Hithæi. Miſſis itaque David nũn-

tiis, tulit eam.
432.

T reveérſa eſt in domum ſuam
concépto fotu. Mittensque
zuntiavit David, & ait: Concépi.
Mifit autem David ad Joab, di-
cens: Mitte ad me Uriam Hethæ-
um. Miſitque Joab Uriam ad Da-
vid. Et venit Urias ad David. Quæ-
ſivitque David, quam recte ageret
Joab, & populus, & quòmodo ad-
miniſtrarétur bellum. Et dixit Da-

vid ad Uriam: Vade in domum tu-

am, & lava pedes tuos- Et egreſſus
eſt Urias de domo Regis, ſecutus-
que eſt eum cibus régius. Dormi-
Vit autem Urias ante portam do-
mnns régiæ cum aliis ſervis domini
ſui, & non deſcéndit ad domum
ſuam. Nuntiatumque eſt David à
dicentibus: non ivit Urias in do-
mum ſuam. Et ait David ad UDri-
am: Numquid non de via veniſti?
quare non deſcendiſti in domum
tuam? Et ait Urias ad David: Ar-
ca Dei & Ifrael & Juda habitant in
Papiliònibus, & dominus meus J0o
ab, & ſervi domini mei ſuper fa-
ciem terræ manent: & ego ingré-
diar domum meam ut comedam,
& bibam, & dormiam cum uxore

1
mèa per ſalutem tuam, & er ſa⸗
lutem animæ tuæ non faciam rem
hanc.
It ergo David ad Oriam: mane
hic etiam hodie, & cras dimit-
tam te. Manſit Urias in Jeruſalem
in die illa & altera: & vocavit eum
David, ut comederet coram ſe, &
biberet, & inebriavit en: qui egréfſ-
ſus velpere, dormivit in ſtrato ſuo
cum ſervis domini ſui, & in domũ
ſuam non deſcendit, Factum efſt er-
go manè, & ſcripſit David epiſto-
lam ad Joab, miſitque per manum
Uriæ, ſeribens in epiſtola: Ponite
Uriam ex advérſo belli, ubi for-
tiſſimum eſt prælium: & derelin-
quite eum, ut percçuúſſus intéreat.
Igitur cum Joab obſideret urbem;
poſuit Uriam in loco, ubi ſciebat
viros eſſe fortiſſimos Egreſsique
viri de civitate, bellabant adversũ
jJjoab „ & cecidérunt de poôpulo
ſervorum David, & moôortuus eſt
étiam Urias Hethæus,

Obſecro Déômine, aufer iniquitàâ-
tem tervi tui, quia inſipiénter egi.
D OMI NIC A V I.

De libro ſecundo Regum.

Iſit ergo Dôminus Nathan ad
Möavid:di cùm veniſſet ad eũ,
dizxit ei: Duo viri erant in civitate
una, unus dives, & alter panper.

Dives habébat oves & boves pluri-
mos valdé. Pauper autem nihil ha-
bebat omnino, præter ovem unam
parvalam, quam émerat, & nutrie-
cat, & quæ créverat apud eum cum
filiis ejus ſimul, de pane illius coô-
medens:; & de calice ejus bibens,
& in fſinu illius dormiens, eratque
illi ſicur filia. Cùm autem peregri-
nus quidam veniſſet ad divitem,
parcens ille simere de ovibus &
de bobus ſuis, ut exhibéret con-
vivium peregrino illi, qui venerat
ad ſe, tulit ovem viri pauperis, &
præparavit cibos hômini;: qui vé-
herat ad ſe.
Præparäte corda veſtra Dnño, &
ſervite illi ſoli': ½ Et liberabit vos
de manibus inimicôrum veſtroôrä,
Convertimini ad eum in toto
corde veſtro, & auférte deos alié-
nos de médio veſtri. Et. I.
Ratus autem indignatione Da-
vid adversus hominem illum
E e 5 Is

442
nimis: dixit ad Nathan: Vivit D0.
minus, quoôniam filius mortis eſt
vir, qui fecit hoc. Ovem reddet
in quàdruplum, eòô quòd fécerit
verbum iſtud, & non pepercerit.
Dixit autem Nathan ad David: Tu
es ille vir. Hæc dicit Döôminus
Deus Ifrael: Ego unxi te in Regem
ſuper Iſrael, & ego érui te de ma-
nu Saul, & dedi tibi domum doô-
mini tui, & uxôres domini tui in
ſinu tuo, dedique tibi domum Iſ-
rael & Juda: & ſi parva ſunt iſta;,
adjiciam tibi multo majôra. Quare
ergo contempsiſti verbum Domini,
ut faceres malum in conſpéctu
meo? Uriam Heéthæum percufsiſti
gladio, & uxôrem illis accepiſti
in uxêrem tibi, & interfeciſti eum
gladio filiõrum Ammon.
Deus omnium exauditor eſt:
ipſe miſit Angelum ſuum, & tulit
me de ovibs patris mei: Et un-
xit me unctiéône miſericôrdiæ ſuæ.
Dôminus, qui eripuit me de ore
leônis, & de manu béſtiæ liberavit
me. Et unxit.
Uamobrem non recédet gla-
dius de domo tua usque in
ſempitérnum, eò quòd deſpéxeris
me, & tùleris uxorem Uriæ Hethæi,
ut eſſet uxor tua. Itaque hæc dicit
Dominus: Ecce ego ſulcitabo ſuper
te malum de domo tua; & tollam
uxòôres tuas in culis tuis, & dabo
proxQximo tuo, & dormiet cum uxoô-
ribus tuis in ôculis Solis hujus.
Tu enim feciſti abſcondit, ego
autem faciam verbum iſtud in con-
ſpêétu omnis Iſrael, & in conſpé-
ctu Solis. Et dixit David ad Na-
than: Peccavi Döomino. Dixitque
Nathan ad David: Dominus quo-
que tranſtulit peccatum tuum, non
moriéris. Verümtamen, quoôniam
blasphemäre feciſti inimicos Doô-
mini, propter verbum hoc, filius,
ui natus eſt tibi, morte moriétur.
Et revérſus eſt Nathan in domum
ſuam. Percúſſit quoque Dôminus
parvulum, quem pepérexat uxor
Uriæ David „ & deſperatus eſt.
Deprecatsque eſt Davyvid Doômi-
num pro parvulo: & ſejunavit Da-
vid jejùnio, & ingréſſus ſeòrſum,
jacuit, ſuper terram.
Déôminus, qui eripuit me de ore
leônis, & de manu béſtiæ liberavit
me ,„ * Ipſe me eripiet de mani-
bus inimicòrum meorum.
Miſit Deus miſericordiam ſuam,

