univerſitatis perfectione ſolidatur.
Paucitas diérũ meorum finiétur
Previ: dimitte me Domine, ut
plangam päaululũ dolorem meum,
„Antequã vadam ad terram tene-
broſam, &opeêrtam mortis caligine.
Manus tuæ Dne fecérunt me,
& plasmavérunt me totum in cir-
cuitu, & ſic repéntè præcipitas
me? Antequam.

Uia verò monas décies multi-
plicata in denarium duúcitur,
denharius per ſemetipſum ductus in
centenaârium dilatatur, qui rurſus
per denarium ductus, in millena-
rium ténditur: cùm ab uno inci-
pimus, ut ad millenarium venia-
mus, quid hoc locò unius appella-
tiône;, niſi benèe vivendi initium,
quid millenarii numeri amplituùdi-
ne, niſi ejusdem bonæ vitæ perfeé-
ctio deſignatur? Cum- Deo autem
contendere, eſt, non ei tribuere,
ſed ſibi gloriam ſuæ virtùúùtis arro-
gare. Sed ſanctus vir conſpiciat,
quia & qui ſumma jam dona per-
cépit, ſi de accéptis extollitur,
cuncta quæ accéperat, amittit.
. Non abſcondas me Düne à facie
ua; manum tuam longè fac à me:
Et formido tua non me tèrreat;
7, Coôrripe me Domine in miſeri-
côrdia, non in furoôre tuo, ne
fortè ad nihilum rédigas me. Et.
1oria Patri. Ec.
. Vi. Quis mihi tribuat; ut in
Inféerno prôtegas me, & abſcon-

& consumpti ſunt abs-

das me, donec pertràânſeat furor
tuus Döômine, niſi tu, qui ſolus
es Deus ? Et conſtituas mihi
tempus, in quo recordéris mei.
„ Numquid ſicut dies hominis,
dies tui „ ut quæras iniquitatem
meam, cùm ſit nemo;, qui de ma-
nu tua poſſit eruere? Et.
Duo Séraphim clamabant
alter ad alterum: &Sanctus, San-
Rtus, Sanctus, Dominus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui
teſtimônium dant in cœlo, Pater;
Verbum, & Spiritus ſanéctus; & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
Sloria Patri. Plena.
F E RIA SECUVND A.
De libro Job. Si 2 p. 27
Abadidit quoque Job, aſsumens
parabolam ſuam, & dixit: vi-
vit Deus, qui abſtulit judicium
meum, & Omnipotens, qui ad ama-
ritůdinem adduxit animam meam.
Quia donec ſupereſt, halitus in me,
& Spiritus Dei in naribus meis, nõ
loquéntur labia mea ini quitatem,
nec lingua mea meditabitur men-
dacium. Abſit à me, ut juſtos vos
eſſe jdicem: donec deficiam, non
recédam ab innocéntia mea.
Verſa eſt. 488.

Uſtificatiénem meam, quam cœ-
pi tenére ,non déſeram: neque
enim reprehéndit me cor meum in
omni vita mea. Sit ut impius;, ini-
micus meus, & adversarius meus,
quaſi iniquus. Quæ eſt enim ſpes
hypéôcritæ, ſi avaré rapiat, & non li-
beret Deus animam ejus? Numquid
Deus audiet clamorem, ejus, cum
venerit ſuper eum angùſtia? Aut
pôterit in Omnipotente delectari,
& invocare Deum omni tempore?
g. Utinam. 488.

Océbo vos per manum Dei,
quæ Omnipôotens habeat, nec
abſcondam. Ecce vos omnes no-
ſtis, & quid ſine cauſa, vana loqui-
mini: Hæc eſt pars hominis impii
apud Deum, & heæreditas violen-
trum , quam ab Omnipoténte
ſuscipient. Si multiplicati fue-
rint filii ejus, in gladio erunt, &
nepéôtes ejus, non ſaturabuúntur
pane., Qui réliqui fuerint ex,éo,
ſepeliéntur in interitu, & viduæ
illius non plorabunt.

uare detraxiſtis. 488.

V R

geie
Des loc⸗

4

loguitur:
ur aur.
pencetr
tione ejus
Mir cole
nzchopret
Incutn

On ad
DlMIrimn
Dlo ea va
Mentla no
utione
ientia d
titur ei t
tincturx
Unde erge
ettlocus
ttt d dcu
Nolneres
tio & mor
ſtis audiy
kaucit

BEudin
noyit
Anes mune
Inr ſube
telt Vent
Pendit in
Atpluxij
lonantibu

E
☛
=
S S
E
S
E.-

ctos re
Knhſtn
8 In dolo
Akkiter
iitrtem
Quis

Ommmis ten

lit ud
Squladn
litus i
lbus

F E RI A TERKRTIA.
De libro Job.

SAientla ubi invenitur? & quis
O₰ eſt locus intelligéentiæ? Neſcit
homo prétium ejus, nec invenitur
in terra ſuaâviter vivéntium. Abyſ-
ſus dicit: Non eſt in me: & mare
loquitur: Non eſt mecum. Non da-
bitur aurum obrizum pro ea; nec
appendétur argéntum in comuta-
tiône ejus, Non conferétur tinctis
Indiæ colôribus, nec lapidi ſardo-
nycho pretiosiſſimo, vel ſapphiro.
Induta eſt. 488.

On adæquabitur ei aurum vel
vitrum, nec commutabuntur
pro ea vaſa auri. Excelſa & emi-
nentia non memorabuùntur compa-
ratione ejus: trähitur autem sa
piéntia de occùltis. Non adæqua-
itur ei topazius de &αthiéôpia,nec
tincturæ mundiſſimæ componétur.
Unde ergo ſapiéntia venit? & quis
eſt locus intelligéntiæ? Abſcoôndita
eſt ab culis omnium vivéntium,
volucres quoque cœli latet. Perdi-
tio & mors dixerunt: Auribus no-
ſtris audivimus famam ejus.
Paucitas diérum. 489.

