civitatem, flevit ſuper illam, dicens:
Quia ſi cognoviſſes & tu: & quidem
in hac die tua, quæ ad pacem tibi,
nunc autem abſcondita ſunt ab
oculis tuis. Et reliqua,
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Uod à flente Dêmino illa Je-
roſolymòrum ſubverſio de-
ſcrſbitur, quæ à Veſpaſiano & Tito
Romanis Principibus facta eſt, nul-
lus, qui hiſtoriam everſiônis ejus-
dem legit, ignorat. Romani étenim
Principes denuntiantur, cum dici-
tur: Quia vénient dies in te, & cir-
cumdabunt te inimici tui valloô.
Hoc quoque quod additur: Non re-
linquent in te lapidem ſuper lapi-
dem: étiam jam ipſa ejúsdem civi-
tatis transmigratio teſtatur, quia
dum nunc in eo loco conſtructa
eft; ubi extra portam fuúùerat Doô-
minus crucifixus, prior illa Jerùſa-
lem, ut dicitur, funditus eſt ever-
2.
Ui, ex qua culpa everſioônis ſuæ
Pna fuerit illata, ſubjüngitur:
Eô quòôd non cognôveris tempus
viſitationis tuæ. Creator quippe
höminum per incarnationis ſuæ
myſtérium hanc viſitare dignâtus
eſt: ſed ipſa timoris & amôoris
illius recordata non eſt. Unde etiã
per Prophétam in increpatione
cordis humäni aves cœli ad teſti-
moônium deducüntur, dum dicitur:
Milvus in cœlo cognôvit tempus
ſuum: turtur & hirundo & cicônia
cuſtodierunt tempus advéntus ſui:
pôpulus autem meus non cogno-
vit judicium Dômini.

Leyit étenim priùs Redémptor
ruinam pérfidæ civitatis, quam
ipſa ſibi civitas non cognoſcébat
eſſe ventúram. Cui à flente Domi-
no rectè dicitur: Quia ſi cognoviſ-
ſes & tu: ſubaudi, fleres: quæ mo-
4Jô, quia neſcis, quod imminet, ex.
ultas. Unde & subditur: Et qui-
dem in hac die tua, quæ ad pacem
tibi. Cum enim carnis ſe volup-
tatibus daret, & ventuùra mala non
proſpiceret, in die ſua; quæ ad pa-

cem eſſle ei péôterant, habébat.
e Deum lâudamus. II.

Cùm appropinquaret Dôminus Je-
ruſalem, videns civitàtem, flevit
ſuper illam, & dixit: Quia ſi cog-
noviſſes & tu, quia vênient dies
in te, & circúmdabunt te inimici
tui vallo, & circumdabunt te, &
coanguſtàbunt te undique; & ad
terram proſtérnent te, eò quòd
non cognoviſti tempus viſitationis
tuæ; alleluja.

Scriptum eſt enim, Quia domus
mea domus oratioônis eſt cunctis
Géntibus; vos autem feciſtis illam
ſpeluncam latrénum: & erat quo-
tidie docens in templo.
M I N I A X.

Eus, qui omnipoténtiam tuam
parcéndo maximè, & miſeran-
do maniféſtas: multiplica ſuper nos
miſericordiam tuamiut ad tua pro-
miſſa currentes, cœléſtium bono-
rum facias eſſe consortes. Per Düm.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam.

N illo témpore: Dixit Jeſus ad
quosdam, qui in ſe confidébant
tamquam juſti, & aſpernabantur
ceteros, parabolam iſtam: Duo ho-
mines aſcendérunt in templum, ut
orarent, unus Phariſæus;, & alter
Publicanus. Er réliqdqun.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Iceret ſaltem Phariſæus: Non
ſum ſicut multi hoômines. Quid
eſt, céteri hömines, niſi omnes
præter ipſum? Ego, inquit, juſtus
ſum, céteri peecatôres. Non ſum
ſicut ceteri Rémineszinjuſti, rapto-
res, adulteri. Et ecce tibi ex vicino
publicano majoôris tumoôris occa-
ſio. Sicut, inquit; Publicanus iſte.
Ego zinquit, ſolus ſum: iſte de
céteris ed. Non ſum, inquit, talis,
qualis iſte, per juſtitias meas, qui-
bus iniquus non ſum.

Ejúno bis in sabbato, décimas:
do mnium, quæ poſsideo. Quid
rogaverit Deum, quære in, ver-
bis ejus ; nihil invénies.
oräare; nôöluit Deum rogare, ſed
e laudare. Parum eſt; non Deum
rogaâre, ſed ſe laudare: inſuper

roganti inſultare. Publicanus: au⸗
n

Aſcêndit

ten e long
tmmen iple:
Cis conlcien⸗
Dietes applie
ten de long
minns eum

dt.
LcLlſus e
milia re
Autlig erat 1
cosnolcit. B
longe cogno⸗
Adhuc audi
ni. arum e
ſtabet; nec
leyibat: ut
cicdat: keſſh
cebat: pren
Ibleyabat.
liebat pettt
exigebat
(Ondtenti
Dectus ſuun
Mopitlus en
er gui roga
Pnoſeit, gr
eDeumn la

uans 3 long
oeulos ad e
cutiebat pes
Mopitius

Deſcendlit
Mum fuan
E erültatin
lumiliar
t,e
d 0 M

Mnipo⸗
ui ah
merita zil
tlam :ut 4
u metlit⸗
lon prezum
eglo ſan
Aarcum
WE
N mare Gal
e Decapol
Ulek⸗
n Deug .
in ſanare

Uls gigi
Une Suos

unt e
. Il.

