ſpéciem unius Séraphim, ſex alas
tam fülgidas, quam ignitas haben-
tem „de cœlorum ſublimitate de-
ſcendere, qui volatu celerrimo ad
aeris locum viro Dei propinqduum
pervéniens, non ſolum alatus, ſed
& crucifixus appâruit: manus qui-

dem & pedes habens extenſos, &
cruci affixos: alas vero ſic miro mo-
do hinc inde diſpoſitas, ut duas ſu-
pra caput erigeret, duas ad volan-
dum exténderet;, duabus veròô réli-
uis totum corpus circumplecten-
4d velaret. Hoc videns vehementer
obſtùpuit, mixtümque doloôri gau-
dium mens ejus incurrit, dum & in
gratiôſo ejus aſpectu fibi tam mi-
rabiliter, quàm familiariter appa-
réntis, exceſsivam quamdam conci-
pieébat lætitiam, & dira conſpécta
crucis affixio ipsius animam com-
paſsivi doloris gladio pertransivit.

hanc régulam ſecuúti füerint, pax
ſuper illos, & miſericordia, & ſu-
per Ilrael Dei. Dei cætero nemo
mihi moleſtus ſit; ego enim ſtig-
mata Dômini Jeſu in corpore meo
porto. Gratia Dômini noſtri jJeſu
Chriſti, cum ſpiritu veſtro, fratres,
Amen.
. Iſte cognoôvit juſtitiam , & vi-
dit mirabilia magna, & exoravit
Altiſſimum: kt invéntus eſt
in nůmero Sanctörum.
Iſte eſt, qui contémpſfit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia
regna. Et invéntus.
löria Patri, Et.

Idélis revèra fämulus, & miniſter
Chriſti Franciſcus, biénnio ante-
quam ſpiritum redderet cœlo, cum

Honéſtum fecit illum Domi-
nus, & cuſtodivit eum ab inimi-
cis, & à ſeductoribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
F. juſtum deduzit Doôminus per
vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et dedit. Tie .
Ntellexit quidem illo doceénte in-
Htériùs, qui & apparébat extériùs;
quòd licet paſſionis infirmitas cum
immortalitate ſpiritus Seräaphici,
nullatenus conveniretzideò tamen
hujúsmodi viſio ſuis tůerat præ-
ſentata conſpectibus, ut amicus ip-
ſe Chriſti prænoſceret;, ſe non per
martyrium carnis, ſed per incen-
dium mentis totum in Chriſti Jeſu

crucifixi expréſſlam fimilitudinem

transformandum. Diſparens itaque
viſio, poſt arcanum ac familiare
colloquium, mentem ipsius erãa⸗-

phico interiùs inflammavit ardore:

in loco excelſo ſeortum, qui mons carnem vero Crucifixo conformi

I i i 4 ex-

877 .
extérius inſignivit effigie, tamquam
ſi ad ignis liquefactivam virtutem
przambulam ſigillatiya quædam
eſſet impréſſio ſubſecuta. Statim
namque in manibus & pédibus ejus
apparere cœpérunt ſigna clavo-
rum, ipsorum capitibus in inferio-
ri parte manuum, & ſuperiori pe-
dum apparéntibus, & eorum acu-
minibus exiſténtibus ex adyérſo.
Dextrum quoque latus, quaſi lan-
cea transfixum, rubra cicatrice ob-
ductum erat:; quod ſæpe sangui-
nem ſacrum effúndens ,tůnicam &
femoralia reſpergébat.
Amavit eum Dominus, & ornä-
vit eum: ſtolam gloriæ induit eum.
Et ad portas paradiſi coronavit
eum.
Induit eum Dôminus loricam
Adei, & ornavit eum. Et.

Sſtaun igitur novus homo
Franhciſcus novo & ſtupendo
miracçulo cläruit, cùm ſingulari pri-
vilegio retroactis ſæçulis non con-
ceſſo inſignitus apparuit, ſacris vi-
délicet Stigmatibus decorâtus, de-
ſcendit de monte, ſecum ferens
Crucçifixi effigiem, non in tabulis
lapideis vel ligneis, manu figura-
tam artificis, ſed in carneis mem-
bris deſcriptam digito Dei vivi.
Quoôniam ſacramentum Regis Se-
raphicus vir abſicondere bonum
eſſe optimè norat, ſecréti regalis
cônſcius, ſignâcula illa ſacra pro
viribus occultabat. Verùm, quia
Dei eſt ad gloriam ſuam magna re-
velare, quæz facit Doôminus ipſe,
qui ſignacula illa ſecréte impréſſe-
rat, miracula quædam aperte per
inſa monſtravit, ut illéôrum oc-
cülta & mira vis Stigmatum, ma-
Viteſ⸗ patéret claritate ſignôrum.
orròô rem adeò admirabilem, ac
tantöpere teſtätam, atque in Poôn
Hifieiis diplonatibus præcipuis lau-
dibus & favéôribus exaltatam, Be-
nedictus Papa undécimus anniver-
säria iolemnitäte celebrari voluit;
uam pôſteà Paulus quintus bonti-
ex maximus, ut corda fidélium
in Chriſti crucifixi, accenderéntur
améôrem , ad uniyvérſam Eccléſiam
propagàvit. . S
E. Iſte homo perfécit omnia, quæ
locutus eſt ei Deus, & dixit ad en
Ingredere in requiem meam:
Qnia te vidi juſtum coram me ex
mnibus Gentibus.

Iſte eſt, qui contémpfit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia re-
gna, Quia.

löria Patri. Quia.

ctio ſancti Beangelii ſecundam

Matthæum.

XN illo témpore: Dixit Jeſus diſ-

cipulis ſuis: Si quis vult poſt me
venire, àbneget ſemetipſlum, &
tollat crucem ſuam, & ſequatur
me. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregéôrii Papæ.

