dixit muliéribus: Nolite, timére;,
ſcio enim, quòd Jeſum quæritis, all.

c dies, quam fecit Däs:
exultémus, & lætémur in ea.

Et valdé mane una Sabbatôrum
véniunt ad monumentum, orto
jam ſole ;allel.

Eus, qui hodiérna die per
Unigenitum tuum æternitatis
nobis aditum devicta morte refe-
rãſti: vota noſtra, quæ prævenién-
do aſpiras, étiam adjuvando prosé-
quere. Per eümdem Dominum.
Dôminus vobiscum.
Benedicamus DRo, allel, allel.
Dep gratias allel. allel.

eus in adjutôrium,
lôria Patri;,

eus in nô⁴mine.

eati immaculati. etribue.
Hæc dies.
nñe
Deus omnipotens. 18. retiéôla.

Si conſurrexiſtis

cum Chriſto. 19.
Hæc dies-
* Ve Angelus autem
Doömini.
ixit Dñs. 77.

Hæc dies.

Et reſpiciéntes vidérunt revolu-
tum läpidem:; erat quippe magnus
valdé, alleluja.
eus, qui hodierna.

„dicto Y. Jube domne.
Fratres, Sobrii eſtôte. Y. Adjutô-
rium noſtrum. P ater notſter,

CGonvérte nos Deus.

Deus in adjutôrium. oria
Patri. Alleluja. ilmi
Allel. allel. allel. allel.
unc
Hæc dies.

dimittis. 93. .
t iſita quæſumus. 93.

FERI A E C N D A.

Surréxit Dñs de ſepũlchro;, allel-
Qui pro nobis pependit in lig-
no, allel. ater noſter.
xaudi Dômine.
Evangélica léctio.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam.

N illo témpore: Duo ex diſci-
pulis Jeſu ibant ipſa die in caſtél-
lum, quod erat in ſpatio ſtadiorum
ſexaginta ab Jerûſalem, nômine
Emmaus. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregôrii Papæ.

Odiſtis, fratres charifſimi,
quia duôbus diſcipulis ambu-
ITantibus in via, non quidem crfe-
déntibus, ſed tamen de ſe loquen-
tibus, Déôminus apparuit: ſed eis
ſpéciem, quam recognéôſcerent;
non oſténdit Hoc ergo egit foris
Dôminus in culis corporis, duo-
apud ipfſfos agebatur intus in ocu-
lis cordis. Ipſi namque apud ſe-
metiptos intus & amabant, & du-
bitäbant: eis autem Doôminus fo-
ris & præſens aderat, & quis eflet»
non oſtendébat. De ſe ergo lo-
uéntibus præséntiam exhibuit
ed de ie dubitantibus cognitionis
luæ ſpéciem abſcondit.
Maria Magdaléène „ & altera
Maria ibant diluculò ad monumé-

tum. Jeſum quem quæritis,
e

eſt hie furre
Pkeceget vo.
ſiebitig, al
Ut valde
um, penin
Orio um ſo
Ceunt jüven
Iis,qui di
Dirin

Etba qu
tiamn in.
ſenn deriptt
ſeiſſo etant
lin adhuc i
Vegrinus exa
firit Pinge
feimusund
II,figulos
ſinplex V
kerit: ſed r
cpore,
ente, brf
li, qui eum
Gllgerent,
ae potuj
utrerit
füm ſuam
” go grege
Allelun,
Etenim
molitus eſt
lori katt
Ad

guia
e non
ſ Feting
lpitium
ent, Car a
um illieſen
eum; Ex

eſt hic, ſurréxit, ſicut locutus eſt,
præcédet vos in Galilzæam, ibi eum
vidébitis, allelũja,; allel.
Et valde mane una Sabbato-
rum; véniunt ad monumentum,
orto iam ſole, & introeüùntes vi-
dérunt juvenem ſedentem in dex-
tris, qui dixit illis. Jeium.
Bäs.,. Divinum auxillum.

derunt zn
Iuiphenin

guiſolin

betee
ten A
aet uoler . .
Erba quidem coôntulit, duri-
tiam intelléctus increpavit,
ſacra Scriptúræ myſtéria;, quæ de
ſeipſo erant, apéruit: & tamen,
quia adhuc in eòrum cordibus pe-
regrinus erat à fide, ſe ire longiùs
finxit. Fingere namque compônere
Id dicimus:unde & compoſitores lu-

