Regem pro patre ejus, quia amicus
füerat Hiram David omni témpo-
re. Miſit autem Salomon adHiram,
dicens: Tu ſcis voluntatem David
patris mei, & quia non potuerit
ædificare domum nomini Dñi Dei
ſui propter bella imminéentia per
circùitum, donec daret Dñs eos
ſub veſtigio pedum ejus. Nunc
autem réquiem dedit Däs Deus
meus mihi per circuitum: & non
eſt ſatan, neque occurſus malus.
Percuſſit. 447.

Uamobrem côgito ædificaâre
☛templum nomini DominiDei
mei, ſicut locutus eſt Dominus
David patri meo, dicens: Filius
tuus, quem dabo pro te ſuper sé-
lium tuum, ipſe ædificabit domum
nomini meo. Præcipe igitur; ut
. » 2 .
præcèêdant mihi ſervi tui cedros de
Libano, & ſervi mei ſint cum ſer-
vis tuis: mercédem autem ſervorũ
tuòrum dabo tibi, quamcumque
petieris: ſcis enim, quonmiodo
non eſt in populo meo vir, qui
noôverit ligna cædere ſicut Sidoònii.
Monteg Gélbog, 447.

Um ergo audiſſet Hiram verba
Salomônis, lætatus eſt valdè,
& ait: Benedictus Dñs Deus hodie,
qui dedit David filium ſapientiſſi-
mum ſuper populum hunc pluri-
mum. Et miſit Hiram ad Salomô-
nem, dicens: Audivi, quæcumque
mandàſti mihi, ego faciam omnem
voluntatem tuam in lignis cédri-
nis, & abiégnis. Servi mei depo-
nent eâ de Libano ad mare, & ego
compoônam ea in ratibus in mari
usque ad locum, quem ſignificave-
ris mihi: & applicabo ea ibi, & tu
tolles ea: præbebisque neceſsaria
mihi; ut detur cibus domui meæ
B. Ego te tuli. 447.
S A B B & T O.
De libro tértio Regum.

Ez perfécit omne opus, quod
faciébat Salomon in domo Do-
mini, & intulit, quæ fanctificave-
rat David pater fuus, argentum &
aurum, & vafſa; repoſuitque in
thesauris domus Domini. Tunc
côgregati ſunt omnes majores na-
tu Iſrael cum principibus tri-

buum, & duces familiarum fi-

liorum Iſrael ad regem Salomô.
F f nem

0
neiin Jerũſalẽ, ut deférrent Arcam
fœderis Dhi de civitàte David, id
eſt, de Sion. Convenitque ad re-
gemsalomonem univerſus Irael in
menſe Ethanim, in ſolémni die,
ipie eſt menſis séptimus.
e 432.

Enerúntque cunctig ſenes de
Iſrael & tulérunt Arcam ſacer-
dôrtes, & portavérunt Arcam Düi,
& tabernaculum foderis, & omnia
vaſa Sanctuarii, quæ erant in taber-
naculo, & terebant ea ſacerdotes
& Levitæ. Rex autem Salomon, &
omnis multitudo Ifrael, quæ convé-
nerat ad eum, gradiebatur cum illo
ante Arcam: & immolabant oves &
boves absq; æſtimatiõne & núme-
rO. Et intulerunt ſacerdòôtes Arcam
fœderis Däüi in locũ ſuũ, in oraculu
templi, in Sanctum Sanctérum ſub-
ter alas Chérubim. Siquidem Che-
rubim expandébant alas ſuper lo-
cum Arcæ „ & protegébant Ar-
cam, & vectes ejus déſuper.

N Arca autem non erat äliud,
niſi duæ tabéllæ lapideæx, quas
posuerat in ea Moyſes in Horeb,
quando pépigit Dôminus fœdus
cum filiis Ifrael, cùm egrederen-
tur de terra gypti. Factum efi
autem, cum exifſent facerdôtes
de Sanctuario, nébula implevit
domum Domini, & non pôterant
ſacerdôtes ſtare „ & miniſtrare
propter nébulam : impléverat enim
gloria Domini domum Dômini.
Tunc ait Salomon: Dominus dixit,
ut habitaret in nébula.

Exaudiſti Diñe oratioônem ſervi tui,
ut ædificarem templü nomini tuo.
D M. ICG A VIII

De libro tértio Regum.

Fu eſt autem, cùm perfeciſ-
ſet Ssalomon ædificium domus
Domini, & ædificium regis, & em-
ne quad optaverat, & voluerat
facere , apparuit ei Dominus ſe-
cundo, Hcut apparuerat ei in Ga-
baon. Dixitque Dominus ad eum:
Exaudivi orationem tuam, & de-
pPrecationem tuam, quam depre
catus es coram me : fanctificâvi
domum hanc „ quam ædificaſti,
ut ponexem nomen meum ibi in

ſempitérnum, & erunt ôculi mei,
& cor meum ibi cunctis diébus.
Tu quoque ſi ambulaveris coram
me, ſicut ambulavit pater tuus, in
ſimplicitate cordis, & in æquitate,
& féceris mnia, quæ præcépi ti-
bi, & legitima mea, & judicia mea
ſervavéris, ponam thronum regni
tui ſuper Ifrael in ſempiternum,
ſicut locũtus ſum David patri tuo
dicens: Non auferétur vir de gé-
nere suo de soôlio Ifrael.
Præparate corda veſtra Dno, &
fervite illi ſoli: & Et liberabit vos
de manibus inimicorů veſtrorum.
Convertimini ad eum in toto
corde veſtro, & aufeérte deos alié-
nos de médio veſtri. Et.

