rüúmque vicenorum pedum ſpatio
tendebatur, poſuitque portas ejus
in altitúdinem turrium: & gloria-
batur quaſi potens in potentia ex-
ércitus ſui, & in gloria quadriga-
rum ſuaârum.
Adônai Dômini Deus magne, &
mirabilis, qui dediſti ſalutem in
anun féminæ : *„ Exaudi preces
ſervorum tuorum. Benedictus
es Dômine, qui non derelinquis
præſuméntes de te, & de ſua Vir-
tute gloriantes humilias. Exaudi.

Nno igitur duodécimo regni
ſui, Nabuchodonoſor Rex
Aſſyriérum, qui regnabat in Ni-
nive civitate magna , pugnavit
contra Arphaxad, & obtinuit eum
in campo magno, qui appellatur
Raâgau, circa Euphraten, & Tig-
rin, & Jadaſon in campo Prioc
regis Elicorum. Tunc exaltatum
eſt regnum Nabuchodônoſor, &
cor ejus elevatum eſt, & miſit a
omnes, qui habitabant in Cilicia,
& Damaſco, & Libano, & ad Gen-
tes, quæ ſunt in Carmelo & Ce-
dar, & inhabitantes Galilæam in
campo magno Esdrelon, & ad om-
nes, qui erant in Samaria, S trans
Aumen Jordané usq;ad Jeruſalé, &
0m-

Ofetn 1
yeniatur
Tribu
VImus,
mus: tim
cteidit ſu
nohros:i,
1e fugam
ſerere.
dus noſtt
Alitatem

Phose
duchoc
Oimnes un
Kemisé
onore a
tus Nabu
omnem t
thronum
defender
us his,
huchodlo
ecunda
ekt verbun
nolor egi
eret ſe.
Tes natu
belatotes
mnhſterium
ikationen
emm terki
benell
iſte ſun,
Egit inin
etciat lan
(benect⸗
lt ccelum
Notmen tu
loria da

S==

ir libro
Elia &
Otentes
ere, ne.
ſantnr ſi
bantrinn
ui kolofe
ln, jejnn
Altitls ſu
lun lolem
Aprocé
n circu
bore c01
ut, ſer
UIm e
er D omi
Qui nor

pyliees
lntum ge⸗
Preventit
& kunmrn

ifogi
gualni
Pld
tmuritt
tummn leye

in biu.
gecimt
lonoft,

omnem terramjeſſe, quousque per-
veniatur ad términos Kthiopiæ.
Tribulatioônes civitatum audi-
vimus, quas paſſæ ſunt, & deféci-
mus: timor & hebetúdo mentis
céeidit ſuper nos, & ſuper liberos
noſtros: ipſi montes nolunt recipe-
re fugam noſtram: * Doômine mi-
ſerére. Peccàavimus cum patri-
bus noſtris, injuſté egimus, ini-
quitatem fécimus. Domine.

W hos omnes miſit nuntios Na-
buchodonoſor Rex Aſſyrioru: qui
omnes uno animo contradixérunt,
& remisérunt, eos vacuos & ſine
honôre abjecérunt. Tunc indigna-
tus Nabuchodoônoſor Rex advérsùs
omnem terram illam, juravit per
thronum, & regnum ſuum, quòd
defeénderet ſe de omnibus regioôni-
bus his. Anno tertiodécimo Na-
buchodonofor Regis, vigéſima &
ſecúnda die menſis primi, factum
eſt verbum in domo Nabuchodo-
noſor regis Aſſyriorum, ut defeén-
deret ſe. Vocavitque omnes majô-
res natu , omnésque duces, &
bellatôres ſuos, & habuit cum eis
myſterium conſilii ſui; dixitque, co-
gZitationem ſuam in eo eſſe, ut om-
nem terrä, ſuo ſubjugaret império.
„ Benedicat te Dominus in vir-
tte ſua, qui per te ad nihilum re-
dégit inimicos noſtros: & Ut non
deficiat laus tua de ore hôminum.
.. Benedictus Dôminus, qui crea-
vit cœlum & terram; quia hoôdie
nomen tuum ita magnificavit. Ut.
Aoria Patri. Ut.

Ex libro S. Ambrôſii Epiſcopi, de
Elia & Jeſunio. .
Poancntes vinum prohibéntur bi-
bere, ne,s cum biberint, oblivi-
ſcaàntur ſapiéntiam. Dénique bibe-
bant vinum in ebrietate poténtes,
qui Holoferni Principi militiæ Re-
gis Aſſyriorum ſe tradere geſtié-
bant; ſed non bibébat fémina Ju-
dith, jejunans omnibus diébus vi-
duitaàtis ſuæ, præter feſtorum diée-
rum ſolemnitates. His armis mu-
nita procéſit,, & omnem Aflyriéô-
rum circumvénit exércitum. Sobrii
vigore consilii abſtulit Holofernis
caput, ſervavit pudicitiam, victo-
riam reportavit. .
g. Nos alium Deum neſcimus præ-
ter Dominum, in quo ſperamus.
Qui non déſpicit nos: nec amo-

