ecordatus eſt, quoniam pulvis
ſumus: * homo ſicut fænum dies
ejns, tamquam flos agri ſic efflo-
r16bit.
Quôniam ſpiritus pertransibir in
illo, & non ſubsiſtet: * & non co-
gnôſcet zmpliùs locum fuum.
iſericôrdia autem Dômini ab æ-
térne,*† & usque in ætérnum ſuper
timentes eum. . .
t juſtitia illius in filios filiôrũ, *

989

his qui ſervant teſtaméntum ejus.

t memores ſunt mandatorum
ipsius, * ad faciéndum ea.
Hominus in cœlo paravit ſedem
ſuam: * & regnum ipsius omnibus
dominabitur
Benedicite Dömino omnes Angeli
ejus: * poténtes virtùte facientes
verbum illius, ad audiéndam vo-
cem ſermonum ejus.
enedicite Döomino omnes virtuú-
tes ejus: *† miniſtri ejus, qui facitis
voluntatem ejus.
enedicite Domino oômnia ôpera
ejus: * in omni loco dominatiônis
ejus, benedic anima mea Domino.
„Multa magnalia de Michaéle
Archängelo, qui fortis in prælio
fecit victoriam.
In conſpectu Angelôrum pfſal-
Jam tibi Deus meus.
Adoraàbo ad templum ſanctum
tuum, & confitébor nomini tuo.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

Trillo iempote: Accelsérunt di-
ſcipuli ad jeſum, dicentes: Ouis,
putas major eſt in regno cœlôrumè
Et réliqua. .
Homilia S. Hierônymi Presbyteri.

Oſt invéntum ſtaterem, pofſt tri-
buta réddita, quid ſibi vult A-
poſtolérum repentina interroga-
tio? Quis, putas, major eſt in regno
cœlorum: Quia viderant pro Pe-
tro, & Domino idem tributum réd-
ditum, ex æqualitate préetii arbitra-
ti ſjunt, Petrum omnibus Apôſtolis
eſſe prælatum, qui in redditiône
tributi Domino füeiat compara-
tus; ideò intérrogant, quis major
ſit in regno cœlôrum. Vidénsque
Jeſus cogitationes eorum, & cau-
sas errôris inteélligens, vult deſide-
rium gloriæ, humilitatis conten-
tiône fanare.
. In conſpéctu Gêntium nolite
timére: vos enim in cordibus ve-
ſtris adorate, & timete Dominum:
Angelus enim ejus vobiscum eſt.
„Stetit Angelus juxta aram tem-
pli, habens thuribulum aureum
in manu fua. Angelus.
Quorum feſtum colimus.

I autem manus tua vel pes
tuus ſcandalizat te, àab cinde

eum, & projice abs te. Necéile eſt
gquidem venire (candala; væ ta⸗
KkkS men

898
men ei eſt hô⁴mini, qui, quod ne-
ceêſſe eſt, ut fiat in mundo, vitio
ſuo facit, ut per ſe fiat. Igitur om-
nis truncatur affektus, & univérſa
propinquitas amputatur, ne per oc-
caſionem pietatis unusquisq; cre-
déntium scandalis pateat. Si, in-
quit, ita eſt quis tibi conjunéctus, ut
manus, pes, éculus, & eſt utilis, at-
que ſolicitus, & acũtus ad perſpi-
ciéndum, ſcandalum autem tibi fa-
cit, & propter diſſonantiam morum
te pértrahit in gehénnam: melius
eſt, ut & propinquitäte ejus, &
emoluméntis carnalibus careas:
ne dum vis lucrifacere cognatos
& necelsarios, cauſam habeas rui-
nâàrum.
Michael Archangelus venit in
adjutôrium péôpuloô Dei, Stetit
in auxilium pro animabus juſtis.
Stetit Angelus juxta aram tem-
pli, habens thuribulum aureum in
manu ſua. Stetit.
Gloôria Patri. Stetit.

Ico vobis, quia Angeli eòrum
in cœlis ſemper vident faciem
Patris mei. Supra dixerat, per
manum, & pedem, & ôculum
omnes propinquitates, & neceſſi-
tudines, quæ ſcandalum facere
pôterant, amputandas: auſterita-
tem itaque ſententiæ ſubjecto præ-
céêpto temperat, dicens: Videte;,
ne contemnaâtis unum ex pusillis
iſtis. Sic, inquit, præcipio ſeveri-
tatem, ut commisceri cleméntiam
doceam: quia Angeli eoôrum in
cœlis vident ſemper faciem Patris.
Magna dignitas animârum, ut una-
quæque hâbeat ab ortu nativitatis
in cuſtôdiam ſui Angelum delegaâ-
tum. Unde légimus in Apocalypſi
Joùnnis: Angelo Ephéſi, & reli-
quarum Eccleſiärum ſcribe hæc.
Apoſtolus quoque præcipit velari
capita in Eccléſiis fæminarum
Propter Angelos.
Pe Deum laudamus. II.
A D L A D. E S„

Tetit Angelus juxta aram tem-
pli, habens thuribulum aureum
in manu fua.
ñs regnavit. II.
Dum præliarétur Michael
Archängelus cum dracone, audi-
ta eſt vox dicéntium: Salus Deo
noſtro, alleluja. .
Archangele Michael, con-

ſtitui te Prineipem ſùper omnes
animas ſuscipiéndas.
Angeli Dômini
benedicite in ætérnum.
Angeli, Archangeli, Thro-
ni, & Dominationes, Principa-
tus, & Poteſtates, Virtútes cœlô-⸗
rum laudate Dôminum de cœlis;
allelüja.
ignificâvit Deus. 884.