I autem averſiône aveérſi fueritis
vos & filii veſtri, non ſequen-
tes me, nec cuſtodiéntes mandata
mea, & cæremonias meas, quas
propéôlui vobis, ſed abiéritis, &
coluéritis deos alienos, & adora-
véritis eos, auferam (ſfrael de ſuper-
ficie terræ, quam dedi eis: & tein-
plum, quod lanctificavi nomini
meo, projiciam a conſpéctu meo;,
eritque Iſrael in proverbium, & in
fabulam cunctis pôpulis. St do-
mus hæc erit in exémplum: omnis,
qui transierit per eam, ſtupébit, &
ſibilabit, & dicet: Quare fecit Doô-
minus ſic terræ huic, & domui
huicè Et reſpondébunt: Quia dere-
liquerunt Dominum Deum ſuum,
qui eduxit patrés eoôrum de terra
gypti, & secäti ſunt deos alié-
nos, & adoraverunt eos, & colué-
runt eos: idcircò induxit Doômi-
nus ſuper eos omne malum hoc.
Deus omnium exauditor eſt:
ipſe miſit Angelum ſuum ,1 & tulit
me de ovibs patris mei: * Et un-
xit me unctione miſericoôrdiæ ſuæ.
„Doôminus, qui eripuit me de ore
leônis, & de manu beéſtiæ liberavit
me. Et unxit.

*Xplétis autem annis viginti⸗
◻ poſtquam ædificaverat Salo-
mon duas domos, id eſt, domum
Domini, & domum Regis (Hiram
rege Tyripræbente Salomoôni ligna
cédrina, & abiégna „ & aurum
juxta omne quod opus habúerat)
tunc dedit Saloemon diram vi⸗
ginti oppida in terra Galilææ:
t egreffus eſt Hiram de TyrO »

ut vidéret oppida „ quæ gederat
e

. Omnind ei

ei Klomo⸗
Kait: Hæ
ceciſti mil
6eas Tettam
lanc. Mil
lem Falon.
lllepta aur
Domin.
Ote leonis,
lifit me,
inibus in
Miſt b
in, Ker
mein etipe
leonom. I
lorin batt

Ulbros,

Rn eſte
leifutüͤr⸗
60 goc ten
ten habuit
(Nomon
Ine Kine
dliter luud
Densöni e
ſiu el
noſttum,
edam d
ulige ihl
eliptilral
Mophetans
Süram del
Percifſi
keeen mil
elnteumilla
Kübkhlit
Nonn
nhant
lerliſfit m
I C

en or
törie
Mülmte 6
Mus titelo
W
1 zut
10 auten
atert,
eüinge
erd h

1tclliat
nlis dienn
lavenig conn

las Meist
4 abielitt
o5, A⸗
lltael ce⸗⸗
di eis:
fei 1

ronlpecku⸗
voretbiun

ei Sàlomon, & non placuérunt ei,
& ait: Hæccine ſunt civitates, quas
dediſti mihi, frater? Et appellavit
eas Terram Chabul, usque in diem
hanc. Miſit quoque Hiram ad Re-
gem Salomonem centum viginti
talénta auri.
Dôminus, qui eripuit me de
Ore leônis, & de manu beſtiæ libe-
rävit me,» Ipie me eripiet de
manibus inimicorum meorum.
. Miſit Deus miſericôrdiam ſu-
am, & veritätem ſuam: animam
meam eripuit de medio catulorum
leonum. Iplfe.
loria Patri. Ipſe.

Ex libro S. Auguſtini Epiſcopi de
Civitate Dei.
Fai eſt quidem nonnúlla imago
rei futüræ étiam in Salomône, in
eò quôd templum ædificavit, & pa-
cem habuit ſecúndùm noméẽ ſuum
(„Salomon quippe pacificus eſt La-
tiné) & in exordio regni ſui mira-
biliter laudabilis fuit. Sed éadé ſua
Persona per umbrä futůri prænun-
tiabat étiam ipſe Chriſtum Däm
noſtrum, non exhibébat. Unde
quædam de illo ita ſcripta ſunt,
quaſi de ipſo iſta prædicta ſint, dum
Scriptúra ſancta etiam rebus geſtis
Prophétans, quodammodo in eo
figú ram delinear futurôrum.
Percüſſit Saul mille, & David
decem millia: & Ouia manus Dni
erat cum illo: percũſſit Philiſthæuũ,
& àbſtulit opprôbrium ex Ifrael.
F. Nonne iſte eſt David, de quo
canébant in choro, dicentes: Saul
bercüſſit mille „ & David decem
millia? Quia.

Am præter libros divinæ hi-
ſtôriæ, ubi regnâſſe narratur,
Pſalmus étiam ſeptuageſimus pri-
mus titalo nominis ejus inicriptus
eſt. In quo tam multa dicuntur, quæ
omnino ei convenire non pofſſunt;
Däo autem Chrifto aptifſima per
ſpicuitate conveniunt: ut evidénter
appareat, quod in illo figüra qua-
liscümque adumbrata ſit, in iſto
autem ipſa véritas præſentata.
Montes Geélboe, nec ros, nec
Pluvia veniant fuper vos; Obi
ceciderunt tortes Iſrael. Om-
nes montes, qui eſtis in circuitu
ejus, viſitet Dominus, à Geêlboe
autem tranfſeat. Ubi.

