Faſcinatio enim nugacitatis ob-
ſcùrat bona, & inconſtantia con-
cupiſcéntiæ transvertit ſenſum ſine
malitia. Conſummatus in brevi ex-
plevit témpora multa: placita enim
erat Deo anima illius: propter
hoc properavit educere illum de
médio iniquitatum.
Euge ierve bone & fidélis, quia
in pauca fuiſti fidelis, ſupra multa
te conſtituam: &Intra in gaudium
Doômini tui. Domine quinque
talenta tradidiſti mihi: ecce àlia
quinque ſuperlucratus ſum. Intra.
nigénitus Dei Filius.

Opuli autem vidéntes, & non
intelligéntes, nec ponéentes in
præcoôrdiis talia: quoniam gratia
Dei & miſericordia eſt in Sanctos
ejus, & reſpectus in eléctos illius.
Condémnat autem juſtus mortuns
vivos impios, & juvéntus ceiériùs
conſummiata longam vitam inſuſti.
Vidébunt enim finem ſapientis, &
nan intelligent, quid cogitaverit de
illo Deus, & quare munie rit illum
Dôminus. Videbunt & contémnent
eum: illos autem Dominus irridé-
bit. Et erunt poſt hæc decidentes
ſine honore, & in contumélia inter
moôrtuos in perpétuum: quoniam
disrumpet illos inflatos ſine yoce,
& comovebit illos à fundaméntis,
& usque ad ſupremu deſolabuüntur.
Juſtus germinabit ſicut lilium-
Et florébit in ætérnum ante Do-
minum. . Plantatus in domo Dhi;
in atriis domus Dei noſtri. Et.
Spiritus lancti gratia. Leét lit
„T erunt geméntes, & memoria
Lillorum peribit. Vénient in co-
gitatione peccatorum ſuorum ti⸗-
midi , & traducent illos ex adver-
ſo iniquitâtes insorum. Tunc ſta-
bunt juſti in magna conſtantia ad-
vérsus eos, qui ſe anguſtiaverunt, &
qui abſtulérant labores eoôfum.
Vidéntes turbabũntur timore hor-
ribili, & mirabuntur in fubitatio-
ne inſperatæ talũtis, dicéntes intra
ſe » pœniteêntiam agentes, & præ
angũúſtia ſpiritus gementes: Hi
ſunt, quos habúimus aliquando in
deriſum, & in ſimilitudinem im-
Ppropérii. Nos inſensati vitam illô-
rum æſtimabamus insaâniam, & finẽ
illé⅛rum fine honore: ecce quomo-
do computati ſunt inter ſilioshei,

Linter Kan⸗
lſte cogn.
Cltmirabilia
Atiſſimam:
Mümero Jane
lſte eſt
Mundi, &!
legna, Et,

Inpocintem
anckum ſuum
eum , conl

Um imroe⸗
Deus juſtit

a

im in cote
uctu kron
Is multipt
ee in i
guielcam.
Troniacn tu
1nber conſt
Iocen
Auſn ſaumm

Aunm ejuszen
animanm illn
nugacltats
Nconktanti

ores
elng

on

uN⸗
us in Conai
ei nolt, 11

ErAtla Le
ian

Entut
itis,die N
agellle,
genles
ms Ald

dit mirabilia magna,; & exoravit

& inter Sandtos ſors illorum eſt.
Iſte cognovit juſtitiam, & vi-

Altiſſimum: Et inventus eſt in
numero Sancktorum.
Iſte eſt, qui contémpfit vitam
mundi, & pervenit ad cœléſtia
regna. Et. loria Patri. Et.

Invocantem exaudivit Doôminus
Sancdtum ſuum, Dôminus exaudivit
eum, & conſtituit eum in pace.

CCdn invocarem, exaudivit me
Deus juſtitiæz meæ: * in tribu-
latione dilatäâſti mihi.
M iſerére mei, * & exaudi oratioô-
nem meam.
ilii höminum usquequòô gravi
corde: * ut quid diligitis vanita-
tem, & quæritis mendacium:?
t ſcitte, qnôniam mirificavit
Düs Sanctum luum, * Düs exau-
diet me, cùm clamavero ad eum.
I raſcimini, & nolite peccare: =
quæ dicitis in cordibus veſtris, in
cubilibus veſtris compungimini.
acrificate ſacri ficium juſtitiæ, &
ſperate in Domino: *Multi dicunt:
quis oſtendit nobis bona ?
ignatum eſt ſuper nos lumen
vultus tui Domine: * dediſti Iæ-
titiam in corde meo.
Lfructu frumenti, vini, & olei
ſui * multiplicati ſunt.
n pace in idipſum *† dérmiam, &
requiéſcam.
Quoniam tu Dômine ſingulariter
in ſpe * conſtituiſti me.
Afia, Invocantem exaudivit Däs
Sanctum ſuum, Dominus exaudivit
eum , & conſtituit eum in pace.
Ana. Lzténtur omnes, qui ſperant
in te Domine: quôniam tu bene-
dixiſti juſtoſcuto bonæ voluntatis
tuæ coronaâſti eum.
Erba mea auribus pércipe Dnñe, *
intéllige clamorem meum.
Lntende voci orationis mex, *
Rex, meus, & Deus meus.
uoniam ad te oràbo: * Dômine
manè exaudies vocem meam.
ane aſtabo tibi, & vidéebo: *
quôniam non Deus volens iniqui-
tatem tu es
Neque habitabit juxta te malig-
nus: * neque permanébunt injuſti
ante oculos tuos.
Qdiſti omnes, qui operantur ini-