Eus intéelligit viam ejus, & ipſe
novit locum illius. Ipſe enim
fines mundi intuétur, & omnia,
quæ ſub cœlo ſunt, réſpicit. Qui
fecit ventis pondus, & aquas ap-
péndit in mensúra. Quando pone-
bat pluviis legem, & viam procéllis
ſonantibus, tunc vidit illam, &
enarravit, & præparavit, & inve-
ſtigavit. Et dixit hömini: Ecce ti-
mor Dômini, ipſa eſt ſapiéntia: &
recédere à malo, intelligéntia.
Non abſcondas. 489.
F ER I A Q.UAR T A.
De libro Job.
Epigi foœdus cum ôculis meis, ut
ne cogitarem quidem de Virgi-
ne. Quam enim partem habéret in
me Deus déſuper, & hæreditatem
Omnipotens de excélſis? Numquid
non perditio eſt iniquo, & aliena-
tio operantibus injuſtitiam: Non-

ne ipſe conſiderat vias meas, &

cunctos greſſus meos dinumerat:
Si ambulavi in vanitâte, & feſtina-
vit in dolo pes meus: appéndat me
in ſtatéra juſta, & ſciat Deus ſim-
plicitatem meam.
Quis mihi. 489.

493

I declinavit greſſus meus de via
& ſi ſecutum eſt culos meos
cor meum, & ſi mânibus meis ad-
hæſit macula, ſeram, & alius come-
dat, & progénies mea eradicétur-
Si decèptum eſt cor meum ſuper
muliere, & ſi ad ſtium amici mei
inſidiatus ſum : ſcortum altérius
ſit uxor mea, & fuper illam incur-
ventur alii. Hoc enim nefas eſt, &
iniquitas maxima. Ignis eſt usque
ad perditionem dévorans, & m-
nia eradicans genimina,
Utinam. 489.
I contempfſi ſubire judicium eũ
ſervo meo & ancçilla mea, cùm
disceptarent advérſum me. Juid
enim faciam cùm ſurréxerit ad ju-
dicàndum DeusiEt cum quæsierit;
quid reſpondébo illi? Numquid no
in ùtero fecit me, qui & illum ope-
ratus eſt: & formavit me in vulva
unusesi negavi, quod volébant, pau-
péribus, & culos viduæ expectare
feci. Si comédi buccellam meam
ſolus, & non coméedit pupillus ex
ea: qui ab infantia mea crevit me-
cum miſeratio: & de utero matris
meæ egréſſa eſt mecum.
Quare detraxiſtis. 489.
F E R I A QUINT A.
De libz0 Jal 1
Eſpondens autem Dominus Job
R de túrbine dixit: Quis eſt iſte
invölvens ſententias ſermonibus
imperitis: Accinge ſicut vir lum-
bos tuos: interrogabo te, & re-
ſpönde mihi. Ubi eras, quaândo
ponébam fundamenta terræ: indi-
ca mihi ſi habes, intelligéntiam.
Quis pôſuit mensuras ejus, ſi no-
ſti? vel quis teténdit ſuper eam
lineam? Super quo baſes illius ſo-
lidatæ ſunt,: aut quis demiſit lapi-
dem angularem ejus, cùm me lau-
darent ſimul aſtra matutina, & ju-
bilarent omnes filii Dei.
Si bona. 489.

Uis conclúſit ôſtiis mare »„
quando erumpébat quaſi de
vulva procédens: cùm poônerem
nubem veſtimentum ejus; & cali-
gine illud quaſi pannis infantiæ
obvoôlverem Circumdedi illud ter-
minis meis, & poôſui vectẽ & oſtias
& dixi: Usque huc vénies, & non
procédes amplius „ & hic confrin-
ges tumentes flucktus tuos. Nunz-

4 um præcepi
quid poſt ortum tuum pr di Ppiſt

ilu⸗

49.
dildeeld „ & oſtendiſti aurôræ lo=
cum ſuum? Et tenuiſti concutiens
extréma terræ, & excuſsiſti impios
ex ea?
Antequam comedam. 490.

Eſtituétur ut lutum ſignaculum,
& ſtabit ſicut veſtimentum. Au-
feretur ab impiis lux ſua, & bra⸗
chin excélſum confringétur. Num-
quid ingréſſus es profunda maris, &
in noviſſimis, abyſſi deambulaſti?
Numquid apertæ ſunt tibi portæ
mortis, & oſtia tenebrôſa vidiſti:
Numquid conſideraſti latitudinem
terræ indica mihi, ſi noſti omnia,
in qua via lux habätet, & tenebra-
rum quis locug ſit, ut ducas unum-
quodque ad terminos ſuos, & in-
télligas sémitas domus ejus.
Quare detraxiſtis. 490.
F E R I A S E X T A.
De libro Job.

D Eſpondens autem Dôminus Job
de turbine, digit: Accinge ſicut
vir lumbos tuoszinterrogabo te, &
indica mihi. Numquid irritum fa-
cies judicium meum, & condemna-
bis me,ut tu juſtificéris? Et ſi habes
brachiũ ſicut Deus, & ſi voce ſimili
tonas? Circumda tibi decoôrem & in
ſublime erigere; & eſto glorioſus,
& ſpeciòôſis induere véſtibus.
Induta eſt. 490.
Iſpérge ſuperbos in furôre
tuo, & reſpiciens omnem ar-
rogäntem humilia. Réſpice cun-
ctos ſupérbos, & confuùnde eos,
& coôntere impios in loco fue.
Abſconde eos in pùlvere ſimul, &
facies eòrum demérge in foveam,
& ego confitébor, quod ſalvare te
poſſit déxtera tua. Ecce Béhemoth,
quem feci tecum „ fœnum quaſi
bos comedet. Fortitudo ejus in
lumbis ejus „ & virtus illius in
umbilico ventris ejus.
Paucitas diérum. 490.

