que in torméêntis divfnas laudes
cantantes, dénique telis transfixi,
ad martyrii gloriam pervenerunt.
Quorum corpora via Ardeatina ſe-
pülta ſunt.
e Deum laudaâmus. II.
DIE XIX. JUNII.

Oeleéſtis Agni nuptias
O Juliana, dum petis-»
Domum pateérnam deéſeris,
Chorûmque ducis Virginum:
ponsumque ſuffixum Cruci!
Noctes, diésque dum gemis;
Doloris icta cuſpide
Sponſi refers imaginem.
ui ſeptiförmi vuúlnere
Fles ad genu Deiparæ;
Sed creſcit infuſa fletu,
Flammasque tollit charitas.
inc morte feſſam proxima
Non uſitato te modo
Solatur, & nutrit Deus,
Dapem ſupernam pòôtrigens.
térne rerum Cöônditor;
Ktérne Fili par Patri,
Et par utrique Spfritus
Soli tibi ſit gloria. Amen.

Eus, qui beatam Julianam
Virginem tuam , extrémo
mor-

rbo labon
tui Corpore
Cinitus es;
I, ejus inte
ls guoue e
le letectl, ac
Uutinm perd
Dominum n
Kumkilium

Uus, qui
Martyrum
Motäſi olem
cege propltius
mns merltis,
UIu., ber Dot
ſum Chriſtam
tecum nrit,
ititus ſancti

WMu er n
bnlla, Clari
Mlum Delparx
1r le ſuo ma
s florentie
tkrit, Man
Uodls ſam ſ
tempus d
imno müllein
ugeſimo.
ealsnmn futi
den dedit;
dis, ſuayit

D
3
1

eſt reraatnn

XII.

Pitern.
confixls.

imus, II.
.NI.

nini

n peti
,Cun els,

leis
ſſfrun Cun

morbo laboran" in, pretiéſo Filii

tui Coôrpore mirabiliter recreare
dignatus es; conceède, quæſumus,
ut, ejus intercedéntibus méritis:
nos quoque eoòdem in mortis agoô-
ne refecti, ac roborati ad cœléſtem

patriam perducamur. Per eumdem

Doôminum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum.

Eus, qui nos annua ſanctôrum
LMartyrum tuôrum Gervaſii &
Protaſii ſolemnitate lætificas: con-
céde propitius; ut, quorum gaudée-
mus méritis, accendamur exem-
plis. ber Dominum noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tuum: Qui
tecum vivit, & regnat in unitate
Spiritus ſancti Deus.

Uliana ex nôbili Falconeria Fa-
Jmnia ,„Clariſſimo Patre, qui tem-
plum Deiparæ ab Angelo ſaluta-
tæ ære ſuo magnifice à fundamen-
tis Floréntiæx » ut nunc viſitur,
eréxit „ Matre Reguardaâta am-
bobus jam ſeneſcéntibus;, ac ad
id tempus ſterilibus, nata eſt
anno milléſimo ducentéſimo ſep-
tuagéſimo. Ab Incunabulis non
exiguum futuúræ ianctitatis ſpéci-
men dedit; vagiéêntibus quippe
labris, ſuaviſſima jeſu,; & Mariæ
nômina ultro proférre audita eſt.
Pueritiam pôſtmoduùm ingréſſa to-
tam ſe Chriſtiäanis virtutibus man-
cipavit, in quibus adeòô excél-
luit, ut beatus Aléxius patruus ,
cujus inſtitütis, ac exémplis in-
ſtruebatur, Matri dicere non du-
bitaverit , ipſam non fœminam
peperiſſe, ſed Angelum; nam ita
modeſto vultu, animò que ab omni,
vel leviſſima errôris macula pura
fuit, ut culos numquam in toto
vitæ curſu ad hôminis façiem in-
tuéêndam eréxerit, auditôque pec-
cati vocàbulo contremuerit , imò
ſceleris narratiône perclſa, illi-
cô prope exânimis corrüerit. Ex-
pléto nondum decimoquinto ætä-
tis ſuæx anno, re tamiliari, licèt
opulenta, terrenisque poſthabi-
tis nuüptiis, Deo virginitatem in
manibus Divi Philippi Benitii ſo-

.

. . 73))
lémniter vovit, ab eoque omnium
Prima religiôſum Mantellatarum
abitum , ut dicunt , ſump-

ſit.
g., Propter veritätem, & manſue-
fùdinem „ & juſtitiam : Et
dedúcet te mirabiliter dextera
tua.
Sspécie tua, & pulchrituúdine
tua inténde, prôſpere procede »„
& regna. Et dedúcet.

Ulianz exémplum ſecutæ
ſunt plúrimæ ex nobilioribus
Familis fœminæ , ac Mater ip-
ſa Filiæ ſeſe religiôsè inſtituen-
dam dedit, ita ut, aucto pau-
latim nümero „ Ordinem Man-
tellatäarum inſtituerit „ ac illi
piè vivéndi deges ſumma pru-
déntia, ac fanctitate tradide-
rit. Ejus virtütes cüùm ôptimè
bertiedas Divus Benitius ha-
éret ,„ morti pröoximus, nulli
mélius, quàam Julianæ, non foe-
minas tantum „ ſed & totum
servoôrum Ordinem, cujus Pro-
pagàtor „ & Moderator extite-
rat , commendaàâtum voluit. Ve-
rüùm ipſa demiſse ſemper de ſé
cogitäbat „ & cùm cæteràârum
eſſet magiſtra, in re quaque do-
méſtica, licèt vili, Sororibus
famulabâtur. Afliduitäte orandi
integras inſumebat dies, in
éxtaſim ſæpiſſimè rapta: & ſi
réliquum, in ſedandis Civium
diſsidiis „ criminoſis à via ini-
quitatis retrahéndis, ac inſer-
viéendis impendébat ægrôtis „
quorum quandoque sâniem ex
ulcéribus manäntem „ admôto
ore lambens, eos ſanitati reſti-
tuébat. Corpus ſuum flagris »
nodôſis funiculis, férreis cingu-
lis, vigiliis „ humi nudæ cu-
bändo, térere solita fuit. Par-
ciſſimé cibo „& hôc vili, qua-
tuor hebdomadæ diebus, & ré-
liquis duòbus ſolo Angeloôrum
pane conténta, excépto die sab-
bati, quo pane ſolo & aqua nu-
triebatur. „.
Dilexiſti juſtitiam , & odiſti
iniquitatem: *$ Proptéreà unxit
te Deus, Deus tuus oleo lætitiæ.
Propter veritätem, & manſue-
túdinem, & juſtitiam. Proptéreàâ
unxit te.

