phétas. Factum eſt autem hoc per
verbu Dñi contra judam, ut aufér-
ret cum coram ſe propter peccata
Manaſſe univérſa, quæ fecit, & pro-
pter sanguinem innoxium, quem
efrudit, & implevit Jeruſalem cruo-
re innocentium, & ob hanc rem
noluit Dominus propitiari.
Deus omnium. 463.
Eliqua autem ſrhtin Jbi
kim;, & univerſa, quæ fecit,
none hæc ſcripta ſunt in Libro ſer-
monum dierum regum juda: Et
dormivit) Oakim cum patribus ſuis:
& regnavit Joachin filius ejus pro
coO. Et ultra non addidit Rexgy p-
ti, ut egrederetur de terra sua:
tulerat enim Kex Babylonis à rivo
gypti usq; ad fluviumEuphraten,
omnia, quæ fuerant Regis &.pti.
Dominus qui. 463.

FERI A S EXT A.
De libro quarto Regum.

= & ο,t annèôrum erat J6-
Wachin cùm regnare cœpiſſet,
& tribus menſibus regnavit in Je-
ruſalem; nomen matris ejus No-
héfta filia Elnathan de Jeruſalem.
Et fecit malum coram Bno, juxta
ömnia, quæ fécerat pater ejus. In
cémpore illo aſcenderunt ſervi Na-
buchodonoſor regis Babyloônis in
jJeruſalem, & circùmdatà eſt urbs
munitionibus. Venitq; Nabuchodo-
noſor rex Babylonis ad civitaàtem
cũ ſervis ſuis, üt oppugnarent eam.
Percuùſſit. 463.

Greſsùsque eſt Jôachin, rex Ju-
da ad regem Babylonis, ipſe &
mater ejus, & ſervi'ejus, & princi-
bes ejus, & eunuchi ejus: & ſus-
cépit eum rex Babylonis anno o-
Ktavo regni ſui. Et protulit inde
omnes thesauros domus domini,
& thesauros domus régiæ: & con-
cidit univerſa vaſa aurea, quæ féce-
rat Salomon Rex Ifrael in templo
Doômini juxta verbum Domini. Et
tränſtulit omnem Jeruſalem, &
uni verſos principes, & omnes for-
tes exércitus, decem millia in cap-
tivitatem, & omnem artificem &
clusorem: nihilque relictum eſt,
excéptis paupéribus populi terræ-
Montes Geélboe. 464.

Ranstulit quoque Jôachin in
Babylonem, & matrem Regis;-
& uxores regis, & eunuchos ejus:
& judices terræ duxit in captivita-
tem de Jeruſalem in Babylonem.
Et omnes viros robuúſtos ſeptem
millia, & artifices, & clusores mil-
le, omnes viros fortes, & bellato-
res : duxitque eos rex Babylonis
captivos in Babylonem. Et Gonſti-
tuit Mathaniam patruum ejus pro
eotimpoſuitq; nomen ei Sedeciam.
Ego te tuli. 464.
s A B B A I O.
De libro quarto Regum.

Veimun & Primuüm annhumn æ-
tatis habébat Sedecias cum fe-
gnare cœpiflet, & undecim annis
regnavit in Jeruſalem: nomen
matris ejus erat Amital filia Jere-
miæ de Lobna. Et fecit malum co-
ram Domino, juxta omnia;, dquæ
fecefat oakim. Irascebatur- enim
0-

Momin⸗
1rn Jude
ficle ſi⸗
le Baby
Ino n0
cimo, d

Tinte
V.
Unt per
Güplien
(porto
cüitn ci
(las per
Peſtrla
eſt exerci
Comprehe
Kücho,
erunt cun
ignerunt
go Regen
Nloms
(um eo
Ledecle
los eins
tenid, &

Un⸗
mer
Kcimns
Mabuzar
leryus
lem. E
i ,; 8
letulilen
Combuffti
len inci
eteitus
cum prin

. Atem P.

mantent
ad, gul
lbyloi
Tnͤthlit
Mlttir.
Eelauit
intempla
R
Domini
Lienmn
nem,

lclen, 4
1

nes tol⸗

,

ſ tene⸗

Gachini
enn hetl
chose

Hehlen⸗

Déminus contra Jérúſalem, & con-
tra Judam, donec projiceret eos à
facie ſua: receſsitq; Sedecias à Re-
ge Babylônis. Factum eſt autem
anno nono regni ejus, menſe de-
cimo;, decima die menſis, venit
Nabuchodonoſor Rex Babylonis,
ipſe & omnis exércitus ejus in Je-
ruſalem: & circumdedérunt eam, &
extruxérunt in circuitu ejus mu-
nitiones. Et clauſa eſt civitas atque
vallata usque ad undécimum an-
num regis Sedeciæ, nona die men-
ſis, prævaluitque fames in civitate,
nec erat panis pôpulo terræ.

T interrupta eſt civitas: & om-
„nes viri bellatôres nodte fugé-
rfunt per viam portæ, quæ eſt inter
duúplicem murum ad hortumkegis
(porrô Chaldæi obſidébant in cir-
cuitu civitatem) fugit itaquesede-
cias per viam, quæ ducit ad cam-
Péſtria ſolitùdinis. Et perſecutus
eſt exércitus Chaldæorum Eegem,
comprehenditque eum in planitie
Jéricho, & omnes bellatôres, qui
erant cum eo, diſpérſi ſunt, & re-
liquerunt eum. Apprehenſum er-
5 Regem duxérunt ad Regem Ba-

ylonis in Réblatha, qui locutus eſt

cúm eo judicium. Filios autem
Sedeciæ occidit coram eo, & ocu-
los ejus effédit, vinxitque eum ca-
teénis, & adduxit in Babylonem.

