Ipſe ſuper maâria fundavit eam;,
& ſuper flumina præparavit illam.
Orbis. loria Patri. Orbis.

éctio ſancti Evangeélii ſecúndùm
Matthæum.

RS illo témpore: Dixit Jeſus tur-
bis parabolam hanc; Simile fa-
Rum eſt regnum coœlôrum homi-
ni, qui ſeminavit bonum ſemen
in agro ſuo. Et réliqua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Um Aégligentius àagerent
Præpéôſiti Eccléſiæ , auf cim

106
dormitiônem mortis acciperent
Apôſtoli, venit diabolus, & ſuper-
ſeminavit eos , quos malos filios
Däüäs interprætatur. Sed quæritur „
utrùm hærétici ſint;zan malé vivén-
tes Catholici? poſſunt enim dici
filii mali étiam hærétici, quia ex
eoôdem Evangelii semine, & Chriſti
nomine procreati, pravis opiniôni-
bus ad falſa dogmata cõovocantur.
Ad te Doômine levavi animam
meam: ½ Deus meus in te confido,
non erubéſcam. J. Cuſtôdi ani-
mam meam, & éripe me. Deus.

Ed quèd dicit eos in méedio
tritici ſeminatos, quaſi vidén-
tur illi ſignificari, qui unius comu-
nioônis ſunt. Verùmtamen quôniam
Doôminus agrum ipſum, non Ecclé-
ſiam, ſed hunc mundum interpre-
tatus eſt, benè intelliguntur hæré-
tici, quia non ſocietate unius Ec-
cleſiæ, vel unius fidei, ſed ſocietate
ſolius nominis Chriſtiani in hoc
mundo bpermiſçéntur bonis. At illi,
qui in eadem fide mali ſunt, palea
potiùs, quam ZAIzahla reputantur:
duia pàâſea étiam fundaméntum
ipſum habet cum fruménto, radi-
cémque communem.
Duo Séraphim clamabant alter
ad alterum: Sanctus, Sanctus,
Sancktus, Döminus Deus Sabaoth:
Plena eſt omnis terra gléria ejus.
Tres ſunt, qui teſtimonium dant
in cœlo, Pater, Verbum, & Spiritus
ſanctus: & hi tres unũ ſunt. Sanctus.
léôria Patri. Plena.

N,illa plané ſagena;, qua conclu-
Ldúntur & mali, & boni piſces,
non absurdè mali Catholici intelli-
güntur. Aliud eſt enim mare .
quod magis mundum iſtum ſignifi-
cat: aliud sagéna, quæ unius fidei „
vel unius Eccléſiæ communionem
vidétur oſténdere. Inter hæréti-
cos & malos Catholicos hoc in-
tereſt, quod hærétici falſa cre-
dunt, illi autem vera credéntes,
non vivunt ita; ut credunt.
e Deum laudamus. II.

Doômine; nonne bonum ſemen ſe-
minaâſti in agro tuo?:? unde ergo
habet zizania? ait illis: Hoe fecit
inimfcus homo.

amiliam tuam,. 204.

gate ea in faſciculos ad comburén-
dum:triticum autem congregate in
hôörreum meum, dicit Dominus.
FERIA SFE CUND A.
De Epiſtola i. ad Timôtheum.

Idelis ſermo: Si quis Epiſcopa-
PF tum desiderat, bonum opus de-
siderat. Opoôrtet ergo Epiſcopum
irreprehensibilem eſſe, unius uxoô-
ris virum, sobrium, prudéntem,
ornatum, pudicum, hoſpitalem,
doctoôrem, non vinoléntum, non
percuſsorem, ſed modéſtum: non
litigioſum, non cuùpidum, ſed ſuæ
domui benè præpoſitum, filios ha-
béêntem sùbditos cum omni caſti-
tate. Si quis autem domui ſuæ præ-
eſſe neſcit, quomodo Eccléſiæ Dei
diligéntiam habébit: Non neophy-
tum, ne in ſuperbiam elatus, in
judicium incidat diaboli. Oportet
autem illum & teſtimonium habé-
re bonum ab iis, qui foris ſunt, u
non in opprobrium incidat, & in
laqueum diaboli.
Quam magna. 192. .
Iaconos ſimiliter pudicos, non
bilingues, non multo vino dé-
ditos, non turpe lucrum ſectantes,
habéntes myſtérium fidei in con-
ſcientia pura. Et hi autem pro-
bentur primum, & ſie miniſtrent,
nullum crimen habentes. Mulieres
ſimiliter pudicas, non detrahentes,
Ssôbrias, fideles in omnibus, Dia-
coni ſint unius uxôris viri, qui filiis
ſuis benè præſint, & ſuis domibus.
Qui enim benè miniſtraverint ,
gradum bonum ſibi acquirent, &
multam fidúciam in fide, quæ eſt
in Chriſto Jeſu.
Adjútor meus, 192.:
[ac tibi ſcribo, ſperans me ad
te venire citò. Si autem tarda-
vero, ut ſcias, quomodo oporteat te
in domo Dei conversari, quæ e
Eccléſia Dei vivi, columna & firma-
méntum veritatis. Et maniféſte
magnum eſt pietatis ſacramentum,
quod manifeſtatum eſt in carne;
juſtificatum eſt in fpiritu, apparuit
Angelis, prædicatum eſt Gentibus,
créditum eſt in mundo, afsumptum
eſt in gloria. Spiritus autem mani-
feſte dicit, quia in noviſſimis tem-
poribus diſcedent quidam à fide ;
attendentes ſpiritibus errôris; &

Colligite primam zizania, & alli-

doctrinis dæmoniorum.

