enedicam Dominum, qui tribuit

uôniam novit Dôminus viam ju-
ſtorum & iter impiorum peribit.
Frudtum ſalutiferum guſtan
dum dedit Dominus mortis ſuæ
témpore.
A fructu fruménti, & vini
multiplicati fidéles in pace Chriſti
requiéſcunt. , 4.
Um invocàârem, exaudivit me
Deus juſtitiæ meæ: * in tribu-

latione dilatäâſti mihi.

iſerére mei, * & exaudi oratioô-
nem meam. , .
ilii höminum ùsquequô gravi
corde ? * ut quid diligitis vanita-
tem , & quæritis mendacium?
t ſcitòte, quoniam mirificavit Dô-
minus Sanctum fuum: * Däüs
exaudiet me, cm clamavero ad
eum.

raſcimini, & nolite peccare: *

mihi intellecum : * inſuper &
usque ad noctem increpuerunt me
renes mei. .
rovidébam Dôminum in, conſpé-
du meo ſemper: * quôniam à
dextris eſt mihi, ne commovear.
ropter hoc lætatum eſt cor me-
um, & exultavit lingua mea: *† in-
ſuper & caro mea re quieſcet in ſpe.
uoniam non derelinques ani-
mam meam in inferno : * nec da-
bis Sanctum tuum vidére corrup-
tionem. .
Notas mihi fecifſti vias vitæ, adim-
plébis me lætitiz cum vultu tuo: *
delectationes in déxtera tua usque
in finem. 1,;
CGommunione caälicis,; quo
Deus ipie sumitur, non vitulorum

sanguine congregayit nos Däüs.
panem cœli dedit eis, allel.
C c 4 P

es
hnem Angelôrum manducâvit
homo, alleluja. ater noſter.
xaudi Dômine.
Benedictioône perpéetu.
De Epiſtola i. B, Pauli Apôſtoli
ad Corinthios.

CnRäicntibus vobis in unum,
jam non eſt Dominicam cœnam
manducaàre. Unusquisque enim
ſuam coœnam præsumit ad mandu-
candum. Et alius quidem éfſurit,
àlius autem ébrius eſt Numquid
domos non habétis ad manducan-
dum, & bibéndum ? aut Eccléſiam
Dei contemnitis, & confuùnditis
cos; qui non habent? Quid dicam
vobisè laudo vosèin hoc non laudo.
Immolabit hædum multitùdo
fliorum Iſrael ad veéſperam Paſchæ:
Et edent carnes, & azymos panes.
Paſcha noſtrum immolatus eſt
Chriſtus: itaque epulémur in azy
mis ſinceritatis & veritatis. Et.
Unigénitus Dei Filius.

Go enim accépi à Dömino,
„quod & trädidi vobis, quoniam
Doôminus Jeſus, in qua nocte trade-

batur, acceèpit panem, & gratias

agens fregit, & dixit, Accipite,
& manducate: hoc eſt corpus me-
um; quod pro vobis tradétur, hoc
facite in meam comemorationem.
Similiter & calicem, poſtquam cœ-
nayit, dicens: Hic calix novum
tedaméntum eſt in meo sanguine.
Hoc facite, quotiescumque bibétis,
in meanicommemoratiéônem. Quo-
tiescumque enim manducabitis pa-
nem hunc, & calicẽ bibétis, mortẽ
Däi annuntiabitis, donec véniat.
„Comedétis carnes, & ſatura-
bimini panibus: Iſte eſt panis,

Rend dedit vobis Dôminus ad ve-
cendum.

„ Non Môyſes dedit vobis panem
de cœlo, ſed Pater meus dat vobis
panem de cœlo verum. Iſte.
Spiritus ſancti gratia.

2 2 2 „
Taque nicamag⸗ manducaverit
panem hunc, vel biberit calicem

Dômini indignè, reus erit corpo-
ris & sanguinis Domini. Probet
autem ſeiphſum homo : & ſüc de
Pane illo edat, & de caälice bibat.
Qui enim manducat, & bibit in-
Aignè, judicium ſibi mandúcat &
bibit; non dijudicans corpus Doô-
Mini. Ideò inter vos multi infir-

mi, & imbecilles, & dôrmiunt
multi. Quèòd ſi nosmetipfos di-
judicazémus, non utique judica-
rémur. Dum judicamur autem, à
Domino corripimur, ut non cum
hoc mundo damnémur.

Reſpéxit Elias ad caput ſuum

ſubcinericium panem: qui ſurgens
comedit, & bibit: * Et ambulavit
in fortitudine cibi illius usque ad
montem Dei. Si quis mandu-
caverit ex hoc pane, vivet in æter⸗
num. Et. loria Patri. Et.

Memor ſit Dôminus ſacrificii
noſtri,; & holocauſtum noſtrum
pingue fiat.
P Rudiat te Dôminus in die tri-
bulationis, * proôtegat te no-
men Dei jacob.
ittat tibi auxilium de ſancto: æ*
& de Sion tueatur te.
emor ſit omnis ſacrificii tui: *
& holocàauſtum tuum pingue fiat.
ribuat tibi ſecundùm cor tuum: *

& omne consilium tuñ confirmet.

ætabimur in ſalutari tuo, * & in
nomine Dei noſtri magnificabimur.
mpleat Doôminus omnes petitio-
nes tuas: * nunc cognovi, quo-
niam ſalvum fecit Dôminus Chri-
ſtum ſuum.
xXxaudjiet illũ de coœlo ſancto ſuo: *
in potentatibus ſalus déxteræ ejus.
i in curribus, & hi in equis: *
nos autem in nômine Domini Dei
noſtri invocaàbimus.
pſi obligati ſunt, & cecidérunt: *
nos autem ſurreximus, & erécti
ſumus.
omine ſalvum fac regem: * &
exaudi nos in die, qua invocavé-
rimus te. —
Memor ſit Dôòminus ſacrificii
noſtri „ & holocaâuſtum noſtrum
pingue fiat. „
Paratur nobis menſa Dômini
adveêrsùs omnes, qui tribulant nos.

