cum, qui Præmonſträtus diceba-
tur, ſibi delégit, ibique trédecim
86ciis aggregätis, Præmonſtratén-
ſem Ordinem inſtituit, divinitùs
accépta per viſum régula à ſancto
Auguſtino. Cùm verô ejus fama
ſanctitatis in dies magis augerétur;
ac plúrimi ad eum quotidie diſci-
puli convenirent, idem Ordo ab
Honòorio ſecúndo, aliisque ſummis
Pontificibus confirmatus, ac pluri-
bus ab eo Monaſtériis ædificatie »
mirifice propagatus eſt. 4
Poſui adjutôriũ ſuper poténtẽé;,
& exaltavi elééctum de plebe mea.
*Manus egnim mea auxiliabitur ei,;
allel. Invéni David ſervum
meum, ôleo ſancto meo unki eum.
Manus. .
Ntvérpiam accersitus, in ea ur-
be Tanchelini netariam hære-
2 3 m-

726
ſim profligàvit. Prophético ſpiritu
& miraculis claruit. Archiepiſ-
copus tandem (licet reluúctans)
Magdeburgenſis creätus, Eccleſia-
ſticam ditciplinam, præsértim cœ-
libätum, conſtanter propugnavit.
Rhemis in Concilio Innocéntium
ſecundum egrégiè adjüvit,; & Ro-
mam cum aliis Epiſcopis profé-
Rus „ ſchisma Petri Leônis com-
préſſit. Poſtrémò vir Dei métitis &
Spiritu ſanécto plenus, Magdebuúrgi
obdormivit in Domino, anno ſalũù-
tis milléſimo centéſimo trigéſimo
quarto die ſexta Junii
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
Virtütes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipfe intercédat pro peccatis
omnium populorum.
Iſte eit, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia re-
Sna. I1pſe. Jloôria Patri. Ipſe.

omo peéregré. .
. XXXIX.
DIE IX. JUNII.

Ac nos, quæſumus Doômine ,
ſanctorum Martyrum tuorum
Primi & Feliciani ſemper feſta ſe-
tari: quorum fſuffragiis , pro-
teétiônis tuæ dona ſentiamus. Per
Däum.
Rimus & Felicianus fratres in
J perſecutiône Diocletiani, & Ma-
Ximiani accusati Chriſtianæ reli-
gionis, in vincula conjiciüntur:
quibus ſoluúti, inde eripiuntur ab
Angelo. Mox ad Prætôrem addu-
ESti, cùm Ohriſtianam nidem acer-
rime tueréntur, alter ab altere
diſtracti ſunt: ac primùm variè
tentata eſt conſtantia Feliciani.
Sed cùm ſuasoôres impietatis ſe
poſſe quidquam verbis proficere
deſperarent, affixis ſtipiti mani-
bus eius & pédibus „ipſum ſine
cibo & Potu inde triduum pen-
dentem reliquérunt. Poſtridiè
ejus diéi Prætor vocatum ad ſe Pri-
mum fic affatur: Vides, quanto
ſit prudéntior, quam tu, frater
tuus, qui obſecutus Imperatori-
bus, apud ipſos eſt honoratus ²
Quem ſi tu quoque imitari volue-
ris, particeps eris ejus honoris &
gratiæ.

◻

eſt vera fratérnitas. XxXxii.

Ui Primus: Quid factum ſit
fratri meo, cognôvi ex Ange-
lo. UOtinam, quemadmodum ſum
cum eo voluntate conjunctiſſimus,
ſic ab eòdem ne martyrio disjun-
gar.
& ad cêteros cruciatus, quibus Pri-
mum affécit, præsénte jam Felicia-
no, liquatum igne plumbum in os
ejus juſſit infündi. Mox utrümque
perdúci imperat in theatrum, in
eôsque immitti duos leônes, qui
proſträti ad eòrum génua;, capite
& cauda ipfis blandiebantur. Ad
id ſpectäaculum cùûm ampliùs duô-
decim millia hôminum conveniſ-
ſent;, quingenti cum fuis familiis
Chriſtianam religiônem ſufcepé-
runt. Quibus rebus permotus
Prætor, éos ſecüri percuti juffit.
e Deum laudamus. II.
DIE X. JUNII.

Ixiv.

Eus, qui beâtam Margaritam
Scotôrum Reginam eximia in
pauperes charitate mirabilem etf-
feciſti: da, ut ejus intereeffione &
exéinplo tua in cordibus noſtris
charitas jugiter augeatur. Per
Dominum.

Argarita, Scotôrum Regina;
IVILpatérno Angliæ Regum;, ma-
térnoCæſarum sanguine clariſſima,
illäſtrior adhue fuit Chriſtiana vir-
tute. Hæc in Hungaria nata, ubi
pater tunc témporis exulaàbat, poſt
exactam ſumma cum pietate. Pué-
rilem ætàtem, una cum genitofé;
qui à ſancto Eduardo pâtruo An-
glorum Rege ad patérni regni fa-
ſtigium vocabatur, in Angliam ve-
nit: mox alternaânte paréntum for-
tuna, ex Angliæ littore ſolvens, Vi
tempeſtatis expuͤlſa, ſeu vériùs di-
vinæ providéntiæ consilio deduúcta
eſt in oram maritimam Scotiæ. Ibi
cùm ex matris império Malchol-
mo tértio Scotôrum Regi esrégiis
ejus dotibus capto nupsiſſet, ſan-
cdcimoniæ ac bietatis opéribus
triginta, quibus regnavit annis:
toti regno mirificè profuit.

uo dicto excanduit Prætor,

Propter!
tüdinem, 9
cet te MMita
Pecie 1
tua intende
Ategna. E
Nter tega
fickationi
Uns, Wagn
Nlecationib
Alia jejunia,
bitintegros
Nutalitix feſt
jejunare con⸗
Villimnis guie
mllent, Divi
telnpla pluri
iln er integ
kklatciyit,
1elugo cen

lioberrimo
belbsgue 0
liitt educa
Umoc
hriſtina:
Lenus a1
Cemnonm regn.
nni
klant, pöprt
De mores (
nos keſtitui
Dilexifi
guütitem:
els, Deus
„optet
üdinem, 8

llul tan
Nbile kun
ltas erga
Lenos .
Elitare,
Utigie m⸗
Des Mrebere
leneile
Udus Dede
wäncder
1b habuit,
ZAnpbus
5) Kte

Otdibus
Auskattn. N

1
4

is e
n

id fidm!

