noſtet,lolet⸗
gle te, ialiil
notminis
ſant, Btle
toptelen
, hercitini
tus el, ſellel
& juo non. 41
e * N
noltis!
lvitot noſe,
mnes in
jciet in h
eccita nol.
6nia. Clinne

nes
Iolh

Cne
1.
Leönis ahe

ntes
us, A

Kgypte noli flere, quia Domi-
nator tuus véniet tibi, ante cujus
conſpectum movebuntur abyſſi,
Liberare populum ſuum de ma-
nu potentiæ. Eece véniet Doô-
minus exercituum, Deus tuus cum
poteſtate magna. Liberare.

Emper enim virtúti cibus jeju-
nium fuit. De abſtinentia dé-
nique prôdeunt caſtæ cogitationes,
rationabiles voluntates, ſalubriora
consilia; & per voluntarias affli-
Gtioônes caro concupiſcentiis moôri-
tur, virtûtibus ſpiritus innovatur.
Sed quia non ſolo jejunio anima-
rum noſtrarum ſalus acquiritur,
jeſunium noſtrum miſericordiis
pauperum ſuppleàamus. Impenda-
mus virtúùti, duod ſubtràhimus vo-
luptati. Fiat reféctio pauperis,
abſtinéentia jejunantis.
Propè eſt, ut véniat tempus e-

jus, & dies ejus non elongabuúntur:

Miſerébitur Dôminus Jacob, &
Iſrael ſalvabitur.
y. Revértere virgo Iſfrael:revértere
ad civitates tuas. Miſerébitur.

STudeâmus viduaârum defenſiô-
ni, pupilléôrum utilitati, lu-
géntium conſolatiòôni, diſſidéntium
paci. Suſcipiatur peregrinus, ad-
juvetur oppreſſus, veſtiatur nudus,
foveatur ægrôtus: ut, quicmque
noſtrùm de juſtis laboôribus auctô-
ri bonôrùm omnium Deo ſacrifi-
cium hujus pietatis obtulerit, ab
eodem regni cœléſtis præmium
percipere mereatur. Quarta igitur
& ſexta Féria jejunémus: Sabbato
autem apud beatum Petrum Apo-
ſtolum pariter vigilémus, cujus ſuf-
fragantibus méritis, quæ poſcimus,
impetrâre poſsimus, Per Dõôminum
noſtrum Jetum Chriſtum, qui cum
Patre & Sanécto Spiritu vivit, & re-
gnat in ſæcula ſæculòrum. Amen.
Deſcéêndet Dôminus ſicut plu-
via in vellus: &Oriétur in diébus
ejus juſtitia, & abundantia pacis.
Et adoräbunt eum omnes Re-
ges, omnes Gentes sérvient ei.
Oriétur. Gloria Patri, Oriétur.

Gaàbriel Angelus.
rant. cu el. 1 9.
Sectio ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem. Ledlio vii. Cap. 1. &
Nillo témpore: Misérunt Judæi

Coli enar-

Tab lerosolymis Sacerdotes & Le-

109
vitas ad Joâannem, ut interrogarent
eum Tu quis es? Et reéliqua.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

X hujus nobis lectionis verbis;
4 fratres chariffimi, Joannis hu-
militas commendatur, qui cùm
tantæ virtůtis effet, ut Chriſtus
credi potuiſſet, elégit solide ſub-
siſtere in ſe, ne humana opiniône
raperétur inaniter ſuper ſe. Nam
conféſſus eſt, & non negavit: &
conféſſus eſt , quia non ſum ego
Chriſtus. Sed qui dixit: non ſum;
negavit planée, quôd non erat, ſed
non negavit, quod erat, ut verita-
tem loquens, ejus membrum fie-
ret, cujus ſibi nomen fallaciter nõ
uſurpäaret,. Cùm ergo non vult
appétere nomen Chriſti, factus eſt
membrum Chriſti: quia dum infir-
mitatem ſuam ſtùduit humiliter
agnôſcere, illius celſitdinem mé-
ruit veräciter obtinére.
veni Dômine, & noli tardâre;
relaxa facinora plebi tuæ: * Et
révoca diſpérſos in terram ſuam.
F. Excita Düe poténtiam tuam ,
& veni, ut ſalvos facias nos. Et.

Ed cùm ex lectiône alia, Re-
demptôris noſtri ſenténtia ad
mentem reduúcitur, ex hujus le-
ctiônis verbis nobis quæſtio valdèê
impléxa generatur. Alio quippe
in loco inquisitus à diſcipulis D6-
minus de Eliæ advéntu, reſpon-
dit: Elias jam venit, & non co-
gnovérunt eum, ſed fecétunt in
eum, quæcúmque voluérunt: & „
ſi vultis ſcire, Joannes ipſe eſt E-
lias. Requisitus autem joaânnes »
dicit; Non ſum Elias. Quid eſt
hoc, fratres chariſſiini, quia quod
Véritas affirmat, hoc Prophéta ve-
ritatis negat? Valdè namque inter
ſe divérſa ſunt, ipſe eſt: &, Non
ſum. Quômodo ergo Prophéta
veritäâtis eſt, ſi ejüsdem Veritatis
ſermônibus concors non eſt?
Ecce radix Jeſſe deſcéndet in
ſalůtem populoôrum, ipſum Gentes
deprecabüntur: * Et erit nomen
ejus glorioſum.
V. Dabit ei Doôminus Deus ſedem
David patris ejus, & regnabit in
domo ocob in æternum. Et erit.

