Anguͤſtiæ. 535. Lectio iii
T dixit ad me: Certè vidiſti-
fili höminis. Et eduùxit me, &
convértit ad ripam torrentis. Cuùm-
que me, convertiſſem, ecce in ri-
pa torréêntis ligna multa nimis ex
utraque parte. Et ait ad me: Aquæ
iſtæ, quæ egrediuntur ad tumulos
sabuli Orientalis, & deſcéndunt
ad plana desérti, intrxabunt mare,
& exibunt, & ſanabuúntur aquæ Et
omnis anima vivens, quæ ſerpit,
quocuùmque vénerit torrens, vivet:
& erunt biſces multi ſatis; poſt-
quam venerint illuc aquæ iſtæ,
ſanabuntur: & vivent omnia;, ad
quæ vénerit torrens.
Miſit Dominus. 5§536.
S A. B B A O.

Muro tuo inexpugnabili circum-
cinge nos Domine;, & armis tuæ
poténtiæ brôtege nos ſemper.
D O MIN I C A I I.

Incipit liber Daniclis Prophétæ.]

Nno tértio regni Jôakim regis
Auc „ yenit Nabuchodonofſor
Rex Babylonis in Jeruſalé, & obsé-
dit eã: & tradidit Bñs in manu ejus
Jôakim regem Juda, & partem va-
sorum domus Dei: & aſportavit ea
in tertam Sénnaar in domum dei
ſui, & vaſa intulit in domum the-
Saufi dei ſui. Et ait Rex Asphenez
præpôſito eunuchorum; ut intro-
duceret de filiis Iſrael, & de sémi-
ne regio & tyrannôrum pueros z.
in quibus nulla effet macula, .de-
coros forma, & eruditos omni ſa-

pientia: cautos ſciéntia z & 3
8 „ Siſ

diſcip⸗
palatie
145,
Vid
8blium
plena
ejus:
lepleb⸗
dere
ſex alæ
ea, qu

T
per
& de v⸗
enutrltti

eunuche
Deus m
ei

Tai
Dan
Mumme
ſobis el
lerit yn
Mr cete
Veſtris,

Mtem de
hrum w

diſciplina; & qui poſſent ſtare in
palatio Regis, ut docéret eos litte-
ras, & linguam Chaldæorum.,
, Vidi Dominum ſedéntem ſuper
sölium excélſum, & elevatum: &
plena erat omnis terra majeſtate
ejus: & PEt ea, quæ ſub ipfo erant,
replébant templum.
Séraphim ſtabant ſuper illud,
ſex alæ uni, & ſex alæ alteri. Et
ea, quæ.

T conſtituit eis Rex annônam
per singulos dies de cibis ſuis,
& de vino, unde bibebat ipſe, ut
enutriti tribus annis, pôſtea, ſta⸗
rent in conſpéctu Regis. Fuérunt
ergo inter eos de flliis Dada „ Da-
niel, Ananias, Miſael, & Azarias.
Et impoſuit eis Præpoſitus enu-
ctchorum nomina: Daniéli, Bal-
taſſar, Ananiæ, Sidrâch, Miſſaél;
Miſach, & Azafiæ, Abdeénago.
Propoſuit autem Daniel in corde
ſuoe, ne polluerétur de menſa Re-
gis, neque de vino potus ejus, &
rogavit eunuchorum præpôſitum,
ne contaminaretur. Dedit autem
Deus Daniéli gratiam, & miſeri-
cordiam, in conſpéctu principis
eunuchorum., .
Aſpice Dômine de ſede ſancta

tua, & côgita de nobis: inclina.

Deus meus aurem tuam, & audi,
Aperi oculos tuos, & vide tri-
bulatioônem noſtram. ,
ui regis Iſrael, intende, qui
deduúcis velut ovem Joſeph. Aperi.

T ait princeps eunuchôrum ad
Daniélem: Timeo ego domi-
num meum Regem, qui conſtituit
vobis cibum & potum: qui ſi vi-
derit vultus veſtros macilentiores
præ cæteris adoleſcéntibus coævis
veſtris, condemnabitis caput me-
um regi. Et dixit Daniel ad Mala-
ſar, quem conſtitůerat, princeps
eunuchorum ſuper Daniélem, Ana-
niam, Miſſaéelem „ & Azariam.
Tenta nos, obſecro, ſervos tuos
diébus decem, & dentur nobis le-
rümina ad veſcéndum, & aqua ad
bibeurhann: & contemplare vultus
noſtros, & vultus puerorum, qui
veſcuntur cibo régio; & ſicut vi-
deris, facies cum ſexvis tuis. Qui
audito ſermone hujuſcémodi: ten-
tavit eos diébus decem. Poſt dies
autem decem apparuérunt vultus
eorum meliores, & corpulentiores

S S 343
præ 6mnibus pueris, qui veſceban-
tur cibo regio.
g. Aſpice Döômine;, quia facta eſt
deſolata civitas plena divitiis, ſe-
det in triſtitia domina Gêntium:
Non eſt, qui conſolétur eam „
niſi tu Deus noſter.
. Plorans ploravit in nocte, &
lacrymæ ejus in maxillis ejus Non.
Sloria Patri. Non.

Ex libro ſancti Athanaſii Epiſcopi
ad Virgines.

