tor: viderunt eam hoſtes, & de- lit, & dolores noſtros ipſe portaà- l
risérunt sabbata ejus. vit, Cujus livore. Pece- tem po
Pececatum Leaccivir Jeruſa- In . nonz non ent
lem, proptereà inſtabilis facta eſt: Liberävit Dominus pauperem 3 i co
omnes, qui glorificabant eam, ſpre- potente; & inopem; cui non erat tiſonene
vérunt illam, quia vidérunt igno- adjütor. Aeello le
miniam ejus: ipia autem gemens alme Dan
converta eſt rerrôrtum. Eus judicium tuum Regi da: * gui
Sordes ejus in pédibus ejus, & juſtitiam tuam filio regis- el aute
nec recordata eſt finis ſui: depoſita Judicare poôpulum tuu in juſtitia, 8:e

eſt vehementer, non habens conſo- & pauperes tuos in judicio.
latoremwide Dne afflictionem me- Suscipiant montes pacem popu⸗ ten hece
am, quoniam erxréctus eſt inimicus. I10, * & colles juſtſtiam le
exutalem, eruſalem, convérte- Judicabit pauperes poôpuli, & ſal⸗ un,
re ad Dominum Deum tuum. vos faciet filios pauperum: * oren
Triſtis eſt anima mea usque ad humiliabit calumnistorem. nhbor

mortem: (uſtinéte hic 2 & vIgilate t Perxmanéebit cum lole . r ante un hon
uns

ligtukn
adaminn

tHeuül
Ut in nu
tan

ii hotel
tbilae
1 ngu
leceſeng,
mtun
poluse

ſadeluon
eglte

Uorisu.
miit ige
rudirit u
6 beis,G
oluitne
ole cl⸗
ſugumn N
tnl eiß
iwppohte!
elt niu⸗
in uß
gele⸗
en,con⸗
ntalln
N Hon
gue en
0 nON6
htävit 1
Nten iun
ties loll
huiſiun
nollil
ſros er
ce⸗

n, CNN

Ilunam, * in generatiône & gene-
rationem.
eſcendet ſicut plúùvia in vellus: *
& ſicut ſtillicidia ſtillantia ſuper
terram.
drietur in diébus eius juſtitia, &
abundantia pacis: *“ donec aufe-
ratur luna.
t dominâbitur à mari usque ad
mare: † & à flumine usque ad ter-
minos orbis terrarum.
oram illo proôcident .Æthiopes: *
& inimiei ejus terram lingent.
3 eges Tharſis, & inſulæ münera
öfferent: * Reges Arabum;, & Sa-
ba dona adduúcent.
t adorabunt eum omnes Reges
terræ: omnes Gentes sérvient ei.
uia liberabit pauperem à poten-
te, * & pauperem;, cui non erat
adjutor. .
arcet pàuperi & inopi: * & ani-
mas pauperum ſalvas faciet.
xX usuris, & iniquifate redimet a-
nimas eorum: * & honorabile no-
men eoôrum coram illo.
t vivet, & dabitur ei de auro A-
ràâbiæ, & adorabunt de ipio ſem-
Per: * tota die benedicent ei.
t erit frmaméntum in terra in
ſumis montin, ſuperextollétur fſu-
er Libanum fructus ejus*: & flore-
bunt de civitâte ſicut fœnu terræz.
it nomen ejus benedictum in ſæ-
cula: * ante ſolem permanet no-
men eſjus.
t benedicéntur in ipſo omnes
tribus terræ: * omnes Gentes ma-
Enificabunt eum.
enedictus Dominus Deus Iſrael,*
qui facit mirabilia ſoluss.
&t benedictum nomen Majeſtaâtis
eius in ætéernum: “& replébitur ma
jeſtate ejus omnis terra: fiat, fiat.
Liberavit Dominus paupe
rem à potente, & inopem;, cui
non erat adjùtor.
Cogitaverunt impii, & locũ-
ti ſunt nequitiam: iniquitatem in
excelſo locuti ſunt. .
Uam bonus Iſrael Deus * his
qui recto ſunt corde!
ei autem pene moti ſunt pe-
des: * pene effuſi lunt greſſus mei.
Quia zelavi ſuper iniquos ,„ * pa-
cem peccatorum videns.
uia non eſt reſpéctus morti eòô-
rum, * & fürmamentum in plaga
eôrum.
n laboôre hminum non ſunt, * &
cum hominibus nô flagellabuntur-

„Domir 293
deò teénuit eos ſupérbia, * heei
Tunt iniquitate „ & impietàte sua.
»rodiit quaſi ex ädipe iniquitas
eôrum: * tranſiérunt in affectum
cordis.
ogitavérunt, & locuti ſunt ne-
quitiam: " iniquitàtem in excelſo
locti ſunt.
oſuerunt in cœlum os ſuum: * 8&
lingua eorum transivit in terra.
deoò convertetur pôpulus meus
hic: * & dies pleni inveniéntur
in eis.
t dixérunt: Cuômodo ſcit Deus?*
& ſi eſt ſciéntia in excello?
cce ipſi peccatores, & abundäãtes
in ſæculo, * obtinuérunt divitias,
t dixi: Ergo ſine cauſa juſtificavi
cor meum, * & lavi inter inno-
céntes manus meas.
Et fui flagellatus tota die 5 * &
caſtigatio mea in matutinis.*
i diceébam: Narrabo ſic † ecee na-
tionem filiorü tuorum reprobavi.
ziſtimabam, ut cognoscerem
hoc»„* labor eſt ante me.,
onec intrem in Sanctuarium
Dei: * & intelligam in noviſſimis
eoôrum.
erumtamen propter dolos po-
ſuiſti eis: * dejeciſti eos, dum al-
levareêntur.
uòëmodo facti ſunt in deſolatioô-
nem, suübitô defecérunt: perierunt
pronter iniquitàtem ſuam.
elut somnium surgentium Dô-
mine, * in civitate tua imiginem
ipsôrum ad nihilum rédiges.
uia inflammatum eſt cor meum,
& renes mei commutati ſunt: * &
ego ad nihilum zedadus ſum, &
neſcivi.
t juméntum fadtus ſum apud te*
& ego ſemper tecum.
enuiſti manum dexteram meam,
& in voluntate tua deduxiſti mer*