Benedicam Dominum. 193.
F E-

kto jelu: 1
lio gratia,
Latre, X
Gratias ag
genitorib,
quod ſine
tui memon
nocte ac d
memor la
gaudio im
Cpiens ejt
Gta, quæ
Avia tua
certus ſumm
Auribin
Kopter
te; at
gur elt in

Firtutis &
tis. Noli
morium D
Finſtum e
gelio ſecun
nos libera
ſun ſancta
Noſtra, ſe
fuum, gr
In Chriſto
Cularia.
Statwit

Anif
illun
noſtri eſt
quidem m
tem vitam
Vangeliun
ego preie
Muglcter G
lam etiam
fandor, e
den meum
en

lr 3

F E R I A TERTI A.
Incipit Epiſtola ſecúnda B. Pauli
Apoſtoli ad Timôotheum.

Aulus Apéôſtolus Jeſu Chriſti
per voluntatem Dei, ſecundùm
promiſſionem vitæ, quæ eſt in Chri-
ſto jeſu: Timotheo chariſſimo fi-
lio gratia, miſericordia; pax à Deo
Patre, & Chriſto Jeſu Dno noſtro.
Gratias ago Deo, cui servio à pro-
genitoribus in conſcientia pura;,
quod ſine intermiſſione habeam
tui memoriä in orationibus meis,
nocte ac die desiderans te vidére;
memor lacrymarum tuarum, ut
gaudio implear, recordationem ac-
cipiens ejus fidei, quæ eſt in te noô
fiéta, quæ & habitavit primum in
avia tua LOide, & matre tua Eunice,
certus ſum autem, quòd & in te.
g. Auribus. 193.
Ropter quam cauſam admoneo
te; ut rfesuſcites gratiam Dei,
quæ eſt in te per impoſitiònem
manuum mearum. Non enim dedit
nobis Deus ſpiritum timôris, ſed
virtùtis & dilectiéônis, & ſobrieta-
tis. Noli itaque erubéſcere teſti-
mônium Domini noſtri, neque me
vinctum ejus, ſed collabora Evan-
gélio ſecùndùm virtütem Dei, qui
nos liberavit, & vocavit vocatione
ſua ſancta „ non ſecúndùm pera
X 7
noſtra, ſed ſecúndúm propôſitum
ſuum, & gratiam, quæ data eſt nobis
in Chriſto Jeſu ante témpora ſæ-
Ccularia. „ .
Statuit Dominus. 193.
Anifeſtata eſt autem nunc per
illuminationem Salvatoris
noſtri Jeſu Chriſti, qui deſtrúxit
quidem mortem, illuminavit au-
tem vitam, & incorruptionem per
Evangelium, in quo poſitus ſum
ego prædicator,; & A oſtolus, &
magiſter Gentium. Ob quam cau-
ſam étiam hæc patior, ſed non con
fúndor. Scio ehim, cui crédidi, &
certus ſum, quia potens eſt depoſi-
tum meum ſervare in illum diem.
Formam habe ſanorum verborum;
quæ à me audiſti in fide, & in
dilectione in Chriſto Jeſu.
Ego dixi. 193.
FE ER I A Q UAA R T A.
De Epiſtola ii. ad Timoôtheum.

Oc autem ſcito, duòd in noviſ-

ſimis diébus inſtabunt tempo-

207
ra periculéſa: erunt hémines ſeip-
ſos amantes, cupidi, elati, ſupérbi;
blasphemi, paréntibus non obe-
diéntes, ingrati, ſceléſti, ſine affe-
Giéne, ſine pace, criminatôres ,»
incontinentes, immittes, ſine beni-
gnitate, proditores, protervi, tùmi-
di, & voluptätum amatores magis,
uàm Dei: habéntes ſpéciem qui-
em pietatis, virtutem autem ejus
abnegantes. Et hos devita.
Ne perdideris. 193.

X his enim ſunt, qui pénetrant
domos, & captivas ducunt mu-
liérculas oneratas peccâatis, quæ
ducuntur variis deſidériis: ſemper
diſcéntes, & numquam ad ſcién-
tiam veritatis perveniéntes. Quem-
admodum autem joannes & Mam-
bres reſtitérunt Môyſi: ita & hi
resiſtunt veritati;, hémines cor-
rúpti mente, réprobi circa fidem,
ſed ultra non proficient: inſipién-
tia enim eôrum maniféſta erit om-
nibus, ſicut & illorum fuit.
Paratum cor meum. 194.

U autem aſſecùtus es meam
, doctrinam, inſtitutiénem, pro-
pôſitum, fidem; longanimitatem »
dile tiéônem, patiéntiam, perſecu-
tiones, paſſiònes, qualia mihi fa cta
ſunt Antiochiæ Iconii., & L ſtris:
quales perſecutiones ſuſtinui, & ex
omnibus eripuit me Däs. Et omnes,
qui piè volunt vivere in Chriſto Je-
ſu, pberſecutié6nem patiéntur. Mali
autem hémines, & ſeduétores pro-
ficient in pejus, errantes, & in erro-
rem mittéentes.
Adjũútor meus.
F E R I A I N T A.
Incipit Epiſtola B. Pauli Apoſtoli
ad Titum.

194.
U

Aulus ſervus Dei, Apôſtolus au-
tem Jeſu Chriſti;, ſecundùm fi-
dem electôrum Dei, & agnitionem
veritàtis, quæ ſecundùm pietatem
eſt in ſpem vitæ ætérnæ „ quam
promiſit, qui non mentitur Deus,
ante témpora ſæcularia : manife-
ſtavit autem temporibus ſuis ver-
bum ſuum in prædicatione, dhæ
crédita eſt mihi ſegundum præcep-
tum Salvatoris noſtri Dei: Tito di-
lécto filio ſecüundàm comunem H-
dem, gratia, & Pax à Deo Patre; &
Chriſto Jeſu Salvatoôre noſtro.
Deus in te ſperavi. 19 4.

