cato, ſancivit, ne quisquam in eo;
præter Romanum Pontificem, Miſ-
ſam deinceps celebräret. Eamdem
Eccléſiam incéndiis, vaſtationibus,
terræ inſuper môtibus disjectam,
eversamque, ac sédula Ssummoôrum
Pontificum cura reparatam, nova
poſtmodum molitioône reſtitutam,
Benedictus XIII. Pont. Max. Ord.
Prædicatorum die vigéſima octava
Aprilis anni milléſimi feptingen-
teſimi vigéſimi ſexti ritu ſolémni
conſecravit, ejsque celebritatis
memôriam hac die recolendam ſta-
tuit.
Manè ſurgens Jacob erigébat
lapidem in titulum, fundens oleũ
deſuper, votum vovit Domino:
Verè locus iſte ſanctus eſt, &
ego neſciéèbam.

Cùmque evigilaſſet Jacob de
ſomno; ait. Veré.
oria Patri. Vere.
ngréſſus
Jelus.
Ixxiii,
Heodérus» ‚miles Chriſtia-

Maximiàno Imperatore,
incendiſ-
et»

nus „
quòd idolorum fanum
NnnA

Feſta Novembris.

936⁶
ſet, comprehénſus, cùm à Præfé-
cto legionis pœna ei remitteretur,
ſi pœnitens facti Chriſtianam fi-
dem execrarétur, cõſtanter in fidei
confeſſione perſevérans, miſſus eſt
in carcerem: ubi ungulis excarnifi-
catus, dum coſtæ nudaréntur, lætus
canebat: Benedicam Dominum in
Omni tempore. Quare in ardéntem
Trogum injéctus, in oratione, & divi-
nis làudibus animam Chriſto réd-
didit, quinto Idus Novembris: cujus
corpus Eusébia matrona, sindone
involurum ſepelivit in ſuo Pprædio.
e Deum laudamus. II.
In T audibus ſit commemoratio
§. Theodori mart. Antiphona.
Qui odit änimam ſuam in hoc
mundo, in vitam ætérnam cuſto-
dit eam.
Y. Juſtus ut palma florébit.
N. Sicut cedrus Libani multipli-
cabitur.
Oratio.
D Eus, qui nos beati Theodori
Martyris tui confeſſione glo-
riôſa circumdas, & protegis: præ-
ſta nobis, ex ejus imitatiône pro-
ficere, & oratione fulciri. bPer
Dôminum.
In iji. Veſp. fir comm. S. Andreæ
Avellini, ac SS. Mart. ut infra.
DIE X. NOVEMBRIS.
In feſto S. Andreæ Avellini Con-
fefl. Semid.
Apa similabo eum. v. Amavit.
e Communi Conf. non Pontifi-
cis. XIV.
Oratio.
Eus, qui in corde beatiAndréæ
Confeſsoris tui per ârduum
quotidie in virtutibus proficiendi
votum admirabiles ad te aſcenſio-
nes diſpoſuiſti: concêde nobis ip-
sius méritis, & interceſſione, ita
ejusdem gratiæ participes fieri „ ut
pPerfectiora ſemper exequéntes, ad
gloriæ tuæ faſtigium feliciter per-
ducamur. Per Dôminum.
BDeinde fit eomm. SS. Martyr.
Tryphonis, R-fpicii, & Nymphæ
Virginis, Ana. Iſtorum eft enim
regnum cœlôrum, &c. Y. Læta-
mini in Dômino. XXVii.
Oratio.
FEaà nos, quæſumus, Dömine,
ſanctorum Martyrum tuéôrum
Tryphonis, Reſpicii, & Nymphæ

ſemper feſta ſectari: quorum ſuf-
fragiis protectionis tuæ dona ſen-
tiämus. Per Dôminum.

in primo Nocturno, Ledtiones
de Scriptura occurrente.
In lecundo Nocturno.

Lectio iv.
Ndréas Avellinus, dictus ànteâà
Lancellôtus, apud Caſtrum No-
vum Lucaniæ pagum natus, inter
ipfa infantiæ primordia futuræ ſan-
ctitatis no obſcùra præbuit indicia.
Adolelcens ad litteras addiscendas
patéêrna e domo egréſſus, lubricam
illius ætatis sémitam inter bonarũ
artium ſtudia ita perégit, ut ſapien-
tiæ initium, quod eſt timor Domi⸗
ni, ob oculos potiſſimum habére
numquam prætermiferit. Cum
egrégia proinde forma eximium
caſtitatis ſtdium conjúnxit, quo
impudicas ſa pè mulierum insidias
eluſit, intérdum etiam apertam
vim propulsavit. Clericali mili-
tiæ jam pridem adſcriptus. Neapo-
lim ſe contulit, ut legaâlibus dis-
ciplinis vacaret; ibique juris pru-
dentiæ lauream adepfus, atque in-
tereàa ad ſacerdotalem dignitatem
evéctus, causaruin patrocinio in Fo-
ro duntaxat Eccleſiaſtico, proque
privatis quibusdam personis, juxta
Sacrorum Canonum ſanctioônes a-
gere cœpit. Verùm cum aliquande
inter cauſam agéndam leve ei
mendacium excidiſſet, mox veròô
fortúita fſacrarum Scripturarum
Lectiône in illa verba incidiffet:
Os, quod mentitur; occidit animã:
tantæ ejus culpæ dolore, ac pœni-
téntia corréptus eſt;, ut ſtatim ab
ejusmodi vitæ inſtitůto ſibi rece-
dendum efſe duùxerit. Itaque ab-
dicatis foréenſibus Curis, ſe totum
divino cultui, ſacrisque miniſtériis
mancipävit; cúmque bccleſiaſti-

cæ virttis exempiis emineret;

Sanctimonialium regimini a tunc
exiſténtée Archiepiſcopo Neapoli-
tano præféctus fuit. Quo in mu-
nere cùm pravorum hominum
dia ſubiiſſet, primòo quidem in-
tentatæ ſibi necis periculum de-
clinavit, mox verò per ſicarium
tribus in facie accéptis vulneribus,
injuriæ atrocitatem æquo animo
pertulitr. Tunc perfectioris vitæ
deſidério flagrans, ut inter Cleéri-
cos Regulares adſcriberétur, ſup-
pliciter poſtulavit: votique com-
pos factus, ob ingentem, quo æ-
ſtuabat, Grucis amorem, ut ibi
Andreæ nomen imponerétur; pré⸗-
cibus impetravit.
B. Ho-

1konskum

1

cedt illi
Iultum de
3e

Hun alacri
me fitt

Ledionde
e.
UIno.

ickus intel
n hrn n No.

