Et ne nos inducas in tentatio-
nem. Sed libera nos à malo.

Eus in adjutôrium meum in-
tende: * Dômine ad adjuvan-
dum me feſtina. —
onfundàântur; & revereaântur: *
qui quærunt animam meam.
vertantur retrorſum, & erubeſ-
cant, * qui volunt mihi mala.
vertäntur ſtatim erubeſcentes, *
qui dicunt mihi: Euge, euge.
xùúùltent, & læténtur in te omnes,
qui quærunt te, * & dicant ſemper:
Magnificétur Dôminus: qui dili-
gunt ſalutare tuum.
go verò egénus & pauper ſum: *
Deus aàdjuva me,
djùtor meus, & liberator meus
es tu: * Dômine ne moreris.
löria Patri. &⁸ icut erat.
Salvos fac ſervos tuos.
Deus meus ſperantes in te.
Eſto nobis Dômine turris for-
titůdinis. A facie inimici.
Nihil proficiet inimicus in no-
bis, Et filius iniquitatis non
appônat nocéère nobis. 7. Dômine
non ſecundum peccata noſtra fa-
cias nobis. *. Neq; ſecúndum ini-
quitates noſtras retribuas nobis.
Orémus pro Pontifice noſtro N-
Dôminus conservet, eum, &
viviſicet eum, & beâum faciat
tetra, & non tradat eum in
h 2 ani=

cxviii . o
ànimam inémicòrum ejus. ?Oré-
mus pro benefactôribus noſtris
e Retribůere dignare Domine
umnibus nobis bona faciéntibus
propter nomen tuum vitam æter-
nam, Amen. Orémus pro fidéli-
bus defunctis. Réquiem ætér-
nam dona eis Dômine: & Iux Er
pétua luceat eis. Requiéſcànt
in pace. B.., Amen. .
Pro frãtribus noſtris abséntibus.
Salvos fac ſervos tuos, Deus
meus ſperantes in te.
6. Mitte eis Döômine auxilium de
ſancto. E, Et de Sion tuére eos.
. Däie exäudi orationem meam.
Et clamor meus ad te veniat.
Dòminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.
rémus. C .
Eus, cui proprium eſt miſeręri
ſemper & parcere: suſcipe de-
precationem noſtram; ut nos, &
omnes famulos tuos, quos delicto-
rum caténa conſtringit, miſeratio
tuæ pietatis clemênter absolvat.
Xaudi, quæſumus, Dômine ſup-
plicum preces, & confitentium
tibi parce peccatis: ut pariter no-
bis indulgentiam tribuas beni-
gnus & pacçem. .
Neffabilem nobis, Dômine, mi-
ſericordiam tuam cleménter o-
ſténde; ut ſimul nos & à peccatis
omnibus éxuas, & à pœnis, quas
pro his merémur, eripias.
Eùs, qui culpa offénderis, poœ-
– niténtia placaris: preces popu-
li tui ſupplicantis propitius réſpi-
cę, & flagella tuæ iracũdiæ, quæ pro
pPeccatis noſtris merémur, avérte.
Mniſpotens ſempiterne Deus,
miſerére famulo tuo Pontifici
aoſtro N. & dirige eum ſecùndùm
tuam cleméentiam in viam falutis
æternæ: ut te donante tibi placita
cupiat, & tota virtúte perficiat.
rus, à quo ſancta deſidérxia, re-
a consilia, & juſta ſunt bpe-
rat da ſervis tuis illam, quam mun-
dus dare non poteſt, pacem; ut &
corda noſtra mandatis tuis dédita,
& hôſtium ſublata formidine, tém-
pora ſint tua protectiôe tranquilla.
Re igne ſancti Spiritus renes
noſtros, & cor noſtrum Doô-
mine: ut tibi caſto corpore ſervia-
mus, & mundo corde placeamus.
Idelium Deus omniumCôönditor
& Redemptor, animabus famu-
lòôrum famularumque tuârum re-

.„

miſſiõnem eunctôrum tribue pee
catòrum: ut indulgentiam, quam
ſemper optaverunt, piis ſupplica-
tionibus conſequantur.,

Ctiones noſtras, quæſumus Dô-

mine;, aſpirando præveni, &
adjuvando proséquere; ut cuncta
noſtra oratio, & operatio à te sẽper
incipiat, & per te cœpta finiatur.
Mnipotens ſempitérne Deus „
qui vivorum dominaris ſimui
& mortuôrum, omniùmque mile-
réris, quos tuos fide & pere futũ-
ros eſſe prænôſcis: te spplices ex-
oramus; ut pro quibus effundere
preces decrévimus, quosq; vel præ-
ſens ſæculum adhuc in carne réti-
net, vel futürum jam exutos corpo-
re ſuſcepit, intercedentibus omni-
bus Sanctis tuis, pietatis tuæ cle-
méntia, omniũ delictòrum ſuorum
veniam cçonſequantur. Per Däm.
Fe Dôminus vobiſcum. g. Et cum-
ſpiritu tuo. ₰e. Exaudiat nos om-
nipotens & miséricors Dominus.
Amen. Et fidélium animæ
per miſericordiam Dei requiéſcant
in pacé. Amen.
ORDO COAMMENDATIONIS

K 'ri⸗ eléiſon. Chriſte eleiſon.
yrie eleiſon.
ancta Maria, Ora pro eo.
mnes ſancti Angeli & Archange-
i, oràte pro eo,
ancte Abel;

Ora.
Dmnis chorus juſtòrum, ora.
S ancte Abraham, ora.
ancte Joannes Baptiſta, ora.
ancte joſeph, ora.

mnes ſancti Patriarchæ & Pro-

hétæ, Orate.
Bancte Petre, Ora.
ancte Paule, Ora.
ancte Andréa, ora.
Hancte Joaàannes, ora.

mnes ſanéti Apôſtoli & Evange-
liſtæ, . . . oräate.
Omnes ſancti Diſcipuli Dñi, orate.
mnes ſancti Innocentes, orate.