& veritàtem ſuam: àänimam meam
eripuit de médio catulorum leo-
num. Ipſe.
löria Patri. Ipſe.

Ex libro S. Ambroéſii Epilcopi de
Apolôgia David.

CIusddtsdue noſtrum per ſin-
gulas horas quam multa delin-
quit, nec tamen unusquisque de
plebe peccatum ſuum confitendum
putat. IIle Rex tantus ac potens;,
ne exiguo quidem momento mané-
re penes ſe delicti paſſus eſt con-
ſciêntiam, ſed præmatura confeſſio-
ne atque immeênſo dolore, réd-
didit peccäatum ſuum Dômino.
Quem mihi nunc facilè repérias
honoratum, ac divitem, dui fi
arguatur alicújus culpæ reus, non
moléſtè ferat? at ille régio clarus
império, tot divinis probatus ora-
culis, cùm à privato hoômine corri-
perétur, quod graviter deliquiſſet,
non indignatus infrémuit, ſed
confeéſſus ingémuit culpæ dolore.
Percúſſit Saul mille, & David
decem millia: & Quia manus Dni
erat cum illo: percũſſit Philiſthæum
& abſtulit opprobrium ex IIrael.
Nonne iſte eſt David, de quo
canébant in choro dicéntes; Saul
percuſſit mille, & David decem
millia? Quia. 9 V
Enique Dôminum dolor inti-
mi movit afféctus, ut Nathan
diceret: Quôniam pœnituit ten
& Dôminus abſtulit peccatum tu-=
um. Matúritas itaque veniæ, pro-
fùndam Regis fuiſſe poniténtiam
declaravit, quæ tanti erroris offen-
ſam tradúxerit. Alii hômines, cum
à ſacerdotibus corripiuntur;, pec-
càtum ſuum ingravant, dum negate
cùpiunt;aut deféndere: ibique eò-
rum lapfus eſt major, ubi ſperatur
corrééctio. Sancti autem Domim;
qui conſumare pium certamen
géſtiunt; & currere curſum ſalutis,
sicubi fortè ut hômines corrũerint
natũúræ magis fragilitate, quam pec-
candi libidine, acriôres ad currén-
dum resúrgunt, pudoris ſtimulo
majéôra reparantes certamina: ut
non ſolàùm nullä attuliſſe æſtimé-
tur lapſus impediméntü, fed etiam
velocitätis incentiva cumulaffe.
Montes Gélboe, nec ros;, nec
Plúvia véniant ſuper vos: * Ubi

cecidérunt fortes Irael. F. Omnes
mon-

ontes
Filitet Dom
tlanlegt, l

Teczrit
les; led
ferit, ingen
leges, Con.
ſectirit ind
tis keploran
Onit, con
nium in per
Colote tran⸗
Cunt heere
Uuttconfité
, auden
un, (edis
ſeum,
i legibus
Clol pecc⸗
ſnt lupp
lahlis con
Contelio. G
Mre eſt:
teotet
Geit Dis8
Len phuli
Momnlbus
lihans ler
kecigue
ugta nome

teln:
Oimnibug i

loriz at

4 le
Anr mar
eccqta n

ſigere ar
tücine in
MIitavi ir⸗
eramn te
Jultatem
Celichum
ſemper

1.
Aterad 11
ni, n⸗

Klon
Mhöniang
un,
ttes Unn
ri P.
lan
IENI
de lb

4
numoer
qud
unn

imam nen
tulolacn E

ter elig⸗
ftemnit
culpe cole

mentes, qui eſtis in circûitu ejus,
viſitet Döminus, à Geélboe autem
tranſeat. UÜbi.

Eccavit David, quod ſolent Re-
ges; ſed pœniténtiam geſſit,
flevit, ingéemuit, quod non ſolent
Reges. Conféſſus eſt cuipam, ob
ſecravit indulgentiam, humi ſtra-
tus deploravit ærümnam, jejunavit,
oravit, confeſſionis ſuæ teſtimo-
nium in perpétua ſæcula vulgato
dolore transmiſit. Quod erubés-
cunt facere privati, Rex non eru
buit confitéri. Qui tenéntur légi-
us, audent ſuum negare pecca-
tum, dedignaântur rogare indul-
gentiam, quam petébat, qui nul-
lIis légibus tenebatur humanis.
Quod peccavit, conditionis eſt,
quod ſupplicavit, correctionis.
Lapſus commuünis, ſed ſpecialis
confeſſio. Culpam itaque incidiſſe,
natuúræ eſt: diluiſſe, virtütis.
Ego te tuli de domo patris tui
dicit Dns: & pôſui te pascere gre-
gem poôpuli mei: Et fui tecum
in omnibus, ubicumque ambulaſti,
firmans regnum tuum in ætérnum.
J. Fecique tibi nomen grande,
juxta nomen magnôrum, qui ſunt
in terra: & réquiem dedi tibi ab
oômnibus inimicis tuis. Et fui.
loria Patri. Et fui.
Peccaàvi ſuper númerum
arénæ maris, & multiplicata ſunt
peccàta mea: & non ſum dignus
vidére altitůdiné cœli præ multi-
túdine iniquitatis meæx; quôniam
irri tavi iram tuam, Et malum
coram te feci. Quôniam ini-
quitâàtem meam ego cognoſco, &
deliccum meum contra me eſt
ſemper, quia tibi ſoli peccavi. Et
Duo Séraphim clamäbant
älter ad alterum: * Sanctus, San-
ctus, Sanctus, Doôminus Deus Sa-
baoth . Plena eſt omnis terra
gloôria ejus. Tres ſunt, qui teſti-
inoônium dant in coœlo, Pater, Ver-
bum, & Spiritus ſanctus; & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
löria Patri. Plena.
F ERIA SECUND A.
De libro ſecùndo Regum.