7

imor Don--
mum uben
mm. (u
4 Exinium
üinxt, go
uin inst0ls
1n aettamn
ali milt⸗

Gigni

cinio into⸗
9, Plod
nis, uxt
ckiones 4⸗
Aignandn
leſe e e!

e⸗ et
It 1 fatumn 140
oſti e⸗
nien
¹ 1OEu
ulti
be ketelk
6 enn inele
Inini4 um
0 Neahol⸗
o in n.
Hominu
guügenn 1.
enolhunte
Pet henin
nethen

0 l⸗
nt
E

Feſta Novembris.

Honéſtum fecit il i Ilum Dôminus,

937
romæus; & Paulus de Arétio ClIe-

cuſtodivit eum ab inimicis, & à ricus Regularis Cardinales, qui-

aibis tutavit illum:
* Et dedit illi claritatem æternam.
F. Juſtum deduxit Dominus per
vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et dedit.
Lectio v.
Rctioôris ltaque vitæ curricu-
ARI6 alacri ſtudio ing Bréſſus, in
eas maxime virtutis excrcitationes
incubuit, ad quas ſele arduis é-
tiam emiſſis votis obitrinzxit, al-
tero ſcilicet ſuæ ipeius voluntati
jugiter obiiſténdi, altero vero in
via Chriſtianæ berfectionis ſem-
per ulterias progrediéndi. Regu-
läris difciplinæ cultor aſstduus, &
in ea promovenda, cum aliis Præ-
éſſet, ſtudiosiſlimus fuit. Quid-
quid ab Inſtithti ſui Officii & Ré-
gulæ præicripto ſupérerat témpo-
ris, orationl & animarum laluti
tribuébat. In Confeſſionibus ex-
cipiéndis mira ejus pietas & pru-
gentia enituit, vicos, & OppidaNea-
poli finittima Evangélicis miniſté-
fiis magno cum animarum lucro
frequens luſtrabat. Quam arden-
tem erga proôximos ſancti viri cha-
ritatem ſignis étiam Dominus illu-
ſtravit. Cùm enim intempeſta no-
e ab audita ægri confeſſione do-
mum rediret, ac pluviæ vento-
rümque vis perlucéntem facem
extinxiſſet „ non ſolum ipſe cum
Sociis inter effusiſlſimos imbres
nihil madefactus eſt, verùm étiam
inuſitato ſplendére „ & ſuo corpo-
re mirabiliter emicante, Soôciis in-
ter densiſſimas ténebras iter mon-
ſtravit. Abſtinentia & patientia,
nec non abjectione, atque dio ſui
ſummopere Præſtitit. Necem fra-
tris filio illàtam imperturbato ani-
mo tulit; ac ſuos ab omni ulciſ-
cendi cupiditate compéscuit,
imo étiam pro interfectoribus o
pem, & miſericordiam Judicuimn
Iimploravit.
g. Amavit eum Däis, & ornavit
Fumn ſtolam gloriæ induit eum.
*Et ad portas paradiſi coronavit
eum. „* Induit eum Däüs lori:
cam fidei, * Ahayt eum. Et.
Eet0O Vi.,

Lüúribus in locis Clericoôrum
Regularium Ordinem propa-
gavit, eorumque domicilia Me-
diolani & Placentiæ inſtituit. II-
lius peram ſanctus Carolus Bor-

bus erat acceptiſſimus, in Paſto-
rälis müneris curis adhibuerunt.
Deiparam Virginem ſingulari
amore „ & cultu Proſequebataur.
Angelérum colloquio perfrui mé-
ruit, quos, cum divinas laudes
bersoltetet „ e regione concinén-
tes ſe audiſſe teſtatus eſt. Dénique
poſt heroica virtutum exempla;,
Prophetiæ quoque dono illuftris,
quo & ſecreta cordium, & absen-
tia & fütùra proſpéxit, annis gra-
vis, & laboribus fractus ad Aram
celebraturus in verbis illis tértiò
repetitis: Introibo ad Altare Dei,
repentino Apoplexiæ morbo cor-
réptus eſt: mox Sacraméentis ritè
munitus, placidiſlime inter ſuos
animan n efflavit. Ejus corpus Nea-
poli in Eccleſia S. Pauli ad hæc us-
due tempori eo frequentiſumo p-
puli concurfu colitûr, quo fuit ela-
tum. IIlum dénique in 1signibus in
vita & poſt mortem miraculis cla-
rum Clemens XI. Pont. Max. ſo-
émni ritu Sanctòrum Catalogo ad-
lcEpfſit.
Be, Iiſte homo perfécit omnia, quæ
Iocůtus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Iugredere in réquiem meam:
* Quia te vidi juttum coram me
ex Snnnibt Gentibus.
F. Iſte eſt, qui contempfit vitam
aundi; & pervenit ad cœléſtia re-
ha. Quia.
loria Patri. uia.
In tertio Nocturno, Eiomili
S. Gregorii Papæ in Evangel. Sint
lumbi veſtri præcincti. de eodem
Communi XIix
Pro S8. zartyribus. Lectio ix.
ryphon, Décio Imperatôre ,
TLchtn Jeſi Chriſti fidem prædi-
cans gmnet ad ejus cultum perdu-
cere conarétur, à Décii fatellitibus
comprehenſus „ primùm equuleo
torquétur, & ungulis férreis ex-
carnificatur: deinde ſublimibus
pedibus candentibus clavis con-
fxus, fúùſtibus cæditur, & admotis
facibus ardéntibus aduritur Quæ
cùm oômnia fortiter feréntem vi-
diſſet Reſpicius tribanus; ad
Chriſti Doômini fidem convérſus „
ſtatim ſe Chiſtianum eſſe, palam
profeéſſus eſt. Qui varié cruciatus,
una cum Tryphone rapitur ad Jo-
vis ſimulacrum: quæ ſtatua Try-
phöne orante concidit. Quare
Nnn S Plum-

