cùm diſsòlvi, & cum Chriſto eſſe
cuperet, elégerit tamen hic eſſe,
multò magis illic ferventiorem
charitäatem oſténdet. Ego & Ro-
mam proptéreà diligo , tamétſi
aliündé illam laudare quam, nem-
pe à magnitudine, ab antiquitate,
aàa pulchritůdine, à multitudine »„
ab império, à divitiis, & à rebus
in bello fôrtiter geſtis. Sed his
6mnibus omiſſis, ob id illam bea-
tam prædico, quòd erga illos Pau-
lus, dum viveret, adeo fuit bene-
volus adeo illos amavit, & co-
ràm diſséruit, & poſtremò vitam
apud eos finivit. Cujus ſanctum
corpus ipſi poſſident: & proptére
Civitas illa hinc facta eſt insignis
magis quam ab aliis rebus omni-
bus: & tamquam corpus ma-
gnum ac validum duos habet. cu-
B b b Ss 08

62
1c fulgéntes, Santôrum vidélicet
horum corpora.
Beati eſtis, cum maledixerint vo-
bis homines, & perſecti vos fe-
rint, & dixerint omne malu adver-
ſum vos, mentiéntes propter, me:
Gaudéte, & exultâte, quéôniam
merces veſtra copiõôſa eſt in cœlis.,
Cùm vos ôderint hömines; &
cùuùm ſeparaverint vos, & exprobra-
verint, & ejécerint nomen veſtrum
tamquam malum, propter Filium
kôminis. Gaudéte.

On ita cœlum ſplendéſcit ,
quando radios ſol demittit;
daemdmodum Romanôrum urbs
uos iſtos fulgéôres ubique terratũ
emittens. Hinc rapiétur Paulus ,
hinc Petrus. Conſideräte, & hor-
réte, quale ſpectaculum visúra ſit
Roma. Paulum vidélicet repéntè
ex theca illa cum Petro reſurgen-
tem in occùrſum Doômini ſurſum
ferri. Qualem roſam Chriſto mit-
tet Roma? qualibus coronis dua-
bus ornaâtur urbs iſta? qualibus ca-
ténis aureis cincta eſt ?à quales ha-
bet fontes? Proptereà admiror
hanc urbem, non propter copiam
auri, non prôpter columnas, neque
propter äliam quamcumque rerum
ſpéciem, ſed propter columnas il-
las Eccléſiæ, Quis mihi nunc dabit
circumvôlvi cörpori Pauli, affigi
ſepùlchro, vidére puùlverem coôrpo-
ris illius, quæ adhuc in Chriſto
deèrant adimpléntis, ſtigmata
illius geſtäantis „ prædicationem
Evangélii ubique ſeminantis?
Iſti ſunt triumphatõres, & amici
Dei, qui contemnéntes juſſa prin-
cipum, meruérunt præmia ætérna:
Modo coronântur, & accipiunt
Palmam. Iſti ſunt, qui venérunt
ex magna tribulatiône, & lavérunt
Kolas fuas in sanguineAgni. Modòô.
löria Patri. Modô.

éctio ſancti Evangelii ſecúndùm
Matthæum.

N illo témpore: Dixit Petrus ad
Jeſum : Eecçe nos reliquimus om-
nia, & ſecùúti ſumus te quid er-
go erit nobis? Et réliqua,
De Homilia venerabilis Bedæ
Presby teri.

Uo ſunt ôrdines electorum in
judicio futuri: unus judican-

*

tium cum Dômino, de quibus hoe
loco memorat, qui reliquérunt ôm-
nia, & ſecũti ſunt illum: alius judi-
candorum à Domino, qui non qui-
dem omnia ſua pariter relique-
runt, ſed de his tamen, quæ habé-
bant, quotidianas dare elegmoſy-
nas Chriſti paupéribus curaâbant:
unde & auditũri ſunt in judicio,
Venite benedicti Patris mei, poſſi-
déte præparatum vobis regnum à.

conſtitutiône mundi; Eſurivi enim,

& dediſtis mihi manducare; ſitivi,
& dediſtis mihi bibere.
Iſti ſunt, qui viventes in carne;,
plantaveruntkccléſiã Sanguine ſuo:
Calicem Doômini bibérunt, &
amici Dei facti ſunt &, In omnem
terram exivit ſonus eérum, & in
fines orbis terræ verba eôrum-
Caàlicem.
Ed & reprobérum duos ibi fu⸗
türos ördines Dômino narran-
te compérimus: unum eorum, qui
fidei Chriſtianæ -myſſtériis initiati,
opera fidei exercére contémnunt,
bas in judicio teſtatur: Diſcèé-
ite à me maledicéti in ignem æter-
num, qui præparatus eſt diabolo,
& angelis ejus: eſurivi enim, &
non dediſtis mihi manducare. Al-
terum eérum, qui fidem & myſté-
ria Chriſti vel numquam ſuſcepe-
re, vel ſuſcéptam per apoſtasiam
deſeruére, de-quibus dicit: Qui
autem non credit, jam judicatus
eſt: quia non credit in nomine
unigéniti Filii Dei. .
Iſti ſunt viri ſancti, quos elégit
Döminus in charitate non ticta, &
dedit illis gloriam ſempitérnam:
Quorum dodrina fulget Eccléſia,
ut ſole luna. Sancti per ſidem
vicérunt regna, operati funt juſtitiã:
uorum. loria Patri. Quorum.

. .
Erùm his cum timôre & paye-
re débito paulisper, comme-
morätis, ad lætiſſima pôtiùs Do-
mini & Salvatôris noſtri promilla
convertâmus auditum. Videàmus,
quæ tantæ gratia pietatis ¹ non
ætérnæ tantummodòô vitæ præmia
ſuis ſequacibus, ſed & Præséntis
münera pollicétur eximia. Et om-
nis, inquit, qui reliquerit do⸗
mum, vel fratres, aut ſorores, aut
patrem, aut matrem, aut uxorem,
aut filios, aut agres propter no-
men meum, ceêntuplum accipiet,
& vitam æternam poſſidebit. Qu

=

knim tert
ſellönibe
lenuntia;
Woem
Niet, qu
n
intiis.

