umquid in ætêrnum irascéris
nobis ? *W aut exténdes iram
tuam à generatione in generatio-
nem?
eus tu cõvérſus vivificabis nos? *
& plebs tua lætabitur in te.
ſtéênde nobis Dômine miſericôr-
diam tuam: * & ſalutare tuum da
nobis. . .
udiam, quid loquâtur in me Dô-
minus Deus: * quôniam loquétur
pacem in plebem ſuam.
t ſuper Sanctos ſuos, * & in
eos, qui convertúntur ad cor.
ermtamen propé timeéntes eum
ſalutare ipſtus: *† ut inhabitet glô-
ria in terra noſtra. .
iſericòrdia, & véritas obviavé-
runt ſibi: * juſtitia, & pax oſcula-
æ ſunt. .—
éritas de terra orta eſt: * & ju-
ſtitia de cœlo proſpexsit.
tenim Dominus dabit benignita-
tem, * & terra noſtra dabit fru-
ctum ſuum.
Fuſtitia ante eum ambulàbit? * &

ponet in via greſſus ſuos.

62

Nelina Dômine aurem tuam, &
exaudi me: * quôniam inops,
& pauper ſum ego.
uſtodi animam meam, quéôniam
fanctus ſum: * ſalvum fac ſervum
tuum, Deus meus ſperantem in te.
iſerere mei Döômine, quoniam
ad te clamavi tota die; * lætifica
animam lervi tui, quoniam ad te
Domine animam meam levavi.
uoniam tu Domine ſuavis , &
mitis „ * & multæ miſericoôrdiæ
6mnibus invocantibus te.
uribus pércipe Domine oratiéô-
nem meam: * & intende voci de-
precatiônis meæ.
n die tribulatioônis meæ clamavi
ad te: * quia exaudiſti me.
on eſt similis tui in diis Dnñe: *
& non eſt ſecúndùm ôpera tua.
mnes Gentes, quascumque feci-
ſti, vénient, & adorabunt coram
te Doômine: * & glorificabunt no-
men tuum.
uôniam magnus es tu, & faciens
mirabilia: *† tu es Deus ſolus.
educ me Dômine in via tua, &
ingrédiar in veritate tuaz lætétur
cor meum, ut timeat nomen tuum.
onnitébor tibi Dñe Deus meus in
toto corde meo, * & glorifrcabo
nomen tuum in ætérnum.

emor ero Rahab & Babylônis *ε
ſciéntium me.
cce alienigenæ, & Tyrus:, & pô-
pulus &ιthiopum, * hi fue cunt illic.
umquid Sion dicet: Homo, &
homo natus eſt in ea: * & ipfe
fundaàvit eam Altiſſimus?
ominus narrabit in (cripturis po-
pulorum „ & principum: * ho-
rum, qui fuérunt in ea. .
icut lætantium omnium * habi-
tatio eſt in te.

Omine Deus ſaluùtis mex; *
in die chamavi, & nocte co-
ram te.
ntret in conſpécktu tuo oratio
mea : * inclina aurem fuam ad
precem meam.
uia repleta eſt malis anima mea:*
& vita mea inférno appropinqua-
vit.
ſtimatus ſum cum deſcendenti-
bus in lacum: * factus ſum ſicut
homo ſine adjutôrio, inter moôr-
tuos liber. .
icut vulneraâti dormiéntes in ſe-
püůlchris, quorum non es memor
amplius: * & ipſi de manu tua re-
pulſi ſunt.
oluerunt me in lacu inferiôri: *

in tenebrôſis, & in umbra mortis.

uper me confirmatus eſt furor

QZ uia miſericordia tua magna eſt tuus, * & omnes fluctus tuos in-

Iuper me: * & eruiſti animam me-
am ex inférno interiori.
y eus, iniqui inſurrexérunt ſuper
me, & ſynagôga poténtium quæ-
fiérunt animam meam: »& non
propoſuérunt te in conſpectu
suo.
E t tu Dômine Deus miſerator, &
miséricors, * patiens & multæ
miſericordiæ, & verax.
K éſpice in me, & miſerére mei, *
da impérium tuum pùero tuo, &
ſalvum fac filium ancillæ tuæ.
ac mecum ſignum in bonum, ut
videant, qui odérunt me, & con-
fundantur; *† quoôniam tu Domine
adjuviſti me, & conſolatus es me.
Af Benedixiſti Dömine terram
tuam.
A Fundaménta ejus.
Undaménta ejus in môntibus
ſanctis: diligit Dominus por-
tas Sion ſuper omnia tabernacula
Jacob.
G lorioſa dida ſunt de te, * civi-

tas Dei.

duxiſti ſuper me.
ongè feciſti notos meos à me: *
poſuérunt me abominationé ſibi.
raditus ſum , & non egredié-
bar: * culi mei languérunt præ
inopia. .
lamavi ad te Dômine tota die
expandi ad te manus meas.
umquid môrtuis facies mirabi-
lia: aut médici ſuscitabunt;, &
confitebuntur tibi?
umquid narrabit aliquis in ſe-
pùlchro miſericôrdiam tuam, * &
veritatem tuam in perditiône ²
NQumquid cognoscentur in téne-
bris mirabilia tua, * & juſtitia tua
in terra oblivionis?
t ego ad te Déômine clamaävi: &*
& manè oratio mea prævéniet te
t quid Dômine repellis oratio-
nem meam: * avértis faciem tuam
a me? .
auper ſum ego, & in labôribus à⁴

juventite mea: * exaltatus autem,

humiliatus ſum, & conturbatus.
n me tranſierunt iræ tuæ: * & tel-

rores tui conturbaverunt me.

