d eog,
mare, ge
cnim ego
Neſkus den
Miütd
34
per nuu
ltui cuſte
Mon tacebr
D 0 N

luipi

Vrbun
eſt d

Khünonn

e,gdin g.
SII1
us HMophen

Hacdt De

Edon iute

gölnn beſn
geduntteie
ubtel tei
0.
teihlnihii

quia aſcendit malitia ejus coram
me. Et ſurréxit Jonas, ut fügeret
in Tharſis à facie Doômini, &
deſcéndit in Joppen, & invénit
navem euntem in Tharſis & dedit
naulum eſus, & deſcendit in eam,
ut iret cum eis in Tharſis à facie
Doômini Doôminus autem miſit
ventum magnum in mare, & fa-
cta eſt tempeéſtas magna in mari, &
navis periclitabatur conteri.
Laudabilis. So5.
T timuérunt nautæ, & clama-
Tevérunt viri ad Deum ſuum, &
miſérunt vaſa, quæ erant in navi,
in mare, ut alleviarétur ab eis: &
Jonas deſceêndit ad interioôra navis,
& dormiébat ſopore gravi. Et ac-
céſſit ad eum gubernator, & dixit
ei: Quid tu ſopore deprimeris
ſurge, invoca Deum tuum;, ſi forte
recogitet Deus de nobis, &,non
pereamus. Et dixit vir ad collegam
ſuum: Venite, & mittamus ſortes,
& ſciàmus, quare hoc malum ſit
nobis. Et misérunt ſortes, & céci-
dit ſors ſuper Jonam.
Anguſtiæ. §35.
T dixérunt ad eum: Indica no-
bis, cujus cauſa malum iſtud ſit
nobis: quod eſt opus tuum? quæ
terra tua ? & quo vadis ² vel ex
quo pôpulo es tu ? Et dixit ad eos:
Hebræus ego ſum, & Dominum
Deum cœli ego timeo, ‚qui fecit
mare & aridam. Et timuérunt viri
timòre magno, & dixérunt ad
. 7 . g
eum: Quid hoc feciſti? (cognove-
runt enim viri, quòd à facie Doô-
mini fùgeret, quia indicaverat eis,)
& dixérunt ad eum: Quid faciémus
tibi, & ceſsabit mare à nobis? quia
mare ibat & intumeſcébat. Et dixit
ad cos. Toôllite me: & mittite in
mare, & ceſsabit mare à vobis ſcio
enim ego, quôniã propter me tem-
peſtas hæo grandis venit ſuper vos.
Miſit Dôminus. 537.
S A B B A T O.

Super muros tuos Jerúſalem con-
ſtitui cuſtodes: tota die & nocte
non tacébunt laudare nomen Däüi.
D O MI N I C A V.

Inci pit Michæas Prophéta.

Erbum Domini, quod factum
Veſt ad Michæam Moraſthiten,

5§5 5T
in diébus Jéathan, Achaz, & E-
zZechiæ, Regum Juda, quod vidit ſu-
per Samariam, & Jeruſalem. Au-
dite populi omnes , & atténdat
terra, & plenitùdo ejus: & ſit Do-
minus Deus vobis in teſtem, Dô-
minus de templo ſancto ſuo. Quia
ecce Doôminus egrediétur de loco
ſuo: & deſcéndet, & calcabit ſu-

per excélſa terræ.

„Vidi Dominum ſedéntem ſuper
solium excelſum, & elevatum: &
plena erat omnis terra majeſtate
ejus: *e Et ea, quæ ſub ipſo erant,
replebant templum.
Séraphim ſtabant ſuper illud,
ſex alæ uni, & ſex alæ alteri. Et
ea, quæ.
T conſuméntur montes ſubtus
eum: & valles ſcindéntur ſicut
cera à facie ignis, & ſicut aquæ ,„
quæ decùrrunt in præceps. In ſcé-
lere Jacob omne iſtud, & in pec-
catis domus Ifrael. Quod fcelus
Jacob? nonne Samaria ?, & quæ
excélſa judæ: nônne Jeruſalem 2
& ponam Samariam quaſi acérvum
lapidum in agro, cùm plantaàtur vi-
nea: & détraham in vallem lapi-
R ejus, & fundaménta ejus reve-
abo.
Aſpice Déômine de ſede ſanékta
tua, & coôgita de nobis: inclina
Deus meus aurem tuam, & audi,
Aperi culos tuos, & vide tri-
bulationem noſtram. „
ui regis Iſrael, intende, qui
deduúcis velut ovem Joſeph. Aperi.

T, mnia ſculptilia ejus conci-
dentur, & omnes mercédes ejus
comburéntur igne, & omnia idola
ejus ponam in perditionem: quia
de mercédibus meretricis congre-
gata ſunt, & usque ad mercédem
meretricis revertentur. Super hoc
Plangam, & ululabo: vadam ſpo-
liatus, & nudus: faciam plancktum
velut draconum, & luctum quafi
ſtruthionum. Quia deſperata eft
plaga ejus,, quia venit usquc ad
Judam, tetigit portam pop uli mei
usque ad Jeruſalem.
Aſpice Dômine; quia facta
deſolata civitas plena divitiis,
det in triſtitia domina Gent
* Non eſt, qui conſolétur e
niſi tu Deus nofter. .
y Plorans plora in nocte; &

n:
1 2

lacrymæ ejus in maxillis ejus None-
10ia Patri. Non. .

mWm 4

552

De Sermône S., Baſilii Magni in
Pſalmum trigéſimum tertium.