736

Ura huſüusmodi vivendi ra-
tioône in ſtomachi morbum
incidit , quo ingraveſcénte, cùm
ſeptuagéſimum ætatis annum age-
ret ,; ad extrémum vitæ ſpatium
redâcta eſt. Diutúrnæ valetúdi-
nis incommoda hilari vultu ,
conſtantique äânimo pértulit: de
uno tantùm conquéri audita
eſt, quôd cùm cibum capere ,
ac retinére nullo modo poſſet,
ab Euchariſtica menſa, ob Sa-
craménti reveréntiam arcerétur.
Verùm his in anguſtiis conſti-
túta, Sacerdoôtem rogavit, ut
allatum divinum Panem, quem
ore sumere nequibat , peéectori
ſaltem extériùs admovéret.
Précibus illius morem geſſit Sa-
céêrdos ; mirum! Eodem
témporis moménto, divinus Pa-
nis diſparuit, & Juliana ſeré-
no, ac ridénti vultu expiravit.
Res ſupra fidem tamdiu fuit ,
donec virgineum de more cura-
rétur corpus; invénta enim eſt
circa ſiniſtrum péctoris latus
carni véluti ſigillo impreſſa for-
ma Hôſtiæx, quæ Chriſti crucifi-
xi effigiem repræſentabat. Hu-
jus prodigii fama, ceterorûm-
que miraculorum, non blorén-
tiæ tantum, ſed totius Chriſtia-
ni Orbis venerationem illi con-
ciliavie, ac per quatuor propè
integra ſæcula adeo aucta eſt,
ut tandem Benedictus Papa dé-
cimus tertius in ejus celebrita-
te Officium proôprium recitari
ab univério Ordine beatæ Ma-
riæ Virginis Servorum juſſerit.
Clemens verò duodecimus mu-
nificentiſſimus ejsdem Ordi-
nis Protéctor novis in dies mira-

culis coruſcantem, ſanctarum
Virginum Catalogo adſcrip-
it.

Afferéntur Regi, virgines poſt
eam;, proximæ ejus, Afferén-
tur tibi in lætitia „& exultatié-
ne.
Spécie tua, & pulchritúùdine
tua inténde, pröſperè procéde „
& regna. Afferentur.
Iôria Patri. Afferéntur.

imile erit regnum coœlérum de-
cem Virginibus.
kginum Xl.

.

Ervaſius & Protalius, Vitalis
& Valeriæ filii, quorum pater
Ravénnæ „ mater Mediolani pro
Chriſti Doômini fide martyrium
ſubierunt, diſtributo paupéribus
patrimonio, domeſticos ſervos li-
bertate donarunt. Quo facto Gen-
tilium ſacerdòtes immane in illos
conceêptum odium habéebant. Qua-
re cůùm Aſtaâſius Comes in bellum
proficiſci vellet, hanc occaſiònem
perdendi pios fratres ſe nactos eſ-
ſe putavérunt. Itaque Aſtaſio per-
ſuadent, ſe à diis admonitos eſſe,
nullo modo eum in bello victo-
rem futũrum, niſi Gervaſio & Pro-
täſio coactis Chriſtum negare,
eôsdem ad ſacra diis faciénda cô-
pélleret. Quod cum illi deteſta-
réntur, Aſtaſius imperavit, Gerva-
ſium tàmdiu cædi, dum inter ver-
bera expiraâret: Protaſium fuſtibus
contúſum, ſecùri peércuti jubet.
Quorum côrpora Philippus COhriſti
ſervus clàm súſtulit, & in ſuis
ædibus ſepelivit, quæ poſteaà ſan-
ctus Ambrôſius, Bei moônitu in-
venta;, in loco ſacro & insigni
collocanda curavit. Paſſi ſunt
Mediolani décimo tertio Kaléndas
Julii.
e Deum laudâmus. II.

eus, qui nos aànnua.
735.

BIE XX. JUNII.

Nfirmitàtem noſtram reſpice
omnipotens Deus: & quia pon-
dus prôpriæ actionis gravat, beati
Silvérii Martyris tui atque Pontifi-
cis intercéſſio glorioſa nos prôte-
gat. Per Dôminum noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tuum: Qui
tecum vivit & regnat.

Ilvérius Gampanus poſt Aga-
pitum, prôximè Poöntifex crea-
tus eſt, cujus doctrina & saàncti-
tas illxit in inſectandis hæréticis;
& conſtantis animi masgnituùdo
perſpeécta eſt in tuendo judicio
Agapiti. Nam Anthimum, quem,
duia Eutychianam hxæreiin e⸗

n-

fengebat, 4
Conſtantinoß
Cüm 4 Theod
Iotatus eſlet
Domine
Hedictionibu
ſuiſtiin capit
lide pretiole
te, & tuibu
(ierum in ſe⸗
ki. G loria
Vamobre