II.

itcumdede
n cie:d circi
longäſti 4
MIN, * & 1
Fundat
luctis,

lleticor.
nurn cal
eneratid
Nen s aunt
inae meo,
omam di⸗
ſeiicordia 2
Preparabitu
lpofui
Meis, jnta
Usdue in
men tuum
1 Edifica
Leneration
onhteba
Domine:
in Eccleſia
Loniam
kur Domind
in üliis Dei
els, qui
Sanckorum
lüper omne
ſunt.
Omine D
milis ibi

& peritas t

domins
motumn au
mitigas,
humili⸗
ſperdum;
Uue diſpers
ui lunt ee
ldem tert
fundzſti
ereäſti,
bor
exultäbe
unotenti
Unetur m
entr tua
unrear
lerieorie

& Nahl

& Tins l
hifuetun
Gicet: Hon
in ea:
tiſſimnus!
it in letiprunn
principum:i
nt in i·
Ommniunn

lalutizne
Wi, & Mer

pectu tn en
hna aulenm iin

malis inimnt
etno apprort,

cum geſekn
fakus in
1otio, inte

dorwientst
um non
on de munll

in loer itfeid
& in unbnd⸗

ntmtus e
nes kucklsu⸗

me.
notos hetit

2bommintton
. K non en⸗
mei kupglei

Donine ini⸗
mmanls lei
is as n
ici itebun

. etin
in1
oscenll
u 1Kti
onis!
Domine
0 es
nine el nn
eltiͤicll

Circumdedérunt me ſicut aqua to-
ta die: * Circumdedérunt me ſimul.
longâſti a me amicum, & proxi-
mum, * & notos meos a miséria.
1 Fundaméta ejus in montibus
ſanctis, Benedictus.

gF Iſericoôrdias Dômini * in æxtér-

num cantabo. .
n generationem, & generatiô-
nem * anuntiabo veritàtem tuam
in ore meo.
uoôniam dixiſti: In ætérnum mit
ſericordia ædificabitur in cœlis: *
præparabitur véritas tua in eis.
Diſpoſui teſtamentum eléétis
meis, juravi David ſervo meo. *
Usque in ætérnum præparabo ſe-
men tuum.
EKt ædificabo in generatiénem, &
generationem * ſedem tuam.
Sonfitebùntur cœli mirabilia tua
Domine: * étenim veritatem tuam
in Eccléſia San oôrum.
uôniam quis in nuùbibus æquâàbi-
tur Dômino, * similis erit Dee
in filiis Dei:
eus, qui gloriücatur in consilio
Sanctorum: * magnus & terribilis
ſuper omnes, qui in circuitu ejus
ſunt.
omine Deus virtútum, quis si-
milis tibi? * potens es Dômine,
& véritas tua in circuúitu tuo.
Pu dominaris poteſtâti maris: *
motum autem fluctuum ejus tu
mitigas.
u humiliaâſti ſicut vulnerâtum,
ſuperbum: * in brächio virtuútis
tuæ diſpersiſti inimicos tuos,
ui iunt cœli, & tua eſt terra;,
orbem terræ, & plenitüdinem ejus
tu fundaſti: Aquiléênem & mare
tu credſti.
Chabor „ & Hermon in nômine
tuo exultabunt, * tuum brachium
cum poténtia.
irmêtur manus tua 5 & exaltétur
dextera tua;: * juſtitia, & judi-
cium præparatio ſedis tuæ.
iſericordia & véritas præcedent
fäciem tuam: * beatus populus,
qui ſcit jubilatiõnem.
Doômine in lúmine vultus tui am-
bulabunt, & in némine tuo exul
tabunf tota die „ * & in jutftitia
tua exaltabuntur.
Quôniam gloria virtütis eòrum tu
es: * & in beneplacito tuo exal-
tabitur cornu noſtrum.
Auia Dômini eſt alsumptio no-

. 63 .
ſtra, * & Sancti Iſrael Regis noſtri.
unc locúùtus es in viſione Sanctis
tuis, & dixiſti: * Poſui adjuté-
rium in poténte, & exaltavi elé-
ctum de plebe mea.
nvéni David ſervum meum, *£
oleo ſanko meo unxi eum.
anus enim mea auxiliabitur eint
& brachium menm confortabit
eum.
ihil proficiet inimicus in eo: *
& fllius iniquitâtis non apponet
nocére ei.
t concidam à facie ipsius inimi-
cos ejus: „ & odiéntes eum in

fugam convértam.

t véritas mea „ & miſericordia

mea cum ipſo: * & in nômine

meo exaltabitur cornu ejus.
t ponam in mari manum ejus: *
& in fluminibus dexteram ejus.
Epfe invocabit me: Pater meus es

tu: * Deus meus, & ſuſceéptor ſa-

lutis meæ.
t ego primogénitum ponam il-
lum, * excelſum præ Reégibus terræ.
n ætérnum ſervabo illi miſericoôr-
diam meam : * r & teſtamentum
meum fideéle ipfi.
t ponam in ſæculum ſæculi ſe-
men ejus: & thronum eius ſicut
dies eœli.
Si autem dereliquerint filii ejus
legem meam: * & in judiciis meis
non ambulaverint.
i juſtitias meas profanàâverint, *
& mandata mea non cuſtodierint.
iſitabo in virga iniquirates eòrũ*
& in verbéri bus peccata eòrum.
iſericôrdiam autem meam non
diſpeêrgam ab eo: * neque nocébo
in veritäate mea.
eque profanäbo teſtaméntum
meum: * & quæ procédunt de la-
biis meis, non faciam irrita.
emel juravi in Sandto meo, ſi
David meêntiar: * ſemen ejus in
ætérnum manébit.
t thronus ejus ſicut ſol in con-
ſpeêctu meo, * & ſicut luna perfécta
in ætérnũ, & teſtis in cœlo fidélis.
a verô rebuliſti, & deſpexiſti: *
diſtuliſti Chriſtum tuum.
veêrtiſti teſtaméntum ſervi tui: *
profanaſti in terra Sanétuariu ejus.
eſtruxiſti omnes ſepes ejus: *
poſuiſti firmamentum ejus formi-

dinem. .

