in te thronum meum, allel.

Iſi Déôminus ædifcaverit do-
Imum, * in vanum laboravé-
runt, qui ædificant eam.
Niſi Dns cuſtodierit civitatem: *
fruſtra vigilat, qui cuſtoôdit eam.
yanum eſt vobis ante lucem sür-
gere: sürgite, poſtquam ſedéritis,
qui manducatis panem doloris.
uüm deéderit dilectis ſuis ſom-

Hiæc eſt virgo sapiens,zquàm num: * ecce hæréditas Domini y»

Dôminus vigilantem invenit-

filii, merces , fructus ventris.
icut

lalt ſagitta
I blii excul
eitus vir,
lum ex ipſi⸗
üloqueturi
Veni el
te thronum
Iſta et
Eetlalem.
Auda erul
Auda Deun
Ncniamconf
ümmbenet
itfine
ument
Memittit e⸗
welocite⸗
Cicet nirem
Uam heut cin
tit ehſtall
Alus ante

Elus, K jac
n keeit glie

Clelz ua n
It eſt l
Etüblen.
dorietut. N

ſen

n commend
ilec guem

„VIInose
ſe delnenn
golktigut a
eleire Drora
Cortuptonis
tus, hon
ed katti eln
rtd fma!
ſerſorun
Nletl,
ntende
em.

Veni ſponſe

1 Böminun
en Dorini,
hini bened
sgue in
e ad occilin ,1
1Dominj,
omnes Cents
ccelos gloliteſts
nus Deus
tat, * & hund
in tenn
1a inopen, 1
ens hupelenn

in cum pllndke
1

terilemn in 6
Uliotum letanten

4
]

lumm landkatua.

h, Are di
ein dowum Do⸗

es nokni: Xin

S
ir en⸗ tenn
n Donn

G lbolnt⸗
vanun

icut ſagittæ in manu poténtis: *
Ita filii excuſsorum.
eatus vir, qui implévit deſidériũ
ſuum ex ipfſis: non confundétur,
cũ loquétur inimicis ſuis in porta.
Ana. Veni electa mea, & ponam
in te thronum meum, allel.
Ana, Iſta eſt ſpecioſa inter filias
Jeruùſalem.
Auda Jerúſalem Döminum: *
◻Ilauda Deum tuum Sion.
uôniam confortavit ſeras portarũ
güarum: "benedixit filiis tuis in te.
ui péôſuit fines tuos pacem: * &
adipe fruménti satiat te.
dui emittit eloquium ſuum ter-
T&: * velôciter currit ſermo ejus.
Oui dat nivem ſicut lanam: * né-
Dhlam ſicut cinerem ſpargit.
ittit cry ſtallum ſuam ſicut buc-
Cllas, * ante faciem frigoris ejus
Auis ſuſtinébit?
ymittet verbum ſuum, & lique-
faciet ea: * flabit ſpiritus ejus, &
fluent aquæ.
Qui annuntiat verbũ ſuum Jacobi*
lſtitias, & judicia ſua Ifrael.
Non fecit taliter omni nationi: *
& judicia ſua non manitfeſtavit eis.
Iſta eſt ſpeciéôſa inter filias
Jerũſalem.
FRartes, Quz gloriâtur, in Dômino
gloriétur. Non enim, qui ſeip-
ſum ocomméndat, ille probatus
eſt; ſed quem Deus comméendat.

T Eſu, coroôna Virginum
Quem mater illa céôncipit;»
Quæ ſola Virgo parturit,
Hæc vota clemens accipe.
Qui pergis inter lilia;,
Séptus choréis Virginum;,
Sponſus decôrus gloria;,
Sponsisque reddens præmia.
uocuùmque tendis, Virgines
Sequúntur, atque läudibus
Poſt te canéntes cürſitant;,
Hymnôsque dulces perſonant.
Te deprecamur súpplices,
Noſtris ut addas sénſibus »
Neſcire prorſus omnia
Corruptioônis vúùlnera.
Virtus, honor, laus, gléôria
Deo Patri cum Filio;,
Sancto ſimul Paraclito;,
In culorum ſæcula. Amen.
Specie tua, & pulchritúdine tua.

Iv
nam, quam tibi Dôminus præpara-
vitin ætérnum. Or⸗ .
Eus, qui inter cétera poténtiæ
tuæ miracula, étiam in ſexu
fragili victoriam marryrii contuli-
ſti: concede propitius ut, qui beatæ
virginis & martyris tuæ nata-
litia cõôlimus, per ejus ad te exém-
pla gradiamur. Per Dôminum.

Ndulgéntiam nobis, quæſumus
Dne, beaâta virgo & mar-
tyr implôret: quæ tibi grata ſemper
éxtitit & meérito caſtitatis, & tuæ
profeſſiône virtutis. Per DPim.

Xaudi nos Deus ſalutaàris nofter:
ut ſicut de beatæ virginis
tuæ feſtivitàate gaudémus; ita piæ
devotionis erudiamur afféctu. Per
Doôminum.

Prudéntes Virgi-
nes, aptate veſtras lampades: ecce
ſponſus venit, exite obviam ei.
Adducéntur Regi virgines poſt

eam. Pröximæz ejus afferéntur
tibi. .Or .⸗
A nobis, quæſumus, Domine

Deus noſter, ſanctarum Vir-
ginum & Martyrum N pal-
mas inceſsabili devotiône venera-
ri: ut, quas digna mente non pol-⸗
ſumus celebrare, humilibus ſal-
tem frequentémus obsequiis. Per
Déôminum. .
. egem Virginum
Déôminum, „Venite, adorémus.
Venite. 1. 3
P Irginis Proles,
tris, .Z .
Virgo quẽ geſſit, peperitque Virgo,
Virginis partus, canimus decoôra
Morte triümphos.
æc enim palmæ duùplicis beata
Sorte, dum geſtit fragilem domare
Corpôris ſexum, domuit cruentum
Cæde tyrannum. .
Inde nec mortẽ, nec amica mortis
Mille poenarü génera expavéfcens;
Sanguine effuſo meruit ſerénum
Scandere cœlum.
lujus orätu Deus alme nobis
Débitas poenas ſçélerum remitté;
Ut tibi puro reſonémus almum
Péctore carmen. .V
Bit decus Patri, genitæque Proli;

Opifexque Ma-

Inténde, prolperè procéde, &
regna.

