poſſit aperiri, quod in ſacerdote
tanto, irrationabilis modò pecůúdis,
fræna nutantis fidei coercêbant.
e Deum laudamus. 11.

DIE XXVI. JUNII.

Paulus & Joannes. Ie
ixit

ta i 745.
Dominus. 2. 77.
loco ult audate
Déminum omnes Gentes. 79.
1 XxvVi.

Aſtitérunt juſti ante DOminum, &
ab invicem non ſunt ſeparati: cali-
cem Domini bibérunt, & amici
Dei appellati ſunt.

Uæſumus omnipotens Deus,
ut nos geminata lætitia ho-
diérnæ feſtivitatis excipiat, quæ de
beatôrum Joannis & Pauli glorifi-
catione procédit: quos eadem fides
& paſſio verè fecit eſſe germànos.
Per Dôminum.

H Puer, qui natus eſt nobis 2
plus quàm Prophéta eſt: hic eſt
enim, de quo Salvator ait: Inter
natos mulierum non ſurréxit ma-
jor Joanne Baptiſta. .
Iſte puer magnus coram Dno.
Nam & manus ejus cu ipſo eſt.
eus» qui præsentem
diem. 742.

ratres debitôres. ut.
XxXviii.,

A a a 4 Iſti

44
Iiſti fſunt due viri miſe ricôr-
diæ, qui aſsiſtunt ante Dnm, * Do-
minatôrem univerſæ terræ. Y. Iſti
ſunt duæ olivæ, & duo candelaâbra
luçentia ante Dnm. Dominatôrem.
Vidi cõjunctos viros, habẽ tes
Iplendidas veſtes, & Angelus D0-
mini locütus eſt ad me, dicens:
Iſti ſunt viri ſancti, facti amici
Dei. Vidi Angelum Dei for-
tem, volantem per médium coœ-
lum, voce magna clamantem, &
diçéntem. Iſti ſunt.
Tradidérunt corpora ſua
Ppropter Deum ad ſupplicia: Et
meruérunt habére corônas perpé-
tuas. Iſti ſunt, qui venerunt ex
magna tribulatione, & lavérunt
ſtolas ſuas in sanguine Agni. Et.
lôria Patri. Et meruérunt.

Jißes & Paulus fratres Români,
eũ facultatibus à Conſtätia Con-

ſtantini filia, cui piè fidelitérq; ſer-
vierant, fibi relictis, Chriſti paupe-

res aälerent, à Juliano apôſtata in

nůmerum familiarium ſuorum in-

vitati ibere negavérunt, ſe apud
eum eſſe velle, qui àa Jefu Chriſto
defecifſet. Quibus ille ad delibe-

gandum decem dies præfinit, ut niſi

ad etum diem ei adhærére, & Jovi
ſaczificare gonſtiterint, üibi mo-
riendum eſſe certo ſciant.
Sanfcti tui Döômine mirabile
conſecuti ſunt iter, ſerviéntes præ-
céptis tuis, ut invenirentur illæſi
in aquis validis: “ Terra apparuit
arida, & in mari rubro via ſine
impediménto. Quoôniam per-
cuſſit petram, & fluxérunt aquæ,
& torréntes inun davérunt. Terra.

Lli intra id tempus z6ligqua ſua
ona diſtribuérunt paupéribus,
Quo expeditiòres ad Dôminum mi-
grare poffent, & plures juvarent, à
quibus in ætérna tabernacula reci-
perentur. Die décima Ferentianus,

fierent in domo Dôminf. y. Tra-
didérunt côrpora ſua propter Deuũ
24 ſupplicia. Ut hæredes.

Terentianus véritus, ne ſi pü-
blicè interficeréntur, péôpulus
commoverétur, domi, ubi tunc
erant, abſciſſis eòrum capitibus,
ſexto Kaléndas Julii ſecretò eos
ſepeliéndos curavit, rumoremque
ſparſit, IOöannem & Paulum in exi-
lium ejéctos eſſe. Verum eorum
mors à ſpiritibus immundis, qui
multôrum corpora vexabant, per-
vulgâta eſt: in quibus Terentiani
filius & ipſe oppreſſus à dæmone
ad ſepulchrum Mäartyrum perdu-
Gtus, liberatus eſt. Quo miraculo
& is in Chriſtum crédidit, & eſus
pater Terentianus, à quo étiam ho-
rum beatorum Martyrum vita⸗
ſcripta eſſe dicitur. .
Tamquam aurum in fornace
probavit eléétos Dôminus, & quaſi
holocauſti hoſtiam accéêpit illos, &
in tempore erit reſpéctus illörum:
Quoniam donum, & pasx eſt
eléétis Dei. H
Qui confidunt in illum, intélli-
gent veritatem: & fidéles in dile-
ctiône acquiéſcent illi. Quôniam.
loria Patri. Quoôniam.

ẽctio ſancti Evangélii ſecuùndùm
Lucam.

N illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
Iuld, fuis: Atténdite à ferménto
Phariſæoôrum, quod eſt hypocriſis.
Et rêliqua. „ . .
Homilia venerâbilis Bedæ Pres-
by teri.

