coœlorum, qui contempsérunt vi-
tam mundi, & perveneérunt ad præ
mia regni, & lavérunt ſtolas ſuas
in säanguine Agni.
Lætamini in Dômino, & exultà-
te juſti. Et gloriaämini omnes
recti corde.,
Xaudi Domine péôpnlum tuum
cum Sanctorum tuôrum patro-
cinio ſupplicantem: ut & tempo-
ralis vitæ nos tribuas pace gaudé-
re, & æternæ reperire ſubsidium.
Per Dominum.

CAhatus quartus Suenéônis E
Cſthritii Danorum Regis filius,
fide, Ppietäte, & morum honeſta-

te conſpicuus, eximiæ ſanctitàtis
à téneris annis ſpécimen dedit. Pa-
térnum ſceptrum ſumma omnium
acclamatione adeptus, Religioni
promovéndæ sedulò incümbere »
Eccleſias redditibus augere,
pretioſa ſupellectili ornare cœpit.
Cum zelo propagandæ fidei ſuc-
cenſus, barbara regna juſto certa-
mine aggreſſus, devictas, ſubdi-
tasque nationes Chriſtianæ legi
ſubjugavit. Victoôriis autem pluùri-
mis glorioſus, & divitiis auctus, re-
gale diadéma ad Chriſti crucifixi
pedes abjécit, ſe & regnum illi
subjiciens, qui Rex regum eſt, &
Doôminus dominantium. Corpus
ſuum jejuniis, ciliciis, & flagellis
caſtigavit. In oratione & contem-
platione aſsiduus, erga pauperes
profuſus, erga omnes benéefic“ ſem-
per fuit, nec umquam aà juſtitiæ, di-
vinæque legis semita deflexit.
Honéſtum fecit illum Dôminus;
& cuſtodivit eum ab inimicis, & à
leductoôribus tutavit illum: Et
dedit illi claritatem ætêrnam.
J. Deſcenditque cum illo in foôve-
am, & invinculis non derelſquit
eum. Et. 9 v.
Is aliisque virtútibus imbutus
ad ſuprému perfectioônis api-
cem ſanctus Rex properabat. Ac-
cidit autem, ut Angliæ regnum à
Willelmo Normannoôrum Duce
tormidabili exércitu invaderetur:
Anglis verò, Danorum opem im-
plorantibus, cùm ſuccürrere Rex
decreviſſet, belli expeditionem
Olao fratri commiſit. Qui re-
gnandi cupiditate illekus, arma
vertit in Regis perniciem, militi-
bus & pôpalo contra illum conci-
tatis. Nec defuérunt rebellioôni fo-
ménta: cùm enim Rex (editis
légibus) decimas Eccléſiis ſolvi,
Dei & Eccléſiæ præcépta ſervari;»
transgreſsôres puniri ſanxiſſet 9
plerique perverſi ac ſcelerati ho-
mines exacerbati, primùm quidem
tumultuari, tum plebem commo-
vére, ac tandem ſanctiſſimo Regi
necem moliri cœpérunt. .D
Deſidérium animæ ejus tri-
buiſti ei Domine; * Et volunta-
te labiôrum ejus non fraudätſti

Gum.

Quôniam præveniſti eum in be-
nediétiônibus dulcédinis: poſuiſti
in cäpite ejus coronam de lapide
Pretioſo. Et.

–

Cjens
Opreſeius
llltiam in
tinta, ad E
Nutzris 0
beuin cert
K Keramen
ſuum Don
ot ibi a0
Dültitado;
ndree, fe
eam imunn
cunn pefcen
neſtas ece
fis in ſanctu
bus hro inin
Unpelu ſac
Nee lapidun
ndem
li mart
n drächiis
tuechlee
oCregori
Miculis M.
ſthels: n
erls calamn
a min
Uuesz ethn
ti, ade
Kiuelun
ngle e
wahaim
Kenliſplen
Pobto ceſsi
Rolz jue
auour
Alus poe
cide
le R inte
e ſalutari,
Oria bat

Peerie,
Ni

Nun
s,en
nobilir⸗
. biltite⸗

ſanbititi
dedit x.
1a Onmniun
Religiori
ncümbeke
tele,
nte cri
e kiei ⸗
ulo denr
tp hl.
ſſtiun ei

ſſti cuuil
Tegnum
egum eht
. CoN

benetcler.
4 ultixdh⸗
gefteit.
mbDon
nimicigt
lum: 71
ernam,
llo in e
derelget

nnacetell
mopen 1n.
ileeken
hecitiotenn

illunen⸗
ebellion
er./41
elis ſol⸗

hta lerti

ſantlii

telerii 6
nunn d
eln coln
Giſinond

juſtitiam imminére: ea .
tiata, ad Eccléſiam ſancti Albani
martyris Othôniæ, tamquam ad

præſcius, mortem ſibi propter
rænun-

locum certaminis profécgtus eſt,
& Sacramentis munitus, agonem
ſuum Domino commendabat.
Mox ibi adveniens conjuratôrum
multitüdo, Eccléſiæx ignem ad-
movére; fores confringere, & in
eam irrümpere tentarunt: quod
cùm perficere non poſſent, ad fe-
néſtras accedentes, ſaxa & ſagit-
tas in ſanctum Regem flexis geni-
bus pro inimicis orantem, magno
impetu jaculari non ceſsarunt, do-
nec läapidum & telôrum ictibus,
ac tandem lancea confoôſſus, glo
riôſo martyrio ante altare extén
ſis brachiis procumbens corona-
tus eſt, ſedente in Apoſtolico thro-
no Gregorio VII., Multis pôſteà
miraculis Martyrem ſuum illuſtra-
vit Deus: nam gravi penuúria & di-
verſis calamitatibus oppréſſa Da-
nia patrati ſacrilégii pœnas luit.
Plures étiam variis languòôribus af-
flicti, ad ejus tumulum remedium
& incolumitatem conſecuti ſunt:
cùmque Regina ſacrum ejus corpus
noctu clàm ſurripere, & alio trans-
ferre conarêtur, emiſſo cœlitùs in-
genti ſplendoôre perterrita, à pro-
Poſito ceſsavit.
„Stola jucunditatis induit eum
Dôminus: * Et coronam pulchri-
tüdinis pôſuit ſuper caput ejus.
Cibavit illum Doôminus pane
vitæ, & intellectus, & aqua ſapién-
tiæ ſalutaris potavit illum. Et.
loria Patri, Et.

