niam quidem per hominem mors»
& per hoôminem reſurréctio mor-
tuôrum. Et ſicut in Adam omnes
moriuntur, ita & in Chriſto omnes
vivificabũntur: pe Surréxit Dns
veré, & Allel, allel. Surréxit.
Et apparuit Simoôni. Allel. allel.
lôria Patri. Surréxit.
Gaviſi ſunt diſcipuli, allel.
Viſo Domino allel.

A 5 X A M.
ater noſter. A ve Maria.
in adjutérium: .II. .
Erum Deus tenax vigor „
Immôtus in te permanens;

Lucis diürnæ témpora;, .
Suc-

Suceeflib
algire!
Quo vita
dec ptæm
Nelennis
reſta,
Nrique
(Cum Spir
Besnans

AMlce in

Eer atma

Numquie
rabt
ſerun
eclarit
Minat, *
5 meum
tumquie
ſpice in
ſecündüm
nomen tul
leſhs
eloguium
nétur mei
Leédime
num:
Aciem :
wum tuum
tiones tu⸗
Atus
mei:
gemm tuam
uſtus e
judicium
Langiſti
Veritate
abelcere

oblit

lain 6
kelix ſen
cdlela lcent
ed Matd
u⸗
Alitiadd
krn n
Iiblti
Me: * 1
wez eſt.
uitag
Mun „X j .
firam.
Lamr
eKaud

. Miletienti
F. Mentrt
eplacito penel
in ſalutanm

netiplosinm
iniis mll R

us ſetabi 6
orin. Scihul
gabit le ſen
imebis 4 tiund
eleilon.

feci dil

deſouten

. qui me el
non Cohtie
non lafer
eos Cieln a1
ronttiioſen
eus Nokte
eon onis 2 i
PEt à con
Atem nen
Ne pen 1cs
m mMein 4
m Vitan ts

el Ael

nert min
mientiumm:
Honiten ni⸗
eſinellidn
Adann on
n Getr
Suteul
el Puut⸗
noni. Alle ela

nei
ie
r iui

us in,
e hetlinen

Sauécéfſibus detérminans.
Largire lumen véſpere,
Quo vita nusquam décidat:
Sed præmium mortis ſlacræ
Perennis inſtet gloria.
Fræſta, Pater piiſſime,
Fatrique compar Unice;
Qum Spiritu Paraclito
Kegnans per omne ſæculum. Ame
por Allel.
Aſpice in me.

Per arma juſtitiæ.
Numquid rédditur.
Irabilia teſtiménia tua: * ideo
ſcrutata eſt ea anima mea.
Declaratio ſermônu tuorum illuú-
minat, * & intelléctü dat parvulis.
9s meum apeérui, & attraxi ſpiri-

tumquia mädata tua deſiderabain
ſpice in ne, & miſereére mei, *

ſeckändürn jadicjum diligentium
nomen tuum.
Gfreſſus meos dirige ſecùndùm

elôquium tuum: *„ & non domi-
nétur mei omnis injuſtitia.
Kédime me a calúmniis hoômi-
num: * ut cuſtoòdiam mandata tua.
Baciem tuam illumina ſuper ſer-
vum tuum: * & doce me juſtifiea-
tiones tuas.
Exitus aquarum deduxérunt 6culi
mei: * quia non cuſtodiérunt le-
gem tuam.
uſtus es Dömine: * & rectum
judicium tuum.
Kandaſti juſtitiã teſtimoônia tua:
veritatem tuam nimis.
Pabéſcere me fecit zelus meus: *
quia obliti ſunt verba tua inimici
mei.
Ignitum elòquium tuum vehemé-
ter: *ι & ſervus tuus diléxit illud.

Adoleſcéêntulus ſum ego, & con-

témptus: * juſtificatioônes
non ſum oblitus.
uſtitia tua, juſtitia in ætérnum: *
& lex tua veritas.
Pribulatio, & angùſtia invenérunt
me : * mandata tua medivatio
mea eſt.
& quitas teſtimonia tua in ætér-
num; " intelléctum da mihi, &
vivam.
Lamavi in toto corde meo,
exaudi me Dömine: * ju-

tuas

2
ſtiſicatiônes tuas requiram.
Jamavi ad te, ſalvum me fac: *
ut cuſtodiam mandata tua.
frævéni in maturitate, & clama-
VI: * quia in verba tua iuperſpe-
ravi.
rævenérunt culi mei ad te dilu-
culo: * ut meditarer eloòquia tua,
ocem meam audi lecundùm mi-
ſericoôrdiam tuam Dnñe: * & ſecun-
dùm judicium tuum vivifica me.
Appropinquaverunt perſequéntes
me iniquitäti: * à lege autem tua
longe facti ſunt.
Propé es tu Domine: * & omnes
viæ tuæ véritas.
nitio cognovi de teſtimoniis tu-
15: *† quia in æternum fundiſti ea.
Vide humilitatem meam, & éripe
me; * quia legem tuam non ſum
oblitus.
Vùdica judicium meum, & rédime
me: * propter eloquium tuum vi-
viſsca me.
Longè à pecçcatoôribus ſalus: *

quia juſtificationes tuas non ex-
quiſiérunt.
iſericordiæ tuæ multæ Däe: ſe-

cuùndum judicium tun vivifica me.
Zulti, qui perſequuntur me, &
Rbulant me: * à teſtimoniis tuis
non declinavi.
Fidi prævaricantes, & tabeſcebã;*
quia elòquia tua non cuſtodierunt.
Fide, quoniam mandata tua diléxi
Dômine: * in milſericordia tua
vivifica me.
rincipium verbôrum tuorum vé-
ritas: * in æternum omnia judicia
iuſtitiæ tuæ.
Rincipes perſegti ſunt me gra-
tis: * & à verbis tuis formida-
vit cor meum.
ætabor ego ſuper elôquia tua: *
ſicut quj invénit ſpolia multa.
niquitaàtem odio hàbui, & abomi-
nâtus ſum: * legem autem tuam
diléxi.
épties in die laudem dixi tibi, *
kuper judicia juſtitiæ tuæ.
ax multa diligéntibus legem tu-

am: * & non eſt illis ſcandalum.