Cum te appetitus invàſerit pec-
Ocandi, velim cogites horribile
illud & intolerabile Chrifſti tribu-
nal, in Ao præ ſidebit judex in alteo
& excelſo throno: aſtahit autem
Omnis creatüra, ad glorioſum illius
conſpéctum contremiſcens. Addu-
cendi étiam nos ſumus ſinguli, eo-
rum,, quæ in vita geſsérimus „
rationem redditûri. Mox illis qui
multa mala in vita perpetrarint ,
terribiles quidaum & deformes
aſsiſtent angeli, igneos vultus præ-
ſeferéntes, atque ignem ſpirantes:
ea re propòôſiti & voluntatis acer-
itàtem oſtendéntes, nocti vultu
similes, propter mœrôrem , &
Sdium in humanum genus.
super muros tuos Jerúſalem
conſtitui cuſtdes: *Tota die &
nocte non tacébunt, laudare nome
Doômini. Prædicabunt pépulis
fortitůdinem meam, & annuntia-
bunt Gentibus gloriam meam.
Tota die.

D hæc cégites profündum ba-

rathrum, inextricabiles tene-
bras, ignem caréntem ſplendore,
uréndi quidem vim habéntem, ſed
privatum lumine: deinde vérmium
genus venénum immittens, & car-
nem vorans; inexplebiliter edens,
neque umquam ſaturitatem sén-
tiens, intolerabiles doloôres corro-
ſiòne ipſa infigens. Poſtremòz quod
uppliciorum omnium graviſſimum
eſt, opprobrium illud & confuſiô-
Hæc time, &

nem ſempiternam.
hoc timore corréptus , animam à
peccatorum concupiſceéntia tam-
quam fræno quodam réprime.
Muro tuo inexpugnabili cir-
cumcinge nos Döémine, & armis
tuæ poténtiæ protége nos ſemper:
Libera Dömine Deus Iſrael cla-
mantes ad te. „EPrue nos in
mirabilibus tuis, & da glôriam no-
mini tuo. Libexa. “H

Unc timéôrem, Dômini ſe do-
Kurum Prophéeta promiſit: do-
cere autem non ſimpliciter promi-
ſit, ſed eos, qui eum audire volue-
rint: non eos, qui longiùs prolapſi
ſunt, ſed qui ſalutem appeténtes
accurrunt; non alienos à promiſ-
Sonibus, ied ex baptismate filiorũ

. re.

adoptiônis, verbo ipſi concili ?
tos, atque conjunctos. Proptéreà,
Venite, inquit, hoc eſt, per bona
òpera accédite ad me filii, quippe
qui per regenerationem filii lucis
éfüci digni facti eſtis: audite, qui
aureés cordis habétis apertas, ti-
moôrem Domini docébo vos: illum
ſcilicet, quem paulò antè oratiéône
noſtra deſcripſimus.
Suſtinuimus pacem, & non ve-
nit: quæsivimus bona, & ecce tur-
batio: cognovimus Dômine peccata
noſtra: Non in perpetuùm ob-
liviſcaris nos. Peccavimus, im-
piè geſſimus, iniqui tatem fecimus
Däñe in omnem juſtitiam tuã. Non.
loria Patri. Non.
Laudabilis pôpulus „
Quem Doôminus exercituum be-
nedixit, dicens: Opus manuum
mearum tu es, hæréditas mea Iſrael.
Beata gens, cujus eſt Déôminus
Deus, pôpulus eléctus in hære-
ditatem. QLuem. .
Duo Séraphim clamabant
alter ad alterum: * Sanctus, San-
ctus, Sancdtus, Dominus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui
teſtimoònium dant in cœlo, Pater;
Verbum, & Spiritus ſanctus: & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
lôria Patri. Plena.
F E R I A SE CUND A.
Incipit Nahum Prophéta.

Nus Ninivè: Liber viſiônis Na-
hum Elceſæi. Deus æmulator;,
& ulciſcens Dôminus: ulciſcens
Dôminus , & habens furorem:
ulciſcéns Dôminus in hoſtes ſuos;
& iraſcens ipſe inimicis ſuis. Do-⸗
minus patiens, & magnus fortitu-
dine, & mundans non faciet inno-
cêntem. Dôminus in tempeſtate &
turbine viæ ejus, & nébulæ pulvis
pedum ejus. Increpans mare,
exsiccans illud, & omnia fluúmina
ad desértum deduúcens.
Redémit pôpulum ſuum, & li-
beravit eum: & vénient, & exul-
täbunt in monte Sion, & gaudé-
bunt de bonis Déômini ſuper fru-
mento, vino, & oleo; Et
ultra non esurient.,
Eritque anima eoôrum quaſi hor-
tus irriguus. Et ultraà,

Nfirmàtus eſt Baſan; & Car⸗
melus: & flos Libani elaneuit.

Montes cot
colles deſo⸗
terta facie
nes habitan
indignatio
4 Tesiſte
ignatio ej
Petræ diſſo
Anguſti
glid eligan
muhi incide
quam derel
di enim
eſt: ſi auten
Liam manus

Onus D
in die t
ſpenntes in
tetente,
oci ejus,
guentur te⸗
contra Don
nem ipſe f⸗
Guplex tribt
e inricem
conytyium e
tium: cont
Aiitite gle
conclaſit
Contaminaye
inſuſtttia in
Miſit D⸗
m, K veri
mnean eripun
leonum, Et⸗
1 R1
Incipit

R
hétz.
mabo n
doral te yi
ſis Qua⸗
Kultatem
eeldi
fimei
Cictio hoten
luta ekley
1d fnen 1
Drefaletagr
nr in
keeie fi
futbatr n
Ktere Da
Nus noſter
homen tun
Picite
ch irs

Montes commòti ſunt ab eo , &

0 it n

„ 555
quia opus factum eft in diébus ve-
08. u⸗

colles deſolati ſunt, & contremuit
terra à fäcie ejus, & orbis, & om-
nes habitantes in eo. Ante faciem
indignatioônis cjus quis ſtabit, &
uis resiſtet in ira furöris ejus'in-
dignatio ejus effuſa eſt ut ignis, &
petræ diſſolutæ ſunt ab eo.
Anguúſtiæ mihi ſunt undique, &
quid eligam, ignoro: y* Meélius eſt
mihi incidere in manus hominum,
quàm derelinquere legem Dei mei.
Si enim hoc egero, mors mihi
eſt: ſi autem non égero, non effu-
ziam manus veſtras. Mélius.

