntur in ipſo omnes
tribus terræ: * omnes Gentes ina-
gnificabunt eum.
enedictus Dôminus Deus Iſrael,*
qui facit mirabilia ſolus.
t benedictum nomen Majeſtaâtis
ejus in ætérnum: *& replébitur ma-
jeſtate ejus omnis terra: fiat, fiat.
Oriétur in diébus Dôêmini
abundântia pacis, & dominabi-
bitur.
„ Veritas de terra orta eſt, &
juſtitia de eoelo proſpexit.

Enedixſſti Dñe terram tuam: *
avertiſti captivitàtem Jacob.
emisiſti iniquitatem plebis tuæ "
operniſti mnia peccata eoòrum.
itigaſti omnem iram tuam: *
avertiſti ab ira indignationis tuæ.
Zonvérte nos Deus ſalutaris no-
ſter: * & avérte iram tuam à nobis.
umquid in ætérnum iraſcéris no-
bis? * aut exténdes iram tuam à
generatiôone in generationem?
eus tu cõvérſus vivificabis nos: *
&- plebs rua lætabitur in te.
ſténde nobis Domine miſericôr-
diam tuam: * & lalutare tuum da
nobis.
Nudiam, quid loquàâtur in me Dô-
minus Deus: *† quoniam loquétur
pacem in plebem luam.
1

128
Et ſuper Sandtos ſuos, * & in
gos, qui convertuntur ad cor.
erúmtamen propè timéntes eum
ſalutare ipsius: * ut inhabitet glô-
ria in terra noſtra.
iſericordia & véritas obviavé-
runt ſibi: * juſtitia & pax oſculatæ
ſunt.
éritas de terra orta eſt: * & ju-
ſtitia de cœlo proſpéxit.
tenim Dôminus dabit benigni-
tätem: * & terra noſtra dabit fru-
Ktum ſuum.
uſtitia ante eum ambulaäbit: * &
ponet in via greſſus ſuos.
Véritas de terra orta eſt, &
juſtitia de cœlo proſpéexii.
Speciôſus forma præ filiis ho-
minum. Diffäta eſt gratia in
labiis tuis. ater noſter.
psius pietas.
Jube domne benedicere.
Déus Pater omnipotens.
Sermo S. Leonis Papæ.
Alvator noſter, dilectiſſimi, hô-
Sctie natus eſt: gaudeamus. Ne-
que enim fas eſt locum eſſe triſti-
tiæ, ubi nataàlis eſt vitæ: quæ con-
sumpteo mortalitatis timore nobis
ingerit de promiſſa ætêrnitate læ-
titiam. Nemo ab hujus alacritatis
Participatione ſecernitur. Una
cunctis lætitiæ commuünis eſt ra-
tio: quia Dôminus neſter peccati
mortisque deſtrúctor, ſicut nullum
à reätu liberum réperit, ita libe-
randis omnibus venit. Exùltet San-
ctus, quia propinquat ad palmam:
gaudeat peccator, quia invitatur ad
véniam: animétur Gentilis, quia
vocatur ad vitam. Dei namque
Filius ſecändùm plenitùúdinem
témporis, quam divini consilii in-
ſcrutabilis altitůdo diſpéſuit, re-
conciliändam auctoôri ſuo natú⁴ram
géneris aſfsümpſit humâni, ut in
véntor mortis diabolus per ipſam,
quam vicerat, vincerétur.
§. O magnum myſtérium, & ad-
mirabile Sacraméntum, ut anima-
lia vidérent DOminum natum, ja-
céntem in præsépio! * Beata Vir-
go, cujus viſcera meruérunt por-
tàre Dominum Chriſtum.
Ave Maria, gratia plena, Déô-
minus tecum. Beata.
Chriſtus perpétuæ.

N quo conflictu pro nobis inito,
magno & mirabili æquitatis jure

certàtum eſt, dum omnipotens
Dôminus cum ſæviſllimo hoſte non
in ſua majeſtate, ſed in noſtra con-
gréditur humilitate: objiciens ei
eamdem formam, eamdemque na-
türam, mortalitatis quidem noſtræ
participem, ſed peccati totius ex-
pêrtem. Alienum quippe ab hac
nativitate eſt, quod de mnibus lé-
gitur: Nemo mundus à ſorde, nec
infans, cujus eſt unius dieéi vita
ſuper terram. Nihil ergo in iſtam
ſingularem nativitatem de carnis
concupiſcentia tranſivit, nihil de
peccati lege manavit. Virgo régia
Davidicæ ſtirpis eligitur, quæ ſacro

gravidanda fœtu, divinam huma-

nämque prolem priùs conciperet
mente, quam corpore. Et ne ſupérni
ignara conſilii, ad inuſitatos pavé-
ret affatus, quod in ea operandum
erat à Spiritu ſancto, collòquio diſ-
cit Angélico: nec damnum credit
pudoôris, Dei Génitrix mox futüra.
Beata Dei genitrix Maria, cujus
viſcera intacta permanẽt: * Hôdie
genuit Salvatôre ſæculi. F. Beata
quæ crédidit: quoniam pertfécta
ſunt omnia, quæ dicta ſunt ei à
Domino. Hôdie. .
Ignem fui amoris.

