Däüica min. per an- 0

——

Bupiex i. Claſſis, 2.
Duplex ii. Claſſis, 4
Fatr. ſeu Tit. Eccl 2
Dupl. per an- maſ. 34
Dupl. per anñ. min. 4

△

X

Dies Octavæ, 7

Dies infra Octavã „„

1I. Totũ de ſequẽti, α
nihil de præced.
2. Tot de præced.
nihil de ſequenti. S
3. Totü de ſequẽti, £
com. de præced. &
4. Totum de præc. *
comm. de ſeq.
§. Capitulũ de ſeq.
comm. de præc.
6. Totu de digniori
cõ. de min. Eno.
7. Simpl. & S. M. in
Sabb. fer. & Vig.
non concurrunt.

WeAeE eα eIOIXIOIITTIDBTILTLPITZT

—

Ka& E. SXIEIIL

XAr

1
1— —— 5SS

Sld S & XITTTTILSITT

Pidnd! „

—.

sipel vUiid toldnad —

d aidn

ToeIdnpnues! "D IXIDIAIAINTTIAIAI
0lei dinuur

oνπαnnr 1ed n eeAAIPI

——

nbinei EGRi.οII IIDIPITINITETXTSTS

TIjel OjniiT. na) ouOie ſn
WeI bunn-

Niangem „ quòd in i. Veſperis
Hdiei Oct. Aſcenſionis, & Corp.
Chriſti, totum Offic. fit de O ctav.
cum commem. præcedentis Feſti
Duplicis, niſi fuerit Feſtum ſolem-
ne principale;, vel i. vel ii. Claſſis,
quia tunc de Feſto fieret Officium,
& commem de Oéctava.
In fecundis Veſperis diei Octav:
Epiphan. Paſchæ, Aſcenfionis, &
Corporis Chrifti, de ſequenti Du-
plici fit tantùm commęm. niſi illud
fuerit i. vel ii. Claſſis, ſeu Patronus,
vel Titulus, aut Dedicatio Bccle-
ſiæ: quia tunc de Feſto fieret Offic.
& de Oct. commemor. Et ſimi-

liter die Octav. Corporis Chriſti in
ſecundis Veſperis concurrente cum
die Octav. S. Joannis Baptiſtæ,
Veſper. erunt de O&. Corporis
Chriſti,; cum commemoratione
Octavæ S. Joannis. . . .
In ſecundis Veſperis Duplicis ii.
Claſſis non fit commemoratio de
die infra Octav. niſi quando de es
fieri debeat Offic. de sequenti.
Cùm plures fiunt commemo-
rationes, ſervetur hic ordo. De
Duplici, de Dominica, de Semi-
dupl. de die infra Oct, de Feria
majori, ſeu Vigilia, de S. Maria
in Sabbato,; de Simplici.

ORA-

keimus

Nte

min

Lcepin
1 penl
lecimnn
Datimun
erem
Tavin
Ulliinns
Uleramt
krenti⸗
Cpeeca
Un vit
lige
Loſtr
insne
ens Eeg
l l
nin

.

Uendht.
eype
Nlnur:
gunn

—

ANA1

.

—

dnisCritii
cutrente l⸗
i Mhtikt
0. Cotpon

mmemoruinn

memolati
lando let

ferimus, & plagas quas

O RA

O

4

EDI

Nte oculos tuos, Do-
Qmine, culpas noſtras
accepimus conferimus.
6i penſamus malu quod
fecimus, minus eſt quod
patimur, majus eſt quod
meremur.
Gravius eſt quod com-
miſimus, levius eſt quod
toleramus.
Peccati pœnã ſentimus,
& peccandi pertinaciam
non vitamus.
In flagellis tuis infirmi-
tas noſtra teritur, & ini-
quitas non mutatur.
Mens ægra torquetur, &
cervix non flectitur.
Vita in dolore ſuſpirat,
& in opere non ſe e-
mendat.
& expeétas, non corri-
gimur: ſi vindicas, non
duramus.

Bs

T I O

TA.

onfitemur in correc-
tione quod egimus: ob-
liviſcimur poſt viſitatio-
nem quod flevimus.
i extenderis manum,
facienda promittimus:
ſi faſpendleris gladium,
promiſſa non ſolvimus.
i ferias, clamamus ut
parcas: ſi peperceris,
iterum provocamus ut
ferias.
abes Domine confiten-
tes reos; novimus quod
niſi dimittas, rectè nos
perimas.
ræſta Pater omnipotés
ſine merito quod roga-
mus, qui feeiſti ex nihi-
lo qui te rogarent. Per
Chriſtum Dominum no-
ſtrum. Amen.
Gregem tuum paſtor
terne non deſeras.
Sed per beatos 4Abo-
0-

IX
ſtolos tuos perpetua de- filica conditus, te cum

ſenſione cuſtodias.

beatiſſimis Apoſtolis Pe-

Protege Domine po- tro & Paulo repræſenta-

ulum tuum ad te cla-
manteni & Apoſtolo-
rum tuorum patrocinio
confidentem.
Perpetua defenſione
cuſtodias.
Orate pro nobis ſan-
ti Apoſtoli Dei.
Ut digni efficiamur
promiſſionibus Chrifti.

Ræſta quæſumus om-
nipotens Deus, ut
nullis nos
perturbationibus con-
cuti, quos in Apo-
ſtolicæ confeſſionis pe-
tra ſolidaſti. Per Domi-
num.
Mploret, clementiffi-
mé Domine noſtris op:
portunam neceſſitatibus
opem devotè à nobis
prolata meditatio, quia
ſanétus olim Joannes
Chryſoſtomus, in hacBa-

permittas

vit ſic colloquentem:
Circumdate hanc novam
Sion, & circumvallate
eam, hoc eſt, cuſtodite,
munite, precibus firma-
te: ut quando iraſcor in
cempore; & orbem ter-
ræ concutio, aſpiciens
ſepulchrũ veſtrum num-

libenter propter me ge-
ritis ſtigmata, iram mi-
ſericordia vincam, & ob
hanc percipiam veſtram

quando Sacerdotium &
Regnum video lacry-
mari, ſtatim quaſi com-
patiens ad commiſera-
tionem flector, & illius
meæ vocis reminiſcor:
Protegam Urbem hanc
propter David ſervum
meum, & ſanctum me-
um. Domine, fiat, fiat,
Amen, Amen.