D Efſpondens autem Job Domi-
E noO: dixit: Scio, quia omnia po-
tes, & nulla te latet cogitatio.
uis eſt iſte, qui celat consilium
eue ſciéntia? ideo inſipienter
locutus ſum, & quæ ultra modum
excéderent ſciéntiam meam. Audi
& ego loquar: interrogabo ie, &
reſponde mihi. Auditu auris audivi
te, nunc aut oculus meus videt te.
Idcircò ipſe me reprehéndo, & ago

pœniténtiam in favilla & cinere.
Non abſcoôndas me. 490.
5 A BB A I O.
De libro job.

Poquam autem locutus eſt Dé-
minus verba hæc ad Job; dixit
ad Eliphaz Themanitem: Iratus
eſt furor meus in te, & in duos
amieos tuos; quôniam non eſftis
locúti coram me rectum, fſicut
ſervus meus Job. Sumite ergo vo-
bis ſeptem tauros, & fſeptem arlie-
tes, & ite ad ſervum meum job,;
& offerte holocauſtum pro vobis:
Job autem ſervus meus orabit pro
vobis; faciem ejus ſuscipiam, ut
non vobis imputetur ſtultitia, ne-
que enim locuti eſtis ad me recta,
ſicut ſervus meus Job.
4⁸9.

Biérunt ergo Eliphaz Themani-
tes „ & Baldad Suhites, & So-
phar Naamathites, & fecérunt ſic-
ut locuútus fúerat Dominus ad eos,
& ſuscepit Dôminus faciem Job;
Dôminus quoque converſus eſt ad
Ppœniténtiam Job, cùm oraret ille
pro amicis ſuis. Et addidit Domi-
nus omnia, quæcumque füuùerant
Job, duplicia. Venérunt autem ad
eum omnes fratres ſui, & univerſæ
ſorores ſuæ, & cuncti, qui noverant
eum priùs, & comedérunt cum eo
panem in domo ejus, & movérunt
super eum caput, & conſolati ſunt
eum ſuper omni malo, quod intu-
lerat Dominus ſuper eum: & de-
dérunt ei unusquisque ovem unam
& inaurem auream unam.

Ominus autem benedixit no-
vihmis Job magis quàm prin-
cipio ejus. Et facta ſunt ei quatu-
ordecim millia ovium, & ſex mil-
lia camelorum, & mille juga boum
& mille aſinæ. Et fuérunt ei ſep-
tem filii & tres filiæ. Et vocavit
nomen unius Diem, & nomen
ſecùndæ Caſſiam, & nomen teértiæ
Cornuſtibii. Non ſunt autem in-
ventæ mulieres ſpecioſæ, fſicut fi-
liæ Job in univérſa terra: deditque
eis pater ſuus hæreditatem inter
fratres earum. Vixit autem Jo0
bPoſt hæc centum quadraginta an-
5 „ & vidit filios ſuos, & filios
Hliorum ſuorum usque ad quartam
generationem, & mortuus eſt ſe-
nex,; & plenus dierum.
. 5AB-

2

Netemin
Gelparen
Aictam ſu
00 M

ſi ducit
rohben

captus et

lekis Afli
en poſt

Geseruit

terat,

tibus,
impertir
Omnibus
tamen P
beto
bropeni

tette gel,

ni

Netem
Darentur
tam fum
truis ſuſt
Omm
ſunt, 5
in & ve⸗
memento

Enigr
)vitul
Kcerathe
fonsorti⸗
ſeruſalen
bi adora
Uiprimi
eliter ot
no prosel
let omnet
is ſimlli
Duerulus
n eſlet
ſe tribu ſ
Momen ſan
Onſanti
line
Omni
dete 1
ttinon
lo de
lie Inqun
a ſunt

drintate

lr K
t g
b
ditlztil
Pbgt
ten Ie
E inc⸗
An none

m Pofr
eus oth⸗

Razrhen
Ehltes) d
fecerun

nwerlustei

cünrotae!
1.

Leunn,
Peoſen⸗
unann.

à½ A B B A T O.

Ne reminiſcaris Die delicta mea,
vel parentum meorum: neque vin-
dictam ſumas de peccatis meis.
DO MINIC⁊JA III.

Incipit liber Tobiæ.

Obias ex tribu & civitate Néph-
thali (quæ eſt in ſuperioribus
Galilææ fſupra Naaſſon: poſt viam
uæ ducit ad occidéntem, in ſini-
ſtro habens civitatem Sephet) cùm
captus eſſet in diébus Salmanaſar
regis Aſſy riorum, in captivitate ta-
men poſitus, viam veritatis non
deseruit: ita ut omnia, quæ habére
poterat, quotidie concaptivis fra-
tribus, qui erant ex ejus genére,
impertiret. Cumque eſſet junior
omnibus in tribu Néphthali, nihil
tamen puerile geſſit in pere.
Peto Dñe, ut de vinculo im-
Propériji hujus absolvas me, aut

certè deſuper terram eripias me:

Ne reminiſcaris delicta mea, vel
paréntum meôrum, neque vindi-
tam ſumas de peccatis meis: quia
eruis ſuſtinentes te Domine,
g. Omnia enim judicia tua juſta
funt, & omnes viæ miſericôr-
dia & véritas: & nunc Doômine
meménto mei. Ne.