Lern

014
Ntr
liosiſſim
pes betr
in loco
ſententi
ut ad
tent: un
Aeeſſet:
egualig
Kringere
merito,
Cltor de⸗
I quO
berkulern
Drincipar
Perlit
Ceret ſ
lium prin
Vidie⸗

Uins
ſümi
Doflumun
Domimn
Dria illu
entis PI
et, vice
lne il
kerillin
bltten,
ſinmn
gun
Apololi

no,guimg
haritet kig

*

D

Anen guen
8dale elen⸗
bbbns
unt in ui
ttis nn
obis iene
iilurlite
Anduciret
bete,
Fentes iner
kläungirl
ini bibeun
nß, en
eblun
z ſelbe ei

Unumne
mekteriglni
te olit⸗
teltitll
Aiin ipert
uus eſ
Corini enn
menduelt
ifceng,
uunq uin e
el ille
nibie 8

. 1
Pertitni
4 lunn e

enim terrénis affectibus, five pof-
ſeſſionibus pro Chriſti diſcipulatu
rzenuntiaverit, quo plus in ejus
amôrem profécerit, eò plures inve-
niét, qui ſe intérno ſuſcipere affe-
ctu, & ſuis gaudeant ſuſtentare ſub-
ſtantiis. e Deum laudâmus. II.
PIE V,. JUIII.

Sermo S. Mäximi Epiſcopi.

Nen ſine cauſa factum putemus,
fratres chariſſimi, quod glo-
riosiſſimi Chriſtianæ fidei Princi-
pes Petrus & Paulus, una die, uno
in loco, unius tyranni toleravére
ſenténtiam. Una die paſſi ſunt ,»
ut ad Chriſtum pariter perveni-
rent: uno in loco, ne alteri Roma
deeſſet; ſub uno perſecutore, ut
æqualis crudelitas utrümque con-
ſtringeret. Dies ergo „ puto, pro
meérito, locus pro gloria, perlte-
cútor decrétus eſt pro virtute. Et
in quo tandem loco martyrium
pertulérunt? In urbe Roma, quæ
pringipatum & caput ôbtinet na-
tiônum: ſcilicet, ut ubi caput ſfu-
erſtitionis erat, illic caput quié-
ceret ſanétitatis : & ubi Genti-
lium principes habitàbant, illic
Ecgleſiärum Principes morerentur.
Vidi conjùnctos. 761.

Ujus autem meériti ſint beatiſ-
„ ſimi Petrus & Paulus, hince
péſſumus intelligere, quòd cùm
Dôminus Orientis regionem proô-
Dria illuſträverit paſſine. Occi-
dentis plagam, ne quid minus eſ-
et, vice ſui, Apoſtoloôrum san-
Luine illuminare dignatus eſt. Et
icèt illius paſſio nobis ſufficiat ad
ſalutem, tamen étiam horum mar-

tyrium nobis contulit ad egém-

plum. Hodierna igitur die beati
Apdôſtoli sänguinem profudérunt.
Sed videamus cauſam, quare iſta
pPerpéſſi ſunt ; ſcilicet, quòd inter
cétera mirabilia etiam magnum il-
lIum Simônem oratioônibus ſuis de
aeris vacuo præcipiti ruina proſtra-
verunt.
Bedati eſtis. 762.

Um enim idem Simon ſe Chri-
Kum diceret, & tamquam fi-

tem.

2 3
lium ad patrem aſsereret volando
ſe poſſe conſcendere, atque elatus
subitò magicis àrtibus volare coœ-
piſſet: tunc Pétrus fixis genibus
precatus eſt DOminum, & preca-
tione ſancta vicit magicam levitâ-
1 Prior enim aſcéndit ad Doô-
minum oräâtio, quàm volatus: &
anté pervénit juſta petitio, quam
iniqua præsümptio: ante Petrus
in terris poſitus obtinuit, quod pe-
tebat, quàm Simon perveniret in
Cœleſtibus, quò tendebat Tunc
igitur Petrus velut vinéctum illum
de ſublimi aere depoſuit, & quo-
dam præcipitio in ſaxo elidens »
ejus crura confregit: & hoc in
opprôbrio facti illius, ut qui paulò
anté volare tentaverat, sbito am-
bulare non poſſet: & qui pennas
aſsümpſerat, plantas amitteret.
Iſti ſunt triumphatores. 762,

cee nos reliquimus.
. VI.
PIE VI. IULII,

Hoc eſt præg eéptum.

1.
Conſtitues eos principes ſuper
omnem terram. . Memores
exunt nominis tui Dömine.

Petrus Apéôſtolus, & Paulus Do-
ctor Gentium, ipſi nos docuérunt
legem tuam Domine.

Eus, gujus déxtera beâtum Pe-
trum ambulantem in fluétibus,
ne mergerétur, erexit: & coapoſto-
lum ejus Paulum, tertiò naufragan-
tem de profündo pelagi liberavit:
exaudi nos propitius, & concede,
ut ambérumn merxitis æternitatis
gloriam conſequâmus, Qui viyis.

Sermo S. Joânnis Chrysôſtomi.