938
plumbatis crudeliffimè contuúfi,
nobiliſſimum martyrium conſecuti
ſunt, quarto Idus Novémbris.
Eodem die Virgo quædam, cui
nomen Nympha, cùm Jeſum
Chriſtum verum eſſe Deum cla-
ra voce teſtarétur, marfyrii pal-
mam ad virginitatis corônam ad-
junxit.
e Deum laudamgs. II.

Veſtri capilli càpitis omines nume-
rati ſunt, nolite timere;, multis
palseribus meliores eſtis vos.
Exultabunt Sancti in gloria.
Lætabüntur in cubilibus ſuis.

DIE XI. NOVEMBRIS.

Dixeérunt diſcipuli. cum relie
941. ixit Dôminus.
77.
audate Doôminum
omnes Gentes. 79.

Xxxiv.

O beaâtum virum, cujus änima pa-
radiſum poſſidet: unde exuúltant
Angeli, lætantur Archangeli, cho-
rus Sanctorum proclamat, turba
Virginum invitat, Mane nobiscum
Iin æternum.

Eus, qui cônſpicis, quia ex
nulla noſtra virtúte ſubsiſti-
mus: concede propitius; ut inter-
ceſſione beati Martini Confeſsoris
tui atque Pontificis, contra omnia
adverſa muniamur. Per Dominum.

Hic vir deſpiciens mundum & ter-
réna, ttiümphans, divitias cœlo,
condidit ore, manu.

Juſtum deduxit Döôminus per

vias rectas.
Et oſtendit illi regnum Dei.

Eus, qui in corde beati An-

dreæx Confeſsoris tui per ar-
duum quotidie in virtùtibus pro-
ficien i votum, admirabiles ad te
ascenfiones diſpoſuitti: concédel!
nobis ipsius meritis, & interceſſio- 1

ne, ita ejüsdem zraàtiæ participes

fieri, ut perfectiôra ſeinper exe-
HS „ ad gloriæ tuæ faſtigium
eliciter perducamur. Per Domi-

num noſtrum.

Iſte Sandtus. xiv. „ .
Gloria & honôre corondſti
eum LPomine. 1
ge. Et conſtituiſti eum ſuper pera
mänuum tuarum.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut qui beati Mennæ Mar-
tyris tui natalitia côlimus, inter-
ceffione ejus in tui nominis amoôre
roborémur. Per Dominum.
audémus Deum noſtrum, * In
confeſſiône beati Martini.
enite, exultémus. I.
ſte Conféſſor. xxxiv.

Martinus adhuc catechúmenus hae
me veſte contéxit.
eatus vir.

xxXxxV.
Sanctæ Trinitatis fidem Mar-
tinus confeéſſus eſt, & baptismi gra-
tiam percepit. ,
uare fremuérunt. Xxxv.
Ego ſigno Crucis, non clypeo
protéctus, aut galea, hoſtium cuù-
neos penetrabo ſecüuͤrunus.
omine, quid multiplica-
ti. xxxvi.
Amavit eum Dôminus, & or-
navit eum. „ .
Stolam gloôriæ induit eum.

De Epiſtola prima B. Pauli Apéſtoli
ad Timotheum.

Idélis ſermo: Si quis Epiſcopaâ-
tum desiderat, bonum opus de-
siderat. Oportet ergo Epiſcopum
irreprehensibilem eſſe, unius uxoô-
ris virum, sobrium, prudentem,
ornatum, pudicum;, hoſpitàlem „
doctrem, non vinoléntum, non
percuſsorem, ſed modeſtum non
litigiéſum, non cúpidum ſed ſuæ
domui bene præpôſitum: filios
habéntem sûbditos cum omni ca-
ſtitate. Si quis autem domui ſuæ
præéſſe nescit, quomodo Eccléſiæ
Dei diligentiam habébit? Non, neo-
phytum: ne in luperbiam elatus:
in jadicium incidat diaboli. Opor-
et autem illum & teſtimoniu ha-
beére

Vebonum a1
tton inoppr
1ligneum di⸗
Hc et

Aie eſt Ma

utus elt, ⁵0
Delfe, ne
MItuorumn us.

ſalten
nnn coc

Kitas
Plemern
ſtenetit re
Plniiterho

2 paliciges
einper er⸗
2 faſtigiun
Det Dom.

ſe cononili

lluper etr

omnipotent
Mennz M.
hs, Intet⸗
minis anon
minam.

ſtrum Ii
ttini⸗
ltemnlss, l,
ſot, M⸗

äamensut

ſiden Mar⸗
daptisnigri⸗

runt. An⸗
nanchhe⸗
, hoktuunck.
ut onlinia
Cninns, A
kuten⸗
Pll Mhifnl
heudn,

Gnis Hint

bost
iſcon

honum

ele, uis⸗

bére bonum ab iis, qui foris ſunt,
ut non in opproôbrium incidat, &
in laqueum diaboli.
, Hic eſt Martinus eléfctus Dei
Pontifex, cui Dominus poſt Apo-
ſtolos tantam gratiam conferre di-
gnatus eſt, * Ut in virtuùte Trinita-
tis Deificæ, mereretur fieri trium
mortuorum ſuscitator magnificus.
Sanctæ Trinitatis fidem Marti-
nus confeſſus eſt. Ut in.
De Epiſtola ad Titum.