Dôminum

Hriſte, ſanéctörum decus An-
„geloôrum, .
Gentis humanæ Sator, & Redem-
ptor;,
Cœlitum nobis tribuas beâtas
Scandere ſedes.
ngelus pacis Michael in ædes
Cœlitùs noſtras veniat; ſerénæ
Auctor ut pacis lacrymôla in or-

cum
Bella reléget.
ngelus fortis Gabriel, ut hoſtes
Pellat antiquos, & amica coœlo,
Quæ triumphator ſtatuit per orbẽ
Templa reviſat.
ngelus noſtræ médicus ſaluütis
Adſit & cœlo Raphael, ut omnes
Sanet ægrotos;, dubioôsque vitæz
Dirigat actus.
irgo Dux pacis, Genitrixque lucis,
Et ſacer nobis chorus Angelôrum
Semper aſsiſtat, ſimul & micantis
Régia ccli.
ræſtet hoc nobis Deitas beata
Patris, ac Nati, paritérque ſancti
Spiritus, cujus réſonat per omnem
Glôria mundum. Amen.
Stetit Angelus juxta aram tem-

1.
Habens thuribulum äureum in
manu ſua.

Factum eſt ſiléntium in cœlo, dum
draco committeret bellum: 8
Michael pugnavit cum eo, & fecit
victôriam, allel.
Srat Geus, qui miro. 884.

Dum præliarétur.
ignificavit.
Stetit Angelus;,
aram templi. Stetit. .
Habens thuribulum aàureum in
manu ſua. Juxta.
loôria Patri. Stetit.
Aſcéêéndit füumus arômatum in
conſpéctu Dômini.
De manu angeli.

Juxta

Archängele Michael.

Ute voce
Gtrum inci
Mium ſen
Nenlg eorum n
ans dicentin
Alcendi
Nconſpece
Demani An-

rin hani, 4

In conſhecku
n tibi Deus m
ACoribo ad
un, Aconfite

el, Archan
Aun ent pi

E: Miche⸗
lbantur cu

1 Meraluern
aung el eot
lo

iibitti. I
Morate Deun
Onne angeli
ſelſezr⸗
Ueit nelas,
Dnmn

„

Onbtedo⸗

(orbo 4
, & 00 u

nen tlorio
ſünek, eſt
akllen der

eus, D

mn lüpet em
a8
mini Dominn
tmumm.
rchingel,l

ninum de erb⸗,
tDeus ni
Drum Gecnnke
tor, & Nilr
ibuug beits

des.
ichael in etes

tbulun ulenn.

fiumin elt
ett hel
1

Udivi vocem Angelôrum mul-
tôrum in circúitu throni, & ani-
malium, & ſeniòrum: & erat nũ-
merus eòrum millia millium, voce
magna dicéntium: Salus Deo noſtro.
Aſcendit fumus aromatum:,
In conſpectu Dñi. Aſcendit.
De manu Angeli. In.
loria Patri. Afcendit.
In conſpectu Angelorum pfal-
lam tibi Deus meus.
„ Adorabo ad témplum ſanctum
tuum, & confitébor nomini tuo.

Angeli, Archangeli.

Adtum eſt prælium magnum in
cœlo: Michael, & Angeli ejus
præliabantur cum qracône, & dra-
co pugnabat, & angeli eſus: &
non prævaluérunt, neque locus
invéntus eſt eorum amplius in
coœlo.
In conſpéctu Angeloérum,
Pſallam tibi Deus meus. In
conſpectu.
Adoraâbo ad templum ſanctuimn
tuum, & confitébor nomini tuo,
Pſallam.
loria Patri. In conſpéctu.
Adorate Deum.
Omnes Angeli ejus.

Stetit Angelus. 5
Lal 890. ixit
Dôminus.

77.
onfitébor tibi. 85.
ignificavit.
e ſplendor. 884.
In confpectu Angelôrum pfal-
lam tibi Deus meus.
Adoràâbo ad templum ſanctum
tuum, & confitébor noômini tuo.

Princeps gloriosiſſime, Michael
Archangele, eſto memor noſtri:
hie, & ubique ſemper precare pro
nobis Filium Dei, allel. allel.

eus, qui miro. 884.

DIE XXX. SEPTEMBRIS.

Docdor ptime; Eccléſiæ

397
fanédtæ lumen, bete Hierényme;,
divinæ legis amator, deprecare pro
nobis Fillum Dei.

, arit eum Dôminus, & or-
navit eum. .
Stolam gloriæ induit eum.

Eus, qui Eccléſiæ tuæ in ex-
ponéndis ſacris Scriptùris B.
Hieronymum Confefsorem toum;,
Doctoré maâximü providére digna-
tus es: præſta, quæſumus; ut ejus
ſuffragantibus meritis,, quod ore
ſimul& opere docuit, te adjuvante
exgrceére, valegmgs., Pgr Düm.

apiéntiam omnium.
N XIiii.

Hieronymus „ Eusébii filius ,„
Stridone in Dalmatia, Con-
ſtantio Imperatore natus, Romæ
adolescens eſt baptizatus, & in
liberalibus diſciplinis à Donato,
& aliis viris doctiſiimis eruditus.
Tum diſcéêndi ſtüdio Galliam per-
agravit, ubi pios aliquot, & in di-
vinis litteris eruditos viros coôluit,
multoôsque ſacros libros ſua manu
deſcripfit. Mox ſe in Græciam con-
ferens, philoſophia & eloquéntia
inſtruktus,ſamorum Theologorum
conſuetudine floruit: inprimis ve-
10 Gregorio Nazianzéno Conſtan-
tinopoli peram dedit: quo doctòre
ſe ſacras litterâs didiciſſe profite-
tur. Tum religionis caula viſit Chri-
ſti Dômini incunabula, totamque
luſtravit Palæſtinam: quam peregri-
nationem adhibitis Hebræorum e-
ruditiſſimis, ad ſacræ Scriptùræ in-
telligéntiam, ſibi multùm profuiſſe
teſtatur.
Honéſtum feçit. 871.

