beati Pauli Apoſtoli prædica-
tiõne docuiſti: da nobis quæſumus;
ut qui ejus hodie Converſionem
cölimus, per ejus ad te exempla
gradiamur. Per Dominum.

Tu es paſtor ôvium, princ eps Apo-
ſtolorum, tibi traditæ ſunt claves
xegni cœlorum. Tu es Petrus.
Et ſuper hanc petram ædificabo
Eccleſiam meam.

Eus, qui beato Petro Apéôſtolo
tuo collatis clavibus regni cœ-
léſtis, ligandi atque ſolvendi Pon-
tificium tradidiſti: concéde, ut in-
terceſſionis ejus auxilio a peccatoô-
rum noſtrorum nexzibus liberé-
mur.

na. Qui vult venire poſt me, àb-
neget ſemetipſum, & tollat cru-
gem ſuam, & ſequatur me.
Juſtus ut palma florébit.
„ Sicut cedrus Libani“ multipli-
caàbitur. nfirmitàtem no-
ſtram. 624

audémus Deum noſtrum, In

enite. 1I.
grégie Doctor.

5 g 625
latum, operâtus eſt & mihi inter
Gentes: & cognovérunt gratiam „
quæ data eſt mihi à Chriſto Dno.
li enarrant.

ii.
Scio, eui crédidi, & certus
ſum, quia potens eſt depòſitum
meum ſervare in illum diem, juſtus
judex. m. B enedicam. ii.
Mihi vivere Chriſtus eſt, &
mori lucrum: gloriari me oportet
in Cruce Dni noſtri Jeſu Chriſti.
Halmus. Eructavit iii.
„In omnem terram exivit ſonus
eôrum. Et in fines orbis terræ
verba eôrum.
De Actibus Apoſtoléôrum.

Aulus adhuc ſpirans minarum
& cædis in diſcipulos Doômini 9
accéſſit ad principem Sacerdotum,
& pétiit ab eo epiſtolas in Dama-
ſcum ad ſynagogas: ut ſi quos inve-
niſſet hujus viæ viros, ac mulieres-
vinctos perduceret in Jerufalem.
Et cùm iter faceret, contigit, ut

appropinquaret Damaſco: & su-
bito circumfulſir eum lux de coœ
o. Et cadens in terram audivit
vocem dicentem ſibi: Saule, Sau-
le, quid me persequeris? Qui
dixit; Quis es Domine? Et ille:
Ego ſum Jeſus, = tu persé-
queris. Durum eſt tibi contra ſti-
mulum calcitraâre. .
Qui operatus eſt Petro in Apo-
ſtolatum;, opexatus eſt & mihi in-
ter Gentes: Et cognoverunt
gratiam Dei, quæ data eſt mihi.
Grâtia Dei in me vacua non
fuit, ſed gratia ejus ſemper in me
manet. Et.

T tremens ac ſtupens dixit?
Doômine, quid me vis facere? Et
Dôminus ad eum: Surge, & ingré-
dere civitatem, & ibi dicétur tibi,
Ai te oporteat facere. Viri autem
illi, qui comitabantur cum eò, ſta-
bant ſtupefacti, audiéntes quidem
vocem, neminem autem videntes.
Surréxit autem Saulus de terra»
apertisque oculis nihil vidébat. Ad
manus autem illum trahéntes, in-
troduxérunt Damaſcum. Et erat ibi
tribus diebus non videns, & non
manducâvit, neque bibit.
Bonum certamen certavi, cur-
ſum conſummavi, fidem ſervavi:
*Ideoque repgſita eſt mihi corô-

Qui operatus eſt Petro in Apoſto-
Brev,. Rom

na juſtitiæ. Scio, cui crédidi
Rx &

626
& certus ſum, quia potens eſt de-
poſitum meum ſervare in illum
diem. Ideoque. 1
Rat autem quidam diſcipulus
Damaſci, noômine Ananias, &
dixit ad illum in viſu Dominus:
Anania. At ille ait: Ecce ego;
Domine. Et Dominus ad eum:
Surge, & vade in vicum; qui vo-
catur Rectus, & quære in domo
Judæ Saulum nômine Tarsénſem:
ecce enim orat. (Et vidit virum
Ananiam nomine, introeuntem, &
imponéntem ſibi manus, ut viſum
recipiat.) Reſpondit autem Ana-
nias: Domine;, audivi à multis de
viro hoc, quanta mala fécerit San-
Gis tuis in Jerú⁴ſalem: & hic ha-
bet poteſtatem à Principibus ſacer-
doôtum alligandi omnes, qui invo-
cant nomen tuum. Dixit autem ad
eum Dôminus: Vade, quoniam vas
electionis eſt mihi iſte, ut portet
nomen meum coram Geêntibus, &
Régibus, & filiis Iſrael. Ego enim
oſtendam illi, quanta opéôrteat eum
pro nomine meo pati.
Repoſita eſt mihi coroôna juſti-
tix; Quam reddet mihi Dñs in
illa die juſtus judex. Scio
cui crédidi, & certus ſum; quia
potens eſt depôſitum meum ſer-
vare in illum diem. Quam.
Iéria Patri. Quam.

