Deram posuerit. Monialibus Vi-
ſitationis à ſanécto Franciſeo Sa-
leſio præpôſitus, tanta prudéntia
per anos circiter quadraginta eam
curam ſuſtinuit, ut maximè com-
probaverit judicium Sanctiſſimi
Præſulis, qui Sacerdotem Vincén-
tio digniorem nullum ſe noſſe fa⸗
tebatur.
Honéſtum fecit. 770.

Vangelizandis paupérihus „
præsertim ruriculis, ad decré-
pitam usque ætatem indeféſſus in-
cubuit, eique Apôſtôlico 6peri
tum ſe, tum Almnos Congre-
gatiônis, quam ſub nomine Pres-
byterôrum Sæcularium Miſlionis
inſtituit „ perpétao voto à San-
cta Sede confirmato fpeciatim ob-
ſtrinxit. Quantum autem au⸗
gendæ Cleri diſciplinæ allaborave=
rit, teſtantur erécta majiorum
Clericorum Seminaria: Colla⸗
tiénum de divinis inter Sacerdéô=
tes frequéntia, & ſacræ Ordina-
tioni præmittenda Exercitia z ad
quæ, ſicur & ad pios laicorum
secéſfus „ Inſtitti ſui demicilia
libénter patére véluit; inſuper ad
amplificandam fidem , *½ Dietä⸗
7

7⁸0 .
tem, evangélicos miſit operaà-
rios, non in ſolas Galliæ pro-
vincias, ſed & in Italiam, Po-
lontam, Scotiam , Hibérniam,
atque ad Barbaros, & Indos.
Ipfe vero, vita functo Ludoyi-
co décimo têrtio, cui morién-
ti hortatur adſtitit „ à Regina
Anna Auſtriaca Matre Ludovici
décimi quarti in sanctius Consi-
lium accitus, ſtudiosiſſimèe egit,
ut nonniſi dignioôres Eccléſiis,
ac Monaſtériis præficeréntur 3
Civiles diſcôrdiæ, ſingularia cer-
tamina, ſerpéntes erröres, quos
ſmul ſenſit, & exhoôrruit, am-
putaréntur, debitaque judiciis A-
poſtolicis obediéntia præſtarétur
ab omnibus.
Amavit eum. 771.

Ullum fuit calamitatis ge-
XAnmnus, cui paternè non occur-
ferit. Fidéles ſub Turcarum ju-
go geméntes: infantes expoôſi-
tos: juvenes dyſcolos: virgines
periclitantes: Moniales diſpeér-
sas : mulieres lapfas: ad triré-
mes damnatos i& peregrinos infir-
mos: artifices invalidos: ipsôs-
que mente captos, ac innumeros
mendicos ſubsidiis „ & hoſpitiis
etiamnum ſuperſtitibus excepit;,
ac pièé fovit. Lotharingiam,
Campaniam, Picardiam, alias-
que Regiones peſte, fame, bel-
loque vaſtatas prolixè refécit.
Plurima ad perquirendos, & ſub-
levandos miileros Sodalitia funda-
vit ; inter quæ célebris Matrona-
rum coœtus, & laté diffuùſa ſub
noômine charitatis Puellarum So-
cietas. Puéllas quoque tum de
GSruce, tum de Providéntia,
ac ſanctæ Genovefæ ad ſequioris
ſexus educationem erigéndas cura-
vit. Hæc inter, & alia graviſſima
negôtia Deo jugiter inténtus,
cunctis affabilis, ac ſibi ſemper
conſtans, ſimplex, rectus, hù-
milis, ab honoôribus, divitiis,
ac deliciis ſemper abhorruit: au-
ditus dicere: Rem nullam ſfibi
placére, præterquam in Chriſto
Jeſn, quem in ômnibus ſtudébat
Imitâri 3 côrporis demum affli-
GKatione, laboôribus ſeniôque at-
tritus ;I die vigéſima séptima Sep-
témbris, anno ſalutis ſupra mil-
léſimum ſexcentéſimo ſexageſi-

5

mo, æztatis ſuæ odtogéſimo quin-

to, Pariſiis in domo ſancti Làâ-
zari, quæ caput eſt Congrega-
tiônis Miſſiônis „ placide obdor-
mivit: quem virtutibus, méri-
tis, ac miraculis clarum Cle-
mens Duodecimus inter Sanctos
rétulit, ipsius celebritati die dé-
cima nona menſis Julii quotannis
aſſignata.
Iſte homo perfécit. 771.

eſignàvit Dôminus. .
XI.
Iſte eſt, qui ante. xlix.
Sint lumbi veſtri. 1.

DIE XX. JUIII.

Veni sponſa.
Spécie tua
ndulgéntiam.
v.

uoôniam hoôdie natalis
eſt Virginis. n
lix.
D IE xXxXI. 1ULI/‚I.

Veni ſponſa Chriſti, àccipe
corònam, quam tibi Dominus
præparavit in æternum.
Specie tua, & pulchritúdine tua-
Intéende, proiperé procede,
regna.

Xaudi nos Deus ſalutäris no-
ſter: ut ſicut de béatæ Praxcédis
Virginis tuæ feſtivitate gaudemus:
ita piæ devotionis erudiamur afe-
du. Per Dominum.

Raxédes, Virgo Romina, Pu-
dentianæ virginis ſoror, Mar-
co Antonino Imperatore Chriſtia-
nos perſequente, eos facultati-
bus, opera, conſolatione, & om-
ni charitatis officio proſequebatur.
Nam alios domi occultabat, alios
ad fidei conſtantiam hortabatur::
aliorum corpora ſepeliebat: iis
qui in carcere inclúſi erant, qui 1¹
ergaſtulis exercebantur, nula 16
déerat. Quæx, cùm tantam COhri-
ſtianérum ſtragem jam ferre noß
poſſet; Deum precata eſt, t
mori expediret, ſe è tantis malis
eriperet. Itaque duédécimo Ea-
leéndas Auguſti ad pietaâtis præmis
vocatur in cœlum. Cujus corbi

igel
ſororis bdu
iluum eſt
tetio brisct
eDeum!
DIb

Dutn eſſet

Dominus.