Gamus ergo, dilectiſſimi, gra-
tias Deo Patri, per Filium ejus
in Spiritu ſancto, qui propter mul-
tam charitatem ſuam, qua diléxit
nos, misertus eſt noſtri: & cùm
eſſémus mortui peccatis, convivifi-
cavit nos Chriſto, ut eſſémus in ip-
ſo nova creatůra, novúmque fig-
méêntum. Deponamus ergo véte-
rem hominem cum actibus ſuis; &
adépti participationem generatio-⸗
nis Chriſti, carnis renuntiémus o-
péribus. Agnôsce, 6 Chriſtiane, di-
gnitätem tuam: & divinæ conſors
factus natùræ, noli in veterem vili-
tatem degeneri converſatiône re-
dire. Memento, cujus capitis &
cuius corporis ſis membrum. Re-
miniſcere, quia érutus de poteſtate
tenebrarum, translätus es in Dei
Iumen & regnum. .
Sancta & immaculäta virgini-
tas, quibus te laudibus éfferam,
néſcio: * Quia quem ccli caperé
non poôterant, tuo grémio contuli-
ſti. Benedicta tu in mulieri-
bus, & benedictus fructus venttis
tai. Quia quem.
Hoéria Patri. Quia quem.

lNleinroe.
es tih allel
lerie
num
n genera
nem * ant
in ore me
uoniam
ſericordit
Præparab
iſpofui
meis, jn
Usque in
men tuun
t edifie⸗
generatio⸗
onfitebt
Doômine:
in Eccleſi
uôniam
tur Domin
in filiis De⸗
els, gui
danctorü:
Per omnes,
omine D
milis tibi⸗
K veritas tl
Il domina
Imotum aun
mitigas.
u humili
ſuperbum
lrr aſpen
Ul lunt 0
orbem tert,
tu fundaſti
tu creati.
abor,
tuo exult
Cum potén
Irmetur,
exleta tua
ſnn Prepar
„Uerxicorgj.
guiſeit ubil
Onine in
N
Uübunt tot⸗
u etalnbuin
ti in
ur eorn
lnn Döi
We Kdan
nis, Ut
u di⸗
1n po.
aun de hle

n amar 8
nis guicenn
Hpeccititni
umn guigee

undusz lolte
ſt unins de
Nihil ezohi
Fitätenn Eee
tranſiri
navit. Tge
eligiturgne:
1, difinnd
Priüs nf
Pore. Dru
1 inuſtun 6
hd in ea ohen
unacte
nec dawnums
enitiit otn
enituir nu i
elmneti /
6 ſeelle
Auonien
ne dic ſu
ie.
ſui amo e

0

,cietile⸗
tniſper Eiln
0, gul ohni
ſuam, aui

elk nol 4
iaart

Ipſe invoeàbit me, allel. Pater meus
es tu, allel.
. Iſericôrdias Dômini * in ætér-
L num cantabo.
In generatioͤnem, & generatioô-
nem * anuntiabo veritäatem tuam
in ore meo.
uôniam dixiſti: In ætérnum mi-
ſericôrdia ædificabitur in cœlis: *
præparabitur véritas tua in eis.
iſpoſui teſtamentum eléctis
meis, jnravi David ſervo meo. *
Usque in ætérnum præparäbo ſe-
men tuum.
t ædificabo in generatiõnem, &
generationem * ſedem tuam.
onfitebuúntur cœli mirabilia tua
Doômine: * étenim veritatem tuam
in Eccléſia Sanctôrum.
Guoôniam quis in nùbibus æquàbi-
tur Doômino, *W similis erit Deo
in filiis Dei?
eus, qui gloriſcatur i in consilio
Sanctoôrů: * magnus & terribilis lu-
Der omnes;, qui in circuitu ejus sũt.
omine Deus virttum, quis si-
milis tibi? * potens es Dômine,
& véritas tua in circüúitu tuo.
u dominaris poteſtati maris: *
motum autem fluctuam ejus tu
mitigas.
u humiliaſti ſicut vulnerãtum,
ſupérbum: * in brachio virtütis
tuæ diſpersiſti i inimicos tuos.
ui ſunt coœli, & tua eſt terra,
orbem terræ, & plenitüdinem ejus
tu fundãſti: * Aquilônem & mare
tu creãſti.
habor, & Hermon in nômine
tuo exultabunt, *† tuum brachi um
cum poténtia.
irmetur manus tua, & exaltétur
deéxtera tua: * juſtitia, & judi-
cinm præparatio ſedis tuæ.
iſericordia & véritas præcédent
fäciem tuam: * beatus péôpulus;,
qui ſcit jubilatiônem.
omine in lümine vultus tui am-
bulabunt, & in noôminée tuo exul-
tàbunt tota die,; * & in juſtitia
tua exaltabuntur.
uôniam gloria virtútis eôrum tu
es: * & in beneplacito tuo exal-
tàbitur cornu noſtrum.
uia Déômini eſt aſsaumptio no-
ſtra, * & Sancti Ifrael Regis noſtri.
unc locutus es in viſioône Sanctis
tuis, & dixiſti: * Poſui adjutô-
rium in poténte „ & exaltavi elé-
tum de plebe mœa.