Tu es vas electiônis ſancte Paule
Apoſtole, prædicator veritatis in
univêrſo mundo. x mnes
Gentes. iv. Magnus ſanctus
Paulus vas electiöônis, verè digné
eſt glorificandus, qui & méruit
thronum duodecimum poſſideére.
umn xaàudiDeus deprecatiô-
nem. iv. Bonum certamen
certavi, curſum conſummavi, fi-
dem ſervavi. Sxaudi
Deus oratioônem. iv.
Conſtitues eos principes ſuper
Oomnem terram. Mémores
erunt nominis tui Dômine.
Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Hdie de Actibus Apoſtolôrum
Ilectio hæc pronuntiäâta eſt:
ubi Paulus Apéſtolus ex perſecutô-
re Chriſtianorü annuntiator factus
eſt Chriſti. Proſtravit enim Chri-
us perſecutoôrem, ut faceret Ec-
clétiæ doctôrem: percùtiens eum,
ſanans, occidens, & vivificans:
Occiſus agnus à lupis, & faciens

agnos de lupis. Ita enim in præ-
clara Prophetia, cùm Jacob Pa-
triarcha benediceret filiis ſuis præ-
séntes tangens, futùúra proſpi-
ciens) prædictum erat, quod in
Paulo contigit. Erat autem Pau-
lus, ſicut ipſe teſtatur;, de tribu
Bénjamin. Cùm autem Jacob, be-
nedicens filios ſuos, veniſſet ad
benedicéndum Bénjamin, ait de
illo: Béênjamin lupus rapax.
Tu es vas electionis ſancte Pau-
le Apoôſtole, prædicäâtor veritatis
in univerſo mundo: Per quermn
omnes Gentes cognovérunt gratiã
Dei. Intercéde pro nobis ad
Deum;, qui te elégit. Per quem.

Uid ergo: lupus rapax ſem-
per? Abſit, Sed qui manè rapit
prædam ad véſperam dividit eſcas.
Hoc in Apôſtolo Paulo implétum
eſt, quia & de illo dictum erat.
Jam, ſi placet, audiamus illum ma-
nèe rapientem, ad véſperum eſcas
dividentem. Manè & véſperè po-
ſita ſunt pro eo, ac ſi diceretur,
priùs & pôſteà. Sic ergo accipia-
mus: Priùs räapiet, poôſtea dividet
eſcas. Atténdite raptôrem: Sau-
lus, inquit, accéptis epiſtolis à
principibus Sacerdotum, ibat, ut
ubicúmque inveniret Chriſtianos;
ad Sacerdéôtes attraheret & addú-
ceret „utique puniéendos.
Gratia Dei ſum id, quod ſum:
* Et grâtia ejus in me vacua non
fuit, ſed ſemper in me manet.
Qui operatus eſt Petro in Apo-
ſtolatum, operatus eſt & mihi inter
Gentes. Et gratia.

*

hoc eſt, manè rapiens. Nam
quando lapidatus eſt Stephanus
primus Martyr pro némine Chriſti⸗
evidéntius iderat & Saulus, & ſic
àderat lapidàntibus, ut non ei ſuſ⸗
ſiceret, ſi tantùm ſuis manibus la-

nium veſtiménta ſervàbat: magis
ſæviens omnes adjuvando, quâm
ſuis mäanibus lapidändo.
mus, manè rapiet: videâmus ad
veſperam ; quaâliter dividat eſcas-
Voce Chriſti proſtrâtus de coelo,

ſam ſæviéndi, cécidit in fäciem

ſuam, prins proſternéndus, poſteà
erigéndus: priüs percutiendus
pôſtea ſanandus.

Bat ſpirans & anhélans eædes 2

pidaret. Ut enim eſſet in omnium
lapidantium manibus, ipſe om-

Audivi-

& accipiens déſuper interdictum

blus
Predicato⸗
conralele
lucros,
Oltende
Ulus Dei,
lotia bit

Rults gui
Giatora
Kieebat,
4
Nen
etöllarm
cammis er
ne colapht
Doninum
MKdixr
Atibi pan
In
n Nepo⸗
fiir guan
n ladie j
Mlnus lepn⸗
Minss he
ei .
Pigripetas
io ſane
Mattheun
llo ten
Delum E.
nia, Fſeer
60 tlit nob
Komnliay

Ufecug
Uencit 5
lr ansn
Müperi⸗
lute denn
glt talib
ſcbis, gu.

eninin e

t

at,

3, ſenle
atnin, Al
g lael
is ſaneke

Le
oVerun f
e Pro to
t. Ler

ls AAK
iwanele
nalticiteis
lo intlen
9 Cidhunte
nus illung
ihenn⸗
& relpen⸗
ſi Cicen

iens ⸗

„Saulus, qui & Paulus, magnus
Prædicator, & A Deo confortatus
convaleſcebat „ & confundebat
IJudæos.
Oſtendens, quia hic eſt Chriſtus
Filius Dei. A Deo.
Glöria Patri. A Deo.

Saulus, qui & Paulus: magnus præ-
dicator à Deo confortatus conva-
leſceébat, & confundebat Judæos.
onfitebimur. v.
Aa. Ne magnitudo revelatiônum
extôllat me, datus eſt mihi ſt imul⸗
carnis meæ, angelus satanæ, qui
me colaphizet: propter quod ter
Dominum rogavi, ut auferretur à
me, & dixit mihi Dôminus: Suffi-
cit tibi Paule gratia mea.
1. D ns regnavit, exúltet. vi.
Ana. Repôſita eſt mihi corôna ju-
ſtitiæ, quam reddet mihi Dominus
in illa die juſtus judex. 60-
minus regnavit, iraſcantur. vi.
J. Nimis honorati ſunt amici tui
Deus. Nimis confortatus eſt
principatus eòrum.
édtio ſandti Evangelii ſecundùm
Matthæum. j
IR illo témpore: Dixit Petrus ad
Jeſum: Ecce nos reliquimus ôm-
nia, & ſecuti ſumus te: quid er-
80 erit nobis? Et réliqua.
Homilia venerab. Bedæ Preshyt.