—

451

Otum eſt enim, quibus termi-
nis regnum conclúfum füerit
alomônis, & tamen in eo Plalmo
légitur, ut alia tàceam: ominabi-
tur à mari usque ad mare, & à
flümine usque ad terminos orbis
terræ: quod in Chriſto videmus
impleri. A flumine quippe domi-
nandi ſumpfſit exordium, ubi bapti-
zatus à Joanne, eodem wonſtran-
te coœpit agnosci a discipulis, qui
eum non lolùm magiſtrum, verum
étiam Dominum appellavérunt.
Ego te tuli de domo patris tui,
dicit Dominus, & poſui te palcere
gregem pôpuli mei; & Et fui tecu
in omnibus, ubicumgque ambulaſti:
firmans regnum tuum in ætérnaum.
Fecique tibi nomen grande, jux-
ta nomen magnorum qui ſunt in
terra: & réquiem dedi tibi ab om-
nibus inimicis tuis Et tui.
Gloria Fatri. Et fui.
Peccaâvi ſuper numerũ arénæ
maris, & maltiplicata ſunt peccata
mea: & non ſum dignus vidére alti-
tüdinem cœli præ multitdine ini-
quitàtis meæ, quoniã irritavi iram
tuam ,„ * Et malum coram te feci.
Quôniam iniquitatem meam
ego cognoſco, & delictum meum
contra me eſt ſemper, quia tibi
ſoli peccavi. Et.
Duo Séraphim clamabant
alter ad älterum: βD Sanctus, San-
ctus, Sanctus, Dôminus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui te-
ſtimônium dant in cœlo, Pater »„
Verbum, & Spfritus ſanctus 3 & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
löria Patri. Plena.

FERIA SECUND A.
De l bro tertio Regum.

IEd& Kegina Saba, audita famasa-
lomonis in nomine Dñi, venit
tentare eum in ænigmatibus. Et in-
gréſſa Jeruſalem multò cum comi-
tatu, & divitiis, caméelis portantib⸗
arômata, & aurum infinitum nimis-
& gemas pretiolas,venit ad regem
Salomonem, & locúta eſt ei uni-
vérſa, quæ habébat in corde ſuo. Er
docuit eam Salomôn ômnia verba »
quæ proposuerat: non fuit ſermo;
qui regem poſſer latére, & non re⸗
ponderet ei.
. Recordare, 429.
F f Zz

452

Idens autem Regina Saba om-
nem ſapientiam Salomoônis;,
8& domum quam ædificaverat;
cibos menſæ ejus, & habitacula
ſervôrum, & ordines miniſtran-
tium, veſtésque eorum, & pinçeér-
nas, & holocauſta, quæ offerébat
in domo Domini, non habébat

ultra ſpiritum. Dixitque ad Re-
gem: Verus eſt ſermo;, quem au-
divi in terra mea ſuper ſermoni-
bus tuis, & (ſuper ſapientia tua; &
non credébamn narrantibus mihi,
donec ipſa veni, & vidi oculis
meis, & probavisquod media pars
mihi nuntiata non fuerit, major
eſt ſapientia & p tua, quam
rumor, quem audivi.
Exaudiſti. 429. „
Eati viri tui, & beati ſervi tui,
qui ſtant coram te iemper, &
audiunt ſapiéntiam tuam. Sit Do-
minus Deus tuus benedicteis; cui
complacuiſti, & poôſuit te ſupex
thronum Ifrael, eo quòd dilexerit
Dôminus Ifrael in ſempitérnum
& conſtituit te Regem, ut faceres
judicium & juſtitiam. Dedit ergo
regi centum viginti talénta auri,
& arômata multa nimis, & gem-
mas pretioòſas : non ſunt allata
ulträ aromata tam multa,; quàm
ea, quæ dedit Regina Saba regi
Salomoôni. Sed & claſſis Hiram,
quæ portäbat aurum de Ophir,
àttulit ex Ophir ligna thyina mul-
ta nimis „& gemmas pretioôfas.
Audi Domine. 429.
F E R I A T E RT IA.
De libro tértio Regum.

RkE autem Sàlomon adamavit
Kmulieres alienigenas multas,
filiam quoque Pharaonis, & Moa-
bitidas, & Ammonitidas, Idu-
mæas, & Sidônias,& Hethæas: de
Geéntibas, ſuper quibus dixit Dö-
minus filiis Iſrael: Non ingredié-
mini ad eas, neque de illis ingre-
dientur ad veſtras, certiſſimè enim
avértent corda veſtra, ut ſequami-
ni deos earum. His itaque copula-
tus eſtsalomon ardentiffimo amo-
re. Fueruntqueg ei uxores quaſi
Reginæ ſeptingentæ, & concubinæ
trecéntæ , & avertérunt mulieres
cor ejus, Cumque jam eſſet ſe-
nex , depravaâtum eſt cor ejus per
mulieres, ut ſequerétur deosg alié-
aos; nec erat cor ejus berféktum

cum Dôémino Deo ſuo, ſicut cor
David patris ejus. .
Dômine, ſi. 429. 1 j
Ed colébat Salomon XAſtarthen,
deam Sidoniorum, & Moloch
qéôlum Ammonitarum. Fecitque
Salomon, quòôd non placuerat co-
ram Dômino; & non adimplevit,
ut ſequerétur Dominum, ſicut Da-
vid pater ejus. Tunc ædificavit
Salomon fanum Chamos idolo
Moab, in monte, gu eſt contra
Jerùſalem, & Moloch idolo filio-
rum Amon. Atque in hunc mo-
dum fecit univérſis uxoribus ſuis
alienigenis, quæ adolébant thura-
& immolabant diis ſuis.
Factum eſt. 430., L
Gitur iratus eſt Dôminus Salo-
moôni, quòd averſa eſſet mens
ejus à Domino Deo Iſrael; qui
apparuerat ei ſecundò, & præcé-
perat de verbo hoc, ne ſequéretur
deos aliénos, & non cuſtodivit,
quæ mandavit ei Dôminus. Dixit
ſtaque Dominus Salomoni: Quia
habuiſti hoc apud te, & non cu-
ſtodiſti pactum meum, & præceép-
ta mea, quæ mandavi tibi, dis-
ruùmpens ſcindam régnum tuum',
& dabo illud ſervo tuo. Verum-
tamen in diébus tuis non faciam
propter David patrem tuum.
. Ego te tuli. 451.
F E R I A Q AR TA.
De libro tértio Regum.

gErôboam quoque flius Nabat,
Ephrathæus, de Saréda;, fervus
balomonis, cujus mater erat no-
mine Sarua, mulier vidua, levavit
manum contra Regem. Et hæc e
cauſa rebellionis adversùs eum;
quia Salomon ædificavit Mello-,

& coæquavit vorâginem civitàtis

David patris ſui. Erat autem Jero-
boam vir fortis,„ & potens: VI-
densque Salomon adolescentem
bonæ indolis, & induſtriam, con-
ſtituerat eum præféctum fuper
tributa univérſæ domus Joſeph.
Peccavi. 451.