E hoc fermento Apôſtolus
præcipit: Itaque epulémur,
non in ferménto véteri, neque in

ferménto malitiæ & nequitiæ, ſed

in àazymis ſinceritatis & veritatis.
Nam ficut modicum fermentum

prætoriæ cohortis præféctus, ad eos
miſſus, cum alläta Jovis effigie, ut
eam veneraréntur“, Imperatoris
mandatum eis expônit: ut niſi Jovi
cultum adhibeant, moriantur. Qui
ut erant orantes, reſpondérunt, fe
pro Chriſti fide, quem Deum men-
te & ore venerabaântur, non dubi-
tanter mortem ſubituros.
Vérbera carnificum non timué-
runt Sanéti Dei, morientes pro
Chriſti nomine: Ut

totam farinæ, cui injicitur, maſſam
corrûmpit, universamque mox cô-
ſperſiõnem ſuo ſapore comaculat,
ſic nimirum ſimulatio, cujus ſe-
mel animum imbuerit, tota Virtu-
tum ſinceritate & veritate frauda-
bit. Eſt erge ſenſus: Attendite,

ne æmuléimni fimulatôres, quia
véniet proféct tempus, in quo
veſtra virtus omnibus, & eôrum
revelétur hypôcrifis.
hærédes

Propter teſtamentum Pomiai

& lexes patet
ſtiterunt in
Quia unus
ineis & una!
bonum, de
ile ftatres in
Emm qn
miann qu⸗
in lumine die
ruro, guat
Dbſcondita pte
Eed & in pres
(ongkuenter 4
Imter tenebras
Tunn caterun
cltih yel paſſi
ckinfcäta per
iseorum 37
Antur. Nete
Keldunt con,
Aorim or
khent amplit
nz ergo ſ
unss gui mor
n keis avib⸗
Moſeiunt, ci
Nihotentir Dei
f rinifcet, 0
Arc eſt ve
Aungnan do
ſe aul eftlios
Dominum
n regiz
neta
6gän ucune
Uuum. C
ore ai

Do auten
7 eutoturn
um 3 Alteru
le biancien
Ae n05

Dömnink. 5,
luaproptelt
thelece,

Ereninngnelt

Manum Ken
N decicdt; Ae⸗
1 ottin

nun, A

tin ülum e
nt üli. Ce
mönian
i ſe
angelli lon
neam,

bls ku
feln

nene Nin
lnbe gen
eter, NI
re⸗

& leges patérnas, Sanéti Dei per-
ſtitérunt in amore faternitatis:
Quia unus fuit ſemper ſpiritus
in eis, & una fides. Ecce quam
bonum, & quàm jucuúndum habi-
târe fratres in unum. Quia.

Erùm quod séquitur: Quô-
niam quæ in tenebris dixiſtis,
in lumine dicéntur: non ſolùm in
futüro; quando cuncta cordium
abſcondita proferéntur ad lucem,
ſed & in præsénti témpore poteſt
congruenter accipi; quôniam quæ
inter ténebras quondam preſſura-
rum, carcerumque umbras, vel lo-
cuti, vel paſſi ſunt Apéôſtoli, nunc
clarificata per orbem Eccléſia, le-
ctis eorum actibus puùblicè prædi-
cantur. Ne terreamini ab his, qui
oecidunt corpus. Si perſecutoôres
Sanktoôrum occiſis corpôribus non
habent ampliàs, quid contra illos
agant; ergo ſupervacua furunt in-
sania, qui môrtua martyrum mem-
bra feris avibusque diſcerpénda
Projiciunt, cùm nequâquam om-
nipoténtiæ Dei, quin ea reſuscitan-
do vivificet, obsiſtere poſſint.
Hæc eſt vera fratérnitas, quæ
numquam pôtuit violari certami-
ne, qui effuſo sanguine ſecùti ſunt
Dominum: Contemnéntes au-
lam régiam, pervenérunt ad regna
cœléſtia. Ecce quàm bonum,
& quam jucundum habitare fratres
in unum. Contemnéentes.
loria Patri. Contemnéntes.

Uo autem ſunt geénera perſe-
cutorum: unum palam ſævien-
tium, alterum fiéte fraudulentér-
que blandiéntium. Contra utrúm-
due nos munire atque inſtitůere
volens Salvaàtor, & fupra ab hypo-
criſi Phariſæòrum attendere, & hic
a carnificum cæde præcipit non ti-
mére: quia vidélicet poſt mor-
tem nec horum crudélitas, nec
illorum valeat ſimulatio durare.
Nonne quinque paſſeres véneunt
dipéôndio? Sr minutiſſima, ingquit,
animalia, & quæ quôlibet per aera
feruntur volatilia, Deus oblivisci
non poteſt, vos qui ad imaginem
facti eſtis Creatôris, non debetis
terréri ab his, qui occidunt cor-
pus: quia qui irrationabilia ani-
malia gubernat, rationabilia curâre
non déſinit.
£ Deum laudamus. II.

745
A D LI A U D E°,

Aulus & Joannes dixérunt Ju-
liano: Nos unum Deum coôli-
mus, qui fecit cœlum & terram.
ñs regnavit. I1.
Paulus & Joannes dixerunt
Terentiano; Si tuus dominus eſt
Julianus, habéto pacem cum illo,
nobis alius non eſt, niſi Dominus
Jeſus Chriſtus.
Joannes & Paulus agnoscén-
tes tyrannidem Juliani, facultates
ſuas paupéribus erogare cœpeérunt.
1. Sancti Spiritus, & animæ ju=
ſtorum hymnum dicite Deo, allel-
Joannes & Paulus dixerunr
ad Gallicanum: Fac votum Deo coœ-
li; & eris victor mélius, quam
uiſti.

XXXIi.

Iſti ſunt Sanéti, qui pro Chriſti
amôre minas hoôminum contemp-
sérunt;: ſancti Martyres in regno
cœloôrum exultant cum Angelis: &
quaàm pretiôſa eſt mors Sanctorum,
qui aſsſduè aſsiſtunt ante Dim, &
ab invicem non ſunt ſeparati.

Uæſumus omnipotens Deus:
ut nos geminata lætitia ho-
diernæ feſtivitàtis excipiat, quæ de
beatorum Joannis & Pauli glorifi-
catione procédit: quos éadem fides
& paſſio vere fecit eſſe germanos.
Per Dominum.

Apertum eſt. Y. Iſte puer.
eus „ ꝗqui præséntem

diem. 742.

Paulus & Joàânnes.
ixit Dũ,
rédidi? .