er Donin
Vitcten,

in ei
bunttein⸗
dabunt,
Uncin
dte 9 4

Musfüice

tem de longinquo ſtabat „ & Deo

tamen ipſe appropinquabat: cor-
dis conſciéntia eum removébat,
pietas applicabat. Publicanus au⸗
tem de longinquo ſtabat, ſed Dô-
minus eum de propinquo attendé-
bat. Tectio i⸗
Xcélſus enim Dôminus, & hu-
milia réſpicit, excélſos autem,
qualis erat ille Phariſæus, a longé
cognéôſcit. Exceélſa quidem Deus à
longè cognôſcit, ſed non ignoſcit.
Adhuc audi humilitatem Publica-
ni. Parum eſt, quia de longinquo
ſtabat; nec culos ſuos ad cœlum
levabat: ur aſpicerétur, non aſpi-
ciébat: reſpicere ſurſum non au-
débat; premébat conſcientia, ſpes
ſublevabat. Adhuc audi: Percu-
tiebat pectus ſuum. Pœnas à ſe ip-
ſo exigebat: proptéreà Déminus
confiténti parcébat. Fercutiebat
peétus ſuum, dicens: Dômine,
propitius eſto mihi peccatoôri. Ec-
ce, qui rogat. Quid miraris, ſi Deus
ignôſcit, quando ipiſe agnôſcit?
e Deum laungamus. II.

A4 Be

Stans à longe Publicànus, nolébat
oculos ad elum levare, ſed per-
cutiébat pectus ſuum, dicens: De-
us propitius eſto mihi peccatori.

Deſcéndit hic juſtificäatus in do-
mum ſuam ab illo: quia omnis, qui
ſe exaltat, humiliäbitur: & qui ſe
humiliat, exaltàbitur.
DOMINICAXI.

Mnipotens ſempitérne Deus,
qui abundäantia pietatis tuæ, &
meęrita spplicum excédis, & vota:
effünde ſuper nos miſericôrdiam
tuam; ut dimittas, quæ conſcién-
tia métuit, & adjicias, quod oraâtio
non præsûmit. Per Dôminum.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Marcum, .10 vVII. Cap. 7. d
K illo témpore: Exiens Jeſus de
finibus Tyri, venit per Sidonem
ad mare Galilææ inter médios fi-
nes Decapoleos. Et rféliqua.
Homilia S. Gregorii Pape.

Uid eſt, quòd Creâtor omnium
Deus, cm ſurdum & mu-
tum ſanaäre voluſſſet, in aures il-
lius digitos ſuos miſit, & éxpuens
linguam ejus tetigit? Quid per di-
gitos Redemptôris, niſi dona ſan-
&ti Spiritus deſignanturè Unde cum
Brevy. Rom.

LG. 1 Xer 561.
in àlio Ioco ejeciſſet dæmônium,
dixit: Si in digito Dei ejicio dæ-
moônia, profécto pérvenit in vos
regnum Dei. Qua de re per bvan-
geliſtam alium dixiſſe deſcribitur
di ego in ſpiritu Dei ejicio dæmo-
nes, igitur pervénit in vos regnum
Dei. Ex quo utrôque loco colli-
gitur, quia digitus Spiritus vocatur,
QOigitos ergo in auriculas mittere;
eſt per dona Spiritus ſancti menté
ſurdi ad obediendum apetire.

Uid eſt verè, quod expuens
Dlinguam ejus tétigit? Saliva no⸗
bis eſt ex ore Redemptoris accép=-
ta ſapiéntia in eloquio divino. Sa-
liva quippe ex capite défluit in
ore. Ea ergo ſapientia, quæ ipſe eſt.
dum lingua noſtra tängitur, mox
ad prædicatiônis verba formatur.
Qui ſuſpiciens in cœlum, ingémuit:
non quod ipſe neceſsarium gemi-
tum habéret, qui dabat, quod po-
ſtulabat: ſed nos ad eum gémere »„
qui cœlo præſidet, dé⁶cuit: ut &
aures noſtræ per donum Sspiritus
ſancti aperiri, & lingua per ſalivam
oris, id eſt, per ſeiéntiam divinæ
locutiònis, ſolvi débeat ad verba
prædicationis. Lectio ig,
Ui mox, éphphetha, id eſt, ad-
aperire , dicitur: & ſtatim
aperta ſunt aures ejus, & ſolutum
eſt vinculum linguæ Eejus. Qua in
re notàndum eſt, quia proprer clau-
ſas aures dictum eſt, adaperire.
Sed cui aures cordis ad obedien-
dum apertæ füerint, ex ſubſequen-
ti procul důbio étiam linguæ ejus
vinculum slvitur: ut bona, quæ
ipſe fecerit, eétiam faciénda aliis 10-
quatur. Ubi benè àâdditur: Et loque-
batur rectè., Ille enim recte léqui-
tur, qui priüs obediéndo fecerit 5
dquæ loquendo admonet eſſe fa⸗-
ciéenda. e Deum. II.
Gum transiſſet Dñs ſines Tyri, ſur-
dos fecit audire, & mutos loqui.

Benè mnia fecit, 8e ſurdos fecit
audire, & mutos loqui.
„ ½* 1N ICA XII.

NMnipotens, & miséricors De-
☛W us, de cujus múnere venit; ut
tibi à fidélibus tuis dignè & lau-
dabiliter ſerviatur: tribue, quæſu-

mus, nobis, ut ad promiſſiones tuas
ſine offenſione curramus. FerDüäme

N n E⸗

562
ectio ſancti Evangélii ſecúndüm

Lucam.
IS ilio témpore: Dixit Jéſus dif-
cipulis ſuis: Beati culi, qui vi-
dent, quæ vos vidétis. Dico enim
vobis, quod multi Prophétæ, & Re-
ges voluérunt vidére, quæ vVos vi-
détis, & non vidérunt. Et réliqua.
Homilia venerabilis Bedæ Presb.