E xpectabam ſalutare tuum Domi-
ne, * & mandata tua diléxi.
uſtodivit äanima mea teſtimonia
tua: * & dilexit ea vehementer.
ervavi mandata tua, & teſtimô-
nia tua: * quia omnes viæ. meæ
in contpéctu tuo.
ppropinquet deprecätio mea in
Tonſpentu tuo Däe: * juxta eloqui-
um

23
um tuum , da mihi intelléfctum.
Entret poſtulatio mea in conſpé-
cu tuo: * ſecùndùm eloquium
tuum éripe me.
ructabunt labia mea hymnum: *
cùm docúeris me juſtificatiônes
tuas. .
ronuntiâbit lingua mea eloqui.
um tuum: * quia omnia mandata
tua æquitas.
iat manus tua, ut ſalyet me: *
quoniam mandata tua elegi.
Poncupivi ſalutare tuum Dñe: *
& lex tua meditatio mea eſt.
ivet anima mea, & laudabit te: *
& judicia tua adjuvabunt me.
Erravi ſicut ovis, quæ périit: *
quære ſervum tuum, quia mandata
tua non ſlum oblitus.
ds. Alleluja, allelúja; alleluja.
Additur s Allel-

Mpti enim eſtis prétio magno.
Glorificate, & portate Deum
in corpore veſtro.
g. br. Clamavi in toto corde meo,
Exaudi me Dômine. Clamavi.
g. Juſtificationes tuas requiram.
Exaudi. Glôria Patri. Clamavi.
F. Ab occültis meis müda meDnñe
Et ab alienis parce ſervo tuo.

& miſerére meiDnñe.
alum. Empti enim eſtis.
ge. b Rédime me Die; Et
miſerére mei. Rédime. Pes
enim meus ſtetit in via recta. Et.
loria Patri. Rédime. Y. Ab oc-
cültis meis munda me Dômine.
ge. Et ab aliénis parxcg ſervo tuo.
Kyrie eléiſon.

Aſpice in me

D Ropé efſt, ut véniat tempo ejus,
& dies ejus non elongabüntur.
Miſerébituxr enim Dns Jacob, &
Iſrael lalvabitur. 2 Super te
Jeruſalem, * Orietur Doôminus.
Super. Y. Et gloria ejus in te vi-
débitur. Orietur. Glôria. Super.
, Veni Doômine, & noli tardare.
Be. Relaxa facinora plebi tuæ.
Kyrie eleiſon,

per arma juſtitiæ virttis Dei com-
mendemus nosmetipſos in multa
Patiéntia. Capitul Iſ⸗
Range eſuriénti panem tuum
L& egénos vagüösque induc in

domum tuam „ cùm videris nu-
dum, peri eum, & carnem tuam
ne deſpéexeris. deuto cir-
cuúmdabit te, * Véritas ejus. Scuto.
Non timébis à timore noctür-
no. Véritas. Gloria Patri. Scuto.
Angelis ſuis Deus mãdavit de te.
„ Ut cuſtodiant te in omnibus
viis tuis. K yrie eleiſon.

Numquid rédditur pro bono ma-
lum, quia foderunt foveam animæ
meæ? .
Ecordàre „ quòôd ſtéterim in
conſpéctu tuo, ut loquerer
pro eis bonum, & avérterem indi-
gnatiénem tuam ab eis.
Ne perdas cum impiis,
Deus änimam meam. Ne perdas.
Et cum viris sanguinum vitam
meam. Deus. e perdas.
Eripe me Dnñe ab homine malo.
A viro iniquo éripe me.
yYrie eleiſ. rati eonven

Allelja, allel. allel. allel.

Hriſtus ſemel pro peccatis no-
Aſtris mörtuus eſt „ juſtus pro
injüſtis, ut nos offérret Deo»
mortificatus quidem carne, vivi-
ficatus autem ſpiriu.
Gaviſi ſunt diſcipuli,
Allel. allel. Gaviſi. iſo
Domino. Allel. allel.
Patri. Gaviſi.
Mane nobiſcum Dñie, allel.
Quoôniam adveſperascit, allel.

Sloria

F E RI A S ECG UNDA.

ater noſter. Ave Maria. Gredo.
Dômine läbia mea aperies.
3 vVenite „
Exultémus Déômino.
ubilemus Deo. 1P. 1.

Omno reféctis artubus,
Spreto cubili surgimus,
Nobis, Pater, canéntibus
Adeſſe te depôſcimus.
e hingua primùm coôncinat;
Te mentis ardor ämbiat:
Ut àctuum ſequentium.
Tu, Sancte, ſis exordium.
edant tenébræ lůmini,
Et nox diurno sideri:

Ut culpa;, quam nox intulit.
Lucis

Lbeis labii
kecimur
Noras ut 0
Hore te c
lauderis 0
ſta Date
Mtique ce
Cum Spirit
egnans pe
Amen

der

Omind
lalus n
Döminus
Tagud e
um appr
les, Nu
Qui mibr
bü infirr
i const
I4, ne
i exirg
lium, *
nam pe⸗
Auiram,
Dominion
t yidean
Vviſitem
uOôniam

Riculo ſu

roteéxit
haculi ſui.
n petra e
altapit e⸗
s meos,
Ueutyi
dee
, & pl⸗
Uudi
A clemar
, & eri
lcinit
nereguir
iettas
ſetlines
ütor
ſlus We, n
lntaris m
Woniam

um Vlleis
Catnemkn
deluoch
titas eſs enn
timore noen
kia batti. Kun
is mäcdtrittet⸗
te in ohnie
leilon.

pro boro
t förenm inig

nod Retein
, ut logve
a Ettetemn ind
tb eis
8s cum inhin
leam. Ne halt
anguinum in
e petdas.
b hominen
Nipe me,

el ael.