„XxXxVi.
Exultàbunt Sancti in glôria.
Lætabuntur in cubilibus ſuis.

Iſti ſunt duæ olivæ, & duo cande-
läbra lucéntia ante Dim:; habent
poteſtatem claudere cœlum núbi-
bus, & aperire portas ejus, quia lin-
guæ eôrum claves cœli factæ funt.
uæſumus, omnipotens.

42%°

Aaa sSs DIE

746 E XXVII. JUNII.

Sermo 8. Basilii Magni.

VV Boömini luper aquas. Qualis
V vox? ſuper quas aquas? Velut
prophetiam accipiamus quod di-
Gtum eſt. Memineris Joannis, qui
interrogatuz à Judæis, Tu quis es?
quod relpônſum dabimus iis, qui
misérunt nos? reſpondit: Ego
vox clamântis in desérto. Igitur

vox Dômini eſt Joannes, Angelus

à Deo miſſus ante faciem Domini,
ut paràret Doômino plebem perfé-
Gam. Hæac igitur vox fuper aquas,
erat ſuper Jordanem, in quo bapti-
Zabat prædicans pœnitentiæ bap-
tismum. Et non ſolùm in Jordane,
ſed étiam in &non propè Salim;
quia aquæ multæ erant Illic.
Deicendit Angelus Doômini ad

YZachariam, dicens: Accipe uerumn
4 Et

in ſenectùúte tua; abébit
nomen Joannes Baptiſta. Iſte
puer magnus coram Dômino: nam
& manas ejus cum ipſo eſt. Et
habébit.
Gitur vox Dni ſuper aquas. Joaân-
nes eſt ſuper baptismum. IIlic &
Deus majeſtatis intônuit. Venit e-
nim vox de cœlo, dicens: Hic eſti-
lius meus diléétus, in quo mihi
complacui Tunc étiam Diñs ſuper
aquas multas dignatus eſt deicen-
dere in baptisma Joannis, ut com-
pléret omnem juſtitiam, quæ in le-
ge eſt. Vox Dni in virtute. Aufert e-
nim debilitates pôpuli per pœni-
téntiæ baptismum, per ipſum bapti-
zans in- aqua ad poœniténiam. In vir-
tue eſt vox, dicens: Pœniténtiam a-
gite, appropinquavit enim regnum
cœlorum: & „ Facite fructus dig-
nos pœniténtiæ.
Hic eſt præcúrſor dilécdtus, &
lIucêrna lucens ante Dõôminum:
Ipſe eſt enim Joannes, qui viam
Dômino præparavit in erémo ſed
& Agnum Dei demonſtravit, & il-
luminavit mentes hominum.
. Ipſfe præibit ante illum in ſpiri-
tu , & virtute Eliæ. Iplſe.

Oz Dômini confringéntis ce-

dros. Poteſt dici, quod parans

Démino populum perféctum, ela-

qusane beneficium

tas impietâtes, & contra eognitié⸗
nem Dei exaltatas confringens ac
conterens, obliqua faciébat re-
cta. Qui enim omnem collem ac
montem humiliat, hic erat, qui
confringébat cedros, & Dômino
viam adæquabat, per hoc, quòd ad
pœniténtiam inducébat altum, &
elatum, & ſupérbum cor, Unde
ejus præparationem ſupcipiensDõ-
minus, fuo advéêntu confrégit op-
péôſitas poténtias, cedros Libani
figuratè dictas. Oportet enim Doô-
minum regnare, donec ponat ini-
micos ſub pedes ſuos, & cedros
iſtas comminuat. .
Innuébant patri ejus, quem
vellet vocari eum, & poſtulans
pugillärem ſcripfit „ dicens:
Joannes eſt nomen ejus.
Apertum eſt osZachariæ, & pro-
phetavit, dicens. Joaânnes eſt.
loôria Patri. Joannes.

ectio ſancti Evangeélii ſecundàùm
Lucam.
Liſabeth implétum eſt tempus
P pariendi, & péperit filium. Et
audierunt vicini & cognati ejus»
quia magnificavit Doôminus mile-
ricôrdiam ſuam cum illa; & con-
gratulabantur ei. Et réliqua,.
De Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

T Zacharias pater ejus implé-
tus eſtspiri tu ſanto, & prophe-
täbat. Vide, quam bonus Deus &
facilis indulgére peccatis. Non
ſolùm ablata reſtituit, ſed étiam in-
ſperata concédit. Ille dudum mu-
tus prophétat. Hæc enim gratie
Dei mäxima, quòd eum;, qui hegz-
verat, confitétur. Nemo ergo diffi-
dat, nemo veéterum conſcius deli-
oôrum præmia divina deſpexrét.
Novit Dus mutare ſenténtiam, ſi tu
noveris emendare delictum.
PræcùrſorDoômini venit, de quo
ipſe teſtatur: Nullus major in-
ter natos mulierũ Joanne Bapti 4.
„ Hic eſt enim Prophêta, & plus
quäam Prophéta;, de quo Salvator
ait. Nullus.

T tu puer, Prophéta Altiſſimi
vocàberis. Pulchré, cum ae
Dômino prophetaret, ad Pronh .
tam ſua verba convértit, ut hoc
eſſe Doômim
eſgnaret z ne cum publit a.
meraret ſua uaſi ingratus taâ-
a „ 4 cuiſle

(liſle der

fiio. Fed

nttionibilen

tent quoc
infintem.
intelligemu
ſocem patr
lie ſalutatie
Uetur, auch
Gabriel
carie, dice⸗
nomen ejus
Et muhi i
debunt,
lam Domin.
von hber.