duitatem: * perdes omnes; qui

loquüntur mendacium. 4

Xlvii
irum sänguinum, & doloſum
abominabitur Dns: * ego autem
in multitudine milſericérdiæ tuæ.
EIntroibo in domum tuam: * ado-
ràbo ad templum ſanctum tuum in
timoôre tuo.
onmine deduc me in juſtitia tua: *
propter inimicos méos dirige in
conſpe u tuo viam meam.
uôniam non eſt in ore eôrum
véritas: * cor eòrum vanum eſt.
epùlchrum patens eſt guttur eo⸗
rum,linguis ſuis dolôsè agébant, *
jüdica illos Deus.
ecidant à cogitatioônibus ſuis;
ſecndùm multitudinem impieta-
tum eorum expélle eos, * quo-
niam irritavérunt te DOmine.
t læténtur omnes, qui ſperant in
te: * in ætérnum exultabunt, &
habitaâbis in eis.
t gloriabúntur in te omnes, qui
diligunt nomen tuum, * quoniam
tu benedices juſto. S
bmine, ut ſcuto bonæ voluntatis
tuæ X coronaâſti nos. .
Læténtur omnes, qui ſperant
in te Dömine: quéniam tu bene-
dixlſti juſto, ſcuto bonæ volun-
tatis tuæ coronaſti eum.
Domine Dôminus noſter;,
quàm admirabile eſt nomen tuum
in univéria terra! quia gloria &
honore coronäâſti Santum tuum,
& conſtituifiit eum ſuper opera
maäanuum tuagrum.
Omine Doôminus noſter, *quàm
admirabile eſt nomen tuum in
univéerſa terra! .
uoniam elevata eſt magnificéntia
tua * ſuper coelos.
X ore infantium, & ladsténtium
perfeciſti laudem propter inimi-
cos tuos, * ut déſtruas inimicum,
& ultorem.
Auôniam videbo cœlos tuos »
pera digitòrum tuôrum:* lunam,
& ſtellas quæ tu fundäſti.
nid eſt homo, quòd memor es
ejus:* auf filius höminis, quôniam
viſitas eum?
inuiſti eum paulò minùs ab An-
gelis, gloria hanoôre corondſti
eum, * & conſtituiſti eum ſuper
opera manuum tuarum. .V
Bnta fubjeciſti ſub peédibus
ejus, *† oves & boves univérſas,
inſuper && pecora campi. .
olucres c&li, & piſces maris, *
qui perambulant sémifas maris.
omine Doôminus noſter, * quàâm
aU⸗-

xlviii
admirabile eſt nomen tuum
univerſa terra!
DPômine, Dôminus noſter,
quàm admirabile eſt nomen tuum
in anivérſa terra! quia gloria &
honore coronâſti Sanctum tuum, &
conſtituiſti eum ſuper oper: ma-
nuum tuarum. Os juſti medi-
tabitur ſapiéntiam. Et lingua
ejus loquétur judicium.
* ater noſter. psius pietas.
. Deus Pater omnipotens.
Sermo S. Joannis Chrysoôſtomi.

in

Eäti dies, cujus feſtivita-
tem celebrämus, ad ipsius re-
de factôrum enarratiönem lin-
guam noſtram evocavit: siquidem
hodie Beatus iſte ad tranquillam,
omnisque perturbatioônis expérté
vitam tränſiit, eéque navigium ap-
pulit, ubi deinceps nõ pôterit me-
túere naufragium, nec ullam animi
perturbationem;, aut dolorem. Et
quid mirum eſt, ſi locus ille purus
eſt ab omni moléſtia animi, cùm
Paulus hominibs adhuc in hac vita
degéntibus loquens dicat: Semper
gaudéte, ſine intermiſſione orate?
Honéſtum fecit illumDominus,

& cuſtodivit eum ab inimicis, &

à ſeductoribus tutavit illum :
Et dedit illi claritäatem ætérnam.
v. Juſtum dedúxit Dôminus per
vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et dedit.
B1 Chriſtus perpétuæ. Lec
Uôd ſi hic, ubi morbi;, ubi
Jinſfectationes, ubi præmaturæ
mortes, ubi calumniæ, ubi invi-
diæ, ubi perturbationes, ubi iræ,
ubi cupiditates, ubi innumerabiles
insidiæ,ubi quotidianæ ſolicitidi-
nes, ubi perpétua ſibique ſucceden-
tia mala ſunt, innumeros, ex omni
parte dolôres afferentia, Paulus
dixit fieri poſſe, ut ſemper gaudea-
mus, ſi quis paululum ex rerum
mundanarum fuctibus eréxerit ca-
put, vitamque ſuam recte compo-
suerit: multo magis: poſtquam hinc
demigravérimus, facile compotes
érimùs ejus boni, cùm hæc omnia
ſublata tuerint, adverſa valetudo,
morbi, peccandi matéria, ubi non
eſt meum ac tuum frigidum illud
verbum, & quidquid eſt malorum
in vitam noſtram invehens, innu-
meraque gignens bella-
Amavit eum Däüs, & orhavit

eum: ſtolam gloriæ induit eum.
Et ad portas paradiſi coronaviz
eum. Y. Induit eum Düs lori-
cam fidei, & ornavit eum. Et.
Ignem fui amoris. De vi⸗
Uamobrem maximopere gra-
tulor huius Sancti felicitati »
quoôd quamquai translatus eſt, at-
que hanc, quæ apud nos eit, clvi-
tatem reliquit, tamen in alteram
adſcriptus eſt civitatein „ nempe
Dei: & digréſſus ab hac Ecclefia, ad
illam pervénit, quæ eſt primogeni-
tôrum deſcriptorum in cœlis, ac
relictis hilce feſtis tranſiit ad cele-
britatem Angelorum. Etenim quod
& civitas ſurſuin ſit, & Eccléſia, &
celébritas, audi Apoôſtolum dicen-
tem: Accefsiſtis ad civitatem Dei
viventis, Jerúfalem cœleſtem, &
Eccléeſiam primitivorum, qui con-
ſcripti ſunt in cœlis, & ad multo-
rum millia Angelorũ frequéntiam.

