*Quæ eſt iſta, quæ aſcêndit per
desértum ſicut virgula fumi, ex
aromaãtibus myrxxhæ; & thurrisi Et.

Quæ multæ non potuérunt ex-
tinguere charitatem, nec flůmi-
na obruent illam: ſi déderit homo
omnem fubſtantiam domus ſuæ
pro dilectiòne, quaſi nihil deſpi-
ciet eam. Soror noſtra parva , 8
ſbera non habet. Quid faciemus
ſorôri noſtræ in die quando allo-
quenda eſt Si murus eſt, ædificé-
mus ſuper eum propugnacula ar-
géntea: ſi oſtium eſt, compinga-
mus illud tabulis cédrinis.
Sicut cedrus exaltata ſum in Li-
bano, & ſicut cypréſſus in monte

Sion: quaſi myrrha elécta,

Dedi ſuavitàtem odoris.
Et ſicut cinnamomum, & bal-
ſamum aromatigans. Dedi.

Go murus: & uͤbera mea ſicut
turris, ex quo facta ſum coram
goο quaſi pacem repériens. Vinea
fuit pacifico, in ea quæ habet pô-
pulos: tradidit eam cuſtodibus,
vir aftert pro fructu ejus mille ar-
genteos. Vinea mea coram me eſt.
Mille tui pacifici, & ducénti his,
dui cuſtòdiunt fructus ejus. Quæ
habitas in hortis, amici auſcùltant:
ftac me audire vocem tuam. Fuge
dilécte mi, & aſſimilare capreæ
hinnulôque cervôrum ſuper mon-

tes aromatum.

Quæ eſt iſta, quæ procéſſit ſi-
gut ſol, & formoſa tamquam Jeru-
lem? "vidérunt cam

liæ Sion; ratiénes:

83 5
& beâtam dixérunt „ & Reginz
laudavérunt eam. = ..
Et ſicut dies verni circumda-
bant eam flores rosarum, & lilia
convallium. Viderunt.
Iôria Patri. Vidérunt.

De Sermône S. Bernärdi Abbdtis.

Non eſt équidem, quod me ma-
gis delsdlet ſed nec eſt, quod
térreat magis, quam de gloriavVir-
ginis Mariæ habére ſermonem. Ec-
ce enim ſi in ea laudavero virgini-
tàtem, mihi multæ Virgines poſt
eam vidéntur offerri. Si humilita-
tem prædicavero, inveniéntur for-
te vel pauci qui (docente Filio
ejus) mites facti ſunt, & hùmiles
corde. Si magnificare volúero mi-
ſericôrdiæ ejus multitùdinem, ſunt
aliqui miſericordiæ viri „ étiam &
mulieres. Unum eſt, in quo nec
primam similem viſa eſt, nec ha-
bére ſequéntem; gaudia matris ha-
bens cum Virginitatis honore. Ma-
riæ privilégium eſt, non dabitur
alteri: ſingulare eſt, ſed continuò
étiam indicibile invenitur.
Ornatam monilibus filiam jJerũ-
ſalem Dôminus concupivit: * Er
vidéntes eam filiæ Sion, beatiſſi-
mam prædicavérunt, dicentes :
Unguéntum effúùſum nomen tuum.
Aſtitit Regina à dextris tuis
in veſtitu deauràato, circumdata
varietäte. Et videntes.

Erümtamen non hoc tantùm,
ſi diligenter atténdas, ſed ce-
teras quoque virtutes ſingulares
Ledeſs invénies in Maria, quæ vi-
ebantur eſſe comúnes. Quæ enim
vel Angélica pùritas Virginitati illi
audeat comparari, quæ digna fuit
Spiritus ſancti ſacrarium fieri,
habitaculum Filii Dei? Quanta
veròô, & quam pretiôſa humilitatis
virtus cum tanta puritàte, cum
innocçéntia tanta, cum conſcientia
prorſus absque delicto, imò cum
tantæ grätiæ plenitudine? Unde
tibi humilitas, & tanta humilitas,
6 Beata? Digna plane, quam re-
ſpiceret Doôminus, cujus decorem
concupiſceret Rex, cçujus odore
ſuaviſſimo ab ætérno illo paterni
inus attraherétur accbitu.
Beaâtam me dicent omnes gene
Quia fecit mihi Doô-
£ 2 mi⸗

minus magna; qui potens eſt, &
ſanctum nomen ejus,
Et miſericordia ejus à progé-
nie in progénies timéntibus eum.

Qnia.

Cce jam quibus potuimus vo-
tis, alcendentem te ad Filium
dedùximus, & proſecuúti ſumus
ſaltem à longe, Virgo benedicta.

Diffuſa eſt grätia in labiis tuis.
Proptéreà benedixit te Deus in
ætérnum.
Myrrha, & gutta, & caſia à
veſtiméntis tuis, à domibus ebuür-
neis, ex quibus te delectaverunt
filiæ regum in honoôre tuo. Prop-
téreà. .

Ntret ergo domum Salvator, &

Sit pietätis tuæ »ipſam quam apud
Deum gratiam inveniſti, notam
facere mundo, reis véniam, me-
délam ægris, pusillis corde robur,
afflictis conſolationem, pericli-
tantibus adjutorium, & liberatio-
nem ſanctis tuis précibus obtinen-
do. In hac quoque die ſolemnita-
tis & lætitiꝰ, dulciſſimum Mariæ
nomen cum laude invocantibus
sérvulis, per te Regina clemens,
gratiæ ſuæ muúnera largiatur Jeſus
Chriſtus Filius tuus, Dominus no-
ſter, qui eſt ſuper mnia Deus
benedictus in ſæcula.
Beata es Virgo Maria, quæ Dô-
minum portaâſti Creatorem mundi:
Genuiſti, qui te fecit „ & in
ætérnum péêrmanes virgo.
Ave Maria grätia plena: Déô-
minus tecum. Genuiſti.
loria Patri. Genuiſti.

