liſthiim diébus multis. Cumque
finiti eſſent anni ſeptem, reveèrſa
eſt mulier de terra Philiſthiim, &
egréſſa eſt, ut interpellaret Kegem
pro domo ſua, & pro agris ſuis.
Percuſſit Saul. 455.

Ex autem loquebâtur cum
Giézi pùero viri Dei, dicens:
Narra mihi omnia magnalia, quæ

vis? Qux reipondit: Mulier fecit liséus, Cumque illi nartatet

Regi

458
Regi, quömodoe môrtuũ ſuſcitaſſet:
appatuit múlier, cujus vivificaverat
flium, clamans ad regé pro domo
ſua, & pro agris ſuis. Dixitq; Giexi:
Däñne mi Rex, hæc eſt mùlier, & hic
eſt filius ejus, quem ſuscitavit Eli-
séus. Et interrogavit Rezx mulieré:
quæ enarravit ei. Deditque ei Rex
eunú⁴chum unum, dicens: Reſtitue
ei omnia,; quæ ſua ſunt, & univerſos
rédditus agrorum, à die, qua re-
liquit terram usque ad præſens.
Montes Gelboe. 455.

Enit quoq; Eliséus Damâſcum,
& Bénadad rexsyriæ ægrotabat:
nuntiaveruntque ei, dicéntes: Venit
vir Dei huc. Et ait rex ad Hazael:
Tolle tecum múùnera, & vade in oc-
cürſum viri Dei, & confule Däm per
eum, dicens: Si evadere pôtero de
infirmitate mea hac ?à Ivit igitur
Haàzael in occurſum ejus. Cümque
ſtetiſſet eoram eo, ait: Filius tuus
Bénadad rex Syriæ miſit me ad te,
dicens:Si ſanäari potero de infirmi-
tate mea hac? Dixitque ei liséus:
Vade, dic ei: Sanaberiszporrô oſten-
dit mihi Dns, quia morte moriétur.
Ego te tuli. 455.
sS A B B A T O.
De libro quarto Regum.

Ekisc autem Prophétes vocavit
Lunum de filiis Prophetarum, &
ait illi: Accinge lumbos tuos, &
tolle lenticulam olei hanc in manu
tua, & vade in Ramoth Galaad.
Cůmque veneris illuc, vidébis Jehu
filium Joſaphat filii Namſi: & in-
gréſſus ſuscitabis eum de méèdio
tratrum ſuorum, & introduces in
intérius cubiculum. Tenéensque
lenticulam olei, fundet fſuper caput
ejus, & dices: Hæc dicit Dominus:
Unzxi te Regem ſuper IIrael. Ape-
riésque oſtium, & fügies, & non
ibi subsiſtes, Abiit ergo adoléſcens
puer Prophétæ in Ramoth Galaad,
& ingreſſus eſt illuc: ecce autem
principes exercitus ſedébant, & ait:
Verbu mihi ad te, Princeps. Dixitqꝗ
JehusAd quem ex omnibus nobis?
At ille dixit: Ad te, 6 Princeps.
dKRepſe 432.

= ſufréxit, & ingréſſus eſt cubi-
culum: at ille fudit oleum ſu-
per caput ejus, & ait: Hæc dicit
DäůsDeus Iſrael: Unxi te regem ſu-
per pôpulũ Düñi Ifrael, & percuties

domum Achab déômini tui, & ulei-
ſcar sanguinem ſervorum meorum
Prophetârum, & sanguinem omniu
ſervorum Dni de manu Jezabel.
Perdamque omné domum Achab:
& interficiam de Achab mingentẽ
ad parietem, & clauſum, & noviſſi-
mum in Ifrael. Et dabo domum A-
chab, ſicut domum Jeroboam filii
Nabat, & ſicut domum Baaſa filii
Ahiſa. Jézabel quoque comedent
canes in agro Jézrahel, nec erit, qui
ſepéliat eam. Aperuitque oſtium,
& fugit.

domini ſui, qui dixérunt ei: Re-
Gtene ſunt omnia? quid venit in-
sanus iſte ad te? Qui ait eis: No-
ſtis hominem, & quid locutus ſit?
At illi reſponderunt: Falſum eſt;,
ſed magis narra nobis. Qui ait eis:
dæe & hæc loctus eſt mihi, &
ait: Hæc dicit Dominus: Unxi te
Regem fuper Ifrael. Feſtinavérunt
itaque;, unusquis que tollens

pallium ſuum poſuérunt ſub pedi-
bus ejus, in ſimilitudinem tribu-
nälis, & cecinerunt tuba;, atque
dixérunt: Regnavit Jehu.

Fecit Joas rectum coram Doômino,
cunctis diébus, quibus docuit eum

Jéôjada ſacerdos. .
D O M I I C A X.

De libro quarto Regum.

Nno undécimo Jorã filii Achab
Alennavit Oohoeins ſuper Judam,
venitque Jehu in Jezrahel. Porrô
Jézabel, introitu ejus audito, de-
pinxit clos ſuos ſtibio, & orna-
vit caput ſuum, & reſpéxit per fe-
néſtram ingrediéentem Jenu per
portam, & ait: Numquid pax po-
teſt eſſe Zambri, qui interfécit do=
minum iuum? Levavitque Jehu fa-
ciem ſuam ad feneſtram, & ait.;
Quxæ eſt iſta? & inclinavérunt ie
ad eum duo, vel tres eunuúchi. At
ille dixit eis: Præcipitate eam de-
orfum. Et præcipitavérunt eam
aſpersũsque eſt sanguine paries, &
equôrum ungulæ cônculcavérunt
eam. Cüùmque introgréſſus eſſet
ut coméderet, biberétque, ait: Ite,
& videte maledictam illam, & le-
pelite eam, quia filia regis eſt.
Præparate corda veſtra Dno;
ſervite illi ſoli: * Et liberabit *V

