intende deprecationem meam-
uribus pércipe orationem mea;:*
non in labiis dolòôſis. .—
e vultu tuo judicii meum pro⸗
deat: * culi tui videant æquitates.
robäſti cor meum, & viſitaſti
nocte: * igne me examsihafti, &
non eſt inventa in me iniquitas.
[R non loquarur os menum opera
hô minum: † propter verba labiora
A a tuo-

*

. ainz
tôrum ego cuſtodivi vias duras.
Hérfice greſſus meos in sémitis
tuis: * ut non moveantur veſtigia
mea.
go clamavi, quôniam exaudiſti
me Deus: * inclina aurem tuam
mihi, & exâudi verba mea.
irifiea miſericôrdias tuas, * qui
ſalvos facis ſperantes in te.
reſiſténtibus déxteræ tvuæ cuſto-
di me, * ut pupillam oculi.
ub umbra alarum tuàarum prôte
ge me: * à facie impioôrum, qui
me afflixérunt.
Inimici mei äànimam meam cir-
cumdederunt, adipem ſuum con-
clusérunt: * os eôrum locútum
eſt ſuperbiam.
Qrojicientes me nunc circumde-
dérunt me: * culos ſuos ſtatué-
runt declinare in terram.
Suſceperunt me ſicut leo paratus
ad prædam & ſicut catulus leoô-
nis habitans in abditis.
xürge Dômine, præveni eum,
& ſupplànta eum: * éripe animam
meam ab impio, frameam tuam
ab inimicis manus tuæ.
Dômine à paucis de terra divide
eos in vita eòrum: * de abſconditis
tuis adimpletus eſt venter eoòrum.
5aturati ſunt filiis: & dimisérunt
reliquias ſuas parvulis ſuis.
Ego autem in juſtitia apparébo
conſpéctui tuo: " ſatiäbor, cùm
apparuũerit gloria tua.
n Adventu; Afa. Rex noſter
advéniet Chriſtus, quem Joannes
Prædicavit Agnum eſſe ventuúrum.
A Ecce vénio.
Per Annum:, Ahna, Psopter verba
labiorum tuòrum ego cuſtodivi
vias duras. A Diligam te.

Iligam te Dômine fortitúdo
L mea: * Doôminus firmaméen-
tum meum, & refügium meum, &
liberator meus.
eus meus adjútor meus, * & ſpe-
räbo in eum.
rotéctor meus, & cornu ſalutis
meæ, * & ſuſcéptor meus:
audans invocabo Dominum: *

& ab inimicis meis ſalvus exo.

ircumdedérunt me dolôͤres mor.
tis: * & torréntes iniquitatis
conturbavérunt me.
oloôres inférni circumdedérunt
me: * præoccupavérunt me laquei
mortis.
n tribulatiõne mea invocavi Dô-
minum, * & ad Deum meum cla-
mavi

t exaudivit de templo ſanco

ſuo vocem meam: † & clamor
meus in conſpeéctu ejus introivit
in aures ejus.
ommôta eſt, & contrémuit ter-
ra: * fundaménta moöntium con-
turbata ſunt, & commôta ſunt,
quoniam iratus eſt eis.
ſcéndit fumus in ira ejus, & ignis
à facie ejus exarſit: * carbones
ſuccenſi ſunt ab eo.
ncelinavit cœlos, & deſcendit, *
& caligo ſub pedibus ejus.
t aſcéndit ſuper Chérubim, &
volavit : * volavit ſuper pennas
ventôrum.
t péſuit ténebras latibulum ſu-
um; in circuitu ejus tabernaculum
ejus: * tenebroôla aqua in nùbibus
aeris.
Præ fulgôre in conſpectu ejusnu-
bes tranſiérunt: * grando, & car-
boônes ignis.
t intonuit de cœlo Dominus, &
Altiſſimus dedit vocem ſuam: *
grando, & carbones ignis. .
t miſit ſagittas ſuas, & diſſipavit
eos: * fülgura multiplicavit, &
conturbavit eos.
Et apparuérunt fontes aquarum, *
& revelata tunt fundaménta orbis
terrarum. „
Ab increpatiéône tua Déômine, *
ab inſpiratiône ſpiritus iræ tuæ.
iſit de ſummo;, & accépit me: *
& alsůmpſit me de aquis multis.
ripuit me de inimicis meis for-
tiſſimis „ & ab his, qui odeérunt
me: * quoniam contortati ſunt
luper me.
rævenérunt me in die afflictionis
meæ: * & factus eſt Dôminus pro-
téctor meus.
Er edüxit me in latitúdinem: *
ſalvum me fecit, quoôniam voôluit
me.
t retribuet mihi Dôminus ſecùn-
dùm juſtitiam meam: * & ſecun-
dùm puritätem manuum mearum
retribuet mihi.
uia cuſtodivi vias Déômini, * nec
impie geſſi à Des moe.