203

Ujus rei grâtia reliqui te Cre-
tæ, ut ea, quæ deſunt, côrrigas,
& conſtituas per civitates Presby-
teros, ſicut & ego diſpoſui tibi. Si
quis ſine crimine eſt, unius uxoôris
vir, filios habens fidéles, non in ac-
cuſatiéòne luxuùriæ, aut nõ súùbditos.
Opòrtet enim Epiſcopum ſine cri-
mine eſie, ſicut Dei diſpenſatòrem:
non ſupérbü, non iracundum, non
vinolentum, non percuſsorem, non
turpis lucri cùpidum: ſed hoſpitale,
benignum, sébrium, juſtum, ſanctů,
continentem, amplecténtem eum,
ui ſecundùm doctrinam eſt, fidélé
Krmonem ,‚ut potens ſit exhortari
in doctrina ſana, & eos, qui con-
tradicunt;, arguere.
Repleatur os meum. 194.

Unt enim multi étiam inobe-
diéntes, vaniloqui; & ſeductô-
res, mâximè qui de circumciſiône
ſunt, quos oportet redargui, qui u-
nivérſas domos ſubvêrtunt, docén-
tes, quæ non opoôrtet, turpis lucri
gratia. Dixit quidam ex illis, proô-
prius ipsorum Propaéta: Cretênſes
sẽper mendaces, malæ béſtiæ, ven-
tres pigri. Teſtimonium hoc verum
eſt. Quam ob cauſam increpa illos
durèut ſani ſint in fide, non inten-
déntes Judaicis fabulis, & mandatis
hoôminum, aversantium ſe à verita-
te. Omnia munda mundis: coinqui-
natis autem & infidélibus nihil eſt
Gaudébunt laàbia. 194.
KR I A Sg[ E X T A.
De Epiſtola ad Titum.

HEX& lôquere, & exhortaâre, & àr-
gue cum omni império. Nemo
te contémnat. Admone illos, prin-
cipibus, & poteſtatibus súbditos
eſſe, didto obedire, ad omne opus
bonum paratos eſſe, néminem blas-
phemare, non litigiòôſos eſſe, ſed
modéſtos, omnẽ oſtendéntes man-
ſuetůdinem ad omnes hoômines.
Confitebor. 194.
Ramus enim aliquàndo & nos
einſipiéntes, incréduli, erràntes,
ſervientes deſidériis & voluptatib-⸗
variis, in malitia & invidia agéntes
odibiles, odiéntes invicem. Càùm
autem benignitas & humanitas ap-
paruit Salvatoris noſtri Pei, non ex
opéribus juſtitiæ, quæ fécimus nos,
ſed ſecundùm ſuam miſericordiam
falvos nos fecit per lavacrum rege-

neratiéônis, & renovatiéônisspiritus
ſancti, quem effudit in nos abundè
er Jeſum Chriſtü Salvatôrem no-
ſtrum: ut juſti ficati gratia ipsius, hæ-
rédes ſimus ſecundùm ſpem vitæz
ætrxnæ. Miſericoôrdia. 195.

Idélis ſermo eſt; & de his volo
te confirmare ut curent bonis
opéribus præéſſe, qui credunt Deo.
Hæc ſunt bona, & utilia hominib'.
Stultas autem quæſtiônes, & genea-
logias, & contentiones, & pugnas
legis devita; ſunt enim inutiles &
vanæ. Hæréticum hôminem poſt
unam & ſecuúndam correptionem
devita; ſciens, quia ſubvérſus eſt,
Ai ejuùsmodi eſt & delinquit, cùm
it prôprio judicio condemnatus.
Factus eſt. 195.
§S A B B A T O
Incipit Epiſtola B. Pauli Apoſtoli
ad Philémonem Pp. 2
Pslus vinctus Chriſti, Jeſu, & Ti-
moôtheus frater: Philémoni dilé-
cto, & adjutôri noſtro, & Appiæ ſo-
rôri chariſſimæ, & Archippo com-
militoni noſtro, & Eccléſiæ, quæ in
domo tua eſt. Grâtia vobis, & pax
à Deo Patre noſtro, & Démine en
Chriſto. Gratias ago Deo meo, ſem-
per memoôriam tui faciens in ora-
tionibus meis, audiens charitàtem
tuam, & fidem, quam habes in Do-
mino Jeſu, & in omnes ſanctos: ut
communicatio fidei tuæ évidens fi-
at in agnitiône omnis peris boni;
quod eſt in vobis in Chriſto Jeſu.
Ne perdideris. 193.

Audium enim magnum habui,
& conſolatiônem in charitate
tua: quia viſcera Sanctôrum requie-
vérunt per te frater. Propter quo
multam fiduciam habens in Chriſto
Jeſu impetrandi tibi, quod ad rem
pértinet: propter charitatem magis
obſecro, cum ſis talis, ut Paulus ſe-
nex „ nunc autem & vincétus Jeſu
Chriſti., Obſecro te pro meo filio-
quem génui in vinculis, Oneſimo,
qui tibi aliquaàndo inuütilis fuit;
nunc autem & mihi & tibi ütilis
quem remiſi tibi.
Paratũ cor med. 194. 19,.
U autem illum ut mea viſcera
súſcipe, quem ego volueram
mecum detinere, ut pro te miht
miniſtraret in vinculis Evangélii;
ſine consilio autem tuo nihil volui
facere, uti ne velut ex neceſſrite

bonum tr
Foôrſitan
1W à te,
Tes’jam n
Chariflim
quantò a
& in Di
uſcipe i
quid noct
hi imput.
manu.

Neſta;
Deus
meditante
& dickis

D 0 M.