Pörtet enim Epiſcopum ſine
crimine eſſe, ſicut Dei diſpen-
ſatérem: non ſupérbum, non ira-
cúndum, non vinoléntum, non
percuſsorem, non turpis lucri cu-
pidum: ſed hoſpitalem, benignum,
sobrium, juſtum, ſanctum, conti-
néntem, amplectentem eum, qui
ſecùndùm doctrinam eſt, fidelem
ſermonem, ut potens ſit exhortari
in doctrina ſana, & eos, qui con-
tradicunt, arguere Sunt enim mul-
ti étiam inobediéntes, vaniloqui,
& ſeductôres, maximè qui de cir-
cumciſione ſunt, quos oportet re-
dargui: qui univerſas domos ſub-
vertunt, docéntes, quæ non opôr-
tet, turpis lucri gratia.
Dômine, ſi adhuc péôpulo tuo
ſum neceſsarius, non reculo ſub-
ire propter eos laborem, Fiat
volúntas tua.
Oculis ac mäânibus in cœlum
ſemper inténtus, invictum ab ora-
tioône ſpiritum non relaxabat. Fiat
volúùntas,

U autem lôquere, quæ decent
ſanam doctrinam: Senes ut
sbrii ſint, pudici prudéntes, ſa-
ni in fide, in dilectiône, in patien-
tia: Anus ſimiliter in habitu ſan-
cto, non criminatrices, non mul-
to vino ſerviêntes, benè docéntes,
ut prudéntiam doceant adolescen-
tulas, ut viros ſuos ament, filios
ſuos diligant, prudéntes, caſtas, s6-
brias, domus curam habéentes, beni-
gnas, sůbditas viris ſuis, ut non
blaspheméetur verbum Dei. Juve-
nes ſimiliter hortare, ut soòbrii ſint.
In mnibus teipsum præbe exém-
plum bonorum perum, in doctri-
na, in integritate, in gravitate, ver-

bum ſanum, irreprehensibile: ut is,
qui ex adveérſo eſt, vereatur, nihil
habens malum dicere de nobis.
O beatum virum Martinum An-

939
tiſtitem, Qui nec mori timuit,
nec vivere recusavit.
Dômine; ſi adhuc péôpulo tuo
ſum neceſsarius, non recùſo labo-
rem: Fiat volúntas tua. Qui.
lôria Patri. Qui.

Confido in Däo, quod filia mea
Prétibus tuis reddenda ſit ſanitati.
Pùm invocarem. Xxxvii.
Teträadius, cognita Dei vir-
túte, ad baptismi gratiã pervénit.
erba mea. XxXXvii.
O ineffabilem virum, per
Juem nobis tanta miracula corus-
cant!
omine Däüs noſter, xxxvii.
Elégit eum Dôminus ſacerdo-
tem ſibi.
Ad lacrificandum ei hôſtiam
laudis.

Matrtinus ‚Sabâriæ in Pannônia
[Wnatus, cùm décimum attigiſ-
ſet annum, invitis paréntibus ad
Eccléſiam confùúgiens, in Catechu-
menôrum nůúmerum adſcribi vo-
luit. Quindecim annos natus in
militiam proféctus, primum in
Conſtantii, deinde Juliani exércitu
militavit. Qui cùm nihil habéret
præter arma, & veſtimentum, quo
tegebatur, Ambiani, paäauperi ac
nudo ab eo peténti, ut Chriſti noô-
mine ſibi eleemôſynam tribúeret,
partem chlamydis dedit. Cui ſe-
quénti nocte Chriſtus dimidiata
illa veſte indutus apparuit, hanc
mittens vocem: Martinus cate-
chůmenus hac me veſte conté-
Xxit.
Oculis ac mäanibus in coœlum
ſemper intentus, Invictum ab
oratiõne ſpiritum non relaxa-
bat.
Dum ſacraménta offeérret beâtus
Martinus, globus igneus appaâruit
fuper caput ejus. Invictum.

Ecem & odto annos cùm ha-
béret, baptizatus eſt. Quare
relicdta militari vita, ad Hilarium
Pictavienſem Epiſcopum ſe con-
tulit, à quo in Acolythorum nuüme-
rum redactus eſt. Boſt factus Epiſ-
copus Turonénſis, monaſtérium
ædificavit „ ubi cum oαhzrt“0 ςρinta
Moônachis ſanctiſſime aliquamdiu
vixit. Oui cùm pôſtea ad Canda-
cénſem vicum ſuæ Dicœceſis in gra-
vem febrim incidiſſet, aſsidua
Deum

4
6

940 Feſta Novembris.

Deum oratiône precabâtur;, ut ſe
ex illo mortali carcere liberaret.
Quem audiéntes diſcipuli, ſic ro-
gabant: Cur nos pater déſeris:
cui nos miſeros derelinquis: Quo-
rum voce commotus Martinus,
ita Deum orabat: Doômine, ſi ad-
huc populo tuo ſum neceſsärius;
non recuſo laborem.
Beatus Martinus bitum ſuum
ongè ante præſcivit dixitque fra-
tribus, & Diflelutionem lui cor-
poris imminére, quia judicabat ſe
jam resolvi. Viribus corporis

cœpit repente deſtitui, convocatis-
que diſcipulis dixit. Diſſolutio-

nem.
Lectio vi.
Ed cùm eum in illa veheménti
Ifebre ſupinum orantem vidé-
rent diſcipali, fuppliciter ab eo
petiérunt, ut convetio corpore;
tantisper, dum remitteret morbi
vis, pronus conquiésceret. Qui-
bus Martinus: Sinite me; inquit,