& cum gloria luscepiſti me.

uid enim mihi eſt in cœlo? * 8&
à te quid vôlui ſuper terram?
Defécit caro mea, & cor meum: *
Deus cordis mei, & pars mea Deus
in æternum. . D
uia ecce, qui elongant ſe à re;
peribunt: & perdidiſti omnes;
qui fornicantur abs, te.
ihi autem adhærére Deo bonum
eſt; pônere in Dômino Deo ſpem
am. .
annúntiem omnes Prædicatis-
nes tuas, * in porkis filiæ Sion. „
Cogitavérunt impii, & locu-
T 3 11

294 H
cùti ſunt nequitiam, iniquitàtem
in excelſo locùti ſunt.
Exurge Domine; & júdica
cauſam meam.
T quid Deus repuliſti in fi-
nem: * iratus eit furor tuus
ſuper oves paſcuæ tuæ?
emor eſto congregationis tuæ,*
quam poſſediſti ab initio.
edemiſti virgam heæreditàtis
tuæ, *† mons Sion, in quo habitàſti
in eo. .
eva manus tuas in ſupérbias eoô-
rum in finem: * quanta maligna-
tus eſt inimicus in Sando?
t gloriati ſunt, qui odérunt te, *
in medio ſolemnitatis tuæ.
olſuérunt ſigna ſua, ſigna: * &£
non cognovérunt ſicut in éxitu ſu-
per lummum.
huaſi in ſilva lignorum ſecùribus
excidérunt januas ejus in idipsü:r
in ſecri & aſcia dejecerunt eam.
ncendérunt igni Sanctuarium tu-
um „* in terra polluérunt taber-
naculum nominis tui.
bixerunt in corde ſuo cognàâtio
eòôrum ſimul: «Quieſcere faciamus
omnes dies feſtos Dei a terra.
igna noſtra von vidimus, jam.
non eſt Propheta: * & nos non
cognôſcet ampliùs. .
squequô Deuslimproperabit ini-
micus? * irritat adversarius no-
men tuum in finem
t quid avértis manum tuam „ &
dexteram tuam, * de medio ſind
tuo in finem e
Deus autem Rex noſter ante ſæcu-
la,» * operatus eſt ialutem in mé-
dio terræ.
u confirmaſti in virtûte tus ma-
re; * contribulaſti capita draco-
num in aquis. .
Eu confregffſti capita dracônis; *
dediſti eum eſcam populis &thio-
pum.
Pu dirupiſti fontes, & torréntes:*
tu ſiecaâſti fluvios Ethan.
uus eſt dies, & tua eſt nox: * tu
fabricatus es aurôram & lolem.
u feciſti omnes terminos terræ:*
Zſtatem & ver tu plasmdaſti ea.
emor eſto hujus, inimicus im-
properavit Dömino: * & pépulus
Iinsipiens incitavit nomen tuum.
Ne tradas beſtiis animas confitén-
tes tibi, * & animas pauperum tuo-
rum ne obliviſcaris in finem.
éſpice in teſtaméntum tuum: &*

fú⅛ſus: * pauper & inops lauda-
bunt nomen tuum.
xrgeDeus: jâdica cauſam tuam*
memor eſto improperiéôrum tué-
tum, eòôrum quæ ab inſipiente ſunt
tota die.
Ne obliviſcaris voces inimicòrum
tuérum: *uperbia eorum, qui te
oderunt;, alcéndit ſemper.
Exù⁴rge Doômine, & judica
cauſam meam.
Deus meus éripe me de manu
peccatoris
Et de manu contra legem
agentis, & iniqui.
Ex Tract S. Auguſt. Ep. ſuper Pſal.

Xaudi Deus orationem meam;
& ne defpéexeris deprecationem
meam: inténde mihi, & exaudi
me. Satagéntis, ſoliciti, in tribula-
tiône poſiti, verba lunt iſta. Orat
multa pâtiens „ de malo liberari
desiderans. Süpereſt, ut videamus;-
in quo malo ſit: & cùm dicete cœ-
perit, agnolcàmus ibi nos eſle, ut
communicäaäta tribulatione, con-
jungamus orationem. Contriſta-
tus lum, inquit, in exercitatione
mea, & contuùrbatus ſum. Übi con-
triſtatus ?à Ubi conturbaâtus ? In ex-
ercitatione mea ; inquit. Hoômines
malos, quos patitur, commemo-
ratus eſt; eamdemque paſſionem
maloram hôminum exercitatio-
nem ſuam dixit. Ne putétis, gratis
eſſe malos in hoc mundo, & nihil
boni de illis agere Deum. Omnis
malus aut ideoô vivit, ut corrigatur,
aut ideò vivit , ut per illum bonus
exerceatur. .
Amicus meus 6ſculi me tràdidit
ſigno: quem ofſculatus fero, iple
eſt, tenete eum: hoc malum fecit
ſignum, qui per ofculum adimplé-
vit homicidium; * Infelix præ-
termiſit pretium sanguinis, & in
fine laqueo ſe ſuſpendit.

Bonum erat ei, ſi natus non
fuiſſet homo ille. Infélix.