Snöi d

Hidmodunk
Oniunetihing
ultrtio

Canduit Neie

inum connel
In lus um
nenn lulce⸗
0

CNcn RNl
10

etule N

Propter veritätem, & manfue-
tüdinem, & juſtitiam. „Et dedu-
cet te mirabiliter déxtéra tua.
J. Spécie tua, & pulchritdine
tua inténde, pröôſperé procéde ,
& regna. Et deducet.
Nter regales delicias corpus af-
flictatiônibus, ac vigiliis mace-
rans, magnam noctis partem piis
precatiéônibus extrahebat. Præter
alia jejunia, quæ idéntidem uſurpa-
bat, integros quadraginta dies ante
natalitia feſta tanta cum ſeveritate
jejunare conſuévit, ut ne in gra-
viſſimis quidem doloôribus inter-
miſerit. Divino culrui addictiſſima,
templa plůrima, & cœnôbia par-
tim ex integro excitavit ,„ partim
reſarcivit, & ſacra ſupelleéctili »
ac largo cenſu ditavit. Regem con-
jugem ad meliérem frugem, & ad
ſimilia ſuis exercitationibus pera
ſalubérrimo exemplo tradúxit, li-
berosque omnes tam ſancté & fe-
liciter educavit, ut eorum plerique,
quemadmodum & Agatha mater;,
& Chrittina ſoror ſanctiſſimum vi-
tæ genus ampléxi ſint. ,Univerſi
demum regni felicitati conſulens;,
à vitiis omnibus, quæ furtim irrép-
ſerant, pöpulos expurgavit;, eis-
que mores Chriſtiana pietate di-
gnos reſtituit.
Dilexiſti juſtitiam, & odiſti ini-
quitatem: Proptéreà unxit te
Deus, Deus tuus oleo lætitiæ. all.
Propter veritätem, & manſue-
tůdinem, & juſtitiam. Proptérea.

Ihil tamen æquè in illa mira-
bile fuit, ac flagrantiſſima cha-
ritas erga prôximos „ præsértim
egenos, quorum numeroſis gregi-
bus non modò ſtipem affatim ſup-
peditare; verùm etiam trecentis

quotidie matérna benignitate da-

pes præbére, flexis génibus in mo-
rem ancillæ miniſtrare, régiis ma-
mbus pedes abluere, & preſſis
etiam oôſculis ulcera fovére ſolém-
ne habuit. His porro, aliisque piis
sumptibus non régias tantum ve-
ſtes, & pretioſa monilia diſtraxit;,
ſed ipfſum non ſemel exhaufit æra-
rium. Toleratis demum ad patien-
tiæ miracu lum acerbiſſimis dolori-
us, animam ſemeſtri corporis
ægrotatione purgatam, Auctori
ſuo quarto Idus Junii réddidit.
Quo temporis moménto facies
ejus diuturni morbi macie, ac pal-

2
lore fodäta, insôlita quadam e-
nuſtate refloruit. Miris etiam poſt
mortem prodigiis clara, & Cle-
méntis décimi auctoritate in Sco-
tiæ Patrônam accepta, ubique ter-
rarum religiosiſſime colitur.
Fallax gratia,; & vana eſt pul-
chritudo: & Mulier timens Deum,
ipfa laudabitur. Date ei de
fructu manuum ſuàarum,, & lau-
dent eam in portis ôpera ejus.
Mülier. oria Patri. Mülier.

g. Snile eſt regnum
coœléôrum thesauro.
Ixvi.

DIE XI. IUNII.

Eus, qui nos beaâti Barnabæ
Apôſtoli tui méritis & inter-
ceſſiòne lætificas: conceéde prepi-
tius; ut qui tua per eum beneficia
põôſcimus, dono tuæ gratiæ conſe-
quamur. Per Dôminum.

Manum ſuam. Y. Diffuſa eſt. Ixvii.
eus, qui beatam Mar-
726.

De Actibus Apoſtolorum.

garitam.

CNa dimiſſa eſſet ſynagéga »
ſecti ſunt multi Judæorum »„
& coléntium advenarum, Paulum
& Barnabam, qui loquentes ſua-
débant eis, ut permanérent in gra-
tia Dei. Sequenti vero Sabbato
penè univérſa civitas conveénit au-
dire verbum Dei. Vidéntes autem
turbas Judæi, repléti ſunt zelo,»
& contradicébant his, quæ à Pau-
lo dicebantur, blasphemantés.
Tunc conſtanter Paulus & Barna-
bas dixérunt: vVobis oportebat
primum loqui verbum Dei : ſed
quoniam repéllitis illud,, & in-
dignos vos judicatis æternæ vi-
tæ,„ ecce convértimur ad Gen-
tes. Sic enim præcépit nobis Doô-
2 4 mü-