e slias
tes iniguiin

cumiettn
tunt me lige

invocidi
um meum e

templo ſand-
: * & dan
ejus intton

conttémuittt
montilum an
commota lun
eis.
ira ejus, A in
t: (abo

0, 1
& deſcendit
us ejus,
Chetubim,
it lupet pemn

s latibuln
s tabeltuelld
aqua in nubi

nſpeckn eſnen
grando, &d

lo Dominis
vocemn ſuam
re i ignis,
a5; & Cilſi
ultiplicarit,

ntes Aauund
ndammenti dl

tus Dönint
iritus iie
Saccehitn
aglis nli

1
contottui⸗ 4

nie Ki
lonin 1

letitücinen.
guöniunt

nns
an⸗ rEl
umuun nen

35 Domini

uôniam ômnia judicia ejus in
conſpéctu meo; * & juſtitias ejus
non répuli a me.
Et ero immaculatus cum eo: * &
obſervabo me ab iniquitâte mea.
t retribuet mihi Dns ſecundùm
juſtitiam meam: * & ſecundum
puritatem manuum mearum in
anſpectn oculòrum ejus.
um Sancto ianctus eris: * & cum
viro innocente innocens eris.
Et cum elécto eléctus eris: * &
cum perverſo pervertéris.
Quoôniam tu populum
ſalvum facies:
borum humiliâbis.
Quoniam tu illúminas lucérnam
meam Domine: * Deus meus illu-
mina ténebras meas.
Quôniam in te eripiar à tentatioô-
ne, * & in Deo meo transgrédiar
murum.
dNeus meus impollúta via ejus,
eloquia Domini igne examinata: *
protéctor eſt omnium ſperantium
in ſe.
Quôniam quis Deus præter Dömi-
num? „ aut quis Deus præter De-
um noſtrum?
5 eus, qui præcinxit me virtúte: *
&£ pôtuit imaculatam viam meam.
ui perfécit pedes meos tanquam

hümilem

cervoôrum, * & ſuper excélſa ſta-

tuens me.
ui docet manus meas ad præ-
lium: * & poſuiſti, ut arcum æ-
reum, brachia mea.
t dediſti mihi protectiônem ſa-
lùtis tuæ. * & déxtera tua ſuſcépit

me.
Eit diſciplina tua corréxit me in fi-
nem : *X & diſciplina tua ipſa me
docebit.
ilatãſti greſſus méos ſubtus me: *
& non ſunt infirmata veſtigia
mea.
erſequar inimicos meos, & com-
prehendam illos: * & non conver-
tar, donec deficiant.

Qonfringam illos, nec pôterunt pe.
ſtare, * cadent ſubtus pedes meos. 1
& præcinxiſti me virtäte ad bel-
lum „* & ſapplantaſti inſurgéntes Ir

in me ſubtus me.

&t inimicos meos dediſti mihi*

dorſum: *X & odiéntes me diſper-
gidiſti.
CSlamavérunt, nec exat, qui ſalvos
faceret, ad Doôminum: * nec exau-
Adivit eos. .B
Kt comminuam eos ut puúlverem

* & oôculos luper-

9
ante fäciem venti: * ut lutum
plateärum delébo eos.
ripies me de contradictioònibus
pôpuli: „ conſtitues me in caput
Séntium.
opulus, quem non cognòôvi, ſervi-
vit mihi: * in auditu auris obedi-
vit mihi.
ilii alieni mentiti ſunt mihi,
filii aliéni inveterati ſunt;, & a⸗
dicavérunt à sémitis ſuis.
ivit Döminus „ & benedictus
Deus meus, * & exaltétur Deus
ſalutis meæ.
eus, qui das vindictas mihi, &
lubdis populos ſub me, * liberator
meus de inimicis meis iracundis.
t ab inſurgéntibus in me exaltà-
bis me: * à viro iniquo eripies me.
Proptereà confitébor tibi in natio-
nibus Dömine: * & nômini tuo
pſalmum dicam.
AQ agnificans ſalütes Regis ejus, &
faciens miſericordiam Chriſto ſuo
David, * & sémini ejus usque in
ſxculum. .
entu, Anag. Ecce, venio
citò, & merces mea mecum eſt,
dicit Dominus; dare unicuique ſe-
cçundùm pera ſua.
Emitte Agnum Die Domina-
tôrem terræ. R. De petra desérti
ad montem filiæ Sion.
na. Diligam te
Domine virtus mea.
y. Quôniam tu illúminas lucér-
nam meam Dne. &. Deus meus
illumina tenebrqs meas,
y. Scapulis ſuis
obumbrabit tibi.
Be. Et ſub pennis ejus ſperaàbis.
P 15 De ore
lesnis libera me Bomine.
B. Et à cornibus unicornium hu-
militatem meam.

ia. Allelûja,
Quem quæris mülier? alleluja, vi-
véntem cum mortuis? allel. allel.
Surréxit Dominus vere, allel.
Et apparuit Simôni, allel.
ater noſter.
IN III. NOCTURNO.
. Gabriel Angelus.
Non ſunt loquè læ
Alleluſa „

Oeli enarrant t glöriam Dei 2 „
& opera manuum ejus annuún-
tiat fiꝛmamentum.
ies diéi erâctat verbum, *† & nox
nocti indicat ſcientiam.

A £ n

„JT0
Non ſunt loquélæ, neque ſermô-
Res, *W quorum non audiantur vo-
CecS eoôrum.
In omnem terram exivit ſonus
eôrum: * & in ſfines orbis terræ
Yerba eôrum.
n ſole pôſuit tabernâculum ſu-
um: * & ipſe tanquam ſponſus
procédens de thalamo ſuo.
xultavit ut gigas ad curréndam
Viam: † à ſumo cœlo egréſſio ejus.
Et occurſus ejus usque ad ſum-
mum ejus: * nec eſt, qui ſe ab-
ſcondat à calôre elus.
ex Düi immaculata, convertens
animas: * teſtimonium Dñi fidéle,
ſapiéntiam præſtans parvulis.
uſtitiæ Domini rectæ, lætificantes
corda: *præcéptum Doômini luci-
dum;, illuminans oculos.
Timor Domini ſanctus pêrmanens
in ſæculum ſæculi: * judicia Domi-
ni vera, juſtificata in ſemetipſa.
eſiderabilia, ſuper aurum, & laà-
pidem pretioſum multum;: * &
dulciora ſuper mel & favum.
Stenim fexve tuus cuſtôdit ea:* in
cuſtodiëdis illis retributio multa.
Jelicta quis inte lgit 2 ab occultis
meis munda me: * & ab aliénis
parce ſervo tuo.
Si mei non fúerint dominaâti,
tunc immaculatus ero: * & emun-
dabor à delidto maximo.
t erunt, ut complaâceant eléquia
oris mei: * meditatio cordis
mei in conſpéctu tuo ſemper.
Domine adjütor meus, * & Re-
demptor meus.
is. Gabriel An
gelus locçutus eck Mariæ, dicens:
Ave gratia plena, Dominus tecum:
Benedicta tu inter mulieres.
A a. Maria dixit.
. Non ſunt lo-
gueiæ, . neque ſermônes quorum
non audiantus vocçes eorum.
Anas., Exaudi
Xaudiat Döminus in die
tribulatio. 1s ⸗ † prôtegat te
nomen Dei Jacob⸗
ittat tibi auxilium de ſancto: *
& de Sion tueatur te.
M emor ſit omnis ſacrificii tui: *
& holocauſtum tuum pingue fiat
Pribuat tibi ſecůndùm cor tuum*
& omne consilium tuü confirmet.
ætàbimur in ſalutari tuo, * & in
nôminebei noſtri magnificäabimur.
Impleat Dôminus omnes petitioô-
nes tuas;: † nunc cognovi, quo-