Ominus regit me, & nihil mihi
déerit: * in loco paſcuæ ibi me
collocavit. S
uper aquam refectiônis educavit
me;: * animam meam conyértit.
eduùxit me ſuper semitas juſtitiæ*
propter nomen ſuum. r.
am, & ſi ambulavero in médio
umbræ mortis, non timebo mala: *
quoôniam tu mecum es. .
irga tua; & baculus tuus, * ipſa
me conſolata ſunt. Nrz

Aſi in co

(Gjersns eos

npinguiſti
kctlis meus
uns eſt!
t milericot
er * omni
tur inhubi⸗
borgitüdin
Mratur
hetsus omn
n vocee
ihllintes in

Vemidma
ls ad fon
tellent ani
itnitänima.
inum: Yne
leco ante faci
eletunt mun
e ac nocte:
Loticle⸗ V
2c tecordat
De Aniam
Unnebo in
uridilis us
noceexult
I18; * ſonn
uate tictis
grare conten

Penn in D
(confitebor

Uei, & Den
meipſ un

imeſt:

tüe tern
NIm 4mont
Ilusebr
lecltuntir
mnla exce
nne netu
e
minſn
n eiu,
Ndmeo
uk olitn
Contäiteens
rinimlens;
m onitin
lnodurern
enlein

iomün
netipſod i⸗
igte intie⸗
r Autenn,1
Ut non en

us indie ni
Gtetat te n

1ce uln
tifcii i

pingnett

itno,,
gnificahin
mnes pet
ognorl,
Ominus

ſanctole
dexterren
hi in enn.
e Donun’

cecidenm
us, N
lelen)
Juu inſocl
ninns ſuti!

menlibit⸗
tribulum,

hileur iͦ
ongeſe⸗
n cnſelti
mnütisfun
m. . 8
reto i Ge
tincbom
. .
lus tuns⸗

aràſti in conſpéétu meo mensã, *
adversus eos, qui tribulant me.
mpinguiſti in oleo caput meum: *
& calix meus inébrians quam præ-
cläarus eſt! .
t miſericordia tua ſubſequétur
me, * omnibus diébus vitæ meæ.
t ut inhabitem in domo Dñi; *
in longitůdinem dierum,
Paratur nobis menſa Doômini
advérsus omnes, qui tribulant nos.
In voce exultationis resonent
cpulantes in menſa Domini.

Uemädmodum desiderat cer-
vus ad fontes aquäarum: * ita
desiderat anima mea ad te Deus.
itivit änima mea ad Deum fortem
vivyum: * quando véniam, & appa-
rebo ante faciem Dei?
uérunt mihi lacrymæ meæ panes
die ac nocte: * dum dicitur mihi
quotidie: Ubi eſt Deus tuus;
æc recordatus ſum, & effudi in
me animam meam: * quôniam
transibo in locum tabernaculi ad-
mirabilis usque ad domum Dei.,
n voce exultationis, & confeſſiô-
nis; * ſonus epulantis.
uare triſtis es äĩnima mea? x &
quare contúrbas me?,
pera in Deo, quoniam adhuc
confitébor illi: * ſalutare vultus
mei, & Deus meus.
d meipſum anima mea contur-
bata eſt: * proptèrea memor ero
tui de terra Jordanis, & Hermo-
niim à monte môodico.
byſſus abyſſum invocat, * in vo-
ce cataractarum tuarum.
mnia excélſa tua, & fluctus tui *
ſuper me tranſiérunt.
n die mandavit Dôminus miſeri-
côrdiam ſuam: * & nocte canti-
cum ejus.
pud me oratio Deo vitæ meæx: *
dicam Deo,: Ssuſcéptor meus es.
uare oblitus es mei? * & quare
contriſtatus incédo, dum affligit
me inimicus?
um confringúntur oſſa mea: *
exprobrayérunt mihi, qui tribulant
me inimici mei.
um dicunt mihi per singulos
dies: Ubi eſt Deus tuus? * quareé
triſtis es anima mea?: & quare
contùúùrbas me? ,
pera in Deo, quôniam adhuc
confitébor illi: * ſalutare vultus
mei;, & Deus meus.
In vocçe exultatioônis réso-

09
nent epuläntes in menſa Donmni.
Cibavit illos ex adipe fruménti,
allel. Et de petra melle, ſa-
turavit eos, allel. ater noſter:
psius pietas.
Deus Pater omnipotens.
Sermo S. Thomæ Aquinatis.

Tnenfa divinæ largitatis bene-
ficia, exhibita pôpulo Chriſtia-
no, inæſtimabilem ei cônferunt
dignitatem. Neque enim eſt, aur
fuit aliquando tam grandis natio,
quæ habeat deos appropinquantes
ſibi, ſicut adeſt nobis Deus no-
ſter. Unigénitus siquidem Dei
Filius, ſuæ divinitatis volens nos
eſſe participes, natúram noſtram
aſsumpſit, ut homines Deos face-
ret factus homo. Et hoc inſuper,
quod de noſtro aſsumpſit, totum
nobis côntuiit ad ſalüutem. Cor-
pus namque ſuum pro noſtra re-
conciliatione in ara crucis hoôſtiâ
obtulit Deo Patri: sanguinem fu-
um fudit in prétium ſimul & lavà-
crum „ut redempti à miſerabili
ſervitùte, à peccatis mnibus mun-
darémur. Ut autem tanti beneficii
jugis in nobis manéret memôria,
corpus ſuum in cibum, & sangui-
nem ſuum in potum, ſub ſpécie
panis & vini ſuméndum, fidélibus
dereliquit.
Cœnantibus illis accépit Jeſus
panem, & benedixit, ac fregit, de-
ditque diſcipulis ſuis, ait
Accipite, & comedite: hoc eſt
corpus meum.
Dixérunt viri tabernâculi mei:
Quis det de carnibus ejus, ut ſa-
turémur? Accipite.
Chriſtus perpétuæ.