Enſe quinto séptima die

VL. menſis, ipſe eſt annus nonus
décimus Regis Babylonis, venit
Nabuzardan princeps exércitus,
ſervus Regis Baylonis, in Jeruſa-
lem. Et ſuccéêndit domum Doômi-
ni ,; & domum regis: & domos
Jeruſalem, omnémque domum
combuſſit igni. Et muros Jeruſa-
lem in circuitu deſtruxit omnis ex-
ercitus Chaldæorum „ qui erat
cum principe militum. Réliquam
autem poôpuli partem, quæ re-
manferat in civitate, & pérfu-
gas „ qui transfugerant ad regem
Babylonis „ & réliquum vulgus
transtulit Nabuzardan princeps
militiæx. Et de paupéribus terræ
reliquit vinitòres & agricolas.
Columnas autem æreas, quæ erant
in templo Domini „ & baſes, &
mare æreum; quod erat in domo
Domini, confregérunt Chaldæi,
& transtulérunt æs omne in Baby-
lonem.

Aderam,
nens.
G

6
5. B. B T A, 0 *

Sapiéntia ædificavit fibi domum,
excidit colùmnas ſeptem, subdidit
ſibi Gentes ſuperborum, & ſubli-
miu colla propria virtute calcavit.

D O MIXNICGA I.

Incipiunt Paràbolæ Saloméônis.
Paribolæ Salomoônis, filii Dayid,
regis Iſrael. Ad ſciéndam ſapien-
tiam, & diſciplinam: ad intelli-
genda verba prudéntiæx, & ſuſci-
piendam eruditionem doctrinæ,
juſtitiam, & judicium, & æquita-
tem : ut detur parvulis aſtutia»
adolescénti ſciéêntia & intellééctus.
Audiens sapiens, ſapiéntior erit:
& intélligens gubernacula poſſidé-
bit. Animadvértet parabolam ,&
interpretationem, verba ſapién-
tum, & æ& nigmata eorum.
S., In principio Deus antequam
terram faceret, priusquam abyſſos
cõſtitueret, priúsquam produceret
fontes aquarum: Antequam
montes collocaréntur, ante omnes
colles generavit me Doôminus.
Quande præparabat cœlos „
cum eo cundta compo-
Antequam.
g = Lectie

4⁵⁸

Imor Dômini principium ſa-
piéntiæ. Sapientiam atque
doctrinam ſtulti deſpiciunt. Audi
fli mi diſciplinam patris tui, & ne
dimittas legem matris tuæ: ut adda-
tur gratia capiti tu, & tofques
collo tuo. Fili mi, ſi te lactaverint
peccatoôres, ne acquiéſcas eis. Si
dixerint: Veni nobiscum, inſidie-
mur sanguini, abſcondàmus tendi-
culas contra insontem fruſtra; de-
glutiamus eum ſicut inférnus vi-
véntem, & integrum quaſi deſcen-
déntem in lacum. Omnem pretio-
ſam fubſtantiam reperiemus ,im-
plébimus domos noſtras ſpoliig.
Sortem mitte nobiscum marsú-
pium unum ſit omnium noſtrùm.
Gyrum cœli circuivi ſola, & in
Auctibus maris ambulavi, in omni
gente,; & in omni pôpulo prima-
tum ténui: & Superborum & ſub-
limiu colla préôpria virtute calcavi.
Ego in altiſſimis habito, &
thronus meus in colùmna nubis.
Superbôrum.

Ili mi, ne ambules cum eis,
„prohibe pedem tuum à, sémitis
gôrum. Pedes enim illorum ad
malum currunt, & feſtinant ut ef-
fúndant sanguinem. Fruſtra autem
jacitur rete ante oculos pennato-
rum. Ipfi quoque contra sangui-
nem ſuum inſidiantur, & moliun-
tur fraudes contra animas ſuas. Sic
sémitæ omnis avari animas poſſi-
dentium rapiunt.

Emitte Domine ſapiéntiam de
ſede magnituúdinis tuæ, ut mecum
ſit, & mecum laboret: & Ut ſciam,
quid acceptum ſit coram te omni
tempore. Da mihi Däüe sédiu
tuarum aſſiſtricem ſapientiam. Ut.
3 loria Patri. Ut.

Ex Tractatu ſancti Ambrofii Epi-
ſcopi in Pſalmum centefi-
mum decimum
octavum.

Bifum eſſe ſapiéntiæ timôrem
Domini, dicit Prophéta,. Quid
eſt autem initium ſapientiæ, niſi
ſæculo renuntiare ? Quia sapere
ſæcularia, ſtulcitia eſt. Dénique
fapiéntiam hujus mundi;, ſtulti-
tiam eiie apud Deum, Apoſtolus
dicit. Scd & ipie timpr DBoômini,
niſi ſecundum icientiam ſit;, nihil

prodeſt, imo obeſt plúrimim. Si-
quidem Judæi habent zelum Dei:
sed, quia non habent ſecùndùm
ſciéntiam, in ipſo zelo & timere
majorem contrahunt divinitatis
offénſam. Quòôd circumcidunt in-
fantulos ſuos, quod sabbata cu-
ſtodiunt, timorem Dei habent:
ſed quia néſciunt legem fſpirita-
lem eſſe „ circumcidunt corpus,
non cor ſuum., ,
Da mihi Démine sédium tud-
rum afſiſtricem ſapiéntiam, & no-
li me reprobare à pueris tuis:
Quéôniam ſervus tuus ſum ego,
& filius ancillæ tuæ.
Mitte illam de ſede magnitudi-
fis tuæ, ut mecum ſit, & mecum
labôret. Quôniam.