Actum eſt igitur in témpore
illo, ut Jeroboam egrederétur
de Jerúſalem „ & inveniret eum
Ahlas Silonites Prophéta in via,
opértus pallio novo: erant au-
tem duo tantùm im agro. Appre-

hendénsque Ahias pallium ſuum
novum, quo coopertus erxat, ſcidit
in

inuoe⸗
oboam:
Us; hæct
nel: Bee
de manu 5
Cecem trib
Pxaudi

Oluit e
ſerobo⸗
Afügit in.
len Kefpi
Usque ad m
liguum aut
Nis & omn
tin einsece
In Libro Ve
monis, Di.
Nit Alome
Omnem I
lunt. Dorm

uuibus ſun

Vltite Dayi
le Noboan
udi e
IANI
De libt

V At

illuceni
nis Iſtael
Negem, 4
Mbat, cü

rotuenn
daudlt

eſtde õ
Cayerunt er
bolmn, Om
heltti funt
Aer tuus
Molit not
Ue paul
tui duriſſn
M, gnod
ümns tib⸗
Alealtet
Ininiad ne⸗

0 ſolt d

n ulhen

Oluis.

ndi
zfellun
ONs

in duòdecim partes. Et ait ad Je-

rôboam: Tolle tibi decem ſciſsuú-
ras; hæc enim dicit Dñs Deus Iſ-
rael: Ecce ego ſcindam regnum
de manu Salomônis, & dabo tibi
decem tribus.
Exaudiſti. 429.

Oluit ergosàlomon interficere
Jeroboam: qui ſurréxit, ac
aufuúgit in Ægyptum ad Seſac re-
gem Ægypti, & fuit in &Æιgypto
usque ad mortem Salomôonis. Re-
liquum autem verborum Salomo-
nis, & omnia quæ fecit, & ſapién-
tia ejus: ecce univérſa ſcripta ſunt
in Libro verborum dieérum Salo-
moônis. Dies autem, quos regna-
vit Salomon in Jeruſalem ſuper
omnem Ifrael, quadraginta anni
ſunt. Dormivitque Salomon cum
patribus ſuis, & Sepultus eſt in ci-
vitate David patris ſui; regnavit-
que Roboam filius ejus pro eo.
Audi Domine. 429.
FE R I A UINTA.
De libro tértio Regum.

VEi autem Rôboam insichem:
illuc enim cõgregatus erat om-
nis Iſrael ad conſtituéndum eum
Regem. At verò Jeroboam filius
Nabat, cùm adhuc eſſet in Ægyp-
to prôfugus à facie Regis Salomô-
nis, audita morte ejus, revérſus
eſt de &gypto. Miſeruntq; & vo-
caverunt eéum; venit ergo Jero-
boam, & omnis multitùdolſtãel, &
locuti ſunt ad Roboam, dicentes:
Pater tuus duriſſimum jugum im-
péſuit nobisitu itaque nunc imi-
nue paululùm de império patris
tui duriſſimo, &de jugo graviſſi-
mo, quod impôſuit nobis, & ſer-
viémus tibi: Qui ait eis: Ite us-
que ad tértium diem, & reverti-
mini ad me. Præparate. 450.

Umque abiiſſet p0 ulus, iniit

4 „ 453
buit adolescéntes, qui nutriti
fuerant cum eo, & aſſiſtebant illi.
Deus omnium. 450., 2
Eſpoditque Rex poôpulo, dura;
derelicto consilio ſeniorum,
quod ei dederant; & locuùtus eſt eis
secundùm consilium júvenum, di-
cens: Pater meus aggravaàvit jugum
veſtrü, ego autem addam jugo ve-
ſtro: Pater meus cæcidit vos flagél-
lis, ego autem cædam vos ſcorpiô-
nibus. Et no acquiévit Rex populo,
quonia adversatus fuerat en Düs,
ut ſuscitaret, verbum ſuum, quod
locutus fuerat in manu Ahiæsilo-
nitæ, ad Jeroboam filium Nabat.
Videns itaq; populus, quod noluiſ-
ſet eos audire rex, reſpondit ei; di-
cens: Quæ nobis pars in David?

Tvel quæ hæréditas in filio Iſai?

Dominus qui eripuit. 433.
FERI A S E X T A.
De libro tertio Regum.

Ixit autem Dôminus ad Ahiam:
Ecce uxor Jeroboam ingrédi-
tur, ut consuùlat te fuper filio ſuo,
qui ægrôtat: Hæc & hæc loqueéris
ei. Cum ergo illa intraret, & diſ-

ſimularet ſe eſſe, quæ erat, audi-
vit Ahias sonitum pedum ejus
introeuntis per oſtium, & ait:
Ingrédere uxor Jerôboam, quare
aliam te eſſe simùlas? ego autem
miſſus ſum ad te durus nuntius.

Percuſſit Saul. 451.