Ectio ſancti Evangélüä ſecúndùm
Lucam.

S illo tempore: Intravit Jeſus
in quoddam caſtellum: & müů-
ler
excépit illum in domum ſuam. Et
réliqua.
Homilia S. Bernaârdi Abbatis.

Uid introiſſe eum dieimus in
caſtellum à étiam in anguſtiſ-
ſimum virginalis üteri diversôrium
introivit. Denique & mülier quæ-
dam excepit illum in domum ſuam.
Felix mäülier, cujus domus, Salva-
tore ſuſcepto, inventa eſt munda
quidem, ſed planè non vacua. Quis
enim vacuam dixerit, quam saluú-
tat Angelus gratia plenam? Neque
hoc ſolum, ſed adhuc quoque in
eam ſuperventúrum aſlerit Spiri-
tum ſanétum. Ad quid putas, niſi
ut étiam ſuperimpleat eam à Ad
quid, niſi ut adyeniente jam Spiri-
tu plena ſibi, eòdem ſupervenién-
re, nobis quoque ſuperpléna &
ſupereéffluens fiat ² .

quædam, Martha nômine,

frequénter viſitet eam, quam pœ-
nitens Laàzarus mundat, ornat
Martha, & Maria replet internæ
dédita contemplationi. Sed fortèé
curiôſus quisquam requirat » cur
in præsénti Evangélica lectione
nulla prorſus Lazari mentio fiat.
Arbitror ſane; ne id quidem à
propôſita ſimilitúùdine diſſidére.
Virginalem étenim domum inlel-
ligi, volens Spiritus, siluit non
incôngruè pœnitentiam, quæ ma-
lum utique comitatur. Abſit enim,
ut préôprii quidquam inquinamenti
domus hæc aliquàndo habuiſſe di-
catur, ut in ea proinde ſcopa Laà-
zari quærerétur. .
Beata es Virgo Maria, Dei Gé-
nitrix, quæ credidiſti Dômino:
perfécta ſunt in te, quæ dicta ſunt
tibi: Ecce exaltata es ſuper cho-
ros Angeloérum: Intercede pro
nobis adbhominum Deum noſtrum.
Ave Maria, gratia plena: Doô-
minus tecum. Intercede.
Horia Patri., Intercéde.

Imôtheus Antiochénus, Ro-
mam véniens Melchiade ſum-
mo Pontifice, cùm per annum ibi
Chriſti fidem prædicaâſſet, à. Tar-
quinio Urbis Præfééto conjicitut
in vincula, & poſt diuturnas car-
ceris ærmnas ad idòla perduùcitur;,
ut eis ſacrificet. Quam impieta-
tem ſumma libertàte deteſtatus »
acerbiſſimè cæditur, & excarnitfi-
câtum corpus viva calce perfundi-
tur. In quibus aliisque ſuppliciis
conſtans martyr capite pléctitur.
Corpus via Oſtiénſi prope ſepuͤl-
chrum beati Pauli Apoſtoli ſepeli-
tur Quo die étiam Alexandtre
Imperatôre, apud Oſtia Tiberina
Bippolytus Epiſcopus Portuénſis
ob præclaram fidei confeſſiénem,
mänibus pedibusque ligatis, in al-
tam fôveam aquis plenam præci-
Pitàtus, martyrio coronatus 5

Libidem
(lo item d
ne, propte
locni
ſens vitie
Ulinum ſun
Nutem ita
Me, nate
e, cœlum
enn intuere
ihitur, ſee
Oiler jeſul
Collam prebe
e Deum lun

Velcicapilli
iifunt, n
MAaenibus
Uxultabu
lLetabünt

Dmine.

DIE X.

Amnilid⸗
nerit eun

gni
Eintti
lls humili
Ulnti er ein
ele, 4 ccklel
Etoninun

ümah
kiau,
clun
ruike
unnſpe⸗
iän
llecens
nfängeret.
Ulie deli
lgerius in

in biuni
lrit te Deu

ltla, &
4 doömibgtn
te deleſtgen
note tuo, ⸗

um Saltüai
et eanngun
nundat , u
1 leplet IIn
onl, Netnt
n regltat,4
ugela lelii

n Comum int

Uns Auin
jm, (utr

oinde koot!
Maria, M
dili Der⸗
, gur li
es ſet/
lnfettigs
mDeumm,
ratir Nlenil
gteteece⸗
elcece⸗

1
tiochinu 4
Mlelcnicke,
im per md,
Cleiletn

& ibidem à Chriſtiânis =ſepultus.
Quo item die, Aureliano Impera-
töre, propter eamdem fidem Au-
guſtoduni Symphorianus adolé-
ſcens varie tortus eſt. Qui dum ad
ultimum ſupplicium dùceretur,
matrem ita clamantem audiens:
Nate, nate, memento æteérnæ vi-
tæ, cœlum súſpice, & ibi regnan-
tem intuére: tibi enim vita non
eripitur, ſed mutatur in mélius:
fortiter Jeſu Chriſti cauſa carnifici
collum præbuit.
e Deum laudaâmus. II.

Veſtri capilli càpitis omnes nume-
räti ſunt, nolite timere, multis
palſséribus meliòres eſtis vos.
Exultàâbunt Sancti in glorzia.
Lætabuüntur in cubilibus ſuis.
„Oratio. A uxilium tuum nobis
Dômine. 834.

DIE XXIII. AUGUSTI.

Similabo eum.
Amavit eum. Xxlv.

Eus, qui per beatumbhilippum

Confeêſsorem tuum eximium
nobis humilitätis exémplum tri-
buiſti: da famulis tuis proſpera
mundi ex ejus imitatione deſpi-
cere, & cœleſtia ſemper inquirére.
Per Dominum.

