um, ubi triſtitia eſt, & cor ſtatoru
ubi lætitia. Mélius eſt à ſapiénte
corripi, quam ſtultorum adulatione
decipi. Quia ſicut sonitus ſpinarü
ardentium ſub olla, ſic riſus ſtulti:
ſed & hoc vanitas. Calumnia con-
turbat ſapiéntem, & perdet robur
cordis illius. Mélior eſt finis ora-
tionis, quàm principium. Melior eſt
batiens arrogante.
E dicas: Quid putas cauſæ eſt,
quod priora tempora melioôra
fuére, quam nunc ſuntſtulta enim
eſt hujuscémodi interrogatio. Uti-
lior eſt ſapientia cum divitiis, &
magis prodeſt vidéntibus ſolem.
Sicut enim prôtegit ſapientia, ſic
Erptesir pecunia. Hoc autem plus
abet eruditio, & ſapiéntia, quòd
vità tribuunt poſſeſsori ſuo. Con-
sidera opera Dei, quod nemo poſſit
corrigere, quem ille deſpéexerit.

Omnis ſapiéntia à Domino Deo
eſt, & cum illo fuit ſemper, &
eſt ante ævum.

D O MINICATIII.

Incipit liber Sapientiæ.

AXIIigite juſtitiam, qui judicatis
D terram. Sentite de Domino in
bonitate, & in ſimplicitate cordis
quærite illum: quôniam invenitur
Ab his, qui non tentant illum, ap-

. . 4⁵
paret autem eis, qui fidem habent

in illum: pervérſæ enim cogitatio-
nes séparant à Deo, probata autem
virtus corripit inſipientes. Quoô-
niam in malévolam animam non
introibit ſapiêntia, nec habitabit
in corpore subdito peccatis.
In principio Deus antequam
terram faceret, priusquam aby ſſos
conſtitueret,, priusqugm produce-
ret fontes àquarfu: Antequam
montes collocaréêntur, ante omnes
colles generavit me Dominus.
. Quando præparabat cœlos,
aderam , cum eo cuncta compô-
nens. Anteguam.

Piritus enim ſanctus diſciplinæ
effugiet ficum, & àauferet ſe à
cogitatiohibus, quæ ſunt ſine intel-
lectu, & corripietur à ſupervenién-
te ini quitate, Benignus eſt enim
ſpiritus ſapiéntiæ, & non liberabit
maledicum à labiis ſjais; quoniam
renum illius teſtis eſt Deus, & cor-
dis illius ſcrutator eſt verus, &
linguæ ejus auditor. Quoniam Spi-
ritus Domini replévit orbem ter-
rarum: & hoc, quod côntinet
omnia , ſciéêntiam habet vocis.
Propter hoc qui loquitur iniqua „
non poteſt latére, nec prætériet
illum corripiens judicium.
Gyrum cœli circuivi ſola, & in
fluctibus maris ambulavi, in omni
gente, & in omni pôpulo prima-
tum ténui: * superborum & ſub-
limiu colla proôpria virtûte calcavi.
Ego in altiſſimis habito, &
thronus meus in columna nubis.
Ssuperbôrum.

N cogitatiônibus enim impii in-
terrogatio erit: ſermonum au-
tem illius auditio ad Deum véniet,
ad correptionem iniquitatum il-
lius. Quoôniam auris zeli audit om-
nia: & tumultus murmurationum
non abſcondétur. Cuſtodite ergo
vos à murmuratione, quæ nihil
prodeſt, & à detractione parcçite
linguæx, quôniam ſermo obſcùrus
in vacuum non ibit;: os autem,
quog mentitur, occidit qanimam.
Emitte Domine ſapientiam de
ſede magnitudinis tuæ, ut mecum
ſit, & meêcum laboret: Wt ſciam
quid accéptum ſit coram te omni
tempore, „ Da mihi Die sedid
tuarum aſſiſtficem ſapiéntiam. Ut
oria Patri. Ut⸗

476

Ex libro Officiòrum ſancti Ambréͤ-
ſii Epiſcopi.

N Agnus juſtitiæ ſplendor, quæ
Laliis potius nata, quam iibi;
communitatem & focietatem no-
ſtram àdjuyat, excelſitatem tenet,
ut ſuo judicio omnia ſubjécta ha-
beat, opem aliis ferat, pecniam
coônferat, fficia non abnuat;, pe-
ricula ſuscipiat aliéna. Quis non
cuperet hanc virtutis arcem tene-
re, niſi prima avaritia infirmaret,
atque inflecteret tantæ virtutis vi-
gôrem: Etenim dum augére opes,
aggregâare pecunias, occupare ter-
ras poſſeſſionibus cupimus, præ-
ſtare divitiis: juſtitiæ formam ex-
uimus, beneficéntiam commuúnem
amittimus.
Da mihi Dômine sédium tuaâ-
rum aſſiſtricem ſapientiam, & noli
me reprobare à pueris tuis:
Quoniam ſervus tuus ſum ego,
& flius ancillæ tuæ. Mitte il-
lam de ſede magnitúdinis tuæ;, ut
mecum ſit, & mecum laboret.
Quoniam.
Uanta autem juſtitia ſit ; ex
hoc intélligi poteſt, quod nec
Ioéis, nec personisznec temporibus
excipitur, quæ étiam hoôſtibus re-
ſervatur: ut ſi conſtitutus ſit cum
hoſte aut locus, aut dies prælio,
adversus juſtitiam putétur, aut lo-
co prævenire, aut témpore. Intereſt
enim, utrum aliquis pugna aliqua;,
& conlidtu gravi capiatur, an ſupe-
riore gratia, vel aliquo eventu. Si
ergo in bello juſtitia valet, quan-
tò magis in pace ſervanda eſt.
Initium ſapientiæ timor Däii:
Intelléctus bonus omnibus fa-
cientibus eum: laudatio ejus manet
in ſæculum ſœæculi. Diléctio il-
lius cuſtédia legum eſt: quia omnis
ſapientia timor Düi. Intellédtas.