Pretiòſim & admiraàndum
convivium, ſalutiferum, &
omni ſuavitäte replétum! Quid
enim hoc convivio pretiôſius eſſe
poteſt? in quo non carnes vitulô-
rum, & hircorum, ut olim in Lege;
ſed nobis Chriſtus ſuméndus pro-
ponitur verus Deus. Quid hoc Sa-
cramento mirabilius: in ipſo nam-
que panis & vinum in Chriſti cor-
pus & sangninem fſubſtantialiter
convertúùntur: ideòque Chriſtus
Deus & homo perféctus ſub mô-
dici panis & vini ſpeécie continé-
tur. Manducatur itaque à fidéli-
bus, ſed minime laceraturx: quini⸗=
mo diviſo acraménto; ſub quali=
Ce 6 bet

10
bet diviſiénis particula integer
perſevérat. Accidentia autem ſine
fubjéctto in eòdem ſubsiſtunt,; ut fi-
des locum habeat, dum visibile in-
viſibiliter sùmitur aliéna ſpécie
occultatum, & ſenſus à deceptio-
ne reddàntur immúnes, qui de
accidéntibus iudicant ſibi notis.
Accépit jeſus calicem, poſtquam
cœnavit, dicens: Hic calix novum
teſtamentum eſt in meo sanguine:
Hoc facite in meam commemo-
rationé. Memoôria memor ero.
& tabeſcet in me anima mea. Hoc
Ignem ſui amoris.

Ullum étiam Sacraméntum eſt
iſto ſalubrius, quo purgantur
pececata, virtutes augentur, & mens
omnium ſpiritualium charismatu
abundantia impinguatur. Offertur
in Eccléſia pro vivis, & moôrtuis, ut
omnibus proſit, quod eſt pro ſaluũte
ômnium inſtitàtum. Suavitatem
dénique hujus Sacraménti nullus
exprimere sufficit, per quod ſpiri-
tualis dulcédo in ſuo fonte guſta-
tur: & recèlitur, memoria illius,
uam in ſua paſſione Chriſtus mon-
Aravit , excellentiſſimæ charitatis.
Unde ut aàrctiùs hujus charitatis
imménſitas fidélium cordibus in-
figerétur, in ultima coœna, quando
Paſcha cum diſcipulis celebrato,
tranſitúrus erat de hoc mundo ad
Patrem hoc Sacrameéntum inſti-
tuit, tamquam paſſionis ſuæ me-
moriale perénne, figurarum véte-
rum impletivum, miraculôrum
ab ipſo factòrum mâximum: & de
ſua contriſtatis absentia ſolatium
ſingulare reliquit.
Ego ſum panis vitæ: patres ve-
ſtri manducavérunt manna in de-
sérto, & moôrtui ſunt: * Hic eſt pa-
nis de colo deſcendens, ut ſi quis
ex ipſo mandúcet, non moriatur.
y. Ego ſum panis vivus, qui de
coëlo deſcéndi: ſi quis manduca-
verit ex hoc pane, vivet in ætérnuũ
Hic. loria Patri. Hic.

Introibo ad Altàre Dei : ſumam
Chriſtum, qui renovat juventutem
meam. e
Udica me Deus; & diſcêèrne cau-
Jorfmeamm de gente non ſancta; *
ab homine iniquo & doloôſo érue
me.
uia tu es Deus fortitúdo mea: *
guare me repuliſti? & quare triſtis

incèdo, dum affligit me inimicus:
mitte lucem tuam, & veritatem
tuam: * ipſa me deduxerunt, &
adduxérunt in montem ſandktum
tuum, & in tabernacula tua.
t introibo ad altare Dei: * ad
Deum;, qui lætificat juventútem
meam.
onfitébor tibi in cithara Deus
Deus meus, * quare triſtis es ani-
ma mea: & quare contuùrbas me?
pera in Deo, quoniam adhuc
confitébor illi: * ſalutare vultus
mei, & Deus meus.
Introibo ad altare Dei, ſu-
mam Chriſtum, qui rénovat juven-
tútem meam.
la. Cibavit nos Dôminus ex
adipe fruménti: & de petra, melle
ſaturavit nos. .
Xultate Deo adjutôri noſtro: *
/?jubilate Deo Jacob.
umite Pſalmum, & date tympa-
num: * pfaltérium jucùndum cum
cithara.
uccinâte in Neoménia tuba; *
in insigni die ſolemnitatis veſtræ.
uia præcéptum in Ifrael eſt: *
& judicium Deo Jacob.
eſtimonium in Joſeph péſuit il-
lud cum exiret de terra KXgypti: *
linguam, quam non noôverat, audi-
Vit.
ivértit ab onéribus dorsũ ejus: *
manus eſus in côphino ſerviérunt.
In tribulatione invocàâſti me, &
liberavi te: * exaudivi te in ab-
ſcòëndito tempeſtatis, probavi te
apud aquam contradictionis.
udi poôpulus meus, & conteſtaà-
bor te: * Ifrael ſi audieris me,
non erit in te deus recens, neque
adorabis deum alienum. H
go enim ſum Däüs Dens tuus, qui
eduxi te de terra gypti; * dilata
os tuum, & implebô illud.
t non audivit populus meus vo-
cem meam: * Et Ifrael non in-
tendit mihi. .
t dimiſi eos ſecúndùm deſidéria
cordis eòrum: * ibunt in adinven-
tiônibus ſuis.
i populus mèus audiſſet me: *
Ifrael ſi in viis meis ambulàſſet.
ro nihilo forſitan inimicos eoôru
humiliâſſem: * & ſuper tribulantes
eos misiſſem manum meam.
nimici Domini mentiti ſunt ei: *
& erit tempus eorum in ſæcula.
t cibavit eos ex adipe fruménti *
& de petra melle ſaturavit eos.