Il accédant ali qui, & dicant tibi,
Ine frequénter jejunes, ne imbe-
cilior fias: ne credas illis, neque
auſcultes; per iſtos enim inimicus
hæc suggerit. Reminiscere ejus»
quod ſcriptum eſt, quòd cùm tres
pueri, & Daniel, & alii adoleſcên-
tuli captivi ducti eſſent à Nabu-
chodonoſor rege Babylonis, juſ-
suúmque eſſet, ut de ipsius menſa
régia coméderent, & de vino bi-
berent; Daniel & tres pueri illi
noluérunt pollui ex menſa Regis »
ſed dixérunt eunucho, qui eos cu-
randos ſuſcéperat : Da nobis de
ſeminibus terræ „ & vescémur.
Quibus ait eunuchus : Timeo ego
regem, qui conſtituit vobis cibum
& potum, ne fortè facies veſtræ
appareant Regi ſqualidiores præ
cæteris pueris, qui régia menſa
aluntur, & puùniat me.
super muros tuos Jerúſalem
conſtitui cuſtôdes: Tota die &
nocte non tacébunt laudare no-
men Domini.
Prædicabunt péôpulis fortitùdi-
nem meam, & annuntiâbunt Gén-
tibus gloriam meam. Tota.

Ui dixérunt illi: Tenta ſer-
vos tuos dies decem, & da no-
bis de ſeminibus. Et dedit eis le-
gumina ad veſcéndum ,„ & aquam
ad bibéndum, & introduxit eos in
conſpéctu regis, & viſæ ſunt fa-
cies ipsorum ſpecioſiores præter
cæteros pueros, qui régiæ menſæ
cibis nutriebantur. Vidésne, quid
faciat jejͤnium?: Morbos ſanat,
deſtillationes coôrporis exsiccat,„
dæmones fugat;, pravas cogitatio-⸗
nes expéllit, mentem clariorem
rêddit, cor mundum éfficit, corpus
fanctificat, dénique ad thronum
Dei hominem ſiſtit. Et ne putes
kæc témere dici, habes hujus ei

tetnonium in Evangeliis à Salva-
tôre proläatum. Cùm enim quæſi-
viſſent diſeipuli, quonam modo
immundi ſpiritus ejiceréntur, re-
ſpondit Dñs: Hoc genus non ejici-
tur, uiſi in oratiôòne & jejùnio.
Muro tuo inexpugnabili cir-
cumcinge nos Domine, & armis
tuæ poténtiæ protege nos ſemper:
Libera Domine Deus Ifrael cla-
mantes ad te. Erue nos in mi-
rabilibus tuis, & da glôriam noô-
mini tuo. Libera.

tisquis igitur ab immuùúndo
ſpiritu vexatur, ſi hoc animad-
vertat, & hoc pharmacço utatur;,
jejunio inquam, ſtatim ſpiritus ma-
us oppréſſus abſcéêdet, vim jejunii
métuens. Valde enim dæmones
oblectantur crapula & ebrietate, &
côrporis commodis. Magna vis in
jejunio, & magna ac præclara fiunt
per illud, aliôquin unde hömines
tam mirifica præſtarent, & ſigna per
eos fierent, & ſanitatem infirmis
per ipſos largirétur Deus, niſi planè
ob exercitationes ſpirituales, &
humilitatem animi, & converſatioô-
nem bonam: Jejunium enim Ange-
lorum cibus eſt: & qui eo utitur;,
ordinis Angélici censendus eſt.
Suſtinnimus pacẽé, & non venit,
quæſivimus bona, & ecce turbatio:
cognovimus Däe peccata noſtra:
Non in perpétuum obliviſcris
nos. Peccavimus, impiè geſſi-
mus, ini quitatem fécimus Domine
in mnem juſtitiam tuam. Non.
16tiaà Patri. Non.
Laudabilis populus * Qué
Döminus exercituum benedixit:
dicens: Opus mänuum mearum
tu es, hæréditas mea Iſrael.
VY. Beata gens, cujus eſt Dominus
Deus, pôpulus electus in hæredita-
tem. Quem Dominus. .
. . Duo Séraphim clamabant
alter ad alterum: * sanctus, San-
Kus, Sanctus, Dominus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gléria ejus. 5. Tres ſunt, qui teſti-
monium dant in cœlo, Pater, Ver-
bum, & Spiritus ſanktus ; & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
loria Patri. Plena.
FERI A S E CO ND A.
De Daniéle Prophéta.

U Rex vidébas, & ecce quaſi
I Ratua una grandis; ſtatua illa

magna, & ſtätua ſublimis ſtabat
contra te, & intuitus ejus erat ter-
ribilis. Hujus ſtatuæ caput ex au-
ro ptimo erat, pectus autem &
brachia de argénto, porrò venter &
fémora ex ære. Tibiæ autem feér-
rex, pedum quædam pars erat fér-
rea, quædam autem fictilis. Vi-
deébas ita, donec abſciſſus eſt lapis
de monte ſine manibus, & per-
cùſſit ſtatuam in pedibus ejus fer-
reis, & fictilibus, & comminuit
eos. Tunc contrita ſunt pariter
ferrum, teſta, æs, argentum, & au-
rum, & redacta quaſi in favillam
æſtivæ areæ, quæ rapta ſunt vento:
nullúsque locus invéntus eſt eis:
lapis autem, qui percuſſerat ſta-
tuam factus eſt mons magnus, &
impleévit univerſam terram.
Redemit pôpulum. 5§35.

Oc eſt somnium: interpreta-
Htiônem quoque ejus dicémus
coram te, Rex. Tu Rex regum es:
& Deus cœli regnum, & fortitúdi-
nem, & impérium, & glôriam dedit
tibi, & 6mnia , in quibus habitant
filii hminum, & béſtiæ agri: vo-
lucres quoque cœli dedit in manu
tua: & ſub ditiône tua univérſa
conſtituit: tu es ergo caput aureum.
Et poſt te consuúrget regnum aliud
minus te argénteum & regnum
tértium aliud æreum, quod impe-
räbit univérſæ terræ. Et regnum
quartum erit velut ferrum. Quo-
modo ferrum comminuit & domat
mnia, ſic comminuet, & conte-
ret omnia hæc.
Angüſtiæ mihi. 535. Leétio Ii
Orrò quia vidiſti pedum & di-
gitôrum partem teſtæ figuli, &
partem férream: regnum diyviſum
erit, quod tamen de plantario fer-
ri oriétur, ſecundum quod vidiſti
ferrum miſtum teſtæ ex juto. Et
digitos pedum ex parte féêrreos, &
ex parte fictiles: ex parte regnum
erit sölidum, & ex parte con-
tritum. Quod autem vidiſti fer-
rum miſtum teſtæ ex luto, com-
miſcebuntur quidem humano. sé-
mine, ſed non adhærébunt fibi,
sicuti férrum miſcéri non po-
teſt teſtæz. In diebus autem re-
gnorum illérum ſuſcitàbit Deus
cœli regnum, quod in ætérnui
non difilpabitur, & regnum ejus
alteri populo non tradetur: com-
mInGet autem & consumet unl-
vérIa