Tinam ergo ,„ qui nos modò
exércent;, convertantur;
nobiscum exerceàntur: tamen
quamdiu ita Iunt, ut exerceant, non
eos odéritnus:qaia in eco quod ma-

quia repléti ſunt , qui ébfcurati

lus eſt quis eotum, utrum usqué
in ſinem perſeveratuùrus fitzignora-
mus.

sunt tertæ dômibus iniquitätum.
e avertatur huùmilis factus con-

mus. 1
derisoc
ſi no
eius inde
tilunt n
Don ſint
tüimn deſ
tin quo
Gdam: a
Apoſtol
cullud
guinem
mines,
Ppllnciße,
Tes mun
fonte cu
ligeres .
li & ten
britum
torum
piorum
xit de
mundus
ud⸗

Petut D⸗

Mel
kaillet,

hon cl
fem, &
dicehet
helcun
e höͤcdl
Aitego
s non

i

higlinnn
fadtes ee
nops lut

Wantun
liotunti
Chienel

inirigon
Olumn u
npel.
ne, Kie

me (en
vontu
H ſye

Onen Ner
Geprecann
icithintuhe
luni

e dl
ur fiteni
Cunn Clee⸗
ibi nosd
lationen
m. C

Deun,
fitut lin⸗
Peilliui⸗
ellinenni
6tns füenn,
orhilni
culurs 1
Inſen,

Anuins R

3,6 Mun!
lefels⸗

vi i

mus. Et plerúumque cm tibi vi-
deris odiſſe inimicum, fratrem odi-
ſti, & neſcis. Diabolus, & angeli
eius in Scripturis ſanctis manifeſta
ti unt nobis, quôd ad ignem æter
num ſint deſtinati. Ipsôrum tan-
tùm deſperanda eſt correctio, con
tra quos nhabémus occuúltam lu
Gkam: ad quam luctam nos armat
Apoſtolus, dicens: Non eſt nobis
culluctatio a ivérsùs carnem, & san-
guinem: id eſt, non advérsùs ho-
mines, quos vidétis, ſed advéersùs
principes, & poteſtates, & recto-
res mundi, tenebrarum harum. Ne
forte cùm dixiſſet, mundi, intel-
ligeres dæmones eſſe rectores cœ
li & terræ Mundi dixit, tene-
brarum harum; mundi dixit: ama-
tôrum mundi: mundi dixit; im-
piorum, & iniquorum: mundi di-
kit, de quo dicit Evangélium: Et
mundus eum non cognovit.
Judas mercator péſſimus ôleulo

pétüt Däüm: ille ut agnus inno

cens non negavit Judæ oſculum:
Denariorum numero Chriſtum
Judæis tradidit.
„Meélius illi erat, ſi natus non
fuiſſet. Denarioôrum.

Uôniam vidi iniquitàtem, &
contradictionem in civitate.
Aftende gloriam crucis ipsius.
Jam in fronte regum crux illa fixa
eſt, cui inimici inſultaverunt. Ef-
fédus probavit virtürem: démuit
orbem non ferro, ſed ligno. Lig-

num crucis contumeéliis dignum

viſum eſt inimicis, & ante ipſum
lignum ſtantes caput agitabant,
& dicébant: Si fflius Dei eſt,
deſcéndat de cruce. Extendebat
ille manus ſuas ad populum non
credentem, & confradicentem.

Si enim juſtus eſt, qui ex fide vivit,

iniquus eſt, qui non habet fidem.
Quod ergo hic ait, iniquitatem;
pPerfidiam intellige. Videbat er-
go Dominus in civitate iniquita-
tem, & contradictionem, & ex-
tendebat manus ſuas ad populum
non credentem, & con radicen-
tem, & tamen & i1pfſos expécéctans
dicébat: Pater, ignose illis, quia
neſciunt, quid faciunt.
Unus ex ditcipulis meis tradet
me hodie: Væ illi, per quem fra-
dar ego; * Meélius illi erat, ſi na-
tus non faiſſet.

Qui intingit mecum manum in terr Irémuit, & quiévit.

, 9e29
parôpſide ; hic me traditurus eſt
in manus peccatérum. Melius.
nus ex diſcipulis.

Dixi iniquis: Nolite loqui advér-
sůs Deum inquitatem.

Onũñteébimur tibi Deus: * con-
fitebimur, & invocabimus no-
men tuum.
arräbimus mirabilia tua, * cum
accépero tempus, ego juſtitias ju-⸗
dicabo.
iquefaâcta eſt terra, & omnes, qui
habitant in ea: * ego confirmavi
colum. nas ejus.
ixi iniquis: Nolite inique àge-
te: * & delinquentibus: Nolite
exaltäre cornu.
olite extollere in altum cornu
veſtrum: *nolite loqui adversùs
Deum iniquitatem.
uia neque ab Oriénte, neque ab
Öccidénte, neque à desertis mon-
tibus, * quoôniam Deus judex eſt.
unc humiliat, & hunc exaltat: *
quia calix in manu Dômini vini
meri plenus miſto.
t inelinavit ex hoc in hoc: verum-
tamen fæx ejus non eſt exinanita:*
bibent omnes peccatores terræ.
go autem annuntiabo in ſæcu-
lum * cantabo Deo Jacob.
t qmnia cornua peccatorum coô-
fringam: * C⸗ exaltabntur cornua
juſti. ä .
Dixi iniquis: Nolite loqui
advérsüs Deum iniquitatem.
Terra trémuit, & quiévit;,
dum exuúrgeret in judicio Deus.