Uia Bôminus, ac Redemptor
noſter novrus homo venit in
mändum, nova præcépta dedit
mundo. Vitæ étenim noſtræ véte-
ri in vitiis enutritæ contrarietatem
oppòôſuit novitatis ſuæ. Quid enim
vetus, quid carnalis homo noveratz;
niſi ſua retinere, aliéna rapere, ſi
poſſet; concupiſcere, ſi non poſ-
ſet? Sed cœléſtis mnedicus singu-
lis quibäsque vitiis obviantia ad-
hibet medicamenta. Nam ſicut ar-
te medicinæ calida frigidis, frigi-
da calidis curantur: ita Dominus
noſter contraria oppoôſuit medica-
menta peccatis, ut lubricis conti-
néntiam, tenacibus largitatem»
iragundis manſuctüdinem, elatis
præciperet humilitaàtem.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtutes operatus eſt, & de omni
corde ſuo laudavit Doôminum:
Ipſe intercedat pro peccatis om-
nium populôrum.
g. Ecce homo ſine queréla, verus
Dei cultor, abſtinens ſe ab omni

ôpere malo, & pérmanens in in-

nocéntia ſua. Ipſe.

Ertè cùm ſe ſequéntibus nova
mandata proponeret,
Niſi quis renuntiaverit mnibus,
uæ poſſidet, non poteſt meus eſſe
A iulas⸗ Ac ſi aperté dicat:
Qui per vitam veterem aliéna con-
cupiſcitis, per novæ converlatiô-
nis ſtdium & veſtra largimini.

Quid verô in hac lectiòne dicat,

audigamus: Qui vult poſt me veni-
re, äbneget ſemetipſum, lbi di-
citur, ut abnegémus noſtra: hic
dicitur, ut abnegémus nos., Et
fortaſſe laborioſum non eſt, hômi-
ni relinquere ſua, ſed valdè labo-
rioſum éſt relinquere ſemetipſum.
Minus quippe eſt, abnegare 320 .
A⸗-

dixit:

tbet, al
nepale g
Mhiabt
te Donmini
Per DM
ing ek,
So enit
in corpon
ia hatr

umn mallg
fll auten
n mundo
iego en
M. Nim ſi
lohinn
lelelut, gun
I. Ouden

corön⸗
Et Fetitis
Meonktent
Eiliseren
lls opit
kilnn

npfit iun
eleſtia ⸗

Ulecündnn

lt ſelusd
tult pot re
etipluin, 4
E legun

rüi binr

Redempte
0 venit l
ehte Gedi
nouͤre vete⸗
auanigrnen
. id enin
omo hoſen
a lihetenl
ſ mn⸗
Cicls iu⸗
Obyiiniu1
Namialie
gidis, U
a Donms
uit med
bricis on
lritütet
inem,
emn,

1. Ne
t Düniun
oleuudt

1 ſen
ſed e

; 1 1

ertibus
petet, dn
. Cnmubu
teſt wen⸗
iherte n
eid Aien del
7r conſeln

habet, valdè autem multum eſt ,
abnegare quod eſt.
„Mihi abſit gloriâri „nifi in cru-
ce Dômini noſtri Jeſu Chriſti:
Per quem mihi mundus cruci-
fixus eft „& ego mundo. .
Ego enim Stigmata Dômini Je-
ſu in corpore meo porto. Per.
lria Patri. Per quem.

D ſe autem nobis veniéntibus
4 Dôminus præcépit, ut renun-
tiémus noſtris: quia quicumque
ad fidei agonem venimus, luétamen
contra malignos ſpiritus sumimus.
Nihil autem maligni ſpiritus in
hoc mundo prôprium poôſſident:
nudi ergo cum nudis luctäari debé-
mus. Nam ſi veſtitus quisque cum
nudo luctatur, citiüùs ad terram

dejicitur, quia habet unde tenea-

tur. Quid enim ſunt terréna ôm-
nia, niſi quædam corporis indumén-
ta? Qui ergo contra diabolam ad
certamen prôperat; veſtiménta
abjiciat, ne ſuccùmbat.
e Deum laudamus. II.

Eſu coròna celſiox,
Et veritas ſublimior;,
Qui confitenti sérvulo
Reddis perénne præmium.
Da ſupplicanti cœtui,
Hujus rogatu, noxii
Remiſſiônem criminis,
Rumpendo nexum vinculi.
Anni reverſo tempore,
Dies refülſit lumine,
Quo Sanctus hic de coôrpore
Ghriſtj recépit Stigmata.
Eic vana terræ gaudia,
Et luculénta prædia
Polluta ſorde députans,
Ovans tenet cœleſtia.
e Chriſte Rex piiſſime,
Hie confiténdo jügiter;
Caleàvit artes dæemonum,
Sævnmque Avyérni principem.
Virtte clarus & fide,
Confeſſione sédulus,
Jejuna membra dqeferens
Dapes ſupernas btinet.
P roindeé te piiſſime,
Precamur omnes supplices;
Nobis ut hujus gratia,
Pœnas remittas débitas.
atri perennis gloria ⸗

873
Natòôque Patris único, 7
Sanctoque ſit Paraclito,
Per omne ſemper ſæculum. Amen.
Juſtum dedùúxit Dominus per
vias rectas. .
Et oſténdit illi regnum Dei.

BA VTII. SEP TEMBRIS.
ſte Confeilor.

Diſpèrſit, dedit paupeéribus:
luſtntia ejus manet in ſæculum ſæ-
culi.
Eus „ qui beätum Thömam
Pontificem insignis in paupe-
res miſericordiæ virtúte decoräâſti:
quæſumus, ut ejus interceſſione in
omnes, qui te deprecantur, divi-
tias miſericoòrdiæ tuæ benignus ef-
fündas. Per Döminum.