Lapæ in! i quis vult poſt
me venire.

Arius Perſa, nôbili loco na-
tus, cum Martha cônjuge pari
nobilitate, & duòbus filiis Audifa-
ce & Abachum „ Romam venit
Clanudio Imperatôre, ut Martyrum
ſeplchra venerarétur. Ibi Chri-
ſtianos in vincula conjéctos foveé-
bant, & ppëa, ac facultaâtibus ſuis
ſuſtentabant, & Sanctôrum côrpo-
ra ſepeliebant. Quamobrem com-
prehenſi omnes, cùm nec impio-
tum minis, nec texrore commove-

617
—, .2 .D réntur, ut diis ſaerificarent: pri-
Ciens igitur Rex, futurôrum

mùm füſtibus debilitati, deinde
fúnibus attracti, tum admôtis can-
déentibus laminis combuüſti, & un-
gulis férreis excarnificati ſunt. Po-
ſtremo præciſis manibus, & ad col-
lum alligatis, ducti per mediam
urbem, via Cornélia ad tertiumdé-
cimum ab urbe milliarium, in
eum locum, qui Nymphe diceba-
tur, necantur: ac primùm Marthæ;
quæ virũ ac filios ad ſupplicia pro
Jeſu Chriſti fide conſtanter perfe-
reênda, vehementer füerat cohorta-
ta: mox céteris in eàadem arenaria
cervices abicinduntur, eòrumque
corpora conjiciüntur in ignem.
Quæ ſemiùſta, Felicitas matroôna
Romana nobilis, colligénda, & in
ſuo prædio ſepeliénda curavit.
e Deum laudamus. II.

Veſtri capilli.
Exultàbunt Sancti. Xxxii.
xaudi Däüe.

DIE XX. JANUARII.

616.

Nfirmitatem noſtram réſpice,
Lomnipotens Deus; & quia pon-
dus propriæ actiônis gravat, bea-
torum martyrum tuorum Fabiani
& Sebaſtiani interceéſſio glorioſa
nos prötegat. Per Döminum.

ui vult venire poſt me, ab-
neget ſemetipſum, & tollat cru-
cem ſuam, & ſequatur me.
„ Juſtus ut palma florébit.
Sicut cedrus Libani multipli-
cabitur.
eus, qui ad illuſträndam
Eccléſiam tuam.

Fabiänus Romanus à Maximino
usque ad Décium regens Ecclé-
ſiam, ſeptem Diaconis regiones
diviſit, qui pauperum curam ha-
beérent. Tôtidem Subdiaconos
creavit, qui res geſtas Marryriun
à ſeptem Notariis ſcriptas colli-
gerent. Idem ſtaätuit, ut quotan-
nis Feria quinta in Cœna Do-

mini, veétere combúſto;, Chrisma
QQ 4 5* re-

618
renovarétur. Dénique decimo-
tértio Kaléndas Februarii in perſe-
cutione Decii martyrio corona-
tus, in Cœmetério Calliſti via Ap-
pia ſepelitur, cum ſediſſet annos
quindecim, dies quatuor. Hic fe-
cit Ordinationes quinque menfſe
Decémbri, quibus creavit Presby-
teros viginti duos, Diaconos ſep-
tem, Epiſcopos per divéria loca
undecim.
ges Sanfcti tui Dömine mirabile
confecúti ſunt iter, ſerviéntes
Præceéptis tuiszut inveniréetur illæ-
ſi in aquis validis: Terra appa-
ruit arida, & in mari rubro via ſine
impedimento. Quoôniam per-
cuſſit petram, & fluxérunt aquæ,
& torrentes inundaverunt. Terra.

Ebaſtianus ex patre Narbonéenſi,
matre Mediolanenſi natus, ob
generis nobilitatem & virtutem,
Diocletiano charus tuit: dux primæ
cohortis, Chriſtianos, quorum fi-
dem clàm coleébat, opera & facul-
tatibus adjuvabat: & qui ex eis tor-
mentôrum vim reformidare vide-
bantur, cohortatiône ſic confirma-
bat, ut pro JeſuChriſto multi ſe ul-
troô tortoôribus offérrent. In illis
fuêre Marcus & Marcellianus fra-
tres„ qui Romæ in cuſtodia erant
apud Nicoôſtratum: cujus uxor Zoe
vocem, quam amiſerat, Sebaſtiani
Oratione recuperavit. Quibus Dio-
cletiano delatis, Sebaſtianum ac-

cêrſit, & veheméntius objurgatum

GSmnibus artificiis a Chriſti fide co-
matur avértere. Sed cùm nihil nec
pollicendo, nec terrendo profice-
ret, ad palum alligatum ſagittis
configi jubet.
veérbera carnificum non timue-
runt Sancti Dei, moriéntes pro
Chriſti nomine: & Ot Rærédes fie-
rent in domo Doômini. 1radi-
derunt corpora ſua propter Deum
ad ſupplicia. Ut.

nec animam Deo redderet.

reprehenſiône exeandéscens, eum
tamdiu virgis cædi imperavit, do-
Ejus
corpus in cloacam dejectum, Lu-
cina à Sebaſtiano in ſomnis admo-
nita, ubi eſſet, & quo loco hu-
mari vellet, ad Catacumbas ſepeli-
vit, ubi ſancti Sebaſtiani nomine
celebris Eccleſia eſt ædificata.
Tamquam aurum in fornace
probavit eleétos Dominus, & quaſi
holocauſti hoſtiam accepit illos, &
in tempore erit reſpéctus illorum:
Aioniam donum, & psx eſt
eléctis Dei. Qui confidunt
in illum, intélligent veritatem, &
fideles in dilectione acquieſcent
illi. Quoniam.
loria Patri. Quoniam.
eſceêndens

Jeſus de monte.
XxXiV.