T quid de Judæis dico? Sunt
étiam in nobis, qui habent ti-
morem Dei, ſed non ſecùndùm
ſciéntiam; ſtatuéêntes duriôra præ-
cepta, quæ non poſſit humana con-
ditio suſtinére. Timor in eo eſt,
quia vidéntur ſibi, consulere dis-
ciplinæ, opus virtutis exigere: ſe
inſcitia in eo eſt, quia non com-
patiuntur natüræ, non æſtimant
poſſibilitatem. Non ſit ergo irra-
tionabilis timor. Etenim vera ſa-
piéntia à timore Dei incipit: nec
eſt ſapiéntia ſpiritalis ſine timore
Dei: ita timor ſine ſapiéentia efle
non debet.
Initium ſapiéntiæ timor Däi:
*Intellectus bonus ômnibus fa-
ciéntibus eum: laudatio ejus ma-
net in ſæculum ſæculi.
Diléctio illius cuſtodia legum
eſt.: quia omnis ſapiéntia timor
Dômini. Intellectus.

Aſis quædam verbi eſt timor
ſanctus. Sicut enim ſimulacrum
aliquod in baſi ſtatuitur, & tunc
majorem habet gratiam, cum in
baſi ſtatua fuerit collocata, ſtan-
dique accipit firmitatem: ita Ver-
bum Dei in timore ſancéto mélius
ſtatuitur, fortiùs radicatur in pe-
ore timéntis Dominum: ne laba-
tur verbum de corde viri; ne ve-
niant volucres, & auferanr illud de
incurioſi & diiſimulantis affectu.
z. Verbum iniquum & doloſum
longè fac a me Die: „ Divitias
& paupertatem ne dederis mihi;
ſed tancum victui meo tribue ne-

ceſsaria. Duo rogavi te, ne
dene-

Eeges
Dirltias,
Da
nex, ne
umltzne
neorü ne
Hium mlt
Autet me
Dt anin
Utone tre
Ne er

1cctelcant

ultiplice

Alter dalt
Qnm gan
baoth:
Aoni ejus
Kinonium
Fetbum,
lttes Un
lolia Ve

PEXI.
De

i
taint
IuINRN an
Nent tibi.
ui tno,
(ls tui;

viis
iet gr

Neden

tel, don

(Cortuum i
lun meor
w inimi
„p
erürge

Pundent,

igum

durlona!
numana

r in e0!

)

.

loein,,

déneges mihi,antequam méêriar.
Divitias., Gloria Patri. Divitias.
Duúmine Pater, & Deus vitæ
meæx, ne derelinquas me in cogita-
tu maligno; extolléntiam oculoru
meorü ne, dederis mihi; & deſidé-
rium malignum averte à me Dne:
aufer à me concupisceéntiam:
„Et animo irreverénti, & infru-
nito ne tradas me Domine.
Ne derelinquas me Dnie, ne
accreſcant ignorantiæ meæx, nec
multiplicéntur delicta mea. Et.
Duo Seraphim clamabant
alter ad alterum: * Sanctus, San-
Gtus, Sanctus, Dominus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui te-
ſtimonium dant in cœlo, Pater,
Verbum, & Spiritus ſanus; &
hi tres unum ſunt. Sanctus.
loria Patri. Plena.

F E RI A SEC U,N D A.
De Parabolis Salomonis.

Ili mi, ne obliviſcaris legis meæ
& præcépta mea cor tuum cu-
ſtôdiat. Longitudinem enim die-
rum, & annos vitæ, & pacem appo-
nent tibi. Miſericordia & véritas
te non déſerant, circumda eas gut-
turi tuo, & deſcribe in tabulis cor-
dis tui; & invénies gratiam,
diſciplinam bonam coram Deo &
hominibus. Habe fidúciam in Do-
mino ex toto corde tuo, & ne in-
nitaris prudentiæx tuæ, In omni-
bus viis tuis côgita illum, & ipſe
diriget greſſus tuos.
g. Ne derelinquas me Doômine Pa-
ter, & dominator vitæ mexæ ut non
côrruam in conſpectu adverſario-
rum meorum: Negaudeat de
me inimicus meus.
J. Appfehénde arma & ſeutum,
& exurge in adjutôrium mihi. Ne
gaudeat.

E ſis säpiens apud temetip-
ſum; time Deum, & recéde
à malo: sanitas quippe erit umbi-
lico tuo, & irrigatio oſſium tuo-
rum. Honora Deminum de tua
ſubſtàntia, & de primitiis omnium

frugum tuarum da ci;: & imple-

. . 469⁹
buúntur hoôrrea tua ſaturitäate, &
vino torcularia tua redundabunt.
„Magna enim ſunt judicia tua
Dhe, & inenarrabilia verba tua:
Magnificaſti populum tuum, &
honoräſti. Tranſtuliſti illos per
Mare rubrum, & transvexiſti eos

per aquam nimiam. Magnificaſti.

aIſciplinam Dômini, fili mi,
ne abjicias: ne deficias, cuùm
ab eo corriperis: quem enim dili-
git Dominus, côrripit: & quaſi
pater in filio complacet ſibi. Bea-
tus homo, qui invenit ſapientiam,
& qui affluit prudéntia: mélior
eſt acquisitio ejus negotiatione
argénti, & auri primi & puriſſimi
fructus ejus: pretioôſior eſt cunctis
pibus;: & omnia, quæ deſideran-
tur, huic non valent comparari.
Quæ ſunt in corde hominum,
ôculi tui vident Dne, & in libro
tuo omnia ſcribéntur;: * Homo
videt in facie, Deus auté in corde.
Omnia enim corda ſcrutatur,,»
& univérſas méntium cogitatio-
nes intélligit. Homo.
loria Patri. Homo.
F E I A T ERTI A.
De Paraâbolis Salomonis.

