Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocébit ei-
Manus enim.

Ujus viri chäaäritas præcipuè
enituit, cùm, Uritano Prin-
cipaà-

4

viünculo co

ino, Keul
nes recti oo⸗

Onmnipoten
totumn Manty.
Agllcola 30.
n apud tein⸗
mur, ber Do⸗

Inobili bor
natis, ar⸗
tate conſe.
et parienti
tu corulcans
ltia clerical
datiapoltno⸗
m admonut.
lliutem co⸗
iple nuctus
Gguic lhel⸗
Hperes, Ad⸗
ciplinis t.
tatem aded
jam multe-
ſus pucicl⸗

nwicha o-⸗

ſmann tet⸗
sa bio! ,
n Cudini.
Atusinlet
nnmiumloer.

eogenn A

Copus clee⸗
Opelam ⸗
zelosanktunn

er feluun
ſebtationen
Aitatis iu⸗
higand
Mhetolin 4
n Phönunds,
ooell i

itgg en n
Ui Ano

r⸗

cipatu vendito, pretium univerſum
ad quadraginta aureòrum millia,
una die in pauperes erogavit. Nec
minôre pietate viginti millia, quæ
ſibi fůerant legata, diſttibuit. Ec-
cleſiaſticos proventus, quibus ab
avünculo copiéôsè füerat cumula-
tus, dimiſit, nonnuúllis reténtis:-
quibus ad proprios uſus, & egeno-
rum neceflitates utebaätur. Quo
tempore peſtis Mediolani graſſaba-
tur, doméſticam ſuppellectilem,
ne relicto ſibi léctulo, in eosdem
alendos côntulit, ſuper nuda in
pôſterum tàbula decũmbens: eòque
morbo laborantes sédulò inviſens,
patérno reficiébat afféctu: & Ecclé-
ſiæ Sacraménta prôpriis ipſe mani-
bus adminiſtrans, mirum in modum
ſolabatur: humillimis interim pré-
cibus reconciliator accedens, püb-
lica ſupplicatiône indicta, fune ſi bi
ad collum alligato, nudis pédibus
étiam offendiculo cruentatis, cru-
cem bajulans lemetipſum pro pec-
catis populi hôſtiam offerens, divi-
nä indignatiôné avértere ſatagébat.
Eccleſiaſticæ libertatis fuit acérri-
mus propugnator. Disciplinæ vero
reſtifuêndæ ſolicitus, à ſeditioòſis, dũ
orationi insiſteret, tormenti bellici
laxâta rota igneo globulo percſ-
ſus, divina virtte ſervatur illæſus.
, Poôſui adjutôrium ſuper potén-
tem, & exaltavi eléctum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei.
F. Invéni David ſervum meum,
öleo ſancdto meo unxi eum.
Manus.

Bſtinéntia fuit admirabili, jeju-
nabat ſæpiſſimè pane tantùm &
aqua, ſolis quandéòque lupinis con-
tentus. Noctùrnis vigiliis, aſpeérri-
mo cilicio, aſsiduis flagellis corpus
domabat. Humilitaâtis ac manſue-
tũdinis ſtudiosiſſimus fuit. Oratio-
nem, ac verbi Dei prædicationem,
graviſſimis licèt curis occupatus,
numquam intermiſit. Multas Ec-
cleſias, Monaſtéria, Collégia, ædi-
ficavit. Plura ſcripſit, ad Epiſco pô-
rum præsértim inſtructionem uti⸗
liſſima: cujus étiam pera, Parochô-
rum Catechismus préôdiit. Demum
in ſolitudinem Varalli montis, ubi
ſculptis imaginibus Dominicæ paſ-
ſiônis myſtéria ad vivum repræſen-
tantur, ſecéſſit: ibique diébus ali-
quot voluntaria caſtigatione aſpe-

92
ram, ſed Chriſti dolôrum medlta-
tioônibus ſuavem vitam ducens, in
febfim incidit. Mediolanum revér-
ſus, ingravescénte morbo, cinere
ac cilicio coopértus, & oôculis in
Crucifixi imàginem defixis, migra-
vit in cœlum, ætatis ano quadragé-
ſimo séptimo, Doômini vero millé-
ſimo quingentéſimo, octogéſimo
quarto, tértio nonas Novembris.
Quem miraculis clarum Paulus V.
Böntifex mäâzimus in Sanctorum
númerum rétulit.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virttes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt 2
Ipſe intercédat pro peccatis
obmnium populoôrum. .
Iſte eſt, qui contémpfit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia re-
gna. Ipfe.
16ria Patri. Ipſe.

omo péregrè.
xXxxiX.

VIralis, gAgricol ejus déminus,
in perſecutiône Diocletianin &
Maximiani Bononiæ ob Jeſu Chri-
ſti prædicationem comprehenſi
ſunt: cúmque Vitalis;, quòô magis
précibus, & minis tentarétur, ut
senténtiam mutaret, eò magis 16
Chriſti cultôrem, ac ſervum profi-
terétur, vario tormentoôrum gene-
re cruciatus, conſtanter omnia per-
ferens, in oratioône ſpiritum Deo
réddidit. Agricola vero 2 cum
ejus ſupplicium dilatum eſſet, ſi
fortè torméêntis ſervi permoôtus »
Chriſto vellet renuntiare, ejus ex-
emplo magis confirmaâtus eſt. Ita-
que cruci affixus, Vitali ſervo
conſors „ & sôcius fuit noôbilis
martyrii. Eorum coörpora ad Ju-=
dæôrum ſepuúlchra cùm eſſent hu-
mata, à ſancto Ambrôſio invénta⸗-
in ſacrum celebrémque locum
transläta ſunt.
e Deum laudâàmus. II.

