Jum: & Et dedit illi claritatem
æteérnam. Deſcenditque cum
illo in féveam, & in vinculis non
dereliquit eum. Et.
léria Patri. Et.

Ectio ſancti Evangélii ſecundum
Marcum.

Ix illo tempore: Miſit Heroôdes,
Aac tenuit Joannem, & vinxit eum
in carcere „ propter Herodiadem
uxôrem Philippi fratris ſui, quia
däxerat eam. Et reliqua,
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

— Um ſfanéctum Evangelium le-
gerétur, crudele ſpectaculum
ante oculos noſtros conſtitutum
eſt: caput ſanécti Joannis in diſco,
feralis miſſus crudelitatis propter
odium veritàtis. Puélla ſaltat, &
ſævit mater: & inter laſcſvias &
delicias convivàntium teémere ju-
ratur, & impièe quod juratur, im-
pletur. Factum eit Joâanni, quod
ipſe prædixerat. De Domino enim
Jeſu Chriſto dixerat: Illum opor-
tet creſcere, me autem minui. Iſte
minütus eſt in capite, ille crevit
in cruce. Odium peperit véritas.
Non pòôtuit æquo animo tolerari „
quod homo Dei ſanctus monébat:
qui utique ſalůtem eorum quæré-
bat, quos ſic monébat.
derunt illi mala pro bonis.
Deſidérium àanimæ ejus tribui-
Riei Pomine : labis .
E Et voluntate labiorum ejus non
fraudâſti eum.

Reſpon-

Quôniam præveniſti eum in be-

nedictiônibus dulcedinis: poſuiſti

in capite ejus coronam de lapide
pretioſo. Et.

Uid enim ille diceret, niſi
quo plenus erat : kt quid illi
réfpondérent „ niſi quo pleni
erant ? Ille triticum ſeminavit»
ſed ſpinas invénit. Dicébat Regi:
Non licet tibi habere uxôrem fra-
tris tui. Vincébat cnim Regem li-
bido: tenébat apuúd ſe prohibitam
uxoôrem fratris ſui. Sed eum ta-
men ſic libébat, ut non ſæviret.
Honorabat eum, à quo verum au-
diébat: ſed mülier deteſtabilis
odium concipiébat, quod aliquan-
do dato témpore pareret. Quando
autem parturiébat., peperit filiam,
filiam ſaltantem. . .
Stola jucunditäàtis induit eum
Dôminus: . —
Et corônam pulchritúdinis pôͤ-⸗
ſuit ſuper caput ejus. .
Cibavit illum Dôminus pane
vitæ, & intelléctus, & aqua ſa-
piéntiæ ſalutaris potavit illum. Et.
loria Patri. Et coroônam.

Abina muúlier Romäana, Valen-
tini viri clariſſimi uxor, à Sera-
phia virgine Chriſtianæ fidei præ-
céptis inſtitůta, poſt ſanctæ vir-
ginis martyrium colléctas ejus re-
liquias piis exéquiis ſépelivit. Quæ
propter eam cauſam paulo pôſt A-
driano Impefatôre comprehénſa;,
Elpidio judici siſtitur. Cui is:
Tu ne illa Sabina, & génere &
matriménio nobiliſſima? At illa,
Sum, inquit: ſed Dômino meo
Jeſu Chriſto gratias ago, qui me
interceſſione Seraphiæ ſamulæ ſuæ,
& dæmonum poteſtate liberavit.
Quam variè tentatam, ut propoôſi-
tum mutaret, cùm à fidei conſtan-
tia movére non poſſet, Præfectus,
pronuntiata ſententia;, quod deos
contémneret, caâpitis damnavit.
Ejus corpus à Chriſtianis in eò-
dem ſepuúlchro conditum eſt;, in
quo ipſa magiſtram fidei ſuæ Sera-
phiam posùúerat.
e Deum laudamus. II.
D L A

Erôdes enim ténuit, & ligavit
Joannem „ & poôſuit in carce-
rem propter Herodiadem.

E S,

4

Dom
Rciſeo cap
kuell
uter: nihi
Pnnis.
Atzu
Mopter He⸗
natti ſuo!
Dami
Uis Hptiſte
Ner propter

ny
Ukus ur

1
Me ei deß

Khudent e
Diffüſae

Poptere
R germum.

en
Meninemi!
käͤtu
. Clor
lonäſti eum
Dreontit
Ia minuum
loria ban
Poſuici
Coronan

Ulleſilin

lbirit il
8 len,
ls potaxi
notet, dl

dol
D ejus,
Oro.
er. ni
ſori latri
Magn
ni wo.

. Clöriam

moree

Nmäuin

ſiermun
dinis: pon
lan de liie

Gicetet i
btgu
1 go
imn ſenunnt,
Diceharlei
e uxolen
nim Reual
ſe prohlin
ded elnt
non ſein
uofernm
1 Celeibi
Coctalinin
etet Cvenl
ehecthlin

8 iultiten
lritülits

.

Owinns N

it
ben,

6winus regnavit.

I1.
Dômine mi Rex, da mihi
in diſco caput Joannis Baptiſtæ.
Puellæ ſaltanti imperavit

mater: nihil aliud petas, niſi caput

Joannis.
Arguébat Berôdem Joânnes
propter Herodiadem, quam tuùlerat
tratri ſuo Philippo uxoôrem.
Da mihi in diſco caput Joan-
nis Baptiſtæ: & contriſtatu⸗ eſt
Rex propter jusjurandum.
. eatus vir, qui ſuffert.
nvicte Martyr, ünicum.
Juſtus ut palma xx.
Miſſo Herôdes.
ancti Joannis. 242.

Date ei de fructu manuum ſùãrum,
& laudent eam in portis ôpera ejus.
Diffſa eſt gratia in labiis tuis.
. Proptérea benedixit te Deus
in æternum. .
eus, qui inter. Ixiv.