Sancte Stéphane, ora.
Sancte Laurenti, ora.
Omnes ſancéti Martyres, orate.
§S anéte Silveſter, ora,
ancte Gregori, Oora,
ancte Auguſtine, ora.

mnes ſancti Pontifices & Con-
orate.

feſsôres,
ancte Benedicte, ora.
an-

Srde ki⸗
nes ſan
12;
anſta M
ancta Lu
Ines ſan
orate pr
mnes gal
Intetcedi
lopltius e
lopitius et
opitius et
bin tua,
peticulo n
nal mort
penis inke
omni me
poleſtite
er Natipita⸗
er rucem
lben eum
ermortem
lben eum
ekloriolam
n.
4 Amirit
tuam,
61 Nitiam
tltl,
cisſudtcii
tecatores, 1
kei parcas,
znie eleiſon
ſie eleilon⸗

Rofieiſcere
tehoe mun
lii ommnipor
Atönine ſe
hrnipro
Ine pirltus
ektt in no⸗
4piungeloru
ütum & Don
Une hineipa
In nOmine Ch
unnomine ker
Dbetirum: in
Ngololorun
otmine ſna
Conkeſsötinn
lun Monaeſo
nomine ſan
Duninm danch
E hodie
E babiriti,

nridut pe⸗
iam guun
iis ſuhhles⸗

l
urſumnde.
Preveni
: ut l
tio lente
Pta fiun
fterne Delt
ninänis in
ümque al
L0pee fl
upplicezet

us effünd 4

1os el⸗
in cne ol⸗
eutos col.
ntibus omni.
giline ⸗
Orum ſtorun
Del Din
n. Hubt n⸗
Giat noson⸗
15 Domminus
lium aniae
eguieſeun

AIONMꝝs

ide⸗ llon.

Ota ro eo⸗
X Mehunke⸗
türe pro eo,
ole⸗

nn⸗
Uun, n.

gz.
tilla, 8

.
irn
N
0
1
& bin
olilt

li Dii, ol
ntes,

01
otit
1
1

0⁴
80
ſees otit
t
49.

es;

andcte Franciſce, Ora.
mnes ſanéti Mônachi & Eremi-
tæ orate pro eo.
ancta Maria Magdaléna. ora.
ancta Lucia, ora.
Omnes ſanctæ Virgines, & Viduæ,
orate pro eo.
Omnes Sancti & Sanétæ Dei;
Intercedite pro o.
P ropitius eſto Parce ei Domine.
ropitius eſto, Libera eum Dne.

EF ropitius eſt, libera.
Ab ira tua, libera.
Apericulo mortis„ libera.
Amala morte, libera.
Apoenis inférni;, libera.
4 omni malo, libera.
Apoteſtäte diaboli, libera.
Per Nativitatem tuum, libera.

? er crucem & paſſionem tuam,
libera eum Dômine.
Per mortem & ſepultüram tuam,
libera eum Domine.
Per glorioſam Reſurrectiônem tu-

am. . libera.
er admiräbilem Aſcenſionem
tuam» libera.
Per gratiam Spiritus ſanécti Para-
cliti; libera,
n die judicii, libera.

eccatoôres, Te rogamus audi nos.
ei parcas, te rogamus.
Eyrie eleiſon. hriſte eleiſon.
Frie eleiſon.

Roficiſcere ânima Chriſtiäna
de hoc mundo, in noòmine Dei
Patris omnipoténtis, qui te creavit;
in né́mine Jeſu Chriſti Filii Dei
vivi, qui pro te paſſus eſt: in no-
mine Spiritus ſancti, qui in te effü-
ſus eſt: in nomine Angeloérum, &
Archangelorum: in nomine Thro-
nôrum & Dominationum: in noô-
mine Principatuum, & Poteſtatum:
in némine Chérubim & Séraphim:
in nômine batriarchärum, & Pro-
phetarum: in nomine ſanétôrum
Apoſtolorum & Evangeliſtarum: in
nomine ſanctorum Martyrum, &
Confeſsorum: in nominé ſancétô-
rum Monachôrum & Eremitarum:
in nomine ſanctarum Virginum, &
omnium Sanctorum, & Sandtärum
Dei: hôdie ſit in pace locus tuus,
& habitatio tua in ſancta Sion.,
Per eumdem Chriſtum Dôminum

ſibi

cxix

Eus miséricors „» Deus cle-
mens, Deus; qui ſecûndù
multitüdinem miſerationum tua-
rum peccata pœniténtium deles „
& præteritoörum criminum culpas
vénia remiſſionis evacuas: réſpice
propitins ſuper hunc famulum tu-
um HN. & remiſſionem omnium
peccatòrum ſuôrum tota cordis
confeſſione poſcéntem deprecatus
exaudi. Rénova in eo, piiſſime Pa-
ter, quidquid terréna fragilitäte
corrûptum, vel quidquid diaboôlica
fraude violàtum eſt: & unitàti cor-
poxis Eccléſix membrum redemp-
tionis annécte Miſerére Domine
gemituum, miſerére lacrymarum
ejus: & non habentem fidu ciã, niſi
in tua miſericordia, ad tuæ ſacra-
mentum reconciliatioônis admitte.
Per Chriſtum Dominum noſtrum.
Amen.
Ommendo, te omnipoténti
Deo, chariſſime frater, & ei »
cujus es creatura, committo: ut
cùm humanitaâàtis debitum morte
interveniénte persolveris, ad au-
ctorem tuum, qui te de limo terræ
formaverat, revertaris. Egredienti
itaque animæ tuæ de corpore ſplen-

didus Angeloòrum cœtus occurrat:

Judex Apoſtolorum tibi ſenatus
advéniat: candidatõrum tibi Marty⸗-
rum triumphator exercitus obviet;
liliata rutilantium te Confeſsoòrum
turma circumdet: jubilantium te
Virginum chorus excipiat, & beâa-
tæ quiétis in ſinu Patriarcharum te
compléxus aſtringat: mitis atque
feſtivus Chriſti Jeſu tibi aſpectus
appareat, qui té inter aſſiſtentes
jùgiter interéſſe decernat.
Ignéôres omne, quod horret in té-
nebris, quod ſtridet in flammis
quod crüciat in torméntis. Cedat
tibi tetérrimus satanas cum ſatelli-
tibus ſuis: in adventu tuo te comi⸗-
tantibus Angelis contremiſcat, at⸗
que in ætérnæ noctis chaos imma-
ne diffúgiat. Exürgat Deus, & diſ-=
ſipéntur inimici ejus „& fùgiant d
qui odérunt eum, à facie ejus. Si=
cut déficit fumus, deficiant: ſicut
fluit cera à facie ignis, ſic péreant
peccatôres à facie Dei: & juſti
epulentur, & exültent in conſpe-
Gu Dei. Confundantur igitur, &
erubéſcant omnes tartareæ legio-

nes, & miniſtri sätanæ iter tuum

noſtrum. Amen.

impedire non audeant. Liberet te
h ¾ à cru-

LEexX
à cruciatu Chriſtus, qui pre te eru-
cifixus eſt. Liberet te ab æterna
morte Chriſtus, qui pro te mori
dignatus eſt. Conſtituat te Chriſtus
Filius Dei vivi intra paradiſi ſui
ſemper amœna virentia, & inter
oves ſuas te verus ille Paſtor agnô-
ſeat, Ille ab omnibus peccatis tuis
te absolvat „atque ad déxteram
ſuam in electorum ſuorum te forte
conſtituat. Redemptorem tuum
facie ad faciem videas & præſens
ſemper aſsiſtens, manifeſtiſſimam
beatis oculis aſpicias veritatem.
Conſtitütus igitur inter àgmina
Beatoôrum contemplationis
duleédine potiaâris in ſæcula ſæcu-
lorum, Amen.

Uſcipe Dômine, ſervum tuum
2, in locum ſperàndæ ſibi ſalva-
tiénis à miſericôrdia tua.
Amen.
L'ibera Déômine animam ſervi tui
ex omnibus Periculis inferni, & de
laqueis poœnärum, & ex omnibus
tribulatiônibus. Amen.
ibera Domine animam ſervi tui,
ſicut liberâſti Henoch & Eliam de
commuüni morte mundi. g. Amen.
ibera Domine animam ſervi tui,
ſicut liberâſti Noe de diluvio.
Amen.
. ibera Dômine ànimam ſervi tui,
ſicut liberâſti Abraham de Ur
Chaldeorum. Amen.
Libera Domine änimam ſervi tui,
ſicut liberaàſti Job de paſſionibus
uis. . Amen.
ibera Dômine animam ſervi tu
ſicut liberâſti Iſaac de hoôſtia;
de manu patris ſui Abrahæ.
Amen.
ibera Dömine aànimam ſervi tui,
ſicut liberãſti Lot de Sodomis, &
de flamma ignis. zg Amen.
Hibera Dômine animam fervi tui,
icut liberäſti Môyſen de manu
Pharaonis Regis Xgyptiorum.
Amen.
ibera Dômine ânimam ſervi tui .
ſicut liberâſti Daniélem de lacu
leônum. . Amen.
ibera Dômine ânimam ſervi tui,
ſicut liberaſti tres Peros de cami-
no ignis ardéntis, & de manu
Regis iniqui. Amen.
Ltbera Doômine animam ſervi tui,
ficut liberâſti Susannam de fallo
crimine. Amen.
lbera Döômine änimam ſervi tui,

i 9
&

tur illi Angeli.

ſicut liberâſti David de manu Re-
gis Saul, & de manu Goliæ.
Amen.
ibera Dômine änimam ſervi tui,
icut liberäſti Petrum & Paulum
de carcéribus. Amen.
t ſicut beatiſſimam Theclam Vir-
ginem & Martyrem tuam de tribus
atrociſſimis tormentis liberaſti, ſie
liberare digneris animam hujus
ſervi tui, & tecum facias in bonis
congaudere cœléſtibus. Amen.

Ommendamus tibi, Domine,
Animam famuli tui N., pre-
eamurque te, Dômine Jeſu Chrinte,
Salvator mundi , ut propter quam
ad terram miferivorc ter deſcendi-
ſti, Patriarchàrum tuorum sinibus
inſinuare non rénuas. Agnoôſce
Dômine creatüram tuam, non à2
diis aliénis creâtam, ſed à te ſolo
Deo vivo & vero: quia non eſt
alius Deus præter te, & non eſt ſe-
cündùm pera tua. Lætifica Do-
mine animam ejus in conſpectu
tuo, & ne memineris iniquitatum
ejus antiquàarum, & ebrieatumz,
quas ſuſcitavit furor, ſive fervor
mali deſiderii, Licèt enim pecca-
verit, tamen patrem, & Filium,
& Spiritum ſanctum non negavit»
ſed crédidit, & zelum Dei in ſe ha-
buit, & Deum, qui fecit omnia „
fideéliter adoravit.

Elicta juventùtis, & ignoran-
tias ejus, quæzſumus, ne me-
mineris Domine: ſed ſecundùm
Amagnam miſericordiam tuam me-
moer eſto illius in gloôria claritatis
tuæ. Aperiantur ei cœli, collætén-
In regnum tuum
Dñe ſervum tuum sùúſcipe. Suſci-
piat eum ſanétus Michael Archan-
gelus Dei, qui militiæ cœléſtis mé-
ruit principäatum. Véniant illi ob-
viam ſancti Angeli Dei, & perdu-
cant eum in civitatem cœléſtem
Jerûſalem., Suſcipiat eum beatus
FPetrus Apôſtolus, cui à Deo claves
regni c& itis traditæ ſunt. Adjuvet
eum ſanétus Paulus Apôſtolus, qui
dignus fuit eſſe vas elefctionis. In-
tercédat pro eo ſanctus Joânnes
eléctus Dei Apoſtolus, cui revelata
ſunt ſecréta cœleſtia, Orent pro
eo omnes ſancti Apôſtoli, quibus
à Domino data eſt potéſtas ligandi
atque ſolvendi. Interxcédant pro

eo omnes Sancti & electi Dei, qui
proO

1, Chrifti
. ſeello ſi
is canis en
kitur ad gloi,
Neltame Do
Skiſto: gui
ndo rimn
aulorum,

enini Dio, 15
tiliimmecul
16.

