factum eſt, ſed & quotidie com-
plétur in converſione credéntium:
ut expúlso primùm dæmone, fidei
lumen aſpiciant: deinde ad laudes
Dei tacéntia priùs ora laxentur.
Quidam autem ex eis dixérunt: In
Beélzebub principe dæmoniorum
eiicit dzmonia. Non hæc aliqui
de turba, ſed Phariſæi calumnia-

bantur & sScribæ, ſicut alii Evan-
geliſtæ teſtantur.

. Méritò hæc patimur, quia pec-
cavimus in fratrem noſtrum, vi-
déntes anguſtias animæ eius, dum
depfecarétur nos, & non audivi-
mus: *Idceifrco venit luper nos
tribulatio. Dixit Kugen fratri-
bus fuis: Numquid non dixi vobis:
Nolite peccare in päerum, & non
audiſtis me. Idciréo.
PUrbis quippe, quæ minùs eru-
ditæ videbantur, Domini ſemz-
per facta mirantibus: illi contra:
vel negare hæc, vel quæ negare
nequiverant, finiſtra nierprerscin⸗
non hæc divinitatis, ſed immuúndi
ſpiri tus opera fuiſſênt. Et alii ten-
tantes, ſignum de cœlo quærebant

ab eo. Vel in morem Eliæ igne
RK de

258
de fuùblimi venire cupiébant⸗ vel
in ſimilitùdinem Samuélis témpo-
re æſtivo mugire tonitrua, coruſca-
re fûlgura, imbres ruere: quaſi non
poſſent & illa calumniari, & di.
cere, ex occùltis & variis aeris paſ-
ſionibus accidiſſe. At tu qui calum-
niaâris ea,; quæ culis vides, manu
tenes, utilitate ſentis: quid feceris
de iis, quæ de cœlo vénerint? Uti-
que reſpondebis, & magos in ..-
gypto multa figna feciſſe de cœlo.
Dixit Kuben frätribus ſuis,
Numquid non dixi vobis, Nolite
peccare in puerum, & non audiſtis
me, * En fanguis ejus exquiritur:
y. Méritò hæc patimur, quia pec-
gavimus in tratrem noſtrum, vidén-
tes angůſtias änimæ ejus; dum de-
Lrecarétur nos, & non audivimus.
En.
Pſe autem, ut vidit cogitatiõnes
eéôrum, dixit eis: Omne regnum
in ſeipſum diviſum deſolabitur, &
domus ſupra domum cadet. Non
ad dicta, ſed ad cogitata reſpondit:
ut vel ſic compellereêntur crédere
poténtiæ ejus, qui cordis vidébat
occuùlta. Si autem omne resnum in
ſeipſum diviſum deſolatur: ergo Pa-
tris, & Filii, & Spfritus ſancti reg-
num non eſt divifum quod ſine ul-
la contradiétioône, non àliquo im-
Púùlſu deſolandum, ſed ætérna eſt
ſtabilitate mansurum. Si autem Sà-
tanas in ſeipſum diviſus eſt, quéô-
modo ſtabit regnũ ipsius, quia di-
citis, in Beélzebub ejicere me dæ-
moônia? Hoc dicens, ex ipsoòrum con-
feſſiône volebat, intélligi, quòd in
eum non credendo, in regno diabo-
li eſſe elegiſſent, quod utiq; adver-
sùm ſe diviſum ſtare non poſſet.
Lamentabatur Jacob de duòbus
filiis fuis: deu me! dolens ſlum
de Joſeph pérdito;, & triſtis nimis
de Bénjamin ducto pro alimôniis:
Precor cœléſtem Regem, ut me
dolentem nimium faciat eos ceêr-
nere. Proſtérnens ſe Jacob ve-
heménter cum lacrymis pronus in
terram, & adôrans ait. Precor.
SB1ôria Patri. Precor.
AD LAUDES

Ac benignè in bona voluntate
tua,ut ædincéntur Domine mu-
ri Jerûſalem iſerére

mei. 216. . .
Dôminus mihi adjütor eſt,

non timébo, quid faciat mihi homo.

Deus miſereaâtur noſtri, &
benedicat nos.
Vim virtutis ſuæ oblitus eſt
ignis, ut phùeri tui liberarentur il-
læſi⸗ Sol & luna laudate
Deum: quia exaltatum eſt nomen
ejus ſolius.

Ratres, Eſtôte imitatôres Dei,
ſicut filii chariſſimi: & ambula-
te in dilectiõne, ficur & Chriſtus
diléxit nos, & tradidit ſemetiptum
pro nobis oblatioônem, S& hoſtiam
Deo in odéòrem ſuavitatis.
Sol ſalutis intimis.
Angelis ſuis. 14.

Cùàm fortis armatus cuſtédit àtriũ

ſuum, in pace ſunt mnia, quæ pol-
ſidet. uæſumus, omni-
potens Deus. .

Et cùm ejeciſſet Jeſus dæmoônium,
locùtus eit mutus , & admiratæ
ſunt turbæ.

Si in digito Dei ejicio dæmoônia,
profécto pervénit in vos regnubei.
ratres, Eſtôte imitatoôres.
Ipſe liberavit me, De
laqueo venantium. Ipſe.
Et à verbo aſpero. De.
loria Patri,; Ipſe. , . .
Scapulis ſuis obumbrabit tibi.
Et ſub pennis ejus ſperabis.

Qui non colligit mecum, diſpergit:
dui non eſt mecum, contra me
eit. e
Oc enim ſcitòôte intelfigéntes⸗
quòd omnis fornicator, aut
immundus, aut avarus;, quod e
idolõôrum sérvitus, non habet hæ-
reditatem in regno Chriſti, & Dei.