Incipit E
ad Heb
Ultit.
Lolin
Inbrophet
ocutus eſt
conſtituit
ber quem
t ſplendo⸗
ſtüntir ejue
bo ittutis
catorum f
mijeſttis
Antelis ete
tins prr ili

enim
den 0rnn
es0 holie
Eo lin
kllun

Ace in
ut euent
uicrelun

Ldelnguin
Ccondenud

410
,Nauli kh

ficieni
iens un
mn habesl

mnun

en inchr.
ndtonmmn n

Moyte,
bensin⸗

D O

bonum tuum eſſet: ſed voluntariu.
Förſitan enim ideo diſceſſit ad ho-
ram à te, ut ætérnum illum recçipe-
res:jam non ut ſervü, ſed pro ſervo
chariſſimum frattẽ, maximè mihi,
quanto auté magis tibi, & in carne,
& in Dno'si ergo habes me sociu,
súſcipe illum ſicut me. Si auté ali-
quid nocuit tibi; aut debet, hoc mi-
hi imputa. Ego, Paulus ſeripſi mea
manu. Adjutor meus. 194.

Ræſta;, quæſumus; omnipotens
Deus : ut ſemper rationabilia
meditantes, quæ tibi ſunt placita,
& dictis exequamur & factis. Per.
M I N I A VI.

Incipit Epiſtola B. bauli Apoôſtoli

ad Hebræos. .
MOrifriam multisque modis
olim Deus loquens patribus
in Prophétis: noviſſimèe diébus iſtis
locutus eſt nohis in Filio , quem

conſtituit hærêdem universorum:;

per quem fecit & ſæcula. Qui cùm
ſit ſplendor gloriæx, & figura fub-
ſtantiæ ejus, portansq; omnia ver-
bo virtutis ſuæx purgationem pec-
catorum faciens, ſedet ad déxteram
majeſtatis in excélſis: tanto mélior
Angelis efféctus, quantò differen-
tius præ illis nomen hæreditavit.
Domine, ne in ira tua arguas
me;, neque in furôre tuo corripias
me: & Miſerére mei Dñe, quô-
niam infirmus ſum Timor &
tremor venérunt ſuper me, & con-
texérunt me ténebræ. Miſerére.

Ui enim dixit aliquàndo An-
gelorum: Filius meus es tu .
ego hoôdie genui tei Et rurſum: Ego
ero illi in Batrem, & ipſe erit mihi
in Filium: Et cum iterùm introdu-
cit primogénitum in orbem terræ,
dicit: & adérent eum omnes An-
geli Dei. Et ad Angelos quidem
dicit: Qui facit Angelos ſuos ſpi-
ritus,; & miniſtros ſuos flammam
ignis. Ad Filium autem: Thronus
tuus Deus in ſæculum ſæculi:virga
* quitatis, virga regni tui. Dilexiſti
juititiam, & odiſti iniquitatem :
proptéreà unxit te Deus, Deus tuus
oleo exultationis præ Participibus
tuis.
F. Deus, qui ſedes ſuper thronum,
& judicas æ quitatem, eſto refuùgium

7

pauperum in tribulatione.

. 1 209
Quia tu ſolus labéôrem & doloô-
rem consideras. Tibi enim de-
relictus eſt pauper, pupillo tu eris
adjutor. Quia.
LET : Tu in principio Dômine
terram fundàſti: & pera ma-
nuum tuàrum ſunt cœli: Ipſi pe-
ribunt, tu autem permanébis S
omnes ut veſtiméntum veteraſeët:
& velut amictum mutabis eos, &
mutabuntur: tu autem idem ipſe
es; & anni tui non defictent. Ad
quem autem Angelorum dixit ali-
duândo: Sede à dextris meis, quo-
adúsque ponam inimicos tuos ſca-
bellum pedum tuorum: None om-
nes ſunt adminiſtratorii ſpiritus, in
miniſterium miſſi propter eos, qui
hæreditatem capient ſalutis
A dextris eſt mihi Dominus, ne
commôvear: & Propter hoc dila-
tatum eſt cor meum, & exultavit
lingua mea.y, Düs pars hæredita-
tis meæx, & càlicis mei. Propter.
loria Patri. Propter.

Sermo S. Athanaſii EbPiſcopi.

S personam; rem, tempus Apo-
ſtolici dicti cognôſcerent hæré-
tici, numquam humana in Deitate
transferéntes, tam impie & ſtultè
advérsus Chriſtum ſeſe habuiſſent.
Id intuéri licebit, ſi initium lectio-
nis dénuò repetit probè excipias.
Dicit enim Apoſtolus: Multi fariamn
multisque modis olim Deus locut-
eſt patribus noſtris per Prophétas:
ültimis autem diébus locutus eſi
nobis in Filio. Atqué ita bpaulo pôſt
dicit : Perfécta ab eo noſtrorum
peccatorum purificatiòne, ipſum
ſedére ad déxterã Majeſtatis in ex-
célſis, tantò meliorem Angelis fa-
ctum „ quantò præſtantius nomen
Præ illis ſortitus eſt. De eo igitur
témpore, quo nobis per Filium lo-
cutus eſt, cum peccatôrum purgatio
fieret,; Apoſtôlicum dictum men-
tionent facit. Quando autem nobis
locùtus eſt in Filio,; aut quando
purgatio peccatörum facta, aut
quando natus eſt homo, niſi poſt
Prophétas; idque ältimis diébus:
Notas mihi feciſti Dne vias vitæ
Adimplebis ine lætitia cum vul-
tu tuo; delectationes in déxtera tua
usque in nnem., Tu es, qui re-
ſtitues hæreditatem meam mihi
Adimplébis.
ſ●