Apenlte 5
eAnteli Dom
Einmm eias:
onhzed Al
Ueipiet ten
n, A in ſin
tantte, Fu
ninu⸗
rElurpe
ſenten, 3
eile kyrie
yri
ter
unldien
Alibera no
Een temam
blur perpet
orninket
Mänimam ej
e, A

nite exrin

1 Ut clam
N. Dom

e munn N.
Golie

um ſenin,
mn & Nallun
nen,
Theclan-l⸗
am de tii
liberalil⸗
immam uin
cias in boll
Ke, Amen

i N. Ne⸗
ſela Chuiie
topler glen
ter celencl.
Pkrumn slnids

. tnoſte

Ham, non 1
ſed i te ſol⸗
uia non
Enon ekle
lelica ho⸗
1 conſhet
niguitätum
bklestum,
ſye fernot
nim peccs⸗
XFilium;
n negarlt,
iinlen⸗
cit önnns

kimr
s, hemne.
ſeinkün
n wand me.
iircuitutt
eli colleter⸗
egnun zun
be, A⸗
ae Achn
lelis
lant illi ob⸗
,e hett
n cleſten
umm beat
zDeo (laves

ſunt,Adiuel
oſtolus gul

rant Dômineé, & tu das

r0 Chrifti némine terménta in
oc ſæculo ſuſtinuérunt: ut vin-
culis carnis exutus, pervenire me-
reatur ad glôriam regni cœléſtis,
eræſtäante Doômino noſtrto Jeſu
Chriſto: Qui cum Patre & Spiritu
ſanéto vivit & regnat in ſæcula ſæ-
culorum. Amen.

ter hi Pſe Dl onfi-
témini Dno. 1 ½. 8&
B eati immaculati.
16.

Subvenite San &i Dei, occurri-
te Angeli Domini: * Suſcipientes
animam ejus: Offerentes eam
in conſpectu Altiſſimi.
F. suſcipiat te Chriſtus, qui vocà-
vit te, & in ſinum Abrahæ Angeli
deducant te. Suſcipientes.
„Reéquiem æternam dona ei Doô-
mine, & lux perpetua lüceat ei.
Offerentes.

Deinde Kyrie eléiſon. hriſte
Neiſon. yrie eléiſon.
boſte ater noſter. ſ Et

ne nos inducas in tentationem.
B, Sed libera nos à malo. Ré-
guiem æternam dona ei Dômine.
Et lux perpétua lceat ei
A porta inferi. Erue Doô-
mine animam ejus. Requieſcat
in pace. Amen.
F. Domine exaudi orationem me-
am. , Et clamor meus ad te vé-
niat. Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.
O remus.
+Ibi Dömine commendamus
änimam famuli tui ut de-
functus ſæcul tibi vivat: & quæ
er fragilitatem humanæ conver-
atioônis peccäta commiſit, tu vé-

nia miſericordiſſimæ pietatis ab-

ſterge. Per Chriſtum Dôminum
noſtrum. Amen.,
BENEDICTIO MENS K.
B enedicite,
enedicite.
Oculi omnium.
In te ſpe-

eſcam il-
lörum in témpore opportůno. A-
peris tu manum tuam, & imples
Omne ànimal benedicéctiône.
& oria Patri. icut erat.
yrie eleiſ. Chrifſte eléiſon.
yrie eléiſon,
ater noſter. ſe .

2

2 . 2 5 cxxi –w
Et ne nos indúcas in tentatiéô-

nem. Sed libera nos à malo.
. 2 3 Oreémus.
Enedic Dömine nos, & hæc

tua dona, quæ de tua largitate
ſumus ſumptùri. Per Chriſtum Dô-
minum noſtrum. Amen.
Jube domne be-

nedicere. Benedigtie Menſæ
cœléſtis participes faciat nos Rex
ætrnæ gloriæ. Amen.

autem Déômine miſerére nobis.
Deo gratias. rgunt
Confitean-
tur tibi Dömine omnia ôpera tua.
Et Sancti tui benedicant tibi.
„Gloria Patri, icut erat.

Gimus tibi grâtias, omnipo-
à tens Deus pro univérſis bene-
ficiis tuis: Qui vivis & regnas in
ſæcula ſæculôrum. Amen.

audate
Gentes. 79. ut in
Patri. icut erat.
hriſte eléiſon.

Dominum omnes
loria
yrie eléiſon.
Kyrie eleiſon.

iſerére. 35.

licit 5 P ater noſter.
Et ne nos inducas in tentatiéô-⸗
nem.
Sed libera nos à malo,
Diſperſit, dedit paupéribus.
Juſtitia ejus manet in ſæculum
ſæculi. .
Benediçam Döminum in omni
tempore.
Semper laus ejus in ore meo.
In Bomino laudabitur anima
mea. Audiant manſuéti, &
læténtur. Magnificate Doô-
minum mecum. .
Et exaltémus nomen ejus in
idipſum. .
Sit nomen Dômini benedictum.
„Ex hoc nunc, & usque in ſæcu-
lum.
1 rémus. .
Etribũere dignare Dômine om-
nibus nobis bona facientibus
propter nomen tuum vitam æter-
nam. Amen
Benedicämus Dômino.
Deo gratias. YD
Fidélium animæ per miſericor-
diam Dei requielcant in pace.
Amen. Pater noſter. ete
to dici exd Deus
det nobi⸗ ſuam pacem. . Amen.
5 .