DIE XXI. JANUARII.

Ingreéſſa Agnes. reliquis de
620. ixit Doômi-
nus. a. 77.
audate

Doôminum omnes Gentes. 79.

Onfitebor tibi Domine Rex, &
collaudabo te Deum sSalvato-
rem meum. Confitebor noômini
tuo: quoniam adjtor & protector
factus es mihi, & liberaſti corpus
meum à perditione. ZD
eſu, corona Virginum.
Spécie tua. 4

Beâta Agnes in médio flammaârum
expanſis manibus orabat: Te dé-
precor, omnipotens, adorande;,

Uem oômnium opinione mor-
tuum;, noctu fſancta mülier

colénde, Pater metuende, quia per
ſanctum Filium tuum evati minas

Iréne ſepeliéndi gratia juſſit au- ſacrilesi tyranni, & carnis ſpurci-

feérri: ſed vivum repértum, domi
ſuæ curàvit. Itaque paulo poſt
confirmata valetudine, Diocle-
tiano obviàm factus, ejus impie-
tatem liberiùs accusavit. Cujus
aſpéctu cùm ille primùm obſtu-
puiſſet, quod mortuum créderet ;
zei novitate, & acri Sebaſtiani

tias immaculato calle transivi: &
ecce venio ad te, quem amavi;»
quem quæsivi, quem ſemper opta-
VI.
Mnipotens, ſempiteèrne Deus-
Agqui infirma mundi eligis, ut
fôrtia quæque confũúndas: concéde
Propitius; ut qui beatæ Agnétis
virgi-

ſtginig
Colimns, ej
lntümus,

ne Nnckorn
ſunt lecuti:
Sintuinem 1
Cun Chriſto
Tulltidun
Leubunt,
Nurn

gen Fi
Feute .
ent
Vützin
urn,

Utle m
u im àb

Denter
Menm cintit
kilitit zuri
E mlearite
Qunr
. Mhit
mur ulllan
kennadnint
fmhin
Mecie t
lnence,
Ueenn

zeen,en
perahit,⸗
Gelet hit
ſeckun, l

ketitten
ellielesl

m.
eictner

xi.

ANlI.

e
,unt

ntes⸗

virginis & martyris tuæ ſolémnia
côlimus, ejus apud te patrocinia
ſentiamus. Per Dominum.

Kianm Gaudent in cœlis ani-
mæ Sanctorum, qui Chriſti veſtigia
ſunt ſecùti: & quia pro ejus amore
sanguinem ſuum fudérunt, ideòô
cum Chriſto exuùltant ſine fine.
„Exultabunt Sancti in gloria.
Lætabuntur in cubilibus ſuis.
nfirmitätem noſtram. 617.

egem Virginum Dominum,
Venite, adoremus.
enite. 1I.
n. Virginis Proles, Opiféxque
Matris. Iv.

Discéde à me pabulum mortis,
quia jam ab alio amatôre præven-
ta ſum. eatus vir.

XIV.
Déxteram meam, & collum
meaum cinxit lapidibus pretioôſis,
tradidit äauribus meis inæſtimabi-
les margaritas.
Nuare fremuérunt. xlv.
Poôfuit ſignum in faciem me-
am, ut nullum præter eum amato-
rem admittam. omine,
quid multiplicati.
Spécie tua, & pulchritùdine tua.
Intéênde, proſpere procéde, &
fegna.

onhtebor tibi.
Ixii.

Diem feſtum ſacratiſſimæ vir-
inis celebrémus, qualiter paſſa ſit
eataAgnes, ad memoriam revocé-
mus: tertiodécimo ætatis ſuæ anno
mortem pérdidit, & vitam invénit:
Quia ſolùm vitæ diléxit auéctoô-
rem. y. Infantia quidem com-
putabätúr in annis, ſed erat ſené-
ctus mentis imménſa. Quia.
U. Dexteram meam, & collum
meum cinxit lapidibus pretiéôſis,
tradidit auribus meis inæſtimàbi-
les margaritas: Et circumdedit
me vernantibus, atque cçoruſcanti-
zus gemis. 5, Poôluit ſignů in fa-
ciem meam, ut nullum præter eum
amatorem admittam. Et.
Amo Chriſtum, in cujus tha-
lamum introibo, cujus mater virgo
eſt, cujus pater feminam neſcit5
cujus mihi organa modulatis vo-

6 19
cibus cantant: & Quem cùm amâ-
vero, caſta ſum: cùm tetigero, mun-
da ſum, cùm accepero, virgo ſum.
Aſlulo fidei ſuæ ſubarrhavit me,
& imenſis monilibus ornavit me.
Quem. loria Patri. Quem.

Induit me Dôminus cyclade auro
texta, & immenſis monilibus orna-
vit me.
ùm invocârem. Xxlvii.
Mel & lac ex ejus ore ſuſcépi;
& ſanguis ejus ornavit genas meas.
erba mea. Xlvii.
Ipſi ſoli ſervo fidem, ipſi me
tota devotione committo.
omine Düs noſter. xlvii.
Adjuvabit eam Deus vultu ſuo.
Deus in medio ejus, non com-
movébitur.
Ex libro S. Ambroôſii Epiſcopi de
Virginibus.