Orrò non eſt locûtus Abſalom
ad Amnon nec malum nec bo-
num: oderat enim Abſalom Amnon,
eòô quòd violaſſet Thamar ſoroôrem
ſuam. Factum eſt auté poſt tempus

24k. N 442
biénnii, ut tonderéntur oves Abſa-
lom in Baalhaſor, quæ eſt juxta E-
phraim, & vocavit Abſalom omnes
filios Regis, venitque ad Regem, &
ait ad eum: Ecce tondéntur oves
ſervi tui, veniat, oro, Rex cum ſervis
ſuis ad ſervum ſuum. Dixitque Rex
ab Ablalom: Noli fili mi, noli ro-
gare, ut veniamus omnes, & gra-
vémus te. Cùm autem côgeret eum,
& noluiſſet ire, benedixit ei.
Recordare Dne. 429.
T ait Ablalom: Si non vis
venire, vêniat, obſecro, nobis-
cum ſaltem Amnon frater meus.
Dixitque ad eum Rex : Non eſt
necéſſe, ut vadat tecum. Coéegit
itaque Abſalom eum, & dimiſit
cum eo Amnon, & univeérſos filios
regis. Feceratque Abſalom convi-
vium quaſi convivium regis. Præ-
céperat autemAblalom pueris ſuis;
dicens: Obſervate, cùm temulén-
tus füerit Amnon vino, & dixero
vobis: Percútite eum, & interfici-
te, nolite timere, ego enim ſum,
qui præcipio vobis: roboramini;
& eſtôte viri fortes. Fecérunt er-
go pueri Abſalom advéêrsùůüm Am-
non, ſicut præceperat eis Abſa-
lom. Surgentésque omnes filii re-
gis aſcendérunt ſinguli mulas ſuas,
& fugérunt.
Exaudiſti Dne. 429. io iij
Umque adhuc peêrgerent in iti-
nere, fama pervénit ad David,
dicens: Percúùſſit Ablalom omnes
filios regis, & non remanſit ex eis
ſaltem unus. Surréxit itaque Rex;»

& ſcidit veſtiménta ſua, & céci-
dit ſuper terram, & omnes fſervi il-
lius, qui affiſtébant ei, ſciderunt
veſtiménta iua. Reſpondens au-
tem Jonadab filius Semmaa fratris
David;, dixit: Ne æſtimet domi-
nus meus Rex, quôd omnes pueri
filii regis occiſi ſint? Amnon ſolus
moôrtuus eſt, quoniam in ore Ab-
ſalom erat poôſitus, ex die, qua op-
préſſit Thamar forôrem eſus Nunc
ergo ne ponat dominus meus Rex
ſuper cor ſuum verbum iſtud, di-
cens: Omnes filii regis occiſi ſunt;
quoniam Amnon ſolus mortuus
eſt. Fugit autem Abſalom.
Audi Domine. 429.
E R I A TE KTI A.
De libro ſecundo Regum.

— Um ingréſſia fuiſlet mülier
CThecuitis ad Begem;, cécidit
L9

444
coram eo ſuper terram, & adorä-
vit, & dixit: Serva me Rex. Et ait

ad eam Kex: Quid cauſæ habesèquæ
reipondit: Heu, müúlier vidua ego
ſum; mortuus eſt enim vir meus.
Et ancillæ tuæ erant duo filii, qui
rixaàti ſunt adverſum ſe in agro, nul-
lusque erat, qui eos prohibere poſ-
ſet: & percũſſit alter alterum, &
interféçit eum. Et ecce consùrgens
univerſa cognatio adversùm ancil-
lam tuam, dicit: Trade eum, qui
percuſſit fratrem ſuum „ut occida-
mus eum pro anima fratris ſui,
quem interfecit, & deleamus hæ-
redem: & quærunt extinguere
ſcintillam meam, quæ relicta eſt;⸗
ut non ſuperſit viro meo nomen,
& reliquiæ ſuper terram.
Domine, ſi converſus. 429.

T ait Rex: Qui contradixerit
tibi, adduc eum ad me, & ultrà
non addet, ut tangat te. Quæ ait:
Recordetur rex Domini Dei ſumut
non multiplicentur prozimi san-
guinis ad ulciscéendum , & nequa-
quam interficiant filium meum.
Qui ait: Vivit Dominus, quia non
cadet de capillis filii tui ſuper ter-
ram. Dixit ergo mulier: Loquatur
ancilla tua ad dominum meum Re-
gem verbum. Et ait: Lôquere.
Dixitque müúlier: Quare cogitäaſti
hujuscémodi rem contra pöpulum
Dei , & locùtus eſt Rex verbum
iſtud, ut peccet , & non reduúcat
ejectum ſuum? Omnes môrimur;
& quaſi aquæ dilabimur in terram,
quæ non revertüntur, nec valt
Deus perire inimam, led retractat
côgitans, ne penitus péreat , qui
abjectus eſt.
Factum eſt. 430.