Tli mi, atténde ad ſapiéntiam
meam, & prudéntiæ meæ inclina
aurem tuam, ut cuſtôdias cogita-
tiones , & diſciplinam labia tua
cöservét, Ne attendas fallaciæ mu-
lieris. Favus enim diſtillans labia
meretricis, & nitidius oleo guttur
ejus. Noviſſima autem illius amara
quaſi absynthium, & acuta quaſi
gladius biceps. Pedes egjus deſcen-
dunt in mortem, & ad inferos greſ-
ſus illius pénetrant. Per sémitam
vitz non ambulant, vagi ſunt
greſſus ejus, & inveſtigabiles,
Præbe fili cor mihi, & oculi
tui vias meas cuſtodiant: Ut
addatur gratia capiti tuo.
3 — . 7 7 .
Attéênde fili mi ſapieêntiam me-
am, & ad eloquium meum inclina
aurem tuam. Ut addatur.

Unc ergo fili mi audi me, &
ne recédas à verbis oris mei.
Longe fac ab ea viam tuam, & ne
appropinques foôribus domus ejus.
Ne des aliénis honorem tuunm:; S
annos tuos crudéli. Ne forté im-

ViIribus tuis, 8
labores tui ſint in domo aliena;,
8 32 &

pleantur extranei 1 S&

Z enas in noviſſimis, quando cõ-
súmpſeris carnes tuas, & corpus
tuum, & dicas: Cur deteſtatus ſum
diſciplinam, & increpationibus nô
acquiévit cor meum, nec audivi
vocem docéntium me, & magi-
ſtris non inclinavi auxem meam.
Initium. 468.

Uare ſeaucens fili mi ab alié-
na, & fovéris in ſinu alté-
ridfs? Réſpicit D minus vias ho-
minis, & omnes greſſus ejus con-
siderat. Iniquitates ſuæ caàpiunt
impium, & funibus peccatòrum
ſuorum conſtringitur. Ipſe mo-
riétur, quia non habuit diſcipli-
nam, & in multitudine ſtultitiæ
ſuæ decipiétur,
Vfrbum inſquam 468.
F E R Q UτAR T A.
De Patäbolis Salomonis.

Numadujdh non fapiéntia elami-
tat ,- & prudentia dat vocem
ſuam: In ſummis excelsgisque ver-
tic ibus ſupra viam in médiis sémi-
tis ſtans, juxta Pportas civitatis in
ĩpſis foribus léquitur; dicens: O vi⸗
Ii, ad vos clamito, & vox mea ad
filios hominum. Intelligite parvuli
aſtùtiam, & inſipiéentes animadver
tite Audite, du Dniam de rebus ma-
gnis locutura ſum: & aperientur
labia mea, ut recta prædicent.
Domine Pater. 469.

2

Eritatem meditabitur guttur
menm, & labia mea deteſta-
buntur impium. Juſti ſunt omnes
ſermones mei, non eſt in eis pra-
vum tdenegue pervérſum. Recti
ſunt intelligentibus, & a equi inve-
nientibas ſcientiam. Accipite diſ-
ciplinam meam, & non pecuniam:
doctrinam magis, quam aurum eli-
gite. Melior eſt enim ſapiéntia cu-
ctis pretiosiffimis: & omne deſide-
rabile ei non poteſt comparari.
Magna enim. 469.

Go ſapiéntia habito in consi-
lio, & eruditis interſum cogi-
tationibus. Timor Domini odit
malum: arrogantiam & fupeéerbi-
am, & viam pravam, & os bilingue
det eſtor. Meum eſt co nsilium &
æ quitas, mea eſt pruden ia,mica
fortitùdo. Per ine reges reg
legum co enditôres „ji

ita de C

eO0S.
Jer me principes imperant, po- vacuum eſt :

téntes decérnunt juſtitiam. Ege
diligentes me diligo „ & qui mane
vigilant ad me, invénient me.
Quæ ſunt in corde.
F E R I Q
De Parabolis Dalömonds.

IIius Saplens lætificat atrem:
Fühug verò ſtultus mœſtitia eſt
matri ſuæ. Nil Proderunt thesauri
impietatis: juſtitia verò liberabit à
morte. Non affliget Däs fame ani-
mam juſti, & insidias impioruũ ſub-
vertet. Egeſtatéẽ operata eſt manus
remiſſ a : manus autem fortiu divi-
tias parat. Qui nititur médaciis, hic
paſcit ventos; idem autem ipfe sé-
quitur aves volantes, Qui cogregat
in meſſe, filius sapiens eſt: qui au-

tem ſtertit æſtate, filius cöfuſiônis.

In principio. 467.

Enedictio Doômini ſuper caput
juſti, os autem impiorum 6-
perit ini quitas. Memoria juſti cum
laudibus: & nomen impiorum pu-
trêscet. Säapiens corde præceépta su-
ſcipit: ſtultus cæditur labiis. Qui
ambulat ſimpliciter;, ambulat coôn-
fidénter: qui autem depravat vias
ſuas, maniféſtus erit. Qui annuit

oculo, dabit delgrem; : & ffaltua .

labiis vVerberabitu
Gyrum cceli. 468.

Ena vitæ, os juſti: & Os im-

biorum operit in zagirälehn
Odium suſcitat rixas: & univer-
ſa delicta operit charita In labiis
ſapientis inyenitur ſabientia; &

virga in dorfo ejus ,„ qu indiget
cordeSapiéntes abſcoôndunt ſeien-
tiam : Os autem ſtulti confuſioni
proximum eſt: Subſtantia divit is
urbs fortitudinis ejus: pavor bau-
perum, egéſtas eorum. Opus ju ſti
ad vitam: fructus autem impii ad
peccatum.
Emitte Doômine. 468.
F E R I A S E X T A.
De Parabolis Salomonis.