Hdie nataàlis eſt virginis, inte-
gritatem ſequâmur. Natalis eſt
martyris, hôſtias immolemus. Na-
talis eſt ſanctæ Agneêtis, miréntur
viri, non deſpérent parvuli, ſtu-
peant nuptæ, imitentur innúptæ.
Sed quid dignum ea loqui poſſu-
mus, cujus ne nomen quidem va-
cuum laudis eſt? Devotio ſupra æ-
tatem, virtus ſupra naturam: ut
mihi videatur non hominis habuiſ-
ſe nomen, ſed oràculum martyris,
quod indicavit, quid eſſet futura.
Nomen virginis, titulus eſt pudo-
ris. Appellabo martyrem: prædi-
cavi ſatis. Prolixa laudatio eſt »„
quæ non quæritur, ſed tenétur.
Nemo eſt laudabilior, quam qui
ab omnibus laudari poteſt. Quot
hômines, tot præcones, qui mar-
tyrem prædicant, dum loquun-
tur.
Induit me Dôminus veſtimen-
to ſalutis, & indumênto lætitiæ cir-
cumdedit me: Et tamquam
ſponſam decoravit me corona.
Tradidit auribus meis inæſti-
maâbiles margaritas, circumdedit
me vernantibus atque coruſcanti-
bus gemmis. Et tamquam.

c trédecim annôrum mar-
tyrium feciſſe traditur. Quô
deteſtabilior crudélitas, quæ nec
minũúſculæ pepércit ætati : Iimô
magna vis fidei, quæ étiam ab illa
teſtimonium invénit ætate. Fuit-
ne in illo corpuùſculo vulneri J0⸗

620
cus? Et quæ non habuit, quo fer-
rum reciperet, häbuit, quo ferrum
vinceret. Hæc inter cruentas car-
nificum impavida manus;, hæc ſtri-
deêntium gravibus imobilis tracti-
bus catenarum: nunc fureêntis mu-
crôni militis totum offérre corpus
mori adhuc néscia, ſed parata, vel
ſi ad aras invita raperétur, téendere
Chriſto inter ignes manus, atque
in ipſis ſacrilegis focis trophæum
Düi ſignare victoris: nunc ferratis
colla manũsq; ambas insérere né-
xXibus. Sed nullus tam tenûia mem-
bra pôterat nexus inclůdere. No-
vum martyrii genus. Nondum idoô-
nea poenxæ, & jam matüra victoriæ:
certare difficilis, facilis coronari:
magiſtérium virtùtis implevit, quæ
Præjudicium vehébat ætatis.
ge. Mel & lac ex ejus ore ſuscépi,
Et ſanguis ejus ornavit genas
means. Oſteêendit mihi thesau-
ros incomparabiles, quos mihi ſe
datùrum repromiſit. Et ſanguis.

On ſic ad thalamum nupta
properaret, ut ad ſüpplicii
locum, læta ſucceèſſu, gradu feſti-
na virgo proceſſit. Flere omnes,
ipſa ſine fletu. Mirari plerique;,
quod tam facilè vitæ ſuæ prodiga;
quam nondum hauſerat, jam quaſi
Herfüncta donaret. Stupére univér-
ſi, quòd jam divinitatis teſtis exi-
ſteret, quæ adhuc ärbitra ſui per
ætätem eſſe non poſſet. Quanto
terrôre egit carnifex, ut timerétur.
quantis blanditiis, ut ſuaderet,
quantorum vota, ut ſibi ad nuùptias
Proveniret? At illa: Et hæc ſpon-
ſi injüria eſt, inquit, expectare
placitůram. Qui me ſibi prior e-
eégit, accipiet: quid percúſſor mo-
räris ²à Péreat corpus, quod amari
poteſt culis, quibus nolo. Ste-
tit ,„ oravit, cervicem infléxit.
Ceérneres trepidare carnificem,
quaſi ipſe addictus fuiſſet, treme-
re percufsoris déxteram, pallêre
oOra aliéno timéntis periculo, cùm
puella non timéret ſuo. Habé-
tis igitur in una hoſtia duplex
martyrium, pudoris, & religionis.
Et virgo permanſit, & martyrium
obtinuit. .
. Jam corpus ejus côrpori meo
ſociatum eſt, & ſanguis ejus ornavit
genas meas: Cujus mater virgo
Eeſt, cujus pater féminam nescit.
Ipſi ſum deſponsata, cui Angeli

sérviunt, cujus pulchritúdinem ſol
& luna mirantur. Cujus.
Môria Patri. Cujus.
Gujus pulchritùdinem ſol & luna
mirântur, ipfi foli ſervo fidem.
mine, quis habita-
bit. Xlviii.
Chriſtus circumdedit me
vernantibus, atque coruſcantibus
gemmis pretiòôſis. .
ructavit cor meum. lvii.
Ipſi ſum deſponsata, cui
Angeli sérviunt, cujus pulchritúdi-
nem ſol & luna mirantur.
eus noſter refugium;, &
virtus. Iviii.
Elégit eam Deus, & przelégit
eam. In tabernâculo ſuo ha-
bitâàre facit eam.
imi-
le erit regnum cœlôrum decem
virginibus. G . x.
Ipſi ſum deſponsata;, cui
Angeli sérviunt, cujus pulchritu-
dinem ſol & luna mirantur.
Ipſi ſoli ſervo fidem, ipſi me tota
devotiôëne committo.
Déxteram meam, & collum
meum cinxit lapidibus pretioôſis:
tradidit auribus meis inæſtimabi-
les margaritas. Ipſi ſoli.
i. Omnipotens, adoraànde;
colénde, & treimnénde, benedico te:
Quia per Filium tuum unigeéni-
tum evaſi minas höminum impio-
rum, & ſpurcitias diaboli impol-
lúto calle transivi.
Te confiteor läbiis, te cor-
de, te totis viscéribus concupi-
ſco. Quia. .
léria Patri. Quia.
D L A U

Ngréſſa Agnes turpitüdinis lo-
cum, Angelum Dômini præpa-
ratum invénit.
is regnaâvit. el. I1.
Mecum enim habeo cuſto-
dem côrporis mei, Angelum Düi.
Angelo ſuo ſubarrhavit me
Déminus meus Jeſus Chriſtus, &
tamquam ſponſam decoravit me
corona. Benedico te Pater
Domini mei Jeſu Chriſti, quia ker,
Pilium tuum ignis extinctus eſt à
latere meo.
Congaudete mecum, & con-
gratulamini, quia cum his omni-
bus lucidas ſedes accepi.