CXxli
enedici-

te, enedigitę.

Dent pauperes, & ſaturabun-
tur, & laudabunt Dominum,
qui requirunt eum: vivent corda
eægrum in ſæculum ſæculi.
loéria Patri. icut erat.
yrie eleiſfon. hriſte eléiſon.
Frie eleiſon.
ater noſter. .
Et ne nos inducas.
rémus. enedic Dômine.
ube domne.
Ad coœnam vitæ æternæ per-
ducat nos Rex ætérnæ gloôriæ.
Amen.
. 8 „Memo-
riam fecit mirabilium ſuorum mi-
séricors & miſerator Dominus:
elcam dedit timentibus ſe.
loôria Patri. icut.

Enedictus Deus in donis ſuis,
& ſanctus in omnibus operi-
bus ſuis: Qui vivit & regnat in ſæ-
cula ſæculorum.
Amen.

audàte Dôminum omnes
Gentes. 79

Verbum caro fa-
Kum eſt, allelúja: Et habitavit in
nobis, alleluja.
Iéria Patri. icut erat.
Notum fecit
Doôminus, allel. Salutäre ſuum,
alleluja. .
antate.

— 67.
Doôminum

audaàte omnes

Gentes. 79.

Reges Tharſis, & inſulæ mùúnera
öfferent, allel. Reges Arabum &
Saba dona adducent allel. Ploria.
F. Omnes de Sa-
ba vénient, allel. Auxum & thus
deferentes, allel. Sloria Fatri.

eus judicium tuum. s3.

Chriſtus
factus eſt pro nobis obédiens us-
que ad mortem.
ater noſter.

Tu autem.
„Chriſtus

W(exrere mei. 3 ½.
lôria Patri.
ater noſter.

Jube domne;
fa ſtuz eſt,

Cſpice, quæſumus.

Eidęlium animæ.
dicitur; Pater noſter.
Deus det nobis luam

Qui tecum
pagem.
11 †

Chriſtus factus eſt, &c.
Mortem autem Crucig.
„Benedicite.
e. Benedicite. Ee Véſpere autem
Sabbati, quæ luceéſcit in prima
Sabbati, allel. Venit Maria. Magda-
lene, & altera Maria vidére ſepul-
chrum, alleluja. Sloôria Patri.

igut erat. .
e Veſperè au-
tem. loria Patri.
icut erat. audate

Dôminum omnes Gegtes. 79.
loria Patri.

yrie eleiſon.
hriſte eleiſon. Frie eleiſon.

Hæc dies, quam fecit Dominus,
allel. Exultgmus, & lætémur in ea,

alleluja. Sloria Patri.
fnée repet Hæc dies, quam.
n GIoria. onfitémini. 15.

Aſcéndit Deus in jubilatione;,
alleluja: Et Dominus in voce tu-
bæ, allelùja. loria Patri.

Aſcêndens

Chriſtus in altum, alleluja: Capti-⸗
vam duxit captiyitatem;, alleluùja.
loria Patri. Imnes Gen-
tes plaudite. 41r. audate
Dominum. y9.

Dömini repl
lel. Et hoc
la,ſaientin
lorig batg.

Onnes Piritn
(perunt lo
ra Lari.
DMominus. 42,
Nun,.
NIIXI

I viam
lern

6) Kprolp
Unſotens,
Angel
Umrobicum in
Pohri.
eeleiſon,
le eleiſon.
Rt ne nos ir
„ l §ecd
AAhos fa ſe
l mels!
Uite nobi
lngo.
Pitrirüctinis,
8 lil potci

Ms,

v N fl
Pönt nocere

fins orini

Möſhenun
eNegeluln
Pusklunter

ſlis
is, nude

Ptnigngn
gnen citi
Aenlocien

rur

mtuunn

Chudus
bediens u⸗

1

Tu auten.
Chuiku

lgte mei g
loria betn
nolter⸗

umnus,

Alium inint,
knet otel
et nobis tuun

„
Penedicit
lpete alleln
1t in prims
Alle Mesdt⸗
cere ſepil.
lona batti.

Velhere
lor⸗ alln
udete
entet,
i Clent.

geil

Hel hüninn
lztelun in
ttl.

onkitetbin,

nus in ſe
Pun
Alcende
Melin: ,
ten? 6
nnee

49

ec Cien;

Spiritus
Domini replévit orbem terrarum,
allel. Et hoc, quod continet om-
nia, ſcientiam habet vocis, allel.
Horia Patxi.
1 Repléti ſunt
omnes Spiritu ſancto, alleluja: Et
bHHErunt loqui;, alleluja.
.oria Patri.
Dôminus. 42.
num. 79.
NTTI N. ERARIUM.

M agnus
audate Domi-

In viam pacis.
enedictus Däs Deus
lIoôria Patri.
Poſteãâ dic Ana, In viam pa-
cis „ & proſperitätis dirigat nos
omnipotens, & miséricors Dômi-
nus, & Angelus Raphael comité-
tur no biſcum in via, ut cum pace,
ſalüte, & gaudio revertamur ad
pröpria.
Syrie eléiſon. hriſte eléiſon.
Kyrie eléilon. Pater noſter. ie
⸗ Et ne nos induúcas in tentatiô-
nem. Sed libera nos à malo.
Salvos fac ſervos tuos.
Deus meus ſperantes in te.
Mitte nobis Doômine auxilium
de ſanto. g Et de Sion tuére
nos. Eſto nobis Dômine tur-
ris fortitdinis. A facie inimici
Nihil proficiat inimicus in no-

Iſrael. 15

is. Re Et filius iniquitâtis non

appénat nogçére nobis. Bene-
dictus Dôminus die quotidie.
Pröſperum iter fäciat nobis
Deus ſalutarium noſtrôrum.
Vias tuas Dômine demonſtra
nobis.
Et sémitas tuas edoce nos.
Utinam dirigantur viæ noſtræ.
Ad cuſtodiendas juſtificationes
tuas,. Erunt prava in dirécta.
Et aſpera in vias planas.

cxxiii
Angelis ſuis Deus mandavit de
te. „. Ut cuſtôdiant te in omni-
bus viis tuis. Doômine exaudi

oratiõnem meam. Et clamor
meus ad te veniat. Dominus
vobiſcum. Et cum ſpiritu tuo.
Prémus.