Undaméntum ergo eſt juſtitig
fides. Juſtorum enim corda
meditantur fidem; & qui ſe juſtus
accùſat, juſtitiam ſupra fidem col-
locat. Nam tunc juſtitia ejus ap-
paret, ſi vera fateatur. Denique &
Doôminus per Iſaiam: Ecce, inqui
mitto läpidem in fundament
Sion: id eſt , Chriſtum in fun
méntum Eccléſiæ. Fides enim om
nium Chriſtus: Ecçleſia autem quæ-
dam forma juſtitiæ eſt, commune

jus mnium: in commune orat, in
commune opgratur, in commuúne
tentatur. Dénique qui ſeipſum fibi
abnegat, ipfe juſtus, ipſe dignus
Chriſto eſt. Ideo & Paulus funda-
méntum pôſuit Chriſtum, ut ſu-
pra eum pera juſtitiæ locarémus:
quia fides fundamentum ek.
Verbum iniquum, & dolôſum
longe fac à me Dnie,:; *Divitias
& paupertatem ne déderis mihi;,
ſed tantum victui meo tribue ne-
ceſsaria. Duo rogavi te, ne de-
neges mihi, antequam moriar. Di-
vitias. & loria Patri. Divitias.
Dômine Pater, & Deus vitæ
mexæ, ne derelinquas me in cogi-
tatu maligno: extolléntiam oculo-
rum meorum ne déderis mihi; &
deſidérium malignum averte à me
Däüe: aufér à me concupiscéntiam,:
Et animo irreverenti & infrunt-
to ne tradas me Domine.
Ne derelinquas me Domine, ne
accréſcant ignorantiæ meæx, nec
multiplicéntur delicta mea. Et.
vVII. Duo Séraphim clamabant
alter ad alterum: * Sanctus, San-
ctus, Sanctus, Dôminus Deus Sa-
baoth: * Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui te-
ſtimonium dant in cœlo, Pater,
Verbum, & spiritus Sancktus:
hi tres unum ſunt. Sanctus.
loria Patri. Plena.
F ERIA S PECU N LD A.
De lib. Sapiêntiæ. 9 1. Sab’e
Uſtorum autem animæ in manu
Dei ſunt, & non tanget illos tor-
mentum mortis: Viſi sut oeulis in-
ſipientium mori: & æſtimata eſt
afflictio éxitus illorum: & quod à
nobis eſt iter, exterminium: illi
autem ſunt in pace. Et ſi coram
hominibus tormenta paſſi ſunt,
ſpes illorum immortalitate plena
eſt. In paucis vexati, in multis
bene diſponentur: quoniam Deus
tentavit eos, & invenit illos disg-
nos ſe. Tamquam aurum in for-
nace Pprobavit illos, & quaſi holo-
cauſti hoſtiam agcépit illos, & in
tempore erit reſpéctus illorgni.
Ne derelinquas. 469. Leéei0 i.
Ulgebunt juſti ,„ & tamquam
fcintillæ in arundinéto discur-
rent. judicabunt nationes: & do-
minabuntur populis, & regnabit
Dominus illorum in perpetnum.
Qui conndunt in illo, intelligent

veritätem: & fideles in dileétio-
ne

uoniame

1e 4og lié

Mu pa⸗

(ctender il
In Zelus
nmad ulti
Clet pro th
umet ſeuti
tem: acue
Imcemn, &
1 terruun

UZ ſu
N i
De

Mkiik⸗
1 rir
Ancite etg
Ctſeite zuch
ete aures
titudines,3
tionum.
IInO bote.
Atiſlimo⸗
1
0

eſtra,

ebe f

Onenc
N

wund higen

thum
tentes

Dominet
mer,
med.
nchumk

nckus,

. 2 6 2 * . 14 —„
ne acquiéſcent illi: quoôniam do-
num & pax eſt eléectis ejus. Impii
autem ſecundum cogitave-
runt, correptionem habébunt: qui
neglexérunt juſtum, & à Domino
receſséiunt. Sapiéntiam enim, &
diſciplinam qui abjicit, infelix
eſt: & vacua eſt ſpes illorum, &
labores ſine fructu, & inutilia
opera ecrum.
Magna enim. 469.

u
1

Uſti autem in perpetuumvivent,
& apud Dominum eſt merces
ecôrum, & cogitatio illorum apud
Altiſſimum. Ideò accipient regnum
decoris, & diadema ſpeciei de
manu Domini: quoniam deéxtera
ſua teget eos & brachio ſancto ſuo
deféndet illos. Accipiet .
ram zelus illius, & armabit creatù-
ram ad ultionem inimicôrum. In-
duet pro thorace juſtitiam; & acci-
piet pro galea judicium certum.
Sumet ſcutum inexpugnabile æqui-
tatem: acuet autem duram iram in
lanceam, & pugnabit cum illo or-
bis terrarum contra inſensatos.
. Quæ ſunt. 469.
FE R I A T ERTLIA.
De libro Sapiéntiæ.

MEi* eſt ſapiéntia, quàm vires,
& vir prudens quàm fortis.
Audite ergo reges, & intelligite,
diſcite judices finium terræ. Præ-
bete aures vos, qui continétis mul-
titudines, & placetis vobis in turbis
nationum, quéôniam data eſt à Do-
mino potéſtas vobis, & virtus ab
Altiflimo, qui interrogabit épera
veſtra, & cogitationes ſcrutabitur:
quoniam cùm eſsétis miniſtri regni
illius, non recte judicaâſtis, nec cu-
ſtodiſtis legem juſtitiæ neq; ſecun-
dùm voluntatem Dei ambuläſtis.
Præbe fili. 469.