ORA-

quam deſiturum, & quæ

interceſſionem. Etenim

Pe
me
In ab
fonibun
Ia; ut
Eecitare
Gtum d

mMinum

01
Wihl
Dihor

, te enn
toliste
Drelenn
Uenten
nenoru
Immwah
Luſtochte
us frn
iraſcori
tbemten
Ahpieen
rum un.
1,C
ernne
irm
can, &
mn velteu
h. Etenin
dotium
20 lach
aſi
nmmiſen
miniſeat
bem w.
d lerm
ncton
,uhti
.

0

Ixi

ORATIO

Peri Domine os meum ad benedicendum no-
men ſanctum tuum: munda quoque cor me-
um ab omnibus vanis, perverſis, & alienis cogita-
tionibus: intelleétum illumina, affectum inflam-
ma; ut dignè, attentè, ac devotè hoc Officium
recitare valeam, & exaudiri merear ante conſpe-
ctum divinæ Majeſtatis tu?z. Per Chriſtum Do-

minum noſtrum. Amen.

omine, in unione illius divinæ intentionis,
qua ipſe in terris laudes Deo perſolviſti, has ti-
bi horas perſolvo.

Aceroſanétæ & individuæ Trinitati, erucifixi
5) Domini noſtri Jeſu Chriſti humanitati, beatiſ-
ſimæ & glorioſiſſimæ ſempérque Virginis Mariæ
fœcundæ integritati; & omnium Sanétorum uni-
verſitati ſit ſempiterna laus, honor, virtus, &
gloria ab omni creatura, nobisque remiſſio om-
nium peccatorum, per infinita ſæcula ſæculorum.
B. Amen.
V. Beata viſcera Mariæ virginis, quæ portave-
runt æterni Patris Filium.
Et beata ubera, quæ lactaverunt Chriſtum
Dominum.
P ater noſter. Ave Maria.

lxii

ABSOLUTIONES
BENEDICTIONES

dicendæ ante Lectiones in Officio
novem & trium Lectionum.

IN f. NOGTURNO
& pro ii. VeRe 5
Abliolutio.
—Xäudi Dômine Jeſu Chriſte,
„ preces ſervorum tuorum, &
miſerére nobis: qui cum Patre &
Spiritu ſancto vivis & regnas in ſæ-
cula ſæculorum. . Amen.
Benedictioônes.
x. Benedictidne perpétua benedi-
cat nos Pater æternus.
t. Amen. .
2. Unigénitus Dei Filius nos bene-
dicere & adjuvare dignetur.
vt. Amen. ,
3. Spiritus ſanécti gratia illuminet

enſus, & corda noſtra.
g. Amen.

IN II. NOCTURNO,
& pro iii. & vi. Feria.
Ablolutio.
I Psius pietas & miſericôrdia nos
adjuvet, qui cum Patre & Spiritu
ſancto vivit & regnat in ſæcula
ſæculérum. ge. Amen.
Benedictiones.
4. Deus Pater omnipotens ſit no-
bis propitius & clemens.
, Amen.
§. Chriſtus perpétuæ det nobis
gaudia vitæ. B.: Amen.
6. Ignem fui amoôris accéndat De-
us in côrdibus noſtris.

B Amen.
IN III. NOCTURO.NNO,
& pro Feria iv. & Sabbato
Abſolutio. .

Vinculis peccatòrum noſtroô-
A rum absolvat nos, omnipo-
tens, & miséricors Dôminus.

BenediRiones.
7. Evangélica léctio ſit nobis ſalus
& protectio. g. Amen.
8. Divinum auxilium maneat ſem-
per nobiscum. pes Amen.
9. Ad ſocietatem civium ſuperno-
r perdůcat nos Rex Angeloräu.
He. Amen.

Si Officium fit de Sancto ix. Le-
Gtionum;, odtava Benedictio erit,
Cujus feſtum côlimus, ipſe, vei
ipſa intercédat pro nobis ad Doô-
minum. . Amen.
Quando ſunt plures, diecituf
Qudrum, vel Quarum feſtum co-
imus ipſi, vel, ipiæ intercédant
pro nobis ad Dominum.
R. Amen.

Si Offieium fit de S. Maria, octava
Benedigfio erit .
Cujus feſtum côlimus, ipſa virgo
Virginum intercédat pro nobis ad
Dominum. . Amen.

Si in uſtima Lectione legendum
ſit aliud Evangelium cumHomilia;
hona Benedidtio erit „ .
pPer Evangélica dicta deleântur,
noſtra delicta. . Amen.

In Officio trium Tectionum dit
cunturà biolutiones & Benedictio-
nes Drædictz ordine fuperius in
Rubricis generalibus, & in prim
Dominica de Adventu deſcripfto: &
in eo, quando non legitur Homilia
cumt Evangelio, & Benedictiones
mnende nnt e tertis Nocturno;
Plima Benedgictio diciturt
1. Ille nos benedicat, quĩ ſine fine

vivit, & regnat. . Amen.
Z Di⸗

2. Diyit
per n.
3. Ad ſo
Ium pe
Ium.
In 01

uando l
lelio,
1crange
Epor
2. Diuinu
Uernot
4 loe
lun pen

.
oke At
un, pri

„ —,———

N.

18

es.

