Hunc locum objecit nobis Julia-
nus Auguüſtus de diſſonantia Evan-
geliſtarum, cur Evangeliſta Mat-
thæus Joſeph dixerit filium Jacob,
& Lucas eum filium appellarit He-
li: non intélligens conſuetůdinem
Scripturarum, quòd alter ſecundùm
natùram;alter ſecundùm legem ei
Pater ſit. Scimus enim hoc perMoy-
ſen Deo jubente præceptum, ut ſi
frater, aut propinquus absque li-
beris mortuus fuerit, alius accipiat
uxorem ad ſuscitandum ſemen fra-
tris, vel propinqui ſui. Joſeph vi-
rum Mariæ. Cùm virum audieris,
ſuſpicio tibi non subeat nuptiarũ:
ſed recordare conſuetũdinis Scrip-
turarum, quod ſponſi viri, & ſponſæ
vocéntur uxores.
e Deum laudamus. II.

N
t. Iſte Sanctus.
Gléria & honore.
nfirmitatem.

XIV.
DIE X. DECEMBRIS.

Sermo S. Bernardi Abbatis.

Num fecit Doôminus ſuper
terram, ut müůlier circumda-
ret virum, nec alium quam Chri-
ſtum, de quo dicitur: Ecce vir,
Oriens nomen ejus. Novum quo-
que fecit in cœlo, ut mulier ſole
appareret amicta. Denique & co-
ronavit eum, & viciſſim ab eo me-
ruit coronâri. Egredimini filiæ
Sion, & videte Regem Salomonem
in diadéemate, quo coronavit eum
mater ſlua. Verùm hoc aliàs. In-

*

terim ſanè ingredimini magis, &
vidéte Reginam in diadémate, quo
coronaâvit eam Filius ſuus. In ca-
pite, inquit, ejus corona ſtellarum
duoëdecim. ,
Concéptio gloriôſæ virginis Ma-
fiæ ex sémine Abrahæ, ortæ de tri-
bu Juda, clara ex ſtirpe David:
Gujus vita inclyta cunctas illu-
ſtrat Eccléſias. 5. Hodie concepta
eſt beata virgo Maria ex progenie
David. Cujus. N.
Ignum planè ſtellis coronäri
caput, duod & ipfis longé cla-
riùs micans, ornet eas potiùs,
quaàm ornétur ab eis. Quidni co-
rônent sidera, quam ſol veſtit?
Sicut dies verni circumdabant eam
flores rosarum, & lilia convallium.
Nimirum læva ſponſi ſub capite
ejus , & jam déxtera illius ample-
xaâtur eam. Quis illas æſtimet gem-
mas? Quis ſtellas nominet;, qui-
bus Mariæ régium diadéma com-
pactum eſt? .
Cum jucunditàte Conceptio-
nem beatæ Mariæ celebrémus:
Ot ipſa pro nobis intercedat ad
Dôminum Jeſum Chriſtum.
Corde & animo Chriſto canà-
mus glôriam in hac ſacra ſolemni-
tate præcélſæ genitricis Dei Mariæ.
Ut ipſa.
Uid ergo ſideéreum micat in
generatione Mariæ? Plane
qifod ex Regibus orta; quod ex
sémine Abrahæx, dquòôd generoſa
ex ſtirpe David. Si id parum vi-
détur, adde, quod generationi illi
ob ſingulare privilégium ſanctità-
tis, divinitùs noſcitur eſſe conceſ-
ſa; quòd longe ante eisdem patri-
bus cœlitùs repromiſſa, quòôd my-
ſticis præfigurata miraculis, quo
oraculis prænuntiata propheéticis.
Hanc enim ſacerdotalis virga;,
dum ſine radice floruit: hanc Ge-
deoônis vellus, dum in médio ſic-
cæ areæ maduit: hanc in Ezechié-
lis viſione Orientalis porta, quæ
Balli unquam patuit, Præſigna-
at. W
Concéptio tua, Dei Génitris
virgo, gaudium annuntiavit unt-
verſo mundo: Ex te enim ortus
eſt ſol juſtitiæ, Chriſtus Deus no-
ſter: Qui ſolvens maledictio-
nem, dedit benedictionem;

confuùndens mortem, donavit no-

bis vitam ſempitérnam. &
Benedicta tu in mulieribu;

benedtit
ke.

ectio ſa

lber!
filii D
braham
benuit )
De Hon

On!
mer
tur, dum
lia cæpta
Itaque cun
ſeph & Ma
er Abrahz
tut, prote
Matia. Ha
an eſt,
fanilie h
Utörem p.
cognationi
ue ülios
Uwottuns ei
ita in Pr
ordo, cum
ſe nati etle
lentur, 4
Deatan-
hetatione
minus Wa
Iandum :
Veht mi
In Moge
Quis fech

Equer
müs
beneratt
Mummero
ſtire hu
ur. No⸗
Alicd inn
1n beſtis⸗
, alius
10. ane
Dafic gu
Mumera
4 trans
gidigde
Geprehen
Wendicij

benedictus fructus ventris tui. Ex

te. loôria Patri. Qui.
éctio ſancti Evangélii ſecúndùm
Matthæum.

LBh generatioônis Jeſu Chriſti
filii David, filii Abraham. A-
braham génuit Iſaac. Iſaac autem
génuit Jacob. Et réliqua.
De Homilia S. Hilarii Epiſcopi.