Eus, qui filios Iſrael per maris
medium ſicco veſtigio ire feci-
ſti, quique tribus Magis iter ad te
ſtella duce pandiſti: tribue nobis,
quæſumus, iter proſperum, tempùs-
que tranquillum: ut, Angelo tuo
ſancto comite, ad eum, quò pergi-
mus, locum, ac demum ad ætérnæ
ſalutis portum pervenire feliciter,
valeamus. .
Eus , qui Abraham púerum
tuum „ de Ur Chaldzæorum
edúctum, per omnes ſuæ peregri-
natioônis vias illzſum cuſtodiſti:
uæſumus, ut nos famulos tuos cu-
Aodire dignéris; eſto nobis Déômi-
ne, in procinctu ſuffragium, in via
ſolatium, in æſtu umbraculum, in
plúvia & frigore tegumentum, in
laſſitůdine vehiculum, in adverfi-
tate præsidium, in lübrico baculus,
in naufragio portus; ut te duce

quò têndimus, proſperè pervenia-

mus, & demum incôlumes ad prô-⸗
pria redeamus.
eſto , quæſumus Dômine „
ſupplicatiénibus noſtris: &
viam famulòrum tuorum in ſalũtis
tuæ proſperitate diſpõône;, ut inter
omnes viæx, & vitæ hujus varietaâ-
tes tuo ſemper protegâmur auxi-
lio. .
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut familia tua per viam
ſalùtis incédat „& beati Joannis
Præcursoris hortaménta ſectando »
ad eum, quem prædixit „ ſecúra
pervéniat, Doôminum noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tuum: Qui
tecum vivit & regnat in unitate
Spiritus ſancti Deus „ per omnis
ſæcula ſæculorum, Amen.
Procedamus in pace.
In nomine Domini, Amen.

Um ſubſequentia Officia à Sumis Pontificibs ordinata, Eceleſiam
univerſalem non obligent, utpotè in certis quibusdã Regnis & Pro-

vinciis, ex indulto eorumdem recitanda,

hic in fine, extra Ordinem

aliorum, pro majori recitantium commoditate, eadem addenda putavi.

DIE IV, DEGEMBBR,IS,

Eus;, qui inter cætera poténtiæ
tuæ miracula eétiam in ſexu
fragili viéctériam martyrii contuli-
ſti: concéde propitius, ut qui beatæ
Barbaræ Virginis & Martyris tuæ
natalitia côlimus, per ejus ad te
exémpla gradiamur., Per Düäm.

Barbar Virgo Nicomédiæ, in per-
ſecutiône Juùlii Maximini, paſſa
eſt. A patre siquidem Diôſcoro vi-
r0 noôbili, ſed Gentili, in alta &
munita turri, ob egrégiam ejus pul-
chritàdinem, cuitodienda inclüdi-
tur, ubi baàlneum, & duas fenéſtras,
Aipus lumen exciperétur, in eo
exri jubet Barbara verô à absente
atre, tertiam addi feneſtram, &
abri pavimentum crucis imagine
ornari juſſit. Reverſus pater de teèr-
tia feneſtra quærit Virgo occaſioô-
nem nacta, de ſacrosanétæ Trinita-
tis Myſtério multa aperte, & di-
vinè diſseruit, ac pluribus ver-
bis ad ſalutarem Chriſti fidem pa-
rrem eſt cohortata.
S.: Propter veritatem. lix.

T pater non ſolùm ſuæ impie-
tatis ſtimulis, ſed étiam maxi-
mo Cælaris timore adduúctus, qui
ſfidem Chriſti imâniter perſequeba-
tur ,filiam modis omnibus nititur
ad idololatriam revocare. Cůmque
id coônſequi non poſſet, Provinciæ
Præſidi eam tradit: qui primùm vir-
ginem blanditiis aggréſſus, ubi ſe
nihil videt efficere, nudam nervis
bůbulis crudéliter cædi, deinde
præacütis téſtulis vúlnera perfricâ-
ri jubet, Poſt hæc in carcerem tra-
ditur, ubi clariſſima luce, & Chriſti
Dni præséntia, ad réliqua ſubeùnda
certamina mirificè confirmatur.
.„Dilexiſti juſtitiam. lix.

Ed cùm iterùm Præſidi ſiſtere-
tur, & conſtantior in fidei con

feſſione persiſteret, ferreis ungulis
dilaniatur, latéribus ardentes faces
admovéntur, caput ferreis malleis
contuùnditur, dixeptis veſtibus igno-
miniæ cauſa per puública loca per-
ducitur: quibus tormentis fortiter
& invicte ſuperatis, tandem à Patre
impietatis furôre amente, capite
truncata ,„glorioſum marctyrii ago-
nem conſumavit. Ab Origine Sa-

cris litteris imbuta fuiſſe traditur.

. Afferentur Regi. lix.

imile erit regnum cclô-
rum deçem Virginibus. de

5 X.
„ PlIE XVIII. DECEMBEBIS

Miſſus eſt Gabriel Angelus.

Dominus.

Ixxxvii.

Grediétur virga de radice Jeſſe,
& flos, de radice ejus aſcéndet.
Et requiéicet ſuper eum Spiritus
Domini. .
Hyr reator alme siderum,

9 5.

irtus, honor, laus, glôria
Deo Patri cum Filio;
Sancto ſimul Paraclito
In ſæculorum ſæcula. Amen.
Ave Maria;, gratia plena.
Dôminus tecum.