Ehu autem egréſſus eſt ad ſervos

1 „ 2
ie münibus
Convert!
(olde yeſtto
os ge mech

Ungne
eum non
Iam, & po

lle miſt
e de 0,

Dotuerunt
modo nos
Berunt erg

Dixfedti

S
S
W
S

E
S

Kl.
tneotin
W othoi
9

nec enlhel
ue Okim,

de mânibus inimicôrů veſtrörum.
Convertimini ad eum;, in toto
corde veſtro, & auferte deos alie-
nos de médio veſtri. Et liberabit

— Umque iſſent, ut ſepelirent
eam, non invenérunt, niſi cal-
variam, & pedes, & ſummas ma
nus. Reversique nuntiavérunt ei
Et ait ſehu: sermo Dômini eſt
quem locutus eſt per ſervum ſuum
Eliam Thesbiten, dicens: In agro
Jezrahel comedét canes carnes Jé
Zabel, & erunt carnes Jézabel ficut
ſtercus ſuper faciem terræ in agro
Jezrahel, ita ut prætereuntes di-
Cant: Hæccine eſt illa jezabel :
Erant autem Achab ſeptuaginta fi-
lIii in Samaria. Scripſit ergo Jehu
litteras, & miſit in Samariam ad
Optimates civitatis, & ad majôres
natu, & ad nutritos Achab, dicens:
Statim ut acceperitis litteras has,
habétis filios démini veſtri,
& currus & equos, & civitates fir-
mas, & arma, eligite meliorem,
& eum;, qui vobis placuerit de fi-
liis domini veſtri; & eum poônite
uper solium patris ſui, & pugna-
te pro domo domini veſtri.
Deus émnium exauditor eſt:
ipſe miſit Angelum ſuum; & tulit
me de ovibus patris mei: aEt un-
kgit me unctione miſericordiæ ſuæ
Dominus, qui eripuit me de ore
leonis, & de manu beſtiæ liberavit
me. Et. Lecti
Imuérunt illi vehementer, &
dixérunt: Ecce duo Reges non
potuérunt ſtare coram eo, & quoô
modo nos valébimus resiſtere: Mi-
sérunt ergo Præpoſiti domus, &
Præfeécti civitatis, & majores natu,
& nutritii ad Jjehu: dicentes: Servi
tui ſumus, quæcumque juſſeris,
faciémus, nec conſtituemus nobis
regem: quæcümque tibi placent:
fac. Reſcripfit autem eis litteras
fecündo, dicens; Si mei efſtis, &
Obeditis mihi, tollite capita filio-
rum domini veſtri, & venite ad me
hac eädem hora cras in Jézrahel.

. 4⁵9
me, *Ipſe me eripiet de mänibus
lnimicorum meorum. Miſit
Deus milericordiam ſuam, & veri-
tätem ſuanzanimam meam eripuit
de medio catulorum leonum Iple.
lôria Patri. Ipfe.

Sermo S. Joaânnis Chrysoôſtomi.

On putémus nos excuſatiônem
habituros, ſi quando delictoô-
rum socios invenérimus: nam iſtud
lupplicium magis augebit. Quando-
quidem & ferpens magis punttus
eſt, quàm mulier: quemadmodum &
mülier, plus quam vir, & jézabel
maiores poënas dedit, quam Achab
vineæ raptor Ipla quippe univer-
ſum iſtud negotium texderatregi-
que lapſus occaſiönem dederat.
Igitur & tu quoque fi réliquis per-
ditionis cauta fúeris, graviora pati-
éris, quàm qui per te ſub erſi ſunt.
Neque enim peccare tantùm in ſe
perditionis habet, quantum quod
reliqui ad peccandum inducüntur.
Percúſtit Saul mille, & David
decem millia: = uia manus Déô-
erat cum illo: percüſſit Phi-
liſtheum, & abſtulit opprobrium
ex Ifrael. Nonne iſte eſt Da-
vid, de quo canébanf in choro, di-
céntes: Saul percuffit mille, & Da-
vid decem millia? Quia.

Taque ſi quando peccantes vidé⸗
rimus, non ſolùm non impella-
mus, ſed & extrahamus ex ipſio ma-
litiæ barathro; ne & alienæ perdi-
tionis pœnas demus. Recordemur
quoque perpétuo terribilis illius
tribunalis, fluminis ignei, vinculoô-
rum inſolubilium, profundarumte-
nebrärum, ſtridorum déntium, ve-
nenosiq; vermis, Sed dices: Benig-
nus eſt Deus. Ergo hæc omnia ver-
ba ſunt, & neq; punitur dives ille
Làzari contemptor, neque fatuæ
virgines à (ponſo rejiciuntur? Ergo
qui Chriſtum non pavyérunt;, in ig-
nem diabolo præparatum non abf-
buntiergo qui sordidis eſt veſtibus

orrô filii regis: ſeptuaginta viri non peribit, manus ac pedes vin-

apud Optimates civitatis nutrieba

tur. Cûmque veniſſent litteræ ad

eos, tulérunt älios regis, & occi-
dérunt ſeptuaginta viros, & poſué-

runt cäpita eorum in cophinis, &

miserunt ad eum in jézrahel.

. Dominus, qui eripuit me de ore
leoônis, & de manu béſtiæ liberavit

dus? Qui centos denarios àa con-

sérvo suo exégit; non tradétur tor-
toribus? Quod de moœchis dictum
eſt, nimirum quod vermis eòôrum
non moriétur, & ignis eorum non
extinguétur, verum non erit?

. Montes Geélboe, nec ros, nec
pluvia veniant fuper vos:

Ubi
ceci-

60
cecidérunt fortes iſrael. „Om
nes montes, qui eſtis in cirçuitu
ejus, viſitet Dôminus: à Gelboe
autem tränſeat. Ubi.