On refert, quis in originis nu-
mero atque ordine collocé-
tur, dummodo universoôrum fami-
lia cœpta eſſe intelligatur ab uno.
Itaque cùm ejúsdem Tribus ſit Jo-
ſeph & Maria, dum profectus éſſe
ex Abrahæ genere Joſeph oſténdi-
tur, profecta quoque docèétur &
Maria. Hæc enim in lege ratio ſer-
vata eſt, ut ſi môrtuus ſine filiis
familiæ princeps eſſet, defùncti
uxôrem poſterior frater ejusdem
cognationis acciperet, ſusceptos-
que filios in familiam ejus, qui
moôrtuus eſſet, referret, maneretq;
ita in primogeénitis ſuccefſiônis
ordo, cùm patres eoôrum, qui poſt
ſe nati eſſent, aut nominée habe-
réntur, aut genere.
Beatam me dicent omnes ge-
nerationes: †. Quia fecit mihibo-
minus magna, qui potens eſt, &
ſanctum nomen ejus.
Et miſericôrdia eius à progeènie
in progenies timentibus eum.
Quia fecit.

Equens illud eſt, ut quia dixi-
mus ſecundùm rerum fidem
generationis iſtius ordinem nec
número ſibi, nec ſucceſſioône çon-
ſtare, hujus quoque rei ratio affera-
tur. Non enim levis cauſa eſt, ut
àliud in narratione ſit, äliud fuerit
in geſtis: & aliud referätur in ſum-
ma;, aliud verò teneâtur in nůme-
ro. Namque ab Abraham usque ad
David quatuôrdecim generationés
numeratæ ſunt: & à Davyid usque
ad transmigrationem Babylônis in
quibusdam libris decem & ſeptem
deprehendúntur. Sed in hoc non
mendacii, aut negligentiæ vitium
eſt. Tres enim ratiéône prætéritæz
ſunt. Nam Joras genuit Ochoziam,
Ochozias verô genuit Joam. Joas
deinde Amasiam, Amasias autem
Oziam: & in Matthæo Joras Oziam
genuifle ſcribitur; cùm quartus ab

. 589
eo ſit. kloc ita, quia ex Gentili
féêmina Joras Ochoziam genuit, ex
Achab ſcilicet, qui Jézabel habuit
uxorem.
Felix namque es ſacra virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
* Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ:
Chriſtus Deus noſter. Ora
pro poôpulo, intérveni pro clero,
intercéde pro devoôto femineo ſe-
xu: séntiant omnes tuum juvamen,
quicüumque célebrant tuam ſan-
ctam Conceptionem. Quia.
loria Patri. Chriſtus.

Enique per Prophétam non
niſi quarta generatione in
throno régio Iſraélis quemquam

de domo Achab eſſe ſeſsurum dici-

tur. Purgata igitur labe familiæ
gentilis tribus, quæ prætéritis jam
Régulis in quarto generationum
conſequéntium ordine numeratur:
& usque ad Mariam generationes
quatuordecim eſſe ſcribuntur »„
cùm in número decem & ſeptem
reperiäntur, nullus error eſſe pote-
rit ſciéentibus, non eam ſolùm
eſſe Dômino noſtro Jeſu Chriſto
originem, quæ cœpit ex Maria:
ſed in procreatiône corpôrea, nati-
vitàtis ætérnæ ſignificantiam com-
prehéndi.
e Deum laudàâmus. II.

Qui odit änimam. Juſtus ut
palma. nfirmitatem no-
ſram. XX.

DIEP EI. DEGEMBRIS.

Xândi Déômine, preces no-
ſtras: & interveniénte beato
Dâmaſo Confeſsore tuo, atque
Pontifice, indulgentiam nobis tri-
bue placatus, & pacem. Fer Do-⸗
minum.

586.

590

DAnatus Hiſpanus, vir egrégius
& eruditus inscripturis, indiéto
primo Conſtantinopolitano Conci-
lio, nefariam Eunomii, & Macedo-
nii hæreſim extinxit. Idem Arimi-
nenſem convéntum, à Libério jam
antè rejéctum, iterum condemna⸗-
vit: in quo, ut ſcribit ſanctus Hie-
ronymus, Vaſéntis potiflimum &
Ursacii fraudibus damnatio Nicæ-
næ fidei conclamata fuit: & inge-
imiscens orbis terrarum, ſe Arianũ
eſſe miratus eſt.
Invéni David ſervum meum;
ôleo ſancto meo unxzi'eum: * Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocébit
ei. Manus enim.

Asilicas duas ædificavit, àlte-
ram ſancti Laurentii nomine
ad theatrum Pompeji, quam maxi-
mis munéribus auxit, eique domos,
& prædia attribuit: alteram via Ar-
deatina ad Catacumbas. Platôniam
êétiam, ubi côrpora ſanctôrum Petri
& Pauli aliqnamdiu jacuérunt, de-
dicavit, & exornavit elegantibus
vérſibus. Idémque proſa & verſu
ſcripſit de virginitate, multaque
alia metro édidit.
Pôſui adjutôrium ſuper potén-
tem, & exaltâvi eléctum de plebe
mea: * Manus enim mea auxilia-
bitur ei. Invéni David ſervum
meum, Öéleo ſancdto meo unxi
eum. Manus.

Oenam taliônis conſtituit iis,
qui alterum falſi criminis accu-
sâäſſent. Statuit, ut, quod pluri-
bus jam locis erat in usu, Pſalmi
per omnes Eccléſias die noctque
ab altérnis caneréntur; & in fine
cujusque Pſalmi dicerétur, Gloria
Patri, & Filio, & Spiritui ſanéto.
Ejus juſſu ſanctus Hieronymus no-
vum Teſtamentum Græcæ fidei
reddidit. Cùm Eccleſiam rexiſſet
annos decem & ſeptem, menſes
duos, dies viginti ſex, & habuiſſet
Ordinatiônes quinque menſe De-
cémbri, quibus creavit Presbyteros
triginta unum, Diaconos ünde-
cim, Epiſcopos per diverſa loca
ſexaginta duos 3 virtüte, doctrina,
ac prudentia clarus, propé octo-
genarius, Theodoſio ſenioôre im-
perante, obdormivit in Domino,

& via Ardeatina unà cum matre,
& ſoröre ſepultus eſt in Basilica,
quam iple ædificaverat. IIlius reli-
quiæ pôſteà translatæ ſunt in Ec-
cléſiam ſancti Laurentii, ab ejus
nomine in Däamaſo vocaâtam.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
vittůtes opératus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis om-
nium populorum.
Iſte eſt, qui contémpfſit vitam
mundi, & pervenit ad cœléſtia reg-
gna. Ipſe. loria Patri. Ipſe.
igiläate. uu

Xlii.
586.
Dum eſſet

Juſtum deduxit.
XIi.