Einde ſecéſſit in vaſtam Syriæ
ſolitudinem ; ubi quadrienni-
um in lecçtione divinorum librô-
rum, coeleſtisque beatirudinis con-
templatione consúmpfſit, aſsidua
ſe abſtinentia, vi lacrymarum, &
corporis afflictatione diſcrütians.
Presbyter à Paulino Epiſcopo An-
tiochiæ factus, Romam de contro-
vérſiis quorumdam Epiſcopéôrum,
cum Paulino & Epiphanio ad Da-
maſum Pontificem proféctus, ejus

Eccleſiaſticis epiſtolis ſcribendis
djutor fuit. Verùm cùm priſtinæ

. 1 4 . 1 .
ſolitûdinis deſidério tenerétur, in

Palæ-

292 .
Paleſtinam reverſus, Béthlehem ad
Chriſti Domini præsépe in mona-
ſtério, quod à paula Romana ex-
tructum erat, cœléſtem quamdam
vitæ rationem inſtituit: & qham-
quam varie morbis doloribúsque
tentarétur, tamen cörporis incom-
moda piis laboribus, & perpétua
lectione, ac (criptiône ſuperabat.
Amavit eum Dominus. 872.

Amgquam ad orâculum, ex
ômnibus orbis terræ partibus,
ad iptum divinæscripturæ quæſtio-
nes explicändæ referebantur. II-
lum Damaſus Pöntifex, illum ſan-
us Anguſtinus de locis Scriptu-
ræ difficillimis ſæpè consuúluit,
propter ejus ſingularem doctrinam,
& linguæ non ſolùm Latinæ &-
Græcæ,ſed Hebraicæ étiam & Chal-
daicæ intelligentiam: & quôd
omnes penè fcriptôres, ejüsdem
Auguſtini teſtimonio, legerat. Hæ-
Iéticos acérrimis ſcriptis exagita-
vit; piorum & catholicôrum pa-
trocinium ſemper ſuscépit. Vetus
teſtaméntum exHebræo conveértit:
novum, juſſu Damaſi, Græcæ fidei
réddidit, magna étiam ex parte ex-
plicavit. Multa prætérea latinè
réddidit ſcripta daétorum virorü,
& ipfe aliis prôprii ingenii monu-
méntis Chriſtiänam diſciplinam il-
luſtravit. Qui ad ſummam ſene-
Gutem pervéniens, ſanctitate & do-
Grina illúſtris, Honorio Imperato-
re, migravit in coœlum. Cujus cor-
pus ad Béthlehem ſepaltum pôſtea
Komam in Basilicam ſanctæ Mariæ
ad Præsépe translatum eſt.
Iſte homo perfecit. 872.

ectio ſancti Evangelii ſecúndùm
Matthæum.

N illo rémpore: Dixit Jefſus diſ-
Acipulis ſuis: Vos eſtis ſal terræ.
Quôd fi fal evanuerit, in quo ſalié-
tur? Pt reéliqua.,
Homilia S. Hieronymi Presbyteri.

Al appelläntur Apôſtoli & do-
3 Roôres: quia per illos univer-
fum hôminum condftur genus.
QOnôd ſi Sal evanuerit, in quo ſa-
liétur? Si,doctor erkaäverit, à quo
alio doctére emendabitur?

tur foras, & conculcetur ab homi-

ſ

nibus. Exémnlum de agricultúra
ſumptum eſt. Sal étenim ſicut in
cibôrum condimentum „ & ad
ſiccandas carnes neceſsaàrium eſt,
ita alium uſum non habet. Cer-
tè légimus in Scripturis, urbes
quasdam ita victorum ſale ſemi-
natas, ut nullum in ipfis germen
orirétur.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtütes operatus eſt, & de om-
ni corde ſuo laudavit Dominum:
Ipte intercédat pro peccatis om-
nium populorum.
Ecce homo ſine queréla, verus
Dei cultor, aàabſtinens ſe ab omni
opere malo, & permanens in inno-
centia ſua. Ipſe.

Aveant ergo Dodtöres & Epi-
ſcopi, & videant poténtes po-
ténter torménta ſuſtinére, nihilque
eſſe remédii, ſed majòrum ruinam
ad tartarum ducere. Vos eſtis lux
mundi. Non poteſt civitas ab-
ſcondi ſupra montem pòſita: neque
accéndunt lucérnam, & ponunt
eam ſub modio, ſed ſuper cande-
labrum, ut lúceat omnibus, qui
in domo ſunt. Docet fidciam
Prædicandi, ne Apoſtoli abſcon-
dantur ob metum, & fint similes
lucernæ ſub môdio; ſed tota li-
bertate ſe prodant, ut quod au-
diérunt in cubiculis, prædicent in
tectis. ,
In meédio Eccléſiæ apéruit os
ejus, * Et implevit eum Dñs ſpi-
ritu ſapiéntiæ, & intelléétus.
Jucunditaàtem, & exultatiònem
thefaurizavit ſuper eum. Et.
léria Patri. Et.

Olite putâre, quôniam veni
sölvere legem, aut Prophé-
tas: non veni solvere;, ſed adim-
plére. Sive quôd de fe per alios
prophetata compléverit, ſive quod
ea, quæ antê propter infirmitàtem
audiéêntium rudia & impertécta
ferant, ſua prædicatiône complé-
verit, iram tollens, & vicem talio-
nis exclůdens, & occuüůltam in
mente concupiscéntiam damnans.
Donec transeat coœlum & terra.
Promittüntur nobis cœli novi, &
terra nova, quæ facturus eſt Dô-
minus Deus. Si ergo nova crean-

10 bn Ad da ſunt, conſequénter vétera tran-
nihilum valet ultra;, niſi ut mittà- fitura.

e Deum laudamus. 11.