Pkitigpu; ex nôbili Benitiôrum
familia Floréntiæ natus, futùræ
ſantitatis jam inde ab incunabulis
indicium præbuit: vix enim quin-
tum ætatis menſem ingréſſus, lin-
guam in voces mirificè ſolvit, hor-
tatusque fuit matrem, ut Deiparæ
Servis éleemôſynam impertiret.
Adoléſcens dum Parifiis littera-
rum ſtúdia cum pietatis ardoôre
conjúngeret, plúrimos ad cœléſtis
patriæ deſidérium inflammavit.
Reverſus in päâtriam, & ſingulari
viſione à beatiſſima Virgine in Ser-
vVoôrum ſuôrum familiam nuper in-
ſtitůtam vocatus, in Senarii montis
antrum concéèſſit, ubi aſperam qui-
demjugi corporis caſtigatioône, ſed
Chriſti Dômini cruciatum medi-
tatioòne ſuavem vitam duxit: indé-

ſthiam miſit :

ſpe in extaſim rapi viſus eſt.

. 837
que per univérſam penè Europam
magnamque Aſiæ partem, quam
Evangélicis prædicationibus obi-
vit, ſodalitia Septem Dolòrum Dei
Matris inſtituit, ſuumque Ordi-
nem eximio virtütum exeémplo
propagavit.
Honéſtum fecit. 832.

Ivinæ charitatis & Cathélicæ
fidei dilatandæ ardéôre vehe-
ménter accenſus, ſui Ordinis Ge-
neralis relúctans, atque invitus re-
nuntiatus, Fratres ad prædican-
dum Chriſti Evangélium in Scy-
iple verò plurimas
Itàliæ urbes concurſans, gliſcentes
in eis civium diſcôrdias compô-
ſuit, multasque ad Romani Ponti-
ſicis obedieéntiam revocavit: nihil-
que de ſtudio aliénæ ſalutis omit-
tens, perditiſſimos homines e vi-
tiòrum cœno ad pœenitentiam, ac
Jeſu Chtiſti amôrem perduxit.
Oratiôni ſummoôpere adaictus le.
ir-
ginitatem verò adeo coôluit, ut ad
extrémum usque ſpiritum volun-
târiis ac duriſſimis ſuppliciis illi-
batam cuſtodiérit. .
Amavit eum Dôminus. 832.

Ffléruit in eo jugiter ſingularis
erga pauperes miſericordia, ſed
præcipue cum apud Camilianum
agri Senenſis vicum leproſo nudo
eleemoſynam peténti, propriam»
qua indũtus erat, veſtem fuit elar-
gitus, qua ille contéctus, ſtatim à
lepra mundatus eſt: cujus miraculi
cùm longe lateque fama manaſſet »„
nonnulli ex Cardinalibus; qui Vi-
térbium, Clemente quarto vita
functo, pro ſucceſsòre deligéndo
convénerant, in Philippum, cujus
cœleſtem étiam prudentiam per-
ſpéctam habébant, intendérunt.
Quo compérto vir Dei, ne fortè
paſtoràalis regiminis onus ſubire
cogerétur, apud Tuniäatum mon-
tem tamdiu delituit, donec Gre-
goôrius décimus Pöntifex mäximus
fuerit renuntiatus; ubi balneis »,
quæ étiam hôdie ſancti Philippft
vocântur, virtùtem ſanandi mor-
bos, ſuis précibus impetravit.
Dénique Tudérti anno milleſimo
ducentéſimo octogéſimo quinto in
Chriſti Domini e& Gruce pendentis
ampléxu, quem ſuum appellabat

librum, ſanctiſſimè ex hac vita mi-
2£ £ 3 Eravit

PIE XXIV.

ſtoli

prædicaâre, quod

238

„

gravit. Ad ejus tmulum cæci vi-

ſum, claudi greſſum, moôrtui vi-
tam recepeérunt. Ouibus aliisque
plurimis fulgéntem ſignis Clemens
décimus Pontitez maximus San-
ctorum nũúmero adſcripſit.
Iſte homo perfecitf. 832.

olite timére pusilus grex.

oc eſt

præcéptum meum.

.

A, quæſumus, omnipotens De-
us: ut beati Bartholomæiaâ po-
ſtoli tui, quam prævenimus, vene-
randa ſolemnitas, & devotionem
nobis augeat, & ſalútem. Per Däm.

PIE XXIV. AUGUSTI.

oe eſt præcéptum.

1. B
„ quæſumus.

38.
XXV. AUGUSTI.

Mnipotens ſempitérne Deus,
Qui hujus diéi venerandam
ſanctamque lætitiam, in beaâti Apô-
oli tui Bartholoômæi feſtivitate
tribuiſti: da Eccléſiæ tuæx, quæſu-
mus, & amare daec crédidit ,"&
cuit. Per Düm.

Hic vir deſpiciens.
Juſtum deduxit. li
D eus, qui per beàâtum.
837.

1.

ie nos exiſtimet.

læus, cùm in Indiam citeriôrem,
quæ ei in orbis terrarum ſortitiô-
ne ad prædicandum Jeſu Chriſti
Evangélium obvénerat, progréſſus
eſſet, adyveéntum Domini jeſu juxta
ſanéti Matthæi Evangélium illis
Gentibus prædicàvit. Sed cùm in
ea provincia plůrimos ad Jeſum
Chriſtum convertiſſet, multos la-
béôres calamitatésque perpéſſus,
venit in majorem Arméniam.
Vidi conjunctos viros habéntes
ſplendidas veſtes, & Angelus Doô-
mini locùtus eſt ad me, dicens:
Iſti ſunt viri ſancti facti amici
Dei.
Vidi Angelum Dei fortem vo-
lantem per medium cœlum, voce
masna clamantem, & dicentem.