"cœlum pôtius, quam terram aſpi-
cere, ut ſuo jam itinere iturus ad
Déôminum ſpiritus dirigatur. In-
ſtante jam morte, vilo humani
géneris hoſte, Quid, inquit, aſtas
cruenta beſtiai nihil in me funéſté
reperies. Ea in voce, unum &
octoginta annos natus, animam
Deo réddidit: quam Angelôrum
chorus excépit, eôsque divinas
canéntes laudes multi, inprimis-
ue ſanctus Severinus Coloniénſis
Epiſcopus audiérunt.
Bt. Dixéruut diſcipuli ad beatum
Martinum: Cur nos pater deferis?
aut cui nos deſolatos relinquis?
& Invadent enim gregem tuum
lupi rapaces. 7, Scimus quidem
defiderare te Chriſtum, ſed ſalva
ſunt tibi tua præmia, noſtri pôtiùs
miſerere, quos deſeris. Invadent.
lôria Patri. Invadent.
In tertio Nocturno Antiphona.
Déêminus Jeſus Chriſtus non pur-
puratum, aut diademate reniten-
tem ſe ventúrum eſſe prædixit.
Pialm. In Domino confido. cum
reliquis de Communi unius Mar-
tyris. Xviii.
Ana. Sacérdos Dei Martine, apér-
ti ſunt tibi coli, & regnum Patris
mei. .
Hlb ne, quis habitabit. xviii.
Anha. Sacérdos Dei Martine, paſtor
egrégie, ora pro nobis Deum.
Pfalm. P ne in virtute tua. xviii

4

zg. Tu es Sacérdos in ætérnum.
F. becuͤndum ordinem Melchiſe-
ech.

L éctio ſancti Evangélii ſecùndùm
Lucam.
Lectio vii. Cap. II. c
N illo Ampore : Radt Jéſus diſ-
cipulis ſuis: Nemo lucernam ac-
céndit, & in abſcondito ponit:
neque ſub môdio; ſed ſupra can-
delabrum, ut qui ingrediuntur, lu-
men videant. Et réliqua
Homilia S. Ambrôſii Epilcopi.
Lib. 7. Comment. in Luc. cap. I1.
Uia in ſuperiôribus Eccléſiam
2 ſynagéôga prætulit;, hortatur
nös, ut fidem potius noſtram ad
Eccléſiam transferamus. Lucerna
enim fides eſt, juxta quod fſcrip-
tum eſt: Lucérna pédibus meis
verbum tuum, Domine. Verbum
enim Dei fides noſtra eſt: Verbum
Dei lux eſt. Lucerna eſt fides.
Erat lux vera, quæ illuminat om-
nem hominem venieéntern in hunc
mundum. Luceérna autem lucere
non poteſt, nifi aliunde lumen
acceperit. .
O beatum virum, in cujus
Tranſitu Sanctôrum canit nume-
rus, Angelôrum exültat chorus,
* Omniumque cœleſtium virtutum
occůrrit pfallentium exercitus.
Eccléſia virtute roboratur, Sa-
cerdotes Dei revelatione glorif-
cantur, quem Michael aſsumpfit
cum Angelis. Omniumque.
Lectio viii. ,.
Kc eſt lucérna, quæ accendi-
tur, virtus ſcilicet noſtræ
mentis & ſenſus;, ut drachma illa
poſſit, quæ perierat, reperiri. Nemo
ergo fidem ſub lege conſtituat. Lex
enim intra mensúram eſt,, ultra
mensúram gratia: lex obumbrat,
gratia clarificat. Et ideò nemo fi-
dem ſuam intra mensüram legis
inclũdat, ſed ad Eccléſiam cônferat,
in qua ſeptiformis Spiritus relucet
gratia, quam Princeps ille Sacerdo-
ti fulgore lucérnæ divinitatis illu-
minat, ne eam legis umbra reſtin-
guat. )( Deénidq; luceèrna illa, quam
matutinis velpertinisque tempori-
bus, ritu véteri, Judæorum Prin-
ceps ſacerdotum solebat accénde-
re, velut ſub médio ſita legis evà-
nuit; & civitas illa Jerûſalem, quæ

in terris eſt, quæ occidit Prophe-
tas, quaſi in convâlle fietus poſita
eli-

tes noltta,
Munm locqta
non potte
ns mundi⸗
e lolis
de ſpiritali
lnns 41
itur: Marti
ciens, 8C.

6 demn
tenemgr
ltes Chn
Alnn e, a .
UI translatn
ſeMeun hnc
D. 1

Aek
Kerunt

etnun.
Melchlle⸗

ſecundiün

Il,e.
insä,.
ucernam a-⸗
Uito donit:
fuprucan.
diintun l⸗
ua
Epilconi.
Luc. cahl⸗

8 Eeclelin
1, horint
noſttamn
E. Lucen
guod ſei⸗
edibus ne
ne. Velbumn
eK: Vettun
1 ek Me⸗
uminat on-
eid In Hun
tem lucel
nde Iumel

S

, in cNjus
it mume⸗

.

Feſta Novembris.

delitéscit, illa autem Jerúſalem,
quæ in cœlo eſt, in qua militat
ſides noſtra, in illo altiſſimo om-
nium locata monte, hoc eſt Chri-
ſto, non poteſt ténebris & ruinis
hujus mundi abſcondi, ſed fulgens
candore ſolis ætérni, luce nos
gratiæ ſpiritalis illuminat.
. Martinus Abrahæ ſinu lætus ex-
ipitur: Martinaus hic pauper &
modicus, & Cœlum dives ingrédi-
tur, hymnis coœléfſtibus honoratur.
Martinus Epiſcopus migravit à
æculo: vivit in Chritto gemma
Sacerdotum. Cœlum.
Gloria Patri. Coœlum.