, 36 Fenü 1

DoMINIG

ſunam keſi
ſanckam ſolen

Eus, cuj
) Wrm,
Könen luam
Ir gkemia o
Glefumus : v
ſimo bein
lio recolén
glod contine
unt, alegu
Döminum,

1 loru, 0

Une,
Mllentin

Dn 4Aben
Tologzium
Uulaetnr,
ces ieret
ugli uber
ü undament
nnellendam
Uhreſtiretyn
eitginis, c
ibus imn u.
Ultuigue d
Ulsimterimen
, Enixis Pree⸗
WE
huſt Medicz

cün;

Ade Büiellin
Ctenim ſent
eum, K 1
necebitiumn e⸗
on adet (
riprüns, unde
Cruln ſlel
in ilſ

te Deumm.
elt,
1yit
o peccilbin⸗

e Pertlt,
nens ſe bor
lmanens in un⸗

Dodars A kit
ant otenles
uſtiner
jörum
le. Vo⸗
orel
en oflameſt
n, & pon
ſed ſuper can
ömmmdbis,
rokon de⸗
1, K u D
lo;z ſei n
Ant;
alis,Nrelan
beckieec
rreunig⸗
n Leutnit
get elne
t.

btet innnin.
1 & inne,,
catione inn
159,

ien,
ben

DMINICA I. OCTOBRIS.

798.

fanctam feſtivitàtem,
ſanctam ſolemnitatem.

Eus, cujus Unigénitus, per
Vitam, Mortem, & Refſurre-
Ktioônem ſuam, nobis ſalùútis ætér-
næ præmia comparavit ; concede,
quæſumus;: ut hæc myſtéria San-
ctiſſimo beatæ Mariæ Virginis Ro-
sario recoléntes, & imitémur,
quod continent; & quod promit-
tunt, aſſequamur. Per eumdem
Dominum.

mn eſu, tibi
Kit glôria, Qui natus es de Vir-

Eine.

go fapiéntia habito.
„98.

Cvm Albigénſium hæreſis per
Tolosatium regionem impièe
graſſarétur, atque altius in dies
radices àgeret ; Sanctus Domini-
cus, qui nuper Prædicatorum Ordi-
nis fundaménta jécerat, ad eam
convelléndam totus incúbuit. Id
ut præſtaret validius, auxilium bea-
tæ Virginis, cujus dignitas illis er-
rôribus impudentiſſime peteba-
tur: cuique datum eſt cunctas hæ-
reſes interimere in univerſo mun-
do, enixis précibus imploravit; à
qua (ut memoriæ préditum eſt)
cùm mönitus eſſet, ut Rosarium
Vopulis prædicaret, velut ſingulare
adveérsùs hæreſes, ac vitia præsi-
dium; mirum eſt, quanto mentis
fervôre, & quam felici ſucceſſu in-
juneturm ſibi munus ſit executus.
ſt autem Rosarium certa precandi
formula, qua quindecim Angeli-
cärum Salutationum décades, ora-
tione Dominica interjécta, diſtin-
guimus, & ad earum ſingulas to-
Hdem noſtræ reparationis myſté-

893
ria pia meditatiône recôlimus. Ex
eo ergo témpore pius hic orandi
modus mirabiliter per ſanéktum
Dominicum promulgari, augerique
cœpitzquem ejûsdem inſtitutorem,
Autorémque fuiſſe Summi Pontifi-
ces, Apoſtolicis litteris, paſſim
affirmarunt.
Sicut cedrus exaltäta. 881.

Nnumerabiles porrò fructus ex
hac tam ſalutari inſtitutione in-
Chriſtianam KRempublicam dima-
närunt; inter quos Victoôria illa
méritò numeratur, quam Sanctifii=
mus Poöntifex Pius V. & ab eo in-
flammati Chriſtiani Principes apud
Echinadas Inſulas de Turcarum
Tyränno potentiſſimo reperta-
rünt. Nam, cüm illa ipfa die
ea Victôria relata ſit, qua die San-
Giſſimi Rosarii Sodalitates per
univerſum Orbem conſuétas ſup-=
plicationes peragerent, ſtatutas-
que preces de more fünderent, iis
précibus, haud imméritòô refertur
accépta. Quod quidem, cùm étiam
Gregoôrius XIII. teſtatus eſlet; ut
pro tam ſingulari beneficio beatz
Virgini ſub appellatione Rosarii

herenne: gratiæ ubique terrarum
2

beréntur, in Eccléſiis omnibus,
in quibus Altare Rosarii foret »„
prima quaque Octobris Dominica
Officium ritu dúplici majori per-
pétuo celebrandum, indixit: alii-

que Pontifices Rosarium recitan-

tibus ejusdémque Rosarii Sodali-
tàtibus Indulgentias penè innume-
ras conceſsére.
Quæ eſt iſta. 88r.

Uper verò Clemens Undéci-
mus animo réputans insignen
päriter victoriam anno milleſimo
leptingentéfſime decimo ſexto in
Hungariæ regno à Carolo Sexto in
Imperatôrem Romanorum electo,
de innmeris Turcarum côpiis re-
lätam, eo die contigiſſe, quo Fe-
ſtum dedicatiénis Sanctæ Mariæ
ad Nives celebrarétur, atque eo-
dem fermè témpore, quo Sanctiſ-

ſimi Rosarii Confratres públicam,

ſolemnémque ſupplicationem in
Alma Urbe ingénti poôpuli concäür-
ſu, magnaque religione peragén-
tes, férvidas ad Deum preces pro
Turcârum depreffione fünderent,
ac poténtem opem Deiparæ Vir-
ginis in auxilium Chriſtianorum
U=

89 .
humtfliter implorârent: eam ob
rem, Victôriam illam, nec non li-
beratam paulo poôſt eorundem
Turcarum obſidione Corcyrenſem
Infulam ejasdem beatæ Virginis
patrocinio pie censuit adfcriben-
dam. Quamobrem, ut hujus quo-
que tam insignis beneficii peren-
nis ſemper, & memôria extaret, &
gratia; Sanctiflimi Rosarii Feſtum
eadem die, eodémque ritu cele-
brandum ad Eccléſiam univerſam
exténdit. Hæc autem oômnia Be-
nediéctus XIII. in Breviario Roma-
no noviſſimè appôni jufſit. San-
ctiſſimam ergo Dei Genitricem cul-
tu hoc eidem gratiflimo jgiter
venerémur, ut quæ toôties Chriſti
fidelibus, Rosarii précibus exorata,
terrénes hoſtes profligare dedit,
ac perdere, infernos pariter ſu-
pPerareé concedat.
Ornatam monilibus, s81t.

oquente Jeſu.