Veni ſponſa Chriſti . accipe corô⸗

Et tibi compar utridsque virtus,
Spiritus ſemper „Deus unus omni
Témporis ævo. Amen.

d 4

Ivi

Irginis Proles; Opifexque Ma-
. tris „
Virgo quem geſſit, peperitq; Virgo,
Virginis feſtum canimus beatæ,
Accipe votum.
ujus oratu Deus alme nobis
Débiras pœnas ſcelerum remitte,
Ut tibi puro reſonémus almum
FP'éctore carmen. .
Dit decus Patri, genitæque Proli,
Et tibi compar utriusque virtus »
Spiritus ſemper, Deus unus omni
Teémporis ævo. Amen.

O quàâm pulchra eſt caſta generatio
cuin claritate!
Omine Dôminus noſter, 7quàm
admirabile eſt nomen tuum in
univerſa terra!
uoniam elevata eſt magnificentia
tua * ſuper cœlos.
2X ore infantium, & lacténtiũ per-
feciſti laudẽé propter inimicos tu-
Os, * ut deſtruas inimicum, & ultô-
rem.
Quôniam, vidébo cœlos tuos ,
obera digitôrum tuòrum:" lunam,
& ſtellas quæ tu fundaàtti.
Quid eſt homo, quod memor es
Efus: * aut filius höminis, quôniam
viſitas eum?
inuiſti eum paulò minùs ab An-
gelis, glöria & honére coronKdſti
zum, * & conſtituiſti eum ſuper
Opera mänuum tuarum.
Imnia fubjeciſti ſub pédibus
ejus, † oves & boves univérias,
inſuper & pecora campi.
olucres cœli, & piſces maris „ *
qui perambulant sémitas maris.
omine Dominus noſter, *" quàm
admirabile eſt nomen tuum in
univéria terra;
„ quam pulchra eſt caſta
generatio cum claritate Aa., Ante
torum hujus Virginis frequentate
nobis dulcia cantica dramatis.

an Læva ejus Tub càpite meo .
& déxtera illius amplexabitur me.

»Oeli enaârrant gloriam Dei, *
„ & pera manuum ejus annun-
tiat firmaméntum.
ies diéi eructat verbum, & 8e
nox nocti indicat ſciéntiam.
Non ſunt loquélæ, neque ſermô-
nes, * quorum non audiantur vo-
ces eôrum. .
In omnem terram exivit ſonus

eôrum: * & in fines orbis terræ
verba eòftum.
n ſole péôſuit tabernaculum
fuum;, * & ipſe tamquam ſponſus
Procédens de thàlamo ſuo.
Xultavit ut gigas ad curréndam
Viam, * àa ſumo cœlo egréflio ejus.
t, occürſus ejus usque ad ſum-
mum ejus 3 * nec eſt, qui ſe ab-
ſcéôndat à calòre ejus.
ex Dômini immacalata, convér-
tens änimas: * teſtiméônium Dñi
fidéle, ſapientiã præftans parvulis.
uſtitiæ Dômini reéctæ, lætifican-
tes corda; * præcéptum Dômini
lucidum, illüminans ôculos.
imor Dômini ſanctus permanens
in ſlæculum ſæculi: * judicia Dômi⸗
ni vera, juſtificata in ſemetipſa. .
Deſiderabilia ſuper aurum, & I4-
pidem pretioôſum multum: * &
dulcioòra ſuper mel & fayzum.
tenim ſervus tuus cuſtôdit ea: in
cuſtodiendis illis retributio multa.
elicta quis intélligit? ab occul-
tis meis munda me, X & ab alié-
nis parce ſervo tuo. . . .
Si mei non füerint dominati, tune
immaculatus ero: * & emundabor
à delicto mäximo.
Et erunt;, ut complaceant eléquia
oris mei: * & meditaâtio cordis
mei in conſpéctu tuo ſemper.
Doômine adjútor meus,; * & re-
démptor meus. . 2
4 Ante torum hujus virginis
frequentate nobis dülcia cantica
draâmatis.
Ena. Læva ejus ſub capite medb, &
déxtera illius amplexabitur me.
Apßa. Revértere , revértere Suna-
mitis; revértere; revértere, ut in-
tueamur te. Pſalmus, 23.,
Omini eſt terra, & plehitůdo
ejus: * orbis terrärum, & uni-
vérfi qui habitant in eo.

nia ipſe ſuper maria fundavit eũ: *

ſuper flumina præparavit eume
a aer nn montem Dni? *
aut quis ſtabit in loco ſancto efus.
nocens manibs, & mundo corde: *
qui non accépit in vano ànimã ſuã
nec juravit in dolo proximo ſuo.
Hic accipiet benedictionem à Doô-
mino: * & miſericôrdiam à Deo
ſalutari ſuo. . .
Etrc eſt generatio quæréntium eu, *
quæreéntium faciem Dei acob⸗
ttôllite portas, principes, ve ras
& elevamini portæ æternales 5.