On cuſi Scribarum & Phari-
ſæéôrum, qui corpus tantm
Bomini videre“ ſed illi beati cu-
li, qui ejus poſſunt cognoôſcere ſa-
cramenta, de quibus dicitur: Et re-
veläſti ea parvulis. Beati 6culi
barvulôrum, quibus & ſe, & Patrem
Pilius revelare dignatur. Abraham
exultavit, ut vidéret diem Chriſti:
& vidit, & gaviſus eſt. Iſaias quo-
que & Michæas „ & multi alii Pro-
phétæ vidérunt gloriam Doôömini:
qui & proptéreà Vidéntes ſunt ap-
pellâti: ſed hi omnes à longè aſpi-
ciéntes, & ſalutantes, per ſpéculum
& in ænigmate vidérunt.

Pôſtoli autem inpfæſentiärum
habentes Dominum, conveſ-
centésque ei, & uæcuúmque voluiſ-
ſent interrogando diſcéntes, ne-
quaquam per Angelos „ aut varias
viſiénum ſpécies opus habébant
doceri. Jug werd Lucas multos
Prophétas & Reges dicit, Matthæus
apértiùs Prophétas & juſtos appel-
lat. Ipſi ſunt enim Reges magni:
quia tentatiénum ſuàrum moôtibus
non conſentiéndo ſuccùmbere, ſed
regéndo præéfle novérunt.

† ecce quidam Legisperitus
ſurréxit, tentans eum, & di-
cens: Magiſter, quid faciéndo, vi-
tam ætérnam poſſidébo? Legispe-
ritus, qui de vita æterna Dominum
tentans intérrogat, occaſiônem, ut
reor, tentändi de ipſis Dômini ſer-
moônibus ſumpfit, ubi ait: Gaudéte
autem, quòôd nômina veſtra ſcripta
ſunt in cœlis. Sed ipſa ſua tenta-
tiône declârat, quàm vera ſit, illa
Dômini Fonfeſſio, qua Patri 16 qui-
tur: Quòd abſcondiſti hæc à ſanien-
tibus & prudéntibus „ & reveläſti
ea parvulis. e Deum. II.

Magiſter, al kacitnd „ vitam
ætérnam pofſidébo? at ille dixit

ad eum: In lege quid ſcriprum
eſt? quémodo legis? Diliges Doô-

minum Deum tuum ex toto cor-
de tuo;, allelùja.

Homo Aafdamn delcendebat ab Je-
rũſalem in Jéricho, & incidit in la-

eum, & plagis impoôſitis abiérunt,
ſemivivo relicto.
DOMINICA XIII.

Mnipotens, ſempiternée Deus,
S da nobis fidei, ſpei, & chari-
täfis augméntum: & ut mereâmur
aſſequi, quod promitis, fac nos
amare, quod præcipis. Per Däm.
éctio ſancti Evangelii ſecúndùm
Lucam. 1 8 12. &
N illo tempore: Dum iret Jelus
lin Jerúſalem, transibat per me-
diam Samariam „& Galilæam. Et
cùm ingrederétur quoddam caſtel-
lum, occurrérunt ei decein Virt
leprôſi. Et réliqua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

E decêm lebfôſis, quos Doô-
minus ita mundavit, cùm ait:
fte, oſténdite vos ſacendôtibus»
quæri poteſt, cur eos ad ſacerdotes
miſerit, ut cùm irent, mundaréntur-
Nullum enim eôrum, quibus hæc
corporalia beneficia præſtitit, in-
venitur misiſſe ad ſacerdotes; niſi
leprôſos. Nam & illum à lepra
mundaverat, cui dixit: Vade, oſten-
de te ſacerdétibus, & offer pro te
ſacriſicium, quod præcèpit Moôyſes;
in teſtimonium illis. Quæréndum
igitur eſt, quid ipſa lepra ſigniſicet:
non enim ſanaâti, ſed mundati di-
cùntur, qui ea caruérunt.- Coloris
quippe vitium eſt, non valetudi-
nis, aut int egritatis sénſuum, atque
membroôrum. gio, viii.
Eprôſi ergo non A5Surdé intel⸗
ligi poſſunt, qui ſciéntiam Ve-
r& fidei non habéntes, Varias do-

Grinas profiténtur erroôris. Non

enim abicondunt imperitiam du-
am, ſed pro ſumma peritia prôfe-
runt in lucem, & jactantia ſermo-
nis oſténtant. Nulla porro falla
doctrina eſt, quæ non Align vera
intermiſceat. Vera ergo alſis in-
ordinatè permixta, in una diſputa-
tiône, vel narratione héôminis, tam-
quam in unius corporis colore ap-
paréntia, ſignificant lepram, tam-
quam veris falisque colorum fu-

cis humana corpora variantemn, at-
que maculantem.

trônes: qui éetiam deſpoliavérunt

lauter
defe,
Ais remot
kuum inter
Keterunt
Vocemdic⸗
milerére n
ceptorem
nelcio, ut
interpellar
Dorali;) l.
Pkam fallan
onus pre
e Deum!

Oüm transt
Kellum,
Ii leproſi:
lerayerunt
Dræcéptor

Unus aute
mundatus
magna voc⸗
Aleluja.
50 M

UKodi
Lecleſi
Derpetua:
utpiname
UIIIsS & ab
ſlutiria di
eio ſan
Matthen
Nlo te⸗
clpulis ſ
us domin
omilia

Emo
ſerlti

tonem ret

leguent ere

enim Unn
uun an

4

T autem tam vitàndi ſunt Ec-
Ucleéſiæ, ut ſi fieri poteſt, lon-
giùs remôti, magno clamore Chri-
ſtum interpéllent: ſicut iſti decem
ſtetérunt à longe, & levavérunt
vocem, dicéntes: Jeſu præcéptor,
miſerére noſtri. Nam & quòd præ-
ceptorem vocant, (quo nomine
néſcio, utrum quisquam Dôminum
interpellaverit pro medicina cor-
porali;) ſatis puto ſignificare, le-
ram falſam eſſe doctrinam, quam
onus præcéèptor abſtérgit.
e Deum laudamus. II.