Dant belli
mitar in exili

inſulabontia,t

lle kertur ac
Dum: Juſten
IMI,K aqua a
initaut din
od re ipſa
lo Concilic
Iun, quædan
Megritatem
telituendam
Ilnam pettin
ömmodis:
, obdormi
(ecimno Lalene
Arun multis
lun fuit : cunn
Ands tres 4
hectnduh
iconis ani
ſherlr loch
egulu

d

1 deſar

„Deus
ſhri⸗ : Ut

fendebat, Agapitus ab Epiſcopatu
Conſtantinopolitano deposùerat,
cùm àa Theodora Auguſta ſæpiſſimè
rogatus eſſet, reſtituere noôluit.
Domine præveniſti eum in be-
nedictionibus dulcédinis: Po-
ſuiſti in capite ejus coronam de la-
pide pretiôſo. Vitam pétiit à
te, & tribuiſti ei longituùdinem

diérum in ſæeulum ſæculi. Poſui-

ſti. léôria Patri. Poſuiſti.
Uamobrem irata mùúlier man-

dat Bellisärio, ut Silvérium

mittat in exilium. Qui exulavit in

inſulaPontia, unde his verbis ſcrip-
siſſe fertur ad Amatôrem Epiſco

pum: Suſtentor pane tribulatio-

nis, & aqua anguúſtiæ, nec tamen
dimiſi, aut dimitto officium meum.
uod re ipſa probavit, nam ibi co-
àcto Concilio multorumEpiſcopo-
rum, quædam conſtituit
integritatem fidei Cathôlicæ, & ad
reſtituéndam Eccleſiaſticam diſci-
plinam pertinébant.
incommodis ærumnisque confé-
ctaus, obdormivit in Domino duo-
decimo Kaléndas Jùlii: cujus ſepul-
chrum multis miraculis illuſtra-
tum fuit: cùm Eccléſiæ præfuiſſet

annos tres & ampliùs, ereatis men-

ſe Decembri Presbyteris trédeeim,
Diaconis quinque, Epiſcôpis Per
divérſa loca decem & novem.

Degy daudamus, II.

–E PIE XXII. JINII.

A» quæſumus,
„Deus: ut beati Paulini Con-
feſsôtis tui, atque Pontificis vene-
rända ſolémnitas, & devotionem
nobis augeat & ſalutem. Per Do-
minum noſtrum,

omnipotens

Aulinus Nolæ Epiſcopus, erxudi-
1 tus ſtüdiis humanitatis, doctus
etiam divinis litteris, multa ele-
ganter & ornatè ſcripfir vérſibas,,
& ſolta oratiône. Hujus viri châ-
itas Præcipue celebratur, quod va-
ata à, Gothis Campa
facultatem, ne relictis quidem ſibi
Brev. Rom.

„ quæ ad

UbiI brevi

3
rebus ad vitã neceſsâriis, in'aln-
dos pauperes, & captivos redimen-
dos contùlerit. Quo tempore, ut
ſcri birſanctus Auguſtinus , ex opu-
lentiſſimo divite voluntate paupéer-
tcimus, & copiosiſſimè ſanttus, cap-
tus à Barbaris ſic Deum precaba-
tur: Dômine, he excrücier propter
aurum & argentum: ubi enim lſinft
mnia mea „tu ſcis. Péſtea vero.
Wandalis easdem Regioônes infe-
ſtantibus, cùm ab eo poſceret vi-
dua, ut filium ſibi redimeret, con-
sumptis rebus omnibus in officio
pietatis, ſeipſum pro illo in ſervi-
tútem tradidit.

Gitur in Africam profétta „ dô⸗=
mini ſui, qui Regis erat genery
hortum coléndum susceépit. Ve-
rüm, cùm Aropheriæ dono Regis
mortem ip domino rædixiſſet „
& Rex in ſomnis Paulinum ſedén-.
tem médium inter duos jùdices „
ſibique de manibus eripiéntem fla-
géllum vidiſſet, tantus vir cogni-
tus honorificentiſſimè dimiſſus eft-
Condonatis ei omnibus ſuis civi-
bus, qui captivi füerant. Nolanmn
revérſus ad Epiſcopale officium
cùm verbo & exémplo omnes ad
pietatem Chriſtianam inflamma-
ret, laterum dolôre corréptus eſte⸗
mox cubiculum, in quo jacebat 3
terræmotu contrémuit, ac panle
poſt änimam Deo réddidit.
e Deum laudamus. II.
DIE XXIII. JUNII⸗

ectio iancti Evangeélii ſecundnn
Lucam.

Fi in diébus Herôdis, Regis Ju-
dææ, ſacérdos quidam nomine
Zacharias, de vice Abia, & uxor
illius de fliabus Aaron, & nonnen
ejus Eliſabeth. Et réliqua.
Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

Ocet nos Scriptúra divina 2
non ſolùm mores in iis, qui
Pprædicabiles ſunt, ſed Etiam pa-
rentes oportére laudari: ut vélu-
ti transmiſſa immaculatæ puritatis
hæréditas, in iis, quos volumus
laudare „ præcéllat. Quæ enim
alia inténtio hoc loco ſancti Evan-
geliſtæ, niſi ut ſanctus Joannes

pania, omnem

Baptiſta nobilitétur paréntibus »„
miraculis, moribus, múnere, paſ-
ſione:? Sic eétiam ſancti Samuel ma-
ℳ à à ter

38
ter Anna laudâtur, ſic Iſaac à pa-
réntibus nobilitàatem pietatis ac-
cépit, quam pôſteris dereliquit. Sa-
cérdos itaque Zacharias, nec ſo-
lùm ſacérdos, ſed étiam de vice
Abia, id eſt, nobilis inter ſuperiôres
familias.