PDErféctus ille eſt, qui àbiens
vendit omnia quæ habet, &
dat pauperibus, ac véniens séqui-
tur Chriſtum: habébit enim the-
saurum non deficiéntem in cœlis.
Unde benè interrogante Petro „
dixit talibus Jeſus: Amen dico
vobis, quod vos qui ſecuti eſtis
me in regeneratiône, cùm séderit
ilius hôminis in ſede majeſta-
tis ſuæx, ſedeébitis & vos ſuper
ſedes duôdecim, judicantes duo-
decim tribus Ifrael. In hac quippe
vita pro ejus nomine laborantes,
in alia præmium ſperare docuit,
id eſt, in regeneratione, cum vi-
délicet in vitam immortalem fué-
rimus reſurgéndo regenerati „ qui
in vitam cadúcam mortaliter era-
mus géeniti.
e, Sancte Paule Apöſtole, prædica-
tor veritâtis, & doctor Gentium,
Intercéde pro nobis ad Deum,
qui te elégic, ut digni efficiamur
gratia Dei.

le Apéſtole, Prædicâtor veritatis.
Intercede. . 9 väüi.
◻ T juſta prorſus retribuùtio, ut
qui hic pro Chriſto humäanæ
gloriam celſitùdinis neglexérunt;
illic à Chriſto jüdices glorificati
ſingulariter cum eo aſſideant, qui à
ſequendis ejus veſtigiis nulla ratio-
ne poterant avélli. Nemo autem
luter, duoòdecim tantùm Apoſto-
os,; quia pro Juda prævaricante

Mathias eléctus eſt, tunc eſſe judi-
caturos; ſicut nec duo decim ſolæ
ſlunt tribus Iſrael judicandæ: aliò-
quin tribus Levi, quæ tertiadecima
eſt, injudicata receder.
Damaſci præpôſitus gentis Arétæ
Regis voluit me comprehendere?
Et a fratribus per murum demilſ-
ſus ſum in ſporta: Et ſic evaſi
manus ejus in némine Dômini.
Deus & Pater Domini noſtri je-
Iu Chriſti ſcit, quia non mentior.
Et à fràtribus. Gloria Patri. Et ſic.
T Paulus, qui tertiusdécimus
eſt Apoſtolus, judicandi ſorte
privabitur, cùm ipſe dicat: Neſcitis,
quoniam Angelos judicabimus »
quanto magis ſæcularia? Sciéndum
namque eſt, omnes, qui ad exem-
PlumApoſtolôrum ſua reliquérunt
omnia, & ſecuti ſunt Chriſtum »„
jüdices cum eo ventúros, ficut
étiam omne mortalium genus eſſe
judicandum. Quia enim duode-
nario ſæpe númeéro ſolet in Scrip-
tůris univérſitas deſignari, per duo-
decim ſedesApoſtolòôrum, omnium
numeréôſitas judicaàntium; & per
duodecim tribus Iſrael, univérſitas
eôrum, qui judicandi ſunt, oſten-
gitur.
De Deum laudamus.m rI.
A D L. 4 U D E Syp
Go plantàâvi, Apôllo rigâvit „
Deus autem incrementum de-
dit, alleluja.
lal. Dins regnavit. cum rel, rxr.
* Libenter gloriàbor in infir-
mitâtibus meis;, ut inhabitet in
me virtus Chriſti. Gratia
Dei in me vacua non fuit, ſed gra-
tia ejus ſemper in me manet.
Anis., Damasci præpoſitus gentis
Aretæ regis voluit me comprehen-
dere: à frafribus per murum de-
miſſus ſum in ſporta; & ſic evaſi
manus ejus in nomine Doômini.

Ves Tu es vas electioônis ſancte Pau-

Afla.-Ter virgis cæius ſum, femel
Rr2 lapi-

*

628
lapidatus ſum,ter naufràgium pér-
tuli pro Chriſti némine. .
aulus adhuc ſpirans.

624.
Xültet orbis gaudifs:
Cœlum resultet laudibus:
Apoſtolorum glôriam
Tellus, & aſtra concinunt.
os ſæculorum Judices,
Et vera mundi lùmina,
Votis precamur cordium;
Audite voces supplicum.
ui templa cœli clauditis »„
Serasque verbo solvitis;,
Nos à reatu noxios
Solvi jubete, quæſumus.
ræcépta quorum prôtinus
Languor ſalusque sentiunt 3
Sanate mentes languidas:
Augeéete nos virtůútibus.
t„cùm redibit Arbiter
In fine Chriſtus ſæculi,
Nos ſempiterni gaudii
Concedat eſſe compotes»
atri, ſimulque Filio,
Tibique ſanéte Spiritus;
Sicut fuit, ſit jugiter

QOonſtitues. y. Nimis honorati
funt amici tui Deus. u Nimis
confortatus eſt principaâtus eorum.

Ter virgis cæſus ſum.

Auſus autem multòô magis con-
valeſcébat & confundébat Ju-
dæos, qui habitabant Damaſci, af-
firmans, quoniam hic eſt Chriſtus.
Nimis honorati ſunt „
Amici tui Deus. Nimis. Ni-
mis côtorratus eſt principatus eòô-
rum. Amici. loria. Nimis.
Annuntiaverunt opera Dei.
Et facta ejus intellexeérunt.

Ego plantavi.
viüi,
aulus adhuc ſpirans.
grégie Doctor.
Tu es vas.
624.

Sancte Paule Apoôſtole, prædicâtor
veritatis, & Doctor Gentium, in-
tercéde pro nobis ad Deum, qui te

Sæclum per omne gloria. Amen. elegit. eus, qui univér-
Tu es vas electionis ſancte ſum. 62 5.
Paule Apôſtole. Prædicator

veritatis in univerſo mundo.

Vos, qui ſecuti eſtis me, ſedébitis
ſuper ſedes, judicantes duòdecim

tribus Iſrael, dicit Dôminus.

eus, qui univerſum. 625.

. 625.

Libenter gloriabor.
S aulus adhuc ſpirans.
. In omnem terram,
ſonus eòrum. In omnem.
En fines orbis terræ verba eôrum.
Exivit. loria Patri. In omnem

Conſtitues eos principes ſuper
Meémores

Omnem, terram.
erunt nôminis tui Domine.