12
nvéni David ſervum meum 19 *
bleo ſancto meo unxi eum.
anus enim mea auxiliâbitur ei: *
& brachium men confortabit eum.
ihil Proficiet inimicus in eo: *
& filius iniquitàtis non appônet
nocére ei.
t concidam à facie ipsius inimi-
cos ejus: 7 & odientes eum in
fugam convértam.
t véritas mea „ & miſericoôrdia
mea cum ipſo: *“ & in nômine
meo exaltabitur cornu ejus.
t ponam in mari manum ejus: *
& in fluminibus déxteram ejus.
pſe invocabit me: Pater meus es
tu: * Deus meus, & ſuſcèptor ſa-
lutis meæ.
t ego primogénitum ponam il-
lum, *† exceêlſum præ Régibus terræ.
n ætérnum ſervabo Bi miſericôr-
diam meam * & teſtamentum
meum fidéle ipſi.
t ponam in ſæculum ſæculi ſe-
men ejus: * & thronum eius ſicut
dies cœli.
i autem dereliquerint filii ejus
legem meam: * & in judiciis meis
non ambulaverint.
i juſtitias meas profanaverint, *
& mandata mea non cuſtodierint.
iſitabo in virga iniquirates eor'*
& in verbéribus peccata eòôrum.
iſericôrdiam autem meam non
ditpérgam ab eo: * neque nocebo
in veritàte mea.
eque profanäbo teſtaméntum
meum: * & quæ procédunt de la-
biis meis, non faciam irrita.
emel juravi in Sandto meo, ſi
David méntiar: * ſemen ejus in
ætérnum manébit.
t thronus ejus ſicut ſol in con-
ſpectu meo, * & ſicut luna perfécta
in ætérnũ, & teſtis in cœlo ſcelis.
u verô repuliſti, & deſpexiſti: *
diſtuliſti Chriſtum tuum-.
vertiſti teſtaméntum ſervi tui? *
rofanãſti in terra Sanctuariũ ejus.
eſtruxiſti omnes ſepes ejus: *
poluiſti firmaméntum ejus formi-
Adinem.
iripuérunt eum omnes tran⸗
ſeùntes viam: * factus eſt opprô-

Brium vicinis ſuis.

Xaltäâſti déxteram depriméntium
eum: * Iætifhicaſti omnes inimicos
gjus.
vertiſti adjutôrium gl ladii ejus: *
& non es auxiliatus ei in bello.
1eſtraxiſti eum ab emundatione: x

130
& ſedem ejus in terram collisiſti.
inorâſti dies témporis ejus: *
perfudiſti eum confuſioône.
squequò Dñe avértis in finem: *
exardéſcet ſicut ignis ira tua?
emorare, quæ mea ſubſtantia: *
numquid enim vanè conſtituiſti
omnes filios hminum?
uis eſt homo, qui vivet, & non
Videébit mortem, * éruet animam
ſuam de manu inferi?
bi ſunt miſericòrdiæ tuæ antiquæ
Boömine, * ſicut juräſti David in
veritate tua? S
emor eſto Doömine opprobrii
ſervôrum tuòôrü, *† (quod continui
in ſinu meo) multàrum Géntium.
uod exprobravérunt inimici tui
Dômine: * quod exprobravérunt
commutatiônem Chriſti tui.
enedictus Döminus in ætér-
num : fiat, fiat.
Ipſe invocabit me, allelúja:
Pater meus es tu, alleluſa.
Læténtur cœli, & exuúltet
terra ante faciem Doômini, quoô-
niam venit. .
Antate Dômino canticum no-
vum: * cantate Doômino omnis
terra.
antäte Döômino, & benedlicite
nomini ejus: * annuntiate de die
in diem ſalutare ejus.
nnuntiate inter Gentes glöriam
ejus: * in omnihus pôpulis mira-
bilia ejus.
Nuôniam magnus Dôminus, &
laudabilis nimis: * terribilis eſt
ſuper omnes deos.
uôniam omnes dii Géntium dæ-
monia: * Däüs autem cœlos fecit.
onfeſſio, & pulchritùdo in con.-
ſpectu ejus: * ſanctimòônia, & mag-
nificéntia in ſanctificatiône ejus.
fferte Dômino patriæ Géntium,
afferte Domino gloriam & honéô-
rem : * afférte Dômino gléôriam
nomini ejus.
P ollite hôſtias, & introite in atria
ejus: *Wadorate Doôminum in atrio
ſancto ejus.
2 ommoveatur à fäcie ejus univér-
ſa terra: * dicite in Gentibus, quia
Doôminus regnavit.
Ltenim corréxit orbem terræ, qui
non commovébitur: * judicabit
pôpulos in æquitate.
L ætentur cœli, & exültet terra,
commoveatur mare, & plenituúdo
ejus: gaudebunt campi, & om-

nia, quæ in eis ſunt.

unc exultäbunt ômnia ligna fſil-
varum à facie Döômini, quia venit: *
quôniam venit judicàre terram.
udicabit orbem terræ in æquita-
te: * & pépulos in veritate ſua.
Lætẽtur cœli, & exultet terra
ante faciem Dñi quéôniam venit.
Notum fecit Doôminus;, allel.
ſalutare ſuum, allel.