T uxor, inquit, illi de filiabus
Aaron. Non ſolùm igitur à pa-
réntibus, ſed étiam à majoôribus
ſancti joannis nobilitas propagaâ-
tur, non ſæculari poteſtate ſubli-
mis, ſed religionis ſucceſſione ve-
nerabilis. Tales enim majôres ha-
bere débuit prænúntius Chriſti: ut
non repéntè concéèptam, ſed à
majôribus accéptam, & ipſo in-
fùlam jure natùræ, prædicaäre fi-
dem Dominici viderétur advéntùs.
Erant, inquit, ambo juſti ante
Deum, incedentes in omnibus
mandatis, & juſtificatiônibus Dñi
ſine queréla. Quid ad hoc réferunt,
qui peccatis ſuis ſolatia præferen-
tes, ſine peccatis frequéntibus ho-
minem putant eſſe non poſſe: &
utúntur versiculo, quia ſcriptum
eſt in Job: Nemo mundus aà ſorde,
nec ſi unius diei vita ejus ſit in
terra. .
Uibus reſpondéndum eſt,
prius ut Wid ſit, hominem ſi-
ne peccato eſſe, definiant; utrùm
numquam omnino peccâſſe, an
desiiſſe peccare. Si enim hoc pu-
tant fine peccato eſſe, numquam
omnino peccâſſe, & ipſe consén-
tio. Omnes enim peccavérunt, &
egent glôria Dei. Sin autem eum,
qui véterem errôrem corréxerit, &
in eam ſe vitæ träsformaverit qua-
litatem, ut témperet à peccato, ne-
gant abſtinére à delictis: non poſ-
ſum in eôrum convenire ſentén-
tiam, cùm legâmus: Quia ſic Dô-
minus diléxit Eccléſiam, ut exhi-
beat ipſam ſibi glorioſam, & non
habéntem mäaculam, aut rugam,
aut aliquid ejusmodi, ſed ut fit
ſancta & immaculata.

38.

Ræſta, quæſumus, omnipo-
tens Deus; ut familia tua per
viam ſalútis incédat, & beati jo-

annis præcursoris hortaménta ſe-

ctando, ad eum; quem prædixit,

ſecura pervéniat; Dôminum no-

ſtrum Jeſum Chriſtum Filium tu-
um. Qui tecum.

4 DIE XXIV. JUNif.

Iie præibit ante illum in ſpiritu
& virtte Eliæ, parare Doômino
plebem perféctam.
Dixit Dôminus. 77.
. audate
Dôminum. 79.
Joãnnes eſt nomen ejus: vi-
num & siceram non bibet, & multi
in nativitate ejus gaudébunt.
Ex utero ſenetftutis & ſtérili
joannes natus eſt præcùrſor Dni.
Iſte puer magnus coram Dô-
mno: nam & manus ejus cum ipſo
e
Nazaræus vocäbitur puer
iſte: vinum & siceram non bibet;
& omne immuúndum non mandu-
cabit ex utero matris ſuæ.

Udite inſulæ, & attêndite poò-
, reuli de longè: Dôminus ab
ũtero vocavit me, de ventre matris
meæ recordatus eſt nominis mei.

TT queant laxis reſonare fibris
Mira geſtôrü famuli tuorum:
Solve pollúùti labii reatum
Sancte Joânnes.
untius celſo véniens Olympo;,
Te patri magnum fore nalciturum⸗
Nomen; & vitæ sériem geréndæ
Ordine promit. .
Ue promiſſi dubius ſupérni,
Pérdidit promptæ modulos lo=
quelæ: .
Sed reformâſti génitus perémptæ
Organa vocis. ,
entris obſtrúſo récubans cubili,
Sénſeras Regem thalamo manén-
tem:
Hinc parens nati méritis utér⸗
qdue
Abdita pandit.
It decus Patri, genitæque Proli »,
Et tibi compar utriusqué virtus.
Spiritus ſemper, Deus unus, omni
Teêmporis ævo.
Amen.
Fuit homo miſſus à Deo.
Cui nomen erat Joannes.

Ingréſſo Zacharia templum Domi⸗
ni, apparuit ei Gabriel Angelus;

ſtans à dextris altaris incenk.

Eus, qu
norabile
Mnis nativi
tuis ſpiritua⸗
um: & m
Allige in pia
Dominum.

egem Præe
enite,
eni⸗
Ntt dese
Cirium t
Neleri poſſe
Ctimine
rdlit dur
lus
Autubus ſacri
tes,
Cli latex hat
Mella le
Kteri tantu
Corde prezz
T guidem n
eein
da iice .
n kult vaſt
Unckiot oni
guis

le;
Cui Nefas ſee
ngete
Rteens batr
Ra compa
Mitus ſempe
Tempott

,1
Uisquamt
Wi te, &
i, le
A anciſie

cat

ate
Nei⸗
Unt, 1ond
utlone
keipit 1

Pi ſer
en
alaci

dt
An 4 1

am Fiüm

,N.

e illum inſen
Pürite Dinl
n.
ninus,

knomen tann
on dibet
Eekebun,
enebtütisAi
ncina
ugnus onn
unlgeiuam

Nethint 1
lteannnie
ndunm non ke
metiislur,

bii tenun
inne
eniens
m fore nidl
Init.
hiuſen
Dre Mollt

ne Pet
ſnins N
heß⸗ 4 l
6 Keelbans
n

nes
ui minn
eſitett,
ttiüsqlien
Deus i
210,
wilui
ent ,
8

4
nce

tia tennn u
7 Cübtie

Aubi

Eus, qui præsentem diem ho-
norabilem nobis in beati Jo-
annis nativitate feciſti: da pépulis
tuis ſpfritualium gratiam gaudio-
rum: & omnium fidélium mentes
dirige in viam lalutis ætérnæ. Per
Dôminum.

egem Præcursoris Dominum ,
Venite, adorémus.
enite, exultémus. 1I.