Ed ſi fubtiliter véritas ipſa re-
Qquiratur „ hoc quod inter ſe
contrarium ſonat, quomodo con-
tra-

11⁰
trarium nen fit, invenitur. Ad
Zachariam namque de Joànne An-
Selus dicit: ipfſe præcedet ante il-
Ium in ſpiritu, & virtute Eliæ. Qui
idcircò venturus in ſpiritu, & vir-
túte Eliæ dicitur, quia ſicut Elias
ſecundúm Dômini adventum præ-
véniet, ita Joannes prævénit pri-
mum. Sicut ille præcurſor ventu-
zus eſt Judicis, ita iſte præcúrior
eſt factus Redemptoôris. Joannes
igitur in Spiritu Elias erat ,„ in
persona Elias non erat. Quod
ergo Dôminus fatétur de ſpiritu,
hoc Joannes deénegat de persoô-
na.
Docéhit nos Dôminus vias ſuas,
& ambulabimus in sémitis ejus:
Quia de Sion exibit lex, & ver-
bum Dômini de Jeruúſalem.
Venite, aſcendaàmus ad mon-
tem Domini, & ad domum Dei
acob. Quia de Sion.
Ioôria Patri. Quia de Sion.

A D L A U D E S'„

VEnie Doôminus, & non tardâ-
bit, & illuminabit abſcôndita
tenebräãrum, & manifeſtabit ſe ad
omnes Gentes, alleluja.
ns regnavit. II.
Jerũſalem gaude gaudio ma-
gno, quia veniet tibi Salvator, allel.
Dabo in Sion ſalutem, & in
Jeruſalem gloriam meam, allel.
8 Montes & omnes colles hu-
miliabuntur: & erunt prava in di-
Yécta, & afpera in vias planas: veni
Déômine, & noli tardare, allel.
ha. Juſté & piè vivamus, expe-
Gtantes beatam ipem, &e adven-
cum Dômini.

Ratres »„
ſemper: ifterùm dicço gaudéte.
Modeſtia veſtra nota ſit mnibus
hominibus; Dôminus enim propé
Eſt. .
n clara vox redarguit.
14.
Super solium David, & ſuper re-
gnum ejus ſedébit in ætérnum,
alleluja.

eruſalem gaude. . .
1 ratres, Gaudéte.
br. Veni ad liberandum nos,
Dômine Deus virtutum. Veni.

Gaudéte in Dômino

Oſténde fàciem tuam, & ſalvi
érimus. Dômine. lôria. Veni.
Timébunt Gentes nomen tuum
Dômine. Et omnes Reges
terræ glöriam tuam.

Dabo in Sion.

Ihil ſoliciti ſitis: ſed in omni
oratione, & obſecratiône cum
gratiarum actiône petitiones ve-
ſtræ innotéſcant apud Deum.
Oſténde nobis Dômine;
Miſericordiam tuam. Oſtende.
Et ſalutare tuum da nobis. Mi-
ſericordiam. lôria Patri. Oſten-
e. Meménto noſtri Doômine
in beneplacito populi tui.
Viſita nos in ſalutari tuo.

Juſté & pié.

T pax Dei, quæ exúperat om-
nem ſenſum, cuſtodiat corda
veſtra, & intelligéntias veſtras, in
Chriſto Jeſu Doômino noſtr
Super te Jeruſalem, * Orié-
tur Doôminus. Super. Et gloria
ejus in te vidébitur. Oriétur.
loria Patri. Super. Doômine
Deus virtutum convérte nos.
. Et oſténde faciem tuam, &
ſalvi erimus.

Véniet Dôminus.
ixit Düs. 77.
ratres, Gaudéte.
reaâtor.
Roräte. 95.

Beata es Maria, quæ credidiſti Dô-
mino: perficiéntur in te, quæ dicta
ſunt tibi à Domino, alleluja.
urem tuam. 108.

Lpiet
procliſti
finem
ſponens
qum nos

Adon
Mopſi in
ſth& ei!
Iedimed

Radi
populoruł
Retes os
Dprecabuüm
105, ſam

Clayis
mus Irae
claudit:
Vem, &
carceris,
Uumbra me

Otiens
ſol juliti⸗
tes in ten
0 her 0
kärumlap

Utraque 1
minem,

ep

RN

n tuam, K
„Clorin
Ntes nonnentn
onmnes e
in,

ſtis:ſet ine
oblectanonet
ne Petirione
aPud Deun
enobis Donin

t0 noſtien
öpulinn
lalutad

gue eulpenit
,cuſtodiat e
gentias veſtie
wind noſtin
kenüluiemn,
uget, E Eit
itur. Oreiut.
uper. Ne Düe
conyette no;⸗
ficieln tumn

,

Gauctte⸗
0ot.

n clelii
tur in tegu⸗
tortch

Sapiéntia, quæ exe or Altiſſimi
prodtiſti ; attingens a fine usque
ad finem, fortiter ſuavitérque di-
ſponens omnia: veni ad docen-
dum nos viam prudéntiæ.
18
O Adoônai & dux domus Iſtael, qui
Môy ſi in igne flamæ rubi apparui-
ſti, & ei in Sina legé dediſtizveni ad
rediméduů nos in brachio extéento.

19.
Radix Jeſſe, qui ſtas in ſignum
populorum, ſuper qué continébunt
Reges os ſuum, quem gentes de
precabuntur: veni ad liberandum
nos, jam noli tardare.

20.
Clavis David, & ſceptrum do
mus Iſrael: qui aperis, & nemo
claudit: claudis, & nemo aperit,
veni, & educ vindtum de domo
carceris, ſedéntem in ténebris, &
umbra mortis.
21.
Oriens, ſplendor lucis ætérnæ, &
ſol juſtitiæ: veni & illůmina ſeden-
tes in ténebris, & umbra mortis.

22.
O Rex Géntium, & deſideratus
eärum: lapisque angularis, qui facis
utraäque unum: veni, & ſalva hô-
minem, quem de limo formAꝗſti.

23.
Emmänuel, Rex & légifer no-
ſter, expectätio Géntium, &
Salvatot eärum: veni ad ſalvan-
dum nos Doômine Deus noſter.

Expecteéruz.

Expectetur.

III

Expeététur.
FERI A S ECUND A.