Apiens mulier ædificat domum
Ichnin insipiens extructam quo-
que manibus deſtruet. Ambulans
recto itinere, & timens Deum, de-
ſpicitur ab eo;qui infami gra ditur
via. In ore ſtulti virga ſu erbiæ:
labia aute m ſapiéntium cuſtodiunt
Obi non ſunt boves, præsépe
ubi autem Bhirine
sege

Legetes,
wmi. 1

non
tium facil
Kultum, 6
nientia
fiun ſuan
torumn erre
Citum, 8
grutia, Co
Denn anim
mlcebitun
Diorum d
lero juſto⸗
Inttiun

Aennt 40
winrebitu
Eun oecu
ſtu

nus, Innoe
Ar nde
lio goloſo
ma
8,
Nen tin
ſtultus tr.
Verbr
84
De.

Omin
De
Onnes V
euseſpir
Kevela!
entur
Mopter
n: I
ug. 4
ANozans
Müm fuen

A imm

segetes, ibi maniféſta eſt fortitúùdo
bovis. Teſtis fidelis non menti-
tur : profert autem mendacium
doloſus.
Da mihi. 463.
Uærit deriſor ſapiéntiam, &
non invenit: doctrina prudén-
tium facilis. Vade contra virum
ſtultum, & neſcit labia prudéntiæ.
Sapientia callidi eſt intelligere
viam ſuam: & imprudéntia ſtul-
torum errans. Stultus illudet pec-
catum, & inter juſtos morabitur
gratia. Cor, quod novit amaritùdi-
nem animæ ſuæ, in gaudio ejus nô
miſcébitur extraneus. Domus im-
piorum delebitur: tabernacula
verò juſtorum germinabunt.
Initium. 468⁸8

St via, quæ videtur hômini ju-
ſta: noviſſima autem ejius de-
ducunt ad mortem. Riſus dolore
miscebitur, & extréma gaudii lu-
Gus occupat, Viis ſuis replebitur
ſtultus, & ſuper eum erit vir bo-
nus. Innocens credit omni verbo,;
aſtutus considerat greſſus ſuosg. Fi-
lio doloſo nihil erit boni; ſervo
autem ſapienti proſperi erunt ac-
tus , & dirigetur via ejus. Sa-
iens timet, & declinat à malo:
ultus tranſilit, & confidit
Verbum iniquum. 468.
S A B. 1] A T. .

De Parabolis Salomonis.

Ominis eſt àänimam præparare,
& Démini gubernare linguam.
Omnes viæ hominis patent oculis
ejus: ſpirituum ponderator eſt Däüs.
Revéla Doômino opera tua, & diri-
géntur cogitationes tuæ. Univerſe
propter ſemetipſum operatus eſt
Däüs: impium quoque ad diem ma-
lum. Abominatio Düi eſt omnis
arrogans; etiamſi manus ad ma-
num fuerit, non eſt innocens.

Nitium viæ bonæ, facere juſti-
tiam : accépta eſt autem apud
Deum magis, quam imolare hoſftias.
Miſericoerdia & veritate redimitur
iniquitas: & in timore Düi decli-
natur a malo. Cum placuerint Dño
viæ homini ‚inimicos quoque ejus
convértet ad pacem. Mélius eſt pa-
rum cum juſtitia, quam multi fru-
Gus cum iniquitate, Cor hominis
diſponit viam luam; ſed Domini
eit dirigere greſſus ejus.

471

Ivinâtio in labiis Regis, in ju-
dicio non errabit os ejus. Pon-
dus & ſtatéra judicia Dñi ſunt: &
opera ejus omnes lapides sacculi.
Abominabiles regi, qui agunt im-
pie: quoniam juſtitia firmatur so-
lium. Voluntas regum, labia juſta:
ui recta loquitur, diligetur. In-
dignatio Regis, nuntii mortis: &
vir sapiens placabit eam. In hila-
ritate vultus regis„ vita, & cle-
méntiq ejus quaſi imber ſeròtinus.

Ego in altiſſimis haàbito; & thro-
nus meus in columna nubis.
D O I. N L. C A II.

Ingipit liber Eccleſiaſtes.

Erba Eccleſiaſtæ, filii David,
regis Jeruſalem. Vanitas vani-
tatum, dixit Eccleſiaſtes: vanitas
vanitatum, & omnia vanitas. Quid
habet amplius homo de univerſo
labore ſuo, quo laborat ſub ſole?
Generatio præterit, & generatio
advenititerra autem in ætêrnu ſtat.
Oritur ſol, & occidit, & ad locum
ſuum revértitur: bique renaſcens;
gyrat per Meridiem, & fliéctitur ad
XAquilone luſtrans univérſa in cir-
cũùitu pergit ſpiritus: & in circulos
ſuos revértitur. Omnia flumina in-
trant in mare, & mare non redun-
dat: ad locũ, unde éxeunt Aumi-
na, revertuúntur, ut iterùm fluant.
In principio Deus antequam
terram faceret, priusquam aby ſſos
conſtitùeret;, priusquam produceret
fontes aquarum : Antequam
montes collocareéntur, ante omnes
colles generavit me Dominus.
F. Quando præparaàbat coει OS »„
aderam, cum eo cuncta compo⸗-
nens. Antequam.