Giripuérunt eum omnes tran-
ſeuntes viam: * factus eſt oppro-
brium vicinis ſuis.
Xal-

Braltaſti déxteram depriméntium
eum: * lætifcaſti omnes inimicos

ejus.
Avertiſti adjutorium gladii ejus: *
&⁊ non es auxiliatus ei in bello.
eſtruxiſti eum ab emundatione:*
& ſedes ejus in terram collisiſti.
inoräâſti dies témporis ejus: *
Pertudiſti eum confuſione.
squequò Däe avertis in hainem: *
exardeſcet ſicut ignis ira tua:
emorare, quæ mea lubitantia: : *
numquid enim vané conttituiſti
omnés filios hominum:
uis eſt homo, qui vivet, & non
vidébit mortem, * éruet animam
ſuam de manu inferi?
bi ſunt milericordiæ tuæ antiquæ
Döômine, „ ſicut juraſti David in
veritate tua?
emor eſto Domine opprobrii
ſervoòrum tuoôrũ, * (quod continui
in ſinu meo) multärum Gentium.
uod exprobravérunt inimici tui
Déômine: * quod exprobravérunt
commutationem Chriſti tui.
enedictus Dominus in æzteér-
num: * fiat, fiat.

Eus ultioòsnnum Döminus: *
Deus ultionum libere egit.

Xxaltare, qui jüdicas terram: *

fedde retributionem ſuperbis.
squequòô peccatores Bomine,
usquequò peccatores tolianun.
kur?
ffabúntur, & loquéntur i iniqui-
tàatem: * loquentur omnes, qui
operantur injuſtitiam?
pulum tuum Dôömine humilia-
vérunt: * & hæreditätem tuam ve-
Kavérunt.
Viduam & advenã interfecérunt: *
& pupillos occidérunt.
t dixérunt: non vidébit Döômi
nus: & nec intélliget Deus Jacob.
Entelligite inſipiéntes in pôpulo: *
& ſtuͦlti aliquando sapité.
QZui plantavit aurem, non audiet?
aut ui finxit culum, non consi-
derat ?2 .
Qui côrripit Gentes, nen arguet*
ui docet hominem ſcientiam?:
36minus ſcit cogitatiônes homi-
pum, * quoniam vanæ ſunt.
eatus homo, quem tu erudieris
Dômine: „ * & de lege tua docue
zis eum.
t mitiges ei à diébus malis: .
donec ſodiatur peccatori fovea.
Jnia non repéllet Dominus ple-

bem ſuam „ * & heæreditatem
ſuam non derelinquet.
uoaduúsque juſtitia convertatur
in judicium, * & qui juxgta illam
omnes, qui recto ſunt corde-
uis consürget mihi adversuùs ma-
lignantes?“ aut quis ſtabit mecum
adversüs operantes iniquitatem?
äſi quia Dominus adſuvit me: *
paulo minus habitäflet in inférno

amima mea.

i dicébam: Motus eſt pes meus: *
miſericordia tua Domine adjuva-
bat me.
ecùndùm multitdinem dolôrum
meorum in corde meo, * conſo-
lationes tuæ Iætificaveérunt ani-
mam meam.
umquid adhæret tibi ſedes ini-
quitatis: * qui fingis laborem in
præcepto?
aptabunt in animam juſti: * &
sänguinem innoceèntem condem-
abunt.
t factus eſt mihi Dôminus in re-
fügium, * & Deus meus in adju-
torium ſpei meæx.
t feddet illis iniquitàtem ipsoô-
rum, & in malitia eorum diſper-
der eos: * diſperdet illos Domi-
nus Deus noſter.
Benedicktus Däüs in Xgternum.
Gantate.
Antate Domino canticum no-
wum: * cantate Domino omnis
terra.
antate Döômino, & bene dicite
nomini ejus: * annuntiate de die
in diem ſalutare ejus.

nnuntiate inter Gentes gloôriam
ejus: * in omnibus pôpulis mira-

bilia ejus.
uoôniam magnus Dôminus, &

laudabilis nimis: * rerribilis eſt
ſuper omnes

deos.
uoôniam omnes dii Géêntium dæ-
moönia: * Däüs autem ceœlos fecit.
onfeſſio „ & pulchritudo in con-
ſpéctu ejus: ſan ctimònia, & mag-
nificéntia in ſanctificatiéône ejus.
fférte Dômino patriæ Gentium.,
afferte Domino glôriam & hono-
rem: * afféerte Domino glôriam
nomini ejus.
ollite hôſtias, & introite in at ria
ejus: x* adorate Döminum in atrio
ſancto ejus.
ommoveatur à fäcie ejus univér-
ſa terra: * dicite in Gemtibus, quia
Dôminus regnavit.
tenim corréexit orbem terræ, qui
non

Kön cômt
populos in
tentur
commoye⸗
eus: gal
nia; gur in
unc exul
Värum à fa
quoniam x
udicabit
te: * & pe

Ominu
1a: Xl.
ubes & (
juſtitia;
ſecis ejus.
gnis ante
infammab
ejus.
luxérun
1X: * vidi
ontes,
cie Domin.
Dis ferra.
ennuntiaxe
ejus: y
gloriam eje
onfündin
ſaul lolli:
Kmulactis
dorate en
Audivit, &
t exultaye
ter judicia
uoniam tr
Uper omne
altatn ius es !
ui Gligr
malum:
mas ſind
peccatori;
ux orta e
e lætitia,
tämini 1
Conſtemini
Ulonis ejus,
n
fite nomit

i ſee
clina
Cen meam.