Ciebat pr

Oropheétæ

rporis xta
Tnelligendi
ledehat affe
eneguam
muis Zach
klgne lantt
Alebatuplecd
plier dilcen
unt, Küden
e Deum lan
Ab y»

cont,
igua hi

mn lueiſiei
tu cobftſi⸗
3) Eeclai
Mportetenn
donec igu!
ſuos, A El
ekl gt,t
n, & No
hlt, dcen:
owen eſids⸗
OeLchule
g. loünmeie
ännes⸗

nel⸗

gletun eie

rinmn
le Nei⸗
D

cuiſſe viderétur; quæ agnoscébat in
filio. Sed drrale aliqui quaſi ir-
rationäbilem mentis exceèſſum pu-
tent, quod octo dierum alléquitur
infantem. Verùm, ſi teneamus,
intelligemus profe cto, quod poôtuit
vocem patris natus audire, qui Ma-
riæ ſalutationem, âàntequam naſce-
rétur, audivit. .
Gabriel Angelus apparuit Za-
chariæ, dicens: Naſcetur tibi filius,
nomen ejus Joannes, vocabitur:
Et multi in nativitàâte ejus gau-
deébunt. Erit enim magnus co-
ram Domino, vinum & siceram
non bibet. Et. G loria Patri. Et.

Ciebat profecto, alias eſſe aures
9 prophétæ, quæ Spiritu Dei, non

cörporis ætate reſerantur. Habé bat

intelligendi ſenſum, qui exultandi

habébat afféctum. Simul illud ad-

vérte, quam paucis Elifabeth, quam
multis Zacharias prophétet: & u-

terque ſanéto repletus Spiritu lo-
quebatur: ſed diſciplina ſervatur, ut
muúlier diſcere magis, quæ divina
ſunt, ſtudeat quam docére.
e Deum laudamus. 1II.

PIE XXVIII. WUXNII.

Eus, qui beàtum Leonem Pon-
tificem Sanctòrũ tuôrum mé-
ritis co quâſti: concéde propitius;
ut qui commemoratioônis ejus feſta
percôlimus, vitæ quoque imitémur
exémpla. Per Dominum.

Puer, qui natus eſt nobis,
plus quam Propheta eſt : hic eſt
enim, de quo Salvator ait: Inter
natos mulierum non ſfurréxit ma-
jor Jaanne Bapriſta.

Iſte puer magnus coram Dno.

2. Nam & manus ejus cüm 1pfo eſt.
Oratie. D eus, qui præséntem. u

747

LE ſecúndus, Pôntifex mäximus,
Siculus humanis & divinis litte-
ris Græce & Latinè doctus, muſicis
étiãâ eruditus fuit: ipſe enim ſacros
Hymnos & Pſalmos in Eccléſia ad
concentum meliorem reduxit. Pro-
havit acta ſextæ Synodi, quæ Con-
ſtãtinòpoli celebrata eſt, præſidén-
tibus Legatis Apoſtéôlicæ Sedis, præ-
sénte quoque Conſtantino Impe-
ratore, & duobus Patriarchis, Con-
ſtantinopolitano & Antiochéno, ac
centũ ſeptuaginta Epiſcopis: quam
& in Latinum tranſtulit.
Invéni David ſervum meum,
leo ſancto meo unxzi eum: * Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei, all.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocebit ei.
Manus enim.

N eo Concilio Cyrus, Seêrgius,„
& Pyrrhus condemnati, ſunt „
unam tantümmodòô voluntatem &
operatioônem in Chriſto prædican-
tes. Hic fregit ſupérbiam Antiſti-
tum Ravennatum, iqui Exarchorum
freti potentia, Sedi Apoſtolicæ non
obtemperabant. Quamobrem de-
crévit, ut electio cleri Ravennatis
irrita eſſet, niſi Romani Pontificis
auctoritate comprobaretur.
Pôſui adjutôrium ſuper potén-
tem, & exaltavi electum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei, allel. . Invéni David
ſervum meum, ôleo ſancto meo
unxi eum. Manus.

Erè pater pàuperum fuit, non
enim pecunia ſolùm, ſed 6pe-
ra, labore, & consiliis, egéntium
viduarum, & pupillorum inopiam,
ac ſolitudinem ſublevabat. Qui
dum singulos non magis prædica-
tiône, quàm vita, ad pié ſanéteque
vivendum adhortarétur, menſe sui
Pontificatus decimo, & diébus de-
cem & ſeptem obdormivit in D6⸗
mino: ſepultusque eſt in Basilica
ſancti Petri, quarto Kaléndas Julii.
Ordinatione una menſe Junio crea⸗
vit Presbyteros novem , Diaconos
tres, Epiſcopos diverſis in locis
viginti tres.
J. Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtůtes operatus eſt; & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis om-⸗
nium populoôtum.
Iſte

4½
7iſe eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & peryénit ad cœléſtia re-
Sna. Ipſe. löria Patri. Ipſe.

amo péregrè.
XXXIX.

Per Evangélica dictaàa.
Etio ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem.
Nillo témpore: Dixit Jeſus Si-
moôni Petro: Simon Joannis di-
ligis me plus his? Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Edditur negationi trinæ trina
confeſſio, ne minùs amori lin-
gua sérviat, quam timori: & plus
vocis elicuiſſe videatur mors im-
minens, quam vita præſens. Sit
amoôris officium paſcere Domini-
cum gregem, ſi fuit timôris indi-
cium negare paſtorem. Qui hoc
ànimo paſcunt oves Chriſti, ut ſuas
velint eſſe, non Chriſti, ſe con-
vincuntur amare, non Chriſtum:
vel gloriandi, vel dominandi, vel
acquiréndi cupiditate, non obe-
diendi, & ſubveniendi, & Deo
placéndi charitate.
e& Deum laudamus. II.

72.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut nullis nos permittas
perturbatiônibus concuti, quos in
Apoſtòlicæ confeſſionis petra ſoli-
aſti, Per Döminum.

DIE XXIX. JUNII.