niam ſalvum fecit Dôminus Chri-
ſtum ſuum.
xaudiet illũ de cœlo ſancto ſuo:*
in potentatibus ſalus dexteræ ejus.

Ni in cürribus, & hi in equis: *

nos autem in nomine Domini Dei
noſtti invocàâbimus.
pſi obligati ſunt, & cecidérunt: *

nos autem ſurréximus, & erééti

ſumus.
ômine ſalvum fac regem: * &
exaudi nos in die, qua invocavé-
rimus te.

Maria dixit: .

Putas, uafis eſt iſta ſalutatio, quia
conturbata eſt anima mea; & quia
paritra ſlum Regem, qui clauſtrum
virginirati⸗ meæ non violabit?
In Adventu.

Exaudiat te

Doôminus in diè tribulationis.
Domine.

Omine in virtůte tua rbi⸗

tur Rex;: * & ſuper ſalutare
tuum exultäbit veheménter.

eſidérium cordis ejus tribuiſti

ei: * & voluntate labiôrum ejus
non fraudâſti eum.

uoôniam præveniſti eum in bene-

dictiéônibus dulcédinis: * poſuiſti
in càpite ejus corônam de lapide
pretioôſo.
tam petiit à te: * & tribuiſti ei
longitúdinem diérum i in ſæaculum »
& in ſæculum ſæculi.
agna eſt gloria ejus in ſalutaâri

tuo: * gloriam & magnum decò⸗-

rem impoônes ſuper eum.
Moôniam dabis eum in benedi-
cioônem in ſæculum ſæculi: * læ-
tincàbis eum in gaudio cum vultu
tuo.
uoniam Rex ſperat in Domino: *
& in miſericordia Altiſſimi non
commovébitur

nveniatur manus tua omnibus

inimicis tuis: *† déxtera tua invé-
niat omnes, qui te odérunt.
ones eos ut clibanum ignis in
témpore vultus tui: * Dominus in
ira ſua conturbäbit eos, & devo-
rabit eos ignis.
Nrucktum eorum de terra perdes: *

& ſemen eorum à filiis hominum.,

néniam declinavérunt in te ma-
la: * cogitavérunt cansilia, quæ
non potuérunt ſtabilire.
nôniam ones eos dorſum, * in
réliquiis tuis præparabis vultum
eorum.
Exaltare Dñe in virtute tua: * can-
tabi-

Uubimus⸗

ummi R
Dinum,
Cecürſum
iet, & 1
Ugree
ſaco ſuea
lopulum

u labi
Die in vin
s, & P

tündabit
inebis à

tum impi
Et cul
heam.

Voll ſier⸗
lerit do⸗

1 Ber
hum .
eteryu
Ueratur
diomne
ile P

n bili
ſacus,
Uhinue
enfunt
tlie
el koual
akohe

lan
Krius
eer O
itetn
em i

minus Ct:

o ſinctoluns
dextere ein
iin eqis3
e Domini de

cecidetum,
ius, & ere

regem: 1
ua inyort

Matia Giitt

lutätio, git

1mea; 0
gliclauſttun
Fiolibit!

Exäudiat t
lationis,

e tin letib,
uper ſalutin
emeéntet.
ejus ikut
labiotum ein
eum in bent
is: oult
am ge Nuhid
tuͤbuili⸗
n inſeculunm

aenum deds
um.
in benel⸗
ſeculi: 1
Lio cun fun
rin hünin,
Altikiuni ne
uu önmniun
ters lua ini⸗

tabimus, & pſallemo virtutes tuas,

In Advéntu
Iummi Regis mundéntur corda ho⸗
minum, ut digne ambulemus in
occùrſum illius: quia ecce vé-
niet, & non tardabit.
g. Egrediétur Dôminus de loco
ſancto ſuo. zi. Veniet, ut ſalvet
populum ſuum.

tua latabitur Rex. Exaltare
Däüe in virtüte tua. Cantabi-
mus, & pſallémus virtútes tuas.
ge Scuto cir-
cumdabit te veritas ejus. Non
timébis à timore noctürno.
Te Ne perdas
cum impiis Deus änimam meam.
Et cum viris sänguinum vitam
meam.
Allel.
Noli flere Maria, alleluja: reſurx-
réxit Dominus, alleluja;, allel.
« Gayiſi ſunt diſcipuli, allel.
Viſo Domino, allel. D

Fater noſter., vinculis.

E Beum laudamus: te Pomi-
num confitemur.
Te ætérnum Patrem: omnis terra
veneratur.
Tibi omnes Angeli: tibi cœli, &
univerſæ poteſtates.

Tibi Cherubim, & Séraphim,

inceſsabili voce proclamant.
Sancktus, Sanctus, gSancktus „
Dominus Deus Sabaoth.
Pleni ſunt cœli & terra: Majeſtâ-
tis gléôriæ tuæ.
Te glorioôſus Apoſtolôrum chorus.
Te Prophetarum laudabilis nüme-
rus.
Pe Maärtyrum canditâtus laudat
exércitus.
. Sancta

Pe per orbem terräarum;
confitétur Eccleſia.
Zatrem immenſæ Majeſtatis.