Dominatere
Eeserti ad

ddomdtat
Et ſub

leonis libe

N hetediit
guet,
Ilia content
qul junn l
ſunt corde
ihi adrergis
lis Rabit men
es iniq uitaten
5 adurit ne
tatlet in ine

eſt peznen
Dotmmine d

üdinem doe
meo, vi⸗
tificayetum

i uͤbi ſeltz
kngis laboten

imann juli
céntemn con

i Döminus
15 meus ini

niquitäten ,
itia eoruimd,
Erdet ilos i

is inetenn

no cinlienm!
te Dominocn

Znnuntiite di
ejus⸗ ſz
et Gentes ,
bis ohnien
1s Dönimd
5 tetridils
.
i Gentiun
ein celoz
lchtitülo in⸗
Cinonieg⸗
itcatiome
itlir en
hütn *

zcie eſien
ſ Geunibucfe
t. .
eum
orben! Hol

juſtitia;

ön cômmovébitur: * judicâbit

populos in æquitate.
æténtur cœli, & exúltet terra;
commoveatur mare, & plenitudo
ejus: * gaudébunt campi, & om-
nia;, quæ in eis ſunt.
unc exultabunt omnia ligna fil-
varum à facie Doômini, quia venit: *
quôniam venit judicâre terram.
udicabit orbem terræ in æquita-
te: * & pophlos in veritate ſua.

Ominus regnavit, exúltet ter-
ra: * læténtur inſulæ multæ.
ubes & caligo in circuitu ejus:*
& judicium corréctio
ſedis ejus.
gnis ante ipſum præcédet: * &
inflammabit in circúitu inimicos

ejus.
lIluxérunt fůlgura ejus orbi ter-
ræ: *$ vidit, & commôta eſt terra.
ontes, ſicut cera fluxérunt à fa-
cie Dômini: * à facie Dômini om-
nis terra.
nnuntiavéerunt cœli juſtitiam
ejus: † & vidérunt omnes poôpuli
gloriam ejus.
onfandantur omnes, qui adéôrant
ſculptilia: * & qui gloriantur in
Amulacris ſuis. .
dorate eum omnes Angeli ejus:*
audivit, & lætata eſt Sion.
t exultavérunt filiæ Judæ, * prop-
rer judicia tua Domine.
uôniam tu Dominus Altiſſimus
ſuper omnem terram: * nimis ex-
altatus es ſuper omnes deos.
Qui diligitis Dominum, odite
malum: * cuſtôdit Dôminus ani-
mas ſanctôrum ſuorum, de manu
peccatoôris liberabit eos.
ux orta eſt juſto, * & rectis cor-
de lætitia. ,
P gtämini juſti in Dômino; * &
confitémini memoôriæ ſanctifica-
tionis ejus.
. Cantäte Dômino;, & bene-
dicite némini ejus. r
N. Intret oratio mea
in conſpéctu tuo Dômine.
Inclina aurem tuam
cem meam.

ad pre-

Dominatorem terræ De petra
deserti ad montem filiæ Sion.
. . Scapulis ſuis
obumbrabit tibi.
Et ſub pennis ejus ſperabis.
e1 De ore
leônis libera me Déômine.

Emitte Agnum DPñe *

Et à côrnibus unicôrnium Bu.
militatem meam.
. Alleluja »
alleluja;, alleluja.
Surféxit Dominus verè, allel.
Et apparuit Simoôni; allel.

h. F. Lux perpetua
lucébit Sanctis tuis Dômine, allel.
Et ætérnitas témporum, allel.

Poſuiſti Dñe ſuper caput ejus.
Corônam de lapide pretiôſo.
tent juſti in conſpéctu Dei.
Et delectentur in lætitia.
Elégit eum
Dôminus ſacerdéôtem ſibi. . Ad
ſacrificandum ei hoôſtiam laudis.
2 Conf. n Os juſti
meditabitur ſapiéntiam. y. Et
lingua ejus loquétur judicium.
1 „ Y Adjuvabit
eam Deus vultu ſuo. Deus in
médio ejus, non commovébitur.
A D L A U D E S »
Spiritu principali confirma
cor meum Deus.
M iſerére mei. 35.
In veritate.

Omine exaâudi oratiénem me-
am, auribus pércipe oblecratioô-
nem meam in veritâàte tua: *† exau-
di me in tua juſtitia,
t non intres in judicium cum
ſervo tuo: * quia non juſtificaà:
bitur in conſpéctu tuo omnis vi-
vens.
uia perſecütus eſt inimicus aàni-
mam meam: * humiliavit in terra
vitam meam.
Sollocavit me in obſcüris ſicut
moôrtuos ſæculi: * & anxiatus e
ſuper me ſpiritus meus; in me tur-
bâtum eſt cor meum.
M emor fui diérum antiquôrum „
meditatus ſum in omnibus operi-=
bus tuis: * in factis manuum tua-
rum meditàbar.
E xpaândi manus meas ad te ; &*
animna mea ſicut terra ſine aquas
tibi.
elòciter exâudi me Dômine: *
defécit ipiritus meus.
Ton avercas fàciem tuam à me: *
& similis ero deſcendeéntibus in
lacum. . . „
uditam fac mihi manè miſericor-
diam tuam: * quia in te ſperavi.
otam fac mihi viam, in qua

E ambu-

66
ambulem: *X quia ad te levavi àni-
mam meam.
Eripe me de inimicis meis Dômi-
ne, ad te confuúgi: * doce me fa-
cere voluntatem tuam, quia Deus
meus es tu.
piritus tuus bonus dedúcet me
in terram reétam: * propter no-
men tuum Dômine vivificaàbis me,
in æquitate tua.
gduúces de tribulatiéne animam
meam: * & in miſericordia tua
diſpéêrdes inimicos meos.
Et perdes omnes, qui tribulant
animam meam: quôniam ego ſer-
vus tuus ſum.
Aa. In veritate tua exâudi me
Domine.
Aha. Illúmina Dômine
tuum ſuper nos.