Orréndè & cito apparrébit yo-
bis, quoniam judicium duriſſi-
mum his, qui præſunt, net. Exiguo
enim conceditur mifericordia; po-
tentes autem poténter tormenta
patientur. Non enim subtrahet
Personam cujusquam Deus, nec
verébitur magnitudinem cujus-
quam: quoniam pusillum & ma-
gnum id fecit, & æ qualiter cura
eit illi de omnibus. Fortioribus
autem fortior inſtat cruciatio.

—.

Initium. 476.

477

D vos ergoReges ſunt hi ſermo-
t diſcati ientia

rint juſta: juſtè, juſti icab
didicerint iſta, inver
ſpondeant. Cone

bitis diſciplinam. Ola
nunquã marceſcit, ſap
vidétur ab his, qui diligüt eã, & in-
venitur ab his, qui quærunt illam.
„Verbum iniquum. 476.
FE R I A A R T A.
De libro Sapiéntiæ.

Gom quidem & ego morfalis ho-
Qmo, similis oͥmnibus, & ex ge-
nere terréni illius, qui prior factus
eſt, & in ventre matris figuratus
ſum caro, decem menſium témpo-
re coagulatus ſum in sanguine, ex
sémine hominis, & delectaménto
ſomni conveniénte. Et ego natus
accépi comúnem aerem, & in ſimi-
liter factã décidi terram, & primã
vocẽ similẽé omnibus emiſi ploräãs.
In involuméntis nutritus ſum, &
curis magnis. Nemo enim ex régi-
bus aliud habuit nativitatis initiü.
Unus ergo introitus eſt omnibus
ad vitam, & similis éxitus.
Dômine Pater. 476.

Ropter hôc opfavi, & datus eſt
mihi ſeſus, & inyocavi, & venit
mn me ſpiritus ſapiéntiæ: & præpo-
ſui illam regnis & sédibus, & divi-
tias nihil eſſe duxi in cõparatiône
illius. Nec comparavi illi lapidem
pretiosü: quoòniam omne aurum in
comparatione illius, aréna eſt exi-
gua, & tamquã lutum æ ſtimabitux
argéntum in cõſpéectu illius. Super
ſalutem & ſpeéciem diléxi illam, &
propéôſui pro luce habére illa: quo-
niä inextinguibile eſt lumen illius.
Magna enim. 469.

V bona pariter cum illa, & innu-
merabilis honéſtas per manus il-
lius, & lætatus ſum in omnibus:
quoniam antecedebat me iſta ſa-
piéntia, & ignorabam, quoniam
horum omnium mater eſt. Quam
ſine nctione didici, & ſine invyidia
communico, & honeſtaten illius
non abicondo. Infinitus enim the-
saurus eſt hominibus: quo qui uſ
ſunt, participes facti ſunt Miei⸗
1*£

. . 4 2
Enérunt autem mihi omnia

4

478 . Iunte;
tiæ Dei, propter disciplinæ dona
commendati.
Quæ ſunt. 469.
F E R I A OQ UINT A.
De libro Sapientiæ.

USSniinum porerit ſcire
consilium Dei: aut quis poôte-
rit cogitare, quid velit Deus? Cogi-
tationes enim mortàlium timidæ,
& incertæ providéntiæ noſtræ. Cor-
pus enim, quod corrumpitur, aggra-
vat animam & terréna inhabitatio
déprimit ſensů multa cogitantem.
Et difficile æſtimamus, quæ in terra
ſunt:; & quæ in proſpéctu ſunt,
invenimus cum labore. Quæ autem
in cœlis süt, quis inveſtigabitèsen-
ſum autem tuum quis ſciet, niſi tu
dederis ſapientiam, & miſeris Spi-
ritum ſanéctum tuum de altiſſimis:
& ſic correctæ ſint sémitæ eorum,
qui ſunt in terris, & quæ tibi pla-
cent, didicerint homines: Nam per
ſapientiam ſanati ſunt quicumque
placuerunt tibi Däae à principio.
In principio. 475.

ReTuüm, qui primus formä-
tus eſt à Deo pater orbis ter-
Zafum, cùm ſolus eſſet creatus, cu-
ſtodivit, & eduxit illum a delicto
ſuo, & dedit illi virtutẽ continendi
omnia. Ab hac ut receſſit injuſtus
in ira ſuazper iräã homicidii fratér-
ni deperiit. Propter qué, cùm aqua
deléret terram, ſanavit iterum ſa-
pientia, per contemptibile lignum
juſtum gubérnans. Hæc & in con-
sénſu nequitiæ, cùm ſe nationes
contuliſſent, ſcivit juſtum, & con-
ſervavit, ſine quæréla Deo, & in filii
miſericôrdia fortem cuſtodivit.
Gyrum cœli. 475.

Rc juſfm a pereùntibus im-
piis liberavit fugiéentem, de-
Tcendente igne in Pentapolim: qui-
bus in teſtimonium nequitiæ fumi-
gabunda conſtat deserta terra, &
incérto témpore fructus habentes
arbores, & incredibilis animæ me-
moria, ſtans figméntum ſalis. Sa-
pPiéntiam enim prætereuntes;, non
tantu in hoc lapſi ſunt, ut ignora-
rent bona, ſed & inſipientiæ ſuæ re-
liquérunt hominibus memoriamyut
in hiszquæ peccaverunt, nec latere
potuiſſet. Sapiéntia autem hoc, qui
se obsérvant, à doloribus liberavit.
Emitte Domine. 475.