D E S1

Ulhum me

rſteb⸗
collauck
lem meumm.
no: guoni
Gor faltus
Cotpas meln
lnm Jetiu
li
Difili
Moptere⸗
Atemmum,

ece gtocd e
guoc eravi
junchz n co
ſtt; tota
Dels,

ecumm eni

ol ecie
Ginets, 5
ce groſper
Dulchritüi
le. Pe Ad
ſuor h. De

aunmoſttt

6nlo

beriti
dinem
i meie

ltionibe
Uunt me.

AM
ltn ſuo.
nedio eſt
Deus pult
Aturibit,
eeleg⸗
olo 4

SZ
Aucadi

itücinen hl

gjus,

nſol Eln
eryo ir.
Iuis lallu

ündelt 1
conlcunhe

meumn N.
Onat ll
Pulchrint
ntu.
lefügiumt

E Mef
licllolio

Grum len

ponsiti,i
us pulchi:
tantut,
wiolt ven

büis, ein
bus Co

pticlis

Mrini

hubeb l
ingelun
baltluſt

Onfitébor tibi Dõômine Rex, &
collaudabo te Deum Salvatoô-
rem meum. Confitébor nômini
tuo: quôniam adjutor & prote-
ctor factus es mihi, & liberaſti
corpus meum à perditione.
eſu coroôona Virginum.

1. 7 22 „
Diffùſa eſt gratia in labiis tuis.
Propteérea benedixit te Deus in
ætéẽrnum.

Ecce quod concupivi, jam video:
quod ſperavi, jam teneo: ipſi ſum
juncta in cœlis, quem in terris po-
ſita, tota devotiône dilexi.
mnipotens, ſempitérne
Deus. cſupra. 618.

Mecum enim habeo-
onfitébor. ,
Spécie tua, Et pulchritũù-
dine tua. Spécie tua. Inten-
de; prolperé procéde, & regna. Et
pulchritdine. léria Patri. Spé-
i Adjuvabit eam Deus vultu
Deus in médio ejus, non
commoyébiturx.

Annulo ſuo.

Iberàſti me ſecundum multitũ-
dinem miſericordiæ nôminis
tui à rugiéntibus, præparatis ad

eſcam, de manibns quæréntium
animam meam, & de multis tri-

bulationibùs, quæ circumdedé-
rxunt me.
Adjuvabit eam; Deus
vultu ſuo. Adjuvabit. Deus in
médio ejus, non commoyébitur.
Deus vultu ſuo. loôria Patri.
Adjuvabit. .. Elégit eam Deus,
& præelégit eam. In taberna-
culo ſuo habitare facit eam.

Gongaudeéte mecum.

Audabit usque ad mortem àni-

ma mea Dominum: quoôniam
Eruis ſuſtinêntes te, & liberas eos

de manu angùſtiæ, Domine Deus

noſter.
. Elégit eam Deus, Et
Præelégit eä. Elegit. In taber-
naculo ſuo habirare facit eam. Et
Præelégit. löria Patri. Elégit.
Diffuſa eſt gratia in labiis tuis.
Propterea benedixit te Deus
in æternum.

621

Ingréſſa Agnes. ixit Dñs.
77.
auda
Jerùſalem. 89.
Diffùſa eſt gratia in làbiis tuis.
Proptéreàa benedizit te Deus in
ætérnum.

Stans beata Agnes in médio flam-
mæ, expanſis manibus orabat ad
Doôminum: Omnipotens, adoran-
de, colénde, tremende, benedico
te, & glorifico nomen tuum in
ætérnum.
mnipotens.

DIE XXII. JANUARII.

Iſtérum eſt enim regnum
cœlörum, qui contempsérunt vi-
tam mundi, & pervenérunt ad
Ppræmia regni, & lavérunt ſtolas
suas in sänguine Agni.“
Lætamini in Doômino, & exultä-
tate juſti. Et gloriamini om-

nes recti corde.

Dêéſto Dômine ſupplicationi-
bus noſtris: ut qui ex iniquita-
te noſtra reos nos eſſe cognôsci-
mus, beatòrum martyrum tuòôrum
Vinceéntii & Anaſtaſii interceſſione
liberémur. Per Dominum.

.

WYIncentius, Ofſcæ in Hiſpänia
Vciteriore natus, à prima ætate
ſtüdiis déditus, ſacras litteras à
Valerio Cæſarauguſtano Epiſcopo
didicit: cujus étiam partes ſuscé-
pit prædicandi Evangélium, quòd
Epilcopus, propter linguæ impe-
dimêntum prædicatiõônis officio
fungi non poterat. Ea re ad Da-
cianum, Provinciæ à Diocletiano
& Maximiano præpoôſitum, de-
làta „ Vinceêntius Cæſaraugůſtæ
comprehénditur, & vinctus ad
Dacianum Valéntiam adducitur.
Ubi verbeéribus & æquuleo tortus;
multis præséntibus, cùm nulla auft
tormentôrum vi, aut acerbitate »
vel lenitate verboôrum à propoôſi-
to deterréri poſſet, in craticula im-
pôſitus, prunis ardéntibus ſuppô-
fitis, ac férreis ungibus excarnifi-
catus, candentibuúsque laminis

exuſtus, iteràm duúcitur in carce-
rein

62²
rem ſtratum teſtàceis fragméntis;
ut ejus nudum corpus, ſomno op-
préſſum, à ſubjectis étiam teſtarum
acúleis torquerétur.
Sancti tui Dömine mirabile
Conſecuti ſunt iter, ſerviéntes præ-
céptis tuis, ut inveniréntur illæſi
in aquis vàlidis: Terra apparuit
ärida, & in mari rubro via ſine
impediménto. Quôniam per-
cuſſit petram, & fluxérunt aquæ;
& torrentes inundavérunt. Terra.