jlrſi te
Atetnun
Miſit
PEB
D

Ronu
lex ai
ſech &
colitis;
conſtitu
ſeſtis
ieritis.
Iyſambt
nle;ommn
Mottetni
am fee
Titicead
Nicem i
Deus,u
A fu

Eſhe
à 4
Nabuche

e hac r.
em Der
hoteſter
Acentig
Rex, libe
Motunm ſit
don colin
um ere⸗
buchoe
dre,
Mnttus
4 Aien
Eehderetn
Auin ſue
Cirita

T con
race
Mntis
ndium
nam fälli
Atem ſue
Finos ilo
Milach,
ilek id
o; cecie
Els arc

ſum tetnn.
ulum. 8

Wum: inm
nun fat⸗

& or 1
. Aulbus ku

vêrſa regna hæc: & ipſum ſtabit in
ætérnum. .
Miſit Döminus. 5336.
F ERIA TERTIA.
De Daniéle Prophéta.

Ronuntiansq; Nabuchodonoſor
rex,ait eis: Veréne Sidrach, Mi-
ſach, & Abdénago, deos meos non
côlitis, & ſtàtuam auream, quam
conſtitui, non adoratis? Nunc ergo
ſi eſtis parati, quacumque hora au-
diéritis sonitum tubæ, fiſtulæ, citha-
ræ, ſambucæ, & pſaltérii, & ſympho-
niæ, omnisque géneris muſicôrum,
proſtérnite vos, & adorate ſtatuam,
uam feci: quod ſi non adoravé-
ritis, eadem hora mitteémini in for-
naâcem ignis ardéntis, & quis eſt
Deus, qui eripiet vos de manu mea:
A facie furôris. 536.

Eſpondentes Sidrach Miſach,
& Abdénago, dixérunt regi
Nabuchodônoſor: Non opôrtet nos
de hac re reſpondere tibi. Ecce
enim Deus noſter, quem colimus,
poteſt eripere nos de camino ignis
ardéntis, & de mânibus tuis, 6
Rex, liberàare. Quòd ſi noluerit,
notum ſit tibi Rex, quia deos tuos
non coôlimus, & ſtatuam auream,
quam ereziſti, non adoramus. Tunc
Nabuchodonoſor replétus eſt fu-
rôre, & aſpectus faciéi illius im-
mutatus eſt ſuper Sidrach, Miſach,
& Abdénago & præcépit, ut ſuc-
cenderétur, fornax séptuplum,
quàm ſueçcendi conſuéverat.
Civitatem iſtam. 536.

T conféſtim viri illi vincti cum
braccis ſuis, & tiaris, & calcea-
. 2 —2 Z . , „
mentis, & véſtibus miſſi ſunt in
médium fornacis ignis ardéntis;
nam juſſio regis urgébat; fornax
autem ſuccênſa erat nimis. Porròô
viros illos, qui miſerant Sidrach,
Miſach; & Abdéênago;, interfécit
flamma ignis. Viri autem hi tres .
id eſt, Sidrach, Miſach & Abdéna-
2ο; cecidérunt in medio camino
ignis ardéntis colligati, & ambula-
bant in médio flammæ laudantes
Deum, & benedicéntes Démino.
Genti peccatrici. 536. .
FERI A Q- U ARF A.
De Daniéle Prophéta.

RBondit Bältaflar, & dixit,
XDoômine mi, somnium his, qui

te odérunt, & interpretâtio Stjus
hôſtibus tuis ſit. Arborem, quam
vidiſti ſublimem atque robuſtam »
cujus altitudo pertingit ad cœlum,
& aſpéctus illius in omnem terra:
& rami ejus pulchérrimi, & fructus
ejus nimius, & eſca omnium in ea,
ſubter cam habitantes beéſtiæ agri ,
& in ramis ejus commorantes aves
cli: Tu es Rex, qui magnificâtus
es, & invaluiſti „‚& magnitudo tua
crevit, & pervénit usque ad cœ-
lum, & potéſtas tua in términos
univérſæ terræ.
Indifabo. 536. 4 ie
od autem vidit Rex vigilem
& ſanctum deſcéndere 46 cœ;-
I8& dicere: Succidite arborem »
& diſſipate illam, attamen germen
radicum ejus in terra dimittite; &
vinciätur ferre & ære in herbis fo-
ris, & rore cœli conſpergâtur, &
cum feris ſit pabulum ejus, donec
ſeptem tempora muténtur ſuper
eum: hæc eſt interpretatio ſentén-
tiæ Altiſſimi, quæ pervenit ſuper
dominum meu Regé. Ejicient te ab
hominibus, & cum béſtiis ferisque
erit habitàtio tua, & fœnum ut bos
céômedes, & rore cœli infundéris.
Anguüſtiæ mihi. 537.
Eptem quoque téêmpora muta-
buntur ſuper te, donec ſcias ,
quoôd dominetur Excélſus ſuper
regnum höminum, & cuicumque
voluerit, det illud. Quod autem
præcépit, ut relinqueretur germen
radicum ejus, id eſt, arboris .
regnum tuum tibi manébit, poſt-
quam cognôveris poteſtatem eſſe
cœléſteim. Quam ob rem Rex con-
silium meum placeat tibi, & pec-
cäta tua eelemoſynis rédime, &
iniquitàtes tuas miſericordiis pau-
perum, fôrſitan ignoſcet delictis
tuis. Omnia hæc venérunt ſuper
Nabuchodonoſor Regem.
Miſit Dominus. 5337.
F E RI A U I. N T A.
De Daniéle Prophéta.