Gratia Dei.

Urrézit autem Saulus de terra,
apertisque oculis nihil vidébat.
Ad manus autem illum trahentes,
introduxérunt Damaſcum. Et erat
ibi tribus diébus non videns, &

non manducavit, neque bibit.

„Conſtitues eos principes,
Conſti-
Meémores exunt nominis
loxia Patxri.

Super omnem terram.
tues.

tui Déinine. Super.

Exivit
Et

625. i, ut
DIE XXVI. JANUARII.

Iſte Santus pro lege Dei ſui
certavit usq; ad mortẽ, & à verbis
impiorum non timuit: fundatus
enim erat ſupra firmam petram.
Gléôria & honòre coronâſti eum
Dömine. Et conſtituiſti eum
ſuper pera mänuum tuarum.

Eus, qui nos beati Polycarpi
martyris tui atque Pontificis
. annua iolemnitate lætificas: con-
cede propitius, ut cujus natalitia
colimus, de ejüsdem étiam pro-
tectione gaudeamus. Per Düm.

Ex libro S. Hierônymi Présbyteri
de Scriptòôribus Eccleſiaſticis.

Olycarpus „ Joannis Apoſtoli
Paaus, & ab eo Smyrnæ
Epiſcopus ordinatus, totius Aſiæ
Princeps ftuit, quippe qui nonnuůl-
los Apoſtolérum, & eorxum qui
viderant Dominum, magiſtros ha-
buerit, & viderit. Hic propter uas⸗

Gm ſupe
ſub Inpe
clelam in
Nomam
centium.
H
em. Cül
fuillet Ma
noscis no
himogen
10,keuns
Läücio Au
hoct Nerd
ne ſedent
ſo populo
us eum p
eſt Kri

üitilem ep

lle in An
Hone
fs, KN
cis, &
lum:
etemam,
esce
ſeim & in
eum. Et,
De Exyon
Eyilcop
mum de

Dletitznul
IIt, nullin
endum:4
Pravior
e, & ne

wiskononti
Püseönn⸗

to marbe
ntunctbr
t Danulchi
celt Crtu
norati ſan,
mis. f. N
incipelgze
tia. N
pera De,
lererun.

1
neſieus

e, Drelie
Gentium/
Deumit
8, gui
*

Wan⸗

le N
ee
nitiun

eclelle
onkininde
n tuin.

dam ſuper die Paſchæ quæſtiònes,
ub Imperatore Antonino Pio, Ec-
cléſiam in Urbe regente Aniceto,
Romam venit, ubi plürimos cre-
dentium, Marcionis & Valentini
Lerinaſone deceptos, reduxit ad
dem. Cùmque ei fortuito obviàm
fuiſſet Marcion, & diceret: Cog-
noscis nos? Reſpondit: Cognoſco
primogenitum diaboli. Poſteà ve-
rò, regnante Marco Antonino, &
Lücio Aurelio Commodo, quarta
poſt Neronem perſecutione, smyr-
næ ſedente Proconſule, & univer-
ſo populo in amphitheatro adver-
ſus eum perſonante, ieni traditus
eſt. Scripſit ad Philippenſes valde
utilem ebiſtolam, quæ usque ho-
die in Aſiæ conventu legitur.
Honéſtum fecit illum Dömi-
nus, & cuſtodivit eum ab inimi-
cis, & à ſeductoribus tutavit il-
Ium: Et dedit illi claritatem
æternam. ,
Descenditque cum illo in fo-
Veam, & in vinculis non dereliquit
eum. Et.
De Expoſitione ſanéti Ambroſii
Epiicopi in Pſalmum centéſi-
mum decimum octavum.

Rincipes perſecti ſunt me gra-
tis: & à verbis tuis trepidavit
cor meum. Benée hoc Martyr di-
cit, quod injuſtè periecutionum
tormenta ſuſtineat: qui nihil ra-
Puerit, nullum violentus oppréſſe-
rit, nullius sanguinem fuderit,
nullius torum putaverit eſſe vio-
landum; qui nihil legibus debeat,
& gravioôra latronum ſuſtinere co-
gatur ſupplicia: qui loquatur ju-
&, & non audiatur: qui loqua-
tur plena ſalutis, & impugnetur,
ut poſſit dicere: cùm loquébar il-
lis, impugnabant me graris. Gra-
tis igitur perſecutionem patitur,
qui impugnatur ſine crimine: im-
pugnatur ut noxius, cùm ſit in ta-
confeſſione laudabilis: impu-
gnatur quaſi venéficus, qui in nô-
mine Domini gloriatur, cùm pie-
tas virtütum omnium fundamén-
tum ſit. .
Deſidérium aàanimæ ejus tribu-
ſti ei, DOmine, *ε Et voluntate la-
biôrum ejus non fraudàâſti eum.
uôniam præveniſti eum in
benedictiéônibus dulcédinis: poſui-
ſti in capite ejus corônam de la-
Pide pretioſo. Et voluntate.

629

Erè fruſtrà impugnätur, qui
apud impios & inſidos impie-
tätis arcéſlitur, cùm fidei ſit ma-
giſter. Verùm qui gratis impugna-
tur, fortis debet eſſe & conſtans.
Quômodo erigo ſubtéexuit: Et à
verbis tuis trepidavit cor meum?
Trepidare infirmitatis eſt, timoris
atque formidinis. Sed eſt étiam
infirmitas ad ſalutem, eſt étiam
timor Sanckrum. Timéeéte Domi-
num omnes Sancti ejus. Et, Bea-
tus vir, qui timet Dominum. Oua
ratione beatus? Quia in mandàtis
ejus cupit nimis.
Stola jucunditatis induit eum
Dôminus: & Et coronam pulchri-
tdinis poôſuit ſuper caput ejus.
Cibavit illum Doôminus pane
vitæ, & intellectus: & aqua tapien-
tiæ ialutaris potavit illum. Et.
loria Patri. Et. .
ctio ſancti Evangeli ſecundùm
Matthæum.
IN illo tempore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Nihil eſt pertum,
quod non revelabitur: & occuùltum
quod non ſcietur. Et reliqua.
Homilia S. Hilarii Epiſcopi.