F E R I A SEXT A.
De libro Sapiéntiæ.

VAd Autemi ſunt omnes hômi-
nes, in quibus non ſubeſt ſcién-
tia Dei: & de his, quæ videntur
bona, non potuerunt intelligere
eum; qui eſt, neq; opéribus atten-
dentes agnovérunt, quis eſſet arti-
fex: ſed aut ignem, aut ſpiritum,
aut citàtum aerem, aut gyrum
ſtellarum, aut nimiam aquam', aut
ſolem, & lunam, rectores orbis
terrarum deos putaverunt. Quo-
rum ſi ſpécie delectati, deos pu-
taveérunt; ſciant, quanto his do-
minator eôrum ſpecioſior eſt, Spe-
ciéi enim generator hæc oômnia
conſtituit.
Da mihi. 476. „Lectio ii.
Ut ſi virtutem & pra eorum
mirati ſunt, intélligant ab il-
Eis, quôniam qui hæc fecit, for-
tior eſt illis: à magnitudine enim
ſpeciei, & creaturæ cognoſfcibili-
ter pôterit creator hôrum vidéeri.
Sed tamen adhuc in his minor eſt
querela. Et hi enim fortdſſe er-
rant, Deum quæréntes, & volén-
tes invenire. Etenim cum in oôpe-
ribus illis conversentur, inqui-
runt, & perſuaſum habent, quo-
niam bona ſunt, quæ videntur.
Initium. 476. Kie iii
Terùm autem nec his deébet ig-
nôſci. Si enim tantum potuérut
ſcire, ut poſſent æſtimare ſæculum:
quomodo hujus Dôminum non fa-
cilius invenéruntiInfelices autem
ſunt, & inter môrtuos ſpes illorum
eſt, qui appellavérunt deos opera
mänuum hominum, aurum;, & ar-
gentum;, artis inventionem, & ſi-
militúdines animaliü, aut lapidcm
inutilem opus manus antiquæ.
Verbum iniquum. 476.
A B B A T. O.
De libro Sapiéntiæ.

U autem BDeus nôſtei, ſhavis &
Trus es, patiens, & in miſeri-
cordia difponens omnia. Etenim
ſi peccaveérimus, tui ſumus, ſciéntes
magnitudinem tuam, & ſi non pec-
caverimus, ſcimus, quoôniam apud
te ſumus computati. Noſſe enim
te,conſummata juſtitia eſt, & ſcire
juſtitiam, & virtutem tuam, radizx
eit immortalitatis. Lectio ii.
On enim in erroôrem induzxit
nos hominum malæ artis cx-
cozi-⸗

copitätio
ſne fructu
lios colore
Ato dat c⸗
Ane im

tun qnis ſi
lr eü hbon
todem lute
leng fachus
kaucit ſe,
ltus anim

apientia
Unet, & e
encrit, be⸗
00 M.

Inctil

Jech &
Kante eyn
Nlurle gutt.
Anumeravie
Ulltndinem
li gnis
lam Dei,

U inveſt
ſeitz ell
Ildentiæ

le verbum
ilus ill
n pri⸗
rumfaen
lſfitneret
let tontes
ſlonteg col
ollesgene
laui
dekam .

Uend. Ant

Lir ſ
wr adtar
Aleiplina,
ARwenifeſe

lee on

vven
feclt/
idine en
gnoleit⸗

tit

Urun ,K
olen i
aut
ntigu.
76.
0
ntir⸗

Menn e
Ne 1.
.

cogitâtio, nec umbra picùræ labor
ſine fructu, effigies ſculpta per va-
rios colores, cujus aſpéctus inſen-
sato dat cocupiscentiam, & diligit
mrtuæ imaginis effigiem ſine ani-
ma., Malorum amatores, digni ſunt
qui ſpem habeant in talibus , &
qui faciunt illos, & qui diligunt,
& qui colunt.
Ed & figulus molem terrz
premens, laboriosè fingit ad u-
fus noſtros unuquodque vas, & de
eodem luto fingit quæ munda ſun
in uſum vaſa, & ſimiliter quæ his
ſunt contraria:horum autem vaso-
rum qnis ſit uſus, judex eſt figulus.
Et ca labore vano deum fingit de
eodem lutozille qui paulo anté de
terra fa us fuerat, & poſt pusillum
reducit ſe, unde accéptus eſt, repe-
titus animæ debitu quam habebat.

Sapiénhtia climität u plateis : Si
quis diligit ſapiéntiam, ad me de-
clinet, & eam inveniet: & cùm in-
vencrit, beatus erit, ſi tenuerit eâ.
D O M IN IC A I V.

Incipit ſiber Eecleßalkici.

OMni ſapiehtia à Doômino Deo
eſt, & cum illo fuit ſemper, &
eſt ante ævvum. Arénam maris, &
pluviæ guttas, & dies ſæculi quis
dinumeravit:? Altitudinem cœli, &
latitudinem terræ, & profundum
abyfſi quis diménſus eſt: Sapién-
tiam Dei, præcedentem omnia,
quis inveſtigavit? Prior omnium
creatz eſt ſapientia, & intelléctus
prudéntiæ ab ævo. Fons ſapién-
tiæ verbum Dei in excelſis, & in-
gréſſus illius mandata æterna.
g. In principio Deus antequam
ferram faceret, priusquam aby/ ſſos
conſtitueret, priusquam produce-
ret fontes aquaru : & Antequam
montes collocarentur, ante omnes
colles generavict me Dominus.
„ Quando præparabat cœlos,
Aderam, cum eo cuncta compo-
nens. Antequam.