Dôòͤmine mi Rex.
eatus vir, qui ſuffert. xx.
Glöoria & honore, * Co-
ronâſti eum Dômine. Gloria.
Et conſtituiſti eum ſuper ôpe-
ra mäanuum tuârum Coronädſti.
lôria Patri. Gloria & honôre.
Poſuiſti Dñe ſuper caput ejus.
Corônam de lapide pretioſo.

Puéllæ ſaltanti.

Ibavit illum panée vitæ & intel-
lectus, & aqua ſapiéntiæ ſalu-
tàris potavit illum Dominus Deus
noſter.
. Poſuiſti DOmine,
caput ejus. Poſuiſti.
Coroônam de lâpide pretioôſo.
Super.
loôria Patri. Poſuiſti.
„ Magna eſt gloria ejus in ſalu-
tari tuo.
Be. Gloriam & magnum decôrem
impônes ſuper eum.

Super

Da mihi in diſco.

Uſtus cor ſuum tradidit ad vigi-
landum dilúculò ad Dôminum,
qui fecit illum, & in conſpectu
Altiſſimi deprecabitur. .
Magna eſt glöria ejus,
In ſalutari tuo. Magna.
Glôriam & magnum decôrem

tSA 845
impônes ſuper eum. In ſalutari.
loria Patri. Magna.
Juſtus ut palma florebit.
„Sicut cedrus Libani multipli-
cabitur.

Herôdes enim.
Dôminus.
7.
vedidl. 7s.

DIE XXX. AUGUSTI.

Onòôrum ômniũ largitor, omni-
potens Deus, qui beatam Roſam
cœleſtis gratiæ rore prævéntam »
virginitatis & patiéntiæ decore In-
dis floréſcere voluiſti: da nobis fa-
mulis tuis, ut in odòrem ſuavitatis
ejus curréntes, Chriſti bonus odor
effici mereamur. Qui tecum vivit.

Miſit rex incrédulus miniſtros de-
teſtabiles, & amputari juſſit caput
Joannis Baptiſtæ.
Juſtus ut palma. xx.
ancti Joannis Baptiſtæ.
34*

Iſtorum.
Lætâmini. xxvii.

Ajeſtatem tuam, Domine »„
ſupplices exoràmus: ut ſicnt
nos' jugiter ſanétôérum tuoéruns
commemoratiône lætificas; ita
ſemper ſupplicatione deféndas.
Per Dominum.

Rimus Américæ Meridionaâlis
flos ſanctitatis virgo Roſa s
Chriſtiäanis paréntibus Limæ pro-
génita, mox ab incunabulis claruit
futuræ ſanctimoniæ indiciis: namm
vultus infantis mirabiliter in roſæ
effigiem transfiguratus, huic nomi-
ni occaſiônem dedit ; cui pôſteâà
Virgo Deipara cognémen adjécit „
jubens vocari deinceps Roſam à
ſancta Maria. Quinquennis votum
perpétuæ virginitatis emiſit. Adul-
tior, ne a parentibus ad nuptias co-=
Ser-⸗

846
gerétur, clàm sibimet venuſtiſſi-
mam capitis cæsariem præſcidit.
Jejuniis ſupra humanum modum
addicta, integras Quadrageſimas
transégit, pane abſtinens; ac dié-
tim ſolis quinque granulis mali ci-
trini victitans.
„HSe. Propter veritatem, & manſue-
tüdinem, & juſtitiam: Et dedu-
cet te mirabiliter dextera tua. all.
Specie tua, & pulchritudine tua
inténde, proſpere procede, & re-
gna. Et.

Abitu Tertii Ordinis ſancti
Doôminici aſsumpto, priſtinas
vitæ auſteritates duplicavit: ob-
longo aſperrimôque cilicio ſparſim
minuſchlas acus innexuit: ſub ve-
Io coronam denſis acüleis intror-
ſus obarmatam interdiu noctúque
geſtavit. Sanctæ Catharinæ Senen-
ſis ardua premens veſtigia, caténa
ferrea, triplici nexu circumduúùcta,
lumbos cinzxit. Leéctulum ſfibi &
truncis nodoſis compoſuit „ ho-
ruùmque vacuas commſſſuras frag-
minibus teſtarum impleévit. Cellu-
lam ſibi ansuſtiflimam ſtruxit in
extrémo horti angulo, ubi cœlé-
ſtium contemplationi dédita, cre-
bris diſciplinis „ inédia, vigiliis
corpuúſculum exténuans, at ſpiritu
vegetata, larvas demonum;, fre-
quénti certamine victrix, impavidè
Protrivit, ac ſuperavit.
Dilexiſti juſtitiam, & odiſti ini-
quitatem: Proptéreàa unxit te
Deus, Deus tuus ôleo lætitiæx, allel.
Propter veritatem, & manfue-
tüdinem, & juſtitiam. Proptérea
unxit te Deus.

Gritudinum torméntis, do-
emeſticorum insültibus, lin-
guarum môrfſibus dirè agitata, non-
dum fſatis pro meérito ſe affligi que-
rebatur. ber quindecim annos ad
pluſculas horas deſolatione ſpiri-
tus„ & ariditate miserrime conta-
beſcens, forti animo rulit agones
omni morte amariores. Exinde
cWπt ſupérnis abundare deliciis ,
illuſtrari viſionibus, colliquéſcere
Seraphicis ardoribus Angelo tute-
läri, ſanctæ Catharinæ Senénſi,
Virgini Deiparæ inter aſsiduas ap-
paritioônes mire familiaris, à Chri-
o has voces audire méruit: Roſa
cordis mei, tu mihi ſponlſa eſto.
Denique ſponii hujus Parxadiſo feli-

citer inyéctam, plurimisque ante
& poſt bitum miraculis coruſcã,
Clemens decimus Poôntifex maxi-
mus ſanctarum Virginum catalogo
ritu ſolémni adſcripſit.
Afferéntur Regi virgines poſt
eam, proöximæ ejus, Afferentur
tibi in lætitia & exultatiône.
Spécie tua, & pulchritúdine
tua inténde, prôſperè procede,
& regna Afferentur.
loria Patri. Afferéntur.

imile erit regnum

cœlôrum decem virginibus.
. X.