Moi
Procul

retlunn eſ
iti lui, &

Ater ſ
Cum
Hammas:
Geluque
möre cul
Dedes be
lqyare fiet
Comis, &
dſare ne
eyulchro⸗
IUnnces nee
lellit timo
Vera, (
TInoln
T corda r
lu reice
Vidique ſu
deur klit,
eclum el
Dickie⸗
Rropten
Aternum,

Niliet e
Kic ut cog
uitindom
Utanbigrn
1 ſeclsde⸗
inre peie
Duin ſl
edes eus,

Perlecit

winus
1
,gui amte i
lumbi rett!

I. Lll.

4
ulgentian,
4

.

böninn odtt

11 Ni

van lhi l
Ztetnun.
pule⸗
rolpete

Its
Deus lu
Ktiriate /,
nis erucd.
inunn,

lo onn⸗
iuni ſ
lnhrinſe,
te, eh
vnclnon,
idio nol
i D
ntinn it,
nn ſee

inelil er,
en t

à Paſtore Presbytero in patris &
ſorôris Pudentianæ ſepulchrum
illatum eſt, quod erat in cœme-
tério Priscillæ via Salaria.
e Deum laudamus. II.
DIE XXII. JULII.

Dum eſſet.
zud 783.
Dominus.
liv.

Uliêerem fortem quis iùvéniet?
Horocul„ & de ùltimis finibus
prétium ejus. Confidit in ea cor
viri ſui, & ſpôliis non indigebit.

Ater ſupérni lùminis,
Cùm Magdalénam réſpicis;
Flammas amoris éxcitas;
Geluque ſolvis pectoris.
moôre currit saucia
Pedes beatos üungere;
Lavare fletu, tergere
Comis, & ore lambere.
dſtare non timet Cruci;
Sepulchro inhæret anxia,
Truces nec horret milites;
Pellit timorem Charitas.
vera, Chriſte, Charitas 9
Tu noſtra purga crimina;
Tu corda reple gratia,
Tu redde cœli præmia.
atri, ſimúlque Filio:
Tibique ſancte Spiritus,
Sieut fuit, ſit jugiter
Sæclum per omne gloria. Amen.
Diffúſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptéreà benedixit te Deus in
ætérnum.

Mulier, quæ erat in civitàte peccà-
trix, ut cognoôvit, quod Jeſus accu-
buit in domo Simonis leprôſi, attu-
lit alabaſtrum unguenti, & ſtans re-
tro ſecus pedeseſu, lacrymis cœpit
rigare pedes ejus, & capillis ca-
pitit ſui tergebat, & oſculabatur
pedes ejus, & unguênto unguébat.

„Eatæ Mariæ Magdalénæ, quæ-
ſumus Domine, ſuffragiis adju-
vemur, cujus précibus exoratus;
quatriduanum tratrem Lazarum
vivum ab inferis reſuſcitàâſti. Qui
vivis & regnas.

audémus Deum noſtrum, In
converſione Maxiæ Magdalénæz.

ixit

. 7⁸1r
enite. 1.

Aria caſtis 6ſculis
Lambit Dei veſtigia:
Fletu rigat, tergit comis»
Detérta nardo pérlinit.
eo Patri ſit gloria;,
Ejusque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum.
Amen.

Ixiv.
De Cähticis canticorum.

IN létulο meo per noétes quæſivi
quem diligit anima mnea: quæſivi
illum, & non inveni. Surgam, &
circuibo civitäatem: per vicos &
platéas quæram, quem diligit ani-
ma mea: quæſivi illum, & non
invéni. Invenérunt me vigiles,
qui cuſtôdiunt civitatem: Num
quem diligit anima mea, vidiſtis ?²
Paululùm cùm pertansiſſem eos,
invéni, quem diligit anima mea:
tenui eum, nec dimittam, donec in-
troducam illum in domum matris
meæx, & in cubiculum genitricis
meæ.
Maria Magdaléène,; & altera
Maria ibant dilúculo ad monumén-
tum: Jeſus, quem quæritis, nõ
eſt hic: ſurréxit, ſicut locutus eſt:
præcedet vos in Galilæam, ibi eum
videbitis.
Et valdè manè unà ſabbatòrum
Véniunt ad monuméntum, orto
jam ſole: & introcuntes vidérunt
juvenem ſedeéntem in dextris, qui
dixit illis. Jeſus.

Uis mihi det te fratrem men
ſugéntem ubera matris meæ;,
ut invéniam te foris, & deoôfſcu-
ler te, & jam me nemo deſpiciat?
Apprehéndam te, & ducam in do-
mum matris meæ: ibi me docé-
bis, & dabo tibi pëculum ex vi-
no condito, & muſtum malôrum
granatorum meoôrum. Læva ejus
sub capite meo, & déxtera Hllius
amplexabitur me. Adjúùro vos fi-
liæ Jeruſalem, ne ſuscitetis, ne-
que evigilare faciatis dilééctam »
donec ipſa velit.
Congratulamini mihi omnes»
qui diligitis Döominum: quia quem
quærébam „ apparuit mihli:
Et dum flerem ad monumén-
tumgs

2
eum, vidi Dôöminum meum, allel.
Recedentibus diſcipulis, non
Yecedebam, & amoris ejus igne
ſuccenſa ardébam deſidério. Et
dum.