ſummus.

xaudi Dñe.
DIE XII. DECEMBRIS.

Ex libro S. Epiphanii Epiſcopi ad-
vérſus hæreſes.

Eâta Mater Dei Maria per He-
vã ſignificatur, quæ per ænigma
accépit, ut mater vivéntium vo-
cétur. Illa étenim mater viventium
vocata eſt, eétiam poſtquam audi-
vit: Terra es, & in terram reverté-
ris, poſt transgreſſionem. Et mi-
rum eſt, quòd poſt transgreſſio-
nem hoc magnum cognomen ha-
buit. Et quod quidem pertinét a
rem ſenſibilem, ab illa Heva omnis
hominum generatio deducta eſt in
terra: hic autem veré à Maria hæc
vita mundo génita eit, ut vivéntem
gigneret, & fieret Maria mater Vi-
ventium. Per ænigma igitur Maria
Mater vivéntium appellata eſt.
Concéptio glorioſæ virginis Ma-
riæ ex sémine Abrahæ, ortæ de tri-
bu Juda, clara ex ſtirpe David:
Cujus vita inclyta cunctas illu-
ſtrat Eccléſias. F. Hoôdie concepta
eſt beata virgo Maria ex progénie

David. Gujus.

Evæ datum eſt operire cor-
pus ſenſibile propter nudi-

tätem ſensibilem; Mariæ véro
. datum

datum ett
Agnum,&
Asni &6
vellere in
ipſius inch
tatis, Heya
eſt homin
mots ingre
lia verò ca
eſt nobis
Dei adyen
undavitpe
Vit & rati⸗
illinc Moe
morte fier-
nobis vita
Mullere in
Juoniam!
det rgo,
bkella eſt:
obedient
tiato advw
Vita ætér
Cum
nem bez
Ut ipſ
Doôminun
Corde
Umus glor
1ate præce
Ur ihla.

E M

eſt de E
Datkem
& adher
u in
1 0c Ia
in Chri
Seriptu
Proprie
lem dix
10, non
Cdtam.
un de
N in
Oninun
le üb
Wocoſta 4

Rcun nut
in ait

kiabeni

iilne

tun Eti

l

CEHO.

enükgl

hetele,

eiun
naen Ee

datum eſt à Deo, ut paâreret nobis
Agnum, & ovem, & ex glôria ipſius
Agni & ovis fieret nobis velut a
vellere in ſapiéntia per virtütem
ipſius indumentum incorruptibili-
tatis. Heva étiam mortis cauſa facta
eſt hominibus ; per ipſam enim
mors ingréſſa eſt in mundum. Ma
ria verò cauſa vitæ, per quam genita
eſt nobis vita, & per hanc Filius
Dei advénit in mundum: & ubi ab-
undavit peccatum, ibi ſuperabunda-
vit & gratia: & unde illata eſt mors,
illinc procéſſit & vita, ut vita pro
morte fieret: & qui per mulierem
nobis vita factus eſt, mortem ex
muliere inductam excluderet. Et
quoniam illic Heva, cùm adhuc el-
set virgo, per inobedientiam trans-
gréſſa eſt: e contrario per Virginem
obedientia gratiæ facta eſt, annun-
tiato advéntu in carne de cœlo, &
vita ætérna.
Cum jucunditàte GConceptiô-
nem beatæ Mariæ celebrémus:
Ot ipſa pro nobis intercedat ad
Dôminum Jeſum Chriſtum.
Corde & animo Chriſto cana-
mus gloôriam in hac ſacra ſolemni-
tate præcélſæ genitricis Dei Mariæ.
Ut ipfſa.
E Maria accipitur (liceat mi-
Lhi hoc dicere) quod ſcriptum
eſt de Eccléſia: Kelinquet homo
patrem ſuum, & matrem ſuam,
& adhærébit uxôri ſuæx: & erunt
duo in carne una. Sanctus au-
tem Apoſtolus dicit: Myſterium
hoc magnum eſt, ego aufem dico
in Chriſto, & Eccleſia. Et vide
Scripturarum accuratam dicendi
proprietatem, quod de Adam qui-
dem dixit, formavit: de Heva ve-
r0, non formatam eſſe, ſed ædifi-
catam. Accépit enim, inquit,
unam de coſtis ejus, & ædificavit
ipſi in uxôrem. Quo oſténdat,
Dominum quidem de Maria effor-
mſſe ſibi ipſi corpus, ab ipſa ve-
r0 coſta ædificatam eſſe Eccleſiam,
in eo, quod punctum & apértum
eſt ipsius latus, & myſtéria sangui-
nis, & aquæ, prétia redemptiônis
facta ſunt.
Conceptio tua, Dei Génitrix
virgo, gaudium annuntiaâvit uni-
vérſo mundo: Ex te enim ortus
eſt ſol juſtitiæ, Chriſtus Deus no-
ſter: “ Qui ſolvens maledictio-
nem, dedit benedictionem, &

591
confundens mortem, donavit no-
bis vitam ſempitérnam.
Benedicta tu in muliéribus, &
benedictus fructus ventris tui. Ex

te. éria Patri. Qui.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum. .

L Isr generatiéônis Jeſu Chriſti
filii David, filii Abraham. A-
braham génuit Iſaac. Iſaac autem
génuit Jacob. Et réliqua.
Homilia S. Joaânnis Chrysôſtomi.