Ominus diem judicii oſtendit,
quæ obſtruùſam voluntatis no-
ſtræ conſciéntiam prodet: & ea
quæ nunc occülta exiftimantur ;»
luce cognitionis puúblicæ deteget.
Igitur non minas, non consilia »
non poteſtates inſectantium monet
eſſe metuendas: quia dies judicii
nulla hæc fuiſſe, atque inania reve-
labit. Et quod dico vobis in tene-
bris, dicite in lumine: & quod in
aure auditis, prædicate ſuper tecta.
Non legimus, Dominum solitum
fuiſſe noctibus ſermocinari, & do-
Gtrinam in tenebris tradidiſſe: ſed
quia omnis ſermo ejus carnalibus
ténebræ ſunt, & verbum ejus infi-
delibus nox eſt. .
Corona aurea ſuper caput ejus ?
*Expréſia ſigno ſanctitatis, gloria
honoris, & opus fortitudinis.
F. Quoôniam præveniſti eum in be-
nediciônibus dulcçédinis, polſuiſti
in capite ejus corônam de lapide
pretioſo. Expréſſa.

Taque id, quod à ſe dictum eſt⸗
ecurn ibectaté fidei & confeſſiò⸗

nis vult eſſe loquendum. Ideircòô
BR I 3 quæ

636
quæ in tênebris dicta ſunt, prædi-
cari juſſit in lumine: ut quæ ſecréto
aurium commiſſa ſunt, ſuper tecta,
id eſt, exceélſo loquéntiũ præconio
audiantur. Conſtanter enim Dei in-
gerénda cognitio eſt, & profündum
doctrinæ Evangélicæ ſecrétum in
lümine prædicationis Apoſtolicæ
revelandum;: non timentis eos,
quibus cùm ſit licéntia in corpora,
tamen in animam jus nullum eſt:
ſed timentes potius Deum, cui per-
déndæ in gehenna & animæ & cor-
Poris ſit potéſtas. .
gee Hic eſt verè Martyr, qui proChri-
ſti nomine sanguinem luum fudit:
* Qui minas jüdicum non timuit,
nec terrénæ dignitatis gloriã quæsi-
vVit, ſed ad cœléſtia regna pervénit.
Juſtum dedxit Dis per vias re-
Etas, & oſténdit illi regnum Dei.
Qui. GIoria Patri. Qui.

Olite timèêre eos, qui occidunt
Acorpus. Nullus igitur corpo
xum noſtroôrum caſus eſt pertimes-
cendus, neque ullus interimêndæ
carnis admitténdus eſt dolor: quan-
do pro naturæ ſuæ atque originis
conditione reſoluùta, in lubſtantiam
piritualis animæ refundatut. Et
quia doctrinis talibus confirmaâtos
opôrtet liberam confiténdi Dei ha-
bére conſtantiam: etiam conditiô-
nem, qua teneremar;, adjécit: nega-
türum ſe eum batri in cœlis, qui ſe
hominibus in terra negâſſet: eum
Portdui confeſſus coram homini
us ſe fuiſſet, à ſe in cœlis confi-
tendum: qualesque nos nôminis ſui
teſtes hominibus fuiſsémus, tali
nos apud Deum Patrem teſtimonio
eſſe usuros.
e Deum laudamus. II.

„DlIE KxVII. JANUARII.

ſte Conteſſor.

O Docdtor ptime, Eccléſiæ ſanétæ
lIumen, beate Joaàanes Chrysoſtome,
divinæz legis amator, deprecare
pro nobis Filium Dei.

„ Ccléſiam tuam, quæſumus Dô-
2 mine, gratia cœléſtis ampli
ſicet, quam beati Joannis Chryso-

ſtomi Confeſsôris tui atque Ponti-
ficis illuſtrare voluiſti glorioſis me-
ritis & doctrinis. Per Dominum.

Qui vult venire poſt méê, abneget
ſemetipſum, & tollat crucem ſuam,
& ſequatur me.
Juſtus ut palma florébit.
.. Sicut cedrus Libani multiplica-
bitur. .
. eus, qui nos. 628.

Kannes Antiochénus ,„ propter
aureum eloquentiæ flumen cog-
nomeénto Chr soſtomus, à forenſi-
bus & ſæculartbus ſtüdiis ad divi-
nas litteras ſumma cum ingenii &
induſtriæ laude ſe côntulit. Itaque
ſacris initiatus, ac Presbyter Antio-
chenæ Eccléſiæ factus ,„ mortuo
Nectario, Arcâdii Imperatôris ope-
ra, invitus Conſtantinopolitanæ
Eccléſiæ præficitur. Quo ſusceèpto
paſtorali múnere, depravatos mo-
res, & nobiliòrüũ hominum vivendi
licentiam veheméntiùs objurgare
cœpit. Qua ex libertate magnam
multôrum sùbiit invidiam. Apud
Eudoxiam étiam, quod eam propter
Callitropæ viduæ pecuniam, & al-
terius viduæ agrum reprehendiſfet;
graviter offendit.
Invéni David ſervum meum »
ôleo ſancto meo unxi eum: & Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eos
& filius iniquitatis non nocébit
ei. Manus enim.