T ait Rex: Numquid manus
Joab tecum eſt in omnibus
iſtis? Reſpondit muúlier, & ait: Per
ſalutem animæ tuæx, domine mi
Rex;, nec ad ſiniſtram, nec ad dex-
teram eſt ex omnibus his, quæ
locútus eſt deminus meus Rex,
ſervus enim tuuns Joab, ipſe præ-
cépit mihi, & ipſe pofuit in os
ancillz tuæ omhnia verba hæc.
Ut vérterem figüram ſermonis
hujus, ſervus tuus Joab præcepit
iſtud: tu autem domine mi Rex,
sapiens es, ſicut habet ſapientiam
Angelus Dei, ut intelligas omnia
ſaper terram. Et ait Rex ad Joab:

Ecce placâtus feci verbũ tùn: vade
ergo, & révoca puerum Abſalom.
Ego te tuli. 443.
F E R I A Q U A R T A.
De libro ſecuùndo Regum.

Gitur poſt hæc fecit ſibi Abſa-
lom currus, & équites, & quin-
quaginta viros, qui præcedetent
eum. Et manèe consuùúrgens Abtfa-
lom, ſtabat juxta introitum por-
tæ, & omnem virum, qui habebat
negotium, ut veniret ad regis ju-
dicium, vocabat Ablalom ad ſe;
& dicébat: De qua civitate es tu ?
Qui reſpondens;, ajébat: Ex una
tribu Ifrael, ego ſum ſervus tuus.
Reſpondebitque ei Abſalom: Vi-
déntur mihi ſermones tui boni, &
juſti Sed non eſt, qui te audiat
conſtitútus à Rege.
Peccavi. 443.
Icebatque Abſalom: Quis me
conſtituat jüdicem ſuper ter-
ram , ut ad me veniant omnes, qui
habent negôtium, & juſté jüdi-
cem? Sed & cùm accederet ad eum
homo, ut ſalutaret illum, extendé-
bat manum ſuam „& apprehén-
dens, oſculabâtur eum. Faciebat-
que hoc omni Ifrael veniénti ad
judicium, ut audirétur a rege, &
ſolicitabat corda virôrum IIrael.
Exaudiſti. 429.

Oſt quadraginta autem annos;,
dixit Abſalom ad regem Da-
vid: Vadam: & reddam vota mea;-
quæ vovi Domino in Hebron, Vo-
vens enim vovit ſervus tuus, cùm
eſſet in Geſſur Syriæ, dicens; Si
reduxerit me Dominus in Jeruſa-
lem, ſacriicabo Démino. Dizxit-
que ei rex David: Vade in paceé.
Et ſurrexit , & Abiit in Hebron.
Miſit autem Abſalom exploratores
in univérfas tribus Iſrael, dicens:
Statim ut audieritis clangorem
buccinæ, dicite: Regnavit Abſa-
lom in Hebron.
Audi Domine. 429.
F E RI A V I N T A⸗
De libro ſecndo Regum.

VEnit igitur nüntius ad David-
dicens: Toto corde univerſus
IIrael séquirur Abſalom. Et ait
David ſervis fuis, qui erant cum
eo in Jerúfalem: Sürgite, fugia-
mus: neque enim erit nobis effu-
gium à facie Abſalom. feſinate

grediene!
Kumpellat
cütiar ciyit
Iuntqleryi
cuinq prac
lbentet es
Pepara

Greſſus
Gomnus
Gereliguit
Uudinss ad
kreßsüsq
ecidus ſun
Annherſi
jun eum
Ehelerhi
Moles va
Kruti eum
1S, prece
Deus

lxit a
Jun:
ſltete,

eteprinus

ded mo.
tompellet
Wtenm vac
Veltele,
uo K
ſelicörcia
Oſtenciſit
Domit
1
De li

Vhn
m;

VI de
lne de⸗
atque
Mitteba
8 contt
Darid
Unlerſt
Uniktol
lemm
kitee
ltune
ütkteh
Ellnen
Gici ke
bere⸗

Ii
lexi
Wörune
n, z
Rer
dr

dütii d
um AMllon.

A NI
Rezun.

it ſdi
iles, Adt
Drctkent
ülgens ,M

.

gli
er Aenü

n afusu
Ablalon:
es thiboni
gui ei

on: Our

lum eite

tut aiete,
tortun Ue

zutem u
d legen,
damn 0
Hebto.
Nbstlid
ir, din,
inns in
önine. N

5

Gn
do Begnn
dins unNi,
corde Ma,
. . dulte
Slſgflen
etit 00
Lon

egredine fortè véniés 6ccupet nos
& impéllat fuper nos ruinäã, & per-
cutiat civitaté in ore gladii. Dixe-
runtq;ſerviRegis ad en: Omnia quæ-
cuùmq; præcéperit Düs noſter KRex:
libenter exequemur ſervi tui.
Præparate. 441.

Gréſſus eſt ergo Rex, & univérſa
domus ejus pedibus ſuis: &
dereliquit rex decem mulieres coô-
cubinas ad cuſtodiéndam domum.
Egreisůsque Rex & omnis IIfrael
pedibus ſuis, ſtetit procul à domo
& univerſi ſervi ejus ambulabant
juxta eum, & legiones Cerethi;,
& Phelethi, & omnes Gethæi pug-
natores validi, ſexcenti viri; qui
ſecuti eum fûerant de Geth pedi-
tes, præcedébant Regem.
Deus omnium. 442.

Ixit autẽ Kex ad Ethai Gethæ-
um: Cur venis nobiscum i re-
Vêrtere, & häbita cum rege;, quia
eregrinus es, & egréſſus es de
oco tuo. Heri veniſti, & hoôdie
compelleris nobiscum égredi?ego
autem vadam, quo itúrus ſum: re-
vértere, & reduc tecum fratres
tuos, & Doôminus fäciet tecum mi-
ſericordiam, & veritatem, quia
oſtend gratiam & fidem.
ominus, qui eripuit. 442.
E R. I All EspiEt-En 4.
De libro ſecũndo Regum.

