ſi in vobis judicàbitur mundus; in-
digni eſtis, qui de minimis judicé-
tis? Neſcitis, quôniam Angelos ju-
dicabimus, quanto magis ſæ cularia?
Sæcularia igitur judicia ſi habuéri-
tis, contemptibiles, qui ſunt in Ec-
cleſia illos conſtituite ad judican-
dum. Ad verecundiam veſtram di-
co. Sic non eſt inter vos sapiens
uisquam, qui poſſit judicare inter
Kratram ſuum? Sed frater cum fra-
tre judicio conténdit: & hoc apud
infidéles?

Am quidem omninò delicktum
eſt in vobis, quod judicia habétis
inter vos, Quare non magis inju-
riam accipitis? quare non magis
fraudem patimini: ſed vos inju-
riam facitis, & fraudatis: & hoc
fratribus. An neſcitis, quia iniqui
regnum Dei non vomiiébunr No-
lite errare. Neque fornicarii, ne-
que idôlis ſerviéntes, neque adul-
teri, neque molles, neque maſ-
culorum concubitôres, neque fu-
res, ne que avari, neque ebrioſi, ne-
que malédici, neque rapaces re-
gnum Dei poſſidébunt, Et hæc
uidam fuiſtis: ſed abluti eſtis, ſed
anctificati eſtis, ſed juſtificati eſtis
in nomine D. N. J. C. & in Spiritu
Dei noſtri.

Mnia mihi licent, ſed non
omnia expédiunt. Omnia
mihi licent, ſed ego ſub nullius ré-
digar poteſtäte. Eſca ventri,; &
venter eſcis: Deus autem & hunc
& has déſtruet; corpus autem non
fornicationi, ſed Dômino: & Doô-
minus corpori. Deus verò & Do-
minum ſuſcitavit:i & nos ſuſcitabit
per virtütem ſuam. Neſcitis, quo-
niam corpora veſtra membra fſunt
Chriſti: Tollens ergo membra
Chriſti, faciam membra meretricis?
Abſit. An neſcitis, quoniam, qui
adhæret meretrici, unum corpus
efficitur? Erunt enim (inquit) duo
in carne una. Qui autem adhæret
Dômino, unus ſpiritus eſt. Fugite
fornicationem.

189
F E RIᷣA QUINT A.
De Epiſtola prima ad Corinthios.

E quibus autem ſcripsiſtis mi-
Jhi: bonum eſt homini mulie-
rem non tangele, propter forni ca-
tionem autem unusquisque ſuam
uxorem habeat, & una quæ que ſuum
virum habeat. UxXori vir débitum
reddat, ſimiliter autem & uxor vi-
rO. Mulier ſui corporis poteſtatem
non habet, ſed vir. Similiter autem
& vir ſui corporis poteſtatem non
habet, ſed muůlier.

Olite fraudare invicem;, niſi
fortè ex consénſu ad tempus,
üt Vacétis oratiòni, & iteruùm re-
vertimini in idipſum, ne tentet vos
sätanas propter incontinéntiam
veſtram. Hoc autem dico ſecun-
dùm indulgéntiam, non ſecundùm
imperium. Volo enim omnes vos
eſſe ſicut meipſum: Sed unusquis-
que proprium donum habet ex
Deo: alius quidem ſic, alius verò
ſic. Dico autem non nuptis & vi-
duis: bonum eſt illis, ſi ſic permaâ-
neant, ſicut & ego. Quod ſi non ſe
continent, nubant. Mélius eſt enim
núbere, quam uri.
Is autem, qui matrimohiô jun-
cti ſunt, præcipio non ego, ſed
Beminus, uxôrem à viro non dis-
cédere: quòd ſi diſceſſerit, mané-
re innuptam, aut viro ſuo reconci-
liari. Et vir uxòôrem non dimittat.
Nam céteris ego dico, non Däs. Si
quis frater uxôrem habet infidélẽ;»
& hæc conséntit habitare cum illo,
non dimittat illam. Et ſi qua mu-
lier fidélis habet virum infidélem,
& hic conséntit habitare cum illa,
non dimittat virum: ſanctificatus
eſt enim vir infidelis per mulierem
fidélem, & ſanctificata eſt mulier
infidélis per virum fidelem : alioò-
quin filii veſtri immundi efſent;,
nunc autem ſancti ſunt.
F E R Il A EXT A.
De Epiſtola prima ad Corinthios.

I linguis hôminum foquär, &
Sknsclorum , charitàatem autem
non habeam, factus ſum velut æsS
ſonans aut cymbalum tinniens.
Et ſi habuero Prophetiam, & no-
verim myſteria omnia, & omnem
ſciéntiam, & ſi habuero omnem
frdem;, ita ut montes transferam,
charitatem autem non habuero ;,
KRihil

190
nihil ſum. Et ſi diſtribuero in eibos
pàuperum omnes facultates meas,
& ſi tradidero corpus meum, ita ut
ardeam, charitätem autem non
habuero, nihil mihi prodeſt.

Haritas patiens eſt, benigna
eſt : Charitas non æmulatur,
non agit perperam: non inflatur,
non eſt ambitiôſa, nonquærit, quæ
ſua ſúùnt, non irritatur; non cogi-
tat malum, non gaudet ſuper ini-
quitate „ongaudet verò veritati:
ômnia ſuffert, omnia credit, omnia
ſperat, omnia sùúſtinet. Charitas
numquam éxcidit, ſive Prophetiæ
evacuabuúntur, ſive linguæ ceſsa-
bunt;, ſive ſciéntia deſtruétur. Ex
parte enim cognôſcimus, & ex
parte prophetamus: Cùm autem
vénerit,; quod perféctum eſt, eva-
cuabitur, quod ex parte eſt.