0 peteitis
eliin
oetter De⸗
lem calnen i
in Gicl
zariſ. 1
alel.

m Dje, 11e
ſetigel,dl

400 N

7 e
Marla.
clie,
mea e eni

eo,

Atrubus,
ineinnas,
mentibus
ims,
zmbiat!
ntium,
exotliun
ümim
geti ſi
nos nſa

Lucis labâſcat múnere.
grecamur iidem súpplices;
Nozgas ut omnes amputes;
Et ore te canêntium
Laudéris omni tempore.
præſta Pater piiſſime,
Fatrique compar Unice;,
Cum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſæculum.
Amen. .

Dôminus deféntor.
Allel.

Ominus ifluminatio mea „ &
ſalus mea, * quem timebo?
Dôminus protéctor vitæz meæx; *
quo trepidabo?
dum apprôpiant ſuper me nocén-
Tes, * ut edant carnes meas.
Nui tribulant me inimici mei, *
ipſi infirmati ſunt, & cecidérunt.
i consiſtant advérsuüm me ca-
ſtra, * non timébit cor meum.
i exurgat advérsüm me præ-
Ilium, * in hoc ego ſperabo.
nam peétii à Dômino, hanc re-
quiram, "* ut inhabitem in domo
Domini omnibus diébus vitæ meæ.
o t videam voluptatem Doômini, *
& viſitem templum ejus.
guôniam abſcondit me in taber-
Häculo ſuo: * in die malorum
protéxit me in abſcondito taber-
naculi ſui.
In petra exaltâvit me: * & nunc
Exaltavit caput meum ſuper inimi-
cos meos.
Gircuivi, & imolàvi in tabernaculo
jus hoôſtiam vociferatiéônis: * can-
tabo, & pſalmum dicam Dño.
audi Domine vocem meam,
qua clamavi ad te: *† miſerére
mei, & exaudi me. .
Pibi dixit cor meum „ exquisivit
te fäcies mea: * faciem tuam Doô-
mine requiram.
Me avértas fäciem tuam à me: *
ne declines in ira à ſervo tuo.
Adjütor meus eſto: * ne derelin-
uas me, neque deſpicias me Deus
alutaris meus.
Quoôniam pater meus , & mater

29
mea dereliquérunt me: * Dômi-
nus autem aſſümpfit me.
egem pone mihi Domine in via
tua: * & dirige me in sémitam
rectam propter inimicos meos.
Ne tradideris me in animas tribu-
lantium me: * quôniam inſur-
réxerunt in me teſtes iniqui, &
mentita eſt iniquitas ſibi-
Gredo vidére bona Domini in
terra vivéntium.
Expécta Doôminum viriliter age: *
& confortétur cor tuum, & suúſti-
ne Dôminum. Pſalmus. 2
D te Dömine clamabo, Déus
Emeus ne sileas à me: * ne
quando taceas a me, & aſſimila-
bor deſcendéntibus in lacum.
Exaudi Dömine vocem depreca-
tiôònis mex, dum oro adte: * dum
extoôllo manus meas ad templum
ſanctum tuum.
Ne ſimul trahas me cum peccatéô-
ribus: * & cum operantibus ini-
quitätem ne perdas me.
ui loquuntur pacẽ cum pröximo
ſuo, "—mala autem in cordibus eoôrů.
a illis ſecundàùm pera eòrum, *
& ſecundùm nequitiam adinven-
tionum ipsorum.
Secùndum ôpera mänuum eoôrum
tribue illis: * redde retributio-
nem eôrum ipfis.
Ouôniam non intellexérunt pera
Dñi, & in opera manuum ejus dé-
ſtrues illos, * & nõ ædificàâbis eos.
enedictus Döminus: * quoôniam
exaudivit vocem deprecationis
meæ.
doôminus adjútor meus, & proté-
Gor meus: * in ipſo ſperavit cor
meum, & adjùtus ſum.
Et refloruit caro mea: * & ex vo-
luntate mea confitébor ei.
Déminus fortitúdo plebis ſuæx: *
& protéctor ſalvatiônum Chriſti
ſui eſt.
alvum fac pöpulum tuum Dô-
mine, & benedic hæreditati tuæ: *
& rege eos, & extolle illos usque
in æternum.
Dôminus defénſor vitæ meæ.
Adorate.

Fférte PBômino fili Dei: * af-
ferte Dömino filios arietum.
Afferte Dômino glöriam & honoô-
rem, afférte Dômino gloriam no-
mini ejus: adorate Doôminum in

atrzio ſancto ejus.