Uditu quidem mirabile eſt »
quòôd ineffabilis Deus, & qui
nec ſermônibus explicari poteſt»
nec cogitatiénibus compreheéndi;,
Patrique per oömnia cozqualis,
per Virginis ad nos venit uterum;,
& fieri ex muliere dignatus eſt, &
habére progenitôres David„ &
Abraham: & quid dico David, &
Abraham? étiam illas, quod ma-
gis ſtupendum eſt „ féminas »
quas paulò ante memoràavi. Hæc
igitur audiens mente consùúrge, ni-
hilque hùúmile ſuſpicéris, ſed pô-
tiùs propter hoc ipſum maximè
mirare, quia cùm verus & diléctus
Filius ſit ſempitérni Dei, étiam
Filius David eſſe dignatus eſt »„
modo ut te filium faceret Deizſer-
vum patrem habére dignatus eſt,
ut tibi ſervo Patrem faceret ipſum
Deum.
Beätam me dicent omnes ge-
neratiônes: $ Quia fecit mihiô-
minus magna, qui potens eſt, &
ſanctum nomen ejus.
Et miſericôrdia eius à progenie
in progénies timentibus eum-.
Quia fecit.

Ides ab ipſo ſtatim principio,
quaàam læta ſint hæc nüúntia.
Quèòd ſi àmbigis de his, quæ ad
tůum ſpectant honôrem;, ab iis-
quæ illius ſunt, étiam tua diſce
crédere. Quantum enim conſe-
qui poteſt humana ratio, multô
eſt difficilius, Deum hôminem-
fieri, quàm hôminem Dei Filium
conſecrari. Cùm ergo audieris »
quia Filius Dei, Filius ſit & Da-
vid & Abrahæ, dubitaàre jam déſi-
ne, quòd & tu, qui filius es Adæ⸗
futùúrus ſis Filius Dei; non enim
ſemetipſum ita humiliâſſet, niſi
nos efſet exaltaturus. Natus eſt
enim

92
enin ſecndům carnem, ut tu
naſcerere ſpiritu; natus eſt ex mu-
liere, ut tu desineres filius eſſe
mulieris. .
Felix namque es ſacra virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ:
Ghriſtus Deus noſter. Ora
ro pôpulo, intérveni proe clero;,
intercede pro devoto femineo ſe-
xu: séntiant omnes tuum juva-
men, quicúmque celebrant tuam
ſanétam Conceptiénem. Quia.
Gloôria Patri. Chriſtus.

Roptéreà duplex facta generâ-
tio eſt, hæc ſcilicet noſtræ simi-
lis, illa noſtram emineênter excé-
dens. Quòd enim natus ex fémina
eſt, & nobis competit: quòd veròô
non ex sanguine, neque ex volun-
tate carnis, aut viri, ſed ex Spiritu
ſancto, aliam nobis iublimiorem
futurämque, & ſpiritu conſequen-
dam generatioônem promittit. Sed
alia quoque omnia ex simili diver-
ſitate conſtabant. Nam & baptis-
ma proféctò tale ſuscépit, quod ha-
beêret quidem aliquid véteris, habe-
ret & novi, quòd enim baptizatus
eſt à Prophéta, expréſſit vetus:
quòd autem defcendit Spiritus;,
agdumbravit novum. .
g£ Deum laudamus. II⸗

DIE XIII. DECEMBRIS.

Orinte ſancta Lucia,
liv.

In tua patiéntia poſſediſti àänimam
tuam, Lucia ſponſa Chriſti: odiſti,
quæ in mundo ſunt, & coruſcas
cum Angelis: sanguine proprio ini-
micum viciſti.

„ Xäudi nos Deus ſalutaris no-
ſter: ut ficut de beatæluciæ vir-
ginis & martyris tuæ feſtivitate
gaudémusz ita piæ devotiônis eru-
diamur affectu. Per Domingm.

586.

lv.

e virginibus.
muni. Ilvii.
Lucia virgo, quid à me petis,
quod ipfa pôteris præſtare conti-
nuò matri tuæx? Nam & fides tus
illi ſubvénit, & ecce ſalvata eſt.
Quia jucundum Deo in tua vir-
ginitate habitaculum præpardſti.
Sicut per me civitas Catanen-
ſium ſublimatur à Chriſto, ita per
te Syracusana civitas decorabitur.
Quia jucündum.
Rogavi Döminum meum je-
ſumChriſtum, ut ignis iſte non do-
minétur mei: * Et imperravi à
Dômino inducias martyrii mei.
Pro eo, ut me diligerent, de-
trahébant mihi: ego autem ora-
bam. Et impgtravi
Grata facta eſt à Dômino in
certamine, quia apud Deum, & apud
hömines glorificata eſt: in conſpé-
ctu Principis loquebatur lapieéntia:
Et Däs omnium dilexit eam.
Adjuvabit eam Deus vultu ſuo:
Deus in medio ejus, non commo-
vébitur. Et.
loria Patxi. Et.

Leia virgo Syracusäna, génere
& Chriſtiana fide ab infantia
nobilis, una cum matre Eutychia,
quæ sanguinis fluxu laboràbat, Ca-
tanam ad venerandum corpus bea-
tæ Agathæ venit: quæ ad ejus le-
pulchrum cùm ſuppliciter oràâſſet,
Agathæ interceſſione matri ſanita-
tem impetravit, Statim verò ma-
trem exoravit, ut quam dotem ſibi
datùra eſſet, Chriſti paupéribus tri-
bui paterétur. Ut igitur Syracuſas
rediit, omnem pecuniam, quam ex
facultatibus venditis redegerat „
paupeéribus diſtribuit. D
Veni ſponſa Chriſti, aàccipe co-
roônam, quam tibi Dominus præ-
parâvit in ætérnum: pro cuſus
amore sanguinem tuum fudiſti:
Et cumAngelis in paradiſum in-
troiſti. Veni electa mea, &
ponam in te thronum meum „
quia concupivit Rex ſpeciem tu-
am. Et.