Ec véniet Doôminus, Princeps

regum terræ: beati; qui parati
ſunt occürrere illi.

Gùm véenerit Filius hontinis,
putas, invéniet fidem ſuper terram?
Ecce, jam venit plenitudo
témporis; in quo miſit Deus Fi-
lium ſuum in terras.
Ra., Hauriétis aquas in gaudio de
fôntibus Salvatoôris.
Egrediétur Döminus de lo-
co ſancto ſuo: veniet, ut ſalvet
pôpulum ſuum.
T E K T I A.

Oràte cœli déſuper, & nubes
pluant juſtum: aperiatur terra „
& germinet Salvatoôrem.

. 43.
Emitte Agnum Dômine Do-
minatôrem terræ, de petra desérxti
ad montem Filiæ Sion.
Ut cognoſcamus Déômine in
terra viam tuam, in omnibus Gen-
tibus ſalutàre tuum.
Da mercédem Dômine ſuſti-
néntibus te, ut Prophétæ tui fidé-
les inveniantur.
Lex per Môyſen data eſt?
gratia & véritas per jeſum Chri-
ſtum facta eſt.
F E RI A QUART A.

Rophétzæ prædicavérunt;, nasci
Salvatörem de Virgine Maria.

Pexriæ So.
Spiritus Dômini ſuper me s=
evangelizare paupéribus miſit me.
Propter Siò nõ tacébo, donec
egrediatur ut ſplendor juſtus ejus.
Ecce veniet Döminus, ut sé-
deat cum principibus, & solium
gléöriæ teneat.
Anuntiate péôpulis, & dicite:
Ecce Deus Salvator hoſter véniet.
F E RI A Q UINT A.

E Sion veéniet Doôminus omni-
potens, ut ſalvum faciat po-
pulum fuum.

58.
Convertere Domine ali-
quân-

112
quantulum: & ne tardes venire ad
servos tuos.
De Sion véniet, qui regna-
túrus eit Dominus, Emmanuel ma-
gnum nomen ejus
Ecce Deus meus, & honora-
bo eum: Deus patris mei, & ex
altabo eum.
„Dominus légi ifer noſter, Do-
minus Rex noſter; ipſe veniet, &

ſalvabit nos.
E R I A SEXT A.

Snſtantes eſtôte , videbitis
auxilium Dômini ſuper vos.

65.
Ad te Dômine levavi änimã
meam: veni, & eripe me, Doôo-
mine ad te confügi. Veni
Dômine, & noli tardâre: relaxa
facinora plebi tuæ Ifrael.
. Deus à Libano veniet, &
ſplendor ejus ſicut lumen erit.
Ego autem ad Dominum
aſpiciam „ & expectabo Deum Sal-
vatorem meum.
S A BBAT'O.

III.

Expectétur ſicut pluvia elòquium
meum: & deſcendet ſuper nos ſic-
ut ros Deus noſter.

Nolire timére: quinta enim die
véniet ad vos Déôminus noſter.

Ave Maria,

Ecce compléta
ſunt ômnia, quæ dica ſunt per An-
gelum de Nirsins Maria.

F E RI A SECUND A,
De Ilaia Prophéta.

17 R. coronæ ſupérbiæ, ébriis
VErThraim „ & flori decidénti,
glöriæ exultatiônis ejus, qui erant
in vértice vallis binguit imæ, erran-
tes a vino. Ecce validus & fortis
Dôminus ſicut impetus grandinis:
turbo confringens, ſicut impetus
aquarum multärum inundantium,

& emiſsarum ſuper tertam ipatio-

ſam. Pédibus conculcaàbitur coro-
na ſupérbiæ ebriôrum Ephraim.
Ecce apharebit Dominus. t
108.

T erit ſos Jédens glôriæ ex-
ultatiônis ejus, qui eſt ſuper
vêrticem vallis pinguium, quaſi
temporaneum ante maturitatem
autumni: quod cùm aſpexerit
videns, ſtatim ut manu tenuerit ,„
devorabit illud. In die illa erit
Dôminus exercituum corona glo-
riæx, & ſertum exultatiônis resi-
duo poôpuli ſui, & ſpiritus judicii
ſedenti fuper judicium, & fortitũ-
do reverténtibus de bello ad
portam. Verùm hi quoque præ vi-
no neſciérunt, & præ ebrictate er-
raverunt : Saceèrdos & Propheta
neſeiérunt præ ebrietaàte, absorpti
ſunt à vino. .
Béthlehem civitas Dei. 108.

Dcircò hæc dicit Dôminus Deus:
Ecce ego mittam in fundaméntis
Sion lapidem, lapidem probatum,
angularem, pretioſum, in funda-
mento fundatum. Qui crediderit,
non feſtinet. Et ponam in poôn-
dere judicium, & juſtitiam in men-
süra „ & fubveértet grando ſpem
mendacii, & protectionem aquæ
inundabunt. Et delébitur fœdus
veſtrum cum morte, & pactum
veſtrum cum inférno non ſtabit.
Qui ventürus eſt. 108.
kiſere.
re. 3.
entte „ &
aſcendàâmus. 99. Hymn.
n clara. Vox clamantis. 14.
Egrediétur virga de radice Jeſſe,
& repleébitur omnis terra gloria
Dômini: & vidébit omnis caro ſa-
lutare Dei.
yrie eléiſon. 38.
urem tuam. 1038.

Beatam me
dicent omnes generatiônes, quia
ancillam hùmilem reſpéxit Deus.

yrie Fcéiſon- 80.
F E K˙I A T R T 1 4.
De Ikia Proph.
E Xpectat Bominus „ ut milerca
tur veſtri, & ideéô exaltabitur
Parcens vobis: quia Deus junicii

Dominu
Cant eun
bitibit
Juquan
rebitur
tui ſtatin
bit ibi.
panem:
non f
Gorem
Videnten
Moy.