Onus Dôminus , & confortans
in die tribulatiéônis: & ſciens
ſperantes in ſe. Et in diluvio præ-
tereunte, conſummationem faciet
loci ejus, „& inimicos ejus perſe-
quentur ténebræ. Quid cogitatis
contrà Döminum? Conſummatio-
nem ipſe faciet: non consurget
duplex tribulatio. Quia ſicut ſpinæ
ſe invicem complectùntur, ſic
convivium eoôrum pariter potan-
tium: conſuméntur quaſi ſtipula
ariditate plena.
Miſit Dominus Angelum ſuum,
& concluſit ora leédnum: &Et non
contaminavérunt; quia coram eo
injuſtitia inventa non eſt in me.
Miſit Deus miſericôrdiam ſu-
am, & vVeritatem ſuam: animam
meam eripuit de médio catuloôrum
eonum. Et. lôria Patri. Et
FERI A T E R T I A.
Incipit Habacuc Prophéta.

O Ns „ quod vidit Habacuc Pro-
pheéta. Usquequò Démine cla-
mabo, & non exaudies: vocifera-
bor ad te vim patiens, & non ſal-
vabis? Quare oſtendiſti mihi ini-
quitäatem, & labôrem, vidére
Prædam, & injuſtitiam contra me?
& factum eſt judicium, & contra-
dictio poténtior. Propter hoc lace-
Tata eſt lex, & non pervénit usque
ad finem ſudicium: quia impius
Præyalet adversùs juſtum proptereâ
egréditur judicium perveérſum.
A facie furoris tui Deus con-
turbata eſt omnis terra: & Sed mi-
ſerére Doômine, & ne facias con-
ſummatiônem. y. Domine Domi-
nus noſter, quam admirabile eſt
nomen tuum sed.
4à Spicite in Gentibus, & vidéte:
admiramini, & obſtupéscite,

ſtris, quod nemo credet „ cûm nar-
rabitur. Quia ecce ego ſuſcitabo
Chaldæos, Gentem amaâram & ve-
locem, ambulantem ſuper latitùdi-
nem terræ, ut poſsideat taberna-
cula non ſua. Horribilis & terribi-
lis eſt, & ſemetipſa judicium, &
onus ejus egrediétur.
Civitätem iſtam tu circúmda
Dômine, & Angeli tui cuſtéôdiant
muros ejus: Exaudi Doômine
Pôpulum tuum cum miſericoôrdia.
. Avertatur furor tuus, Dömine,
à populo tuo, & à civitate ſancta
tua. Exaudi.
Eviores pardis equi ejus, & ve-
MAociôres lupis veſpertinis, &
diffundéntur équites ejus: équites
namque ejus de longè veénient, vo-
labunt quaſi aàquila feſtinans ad co-
medéndum. Omnes ad prædam
venient, facies eòrum ventus u-
rens: & congregaâbit quaſi arénam,
captivitatem. Et ipſe de Régibus
triumphâàbit, & tyranni ridiculi
ejus erunt: ipſe ſuper omnem mu-
hitioònem ridébit, & comportabit
aggerem, & capiet eam.
Genti peccatrici, pépulo ple-
no peccato miſerére, & Dômine
Deus. Eſto placàbilis ſuper
nequitiam péôpuli tui. Döômine.
loria Patri. Dômine.
FE RI A Q UA RT A.
Incipit Sophonias Prophéta.
VErbu Dômini, quod factum
eſt ad Sophoniam, filium Chuſi 2
filii Godoliæ „ filii Amariæ, filii
Ezechiæ, in diébus Josiæ, filii Amon
regis Juda. Congregans congregaâ-
bo omnia à facie terræ, dicit Bô-
minus: congregans hôminem &
pecus, congregans volatilia cœli,
& piſces maris; & ruinæ impiôrum
erunt: & diſpérdam hômines à fa-
cie terræ, dicit Déminus.
Indicabo tibi homo, quid ſit
bonum, aut quid Dñs requirat à te:
Facere judicium & juſtitiam, &
ſolicitum ambulare cum Deo tuo.
Spera in Dômino, & fac bonita-
tem, & inhabita terram. Facere.

T exténdam manum meam ſu-
per judam, & ſuper omnes ha-
bitantes Jeruſalem, & diſpérdam
de loco hoc reliquias Baal, & no-
mina ædituoôrum cum ſacerdoôti-
bus: & eos qui adorant ſuper tecta

554
militiam cœli, & adérant & jurant
in Domino, & jurant in Melchom.
Et qui avertuúntur de poſt tergum
Déômini, & qui non quæſiérunt
Düm, nec inveſtigavérunt eum.
Anguſtiæ mihi ſunt undique, &
quid éligam, ignoro: Mélius eſt
mihi incidere in manus hominum,
quam derelinquere legem Dei mei.
Si enim hoc égero, mors mihi
eſt: ſi autem non égero, non effu-
giam manus veſtras. Mélius.