Cib⸗
e fument
ſiturapit no
Momine, C.
em cor, 6
Uin d
Domine
Domini

Uerun
tenin pall
Mum:* t
ont ullos
Itani tna!
Nennens, 8
eal, qui!
Donine *
uebunt t
eltus vit,
ſe aſcent
lnit in v
y guem p
tenim ben
tor ibunt
ſiebitur de
Hommne der
Utionem me
Dens Heob
otetot n
ELchiee i
uz melio
legi abſel
bennetli
ll miſerie
Aleit Dens:
Ehlt Domi
n upabt
t in inn
beimhom
(Landhome
dn Dim
la
Aelos

Cibàvit nos Dôêminus ex àdi-
pe fruménti: & de petra melle
ſaturavit nos. Ex altari tuo
Dômine, Chriſtum süumimus; in
quem cor, & caro noſtra exultant.

Uàm dilécta tabernacula tua
BDomine virtütum! * -concupi-
ſcit, & déficit anima mea in atria
Doômini.
or meum, & caro mea * exulta-
vérunt in Deum vivum. .
tenim paſſer invéênit ſibi do-
mum: * & turtur nidum ſibi, ubi
ponat pullos ſuos.
ltaria tna Domine virtůutum: *
Rex meus, & Deus meus.
eati, qui habitant in domo tua
Domine * in ſæcula ſæculoôrum
laudabunt te. ,
eatus vir, cujus eſt auxilium abs
te; * aſcenſiònes in corde ſuo di-
ſpoſuit, in valle lacrymarum, in lo-
co, quem pôſuit.
tenim benedictiéôné dabit legis-
lator, ibunt de virtute in virtute, *
vidébitur Deus deorum in Sion.
vômine Deus virtútum exaudi o-
rationem meam: * auribus pércipe
Deus Jacob.
rotector noſter àſpice Deus: *
réſpice in faciem Chriſti tui.
uia melior eſt dies una in atriis
tuis * ſuper millia.
légi abjéctus eſſe in domo Dei
mei; * magis quàm habitare in ta-
bernaculis peccatorum.

1I1I
neque sitiant: hoc veräciter non
præſtat, niſi iſte cibus & potus, qui
eos, à quibus sümitur, imortales
& incorruptibiles facit; id eſt, ſo-
cietas ipſa Sanétorum, ubi pax erit,
& unitas plena, atque perfécta.
Proptéreà quippe, ſicut étiam ante
nos hoc intellexérunt héômines
Dei, Dominus noſter Jeſus Chriſtus
corpus & sanguinem ſuum in eis
rebus commendavit, quæ ad unum
aliquid rediguntur ex multis. Nam-
que aliud in unum ex multis granis
conficitur: aliud in unum ex mul-
tis àazyinis confluit. Dénique jam
exponit, quomodo id fiat, quod
lôquitur: & quid ſit manducare
corpus ejus, & sanguinem bibere
Qui manducat meam carnem, &
bibit meum sanguinem, * In me
manet, & ego in eo. Non eſt
alia natio tam grandis, quæ habeat
deos appropinquantes ſibi, ſicut
Deus noſter adeſt nobis. In me.
Divinum auxilium.

Ui manduúcat meam carnem,
& bibit meum sanguinem, in
mê manet, & ego in illo. Hoc eſt
ergo manducare illam eſcam, & il-
cum bibere potum, in Chriſto ma-
nére, & illum manéntem in ſe ha-
bére. Ac per hoc, qui non manet
in Chriſto, & in quo non manet
Chriſtus, procul dubio necç mandu-
cat ſpiritaliter carnem ejus, nec bi-
bit ejus saänguinem, licèt carnaliter

uia miſericordiam, & veritâtem

I. & viſibiliter premat déntibus ſa-
diligit Deus: * gratiam, & gloriam

licionl.

craméntum corporis & sanguinis
e dabit Dôminus. Chriſti: ſed magis tantæ rei Sacra-
3 d Ton privabit bonis eos, qui imbu- mêntum ad judicium ſibi mandu-
zudtle

lant in innocentiaz? Dñe virtùtum
eaâtus homo, qui ſperat in te.
Ex altari tuo Dômine, Chri-
ſtum sumimus, in quem cor, &

cat, & bibit; quia immundus præ-
sumpſit ad Chriſti accèdere Sacra-
ménta, quæ aliquis non dignè fu-
mit;, niſi qui mundus eſt: de qui-

lecens N
n.
Dens tüle,.

hti;e

caro noſtra exultant.
Edúùcas panem de terra, allel.
Et vinum lætificet cor héminis,
alleluja. ater noſter.
vinculis.
Evangélica léctio.
éctio ſancti Evangélii ſecúndùm
Joannem.
K illo tempore: Dixit Jeſus tur-
bis Judæorum : Caro mea vere
eſt cibus: & Sanguis meus verè
eſt potus. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Um cibo & potu id appetant
homines, ut neque esuriant;

bus dicitur: Beati mundo corde,
quéôniam ipſi Deum vidébunt.
Miſit me vivens Pater, & ego
VIVO propter Patrem : Et qui
manducat me, vivet propter me.
Cibavit illum Düs pane vitæ, &
intelléctus. Et. Glôria Patri. Et.
. Ad ſocietâtem.