Me. Iſte homo perfécit ommia;, quæ
locutus eſt ei Deus, & dixit ad
eum Ingrédere in réquiem meam:
*E Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Gentibus.
Iſte eſt, qui contempfit vitam
mundi, & pervenit ad cœleéſtia re-
gna. Quia. loria Patri. Quia.

Domine, iſte Sanétus habitabit in
tabernaculo tuo, operatus eſt juſti-
tiam, requiéicet in monte ſanco
tuo. mus 14. .
Omine, quis habitabit in ta-
bernaculo tuo? aut duis re-
quiéscet in monte ſancéto tuo?
ui ingréditur fne macula; *
operatur juititiam., .
Qui lôquitur veritàtem in corde
ſuo, qui non egit dolum in lingua
ſua.
dec fecit prôximo ſuo malum, " &
opprobrium non accépit adversuùs
proximos ſuos. .
q nihilum dedúctus eſt-in con-
ſpectu ejus malignus: * timéentes
autem Donunum glorificat.
ui jurat prôximo ſuo, & non dé-
cipit', * qui pecuniam tuam non
dedit ad usuram, & münera ſuper
innoceèntem non accépit. .
Qui facit hæc, * non movébitur
in ætérnum.
Däüe, iſte Sanctus habitabit in
abernaculo tuo, operatus eſt juſti⸗

tiam, requiéſcet in monte ſancto
tuo. ;1. Vitam pétiit à te, &
tribuiſti ei Dônune: Slôtiam, &
ma=

usnum de
eum: poſul
un de lapi
Omine!
Rex: 3
Aultäbit ve
eſiderium
:x & polu
non fancit
uoniam pre
licionibusc
nceglteeſu
letdo.
lm elüit?
gtücinem
Einſtenlum
n elt glo
10:

olez tot
re ltn
1ſu cont
um corn
zalen eotn
Uuniam dec
i cogitaye
n hotuerun
unum Don
6s tuis

Uir die

mg lel

Viump

ie hadnit eun
LAdini cotonint
it eun hüs lon⸗
vin eun bt.
noris,

nncti felicitn,
anslatus eſnen
d nos eiheſt⸗
men in altemn
latein, Nene
bluc Peclelul
2 elt primoket⸗
n in cClis, ¹
tlänſitt ad ceſt
Rtenimn guo⸗
inbeclelin

0 Guicor⸗
& nl⸗
Hii freguenlin
cit onina,
16, Cllt
egienn Meinl:
umn cOteln IIe

gtenplt fitann
10 clellia le⸗
akart Iuls,

Uusibtint
dhenetusek i⸗
tin wonteſu

tel ild!
Nenulin
N. ſe eete
tititen in s
columin lont

4 8
ſo urnint
6 lt zaretst

ee

mg elt ein (.
lctus elt N
166: 1 Immell
Is Kin

oribcat
goniſe 4

bitipt⸗
s hhitinle
etti⸗ et
1 morte li
n Petiltien
: glolun
ne⸗

magnum decòôrem impoſuiſti ſuper
eum: poſuiſti in caâpite ejus coro-
nam de lapide pretiofo.
Omine in virtüte tua lætâàbitur
Rex: * & ſuper ſalutàre tuum
exultàbit veheménter. .
eſidérium cordis ejus tribuiſti
ei: * & voluntäte labiôrum ejus
non, fraudâſti eum.
Quôniam præveniſti eum in bene-
dictioònibus dulcedinis: * poſuiſti
in capite ejus coréônam de lapide
pretioôſo.
itam pétiit à te: *τ. & tribuiſti ei
longitudinem diérum in ſæculum,
& in ſæculum ſæculi.
Aagna eſt glöria ejus in ſalutaâri
tuo: * gloriam & magnum decô-
rem impônes ſuper eum.
Quôniã dabis eum in benedictiô-
nem in ſæculum ſæculi: * lætifica-
bis eum in gaudio cum vultu tuo.
Quoôniam Rex ſperat in Dômino:“
in miſericôrdia Altiſſimi non
commovébitur. .
LUnveniatur manus tua ômnibus
inimicis tuis: * déxtera tua invé-
niat omnes, qui te odérunt.
ones eos ùt clibanum ignis in
témpore vultus tui: *τ Dôminus in
ira ſua conturbabit eos, & de-
voraàbit eos ignis.
Fructum eòôrum de terra perdes: *
& ſemen eorum à flliis höminum.
Quôniam declinavérunt in te ma-
la: cogitavérunt consilia, quæ
non, potuérunt ftabilire.
uôniam pones eos dorlum, * in
reliquiis tuis præparabis vultum
Eoôrum.
„zaltare Dñe invirtũte tua? can-
tâbimus, & pſallémus virtutes tuas.
Vitam pétiit à te, & tribuiſti.
ei, Dömine: glôriam, & magnum
decòrem impoſuiſti ſuper eum:
poſuiſti in capite ejus corônam de
lapide pretioſo. Hic acci-
Diet benedictiénem à Dômino, &
miſericôrdiam à Deo ſalutari ſuo:
quja hæc eſt generàtio quæréntium
Dominum. kſalmas:
Omini eſt terra;, & plenitùdo
— ejus: * orbis terrarum ,„ &
univerſi, qui hàbitant in eo.
Quia ipfe ſuper maria fü davit eũ, *
uper flümina præparavit eum.
uis aſcéndet in montem Dni? *
aut quis ſtabit in loco ſancdto ejus?
nocens manibus, & müdo corde::
qui non accépit in vano ànimã ſuã
nec juravit in dolo proximo ſuo.