Uasnam vobis , & beâti Apô⸗
ſtoli, referemus gratias, qui
tahtum pro nobis laporàſtis ? Me-
mini tui Perre, & obſtupeſco: re-
coôrdor

76 ½
eordor tui Paule ; & excédens
mente, opprimor lacrymis. Quid
enim dicam, aut quid loquar, ve-
ſtras contémplans afflictiônes, néſ-
cio. Quot carceres ſanctificaſtis ?
quot caténas decoraſtis? quot tor-
ménta ſuſtinuiſtis? quot maledicta
toleraſtis?quoômodo Chriſtum por-
tâſtis: quomodo prædicatione Ec-
cléſias lætificaſtis? Sunt benedicta
veſtræ linguæ inſtruméenta: sangui-
ne conſperſa ſunt membra veſtra
ropter Eccléſiam. Vos Chriſtum
imitati eſtis in ömnibus. In omnẽ
terram éxivit veſter ſonus, & verba
vVeſtra in fines orbis terræ.
Vidi conjunétos viros habéntes
ſplendidas veſtes, & Angelus D6-⸗
mini loctus eſt ad me, dicens:
1Iſti ſunt viri ſancti, facti amiciDei.
Vidi Angelum Dei fortem, vo-
läntem per médium cœlum, voce
magna clamantem & dicentem.
Iſti ſunt.

Audeas Petre, cui datum eſt,
ut ligno crucis Chriſti frueré-
ris. Et ad magiſtri quidem ſimili-
túdinem voluifſti crucifigi, non re-
cta quidem figůra , ut Chriſtus
Dôminus, ſed capite in terram
verſo, tamquam qui à terra in
gœlum iter faceéres. Beati clavi,
qui ſancta illa membra penetra-
runt. Tu cum omni fiduúcia in ma-
nus Dômini animam tradidiſti,
i aſsidue ei, & ejus ſponſæ Ec-
cléſiæ ſerviſti, qui ferveénti ſpiritu
Dominum dilexiſti omnium Apo-
Kolorum fideliſſimus.
Beati eſtis, cum maledixerint vo-
dis hômines, & perſecuti vos fue-
zint, & dixerint omne malũ adver-
ſum vos,mentiéntes propter me:
Gaudéte, & exultate , quéniam
merces veſtra copiôſa eſt in cœlis.
Cùm vos oderint hömines, &
cùm ſeparaverint vos, & exprobra-
verint, & ejécerint nomen veſtrum
tamquam malum, propter Filium
höminis. Gaudéte.

Audeas & tu beàte Paule, cui
caput fuit gladio amputatum,
cujus virtůtes nullis verbis expli-
cari poſſunt. Quisnam gladius Au⸗
Kum guttur tuum pervaſit? Do-
minicum, inquam, inſtrumentum,
Aquod à cœlo habétur in admiratio-
ne, & qnod terra reverétur 2²
Quisnam locus tuum sanguinem

excépit „ lactis ſpécie in ejus, qui
te percſſit, tunica apparentem ?2
qui animam illius barbari ſupra
modum dulciorem reddens, fidé-
lem effécit cum soôciis. Sit mihi gla-
dius ille pro corona;, & clavi Petri
pro gemmis infixis in diadémate.,
Iſti ſunt triamphatores, & amici
Dei, qui contemnéntes juſſa prin-
cipum, meruérunt præmia æterna:
Modo coronantur, & accipiunt
palmam. Iſti ſunt, qui venerunt
ex magna tribulatione, & lavérunt
ſtolas ſuas in sanguine Agni. Modò.
löria Patri. Modo.

ctio ſancti Evangelii ſecundùm
Matthæum.

diſcipulos aſcçéêndere in navicu-

tum, donec dimitteret turbas. Et,
réeliuung. ð .
Homilia S. Hierony miPresbyteri.

Iſcipulis Dominus præcépit
transfretãre, & compulit, ut
alcénderent naviculam. Quo ſer-
mone oſténditur, invitos eos à
Dômino receſsiſlte, dum amore
præceptoris ne punctum quidem
tempôris ab eo volunt ſeparati.
Et dimiſſa turba aſcendit in mon-
tem ſolus orare. Si fuiſſent cum
eo diſcipuli Petrus & Jacobus, &
Joânnes„ qui viderant gloriam
transformati, förſitan aſcendiſſent
in montem cum eo: ſed turba ad
ſublimia ſequi non poteſt, niſi do-
cúerit eam juxta mare in littore;
& alerit in desérto. .
Iſti ſunt, qui viventes in carne;
plantaverunt Eccléſiä Ssanguine ſuo:
Calicem Dômini bibérunt,
amici Dei facti ſunt. . In omnem
terram exivit ſonus eérum, & in
fines orbis terræ verba eorum.
Calicem. ,
Uoôd autem aſcéndit ſolus
orare, non ad eum réferas„
qui de quinque panibus, quinqué
millia ſaturavit höminum, exeép-
tis päârvulis & muliéribus: ſed
ad eum, qui audita morte Joàn-
nis ſecéſſit in ſolitüdinem: non
quòôd personam Doômini eparé-
mus, ſed quòôd ôpera ejus intet
Deum hominemque diviſa ſint.
Naviçula autem in médio mart

jactabâtur flüctibus. Recte zuan

X illo témpoxe: Soͤmpulit Jeſus

lam, & præcédere eum trans fre-

jnpiti,5
Domino⸗
ente nar
lſtn lu
Dominus
ecit uli
Quoru
Ut ſole!
ficerund
tlam. Q.
(uorun
Enie
cän
ventos
mare&
tartdinn i
Keyerat
Quarta à
1 60⁵
tiones 8
horarun
d0 erg
feniſle
tota no
hoctis,
ünai,
* Deun

ellvit ſor
fnes orb

Coriofi
in pita ſi
orte ni

ririr

Cond

Vettus
hus de
1

Ule
Anier
fnibus 8
deor
Eedir.
Oi
Fortis .