vultum

‚D eus, Deus meus. 356.
Dômine.
Omine audivi auditioônem

tuam, * & timui.
Dmine opus tuum, * in médio
annoôrum vivifica illud.
n medio annoôrum notum facies: *
cùm irätus fůúeris, miſericordiæ
recordaberis.
Deus ab Auſtro véniet , * & San-
Gus de monte Pharan.
ooéruit cœlos glôria ejus: *† &
laudis ejus plena eſt terra.
Splendor ejus ut lux erit: * cornua
in mänibus ejus.
Ibi abſcondita eſt fortitudo ejus: *
ante faciem ejus ibit mors.
t egrediétur diâbolus ante pe-
des ejus. * Stetit, & menſus eſt
terram.
Aſpexit, & diſsòlvit Gentes: * &
contriti ſunt montes ſæculi.
Incurvati ſunt colles mundi, * ab
itinéribus æternitatis ejus,
Pro iniquitäte vidi tentôria K.-
thiopiæ „ * turbabuüntur pelles
terræ Madian.
umquid in fluminibus irâtus es
Doômine? * aut in fluminibus furor
tuus? vel in mari indignatio tua?:
zui alcéendes ſuper equos tuos: *
& quadrigæ tuæ ſalvatio.
S uſcitans iuſcitabis arcum tuum: *
juraménta tribubus, quæ locutus
es
SFlũvios ſcindes terræ: vidérunt te,
& doluérunt montes: * gurgés
aquarum tranſiit.

Dedit abyſlus vocem ſuam: * al-

titüdo manus ſuas levavit.

0l & luna ſtetérunt in habitaculo
ſuo , * in luce ſagittarum tuarum,
ibunt in ſplendoôre fulgurantisha-
ſtæ tuæ.
n frémitu conculcàbis terram: *
& in furôre obſtupefacies Gentes.
gréſſus es in ſalutem pôpuli tui *
in ſalutem cum Chriſto tuo.
ercuſsiſti caput de domo impii, *
denudäâſti fundaméntum ejus us-
que ad collum.
aledixiſti ſceptris eius, capiti
bellatérum ejus, * venientibus ut
turbo ad diſpergendum me. .
xultatio eodrum, * ſicut ejus, qui
dévorat pauperem in abſcoôndito.
iam feciſti in mari equis tuis, *
in luto aquarum multarum.
udivi, & conturbatus eſt venter
meus: * à voce contremuérunt la-
bia mea. .
ngrediatur putrédo in éſflibus
meis, * & ſubter me ſcàteat.
1 requiéſcam in die tribulatio⸗
nis: * ut aſcéndam ad pôpulum
accinctum noſtrum.
icus enim non florébit: * & non
erit germen in vineis.
entiétur opus olivæ: * & arva
non afferent cibum.
bſcindétur de ovili pecus: * &
non erit armêntum in præsépibus.
go autem in Dômino gaudébo: *
& exultabo in Deo Jeſu meo.
eus Däüs fortitudo mea: * & po-
net pedes meos quafi cervorum.
t ſuper excélſa mea deduúcet me
victor * in pſalmis canéntem.
Dômine, audivi auditum
tuum;, & timui. .
In tympano, & choro, in
chordis & organo laudate Deum.
audate Doôminum de
cœlis. 36.
OX præcéſſit, dies autem ap-
propinquavit: abjiciamus er-
go pera tenebrarum, & induaâmur
arma lucis: ſicut in die honéſtè
ambulémus.

Térna cœli gloôria,
½Beata ſpes mortalium 9
Summi Tonantis Unice, .
Caſtæque Proles Virginis.
a déexteram ſurgéntibus-
Exúrgat ut mens sobria;
Flagrans & in laudem Dei⸗
Grates repeéndat débitas.
rtus refulget lúcifer;,
Præitque ſolem nuntius 5

Eidunt ten
TLux ſancta
anensque
Rocem rep
Oinnique fi
Mugäta fer-
Ueſita jan
hcorde ra-
Keünda Spe
(la major
eo batri it
isque ſoli
Clm Spiritu
Munc, & per
depleti ſ
Gatua. g
Gelectati ſun

Per vilceta
Viitavit no

5 4

Nmlnumm
Mite, Mdote

Unme
Mundir
Vnins Xlu
Tinüsque
oſtros pi
etusben
corde
eneiic
Umbos
Hhammis 1
Aecihcti
uu remo
cume
Nnc B
temnur on
Onis beqt
1eſta Pate

Int in u ESaàdunt tenébræ noctium,
ittärunmm Lux ſancta nos illuminet.
e kulguumn M anensque noſtris sénſibus;
Noctem repéllat ſæculi,
lcäbis tan Omnique fine témporis

efneies (I Purgâta ſervet Ppéctora.
dtem pohnid & uæfita jam primüum Fides
Chito na. In corde radices agat,
decoron Secünda Spes congaudeat;,
menun en Qua major extat Charitas.
Neo Patri ſit gloria;,
Ptris eig, Ejusque ſoli Filio,
enienii Gum Spiritu Paraclito,
endumm. Nunc, & per omne ſæculum. Amé.
1, ſees Repleti ſumus manèê mitlericor-
in di dia tua. Exultävimus, &

delectati ſumus.

Per vilcera milericôrdiæ Dei noſtri
Viſitàavit nos Oriens ex alto.

88.
S A B B A T O.

„ominum Deum noſtrum,
Rite, adorémus.