Scapulis ſuis, *Obum⸗
Brabit tibi. Scapulis. 1
Et ſub pennis ejus Iperabis.
Obumbrabit. .Z
l1oria Patri. Scaäpulis. Scuto

circumdabit te véritas ejus.
Non timébis a timore nocturno.

Cùm immundus tpiritus exieérit ab
homine, ambulat per loca inaquo-
ſa, quærens requiem, & non invenit.

Ratis enim aliquaàndo ténebræ;
nunc autem lux in Domino.
Ot filii lucis ambulate: fructus

enim lucis eſt in omni bonitate;

& juſtitia, & veritate.

bn 5
Titas ejt
à timor
loria.
Deus me
ſtodiant

minus.

Ange

Mxtöllen
de turba
portavit.
Jelus ait
udiunt
illud.
potens.

FE R
edtio
Lucal
Nillo
Uriſeis.
miülitil
um:
Caphir
tua.
Homi

On
Ktur
lita, in
inkegt.
itet &
finſtri
erpeckes
lis inyid
benenci
miracul⸗
Dominie
Unirieß
dilian
nidtet
nin
e
leneiii
. ells
3 Plrei
atteme
Alem ten

e öptimn

Eteatuttwt

iis ſus hn
ui liberuer
l &lunle
Htätum elne

Kell ac⸗
tdiditlem
önenn a
ſuaritnn
ſalutis in
8. 14,

itus elid
Unt Omnüft
Uell

t elutceni
ns, A

i eſcio en
it in voen
Eſtötennn
berinitni)
iun. MM.

sobunin

nis eis he⸗

t merun⸗
mecumm,

„
atells

ttoteln
etanenn
n anlnn,
etno C 4
Ulis ſis
ciplis,

iz.
deipllig
ſelittzei⸗
atinolen

llthet lui

Scuto circumdabit te,* Ve-
ritas ejus. Scuto. Non timébis
à timöre nocturno. Véritas ejus-
Ioôria. Scuto. Angelis iuis
Deus mandavit de te. Ut cu-
ſtédiant te in omnibus viis tuis.
ixit Dô-
minus. de Däüica. 77.
ratres, Eſtôte imitatôres.
udi benigne.
Angelis ſuis Deus. 237.

Extöllens vocem quædam mulier
de turba, dixit: Beatus venter qui te
portavit, & übera, quæ ſuxiſti. At
Jeſus ait illi: Quinimòô beati, qui
audiunt verbum Dei, & cuſtoôdiunt

illud. uæſumus, omni-
potens.
F ERT A SECUNDA.

ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam.
N illo témpore: Dixit Jeſus Pha-
riſæis: Otique dicêtis mihi hanc
ſimilitädinem: Médice cura teip-
ſum: quanta audivimus facta in
Caphaârnaum, fac & hic in palria
tua. Et réliqua.
Homilia 8. Ambrôſii Epiſcopi.

On mediocris invidia prôdi
tur, quæ civicæ charitatis ob-
IHita, in acerba ôdia caufas amoôris
inflectit. Simul hoc exemplo pa-
riter & oraculo declaratur „ quod
fruſtrà opem miſericôrdiæ cœléſtis
expéétes, ſi aliénæ fructibus virtu-⸗
tis invideas. Aſpernator enim Dñs
invidérum eſt, & ab iis, qui divina
beneficia in aliis perſequuntur,
miracula ſuæ poteſtatis aveértit.
Dominicæ quippe carnis actus, Di-
vinitatis exéemplum eſt, & invisi
bilia nobis ejus, per ea „ quæ ſunt
viſibilia, demonſträntur.
Toôllite hinc vobiscum munera,
& ite ad dominum terræ: & cùmin-
veneritis, adorate eum ſuper terrã:
Deus autem meus faciat e vo-
bis placàbilem: & remittat & hunc
fratrem veſtrum vobiscum, & eum,
quem tenet in vinculis. , Sumite
de ptimis terræ frùgibus in vaſis
veſtris, & deférte viro munera.
Deus.
On otiôsé itaque Salvator ex-
Aculſat, quòd nulla in patria ſua
miracula virtütis operatus ſfit: ne
fortaſſis aliquis viliéôrem patriæ
nobis eſſe debere putaret afféctum.

. . „ 259
Neéque enim cives péôterat non
amare; qui amaret omnes, ſed
ipfi ſe charitate patriæ, dum invi-
ent, abdicarunt. In veritate di-
co vobis: multæ viduæ fuerunt in
diebus Eliz. Non quia Eliæ dies
fueêrunt, ſed in quibus Elias opera-
tus eſt: aut quia Elias dies facié-
bat illis, qui in ejus opéribus lucem
vidébant gratiæ ſpiritalis, & con-
vertebantur ad Dôminum. Et ideò
aperiebatur cœlum vidéntibus æ-
terna, & divina myſteria: claude-
batur, & fames erat, quando nulla
erat cognoſcéndæ divinitatis ubér-
tas. Sed de hoc plenius diximus 5
cùm dc viduis ſcriberémus.
Iſte eſt frater veſter ininimus,
de quo digeratis mihi? Deus mi-
ſereatur tibi, fili mi: Feſtinavit-
que in domum, & ploràvit, quia
erumpébant lacrymæ „ & non pé-
terat ſe continérfe. .
Attôllens autem Joſeph beulos,
vidit Bénjamin ſtantem: & com-
môta ſunt omnia viſcera ejus ſu-
Per fratre ſno. Feſtinavitque.