Enique cùm irent omnes ad
vitulos aureos, quos Jeroboã
féêcerat RexIſrael, hic ſolus fugièbat
consortia omniunnſed pergébat in
Jerúſalem ad templum Domini, &
ibi adorabat Dim Deum Iirael, om-
nia primitiva ſua, &décimas ſuas fi-
déliter offerens, ita ut in tértio an-
no prosélytis & advenis miniſtra-
ret omnem decimationem. Hæc &
his ſimilia ſecundùm legem Dei
puérulus obſervabat. Cùm veròo fa-
ctus eſſet vir, accépit uxéêr Annam
de tribu ſua, genuitque ex ea filiũ,
nomen fuum imponens ei,; quem
ab infantia timére Deum dôcuit,
& abſtinere ab omni peccato.
de. Omni témpore bénedie Deum,
& pete ab eo, ut vias tuas dirigat:
* Et in omni témpore consilia tua
in ipſo permaneant.
Inquire, ut facias, quæ pla-
cita ſunt illi in veritate, & in to-
ta virtute tua. Et in omni.

495
Gitur cùm per captivitâtem de-
veniſſet cum uxoôre ſua, & filio in
civitatem Niniven cum omni tribu
ua („cum omnes éderent ex cibis
Gentilium) iſte cuſtodivit animam
ſuam, & numquam contaminatus
eſt in eſcis eorum. Et quoniam
memor fuit Domini in toto corde
ſuo, dedit illi Deus gratiam in
conſpéctu Salmanaſar Regis: & de-
dit illi poteſtatem, quocumque
vellet ire, habens libertatem, quæ-
cumque facere voluiſſet. Pergebat
ergo ad omnes; qui erant in capti-
vitãte, & mênita ſalutis dabat eis.
Memor eſto fili, quoniam pau-
perem vitam gérimus: & Habebis
multa bona, ſi timuúeris Deum,
In mente habéto eum, & cave»
ne quando prætermittas præcepta
ejus. Habébis. Gloôria, Habébis.

Sermo ſancti Leonis Papæ,

SCio quidem, dilectiſſimi, pluri-
) mos veſtrùm ita in iis, quæ ad
obſervaàntiam Chriſtianæ fidei pér-
tinent, eſſe devoôtos, ut noſtris co-
hortationibus nõ indigeant admo-
neri. Quod enim dudum & tradi-
tio decrévit, & conſuetúdo firma-
vit, nec exuditio ignôrat, nec pietas
prætermittit. Sed quia Sacerdota-
lis officii eſt, erga omnes Eccléſiæ
filios curam habére commúnem »„
in id quod & rudibus proſit & do-
ctis, quos ſimul diligimus, pari-
ter incitamus, ut jejunium, quod
nobis séptimi menſfis recùrſus in-
dicit, fide alacri per caſtigationem
animi & corporis celebrémus.
Sufficiébat, nobis paupértas no-
ſtra, ut divitiæ computaréntur:
numquam fuiſſet pecuùnia ipſa, pro
qua misiſti filin noſtrum: *& Ba-
culum ſenectuùtis noſtræ. Heu
me fili mi; ut quid te miſimus pe-
regrinari, lumen oculoôrum noſtroô-
rü? Baculu. —
Dedò enim ipſa continéntiæ ob-
Aſervantia quatuor eſt aſſignâta
témporibus, ut in idipſum totius
anni redeunte decurſu, cognosce-
rémus; nos indeſinenter, Ppurifica-
tionibus indigére: ſempérque eſſe
niténdum, dum hujus vitæ va-
rietate jactamur, ut peccatum, quod
fragilitate carnis & cupiditatum
pollutione contrahitur; jcjüniis
atque

96
atqhe eleemòôſynis deleàtur. Eſu-
riamus päaululum, dilectiſſimi, &
aliquantulum, quod juvandis poſ-
ſit prodéſſe paupéribus, noſtræ
conſuetúdini ſubtrahamus.
g. Benedicite Deum coœli, & cora
omnibus viventibus cöfitémini ei:
e Quia fecit vobiscum miſericor-
diam ſuam. y. Ipſum benedici-
te, & cantate illi: & enarrate
omnia mirabilia ejus. Quia.

Electétur cõſciétia benignôrũ
frúctibus largitatis: & gaudia
mibuens; quo es lætificandus, acci-
pies. Diléctio proximi, diléctio Dei
eſt, qui plenitüdinem legis & Pro-
phetarumrin hac geminæ charitatis
unitate cõſtituit, ut nemo ambige-
ret, Deo ſe offérre, quod homini co-
tuliſſet, dicénte Dño Salvatôre, cùm
de aléndis juvandisque pauperibus
loquerétur: Quod uni eorum feci-
ſtis, mihi feciſtis. Quaärta igitur &
ſextaFeria jejunémus: Sabbato verò
apud beatü Petrum Apoôſtolum vi-
gilias celebrémus, cujus nos méri-
tis & orationibus crédimus adju-
vandos, ut miſericòrdi Deo jejúnio
noſtro & devotiòne placeamus.
Tempus eſt, ut revértar ad eum,
qui miſit me: * Vos autẽ benedici-
te Deum, & enarrate omnia mira-
bilia ejus. Confitemini ei co-
ram omnibus viventibus, quia fecit
vobiscum miſericordiam ſuã. Vos.
Glôria Patri. Vos.
Tribulatiônes civitätũ audi-
Vimus, quas paſſæ ſunt, & deféci-
mus: timor & hebetúdo méntis
cécidit ſuper nos, & ſuper liberos
noſtros: ipſi mötes nolunt recipere
fugam noſtram: & Domine miſe-
rére. . Peccaàavimus cum patri-
bus noſtris, injuſtè égimus, ini-
quitatem fécimus. Domine.
gi. viii. Duo Seraphim clamabant
alter ad alterum: & Sanctus, San-
us, Sanctus, Dominus Deus Sa-
baoth : Plena eſt omnmis terra
16ria ejus. Tres ſunt, qui te-
imonium dant in colo, Pater,
Verbum, & Spiritus ſanctus; &
hi tres unum ſunt. Sanctus.
Gloôria Patri. Plena.