Uare àliquot Fpiſcoporũ acto
Chalcedone convẽtu, quò ipſe
vôëàtus ire noôluit, quòd nec legiti-
mu Concilium, nec püblicum efſſe
diceret, nitente in primis ipſa con-
tra Chrysoſtomum Eudoxia, ejicitur
in exillum: ſed paulô poſt propter
ejus deſidérium ſeditione poôpuli
facta admirabili civitatis plauſu a
exilio revocatur. Verùm cùm pér-
ditos mores increpaàre non desiſte-
ret, & ad argénteam Eudoxiæ ſtatuã
in foro ſanctæ Sophiæ ludos fieri
prohibeéret: conſpiratione inimicoô-
rum Epiſcoporum iterùm exulare
coôgitur, viduis & egentibus omni-
bus comünis paréntis ejeéctionem
lugentibus. In exilio Chrysoſto-
mus incredibile eſt, & quanta ma-
la perpéſſus ſit, & quam multos
a

AA eſn 6
Doſui
len, e
nen
lrur ei.
neunn, l
Manus.

Tüm
bito,
tlleis reſt
kuln cuſtea
Mhs &
Cumque
ſual⸗
templo an
eunn ifitn
ſinns die
(uure pol
ſerament
Uens, ani
10 ctaye
Mörtuo, h
thopoli c
Uiſa ceſſi
ninompa
nrceli
diüflinsce
dun, &
curirit ſe⸗
Cnſus etian
Mentum!
dn cn
n bagilica
Muhirücin
Giten conn
es ſeip
ktim tat
ententiæx
Ulinatiöne
Genümgu
lus Apotte
töluit
Mlta did⸗
ſe eſt
intutes 0
kerta cockt
Ue int
Olmninm -
ltee
Mundi
eena. I
lörin 1

io ſin

gehort⸗
Morioſsne⸗
L ominum.

ne, AUneze
lucenkuar,

edit.
i multigld

. 615.

61 Mn
funen oo⸗
gifote⸗
lizni
mminteni 6
tuli une
byterant⸗
537 MöNN
elatotisl⸗
tinopoltan
10 ſsci
Avatos
um irel
objun
te mhutrnl
liam. N
eamm Popet
niannz
efenilt

nn neln
en.
bitutel
niels in ti⸗
don nheiit

ſonoi
tungu /e

ivlats
iczeſichi
htar
one Nſe
is llli⸗

ad Jeſu Chriſti fidem eonvéêrterit.
Pôſui adjutéôrium ſuper potén-
tem, & exaltavi eléctum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei. Y. Invéni David ſervum
meum, ôleo ſancto meo unxi eum.
Manus.

Erùm dum Concilio Romæ haä-
bito, decréto Innocentii I. Pon-
tificis reſtituitur, à militibus, qui
eum cuſtodiebant, miris in itinere

malis & calamitatibus afficitur.

Cúmque per Armé duceretur,
ſanctus Baſiliſcus martyr, in cujus
templo anteà oraverat, noctu ſic
eum affatus eſt: joannes frater, cra-
ſtinus dies nos loco conjuünget.
Quare poſtridie ſumptoEuchariſtiæ
ſacramento, séque Crucis ſigno mu-
niens, animam Deo réddidit, deci-
mo octavo Kaléêndas Octobris. Quo
mortuo; horribilis grando Conſtan-
tinopoli cecidit, & quatriduo Au-
guſta ceſſit e vita. Ejus corpus inſi-
gni nompa, & hôminum multitù-
dine celebratum, Theodoôſius Arca-
dii filius Conſtantinopolim portan-
dum, & honorificè ſepeliéendum
curavit, ſexto Kaléndas Februarii:
cujus étiam reliquias veneratus,
pareêntum ſuôrum véniam pétiit:
quod deinde Romam translatum,
In Basilica Vaticana conditum eſt.
Multitüdinem, pietatem ac ſplen-
déôrem concionum, ceterorumque
ejus ſcriptéorum, interpretandi
Etiam rationem, & inhærentem
ſenténtiæ ſacrôrum libroôrum ex-
Planatiõnem, omnes admirantur,
dignúmque exiſtimant, cui Pau-
lus Apoſtolus, quem ille mirificè
côluit, ſcribénti & prædicanti
multa dictâàſſe videatur.
ge Iſte eſt, qui ante Deum magnas
Virtútes opératus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repleta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis
Gmnium populorum.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia
regna. Ipſe.
Slöria Patri. Ipſe.

ectio ſancti Evangélii ſecùndum
Matthæum.

E illo témpore: Dixit Jeſus diſci-
pulis ſuis: Vos eſtis ſal terræ.
Quòd ſi ſal evanuerit, in gquo ſalié-
tur? Et réliqua.

212 „ 2 631
Homilia S. Joânnis Chryséſtomi.

à Tténdite, quid dixerit ; Vos
eſtis ſal terræ: per quod oſtén-
dit, quàm necefſsario iſta præci-
piat. Non enim de veſtra, inquit;,
tantummodo vita;, ſed de univér-
ſo orbe vobis ratio reddenda eſt.
Non ad duas quippe urbes, aut de-
cem, aut viginti, neque ad unam
Gentem vos mitto, ſicut mittébam
Prophétas: ſed ad omnem terram
prorſus ac mare, totumque mun-
dum ,„ & hunc variis criminibus
oppreéſſum.
Amavit eum Doôminus, & ornâ-
vit eum, ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Düs loricam
fidei, & ornavit eum. Et ad.
Icéndo enim: Vos eſtis ſal ter-
„ ræ: oſtendit, univérſam ho-
minum infatuatam eſſe naturam, &
peccatorum vi corrüptam: &⁊ id-
circô illas ab eis virtutes requi-
rit, quæ maximè ad multoram
ſalůtem procurandam neceſsariæ
ſunt atque utiles. Nam qui man-
ſuétus eſt ac modeéſtus, & miséri-
cors & juſtus, non intra ſe tan-
tůmmodòô hæc rectè facta conclu-
dit, verùm in aliorum quoque
utilitätem præclaros hos faciet ef-
flüuere fontes. Igitur qui corde
mundo eſt, atque pacificus, & per-
ſecutioônem pro veritate patitur,
nihilòminus in commune commo-
dum vitam inſtituit.
In medio Eccléſiæ apéruit os
ejus;» Et implévit eum Düns
piritu ſapiéntiæx, & intellectus.