Uod ubi resciviſſet is, chi
eam parentes contra virginis

voluntatem deſponderant; “

ſchiſum
Jvot Chri
Ouanille,
Minis adͤ c
perducere:
(nlam vi
Chriſtianz
magis iple
te conaba
Verba, c
bera. Cul
ba geeſſe
Chriſto Do
ſteteritig a
nollte cos
guid loqu⸗
ſobis in il
nünon enin
II, ſed Sp
lut in vod
Diffaſa
ropter
Aternum,
chritüdine
Nrocéde,

gäſlet
ſcnctus:
Myentes 1
enci. Ar
Danar duci
Gelerat.
jülleris io
( Itur 4
S
60 trahi ju
Violareétur
elt, ur für⸗
Ut nulla v
et. Qua
n e
terpenti 0
Cli inp⸗
quidem
ormnentis
did tnnes
deepto,
ſi ttangu
Erat Dioch
mörtuis,
tum Deo
riſs
intino
bubrnn
ecie
nn Int
kegna,
elg in eie
Oria bat
Rrey,

1

hnibu
wij
gvidi
8 Metuet⸗
Nn Als
cceſtitn
n Deo inn
lum Nenti

1ego Aten
NI

nDens in

iphictete⸗
ſone un
lui

6 CNi ,

Paſchàſium Præfédum Luciam;
quòd Chriſtiana eſſet, accusavit.
Quam ille, cùm nec précibus, nec
minis ad cultum idolôrum poſſet
perdúcere: imòô rantò magis in-
cenſam vidéret ad celebrandas
Chriſtianæ fidei laudes, quantô
magis ipſe eam à ſenténtia avérte-
re conabatur: Ceſsabunt, inquit,
verba, cùm ventum erit ad ver-
bera. Qui virgo: Dei ſervis ver-
ba deéſſe non poſſunt, quibus à
Chriſto Dômino dictum eſt: Cùm
ſtetéritis ante Reges, & Præſides,
nolite cogitare, qumodo;, aut
quid loquäamini: dabitur enim
vobis in illa hora; quid loquami-
ni: non enim vos eſtis, qui loquimi-
ni, ſed Spiritus ſanctus, qui léqui-
tur in vobis.
Diffúſa eſt grätia in läabiis tuis:
Proptéreâà benedixit te Deus in
æXtérnum. Spécie tua, & pul-
chritůdine tua inténde, prôſperè
procéde, & regna. Propféreà.

Uam cùm Paſchaſius interro-
sgaâſflet: Eſtne in te Spiritus
ſanctus? reſpôndit: Caſtèé, & piè
vivéntes templam ſunt Spiritus
ſancti. At ille: Jubebo te ad lu-
pâànar duci, ut tée Spiritus ſanctus
déſerat. Cui virgo: Si invitam
juſſeris violari, caſtitas mihi dupli-
cäbitur ad coronam. Quare Pa-
ſchaſius ira inflammatus, Luciam
eòô trahi juſſit, ubi ejus virginitas
violarétur: ſed divinitùs factum
eſt, ut firma virgo ita consiſteret,
ut nulla vi de loco dimovéri poſ-
ſet. Quam ob rem Præféctus cir-
cum ipſam, pice;, resina, ac
fervénti bleo perfüſam, ignem ac-
céndi imperavit: ſed cùm ne flam-
ma quidem eam læderet, multis
torméntis excruciaâtæ guttur gla-
dio transfigitur. Quo vülnere
accépto, Lucia prædicens Ecclé-
ſiæ tranquillitatem „ quæ futüra
erat Diocletiano, & Maximiano
moôrtuis, Idibus Decémbris ſpiri-
tum Deo réddidit. Cujus corpus
Syracúſis ſepultum, deinde Con-
ſtantinépolim;, poſtrémòô Venétias
translatum eſt.
Spécie tua , & pulchritúdine
tua, Intende, prôſperè procéde,
& regna. Diffuſa eſt gratia in
labiis tuis, proptéreà benedixit te
Deus in æternum. Inténde.
loria Patri. Intéende.
Brevy. Rom.

3932
Pape Imile eſt regnum
coléôrum thésâuro. e in &6
non Ixvi.
Propter veritätem, & man-
ſuetùdinem, & juſtitiam: ⁶ι Et de-
ducet te mirabiliter déxtera tua.
V. Spécie tua, & pulchritudine tua
intende, proſperèe procede, & re-
na, Et deducet.
Z.lill. Dilexiſti juſtitiam, & odi-
ſti iniquitatem: * Proptéreà unxit
te Deus, Deus tuus ôleo lætitiæ.
„Propter veritätem, & manſuetũu-
dinem, & juſtitiam. Proptéreà,
loôria Patri. Proptérea.
L A U D. E S»

Rante ſancta Lucia, appaâruit
ei beata Agatha, & conſola-
bätur ancillam Chriſti.
Dominus regnavit.

4 Lucia virgo, quid à /me pe-
tis, quod ipſa pôteris præſtare con-
tinuò matri tuæx?
Per te, Lucia virgo, civitas
Syracusana decorabitur à Dômino
Jeſu Chriſto.
2. Benedico te Pater Döômini
mei Jeſu Chriſti, quia per Filium
tuum ignis extinctus eſt à latere
meo.
Ania, Soror mea Lucia, virgo Deo
deyôta, quid à me petis, quod
ipſa pôteris præſtàre continuò ma-
tii tuæ ? .