Te gloriôſus.
Exultäbunt Sancti. 922.
O mnipotens ſempitérne⸗
91¹6.

Veſtri capilli capitis omnes nume-
rati ſunt, nolite timére, multis

paſséribus meliôres eſtis vos.
Exul-

5
Exũltent juſti in conſpéctubDei.
Et delecténtur in lætitia.
⁸ ræſta, quæſumus. 926.

923.
DIE V. NOVEMBRIS.

De Sermoône venerabilis Bedæ
Presbyteri.

An hanc igitur perum ſalutâ-
rium delectet nos pervenire
palmam. Libenter ac prompté cer-
témus omnes in agône juſtitiæ,
Deo & Chriſto ſpectante curramus;
& qui ſæculo & mundo majores
eſſe jam cœpimus, curſum noſtrum
nulla ſæculi cupiditate tardemus.
Si expeditos, ſi céleres in ôperis
agône currêntes dies nos ultimus
invénérit, nusquam Döôminus me-
ritis noſtris déerit remunerator.
Præcùrſor Déômini venit, de quo
ipſe teſtatur: Nullus major inter
natos mulierum Joanne Baptiſta.
V. Hic eſt Prophéta, & plus quam
Prophéta, de quo Salvator ait.
Nullus.

Ui corônam in perſecutiône
purpuúùream pro paſſione dona-
bit, ipſe in pace vincentibus pro ju-
ſtitiæ méritis dabit & candidam.
Nam nec Abraham, nec Iſaac, nec
Jacob occiſi ſunt; & tamen fidei &
juſtitiæ meéritis honorati inter Pa-
triarchas primi eſſe merueérunt: ad
quorum congregatur convivium,
dquisquis fidélis, & juſtus, & lauda-
bilis invenitur. Mémores eſſe de-
bemus, voluntatem non noſtram,
ſed Dei facere debére: quia qui
fécerit ejus voluntàtem, manet in
ætérnum, quomodo & ille manet
in ætérnum.
Iſti ſunt, qui vivéntes in carne,
plantavérunt Eccléſiam sanguine
suo: ¾ Calicem Dômini bibérunt,
& amici Dei facti ſunt.
„In omnem terram exivit ſonus
eôrum, & in fines orbis terræ ver-
ba eòrum. Calicem.

Uaprôpter, chariſſimi, mente
A integra, fide firma, virtüte ro-
bùſta, charitate perfecta, parati ad

omnem voluntâtem Dei ſimus,
conſervantes förtiter Dominica
mandata. In ſimplicitate innocen-
tiam, in charitate concordiam, mo-
déſtiam in humilitate, diligentiam
in adminiſtratione, vigilantiam in
adjuvandis laborantibus, miſeri-
côrdiam in foveéndis paupéribus, in
defendénda veritäate conftantiam,
in diſciplinæ ſeveritàte censuram,
ne aliquid ad exémplum bonôorum
factòrum deſit in nobis. Hæc ſunt
enim veſtigia, quæ nobisSancti qui-
que reverténtes in patriam reliqué-
runt, ut illérum sémitis inhærentes
ſequeremur & gaudia. 4
Sancti mei, qui in carne poôſfiti,
certamen habuiſtis: Mercêdem
labôris ego reddam vobis.
Venite benedicti Patris mei»
percipite regnum. Mercedem.
Ioôria Patri. Mercédem.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.,

IX illo témpore: Videns Jeſus
turbas, ascéndit in montem: &
cùm ſediſſet, acceſsérunt ad eum
discipuli ejus. Et reliqua. .
De Homilia S. Auguſtini Ep iſcopi.

Taque in hoc tértio gradu;, in
quo ſciéntia eſt, lugeétur amiſſio
ſummi boni quia inhærétur extré-
mis. In quarto autem gradu labor
eſt;: ubi vehementer incúùmbitur;
ut ſeſe animus avéllat ab eis qui-
bus peſtifera dulcédine innéxus
eſt. Hic ergo esuritur, & ſititur ju-
ſtitia, & multum necefſſaria eſt for-
titudo; quia non relinquitur ſine
dolore, quod cum delectatione re-
tinétur. Quinto autem gradu per-
ſeverantibus in labore datur eva-
dendi consilium, quia niſi quisque
adjuvétur à ſuperiore, nullo modo
ſibi eſt idoneus, ut ſeſe tantis miſe-
riärum implicaméntis expédiat. Eſt
autem juſtum consilium, ut qui ſe
à potentiori adjuvari vult, jadjuvet
& infirmiorem, in quo eſt ipſe po-
téntior. Itaque beati mitericordes;
quia ipsorum miſerebitur Deus.
„Sint lumbi veſtri præcincti, &
lucérnæ ardentes in manibus ve-
ſtris:
Et vos similes hominibus expe-
ctantibus dominum ſuum, quando
revertaturx à nüptiis. .
Vigi⸗

Dei ünn,

Dominiad

lte inneen.
ordiam, mo⸗
diligentiem
cilantlanin
us ) Mlei
Aupetbusin
nſtimim,
e Censilin,
Im bonotun
8., Heeſun
isSanttiggi.
jam teligi⸗

inhetente

catne polih
Mercecen
es.
Putis mei,
elcegen,
en.
n.
i lecindin

1p. 50
lens jell

ontein: &

nt ad eum

la. . .
Eoiccogt.
in donte

grade,
eiur annld
Aetut enn
gal, dat
ncümbitut,
b enh ⸗
ne innexns

de Scriptura occurrente.

Feſta Novembris.