Otus in Judæa Deus: * in
Ilrael magnum nomen ejus.
t factus eſt in pace locus ejus: *
& habitatio ejus in Sion.
bi confrégit potentias arcuum: *
ſcutum, gladium, & bellum.
llúminans tu mirabiliter à mônti-
bus ætérnis: * turbati ſunt omnes
inſipientes corde.

orm'erunt ſomnum ſuum: “* 8&
nihil invenérunt omnes viri divi-
tiärum in manibus ſuis.
b increpatiône tua Deus lacob *
dormitaverunt, qaut afſcendérunt
equos. .
terribilis es, & quis resiſtet ti-
bi? * ex tunc ira uua.
De cœlo auditum teciſti judiciũ: *

um

296 „⸗
cim exurgeret in judieium Deus, *

ut ſalvos faceret omnes maniuetos

terræ.
uôniam cogitâtio hôminis confi-
tebitur tibi: * & reliquiæ cogira-
tionis diem feſtum agent tibi.
ovéte, & reddite Domino Deo
veſtro „ * omnes;: qui in circũitu
ejus affertis munera.
erribili &; ei, qui aufert ſpiritum
Principum, * terribili apud Reges
terrzæ.
Terra tremuit, & quiévit;
dum exürgeret in judicio Beus.
In die tribulationis mex
Deum exquisivi manibus meis.

Oce mea ad Dominum clamaâ-
Vvi: * voce mea ad Deum, &
intendit mihi.
n die tribulationis meæx Deum
exquisivi, manibus meis nocte co
tra eum, * & non ſum deceptus
enuit contolari anima mea, *
memor fui Dei, & delestatus lum.
Sc exercitatus ſum: & defecit ſpi
ritus meus.
nticipaverunt vigilias dculi
mei: * turbatus ſum „ & non
ſum locutus.
ogitayi dies antiquos: * & an
nos æternos in mente habai.
t meditatus ſum nocte cum cor
de meo, * & exercitabar, & ſcope-
bam ipiritum meum.
umquid in æzternum projiciet

Deus? * aut non appönet; ut com.

Placitior ſic adhuc ?
ut in finem miſericéôrdiam ſuam
abſcindet, " à generatione in gene-
rationem?
Aut obliviscétur miſereri Deus? *
aut continebit in ira ſua mitericor-
Qias ſuas?
t dixi: Nunc cœpi: à hæc muta-
tio dexteræ Excelf.
Memor fui operum Dni: * quia
memor ero ab initie mirabilium
tuorum.
Et meditâbor in omnibus operi⸗
bus tuis: " & in adinventionibus
tuis exerçeébor.
Heus in ſancto via tua: quis Deus
magnus ſicut Deus noſter? * tu es
Deus, qui facis mirabtflia.
otam feciſti in populis virtútem
tuam: * redemiſti in brächio tuo
poôpul tuü, filios jacob, & foſeph.
iderunt te aquæ Deus, vidérunt
te aquæz: * & timuerunt, & turbatæ
ſunt abyſſi.

ultitdo sônitus aquäirum: &*
vocem dederunt aubes.
Tenim ſagittæ tux tranſeunt: *
vOxX tonitrui tni in rota.
Hluxérunt coruſcationes tuæ orbi
terrz: *commoôta eſt, & contre-
muit terra.
n mari via tua, & sémitæ tuæ in
aquis multis: * & veſtigia tua non
cognosceéntur. .
eduxiſti ſicut oves pôpulum
tuum, " in manu Moyſi & Aaron.
In die tribulztionis meæ

Deum exquisivi manibus meis.

Exurge Domine.
Et judica cauſam meam.
De Epfſtola i. B. Pauli apoſtoli ad
Corinthios. 9 vii. Cap. TLt. 4
◻1c autem præcipio, non lau-
dans, quod non in melius, ſed
in detérius convenitis. Primum
quidem convenientibus vobis in
Sccleſiam, audio ſciſsùras eſſe inter
vOs, & ex parte credo. Nam opor-
tet, & hæreſes eſſe, ut & qui pro-⸗
bati lunt, meniteſti fiant in vobis.
Convenientibus ergo vobis in u-
num; ſam non etſt Dominicam cœ;-
nam manducçare. nusquisq;enim
ſuam cœnam præsumit ad mandu-
candum. Et alius quidem éfurit„
alius autem ebrius eſt. Numdquid
domos non habetis ad manducan-
dum, & bibendum? aut Eccléſiam
Dei contémnitis, & confunditis
eos, qui non habent? Quid dicam
vobis? Laudo vos In hoc non
laude. .D
. Eram quaſi agnus innocens: du-
Gtus ſum id imolandum, & neseié-
bam: consilium fecérunt inimic?
mei adversũ me, dicéntes: AVe-
nite, mittamus lignum in panem
ejus, & eradamus eum de terra vi-
véntium. Y. Omnes inimici met
adversum me cogitabant mala mi-
hi: verbum iniquum mandavérunt
adversuüm me, dicenteęs. Veniteé.

Go enim accépi à Déômino,
quod & tradidi vobis: quo-
niam Dominus Jeius; in qua no-
te tradebatur, accépit panem, &
gratias agens fregir, & dixit: Ac-
cipite, & manducate: hoc eſt cor-
pus meum, quod pro vobis tradé-
tur: hoc facite in meam comme-
morationem. Similiter & calicem

poſtquam coœnavit, dicens: Hic

calix novum teſtamêntum eſt in
meo sanguine. Hoc facite Niene.

—

tieszeümmgr
emorati
enin mar
alicem
Annuntiat
Una he
Mecum ,
lo me?
gomode
Cnidere n
mltis ? sui
tis in ten

hon di
inter vo
wetlplo⸗
judicaren
temna Di
c u
fratres
wanduc
ghis
non in
nn aulen
denn
cékunt,
Koccic
us exie
„Coll
Hilri e
emor.
A

bus tui

ſer
n
tum.
tlecil
Ratiönn
titem
pli
wers
woni⸗
conol
Kontn
ibi
tekeci⸗
busniͤ⸗
tee en
erus

inn
bez,
2 tmitſen
ole
nones kurtl
et Kun

Kinirin
Felieu a

nannbus nd⸗

lun en.
Haull Nona

clpio, tiil
on In l
enitt nt
entibls u
cisunelen
ctete Nunt
leu n
elifant ine
eigo woi
Dohunias
Opusguce
Zünit 41 1
8 guſcene⸗
us elt We
1s d nu,
n 1ut
& coln⸗
ent? Ql
6 Iue
aus innes

hendunge⸗

tieseumquè bibétis, in meam com-

memorationem. Quotiescümque
enim manducâbitis panem hunc,
& calicem bibétismortem Domini
annuntiabitis, donec veéniat.
Una hora neon potuiftis vigilare
mecum, qui exhortabimini mori
pro me? & vel judam non vidétis,
quomodo non dormit, ſed feſtinat
trädere me Judæis? Quid dor-
mitis? surgite, & orate, ne intré-
tis in tentationem. Vel Judam.