Etten N
jumm

allel,

ſungg ti, figulos vocamus. Nihil ergo
ualu, . thl1.
ſimplex Véritas per duplicitatem
fecit: ſed talem ſe eis exhibuit in
CUN corpore, qualis apud illos erat in
mente, Probandi autem erant, ſi
hi, qui eum etſi necdum ut Deum
diligerent, ſaltem ut peregrinum
amare potuiſſent.
Uetr⸗ Surréxit paſtor bonus, qui äàni
ſepalcn ſi . . . id “
ent am ſuam poôſuit pro vibus ſuis,
ute. & pro grege ſuo mori dignatus eſt.
theie Alleluja, allelùſa, allel.
1u Etenim Paſcha noſtrum im-
molatus eit Chriſtus. Alleluja.
ngeln lôria Patri. Allelnja.
an. Ad ſocietàtem.
ie Ed quia eſſe extränei à chari-
gla. täte non pôterant hi, cum qui-
atio Bus Véritas gradiebätur, eum ad
lalemn, hoſpitium quaſi peregrinum vo-
a, cant, Cur autem dicimus, vocant,
ege. cum illic ſcriptum ſit: Et coegérunt

eum? Ex quo nimirum exemplo
colligitur, quia peregrini ad hoſpi-
tium non ſolúm invitandi ſunt,
ſed étiam trahéndi. Menſam igi-
tur ponunt, panes cibôsque ôffe-
runt, & Deum;, quem in scripturæ
ſacræ expoſitione non cognove-
rantzin panis fractiône cognoſcunt.
Audiendo ergo præcepta Dei illu-
minati nõ ſunt, faciéndo illuminati
ſunt; quia ſcriptum eſt. Non au-
ditéôres legis juſti ſunt apud Deum,
ſed factôres legis juſtificabuntur.
Quisquis ergo vult audita intelli-
gere, feſtinet ea,; quæ jam audire
Poôtuit, pere implére. Ecce Doô-
minus non eſt côgnitus dum lo-

ntienn en

tibusdl

3

o. Queretur, & dignatus eſt cognosci,
lene , dum pascitur.
culo 4 Te Deum laudamus., II.

321

Jeſus junxit ſe discipulis ſuis in
via; & ibat cum illis: 6culi autem
eôrum tenebantur, ne eum agnos-
cerent: & increpavit eos, dicens: O
ſtuiti & tardi corde ad credendum
in his, quæ locùti ſunt Prophetæ,
allel,
Eus, qui ſolemnitate Paſchâli
mundo remedia contuliſti: po-
pulum tuum, quæſumus, celéſti
dono proséquere; ut & perftectam
libertatem conſequi mereatur, &
ad vitam proficiat ſempitérnam.
Per Dôminum.

Qui ſunt hi ſermônes, quos con-
fértis ad invicem ambulantes, &
eſtis triſtes? allelùja.
F E RI A TERTI A.
Surréxit Dôminus verèé, allel.
Et apparuit Simoni, allel.
ater noſter. psius
pietas. „ Evangelica léctio.
éctio ſanécti Evangélii ſecùndùm
Lucam.
N illo témpore: Stetit jeſus in
médio diſcipulôrum, & dicit eis:
Pax vobis: ego ſum, nolite ti-
mére. Et réligauunn.
Homilia 8. Ambrôſii Epiſcopi.

Irum ,; quo modo ſe natuúra
corpôrea per impenetrabile
corpus infüderit invisibili aditu,
visibili cõſpéctu: tangi facilis, dif-
ficilis æſtimari. Dénique conturbati
diſeipuli æſtimabant ſe ſpiritum vi-
dére. Et ideò Dôminus, ut ſpéciem
nobis reſurrectiònis oſténderet „
Palpate, inquit, & vidéte, quia 1pi-
ritus carnem, & oſſa non haber,»
ſicut me vidétis habére. Non er-
go per incorpoream natúram, ſed
per reſfurrectiônis qualitatem, im-
pérvia uſu clauſa penetravit. Nam
quod tangitur, corpus eſt: quod
palpätur, corpus eſt. .
Virtû⁴te magna reddébant Apô-
ſtoli, Teſtimonium reſurre-
ctionis Jeſu Chriſti Dômini noſtris
allelúja;, alleluja. D
Repléti quidem Spiritu ſancto
Ioquebantur cum fiduúcia verbum
Dei. Teſtimonium.
Divinum auxilium,

N côrpore autem feſurgémus.
Seminatur enim corpus anima-
le, ſurgit corpus ſpiritale; ſed il-
X lud

crétum. Nam quomodo non corx-
pus, in quo manébant insignia vül-
nerum, veſtigia cicatricum, quæ
Doôminus palpando ôbtulitiln quo

non ſolùm fidem firmat, ſed étiam F

devotiônem acuit, quòôd vuúlnera
ſuscepta pro nobis coœelo inférre
mäaluit, abolére noluit, ut Deo Patri
noſtræ prétia libertatis oſténderet,

Talem fibi Pater ad dexträã locat,

trophæu noſtræ ſalútis ampléctens:
tales illic Martyres nobis cicatricis
ſuæ corôna monſtravit.
De ore prudentis procédit mel;,
allelúja : dulcédo mellis eſt ſub
lingua ejus, allelúja: Favus
diſtillans labia ejus, allel. allel.
Sapiéntia requiéſcit in corde
Ejus, & prudéntia in ſermone oris
illius. Favus.
Aoria Patri. Fayus.
Ad ſocietâtem.