„Vigilate ergo: quia neſcitis, qua
EVera Dôminus veſter venturus fit.
Et vos. —
Exto ra t ed örqis mundi-
tia de bona conſciêntia bono-
rüm operum;, valens ad contem-
plandum ſummum illud bonum,
quod ſolo puro & ſeréno intellé-
ctu cerni poteſt. Poſtrémo eſt sép-
tima jipſa ſapientia, id eſt, con-
templatio veritatis, pacificans
totum hominem , & ſuscipiens
ſimilitudinem Dei; quæ ita con-

cluditur: Beati pacifici, quéôniam

ipfi filii Dei vocabúntur. Oava
tamquam ad caput redit, quia con-
ſummatum perfectumque oſten-
dit, & probat. Itaque in prima,
& in octava nominatum eſt reg-
num cœlorum: Beati paâuperes
ſpiritu; quoniam ipsorum efſt reg-
num coœlorum: &, Beati, qui per-
ſecutionem patiuntur propter ju-
ſtitiam; quôniam ipsorum eſt rég-
gnum cœlorum. .
B. Média nocte clamor factus eſt:
* Ecce ſponſus venit, exite ob-
viam ei.
.„ Prudentes virgines aptäte ve-
ras lampades. Ecce.
Gloria Patri. Ecce.
12

Ledtio .
Um jam dicitur: Quis nos ſe-
(Waraber a charitate Chriſti?:

ribulatio, an anguſtia, an perſe-
cùtio, an fames, an nuditas, an peri-
culum, an gladins? Septem ſunt
ergo, quæ perficiunt: nam octava
clarificat, & quod perféctum eſt,
demonſtrat, ut per hos gradus

perficiantur & cæteri , tamquam

àa capite rurſum exordiens. Vi-
detur ergo mihi étiam ſeptifor-
mis operàtio Spiritus ſancti,
de qua Iſaias loquitur, his gra-
dibus, ſententiisque congruere
Sed intereſt ordinis ; nam ibi
enumeratio ab excellentioribus
cœpit, hic verô ab inferioribus.
Ibi namque incipit à ſapientia
Dei, & deéſinit ad timôrem Dei:
ſed initium ſapiéntiæ timor Déômi-
Ni eſt.
Te Deum lau lamus. II.
DIE VI. NOVEMBRIS.
Sexta die infra Ocav. omnium
Sanctoram.
In primo Nocturno, Lectiones

2
Sermo S. Bernardi Abbatis.
Serm. z2. de feſto omn. Sanéterum.
Uia SanXöfim Qinnium feſti-
O am hodie, dilectiſſimi, om-
nique digniſſimam devotiône me-
moôriam celebramus, operæ pré-
tium puto, de communi eorum
felicitàte, in qua beata jam ré-
quie perfruuntur, & futura, quam
Præſtolantur conſummatione, ad-
Iuvante Spiritu ſancto, ſermoônem
facere charitati veſtræ. Fidelis
quippe ſermo, & omni acceptione
dignus: ut quos ſolémni venera-
tlone proséquimur, étiam siinili
converſatione ſequamur: quos
beatiſſimos prædicamus, ad eò-
rum beatitüdinem tota aviditate
curramus: quorum delectamur
Præcôniis, ſublevémur eoôrum pa-
trociniis.

In ſecundo Nocturno.
Iev. Rom. .

ipfe teſtatur:
ter natos mulierum Joanne Bap-

„Præcürſor Dömini venit, de quo

* Nullus major in-

tiſta.
f. Hic eſt Prophéta, & plus quàm
rophéta, de quo Salvator ait.
Nullus.

Serm. s. de eod. feſto, cizca med-.

Lecti
D quid ergo Sanétis laus no-
Aikral Ad quid glorificatio no-
ra? ad quid noſtra hæc ipſa ſo-
lemnitas: Quòô eis terrénos hono-
res, quos juxta veracem Filii pro-
iniſſinem honorificat Pater cœle-
ſtis? Quo eis præcoônia noſtra
Pleni ſunt. Prorfſus ita eſt, dile-
ctiſſimi; bonorum noſtroôrum San-
Gi non egent, nec quidquam eis
noſtra devotiône præſtatur. Planè,
quod eorum memôriam venera-
mur, noſtra intereſt, non ipsorum.
Vultis ſcire, quantum intereſt no-
ſtra? Ego in me (fateor ) ex hac
recordatione séntio deſidérium
vehemens inflammari, & deſidé-
rium triplex.
F. Iſti ſunt, qui vivéntes in carne,
plantavérunt Eccléſiam sânguine
suc: * Câlicem Doômini bibérunt,
& amici Dei facti ſunt.
J. In omnem terram exivit ſonus
eôrum, & in fines orbis terræ ver-
ba eorum. Calicem.
Lectie vi.
UIgòô dicitur: Quod non videt
VVSSRdei, non dolet. Oculus
meus, memoôria mea: & cogitare
de Sanctis, quodammodo eos vi
n n dere

930°
dére eſt. Sic nempe pôrtio noſtra

in terra vivéntium, nec môodica
ſane portio, ſi tamen, ut decet,
memoriam afféctio comitétur: ſic,
inquam, conversatio noſtra in cœ-
lis eſt. Verumtamen non ſic noſtra,
ſicut illorum. Ipsorum enim ſub-
ſtantia ibi eſt, noſtra autem deſi-
deria: ipſi per præséntiam, nos per
memoôriam ibi ſumus.
Sancti mei, qui in carne poôſiti,
certamen habuiſtis: Mercédem
laboris ego reddam vobis.
Venite benedicti Patris mei,
percipite regnum. Mercedem.
loria Patri. Mercédem.

éctio ſancti Evangélii ſecuùndùm
Matthæum.

N illo téempore: Videns Jeſus
turbas, ascendit in montem: &
cùm ſediſſet, acceſseérunt ad eum
diſcipuli ejus. Et réliqua.

De Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Uapropter, ſi gradatim tam-
quam ascendentes numeré-
mus, primus ibi eſt timor Dei,
ſecùnda pietas, tértia ſciéntia;,
quarta fortitàdo, quintum consi-
Lum, ſextus intellectus, séptima
ſapientia. Timor Dei congruit
humilibus, de quibus hic dicitur:
Beati pauperes ſpiritu, quéôniam
ipsorum eſt regnum cœloôrum; id
eſt, non inflati, non ſuperbi;
de quibus Apôſtolus dicit: Noli
altum sapere, ſed time;, id eſt,
noli extoôlli. Pietas côngruit mi-
tibus. Qui enim piè quærit, ho.
nôrat ſanctam Scriptüram, & non
reprehéndit, quod nondum intel-
ligit, & proptéreà non resiſtit:
quod e mitem eſſe. Unde hic di-
citur: Beati mites, quoôniam ip
hæreditate Ronlidebunt terramn.“
Sint lumbi veſtri præcincti, &
lucçérnæ ardéntes in manibus ve-
ſtris: Et vos similes hominibus
expectäntibus dominum ſuum,
quando revertatur à nüúptiis.
Vigilate ergo, quia nescitis, qua
hora Dôminus veſter ventürus ſit.
Et vos.

Cientia côngruit lugéntibus
qui jam cognoveérunt in Scrip?
turis, quibus malis vincti tenean,

tur, quæ tamquam bona & utſlia
ignorantes appetiérunt: de quibus
hic dicitur: Beati, qui lugent nunc.
Fortitũúdo congruit eſurientibus, &
ſitientibus. Labôrant enim deſi-
derantes gâàudium de veris bonis»
& amôrem a terrenis & corporali-
bus avértere cupientes: de quibus
hic dicitur: Beati, qui esuriunt,
& sitiunt juſtitiam. Consilium

congruit miſericôrdibus: hoc e-

nim unum remedium eſt de tantis
malis evadendi, ut dimittamus,
ſicut nobis dimitti volumus: &
adjuvémus, in quo poôſtumus,
alios; ſicut & nos, in quo non
pôſſumus, cůpimus adjuvari; de
quibus hic dicitur: Beati miſeri-
cordes, quôniam iipsorum miſereé-
bitur Deus.
Média nocte clamor factus eſt:
Ecce ſponſus venit, exite ob-
viàam ei.
Prudéntes virgines aptàte ve=-
ſtras lämpades. Ecce.
loôria Patri. Ecce.

Ntelléctus côngruit mundis cor-
de, tamquam purgato culo »
quo cerni poſſit, quod corporeus
oculus non vidit, nec auris audi-
vit, nec in cor hoôminis alcêndit 5
de quibus hic dicitur: Beati mun-
do corde, quôniam ipſi Deum vi-
débunt. Sapientia congruit paci-
ficis, in quibus jam ordinata ſunt
ômnia, nullúsque motus advéêrſus
rationem rebellis eſt, ſed cuncta
obteémperant ſpiritui hominis, cuùm
& ipſe obtémperet Deo; de quibus
hic dicitur: Beati pacifici. Unum
autem præmium, quod eſt regnum
cœlôrum, pro his gradibus varis
nominatum eſt.
e Deum laudamus. II.
DIE VII. NOVEMBRIS.

4

Sermo S. Joànnis Chrysoſtomi⸗

Obi Sanctorum meérita religié-
CJIſa charitate miratur, quique
juſtôrum gléôrias frequenti lau-
de collôquitur, eòérum morés fan-
Gtos atque juſtitiam imitétur?
quoniam quem deléctat Sancéti ali-
cujus

Uis metitt

laue
ancdkort

II, Miab
ie keddar

AIAa
NU

lyne enin

koolebi

Une hrece

m E ull
de gubbut
gent nun,
lentbusd
tenim cel⸗
periboni,
X colhorl⸗
: de uibu
i ehliunt,

imitnum,
Dlumas!

P ſals elt
, elle od⸗

aptite ſo

undis col⸗
10 oculo 9
cohörels
zundaud⸗
s dcenciti
„Demmun.
i eun
ongrult har⸗
ordinute
lus Ut

s
et cnt
zoiniglün
edegon
ſei, Unn
gticibis in

Il.
Mbhls.

cujus meritum, delectâre debet tionem atténde, militiam n

par circa cultum Dei obséquium.
Quare aut imitari debet, ſi lau-
dat: aut laudare non debet, ſi
imitari detréctat: ut qui alium
laudat, laudabilem ſe réddat: &
qui Sanctorum merita admira-
tur, mirabilis ipſe vitæ ſancti-
täte reddatur. Nam ſi proptérea
juſtos fidelésque diligimus, quòôd
in ipſis juſtitiam, fidemquæ ſuſpici-
mus; poſſumus nos quoque eſſe
quod funt, ſi faciamus ipſi, quod
faciunt. = .
Præcurſor Doômini venit, de quo
ipſe teſtatur: Nullus major
inter natos mulierum ſoanne Bap-
tiſta. Hic eſt Prophéta, & plus
quam Prophéta; de quo Salvator
ait. Nullus.