T multi leproôſi erant in judæa
tempôribus Elifſæi Prophetæ:
& nemo eôrum mundatus eſt, niſi
Naaman Syrus, Evidenter hic ſer-
mo nos Dômini ſalutaris informat,
& ad ſtüdium venerandæ divinita-
tis hortatur: quôd nemo ſanatus
oſteênditur, & maculôſi morbo cor-
poris abſolutus, niſi qui religioòſo
officio ſtduit ſanitati. Non enim
dormientibus divina benéficia, ſed
obſervantibus deferuntur. Diximus
in libro alio, in vidua illa, ad
quam Elias diréctus eſt, typum Ec-
cléſiæ præmiſſum. Popuſus Ecclé-
ſiam congregavit, ut (equatur péô-
pulus ille ex alienigenis congrega-
tus. Pôpulus ille anté leproſus, po-
pulus ille anté maculoſus, prius-
quam myſtico baptizarétur in ffu-
mine, idem poſt ſacraménta bap-
tismatis maculis corporis & men-
tis ablůtus, jam non lepra, ſed
immaculata Virgo cœpit eſte fine
ruga. . . ——„G
Dixit Joſeph ündecim frâtribus
ſuis: Ego ſum Joteph, quem ven-
didiſtis in gyptum: adhuc vivit
patéer noſter sénior, de quo dixera-
tis mihi? * Ite, adducite eum ad
me, ut poſſit vivere. .
Biennium enim eſt, quòôd cœpit
eſſe tames in terxra: & adhuc re-
R. 2 ſtant

260 .
ftant anni quinque,
arari poterit, nec meti. Ite.
loria Patri. Ite.

quibus nec te & ipſum ſolum, & audieris il-
lum, lucratus eſt te. Quid eſt, lu.
cratus eſt te? niſi quia perieras, ſi
non lucraretur te? Nam fſi non pe-
Amen dico vobis, quia nemo Pro- rieras, quômodo te lucratus eſt?
phéta accéptus eſt in patria ſua. Nemo ergo contémnat, quando
38. 9. Peccat in fratrem. Ait enim quo-
Ordibus noſtris, quæſumus 5⁰°. dam loco Apoôſtolus: Sic autem

mine; gratiam tuam benignus peccantes in fratres; & percutien-

infunde: ut, ſicut ab eſcis carnali-

bus abſtinémus, ita ſenſus quoque in

tes conſcténtiam eorum infirmam,

Chriſtum peccatis: ideo quia

noſtros à nôxiis retrahamus ex- membra Chriſti omnes facti ſumus.

céſſibus. Per Dominum.

Quômodo non beccas in Chriſtum,
qui peccas in membrum Chriſti?

joſephdum intraret in terram

Jeſus autem tranſiens per medium K.gypti, linguam, quam non no-

Illôrum ibat.

80.
Ubvéniat nobis, Domine miſe-
ricordia tua: ut ab imminénti-
bus peccatorum noſtrôrum peri-
culis te mereamur protegeénté éri-
Pi, te liberante falvari. Per Dñm.
FEKIA T EKIIA.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.
1 illo témpore: Dixit Jeſus dilci-
pulis ſuis: Si peccaverit in te fra-
ter tuns, vade, & coôrripe eum in-
ter te, & ipſum tolum. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Uare illum côrripis? Quia tu
doles, quoôd peccaverit in te.
Abfit. Si amoôre tui id facis, nihil
facis: ſi amore illius facis, ôptimèe
facis. Dénique in ipfis verbis at-
ténde;: cujus amôre id facere dé
beas, utrùm tui, an illius. Si te au-
dierit, inquit, lucratus es fratrem
tuum. Ergo propter illum fac, ut
lucréris illum. Sic faciéndo lucra-
ris: niſi feciſſes, perierat. Quid
eſt ergo, quòd plerique hmines
iſta peccata contemnunt ; & di-
cunt: Quid magnum fecçi? In ho-
minem peccavi. Noli contémne-
re: In hôminem peccaſti.
Nuntiavérunt jacob dicentes,
Joſeph filius tuus vivit, & ipſe do-
minatur in tota terra Ægypti: quo
audito revixit ſpiritus ejus,
dixit: * Sufficit mihi, vadam, &
vidébo eum „ antequam moriar.
Cuùumque audiſſet Jacob, quod
filius ejns viveret; quaſi de gravi
tomno evigilans, alt. Sůfficit.

7 Is noſſe, quia in höminem pec-
cando periiſti? di ce ille, in
gquem peccaàſti, corripüerit inter

verat,audivit: manus ejus in labo-
ribus ſerviérunt: & Et lingua ejus
inter principes loquebatur ſapién-
tiam. Humiliavérunt in com-
pedibus pedes ejus, ferrum per-

tranſiit änimam ejus, donec veni-

ret verbum ejus. Et lingua.

Emo ergo dicat: quia non
peccaàvi in Deum, ſed peccavi
in fratrem: in hominem peccayi,
leve, vel nullum peccatum ett.
Forte inde dicis: leve eſt, dulia
citò curatur. Peccaſti in fratrem,
fac ſatis, & ſanatus es. Cito fe-

ciſti mortiferam rem, ſed remé-

dium citò inveniſti. Quis noſtrum
ſperet regnum cœlôrum, fratres
mei, quando dicit Evangélium:
Qui dixerit fratri ſuo, fatue, reus
erit gehénnæ ignis ? „Magnus tet-
ror: led vide ibi remédium. Si ob-
tûleris munus ruum ad altare;
ibi recordatus füeris, quia fratet
tuus habet aliquid advérsuùm te;re-
linque ibi munus tuum ante alta-
re. Non iraſcitur Deus, quia differs
imponere munus tuum: te quærit
Deus magis, quàm munus tuum,
Meménto mei, dum bene tibi
fuerit: * Ut suggeras Pharaoni;
ut educat me de iſto carcere:
Quia furtim ſublatus ium/ & hic
innocens in lacum miſſus ſum.
Tres enim adhuc dies ſunt, p0
quos recordabitur Pharao miniſteé-
rii tui, & reſtituet te in gradum
priſtinuum: tunc memento mei.
Ur.
lôria Patri. Quia.