ſit nobisli

Amen.
minent len
Aen.
vium lupern⸗
Rex Amelii

ancto u. I

nedickioei
5.
1 ihle,
nobis 200
en. ſeien
Ales) len
um feſtune
leæ intetcdl
um.

t
8 8

Aluen

n Cuntioni
auel
iliotin⸗
ereiſ

negickio

tis NoEu

gial ſte N

en⸗
. 10

t Pro nobit

7

2. Divinum auxilium maneat ſem-
per nobiscam. β. Amen.,
3. Ad ſocietàtem civium ſuperno-
rum perducat nos Rex Angelo-
xum. . * .
In Officio GANnSR Lectionum
quando legitur Homilia cum Evan-
gelio, prima Benedictio erit,
1. Evangélica léctio ſit nobis ſalus,
& protéctio. . Amen.

2. Divinum auxilium mâneat ſem-

per nobiscum. „ Amen,
3. Ad ſocietatem civium ſupernô-
rum perducat nos Rex Angeloô-

rum. „ Amen. .
di 8e. in⸗ de Sano triumLedtio-

num, prima Benedictio erit;

Ixiii
I. IIe nos benedicat, qui ſine fine
vivit & regnat. .O Amen.
2. Cujus feſtum côlimus, ipſe, vel
ipſa intercedat pro nobis ad
Dômi um. B. Amen.
Quando funt plures, dicitux;,
Quorum vel Quarum feſtum coli-
mus, ipſi, vél ipſæ intercédant
ro nobis ad Dôminum.
„Amen.
3. Ad ſocietatem civium ſuper-
noôrum perducat nos Rex Ange-
lorum.

.⸗ Amen.
Zrerr. S„ de ſandta Maria in

Sabbato, Abſolutio, & Benedictio-

nes, quæ ibidem ponuntur.

— — —— — = — =. —
—= = S e =
S S
☛ ☛ ☛

=
☚

—R. 2
—N

EEècl
WWEE
WWWE

Eò
s

4

Nr Cmrermne Aerd. .

2.

f..

—„
7

A
/

44

Ant

Ater noſter, qui es in
cœlis: ſanctificétur no-
Wmen tuum, advéniat
Agregnum tuum: fiat vo-
luüntas tua, ſicut in cœ-
BEIIoO, & in terra. Panem
noſtrum quotidiänum da nobis
hôdie:; & dimitte nobis débita no-
ſtra, ſicut & nos dimittimus de-
bitôribus noſtris; Et ne nos indu-
cas in tentationem:
nos à malo. Amen.
A Ve Maria, gratia plena: Déômi-
nus tecum: benedicta tu in mu-
Heribus, & benedictus fructus ven
tris tui Jjeſus. Sanécta Maria, Mater
Dei, ora pro nobis peccatoôribus
nuc, & in hora mortis noſtræ. Amẽ.

9

»Recdo in Deum, Patrem omni-

terræ. Et in Jeſum Chriſtum, Fi-
lium ejus unicum, Doôminum no-
ſtrum: qui concéptus eſt de Spiri-
tu ſancto, natus ex Maria Virgine,
paſſus ſub Pôntio Pilato, cruci-
nxus, moôrtuus, & ſepultus: deſcen-
dit ad inferos: tertia die reſurréxit

ad déxteram Dei Patris omnipo
téntis: inde ventuùrus eſt judicare
vivos & mortúos. Credo in Spiri-
tum ſanctum, ſanctam Eccléſiam
Cathoôlicam, Sanctôrum comunio-
nem, remiſſiõnem peccatoôrum,
carnis reſurrectioönem, & vitam

ætérnam. Amen.
Omine laâbia mea apéries.

☛ . Et os meum annuntiabit
laudem tuam. 5. Deus in adjutoô-
rium meum intende. Domine
ad adjuvandum me feſtina.
11 Glôria Patri, & Filio, & Spiritui
ſancto. §S icut erat in principio;
Brev.

Sed libera

◻4 boténtem, Greatôrem cœli &

à mòrtuis: aſcéndit ad cœlos, ſedet

DISPOSITUM
Cum Ordinario Oſſicii de Tempore.

Matutinum, & omnes Horas, præterquam

& nunc, & ſemper, & in ſæcu-
la ſæculorum , Amen. Alle-

luja. . :
Si . Alleluja.

du⸗ icit Laus tibi Dé⸗
mine, Rex æxternæ glöriæ,

ad Advent itatorium. Adoré-⸗
mus Dôminum, * Qui fecit nos.
Sepetitux Adorémus Dôminum,
qui fecit nos.

Enite, exultémus Déômino;,
jubilémus Deo ſalutaâri noſtro:
præoccupémus faciem ejus in con-
feſſione, & in pſalmis jubilémus ei.
Adorémus Däim, qui fecit nos.
Quôniam Deus magnus Dôminus;
& Rex magnus ſuper omnes deos:
quoôniam non repéllet Dôminus
plebem tuam, quia in manu ejus
lunt omnes fines terræ, & altitů-
dines môntium ipſe cônſpicit.
Qui fecit nos.
Quôniam ipsius eſt mare, & ipſe
fecit illud, & aridam fundavérunt
manus ejus: venite, adorémus, &
procidamus ante Deum;: ploré-
mus coram Dômino, qui fecit nos;
uia ipſe eſt Döôminus Deus no-
ſter: nos autem populus ejus, &
oves paſcuæ ejus.
Adorémus Däm, qui fecit nos.
Hoôdie ſi vocem ejus audiéritis »
nolite obdurare corda veſtra, ſicut
in exacerbatione ſecündúm diem
tentatiônis in desérto: ubi tenta-
vérunt me patres veſtri, probavé-⸗
runt, & vidérunt pera mea.
Qui fecit nos.
Suadraginta annis pröôximus fui

generationi huic, & dixi: Semper
AA hi

hi errant corde: ipſi verò non co-
gnovérunt vias meas, quibus jura-
vi in ira inea, ſi introibunt in ré-
quiem meam. A dorémus Dômi-
num, qui fecit nos.
lôria Patri,; & Filio, & Spiritui

ſancto. icut erat in principio,
& nunc, & ſemper, & in ſæcula
ſæculôrum. Amen.