Gréde
plüria
ſeminäyer
gum terræ
Zuis. Palc
cie illo
& pulli
dent, ſic
Et erunt
Ecellum,
eleyatum
Hum, in 4
Humm, cam
rope

1
AN
ſicut ur
Aus allige
Populiui
ſus laniyen
Venit de l
eſus, K gr
la ejas ten
Inguae
iritus e
dans usqu
Perdendas
trenum er
Ulllis pope
Delſeen

TDah! ehe
minim: e

kan

6 una

Nill
e ed R

leuleibitareen
ruim Eyhrin.
Domints.

cidens gottt
, gi eklu
ingtiun

cium, Aon
5 de belo
hi quoctene
Pkzeblietut!
Erdos & Mon
blielate, dt

lyitas Dei.

ltDöminnsbe
dane

, Qi celli⸗
Et ponam tn K
jüſtitumn
PTtet glando
toreltiolen
t delebitut il
Ite EN
Srno Non i
et⸗ lon e
ſenit

Nr
vor clamuulls,

eleiſol. 1
tlaln,

6.

vincula colli tui, captiva filia Sion.

Dôminus: beàâti omnes, qui expé-
ctant eum. Pôpulus enim Sion ha-
bitabit in Jerúſalem: plorans ne-
quaàquam ploraàbis, miſerans miſe-
rébitur tui: ad vocem clamôris
tui ſtatim, ut audierit, reſpondé-
bit tibi. Et dabit vobis Domenus
panem arctum, & aquam brevem:
& non faciet avolaâre à te ultrà do-
ctörem tuum: & erunt ôculi tui
videntes præceptôrem tuum.
gypte noli flere. 109.

Grédere, dices ei: Et daàbitur
Pplúvia sémini tuo, ubicúmque
ſeminaveris in terra: & panis fru-
gum terræ erit uberrimus, & pin-
guis. Paſcétur in poſſeſſiône tua in
die illo agnus ſpatiosée: & tauri tui,
& pulli aſinorum, qui operântur
terram, commiſtum migina come-
dent, ſicut in area ventilatum eſt.
Et erunt ſuper omnem montem
excélſum, & ſuper omnem collem
elevatum, rivi curréntium aqua-
rum, in die interfectiônis multo-
Ium;, cùm ceciderint turres.
Prope eſt, ut véniat. 109.

T' erit lux lunæ ſicut lux ſolis,
& lux ſolis erit ſeptempliciter
ſicut lux ſeptem diérum, in die
qua alligaverit Doôminus vulnus
péôpuli ſui, & percuſsuram plagæ e-
jus ſanaverit. Ecce nomen Déômini
venit de longinquo, ardens furor
ejus, & gravis ad portandum; la-
bia ejus repléta ſunt indignatione,
& lingua ejus quaſi ignis dévorans.
Spiritus ejus velut torrens inun-
dans usque ad méêdium colli., ad
Perdéndas Gentes in nihilum, &
frænum erröôris, quod erat in ma-
xillis populéôrum.
Deſcéndet Döôminus, 109.

Tu Béthlehem terra Juda, non eris
minima: ex te enim éxiet Dux,
qui regat populum meum IIrael.
yrie eléiſon. 38.
Mag Eleväre;
elevàre, consũrge Jerùſalem: ſolve

nde Kyrie eléiſon. 80.
FEKI A Q U a RF A.
éctio fſancti Evangélii ſecundúùm
Lucam. eetio 1. 1. 6
I illo tempore: Miſſus eſt An
gelus Gabriel à Deo in civitätem

113
Galilææ, cui nomen Nâzareth, ad
Virginem deſponsatam viro, cui
nomen erat Joſeph, de domo Da-
vid, & nomen Virginis Maria. Et
réliqua.
Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

Atent quidem divina myſtéria „
nec facilé, juxta prophéticumm
diétum, quisquam hoôminum po-
teſt ſcire consilium Dei. Sed ta-
men ex céteris factis, atque præ-
ceptis Dômini Salvatoôris poſſumus
intelligere, & hoc propenſioôris
fuiſſe consilii, quod ea potiſſimum
elécta eſt, ut Doôminum pareret „
quæ erat deſponsata viro. Cur au-
tem non, äntequam deſponſarétur;
impléta eſt? Fortâſſe ne dicerétur,
quod concéperat ex adultério.
GClama in fortitúdine, qui ann-
tias pacem in Jerúlalem : Die
civitatibus judæ, & habitatôribus

Ssion: Ecce Deus noſter, quem

expectabamus, adveniet. .
Supra montem excelſum aſceén-
de tu, qui evangelizas Sion, exaltæ
in fortitdine vocem tuam. Dic.

T ingréſſus ad eam Angelus.
„Diſce Virginem moribus, diſce
virginem verecundia, disce oracu-
lo, disce myſtério. Trepidare virgi-
num eſt, & ad omnes viri ingréflus
pavére, omnes viri affatus veréri.
Diſcant mulieres propoſitum pu-
doris imitari. Sola in penetrali-
bus, quam nemo virôrum viderit,
ſolus Angelus repérerit; ſola ſine
coômite, ſola ſine teſte, ne quo
degénere depravarétur affatu, ab
Angelo ſalutatur.
Oriétur ſtella ex Jacob, & ex-
urget homo de Iſrael, & confrin-
get omnes duces alienigenaäarum:
Et erit omnis terra poſſeſſio ejus.
Adorabunt eum omnes Reges
terræ, omnes Gentes sérvient ei.
Et erit. ectie
Anti namque, mandati myſte-
rium non hoôminis fuit, ſed
Angeli ore proméndum. Hodie
primùm auditur? Spiritus ſanctus
superveniet in te. Et audirur, &
créditur. Deniqueg, Ecce, inquit;
ancilla Domini: contingat mihi
ſecundàm verbum tuum. vide
humilitatem, vide devotionem.
Ancillam fe dicit Domini, quæ

mater eligitur: nec repentino ex-
altata promiſſe eſt. H
H M=

114
Modò véniet Dominâtor Dômi-
nus: * Et nomen ejus Emmaânuel
vocabitur. Oriétur in diébus
ejus juſtitia, & abundantia pacis.
Et nomen. loöria. Et nomen.