210

Einde cuùm narrâtio inſtituúta
eſſet de humana Verbi diſpen-
fäatione, déque ultimis temporibus
conſequénter comemoravit, Deum
neq; ſuperiorib ætatibus tacuiſſe,
ſed locùtum eſſe, per Prophétas: &
poſtquam Prophétæ ſuo officio per-
functi ſunt, & lex per Angelos pro-
nuntiata eſt, & Filius étiam ad nos
deſcéndit, & ad miniſtrandum ac-
céêſſit; tunc demum neceſſario ſub-
intulit: tantò meélior Angelis fa-
us oſténdere volés; quantò Filius
Præ ſervo excéllit, tantò functione
officiòque ſervorum, Filii admi-
niſtratiénem meliorem fuiſſe.
Diligam te Domine virtus mea,
Poôöminus firmameéentum meum:

Et refúgium meum. Libera-
tonmeus, Deus meus, adjutor
meus. Et refûgium.
Undtiônem igitur diſcêrnens

Apôſtolus tum véterem, tum
novam magna dicendi libertate
utitur, ad judæos fſcribens & lo-
quens. Proôpter hoc igitur non in
univérſum ex prôpria comparatioô-
nis ratiône dixit, quôd major aut
honoratior eſſet: ne quis quaſi de
ejuùsdem generis, & cum eo com-
múnibus rebus hæc verba intelli-
geret: ſed ideo meliorem illum
dixit, ut diſcrimen natuúræ Filii
ad res creatas indicaret.
Dômini eſt terra,; & plenitúdo
éjus: Orbis terrarum, & univeérſi,
qui haàbitant in eo. Ipſe ſuper
maria fundavit eam, & ſuper flumi-
na præparavit illam. Orbis.
loria Patri. Orbis.

éctio fancti Evangelii lecundum
Matthæum.

R illo tempore: Dixit Jéſus tur-
bis paräbolam hanc : Simile eſt
regnum cœlorum grano ſinapis,
quod accipiens, homo ſeminavit in
agro ſuo. Et reliqua.
Homilia S. Hieronymi Presbyteri.

Egnum cœlôrum pfædicatio
Evangelii eſt, & notitia Scrip-
turarum, quæ ducit ad vitam, & de
qua dicitur ad judæos: auferétur à
vobis regnum Dei, & dabitur Genti
faciénti fructus ejus. Simile eſt
ergo hujuscemodi regnum grano
ſinapis, quod accipiens homo ſemi-
„A Vrt in agro ſuo; Homo, qui semi-

nat in agro ſuo, à plerisque Salva-

tor intelligitur, quod in iänimis
credéntium séminet: ab aliis ipſe
homo séminans in agro ſuo; hoc
eſt in ſemetipſo, & in corde ſuo.
Ad te Dômine levavi animam
meam: Deus meus in te confido
non erubéſcam. Cuſtodi ani-
mam meam, & éfipe me. Deus.

Uis eſt iſte, qui séminat, niſi
ſenſus noſter & animus, qui
ſuscipiens granum prædicationis;
& fovens ſementem, humore fidei
facit in agro ſui pectoris pullula-
re: Prædicatio Evangelii minima
eſt mnibus diſciplinis. Ad primam
quippe doctrinam fidem non habet
veritatis, hminemDeum, Chriſtum
mortuum, & ſcandalum crucis præ-
dicans. Confer hujuscémodi do-
Grinam dogmatibus Philoſopho-
rum, & libris eorum, & ſplendori
eloquéntiæ, & compoiitioni ſermo-
nũ & vidébis, quantò minor ſit cæ-
teris ſeminibus ſeméntis Evangelii.
Duo Seraphim ciamabant alter
Ad alterum: SanctuszSanctus,
Sanctus, Dôminus Deus Sabbaoth:
Plena eſt omnis terra glôria eju'.
Tres ſunt. qui teſtimonium dant
in cœlo, Pater, Verbum, & Spiritus
ſanctus: & hi tres unum ſunt. San-
ctus. loria Patri. Plena.

Ed illa cum créyérint, nihil
mordax, nihil vividum, nihil vi-
tale demonſtrant, ſed totum flacci-
dum, marcidumque, & mollitum
ebuùllit in olera & in herbas, quæ
citò aréſcunt & corruunt. Hæc auté
Prædigçatio; quæ parva videbatur in
principio, cùm vel in anima cre-
dentis, vel in toto mundo ſata fue-
rit, non exurgit in olera, ſed creſcit
in arborem, ita ut voôlucres cæ!
(quas vel animas credentium, ve
fortitúdines Dei ſervitio mancipa-
tas ſentire debemus) véniant & ha-
bitent in ramis ejus. Ramos puto
Evangelicæ arboris, quæ de grano
ſihapis créverit; dogmatum eſſe di-
verſitates,in quibus ſupradictarum
volucrum unaquæque requiéfcit.
ec Deum laudamus. II.

Simile eſt regnum cœ&rum grano
ſinapis, quod minimum eſt omni.
bus ſeminibus: cuùm autem créve-
rit, majus eſt omnibus oléribus.
ræſta, quæ ſumus. 209.

unle eſt
1entd, qu
ſcondit in
nec kermet
FLKI
De E

Nie fr
ccleſt
Apotolun
10s nof
ei, gui ſrel
in ommi
ehim glori⸗
eſt habitus,
noökem habe
illam. On
driciturab⸗
hia creavit;
Quam m
intota
mulus in te
Gicenca er⸗
guamn filin
Sloriam
Wmam ret
Ucut dicit,
1 vocem
Cbdurare L
euicerbati⸗
tentationis
Acjütor
te f
Aliquo v,
geinliucd
V0: ſed adh
Per Zingulo⸗
Snominatur
EhämChr
dtiun lubl

ür
Mmng
*“

eocie
iti⸗ Nolite .
Gnemnucoi
. can
Cerbe-

lerti n
5XIA
Delce

Simile eſt regnum cœlérum fer-
mento, quod accéptum mulier ab-
ſcondit in farinæ latis tribus „ do
nec fermentatum eſt totum.
ERIA SECUND A.
De Epiſtola ad Hebræos.