Qui fecit nos. Adorémus Dômi-
num; qui fecit nos.
265 1

Rimo die, quo Trinitas
Beata mundum condidit-»
Vel quo resurgens Cöônditor
Nos morte victa liberat.
ulſis procul torpôribus
Surgamus omnes cyus,
Et nocte quæramus Deum;
Prophéta ticht præcipit.
oſtras preces ut audiat »
Suamque déxtram pôrrigat;
Et expiatos sördibus,
Reddat polorum sedibus.
Ot, quique ſacratiffimo
Hujus diei téempore,
Horis quiétis peallimus,
Donis beatis muneret.
Jam nunc Patérna claritas
Te poſtulamus affatim,
Abſint faces libidinis,
Et omnis actus noxius.
le fœda fit,vel lůbrica
Compaãgo noſtri coôrporis 5
Ob cujus ignes ignibus
Ayérnus urat acriùs.
undi Redéemptor, quæſumus;
Tu probra noſtra diluas,
Nobisque largus commoda
Vitæ perénnis conferas.
Præſta, Pater piiſſime »
Patrique compar Unice.
Cum Spiritu Paraclito;
Regnans per omne ſæculum,
„ Amen-

NOcſte ſurgentes vigilémus om-
LN nes
Semper in pſalmis meditémur, atqꝗ;
Voce concordi Dômino canamus
Duülciter hymnos.
Ut pio Regt pariter canéntes,
Cum ſuis Sanctis mereamur aulam
Ingredi cœli, ſimul & perénnem
Dücere vigam.
Præſtet hoc nobis Déitas beâta

Ducto quater notiffimo.

Patris, ac Nati, parit Erque ſancti
Spiritus,cujus réſonat per omnem
Gloria mundum. Amen.

1 egem ventúrum
Doôminum. * Venite, adorémus.
mnite, exultémas. 1.

Eitur ſequs ropẽ eſt
iam Dominus. Venite; adoré-
mus. ad

enite. 1. Hymnus.
Erbum ſupérnum prödiens,
E Patris ætérni ſinu;
Qui natus orbi sůbvenis „
Labente curſu temporis.
llúmina nunc pectora; .
Tuoque amore concrema ?*
Ut cor cadúca déſerens
Cœli voluúptas impleat.
t ,» cùm tribunal Judicis
Damnabit igni noxios:
Et vox amica débitum
Vocaàbit ad cœlum pios.
on ęſca flammarum nigros
Volvâmur inter tùrbines „
Vultu Dei ſed compotes
Ceœli fruämur gaudiis.
atri ſimlque Filio,
Tibique ſancte Spiritus »„
Sicut fuit, ſit jügiter,
Sæclum per omne glorias
Amen,

ôn fit vobis va-
num manè suúrgere ante lucem:
Quia promiſit Dñs eorônam vi-
gilantibus. 1. V enite. i.

X more docti myſtico.
Servémus hoc jejünium »
Deno diérum circulo

ex & Prophétæ primitùs
Hoc prætulerunt, pôſtmodùm
Chriſtus fſacravit, omnium X
Rex;, afque Faétor temporum.
tamur ergo parciùs
Verbis, cibis, & potibus,
Soinno, jocis, & arctius
Perſtémus in cuſtodia.
itémus autem noxia ;
Quæ sůbruunt mentes vagas »
Nullümque demus cäallidi

Hoſtis locum tyrannidi.
lectàmus iram vindicem
Plo-

Ut kiud
Jejanio

urrex

1 ſer
erun
Aquilis .
emper
aleente
maginen
Tridens,
amo jug
Uim lipe
Nebdiſſer
carne
lotmam I.
l nunng
neſe 1
üngue
e lepa
A Daſtor
ln layag
eſ lay
e eſt ſep
ze in
enpeor
laie ledl
Fiua
1ſ
ln he
MElld 1
Vioml
Ue ti
60 Nij

atiterqteſt
nat peton
um. Anen

egem pentit
nite, adoten
Sultemasl

tor. P
Venlte ,

lum pröclens
Abyenis;
mpolis,
ectola,
oncrem:
lerens
pleat.
Judicis

Pi05.
türbines
mpotes
tudiis.
ilio⸗
pinitus
gitel
4 glona,

eIe ante
Dis Nkoin
Dis de

inpſico.
veſeinniun
enn
otihemmo.
Primmitis .
hoinai⸗
,oniun
or lemhpon
epotibl
4 Ictius
ocle⸗
0XIa
ns ugni
illici

Plorémus ante Judicem „
Clamémus ore supplici;
Dicamus omnes cernui.
Noſtris malis offéndimus
Tuam Deus clementiam 3
Effünde nobis déluper
Bemiflor indulgentiam.
Meménto, quòd ſumus tui 5
Licèt cadúci plasmatis,
Ne des honorem nominis
Tui, precamur, alteri
„axa malum, quod fecimus,
Auge bonum, quod péôſcimus:
Placere quo tandem tibi
Poisimus hic, & perpetim.
rœſta beata Trinitas,
Concéde ſimplex Unitas 9
Ut fructuoſa ſint tuis
Jejuniorum munera. Amen.

urréxit Däs verè, Alleluja;
enite;, exultémus. 1.

Ex ſempiterne Cœlitum 5
Rerum Creitof omnium,
X. qualis ante ſæ cula
Semper Parenti Filius.
Naſcente qui nundo Faber
kImaginem vultus tui
Tradens Adamo, nôbilem
Limo jugâti ſpiritum.
uùm livor & fraus dæmonis
Foœdâſfet humàanum genus:
Tu carne amictus, perditam,
Formam refôrmas, artifex.
ui natus olim é Virgine,
Nunc e ſepulchro naſceris 5
Tecumque nos à môrtuis
Jubes ſepültos sùrgere.
Qui paſtor æternus gregenr
Aqua lavas baptismatis:
Hæc eft lavacrum ménrium 5
Hæc eſt ſepulchrum criminum.
Nobis diu qui débitæ
Redeémptor affixus Cruci,
Noſtræ dediſti prodigus
prétium ſalutis sanguinem.
1t fis perénne méntibus
Faſchale Jeſu gaudium,
K morte dira criminum;,
Yitæ renatos libera.
eo batri ſit gloria,
Et Filio, qui a moôrtuis
Surréxit, ac Paraclito,.
In ſempitérna ſæchla. Amen.
IN PBINMO NOCTURNO.
Veniet ecce Rex.
Aha., Seèryitée Domino.