Iléte à facie Démini Dei, quia
juxta eſt dies Dômini, quia præ-
paravit Doôminus hôſtiam, ſanctifi-
càvit vocâtos ſuos. Et erit: in die
hoſtiæ Doômini viſitabo ſuper prin-
cipes, & ſuper filios Regis, & ſuper
omnes, qui induti ſunt veſte pere-
grina: & viſitabo ſuper omnem, qui

arroganter ingréditur ſuper limen
in die illa, qui complent domum
Dñi Dei ſui ini quitate, & dolo.
Miſit Dominus Angelum ſuum,
& concluúſit ora leonum: *Et non
contaminavérunt:; quia coram eo
injuſtitia invénta non eſt in me,
Miſit Deus miſericordiam ſuam,
& veritätem ſuam: animam meam
eripuit de médio catulòrum leoô-
num. Et. loria Patri. Et.
F. E R I A QUIN T A.
Incipit Aggæus Prophéeta.

IX anno ſecú⁴ndo Darii Regis, in
menſe ſexto, in die una menſis,
factum eſt verbum Domini in
manu Aggæi Prophétæ ad Zoroôba-
bel, filium Salathiel, ducem Juda,
& ad Jeſum, filium Jôſedech, ſacer-
dòtemmagnum, dicens. Hæc ait
Dôminus exercituum;, dicens, Po-
Ppulus iſte dicit; Nondum venit
tempus domus Dômini ædificândæ.
Vidi Dominum. 5§551.

Pe factum eſt verbum Dômini
in manu Aggæi Prophétæ, di-
cens: Numquid tempus vobis eſt,
ut habitétis in domibus laqueatis,
& domus iſta deserta? Et nunc hæc
dicit Dôminus exercituum: Poônite
corda veſtra ſuper vias veſtras. Se-
minâſtis multum, & intuliſtis pa-
rum: comediſtis, & non eſtis ſatiati,
bibiſtis, & non eſtis inebriati; ope-
ruiſtis vos, & non eſtis calefacti &
qni mercédes congregavit, miſit
cas in saculum pertuſum.
Aſpice Domine de ſede. Szr.

Ac dicit Dôminus exercituum:
Pônite corda veſtra ſuper vias
veſtras , aſcéndite in montem,
portate ligna, & ædificate domum;
& acceptabilis mihi erit, & glorifi-
caàbor, dicit Dominus. Reſpexi-
ſtis ad amplius, & ecce factum eſt
minus, & intuliſtis in domum, &
exſufflavi illud: quam ob cauſam,
dicit Dôminus exercituum? Quia
domus mea desérta eſt; & vos fe-
ſtinatis unusquisque in domum
ſuam. Propter hoc ſuper vos pro-
hibiti ſunt cœli, ne darent rorem;
& terra prohibita eſt, ne daret ger-
men ſuum.
Aſpice Dômine, quia. 551.
F ERI..A SEXI A.
Incipit Zacharias Prophéta.

menſe octavo, in anno ſecun-
do Darii Regis factum eſt verbum
Démini ad Zachariam filium Bara-
chiæ, filii Addo, Prophétam, di-

cens: Iratus eſt Dominus ſuper

patres veſtros iracundia. Et dices

ad eos: Hæc dicit Dñs exercituum:
Convertimini ad me, ait Dominus
exercituum, & convértar ad vos;
dicit Dominus exercituum.
Super muros. 539.

E ſitis ſicut patres veſtri „ad
quos clamâbant Prop 1étæ
priores, dicéntes: Hæc dicit Domi-
nus exercituum:!: Convertimini de
Viis veſtris malis, & de cosgitatio-
nibus veſtris péſſimis, & non au-
dierunt, neque attendérunt ad me,
dicit Domihus. „Patres veſtri ubi
ſunt ? & Prophétæ numquid in
ſempitérnum vivent?
Muro tuo. 539.

Erùmtamen verba mea »& le⸗
gitima mea;, quæ mandav ſer⸗
vis meis Prophétis, numquid non
comprehenderunt patryes veſtros, &
convérſi ſunt, & dixérunt: Sicut
cogitavit Dominus exercituum fa=
cere nobis ſecundùm vias noſtras
& ſecúndùm adinventiones no⸗
ſtras fecit nobis?
Suſtinúimus pacem. 540.
S A B B A .
Incipit Malachias Prophéta.

Nus verbi Dômini ad Iſtrgel
in manu Malachiæ. Dilex1
vos, dicit Dôminus; & diri

In quo dilen
erat Eſan ae
ilexi jac
lubui & pe
litudinem,
Gtacones de
Iit Idumæa
ſec rerertént
deſtruchn fun
us exercltur
E eto Gelt
tetmini impe
Cul iratus e
Eternum.
Laudabil

T oculi
1Vos dice
minus ſuper
ius honor.
dominum
ego ſum, u
Dominus
mor meus
cltuum. 4
Jui deſpicit
Ciriſtis: In
men tuum
Meum pane
tis: In u0
ldel diclti⸗
becke eſ,
Angüſtis

innseneh
etr llggi
cani

ne d
tr ehh
ine,
SlII
uttas

conienut
eetclumn
etio.,
. attss 6

zmabu
tes: Hi
m:00
lis, 4
eſtini
atteni
ults

lel

lc,
j Donm
n leleht,
nie

dominum

Infra Hebd. v. Novembris.

In quo dilexiſti nos? Nônne frater
erat Eſau Jacob, dicit Dôminus,
& dilexi jacob, Eſau autem odio
habui? & poſui montes ejus in fſo-
litudinem , & hæreditatem ejus in
dracones deserti. Quod ſi dixe-
rit Idumæa : Deſtrùcti ſumus ,
ſed reverténtes ædificabimus, quæ
deſtructa ſunt : hæc dicit Doômi-
nus exercituum: Iſti ædificabunt,
& ego deéſtruum: & vocabuntur
términi impietatis, & populus,
cui iratus eſt Dominus usque in
Xternum.
ge. Laudabilis. 53 .