ſ 61
vet ſalutem ſuam à génere noaro.
Indulgentiam ipfſius fuſis lacry-
mis poſtulemus, & humiliemùús
illi animas noſtras. Qui.
c enim ſuccinéta jejùni5 in
caſtris prætendébat aliénis :
Ifle vino ſepultus jacébat, ut ictum
vúlneris ſentire non poſſet. Itaque
unius mulieris jejunium inuùmeros
ſtravit exércitus Aſſyriorum. Eſther
quoque pùúùlchrior facta eſt jejùnio;
Däüs enim gratiam sobriæ mentis
augébat. Omne genus ſuum, id eſt,
totum populum judæoôrum, à per-
ſecutionis acerbitate liberavit, ita
ut Regem ſibi faceret eſſe ſubjectũ.
Dominator Domine cœlorum
& terræ, Creaâtor aquarum; Rex
univêrſæ creaturæ, * Exaudi ora-
tiônem ſervòrum tuòrum., Tu
Dômine, cui humilium ſemper &
manſuetôrum placuit deprecatio.
Exaudi. . „
Taque illa, quæ triduo jejunavit
continuo, & corpus ſuum aqua
lavit, plus placuit, & vindictam
retulit: Aman autem dum ſe rega-
li jactat convivio, inter ipſa vina
pœnam ſuæ ebrietatis exsolvit. Eſt
ergo jejunium reconciliationis ſa-
crificium, virtutis increméntum:
quod fecit étiam féminas fortiores
augménto gratiæ. Jejúnium neſcit
fœneratoôrem, non ſortem fœno-
ris novit, non rédolet usuras men-
ſa jejunantium: étiam ipſfis jeju-
nium conviviis dat gratiam. Dul-
ciores poſt famem épulæ fiunt, quæ
aſſiduitate faſtidio ſunt, & diutur-
na continuatione vileſcunt. Con-
diméentum cibi jejunium eſt. Quan-
tò avidior appeténtia, tantò eſca
jucuúndior. ⸗ .
Domine Deus, qui conteris
bella ab initio, eéleva brachium
tuum ſuper Gentes, quæ, cogitant
ſervis tuis mala: „Et déxtera tuâ
glorificétur in nobis. „ Allide
virtútem eôrum in virtuúte tua: ca-
dat robur eòrum in iracundia tua.
Et. I6ria Patri. Et. .
Conforta me Rex Sanctoô-
rùm Principatum tenens. Et da
ſermonem rekéum, & benè ſonan-
tem in os meum. Dômine Rex
univérſæ poteſtatis conveérte con-
silium eôrum ſuper eos. Et da.
Duo Séraphim clamabant
alter ad alterum: & Sanfcdtus, San-
Gus, Sandkus, Doôminus Deus Sa-
baoth: *& Plena eſt omnis terra
I1 1 3 261-

502
gloria ejus. 7. Tres ſunt, qui teſti-
monium dant in c 1lo, Pater, Ver-
bum, & Spiritus ſanctus, & hi tres
unum ſunt. Sanctus. G loôria. Plena.

F E RIA SE CG UN D A.
De libro Judith.

Ilii Iſrael, qui habitabant in ter-
ra Juda, timuérunt valde à facie
Holoférnis. Tremor & horror in-
vaſit ſenſus eòrum, ne hoc faceret
Jerùſalem, & templo Däi, quod
Fecerat céteris civitatibus & tem-
plis earum. Et misérunt in omnem
Samariã per cirçuitů usquejericho,
& præoccupavérüt omnes vertices
montium, & muris circumdedérunt
vicos ſuos, & congregavérunt fru-
ménta in ꝓræparationem pugnæ.
Adonai Domine Deus magne, &
mirabilis, qui dediſti ſalutem in
manu féminæ : £ Exaudi preces
ſervorum tuorum. Benedictus
es Domine, qui non derelinquis
præſuméntes de te, & de ſua vir-
tute gloriantes humilias. Exaudi.

Aceérdos étiam Eliachim ſcripſit
₰ ad univerſos, qui erant cçontra
Esdrelon, quæ eſt contra faciem
campi magni juxtaDôthain, & uni-
vérſos, per quos viæ tranſitns eęſſe
pôterat, ut obtinérent aſcenſus
moôntiumper quos via eſſe poterat
ad Jeruſalem, & illic cuſtodirent,
ubi angúùſtum iter eſſe pôterat in-
ter montes. Et fecçérunt filii Iſrael,
ſecundum quod conſtituerat eis
ſacérdos Dômini Eliachim. Et cla-
mavit omnis populus adDominum
inſtantia magna, & humiliaverunt
animas ſuas in jejuniis & oratio-
nibus, ipſi & mulieres eoôrum.
J. Tribulatiônes civitatum audi-
vimus, quas paſſæ ſunt, & deféci-
mus: timor & hebetuúdo mentis
cécidit ſuper nos, & ſuper liberos
noſtros: ipſi montes nolunt recipe-
re fugam noſtram: & Domine mi-
ſerére. F. Peccavimus cum patri-
bus noſtris, injuſte egimus „ ini-
quitàtem fécimus. Domine.

T induérunt le lacerdôtes, cili-
ciis, & infantes proſtraveérunt
coôntra faciem templi Dnñi, & al-
tare Domini operuerunt cilicio: &
clamavérunt ad Dominum Deum

Iſrael unanimiter, ,ne daréntur in
prædam infantes eôrum, & uxoôres
eorum in diviſionem, & civitaàtes
eoôrum in exterminium, & ſancta
eôrum in pollutionem, & flierent
opprobrium Gentibus. Tunc Elia-
chim, ſacérdos Dômini magnus cir-
cuivit omnem Ifrael, allocutúùsque
eſt eos, dicens: Scitôte, quoniam ex-
audiet Dominus precçes veſtras, ſi
manéntes permanséritis in jejuniis
& orationibus in conſpectu Düi.
., Benedicat te Dominus in vir-
túte ſua, qui per te ad nihilum re-
dégit inimicos noſtros? Ut non
denciat laus tua de ore hominum.
Benedictus Dôminus;, qui crea-
vit cœlum & terram; dquia hodie
nomen tuum ita masgnificavit. Ut.
loria Patri. Ut.
F E RI A T E R. T I A.
De libro Judith.