Uæ eſt iſta, quæ aſcéndit de
desértos deliciis affluens, in-
nixa ſuper dilectum ſuum: Sub ar-
bore malo ſuicitavi te: ibi corrúp-
ta eſt mater tua, ibi violata eſt
genitrix tua. Pone me ut ſignacu-
lum ſuper cor tuum, ut ſignaculum
ſaper brachium tuum: quia fortis
eſt ut mors dilectio, dura ſicut in-
fernas æmulatio: lampades ejus,
lampades ignis, atque flammarum.
Aquæ multæ non potueérunt extin-
guere charitatem, nec flumina ob-
zuent illam.
Tulerunt Döminum meum, &
neſcio, ubi poſuerunt eum. Di-
cunt ei Angeli: Mülier quid plo-
ras? ſurréxit, ſicut dixit :
Præcédet vos in Galilæam, ibi
eum videbitis.
Dum ergo fleret, inclinaàvit ſe,
& proſpéxit in monuméntum, &
vidit duos Angelos in albis ſedén-
tes, qui dicunt ei. Præcédet.
NMoôria Patri. Præcédet.

Sermo §. Gregôrii Papæ.
Maris Magdaléne, quæ füerat

lin civitate peccâtrix, amândo
veritatem, lavit lacrymis mãaculas

eriminis, & vox veritâtis implé-
tutr, ‚qua dicitur: Dimiſſaà ſunt ei

peecata multa, quia dilexit mul-
tum. Quæ enim prius frigida pec-
cando remänſerat „ poſtmodaâm
amando fortiter ardébat. Quæ à
monuménto Domini, étiam dilſci-
pulis recedentibus, non recedebat:
exquirébat, quem non invénerat:
flebat inquiréndo, & amoris ſui
igne ſuccenſa, ejus, quem abla-
tum credidit, ardebat deſidério.
Unde contigit, ut eum ſola tunc
videret, quæ remanſerat, ut quæ-
zeret: quia nimirum virtus boni
Speris perſeverantia eſt.
Propter veritatem. 727.

Uæsivit ergo priüùs, & mi-
énime invenit: perſeveravit, ut
quæreret, unde & contigit;, ut in-
veniret, actumque eſt, ut deſidé-

kia dilata créſçerent, & creſcen- Tuus

tia caâperent, quod inveniſſent.
Hinc eſt enim, quod de eodem
ſponſo Eccléſia in Canticis canti-
côrum dicit:; In léctulo meo per
noctes quæsivi, quem adiligit ani-
ma mea. Diléctum namque in lé-
ctulo quærimus, quando in præ-
séntis vitæ aliquantula réquie Re-
demptêris noſtri deſidério ſuſpira-
mus. Per noctem quærimus: quia
etſi jam in illo mens vigilat, tamen
adhuc culus caligat. .
Dilexiſti juſtitiam. 727.
Ed qui diléétum ſuum non in-
wenit, reſtat, ut ſurgat, cività-
tem circùmeat, id eſt, ſanctam ele-

tioône percúrrat: per vicos eum &
platéas quærat id eſt, per angũſta
& lata gradiéntes aſpiciat, ut ſi
ua invenire in eis valeat, eſus ve-
Igia exquirat: quia ſunt nonnuͤlli
eétiam vitæ ſæcularis, qui imitan-
dum äliquid häbeant de adctione
virttis. Quæréntes autem nos vi-
giles invéniunt, qui cuſtôdiunt ci⸗
vitatem: quia ſancti Patres, qui
Eccléſiæ ſtatum cuſtôdiunt, bonis
noſtris, ſtùdiis occurrunt, ut ſuò
vel verbo vel ſcripto nos doceant.
Quos,ců paululùm pertransimus,
invenimus, quem diligimus. Quia
Redemptor noſter, etſi humilitate
homo inter hömines, divinitate
tamen ſuper homines fuit.
Fallax gratia. 727.

Lectio ſancti Evangélii ſecuùndùm
Lucam-

N illo témpore: Rogabat Jeſum
quidam de Phariſæis, ut mandu-
caret cum illo. Et ingréſſus do-
mum Phariſæi diſcúbuit. Et reli-

ua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Vangélium cùm legerétur; at-
tentiſſimè audiſtis: & res geſta
narrata, atque versata eſt ante ocu-
los cordis veſtti. Vidiſtis enim non
carne, ſed mente, Dôminum Jeſum
Chriſtum in domoPhariſæi recum-
béntem, & ab illo invitatum non
faſtidiéntem. Vidiſtis étiam in ci-=
vitäte mulierem famoſam, male
ütique fama; quæ erat peccatrix;,
nô invitatam irruiſſe convivio, ubi
medicus recumbébat, & quæ=
siſſe

le pia in

ens guaſi
Npottüna de
tiid,gnanto
Umad ſanan
Alem vene
s ſuum
Eler clemen
Püderarit 8
Rpanenn o
Cllit
estütio es
Anote lucetn

rumkccléſiam mente & inquiſi-

beeltt er⸗
(ADoni,
ue cinmale
11 guer
laymng cordi
ees obeeui⸗
Isſisz tetüt
Mneinloge
Nen Momebat
Aencebat 0
mnbm iinde
Eenco,unkene
luns, gu in,
Elun Chridun
Pettt hominn
Pibus lſttis
Aeund Recece
Fe tinere,
m Ntizit
Dhlieten,
Detnum
Umatum lecal
orem Domi
Cbem zidi
Pen eredidi.
Erncwit
nunn ie
em.
löria bati

1 laniſee
ini

1od inferle
grod de ddn
Cemiicig eni
lecklo neo

n (um no;
lutgr cht
nene Aimue

in ſun re
tis, gli int
kant Ge he
6s Autenn Me
li cuſtodiun⸗
cti Laltes
ſociunt,
cürtunt, ll
10 ns Ctei
n geltten
ligimns E

Uines, Anund
ines fuin

ſris, N u
r iigrelt
Gbuit. 5.

gin Eiſet

legeetli,
lis: & 1e 40
1elk mein
lilig ennt
oinunpe
Patlan

siſſe pia impudentia ſanitatem:

irruens quaſi importuúna conyivio,
opportùna beneficio. Noverat
enim, quanto morbo laboraret, &
illum ad ſanandum eſie idoneum,
ad quem venerat;, ſciébat. .
v. Os ſuüuum apéruit ſapiéêntiæ;
& lex cleméntiæ in lingua ejus:
confideravit sémitas domus ſuæ,
Et panem otioôſa non comédit.
Guſtavit & vidit, quia bona eſt
negotiatio ejus: non extinguétur
in nocte lucetna ejus, Et panem.