Taque quicüumque manducaverit
panem hunc „ vel biberit cali-
cem Domini indigne reus erit coôr-
Poris & sanguinis Domini. Probet
autem ſeipſum homo, & ſic de pa-
ne illo edat, & de calice bibat. Qui
enim manducat, & bibit indigne,
judicium ſibi manducat, & bibit,
non dijudicans corpus Dni. Ideòô
Inter vos multi infirmi & imbecil-
les, & dormiunt multi. Quod ſi nos-
metipſos dijudicarémus, non utiq;
judicaremur. Dum judicàmur au-
tem, à Dno corripimur, ut non cùm
hoc mundo damneémur. Itaque
fratres mei, cùm convenitis ad
manducandum, invicem expecétate.
Si quis éſurit, domi mandúcet; ut
non in judicium conveniatis. Céte-
ra autem, cùm yenero, diſponam.
Seniôres pôpuli consilium fe-
cérunt, Ut Jjeſum dolo tenérent,
& occiderent: cum gladiis & fuͤſti⸗
us exiérunt tamquam ad latroôné.
Collegerunt bPontifices & Pha-
riſzi concilium. Ut jeſum.

eniores.
AD LA UD E S,
Juſtiſiceris Dñe in ſermoni-
bus tuis, & vincas cùm judicaris.

Iſerére mei Deus „ * ſecçún-
1VIdum magnam miſericordiam
tuam.
St ſecúndùm multitudinem miſe-
gationum tuarum, * dele iniqui-
tàtem meam.
mpliüùs lava me ab iniquitate
mea: *& à peccâto meo munda me.
uoniam iniquitatem meam ego
cognolco: * & peccàâtum meum
contra me eſt ſemper.

ibi ſoli peccavi, & malum coram

te feci: * at juſtificeris in ſermoni-
bus tuis, & vincas, cum judicaris.
cce enim in iniquitatibu- con-
céptus ſum: * in peccatis
conçeépit me matex mes.

. “ 29
Eece enim veritàtem dileniſti 7 N
incerta,; & occuůlta ſapientiæ tuæ
manifeſtäâſti mihi.
(perges me hylsopo, & munda-
bor: * lavabis me, & ſuper nivem
dealbabor.
uditui meo dabis gaudium, & læ-
titiam: * & exultabunt oſſa humi-
liata.
wérte faciem tuam à peccatis
meis : *½ & omnes iniquitaâtes meas
dele.
or mundum crea in me Deus;
& ſpiritum rectum innova in vis-
céribus meis.
Nne projicias me à facie tua: * &
Spiritum ſanéctum tuum ne auferas
à me.
Redde mihi lætitiam ſalutatis tuint
& ſpiritu principali confirma me.
Docebo iniquos vias tuas: &
& impii ad te convertéêntur.
ibera me de ſanguinibus Deus „
Deus ſalútis meæx;: *b & exultabit
lingua mea juſtitiam tuam.
Pömine labia mea aperies: * &
os meu annuntiabit laudem tuam.
uôniam ſi voluiſſes ſacrificium,
dediſſem ùtique: † holocauſtis non
delestäaberis.
acrificium Deo ſpiritus contribu-
latus: † cor contritum, & humilia-
tum Deus non deſpicies.
enignéê fac Dômine in bona vo-
luntate tua Sion: * ut ædificentur
muri jJeruſalem.
unc acceptabis ſacrificium juſti-
tiæ, oblationes, & holocauſta: “
tunc impônent ſuper altäre tuum
vitulos. .
Juſtificéris Dñe in ſermôni-
bus tuis, & vincas cùm judicaris.
Dôminus tamquam ovis ad
victimam ductus eſt, & non apéruit
os ſuum. „1
Dmine refugium factus es no-
bis, * à generatioône in genera-
tiônem.
* riusquam montes fierent, auft
formaretur terra,; & orbis: * à¾
ſæculo, & usque in læculum tu es
Deus.
Ne avértas hôminem in humilita⸗
tem:; * S dixiſti: Convertimini
filii höminum. . .
uôniam mille anni ante ogulos
tnos, " tamquam dies heſtérna:
quæ præteériit. .
Nt cuſtôdia in nocte, quæ pro ni-
hilo habentur, erum anni erunt.
IMane ſicut herba tranſeat, mans
+ 5 flo⸗