QCm transiret Jeſus quoddam ca-
ſtéllum, occurrérunt ei decem vi-
ri leproſi: qui ſtetérunt à longè, &
levavérunt vocem, dicéntes: Jeſu
præcéptor, miſerére noſtri.

Unus autem ex illis, ut vidit, quòd
mundatus eſt, regrêſſus eſt cum
magna voce, magnificans Deum,
alleluja.
DOMINICA XIV.

Uſtödi Dömine, quæſumus,
Eccléſiam tuam propitiatiône
perpétua: & quia ſine te lâàbitur
humana mortalitas: tuis ſemper au-
xiliis & abſtrahatur a noxiis, & ad
ſalutaria dirigatur. Per Döôminum.
eEctio ſancti Evangélii ſecundàùm
Matthæum.
IS illo téempore: Dixit Jeſus dilſ-
cipulis ſuis: Nemo poteſt duo-
bus déminis ſervire. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Emo poteſt duòbus déminis
Aſervſre, Ad hanc ipſam inten-
tionem referendum eſt, quod con-
ſequenter expônit, dicens:
enim unum ôdio habébit, & alte-
rum diliget, aut alterum patiétur,
& alterum contémnet. OQuæ verba
diligenter conſideraànda ſunt: nam
qui ſint duo démini, deinceps
oſtendit, cùm dicit: Non potéſtis
Deo ſervire, & mammonæ. Mam-
méôna apud Hebræos, divitiæ ap-
Pellari dicuntur. Côngruit & Pù-
nicum nomen: nam lucrum Punicè
mammon dicitur.
Ed qui ſervit mammoônæ, illi
ütique ſervit, qui rebus iſtis
terrénis meéritò ſuæ perverſitatis
præpôſitus, magiſtratuùs hujus ſæ-
culi à Dômino dicitur. Aut enim

Aut.

563
unum ò dio habébit homo, & alte-
rum diliget, id eſt, Deum: aur
alterum Patiétur, & aàlterum con-
temnet. Patietur enim durum &
pernicioſum dominum, quisquis
ſervit mammonæ: ſua enim cupidi-
tate implicatus, subditur diabolo,
& non eum diligit. Quis enim eſt,
qui diligat diabolum?; ſed tamen
patitur. .
Deôo, inquit, dico vobis, non ha⸗=
bere ſolicitũdinem animæ ve-
ſtræ, quid edatis, neque corpori ve-
ſtro, quid induatis: ne fortè, quam-
vis jam ſuperflua non quærantur »
Propter ipſa neceſsaâria cor dupli-
Geétur, & ad ipſa conquirénda, no-
ſtra detorqueâtur intentio „ cùm
aliquid quaſi miſericorditer opera-
mur: id eſt, ut cum consuùúlere
alicui vidéri voôlumus „ noſtrum
emoluméntum ibi pôtiùs „ quam
illias utilitätem attendamus : &
ideò nobis non videamur pPeccare,
quia non ſupeérflua, ſed necelsaria
ſunt » quæ cônſequi volumus.
*$ Deum laudamus. II.

Nollte ſoliciti eſſe, dicéntes: Quid
manducaàbimus, aut quid bibémus?
ſcit enim Pater veſter, quid vobis
neceſſe ſit, alleluja.

Quærite primàm régnum Dei, &
juſtitiam ejus, & hæc omnia ad-
jiciéntur vobis, alleluja.

DOMINICAXAXV.
Ccléſiam tuam, Dômine, mi=
„ſeratio continuata mundet, &
muniat: & quia ſine te non poteſt
ſalva consiſtere, tuo ſemper mu-
nere guhbernétur. Per Dôminum.
ectio ſancti Evangélii ſecùndum
Lucam. T ii. Lap. 7. b
IN illo tempore: Ibat Jeſus in ci-
WVitatem, quæ vocatur Naim: &
ibant cum eo diſcipuli ejus, S
turba copiôſa. Et réliqua-
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

E juvene illo reſuicitato ga-=
2 viſa eſt mater vidua: de ho-⸗
minibus in ſpiritu quotidie ſuſci-
tatis gaudet mater Eccléſia. IIIe
quidem moôrtuus efat corporé, illi
autem mente. IIIius mors visibi-
lis viſibiliter plangebatur: illorum
mors invisibilis nec quærebatur „
nec videbarur. Quæsivit ille, qui

noôverat môrxtuos., Ille ſolus nove-
N n 2 tat

564
rat mortuos, qui pôterat facere
vivos. Niſi enim ad môrtuos ſus-
citandos veniſſet, Apôſtolus non
diceret: Surge, qui dormis, & exùrge
à mortuis, & illuminabit te Chri-
ſtus. . .D
4Res autem moôrtuos inveni-
mus à Dñno reſuſcitâtos viſibi-
liter, millia inviſibiliter. Quot au-
tem mortuos viſibiliter ſuſcitave-
rit, quis novit? Non enim omnia;
quæ fecit, ſeripta ſunt. Joannes hoc
dixit: Multa alia fecit Jelus, quæ ſi
ſcripta eſſent, arbitror totum mun-
dum non poſſe libros capere. Mul-
ti ergo ſunt alii ſine důúbio ſuſcita-
ti, ſed non tres fruſtrà commemo-
râti. Dôminus enim noſter Jeſus
Chriſtus ea, quæ faciébat corpora-
liter, étiam ſpiritaliter volébat in-
télligi. Neque enim tantùm mira-
cula propter miracula faciébat: ſed
ut illa, quæ faciébat, mira eſſent vi-
Kantibuͦs „vera eſſent intelligénti-
us.
Uemàâdmodum, qui videtlit-
teras in codice ptimèe ſcrip-
t0, & non novit légere, laudat qui-
dem antiquârii manum, admirans
àpicum pulchritudinem: ſed quid
ſibi velint, quid indicent illi api-
ces, neſcit; & eſt culis laudator,
mente non côgnitor. Alius autem
& laudat artificium, & capit in-
telléctum: ille ùtique, qui non ſo-
lùm vidére, quod commuüne eſt
omnibus;, poteſt, ſed étiam légere:
quod, qui non didicit, non poteſt.
Ita, qui vidérunt Chriſti mixacula,
& non intellexérunt, quid ſibi vel-
lent, & quid intelligentibus quo-
dammodo innuérent, mirati ſunt
tantüùm, quia facta ſunt: alii veròô
& facta mirati, & intellééta aſſecu
ti. Tales nos in ſchola Chriſti eſſe
debémus. e Deum. II.