Hic vir deſpiciens mundum,
& terréna, triümphans, divitias
cœlo condidit ore, manu.
Signâſti Dömine ſervum tuum
Franciſcum. .
Signis redemptiônis noſtræ.
ne Jeſu Chriſte. 870.

delis ſermo.
XxxXXVI.

Tuiormas in oppido Fontisplâni
Toletanæ dicecéſos in Hiſpa-
nia natus anno Domino milleſimo
quadringentéſimo octogéſimo o-
cGtavo, ab éptimis paréntibus in-
eùnte vita pietatem & ſingularem
in pauperes milericoôrdiam acce-
pit; cujus adhuc puer compiura
dedit exempla, ſed illud inpri-
mis nobile, quod ut nudos operi-
ret, propriis, véſtibus non ſemel
le ipſum exuit. Exacta pueritia »
Compluto (quò miſſus fuerat, ut
aluümnus in Qollegio majoôri ſancti
IIdefoônſi litteris ôppëram daret) pa-
tris obitu revocatus, univerſam hæ-
reditatem egénis virginibus aléndis
dicavit; eodémque ſtatim reverſus
eſt, & ſacræ Theologiæ curſu con-
I i15 fecto

8
fedé àdeò dodtrina excélluit,
ut in eàdem Univerſitate Cathe-
dram aſcéndere juſſus, Philosophi-
cas Theologicasque quæſtiònes mi-
rabiliter explanaverit: interim aſ-
siduis précibus ſcientiam Sancto-
rum, & rectam vitz morümque
normam à Domino vehementifli-
méè poſtulans. Quare divino in-
ſtinétu Eremitarum ſancti Augu-
ſtini ampléxus eſt inſtitůtum.
Invéni David ſervum meum;
oleo ſanéto meo unxi eum: & Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocébit ei.
Manus enim.

Eligiônem proféſſus, omnibus
religiôſi hominis virtútibus, &
ornaméntis excélluit: humilitate,
patiéntia, continentia, ſed arden-
tiſſima charitate ſummè conſpicu-
us: inter varios & aſsiduos labô-
res oratiôni, rerumque divinaärum
meditationi invicto 1piritu ſemper
inténtus. Prædicandi onus, utpotè
ſanctimônia, & doctrina præſtans,
ſubire juſſus, cœléſti aſpirante gra-
tia, innumerabiles & vitiorum cœ=
no in viam ſalútis eduxit. Regén-
dis deinde Fratribus admôtus, pru-
déntiam, æquitatem, & manſuetũ-
dinem pari ſedulitate ac ſeveritate
conjunxit, adeò ut priſcam ſui Or-
dinis diſciplinam multis in locis
vel firmaverit, vel reſtitũerit.
Pôſui adjutôrium ſuper potén-
tem, & exaltavi eléétum de plebe
mea: Manus enim mea auxi-
liabitur ei.
Je Invéni David ſervum meum,
oleo ſano meo unzi eum. Ma-
nus enim.

Ranaténſis Archiepiſcopus de-
ſignatus, mira humilitate &
conſtantia insigne munus rejécit.
Verùm non multò poſt Valentinam
Eceléſiam, Superiorum authori-
tate coactus, gubernandam ſulſce-
pit, quam annis ferme undecim ita
rexit, ut ſanctiſſimi & vigilantiſſimi
Paſtôris partes expléverit, Cæte-
rùm conſuéeéta vivendi ratione ni-
hil admodum immutata, inexplebi.
li charitati multo magis indulſit,
cùm amplos Eccléſiæ rédditus in
egénos diſpérſit, ne léctulo quidem
nbi relicto; nam cum, in quo de-
cumbébat, cùm in cœlum evocarée-

tur, ab eòdem commodätum hä-
buit, cui paulò antè eleemoſynæz

loco donaverat. Obdormivit in
Dômino ſexto Idus Septémbris,
anno natus octo & ſexaginta. Ser-
vi ſui ſanctitatem adhuc viventis;
& exinde poſt mortem miraculis
Deus teſtatam voluit; præsertim,
cùm hôrreum, frumento pauperi-
bus diſtributo, pénitùs vacuum,
repentèe plenum invêntum eſt:
cùm ad ejus ſepulchrum puer moôr-
tuus revixit. Quibus aliisque non
paucis fulgéntem ſignis, Alexan-
der séptimus Poöntifex maxzximus
Sanctôrum nuúmero adfſcripſit, at-
que ejus memôriam quartodécimo

Kalendas Octobris celebrari man-

davit.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtätes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis om-
nium populorum.
Iſte eſt, qui contémpſit, vitam
mundi ,& pervénit ad cœléſtia re-
gna. Ipſe.
Gloria Patri. Ipſe.

omo péregrè.
XxXXiX.
Eleeméſynas illius enarrabit om-
nis Eccléſia Sanctoôrum.

PIE XIX. SEPTEMEBRIS.

Eus, qui nos ânnua ſanéto-

rum Martyrum tuorum Janua-
rii & Sociorum ejus ſolemnitate
lætificas: concéde propitius; ut
quorum gaudémus meéritis; accen-
damur exemplis. Per Doôminum.

Diſpeérſit, dedit paupéribus:
ſuſtitia ejus manet in ſæculum ſæ-

1.
Juſtum deduxit. xli.
eus, qui beätum. 373.

bitôres.

ratres de-

nnitins,
Dioeletiano⸗
(uikianos ſa
heum Camy⸗
Chniſtiinefce
m getcicit
uie tentitr,
len conjeckus.
Ue ettinentun
tenfumm vi
ellis iracii
PEinperat u
Kenorum 4
Dnntur, Fen
ls, & Deß
Etenl, ind
onte the⸗
sennhuüͤnte
Aetenin gn
Ndellu u
üincler,,
us lanmti
Wlciummr,
Senctitui

bero d
L iteind ier
utlli odli
tri peces
mothels

lis epente
tolnntti⸗

f
el

wdütun li
eleemohu
bdorminiti
Septenbet
Vagintt der⸗
nuc Fiſtnis,
em mintni
3Prezettiu,
ento auſen
itus ecnun,
ntum eti
1

dlerigſt, 1
glattogeclnn
cebrati man.