Ed minatur iſta tantúmmedo
Deus?; utique inquies. Et unde
dic, quæſo, tantam rem audes puùb-
licè loqui, atqui ex te ipſo ferre
ſenténtiam?; Ego quippe & ex iis,
quæ dixit Deus, & ex iis quæ fe-
cit, contrarium probare potero.
Quod ſi propter futúra non cre-
dis, Vel ſaltem propter ea,; quæ
jam facta ſunt, crede. Non e-
nim certè minæ ſunt, & verba
tantùmmodo, quæ facta ſunt; &
in opus ipſum exiérunt. Quis igi-
tur orbem induúcto diluvio ſtagna-
vit, ac grave illud naufragium,
omnimodamque, géneris noſtri
perditionem effécit? Quis deinde
fùlmina illa, telaque flamman-
tia ſuper terram Sodomoôrum de-
miſit? Quis univéerſum Kgypti
exeércitum in mare deméèrſit,?
Quis ſynagogam Abyron combuſ-
ſit? Quis septuaginta illa millia,
Ppropter Davidis peccàâtum uno
témporis moménto peſte occidit?
Nonne hæc omnia, & alia Deus
illis intulit.
Ego te tuli de domo patris tui,
dicit Dôminus: & poſui te paſcere
gregem populi mei: &Et fui tecũ
Iin mnibus, ubicüque ambulaſti:
firmans regnum tuum in ætérnüu.
Fecique tibi nomen grande,
juxta nomen magnôrum, qui ſunt
in terra: & réquiem dedi’'tibi ab
Smnibus inimicis tuis, Et fui.
loria Patri. Et fui.
Peccavi ſuper numerũ arénæ
maris, & multiplicata ſunt peccata
mea, & non sü dignus videre alti-
tudin cœli præ multitudine ini-
quitatis meæ; quonia irritavi iram
tuam: Et malum coram te feci.
F. Quoôniam iniquitätem meam
ego cognoòſco, & delictum meum
contra me eſt ſemper, quia tibi
ſoli peccavi. Et.
t. vlii. Duo Séraphim clamabant
alter ad alterum: *Sanctus, San-
ctus, Sanctus, Dôminus Deus Sa-
baoth: * Pplena eſt omnis terra
glôria ejus. 7. Tres ſunt, qui te-
ſtimonium dant in cœlo, Bater,
Verbum, & Spiritus ſanctus, &
hi tres unum ſunt. Sanctus.
Sloria Patri. Plena.

TF ERIASECUND A.
De libro quarto Regum.

AThalia verò mater Ochoziæ,
videns môrtuum filium ſuum,
ſurréxit, & interfécit omne ſemen
régium. Tollens autem Jôſaba fi-
lia regis Joram, ſoror Ochoziæ;
Joas filium Ochoziæ, furata eſt
eum de médio filioòrum Regis, qui
interficiebantur, & nutricem ejus
de triclinio: & abſcondit eum à
facie Athaliæ, ut non interfice-
rétur. Eratque cum ea ſex annis
clàm in domo Dômini. Porrô
Athalia regnavit ſuper terram.
Recordare. 439. ,
Nno autem sSèptimo miſit joja-
da, & aſsúmens centuriones
& milites introduxit ad ſe in tem-
plum Domini, pepigitque cum eis
fœdus: & adjúrans eos in domo
Dñi „oſténdit eis filium regis, &
præcépit illis, dicẽs: Iſte eſt ſermo,
quem facere debétis. Tértia pars
veſtrùm intròeat sabbato, &obser-
vet excúbias domus Regis. Tértia
autem pars ſit ad portã Sur: & ter-
tia pars ſit ad portam, quæ eſt poſt
habitaculum ſcutariòrũ, & cuſto-
dietis excubias domus Meſſa. Duæ
verò partes & vobis omnes egre-
diêntes sàbbato, cuſtòdiant excu-
bias domus Dômini circa regem.
Exaudiſti. 429. Ledtio il
T aſſumẽtes ſinguli viros ſuos
qui ingrediebantur sabbatum,
cum his qui egrediebantur sabba-
to, venérunt ad Jojadam ſacerdo-
tem. Qui dedit eis haſtas, & arma
regis David, quæ erant in domo
Domini. Et ſteteérunt ſinguli ha-
béêntes arma in manu ſua, à parte
templi déxtera, usque ad partem
ſiniſtram altaris, & ædis, circum
Regem. Produxitque filium regis,
& poſuit ſuper eum diadéma, &
teſtimonium, feceruntque eum
regem, & unxérunt, & plaudentes
manu, dixérunt: Vivat Rex.
. Audi Doômine. 429.
F E R. I A T E R T I A.
De libro iyv. Reg. Leio i. Cay. r
Nno séptimo Jchu regnavit
Joas, & quadraginta annis re-
gnavit in Jerũſalem. Nomen ma-
tris ejus Sebia de Berſabée. Fecit-
que Joas redtum coram, Domino
cunctis diébus, quibus docuit eum
Jojada Sacerdos. Verùmtamen ex-
celſa non abſtulit; adhuc enim
P9-