T factum eſt, cùm audiſſet hæc
Ereibanncdich vidua, quæ erat fllia
Merari, filii Idox,filii Joſeph; flii
Oziæ,filii Elai, filii Jamnor, fliiGé-
deon, filii Raphaim, filii Achitob »
Klii Melchiæ, filii Enan, flii Natha-
aiæ, filii Salathiel, flii Simeon, flii
KRuben: & vir ejus fuit Manaſſes, qui
moôrtuus eſt in diébus meſſis hor-
deaceæ: inſtabat enim ſuper alli-
gantes manipulos in campo, & ve-
nit æſtus ſuper caput ejus, & mor-
tuus eſt in Bethulia civitate ſua, &
ſepultus eſt illic cum patribus ſuis.
Erat auté Judith relicta ejus vidua
jam annis tribus, & meénſibus ſex.
Nos alium Deum neſcimus præ-
ter Dominum, in quo ſperamus.
Qui non deſpicit nos: nec amd-
ver ſalutenn ſuam à geénere noſtro.
Indulgéntiam ipfius fufis lacry-
mis poſtulémus, & humiliemus
illi aänimas noſtras. Qui.

T in ſuperiôribus domus ſuæ
„fecit ſibi ſecretum cubiculum
in quo cum puéllis ſuis clauſa mo-
rabatur, & habens ſfuper lumbos
ſuos cilicium, jejunabat ommibus
diébus vitæ ſuæ, præter sabbata,
neoménias, & faſta domus IIraél.
Erat autem eleganti aſpéctu ni-
mis, cui vir ſuus reliquerat div-
tias multas „ & familiam copio-
ſam, ac poſſeſſiones arménti
boum, & grégibus ovium plenas-
Et erat hæc in omnibus famosifii-
ma; quôniam timébat Pominhin

Filde, ne
ill verb
1. Dom
terte,
Verle cre
nem ſery
Domine
munſuete
Luudi.
1Ken
Tuüam
transacte
titemm m
(um
init
un, in
triaclt ci
Ouinque
Aajutori
tentatis
. Don-
bella al
tuum ſ
eryis t
glorifiee
Virtutenm
at tobn
Et. G!
EE

ſancalin
dextral

Aia

valdè, nec erat, qui loquerétur de
illa verbum malum. ,
x. Dominâtor Doômine coœlorum
& terræ, Creator aquarum, Rex uni-
vérſæ creaturæ, & Exaudi oratioô-
nem ſervorum tuôrum. . Tu
Dômine, cui humilium ſemper &
manſuetorum placuit deprecatio.
Exaàudi., Kiii.
T Tc itaque, cùm audiſſet, quoô-
MHMniam Ozias promisiſſet, quò
transacto quinto die traderet civi-
tatem: miſit ad presbyteros Chabri
& Charmi. Et venérunt ad illam,
& dixit illis: Quod eſt hoc ver-
bum, in quo consénſit Ozias, ut
tradat civitatem Aſſyrxis, ſi intra
quinque dies non vénerit vobis
adjutorium? Et qui eſtis vos, qui
tentatis Dominum? ,B
. Domine Deus, qui coônteris
Pella ab initio, éleva brachium
tuum ſuper Gentes, quæ coôgitant
ſervis tuis mala: &£ Et déxtera tua
glorificétur,in nobis. Allide
vVirtùtem eôrum in virtüte tua: ca-
dat robur eoôrum in iracundia tua.
Et. Gloria Patri. Et.
FFRIA QUARTA.
De libro Judith.

Actum eſt autem, cùm ceſsaſſet
clamare ad Doêminum, furréxit
de loco; in quo jacuerat proſtrata
ad Dominum. Vocavitque Abram
ſuam, & deſcéndens in domum ſu-
am, abſtulit à ſe cilicium, & éxuit
ſe veſtiméntis viduitatis fſuæ, & la-
vit corpus ſuum, & unxit fſe myro
ptimo, & diſcriminavit crinem
capitis fui, & impôſuit mitram
ſuper caput ſuum, & induit ſe veſti-
méntis jucunditatis ſuæ, induitque
ſandalia pédibus ſuis, aſſumpsitque
dextraliola, & lilia, & inaures, &
annulos, & mnibus ornaméntis
ſuis ornavit ſe. Cui étiam Domi-
nus côntulit ſplendorem.
Conforta me. sor.
AcGctum eſt autem, cùm deſcén-
deret montem circa ortũ diéi,
ocgurreérunt ei, exploratoôres, Aſly-
riôrũ, & tenuerunt eam, dicéntes:
Unde venis ? aut quò vadis? Quæ
reſpôndit: Filia ſum Hebræorum,
ideò ego fugi à facie eorum, quô-
niam futurum agnovi, quod dentur
vobis in deprædationem, pro eo
quòôd contemnentes vosz noluérunt
ultrò tradexe ſeipſos, ut invenirent
miſericordiam in conſpeéectu veſtro.

. 15 503
Tribulatiônes. 502.

Uxerúntque illam ad tabernâ-
culum Holoféêrnis, annuntian-
tés eam. Cùmque intraſſet ante
faciem ejus, ſtatim captus eſt in
ſuis oculis Holofernes. Dixerunt-
que ad eum ſatéllites ejus; Quis
contémnat populum Hebræorum:,
qui tam decoras mulieres habent,
ut non pro his méritò pugnaxe co-
tra eos debeamus? Videns itaque
Judith, Holoférnem ſedéntem in
conopéo, quod erat ex pürpura;,
& auro, ſmaragdo; & lapidibus
pretioſis intéxtum, & cùm in fa-
ciem ejus intendiſſet, adoravit
eum, proſternens ſe ſuper terram.
Benedicat te.
FERIAQUIN TA.

De libro Judith.