5Altaſſar Rex fecit grande convi-
vium Optimatibus ſuis mille »
& unusquisque ſecundùm ſuam bi-
bébat ætàtem. Præcepit ergo jam
temuléntus, ut afferréntur vaſa au-
rea & argentea, quæ aſportàverat
Nabuchodonoſor pater ejus de
templo, quoôd fuit in Jerufalem ,
ur biberent in eis Rex, & Optimates
4 m . ejus „

46

ejus, uxorésque ejus, & concubinæ. Et Darius Medus ſaccéſſit in reg-

Tunc allata ſunt vaſa aurea &
gentea, quæ aſportaverat de tem-
Plo, quod füerat in Jeruſalem: &
biberunt in eis Rex & Optimates

ejus, uxores & concubinæ illius.
Bibébant vinum, & laudabant deos

ſuos aureos & argenteos, TcOS;
ferreos, ligneosque & lapideos. In

eadé hora apparuérunt digiti, quaſi
manus hominis ſcribentis contra

candelaàbrum in ſuperficie parietis
aulæ régiæ : & Rex aſpiciébat arti-
culos mianus ſcribéntis. Tunc facies
Regis commutata eſt, & cogitatio-
nes ejus conturbabant eum.
zi Vidi Dôminum. 543.

Gitur introdùúctus eſt Daniel co-
ram Rege. Ad quem præfatus
Rex ait: Tu es Daniel de flliis cap-
tivitatis Judæ, quem adduxit pater
meus Rex de Judæa? Audivi de te;
quéniam ſpiritum deôrum habeas:
& ſciéntia, intelligentiaque ac ſa-
piéntia ampliores inventæ ſunt in
te. Et nunc introgreſſi ſunt in con-
ſpéctu meo ſapientes magi, ut ſcri-
ptùram hanc legerent, & interpre-
tatioenem ejus indicarent mihi: &
nequivérunt ſenſum hujus ſermo-
nis edicere. Porrò ego audivi de
te, quod poſſis obſcura interpreta-
ri, & ligata diſsolvere: ſi ergo vales
ſcripturam légere, & interpretatioô-
nem ejus indicare mihi, purpura
veſtiéris, & torquem auream circa
collum tuum habébis, & téertius in
regno meo princeps eris. Ad quæ
reſpondens Danielait coram Rege:
Muünera tua ſint tibi „ & dona do-
mus tuæ aäalteri da: ſcriptuúram au-
tem legam tibi, Rex, & interpreta-
tiônem ejus oſtendam tibi.
Aſpice Die de ſede. 543.

I Kc, eſt autem ſcriptúra, quæ
digeſta eſt: Mane „ Thecel,
Fhares. Et hæc eſt interpretatio
ſerméônis. Mane: numeravit Deus
regnum tuum, & complevit illud.
Thecel : appenſus es in ſtatéra, &
inventus es minus habens. Phares:
diviſum eſt regnum tuum, & da-
tum eſt Medis & Perſfis. Tunc ju-
bénte Rege indutus eſt Daniel pur-

pura, & circumdata eſt torques au-

rea collo ejus, & prædicatum eſt de
eo, quod haberet poteſtatem ter-
tius in regno fſuo. Eadem nocte in-
terféctus eſt Baltaſſar rex Chaldæus.

ar- num annos natus ſexaginta duos.

Aſpice Doômine. 543.
F E RI A, S E X, T A.
De Daniéle Prophéeta.

Iri ergo illi curiéôſius inquirén-
tes, invenérunt Daniélem oran-
tem & obſecrantem Deum ſuum.
Et accedentes locuti ſunt regi ſu-
per edicto: Rex numquid non con-
ſtituiſti, ut omnis homo, qui roga-
ret quemquam de diis & homini-
bus usque ad dies triginta, niſi te,
Rex, mitterétur in lacum leenum?
Ad quos reſpondens Rex, ait: Ve-
rus eſt ſermo juxta decrétum Me-
dérum atque Persarum, quod præ-
varicari non licet. Tunc reſponden-
tes ,dixérunt coram Rege: Daniel
de filiis captivitatis juda, non cura-
vit de lege tua, & de edicto, quod
conſtituiſti: ſed tribus temporibus
per diem orat obſecratione ſua.
Quod verbum cùm audiſſet Rex;
ſatis contriſtatus eſt, & pro Da-
niéle poôſuit cor, ut liberaret eum,
& usque ad occaàfum ſolis labora-
bat, ut erueret illum. Viri autem
illi intelligéntes regem, dixérunt
ei: Scito Rex, quia lex Medorum
atque Persarum eſt, ut omne de-
crétum, quod conſtituerit Rex;
non liceat immutari.
super muros tuos. 543.