—, =—

Allelùja.

3
Bäkiens vir, qui non abiit in con-
silio impiérum, & in via pecca-
tôrum non ſtetit, * & in cathedra
pPeſti entiæ non ſedit.
Sed in legé Dni volütas ejus, * & in
lege ejus meditabitur die ac nocte.
Et erit tanquam lignum, quod
plantatum eſt ſecùs decùrfus aquâ-
rum, * quod fructum ſuum dabit
in tempore ſuo.
St folium ejus non défluet: * 8&
bmnia, quæcumque faciet, pro-
ſperabùntur.
Non ſic impii, non ſic: * ſed tan-
quam pulvis, quem prôjicit ventus
à facie terræ.
Ideo non resúfgent impii in judi-
cio: *† neque peccatores in con-
silio juſtoͤrum.
Quôniam novit Döminus viam ju-
ſtorum: † & iter impiorum peribit.
léria Patri, & Filio, * & Spiritui
ſandto.
icut erat in principio, & nunc;
& ſemper, * & in ſæcula ſæculô-
tumz Amei. Le oria,

Uare fremueérunt Gentes, * &
ppuli meditati ſunt inania.
ſtitérunt Reges terræ, & princi-
pes convenérunt in unum, * ad-

vérsùs Döminum, & advérsùs
Chriſtum ejus.

Arumpamus vinçula eôörum: * &

projiciamus à nobis jugum ipsorũ,

ui habiftat in cœlis, irridébit
S0s;“ & Dôminus ſubſannabit eos.
unc loquerur ad eos in ira ſua, *

& in furore ſuò conturbabit eos.

.

go aufem conſtittus ſum Rex ab

eo ſuper Sion montem ſanétum e-
ius: † prædicans Præcéptum éjus.

minus dixit ad me: * Filius
meus es tu, êgo hôdie genui fe.

Eôſtula à me, & dabo iibi Gentes
hæreditäatem tuam, „ & poſſeſſio-

nem tuam terminéôs terræ.
BReges eos in virga férrea* & tam-

quam vas figuli cônfringes eos.
t nunc Reges intelligite: * exu-
dimini, qui judicatis terram.

Servite Domino in timore: * 8&

exultate ei cum tremoôre.

upprehéndite diſciplinam, ne-
quando iraſcatur Dns, * & pereaâ-
tis de via juitt
zùm exarſerit in brevi ira ej'us, *

beati omnes, qui confidunt in eo.
A 2
„„

4

Omine, quid multiplicati ſunt,
qui tribulant me? * multi in-
sürgunt advérsùm me.
ulti dicunt animæ meæx: * Non
eſt lalus ipfi in Deo ejus.
u autem Domine ſuſcéptor meus
es, * glôria mea, & exaltans ca
put meum. . .
oce mea ad Dominum clamavi"
& exaudivit me de monte ſancto
ſuo.
go dormivi, & ſoporatus ſum: *
& exurréxi, quia Dôminus ſuscé-
pit me.
ton timébo millia pépuli circum-
dantis me: * exúrge Dômine;, ſal-
vum me fac Deus meus.
uôniam tu percuſsiſti omnes ad-
Versantes mihi ſine cauſa: * den-
tes peccatôrum contriviſti.
ômini eſt ſalus: * & fuper po-
pulum tuum benedictio tua.

Omine, ne in furôre tuo àr
Sguas me: * neque in ira tua
corripias me.
(iferéze mei Dömine, quéniam
infirmus ſum: * ſana me Dômine,
quôòniam conturbata ſunt oſſa mea.
St anima mea turbata eſt valdeè: *
ſed tu Dômine ùsquequo?
vonvértere Dômine, & éripe ani-
mam meam: * ſalvum me fac prop-
ter miſericôrdiam tuam. .
zuôniam non eſt in morte, qui
memor ſit tui: * in inférno autem
quis confitébitur tibi?
aboravi in gémitu meo, lavabo
per singulas noctes lectum meu: *
lacry mis meis ſtratum meñn rigabo.
urbatus eſt à furôre oculus me-
us: * inveteravi inter omnes ini-
micços meos.
Diſcédite à me omnes;, qui opera-
mini iniquitatem:* quoôniam exau-
divit Dominus vocem fletus mei.
xaudivit Dôminus deprecatioô-
nem meam, * Dôminus oratio-
nem meam ſuscépit.
Srubéeſcant, & conturbéntur ve-
hementer omnes inimici mei: *
convertantur, & erubeſcant valde
veléôciter.
In A Véniet ecce
Kex excélſus cum poteſtate magna
ad ſalvandas Gentes, allel.
Confortate.
4 n) Servite Dômino
in. timoôre, & exultate ei cum tre-
more. Deus judex juſtus.