Ntra desérti teneris ſub annis,
Civium turmas fugiens, petiſti,
Ne levi poſſles maculare vitam
Crimine linguæ.
ræbuit durum tégumen caméeé-

us
Artubus ſacris, ſtröphium bidén-
tes;
Cui latex hauſtum, ſociata paſtum
Mella locuſtis.
eteri tantùm cecinére Vatum
Corde præsaâgo jubar affuturum:
Tu quidem mundi ſcelus auferen-
tem
Indice prodis.
bn fuit vaſti ſpatium per orbis
Sanctior quisquam geénitus Joan-
ne;» ,
Qui nefas ſæcli méruit lavàntem
TLingere lymphis.
ät decus Patri', genitæque Proli,
Et tibi compar utriûsque virtus
Spiritus ſemper, Deus unus omni
Temporis ævo. Amen.

Priusduam te formaârem in urero,
novi te, & antequam progrederé-
ris, ſanctificavi te. ,
eatus vir, qui non àbiit.

xiv.
Ad ômnia, quæ mittam te,
dicit Dõôminus, ibis: ne timeas,
& quæ mandavero tibi, loquéris
ad eos.
uate fremuérunt. xv.
Ne timeas à facie eòrum, quia
ego tecum ſum, dicit Dominus.
ômine, quid multiplicati
ſunt. xv.
Fuit homo miſſus à Deo.
Cui nomen erat Joannes.
Incipit Jeremias Pfophéta.

Erba jeremiæ, filii Helciæ, de
ſacerdotibus, qui tuérunt in
Anathoth, in terra Bénjamin. Quod

factum eſt verbum Domini ad eum

39
in diéẽbus Josiæ filii Amon Regie
Iuda, in tertiodécimo anno regni
ejus. Et factum eſt in diebus Jôa-
kim filii Josiæ Regis Juda, usque
a confummationem undecimi
anni Sedeciæ filii jos.iæ Regis juda,
usq; ad transmigrationem Jeruſalé
in menlſe quinto. Et factum eſi
verbum Domini ad me „ dicens?
Priusquam te formarem in utero 3
novi te: & äantequam exires de
vulva ſanctificavi te ,„ & Prophé-
tam in Géntibus dedi te.
Fuit homo miſſus à Deo, cui
nomen erat Joanes: Hic venit
in teſtimonium, ut teſtimonium
perhiberet de lumine, & pararet
Doômino plebem perféctam.
Erat Joannes in desérto prædi-
cans baptismum pœnitentiæ. Hic.

T dixi, A, a, a,; Döômine Deus:
ecce, neſcio loqui, quia puer
ego ſum. Et dixit Dominus ad
me: Noli dicere: Puer ſum: quoô-
niam ad omnia, quæ mittam te,
ibis, & univérſa, qnæcmque man-
davero tibi, loquéris. Ne timeas à
facie eoôrum: quia tecum ego ſum,.
ut eruam te, dicit Dôminus. Et mi-
ſit Dominus manum ſuam, & téti-
git os meum, & dixit Dominus ad
me: Ecce, dedi verba mea in ore
tuo, ecce, conſtitui te hôdie ſuper
Gentes, & ſuper regna, ut evéllas,
S& déſtruas, & diſperdas, & diſſipes;
& ædifices, & plantes.
Y. Elilabeth Zacharfiæ magnum
vVirum génuit, oannem Baptiſtam
pPpræcursorem Dñi: Qui viam
Doômini praparavit in erémo.
Fuit homo miſſus à Deo, cui
nomen erat joannes. Qui viam.

U ergo aceinge lumbos tuos,
1& fſurge, & loquere ad eos
omnia, quæ ego præcipio tibi. Ne
formides a facie eòrum: nec enim
timere te faciã vultum eorum. Ego
quippe dedi te hoôdie in civitatem
munſtam, & in columnam férream,

& inmurum æreum ſuper omnem
terram, Régibus Juda, principibus
ejus, & ſacetdotibus, & populo ter-
ræ. Et bellaâbunt advéerſum te, &
non prævalébunt: quia ego tecum
um, ait Dominus, ur liberem te.

Priusquam te formarem in ute-
10, novi te: & antequam exires de
ventre, ſanctificavi te: *Et Prophe
tam in Gentibus dedi te.
A a 2

*

740 „ .
diléſtus à Deo, & hominibus ho-
noratus eſt. Et. Gloria Patri. Et.

Miſit Dôminus manum ſuam, &
rêtigit os meum, & Prophétam in
Geéntibus dedit me Dominus.
um invocarem. xvi.
Ecce, dedi verba mea in ore
tuo: ecce conſtitui te ſuper Gen-
tes, & regna.
Verba mea auribus. xvi.
Dôminus ab utero véôcavit
me, de ventre matris meæ recorda-
tus eſt nominis mei.
he Däüs noſter. xvii.
v. Inter natos mulierum non ſur-
xéxit major. . Joanne Baptiſta.
Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Oſt illum ſacrosänétum Dômini
Paatalis diem, nullius höminum
nativitatem légimus celebrari, niſi
ſolius beati Joannis Baptiſtæ. In a-
liis Sanctis, & electis Dei novimus
illum diem coli, quo illos, poſt cõ-
ſumationem laborum, & devictum,
triumqhatümque mundum, in per-
peêtuas æternitates præſens hæc vi-
ta partúriit. In aliis conſummata
uültimi diéi mérita celebrantur: in
hoc étiam prima dies, & ipſa étiam
höminis initia conſecrantur: pro
hac absque dúbio cauſa, quia per
hunc Dominus adveêntum ſuum,
ne süůúbitò hômines inſperatum
non agnolſcerent, vôluit eſſe teſta-
tum. Joannes autem figùra fuit vé-
teris teſtaménti, & in ſe formam
Prætulit legis ; & ideo Joannes
pPrænuntiavit Salvatôrem, ſicut lex
gratiam præcucürrit.
Deſcéêndit Angelus Dômini ad
Zachariam, dicens: Accipe púùerum
in ſenectúte tua: Et habebit
nomen Jodnnes Baptiſta.
Iſte bner magnus coram Domi⸗
no: nam & manus ejus cum i
eſt. Et habébit. “