Bi Polymium Regem, & cônju-
gem ejus, ac prætérea duoôde-
cim civitates ad Chriſtianam fidem
perdüxit. Quæ res in eum mag-
nam invidiam concitavit illius
Gentis ſacerdotum. Nam usque
adeo Aſtyagem; Polymi Regis fra-
trem, in Apôſtolum incenderunt,
ut is vivo Bartholomæo pellem
crudéliter detrahi juſſerit, ac caput
abſcindi, quo in martyrio animam
Deo réddidit. .
Beati eſtis, cum maledixerint
vobis homines, & perſecuti vos
fúerint, & dixerint omne malum
advérsùm vos, mentientes, propter
me: Gaudéte, & exultate »
quoniam merces veſtra copioſa
eſt in cœlis. . .. .
g. Cùm vos oôderint hômines, &
cuùͤm ſeparaverint vos, & exprobra-
verint, & ejeécerint nomen veſtrum
tamquam malum, propter Filium
hominis. Gaudéte.

Jus corpusAlbani, quæ eſt urbs
majoôris Arméniæ, ubi is paſſus
fuerat, ſepúltum eſt: quod poôſteà
ad Liparam inſulam delatum, inde
Benevéntum translatum eſt: poſtré-
mô Romam ab Othoône tértio Im-
Peratôre portatum, in Tiberis in-
ula, in Eccléſia ejus némine Deo
dicata, collocatum fuit. Agitur au-
tem Romæ dies feſtus octavo Ka-
lendas Septémbris, & per octo con-
ſequentes dies illa Basilica magna

Populi frequentia celebratur:
i

Bürholameur Apôſtolus, Gali-

llilunt t
ei, qui corn
chun, mer
Modo cor
ümam.
Iki ſunt,
tubulati
ſas in Saner
loria Latri,

lectio land
1
Rho tanho

ponten or⸗
hng in Ora,

Cer ſaus el
los. Etr
ommilia 8,

Mnes me
montem
Cicümque
en Wonten
elizas Sion
entuam, g
I Non ve
et kabis fub
Nontem alcen
kunetihlee
tes enim nci
angelio inr
Iuno monten
06, 0rar etg
Noſe Oblecte
ſeitet. Nam
der in Poter
Men ut homl
lectindum
Udi dn
1 lunt,
lüntayerunt
e (Cili
imiei Dei
nomnen
orum Kin
Meiun.

Tent
.rtione
Ckriliine
Piur⸗ V

döktolns l
lanmn citeriort,

tlatum ſonii

1.

um ſeln Cnd

lue perhe,
Armenian
8Viros hibet
Angelu⸗
1 me, Cire
di adi an
Dei fottem n
ncclun,
, § Cene

n mleline

hetleeli/

)
ſelet .

intoonne
10 elni .

Hoen ſelt
opier

etotie
uslian
geblin

Iſti ſunt triumphatõres, & amici
Dei, qui contemnéentes juſſa Prin-
cipum, meruerunt præmia ætérna:
Modô coronantur, & accipiunt
palmam.
Iſti ſunt, qui venérunt ex mag-
na tribulatiõne, & lavérunt ſtolas
ſuas in sanguine Agni. Modòô.
loria Patri. Modo.

Ledio ſanâi Evangelii ſecnduům
Lucam.

Nillo téempore: Exiit jeſus in
montem orare, & erat perno-
ctans in oratione Dei Et cuùm
dies factus eſſet, vocavit diſcipu-
los ſuos. Et réliqua.

7

Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

Mnes magni, omnes ſublimes
montem aſcendunt Non enim
cuicumque Propheta dicit: Aſcén-
de in montem exceélſum, qui evan-
gelizas Sion: exalta in virtüte vo-
cem tuam, qui evangelizas Jeruũſa-
em. Non veſtigiis corporalibus,
ſed factis ſublimiòribus in hunc
montem aſcénde, & séquere Chri-
ſtum, ut ipſe eſſe mons poſſis. Mon-
tes enim in circuitu ejus. Quare in
Evangélio invénies, ſolos cum Do-
mino montem aſcendiſſe diſcipu-
los. Orat ergo Dominus, non ut
pro ſe obſecret, ſed ut pro me im-
petret. Nam etſi omnia posuerit
Pater in poteſtate Filii, Filius ta-
men ut hominis formam impléret,
obſecrandum Patrem putat eſſe pro
nobis, quia advocatus eſt noſter.
Iſti ſunt, qui viventes in carne,
plantavérunt Eccléſiam sânguine
ſuo: „ Càlicem Doômini biberunt,
& amici Dei facti ſunt.
In omnem terram exivit ſonus
eorum, & in fines orbis terræ ver-
ba eôrum. Calicem.

T erat, inquit, pernôctans in
oratione Dei. Sspécies tibi

Chriſtiäne datur, forma præſcri-

bitur, quam débeas æmulaàri. Quid
enim te pro ſalùte tua facere opor-
tet, quando pro te Chriſtus in
oratiône pernoctat? Quid te fa-
cere coônvenit, cùm vis aliquod
pietatis officium adoriri, quando
Chriſtus miſsurus Apoſtolos; ora-
vit prius, & ſolus oravit? Nec. us-
quam alibi, ſi non fallor, oraſſe

839
cum Apôſtolis reperitur: ubique
ſolus öbſecrat. Dei enim const-
lium humana vota non capiunt;:
nec quisquam interiòôrum poteſt
eſſe particeps Chriſti.
Iſti ſunt viri ſanéti, quos elégit
Pôöminus in charitate non ficta, &
dedit illis glöriam ſempitérnam:
Quòôrum doctrina fulget Ecclé-
ſia, ut ſole luna.
Sancti per fidem vicérunt regna;
operati ſunt juſtitiam. Quoôrum.
loria Patri. Quoôrum.