Ibat Jeſus in civitatem, quæ vocaà-
tur Naim: & ecce defunctus effere-
batur filius iniçus matris ſuæ.

Prophéta magnus ſurréxit in no-
bis, & quia Deus viſitavit plebem
ſuam.
DOMINICA XVI.

+ Va nos, quæſumus Déômine,
1 gratia ſemper & prævéniat, &
ſequatur, ac bonis opéribus jugiter
præſtet eſſe intéentos. Per Doômi-
num noſtrum.

éctio ſancti Evangélii ſecũndùm
Lucam. i. Gap. 14
Nillo témpore: Cùm intraret Je-
ſus in domum cujúsdam princi-
pis Phariſæôrum sabbato man-
ducaàre panem, & ipſi obſervaàbant
eum. Et ecce homo quidam hydro-
picus erat ante illum. Et réliqua.
Homilia S. Ambroéſii Epiſc.

Uratur hydrôpicus, in quo

fluxus carnis exuberans, ani-
mæ gravabat officia, ſpiritus extin-
gkaébat ardorem. Deinde docétur
humilitas, dum in illo conviyio
nuptiali appeténtia loci ſuperioris
arcétur: clementer tamen, ut per-
ſuaſio humanitatis aſperitàatem co-
ercitionis excluúderet, raàtio profi-
ceret ad perſuaſionis effectum, &
corréctio emendaret afféectů. Huic
quaſi proximo limine humänitas
copulàtur: quæ ita Dominicæ ſen-
téntiæ definitiône diſtinguitur, ſi
in pauperes & débiles conteratur5
nam hoſpitälem eſſe remuneratù-
ris, afféétus avaritiæ eſt.

Oſtreémò jam quaſi eméritæ mi-
litiæ viro contemnendarũ ſti-
péndium præſcribitur facultatum:
quod neque ille, qui ſtuùdiis inten-
tus inferioribus poſſeſſiones ſibi
terrénas coémit, regnum cœli poſ-
ſit adipiſci, cùm Dôminus dicat:
vende omnia tua, & séquere me:
nec ille, qui emit boves: cùm Eli-
séus occiderit, & pépulo diviferit
quos habébat: & ille, qui duxit uxo-
rem, côgitet, quæ mundi ſunt, non
quæ Dei. Non quoô conjügium re-
prehendatur, ſed quia ad majorem
honorem voceétur intégritas: quo-
niam mulier innupta, & vidua co-
gitat, quæ ſunt Dôminizut ſit ſancta
côrpore & ſpiritu. Lectio is
Ed ut in gratiam, ut ſuprà cum
viduis, ita nunc étiam cum con-
ſugibus revertamur: non refüsi-
mus opinionem, quam ſequuntur
plerique, ut tria génera héôminum
à consortio magnæ illius coœnæ
æſtimémus exclùdi: Gentilium,
Judæéôrum, Hæreticoôrum. Et ideò
Apôſtolus avaritiam dicit eſſe fu-
giéndam, ne impediti moré Gen-
tili, iniquitate, malitia, im oudi-
citia, avaritia, ad regnum Chri⸗

pervenire nequeàamus. Omnis enim

immundus, aut avarus , quod eé
idolòôrum sérvitus; non habet hare-

Cititen in
ebeum!

Clhnimmͤr
ſun prir
to manct
no gidann
illum: iple
Murit eum,

Cüm vocitn
cünndeinne
tidi,gu tei
de laperiüs
ram ünul
90 Ml

Jeſum Ph
eum unus
tentans eun
mandatum
Teligua.
Homilia

Addue⸗
kultlus
lielcere
luetunt,
tentem pr.
ſe ſenen
1obint10
tum in de
lud dr,
tuum:
Tum ad'
dum al
Deunm ſe
telkogant
altnchti
lle, qui
lal
Dillges, i
tuum: d
mandutan
dimile
thum ſie

mimmin)
Gsan Nn

nillo com

loilvent

ditätem in regno Chriſti & Dei.
e Deum laudamus. II.

Cùm intrarer Jeſus in domum cu-
Usdam principis Phariſæorumsab-
ato manducaâre panem: ecce ho-
mo quidam hydrôpicus erat ante
illum: ipſe verò ahprehenſum ſa⸗
navit eum, ac dimiſit. .
Cùm vocatus feris ad nuptias, re-
cuúmbe in noviſſimo loco; ut dicat
tibi, qui te invitavit: Amice; aſcên-
de ſupériùs: & erit tibi gloria co-
ram ſimul diſcumbéntibus, allel.
DOMINICA XVII.

A, quæſumus Dömine, péôpu-
1o tuo diabôlica vitare conta-
gia: & te ſolum Deum pura men-
te ſectäri. Per Dôminum.
éio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.
N illo téempore:
Tefum Pharilæi „ & interrogavit
eum unus ex eis Legis doctor ,
tentans eum: Magiſter, quod eſt
mandatum magnum in lege? Et
réliqua. . ,B .
Homilia S. Joannis Chrysoſtomi.