OXτ Dômini fuper aquas „ Deus
Maje-

majeſtiris intnuit: * PDininus ſu⸗
der aquas multas,
Vox Domini in virtüte: * vox
Hoin in magnificéntia.
Vox Däai confringéntis cedros: *
& confringet Düs cedros Libani.
t comminuet eas tanquam vitu-
lum Libani: * & diléctus quem-
Admodum filius unicornium.
Nox Doômini intereidéntis flam
mam ignis: * vox Dômini concu-
tientis desértum, & commovébit
Doôminus desértum Cades.
Wox Domini præparantis cervos,
& revelabit condenſa:* & in tem-
Plo ejus omnes dicent gloriatn.
nñs dilůvium inhabitare facit?*Ü dʒr
ſedébit Dôminus Kex in æternum.
oôminus virtätem populo ſuo da-
bit: * Dominus benedicet populo
ſuo in pace.
Xaltabo te Domine „ quoôniam
ſuscepiſti me: * nec delectaſti
inimicos meos fuper me.
D.mine Deus meus clamavi ad
te: * & ſanâſti me.
6mine eduxiſti ab inferno äni-
mam meam * falvaſti me à de-
ſcendentibus i in lacum.
sallite Dömino Sancti ejus „ *
confitemini memôriæ ſanctita
tis ejus.
Huoniam ira in indignatiöne e-
jus, * & vita in voluntate ejas.
d veſperum demorabitur fletus*
& ad matutinum lætitia.
E go autem dixi in abundantia
mea: * Non moveébor in ætérnum.
omine in voluntate tua, * præſti-
Ziſti decoôri meo virtutem.
vertiſti faciem tuam à me: * &
ſaus ſum conturbatus.
àd te Dômine clamabo: *& & ad
Deum meum deprecabor.
Quæ utilitas in sanguine meo, *
Jum deſcendo in corruptionem?
umquid confitébitur tibi pul-
vis, * aut annuntiabit veritatem
uam ?
A udivit Döminus, & misértus eſt
mei: * Doôminus factus eſt adjutor
meus.
onvertiſti planckum meum in
gaudium mihi* confcidiſti ſac-
eum meum: & circumidediſti me
Iætitia.

Wt cantet tibi glôria mea, & non

gompüngar : * Dômine Deus meus
in ætérnum confirébor tibi.
Adorate Dôminum in aula
ſancta ejus⸗

Ra. In tua juſtitia:

TN te Domine Percht, „non con-
A fündar in ætérnum: * in juſtitia
tua libera me.
nclina ad me aurem tuam; * ac-
célera, ut éruas me.
ſto mihi in Deum protectoôrem,
& in domum refügii, ut ſalvum
me facias.
uoniam fortitudo mea, & refù-
gium meum es tu: * & propter
nomen tuum deduúcges me, & enu-
tries me
Sduúces me de laqueo hoc, quem
abſcondérunt mihi: * quoniam tu
es protéctor meus.
n manus tuas comméndo piri⸗
tum meum: * redemiſti me Doômi-
Deus veritatis.
. B iſt obſervantes vanitàtes :
ſupervacue.
go autem in Dömino ſperavi: *
exultabo, & lætabor in miſericor-
dia tua.
uôniam reſpexiſti humilitatem
meam, * ſalvàâſti de neceſſitatibus
äanimam meam.

ec conclusiſti me in maänibus

inimici: * ſtatuiſti in loco ſpatio-
10 pedes meos.
iſerére mei Doômine, quòniam
tribulor: * conturbatus eit in ira
culus meus, anima mea, & ven-
ter meus.
uoëniam defécit in dolôre vita
mea: * & anni mei in gemitibus.
nfirmata eſt in paupertaàte virtus
mea: * & oſſa mea conturbata ſunt.
Ruper omnes inimicos meos fa-
ctus lum opprobrium, & vicinis
meis valdèé, * & timor no tis meis.
Qui vidébant me, foras fugérunt
à me: * obliviôni datus ſum, tan-
gquam mortuus à corde.
actus fum tanquam vas peérdi-
tüm. * quéôniam audivi vitupera-
tionem, multorum commorantium
in circuitu.
En eo dum convenirent ſimul ad-
vérsum me: * accipere animam
meam confiliati ſunt.
go autem in te ſperàviDomine: *
dixi: Deus meus es tu; in mani-
hus tuis ſortes meæ. S
ripe me de manu inimicôrum
meorum,* & a perſequéntibus me.
llúſtra fàciem tuam ſuper ſervum
tuum, ſalvaum me fac in miſeri-

côrdia tua;: * Doômine, non con-

fündar, quôniam invocavi te.

rubeéſcant-impii,& deducanturin

in-

inlernü:
1r loge
inguitaten
Pulione.
lüim ma
btur De
li timer
keciſti.
iconſpee
codes
e; à
Iteges
ontrad
enedict
Dirificav
nlii in c
40 aute
MeE, *
ſorum tr
ded er
mex, *
iligite
eus: 5
et Dom
danter f.
itiliten
veſkrum
Domino
in,
guitat
ſunt heee
Eatus Ni
Minus pec
Uitu ejns 4
uoniam
li meiz
uoniam
en me
un ein er
gltur in
kliun
i; in
äne li.
ii:
hllitiam
Pnisiſti in,
hc ora
erint
klümtarme
ltitum,
hunt,
6s lefi
ſite,gue
Auid ne⸗
1d
tleckun
lin te i
,
8 ir
Ni llefer
N

wi, non e
11 in
mn tuam t

proleliki
,it lint

mer; At
X* ſloft
es we, Ael

eo hoc, I
quonuan

nmmenco i
wicime Don
vanitites
nino ſpetin⸗
hr in milelit
ti humiliie
e neceltun
e in nnni
in loco hhn
nine, gont

bätus el in
1 wer A

in dolote
i in genin

npertate in

mturbäutln
icos wvel
n „
not notinn
foras fibeſl
Satus ſun, 1
re, 1.1
. s ſen
ubini nitunen
onmotim