Si duo ex vobis consénſerint ſuper
terram: de omni re, quamcumqueé

petierint, fiet illis à FPatré méeo:;

dicit Dominus.

liuc
zetie
ſalutari⸗
concege

Ubi dͤr
rint in:
rum ſun

U!
1 dete
iniguitat
L. N

eio ſ
Matthr
illo
Jeſum
Phariſæx
puli tu
nem ſe
Homi

I⸗
qu
guunt
liones,
Enim ]
nem m
Opera;
ànimz
lis vert
thönde
transgt
Propten
lamn ca
conküt⸗
traditi

eI. Al 1
kolas: Rn

n: Ehin
8lognebiul,
miliaretunt
3 gis,en
n eſts ,Cn

s. Eilins

Cicit:
Deun,ſei
hominen ,
lumn pecdh⸗
iß: leſee
Peccalinn
ſnntlses
Un kein, 4
enki, Cet
cClolul,
dicit Pali
ltiluo,in
enis: M
bitenel
thum ad
tnenig ſ
ulat⸗
unns ulnn
u beu ,
s tuumni 1
nun nuuci
el, 1
augal
ge iſo⸗ 2
61

Xäudi nos omnipotehs; & mi-
séricors Deus: & continéntiæ
ſalutaris propitius nobis dona
concçéde, Per Doôminum.

Ubi duo vel tres congregati fe-
rint in nomine meo, in m dio eoô-
rum ſum, diçit Dôminus.

Ua nos, Dômine, protectiône
defende: & ab omni ſemper
iniquitate cuſtôdi. Per Dôminum.
F E R I A Q△ U. A. R T A.

éctio ſancti Evanggelii ſecundùm
Matthæum.
I illo témpore: Acceſsérunt ad
Jeſum ab Jerosolymis Scribæ &
Phariſæi, dicentes: Quare diſci-
puli tui transgrediuntur traditié-
nem ſeniorum. Et ręgliqua.
Homilia ſancti Hierônymi presb.

Ira Phariſæorum, Scribarüm-
que ſtultitia! Dei Filium ar-
guunt, quare hominum tradi-
tiones, & præcepta nonſervet. Non
enim lavant manus ſuas, cùm pa-
nem mandúcant. Manus, id eſt
pera, non coôrporis utique, ſed
animæ lavandæ ſunt, ut fiat in il-
lis verbum Dei. Ipſe autem re-
ipondens, ait illis: Quare & vos
transgredimini mandatum Dei
propter traditiõnem veſtram? Fal-
ſam calümniam vera reſponſione
confutat. Cům, inquit, vos propter
traditionem hoôminum præcépta
Domini negligatis; quare diſcipu-
los meos arguéndos putatis, quòôd
ſeniorum juſſa parvipéndant, ut
Dei ſcita cuſtôdiant?
E. Méritò hæc patimur, quia pec-
cavimus in fratrem noſtrum, vidén-
tes angúſtias animæ ejus, dum de-
precarétur nos, & non audivimus:
Idcircò venit ſuper nos tribulatio
Dixit KRuben fratribus ſuis:
Numquid non dixi vobis; Nolite
peccare in puerum, & non audiſtis
me Idcirco.

Am Deus dixit , Honôra pa
trem & matrem: &, Quis ma
ledixerit patri, vel matri, morte
moriatur. Vos autem dicitis: Qui-
cúmque dixerit patri, vel matri:
Munus, quodcúmque eſt ex me:
tibi proderit: & non honorificâbit
patrem ſuum;, aut matrem ſuam.
Honor in sScriptüris non tantum

261
in ſalutatiônibus & officiis defé-
rendis, quantum in eleeméôſynis,
ac mùúnerum oblatiône ſentitur.
Honôra, inquit Apôſtolus, viduas,
quæ vere viduæ ſunt. Hic honor
donum intelligitur. Et in alio lo-
co: Presbyteri duplici honoôre ho-
norandi ſunt, maximé qui laboôrant
in verbo & doctrina Dei. Et per
hoc mandatum jubémur bovi tri-
turanti os non claudere: & dignus
ſit operarius mercéde ſua.
Dixit Ruben fratribus ſuis »
Numquid non dixi vobis: Nolite
peccâre in půerum, & non audiſtis
me? En ſanguis ejus exquiritur?
Mérito hæc pätimur, quia pecca-
vimus in fratrem noſtrum, vidéntes
anguſtias animæ ejus, dum depre-
carétur, nos & non audivimus. En.

Ræcéperat Dôminus, vel imbe-
cillitates, vel ætates, veſ penũ-
rias paréntum considerans, ut filii
honorarent, étiam in vitæ necefsaâ-
riis miniſtrandis, paréntes ſuos.
Hanc providentiſſimam Dei legem
voléntes Scribæ & Phariſæi ſubveér-
tere, ut impietâtem ſub nomine
pietätis inducerent „ docuérunt
pêſſimos filios, ut ſi quis ea, quæ
paréntibus offerénda ſunt, Deo vo-
vére voluerit, qui verus eſt pater;
oblatio Doômini præponatur parén-
tum munéribus: vel certè ipſi pa-
réntes, quæ Deo conſecraâta cer-
nébant, ne ſacrilégii crimen in-
cú⁴rrerent, declinântes, egeſtate
conficiebantur. Atque ita fiébat,
ut oblatio liberôrum ſub occaſio-
ne templi & Dei, in ſacerdotum
lucra céderet. ,
Lamentabâtur Jacob de duòôbus
fliis ſuis: Heu me! dolens ſum
de Joſeph perdito, & triſtis nimis
de Bénjamin ducto pro alimôniis:
Precor coléſtem Regem, ut me
doléntem nimium faciat eos cer-
nere. Proſternens ſe Jacob
veheménter cum, lacrymis prênus
in terram, & adorans ait. Precor.
Ioria, Pagtkie aPkeco

Audite, & intelligite traditiéônes,
quas Dôminus defit nobis.