800.
2.. V. ſan-
ſtam Feſtivitatem, ſan-
ctam Solemnitatem.
Ixxxvii.

Dignâre me laudare te, Virgo
ſacrata.
Da mihi virtütem contra ho-
ſtes tuos.

Beätam me dicent omnes genera-
tioônes, quia ancillam hümilem re-
ſpexit Deus. “
eus, cujus Unigénitus.
893.

DIE I. OCTOBRIS.

emigius.
e Deum.
Sacèrdos & Pöntifex.
Amavit eum. xxxvV.

A,„ quæſaumus, omnipotens
Deus: ut beati Remigii Con-

ſte
Confẽéſſor. Hac die lætus
méruit ſuprémos Laudis honôres.

Emigius, Epiſlcopus Rheménſis,
RKorien Glodovéo Rege Franco-
rum, quem etiam Baptizavit, & pri-
mus omnium doctrina & miracu-
lis Francos ad Chriſti Dômini fi-
dem perduxit. Eius oratione
mortua puélla revixit. Multos in-
terpretätus eſt divinæ Scriptúræ
libros. Ampliùs ſeptuaginta an-
nos ſumma cum laude Rheméen-
ſem Eccléſiam adminiſtravit. Cu-
jus vitæ & mortis ſanctitätem mul-
ta, quæ conſecùúùta ſunt, miracula
comprobarunt. .
Invéni David. xxxviii.

d ſancti ac beatiſſimi
Patris noſtri Remigii.

Pôſui adjutôrium. XxXviii.
Iſte eſt, qui ante. xxxviii.

omo péregrè.
XXXix.

DIE II. OCTOBRIS,

Angelis ſuis. ge
ud 897. 1Xit
Dôminus. 77.
audate
Dôminum omnes Gentes. 79,

E Cce, ego mittam Angelum me-
um, qui præcedat te; & cuſtô-⸗
diat in via, & introduúcat in locum,
quem paravi. Obsétva eum, & audi
vocem ejus.

Uſtôdes hôminum psdllimus
Angelos,
Natüræ fräagili quos Pater addidit
Cœleſtis comites, inſidiantibus

Ne ſuccumberet hôſtibus.
am quoôd corruerit prôditor
Angelus, ,
Conceſſis meritò pulſus honôribus

feſsôris tui atque Pontificis vene-
randa ſoléemnitas; & devotionem

Ardens invidia, péllere nititur
Quos cœlo Deus advocat.
uc cuſtos igitur pervigil advola „

nobis augeat, & ſaluteme Per Däm. Avertens patria de tibi ciédita.

Tam

Iaun morbos?
cete
nidguic
nckr ſit Iri
Crjas perpetuc
Tlihlex hac ret
Regnat gl
In conſpeclt
lm tibi Deus
Adorabo a
inum condie

Onmnes ſintad
1us, in minicten
es glihetedi
tis
Us, gi in
)ſincſtos Al
ſum cuſtodian
mite ſuppllci
ſenper protect
ena locietate

Ammarit e
Duſtum dedi
4, g

em Anpelo
enlte, aore
enlte,
ubo

Dominns Den co
Uttet neelun
Gine

Dens men
n, Kconelt
ndegerundr
n Dor
Dene amn

uft initiner

deus comite

ſ 0
U. 384. 6

Retlt Anr
eit Ankeln

Babeng hnen
m lan luu

Delbhro

odenrn
enn,gi rer
Kin ia,
m,
Anclln ntes
bum Pects
uini

Tam morbos aànimi, quàm requiéſ-
cere
Quidquid non ſinit incolas.
anctæ ſit Triadi laus pia jügiter,
Cujus perpétuo numine machina
Triplex hæc régitur, cujus in mnia
Regnat gloria ſæcula. Amen.
In conſpectu Angelôrum pfal-
lam tibi Deus meus.
Adorabo ad templum ſanéctum
tuum, & confitébor nomini tuo.

Omnes ſunt adminiſtratôrii ſpiri-

tus, in miniſtérium miſſi propter
eos, qui hæreditatem capiunt ſalu-
tis.
Eus, qui ineffabili providéntia
lanctos Angelos tuos ad no-
ſtram cuſtôdiam mittere dignaris:

395
cem ejus, & féceris omnia, quæ
loquor, inimicus ero inimicis tuis,
& affligam affligentes te: Præce-
detque te Angelus meus.
Angelis ſuis Deus mandavit de
te, ut cuſtodiant te in omnibus
viis tuis: In manibus porta-
bunt te, ne unquam offendas ad
lapidem pedem tuum.
Millia millium miniſtrabant ei,
& decies millies millia aſſiſtébant
ei. In.
Ex Zacharia Prophéta.

