érimus vobis ſervi: ſi autem ego
prævaluero, & percùúſtero eum,
vVos ſervi eritis, & ſervietis nobis.
Et aſebat Philiſthæus: Ego expro-
bravi agminibus Ifrael hôdie: Da
te mihi virum, & ineat mecum fin-
gulare certamen Audiens autem
Saul, & omnes Ifraelitæ ſermoônes
Philiſthæi hujuscémodi, ſtupebant,
& metuebant nimis.
Deus omnium exauditor eſt: ip-
le miſit Angelum ſuum, & tulit me
de ovibus patris mei: Et unxit
me unctione miſericordiæ ſuæ.
Dôminus, qui eripuit me de ore
lJeônis, & de manu béſtiæ liberavit
me. Et unxit. 1
Avid auté erat fillus viri Ephra-
thæi, de quo ſupra dictu eſt, de
Béthlehé Juda, cun nomen erat Iſai,
qui habebat octo filios: & erat vir
in diebus Saul ſenex, & grandævus
inter viros. Abierunt auté tres filii
ejus majores poſt Saul in præliu: &
noômina trium filiorũ ejus, qui per-
rexérunt ad bellum Eliab primogée-
nitus, & ſecndus Abinadab, térti-
usque Sama. David autem erat mi-
nimus. Tribus ergo majôribus ſe-
cütis Saulem, abiit David, & revér-
ſus eſt à Saul, ut pâsceret gregem
Patris ſui in Bethlehé. Procedébat
verò Philiſthæus manèé & véſpere,
& ſtabat quadraginta diébus.
Dominus, qui eripuit me de
Ore leônis, & de manu béſtiæ libe-
ravit me, % Ipſe me eripiet de
manibus inimicorum meoôrum.
Miſit Deus miſericôrdiam ſu-
am, & veritatem ſuam: ànimam
meam eripuit de medio catulôrum
leoônum. Ipſe.
loria Patri. Ipſe.

Sermo S. Auguſtini zpiſcopi.

Qaabant filii IHrael contra adver-
särios duadraginta diebus. Qua-
dragigta dies, hropter quatuor tém-
Pora & quatuor partes orbis rerræ,
vItam præséntem ſignificant , in
dua contra Goôliath, vel exercitum
ejus, id eſt contra diabolum, & an-
gelos ejus, Chriſtianérum populus
Pugnare non déſinit. Nec tamen
vincere poſſet „ niſi verus David
Shriſtus cum baculo, id eſt, cum
Crueis myſtério deſcendiſſet. Ante

3
advéntum enim Chriſti, fe;
chariflimi, ſolûtus erat diabolus ,
véniens Chriſtus fecit de eo, quod
in Evangelio dictum eſt: Nemo
poteſt intrare in domum fortis, e
vala ejus diripere, niſi priùs alli-
gaverit fortem. Venit ergo Chri=
ſtus, & alligavit diabolum.
Percùſſit Saul mille, & David
decem millia: à Quia manus Dni
erat cum illo: percuſſit Philiſthæu,
& abſtulit opprôbrium ex Itrael.
Nonne iſte eſt David, de quo
Canebant in choro, dicentes: Saul
percçüſſit mille, & David decem
millia ? Quia.

Ed dieit aliquis: Si alligaâtus eſt
uare adhuc tantùm prævalet à⁸
Verùm eſt, fratres chariſſimi: quia
multùm prævalet, ſed teépidis &
negligéntibus, & Deum in veri-
tate non timentibus dominatur.
aAlligatus eſt enim, tamquam in-
néxus canis caténis „ & néêminem
poteſt mordere, niſi eum, qui ſe illi
mortifera ſecuritate conjünxerit.
lam vidéte fratres, quam ſtultus
eſt homo ille, quem canis in ca-
téna pôſitus mordet. Tu te illi per
voluptates, & cupiditates ſæculi
noli conjúngere, & ille ad te non
præsmet accédere. Latrâre po-
teſt, ſolicitare poteſt, mordere
omninò non poteſt, niſi volen-
tem. Non enim cogendo, ſed ſua-
déndo nocet: nec extörquet à no-
bis consénſum, ſed petit.
Montes Gelboe, nec ros, nec
plúvia véniant ſuper vos:
Ubi ceciderunt fortes Iſrael.
Omnes montes, qui eſtis in
circhitu ejus, viſitet Döminus: à
Gélboe autem tranſeat. Ubi.

Enit ergo David, & invénit Ju-
dæôrum populum contra dia-
bolum præliäântem; & cùm nullus
eſſet, qui præsûmeret ad ſingulare
certämen accedere, illes qui figuram
Chriſti gerébat, procéfſit ad præliũs
tulit baculum in manu ſua, & exiig
contra Géliath. Et in illo quidem
tunc figuratum eſt, quod in Dnño
Jeſu Chriſto complétum eſt. vVe-
nit enim verus David Chriſtus, qui
contra piritalem Goliath, id eſt;
contra diabolum pugnatúrus, cru⸗
cem ſuam ipſe peortavit, Vidéete »
tratreszubi David Goliath percuſſe-
rit: in fronte utique, ubi crucis
E e ſig⸗

8

ſignarulum non habeêbat. Sicut
enim baculus crucis typum ha-
buit, ita étiam & lapis ille, de
quo percùſſus eſt, Chriſtum Doô-
minum figurabat.
Ego te tuli de domo patris tui,
dicit Dominus: & poôlui te pascere
gregé péôpuli mei: * Et fui tecum
in omnibus, ubicmque ambulaſti:
firmans regnum tuum in æteérnum.
Fecique tibi nomen grande, jux-
ta nomen magnorum;, qui ſunt in
terra: & réquiem dedi tibi ab om-
nibus inimicis tuis. Et fui.
lôria Patri. Et fui.