Ocavit, inquit, diſcipulos ſuos,
& elégit duoòdecim ex ipfſis,
quos ad propagandum auxilium ſa-
lutis humanæ per terrärum orbem
ſatôres fidei deſtinaret. Simul ad-
vérte cœléſte consilium. Non ſa-
piéntes aliquos, non divites, non
nobiles, ſed piſcatores & publica-
nos, quos dirigeret, elégit, ne
traduxiſſe prudéntia, ne redemiſ-
ſe divittis, ne poténtiæ nobilita-
tisque ailcktoritate traxiſſe aliquos
ad ſuam gratiam videretut: ut ve-
ritatis ratio, non diſputatiônis
gratia prævaléret.
e Deum laudamus. II.

DIE XXV. AUGUSTI.

Similàbo eum viro ſapiénti;
qui ædificavit domum ſuam ſupra
petram.
. Amavit eum Dominus, & or-
navit eum.
Stolam glôriæ induit eum.

Eus, qui beätum Ludovicum
Confelsorem tuum de terréno
regno ad cœléſtis regni gloriam
transtuliſti, ejus quæſumus meritis
& interceſſioéne, Regis regum
Jeſu Chriſti Filii tui facias nos eſſe
consortes. Qui tecum.

Udovicus nonus Galliæ Rex „
Lodecim annos natus; patre
amiſſo, & in Blanchæ matris ſan-
ctiſſima diſciplina educatus, cùm

jam vigéſimum annum in regno
G ⅛ε &% 4 age-

840
Aeter in morbum incidit: quo
témpore cogitavit de recuperända
poſſeſſione Jeroſolymòrum. Quam-
brem ubi convaluiſſet, vexillum
ab Epiicopo bpariſienſi accépit :
deinde mare cum ingenti exeércitu
trajiciens, primo prælio Saracénos
tugavit. Sed cum ex peſtiléntia
magna militum multitüdo periiſ-
ſet, victus ipfe captúsque eſt.
Honéſtum fecit illum Dôminus,
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
à ſeductoribus tutavit illum :
Et dedit illi claritatem ætérnam.
. Juſtum deduxit Dôminus per
vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. bt dedit.

Ebus pöſteaà cum Saracénis
compôſitis, liber Rex exerci-
tùsque dimittitur. Quinque annis
in Griente commoratus, pläürimos
Chriſtianos à Barbarorum ſervitúte
edémit, multos étiam infidéles ad
Chriſti fidem convertit, prætérea
aliquot Chriſtianorum urbes refé-
cit ſuis sumptibus. Interim mater
ejus migravit & vita: quare do-
mum redire côgitur, ubi totum ſe
dedit pietatis officiis.
Amavit eum Doôminus, & orna-
vit eum, ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Dôminus
Bricam fidei, & ornavit eum. Et
ad.
UlIta ædificävit Monaſtéria,
& päuperum hoſpitia: bene-
ficêntia egentes ſublevabat, fre-
quens visébat ægrotos, quibus
ipſe non ſolùm ſuis sumptibus om-
nia ſuppeditabat, ſed étiam, quæ
opus erant, manibus miniſträbat:
veſtitu vulgari utebaâtur, cilicio ac
Jejunio corpus afsiduè affligébat.
Sed cùm iterùm transmisiſſet, bel-
lum Saracenis illaturus, jamque
caſtra in eôrum conſpectu poſuiſ-
let; peſtiléntia decéſſit in illa ora-
tione: Introibo in domum tuam
adorabo ad templum ſanctum tu-
um, & confitebor nomini tuo.
Ejus corpus pôſteà Lutétiam Pari-
ſiorum translatum eſt, quod in cé-
lebri ſancti Dionyſii templo aſſer-
vatur, & colitur: caput verò in
facra &.de ſanétæ Capeéllæ. Ipſe
clarus miraculis à Bonifacio Papa
octavo in Sanéctorum numerum eſt
relätus. ..
Aiſte homo perfécit mnia, quæ

locùtus eft ei Deus, & dixit ad
eum: Ingredere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Gentibus.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia re-
gna. Quia.
löria Patri. Quia.

ectio ſancti Evangélii ſecunduùm
Lucam.

N illo témpore: Dizxit Jeſus dil-
cipulis ſuis parabolam hanc: Ho-
mo quidam nobilis abiit in regio-
nem longinquam, accipere ſibi re-
gnum, & revérti. Et reéliqua.
Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

Onus ordo, ut vocatürus Gen-
tes, & Judæos juſsurus intérfici,
qui noluérunt regnare ſupra ſe

Chriſtum, hanc præmitteret com-

parationem, ne dicerétur: Nihil
dederat poôpulo Judæorum, unde
pôterat melior fieri; ut quid ab
eo, qui nihil recépit, exigitur?
Non mediocris iſta eſt mna, quam
ſuprà mùúlier Evangélica, quia non
invénit, lucernam, accendit, lu-
mine quærit admoôoto, gratulätur
inventam.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtutes operatus eſt, & de omni
corde ſuo laudavit Dominum:
Ipſe intercédat pro percätis
ômnium populoôrum.
Ecce homo ſine queréla, verus
Dei cultor, abſtinens ſe ab omni
opere malo, & permanens in in-
nocéntia ſua, Ipſfe.

Enique ex una decem mnas
alius fecit, alius quinque. For-
taſſe iſte moralia habet, quia quin-
que funt corporis ſenſus: ille du-
plicia, id eſt, myſtica legis, & mo-
ralia probitatis. Unde & Matthæus
quinqne talénta, & duo talénta
poluit. In quinque taléntis ut ſint
moralia, in duobus utrümque;
myſticum atque morale. Ita quod
nümero inférius, re ubérius.
Sint lumbi veſtri præcinékti, &
luceêrnæ ardéntes in manibus ve-
ſtris: *Et vos similes hominibus
expedtäntibus dominum ſuum,
quando revertatur à núptiis.
Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
hora Dominus veſter venturus ſit.
Et. loria Patri. Et.