Erùm;illo in tenebricôſa inclůú-
ſo cuſtòdia, clariſſimus ſplen-
dor obôrtuùs totum carcerem illu-
ſtravit: quæ lux cùm ſumma admi-
ratiône omnes, qui aderant, affe-
ciſſet, res à cuſtéôde carceris ad Da-

cianum defértur. Qui eductum in

molli cüleitra collocat: & quem
cruciatibus in ſuam ſententiã tra-
here no pôterat, deliciis perducere
conatur. Sed invicdtusVincéntii ani-
mus Jeſu Chriſti fide, ſpéque mu-
nitus vicit mnia: & ignis, ferri, tor-
tôrum imanitate ſuperata, victor
ad cœléſtem martyrii coroônam ad-
volàavit, undécimo Kalendas Febr.
Cujus corpus, cùm projeéctum eſſet
inhumatum, corvus, & à volucrib-,
& à lupo, ünguibus, roſtro, alis mi-
rabiliter deféndit. Qua re cogni-
ta, Daciaânus illud in altum mare
deméeérgi jubet; ſed inde étiam di-
vinitùs ejéctum ad littus, Chriſtia-
ni ſepéliunt.
Vérbera carnificum non timué-
funt Sancti Dei, morientes pro
Chriſti nômine: Ut hærédes
fierent in domo Dômini. Tra-
didérunt côrpora ſua propter Deu
ad ſupplicia. Ut hæredes.

Naſtâſius Perſa, monachus He-
raàclio Imperatôre, cùm ſan-
Ram Jeroſolymôrum terram viſi-

taſſet, ad Gæſaréam Palæſtinæ pro

Chriſti religione vincula, & ver-
bera conſtanter perpeſſus eſt. Mox
à Perſis ob eimdem cauſam variis
cruciatibus afféctus, a Rege Choôs-
roa unà cum ſeptuaginta aliis Chri-
ſtianis, ſecuri percutitur. Cujus
reliquiæ primùm Jerosolymam ad
monaſtérium, in quo monaſticam
vitam proféſſus erat, deinde Roma
delatæ, collocàatæ ſunt in monaſte-
rio ad aquas Salvias.
Tamquam aurum in fornace
Probavit eléetos Dôminus, & quaſi

holocãuſti héſtiam accéêpit illos, &
in témpore erit reſpéctus illôrum:
Quoniam donum, & pax eſt
eléétis Dei.

Qui confidunt in illum, intélli-

gent veritatem: & fideles in dile-

ctiône acquiéſcent illi. Quoôniam.

loria Patri. Quôniam.

um audiéritis prælia.
XXXi.

DIE XXIII. JANUARII.

ſte Confeſſor.
Laudis honoôres.

Eus, qui beàtum Raymundum
Pœniténtiæ Sacraménti insig-
nem miniſtrum elegiſti, & per ma-
ris undas mirabiliter rraduxiſti:
concéde, ut ejus interceſſiône dig-
nos pœniténtiæ fructus fäcere, &
ad ætérnæ ſalutis portum perveni-
re valeamus. Per Döminum.

Gaudent in cœlis
änimæ Sanétôrum, qui Chriſti
veſtigia innt ſecúti, & quia pro
ejus amoôre sanguinem ſuum fudé-
runt, ideò cùm Chriſto exultant
ſine fine. .
Exultaàbunt Sancti in gléria.
Lætabuůntur in cubilibus ſuis.
déſto Dômine. 621.

Veni ſponſa Chriſti, àccipe
corônam, quam tibi Doôminus
Præparäavit in æternum.
Speécie tua, & pulchritüdine tua.
Intende, proſperé procéde, &
regra. Orzi
Ndulgentiam nobis, quæſumus
Doômine, heata Emerentiana Vir-
go & martyr imploôret; quæ tibi
grata ſemper éxtitit & merito ca-
ſtitàatis, & tuæ profeflione virtü=⸗
tis. Per Döôminum.

44

BEatus Raymündus Barcinonén-
ſis ex nobili familia de Bénna-

fort, C(hriſtianæ Religiônis rudi-

méntis imbutus, adhuc parvulus

eximia animi & cörporis indole
mag⸗=

Hae die lætus méruit ſuprémos

manum 1
e. Namn
ltteras in
Niamn le con
(iis: ac bo⸗
Lenlo inc
Hurezinfig
Nones magr-
Utione eſt
IMItum famz
lengarius be
(un Noma 1
Dtet,eum .
Poniatn iter
lunmmis precu
liam texerte
izeeheclen
Polturs orne
Khopalo,
Ntn, &
lat, a De
Ungulari pi
tur,hono
Pro Niribus
Honeſtn
eſtoclrit e
elacorbu
eitillclr
lultum 4
us lechis3
Dei, ltee

Nun
guadtag
(dine i⸗
Wenni em
Miömlegi

Lhitiloek
Gngilo
K re

luminet
leles udh
1 (anin,
n

leitiu
I

MAhll

0,, 4
tlagteno

hgniue
nenti inc,
„peln⸗
Tradlugtki
ellionec
sficelent
m enen⸗
ninum.

entinſt
gui A

ſunft
o eri

dlnt
iboli⸗
ne. lll

i DoE

.
tüinet,
tocecen

neſlen
lettünnſi
1: l
Nelit,
lioneii

4 e
Urchtone.
elen
önis
uc hulſtin
Cti
N,.