, Peccàvi ſuper numerum
arénæ maris, & multiplicata funt
peccata mea, & non ſum dignus
vidére altitůdinem coœli præ multi-
tûdine iniquitatis meæx: quoôniam
irritavi iram tuam : ε Et malum
coram te feci. Quôniam ini-
quitatem meam ego cognoſco, &
delictum meum contra me eſt
ſemper, quia tibi ſoli peccavi. Et.
Duo Séraphim clamabant
alter ad äalterum: & Sanctus, San-
ctus, Sanctus, Döôminus Deus Sa-
baoth: & Plena eſt omnis terra
glôria ejus. Tres ſunt, qui te-
ſtimonium dant in cœlo, Pater,
Verbum, & 5 piritus landus ; &
hi tres unum ſunt. Sanctus.
loria Patri. Plena.
F E RIA SECUND A.
De libro primo Regum.

T dixit unusquispiam de Ilrael:
Num vidiſtis virum hunc, qui
aſcendit? ad exprobrandum enim
Itriéli aſcéndit. Virum ergo, qui
percúſſerit eum, ditabit Rex divitiis
magnis, & filiam ſuam dabit ei, &
domum patris ejus faciet absque
tribũto in Iſrael. Et ait David ad
viros, qui ſtabant ſecum, dicens:
Quid dabitur viro, qui percuſlerit
Philiſtheęaum hunc, & tülerit op-
probrium de lſfael: Quis enim eſt
hic Philiſthæus incircumcilus, qui
exprobrfavit acies Dei vivéntis.
Recordare, 429.

Udita funt autem verba, quæ
1X locutus eſt David, & annuntiata
in conſpectu Saul. Ad quem cùm

u ſſet addûctus, locutus eſt ei: Non

céôncidat cor cujusquam in eo:i ego
lervus tuus vadam, & pugnàâbo ad-
vérsùs Philiſthæum. Et ait Saul ad
David: Non vales resiſtere Phi-
liſthæo iſti, nec pugnare advérsùs
eum, quia puer es;, hic autem vir
bellator eſt ab adoleſcentia ſua.
Exaudiſti. 429.
Ixitque David ad Saul: Paſcé-
bat fervus tuus patris ſui gre-
gem, & veniébat leo, vel urſus, &
tollébat arietem de médio gregis:
& perſequebar eos, & percutié-
bam, eruebamque de ore eorum?:
& illi conſurgebant advérsùm me;
& apprehendébam mentum eô-
rum, & ſuffocabam, interficie-
bamque eos. Nam & leônem &
urſum interféci ego ſervus tuus:
erit igitur & Philiſthæus hic in-
circumcilus, quaſi unus ex eis.
Audi Dömine- 429.
F ERIA T ERTI A.
De libro primo Regum.

En induit Saul David veſtiméntis
ſuis, & impòſuit gàleam æream
ſuper caput ejſus, & veſtivit eum
lorica. Accinctus ergo David gladio
ejus ſuper veſtem ſuam „ cœpit
tentare, ſi armatus poſſet incedere,
non enim habébat conſuetùdinem.
Dixitque David ad Saul: Non poſ-
ſum ſic incédere, quia non uſum
habeo. Et depôſuit ea, & tulit ba-
culum ſuum, quem ſemper habé-
bat in manibus: & elegit ſibi quin-
que limpidiſſimos lapides de tor-
rênte, & miſit eos in peram paſto-
rälem, quam habébat ſecum, &
fundam manu tulit: & proceéſſit
adversùs Philiſtheum.
Dômine. 429.
Bat autem Philiſthæus incé-
dens, & appropinquans adver-
sum David, & armiger ejus ante
eum. Cüumque inſpexiſſet Philiſt-
hæus, & vidiſſet David, deſpexit
eum. Erat enmim adoléſcens rafus-,
& pulcher aſpectu. Et dixit Phi-
liſthæus ad David. Numquid ego
canis ſum ,„ quod tu venis ad me
cum baculo? Et maledixit Philiſt-
hæus David in diis ſuis, dixftque
ad David: Veni ad me , & dabo
carnes tuas volatilibus coœli, & bé-
ſtiis terræ. Dixit autem David ad
Philiſthæum: Tu venis ad me cum
gladio , & haſta, & clypeo: ego
autem vénio ad te in nomine Dni
exercituum, Dei agminum l
9

Ilibus expi
ſehominus
Cltiamn te,
e & abo⸗
Iithiim hod
deltis terra
glin elk Pen
Badum

Un erg
Oheus,
ngunet co
Dafid,Kc
Adrerokhili
llimn in pet

Lin
E e⸗
ſhertettam

Eketkſahen
ladium e
1e ſagimn in⸗
Meciditgue
80 te t
1NI„
De lb

e
ro ein
(Ounilikhen
Uulieres
Unelcantin
lez in occi
nharis ir⸗

lelceanis ſu

Al 1

e meddt

ego ſen
iſitheuni
Aüi unnse
4.
ETII
o Retun

id fektick
it gdlein
veliitt
o Danld
Nun 1
Sholaline.
t conlteinkt.
Saul:

quibus exprobràſti hôdie, & dabit

te Doôminus in manu mea, & per-
ctiam te, & àuferam caput tuum
ate & dabo cadavera caſtrôrumbphi-
liſthiim hodie volatilibus cœli, &
beſtiis terræ, ut ſciat omnis terra,
quia eſt Deus in Ifrael.
Factum eſt. 430.