Deumn maenas
, K anun
lelens e:
d peccatis ⸗
tempdt in
1 celelul⸗

este,

enanehit 4
uun.

d⸗

innu lut⸗
Orun Nnd
Ptoitlusz
netilis, de⸗
eomine

it abhen,,
le ellunt

,li.
i beinmn, 3

neie

Xxviif.

Anuäârius, Benevénti Epiſcopus,
Diocletiano, & Maximiano in
Chriſtianos ſæviéntibus, ad Himô-
theum Campaniæ Præſidem ob
Chriſtianæ fidei profeſſidonem No-
lam perducitur. Ibi ejus conſtantia
variè tentata, in ardentem forna-
cem conjectus, ita illæſus evaſit, ut
ne veſtiméntum, aut capillum qui-
dem flamma violaverit. Hinc Præſes
acceênſus iracũndia, Märtyris cor-
pus imperat usque eo diſtrahi, quo-
ad nervôrum compages artuümque
ſolvantur. Feſtus intérea ejus Bia-
conus, & Deſidérius Lector com-
prehénſi, vinéctique una cum Epi-
ſcopo ante rhedam Præſidis Puteo-
los pertrahüntur,; & in eimdem
carcerem, in quo Soſius, Misénas,
& Proôculus Puteolanus Diâconus,
Eùthyches, & Acätius laici ad be-
ſtias damnati detinebantur, ſimul
conjiciùntur.
Sancti tui Dômine. 869.

Oſtero die omnes in amphi-
theatro feris objecti ſunt: quæ
naturalis oblitæ feritatis, ad Ja-
nuarii pedes ſe proſtravéreé. Id
Timôtheus mägicis cantionibus
tribuens, cùm ſententiam capitis
in Chriſti Martyres pronuntiaſſet,
culis repéntè captus, orante mox
beâto Januario, lumen recépit: quo
miraculo, hôminum millia fereée
quinque Chriſti fidem ſuſcepérunt.
Verùm ingratus judex nihilo pla-
catior factus beneficio, ſed con-
verſione tantæ multitudinis actus
in rabiem, véritus maximè Prin-
cipum decréta, ſanctum Epiſco-
pum cum sôciis gladio percüti
juſſit.
Vérbera carnificum. 869.

Orum côrpora finitimæ urbes,
Apro ſuo quæque ſtudio certum
übi patronum ex iis apud Deum
adoptandi, ſepelienda curarunt.
Januarii corpus Neapolitani divi-
no admonitu extulére : quod pri-
mòô Beneventum, inde ad monaſte-
tium Montis virginis „ poſtrémoô
Neapolim translatum, & in majôri
Eccléſia conditum, multis mira-
sulis cläaruit. Sed illud inprimis

875
memoràndum, quòd erumpentes
olim e monte Vesuvio flammâ-
rum globos, nec vicinis modò,
ſed longinquis étiam regioônibus
vaſtitatis metum afferéntes, ex-
tinxit. Præclarum illud quoque,
quod ejus ſanguis, qui in ampülla
vitrea concrétus aſſervatur, cùm
in conſpeééctu capitis ejâsdem Mar-
tyris poônitur; admirandum in
modum colliquefieri, & ebullire;
perinde atque recens effüſus ad
hæc usque témpora cêrnitur.
Tamgquam auram, 870.

éctio ſancti Evangélii ſecúnduùm
Matthæum.

IN illo téempore: Sedénte Jeſu ſu-
per montem Olivéti, acceſsérunt
ad eum diſcipuli ſecrétòô, dicentes:
Dic nobis, quando hæc erunt ?²
Et réliqua. .
Homilia ſancti Hilarii Epiſcopi.

Iſcipuli Dôminum intérrogant;
quando hæc fierent, quodve
ſignum & advéntus ſui, & con-
ſummationis ſæcali noſcerent. Et
quia tria hægx in unum quæsita
ſunt, diſtinctis & témporis intel-
ligéntiæ ſignificationibus ſeparan-
tur. Keſpondétur igitur primùm
de civitatis occaſu: & confirman-
tur veritàte doctrinæ, ne quis fal-
lax ignorantibus poſſet obrépére.
Ventúri enim erant étiam eorum
témpore, qui ſe Chriſtum eſſent
nuncupatùri, Ut igitur fides pe-
ſtifero mendacio deêtrahi poſſet,
admonitio præcéſſit. .B
Propter teſtaméntum Dômini
& leges patérnas, Sancti Dei per-
ſtitérunt in amôre fraternitatis:
Quia unus fuit ſemper ſpiritus
in eis, & una fides.
Ecce quàam bonum, & quàm
jucüundum habitare fratres in
unum. Quia. .

Onfirmat igitur eos ad tole-
rantiam paſſionum, fugæ⸗ ver-
berationis, intéeritus, & publici in
eos dii propter nomen ejus. At-
que his quidem vexatiônibus multi
turbabuntur, & tantis inſurgenti-
bus malis ſcandalizabuntur, & us-
que in mútuum ôdium excitabun-
tur. Et falſi Prophétæ erunt (ut Ni-
colaus unus ex ieptem Diacônibus

fuit) multôsque ementita veritate
per-

276 Eeni
pervertent, & abundante nequitia
charitas refrigeſcet. .
Sancti mei, qui in carne poòſiti,
certämen habuiſtis: & Mercedem
labôris ego reddam vobis.
„Venite benedidti Patris mei,
percipite regnum. Mercedem.
16ria Patri. Mercédem.