X i A ⁸ E CG UN D A.
De libro Tobiæ.

Oſt hæc vero, cùm eſfſet dies

feſtus Dômini, & factum eſſet

prandium bonum in domo Tobiæ,
dixit Filio ſuo: Vade, & adduc
aliquos de tribu noſtra, timénces
Deum, ut epuléntur nobiscu. Cum-
que abiiſſet, reveérſus nuntiavit ei,
unum ex filiis Iſrael jugulatum ja-
cêre in platéa. Statimque exiliens
de accubitu ſuo;, relinquens pran-
dium jejünus pervenit ad corpus»
tollénsque illud portavit ad domu
ſuam occultè, ut dum ſol occubuiſ-
ſet, caute ſepeliret eum.
Peto Domine. 405.

Rguébant autem eum omnes
proximi ejus, dicentes: Jam
hujus rei cauſa intérfici juſſus es,
& Vix effugiſti mortis imperium;
&,iterùm ſepelis mortuos'sed To-
bias plus timens Deum, quàm Re-
gem, rapiebat corpora occisorum,
& occultabat in domo ſua, & méè-
diis nocéctibus ſepeliébat ea. Con-
tigit autem, ut quadam die fatiga-
tus à ſepultùra, veniens in domum
ſuam;, jactaſſet ſe juxta parietem,
& obdormiſſet, & ex nido hirundi-
num dormiénti illi calida ſtercora
inciderẽt ſuper oôculos ejus, fierét-
que cæcus. Hanc auté tentationem
ideo permiſit Dñs evenire illi, ut
pôſteris darétur exémplum patien-
tiæ ejus, ſiçut & ſancti Job.
Omni tempore. 495.

Am cùm ab infantia ſua ſem-
„N per Deum timuerit, & man-
dàta ejus cuſtodierit non eſt con-
triſtatus contra Deum, gund plaga
cæcitatis evénerit ei, fed imobilis
in Dei timôre permanſit, agés gra-
tias Deo, omnibus diebus yvitæ ſuæ-
Nam ſicut beato Job inſultabant
Reges;, ita iſti parentes & cognati
ejus irridebant vitã ejus, dicentes:
Ubi eſt ſpes tua, pro qua eleemoſy-
nas & ſepulturas faciébas: Tobias
verò increpabat eos; dicens: Nolite
ita lôqui, quoniam filii Sanctoôrum
ſumus & vitam illam exſpecétàmus,
quam Deus daturus eſt his, qui fi-
dem ſuam numquã mutant ab eo.
Memor eſto. 495.
A T E RT I A-
De libro Tobiæ.

Nna vero uxor ejus, ibat ad
opus textrinum quotidie,
de labore manuum ſuarum viétum,
quem conſequi pôterat, deferébat.
Unde factum eſt, ut hœdum ca-
pra-

nrum
Cujus en
ius audit
furtivus
ſuis gui
le ex für
dufici

D hæ
dit:
Pes tua
(dappar
Mujuscem
ei. Tunc
Uit orare
ſtnsd es Di
jut ſunt
COtdia, 8
nunc D0
e vindte
neis, n
Mea, vel
Benecd
Von

epti
ms in din
tem & m
in imnpro)
us, In gl
unne Dom
Quia non
Cepta tuah
Eerlter cor
Cündum ve
Dritum
ihi mori

Tem
IIXY

eckid ſar

Nillota
e turba.
le attuli
entem ſpi
lommulta e

Amon
leenen

oloecdhe
uun
4

kumn Onn

tentullu
nleili

prarum accipiens detulifſet domi.
Cujus cum vocem balantis vir e-
jus audiſſet, dixit: Vidéte, ne fortè
furtivus ſit; réddite eum déminis
ſuis, quia non licet nobis aut ede-
re ex furto aliquid, aut contingere.
Sufficiébat nobis. 495.

D hæc uxor ejus iràta reſpén-
dit: Manifeſtè vana facta eſt
ſpes tua, & eleemôſynæ tuæ mo-
dò apparuérunt. Atque his & aliis
hujuscemodi yerbis exprobrabat
ei. Tunc Tobias ingemuit, & coœ-
pit oràre cum lacrymis, dicens: Ju-
ſtus es Die; & omnia judicia tua
juſta ſunt, & omnes viæ tuæ miſeri-
côrdia, & yéritas, & judicium. Et
nunc Dômine memor eſto mei, &
ne vindictam ſumas de peccatis
meis, neque reminiſcaris delicta
mea;, vel paréntum meòôrum.
g. Benedicite. 496.
— UVoniam non obedivimus præ-
ceptis tuis,, ideo traditi ſu-
mus in direptionem, & captivita-
tem, & mortem, & in fabulam, &
in impropérium omnibus nationi-
bus, in quibus diſpersiſti nos. Et
nunc Domine magna „judicia tua,
quia non égimus ſecúndum præ-
ceêpta tua, & non ambulavimus ſin-
cériter coram te. Et nunc Düe ſe-
cundùm voluntatem tuam fac me-
cum, & præcipe in pace récipi
ſpiritum meum: éxpedit enim
mihi mori magis; quàm vVivere.

v. Tempus. 496.
QUART A

FERIA
Leédcio ſancti Evangelii ſecundàùm
Marcum.

de turba, dixit ad Jeſum: Magi-
er, attuli filium meum ad te ha-
entem ſpiritum mutum. Et réliq.
Homilia venerabilis Bedæ Presbyt.