Cceéſſit ergo non ad caput
ADômini, sed ad pedes. Et
quæ diu male ambulaverat, veſti-
gia recta quærébat. Priùs fudit
lacrymas cordis, & lavit Domini
pedes obséquio confeſſionis, ca-
pillis ſuis terſit, oſculata eit, un-
Xit: tacita loquebatur, non ſermo-
nem promeébat, ſed devotionem
oſtendébat. Quia ergo retigit Do-
minum rigândo, oſculando, ter-
gendo, ungendo pedes ejus: Pha-
riſæxus, qui invitaverat Doôminum
Jeſum Chriſtum, quia ex illo gene-
fe erat höminum ſuperborum, de
uibus Iſaias Prophéta dicit: Qui
icunt, Recede longè à me, noli
me tângere, quoniam mundus
ſum: putavit, Dominum neſciſſe
mulierem.
Regnum mundi, & omnem
ornatum ſæculi contempſi propter
amôrem Dômini mei Jeſu Chriſti:
Quem vidi, quem amavi, in
quem crédidi, quem diléxi.
. Eructavit cor meum verbum
bonum: dico ego épera mea Regi.
Quem.
Môria Patri, Quem.

Phariſæe invitàtor, & irriſor
Dômini! Doôminum paſcis, &
à quo paſceéndus ſis, non intélli-
gis? unde ſcis Döominum neſciſſe,
quæ füerat illa mùúlier, niſi quia
permiſſa eſt accedere, niſi quia illo
patiénte, oſculata eſt pedes ejus,
niſi quia terſit, niſi quia unxit? Hæc
enim nõ deébuit permitti facere in
pédibus mundis múlier immunda?
At illius ergo Phariſæi pedes, ſi
talis muúlier acceſsiſſet, dictrus
erat, quod Iſaias de talibus dicit,
Recede à me, noli me tangere, quo-
niam mundus ſum. Accèſſit autem
ad Doôminum immünda, ut rediret
munda; accéſſit ægra» ut teditet

. 7˙3
ſana: accéſlit conféſſa, ur reêdiret
proféſla.
Te Deum laudaâmus. 1I1.
A D A U D ES

Um eſſet Rex in accuùbitu ſuo;
◻nardus mea dedit odorem ſua-
vitatis. ,
Düs regnavit. 11.
In odorem unguentörum
tuôrum currimus , adolescentulæ
dilexérunt te nimis.
Jam hiems tranſiit, imber
àbiit, & receèſſit;: ſurge amica
mea, & veni.
Veni eléda mea, & po-
n in te thronum meum, alle-
uja.
K. IMa eſt ſpecigla inter filias
Jeruſalem.
Lulierem fortem.
781.

Ummi Parentis Unice
Qulru Hio nos réſpice 9
Vocans ad arcem gloriæ
Cor Magdalénæ pœnitens.
miſſa drachma régio
Recôndita eſt ærario:
Et gemma, detérſo luto „,
Nitôre vincit sidera.
eſu, medela vuùlnerum „
Spes una pœnitentium,
Per Magdalenæ lacrymas
Peccàta noſtra diluas.
ei Parens piiſſima,
Hevæ nepotes flébiles
De mille vitæ flůctibus
Salütis in portum vehas.
ni Deo ſit gloria
Pro multiformi gratia,
Peccàântium qui crimina
Remittit, & dat præmia.
Amen.
Elegit eam Deus, & præelégie
eam.
In tabernàâculo ſuo habitare
facit eam.

Maria unxit pedes Jeſu, & extér-
ſit capillis ſuis, & domus impleta
eſt ex odofe unguénti.
eatæ Mariæ Magdalenæ.

In odoôrem.
ulierem fortem.
Spécie tua. ..
Adjuvabit eam Deus. kyii.

Jam hiems tranſit.

7⁸4

Anum ſuam apéruit inopi,
y & palmas ſuas exténdit ad
pauperem. Non timébit domui
Suæ à frigoribus nivis.
. Adjuvaàbit eam.
Elégit eam Deus. Ixvii.

Iſta eit ſpeciola.

Ultæ filiæ congregavêrunt di-
vitias, tu ſupergréſſa es uni-
Vérſas. Fallax gratia, & vana eſt
pulchritüdo: mulier timens Do-
minum iplſa laudabitur.
Elegit eam Deus.
Diffuſa eſt gratia. Ixvii.

DIE KIII. WLII.

Eus „ fidélium remunerator
animäârum, qui hunc diem
beati Apollinaris ſacerdotis tui
martyrio conſecraſti: tribue nobis,
quæsumus, famulis tuis; ut cujus
venerändam celebramus feſtivita-
tem, précibus ejus indulgéntiam
conſequamur. Per Dominum.

„Mülier, quæ erat in civitäte
peccatrix, attulit alabaſtrum un-
guenti, & ſtans retro ſecus pedes
Domini, lacrymis cœpit rigare
pedes ejus, & capillis capitis ſui
tergébat.
Elégit eam Deus, & præelégit
eam.
In tabernaculo
facit eam.
eàatæ Mariæ Magdalénæ.

ſuo habitaâre

idolõôrum ſacerdôtibus, graviter

cælus eit. Cûmque ipſo orante
Bonitacius noôbilis vir, qui diu
mutus füerat, loquerétur, ejüsque
filia immundo ſpfritu liberaâta eſ-
ſet, iterùm eſt in illum commo-
ta ſeditio. Itaque virgis cæſus, ar-
déntes carbones nudis pédibus
prémere côgitur: quem cum ſub-
éctus ignis nihil læderet, ejicitur
extra urbem.
Honéeſtum fecit. 772.