ſeryire
Afülg

isirmint
1,chwi ka

ineAgni
0.

eli ketind
un.

eeun unn
tetet tulmg
foikrene
ninls u
llam., W
invltos i
„dunmt,
unckunn .
ſolunt e
Si fullen
luche

ehenn
nare in Ind
n,
entes lln
ſigenguin⸗
bberun,
In o

l⸗ 1

inviti, & retradtàntes Apoôſtoli à
Domino receflerant, ne illo ab-
sente nautragia luſtinérent.
. I ſunt viri ſancti, quos elégit
Dominus in charitate non hcta, &
dedit illis gloriam fſempitergam:
Wuoôrum doctrina fulger Eegleſia,
ut ſole luna. Sancti per hdem
vicerunt regna, operati ſunt juſti-
tiam. Quorum. oria Patri.
Guorum. e io i
Enique Dômino in montis ca-
cúmine commorante;, ftatim
ventas contrarius oritur; & turbat
mare, & Periclitantur Apoſtoli: &
tamdin imminens naufragium per-
feverat „ quamdiu Jeius veniaf
Quarta autem vigilia noctis venit
ad eos ambulans ſupra mare. Sta-
tiones & vigiliæ militares in terna
horarum ſpatia dividuntur. Quan-
do erso dicit, quarta vigilia noctis
veniſie ad eos Dominus, oftendit
tota nocte periclitatos, & exttemo
noctis, atque in conſummatione
mundi, eis auxilium præbitürum.
Te Deum laugamus. II.
In omnem terram
exivit ſonus eòrum. Et in
Knes orbis terræ verba eoôrum.

Gloriôſi Principes terræ, quômodo
in v'ta ſua dilexerunt ſe, ita & in
morte non funt ſeparati.
Or. eus, cujus dextera-

Juravit Dôminus,

222

viii.
„Qonſtituez.
Petrus Apoſtolus. Or eus,
déxtera, ut lußfa. 763.

DIE VIII. ULII.

Dum eſſet Rex.
ixit Dñs.
liv.

Ulferem fortem quis invé.
Aniet procul, & de ultimis
finibus pretium ejus. Confidit in
ea cor viri ſui, & ſpôliis non in-
digebit. .
Omare cordis impetus Eliſa-
bet
Fortis; inépsque Deo
Servire, regno prætulit.
n fùlgidis zecépta eœli sédibus,

sidereæque domus
Ditata ſanéctis gaudiis.
unc regnat inter Cœlites beatior,
Er premit aftra, docens
Quæ vera int regni bona.
Fatfi potéſtas, Filioque glôria»
Perperuumque decus
Tibi ſit alme Spiritus. Amen.
Ora pro nobis beata Eliſabeth.
Ut digni efficiamur promiſſio-
bus Chriſti.

Et nunc Reges intelligite, erudi-
mini; qui judicatis terram.

Lementiſſime Deus, qui be4â-
tam Fliſabeth reginam, inter
ceéteras egrégias dores, béllici fu-
roris fſedandi prærogativa decoräâ-
ſti; da nobis ejus interceſſione „
poſt mortalis vitz, quam ſuppli-
citer petimus, pacem, ad æxrerna
gaudia pervenire. Per Dominum.

audéêémus Deum noſtrum, In
ſanctis opéribus beatæ Elilabeth.
märe cordis.
Elevata eſt magnificéntia Eliſa-
beth fuper cœlos. 1. Doômine
Dominus noſter. Auis u
omthur Ivi.
Ha. Veni elééta mea,; & ponam
in te thronum meum, quia con-
cupivit Rex ſpéciem tuam
AHh. Accépit benedictioné à Dô
mino, & miſericôrdiam à Deo ſa-
lutari ſuo. Multæ filiæ con-
gregaverunt divitias.
Tu ſupergréſſa es univerſas.
De barabolis Salomoônis.
Ulierem fortem quis invé-
niet? procul, & de ültimis
finibus prétium ejus. Confidit in
ea cor viri ſui, & ſpoliis non indi-
gébit. Reddet ei bonum , & non
malum, omnibus diebus vitæ ſuæ.
Quæsivit lanam & linum, & ope-
rata eſt consilio manuùm ſuarum.

Facta eſt quaſi navis inſtitôris, de

longè portans panem ſuum. Et de
nocte fſurréxit, deditque prædam
doméſticis ſuis, & cibaria ancillis
ſuis. Conſideravit agrum, & emit
eum, de fructu manuum ſuâarum
plantävit vineam. Accinxit forti-
tudine lumbos ſuos, & roboravit
brächium ſuum.

Regali exorta progénie tri-
ämphat

66 .
umhat in ceœlis Elſſabeth, triplici
circümdata varietate meritôrum:
Nam in terra in triplici vitæ gra-
du pôſteris imitanda virtütum re-
liquit exempla. Virginalem
ſtatum, conjugalem & vidualem in-
offenſo pede cucùrrit. Nam.

Uſtavit, & vidit, quia bona eſt
negotiätio ejus, non extin-
güétur in nocte lucérna ejus. Ma-
num ſuam miſit ad fortia, & digiti
ejus apprehendérunt fuſum. Ma-
num ſuam apéruit inopi, & Pal-
mas ſuas extendit ad pauperem.
Non timébit domui ſuæ à frigoô-
ribus nivis; omnes enim doméſti-
ci ejus veſtiti ſunt duplicibus.
Stragulâtam veſtem fecit ſibi: byſ-
fus & purpura induméntum ejus.
Nobilis in portis vir ejus, quando
Séderit cum ſenatôribus terræ. Sin-
donem fecit, & véndidit, & cingu-
lum tradidit Chananæo.
Os ſuum apéeruit ſapientiæ:
Et lex clementiæ in lingua ejus.
g. Quoôniam præveniſti eam in
benedictionibus dulcedinis. Et.