Möpolag i
in ezcelſis
Domim

Ul acart
otlücem
esune
tepliinoltt
le pecunlin
ſed d ind
Cite eam
tes ultra ac
loKindn

itäte,
Cendltque
X iht⸗
Utet mi,
Karrtgne
Alfer ate
Ttullflet:
lit adr
wä faper
Ue mant
Kus man
Lait⸗Ap
umgque
ſuelett
aeltta ſal
(ONtr R
in d

p.
At:
tulile
alte ſienl
alſiſet t
Uutlg eſl

pépulus immolàbat; & adolébat
in excelſis incenſum.
Dômine, ſi. 429. 10
Ixitque Joas ad Sacerdotes:
Omnem pecuùniam Sanctôrum,
quæ illata füerit in templum Do-
mini à prætereuntibus, quæ offér-
tur pro prétio animæ, & quam
ſpontè, & arbitrio cordis ſui in-
férunt in templum Domini;, acci-
piant illam sacerdôtes juxta ordi-
nem ſuum, & inſtaäurent ſarta-
técta domus, ſi quid neceſſarium
viderint inſtauratione.
Factum eſt. 430. 3
Gitur usque ad vigéſimum tertin
annum regis Joas, non inſtau-
ravérũt ſacerdoôtes ſartatecta tem-
pli. Vocavitque Rex Joas Jôjadem
Pontificem, & ſacerdôtes, dicens
eis: Quare ſartatécta nõ inſtauratis
tépliinolite ergo ampliùs accipe-
re pecuniam juxta ordinẽ veſtrum,
ſed ad inſtaurationem templi réd-

dite eam. Prohibitiq; ſunt ſacerdo-

tes ultra accipere pecuniã à pôpu-
lo, & inſtaurare ſartatécta domus.
Ego te tuli. 460.
FE RILA Q U A RF A.
De libro quarto Regum.

ELisss autem ægrôtaäbat infir-
mitate, qua & môrtuus eſt: de-
ſcenditque ad eum Joas Rex Iſrael,
flebat coram eò, dicebaâtque;,
Pater mi, pater mi, currus Iſrael ,
& auriga ejus. Et ait illi Eliséus:
Auffer arcum & ſagittas. Cumque
attuliſſet ad eum arcũ & ſagittas,
dixit ad regẽ Iſrael: Pone manum
tuã ſuper arcum. Et cùm poſuiſſet
ille manum ſuam, ſuperpòôſuit Eli-
séus manus ſuas manibus Regis,
& ait: Aperi fenéſtramOrientalem.
Cuùm que aperuiſſet, dixit Eliséus:
Jace ſagittã. Et jecit. Et ait Eliséus:
Sagitta ſalutis Dñi, & ſagitta ſalutis
contra Syriam: percutiésq; Syriam
in Aphee, donec consumas eam.
Peccavi. 460.

Tait;: Tolle ſagſttas. Qui cùm
tuliſſet, rurſum dixit ei: Pér-
cüte jaculo terram. Et cum per-
cuſſiſſet tribus vicibus, & ſtetiſſet,
iratus eſt vir Dei contra eum, &
ait: Si percùſſifſſes quinquies, aut
séxies, ſive sépties,percufſiſſes Sy-
riam usque ad conſummationem,
nunc autem tribus vicibus percu-
ties cam. Moôrtuus eſt ergoliséus,

FEERI A

61
& ſepeliérunt eum., Latréhenli
autem de Moab venérunt in ter-
ram in ipſo anno.
Exaudiſti Déômine. 429.

Uidam autem ſepeliéntes héô-
minem, vidérunt latrùnculos-
& projeceérunt cadaver in ſepuùl-
chro Eliséi. Quod cùm tetigiſſet
oſſa Eliseéi, revixit homo, & ſtetit
ſuper pedes ſuos. Mörtuus eſt
autem, Hazael Rex Syriæ, & regnâ-
vit Bénadad filius ejus pro eo.
Porrò Joas filius Jachaz tulit ur-
bes de manu Bénadad filii Hazael;,
quas tulerat de manu Jôachaz pa-
tris ſui jure prælii: tribus vicibus
percúſſit eum Joas, & reêddidit
civitates Iſrael.
Audi Domine. 429.
UINELA.
De libro quarto Regum.

Nno autem nono Osé, cœpit
rex, Aflyriôrum Samariam, &
tranſtulitIsrael in Aſſyrios: poſuit-
que eos in Hala, & in Habor juxta
flùvium Gozan, in civitatibus Me-
dérum. Factum eſt enim, cùm pec-
càſſent filii Iſrael Dño deo suo »
ui edúzerat eos de terra &gypti-
e manu Pharaônis regis „Æg)ptiy
coluérunt deos aliénos. Et ainbu-
laveérunt juxta ritũ Gentium, quas
consúùmpſerat Dñs in conſpéctu fi-
liôrum Iſrael, & regum Ifrael, quia
ſimiliter fécerant. Et offenderunt
filii Ifrael verbis non rectis Doômi-
num Deum ſuum, & ædificavérunt
ſibi excélſa in cunctis urbibus
ſuis. Præparate corda. 458.

T teſtificatus eſt Dôminus in
4 Iſrael, & in Juda per manum
omnium Prophetarum, & Viden-
tium, dicens: Revertimini à viis
veſtris péſſimis, & cuſtodite præ-
cépta mea, & cæremoôniag juxta
omnem legem, quam præcépi pa-
tribus veſtris: & ſicut miſi ad vos
in manu ſervôrum meorum Pro-
phetarum. Qui non audiérunt, ſed
induravérunt cervicem ſuam juxta
cervicem patrum ſuorum, qui no-
luérunt obedire Dõmino Deo ſuo.
Et abjecérunt legitima ejus, & pa-
Rum, quod pépigit cum patribus
eòrum, & teſtificationes, quibus
conteſtatus eſt eos, ſecutique ſunt
vanitates,& vane egérunt.
Deus omnium. 459.

462

Ratsque eſt Dôminus vehemén-
ter fraéli, & abſtulit eos a con
ſpectu luo, & non remanſit niſi
tribus Juda tantümmodo Sed nec
ipte Juda cuſtodivit mandata Do-
mini Dei ſui: veràm ambulavit in
errôribus Ifrael, quos operatus fũe-
rat. Projecitque Dominus omne
ſemen Iſrael, & afflixit eos, & tradi-
dit eos in manus diripénfium, do
nec proſiceret eos à facie ſua, ex
eo jam tempore, quo ſciſſus eſt Is-
rael a domo David, & conſtituerunt
ſibi regem Jerôboam filium Nabat.
Dominus, qui. 459.
F P?P KIA SEXT A.
De libro quarto Regum.

