Cün ellet
torum te
lant Diſci,
ſtetit jelun
ax vobis
Kalta,
Deus:
monibus &
Dominum.

Alle

uI, De⸗
kitiimm
Ulcümgn

Ch
Utre nodis
Oui ſun
Aleluia,

conlur
Alleli,
ehno, 4
Quir⸗
10. Alſe
lör at
rteri
1aPpa

U e
gunn

n okhunſfin
tamen tte
1 & cnir
alpatur
d non konir
1o40 sen

Mofeligtleg
tenderet an
Natite,Al

öninus
cipulotun
Fobis, dle
odto
bdetdtun,
ubi euunk.
giitſeſag
Clrit 6
1.
lis
ſel, A d⸗
t mlitne
6

Nterkhumd.
enn Ptioneke
coliu l⸗
ladun ſenn
ſes tanent.
Lheliönen,
6kolos hin,
judia, ſal
14 paligi,
tis etkei⸗
tm

Allelüja; allel. allel, allel. allel.
ñs regnavit. Jubilàte Deo.
eus Deus meus, 12.
Surréxit Chriſtus de ſepul-
chro, qui liberavit tres pueros de
camino ignis ardentis, alleluja.
enedicite. 12.
Allelũja, allelũja, allel.
audate Dim de cœlis. 13.

Hariſſimi, Omne, quod natum
eſt ex Deo, vincit mundum:
& hæc eſt victoôria, quæ vincit
mundum, fides noſtra.
urora cœlum pürpurat.
14.

Cùm eſſet ſerò die illazuna Sabba-
tôrum, & fores eſſent clauſæ, ubi e-

rant Diſcipuli congregati in unum,

ſtetit Jeſus in medio, & dixit eis,
Pax vobis, allel.
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus;: ut, qui Paſchaàlia feſta
perégimus, hæc, te largiénte;,
moôribus & vita teneamus. Per
Doôminum.
am lucis. 15.
Alleluja, allel. allel. allel.
Imi. Deus in nômine tuo.
eâti immaculati.
nicumque, 16.

etribue.

Regi ſæculôrum. 18.
Chriſte Fili Dei vivi, mile-
rére nobis, * Allel. allel. Chriſte.
Oui ſurrexiſti à môrtuis. Allel.
alleluja. loöria Patri. Chriſte.
Exúrge Chriſte, adjuva nos;all.
Et libera nos propter nomen
tuum;, alleluja.

18.
Si conſurrexiſtis.

Alleluja;, allel. allel. allel.
hariſſimi, Omne.
Surréxit Dôminus de ſepul-
Chròô, * Allel. allel. Surréxit.
Qui pro nobis pepéndit in lig-
no. Alleluja, alleluja,
lIoria Patri. Surréxit.
Surréxit Döminus verè, allel.
Et apparuit Simoni, allel.

19.

Uis eit autem, qui vincit mun

329
Jeſus eſt Filius Dei: Hic eſt;, qui
venit per aquam & sanguinem je-
ſus Chriſtus; non in aqua ſolum,
ſed in aqua & sanguine.
Surréxit Dominus verèé,
Allelũija, allel. Surréxit.
Et appäaruit Simoni. Allel. all.
lôria Patri: Surréxit.
Gaviſi ſunt dilcipuli;, allel.
vViſo Domino; allel.

I teſtimonium hominum accipi-
mus;teſtimoeniumDei majus eſt:
quéôniam hoc eſt teſtimoniumbei,
quod majus eſt, quôniã teſtificatus
eſt de Filio ſuo. Qui credit in Filiũ
Dei, habet teſtimonium Dei in ſe.
Gaviſi ſunt diſcipuli,
Allelúja, alleluja. Gaviſi.
Viſo Dömino. Alleluja, allel.
lôria Patri. Gaviſi.
Mane nobiscum Déômine, allel.
Quôniam adveſperascit; allel.
. Allel. allel. allel.
ixit Düs.
77 24 Aan
hariſſimi, Om-
ne. d régias Agni.
325.
Mane nobiscum Dômine,; allel.
Quôniam adveſperâſcit;, allel-

Poſt dies octo januis clauſis in-
gréſſus Dôminus dixit eis: Pax
vobis, allelúja;, alleluja.
ræſta, quæſumus.

FERI A S ECUND A.
lIlel. allel. Allel.
enite, exultémus. 1I.

ex ſempitérne. .
Allelũja.
luminatio.
29.

ôminus il-⸗

Alleluja.
Surrézit Dôminus dé ſepuͤl-⸗
Cchro, alleluja. Qui pro nobis
Depéndit in ligno, alleluja.
Incipit liberà uumApoſtoléôrum⸗-

DRimùm quidem ſermônem feci
1 de omnibus „ 6° Theoôphile;
quæ coœpit Jeſus fäcere , & docere
usque in diem „ qua; Præcipiens
Apöſtolis per Spiritum ſanétum „

dum, niſi qui credit, quôniam quos glesit, aſsümptus eſt: quibus

239
& præbuit ſeipſum vivum poſt paſ-
ſionem ſuam in multis argumen-
tis, per dies quadraginta appärens
eis, & loquens de regno Dei. Et
convéicens præcépit eis, ab Jero-
solymis ne discederent, ſed expe-
Garent promiſſionem Patris, quam
audiſtis (inquit) per os meum' quia
Joannes quidem baptizavit aqua;,
vos autem baotizabimini Spiritu
ſanécto, non poſt multos hos dies.
Igitur qui convénerant, interro-
gabant eum, dicéntes: Dômine,
ſi in témpore hoc reſtitues regnum
Iſrael? Dixit autem eis: Non eſt
veſtrùm noſſe tempora vel momẽ-
ta, quæ Pater poôfuit in ſua pote-
ſtate; ſed accipiétis virttem ſu-
pervenientis Spiritus ſancti in vos,
& éritis mihi teſtes in Jeruſalem,
& in omni judæa, & Samaria; &
usque ad ultimum terræ.
Virtüte magna. 328.