Ortitůdo & decor indumén-
tum ejus, & ridébit in die no-
viſſſimo. Os ſuum apéruit ſapien-
tiæx, & lex clementiæ in lingua
ejus. Conſideravit sémitas domus
ſuæx, & panem otioôſa non comé-
dit. Surrexérunt filii ejus, & bea-
tiſſimam prædicavérunt: vir ejus,
& laudavit eam. Multæ filiz con-
gregavérunt divitias: tu ſuper-

gréſſa es univerſas. Fallax gratia,

& vana eſt pulchritùdo: muülier ti-
mens Döminum, ipſa laudabitur.
Date ei de fructu manuum ſuarum,
& laudent eam in portis ôpera
ejus.
Deſiderium ànimæ ejus tribuſ-
Ki ei: Et voluntäte labiôrum
ejus non fraudâſti eam. Scuto
bonæ voluntätis tuæ coronäſti
eam Dômine. Et.
16ria Patri. Et.

Propter veritätem, & manſuetuúdi-
nem, & juſtitiam deducet te mira-
biliter dextera tua.
Arcum cönteret, & confrin-
get arma, & ſcuta comburet igni.
ulten & miſericordia ple-
na eſt dextera tua.
Virga tua, & baculus tuus.
Ipſa me conſolata ſunt.

Eiſabeth Arägoniæ Reégibus or-
tam, Chriſti anne milleſimo
ducenteéſimo ſeptuagéſimo primo,
in præsägium futuúræ ſanctimoniæ
paréntes, præter morem, relicto
2=ðð nomine à magna
ejus matértera, Thuringiæ domi-
na, ſancta Eliſabetha, in Baptismo
nominatam voluêre. Ui nata eſt;
ſtatim patuit, quam felix Regum
regnorümque eſſet futüra pacatrix:
natalitia enim ejus lætitia perni-
cioôſas Avi patfisque diſſenſiones
in concordiam convertit. Pater ve-
1r0 creſcêntis poéſteà filiæ admira-
tus indolem, affirmâbat fore, ut una
Eliſabeth réliquas Aragonioru Ke-
gum sänguine creatas féminas vir-
tüte longè ſuperaret. Sic cœléſtem
ipsius vitam in contemnendo cor-
poris ornâtu, in fugiéndis volupta-
tibus, in jejuniis frequentandis, in
divinis précibus aſsiduè recitandis;
in charitatis opéribus exercéndis;
venerätus, rerum ſuarum regnique
felicitatem, unius filiæ méritis re-
ferébat accéptam. Tandem ubique
nota, & à multis Principibus exop-
tata, Diony ſio Luſitaniæ RegiChri-
ſtianis cæremoniis ritè eſt in ma-
trimonium collocata.
Audi filia, & vide, & inclina
aurem tuam, & obliviscere poôpu-
lum tuum, & domum patris tui:
Et concupiſcet Rex decorem
tuum. Spécie tua, & pulchri-
tůdine tuùa intende, prôſperè pro-⸗
cede, & regna. Et.

Uncta conjügio, non minoôrem
excolendis virtutibus, quam li-
beris educandis, peram dabat„
viro placére ſtudens, ſed magit
Deo. Médiam feré anni partem
ſolo pane toleràbat & aqua: quæ
in quodam ipsius morbo divinitùs
versa eſt in vinum, cùm id à Mé-
dicis præicriptum bibere recusaſ-
ſet. Pauperis téminæ ulcus hor-
réndum exoſculata, derepénte ſa-
navit. Pecünias paupéribus diſtri-
buéêndas, ut Regem laterent, hi-
bérno tempore in roſas conveértit.
Virginein cæcam à nativitate illu-
minavit: multos alios ſolo Crucis
ſigno à graviſſimis morbis libera-
vit; plürima id genus miracula
patràâvit. Monaſtéria;, Collégia &
Templa non modo extrùxit, ſe
étiam magnifiee dotavit. In Re-
2 gum

Ium iſed
Müirabilis
cigge mor
lumkätibun
Manum
Mnum!
Alnas ſu⸗
Dilſper
ltia ejus
1 Manom
Efünc
ſüini
Wattimonio
in ſolitucin
um ezenn⸗
giols ancta
liy egio fi
flit, ac pan
Mofeciſcens
gento, n
Ha pro⸗ Reu
de reyerſa
charumaut

in ſacros
ablolyendo
Conimbrie

Kalendie
fencis Fidu
lis, wilenis
tenta, non ſ
lium ömnin
Reges (uos
Ciäcatüra, 5
Didam venie
contracto, l
Dina viftate
nno müllenn
ſehlmno ſext
loſtmorten
luit, Prese
horis ſam
Incorrüpti
egine ſan⸗
tis: tanden
r lillti⸗
no zigeſimo
en otbis
Ibind
enalhe⸗
Rezuu
esuum
Anätunſden
Imorem Don
Obem fidi
ſem cetiti

1 kuctiri⸗

4 Mubue
nud wileie
geümot
te ſindimm!
oten Min
mine 1 ant
Ruringie .
4,in Nnte
e, Uhinni
in telülen
fütüna ud
8leltt
ue cilenig
ertit haatt
4 flie .
Tbattoreſun
Angoniöni⸗
1as lemidal
et Se orleln
mernenot⸗
gkendis ſoß
Cegentnal
licnereinn
ibus enertel
fuaruntengt

is iiten
ſite, ti
Oblixiscee
Omon kend,
e Ner
ie nir
Ce,ntlere
Ut

6, tk ih
itbun

n Mei,
sn,

gum diſcôrdis componendis ad-
mirabilis fuit: im privatis publi-
cisque mortalium iublevandis ca-
lamitatibus indefeſſa.
Manum ſuam miſfit ad förtia:
Manum ſuam apéruit inopi, &

palmas fuas exténdit ad pauperem.