14

Fent ſmi
utent inu

Lelpete unl

Bnot. 1
Bti,ionnne

es tu; In un

inférnũ: muta fiant labia doléôsa.
Quæx loquůúntar advérsàùs juſtum
iniquitatem; * in ſupérbia, & in
abuſione.
Quaàm magna multitudo dulcédi
nis tuæ Domine; *† quam abicon-
diſti timéntibus te!
Perfeciſti eis, qui ſperant in te: *
in conſpectu filiorum hominum.
Abicõdes eos in abſcoôndito faciei
tuæ † à conturbatione hôminum.
*rôteges eos in tabernaçulo tuo,*
à contradictiône linguarum.
Benedictus Dominus: * quoniam
mirificavit miſericordiam ſuam
mihi in civitate munita.
Kgo autem dixi in excéſſu mentis
mex, * projectus ſum àa facie ocu-
lorum tuòrum
Ideò exaudiſti vocem oratioônis
meæ, * dum clamaârem ad te.
Biligite DOminum omnes Sancti
ejus: † quoniam veritatem requi-
ret Doôminus, & retribuet abun-
danter faciéntibus ſuperbiam.
F iriliter agite, & confortétur cor
veſtrum, * omnes; qui ſperatis in
Déômino. .
Eâts, quorum remiſiæ ſunt ini-
quitates: * & quorum tecta
ſunt peccaàta.
B eatus vir, cui non imputaàvit Doô-
minus peccâatum, * nec eſt in ſpi-
ritu ejus dolus.
Quôniam tacui „5 inveteravérunt
oſſa mea, * dum clamarem tota die.
Quoôniam die ac nocte gravata eſt
ſuper me manus tua. * convérſus
um in ærümna mea, dum con-
figitur ſpina.
Delidum meum coôgnitum tibi fe-

ci, * & injuſtitiam meam non ab-

ſcondi.
Bixi;: Confitébor advérsùm me
injuſtitiam meam Domino: *† & tu
remisiſti impietatem peccati mei.
*ro hac orabit ad te omnis San-
Kus, * in tempore opportúno.

Werumtamen in diluvio aquârum

multàarum, * ad eum non approxi-
mabunt.
Tu es refúùgium meum à tribula-
tione, quæ circumdedit me: * ex-
ultatio mea érue me à circumdan-
tibus me.
Intellédtum tibi dabo, & in-

ſtruam te in via hac, qua gradié-

ris „ te oculos
meos.
Nolite fieri ſicut equus „ & mu-

lus, " quibus non eſt intelléétus.

x* firmabo ſuper

17

31
In camo & fræno maxillas eòrum
conſtringe, *† qui non apporzimant
ad te. .
Multa flagélla peccatôris: * ſpe-
rantem autem in Domino miſeri-
cordia circumdabit.
Eeætamini in Doômino, & exultate
juſti: „ & gloriamini omnes re-
cti corde.
Ana. In tua juſtitia libera me Dô⸗-
mine. Ana. Rectos decet.
L Xultaàte juſti in DOmino: * re-
Gctos decet collaudatio.
onfitémini Domino in cithara: *
in plaltério decem chordarum
PsSällite illi.
Cantate ei canticum novum: *
benè psallite ei in vociferatione.
Quia rectum eſt verbum Dni: *£
& omnia ôpera ejus in fide.
Diligit miſericordiam, & judi-
cium: * miſericordia Dômini ple-

na etit terra.

Verbo Domini eœli firmati ſunt: *
& ſpiritu oris ejus omnis virtus
eòrum.
36gregans ſicut in utre aquas ma-
ris: * ponens in thesauris abyflos.
imeat Doôminum omnis fterra: *
ab eo autem commoveantur om-
nes inhabitantes orbem.
Quõôniam ipſe dixit, & facta ſunt: *
ipſe mandavit, & creãata ſunt.
Goôminus diſſipat consilia Genti-
um: * réprobat autem cogitatiô-
nes populérum „ & rêeprobat con-
silia principum.
onsilium autem Déômini in æ-
térnum mane:: * cogitatioônes
cordis ejus in generationem & ge-
nerationem.
eata Gens, cujus eſt Dôminus
Deus ejus: * pôpulus, quem elé-
git in hæreditatem ſibi
e cœlo reſpéxit Dominus: * vi-
dit omnes filios höminum.
De præparato habitaculo ſuo, *
reſpéxit ſuper omnes, qui habitant
terram.
Aui finxzit ſingillatim corda eo-
rum: * qui intélligit omnia opera
eòrum. ðð
Non ſalvatur Rex per multam vir-
tútem „ * & gigas non ſalvabitur
in multitùdine virrütis ſauæ.
allax equus ad ſalutem: * in ab-
undantia autem virtutis ſuæ non
ſalvabitur. ⸗RW
Scce oculi Dômini ſuper metuen-
tes eum;: * & in eis, dui ſpes
rant

3
rant ſuper miſericéôrdia ejus.
t éruat a morte animas eorum:*
& alat eos in fame.
Anima noſtra sůſtinet Däm: *
quôniam adjůtor;, & protéctor no-
ſter eſt.
Huia in eo lætäâbitur cor no-
ſKkrum: * & in nomine ſancto ejus
ſperavimus.
Siat miſericordia tua Doômine ſu-
per nos, * quemadmodum ſpera-
vimus in te.

Enedicam Dnm in omni témpo-
re: † sẽper laus ejus in ore meo.
In Dno laudaàbitur anima mea: *
audiant manſuéti & læténtur.
gagnificate Däm mecum: * &
exaltémus nomen ejus in idipſum.
quisivi Döminum, & exaudivit
me, * & ex ômnibus tribulationi-
bus meis eripuit me. .
ccedite ad eũ, & illuminamini: *
& facies veſtræ non confundentur.
Iſte pauper clamaâvit, & Dominus
eExaudivit eum: * & de omnibus
tribulatiônibus ejus ſalvavit eum.
Immittet Angelus Düi in circuitu
timéntium eum: * & erſpiet eos.
zuſtate, & vidéte, quòúniam ſuavis
eſt Dominus: * beatus vir, qui ſpe-
rat in eo.
Pimete Dominum omnes ſancti
ejus: * quôniam non eſt inòôpia
timéntibus eum.
Divites eguérunt, & eſuriérunt: *
inquiréntes autem Doôminum non
minuéntur omni bono.
Venite, filii, audite me: * ti-
moôrem Dômini docébo vos.
guis eſt homo, qui vult vitam: *
dtligit dies videre bonos?
prohibe linguam tuam à malo, *
& labia tua ne loquantur dolum.
Diverte à malo, & fac bonum: x*
inquire pacem, & perséquere eam.
Gculi Boômini ſuper juſtos: * &
aures ejus in preces eôrum.
Vultus autem Dömini fuper fa-
ciéntes mala: * ut perdat de terra
memoriam eòrum. ,
CGlamavérunt juſti, & Doôminus ex-
audivit eos, * & ex omnibus tribu-
lationibus eorum liberavit eos.
Juxta Dôminus iis, qui tribu-
lato ſunt corde: * & huiniles ſpi-
rzitu ſalvaàbit.
Multæ tribulatiònes juſtrum: * &
de omnibus his liberabit eos Däüs.
uſtoditDñs omnia oſſa eérum: *
unum ex his non conterétur.

ors peccatôrum péſſima,; * &
qui odeérunt juſtum, delinquent.
édimet Dôminus animas ſervoô-
rum ſuorum: * & non delinquent
omnes, qui ſperant in eo.
Rectos decet collaudatio.
Expugna.