Ixi.
Diffuſa eſt gratia in lâbiis tuis.
Proptéreà benedixzit te Deus in
ternum.
18, Colůmna es
immòbilis, Lucia ſponſa Chriſti:
quia omnis plebs te expéétat, ut
accipias corônam vitæ, allel.
Xàudi nos Deus ſalutä-
ris. 592.
586. & Fer
am, Afa. Lucia virgo.
Fratres, Qui gloriatur.,
r. Spécie tua, Et pulchrituú-
dine tua. Spécie tua. Inten-
de, proſperè procéde, & regna. Et
pulchritüdine. 16ria Patri. Spé-
cie. Adjuvabit eam Deus vultu
ſuo. te. Deus in médio ejus, non
commovébitur.

Per te Lucia virgo.
P P

594

Muülor enim vos Dei æmula-
tione. Deſpondi enim vos
uni viro virginem caſtam exhibére
Chriſto.
Adjuvaâbit eam;, Deus
vultu ſuo. Adjuvabit. Deus in
médio ejus, non commovébitur.
Deus vultu ſuo. löria Patri. Ad-
juvabit. Elégit eam Deus, &
præelégit am. He. In tabernaculo
suo habitare facit eam.

Soror mea Lucia.

Oomine Deus meus, exaltâſti

ſuper terram habitationem
meam, & pro morte defluénte
deprecâta ſum. Invocavi Dõôminum
Patrem Dômini mei, ut non dere-
linquat me in die tribulationis
meæx, & in tempore ſuperborum
ſine adjutôrio.
Elégit eam Deus, Et
Ppræelegit eam. Elégit eam.
In tabernaculo ſuo habitare fa-
cit eam. Et præelégit.
Ioôria Patri. Elégit.
Diffúſa eſt gratia in làbiis tuis.
Proptereà benedixit te Deus in
térnum.

Orante ſancta Lucia.
Diffuta eſt grätia in labiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
ætérnum.
Tanto pondere eam fixit Spiritus
ſanctus, ut virgo Chriſti immobilis
Permanéeret.
xaudi nos Deus.

586.

DIE XIV. DECEMBRIS.

Ego ſapiétia haàbito.

Ex Epiftola S. Ambroôſii Epiſcopi
ad Siricium Papam.

D' via perverſitatis produntur
dicere: Virgo concépit, ſed
non virgo generavit. Pôtuit ergo
virgo concipere, non pôtuit virgo
generare, cum ſemper concéptus
præcédat, partus ſequàtur? Sed
ſi doctrinis non créditur ſacerdo-
tum, credatur oraculis Chriſti:
credatur monitis Angelôrum dicen-
tium: Quia non eſt impoſsibile
Deo omne verbum. Credatur
Symbolo Apoſtolôrum, quod Ec-
cléſia Romana intemeratum ſem-
per cuſtôdit & ſervat. Audivit Ma-
ria vocem Angeli, & quæ ante di-
xerat: Quômodo fiet iſtud? non
de fide generatiônis intérrogans,
reſpondit péſteà: Ecce ancilla Doô-
mini, contingat mihi ſecundùm
verbum tuum. —
Concéèptio gloriôſæ virginis Ma-
fiæ ex sémine Abrahæ; ortæ de tri-
bu Juda, clara ex ſtirpe David:
Cujus vita inclyta cunctas illu-
ſtrat Eccléſias. Hôdie concép-=
ta eſt beata virgo Maria ex progeé-
nie David. Cujus.
Ex libro S. Hierônymi Presbyteri
adverſus Jovinianum.

Hriſtus virgo, mater virginis
noſtri virgo perpétua, mater
& virgo; Jeſus enim clauſis ingréſ-
fus eſt ſtiis: & in ſepũlchro ejus
quod novum, & in petra duriſſt-
ma fùerat exciſum, nec anteâ
quis, nec péſteà pôſitus eſt. o
tus conclúùſus, fons ſignâtus: deé
quo fonte ille fluvius manat, jux-
ta Joel, qui irrigat torréntem, vVeé
fünium, vel ſpinârum: funium;,
eccatörum, quibus antè alliga⸗
amur: ſpinarum, quæ ſuffocan
ſementem patrisfamilias. Hæc 4
porta orientaâlis, ut ait Ezéchiel,
semper clauſa, & lucida, opériens
in ſe, vel ex ſe proferens ſaudctà
ſanctòrum: per quam ſol juſtitiæ,
& Pöntifex noſter ſecùnduùm ordr-
nem Melchiſedech ingreditur,
egréditur. .
Cum jucunditate Conceptio-
nem beaâtæ Mariæ celebrémus:

Ut ipſa pro nobis intercédat ad
Dominum jJeſum Chriſtum. or

Corge
mus gori⸗
tate prece
Ut ipſa.
Ux lbro!
martyri

tann, qua
tiam facien
oluta, gn
gue jam V
Heya, per
eſt bene a
Ningo Man
enim illa
nem ſedu
Deum,
ita & hæc
nem evan
Deum,
leut illa ſe
eumn, ſi
60 „ ut
Matia ſi
Quetnadmo
morte gen
Sinem, 1ſ0
Laua lance
Obedientia
cientiam.
Concé
Vgo, gaue
Mundo:
ſol ſuſiti
Qui ſol
dit benee
ens mor
ſempitern
Benet
enedtckus
e Cor

Gid nan

Anboli t
im baen.

eiluts l

Elena h
Veli,

oriole un
Abrhyole
fie
ncgnen⸗

to Me

embeigss ee S
Corde & änimo Chriſto canâ- ſtérii diſpensâtio continétur: quia

mus glôriam in hac ſacra ſolemni-
tate præcelſæ genitricis Dei Mariæ.
Ut ipſa.
Ex libro ſancti Irenæi Epiſcopi &
martyris adverius hæreſes.