0 M.
T oculi veſtri vidébunt, &
E vos dicétis: Magnifiçcétur Dô-
minus ſuper términum Iſrael. Fi-
lius honorat patrem, & ſervus
ſuum : ſi ergo pater
ego ſum, ubi eſt honor meus?: &
ſi Dôminus ego ſum, ubi eſt ti-
mor meus? dicit Dominus exer-
cituum. Ad vos? 6 ſacerdéôtes
Ani gelpicitis nomen meun, &
ixiſtis: In quo deſpézimus no-
men tuum? Offertis ſuper altare
meum panem pollutum, & dici-
tis: In quo polluùimus te? In eo
uod dicitis? menſa Doômini de-
bécta eſt.
- Anguſtiæ. 536.

Ledtio iii. 383
8 I offeratis cæcum ad immolan-
Adum, nônne malam eſt à & ſi
offeratis claudum & languidum,
nonne malum eſt? offer illud du-
ci tuo, ſi placuerit ei, aut ſi ſus-
céperit faciem tuam, dicit D6-
minus exereitunm. Et nunc depre-
camini vultum Dei, ut miſerea-
tur veſtri ( de manu enim veſtra
factum eſt hoc) ſi quo modo ſuſ-
cipiat facies veſtras, dicit Domi-
nus exercituum. Quis eſt in vo-
bis, qui claudat ôſtia, & incén-
dat altare meum gratuito? Non
eſt mihi voluntas in vobis, dicit
Doôminus exercituum, & mu-
nus non fſuſcipiam de manu
veſtra. Ab ortu enim ſolis usque
ad occaſum, magnum eſt nomen
meum in Gentibus: & in omni
loco ſacrificatur , & offertur no-
mini meo oblatio munda : quia
nggnum eſt nomen meum in
Gentibus, dicit Dominus exerci-
tuum.
Be. Miſit Doôminus. 536.
Ad Veſperas, Antiphonæ, cun.
Pſalm. de Pſalt. 87. Capitul.
Hymn. Y. An liphona ad Magni-
ſicat ,„ & Oratio ut in Sabbato

ante Dominicam i. Adventus. 95.

N —

HO0

6
IN D O M

D O MI)NIC A III.

Rotecor in te ſperantium Deus,
ſine quo nihil eſt validum,
nihil ſanctum: multiplica ſuper
nos miſericordiam tuam;zut te Re-
Ktore, te duce, ſic tranſeamus per
bona temporalia;, ut non amitta-
mus ætérna. Per Dominum.
édctio fancti Evangélii ſecundùm
Lucam,

IX illo témpore: Erant appropin-
quantes ad Jes publicani & pec-
catores, ut audirent illum. Et rél.
Homilia S. Gregorii Papæ.

Udiſtis in lectioône Evangélica,
fratres mei, quia peccatores;,
& publicani acceſsérant ad Ke-
demptorem noſtrum: & non ſolum
ad colloquendum; ſed étiam ad
conveſcéêndum recéèpti ſunt. Qudd
vidéntes Phariſæi dedignati funt.
Ex qua re colligite, quia vera juſti-
tia compaſſionem habet, falſa juſti-
tia dedignationem: quamvis & juſti
soleant recte peccatôribus dedig-
nari. Sed liuch eſt, quod agitur ty-
po ſuperblæ, aliud quod zelo diſ-
ciplinæ.

Edignäntur étenim, ſed non
dedignantes: deſpérant, ſed
non deſperantes: perſecutiéônem
commovent, fed gamantes: quia

etſi foris increpatiônes per diſci-

plinam exaggerant, intus tamen

712 217
dulcedinem per charitatem ſer-

INICIS.

número Phariſæi extiterant, qui
dijudicantes Dominum, quòôd pec-
catores ſuſciperet, arénti corde
ipſum fontem miſericordiæ repre-
hendébant. Sed quia ægri erant,,
ita ut ægros ſe eſſe neſcirent, qua-
tenus; quod erant;, agnoscerent;
cœleſtis eos médicus blandis fo-
méntis curat, benignum paradigma
ôbjicit, & in eorum corde vulneris
tumorem premit.
e Deum laudamus. rII.

Quis ex vobis homo, qui habet
centum oves, & ſi perdiderit unam
ex illis, nunne dimittit nonaginta
novem in desérto, & vadit ad il-
lam, quæ perierat, donec inveniat
eam? alleluja.

Quæ mulier habens drachmas de-
ceêm, & ſi perdiderit drachmam
unam, nonne accéndit lucernam,

& evérrit domum:,, & quærit dili-

genter, donec invéniat?
D O MIN IC

A nobis, quæſumus, Démine»
ut & mundi curſus pacificé
nobis tuo ordine dirigatur & Fc-
cléſia tua tranquilla devotiône læ-
tétur. Per Döminum.
éctio ſancti Evangeélii ſecundùm
Lucam.

I V.

N illo témpore: Cùm turbæ irrues-
rent in Jeſum, ut audirent verbum
Dei; & ipſe ſtabat ſecus ſtagnum
Benéſaxcth. Et réliqun.
Homilia S. Ambrolii Epiſcopi.

vant. Præponunt ſibi in animo
ipſos plerumque, quos coôrrigunt;
meliores exiſtimant eos quoque,
quos judicant. Quod vidélicet
agéntes, & per diſciplinam suúb-
ditos, & per humilitatem cuſto-
diunt ſemetipſos.
T contra, hi, qui de falſa ju-

ſtitia ſuperbire ſolent, céte-
deſpiciunt, nulla in- cunduùm Matthæum fluctuat, lé.
miſericordia conde- cündùm Lucam replétur piſcibus:

xOS quosque
firmantibus

. 7
Bi Dominus, multis imperti-
vit varia génera ſanitàtum 9
nec témpore, nec loco bpotuit a
ſtuùdio ſanandi turba cohibeéri.
Veſper incubuit, ſequebantur:
ſtagnum occuùrrit; urgebant :
ideoò aſcendit in Petri navim.
Hæc efſt illa navis, quæ adhuc ſe-