Antäte Dômino canticum no-
yum: * quia mirabtlia fecit.
alvavit ſibi déxtera ejus, *
brächium ſanctum ejus.
otum fecit Dôminus ſalutäare ſu-
um: * in conſpéctu Gentium reve-
lavit juſtitiam fuam.
ecordatus eſt milericôrdiæ ſuæ:*
& veritatis ſuæ domui Iſrael.
idérunt omnes têrmini terræ: *
ſalutare Dei noſtri.
ubilaàte Deo omnis terra: * can-
tàte, & exultâte, & psallite.
sällite Dômino in cithara, in
cithara, & voce plalmi: * in tubis
ductilibus, & voce tubæ corneæ:
ubilàte in conſpéctu Regis Do-
mini, * moveatur mare, & pleni-
tũdo ejus, orbis terrarum, & qui
habitant in eo.
lúmina plaudent manu, ſimul
montes exultâbunt à conſpectu
Dômini: * quôniam venit judicare
terram. . .
udicâbit orbem terrarum in juſti-
tia, * & pôpulos in æquitate.
Notum fecit Déôminus, allel.
ſalutâre ſluum, alleluja. „
Ipſe invocàbit me; allel.
Pater meus es tu, allel.
ater noſter. .
vinculis.
Jube domne benedicere.
Evangélica léctio ſit nobis
ſalus & protéctio. . Amen.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam. . (ap. ?
N illo témpore: Exiit ediéum
I Cæſare Augúſto, ut deſcriberé-
tur univérſus orbis. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Uia largiénte Domino, Milsä⸗
rum ſolémnia ter hoôdie ce.-
lebratüri ſumus „ loqui diu de
Evangélica lectione non polflu⸗
mus: ſed nos aliquid vel bréviter
dicere, Redemptoôris noſtri na-

tivitas ipſa compellit. Quid eſt
enim , quod naſcituro Dômine

mundus deſcribitur;, niſi hoc;
quod

guocd apert
appalebat i
adicriberet
tra de repr
citur: Dele
tium, & en
Qui bene
Cltur, Beé
Ppanis inten
eſt, gui ait
gui ge c
Lo;, in quo!
Mus panis 4
futürumm pro
Der matetiar
klectorum
te leficeret.
como⸗ ſed
fecko oſtene
tätem ſuam
Auali in ali
Beita vi
gur portaye
lium: & bee⸗
Tunt Chriſtu
odie ro ſ
Dies ſan⸗
Venite Gent
num. Qui.
Nuie cor
er
kur noſtta .
almen.
ecio lanch

Antur ad
naqe Behl
Ferbumgu
minus oſtén⸗
Homilia 5,

Idete Ee.

de domi
uelor Geli

t Onnin im
otmninigüne

udicine ten

rli, Kenit
i görium e
cir Doning,l
alel.

nIno Qnin
2 mikebilafe
extela els
um ein.
ominds din
Ectn Caniun
ſuam.
mileticle
Comuilue
es tetmuini i
olkni,

tu nuler
dis teltinum

Ggent mnt
tobent 1
nian feni⸗

e: Nit /

o unr tecn

quod apértè monſträtur, quia ille
apparebat in carne, qui eléctos ſuos
adicriberet in æternit atei )uo con-
tra de réprobis per Prophétam di-
citur: Deleantur de libro vivén-
tium, & cum juſtis non ſcribantur.
ui benè étiam in Béthlehem nas-
citur. Béthlehem quippe domus
panis interpretatur. Ipſe namque
eſt, qui ait: Ego ſum panis vivus,
qui de cœlo deſcéndi. Locus er.
go, in quo Doôminus naſcirur, do-
mus panis antea vocatus eſt: quia
futůrum profécto erat, ut ille ibi
pPer matériam carnis apparéret, qui
electôrum mentes intérna ſatieta-
te reficeret. Qui non in paréntum
domo, ſed in via naſcitur: ut pro-
fecto oſtenderet, quia per humani-
tatem ſuam, quam aſsumpſerat,
quaſi in alieno naſcebatur
Beata viſcera Mariæ Virginis,
quæ portavérunt ætérni Patris Fi
lium: & beata übera, quæ lactavé-
runt Chriſtum Dominum: ¾ Qui
hôdie pro ſalute mundi de Virgine
naſci dignatus eſt.
Dies ſanctincatus illuxit nobis:
Venite Gentes, & adorate Doômi-
num. Qui.
Jube domne benedicere.
Per Evangélica dicta deleân-
tur noſtra delicta.
Amen.
Ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam.

N illo témpore: Paſtôres loque
bantur ad invicem: Transeamus
usque Bethlehem, & videamus hoc
verbum, quod factum eſt, quod Do-
minus oſtendit nobis Et réliqua.
Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

Idéte Eccléſiæ ſurgéntis exor-
dium. Chriſtus naſcitur, &
paſtôres vigilare cœpérunt: qui
Gentium greges, pécudum modo
anté vivéntes, in caulam Dômini
congregarent, ne quos ſpiritalium
eſtiärum, per offuſas noctium
fénebras pateréntur incürtus. Et
ené paſtores vigilant, quos bo-
nus paſtor infô²rmat. Grex igitur
pôpulus, nox ſæculum , paſtores
ſunt ſacerdôtes. Aut fortaſſe étiam
ille ſit paſtor, cui dicitur: Eſto vi-
gilans, & confirma. Quia non ſo-
lùm Epiſcopos ad tuendum gre-
gem Dominus ordinavit, ſed étiam
Angelos deſtinavit.