J. Jucunditatem, & exultationem

thesaurizavit ſuper eum. Et.,
316ria Patri. Et.

E igitur putétis, inquit, ad lévia
vos ducendos eſſe certamina;-
neque exiguarü reru vobis ineun-
dam eſſe rationem. Vos eſtis ſal
terræ. Quid igiturèIpsine putrefacéta
medicati ſunt: Nequàquam: neque
enim fieri poteſt, ut ea, quæ jam
corrũúpta ſunt, ſalis perfricatione
reparentur. Non ergo hoc fecérunt;
ſed antè renovata, ſibique tradita-
atque ab illa jam putrédine libera-
ta, aſpergébant ſale-& in ea novita-
te conſervabant, quam à Duo ſus-
céperant Liberare quippe à putre-
dine peccatérum;, Chriſti virtutis
R I 4 eſt 5

6³² .
eſt: ut autem ad illa iterum non
revertantur, Apoſtolôrum curæ eſt
ac laboris. .
e Deum laudamus. II.

DiIE XXVIII. JANUARII.

Stans à dextris ejus Agnus
nive candidior, Chriſtus ſibi ſpon-
ſam, & martyrem conſecravit.
Specie tua, & pulchritüdine tua.
g. Inténde, proſperè procéde, &
gegna.

Eus,„ qui nos annua B. Agné-
Itis virginis & martyris tuæ ſo
lemnitate lætificas: da quæſumus;
ut quam veneramur officio, etiam
Diæ converſationis ſequamur ex-
Emplo. Per Dêminum.

lv.

BEie Agnes, Paréntibus ad ejus
ſepúlchrum aisiduè vigilantibe,
quadam nocte choro Virginum
comitata cùm apparuiſſet, ſic ad
eos locuúta dicitur: Ne me paréntes
mortuam lugeatis: nam una cum
his Virginibus vivo apud illum in
cœlis, quem in terris tota mente
dilexi. Cùm aliquot poſt annos
Conſtântia, Conſtantini Imperato-
ris filia, inſanabili ulceri medici-
nam quærens, nondum Chriſtiana
ad idem ſepuúlchrum accelisiſſet,
Obdormiscens ſibi audire viſa eſt
vocem hanc Agnetis: Conſtanter
age Conſtantia: crede in Jeſum
Chriſtum Filium Dei, qui te ſanam
faciet. Quæ ſanata, paulo poſt una
Ccum multis ex familia Imperatoris
baptismum ſuscipiens, ibi Ecclé-
ſiam néômine beatæ Agnetis ædifi-
Ccavit.
e Deum laudaâmus. II.

Ingréſla Agnes.
62⁰.

DIE XXIX. IANUARII.

ſte Conteſſor.

Eus, qui ad animarum ſalütem
beatum Franciſcum Conteſsò-
reêm tuum atque Pontificem, omni-
bus omnia factum eſſe voluiſti:
concéde propitiuszut charitatis tuæ
dulcédine perfuſi, ejus dirigemibs
monitis, ac ſaffragantibus méritis,
æterna gaudis conſequäàmur. Per
Doôminum.

uanelcis in ppido Saléſio, un-
de familiæ cognomen, piis & no-
bilibus parentibus natus, à teneris
anñis futüræ ſanctitatis indicia præ-
buit, morũ innocentia & gravitate.
Adoléſcens liberalibus diſciplinis
eruditus, mox Philoſophiæ ac Theo-
logiæ Pariſiis peram dedit: & ne
quid ſibi deeſſet ad àanimi culturä,
ari⸗ utriusque lauream ſuma cum
aude Patavii obtinuit. In ſacra æde
Lauretäana perpétuæ virginitatis
votum, quo pridem rariſiis ſe ob-
ſtrinxerat, innovavit: à cujus virtu-
tis propoôſito nullis umquam dæ-
monum fraudibus, nullis sénſuum
illécebris poôtuit dimovéri.
Invéni David ſervum meum »„
ôleo ſanécto meo unxi eum: & Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo-
& filius iniquitatis non nocébit ei-
Manus.

Ecusâta in Sabaudiæ Senatu
ampliſſima dignitate, clericali
militiæ nomẽ dedit: tum ſacerdo-
tio ini tiatus, & Geneveênſis Eccléſiæ
Præpoſituram adeptus, ejus müne-
ris partes àdeò perféctε explévit, ut
eum Granérius Epiſcopus vindi-
candis ab hæreſi Calviniàna Chabal=
licenſibus, aliisque Genéevæ finiti-
mis populis, divini verbi præcon&
deſtinarit. Quã expeditioné alacri
animo ſucipiens, aſperrima quæ-
que perpéſius eſt, ſæpé ab hæré-
ticis conquisitus ad necem, variis-
que calumniis & insidiis vexatus.
Sed inter tot diſcrimina & agones
inſuperabilis ejus conſtantia ſem-

per enituit 3 Deique ope proté-
Ctus „

Teticoruin
1eduiſle
Dobilitäte
Werantur,
Nolui
len, en
wen E N

MMeum , 6
fumn. Man

Coa
len Vl
iatis ſun
Gchcit,
lne, pal
Unpaupere
Mlcuus.
Mentum
Wnialinn
le beatæ
ſb regul⸗
llidit c0
ltetiöne
e. Fuis
koctina
krnit gui
Derteckione
emönſtra
uinquage
lia Ann
Aetun
Nis Drange
i, a
egventl
dno Döm
tlimo Vige
olpus Ant
ſefla M
donorifice
le ſtatit
epti
agann
lentei
u non
Alſte eth
ſn ochr
Ahle Unten
hium Dopel
Une e
unnci,8
l

on der

Vü

eſor.