NUod autem nondum natus
AQde ſecréto matérni uteri pro-
phetavit, & expers lucis jam te-
ſtis eſt veritatis: hoc eſt intelli-
géndum, quòôd latens ſub velami-
ne, & carne litteræ, & Redempto-
rem mundo ſpiritu prædicavit, &
nobis Dominum noſtrum de quo-
dam legis utero proclamavit. Ergo
quia Judæi erravérunt a ventre,
id eſt, à lege, quæ à Chriſto gravi-

da erat, erravérunt à ventre, lo-
cti fſunt falſa: ideò hic venit in
teſtimônium, ut teſtimonium per-
hibéret de lú⁴mine.
Hic eſt præcurſor diléctus, &
lucérna lucens ante Dominum:
Ipſe eſt enim Joannes, qui viam
Dômino præparavit in erémo;, ſe
& Agnum Dei demonſtravit, & il-
luminavit mentes hominum.
Ipfe præibit ante illum in ſpiri-
tu & virtuùte Eliæ. Ipꝑpſe.

Uòd autem Joannes in carce-
re conſtitůtus, ad Chriſtum
diſcipulos ſuos ordinat; lex ad E-
vangelium transmittit. Quæ lex
juxta typum Joannis, quaſi ignoran-
tiæ clauſa carcere, in obſcuùro, & in
occùlto jacebat, & judaica cæcitate
ſenſus intra litteram tenebatur in-
clûſus. De hoc beatus Evangeliſta
proloquitur: Ille erat luceêrna ardẽs,
id eſt, Spiritus ſancti igne ſuccen-
ſus, ut mundo ignorantiæ nocte
poſſeſſo, lumen ſalutis oſténderet⸗
& quaſi inter densiſſimas delictorũ
ténebras', ſplendidiſſimum ſuſtitiæ
ſolem lucis ſuæ radio demonſtrâ-
ret , & de ſeipſo dicens: Ego vox
clamantis in deséerto.
Innuêbant patri ejus, quem
vellet vocari eum, & pſtulans
pugillarem, ſcripſit, dicens:
joannes eſt nomen ejus.
Apértum eſt os Zachariæ, &
prophetavit: dicens. Joânnes eſt.
loria Patri. Joannes.- ,

pôſuit os meum Dôminus quaſi
gladium acútum:; ſub umbra ma-
nus ſuæ protéxit me. =
he, quis habitaâbit. Xviii.
Formans me ex ütero ſer-
vum ſibi Dôminus, dicit: Dedi te
in lucem Geéntium, ut ſis ſalus mea
usque ad extrémum terrxz.
BDüe in virtute tua. Xviii.
Reges vidébunt, & consur-
gent principes, & adoràbunt Do-
minum Deum tuum, qui tée elégit.
enedicam Doôminum.
ii.
Eliſabeth Zachariæ magnum vi-
rum geénuit. Joânnem Bapti-
ſtam præcursorem Domini,
éctio ſancti Evangelii ſecundùm
Lucam.

Eiſabern implétum eſt tempus
pariéndi, & péperit ſilium. Et

Audierunt vi
Iuin magnif
cordiam ſus
glatulabäntr
De Homuilia

Pperit ſi
gratulab
danctorum
morum, gu
Juſitia enim
& lceo in or
8lne premit
türe itütis
Pkefiguränte
ten tempus,
Mheta, delſeri
Zentia taceat
tur inkintir,
Delimenta ne
Vangelio nihi
Oltunn ejus,
nem in ütero
ecütiorl
ible teſtitur⸗
ter natos mul
liic ett en
Auüm Hophe
I, Nullus

Uane e
ſenſite

um fuprae

Mͤttiga me
Nitücinis C
ſangeliſta pr
Auo plunin

ulne achur

retinkut
IGen Alieuj
Iis, ledi⸗
guoc a 4

erat pran

le mutus i
neguipit
Neiin Pli
nn dicen
idriel .
alir ieen
Nnen els
Rmlt
nnun
un Dom
Vomin
non bidet,

1Yem
led Nevii
eſiünonun e⸗

toor dledu 1
Ante Donimm
Oannes
it in geno
monktruiint
homminun.
e illum inde
lle,

ounnesinen
1, A Cn
tdinet;
lttit.

lan tenedun
beitusbran
elatlucent
ſanciigne
ignonne
Autiso

tengt

cicens:
eo.
atti elsn
Ptt Clin
men e
05 ZYchiit,
s. Poinni
innes⸗

Doming
d Imn⸗

audiérunt vicini & cognäti ejus,
quia magnificavit Dôminus miſeri-
cordiam ſuam cum illa,; & con-
gratulabantur ei. Et réliquan.
De Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi-

Eperit filium Eliſabeth, & con-
gratulabantur vicini. Habet
Sanétorum editio lætitiam pluri-
morum, quia comune eſt bonum.
Juſtitia enim communis eſt virtus:
& ideò in ortu juſti futuræ vitæ in-
signe præmittitur, & gratia ſecçu-
turæ virtutis exultatioône vicinoruũ
præfigurante ſignatur. Pulchreé au-
tem tempus, quo fuit in ûtero Pro-
pheéta, deſcribitur; ne Mariæ præ-
séntia taceatur: ſed tempus filé-
tur infantiæ, eò quia infantiæ im-
pediménta neſcivit. Et ideò in E-
vangélio nihil ſuper eo legims, niſi
ortum ejus, & oraculum, exultatioô-
nem in tero, vocem in desérto.
Præcùrſor Dômini venit, de quo
ipſe teſtatur: Nullus major in-
ter natos mulierü Joanne Baptiſta.
Hic eſt enim Prophêta, & plus
quàm Prophéta, de quo Salvator
ait. Nullus.