Miſſus eſt Gabriel Angelus ad Ma
riam virginem deſponsatä Joſeph.
yrie eléiſ. 38.
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus; ut redemptiônis noſtræ
ventúra ſolémnitas: & præsentis
nobis vitæ ſubsidia cônferat,
æternæ beatitudinis præmia largia-
tur. Per Dominum.

Ecce ancilla Déômini: fiat mihi ſe-
cúndùm verbum tuum.

urem tuam. 108.
F E R I A UIN T A.
De Iſaia Prophéta.

Æ! qui prædäris, nénne &
ipſe prædaberis? & qui ſper-
nis, nônne & ipſe ſperneris? cùm
conſummaveris deprædationem,
deprædaberis: cùm fatigatus de-
sieris contémnere, contemnéris.
Dômine miſerére noſtri; te enim
expectàvimus: eſto brachium no-
ſtrum in mané, & ſalus noſtra in
témpore tribulatiéônis.
Egrediétur Dôminus, & præ-
liabitur contra Gentes; Et ſta-
bunt pedes ejus ſupra montes oli-
vârum ad Orientem. Et eleva-
bitur ſupra omnes colles, & fluent
ad eum omnes Gentes. Et.

Voce Angeli fugerunt pöpuli,

& ab exaltatioône tua diſperſaæ
ſunt Gentes. Et congregabùntur
ſpolia veſtra, ſicut colligitur bru-
chus, velut cùm foſtiæ plenæ tue-
rint de eo. Magnificatus eſt Dñs,
quôniam habitavit in excélſo: im-
plevit Sion judicio & juſtitia. Et

erit fides in téporibus tuis: divitiæx

falutis, lapientia & fciéntia: timor
Domini ipſe eſt thesaurus ejus.
Præcúrſor pro nobis ingréditur
Agnus ſine mâcula. *Secundùm
ördinem Melchifedech, Pöntifex
fadus in ætérnum, & in ſæculum
iæculi. V. Iple eſt Rex juſtitiæ,
cujus generatio non habet finem.

ſtruant.
abicondita nuntiaret;

Ontẽéèrriti funt in Sion peccato-
res, poſsédit tremor hypocri-
tas. Quis poterit habitare de vo-
bis cum igne devorante? quis ha-
bitäabit ex vobis cum ardoribus
ſempitérnis? cui ambulat in ju-
ſtitiis, & lquitur veritatem, qui
prôjicit avaritiam ex calumnia, &
éxcutit manus ſuas ab omni mune-
re, qui obtürat aures luas, ne audiat
sanguinem, & claudit oculos ſuos,
ne videat malum.
habitabitymuniméenta ſaxorum ſub-
limitas ejus: panis ei datus eſt,
aquæ ejus fidéles funt. Regem in
decôre ſuo vidébunt ôculi ejus,
cernent terram de longè,
vidébunt Gentes juſtum tuum,
& cuncti Reges inclytum tuum:
Et vocabitur tibi nomen novù,
quod os Dômini nominavit.
Et eris corôna gloôtiæ in manu
Dômini, & diadema regni in manu
Dei tui. Et vocabitur.
1oria Patri. Et vocabitur.

vigilate änimo: in proximo eſt
Doôminus Deus noſter.

Nolite timere. 1II2

yrie eleifſ.
38.

Lætàmini cum Jerùſalem, & exul-
tate in ea omnes, qui dilisitis eam
in ætérnum. .

O.
yrie eleiſon. 80.
F E KR I A. §S EXI A-

ectio ſancti Evangélii ſecunduùm
Lucam. . ,2
N illo témpore: Exurgens Maria
àbiit in montâna cum feſtinatio-
ne in civitäatem Juda, & intravit
in domum Zachariæ, & ſalutavit
Eliſabeth. Et réliqua.
Homilia S, Ambroôſii Epiſcppi.

Orale eſt omnibus, ut qui
fidem ezigunt , fidem à-
Et ideò Angelus; cum
ut fidem

aſtrueret, exémplo ſenioôris fémi-
næ ſterilisque;, conceptum virgini
Mariæ nuntiavit: ut poſſibile Deo

Secundum.

omne, quod ei placuctit, als gfet.
i

Iſte in excélſis

Vbi aud
inetedul⸗
incerta de
tans de e
Pro voto
Ktina præ
rexlt. Q
iſi ad lu
contende
na lancti
Emit
natorem
ad monter
nobis Die
ſalutäre tun

lleite
ſedulit
bus debe⸗
Matlam,
lenetalib
lico pirg
kugio ae
offcio rol
Viteln mont
liöne, Virge
Immemor,
ſemn, elid
elte Virgine
Per aliénas
Plateisnon
8eete ſerma
1oy feflina
coznitamſu
Koräte
Aluant iudtn
Kelier
Umitte
Nütörem
3 montem

. Marie
enit gron
elt gropin
er i len
,le etian
terim, u

à Sion
Dens noſßer

in dion eten
ttemot hipon
habitäte ler
ſorantei gls
cuim atort
i aunbuler n
r venitaten
es calünmi,
1s 2 Olnmiwn
res uasnea
udit denlosl
. Ite in erdl
Entaludtunt
nis ei dunst
fumt. Neten
punt bellſen
e lontt
tes juſtunin
inclytum in
ibi nonen
nohninint,
ni glotie n
ena letliint
Phitut.
t ſocibitu

. in Mtonim
hoſter⸗

lite tinete

eleil⸗
2.

erilik,di
,i Cülsnu!