N ſua pröpria veniénte Déômi-
no, & ſua pröpra eum bajulan-
te conditione, quæ bajulatur ab
ipſo, & recapitulatiéône ejus, quæ
in ligno fuit, inobedientiæ, per
eam, quæ in ligno eſt, obedien-
tiam faciénte, & ſeductiône illa
ſoluta, qua ſeduúcta eſt malè illa,
quæ jam viro deſtinata erat virgo
Heva, per veritatem evangelizata
eſt benée ab Angelo jam ſub viro
virgo Maria. Quemadmodum
enim illa per Angélicum ſermoô-
nem ſeduúéta eſt, ut effügeret
Deum, prævaricata verbum ejus:
ita & hæc per Angélicum ſermo-
nem evangelizata eſt, ut portaret
Deum, obeédiens ejus verbo. Et
ſicut illa ſeducta eſt, ut effúgeret
Deum, ſic hæc ſuaſa eſt obedire

Deo, ut virginis Hevæ virgo
Maria fieret advocata. Et
quemàdmodum adſtrictum eſt

morte genus humaânum per vir-
ginem, ſolvatur per Virginem,
æqua lance diſpôſita virginalis in-
obedientia, per virginâlem obe-
diéntiam.
Concéptio tua;, Dei Genitrix
virgo, gäudium anñuntiavit univérſo
mundo: △ Ezx te enim ortus eſt
ſol juſtitiæ, Chriſtus Deus noſter:
* Qui ſolvens maledictionem, de-
dit benedictidnem; & confüún-
dens mortem, donavit nobis vitam
ſempitérnam.
Benedicta tu in mulieribus, &
benedictus fructus ventris tui. Ex
te. G loria Patri. Qui.

Ectio ſancti Evangélii ſecundâm
Matt æm.

Ler generatiônis Jeſu Chriſti
filii David, filii Abraham. A-
braham genuit Iſaac. ſſaac autem
génuit Jacob. Et réliqua.
De Homilia ſancti jJoaânnis
Chrysoôſtomi.

Ujus verò rei gratia librum
ipſum generationis Chriſti
vocat, ubi non ſola utique gene-
raàtio, ſed tota prorſus ipsius my-

totius ſcilicet diſpenſationis ca-
put, radix, atque principium ôm-
nium nobis in hoc consiſtit bono-
rum. Ut enim Môyſes librum cœ-
li appellavit ac terræ, cùm certeè
non de cœlo ſolùm, terraque lo-
querétur; ſed de cunctis, quæ
inter ipſa ſubsiſtunt: ita eétiam
Evangeliſta ab ipſo omnium fon-
te, & capite bonorum librum vo-
cavit.
Beâtam me dicent omnes gene-
ratiénes: & Quia fecit mihi Dô-
minus magna, qui potens eſt, &
ſanctum nomen ejus. Et miſe-
ricordia ejus à progénie in progé-
nies timentibus eum. Quia.

NUa veròô de cauſa non eum
V antè filium Abrahæ, & pô-
ſtea flium David nuncupavit ?
Non;, ſicut opinantur aliqui, ab
inferiôribus volens ad ſuperiora
conſcendere. Cæterùm teciſſet;
quod fecit & Lucas: nunc autem
& contrario fecit. Cur ergo com-
memoravit priorem David? Quia
ipſe proculdubio in omnium ver-
ſabatur ore, ob insigne honoris;
& glôriæx, ob ipsius quoque
témporis ſpatia junctiora. Etſi
enim utrique promiſerat Deus,
ſed tamen ifuc quaſi antiquum
reticebäatur, hoc veròô quaſi no-
vum & recens ab omnibus cele-
brabatur.
Felix namque es ſacra virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ:
† Shriſtus Deus noſter. F. Ora
pro pôpulo; intérveni pro clero;»
intercéde pro devôto femineo ſe-
xu: séntiant omnes tuum juvamen,
quicùmque célebrant tuam ſan-
cGtam Conceptionem. Quia.
Moria Patri. Chriſtus.

Pſi namque Judæi dicunt: Non-
ne ex sémine David, & Béthle-
hem caſtéllo, unde erat David;
venit Chriſtus? Nemo igitur illum
filium Abrahæ, ſed omnes filium
David nominabant : qui etiam
honorabi iéôres quosque de fancti-
tate Reges, qui poſt David fuiſſe
referüntur, ab illo omnes voca-
bant. Nec ipſi ſolum, verum é-
tiam Deus: nam & Ezechiel, &
älii Prophétæ dicunt, David ſur⸗
rectùrum eſſe eis» atque ventu-
Ppz xum?:

596 . 4
tum: non de illo útique môrtuo
jam loquéntes, ſed de iis, qui il-
Rus virtûtem erant imitatùri. Prop-
térea igitur à notiore interim, &
celebratiore persona ſumit exoôr-
dium: & tum demum ad antiquio-
rxem recurrit paréntem.
e Deum laudamus. II.

Benedictus.

„Gloriôfſæ virgihis.
Concéptio eſt.
amulis tuis. 583.

DIE XV. DECEMBRIS.

De Expoſitione S. Gregôrii Papæ
in libros Regum.

Dit vir unus de Ramathaim
Sophim, de monte Ephraim.
Poteſt hujus montis némine bea-
tiſſima ſemper virgo Maria, Dei
génitrix, deſignari. Mons quippe
fuit, quæ omnem eléctæ creatu-
ræ altitudinem elecétiônis ſuæ dig-
nitate transcéndit. An non mons
sublimis Maria; quæ ut ad Con-
ceptionem ætérni Verbi pertinge-
ret, meritorum verticem fupra
omnes Angelorum choros; usque

ad solium Deitatis eréxit? Hujus
enim montis præcellentiſſimam
dignitatem Iſaias vaticinans, ait,
Erit in noviſſimis diébus præpa-
ratus mons domus Dômini in ver-
tice montium. Mons quippe in
vértice möntium fuit, quia alti-
tůdo Mariæ ſupra omnes Sanctos
refülſit. .
Concéèptio gloriôſæ virginis Ma-
riæ ex sémine Abrahæ, ortæ de tri-
bu Juda, clara ex ſtirpe David:
Cujus vita inclyta cunctas illu-
ſtrat Eccléſias. Hôdie concépta

eſt beata virgo Maria ex progénie

David. Cujus.
Ex Epiſtola S. Leônis Papæ ad Pul-
chériam Augſtam.