Om eſſem parvulus, loquébar
ùt parvulus, ſapiébam ùt par-
vulus; cogitabam ùͤt parvulus.
Quando autem factus ſum virx,,
evacuavi, quæ exant parvuli. Vidé-
mus nunc per ſpéculum in ænig-
mate, tunc autem facie ad faciem.
Nunc cognoſco ex parte: tunc au-
tem cognôſcam, ſicut & cognitus
ſum. Nunc autem manet fides,
ſpes, charitas, tria hæc: major
autem horum eſt charitas.
S A BBAT O.
De Epiſtola prima ad Corinthios.

D collectis autem, quæ fiunt in
Sanctos, ſicut ordinavi Eccleſiis
Galatiæ; ita & vos facite., Per unam
Sabbati unusquisque veſtrùm apud
ſe ſeponat, recôndens quòd ei be-
nè placuerit: ut non, cum vénero,
tunc colléectæ fiant. Cùm autem
præſens füero, quos probavéritis
per epiſtolas, hos mittam perférre
gratiam veſtram in Jeruſalem. Quòd
ſi dignum füerit; ut & ego eam,
mecùm ibunt.

Eniam autem ad vos , cum
Macedoôniam pertransiero: nam
Macedoniam pertransibo. Apud
vos autem forſitan manébo, vel
étiam hyemabo: ut vos me dedu-
catis, quocumque iero. Nolo enim
vos modo in tranſitu vidére: ſpero
enim me aliquantulum temporis
manére apud vos, ſi Dominus per-
miſerit. Permagébo autem Ephe ſi

usque ad. Pentecôſten. Oſtium
enim mihi apértum eſt magnum,
& evidens, & adversarii multi.

I autem vénerit Timôtheus, vi-
déte, ut ſine timore ſit apud
v6sSs: opus enim Dômini operatur,
ſicut & ego. Ne quis ergo illum
ſpernat: deduúcite autem illum in
pace, ut véniat ad me: expécto enim
illum cum fratribus. De Apollo
autem fratre vobis notum facio,
quoniam multum rogavi eum, ut
veniret ad vos eum fratribus: &
utique non fuit voluntas, ut nunc
veniret; véniet autem, cum ei va-
cuum fuerit. Vigilate, ſtate in fide,
viriliter agite, & confortàmini.
Omnia veſtra in charitate fiant.
S A B B A T O P RIMO

88.

Mnipotens, ſempitérne Deus,
qui cœleſtia ſimul & terréna
moderaris: ſuplicationes poôpuli
tui clemeènter exaudi, & pacem
tuam noſtris concéde tempéôribus.
Per Doôminum.

89.
DO MINICAII.

Incipit Epiſtola ſecunda B. Pauli
Apôſtoli ad Corinthios.

PAulus Apôſtolus Jeſu Chriſti
per voluntatem, Dei, & Timo-
theus frater, Eccléſiæ Dei, quæ eſt
Corinthi, cum omnibus Sanctis-
qui ſunt in univérſa Achaia. Gra-
tia vobis, & pax à Deo Patre no-
ſtro, & Dômino Jeſu Chriſto. Be-
nedictus Deus, & Pater Düi noftri
Jeſu Chriſti, Pater miſericordiarů;
& Deus totius conſolationis, qui
conſolatur nos in omni tribulatio-
ne noôſtra;: ut poſsimus & ipfſi con-

. 7
ſolari eos, qui in omni preſsura

ſunt per exhortationem, qua exhor-

tàamur & ipſi à Deo. Quoniam ſic-
ut abundant Paſſiones Chriſti in
nobis;, ita & per Chriſtum abun-
dat conſolatio noſtra.
Düe, ne in ira tua arguas me⸗ne-
que in furore tuo corripias mnc:

mnonm,

Miſerer
firmus ſun
venerunt!
me tenebr
Olye aut
Arn er
conſolam
ne: ſiye
hortatiot
toleranti
quas & n
ſtra ſ
quod ſicut
ſic eritis 3
Deus,
Kfjudicas æ
Paupern in
tu ſolus l.
3lderas.
eſt panper
Qula.
On e
VoS
nolttg, gn
niam ſupra
ſupra virtu
etiam vire
ipfis reſpon
ut non ſim
In Deo, i
ſe tantis,
eruit: in
Kadhuc en
Vobis in o
muültorum
nobis eik
Dratix agin
A dextr.
cOmmove
Titum eit
Autga me⸗
d mer
4 Dai

Rennos,
Larl dank
8 Iuater

Verd

Un

Cöſten
ln e n

ſfennh

Corunthids

Miſerére mei Dñe, quôniam in-
firmus ſum. Timor & tremor
venérunt ſuper me, & contexérunt
me ténebræ. Miſerére.
AIve autem tribulamur pro ve-
ſtra exhortatione & ſalute, ſive
conſolamur pro veſtra conſolatio-
ne: ſive exhortamur pro veſtra ex-
hortatione, & ſalute, quæ operatur
toléräntiam earumdem paſſionum,
quas & nos patimur, ut ſpes no-
ſtra firma ſit pro vobis: ſciéêntes,
uoôd ſicut socii paſlionum eſtis,
4 eritis & confolationis.
Deus, qui ſedes ſuper thronum,
& judicas & quittem, eſto refugium
pauperü in tribulatione: * Quia
tu ſolus laborem & doloôrem con-
sideras. Tibi enim derelictus
eſt pauper, pupillo tu eris adjutor.
Quia. . 9
On enim volumus ignorare
vos fratres de tribulatione
noſtra, quæ facta eſt in Aſia;, quô-
niam ſupra modum gravati ſumus
ſupra virtutem: ita ut tædéret nos
étiam vivere. Sed ipſi in nobismet-
ipfis reſponſum mortis habuimus,
ut non ſimus fidentes in nobis, ſed
in Deo, qui suſcitat môrtuos: qui
de tantis periculis nos eripuit, &
ruit: in quem ſperamus, quoniam
& adhuc eripiet, adjuvantibus &
vobis in oratiône pro nobis: ut ex
multorum personis;, ejus, quæ in
nobis eſt donationis, per multos
gratiæ agantur pro nobis.
A dextris eck mint Dôminus, ne
commovear: *% Propter hoc dila-
tatum eit cor meum, & exultavit
lingua mea. Düs pars hærédi-
tatis meæ, & calicis mei. Propter.
oôria Patri. Propter.