Elix, Diocletiäno & Maximiano
PImperatôribus, propter ſuſcep-
tam Chriſti religionem compre-
henſus, in Seräâpidis templum ad-
ductus eſt. Cui ſacrificare cùm ju-
beretur, os ſimulacri conſpuit. Quo
facto, ſtatim ærea ſtatua corruit.
Quod cùm iterùm ac tértio in æde
Mercùúrii Dianæque factum eſſet,
impietatis & magicæ artis accusa-
tus„ equùúleo torquétur. Mox ad
lecundùm ab Urbe laàpidem via O-
ſtienſi ducitur, ut ſecuri feriretur.
Cui inter viam oblatus quidam
Chriſtianus ,„ cuùm Felicem agno-
ſcens ad martyrium duci videret:
Ego quoque clara voce inquit,
eadem, qua iſte, lege vivo: ego
eumdem Jeſum Chriſtum colo.
Itaque Felicem oſculatus, cum eo
ſecuri percutitur, teêrtio Kaléndas
Sseptémbris: cujus nomen cùm ig-
noôtum eſſet Chriſtianis, is Adau-
Gi nömine nobilitarus eſt, quod

ſancto martyri Felici adauctus ſit

ad coronam.
e Deum laudamus. II.

Veſtri capilli capitis omnes nume-
rati ſunt, nolite timére, multis
paſséribus melioôres eſtis vos.
Exultabunt Sancti in gloria.
Lætabüntur in cubilibus ſuis.
ajeſtatem tuam.
845.

DIp XXXI, AUGUSTI.

lus, q
dus tui
te, beatt
Uutum Conf
lem etkeciſti
fone conce
Vinculis ad
Placita, It
Inur. det.

Diflle
4

gli inpentr

Almin
mento⸗
münem ne
matris dil
üctus fui
ſis Knobil
60 ihla int
is indicia
0dlelanent
leſduens,
l, ur omm
Fütütenac
Uetoite
Ciblit: ſe
Mammnia
Micolti in
gebro adib
üginem,
Hürm vener⸗
Mur, wüit.
Gesiplam
fium ac
Kientiam 5
ustur en
Honettun

tinisgnene
uls coriii,
hontiker n⸗
inum catilen
.
lteines
) Akerar
llatione.
Phlehlitin
pere Notte
Atut,

berit eni
einibus,
II.

ſte Confeſſor.

.

Eus, qui in liberandis fideli-
bus tuis ab impiorum captivi-
täte, beatum Raymúndum Non-
natum Confeſsôrém tuum mirabi-
lem effeciſti: ejus nobis interceſ-
ſione concede; ut à peccatôrum
vinculis abſoluti, quæ tibi ſunt
placita, liberis mêentibus exequa-
mur. Per Dominum.

Veni ſponſa.
Diffſa eſt gratia. Ixii.
onorum omnium. 845.
eatus vir,

qui invéntus. i
9 1.⸗

Aymúndus Nonnâtus cogno-
émeénto dictus, quia præter com-
münem natùúræ legem & mortuæx
matris diſsécto latere in lucem
eductus fuit, Portélli in Catalonia
piis &nobilibus paréntibus ortus
ab ipfa infantia futùræ ſancti-
tatis indicia dedit. Nam puerilia
oblectamenta, mundique illecebras
réſpuens, ita pietati operam da-
bat, ut omnes in puúero adultam
virtùtem admirarentur. Creſcente
verô ætäte, litterarum ſtùúdiis in-
cübuit: ſed mox jubénte patre
vitam ruri agens, ſaccellum ſfancti
Nicolâi in Portélli finibus ſitum
crebro adibat, ut ſacram Deiparæ
imaginem, quæ in eo ſumma nidé-
lium veneratione étiam nunc co-
litur, viſitaret. Ibi effuſus in pre-
ces, ipſam Dei paréêntem, ut ſe in
filium adoptare, viamqueè ſaluútis, ac
ſciéntiam Sanctorum edocéère dig-
narétur, enixeé deprecabatur.
Honéſtum fegçit. 840.

Ec défuit votis ejus benigniſ-
ſima Virgo: ab ipſa enim
intellexit, gratiſſimum ſͦbi fore, ſi
Religionem ſub titulo de Mercé-
de, ſeu de Milericôrdia Redemp-
tiônis Captivérum (ea ſuggerén-
te) nuper fundatam ingrederéetur.
Qua monitione perceépta, Barci-
nonam ſtatim profectus, illud tam
præcelléntis erga prôximum chari-
tatis inſtitütum ampiéexus eſt. Re-
gulari igitur militiæ adſcriptus,
virginitäatem, quam pridem beatæ

Virgini conſecraverat, perpéetuo

Ale . 853537.
céôluit, ceterisque virtútibus eni-
tuit, charitate præsértim erga Chri-
ſtianos, qui ſub poteſtaàte pagano-
rum miſeram in captivitate vitam
degebant. Hos ut redimeret, in Af-
ricam miſſas, cum jam multos à
fervitûte liberâſſer, ne consumpta
pecùúnia, aliis item in proximo ab-
negandæ fidei diſcrimine conſtitú-
tis deeſſet, ſe ipſlum pignori dedit:
ſed cùm ardentiſſimo falutis ani-
marum deſiderio ſuccéenſus ,plures
Mahometanos ſuis conciônibus ad
Chriſtum convérteret, in arctam
cuſtodiam àa Barbaris conjéctus, va-
riisque ſuppliciis cruciatus, mox
labiis perforatis, & ſera férrea
clauſis, crudele martyrium din
ſuſtinuit. —
Amavit eum Dôminus. 840.