*Udica Dômine noceêntes me, *
expägna impugnaântes me.
pprehende arma, & ſcutam: *
& exùrge in adjutorium mihi.
ffünde främeam, & conelude
advérsàs eos, qui perſequntur
me: * dic änimæ meæx: Salus tua
ego ſum.
onfundantur, & revereântur, *
quæréntes änimam meam.
vertantur retrôrſum, & confun-
dantur * cogitantes mihi mala.
iant tamquam pulvis ante faciem
venti: * & Angelus Domini coàâr-
cGtans eos. ,
iat via illõrum ténebræ, & lůbri-
cum: x* & Angelus Doômini perſe-
quens eos. .
uôniam gratis abſcondérunt mi-
hi intéritum lâquei ſui; * tu⸗
pervâcuè exprobravérunt äanimam
meam.
éniat illi läqqueus„quem ignorat,
& captio, quam abſcondit, appre-
héndat eum: * in & laqueum ca-
dat in ipſum. .
nima autem mea exultabit in
Domino: * & delectabitur ſuper
ſalutari ſuo. S
mnia oſſa mea dicent: * Déômi-
ne, quis similis tibi? .
ripiens inopem de manu fortio-
rum ejus: * egenum & pauperem
à diripiéntibus eum. .
urgéntes teſtes iniqui, * quæ ig-
norabam, interrogabant me.

etribuebant mihi mala pro bo⸗

nis, * ſterilitatem änimæ mex.
go autem, cùm mihi moleſti eſ-
ſent, * induébar cilicio.
umiliabam in,,jejünio animam
meam:
meo convertétur.
uaſi préximum, & quaſi fratrem
nõſtrũ, ſic complaceébam: * quaſi lu-
gens, & contriſtatus ſic humiliabar.
Et adveèersum me lætati ſunt, & cõ-
venérunt: * congregata ſunt fuper
me flagella „ & ignoravi. .
ifſipati ſunt „ nec compundi
tentavérunt me, ſubſannaveérunt
me fubſannatione: * frenduérunt
Ilaper me déntibus fuis
mine

*K & orâtio mea in ſinu

mine, 4.
tue animan
eorum , à le
ontitébor
inhopmio g
n ſuperg
Venantur m.
Hunt me grat
oniam n
Denebantur
loglentes, 4
1 (cilatayé
ſum, dix
ſelunt ocn
itiſti Dom
ine, ne di
Urge, & ir
Dens meus
(ilſam mea
idica me
in Doômine
Aupergaudes
on dicant
euge, anima
Devoravimu.
rubelcant,
gun gratulan
nduamur
tiazgui ma⸗
Exültent,
juſtinam m
Magnifcer
Pacem ſen
t lingua
tiam tuam

zr i
emett
Deiante 6
oniam 4
r ejus:
us ad odi
erba Oris
ll: nolui
elet.
ntitem
lors iſti
Me, meltiamn
omin in
ne K Fein
lltitia n
Ulicia iin⸗
fomines,
elne,
ſſtä'miler
llii auter
nie alaru
3 4. „
S
uonm 3

eſſimn,5
geli lule
Animmas ſen
don elinge
in eo,

tcollauciie

centes me
ntes me,
ſalum:
tium mi
K coril
pelſeglünm
⸗ galusn

tereteuntt
meaww.
uun, & clil
g mihi wal,
is amle fil
6 Dommini a

nebte Klit
Domini ben

condefum
ei lui; 1
Ferunt inim

queln ne

Keonclt,
1 l beme

4a eiultin1
eCübitat in

cent: 00

di! 1!
ſe Mann iui
&piupen

, guf
balt Me,
nih Mron
ni imæ mez,
hini molelit
licio,
Hini⸗ .
0 mnes I

6mine, quando reſpici es? reſti-
tue animam meam à malignitaâte
eoôrum a leônibus nicam meam
onfitébor tibi in Eccléſia magna*
in populo gravi laudabo te.
on ſupergaudeant mihi, qui ad-
versantur mihi iniquê, * qui odé-
runt me gratis, & annuunt oculis.
dHuôniam mihi quidein pacifice
lôquebantur: & in iracundia terræ
loquéntes, dolos cogitabant.
Et dilatavérunt iuper me os
ſuum, * dixérunt: Euge, euge ,
vidérunt culi noſtri.
idiſti DOOmine, ne sileas: * Doô-
mine, ne diſcédas a me.
xurge, & inténde judicio meo: *
Deus meus, & Dominus meus in
cauſam meam.
udica me ſecúndùm juſtitiam tu-
am Dômine Deus meus, * & non
ſupergaudeant mihi.
on dicant in coôrdibus ſuis: Euge,
euge, animæ noſtzæ: * nec dicant:
Devoravimus eum.
rubéſcant, & revereaântur ſimul, *
qui gratulantur malis meis.
nduaântur confuſiòne & reverén-
tia,* qqui magna loquûtur ſuper me.
xúltent, & læténtur, qui volunt
juſtitiam meam: * & dicant ſemper:
Magnificétur Dominus, qui volunt
pPacem ſervi ejus.
t lingua mea meditabitur juſti-
tiam tuam, * tota die laudé tuam.