Ade, & dic Jerôboã: Hæc dicit
Dñs Deus Isracl: Quia exaltavi
te de médio pépuli, & dedi te du-
cem ſuper pôpulum meum Israel:
& ſcidi regnum domus David &
dedi illud tibi, & nõ fuiſti ſicut ſex-
vus meus David, qui cuſtodivit mã-
dàta mea, & ſecùtus eſt me in toto
corde ſuo, faciens, quod placitum
eſſet in conſpéctu meo: ſed operq-
tus es mala ſuper omnes, qui fué-
runt ante te, & feciſti tibi deos a-

„consilium rex RKoôboam cum
ſenioribus, qui aſſiſtébant coram
Salomone patre ejus, cùm adhuc
viveret, & ait: Quod datis mihi
consilium, ut reſpondeam populo
huic? Qui dixérunt ei: Si hödie
obedieris pôpulo huic, & ſervie-
ris, & petitioni eòôrum céſſeris,
locutuúsque füeris ad eos verba lé-
nia, erunt tibi ſervi cunctis dié-
bus. Qui dereliquit consilium ſe-
7 R 7
num, quod déderant ei, & adhi-

liénos, & conflatiles, ut me ad
iracundiam provocaàares; me au-

tem projeciſti poſt corpus tuum-
Montes Geélboe. 451.

Deircò ecce ego indúùcam mala
Uſuper domum jJeroboam, & per-
cútiam de Jeroboam mingentem
ad parietem, & clauſum, & noviſſi-
mum in Ifrael; & mundabo reli-
quias domus Jerôboam „ ſicut
mundari ſolet fimus usque ad pu-
F f 3 rum

1t Qui moôrtui ferint de Jeröõboã Achab. Ceciditque Ochozias per
in civitate, comedet eos canes: qui cancellos cœnaculi ſui, quod ha-
autem moôrtui füerint in agro, vo- bebat in Ssamaria, & ægrotavit 3
räbunt eos aves cœli, quia Düs lo- misitque nuntios; dicens ad eos.
cútus eſt Tu igitur ſurge & vade in Ite, consulite Beélzebub Oeum«c-
domũ tuâ: & in ipio introitu pedu caron;, utrum vivere quam de in-
tuorum in urbem morietur puer. firmitate mea hac. Angélus autem
1

Ego te tuli. 428. Dii locutus eſt ad Eliam Thesbi-
A B B A T O. ten, dicens: Surge, & aſcende in oc-
De libro tertio Regum. cúrſum nuntiorum Regis Samariæ:

66 & dices ad eos: Nuinquid non eſt
Ccédens autem Elias ad omnem Deus in Ifrael, ut eatis ad conſu-
popalum: ait: Usquequo claudi- léndum Beelzebub deum Accaronè
catis in duas partesèſiDis eſtheus, Quam ob rem hæc dicit Düs: de
ſequimini eum, ſi autẽ Baal, ſequi- lIectulo, fuper quem afſcendiſti; non
mini illum. Et nô reſpondit ei po- defcendes, ſed morte morieris.
pulus verbum. Et ait rurſus Elias ad Præparate corda veſtra Dnio,
populů: Ego remanſi Propheta Dni & ſervite illi ioli: = Et liberabit
iolus: Prophetæ autem Baal qua- vos de manibus inimicôrum ve-
dringenti& quinquaginta viri ſunt. ſtrorum. y, Convertimini ad eum
Re. il. „ 432. in toto corde veſtro, & auferte
deos aliénos de medio veſtri. Et.
Entur nobis duo boves, & illi „ . Lectic ii
éligant ſibi boyvem unum, & T Abiit Elias. Reversique ſunt
in fruſta cædéntes, ponant ſuper nüntii ad Ochoziam. Qui dixit
ligna, ignem aurem nô lupponant: éis: Quare reverſi eſtis? At illi re-
& eso fäciam bovem alterum, & ſpondeérunt ei: Vir occurit nobis;
imponam fuper lignazignem autem & dixit ad nos: Ite, & revertimini
non tupponäam. Invocate nomina ad Regem, qui miſit vos, & dicetis
deorum veſtrôru, & ego invocabo ei: Hæc dicit Dominus: Numquid,
nomen Doômini mei: & Deus, qui quia non erat Deus in Ifrael, mit-
exaudierit per ignemipfe ſit Deus, tis ut coniulatur Beélzebub deus
Reſpondens omnis populus, ait : ¶ Accaron?: Idcirco de lectulo, ſu⸗
Optima propolitio. per quem alſcendiſti, non deſeen-
des, sed morieris. .
Ixit ergo Elias Prophétis Baal: . Deus omnium exauditor eſtzip⸗
Eligité vobis bovem unum, fſê'miſit Angelum ſuum, & tulit me
& fäcire primi, quia vos plures de ovibus patris mei: ebt un-
eſtis: & invocate nomina déôrum xit me unctione milericordiæg ſuæ.
veſtrôrüm, ignémque non ſuppo Dominus, qui eripuit me de ore
natis. Qui cùm tuliſſent bovem eonis, & de manu béſtiæ libera-

quem déderat eis, fecérunt, & in- vit me. Et unxit. Ledig
vocaâbant nomen Baal de manèe us- Oi dixit eis: Cujus higuræ
que ad meridié, dicentes: Baal ex habitus eſt vir ille, qui occur-

Audi nos. Et non erat vox; nec qui rivobis, & locutus eſt verba hæcè
reſponderet: tranſiliebantque alta- At illi dixerunt: vit piloſus, & z0-
Tre, quod féecerant. Cumque eſſet na pellicea accinctus renibus. Qui
jam meridies, illud ébat illis Eltas ait: Elias Thesbites eſt. Misitque
dicens: Clamate voce majoôre. ad eum quinquagenarium princi-
Asd Mazg-r . pem, & quinquaginta, qui erant lub
Dum toôlleret Dôminus Eliam per eo. Qui ascendit ad eum;, ſeden-
tärbinem in cœlum: Eliséus cla- tique in vertice montis, ait: Homo
mabat Pater mi! currus IIrael, Dei, Rex præcépit, ut deicéndas. Re-
& auriga ejus. ſpondens Elias, dixit quinquage-⸗
D OMI..NICAI X. nario: si homo Dei ſum, desceén-
. Ren. dat ignis de cœlo, & deyoret te, &
In pr quinquaginta duos. Deſcendit itaqꝗ'
Incipit liber quartus Regum. lignis de cœlo, & devoravit eum, &
Legie quinquaginta, qui erant cum eo-
Rævaricatus eſt autem Moab „Dominus, qui eripuit me de ofe
in Irael, poſtquam mortuus eſt éonis, & de manu beſtiæ liberarvit

„

e, aloſet
inumicorum
Deus miſetie
1temn luam::
le medio cal
loria atri

denmo 5.