293
floreat, & tränſeat: * véſpere dé-
cidat, indüret, & arélcat.
u ia defécimus in ira tua; * & in
Für re tuo turbaàti tumus.
oduiſti iniquitates noſtras in cõô-
pectu tuo: * ſæculum noſtrum in
illuminatione vultus tui.
môniam omnes dies noſtri defe-
CErunt: * & in ira tua defecimus.
nni noſtri ſicut aranea medita-
búntur: * dies annorum noſtro-
runn in ipſis, ſeptuaginta anni
zi autem in potentatibus octo-
günta anni. * & amplius eorum,
la bor & dolor
uoniam fupervénit manſuetu-
Ao: * & corripiemur.
uis novit poteſtatem iræ tuæx, *
& præ timore tuo iram tuam di-
numerate?
éxteram tuam ſic notam fac: *
& eruditos corde in ſapientia.
onvertere Dnñe usquequô: * & de-
Precabilis eſto ſuper ſervos tuos
epléti ſumus manè milericoôrdia
tua: * & exultâvimus, & delectati
ſumus êmnibus diebus noſtris.
ætati ſumus pro diebus, quibus
nos humiliaâſti: * annis, quibus vi-
dimus mala.
éſpice in ſervos tuos, & in pera
tua: * & dirige filios eòrum.
t ſit ſplendor Domini Dei noſtri
ſuper nos, & pera manuum no-
ſtrarum dirige ſuper nos: * & opus
manuum noſtrarum dirige.
5s Dominus tamquam ovis ad
victimam ductus eſt, & non ape-
ruit os fuum.
Contritum eſt cor meum in
médio mei, contremuérunt omnia
oſſa mea.

Eus ,Deus meus; * ad te de-
J luce vigilo.
itivit in te änima mea, * quàam
multipliciter tibi caro mea.
n terra desérta, & invia, & ina
quoſa: * ſic in ſando apparui ti
bi, ut viderem virtutem tuam, &
glôriam tuam.
uôniam mélior eſt miſericordia
tua ſuper vitas: * labia mea lau-
dabunt te. . .
ic benedicam te in vita mea, * &
in nõmine tuo levabo manus meas.
icut adipe & pinguédine replea-
tur aänima mea: * & labiis exulta
tiônis laudabit os meum.
i memor fui tui ſuper ſtratum
meum;, in marutinis meditabor in

te, * quia fuiſti adjuùtor mens.
t in velamento alarum tuàarum
exultâàbo, adhæſit anima mea poſt
te: * me ſuscepit dextera ina
pſi vero in vanum quæſierunt
animam meam, introibunt in infte-
riora tertæ: * tradentur in manus
gladii, partes vülpium erunt.
ex vero lætabitur in Deo, lauda-
büuntur omnes,qui jurant in eo: *
quia obſtructum eſt os loquentium
iniqua.

Eus miſereatur noſtri, & bene-
dicat nobis: illüminet vultum
ſuñ ſuper nos, & miſereatur nonri.
t cognoicamus in terra viam tu-
am, * in omnibus Gentibus fſalu-
tare tuum
onfiteantur tibi pôpuli Deus: *
confiteantur tibi pôpuli omnes.
æzténtur, & exultent Gentes: *
quoniam jùdicas populos in æqui-
tate, & Gentes in terra dirigis.
onfiteantur tibi populi Peus »„
confiteantur tibi pôpuli omnes: *
terra dedit frudktum ſuum.
enedicat nos Deus, Deus noſter;
benedicat nos Deus: * & metuant
eum omnes fines terræ. .
. Contritum eſt cor meum in
medio mei, contremuerunt omnia
oſſla mea. .
Exhortaàtus es in virtüte tuay
& in refectione ſancta tua Dne.

Antémus Dômino: gloriéôsè
enim magnificatus eſt, * equum
& aſcensorem dejécit in marée.
ortitůdo mea, & laus mea Dis, *
& fadtus eſt mihi in ſalütem.
ſteDeus meus, & glorificabo eũ:
Deus patris mei, & exaltàabo eum.
ominus quaſi vir pugnator, om-
nipotens nomen ejus. * Currus
Pharaonis, & exercitum ejus pro-
ecit in mare
. lecti principes ejus ſubmerſi ſunt
in mari rubro. * Abyſli operuérunt
cs4 defcenderunt in profundum
uaſi lapis. —
8 exters tua Déômine magniſicièti
eſt in tortitudine: dextera tua, Do-
mine, percùſſit inimicum. * Et in
multitudine gloriz tuæ depolſuiſti
adversarios tuos. .
isiſti iram tuam, quæ devoravit
eos ſicut ſtipulam. * bt in ſpiritu
furoris tui congregatæ ſunt aquæ:
tetit unda fluens, * congregatæ

ſunt abyſli in medio mari. zuit

Birit inimt
Drehendam
Debitur an
Uagimbo⸗
telficiet eo⸗
larit piri
Mare, * ſu
bum in a
Uis Simil
e quis
in lanttita⸗
Gabilis, fa⸗
Leniſti
rarit eos te
ſencorcia
mikt.
1 od
0d habitace
lcendern
dolotes
DPuliſthür
unc con
Edom, 1
tremor:*
Matores
truat ſap
on * in
lant imm
Derränlen
donec pen
iſte, quen
ntroduce
Monte hæ
md habita
es Domin
nctuarin
Marerunt
Iegnabit i
nereſſus
cum curri
Mare: X
Mlnus a
Ilii aute
Der ſiccum
4. Pxho

Odi⸗
Peccita

Audire
lud
dte
luucete
udite e
eum dtnn
uur om
laudent
Qula in
lem
tärnire

tot wen.
ruIn tuare
mn merſel
Ltenn ne
tbant in ine
ur in Metu
lm etunt.
n Deo lultt
tant in eon
s loguenid

oſtriden
hminet un
eteauttatt

Geutibus ſin

öpuli ong
ent Cenis
Pulos in g
erta Gill⸗
vopli lin
Ppultn Olmas
ſunm.
Dens Nidd
31 Kuetti
erte. .
ſt cor henn
Muektunttk