LCINde fratres ſancti, vocatiônis
Acœleéſtis participes, conſiderate
Apoſtolum, & pPontificem confeſ
ſiônis noſtræ Jeſum: qui fidélis eſt
ei, qui facit illum,; ficut & Moyſe
in omni domo ejus. Amplioris
enim gloriæ iſte præ Môyſe dignus
eſt habitus, quanto ampjiorem ho-
norem habet domus, qui fabricavit
illam. Omnis namque domus fa-
bricatur ab aliquo: qui autem om-
nia creavit; Deus eſt.
Quam magna. 192.
TMoyſes quidem fidelis erat
in tota domo ejus tamquam fa-
mulus in teſtimonium eôrum, quæ
dicénda erant: Chriſtus verò tam-
quam filius in domo ſua: quæ do-
mus fumus nos, ſi fiduciam &
gloriam ſpei usque ad finem fir-
mam retineamus. Quaprôpter
ſicut dicit Spiritus ſanctus: Hoôdie
ſi vocem ejus audieritis, nolite
obdurare corda yeſtra; ſicut in
exacerbatione ſeçùnduüm diem
tentationis in desérto.
Adjùtor meus. 192.
Adete fratres, ne forte ſit in
aliquo veſtrüum cor malum in-
credulitatis; diſcedéndi à Deo vi-
vo: ſed adhortämini vosmetipſos
Per singulos dies, donec Hôdie co-
gnominatur,ut non obdurétur quis
cx vobis fallacia peccati. Participes
enimChriſti effécti ſunlusiſi tamen
initium ſubſtantiæ ejns usque ad
finem firmum retineamus. Dum
dicitur: Hodie ſi vocem ejus audié-
ritis, nolite obdurare corda veſtra,
quemadmodum in illa exacerbatioô-
ne. Quidam enim audiéntes cxa-
cerbavérunt, ſed non univeérfi, qui
profécti ſunt ex.gypto perMoôyſé.
Benedicam Dominunr. 193.
F E R I, A T E R TI A.
De Epiſtola ad Hebræos.

Timeamus ergo;, ne fortè reliéta
pollicitatione introeùndi in fé-
quiem ejus, exiſtimetur ali quis ex
vobis deéſſe. Etenim & nobis
nuntiatum eſt, quemadmodum &
illis. Sed non profuit illis ferino

211
auditus, non admixtus fidei ex iis .
quæ, audiérunt. Ingrediemur enim
in réquiem, qui credidimus, quem-
admodum dixit: Sicut juravi in ira
mea : Ssi introibunt in réquiem
meam: & quidem operibus ab in-
ſtitutione mundi perféctis.
Auribus percipe. 19 ¾.
Ixit enim in quodam loco de
die séptima ſic: Et requievit
Deus die séptima ab omnibus ope-
ribus ſuis. Et in iſto rurſum: Si in-
troibunt in réquiem meam. Quo-
niam ergo súpereſt introire quos-
dam in illam, & ii, quibus priori-
bus annuntiatum eſt, non introie-
runt propter incredulitatem: ite-
rum términat diem quemdam, Hô-
die, in David dicéndo, poſt tantum
témporis, ſicut ſupra dictum eſt:
Hodie ſi vocem ejus audiéritis,

nolite obdurare corda veſtra.
Statuit Däůs. 193.
Am ſi eis jeſus requiem præ-
ſtitiſſet, numquam de alia lo-
querétur poſthac die. Itaque relin-
quitur ſabbatismus populoDei. Qui
eénim ingreſſus eſt in réquiem ejus,
étiam ipſe requievit ab opéribus
ſuis, ſicut à ſuis Deus. Feſtinemus
ergo ingredi in illam réquiemi, ut
ne in idipſum quis incidat incre-
dulitatis exemplum. Vivus eſt enim
ſermo Dei, & efficax, & penetrabi-
lior omni gladio ancipiti: & per-
tingens usque ad diviſionem ani-
mæ ac ſpiritus, compagum quoque
ac medullarum, & diſcrétor cogi-
tationum, & intenticénum cordis.
Ego dixi Domine. 193.
F E R I XA1 U ART A.
De Epiſtola ad Hebræos.

Uapröpter intermitténtes in-
QAakrnir Chriſti ſermonem
ad perfectiôra feramur, non rur-
ſum jaciéntes fundamentum pœni-
téntiæ ab opéribs mortuis, & fidei
ad Deum, baptismatum doctrinæ,
impofitiòônis quoque manuum; ac
reſurrectionis mortuorum, & judi-
cii ætérni. Et hoc faciémus, ſi
quidem permiferit Deus.
Ne perdideris. 193.
Mpofstbile eſt enim, eos, qui
ſemel ſunct illuminati, guſtavérunt
tiam donum cœléeſte, & participes
facti ſunt Spiritus fancti, guſtave-
runt nihilominus bonum Dei ver-
bum, virtutesqne ſæ culi ventuúri, &

prolapfi funt, furfus fenovari ad
0 2

PG=-

212
pœniténtiam ,rurſum crucifigén-
tes ſibimetipſis Filium Dei,
oſténtui habéntes.
Paratum cor: 194. L/
Erra enim ſæpe venientem ſu-
per ſe bibens imbrem, & gé-
nerans herbam opportunam illis, a
quibus côlitur, accipit benedictio-
nem à Deo. Proferens autem ſpi-
nas ac tribulos, réproba eſt, & male-
dicto proxima ,; cujus conſum-
matio in combuſtionem. Confidi-
mus autem de vobis, dilectiſſimi,
melioôra & viciniora ſaluti, tamétſi
ita lôquimur. Non enim injuſtus
Deus, ut obliviſcatur operis ve-
ſtri, & dilectionis, quam oſtendi-
ſtis in nomine ipsius „ qui mini-
Kräſtis Sancktis, & miniſtratis.
Adjuútor meus. 194.
FERI A UIN T A.
De Epiſtola ad Hebræos.