Sermo S. Joannis Chrysoſtomi.

Bzitl Pauli Epiſtolarum lectiôné
dum aſsidue aufcúlto, perque
hebdomadas singulas bis ſæpeé, &
ter & quater, quotiescùmque ſan-
ktrm martyrum memorias cele-
bramus, gaudio exulto, tuba illa
ſpiritali pérfruens, & éxcitor, ac
deſidério incaléſco, vocem mihi
amicam agnoſcens, & feié præsen-
tem ipſum intueri, & diſſeréntem
audire videor. Sed tamen doleo,
& moleſtè fero, quod virum hunc
non omnes;, ſicut par eſt, cognoſ-
cunt: verùm ita illum nonnulli
ignôrant, ut ne Epiſtolarum quidé

191
ejus nümerum plane ſciant. Hoc
verô non imperitia facit, ſed quòd
nolint beati hujus viri ſcripta aſsi-
duèe in manibusg habére.
Notas mihi feciſti Dñe vias vitæ:
Adimplébis me lætitia cum vul-
tu tuo: delectatiônes in déxtera
tua usque in finem. Tu es, qui
reſtitues hæreditatem meam mihi,
Adimplebis.
Eque enim nos, quæ ſcimus,
ſi quid ſcimus s5 ab ingénii bo-
nitate atque acumine ſcimus; ſed
nod erga hunc virum impénsè af-
ecti, ab illius lectione numquam
diſcedimus: siquidem qui amant,
ii plus quàm cæteri omnes eôrum
facta norunt, quos amant, ut qui de
iis ipſis ſint ſoliciti. Id quod bea-
tus hic véluti oſténdens, ad Phi-
lippenſes ait: sicut eſt mihi juſtum,
ut hoc de yobis omnibus séntiam,
eo quod habeam vos in corde, & in
vinculis meis, & in defenſione, &
confirmatione Evangélii.
Diligam te Démine virtus mea
Bôminus firmaméntum meum »
Et refugium meum. Liberaà-
tor meus, Deus meus, adjuùtor meus.
Et.
Uaprôpter ſi & vos quoque
lectioni diligénter atténdere
vÖluéritis,z nihil aliud vobis erit re-
quiréndum. Verax eſt enim Chriſti
ſermo dicéntis: Quærite, & inve-
niétis: pulsate, & aperiétur vobis.
Céterùm, quandòquidem compluù-
res ex iis, qui huc nobiscum con-
véniunt, & liberôrum educatiôné,
& uxôris curam, & familiæ provi-
déntiam ſuſcepêre, ob idque totos
ſeſe huic labôri dare non suſtinent:
at certe ipſi vos excitate ad ea ſal-
tem capienda, quæ alii collegerint,
ſtudii tantümdem iis, quæ dicta
fuerint, auſcultandis, quantum pe-
cuniis colligendis impertiéntes,
Nam etfi turpe ſit, non niſi tantum
ſtudii à vobis exigere optabile ta-
men erit, ſi tantum ſaltẽ tribuatis.
Domini eſt terra, & plenitudo
ejus? * Orbis terrarum, & uni-
vérſi; qui habitant in eo.
Ipſe ſuper maria fundavit eim-,
& fuper flůmina præparavit illam-
Orbis. lôria Patri. Orbis.

éctio ſandi Evangelii ſecundùm
Joannem. C⸗
N illo tempore : Nuůptiæ factæ
ſunt in Cana Galilææ : erat
2-

192
Mater Jeſu ibi. Vocàâtus eſt autem
& Jeſus, & diſcipuli ejus ad nuúp-
tias. Et réliqua.
Honiilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Uod Bôminus invitatus venit
ad nůptias, etiam excépta my-
ſtica ſignifcatioòne, confirmare vo-
luit, quod ipſe fecit nuptias. Futũúri
enim erant, de quibus dixit Apoô-

ſtolus, prohibéntes núbere, & di-

céêntes, quod malum eſſent nùptiæ,
& quòôd diabolus eas feciſſet: cùm
idem Däüs dicat in Evangélio, in-
terrogâtus, utrùm liceat héômini
dimittere uxôrem ſuam ex quali-
bet cauſa, non licére, excépta cauſa
fornicationis. In qua reſponſione,
ſi meminiſtis, hoc ait: Quod Deus
conjunxit, homo non séparet.
Ad te Dômine levavi animam
meam: „Deus meus in te confido,
non erubéſcam. Cuſtodi ani-
mam meam, & éripe me. Deus.

T qui benéèé erudtti ſunt in fide
Catholica, nov érunt, quòd Deus
fécerit núptias: & ſicut conjunctio
à Deo, ita, divortium à diabolo fit.
Sed proptereà in cauſa fornicatioô-
nis licet uxôrem dimittere, quia
ipſa eſſe uxor prior noluit, quæ fi-
dem conjugalem marito non ſer-
vavit. Nec illæ, quæ virginitatern
Deo vovent, quamquam ampliô-
rem gradum honoris, ſanctita-
tis in Eccléſia téneant, ſine nuúptiis
ſunt: nam & ipſæ peértinent ad
núptias cum tota Eccleſia, in qui-
bus núùptiis ſponſus eſt Chriſtus.
Duo Séraphim clamabant alter
ad alterum: Sanctus, Sanctus,
Sanctus, Dominus Deus Sabaoth:
Plena eſt omnis terra gloria ejus.
Tres ſunt, qui teſtimonium dant
in cœlo, Pater, Verbum, & Spiritus
ſanctus: & hi tres unum ſunt. San-
Kus. loria Patri. Plena.