magnum àliquid portêéndere viſus
eſt. Nam adoleſcens humaniores
litteras in Patria profeſſus; Bono-
niam le contulit, ubi pietatis offi
ciis: ac Pontificio, Civilique jur:
sédulo incumbens, & Doctôris
laurea inſignitus, ibidem ſacros Ca-
nones magna cum hominum admi-
ratione eſt interpretatus. Ejus vir
tutum fama percrebrescente, Be
rengarius Barcinonenſis Epiſcopus,
cùm Roma ſuam ad Eccléſiam re-
diret, eum conveniendi cauſa Bo-
noniam iter inttituit, & tandem
ſummis précibus;, ut ſecum in pa-
triam reverteretur, obtinuit. Mox
ejusdéEccleſiæ Canonicatu & præ-
poſitura ornatus, univerſo Clero,
& populo, integritate, modeſtia,
doctrina, & morum ſuavitate præ
fulſit, ac Deiparæ Virginis, quam
ſingulari pietatis affeéctu veneraba
tur, honorem & cultum ſemper
Pro viribus auxit.
Honéſtum fecit illum Däs, &
cuſtodivit eum ab inimicis, & a
ſeducétoribus tutâvit illum: Et
dedit illi claritatem æternam.
» Juſtum deduxit Dominus per
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.

Nnum circiter quintum ſupra
quadrageſimum agens, in
Ordine Fratrum Prædicatôrum ,
ſolemni emiſſa profeſlione, ut no
vus miles, in omni virtútum gene-
re, ſed præcipuè in charitate erga
egénos „ & maxime captivos ab
infidélibus deténtos ſe exercuit.
Unde cùm ejus hortatu ſancktus
Petrus Nolaſcus (cujus ipſe con-
feſſiones audiébat) ſuas opes piiſ-
ſimo huic operi conférret, tum
eidem, tum beato Raymúndo, &
Jacéôbo primo Aragoniæ Regi ap-
Parens beatiſſima Virgo, gratiſfti-
mum ſibi, & unigénito Filio ſuo
fore dixit, ſi in luum honorem
inſtitueretur Ordo Religiosorum,
quibus Captivos ex infidélium
tyrannide liberandi cura incúm-
Beret. Quare collatis inter ſe con-
siliis, Ordinem beatæ Mariæ de
Mercéde Redemptionis Captivo-
rum fundavérunt, cui beatus Ray-
mündus certas vivendi leges præ-
ſcripſit ad ejüsdem Ordinis voca
tioônem accommodatiſſimas: qua-
rum approbationem aliquot poſt
annos à Gregorio IX. impetravit;

623
& dictum ſanctum Petrum primuùm
Generalem Ordinis Magiſtrum ſuis
ipſe manibus habitu eodem indù-
tum creavit.
g. Amavit eum Dôminus, & orna-
vit eum, ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. . Induit eum Dominus
orican fidei, & ornavit eum. Et
ad.
B eôdem Gregôrio Romam ac-
cersitus, & Capellani, ac Porni-
tentiarii, & Confeſsarii ſui munere
decoraâtus, ejüsdem juſta, Romanô-
rum Pontificum decreta, in diverſis
Conciliis, & Epiſtolis ſparſa, in u-
num Decretaliũ volumen redégit.
Archiepiſcopatum Tarraconéniem
ab ipſo Pontifice ſibi oblatum cõ-
ſtantiſſimè recusavit. Et totius Or-
dinis Prædicatorum generale Ma-
giſterium, quod per biénnium ſan-
ctiſſimè adminiſtraverat, ſponte di-
miſit Jacôbo Aragôniæ Regi ſacræ
Iinquiſitionis officii ſuis in Regnis
inſtituêndi auctor fuit. Multa pa-
travit miracula: inter quæ illud
clariſſimum, quòd ex Inſula Ba-
leari Majori Barcinonem reversũ-
rus, ſtrato ſuper aquas pallio, cen-
tum ſexaginta milliaria ſex horis
confécerit, & ſuum Cœnobium
januis clauſis fuüerit ingreſſus. Tan-
dem propè centenarius; virtútibus,
& meritis cumulatus obdormivit
in Domino anno ſalutis milléſimo
ducentéſimo ſeptuageſimo quinto,
quem Clemens VIII. in Sanétorum
numerum rétulit.
Iſte homo perfécit omnia, quæ
locútus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram m

ex omnibus Gentibus.

Iſte eſt, qui contémpfſit vitam
mundi, & pervénit ad coœleſtia
reian. Quia.
oria Patri. Quia.

int lumbi ve-
ſtti.

merentiäna virgo Romana ⸗„
collectanea beatæ Agnétis, ad-
huc catechùmena;, fide & charita-
te flagrans, furéntes in Chriſtianos
idolorum cultôres cùm vehemen-
tius accusaret ,à concitâta multi-

tudine lapidibus obruta eſt. A

624
in cruciâtibus orans ad ſepúlchrũ
ſanctæ Agnetis, pröprio sanguine,
quẽ pro Chriſto conſtanter effudit,
baptizata, animam Deo reddidit.
e Deum laudamus. II.

Simile eſt
regnum cœlôrum hômini negotia-
téôri quæreênti bonas margaritas: in-
vénta una pretioſa, dedit omnia
ſua, & cõparavit eam. Diffũſa
eſt gratia in labiis tuis. ge. Propte-
reà benedixit te Deus in ætérnum.
ndulgentiã. 622.

DIE XXIV. JANUARII.

Nfirmitàtem noſtram réſpice,
omnipotens Deus; & quia pon-
dus propriæ actiéônis gravat, beati
Timothei martyris tui, atque Pon-
tificis intercéſſio glorioſa nos pro-
tegat. Per Dominum.

Hic vir deiſpiciens. Juſtum de-
düxit. li. eus, qui bea-
tum Raymundum. 622.