Adix ſapientiæ Cui revelata eſt,
& aſtutias illius quis agnovit:
Diſciplina ſapiétiæ cui revelata eſt,
& manifeſtata: & multiplicationé
ingreiss illius quis intellexit: Unus
eſt altiimus Creater omnipotens,
& Kex potens, & metuendus ni-

mis, ſedens ſuper thronum .
& dôminans Deus. Ipſfe creavit
illam in Spiritu ſancto, & vidit, &
dinumeravit, & menſus eſt. Et
effudit illam ſuper omnia 6pera
fua; & ſuper omnem carnem ſe-
cundim datum ſuum, & præbuit
illam diligéntibus ſe.
Gyrum cœli circuivi ſola,; & in
Auctibus maris ambulavi, in omni
gente, & in omni populo primatũ
tenui : „& Superborum & ſublimi-
um colla propria virtute calcavi.
Ego in altiſſimis habito „ &
Chronus meus in columna nubis.
3uperborum.
Imor Dömini gloria, & glo-
riatio, & lætitia, & corona
ckultationis. Timor Domini de-
lectabit cor: & dabit lætitiam, &
gaudium, & longitudinem diérum-
Timénti Däm benè erit in extré-
mis „ & in die defunctionis ſuæ
benedicétur, Diléctio Dei hono-
rabilis ſapiéntia. Quibus autem
apparÄäerit in viſu, diligunt eam
in viſiõéne; & in agnitioône mag-
nalium ſugrum., Inftium ſapien-
tiæ timor Domini, & cum fidéli-
bus in vulva concreaâtus eſt.
Emitte Domine ſapiéntiam de
ſFede magnitüdinis tuæ, ut mecum
ſit, & mecçum laboret: & Ut ſciam
quid accéptum ſit coram te omni
têmpore. Da mjihi Däe sédium
tuarum aſſiſtricem ſapiéentiam. Ut.
loria Patri. Ut.

Ex lib? Möraltum fancti Gregorii
Papæ.

Unt nonnulß „ qui vitam ſuam
néegligunt , & dum tranſitoria
appetunt, dum æteérna vel non
intélligunt, vel intellécta contem-
nunt, nec doloôrem séntiunt, nec
habére consilium ſciunt: cumque
ſuperna, quæ amisérunt, non con-
siderant,eſſe ſe (heu miſeri!) in
bonis felices putant. Nequaquam
enim ad veritatis lucem;, cui con-
diti füerant, mẽtis oculos érxigunt:
nequaquam ad contemplationem
patriæ æternæ deſidérii aciem ten-
dunt: ſed ſemetipſos in his, ad quæ
proje cti ſunt, deſeréntes;, vice pa-
triæ diligunt exilium, quod patiun-
cur, & in cæcitate, duam tolerant,
quaſi in claritate luminis exultant.
Da mihi Domine sédium tua-
rxum

80 .
rum aſſiſtricem ſapiéntiam, & noli
me reprobare à pueris tuis:
„Quoôniam ſervus tuus ſum ego,
& fllius ancillæ tuæ.
Mitte illam de ſede magnitudi-
His tuæx, ut mecum ſit, & mecum
laboret. uoniam.
T contra, electôrum mentés:,
dum tranſitoria cuncta nulla
éffe conſpiciunt, ad quæ ſint con-
ditæ, exquirunt: cùmque eorum
ſatisfactioni nihil extra Deum suf-
ficit, ipſa inquiſitionis exercitatio-
ne fatigata illorum cogitatio, in
Conditoôris ſui ſpe & contempla-
tiône requieſcit, ſupérnis inteèrſe-
ri civibus appetit: & unusquisque
eorum adhuc in mundo, coôrpore
poſituszmente tamen extra mundu
surgit;: æxrumnam exilii, quam tô-
lerat, deploôrat, & ad ſublimem pa-
triam inceſsantibus ſe amoris ſti-
mulis éexcitat. Cùm ergo dolens
videt, quàm ſit ætérnum, quod pér-
didit, invenit ſalubre consilium,
temporale hoc deſpicere, quod
percúrrit:, & quo magis crescit
consilii ſciéntia, ut peritúra déſe-
rat, eò augétur dolor, quòd nec-
dum ad mansuùúra pertingat.
Initium ſapiéntiæ timor Däi:
Intelledtus bonus omnibus fa-
ciêntibus eum: laudatio ejus ma-
net in ſæculum ſæculi.
Diléctio illius cuſtdia legum
Aſke: quia omnis ſapiéntia timor
Dômini. Intellectus.

Ntuéndum quoqué eſt, quòd
Anullus dolor mentis ſit in actio-
ſie præcipitatiônis. ui enim ſine
consiliis vivunt, qui ſeipſos rerum
evéêntibus præcipites déſerunt,
nullo interim cogitatiéôhnů, dolore
fatigantur. Nam qui ſolérter in
vitæ consilio figit mentem, cautè
ſeſe in omni actione circumſpi-
ciéndo considerat: & ne ex re
quæ agitur, repentinus finis adver-
susque ſurripiat; hunc priùs mol-
liter poôſito pede cogitationis pal-
pat: penſat, ne ab his, quæ agénda
sunt, præpediat formido: ne in
his quæ differénda ſunt, præcipita-
tio impellat: ne prava per concu-
piscéêntiam apérto bello superent:
ne recta per inanem gloriam inſi-
diando ſupplantent.
Verbum iniquum, & doloſum
Wènge fac à me Die: & Divtitias
& paupertatem ne déderis mihi,

ſed tantùm victui meo tribue ne-
ceſsaria. Duo rogavi te, ne dé-
neges milfi, antequam moriar. Di-
vitias. Gloria Patri. Divitias.
Dômine Pater, & Deus vitæ
mex, ne derelinquas me in cogita-
tu maligno: extollentiam oculo-
rum meoôrum ne dederis mihi, &
deſidérium malignum averte à me
Däüe: aufer à me concupiscéntiam:
Et animo irrevereénti & infruni-
to ne tradas me Domine.
Ne derelinquas me Domine, ne
accréſcant ignorantiæ meæ, nec
multiplicéntur delicta mea. Et.

affer ad'alterum: à Sanctus, San-
ctus, Ssanctus, Doôminus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui
teſtimònium dânt in coœlo, Pater;
Verbum, & Spiritus ſanctus; & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
lôria Patri. Plena.
PE K I A S E C I N D A.
De libro Eccleſiaſtici.