Acceſsérunt ad

Adducæis confuſis, Phariſæi
rurſus aggrediüntur: cumque
quiéſcere oportéret, decertare vo-
luérunt, & Legis peritiam profi-
téntem præmittunt, non diſcere,
ſed tentare cupiéntes: ac ita inter-
rogant! Quodnam primum manda-
tum in Lege ſit. Nam cùm primum
illud ſit, Diliges DOminum Deum
tuum: putantes cauſas ſibi allatu-
rum ad mandatum hoc corrigén-
dum aliquid addéndo, quoôniam
Deum ſe faciébat, hoc modo in-
térrogant: Quid igitur Chriſtus? ut
oſténdat idcircò ad hæc eos deve-
niſſe, quia nulla in eis eſſet chari-
tas, ſed invidiæ livore tabéſcerent:
Diliges, inquit, Döminum Deum
tuum;: hoc primum & magnum
mandatum eſt. Secündum autem
simile huic; Diliges proximum
tuum ſicut teipſum. ectio
Uamoôbrem simile eſt huic?
quôniam hoc illud induúcit, &
ab illo rurſus munitur. Quicùm-

que enim malè agit, odio habet
lucem, & non venit ad lucem. Et
rurſus: Dixit insipiens in orce
ſuo: Non eſt Deus. Deinde séqui-
tur: corrupti ſunt, & abominabiles

1 56
fa&ti ſunt in ſtùdiis ſuis. Et iteitin:
Radix omnium malôrum avaritia
eſt: quam quidam appeténtes, er-
ravérunt à fide. Et, Qui diligit me,
mandata mea ſervâbit: quorum
caput & radix eſt: Diliges Doômi-
num Deum tuum, & pröximum
tuum ſicut teipſum.
☛ ergo diligere Deum, diligere
Oprözximum eſt: (nam ſi diligis
me, Petre, inquit, paſce oves
meas) ſi étiam diléétio proximi
facit, ut mandata cuſtôdias: mé-
ritò ait, in his totam Legem & Pro-
phétas pendére. Et quemäadmodum
in ſuperioribus, cùm de reſurrectio-
ne interrogarétur, plus docuit »
quàm tentàântes petébant, ſic in hoe
loco de primo interrogatus man-
dato, ſecundum etiam non valde
quâàm primum infériùs, ſpontè at-
tulit: ſecundum enim eſt primo si-
mile. Ita occülte inſinuavit, dio
illos ad quæréndum incitäri. Cha-
ritas enim, inquit, non æmulatur.
e Deum laudamus. II.

Magiſter, quod eſt mandàtum ma-
gnum in LegelAit illi Jeſus: Dili-
ges Dominum Deum tuum ex toto
corde tuo, allelûja.

Quid vobis vidétur de Chriſto.
Gujus filius eſt: Dicunt ei omnes:
David. Dicit eis Jelus: Quomodo
David in ſpiritu vocat eum Doômi-
num, dicens: Dixit Dôminus Do-
mino meo, Sede à dextris meis è
DOMINICA XVIII.

Irigat corda noſtra, quæſumus
Domine;, tuæ miſeratioônis o-
peratio: quia tibi ſine te placére
non pôſſumus. Per Döôminum.
Léctio ſancti Evangelii ſecundum
[N illo tempore: Aſcendens Je-
ſus in naviculam, transfretavit, 8&
venit in civitatem ſuam. Et réliq.
Homilia S. Petri Chryséôlogi.

Hriſtum in humäanis actibus
divina geſsiſſe myſtéria; & in
rebus viſibilibus inviſibilia exer-
cuiſſe negôtia, léctio hodiérna
monſtravit. Aſcéndit, inquit, in
naviculam, & transfretavit, & ve-
nit in civitatem ſuam. Nonne ip-
ſe eſt, qui fugatis fluctibus maris
profunda nudavit, ut Iſraeliticus
poôpulus inter ſtupentes undas »
Nn3 ſic

366
ſicco veſtigio velut montium côòn-
cava pertransiret? Nonne hic eſt,
qui Petri pédibus marinos vortic es
inclinavit, ut iter liquidum hu-
manis gréſſibus solidum præbéret
obséquium?

T quid eſt, quòèd ipſe ſibi ſic
Smaris dénegat ſervitàtem , ut
breviſſimi lacus tranſitũ ſub mer-
céde nautica transfretàret? Aſcen-
dit, inquit, in naviculam, & trans-
fretavit. Et quid mirum, fratres?
Chriſtus venit ſuſcipere infirmita-
tes noſtras, & ſuas nobis conferre
virtutes: humana quærere, præſtäre
divina: accipere injurias, réddere
dignitates: ferre tædia, reférre
ſanitates: quia médicus, qui
non fert infirmitates; curare neſ-
cit: & qui non fúerit cum infir-
mo infirmatus, infirmo non po-
teſt conférre ſanitatem.

Hriſtus ergo, ſi in ſuis man-
siſſet, virttibus, commuüne
cum hominibus nil habéret: & ni-

ſi impléſſet carnis ordinem, carnis

in illo eſſet otioòſa ſuſceptio. Aſ-
cendit, inquit, in naviculam, &
transfretàâvit, & venit in civita-
tem fuam. Creator rerum, orbis
Dôminus, poſteaquam ſe propter
nos noſtra anguſtiavit in carne,
copit habére humanam päâtriam,
cœpit civitatis Judaicæ eſſe civis
paréntes habere cœpit, parén-
tum oemnium ipfe parens: ur
invitaret amor, attraheret chari-
tas, vinciret afféctio, ſuadéret hu-
mänitas, quos fugarat dominatio,
metus diſperſerat, fécerat vis po
reſtatis extôrres.
e Deum laudamus. II.