Icut, inquit miſit me vivens
Pater, & ego vivo propter Pa-
trem, & qui mandúcatme, & ipſe
vivet propter me. Ac ſi diceret;
Ut ego vivam propter Patrem, id
eſt, ad illum tamquam ad majô-
rem réferam vitam meam, exina-
ni⸗

612 „ » .
aitio mea fecit, in qua me miſit.
Ut autem quisquam vivat propter
me;, participatio facit; qua man-
ducat me. Ego itaque humiliatus
vivo propter patrem; ille eréctus
vivit propter me. Si autem ita
dictum eſt, vivo propter Patrem,
quia ipſe de illo, non ille de ipſo
eſt: ſine detriménto æqualitatis
dictum eſt. Nec tamen dicéndo:
Et qui manducat me, & ipſe vivet
propter me, eiamdem ſuam, &
noſtram æ qualitatem ſignificavit,
ſed grätiam mediatoris oſtendit.
e Deum laudamus. II.
AD LAUDES;»
Apiéntia ædificavit ſibi domum,
miſcuit vinum, & poſuit men-
Sä, allel. ns regnavit.
11. Angelôrum
eſca nutriviſti pôpulum tuum, &
panem de coœlo præſtitiſti eis,allel.
Pinguis eſt panis Chriſti, &
præbébit delicias Regibus, allel.
Sacerdotes ſancti incenſum,
& panes offerunt Deo, allel.
vincénti dabo manna abſcoôn-
ditum, & nomen novum, allel.

Ratres, ego enim accépi à Dô-
mino, quod & tradidi vobis;
quoniam Dominus Jeſus, in qua
nocte tradebatur, acceèpit panem;,
& gratias agens fregit, & dixit:
Accipite, & manducàte: hoc eſt
corpus meum „ quod pro vobis
tradetur : hoc fäcite in meam com-
memorationem. gan
Erbum ſupernum prodiens,
Nec patris linquens déxteram;
Ad opus ſuum éxiens
Venit ad vitæ véſperam.
n mortem à diſcipulo;,
Suis tradéndus æmulis »
Prius in vitæ férculo
Se tradidit diſcipulis.
nibus ſub bina ſpecie
Carnem dedit & sanguinem:
Ut duplicis ſubſtantiæ,
Totum cibaret höminem,
e naſcens dedit socium,
Convéſcens in edülium:
Se moôriens in prétium,
Sc regnans dat in præmium.
ſalutaris Hoôſtia,
Quæ cœli pandis oſtium:
Bella premunt hoſtilia 5
Da robur,fer auxilium.
Tni Trinoque Domino
Sit ſempiterna gloria »,

ui vitam ſine término
obis donet in patria. Amen.
Pôſuit fines tuos pacem, allel.
Et àdipe fruméenti satiat te, all.

Ego ſum panis vivus, qui de cœlo
deſcendi: ſi quis manducaverit ex
hoc pane, vivet in ætérnum, all.

Eus, qui nobis ſub ſacramén-
to mirabili, paſſionis tuæ me-
méôriam reliquiſti: tribue, quæſu-
mus, ita nos Corporis & Säanguinis
tui ſacra myſtéria venerari, ut Re-
demptiônis tuæ fructum in nobis
jùgiter ſentiamus. Qui vivis.
. Chriſte Fili.
Qui natus es de Maria Virgine.

Allel. ,
Angeloôrũ eſca.
ratres, ego enim accépi.
Panem cœli dedit eis,
Alleluja allel. Panem.
Panem Angelorum manducavit
homo, allel. allel. oôria Patri.
Panem. Cibavit ilos ex adipe
frumenti, allel. Et de petra,
melle ſaturavit eos; allel.
Pinguis efſt panis.

—

Uotiescůmque enim mandu-
cabitis panem hunc, & cali-
cem bibetis, mortem Domini an-
nuntiabitis, donec véniat.
Cibavit illos ex adipe fru-
menti, Allel. allel. Cibavit.
Et de petra melle ſaturavit eos.
Allel. allel. GMoria Patri. Cibavit.
Eduúcas panem de terra, allel.
Et vinum lætificet cor hominiss-
alleluja. .
Vincénti.

Uicùmque manducaverit pa-
nem hunc, vel biberit calicem
Doômini indignè, reus erit corporis
& sanguinis Domini.
Edúcas panem de terra»
Alleluja, allel. Edúcas.
Et vinum lætificet cor hoôminis.
Allel, allel. Glôria Patri. Educas.
Pôſuit fines tuos pacem, allel.
Et adipe frumenti satiat te;
allelũúja.

4⁰5. . „ .
Panem de coœlo era ſäͤriſti eis
allel. Omne delectaméntum

in ſe habéntem, allel. .

ſicum ee
ins umitur
Puliönis eu
i, Afutur
Etu, alel
.
INI

Delibra

ſi⸗ Auten
Ui ad eu
II: Numdqu
llun dom
tlen in A
Iiirelern
Uihrs Iirtel
1r Cenderen
1leret min
At ephoc
Cinni dtis

CU Mliomm

ellis, v

Uenmen,

Eenkur in den
iſi Mios
(omeeteti
tüllnel

Immola

Pe in ſemp
Ullt donun
6 guicun
lonkesbo⸗
temmund ne
les Veniun
uumn, K
ul ) Ut hon
krſicchi⸗
ſ, inun
pnon tit

ino
ia. Amet
Naen,1
tint teſ

gll cett
Anducaveritt
1 Aelnum
4

Mataa Vn

Angeloi
o enimn
i gedit i
uneln
m mundu
loriale
it ilos eri
Et ehen
„ alel
ingnigekte⸗

iti ,
de tell)
ceteo hon⸗

Finceld⸗

hanenen,
bbbelitin
us elit eh⸗

et eor i⸗
1 ti
s Men,
uti aun

Gherttti
Geleme

el

O ſacrum convivium, in quo Chri-
ſtus sumitur: recolitur memoria
paſſiônis ejus: mens implétur gra-
tia, & futuræ gloriæ nobis pignus
datur „ allel.
eus, qui nobis.
F E R I A S EX T A.