IX illo témpore: Reſpéòndens unus
ſt

Æπmoniacum hunc, quem de-
ſcendens de monte Dominus
anayit, Marcus quidem ſurdum
mutumque, Matthæus verò lunati-
cum fuiſſe commémorat. Signifi-
cat autem eos, de quibus ſcriptum
eſt: Stultus ut luna mutatur. Qui
numquam in eodem ſtatu perma-
nentes, nunc ad hæc, nunc ad illa
vitia mutati, creſcunt atque decré-
cunt. Qui muti ſunt, non confi-
téndo fidem: ſurdi, nec ipſum ali-

quatenus veritatis audiéndo .
moônem. Spumant autem, cùm ſtul-
titia tabéſeunt. Stultorum namque
& languéntium, atque hebetum
eſt, ſpumas ſalivàrum ex ore di-
mittere. Strident dentibus, cùm
iracundiæ furore flamméſcunt: areſ-
cunt, cuùm ôtio torpénte languéſ-⸗
cunt, & nulla virtuútis induſtria
confortati enerviter vivunt.
Tribulationes civitatum audivi-
Hius, quas paſſæ ſunt, & defecimus,
timor & hebetudo mentis cêcidit
ſuper nos, & ſuper liberos noſtros:
ipſi montes nolunt recipere fugam
noſtram: -à Domine miſerére.
Peccâvimus cum patribus no-
ſkris, injuſté égimus, iniquitatem
fécimus. Domine.
₰ Uèòd autem ait: Et disit Qifek
pulis ſuis, ut ejicerent illum;
& non potuérunt: laténter Apo-
ſtolos accuſat, cùm impoſſibilitas
curandi, intérdum non ad imbe-
cillitatem curantium, ſed ad eo-
rum, qui curandi ſunt, fidem refe-
raturä dicénte Dño: Fiat tibi ſecun-
dùm fidem tuam. Qui reſpondens
eis, dixit: O generatio incrédula,
quamdiu apud vos ero: quamdiu
vos patiar? Non quod tædio ſu-
peraãtus ſit ‚manſuétus ac mitis „»
qui non apéruit ſicut agnus coram
tondente es ſuum, nec in verba fu-
rôris erupit; ſed quòd in ſimilitù-
dinem medici, ſi ægrôtum videat,
contra ſua præcépta ſe gérere, di-
cat: Usquequò accédam ad do-
mum tuam? quousque artis meæ
perdam indúſtriam, me aliud ju-

bente, & te aliud perpetrante?

Omni témpore bénedic Deum:
& pete ab eo, ut vias tuas dirigat;
Et. in omni témpore consilia
tua in ipſo permaâneant.
Inquire; ut facias, quæ plâcita
ſunt illi in veritate, & in tota vir-
tute tua. Et. .
T dixit illis „Hoc genus in
„„nullo poteſt exire, niſi in ora-
tiône & jejunio. Dum docet Apô-
ſtolos, quoòmodo dæmon nequiſſi-
mus débeat expelli, omnes inſti-
tuit ad vitzm: ut ſcilicet novéri-
mus;, gravifſima quæ que vel im-
mundôrum ſpirituum, vel homi-
num tentaménta; jejuniis & bra-
tionibus eſſe ſuperanda: iram quo-
que Doômini, cum in ultionem no-
ſtrorum icélerum fuerit accenſa ,
hoc remédio ſingulari poſie pla-
I 1 car'.

98
cali. Jejùnium autem gene .
non ſoluùm ab eſcis, ſed à cunctis
illécebris, abſtinére carnalibus ,
imo a ômnibus vitiorum conti-
nére ſe paſſionibus. Sic & oratio
generalis non in verbis ſolùm eſt,
quibus divinam clementiam invo-
camus, verùm étiam in omnibus,,
quæ in obséquium noſtri Condité-
ris fidei devotiene gerimus. „
. Memor eſto fili, quoniam pau-
perem vitam geérimus: Habébis
multa bona;, ſi timueris Deum.
In mente habéto eum, & caye,
uando prætermittas præcepta
bedi „ S 160ria,. Habébis.

us dæmoniéôrum in nullo

poteſt exire: niſi in oratione &

jeinnio.
Aſericôrdiæ tuæ remédiis, quæ-
Humus Domine; fragilitas no-
ſtra ſubsiſtat: ut, quæ ſua conditiô-
e atteritur, tua clementia Iepare-
ux. Per Doôminum.

F E R I) A Q U IN T A.
De lib. Tobiæ.
caâvit ad ie Tobias filium ſu-
um, dixitque ei: Quid poôſſumus
dare viro iſti ſancto, qui venit te-
cum: Reſpondens Tobias, dixit
patri ſuo: Pater, quam mercedem
dabimus ei? aut quid dignum po-
terit eſſe beneficiis ejus? Me duxit,
&,reduxit ſanum, pecûniam à Ga-
bélo ipſe recépit, uxorem ipſe me
habére fecit, & dæmonium ab ea
ipſe compeſcuit, gaudium parénti-
bus ejus fecit,me ipſum à devora-
tione piſcis eripuit, te quoque vi-
dére fecit lumen cœli, & bonis
ômnibus per eum repléti ſumus.
uid illi ad hæc potérimus dignů
dare: Sed peto te,pater mi, ut ro-
ges eum, ſi, forte dignabitur medie-
tatem de omnibus, quæ allata ſunt,
ſibi aſsumere.
Peto Domine. 495.
T vocantes eum;, pater ſcilicet
& filius, tulérunt eum in par-
tem: & rogare cœpeérunt, ut dig-
narétur dimidiam partem omni-
um, quæ attuùlerant;, acceptam ha-
bere. PTunc dixit eis occulté: Bene-
dicite Deum cœli, & coram omni-
bus vivéntibus confitémini ei, quia
fecit vobiscũ miſericordiam fuam.

generâle eſt, Etenim ſacraméntum Regis abſcon-

dere bonum eſt: pera autem Dei
revelare, & confitéri, honorificum
eſt. Bona eſt oratio cum jejunio,
eleemôſyna magis, quam thesâuros
auri recéôndere, quôniäã eleemoôſyna
à morte liberat, & ipſa eſt, quæ pur-
gat pecçcaãta, & facit invenire mi ſe-
ricôrdiam, & vitam ætérnam. Qui
autem faciunt peccatum & iniqui-
tàtem, hoſtes ſunt animæ ſuæ.
Omni tempgre. 425.