Um ergo furréxzxiſſet Philiſt-
hæus, & veniret, & appro-
pPinquaret contra David, feſtinâvit
David, & cucürrit ad pugnam ex
adverſo Philiſtnæi. Et miſit manum
ſuam in petam, tulitque unum
lapidem, & funda jecit, & circum-
dúùcens percüſſit Philiſthæum in
fronte: & infixus eſt lapis in fron-
te ejus, & cecidit in faciem ſuam
ſuper terram. Prævaluitque David
advérlum Philiſtheæum in funda &
lapide, percuſsumque Philiſthæum
interfécit. Cùmque gladium non
haberet in manu David, cucuürrit „
& ſtetit ſuper Philiſthæum, & tu-
lit gläadium ejus, & eduúxit eum
de vagina ſua: & interfécit eum „
Præciditque caput ejus.
Ego te tuli. 434.
FERI A QUOART A.
De libro primo Regum.

Pori cùm reverterétur percuſſo
Philiſthæo David, egréſſæ ſunt
mulieres de univeérſis urbibus
Iſrael can tantes, choroôsque ducen-
tes in occürſum Saul Regis, in
tympanis lætitiæ, & in ſiſtris. Et
Præcinébant mulieres ludeéntes .
atque dicentes: Percüſſit Saul
mille, & David decem millia. Tra-
tus eſt autem Saul nimis „ & di-
ſplicuit in culis ejus ſermo iſte,
dixitque: Dedérunt David decem
millia, & mihi mille dedérunt: quid
ei ſupereſt, niſi ſolum regnum ?
FPeccavi. 434.
On rectis ergo oculis Saul
afſpiciebat David à die illa, &
deinceps. Poſt diem autem alte-
Tam, invâſit ſpiritus Dei malus
Saul, & prophetabat in médio do-
mus ſuæ: David autem pſallébat
manu ſua, ſicut per ſingulos dies.
Tenebatque Saul lanceam, & miſit
am, putans quod configere poſſet
David cum pariete : & dechinavit
David à facie ejns fecundo. Et ti-
muit Saul David, eo quôd Dô-
minus eſſet cum eo; & aà ſe re-
ceſsiſſet. Amôvit etge eum Saul à

43 5
ſe, & fecit eum tribunum „ ſuper
mille viros, & egrediebatur, &
intrabat in conſpectu pòpuli.
Exaudiſti Dômine. 429.

N omnibiuis quoque viis ſuis Da-
vid prudenter agébat, & Dômi-
nus erat cum eo. Vidit itaque
Saul, quòd prudens eſſet nimis, &
cœpit cavere eum. Omnis autem
Irael, & Juda diligébat David: ipſe
enim ingrediebatur, & egrediebâ-
tur ante eos. Dixitque Saul ad Da-
vid: Ecce filia mea maior Merob,
ipſam dabo tibi uxorem:tantùmo-

do eſto vir fortis, & præliare bella
Dñi. Saul autem reputabat, dicens:
Non ſit manus meâ in eum, ſed
ſit ſuper eum manus Philiſthinorũ.
Audi Döômine. 429.
F E RI A QUIN T'A.
De libro primo Regum.

Ocutus eſt autem Saul ad Jôna-
L.da filium ſuum, & ad omnes
ſervos ſuos, ur occiderent David.
Porrô Jônathas filius Saul diligé-
bat David valdè. Et indicavit J6-
nathas David: dicens: OCuærit Saul
pater meus occidere te: quaprôp-
ter obsérva te, quæſo, mane, &
manébis clam, & ablſcondéris.
Ego autem egrédiens ſtabo juxta
patrem meum in agro, ubicumque
fůeris, & ego loquar de te ad Pa-
trem meum: & quodcumque vi-
dero, nuntiaàbo tibi.
Præparate. 422.
Ocútus eſt ergo Jônathas de
David bona ad Saul Patrem
ſuum: dixitque ad eum: Ne pec-
ces Rex in ſervum tuum David »
quia non peccavit tibi, & ôpera
ejus bona ſunt tibi valde. Et péô-
ſuit animam ſuam in manu fua, &
percúſſit Philiſthæum, & fecit Dô-
minus ſalutem magnam univérſo
Iſraéli: vidiſti, & lætatus es. Quare
ergo peccas in sanguine innoxio,
interficiens David, qui eſt absque
culpaè Quod cùm audiſſet Saul, pla-
caàtus voce Jônathæ, juravit: Vivit
Dôminus; quia non occidétur.
Deus omnium. 433.

Otum eſt autem rurſum bel-
lum: & egréſſus David, pu-
gnavit advérsůús Philiſthiim: per-

cuſsitque eos plaga magna, & fu-
gérunf à fäcie ejus. Et factus eſt
ipiritus Domini malus in Saul.
E e 2 Se-

4 ½6
Sedébat autem in domo ſua, & te-
nebat lanceam. Porroô David pſallé-
bar manu ſua, nisùúsque eit Saul
configere David lancea in pnariete;,
& declinavit David à facie Saul,
lancea autem caſſo vùlnere perlata
eſt in parietem, & David fugit, &
ſalvatus eſt nocte illa.
Dôminus qui eripuit. 433.
F E R I A SEX T A.
De libro primo Regum.

Ugit autem David de Najoth

quæ eſt in Ramatha, veniensque
locürus eſt coram Joônarha: Quid
feciquæ eſt iniquitas mea, & quod
peccàtum meum in patrem tuum,
quia quærit animam meam Qui di
xit ei: Abſit, non morieris: neque
enim faciet Pater meus quidquam
grande vel parvum, niſi priùs indi-
caverit mihi: hunc ergo celavit
me pater meus lermonem tantum-
modo? Nequaquam erit iſtud.
Percůúſſit Saul. 433.
T juravit rurſum David: Et ilſe

ait: Scit proféctò pater tuus,
quia invéni gratiam in oculis tuis,
& dicet: Neiciat hoc Jônathas, ne
fortê triſtétur. Quinimò vivit Do-
minus, & vivit änima tua „ quia
uno tantmcut ita dicã) gradu, eso
morsque dividimur. Et ait Ioônathas
ad David: Quodcùmque dixerit
mihi anima tua, faciam tibi.
Montes Geèlboe. 433⸗

Ixit autem David ad Jénathã,
Ecce caléêndæ ſunt craſtino;,
& ego ex more ſedére soleo juxta
Regem ad velcéndum, dimitte ergo
me, ut abſcoôndar in agro usque à
veſperam diei tertiæ. Si reſpiciens
recluisierit me pater tuus, reſpon-
debis ei: Rogavit me David, ut
iret celériter in Béthlehem civita-
tem ſuam: quia victimæ lolemnes
ibi ſunt univérſis contribúlibus
ſuis. Si dixerit, benè: Pax erit ſervo
ruo. Si autem füerit iratus, ſcito;
quia compléta eſt malitia ejus.
Ego te tuli. 434.
S A FB B A T O.
De libro primo Regum.