Eque enim ullam infäantiæ
ſenſit ætatem, qui ſupra natu-
ram, ſupra ætatem in utero poôſitus
matris, a mensúra cœpit ætatis ple-
nitúdinis Chriſti. Mirè ſanéctus E-
vangeliſta præmitténdum putavit,
quòôd plurimi infantem patris noô-
mine Zachariam appellandum pu-
taverint: ut advértas matri non no-
men alicujus diſplicuiſſe degene-
ris, ſed id ſancto infuſum Spiritu,
quod ab Angelo ante Zachariæ
fuerat prænuntiatum. Et quidem
ille mutus intimare vocabulum fi-
lii nequivit uxoôri: ſed'’ per pro-
phetiam Eliſabeth didicit „ quod
non didicerat à marito.
Gaâbriel Angelus anpäruit Za-
chariæ, dicens: Naſcétustibi filius,
nomen ejus Joannes vocàbitur:
Et multi in nativitate ejus gau-
debunt. Y. Erit enim magnus co-
ram Dômino, yvinum & siceram
non bibet. Et, G loria Patri. Et.

Oannes eſt, inquit, nomen ejus:
hoc eſt, non nos ei nomen impo-
nimus, qui jam à Deo nomen accé-
Pit. Habet vocabulum ſuum, quod
agnôvimus, non quod elégimus.

41
Habent hoc mérita Sanctorum,ut 4
Deo nomen accipiant. Sic Jacob
Iſrael diciturzquia Deum vidit. Sic
Dôminus noſter Jeſus nominatus
eſt, antequam natus, cui non An-
gelus, ſed Pater nomen impoſuit.
Vides Angelos, quæ audierint, non
quæ uſurpaverint, nuntiare. Nec
miréris, ſi nomen muúlier, quod
non audivit, aſséruit 3. quando
Sspiritus ei ſancgtus, qui Angelo
mandaâverat, revelavit. .
e Deum laudamus. II.
A D L A UDE S

Liſabeth Zachariæ magnum vi-
rum geénuit, Joaànnem Baptiſtam
præcursorem Domini.
ns regnavit. cur I1II.
Innuébant patri ejus, quem
vellet vocari eum, & tcripſit, di-
cens: Joannes eſt nomen ejus.
Joâannes vocabitur nomen
ejus, & in nativitate ejus multi
gaudébunt. Inter natos mu-
lierum non ſurrexit major Joanne
Baptiſta. Tu puer Prophéta
Altiſſimi vocabezis: præibis ante
Dominum parare vias ejus.

Udite inſulæ, & atténdite péôͤ-
„ vpuli de longèe: Dominus ab
utero vocavit me, de ventre matris
meæ recordatus eſt nominis mei.

Nimis felix, meritique celſi
Nétſciens labẽ nivei pudoris,
Præpotens Martyr, nemorumque
cultor,
Maxime Vatum.
erta ter denis alios coronant
Aucta crementis, duplicata quos-
dam;
Trina te fructu cumulata centum
Néxibus ornant.
unc potẽs noſtri méritis pimis
Péctoris duros lapides revelle,
Aſperum planans iter, & refléxes
Dirige calles. ,
t pius mundi Sator & Redemp-

tor,
Méntibus culpæ ſine labe puris,
Rite digneétur véniens beatos
Poônere greſſus. „
audibus cives célebrent ſupérni,
Te Deus ſimplex, paritérque trine;
Sùpplices & nos véniam precamur:
Parce redémptis. Amen-.
Iſte puer magnus coram Dno-
Nam & manus ejus cum ipſo
eſt.
A aa 3

74⁸

Apeértum eſt os Zachariæ, & pro-
Rerivir, dicens: Benedictus Deus
trael.

Eus, qui præséntem diem ho-
norabilem nobis in beati Jo-
Annis nativitate feciſti: da pôpu-
lis tuis ſpiritualium gratiam gau-
diorum: & omnium fidelium men-
tes dirige in viam ſalutis æternæ.
Per Dominum.

Innuébant patri ejus.
udite inſulæ.

Fuit homo, Miſſus à
Peo. Fuit homo. Cui nomen
erat oannes. Miſſus.
loria Parri. Fuit. Inter na-

tos mulierum non ſurréxit major
Joanne Baptiſta.

Joannes voçabitur.

T nunc hæc dicit Dôminus, for-
2 mans me ex utero ſervum ſibi:
eci te in lucem Gentium, ut ſis
alus mea dsq; ad extremum terræ.
Inter natos muligrů, * Non
ſurrexit major. Inter. Joanne
Baptiſta. Non. Glôria Patri. Inter
EliſabethZachariæ magnum vi-
Jum genuit; . Joannem Bapti-
ſtam præcursorem Doômini.

Tu puer.

Eges vidébunt, & consürgent
* Principes, & adorabunt Do-
minum Deum tuum, & Sanctum
Ifrael, qui elegit te.
. Fliſabeth Zachariæ, * Ma-
Snum virum génuit. Fliſabeth.
Joânnem Baptiſtam præcurso-

rem Domini. Magnum. loria
Patri. Eliſabeth., Iſte puer
magnus coram Doômino. Nam
& manus ejus cum iplſo eſt;

Eliſabeth Zachariæ.

. Iſte puer magnus eoram 56.

Wmino. Nam & manus ejus
cum ipſo eſt. .

Puer, qui natus eſt nobis, plus quzâ
Propheta eſt; hic eſt enim, de quo
Salvator ait; Inter natos mulierum
non fürréxit major Joane Baptiſia.
eus, qui præséntem.

PDIE XXV. IWNII.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Atâàlem ſancéti Aannis fratres
charifſimi, hoôdie celebramus:
uod nulli umquãsanctorü legimus
Kide concéſſum. Solius enim Dñi
& B. Joanis dies nativitatis in uni-
verſo mundo celebratur & colitur.
Hunc enim ſterilis peperit, illum
Virgo concépit: in Eliſabeth ſteri-
litas vincitur, in beaâta Maria con-
ceptiòônis conſuetudo mutatur. E-
liſabeth virum cognoſcendo, filiũ
génuit: Maria Angelo crédidit, &
concépit. Hoôminem concépit Eliſa-
beth, hominem & Maria, ſed Eliſa-
beth ſolum hôminem & Maria, De-
um, & hominem. ..
Deſcendit Angelus Domini ad
Zachariam, dicens: Accipe puerum
in ſenectúte tua: * kt habeébit
nomen Jodannes Baptiſta. „ .
Iſte puer magnus coram Dômi-
no: nam & manus ejus cum ipſo
eſt. Et habébit.