De libro primo Regum.

Snit autem vir Dei ad Heli, &
Vait ad eum: Hæc dicit Domi-
nus; Numquid non apeértèe revela-
tus ſum domni patris tui „ cum
eſſent in 6.gy pto in domo Pharaoô-
nis: Et elégi eum ex omnibus tri-
bubus Iſrael mihi in ſacerdotem,
ut, aſcénderet ad altare meum,
adoléret miuni incenſum, & por-
taret ephod coram me, & dedi
domui batris tui omnia de ſacrifi-
ciis filiorum Iſrael. Quare calce
abjeciſtis, victimam meam, & mu-
nera mea, quæ præcepi, ut offer-
réntur in templo: & magis hono-
ràſti filios tuos, quam me, ut
comederétis primitias omnis ſacri-
ficii Iſrael populi mei?
Immolabit hœdum. 408.

Roptéreà ait Dominus Deus
Iſrael: Loquens locutus ſum;
ut domus tua, & domus patris tui
miniſtraret in conſpectu meo us-
ue in ſempitérnum. Nunc autem
icit Dominus: Abſit hoc à me:
ſed quicumque glorificaverit me;
glorificabo eum: qui autem con-
temnunt me, erunt ignobilee. Ecce
dies veniunt, & præcidam brachin
tuum, & brachium domus patris
tui, ut non ſit ſenex in domo tua.
Et videbis æzmulum tuum in tem-
Elo , in uniyerſis proſperis Ifrael:
,non erit ſenex in domo tua om-
nibus diebus. Verumtamen non
auferam penitùs virum éx te ab al-
tari meo: ſed ut deficiant oculi
tui, & tabeſcat àänima tua: & pars
magna domus tuæ moriétur;, cùm
ad virilem ætatem vénerit.
Comedétis carnes. 408.

Oc autem erit tibi ſignum,
. .
dquod venturum eſt duobus fi-
liis tuis, Ophni & Phinces: in die
uno moriéntur ambo. Et ſuſcitabo
mihi ſacerdotem fidelem; qui jux-
ta cor meum & animam meam fa-

. 12
ciet: & ædificabo ei domum ade.
lem, & ambulabit coram Chriſto
meo cunctis diébus. Futùrum eſt
autem, ut quicumque remanſerit in
domo tua, véniat, ut orétur pro eo,
& ôfferat nummum argenteum, &
tortam panis, dicàtque dimitte me
bbſecro, ad unam parté facerdota-
lem, ut comedam buccéllam panis.
Reſpexit Elias. 408.

De Serméne S. Thomæ Aquinatis.

Onvenit itaque devotiôni fide-
lium, ſolémniter recoôlere in-
ſtitutiònem tam ſalutiferi , tam-
que mirabilis Sacramenti, ut in-
effabilem modum divinæ, præsen-
tiæ in Sacramento visibili veneré-
mur: & laudétur Dei poténtia »
quæ in Sacraménto eoôdem tot mi-
rabilia operatur: nec non & de
tam ſalubri, tamque ſuavi beneficio
exſolvantur Deo gratiarum debitæ
actiéônes. Verùm etſi in die cornæ,
quando Sacramentum prædictum
nôſcitur inſtitùtum, inter Miſsarum
ſolemnia de inſtitutiòne ipſius ſpe-
cialis mentio habeatur: totum ta-
men residuum ejúsdem dieéi sffici-
um ad Chriſti paſſiônem peêrtinet »
circa cujus veneratiônem Eccléſia
illo témpore occupatur.
Cœnantibus illis. 409.

T autem integro celebritàâtis
Officio inſtitutionem tanti Sa-
craménti recôleret plebs fidelium,
Romanus Poôntifex Urbanus IV.
hujus Sacramenti devotioône af-
fécus piè ſtatuit præfatæ inſtitu-
tiéënis memoriam prima quinta
Feria poſt Octàavam Pentecoſtes 2
cunctis fidélibus celebrari: ut qui
per totum anni circulum hoc Sa-
craménto utimur ad ſalutem;, ejus
inſtitutioônem illo témpore ſpecia-
liter recolamus „ quo Sspiritus
ſanctus corda diſcipulorum edo-
cuit ad plene cognoſcenda hujus
myſtéria Sacraménti. Nam & in eo-
deém témpore cœpit hoc Sacra-
méntum à fideélibus frequentari.
Accépit Jeſus. 410.

T autem prædicta quinta Fé-
ria, & per Octavas iequentes;
ejus ſalutaris inſtitutionis honori-
ſicentius agatur memoria, & ſoléêm-
nitas de hoc celébrior habeatur:

oco diſtributionum materialium,

Aua

qur in Ecclsſtis cathedtäalibus lar-
giúùntur exiſténtibus Horis Cano-
nicis nocurnis, palitérque diur-
nis, pPræfatus Romanus Poôntifex
eis, qui ejüsmodi Horis in hac ſo-
lemnitate perſonaliter in Eccléſiis
interfũerint, ſtipendia ſpiritualia,
Apoſtolica largitiôòne concéſtit:
quatenus Re hæc fidéles ad tanti
Feſti celebritatem avidiùs & co-
piòôſius convenſrent.
Ego ſum panis vitæ. 410.

eEctio ſancti Evangélii ſecúndaàm
. Joannem.