Dixit Déminus paralytico : Confi-
2* fili; remittuntur tibi peccata
ua.

Tulit ergo paralyticus lectum ſu-
um;, in quo jacébat, magnificans
Deum: & omnis plebs, ut vidit,
dedit laudem Deo.
DOMINICA XIIX.

Mnipotens, & miséricors De-
Jus, univérſa nobis adversan-
tia propitiatus exclude: ut mente
& côrpore pariter expediti, quæ
tua ſunt, liberis mentibus exe-
gquâmur. Per Dominum.

ectio ſancti Evangelii ſecundùm
Matthæum.

Ie illo témpore: Loquebatur
Jeſus Principibus ſacerdotum, &
Phariſæis in parabolis, dicens:
Simile faéctum eſt regnum cœlô-
rum höminikegi, qui fecit núptias
filio ſao. Et réliqua.
Homilia S. Gregôrii Papæ.

KX.p jam me dixiſſe mémini,
quod plerümque in ſancto E-
vangélio regnum cœlöôrum præ-
ſens Eceléſia nominatur: congre-
gatio quippe juſtorum regnum cœ-
lôrum dicitur. Quia enim per Pro-
Pphétam Dôminus dicit: Cœlum
mihi ſedes eſt: & Salomon ait:
Anima juſti ſedes ſapiéntiæ: Pau-
lus étiam dicit Chriſtum Dei vir-
ttem, & Dei fapiéntiam: aliquan-
do colligere debemus, uia ſi heus
ſapiéêntia, anima autem juſti ſedes
lapienti?, dum coœlum dicitur
ſedes Dei, cœlum ergo eſt amma
juſti. Hinc per PIalmiſtam de ſan-
ctis prædicatoribus dicitur: Coxli
enarrant glôriam Dei.

Egnum ergo cœloôrum eſt Ec-
cléſia juſtorum: quia dum eo-
rum corda in terra nil ambiunt,
per hoc, quod ad ſupeérna ſuſpi-
rant »jam in eis Doôminus quaſi in
coœléſtibus regnat. Dicatur ergo.!:
Simile eſt regnum cœlôrum hômi-
ni Regi, qui fecit nuptias filio ſuo.
Jam intelli git charitas veſtra, quis
eſt iſte Rex Regis filii pater ? ille
nimirum, cui Pfalmiſta ait: Deus
judicium tuum Regi da, & juſti-
tiam tuam filio Regis. Qui fecit
nůptias filio ſuo. Tunc enim Deus
Pater Deo Filio ſuo nuprtias fecit,
quando hunc in utero Virginis hu-
manæ natùræ conjunxit, quando
Deum ante ſæcula fieri voôluit ho-
minem in fine ſæçulorum.

„ Ed quia ex duâbus persônis fie-
ri ſolet iſta nuptialis conjun-
Kio, abſit hoc ab intelléctibus no-
ſtris, ut persönam Dei & hôminis
Redemptôris noſtri Jein Chriſti,
ex duabus personis credamus uni-
tam. Ex duabus quippe atque in
duabus hunc natuüris exiſtere dici-
mus: ſed ex duabus persônis com-
péſitum credi, ut nefas vitâmus.

Apéêrtiùs ergo atque ſecurius dici

io nuptia⸗
nationis n
ſian ſocian
nitrieis Vin
lamus fuit.
cit: In ſol
ſuum, &
Nocegens
e Deum

lurt⸗ gn

Dicite inn
meum zun
aAlleſ ii,

Inträrit an
dileumben⸗
nemnon v
atilli:
intlaſti, n
tiälem?
D,0 M

Argire
Celibun
Catus & pa
us munde
11dl mente
eio ſan

N illo t⸗
Negulus
tur Caph
Homili

Edio
Amodo
Doſitione
Kaciti pr⸗
Uando pe
n ea àli⸗
tem noh
tione vi⸗
15, gui a.
Venerat,
Modigia
i enim
Mrocul duh
30 60 ua
non creden
elgo dlcit
Algiz Vider
e ctecli⸗

Lonler
ſaencog
olis, dn
lenlnch

1

li

en
hritun

Donum
1. M

oteſt, quia in hoc Pater Regi fi-

io nuptias fecit, quo ei per incar-
natiéônis myſterium ſanétam Ecclé-
ſiam ſociavit. Uterus autem ge-
nitrieis Virginis, hujus ſponſi tha-
lamus fuit. Unde & Pſalmiſta di-
cit: In ſole péôſuit tabernaculum
ſuum, & ipſe tamquam ſponſus
Yrocédens de thalamo ſuo.
e Deum laudaâmus. II.

Dicite invitätis: Ecce prändium
meum paravi, venite ad nũúptias;,
allelũja.

Inträvit autem Rex⸗ ut vidéret
diſcumbéntes: & vidit ibi hoômi-
nem non veſtitum veſte nuptiali,
& ait illi: Amice, quòmodo huc
intraſti, non habens veſtem nup-
tialem?
D OMINICA X X.

Argire, quæſumus Démine, fi-
delibus tuis indulgéntiam pla-
càâtus & pacem: ut pariter ab omni-
bus mundéntur offenſis, & ſecùra
tibi mente desérviant. Per, Däm.
Lectio ſancti Evangélii ſecundum
Joannem.
N illo tempore : Erat quidam
Régulus, cujus filius infirmaba-
tur Caphärnaum. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregôrii Papæ.

Ectio ſancti Evangélii, quam
modo, fratres, audifſtis, ex-
poſitione non indiget: ſed ne hanc
taciti præteriiſſe videamur, exhor-
tando poôtius »„ quam exponendo
in ea aliquid loquamur. Hoc au-
tem nobis ſolummodo de expofi-
tiône video eſfſe requiréêndum, cur
is, qui ad ſalùtem filio peténdam
vénerat, audivit: Niſi ſigna &
prodigi a vidéritis, non créditis.
Qui enim ſalutem filio quærébat,
procul dubio credébat; neque enim
ab eo quæreret ſalutem, quem
non créderet Salvatérem. Quare
ergo dicitur: Niſi ſigna & pro-
digia vidéritis, non créditis: qui
antè crédidit , quàm ſigna vidéret?