. 0. 1
n 1

uteli ſgi

„vons
60
Exulgennn
4 culn Eeln

jt

Ubi audivit hoc Maria, non quaſi
incrédula de oraculo, nec quaſi
incerta de nüntio, nec quaſi dubi-
tans de exemplo „ ſed quaſi læta
pro voto, religioſa pro officio, fe-
ſtina præ gaudio in montana per-
réxit. Quo enim jam Deo plena .
niſi ad ſuperiôra cum feſtinatiône
conténderet? Neſcit tarda molimi-
na ſancti Spiritus gratia.
Emitte Agnum Domine Domi-
natorem terræ, 2 De petra deserti
ad montem flliæ Sion. F. Oſtende
nobis Dne miſericordiam tuam, &
ſalutare tuum da nobis. De petra.

Mſcite & vos ſanctæ mulieres
ſedulitatem, quam prægnaänti
bus débeatis exhibere cognatis.
Mariam, quæ anté ſola in intimis
lenetralibus verſabatur, non à pu-
lico virginitatis pudor, non à
ſtüdio aspéritas montium, non ab
officio prolixitas itineris retarda-
vit. In montana Virgo cum feſtina-
tione, Virgo officii memor, injùriæ
immemor, afféctu urgente, non
ſexu relicta perréxit domo. Dis-
cite Virgines non circumcursare
per aliénas ædes, non demorari in
plateis, non aliquos in puùblico mi-
seére ſermones, Maria in domo ſe-
ra, feſtina in pùblico, manſit apud
cognâtam ſuam tribus menſibus.
Korate cœli déſuper, & nubes
pluant juſtum: periatur terra .
& germinet Salvaâtorem.
Emitte Agnum Doômine Domi-
natorem terræ, de petra desérti
ad montem filiæz Sion. Aperiatur.

Idiciſtis virgines pudôrem
Mariæ, discite humilitatem.
Venit propinqua ad proximam, jüͤ-
nior ad ſeniorem: nec ſolùm ve-
nit, ſed eétiam prior ialutavit. De-
cet enim, ut quanto caſtior virgo,
tantò humilior ſit. Noverit defer-
re ſenioribus. Sit magiſtra humili-
tatis, in qua eſt proféſſio caſtitaà
tis. Eſt & cauta pietãtis eſt étiam
norma doctrinæ. Contuéndum
eſt enim, quia tupérior venit ad

inferiôrem, ut inférior adjuvétur:
Maxria ad Eliſabeth

„ Chriſtus ad
Joannem.
Germinavérunt campi ereémi
germen odoris Hrael: quia ecce

Deus noſter cum virtúte veniet:

Et ſplendor ejus cum eo

Ex Sion ſpecies decoris ejus!

Deus noſter manifeſte veniet. Kt.

16rià Patri. Et ſplendor.

Ex quo facta eſt vox falutatiénis
tuæ in auribus meis, exultavit in
gaudio infans in tero meo allel.
. yrie eléiſ. 38.
KXcita, quæſumus Dômine, po-
téntiam tuam, & veni: ut hi;
qui in tua piétäte confidunt „ ab
omni citiùs adverſitate liberéntur.
Qui vivis.

Hoc eſt teſtimonium, quod perhi-
buit Joannes: Qui poſt me venit »
ante me factus eſt.

Yrie eléilon. 80.
5§5 A B B A T O.

é&ι ſancti Evangélii ſecùndum
Lucam.

AN quintodécimo Impérii Ti-
AbériiCælaris procurante Pontie
Pilato Judæam. Et réliqua-
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Edemptôris noſtri præcurſor 5
quo tempore prædicationis Of-
ſicium accèperit, memorato Ro-
manæ reipúùblicæ principe, & Ju-
dæx Régibus deſignatur. Quia
enim illum prædicare veniébat „
qui & ex judæa quosdam „ &
multos ex Gentibus redempturus
erat: per Regem Geêntium, 8&
principes Judæorum prædicationis
eſus tempora deſignantur. Quia
autem Gentilitas colligénda erat;
& Judæa pro culpa perhdiæ dilper-
genda;, ipſa quoque deſcriptio ter-
réni prinecipatus oſtendit : qu-
niam & in Romana Republica
unus præfuiſſe deſcribitur, & in
Judææ regno per quartam partem
plürimi principabantur.
Egrediétur virga de radice Jeſ-
ſe, & flos de radice ejus alcéndet?
*Et erit juſtitia cingulum lumbô-
rum ejus, & fides cinctorium re-
nũ ejus. Et requieſcet luper
eum ſpiritus Dômini: ſpiritus ſa-
piéntiæ, & intelléctus , tpiritus
consilii, & fortitudinis. Et.

VyOce étenim noſtri Redempté-

ris dieitüur: Oumne regnum in
H 2 1eip-

116 ‚H .
ſeipſum diviſum deſolàbitur. Li.
quet ergo, quôd ad finem regni
udæa pervénerat, quæ tot Régi-
us diviſa ſubjacebat. Aptè quo-
que non ſolùm quibus Regibus,
ſed étiam quibus ſacerdoôtibus a-
GKum ſit; demonſtratur: & quia
illum joannes Baptiſta prædicaret,
qui ſimul Rex, & Sacérdos exiſte-
ret, Lucas Evangeliſta prædicatioô-
nis eius tempora per regnum, &
ſacedoôtium defignavit.
Radix Jeſſe, qui exurget judicare
Gentes, in eum Gentes ſperabunt:
Et erit nomen ejus benedictum
in ſæ cula. Super ipſum conti-
nébunt Reges os ſuum, ipſum
Gentes deprecabúntur. Et.