Pro S. Menna Martyre. Leétio ix.
Ennas K&.gyptiùs, Chriſtianus
Wimiles, in perſecutione Dio-
cletiani & Maximiani Imperato-
rum, cum pœniténtiæ cauſa in
ſolitùdinem ſecefsiſſet, natali die
Imperatoôrum, quo poôpulus céle-
bri ſpectaculo tenebatur;, in thea-
trum prosiliens, libera vocçce Gen-
tilium ſuperſtitiõnem inſectaba-
tur. Quamobrem comprehenſus, &
Pyrrho Præſide, in metroôpoli Cot-
tienſum Phrygiæ vinctus: i

loris
crudéliter cæditur: deinde equù-
leo tortus, lampadibus ardentibus
ad corpus admotis;, plagisque cili-
cio confricatis, tum per tribulos &
virgas férreas manibus ac pedibus
colligatis tractus, plumbatis etiam
contuſus, demum gladio interfici-
turz in ignémque conjicitur. Cor-
pus inde à Chriſtianis eréptum ſe-
pultum eſt, ac poſtea Conſtantinoô-
polim translatum.
e Deum laudamus. II.
D L A D E S,
& per Horas, Antiph.
Ixérunt discipuli ad beaâtum
Martinum: Cur nos pater
déſeris, aut cui nos deſolatos re-
linquis: invadent enim gregem
tuum lupi rapaces.
Pſal. Dis regnavit. cum rel, II.
Ana,. Doômine, ſi adhuc pôpulo
tuo ſum neceſsarius, non recuſo la-
orem: fiat volüntas tua.
. O virum ineffabilem, nec
labòôre victum, nec morte vincén-
dum, qui nec mori timuit, nec
Viyere recusavit.
Ana, Oculis ac manibus in coœe-
lum ſemper inténtus, invictum ab
oratiône ſpiritum non relaxabat,

alleluja.

And. Martinus Abrahæ ſinu lætus

941
excipitur, Martinus hic pauper &
modicus, cœlum dives ingreditur,
hymnis cœléſtibus honoratur.
Gapit. Ecce ſacérdos.
Hymn, Jeiun Redemptor. XI.
„ Juſtum deduzit Dôminus per
Vias rectas.
Et oſténdit illi regnum Dei.
Ad Benedictus, Antiph.
O beatum virum, cujus aänima pa-
radilum poſſidet: unde exultant
Angeli, lætantur Archangeli, cho-
rus Sanctorum proclamat;, turba
Virginum invitat, Mane nobiscum
in ætérnum.
Oratig.
Eus, qui cônſpicis, quia ex
D nulla noſtra virtúte ſubsiſti-

mus: concéde propitius; ut inter-

ceſſione beati Martini Confeſsoris
tui atque Pontificis, contra omnia
advérſa muniamur. Per Dominum.
Et fit commem. S. Mennæ mart.
Ana. Qui odit animam ſuam in
hoc mundo, in vitam ætérnam
cuſtodit eam. y. Juſtus ut palma
florébit. B. Sicut cedrus Libani
multiplicàbitur.
Oratio.
Prda „quæſumus;, omnipotens
Deus: ut qui beati Mennæ
Martyris tui natalitia colimus, in-
terceffione ejus in tui nominis
anôre roborémur. Per Däm.
Ad Tertiam, Antiphona.
Déômine, ſi adhuc.
Capitulum. Ecce ſacérdos.
B. br. Amavit eum Dns, * Et
ornäâvit eum. Amavit. Y. Stolam
gloôriæ induit eum. Et ornavit.
Gloria. Amavit. Y. Elégit eum
Dominus dacerdoôté ſibi. „Ad
ſacriſicandum ei hoſtiam laudis.
Ad Sextam, Antiph.
O virum ineffabilem.
Gapitulam. Eccti. 44. C
On eſt invéntus Ranilis illi,
qui conſervaret legem Excèlſi;
Ideòô jurejurando fecit illum Dis
créſcere in plebem ſuam.
g. br. Elégit eum Düs;,
cerdôtem ſibi. Elegit. Y.
crificandum ei hoôſtiam laudis. Sa-
cerdotem. Gloria. Elégit. v. Tu
es ſacérdos in ætérnum. E& e-
cùndùm ôrdinem Melchiſe ech.
Ad Nonam, Antiphona.
Martinus Kaane Rnu.
Capitulum, Eccli. 45, C
Unel lacerdtio, Chabere lau-
demin nomine ipſius, & offér-
re

942
re i incênſum dignum in odoô-
rem ſuavitatis. ,
Tu es ſacerdos, In æter-
num. Tu es. Secúndùm ordi-
nem Melchiſedech. In ætérnum.
loria Patri. Tues. Juſtum
deduxit Düs per vias rektas.
Et oſtendit illi regnum LDei.

Dixérunt diſcipuli. gun
ixit Doôminus.

77.
emente Düe David. 83.
cce ſacerdos. ſte
Confeéſſor. Juſtum deduúxit
Dominus per vias rectas.
Et oſtendit illi regnum Dei.

O beatum Pontificem, qui totis
viſcéribus diligébat Chriſtum Re-
gem, & non formidabat impérii
principatum : ſanctiſſima anima,
quam etſi gladius perſecutoris non
abſtulit, palmam tamen martyrii
non amiſit.

DIE XII. NOVEMBRIS.

„Iſte Sanctus pro lege Dei ſui
certavit usque ad mortem, & à ver-
bis impiorum nô timuit: fundatus
enim erat ſupra firmam petram.
Gloria & honôre coronädſti
eum Dômine.
Et conſtituiſti eum ſuper pera
maänuum tuarum.

Eus, qui nos bedâti Martini
Martyris tui atque Pontificis
annua ſolemnitate lætificas: con-
céde propitius; ut cujus natalitia
coôlimus, de ejüsdem étiam pro-
tectione gaudeamus. Per Domi-
num noſtrum.