Vanit autem David in Nobe ad
Achimelech ſacerdotem, & ob-
ſtúpuit Achimelech, eo quôd ve-
niſſet David. Et dixit ei: Quare tu
ſolus, & nullus eſt tecum * Et ait
David ad Achimelech ſacerdotem:

S

Rex præcépit mihi ſermênem, &
dixit: Nemo ſciat rem, propter
quam miſſus es a me, & cuſus-
modi præcépta tibi dederim, nã &
půeris condixi in illum, & illum
locum. Nunc ergo ſi quid habes
ad manum, vel quinque panes, da
mihi; aut quidquid inveneris.
43².

T reſpond ans ſacerdos ad Da-
vid: ait illi: Non habeo laicos
panes ad manum, ſed tantùm pa-
nem ſanctum. Si mundi ſunt pueri;
maximè à muliéribuszEt reſpondit
David ſacerdoti, & dixit ei: Equi-
dem, ſi de muliéribus agitur, con-
tindimus nos ab heri & nudiustér-
tius, quando egrediebaâmur, & fuè-
runt vaſa puerorum ſancta. Porrô
via hæc pollũta eſt, ſed & ipſa ho-
die ſanctificabitur in vaſis. Dedit
ergo ei ſacerdos ſanctificatum pa-
nem, Neque enim erat ibi panis:,
niſi tantùm panes propoſitionis:
qui ſublati fuerant a tacie Domini;
ut ponerentur panées calidi.

Rat autem ibi vir quidam de
ſervis Saul, in die illa, intus in
fabernaculo Dômini: & nomen
ejus Doeg Idumæus, potentiſſimus
paſtorum Saul. Dixit autem Davi
ad Achimelech: Si hab es hic ad
manum haſtam, aut gladium:? quia
gladium meum, & arma méea non
tuli mecum; Sermo enim Regis ur-
gébat. Et dixit ſacerdos: Ecce hic
gladius Goliath Philiſthæi, quẽ per-
cuſsiſti in Valle Terebinthi eſt in-
volútus pallio poſt Ephod: ſi iſtum
vis tôllere, tolle. Neq; enim hic e
alius absque eo. Et ait David; Non
eſt huic alter similis, da mihi eum.

Môntes Gélboe;, nec ros, nec plů-
via véniant ſuper vos: quia in té
abjéctus eſt clypeus förtium, cly-
peus Saul, quaſi non eſſet unctus
öleo. Quômodo cecidérunt tortes
in bello; Jonathas in excelfis in-
terféctus eſt; Saul & Joônathas ama-
biles, & decôri valde in vita ſua,
in morte quoque non funt divii.
D OMINICA V.

Incipit liber leêcundus Reégum.

7 poſtquam
ut David ke-
ver-

Actüm eſt autem
moôortuus eſt Saul;,

vertetetur
Nelet in Slce
Atenm terti⸗
Niens de caſt
Apulrere ce
Fenlt ad Dav
ſiam, & ad
cum Darid:
ad eum: De
igitad eum
lun, guoe
I. Qui ai
Drrlio, Km
Pulo mortui
lonuthu ſlliu
Urparate
Klentteilli
Vos de mani!
Krorun, F,
in toto cord
leod llros

Urinne
) ten, gu
de ſis, Quia
8 puha
Aolelcens,
I veni in
Kaul incunbe
I! pon
Muopinguade
telgumluun
lr d
Um: divit
id eum:
Rrlorütus Z
Linericen
Me anpuſtir
en in me
uUm, occic⸗
d viven
um: K tn
capite
nuchio ülli
unum mel
Dengom
le miſit n⸗
4 dridur
weink
fomi
dieecnnn
derifitne⸗

Prtpe
1 Ament
ſe Vrigu
ſeun⸗
Uun u W
Uuper

her,
Ner po

Mu

lem,
ne, &

dedetim,ni,
un A I

nqueß

acerdos l

on hibeolu

n lanctt k

,led ain
L in al N
ſandkifenn
wvent ibiſ⸗
Prepohtie
ta nacie
nes eilill

PonO
volt pimcn
Nelfenn
Etar n
amd

wilig

emörenel

d ümenens

ſed tantün

verterétur à cæde Amalec, & ma-
néret in Siceleg duos dies. In die
autem tertia apparuit homo vé-
niens de caſtrissaul, veſte conſciſſa
& puùlvere conſpérſus caput. Et ut
venit ad David, cecidit ſuper fäacie
ſuam, & adoravit. Dixitque ad
eum David: Unde venis? Qui ait
ad eum: De caſtris Iſrael fugi. Et
dixit ad eum David: Quod eſt ver-
bum, quod factum eſt? Indica
mihi. Qui ait: Fugit populus ex
prælio, & multi corruentes é po-
pulo môrtui fſunt: ſed & Saul &
Jonathas filius ejus interiérunt.
Præparate corda veſtra Dio,
& ſervite illi ſoli : Et liberabit
vos de manibus inimicorum ve-
ſtrorum. Convertimini ad eum
in toto corde veſtro ,„ & auférte
deos aliénos de medio veſtri. Et.