Aniféſto ergo vobis verita-
Ltem, & non abſcôndam à
vobis occùltum ſermônem. Quândo
orabas cum lacrymis, & ſepeliebas
moôrtuos, & derelinquébas pran-
dium tuum, & mortuoôs abſcondé-
bas per diem in domo tua, & no-
te ſepeliébas eos, ego obtuli ora-
tionem tuam Dômino. Et quia ac-
céptus eras Deo, necéſſe guir ut
tentatio probaret te. Et nunc mi-
ſit me Dñs, ut curarem te, & Sa-
ram uxôrem filii tui à dæmonio
liberarem. Ego enim ſum Raphael
Angelus, unus ex ſeptem, qui aſtaà-
mus ante Dominum. Cumque hæc
audiſſent, turbati ſunt, & tremen-
tes cecidérunt ſuper terram in fa-
ciem ſuam. Dixitque eis Angelus
Pax vobis, nolite timere.
Memor eſto. 495.
F E K I A S E X T A.

éi ſancti Eyangélii ſegundàùm
Lucam. 40 V. 7. t
IN illo témpore: Rogabat Jeſum
quidam de Phariſæis, ut mandu-
caret cum illo. Et ingréſſus domũ
Phariſæi diſcubuit. Et réliqua.

17

Homilia S. Gregori Papg. r.

Uem Phariſæus de falsa juſti-
tia præsumens, niſi Judai-
cum pé⁶pulum; quem peccatrix
mülier ad veſtigia Domini ve-
niens & plorans, niſi conveérſam
Gentilitatem designat? Quæ cum
alabaſtro venit, unguentum fudit,
retrò fecus pedes Domini ſtetit.,
lacrymis pedes rigavit, capillis
terſit, eosdemque;, quos infundé-
bat, & tergébat, pedes oſculari non
deſtit. Nos ergo, nos illa mulier
expreſſit, ſi toto corde ad Domi-
num poſt eam
ejus pœniteéntiæ luctus imitémur.
Quid namque unguénto; ‚niii bo-

næ odor opinionis exprimitur 2
Ua de-

peccàâta redeämus, iI.

Unde 5
ocdor ſi
uffi
ſtta, u
numqus
ua mis
culum ſ.
me fli n
regrinar
um? Ba

Poſttie,
Eed ſi ad
Deccata
cus ped
ſtigia 8
bamus.

membus
nis aftech
ejusinttr
1 eorum
mus.

Denee
ILum omnm
mini ei:
Illerico⸗
enedicit
Ute omn

Aplllt

Pumn
gidus
etiam e
uunt,
mens pe
t etlan
doloris
cmis
caplllis
ue Mox
tur, ſeq
Uüperiinn
dk, Kn⸗
en dolo
Itrindo
Ihinimè 4

Unde & Paulus dicit: Chriſti bonus
odor ſumus Deo in omni loco.
Sufficiebat nobis paupertas no-
ſtra; ut divitiæ computaréntur:
numquam fuiſſet pecunia ipſa, pro
qua misiſti filium noſtrum. Ba-
culum ſenectuútis noſtræ. Heu
me fili mi; ut quid te miſimus pe-
regrinari, lumen oculôrum noſtrô-
tum? Baculum.,
I ergo tecta pera àgimus, qui-
Qbus opiniônis bonæ odéôre Ec-
cléſiam reſpergamus, quid in Dô-
mini corpore, niſi unguentum
fündimus? Sed ſecus pedes Jeſu
mulier ſtetit: contra pedes enim
Dômini ſtétimus, cùm in peccatis
pôſiti ejus itinéribus renitebamur.
Sed ſi ad veram pœniténtiam poſt
peccàta convértimur, jam retrò ſe-
cus pedes ſtamus, quia ejus ve-
ſtigia seqnimur quem impugna-
bamus. Lacrymis mulier pedes
ejus rigat, quod 'nos quoque vera-
citer agimus, ſi quibuslibet ultimis
membris Démini per compaſſio-
nis afféctum inclinamur, ſi Sanctis
ejus in tribulatione compatimur,
ſi eòrum triſtitiam, noſtram puta-
mus. .
Benedicite Deum cœli, & co-
ram omnibus vivéntibus confité-
mini ei;: Quia fecit vobiscum
miſericordiam ſuam., Ipſum
benedicite, & cantate illi: & enar-
ràte omnia mirabilia ejus. Quia.

Apillis ergo pedes Dômini tér-
gimus, quando Sanctis ejus,
juibus ex charitate compatimur,
ctiam ex his„ quæ nobis ſupér-
fluunt, miſerémur: quatenus ſic
mens per compaſſionem doleat,
ut etiam larga manus afféctum
doloris oſtendat. Rigat namque la-
crymis Redemptoôris pedes, ſed
capillis ſuis non tergit, qui utcum-
que proximôrum doloôri compati-
tur;, ſed tamen eis ex his, quæ ſibi
ſupérfluunt, non miſerétur. Plo-
rat, & non tergit; qui verba qui-
dem doléris tribuit, ſed non mi-
niſtràndo, quæ deſunt, vim doloris
minimè abſcindit. Oſculatur mu-
ier pedes, quos tergit: quod
nos quoque plene àagimus;, ſi ſtu-
diôsè diligimus, quos ex largitate
continémus: ne gravis nobis ſit
neceſtitas proximi: ne ipſa nobis
ejns indigéntia, quæ ſuſtentatur,
fiat oncroſa, & cum manus ne-

. 99
ceſsària tribuit, ànimus ² dilectio-
ne torpefeat.
k. Tempus eſt, ut revéêrtar ad eum,
qui miſit me: Wöos auté benedici-
te Deum, & enarrâte omnia mira-
bilia ejus. F. Confitémini ei coram
omnibus vivéntibus, quia fecit vo-
biscum miſericordiam ſuam. Vos.
öria Patri. Vos.