§S verò latens aliquamdiu cum
quibusdam Chriſtianis inde pro-
fêctus eſt in miliam, ubi Rufini
patritii filiam moôrtuam ad vitam
revocavit: ut proptereàâ tota Rufi-
ni familia in Jeſum Chriſtum cré-
deret. Quare vehementer incénſus
Prætfectus accèrſit Apollinarem, &
cum eo gravius agit, ut finem fa-
ciat diſſeminandi in urbeChriſti fi-
dem. Cujus cùm Apollinaris juſſa
negligeret, equuúleo cruciatur: in
cujus plagas aqua fervens infündi-
tur, ſaxòque os tunditur: mox
ferreis vinculis conſtrictus, inclu-
ditur in carcere. Quarto die impo-
ſitus in navem, mittitur in exilium;
ac facto naufragio, venit in Myſiam,
inde ad ripam Danůbii, poôſtea in
Thräciam.
Deſidérium animæ. 772.

Um autem in Serapidis tem-
plo dæmon ſe reſponſa datuú-
zum negaret, dum ibidem Petfi A-
péôſtoli diſcipulus moraretur, diu
conquisitus inveêntus eſt Apollina-
ris, qui iterùm jubétur navigare.
Ita revêrſus Ravéênnam, ab iisdem
illis ĩidolõôrum ſacerdòôtibus accusa-
tus, Centurioôni cuſtodiendus tra-
ditur: qui cum occůltè Chriſtum
côleret, noctu Apéôllinarem dimi-
ſitr. Re cognita, ſatéllites eum

781.

ng. Sacérdos & Pôntifex.
Amavit eum.
a quæſumus. XxxvV.

bollinaris cum Principe Apo-
ſtolorum Antiochia Romam
venit: à quo ordinatus Epifco-
pus, Ravénnam ad Chriſti Domi-
ni Evangélium prædicandum mit-
titur: ubi cum à Chriſti fidem
pläürimos convertexet, captus ab

perſegquüntur, & plagis in itinere
conféctum, quòd mortuum créde-
rent, relinquunt. Quem cùm inde
Chriſtiani ſuiſtuliſſent, septimo die
exhôrtans illos ad fidei conſtan-
tiã martyrii glôria clarus migravit
& vita. Cuùſus corpus prope murum
urbis ſepultum eſt.
Stola jucunditatis. 772.

ectio ſancti Evangeélii ſeeundum

Lucam. Ledti D. 21. 6
IN illo témpore: Facta eſt con-
tentio inter diſcipulos, quis eo-
rum

uum rigeret
gl.
omilia .

Lenum
mundo.
Powiniad 0
mllitix et.

et lem im
Mreſlamin ſe
Unitatem.
inginem .
initinceam d
(inliicinem
(Cenitone ce⸗
tesgle tetten
leſleint,
Ue & corh
gterne ,
Coröna an
unella ig
onors, & 0
Obrium
Ndictonidus
chite ejus
Melalo, br

Onenim!
ß ſel e
relsKeit
onl, tungt
Plunr recen
ͦlelt een
Uncinem ſüch
one cordium
alum, i
Ehletatemen
4hoſtoli
6lhantur rer

Ane iplo e

1 guenn aunte
læderet, eiint

it. .

uatto dt
ttitut
,venit
nübil,adl

nünt, ſ

lientenn
,atellites

emnn
lent eplli
te n,
2 clunns n
lelrhel⸗
ℳ
utg t
Ggelii
laltcke,
Is
lpolos,7,
Pul⸗ 4

tum viderétur eſſe major. Et re-

liqua. .
Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

Egnum Dei non eſt de hoc
mundo. Non ergo æqualitatis
hoômini ad Deum, ſed ſimilitudinis
æmulatio eſt. Solus enim Chriſtus
eſt plena imaàgo Dei propter ex-
préſſam in ſe Paternæ claritudinis
unitatem. Juſtùús autem homo ad
imaginem Dei eſt, ſi propter
imitàndam divinæ converfationis
ſimilitüdinem, mundum hunc Dei
cognitione contémnat, volupta-
tésque terrénas verbi perceptioône
deſpiciat, quo alimur in vitam:
unde & corpus Chriſti édimus, ut
vitæ ætérnæ poſsimus eſſe partici-
pes.
. Corôna aurea ſuper caput ejus:
*Expréſſa ſigno ſanctitatis, gloria
honoris, & opus fortitùdinis.
. Quoniam præveniſti euin in be-
nedictiônibus dulcédinis, poſuiſti
in capite ejus corônam de lapide
pretioſo. Expreſſa.

On enim victus & potus nobis
Npræmii loco ſpondetur & ho-
noris, ſed communicatio gratiæ
cœleſtis & vitæ. Neque duodecim
throni, tamquam aliqua corpora-
lis ſunt receptacula ſeſſiònis: ſed
quia ſicut ſecundùm divinam ſimi-

Bitùdinem jüdicat Chriſtus cogni-

tione cordium, non interrogatione
factorum, virtùtem remúnerans
impietatéemque condémnans: ita
& Apoôſtoli in judicium ſpiritale
formantur remuneratione aei, &
execratiône perfdiæ, virtüte errô-
rem redarguentes, ſacrilegos odio
perſequentes.
. Hic eſt vere Martyr, qui pro Chri-
ſti nomine sanguinem ſuum fudit:
Qui minas juùdicum non timuit,
nec terrénæ dignitatis gloriã quæsi-
vit, ſed ad cœléſtia regna pervénit.
Juſtum deduxit Dñs per vias re-
ds „ & oſténdit illi regnum Dei.
ni.
Gloria Patri,: Qui.