P hic pe
decem ve
tis doctrin
Unas, Whagi
kegisperitum
Nerfeum.
ſed in virtüt
Autem, qui⸗
ſoli multip
ſetuntnor
ſpepſatiönis
ecunie ſo
cceleſtis vsun
e Deum lan

DIr X

IRes
Gloria 8

Raſta 50
Deus: ut
latque p
Ins meritis,
rominun

Uyyrinus
Olnpentore
leſem atin
Wordinmci
erhare, g
diesa
Uitizrentur:
lle honines
üenn
kem ciina
Cetletes d
lluritzun
lettopolitn
Dum hon fer
4poltolicx
I in onti
oo, de
WR
Cenbii,
nntiikn
upoe Re
Cim. 4 er
Aonin
lio con
4pi
tenbri⸗ N

deum in

1, & (lt
teguiem men
tam colin
lbas.
Ontempſtfir
it ad colelun

1.

ngelii ſecinn
im.

Dirit jeinl
olam hancih-
8 Wiit in e⸗
accihere tlt
Ir telige
olitriane

ſoerlinls en
lsirudintt
eznure iinn
prrmiteteree⸗
Gicetent: N.
GzouN I,

teeumn
jit Doni.
t nno a

I.
. lell,ſel
nens ei N
eummnenin!
5

1 Gecen
ginhle,,
bet⸗ iid
Aiis: ile⸗
legis,
eX Nutt
duo⸗ 1
talentis ⸗
1 ult 6
ale. Iu
ubein
ipreclilt

D
mipun ſi⸗
Ni,, 4
il
e1

nelcle⸗
ventuun
Et

T hic péôſſumus decem mnas,
decem verba intelligere, id eſt,
legis doctrinam; quinque autem
mnas, magiſtéria diſciplinæ. Sed
legisperitum in omnibus volo eſſe
perféctum. Non enim in ſermoône,
sed in virtúte eſt regnum Dei. Bené
autem, quia de Judæis dicit, duo
ſoli multiplicatam pec⁴niam dé-
ferunt, non utique æris, ſed di-
penſatiéônis usuris. Alia eſt enim
pPecúniæ fenebris, alia doctrinæ
cœléſtis usura.
e Deum laudaâmus. II.

DIE XXVI. AUGUSTI.

Iſte Sandus.
Gléôria & honôre. xiv.

Ræſta, quæſumus, omaipotens
Deus: ut B. Zephyrini martyris
tui atque Pontificis, eujus gaude-
mus méritis, inſtruàmur exémplis.
Per Dominum.

ZEpbyrinus Romänus, Severo
Imperatéôre, ad regendam Ec-
cléſiam aſsümptus, ſancivit, ut
qui ordinandi eſlent, opportuno
témpore, & multis præséntibus
Cléricis, & laicis, de more ſacris
initiaréntur: doctique ac ſpectatæ
vitæ hömines ad id officii munus
deligeréntur. Decrevit prætéreà,
ut rem divinam faciénti Epiſcopo
ſacerdétes omnes aſtarent. Idem
inſtituit, ut Patriarcha, Primas,
Metropolitanus advérſus Epiſco-
pum non ferant fenténtiam, niſi
Apoſtòôlica auctoritàate fulti. Vi⸗-
xit in Pontificatu annos decem
& octo, dies decem & octo. Ha-
buit Ordinatiônes quatuor menſe
Decembri, quibus creavit Presby-
teros trédecim, Diaconos ſeptem,
Epiſcopos per divérſa loca tréde-
cim. Antonino Imperatore, mar-
tyrio coronatus eſt, & ſepuültus
via Appia, prope cœmeteérium
Calliſti, séptimo Kaléndas Sep-
tembris.
e Deum laudâmus. 11.
DIE XKXVIII. AUGUSTI.

3841

O Dodtor öptime, Eccléſiæ ſanctæ
lumen, beâtæ Auguſtine, divinæz
legis amator, deprecare pro nobis
Filium Dei.

Deſto ſupplicatiõnibus noſtris,
omnipotens Deus: & quibus
fidúciam ſperandæ pietatis induúl-
ges, intercedénte beato Auguſtino
Confeſsore tuo atque Pontifice »„
conſuètæ miſericôrdiæ tribue be-
nignus effeéctum. Per Dominum.

Iſte Sanétus.
Gloria & honore. ziv.

Eus, qui beatum Hermétem
martyrem tuum, virtuùte con-
täntiæ in paſſiöone roborâſti: ex
ejus nobis imitatioòne tribue, pro
amôre tuo pröſpera mundi deſpi-
cere, & nulla ejus adverſa formi-
dare. Per Dominum.

apiéntiam m-
XIiii.

AEendinus; Tagâàſte in Africa
honéſtis paréntibus natus, ac
puer docilitate ingénii æquales
longè suůperans, brevi omnibus
doctrina antecélluit. Adoleſcens,
dum eſſet Carthäagine, in Mani-
chæoôrum hæréſim incidit. Pôſtea
Romam proféctus, inde Medio-
lanum miſſus,ut Rhetoricam docè-
ret, cùm ibi frequens Ambroſii
Epilcopi eſſet auditor, eſus opera
incenſus ſtudio Cathôlicæ fidei „
annos natus triginta tres ab ipſo
baptizatur. Reveêrſus in Africam,
cum religione vitæ ſanctimoniam
conjungens, à Valério notæ ſan-
ctitatis Epiſcopo Hipponenſi Pres-
byter factus eſt. Quo teêmpore fa-
miliam inſtituit Religiosorum „
uibúscum victu commüni, eo-
Aernaue cultu utens, eos ad Apo-
ſtolicæ vitæ, doctrinæque diſcipli-
nam diligentiſſimè erudiébat, Sed
cùm vigeret Manichæorum hære-
ſis, veheméntiùs in illam invehi
cœpit , Fortunatümque hæreſiar-
cham confutaàvit.
Invéni David ſervum meum,
ôleo ſancto meo unxi eum: *½Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocéebit ei.
Manus enim. .

nium.