728 „ .
minus: Pôſui te in lucem Gén-

tium, ut ſis in ſalutem usque ad-

exttémum terræ.
Ecce ego mitto vos, ſicut oves
in medio luporum, dicit Doômi-
nus; * Eſtote ergo prudentes ſi-
cut ſerpéntes, & simplices ſicut
columbæ. Dum lIucem habe-
tis, crédite in lucem, ut fllii lucis
ſitis. Eſtote.
Udientes autem Gentes gavi-
ſæ ſunt, & glorificabant ver-
bum Domini: & credidérunt, quot-
quot erant præordinati ad vitam
ætérnam. Diſſeminabatur autem
verbum Dômini per univérſam re-
gionem, Judæi autem concitavé-
runt mulieres religioſas & hené-
ſtas, & primos civitàtis, & exci-
taveérunt perſecutiônem in Paulum
& Barnabam:; & ejecérunt eos
de finibus ſuis. At illi, excuüſſo
púlvere pedum in eos, vené
runt Icoônium. Diſcipuli quoque
Ieplebantur gäâudio, & Spiritu ſan-
t0

Toôllite jugum meum ſuper vos,
dicit Döminus, & diſcite à me,
quia mitis ſum, & huùmilis corde:
Jugum enim meum fſuave eſt, &
onus meum leve. Et in-
venietis réquiem animabus veſtris.
Jugum.

Actum eſt autem Iéônii, ut ſi-
mul introirent in ſynagôgam
Judæôrum, & loqueréntur, ita ut
cCréderet Judæoôrum & Græcoôrum
copioôſa multitudo. Qui verò in-
créduli fuérunt Judæi, ſuſcitavé-
runt „& ad iracúndiam concitavé-
runt animas Gentium adverfſus fra-
tres. Multo igitur témpore de-
morati ſunt, ſiducialiter agéntes
in Dômino, teſtimônium perhi-
bente verbo gratiæ ſuæ dante ſi-
Ena & prodigia fieri per manus
eoôrum.
Dum ſtetéritis ante Reges, &
Præſides, nolite cogitare, quômo-
do aut quid loquamini: Da-
bitur enim vobis in illa hora ,
quid loquamini. 7. Non enim vos
eſtis, qui loquimini: ſed Spiritus ba-
tris veſtri,; qui loquitur in vobis.
Daàbitur. G loria Patri. Dabitur.

BArnabas Levites, Cyprius gé-

nere, qui & Joſeph, cum Paulo

Gentium Apoſtolus ordinatus eſt
ad prædicandum Jeſu Chriſti Evan-

gélium.
habébat, redactam ex eo pecúniam
attulit Apôſtolis. Miſſus autem
Antiochiam prædicationis cauſa
cùm ibi multos ad Chriſti Doômini
fidem conveérſos eſſe comperiſſet,
incredibiliter lætatus, eoôs horta-
batur; ut in Chriſti fide permané-
rent. Qua cohortatiône multum
proficiébat, quod ab omnibus vir
bonus, & Spiritu ſancto plenus
habebatur.
Vidi conjúnéctos viros habén-
tes ſplendidas veſtes, & Angelus
Dômini locuùtus eſt ad me, dicens:
Iſti ſunt viri ſancti facti amici
D ei. Vidi Angelum Dei for-
tem ,volàântem per médium cœ-
lum, voce magna clamantem, &
dicéntem. Iſti ſunt. Lectio
Roféctus inde Tarſum, ut quæ-
reret Paulum, cum eb Antio-
chiam venit. In ejus urbis Eccléſia
annum commorati, Chriſtianæ fi-
dei & vitæ illis hominibus præ-
cépta dedérunt; ubi étiam Jeſu
Chriſti cultores primùm Chriſtiani
ſunt appellati. Diſcipuli autem
Pauli & Barnabæ ſuis facultatibus
Chriſtianos, qui in judæa erant ,
ſuſtentabant, eo mitténtes pecú-
niam per Paulum & Bärnabam.
Qui perfúncti illo charitatis offi-
cio, adhibito Joanne, cui cogno-
men erat Marcus, redierunt Antio-
chiam.
. Beati eſtis, cùm maledixerint
vobis hömines, & perlſecuúti vos
fùerint „ & dixerint omne malum
adveêrſum vos, mentiéentes, propter
me: Gaudéte » & exultate,
quôniam merces veſtra copiôſa eſt
in ccelis. Cùm vos ôderint
hômines, & cùm ſeparaverint vos,
& exprobraverint , & ejécerint
nomen veſtrum tamquam malum
propter Filium hoôminis. Gaudéte.

Um autem Antiochiæ in Ee-
cléſia, cum céteris Prophétis
& doctoribus Paulus, & Barnabas
in jejänio & oratiône Domino de-
ſervirent, dixit Spiritus ſanctus:
segregate mihi Saulum & Barna-
bam in opus, ad quod aſsúmpſi
eos. Tunc jejunantes & oran-
tes , imponentésque eis manus
dimisérunt illos. Itaque Seleu-
ciam veènérunt , inde in Cy-
penm, ac multas prætérea urbés
Regionésque, prædicantes Evan-
gélium

Is agro véndito, quem

Homilia S

Clium ſüm
Utllitate, he
Bürnabas dig
CcuI Doanne
eſt Marcus,
ibigue clrcit
Annum tertie
ſoöliei mune
coronam as
Lenone Im
in infula C
Elat Evangel
emanu con
elſti lunttt
el Dei, gui
Mrincipum,
tetna: * Mo
elplunt palm
Fenetunt ex
gerunt ſiol
gni. Modo.

etio ſancti
Muthrum.
Nillo temt

(ipulis ſuis
ſartofez in

leligua.

8

. Un Don

tüdinem
Uus eſecerit.
umxerit,:
Dtiis lecul⸗
Ihnni tempo
delatos, kert
lle adamint

Une cventi

In Malta en
lefüturarun
ſguebantur
Kentir vim
Itnemo ſu
tmitäte
kendere,
Mllsari krant
ni e, Ne
Naſonisnn
ulüm comn

Encito, ger

e8) N Aln
20 me, dn

er Meciuln
danuntent
.