Ed usque in finem perſeveran-
tibus ſalus reſervata eſt, ac tum
er omnes orbis partes viris Apo-
ôlicis diſpérſis, Evangélii véritas
rædicäabitur. Et cùm univeérſis
derit cognitio ſacraménti cœléſtis
invécta, tum Jerúſalem occaſus &
finis incüumbet; ut prædicatioônis
fidem „& infidélium porna & me-
tus civitatis erutæ conſequatur.
Hæc igitur in eam, ut fúerant præ-
dicta, perfécta ſunt; & lapidatis,
fugàtis, peremptis Apôſtolis, fame,
bello, captivitate consuúmpta eſt.
Ac tum fuit digna non eſſe, cuùm
ejéctis prædicatôribus Chriſti, in-
dignam Dei prædicatione ſe præ-
buit.
e Deum laudamus. Ir.

DIE XX. SEPTEMEBRIS.

NEus, qui nes concèdis ſanéctoô-
Nrum martyrum tuòrum Euſtaà-
chii & ſociorum ejus natalitia coô-
lere: da nobis in zteêrna beatitů-
dine de edrum ſocietate gaudeére.
Per Dominum.
Gaudent in ccœlis.
Exultàbunt Sancti. xxxiii.
eus, qui nos annua. 374.

ratres, debitéres ſumus.
Xxviii.

Ecnn „qui & Pläcidus ,

génere, opibus „ & militari

gléôria inter Romaânos insignis, ſub

Trajano Imperatôre magiſtri mili-
tum titulum méruit: cùm veròôò ſe-
ſe aliquando in venatione exercé-
ret » ac fugiéntem miræ magnitu-
dinis cervum inſequerétur, vidit
repentè inter conſiſtentis feræ côr-
nua excelſam atque fulgentem
Chriſti Domini è cruce pendentis
imaginem, cujus voce ad immorta-
lis vitæ prædam invitatus, una cum
uxôre Theopiſta, ac duobus parvu-
lis filiis Agapito & Theopiſto,
Chriſtianæ militiæ nomen dedit.
Sancti tui Dömine. 869.

Ox ad viſionis priſtinæ lo-
Mcum:, ſicut ei Dôminus præceé-
perat, regréſſus, illum prænun-
tiantem audivit, quanta ſibi dein-
ceps pro ejus glôria perferénda eſ-
ſent. Quocirca incredibiles cala-
mitates mira patiéntia perpéſſus»
brevi in ſummam egeſtatem reda-
tus eſt. Cumque clam ſe ſubdu-
cere cogerétur; in itinere cônju-
gem primum;, deinde étiam libe-

ros ſibi miſerabiliter ereptos inge-

muit. Tantis obvolutus ærúmnis,
in regiöne longinqua villicum a-
gens, longo témpore delituit; do-
nec cœléſti voce recreatus, ac no-
va occaſiéne a Trajano conquisi-
tus, iterùm bello præficitur,
Vérbera carnificum. 369.

Lla in expedieione. liberis ſimul
cum uxoôre inſperatô receéptis »
victor Urbem ingénti omnium
gratulatiône ingréditur. Sed pau-
lo pôſt inanibus diis pro parta vi-
ο a ſacrificare juſſus , conſtan-
tiſſime renuit. Cümque variis ar-
tibus ad Chriſti fidem ejurandam
fruſtrà tentarétur, unà cum uxore

& liberis, leônibus obiicitur:
horum manſuetúdine concitatus

Imperator, æneum in taurum ſub-
jétis flammis candéntem eos im-
mitti jubet, ubi divinis in laudibus
conſummato martyrio, duodécimo
Kalendas Octôbris ad ſempitérnam
felicitatem convolarunt; quorum
illæſa côrpora religiòse à fidélibus
ſepulta, pôſtmodum ad Eccléſiam
eôrum nomine eréctam honoriſice
transläta ſunt. „
Tamquam aurum, 870.

eſcéndens Jeſus. 4
céndens Jeſus xxxiv.

cto lanct

Nilo temp
Dleanum,n
Atelonium,
Ne br tligu

Homiln2

1o. Ver E

lllia etk
Pleni, ge

colſonsgrell⸗
enle il

Ule
lubun
e

insignig
ugiſkri m.
1culn vero le⸗
tione exerck⸗.
nire wagnltu⸗
ereun, ſii
entig ele th⸗
ne fulgenen
nce penteni
e ad immort-
atus, umn eun
luobus unn⸗
Theopie,
men decit

8 Priline
ominus Dres
illum pfenun.
lanti übi ten
petietentten
cectblezelr
ntia petpelii,
egeltiten e
clanſe Khli⸗
itinete eon⸗
de eiun ibe⸗
er erpteie⸗
lütusetiums
te delltuiti
teitus u
ſno conſis
Prehcirut
cutn. 169,

„ſunl
lnniul

Bo., Per RvVangélica dieta.
Ectio ſancti Evangélii ſecúndùm
Lucam.

R illo tempore: Vidit Jeſus Bu-
blicanum, nomine Levi, ſedentem
ad telonium, & ait illa: Séquere
me. Et reliqua. . ’ .
Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

Yſtica eſt hæc vocatio Publi-
cani, quem ſequi jubet non
corporis greſſu, ſed mentis affectu.
Itaque ille prius avara de merce-
dibus,dura de laboribus, periculis-
que nautarum emoluménta con-
vérrens, verbo vocatus proôpria de-
relinquit, qui rapiebat aliéna, ac vi-
le illud ſedile deſtituens, toto poſt
Dominum veſtigio mentis incedit;
convivii quoque magni exhibet
apparatum. Qui enim domicilio
Chriſtum récipit interno, maximis
delectationibus exuberantium pa-
ſcitur voluptaàtum.
Te Deum laudamus. II.