Reæſta nobis; quæ ſumus Dômi⸗=
ne, ut ſalutäaribus jejuniis Eru-
diti, a nôziis quoque vittiis abſti⸗
néntes, propitiationem tuam faci-
liäs impetrémus. Per Dominum⸗.
R 3

262

Non lotis manibus manducare, non
coinquinat höminem. 2
Oncede, quæſumus, omnipotẽs
Deus: ut qui proteétiénis tuæ
grätiam quærimus, liberati à malis
omnibus;, ſecùra tibi mente ſervia-
mus. Per Dominum.
F ERIA QUIN T A.
ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam
IX illo témpore: Surgens Jeſus
de ſynagoga, introivit in domum
Simonis. Socrus autem Simonis
lenebatut magnis fébribus. Et re-
iqua.
Homilia S. Ambréôſii Epiſcopi.

Ide clemêntiam Dômini Sal-
vatôris: nec indignatione com-
môtus, nec ſcélere offénſus, nec
injúria violatus judæam déſerit:
quin etiam immemor injuùriæ, me-
mor cleméntiæ, nunc docendo,
nunc liberando, nunc ſanando, in-
fidæ plebis corda demulcet. Et
bene ſanctus Lucas virum à ſpiritu
nequitiæ liberatum antè præmiſit,
& ſubdit féminæ ſanitatem: Ut-
rumgque enim ſexum Dôminus cu-
ratürus advénerat: ſed prior ſanari
débuit, qui prior creatus eſt, nec
prætermitti illa, quæ mobilitate
magis animi, quàm pravitate pec-
caverat.
Vidéntes Joſeph à longè, lo-
quebantur mũtuò fratres, dicentes:
Ecce lomniator venit: Venite,
occidamus eum, & videamus, ſi
Pproſint illi somnia ſua. Cuùmque
Vidiſlent joleph fratres ſui, quod à
patre cunctis fratribus plus amaré-
tur, derant eum, nec potérant ei
quidquam pacificè loqui „ unde &
dicebant. Venite.
Absato medicinæ Dominicæ
Opeéra cœpta ſignificat, ur inde
nova creatura coœperit, ubi vetus
creatüra anté desiyit: nec ſub le-
ge eſſe Dei Filium, ſed ſupra legem
in ipto principio deſignaret: nec
ſolvi legem, ſed jmpleri. Negque
enim per legem, fed verbo factus
eſt mundus, ſicut légimus: Verbo
Doômini cœli frmati ſunt. Non
sölvitur ergo lex, ſed implétur,
ut fiat renovatio hoôminis jam la-
beéntis.
Expoliäntes vos véterem hoômi-
nem, induite novum, qni ſecün-
dum Dęum creatus eſft.

Unde & Apoſtolus ait:

Dixit Judas fratribus ſuis: Ecce
Jsmaelitæ tränseunt: venite, ve-
numdétur, & manus noſtræ non
polluantur: *Caro enim & frater
noſter eſt. Quid enim prodeſt,
ſi occidérimus fratrem noſtrum, &
celavérimus sanguinem ipsiusème-
lius eſt, ut venumdetur. Caro.

T benè sabbato cœpit, ut ip-
ſum ſe oſtenderer Creatéôrem,
qui opera opéribus intéxeret; &
proſequeretur opus, quod ipfe jam
cœperat: ut ſi domum faber reno-
vare diſponat, non à fundamentis,
ſed a calminibus incipit solvere
vetuſtatem. Itaque ibi priùs ma-
num admoyet, ubi ante desierat;
deinde à minoribus incipit, ut ad
majora perveniat. Liberare à dæ-
mone & hômines;,ſed in verbo Dei
poſſunt: reſurrectiônem mortuis
imperare, divinæ iolius eſt pote-
ſtatis. Fortaſſis étiam in typo
mulieris illius ſocrus Simonis &
Andréæ, variis criminum feébribus
caro noſtra languébat, & diversa-
rum cupiditatum immôdicis æſtuâ-
bat illecebris. Nec minorem fe-
brem amoôris eſſe dixerim, quam
caloris. Itaque illa animaum, hæc
corpus inflammat. Febris enim
noſtra, avaritia eſt: fébris noſtra;
libido eſt: febris noſtra, luxu-
ria eſt: febris noſtra, ambitio
eſt: febris noſtra, iracundia eſt.
Extrahéntes Joſeph de lacu,
vendiderunt Ismaelitis viginti ar-
génteis: * Reversusque Ruben ad
púteum, cùm non inveniſſet eum,
ſcidit veſtiménta ſua cum fletu, &
dixit: * Puer non compaäret, &
ego quò ibo ? At illi intinéta
túnica Joſeph in ſanguine hoœdi,
misérunt, qui ferret eam ad pa-
trem, & diceret: Vide, ſi tùnica fi-
lii tui ſit, an non. Reversusque.
lôria Patri. Puer.

Exibant autem dæméônia à multis
clamantia, & dicéntia, quia tu es
Chriſtus Filius Dei? & increpans
non ſinébat ea loqui, quia ſciebant
ipſum eſſe Chriſtum. 4
Agnificet te, Démine, ſancto-
rum tuorum Coſmæ & Da-

miani beata ſolémnitas: qua & il⸗

lis gloriam ſempitérnam, & opem
nobis ineftabili providentia contu-
liſti. Per Doôminum. .
. Omnes,;, qui ha-
bebant

beben
Jelum
Ub
mul
ſtis an
ſerrin
F

6

o
Nil
civit⸗
Lichar:
licob
Hom

Am
enim
enimf
non e
quemt
truſtra
gamur
tigatun
ilinere
ſelet,
Otnnia
(are v
ficiun
lleen
gui di
ceret,