Tl

E eie⸗

NMann ii,

inis, Cand⸗

gélium ſumma cum audiéntium
utilitate, peragrärunt. Poſtrémòô
Barnabas digréſſus aàa Paulo, una
cum Joanne , qui cognominatus
eſt Marcus, navigavit in Cyprum:
ibique circiter séptimum Nerônis
annum tertio Idus Junii, ad Apo-
ſtéôlici muneris laudem, martyrii
corônam adjunxit. Ejus corpus
Zenône Imperatôre repértum eſt
in inſula Cypro, ad cujus pectus
erat Evangélium Matthæi, Barna-
&X manu conſcriptum.
Iſti ſunt triumphatores, & ami-
ci Dei, qui contemnéntes juſſa
Principum, meruérunt præmia æ-
térna: * Modòô coronantur, & ac-
cipiunt palmam. Iſti ſunt, qui
venérunt ex magna tribulatiône, &

lavérunt ſtolas ſnas in sanguine

Agni. Modo. Gloria Patri. Modòô.
eéctio ſancti Evangelii ſecúndùm
Matthæum.
N illo tempore: Dixit Jefus diſ-
cipulis ſuis; Ecce ego mitto vos
ſicut oves in médio lupérum. Et
réliqua. .
Homilia S. Joannis Chrysôſtomi.

Um Dôminus omnem ſolici-
+ tudinema diſcipulorum cordi-
bus ejécerit, & oſtenſiòne ſignorũ
armaverit, atque ab omnibus ne-
26tiis ſæcularibus alienatos, & ab
omni temporalium rerum cura li-
beratos, ferreos quodammodo at-
que adamaântinos fecerit,, tum dé-
nique cventura illis advérſa prædi-
cit. Multa enim ex hæc prædictio-
ne futurärum rerum cômoda con-
equebantur. Primùm, ut ejus præ-
ſciéntiæ vim ediſcerent. Deinde,
ut nemo ſuſpicaretur, ex magiſtri
infirmitate tam gravia mala de-
ſcéndere. Prætérea, ne, qui ea
paſsũúri erant, subito ac inopinato
rerum eveêntu perturbaréntur. Dé-
nique, ne, cùm iſta ſub ipſum
paſſionis ſuæ tempus audirent, ni-
miùm commoveréntur.
Iſti ſunt, qui viventes in carne,
plantavérunt Eccléſiam sanguine
ſuo: * Calicem Doômini bibérunt,
& amici Dei facti ſunt.
„In omnem terram exivit ſonus
Eôrum, & in fines orbis terræ ver-
ba eòôrum. Calicem.
Am verò, ut intélligant novum

1

8. 729
nudos mitteret, una indútos tuni-
ca, ſine calceis, absque virga, &
absque zona & pera, & ab exci-
pientibus ali juberet: non fecit
hic dicéndi finem, ſed ineæplicabi-
lem virtutem ſuam prôferens. Etia
ſic euntes „ inquit, manſuetudinem
tamen ovium oſténdite, quamvis
ad lupos ituri, nec ſimpliciter ad
lupos;, ſed étiam in medio lupéô-
rum: (neque verò oôvium tantùm
manſuetùdinem habére juber, ſed
étiam colümbæ ſimplicitatem: )
ſic enim virttem meam maximè
oſténdam, cùm ab ovibus lupi ſu-
perabúntur: & quamvis illæ ſint in
médio lupéôrum, & innuúmeris moôr-
ſibus laceréntur, non modò non
consumptæ füerint, verùm étiam
illos in fui natüram transmutave-
rinr.
Iſti ſunt viri ſancti, quos elégit
Dôminus in charitaâte non ficta, &
dedit illis gloriam ſempitérnam .
1 Juarum doctrina fulget Eccléſia⸗
àt ſole luna. Sancti per fidem
vicérunt regna, operati ſunt juſti-
tiam. Quorum.
lôria Patri. Quorum.
Ajus certé atque admirabilius
eſt, mentem adverſariôrum
cômmutaâre, & animum in diver-
ſum transférre, quam illos occide-
re: præsertim cùm duodecim tan-
tùm eſſent, & lupis plenus eſſiet
orbis univérſus. Erubeſcamus igi⸗
tur, qui longè divérſa faciéntes »
tamquam lupi in adversaârios rui-
mus. Nam quamdin oves füeri-
mus, vincimus: etiam ſi mille
circumſtent lupi, ſuperamus, &
victôres ſumus: quòd ii lupi fué-
rimus, vincimur. Tunc enim à
nobis paſtôris auxilium recédit 2
qui non lupos, ſed oves paſcit.
e Deum laudamus. II.

DIE XII. JUNII.

Similaàbo eum. Amavit
eum. xlv.
Eus auctor pacis, & amaâtor
charitatis, qui beatum Joan⸗
nem Confeſsôrem tuum mirifica
diſſidéntes componéendi grätia de-
corâſti: ejus meritis & interceſſiò⸗=
ne concéde, ut in tua charitate fir-

hoc eſſe belli genus, & inséli-
tum præliandi morem, cùm illos

mati, nullis à te tentationibus
ſeparémur. Per Döôminum.
Z 2 5

7³⁰

Anctôrum Martyrum tuérum
Basilidis, Cyrini, Naboris; at-
que Nazarii, quæſumus Domine,
natalitia nobis votiva reſplénde-
ant: & quod illis contulit excel-
léntia ſempiterna, fructibus no-
ſræ devotioônis accréſcat. Per
Dôminum noſtrum Jeſum Chri-
ſtum Filium tuum.