Unc Rex præcépit, & adduxé-
runt Daniélem, & misérunt
eum in lacum leoònum. Dixitque
rex Danieli: Deus tuus, quem colis
ſemper;, ipſe liberabit te. Allatus-
que eſt lapis unus, & poôſitus é
ſuper os laci, quem obſignavit Rex
annulo ſuo, & annulo Optimatum
ſuorum, ne quid fieret contra Da-
niélem. Et abiit Rex in domum
ſuam, & dormivit incœnatus;, cl-
bique non ſunt allati coram eo, in-
ſuper & ſomnus recéſſit ab eo.
Tunc Rex primo diluculo consuf-
gens, feſtinus ad lacum leonum

.1 4

Daniélem voce lacrymabili incla-
mavit, & affatus eſt eum: Daniel
ſerve Dei vivêntis, Deus tuus; Cul
tu ſervis ſemper, putasne valuit te
liberare à leonibus? .
Muro tuo. 544. „Lectio Ul⸗
T Daniel regi reſpondens, dit;
Rex in ætérnaum vive: Deus

meus miſit Angelum ſuum, e eoit.
C1L

perréxit: appropinquansque lacui,

liſtota l
Iunt mihi;
inrenta eſt
hementer!
& Danieler
cuieductus
Mulla læſio
ctedidit D
lege, addu
cusaverant
keonum m
Uores eor
usgue adl p
Alperent
Olla eorum
zuſtinu
5

De
anno!

de Semin
räyit ſupen
unno un
Rtellexi in
Iunnvdle quo
u 1c jeteme
Plerentut
Reptuagihta
Meam ad De
1ogäre, K
ſeeco & cin
Leum meun
Ciri Oblect
tertbili
ericordi
aſoctert
elnnng,in
Di epimus,
ayimus n
Laudabi

Dhue m
derre,eett
eram in pi⸗
lohand tetiej

nutari.
1s tuos
trcthitii⸗
Hen, A

Cluſit ora lecqnum, & non nocué-
runt mihi; quia coram eo juſtitia
invênta eſt in me: ſed & coram te,
rex, delictum non feci. Tunc ve-
heménter Rex gaviſus eſt ſuper eo:
& Danielem præcépit educi de la-
cu: eductusque eſt Daniel de lacu, &
nulla læſio invéênta eſt in eo, quia
credidit Deo ſuo. Jubéênte autem
rege, adducti ſunt viri illi, qui ac-
cusaverant Daniélem, & in lacum
leònum miſſi ſunt, ipſi, & filii, &
uxoôres eòrum, & non pervenerunt
usque ad paviméntum laci, donec
arriperent eos leones, & omnia
ofla eorum comminuérunt.
Suſtinuimus pacem. 544.
sS A B B A T1T O.
De Daniéle Prophéta.

Ia anno primo Darii filii Aſſuéri
de sémine Medorum, qui impe-
ravit ſuper regnum Chaldæorum:
anno uno fegni ejus, ego Daniel
intelléxi in libris numerum annô-
rum, de quo factus eſt ſermo Dômi-
ni ad Jeremiam Prophétam, ut com-
plerentur deſolatiônis Jeruſalem
septuaginta anni. Et poôsui faciem
meam ad Doôminum Deum „meum
togare, & deprecâri in jejuniis,
acco & cinere. Et oravi Döminum
Deum meum, & conféſſus ſum, &
dixi: Obſecro Dômine Deus magne
& terribilis, cuſtodiens pactum &
miſericôrdiam diligéntibus te „S8e
cuſtodientibus mandata tua. Pec-
cayimus, ini quitâtem fécimus, im-
piè eégimus, & regéſſimus, & decli-
navimus à mandatis tuis, ac judiciis
Laudabilis. 535.

à Dhuc me loquénte in oratiô-
ne, ecce vir Gaàbriel; quem vi-
deram in, viſione à principio, citò
volans tetigit me in témpore ſacri-
ficii veſpertini. Et décuit me „ &
locutus eſt mihi, dixitque: Daniel,
nunc egréſſus ſum, ut docérem te,
& intelligeres. Ab exordio precum
tuarum egréſſus eſt ſermo: ego
autem veni, ut indicarem tibi, quia
vir deſideriorum es: tu ergo anim-
adyérte ſermonem; & inteéllige
viſionem. Septuaginta hebdoma-
des abbreviatæ ſunt ſuper populu
tuum, & ſuper urbem ſantam
tuam , ut conſummétur prævarica-
ti0,; & finem accipiat peccatum,
& deleatur iniquitas, & adducatur
luſtitia ſempiterna, & impleatur

viſio & prophetia, & ungaâtur “
Kus Sanctornm. „
* Anguſtiæ. §537. Set10
„Cito ergo, & animadvérte: Ab
„exitu ſermoônis, ut iterum ædifi-
cétur Jeruſalem, usque ad Chriſtum
ducem hebdomades ſeptem, & heb-
domades ſexaginta duæ erunt : &
rurſum ædificaàbitur platéa, & muri
in anguſtia temporum. Et poſt heb-
domades ſexaginta duas occidétur
Chriſtus: & non erit ejus populus,
dqui eum negatùrus eſt. Et civit-
tem & Sanctuarium diſſipabit pô-
Ppulus cum duce ventêro : & finis
ejus vaſtitas, & poſt finem belli ſta-
tuta deſolatio. Confrmabit autem
pactum multis hebdomada una: &
in, dimidio hebdomadis deſciet
hôſtia & ſacrificium, & erit in
templo abominatio deſolationis 2
& usque ad conſummationem &
finem perſeyerabit deſolatio.
Miſit Dominus 536,

Qui cœlôrum contines thréênum ,
& abyſſos intuéris, Domine Rex
regum;, montes ponderas, terram
palmo concludis: exaudi nos Do-
mine in gemitibus noſtris.
D O MINICA IV.
Incipit liber Osée Prophétæ.