C per hoc ergo Dis invitatus
venit ad nuptias, ut conjugalis
cAſtitas firmarétur, & oſtenderetur
ſacraméntum nuptiarum: quia & il-
lärum nuptiarum fſponſus personi
Domini figurabat, cui diéctum etft:
Serväfti vinum bonum usq; adhuc.
Bonum enim vinum Chriſtus fer-

vâàvit usque adhuc, id eſt, Evangélin
ſuum. e Deum laudamus. II.

Nuptiæ factæ
ſuntin Cana Galilææ, & erat ibi
Jeſus cum Maria Matre ſua.
mnipotens. 90.

89.

Deficiénte
vino juſſit Jeſus impléri hydrias a-
qua, quæ in vinum convértla eſt,all.
mnipotens.

FE RIA SECUNDA.
De Epiſtola ii. ad Corinthios.

Ncipimus iterum nosmetipſos
commendaâre:? aut numquid egé-
mus (ſicut quidam) commendati-
tiis epiſtolis ad vos, aut ex vobis?
Epiſtola noſtra vos eſtis, ſcripta
in cordibus noſtris, quæ ſcitur &
légitur ab omnibus hominibus:
manifeſtati „ quod epiſtola eſtis
Chriſti, miniſtrata à nobis, & ſcrip-
ta non atraménto; ſed Spiritu Dei
vivi: non in tabulis lapideis, ſed
in tabulis cordis carnalibus. ,
Quam magna multituúdo dulcé-
dinis tuæ Däie, Quam abſcon-
diſti timéêntibus te! Et perfeci-
ſti eis, qui ſperant in te Dômine
in conſpectu filiorum hoôminum.
Quam.
Iduciam autem talem habémus
per Chriſtum ad Deum: non
quod ſufficientes ſimus cogitare
Aliquid à nobis, quaſi ex nobis, ſed
ſufficiéntia noſtra ex Deo eſt, qut
& idoneos nos fecit miniſtros novi
Teſtamenti;non littera, ſed Spiritu;
littera enim occidit, ſpiritus autem
vivificat. Quòd ſi miniſtratio mor-
tis litteris deformata in lapidibus;
fuit in gloria, ita ut non poſſent in-
téndere filii Ifrael in faciem Môyſi
propter glöriam vultus ejus, quæ
evacuatur ; quomodo non magis
miniftratio Spiritus erit in gloria?
Adjutor meus eſto Deus: * Ne

derelinquas meç. y, Neque deſpi-
cias me Deus falutaris meus. Ne.

An ſ.
Nis, g
gis abung
in Aoria.
el quoc e
tet excell
quod eva
multô m.
Tia eſt. H
multa fid
Moyſes p
clem ſuam
Iſinel in
tur, ſec 0
Usque in
iciplum ⸗
Tis Teſtam
tum, quon⸗
„Benedt
témpore
ore meo,
tur anima
etentun
loria bat

FVNN1
De Epiſk

Aünmd
Mris don
tionis dil.
hem ex De
non manuf
li Nun 5
trio
elhluper
men ſekk

elis 1
6, e Ni⸗
dus

homn

tinali
unn Hon-

tnen Ian
Deum

Am ſi miniſtratio damnatioô-
Nnis, gloôria eſt;, multò ma-
gis abúndat miniſtérium juſtitiæ
in gloria. Nam nec gloriſicatum
eſt, quod claruit in hac parte prop-
ter excelléntem gloriam. Si enim
quod evacuatur, per glôriam eſt :
multô magis quod manet, in glô-
ria eſt. Habéentes igitur talé ſpem,
multa fidúcia uimur: & non ſicut
Moyſes ponébat velaàmen ſuper fa-
ciem ſuam, ut non intênderent filii
Iſrael in faciem ejus, quod evacua-
tur, ſed obtuſi,ſunt ſenſus eoôrum.
Usque in hodiérnum enim diem;,
idipſum velamen in lectione véte-
ris Teſtaméênti manet non revela-
tum, quòniam in Chriſto evacuatur.
Benedicam Dominum in omni
témpore: Semper laus ejus in
ore meo. In Dômino laudabi-
tur anjma mea: audiant manſueti,
& læténtur. Semper.
lIôria Patri. Semper.

FERY A T E KR I A.
De Epiſtola ii. ad Corinthios.

Cimus enim, quôniam ſi terré-
Senr domus noſtra hujus habita-
tiônis diſſolvatur, quod ædificatioô-
nem ex Deo habémus, domum
non manufactam, ætérnam in cœ-
lis. Nam & in hoc ingemiscimus,
habitatiônem noſtram, quæ de co-
lo eſt, ſuperindui cupiéntes: ſi ta-
men veſtiti, non nudi inveniâmur.
Nam & qui ſumus in hoc taberna-
culo, ingemiſcimus gravâti, eò
quôd nolumus expoliari, ſed ſu-
perveſtiri, ut abſorbeatur, quod
mortäle eſt, à vita.
. Auribus percipe Deus lacrymas
meas:; ne sileas à me, remitte mihi:
Quôniam incola ego ſum apud
te, & peregrinus.
Complaäceat tibi,
me;
feſtina.

Udéntes igitur ſemper, ſcién-
tes, quôniam dum ſumus in
corpore, peregrinamur à Döômino,
(pPer fidem enim ambulamus, &
non per ſpéciem) audémus au-
tem, & bonam voluntatem habé-
mus magis peregrinari à corpore;,

lace ut eripias
Doômine ad adjuvandum me
Quoniam.

& præsénhtes eſſe ad Dominum.