Omine Deus meus in te ſpera-
vi: * ſalvů me fac ex omnibus
perlequéntibus me, & libera mé,
e quando rapiat ut leo animam
meam: * dum non eſt, qui redi-
mat, neque qui ſalvum faciat.
omine Deus meus, ſi feci iſtud, *
ſi eſt iniquitas in manibus meis.
i réddidi retribuentibus mihi
mala, * décidam méritòô ab ini-
micis meis inanis. ,
erſequatur inimicus animam me-
am, & comprehéndat, & concülcet
in terra vitam meam, * & gloriam
meam in pùlverem deducat.
xúrge Dne in ira tua: * & exaltare
in finibus inimicorum meoôrum.
t exú⅛rge Domine Deus meus in
præcépto, quod mandaſti: “& ſy na-
goga populorum circûmdabit te.
t propter hanc in altum regréde-
re: * Dominus judicat populos.
judica me Dômine ſecundùm ju-
ſtitiam meam, * & ſecundum in-
nocentiam meam ſuper me.
Conſumétur nequitia peccatôrum;
& diriges juſtum, * ſcrutans corda
& renes Deus. .
uſtum adjutôrium meum à Dno, *
qui ſalvos facit rectos corde.
eus judex juſtus, fortis, & paà-
tiens: * numquid iraſcitur peér
singulos dies?
iſi convérſi fuéritis, gladium
ſuum vibrabit: *L arcum ſuum te-
téndit, & paravit illum.
t in éo paravit vaſa mortis, * ſa⸗
gittas ſuas ardentibus effécit.
cce parturiit injuſtitiam: * concé⸗
pit dolõrẽ, & peperit iniquitâtem.
acum apéruit, & effôdit eum: *
& incidit in foveam, quam fecit,
onvertétur dolor ejus in caput
ejus, * & in vérticem ipsius ini-
quitas ejus deſcendet. .
onfitébor Dômino ſecundùm ju-
ſtitiam ejus: * & pſallam nômini
Domini altiſſimi.

Omine Dôminus noſter, &
quam admirabile eſt nomen
tuum in univérſa terra! .
uoôniam elevata eſt magnificéntia
tua, ſuper cœlos.
x ore infantiu, & lactentiũ perfe-
ciſti laudẽ propter inimicos tuos, *
ut déſtruas inimicum, & ultôrem.
Quoniam vidébo cœlos tuos»
pera digitôrum tuôrum: * lu-
nam, & ſtellas, quæ tu inndaſti.
ui

Univerle

oat
9to
Mia win
Xtab
Pplallan
In co
Tetton.
Peribun
Uonia
caut⸗
thronum
nerepit
Dius: *
Lternum
nimici
Hemt&
Lrüt m
tn:X!

.Wanet,

Lalahiti
Meſ
Agulrue⸗
itia.
t fadr
äupeti
tatibus
tſhete
men tun
lauici⸗
llire
Auntiat

eus in te ſe
fac ex Omm
libeln n
ut leo anim
n eſt, guins
vum kaciat
Sſi feci iſn
nanibus mei⸗
uentibus
mérito a0 1

cus Animam
dat, & conell
un, & gln
in dedlcat.
tuak & exili
Urutm weorun.
e Deus Mels
nandaſtir t
citcümcebltie
n altum vegt
dicat populo
ne lecunkün
X lecündun
fuper ne.
nitia peccalot⸗
Fſelutensch

n mermni0
ectos colle
3, fortis) .
iid irälchu!

eritis, ii

arcum ſunt

Llacte en

QAuid eſt homo, quod memor es
ejus? * aut filius hôminis, quô-
nmiam viſitas eum?
inuiſti eum paulò minùs ab An-
gelis, glöria & honôre corondaſti
eum: * & conſtituiſti eum ſuper
Spera manuum tuarum.
Omnia ſubjeciſti ſub peédibus e-
jus, *† oves & boves univerſas, in-
ſuper & pécora campi.
olucres cœli, & piſces maris, *
qui perambulant séemitas maris.
omine Doôminus noſter, * quam
admirabile eſt nomen tuum in
univérſa terra!

V Onfitébor tibi Déômine in to-
„to corde meo: * narrabo om-
nia mirabilia tua.
ætabor, & exultäbo in te: *
pſallam nomini tuo; Altiſſime.
In converténdo inimicum meum
retrorlſum: * infirmabüntur, &
Peribunt à facie tua.
Quôniam feciſti judicium meum,
& cauſam meam: * ſediſti ſuper
thronum, qui jüdicas juſtitiam.
Increpâſti Gentes, & periit im-
pius: * nomen eorum deleéſti in
ætérnum, & in ſæculum ſæculi.
Enimici defecérunt frameæ in fi-
nem: * & ciyitates eôrũ deſtruxiſti.
P eriit memôria eòrum cum soni-
tu: *æ & Dôminus in æternum pér-
manet.
Paravit in judicio thronũ ſuum: *
& ipſe judicabit orbem terræ in
æquitate, judicabit pépulos in ju-
ſtitia.
Et factus eſt Döminus refugium
pauperi: * adjutor in opportuni-
tatibus, in tribulatioône.
Et ſperent in te, qui noverunt no-
men tuum: *† quôniam non dere-
liquiſti quæréntes te Dômine.
Psallite Dno, qui habitat in Sion:*
anuntiate inter Gentes ſtudia ejus.
Quôniam requirens sanguinem
eôrum recordatus eſt: * non eſt
oblitus clamoòrem pauperum.
Liſerére mei Dômine: * vide hu-
militatem meam de inimicis meis.
Qui exaltas me de portis mortis, *
ut annúntiem omnes laudationes
tuas in portis filiæ Sion.
Kxultabo in ſalutari tuo: * infixæ
ſunt Gentes in intéritu, quem fe-
cérunt.
n laqueo iſto, quem abſcondé:
runti comprehénius eſt pes eorü.
ognoſcétur Dôminus judicia fa-