Düe in virtute

1II

enerandum tuum verum, & uni-

cum Filium.
anctum quoq; Paraclitum Spirici.
u Rex gioriæ Chriſte.
u Patris ſempirérnus es Filius.
u ad liberandum ſuscepturus ho-
minem;, non horruiſti Virginis
uterum.
Tu devicto mortis aculeo: ape-
ruiſti eredentibus regna coléôrum.
Tu ad déxteram Dei ſedes: in glo⸗
ria Patris.
Judex créderis eſſe venturus.
Ce ergo quæſumus, tuis famulis
subveni, quos pretiôſo sanguine
redemiſti.
Mtérna fac cum Sanctis tuis: in
gloria numerari.
Salvum fac populum tuum Däe:
& bénedic hæreditati tuæ.
Et rege eos; & extôlle illos usque
in ætérnum.
Per singulos dies benedicimus te.
Et laudamus nomen tuum in ſ[æ-
culum: & in ſæculum ſæculi.
Hignare Doômine die iſto :
peccatoô nos cuſtodire.
Miſerere noſtri Domine;: milſeré-
re noſtri.
Fiat miſericordia tua Dômine ſu-
per nos: quemadmodum ſperavi-
mus in te. .
In te Donine ſperävi: non con-
fundar in ætérnum.
A D LAUDES.
Eus in adjutôrium meum in-
ténde. Dômihe ad adju-
vändum me feſtina. Gloria Pa⸗
tri,; & Filio, & Spiritui ſanéto.
ticut erat in principio, & nunc;,
& ſemper, & in iæcula ſæculorum,
Amen. Allel. vel Laus tibi Dô;
mine, Rex æternz gloriæx.

ſine

Alleluja. 8 92
Ominus regnâvit;, decôrem in-
Dress eſt: * indutus eſt Domi-
nus fortitdinem, & præcinxit ſe.
Stenim firmavit orbem terræ, *
qui non commovébitur.
arata ſedes tua ex tunc: * à ſæ-
culo tu es.
Elevavérunt flmina Domine: *
elevavérunt flumina vocem ſuam.
levaverunt flmina fluctus ſuos,*
à vocibus aquarum multarum.
Mirabiles elationes maris, * mirà:
bilis in altis Dominus.

12
Peſtiménia tua credibilia facta
funt nimis: * domum tuam decet
ſanctitüdo Dôömine in longitudi-
nem diérum.
Ubilâte Deo omnis terra: * ſer-
vite Dômino in lætitia.
Entroite in conſpéétu ejus, * in
exultatiône.
citòte, quòôniam Dôminus ipſe
eſt Deus: * ipſe fecit nos, & non
ipſi nos.
pulus ejus, & oves paſcuæ ejus: *
introite portas ejus in confeſſiò-
ne atria ejus in hymnis: confité-
mini illi.
Laudaâte nomen ejus, quôniam
fuavis eſt Döminus, in ætérnum
miſericordia ejus: * & usque in
generatiõnem „ & generationem
Véritas ejus.
Eus Deus meus; ad te de
4 luce vigilo.
Bitivit in te inima mea, * quam
multipliciter tibi caro mea.
In terra desérta „ & invia, & ina-
quòſa ² * fic in ſanécto apparui ti-
bi, ut vidérem virtùtem tuam, &
glõriam tuam.
Nuôniam melior eſt miſericordia
tua ſuper vitas: " labia mea lau-
dabunt te.
Sic benedicã te in vita mea, * & in
noômine tuo levabo manus meas.
5ðicut adipe & pinguédine replea-
tur änima mea: * & labiis exul-
tationis laudabit os meum.
Si memor fui tui ſuper ſtratum
meum, in matutinis meditabor in
te: X* quia fniſti adjutor meus.
t in velaménto alarum tuarum
Exultäbo „adhæſit anima mea poſt
te: me ſuſceépit déxrera tua.
pfi vero in vanum quæſiérüt äni-
zmam meam, introibunt in inferio-
ga terræ; tradéntur in manus gla-
dii, partes vúlpium erunt.
ex veroô lætabitur in Deo, lauda-
bùntur omnes, qui jurant in eo: *
quia obſtructum eſt os loquentium
iniqua. Ioria.

NEus miferetur, noſtri, & bene-
dicat nobis: illuminet vultum
ſuu iuper nos, & miſereatur noſtri.
It cognôſcamus in terra viam tu-
am „ * in omnibus Géntibus ſalu-
tare tuum.
onfiteantur tibi ppuli Deus: *
gonfiteântur tibi pépuli omnes.
Læténtur, & exúltent Gentes: *

quéniam judicas pépulos in æqui-
tate, & Gentes in terra dirigis.
onfiteantur tibi bôpuli Deus;,
confiteantur tibi populi omnes: *
terra dedit fructum ſuum.
enedicat nos Deus, Deus noſter,
benedicat nos Deus: * & métuant
eum omnes fines terræ.
loôria Patri.
Allelũúja,
allelùj'a, allelũja, alleluja, alleluja,
allelùja, alleluja, alleluja, aileluja.
Surréxit Chriſtus.
„ Allel. allel.
Tres pueri.