Acraméntum reconciliatioônis
„noſtræ ante témpora æterna
diſpôſitum, nullæ implébant fi-
guúræ: quia nondum ſupervénerat
Spiritus ſanctus in Virginem, nec
virtus Altifſimi obumbraverat ei,
ut & intra intemerata viſcera;
ædificànte ſibi ſapiéntia domum,
Verbum caro fieret,; & forma
Dei, ac forma ſervi in unam
conveniénte personam, Creator
témporum nascerétur in témpore-
& per quem facta ſunt omnia;, ip-
ſe inter omnia gignerétur. Niſi
enim novus homo, factus in ſimi-
litùdinem carnis peccati, noſtram
ſusciperet vetuſtatem, & conſub-
ſtantialis Patri, conſubſtantialis
eſſe dignarétur & Matri, naturam-
que ſibi noſtram ſolus à peccaàto
liber uniret, ſub jugo diaboli ge-

neraliter tenerétur humana capti-

vitas.
Cum jucunditàte Conceptio-
nem beâtæ Mariæ celebrémus:
Ut ipſa pro nobis interceêdat a
Dôminum Jeſum Chriſtum. ,
y. Corde & animo Chriſto cand-
mus glôriam in hac ſacra ſolemni-
tate præcélſæ genitricis Dei Mariæ.
Ut ipſa. .
De Expoſitiéône S. Basilii Epiſcopi
in Iſaiam Prophétam.

Ceéſſi, inquit, ad Prophe-
tiſſam, & in utero accépit,,
& péperit Filium. Quòd Maria
Prophetifſa fuerit, ad quam proôxi-
mè accéflit Iſaias per prænotio-
nem ſpiritus, nemo contradixerit,

qui ſit memor verboôrum Mariæ,
quæ

e hr oph

loebeatam
Uentiones.
nmodare
Ui, non u
lifetis, ean
Glocd Domin
Peryenerih
Umbrarerite
Conccpt
figo, gaud
lttomunde
Ell iutit
ker:
n, dedit
(Crlindens
hmum ſer
eedict
berelllus .
te, lor

io ſand
1

kan zer
Zellit heeo
De Hom
0

Co ſun
1Kine
8 1) Ut ir
WOVirgo
1 tation
Certèn

E , e r
* £

. = £
=
☛à
—

t Hun
ticimen
ans, 1
1s Pkeye.
ini in er
ippe i
in d
les Nnce

oltebeti⸗
1nches ⸗
ie conen
Pletett

aeatk

ravetat4
Niſcen⸗

1 Uunln
Vi ein
,bolt
Uinene .

Conceß-
ebremd
tetcedal!
tun.
nito e⸗
ra lolet
Dei
1lüklan
Etam.
ite

Ae
14*

quæ pr ophético afflata ſpiritu elo-
cuta eſt. Quid enim ait? Masni-
ficat anima mea Dôminum: & ex-
ultavit ſpirirus meus in Deo ſalu-
tari meo: quia reſpéxit humilita-
tem ancillæ ſuæ: ecce enim ex
hoc beatam me dicent omnes ge-
nerationes. Quôd ſi animum ac-
commodaveris univérſis ejus ver-
bis, non ůtique contentiéôsè ne-
gaàveris, eam fuiſſe Prophetiſſam,
quod Domini Spiritus in eam ſu-
Pervénerit, & virtus Altiſſimi ob-
umbraverit ei.
Concéptio tua, Dei Géenitrix
virgo-, gaudium annuntiavit uni-
vêrſo mundo: Ex te enim ortus
eſt ſol juſtitiæ, Chriſtus Deus no-
ſter: Qui ſolvens maledictio-
nem, dedit benedifctionem, &
confùndens mortem, donavit no-
bis vitam ſempitérnam.
Benedicta tu in muliéribus, &
benedictus fructus ventris tui. Ex
te. loôria Patri. Qui.

eéctio ſancti Evangélii ſecunduům
Matthæum.

L IHér generatiônis Jeſu Chriſti
filii David, filii Abraham. A-
braham génuit Iſaac. Iſaac autem
génuit Jjacob. Et réliqua.
De Homilia ſanéti Joannis
Chrysôſtomi.

Uo ſunt, quæ pariunt quæ-
ſtiénem. Unum, quæ cau-
ſa ſit, ut in generatioônum catalo-
go virgo ſileatur: äàlterum verò,
qua ratione Joſeph memorétur,
cui certè nihil cum Chriſti gene-
ratiõône eſt commúne. vidétur
enim & unum abundâre, & al-
rerum deèſſe. Quid ergo dicé-
mus? quòd ùtiqué primùm illud
necéſſe fůerit memorari, quem-
ädmodum ex David Virgo deſcén-
derit. Unde hoc itaque discé-
mus? Audi ad Gabriel loquén-
tem Dêminum: vade ad Virgi-
nem deſponsatam viro, cui no-
men Joſeph, ex domo & familia
David. Quid vis audire manifé-
ſtius, cùm ex domo, & familia
David illam Virginem eſſe cognoô-
ſeas?
Beâtam me dicent omnes ge-
neratiônes: Quia fecit mihiDo-

minus magna, qui potens eſt, &

lanctum nomen ejus.

ſz 597
„ Et miſericéô rdia eius à progenie
in progénies timéntibus eum.
Quia fecit.

On erat mos apud Hebræos,
generationum catälogum per
ftêminas téxere. Ut ergo & mo-
rem cuſtodiret, (neve in ipſo ſta-
tim principio viderétur antiqua
deſtruere) & nobis Virginem cer-