R illo témpore: Dixit Jeſus tur-
bis Jjudæorum: Caro mea, verè
eſt cibus; & ſanguis meus, verè
eſt potus. Et réliqua.
De Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Erba Dômini ex Evangélio,
quæ ſermonem priſtinum con-
ſequuntur, audivimus. Hinc ſer-
mo debétur auribus & mentibus
veſtris, & hodierna die non im-
ortunus eſt. Eſt enim de coôrpore
omini, quod dicebat ſe dare ad
manducandum propter ætérnam
vitam. Expôſuit autem modum
attributiònis hujus, & doni ſui,
uomodo daret carnem ſuam man-
ucare, dicens: Qui manducat
carnem meam, & bibit sänguinem
meum, in me manet, & ego in il-
lo. Signum, quia manducavit, &
bibit, hoc eſt, ſi manet, & mané-
tur: ſi habitat, & inhabitatur, ſi
hæret, ut non deſeratur.
Qui manducat. 411.

Oc ergo nos dôcuit, & ad-
moônuit myſticis verbis, ut ſi-
mus in ejus corpore ſub ipſo capi-
te, in membris ejus, edentes car-
nem ejus, non relinquéntes unita-
tem ejus. Sed qui aderant „ plures
non intelligéndo ſcandalizati ſunt:
non enim cogitabant, hæc au-
diéndo, niſi carnem, quod ipfi
erant. Apôſtolus autem dicit, &
verum dicit: Sapere ſecundùm
carnem;, mors eſt. Carnem ſuam
dat nobis Dôminus manducare:
& sapere ſecundùm carnem, mors
eſt. Cùm de carne ſua dicat, quia
ibi eſt vita ætérna : ergo nec car-
nem debémus sapere ſecùndum
carnem;, ſicut in his verbis. Multi
itaque audientes, non ex inimicis,

ſed ex diſcipulis ejus, dixérunt:
Durus eſt hic ſermo, & quis poteſt
eum audire?
Miſit me vivens Pater. A1I.

I. diſcipuli durum habuérunt
iſtum ſerméônem, quid inimici?
Et tamen ſic oportébat, ut diceré-
tur, quod non ab omnibus intel-
ligerétur. Secrétum Dei inténtos
debet facere, non advérſos: iſti
autem citò defecérunt, talia lo-
quente Dômine Jeſu Chriſto. Non
credidérunt aliquid magnum di-
centem, & verbis illis aliquam
gratiam cooperiéntem . ſed prout
voluerunt, ita intellexérunt,, &
more höminum : quia pôterat
Jeſus, aut hoc diſponéebat Jeſus,
carnem, qua indútum erat Verbum,
véluti concisã diſtribúere credén-
tibus in ſe. Durus eſt, inquiunt,
hic ſermo, quis poteſt eum audire.
e Deum laudamus. I1. 4
A B B A T O

De libro primo Regum.

Uer autem Sâmuel miniſtrâbat
Doômino coram Heli, & ſetmo
Dômini erat pretiôſus in diebus
illis, non erat viſio maniféſta. Fa-
Ktum eſt ergo in die quadam, Heli
jacébat in loco ſuo, & oculi ejus
caligaverant, nec poôterat videre:
lucérna Dei antequam extingue-
réêtur, Samuel dormiébat in templo
Dômini, ubi erat Arca Dei. Et vo-
cavit Doôminus Samuel. Qui re-
ſpondens ait : Ecce ego. Et cu-
cúrrit ad Heli, & dixit: Ecce ego:
vocâſti enim me. Qui dixit Non
vocavi: revértere, & dormi. Et àbiit,
& dormivit. Et adjécit Doôminus
rurſum vocare Samuelem. Confur-
génsque Samuel; abiit ad Heli; &
dixit: Ecce ego: quia vocàſti me.
Qui reſpondit: Non vocavi te, fili
mi, revértere & dormi. Porroô Saà-
muel necdum ſciébat Däm, neque
revelatus fuerat ei ſermo Domini.
Immolabit hœdum. 408.

T adjécit Dôminus, & vocavit

adhuc Samnélem teértio. Qui
consurgens abiit ad Heli, & ait :
Ecce ego, quia vocaâſti me. Intellé-

Xit ergo Heli, quia Dôminus vocas

ret puerum: & ait ad Ssamuelem:

Vade, & dormi: & ſi deinceps vocaà-

Verit te, dices: Lôquere Doômine,
qui⸗

uin audit
Aunuel,
lt enit Do
rit, Kut
nel, dan
Uete Domi

iii nnele
mi i
b lum. 1
us eſt ſenn
Duninusa
eis me, H
ee aldat
ſumonem
us cicta
e el Annn
non al
leſponditel
Mumn eſt i
(lefit aute
(IAt aum ee
busretb
Morit un
ſe berlide
lopheta e
Relbez

ſermos.

1Nmſten

8) Cet
glis el

hater, a

n Dei inter
1dretlos:
funt, talu
n Chriſto N
id menmm
8 Mir
ten: ſedn
elleretunt,
glit hotl
ſponehn Nr
metatſihe
tibuete
eſt; IIqun
eſt euun u.
II.

A T 0
mo Resun.

el nünitt
Hell, Aln
olus in i
quadim,1
& Oelle
potetet ii⸗
Uam etii
ebat in ten
len ei hi
tünel. n⸗
e ee
irit Eatet⸗

quia audit ſervus tuus. Abiit ergo
Ssamuel, & dormivit in loco ſuo.
Et venit Dominus, & ſtetit: & vo-
cavit, ſicut vocaverat ſecundo: Sa-
muel, Samuel. Et ait Samuel: Lo-
quere Domine;, quia audit ſervus
tuus. Et dixit Dominus ad Samue-
lem: ecce ego facio verbum in
Ifrael, quod quicumque audierit,
tinnient ambæ aures ejus. In die
illa ſuſcitabo adyersum Heli ôm-
nia, quæ locuútus ſum ſuper domum
ejus: incipiam & complébo.
Comedetis carnes. 408.