ſcéndunt, quo ſe peccatéôres eſſe ut & principia Eccléſiæ fluctuan-

non credunt, eò detériùs pecca- tis, &

4

poſteriora exuberantis

tores fiunt. De quorum proféétò agnoſcas. Piſces enim ſunk qun
ane

hanc enäyi
lilcipulis
cipit: dorm
fecis vigil⸗
On tur
qua pru
Derhdia, tn.
modum enin
Preckat i5,
mentum eſt
ubi modica.
wbi perkeck
imperatur,
tamen betre
hoc e, in
num. uid
Altitichnen
ſeite Dei I
lifine ge
Quam lice
na plenè
compreher
nitudo con

An ett
quema
licet tamen
Rriem gene
Ktorem gen⸗
Interfüümn
lius naſcera
Cüm à Patr
üDeonon
us: Omm-
lriſ ere
lepe fällitn
eDeum!

Alcendens
dens doce

Dreceptor
oränted
Autem tuo
0

Uung, g
Ywiſbi
tum: Utte
omnin i
tis,ur
Cio ſan

ihie
r reſin
Rharllec
enum cel

hanc enävigant vitam. Ibi adhuc
diſcipulis Chriſtus dormit, hic præ-
cipit: dormit enim trépidis, per-
féëis vigilat.
On turbatur hæc navis, in
qua prudentia navigat, abeſt
perfidia, üides aſpirat. Quemad-
modum enim turbari pôterat, cui
præerat is, in quo Eccléſiæ firma-
mentum eſt? Illic ergo turbatio,
ubi modica fides: hic ſecuritas,
ubi perfecta diléctio. Et ſi aliis
imperatur, ut laxent rétia ſua, ſoli
tamen Petro dicitur: Duc in altum,
hoc eſt, in profúndum diſputatioô-
num. Quid enim tam altum, quam
altitüdinem divitiäarum videre;,
ſcire Dei Filium, & profeſſiònem
divinæ generatioônis aſsumere ?
Quam licèt mens non queat huma-
na plenè ratioônis inveſtigatione
comprehéndere, fidei tamen ple-
nitú⁴do compléctitur.

.

Am etſi non licèt mihi ſcire,
Qquemàdmodum natus ſit, non
licèt tamen neſcire, quòd natus ſit.
Sériem generationis ignôro, ſed au-
ctôrem generationis agnoſco. Non
interfùimus, cùm ex Patre Dei Fi-
lius naſcerétur: ſed interfêimus,
cùm à Patre Dei Filius dicerétur.
Si Deo non crédimus, cui credé-
mus:? Omnia enim, quæ crédimus,
vel viſu crédimus, vel auditu. Viſus
ſæpè fallitur, auditus in fide eſt.
e Deum laudamus. II.

Aſcéndens Jeſus in navim, & ſe-
dens docébat turbas, allel.

Præcéptor ,„ per totam noctem la-
boraântes nihil cépimus, in verbo
autem tuo laxaàbo rete.
D O M I N. I C A V.

Eus, qui diligéntibus te bona
inviſibilia præparäſti: infunde
côrdibus noſtris tui amoris affé-
Gtum: ut te in omnibus, & ſuper
omnia diligentes, promiſſiones
tuas, quæ omne deſidérium súpe-
rant, conſequamur. Per Düm.
6ctio ſancti Evangélii ſecundàùm
Matthæum.

N illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: nifi abundaverit ju-
ſtitia veſtra plus quam Scribarum
& Phariſæorum, non intrabitis in
zegnum cœlorum. Et réliqua.

27 „ 2 55 .
Homilia S. Auguſtini Epiſeopl.

Uſtitia Phariſæorum eſt; ut non
occidant; juſtitia eòrum, qui in-
traturi ſunt in regnum cœlôrum „
ut non iraſcantur ſine cauſa. Mini-
mum eſt ergo, non occidere, & qui
illud sôlverit ,minimus vocabitur
in regno cœloôrum. Qui autem il-
lud impleveritzut non occidat, non
continuò magnuszerit, & idoneus
regno cœlorum: ſed tamen aſcén-
dit aliquẽ gradum: perficiétur au-
tem: ſi nec iraſcaturſine cauſa: quod
ſi perfecerit, multo remôtior erit
ab homicidio. Quapropter qui do-
cet, ut non iraſcamur, non ſolvit le-
gem, ne occidamus, ſed implet poô-⸗
tiùs, ut & foris dum non occidi-
mus, & in corde, dum non iraſci⸗
mur, innocéntiam cuſtodiamus.

Radus itaque ſunt in iſtis pec-
catis: ut primo quisque iraſca-
tur, & eum motum retineat corde
concéptum. Jam ſi extorſerit vo-
cem indignaântis ipſa commôtio »„
non ſignificaäntem aliquid, ſed illu
äanimi motum ipſa eruptione te-
ſtantem, qua feriatur ille, cui
irascitur: plùs eſt utique, quàam
ſi ſurgens ira ſilentio premerétur.
Si verò non ſolùm vox indignantis
audiatur, ſed étiam verbum, quo
jam certam ejus vituperationem »„
in quem profertur, designet &
notet: quis dubitet; ampliùs hoc
eſſe, quàm ſi ſolus indignationis
ſonus ederétur?
Ide nunc étiam tres reatus
judicii, concilii, & gehéênnæ
ignis. Nam in judicio adhuc de-
fenſiôòni datur locus. In concilio
autem, quamquam & judicium eſſe
soleat, tamen; quia interéſſe ali-
Auid hoc loco fatéri cogit ipſa di-
inctio, vidétur ad concilium per-
tinere ſenténtiæ prolatio: quando
non jam cum ipſo reo agitur;utrum
damnandus ſit; ſed inter ſe, qui
judicant, conferunt, quo ſupplicio
damnari oporteat quem conſtat
eſſe damnandum. Gehénna vero
ignis, nec damnatioônem habet du⸗
biam ſicut judicium, nec damnati
pœnam, ſicut concilium:in geheén-
na quippe ignis, certa eſt damna-
tio , & poena damnati.
e Deum laudamus. II⸗

Audiſtis, quia diétum eſt Antidule ⸗

558
Non occides: qui autem occide-
rit, reus erxrit judicio.

Si offers munus tuum ad altàre, &
recordatus fuüeris, quia frater tuus
habet aliquid adversùs tesrelinque
ibi munus tuum ante altare, & va-
de priùs reconciliari fratri tuo; &
tunc véniens offeres munus tuum,

alleluja.
D O IL N I C A V I.