Tcùm hæc dixfflet, vidéntibus
illis elevatus eſt: & nubes ſusce-
it eum ab ôculis eoôrum. Cúmque
intueréntur in cœlum eüntem il-
lum, ecce duo viri aſtitérunt juxta
illos in véſtibus albis, qui & dixeé-
runt: Viri Galilæi, quid ſtatis aſpi-
ciéntes in cœlum? Hic Jeſus, qui
aſſümptus eſt à vobis in cœlum, ſic
veniet, quemadmodum vidiſtis en
eùuntem in cœlum. Tunc reverſi
ſunt Jerosolymam à monte, qui vo-
catur Olivéti, qui eſt juxta jeruüſa-
lem, sabbati habens iter. Et cùm
introiſſent in cœnaculum, aſcendé-
runt, ubi manébant Petrus & Joan-
nes: Jjacòbus & Andreéas, Philippus
& Thomas, Bartholomæus & Mat-
thæus, Jacôbus Alphæi, & Simon
Zelotes, & Judas Jacobi. Hi omnes
erant perſeverantes unanimiter in
oratione gum mulieribus, & Maria
matre Jeſu & fratribus ejus.
De ore prudentis. 328.

N diébus ilnis ekürgens Petrus in
médio fratrum dixit (erat autem
furba hominum ſimul, ferêé cen-
tum viginti:) Viri fratres, opor-
tet impléri Scripturam, quam præ-
dixit Spiritus ſanctus per os David
de Juda, qui fuit dux eorum, qui
comprehendérunt Jeſum: qui con-
numeratus erat in nobis, & ſorti-
tus eſt ſortem miniſtérii hujus. Et
hic quidem pofſsédit“ agrum de
mercede iniquitatis, & ſuſpénſus

erépuit médius,„ & diffuſa ſune
mnia viſcera ejus. Et notum fa-
ctum eſt omnibus habitantibus Je-
rüſalem, ita ut appellarétur ager
ille lingua eôrum, Hacéldama, hoc
eſt ager sanguinis. Scriptum eſt
enim in libro Pſalmôrum: Fiat
commoratio eorum deserta „ &
non ſit, qui inhabitet in ea; &
Epiſcopatum ejus accipiat alter.
Oportet ergo ex his viris, qui
nobiscum ſunt congregati in omm
témpore, quo intravit, & exivit
inter nos Dôminus Jeſus, inci-
piens à baptismate Joannis usque
in diem, qua aſsůmptus eſt à no-

bis, teſtem reſurrectiõônis ejus no-
biscum fieri unum ex iſtis. Et

ſtatuérunt duos, Joſeph, qui vo-
cabatur Barſabas, qui cognomina-
tus eſt Juſtus „& Mathiam. Et
orantes dixérunt: Tu Dômine;
qui corda noſti omnium, oſten-
de, quem elégeris ex his duôbus
unum;, accipere locum miniſterii
hujus, & Apoſtolatus, de que
rævaricatus eſt Judas, ut abiret
in locum ſuum. Et dedérunt ſortes
eis, & cécidit ſors ſuper Mathiam
& annumeratus eſt cum undecim
Apoôſtolis.

deie iaudamus. 1t.
4 Alleluja.
Sminus regnavit. cum

11.

2
Hriſtus resürgens ex mortuis
jam non moôritur: mors illi
ultfa non dominabitur. Quod eni
moôrtuus eſt peccato, mortuus e
ſemel, quòd aurtẽ vivit, vivit Deo.
urôra cœlum. 14:
In feſurrectione. 15⸗

Surgens Jeſus mané prima Zabbäti⸗,
appäruit primo Mariæ Magdalénæ,
de 3 ejécerat ſeptem dæmonia,
alleluja-

. 14.

Ctueiftus It
Iedemit nos
Dlcite in
Cia Düs

Eus, gr
tmum c
foluiſti, ut
letes Poteſta
fimuls tuis
ratiam con
cem Domind

Crlcem and
nuimn conkreg
tentia, fur

4
ilſru.

Alle.
Lehs.

Maneo

Akneckke

EN
De As

T cm
Ltecoſte
mneodem
dems ge co
Fenientis 1
kepſeritto
ſelene.
Ciſgenie
ſecitgeit

ür
Urmona’
bitunta

. Ketigtun!
Umorun: t
n Sezen
Pbiter inanl
Acclgiet i1
his iisn
gtegatiinci
rawlt, A
1s leiuzi
ſonnngi
mnptuektn
Giöniztiin
n er e!
ſoletnh,gin
ui coktar⸗
4 Mathin
. I Dor
mnium,
8 er his dl
Ccum mimd
litas, &
us, 1
tGeletunt
luper nt
Lan u⸗

ſiudt
n Alei

Crucifxus ſurréxit à môrtuis, &
Tedémit nos, allel. allel.
Dicite in nationibus, allel.
Quia Däüs regnavit à ligno, allel.

Eus, qui pro nobis Filium
tuum crucis patibulum ſubire
voöluiſti, ut inimici a nobis expel-
leres poteſtatem: concéède nobis
famulis tuis, ut reſurrectiônis
gratiam conſequamur. FPer eum-

dem Doôminum.

Crucéêm ſanéktam sübiit, qui inhfer-
num confrégit, accinétus eſt po
téntia, furrexit die tertia; allel.

or Alléluja.
faculorum. I18.
18.

Allel. iléxi.
79.
hriſtus fesur-
Leifs. d régias Agni.
Manè nobiséum Doômine. 325.
if Pax vobis, ego
ſum, allefaja nolite timere, allel.

FEPRIATEKTI A.
De Actibus Apoſtolorum.