Tetrus & Joânneg.
„77. . au-
dâte Döminum omnes Gentes. 79.
Iſit Herõdes Rex manus, ut af-
fligeret quosdam de Eccléſia.
Occidit autem Jacobum fratrem
Joannis gladio. Videns autem, quia
placéret Judæis, appoſuit;, ut ap-
prehénderet & Petrum.

„Ecôra lux Kternitatis, au-
ream

Diem beitis irrigävit ignibus,
Apoſtolõôrum quæ coronat Princi-
Pes»
Reisque in aſtra liberam pandit
viam.
undi Magiſter, atque cœli jani-
tor;
Romæ paréntes, Arbitrique Geén-

tium: .
Per enſis ille, hic per crucis victor
necem
Vitæ ſenatum laureati poôſſident.
Roma felix, quæ duoôrum Prin-
cipum
Es conſecrata gloriôſo, sanguine:
Horum cruôre purpurata céteras
Excellis orbis una pulchrifùdines.
it Trinitati ſempitérna gloria,
Henor, potéſtas, atque jubilàtio»
In unitate, quæ gubernat omnia»
Per univerſa ſæculoôrum ſæcula.

Amen. .
In omnem terram exivit ſonus
eôrum. Et in fines orbis

terræ verba eôrum.

Tu es paſtor vium, Princeps Apo-
ſtoloòrum, tibi traditæ ſunt claves
regni cœlorum.

Eus, qui hodiernam diem A-
poſtoloôrum tuôrum Petri
Pauli martyrio conſecràſti: da Ee-
cleêſiæ tuæ, eòrum in omnidbus ſe-
qui præcéptum, per quos Keligio-

nis ſumpfit exordium., Per Düm.

egem Apoſtolôrum Dominum;,
Venite, adorémus.
enite, exultémus. 1I.
rérna Chriſti. ii.
ii.
De Actibus Apoſtolorum.
Etrus autem, & Joannes aſcen-
débant in templum ad horam
orationis nonam. Et quidam vir,
qui erat claudus ex utero matris
suæ, bajulabatur, quem penébant
quotidie ad portam templi, quæ
dicitur Specioſa, ut péteret elee-
moſynam ab introeüntibus in
templum. Is cùm vidiſſet Petrum
& Joannem incipientes introirée in
templum, rogabat;, ut eleemoly-

nam acciperet. Intuens autem in
eum

eü Pettus e
in nos. At!
ſperis ſe al
imon ?
i vocarem
ebem me
iſtui:
Ium tradidi
Quodeu
leram, eri
Kquodcum
nn, etit
Kcluves,
Piuus aut
aurunm no
Mibeo noe ti
Chnriſti Nazan
ktapprehent
Aeyavit eun
(re lunt ba
tulliend ſeti
narit cü illi
Kexiliens,
lit omnis
Klaudanten
ern illum
Aeemoöfynan
mn portam
hnt ſtupore
uigerat il
lligis
ge oyes
li, gui⸗
Utänimam
Roportt
Mte negel
(n tené
goinnem
l ad eos.
ut zal
en dutem
hllume v
Keerimus
Kltehi
Glt biliun

vitienbe
1e colonukr.

4 lbenn
,Algettl
Albitigel
per cluiht
eiti hilt
Gur GClorul

oriolo An
purpuring
unapul
mpttenn l
illleſtbit
gbetutol⸗
Cllorunlteni

umringe
ladite lu⸗

odietnan
n tuotun 1
conleckiktil
uon in rn
er ciie
Ciun,

hotoloe

e Petrus cum Joane dixit: Réſpice
in nos. At ille intendébat in eos,
ſperãs ſe aliquid acceptùúrüů ab eis.
Ssimon Petre, antequamsde na-
vi vocarem te, novi te, & ſuper
plebem meam Principem te con-
ſtitui: * Et claves regni cœlo-
rum tradidi tibi.
Quodcumque ligaveris ſuper
terram, erit ligatum & in cœlis:
& quodcumque solveris ſuper ter-
ram , erit ſolůtum & in c&lis.
Et claves.
Etrus autem dixit: Argéntum &
aurum non eſt mihi quod autẽ
habeo, hoc tibi do: In nomine Jeſu
Chriſti Nazaréni turge, & ambula.
Et apprehenſa manu ejus déxtera;,
allevavit eum: & protinus conſoli-
datæ ſunt baſes ejus, & plantæ. Et
exiliens ſtetit, & ambulabat; & in-
travit ců illis in templũ ambulans,
& exiliens, & laudans Deum. Et vi-
dit omnis populus en ambulanté,
& laudantem Deum. Cognoſcébant
autem illum, quod ipſe erat, qui ad
eleemôſynam ſedébat ad Specio-
ſam portam templi: & impléti
ſunt ſtupore & éxtaſi, in eo, quod
contigerat illi.
Ssi diligis me, Simon Petre,
pasce oves meas: Domine;, tu
noſti, quia amo te,
Et änimam meam pono pro te.
Si oportüerit me mori tecum;
non te negabo. Et.
Um teneret autem Petrum &
Joannem, cucürrit omnis po-
pulus ad eos, ad pôrticum, quæ ap-
pellatur Salomonis, ſtupéntes. Vi-
dens autem Petrus, reſpondit ad
pôpulum: Viri Iſraelitæ, quid miraâ-
mini in hoc, aut nos quid intuémi-
ni, quaſi noſtra virtúte, aut poteſta-
te fecérimus hunc ambulare? Deus
Abraham, & Deus Iſaac, & Deus Ja-
cob, Deus patrum noſtrôrum glori-
ficavit Filium ſuum Jelum, quem
vos quidem tradidiſtis, & negúſtis
ante faciem Pilati, judicante illo
dimitti. Vos autem ſanctum & ju-
ſtum negãſtis, & petiſtis virum ho-
micidam donari vobis: Auctoôrem
veroô vitæ interfeciſtis, quem Deus
ſuſcitavit à mortuis, cujus nos te-
ſtes ſumus. Et in fide nominis éjus,
hunc, quem vos vidiſtis, & noſtis,
confirmavit nomen ejus: & fides,
quæ per eum eſt, dedit integram
sanitatem iſtam in conſpectu om-
nium veſtrûm.