Flectionib
likis teritän
kequentera
Dut litteram
tihten ſpirit
enin Apoſto
Netitit,ſpiri
loetintüm
Nlos onat in
Au rope nun
Elnis lectie
enin omnia
clunt & ima

(henim ſi⸗

lin bei dona
Relcüſfit
Ecem millia
enit cumillo⸗
Kegalt 0
Nonne
Canebentin
Dercüfit mn
Milia? Oni

Litus en
Dii ale⸗
4 Udeis ber
lkfen
ſsudris 1.
tenptus, l
Ulas abüt
jenit in mi
Orwis min,
1Chriſtus
, Genti
ontes
Mürig reni
Cecicerunt
nes monte
eis piſtte
tem trant

ſoi er
a. le, ju
kidant,
UAbant 3Pr.
keelela 4
Pundſar
leeſeſiam
Der mtat⸗
am. Vn

korlet e
1god hr.

Cende in e
gis dennt
guid non d

9,A Ain
0 Fel. N

versiguele
m. Quid
18! At Is
cürit no
evertk
105, li

lonn Me.
bekirle

me, Ipſe me eripiet de mânibus
immicorum meoôrum Miſit
Deus miſericéôrdiam ſuam, & veri-
tàtem ſuam: animam meam eripuit
de medio catulorum leonuú. Iple.
Noria Patri. Ipfſe.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

N lectionibus, quæ nobis diébus
iſtis recitantur, tratres Chariſſimi!
frequénter admonui, ut non ſequa-
mur litteram occidéntem, & vivifi-
cantem ſpiritum relinquamus. Sic
enim Apoſtolus ait: Littera enim
occidit, ſpiritus vivificat. Si enim
hoc tantùm volumus intelligere,
quod ſonat in littera, aut parvam
aut propè nullam ædificationem de
divinis lectioònibus capiémus. IIIa
enim omnia, quæ recitàntur, typus
erant & imago futurôrum. In Ju-
dæis enim figurata, in nobis, gra-
tia Dei donante, compléta ſunt.
Percuſſit Saul mille, & David
decem millia: οia manus Dni
erat cum illo: percuſſit Philiſthæum
& abſtulit opprobrium ex Ifrael.
Nonne iſte eſt David, de quo
canébant in choro, dicentes: Saul
percùftit mille, & David decem
millia? Quia.

Eatus enim Elias typum habuit
Dñi Salvatôris. Sicut enim Elias
à Judæis perſecutiéônem paſſus eſt:
ita & verus Elias Dñs noſter ab ip-
fis Jjudæis reprobatus eſt, & con-
temptus. Elias reliquit gentem ſu-
am, & Chriſtus deséruit ſynagéôgam:
Elias abiit in desertum, & Chriſtus

Venit in mundum. Elias in deserto
corvis miniſtràntibus pascebatur,
& Chriſtus in deserto mundi hu-
jus, Géntium fide reficitur.
Montes Gélboe;, nec ros, nec
plúvia véniant ſuper vos: *Ubi
cecidérunt fortes Iſrael. Om-
nes montes, qui eſtis in circuitu
ejus, viſitet Doôminus: à Gélboe
autem tranſeat. Ubi.

Orvi enim illi, qui beâto E-
„liæ, jubeénte Doômino; mini-
Kräbant, Géntium pôpulum figu-
rabant: proptéreà & de Géntium
Eccléſia dicitur: Nigra ſum, &
formolſa, filia Jeruſalem. Unde eſt
Eccleſia nigra, & formôlſa! Nigra

per naturam , formôſa per gra-

tiam. Unde nigra? Ecce in iniqui- per licsum

5
tätibus eoncéptus ſum, & in li-
ctis péperit me mater mea. Unde
tormoia à Aſperges me hyſsôpo, &
mundaâbor; lavabis me, & fuper
nivem dealbabor.
Ego te tuli de domo patris tui
dicit Dns: & poſui te pascere gre-
gem pôpuli mei: Et fui tecum
in omnibus, ubicůmque ambulaſti,
firmans regnum tuum in æternum.
Fecique tibi nomen grande;
juxta nomen magnôrum;, qui ſunt
in terra: & réquiem dedi tibi ab
omnibus inimicis tuis. Et fui.
loria Patri. Et fui.
Peccâàvi ſuper númerum
arénæ maris, & multiplicata ſunt
peccata mea: & non ſum dignus
vidére altitüdiné cœli præ multi-
tdine iniquitatis mex: quoniam
irritavi iram tuam, Et malum
coram te feci. Quôniam ini-
quitatem meam ego cognoſco, &
delictum meü contra me eſt ſem-
per, quia tibi ſoli peccavi. Et.
Duo Seraphim clamabant
alter ad älterum: sSanctus, San-
Gus, Sanctus, Dominus Deus Sa-
baoth: * Plena eſt omnis terra
glôria ejus. Tres ſunt, qui te-
ſtimonium dant in cœlo, Pater »
Verbum, & Sspiritus ſanctus; &
hi tres unum ſunt. Sanctus.
lôria Patri. Plena.

F E R I A S§SECUND A.
De libro quarto Regum.