Ex. cúm complerénftůr diés Pen-
tecôſtes, erant omnes pariter
in eòdem loco: & factus eſt re-
pPénté de cœlo ſonus tamquam ad-
venientis [piritus veheméntis, &
feplévit totam domum, ubi erant
ſedentes. Et apparuérunt illis
diſpertitæ linguæ tamquam ignis;
ſeditque iunpra singulos eòrum; &
repléti ſunt omnes Spiritu ſanéto,
& cœrunt loqui variis linguis
Prout Spiritus ſanctus dabat éloqui
illis Erant autem in Jeruúſalem
habitäntes Judæi, viri religioſi ex
omni natione, quæ ſub cœelo eſt.
Facta autem hac voce, convé-
nit multitdo, & mente confüla
eſt, quôniam audiébat unusquis
que lingzua ſua illos loquentes.
Stupebant autem omnes, & mi-

. 331
rabäântur, dicéntes: Nonne ecce
omnes iſti, qui loquùntur, Galilæi
ſunt? & quomodo nos audivimus
unusquisque linguam noſtram, in
qua nati ſumus?
cce vicit leo de tribu juda,
rädix David, aperire librum, &
sölvere ſeptem ſignacula ejus:
Alleluja, allelula, alleluja.
Dignus eſt Agnus, qui occiſus
eſt, accipere virtútem, & divinita-
tem, & ſapiéntiam, & fortitüdinem,
& honôrem, & gloriam, & benedi-
ctionem. Allel. allel. allel.
„

Tans autem Pefrús cum üúnde-
cim, levavit vocem ſuam, 8
bocůtus eſt eis: Viri Judæiz & qui
habitatis Jeruſalem univerſi, hoe
vobis notum ſit, & auribus perci-
pite verba mea. Non enim, ſicut
vos æſtimatis, hi ébrii ſunt, cùm
ſit hora diei tértia: ſed hoc eſt »„
uod dictum eſt per Prophétam
oel: Et erit in noviſſimis diebus:
(dicit Dôminus) effundam de Spi-
ritu meo ſuper omnem carnem:
& prophetaâbunt filii veſtri, & fi-
liæ veſtræ: & jùvenes veſtri viſiô-
nes vidéebunt, & ſeniôres veſtri
sömnia ſomniabunt. Et quidem
ſuper ſervos meos, & ſuper ancillas
meas in diébus illis effündam de
Spiritu meo, & prophetäbunt: &
dabo prodigia in cœlo ſurlum, &
tigna in terra deorſum, sanguinem;
& ignem, & vapôrem fumi: ſol
convertétur in ténebras, & luna in
sänguinem, antequam véniat dies
Domini magnus & manifeéſtus. Et
erit: Omnis, quicùmque invocave-
rit nomen Dômini, ſalvus erit.
Ego ſum vitis vera, & vos pal-
mites: Qui manet in me, &
ego in eo, hic fert frucktum mul-
tum, allel. allel.
Sicut diléxit me Pater, & ego
dilexi vos. Qui. 16ria. Qui.

Iri Iſraelitæ, audite verba
hæc: Jeſum Nazarénum, vi-
rum approbatum à Deo in vobis:
virtútibus, &, prodigiis, & ſignis»
quæ fecit Deus per illum in médio
veſtri, ſcut & vos ſcitis: hunc de-
finito consilio, & præſciéntia Dei
träditum, per manus iniquorum
affligéntes interemiſtis ;: duem
Deus ſuscitavit, ſoluútis doléribus
infterni, juxta quod impoſsibile
erat, tenéri illum ab eo. David
enim

332
enim dicit in eum: Providébam
Dominum in conſpéctu meo ſem-
per: quoniam à dextris eſt mihi,
ne commovear. Propter hoc læta-
tum eſt cor meum, & exultavit lin-
gua mea, inſuper & caro mea re-
quiéſcet in ſpe: quoniam nen de-
relinques animam meam in in-
féernòé, nec dabis Sanctum tuum
vidére corruptionem.
e Deum laudamus. 1r.

Præcédam vos in Galilzam, ibi me
vidébitis, ſicut dixi vobis, allel. all.

Mitte manum tnam, & cognoſce
loca clavoôrum, alleldja; & noli
eſſe incrédulus, ſed tidéelis; allel.
F ERI A QUA RT A.
De Adctibus Apoſtoléôrum.

Etrus autem, & Joannes aſcen-
deébant in templum ad horam
orationis nonam. Et quidam vir.,
qui erat claudus ex ütero matris
suæ, bajulabatur, quem ponébant
quotidie ad portam templi, quæ
dicitur ſpecioſa, ut peteret elee-
moſynam ab introeüntibus in tem-
plum. Is cùm vidiſſet Petrum &
Joannem incipientes introire in
templum, rogabat, ut eleemoſy-
nam acciperet. Intuens autem in
eum Petrus cum joanne, dixit:
Rélſpice in nos. At ille intende-
bat in eos, ſperans ſe aliquid ac-
ceptůrum ab eis Petrus autem
dixit: Argentum & aurum non eſt
mihi, quod autem habeo, hoc tibi
do: in nomine Jeſu Chrifſti Naza-
réni ſurge, & ambula.
Surgens Jeſus Dominus. 324.

T apprehenfa manu ejus déxte-
ra; allevavit eum, & protinus
conſolidatæ ſunt baſes ejus, & plan-
tæ. Et exiliens ſtetit, & ambulabat:
& intravit cum illis in templum
ambulans, & exiliens, & laudans
Deum. Et vidit omnis poôpulus eum
ambulantem, & laudantem Deum.
Cognoscébant autem illum, quod
ipſeerat, qui ad eleemoſy nam ſe-
debat ad ſpecioôſam portam templi:
& impléti ſunt ſtupore & éxtaſi in
eo; quod contigerat illi. Cùm te-
néret autem Petrum & Joànnem,
cucùrrit omnis populus ad eos ad
pôrticum, quæ appellatur Salomo=⸗

Idens autem FPetrus, reſpondit

ad populum: Viri Ifraelitæ „
quid miramini in hoc, aut nos quid

intuemini? quaſi noſtra virtüte;
aut poteſtate fecèrimus hunc am-
bulare? Deus Abraham, & Deus
Iſaac, & Deus Jacob, Deus patrum
noſtrörum glorificavit Fihium ſu-

um jJeſum, quem vos quidem tra-

didiſtis, & negaſtis ante faciem
Pilati;, judicante illo dimitti., Vos
autem ſanctum & juſtum negaſtis»
& petiſtis virum homicidam do-
nari vobis! Auctorem verò vitz in-
terfeciſtis, quem Deus fufcitavit
Et in fide nominis ejus huné, quẽ
vos vidiſtis, & noſtis, confirmavit
nomen ejus: & fides, quæ per eum
eſt, dedit integram ſanitatem iſtam
in conſpectu omnium veſtrüm.
e Deum laudamus. II.