Spiritus ſanétus in te deſcéndet
Maria: ne timeas habébis in ute-
ro Filium Dei; allel., Oratio.
Eus;, qui de beatæ Mariæ Vir-
“ginis utero, Verbum tuum,
Angelo nuntiante, carnem ſuſci-
pere voluiſti: præſta ſupplicibus
tuis; ut qui verè eam Genitricem
Dei crédimus, ejus apud te inter-
ceſſiònibus adjuvémur. Fer eum-
dem Doôminum.

e Matl,
Iinus terun⸗

Uece Dominne
Feniet, K illun
ſorum kvoru
omine
honte co
ler lunt uſt
Etemmnet Sal
Eli
u, Bece n
Mtiogno: &
ſben tetrarun
Omini
llon lyee
Das noſte⸗
be lſai

eent Do
Ladhen dicens
Mondno Deo:
Kimniſye in en
Ut ichaꝛ: No
Emnzo Dominn
Retgo domus
Uun ſodis et,
Ubl gnia
Wloper he
Veſcdisſignum
et, & ariet
Anonen ejus h
ucme comee
Weelom, N
onabfetetn
atur ge ten
Ans glimits
ſwelk eeckat
Uchrite; lu
ente ei
N

Leclelan
nis E⸗
a Oldinen
nda punan

eis unzuli
lentes hens
eis mallein
ſtibus igno⸗
Uloca hen⸗
Nis tortite
demà bin
te, Cahltt
Ateſtil d⸗
Origine ⸗
le nucitut⸗
.

nomn e
.

Wals

lus ie
Pmwin
nie li⸗

sAene
n ii

ne ideran

1 Aint
1
0
plena.

te eſtnt
hbebis inn

eN
eMatit
ahun ut
carnemn ki⸗
ſingiet⸗

2
A ve Maria, gratia plena, „ Dô-
minus tecum. enite. 1I.

„Verbum ſupérnum.
1* 2.

Ecce Dôminus noſter cum virtute
veniet , & illuminabit oculos ſer-
vorum iuôrum; alleluja.
omine Dôminus noſter. xc.
Ana. Rorate cœli deſuper, & nu-
bes pluant juſtum, aperiatur terra,
& germinet Salvathrem.
œli enarrant. xXc.
Ana., Ecce nomen Doômini de
longinquo: & claritas ejus keplet
orbem terrarum. .
omini eſt terra. xXc.

J. Ex Sion ſpecies decoris ejus.

Deus noſter maniféſtè veniet.
De Iſaia Propheta.

FI adjécit Dôminus loqui ad
„Achaz, dicens: Pete tibi ſignum
à Donino Deo tuo in profündum
infeérni, ſive in excéelſum ſupra. Et
dixit Achaz: Non petam, & non
tentadbo Dominum. Et dixit: Au-
dire ergo domus David: Numquid
parum vobis eſt, moléſtos eſſe ho-
minibus, quia moléſti eſtis & Deo
meo? Propter hoc dabit Dôminus
ipſe vobis ſignum. Ecce virgo con-
cipiet, & pariet filium, & vocabi-
tur nomen ejus Emmanuel. Buty-
rum & mel comedet, ut ſciat repro-
bare malum, & eligere bonum.
Non auferetut ſceptrum de Ju-
da, & dux de fémore ejus, donec
veniat, qui mittendus eſt: Et
ipse erit expectatio Gentium.
Pulchriores ſunt oculi ejus vi-
no: & dentes ejus lacte candidioô-
tes. Et ipfe erxit.

7T egrediétur virga de radice
Jeſſe, & flos de radice ejus aſ-
céndet. Et requiéſcet ſuper, eum
Spiritus Dômini;: ſpiritus ſapiéntiæ
& intellectus, ſpiritus consilii &
fortitudinis, ſpiritus ſcientiæ &
pietatis: & replebit eum ſpiritus ti-
moris Domini. Non ſecundùm vi-
ſionem oculôrum judicabit, neque
ſecundùm auditum aurium arguet:
ſed udicabit in juſtitia pauperes,
& arguet in æquitate pro manfué-
tis terræ: & percutiet terram virga
Oris ſui, & ſpiritu labiorum fuorum
interficiet impium. Kt erxit juſti-

CXXV
tia eingulum lumbôorum ejus, S8e
fides cinctorium renum ejus.
g. Oriétur ſtella ex Jacob: & con-
surget homo de IHrael, & confrin-
get omnes duces alienigenarum:
*Et erit omnis terra polséſſio
ejus.
F. De Jacob erit, qui dominabitur,
& perdet reliquias civitatis. Et
erit.

Ætaàbitur desérta & invia, &
Sexultabit ſolitudo, & florébit
quaſi lilium. Gêrminans germina-
bit, & exultäbit lætabunda & lau-
dans; gloria Libani data eſt ei: de-
cor Carmeli, & Saron: inſ vidé-
bunt gloriam Döômini, & decôrem
Dei noſtri. Confortäte manus diſ-
ſoltas, & génua debilia roborate.
Dicite puſillanimis: Confortamini,
& nolite timéxe: ecce Deus veſtet

Lultiénem adduúcet retributionis:

Deus ipſe véniet, & ſalvabit vos.
Tunc aperientur culi cæcorum =
& aures ſurdorum patébunt. Tune
saliet ſizut cervuùs claudus, &&
apérta erit lingua mutéôrum; quiaz
ſciſiæ ſunt in deserto aquæ, &
tortentes in ſolftädine. Et quæ
erat arida, erit in itagnum, & si-
tiens in fontes aquarum.
Deſcéndet Déminus ſicut pluú-
via in vellus: oriétur in diébus
ejus juſtitia: Et abundantia pacis.
Et adoräàbunt eum omnes Re-
geszomnes Gentes servient ei. Et.
Aôria Patri. Et.