VER êergo rex Davidcusq; Bähu-
Vrim: & ecce egrediebatur inde
vir de cognatiône domus Saul, no-
mine Semei, filius Gera, procede-
batque egrediens, & maledicébat,
mittebatque lapides contra David,
& contra univérſos ſexvos regis
David: omnis autem pôpulus, &
univeérſi bellatéres à dextro & à
ſiniſtro latere regis incedébant. Ita
autem loquebatur Sémei,cum ma-
lediceret Regi: Egredere; egrédere
vir sanguinum, & vir Belial. Réd-
didit tibi Dôminus univerſum san-
guinem domus Saul; quôniam in-
vasiſti regnum pro eo.
Percúſſit Saul. 442.

Ixit autem A biſai, ſilius Sarviæ,
Dregi: Quare maledicit canis hic
moôrtuus domino meo Regi? va-
dam, & amputabo caput ejus, Et
ait Rex: Quid mihi & vobis eſt fi-
lii Sarviæ? Gimittite eum, ut ma-

. . „445
ledicat: Dis enim præcépit ei; ut
malediceret David, & quis eſt, qui
audeat dicere, quare ſic fécerit?
Montes Gelboe. 442.

T ait Rex Abiſai, & univérſis
ſervis ſuis: Ecce filius meus:
qui egreſſus eſt de ütero meo, quæ-
rit animam meam: quantò magis
nunc filius jéminiidimittite eum,
ut maledicat juxta præceptum Däüi,
ſi fortè reſpiciat Däs afflictionem
meam, & reddat mihi Düs bonum
pro maledictione hac hodiérna.
Ego te tuli. 443.
A B B A T O.
De libro ſecundo Regum.

Gréſſus eſt põpulus in campum
contra Irael, & faéctum eſt præ-
lium in ſaltu Ephraim. Et cæſus eſt
jbi pôpulus Ifrael ab exércitu Da-
vid „ factaâque eſt plaga magna in
die illa, viginti millium. Fuit
autem ibi prælium diſperſum ſu-
per fãciem omnis terræ, & multô
lures erant, quos ſaltus consümp-
erat de pôpulo, quàam hi, quos
voraverat gladius in die illa.
432.

Ccidit autem, ut occürreret
Abſalom ſervis David; ſedens
mulo: cùmque ingreéſſus fuiſſet mu-
lus ſubter condenſam quereum, &
magnam, adhæſit caput ejus quér-
cui, & illo ſuſpenſo inter coœlum &
terram;, mulus, cui inséderat, per-
transivit. Vidit autem hoc quis-
piam, & nuntiavit Joab, dicens:
Vidi Abſalom pendére de quercu.
Et ait Joab viro, qui nuntiaverat
ei: Si vidiſti: quare non confodi-
ſti eum cum terra, & ego dediſſem
tibi decem argénti ſiclos, & unum
balteum? Qui dixit ad joab: Si
appenderes in maânibus meis mille
argénteos, nequaquam mitterem
manum meam in filium Regis, au-
diéntibus enim nobis præceépit Rex
tibi, & Abiſai, & Ethai, dicens:
Cuſtodite mihi perum Abſalom.

T ait Joab: Non ſicut tu vis»
ſed aggrédiar eum coram te.
Tulit ergo tres lanceas in mana
ſua, & infiæzit eas in corde Abſa-
lom „ cùmque adhuc palpitaret
hærens in quercu „ cucurrérunt
decem jùvenes armigeri joab, &

percutiéntes interfecérunt eum.
Céci-

446
Ceécinit autem Joab buccina, &
retinuit populum, ne perſequeré-
tur fugiéntem Iſrael, volens par-
cere multitüdini. Et tulerunt àb-
ſalom, & projecérunt eum in ſal-
tu, in foveam grandem, & com-
portavérunt ſupert eum acérvum
lapidum magnum nimis.

Unxérunt Salomonem Sadoc ſacér-
dos, & Nathan Prophéta Regem
in Gihon, & aſcendentes læti di-
xérunt: Vivat Rex in ætérnum.

D OM INICAVII.

Incipit liber tértius Regum.

que ætatis plůrimos dies: cum-
que operirétur véſtibus, non ca-
lefiébat. Dixerunt ergo ei ſervi
ſui: Quæramus dé⁶ömino noſtro Re-
gi adoleſcéntulam virginem, & ſtet
coram Rege, & fôveat eum, dor-
miatque in ſinu ſuo, & calefaciat
dôminum noſtrum regem. Quæſié-
runt igitur adoleſcentulam ſpecioô-
ſam in omnibus finibus Iſrael, &
invenérunt Abiſag Ssunamitidem,
& adduxeérunt eam ad Regem. Erat
autem puélla pulchra nimis, dor-
miebaätque cum rege, & miniſtrabat
ei, Rex verò non cognôvit eam.
Præparäte corda veſtra Dnio,
& ſervite illi ſoli: Et liberavit
vos de manibus inimicorum ve-
ſtrorum. Convertimini ad eu
in toto corde veſtro, & auterte
deos aliénos de médio veſtri. Et.

E rex David ſenuerat; habebat-

Donias autem, filius Haggith .
elevabatur, dicens: Ego reg-
nàbo. Fecitque fibi currus, &
équites, & quinquaginta viros,
qui cürretent ante eum. Nec cor-
ripuit eum pater fuus aliquando,
dicens: Quare hoc feciſti? Erat au-
tem & ipſe pulcher valdè, fecun
dus natu poſt Abſalom. Et ſermo
ei cum Joab filio Sarviæ, & cum
Abjathaf Sacerdéte, qui adjuva-
bant partes Adoniæ. Sadoc verô
ſacérdos, & Banajas filius Jéjadæ,
& Nathan Prophéta, & Semei; &

Rei, & robur exércitus David non
erat cum Adonia.
Deus omnium exauditor eſtiip-
ſe miſit Angelum ſuum, & tulit me
de ovibus patris mei: & Et unxit
me unctione milericordiæ ſuæ.
Doôminus, qui éripuit me de
ore leònis, & de manu beſtiæ li-
beravit me. Et unxit.