Enedicite mnia oôpera Démi⸗
ni Domino: * laudate & ſuper-
exaltàate eum in ſæcula.
enedicite Angeli Dömini Dno: *
benedicite cœli Dômino.
enedicite aquæ omnes, quæ ſuper
cœlos ſunt, Dömino: : * benedicite
omnes virtútes Domini Dômino.
enedicite ſlol & luna Doômino: *
benedicite ſtellæ cœli Domino.
enedicite omnis imber & ros
Dômino: * benedicite omnes ſpi-
ritus Dei Domino.
enedicite ignis & æſtus Dno: *
benedicite frigus & æſtus Dno.
Benedicite rores & pruina Dno: *
benedicite gelu & frigus Dño.
enedicite glacies & nives Dno: *
benedicite noctes & dies Dômino.
enedicite lux & tenébræ Dno: *
benedicite fúlgura & nubes Dno.
enedicat terra Dñm:; * laudet &
ſuperexaltet eum in ſæcula.
enedicite montes, & colles Dô-
mino: * benedicite univérſa ger-
minantia in terra Doômino.
enedicite fontes Dômino: * be-
nedicite maria & flmina Däüo.
B enedicite cete, & mnia, quæ mo-
véntur in aquis Dnño: * benedicite
omnes vôlucres cœli Dômino.
enedicite omnes béſtiæ & péco-
ra Dömino: * benedicite filii hô-
minum Domino.
enedicat lfrael Dim: * laudet
& ſuperexaltet eum in ſæcula.
enedicite ſacerdòôtes Dni Dno. *
benedicite ſervi Dômini Domino.
enedicite ſpiritus & animæ juſtô-
rum Dômino: * benedicite Sancti
& hmiles corde Dômino.
enedicite Anania, Azaria, Mi-
ſael Dömino: " laudate & ſuper-
exaltate eum in ſæcula. ,
enedicamus Patrem, & Filium,
cum

cumm ſan
ſaperen
enedie
Vento 4
Iolus,

rtexit
l libe
ino ign

lakeg
Uon time
Centes:
All
Aude
Laus
audat
ludate
aucda
te eum
aude
quæ
ſunt,
Wia
ipſem⸗
tatuit
culumm
ſuit, 8
aucda
dracon
Snis
Uitus pre
Ferbum
ontes,
n ftuctit
lie,
leates,
etes te
Nincipes
uyenes
Pürd
1 1
aal
onkeſſio
Ner e⸗
Iumnus
lr lie
iih

Antate
adorn
teturl
flii R
allent
Vmpano
Ui den

hulos in enn
terra inieß
vöpuli Deus
puli omnes!
ſuum.
Deus nole
: * & meinn
te.

Allelt,
elüja, allelun
eliiſa, alelit
iſtus,
Alel. alel

opert Dor
Udate & luſe

lA.
Dömini Dion
zmino.
nnezgue l
: benellel
nini Dönim
na Domind:
Pli Domino-
imbet &
cite olnnes

allis did
elts Di
Pruinain⸗

tigus Df.

& nires Di
& Cies Donn
tenebte Dins
Eenubezli
in: * laude
n ſacula.
e Aniyeti 6
Domino, 40
Domino
fümina Dio
Oimniasi
. X benell⸗
Eli Dotnind
beſin d
geliclte iii

zm *M

cula. flin
emn,

cum ſancto Spiritu: * laudémus &
ſuperexaltémus eum in ſæcula.
Benedictus es Domine in firma-
meénto cœli: *“ & laudabilis, & glo-
rioſus, & ſuperexaltatus in ſæcula.
Hi loria Patri.
Amen.

Surréxit Chriſtus de ſepùlchro,
qui liberavit tres půeros de ca-
mino ignis ardéntis;, alleluja.
Allelula. ,B
P Tres pueri
juſſu Regis in fornacem miſſi ſunt,
non timentes flammam ignis, di-
céntes: Benediéctus Deus.
Alleluja.
Audate Dominum de cœlis, *
LLaudate eum in excelſis.
audate eum omnés Angeli ejus: *
laudate eum omnes virtútes ejus.
L, audate eum ſol & luna: * laudà-
te eum omnes ſtellæ & lumen.
audate eum cœli cœlorum. * &
aquæ omnes, quæ ſuper cœlos
ſunt, laudent nomen Dômini.
Quia ipſe dixit, & facta ſunt: *
ipſe mandâvit, & creata ſunt.
Statuit ea in æternum , & in ſæ-
culum [æculi: * præcéptum poô-
ſuit, & non præteribit.
audàte Dôminum de terra: *
dracônes, & omnes abyſſi.
gnis, grando, nix, glacies, ſpi-
ritus procellarum: * quæ faciunt
verbum ejus.
Iontes, & omnes colles: * lig-
na fructifera, & omnes cedri.
B éſtiæ, & univérsa pécora: * ſer-
péntes, & volucres pennatæ.
Reges terræ, & omnes populi: *
principes, & omnes judices terræ.
jJùvenes, & virgines;, ſenes cum
Junioribus laudent nomen Doômi-
ni: * quia exaltatum eſt nomen
ejus ſolius.
Gonféſſio ejus ſuper cœlum, & ter-
am:* & exaltavit cornu pôpuli ſui.
Hymnus omnibus Sanctis ejus: *

filiis Iſrael „ populo appropin

quanti ſibi. .
Hie non dicitur G loöria Patri.

Antâte Dômino canticum no-
◻ vum: * laus ejus in Eccléſia
Sanctorum.
Lætétur Iirael in eo, qui fecit en: *
& filii Sion exultent in Rege ſuo
Laudent nomé ejus in choro: * in
tympano, & pfſaltério plallant ei.
Guia beneplacitum eſt Domino in

13
pépulo ſuo; *½ & exaltàbit man-
ſuétos in ſalútem.
xultäbunt Sancti in glôria: *
lætabntur in cubilibus ſuis.
xaltationes Dei in gútture eorü: *
& gladii ancipites in manibus eorũ.
d faciéndam vindiétam in natiô-
nibus, * increpationes in péôpulis.
d alligandos reges eoôrum in
compédibus: * & nobiles eôrum
in manicis férreis. .
It faciant in eis judicium con-
ſcriptum: * gloria hæc eſt omni-
bus Sanctis ejus. .
. lôria Patri.