Gannem, Sahagùni in Hifpania
nôbili génere natum, parentes
cuùm diu prole caruiſſent, piis opé-
ribus & oratiônibus à Deo impe-
trarunt. Ab ineunte ætate egré-
gium futúræ ſanctitatis ſpécimen
dedit; nam ê& loco ſuperioôri ad
céteros púeros crebroô verba facie-
bat, quibus eos ad virtütem; &
Dei cultum hortabatur, eorùúm-
que diſsidia componébat. In
patria Monachis ſancti Facüùndi
Ordinis ſancti Benedicti primis
litterarum rudimentis imbuén-
dus traditur ; dum iis ôperam
daret, curavit pater , ut, Paro-
chus Eccléſiam adminiſtraret :
quod munus jüvenis nullis ratioô-
nibus adduci pôtuit, ut recipe-
ret. Inter familiares Eniſcopi
Burgénſis adicriptus, ob ſpecta-
tam ipsius probitatem intimus ei
fuit, ab eoque Présbyter & Cano-
nicus factus „ multis beneficiis
auctus eſt. Sed relicta aula Epiſ-
copi, ut Deo quiéetiùs ſerviret,
omnibus Eccléſiæ provéntibus ab-
dicatis, ſe cuidam Sacéllo addi-
xit, ubi Sacrum quofidie faciebat,
ac de rebus divinis magna cum
auditérum ædificatione frequén-
ter concionabaàtur.
Honéſtum fecit illum Domi-
nus, & cuſtodivit eum ab inimi-
cis, & à ſeductoribus tutavit il-
Jum: Et dedit illi claritatem
ætérnam. YJ. Juſtum deduxit
Doôminus per vias rectas, & oſten-
dit illi reg!num Dei. Er dedit.

Oſteà ſtudiòrum eauſa Salmaân-
Pticam profécstus „ in célebre
Sollegium Divi Bartholomæi co-
optäatus , Sacerdotis munus ita
egéereuit, ut ſimul optatis ſtudiis

conciônibus afſsiduè verfſarétur.
Cùm veròô in graviſſimum mor-
bum incidiſſet, arctioris diſcipli-
næ voto ſe obſtrinxit; quod ut
rédderet, cùm priùs cuidam pau-
peri penê nudo ex duabus ,„ quas
tantüm habébat veſtes, melio-
rem dediſſet, ad Conobium ſan-
Gi Auguſtini ſeveriori diſciplina
tum maximè florens ſe contulit:
in quo admiſſus, obediéntia, ani-
mi demiſſione, vigiliis ac oratiô-
ne provectiôres anteibat. Trieli-
nii cura cùm ipfi demandata elſ-
iet, vini doliolum ipſo attingen-
te oömnibus Moônachis per annum
abúndè ſuffécit. Exaécto tyroci-
nii anno, Præfécti juſſu munus
concionandi ſuſceèpit. Salmanti-
cæ id témporis adeò cruéntis fa-
Giônibus divina humanaque om-
nia permixta erant, ut singulis
propémodùm horis cædes fierent,
& omnium ordinum, ac Præ-
sértim nobilium sanguine non viæ
ſolùm & fora, ſed templa étiam
redundarent. .
Amavit eum Dôminus,; & orna-
vit eum, ſtolam gloriæ induit eumg
* Et ad portas paradiſi coronav
v. Induit eum Dominus

eum. . I D.
loricam fidei,„ & ornavit eum.
Et ad.

T Joânnes tum conciônibus,
tum privatis colléôquiis civium
animos demuúlcens, ad tranqulil-
litatem urbem reduxit. Virum
Principem gräviter offéndit: quò
illius in subditos ſævitiam incre-
paàſtlet. Qua de cauſa équités
duos immiſit, qui eum in itineré
confôderent; jamque ad ipftun

propinquaverant „ cum ſtupore
divinitùs immiſſo: ſimul cum
donec

equis immôbiles ſteterunt, do
ad pedes ſancti viri provoluüti,
ſcéleris véniam precaréntur. Iple
quoque Princeps repentinoô terro-
re percúlſus jam de ſalute deſpe-
raverat,cum revocato Joannefacti
Ppœnitens incolumitati re ditus
eſt. Factioſi étiam hémines, cum
eum füſtibus péterent, brachiis
diriguére; nec ante rédditæ vVires,

quàm delicti véniam Precaſenn
tur. Chriſtum Dominum; .

ſ .
Sacrum fäceret, Præséntem c
ruéri, atque ex ipſo Divinitaté
fonte cœléſtia myitéria haust

incuúmberet, & in ſacris étiam

zölitus, 4
Ie ac futut
Ye frelens
fllam lepte
tirit, Deniq
tito, &
cerotiſfime
(iem clauſit
Obitum mire
uns rite p
tivus Han
Aleripſit.
lſte hom
locütus eſt
eultun Ingree
Ouia le vi
er ömnibus
Ille eſt,
mundi, &
lefna. Quia.
loria datr

Uudbi vettri

lices,
Nnäkins
1diles gen
Eres, Chricl
, cüm C
Doocletiind
Kent, ab Au
tonmprehentl
en, admo-
enmentes,
(ein. Quidun
oluſt
Ulis,gun
nluftite
kecommotl
epofinus,
lairacte
end carcer

Actioris l
lnwit
rids el

X dudbes I

Vigiliis 41
anteibat.
6 Cemmen⸗
n ilo
nachi ſel

séölitus. Abdita cordis inſpice-
re, ac futra raro evéntu præſagi-
re frequ ens illi fuit. Fratrisque
filiam ſeptennem môrtuam exci-
tavit. Dénique mortis die prænun-
tiato, & Eccléſiæ Sacraméntis
devotiſſimè ſuſcéptis, extrémum
diem clauſit, multis ante & poſt
obitum miraculis glorioſlus. Qui-
bus rité probatis „ Alexander
octavus Sanctorum nú⁴mero eum
adſcripfſit.
Iſte home perfécit mnia, quæ
lIocutus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingredere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex mnibus Gentibus.
E. Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœleéſtia
regna. Quia.
loria Patri. Quia.

ego 1 int
lumbi veſtri.
eſſe Xlix.