XIiæ
ie accipiet benedictiénem à Dô-
mino: * & milericordiam à Deo
ſalutãri ſuo.
æc eſt generàâtio quæréntiũ eu, *
quæreêntium faciem Dei Jacob.
ttôllite portas, principes, veſtras,
& elevâmini portæ æternales: " &
introibit Rex glôriæ.
uis eſt iſte Rex glôriæ?* Dis for-
tis, & potens, Dñs potẽs in prælio.
ttôllite portas, principes, ve-
ſtras, & elevâmini portæ æternâ-
les: * & introibit Rex glôriæ.
uis eſt iſte Rex gloriæ: * Doômi-
nus virtutum ipſe eſt Rex glôriæ.
Hic accipiet benedictionem
à Doômino, & miſericordiam 2
Deo ſalutari ſuo, quia hæc eſt ge-
nerâtio quæréntium Döôminum.
Lex Dei ejus in corde ipsius.
„Et non ſupplantabuntur greſſus
ejus. Pater noſt. vinculis.
Evangélica léctio.
ectio ſancti Evangelii ſecndùm.
Lucam. Kio? „3P. 1½: G
IR illo tempore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Sint lumbi veſtri
præcincti, & lucérnæ ardéntes in
manibus veſtris. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.
Ancti Evangélii, fratres chariſ-
ſimi, apeérta vobis eſt léctio
recitata. Sed ne aliquibus ipſa
ejus planities alta fortàſſe videa-
tur, eam ſub brevitäte transcürri-
mus, quatenus ejus expositio ita
neſeientibus fiat cögnita, ut tamen
ſciéntibus non ſit onerôſa. Dômi-
nus dicitèsint lumbi veſtri præcin-
cti. Lumbos enim præcingimus ;
cuùm carnis luxùúriam per continén-
tiam coarétàmus. Sed quia minus
eſt mala non àgere, niſi étiam quis-
que ſtudeat, & bonis opéribus in-
ſudare, prôtinus additur: Et lucéêr-
næ ardéntes in manibus veſtris.
Luceèrnas quippe ardéntes in ma-
nibus tenemus „ cuùm per bona
pera prôximis noſtris lucis exém-
Hia monſtramus. De quibus pro-
écιπ opéribus Dis dicit: ũceat lux
veſtra corã hominibus, ut videant
pera veſtra bona „ & glorificent
Patrem veſtrum;, qui in cœlis eſt.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtütes operatus eſt, & de omni
corde ſuo laudàvit Dôminum ¹
Ipſe intercédat pro peccatis
oômnium populorum.
Ecce homo ſine queréla, ve rus
Dei

1
Dei cultor,»„ âbſtinens ſe ab omni
pere malo, & pérmanens in in-
nocéntia ſua. Ipfe.
Cujus feſtum.
Uo autem ſunt, quæ jubén-
tur, & lumbos reſtringere, &
Iucernas tenére: ut & munditia ſit
caſtitatis in corpore, & lumen ve-
ritatis in operatioéne. Redemptoôri
étenim noſtro unum ſine altero
placére nequaquam poteſt: ſi aut
is, qui bona agit, adhuc luxùúriæ in-
quinamenta non déſerit: aut is, qui
caſtitate præéëminet, necdum ſe per
bona ôpera exércet. Nec caſtitas
ergo magna eſt ſine bono pere,
nec opus bonum eſt aliquod ſine
caſtitate. Sed & ſi utrümque agi-
tur,reſtat,ut quisquis ille eſt, ſpe
ad ſupérnam patriam tendat „ &
nequâquam ſe à vitiis pro mundi
hujus honeſtate contineat.
Sint lumbi veſtri præcincti, &
ucernæ ardéntes in manibus ve-
IIis : Et vos similes hominibus
expectantibus Döminum ſuum ,
quando revertatur à nuptiis
F. Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
hora Düs veſter ventürus fit. Et.
Ioria Patri. Et.
Bio ad ſocietatem.

T vos similes hominibus ex-
pectantibus Dôminum ſuum,
quando revertatur à nuúptiis: ut,
cùm vénerit, & pulsaverit, confé-
ſtin apériant ei. Venit quippe
Dominus, cùm ad judicium proô-
perat; pulſat verè, cùm jam per
ægritůdinis moleſtias eſſe mortem
vicinam designat. Cui conféſtim
aperimus;, ſi hunc cum amore ſuſ-
cipimus. Aperire enim jüdici pul-
santi non vult, qui exire de corpo-
re trépidat: & vidére eum, quem
contempsiſſe ſe méminit, jüdicem
formidat. Qui autem de ſua ſpe, &

operatiéne lecùrus eſt, pulsanti
confeéſtim aperit, quia lætus judi-
cem süſtinet: & cùm tempus Pro-
pPinquæ mortis advénerit, de gloria
retributiônis hilaréeſcit.
Te Deum laudamus. II.

P 4:0 Di 8,

LNine quinque talénta tradi-
diſti mihi: ecce alia quinque
ſuperlucratus ſum. .
Ffäl. D is regnavit.

cujus natalitia coôlimus ,

Fidélis ſervus & prudens„
quem conſtituit Dôminus ſuper
tamiliam ſuam. Beâtus ille
ſervus, quem cùm vénerit Domi-
nus ejus, & pulsäverit januam „
inyénerit vigilaäntem.
Serve bone & fidélis, intra
in gäudium Dômini tui.
eâtus vir. xlv.