Ctk ſapiéntiæ, timor Dii,
replens pacem, & ſalutis fru-
ctum: & vidit, & dinumeravit eam:
utraque autem ſunt dona Dei.
Sscientiam & intelléétum pruden-
tiæ ſapientia compartiétur: & glo-
riam tenéntium ſe exaltat. Radix
ſapiéntiæ eſt timere Dominum: &
rami illius longævyi. In thesauris
fapientiæ intelléctus, & ſciéntiæ
religioſitas: execratio autem pec-
catoribus ſapientia.
Ne derelinquas. 469.,
Imor Doômini
tum: nam qui ſine timore eſt,
noh poterit juſtificari: iracuúndia
enim animoſitatis illius ſubyverſio
illius eſt. Usq; in tempus ſuſtinébit
patiens, & poſteà redditio jucundi-
tatis. Bonus ſenſus usque in tempus
abſcôndet verba illius & labia mul-
torum enarrabunt ſenſum illius. In-
thesauris ſapiéntiæ ſignificatio
diſciplinæ ; execratio autem pecca-
tôri, cultura Dei. Fili concupis-
cens ſapiéntiam, cçonserva juſtt⸗
tiam, & Deus præbébit illam tibi.
Magna enim. 469.

„ 4 . . . „. „
Apiéntia enim & disciplina ti-
Imer Domini: & quod benepla-
eitum eſt illi, fides, & manfuetu-

do, & adimplébit thesauros illius.
Ne fis incredibilis timori Domi-
ni,»

Duo Séraphim clamabant

expéllit pecca-

11 ne⸗
Corde. Ne
Heckn ho
Leris in la
le forte e
tue inhon
Deus abſe
Uugoget el
imalig
tuum plen
Qur ſi
TLXI
De!

E ece
ſ in ju
Para anim
Deyrime .
Clnn auren
Meilectu⸗
Ule obdu
HohesbDei
leut crel.
drebe

1

Mne,
fherit
AhineKi
tiam habe
bätur aut
Vero kecel
ligtonis,
libit te,,
Pern in i
s, & in
Inttiun

Ptue
müe
Leſteltatie
timetis D
Unetis 1
Kin oble⸗
Uſericore
llte iflun
eſtta.
Roim
Detavit in
Nuls eni
ug ſen
rtten
1 n

— =

UXI
alici.

he, Pele
Velit Uer
netinlt
iun,
lus ſini

s ſuki⸗

ni: & ne accéſſeris ad illum duplici
corde. Ne fueris hypocrita in con-
ſpéctu hominum, & non ſcandali-
zéris in labiis tuis. Atténde in illis,
ne forté cadas, & addúcas animæ
tuæ inhonorationem, & revélet
Deus abſconſa tua, & in médio ſy-
nagogæ elidat te: quoniam acces-
siſti malignè ad Dominum, & cor

tuum plenum eſt dolo;, & fallacia.

. Quæ ſunt in corde. 469.
FERI A T E K TI A.
De libro Eccleſiaſtici.

Ili accédens ad ſervitutem Dei,
ſta in juſtitia & timore, & præ-
para animam tuam ad tentationé.
Déprime cor tuum, & suſtine: in-
clina aurem tuam, & suſcipe verba
intellectus: & ne feſtines in tém-
pore obductionis. Suſtine ſuſtenta-
tiones Dei: conjungere Deo, & suſti-
ne, ut creſcat in noviſſima vita tua.
Præbe fili. 469.

Mne, quod tibi applicitum
„fuerit, accipe: & in dolore
suſtine; & in humilitate tua patién-
tiam habe: quoniam in igne pro-
batur aurum & argéntů, homines
verô receptibiles in camino humi-
liationis. Crede Deo, & recupe-
rabit te, & dirige viam tuum, &
ſpera in illum. Serva timorem il-
lius, & in illo veterasce.
Initium ſapiéntiæ. 480.

Etuéntes Dôminum ſuſtinéte
VI miſericôrdiam ejus: & non
defle atis ab illo, ne cadatis. Qui
timetis Dominum, crédite illi: &
nõ evacuabitur merces veſtra. Qui
timétis Däüm;, ſperate in illum :
& in oblectationem véniet vobis
miſericordia. Qui timétis Däm, di-
ligite iſlum, & illuminabuùntur cor-
da veſtra. Reſpicite filii natiônes
hôminum; & ſcitote, quia nullus
ſperavit in Dnio, & confuſus eſt.
Quis enim permäanſit in mandatis
ejus, & derelictus eſt: aut quis in-
vocavit eum, & deſpéxit illum?
*. Verbum iniquùm. 480.
F E R I A Q GART A.
De libro Ecclefiaſtici.