Ve-

bortbirtl enite. 1I.
ines Ummæ parens cleméntiæ,
solie Mundi regis qui machinam;
dum, Unius & ſubſtantiæ,
ollieenn Trinsque Personis Deus.
uln in lui⸗ oſtros pius cum canticis
önino ae Fletus benignèe suſcipe,
Deo eee t corde puro sordium,
tudon Te perfruaâmur largius.

umbos, jecúrque moôrbidum
Flammis adůre congruis,
Accinéti ut artus excubent;,
Luxu remoto péſſimo.
auicumque ut horas nôcktium,
Nunc concinéndo rümpimus,
Ditémur omnes affatim
Donis beatæ patriæ.
ræſta Pater piiſſime;
pPatrique compar Unice,

., dies e. Qum Spiritu Paraclito
: abicbun. Regnans per omne ſæculum.
ntumndee Amen.
eut in Ele Ni Quia mirabilia. .
. Alleluja.
loria, Antäte Doômino cänticum no-⸗
nottiliin, vum: * quia mirabilia fecit.
Unice, alvavit ſibi déxtera ejus , *† &
Virꝑinis⸗ brächium ſandum ejus. .
gentibli otum fecit Dôminus ſalutäre ſu-
66 bi, um: * in conſpéctu Géntium reve-
Uden Dei, lavit juſtitiam ſuauaam.
ebinzs ecordàâtus eſt miſericéòrdiæ ſuæ: *
cifet: & veritatis ſaæ domui Iſrael.
iel B 2

. 6
iderunt omnes términi terfæ 3. *
ſalutare Dei noſtri.
ubilate Deo omnis terra; * can-
tate, & ekultate, & psallite.
sällitée Dômino in cithara , in
cithara, & voce plalmi; * in tubis
ductilibus, & voce tubæ côrneæ.
ubilate in conſpéeétu Regis D0-
mini, † moveatur niare, & pléni-
tůdo ejus, orbis texrarum, & qui
habitant in eo:.
lumina plaudent manu, ſfimul
montes exultabunt à conſpectu
Dômini: *† quoniam venit juditare
terram. .
udicâbit orbem terrarum in juſti-
fia, * & populos in æquitate.

Ominus regnavit „ iraſcantur
pôpuli: * qui ſedet ſuper Ché-
rubim, moveatur terra.
bminus in sion magnus, * &
excélſus ſuper omnes popaulos.
onfiteântur nômini tuo magno,
quôniã teêrribile, & ſanctum eéſt: *
& honor regis judicium diligit.
u paràâſti ditectiônes: * judicium
& juſtitiam in Jacob tu feciſti.
xaltate Dim Deum noſtrum
& adorate ſcabéllum pedum ejus:
quôniam ſanctum eſt.
oyſes, & Aaron in ſacerdotibus
ejus: * & Sämuel inter eos, qui
invocant nomen ejus.
nvocäbant Döminum, & ipfe
exaudiébat eos: * in columna nu:-
bis loquebâtup ad eos. .
uſtodiebant teſtimonhia ejus, *
& præceêptum quod dedit illis.“
minebeus noſter tu exaudiébas
eos: * Deus tu propitius fuiſti eis;
& uleiſcens in omnes adinventio-⸗
nes eorum.
xaltate Dim Deum noſtrum, &
adorate in monte ſanécto ejus: *
quôniam Sanctus Dominus Deus
noſter. .
Quia mirabilia fecit Důs.

Jubilate.

Snum eft.
Jubilate.

Ubilate Deo omnis terra: * ſer-
vite Domino in lætitia.
n-

26
ntroite in conſpécëtu ejus, * in
exultatioône.
citòte, quòniam Dôminus ipſe eſt
Deus: * ipfſe fecit nos, & non
ipſi nos.
ôpulus ejus, & oves pâſcuæ ejus: *
introite portas ejus in confeſſiéône,
gia ejus in hymnis: confitémini
illi.
audate nomen ejus, quoôniam
ſuavis eſt Döminus, in ætérnum
miſericôrdia ejus: * & usque in
generatiõönem, & generatiônem
Veéritas ejus.

Onum eſt confitéri Dio, * &
psallere nomini tuo, Altiſſime.
d annuntiandum manéèé mileri-
eoôrdiam tuam, * & veritätem tu-
am per noctem.
à n decachordo pſaltério: * cum
cantico, in cithara.
uia delectſti me Dômine in fa-
Küra tua: * & in opéribus maânu-
um tuarum exultabo.
uàam magnificata ſunt pera tua
Boômine! * nimis profúndæ factæ
ſunt gogitatioònes tuæ.
7 ir insipiens non cognôſcet: * &
ſtultus non intelliget hæc.
um exoôrti fũerint peccatoôres ſic-
ut fœnum: * & apparuerint omnes,
qui operântur iniquitatem.
t intéreant in ſæculum ſæculi: *
tu autem Altiſſimus in ætérnum
Doômine.
uoôniam ecce inimfci tui Doômi-
ne, quoòniam ecce inimici tui peri-
bunt: *„ & dilpergéntur omnes „
qui operantur iniquitatem
t exaltabitur ſicut unicornis cor-
nu meum: * & ſenéctus mea in
miſericôrdia Überi.
Et deſpéxit oculus meus inimi-
cos meos: * & in inſurgéntibus
in me malignantibus audiet auris
mea.
Juſtus ut palma florébit: * ſicut
cedrus Libani multiplicabitur.
lantati in domo Dômini, * in
atriis domus Dei noſtri florébunt.
A dhuc multiplicabüntur in ſené-
cta übert: * & benè patientes
erunt, ut annüntient.
kuoëniam rectus Doôminus Deus
noſter: * & non éſt iniquitas in eo.

(IIericordiam, & judicium *
cantabo tibi Domine.
ſallam, & intélligam in via imma.
culata, * quando venies ad me.