Eparavit Jeroboã IIrael à Dnño &
OpLecare eos fecit peccatum mag-
num Et ambulavérunt filii Ifrael
in univerſis peccatis Jeropoam,
quæ feécerat & non receſsérunt ab
eis, üsquequo Dôminus auferret
Ifrael a facie ſua „ ficut locuùtus
füerat in manu mnium ſervôrum
ſuôrum Prophetàarum, translatus-
que eſt Ifrael de terra ſua in afy-
rios, usque in diem hanc.
Percuſſit Saul. 459.
Dduxit autem Rex Affyrioôrum
de Babylône, & de Cùtha, &
de Avah, & de Emath, & de Se
phaârvaim, & collocavit eos in civi-
tatibus Samariæ pro filiis Ifrael:
qui poſſedérunt Samariam, & ha-
bitavérunt in urbibus ejus. Cuùm-
que ibi habitare cœpiflent, non
timébant Däm:; & immtſit in eos
Düs leones, qui interficiébant eos.
Montes Gelboe. 4 59.
Untiatumque eſt regi Aſſyrioô-
rum : & dictum: Gentes, quas
eranstuliſti, & habitaâre feciſti in ci-
vitatibus Samariæx, ignôrant legiti-
ma Dei terræ:& immiſit in eos Däs
leones, & ecce interficiunt eos, eò
uod ignörent ritum Dei terræ.
ræcépitè autem Rex Aſſyriôrüu, di-
cens: Dücite illuc unumn de ijacer-
dotibus, quos inde captivos addu-
Xiſtis, & vadat, & häbitet cum eis:
& dôceat eos legitima Dei terræ.
Ego te tuli. 460.
S ABBAT O.
De libro quarto Regum.
Nno tertio Osée filii Ela regis
frael, regnavit Ezechias filius
Achaz resis Juda. Vigintiquinque

annéôrum erat, cùm regnäre coœpil-
ſet, & viginti novem annis regna-
vit in Jeruſalem: nomen matris
ejus Abi, filia Zachariæ. Feeitque
quod erat bonum coram Domino
uxta omnia, quæ fecérat David pa-
ter ejus. Ipſe diſſipavit excélſa, &
contrivit ſtatuas, & ſuccidit lucos,
confregitque ſerpéntem æneum „
dquem fécerat Moyfes: siquidem
usque ad illud tempus filii IIrael
adolébant ei incénſum: vocavit-
que nomen ejus Nohéſtan. In Dé-
mino Deo Ifrael ſperavit.
Relponl 432.

Taque poſt eum non fuit ſimilis
ei de cunctis Reégibus Juda, ſed
neque in his, qui ante eum tuérunt:
& adhæſit Dômino, & non recéſſit
à veſtigiis ejus, fecitque mandata
ejus, quæ præcépelat Däs Moôyfſi.
Unde & erat Däs cum eo, & in
cunctis, ad quæ procedébat, ſapién-
ter ſe agébat. Rebellavit quoque
contra Regem Aſſyriorum, & non
lervivit ei. Ipſe percùſſit Philiſt-
hæos usque ad Gazam, & omnes
términos eorum, à Turre cuſto-
dum usque ad civitatem munitam.

Nno quarto Regis Ezechiæ, qui
erat annus séptimus Osée filii
Ela regis Ifrael, aſcéndit Salmana-
ſar Rex aſſyriorum in Samariam;
& oppugnavit eam, & cœpit. Nam
poſt annos tres, anno ſexto Eze-
chiæ, id eſt, nono anno Osée re-
gis Ifrael, capta eſt Samaria: &
transtülit Rex Aſſyrioôrum Ifrael in
Aflyrios, collocavitque eos in
Hala, & in Habor fluviis Gozan
in civitàtibus Medoôrum: quia non
audiérunt vocem Dômini Dei ſui,
ſed prætergréſſi ſunt pactum ejus?
omnia, quæ præceperat Moôyſes
ſervus Domini, non audiérunt;
neque fecérunt.

Obſecro Dômine, meménto quæ-
ſo; quomodo ambulaverim coram
te in veritate, & in corde perfé-
cto : & quod placitum eſt coram
te, fécerim.
Db O M INI C A X I.

De libro quarto Regum.

N diébus illis ægrotavit Eze-

Achias usque ad mortem: & ve-
nit

iit ad en
Dheta, di
minus De
Torletis:
conkertit
Koravitl
memnento
lavenim c.
corde pe⸗
eſt coram
le Eze
Utrpar
Klenle
V05 de
Conve
corte velt
nos ge me

T ante
Imedis
ſamo De
Neyertere
Nopali m
Dens Dar
tionem tt
tlas: K 6
Acendes
Gan dieb
liberabo⸗
Dkotegan

Drus
Mini
num 4
Minls len
erig

li

egnitee
annise
lomen u
ie.
rumn
ale
t eteli

Uccicitls
tenn znen

coſlit hin
5 &
Tulte en,
enn monn

Ll⸗
olerto i
and⸗ tel
untit

nit ad eum Iſaias filius Amos Pro-
phéta, dixitque ei: Hæc dicit Dô-
minus Deus: Præcipe domui tuæ:
moriéris enim tu, & non vives. Qui
convéertit faciem ſuam ad pariete
& oravit Dim, dicens: ObſecroDne,
memento quæſo, quomodo ambu-
laverim coram te in veritate, & in
corde perfééto, & quod placitum
eſt coram te, fécerim. Flevit ita-
que Ezechias fletu magno.
S. Praæparate corda veſtra Däo;,
& ſervite illi loli: & Et liberabit
vos de maânibe inimicôrũ veſtrorüů,
Convertimini ad eum, in toto
corde veſtro, & aufeérte deos alié
nos de médio veſtri. Et.