Asilides, Cyrinus, Nabor, &
Nazârius, Romaäni milites,
nôbiles genere, & virtüte illu-
ſtres, Chriſtiana religione ſuſcép-
ta, cùm, Chriſtum Dei Filium
Diocletiano Imperatôre prædica-
rent, ab Aurélio Præfecto Urbis
comprehenſi, & ut diis ſacra face-
rent, admoniti, ejus juſſa con-
temneéntes, miſii ſunt in carce-
rem. Quibus orantibus, cum sü-
bitòo clariſſima lux oborta omnium
oculis, qui ibidem eſtent, carcerem
eolluſtraſſet, illo cœléſti iplendoô-
re comméôtus Marcéllus cuſtôdiæ
præpôſitus, multique alii, Chriſto
Dômino credidérunt. Verum pô-
ſteà è carcere emiſſi, ab Impera-
tôre Maximiaäano, cùm ejus étiam
negleto império unum Chriſtum
Deum & Doôminum in ore habé-
rent, ſcorpionibus cruciati, iterùm
conjicidntur in vincula: unde ſep-
timo die educti, & ante pedes
Imperatôris conſtitúti, perſtité-
runt in irriſiòne inanium deorum,
Jeſium Chriſtum Deum conſtantif-
fimè confitentes.
damnati, ſecri feriuntur. Quo-
rum corpora feris objécta, nec ab
illis tacta, a Chriſtianis honorifi-
c ſepulta ſunt.
De Deum laudamus. II.

anktôrum Martyfum.
730.

DIE XiII. JUNII.

Celéſiam tuam Deus, bedàti
Antonii Confeſsoris tui ſolem-
nitas votiva lætificet: ut ſpiritua-
libus ſemper muniatur auxiliis, &
gaudiis pérfrui mereatur æternis.
Per Dominum.

Hic vir
Juſtum deduxit. li.
Beus auctor pacis, ut
729

deſpiciens.

Ntéônius, Ulyſſipone in Lufi-
Atania honéſtis ortus parénti-
bus, & ab iis pie educatus, ado-
leſcens inſtitutum Canonicoôrum
Regularium ſuſcépit. Sed cum cor-
pora beatôrum quinque Martyrum
fratrum Minorum Conimbriam
transferréntur, qui pauloò anté
apud Marrôchium pro Chriſti fide
paſſi erant, martyrii deſider. o in-
cénſus ad Franciſcanum Ordinem
transivit. Mox eodem ardore im-
púlſus, ad Saracénos ire perréxit:
ed advéria valetúdine afflictus, &
redire coàacktus, cùm navi ad Hi-
ſpaniæ littora tenderet, ventorum
vi in Siciliam delatus eſt.
Hônéſtum fecit illum Däs, &
cuſtodivit eum ab inimicis, & à
ſeductöribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam,
Juſtum deduúxit Dominus per
vias re tas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et.
Ssiſium è& Sicilia ad Capitulum
generale venit : Inde in ere-
mum montis Pauli in milia ſe-

céſſit, ubi divinis contemplatio-
Quaméôbrem

nibus, jejuniis & vigiliis diu vaca-
vit. Pôſteà ſacris Ordinibus initia-
tus, & ad prædicandum Evangé-
lium miſſus, dicéndi ſapiéntia, &
côpia tantùm profécit » tantâm-
que ſui admirationem commoit 3

732 enez e 4
ut eum ſummus Pôntifex aliquân- 4

do concionantem audiens, Arcam
teſtaménti appellarit. In primis
verò hæreſes ſumma vi profligaâvit,
ideoque perpétuus hæreticorum
maileus eſt vocatus.
Amavit eum Doôminus, & ornaà-
vit eum, ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas Paradiſi coronavit
eum. Induit eum Dominus
iricam fidei, & ornavit eum. Et
ad.
Rimus ex ſuo Ordine, ob do-
Grinæ præſtantiam, Bonôniæ &
àlibi ſacras litteras eſt interpreta-
tus „Fratrumque ſuôrum ſtudiis
præfuit. Multis verò peragratis
Provinciis, anno ante 6bitum Pa-
tavium venit, ubi illuſtria ſanctita-
tis ſuæ monimenta reliquit. Dé-
nique magnis laboribus pro gloria
Dei perfunctus, meéritis & miracu-
lis clarus obdormivit in Doômino
Idibus Jùnii, anno ſalutis milléſi-
mo ducentéſimo trigéſimo primo:
quem Gregôrins nonus Poôntifex
mäzximus ſanétorum Confeſsorum
número adfſcripfit.
Iſte homo perfécit mnia, quæ
locùtus eſt ei Deus, & dixit ad
eum:Ingrédere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex ömnibus Géntibus.
Iſte eſt, qui contémpfit vitam
mundi, & peryénit ad coœléſtia re-
Ena. Quia. Ioria, Patri. Quia.

§ int lumbi. .
e XIix.

DIE XIV. IUNII.

. ſte Conteſſor. en

na. O Doctor éptime, Eccléſiæ
ſanctæ lumen, beate Basili, divinæ
legis amator, deprecare pro no-
bis Filium Dei.
Xaudi, quæſumus Dômine, pre-
ces noſtras, quas in beaâti Basilii
Gonfeſsoôris tui atque Pontificis
ſolemnitate deférimus: & qui tibi
digne meruit famulari, ejus inter-
cedéntibus meèritis, ab omnibus

nos absolve peccatis. Per Dfim.