Unctæ res difficiles: non po-
7g teſt eas homo explicare ſer-
mône. Non ſaturatur clus viſu;
nec auris auditu implétur. Quid
eſt, quod fuit:Ilbſum quod futuùrum
eſt. Quid eſt ,„ quod factum eſt?
Ipium quod faciendum eſt. Nihil
ſub ſole novum, nec valet quis-
quam dicere: Ecce hoc rfecens.
eſt: jam enim præcéſſit in ſæ culis,
quæ fuérunt ante nos. Non eſt
prierum memeria: ſed nec egrum
quidem, quæ poſtea futura ſunt,
G 3 4 exit ,„

72 .: 4
erit recordâtio apud cos, qui fu-
turi ſunt in noviſſimo.
2. Gyrum cœli circuivi ſola, & in
fuctibus maris ambulavi, in omni
gente, & in omni populo primatu
tenui: * superborum & ſublimi-
um colla propria virtute calcavi.
Ego in altiſſimis habito, &
thronus meus in columina nubis.
Superborum,

Go Eccleſiaſtes fui rex Ifrael in
Jeruſalé, & propoôſui in animo
neo quærere, & inveſtigare ſapiên-
tem de omnibe, quæ fiunt ſub ſole.
Hanc occupationé peſſimam dedit
Deus filiis hminü, ut occuparen-
tur in ea. Vidi cuncta, quæ fiunt ſub
ſole, & ecce univeêrſa vanitas, & af-
flictio ſpiritus. Perverſi di fficile
corriguntur, & ſtultòrum infinitus
eſt numerus. Locutus ſum in corde
meo, dicens: Ecce magnus effectus
sü, & præceſſi omnes ſapientia, qui
fuerant ante me in Jeruſalẽ: & mens
mea contemplata eſt multa ſapién-
ter, & didici. Dedique cor meum,
ut ſcirem prudéntiam, atq; doctri-
kam, erroresque & ſtultitiam.
Emitte Démine ſapiéntiam de
ſede magnitùdinis tuæ, ut mecum
ſit, & mecum laboret: * Ut ſciam
quid accépgam ſit coram te omni
tempore. Y. Da mihi Däie sédium
tnarum afſiſtricem ſapientiam. Ut.

Iorig Patri. Ut.

Sermo S. Joannis Chrysoôſtomi.

SAlomon cùm ſæcularium rerum
Oconcupiscentia tenerétur, mag-
nas cas & admirandas putabat,
multumque in eis laboris & ſoli-
citudinis inſumébat, magnificas æ-
dificando domos, copioſum coacer-
vVando aurum, congregando can-
torum choros, varia génera mini-
ſtrorum menſæ & popinæ, quæren-
do animæ ſuæ voluptatem ab hor-
toôrü & corporü formosorü gratia,
& omnem; ut ita dicam, oblecta-
tionis & refrigérii viam ſectando.
Da mihi Domine sedium tua-
rum affiſtricem ſapientiam, & no-
li me feprobare à pucris tuis:
Quoniam ſervus tuus ſum ego,
& filius ancillæ tukk.
Mitte illam de ſede magnituúdi-
nis tuæ, ut mecum ſit, & mecum
laboôret. Quoniam.

T ubi inde ad ſe revérſus, &
quaſi ex umbroſa quadã abyſſo
ad lumen veræ ſapientiæ reſpicere
valuit, tunc ſublimem illam, &
cœlis dignam emiſit vocem: Vani-
tas vanitatum, dicens: & omnia
Vvanitas. Hanc & vos, & hac ſubli-
miorem, ſi volueritis, efferétis ſen-
téntiam de intempeſtiva hac vo-
luptate, ſi aliquantisper a mala
conſuetúdine vos ſequeſtravéritis.
Initium ſapientiæ timor Dii,
Intelleéctus bonus omnibus fa-
ciéntibus eum: laudatio ejus ma-
net in ſeculum ſæculi.
Diléctio illius cuſtôdia legum
eſt: quia omnis ſapiéntia timor Dni.
Intelle ctus. eceti
Uamvis autem à Salomône ſæ-
culis ſuperioribus non tam
multa ſapientiæ exigebatur diligé-
tia: neque enim delicias lex vetus
prohibebat, neque aliis frui ſuper-
vacuis dicébat vanum: attamen &
ſic ſe habentibus rebus, in ipfis
contueri ligébit, quam viles, & va-
nitati obnoxiæ res ſint. Nos erò ad
majorem vocati vitam, & ad excel-
lentins faſtigium aſcéndimus, & in
majoribus exercemur palæſtris: &
quid aliud, quàm, quòd, ſicut ſupeér-
næ virtutes intellectuales & incor-
poreæ illæ, vitäa inſtitúere jubemur?
Verbum iniquum & doloſum
longè fac à me Die: Divitias
& paupertatem ne deéderis mihi;
ſed tantùm victui meo tribue ne-
ceſsaria. Duo rogavi te, ne
deneges mihi, antequam mériar.
Divitias. loria Patri. Divitias.
Dômine Pater, & Deus vitæ
mex, ne derelinquas me in cogita-
tu maligno: extolléntiã oculorum
meôrum ne déderis mihi, & deſidé-
rium malignum averte à me Däe:
aufer à me concupiscéntiam:
Et animo irreverénti & infru-
nito ne tradas me Doômine.
Ne derelinquas me Dne, ne
aceréſcant, ignorantiæ meæ, nec
multiplicèntur delicta mea. Et

Duo Seraphim clamabant

alter ad alterum: * Sanctus, San-
kus, Sancktus, Dôminus Deus Sa-
baoth: *Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui te-
KEimonium dant in cœlo, Pater;
Verbum, & Spiritus ſanctus, &
tres unum ſunt. Sanctus.
Aoria Patri. Plena.
S F E-

LRI
Der

li exo
dattln
honis. Et
elet vanit
lenn: gan
lectperis?
ADlrahete:
nimmum m.
Dient
onec fide
hominum:
ſole nmmer
Fufeini o
i tomos,
Ne gere
Cſedi!
tämgue
nenta guh
gleges, ul
nte me in
miſi agen
fanting Re

1

kei mihie

dellcias
Dhos, &
Vina funde
n opibn
Uerunt in
guoque pe
lagn

cen: Vu
8: onn

ekeret

E

entiun!

nti Enn

FERIA SECUND A.
De libro Eccleſiaſtæ.