V
tu, 8
Vorar
I
nican
trem
ter 9

ſum5
forten
in prin
umen
Verbu
Aud!
Filius
ſumt,
eſt ni
Ruid
ſine!
müm
elt, &
Chritt
te rec⸗
u
Chri
Derire
li,

s ſuitke
ſenle,ſe
ls nole in
enin Aku
enim
em nol
en
Ltar (,.
Ehit, U⸗
et Clentoen
intere

Olneigt,u
Liberute
lboh

wömmi
ntia;
nt,
igluſit

bébant infirmos, dueébant illos ad
Jeſum;, & ſanabantur.
Ubjéctum tibi péôpulum, quæſu-
Omus Dômine, propitiatio coœlé-
ſtis amplificet, & tuis ſemper faciat
ſervire mandatis. Per Dominum.
FERIA §S E X TL A.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem. 2
IX illo témpore: Venit Jeſus in
civitatem Samariæ, quæ dicitur
Sichar: juxta prædium, quod dedit
Jacob Joſeph filio ſuo. t réliqua.
Homilia ſancti Auguſtini Epiſc.

Am incipiunt myſtéria. Non
enim fruſtraà fatigatur Jeſus: non
enim fruſtra fatigatur virtus Dei:
non enim fruſtrà fatigatur, per
quem fatigati recreantur: non enim
fruſtraà fatigatur, quo delerénte fati-
gamur: quo præsente firmamur. Fa-
tigatur tamen Jeſus, & fatigatur ab
itinere, & ſedet, & juxta püteum
ſedet, & hora ſexta fatigatus ſedet.
Omnia iſta innuunt àliquid, indi-
care volunt aliquid: inténtos nos
faciunt: ut pulséemus; hortantur.
Ipe ergo apériat & nobis & vobis,
qui dignatus eſt ita hortari, ut di-
ceret. Pulsate, & aperiétur vobis.
Videns Jacob veſtimenta Jo-
ſeph, ſcidit veſtimenta ſua cum fle-
tu, & dixit: & Fera péſſima de-
voravit filium meum Joſeph.
Tulérunt autem fratres ejus tù-
nicam illius „ mittentes ad pa-
trem: quam cùm cognoviſſet pa-
ter, ait. Fera.

Ibi fatigâtus eſt ab itinere Je-
ſus. Invenimus virtütem Je-
ſum, & invenimus infirmum Jeſum:
fortem & infitmum. Fortem, quia
in principio erat Verbum, & Ver-
bum erat apud Deum, & Deus erat
Verbum: hoc erat in principio
apud Deum. Vis vidére, quàm iſte
Filius Dei fortis ſit?: Omnia per ip-
ſum facta ſunt, & ſine ipſo factum
eſt nihil: & ſine labore facta ſunt.

Quid ergo illo fortius, per quem

ſine labôre facta ſunt mniaiInfir-
mum vis noſſe: verbum caro tactü
eſt, & habitavit in nobis. Fortitudo
Chritti te creavitinfirmitas Chriſti
te recreavit. FortitudoChriſti fecit,
ut, quod non erat; eſſet: infirmitas

Chriſti fecit, ut, quod erat,; non
Coôndidit nos fortitudine

periret Co nos forti
ſua, quæsivit nos infirmitate ſua.

2363
Joſeph, dum intràret in terram
K. gypti, linguam, quam non no-
verat » audivit: manus ejus in la-
bôribus ſerviérunt: " Et lingua
ejus inter principes loquebatur ſa-
piéntiam. Humiliavérunt in
compédibus pedes ejus: ferrum
pertranſiit anitnam ejus, donec ve-
niret verbum ejus. Et.
Utrit ergo ipſe infirmus infir-
mos, tamquam gallina pullos
ſuos: huic enim ſe similem fecit.
Quòties volui, inquit ad Jeruſalem,
congregare filios tuos ſub alas
tamquam gallina pullos ſuos, &
noluiſti? Vidétis autem, fratres-
quemadmodum gallina infirmétur
cum pullis uis. Nulla enim alia
avis, quod ſit mater, agnéſcitur. Vi-
démus nidificare paſſeres quôslibet
ante culos noſtros: hirundines, ci-
coônias, columbas quotidie vidémus
nidificare, quos, niſi quando in
nidis vidémus paréntes eſſe non
agnöſcimus. Gallina verô ſic in-
firmatur in pullis ſuis, ut étiam ſi
ipſi pulli non ſequantur, filios non
videas, matrem tamen intélligas.
Meménto mei, dum benéè tibi
ferit : & Ut súggeras Pharaoni,»
ut edúcat me de iſto carcere:
Quia furtim ſublatus ſum, & hic
innocens in lacum miſſus ſum.
Tres enim adhuc dies ſunt, poſt
quos recordaâbitur Pharao miniſté-
rii tui, & reſtituet te in gradũ pri-
ſtinum, tunc meménto mei. Ut
loria Patri. Quia.
Aquam, quam ego
dedero, ſi quis biberit ex ea, non
sitiet in ætérnum.
Ejünia noſtra, quæſumus Dômi-
ne, benigno favôre proséquere:
ut ſicut ab alimentis abſtinémus
in corpore, ita à vitiis jejunémus
in mente. Per Döminum.

Dñe, ut vi-
deo, Prophéta es tu, patres noſtri
in monte hoc adoravérunt.,
Ræſta;, quæſumus, omnipotens
Deus: ut, qui in tua protectione
confidimus, cundta nohis adver-
santia te adjuvante vincamus. Per
Dominum.

S A B B A T .
éRio ſancti Evangélii ſecundum
foannem.