„

uMltoibe
lizeſt iſte B
i loris &
ens in prel
tollite port
Leleramini,
Eintroibit Re
lis ett ile
ins irtütun i
Rerxertere
rlepertere,
Ute, p. pe
Uckle, ren

. Uenedictt
N Dilola p
hokoli

Nfinhu⸗
Dninen hibe
hkanguam mi

1

men zi aut
ANtonhecciſt
PPlon geccayit
al canis hade
NN ltem vobi

tes; &
d, tan
EUrtt enim
ni ſponſa
inbquamn tl
lin ernn
Kalden tun
ſelbinpure
Fenialche .
tkionnn wer

fines otbis en

it tabemnieln
tamquam ſoni
lamo luo,
48 2d cubter
clo egrellden
Usue 1 ⸗
elt, gui be⸗
ejus.
ncalata, cont,
teſtimönium
relans gindi
lecte, riifes
eceptum Doni
nans Oeulos,
nctuspenmnen
idjudlekön
a in leweiſ,
er altun,Al
Nultum! *5
lfun.
uscllotit
Lettibütiomul
liit abecl⸗
e,Adbale⸗

Cominititune
eluuncubor

aceunt eloguin
echtadio col
ud Endel⸗
Nels, A

huin Nimn
Ci d

e
Uerhiu e
genete A⸗

1ee
elentt
. jefeltelen

P getrie
enium, E
irene ſiftei⸗
Mwit en

lciſezſein
bline⸗ 4:
Lteln 4

edA

& introibit Rex glériæ.
Juis eſt iſte Rex gloriæ? * Doômi-
nus fortis & potens, Dôminus
potens in prælio.
Attôllite portas, principes, veſtras,
& elevamini portæ æternales: *
& introibit Rex gloriæ.
duis eſt iſte Rex gloriæx? * Dômi-
nus virtutum ipſe eſt Rex glôriæ.
Revertere, revértere Sunami-
tis: revértere, revêrtere, ut intuea-
mur te. y. Spécie taa, & pulchri-
tudine tuúùa. Inténde, préſperé
procéde, & regna. P ater noſter.
bſolutio, EXaâudi Dômine.
Benedictione perpétua.
De Epiſtola prima beati Pauli
Apôſtoli ad Corinthios.

D- virginibus præcéptum Döômi-
ni non habeosconsilium autem
do, tamquam miſericordiam conle-
cùtus à Dño, ut ſim fidélis. Exiſti-
mo ergo hoc bonum eſſe propter
inſtäntem neceſſitatem, quoôniam
bonũ eſt hoémini ſic eſſe. Alligatus
es uxoriinoli quærere ſolutioônem.
Solütus es ab uxoôre noli quærere
uxoörem. Si autem accéperis uxoô-
rem, non peccãaſti. Et ſi núpſerit vir-
go, non peccavit:tribulatioônem ta-
men carnis habébunt hujusmodi.
Ego autem vobis parco. Hoc itaque
dico, fratres: Tempus breve eſtire-
liquum eſt, ut & qui habent uxô-
res, tamquam non habentes ſint, &
qui flent, tamquam non flentes, &
qui gaudent, tamquam non gaudén-
tes; & qui emunt, tamquam non
poſſidéntes; & qui utüntur hoc
mundo, tamquam non utäantur;
præterit enim figůra hujus mundi.
„ Veni ſponſa Chriſti, accipe co-
rônam, quam tibi Dôminus præpa-
ravit in ætérnum, pro cujus amore
sanguinem tuum fudiſti: & Et cum
Angelis in paradiſum introiſti.
Veni eléécta mea, & ponam in
te thronum meum, quia concupi-
vit Rex ſpeciem tuam. Et.

Veni elécta mea, & ponam in
te thronum meum: * Quia con-
cupivit Rex ipéciem tuam.
Spécie tua, & pulchritûdine
tua intende, proſpere procéde, &
regna. Quia.
2. Unigeénitus Dei. Ledio ji.
Olo autem vos ſine ſolicitũdi-
ne eſſe. Qui ſine uxére eſt, ſoli-

citus eſt, quæ Doômini ſunt, aus.

lIvii
modo plâceat Deo. Qui autem cum
uxoôre eſt, ſolicitus eſt, quæ ſunt
mundi, quémodo placeat uxori,
& divisus eſt. Et mülier innú⁴pta,
& virgo côgitat, quæ Dômini ſunt,
ut ſit ſancta corpore & ſpiritu. Quæ
autem nupta eſt, cogitat, quæ
ſunt mundi, quòmodo placeat viro.
Porrò hoc ad utilitätem veſtram
dico: non ut laqueum vobis inji-
ciam, ſed ad id quod honeſtum eſt,
& quod facultatem præbeat ſine
impediménto Däm obſecrandi.
Diffùſa eſt gratia in labiis tuis.
Propterea benedixit te Deus in
ætérnum. Spécie tua, & pul-
chritudine fua inténde, prôſpe rè
procéde;, & regna. Proptérea.
. Spiritus ſancti. 1
TL'quis autem turpem ſe vidéri
exiſtimat ſuper virgine ſua »„
quod ſit ſuperadulta, & ita opòrtet
fieri: quod vult, faciat, non peccat, ſi
nubat. Nam qui ſtatuit in corde ſuo
firmus, non habens neceſſitatem,
poteſtatem autem habens ſuæ vo-
luntãtis, & hoc judicavit in corde
ſuo, ſervare virginem ſuam, bené
facit. Igitur & qui matrimonio
jungit virginem ſuam, benè facit: &
qui non jungit; melius facit Mulier
alligata eſt legi, quanto témpore
vir ejus vivit. Quod ſi dormierit
vir ejus, liberàâta eſt, cui vult, nubat,
tantùm in Doômino. Beatior autem
erit fi ſic permanſerit ſecundùm
meum consilium; puto autem,
quod & ego ſpiritum Dei habeam.
ee Spécie tua, & pulchritudine tua,
Inténde, proôſperè procéde , &
regna. Diffüla eſt gratia in la-
biis tuis „ proptéreà benedixit te
Deus in ætérnum.
löria Patri. Inténde.
Specie tua, &
pulchritudine tua intéende, proſpe-
re procédé & regna. õ
Ructävit cor meum verbum
bonum: * dico ego pera mea
Regi.
ingua mea calamus ſcribæ, * ve-
léôciter ſcribéntis.
peciôſus forma præ filiis héômi-
num, diffuſa eſt gratia in labiis
tuis: * proptéreà benedixit te
Deus in ætéernum.
ccingere gladio tuo ſuper femur
tuum, * potentiſſime.
§ pécie tua, & pulchritüdine tua, *
inténde, proſperè proceéde, &regna.
P ropter veritàtem, & manſuetuùdi-
5§ nem?⸗