Artinus, Tudérti in Umbria
natus, initio Pontificatus &
litteris, & legatiònibus miſſis pe-
ram dedit, ut Paulum Conſtanti-
nopolitanum Patriarcham à nefa-
ria hæreſi ad Cathôlicæ fidei veri-
tätem revocaret, Qui Conſtante
Imperatôre hærético fretus, eo
amentiæ progréſſus ferat, ut Sedis
Apoſtolicæ legatos varièé in inſulas
relegarit. Quo ejus ſceélere com-

moôtus Pöntifex; coâcto Romæ
Concilio centum quinque Epiſco-
poôrum, eum condemnavit,
Honéſtum fecit illum Dôminus,
S& cuſtodivit eum ab inimicis, &
à ſeductoribus tutavit illum :
Et dedit illi claritatem æternam.
Deſcenditque cum illo in fo-
veam , & in vinculis non dereli-
quit eum. Et.

Uæ cauſa fuit Conſtanti mit-
téndi in Italiam Olympium
Exärchum, ut Martinum Pontifi-
cem interficiendum, aut ad ſe per-
ducendum curaret. Igitur Olym-
pius Romam véniens hétori man-
dat, ut Pontificem, dum in Basili-
ca ſanctæ Mariæ ad Præsépe Miſ-
sarum ſolemnia celebraret, occi-
deret. Quod ubi lictor aggréditur,
cæcus repéntè factus eſt.
Deſiderium animæ ejus tribui-
ſti ei, Doômine: * Et voluntate la-
biorum ejus non fraudâàſti eum.
Quoôniam præveniſti eum in be-
nedictiônibus dulceédinis: poſuiſti
in capite ejus corônam de lapide
pretiéôſlo. Et voluntate.

Onſtàânti autem Imperatôri ex
eo témpore multæ calamitaâtes
incidérunt: quibus nihilo melior
factus, Theodorum Calliopam
ad Urbem mittens imperat, ut
Pontifici manus injiciat. A quo
per fraudem captus Martinus, &
Conſtantinopolim perductus, dein-
de in Cherſonéſum relegatus, ibi
ob Cathôlicam fidem ærùmnis cô-
féctus, pridie Idus Novembris ceſ-
ſit è vita clarus miraculis: cujus
corpus Romam poſteà translatum,
in Eccléſia conditum eſt, quæ ſan-
Gtôrum Silvéſtri & Martini nomine
dedicata erat. Præfuit Eccléſiæ an-
nos ſex, menſem unum, dies viginti
ſex. Habuit Ordinatiônes duas
menſe Decembri, quibus creavit
Presbyteros undecim, Diaconos
quinque „ Epiſcopos per diverſa
loca triginta tres.
„Stola jucunditatis induit eum
Dôminus: Et coroônam pul-
chritadinis poôſuit ſuper caput
ejus.
F. Cibavit illum Dôminus pane
vitæ & intelléctus, & aqua ſapién-
tiæ ſalutaris potavit illum. Et.
éria Patri. Et.

Do

lb II

Muipoten
Oau diſh
Ums mundit
le contund
Ilshumilita
Utaci Conf
Aperennem
Umti werean
Uohrum.

4 ideo
Uhlitterrn
Kum
letut.
tonttun
Sllotleien
lunb⸗ .
li
ednn gec
Uniak
el. N ledi⸗

do None
le Epilco.
Uit,
Dominu;
imicis, 8
Uum:
n dernan.
illo in t⸗
non cerell⸗

ſtänti ui.
Olymmpim
Imm Ponikr-
t ad le pel⸗
itur Olyr⸗
Goni mar⸗
win basl⸗
rzepe M.
Alet, bec⸗
ugrelltu,

ſti eum.
eutm in be⸗
8: poluitti
de lapide

eratoti er
Calawitates
nio weldl
Culliopen
npelat
iat 4
Manlnus,

eleben
Zlunnbd.

orelnbis A⸗

lis: Chi
4 tkanslatum
Al,gle ini
ininomind
keclelie en⸗
Cies utft

„ ndit eun
hlun 9,

Hi quis venit ad me.
Doômine præveniſti. xix.

DIE XIII. NOVEMBRIS.

Mnipotens, ſempitérne Deus,
qui diſpoſitione mirabili in-
frma mundi éligis, ut fortia quæ-
que contundas: concéde propi-
tius humilitati noſtræ, ut piis beati
Didaci Confeſsotis tui, précibus
ad perénnem in cœlis gloriam ſub-

limari mereamur- Per Döminum
noſtrum.
Qui vult ve-
Rire. Juſtus ut palma. xXx.
942.

DBasns Hiſpanus ex oppido
ſancti Nicolai de portu Diœcé-
ſis Hiſpalenſis, ab ineünte æta-
te, pii fſub ſacerdôtis disciplina
ſanctiôris vitæ ſolitaria in Eccleſia
tyrocinium exércuit. Deinde ut
firmiùs Deo ſe conjungeret, in
Convéntu de Arrizafa Fratrum
Minorum (quos Obſervàntes vo-
cant) ſancti Franciſci Regulam in
ſtatu laicali proféſſus eſt. Magna
ibi alacritàate humilis obedientiæ
& regularis obſervantiæ jugum suù-
biens, contemplationi inprimis
déditus, mira Dei luce perfunde-
batur, adeo ut de rebus cœléſti-
bus, litterarum expers, mirandum
in modum & planeé divinitùs lo-
queréetur.
Honéſtum fecit illum Dôminus,
& cuſtodivit eum ab inimicis, & à
ſeduétôribus tutavit illum:
Et dedit illi claritätem ætérnam.
6, Juſtum deduxit Doôminus per
vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et dedit.