VEiba Dômini, quod factum
eſt ad Osée, filium Béeri, in dieé-
bus Oziæ, athan, Achaz, Ezechiæ,
regum Juda, & in diébus jerôboam
filii Joas Regis Ifrael., Principium
loquendi Dno in Osée: Et dixit
Diñs ad Osee: Vade, ſume tibi uxo-
rem fornicationum, & fac tibi fi-
lios fornicatiénum quia féôrnicans
fornicabitur terra à Dnño. Et abiit,
& accépit Gomer fliam Debélaimi:
& éoncépit, & peperit ei filium.
. Vidi Däm ſedéntem ſuper soliu
excelſum, & elevatum: & plena
Frat omnis terra majeſtàte ejus 2
Et ea, quæ ſub ipfo erant, replé-
bant templum. . Sseéraphim ſta-
bant ſuper illud; ſex alæz uni ⸗„ &
ſex alæ alteri. Et.
☛ T dixit Dominus ad eum :
— voca nomen ejns Jézrahel :
quòniam adhuc modicum; & vi-
ſitäabo sanguinem Jezrahel ſuper
domum Jehu; & quiéscere faciam
regnum domus Ifrael. Et in illa

die conteram arcum Ifrael in val-

M m 2 le

„4 8
le Jézrahel.

péperit filiam. Et dixit ei :Voca

nomen ejus, absque miſericordia,; Tota.

quia non addam ultra miſeréri do-
mui Hrael, ſed oblivione oblivi-
ſcar eòrum. Et démui Juda miſe-
rébor, & ſalvabo eos in Domino
Deo ſuo: & non ſalvabo eos in
arcu, & gladio, & in bello, & in
equis, & in equitibus.
Aſpice Dômine de ſede ſanécta
tua, & cogita de nobis: inclina
Deus meus aurem tuam ,„ & audi:
Aperi clos tuos, & vide tribu-
latiônem noſtram.
Qui regis Iſrael, inténde, qui
deducis velut ovem Joſeph. Aperi.

T ablactavit eam, quæ erat abs-
que miſericordia. Et concépit,
& péperit filium. Et dixit: Voca
nomen ejus, Non populus meus,
quia vos non pépulus meus, & ego
non ero veſter. Et erit nümerus fi-
liorum Ifrael quaſi aréna maris,
quæ ſine mensüra eſt, & non nume-
räbitur. Et erit in loco, ubi dicé-
tur eis: Non péôpulus meus vos:
dicétur eis: Filii Dei vivéntis. Et
congregabüntur filii Jjuda; & filii
Ifrael pariter, & ponent sibimet
caput unum, & aſcéndent de terra,
quia magnus dies Jézrahel.
Aſpice Dômine, quia facta eſt
defolata civitas plena divitiis ſe-
det in triſtitia domina Géntium:
Non eſt, qui conſolétur eam,
niſi tu Deus noſter.
Plorans ploravit in nocte, & la-
Erymæ ejus in maxillis ejus. Non.
loria Patri. Non.
Ex libro S. Auguſtini Epiſcopi de
Civitate Dei.

OE Prophéta,; quantô profún-
dins quidem l10quitur „ tantòô
operoſius penetratur. Sed aliquid
inde ſumendum eſt , & hic ex
noſtra promiſſione ponéndum. Et
erit, inquit, in loco, quo dictum
eſt eis: Non populus meus vos,
vocabúnrur & ipfi filii Dei vivi.
Hoé teſtimonium prophéticum de
vocatione pôpuli,Gentium, qui
priuùs non pertinébat ad Deum;,
Ctiam Apôſtoli intellexérunt.
. Ssuper muros tuos Jerùſalem
Cônſtitui cuſtôdes: „ Tora die &
nocte non tacébunt laudare no-
men Di. Prædicabunt pépu-

ſ

Et concépit adhuc, & lis fortitůdinem meam, & annun-

tiabunt Géêntibus gloriam meam.

T. quia ipſe quoque pépulus
Gentium ſpiritaliter eſt in filiis
Abrahæ, ac per hoc recte dicitur
Ifrael: proptéreàa séquitur, & dicit:
Et congregabuntur filii Juda, & fllii
Ifrael in idipsů, & ponent,sibimet
principatum unum, & aſcéndent à
terra. Hoc ſi adhuc velimus expo-
nere eloquii prophétici obtudetur
ſapor. Recolatur tamen lapis ille

angularis, & duo illi parietes unus

tres unum ſunt.

ex Judæis, alter ex Seéntibus: ille
nômine filiérum Juda, iſte nomine
filiôrum Iſrael, eidem uni principa-
tui ſuo in idipſum inniténtes, &
aſcendéntes agnoſcantur in terra.
Muro tuo inexpugnabili cir-
cumcinge nos Domine, & armis
tuæ potéêntiæ prôtege nos ſemper:
Libera Domine Deus IIrael cla-
mantes ad te. Erue nos in mi-
rabilibus tuis, & da gloriam nomini
tuo. Libera. , ,
7Stos autem carnales Iſraelitas »
qui nunc nolunt credere in Chri-
ſtum, poſteà creditùros, id eſt, fi-
lios eòrum, (nam utique iſti in fu-
um locum moriéndo transibunt)
idem Prophéta teſtatur, dicgęns:

1

Quniam diébus multis ſedebunt
flii Ifrael ſine rege, ſine principe:
ſine ſacrificio, ſine altari, ſine ſacer-
détio, ſine manifeſtationibus. Quis
non videat, nunc ſic eſſe Judæos?
Suſtinuùimus pacẽ, & non venit,
quæſivimus bona, & ecce turbatio:
cognovimus Dñe peccata noſtra :
Non in perpétuum obliyviſcaris
nos. Peccavimus, impié geétfli-
mus, iniquitatem fecimus Domine
in omnem juſtitiam tuam. Non.
lôria Patri. Non. ,
Laudabili péôpulus, Quë
Böminus exercituum benedixit:
dicens: Opus manuum mearum
tu es, hæréditas mea Iſrael.
Beata gens, cujus eſt Dominus
Peus, populus electus in hæredita-
tem. Quem Dominus. ,
Duo Séraphim clamabant
Alter ad alterum: * Sanétus;, San-
Kus, Sanctus, Doôminus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gléria ejus. Tres ſunt, qui teſti-
monium dant in cœlo, Pater, Ver-
bum, & Spiritus ſanctus; & hi
Sanctus.
loria Patri. Plena.