Iviii

nem, & juſtitiam: *& & dedúcet te nata ſunt regna: * dedit vocem

mirabiliter déxtera tua.
8 agittæ tuæ acutæ, populi ſub te ca-
dent, * in corda inimicôrum regis.
edes tua Deus in ſæculũ ſæculi:*
virga directionis virga regni tui.
H ilexiſti juſtitiam, & odiſti iniqui-

tatem: * proptérea unxit te Deus,

Deus tuus oleo lætitiæ præ con-
soörtibus tuis.
yrrha, & gutta, & caſia à veſti-
méentis tuis,a demibus ebùrneis: *
ex quibus delectavérunt te filiæ
regum in honoôre tuo.
ſtitit Regina à dextris tuis in ve-
ſtitu deaurato, * circudata varietate.
udi filia, & vide & inclina aurem
tuam: * & obliviſcere pôpulum
tuum, & domum patris tui.
t concupiſcet Rex decorem tuũ: *
quôniam ipfe eſt Dominus Deus
tuus, & adorabunt eum.
t filiæ Tyri in munéribus * vul-
tum tuum deprecabüntur, omnes
divites plebis.

mnis gloria ejus filiæ Regis ab

intus, * in fimbriis aureis circum-
amicta varietatibus.
Adducentur Regi virgines poſt
eam, * proximæ ejus afferéntur tibi.
fferéntur in lætitia, & exultatio-
ne: † adducéntur in templü Regis.
Hro patribus tuis nati funt tibi fi-
lii: * conſtitues eos principes
ſuper omnem terram.
emores erunt nominis tui: * in
omni generatiône, & generationé.
Proptéreà pôpuli confitebüntur
tibi in æternum, * & in ſæculum
ſæculi.
Spécie tua; & pulchritudine
tua intende, proſperé procéde, &
regna . Adjuvabit eam Deus
vultu ſuo: Deus in médio ejus,
non commovébitur.
Eus noſter refůgium;, & vir⸗
tus: *† adjuùtor in tribulatio-
nibus, quæ invenérunt nos nimis.
roptéreà non timébimus, dum
turbabitur terra: * & transferen-
tur montes in cor maris.
S onuérunt, & turbatæ ſunt aquæ
eébrum: conturbati ſunt montes
in fortitůdine ejus.
& lúminis impetus lætificat civita-
tem Dei: * ſanctificavit taberna-
culum ſuum Altiſſimus.
Deus in médio ejus, non commo-
vébitur: * adjuväbit eam Deus
manè diluculo.
onturbatæ lunt Gentes, & incli-

luam, mota eſt terra.
ominus virtütum nobiscum: *
ſuſceptor noſter Deus Jacob.
enite, & vidéte opera Dômini,
quæ péſuit prodigia ſuper terram: *

auferens bella usq; ad finem terræ.

rcum cônteret, & contringet ar-
ma: * & ſcuta comburet igni.
acate, & vidéte, quoôniam ego
ſum Deus: * exaltäàbor in Genti-
bus, & exaltabor in terra.
ominus virtutum nobiscum: *
ſuſcéptor noſter Deus Jacob.
Adjuvaâbit eam Deus vultu
ſuo: Deus in médio ejus, non
commovébitur. Aquæ mul-
tæ non potuérunt extinguere
charitatem. 78
Agnus Dôminus, & laudabilis
nimis * in civitate Dei noſiri,
in monte ſancto ejus. .
undaätur exultatione univériæ
terræ mons Sion: * latera Aquilô-
nis, civitas Regis magni.
eus in domibus eius cognoſcé-
tur, * cùm ſuſcipiet eam.
uoôniam ecce Reges terræ congre-
gati ſunt. * convenérunt in unum.
Ipſi vidéntes ſic admirati ſunt ,
conturbati ſunt, commôti ſunt: *
tremor apprehendit eos.
bi doléôres; ut parturiéntis, *
in Spiritu veheménti conteres na-
ves Tharſis. ,.. .
Sicut audivimus, ſic vidimus in
civitate Domini virtutum, in ci-
vitàte Dei noſtri: * Deus fundavit
eam in æternum. . . .
suſcépimus Deus miſericôrdiam
tuam, * in médio templi tui.
Secüunduàm nomen tuum;, Deus 2„
ſic & laus tua in fines terræ: *
juſtitia plena eſt dextera tua.
Lætétur mons Sion, & exltent
filiæ Jjudæ, *propter judicia tua Dne.
ärcumdate Sion, & complectimi-
ni eam: * narrate in türribus ejus.
ônite corda veſtra in virtute e-
jus: * & diſtribuite domoes ejus;
ut enarrétis in progénie altera.
Moniam hic eit Deus, Deus no-
ſter in ætérnum, & in ſæculum
fſæculi: * ipfe reget nos in ſæcula.
Aquæ multæ non potuérunt
extinguere charitaàtem.
Adjuvabit eam Deus vultu ſuo-
Deus in médio ejus, non com-
moyébitur kater noſter.-
10. Ipsius pietas.
Deus bPater omnipotere

getmo 9. 4

Voniam
n
ot, ut alig
anus: ne ve
Mritrica rid⸗
et pirtus. N
Ulis irginita
ſeeritur; ſee
iat. Ouis:
t ingenio
uun ec natt
Us aut gis
ſectiguoc lu
Lorlo accets
intenis Ne
Nr uluum gn
Ponlum ſibt
opter ve
leiadinem,

Menle, prolf
M, Et dedus
Chritus
Lembes
llerague
dun Dei in in
1 10r0 ha

alerunt te
Ucguoni

1: ½ Cecdit ſden
terra.
tum nobiscun:
t Deus ſob.
Cte opela Diri
bigiaſue

gSermo S. Ambrôſii Epiſcopi.