T factum eſt, in quarto die Ho-
loférnes fecit cœnam ſervis
ſuis, & dixit ad Vagao eunuchum
ſuum: Vade, & ſuade Hebræam il-
lam, ut ſpontè conséntiat habitare
mecum. Fœdum eſt enim apud Af-
syrios ,ſi fémina irrideat virum,
agéndo ut imunis ab eo tranſeat.
Tunc introivit Vagao ad Judith,,
& dixit: Non vereatur bona puél-
la introire ad dominum meum;, ut
honorificétur ante faciem ejus, ut
manduúcet cum eo, & bibat vinum
in jucunditäate. Cui Judith re-
ſpëndit: Quæ ego ſum, ut con-
tradicam domino meo?
Adoônai Doômine. Soz. Z
T autem ſerò factum eſt; fe-
ϑMſtinavérunt ſervi illius ad ho-
ſpitia ſua, & concluúſit Vagao
oſtia cubiculi, & abiit. Erant autem
omnes fatigati à vino: eratque Ju-
dith ſola in cubiculo. Porrò Holo-
férnes jaçébat in lecto, nimia ebrie-
tàte ſopitus. Dixitque Judith puél-
læ ſuæ, ut ſtaret foris ante cubicu-
lum, & obſervaret. Stetitque Ju-

dith ante lectum orans cum lacry-

mis „& labiorum motu in filéen-
I i 4 tiO *W

0.
tich dicens Cônfirma me Déômine
Deus Iſrael, & réſpice in hac hora
ad opera manuum mearum, ut ſicut
promisiſti, erúſalem civitatem tuã
érigas: & hoc, quod credens per
te poſſe fieri cogitavi, perficiam.
Tribulationes. §0.
T cùm hæc dixifſet, accéſſit ad
columnam;, quæ erat ad caput
lIéctuli ejus, & pugionem ejus; qui
in ea ligatus pendéebat, exsoôlvit.
Cuümque evaginaſſet illum, appre-
héndit comam capitis ejus, & ait:
Confrma meDneDeus in hac hora.
Et percüſſit bis in cervicem ejus,
& abſcidit caput ejus, & abſtulit
conopeum ejus à colúmnis, & evol-
vit corpus ejus truncum. Et poſt
pusillum exivit, & tradidit caput
Holofernis ancillæ ſux; & juſſit,
ut mitteret illud in peram ſuam.
Benéedicat. 502.
g RIA 8 EXT A.
De dibro judith. 3
Umque omnis exeèrcitus decol-
laätum Holofeêrnem audiſſet, fu-
git mens, & consilium ab eis, & ſo-
0 tremore & metu agitati, fugæ
Præsidium ſumunt,; ita ut nullus Io-
querétur cum proximo ſuo, ſed in-
clinato câpite, relictis omnibus
evadere feſtinabant Hebræos, quos
armatos ſuper ſe venire audiébant,
fugiéntes per vias camporum, &
sémitas collium, Videntes itaque
filii Iſrael fugientes, ſecùti ſunt
illos deſcenderuntque clangéntes
tubis, & ululantes poſt ipſos.
Nos alium. 502.
Iſit itaque Ozias núntios per
omnes civitates, & regiônes
Ifrael. Omnis ita que régio, omnis-
que urbs, eléctam juventùúùtem ar-
matam miſit poſt eos, & perſecuti
ſunt eos in ore gladii, quouùsque
pervenirent ad extremitaâtem fini-
um ſuorum. Réliqui autem, qui
erant in Bethùlia, ingréſſi ſunt ca-
ſtra Aflyriorum, & prædam, quam
fugientes Aſflyrii reliquerant, ab-
ſtulérunt , & Oônuſtati ſunt valdè.
N, Dominator. 5So3.
Oacim autem ſumus Pôntifex, de
Jeru ſalem venit in Bethuliã cum
univerſis Presbyterxis ſuis, ut vidé-
ret Judith. Quæ cùm exiſſet ad il-
lum, benedixérunt eam omnes una
voce, dicentes: tu gloria Jerufalem,
tu lætitia Iſrael, tu honorificentia
populi noſtri: quia feciſti viriliter,
& confortatum eſt cor tuum, eo

quòd caſtitàatem amàveris,, & poſt
virum tuum;alterum neſcieris, ideò
& manus Dômini confortavit te, &
ideò eris benedicta in ætérnum. Et
dixit omnis populus: Fiat, fiat.
Domine Deus. So3.
S A B B A T O
De libro Judith.
Er factum eſt poſt hæc, omnis péô-
=pulus poſt victôriam venit inje-
rũſalem adorare Dôminum: & mox
ut purificati ſunt, obtulérunt om-
nes holocauſta, & vota, & repro-
miſſiones ſuas. Porrò Judith uni-
verſa vaſa bellica Holoférnis, quæ
dedit illi péëpulus, & conopeéu, quod
ipſa ſuſtúlerat de cubili ipsius,
obtulit in anathéma oblivionis.
Conforta me. Sor. eſio zi.
Rat autem populus jncundus ſe-
cûndùm faciem Sanctoru, & per
tres menſes gaudiñ hujus viétoriæ
celebrat eſt cum Judith: Poſt dies
autem illos unusquisque rédiit in
domum ſuam, & judith magna facta
eſt in Bethulia; & præclarior erat
univerſæ terræ Iſrael. Erat étiã vir-
tuti caſtitas adjunéta, ita ut non
cognoôſceret virü omnibus diébus
vitæ ſuæ, ex quo defunctus eſt Ma-
naſſes vir ejus. Erat aute diébus fe-
ſtis procédens cum masgna gloria.
Tribulationes. Sor. tig zii.
Anſit autem in domo viri fui
annos centum quinque, & di-
miſſit Abrahã ſuam liberam, & de-
functa eſt, ac ſepuùlta cum viro ſuo
in Bethulia., Luxitque illam omnis
ppulus diebus ſeptem. In omni
autem ſpatio vitæ ejus non fuit, qui
perturbaret Iſrael, & poſt mortem
ejus annis multis. Dies autem vi-
Gtoriz hujus feſtivitatis ab Hebræis
in numero ſanctorum diérum acci-
Pitur, & côlitur à Judæis ex illo
témpore usq; in præsentem diem.
Benedicat te. Soz.
S A B B A T O.