Actum eſt verbum Dômini ad
Zachariam, filium Barachiæ
flii Addo, Prophetam, dicens:
Vidi per nockem: & ecce vir aſ-
céndens ſuper equum rufum, &

ipſe ſtabat inter myrtéta , quæ

largire ſupplicibus tuis, & eòôrum in
erant in profundo; & poſt eum

ſemper protectiôòne deféndi, & æ-

uftl. térna ſocietate gaudére. Per Dim. equi rufi, varii, & albi. Et dixt:
W Quid ſunt iſti, Doômine mi? & dixit
Al ae dallu Amaâvit eum. ad me Angelus, qui loquebatar
ll, Juſtum deduxit. xli. in me: Ego oſténdam tibi, quid ſint
“ a, quæſumus. 894. hæc. Et reſpôndit vir, qui ſtabat
Ctium mmin inter myrtéta, & dixit: Iſti ſunt ,
gi aunte l egem Angelérum Doôminum, quos miſit Dôminus, ut perambu-
NN Venite, adorémus. lent terram. Et reſponderunt An-
omno hlgl enite, exultémus. 1. gelo Dômini, qui ſtabat inter myr-
UL. uſtôdes hominum. téta, & dixérunt: Perambulavimus
terram, & Ecce, omnis terra habi-
AIn. tatur;, & requiéſcit.
Déminus Deus cœli & terræ, ipſe & Reſpoôndit Angelus Dômini, &
CrobN mittet Angelum ſuum coram te. dixit: Domine exercituum,
6bmine Dominus noſter. Usquequò tu non miſeréberis
n. Jeruſalem, & urbium Jjuda, qui-
. . bus iratus es?
4 d. Deus meus miſit Angelum Iſte enim ſeptuagéſimus annus
ſuum, & concluſit ora leònum, & eſt. Usquequô.
non nocueérunt mihi. 6
u à n Dômino confido. 884. T levavi oculos meos, & vidi
Gentes, Bene ambuletis, & Dômi- & ecce vir, & in manu ejus
nnus ſit in itinere veſtro, & Ange- funiculus mensérum. Et dixi :
In Aelm lus ejus comitétur vobiscum. Quòô tu vadis? Et dixit ad me: Ut

cul
Cucat in lol

ga euic)in

ômine, quis habita- métiar Jerùſalem, & videam,
quanta ſit latitüdo ejus, & quanta

longitúdo ejus. Et ecce Angelus,

bit. 884.
„Stetit Angelus juxta aram tem-

i.
Habens thuribulum aureum in
zanu ſua.
De libro Exodi.

EGce:eso mittam Angelum me-
um, qui præcédat te, & cuſté-
diat in via, & introdúcat in lo-
cum, quem paravi. Obsérva eum,
audi vocem ejus, nec contem-
nendum putes; quia non dimittet,
cum peccaveris, & eſt nomen me-
um in illo. Quod ſi audieris vo-

qui loquebâàtur in me, egredieba-
tur, & Angelus alius, egrediebatur
in occurſum ejus. Et dixit ad eum:
Curre, loquere ad púerum iſtum;
dicens: Absque muro habitabitur
Jerúſalem præ multitüdine hoômi-
num , & jumentorum in meédio
ejus. Et ego ero ei, ait Dominus,
murus ignis in circuitu, & in
gloria ero in medio ejus.
.. In conſpectu Gentium nolite ti-
mére ; vos enim in cordibus ve-
ſtris adorate, & timéte Dominum „
1*

895
„Angelus enim ejus vobiscum eſt.
Stetit Angelus juxta aram tem-
pli, habens thuribulum aureum in
mann ſua. Angelus.
loria Patri. Angelus.

Cùm eſſem vobiscum, per volun-
tatem Dei eram: ipſum benedicite,
& cantate ei.
œli enarrant. 886.
da. Tollens ſe Angelus Dômini,
qui præcedebat caſtra lſrael, abiit
poſt eos.
ômini eſt terra. 886.
Immittet Angelus Doömini
in circuitu timentium eum, & erxi-
piet eos.
enedicam Däm. 886.
Ascéndit fumus aromatum in
conſpectu Domini.
De manu Angeli.
Sermo S. Bernardi Abbatis.

Afciis fuis mandavit de te
AMira dignatio, & verè magna
dilectio charitatis.

udioseé conſideremus, tfratres,
diligenter commendémus memo-
riæx hoc tam grande mandatum.

Quis enim mandavit à cujus ſunt
Angeli? zujus mandatis obtémpe- pe
nibus viis noſtris.

rant? cujus obédiunt voluntaâti?
nempe Angelis ſuis mandavit de
te, ut cuſtodiant te in omnibus
viis tuis. Nec cunctantur, quin
étiam in manibus tollant te. Sum-
ma ergo majéſtas mandavit An-
gelis, & Angelus ſuis mandavit.
Illis àtique ſublimibus, tam bea-
tis, quam proôximis ſibi cohæren-
tibus, & verè doméſticis manda-
vit de te. Tu quis es? Quid eſt
homo, quod memor es ejus?: aut
filius höminis, quôniam réputas
eum? quaſi vero non ſit homo pu-
trédo, & filius höminis vermis.
Sed quid putas mandavit de te? ut
cuſtòdiant te.
Vivit ipſe Dôminus, Quòô-
niam cuſtodivit me Angelus ejus,
& hinc euntem, & ibi commoran-
tem, & inde huc reverténtem.
Et non permiſit, me Dñs ancil-
lam ſuam coinquinari. Quôniam.