Agnus igitur Joannes, cujus
masnitudinis étiam Salvätor
teſtimonium perhibet, dicens: Non
ſurrexit inter natos mulierum ma-
jor Joânne Baptiſta. Præceéllit cé-
teros, éminet univeérſis: antecellit
Prophétas, ſupergréditur Patriar-
chas, & quisquis de müliere natus
eſt, inferior eſt Joane. Dicit fortaſſe
aliquis; Si inter natos mulierum
Joânnes major eſt, major eſt Sal-
vatéôre. Abſit; Joannes enim natus
mulieris, Chriſtus autem Virginis
natus eſt. IIIe corruptibilis üteri
sinibus effulus eſt, iſte impollutæ
irginis flore progénitus.
Virene eſt pracurlor diléétus, 8&
lucerna lucens ante Dominum:
Ipſe eſt enim Joannes;, qui viain
Doômino præparavit in erémo, ſe
& Agnum Dei demonſtravit, & il⸗
lInminavit mentes höminum.,.
Ipſe præibit ante illum in ſpiri-
tu & virtute Eliæ. Ipſe.

I ergo intelligimus myſterium .
fratres mei, Joannes homo eſt⸗
Shriſtus Deus eſt. Humnilie he⸗
3

no ut exi
illuc,uocd 4
Ginit Hlum
atem minun
o, hOdien
ineipiunt de
letut Deus,
tus, quo in
Magnum ſacl
Ulimi. Ide
Pännis,ſicu
Uutixitas plen
jterio ni
ſeut natiyita
ſtetio ati⸗
Innuebant
ſelet vocari
Dilirem ,
loinnes eſ
Apertum
Noypheturit,
lorin batri.

elio ſuncti
.

Libeth i
aliendi,
Adlerunt vie
Alin magnifie
Cotdiam ſuan
Nitulabantn
e Homuilia

Oannes el
Won pote

Enoräre Pr.
Metayerat

uis nen

esbitur he

nomen

is Zach
Endtätur .
lidetum en
od poce n
lun eſtlo
Keurtc
ie ner
Funtmnn
Kietſten

Cüſt er
e nome
Non impor
etitöe
Unen ejus
lneregen
Iktdilite
uls doe

kinikniont.

oannis

. 4

eu
IIII

mo, ut exaltétur Deus, ſecundùm
illud, quod de Domino ipſe Joañes
dixit: Illum oportet créſcere, nie
autem minui. Ut humiliarétur ho-
mo, hôdie natus eſt Joannes, quo
incipiunt decréſcere dies. Ut exal-
tétur Deus, eo die natus eſt Chri-
ſtus „ quo incipiunt créſcere dies.
Magnum ſacraméntum, fratres cha-
riſſimi. Ideo celebramus natalem
Joannis, ſicut & Chriſti, quia & ipſa
nativitas plena eſt myſtério. Quo
myſtério? niſi humilitatis noſtræ,
ſicut nativitas Chriſti plena e
myſtério altitùdinis noſtræ.
Innuêbant patri ejus, quem
vellet vocari eum „ & pôſtulans
pugilläarem „ ſcripſit, dicens:
Joannes eſt nomen ejus.
Apértum eſt os Zachariæ, &
prophetavit, dicens. Joaânnes.
loria Patri. Joannes.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam.

Liſabeth implétum eſt tempus
pariéndi, & péperit filium. Et
audiérunt vicini & cognati ejus,
quia magnificavit Doôminus miſeri-
cordiam ſuam cum illa, & con-
gratulabantur ei. Et reliqua.

De Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi-

Oaânnes eſt, inquit, nomen eſus.
Non pôterat Eliſabeth Domini
ignorare prænúntium; quæ pro-
phetaverat Chriſtum. Bené addi-
tur: Quia nemo in cognatione ejus
vocabatur hoc nõmine:; ut intelli-

gas, nomen non generis eſſe, ſed

Vatis. Zacharias quoque nutu in-
terrogatur: ſed quia increduülitas
ei affatum eripuerat, & auditum,
quod voce non pôterat, manu &
litteris eſt locutus.
. Præcurſor Doômini venit, de quo
ipſe teſtatur: Nullus major in-
ter natos mulierũ Joânne Baptiſta.
Hic eſt enim Propheta, & plus
quàm Prophéta, de quo Salvator
ait. Nullus.

Cripſit enim dicens: Joânnes
eſt nomen ejus. Et hic nomen
non impônitur, ſed aſtruitur:
meritéôque continuò reloluta eſt
lingua eius, quia quam vinxerat
Increduùlitas, fides ſolvit. Creda-
mus & nos igitur, ut loquamur, ut
lingua noſtra; quæ ineredulitatis

vinculis eſt ligâta, ratiônis voce
ſolvatur.
Gäâbriel Angelus apparuit Za-
chariæ, dicens: Naſcétur tibi filius,
nomen ejus Joannes vocabitur:
Et multi in nativitate ejus gau-
débunt. 7, Erit enim magnus co-
ram Domino, vinum & siceram
non bibet. Et. G loria Patri. Et.

Cribamus ſpiritu my ſteria: ſi
„volumus loqui: ſcribamus præ-
núntium Chriſti, non in tabulis
lapideis, ſed in tabulis cordis car-
nalibus. Etenim qui Joannem 16-
quitur, Chriſtum prophetat. Lo-
quamur Joannem, loquamur &
Chriſtum, ut noſtrum quoque os