êrambulaàbam in innocéntia cor-
dis mei, * in médio domus meæx,
on proponebam ante oôculos
meos rem injuſtam: * faciéntes
prævaricatiônes odivi.
on adhæſit mihi cor pravum: *
declinäntem à me malignum non
cognoſcébam.
etrahéntem ſecrétò prôzimo
ſuo, * hunc perſequebar.
upérbo culo, & inſatiabili cor-
de, * cum hoc non edébam.
culi mei ad fidéles terræ, ut sé-
deant mecum: * àambulans in via
immaculata; hic mihi miniſtrabat.
on habitabit in medio domus
mex, qui facit ſupérbiam: * qui
lôquitur iniqus, non „diréxit in
conſpectu ocùlorum meorum.
n matutino interficiébam omnes
peccatores terræ: * ut diſpéerderem
de civitàte Dômini omnes ope-
räantes iniquitatem.
Jubilate Deo omnis terra.
Bonum eſt confitén
Dômino.
Clamor meus.

Omine exaudi orationem me-
am: * & clamor meus à0
te véniat.
on avértas faciem tuam à me, *
in quacumque die tribulor, incli-
na ad me aurem tuam.
n quacumque die invocavero te,*
velociter exaudi me.
uia defecérunt ſicut fumus dies
mei: * & oſſa mea ſicut cremium
aruérunt. .
ercúſſus ſum ut foenum;, & aäruit
cor meum: * quia oblitus fum co-
medere panem meum.
voce gémitus mei, * adhæfit os
meum carni meæx. .
imilis factus ſum pellicano ſoli-
tudinis; * factus ſum ſicut nyat.
corax in domicillio.
igilâvi, * & factus ſum ſicut paſ-
ſer ſolitarius in tecto. MM
ota die exprobrabant mihi ini⸗
mici mei: * & qui laudabant me,
advérsuùm me jurabant.
uia cinerem tanquam panem
manducàabam , * & potum meum
cum fleru miſcébam. .
facie iræ, & indignatiônis tuæ: *
quia eélevans allisiſti me.
ies mei ſicut umbra declinave-
runt: *τ & ego ſicut foœnum arui⸗
u autem Dômine in ætérnum

pérmanes: * & memoriaàle tuum
in

in genekati
exürgen
lia teinpuu
venittempu⸗
öniam p.
iges ejus:
Uiru⸗
t timébun
Domine, 5
Aloriam tun
ia ediſfie
Eridebitu
gelpexit i
Hum: * &
um.
cribantur
tera: * &
laudabit D
uia proſ
Ido: * Dô
Tam alpéxi
t audire
Yum: Xut 5
10rum.
t annüntie
lini, * K
ſalem.
n conven
hnum * & R.
mino,
Relponcit
Paucitätem
tia mihi,
e réyoces
meorum: *
generationen
nitio tu d
ſtl! X N0
funt ccli.
1pfi perib
nes: † Ko
Veteräſcent
t ſeut o
& mutabuͤt
di ſerror
Augetun

Rnedic in
komnin
törmiſanck
ehelic zni
eelc anim
nſ oblii
le es
ANropitiit
els tuis:
Dnitäates tun
Autecimit
dm, X an;
„„ Jul c.
a, Kmile

n innoeeni
ledio donur.
zm ante i
ſtam: lut
odini.
hi cot pkane
ne milgnuat

ſecletd ir
lequebe,
& inſriurli
non ededin
Eles telnen
v ammbolen
mihimi
in mecin 4
ſuperbian
, non Att
tum meonun.
terkiciebamit
e: utdlbett
mini onnei

ein.
eo ommnisſe
num et an

nels,

t oratüören
clannor men

jem tuamin
je tiibulot,
tuam.,
lie inſoriren
me.
ſicut iin
lea ſicut

t ſoenun
ia oblinßſ

mel, „
mei,* Au

in heſlieii
ſſutm fieut
lion . .
euus ſumm ſin
ect.
abant niti
uiluncibunl
tabant.

in generatiônem, & generatioônem.-
u exúùrgens miſeréberis Sion: *£
quia tempus miſeréndi ejus, quia
venit tempus.
zuôniam placuérunt ſervis tuis la-
Pides ejus: * & terræ ejus miſere-
üntur.
t timébunt Gentes nomen tuum
Dômine, * & omnes Reges terræ
Slôriam tuam.
Zuia ædificavit Dôminus Sion: *
& vidébitur in glôria ſua.
geſpexit in orationem humi-
Bium: * & non ſprevit precem eô-
zum.
cribantur hæc in generatiône àl-
fera: * & pôpulus, qui creabitur
ſaudabit Dôminum.
uia proſpéxit de excélſo ſancto
Iuo: * Dôminus de cœlo in ter-
am alpéxit.
jt audiret, gémitus compeditô-
Jum: * ut sôlveret filios interemp-
gôrum.
t annuntient in Sion nomen Dô-
mini, * & laudem ejus in Jeruú-
ſalem.
n conveniéndo péôpulos in u-
num * & Reges ut sérviant Dô-
mino.

Reſpondit ei in via virtütis ſuæ:

paucitatem diéerum meòôrum nuún-
tia mihi.
e révoces me in dimidio diérum
meôrum: * in generationem, &
generatiônem anni tui.
Initio tu Dômine terram fundâà-
ſti: * & bpera mänuum tuarum
ſunt cœli.
pſi peribunt, tu autem peérma-
nes: * &omnes ſicut veſtimentum
veteraſcent.
t ſicut opertôrium mutabis eos,
& mutabúntur: * tu autem idem
ipſe es, & anni tui non deficient.
ilii ſervorum tuôrum habita-
bunt: * & ſemen eôrum in ſæcu-
lum dirigétur.

Enedic àänima mea Démino, *
2 & mnia, quæ intra me ſunt,
néômini ſancto ejus.
Benedic aänima mea Dômino, *
& noli obliviſci omnes retributiô-
nes ejus.—
Qui propitiätur omnibus iniquitaà-
tbus tuis: * qui ſanat omnes in-
firmitates tuas.