1. 5
eiens: * in opéribus mânuum ſuaâ-
rum compreheénſus eſt peccaätor.
onvertäantur peccatôres in infer-
num: * omnes Gentes, quæ obli-
viſcuntur Deum.
duoniam non in finem oblivio
erit pauperis: * patiéntia paupe-
rum non peribit in finem.
xzürge Domine;, non confortétur
homo: * judicentur Gentes in
conſpeéctu tuo.
onſtitue Doômine legislatôrem
ſuper eos: * ut ſciant Gentes »„
quéôniam hoömines ſunt.
Ut quid Dômine receſfsiſti lon-
gé? * déſpicis in opportunitati-
bus, in tribulatione ¹
um ſuperbit impius, incénditurx
pauper: * comprehenduüntur in
consiliis, quibus cogitant.
uôniam laudatur peccator in
deſideériis animæ ſuæ: * & iniquus
benedicitur.,
xacerbavit Dôminum peccator: *
ſecündùm multitùdinem iræ ſuæ
non quæret.
on eſt Deus in conſpectu ejus: *
inquinatæ ſunt viæ illius in omni
témpore.
uferüntur judicia tua à facie
ejus: * omnium inimicôrum ſuo-⸗
rum dominabitur.
ixit enim in corde ſuo: * Non
movébor à generatiône in genera-
tionem ſine malo,
ujus maledicktione os plenum
eſt, & amaritudine, & dolo: *
ſub lingua ejus labor, & dolor.
edet in insidiis cum divitibus in
occůltis, * ut interficiat innocén-
tem. ,B
culi ejus in pauperem reſpi-
ciunt: * inſidiatur in abſcondito,
quaſi leo in ſpelunca ſua.
nſidiatur, ut rapiat pauperem: *
rapere paupérem, dum attrahit en.
n laqueo ſuo humiliabat eum, *
inclinâbit ſe, & cadet, cùm domi-
natus füerit pauperum. .B
ixit enim in corde ſuo: Oblitus
eſt Deus, * avértit faciem ſuam;
ne videat in finem. .
Exuúrge Déômine Deus; exaltétur
manus tua: * ne obliviſcaris pau-
erum. .
B ropter quid irritavit impius De-
um ? * dixit enim in corde ſuo:

Non requiret.
ides, quoniam
doloòrem consideras
eos in manus tuas.
A 3

tu labõôrem, &
: * Ut tradas

ribi dereliétus eſt pauper: * 6r⸗
phano tu eris adjutor.
G ontere brachium peccatoris „&
maligni: * quærétur peccâtum
illius, & non inveniétur.
ôminus regnaäbit in ætérnum, &
in ſæculum ſæculi: * peribitis
Gentes de terra illius.
eliderium pauperum exaudivit
Dôminus: præparationem cor-
dis eorum audivit auris tua.
y udicare pupillo & hùmili: * ut
non appônat ultra imagnificare ſe
homo fuper terram.
N Domino confido: quomodo
dicitis animæ meæ: * transmigra
In montem ſicùt pa er.
uoôniam ecce peccatöres inten
dérunt arcum, Paravérunt ſagittas
ſuas in phaâretra, * ut ſagittent in
Oblcuͦto rectos corde.
2 uoniam quæ perfeciſti, deſtruxé-
funt: * juſtus autem quid fecit ?
Hominus in templo ſancto ſuo: *
Doôminus i in cœlo ſedes ejus,
culi ejus in pauperem reſpi-
ciunt: *† palpebræ ejus interrogant
ſilios hôminum.
minus intérrogat juſtum, &
impium: * qui autem diligit ini-
guitatem „Odit animam ſuam.
luet ſuper peccatores laqueos: *
ignis, & ſulphur, & ſpiritus pro-
cellarum „ Pars calicis eorum.
uôniam juſtus Dominus, & ju-
ſtitias dilégit: & æquitatem vidit
vultus ejus.
. Confortàte
manus 1Aolatas: contortamini
dicite: Ecce Deus noſer véniet,
S& lalvàbit nos, alleluja.
Afa. Gaudéte omnes.
Aa, Deus judex ju-
Irs4 . 0 „& longanimis: num-
Juid iraſcétur per singulos dies ?
a. Tu Domine. .
Alvum mę fac Démine, quo-
) niam defecit Sanctus: * quô-
iam diminutæ ſunt veritates à ſi⸗
Fin hominum.
7 ana loçüti ſunt unusquisque ad
proximum ſuum: * labia doloôsa,
In-corde, & corde locäti ſunt.
D iſperdat Düs univérſa läbia do-
loſa „ * & linguam magniloquam.
ui dixérunt: Linguam noſtram
magnificabimus, làbia noſtra à no-
bis lunt, * quis noſter Dñs R
. ropter misériam inopum, & gé.
mitum pauperum: * nunc exür-
gam;, dicit Dôminns.

W

oham in falutäri: * fiduciàliter
agam in eo.
loquia Dômini, elõôquia caſta: *
argéntum igne examinatum, pro-
batum terræ, purgatum séptuplum.
u Dômine ſervabis nos „ & cu-
ſtodies nos: * à generatioône hac
in ætérnum.
n circũitu impii àmbulant: * ſe=
cúndùm altitdinem tuam mul⸗
tiplicaſti filios hôminum.

Squequò Doômine obliviſceris
me in finem? * Osquequò
avVertis faciem tuam a me.
uamdiu ponam consilia in anima
Mmea, * dolofem in corde meo per
diem? .B
squequòô exaltabitur inimicus
meus ſuper me ? reſpice, & ex-
audi me Domine Deus meus.
-Hümina ôculos meos, ne um-
duam obdormiam in morte: * ne
quando dicat inimicus meus:
Præyalui advérsuùs eum.
ui tribulant me, exultàbunt, ſi
motus fůero: * ego autem in mi=⸗
ſericòrdia tua ſperavi.
xultabit cor meum in ſalutari
fuo: cantabo Doômino, qui bonz

tribuit mihi: * & pſallam némini

Dômini altiſſimi
Ixit insipiens in corde ſuo, *
non eſt Deus.
orrùpti ſunt „ & abominabiles
Ffacti ſunt in ſtädiis ſuis: * non
eſt, qui faciat bonum, non eſt
usque ad unum.
ominus de cœlo proſpéxit ſuper
Rlios hôminum: * ut videat, ſi eſt
intelligens, aut requirens Deum.
mnes declinavérunt, ſimul in-
les facti ſunt: “ non eſt, qui faciat
bonum, non eſt usque ad unum.
epulchrum patens eſt guttur eéô-
rum, linguis ſuis dolose agébant: *
venénum aſpidum ſub labiis eoôru.
Nuorum os maledictione, & ama-
Htuúdine plenum eſt: veloces pe⸗
des eorum ad eſtundendum san⸗
guinem.
ontritig, & infelicitas in viis
eoôrum;, & viam pacis non cogno-
vérunt: * non eſt timor Dei ante
ôculos eôrum.
None cognoſcent omnes, qui ope-
rantur iniquitatem: * qui dévorant
plebem meam ſicut eſcam panis 2
ominum non invocaverunt:
illic trepidaverunt timore; ubi
non erat timor. .
uo⸗