Uantam tibi debet hoc ver-
bum inferre reveréntiam, af-
ferre devotiönem, conferre fidu-

ciam reverentiam pro præséntia,
devotionem pro benevoléntia, fi- S

Quis enim à
Aaihus à de quo? quid mandavit?

dúciam pro cuſtôdia. Cautè àmbu⸗
la, ut vidélicet, cui adſunt An-
geli, ſicut eis mandatum eſt, in
omnibus viis tuis. In quovis di-
versoôrio, in quovis äangulo, Angelo
tuo reveréntiam habe. Tu ne au⸗
deas illo præsénte, quod vidente
me non audéres. An præsentem
eſſe dubitas, quem non vides ?
Quid ſi audires? Quid ſi tangeres?
Quid ſi olfaceres ? Vide, quia non
ſolo viſu rerum præsentia com-
probétur. . .
Angelus Doômini descêndit cum
Azaria, & sociis ejus in fornàcem, &
excuſſit flamam ignis de fornace:
* Et non tetigit eos omnino ig-
nis, neque contriſtavit.
Benedictus Deus eorum, qui
miſit Angelum ſuum, & éruit ſer-
vos ſuos;, qui credidérunt in eum.
Et non. 3

N ipſo itaque, fratres, affectuo-
sè diligamus Angelos ejus, tam-
quam futüros aliquàndo cohæré-
des noſtros, interim verò actores
& tutores a Patre poſitos, & præ-
poôſitos nobis. Quid ſub tantis cu-
ſtodibus timeamus? Nec ſuperari;
nec ſedúci, minús autem ſedúcere
poſſunt, qui cuſtòdiunt nos in om-
Fidéles ſunt,
prudentes ſunt, potentes ſunt, quid
trepidamus Tantum ſequamur eos,
adhæreaàmus eis, & in protectione
Dei cœli commorémur. Quoties
ergo graviſſima cérnitur urgere
tentatio, & tribulàtio vehemens
imminére, invoca cuſtodem tuum,
doctorem tuum, adjutôrem tuum
in opportunitaàtibus, in tribulatio-
ne: inclama eum, & dic: Dômine;
ſalva nos, perimus.
In omni tribulatiéne eôrum
non eſt tribulatus: Et Angelus
faciéi ejus ſalvavit eos.
In dilectione ſua, & indul-

géntia ſua ipſe redémit eos, &

portavit eos, & elevavit eos cun-

ctis diebus ſæculi. Et.

Moria Patri. Et.

Miſit Doôminus Angelum ſuum ,
qui percuſſit omnem virum robu-

ſtum, & bellatòrem, & principem

exéercitus Regis Aſſyriorum.
antate Domino. 888.

Adorate Döminum omnes

Angeli ejus: audivit, & lætata eſt
10 M. .
—,—

m
len 8ss.

Benedie
neeli ejus,
Gentes ertbil
En focemn ſe
ened
In contpee
ntibi Deus
Morabo
Uum, cont
(Kio lanctiß
Ma

n tempor
huliad ſenk
Is mror et
Uitligna.
Homuilla 5,

On niſi re
reroruin.
Klörum domin
Er npleetare
ſihorum nolte
cina. Dier
Konnes ger
Uncturit. N
ltab matrem
emelun ele
Lieunn: non

din Cat Doöminus regnävit, ex-
ciee altet. 888.
enliun ei, Benedicite Döômino omnes
. ikeucht Angeli ejus, potentes virtúte, ta-
is änploanett

cientes verbum illius, ad audién-
dam vocem ſermônum ejus.
enedic aninia mea. 888.
In conſpectu Angelérum pfal-
lam tibi Deus meus.
Adoraàbo ad templum ſanctum
tuum, & confitebor nomini tuo-
ectio ſancti Evangelii ſecùndum
Matthæum.

habe. Ulne ir

fusintorm N illo témpore: Accefsérunt di-
gnis Ce tonna IRiilie ad Jeſum, diceêntes: Quis,
ens eh putas major eſt in regno cœijorum:
tritii. Et reliqua.

Dens eörun,an.
Uumeͤbuit ſel
ecicetun neun

Homilia S. Hilarii Epiſcopi.

On niſi revérſos in natúram
puerorum introire regnum
eolôrum Dôminus docet: id eſt,
per fimplicitarem puerilem vitia
corporum noſtrorum animæque
revocanda. Pùeros autem, credén-
tes omnes per audiéntiæ fidem
nuncupavit. Hi enim patrem ſe-

e

itres 4
nel

. 897
in eo paſſiénis humilitas eſſet ex-
plénda .
Tu Domine, qui mi
lùm tuum ſub Ezechia Rege Juda,
& interfeciſti de caſtris Senacherib
centum octoginta quinque millia.
Et nunc Dominator cœlorum
mitte Angelum tuum bonum an-
te nos in timore, & tremore mag:
nitùdinis brachii tui.
Ut metuant, qui cum bias-
phémia véniunt adverſus ſanctum
bôpulum tuum. Et.
16ria Patri. Et.

siſti Ange-

Idéte, ne contemnaâtis unum
de pusillis iſtis, qui credunt in
me. Aptiſſimum vinculum mutui
amôris impoluit, ad eos Ppræcipuè,
qui verè in Domino credidiſftent.
Fuſillôrum enim Angeli quotidie
Deum vident; quia Filius hominis
venit ſalvare, quæ pérdita ſunt. Er-
30 & Filius hominis ſalvat „& De-
um Angeli vident, & Angeli pufil-
lrum præſunt fidélium oratioôni-
bus. Præéſſe Angelos, abſoluta au-
ctoritas eſt. Salvatorum igitur per.
Chriſtum orationes Angeli quoti-

quuntur, matrem amant „ proximo
us au

velle malum néſciunt, curam opum
liun négligunt: non inſoléſcunt „non
litet⸗ odérunt, non mentiuntur, dictis
votente credunt, & quod audiunt, verum
küſenin habent. Reverténdum igitur eſt
Ain ad ſimplicitatem infantium; quia
tena in ea collocati, ſpeciem humilita-

tis Dominicæ circumferémus.
Machabæus, & qui cum eo
erant, cognovérunt expugnari Præ-
sidia: Cum fletu & lacrymis
rogabant Oominum „ & oinis
turba ſimul, ut bonum Angelum
mitteret ad ſalùtem Iſrael.