AGCSrunt filii Prophetärum,
qui erant in Jéricho, ad Eli-
séum „ & dixérunt ei: Num-
quid noſti, quia Dôminus hoôdie

tollet dominum tuum à te? Et
ait: Et ego novi, ſilete. Di-
xit autem ei Elias: Sede hic;

quia Dôminus miſit me usque a
Jordanem. Qui ait: Vivit Do-
minus, & vivit anima tua, quia
non derelinquam te. Iérunt igitur
mbo paâriter, & quinquaginta vi-
ri de filiis Prophetarum ſecuti ſunt
eos, qui & ſtetérunt ecôntra lon-
g& &„ illi autem ambo ſtabant luper
Jordanem.
T. Recordare Dömine. 429⸗

WUlitque Elias päâllium ſuum,
& involvit illud, & percüflit
aquas, quæ divilæ ſunt in utram-
que partem, & tranſiêrunt ambo
Cumque transifient »

4 1a8

SS 4
Elias dixit ad Elisèéum: Poſtula
quod vis, ut faciam tibi, antequam
tollar à te. Dixitque Eliséus: Ob-
ſecro, ut fiat in me duplex ſpiritus
tuus. Qui reſpéôndit: Rem diffici-
lem poſtulàâſti: attamen ſi videris
me; quando tollar à te, erit tibi,
quod petiſti, ſi autem non vide-
ris, non erit. Exaudiſti Do-
mine. 429. zir
–+Umque pergerent, & incedén-
tes ſermocinarentur, ecce cur-
rus igneus, & equi ignei divise-
runt utrumque: & ascéndit Elias
per turbinem in cœlum. Eliseus
autem videébat, & clamabat: Pa-
ter mi,, pater mi, currus Iſrael,
& auriga ejus. Et non vidit eum
ampliùs, aprchenditdue veſti-
menta sua, & ſcidit illa in duas
partes. Et levavit pallium Eliæ,
Juod ceciderat ei: reversusque
ſtetit ſuper ripam Jordanis.
Audi Doômine. 429.
FE K I A T E R T I A.
De libro quarto Regum.

EGEEIns eſt igitur Rex joôram in
„die illa de Samaria, & recênſuit
univérſum Iſrael. Misitque ad
hat regem Juda, dicens: Rex
oab receſſit à me, veni mecum
contra eum ad prælium. Qui re-
ſpondit: Aſcendam: qui meus eſt,
tuus eſt: pôpulus meus, poôpulus
tuus: & equi mei, equi tui. Pixit-
que:iper quam viam ascendémus?
At ille reſpondit: Per desér tum
Idumææ: Perrexérunt igitur Rex
Iſragl, & Rex Iuda, & rex Ed6& cir-
cuiérunt per viam ſeptẽ dièr, nec
erat aqua exercitui & juméntis,
uæ ſequebantur eos. g. Domine,
i convérſus. 420.
Ixitque rex Iſrael, Heu, heu,
eu! congregavit nos Domi-
nus tres Reges, ut traderet in ma-
nus Moab., Et ait Jôſaphat: Eſtne
hic Prophéta Domini, ut depre-
cemur Dominum per eum: Et re-
ſpondit unus de, ſérvis regis Ifra-
el, Eſt hic Eliséus filius Saphat .
qui fundeébat aquam ſuper manus
Eliæ. Et ait Jôſaphat: Eſt apud
eum ſermo Donuni. Defſcendit-
que ad eum rex Irael, & Joſaphat
Iex Juda, & rex Edom. Dixit au-
tem Eliséus ad regem Iſrael: Quid
mihi, & tibi eſt? Vade ad Pro-
phétas patris tui, & matris tuæ.
Factum eſt. 430.

T ait illi rex Irael: Quare con-
gregavit Dominus tres Reges
Hôs, ut traderet eos in manus Mo-
ab? Dixitque ad eum Eliseus: Vi-
vit Doôminus exercituum, in cujus
conſpectu ſto, quod ſi non vultum
Josaphat regis Judæ erubéscerem,
non attendiſſem quidem te, nec
reſpexiſſem. Nunc autem addu-
cite mihi Pſaltem. Cumque ca-
neret pſaltes, facta eſt ſuper eum
manus Domini: & ait; Hæc dicit
Dominus: facite alveum torrén-
tis hujus foſſas, & foſſas. Hæc
enim dicit Dñs : , Non videbitis
ventum, neque pluúviam, & alveus
iſte replebitur aquis,; & bibétis
vos, & familiæ veſtræ, & jumén-
ta veſtra. Parümque eſt hoc in
conſpéëu Doômini: infuper tra-
det êtiam Moab in manus veſtras.
Ego te tuli. 455.
BE K I A Q UA K T A-
De libro quarto Regum.

1 ,
UhHeér autém quædämi de uxo-
MAi Prophetarum clamabat
ad Eliséum dicens: Servus tuus
vir meus mortuus eſt, & tu noſti,
quia ſervus tuus fuit timens Dim:
& ecce créditor venit; ut tollat
duos filios meos ad ſerviendum
ſibi. Cui dixit Eliseus: Quid vis
ut faciam tibi? Dic mihi, qui-
habes in domo tua? At illà re-
ſpondit: Non habeo ancilla tua
quidquam in domo mea; niſi Pa-
rum olei, quò ungar. Cui ait:
Vade, pete mutuo ab omnibus
vicinis tuis vaſa yacua non pauca.-
Et ingrédere, & claude, oſtium
tuum, cum intrinſecùs füeris, tu
& filii tui: & mitte inde in om-
nia vaſa hæc: & cum plena fue-
rint, tolles. g,. Peccavyi. 455.