Eſu corõna célſior,
Et véritas ſublimior;,
Qui confiténti sérvulo
Reddis peréenne præmium.
a ſupplicanti cœtui,
Hujus rogatu, nõôxii
Remiſſionem criminis„
Rumpendo nexum vinculi.
Anni reverſo témpore,
Dies refulſit lumine,
Quo Sanctus hic de cörpore
Migravit inter fidera.
Hic vana terræ gaudia »
Et luculénta prædia
Pollúta ſorde députans,»
Ovans tenet cœléſtia.
Te Chriſte Rex piiſſime,
Hic confiténdo jugiter,
Calcâvit artes demonum,
Sævuúmque Averni principem.
Virtute clarus & ſide,
Confeſſione sédulus,
Jejuna membra défefens
Dapes ſupérnas ôbtinet.“
roinde te biiſſime „
Precamur omnes sùpplices;,
Nobis ut hujus gratia;,
Pœnas remittas debitas.
* atri perénnis gloria,
Natôque Patris unico,
Sanctoque ſit Paraâcçlito;,
pPer omne ſemper ſæculum. Amen⸗
Juſtum deduúxit Dôminus per
vias rectas. . .
Et gſtéendig illi regnum Dei⸗-

Euge ſerve bone, & fidélis, uua
in pauca fuiſti fidélis, ſupra multa
te conſtituam, intra in gaudium
Dômini tui.
Eus, qui nos beâti MN. Con-
◻ feisoris tui annua ſolemnitate
ificas: concede propitius ;
lErific Hin étiam
actiônes imitemur. Per Dominum.

Deſtopñne (upplicatignibus no⸗
ſtris, quas in beati N. Con-

Ana. Euge ſerve bone, in môdico felſsoôris tui ſolemnitate deférimus:
fidélis, intra in gaudium Däii tui., ut qui noſtræ juſtitiæ fiduciäã non

42

lbemus ,e
ltcibus aci

Nercetlio
Ne, bedti
Eet:ut, gnn
flemus, ejt
UII. Per 0

ugelerre bo

e Anir
Umapit eum.
Potit induit
Pran Amar

leizſernus,

Uku cor iun

ſall cobei
Mlntedunt

Vus & grolen,
Dominns le
u. Deinsl
Im venetit Do
averit dlan
Nem.
kelis in
ini tui,
us fire N

ſior „
limior,
errulo
Dkemium,

lninis,
Im uncul,
npore,
nine,
ge corpote
enn
udia,
li
Ultans,
lit.
line,
bitek,

I
etetens
Ubrinet,
3 me

Khitis G
s, oprn Mi
gelis⸗ U

mita n

habémus, ejus, qui tibi placuit;
précibus adjuvemur. Per Düm.

Ntercéſſio nos, quæſumus Doômi-
1 ne, beati Abbatis commen-
det: ut, quod noſtris meritis non
valemus, ejus patrocinio aſſequa-
mur. Per Döminum.

Euge ſerve bone.
eatus vir.
Amavit eum Düäs, Et
ornavit eum. Amavit. Stolam
gloriæ induit eum, Et ornavit.
loria. Amavit. Os juſti me-
ditabitur lapiéntiam. e Et lin-
gua ejus loqueétur judicium,

Fidelis ſexrvus.

Uſtus cor ſuum trâdidit ad vigi-
Ficem diluculòag Döôminum,
qui fecit illum, & in conſpéctu
Altiſſimi deprecaâbitur.
Os juſti, * Meditaâbitur ſa-
pientiam. Os juſti. Et lingua
ejus loquétur judicium. Meditabi-
tur. G loria. Os juſti. Lex Dei
ejus in corde ipsius. Et non
ſupplantabuntur greſſus ejus.

Serve bone.

Maum dedũxit Dminus per vias
rectas „ & oſténdit illi regnum
Dei, & dedit illi ſcientiam Sanctoô-
Ium: honeſtavit illum in laboribus,
& complevit labores illius.
Lex Dei ejus, In corde
ipsius. Lex. Z. Et non ſupplanta-
buntur greſſus ejus. In corde.
7 loria Patri. Lex Dei. 2“ Juſtum
deduxit Dominus per vias rectas.
F. Et oſtendit illi regnum Dei.

Démine quinque talenta.
Velp. xlv. Juſtum deduxit
Déminus per vias rectas.
Et oſtendit illi tegnum Dei.

Hic vir deſpiciens mundum „ &

terrena, triümphans „ Divitias

clo condidit org; mang,

De libro Eccleſiaâſtici.

BEärus vir, qui inventus eſt ſine
macula: & qui poſt aurum non
abiit, nec ſperavit in pecunia, &
thesauris Quis eſt hic, & laudâ-
bimus eum fecit enim mirabilia
in vita ſua Qui probatus eſt in il-
lo, & perfectus eſt, erit illi gloria
ætérna: qui Potuit transgredi, S8&
non eſt transgreſſus: facere mala;
& non fecit: ideo ſtabilita ſunt
bona illius in Domino, & eleemo-
Iynas illius enarrabit omnis Ecclé-
ſia Sanctorum.
Euge ſerve bone & fidélis, quia
in pauca fuiſti figelis, ſupra multa
te conſtituam: * Intra in gaudium
Domini tui. Dômine quinque
talenta tradidiſti mihi: ecce alia
quinque ſuperlucratus ſum. Intra.

Ui timet Dôminum, excipiet
doctrinam ejus: & qui vigilaà-
verint ad illum, invénient benedi-
ctionem. Qui quærit legem „ ſe-
plebitur ab ea; & qui inſidiéôse
agit, candalizabitur in ea. Qui
timent Dominum, invénient judi-
cium juftum, & juſtitias quaſi lu-
men accendent.“ Qui credit Deo ,„
atténdit mandatis: & qui confidit
in ille, non minorâbitur. Timenti
Dominum non occùrrent mala, ſed
in tentatione Deus illum conſer-
vabit, & liberabit à malis sapiens
non odit mandata & juſtitias, &
non illidétur quaſi in procella na-
vis. Homo ſensatus credit legi
Dei, & lex illi fidélis.
Juſtus germinabit ſicut lilium,
Et flerg bit in ætérnum ante Doô-
minum. J. Plantatus in domoDniy
in Atriis domus Dei noſtri. Et.