B hæc & alia fôrtiter geſta ;
ſanctitatis ejus fama longéè la-
téque diffùſa eit, qua permoôtus
Gregôrius nonus, in ampliſſimum
ſanctæ Romanæ Eccléſiæ Cardina-
lium collégium Reymündum ad-
ſcripſit: ſed vir Dei in ea dignitate
ab omni pompa abhôrrens, religio-
ſæ humilitatis tenaciſſimus ſemper
fuit. Romam vero pergens, ſtatim
ac Cardénam pervénit , eéxtrémo
morbo confectus, Eccleſiaſticis Sa-
cramentis muniri ſfummis précibus
poſtulavit. Cümque morbus ingra-
veſceret, & ſacérdos diutiùs tarda-
ret , Angelorum miniſterio, ſub
ſpécie Religiosorum ſui Ordinis
apparéntium, ſalutari viatico re-
féctus fuit. Quo ſumpto, & gratiis
Deo peractis, migravit ad Dömi-
num, Dominica ůltima Auguüſti, an-
no milleſimo ducentéſimo quadra-
geſimo Môrtui corpus, cùm circa
Iocum ſepulturæ contentio orta
eſſet, arcæ incluſum, & multæ cæcæ
impôſitum, ad ſacéllum ſancti Ni-
colai Dei nutu delatum fuit ut ibi
tumularétur, ubi prima jécerat
ſanctiôris vitæ fundamenta. IIIic
conſtrúùcto ſui Ordinis cœnobio, à
conflueéntibus voti cauſa ex uni-
vyérſa Catalonia ſidélibus poôpulis
honoratur „ variis miraculis &
ſignis glorioſus
Iſte homo perfégit. 849.
int lumbi.
5 Xlix,

348

DOMINICA I, SEPTEMPBRIS.

DIE I. SEPTEMBRIS.
Similabo eum.
Amavit eum. nter-
géflio nos.

xXIvV.

Lætämini. xxvii.

Ratérna nos, Dômine, Märty-
rum tuorum corona lætificet:
quæ & fidei noſtræ præbeat incre-
meénta virtúùtum, & multiplici nos
ſuffragio conlolétur. Per Dnm.
.

Gidius Athenienſis régiæ ſtir-
Mos „à prima ætate divinis
litteris, & charitatis officiis ita dé-
ditus fuit, ut nihil prætérea cura-
re viderétur. Itaque parénrtibus
mortuis, totum patrimonium in
Pauperes erogavit: quin etiam tu-
nicam éxuit, ut ægrotum egentem
tégeret, qua ille indutus ſtatim
convâluit. Sed multis deinceps
clarior mirâculis, timens ſui no-
minis celebritatem, Arelatem ad
beatum Cæsarium conténdit: à quo
poſt biennium diſcedens, ſecéſſit
in erémum: ubi diutiùs herbarum
radicibus, & cervæ lacte, quæ ſtatis
ad eum horis veniébat, admirabili
ſanctitate vixit. Quæ cerva, inſe-
quentibus quodam die canibus ré-
giis, cùm in antrum Xgidii refu-
giſſet, Galliæ Regem impulit, ut ab
eo ſummis preécibus peéteret, ut in
loco ſpeluncæ monaſterium éxtrui
paterétur. Cujus adminiſtratioô-
nem, flagitante Rege, invitus ſus-
cépit: eôque munere aliquot annis
rudénter piéque geſto, migravit
in cœlum.
e Deum laudamus. II.

Veſtri
Sapilli. Exultäabunt. Xxxii. .
raterna nos.

DIE II. SEFPTEMBRIS.

Iſtérum eſt.

Haẽ die lætus méruie

ſuprémos Laudis heonôres.

Oncede, quæſumus, Eccléſiæ
tux ,„ omnipotens Deus: ut
beâtum Stéphanum Confeſsôrem
tuum, quem regnantem in terris
propagatôrem habuit, propugna-
tôrem habére mereatur glorioſum
in cœelis. Per Doôminum.

SEenadus in Hungäriam Chriſti
fidem, & régium nomen invexit,
régia corôna à Romano Pontiſice
impetrata, ejüsque juſſu in Regem
inunctus, regnum Sedi Apoſtoli-
cæ oôbtulit: varia pietatis domicilia
Romæ, Jerosolymis, Conſtanti-
nôpoli: in Hungaria Archiepiſco-⸗
patum Strigonienſem, Epiſcopatus
decem admitrabili religiône & mu-
nificéntia fundâàvit. Par in paupe-
res amor & liberalitas, quos veélu-
ti Chriſtum ipſum complectens,
néminem à ſe mœreénté ac vacuum
umquam dimiſit: quin ad eorum
inopiam ſublevandam ampliſſimis
facultatibus erogatis, doméſticam
quoque ſupelléctilem eximia beni-
gnitate frequenter diſtribuit: ſuis
inſuper manibus lavàre pauperum
pedes, noctu ſolus & ignotus noſo-⸗
cômia frequentare, decumbentibus
inſervire, ac cétera charitatis
officia exhibere conſuévit: quarum
virtutum merito illius déxtera,
reſoluùtò ceêtero corpore, incorruùpta
permanſit.
Honéſtum fecit illum Dômi-
nus, & cuſtodivit eum ab inimi-
cis, & a ſeductôribus tutavit il-
lum: * Et dedit illi claritatem
ætérnam. Juſtum deduxit
Dôminus per vias rectas, & oſten-
dit illi regnum Dei. Et dedit.