Onvertâmur igitur, & caveâ-
mus, ne in perditiônem ali-
qua inter nos de prælatione poſſit
eſſe contentio. Si enim contendé-
bant Apoôſtoli, non excuſationi ob-

S 785
Si Petrus aliquändo conveértitur

qui ad primam Dômini ſecùtus e

Yocem: quis poteſt dicere, cito
ſe eſie converſumẽ cave ergo jactàn-
tiam, cave ſæculum. Ille enim
confirmare jubetur fratres ſuos „
qui, dint : Omnia dimiſimus, &
ſecuti ſumus te.
e Deum laudamus. rII.

2. Euge ſerve bone.
Juſtum deduxit.
Oratio a gqueſumus.
5 XI.

xaudi quæſumus.

a. Veni ſponſa Chriſti, acci pe
coronam, quam tibi Doôminus
Præparavit in ætérnum.
Spécie tua, & pulchritùdine tua.
Intende; proſpere procede „ 8&%
regna.

Ndulgéntiam nobis, quæſumus
Doômine, beata Chriſtina virgo
& martyr impleret: quæ tibi gra-
ta ſemper éxtitit & merito caſtita-
tis, & tuæ profeſſiône virtutis.
Per Dominum.

PIE FxXIV. IULII.

loe eſt præçeptum meum.
. 1e

39.

A»„ quæſumus „ omnipotens
Deus: ut beâti Jacobi Apoſto-=
Ii tui, quam prævenimus, vene-
randa ſolemnitas, & devotiônem
nobis augeat, & ſalütem. Per
Doôminum.

Simile eſt regnum cœlôrum
hômini negotiatori quæreénti bo-
nas margaritas : invénta una pre-
tiôéſa, dedit omnia ſua, & compa-
ravit eam.

Diffuſa eſt gratia in labiis tuis.
Propteéreàâ benedixkit te Deus

tenditur, ſed cautioni Proponitur. in xternu.

Brev. Rom.

86
7 ndulgéntiam.

PIE XXV. JULII.

Sto Démine plebi tuæ ſanctifi-
cator & cuſtos: ut Apôſtoli tui
Jacôbi munita præsidiis, & con-
verlatione tibi placeat, & ſecura
mente deserviat. Per Döôminum.

ic nos exiſtimet-
111.

Acôbus, Zebedæi filius, Joannis
Apoſtoli germanus frater, Gali-
læus, inter primos Apôſtolos vo-
catus cum fratre, relictis patre ac
rétibus, ſecútus eſt Döminum, &
ambo ab ipſo Jeſu Boanerges; id
eſt, tonitrui filii ſunt appellati. Is
unus fuit ex tribus Apôſtolis, quos
Salvator maxime diléxit, & teſtes
eſſe voluit ſuæ transfiguratiònis, &
intereſſe miraculo, cùm archiſyna-
gögi filiam a mortuis excitavit, &
adéſſe, cùm ſecéſſit in montemoOli-
véti, Patrem oratrus, äntequam
à Judæis comprehenderétur.
Vidi conjúnétos. xi.

Oſt Jeſu Chriſti aſcénſum in
coœlum, in Judæa & Samaria
ejus divinitàtem prædicans, plüri-
mos ad Chriſtianam fidem per-
duúxit. Mox in Hiſpäaniam profé-
GRus, ibi aliquos ad Chriſtum con-
veértit, ex quorum número ſeptem
pôſteà Epilcopi à beato Petro or-
dinati, in Hiſpaniam primi diréecti
ſunt. Deinde jerosolymam revér-
ſus, cùm inter alios Hermogenem
magum fidei veritäte imbuiſset,
Herodes Agrippa Claudio Impera-
tôre ad regnum elatus, ut à Judæis
gratiam iniret, Jacoôbum, libere
Jeſum Chriſtum Deum confiten-
tem, câpitis condemnavit. Quem
cùm is, qui eum duúxerat ad tri-
bunal, fortite r martyrium ſubeùn-
tem vidiſſet, ſtatim ſe & ipſfſe
Chriſtianum eſſe proféſſus eſt.
Beati eſtis. Xi.
D ſupplicium cùm raperéntur,
pétiit ille à Jacobo veniam,
quem Jacôbus oſculatus: Pax, in-
quit, tibi ſit. Itaque utérque eſt

ſecuùri percúſſus, cùm paulò ante
Jacobus paraly ticum ſanaſſet.
Corpus ejus poſtea Compoſtellam
translatum eſt, ubi ſumma celebri-
tate colitur, convenientibus eò re-
ligiònis & voti cauſa ex toto terra-
rum orbe peregrinis. Memoria
ipsius natalis hodierno die, qui
translatioônis dies eſt, ab Eccléſia
celebratur, cùm ipſe circa Feſtum
Paſchæ, primus Apoſtoloôrum Je-
rosôlymis profufo sanguine teſti-
mônium jeſu Chriſto dederit.
Iſti ſunt triumphatôres. xi.

éctio ſancti Evangelii iecundùm
Matthæum.

IR ilfô tempore: Accéſſit ad Je-
ſum mater filiorumZebedæi cum
filiis ſuis, adorans , & petens ali-
quid ab eo. kt réliqua.
Homilia S. Joannis Chrysôſtomi.

On turbetur quisquam, ſi adeò
imperfectos dicimus Apoôſto-
Ios fuiſſe: non dum enim myſte-
rium crucis erat conſummatum,
nondum gratia Spiritus in corda
ipsérum infüſa. Quod ſi virtütem
ipsorum diſcere cupis, quales poſt
datam gratiam Sprritus füerint ,

considera, & vidébis, omnem ab

illis perverſam affectionem fuiſſe
ſuperatam. Hac enim de cauſa
eoôrum modò impertféctio revela-
tur, ut apertè percipere poſſis,
quales sůbitò per gratiam effecti
fuerint. Quòôd igitur nihil ſpirita-
le petébant, nec de cœléſti regno
quidquam cogitabant, perſpicuum
eſt. Sed tamen inſpiciamus é-
tiam, quomodo accedant, & quid
dicant. Vôlumus;, inquiunt ut
quodcúmque perieérimus, facias
nobis. Ad quod Chriſtus,; Quid
vultis? reſpondit: non ignôrans
certè, ſed ut eos reſpondere co-
gat, & ulcus détegat, & ita me-
dicameêntum appônat.
Iſti ſunt. xXii.