1
Et ideò conténdimus ſive aberh-
tes, ſive præséntes placére illi.
Omnes enim nos manifeſtari o-
portet ante tribunal Chriſti, ut ré-
ferat unusquisque prôpria corpo-
ris, prout geſſit, ſive bonum, ſi-
ve malum.
Stätuit Dôminus ſupra petram
pedes meos, & diréxit greſſus meos
Deus: Et miſit in os meum càân-
ticum novum. F., Exaudivit pré-
ces meas, & eduúùxit me de lacu
misériæ. Et miſit.

Ciéntes ergo timorem Dômi-
Oni, hominibus ſuadémus, Deo
autem manifeſti ſumus. Spero au-
tem & in conſciéntiis veſtris mani-
feſtos nos eſſe. Non iterum com-
mendamus nos vobis, ſed occaſio-
nem damus vobis gloriandi pro
nobis; ut habeaàtis ad eos, qui in
facie gloriäntur, & non in corde.
Sive enim mente excédimus Deo;
ſive sobrii ſumus, vobis. Chäritas
enim Chriſti urget nos, æſtimantes
hoc, quôniam ſi unus pro omnibus
mortuus eſt, ergo omnes mortui
ſunt, & pro omnibus mortuus eſt
Chriſtus: ut & qui vivunt, jam
non ſibi vivant, ſed ei, qui pro
ipſis môrtuus eſt, & reſurréxit.
Ego dixi, Domine, miſerére mei:
Sana animam meam, quia pecca-
vi tibi. Ab ômnibus iniquitaà-
tibus meis éripe me Déômine. Sana
löria Patri. Sana.
F E R L A Q. U AR T A.
De Epiſtola ii. ad Corinthios.

Hès ergo habéntes promiſſiònes
chariſſimi, mundémus nos ab
omni inquinaménto carnis & ſpi-
ritus, perficiéntes ſanctificatienem
in timore Dei. Capite nos. Né-
minem læſimus, néminem corru-
pimus, néminem circumvénimus.
Non ad condemnatiônem veſtram
dico, Prædiximus enim, quòd in
côrdibus noſtris eſtis ad commo-
riéndum, & ad conveniéndum.
Ne perdideris me cum iniqui-
tatibus meis; Neque in finem
iratus resérves mala mea. Non
intres in judicium cum ſervo tuo
Doômine., Neque.

Ulta mihi fidúcia eſt apud
vos; multa mihi gloriatio
pro vobis; replétus ſum conſola-
tione, ſuperabundo gaudio in om
N ni

1
ni Dibulatione noſtra Nam & cum
veniſsémus in Macedoniam, nul-
jlJam réquiem habuit caro noſtra;,
ſed omnem tribulatiônem paſſi ſu-
mus: foris pugnæ, intus timéôres. Sed
qui conſolatur humiles, conſolatus
eſt nos Deus in advéntu Titi. Non
ſolùm autem in adventu ejus, ſed
étiam in conſolatione, qua con-
ſolatus eſt in vobis, réferens no-
bis veſtrum deſidérium, veſtrum
fletum, veſtram æmulationem pro
me, ita, ut magis gaudérem.
Paratum cor meum Deus; para-
fů cor meum: Cantabo, & pſal-
mum dicam Dômino. Exurge
gloria mea, exurge Pſaltérium &

cithara, exúrgam diluculo. Canta-

0.
Uoôniam etſi contriſtavi vos in
epiſtola, non me pœnitet: & ſi
pénitéret;, videns, quod epiſtola
illa(etſi ad horam)vos contriſtavit,
nunc gaudeo, non quia contriſtati
eſtis, ſed quia contriſtati eſtis ad
pœniténtiam. Contriſtati enim e-
ſtis ſecundàm Deum, ut in nullo
detriméntum patiamini ex nobis.
Quæ enim ſeçundùm Deum triſti-
tia eſt, pœniténtiam in ſalútem ſta-
bilem operatur: ſæculi autem tri-
ſtitia mortem operatur.
Adjutor meus tibi pſallam, quia
BDeus ſuſcêptor meus es: Deus
meus, miſericordia mea. Læta-
bor & exultabo in te, pſallam no-
mini tuo Altiſſime. Deus.
loria Patri. Deus.
F E KI A O△¾UI N T A.
De Epiſtola ſecùnda ad Corinth.

Tbſe autem ego Paulus obſecro
Vos per manſuetudinem, & mo-
deſtiam Chriſti, qui in facie quidé
hùmilis ſum inter vos, abſens aute
confido in vobis. Rogo autem vos,
ne præſens audeam per eam confi-
déntiam, qua exiſtimor audéfe in
quosdam, qui arbitràantur nos;
tamquam ſecundùm carnem ambu-
lémus, In carne enim ambulantes,
non ſecúndum carnem militamus.
Deus in te ſperavi, Dne, non
Confuúndar in ætérnum: in juſtitia
tua libera me. Et éripe me.
Inclina ad me aurem tuam, &
ſalva me. Et.