4 AIge,
Däiñe Rex omnipotens, in ditioône
tua cuncta ſunt poſita, & non eſt;
qui poſſit tuæ resiſtere voluntati.
O MINICA V.

Incipit liber Eſther.

IN diébus Affuéri, qui regnävis
ab India usque Xthiopiain il

per entut
cins: quan
fui, Fuſan
Gium fuit
Perii ſi
(lnctis r
fortiffimis
nclytid
Corim ſe,
glorir reg
tqle jas
Multo tem
Kodoz
„. Dom
in ditione

& non eſt

luntlti tu
nömen tun
nem noſtr
Hoſtrum

Uma
WpIriüüi
lum 3 gui
Müximo 1
ullit ſept
Mepariri
morIs, qn
conſttum e
Cmni pat
Calbaſin
tati fünidn
leis, gui e
klant, & e
ciedantut.
Algentei,

Uedino &
ofti .

Ute Dicti

Confo-
lincipatn
onem ke
n 0s mel
4 boteſta⸗
Wrum fu
bebant

per eentum viginti ſeptem provin-
cias: quando ſedit in solio regni
ſui, Suſan civitas regni ejus exoôr-
dium fuit. Tértio igitur anno im-
périi ſui fecit grande convivium
cunctis Principibus, & pueris, ſuis,
fortiſſimis Persarum, & Medorum,
inclytis, & Præféctis provinciarum
coram ſe, ut oſténderet divitias
gloriæ regni ſui, ac magnitudinem
atque jactantiam poteéntiæ, ſuæ
multo tempore, centum vidélicet
& octoginta diébus.
Domine mi Rex omnipotens,
in ditiône tua cuncta ſunt pôſita;
& non eſt, qui poſſit resiſtere vo-⸗
luntati tuæx: * Libera nos propter
nômen tuum., Exaudi oratio-
nem noſtram, & convérte luctum
noſtrum in gaudium. Libera.

Umque implerentur dies con-
vivii, invitavit omnem popu-
lum, qui invéêntus eſt in Suſan, à
maximo usque ad minimum: &
juſſiét ſeptem diébus convivium
præparari in veſtibulo horti, & né-
moris, quod régio cultu & manu
conſitum erat. Et pendebant ex
omni parte tentoôria aérii coloris,
& carbaſini ac hyacinthini, ſuſten-
tata funibus byſſinis, atque purpu-
reis, qui ebuúrneis circulis inſerti
erant, & columnis marmoôreis ful-
ciebantur. Léctuli quoque aurei &
argentei, ſuper pavimentum ſma-
ragdino & pario ſtratum lapide
diſpoſiti erant: quod mira varie-
tate pi ctuùra decorabat.
Gonforta me Rex, Sanctôrum
Principatum tenens: * Et da ſer-
monem rectum, & benè ſonantem
in os meum. Däiüe Rex univer-
ſæ poteſtatis, converte consilium
Gôrum ſuper eos. Et.
Ibébant autem, qui inyitati
erant, Aureis pôculis, & aliis,
atque aliis vaſis cibi inferebantur.
Vinum quoque, ut magnificéntia
régia dignum erat, abundans, &
Præcipuum ponebaâtur. Nec erat,
qui noléentes côgeret ad bibéndu:
ſed ſicut Rex ſtatúerat, præponens
mẽſis ſingulos de Principibus ſuis,
ut súmeret unusquisque, quod vel-
let. Vaſthi quoque Regina fecit
conviviä feminaru in palatio ubi
rex Aſſuérus manére conſuéverat.

5§05
& mnia peccâta hô⁴minum in tri-
bulatione dimittis.
Doômine Deus, Creâtor cœli &
terræ, réſpice ad humilitatem no-⸗
ſtram. Qui. Ioria Patri. Qui.

Ex libro Officiorum S. Ambréôſii
Epiſcopi.
Uid Eſther regina, nonne ut
QOydoulpm ſuum bpericulo erue-
ret („quod erat decorum, atque
honeſtum) morti ſe obtulit; nec
immitis Kegis trepidavit furôrem:
Ipſe quoque Rex Persarum ferox
atque tumido corde, tamen decorü
judicavit, indici inſidiarum, quæ
ſibi paratæ forent, gratiam repræ-
ſentare , populumque liberum à
ſervitúte eripere, erũere neci, nec
parcere neci ejus, qui tam indecôra
ſuasiſſet. Dénique quem ſecundum
à ſe, ac præcipuum inter omnes
amicos habéret, cruci tradidit,
quod dehoneſtatum ſe ejus fraudu-
lentis consiliis animadvertiſſet.
Meménto mei Domine Deus in
bonum: Et ne deleas miſera-
tiones meas, quas feci in domo
Dei mei, & in cæremoniis ejus.
Recordare mei Domine Deus
meus. Et ne.

A enim amicitia probabilis,
quæ honeſtatem tuteur, præfe-
rénda ſané opibus;honoribus, po-
teſtatibus, honeſtati verò præferri
non ſolet, ſed honeſtatem ſequi
Qualis fuit Jonathæ, qui pro piera-
te nec offénſam patris, nec ſalutis
periculum refugiebat. Qualis fuit
Achimelech, qui pro hoſpitalis gra-
tiæ officiis necem potius ſibi, quàam
proditionem fugiéntis amici, ſub-
eundam arbitrabatur. Nihil igitur
præferendum honeſtati, quæ tamen
ne amicitiæ ſtúdio prætereatur,
étiam hoc Scriptura admonet.
Tribulationes civitatum audi-
vimus, quas paſiæ ſunt, & deféci-
mus: timor & hebetäüdo mentis
cécidit ſuper nos, & ſuper liberos
noſtros: ipſi montes nolunt recçi-
pere fugam noſtram: Doômine
miſerere. Peccavimus cum pa-
tribus noſtris, injuſté égimus, ini-
Philoſo-

quitatẽ fécimus. Dfle.
Unt étiam pleræque 4
phorum quæſtiones : Utrùm

Eühe Spem in alium numquam ha- amici cauſa quisquam contra pa-
, bui, præterquam in te Deus Ifrael: triam ſentire, necne, débeat, ut
,ilch Qui iraſceéris, & propitius eris, amico obediat: utrùm oporteat, ut
Cenopin I i 5 ſidem
“