Luonian
Ne juſta
confudif
ſpes ejus
uis dab
cüm avér
lem pleb
X lætabi
Romit
bern.

uisſcet

ui ingre
Mperätur
ilogni
ſ1o, qu

Aulua

geer fecit
opptob
is proxin
nihüle

eltu ejn
Mienn De

Ui jutat
tiit:
ledit ad
nnoceén
Lui faci
in æternt

les, & le
Dis ultie
gem: iple
Ex Kior
Deus n⸗

ſenibis n
Memor
ömine,
Et cuß

ſmede

lt àve

6 Mnu e

i revo
Pnumenn
uneri
Nuin i
Wal lel

2
E-⸗

Xfäheitlie

qia cale
inatum, p
n septupſun
105 ,
enerationeh

nbulant: ti⸗
n tuam m
inum.

oblirileei
† Usghecl
me.
nstlia in anin
corde meog

lrut ininie
elhice, Ke
eus meug,
nes, le
n molte: Il
nicus mels

eln .
uultibumn,
0 autem ind

i.
Im in ſalul
ino, u hen
ſallam nom

1cote io,

ſuiz: 5N
lum, nOn

1 videat, 1
guirens denn
1 eltgun tici
Auead ununn,

citas in
s non coln⸗
mmot Deiin

i ee⸗
es gll en.
ai eie
ſcam ſunt,
cayelun 16
timole? .
lo⸗

Quéôniam Dôminus in generatio-
ne juſta eſt, consilium inopis
confudiftis: * quòniam Doôminus
pes ejus eſt.
Quis dabit exsion ſalutare Iſrael?*
cum avérterit Dôminus captivitaà-
tem plebis ſuæ, exultabit Jacob;
& lætabitur Ifrael.

☛ omine, quis habitabit in ta-
bernaculo tuo? * aut quis re-
quiéſcet in monte ſancto tuo?
Qui ingréditur ſine macula, * &
operatur juſtitiam.
Qui léquitur veritàtem in corde
ſuo, v qui non egit dolum in lin-
gua ſua
Rec fecit prôximo ſuo malum, *
& opprôbrium non accépit adver-
sùs proxzximos ſuos.
Ad nihilum deductus eſt in con-
ſpectu ejus malignus: * timéntes
autem Doôminum glorificat.
Qui jurat proximo ſuo, & non dé
cipit: qui pecuniam ſuam non
dedit ad usuram, & muünera ſuper
innocéntem non accépit.
Qui facit hæc: „ non movébitur
in ætérnum.
In? ntu Gaudéte om-
nes, & lætamini: ecce, quia veéniet
Dñs ultionis, adducet retributio-
nem: ipſe veniet, & ſalvabit nos.
Ex Sion ſpécies decôris ejus.
Deus noſter maniféſte véniet.
Per ? Tu Dômine
ſervàbis nos, & cuſtôdies nos.
V. Memor fui nodte nominis tui
Dömine.
S. Et cuſtodivi legem tuam.
I Ipſe libera-
vit me de laqueo venaântium.
e. Et a verbo aſpero.
Temp. Erue à frâ-
mea Deus änimam meam. Et
de manu canis inicam meam.
Temp. Allelúja;,
lapis revolutus eſt, allel. ab ôſtio
monuménti, allel. allel.
Y. Surréxit Düs de ſepälchro, all.
. Qui pro nobis pepéndit in li-
gno zalleluja.

tur P ater noſter,
Et ne nos inducas in tentatidé-
nem. Sed libera nos a malo.
At xaudi Domine.

QQ

NOCTURNO.
Gaude & lætare.
Bonorum meéôru.
Alleluja.

1N II.

(Ob⸗ey⸗ me Doômine, quôniam
ſperavi in te: * Dixi Domino:
Deus meus es tu, quoôniam bonòô-
rum meôrum non eges.
Bancdtis, qui ſunt in terra ejus: *

mirificavit omnes voluntates meas

in eis. .
gultiplicatæz ſunt infirmitates
eorum: * poſteaâ acceleravérunt.
on congregabo conventicula eòô-
rum de ſanguinibus: * nec memor
ero nominũ eôrum per labia mea.
ôminus pars hæreditatis mex,
& calicis mei: * tu es, qui re-
ſtitues hæreditätem meam mihi.
Runes cecidérunt mihi in præclâ-
ris: * étenim hæréditas mea præ-
clara eſt mihi.
enedicam Dôminum, qui tribuit
mihi intelle um: * inſuper & us-
que ad noctem increpuerunt me
renes mei.
Providébam Dôminum in conſpeé-
Gu meo ſemper: quôniam à dex-
tris eſt mihi, ne commôvear.

ropter hoc lætatum eſt cor me-

um, & exultavit lingua mea: *
inſuper & caro mea requieſcet in
ſpe. .
uôniam non derelinquens äni-
mam meam in inféerno: nec da-
bis Sanctum tuum vidére corrup-
tionem.

otas mihi feciſti vias vitæ, adim-

plébis me lætitia cum vultu tuo: *
delectatioônes in déxtera tua usque
in finem.
Ady. Ana. Gaude, & lætäre filia
Jerùûſalem: ecce Rex tuus véniet ti-
bi; Sion noli timére, quia citô
véniet ſalus tua. Rex noſter.
me Bonoôrum meo-
rum non indiges, in te ſperavi;,
conserva me Domine.
Propter verba. Pſalmus 16.
Xaudi Düpe juſtitiam meam: *