Audâte Däm in Sanctis ejus: *
laudate eum in firmaménto
Virtutis ejus.
audate eum in virtútibus ejus: *
laudate eum ſecundùm multitùúdi-
nem magnituúdinis ejus
Laudâte eum in ſono tubæ: * lau-
date eum in pſaltério, & cithara.
Laudate eum in tympano, & cho-
ro: "* laudate eum in chordis, &
organo.
Laudaàte eum in cymbalis beneſo-
nântibus: laudate eum in cymbalis
jubilatiônis: * omnis ſpiritus lau-
det Dôminum. Gloria Patri.

Enediétio „» & claritas, & ſa⸗
O Dientia, & gratiarum actio, ho-
nor, virtus, & fortitůdo Deo no-

ſtro in ſæcula ſæculérum. Amen.
Ze. Deo gratias.
»rimo die , que. ze

Térne rerum, Coônditor »
+ Noctem diémque qui regis»
Et témporum das téempora;
Ut alleves faſtidium.
octürna lux viantibus,
A nocte noctem ségregans;
Præco diei jam ſonat,
Jubarque Solis évocat.
oc excitatus Lucifer,
Solvit polum caligine »„
Hoc omnis erronum cohors
Viam noeéndi déſerit.
N ec

14
& oc nauta vires colligit;
Pontique mitéſcunt freta:
Hoc, ipſa petra Eccléſiæ „
Canénte, culpam diluir.
urgamus ergo ſtrénuè,
Gallus jacéntes eéxcitat;,
Et fomnolentos increpat 5„
Gallus negantes arguit.
Gallo canente ſpes redit;
K.gris ſalus refunditur.
Mucro latrônis conditur»
Lapfis fſides revertitur.
Jeiu labéntes réſpice,
Et nos vidéndo corrige:
Si reſpicis, labes cadunt „
Eletúque culpa solvitur.
Tu lux refulge senſibus,
Mentisque ſomnum diſcute:
Te noſtra vox primùm ſonet;,
Et vota ſolvamus tibi.
Beo batri ſit gloôria »
Ejüsque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum. Amé.
Per Annum, y. Dôminus regna-
vit, decôrem induit.
. Induit Dôminus fortitúdinem,
& præcinxit ſe virtüte.

E

Dômine refůgium factus es nobis.

. A generatiogne, & progénie.

octe ſurgéntes.

Sce jam noctis tenuâtur um-
– bra 3
Lux & aurora rütilans corúſcat:
Süpplices rerum Dominum cakora
. Voce precémur.
t reos culpæ miſerätus, omnem
Pellat angorem;, tribuat ſalutem,
Donetf & nobis bona ſempiternæ
Muünera pacis.
Præſtet hoc nohis Déitas beata,
Patris, ac Nati, pariterque ſancti
Spiritus, cujus rélonat per omnem
Gloôria mundum. Amen.
Annum, y. Doôminus regna-
vit, decôrem induit.

Per

. Induit Doôminus fortitúdinem,

& præcinxit ſe virtùte.

N clara vox redärguit
obſcùra quæque, perſönans,
Procul fugéntur soömnia,„
Ab alto Jeſus prômicat.
Mens jam resurgat torpida»
Non ampliùs jacens hunmi:

Sidus refülget jam novum:
Ut tollat omne nôzxium.
En Agnus ad nos mittitur
Laxäre gratis débitum,
Omnes ſimul cum lacrymis
Precémur indulgéntiam.
t, cùm lecundo füllſerit,
Metúque mundum cinxerit „
Non pro reatu puniat,
Sed nos pius tunc proôtegat.
irtus, honor, laus;, gloôria
Deo Patri cum Filio;
Sancto ſimul baraclito,
In ſæculoòrum ſæcula. Amen.
Vox clamantis in desérto, pa⸗
räte viam Domini. .
Rectas facite sémitas ejus.

ℳ

Sol ſalútis;, intimis
Jeſu refulge mentibus 5
Dum nocdcte pulla gratior
Orbi dies renafcitur.
ans tempus acceptabile,
Da, lacrymarum rivulis
Lavare cordis victimam „
Quam læta adürat Charitas.
uo fonte manavit nefas,
Fluent perennes lacrymæ ;
Si virga pœnitentiæz
Cordis rigorem coônferat.
ies venhit, dies tua,
In qua reflorent omnia:
Lætemur & nos in viam
Tua redâcdti déextera.
e prona mundi machina
Clemens adoret Trinitas»
Et nos novi per gratiam.
Novum canamus canticum. Amen.
Angelis ſuis Deus mandavit
de te.
Ut cuſtéôdiant te in omnibus
viis ruis. .
Urôra coœlum puúrpurat;»
Mither resúltat laudibus „
Mundus triumphans jůbilat »„
Horrens aveêrnus infremit.
ex ille dum fortiſſimus
De mortis inferno ſpecu
Patrum Senatum liberum
Eduúcit ad vitæ jubar.
ujus fepülchrum plúrimo
Cuſtode fignabat lapis,
Victor tiümphat, & ſuo

Mortem fepälchro fünerat.

1t füne
Kt eſt
Surtexit
Clamat .
1 ſs p
alchale
A Woe
Vir ken
eo att
E kiiio,
urtexit,
In lerpi
In kelt
elafa.
Coli

ledempti
Ut erexi
in doma
icut lo⸗
Wum, *
Phetarun
Autem
de wann
kacie
Darnbus
teſtame
Usjuri
Taham
Ium ſe
t ſin
corum
Miimus
1 ſandi
, Xo
t tu pu
abenin
(tem Doo

Hiens ð
Ulminar
Uwbra mo
ſ pedes
ſen e

novum:
5zium,
mittitut
um,
lictymi;
tiam.
kulletit,
cinxerit,
iat,
Pproôtegat,
8 glotie
05
lito;
4. Annen
in dezerto f

mitis ejas⸗

ntitmis
nentibus⸗
rätior
11.
tabile;,
Vulis
main „
Charitas
nefas
CIYINE,

nkerat⸗
Ula 1
mnia:
iam
1. „
nachine
ititas
atiam.
nticum Anet
els Mancdaſi

tputat;
Uhline,
jtbilan,
temt.
Himus
ſpecu
erum

lurimmo

at funeri, ſat làcrymis,
Sat eſt datum doloôribus3
Surréxit extinctor necis;
Clamat coruſcans Angelus.
t ſis perenne méntibus
Paſchale Jeſlu gaudium,
A morte dira criminum
Vitæ renatos libera.
eo Patri ſit gloria „
Et Filio, qui a mortuis
Surréxit, ac Paraclito,
In ſempitérna ſæcula. Amen-
y. In reſurrectione tua Chriſte,
alleluja.
Coœli & terra læténtur;, allel.