unatate
un Cntſeie
tiftenent⸗
eſe llin
Chatitiint
us diutir⸗
tibus nei⸗
luämmah

Collonn
henpibrn
n 1lete
s indicee
1Aglaſtu
1s Cicig
iraert
cedit: d
imi ollt
n ſniu

tus, ſeptuaginta due millia hæ-

reticorum ad Catholicam fidem
reduxiſſe dicitur, inter quos multi
nobilitäte & doctrina insignes nu-
merantur.
Pôſui adjutôrium ſuper poten-
fem, & exaltavi eléctum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei. Inveni David ſervum
meum, ôleo ſancto meo unxi
eum. Manus.

Ortuo Granéerio, qui eum ſibi
Coadjutorem decéeérni cura-
vVerat, Epiſcopus conſecratus, lan-
Gtitatis ſuæ radios circumquaque
diffudit, zelo Eccleſiaſticæ disci-
plinæ, pacis ſtůdio, miſericoôrdia
in pauperes, omnique virtùte con-
ſpicuus. Ad divini cultus aug-
méntum novum ordinem Sancti-
monialium inſtituit, à Viſitatioô-
ne beatæ Virginis nuncupatum,
ſub regula ſancti Auguſtini, cui
àddidit conſtitutiônes, ſapientia,
diſcretioòne & ſuavitate mirabi-
les. Suis eétiam ſcriptis cœléſti
doctrina refértis Eccleſiam illu-
ſtravit, quibus iter ad Chriſtiänam
Derfectionem tutum & planum
demonſtrat. Annum denique agens
quinquagéſimum quintun:, dum é
Sallia Annéſium regreditur, poſt
Sacrum in die ſancti Joan-
nis Evangeliſtæ Lugduùni celebra-
tum, gravi morbo corréptus;
ſequenti die migravit in cœlum,
anno Dômini milleſimo ſexcen-
téſimo vigeſimo ſecundo. Ejus
corpus Anneſium delatum, in Ec-
cléſia Monialium dicti Ordinis
honorifice conditum fuit, cœpit-
que ſtatim miraculis claréſcere.
Quibus rite probaâtis, ab Alexan-
dro Séptimo Pontifice Maximo in
Sanctörum numerum relatus eſt,
aſſignata ejus feſtivitati die vigéſi
ma nona lanuarii.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
Virtůtes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis om-
nium populorum.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad coœleſtia re-
Ena. Ipfe. loria Patri. Ipſe.

omo peéregre proficiſcens.
XKXXIX

633
DIE XXX. JANUARII.

Anq. Veni ſponſa Chriſti, accipe
corônam, quam tibi Dominus præ-
paravit in ætérnum.
Sspécie tua, & pulchritúdine
tua. Inténde, proſpere pro-
céde, & regna
Eus;, qui inter cêtera poten-
tiæ tuæg mitacula, etiam in
ſexu frägili victôriam martyrii
contuliſti; concéde Propitius; ut
qui beatz Martinæ virginis &
martyris tuæ natalitia colimus »„
per ejus ad te exémpla gradiamur.
Per Dominum.

Martinæ célebriy,
Quærit præmia;
A nobis abigas,
1 1. on
illam crùcians,

egem Virginum Dôminum „
Venite, adoremus.,
ehite. I.

Artinæ cêlebri pläaudite nô-⸗
mini
Sives Romülei, plaudite gloriæ:
Insignem meritis dicite Virginem,
Chriſti dicite Martyrem.
æc dum conſpicuis orta parenti-
us
Inter delicias, inter amabiles
Luxus illécebras ditibus affluit
Fauſtæ munéribus domus.
itæ deſpiciens commoda, dedi-
cat
Sse rerum Dômino, & munifica
manu
Chriſti
Opes:
Quærit præmia Cœlitum.
On illam crücians ungula»
non feræ,
Non virgæ horribili vúlnere com-
movent: ::
Hinc lapſi e Súperum sédibus An-
geli
Coœleéſti dape récreant.

paupéribus diſtribuens

uin & depoôſita ſævitie leo
RrS 56

63 ½ 5
Se rictu pläcido préjicit ad pedes:
Te Martina tamen dans gladius

neci
Coœli cœtibus inſerit.
e, thuris rédolens ara vapéôribus
Quæ fumat, précibus jügiter in-

vocat,
Et falſum périmens auſpicium,
tui
Delet nôminis ômine.
nobis abigas lůúbrica gaudia
Tu, qui Martyribus dexter ades,
Deus
Une & Trine: tuis da famulis
jubar, —
Quo clemens ànimos beas.
Amen.

Artina virgo Româna;, patre
conſulari, illuſtri génere na-
ga „ téneris adhuc annis orbata
paréntibus, Chriſtianæ pietatis
ardôre ſuccèênſa, divitias, quibus
affluébat, mira in pauperes libera-
litate diſtribuit. Sub Alexandro
Trincipe, cùm deos inanes coôlere
Jjuberetur, immane facinus ſum-

ma libertate deteſtätur. Quapro-
Pter iterùm atque iterùm e 9

verbéribus, uncis, ungulis fér-
geis, teſtarum fragméntis lacera-
ta, acutiffimis gladiis membratim
concila, adipe ferventi perunéta,
demum in amphitheatro damna-
tur ad béſtias: à quibus illæſa
divinitùs evadens, in ardéntem
Yogum injéécta, incôlumis pari be-
neficio ſervatur.