Fuii ſapientiæ, Eccléſia juſtôrum:
& natio illorum, obediéntia &
diléctio. Judicium patris audite fi-
lii, & ſic facite, ut ſalvi ſitis; Deus
enim honoravit patrem in filiis, &

vit in filios. Qui diligit Deum, ex-
orabit pro peccatis, & continébit
ſe ab illis, & in oratione dierum
exaudiétur.
Dômine Pater. 480.
T ſicut, qui theſaurizat, ita &
C qui honorificat matrem ſuam.
Qui honoôrat patrem ſuum, jucun-
dabitur in filiis, & in die oratio-⸗
nis ſuæ exaudiétur. Qui honoôrat
patrem ſuum, vita vivet longiére:
& qui obédit patri, refrigerabit
matrem. Qui timet Dominum,
honopat paréêntes, & quaſi domi-
nis sérviet his, qui ſe genuérunt.
Magna enim. 469.

S 48
judicium matris exquirens, firmâ-

N ôpere & ſermone, & omni pa-
tientia honora patrem tuum, ut
Tupervéniat tibi benedictio ab eo,
& benedictio illius in noviſſimo
maneat. Benediétio patris firmat
domos filiorum: maledictio autem
matris eradicat fundaméênta. Ne
gloriéris in contumelia patris tui;
non enim eſt tibi gloria ejus con-
fuſio. Glôria enim hôminis ex ho-
nôre Patris ſui, & dédecus fllii
pater ſine honore.
Quæ ſunt in corde. 469.
FE R I A G UI. N T A.
De libro Eceleſiaſtici.

Ariòr te ne quæsleris, & fortiô-
ra te ne ſcrutâtus fueris: ſed
quæ præcépit tibi Deus, illa côgita
ſemper, & in pluribus opéribus e-
jus ne fùeris curioſus. Non eſt enim
tibi neceſsarium, ea, quæ abſcon-
dita ſunt, vidére oculis tuis. In ſu-
pervacuis rebus noli ſcrutari, mul-
tipliciter, & in pluribus opéribus
ejus non eris curiôſus. Plurima, e-
nim ſuper ſenſum hominum oſtén-
ſa ſunt tibi. Multos quoque ſup-
plantavit ſuſpicio illòrum, & in va-
nitate detinuit ſenſus illorum.
In principio. 479.

Or durum habébit malè in no-
viſſimo: & qui amat periculum,
in illo peribit. Cor ingrediens duas
vias nõô habebit fucceéſſus, & pravus
corde in illis ſcandalizabitur. Cor
hequam gravabitur in doloribus, &
peccator adjiciet ad peccandum.
Synagogæ ſuperbotum non erit Sa-
nitasz;frutex enim peccati radicabi-
tur in illis, & non intelligetur.
N. Gyrum cœli. 479.
H h

4⁸2

Or ſapiéntis intelligitur in ſa-
pientia, & auris bona audiet
cum omni concupiſceêntia ſapien-
tiam. Sapiens cor intelligibile ab-
ſtinébit ſe à peccatis, & in opéri-
bus juſtitiæ ſucceſſus habébit. Ig-

4

nem ardéntem extinguit aqua;,

& eleemoſyna resiſtit peccatis:

& Deus prospéctor eſt ejus ,
qui reddit gratiam; méminit eſus
in poſterum, & in témpore caſus
ſui invéniet firmaméntum.
Emitte Dominé. 479.
F E R I A 8 E X
De libro Eccleſiaſtici.

T A.

Ili eleemôſynam pauperis ne
Fdrfraudes „ & oculos tuos ne
transvertas à pàupexre. Animam
eſurientem ne deſpéxeris, & non

exaſperes pauperem in inopia ſua.

Cor inopis ne afflixeris, & n16 pro-
trahas datum anguſtianti. Rogatio-
nem contribulati ne abjicigs, & no
avértas faciem tuam ab egeno.
Da mihi Dôminęg. 479.

B inope ne avértas culos tuos
Ppropter iram: & non relinquas
quæréntibus tibi retrò maledicere:
malediceêntis enim tibi in amaritù-
dine animæ exaudiétur deprecatio
illius exaudiet autem eum, qui fe-
cit illum. Congregationi paupe-
rum affabilem te facito, & pres-
bytero humilia animam tuam, &
Magnato humilia caput tuum.
Initium. 480.

Eclina pauperi ſine triſtitia
aurem tuam, & redde deébi-
tum tuum; & reſponde illi pacifi-
ca in manſuetudine. Libera eum,
qui injuriam patitur de manu ſu-
Perbi, & non acidè feras in ani
1 , acidè feras in anima

tua. In judicando eſto pupillis
misericors ut pater, & pro viro

matri illorum: & eris tu velut fi-
lius Altifumi obéediens, & miſe-
rébitur tui magis quàam mater.
Verbum iniquum. 480.
S A B B A T O
De libro Eccleſiaſtici.

àa malo. Pro anima tua née con-
fundaris dicere verum. Eit enim
confuſio adducens peccatum, &
eſt confúſio adducens gloriam, &
gratiam. Ne accipias faciem ad-

PFui consérva tempus, & devita

versùs faciem tuam, nec advérsùs
animam tuam mendacium. Ne re-
verearis proximum tuum in caſu
ſuo: hec retineas verbum in tém-
pore ſalutis. Non abſcondas ſa-
pieéntiam tuam in decçore tuo.
N lingua enim ſapiéntia dignéôs-
(citur: & ſenſus; & ſcientia; &
doctrina in verbo ſensati, & fr-
maméentum in opéribus juſtitiæ.
Non contradicas verbo veritatis
ullo modo;: & de mendacio ineru-
ditiònis tuæ confundere. Non
confundaris confitéri peccata tua;
& ne ſubjicias te omni homini pro
peccâto. Noli resiſtere contra fa-
ciem potentis;, nec conéeris con-
tra ictum fluvii.