titdinem extolléntem ſe advér-
ſus ſciéntiam Dei, & in captivi-
tatem redigéntes omnẽ intelléctum
in obséquium Chriſti, & in promp-
tu habéntes ulciſci omnem inobe-
diéntiam, cum impléta fuerit veſtra
obediéntia. Quæ ſecundùm faciem
ſunt, vidéte Si quis confidit ſibi
Chriſti ſe eſſe, hkoc cogitet ite-
rüm apud fe: quia ſicut ipſe Chri-
ſti eſt; ita & nos.
Repleatur os meum laude tua,
ut hymnum dicam glériæ tuæ tota
die magnitúdinem tuam, noli me
projicere in témpore ſenectuͦtis.
Dum defecerit in me virtus mea,
ne derelinguas me. Gaudébunt
labis mea , cum cantavero tibi.
Dum. 4 I..
Am & ſi àmpliùs aliquid glo-
riatus füero de poteſtate no-
ſtra, quam dedit nobis Dominus
in æ dificatiônem, & non in deſtru-
ctionem veſtram, non erubeſcam.
Ut autem non exiſtimet tamquam
terrére vos per epiſtolas: quoniam
quidem Epiſtolæ, inquiunt, graves
ſunt & foxtes, præséntia autem
côrporis infirma , & ſermo con-
temptibilis: hoc côgitet;, qui ejus-
modi eſt, quia quales ſumus verbo
per epiſtolas abséntes, tales & præ-
séntes in facto. Non enim aude-
mus insérere, aut, comparare nos
quibúsdam, qui ſeipſos commeén-
dant: ſed ipſi in nobis nosmetip-
ſos metiéêntes, & comparantes nos-
metipſos nobis. .
Gaudeébunt labia mea, cùm can-
tavero tibi : Et anima mea:
quam redemiſti Dömine.
Sed & lingua mea meditabitur
juſtitiam tuuam , tota die laudem
tuam. Et. lIoria Patri. Et.
F E RI A §S X I A.
De Epiſtola ii. ad Corinthios.

SS gloriari opoôrtet (non éxpedit
quidem) véniam autem ad viſio-
nes & revelationes Dñi. Scio homi-
nem in Chriſto ante anos quatuor-
decim (ſive in corpore néſcio, ſive
extra corpus neſcio, Deus ſcit)
raptum hujuùsmodi usq; ad tertium
cœ lum. Et ſcio hujusmodi hominé
(ſive in corpore, ſive extra corpus
néſcio, Deus ſcit) quoniam raptus

Am arma militiæ noftræ non eſt in parauſſum, & audivit arcana

. 2 . . „.
carnalia ſuntzſed poténtia Deo ver

ad deſtrucktionem munitionum,

consilia deſtruéntes, & omnem al- in toto corde meo;

ba, quæ non licet hominiloqui-
Conhtébor tibi Doômine Deus
& honorifica-
bo

bo toren
Quin mi
mugun eſt
Deus m.
thi Deus
te, Olia.
N huju
me auten
in infirmit.
Foltero glo
Vetitätem e
ternne gui
ird lidet
ter me.
luionum e
Mühi ſtimul
SAtane, gui
tet quod te
Geret à me
tibi gratia
mitäte
Milerie
m eſt ſu
auümam me
In die
ſuri ad te⸗
eräſti.
lbentet
tmitit
In me virtt
Placeo mit
In contum
herlecutid
Chriſto. .
Potens ſun
VOS me coe
debui corm

meæx.
eis fort⸗
Minug Pro.
lotin bit
84
Deblt

Cce tti
Cre
ſaabie (uorn
N di Inhe
lpgui Ante
Onnmibeg

Iknmet 44

Ktolas: u

Ggitet,

Ales ſunnn

4

ntes,tllesl
n

bo nomen tuum in æztérnum:
Quia miſericôrdia tua Domine
magna eſt ſuper me.
Deus meus es tu, & confitébor
tibi: Deus meus es tu, & exaltabo
te. Quia.,
Ro hujusmodi gloriabor : pro
me autem nihil gloriabor, niſi
in infirmitatibus meis. Nam & ſi
voluero gloriari, non ero insipiens,
veritatem enim dicam : parco au-
tem, ne quis me exiſtimet ſupra id,
uod videt in me, aut aliquid au-
dit ex me. Et ne magnitùdo reve-
latienum extöllat me, datus eſt
mihi ſtimulus carnis meæ, angelus
satanæ, qui me colaphizet. Prop-
ter quod ter Dim rogavi, ut diſcé-
deret à me, & dixit mihi: Sufficit
tibi gratia mea: nam virtus in in-
firmitate perficitur.
X. Miſericordia tua Dômine ma-
Ena eſt ſuper me: Et liberàſti
animam meam ex inféêrno inferiori.
In die tribulationis meæ cla-
mavi ad te, quia exaudiſti me. Et
iberäſti.
Ibénter igitur gloriabor in in-
firmitatibus meis, ut inhabitet
in me virtus Chriſti. Propter quod
placeo mihji in infirmitatibe meis,
in contumeliis, in neceſſitatibus, in
perſecutiônibus, in angůſtiis pro
Chriſto. Cùm enim infirmor, tunc
potens ſum. Factus ſum insipiens,
veos me coegiſtis. Ego enim à vobis
debui comendari: nihil enim mi-
nus fui ab iis, qui ſunt ſupra mo-
dum Apôſtoli: tamétſi nihil ſum.
Factus eſt mihi Dis in refuùgiu.
Et Deus meus in auxilium ſpei
meæ. Eripuit me de inimicis
meis fortiſſimis, & factus eſt Doô-
minus protéctor meus. Et Deus.
3Iorfia Patri. Et Deus.

5§ A B F A T O.
De Epiſtola ii. ad Corinthios.

E tértio hoc vénio ad vos: In
ore duorum, vel trium teéſtium
ſtabit omne verbum. Prædixi &
prædico, ut bræſens, & nunc abſens,
is, qui ante peccavérunt, & cæteris
omnibus, quoôniam ſi vénero ite-
rúm, non parcam. An experimén-
tfüm quæritis ejus, qui in me loqui-
tur Chriſtus, qui in vobis non in-

firmatur,/ſed potens eſt in vobis:
Nam etſi crucinxus eſt ex infirmi-
tate: ſed vivit ex virtute Dei. Nam
& nos infirmi ſumus in illojſed vi-

tatem Hei⸗
*

195.
vemus cum eo ex virtúte Dei in
vobis. Ne perdideris. 193.