Ixitque David ad adoleſcen-
tem, qui nuntiäbat ei: Un-
de ſcis, quia mortuus eſt Saul,
& Jonathas filius ejus? Et ait
adolelcens, qui nuntiabat ei: Ca-
ſu veni in montem Gelboe „ &
Saul incumbébat ſuper haſtam ſu-
am: porroô currus & équites ap-
propinquabant ei, & converſus poſt
tergum ſuum, vidensque me vo-
càvit. Cui cùm reſpondiſſem: Ad-
ſum: dixit mihi: Quisnam es tuiEt
ajo ad eum: Amalecites, ego ſum.
Et loctus eſt mihi: Sta ſuper me,
& interfiee me: quôniam tenent
me anguſtiæx, & adhuc tota anima
mea in me eſt. Stansque ſuper
eum, occidi illum; ſciebam enim,
quòôd vivere non poôterat poſt rui-
nam: & tuli diadema, quod erat
in capite ejus, & armillam de
brachio illius, & aàttuli ad te Dô-
minum meum huc.
Deus omnium exanditor eſtzip-
ſe miſit Angelum ſuum, & tulit me
de ovibus patris mei: *⁹ Et un-
xit me unctione miſericoôrdiæ ſuæ.
Dôminus, qui eripuit me de

Dre leonis, & de manu béſtiæ li-

beravit me. Et.

Pprehendens autem David ve-
ſtiménta ſua ſcidit ,„ omnes-
que viri, qui erant cum eo, & plan-
xXérunt, & fleverunt, & jejunavé-
rant usque ad velperam fuper Saul,
& ſuper Jöonatham fllium ejus, &
ſuper populum Domini, &

—

ſent gladio. Dixitque David ad
jvenem, qui nuntiaverat ei:
Unde es tu à Qui reſpondit: Filius
hôminis advenæ Amalecitæz ego
ſum. Et ait ad eum David: Quare
non timuiſti mittere manum tuam,
ut occideres Chriſtum Doômini?
Vocansque David unum de půeris
ſuis, ait: Accédens irrue in eum.
Qui percuùſſit illum, è mortuus eſt.
Dôminus; qui eripuit me de ore
leonis, & de manu béſtiæ liberavit
me, Ipfſe me eripiet de manibus
inimicorum meoôrum. iſit
Deus milericordiam ſuam, & veri-
tatem ſuam: animam meam eripuit
de médio catulôrum leonum. Ipfe.
léria Patri. Iple.

Ex libro Moralium ſancti Gregérii
Papæ,

Uid eſt, quod David, qui retri-
Qia eibu⸗ ſibi mala non réddi-
dit, cùm Saul & Jônathas bello oc-
cúmberent, Gelboe môöntibus ma-
ledixit, dicens: Montes Gelboe:
nec ros, neo plùvia véniant ſuper
vos: neque fint agri primitiarum:
quia ibi ab'ectus eit clypeus forti-
um, clypeus Saul, quaſi non eſſet
unctus bleo. Quid eſt, quod jJere-
mias, cuùm prædicationem fuam
céêrneret audiéntium difficultate
præpediri, maledixit, dicens; Ma-
ledictus vir, qui annuntiavit patri
meo, dicens: Natus eſt tibi puer
mäſculus ?
Percüſſit Saul mille, & David
decem millia: * Quia manus Däüi
erat cum illo: percũſſit Philiſthæũ,
& abſtulit opprobrium ex Ifrael.
Nonne ne eſt David, de quo
canébant in choro, dicentes: Saul
percuffit mille, & David decem
millia? Quia.

Uid ergo montes Gélboe, Saul
moriénte, deliquérunt;, quaâ-
tenus in eos nec ros, nec plùvia
càderet;, & ab omni cos viriditatis
gérmine ſententiæ ſermo ſiccatet?
Sed quia Gelboe interpretatur de-
crſus, per Saul autem unctum 8
môrtuum, mors noſtri Mediatoris
exprimitur: non immséeritò per
Gelboe montes ſupérba Judæo-

rum corda ſignantuy: quæ dum in
hujus mundi deſidériis défluunt,

ſuper in Chriſti;, id eſt, uncti ſe moxte

domum IIrael, eo quod corruiſ- zmiienérunt : & quia in eis un &us

£ 3 Rex

438 1: .
Rex corporaliter moritur, ipſi ab

Omni gratiæ rore ſiccantur.
Montes Gélboe, nec ros, nec
plùvia véniant ſuper vos: b
cecidérunt fortes Iſrael- Om
nes montes, qui eſtis in circuitu
gjus, viſitet Dôminus: a Gelboe
autem tranſeat. Ubi.

—

E quibus & benè dicitur, ut
agri primitiarum eſſe non poſ-
ſint. Supérbæ quippe Hebræorum
mentes primitivos fructus non fe-
runt: quia in Redemptoôris advén-
tu ex parte maxima in perfidia re-
manentes, primordia fidei ſequi
nolauérunt. Sancta namque ac-
cléſia in primitiis ſuis multitudine
Geéntium foceindata, vix in mundi
fine judæos, quos invenerit, süs-
cipit, & extréma colligens, eos
quaſi reliquias frugum ponit.
Ego te tuli de domo patris tui,
dicit Dñs: & pôſui te pascere gre-
gem pôpuli mei: Et fui tecu
in omnibus, ubicumque ambulÄãſti:
firmans regnum tuum in æternum.
F. Fecique tibi nomen grande;,
juxta nomen magnorum „qui ſunt
in terra: & requiem dedi tibi ab
omnibus inimicis tuis. Et fui.
Ioria Patri. Et fui. .
Peccavi ſuper nümerũ arénæ
maris, & multiplicata ſunt peccata
mea, & non ſum dignus vidéère alti-
túdinem cœli præ multitúdine ini-
quitatis meæ: quoôniã irritavi irarn
tuam: *Et malum coram te feci.
Quôniam iniquitäatem meam
ego cognoſco, & delictum meum
contra me eſt ſemper, quia tibi
ſoli peccaàvi. Et.
Duo Séraphim clamabant
alter ad alterum: * Sanctus, San-
ctus, Sanctus, Déôminus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui te-
ſtimonium dant in cœlo, Pater,
Verbum, & Spiritus ſanctus, & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
lôria Patri. Blena.
F E RIA SECUND A.
De libro ſecundo Regum.