506
fidem déſerat, dum indulget, atque
inténdit amici commoditatibus. Et
Scriptùra quidem ait: Clava & gla-
dius, & ſagitta ferrata: ſic homo
eſt teſtimonium dans falſum advéêr-
sus amicum ſuum. Sed conſidera,
quid aſtruat. Non teſtimonium xe-
prehéndit dictum in amicum, ſed
falſum teſtimonium. Quid enim ſi
Dei cauſa, quid ſi patriæ cogatur a-
liquis dicere teſtimoni? Numquid
præponderare debet amicitia reli-
giôni præponderare charitati vitiu?
. Benedicat te Düs in virtuúte ſua,
qui per te ad nihilum redegit ini-
micos noſtros:
laus tua de ore hominum.
y. Benedidtus Dominus, qui crea-
vit cœlum & terram: quia hodie
nomen tuum ita magnificavit. Ut.
Ioria Patri. Ut.
Nos alium Deum neſcimus,
præter Däm, in quo ſperamus :
Qui non déſpicit nos, nec amo-

vet ſalutem ſuam à génere noſtro.

7

Indulgéntiam ipfſius fuſis lacry-

7

mis poſtulémus, & humiliémus
illi animas noſtras. Qui.
Srs Vi Duo Séraphim clamâbant
alter ad alterum: *& Sanctus, San-
GRus, Sanctus, Dominus Deus Sa-
baoth: & Plena eſt omnis terra
glôria ejus. Tres ſunt, qui
teſtimonium dant in cœlo, Pater,
Verbum, & Spiritus ſanctus: & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
Iôria Patri. Plena.

F† ERIA SE CIND A.
De libro Eſther.

Rat irudu insuſan civitate,
vocàbulog Mardochæus, flius
Jair, filii Sémei, filii Cis, de ſtirpe
jémini, qui translatus ferat de Je-
rúſalem eo témpore, quo Jechoniã
regem Juda Nabuchodonoſor Rex
Babylonis transtúlerat, qui fuit
nutritius filiæ fratris ſui Ediſſæ,
quæ altero nômine vocabatur Eſt-
her, & utrumque parénté amiſerat,
pulchra nimis, & decôra facic. Mor-
tuisque patre ejus ac Matre Mardo-
chæus ſibi eam adoptavit in filiam.
Doômine mi. Sos.
*Umque pererebuiſſet Regis
imperium, & juxta mandatum
illius multæ pulchræ virgines àad-
ducerentur Suſan, & Egéo traderen-

„Ut non deficiat

quam ſibi adoptaverat in

tur Eunucho;, Eſther quoque inter

céteras puéllas ei tradita eſt, ut
ſervarétur in número feminarum.
Quæ placuit ei, & invénit gratiam
in conſpéctu illius. Et præcépit
eunucho, ut acceleràret mundum
muliebrem, & tradéret ei partes
ſuas, & ſeptem puéllas ſpeciosiſſi-
mas de domo Regis, & tam ipſam,
quam pediſſequas ejus ornaret, at-
que excôlexet. Quæ noluit indicare
ei poôpulum, & pâtriam ſuam: Mar-
dochæus enim præceéperat ei, ut de
hac re omnino reticéret, qui deam-
bulabat quotidie antè veſtibulum
domus, in qua eléctæ virgines ſerva-
bantur, curam agens ſalutis Eſther.

Conforta me. Sos. i,
Volùúto autem témpore per or-
dinem, inſtabat dies, quoſther
filia Abihail fratris Mardochæi;,
debéret intrare ad Regem. Quæ
non quæsivit muliebrem cultum,,
ſed quæcumque voôluitEgéus eunu-
chus cuſtos virginum, hæc ei ad or-
natum dedit. Erat enim formoſa
valdé „ & incredibili pulchritudi-
ne, omnium oculis gratiôſa, & ama-
bilis videbaätur. Ducta eſt itaque
ad cubiculum regis Afſſueri menſe
decimo, qui vocatur Tebeth;, seép-
timo anno regni ejus. Et adama-
vit eam Rex plusquam omnes mu-
lieres, habuitque gratiam, & miſe-
ricordiam coram eo ſuper omnes
mulieres, & péôſuit diadéma regni
in caàpite ejus, fecitque eam regna-
re in loco Vaſthi.
spem in alium.
F E KRIA T.

SP Aſſuérus exaltavit

505.
R TIA.

)Oſt hæc Rex .
Aman filium Amadathi, qui erat
de ſtirpe Agag: & poôſuit s0lium
ejus ſuper omnes Principes;, quos
habébat. Cunctique ſervi Regis,
qui in föribus palatii verſabantun,
flectébant génua, & adorabant
Aman,: ſic enim præcéperat eis
Imperator. Solus Mardochæus non
Hectébat genu neque adorabat
eum. Cui dixérunt pueri Regis,
qui ad fores palatii præ ſidébant .
Gur præter céteros non o sérvas
mandatum Regis? :2
Meménto mei. so5. Leion
Umque hoc crébriùs dicerent;
* & ille nollet audire;, nuntia-
vérunt Aman, ſcire cupientes;
utrùm perſeveraret in ſentenli⸗

direrat
Quod cn
perimen
cheus noe
ſe adoran
nlhilo d
um mitt
Trib
VUdi
tisjn
nem Jud
Aſueri,
Mrimolcr
anno du
miſla eſt
braüc di
guo die,
run debe
ſo duod