NA, quæfumus, omnipotens
Deus: ut beati Matthæi Apoô-
ſtoli tui & Evangeliſtæ, quam præ-
venimus, veneranda ſolemnitas,
& devotionem nobis aäugeat , &
ſalutem. Per Dominum.

DIE XXI. SEPTEMBRIS.

Drati Apoôſtoli & Evangeliſtæ
Marthæi, Domine;, précibus ad-
uvémur: ut quod poſſibiliras noſtra
nonobtinet;eſus nobis interceſſio-
ne donétur., Per Dominum.

en

Soç. Mart Gaudent in cœlis.
Y. Exultabunt Sancti. Xxxiii.
. eus, qui nos. 876.
ſt. X.
Afthæus, qui & Levi, Apô-
ſtolus & Evangeliſta „ Ca-
pharnai cuùm ad telonium ſedéret,
à Chriſto vocatus, ſtatim ſecu-
tus eſt ipltum : quem eétiam cum

réliquis diſcipulis convivio e.

pit. Poſt Chriſti reſurrettiénem ,
antequam in provinciam proficiſ-
cerétur, quæ ei ad prædicandum
obtigerat, primus in Judæa, prop-
ter eos, qui ex circumciſione cre-
diderant , Evangélium Jeſis Chriſti
Hebraicè ſeripſit: mox in thié-
piam proféctus, Evangélium præ-
dicavit „ ac prædicationem multis

QRmiraculis confirmavit.

Vidi conjunctos viros habentes
ſplendidas veſtes, & Angelus Dô-⸗
mini locùtus eſt ad me, dicens?
8 Iſti ſunt viri ſanécti „ facti amici
Dei.
Vidi Angelum Dei fortem vo-
Hantem per medium cœlum, voce
magna clamantem, & dicentem-
TLlo igitur in primis miräculo »
quo Regis filiam à mortuis exci-
favit, Regem patrem, & uxorem
ejus, cum univerſa provincia ad
Chriſti fidem convertit. Rege mor-
tuo, Hirtacus ejus ſucceſſor, cùm
Iphigeniam régiam filiam vellet
ſibi dari in matrimonium „ Mat-
thæum, cujus öpera illa virginita-
tem Deo voverat, & in ſancto pro-
oſito perſeverabat, ad altare My-
érium celebrantem juſſit occidi.
Qui undécimo Kalendas Octobris
munus Apoſtoôlicum martyrii glô-
ria cumulavit. Cujus corpus Sa-
lérnum translàtum, ac poſtmodùm
in Eccléſia ejus nomine dedicata »„
Grégorio septimo ſummo Pontifi-
ce cônditum , ibidem magno hô-
minum concurſu ac pietate colitur.
Beati eſtis, cùm maledixerint
vobis hômines, & perſecùti vos
fúerint, & dixerint omne malum
advêrsùm voszmentiéntes, propter
me; * Gaudete, & exultaâte »„
quéôniam merces veſtra copioôſa
eſt in cœlis.
Cùm vos ôderint hômines, &
cùm ſeparaverint vos, & exprobra-
verint, & ejécerint nomen veſtrum
tamquam malum propter Filium
höminis. Gaudéte.
De Expoſitiône S. Gregorii Papæ
ſuper Ezechielem Prophétam.

Anda quatuor animalia,; quæx
prophetiæ ſpiritu futura prævi-
déntur, fſubtili narratiône deſcri-
buntur, cùm dicitur: Quatuor fa-
cies uni, & quâtuor pennæ uni.
Quid per faciem „ nin hofis: 5

878
& quid per pennas, niſi volatus
exprimitur ?à Per faciem quippe
unusquisque cognôſcitur: per
pennas verô in altum avium côr-
pPora ſublevantur. Facies itaque
ad fidem pértinet, penna ad con-
templationem. Per fidem nam-
que ab omnipotenti Deo cognoôoſci-
mur, ſicut ipſe de ſuis ovibus di-
cit: Ego ſum paſtor bonus, & co-
gnoſco oves meas, & cognoôſcunt
me meæx. Qui rurtus ait: Ego
ſcio, quos elégerim. Per contempla-
tionẽ verò, qua ſuper nosmetipſos
toôllimur, quaſi in aera levamur.
Iſti ſunt triumphatôres, & amici
Dei, qui contemnentes juſſa prin-
cipum, meruèrunt præmia ætérna:
Modo coronantur, & accipiunt
palmam.
Hti ſunt,qui venérunt ex mag-
na tribulatione, & lavéêrunt ſtolas
ſuas in sangauine Agni Modoô.
Noria Patri. Modô.

Ectio ſancti Evangélii ſecùndùm
Matthæum.

INilio témpore: Vidit Jeſus héô-
minem ſedentem in telonio,
Matthæum nômine. Et ait illi: Sé-
duere me. Et réliqua.
Homilia S. Hierônymi Presb.

Eteri Evangeliſtæ, propter ve-
recundiam, & honorem Mat-
thæi, noluérunt eum nômine ap-
Peilaze vulgato: ſed dixerunt, Le-
vi : duplici quippe vocabulo fuit.
Ipſe autem Marthæus (ſecundum
illud quod dicitur à Salomone:
Juſtus accusator eſt ſui in princi-
pio ſermonis: & in alio loco: Dic
tu peccata tua, ut juſtificéris (Mat-
thæum ſe & publicânum nominat,
ut oſtendat legéntibus, nullum de-
bere lalůtem deſperare, ſi ad me-
liora convérſus ſit „ cùm ipie de
publicano in Apôſtolum ſit repén-
tèe mutatus.
S. Iſti ſunt, qui viventes in carne .
lantavérunt Eccléſiam sanguine
uo: Talicem Domini bibérunt,
& amici Dei facti ſunt.
In omnem terram exivit ſonus
eoôrum, & in fines orbis terræ ver-
ba eorum. Calicem.