Ixit itaque Nathan ad Bethſa-
bee matrem Salomônis: Num
audiſti, quòd regnaverit Adonias
filius Haggith, & dominus noſter
David hoc ignorat:? Nunc ergo ve-
ni, accipe consilium a=a me, &
ſalva animam tuam, filiique tui
Salomonis. Vade, & ingrédere
ad regem David, & dic ei: Non-
ne tu domine mi rex juraſti mihi
ancillæ tuæ, dicens: Salomon filius
tuus regnabit poſt me, & ipſe ſe-
débit in sõolio meo? quare ergo
regnat Adonias? Et adhuc ibi te
loquente cum rege, ego véniam
poſt te, & complébo ſermôones
tuos. Ingréſſa eſt itaque Bethſa-
beée ad regem in cubiculum.
Dominus, qui eripuit me de ore
leônis, & de manu béſtiæ liberavit
me, * Ipſe me eripiet de manibus
inimicorum medôrum. Miſit
Deus miſericôrdiam ſuam, & veri-
tätem ſuam: animam meam eripuit
de médio catulorum leéônu. Ipfe.
löria Patri. Ipfe.

Ex Epiſtola S. Hierônymi Presby-
teri ad Nepotianum.

Davia annos natus ſeptuaginta;
bellicoſus quondam vir, ſene-
ctúte frigescente non pôterat cale-
fieri. Quæritur itaque puélla de
univerfis finibus Iſrael, Abiſag Su-
namitis, quæ cum rege dormiret;
& ſenile corpus calefaceret. Quæ
eſt iſta Sunamitis, uxor & virgo
tam fervens, ut frigidum caleface-
ret tam ſanéta, ut caléntem ad
libfdinẽé non provocaret? Expoônat
ſapientiſſimus Salomon patris ſui
delicias, & pacificus bellatôris viri
narret ampléxus. Poſſide ſapién-
tiam, pöſſide intelligentiam. Ne
obliviſcaris, & ne declinaveris à
verbis oris mei: neque derelinquas
illam, & apprehéndet te: ama
illam, & ſervabit te. Principium fa-
bPiéntiæ, pôſſide ſapiéntiam: & in

omni poſſeſtione tua, poſſide in-
telli-

telligentia
claltabit te
exibiturt
Lonam grati
lelicinumg
Vercüſſit
cecem mllli
eiat cum illa
K dlulit o⸗
Nonne iſ
Lanebant in
Pelcülit mi
Millat ui⸗
Mnes p
Utantt
tidte ſole
Ctet ſejün
Nizit ett,l
MIönes „
Delegkinorn
Muuperum,

K perlerer
fium, labe
eanturele
nem longit
Aue per con
(pote miͤ
Montes
Dlürin reni
cecidetunt
ies monte
ees, pilit

temn tri

Be hoe
Abas .
iklntin
llinoti⸗
ON, &
eſunfte
Cltifunr,
Merisgue
Doris dell
Cenkirarit
nes,
Eids 4
Poltenni
ſentli
in ſi
fwenn
(liri fun
löckior,
lotis ſahi
Korum 4
Ugot
lcit don
bem p
Cun in 0
Uulſti s

OmmInds HoE
Nunc etzor⸗

U.
hleoni
dofmi heif
fümun,
sſeytui⸗

e
4

telligéntiam: circmda illam, &
exaltabit te: honora illam, & am-
plexabitur te, ut det capiti tuo co-
rônam gratiarum. Coroôna quoque
deliciarum prôteget te.
Percúſſit Saul mille, & David
decem millia: Quia manus Dni
erat cum illo: pereuſſit Philiſthæũ,
& àbſtulit opprobrium ex Ifrael.
Nonne iſte eſt David, de quo
canébant in choro, dicentes: Saul
percuſſit mille, & David decem
millia? Quia.
Mnes penè virtütes coôrporis
mutantur in sénibus, & cres-
cénte ſola ſapiéntia, decréſcunt
cétera: jejünia, vigiliæx, chaméu-
niæ id eſt, ſuper paviméntum dor-
mitioônes, huc illúcque diſcùrſus,
peregrinôrum ſuſcéptio; defenſio
pauperum, inſtantia oratiéonum,
& perſeverantia, viſitatio langueén-
tium, labor manuum, unde præ-
beantur eleemôſynæ. Et ne ſermô-
nem longiùs proötraham, cuncta,
quæ per corpus exercentur, fracto
corpore minôra fiunt.
Montes Gélboe, nec ros, nec
plùvia veniant ſuper vos: Obi
cecidérunt fortes Iſrael. Om-
nes montes, qui eſtis in circuitu
ejus, viſitet DOôminus, à Gêlboe
autem tranſeat. UÜbi.