„Diſperſit, dedit paupéribus, ju-
ſtitia ejſus manet in ſæculum ſæcu-
li. Manum.
Efunéto Rege Dionyſio, ſicut
virginibus in prima ætate;, in
mWatrimonio conjugibus, ita viduis
in ſolitudine;, fuit omnium virtu-
tum exémplar. Illico enim reli-
gioôſis ſanctæ Claræ veéſtibus indu-
ta, régio füneri conſtanter inter-
fuit, ac paulò poſt Compoſtéllam
proficiſcens, multa ex holoserico,
argento, auro, gemmisque dona-
ria pro Regis anima obtulit. In-
de revérſa domum, quidquid ſibi
charum aut pretioôſum ſupérerat;,
in ſacros ac pios uſus convertit:
abſolvendoque ſuo verè regio
Conimbricenſi virginum cœnoôbio,
& aléndis paupéribus, & prote-
lendis viduis, defendéndis pupil-
is, miſeris omnibus juvandis in-
ténta, non ſibi, ſed Deo, & morta-
lium omnium cômmodis vivébat.
Reges duos filium & Géneram pa-
cificatůra, Stremôtum nobile p-
pidum veniens, morbo ex itinere
contractto, ibidem à Virgine Dei-
para viſitata, ſanctiſſimé obiit,
anno milleſimo trecenteſimo tri-
géſimo ſexto »„ die quarta Julii.
Poſt mortem muitis miraculis cla-
ruit, præsértim ſusviſſimo côr-
poris jam per annos ferè trecéntos
incorrùpti odore: ſemper étiam
Reginæ ſanctæ cognomento ceéle-
bris: tandem anno Jubilæi, & no-
ſtræ ſalutis milléſimo ſexcentéſi-
mo vigéſimo quinto, totius Chri-
ſtiani orbis concuùrſu & applauſu,
ab Urbâno octavo ritè inter San-
ctos adſeripta eſt.
Regnum mundi „ & omnem
ornatum ſæculi contempſi propter
amorem Doômini mei Jeſu Chriſti:
Quem vidi „ quem amävi, in
quem crédidi, quem diléxzi.
Eructavit cor meum verbum
bonum: dico ego pera mea Regi.
Quem. Glorfa FPatfi. Quem.

Conféſſio & pulchritâdo in con-
ſpectu ejus, & sanctitas & magnifi

centia in ſanctificatione ejus.

6
Annuntiavérunt coeli i-
tiam ejus, & vidérunt omnes po-
puli gloriam ejus.
Judicavit in juſtitia, & poô-
pulos in æquitate.
Ignis ante ipſum præcédet.
-Et inflammabit in circuitu ini-
micos ejus.

imile eſt regnum co-
lérum thesauro.
. . Ixvi.
Os ſuum apéruit ſapien-
tiæx, & lex cleméntiæ in lingua
ejus: conſideravit sémitas domus
ſuæ, * Et loquebatur de teſtimo-
niis Dômini. Guſtavit & vidit;
quia bona eſt negotiatio ejus, non
extinguétur in nocte lucêrna ejus.
Et loquebatur.
Invocaâvi, & venit in me
ſpiritus ſapientiæ„ & præpôſui il-
lam regnis & sédibus: Et divi-
tias nihil eſſe duxi in comparatioô-
ne illius. Y. Mélior eſt enim ſa-
piéntia cunctis 6pibus pretiosiffi-
mis. Et. loôria Patri. Et.

Um eſſet Rex in accubitu ſuo,
nardus mea dedit odorem ſua-
vitatis. Dominus regnavit.

11.
Et concupiſcet Rex decôrem
tuum;, quia ipſe eſt Dominus Deus
tuus. . .
Potens in pere & ſermône
lenivit iracundiam Déômini, & con-
ciliavit cor patris ad filium
Quaſi arcus refülgens inter
nébulas gloriæ, & quaſi flos r0sa-
rum in diebus vernis.
Quaſi ſtella matutina in me-
dio nébulæ, & quaſi luna plena in

diebus ſuis.
ulierem fortem.
765⅞.

Pes decúsque Regium reli-

queras H
Eliſabeth, Dei dicata númini,
Recépta nunc bearis intet Angs-

09:
Libens ab héſtium tuére nos dolis.
ræi, viamque dux ſaluris indi-

ca:
Sequémuz. O ſit una mens fidé-
lium:, .
Odor bonus fit omnis actio, tuis
Id innuit roſis opérta charitas.
Beãta Charitas;in arce siderum
Potens

768
Pdtens locâre nos per omne ſæcu-
lum:
Patrique, Filiôque ſumma gloria,
Tibique laus perennis, alme Spiri-
tus. Amen.
Meritis & précibus beaâtæ Elifa-
beth. Propitius eito Domine
populotuo. .

Tu gloôria Jeruſalem , tu lætitia

Itrael, tu honorificentia populi tui.
. Clementiſſime Deus. 765.

Et concupiſcet Rex.
ulierem fortem. 765.
Specie tua, & Et pulchri-
tüdine tua. Spécie. Intende,
proſperè procede „ & regna. Et

pulchritudine. .
Sloria Patri. Spécie. :
Adjuvabit eam Deus vultu ſuo.
Deus in médio ejus, non com-
movébitur.

Potens in épere.

Anuùúm ſuam apéruit inopi,
[ö palmas ſuas exténdit ad
päuperem. Non timebit domui
ſuæ à frigoribus nivis.
Adjuvabit eam, Deus
vultu ſuo. Adjuvahbit. Deus in
médio ejus, non commovébitur.
Deus. lôria Patri. Adjuvabit.
Elégit eam Deus, & præelégit
eam. In tabernaçulo ſuo habi-
täàre facit eam. .
Quaſi ſtella
mMatutina. 1
Ultæ filiæ congregavérunt di-
vitias: tu ſupergréſſa es uni-
vVérſas. Fallax gratia „ & vana eſt
pulchritüudo: mülier timens Doô-
minum, ipſa laudabitur. .
Elégit eam Deus, Et præ-
elégit eam. Elégit. In taber-
naculo ſuo habitare facit eam. Et
Praslegit. loôria Patri. Elégit.
Diffüſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptéreaà benedixzit te Deus in
ætérnum.
. Dum eſſet Rex.
ixit
liv.
765.
Eliſabeth pacis & patriæ mater, in

coœlo triümphans , dona nobis
Racem.