Rändi ſtůdio noctes penè to-
tas ducébat insomnes, atque
in cœleſtium rerum contemplatio-
ne defixus, intérdum extra ſenſus
raptus, ſublimis in aera ferri viſus
fuit. Perduéllium conſpirationes,
ac validerum héôſtium impetus mi-
rô prorſus modo, non ſemel oratio-
nis præsidio evitavit. Suſcéptum ex
Shisella Bavarica, ſäncti Henrici
Imperatoris ſorôre, quam ſibi ma-
trimonio ſunxerat ; americum ti⸗
u

um tanta!
laue pietate
eis poſtea
egnt vero
lr decltis ün
elanckiſſim
ſne Ulorum
Humillimis
Uete K cilici
Mmiyerlurm h
kegnatn e ni
tumn Fickeren
Eet ingenzddi
illus Gentis
tus, fchi R
Noftenegue
Clncis potel
Amavit e
ſteum, Kol
lr ad por

m.
Indnit e

el, & ort

enir

ticind ve
Min ejus
o, An
Ult, zb en
Eehlug in
Iriönis d
l gepis
n diem:
Gtarhlgſin
1, lguoree
Ulr rini
Umlfeis iuſl
randlätn
Mliüs con
tun Inn
ifer m
embtis,
ſlereitu
Gum elegi
lie hegi
gt ſlon⸗
ottäfimd,

eletls nn
noles,

mus, Lectin
ens Denl
1 Conk

it, Nohe⸗
tur glolnan
num.

gitim k
omnen ine
dino onmt
lu ir hze
lel shaſo

niconicl

Eplcge
ligionen
Nar in
15, lo N
ompleie
lte ac.
in ad er

grarrid
Neiucon

Un de⸗
un Bie
1 nunl,
Ii dalih
in gelt
405 8 0
gecdit⸗

es Pen
nnes, 1
Onten,

lium tanta morum diſciplina, ta-
lique pietâte enutrivit, quantum
ejus pôſtea sanctitas declaravit.
Regni verò negôtia ita diſpoſuit,
ut accitis undique prudentiſſimis
ac ſanctiſſimis viris, nihil umquam
ſine illérum consilio molireéetur.
Humillimis interim précibus in ci-
nere & cilicio Deum déprecans, ut
univerſum Hungariæ Regnum, an-
tequam ê vita migraret, Catholi-
cum yidere mererétur Verè prop-
ter ingens dilatandæ fidei ſtdium,
illius Gentis Apoſtolus nuncupâ-
tus, facta à Romano Pontifice ipſi,
poſterisque Reêgibus præferendæ
Crucis poteſtate.
Amavit eum Doôminus, & orna-
vit eum, ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. .
Induit eum Dôminus loricam
fidei, & ornavit eum. Et ad.

Ei Genitricem, quam arden-
tiſſimè venerabatur, ampliſſi-
mo in ejus honôrem conſtructo
templo „ Hungariæ Patroônam in-
ſtituit, ab cadem viciſſim Virgine
recéptus in cœlum ipſo ſuæ Aſ-
ſumptiônis die „quem Hünsgari è

ſanéti Regis inſtitüto magnæ Dô-

minæ diem appellant. Sacrum e-
jus corpus ſuaviſſimo fragrans odo-
re, liquôre cœléſti ſcatens „inter
multa & varia miracula, Romani
Fontificis juſſu nobiliorem in lo-
cum translatum eſt, atque honori-
ficeéntiùs conditum. Ejus autem
Feſtum Innocéentius undécimus
Föntifex maximus quarto Nonas
Septembris, ob insignem victoriam
ab exercitu Leopoôldi primi Roma-
norum elécti Imperatôris & Hun-
gâriæ Regis, eädem die in Budæ
expugi tiône, ope Divina, & Turcis
reportatam, celebrandum inſtituit.
., Iſte homo perfécit mnia, quæ
locutus eſt ei Deus, & dixit ad
Sum: Ingrédere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Gentibus.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad coœléſtia
regna. Quia.
loria Patri. Quia.

. *
Homo quidam nobilis.

4 *
2

Brev. ERom.

. DIE V. SEPTEMBRIS,.

Iyr ſte Confeſſor.

A, quæſumus, omnipotens
² Deus: ut beati Lauréntii Con-
feſsoris tui atque Pontificis vene-
randa ſolémnitas, & devotionem
nobis augeat & ſalutem. Per Dñm.

LAurentius ex illuùſtri Juſtinianéô-⸗
Trum familia Venéetiis natus 9
eximiam vel puer morum gravita-
tem præsétulit. Exacta inter pie-
tatis officia adoleſceêntia ad caſtum
verbi & animæ cônnúbium à Di-
vina Sapientia invitatus, de reli-
giõſæ vitæ inſtituto capeſséndo de-
liberare cœpit. Novæ itaque mili-
tiæ clam proludens, præter àälias
corporis afflictatiônes, ſuper nudos
cubabat aſieres „ ſedensque velut
arbiter hinc inter ſæculi blandi-
ménta, paratasque à matre nuptias,
illine clauſtràles inter auſteritaâtes,
oculis in Chriſti patientis crucem
converſis, Tu (inquit) es Domine
ſpes mea, ibi poſuiſti certiſſimum
refügium tuum; ad Canonicorum
ſancti Georgii in Alga Congrega-
tionem convolavit, ubi novis exco-
gitatis cruciatibus acrius in fſe ip-
ſum, veéeluti in hoſtem intensiſti-
mum, inſtaurans bellum, nullam
adeo ſibi oblectationem indulgé-
bat, ut ne in doméſticum um-
quam hortum, nec in patérnam
quidem domum, niſi cùm morién-
ti matri extréma pietatis officia ſic-
cis oculis persolvit, exinde intra-
verit. Par erat obediéntiæ, manſ ue-
túdinis, ac præcipuè humilitatis
ſtüdium, cùm abjediſſima quæque
cœnobii munia ſibi ultrò desume-
ret, celeberrima per urbis loca,
non tam victum, quam ludibria
emendicaret, illatäasque contumé-
lias, ac calùmnias immôtus ac
ſilens perferret; aſsiduxæ præsértim