Ego fum vitis vera, alfeluja: &

vos pälmites veri, alleluja.

Quia vidiſti me, Thoma, credidi-
ſti: beati, qui non viderunt, &
credidérunt, alleluja.
F E RI A QUINT A.
De Adtibus Apoſtoloôrum.

VI autem quidam néômine Ana-
nias, cum Saphira uxôre ſua
véndidit agrum, & fraudavit de
pretio agri, conſcia uxore ſua; &
afferens partem quamdam ad pe-
des Apoſtolorum pôſuit. Dixit au-
tem Petrus: Anania, cur tentavit
satanas cor tuum, mentiri te Spiri-
tui ſancto, & fraudare de prétio
agꝑri? Nonne manens tibi manébat »
& venumdatum in tua erat poté-
ſtate? Quare polſuiſti in corde tuo
hanc rem? Non es mentitus homi=
nibus, ſed Deo. Audiens autem
Ananias hæc verba, cécidit, & expi-
ràvit. Et factus eſt timor magnus
ſuper omnes, qui audierunt. Sul⸗
géntes autem jüvenes amoveétunt
eum, & efferéntes ſepelierunt.
Chriſtus resurgens. 325:

Actum eſt autem quaſi hor-
rum trium ipatium, & uzot
ipsius, néſciens, quod factum fue-
rat, introivit. Dixit autem ei fe-
trus: Dic mihi mulier: ſi tant!

nis ſtupéntes.
Expurgate vetus, 324.

agrum vendidiſtis ? At illa dixit:
Etiam tanti. Petrus autem 30 D

à moôrtuis, cujus nos teſtes ſumus.

uic ütit
gpiritutm l
ſepelietun
Kekkerett
Pecdes ejus
auté uyen
tuan, es
fitum
Mapnus in
omnes: g
Dutrex

man
febant!
in pebe
omnes in p
terorunm ar
Conjungere
kos populu
Ditur cred
titudo vire
in plateas
Nonerent!
n venien
llas obum
Iumn & libe
us ſuis
multirudo
rülalematk
108 pinn
Uabintur
e Deum

Arlens eſt
Are Domi
hon invéni
Aleſi,

Mic dieu
ſorum; 8
euz, N d
eus men
ERE R
De 4

Ilr ruten
mon

ete milg,

kie, icene

trun telpil
Vini Inenn
oe,zut nod
noſtra winde

inus hNet

b Deusſan
Aavit Elkun!
os guilen
ſis ꝛme he
lo dinin
Uuſtum est
homicicun
mn verd
Deus Id
05 teiteslun
ejus hune,
ſtis⸗ CCrnn
les,lr hete
hſamumen’
jum rekti
ls. Il.
1, eit

7

aAleluſe

on viten
lug.
UINI
poſtolam.

n nont,
ira ue
4 fnnt⸗
din ue
Uabcen
alün
nle,
mentit 4
dire de
dbinin⸗
tun e
lii in don,
entitui
L Audlent

tcicii

uid útique cõvenit vobis tentaâre
Spiritum Dhi: Ecce pedes eorü,qui

ſepelérunt virum tuum ad oſtium,

& efferẽt te. Confée ſtim cecidit ante
pedes ejus, & expiravit. Intrantes
aufé juvenes invenérunt illaà mor
tuam, & extulerunt, & ſepelierunt
ad virum ſuum Et factus eſt timo:
magnus in univerſa Eccleſia , & in
omnes qui audierunt hæc.
Surrexit paſtor 327.

Er manus autem Apoſtolorum
fieébant ſigna, & prodigia mult“
in plebe rIt erant unanimiter
omues in poôrticu Salomônis, Ce-
terorum autem nemo audebat ſe
conjungere illis, ted magnificabat
eos populus. Magis autem auge-
batur credéntium in Domino mul-
titudo virorum ac mulierum ita ut
in plateas ejicerent infirmos, &
ponerent in léctulis ac grabatis,
ut, veniénte Petro, ſaltem umbra
illias obumbraret quemquam illo
rum, & liberaréntur ab infirmitati
bus ſuis. Concurrébat autem &
multitúdo vicinârum civitatum Je-
rúlalem, afferéntes ægros, & vezxa-
tos à ſpiritibus immundis; qui cu-
rabäntur omnes.
e Deum laudamus. 11.

Ardens eſt cor meum, delſidero vi-
dére Dominum meum: quæro, &
non invénio, ubi poſuérunt eum;,
alleluja, alleluja.

Miſi digitum meum in fixúras cla-
vorum 3 & manum meam in latus
ejus, & dixi: Dominus meus ,„ &
Deus meus, alleluja.
F E RI A SEXT A.
De Actibus Apoſtolérum.