Ræguit in hoc loco Porphyrius,
4E& Juli anus Augúſtus, vel
imberitiam hiſtérici mentientis,

vel ſtultitiam eérum, qui ſtatim
ſecuti ſint Salvatòrem: quaſi irra-
tionabiliter quémlibet vocantem
hôminem ſint ſecuti: cùm tantæ
virtůtes, täntaque ſigna præcéſſe-
rint, quæ Apoſtolos, antequam
créderent, vidiſſe non dúbium
eſt. Certè fulgor ipſe & majeſtas
divinitatis occúltæ, quæ étiam in
humana facie relucébat, ex primo
ad ſe videntes trahere pôterat
aſpéctu. Si enim in magnéte lapide,
& succinis hæc eſſe vis dicitur, ut
annulos & ſtipulam, & feſtucas
ſibi copulent: quantò magis Do-
minus mnium creaturarum ad ſe
trahere poterat, quos vocabat;
Iſti ſunt viri ſancti, quos elégit
Dôminus in charitate non ficta, &
dedit illis gloriam ſempitérnam:
Quorum doctrina fulget Ecclé-
ſia, ut ſole luna.
Sancti per fidem vicérunt regna,
operati funt juſtitiam. Quoôrum.
Horia Patri. Quôrum.

T fa tum eſt, diſcumbente eo
in domo, ecce multi publica-
ni & peccatôres veniéntes diſcum-
bebant cum Jeſu. Vidébant publi-
canum à peccatis ad meliora con-
vérlum, locum inveniſie pœniten-
tiæ, & ob id étiam ipſi non déſpe-
rant ſalutem. Neque vero in pri-
ſtinis vitiis permanéntes véniunt
ad Jeſum, ut Phariſæxi & Scribæ
müúrmurant: ſed pœniténtiam
agéntes, ut ſequens Domini ſermo
ſignificat, dicens: Mitericordiam
volo, & non ſacrificium: non enim
veni vocare juſtos, ſed peccatores.
Ibat autem Döôminus ad convivia
peccatôrum, ut occaſiônem habé-
ret docendi & ſpirituales invita-
toôribus ſuis præbéret cibos.
e Deum landamus. II.

DIE XXII. SEPTEMBRIS.

Iſtörum eſt enim regnum
cœlôrum, qui contempsérunt vi-
tam mundi, & pervenérunt ad præ-
mia regni, & lavérunt ſtolas ſuas
in sanguine Agni.
Lætamini in Dômino, & exul-
tate juſti.
Et gloriamini
corde.
Nnue, quæſumus omnipotens
Beus: ut ſanctorum martyrum
tuo-

omnes recti

ñunm Man
Nos letifce
orum ſu⸗

mralitisz gl

Um Max
Cdudo in
Aubus Feam
Gntitilet,
e impiorum
ontaminaret
ſellt. uun
eos wilites,
fütent, Ut
CAlnna ſicri
Ee Chikiana
ehonderunt
Ueindiznich
Ge quan
ſeimmiſla
N,decim
Duum occic
ftiumſnaſpe
tore Mauriti
uum inerat
Pelatokis: i.
Des conltantit
ntes, eein
Oumiferſo e
ſent,
eDeum lan
DIE I

dus gui
ltis tni
olemnin
Eohitins;
Mde ejs
udeimus,

eni
tlünam

„
Papugzit in

n: guaſi in
bet ſocilten
inm nann
ign gerele⸗
5 ) Mellan
hon düdiumn
ſe & mtett
(que etimit

0s ſoctbat;/
ti guos elett
e non nn,
ſenpitemmam:
fulger Nect
jioerunt en,
n. Quonun.
n.

kumbente i
i pullicr

lonen inn
uales inn
cibos
II.

MBh,

mpselun
eruntal HM
nt ſtoli lu

ino,Aell
omnes 4

Hoen

ommnl n

Marty
un

uéõrum Mauritii & ſociôrum ejus,

nos lætificet feſtiva ſolemnitas: ut

quorum ſuffragiis nitimur, eoòrum

natalitiis gloriémur. Per Däm.

Um Maxzimianus Imperator ,
ducto in Galliam exércitu, in
finibus Sedunorum ſacrificii cauſa
conſtitiſſet, Thebæoôrum legio, ne
ſe impiorum facrorum ſocietate
contaminaret, à réliquis copiis di-
ſceſſit. Quare Imperator miſit ad
eos milites, qui ſuo nômine nun
tiarent, ut ſi ſalvi eſſe vellent, in
caſtra ad ſacrificia redirent. Qui
ſe Chriſtiana religione impediri
reſpondérunt. Quorum reſpônſum
ille indigniſſimè ferens, maſôzi ira-
cúndia, quam antea, exarſit. Ita-
que immiſſa parte exércitus in The-
bæos, décimum quemque eôrum
primum occidi juſſit: quod mar-
tyrium ſua ſponte, maximéque hor-
tatôre Mauritio; ferre maluérunt,
quaàm imperata fäcere nefarii Im
peratôris: ac deinde réliquos om-
nes conſtantiflime Chriſtum prædi
cantes, décimo Kaléndas Octobris
ab univerſo exercitu trucidari im-
perat.
Te Deum laudâmus. II.
DIE XXIII. SEPTEMBR'S.

Eus, qui nos beaâti Lini mar-
tyris tui atque Pontificis an
nua ſolemnitate lætificas: concede
propitius; ut cujus natalitia côli-
mus, de ejusdem étiam protectiône
gaudeâmus. Per Dominum.