Lli verô cùm erubéſcerent, &
verecũndia prohibérentur; quoô-
niam humano afféctu eò devene-
rant, ſeôrſum ab aliis diſcipulis
Chriſtum accipiéntes, interrogavé-
runt. Progréſſi ſunt enim, inquit,
ne illis manifeſti fierent: & ita de-
inum ea, quæ volébant, dixé-

runt. Volébant autem;, ut eso
con-

orſtcio, gu
etes ſelzu⸗
imatum hin
en
ſibantz beit
Mmidantes
Nunus 4 de
Keit. Et
(lid igitur
0 nihl pet

Eie guicem,

Enlen petere
Releitis ait
s, guam m.
Müiteblle, ac
geng fittites
Iülunt vi

adjecit
ſen, guen
E daptistno
Muari? p.

kuüm ab hac
t,conrari⸗
lz, Mlit,
rönis mecun
lelndinine
nſlalern
ſee lla glori⸗
Uhlel criis
lu neſeng el

lteriploin
tontur &
it: oten
ſpei tetti

ltit
Zel
ar gur
ntis u
Rrer⸗

DIE

iri
eee

ſto deden
hatores, d
lteli lecin
zum.

kundebelzien
6; Khetens
dig.
nis Ctoktu

lusguum⸗
licinmns 4

Chriktus,
non igie

&— hortatur & aàllicit.

conjicio, quòniam ſuper duòdecim
ſedes ſeſsuros diſcipulos audierant
primâtum hujus conséſſusImpetra-
re: & præponi quidem ſe céteris
ſcieèbant; Petrum vero ſibi præferri
formidantes, dicere auſi ſunt: Dic.
ut unus à dextris, alter à ſiniſtris
sédeat. Et urgent dicéêntes: Dic.
Quid igitur ipſe? Ut ſignificçaret
eos nihil pétere ſpiritâle , ſed nec
ſcire quidem, quid pôſtulent: non
enim pétere audéreênt, ſi ſcirent:
Neſcitis, ait, quid petatis? neſci-
tis, quam magnum hoc ſit, quàm

mirabile ac ipſas ſuperiores excé-

dens virtütes.
Iſti ſunt viri ſancti. xii.

T adjécit: Potéſtis bibere cali-
Ccem, quem ego bibitúrus ſum:
& baptismo, quo ego baptizor,
bapsizari? Perpendis , ꝗquomodo
ſtatim ab hac opiniône ipſos remô-
vit, contraria eis diſferens. Nam
vos, inquit, de honôribus & de
coronis mecum agitis: ego vero
de luctamine atque ſudore diſſero.
Non præmiòrum hoc tempus eſt,
nec illa gloria mea modò apparé-
bit, ſed cædis ac periculòôrum tem-
pus præſens eſt. Peérſpice autem „
quàliter ipſo interrogatiônis modo
Non enim
dixit: Poteſtisne cædem ſubire,
poteſtisne veſtrum effundere san-
guinem? ſed: Quonam pacto po-
téſtis bibere calicem ? Deinde alli-
ciens, inquit: Quem ego bibitu-
rus lum: üt ipſa cum eo commu-
nicatione labôrum Ppromptiôres
redderentur.

e§ Deum laudâmus., II.

Qui odit.
Juſtus ut palma. xx.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut qui beati Chriſtopho-
Ii Maärtyris tui natalitia côlimus,
interceffiöne ejus in tui nominis
amore robgremur- Per Doôminum-

DIE XXVI. IULII.

Simile eſt regnum.
V. Spécie tua. IxXxiv.

2

787

Eus, qui heâtæ Annæ grâtiam
conférre dignatus es, ut Geni-
tricis unigéniti Filii tui mater effl⸗
ci mererétur: concéde Propitius:
ut cujus ſolémnia celebramus, ejus
apud te patrociniis adjuvémur. Per
eumdem Dominum.

ulierem fortem.
kiv.

Sermo S. Joaânnis Damaſcéni.

Ropénitur nobis Annæ thäla-
I. mus, conjugälis vitæ ſimul &
virginitätis föormam réferens, illam
matris, hanc filiæ: quarum altera
recens ſterilitâte liberata eſt, altera
autem aliquanto poſt, Chriſti par-
tum ad noſtræ natüræ conditionem
divino opificio formatum „ ſupraà
naturam eſt editura. Meritô igitur
Anna, divino ſpiritu plena, læto
hilarique animo pérſonat: Con-
gaudete mecum, quæ promiſſionis
germen ex ſterili ventre péperi, ac
benedictiônis frudum ubeéribus
mmels,» ut optaveram, nutrio. Ste-
rilitätis mœſtitiam éxui „ ac lætam
fœcunditatis veſtem indu?i. Con-
gäudeat mecum hoôdie Anna illa „
Phenennæ adversaria, & novum
hoc atque inopinatum miraculum,
quod in me geſtum eſt, ſuo esem-
plo concelebret.
Propter vetitätem. 727.