VIr autem quidam nômine Si-
mon, qui antè ferat in civita-
te magus, ſeducens gentem Sama-
riæ, dicens ſe eſſe aliquem mag-
num: cui auſcultabant omnes à
minimo usque ad maximum, di-
centes: Hic eſt virtus Dei, quæ vo-
catur magna. Attendebant autem
eum, propter quod multo tempore
magiis ſuis dementaſſet eos. Cùm
vero credidiſſent Philippo evange-
lizanti de regno Dei, in nomine
Jelu Chriſti baptizabantur viri ac
mulieres. Tunc Simon & iple cré-
didit: & cùm baptizatus eſſet, ad-
hæxébat Philippo. Videns étiam

2333
ſigna, & virtútes mäximas feri;
ſtupens admirabaâtur.
Virtúte magna. 328.
Um autem audiſſent Apoſtoli,
qui erant Jjerosolymis, quòd
recepiſſet Samaria verbum Dei,
misérunt ad eos Petrum, & Joan-
nem. Qui cùm veniſſent, oravé-
runt pro ipfis, ut acciperent Spi-
ritum ſanctum. Nondum enim in
quemdam illorum vénerat, ſed
baptizati tantùm erant in nômine
Dômini Jjelu,. Tunc imponébant
manus ſuper illos;, & accipiébant
spiritum ſanctum. Cuùm vidiſſet
autem Simon, quia per impoſition
manus Apoſtolorum darétur Spiri-
tus ſanctus, btulit eis pecú⁴nigm;s-
dicens. Date & mihi hanc pote-
ſtatem, ut cuicumque imposúero
manus, accipiat Spiritum ſanctum.
De ore. 328.

EZtrus aufem dixit ad eum: Pe-
cunia tua tecum ſit in perditio-
nem: quoniam donum Dei exiſti-
mäſti pecú⁴nia poſſideri,. Non eſt
tibi pars „ neque ſors in ſermôone
iſto. Cor enim tuum non eſt re-
cGtum coram Deo. Pœniténtiam ita-
que age ab hac nequitia tua, & ro-
ga Deum, ſi forte remittatur tibi
hæc cogitatio cordis tui. In felle
enim awaritúdinis, & obligatione
iniquitatis video te eſſe. Reſpon-
dens auté Simon, dixit: Precamini
vos pro me ad Dim, ut nihil véniat
ſuper me horum, quæ dizxiſtis.
e Deum laudamus. II.

Venérunt ad monú⁴méntù⁴m Maria
Magdalene, & altera Maria, videre
ſepulchrum; alleluja.

38 ABBAT0O.
De Actibus Apoſtolorum.

VI aufem quidam erat in Cæſa-
Vréa, némine Cornélius, Cen-
tûrio cohôrtis, quæ dicitur Itali-
ca, religioſus ac timens Deum cum
omni domo ſua, faciens eleemoô-
lynas multas plebi, & déprecans
Beum ſemper: is vidit in viſu ma-
niféſte, quaſi hora diei nona, An-
gelum Dei introeuntem ad ſe » &
dicentem fibi. Corneh. At ille in-
tuens eum, timore correépfus.: di-
git: Quid eſt, Dômine? Diait au-
ili; 16 tuæ, e-
tem illi: Orationes .

334
moſynæ tuæ aſeendérunr in memoô-
riam in conſpéctu Dei, Et nune
mitte viros in joppen, & accérſisi-
moônem quemdam, qui cognominâ-
tur Petrus; hic hoſpitatur apudsi-
moônem queindam coriarium, cujus
eſt do mus ſuxta mare: hic dicet tibi,
quid te oporteatfacere. Et cùm diſ-
ceſsiſſet Angelus, qui loquebatur
illi, vocavit duos doméſticos ſuos,
& militem metuentem Dñm ex his,
qui illi parébant. Quibus cùm nar-
raſſet omnia;miſit illos in Joppen.

Oſtera autem die iter illis fa-
cientibus, &appropinquantibus
civitati, aſcéndit Petrus in fupe-
riora, ut oraret circa horam ſex-
tam. Et cum eſuriret, voluit guſta-
re. Paräntibus autem illis, céei-
dit ſuper eum mentis excéſlůs: &
vidit cœlum apértum, & deſcén-
dens vas quoddam, velut linteum
magnum, quatuor initiis ſubmitti
de cœlo in terram, in quo erant
omnia quadrupedia, & ſerpentia
terræ, & volatilia cœli. Et facta eſt
vox ad eum:Surge Petre, occide. &
mandũca. Ait autem Petrus: Abſit,
Dômine, quia numquam manduca-
vi omne commùúùne & immùúndum.
Et vox iterùm ſecundéô ad eum:
Quod Deus purificavit, tu comune
ne dixeris. Hoc autem factum eſt
per ter; & ſtatim recéptum eſt vas
in cœlum. Et dum intra ſe hæſita-
ret Petrus, quidnam eſſet viſio,
quam vidiſſet: ecce viri, qui miſſi
erant à Cornélio, inquiréntes do
mum Simonis, aſtiterunt ad januã.

Periens autem Petrus os ſuum,
E dixit: In veritate comperi,
quia non eſt perſonãrum accêptor
Deus;ſed in omni gente, qui timet
eum, & operatur juſtitiam, accép-
tus eſt illi. Verbum miſit Deus
filiis Iſrael, annuntians pacem per
Jeſum Chriſtum: (hie eſt mnium
Dôminus.) Vos ſcitis, quod factum
eſt verbum per univerſam Judæ-
am: incipiens enim à Galilæa poſt
baptismum, quod prædicavit 10
annes, Jeſum a Nazareth: quòômo.
do unxit eum Deus Spfritu ſancto,
& virtúte, qui pertranſiit benefa-
ciéêndo, & ſanando omnes oppréſ
ſos a diàboloe, quoôniam Deus erat
cum illo. Et nos teſtes ſumus om
nium, quæ fecit in regioône Ju-
dæoôrum & Jetuſalem, quem oc.

cidérunt ſuſpendéntes in ligno.
Hunc Deus ſulcitavit têrtia die, &
dedit eum manifeſtum fieri non
omni poôpulo, ſed teſtibus præor-
dinatis à Deo: nobis, qui mandu-
cavimus & bibimus cum illo, poſt-
quam reſurkexit à mortuis.
Alleluùja,
87.

CHariſim „ Chriſtus paſſus eſt
pro nobis, vobis relinquens
exémplum, ut ſequamini veſtigia
ejus. Qui peccatum non fecit, nec
invéntus eſt dolus in ore ejus.

engdictus.