231¹
Verbum caro fadum eſt, &
abitavit in nobis: Et vidimus
gloriam ejus, gloriam quaſi Uni-
géniti à Patre, plenum gratiæ &
veritatis. Omnia per ipfum
facta ſunt, & ſine ipio factum eſt
nihil. Et vidimus.
Aoria Patri. Et vidimus.
Jube domne benedicere.
Verba ſancti "vangélii do-
céat nos Chriſtus Filius Dei.
Amen.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem.
IR principio erat Verbum, & Ver-
bum erat apud Deum, & Deus
erat Verbum. Et reliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

E vile aliquid putäâres, quale
conſueviſti cogitare, cùm ver-
ba humana ſoléres audire, audi,
quid côgites. Deus erat Verbum.
Exeat nunc, néſcio, quis infidéelis
Ariänus, & dicat, quia Verbum
Dei factum eſt Quômodo poteſt
fieri, ut Verbum Dei factum ſit,
quando Deus per Verbum fecit
omnia? Si & Verbum Dei ipſum
factum eſt, per quod aliud verbum
factum eſt: Si hoc dicis, quia hoc
eſt verbum Verbi, per quod factum
eſt illud: ipſum dico ego unicum
Filium Dei. Si autem non dicis
verbum Verbi, conceéde non fa-
ktum, per quod facta ſunt omnia.
Non enim per ſeipſum fieri potuit,
per quod facéta ſunt omnia. Crede
ergo Fvangeliſtæ.
e
Deum laudâmus. II. .
Doôminus vobiscum.
Et cum ſpiritu tuo.
oncéde quæſumus.
132. .
enedicamus Domino

Deus in adjutòôtium.
A D L A §

Uem vidiſtis Paſtores? dicite;
annuntiate nobis, in terris
quis appâruit? Natum vidimus;, &
choros Angelõôrum côllaudântes
Dôminum, allel. allel.
. ominus regnavit.
11.
a. Génuit puérpera Regem, cui
nomen ætéernum , & gaudia mattis
12 habens

132

habens cum virginitatis honore:

nec primam similem viſa eſt, nec
habére ſequéntem, alleluja.
Angelus ad Paſtoôres ait: An-
nüúntio vobis gaudium magnum:
quia natus eſt, vobis hodiesalvator
mundi, all. Facta eſt cum An-
gelo multitùdo cœléſtis exercitus
laudantiu Deum, & dicéntiũ: G16-
ria in excélſis Deo, & in terra pax
hominibus bonæ voluntatis, allel.
Parvulus filius hödie natus
eſt nobis , & vocabitur Deus, Fox-
tis a allel. allel.

Ultifariam, multisque modis,
olim Deus loquens Patribus in
Prophétis: noviſſimè diébus iſtis
locutus eſt nobis in Filio, quem
conſtituit/hæredem univerxsorum,
per quem fecit & ſæcula.
Solis ortus cardine,
Ad usque terræ limitem,
Chriſtum canamus Principem;
Natum Maria Virgine.
eatus Auctor ſæculi,
Servile corpus induit:
Ut carne carnem liberans;
Ne perderet, quos côndidit.
aſtæ paréntis viſcera
Cœleſtis intrat gratia;
Venter puellæ bajulat
Secréta, quæ non noverat.
omus pudici péctoris
Templum repentè fit Dei:
Intacta neſciens virum,
Goncépit alvo Filium.
nititur puérpera
Quem Gabriel prædixerat,
Quem ventre Matris géſtiens;
Baptiſta clauſum sénſerat.
Go jacére pértulit,
Præsépe non abhoôrruit:
Et lacte modico paſtus eſt;,
Per quem nec ales éfſurit.
audet chorus Cœleſtium,
Et Angeli canunt Deo;,
Palamque ft bPaſtoôribus
FPaſtor, Creator omnium.
eſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine,
Cum Patre, & almo Spiritu;
In ſempitérna ſæcula. Amen.
7. Notum fecit Doôminus, allel.
Salntarefinum:; allel.

nova per carnem nativitas liberet,
quos ſub peccati jugo vetùſta sér-
vitus tenet. Per eumdem Düm.

Quem vidiſtis.
egi ſæculorum. 18.
Chriſte Fili Dei vivi,
Miſerére nobis. è=è
Qui natus es de Maria Virgine,

Ipfi peribunt.

Geénuit puéerpera.
ultifariam.
Verbum caro factum eſt»
Allelùja, allel. Verbum.
Et habitavit in nobis. Allel.all.
loria Patri. Verbum.
Ipſe iavocäâbit me;, allel.
Pater meus es tu; allel.

Angelus ad Paſtôres.

T : Tu in principio Démine
terram fundâſti: & 6pera ma-
nuum tuarum funt cœli.
Notum fecit Doôminus;
Allel., allel. Notum.
Salutâre ſuum. Allel. allel.
lôria Patri. Notum.
Vidérunt omnes fines terræ, all.
Salutare Dei noſtri, allel.

Parvulus filius.

Pſi peribunt, tu autẽ permanébis
& omnes ſicut veſtiméntü vete-
raſcent, & velut amiéctum mutabis
eos, & mutabüntur: tu aut em idem
ipſe es, & anni tui non deficient.
Vidérunt omnes fin es terræ;
Alleluja, allel. Viderunt.
Salutare Dei noſtri. Allel. all.
loria Patri. Vidérunt.
Verbum caro factum eſt, allel.
Et habitavit in nobis, allel.
AD VES PERAS,

Tecum principium in die virtütis

Glöria in excélſis Deo, & in terra tuæ, in ſplendéribus Sanctorum,es
pax hominibus bonæ voluntatis utero ante luciferum génui te.

allel. allel. 1
Oncede, quæſumus, omnipotens
Deus: aut nos Unigénhiti tui

Drie Déôminus Dômino meo?: X*.
Sede à dextris meis.
nec

onec pe
ſeabellum
irgam v
ex Sion:
micorum
ecum p
tur in ſp
ex ütero
uravit
bit eum:
ſecundum
gominus
Fit in die
udicabit
Tuinas: *
terta mult
de torren
Ferei exalt
2, Jec
Virkütis tn
Görum,
genui te.
Rea
His popul
Num teſtam