Mülier, quæ erat in civitâte peccâ-
trix, ſtans retrò ſecus pedes Dô-
mini, lacrymis cœpit rigare pedes
ejus, & capillis capitis ſui tergé-
bat, & deoſculabatur pedes ejus »
& unguento unguébat.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut obſervatioônes ſacras
annua devotioône recoléntes, &
côrpore tibi placeamus, & mente.
Per Dominum.

S A B B A T O.
éctiõ ſancti Evangélii ſecundam
Lucam., Lectio 1 Hap. 13
IXN illo témpore: Dicebat Jeſus
turbis hanc ſimilitdinem: Arbo-⸗
rem fici habébat quidam plantatä
in vinea ſua, & venit quærês fructu
in illa; & non invénit. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.
Ominus ac Redemptor noſter
— per Evangélium ſuum aliquan-
do verbis, aliquando rebus l1oqui-=
tur: aliquando aliud verbis, atque
aliud rebus: aliquaàando autem hoc
verbis, quod rebus. Duas étenim
res, ex Evangélio fratres audiſtis:
ficulneam infructuòſam, & mulie-
rem curvam „ & utrique rei eſt
pietas impénſa, Illud autem di-
Xit per ſimilitudinem, iſtud egit
per exhibitionem. Sed hoc ſigniſ-
cat ficulnea infructuoôſa ; quod mu⸗=
lier inclinata: & hoc ficulnea re-
ſervata, quod mulier erecta.
Tribulationes civitatum audivi-
mus, quas paſſæ ſunt, & defecimus;,
timor & hebetú⁴do mentis cecidit
ſuper nos, & ſuper liberos noſtros:
ipſi montes nolunt recipere fugam
noſtram: Domine miſerére.
Peccavimus cum paätribus no-
ſtris, injuſte égimus, iniquitatem
fecimus. Domine.
I 1 2

500

Uid arbor fici, niſi humänam
natúram designat? Quid mulier
inclinata, niſi eamdem natũram
ſigni ficando denuntiat? Quæ & benè
plantata eſt ſicut ficus, & benè crea-
ta ſicut mulier, ſed in culpam pro-
pria ſponte lapſa, neque rucktum
ſervat operationis, neq; ſtatum re-
Gitùdinis. Ad peccatum quippe ex
voluntate corruens, quia fructum
obediéntiæ ferre noluit, ſtatum
rectitdinis amiſit. Quæ ad Dei
ſimilitàdinem condita; dum in
ſua dignitate non perſtitit, quod
plantata, vel crgata fuerat, ſervare
contémpſit. Teêrtio dominus vi-
neæ aꝗ ficúlneam venit, quia natu-
ram generis humani ante legem ,
ſub lege, ſub gratia expectando;,
admonéndo, viſitando requisivit.
Omni témpore benedic Deum,
& pete ab eo; ut vias tuas dirigat:
Et in omni témpore consilia tua
in ipſo permaneant. .
Inquire, ut facias, quæ placita
ſunt illi in veritate, & in tota vir-
tuúte tua. Et in omni.
Enit ante legem, quia per na-
turalem, intelléétum quid unus-
quisque exémplo ſui, qualiter erga
proximum aàgere debuiſſet, inno-
tuit. Venit in lege, quia præci-
piéendo docuit. Venit poſt legem
per gratiam, quia pietatis ſuæ præ-
séntiam exhibéndo monſtravit. Sed
tamen in tribus annis fructum ſe
non inveniſſe conquéritur, quia
quorumdam pravorum mentes nec
inſpirata, lex naturalis corrigit;
nec præcépta erúdiunt, nec,incar-
natiônis ejus miracula convertunt.
Quid verò per cultéôrem vineæ, niſi
Præpoſitorum ordo exprimitur!
Qui dum præſunt Ecgléſiæ, ni-
mirum Dominiceæ vineæ curam
gerunt.
, Memor eſto fili, quôniam pau-
perem vitam gérimus: Habébis
multa bona, ſi timũúeris Deum.
In mente habéto eum, & cave,
ne quando Prætermittas præcépta
ejus Habébis. loria. Habébis.

Illuminare Dômine iis, qui in té-
nebris ſedent „ & dirige pedes
noſtros in viam pacis, Deus Iſrael.

Mnipotens ſempitérne Deus;,
qui per continéntiam ſaluta-
rem „ corporibus medeéris, & men-

tibus: majeſtatem tuam supplices
exoramus; ut pia jejunantium de-
precatioòne placatus, & præséntia
nobis ſubsidia tribuas, & futura.
Per Dominum.

S A B B A ToO.

Adônai Déômine Deus magne; S&
mirabilis, qui dediſti ſalutem in
manu fæminæ, exaudi preces ſer-
vôrum tuôrum.
D O M I N I) C A IV.

Incipit liber judith.

A Rphaxad itaque Rex Medorum,
Smſubjugaverat multas Gentes
impéxio ſuo, & ipſe ædificavit civi-
tatem potentiſſimam, quam appel-
lavit Ecbatanis, ex lapidibus qua-
dratis, & ſectis: fecit muros ejus
in altitudinem gubitorum ſeptua-
ginta, & in latitdinem cubitoôrum
triginta, turres verò ejus pôſuit in
altitüudinem cubitôrum centum.
Per quadrum verò earum latus ut-