D régias Agni dapes
Stolis amicti candidis
Poſt tranſitum maris rubri
Chriſto canamus, Principi.
ivina cuſus charitas
Sacrum propinat sanguinem ,„
Almique membra corporis
Amor Sacérdos immolat.
parſum cruorem poſtibus
Vaſtator horret Angelus,
Fugitque diviſum mare,
Merguntur hoſtes flúctibus.
am bPalcha noſtrum Chriſtus eſt»
Paſchalis idem Victima,
Et pura puris méntibus
Sinceritäatis àazyma.
vera cœli Victima;
Subjecta cui ſunt tartara »
Solta mortis vincula,
Recépta vitæ præmia.
ictor ſubactis inferis
Trophæa Chriſtus explicat »
Coœlôque aperto sübditum
Regem tenebrarum trahit.
t ſis perenne mêntibus »
Paſchale leſu gaudium,
A morte dira criminum
Vitæ renâtos libera.
eo Patri ſit gloria,
Et Filio, qui a mortuis
Surréxit, ac Paraclito,
In ſempitérna ſæcula. Amen.

Quohigm advelpgrâscit 3 allel.

Ego ſum paſtor évium: ego ſum
via, véritas, & vita: ego ſum paſtor
bonus, & cognoôſco oves meas: &
cognôleunt me meæ; allel. allel.

Eus, qui in Filii tui humili-
tate jacéntem mundum éreé-

Xifli: fidélibus tuis perpétuam
concéde lætitiam? ut quos perhé-
tuæ mottis erxipuitti caiibus, gau-
diis

Mane nobiscum Domine, allel.

ſi ficias
üpgern

bokh.
usrit D
liun.

de A

Um à k
lus, K
Uunt berger
tem dilee
lenosolym⸗
züntes bey
chiam Pisi.
amn die
Poh ledtion
Dhetärum,
e
les, ſügdi⸗
Norannn
Bs AUtem
lum indice
8 l tine
Plebis lic
& plebem
incole in
chio excel
er Anad
Ies eôr
lrdeire
a Chänaa
tam eôr.
gentos,
5 hoſt hæ
Rmue! Pr
Virtüte
loll are
Dis eln Cl
ellr ale
diutn lne
lel⸗ Verbu

T erie
Kün
IGn, annis
lo, lucit
Fliteſtimo⸗
leni Dawi
Eeüncünm
Delg e

kinteg n
Wit teriuc⸗
feſtun ten
bis, Auirt
us cum iles
3 mortuis
1s,

hriſes d
vobis kele
equün,
Im Mon ki
i in ole es

i cihes
cinditt
naris nhi
Drinchi
Aitas
saneinen
1 Clpos
mmolat.
hhoͤttibu
ingelus,
1mare;
4 ütib
um Cnrii
ictine,
ibis
ni.
tima;
1 tiltilt,
nclla)
remnl,
inleri
senhlen
)Aun
unn ini
Mentiis
udium,
minumn
ela⸗
,;,

Dönine:

n
eſoelege

Gjiun e
1: eo in
nez; Ae⸗

ſes l De.
I

Flli iu⸗
n n
tulls e

(Wiis fàcias perfrui ſempitérnis. Per
sümdem Döminum.

331.
vOMINICGA IINEOSNEASHA-

urxéxit Däs verè, Allelüja,
e ſempitérne egz⸗
litum.
32

326.

De Actibus Apoſtolérum.

Cnm à Papho navigaſſent Pau-
lus, & qui cum eo erant, vené-
runt Pergen Pamphyliæ. Joannes
autem diccédens ab eis reveêrſus eſt
Jerosoôlymam. IIIi verô pertrans-
rvntes Pergen, venérunt Antio-
chiam Pisidiæ: & ingrétii ſynagé-
gam die ſabbatôrum, ſedérunt.
Poſt lectiönem autemLegis& Pro-
phetarum, misérunt principes ſy-
nagéôgæ ad eos, dicéntes: Viri fra-
tres, ſi quis eſt in vobis ſermo ex-
hortatiônis ad plebem, dicite. Sur-
gens autem Paulus, & manu ſilén-
tium indicens, ait: Viri Iiraelitæ,
& ui timétis Deum, audite: Deus
plebis Iſrael elégit Patres noſtros,
& plebem exaltavit: cùm eſſent
incolæ in terra gypti, & in bra-
chio excélſo eduxit eos ex ea, &
per quadraginta annorum tempus

moreés eòôrum ſuſtinuit in deserto.

Er déſtruens Gentes ſeptem in ter-
ra Chänaan, ſorte diſtribuit eis ter-

ram eòôrum, quaſi poſt quadrin-

gentos, & quinquaginta annos:
& poſt hæc dedit judices usque ad
Samuel Prophétam.
g. Virtte magna reddébant Apô-
ſtoli, *Teſtimoônium reſurrectio-
nis Jeſu Chriſti Dômini noſtri, al-
leluja, allel. Repleti quidem
Spiritu ſanécto loquebantur cum fi-
dücia verbum Dei. Teſtimonium

T exinde poſtulavérunt Re-
gem, & dedit illis Deus Saul
filium Cis, virum de tribu Bénja-
min, annis quadraginta. Et amoto
illo, fuscitavit illis David regem:
cui teſtimonium pérhibens, dixit,
invéni Davia filium Jeſle, virum
fecundùm cor meum, qui faciet
omnes voluntates meas. Hujus
Deus ex sémine ſecundum promuſ⸗

. 335
ſiénem edüxit Iſrael Salvatôrem
letum „ prædicänte Joàanne ante
aciem adventus ejus baptismum
pœniténtiz omni poôpulo IIrael.
Cùm impleret antem Joannes cur-
ſum ſuum, dicebat: Quem me arbi-
tramini eſle, non (um ego: ſed ecce
venit poſt me, ce'jus non ſum di-
gnus calceaménfa pedum soölvere.
De ore prudenzeis procédit mel,
alleluja: dulcedo- mellis eſt ſub
lingua ejus, allel. Favus diſtil-
lans labia ejus, akkel. allel.
Sapiéntia reqeiéſcit in corde
ejus, & prudentia in ſermône oris
illius. Favus,