oratiônis ſubsidio, qua iæpè per
H h h men-

350:
mentis excéſſum rapiebâtur in ticæ pene rudis, conſcripfit. De- unns extt
Deum;, tantôque cor ejus æſtuabat nique cùm lethälem incidiſſet in izitans
ardore, ut nutantes étiam Sodales morbum, & commodiorem do is tribt
ad perſeverantiam, ac Jeſu Chriſti meſtici lectum ſeni atque ægro hoinum.
amoôrem inflammaret. pararent, aversatus ejùsmodi de-
Invéni David. 841. licias, tamquam à duriſſima mo-
riéntis Domini iui cruce plus ni-
B Eugénio quarto paâtriæ Epi- mio abhorreèntes „ conſueto in üſit gio
ſcopus deſignatus, quem ma- ſtramine ſe juſſit deponi, & finem ine, Sc.
gna contentione honôrem detre- vitæ ſuæ adventâre prænoſcens, ſe mars⸗
Gaverat, majöri geſſit cum lau- fublatis in cœlum oculis, Vé- XN
de; nam conſuèta vivêndi ratione nio (inquit) ad te o bone Jeſu, aAtiyitaten
nihil admodum immutata, pau- ac die Octava Januarii obdormi- Memus:
pertatem, quam ſemper colúerat, vit in Domino. Pretiéôſam ejus doremel
in menſa, ſuppellectili, ac lecto mortem teſtati ſunt Angeélici con-
Perpétuo retinuit: modicam domi centus à Carthuſianis quibusdam
alébat familiam, quod grandem Mönachis auditi, & ſacrum cada-
altéram ſibi ipſo dicere, pauperes ver per duos ultrà menſes inhu-
Chriſti ſignificans. QCuacumque adi- matum, ſuavi fragrans odore, &
rétur hora, præſtò oömnibus exat, rubeſcente facie, integrum atque ecle d
paterna omnes charitate allevabat, incorruptum; ac nova poſt mor- Imende
non renuens vel ære ſe alieno gra- tem patrata miracula , quibus per- na
vare, dum illôrum ne inôpiæ deeſ- moôtus Alexander octavus Pon- Inciplun
ſet, rogatus, qua ſpe id faceret? Doô- tifex mäaximus, eum Sanétorum
mini mei, qui pro me diſsolvere número adſcripſit; Innoceéntius Seüiletl,
facile poôterit, reſpondébar. Spem vero duodecimus quintam Sepb- Wuia m
autem non confundere divina Pro- têmbris diem, qua vir ſanctus ad o,tagrin
vidéntia ſubmiſſis inopinato ſub- bontificiam primo Cathedram fůue- ſim effüſ
sidiis jügiter declarabat. Plura Vir- rat evéctus, celebrando illius fe- (eeſentul
ginum monaſtéria conſtrůxit, quas ſto aſſignavit. eine, poſt
Etiam ad perfectiòôris vitæ ratiõnem Iſte eſt, qui ante Deum. 842. em nguent
ſua vigilantia compôſuit. Matro- I Evang. Ali me Ren
nis à ſæculi pompis & ornatus va- A omo péregréè proficiſcens. füinus, &
nitate revocandis, Eccleſiaſticæ di- . XxXXIX. Notes übern
ſciplinæ ac môribus reformandis DIE VIII. SEPTEMBRIS. Iun: rechi
maximôperè ſtuduit, dignus ſanè, n, ſec f
qui ab eoôdem Eugénio gloôria & 1n,ſentt
decus Præſulum coram Cardinali- ztiphe elles a
bus vocarétur, & qui à Nicolao Nativitas gloriôſæ Virginis. kocle n⸗
quinto ejus ſucceſsore, translato „. lutl & d
Gradénſi civitate titulo, primus Ve- bergnan
netiarum Patriarcha renuntiarétur. nnsephinn
Fôſui adjutôrium. 842. 4 Uuenceil
B initio, & ante ſæcula creata Matirit
Acrymärum dono inſignitus, ſum, & usque ad futurum Iæ- caniue
„omnipotenti Deo placationis culum non déſinam, & habita-
hoſtiam quotidie offerébat: quod tioône ſancta coram ipſo iſtravi. lne n
cum aliquändo nocte Dominicæ A ve maris ſtella. lIxxxviij. laln
„Nativitatis perägeret „ Chriſtum Nativitas eſt hodie ſanctæ Ma- Glfllrn
Jeſum ſub pulcherrimi infantis riæ Virginis. . Wr ne
ſipecie vidére promeruit: tantuùm- Cuius vita inclyta cunctas illu- enin in
que in eo erat commiſſi gregis præ- ſtrat Eccléſias. . uulali
sidium , ut cœlitùs aliquando ac- 2. eian
ceptum füerit, Pontificis ſui inter- Glorioſæ Virginis Mariæ ortum di- lei Denn
ceſſioòne ac meéritis ſtetiſſe Rempa- gniſſimum recolamus, quæ & geni- higcrrc
blicam. Prophetiæ ſpiritu afflätus, tricis dignitätem obtinuit, & vir- mnng 1
plura humanæ cognitiéôni prorſus ginalem pudicitiam non amiſit. Ulletes
impervia prædixit: morbos ac dæ- . . . iuitia dn
mones ſuis précibus ſæpe fugavit; TAmulis tuis, quæſumus Dômi- Wm d
libros etiam cœléſtem doctrinam ne, cœléſtis gratiæ munus im- Aietei,
*c. Pietaten ſpirantes, Sramma- pertire: ut quibus beatæ Virginis aüüml

21 .„

Par⸗

daletiht N
n incicllen

nmodioten
ni angne n

tas eſusnoie⸗

¹ Cvrlflinmn n⸗

Metiolan it
t Ange iale
nis gulbus
Eſterumn
4 i. inde
nenles in

eDeum .

liclcen,
DTEM

. lens. .