Osmetipſos tentate, ſi eſtis in
Vfide: ipſi vos probâte. An non
cognoſcitis vosmetipſos, quia Chri-
ſtus Jeſus in vobis eſt: niſi fortê
réprobi eſtis. Spero autem, quòd
cognoſcétis, quia nos non ſumus
réprobi. Oramus autem Deum, ut
nihil mali faciatis: non ut nos
probati appareamus, ſed ut vos .
quod bonum eſt, faciatis: nos au-
cem ut réprobi ſimus. Non enim
Poſſumus aliquid advérsus verita-
tem, ſed pro veritate. Gaudémus
enim, quoniam nos infirmi ſumus,
vos autem poteéntes eſtis. Hoc &
oramus veſtram conſummatiônem.
Paratum cor meum. 1 94.

Deò hæc abſens ſcribo, ut non
præſens duriàs agam ſecundâm
poteſtatem, quam Déôminus dedit
mihi in ædificationem, & non in
deſtructiônem. De cætero; fratres,
gaudéte, perfécti eſtôte, exhortami-
ni, idem sapite, pacem habéte, &
Deus pacis & dilectiônis erit vo-
biscum. Salutate invicem in oſculo
ſancto. Salutant vos omnes Sancti.
Gratia Dni noſtri Jeſu Chriſti, &
chàritas Dei, & comunicatio ſanéti
spiritus ſit cum omnibus vobis,
Amen. Adjuùtor meus.

Mnipotens, ſempitérne Deus,
infirmitàtem noſtram propi-
tius réſpice: atque ad protegen-
dum nos déxteram tuæ Majeſtatis
exténde. Per Doôminum-
DOMINICG A III.

Incipit Epiſtola B. Pauli Apéôſtoli
ad Galatas.
PAulus Apéôſtolus non ab homi-
nibus, neque per hominem, ſed
per Jeſum Ghriſtum, & BDeum
Patrem, qui ſuſcitavit eum à mor-
tuis, & qui mecum ſunt omnes
fratres; Eccléſiis Galatiæ: Gratia
vobis, & pax à Deo Patré, & Doô-
mino noſtro Jeſu Chrifto: qui de-
dit ſemetipſum pro beccatis no-
ſtris, ut eriperet nos de præsénti
ſæculo nequam, ſecundùm volun-
& Patris noſtri, cui eſt
gloria in ſæcula ſæculorum. Amen.
Domine, ne in ira tua arguas me
2 ne-

196 . n?
neque in futôre tuo corripias me: ni néômine, nondum tamen tenén-

Miſerére mei Dne, quéniam in-
firmus ſum.

tes ipſum gratiæ beneficium, & ad-
Timor & tremor huc voléntes eſſe ſub onéeribus le-

venérunt ſuper me, & contexérunt gis, quæ Düs Deus imposuerat non

me ténebræ. Miſerére.
Iror, quòd ſic tam citò trans-
ferimini ab eo, qui vos voca-

juſtam ſcilicet legem injuſtis ho-

minibus dando ad demonſtranda

vit in gratiam Chriſti, in aliud E- peccata eôrum;non auferenda. Non

vangelium, quod non eſt aliud, niſi

ſunt aliqui, qui vos contuùrbant, &
volunt convértere Evangelium
Chriſti. Sed licèt nos, aut Ange-

lus de cœlo evangelizet vobis,
prætérquam quod evangelizavimus
vobis, anathema ſit. Sicut prædixi-
mus, & nunc iterùm dico: Si quis
vobis evangelizaverit præter id;,
uod accepiſtis,anathema ſit. Mo-
4 enim hominibus ſuadeo, an
Deo: An quæro hominibus placé-
re: Si adhuc hominibus placérem,
Chriſti ſervus non eſſem.
Deus, qui ſedes ſuper thronum,
& jùúdicas æquitatem, eſto refuùgiũ
pauperum in tribulatione: “ Quia
n Whtus laborem & doloôrem con-
sideras. Tibi enim derelictus
eſt pauper, pupillo tu eris adjuùtor.
uia.
Otum enim vobis facio, fra-
tres, Evangélium, quod evan-
gelizatum eſt à me, quia non eſt
ſecuùndum hôminem:; neque enim
ego ab hômine accéèpi illud, neque
didici, ſed per revelatiônem Jeſu
Chriſti. Audiſtis enim converſa-
tionem meam aliquando in Judais-
mo, ,quéôniam ſupra modum per-
ſequébar Eccléſiam Dei,; & expu-
gnabam illam, & proficiébam in
Judaismo ſupra multos coætaneos
meos in genere meo, abundantiùs
æmulator exiſtens paternarum
mearum traditiônum.
A dextris eſt mihi Dôminus, ne
commovear: Propter hoc dila-
tatum eſt cor meum, & exultavit
lingua mea. Däüs pars hæredi-
tatis meæ, & calicis mei. Propter.
loria Patri. Propter.

De Expoſitione S. Auguſtini Epiſ-
copi in Epiſtolam ad Galatas.

(a Ppropter quam ſcribit A-
poſtolus ad Galatas „hæc eſt,
ut intélligant gratiam Dei, id ſecũ
agere, ut ſub lege jam non ſint.
Cùm enim prædicata eis eſſetEvan-
geélii gratia, non defuérunt quidam
ex circumciſione, quamvis Chriſtia-