Ec hoc dico, quòd in juveni-
Nbus & adhuc ſolidioris ætatis
his duntaxat, qui labéôre, & arden-
tiſſimo ſtudio, vitæ quoque ſancti-
moônia, & oratioônis ad Dôminum
Jeſum frequéntia, ſciéntiam conſe-
cüti ſunt;, frigeat ſapiéntia, quæ in
plerisque sénibus ætate marcetfcit:
ſed quod adoleſcéêntia multa côr-
poris bella ſuſtineat, & inter in-
centiva vitiorum, & carnis titilla-
tiônes, quaſi ignis in lignis viri-
aibus ſuffocétur, ut ſuum non
pPoſſit explicare fulgorem. Senéctus
veroô rurſus eòôrum, qui adoleſcén-
tiam ſuam honéſtis artibus in-
ſtruxérunt „ & in lege Doômini me-
ditati ſunt, die ac nocte, ætaàte fit
dòôctior, uſu tritior, procéſſu tém-
poris ſapiéntior, & véterum ſtu-
diôrum dulciſſimus fructus metit.
.„ Ego te tuli de domo patris tui,
dicit Dõminus, & péôſui te palcere
gregem pôpuli mei; Et fui te-
cum in omnibus, ubicúmque am-
bulaſti firmans regnum tuum in
ætérnum. Fecique tibi nomen

. ,447
grande, juxta nomen magnorum:
qui ſunt in terra: & réquiem dedi
tibi ab omnibus inimicis tuis. Et
fui. lôria Patri. Er fui.
Peccaàvi ſuper numerũ arénæ
maris, & multiplicata ſunt pecca-
ta mea: & non ſum dignus vi-
dére altitůdinem cœli præ multi-
tüdine iniquitâtis meæ; quoniam
irritavi iram tuam, Et malum
coram te feci. Quôniam ini-
quitatem meam ego cognoſco, &
delidum meum contra me ef
ſemper, quia tibi ſoli peccãâvi. Et.
Duo Séraphim clamaàbant
alter ad àalterum: * Sanctus, San-
cus, Sanctus, Dôminus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui te-
ſtimonium dant in cœlo, Pater»
verbum, & Spiritus ſanctus; & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
léria Patri. Plena.
FERIA SECUND A.
De libro tértio Regum,

EY reſpondit rex David, dicens»
Vocate ad me Bethſabée. Quæ
cum fuiſſet ingréſſa coram rege, &
ſtetiſſet ante eum, juravit Rex, &
ait? Vivit Dôminus;, qui éruit ani-
mam meam de omni anguſtia, quia
ſicut juràâvi tibi per Dominum De-
um Iſfrael, dicens: Salomon filius
tuus regnâbit poſt me, & ipſe ſede-
bit ſuper solium meum pro me:
ſic faciam hodie. Suminitsoque
Bethſabée in terram vultu, ado-
räavit Regem, dicens: Vivat Doô⸗
minus meus David in ætérnum.
Recordaâare Doômine. 429.

Ixit quoque rex David: Vocàâte
mihi Sadoc ſacerdotem „ &
Nathan Prophétam, & Banâjam
filium Jojadæ. Qui cum ingréſſi
fuiſſent coram rege, dixit ad eos:
Tôllite vobiscum ſervos démini
veſtri „ & impônite Salomonem
filium meum ſuper mulam meam:
& duúcite eum in Gihon. Et ungat
eum ibi Sadoc Sacerdos, & Nathan

pProphéta in Regem ſuper Ifrael &

canétis buccina, atque dicétis:
Vivat rex Salomon. Et alcendetis
poſt eum, & véniet, & ſedebit
ſuper sõolium meum;, & iple reg-
nabit pro me.
Exaudiſti. 429.
Eſcéndit ergo Sadoc Sacér-
dos, & Nathan Prophéèrs &.
4-

448⁸ .
Barajas filius Jojadæ, & Ceréthi, &
Phelethi. & impoſuérunt Salomo-
nem ſuper malam regis David, &
adduxérunt eum in Gihon. Sump-
sitque Sadoc facerdos cornu oôlei
de tabernaculo, & unxit Salomo-
nem: & cecinérunt bú⅛ccina, & di-
xit omnis pôpulus: Vivat Rex Salo-
mon Et afcéndit univerſa multitu-
do poſt eum, & populus canéntid
tibiis, & lætantium gaudio magno,
& insoônuit terra à clamore eorum.
„ Audi Domine. 429.
F E RI ATERTIA.
De libro tertio Regum.

ADSBinätsserune aütem dies
David, ut morerétur, præcepit
que Salomoôni filio ſuo, dicens: Ego
ingrédior viam univerſæ terræ:
confortare, & eſto vir. Et obsérva
cuſtodias Dômini Dei tui, ut am-
bules in viis ejus, ut cuſtodias cæ-
remonias ejus, & præcepta ecjus, &
judicia, & teſtimònia, ſicut ſcriptũ
eſt in lege Moyſi: ut intelligas uni-
verſa, quæ facis, & quocumque te
vérteris: ut confirmet Doôöminus
ſermoônes ſuos, quos locutus eſt de
me, dicens: Si cuſtodierint fllii
tui vias ſuas & ambulaverint co-
ram me in veritate, in omni corde
ſuo, & in omni àânima tua, non au-
ferétur tibi vir de solio Iſrael.
Dômine, fi. 429.

U quoq; noſti, qu& fécerit mihi
„Joab filius Sarviæ, quæ fécerit
duobus principibus exercitus II-
rael, Abner fillio Ner, & Amaſæ
filio Jether: quos occidit, & effũdit
sänguinem belli in pace, & poſuit
cruôrem prælii in balteo ſuo, qui
erat circa lumbos ejus, & in calcea-
mento ſuo, quod erat in pedibus
ejus. Facies ergo juxta ſapiêntiam
tuam , & non dedůces canftiem
ejus pacifice ad inferos.
Factum eſt. 430.
Ed & filiis Bercellâi &aiaditis
reddes grätiam, eruúntque co-
medentes in menſa tua: occurre-
runt enim mihi, quando fugiebam
à facie Ablalom fratris tui. Habes
uoque apud te Semei filium Gera,
An Jémini de Bahûrim, qui male-
dixit mihi maledictiône péſſima,
quando ibam ad Caſtra: ſed quia
deſcendit mihi in occurſum, cùm
transirem Jordànem, & juravi ei
per Däm, dicens: Non te interficiã

gladio : tu noli pati eum eſſe
Innoxium.
Ego te tuli. 447.
EE RI A QUART A.

De libro téertio Regum.