Kültet Sara ſenili gaudio gé⸗
ſtiens, meumque ab ſterilitate
concéptum præfigurans. Coônci-
nant ſimul ſteriles, & infœcundæ
viſitatiõnem meam admirabili mo-
do cœlitùs factam. Dicant item
matres omnes hac fœcunditaàte
præditæ, Benedictus, qui orantibus,
id quod optabant, largitus eſt; &
fœcunditatem ſtérili dedit, ac feli-
ciſſimum illud germen Virginis
conceſſit, quæ mater Dei ſecùn-
dùm carnem fuit, cujus venter cœ=-
lum eſt, in qua habitavit is, qui nul-
lo loco capi poteſt. Conſonam his

nos quoque ipſi, quæ vocabätur
ſterilis, nunc autem virginei tha-
lami mater éxtitit ,laudem offera-
mus. Dicâamus ad eam cum Scrip-
türa: Quam beata domus David,

ex qua prôdiiſti; & venter in quo
2 Deus

88
Deus ſanctificatiõnis arcam, hoc
eſt eam, à qua ipfe ſine sémine
conceptus eſt, fabricavit.
Dilexiſti juſtitiam. 727.

Erè beâta es, ac ter beata, quæ
beatitůdine donatam à Deo in-
fantem, hoc eſt, Mariam, noômine
quoque ipſo magnoôpere veneran-
dam peperiſti: ex qua Chriſtus vi-
tæ flos éxtitit, cujus Virginis &
gloriòſus fuit ortus, & partus mun-
do ſublimior. Nos quoque, 6
beatiſſima fémina, tibi gratulamur.
Etenim noſtrùm omnium ſpem di-
vinitùs concéſſam, hoc eſt, pro-
miſſiònis foœtum peperiſti. Beata
revéra es, & beatus fructus ventris
tui. Piôrum autem lingua germen
tuum magnificat, ac ſermo omnis
lætus partum tuum ptædicat. Dig-
num fane quidem, ac maximè dig-
num eſt eam laudare, quæ divina
benignitâte oraculum accépit, ac
talem & tantùm nobis fructum e-
didit, ex quo dulcis Jeſus prodiit.
Fallax grâtia. 727.

g. S imile eſt regnum
cœlorum thesauro. 9
Ixvi.

DIE XXVII. WiII.

Iſte Sanctus.
Glôria & honore. Xxiv.

„Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus;: ut intercedénte beato
Pantaleône Martyre tuo, & à cun-
ctis adverſitàtibus liberémur in
coôrpore, & à pravis cogitatiõônibus
mundemur in mente. Per Dômi-
num.

Prileon Nicomedienſis, nébilis
Médicus, ab Hermolao Presby-
tero in Jeſu Chriſti fide eruditus,

baptizatus eſt; qui mox patri Eu-

Ktorgio perſuaſit, ut Chriſtianus fie-
ret. Quare cùm Nicomediæ pôſtea
Chriſti Dñi fidem liberè prædicaret,
& ad ejus doctrinam omnes cohor-
tarétur, Diocletiano Imperatore,
equùleo tortus, & admôtis ad ejus
corpus laminis candentibus, cru-
ciatus eſt: quam tormentôrum vim
æquo & forti animo ferens, ad ex-
trémum gladio percuúſſus, martyrii
cçoroônam adéptus eſt.
e&E Deum laudamus. II.

DIE XXVIII. WUIII.

Anctrum fuôrum nos Déômine
Nazarii, Celſi, Victoris, ac In-
nocentii confeſſio beata commu-
niat; & fragilitati noſtræ ſubsidium
dignanter exoret. Per Dominum.

N Azäfius à beitoLino Papa bap-
tizatus, cùm in Galliam pro-
féctus eſſet, ibi Celſum púùerum, à
ſe Chriſtianis præcéptis priùs in-
ſtrüum, baptizavit: qui una
Trévirim entes, Nerônis perſecu-
tione in mare utérque dejicitur;
unde mirabiliter evasérunt. Pôſteâ
Mediolànum veniéntes, cum ibi
Chriſti fidem diſſeminarent, ab A-

nolino Præfecto, conſtantiſſim?

Chriſtum Deum confitentes, capite
plectüntur: quorum côrpora extra
portam Romanam ſepulta fſunt.
Quæ cùm diu latuiſſent, Dei mo-
nitu à beato Ambroôſio conſpeérſa
recénti sanguine ſunt invénta, tam-
quam ſi paulo antè martyrium pal-
ſi eſſent: unde in Urbem transla-
ta, honorifico ſepúlchro contécta
ſunt.
Sancti tui Dômine. xXxx.

Ictor in Africa natus, Sevéro
Imperatore rexit Eccleſiam.
Confirmavit decrétum Pii primi, ut
ſacrum Paſcha die Dominico cele-
brarétur: qui ritus ut poôſteà in
mores induúcerétur, habita ſunt
multis in locis Concilia: & in Ni-
cæna dénique prima Synodo ſanci-
tum eſt, ut Paſchæ dies feſtus poſt
quartam décimam lunam ageré-
tur, ne Chriſtiani Judæos imitart
videréntur. Statuit, ut quavis a-
qua, modo naturali, ſi necèéſſi-
tas côgeret, quicumque baptizari
poſſet. Theodorum Coriarium
Byzantinum, docéntem, Ohriſtum
tantummodo hoôminæem fuiſſe, ejé-
cit ex Eccleſia. Scripſit de quæ-
ſtiône Paſchæ, & àlia quædam o-
pùſcula. Creavit duabus Ordina-
tionibus menſe Decembri Presby-
teros quatuor, Diaconos ſeptem⸗-

Epiſcopos per diverſa loca duode-
cim.

Ein Margri
In aticino,
Liki Fedit
Unnon dies v
Ferbera e

Morentiun
eronymi
anitce guo
iinem: 8
ollolier ei
Lotie Amſtu
l tenen il
Auumnis tbi
ſitenns Lock
uanguum juſi
Deiptorident
ſun fuie
lomnni popt.
belagio
Cntta eorun
kalzut paryu⸗
Ullefe nati
äteberen
Hone mundete
Contuerunt.
bro ob me
UIn lepulrüt⸗
I decit anne
lenunum, di
Cttinationib
Ctearirrerby
Conos guince⸗
eſi lerge
ſellus eſt
Uun Piledtum.
Ienuamm

in udieu

Wi.

DIE

ſerüti
ull,
Anguiden
Umchiſ

uulndn

Wun.

Utn nosDenn.
Vico
beiti
voſtrel
Der Dommn

Pulchr⸗ CClle

nine N.

ll,

1111‧ 4
onIIA,N
ni Fuoco⸗
destelti
lunam