1l fotu
olo
tella e

G

DD

t unis⸗

nene
Nuse
dbtinut 8
umI

Cebnmnl
tie un

regna.

partus extitit falútis exôrdium,
Nativitatis ejus votiva ſoléêmnitas,
acis tribuat incrementum. Perxr
ominum.

norxum eſu 9
tibi ſit gloria, Qui natus es de Vir-
gine, &c. .
ve maris ſtella, &c.

Wativitatem Virginis Mariæ cele-
brémus:
adoremus Dominum.
enite, exultémus. 1I.
uem terra.

XC.

Spécie tua & pulchritudine tua.
Inténde, proſperè procede, &
ater noſter.
Incipiunt Cantica canticorum.

OEilefür me ôſculo oris ſui:
Jaquia meliôra ſunt ubera tua
vino, fragrantia unguéntis optimis.
Oleum effùſum nomen tuum: ideo
adoleſcentulæ dilexérunt te. Tra-
he me, poſt te currémus in odo-
rem unguentôrum tuorum. Intro-
dùxit me Rex in cellaria ſua: exul-
täbimus, & lætabimur in te, me-
mores überum tuorum ſuper vi-
num : recti diligunt te. Nigra
ſum, ſed formôſa, filiæ Jerula-
lem, ſicut tabernacula Cedar, ſi-
cut pelles Salomonis.
Hodie nata eſt beata Virgo
Maria ex progénie David :
Per quam ſalus mundi credenti-
bus apparuit, cujus vita glorioôſa
lucem dedit ſæculo.
„Nativitatem beatæ Mariæ Virgi-
nis cam gaudio celebrémus. Per.

Olite me conſideràre, quòd
fuſca ſim, quia decoloravit me
Tol: filii matris meæ pugnavérunt
contra me, poſuérunt me cuſto-⸗
dem in vineis: vineam meam non

cuſtodivi. Indica milii, quem dili-

git anima mea, ubi paſcas, ubi cu-

bes in meridie, ne vagari incipiam
poſt greges ſodalium tuoôrum. Si

ignôras te, 0 pulchérrima inter
mulieres, egrédere, & abi poſt
veſtigia gregum, & paſce hædos
tuos juxta tabernaâcula paſtôrum.
Equitatui meo in curribus Pharaoô-
nis aſſimilavi te amica mea. Pulch-

Chriſtum ejus Filium

natali.

851
rz ſunt genæ tuæ fſicut tüúrturis:
collum tuum ſicut monilia.
Beatiſſimæ Virginis Mariæ Na-
tivitatem devotiſſimèe celebrémus:
Ut ipſa pro nobis intercédat ad
Dôminum Jeſum Chriſtum.
Cum jucunditäâte Nativitàtem
beatæ Mariæ Virginis devotiſſimè
celebremus. Ut.

Ureénulas aureas faciemus ti-
bi, vermiculatas argénto.
Dum eſſet Rex in accúbitu ſuo,
nardus mea dedit odorem ſuum.
Faſciculus myrrhæ diléctus meus
mihi, inter übera mea commora-
bitur. Botrus Cypri dilectus meus
mihi, in vineis Engaddi. Ecce tu
pulchra es, amica mea, ecce tu
pulchra es, culi tui columbarum.
Ecce tu pulcher es, dileécte mi, &
decorus. Léctulus noſter floridus:
tigna domôrum noſtrarum cédri-
na, laquearia noſtra cypréſſina.
Glorioſæ Virginis Mariæ or-
tum digniſſimum recolamus »
Cujus Dôminus humilitätem re-
ſpéxit „ quæ Angelo nuntiante
concépit Salvatôrem mundi.
Beatiſſimæ Virginis Mariæ Na-
tivitatem devotiſſimèe celebreêmus.
Cujus. .
3loria Parri. Cujus.

Adjuvàbit eam Deus vultu ſuo.
Deus in meêdio ejus, non com-
movebitur. Pater noſter.
Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

ABeñ nobis, dilectiſſimi, optaâ-
tus dies beatæ ac venerabilis
ſemper Virginis Mariæ: ideo cùm
ſumma exultatiône gaudeat terra
noſtra;, tantæ Virginis illuſtrata
Hæc eſt enim flos campi,
de qua ortum eſt pretioſum lilium
convallium, per cujus partum mu-
tatur natra protoplaſtôrum, delé-
tur & culpa: Præciſum eſt in ea
illud Hevæ infelicitatis elogium,
quo dicitur: In dolore paries filios
tuos; quia iſta in lætitia Domi-
num péeperit. . .
Nativitas gloriôſæ Virginis Ma-
fiæ ex sémine Abrahæ, ortæ de
tribu Juda, clara ex ſtirpe David,,
Cujus vita inclyta cunctas illú-
ſtrat Eccleſias- . .
Hoôdie nata eſt beata Virgo
Maria ex progénie David. Cujus.
H h h z . ecR

852

ham génuit Iſaac. Iſaac autem ge-

Eva enim luxift, iſta exultà- nuit jacob. Et réliqua.

vit :
gaudium in ventre portavit; quia
illa peccatôrem, iſta edidit inno-
céntem. Mater géneris noſtri pœ-

Heva lacrymas, Maria Homilia S. Hierônymi Presbyteri.