Iri fratres, ñilii generis Abra-
ham, & qui n vobis timent
Deum, vobis verbeim ſalutis hujus
miſſum eſt. Qui enim habitâbant
Jerũſalem, & principes ejus, hunc
ignorântes, & voces Prophetärum,
quæ per omne sabbatum legùntur,
judicantes implevérunt, & nullam
cauſam mortis inveniéntes in eo»
petiérunt à Pilato, ut interficerent
eum. Cùmque conſummaſſent om-
nia, quæ de eo ſcripta erast, de-
ponentes eum de ligno, poſuérunt
eum in monuménto. Deus veròô
ſuscitàvit eum à môrtuis tértia die:
qui viſus eſt per dies multos his »
ui ſimul aſcénderant cum eo de
Talilea in Jerůſalem: qui usque
nunc funt teſtes ejus ad plebem.
Et nos vobis annuntiämus eam:-
quæ ad patres noſtros repromiſſio
facta eſt: quôniam hanc Deus ad-
implévit filiis noſtris, resuúſcitans
Jeſum, ſicut & in Pſalmo ſecundo
scriptum eſt: Filius meus es tu,
ego hôdie génui te.
Ecce vicit leo de tribu Juda:
radix David, aperite librum, &
solvere ſeptem ſignacula ejus:
Alleluúja, allelúja, allelufa.
Dignus eſt Agnus, qui occiſus
eſt, accipere virtùtem, & divinita-
tem, & ſapiéntiam, & fortitudi-
nem, & honorem, & gloriam, &
benedictionem. Allel. allel. allel-
lria Paxri, Alleluja-

Sermo ſancti Leônis Papæ-

I dies, dilectiſſimi, qui inter
Hreſurrectionem Domini;, afcen-
1 fluxérunt- non otioſo
ſed magn in
eis

ſionemque Hi
tranſiéere decúriu:

336
eis confirmàâta ſacramenta, magna
ſunt revelaâta myſtéria. In iis me-

H. Expurgäâte vetus ferméntum, ut
ſitis nova conſperſio: étenim Pa-

tus diræ mortis aufértur, & non ſcha noſtrũ imolatus eſt Chriſtus:

ſolùm ânimæ, ſed étiam carnis im-
mortälitas declaratur. In iis per
inſufflariinem Dômini infúnditur
Apoſtolis omnibusspiritus ſanctus;
& B. Apôſtolo Petro ſupra cete-
ros;, poſt regni claves, ovilis Do-
minici cura mandâtur.
Ego ſum vitis vera;, & vos paàl-
Mites. „ Qui manet in me, & ego
in eo, hic fert fructum multum, al-
leluja, allel. Sicut dilexit me
Fater, & ego diléxi vos. Qui.

N iis diebús;, duôbus diſcipulis
tértius in via Dôminus comes
jüngitur; & ad omnem noſtræ am-
biguitatis caliginem detergendam
pavéntium actrepidantium tarditas
increpäatur. Flammam fidei illu-
minata corda concipiunt: & quæ
erant tépida, reſerante Scripturas
Dômino, efficiuntur ardéntia. In
fractiòne quoque panis, conveſcén-
tium aperiůntur obtútus: multòô
feliciùs eòôrum ôculis patefactis,
quibus naturæ ſuæ manifeſtata eſt
glorificatio, quam illorum geêneris
noſtri Principum;, quibus prævari-
cationis ſuæ eſt ingéſta confuùſio.
Surgens Jeſus Dôminus noſter,
füâns in medio diſcipulôrum ſuô-
rum; dixit: Pax vobis, allel.
gaviſi ſunt diſcipuli viſo Dño, aflel.
Una ergo ſabbatoôrum, cùm fo-
tes eſſent clauſæ: ubi erant diſcipu-
li congregati; venit Jeſus, & ſtetit
in médio eòôrum;, & dixit eis. Pax

Iter hæc autem, aliàâque miracu-
la, cùm diſcipuli trépidis cogi-
tätioònibus æſtuarent, & apparuiſſet
in médio eòrumDôminus, dixiſsét-
que, Pax vobis, ne hoc remanéret
in éôrum opiniônibus, quod vol-
vebatur in cordibus (putabant e-
nim ſe ſpiritum vidére, non car-
nem) redarguit cogitatiônes à ve-
ritàte dilcôrdes: ingerit dubitantiũ
ôculis manéntia in mânibus luis,
& pédibus crucis figna: & ut dili-
gentius pertractétur, invitat. Quia
ad sananda infidelium côrdium
vũúlnera, clavòrum, & lanceæ erant
ſervata veſtigia: ut non duͤbia fi-
de, ſed conſtantiſſima ſciêntia te-
nerétur, eam naturam in Dei Pa-
tris coniesfram throno, quæ ja-
cüerat in iepülchro.

Itaque epulémur in Dño; allel.
Mortuus eſt propter delicta no-
ſtra, & rêſurréxit propter juſtifica-
tiõnem noſtram. ILzaque.
löria Fatri. Itaque.

ectio ſancti Evangélii ſecúndům
Joannem. 9, P
Nillo témporé? Bixit Jelůs Pha-
riſæis: Ego ſum paſtor bonus.
Bonus paſtor änimam ſuam dat pro
oôvibus ſuis. Et reliqua-
Homilia S. Gregorii Papæ.