Hic vir deſpiciens mundum
& terréna, triümphans, Divitias
cCcœlo côndidit ore, manu.
Juſtum dedúxit Dominus per
vias rectas. Et oſténdit illi
rxegnum Dei.
ccléſiam tuam.
731.

5Asilius nobilis Caâppadox, Athé- .

nis una cum Gregoôrio Nazian-
zéno ejus amiciſſimo, ſæcularibus
litteris, deinde in monaſterio ſacris
mirabiliter eruditus, eum brevi
curſum fecit ad omnem doctrinæz
& morum excelléntiam, ut inde
Magni cognomen invénerit. Is ad
prædicandum Jeſu Chriſti Evangé-
lium in Pontum accersitus, eam
provinciam à Chriſtianis inſtitütis
aberrantem, ad viam ſalütis revo-
càvit : mox ab Eusébio Cæſaréæ
Epiſcopo ad erudiéndam eam ciyi-
tatem adjútor adhibétur, in cujus
locum péſteà ſuccéſſit. Is Filium
Patri conſubſtantialem eſſe in pri-
mis deféndit, ac Valéntem Impe-
ratôrem ſibi iratum „ miraculis
adeo flexit, ut incumbentem ad
voluntatem ejiciendi ipſum in exi-
lium, à ſenténtia diſcédere coé⸗
gerit.
Invéni David ſervum meum;,
ôleo ſancto meo unxi eum: * Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei. all.
Nihil proficiet inimicus in éo-
& filius iniquitatis non nocebit ei.
Manus enim.

ſella, in qua
de eſicieh-
do è civitate Basilio ſedére volé-
bat, confracta eſt: & tribus ab eO
calamis adhibitis ad ſcribendam
exilii legem, nullus eorum réddi-
dit atranéentum: & cùm, nihilo-
minus in propôſito ſcribéndi im-
pium decretum persiſteret, ipsius
déxtera diſſolũtis nervis tota con-
trémuit. His commôtus Valens
chartam utraque manu conſcidit.
Ea autem nocte, quæ ad delibe-
randum Basilio data eſt;, Valentis
uxor intimis eſt cruciata dolori-
bus, & unicus filius in gravem
morbum incidit. Qnibus ille bef-
térritus, iniquitatem ſuam reco-
gôſcens ,Basilium acceèrſit „ quo
præsénte puer cœpit convalé ce-
re; verùm, vocatis à Valente à
visén-

Am & Valéntis
factúrus decrétum

Gisendum pt
höſt moritun
Polii adti
tem: & ea
ei: & Ma
bitur ei.
meun, 01
tum. Man
fiinent
admirab
tentus erat:
Glligenrifnm
Clus, in qu
conlumebat.

(confüngeret.
It, ac nemo
Aatneno, ſa
Nerlus, aut
Odiit Kalend
tünm ſoiitu,
Dellem, mun
Uüne conkat
lle eſt,
Uuntes oper
tenta dockrin
lle inter

Cmmiumm Pop
Ite elt,
Ndl, Kpe⸗
e l

a. Et
Fonilla 5

1eedtaneiſ
1 Cieln
uunlheni
Rceis den
entezinn
Atem tenur
6 Aliemtio
eluti3 Pol
i i
Uetuminnt

ſam tuan

lisCne
Cleporl

biet inin
Gtis nonn⸗

viséndum puerum hæréticis, paulo
poôſt moritur.
Pôſui adjutéôrium ſuper porén-
tem: & exaltavi eléctum de plebe

mea: £ Manus enim mea auxilia-
bitur ei. „, Inveni David ſervum
meum »oleo ſancto meo unxi

eum. Manus. i
Bſtinentia & continéêntia fuit
admirabili;: una tuünica con-
téntus erat: in jejunio ſervando
diligentiſſimus, in oratione aſsi-

duus, in qua ſæpèe totam nostem

conſumébat. Virginitatem perpé-
tuoò côluit. Monaſtériis ext ructis,
ita Monachôrum inſtitùtum tem-
peravit, ut ſolitariæ atque actuoô-
ſæ vitæ utilitates præclare ſimul
conjuùngeret. Multa erudité ſcrip-
ſit, ac nemo; teſte Gregôrio Na-
zianzéno, ſacræ Scriptúræ libros
vérius „ aut ubérius explicavit.
Obiit Kaléndis Januarii, cùm tan-
tùm ſpiritu vivens, præter oſſa &
pellem , nulla Prætérea corporis
parte conſtare videretur.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
Virtutes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eit:
„ Ipſe intercédat pro peccatis
omnium populoôrum.
Iſte eſt, qui contémpfit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia re-
gna. Ipſe. loria Patri. Ipſe.

éctio ſancti Evangélii ſecundum
Lucam.
1 lo témpore: Dixit Jefus tuùr-
bis: Si quis venit ad me, & non
odit patrem ſuum, & matrem, &
uxôrem , & filios, & fratres, &
ſorôres, adhuc autem & animam
uam, non poteſt meus eſſe diſci-
pulus. Et réliqua.
Homilia S. Basilii Epiſcopi.

5 Erfécta quidem renuntiatio in
.eo consiſtit, ut id aſſequäamur,
ne ad ipsius étiam vitæ affectio-
nem propenſi ſimus, & reſponſum
mortis habeamus, ut non ſimus
fidéntes in nobis ipſis. Hujusmodi
autem renuntiatio initium ſumit
ab alienatiône rerum externarum,
veluti à poſſeſſionibus , ab inani
glôria, à vivéndi conſuetuúdine,
à rerum inutilium amôre;, quem-
admodum étiam ſuo exémplo no-
bis oſtendérunt ſancti Domini
noſtri diſcipuli, Jacôbus quidem
& Joannes, rxelicto patre Zebedæo,

733
S& ipiſa quoque navicula „ de qua
omnis illorum victus ratio pendé-
bat: Marthæus veròô, cùm ab ipſo
telônio ſurréxit, ac Dôminum ſe-
cutus eſt.
Amaäavit eum Doöminus, & orna-
vit eum: ſtolam gloriæ induit eum,
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. F, Induit eum Dôminus
zoricam ſidei „ & ornavit eum. Et
ad.