Ic enim Melchiſedech, Rex Sa-
H lem;, ſacerdos Dei ſummi, qui
obviavit Abrahæ regréſſo à cæde
Regum, & benedixit ci: cui & dé-
cimas omnium diviſit Abraham ;
primùm quidem, qui interpretatur
rex juſtitiæ ; deinde autem & Rex
Salem, quod eſt Rex pacis, ſine pa-
tre, ſine matre; ſine genealogia;,
neque initium diérum, neque fi-
nem vitæ habens, aſſimilatus au-
tem Filio Dei, manet ſacêrdos in
perpétuum.
Deus in te. 194.
Ntuémini autem, quantus ſit hic,
cui & decimas dedit de præci-
uis Abraham Patriarcha. Et quide
e filiis Levi ſacerdotium accipien-
tes,mandatum habent décimas su-
mere à pôpulo ſecundùm legem,
id eſt, à fratribus ſuis; quamquam
& ipfi exierint de lumbis Abrahæ.
Cujus autem generatio non annu-
meratur in eis, décimas ſumpſit ab
Abraham: & hunc, qui habébat
repromiſſiônes, benedixit.
Repleatur os meum. 194.

Ine ulla autem contradictiône,
Iquod minus eſt, à meliore be-
nedicitur. Et hic quidem décimas
moriéntes hoômines accipiunt: ibi
autem conteſtatur, quia vivit. Et
(ut ita dictum ſit) per Abraham,
& Levi, qui décimas accépit, deci-
matus eſt! adhuc enim in lumbis
patris erat, quando obviavit ei

tio per ſacerdotium Leviticum
erat, (populus enim ſub ipſo legem
accépit 5 quid adhuc neceſſarium
fuit, ſecunduùm ordinem Melchiſe-
dech aliam fürgere ſacerdotem, &
non ſecundúm oôrdinem Aaron di-
ci? Translato enim ſacerdotio ne-
cêſſe eſt, ut & legis translatio fiat.
Gaudébunt labia. 194.
E K I, A S E XT A.
De Epiſtola ad Hebræos.

Est autem fides ſperandaàrum ſub-
„Sſtantia rerum,arguméntum non
apparéntium. In hac enim teſti-
monium conſecùti ſunt ſenes. Fide
intelligimus, aptata eſſe ſæcula, ver-
bo Dei, ut ex inviſibilibus vi ſibilia
fierent. Fide plurimam hoſtiam
Abel, quaàm Cain, obtulit Deo,,
per quam teſtimonium, conſecu-
tus eſt eſſe juſtus, teſtimonium per-
hibénte munéribus ejus Deo, & per
illam defünctus adhuc loquitur.
Confitébor. 194.
Ide Henoch translatus eſt, ne
vidéret mortem, & non inve-
niebatur, quia transtulit illum De-
us 3 ante translationem enim teſti-
moônium habuit placuiſſe Deo. Si-
ne fide autem impoſsibile eſt pla-
cére Deo. Crédere enim oportet
accedéntem ad Deum, quia eſt, &
inquiréntibus ſe remunerator ſit.
Fide Noe reſpônſo accepto de iis,
quæ adhuc non videbantur;, mé-
tuens aptavit arcam in ſalutem
domus ſuæx, per quam damnavit
mundum:; & juſtitiæ, quæ per fi-
dem eſt, hæres eſt inſtitutus.
Miſericordia tua. 195.

Ide qui vocatur Abraham obe-
divit in locum exire, quem ac-
ceêptùrus erat in hæreditatem: &
exiit, néſciens, quo iret. Fide de-
moratus eſt in terra repromiſſio-
nis, tamquam in aliéna, in caſulis
habitando cum Iſaac & Jacob co-
hærédibus repromiſſiônis ejùsdem.
Expectabat enim fundaménta ha-
bêntem civitatem: cujus artifex
& conditor Deus.
Factus eſt mihi. 195.
S. A B B AT O.
De Epiſtola ad Hebræos.

Haritas fraternitatis maneat
in vobis. Et hoſpitalitâtem

nolite obliviſci: per hanc enim la-

Melchiſedech. Si ergo conſumma- tuérunt quidam, Angelis hoſpitio

Ie-

teceptis,
tamgui
tiqua &
Honorabt
thorus
enim &?
Ne pe

Mm
Præse
te delſer⸗
ut confia
mihi ad’
faciat mi
poſitorun
ciiti ſunt
tuentes ey
tämini fid
& hodie:
Parat

Ocri⸗
nollt
enim grat.
qur non p
in eis. Habe
te non hab
bernacnlo
Animaliüi
cato in dar
cotporacte
Pter quod
per fuum
tta portan
Adjuto⸗

mus Dao;
8

Phne,
ſtadio ei
Cutrundſed
e üntite,
Aolte
Mokri del
Inümne lum

1. nune lan
eleprecam

Mech
ſicencoten
linem-
mn ſrcertoti
is trunsltin
in e
S1
d Hebtos

Perumum
tgumenmn
n har enn

ejus Deo
nuc loguin
inslatusk
1, & nan!
1Stulibiln
Onem eum
hculſeen
hoſehhleel
le enimn
un, quitt
ketnunenin
Leceptocet
jidebantnt
un in ln
am un⸗
le, Ilek
inſtitutn
a. 195.

1 Abrlun’
lre, Ii
rledlititen
jret. E
1a Ieplonn
ena, in
& N,
ſioniseid⸗
ndamen
cujus

195.
47 0,
Uebntct
Polhita
P hane i
is hoy!
elisu

recéptis. Mementôte vinctorum,
tamquã ſimul vincti: & laborantiũ,
täãquã & ipſi in corpore morantes.
Honorabile conubium in omnibus,
& thorus imaculatus. Fornicatores
enim & adulteros judicabit Deus.
Ne perdideris. 193.