G%½ 5

342

Ac Auguſtini pietäte commô-
tus Valérius, eum adjutorem
adhibuit Epiſcopalis officii. Nihil
illo fuit humilius, nihil continen-
tius. Lectus ac veſtitus modera-
tus, vulgäris menſa, quam ſem-
per ſacra vel lectione, vel diſputa-
tione condiébat. Tanta benigni-
tàte fuit in pauperes, ut, cùm non
eſſet alia facultas, ſacra vaſa fran-
geret ad eòrum inôpiam ſuſtentan-
dam. Feminarum,& in eis ſoro-
ris, & fratris fili?æ contubérnium
familiaritatémque vitavit: quippe
qui diceret, etſi propinquæ mulie-
res ſuſpectæ non eſſent, tamen quæ
ad eas ventitarent, poſſe ſuſpicio-
nem efficere. Nullum finem fecit
Prædicandi Dei verbum, niſi gravi
morbo oppreſſus. Hæréticos per-
pétuò inſectatus & coram, & ſcrip-
tis, ac nullo loco paſſus consiſte-
Te: Africam à Manichæorum, Do-
natiſtarum, Pelagianorum, alio-
rumque prætérea hæreticoôrum er-
Töre magna ex parte liberavit.
Poſui adjutoriũ ſuper poteéntẽ, &
exaltavi elédum de plebe mea:
* Manus enim mea auxiliabitur
Ei.
., Invéni David ſervum meum,
Sleo ſanco meo unzxi eum. Ma-
nus enim.

Am multa piè, ſubtiliter, &
copiôsè ſcripſit, ut Chriſtia-
nam doctrinam maäximèe illuſtrarit.
Quem in primis ſecú⁴ti ſunt, qui
poôſteà Theoloôgicam diſciplinam
via & ratiône tradidérunt. Wan-
dalis Africam bello vaſtantibus, &
Hippoônem tértium jam menſem
obſidéntibus, in febrim incidit.
Itaque cùm diſcéſſum è& vita ſibi in-
ſtare intelligeret, Pſalmos David,
qui ad poenitentiam pertinent „in
conſpectu poſitos profũ ſis lacry-
mis legébat. Solébat autem dice-
Ie: néminem, etfi nullius ſceleris
ſibi conſcius eſſet, committere
debére, ut ſine pœniténtia migra-
ret & vita. Ergo sénſibus integris
in oratiéône defixus, aſtantibus fra-
tribus, quos ad charitatem, pie-
tatem virtutésque omnes erat ad-
hortaàtus, migravit in cœlum. vVi-
xit annos ſeptuaginta ſex, in Epi-
ſcopatu ad triginta ſex. Cujus cor-
Dus primûm in Sardiniam delatum,
deinde à Luitprando, Longobar-

. d rum Rege, magno prétio re-

demptum, Ticinum translatum
eſt, ibique honorificè conditum.

Iſte eſt, qui ante Deum magnas

virtütes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipie intercédat pro peccatis
ômnium populôrum. .
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœleéſtia re-
gna. Ipſe.
löria Patri. Ipſe.

os eſtis ſal terræ.
XIiv.

* „Qui odit.
Juſtus ut palma. Xx.
eus, qui beatum Her-

métem. 841.

DIE XXIX. AUGUSTI.

eatus vir, qui ſuffert.
eus, tuôrum militum.

Glôria & honore.
Xxiv.

Miſſo Herodes ſpiculatõre, Præ-
cépit amputari caput Joannis in
carcere: quo audito; diſcipuli
ejus venérunt, & tulérunt corpus
ejus, & poſuerunt illud in monu-
ménto.

Ancti Joânnis Baptiſtæ „ Præ-
curséris, & martyris tui, quæ-
ſumus Dômine, venerända fe-
ſtivitas, ſalutaris auxilii nobis præ-
ſtet efféctum. Qui vivis.

S Doſtor. 331. i
xit. Xx;iiiIj.
Naſtum, eſto ſupplicatiònibus,

841.
Simile eſt regnum.

écic tua. 1xiv.
15 eus,»qui inter cétera.
nor Ixiv.

Xiv.

Incipit Jeremias Prophéta.

Erba Jeremiæ; .
V de Acdtdotibus „ qui fuctunt

5

flii Helciꝰ-

Dnithoth
Ctod factum
d eum in
Mmon regis
N annd kes
diebus ſo⸗
18 fuda, ue
Nem undeci
osie, Negis
Migrationen
glinto. Etl⸗
Mini ad me,
teformuem
integm ert
ſeanite, &
huscecite.
Aifit Her
enit ſoant
Acere; u
ler Herodi
Nkratri ſue
Arguebat
bter Here

1diri 4,
Certenelcie
In Nt ixit
tere
Cmningue m
Etlugurcin
Nuerls. Ne⸗
Iiatecum
licit Domin
Manum ſuam
ſebz meg in
khodie ſup
6) Kiſt

onn
dten es
ſuam tüler
Nito He
Eecntam
Acieete,

eldde
Kſinze

n0 pketio d⸗
Lm transliuun
fcè condiun
e Deummas
elt, Konni
8 replenn 4.
Pto heicli
I. .
ntemmpitſin
ad colklut

.

.
io/
uübenrun Eet⸗

oU.