Ounfitet
cOrde!
Hm, ” co.
Magna ope
in omnes
vonkeéſſio
eus: X &
leculum ſa
emöriam
Tüm, miser
minus:
emor erit
lli: vir
annuntiabi
Ut der illi
Opera min
dicium,
idelia om
Mmata in ſ
NVeiitite,
edemption⸗
Mancarit i
ſune n⸗
Kancküc& ter
Unlcinm ſapié
1rs eum: 5
Inleculum ſ

eden
n⸗ bopulo
um teſtame
xort
nen rectis
Dilerätot

nutiwilien
ugo felik
einncen in

Oenti
i ſecnlorun
te fil Dein

. .
de Alatia

1
kütiam,
cao fidlli
1. Verbam
in nobis. A
eldum.
it me, At
6 tu, Al

oles,

rincipio
ſti:
nt i .
fecit Don-
Notun
1. Alleld
ſotumn.
es fine

olri Ae.

6 erw
ti 4ute Ne ;
1 reltienie
t Hickunmn

tu auter,

onec ponam inimicos tuos, *

Tcabeéllum pedum tuòôrum.

irgam virtutis tuæ emittet Däüs
ex Sion: * dominare in médio ini-
micorum tuorum.
ecum principium in die virtütis
tuæ in ſplendoribus Sanctôrum: *
ex utero ante luciferum génui te.
uravit Dôminus, & non pœnité-
Bit eum:*Tu es ſacérdos in ætérnũ
ſecundùm ôrdinem Melchiſedech.
ominus à dextris tuis, * confré-
Fit in die iræ luæ Reges.
Dudicabit in natiônibus, implébit
Zuinas: *†q conquaſsabit capita in
terra multorum.
e torrénte in via bibet: * prop-
fêrea exaltâbit caput.
. Tecum principium in die
Virtùtis tuæ, in ſplendoribus San-
Roörum, ex ütero ante luciferum
génui te. .
Redemptionem miſit Dômi-
nus pôpulo iuo: mandavit in æter-
num teſtamentum ſuum.

Onfitébor tibi Dõmine in toto
corde meo: * in consilio juſto-
rüm, & congregatioône.
Magna pera Dômini: * exquisita
in omnes voluntates eſus.
vonféſſio, & magnificentia opus
Ejus: * & juſtitia ejus manet in
ſæculum ſæculi.
emôriam fecit mirabilium ſuoô-
rum, miséricors & miſerator Dô-
Winus : * eſcam dedit timéntibus
e.
emor erit in ſæculum teſtaménti
fui: * virtutem perum ſuorum
annuntiabit pôpulo ſuo.
t det illis hæreditatem Geéntiũ: *
Spera maäanuum ejus véritas, & ju-
dicium.
idélia omnia mandãaâta ejus: con-
firmata in læculum ſæculi: * facta
in veritàte, & æquitate.
Redemptiônem miſit pépulo ſuo; *
mandavit in ætérnum teſtaméentum
ſuum.
Sanct & terribile nomen ejus: *
initium ſapiéntiæ timor Dômini.
ntelléctus bonus omnibus facién-
tibus eum: * laudatio ejus manet
in ſæculum ſæculi.
Redemptiônem miſit Dômi-
nus pôpulo ſuo, mandavit in ætér-
num teſtamêntum ſuum.
ExQxoôrtum eſt in ténebris lu-

men rectis corde: miséricors, &

miſerator, & juſtus Dôminus.

133

Zätus vip, ar timet Domi-
„ num: * in mandatis ejus volet
mimis.
otens in terra erit ſemen ejus: *
generatio rectoôrum benedicétur.
loria & divitiæ in domo ejus: *£
& juſtitia ejus manet in ſæculum
ſæculi.
xXortũ eſt in ténebris lumẽ rectis: *
miséricors & miſerator; & juſtus.
Jucúndus homo, qui miſerétur, &
commodat, diſponet ſermoôones
ſuos in judicio: * quia in ætérnum
non commovébitur.
In memoria æterna erit juſtus: *
ab auditiône mala non timébit.
aratum cor ejus ſperare in Domi-
no, confirmatum eſt cor ejus: non
commovébitur, donec deſpiciat
inimicos ſuos.
iſpérſit, dedit paupéribus: ju⸗
ſtitia ejus manet in iæculum ſæ-
culi, * cornu ejus exaltabitur in
gloria.
eccator vidébit,; & iraſcétur „
déntibus ſuis fremet & tabéſcet: *
deſidérium peccatoôrum peribit.
Exôrtum eſt in tenebris lu-
men rectis corde: miséricors, &
miſeràator, & juſtus Dôminus.
Apud Dôminum miſericôr-
dia , & copioôſa apud eum redémp-
tio.

E profündis clamävi ad te Dô-
* Dômine exaudi vo-⸗

mine:
cem meam. .
iant aures tuæ intendéntes, * in
vocem deprecatioônis meæ.
i iniquitàtes obſervaveris Dñe: *
Dômine quis ſuſtinébit?
uia apud te propitiatio eſt: * &
propter legẽé tuam ſuſtinui te Dne.
uſtinuit anima mea in. verbo
ejus: * ſperavit anima mea in Dno.
cuſtôdia matutina usque ad no-
Rem * ſperet Ifrael in Doômino.
uia apud Däm miſericôrdia, * 8&
&piéôſa apud eum redemptio.
t ipſe rédimet Iſrael * ex omnmi-
bus iniquitatibus eſus.
Apud Dôminum miſericor-
dia, & copiôſa apud en redémptio.
De frudu ventris tui ponam
ſuper ſedem tuam.