Ro juſtitia agonizâre pfo âni-
ma tua , & usque ad mortem
certa pro juſtitia, & Deus expug-
nabit pro te inimicos tuos. Noli

citatus eſſe in lingua tua; & inu-
tilis & remiflus in operibus

tuis. Noli eſſe ſicut leo in domo
tua, evertens doméſticos tuos; &
oppritnens ſub'jéctos tibi. Non ſit
porréckta manus tua ad accipien-
dum , & ad dandum collécta.
S A B B A T O.-

48³6.

Obsérva fili præcépta patris tui, &
ne dimittas legem matris tuæ, ſed
liga eam ſemper in corde tuo-

D O M I NI C A Y.

De libro Eccleſiaſtici.

iniquas, & ne dixeris: Eſt mihi
ſufficiens vita; nihil enim proderit
in témpore vindictæ, & obductio-
nis. Ne ſequaris, in fortitudine tua
concupiscêntiam cordis tui, & ne
dixeris: Quomodo poôtui? aut quis
me ſubjicdiet propter facta mea? De-
us enim vindicans vindicabit. Ne
dixenis: Peccavi,& quid mihi aeci-
dit triſte: Altifſimus enim eſt patl-
ens rédditor. De propitiato pecca-
to noli eſte ſine metu, neque adjii-
cias peccaâatum ſuper peccsfumi

Oli atténdere ad poſſeſſiones

Qua

idetam

n illins
Dimn,
Abito en
tepore v.
ingius e
enim pr.
tionis
in omne
omnem
cator pro
Sftun
Kucibus
bente ) &
untenui
Imüücolln
1 0 1
thronne .

perborn

Rto fin
lelitit
KPolegn
ttir
Gendom ,
Cunien
Dond

Nenos,

N tar
Num

in oper

hen

leo ind

nr

05t

tibi.)

1

In principio Deus ântequam
terram faceret, priusquam aby'ſſos
conſtitueret, priusquam produce-
ret fontes aquara : Antequam
montes collocaréêntur, ante omnes
colles generavit me Dominus.
Quando præparabat cœlos,
äderam, cum eo cuncta gompo-
Antequam.
T ne dicas: Miſeratio Domini
„ masgna eſt, multitudinis pecca-
torum meorum miſerebitut. Miſe-
ricordia enim, & ira ab illo cite
proximät, & in peccatores réſpicit
ira illius. Non tardes convérti ad
Düm, & ne differas de die in diem.
Subito enim véniet ira illius, & in
tẽpore vindictæ diſpeêrdet te. Noli
anxius eſſe in divitiis injuſtis: non
enim proderunt tibi in die obdu-
ctionis & vindictæ. Non ventiles te
in omnem ventum, & non eas in
omnem viam. Sic enim omnnis pec-
cator probatur in duplici lingua
k., Gyrum ccœli circuivi ſola, & in
fluctibus maris ambulavi, in omni
gente, & in omni populo prima-
tum ténui: * ůsuperborum & ſub-
limiu colla propria virtúte calcavi.
Ego in altiſſimis habito, &
thronus meus in columna nubis.
Superborum.

Sto firmus in via Dômini, & in
veritate ſenſus tui & ſciéntia,
& proſequatur te verbum pacis &
juſtitiæ. Eſto manſueétus ad au-
diéndum verbum, ut intélligas: &
cum ſapieéntia proferas reſponſum
verum. Si eſt tibi intelléctus: re-
bonde proximo, ſin autem, ſit
manus tua ſuper os tuum, ne ca-
Piaris in verbo indiſciplinato, &
confundaris. Honor & gloria in
ſermone ſensati, lingua vero im-
Prudentis ſubverſio eſt ipſius. Non
appelleris ſusurro, & lingua tua
he capiaris, & confundaris.
Emitte Domine ſapientiam de
ſede magnitudinis tuæ „ut mecum
ſit, & mecum laboret: & Ut ſciam,
quid acceptum ſit coram te omni
tempore. 7 Da mihi Däie sédin
tuarum afſiſtricem ſapiéntiam. Ut.
&loria Patri. Ut.

Sermo §. Ioannis Chrysôſtomi.

JE tardes cenvérti ad Domi-
num, & ne differas de die in

diem: neſcis enim, quid pafitura- ſit
luperventùra dies. Periculum enim
& metus eſt in differéndo; ſalus
verô certa ac ſecura, ſi nulla ſit
dilatio. Virtutem igitur cole; ſic
enimlicet jüvenis moriaris, ſecure
diſceſſeris: quòd ſi ad ſenectutem
perveneris, cum multa facilitate, &
nulla moleſtia, & vita diſcédes: du-
plicẽq; habébis feſtivitaté, & quod
à vitæ malitia abſtinueris, & quòd
virtuté colueris. Ne dicas: Erit tem-
pus, quando convérti licébit, verba
enim hæc Deum valdè exaſperant.
Da mihi Domine sédium tuâ-
rum aſſſtricem ſapientiam, & noli
me reprobare à pueris tuis:
Guoôniam ſervus tuus ſum ego,
& filius ancillæ tuæ.
Mitte illam de ſede magnitũ-
dinis tuæx, ut mecum ſit, & me-
cum laboret. Quoniam.

Ur nàm; cùm ipſe tibi ætérna
ſæcula promiſit, tu in præsén-
ti vita laborare non vis, quæ parva
& momentanea eſt: ſed iic igna-
vus ac diſſolútus agis; quaſi hac
brevioren aliam quamdam inqui-
ras ?à Nonne illæz quotidianæ co-
meſſationes, nonne illæ menſæ .
nonne fcorta illa, nonne theatra il-
la, nonne divitiæ illæ teſtantur in-
explebilem malitiæ concupiscên-
tiam?: Coôgita bene; quòd quôties