N illo témpore: Perréxit Jeſus
lin montem Olivéti; & diluculo
iterum venit in templum. Et reliq-.
R 4 Ho-

26 4½ .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Eſus perrexit in montem Oli-
véti, in montem tructuoſum, in
montem unguénti,
chrismatis Übi enim decebat do-
cere Chriſtum, niſi in monte Olivé-
ti Chriſti enim nomen à chrismate
dictum eſt: chrisma autem Græce,
Latine unctio nominatur. Ideò
autem nos unxit , quia luctatôres
contra diabolum fecit. Et dilucu-
10 iterùm venit in templum, &
omnis populus venit ad eum: &
sedens docébat eos:, & non teneba-
tur, quia nondum pati dignabatur.
Nunc jam atténdite, ubi ab inimi-
cis tentata ſit Domini manſuetũdo.
.„ Méritô hæc patimur, quia pec-
cavimus in fcatrem noſtrum, vi⸗
dentes angúſtias animæ ejus, dum
deprecarétur nos, & non audivi-
mus: Idcirco venit ſuper nos
tribulatio. Dixit KRuben fra-
tribus fuis: Numquid non dixi
vobis, nolite peccare in puerum,
& non audiſtis me ; Idcircò.

Ddúùcunt autem illi Scribæ &
Phariſæi malierem in adaltério
deprehenſam, & ſtatuérunt eam in
médio, & dixérunt ei: Magiſter,
hæc mülier mode deprehénta eſt
in adulterio: in lege autem Moôy
ſes mandavit nobis huſusmodi la-
pidare: tu ergo quid dicis ?à Hæc
autem dicebant têntantes eum, ut
poſſent accusäre eum. Ungde ac-
cusare ?à Numquid ipſum in aliquo
facinore deprehenderant, aut illa
mülier ad eum aliquo modo perti-
nuiſſe dicebatur?
*. Dizxit Ruben frätribus ſuis,
Numguid non dixi vobis, nolite
Peccate in pùerum, & non audiſtis
lee : En ſanguis ejus exquiritur.
Meérito hæc patimur, quia pec-
câvimus in frarrem noſtrum; vi-
dentes anguúſtias animæ ejus, dum
deprecarétur nos, & non audivi-
mus. En. DS
Ntelligamus, fratres, admirabi-

lem manſuetdinem in Dômino

fuiſſe. Animadverterunt eum ni-
miùm eſſe mitem, nimiùm eſſle
maniuétuin. De illo quippe fue-
rat ante prædicktum. Accingere gla-
dio tuo circa femar tuum poten-
tiſſimé. Spécie tua, & hulchritudi-
ne tua inténde, préſpere procede,
& regna: propter veritatem, &

in montem

manſuetudinem, & juſtitiam. Er-
2g0 attulit veritartem ut doctor,
manlſuctudinem ut liberator, juſti-
tiam ut cognitor. Propter hæc eum
eſſe regnatúrum in Spiritu ſanéto
Prophéta prædixerat. Cùm loque-
rétur, véritas agnoſcebatur: Cùm
advérsùs in micos non moveretur,
manſuertudo laudabatur. Cùm er-
go de duobus iſtis, id eſt, de ve-
ritate & manſuetudine ejus, ini-
mici livore & invidia torqueren-
tur; in tertio, id eſt, juſtitia;
ſcandalum poſuérunt.
Lamentabatur Jacob de duobus
filiis ſuis: Heu me! dolens ſum
de Joſeph perdito, & triſtis nimis
de Bénjamin ducto pro alimôniis:
Precor cœléitem Regem;, ut me
dolentẽ nimiùm faciat eos cernere.
Proſternens ſe Jacob vehemén-
ter cum làâcrymis pronus in ter⸗
ram , & adôrans aift. Precor.
lIôria Patri., Precor.

Inclinavit ſe Jeſus, & ſcribébat in
terra: Si quis ſine peccato eſt, mit-
tat in eam lapidem
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut qui ſe affligendo car-
nem, ab alimentis abſtinent, ſe-
ctando juſtitiam, à culpa jejunent.
Per Dominum.

PRere „Scriptum eſt: quoòniam
Abraham duos fiios habuit:
unum de ancilla, & unum de li-
bera: Sed qui de ancilla, ſecunduùm
carnem natus eſt; qui autem de li-
bera, per repromiſſliénem: quæ
unt per allegoriam dickca.
udi benigne Cônditor.
Angelis ſuis. 237.

Nemo te condemnavit muúlier: ne-
mo Dômine: nec ego te condem-
nàbo: jam ampliùs noli peccare.

oncêde, quæſumus, omnipotens
Deus, ut, qui ex mérito noſtræ
actiônis affligimur, tuæ gratiæ con-
ſolatione reſpirémus. Per Dnm.
PD OMINITCA TIv.

on ſit vobis.
De libro Exodi. I

Oyſes autem paſceébat oves
VIIethro sôceri ſui ſacerdotis
4 ſu

Midian
ad inten
tem de
Domin
dio mt
Aderer
Xit er⸗
deboy
re nor
nens à
Iet ad
medio.
Qui rel⸗
Neappr
calceamn
locus en
Sa elt.
Patris tn
lſaae, 8
Moyſes
aucebar
Loc
ſen, di
tum
tat pope
cor Phar
Populun
Clam
ſec reni
Ut dim

hbttim 1
Ut Codr
ernotz iet

& Uuilisni
DIoAlnon
Rezenzu
4t eoscnn⸗
cob veſen⸗
pkorus in .
, lecol.
N.

Eſeiit
eccato es

8, OlINI
AKkügeneot
4bhinent,
culpea ſeuin

llaecr⸗
i autent.
hionen
dice
gne CondIn
3
i iliett
go te col⸗
olipecel⸗

snniin⸗

glitt
tul Ge

Mädian: cúmque minäſſet gregem
ad interiora déesérti, venit ad mon-
tem Dei Horeb. Apparuitque ei
Dôminus in flamma ignis de mé-
dio rubi: & vidébat, quôd rubus
ardéret, & non combureretur. Di-
xit ergo Moyſes: Vadam , & vi-
deébo viſionem hanc magnam, qua-
re non comburatur rubus. Cer-
nens autem Dominus, quòôd pérge-
ret ad videndum, vocavit eum de
méedio rubi, & ait: Moyles, Moyſes.
Qui reſpondit: Adſum. At ille:
Ne apprôpies, inquit, huc: ſolve
calceamentum de pédibus tuis:
locus enim, in quo ſtas, terra ſan-
cta eſt. Et ait: Ego ſum Deus
patris tui, Deus Abraham, Deus
Iſaac, & Deus Jjacob. Abſcondit
Moyſes faciem ſuam, non enim

audébat alpicere contra Deum.