N Eque enim difficile nobis eſt,
quod ab ipfis géritur, imitari,
cùm ſine præcedenti exémplo ab
antiquis tälla geſta conſpicimus:
ut non ipſi aliorum æmuli redde-
réntur, ſed æmulandæ virtutis ſe
ipfos nobis præbérent exémplum:
ut dum nos ex ipfis, ex nobis
alii proficiunt, ſic Chriſtus in ſuis
ſemper ſervis in Eccléſia ſancta
laudétur. Unde ab origine mundi
innocens Abel occiditur, Henoch
Deo placens transfértur, juſtus Noe
invenitur, Abraham fidélis probaà
tur, Moyſes manſuetus dignolſcitur,
Jeſus caſtus, David lenis, Elias ac-
céptus, Daniel ſanctus, tres pueri
victores reddúùntur.
Iſti ſunt, qui vivéntes in carne,
plantavérunt Eccléſiam sanguine
suo: * Calicem Domini bibérunt,
& amici Dei facti ſunt.
, In omnem terram exivit ſonus
eéôrum, & in fines orbis terræ ver-
a eòrum. Calicem,

Pôſtoli diſcipuli Chriſti, cre-
déntium magiſtri habéntur:
e quibus eruditi Confeſsores for-
tiſſimi pugnant, Martyres perfécti
triümphant, & Chriſtiani ſemper
exercitus diabolum Deo armati de-
ellant. In iſtis ſemper pares vir-
tütes, diſsimiles pugnæ, gloriôſæ
victôriæ. Unde tu Chriſtiane deli-

Catus es miles, ſi putas, te poſſe ſi-

ne pugna vincere, ſine certamine
triumphare. Exere vires, fôrtiter
imica, atrôciter in prælio iſto cô-
cérta. Considera pactum „ condi-

931
. osce:
pactum, quod ſpopondiſti , con-
ditiônem, qua accelſsiſti, militiam,
cui nomen dediſti.
Sancti mei, qui in carne Pôſiti,
certamen habuiſtis: Mercédem
labôris ego reddam vobis.
Venite benedicti Patris mei,
bercipite regnum. Mercédem.
lôria Patri. Mercédem.

éctio ſancti Evangélii ſecunduům
datthæum.

[N illo témpore: Videns Jeſus
turbas, aſcendit in montem : &

cum ſediſſet, acceſsérunt ad eum
dilcipuli ejus. Et réliqua.

De Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

N primo gradu, ſicut oportébat,
poôſitum eſt regnum cœlorum,
quod eſt perféctæ ſummæque ſa-
Piéntiæ änimæ rationalis. Sic ita-
que diétum eſt: Beati pauperes
ſpiritu, quôniam ipsorum eſt reg-
num cœlorum; tamquam diceré-
tur: Initium ſapientiæ timor Dô-
mini. Mitibus hæréditas data eſt»
tamquam teſtaméntum patris cum
pietate quæréntibus. Beati mites,
quôniam ipſi hæreditate poſſidé-
bunt terram. Lugentibus conſo-
latio, tamquam ſcientibus, quid
amiſerint; & quibus merſi ſunt.
Beâti, qui lugent nunc, quoniam
ipſi conſolabuntur. Eſuriéntibus
& ſitiéntibus ſaturitas,

ſiti⸗ ſatr tamquam
reféctio laborantibus, fortiterque
certaântibus ad ſalũtem. Beati, qui

esüriunt, & sitiunt juſtitiam, quo-
niam ipſi ſaturabuntur.
Sint lumbi veſtri præcinéti, &
lucernæ ardéntes in manibus ve-
ſtris: * Et vos similes hominibus
expectäntibus dominum ſuum 5
quando revertaâtur à nüptiis.
Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
hora Dis veſter ventùrus ſit. Et
VOS.

Iſericôrdibus
tamquam vero, & ôptimo
conſilio utentibus, & hoc eis
exhibeatur a potentiore, quod in-
validiòribus pſi éxhibent. PBeati
milericordes „ quon am ipsôrum
miſerébitur Deus. Mundis corde
facltas eſt videndi Deum, tam-
1n 2 quam

miſericôrdia

quam' purum ôculum ad intelli-
genda ætérna geréntibus. Beati
mundo corde, quôniam ipſi Deum
vidébunt. Pacificis Dei ſimilitu-
do eſt, tamquam perfécte ſapiénti-
bus, formatisque ad imaginem
Dei, per regenerationem renovaàti
hoôminis. Beati pacifici, quoniam
ipfi fili Dei vocabuntur. Et iſta
quidem in hac vita poſtlunt com-
pléri, ſicut completa eſſe in Apo-
ſtolis crédimus. Nam illa omni-
moda, & in Angélicam formam
mutatio, quæ poſt hanc vitam
promittitur;, nullis verbis expoôni
poteſt.
Media nocte clamor factus eſt:
Ecce ſponſus venit; exite ob-
viàam ei.
F. Prudéntes virgines aptäte ve-
ſtras lampades. Ecce.
loria Patri. Ecce.

Eati ergo, qui perſecutiônẽ pa-
tintur propter juſtitiam, quoô-
niam ipséôrum eſt regn cœloôrum.
Hæc Oàva ſenténtia;z quæ ad caput
redit, perfecktumque héôminem de-

clarat, ſignificatur fortâſſe & cir-

cumciſiône octava die in veteriTe-
ſtaménto & Dñi reſurrectiône poſt
sabbatum, qui eſt utique octavus,
idémq; primus dies, & celebratiéô-
ne octavarum feriarum, quas in re-
generatiône novi hôminis celebra-
mus; & nùmero ipſo Pentecoôſtes:
nã ſeptenario numero sépties mul-

tiplicato, quo fiunt quadraginta no-

vem, quaſi octävus àdditur;, ut
quinquaginta compleantur. Et
tamquam redeatur ad caput, quo
die miſſus eſt Spiritus ſanctus, eo
in regnum cœlorum dúcimur;, &
hæreditatem accipimus, & conſo-
lamur, & pascimur, & miſericor-
diam conséquimur, & mundamur,
& pacificamur. Atque ita perfécti,
omnes extrinſecùs illätas molé-
ſtias pro veritate, & juſtitir ſuſti-
némus.
e Deum laudamus. II.

916.

Iſtrum eſt enim regnum cœloô-
rum, qui contempsérunt vitam
mundi, & pervenérunt ad præmia
regni, & lavérunt ſtolas ſuas in
säanguine Agni.
Exultäbunt Sancti in gloôria.