Ormivit autem Samuel usque
α mané; aperuitque oſtia domus
Doômini. Et Sâmuel timébat indi-
care viſiénem Heli. Vocavit ergo
Heli Samuélem, & dixit: Samuel
filli mi! Qui reſpondens;, ait: Præ-
ſto ſum. Et interrogavit eum:
Quis eſt ſermo, quem locutus eſt
Dominus ad te? oro te, ne celave-
veris me. Hæc faciat tibi Deus, &
ke addat , ſi abſconderis à me
ermonem ex omnibus yerbis,
quæ dicta ſunt tibi. Indicavit ita
ue ei Samuel univérſosſermoônes,
non abſcondit ab eo. Et ille
reſpondit: Dominus eſt: quod bo-
num eſt in oculis ſuis „„faciat.
Crevit autem Samuel, & Dominus
erat aum eo, & non cécidit ex om-
nibus verbis ejus in terram. Et co-
gnovit univérſus Iſrael à Dan us-
que Berſabée, quod fidélis Samuel
Prophéta eſſet Doômini.
Reſpéxit Elias, 408.

Sermo S. Joàannis Chryséôſtomi

ceſsarium eſt dilectiſſimi,
myſteriôrum diſcere miracu-
lum, quodnam ſit, & quare ſit
datum, & quæ ejus rei utilitas.
Unum corpus efficimur: membra;,
inquit ex carne ejſus, & cx Oofli-
bus ejus: ſequamur autem ini-
tiati, quæ dicuntur. Ut itaque
non tantum per charitatem hoc
fiamus, verùm étiam ipfſa re, in
illam miſceamur carnem : hoc
namque per eſcam efficitur, quam
largitus eſt nobis, volens oſtende-
re deſiderium, quod erga nos ha-
bet. Propterea ſemetipiam nobis
immiſcuit, & corpus inum in nos
contemperavit, ur unum quid ſi-
mus tamquam corpus capiti coap-

. . 415
tätum: ardénter enim amântium
hoc eſt.,
Coœnantibus illis. 409.

Amquam leônes igitur ignem
1 ſpirantes ab illa menſa rece-
damus, facti diabolo terribiles,
& caput noſtrum mente revolven-
tes, & charitatem, quam erga nos
oſtendit. Nam paréntes quidem
aliis ſæpè filios tradunt aléndos 2
ego autem, inquit, non ita;, ſed
carnibus meis alo , & meipſum
vobis appôno, vos omnes generoô-
ſos eſſe volens, & ſpem bonam de
futùúris vobis præbens, quippe qui
vobis hic me ipſum tradidi, mulſtò
magis id in futuro faciam. Volui
frater veſter fieri , carni propter
vos & sanguini communicavi, vo-
bis viciſſim ipſam carnem & san-
guinem, per quæ cognatus veſter
factus ſum, trado.
Accépit Jeſus. 410

Ttendàmus itaque nobis ipſis,
dilectiſſimi, talibus fruéntes
bonis: & cùm àaliquid turpe dice-
re voluérimus, vel nos ab ira cor-
ripi vidérimus, vel alio quopiam
hujusmodi vitio, conſidéremus »„
quibus facti ſumus digni;: talisque
cogitatio nobis irrationabilium
môtuum ſit correétio. Quotquot
igitur hujus participes corporis
efficimur, quotquot sanguinem
deguſtamus, cçogitéemus , quod
illum ſurſum ſedéntem „ qui ab
Angelis adorätur incorruptibili
vicinus virtůti, huncg deguſtamus.
Hei mihi, quot ad ſalutem nobis
viæ! Nos corpus ſuum effécit, nobis
ſuum communicavit corpus,, &
horum nos nihil à malis avértit.
Ego ſum. 410.

éctio ſandti Evangélii ſecundàùm
Joannem.

IN illo témpore: Diait jeſus turbis
Judæorum: Caro mea;, veré e
cibus „ & ſanguis meus, veréè eſt
potus. Et feliqua.
De Homilia ſanéti Auguſtini Epiſc.

Iximus, fratres „ hoc Domi-
num commendâſſe in mandu-
catione carnis ſuæx,; & potatione
is fſuizut in illo maneamus,

sanguinis 1 1
GEE 1 Manémus au-

— ipfe in nobis.
tem in illo, cum ſumus membra
elus

416 4Aà .
ejus: manet autem ipſe in nobis,
cùm ſumus templum ejus. Ut au-
tem ſimus membra ejus, unitas nos
compaginat, ut compaginet unitas,
uæ facit niſi charitas? Et charitas
ei unde à Apoſtolum inteérroga.
Charitas, inquit, Dei diffuſa eſt
in cordibus noſtris per Spiritum
ſanctum, qui datus eſt nobis.
Qui manducat. 411.

Rgo ſpfritus eſt, qui vivificat:
Spiritus enim facit viva mem-
bra: nec viva membra ſpiritus fa-
cit, niſi quæ in corpore, quod vé-
getat ipſe ſpiritus, invenerit. Nam
Spiritus, qui eſt in te homo, quo
conſtas, ut homo ſis, numquid vi-

vificat membrum, quod ſeparàtum

invéenerit à carne tuaèspiritum tu-
um dico animam tuam. Anima tua
non viv ificat, ni ſi membra, quæ ſunt
in carne tua; unum ſi tollas, jam
non vivificatur ex anima tuajquia
unitati corporis tui non copulatur.
Miſit me vivens Pater. 41I.

c dicuntur, ut amémus uni-
tatem, & timeamus ſepara-
tionem. Nihil enim ſic debet for-
midare Chriſtianus, quàm ſeparari
à Corpore Chriſti. Si enim ſepara-
tur à Corpore Chriſti, non eſt