Di ego in corde meo: Vadam,

c affluam deliciis, & fruar

bonis. Et vidi, quôd hoc quoque

eſſet vanitas. Kiſum reputavi erro-
rem: & gaudio dixi: Quia fruſtra
deciperis? Cogitavi in corde meo
abſtrahere à vino carnem meam, ut
animum meum transferrem ad ſa-
pientiam, devitarémque ſtultitiam,
donec videré, quid eſſſet utile filiis
hominum: quo facto opus eſt ſub
ſole numero diérum vitæ ſuæ. Ma-
ghificavi opera mea, ædificavi mi-
hi domos, & plantavi vineas,
. Ne derelin quas. 469.
Oſsédi ſervos, & anhcillas, mul-
„tamque familiam habui, ar-
ménta quoque, & magnos yium
greges, ultra omnes, qui fuérunt
ante me in Jeruſalem: coacervavi
mihi argentum, & aurum, & ſub-
ſtantias Regum, ac provinciarum:
feci mihi cantores, & cantatrices,
& delicias filiorum hominum, ſcy-
phos , & urceos in miniſtério àd
vina fundénda: & ſupergréſſus
ſum pibus omnes, qui ante me
fuérunt in Jeruſalem: ſapiéntia
quoque perseveravit mecum.
. Magna enim. 459.

T oômnia, quæ deſideravérunt
culi mei, non negavi eis: nec
prohibui cor meum, quin omni vo-
luptâte fruerétur, & oblectaret ſe
in his, quæ præparaveram: & hanc
ratus ſum partem meam, ſi uterer
labore meo. Cumque me conver-
tiſſem ad univerſa opera, quæ féce-
rant manus mex, & ad labores, in
quibus fruſtra ſudaveram, vidi in
omnibus vanitaàtem, & affli cionem
animi, & nihil permanérée ſub ſole.
X. Quæ ſunt in corde. 469.
F E TE RTI A.
De libro Eccleſiaàſtæ.

OMni tempus habent, & ſuis

ſpatiis tranſeunt univérſa ſub

cœlo,. Tempus nascéndi, & tem-

pus moriéndi. Tempus plantandi,
& tempus evellendi, quod planta-
tum eſt. Tempus occidéndi, &
tempus ſanandi. Tempus deſtruén-
di, & tempus ædificandi. Tempus
fendi, & tempus ridendi. Tempus
plangendi , & tempus ſaltandi.
Tempus ſpargéndi lapides, & tem-

. .. 473
pus colligéndi. Tempus amplekan-
di, & tempus longè fHeri ab amplé-
xibus. Tempus acquiréndi, & tem-
pus perdendi. Tempus cuſtodien-
di, & tempus abjiciéndi. Tempus
ſcindendi, & tempus conſnéndi.
Tempus tacendi, & tempus loquen-
di. Tempus dilectienis, & tempus
dii. Tempus belli, & tempus
pacis. Præbe fili. 469.

Uid, habet amplius homo de
labore ſuo?vVigi afflicionem,
H dedit Deus filiis heminum, ut
iſtendantur in ea. Cuncta fecit
bona in tempore ſuo, & mundum
tradidit diſputationi eòôrumiut no
inveéniat homo opus, quod operat⸗
eſt Deus ab initio usque ad finem.
Et cognovi, quòd non eſſet mélius,
niſi lætari 4 facere benè in vita
ſua. Omnis enim home, qui co-
medit, & bibit, & videt bonum de
labore ſuo, hoc donum Dei eſt.
Initium ſapiéntig. 472.
Idici, quòd omnia 6pera, quæ
fecit Deus, perſevérent in per-
Peétuum: non poſfumus eis quid-
quam addere, nec auférre, quæ fecit
Deus;, ut timegtur. Quod facum
eſt, ipsũ permanet: quæ futuhra ſunt,
jam fueéruntz; & Deus inſtaurat, quod
abiit. Vidi ſub ſole in loco judicii
impietatem, & in loco juſtitiæ ini-
quitatem. Et dixi in corde meo:
Juſtum & impium judicabit Deus,
& tempus omnis rei tunc erit.
Verbum iniquum. 472.
F ERI A QGÄ UARK T A.
De libro Eccleſiaſtæ.

Erti me ad alia, & vidi calum-
V nias, quæ ſub ſole gerùntur, &
lacrymas inocéntium, & néminem
consolatorem: nec poſſe resiſtere
eoru violéntiæ, cuncktorum auxilio
deſtitutos. Et laudavi magis mor-
tuos, quam vivéntes: & felicioô-
rem utroque judicavi, qui necdum
natus eſt, nec vidit mala, quæ ſub
ſole fiunt. Rurſum contemplatus
ſum omnes labores hominum, &
induſtrias animadverti patére in-
vidiæ proximi, & in hoc ergo va-
nitas, & cura ſuperflua éſt.
Domine Pater. 472.
Tultus complicat manus Inas,
& comedit carnes ſuas, dicens:
Melior eſt pugillus cum réauie.
quam plena utraque manus um
C8 5 labo⸗

4.
labert & afflictiòne ànimi. Consi-
derans réperi & aliam vanitatem
ſub ſole: unus eſt, & ſecundùm
non habet, non filium, non fra-
trem, & tamen laborare non ceſ-
ſat, nec ſatiantur oculi ejus divi-
tiis: nec recogitat, dicens: Cui
laboro, & fraudo animam meam
bonis? In hoc quoque vanitas
eſt, & afflictio péſiima.
Magna enim. 469.
Elius eſt ergo duos eſſe ſi-
mul,quam unum:; habent e-
nim emolumentum ſocietatis ſuæ:
ſi unus ceciderit, ab altero fulcié-
tur. Væ ſoli, quia cùm ceciderit;,
non habet ſublevantem ſe. Et ſi
dormierint duo, fovebutur mutuo,
unus quòmodo calefiet?Et ſi quis-
piam prævaluúerit côtra unum, duo
resiſtunt ei: funiculus triplex diffi-
cile rumpitur. Mélior eſt puer pau-
per & sapiens, Rege ſene & ſtulto,
qui neſcit prævidere in poſterùm.