Tu es Petrus, 8 ſuper hane
petram ædificabo Eccléſiam meã»
& portæ inferi non prævalebunt
adverſus eam: *Et tibi dabo cla-
ves regni cœlôrum. Quodcùm-
que ligaveris ſuper terram, erit li-
gâtum & in cœlis: & quodcúmque
sôlveris ſuper terram, erit ſolůtum
& in cœlis. Ec tibi.
Moôria Patri. Et tibi.

Sermo S. Leôònis Papæ.

Onium quidem ſanctarum ſo-⸗
lemnitätum, ,dilectiſſimi, to-
tus mundus eſt particeps: & unius
fidei pietas exigit, ut quidquid-
pro ſalùte universôrum geſtum re-
côlitur, commuůnidbus ubique gaâu-
diis celebretur. Verúmtamen ho-
diérna feſtivitas, præter illam re-
veréntiam, quam toto terrärum
orbe proméruit, ſpeciaàli & pro⸗
pria noſtræ urbis exultatione ve-
neranda eſt: ut ubi præcipuorum
Apoſtolôrum glorificatus eſt éxi-
tus, ibi in die martyrii eòôrum ſit
lætitiæ principäatus. Iſti enim ſunt
viri, per quos tibi Evangélium
Chriſti Roma reſplenduit, & quæ
eras magiſtra erroris, facta es dis-
cipula veritatis. .
Déômine, ſi tu es, jube me ve-
nire ad te ſuper aquas: *c Et ex-
téndens manaum apprehéndit eum,
& dixit Jeſus: Moôdice fidei, quare
dubitâàſti? Cùmque vidiſſet
ventum validum veniéntem, ti-
muit: & cùm cœpiſſet mergi cla-
mavit, dicens: Dômine, ſalvum me
fac. Et exténdens.

Sti ſunt patres tui, verique pa-
Aſtoôres, qui te regnis cœleéſtibus
inſeréndam multò méliùs multo-
que feliciùs condiderunt, quam
illi, quorum ſtüdio prima mœ-
nium tuorum fundamenta locata
ſunt: ex quibus is, qui tibi no-
men dedit, fratérna te cæde foœ-
davit. Iſti ſunt, qui te ad hanc glo-
riam provexérunt, ut Gens ſanétas-
pôpulus elééctus, civitas ſacerdo-
talis & régia, per ſacram beati Pe-
tri Sedem caput orbis effecta, la-
tiùs præſideres religiéne divina „
quam dominatiône terréna. QGHuam-
vis enim multis aucta vicéctôriis
jus impérii tui terra marique pro-
tùleris: minus tamen eſt, Auodei.

Se
bi bllicus labor sübdidit, quaàam
quod pax Chriſtiana ſubjécit.
Surge Petre, & indue te veſti-
méntis tuis, accipe fortitüdinem
ad ſalvandas Gentes:
cidérunt catenæ de maânibus tuis.
J. Angelus Dômini aſtitit, & lu-
men retülſit in habitaculo carceris
percuſsôque laätere Petri excitavit
eum. dicens: Surge velociter. Quia.

Iſpoſito namq; divinitùs peri
maximè congruébat, ut multa
regna uno confœderarentur impé-
rio, & citô pérvios habéret popu-
los prædicatio generalis, quos uni-
us teneret régimen Civitatis. Hæc
autem civitas ignorans ſuæ prove-
cGtionis auctoréscùm penè omnibus
dominarétur Gêntibus, omnium
Géntium ſerviébaterroribus, & ma-
gnam ſibi videbatur aſlumpfiſſe re-
ligionẽë, quia nullã reſpuèebat falſita-
tem. Unde quantum erat per dia-
bolũ tenaciùs illigata, tantùm per
Chriſtum eſt mirabiliùs abfoluta.
Tu es Paſtor ovium; Princeps
Apoſtolorum: tibi tradidit Deus
oômnia regna mundi: Et ideoò
tibi traditæ ſunt claves regni coœ-
Joram. Quodcümque ligaveris
ſuper terram, erit ligatum & in cœ-
lis: & quodcçcumque sölveris ſuper
terram, erit ſolutum & in cœlis. Et
ideò. lôria Patri. Et ideò.

éctio ſancti Evangelii ſecùndum
Matthæum.

B illo témpore: Venit jJeſus in
partes Cæſareæ Philippi: & inter-
rogabat diſcipulos ſuos, dicens:
Quem dicunt homines eſſe Filium
hôminis? Et reliqua.
Homilia S. Hieronymi Presbyteri.

IDlIchré interrogat: Quem dicunt
hamines seſſe Filium hominis?
quia qui deFilio hominis loquuũtur
hoömines ſunt, qui vero divinitatem
ejus intélligunt, non hômines, ſed

Quia ce-

Heréôdes erravit in Joaânne, dicens:
Quem ego decollavi Joannemipſe
ſurréxit à moôrtuis, & virtùtes ope-
rantur in eo.
Ego pro te rogavi Petre, ut
non deficiat fides tua: -Et tu ali-
quando conveérſus confirma fratres
tuos. Caro & ſanguis non re-
velavit tibi, ſed Pater meus, qui eſt
in cœlis. Et tu.