F E

AI4
Des

Udite
Iſtael,
Cum habita
enim verite
cOrdia, &
terra. Malee
homicla
adulterium.
guls Sangl,
tet hoc ing
Mie omn
in deſtin agri
ſel E piles
tut.
Redemit

Lrümtar
„judicet
Dopulus en
contradicun
0 ie 5 &
tecum: noe
tnam. Con
e0 qud no
guin tu ſcie⸗
aln te, ne
i: & oblit
Viſcar fliar
Anzüͤſti⸗

Ecund
1 ſie becch
corum in
0. Peccata
iniqn
Int Aanirn
Populus,
dupereum
ejus red.
on ſn
non ceſſ
nm de
alienio.
Miüte
HN
leipi

imr
en 1d
Ate ioe 1
le omnes
Rictum eſ
in gi
Auper hoc
Nflii ve
kotum ge
Kmum er⸗
RKiduu!

venn Aur
Lloriam ner

olcuntur
mnecgugnkl
Domine, i
teze nd⸗
ne Deun Ii
. Hmen
daglorumn

4

4

FERI A §ECUND A.
De Osée Prophéta.
Udite verbum Déômini, filii
Irael, quia judicium Domino
cum habitatoôribus terræ; non eſt
enim véritas , & non eſt miſeri-
côrdia, & non eſt ſciéntia Dei in
terra. Maledictum, & mendacium,
homicidium, & furtum, &
adultérium inundavérunt, & ſan-
guis sanguinem tétigit. Prop-
ter hoc lugébit terra, & infir-
mabitur omnis; qui habitat in ea,
in béſtia agri, in volucre coœli,
ſed & piſces maris congregabùn-
tur.
g. Redémit pépulum. 535.
LettiO 11.

V Zncernen unusquisque non
„juúdicet, & non arguatur vir:
pépulus enim tuus, ſicut hi,, qui
contradicunt ſacerdoti. Et corrues
hôdie, & côrruet étiam Prophéta
tecum: nocte tacere feci matrem
tnam. Conticuit pôpulus meus,
eò quòd non habuerit ſciéntiam,
quia tu ſciéntiam repuliſti, repél-
lam te, ne fſacerdôtio fungaris mi-
hi;: & oblita es legis Dei tui, obli-
viſcar filidrum tuorum, & ego.
. Anguſtiæ mihi. 535.

Ecuúùndùm multitúdinem eorum
ſic peccavérunt mihi: glöriam
eôrum in ignominiam commuta-
bo. Peccata poôpuli mei cômedent,
& ad iniquitatem eoôrum ſubleva-
bunt animas eòrum. Et erit ſicut
pôpulus, ſic ſacérdos: & viſitabo
super eum vias ejus, & cogitationes
ejus reddam ei. Et còmedent, &
non ſaturabúntur: fornicâti ſunt,,
& non ceſſavérunt: quoniam Dô-
minum dereliquérunt in non cu-
ſtodiéndo., .
. Miſit Dominus. 536.
T E RT. I A.

& residuũ bruchi comédit rubigo.
Bt. A facie furôris tui. 536.

—Xpergiscimini ébrii, & flete „
L& ululate omnes, qui bibitis
vinum in dulçedine: quôniam peéer-
iit ab ore veſtro. Gens enim as-
cendit ſuper terram meam, fortis;
& innumerabilis: dentes ejus ut
dentes leonis ,„ & molares ejus ut
catuli leònis. Pôſuit vineam meam
in desertum, & figdum meam decor-
ticavit: nudans ſpoliavit eam, &
projécit, albi facti ſunt rami ejus,
e. Civitatem. 536. LeRtIO HII.
Lange quaſi virgo aceincta ſac-
4 co ſuper virum pubertatis ſuæ.
ériit ſacrificium & libatio de do-
mo Dômini: luxérunt ſacerdoôtes
miniſtri Domini, Depopulata eſt
régio, luxit humus, quôniam de-
vaſtatum eſt triticum confuſum eſt
vinum, elanguit oleum. Confoͤſi
ſunt agricolæ, ululavérunt, vini-
tôres ſuper frumento, & hordeo;»
quia périit meſſis agri.
„ Genti peccatrici. 536.
FERIA UART A.
De Joéle AProphéta.

aP.⸗ 2

1e110 1. £ 3.
T diébus illis, & in témpore illo,
cùm convertero captivitatem Ju-
da & Jeruſalem: congregabo omnes
Gentes, & dedúcam eas in vallem
Jôſaphat; & diſceptabo cum eis ibi
super populo meo, & hæreditate
męea IKinel „ quos diſpersérunt in
natiônibus, & terram meam divisé-
runt. Et ſuper pôpulum meum mi-
sérunt ſortem: & poſuérunt pue-
rum in proſtibulo, & puéllam ven-
diderunt pro vino, ut biberent.
. Indicaàbo tibi⸗ 536.
Lectie 11.
yErùm quid mihi & vobis Ty⸗
rus & Sidon, & omnis terminus
Palæſtinorum? numquid ultionem

Incipit Joel Prophéta.
Lectio i. Cap. I.
Erbum Dômini, quod factum
Veſt ad Joel filium Phatuel. Au-
dite hoc senes , & auribus perci-
pite omnes habitatôres terræ: ſi
factum eſt iſtud in diéhus veſtris,
aut in diébus patrum veſfrorum:?
Super hoc filiis veſtris narrate;
& filii veſtri filiis ſuis, & filii
eôrum generationi alteræ, Resi-
duum erucæ comédit locuúſta, &
tesiduuũ locuſtæ comédit bruchus;

vos reddétis mihiè & fi ulciscimini
vos contra me, citò velôciter redda
vicifſitùdinem vobis ſuper caput
veſtrum. Apgéntum enim meum, &
aurum tuliſtis: & deſiderabilia
mea, & pulcherrima intuliſtis in
delubra veſtra. Et filios Juda 2 4¾
filios Jerũſalem vendidiſtis filiis
Græcôrum, ut-longe facerétis cos
de finibus ſuis. Ecce ego ſu ſei tabo
eos de loço in quo vendidiſtis eos;
& convértam retributionem ve-
ſtram in caput veſtrum.
Ansguſtiæ mihi. 537⸗
M m. 3 Lectio