Lætabuntur in cubilibus ſuis.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut qui glorioſos Marty-

res fortes in ſua confeſſione cog-

nôvimus, pios apud te in noſtra

interceffiöone ſentiamus. Per Do-
minum noſtrum.

DIE VIII. NOVEMBRIS.

Ex libro S. Cypriani Epiſcopi &
Martyris, de mortalitate.

Onſiderandum eſt; fratres dile-
Giſſimi, & idéntidem cogitan-
dum, renuntiaâſſe nos mundo,
tamquam hoſpites & peregrinos
hic interim dégere. Amplecta-
mur diem, qui aſsignat ſingulos
domicilio ſuo, qui nos iſtinc erép-
toSs, & laqueis ſæcularibus exſo-
luùtos, paradiſo reſtituit, & regno
cœléſti. Quis non péregreé con-
ſtitâtus properaret in patriam ré-
gredi? Quis non ad ſuos navigare
feſtinans, ventum prôſperum cu-
pidiùs optaret, ut veloôciter charos
licéret amplécti.
Præcurſor Dômini venit; de quo
ipſe teſtatur: Nullus major
inter natos mulierum Joanne Bap-
tiſta. Hic eſt Prophéta, & plus
quam Prophéta; de quo Salvator
ait. Nullus.

Atriam noſtram paradiſum
computamus, paréntes Pat tiar-
chas habére jam coœpimus, quid
non properamus, & currimus »ut
patriam noſtram vidére, ut paren-
tes ſalutàre poſsimus? Magnus illic
nos charôrum numerus expéctat:
parêntum, fratrum; filiôrum fre-
quens nos & copioſa turba desi-
derat, jam de ſua immortalitate ſe-
cũra & adhuc de noſtra ſalũte ſo-
licita. Ad horum conſpéctum &
compléxum venire, quanta & illis
& nobis in commuüne lætitia eſt?
Qualis illic cœléſtium regnôrum
volũptas ſine timôre moriéndi, &
cum æternitaàte vivéndi ?à quàâàm
ſumma & perpétua felicitas?
Iſti ſunt, qui vivéntes in carné,

plantavérunt Eccléſiam sanguine
suo: * Calicem Doômini bibérunt,
& amici Dei facti ſunt.
nem

In om-

Cilcen.

llie Apoſt

.

Kti critis,
Uüledicent
dicent

libus ſuis.

ommnipotens
iolos Mane,.
fellone co⸗
te in noltt
us. ber o⸗

MDNS
SAanorunt

9, Lelinnes
te.
un.
PEpllconil
rtalltate⸗
edtio in .
fattes d⸗
dem cogitir.
nlnto,
Peleglno⸗

cutn H

454
ventes 1
d li
Unl⸗ en

Feſta Novembris.

nem terram exivit ſonus eòôrum, &
in fines orbis terræ verba eoôrum.
Calicem. .
Lectio vi.
Iiiie Apoſtoléôrum gloriôſus cho-
rus, illic Prophetarum exultan-
tium númerus, illic Martyrum in-
numerabilis pôpulus ob certami-
nis & paſſionis victoriam corona-
tus. Triumphantes illic Virgines:
quæ concupiscéntiam carnis
corporis, continéntiæ rôbore ſub-
egerunt. Remunerati miſericor-

des, qui aliméntis & largitiônibus

pauperum, juſtitiæ ppà fecerunt:
qui Dominica præcépta ſervantes;,
ad coœléſtes thesauros terréna pa-
trimonia transtulerunt. Ad hos,
fratres dilectiſſimi, avida cupidita-
te properémus, & cum his cito eſ-
e, ut citò ad Chriſtum venire
contingat, optémus
ge. Sancti mei, qui in carne péſiti,
certäamen habuiſtis: Mercédem
laboôris ego reddam vobis.
V. Venite benedicti Patris mei,
ercipite regnrum. Mercédem.
löria Patri. Mercédem.
In tertio Nocturno.
Lectio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.
Lectio vii. ap. §5.
IN illo témpore: Videns Jeſus
turbas, ascéndit in montem: &
cùm ſediſſet, acceſsérunt ad eum
diſcipuli ejus. Et réliqua.

De Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.
Ex libro 1. de Serm. Doiini in
monte; cap. §. .

Eati éritis, inquit, cùm vobis

maledicent, & perſequéntur
vos, & dicent omne malum adver-
süm vos, mentiéntes, propter me:
gaudéte, & exultate, quôniam mer-
ces veſtra multa eſt in ccelis.

Animadvértat, quisquis delicias hu-

jus ſæculi, & facultates rerum tem-

poralium quærit, in nomine Chri-

ſtiano intrinſecùs eſſe beatitùdi-
nem noſtram, ſicut de anima Eccle-
ſiaſtica ore prophético dicitur:
Omnis glôria ejus filiæ Regis ab
intus. Nam extrinſecùs maledicta,
& perſecutiones, & detractiones
promittúntur: de quibus tamẽ ma-
gna merces eſt in cœlis, quæ ſen-
titur in corde patiéntium, eorum,
qui jam poſſunt dicere: Gloriamur
in tribulationibus, ſciéntes quôd
tribulatio patiéntiam operatur; pa-