enim aufert peccata, niſi gratia fi-
dei, quæ per dilectiônem operatur.
Notas mihi feciſti Dñe vias vitæ:
Adimplébis me lætitia cum vultu
tuo : delectatiônes in dextera tua
usque in finem. Tu es, qui re-
ſtitues hæreditàtem meam mihi.
Adimplébis.
Ub hac ergo gratia,jam Gaàlatas
Oconſtitůtos illi volébant conſti-
tùere ſub onéribus legis, aſſeveran-
tes, nihil eis prodéſſe Evangélium,
niſi circumciderentur, & cæteras
carnales Judaici, ritus obſervatio-
nes ſubirent. Et ideò Paulum Apo-
ſtolum ſuſpectũ habére cœperant,
à quo illis Evangélium prædicatä
erat, tanquam non tenentem difci-
plinam cæterôrum Apoſtolorum;
qui gentes cogébant judaizare.
„Diligam te Dômine virtus mea:
Doôminus firmaméntum meum,
Et refúgium meum. Libera-
tor meus, Deus meus, adjutor
meus. Et.
Alis quidem quæſtio eſt &, in
epiſtola ad Romanos: verum-
camen vidétur aliquid interéſſe-
uod ibi contentionem ipfam ci-
rimit, litémq; componit, quæ inter
eos, qui ex Judæis, & eos, qui ex Gé-
tibus crediderät, orta erat: cùm illi
tamquam ex méritis operum legis
ſibi rédditum Evangeélii præmium
arbitraréntur, quod præmii incif-
cumciſis tamquam immeritis nolé-
bant dari: illi contra Judæis ſe pra-
fêrre geſtirent, tamquã interfeétô.
ribus Dni. In hac verò Epiſtola à
eos ſcribit, qui jam comoti erät au-

Goritate illoru, qui exjudæis erant-

6

& ad obſervationes legis cogébant.
Doômini eſt terra, & plenitudo
Eéjus: Orbis terrarum, & uni-
vérſi, qui habitant in eo.
Ipſe ſuper maria fundavit eam,
& fuper flumina præparavit illam.
Orbis. loria Patri. Orbis.

éctio ſanéti Evangélii ecundùm
Matthæ um &
N illo témpore: cùm deſcendiſſet
Jeſus de monte, fecutæ ſun
Eu

ſuſtitiæ ſerviéntibus, ſed peccato-

elmtorb.
veniens
Homilia?

E mon
te, 0
Atiora a
Et primn
Nedum
tam mule
toris au
dum, gl
curatus ſ
nis: tertie
Capharna-
ti unt ei
ſplritus ve
Omnnes me
Ad te
meam:
non erub
mam mea

T ecce
Abat eun
Licationen
Cfketturoe
Uaculi, p
ſenmo fin
mundire.
Virtute n
jeſus man
1o 0, m
Dio, ſiit
Cconsidera
intiare
Duͦs relpo
Iat:Potes
Kaicit.
rique La
eparatin
deinde i

tamenta
enefcinmet;
ſub on
impos
us, ſelet
gen iiißl
1d Genonn

nitus oken
Ceo Lauu
bee c
Elium .
1 tenenten:

mine itun
nentunn Ii

eum turbæ multæ: & ecce leprôſus
véniens adorabat eum. Et reéliqua.
Homilia S. Hierônymi Presbyteri.

E monte Déômino deſcendén-
te, occrrunt turbæ, quia ad
altiôra aſcéndere non valuérunt.
Et primus ei occurrit leproôſus:
necdum enim pôterat cum lepra
tam multipligem in monte Salva-
toris audire ſermonem. Et notan-
dum, quod hic primus ſpecialiter
curatus ſit: ſecundo, puer Centurioô-⸗
nis: tértio ſocrus Petri fébriens in
Capharnaum: quarto loco, qui obla-
ti ſunt ei à demoônio vexati, quôr
ſpiritus verbo ejiciébat, quando &
omnes malè habéntes curavit.
Ad te Domine levavi animam
meam: *Deus meus in te confido
non erubéſcam. Cuſtodi ani-
mam meam, & éripe me. Deus-.

T ecce leprôſus véniens adoraâ-
bat eum, dicens: Rectè poſt præ-
dicçationem atque doctrinam ſigni
offértur occaſio, ut per virtũùtẽ mi-
gaculi, prætéritus apud audientes
ſermo firmétur. Dne, ſi vis, potes me
mundare. Qui voluntatem rogat, de
virtute non dubitat. Et exténdens
Jeſus manum tetigit eum, dicens:
Volo, mundare. Extendénte manũ
Dño, ſtatim lepra fugit. Simulque
considera; quàm humilis, & ſine ja-
Rantia reſponſio. Ille dixerat: Si vis:
Dñs reſpondit, Volo. Ille præmtiſe-
rat: Potes me mundare: Düs jungit,
& dicit. Mundare. Non ergo ut, ple-
rique Latinorum putant ſungéndu
eſt, & legendum, Volo mundare: ſed
ſeparatim, ut primùm, dicat, Volo,
deindé imperet, Mundare.
Duo Séraphim clamabant alter
ad àlterum: Sanctus, Sanctus,
Sanctus, Dôminus Deus Sabaoth:
Plena eſt omnis terra gloria ejus.
Tres ſunt, qui teſtimonium dant
in cœlo, Pater, Verbum, & Spiritus
ſanctus: & hi tres unum ſunt. San-
tus. loria Patri. Plena.

7T ait illi jeſus, vide, némini
dixeris. Et revéra quid erat
necéſsè, ut ſermône jactaret, quod
corpore præferebat? Sed vade ,
oſténde te Sacerdéti. Varias ob
cauſas mistit eum ad ſacerdotem:

primum propter humilitatem, ut

Sacerdotibus deferre honorem vi-
deatur. Erat enim lege præeeptum,

. . 19
ut qui mundãti fuerant à lepraoof-
ferrent múnera ſacerdòtibus. De-
inde ut mundaâtum vidéntes lepro-
ſum, aut créderent Salvatori, aut
non créderent: Si créderent, ſal-
varéntur: Si non créderent: inexcu-
sabiles forent. Et ſimul, ne, quod
in eo ſæpiſſimè criminabantur, le-
gem vidéret frangere.
e& Deum laudamus. II.

Cùm deſcendiſſet jeſus de monte,
ecce lepròſus véniens,adorabat eu,