T venit in omnem regiéônem
Jordanis „ prædicans baptis-
mum pœnitentiæ in remiffionem
peccatôrum. Cunctis legentibus
liquet, quia joàânnes non ſolùm bap-
tismum pœniténtiæ prædicavit;
verum étiam quibusdam dedit: ſed
tamen baptismum ſuum in remilſ-
ſiônem peccatôrum dare non po-
tuit. Remiſſio étenim peccatorum
in ſolo nobis baptismo Chriſti tri-
buitur. Notandum itaque, quod
dicitur; Prædicans baptismum pœ-
nitentiæ in remiſſionem peccatoô-
rum; quôniaim baptismum, quod
peecata solveret, quia dare non
pôterat, prædicabat: ut ſicut in-
carnatum Verbum batris præcur-
rébat verbo prædicationis, ita
baptismum pœniténtiæ, quo pec-
cata ſolvùntur, præcurreret ſuo
baptismate, quo peccata ſolvi non
poſſunt.
Veni Dömine, & noli tardaâre,
reläxa facinora plebi tuæ : Et
révoca diſperſos in terram ſuam.
Excita Die poténtiam tuam, &
veni, ut falvos facias nos. Et.
loria Patri. Et.

Quômodo fieét iſtud, Angele Dei,
quontam virum non cognoſco?
Audi Maria virgo, Spiritus ſanctus
upervéniet in te, & virtus Altiſſi.
mi obumbrabit tibi.
Liſ Nolite

timére. 1II2.

Ecce compléta ſunt mnia, quæ di-
Gtaſunt per Angelum de Virgine

yrie eléiſon. 38.

Eus, qui coônſpicis, quia ex
noſtra pravitate affligimur »
concede propitius: ut ex tua vi-
ſitatiéone conſolémur. Qui vivis
& regnas.

Ratres, Sic nos exiſtimet homo,
ut miniſtros Chriſti, & diſpen-
ſatõôres myſteriorum Dei. Hic jam
uæritur inter diſpenſatoôres, ut
Adelis quis inveniatur.
reator alme siderum.

Rorate. 95.

0
Xcita, quæſumus, Dômine, po-
téntiam tuam, & veni: & ma-
gna nobis virtte ſuccurre: ut per
auxilium gratiæ tuæ, quod noſtra
peccata præpéediunt, indulgéntia
tuæ propitiationis accéleret. Qui
vivis & regnas.
D O M N I C A IV.

ropè eſt jam Dôòminus.
erbum lupeêrnum.
2.

Véniet ecce Rex. eàtus vir.

3.
De Iſaia Prophéta.

LXbiX desérta, & invia, &
exultabit ſolitudo, & florébit
quaſi lilium. Geérminans germi-
nabit, & exultaàbit lætabunda, &
laudans: gloria Libani data eſt ei,
decor Carméli, & Saron, ipfi vi-
débunt glôriam Doômini, & deco-
rem Dei noſtri. Confortate ma-
nus diſſolutas „ & génua debilia
roborate. Dicite puſillanimis;
Confortamini, & nolite timere?
ecce Deus veſter ultiônem addü-
cet retributiônis: Deus ipſe vé
niet, & ſalvabit vos. Tunc ape-
rientur culi cæcorum, & aures
ſurdorum patébunt. Tunc saliet
ſicut cervus claadus, & aperta
erit lingua mutôrum: quia ſciſſæ

lunt in deserto aquæ, & torréntes

in ſolitudine. Et quæ erat arida;
erit in ſtagnum, & sitiens in fon-
tes aquarum.

Maria.

Canite tuba in Sion, vocaté
Gen-

Centes, 1
cite: * E.
ſter agyeni
aultum f.
damite. E
N cubilib
dtacones
nor calami 5
ita, & via
tur: non tt⸗
tis, Khrc
ita un kulti
Non erit ibi
Hon Alcence
mietur ibi: 8
benani füerin
mind conyen
Sion cum la
terna lupet
& latitiam
color de ge
Non aute
d; gux
Veniat, qui
iple erit exp
kulchrie
10, & dent
1es. Et ihl

heent.
es mur
cedant, &
al udicium
Uscitayit ab
Cayit eum,
in conſpedtu
obtinebit;
klädio ejus,
Taptam arcn
ttanſibitin
eus non. aP
titus eſt, &
fiones 1b exe
Nrimus & n0
Ae oporten
liſeteguian
untd ne kecki⸗
ſumienus ec
iorlm alzere
10s 20nn i
osSolnit ſan
Gl etr

Gulle § leta
Onsé

..
dermo ſan

lüdelite
Ken 6

eleilon ,

nſpicis, gli
itäte algion
18: U A tu
lemur, Qui f

Sexiſtinethn
tum Dei M
Cilpenlatat
eniatar.
tor Alne dlen
N.

Umus, Dönin
n, venii
e luccurte n
tuz, quodn
Unt, Intle
dis acceletet

104

Mominns, 1
uun lupetlt

eis
7 3
Propre 1e

etta, Kin
Getmminan
ebir etbii
Libini alet
ol,
Dotmini/ A
Contoti
„ Lennn,

niten

Utionen
; Dels h
u

Gentes, annuntiâte pépulis, & di-
cite: Ecce Deus Salvator no-
ſter adveniet. Annuntiate, &
auditum facite: loquimini, &
clamâte. Ecce Deus.
N cubilibus, in quibus priùs
Hdracones habitabunt, oriétur vi-
ror calami & junci. Et erit ibi sé-
mita, & via, & via ſancta vocaàbi-
tur: non transibit per eam pollu-
tus, & hæc erit vobis dirécta via,
ita ut ſtulti non errent per eam.
Non erit ibi leo & mala béſtia
non aſcendet per eam, nec inve-
nieétur ibi: & ambulabunt, qui li-
berati füerint. Et redempti àa D0-
mino converténtur, & venient in
Sion cum laude, & lætitia ſempi-
térna luper caput eòrum: gàudium
& lætitiam obtinébunt, & fùúgiet
dolor & gemitus.
Non auferetur ſceptrum de Ju-
da, & dux de fémore ejus, donec
véniat, qui mitténdus eſt: * Et
ipſe erit expectätio Gentium.
Pulchriores ſunt ôculi ejus vi-
no, & dentes ejus lacte candidioô-
Ies. Et ipſe.