Gitur poſt hæc consúluit David
Döminum, dicens: Num aſcen
dam in unam de civitätibus Juda?
Et ait Dôminus ad eum: Aſceênde.
Dixitque David: Quò afſcéndam.
Et reſpondit ei, In Hebron. Aſcen-
git ergo David, & duæ uxoôres

ejus, Achino am Jezrahelites, & A-

bigail uxor Nabal Carmeli: ied &

viros, qui erant cum eo, duxit David
ſingulos cum domo ſua, & mansé-
runt in ôppidis Hebron. Venerunt-
que viri Jjuda, & unxérunt ibi Da-
vid, ut re gnaret ſuper domum juda.
Recordare. 429.
T nuntiatum eſt David, quòd
viri Jabes Galaad ſepeliſſent
Saul. Miſit ergo David nuntios ad
viros Jabes Gälaad, dixitque ad
eos: Benedicti vos à Domino, qui
feciſtis miſericordiam hanc cum
domino veſtro Saul, & ſepeliſtis
eum. Et nunc retribuet vobis qui-
dem Döminus milericordiam, &
veritàtem:; ſed & ego reddam graâ-
tiam, eòô quòd feciſtis verbum
iſtud. Confortentur manus veſtræ,
& eſtore filii fortitúdinis: liceèt
enim mortuus ſit dominus veſter
daul, tamen me unxit domus Juda
in Regem fſibi.
Exaudiſti. 429. tio il.
Bner autem filius Ner princeps
exércitus Saul tulit Isboſeth
filium Saul, & circumdusit eum
per caſtra, Regemque conſtituit
ſuper Galaad, & ſuper Iéſſuri, &
ſuper Jézrahel, & ſuper Ephraim,
& ſuper Bénjamin, & fuper Iirael
univérſum. Quadraginta annôrum

nare cœpiſſet ſuper Iſrael, & duo-
bus annis regnavit: fola autem
domus Juda ſequebatur David. Et
fuit nůümerus diérum, quos com-

moratus eſt David, imperans in
Hebron ſuper domum Juda, ſeptem
annôrum, & ſex menſium.
Audi Dömine. 429.
F ERIA TERTIA.
De libro ſecundo Regum.

Um ergo eſſet prælium inter
Camc Saul, & domum Da-
vid, Abner filius Ner regébat do-
mum Saul. Füerat autem Sauli
concubina nômine Reſpha, flia
Aja. Dixitque Isboſeth ad Abner:
Quare ingréſſus es ad concubinam
patris mei? Qui iratus nimis proptet
verba Isboſeth: ait: Numquid ca-
but canis ego ſum adverſum judam
hauie „qui fécerim miſericôrdiam
ſuper domum sSaul patris tui,
ſuper fratres, & Proximos ejus, &
non trâdidi te in manus David,
tu requisiſti in me, quod arguéres
pro muliere hodie? Hæc faciat Deus
Abner

erat Isboſeth filius Saul, cum reg-

Plen 1

nodo jura
fieiam cum
num de de
Ihronus D.
ſuper udan
Domint

Uüt en
Abaria
eltertabt
Cum amicit!
lecum, &
lltrel, gui⸗
leenin emic
i te, icen
neimantee
liam Saul:
Ne. Miſit 2
Pholeth fil
motem me
Fonlimiht
nüm.
Ulteam
lis deguel
Ulorans us

eumn Al

tele, Oui
Ei
Urwonen
A lenio
eti uam
45 Dayid,
Munc erzo⸗
Iis locutu
nn mann e

thim
IUnejus e

tknmn ad

lbererur
nnia, g
Unierlo .
gidin
kecit Dar
Alvenete
Ureint

hheliten
Uumeli:
e0 Cli
ſui Kman
Lon. Venete
dnetuntirih⸗
1Conunes

Duic,a
d ſepella
Gid nunie
d, Cinni
Domminonf
ian kanek
1, lepen⸗
buetſods
icotciun,

Cominns
titconus

Neren
fulitt Bde
cumdtnitt

bitut Dund
d

08

un alaſk.

Abner, & hæc addat ei, niſi quô-
modo juravit Dôminus David;, ſic
faciam cum eo, ut transferatur re-
gZnum de domo Saul, & elevétur
thronus David ſuper Iſrael „ &
ſuper judam à Dan usque Berſabee.
e. Domine; ſi. 429.