Uôniam hôdié natalis eit Vir-
ginis, invitat nunc integritatis

amor, ut aliquid de virginitate di-

camus: ne veluti tränſitu quodam
præſtricta videatur: quæ principalis
eſt virtus. Non enim ideòô lauda-
bilis virginitas, quia in Martyribus
reperitur; ſed quia ipſa martyres
faciat. Quis autem humano eam
poſſit ingenio comprehendere ;
quam nec natura iuis incluſit legi-
bus? aut quis naturali voce com-
plécti, quod ſupra uſum natùræ fſit?
E cœlo accersivit, quod imitarétur
in terris Nec immeritò vivendi
ſibi uſum quæsivit e coœlo, quæ
ſponſum ſibi invénit in cœlo.
Propter veritatem, & man-
ſuetudinem, & juſtitiam: & Et de-
dúcet te mirabiliter déxtera tua.
F. Specie tua, & pulchritúdine tua
intende, proſpere proceéde, & re-
gna. t deducet.
Chriſtus perpétuæ.
A c nubes, dera, Angelos,
ſideraque transgrédiens, Ver
um Dei in ipfto ſin Aartis invé-
nit, & toto hauſit péétore. Nam
quis tantùm, cùm invénerit, relin
quat boni? Unguentum enim exina-
nitum eſt nomen tuum: proptéreà
adoleſcentulæz dilexérunt te, & at-
traxérunt te Poſtrémo, non meum
eſt illud, quòniam quæ non nubunt,
neque nubentur, erunt ſicut Angeli
Dei in cœ&lo. Nemo ergo mirétur,
ſi ingelis comparentur, quæ An-
gelorum Domino copulantur.
„Dilexiſti juſtitiam „ & odi-
i iniquitatem: & Proptérea unxit
te Deus, Deus tuus oleo lætitiæ.
J. Propfer veritatem ,„ & mian-
luetudinem, & juſtitiam. Propterea.
, Ignem ſui amoris. tie
Uis igitur neget, hanc vitam
fluxiſſe de cœlo „ quam non
facilè invenimus in terris: niſi poſt-
quam Deus in hæc terréni corporis
membra defcendit? tunc in utero
Virgo concépit, & Verbum caro
factum eſt, ut caro fieret Deus.
Dicet aliquis: Sed étiam Elias nul-
lius corpéôrei coitus fuiſſe permix-
tus cupiditatibus invenitur. Ideo
ergo curru räãptus ad coœlum, ideòô
cum Dômino apparet in gloria,

lix
Sam, prôximæ ejus, & Afferentur
tibi in lætitia & exultatione.
Spécie tua, & pulchritúdine tua
Inténde, prôſpere procede, & regna.
Afferéntur. doria. Afferéntur.

Nigra ſum,ſed formofa :filiæ Jeru-
ſalem: ideòô dilexit me Rex, & in-
trodúxit me in cubiculum ſuum.

Antâte Bomino eânticum no-
vum: * cantate Domino omnis
terra.
antäte Dömino, & benedicite
nomini ejus: * annuntiate de die
in diem ſalutare ejus
Ennuntiate inter Gentes glöriam
ejus: * in omnibus poôpulis mira-
bilia ejus.
zuëniam magnus Dôminus, &
laudabilis nimis: * terribilis eſt
ſuper omnes deos.
uoôniam omnes dii Gentium dæ-
monia: * Dis autem cœlos fecit.
onféſſio, & pulchritudo in con.
ſpectu ejus: *ſanctimônia, & mag-
nificéntia in fanctificatione ejus.
fferte Dômino patriæ Gentium,
afféerte DOômino gloriam & honoô-
rem:; * afférte Dômino glôriam
nomini ejus.
ollite hôſtias, & introite in atria
ejus: * adorate Dominum in atrio
ſanéto ejus.
ommoveatur à facie ejes univér-
ſa terra: * dicite in Gentibus, quia
Dominus regnavit.
Etenim corréxit orbem terræ, qui
non commovébitur: * judicabit
poôpulos in æquitate.
Lætentur cœli, & exültet terra,
commoveatur mare, & plenitudo
ejus: * gandebunt campi, & om-
nia , quæ in eis funt.
unc exultabunt omnia ligna fil-
varum àa facie Domini, quia venit:*
quoniam venit judicare terram.
udicabit orbem terræ in zquitaâ-
te: * & pôpulos in veritate ſua.
Nigra ſum, ſed formola. filiæ
Jerúſalem, ideo dilexit me Rex: &
intzoduzxit me in cubiculum fuum.
Trahe me poſt te, in odo-
rem currémus ungnhentorum tuo-⸗
rum: oleum effaſum nomen tuum.