Aceant ad me inſulæ, & Gen-
tes mutent fortitüdinem: ac-
cédant, & tunc loquantur, ſimul
ad judicium propinquémus. Quis
ſuscitavit ab Oriéènte juſtum, vo-
càvit eum, ut ſequerétur ſe? dabit
in conſpeéctu ejus Gentes, & Reges
obtinebit: dabit quaſi púlverem
glàdio ejus, ſicut ſtipulam vento
raptam arcui ejus. Perſequétur eos,
tranſibit in pace, sémita in pédibus
ejus non apparebat. Quis hæc ope-
ratus eſt, & fecit, vocans genera-
tiônes ab exôrdio? Ego Doôminus,
primus & noviſſimus ego ſum.
Me oportet minui, illum autem
crêſcere: qui autem poſt me venit,
unte me factus eſt: * Cujus non
ſum dignus corrigiam calceamen-
tôrum solvere. Ego baptizavi
vos aqua; ille autem baptizabit
vos Spiritu ſanéto. Qujus.
loria Patri, Gujus.

Gaude & lætàre.
onsérva.

Sermo ſandti Leônis Papæ.

I fidéliter dilectifſimi, atque ſa-
piénter creationis noſtræ intel-

2.2 »* 2* 2 117
ligamus exôrdium, inveniémus
hoôminem ideò ad imäaginem Dei
conditum, ut imitator ſui eſſet
auctoris:; & hanc eſſe naturalem
noſtri genéeris dignitatem, fſi in
nobis, quaſi in quodam ſpéculo di-
vinæ, benignitatis forma reſplén-
deat. Ad quam quotidie nos uti-
que réparat gratia Salvatôris, dum
quod cécidit in Adam primo, eri-
gitur in ſecundo.
Naſcétur nobis paârvulus, & vo-
càbitur Deus, Fortis: *Ipſe ſedébit
ſuper thronum David Patris ſui, &
imperabit, cujus potéſtas ſuper
hûmerum ejus. In ipſio bene-
dicéêéntur omnes tribus terræ, om-
nes Gentes séervient ei. Ipſe.

Auſa autem reparatiénis no-
ſtræ non eſt niſi miſericordia
Dei: quem non diligerémus, niſi
priùs nos ipſe diligeret, & ténebras
ignorantiæ noſtræ, ſuæ veritatis
luce diſcùteret. Quod per ſanctum
Ilaiam Dominus denuntians ait:
Adduücam cæcos in viam, quam ig-
norabant, & sémitas, quas nescié⸗
bant, faciam illos calcare;: faciam
illis tenebras in lucem, & prava
in dirécta. Hæc verba faciam illis »
& non relinquam eos. Et ite-
rùüm: invéntus ſum, inquit, à
non quæréntibus me, & palam
apparui iis, qui me non interro-
gabant. . .
Ecce! jam venit plenitúdo tém-
poris, in quo miſit Deus Filium
suum in terras natum de Virgine;
factum ſub lege: * Ut eos, qui ſub
lege erant, redimeret.
Propter nimiam charitàtem
ſuam, qua diléxit nos Deus, Fi-
lium ſuùm miſit in ſimilitädinem
carniß peccâti. Ut eos.

Uod quòmodo implétum ſit,
Joannes Apoôſtolus docet;, di-
cens: Scimus, quôniam Filius Dei
venit, & dedit nobis ſenlum, ut
cognoſcâmus verum, & ſimus in
vere Filio ejus. Et iterüm; Nos
ergo diligamus Deum, quoôniam
ipfe prior diléxit nos. Dil'géndo
itaque nos Deus, ad imäginem
ſuam nos réparat , & ut in nobis
formam ſuæ bonitaätis invéniat »
dat, unde ipſi quoque, quod opera-
tur, operemur, accend ns (cilicet
méntium noſtrarum lucérnas, &

igne nos fuæ charitatis inflamans»
H 3 ut

118
ut non fſolùm ipfum, fed éêétiam
quidquid diligit, diligamus.
Virgo Ifrael revertere ad cività-
tes tuas: Usquequ? dolens
avérteris?generabis Dnm Salvatô-
rem, oblationem novam in terra:
Ambulabunt hoômines in ſalva-
tionem. J. In charitate perpétua
diléxi te: ideò attraxi te miſerans
tui. Usquequô.
Sloria Patri. Ambulabunt.

Gaàbriel Angelus. li
enarrant. eugy 9.
L'ectio ſanéti Evangélii ſecùndùm
Lucam.
Nno quintodécimo Impérii Ti-
berii Cæſaris, procurante Fôn-
tio Pilato Judæam. Et réliqua.
De Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Ieébat Joannés ach turbas, quæ
exibant, ut baptizaréntur ab
eo: Genimina viperarum, quis o-
ſtendit vobis fügere à ventuùra ira?
Ventùra enim ira eſt animadverſio
ultionis extrémæ: quam tunc füu-⸗
gere peccator non valet, qui nunc
ad lamenta pœniténtiæ non recür-
rit. Et notandum;, quod malæz so-
boles, malorum baréntum actio-
nem imitantes, genimina vipera-
rum vocantur: quia per hoc quod
bonis invident, eosque perſequũn-
tur, quod quibüsdam mala retribu-
unt, quod læſiones proxÜximis exqui-
rünt: quôniam in his omnibus pa-
trum ſuòrum carnalium vias ſe-
dquuntur, quafi venenati filii de ve-
nénatis paréntibus nati ſunt.
* Jurayi, dicit Dñs, ut ultra jam nõ
iraſcar ſuper terram: montes enim,
& colles ſuscipient juſtitiam meã,
„Et teſtaméntum pacis erit in Je-