. Veni ſponſa Chriſti, accipe
corêénam ,„ quam tibi Dôminus
præparavit in ætérnum.
Specie tua, & pulchritüdine tua
Intende, proſperè procéde, &
regna.

A, quæſumus, omnipotens De-
◻us : ut qui beatæ Theclæ vir
ginis & martyris tuæ natalitia co-
limus, & annua ſolemnitate læté
mur, & tantæ fidei proficiamus
exémplo. Per Dominum.

379
Mileto.
XV.

Ld Pontifex, Volaäférris in Ert-
rüůria nâtus, primus poſt Petrum
gubernavit Eccléſiam. Cujus tanta
fides & sanctitas fuit, ur non ſo-
lùm dæmoônes ejiceret, ſed étiam
mortuos revocaret ad vitam. Scrip-
ſit res geſtas beati Petri, & ea ma-
ximè, quæ ab illo acta ſunt con-
tra Simonem Magum, Sancivit, ne
qua mulier, niſi velato capite in-
Eccléſiam introiret. Huic Pontifici
caput amputatum eſt ob conſtan-
tiam Chriſtianæ fidei, juſſu Satur-
nini impii, & ingratiſſimi Conſula-
ris, cujus filiam à d'»monum vexa-
tione liberavérat. Sepuültus eſt in
Vaticano prope ſepúlchrum Prin-
cipis Apoſtolôrum, nono Kaléndas
Octôbris. Sedit annos undecim,
menſes duos, dies viginti tres, creâ-
tis bis mente Decémbri Epiſcopis
quindecim, Presbyteris decem &
0Kto.
. Honéſtum fecit illum Dömi-
ùs, & cuſtodivit eum ab inimicis,
&α à ſeductoribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætrnam.
Deſcenditque cum illo in fo-
veam, & in vinculis non dereli-
quit eum. Et.
De Expoſitiõne S. Ambrôſii Epiſ-
copi in Pſalmum centéſimum
décimum octavum.

Rincipes perſecúti ſunt me
gratis, & à verhis tuis trepidaâ-
Vit cor meum. Bene hoc Martyr
dicit, quôd injúſte perſecutionum
torménta ſuſtineat: qui nihil ra-
puerit, nullum violéntus oppreſ-
serit, nullius sanguinem fuderit „
nullius torum putaverit eſſe vio-
landum: qui nihil légibus débeat;
& graviora latronum fuſtinere co-
gatur ſupplicia: qui loquatur juſte,
& non audiatur: qui loquatur ple-
na ſaltis, & impugnétur: ut poſ-
ſit dicere: Cùm loquébar illis, im-
pugnabant me gratis Gratis igitur
perſecutionem patitur, qui impu-
gnatur ſine crimine: impugnatur
t noxius: cùm fit in tali confeſ-
ſione laudabilis, impugnatur qua-
ſi venéficus, qui in nomine Dô-
mini gloriatur, cùm pietas virtu-
um omnium fundaméntum fit.
Deſiderium animæ ejus tribui
ſti ei Dômine:
Et

80 1
* Et voluntate labiôrum ejus non
fraudàſti eum.
Quoôniam præveniſti eum in be-
nedictionibus dulcedinis: poſuiſti
in capite ejus coronam de lapide
pretiéſo. Et.

Erè fruſtrà impugnätur, qui
y apud impios, & infidos impie-
tàtis arcéſſitur, cùm fidei ſit ma-
giſter. Verùm qui gratis impugna-
tur, fortis debet eſile & conſtans.
Quoômodo ergo ſubtéxuit: Et à
verbis tuis trepidavit cor meum ?
Trepidare infirmitatis eſt, timôris
atque formidinis. Sed eſt étiam
intirmitas ad ſalütem, eſt étiam ti-
mor Sancktorum. Timéte Doômi-
num omnes Sancti eius: & Beatus
vir, qui timet Dominum. Qua ra-
tione beatus? Quia in mandatis
ejus cupit nimis.
S, Stola jucunditätis induit eum

Bôminus: * Et coronam
pulchritůdinis poſuit ſuper caput
ejus.

Cibavit illum Döminus pane
vitæ, & intelléctus, & aqua ſapien-
tiæ ſalutaris potäavit illum. Et.
loria Patri. Et.

ei quis venit ad me.
xix.

Hecla Virgo, ex illúſtribus pa-
réntibus Icoônii nata; à Paulo
Apòſtolo fidei præcèptis inſtitúta,
miris ſanéctéúrum Patrum laudibus
celebräatur. Quæ décimum octà
vum annum agens ,„ Thamiride
ſponſo relicto, cùm eam parentes,
quòd Chriſtiana eſſet, accusâſſent,
in ardentem rogum, qui niſi Chri-
ſto renuntiaret; ei paratus erat,
priùs ſigno crucis armata ſeipſam
injécit. Sed igne pluúvia, quæ re-
Péntè exorta eit, extinéto, An-.
tiochiam venit, ubi feris objécta,
& tauris in divérſa incitatis alliga-
ta, mox conjécta in foſſam ple-
nam ſerpéntibus, ex omnibus Je-
ſu Chriſti gratia liberatur. Cujus
ardore fidei & vitæ ſanctitate mul-
ti ad Chriſtum converſi ſunt. Ite-
ràùm in patriam rediens, in mon-
tem ſola ſecelſit: deinde multis
virtütibus & miraculis insignis,
nonagenäria migravit ad Doômi-
num,„ac Seleuciæ ſepülta eſt.
de Deum laudamus. 11.

na. Simile eſt regnum cœlorum
hmini negotiatoôri quærénti bo-
nas margaritas: inventa una pre-
tioòſa, dedit omnia ſua, & compa-
ravit eum.
Diffſa eſt gratia in labiis tuis.