Pparuit autem Dominus Salo-
(Amoôni per somnium nocte, di-
cens: Poſtula, quod vis, ut dem tibi.
Et ait Salomon: Tu feciſti cum ſer-
vo tuo David patre meo milericor-
diam magnam, ſicut ambulavit in
conſpectu tuo in veritate, & juſti-
tia & recto corde tecum: cuſto-
diſti ei milericordiam tuam gran-
dem, & dediſti ei filium ſedéntem
luper thronum ejus; ſicut eſt hodie.
Peccavi. 447.
Tnunc Dômine Deus, tu reg-
nare feciſti ſervum tuum pro
David patre meo: ego autem fum
puer parvulus, & ignorans egréſ-
ſum & introitum meum. Et ſer-
vus tuus in medio eſt pôpuli, quem
elegiſti, populi infiniti, qui nume-
rari & ſupputari non poteſt præ
multitùdine. Dabis ergo ſervo tuo
cor docile, ut populum tuum
ſudicare poſſit, & diſceèrnere inter
bonum & malum. Quis enim po-
terit judicare péôpulum iſtum:
pôpulum tuum hunc multum?
Exaudiſti Dömine. 429.

Làcuit ergo ſermo coram Dño;
quòôd Salomon poſtulaſſet hu-
juscemodi rem. Et dixit Dominus
Salomoni: Quia poſtulaſti verbum
hoc, & non petiſti tibi dies multos
nec divitias aut animas inimicoôrũ
tuërum, ſed poſtulàſti tibi ſapien-
tiam ad diſcernéndum judicium:
ecce feci tibi ſecundùm ſermoônes
tuos, & dedi tibi cor saâpiens &
intélligens, in antuùm;, ut nullus
ante te similis tui füerit, nec poſt
te ſurretürus ſit. Sed & hæc, quæ
non poſtulaſti, dedi tibi: divitias
ſcilicet, & gloriam,
füetit ſimilis tui in Régibus cun-
ctis retrôò diébus.
Audi Dômine. 429.
F E R I A UIN T A⸗.
De libro tértio Regum.

CAlomon autem erat in ditiône
ſua, habens ômnia regna à flu-
mine terræ Philiſthiim usque ad
terminum K.gypti, offeréntium
i münera, & ſerviéêntium et
cunétis diébus vitæ ejus. Erar all

*

tem cibusd⸗
zulos trigtn
Ugllita cor⸗
ſespingues
(lales, & 0
1n fenation
IImm, at
Gium altili
Nebat omnen
tuns flumen
Cm, 8
Mn kegionu
Gomnipart
Mnparat

Mitabal
Dsque

ut nemo⸗-

lle ſub vite
in usgu
Uin dalomo
un quadtre
(orum cn
Uheque
nn lpradte
Elkeeſsari
1 tendore
ſle Khalen
toluih eiet
tlat ger

Men tem cibussaloméônis per dies sin-
gulos triginta cori similæ, & ſe-

UAITI kaginta cori farinæ,, decem bo-
Neon. ves pingues, & viginti boves paſ-
cuales, & centum arietes, excép-
Domns d ta venatione cervôrum; caprea-

rum, atque bubalorum, & àa-
vium altilium. Ipſe enim obti-
nébat omnem regionem, quæ erat
trans flumen: à Thaphſa usque ad
Gazam, & cunctos Regses illa-
rum regionum: & habébat pacem
ex omni parte in circùúitu.
Præparate. 446.

Abitabâtque Juda & IIrael

lumn nodee⸗
Visut eni
feclſkien
ur anblin
itate, Ae

tecun dt,

que ſub vite ſua, & ſub vicu fua,
à Dan usqueßerſabée;eunctis die-
Bus Salomonis. Et habébat Salo-
mon quadraginta millia Præsépia
equorum currilium, & duodecim

neun millia equeéſtrium. N utriebantque
Kpo eos ſupradicti Regis præfecti: Sed
iuon Seneceſsaria menſæ regis Salomo-
on pote nis cum ingenti cura præbeébant
enoſen in témpore ſuo. Hôrdeum quo-
eun que & paleas equorum, & jumen-
itenen torum deferébant in locum „ ubi
Asee exrat Rex, juxta conſtitutum ſibi.
pulun Dedit quoque Deus ſapiéntiam
ne multuul Salomoôni, & prudéntiam multam
ne. 49 nimis, & latitüdinem cordis, qua-
8 ſi arénam, quæ eſt in littore maris.
weng, Deus omnium. 446.
cluitbon⸗ T præcedébat ſapiéntia Salo-
ltuifine monis ſapiéntiam omniumo-

rientalium & Ægyptioôrũ, & erat
ſapientior cunctis hominibus: ſa-
pientiorEthankzrahita, & Heman,
&& Chalcol, & Dorda, filiis Mahol, &
Erat nominatus in univerſis Geênti-

. 1
er ee us per circuitũ Locutus eſt quoq;
gtün I Salomon tria millia parabolas: &
fetl, fuerunt carmina ejus quinque &
BedeE mille. Et diſputavit ſuper lignis, à
itib cedro quæ eſt in Libano, usque ad
um; N ayſsopum, quæ egreditur de parie-
n Ree t6, & diſseruit de juméntis, &
voluctibus & reptilibus, & pisci-
49. f bus. Et venhiébant de cunctis popu-
INV lis ad audiéndam ſapieéntiamsalo-
0 Ren moônis, & ab univerſis regibus ter-

txæ, qui audiébant ſapientiam ejus.
etet i Dominus, qui. 446.
h E K I A QUIN T A.
ün De lihro tértio Regum.

ſettienln MIiͦt quoque Hiram Rex Tyri
i, NIſervos fuos ad salemonem,

absque timoôre ullo;unusquis-

S . . 4 *%
audivit enim, quod ipſum unxiſsẽt