2T äntequam egrederétur Iſaias
médiam'partem atrii, factus eſt
ſermo Dömini ad eum, dicens:
Revertere „ & dic Ezechiæ duci
popali mei: Hæc dicit Doôminus
Deus David patris tui: audivi ora-
tioônem tuam , & vidi lacrymas
tuas: & ecce ſanavi te; die tertio
alcendes templum Dômini. Et ad-
dam diebus tuis quindecim annos,
ſed & de manu Regis Aſſyriò rum
liberabo te, & civitatem hanc, &
protegam urbem iſtam propter
me, & propter David ſervum me-
um. Dixitque Iſaias: Afferte maſ-
ſam ficorum. Quam cuùm attulilſ-
ſent „ & poluiſſent ſuper ulcus
ejus, curatus eit.
. Deus omnium exauditor eſt:
ipſe miſit Angelum ſuum, & tulit
me de ovibus patris mei: & Et un
xit me unctione miſericordiæ ſuæ.
y. Dominus, qui eripuit me de ore
lIeoônis, & de manu béſtiæ liberavit
me. Et unxit.

Ixerat autem Ezechias ad Iſaſ-
am: Quod erit ſignum, quia
Dominus me ſanabit, & quia aſcen-
sürus ſum die tertia templum Do-
mini ait Iſaias: Hoc erit ſig-
num Dno, quod facturus ſit Doô-
minus ſermonem; quem locútus
eſt: Vis, ut ascendat umbra decem

lIineis, an ut revertatur toôtidé gra-
dibus? Et ait Ezechias: Facile eſt

umbram crescere decem lineis, nec
hoc volo, ut fiat, ſed ut revertatur
retrorſum decem gradibus. Invoca-
vit itaque Haias Propheta Dim, &
Teduxit umbrain per lineas, quibus
jam deſceènderat in horologio A-
chaz retrorlum decem gradibus.

463
Dôminus, qui eripuit me de ore
leoônis, & de manu beſtiæ liberavit
me, & Iple me eripiet de manib=
inimicorum meôrum. Miſit
Deus miſericordiam ſuam, & veri-
tatem ſuam : animam meam eripuit
de médio catulorü leonum. I1pſe.
B1oria Patri. Iple.

De Expoſitione S. Hierônymi Pres-
byteri in Haiam Prophétam.

NE elevarétur cor Ezechiæ poſt
incredibiles triüumphos, & de
meédia captivitate victôriam, in-
firmitate côrporis ſui viſitatur, &
audit ſe eſſe moriturum, ut con-
veêrſus ad Dôminum flectat tentén-
tiam ejus. Quod quidem & in Jo-
na Prophéta légimus, & in com-
minationibus contra David, quæ
dicúntur futûra;, nec facta ſunt »
non Deo mutante ſenténtiam, ſed
provocänte humänum genus ad
notitiam ſui. Dôminus enim pœ-
nitens eſt ſuper malitiis. Conver-
titque Ezechias faciem ſuam ad pa-
rietem, quia ad templum ire non
poôterat. Ad parietem autem tem-
pli, juxta quod Säalomon palatium
extrůxerat: vel abſoluté ad parie-
tem ,„ ne laâcry mas ſuas aſſidenti-
bus oſtentare viderétur.
Percùúſſit Saul mille, & David
decem millia: & Quia manus Dni
erat cum illo: percuſſit Philiſthæu,
& àbſtulit opproôbrium ex Ifrael.
Nonne iſte eſt David, de quo
canébant in choro, dicentes: Saul
percúſſit mille, & David decem
millia? Quia.

Udiensque ſe eſſe moritúrum
non precatur vitam, & annos
plú⁴rimos, ſed in Dei judicio, quid
velit præſtare, dimittit. Noverat e-
nim idcircçòDeo placuiſſe Salomo-
nem, quod annos vitæ non petierit
ampliores; ſed iturus ad Däm nar-
rat pera ſua, quomodo ambulave-
rit coram eo in veritate, & in cor-
de perfecto. Felix confſciéntia »
quæ afflictiônis témpore bonorum
operum recordatur. Beati enim
mundo corde, quoniam ipfi Deum
vidébunt. Et quômodo alibi ſcri-
bitur: Quis gloriabitur, purum ha-
bere ſe cor: Quod ita solvitur:
perfectionem cordis in eo nunc di-
ci, quod idéôla deſtrüzerit, templi
valvas aperuerit »ſerpentem æne-
um

4⁶4 2 57
um comminuúerit, & cétera féce-
rit, quæ Scriptůra commémorat.
„Montes Gelboe, nec ros, nec
plúvia véniant ſuper vos: £ Ubi
ceciderunt fortes Iſrael. Om-
nes montes; qui eſtis in cirçuitu
ejus, viſitet DOminus, à Geélboe
autem tranſeat. Ubi. Te
Levit autẽ fletu magno propte
bpromiſi onem Dnñi ad David;
quam vidébat in ſua morte perituù-
zam. Eo enim témpore Ezechias
filios non habébat: nam poſt mor-
tem ejus Manaſſes, cùm duodecim
eſſet annorü, regnare coëpit in Ju-
dæa: ex quo perſpicuum eſt, poſt
tertium anum cõcéſſæ vitæ Manaſ-
ſe eſſe generatum. Ergo iſte om-
nis eſt fletus, quod deſperabat
Chriſtum de fuo semine naſcitùrũ.
Alii aſſerunt, quosvis ſanctos vi-
ros morte terréri propter incértuũ
judicii, & ignoratiônem ſenténtiæ
Dei, quam ſedem habituri ſint.
Ego te tuli de domo patris tui
dicit Dñs: & poſui de pascere gre-
gem populi mei: △ Et fui tecum
in omnibus, ubicúmque ambulãiſti,
firmans regnum tuum in ætérnum.
Fecique tibi nomen grande,
juxta nomen magnorum, qui ſunt
in terra: & rèquiem dedi tibi ab
omnibus inimicis tuis. Et fui.
Sloria Patri. Et fui.
R., vài. Peccavi ſuper númerum
arenæ maris, & multiplicata ſunt
pecçata mea: & non ſum dignus
Vidére altitüdiné cœli præ multi-
túdine iniquitatis meæ: quòniam
irritavi iram tuam, *Et malum
coram te feci. F. Quôniem ini-
quitäatem meam ego cognéſco, &
delictum meũ cçontra me eſt ſem-
per; quia tibi ſoli peccavi. Et.
F Duo Séraphim clamabant
alter ad alterum: Sanctus, San-
ctus, Sanstus, Doôminus Deus Sa-
baoth: & Plena eſt omnis terra
1éria ejus. Tres ſunt, qui te-
imônium dant in cœlo, Pater,
Verbum, & spiritus ſancdus; &
hi tres unum ſunt. Sanctus.
Gloria Patri. Plena.
F E K IL A SE CUN D A.
De libro quarto Regum.