Locutus eſt Döminus ad Moôy-
ſen, dicens: Deſcénde in .gyp-
tum, & dic Pharaoni: * Ut dimit-
tat pëpulum meum: induratum eſt
cor Pharaonis: non vult dimittere
populum meum, niſi in manu forti.
Clamor filiorum Ifrael venit ad
me, vidique afflictionem eorum:
ſed veni, mittam te ad Pharaonem.
Ut dimittat,

Ui ait DOOminus: Vidi affli-
ctionem poôpuli mei in gyp-
to, & clamorem ejus audivi prop-
ter duritiam eoram; qui præfunt
opéribus: & ſciens dolorem ejus,
deſgçeêndi, ut liberem eum de mani-
bus Ægyptiorum, & educam de
terra illa in terram bonam, & ſpa-
tioſam, in terram, quæ fluit lace &
melle, ad loca Chananzxi, & He-
thæi, & Amorrhæi, & Pherezæi, &
Hevyvæi, & jebulæi. CGlamor ergo
filiõrum Iſrael venit ad me: vidi-

que afflictionem eòorum, qua ab

gyptiis opprimüntur. Sed veni,
& mittam te ad Pharaonem, ut
educas populum meum, filios Iſ-
rael de gypto.
Stetit Môyſes coram Pharaòône,
& dixit: Hæc dicit Doôminus:
Dimitte populum meum, ut ſa-
grificet mihi in desérto.
Dôminus Deus Hebræôrum
miſit me ad te, dicens. Dimitte.

Ixitque Méôyſes ad Deum:
Quis ſum ego, ut vadam ad
Pharaonem, & educam filios Ifrael
de XÆgypto? Qui dizit ei: Ego ero

26
tecum: & hoc habébis ſignum „
quod miſerim te. Cùm edüxeris
pôpulum meum de XÆgypto, im-
molabis Deo ſuper montem iſtum.
Ait Moôyſes ad Deum: Ecce ego va-
dam ad filios Iſrael, & dicam eis:
Deus patrum veſtrorum miſit me
ad vos. Si dixerint mihi: Quod eſt
nomen ejus: quid dicam eis: Di-
xit Deus ad Moyſen: Ego ſum, qui
ſum. Ait: ſic dices H⸗ Itrael 2
Qui eſt, miſit me ad vos. Dixitque
iterum Deus ad Môvſen: Hæc di-
ces kliis Ilrael: Dôminus Deus pa-
trum veſtrorum, Deus Abraham „
Deus Iſaac, & Deus Jacob, miſit
me ad vos; hoc nomen mihi eſt
in æternum, & hoc memoriale
meum in generatiònem & genera-
tionem.
Cantémus Doômino, gloriôsé
enim honerificàtus eſt: equum &
aſcensorem projecit in mare 2£
Adjutor & protector factus eſt
mihi Dominus in ſalùtem.
Dôminus quaſi vir pugnâtor
omnipotens nomen ejus. Adjùtor.
Iloria Patri. Adjuútor.

Sermo ſancti Basilii Magni.

MT1E“ per jejunium nôvimus
Wlin montem aſcendiſſe: neque
enim aliter auſus eſſet veérticem
fumantem adire, atque in caligi-
nem ingredi, niſi jejänio munitus.
Per jejunium mandata digito Dei
in tabulis conſcripta ſuſcépit. Item
ſupra montem, jejunium legis latæ
conciliator fuit: infériùs verô, gu-
la ad idololatriam populum dedu-
xit, ac contaminavit. Sedit, in-
quit, poôpulus manducâre & bibe-
re, & ſurrexérunt lůdere. Qua-
draginta diérum labôrem, ac per-
ſeverantiam, Dei ſervo continuò
jejunante ac orante, una tantùm
Pôpuli ebrietas caſſam irritàmque
réddidit. Quas enim tabulas Dei
digito conſcriptas jejUnium accé-
pit, has ebrietas contrivit;: Pro-
phêta ſanctiſſimo indignum exziſti-
mante, vinoléntum pôpulum à¾
Deo legem accipere.
In mari viæz tuæ, & sémitæ tuæ
in aquis multis: * Deduxiſti ſicut
oves populum tuum in manu Moy-
ſi & Aaron.
Transtuliſti illos per mare ru-
brum, & transvexiſti eos per a-
quam ninuam. Deduxiſti.
5

266

No témporis moménto ob gu-
lam poôpulus ille per màxi-
ma prodigia Dei cultum edoctus,
in &..gyptiacam idololatriam tur-
Piſſime devolútus eſt. Ex quo ſi
utrúmque ſimul cônferas, vidére
licet,»jejünium ad Deum dücere,
delicias verò ſalutem peérdere.
Quid Eſau inquinavit;, ſervumque
tratris réddidit? nonne eſca una,
Propter quam primogénita véndi-
dit? Samuelem verò nonne per
jejunium orâtio largita eſt matri:

Quid fortiſſimum Samsonem inex-
pugnabilem réddidit? nonne jeju-
nium;, cum quo in matris ventre
conceptus eſt? jejanium concépit,
jejunium nutrivit, jejänium virum
effecit. Quod ſanèe Angelus matri
præcépit, monens, quæcumque ex
vite procéderent, ne attingeret;
non vinum, non siceram biberet.