Eus virtú⁴tum, cujus eſt totam
quod eſt optimum: inſere
pectoôribus noſtris amorem tui no-
minis, & præſta in nobis religioônis
augmentum, ut quæ ſunt bona, nu-
trias, ac pietatis ſtůdio, quæ ſunt
nutrita cuſtodias. Per Dominum.
CGRio ſancti Evangéelii ſecundùm
Marcum.
N illo témpore; Cùm turba mul-
ta eſſet eum Jeſu, nec habérent,
uod manducarent, convocatis
Giteipulis ait illis: Miséreor ſu-
per turbam: quia ecce jam triduo
súſtinent me, nec habent, quod
manducent. Et reliqua.
Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

Oſteaquam illa, quæ Eccléſiæ
typum accepit, à fluxu curata
eſt sanguinis, poſtea quam Apôſtoli
ad evangelizandum regnum Dei
ſunt deſtinati, gratiæ cœléſtis im-
partitur alimentum. Sed quibus
impartiatur, advérte. Non otioſis,
non in civitate; quaſi in ſynagoôga
vel ſæculari dignitâte reſidéntibus,
ſed inter deserta quærentibus Chri-
ſtum. Qui enim non faſtidiunt, ipſi
excipiuntur à Chriſto, & cum ipſis
16 quitur Dei verbum; non de ſæcu-
läribus, ſed de regno Dei. Et ſi qui
corporalis gerunt ulcera paſſionis,
his medicinam ſuam libénter in-
dulget. i
4 Onſequens igitur erat, ut quos
W◻¾ààà vuùlnerum doloôre ſanaverat;
eos alimôniis ſpiritalibus à jejunio
liberaret. Itaque nemo cibum acci-
pit Chriſti, niſi fuerit ante ſanatus:
& illi, qui vocantur ad cœnä, prius
vocando ſanantur. Si claudus fuit,
gradiéndi faeultatem, ut veniret,
accépit; ſi lmine oculorum pri-
vatus, domum utique Dômini niiſi
refúſa luce , inttare non potuit.

Wique igitur myſtérii ordo ſer-

peçcatorum vulnéribus medicina
tribyatur, péôſteà alimonia menſæ
C&&léſtis exuberet: quamquam non-
dum validigribus hæc turba refi-
ciatur aliméntis, neque Chriſti cor-
pore & sanguine jejuna ſolidioris
fidei corda paſcantur. Lacte, in-
quit, vos potaàvi, non eſcanondum
enim poteratis, ſed nec adhuc qui-
dem potéſtis. In modum ladtis
quinque ſunt panes;: eſea autem
solidior corpus eſt Chriſti; potus
veheméntior, ſanguis eſt Doômini.
ſe Deum laudamus. II.

Cùm turba multa eſſet cum Jeſu,
nec habérent, quod manducarent:
convocatis diſcipulis, ait illis: Mi-
séreor ſuper turbam: quia ecce
jam triduo súſtinent me;, nec ha-
bent quod manducent; alleluja.

Miséreor ſuper turbam, quia ecce
jam triduo suſtinent me, nec habent
quod manducent; & ſi dimiſero
eos jejùnos, deficient in via, allel.
D O M I N I C A UVII.

Eus, cujus providéntia in ſui
diſpoſitiôòne non fallitur: te
supplices exoramus, ut noxia cun-
cta ſubmoveas, & ômnia nobis pro-
futura concédas. Per Dôminum.
éctio ſancti Evangélii ſecúndùm
Matthæum.

N illo témpore Dixit jeſus diſcipu-
IRe ſuis: Atténdite à falſis Prophé-
tis, qui véniunt ad vos in veſtimen-
tis ovium, intrinſecùs autem ſunt
lupi rapaces. Et réliqua,.
Homilia ſancti Hilarii
Epiſçopi. .
Landiménta verbôrum, & man-
) ſuetuùdinis ſimulationem àdmo-
net fructu operationis expendi o-
porterezut non qualem quis verbis
réferat, ſed qualem ſe rebus effi-
ciat, ſpectémus;, quia in multis ve-
ſtitu ovium rabies lupina contégi-
tur. Ergo ut ſpinæ uvas, & tribuli
ficus non génerant, & ut iniquæ ar-
bores utilia poma non afferunt: ita
ne in iſtis quidem consiſtere docet
boni ôperis effééktum, & idcircô
omnes cognoſcêndos eſſe de fruü-
Gibus. Regnum enim cœlorum ſo⸗
la verbôrum officia non ébtinent:

rvatur, ut priùs per remiſſionem

neque qui dixerit, Domine, Domi-
ne, hæres illius erit. —

Did er
Gicere
Dominus:
Gus à nob
tas eſt, no
cleſtis r.
tius volun
Patio, ke
dicent in.
ne, nonne
tvimus?
Phetatum!
ctitarum ſ
gui gorian
Prrsumun
& demoni
Operum vi
4 Ique

deæmonia
De noſtro
tetnitas
ue ent alie
Velimngzn
toue affe
obtempere
cogniti De
tinsquod