550 1113
PT vendam fllios veſtros, & filias
veſtras in manibus filiorum Ju-
da, & venumdabunt eos Sabæis
Genti longinquæ, quia Dominus
Iocutus eſt. Clamate hoc in Genti-
bus, ſanctificate bellum, ſuſcitate
robuſtos: accédant, aſcéndant om-
nes viri bellatores. Concidite ara-
tra veſtra in gladios ,„ & ligônes
veſtros in lanceas. Infirmus dicat:
Quia fortis ego ſum. Erumpite:
& venite omnes Gentes de circui-
tu, & congregaminizibi occumbe-
re faciet Dominus robuſtos tuos.
Consurgant, & aſcêndant Gentes
in vallem oſaphat, quia ibi ſedé-
bo, ut judicem omnes Gentes in
circùitu.
Miſit Dôminus. 537.
FE RI A QUINT A.
Incipit Amos Prophéta.

Erba Amos, qui fuit in Paſtôri-
bus de Thecue: quæ vidit ſuper
Iſrael in diebus Oziæ Regis Juda,
& in diebus Jeroboam filii Joas,
regis Ifrael ante duos annos ter-
ræàæ motus. Et dixit; Dominus de
Sion rugiet, & de Jerũſalem dabit
vogem ſuam: & laxerunt ſpeciôſa
paſtôrum, & exſiccatus eſt vertex
Carméli. .
Vidi Doôminum. 547.

Kc dicit Dominus; Super tri-
lbus ſceléribus Damasci, & ſu-
Per quatuor non convertam eum,
eg quod trituraverint in plauſtris
férreis Galaad. Et mittam ignem
in domum Azael ,„ & devorabit
domos Bénadad. Et çônteram vé
ctem Damasci: & diſpérdam ha-
bitatérem de campo idoli, &
tenentem ſceptrum de domo
voluptätis: & transferétur po-
pulus Syriæ Cyrénen, dicit Do-
minus.
„Aſpice Domine de ſede. 548.

† TSc dicit Bominus: Super tri-
— bus ſceleribus Gazæ, & ſuper
quâtuor non convértam eum: eo
quod transtulérint captivitatem
perfécktam, ut concluderent eam
in Idumæa. Et mittam ignem in
murum Gazæ, & devorabit ædes
ejus. Et diſperdam habitatôrem
de Azôto, & tenéntem ſceptrum
de Aſcalone: & convértam ma-
num meam ſuper Accaron, & peri-

„„ .

bunt réliqui Philiſthinérum, dicit
Doôminus Deus.
Aſpice Domine, quia. 548.
F E RI A S E X T A.
Incipit Abdias Prophéta.

Iſio Abdiæ. Hæc dicit Doômi-
nus Deus ad Edom: Auditum
audivimus à Domino, & legatum
ad Gentes miſit: Surgite, & con-
ſurgamus adversùs eum in præliu.
Ecce parvulum dedi te in Genti-
bus; contemptibilis tu es valde.
Supérbia cordis tui eéxtulit te, ha-
bitantem in ſciſsuris petrarum, ex-
altantem solium tuum: qui dicis
in corde tuo: Quis detrahet me
in terram? Si exaltatus fueris,, ut
aquila , & ſi inter sidera posueris
nidum tuum, inde détraham te;
dicit Dominus.
Super muros tuos. 548.

I fures introiſſent ad te, ſi la-
trones per noctem, quomodo

conticuiſſes? nonne furati eſſent
ſufficientia ſibi: ſi vindemiatores
introiſſent ad te, numquid ſaltem
racémum reliquiſſent tibi? Quo-⸗
modo ſcrutati ſunt Eſau, inveſtiga-
vérunt abſcondita ejus? Usque ad
términum emisérunt te: omnes
viri fœderis tui illuserunt tibi: in-
valuérunt advérsuúm te viri pacis
tuæ: qui comedunt tecum;, po-
nent inſidias ſubter te: non e
prudéntia in eo. . .
Muro tuo inexpugnabili. 548.

Umquid non in die illa, dicit
Dominus, perdam fapientes
de Idumæza, & prudentiã de monte
Eſau : Et timébunt fortes tui à
Meridie, ut intéreat vir de monte
Eſau. Propter interfectionem, &
propter iniquitatem in fratré tun
Jacob, opériet te confuſio, & peri-
bis in æternum. In die cum ſtares
adveérsus eum, quando capiébant
aliéni exércitum ejus, & extranei
ingrediebantur portas ejus, & fu-
per Jeruſalem mittébant ortem
tu quoque eras quaſi unus ex eis⸗
Suſtinâimus Pacem. 5468
Incipit Jonas Prophéta.
E. factam eſt verbum“ Pomini
ad Jonam filium Amathi „ di-
cens;: Surge, & vade in Ninivem ci-

vitatem grandem, & Prædica i 3¹

lin aleen
me. Et ſun
in Tharſis
ceſcendit
narem eun
Maulum ejr
ut iret cun
Domini
ventum m.
cta eſt tem
navis perie
Laudab
T timu
VVerunt
miſerunt
in mare, u
Jonas deſce
gormiet
ceſſit ad en
el: Qwid
urge, inve
recogitet
Pereamus.
ſuum: Pe⸗
ſciamus
nobis. Et
git ſors ſu
Angn kĩ

guo popule
Nchrend e
Deum cce
mate & ari
timore me
eum: Quie
Uuntetum
Mmini fage⸗
dixerun
mare ibat