Ixit injuſtus, ut delinquat in
ſemetipio: * non eſt timor
Dei ante 6culos ejus.
uôniam dolôse egit in conſpé-
tu ejus: * ut inveniatur iniquitas
ejus ad dium.
erba oris ejus iniquitas, & do-
lus: * noluit intelligere, ut bené
ageret.
niquitätem meditaàtus eſt in cubi-
li ſuo: * aſtitit omni viæ non bo-

næ, malitiam autem non odivit.
Domine in cœlo miſericordia
tua* & véritas tua usque ad nubes.
uſtitia tua ſicut montes Dei: *
e indlei ttuia abyſſus multa.
Hômines, & juménta ſalvabis DO
mine, * quemadmodum maltipli.

cäaſti miſericordiam tuam Deus.

F ilii autem hminum, * in tég-

mine alarum tuarum ſperäbunt.

nebriabuntur ab ubertate domus
tuæ : * & torrénte voluptâtis tuæ
vo tabis eos.
uoniam apud te eſt fons vitæ: E

1 33
& in lũmine tuo vidébimus lumé.
ræténde mifſericordiam tuam
ſciéntibus te, * & juſtitiam tuam
his, qui recto ſunt corde⸗
on venlat mihi pes ſuperbiæ: *
& manus peccatôris non môveat
me.
bi cecidérunt, qui operântur ini-
quitatem : † expulſi ſunt, nec po-⸗-
tuérunt ſtare. ,
Expúgna impugnantes me.
Revela.

Oli æmulari in malignanti-
bus: * neque zelaveris facién-
tes iniquitatem. .
uôniam tanquam fœnum veloci-
têr aréſcent, * & quemadmodum
olera herbarum cito décident.
pera in DOômino, & fac bonitaâà-
tem: * & inhaäbita terram, & pa-
lcéris in divitiis ejus.
electàre in DOmino: *“ & dabit
tibi petitiônes cordis tui.
evéla Dômino viam tuuam, &
ſpera in eo: * & ipfe faciet.
t educet quaſi lumen juſtitiam
tuam, & judicium tuum tanquam
meridiem: * súbditus eſto Doômi-
no, & ora eum.
oli æmulari in eo, qui Proſperaà-
tur in via ſua: * in hoômine facien-
te injuſtitias.
éſine ab ira, & derelinque furoô-
rem: noli æmulari ut malignéris.
uôniam qui malignantur, exter-
minabuntur: * ſuſtinéntes autem
Dñm,;, ipſi hæreditâbunt terram.
t adhuc pusillum, & non erit
peccator: * & quæres locum ejus-
& non invenies.
anſuéti autem hæreditàbunt
terram, & delectabúntur in mul-
titůdine pacis.
biervabit peccator juſtum: * &
ſtridébit ſuper eum dentibus ſuis.
ominus autem irridébit eum: *
quôniam proſpicit, quòd véniet
dies ejus.
ladium evaginavérunt peccatô-
res: * intendérunt arcum ſuum.
dejiciant pauperem, & ino-
pem: * ut trucident rectos corde.
ladius eòrum intret in corda
ipsorum: * & arcus eorum con-
fringatur.
élius eſt modicum juſto, * ſuper
divitias peccatoôrum multas.
ubniam brachia peccatôrum
conterentur: * confirmat autem

juſtos Dôminus.
B-

3
Beir Déminus dies immaculatô-
rum: * & heæréditas eorum in
ætérnum erit.
Non confundéntur in témpore
malo, & in diébus famis ſaturabun-
tur: * quia peccatôres peribunt.
nimici vero Domini mox ut ho-
norificati füerint , & exaltati, *
deficientes, quemadmodum fumus
deficient.
Iutuâabitur peccator, & non ſol-
vet: * juſtus autem miſerétur, &
tribuet.
uia benedicentes ei hæredita-
bunt terram: * maledicéntes au
tem ei diſperibunt.
pud Dôminum greſſus höminis
dirigentur: * & viam ejus volet.
um ceciderit, non collidétur: *
quia Doôminus ſupponit manum
ſuam.
unior fui, étenim sénui: * & non
vidi juſtum derelictum, nec ſemen
elus quærens panem.
Zota die miſerétur, & cômmo-
dat: * & ſemen illius in benedi-
Gtione erit.
eclina à malo, & fac bonum: *
& inhabita in ſæculum ſæculi.
Quia Dominus awat judicium, &
non derelinquet Sanctos ſuos: *
in æternum conſervabuntur.
Injuſti puniéntur: * & ſemen im-
Liorum peribit.
uſti autem hæreditàbunt terram: *
& inhabitabunt in ſæculum ſæculi
iuber eam.
Os juſti meditabitur ſapiéntiam: *
& lingua ejus loquétur judicium.
Lex Dei ejus in corde ipsius: * &
non fupplantabùntur greſſus ejus.
onsiderat peccator juſtltum: * &
quærit mortificare eum.
ominus autem non derelinquet
eum in mänibus ejus: *† nec dam-
näbit eum, cùm iudicabitur illi.
Expééta Dôminum, & cuſtodi
viam ejus: & exaltabit te, ut hæ-
reditâte capias terram: * cùm per-
igrint peccatôres, videbis.
Vidi impium fuperexaltätum, *
& elevatum ſicut cedros Libani.
St transivi, & ecce non erat: *

& protéctor eôrum in témpore
tribulatiônis.
t adjuvabit eos Dôminus, & li-
berabit eos: * & éruet eos à pec-
catôribus „ & ſalvabit eos, quia