De Sion exifbit lex, & verbum
Domini de Jeruſalem.
ructavit. xci.
aa. Ecce Deus noſter, expectaâvi-
mus eum, & ſalvabit nos, allel.
eus noſter. xcii.
Dôminus véniet, occùrrite
illi, dicéntes: Magnum principium 2
& regni ejus non erit finis, Deus
Fortis, Dominator, Princeps pa-
cis, alleluja. 6
agnus Dôminus. lviii.
Egrediétur virga de radice Jeſſe.
. Et flos de radice ejus aſcendet.
Sermo S. Ildefonſi Epilcopi To-
. letani.

Omina mea, atque dominitriz
UJmea, dominans mihi, mater
Oomini mei, ancilla Filli tui, Gé-
nitrix faéctoris mundi, te rogo , te
. 910 4½

cxxvi
oro, te quæſo, ut hàbeam ſpiritum
Dômini tui Spiritümque Filii tui,
nec non & Spiritum Redemptoris
mei, ut de te vera & digna sapiam,
vera & digna lôquar, vera & digna,
quæcúmque ſunt, diligam. Tu enim
es elécta à Deo, afsúmpta à Deo,
advocata à Deo, proxima Deo, ad-
hærens Deo, conjuncta Deo, viſi-
tata ab Angelo, ſalutata ab Ange-
Io, benedicta ab Angelo, beatifi-
caàta ab Angelo, turbata in ſermoô-
ne, attoônita in cogitatioône, ſtupe-
facta in ſalutatione, admirata in
dictôrum annuntiatioône.
Ecce virgo concipiet, & pariet
flium, dicit DOOminus: & Et voca-
bitur nomen ejus Admirabilis,
Deus, Fortis. Super soölium
David, & ſuper regnum ejus ſede-
bit in ætérnum. Et.
Nveniſſe te apud Deum gratiam
audis, & ne timeas, jubéris. Unde
& tu fiducia roboraris, cognitione
miraculorum inſtrueris, ad novita-
tem inauditæ gloriæ provéeheris.
De prole ab Angelo nuntiata es: &
poſt foœtũ integra & pudica manes.
Certa virginitas nobis propônitur,
& naſcitùrum ex te ſanctum Dei
Filium, tibi ab Angelo evangeli-
zZâtur: & quæ ſit naſcentis Regis
poténtia, mirabiliter intimatur.
Quòomodo flat, quæris, de origine
intérrogas, de ratiône perſcrutaris,
de experientia requiris, de ordine
ſciſcitäris. Audi inaudſtum ofa-
culum, considera inuſitätum opus,
animadvérte incôgnitum arcanum,
atténde inviſum factum, Spiritus
ſanctus ſupervéniet in te, & virtus
Altiſſimi obumbrabit tibi.
Rorate cœli deſuper, & nubes
lIuant juſtum: Aperiatur terra,
gérminet Salvatôrem. Emit-
te Agnum Domine Domnihatorem
terræ, de petra deserti ad montem
filiæ Sion. Aperiatur.

Ota inviſbilitér Prinitas con-
ceptionem operabitur in re :
ola Persona Filii Dei in corpore
tuo naſcitùra carnem aſsumer de
te. Ideòque quod concipiétur ex
te, quod naſcêtut ex te, quod proô-
diet ex te, quod germinabitur ex
te, quod parturietur ex te Sanctum,
vocabitur Filius Dei. Erit eniin hic
magnus, hic Deus virtutum, hic
Rex omnium ſæculoôrum, hic fa-
Kor omnium rerum. Kecce beata

tu inter mulieres, integra inter
puérperas, Doômina inter ancillas,
Regina inter ſorores. Ecce ex hoc
beatam te dicent omnes genera-
tioônes, beätam te novérunt omnes
cœleſtes Virtutes, beatam te præ-
dicant omnes Vates, beâtam te cêé-
lebrant omnes Natiônes. Beata tu
fidei noſtræ, beata tu animæ no-
ſtræ, beata dilectioni noſtræ, beata
præconiis & prædicatiônibus meis.

Docèbit nos Dôminus vias ſuas,
& ambulabimus in sémitis ejus:

Quia de Sion exibit lex, & ver-
bum Dômini de Jerúſalem.
Venite, aſcendàâmus ad mon-
tem Dômini, & ad domum Dei
Jacob. Quia. Elöoria Patri. Quia.

Dôminus dabit benignitàatem „ &
terra noſtra dabit fructum ſuum.
genedixiſti. 61.
Ecce veniet Deus, & homo de
domo David ſedére in throno, all.
n undaménta. 62. .
Annuntiaâte péôpulis, & dicite:
Ecce Deus Salvator noſter véniet.
. antaäte. 64.
Egrediétur Doôminus de loco
ſancto ſuo. Veniet, ut ſalvet
populum ſuum.

éctio ſancti Evangélii ſecúndùm
Lucam. x.
IN illo tempore: Miſſus eſtAn-
gelus Gabriel à Deo in civitatem
Galilææx, cui nomen Nazareth,
ad Virginem deſponsatam viro,
cui nomen erat Joſeph, de domo
David, & nomen Virginis Maria.
Et réliqua. .
Homilia venexabilis Bedæ Presbyt.

5 Mariam Virginem Gäbriel
mitrtitur: qui Dei fortitùdo no-

minatur: illum quippe nuntiare ve-
niebat, qui ad debellandas aéreas
poteſtates hú⁴milis apparére digna-
tus eſt. De quo per bſalmiſtam di-
citur: DOôminus fortis & potens,
Doôminus potens in prælio. Et rur-
ſum: Dominus virtùtum ipſe eſt
Rex gloriæ. Per Dei ergo fortituâdi-
nem nuntiandus erat, qui virtůtam

Dominus, & potens in prælio, con-
11àa

upoteltite
Uiebat. Et
Einn dinit:
pinus tecun-
leribus hene
e mimirum
meruerat
m ridelicer
Leneret aucte
Aye Maria
keum: sHi
Uer in ke & v
Pebit tibiegun
l Nnctum,
Quomodo
n non co⸗
En Angelus,
Cojus fe
o virsinun
Cce coneip⸗