*

Enedictus Dôminus Deus II-
rael, quia viſitavit, & fecit
redemptionem plebis ſuæ.
t eréxit cornu ſalutis nobis, *
in domo David püeri ſui.
Sicut locùtus eſt per os ſancétô-
rum, *† qui a ſæculo ſunt, Pro-
phetarum ejus.
Salùtem ex inimicis noſtris, * &
de manu omnin, qui odérunt nos.
d faciendam miſericordiam cum
Pätribus noſtris: * & memoräari
teſtaménti ſui ſanécti.
Jusjurandum, quod juravit ad Ab-
raham patrem noſtrum, * datu-
rum ſe nobis.
t ſine timore de manu inimi-
côrum noſtrorum liberati *;, ſer-
viäamus illi.
In ſanctitate, & juſtitia coram ip-
ſo, * omnibus diébus noſtris.
Ot tu puer, Prophéeéta Altiſſimi vo-
càberis, * præibis enim ante fa-
ciem Domini parare vias ejus.
Ad dandam ſcientiam ſalutis plebi
ejus: * in remiſſiônem peccato-
rum eòrum.

Rer viſcera miſericordiæ Dei no-

ri: „ in quibus viſitavit nos
Oriens ex alto.
IIluminare his, qui in ténebris, & in
umbra mortis sedent: † ad dirigen-
dos pedes noſtros in viam pacis.
Gleöria Patri, Sicut exat,

5 †

D O MINICA

ater noſter. A ve Maria. Czyede.
Deus in adjutérium.
Am lucis orto sidere
Deum precémur súpplices,
Ut in diùrnis actibus
Nos ſervet à nocentibus.
Linguam refrænans témperet,
Ne litis horrer inſonet:
Vilum tovendo contegat»
Ne vanitates hauriat.
int pura cordis intima „
Absiſtat & vecordia:
Carnis terat ſupérbiam
Potus crbique parcitas.
t cùm dies abſceéſſerit;
Noctéemque ſors reduxerit,

Mundi per abſtinéntiam

Ipſi canamus gloriam.
Deo Patri ſit gloria „
Ejusque ſoli Tilio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.

Allelnja.

Dh* in né⅛mine tuo ſalvum me

fac: * & in virtúte tua judica
me.
Deus exàaudi oratiöonem meam: *
auribus pércipe verba oris mei.
Quòôniam aliéni inſurrexérunt ad-
vérſum me, & fortes quæſiérunt
animam meam, * & non propoſué-
runt Deum ante conſpedtum fuum.
cce enim Deus adjuvat me, * &
Dns fuſceépfor eſt animæ meæ.
verte mala inimicis meis: *$ & in
veritate tua diſpeérde illos.
Voluntariè ſacrificabo tibi, *“ &
confitébor nomini tuo Domine,
quôniam bonum eſt.
Quoôniam ex omni tribulatiône e-
ripuiſti me: * & ſuper inimicos
mees deſpéxit oculus meus.
equens Pſal. Confitemini Düe

U 9

Oéminus regna-
vit. audit 11.
Onfitémini Dômino, quéniam
Abonus: * quôniam in ſæculum
milericordia ejus. R
Dicat

16
icat nunc Iſrael, quòniam bo-
nus: " quoniam in ſæculum mile-
ricordia ejus.
icat nunc domus Aaron: * quoô-
niam in ſæculũ miſericordia ejus
icant nunc. qui timent Domi-
num: * quoôniam in iæculum mi-
ſericordia ejus. .
De tribulatione invocàvi Doômi-
num: *& exaudivit me in latitù-
dine Dôminus.
ominus mihi adjutor: * non ti-
mebo, quid faciat mihi homo.
Doôminus mihi adſùtor: * & ego
deſpiciam inimicos meos.
onum eſt conſidere in Dômino, *
quam contidere in homine
onum eſt iperare in Domino, *
quam ſperire in principibus.
mnes Gentes circuierunt me: *
& in nomine Domini, quia ultus
ſum in eos.
ircumdantes circumdedèrunt
me: *“ & in nominée Dômini, quia
ultus ſum in eos.
Circumdederunt me ſicut apes, &
exarsérunt ſicut ignis in ſpinis: *
& in nomine Doômini, quia ultus
ſum in eos. .
Impulſus evérſus ſum, ut câde-
rem: * & Déôminus ſuſcepit me.
g ortitůdo mea, & laus mea Dis: *
& factus eſt mihi in ſalútem.
V Ox exultationis & ſalutis, † in
tabernaculis juſtöôrum.
D éxtera Dômini fecit virttem,
dextera Dômini exaltâvit me: *
déxtera Dömini fecit virttem.
Jon môriar, ſed vivam: * & nar
rabo ôpera Domini. .
aſtigans caſtigàvit me Dôminus?*
& morti non tradidit me.
A perite mihi portas juſtitiæ: in-
gréſſus in eas confitébor Dômino:
hkæc porta Dömini, juſti intrabunt
in eam. .
Confitébor tibi, quéôniam exaudiſti
me: * & factus es mihi in ſalúùtem.
, abidem , quem reprobavérunt