933
tiéntia autem probatiéônem, probaâ-
tio verò ſpem, ſpes autem non
confùndit: quia charitas Dei diffüu-
ſa eſt in cordibus noſtais per Spiri-
tum ſanctum, qui datus eſt nobis.
Be. Sint lumbi veſtri præcincti, &
lucérnæ ardéntes in manibus ve-
ſtris: † Et vos similes hominibus
expectäantibus dominum ſuum,
uando revertatur à nüptiis.
. Vigilate ergo, uia nescitis, qua
hora Doôminus veſter ventürus ſit.
Et. G loria Patri. Et.
Lectio viii.
N On enim iſta perpeti fructuoô-
fum eſt, ſed iſta pro Chriſti
néômine non ſolàm æquo animo,
ſed étiam cum exultatiône tolera-
re. Nam multi hæretici nomine
Chriſtiano animas decipiéntes,
multa talia patiüntur: ſed ideò
excluduúntur ab iſta mercéde, quia
non diétum eſt tantùm: Beati, qui
perſecutiônem patiuntur; ſed addi-
tum eſt, propter juſtitiam. Ubi au-
tem ſana fides non eſt, non poteſt
eſſe juſtitia;, quia juſtus,ex fide vi-
vit. Neque ſchismatici aliquid iibi
ex iſta mercéde promittant'; quia
ſimiliter, ubi charitas non eſt, non
poteſt eſſe juſtitia. Diléctio enim
proximi malum non operatur;
quam ſi habérent;, non dilaniarent
corpus Chrifti, quod eſt Eccléſia.
Be. Média nocte clamor factus eſt:
& Ecce ſponſus venit;, exite ob-
iàam ei.
.„ Prudéntes virgines
as lampades. Ecce.
lôria Patri. Ecce.

Pro SS. MM. Quatuor Goronatis.
Leétio 1x.

aptate ve-

Evérus, Severianus, Carpoôphorus
& Vickorinus fratres, in per-
ſecutiône Diocletiani deorum cul-
tum liberè deteſtantes, plumbatis
cæſi, in verbéribus vitam pro
Chriſti némine profudérunt. Quo-
rum côrpora canibus objécta, cùm

ab illis intacta diu fuiſſent, ſub-

lata a Chriſtiaänis, via Lavicana
tértio ab Urbe lapide, in arena-
ria tepeliuntur prope ſepulchrüm
ſancorum Martyrum Claudii,,
Nicoſtrati, Symphoriani, Caſté-
rii, & Simplicii: qui esdem Im-
peratore bpaſſi erant; quod, cum
eſſent ſumi ſculptôres, nullo mo-
do addúci potúerant, ut idolorum
ſtatnas facerét: & adsolis ſimu acru
Nun 232 ducti,

934
duùcti, ut illud veneraréntur, num-
quam commiſsúros ſe dixérunt,
ut adorarent opera manuum hô-
munum. Quamobrem in carcerem
conjecti, cùm ibi multos dies in
eodem propoſito perſtitiſſent,
primùm ſcorpionibus cæſi, dein-
de vivi plumbeis 16culis incluſi
in flumen dejiciüntur Extat in
urbe Eccléſia ſub nomine ſancto-
rum Quatuor Coronatorum, quo-
rum diu ignota nômina, divinituùs
pôſteàa patefacta ſunt: ubi non
ſolùm illérum quatuor, ſed étiam
orum quinque Martyrum corpora
honorificè ſepulta ſunt, & eôrum
feſtivitas ſexto Idus Novembris
celebratur
* Deum laudâmus. II.

Veſtri capilli càpitis omnes nume-
rati ſunt: nolite timére, multis
paſséribus meliôres eſtis vos.
Lætamini in Dômino, & exul-
tàte juſti.
Et gloriämini omnes recti
corde.
ræſta, quæſumus, omni-
9232.

PIE IxX. NOVEMBRIS.

pôtens.

Ixviii.

O quàm gloriôſum eſt regnum, in
quo cum Chriſto gaudent omnes
Sancti, amicti ſtolis albis ſequun-
tur Agnum, quocumque ierit.
Exultäbunt Sancti in gloria.
Lætabüntur in cubilihus ſuis.
mnipptens. 916.

Iſte Sanctus pro lege Dei ſui certâà-
vit usque ad mortem, & a verbis
impiôrum non timuit, fundaâtus
enim erat upra firmam petram.
Gloria & honôre corondâſti eum
Dômine.
Et conſtituiſti eum ſuper 6pera
manuum tuarum.

Eus, qui nos beaâti Theodori
— Maärtyris tui confeſſione glo-
riôſa circùmdas, & Proôtegis: præ-
ta nobis, ex ejus imitatiône pro-
cere, & oratione fulciri. Per
Dominum. .

De libro Apocalypſis beati joàânnis
Apoſtoli.

T venit unus de ſeptem Ange-
Eis habéntibus phialas plenas
ſeptem plagis noviſſimis, & locu-
tus eſt mecum, dicens: Veni, &
oſtéêndam tibi ſponſam, uxoôrem
Agni. Et suſtulit me in ſpiritu in
montem magnum, & altum, &
oſténdit mihi civitäatem ſanctam
Jerſalem deſcendéntem de cœlo
a Deo, habentem claritatem Dei:
& lumen ejus simile lapidi pretio-
ſo tamquam lapidi jâſpidis, ſicut
cryſtallum. . .
In dedicatiône templi decantaâ-
bat populus laudem: Et in ore
eorum dulcis reſonabat ſonus.
Fundata eſt domus Domini ſu-
pra vérticem moôntium, & venient
ad eam omnes Gentes. Et in ore.

T habébat murum magnum, &
altum, habéntem portas duoô-
decim, & in portis Angelos duòô-
decim, & nomina inſcripta, quæ
ſunt nomina duòôdecim tribuum
filiérum IIrael. Ab Oriente portæ
tres: & ab Aquilone portæ tres:
& ab Auſtro portæ tres: & ab Oc-
caſu portæ tres. Et murus civita-
tis habens fundamenta duodecim,,
& in ipſis duodecim nômina duòô-
decim Apoſtoloòrum Agni. Et qui
loquebatur mecum; habebat men-
sůram arundineam àuream, ut me-
tirétur civitatem, & portas ejus;
& murum. .
Fundata eſt domus Dômini ſfu-
pra vérticem môntium, & exaltaàta
eſt ſuper omnes colles: Et vé-
nient ad eam omnes Gentes, &
dqicent: Glôria tibi Dömine.
Veniéntes autem vénient cum
exultatiôòne, portantes manipulos
ſuos. Et vénient.