D
meh

cntut e
9 Bio en

* QCuùm pariter prompto animo
. procederent Jerosolymis, appa-
o. . kuit præcêdens eos eques in veſte
is candida. Cum. .
ſun feſt ölimus
denit eu⸗ Quorum feſtum co .
eudne Æι huic mundo ab ſcàndalis.
“ Humilitas paſſioònis ſcandalum
mundo eſt. In hoc enim maximè
gelun ignorantia detinétur humana, quôd
Ange nt sub detormitate crucis, ætérnæ glô-
nen e riæ Doêminam noluit accipere. Et
en,in düuid mundo tam periculoſum,
Gain quäm non tecabiſe Chriſtum ;
n 1 Ideo vero neceſſe eſſe ait venire
inun e ſcandala ; quia ad ſacraméntum duem paravi.
t,GK reddenda nobis ætérnitatis
Bfev. Rom.

diat

nis audi vocem ejus
Oimhis L. I 1

die Deo oôfferunt. Ergo periculo-
se ille contemnitur, cujus deſidé-
ria ac poſtulationes ad ætérnum,
& inviſibilem Deum ambitiofo
Angeléôrum famulatu ac miniſierie
pervehuntur.
e Deum laudàmus. Ir. .
A U½ D ELE S „

Ngelis ſuis Deus mandavit de
te, ut cuſtédiant te in omnibus
Viis tuis. 4
ôminus regnavit.
II.
Laudémus Dar
dant Angeli
& Séraphim,
Sanctus, procl.

n, quem lau-
„ quem Cherubin „
Sanctus, Sanctus „
amant. .
Angeli eôrum ſemper vident
fäciem Patris mei, qui eſt in cœlis.
Benedictus Beus, qui miſit .
Angelum ſuum, & éruit ſervos
uos, qui credidérunt in eum.
3, Laudate Deum omnes An- 4
geli ejus;, laudate eum omnes vit-
tutes ejus.
Cce, ego mittam Angelum me-
um, qui præcedat te, & cuſtô-
in via, & introducat in locum
Observa eum, &

393

Térne Rector siderum;,
Qui, quidquid eſt, poténtia
Magna creaâſti, nec regis
Minore providéntia.
deſto ſupplicantium
Tibi reôrum cœtui;
Lucisque ſub crepuſculum,
Lucem novam da mentibus.
uusque nobis Angelus
Eléctus ad cuſtodiam,
Hic adſit, à contagio
Ut criminum nos prôtegat.
obis draconis æmuli
Versuútias extérminet:
Ne rete fraudulentiæ
Incauta nectat peéctora.
etum repéllat hoſtium
Noſtris procul de finibus?:
Pacem procüret civium »
Fugétque peſtiléntiam.
eo Fatri ſit gloria,
Qui, uos redemit Filius,
Et ſanéctus unxit Spiritus,
Per Angelos cuſtodiat. Amen.
In conſpectu Angelôrum pſal-
lam tibi Deus meus.
SR. Adorabo ad templum ſanctum
tuum, & confitebor nomini tuo.

Reveérſus eſt Angelus, qui loque-
batur in me, & ſuſcitàvit me quaſi
virum, qui ſuſcitatur à ſomno ſuo.

Eus, qui ineffäbili providén-
tia ſanégtos Angelos tuos a
noſtram cuſtôdiam mittere digna-
ris: largire ſupplicibus tuis, & eoô-
rum ſemper protectione deféndi,
& ætérna ſocietàte gaudére. Fer
Doôminum.

Laudémus Dôminum.
cce, ego mittam.
Stetit Angelus:
agram templi. Stetit.
Habens thuribulum àureum in
manu ſua. Juxta.
loôria Patri. Stetit.

Juxta

Aſcendit fumus arômatum in

conſpéctu Dômini.
De manu Angeli.

Angeli eôrum.
Ec contemnendum putes,
quia non dimittet, cùm pecca-
veris, & eiſt nomen meum in illo.
Aſcendit fumus aromatum,
In conſpedu Dñi. Aſcendit.
De manu Angeli. In.
löria Patri. Aſcéndit.

y. In conſpéectu Angelorum pfal-
lam tibi Deus meus.
Adorabo ad témplum ſanctum
tuum & confitébor nomini tuo.

Laudaâte Deum.

Uòd ſi audieris vocem ejus, &
féceris mnia, quæ loquor, ini-
micus ero inimicis tuis, & affli-
gam affligentes te. Præcedetque
te Angelus meus.
In conſpectu Angeloôrum-
Pſallam tibi Deus meus. In
conſpectu. .
Adorabo ad templum ſanctum
tuum, & confitébor nomini tuo;
Pſallam.
lôria Patri. In conſpéctu.
Adorate Deum.
Omnes Angeli ejus.

Angelis ſuis. cu 1

uc 897.
Dôminus.

7.
Tonfrébof tibi. 85.
894.

Sancti Angeli Cuſtéôdes noſtri, de
féndite nos in prælio;, ut non-
pereamus in treméndo judicio.

DIE IV. OGτ 6[ls.

Eus, qui Eccléſiam tuam beãâ⸗
ti Franciſci mèéritis, fœtu no-
væ prolis amplificas: tribue nobis
ex ejus imitatiône terréna deſpice-
re, & cœléſtium donorum ſemper
participatione gaudére. Per Do-⸗
minum noſtrum.

uſtus ſi morte, 4
XIxi.,

Ranciſcus, Aſsiſii in Umbria
natus ,„ patris exémplum ſecu-
tus à prima ætate mercatüram
fecit. Qui/quodam die pauperem,
pro Chriſti amôre flagitantem pe-
cùniam, cuùm præter conſuetdi-
nem repuliſſet, repéntè eo facto
commôtus, large ei miſericor-
diam impertivit: & ex eo die Deo
promiſit, ſe nemini umquam bol
c

Ei eleem
(lim ver
dun meidiſl
Gürmtuszel
Uſkeia charita
föne tamtüm
Eherkection
laberet, ha
Cvocd ferens
1Allinatem
Crin illo bon
ſi rejettis e
onceſlit omni
iin pokeri
len fole licen