Emento Pôminé David, * &

omnis manſuetudinis ejus.
icut juravit Dômino: * votum

vovit Deo Jacob. .
3 1

134
i introiero in tabernâculum do-
mus mex, * ſi aſcéndero in le-
ctum ſtrati mei.
i dédero ſomnum ôculis meis, *
& palpebris meis dormitationem.
t réquiem tempôribus meis,
donec invéniam locum Dômino, *
tabernaculum Deo Jacob.

cce audivimus eam in Ephra-

ta: * invenimus eam in campis
ſilvæ , .
ntroibimus in tabernaculũ ejus: *
adorabimus in loco, ubi ſtetérunt
pedes elus.
urge Domine in réquiem tuam, *
tu & arca ſanctificationis tuæ.
acerdotes tui induantur juſti-
tiam: * & Sancti tui exùltent.
ropter David ſervum tuum, *
non avértas faeiem Chriſti tui.
uraà it Dominus David veritatem,
& non fruſtrabitur eam: * De fru-
ctu ventris tu ponam ſuper ſedem
tuam.
i cuſtodierint filii tui teſtamen-
tum meum;, * & teſtimonia mea
hæc „ quæ docébo eos
t filii eorum usque in ſæculum, *
ſedebunt ſuper ledem tuam.
uôniam elegit Dominus sion: *
elegit eam in habitationem ſibi.
X requies mea in ſæculum ſæ
culi: * hic habitabo, quoniam eléegi
eam
iduam ejus benedicens benedi-
cam: * pauperes ejus ſaturabo
panibus
cerdores ejus induam ſalutari: *
& Sancti ejus exultatione exulta
bunt.
Ilne prodúcam cornu David:* pa-
ravi lucérnam Chriſto meo.
nimicos ejus induam confuſiò
ne: *(uper ipſum autem effloré-
bit ſanctificatio mea.
na. De fructu ventris tui ponam
ſuper ſedem tuam.

Ultifäriam, multisque modis,
olim Deus loquens Patribus in
Prophétis: noviſſimè diébus iſtis
locùtus eſt nobis in Filio, quem
conſtituit heredem universôrum,
per quem fecit & ſæcule.
eſu Redemptor mnium.

ris. 124.
Notum feecit Döminus, allel.
Salutare ſuum, allel.

Hôdie Chriſtus natus eſt: hôdie
Salvator apparuit: hodie in terra

canunt Angeli, lætäntur Archaânge-
li: hoôdie exültant juſti, dicentes:
Gloôria in excélſis Deo, alleluja.
oncede, quæſumus. 132.
Stéphanus autem plenus gratia, &
fortitùdine, faciébat ſigna magna
in pôpulo.
Gloria & honôre coronâſti eum
Dñne. Et conſtituiſti eum ſuper
opera manuum tuarum.
A nobis, quæſumus Dömine;
imitari, quod côlimus, ut diſ-
càmus & inimicos diligere: quia
ejus natalitia celebramus, qui novit
etiam pro perſecutoribus exorare
Dôminum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum.
IN FESTO S. STEPHANI PRO-⸗

hriſtum natum, qui beatum ho-
die coronavit. Stéphanũ, * Veni=
te,adoremus. enite. I.

xiv.
De Actibus Apoſtolòrum.

IN diébus illis, creſcénte nůmero
difeipulorum, factum eſt mur-
mur Græcôrum adversùs Hebraos,
eò quod deſpiceréntur in miniſté-
rio quotidiano viduæ eorum. Con-
vocantes autem duòdecim multi-
tüdinem diſcipulorum, dixerunt:
Non eſt æquum nos derelinquere
verbum Dei, & miniſtra re menſis.
Confiderate ergo fratres viros ex
vobis, boni teſtimoônii ſeptem, ple-
nos Spiritu ſancto & ſapiéntia »
quos conſtituamus ſuper hoc opus.
Nos verò orationi, & miniſtério
verbi inſtantes erimus. .
me. Stéphanus autem plenus gratia
& fortitüdine, Facieèbat pro-
digia, & ſigna magna in populo.
Surrexérunt quidam de ſynagô-
ga diſputantes cum Stéphano, &
non pòterant resiſtere ſapientiæ, &
Spiritui, qui loque bâtur. Faciébat.

T plaâcuit ſermo coram omni
multitúdine. Et elegérunt
Stéphanum, virum plenum fide
& Spiritu ſancto, & Philippum, &
Pröchorum, & Nicaânorem „ &
Timonem, & Parménam, & Nico-
laum advenam Antiochénum. os

ſtatuérunt ante conſpéctum Apo-=
ſtolo⸗

ſtolotum
eis manus
cebat, &!
dilcipulor,
multa eti⸗
Giébat fie
plenus gr
bat ploch
Ppulo.
Videt
qui erant
tuebantun
Vultum 41
Plenus
ficiebat pt
populo, I