Düs.

lementiſſime Deus.
765 „

dum carcerem.

DIE X. IUIII.

Ræſtà, quæfumus, omnipotens
Deus: ut qui gloriôſos Märty-
res, fortes in ſua confeſſione co-
gnôvimus, pios apud te in noſtra
interceſſione ſentiàmus. Per Däm.

Eptem fratres, Klii ſänétæ Feli-
citatis, Romæ in perlſecutione

Marci Aurélii Antonini à Püblio

Præféctò primùm blanditiis , de-
inde terroribus tentati, ut Chri-
ſto renuntiantes, deos veneraren-
tur, ſed ſua virtüte, & matre hor-
tante, in fidei confeſſioòne perſe-
verantes, varie necati ſunt. Janua-
rius plumbatis cæſus: Felix & Phi=
lippus füſtibus contuſi: Silvànus
ex altiſſimo loco præceps dejectus
eſt: Alexander „ Vitalis & Mar-
tialis capite plectuntur. Mater eoô-
rum quarto poſt menſe eamdem
martyrii palmam conlecuta eſt: illi
ſextò Idus Julii ſpiritum Domino
reddidérunt.
Sancti tui Dômine mirabile con-
ſecuti ſunt iter, ſerviéntes præcép-
ris tuis, ut inveniréntur illæſi in
aquis validis: &£ Terra apparuit
arida, & in Mari rubro via ſine im-
pedimento. Quòniam percuſſit
petram, & fluxérunt aquæ, & tor-
rentes inundaverunt. Terra.

Ufina & Secùnda, ſorores, vir-
gines Romanæ, rejééto con-
núbio Armentarii & Verini, qui-
bus à Paréntibus deſponſæ fue-
rant, quod Jeſu Chriſto virginita-
tem voviſſent, Valeriano & Gal-
lieno Imperatéôribus comprehen-
duntur. Quas cuùm nec promiſſis,
nec terroôre Mänius Præféctus à
„ 7
propòſito poſſet abdúcere, Rufſi-
nam primùm virgis cædi jubet:
in cujus verbéribus Secunda judi-
cem ſic interpellat: Quid eſt, quod
ſororem meam honore, me afficis
ignominia? Jube ambas ſimul cæ-
di, quæ ſimul Chriſtum Deum
confitémur. Quibus verbis incen-
ſus judex imperat utramque de-
trüdi in tenebricoſum & feœti-
Quo loco ſta⸗
tim

um clarſſ
Core com
lio incl
ktiam int
Acollum
ſctx ſun
e, extr⸗
lario dee

Quarum

n in eju
in Urben
Conſtant
condita
Verben
kunt Kanc
Chrihti no
fejentin
ligetunt e
d lapplie

dermo!

Agn
oit
doſtr
Uidimnus 0
Knire iſtan
ſe contta
Uumune,
klios ſ llos,
Decedere
Uem opt⸗
knim amit
Ktbate nee!
Ullrennſes
Unebant en
Ule füerant
dult fiyete
uun ent tuil
ulls poti
Endior zin
Ulens cert
inſa el
eentibus

illot⸗
1 turba
Rre,

n

Wſnr
2 in etecun
tonin:
nbarltis
tentai, u

enitenu

Ten,

1

uoninnke
tunt guu
ktunt. 11

nde,lint
ne, leia
I ſane
Gevone.
Gto ugi
aletiino N
u bonte
un neeſne,
Uuns Mufe
uceter

ti m clariſſima luce, & ſuaviſſimo o-
dôre compléto, in ardénte balnei
solio includuntur. 1
étiam integræ evasiſſent, mox ſaxo
ad collum alligato in Tiberim pro-
jéêctæ ſunt: unde ab Angelo libera-
tæ, extra Urbem via Aurélia mil-
liario décimo, câpite plectuntur.
Quarum corpora à Plautilla matro-
na in ejus prædio ſepulta, ac pôſteà
in. Urbem translata, in Basilica
Conſtantiniana propeßBaptiſtérium
condita ſunt.
Verb era carnificum non timué-
runt Sanéti Dei, morieéntes pro
Chriſti nõômine: Ut hærédes
fierent in domo Dômini. Tra-
didérunt côrpora ſua propter Den
ad ſupplicia. Ut hæredes.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Agnum ſpectaculum, fratres,
poôſitum eſt ante culos fidei
noſtræ. Aure audivimus, corde
vidimus optantem matrem anté ſé
finire iſtam vitam filios ſuos, lon-
ge contrariis votis conſuetúdini
humanz. Omnes enim homines
filios ſuos, ex hac vita migrando,
præcédere volunt, non ſequi: illa
autem optavit poſtérior mori. Non
enim amittebat filios, ſed præmit-
tébat: nec intuebatur, quam vitam
finirent, ſed quam inchoarent. De-
ſinebant enim vivere, ubi quandoô-
que fùerant moritúri: & incipié-
ant vivere, ſine fine victũri. Pa-
rum ęeſt fuiſſe ſpectatricem: mirati
ſumus potiùs hortatricem. Foe-
cündior virtùtibus, quàm fœtibus:
videns certäntes, in quibus omni-
bus ipſa certabat „& in ômnibus
vincéntibus ipſa vincebat.
„ Tamquam aurum in fornaâce
Rrobavit eléctos Doôminus, & quaſi
olocauſti hoſtiam accêpit illos, &
in témpore erit reſpéctus illorum:
*Quontam donum , & pax eſt
electis Dei.
7. Qui confidunt in illum, intélli-
gent veritätem: & fideles in dile-
ctione acquiéſcent illi. Quoôniam.
loria Patri. Quoôniam.