Piritus timéntium Deum quæri-
Ltur; & in refpectu illius bene-
diæétur. Spes enim illorum in ſal-
vântem illos, & 6culi Dei in dili-
gentes ſe Qui timet Dominum 5
nihil trepidabit, & non pavébit ,
quôniam ipſe eſt ſpes ejus. Timen-
tis Dôminui beata eſt anima ejus.
Ad quem réſpicit, & quis eſt for-
titudo ejus? Ocali Dômini ſuper
timéntes eum;protector potentiæ,
firmamentum virtùtis, tegimen ar-
doris, & umbraculum meridiani

deprecatio offenſionis „ & adjuto-

rium caius, exaltans animam , &
4 1

2 illu-

.2

ii .
äilläminans 6culos, dans ſanitätem,
& vitam, & benedictionem.
Iſte cognovit juſtitiam, & vidit
mMirabilia magna, & exoravit Al-
tiſſimum: Et invéntus eſt in
numero Sanctörum.
Iſte eſt, qui contempſit vitam
mundi, & perveénit ad cœléſtia re-
gna. Et. G loôria Patri. Et.

Ex libro Moral. S. Gregorii Papæ.

LFnderur juſti fimplicitas. Hu-
Jjus mundi ſapientia eſt, cor
machinat ônibus tégere, ſenſum
verbis velare 3 quæ falſa ſunt, vera
oſténdere: quæ vera ſunt, falſa
demonſtrare. Hæc nimirum pru-
déntia ufu à juvenibus ſcitur, hæc
à púetis pretio diſcitur: hanc qui
ſciunt, ceteros deſpiciendo ſuper-
biunt: hanc qui néſciunt, ſubjé-
cti, & timidi in aliis mirantur,
quia ab eis hæc eadem duplicitatis
iniquitas nomine palliata diligi-
tur, dum mentis pervérſitas urba-
nitas vocatur. Hæc ſibi obſequen-
tibus præcipit, honorum cülmina
quæxrere, adepta temporalis gloriæ
Vanitate gaudére, irrogata ab aliis
mala multipliciùs réddere ; cùm
vires sůüppetunt, nullis reſiſténti-
bus cedere: cùm virtütis poſſibi-
litas deeſt, quidquid explére per
malitiam non valent, hoc in paci-
fica bonitate ſimulare.
Honeſtum fecit illum Dôminus,
&£ cuſtodivit eum ab inimicis,
à ſeductoribus tutavit illum:
"Et dedit illi claritatem ætérnam.
e Juſtum dedùxit Döminus per
Vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et dedit. Ledtiov
A T contra, ſapientia juſtôrum
eſt, nil per oſtenſionem fin-
gere, ſentum verbis aperire, vera
ut ſunt diligere, falia devitare, bo-
Ma gratis exhibéere, mala libéntiùs
tolerare, quàm facere, nullam inju-
riæ ultionem quærere, pro veri-
tate contuméliam lucrum putare.
Sed hæc juſtorum ſimpliſcitas de-
ridétur ; quia ab hujus mundi ſa-
Pientibus, puritatis virtus fatúitas
créditur. Omne enim, quod inno-
center agitur;, ab eis procul dubio
ſtultum putatur: & quidquid in
Gpere veritas approbat, carnali ſa-
Pientiæg fatuum fſonat. Quid nam-
que ſtültius vidétur mundo, quam

mentem verbis oſtêndere, nil cal-
lida machinatiône ſimulare, nullas
injuriis contumelias reddere, pro
maledicentibus orare, paupertatem
quærere, poſséſſa relinquere, ra-
piénti non resiſtere, percutiénti
alteram maxillam præbere:
Amavit eum Dominus, & ornâ-
Vit eum: ſtolam gloôriæ induit eum.
Et ad portas paradiſi coronavit
eum.
Induit eum Döminus loricam
fidei, & ornavit eum. Et.

Ampas contémpta apud cogi-
tatiõnes divitum. Sæpè con-
tingit, ut eléctus quisque, qui ad
ætérnã felicitatem dúcitur;, conti-
nua hic adverſitate deprimatur: non
hunc rerum abundantia fúlciat; non
dignitatum glôria honorabilem
oſtéändat, nulla ei obſequentium
frequéntia suùppetat, nulla hunc
humanis ôculis veſtin pompa com-
pônat; à cunctis verò deſpicabilis
céêrnitur, & hujus mundi gratia in-
dignus æſtimatur; ſed tamen ante
occulti júdicis oöculos virtütibus
émicat, vitæ méritis corſcat: ho-
norari métuit, déſpici non refügit:
corpus continentia afficit, ſola in
animo dilectione pinguéſcit: men-
tem ſemper ad patiéntiã præparat»
& eréctus pro juſtitia de percéptis
contuméliis exültat , afflictis ex
corde compatitur, de bonôrũ pro-
ſperitatibus quaſi de préôpriis læta-
tur, ſacri verbi pabula in mente ſo-
licitus rüminat, & inquisitus quod-
libet éeloqui dupliciter ignôrat.