Os autem, quem me eſſe dici-
tis? Prudens lector attende »
quòd ex conſequéntibus, textuque
sermônis Apôſtoli nequàquam ho-
mines, ſed dii appellantur. Cùͤm
enim dixiſſet: Quem dicunt ho-
mines eſſe Filium hominis? ſubjé-
cit, Vos autem, quem me eſſe dici-
tis'Illis, quia hômines ſunt, hamana
opinantibus, vos qui eſtis dii, quem
me eſſe exiſtimatis? Petrus ex per-
sona omnium Apoſtolôrum profi-
tétur: Tu es Chriſtus Filius Dei vivi.
Deum vivum appéllat, ad diſtin-
ctionem eorum deôorum, qui pu-
tàntur dii, ſed mörtui ſunt.
Quem dicunt homines eſſe Fi-
lium hominis:? dixit Jeſus diſcipu-
lis ſuis. Reſpondens Petrus dixit:
Tu es Chriſtus Filius Dei vivi.
Et ego dico tibi, quia tu es Pe-
trus, & ſuper hanc petram ædifi-
cabo Eccleſiam meam. .
Beãtus es Simon Bar-Jona, quia

caro & ſanguis non revélavit tibi⸗
ſed Pater meus, qui eſt in cœlis. Et.
Noria Patri. Et.

Eſpôndens autem Jeſus, dixit
ei: Beatus es Simon Bar-Jona.
Teſtimoônio de ſe Apôſtoli reddit
vicem. Petrus dixerat: Tu es Chri-
ſtus Filius Dei vivi: mercçeédem re-
cépit vera conféſſio. Beatus es Si-
mon Bar-Jôna. Quare? Quia non
revelavit tibi caro, & ſanguis, ſed
revelavit Patet. Quod caro & ſan-

Euis revelare non pôtuit, Spiritus
ancti gratia revelatum eſt. Ergo ex
confeſſiône ſortitur vocabulum:,

dii appellantur. At illi dixérunt: A- quòd revelationem ex Spiritu ſan-
lii Joannem Baptiſtam, alii autem éto habeat, cujus & filius appellan-
Eliam. Miror, duosdam intérpretes dus ſit. Siquidem Bar-Jona in no-
cauſas errôrů inquirere ſingulôrüů, ſtra lingua ſonat filius columbæ.

& diſputationem longiſſimã texé-

re, quare Däm noſtrum jeſumchri- A D
ſtum alii Joannem putaverint, alii

Eliam, alii Jeremiam, aut unum
ex Prophétisi cùm fic potuerint er-

raze in Elia & Jeremia, quo mode

e Deum laudamus. II.
L A U D § 5
Etrus, & Joaâannes ascendébant
in templum ad horam oratio-
nis nonam.

Arg⸗
mnihi: quoe
do.
Circümcda
⁸ Fequere
nus Angel
ne de mal
lut
petram æd

IIit H⸗
UIfigere
Occidit a
oannis gl.
aceret Ju
Mehendere

Eate ba
cipe
ſoces pre
Vincula
Verbo res
Aperire t
claudére
Grégie
ſtrue
E noſtra t
tkahe:
Velita dun

les,
lt lolis int
it Trinita
lonor, P01
A unitäte
ler uniyetl
Amen.
Annunt
Et fada

Nuodcumme
um, erit
ſodcüm
um, erit
cit Domin

den

pentum

in oinnedd
lunionmmen
iK tue

1orii bene,
tun ln
s conüttn ir⸗
& langriszu
ater nelgtit

lem metkl
lector
bentibuctat⸗
Mi negnenn,
Pelluant
len deut
mm honn
Alem neelet
ninerſanue

ſtus kliusde
Pelat, di
Ceotun,
öUrrui fant,

E Petiuu
Flins Den
ibi, guis 16
uune henm:
meam.
on r in
non leſeln,
ui eſtinch
.

ten ſeint
Pnanie,
eMoll
lteutlust
irmeete
r,

in hen

Ris regnavit. II.
Argéêntum & aurum non eſt
mihi: quod autem habeo, hoc tibi
do. Dixit Angelus ad Petrü:
Circumda tibi veſtimentum tuum,
& sequere me. Miſit Doômi-
nus Angelum ſuum, & liberavit
me de manu Herodis;, allel.
Tu es Petrus, & ſuper hanc
petram ædiſicabo Eccléſiam meam.

MI Herodes Rex manus, ut af-
fligeret quosdam de Eccléſia.
Occidit autem Jacobum fratrem
Joannis gladio. Videns autem, quia
placéret Jjudæis, appoſuit, ut ap-
prehénderet & Petrum.

Eate Paſtor Petre, clemens àc-
cipe ,
Voces precantum, criminumque
Vincula.
Verbo resoôlve, cui potéſtas tradita
Aperire terris coœlum, apértum
claudére.
Grégie Doctor Paule mores in-
ſtrue;
Et noſtra tecum pectora in cœlum
trahe:
Velata dum meridiem cernat Fi-

e6S »
Et ſolis inſtar ſola regnet Chafitas.
it Trinitati ſempitérna glôria,
Honor, potéſtas, atque jubilâtio,
In unitate, quæ gubérnat omnia,
Per univerſa æternitatis ſæcula.
Amen.
Annuntiavêrunt pera Dei.
Et facta ejus intellexerunt.

Quodcùmque ligaveris fuper ter-
ram;, erit ligatum & in cœlis: &
quodcúmque soölveris ſuper ter-
ram, erit ſolůtum & in cœlis: di-
cit Dôminus Simoni Petro.
eus , qui hodiernam

Argentum & aurüum.
iſit Herôdes. 792.
In omnem terram, * Exivit
ſonus eòrum. In omnem. Et
in fines orbis terræ verba eôrum.
Exiyit.
Môria Patri. In omnem.
Conſtitues eos principes ſuper
omnem terram.
„Meéemores erunt néôminis tui
Dômine.

diem.

Dixit Angelus.

751

Etrus quidem ſervabaâtur in câr-
cere: Oraâtio autem fiébat ſine
intermiſſiòne ab Eccléſia ad Deum
pro eo. .
Conſtitues eos principes „

Super omnem terram. Conſti-
tues eos.
⸗ Mémores erunt nôminis
tui Dömine. Super.