in ninlieis
t tun e

us eſti
cit in mat,
laus Mealt
ia laliten
glolifeſda⸗
ei i
auenatOl
lit⸗ 0

leltumn eu

uflbaitt
iOenn,
din gofme

wine nun
leuen ,

imicnin.
. n e⸗

n te
1,4 en
ſ 14

Hixit inimicus: Pêrſequar, & com-
prehendam, * dividam ſpôlia, im-
Plébitur anima mea.
vaginabo gladium meum, * in-
terficiet eos manus mea.
lavit ipiritus tuus, & opéruit eos
mare, † ſubmerſi ſunt quaſi plum-
bum in aquis vehementibus.
uis similis tui in fortibus Dômi-
ne? * quis similis tui, magniticus
in ſanctitate, terribilis atque lau-
dabilis, faciens mirabilia:
xtendiſti manum tuam, & devo-
gavit eos terra: * Dax fuiſti in mi-
ſericordia tua populo, quem rede-
miſti. .
Parraſt eũ in fortitûdine tua,*
ad habitaculum ſanctum tuum.
1cenderunt pôpuli, & irati ſunt: *
dolores obtinaérunt habitatôres
Philiſthiim. .
cunc conturbäâti ſunt principes
Edom, robuſtos Moab obtinuit
tremor: * obriguérunt omnes ha
bitatores Chanaan.
rruat ſuper eos formido & pa-
vor, * in magnitůdine brachii tui.
iant immobiles quaſi lapis, donec
Pertranfear poôpulus tuus Dne, *
donec perträanfeat pôpulus tuus
iſte, quem poſſediſti.
ntrodûces eos, & plantabis in
monte hæreditatis tuæ, * firmiſſi-
mo habitaculo tuo, quod operatus
es Domine.
anctuarium tuum, Däüe, 3200 fir-
maverunt manus tuæ: * Böoöminus
regnabit in ætérnum, & ultra,
ngréſſus eſt enim eques Pharao
cum cùrribus, & equitibus ejus in
mare: * & reduxit ſuper eos Doô-
minus aquas maris.
Filii autem Ifrael ambulavérunt
per ſiccum * in médio ejus.
Exhortatus es in virtte tua;,
& in refecttione ſancta tua Dne.
nig. Oblätus etſt, quia ipie voluit,
& peccata noſtra ipſe portavit.

Audäte Dôminum de cælis, *
Jlaudate eum in egceélſis.
Laudate eum omnes Angeli ejus.*
laudate eum omnes virtutes ejus.
L audate eum ſo! & luna:“ laudate
eum omnes ſtellæ & lumen.“
audate eum cœli cœlorum: * &
aduæ omnes, quæ ſuper cœlos süt,
laudent nomen Domini.
uia ipſe dixit, & facta ſunt: *
ipſe mandavit, & creata ſunr.
Fräthit ea in æternum „ & in ſæ-

1 299
culum ſæculi: & præcéptum péôliuit,
& non præreribit.
Iaudàte Dominum de terra: *
dracones, & omnes abyſli.
gnis, grando, nix; glacies, ſpl-
ritus procellarum: * quæ faâciunt
verbum ejus.
ontes, & omnes colles: æ ligna
trucfifera, & omnes cedri.
éſtiæ, & univeria pecora, * ſer-
pentes, & volacres pennatæ.
eges terræ, & omnes poôpuli: *
principes, & omnes judices terræ.
fuvenes, & virgines, ſenes cum
uniôribus laudent nomen Domi-
ni: * quia exaltatum eſt nomen
ejus ſolius.
onfeſſio ejus ſuper cœlum, & ter-
ram: * & exaltavit cornu populi fui.
ymnus omnibus Sanctis ejus: *
filiis Ilrael, populo appropinquan-
ti ſibi.

Antàâte Dômino canticum ne-
vum: * lans ejus in Eccleſia
Sanctorum.
ætétur Iſrael in eo, qui fecit en: *
& filii Sion exùltent in rege ſuo.
audent nomé ejus in choro: * in
tympano, & plalterio pſallant ei.
uia beneplacitum eſt Domino in
pôpulo ſuo: * & exaltabit manſue-
tos in lalùtem. .
xultabunt Sancti in gloria: * læ-
tabúntur in cubilibus ſuis.
xaltationes Dei in gútture eòôrü: *£
& gladii ancipites in manibs eôru.
d faciendam vindictam in natiô⸗
nibus, * increpationes in pôpulis.
d alligandos reges eôrum in
compédibus: » & nôbiles eoôrum
in manicis féèrreis.
t faciant in eis judicium con-
ſcriptum: * gloria hæc eſt omni-
bus Sanctis ejus.

Audâàte Doôminum in Sanctis
ejus: *† laudàte eum in firma-
ménto virtùútis ejus
audate eum in virtútibus ejus: *
laudàâte eum ſecúndùm multitu-
dinem magnitúdinis ejus.
audaâte eum in iono tubæ; * lau-
date eum in pſaltério, & cithara.
audate eum in tympano, & cho-
ro: *† laudate eum in chordis,; &
organo. .
audãte eum in cymbalis bene-
ſonantibus: laudate eum in cym-
balis jubilatiônis: * omnis ſpiritus
laudet DOôminum.

300 57 5
Oblaâtus eſt: quia ipſe vòͤluit,
& pecgata noſtra ipſe portavit.

Homo pacis meæ, in quo ſpe-
ràvi.
Qui edebat panes meos, am-
pliavit adversm me ſupplantatio-
nem.

Tràâditor autem dedit eis ſignum,
dicens: Quem olſculàtus füero;,
ipfe eſt, tenete eum.
enedictus Dôminus
Deus Iſrael.

15
Traditor autem dedit eis ſi
gnum, dicens: Quem olfculatus
fuero; iple eſt ; tenete eum.

enedictus.

Tràditor.

enedictus. Chriſtus
factus eſt pro nobis obédiens us-
que ad mortem.
Mortem
autem crucis.
„ Propter quod & Deus exal-
ctavit illum, & dedit illi nomen,
quod eſt ſuper omne nomen.

Chri-
ſtus factus eſt „
. ater
noſter,
. iſerére mei Deus. 297.
rémus.