Anariis in Iniulis, ubi Fratri-
bus ſui Ordinis præfuit, multa
perpeſſus, martyrii æſtuans deſi-
dério, plures infideles verbo &
exémplo ad Chriſti fidem convér-
tit. Komam veniens anno Jubi-

943⁸
lzi Nicolàâo quinto FPontifice,
ægrotoôrum curæz in Convéntu Aræ
cœli deſtinatus, eo charitatis affe-
Gtu munus hoc exercuit, ut Urbe
annonæ inôpia laborante, ægrotis
tamen, quorum aliquando ulcera
étiam lambendo abſtergebat, nihil
peénitùs necelsarii defecerit. Exi-
mia quoque fides, & gratia cura-
tiônum in eo eluxit, cùm lampadis
quæ collucébat ante imaginem
beatiſſimæ Dei Genitricis, quam
ſumma dévotiône colébat, oleo
ægros inungens, ſigno Grucis im-
préſſo, multorum morbos mira-
biliter ſanaverit.
Amavit eum Dôminus, & ornâ-
vit eum:i ſtolam gloriæ induit eum.
Et ad portas paradiſi coronavit
eum.
Induit eum Dôminus loricam
fidei, & ornavit eum. Et.

Emum Compluti finem ſibi
vitæ adéſſe intélligens, lacera
& obſoléta induútus tunica, conje-
ctis in Crucem oculis, ſingulari de-
votione illis verbis ex ſacro hym-
no pronuntiatis: Dulce lignum, dul-
ces clavos, dulcia ferens pondera;,
quæ fuiſti digna portare Regem
cœlôrum, & Döminum; animam
Deo réddidit, pridie Idus Novéêm-
bris,„ anno Dômini ſupra milleſi-
mum quadringentéſimo ſexagéſi-
mo teértio. Ejus corpus, cùm men-
ſes non paucos (ut pio conffuen-
tium deſidério fieret fſatis) inſe-
puùltum mansiſſet, quaſi jſam incor-
ruptioônem induerit, odorem ſua-
viflimum efflavit. IIlum multis &
illùſtribus miraculis clarum Sixtus
V. Pontifex Max. Sanctorum nu-
mero adricripſit.
Iſte homo perfécit mnia, quæ
locutus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex mnibus Gentibus.
Iſte eſt, qui contémpfſit vitam
mundi, & pervénit ad cœlétſtia
regna. Quia.
Ioria Patri. Quia.
olite
timére pusillus grex-

DIE XV. NOVEMBRIS.

Feſta Novembris.

944
Omnia de Communi Virg. præ-
ter Orationem, & Lectiones ſe-
cundi Nodurni.
ratio
Eus, qui da corde beâtæ Ger-
D trudis virginis jucundam tibi
manſionem præparaſti: ipſins mé-
ritis & interceffione, cordis no-
ſtri maculas clementer abſterge;
& ejúsdem tribue gaudére con-
sortio,. Per Dominum noſtrum
Jeſum Chriſtum.
In primo Nocturno, Lectiones
de Scriptura occurrente.
In ſecundo Nocturno.

. .ti Iv. 77
Cbrrüdis Islébii in Saxonia no-
bili genere nata, quinquénnis
in Monaſtério Rodardenſi, Ordi-
nis ſancti Benedicti, virginitätem
ſuam, ac ſeipſam Jêſu Chriſto ob-
tulit. Quo ex témpore à munda-
nis rébus prorſus aliéna;, virtuti-
que sédulo inténta, cœléſtis vitæ
genus inſtituit. Ad humaniorum
litteràrum notitiam, rerum di-
vinarum cognitionem adjuùnxit.
Quarum meditatione vehementiùs
ad virtütem incenſa, brevi Chri-
ſtiäanam perfectionem adépta eſt.
De Chriſto, ejusque vitæ myſtériis
ſæpenumero pio cum animi ſenſu
loquebatur: unamque Dei gloriam
côgitans, ad illam vota ſua om-
nia, & actiones referébat. Quam-
vis autem multis eximiis naturæ
& gratiæ donis a Deo aucta eſſet,
ita tamen ſibi ipſa vilescébat, ut
inter præcipua divinæ bonitäatis
miracula hoc item memoraret,
quoôd ſe indigniſſimam miſericoôr-
diter ſuſtinéret.

. Propter veritätem, & manſue-
tüdinem, & juſtitiam: & Et dedu-
cet te mirabiliter déxtera tua.
YZ. Spécie tua, & pulchritudine
tua inténde, proôſperè procede, &
regna. Et deducet.
S Lecéctio, v.
Rigéſimum ætatis annum a-
gens, primùm Rodardénſis
Monaſtérii, ubi religioſam vitam
eſt proféſſa, deinde Elpediani
Præſes elééta, quadraginta annô
rum ſpatio, ea charitate, pruden-
tia, & regularis disciplinæ ſtudio
munus obivit, ut Conoôbium reli-
giôſæ perfedtionis domicilium

viderétur. Utrobique vero, licet
eſſet omnium Mater & Magiſtra;

omnium tamen minima habeéri
volébat, ac demiſſione pari mi-
niſtram ſe exhibebat. Quòô libe-
riüùs Deo vacaret, vigiliis, abſti-
néntia, aliisque cruciatibus corpus
afflixit: ſempérque fui similis,
morum innocentiam, manſuetu-
dinem, ac patiéêntiam prætulit fin-
gularem. Proximorum ſaluúti om-
ni ope ſtüduit, piæque curæ co-
pioſam fructum rétulit. Divini
amôris vi frequentes patiebatur
éxtaſes: altiſſimæque contempla-
tionis, & divinæ unionis donum
obtinuit.

he. Dilexiſti juſtitiam, & odiſti ini-
Deus, Deus tuus oleo lætitiæ
Y. Propter veritatem, & manſue-
tůdinem, & juſtitiam. Propftérea.
ectio viI.
méritum acceptiſſimæ ſibi
Sponſæ Chriſtus oſténderet:
in corde Gertrudis jucùndam ſibi
eſſe manſiònem teſtatus eſt. Dei-

param Virginem véluti Matrem,

& Curatricem à Jeſu accéptam