Iſit ergo Abner núntios ad
David pro ſe dicéntes: Cujus
eſt terraè Et ut loqueréntur: Fac me-
cum amicitias, & erit manus mea
tecum, & reducäã ad te univérſum
Iſrael. Qui ait: Optime: ego faciam
tecum amicitias, ſed unam rem pe-
to à te, dicens: Non vidébis faciem
meam, antequam addúxeris Michol
filiam Saul: & ſic venies, & vidébis
me. Miſit autem David nũúntios ad
Isboſeth filium Saul, dicens: Redde
uxorem meam Michol, quam de-
ſpondi mihi centum præpütiis Phi-
liſthiim. Miſit ergo Isboſeth, &
tulit eam à viro ſuo Phaltiel;, filio
Lais. Sequebatúrque eam vir ſuus,
plorans usdue Bahurim: & dixit
ad eum Abner: Vade, & revér-
tere. Qui revérſus eſt.
Factum eſt. 430 ectio
Ermonem quoque intulit Abner
ad ſeniores Iſrael, dicens. Lam
heri quam nudiustertius quæreba-
tis David, ut regnaret ſuper vos.
Nunc ergo facite, quoôniam Dômi-
nus locùtus eſt ad David, dicens:
In manu ſervi mei David ſalvabo
poôpulum meum Ifrael de manu
Philiſthim, & mnium inimicô-
rum ejus. Locutus eſt autem Abner
étiam ad Bénjamin. Et abiit, ut
loquerétur ad David in Hebron
Omnia, quæ placerant Iſraéli, &
univéerſo Bénjamin. Venitque ad
David in Hebron cum viginti viris:
& fecit David Abner, & viris ejus,
qui vénerant cum eo, convivium.
Et dixit Abner ad David: Ssurgam,
ut congregem ad te Dominum
meum Regem omnem IIrael.
Ego te tuli. 438.
FE RI A Q OUART A.
De libro ſecůndo Regum.

Eniéntes igitur filii Remmon
Berothitæ, Rechab & Baana,
ingréſii (unt fervente die domum
Isboseth, qui dormiébat ſuper ſtra-
tum ſuum meridie. Et oſtiäria do-
mus purgans triticum, obdormi-
vit. Ingréſſi ſunt autem domum la-
ténter aſſuméntes ſpicas tritici, &

4³⁹
percuſsérunt eum in inguine Re-
chab, & Baana frater ejus, & fu-
gerunt. Cum autem ingréſſi fuiſ-
ſent domum;, ille dormiêébat ſuper
lectum ſuum in conclavi, & percu-
tiéntes interfecérunt eum: ſublatoô-
que caâpite ejus, abiérunt per viam
deseêrti tota nocte, & attulérunt
caput Isboseth ad David in He-
bron: dixeruntque ad Regem:
Ecce, caput Isboseth filii Saul ini-
mici tui, qui quærébat animam tua.
Peccavi. 438.

„Eſpondens autem David Re-
chab & Baana fratri ejus, filiis
Remmon Berothitæ, dixit ad eos:
Vivit Döminus, qui éruit animam
meam de omni anguſtia, quoòniam
eum, qui annuntiaverat mihi, &
dixerat: Môrtuus eſt Saul, qui
putaàbat ſe prôſpera nuntiaâre: te-
nui, & occidi eum in Siceleg, cui
oportébat mercédẽ dare pro nůn-
tio. Quantò magis nunc, cum hoô-
mines impii interfecérunt virum
innôoxium in domo ſua, ſuper le-
ctum ſuum, non quæram sangui-
nem ejus de manu veſtra, & aufe-
ram vos de terra? Præcépit itaque
David pùeris ſuis, & interfecérunt
eos, præcidentésque manus & pe-
des eòrum, ſuſpendérunt eos ſuper
piscinam in Hebron: caput autem
Isboseth tulérunt, & ſepeliérunt
in ſepúlchro Abner in Hebron.
Exaudiſti Domine. 429.

T venérunt univérſæ tribus
Iſrael ad David in Hebron;

dicéntes: Ecce nos, os tuum &
caro tua ſumus. Sed & heri & nu-
diustértius, cùm eſſet Saul Rex ſu-
per nos, tu eras educens, & redu-
cens Iſrael: Dixit autem Dôminus
ad te: Tu paſces pôpulum meum
I(Grael: & tu eris dux ſuper Iſrael.
venérunt quoque & ſeniôres II-
rael ad Régem in Hebron, & per-
cúſſit cum eis Rex David fœdus in
Hebron coram Dömino; unxe-
rüntque David in Regem ſuper Iſ-
rael. Filius triginta annòrum erat
David, cùm regnare cœpiſſet, &
quadraginta antis resnavit. In
Hebron regnavit ſuper Judam ſep-
tem annis & ſex méênſibus: in Je-
rũúſalem autem regnavit triginta
tribus annis ſuper omnem Ifrael &
Judam. Et àbiit Rex; & omnes

viri, qui erant cum eo; in Jeruſa⸗

E e 4 em

44⁰ 3,,4 et
lem, ad Jebuſæum habitatéôrem dedom, & bmnia Fjus propter Are
*

terræ: dicümque eſt David ab
eis: Non ingredieris huc, niſi ab-
ſtuleris cCæcos, & claudos, dicén-
tes: Non ingrediétur David huc.
Cepit autem David arcam Sion »
hæc eſt civitas David.
Audi Domine. 429.
F E R I A U N T A.
De libro ſecundo Kegum.

Ongregavit autem rurſum Da-

vid omnées eléctos ex Iſrael tri-

ginta millia Surrexitque David ,
erat cum eo de viris juda, ut ad-
duúcerent arcam Dei, ſuper quam
SInvocatum eſt nomen Domini ex-
ercituum, fedentes in Chérubim
ſuper eam. Et impoſuerunt Arcam
Dei ſuper plauſtrum novum, tule-

rúntque eam de domo Abinadab,

qui erat in Gabaa: Oza autem &
Ahio filii Abinadab minabant
Plauſtrum novum. .
. Præparate. 437.

Umque tuliſſent eam de domo
Abinadab, qui erat in Gabaa,
cuſtodiens Arcam Dei, Ahio præce-
débat Arcam. David autem & om-
nis Iſrael ludébant coram Domino
in êmnibus lignis fabrefactis, &
citharis, & lyris,„ & tympanis, &
ſiſtris, & cyinbalis. Poſtquam au-
tem venérunt ad aréam Nachon,
extendit Oza manum ad Arcam
Dei, & ténuit eam: quéôniam calci-
träbant boves, & declinaverunt
eam. Iratüsque eſt indignatione
Dôminus contra Ozam, & percuſſit
eEum fuper temeritate: qui mor-
cuus eſt ibi juxta arcam Dei.
Deus omnium. 437.