Mit mores ſine avaritia, cõténti,
præséntibuszipſe enim dixit: Nô
te déſeram, neque derelinquam. Ita
ut confidénter dicamus; Doôminus
mihi adjutor, non timébo, quid
faciat mihi homo. Mementòôte præ-
poſitorum veſtroôrum, qui vobis lo-
cuti ſunt verbum Dei, quorum in-
tuéntes éxitũ conyerſationis imi-
tamini fidem. Jeſus Chriſtus heri
& hodie: ipſfe & in ſæcula.
Paratum cor. 194.

Octrinis vâriis & peregrinis
nolite abduci. Optimum eſt
enim gratia ſtabilire cor, non eſcis,
quæ non profuerunt ambulantibus
in eis. Habémus altare, de quo éde-
re non habent poteſtatem, qui ta-
bernaculo desérviunt. Quorü enim
animaliuũ infértur ſanguis pro pec-
càto in Sancta per Pontificé, horum
coôrpora cremantur extra caſtra. Pro-
pter quod & Jeſus, ut ſanctificaret
per ſuum sanguinem populum, ex-
tra portam paſſus eſt.
Adjúùtor meus, 194:

Benedicâ
mus Däo, allel. allel.
S A B B A TL. O.

Pharkes „Neſcitis, quòd ii, qui in
L ſtadio currunt, omnes quidem
currunt, ſed unus accipit bravium,
ſic currite, ut comprehendatis.

Am ſol recedit igneus,
Tu lux perennis Unitas;
Noſtris beata Trinitas,
Infunde lumen cordibus.
e manè laudum cçarmine,
Te deprecamur véſperè,
Dignéris, ut Te suúpplices
Laudémus inter Cœlites.
atri ſimùlque Filio,
Tibique ſancte Spiritus,
Sicut fuit, ſit jugiter
Sæclum per,omne gloria, Amen.
Veſpertina oratio aſcendat ad

geſit 213
te Dômine. ye. Et deſcéndat ſu-
per nos miſericôrdia tua.

Dixit Dôminus ad Adam: de lignos-
quod eſt in médio Paradiſi, ne cô-⸗
medas : in qua hora coméderis „
morte morieris.
Reces populi tui quæſumus Dô-
mine cleménter exâudi: ut qui
juſté pro peccatis noſtris affligi-
mur, pro tui nominis glôria miſe-
ricôrditer liberémur. Per Däm.
Benedicamus Dio, allel, allel.
Deo gratias, allel, allel.
e *

eus in adjutôrium. gi⸗
hatur Allel. dig Laus tibi
Déômine, Rex ætérnæ gloriæ.

D O MINIC A

Et in

ræccupémus faciéDäi: * I
enite. r.

Pſalmis jubilémus ei. P
ræoccupémus fäaciem ejus, &g.

rimo die. 2.

Incipit liber Geneſis.

N principio creaâvit Deus cœlum
&terram. Terra autem erat inanis
& vacua, & ténebræ erant ſuper fa-
cie aby ſſi & Spiritus Dei ferebatur
ſuper aquas. Dixitq; Deus: Fiat lux.
Et facta eſt lux. Et vidit Deus lucẽ⸗-
quod eſſet bona: & diviſit lucem à
tenebris. Appellavitque lucem Di-
em, & ténebras Noctem: factumque
eſt Véſperè & manè, dies unus. ‚Di-
xit quoque Deus: Fiat firmamentũ
in médio aquarum, & dividat aquas
ab aquis. Et fecit Deus firmamen-
tum, divisitque aquas, quæ erant
ſub firmaménto, ab his, duæ erant
ſuper firmaméêntum. Et factum eſt

ita: Vocavitque Deus firmnamentum-
Cœlum: Et facétum eſt véſperè &
manè, dies ſecundus.
In principio creavit Deus cα
lum & terram, & fecit in ea hoô-
Ad imaginem & ſimi-

minem,
litudinem ſuam. Formavit
◻⏑ 2 igi-

e14
igitur Dgus hôminem de limo ter-
. 2 1 . * „ . 4
tæ, & inſpiravit in faciem ejug ſpi-
raculum vitæ. Ad
Ixit vero Deus: Congregéntur
aquæ; quæ ſub cœlo ſunt, in
locum unum, & appareat arida.
Et factum eſt ita. Et vocavit Deus
aridam, Terram: congregationèês-
que arum appellavit maria. Et
vidit Deus, quòd eſſet bonum. Et
ait: Germinet terra herbam virén-
tem, & faciéntem ſemen, & lignum
pPomiferum faciens fructum juxta
genus ſuum, cujus ſemen in ſemet-
ipſo ſit ſuper terram. Et factum eſt
ita. Et protulit terra herbam viren-
tem; & faciéntem ſemen juxta ge-
nus ſuum, lignumque faciens fru-
ctum, & habens unumquôdque ſe-
mentem ſecúndum ſpeciem ſuam.
Et vidit Deus, quod eſſet bonum:
Et factum eſt véeſpere & manè,
dies tértius. Dixit autem Deus:
Fiänt luminaria in firmaménto
cœli, & dividant diem ac noctem,
& ſint in ſigna, & témpora, & dies,
& annos: ut luceant in rmaménto
cœli, & illuminent terram. Et
factum eſt ita. Fecitque Deus duo
luminaria magna, luminare majus,
ut præeſſet diei: & luminare mi-
nus, ut præeſſet nocti, & ſtellas. Et
poſuit eas in firmamento coæli , ut
1 ſuper terram, & præeſſent
nocti, & dividerent lucem
teneby. Et vidit Deus, quoôd
eſtet bonum. Et factum eſt veéſperè
& mane, dies quartus.
En Principio creavit Deus cœlü
WW terram, & Spiritus Dei fereba-
tur luper aquas, Et vidit Deus