ſperavérunt in eo. 5 372
Omine, ne in furoôre tuo ar-
guas me: neque in ira tua
corripias me.
uôëniam lagittæ tuæ infixæ ſunt
mihi: * & confirmâſti fuper me
manum tuam.
on eſt sanitas in carne mea à fü-
cie iræ tuæ: * non eſt pax ofſſibus
meis à facie peccatôrum meorum.
uôniam iniquitates meæ ſuper-
greſſæ ſunt caput meum: * & ficut
onus grave gravatæ ſunt ſuper me.
utruérunt, & corruúotæ fſunt
cicatrices meæx „ W à facie inſi-
piéntiæ meæ.
iſer factus ſum, & curvatus ſum
usque in finem;: * tota die con-
triſtatus ingrediébar.
uôniam lumbi mei impléti ſunt
illuſiõnibus: *“ & non eſt sanitas
in carne mea.
fflictus fum, & humiliaãtus ſum
nimis: *rugiébam ²à gémitu cor-
dis mei.
omine, ante te omne defidérium
meum: * & gémitus meus à te non
eſt abſcônditus.
or meum conturbatum eſt, de-
reliquit me virtus mea: * & lu-
men oculôrum meoòrum, & ipſum
non eſt mecum. .
mici mei, & proximi mei: * ad-
vérsum me appropinquaveérunt, &
ſtetérunt. .
t qui juxta me erant, de lonse
ſtetérunt: * & vim faciébant, qui
quærébant animam meaam.,
t qui inquirébant mala mihi, lo-
cuti fſunt vanitätes: * & dolos
tota die meditabantur.
go autem tanquam furdus non
audiébam: * & ſicut mutus non
apériens os ſuum. .
t fa tus ſum ſicut homo non au-
diens: * & non habens in ore iuo
redargutiônes. „*

& quæsivi eum, & non eſt invén-
tus locus ejus. .
uſtodi innocéntiam „ & vide

æquitäatem: * quôniam ſunt reli.

quiæ hômini pacifico
njũſti autem diſperibunt ſimul: *
reliquiæ impiorum interibunt.
alus autem juſtorum à Domino: *

uôniam in te Dômine ſperavi
tu exaudies me Dnñe Deus meus.
uia dixi: Nequando ſupergäu-
deant mihi inimici mei: * & dum
commovéntur pedes mei, fſuper
me magna locùúti ſunt.

uôniam ego in flagélla parâtus

ſum: " & dolor meus in conſpectu

meo ſemper. —R
20-

önia
Huntiabe
cato mee
nimici a
ülmäti ſt
ati ſunt
ni rerr
Cetrahéb.
glebar b
e dere
Meus: *
mende
Domine
Re

lo miler.
Et v’

decoris
nifeſte v
me de 4.
Et àe

mea Deus
de manu

aleel.
ſepülchro
1s pepen

in Dio ⸗
zlt Deus
Clria
Dömine.
luper öen
in io,
gloriamin
Amipi⸗
Olhayit en
. tolam

Pllehrit,
Dröſpen a
4 b

t

In c

Mrtre
H

um in ten

höminus,l
eruet eosi
Vabit eos

in furöre in
egue in in
tuæ indne!
rmätti kupen

carhe m
n eſt paol
atörum medt
dtes mex Ii

& curratus
Ftota ciel
bar
mei imptel
& non eku

chumilitmn
aln àbennlt

omneteltt
us mels al

ubitumet
us wer:
neorum,K

Kn ⸗ ein

etant, e 1
im kicichi
m meid,

ant mdiN
5 Ae

Quöniam iniquitàtem meam an-
nuntiabo: * & cogitabo pro pec-
cato meo.
nimici autem mei vivunt, & con
Krmati ſunt ſuper mer & multipli-
cati ſunt, qui odérunt me iniqué.
ui retribuunt mala pro bonis,

Jetrahébant mihi: * quôniam ſe

québar bonitatem.
Ne derelinquas me Doômine Deus
meus: * ne diſcéſſeris à me.
Inténde in adjutorium meum, *
Dômine Deus falutis meæ.
Revéla Döômino viam tuam.
Dominée in cœ-
10 miſericôrdia tua
Et véritas tua usque ad nubes.
Ex Sion ſpécies
Deus noſter ma-

Ipſe
me de laqueo venaântium.
Et à verbo aſpero.

decôris ejus.
niféſté véniet.
liberavit

Erue à fra-
mea Deus änimam meam. Et
de manu canis unicam meam.
Allel. allel.
allel. Surréxit Bemnu de
ſepülchro, allel. Qui pro no-
bis pependit in ligno, allel.

tempe Sancti & juſti
in Dnño gaudéte, allel. Vos elé-
git Deus in hæreditatem fibi, allel.

Gloria & honòre coronA4ſti eum
Dômine- Et conſtituiſti eum
ſuper pera manuum tuarum.
4 Lætamini
in Dnio, & exultate juſti. Et
gloriamini omunes recti corde.

Amâvit eum Dôminus, &
ornavit eum.
Stolam glöriæ induit eum.
Specie tua,
& pulchritüdine tua. Inten-
de prôſperè procéde, & regna.
A D L A U»D E S

deus in adjutòrium meum intén-
e II.
ℳ II=
Pz Miſerére.

MN mei Deus, * ſecän-
dùm magnam miſericordiam
enam.

t ſecúndùm multitúdinem miiſe.
rationum tuärum, * dele iniqui-
tatem meam.
mpliùs lava me ab iniquitate
thea: † & à peccàto méo munda me.
uôniam iniq nitatein Ineam ego
cognoſco: * & peccätum meum
contra me eſt ſemper.
ibi doli peccavi, & malum coram
te feci: * ut juſtificéris in termoni-
bus tuis „ & vincas, cum judicaris.
ccCe enim in iniquitatibus con-
céptus ſum: * & in peccatis
concépit me mater mea.
cce enim veritatem dilexiſti: *
incérta, & occùlta lapientiæ tuæ
manifeſtâſti mihi.