Ominus regnavit, exultet ter-
ra : * læténtur inſulæ muhæ.

ideò Dominici ventúrus eſt præ- Mubes & caligo in circuitu eius: 3
cürſor advéntus. ſuſtitia, & judicium corréctio
Afferéntur Regi virgines Poſt lſedis ejus. .⸗—

Ix
Enis ante ipſum præcédet: “& in-
flamabit in circùitu inimicos ejus.
IluxÜxérunt fülgura ejus orbi ter-
1æX½: * vidit, & commota eſt terra
ontes, ſicut cera fluxéruat à fa-
cie Dömini: à facie Dômini om-
nis terra.
ennuntiaverunt cœli juſtitiam
ejus: * & vidérunt omnes péôpuli
gloriam ejus.
onfundântur omnes, qui adôrant
ſculptilia: * & qui gloriantur in
Kmulacris ſuis.
Adorate eum omnes Angeli ejus: *
audivit, & lætata eſt Sion.
t exultavérunt filiæ Judæ, * prop-
ter judicia tua Dômine.
Quoôniam tu Dôminus Altiſſimus
ſuper omnem terram: * nimis ex-
altatus es ſuper omnes deos.
zui diligitis Doöminum, odite
malum: * cuſtodit Doôminus ani-
mas ſan orum ſuorum, de manu
Leccatoôris liberabit eos.
ux orta eſt juſto, * & rectis cor-
de lætitia.
tamini juſti in Dômino,; * &
confitémini memoôriæ lanctifica-
tiònis ejus. .
Trahe me poſt te, in odorem
currémus unguentòrum tuorum:
oleum effüſum nomen tuum.
a Veni ſponſa Chriſti, accipe
coronam, quam tibi Dpñs præpara-
Vit in ætérnum. PlAlN 5
Antate Dômino cänticum no-
gNum: * quia mirabilia fecit.
SB alvavit ſibi dextera ejus „ * &
brachium ſanctum ejus.
Gotum fecit Dôminus ſalutàre ſu-
um: * in conſpéctu Gentium reve-
lavit juſtitiam fuam.
ecordatus eſt miſericordiæ ſuæ: *
& veritatis ſuæ domui Iſrael.
idérunt omnes termini terræ: *
ſalutare Dei noſtri.
Dubilate Deo omnis terra: * can-
tate, & exultate, & psällite.
Psallite Dômino in cithara, in
cithara, & voce pialmi: in tubis
ductilibus, & voce tubæ coôrneæ.
Jubilate in conſpeéctu Regis D0.-
mini, * moveatur marxe, & pleni
tüdo ejus, orbis terrärum, & qui
habitant in eo.
lúmina plaudent manu, ſimul
montes exultàbunt à conſpectu
Phi: * quoniã venit judicare terra
Tudicâbit orbem terrarum in juſti-
tig „ * & populos in æquitate.
Ad Veni 1ponla Chrilti, accipe

cor7nam;, quam tibi Dũs præparàâ-
vit in ætérnum. Elégit eam
Deus, & præelégit eam. h. In ta-
bernaculo ſuo habitare facit eam.
ater noſter. vinculis.
Evangélica léctio.
éctio ſancti Evangelii ſecùndùm
Matthæum. Cap. 2
Ii illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis parabolam hanc: Si-
mile erit regnum cœlorum decem
virginibus: quæ accipiéntes làm-
pades ſuas, exiérunt bviam ſpon-
ſo & ſponſæ Et reéliqua.
Homilia fancti Gregorii Papæ.

Æ& vos, fratres chariſſimi, ad-
moôneo, prava ôpera fúgere »
mundi hujus inquinaménta devi-
tare: ſed hodiérna ſancti Evangélii
lectione compellor dicere, ut &
bona, quæ agitis, cum magna cauté-
la teneâtis: ne per hoc, quod à vo-
bis rectum geéritur, favor aut graätia
humana requiratur: ne appetitus
laudis sůbrepat; & quod foris oſtén-
ditur, intus à mercede vacuetur.
Ecce enim Redemptôris voce decẽ
virgines, & omnes dicüntur virgi-
nes, & tamen intra beatitúdinis
januam non omnes ſunt recéptæ:
quia earum quædam, dum de virgi-
nitate ſua gloriã foris éxpetunt, in
vaſis ſuis oleum habére nolueérunt.
*Heæc eſt virgo sapiens, quamDñs
vigilantem invenit, quæ accêptis
lampadibus ſumpfſit ſecum leum?:
Et veniénte Dômino, introivit
cum eo ad nůptias. Media no-
cte clamor factus eſt ecce ſponſus
venit;, exite obviam ei. Et.
1. Cujus vel Quarum fe⸗
ſtum côlimus. tio v
Ed prius quæréndum nobis eſt:
quid ſit regnum cœlôrum, aut
cur decem virginibus comparétur:
uæ étiam virgines prudéntes &
fatuæ dicantur. Dum enim cœloru
regnum conftat, quia reproborum
nullus ingréditur, étiam fatuis vir⸗
ginibus cur simile eſſe perhibétur?
Sed ſciéndum nobis eſt, quod ſæpe
in ſacro eléquio regnum cœlorum
præsentis temporis Eccléſia dici-
tur. De quo alio in loco Dôminus
dicit: Mittet Filius hôminis Ange-
los iuos, & côlligent de regno ejus
omnia ſcàândala. Neque enim in
illo regno beatitudinis, in quo Paæ
ſumma eſt;- inveniri ſcandala po-
terunt;, quæ colligantur.

Media ne
Ucce lpon.
i. p. din
ſeſttas lamp
Ploria batri
Ad ſoe
NVauingue
ſbus unus
Ditns autem
Perücit. Et
telium mul
te Leclelia d
Niliseſe den
Malicomn bon
ectis adimix
figinibus pr
leperhibete
ligue contine
ſerteliori el
nteriota api⸗
lant Atoto d
Mntiam anhel
hetunt, pre
Rte laudes h
Uulum glon
ninum por
Centiam con
leui cor
izunt, ſed
Uu humanos f
e deum laue
Ad l

Ae Vir
e ümere

inſ
ſelinneanin
leltaei

Comtne

in, coron
anen Mten
r i
otscſene
betgis inte

ltibi Digprert
F. Lieit a
it eim. Ph
bitäre fiten
el. Aͤn
4 let.

rangelii ſeritt

: Divit eini
abolam handk.
n CElorun Ca
iccipientes ls
unt obyian e
treligna.
i Gregotii upe

tres chutitmi
we Oen fütete,
Juinaneltn En
na ſandti enel
lor cicete,
cumm magracate
er hocroiſe⸗
favor aula
Gr? ne appelis
guot orisokta
lcege Mllell
Monisroee geti
8Cicuntur /tst.
in beritiäins
lun letegte
weCun ce ül⸗

4

lendun nohict
Un OoNI, i

igantu. ⸗

Média nodte clamor factus eſt:
Ecce [ponſus venit, exite bviàam
ei. y. Prudéntes virgines aptate
veſtras lampades. Ecce.