OEd mementéôte, quid peétiit, &
apértè cognoſcetis,„ quia in fi-
de dubitavit. Popoſcit namque
ut deſcénderet, & ianaret filium
ejus. Corporalem ergo præsén-
tiam Doômini quærébat, qui per

92 567
ſpiritum nusquam déerat. Minus
itaque in illum crédidit, quem
non putavit poſſe ſalutem dare;
niſi præſens eſſet & corpore. Si
enim perféctèe credidiſſet, procul-
dubio ſciret, quia non eſſet locus»
ubi non eſſet Deus.

X magna ergo parte diffiſus eſt,
qui virtütem non dedit maje-
ſtati, ſed præséntiæ corporali.
Salútem itaque filio pétiit, & tas
men in fide dubitavit: quia eum »„
ad quem vénerat, & poténtem
ad curandum crédidit, & tamen
moriénti filio eſſe abséntem puta-
vit. Sed Dôminus;, qui rogatur;»
ut vadat: quia non deſit, ubi in-
vitatur, indicat: ſolo juſſu ſalu-
tem réddidit, qui voluntate om-
nia creavit.
Te Deum laudamus. II.

Erat quidam Régulus, cuſus filius
infirmabatur Capharnaum: hic cùm
audiſſet, quod Jeſus veniret in
Galilæam, rogabat eum, ut ſana-
ret filium ejus-.

Cognévit autem pater, quia illa
hora erat, in qua dixit Jeius: Fi-
lius tuus vivit: & crédidit ipſe;,
& domus ejus tota.
DOMINIC A XX I.

Amiliam tuam, quæſumus Dô-
mine, continua pietate cuſtô-
di: ut à cunctis adverſitatibus te
protegénte ſit, libera, & in bonis
a dibus tuo nômini ſit devôta. Per
Doôminum.
Ectio ſancti Mangeélii ſecundùm
Matthæum.

N illo tempore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis fuis parabolam hanc :
Aſſimilatum eſt regnum colôrum
hémini Regi, qui vôluit rationem
pönere cum ſervis ſuis. Et réli-

qua. „
Homilia S. Hierônymi Presbyt⸗

Amiliare eſt Syris, & maàximê
Palæſtinis, ad omnem ſermo-
nem ſuum parabolas jungere: ut
quod per fimplex præcéptum te-
néri ab auditoribus non poteſt
per ſimilitdinem, exemplaque
teneâtur. Præcépit itaque Do-
minus Petro ſub comparationeRe-
gis & démini,; & ſervi; qui dé⸗
NnR„ bi⸗

568
bitor decem millium talentôrum
à Dômino rogans véniam impetra-
verat, ut ipſe quoque dimittat con-
sérvis ſuis minoôra peccantibus. Si
enim ille Rex & dôminus ſervo
debitôri decem millia talentôrum
tam facilè dimiſit: quantò magis
ſervi conservis ſuis debent minôra
dimittere?
] Uod ut manifeſtius fiat, dicà-
mus ſub exémplo: Si quis
noſtrùm commiſerit adultérium,
homicidium, facrilégium: majôra
crimina decem millium talentoô-
rum rogantibus dimitrantur, ſi &
ipſi dimittant minôra peccantibus
Sin autem ob factam contuméliam
ſimus implacaàbiles, & propter
amarum verbum, peérpetes habea-
mus diſcôrdias: nonne nobis vi-
demur rectè redigéndi in carcerem,
& fub exémplo ôperis noſtri hoc
agere,ut majorum nobis delicto-
rum vénia non relaxeétur?

& Ic & Pater meus cœléſtis fàciet
¹*vobis, ſi non remiséritis unus-
uisque fratri ſuo de côrdibus ve-
Kris. Formidolôſa ſenténtia, ſi
juxta noſtram mentem ſenténtia
Dei fléctitur, atque mutaâtur; ſi
parva fratribus non dimittimus ,
magna nobis à Deo non dimitteén-
tur. Et quia poteſt unusquisque
dicere: Nihil habeo contra eum,
ipſe novit, habet Deum júdicem:
non mihi curæ eſt, quid velit agere,
ego ignovi ei: confirmat ſenten-
tiam ſuam, & omnem ſimulatiô-
nem fictæ pacis evertit, dicens:
Si non remiséritis Gusanisdue fra-
tri ſuo de côrdibus veſtris.
Pe Deum laudamus. II.

Dixit autem dominus ſervo ; Red-
de, quod debes. Prôcidens au-
tem fervus ille, rogabat eum, di-
cens Patiéntiam habe in me, &
omnia reddam tibi.
Serve nequam, omne débitum di-
miſi tibi, quéôniam rogâſti me:
nonne ergo opoôrtuit & te miteré-
ti consérvi tui, ſicut & ego tui mi-
Sértus ſum:? alleluja.
DOMINICA XXII.
Eus refgium noſtrum, & vir-
2 tus adéſto piis Eccléitæ tuæ
precibus, aucter ipie pietatis, &

præſta: ut quod fidéliter péti-
mus , efficaciter conſequamur. Per
Dominum. .
ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

Nillo témpore: Abeuntes Phari-
ſæi, consilium inierunt, ut cape-
rent Jeſum in ſermone. Et reliq-
Homilia ſancti Hilarii Epiſcopi.

Requenter Phariſæi commovén-
tur, & occaſionem inſimulandi
eum habere ex præteéritis non polſ-
ſunt. Cädere enim vitium in ge-
ſta ejus, & dicta non pôterat, ſed