T civitas in quadro poſita eſt,
& longitudo ejus tanta eſt;
quanta & latitüdo: & menlſus eſt
civitätem de arundine aurea per
ſtadia duôdecim millia: & longi-
tůdo, & altitůdo, & latitúdo ejus
æ qualia ſunt. Et menlſus eſt mu-
rum ejus centum quadraginta qua-
tuor cubitôrum, mensüra hominis,
quæ eſt Angeli. Et erat ſtructura
muri

ueſas ex
elo clvitas 1
ziiro munde
Denediche
Cun Edifien
nrium in l
ſecez in eie
Domine, 1
ls tuls, &
im tuum, I
lrin Lati.

lg, guos

cdeſis, &
lelleſis
Mtimus in

inr er dapt
AUlllem ſalun
etunn prirnn
tſtum eſt

.. Wem el
Uinſnn lae
lam dletd
WMlinenten.

bentippinn

l.

ſepten Ane

altun,
tem lamin
tem cecen

ritatem De
lapicdi rein⸗
lpicis, hon

hli gecuntl.
Ut inore

15

Et in oe,

nagnum,
ortas Gllo⸗
elos duo⸗
lipta, Ila

m tribuum
feme vone

Noltr tle
Kehle⸗

holtas 6hs)

e⸗

sDopinr.
ftilil

5

Etre⸗

Gentes

owine.
Venient
mmanilis

muri ejus ex lapide jâſpide“: ipfa
vero civitas aurum mundum simi-
le viro mundo.
Benedichomine domum iſtam,
quam ædificavi nômini tuo, ve-
niéntium in loco iſto, Exaudi
preces in excéllo solio glériæ tuæ.
Doômine, ſi convérſus fuerit poô-
pulus tuus, & oraverit ad ſanctua-
rium tuum. Exaudi.
B1éria Patri. Exaudi.

Rurs , quos in conſecrândis Ec-
cléſiis „ & altaribus Romana
ſervat Eccléſia, beatus Silvéſter
Tapa primus inſtituit. Nam etſi
jam ab Apoſtoloòrum témpore loca
fuérunt Deo dicata, quæ a quibus-
dam Oratoria, ab aliis Eccléſiæ
dicebantur, ubi collectæ fiebant
per unam sabbati, & Ohriſtianus
péôpulus orare, Dei verbum audi-
re, & kuchariſtiam sumere soôli-
tus erat: non tamen illa adeo ſo-
lemni ritu conſecrabantur, nec in
eis adhuc in titulum erectum erat
altare., quod chrismate delibutum
Dômini noſtri Jeſu Chriſti, qui
altare, hôſtia, & ſacérdos noſter
eſt, figuram exprimeret.
Orantibus in loco iſto, Di
mitte peccata péôpuli tui Deus, &
oſteênde eis viam bonam, per quam
ambulent, & da gloriã in loco iſto.
F. Qui regis Iſrael intende, qui de-
dùcis velut ovem Joſeph, qui ſe-
des ſuper Chérubim. Dimitte.

Ed ubi Conſtantinus Imperà-
Ntor per Baptismi ſacramentum
ſanitàtem ſalutémque conſecuútus
eſt, tum primùm lege ab eo lata
concèſſum eſt toto orbe terrarum,
Chriſtiani ut Eccléſias ædifica-
rent: quos ille non ſolùm edicto,
ſed etiam exéêmplo ad ſacram ædi-
ficationem eſt cohortatus. Nam
& in ſuo Lateranénſi palatio Ec-
cléſiam Salvatori dedicavit, & ei
continéntem Basilicam nomine
ſancti Joannis Baptiſtæ côndidit,
eo loco, quo ipfe baptizatus à
ſancdto Silvéſtro, à lepra munda-
tus eſt: quam idem Pôntifex con-
ſecravit quinto Idus Novémbris:
cujus conſecrationis memoria ce-
lebratur hodierno die, quo pri
mùm Romæ puͤblicèé Ecclêeſia con-
ſecrata eſt, & imago Salvatoôris in
pariete depicta populo Româno
apparuit.

93³5⁵
. O quäm metuéndus eſt locus
iſte! Verè nõ eſt hic aliud niſi
domus Dei, & porta cœli. Hæc
eſt domus Domini firmiter ædifi-
cata, benê fundata eſt ſupra firmam
petram. Veré.

Uòd ſi beaâtus Silvéſter põſteâà
in conſecratione altaris Prin-
cipis Apoſtolorum decréevitzut de-
inceps niſi ex lapide altaria non
ædificaréntur; tamen Basilicæ La-
teranénſis altare fuit e ligno eré-
Gtum: quod mirum non eſt; nam
cum à ſancto Petro usque ad Silvé-
ſtrum, propter perſecutiones Pon-
titices certo loco consiſtere non
poſſent: quocumque eos necéſſitas
compuliſſet, ſive in cryptas, ſive in
cœmetéria, ſive in ædés piorum, iu-
per illo altari ligneo, ad arcæ ſimi-
litùdinem concavo, ſacra faciébant.
Quo altari ſanctusSilvéſter, reéddita
Eccléſiæ pace, honoris cauſa Princi-
pis Apoſtolôrum, qui in illo ſaeri-
ficàſſe dicitur, & reliquorum bon-
tificum, qui usque ad id tempus ad
myſtéria conficiénda eo uſi fuerant
in Lateranénſi primaccléſia collo-