Ed quid opus eſt noſtris ratiô-
„nibus, aut ſanctorum virorum
exémplis, id quod dicimus, con-
firmare, cùm ipſa Domini verba
in médium liceat afferre, iisque
ipſis religioſam, ac Deum timén-
tium animam commovére, quibus
ille perſpicae & ſine controvérſia
proteſtatur, dicens: Sic igitur
quicümque ex vobis non renun-
tiaverit omnibus, quæ pôſſidet »„
non poteſt meus ele diſcipulus.
Et alio iun loco, cùm priùs dixiſ-
ſet: Si vis perféctus eſſe, vade, &
vende omnia, quæ habes, & da
paupéribus, pôſteà ſubjünxit: Ve-
ni, séquere me.
* In médio Eccléſiæ apéruit os
ejus, * Et implévit eum Dôminus
ſpiritu ſapiéntiæ, & intelléctus.
Jucunditatem & exultatiénem
theſaurizavit ſuper eum. Et.
loria Patri. Et.

St igitur renuntiatio, quemad-
modum docuimus, vinculô-
rum terrénæ hujus ac temporalis
vitæ ſolütio, atque ab humanis
negôtiis liberàatio, per quam ad
ineündam viam, qua ad Deum
pervenitur, aptiôres & promptiô-
res efficimur: & expedita ratio ad
acquiſitionem usumque rerum »„
quæ ſuper aurum & lapidem pre-
tiolum multùm longè ſunt pretio-
ſiõres: & in Samma cordis huma-
ni ad cœléſtem converſationem
translätio; ita ut dicere liceat:
Noſtra conversàâtio in cœlis eit:
& (quod maâximum eſt) initium»
unde ad Chriſti ſimilitúdinem
evadimus, qui câm dives eſſet »
propter nos pauper eſt factus.
e Deum laudamus. II.

PDIE XV. JUNII.

73%

A Eccleſiæ tuæx „ quæſumus
Doômine, ſanctis Martyribus
tuis Vito, Modéſto, atque Creſcen-
tia intercedéntibus, ſupérbè non

sapere, ſed tibi placita humilitate

proficere: ut prava deſpiciens ,
quæcumque recta ſunt,
exérceat charitate. Per Dôminum.

Itus àädmodum puer, inſcio pa-
tre baptizatus eſt: quod cùm
ille reſciviſſet, nihil prætermiſit
quo filium à Chriſtiana religione
removéret. Qua in voluntate per-
manentem, Valeriano judici verbé-
ribus caſtigandum tradidit. Sed ni-
hiléôminus in ſententia persiſtens,
patri rédditus eit. Sed dum eum
pater graviùs punire êbgitat, Vitus
Angeli moônitù, comitibus Modé-
ſto & Creſcentia, ejus educatoôri-
bus, migrat in alienas terras:
ibique eam ſanctitatis laudem
adéptus eſt, ut ejus fama ad Dio-
cletianum perlata, ipſum Impera-
tor accerſeret, ut filium ſuum à
dæmone vexatum liberaret: quo
liberato, cùm ei ampliſſimis præ-
miis ingratus Imperator, ut deos
coleret, perſuadeère non potuiſſet,
unà cum Modeſto & Creſcentia,
vinculis conitrictum mittit in car-
cerem.
Uos ubi conſtantiôres eſſe
comperit, demitti jubet in in-
gens vas liquâto plumbo, ferventi
reſina ac pice plenuum: in quo
cùm trium Hebræoôrum pueroôrum
more divinos hymnos cânerent;
Inde erepti leôni objiciuntur, qui
proſtérnens ſe, eorum pedes lam-
bébat. Quare inflammatus ira
Imperäâtor, quòd multitûdinem
vidébat miräculo commovéri, eos
in cataſta ſterni jubet, & ita cædi
eôrum membra;, atque ofſa divel-
li. Quo témpore tonitrua, fül-
zura, magnique terræmotus fué-
re , quibus templa deorum cor-
ruérunt; & multi opprefſſi ſunt.
Eôrum reliquias Floréêntia noôbilis
fémina: unguentis conditas hono-
xificè ſepelivit.
Te Deum laudaâmus. rI.
DIE XVIII. JUNII.

D Reæſta, quæſumus, omnipotens
Deus, ut qui ſanctòrum Mar-
tyrum tuéôrum Marei & Marcellia-

libera

4

ni natalitia coòlimus: à cunctis ma-
lis imminéntibus, eôrum inter-
ceſſiõnibus liberémur. Per Doô-
minum noſtrum Jeſum Chriſtum
Filium tuum.
Hæc eſt vera fratérnitas,
quæ numquam. xxxii.

Arcus & Marcellianus fratres
IIRomani, propter Chriſtia-
nam fidem à Fabiano duce com-
prehénſi, ad ſtipitem alligati ſunt,
pédibus clavis confixis. Ad quos
cùm ita loquerétur judex: R ſipiſ-
cite miſeri, & vos ipfos ab his
cruciatibus eripite, reſponderunt:
Numquam tam jucundè epalati ſu-
mus „ quàm hæc libentef Jeſu
Chriſti caula perferimus, in cujus
amoôre nunc fixi eſſe cœpimus:
itinam tamdiu nos hæc pati ſinat,
quamdiu koc corruptibili corpore
veſtiti erimus. Qui diem noctem-