1éria Patri. Conſtitues.
Nimis honorati ſunt amici tui
Deus. ge. Nimis confortatus eſt
principatus eôrum.

Tu es Petrus.

T Petrus ad ſe revérſus, dixit 2
RNunc ſcio verè, quia miſit Dô-
minus Angelum ſuum, & eripuit
me de manu Herodis, & de omni
expectatioône plebis Jjudæorum.
„ Nimis honorati ſunt »„
Amici tui Deus. Nimis.
7. Nimis confortatus eſt princis
pâtus eòrum. Amici.
Nôria Patri. Nimis.
Annuntiavérunt bpera Dei.
Et facta ejus intellexérunt.

citux Ana, Juravit Dôminus.
äixit Dôminus.
viii,

IIS., 748.
Annuntiavérunt pera Dei.
Et facta ejus intellexérunt.

Hôdie Simon Petrus aſcêndit Cru⸗
cis patibulum, allelùja: hôdie
clavicularius regni gaudens migra-
vit ad Chriſtum: hôdie Paulus A-
poſtolus, lumen orbis terræ, in-
clinato capite pro Chriſti nomine
martyrio coronatus eſt, allel.
eus, qui hodiérnam.

UBI VERO FITY. OFFICIUM

Ego plantavi.

Elig 754
Dominus.

77 ‧ — .
audate Däm omnes Gentes. 79.

Onum certamen certavi, curſum
conſumavi, fidem ſervavi. In ré-=
liquo repôſita eſt mihi corôna ju=
itiæ 5

752 1, ½ ;
ſtitiæ, quam reddet mihi Dominus
in illa die juſtus judex.
gregie Doctor.

Tu es vas electiònis ſanctePaule

Apoſtole. . . . . .
Prædicator veritàtis in univer-

ſo mundo.

Sancte Paule Apéſtole, prædicator
veritâtis, & dofctor Gentium, inter-

céde pro nobis ad Deum, qui te

elégit. Aratie
Eus, qui multitdinem Gén-
tium beati Pauli Apôſtoli præ-
dicatioòne docuiſti: da nobis, quæ-
ſumus: ut cujus natalitia coôlimus,
ejus apud te patrocinia ſentiamus.
Per Döminum.

Tu es paſtor vium, princ eps Apo-
ſtolorum, tibi traditæ ſunt claves
regni cœloôrum. Tu es Petrus.
Et ſuper hanc petram ædificabo
Eccleſiam meam.

Eus, qui beâto Petro Apôſtolo
tuo collatis clavibus regni cœ-
léſtis, ligandi atque ſolvendi Pon-
tificium tradidiſti: concede, ut in-
terceſſiônis ejus auxilio à peccatô-
rum noſtrorum néxibus liberé-
murx, Qui vivis & regnas.

DIE XXX, UNII.

egem Apoſtolõrum Dominum,

Venite, adorémus. Eehi-
te, exult émus. I. grégie
Doctor. 751.
Qui ope-

rätus eſt Petro in Apoſtolatum,
operaâtus eſt & mihi inter Gentes,
& cognovérunt gratiam, quæ data
eſt mihi à Chriſto Dômino.
Gli enarrant. Cut ji.
Scio, cui crédidi, & certus sũ,
uia potens eſt depoſitum meum
Kerware in illum diem, juſtus judex.
Mihi vivere Chriſtus eſt, &
mori lucrum: gloriari me opoôrtet
in Cruce Dñi noſtri Jeſu Chriſti.

In omnem terram exivit ſonus
eôrum.
„Et in fines orbis terræ verba
eorum.
De Actibus Apoſtolôrum.

Eant autem in Eccléſia, quæ
erat Antiochiæ, Prophetæ & Do-
ctoôres, in quibus Barnabas, & Si-
mon, qui vocabàâtur Niger, & Lucius
Cyrenénſis, & Manahen, qui erat
Herôdis Tetrarchæ collectàneus, &
Saulus. Miniſtrantibus autem illis
Dômino, & jejunantibus, dixit illis
Spiritus ſanéctus: Segregate mihi
Saulum & Barnabam in opus, ad
quod aſsúmpſi eos. Tunc jejunan-
tes & orantes, imponentésque eis
manus, dimisérunt illos. Et ipſi
quidem miſſi à Spiritu ſancto abié-
runt Seleuciam, & inde navigavé-
runt Cyprum. .
Qui operàtus eſt Petro in Apo-
ſtolatum, operaàtus eſt & mihi in-
ter Gentes: * Et cognovérunt
gratiam Dei, quæ data eſt mihi.
„Gratia Dei in me vacua non
fuit, ſed gratia ejus ſemper in me
manet. Et.

T cùm veniſſent Salaminam,
prædicabant verbum Dei in ſy-
nagôgis Jjudæoôrum. Habébant au-
tem & Joannem in miniſterio. Et
cùm perambuläſſent univeérſam in-
ſulam usque Paphum, invenérunt
quemdam virum magum plfeudo-
prophétam, Judæum, cui nomen

Herat Bar- Jeſu, qui erat cum Pro-

cönſule Sergio Paulo, viro prudén-
te. Hic, accersitis Barnaba & Sau-
lo, deſiderabat audire verbum Dei.
Reſiſtébat autẽ illis Elymas magus
(ſic enim interpretatur nomẽ eſus)
quærens avértere Procônſulé à fide-
Bonum certamen certaâvi, cur-
ſum conſummavi, fidem ſervavi:
Ideòôque repôſita eſt mihi corô-
na juſtitiæ.
& certus ſum, quia potens eſt de-
pôſitum meum ſexrvre in illum
diem. Ideòque. Lecdie ni
Aulus autem, qui &ꝙ Paulus, re-
pletus Spiritu ſancto, intuens
in eum, dixit: O plene omni do-