Amntituc
ejulatu n
diens. )
dutum ſa
In Omnit
Didisac
opma pe
erat apuc
tud, & ſe
Pro ſtrate
tem funt
nuntiave
conſterne
ablato
lam ace
Athachke
Kum ei
Mardo⸗
60 cr hu
Nn

dixerat enim eis ſe eſſe Judæum.
Quod cùm audiſſet Aman, & ex-
periménto probaſſet, quòd Mardo-
chæus non flécteret ſibi genu, nec
ſe adoraret, iratus eſt valdèé, & pro
nihilo duxit, in unum Mardochæ-
um mittere manus ſuas.
Tribulationes. 5o5.
Udierat enim, quòd eſſet gen-
Ntisjudææ: magisque voôluit om-
nem Judæorum, qui erant in regno
Aſſuéri, pérdere nationem. Menſe
primo (cujus vocabulum eſt Niſan)
anno duodécimo regni Aſſuéri,
miſſa eſt ſors in urnam, quæ He-
braicè dicitur phur, coram Aman,
quo die, & quo menſeGens Judæoô-
rum debéeret intérfici: & exivit me-
ſis duodécimus, qui vocatur Adar.
g. Benedicat te. 506.
2FE R I A CU A R T A.
De libro Eſther. . ar
Uæ cùm audiſſet Mardochæus,
Qſcidit veſtimenta ſuy, & indu-
tus eſt ſacco, ſpargens cinerem ca-
piti: & in platea mediæ ciyitatis
voce magna clamabat, oſtéêndens
amaritudinem animi ſui, & hoc
ejulatu usque ad fores palatii gra-
diens. Non enim erat licitum in-
dutum ſacco aulam Regis intrare.
In omnibus quoque provinciis, op-
pidis, ac locis, ad quæ crudele Kegis
dogma pervénerat, planctus ingens
erat apud Judæos, ſejunium, ulula-
tus, & fletus, ſacco & cinere, multis
pro ſtrato utêntibus. Ingréſſæ au-
tem ſunt puellæ Eſther, & eunuchi,
nuntiaveruúntque ei. Quod audiens
conſternata eſt, & veſtem miſit,
ut ablato ſacco, induúerent eum,
quam accipere noluit. Accitôque
Athach eunúcho, quem Rexz mini-
ſtrum ei dederat, præcépit, ut iret
ad Mardocheum , & diſceret ab
eo;, cur hoc faceret.
. Nos alium. 506.
Greſsusque Athach, ivit ad
Mardochæum ſtantem in, pla-
téa civitatis ante ôſtium palatii,
qui indicavit ei omnia, quæ acci-
derant, quòmodo Aman promisiſ-
ſet, ut in thesauros Regis pro Ju-
dæôrum nece inférret argéntum.
Exemplar quoque edicti, quod pen-
débat in Suſan, dedit ei, ut Reginæ
oſtenderet, & monéret eam, ut
intraret ad Regem, & deprecare-
tur eum pro populo ſuo. Regreſſus
Athach, nuntiavit Eſther omnia,
quæ Mardochæus dixerat. Quæ re-

50
ſpondit ei, & juſſit, ut diceret Rar⸗
dochæo: Omnes ſervi regis, & cun-
ctæ, quæ ſub ditione eſus ſunt,
norunt, provinciæx, quòd ſive, vir
ſive múlier, non vocatus, intériùs
atrium Regis intraverit, absque ul-
la cunctatione ſtatim interficiatur:
niſi forté Rex auream virgam ad
eum teténderit pro ſigno clemen-
tiæ, atque ita poſſit vivere. Ego
igitur, quomodo ad Regem in-
trare potero , quæ triginta jam
diébus non ſum vocata ad eum?
Conforta me Rex. §05.

Uod cùm audiſſet Mardochæ-
Jus:; rurſum mandavit Eſther
dicens: Ne putes, quod animam
tuam tantùm liberes, quia in domo
regis es præ cunctis judæis: ſi enim
nunc ſilueris, per aliam occaſiô-
nem liberabuntur Jjudæi: & tu, &
domus patris tui peribitis. Et quis
novit utrum idcircò ad regnum
véneris, ut in tali témpore para-
veris: Rursumque Eſther hæc Mar-
dochæo verba mandavit: Vade, &
côngrega omnes Judæos, quos in
Suſan repéreris, & orâte pro me.
Non comedatis, & non bibatis tri-
bus diébus, & tribus noctibus: &
ego cum ancillis meis ſimiliter je-
junabo, & tunc ingrédiar ad Regem
contra legem faciens, non vocata,
tradénsque me morti, & pericu-
l1o. Iyvit itaque Mardochæus, & fecit
omnia, quæ ei Eſther præcépérat.
Spem in alium. §o05.
F E RI A UIN TA.
De libro Eſther.
Ie autem tértio induta eſt
Eſther regalibus veſtimentis, &
ſtetit in atrio domus régiæ, quod
erat intérius „ contra basilicam
Regis: at ille ſedébat ſuper solium
ſuum in conſiſtôrio palatii contra
ſtium domus, Cúmque vidiſſet
Eſther Reginam ſtantem, placuit
culis ejus, & extendit contra eam
virgam auream, quam tenébat ma-
nu. Quæ accédens, oſculaàta eſt ſum-
mitatem virgæ ejus. Dixitque ad
eam Rex: Quid vis Eſther regina
uæ eſt petitio tua : étiam ſi dimi-
Aarn. partem regni petieris, dabi-
tur tibi. At illa reſpondit: Si Regi
placet, obſecro, ut vénias ad me
hodie, & Aman tecum, ad convi-

vium, quod paravi. Statimque Rex:

Vocâte, inquit, citò Aman, at Eſt.
et

z0o8 “ 2:
her obédiat voluntati. Doômi-
né mi Rex. Soß. 4
Gréſfus eit itaque illo die

Aman lætus & alacer., Cuùmque
idiſſet Mardochæum ſedéntem an-
te foras Palatii, & non ſolùm non
afſurrexiffſe ſibi, ſed neç motum
quidem de loco ſeſſionis ſuæ, indi-
gnatus eſt valde: & diſſimulata
ira „ reverſus in domum ſuam,
convocavit ad ſe amicos ſuos, &
Zares uxôrem ſuam, & expôſuit
illis magnituùdinem divitiarum
ſuarum, filiorumque turbam , &
quanta eum gloria fuper omnes
Principes & ſervos ſuos Rex ele-
vaſſet. Et poſt hæc ait: Regina quo-
que Eſther nullum vocavit ad con-
vivium cum Rege, præter me: apud
quam étiam cras cum Rege pran-
surus ſum. Et cùm, hæc omnia ha-

beam, nihil me habére puto, quam-
diu videro Mardocheum Judæum

ſedéntem ante fores régias.
Conforta me. So5.

Eſponderuntque ei Zares uxor
ejus, & céteri amici: jube parari
excelſam trabem, habentem altitu-

dinis quinquaginta cuůbitos, & dic

manè Rezgi, ut appendatur ſuper ea
Mardochæus, & ſic ibis cum Rege

lætus ad conviviü. Placuit ei consi-
lium, & juſſit excelsã parari crucẽ.
Spem in alium. §os.
FER I A §& E X T A.
De libro Eſther.

Noden Ullam duxit Rex insôm-
Anem; juſsitque ſibi afferri hiſto-
rias, & annales priérum tempo-
rum. Quæ cum illo præsente le-
gerêntur, ventum eſt ad illum lo-
cum, ubi ſcriptum erat, quomodo
nuntiaſſet Mardochæus insidias
Bagathan & Thares eunuchorum,
regem Aſſuerum jugulare cupien-
tium. Quòd cùm audiſſet Rex, ait:
Quid pro hac fide honoris ac præ-
mii Mardochæus conſecútuùs eſt:
Dixerunt ei ſervi illius, ac miniſtri,
Nihil omnino mercédis accepit.
Statimque Rex: Quis eſt, inquit,
in atrio?: Aman quippe inteérius
atrium domus regiæ intraverat, ut
ſuggéreret Regi, & juberet Mardo-
chæum affigi patibulo, quod ei
fuerat præparatum. Reſponderunt
pueri: Aman ſtat in atrio. Dixit-
que Kex: Ingrediatur.
Meméento mei. §os.

Umque eſſet ingréſſus, ait illi:
Quid debet fieri viro, quem
Rex honorare desiderat? Côgitans
autem in corde ſuo Aman, & répu-
tans, quod nullum alium Rex, niſi
ſe vellet honorare, reſpondit: Ho-
mo, quem rex honorare cupit, de-
bet indui véſtibus régiis, & impo-
ni ſuper equum, qui de ſella Regis
eſt, & accipere régium diadéma
ſuper caput ſuum, & primus de ré-
giis Principibus, ac tyrannis teneat
equum eius, & per platéam civita-
tis incédens clamet, & dicat: Sic
honorabitur, quemcumque volue-
rit Rex honorare.
Tribulationes. 5o5.
Ixitque ei Rex:
ſumpta ſtola & equo, fac ut
locútus es, Mardochæo Judæo,
qui ſedet ante fores palatii: Cave,
ne quidquam de his, quæ locutus
es „ prætermittas. Tulit itaqué
Aman ſtolã & equum,indutumque
Mardochæum in platea civitatis;
& impoôſitum equo præcedeébat
atque clamabat: Hoc honore con-
dignus eſt, quemcúmque Rex Vo-
luerit honoràare. Keversusque eſt
Mardochæus ad jänuam palatii: &
Aman feſtinavit ire in domum
ſuam, lugens & operto capite:
narravitque Zares uxori iuæ 8
amicis ommnia, quæ eveniſſent fibi.
Benedicat te. 506.
8 B B A T O.

De libro Eſther.

INtravit ſtaque Rex & Aman, ut
biberent cum Regina. Dixitqué ei
Rex étiam ſecunda die, poſtquam
vino incaluerat, Quæ eſt petitio
tua Eſther, ut detur tibi? & quid vis
fieri? étiam ſi dimidiam partem re-
gni mei petieris, impetrabis. Ad
quemilla reſpondit: Si inveni grd-
tiam in oculis tuis, 6 Rex,& ſi tibi
placet, dona mihi animam meam,
pro qua rogo, & populum meum,
pro quo obſecro. Traditi enim ſu-
mus ego & poôpulus meus, ut con-
teramur;, jugulemur, & pereamus.
Atque utinam in ſervos & famulas
venderémur, eſſet tolerabile ma-
lum, & gemens tacerem: nunc au-
tem hoſtis noſter eſt, cujus crude-
litas redundat in Kegem.
Nos alium. 506. ectio i
Eſpondénsque Rezx Afluérus
ait: Quis eft iſte, & cuieke⸗
“

Feſtina, &

tentir, l
Xltque Eſt
nolter pek
ille audien
tun Regis
Kinens. N.
Xce loco
tum arbo⸗
quoque ſu
leginam p
enim àret
Conkfor
Vienn

bat Eüher
Vult oppr.
domo me
Rexis ex
faciem
Unus de
miniſteri
palayerat
t pro Re
Mbens
cübitos 6
eum in ec
Aman in
Mardoche
Ppem!
§

Adaperin
lege lla
iciat pac
5 0

lncipit!

I fack
Alexi
Mümns r⸗
etetra (
Lemurum
Drrlinmn

noreret
diles

téntiæ, ut hæc àaudeat facere: Di-