Aotiemur
Nellens
0Pern ini

eDeum

tünclite
Veniunt:
um, int
lapaces,
ſcetis eo

Non bote
lo ficere
onos fie
non facit
tur, Kin
0

ſ
Uid enim mériti eſt Dômino
dicere, Dômine? Numquid
Déminus non erit, niſi fuerit di-
Gtus à nobis: Et quæ officii sani-
tas eſt, nominis nuncupatio; cum
cœleéſtis regni iter obedieéntia poô-
tius voluntatis Dei; non nuncu-
pPatio, repertùra ſit? Multi mihi
dicent in illa die Domine, Domi-
ne, nonne in tuo nomine prophe-
tavimus? Etiam nunc pſeudopro-
phetaàrum frauduléntiam & hypo-
critarum ſimulameênta condéêmnat,
qui gloriam ſibi ex verbi virtute
præsumunt, in doctrinæ prophetia,
& dæmonioôorum fuga, & iſtiusmodi
operum virtüútibus.
„ Tque hinc ſibi regnum cœlo-
rum pollicéntur: quaſi veròô eô-
rüm aliquid proprium ſit, quæ lo-
quuntur, aut faciunt, & non omnia
virtus Dei invocata perficiat: cùm
doctrinæ ſciéntiam léctio afferat:
dæmoônia Chriſti nomen exagitet.
De noſtro igitur eſt beata illa æ-
térnitas promerénda, præſtandum-
que eſt aliquid ex proprio, ut bonũ
velimus, malum omne vitemus;, to-
tôque afféctu præcéptis cœléſtibus
ôêbtemperemus, ac talibus officiis
cogniti Deo ſimus, agamusque poô-
tins, quod vult, quàam quod poteſt,
gloriemur, repuúdians eos, ac re-
pêllens, quos à cognitiôéne ſua;
pera iniquitatis avérterint.
e Deum laudamus. II.

Atténdite à falſis Prophétis, qui
véniunt ad vos in veſtiméntis ovi-
um, intrinſeçcùs autem ſunt lupi
rapaces, à fructibus eorum cogno-
ſcetis eos, alleluja.

Non poteſt arbor bona fructus ma-
los facere: nec arbor mala fructus
bonos facere: omnis arbor, quæ
non facit fructum bonum, excidé-
tur, & in ignem mittetuùr;, allel.
D I N I C A VIII.

Argire nobis, quæſumus, Domi-
ne, ſemper ſpiritum cogitandi
J recta ſunt, propitius & agen-
üi: ut, qui ſine te eſſe non poſſu-
mus, ſecundùm te vivere valea-
mus. Per Dominum.
éctio ſancti Evangélii ſecundàm
Lucam.
1R illo téempore: Dixit Jeſus diſ-

cipulis ſuis parabolam hanc: Ho-

559
mo quidam erat dives, qui habe-
bat villicum: & hic diffamatus eſt
apud illum, quaſi diſſipàâſſet bona
ipsius. Et réliqua. .
Homilia S. Hierônymi Presbyteri.

Idifpensator iniqui mammonæ,
9 Doômini voce laudatur, quèòd de
re iniqua ſibi juſtitiam præ parârit,
& paſſus diſpendia dominus laudat
diſpenſatoris prudéntiam, quod ad-
vétsůs dominum quidem fraudu-
lénter, ſed pro ſe prudenter egerit:
uanto magis Chriſtus, qui nullum
daumnam ſuſtinére poteſt, & pro-
nus eſt ad clemêéntiam, laudabit
diſcipulos ſuos, ſi in eos, qui
credituri ſibi ſunt, miſericôrdes
fuerint? .
Enique poſt parabolam intulit:
Et ego vobis dico: Faâcite vo-
bis amicos de iniquo mammôna.
Mammoôna autem non Hebræorum,
ſed Syrorum lingua divitiæ nuncu-
pantùr, quod de iniquitaàte colléctæ
ſint. Si ergo iniquitas benè diſpen-
sata véêrtitur in juſtitiam, quantò
magis ſermo divinus, in quo nulla
eſt ĩniquitas, qui & Apôſtolis cré-
ditus eſt, ſi benèe fuerit diſpensa-
tus „ diſpenſatôres ſuos levabit
in cœlum.
Uamobrem séquitur: Qui fidé-
lis eſt in minimo, hoc eſt, in
carnalibus, & in multis fidelis erit,
hoc eſt, in ſpiritualibus. Qui autem
in parvo iniquus eſt, ut non det fra-
tribus ad utendum, quod à Deo pro
ômnibus eſt creatum, iſte & in ſpi-
rituali pecunia dividenda iniquus
erit, ut non pro neceſſitate, ſed pro
persôonis doctrinam Dômini divi-
dat. Si autem;, inquit, carnales di-
vitias, quæ labúntur;, non benè
diſpensatis; veras æternasque divi-
tias doctrinæ Dei quis credet vobis?
e Deum laudamus. II.

Ait déminus villico; Quid hocaâu-
dio de te à redde rationem villica-
tionis tuæ;, alleluja. ,

ciam, quia Dôminus meus aufert à
me villicationéâfodere non valeo;,
mendicare erubéſeo:fcio, quid faciã
ut cum amôtus fúero à villicatio-
ne, recipiant me in domos ſuas.
D O M I I C A

e

Ateant aures miſericordiæ tuæ

Däe pPrécibus fapplicantium.:

60 4
& iit peténtibus deſiderâta concé-
das, fac eos, quæ tibi ſunt placita;,
poſtulare. Per Dominum.
éctio ſancti Evangélii ſecúndùàm
Lucam. .
N illo témpore: Càm appropin-
quaret Jeſus Jerũſalem, videns