éctio ſancti Evangélii ſecundâàm
Matthæum.

IS illo tempore: Loquente Jeſu
ad turbas, ecce mater ejus „ &

Brev. Rom.

Et cùm inde

. 76
fratres ſtabant foris, quæréntes 10.
qui ei. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregoôrii Papæ.

Ancti Evangélii, fratres chariſſi-
Ami, brevis eſt lectio recitäta „
ſed magnis myſteriorum pondéri-
bus graàvida. Jelus etenim Gondi-
tor & Redemptor noſter, mnatrein
ſe noſie diſsimulat, & dQuæ ei ma-
ter ſit, & qui propinqui', non per
cognationem carnis, ſed per con-
junctionem ſpiritus designat „ di-
cens: Quæ eſt mater mea, & qui
ſunt frartes mei? Quicumque
enim fecerit voluntatein Patris
mei, qui in cœlis eit, ipſe me-
us trater, & ſoror, & mater eſt.
Quibus nobis verbis quid aliud
innuit, niſi quod obſequentes
ſaſſiénibus ſuis multos ex Gentili-
tàte colligit, & Judæam;, ex cus
ius carne eſt génitus, non agnoôs-⸗
cit?
. Propter teſtaméntum Domini
& leges Patérnas, Sancti Dei per-
ſtitérunt in amore faternitatis:
Quia unus fuit ſemper piritus
In eis, & una fides. Y. Ecce quam
bonum, & quam jucuúndum habi=
tàre fratres in unum. Quia.

Ed cùm is, qui voluntâtem bPa-
2. tris fécerit, ſoror & trater Dô-
mini dicitur, propter utrümque
ſexum, qui ad fidem colligitur, mi=-
rum non eſt: mirandum vero valde
eſt, quomodo etiam mater dica⸗
tur. Fideles enim diſcipulos fra-
trés vocare dignatus eſt, dicens?
Ite, nuntiate fratribus meis. Qui
ergo frater Doômihi fieri ad fidem
veniendo potaerit, quæréndum
eſt, quomodo étiam & mater eſſe
poſſit?
Hæc eſt, vera frarérnitas, quæ
numnquam pôtuit violari certami-
ne, qui effuſo sanguine ſecuti ſunt
Dominum: * Contemnéntes au-
lam régiam, pervenerunt ad regna
cœléſtia. Ecce quam bonum,
& quam jucundum habitare fratzes
m anum. Contemnéentes.
loria Patri, Contemnentes.

Ed ſciéndum nobis eſt, quia qui
„Ohriſti ſoror & frater eſt cre-
dendo, mater efficitur prædican-
do. Quaſi enim parit Dominum,
quem cordi audientis intuderit: &
mater ejus prædicando efficitur, ſi
G⁶ perx

per ejus vocem amor Doômini in
pröximi mente generatur. A
quam rem nobis idôneè confir-
mandam adeſt beata Felicitas, cu-
jus hôdie natalitis celebramus:
quæ credéndo éxtitit ancilla Chri-
A „ & prædicando facta eſt mater
Chriſti. Septem quippe filios, ſicut
in geſtis ejus emendationibus légi-
tur, ſic poſt ſe timuit vivos in
carne relinquere, ſicut carnales Pa-
rentes ſolent metüere, ne mor-
tuos præmittant.
e Deum laudamus. tr,

PIE XI. WULII.

Iſte Sanctus.
„Gloria & honôre.
nfirmitatem.
Xxiv.

Ius Aquilejénſis, Imperatoôre
Antonino Pio, PFôntifex crea-
tus, pœnam ſtatuit in ſacerdétem,
cujus negligéntia de sanguine Doô-
mini aliquid ſtillaverit. Pœnitén-
tiam enim, inquit, agant, quadra-
ginta diébus, ſi In terram aliquid
deciderit: ſi ſuper altare, tribus
diébus: ſi ſuper linteum ſupérius,
quatuor: ſi in inférius defluxerit,
novem diebus; ſi usque ad quar-
tum, viginti diébus: ubicumque
ceciderit, ſi recipi poteſt, lamba-
tur, ſin aäliter, aut lavetur, aut
tradatur: quidquid lotum, aut ra-
ſum eſt, comburatur, & cinis in
sacräarium reponatur. Multis præ-
téreà utiliter decrétis martyrio co-
ronâtur, & ſeglirur in Vaticano,
quinto Idus Julni, cùm ſediſſet an-
nos novem, menlſes quinque, dies
viginti ſeptem, & Presbyteros de-
cem & ocdto, Diaconos viginti
unum, Epiſcopos per diverſa loca
duoòdecim, menſe Decembri quin-
que Ordinatiônibus creâſſet.
e Deum laudamus. II.
DIE XIIE ILII=

Ntercêſſio nos, quæſumus Doô-
mine, beati Joânnis Gualbeérti
Abbatis comméndet;: ut quod no-
ſtris méritis non valémus, ejus pa-
trocinio aſſequamurx. Pex Däm.

„mart. Ana. Iſtorum eſt.
Lætaâmini. Xxvii.
Ræſta, quæſumus, Dômine, ut
ſicut nos ſanctorum martyrum
tuòrumNaboris & Felicis natalitis
celebranda non déſerunt; ita jugi-
ter ſuffragiis comittentur. Per
Dominum.

„

Oàânnes Gualbértus Florentiæ
nôbili génere ortus, dum patri
obſequens rem militarem séequi-
tur, Ugo, ünicus ejus frater occidi-
tur à conſanguineo: quem cùm ſo-
lum & inérmem ſancto baraſceves
die Joannes armis ac militibus ſti-
patus bvium habéret, ubi neuter
alterum pôterat declinare, ob ſan-