Udiſtis, fratres chariſfimi, ex
lectione KEvangelica eruditio-
ném veſtram: audiſtis & pericu-
lum noſtrum. Ecce enim is, qui
non ex accidénti dono, ſed eſſen-
tialiter bonus eſt, dicit: Ego ſum
paſtor bonus. Atque ejüsdem bo-
nitatis formam, quàm nos imité-
mur, adjungit;, dicens: Bonus pa-
ſtor animam ſuam ponit pro ovib⸗
ſuis. Fecit, quod mônuit, oſtén-
dit, quod zuch. Bonus paſtor pro
6vibus ſuis änimam ſuam pôſuit,
ut in ſacrameênto noſtro corpus
ſuum & sänguinem vérteret, &
oves, quas redémerat, carnis ſuæ
aliménto ſatiaret.
Chriſtus resurgens ex moôrtuis,
Jam non moritur, mors illi ultraâ
non dominabitur: quod enim mor-
tus eſt peccato, mortuus eſt ſemel.
Quod autem vivit; vivit Dee;
allelũja , alleluja.
Möôrtuus eſt ſemel propter de-
Eicta noſtra, & reſurréxit propter
juſtificatiõnem noſtram. Quod.

Sténſa nobis eſt de contémp-
tu mortis via, quam fequà-
mur: appôſita eſt forma, cui impri-
maäamur Primum nobis eſt, exterio-
ra noſtra milericorditer ovibus
ejus impendere: poſtzemúm verò;
ſi necèſſe ſit, étiam mortem no-
ſtram pro eisdem ovibus miniſtra-
re. A primo autem hoc minimo
pervenitur ad poſtrémum majus.
ed cùm incomparabiliter longé
ſit inélior anima, qua vivimus, quam
terrena ſubſtantia, quam exteérius
poſlidemus: qui non dat pro ovi-
bus ſubſtantiam ſuam, quando pro
his daturus eſt änimam ſuuam?
Surréxkit paſtor bonus, qui ani-
mam

min ſuam
Apro greg
Allelüſa
tenim
luus eſt Cl
lönia batt
Vſünt n
terrenan
ares ailigun
Ktorisperdun
blitur:
gui non eſt
oſes propri⸗
tem & dimmit
Diſor, ſecl
gul non pr.
Diicas, ſed
esalcit. d
li ocum
ſel lucra :
tentenis c0
luatiönis
elis Paſci
mnihm
deum

Itgnupit,

Haiiſäm
Dro nob
eremplum,
inpentus eſc

Ur
In reſue

ſororian:
kniaze
1Cenolc d
e mex,:
Bus,ui
acénten
(üüibus tu
kelimzu
eltputlicint
llſennite

Huikini,

urre

femmennnn
10: Ktenia

Ntercel
toptet utii
luagne,
lne.

1geläüſerud

Dirlt ſenn
Paſtor ber
imſund
liqu.
gorii r

8chunfin,,
gelics elndl
Cſti & ſen
cceenin h,
lono, ete
Cicit:
leeſiscenl
un
cens: ou
onit glonn
Monuit,
onus e
1 luan K
noſtto n
1 veltene,
1at, caldi

eng er nit
nnbl
utennte
tunekle
its fitl

el tcee
lutenfe
kran. C

Ftecon’

elt

mam ſuam pòſuit pro ôvibus ſuis,
& pro grege ſuo mori dignatus eſt.
Allelüja, alleluija, alleluja.
Etenim bPaſcha noſtrum immo-
latus eſt Chriſtus. Alleluja.
Sloôria Patri. Allel.
7T ſunt nonnuůlli, qui dum plus
terrénam ſubſtàantiam, quam
oyes diligunt, mérito nomen ga-
ſtoris perdunt, de quibus protinus
sbditur: Mercenarius autem, &
qui non eſt paſtor, cujus non iunt
oves propriæ, videt lupum venien-
tem, & dimittit oves, & fugit, Non
paſtor, ſed mercenarius vocatur,
qui non pro amore intimo oves
Düicas, ſed ad temporales mercé-
des paſcit. Mereçenarius quippe eſt,
qui locum quidem paſtoris tenet,
ſed lucra animarum non quærit;
terténis commodis inhiat, honore
Frælationis gaudet, temporalibus
u

cris — „ impénla ſibi ab

hominibus reverentia lætatur.
g£ Deum laudaâmus. II.
regnavit.

II.
Hariſſimi, Chriſtus paſſus eſt
pro nobis, vobis relinquens
exémplum, ut ſequamini veſtigia
eius: qui peccatum non fecit, nec
invéntus eſt dolus in ore ejus.
Quroôra cœlum pürpurat.
In reſuxrectiône. 14.
Ego ſum pa-
ſtor vium: *60 ſum via, véritas,
& vita; ego ſum paſtor bonus, &
cognôſco oves meas, & cognoſcunt
me meæx;, allel. allel.
Eus, qui in Filii tui humilitate
jacéntem mundum erexiſti: fi-
délibus tuis perpétuam concéde
lætitiam; ut quos berpétuæ mortis
eripuiſti càſibus, gaudiis faàcias pér-
frui ſempiternis Per eumdemDam.

hariſſimi, Chriſtus paſſus eſt.
Surréxit Dus de ſepúlchro“,
Allelûja, alleluja. Surréxit.
Qui pro nobis pépendit in li-
gno. Alleluja, allel.
löria Patri, Surréxit.
Surréxit Döôminus verè, allel.
Et apparuit Simoôni, allel.

Radéhat autẽ judicânti ſe injũ-
ſte: qui peccaâta noſtra ipſe per-
tulit in corpore ſuò ſuper lignum:
ut peccaâtis môrtui; juſtitiæ vivaà-
mus, cujus livoxe ſanati lumus.

„Surrexit Dôminus vere .
Alleluja, allelja. Surréexzit.
Et apparuit Simoni. Allel. allel.
5loria Patri. Surréxit.
F. Gayviſi ſunt diſcipuli, allel.
Viſoy Domino, alleluja.

Ratis enim icut oves errântes,
Lſed converſi eſtis nunc ad pa-
ſtörem, & Epiſcopum animaârum
veſtrarum.
Gaviſi ſunt diſcipuli,
Alleluja, allelúja. Gaviſi.
Viſo Doômino. Allel. allel.
3 lôria Patri. Gaviſi.
Mane nobiſcum Dpe, allel.
Quoniam adveſperafſcit, allel.