Vit itaque muller » & clauſit
Löſtium ſuper ſe, & ſuper flios
uos: illi offerébant vaſa, 6
la infundébat. Cumque plena fuif-
ſent vaſa, dixit ad filium ſuum:
Affer mihi adhuc vas. Et ille re-
ſpondit: Non habeo. Stetitdn⸗,
leum. Venit autem illa, & n 1.
cavit héêmini Dei. Et ille; RaaE⸗
inquit, vende oleum, & redde. tui
ditôri tuo; tu autem , & filii t
vivite de réliquo. Facta eſt autem
quædam dies, & transibat Pliscur
per Sunam:; erat autem ibi Hier

manygue
Leret panel
inde transt
Ntcomeder
üum ſuum
i Dei ſane
ler vos ftel⸗
ei ceend
lumns ej in
in ſella
um venerit
Luaudiſt

Aette
Veniens
Keregierit
erun kun
m. Oni
il kettlet

Pherum ſon
Uecenedul
ſi nobis,
Numcnis!
t logu
tie!/Oue
Dopoli mei
elso vultn
u; Ne gu⸗
lubet ’⸗ Vi
Dit tagne,
erta ful
itoK in
(nnes fue
un Atil
(Comine m
mille tu⸗
Peerit üil!

Auate cot.
ites Neget
anus lo

enn te, ie⸗
uteln altt⸗

mnns vens

V41I
Rexun.

magna, quæ ténuit eum, ut eomé-
deret panem; cumquę frequénter
inde transiret, divertébat ad eam,
ut comederet panem. Quæ dixit ad
virum ſuum: Animadverto, quòd
vir Dei ſanctus eſt iſte, qui tranſit
per nos frequénter. Faciamus er-
go ci cœnaculum, parvum; & po-
namus ei in eo lectulum, & men-
ſam, & ſellam, & candelabrum: ut
cùm vénerit ad nos, maneat ibi.
u. Exaudiſti Domine. 429.

Acta eſt ergo, dies quædam, &
véniens divértit in cœnaculu,
& requieyit ibi. Dixitque ad Giezi
puerum ſuum: Vocasunamitidem
iſtam. Qui cùm vocâſſet eam, &
illa ſtetiſſet coram eo, dixit ad
puerum ſuum; Loquere ad eam,,
Ecce, sedule in omnibus miniſtrà-
ſti nobis, quid vis;ut faciam tibi?
Numquid habes negotium, & vis
ut loquar Regi, ſive principi mili-
tiæ? Quæ reſpondit: in médio
populi mei habito. Et ait: Quid
ergo vult, ut faciã ei? Dixitq; Gie-
Zzi: Ne quæras, filium enim non
habet, & vir ejus ſenex eſt. Præcé-
pit itaque, ut vocaret eãz quæ cùm
vocata fuiſſet, & ſtetiſſet ante o-
ſtium: dixit ad eam: In témpore
iſto, & in hac eadem hora, ſi vita
comes fuexit, habebis in utero fi-
lium. At illa reſpondit: Noli, quæſo
dômine mi, vir Dei, noli mentiri
ancillæ tuæ. Et concépit mulier, &
éperit filium in témpore, & in
Pora eadem, qua dixerat Eliséus.
. Audi Domine. 429.
FERI)A OQĩ- UIN T A.
De libro quarto Regum.

COnsrezvit Bénadad rex Syriæ
Lunivérſum exercitum ſuum, &
aſcendit, & obſidébat Samariam.
Factaque eſt fames magna in Sa-
maria: & tamdiu obséſſa eſt, donec
venumdarétur caput aſini octogin-
ta argenteis, & quarta pars cabi
ſtercoris columbarum quinque ar-
genteis. Cumque Rex Iſrael transi-
ret per murum, mulier quædam
exclamavit ad eum, dicens: Salva
me domine mi Rex; Qui ait:
Non te ſalvat Dñs: unde te poſſum
ſalvare? de area, vel de torculari?
X. Præparate. 4 54.

Ixitque ad eam Rex Quid tibi

iſta dixit mihi: Da filium tu ur
comedaâmus eum hoôdie, & filium
meum comedemus cras. Côximus
ergo filium meum, & comédimus :
Dixitque ei die altera;da filiũ tun
ut comedamus eum. Quæ abſcon-
dit filium ſuum. Quòd cùm audiſ-
ſet Rex, ſcidit veſtiménta ſua, &
transibat per murum. Viditque
omnis péôpulus ciliciũ, quo veſti-
tus erat ad carnem intrinſecus. Et
ait Rex: Hæc mihi faciat Deus, &
hæc addat, ſi ſtéterit caput Elisei
filii Saphat ſuper ipſum hôdie. E-
liséus autem ſedébat in domo
ſua, & ſenes ſedébant cum eo.,
Deus omnium. 454.

Ræmiſit itaque virum, & ânte-
quam veniret nüntius ille, di-
Xit ad ſenes: Numquid ſcitis, quèòd
miſerit filius homicidæ hic', ut
præcidatur caput meumèvidéte er-
go,cùm venerit nuntius, claudite
oſtiũ & non ſinatis eum introire:
ecce enim sonitus pedum domini
ejus poſt eum eſt. Adhuc illo lo-
quente eis apparuit nuntius, qui
veniébat ad eum. Et ait: Ecce tan-
tum malum à Domino eſt, quid
amplius expectâbo à Dominoi Di-
xit autem Eliséus: Audite verbum
Domini, Hæc dicit Dominus: In
témpore hoc cras modius ſimile
uno ſtatére erit, & duo modii hoôr-
dei ſtatére uno, in portasamariæ.
Dominus, qui eripuit. 454.
F E K I A 8 E X A.
De libro quarto Regun.

Erviscus autem locùtus eſt ad
mulierem, cujus vivere fecerat
filium, dicens/: Surge, vade tu
& domus tua, & peregrinare, ubi-
cumque repéreris; vocavit enim
Doôminus famem, & véniet ſuper
terram ſeptem annis. Quæ fur-
rexit, & fecit juxta verbum ho-
minis Dei: & vadens cum domo
ſua, peregrinata eſt in terra Phi-