EIſte homo perfécit omnia, quzæ

focútus eſt ei Deus, & dixit ad
eum Ingrédere in réquiem meam?:
Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Gentibus. .
Iſte eſt, qui contémpfſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia re-
gna. Quia. lôria Patri. Quia.

ectio ſanéti Evangélii ſecundùm
Lucam. I ii. Cap. 12, 4
N illo rémpore: Dixit Jeſus dil-
[tipulis ſuis: Nolite timére pusil=
lus grex, quia complaâcuit Patri, ve-
ſtro dare vobis regnum. Et réligq-
Homilia venerabilis Bedæ Presbyt⸗

Usillum gregem electôrum, vel
ob comparatioônem majoris nüú-
meri reproborum;, vel potius 0
humilitatis devotionem noôminat
gu

ii wiglie
antilibet n
Tumptamen
ihumilitate
omiſlum ren
nlte, Ideogt
Econlolatus
untum queren
unuc batre
Abenignitate
h Iue egui
fttütes opert
Crce ſuo lau
lle intereé
inmium popul
lhno
Mi altor, al
iele malo,
Uretlliglua. I
Uuiite, gu
eemölyna.
Unete, ne r
Nliuntibus,

ektſeenolna
rciene in
1n Dowwino f
Uhlöminds do
Uunn unge &
dleemolynan
n Dade gl
ee: Argen
un nulllus
Nlöniam a0
l & his,

Kentere tia
e ſilnlare, n
lias ledtete,
dräre, anpettntn
lr reilnguere,
ete, penculia
n prabele
Dominus Aon
lotiz indlien
varadiſi conin

Döminds Iud
teum. Et.

npte anldi
itum. Rehech
6 gizgle, git
n Gucltur,c
te depniwinar

tia Hononbln
ei oblenenmn
etat, ulli hu
eſtiä ponhter⸗
Peo geſgien
6munci ttal⸗
r,ſel tunen
culos fitütidn
iuis coriſn to⸗
ficinon lefigit
kaſhen, wül
gingneſeigut⸗
gitiiſntt
lta ce peneeht
lu Atſei
tebniti⸗
ſtentiliiee⸗
Lingiludil
lieiter igei
tecit onni,, 4
ens, A
in keglien in,
kun chunn 1
tibas,
. onten lin
nit ad riin
loria bai G

jͦſeenin

u

Nangdlii
i⸗ iptei
hnhaiin
legun e
miiheelnn

quia vidélieet Eceléſiam ſuam
quantàlibet numeroſitate jam dila-
tatam, tamen usque ad finem mun-
di humilitate vult creſcere, & ad
promiſſum regnum humilitate per-
venire. Ideoque ejus labôres blan-
de conſolatus, quam regnum Dei
tantùm quærere præcipit, eidem
regnum a Patre dandum complaci-
ta benignitate promittit.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtûtes operatus eſt, & de omni
corde ſuo laudavit Döminum :
Aipſe intercédat pro peccatis
oômnium populôrum.
yJ. Ecce homo ſine queréla, verus
Dei cultor, abſtinens ſe ab omni
pere malo, & pérmanens in in-
nocéntia ſua. Ipſe.
T7 Endite, quæ poſſidétis, & date

Veleemôſynam. Nolite, inquit,
timére, né propter regnum Dei
militantibus, hujus vitæ neceſsa-
ria deſint: quin etiam poſséſſa prop-
ter eleemoſynam véndite. Quod
tunc dignè fitz quando quis, ſemel
pro Domino ſuis omnibus ſpretis,
nihiléõminùs poſt hæc labôre ma-
nuum, unde & victum transigere,
& eleemôſynam dare queat, ope-
raàtur. Unde gloriatur Apôſtolus,
dicens: Argéentum & aurum, aut
veſtem nullius concupivi: ipſi ſci-
tis, quôniam ad ea, quæ mihi opus
erant & his, qui mecum ſunt, mi-
niſtravérunt manus iſtæ. Omnia
oſtendi vobis, quòniam ſic laboran-
tes opportet ſuſcipere infirmos.
. Sint lumbi veſtri præcincti, &
lucérnæ ardéntes in manibus ve-
ſtris: 2. Et vos similes hominibus
expectàntibus dominum ſuum,
quando revertatur à nüptiis.
F. Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
hora Dôminus Veller ventuúrus ſit.
Et vos. léria Patri. Et vos.

Acite vobis saculos, qui non
veteraſcunt, eleemôſynas vidé.
licet operando, quarum merces in
ætérnum maneat. bi non hoc præ-
céptum eſſe putândum eſt, ut nil
pecuniæ reſervétur à Sanctis, vel
ſuis ſcilicet, vel pauperum ũſibus
ſuggerendæ: cùm & ipie Döminus;
cui miniſtrabant Angeli, tamen ad
informandam Eccléſiam ſuam lo-
culos habuiſſe legatur, & à fideli
bus oblata consérvans, & luorum
neceſſitatibus aliisq; indigéntibus

tribuens: ſed ne Deo propter iſta

222

. liii
ſerviàtur, & ob inõpiæ timérem ju-
ſtitia deſerâtur. e Deum. 1II.
P KO ABbATIBUS.

ectio ſanécti Evangélii ſecndùm
Matthæum.
IN illo tempore: Dixit Pefrus ad
Jeſum: Ecce nos reliquimus om-
nia, & ſecuti ſumus te, quid ergo
erit nobis? Et réliqua
Homilia ſancti Hieronymi Presb.