Ontriſtätus eſt autem David,
eò quòôd percuſsiſſet Dôminus
Ozim: & vocatum eſt nomen loci
illius, Percuſſio Ozæ, usque in diem
hanc. Et extimuit David Domi-
num in die illa, dicens: Quomodo
ingrediétur ad me Arca Domini?
Et noluit divertere ad ſe Arcam
Démini in civitatem David:ſed di-
vértit eam in domum Obédedom
Gethzi. Et habitavit Arca Dêmini
in domo Obédedom Gethæi tri-
bus ménſibus: & benedixit Düs
Obédedom, & omnem domum
ejus. Nuntiatümque eſt Regi David

guòd benedixiſſet DOôminus Obée-

†

Dei. Abiit ergo David, & addüxit
Arcam Dei de domo Obededom in
civitatem David cum gaudio.
Doôminus, qui. 437.
F E RI A S E X T A.
De libro ſecúndo Regum.

T ecce ſermo Dii ad Nathan;
dicens: Vade, & léquere ad ſer-=
vum meum David. Hæc dicit Do-
minus: Numquid tu ædificabis mihi
domum ad habitand: Neque enim

ta Surre „ habitayi in domo ex die illa;, qua
& àbiit, & univerſus populus, qui

eduxi filios Iirael de terta K. gypti⸗
usque in diem hanc: ſed ambula-
bam in tabernaculo, & in tentorio.
Percüſſit Saul. 437.

Er cuncéta loca, quæ transivi
cum omnibus filiis Ifrael, num-
quid loquens locutus ſum ad unam
de tribubus Hrael, cui præcepi, ur
pâàſceret populum meum Iſrael di-
cens: Quare non ædificaſtis mihi
domum cedrina mèet nunc hæc di-
ces ſervo meo David:; hæc dicit
Dominus exercituum: Ego tuli te
de paſcuis ſequéntem gregeszut eſ-
ſes dux ſuper populum meiu Ilrael:
& fui tecum in omnibus, ubicum-
que ambualaſti, & interféci univer-
os inimicos tuos à facie tua; fe=
cique tibi nomen grande juxta no-
men magnorum, qui funt in terra.
Et ponam locum populo meo II-
rael, & plantabo eum, & habitabit
ſub eo, & non turbaàbitur ampliuùs;
nec addent filii iniquitatis, ut affli-
gant eum ſicut prius, ex die qua
conſtitui judices ſuper poëpulum
meum Irael, & réquiem dabo ti-
bi ab omnibus inimicis tuis. Præ-
dicitque tibi Dominus, quod do-
mum faciat tibi Döôminus.
Montes-Geélboe 438.

Umque compléti füerint dies
tui, & dormieris cum patribus
tuis, fuſcitabo ſemen tuum po
te; quog egrediétur de ütero tuo⸗
& firmäbo regnum eſus. Ipſe ædifi-
càbit domum nomini meo, & ſta-
biliam thronum regni eſus usque
in ſempiternum. kgo ero ei in paà-
trem & ipſe erit mihi in filium;qui
ſi iniquè aliquid geſſerit;, arguam
eum in virga virorum, & in pla-
gis filiorum hôminum. Miſericor-
diam autem meam non auferam àb
ed, ſicut àbſtuli à Saul, quem amd

lcie mei.
tla, & ret
Ltermum ant
monus tuun
Ecundäm 0
uutn unirer
ſe locutus er
ote tu

6A
De libro

Tuünn elta
eo temporte
1d bela hro⸗
lord lervos
Nlunlicnel⸗
Anmon, &
Dict antem
Dunhec ae
geler Dayice
UMiem, R d
komus ezie
ſe lmamen
linium lunn

Polchra falce

leglizltit,
fürumgue e
Perlbee i
Pethri il

Us, illite

1 tee
concepte
lutiänit D
Ullit auten
ens: itte
n Miſi⸗
t. Et em

Ultage Da
lab & 50
Niniſtraren
dad r

& ay⸗

Ariesg
W Atem

ns teeie
l, Ko

ſun. In

Litiibles
ünlen
1 Nume
ire “

Pkoptetn
1,Kadtn
pedecon
audio⸗

7.
1I1
0 exnu

1A Nt
gle i

Kin tend
31.

iis liue
6lumadu
uirrute
euim Inr
ſiäcatti
nunc hu
1 Med
n: Mon!

Nond
git ,

à fäcie mea. Et fidélis erit domus
tua „ & regnum tuum usque in
æternum ante ftaciem tuuam, &
thronus tuus erit firmus jugiter.
Secundùm omnia verba hæc , &
juxta univériam vifionem iſtam,
ſic locutus eſt Nathan ad David.
Ego te tuli. 438.
§S A B B A T O.
De libro lecunde Regum.

Adum eſt autem vertente anno,
eo témpore, quo ſolent Reges
ad bella procedere, miſit David
Joab & ſervos ſuos cum eo, & uni-
vVerſum Iirael, & vaſtavérunt filios
Ammon, & obſederunt Rabba:
David autem remanſit in jerùſalé.
Dum hæc agerentur, àccidit, ut sùr-
geret David de ſtrato ſuo poſt me-
ridiem, & deambularet in ſolario
domus régiæ; viditque mulierem
ſe lavantem, ex adverſo ſuper ſo-
larium ſluum: erat autem mulier
Pulchra valdè. Miſit ergo Rex, &
requisivit, quæ eſſet muùlier. Nun-
Ciatumque eſt ei, quòôd ipla eſſet
Bethſabée filia Eliam uxor Uriæ