Fil, ſe⸗
Corum M.

in Anâthoth, in terra Bénjamin.
Quod factum eſt verbum Doômini

ad eum in dièbus Josiæ, filii
Amon regis Juda in tertiodéci.
mo anno regni ejus. Et factum eſt
in diébus Joakim , filii Josiæ, Re-
gis Jjuda, usque ad conſummatio-
nem undécimi anni Sedeciæ filii
Josiæ, Regis Juda, usque ad trans-
migrationem Jjeruſalem, in menſe
quinto. Et factum eſt verbum Do-
mini ad me, dicens: Priúsquam
te formarem in utero, novi te: &
äantequam exires de vulva, ſancti-
ficavi te, & Prophétam in Genti-
bus dedi te.
Miſit Heroôdes Rex manus, ac
ténuit Joannem, & vinzxzit eum in
carcere; quia metuébat eum, pro-
pter Herodiadem, * Quam tule-
rat fratri ſuo Philippo uxoôrem.
Arguebat Herodem Joäannes
propter Herodiadem. Quam.

T dixi A, a, a, Dômine Deus:
ecce néſcio loqui, quia puer ego
um. Et dixit Dôminus ad me: No-
li dicere, Puer ſum: quôniam ad
omnia, quæ mittam te, ibis, & uni-
vérſa, quæcumque mandavero tibi,
loqueéris. Ne timeas à facie eòrum,
quia tecum ego ſum, ut éruam te,
dicit Dôminus. Et miſit Dôminus
manum ſuam, & tétigit os meum: &
dixit Döminus ad me: Ecce dedi
verba mea in ore tuo: ecce conſtitui
te hodie ſuper Gentes, & ſuper reg-
na, ut evéllas, & deſtruas, & diſpeér-
das , & diſſipes, & ædifices, &
plantes.
„ Joannes Baptiſta arguébat He-
rodem, * Propter Herodiadem,
quam tülerat fratri ſuo vivénti
uxôrem.
Miſſo Herôdes ſpiculatöore ,
præcépit amputari caput joannis
in carcere. Propter.
U ergo accinge lumbos tuos,
& fſurge, & loquere ad eos
Omnia, quæ ego præcipio tibi. Ne
formides à facie eòrum: nec enim
timére te faciam vultum eoôrum.
Ego quippe dedi te hôdie in civi-
tatem munitam, & in columnam
ferream, & in murum æreum, ſuper
omnem terram, RBégibus Juda,
principibus ejus, & ſacerdéôtibus.
& péôpulo terræ. Et bellabunt ad-
verſum te, & non prævalébunt:
quia ego tecum ſum, ait Doôminus,
ut liberem te.

843
Puéllæ ſaltänti imperäâvit ma-
ter: Nihil aliud petas; niſi ca-
puùt Joaàannis: & Et contriſtatus eſt
Rex propter jusjarandum, & prop-
ter ſimul diſcumbentes.
Ait puella matri fuæ: Quid pe-
tam? at illa ait, Nihil.
loria Patri. Et.

Ex libro S. Ambrofii Epilcopi de
Virginibus.

(onism beati Joannis Bapti-
Iſtæ non ſtrictim prætereunda
eſt recordatio, intereſt, ut quis,
& à quibus, & quam ob cauſam ,
quoòmodo, & quo témpore ſit oc-
ciſus „ advertere debeamus. Ab
adülteris juſtus occiditur, & à
reis in judicem capitalis ſceéleris
poœna convértitur. Deinde præ-
mium ſaltatricis, mors eſt Prôphé-
tæ. Poſtremô (quod étiam omnes
Barbari horrére conſueverunt) in-
ter épulas atque convivia conſum-
maäandæ crudelitatis profértut edi-
ctum: & à convivio ad carcerem „
de carcere ad convivium feralis
flagitii circumfértur obsequium.
Quanta in uno facinore ſunt cri-
mina! “
Juſtus germinabit ſicut lilium:
Et florébit in æternum ante
Dôminum .
Plantatus in domo Dômini, in
atriis domus Dei noſtri. Et.

Uis non, cùm ê convivio ad
carcêrem cursari videret, pu-
taret, Prophetam juſſum eſſe di-
mitti? Quis, inquam , cùm au-

diſſet natàlem eſſe Heròdis, ſolém-

ne convivium, puéllæ optionem
eligengi, quod vellet, datam, miſ-
ſum ad Joannem ob ſolutionem
non arbitrarétur à Quid crudelitäti
cum deliciis? quid cum funéribus
voluptati? Rapitur ad Poœnam Pro-
pheta convivali témpore, convivali
præcépto, quo non cùperet vel ab-
s6lvi, perimitur gladio, caput ejus
affértur in diſco. Hoc crudelitati
ferculum debebatur, quo inſatiata
épulis féritas veſcerétur. .
Iſte cognéôvit juſtitiam, & vi-
dit mirabilia magna, & exoravit
Altiſſimum: * Et inventus eit in
número Sanctôorum.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœleſtia
regna. Et inventus. S

844

Ntuére Rex acerbiſſime, tuo
ſpectacula digna convivio. Por-
Iige dexteram, ne quid ſævitiæ
tuæ deſit, ut inter digitos tuos
rivi defluant ſacri cruòôris. Et quô-
niam non exfaturari épulis fames,
non reſtingui poculis potuit inau-
ditæ ſævitiæ ſitis, bibe sanguinem
ſcaturiéntibus adhuc venis exsecti
capitis profluéntem. Cerne ocu-
los in ipſa morte ſceleris tui teſtes,
aversantes conſpéctum deliciärum.
Claudüntur lümina non tam mor-
tis neceſſitate, quam horrore luxu-

riæx. Os aureum illud exangue,

cujus ſenténtiam ferre non pôte-
Ias 2 conticeſcit, & adhuc timétur.
ge. Honéſtum fecit illum Dômi-
hus, & cuſtodivit eum ab inimi-

cis, & à ſedufctéôribus tutavit il-