N Iſaia légimus: Generatiônem
ejus quis enarrabit? Non ergo

nam intulit mundo, Geénitrix Dô- putémus „Evangeliſtam Prophétæ
mini noſtri ialutem intulit mundo. eſſe contrarium, ut quod ille im-
Auctrix peccaâti Heva, auctrix mé- poſsibile dixit effatu, hic narrare

riti Maria. Heva occidéndo obtfuit,
Maria vivificando prôfuit. IIIa
percùſſit, iſta ſanàvit. Pro inobe-
diéntia enim obediéntia commuta-
tur, fides pro perfidia compensatur.
Cùm jucunditate Nativitatem
beatæ Mariæ celebrémus: Ut
ipſa pro nobis intercedat ad Doô-
minum Jeſum Chriſtum.
Corde & äanimo Chriſto cana-
mus glôriam in hac ſacra ſolemni-
tate Ppræcélſæ genitricis Dei Ma-
riæ. Ut ipfſa.

Laudat nunc örganis Maria, &
inter velôces articulos tympa-
na puerperæ concrepent. Conci-
nant lætantes chori, & alternanti-
bus modulis dulciſona carmina
miſceântur. Audite igitur quemad-
modum tympaniſtria noſtra canta-
verit. Ait enim: Magnificat änima
mea Dominum, & exultavit ſpiri-
tus meus in Deo ſalutari meo. Quia

reſpéxit humilitatem ancillæ ſuæx :

ecce enim ex hoc beatam me di-
cent omnes generationes. Quia fe-
cit mihi magna, qui potens eſt. Cau-
lam igitur invalefcentis errati mi-
räculum novi partus évicit, & He-
væ planctum Mariæ cantus excluſit.
₰ Nativitas tua Dei Geénitrix Vir-
go, gaudium annuatiavit univerſo
mundo: Ex te enim ortus eſt ſol
juſtiti?, Chriſtus Deus noſter:
Qui ſolvens maledifctionem ,
decdit benedictionem: & confun-
dens mortem, donavit nobis vi-
tam ſempitérnam.
Benedicta tu in muliéribus, &
benedictus fructus ventris tui. Ex.
loria Patri. Qui.

Elégit eam Deus, & præelégit
eam.
In tabernaculo ſuo habitare
Aacit eaoam. ater noſter.
ctio ſancti Evangélii ſecundum
Matthæum.

Iber generationis Jeſu Chriſti
Lmi David, filii Abraham, Aran

incipiat; quia ibi de generatione
divinitatis, hic de incarnatiône eſt
dictum. A carnalibus autem cœ-
pit, ut per höminem, Deum diſce-
re incipiamus. Fflii David, filii
Abraham. Ordo præpoſterus, ſed
neceſsarioò commutatus. Si enim
primùm poſuiſſet Abraham, & poô-
ſtea David, rurfſus ei repeténdus
fůerat Abraham, ut generationis
séries texerétur.
Beatam me dicent. 82t.
Cujus feſtum colimus;, ipſa
Virgo virginum,

Deò autem cæteris prætermiſſis,
horum filium nuncupavit, quia
ad hos tantùm eſt facta de Chriſto
repromiſſio. Ad Abraham: In sé-
mine, inquit, tuo benediceéntur
omnes Gentes, quod eſt Chriſtus.
Ad David: De frucétu ventris tui po-
nam ſuper ſedem tuam. Judas
autem génuit Phares & Zaram de
Thamar. Notandum, in genealo-
gia Salvatôris nullam ſancéctarum
aſsůmi mulierum, ſed eas quas
ſcriptûra reprehéndit: ut qui prop-
ter peccatôres vénerat, de pecca-
tôribus naſcens, omnium peccata
deléret. Unde & in conſequenti-
bus Ruth Moabitis ponitur, &
Bethſabée uxor Uriæ. .
Felix namque es ſacra virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ:
GChriſtus Deus noſter. Ora
pro pôpulo, intérveni pro clero;
intercéde pro devôto femineo ſe-
xu: séntiant omnes tuum juva-
men, quicúmque célebrant tuam
ſanctam Nativitatem. Quia.
Moôria Patri. Chriſtus,

A Driânus juſſu Maximiaâni Impe-
ratôris apud Nicomédiam per-
ſequens Chriſtiäanos, cùn ſæpius
eôrum in fidei confeſſiône, & tor-
mentôrum perpeſſiône conſtan-
tiam demiratus eſſet, veheméntet
ea re commotus, ad Chriſtum ſeſe
con-

convertit,
ſitati tri
eus ett in
ſuns Nat.
ei in C
Imltyriun
locla et
teſas eſt,
lent, doß
Dünibus,
Una cumm
lunen felt
e Deum
A D

Alirita

lie, e
etllbu ju

„Mitt
lerie pirs
uctas illt
Regi
trönn kefit
sijarari
lſime do
1 (orde
Uimus gloria
Uitite rare

Cun
lem beine)
ao re
inunn ell
Dinltio
lun& u
Im mn
One ſand

ſ Nutitit
lie Virgin
Ufus
it Eccle

Mtiititen
ſuunse
Kunlter ce
moni .

(iocit;
lln,

lluc autent⸗

igna.
njni Pesht

Genetnii
Abit! Non
liſtan kon

eincamnnton
ibus Autened
lenn Denmr.

S
, entktön

enl e
n colimns i

tis ptrten.
Incupartt,d
cta be
brahann
o benedit
od et 0⸗
uventien
uam. 1

Ker.
eni pro ⸗
ofetin
tuum 1
elebtant
.. Quin

tus⸗

iku
0o

convértit. Quamobrem eum àliis
viginti tribus Chriſtianis conjé-
Gus eſt in carcerem: ubi eum vi-
ſitans Natalia uxor „ quæ & ipſa
antea in Chriſtum crediderat, ad
martyrium incéndit. Itaque & cu-
ſtodia eductus, tämdiu flagéllis
cæſus eſt, donec inteſtina difflůe-
rent. Poſtremòo fractis crüribus,
maänibus, pedibuúsque præciſis,
una cum multis àliis martyrii cer-
tamen feliciter absolvit.
e Deum laudamus. II.
A D LAUDES»