Imotheus, Lyſtris in Lyacéônia
natus ex patréGentili, & matre
Judæa, Chriſtianã colébat religio-
nem, cùm in ea loca venit Paulus
Apôſtolus. Qui fama comòtus, quæ
de Timôthei ſancétitate percrebue-
rat, ipſum adhibuit socium ſuæ pe-
regrinationis: ſed propter Judæos,
qui ſe ad Chriſtum converterant;
ſciẽtes Timòôthei patrẽ eſſe Gentilẽ,

eum circumcidit. Cùm igitur ambo

Ephesü veniſſent; i bi ordinatus eſt
Epiſcopus ab Apôſtolo, ut eam
Eccléſiam gubernaret.
Honéſtum fecit illum Däs, &

cuſtodivit eum ab inimicis, & àa

ſeductoribus tutaâvit illum:

Et deditilli claritàatem ætérnam.“

Deſcenditque cum illo in foô-
veam, & in vinculis non dereliquit
eEum. Et. .B
D quem Apéôſtolus duas epi-
ſtolas ſcripſfit, àlteram Laodi-
cea, alteram Koma: quibus in pa-
ſtoralis officii cura confirmâtus,
cùm ſacrificium, quod uni Deo de-
bétur, fieri döemonum ſimulacris
ferte nõ poſſet: Pp6pulũ Ephesinu,

Dianæ in eius celebritâte imolan-
tem, ab ipſa impietate removere
conatus, lapidibus obrutus eſt, ac
penèê mortuus à Chriſtianis erép-
tus, & in montem oôppido vicinum

delatus, nono Kalendas Februarii

obdormivit in Domino.
Deſidérium animæ ejus tribui-
ſti ei, Dömine, & Et voluntate la-
biôrum ejus non fraudâſti eum.
. Qngnian præveniſti eum in
benedictiéônibus dulcédinis: poſui-
ſti in capite ejus coroônam de laâ-
pide pretioſo. Et voluntate.
Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Riumphalis beati martyris Ti-
môthei dies hodie nobis anni-
versäria celebritate recurrit: cu-
jus glorificatiôni ſicut congaudet
Eccléſia, ſic ejus proponit ſequen-
da veſtigia. Si enim compaâtimur,
& conglorificabimur. In cujus
glorioſo agéône duo nobis præci-
puèe conſiderànda ſunt: indurata
videlicet tortoris ſævitia, & Marty-
ris invicta patiéntia: ſævitia torto-
ris: ut eam deteſtemur: patientia
Martyris,ut eam imitémur. Audi
Pialmiſtam adverſus malitiam in-
crepantem: Noli æmulari in malig-
nantibus; quôniam tamquam foœ-
num velociter aréſcent. Quòôd au-
tem adverſus malignantes patién-
tia exhibénda ſit „audi Apoſtolum
ſuadéntẽ: Patiéntia vobis neceſsa-
ria eſt, ut reportetis promiſſiones.
Stola jucunditatis induit eum
Dôminus: *$ Et corônam pulchri-
túdinis poôſuit ſuper caput ejus.
Cibavit illum Dominus pane
vitæ, & intellééstus, & aqua ſapien-
tiæ ſalutaris potavit illum. Et.
ioria Patri. Et.
ang. S i quis venit ad me.
uni un Xix.

DiE XXV. JANIARII.

Ego plantävi.
cum rel 627. DI-
audate
79.
SaAdus adhue ſpirans minàrum;,
& cædis in discipulos Domini,
accél

Déôminum omnes Gentes.

1teellt ad
Ketiit a1
ſelmn ad ſ,
nilet hujue
Virdos per

Gregie
ue
t nohra t
nhe:
Felits dumm
Plis ind
it Ttinita
Honon por
lunitite,
ler unipert
Amnen.
UIva.

(olole.

Uilb in uni

Ee Anan
ee ehim
kmihi,
(glan vent
lislinnel,
lus, 1
) heinid
llont loeni
n gui ens
Colimus,
Utgciämar.

lesaf
lalorum, 1

eeuierlon

P
Erlper
lektam n

Uusni
ſato coll
it, igan
kaln tr
Kutlionis
doſt
tro⸗

lun
den
enl
Eleg
Anhett
Iene

te inol.
e lemorete
turus eſtz
tianis eten⸗
ido nelnun
s behtuuti
0. . . †
eſus tribl.
voluntitels
läſti eun.
ſſti eun in
dinigſl⸗
Snam El
untäte,
Ppiſcone

muarttuſt
e nobisent⸗
kcittit:
oanzulte
pöntſe⸗
colnpalſch
nobis g⸗
t: indt
in& Nin
yltia ton⸗
t: Matient
emur, AA
welttinn 1i

latiinmalg.

lamgunmf.
nt. od.
intes hulen
i4poinen
obisbeteil
oniloe
induit
hann puleh.
caput en
Omind. 1D
Au lnt.
Ulumn. 1

enit
A

Uahll

lt
Mopſh’.

Converſione Doctoôris Géntium.

aceéſſit ad prineipem Sacerdotum,
& pétiit ab eo epiſtolas in Dama-
icum ad ſynagogas: ut ſi quos inve-
niſſet hujus viæ viros, ac mulieres,
vinctos perduceret in Jeruſalem.

Grégie Dockor Paule mores in-
rue,
Et noſtra tecum pectora in cœlum
trahe: .
Velata dum meridié cernat Fides,
Et ſolis inſtar ſola regnet Charitas.
Sit Trinitati ſempitérna gloria,
Honor, potéſtas, atque jubilàtio,
In unitate, quæ gubernat omnia,
Per univerſa æternitatis ſæcula.
Amen.
Tu es vas electiònis ſanctePaule
Apoſtole. Prædicator veri-
tatis in univerſo mundo.

Vade Anania, & quære Saulum:
ecce enim orat: quia vas electioônis
eſt mihi, ut portet nomen meum
coram Seéntibus, & Régibus, &
filiis Ifrael.
Eus, qui univerſum mundum