G loria Patri. Ecce.

Bäg. Ad ſocietatem., Zie
INaquinque autem côrporis sén-
ſibus unusquisq; ſubsiſtit. Gemi-

natus autem quinârius denaäarium

peérficit. Et quia ex utrôque ſexu
nidélium multitudo colligitur, ſan-
Gta Eccléſia decem virginibus si-
milis eſſe denuntiatur. In qua quia
mali cum bonis, & réprobi cum
eléctis admixti ſunt, rectè similis
virginibus prudentibus & fatuis
eſſe perhibétur. Sunt namque ple-
rique continéntes, qui ab appetitu
ſe exteriori cuſtôdiunt, & ſpe ad
interiôra rapiéntur, carnem mace-
rant, & toto deſidério ad ſupérnam
patriam anhelant, ætérna præmia
expetunt, pro labôribus ſuis reci-
pere laudes humânas nolunt. Hi
nimirum gloriam ſuam non in ore
hominum ponunt, ſed intra con-
ſciéèntiam côntegunt. Et ſunt ple-
zigucgul corpus per abſtinéntiam
affligunt, ſed de ipſa fua abſtinen-
tia humanos favéôres éxpetunt.
e Deum laudamus. 1I1.
D L AU D ES

1 Xe eſt virgo sàpiens, & una
de nú⁴mero prudentum.
. D fs regnavit. chm 11.
Aüg. Hæc eſt virgo sapiens, quam
Dôminus vigilantem invenit.
Ana. Hæc eſt, quæz neſcivit torum
Amdelicdto: habébit fructum in re-
ſpeétiõne animarum ſanctarum.
Ana. Veni electa mea, & ponam
in te thronum meum »allel.
Ana, Iſta eſt ſpecioſa inter filias
Jerúſalem. C 26
ESiatresQui gloriäatur, in DOOmino
gloriétur. Non enim, qui ſeip-
ſum commendat, ille probatus
eſt; ſed quem Deus comméndat.

Eſu, corôna Virginum
Quem mater illa côncipit 5
Quæ ſola virgo parturit „
Hæc vota clemens accipe.
Qui pergis inter lilia »
Septus choreis Virginum»
Sponſus decôrus gloria;,
Sponsisque reddens præmia.
Quocúmque tendis, Virgines
deguuneur „atque laudibus
Poſt te canentes cürſitant 9

Ixi
Hymnéôsque dulces pérſonant.
Te deprecamur súpplices „
Noſtris ut addas sénſibus »„
Neſcire prorſus omnia
Corruptiônis vúùlnera.
Firtus, honor, laus, gléôria
Deo bPatri cum Filio,
Sancto ſimul Paraclito,
In ſæculôrum ſæcula. Amen.
Diffùſa eft gratia in labiis tuis:
Proptereaà benedixit te Deus
in æternum.

Simile eſt regnum cœlôrum hôö-
mini negotiatôri quærénti bo-
nas margaritas: invênta una pre-
tiõôſa, dedit mnia ſua, & compa-
ravit eam. .
Eus, qui inter cétera poténtiæ
tuæ miràcula, étiam in ſexu
fraàgili victoriam martyrii contuli-
ſti: concéde propitius ut, qui beâtæ
virginis & martyris tuæ nata-
litia coòlimus, per ejus ad te exêm-
pla gradiamur. Per Dôminum.

Ndulgéntiam nobis, quæſumus
Die, beata à virgo & mar-
tyr imploret: quæ tibi grata ſemper
éxtitit & mérito caſtitatis, & tuæ
profeſſiéône virtütis. Per Däm.

Xaudi nos Deus ſalutaris noſter,
ut ſicut de beatæz N. virginis
tuæ feſtivitàte gaudémus; ita piæ
devotionis erudiamur afféctu. Per
Dominum. .
Hæec eſt virgo.
ratres, Qui gloriatur.
Spécie tua, * Et pulchritũ-
dine tua. Specie. y. Intende,
proſperè procéde, & regna. Et.
Iéria Patri. Spécie tua.
Adjuvâàbit eam Deus vultu ſuo.
Deus in méèdio ejus, non com-
moveébitur.

Hæc eſt, quæ neſcivit.

Mulor enim vos Dei zmula-
tioône. Deſpondi enim vos
uni viro virginem caſtam exhibere
Chriſto.
Adjuvâbit eam, “Deus vul-
fu ſuo. Adjuvabit. g. Deus in me-
dio ejus, non comovébitur. Deus.
lôria Patri. Adjuvabit.
Elegit eam Deus, & præelégit
a In tabernaculo ſuo
ahitare facit eam. .
Ad Ner Iſta eſt ſpecioſa.

lIxii

Omine Deus meus exaltäſti
ſuper terram habitatiönẽé me-
am, & pro morte defluênte depre-
cata ſum. Invocavi Däm Patrem
Dômini mei, ut non derelinquat
me in die tribulationis meæ, & in
témpore ſuperborũü ſine adjutoôrio-
Elegit eam Deus, *ι Et præ-
elégit eam Elegit. In tabernâ
culo ſuo habitare facit eâ. Et præ-
elégit. G loria Elégit. Diffũſa
eſt gratia in labiis tuis Be. Propté-
reà benedixzit te Deus in æternum.