A Q UINFT A.
De libro Eccleſiaſtæ.

7 — „. 7 „
Næ témerè quid loquaris, ne-
que cor tuum ſit velox ad pro-
feréändum ſermonem coram Deo.
Deus enim in cœlo, & tu ſuper
terram: idcircò ſint pauci ſexrmo-
nes tui. Multas curas ſequuúntur
soômnia, & in multis ſermonibus
invenietur ſtultitia. Si quid voviſti
Deo, ne moréris rédderxe; diſpli-
. 2-— — 7712
cet enim ei infidelis & ſtulta pro-
miſſio. Sed quodcumque voveris,
redde; multoque melius eſt non
vovére, quàm poſt votum promiſ-
ſa non réddexe.
In principio. 471.

E, déderis os tuum, ut peccare
facias carnem tuum: neque
dicas coram Angelo: Non eſt pro-
videntia: ne fortèe iratus Deus con-
tra ſermones tuos, diſſipet cuncta
pera manuum tuarum. Ubi multa
ſunt somnia, plurimæ ſunt vanita-
tes, erméenes innumeri; tu
vero Deum time. Si videris ca-
lú⁴mnias egenorxum, & violénta ju-
dicia; & ſubverti juſtitiam in pro-
vincia, non mireris ſuper hoc ne-
gotio; quia excelſo exceéelſior eſt a-
Iius: & ſuper hos quoque eminen-
tiores ſunt alii „ & inſuper uni-
Verſæ terræ rex imperat ſervienti.
. Gyrum cœli. 472.

diſtantiam boni & mali, étiam ſi

Vàârus non implebitur pecunia,
& qui amat divitias, fructum
non capiet ex eis: & hoc ergo va-
nitas. bi multæ ſunt opes, multi
& qui comedunt eas. Et quid pro-
deſt poſſeſsori, niſi quod cernit
divitias oculis ſuis: Duicis eſt ſom-
nus operanti, ſive parum, ive mul-
tum comedat; ſaturitas autem di-
vitis non ſinit eum dormire. Eſt
& alia infirmitas peſſimarquam vi-
di ſub ſole: divitiæ conſervatæ in
malum domini ſui. Péreunt enim
in afflictione peſſima: generavit
filium, qui in summa egeſtate erit.
Emitte Domine. 472.
F E R I A §S E XT A.
De libro Eccleſiaſtæ.

St & aliud malum, quod vidi
ſub ſole, & quidem frequens
apud homines. Vir, cui dedit Deus
divitias, & ſubſtantiam, & honoré,
& nihil deeſt animæ ſuæ ex omni-
bus, quæ desiderat: nec tribuit ei
poteſtatem Deus, ut còmedat ex eo,
sed homo extraneus vorabit illud.
Hoc vanitas, & miséria magna
Da mihi Doômine, 472.

I genuúerit quispiam centum li-
beros, & vixerit multos annos;
& plures dies ætatis habuerit, &
anima illius non utatur bonis ſub-
ſtantiæ ſuæ, ſepulturaque careat::
de hoc ego pronuntio, quod mé-
lior illo ſit abortivus. Fruſtra enim
venit, & pergit ad ténebras „ &
oblivione delébitur nomen eſus-
Non vidit ſolem, neque cognovit
duobus millibus annis vixerit, &
non füerit perfruitus bonis.
Initium. 4722

Onne ad unum locum prépe-
rant omnia? Omnis labor héô-
minis in ore ejusiſed anima ejus no
implébitur. Quid habet amplius ea-

piens à n
ut pergat illuc, ubi eſt vita? Mélius
eſt videre, quod cupias, quàm defi-
derare, quod néſcias. Sed & hoc Va-
nitas eſt, & præsumptio ſpiritus.
ze. Verbum iniquum. 4683.
8 A B B A I O.
Pe libro

Eccleſiaſtæ.
Oid neceſſe eſt homini ma-
1 jora ſé quærere, cùm ignoret
quid

ſtulto? & quid pauper, niſi

clic cone
nero dien
Ktempor
terit;Aut
glid poſt
1 elius
Unguenta
lie natiyi
ccmum Iu
CONrii:
Corum act
lifens cos.

Dlior
(lIntiilti
muümns del
uum ubi tri
uhiletitia
Cnipige
eclpl. Q
Adentium
ſed & ho
turbat ſap
corlis illi
tionis,
Matlens ar
W
Gno⸗
ilogri
eſthunce
lior ek a⸗
lagls pr.
Kielt enin
Potetit .
udet ernc
ueroet
Corngere,

Onmis ſar
t, & c
Aante

d 0

lrig

lielte
erran
lanitite,
Prte i)
Dhis,

Npecitin
3, fludhun

0,
Frutrie,

quid conducat ſibi in vita ſua, nu-
mero diérum peregrinationis ſuæ,
& tempore, quod velut umbra præ-
terit Aut quis ei poterit indicare,
uid poſt eum fatúrum ſub ſole
it? elius eſt nomen bonum, quàm
unguenta pretioôſa: & dies mortis
die nativitatis. Mélius eſt ire ad
dJdomum luctus, quam ad domum
convivii: in illa enim finis cun-
Goôrum admonétur hominum, &
vivens cogitgt, quid, futurum ſit.

[Elior eſt ira riſu: quia per
triſtitiam vultus corrigitur
animus delinquentis. Cor ſapienti-