Utexé
Synago
bertinorun
Alexandri
erant à C.
cum Stepk
iſtere ſyp⸗
loguebatu
Viros, qui
eum gicen
in Moyſen
Verunt itae
& Seribas
runt eum
lium, &!
qui dicere
lat logui
ſanckum,
Intuen
Phanus, vi
Pcee vie
Filium ho
Virtütis D
Cum a
nus Spirit
Celüͤ vidi⸗
löria Pa

dermo 5,

Hii ele
Aleinpite
Hölie ele
Mllitis Paſlie
Noſter ttabe
llt üten
hite di⸗
Odie mile
Dotis Exien
Acælum.
utis maſen
Corlum ca
leculi cam

e guelnn,

1plenns uin

iebat ſznn

öre Monklis

ſtituilieinle
uarun

elucmusinin

d colimudu
05 dillzete
ebramle
cutoribus int
tum Jelin l

umh.
OTEPHANI

, gli beiſt
tEphani,
ent

1i
8Apolol

,cleſetnent
factun ei⸗
aretsig he
rentut in
iduæ eolun!
duocetin
orum, dli⸗
n05 delelt
mminiſttate
flattes I
öniſeſte
go & nen
dusſupelt
ni, u
inns,;
ten lellti,
laciebi

e⸗
ini

Ktolôrum: & oràntes impoſuérunt
eis manus. Et verbum Dômini creſ-
cébat, & multiplicabâtur nûmerus
dilcipulõrum in Jerülalem valdè:
multa étiam turba ſacerdotum obe-
diébat fidei. Stéphanus autem
plenus gratia & fortitdine, facié-
bat prodigia & ſigna magna in poô-

ulo.
Vidébant omnes Stéphanum,
dqui erant in concilio: Et in-
tuebantur vultum ejus tamquam
vultum Angeli ſtantis inter illos.
Plenus gratia & fortitůdine;
faciebat prodigia & ſigna magna in
pôpulo. Et intuebantur.

Urrexérunt autem quidam de
Synagôga, quæ appellatur Li
bertinorum „& Cyrenenſium, &
Alexandrinorum, & eorum; qui
erant à Cilicia & Aſia, diſputantes
cum Stéphano: & non pôterant re-
siſtere ſapiéntiæ, & Spiritui ,qui
loquebatur. Tunc fubmisérunt
viros, qui dicerent, ſe audiviſſe
eum dicéntem verba blasphémiæ
in Möôyſen, & in Deum. Commo-
verunt itaque plebem, & Seniores,
& Scribas: & concurréntes rapué-
runt eum, & adduxerunt in conci-
lium, & ſtatuérunt falſos teſtes,
qui dicerent: Homo iſte non cei-
ſat loqui verba adversùs locum
ſanctum, & legem.
Intuens in cœlum beatus Sté-
phanus, vidit gloriam Dei, & ait:
Ecee video cœlos apertos „ &

Filium hôminis ſtantem à dextris

Virtutis Dei.
Cum autem eſſet Stéphanus ple-
nus Spiritu ſancto, intendens in
coœlů vidit gloriã Dei, & ait. Ecce.
léria Patri. Ecce.

Sermo S. Fulgéntii Epiſcopi.

HEri celebravimus temporalem
ſempitérni Regis noſtri natalé:
hédie celebräamus triumphalem
militis paſſionem. Heri enim Rex
noſter trabea carnis indutus, de
aula üteri virginalis ecgrédiens,
viſitäre dignätus eſt mundum:
hodie miles de tabernaculo cor-
poris éxiens, triumphator migravit
ad cœlum. IIle ſempitérnæ Dei-
tatis majeſtate ſervata, ſervile cin-
Gtôrium carnis aſfsůümens;, in hujus

ſæculi campum pugnatuúrus intra-

1 . 12
vit: iſte depôòſitis corruptibllibus
corporis indumentis, ad cœli pa-
latium perénniter regnaturus aſ-
céndit. Ille deſcendit carne ve-
latus, iſte aſcéndit sanguine lau-
reàtus.
„ Lapidàbant Stéphanum invo-
cantem, & dicéntem: Dômine
Jeſu Chriſte, accipe ſpiritũ meum:
& ne ſtàtuas illis hoc peccatum.
Pôſitis autem génibus, clamavit
voce magna, dicens. Doômine.

scéndit iſte lapidantibus Ju-
(Adæis, quia ille deſcendit lætan-
tibus Angelis. Gloôria in excélſis
Deo, heri ſancti Angeli exultantes
cantavérunt: hodie Stéphanum
lætantes in ſuum consortium ſuſce-
pérunt. Heri Dôminus exivit de
uterovVirginis: hodie miles egréſſus
eſt de ergaſtulo carnis. Heri Chri-
ſtus pro nobis pañis eſt involútus:
hôdie Stéphanus ſtola eſt ab eo im-
mortalitatis indútus. Heri præsé-
pis angúſtia Chriſtum portavit in-
fantem: hôdie imménſitas cœli
ſuſcépitstéphanum triumphantem.
Solus Döôminus detcéndit, ut wul-
tos elevaret: humiliavit ſe Rex
noſter, ut ſuos milites exaltäret.
ge. Impetum fecérunt unanimiter
in eum, & ejecérunt eum extra ci-
vitatem invocantem, & dicéntem:
Dñe Jeſu accipe ſpiritum meum.
Et teſtes depoſuérunt veſtimén-
ta ſua ſecùs pedes adoleſceéntis »
qui vocabatur Saulus, & lapidabant
Stéphanum invocântem, & dicén-
tem. Domine.

Eceſsärium tamen nobis eſt »
fratres „ agnôſcere, quibus
armis præcinéctus Stéphanus ſæ-