ædificantes: * hic factus eſt in ca-

t anguli. .
da Domnine factum eſt iſtud:
eſt mirabile in ôculis noſtris.
&c eſt dies, quam fecit Dômi-
nus: exultémus, & lætémur in ea

*

„ Dômine, falvum me fac,

Dômine benè proſperare: * bene-

ictus, qui venit in nomine Dñi.
5 enediximus vobis de domo Dni:r
Beus Dns, & illûxit nobis.
Conſtitite diem ſolémnem in

condénſis, * usque àd cornu
altaris.
eus meus es tu, & confitébor ti-
bi: * Des meus es tu, & exaltabo te.
onfitebor tibi, quoniam exaudiſti
me: * & factus es mihi in ſalutem.
onfftémini Dômino, quoniam
bonus: * quôniam in ſæculum mi-
ſericôrdia ejus. .
Eati immaculaâti in via, * qui
ambulant in lege Dòômini.
Beati, qui ſcrutantur teſtimônia e-
jus: * in toto corde exquirunt eum.
on enim, qui operantur iniqui-
tatem, in viis ejus ambulaveêrunt.
u mandàâſti * mandata tua cuſto-
diri nimis.
tinam dirigaàntur viæz mex, * ad
cuſtodiéndas juſtificationes tuas.
unc non confúndar, * cum per-
ſpéxero in omnibus mandatis tuis.
onfitébor tibi in directiône cor-
dis, * in eo quod didici judicia
juſtitiæ tuæ.
uſtificatiõnes tuas cuſtôdiam: *
non me derelinquas uſquequaque.
In quo coôrrigit adoleſcentior viam
ſuam ? * in cuſtodiéndo ſermone
tuos. —=ð
n toto corde meo exquisivi te: *

Ine repellas me à mandatis tuis.

n corde meo abſcondi eloquia
tua: * ut non peccem tibi.
enediétus es Dômine: * doce
me juſtificatiònes tuas.
n labiis meis * pronuntiavi om-
nia judicia oris tui. .
n via teſtimonioòrum tuôrum de-
lectatus ſum, * ſicut in omnibus
divitiis. .
In mandätis tuis exercéebor: * &
conſiderabo vias tuas. .“
n juſtificationibus tuis meditâ-
bor: vnô obliviſcar ſermônes tuos.
Etribue ſervo tuo, vivifica
me: * & cuſtôdiam ſermones
tuos.
evéla culos meos, * & conſide-
rabo mirabilia de lege tua.
ncola ego ſum in térra: * non

abſcondas à me mandata tua.

Concupivit anima mea deſiderare
juſtificatiõnes tuas * in omni téêm-
pore. .
ncrepaâſti ſupérbos: * maledidti,
qui declinant à manditis tuis.
ufer à me opprobrium & con-
témptum: * quia teſtimônia tua
exquisivi.
tenim ſedérunt principes, &
adversum me loquebantur: * ſer-
vus

s utem
ſihatiönib
ns tel
Mek: *
arönes
arſit pan
ia me
tnn.
i neis e
Meitocen
in jaſtifi⸗
ene:
Ukihs tui⸗
amitvit
Gis confit
in iniquit
eleze tu
in feritat
hnlim obl
elt tettin
Mline eon

un manda

itänn di

ieime
nie
end Cachs
Duam mii
lolatimgr,
ibio in e
ites autem
umum Deu
Uiten in u
egle eonfi
legle fubſtin
Ueſt enir
II, * ali
datris 6
ſallun ei
Unn, coꝛte
Wls bater,
Aläing ſancke
4 letinus ate
nctin S hiri
nnanns hat
ſuinmen
z Diter
nͤiin
tden don

Ume d
9 eunng.

le id con

vonfitebortt
exaltabot
Niann exaudlk
hin ſaluten
0., guotiu
Rſeculuma

telſtimoniet
Equirunt enn
rantur inigi⸗
Aunbuülayerun
ata tua cltd

iæ mer,
ationes tu
1,* cunn hel
mandatis ius
liteckione
didici judicr

cuſtodiam
ulſquegnigtt
eſcentiol iun
ndo ſermon

exguistine
ndatis tuls.
ondi elogi
tibi.
ine: *

1, 5
onuntiiſton

ut in ommmnih

ercebol: 1

5.
tuis meiin
ſermones tus
tiO , W
ian lenmms

nd
ege ille⸗
tert S
data tll.
de Geütetin
Lin omnitil

.: d malellll
„„
ditis tne
rium 1l
teſtimoöni

ptincipe 4
bäntun:

vus autem tuus exercebaâtur in ju-
ſtiſicationibus tuis.
Nam & teſtimônia tua meditaâàtio
mea eſt: * & consilium meum ju-
ſtificationes tuæ.
Adhæ ſit paviméênto ànima mea: *
Vivifica me ſecůndàm verbum
tuum.
Vias meas enuntiavi, & exaudiſti
me: * doce me juſtificatiônes tuas.
Fiam juſtificatidnum tuarum in-
rue me: * & exercébor in mi-
rabilibus tuis.
Normitavit anima mea præ tæ-
lio: confirma me in verbis tuis.
Viam iniquitatis amove à me: *
& de lege tua milſereére mei.
Viam veritatis elégi: * judicia tua
non ſum oblitus.
Adhæſi teſtimoniis tuis Dômine: *
noli me ceontündere.
Viam mandatoôrum tuôrum cucür-
HI 5* cûm dilataſti cor meum.

Uicùmque vult falvus eſſe, *
ante omnia opus eſt, ut té-
néat Catholicam fidem.
Quam niſi quisque integram, in-
Violatamque ſervaverit, * absque
dubio in ætérnum peribit.
Fides autem Cathoôlica hæc eſt, *
ut unum Deum in Trinitate, & Tri-
nitatem in unitâte venerémur.
Neque confundéntes personas „ *