Qui redimit de intéritu vitam tu-
am, * qui corônat te in miſericor-
dia, & miſerationibus.
E

69
ui replet in bonis deſidéerium
tuüum : * renovabitur ut aquilæ
juvéntus tua.
àciens miſericordias Dôminus, *
& judicium omnibus injuriam pa-
tiéntibus.
otas fecit vias ſuas Môy ſi, * filiis
Iſrael voluntates ſuas.
iſeràator, & miséricors Dômi-
nus, * longànimis, & multùm
miséricors.
on in perpétuum iraſcétur: * ne-
que in ætérnum comminabitur.
on ſecũndùm peccata noſtra fe-
cit nobis: * neque ſecúndùm ini-
quitates noſtras retribuit nobis.
uéôéniam ſecùndùm altitůdinem
c&li à terra, * corroboravit miſeri-
cordiam ſuam ſuper timentes ſe.
uantum diſtat Ortus ab Occidén-
t6: & longe fecit à nobis iniquita-
tes noſtras.
uômodo miſerétur pater filié-
rüm, misértus eſt Dominus ti-
méntibus ſe: * quôniam ipſe cog-
novit figméntum noſtrum.
ecordàtus eſt, quéniam pulvis
ſumus: * homo ſicut fœnum dies
ejus, tamquam flos agri ſic efflo-
rébit.
guôniam ſpiritus pertransibit in
Io, & non ſubsiſtet: * & non
cognoôſcet ampliùs locum ſuum.
iſericôrdia autem Doômini ab
ætérno „ * & usque in ætérnum
ſuper timéntes eum.
t juſtitia illius in filios filiò⸗
rum , * his qui ſervant teſtamén-
tum ejus.
t mémores ſunt mandatéôrum ip-
sius, * ad faciéndum ea.
ööminus in cœlo paravit ſedem
ſuam, * & regnum ipsius 6mnibus
dominabitur.
enedicite Dõmino omnes Angeli
ejus: * poténtes virtute, faciéêntes
verbum illius, ad audiéndam vo-
cem ſermônum ejus.
enedicite Dômino omnes viftu-
tes ejus, * miniſtri ejus, dui facitis
voluntatem ejus. , ”W
enedicite DOmino omnia pera
ejus, * in omni loco dominationis
ejus, bénedicanima mea Domino-
Clamor meus ad te véniat
Deus. .
Béenedigç.

Enedic aänima mea Démino: X
DPoômine Deus meus magnifica:
tus es veheménter.
3

Dnh-

70 er n ,
onfeſſiõnem, & decérem indui- Hoc mare magnum, & ſpatiôſum

ſti: amictus lùmine fſicut veſti-
mento.
Sxteêndens cœlum ſicut pellem: *
qui tegis aquis fuperiôra ejus.
ui ponis nubem aſcenſum tu-
um: * qui ambulas ſuper pennas
ventôrum.
ui facis Angelos tuos, ſpiritus; *
& miniſtros tuos, ignem uréntem.
Ani fundaâſti terram ſuper ſtabili-
tatem ſuam: * non inclinabitur
in ſæcçulum ſæculi.
byſlus ſicut veſtiméntũ, amictus
ejus: * ſuper montes ſtabunt aquæ.
Ab increpatione tua fügient: * à
voce tonitrui tui formidâbunt.
cendunt montes, & delcén-
dunt campi , in locum quem tun-
dqâſti eis.
érminum poſuiſti,; quem non
transgrediéntur: * neque conver-
ténhtur opertre terram.
ui emittis fontes in convallibus*
inter médium moôntium pertran-
Sibunt aquæ.
otabunt omnes béſtiæx agri: *
expefstäabunt ônagri in ſiti fua.
uper ea vôlucres cœli habita-
unt: * de médio petrarum da-
bunt voces:
igans montes de fuperioribus
ſuis: * de frucktu operum tuorum
ſatiabitur terra.
rodùúcens fœnum juméntis, * &
herbam ſervitüti höminum.
t educas panem de terra, * &
vinum lætiftcet cor höôminis.
t exhilaret taciem in oleo, * &
Lanis cor hoôminis confirmet.
N aturabuntur ligna campi, & cedri
Libani, quas Plantavit: * illic paſſe-
es nidificabunt.
erodii domus dux eſt eòrum: *
montes excélſi cervis; pefra refü-
Sium herinaciis.
ecit lunam in témpora ;:
cognovit occäâſum ſuum.
oſuiſti tenebras „ & fadta eſt
nox: * in ipſa pertransibunt om-
nes béſtis ſilvæ.
Atuli leòônum rugiéntes;, ut raâpi-
ant, * & quærant à Deo eſcam fſibi.
rtus eſt ſol, & congregati funt, *
& in cubilibus fuis collocabuùntur.
*kibit homo ad opus ſuum: * &
ad operatiônem ſuam usque ad vé-
ſherum. .B
nam magnificata funt pera tua
Dhe! * omnia in ſapientia feciſti:
impleta eſt terra poſſeſſione tua.

* fol

manibus: & illic reptilia, quorum
non eſt nůmerus.
nimalia pusilla cum magnis, *
illic naves pertransibunt. .
Xxaco iſte, quem formäaſti ad illu-
dendum eitzomnia à te expéétant;,
ut des illis eicam in tempore.
ante te illis, colligent: * aperien-
te te manum tuam, ômnia imple-
buntur bonitate. .
verténte aucem te faciem, tur-
babúntur: * aRferes ſpiritum eoô-
rum, & deficient, & in puùlverem
ſnum reverténtur.
mittes ſpiritum tuũ, & creabun-
tur, * & renovabis faciem terræz.
it glôria Dñi in ſæculum: * læta-
bitur Déminus in opéribes ſuis.