regnare cœpiſſet. Triginta & u-
no anno regnavit in eruſalem: no-
men matris ejus Idida, filia Hadaja
de Beſecath. Fecitque;, quod placr-

tum erat eoram Déômino, & ambu-
lavit per omnes vias David patris
ſui: non declinavit ad déxteram,
ſive ad ſiniſtram. Anno autem o-
ctavo décimo regisJosiæ, miſit Rex
Saphan filium Asliazsfilii Mêſſulam,
ſcribam templi Dominiz, dicens ei:
Vade ad Helciam ſacerdotem mag-
num, ut conflétur pecunia, quæ il-
lata eſt in templum Dñi, quam col-
legérunt janitôres templi à péôpu-
lo, deturque fabris per Præpoſitos
domus Dñni: qui & diſtribuant eam
his, qui operantur in templo Düi.
. Recordare Doômine teſtaménti
tui, & dic Angelo percutiénti:
ceſſet jam manus tua: & Ut non
deſolétur terra, & ne perdas om-
nem animam vivam. g. Ego ſum,
qui peccavi, ego qui iniquè egi:
iſti qui oves ſunt, quid fecérunt?
Avertatur, obſecro furor tuus
Domine à populo tuo. Ut.

Ixit autem Helcias Pôntife
Mad Saphan, ſcribam: Librum
Legis réperi in domo Dñi: dedit-
que Helcias volumen Saphan, qui
& legit illud. Venit quoque Sa-
Pphan ſcriba ad Regem,, & renun-
tiavit ei,; quod præceèperat, &
ait: Conflaverunt ſervi tui pecu-
niam, quæ repérta eſt in domo
DPñi, & dedérunt, ut diſtribueré-
tur fabris à præféctis operum
templi Dômini. Narravit quoque
Sapham ſcriba Regi, dicens,: Li-
brum dedit mihi Helcias ſacerdos.
g,Exaudiſti Dnñe orationem fervi
tui, ut ædificaxem templum noômi-
ni tuo: & Bénedic, & ſanctifica
domum iſtam in ſempitérnum,
Deus Ifrael. .
Domine, qui cuſtôòdis pactum
cum fervis tuis, qui ambulant coraâ
te in toto corde ſuo. Benedic.

NUem cùm legiſſet Saphan co-
Yram rege, & audiſſet Rex verba

Libpri Legis Domini, ſcidit veſti-

menta ſua. Et præcépit Helciæ
ſacerdoti, & Achiam filio saphan,
& Achobor filio Micha, & Saphan;
ſeribeæ, & Asajæ ſervo regis, di-
cens: Ite & consùúlite Dominum

8Ka. liliuper me,; & fuper populo, & ſu-
OGEα annôrum erat Josias; càùüm la verb i

per omni Juda, de verbis volumi-
ni iſtius, quod invéêntum eſt: ma-
gna chim Ira Domini ſuccénſa eſt
contra nos: quia non audiérunt
patres noſtri verba libri hulus ut
Ce=

Krerent
Audi
flonem,
Uum te ho
ti, & aur
comum i
Relſpi

b tuo,

lubitacul
loria P.
TE KI
De!

eench
Aom
ul habit
E ſicerd
nispopul
Fhumleg

unnia ve

Bentus en
ex ſupe
Ullit cor
Nt Düm
us, K t
Molnni c

turen
nr leript
ler ltqu

Ulustun
Uum tunn

lr h
(Kie
ilt a
e edt

no Kemde
Dfid rin
S

10 Autem

dotemm
nin rl⸗

1 innqneek
id fecenn
futor
0. Ut.

15 50 4
n: Lihil
Däi:
Saphun,
t uocueke
n,

,X ſdtt
enpitenmm

facerent omne, quod ſeriptum eſt
nobis.
„Audi Doômine hymnum, & ora-
tioënem, quam ſervus tuus orat co-
ram te hôdiei ut ſint culi tui apér-
ti, & aures tuæ inténtæ, Super
domum iſtam die ac nocte.
=.. Reſpice Domine de Sanctua-
tiO tuo, & de excélſo cœloôrum
habitaculo. Super.
G loria Patri.
F E R I A
De libro quarto Regum.