Quâm pulchra eſt caſta gene-
ratio cum claritate! immor-
tälis eſt enim memoria illius, quo-
niam apud Deum nota eſt, & apud
homines.
Elégit eam.

in i. Velſp. liv. Diffuſa eſt
gratia in laàbiis tuis. Proptérea
benedixit te Deus in ætérnum.

Veni ſponſa Chriſti, accipe coroô-
nam, quam tibi Dominus præpara-
vit in æternum.

De libro Eccleſiaſtici.

Onfitébor tibi Dômine Rex, &
collaudabo te Deumsalvatôrem
meum. Confitébor nomini tuo:
quôniam adjütor, & protéctor fa-
ctus es mihi, & liberâſti corpus
meum à perditione, àa laqueo lin
guæ iniquæ, & labiis operantium
mendacium, & in conſpectu aſtan-
tium factus es mihi adjutor. Et
liberâi me ſecundàùm multitudi
nem miſericordiæ noôminis tui à
rugiéntibus, præparatis ad eicam,
de mânibus quæréntiam ànimam
meam;, & de portis tribulationum,
quxz circumdederunt me: à preſsu-
ra flammæ, quæ circumdedit me, &
in médio ignis non ſum æſtuata:
de altitudine ventris inferi, & à
lingua coinquinata, & a verbo
mendacii, à rege iniquo, &q à lin-
gua injuſta.
„Veni ſponſa Chriſti, accipe co-
rônamquam tibi Doôminus præpa-
ravit in æternum, pro cajus amore
sanguinem tuum fudiſti:“ Et cum

Angelis in paradiſum introiſfti.
Veni eléda mea, & ponam in
te thronum meum, quia concupi-
vit Rex ſpéciem tuam. Et Lectio ii.
Audabit usque ad mortem äni-
ma mea Dominum, & vita mnea
appropinquans erat in inférno de-
orsum. Circumdedérunt me un-
dique, & non erat, qui adjuvaret.
Reſpiciens eram ad adjutorin hoô-
minum, & non erat. Memorata ſum
miſericordiæ tuæ Dne, & operatio-
nis tuæ, quæ à ſæculo ſunt. Quoniã
éruis ſuſtinéntes te Döômine; & li-
beras eos de manibus Gentium.
Diffüſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
ætérnum. Spécie tua, & pul-
chritúdine tua intende, proôſperè
procedé, & regna. Proptérea.

KXaltâſti ſuper terram habitatiô-
nem meam, & pro morte de-
fluénte deprecata ſum. Invocavi
Dôminum Patrem Domini mei, ut
non derelinquat me in die tribula-
tioônis meæx, & in tempore ſuper-
béôrum ſine adjutôrio. Laudabo
nomen tuum aſsiduèe, & collauda-
bo illud in confeſſione, & exaudita
eſt oratio mea Et liberâàſti me de
perditione, & eripuiſti me de
témpore iniquo. Proptérea con-
fitebor, & laudem dicam tibi &
benedicam nomini Dômini.
Spécie tua, & pulchritûdine tuas
* Inténde, proſperé procede, &
regna. Diffùſa eſt gratia in la-
biis tuis, proptéreà benedixit te
Deus in ætérnum Inteénde.
Slöria Patri. Intenge,

Ex libro S. Cypriani Epiſcopi &
Märtyris de difgiplina & häbitu
Virginum. Lectio iv. Sap. 2£
Unc nobis ad Virgines ſermo
Neſt, quarum quo fublimior
gloôria eſt, major & cura eſt. Flos
eſt ille Eccleſiaſti germinis, de-
cus atque ornamentum ęgratiæ ſpi-
ritälis, læta indoles, laudis & ho-
noris opus integrum atque incor-
rüptum, Dei imago reſpondens ad
ſanfctimonhiam Doômini, illuſtrior
pôrtio gregis Chriſti. Gaudet per
illas, atque in illis largiter floret
Eccléſiæ matris glorioſa fœcuúndi-

tas: quantoque plus copioſa virgi-
nitas número ſuo addit, tanto plus

gaudium matris augefſcit. Ad has
loquimur; has adhortamur affe-
Ctione

cione potii
exttem
is not

ſan
licemmus: len
lem magis e
Ukeltatione!
ropter e
lidinem,
Et te mirabi
ecie tus
n intende,
legna Etdedt
Lnne inan
Nun tormn

1.

lim conlulit,

.

len, Deus tun
poter Ver
Uen, & ſul

leeiim tant
Enlkegnͤtiamn
Eelüingn

Anil orti

kadikun itted
mea, & p
um, guin en
tuamn. !
ue ad moneni
minumné

eralqu
n ad adutofi 5
tat. Memnotint
2Die,& ohen
culo ſunt. N
te Domine,1
inibus Gentüun
Atia in labii t
nedisit te Dens
Pecie tun
ntende, gloſfe
na. Plopietei

Ltermamn he
& Pro
4 lum. Infen
n Dominiari,
t me incietnbt
in lenpore e
ſono, lallibe
ce, A lild⸗
ne s eiillid
elbetüti meie
eiihuiki me d
. kiohtclae
demdicen i
pin Dorinn
ucrtiü 1

b, 8
otebe,

nes len

aine len,
0 lublinne
n 1 1

Küol

tiéône pétiùs, quàm poteſtâàte; non

quòôd extrémi, & minimi, & hu-
militatis noſtræz admodum coônſcii
aliquid ad censůram licéntiæ vin-
dicémus: ſed quòd ad ſolicitudi-
nem magis cauti, plus de diaboli
infeſtatione timeamus.
Propter veritatem, & manſue-
tüdinem, & juſtitiam: æ Et dedu-
cet te mirabiliter déxtera tua.
spécie tua „ & pulchritudine
tua intéende, prôſpere procéde, &
regna. Et deducet.
+ Eque inanis hæc cautio eſt, &
vana formido, quæ ad falutis