Randis fiducia! Petrus piſcâ-
tor erat, dives non füerat, ci-
bos manu & arte quærébat;, & ta-
men loquitur confidenter: Reliqui-
mus ömnia. Et quia non suúùfficit
tantùm relinquere, jungit, quod
perféctum eſt: Et ſecúti ſumus te.
Fécimus;, quod juſsiſti, quid igitur
nobis dabis præmii? Jjeius autem
dixit illis: Amen dico vobis, quod

vos, qui ſecúti eſtis me, in regene-

ratiõône, cùm séderit Filius homi-
nis in ſede maſjeſtatis ſuæ, ſedébitis
& vos ſuper ſedes duòdecim, judi-
cäantes duôdecim tribus Itfrael.
Non dixit: Qui reliquiſtis omnia;,
hoc enim & Crates fecit Phriloſo-
phus, & multi alii divitias con-
tempsérunt; ſed, Qui ſecüti eſtis
me, quod prôpriè Apoſtolôrum
eſt, atque credéntium.,
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtůtes operatus eſt, & de omni
corde ſuo laudavit DOôminum:
Ipſe intercédat pro peccatis om-
nium populoôrum.
Ecce homo ſine queréla,verus
Dei cultor, abſtinens ſe ab omni
bpere malo, & pérmanens in in:
nocentia ſua. Ipſe. Eeé
N regeneratione, cùm séederit
Filius hôminis in ſede majJeſta-
tis ſuæ (quando & moôrtui de cor-
ruptiône resúrgent incorrüupti) ſe-
debitis & vos in ſôliis judican-
tium ,condemnantes, duodecim
tribus Iſrael: quia vobis credenti-
bus illi crédere noluerunt Et om-
nis, qui reliquerit domum, vel fra-
tres »aut ſorôres, aut patrem: aut
matrem, aut uxorem, aut filios»
aut agros propter nomen meum;
céntuplam accipiet, & vitam æter-
nam poſſidébit. Locus iſte cum
illa ſenténtia congruit, in qua Sal-
vator léquitur: Non veni pacem
mittere ſed gladium. Veni enim
eparare hôminem à patre luo, 8&
malrei à filis » & nutum à cru
3

.„*

.

liv
& inimici höminis doméſtici ejus.
Qui ergo propter fiden Chriſti, &
Pprædicationem Evangelii omnes
affectus contémpfſerint, atque di-
vitias, & ſæculi voluptates: iſti cen-
tuplum recipient, & vitam æteér-
nam poſſidebunt.
sint lumbi veſtri præcincti, &
Iucérnæ ardentes in manibus ve-
ris: & Et vos similes hominibus
expeétantibus dominum ſuum,
quando revertatur a nůptiis.
Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
hôra Dominus veſter venturus ſit.
Et vos. loria Patri. Et vos.

X occaſiòne huſús ſententiæ
quidam introducunt mille an-
nos poſt reſurrectiônem, dicéntes,
tune nobis centuplum omnium re-
rum, quas dimiſimus, & vitam æ-
térnam eſſe reddéndaminon intel-
ligentes, quod ſi in ceteris digna
ſit repromiilio, in uxôribus appa-
reat turpitůdo: ut qui unam pro
Domino dimiferit, centum reci-
piat in futuro. Senſus ergo iſte
eſt: qui carnalia pro Salvatore di-
mi'erit,; Wpiritualia recipiet, quæ
comparatione, & mérito ſui ita
erunt, quaſi ſi parvo numero cen-
tenarius nümerus comparétur.
De Deum laudamus. I1
COMMUNE VIRGINUM.

Hæc eſt vifgo sâpiens & una de
nuúmero prudentum.
D xXit Doôminus Déômino meo: *
.Sede a dextris meis
onec ponam inimicos tuos, *
icabellum pedum tuorum.
irgam virtütis tuæx emittet Dé-
minus ex Sion: „ dominare in
médio inimicorum tuorum.
ecum principium in die virtütis
tuæ in ſplendoribus Sanctrum: *
eX ütero ante luciferum genui te.
uravit Dominus, & non pœnité-
bit en m: * TTu es lacerdos in ætérnũ
ſecùnduùm ordinem Melchifedech.
ôminus à dextris tuis, confré-
git in die iræ ſuæ Reges.
udicabit in nationibus, impléebit
fuinas: * conquaſsabit capita in
terra multorum.
Ge torrénte in via bibet: prop-
térea exaltabit caput.
32., Hæc eſt virgo sâpiens, & una
de número prudéntum.

Audâte puêrt Döminum: *£
laudate nomen Dômini.
it nomen Dômini benedictum, *
ex hoc nunc, & usque in ſæculum.
ſolis ortu usque ad occaſum : x
laudabile nomen Doômini.
Xcélſus ſuper omnes Gentes
Dñs, * & ſuper cœlos gloôria ejus.
uis ſicut Doôminus Deus noſter;,
dhi in altis habitat, * & humtflia
réſpicit in coœlo, & in terra.
üſcitans à terra inopem, * &
de ſtércore erigens pauperem.
t collocet eum cum principi-
bus, * cum principibus poôpuli Iui.
ui habitare facit ſterilem in do-
Ho, * matrem filiòrum lætantem.
Hæc eſt virgo sapiens, quam
Bominus vigilantem invenit.
Hæc eſt, quæ neſcivit torum
in delicto: habéebit fructum in re-
ſpectione animarum ſanctarum.

tatus fùm in his, quæ dicta
ſunt mihi: * in domum Do-
mini ibimus. . .
tantes erant pedes noſtri: * in
Atriis tuis Jerúſalem ⸗
erũtalé, quæ ædificatur ut civitas *
cujus participatio ejus in idipſum.
Illuc enim aſcendérunt tribus, tri-
bus Domini: * teſtimônium Itrael
ad confiténdum nomini Domini.
uia illic ſederunt ſedes in judi-
Co: * edes ſuper domum David.
ogate, quæ ad pacem ſunt Jeruſa-
le & abundantia diligéntibus te.
iat pax in virtüte tua: * & abun-
dantia in rfürribus tuais.
ropter fratres meos, & proximos
meos, * loqueébar pacem de te.
ropter domum Domini Dei
noſtri, * quæsivi bona tibi.
Hæc eſt, qua neſcivit torum
in delicto: habébit fucim in re-
. iòne animarum fandkarum.
Dectidne amütus mea, & ponam