ASc A res'templum Dömini,
S& omnes viri Juda, universique
qui habitabant in Jeruſalem cum
eo ſacerdotes & Prophéêtæ, & om-
nis populus à parvo usque ad ma-
gnum: legitque cunctis audiéntibus
omnia verba libri fœderis, qui in-
Véntus eſt in domo Dñi. Stetitque
Rex ſuper gradum; & fœdus per-
cũúſſit coram Dño, ut ambularent
voſt Dũm, & cuſtodirent præcépta
ejus, & teſtimonia & cæremoônias
in omni corde, & in tota anima, &
ſuscitarent verba fœderis hujus,
quæ ſcripta erant in libro illo: ac-
quievitque poôpulus pacto. ,
ge. Domine, ſi converſus fúerit poô-
Bülus tuus, & oraverit ad Sanctua-
rium tuum: Tu exaudies de
cœlo Domine, & libera eos de
manibus inimicôrum ſuoôrum.
Si peccaverit in te populus tu-
üs „ & converſus égerit pœnitén-
tiam, veniénsque oraverit in illo
loco. Tu. LeRtio.i
T præcépit Rex Heélciæ Pontiffi-
ci, & ſacerdotibus ſecundi ôr-
dinis, & janitoribus, ut projice-
rent de templo Domini omnia va-
ſa, quæ facta ferant Baal, & in lu-
co, & univerſæ militiæ cœlIi: & com-
buſſit ea foris Jeruſalem in con-
valle Cedron & tulit pulverem eo-
rum in Bethel. Et delévit aruſpi-
ces, quos posuerant Beges Juda ad
ſacriticandum in excelſis per civi-
tates Juda, & in circuitujeruſalem,
& eos,; qui adolébant inceênsu Baal,
& Soli, & Lunæ, & duodecim ſi-
Snis, & omni militiæ cœli.
„ Factum eſt, dum tolleret Däüs
Eliam per turbinem in cœlum:
Eliséus, clamabat, dicens: Pater
mi, pater, mi, currus Irael, & auriga
ejus, 7, Cumque pergerent, & in-
cedéntes ſermocinaréntur, ecce
currus igneus, & equi ignei divisé-

ent⸗ 565
runt utrumque, & aſcéndit Elias
per türbinem in cœlum. Eliseus.

„ T efférri fécit lucum de domo
μ Domini forasjerúſalem in con-
Valle Cedron, & combuſſit eum
ibi, & redégit in pulverem, & pro-
jécit ſuper ſepulchra vulgi. De-
ſtruxit quoque ædiculas effemina-
tôrum;, quæ erant in domo Doômi-
ni, pro quibus mulieres texebant
quaſi domunculas luci. Congre-
gavitque omnes ſacerdotes de ci-
vitatibus Juda, & contaminavit
excélſa, ubi ſacrificabant ſacerdo-
tes, de Gabaa usque Berſabée.
ge. Ego te tuli. 464.
F’E R I A UAR T A.
De libro quarto Regum.

PrrHöhc „ & arioloòs, & figùras
idoloruin, & immunditias, &
abominationes, quæ füerant in ter-
ra Juda & Jeruſalem, abſtulit Jo-
Sias, ut ſtatueret verba Legis, quæ
ſcripta ſunt in Libro, quem invénit
Helcias ſacéerdos in templo Domi-
ni. Similis illi non fuit ante en rex,
qui reverterétur ad Däim in omni
corde ſuo, & in tota anima ſua, &
in univerſa virtúte ſua juxta omnẽ
legé Moôyñfi: neq; poſt eum ſurréxit
similis illi. Verutamen nô eſt avér-
ſus Däs ab ira furoris ſui magni,
quo iratus eſt furor ejus contra Ju-
dam, propter irritationes, quibus
provocaverat eum Manaſſes.
Peccavi ſuper. 464.
Ixit ita que Doôminus: Etiam
JJudam auferam à facie mea,
ſiéut abſtuli Ifrael, & projiciam ci-
vitätem hanc, quam elégi Jerũſa-
lem, & domum, de qua dixi: Erit
nomen meum ibi. Keliqua autem
ſermonum Josiæx, & univerſa quæ
fecit, nonne hæc ſcripta ſunt in
Libro verborum diérum regum Ju-
da,? In diébus ejus aſcéndit Pharao
Néchao Rex XÆgypti contra regem
Aflyriorum ad fiumen Euphraten:
& abiit Josias rex in occurfum ejus:
& oceisus eſt in Magéddo, cùm vi-
diſſet eum. Et portavérunt eum
ſervi ſui mortuum, de Mageddo: &
pertulérunt in Jeruſalem, & ſepe-
liérunt eum in ſepulchro ſuo.
Exaudiſti. 464. LeRio i
Ulitque populus terræ J0a⸗
chaz filium Josiæx, & unxé-
rú⅛nt eum, & conſtituérunt eum re-
G g 8 em

466 eba.⸗
gem pro patre ſuo. viginti trium
annorum erat Joachaz, cùm regna-
re cœppiſſet, & tribus meénſibus re-
gnavit in Jeruſalem, nomen matri
ejus Amital,filia jeremiæ de Lobna.
Et fecit malum coram Dno, juxta
omnia, quæ fécerant patres ejus
Vinzitque eum Pharao Neéchao in
Rebla, quæ eſt in terra Emath, ne
regnaret in Jeruſalem: & impoſuit
mulctam terræ, centum talentis ar-
genti, & talento auri. Regémque
conſtituit Pharao Nêchao Eliazim
filium Josiæ, pro Josia patre ejus:
vertitque nomen ejus Joakim.
Porrò Joachaz tulit, & duxit in
.gyptum & mortuus eſt ibi.
Audi Domine;, 465§5.
F- E R I/) A Q OüIN T A.
De libro quarto Regum.

Vihtiduinque annorum erfatJo-
akim, cum regnare cœpiſſlet, &
ndecim annis regnavit in Jerúſa-
lem: nomen matris ejus Zébida
filia Phadaja de Ruma. Et fecit ma-
lum coram Doômino, juxta omnia
quæ fécerant Patres ejus. In diébus
ejus aſcéndit Nabuchodonoſor rex
Babylonis, & factus eſt ei Joakim
ſervus tribus annis: & rursum re-
bellavit contra eum.
Præparavit. 463.
Mmiſitque ei Dominus latruncu-
los Chaldæorum, & latrünculos
Syriæ, & latrunculos Moab, & la-
trunculos filiorum Ammon, & im-
miſit eos in Jjudamzut diſperderent
eum juxta verbum Domini;, quod
locutus füerat per ſervos ſuos Pro-