D Eſpice, quæſumus Doômine, ſu-
per hanc familiam tuam, pro
qua Dôminus noſter Jeſus Chriſtas
non dubitavit manibus tradi no-
céntium 9 & crucis ſubire tormen-
tum. Qui tecum.

omnibas,

AD HORAS,

ater noſter.
rede.

ve Maria.

Chriſtus

ater
. iſerére mei⸗
Eſpice quæſumus.

factus eſt pro nobis &.
noſter.

retioſa.
A D V ESLPERAS
ater
noſter „ Ave Maria. tur
Cilicem ſalutaris accipiam;
& nomen Domini invocabo.

CRaicdi „propter quod locutus

um: * ego autem humiliatus „
lum nimis.
go dixi in excèſſu meo: * Omnis
homo mendax. .
uid retribuam Domino, * pro
uæ retribuit mihi.
alicem ſalutaris accipiam: * &
nomen Dômini invocabo.
ota mea Domino teddam coram
omni populo ejus: * pretioſa in
conſpectu Domini mors Sandto-
rum eſus.
Domine, quia ego ſervus tuus: *
ego ſervus tuus, & filius ancillæ
tuæ.
irupiſti vincula mes: * tibi ſacri-
cabo hoôſtiam laudis, & nomen
Domini invocaãbo. .
ota mea Domino reddam in
conſpéectu omnis pôpuli eius *
in atriis domus Domini, in médio
tui Jerulſalem. .
Calicem ſalutàâris accipiam»
& nomen Domini invocabo.
Cum his, qui odéerunt pacem;
eram pacifcus: dum loquebar illis;
impugnäbant me gratis.

D Dôminum eùm tribulärer»
clamavi: * & exaudivit mé.
ômine libera änimam meam à
labiis iniquis,* & à lingua doloſa.
uid detur tibi, aut quid appona⸗
thr tibi: * ad linguam dololam?
agittæ potentis actæ, * cum
carboônibus deſolatoriis.
eu mihi, quia incolatus meus

prolongatus eſt: habitavi cum
4*

habitintil
colt fuit
umn his,
eifieng:
mputznab
Cur
eram pacl
lis, impn
4 b
e Dom
Mipe 1
WalO.:
wi cogi
torde: 5
Pleli
cuetunt
Peutis:
labiis eo⸗
uſtodi
catonis:
guis eui
i cogl
us meos
Hqucum
Li fanes
rta iter
ini Don
exaudi
nis mer
oͤmine
Obumndr.
gie delli
e trad
meo pe⸗
conttan
lorte er
Aput
ablörun
Ladent
ignem
non ſub
ir ling
1a: * pi
in inter
Lognor.
judicium
Pluperun
krum⸗
nömini
Fum vul
A
me Ddom

C
Katuerln
lantium

Omin
we:
uunner
huun
lunn

15U
1
l.

tati eſie
inrocado⸗

er go lu
tein humil

meo: 105

Donind,e
rloir iti
Aeeigiin
vocid.
tectint
aen
i wons 1

lettunn
& flins a
neri thi⸗
dis N
ino ketir

Utitis cche
imwocinn
joderuol
n logletu

P Allt i
toli,
inniu
ohln D

habitäntibus Cedar: *τ multüm in-
cola fuit anima mea.
um his qui oderunt pacem, eram
acificus: *“ cùm loqueébar illis,
impugnabant me gratis.
là. Cum his, qui oderunt pacem,
eram pacificus, dum loquébar il-
lis, impugnabant me gratis.
Ab hominibas iniquis libera
me Domine. . .
Ripe me Dômine ab hômine
malo: * à viro iniquo éripe me.
ui cogitaverunt iniquirates in
gorde: * tota die conſtituebant
Prælia.
cuerunt linguas ſuas ſfieut ſer⸗
entis: * venénum aſpidum ſub
abiis eorum.
uſtodi me Dômine de manu pec-
catoris: 7 & ab hominibus ini-
quis éripe me.
ui cogitaverunt ſupplantàre greſ-
ſus meos, * abicondérunt ſuperbi
laqucum mihi.
t funes extendérunt in làquen: *
juxta iter ſcandalũ poſuérunt mihi.
ixi Doômino: Deus meus es tu:*
exaudi Domine vocem deprecatio-
nis meæ.
5mine, Dñie virtus ſalůtis mex: *
obumbraſti ſuper caput meum in
die belli.
Ne tradas me Dômine à defiderio
meo peccatori: „ cogitavérunt
contra me, ne derelinquas me, ne
forte exaltentur. *
Raput circúitus eérum: * labor
labioôrum ipsorum opeériet eos.
Cadent ſuper eos carbones, in
ignem deſjicies eos: * in misériis
non ſubsiſtent.
Vir linguoôſus non dirigétur in ter
ra: * virum injúſtum mala capient
in interitu. .
Cognôvi „ quia fâciet Dôminus
judicium inopis: * & vindiéctam
Pauperum. .
erùmtamen ſuſti confitebüntur
néômini tuo: * & habitabunt recti
cum vultu tuo. .
Ab hominibus iniquis libera
me Dômine.
Cuᷣssödi me à laqueo, quem
ſtatuérunt mihi, & à ſcandalis ope-
räantium iniguitatem.

— Omine clamavi ad te, exaâudi

me: * inténde voci mex, cum *

glamavero ad te. .
Dirigatur oratio mea ficut incen-
ſum in conſpectu tuo:; * elevatig

301
mänuum meârum ſacrificium ve-
ſpertinum.
one Däüe cuſtodiam ori meo: 6 &
ôſtium circumſtantiæ lâbiis meis.
Non declines cor meum in verba
malitiæ, * ad excusàndas excuſa-
tiones in peccatis.
um hominibus operaântibus ini-
quitatem, * & non communicàbo
cum electis eorum.