T quéôniam ſermo huc noſter
evaſit, conſiderémus, qua gra-
tia ſecundùm Joannem crediderint
Apôſtoli, qui gaviſi ſunt: ſecundùm
Lucã quaſi incréduli redarguantur;
ibi Spiritum ſanctum accéperint;,
hic ſedére in civitate jubeantur;,
quoadúsque induantur virtüte ex
alto. Et vidétur mihi ille, quaſi A-
pôſtolus majora & altiòra tetigiſſe,
hic ſequéntia, & humanis Pproxima:
hic hiſtôrico uſus circuitu, ille cõ-
péndio: quia & de illo dubitari no
Pôteſt, qui teſtimonium pérhibet
de iis, quibus ipfe intérfuit & ve
rum eſt teſtimonium ejus, & ab
hoc quoque, qui Evangeliſta eſſe
mêruit, vel negligéentiæ, vel men-
dacii ſuipicidnem æquum eſt pro-
ſpulsari. Et ideò verùm putãmus ut-
rümque, non ſentenfiarum varie-
tate, nec perſonarum diverſitate di-
ſtinum. Nam etſi primò Lucas
eos non credidiſſe dicat, poſteàâ
tamen credidiſſe demoönſtrat: & ſi
prima conſiderémus, cõtraria ſunt,
ſi ſequentia, certum eſt convenire.
e Deum laudamus. II,

Stetit Jeſus in medio diſcipuléô-
rum ſuorum, & dixit eis: Pax vo-
bis, allelùja, alleluja.

Eus, qui Eccléſiam tuam no-.
vo ſemper fœtu multiplicas:
concéde famulis tuis, ut ſacramen-

322 — 2 2 „* 13
lud ſubtilius, hoc craſſius, ütpoté tum vivéndo téneant, quod fide
adhuc terreênæ labis qualitate con- perceperunt.

Per Döminum.

vidéte manus meas, & pedes me-
os, quia ego ipſe ſum, allelùja;,
alleluja.
E RI A QUART A.
Gaviſi ſunt diſcipuli, Alleluja.
Viſo Dômino, alleluja. .
ater noſter. vinculis
Evangélica léektio.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm.
Joannem. b. 21
IN illo témpore: Manifeſtavit ſe
Hiterùm jJeſus diſcipulis ad mare
Tiberiadis. Maniieſtavit autem ſic:
Erant ſimul Simon Petrus, & Tho-
mas ,qui dicitur Didymus. Et ke-
iqua.
Homilia S. Gregôrii Papæ.

Ecio ſancti Evangélii, quæz
modo in auribus veſtris leéta
eſt, fratres mei, quæſtiône aàni-
mum pulſat, ſed pullatione ſua
vim diſcretionis indicat. Quært
étenim poteſt, cur Petrus; du
piſcàtor ante converſionem fuit»
poſt converſiônem ad piſcationem
rédiit; & cùm Véritas dicat: Ne-
mo mittens manum ſuam ad ara-
trum , & aſpiciens retrò;, aptus
eſt regne Dei: cur repétiit, quod
dereliquit? Sed ſi virtus diſcretio-
nis inſpicitur, citius vidétur: quia
nimirum, negôtium, quod ante
converſiônem ſine peccato Extitit,
hoc étiam poſt converſionem re-
pétere culpa non fuit.
Ecce vicit leo de tribu Juda;
radix David, aperire librum,
solvere ſeptem ſignacula ejus3
Alleléja, alleluja;, alleluja.
Dignus eſt Agnus, qui occiſus
eſt, aceipere virtütem, & divinità-
tem, & ſapiéntiam, & fortitũdi-
nem, & honorem, & gloriam,
& benedictiénem. Alleluja.
Divinum auxilium.

Am piſcatôrem Petrum, Mat-
thæum verô telonearium fel-
mus: & poſt converſiônem ſuam
ad piſcatioônem Petrus rédiit, Mat-
thæus vero ad teloônii negotium
non resédit; quia aliund eſt, victum
per piſcationem quærere, aliu
autem telonei lucris pecünias au-
gére. Sunt enim hléraque nego-

tia uæ ſine peccatis exhiben
Fin⸗ oſſunt.

Quæ

aut vix, aut nullatenus P

Our etgo a.
d hee nece⸗
ſönem anin
tzo ſum
ites: e
egoin eo;
tun, allel.
Pe bater, 5
loria katri
Ad

Veni et
Dulis i
Noc reſurre
Uhin littor
lehionem
inflctibus
Ueinitio fen
Ae tunc i
(uicd enim
Uun ſignat,
leite Uidh
Illifla pen
nntitun
küaibu; me
mani hbor
CEnuptor n
carnis exce
gem ſaam
e Deum

Mittite in
Sinpenis

temporan
Veni. le a
mux, De

Digit el
Eepiſeii
eengit
Umit rete
nis pizeib
dunterit

Qulnt
zlel.

lie
eio ſn
goinnem
P lo

t, gcli
Dogingn.

Lleis 1
ſam, Aeit

eſtanktule
1 Pellgd

egotik

branllit
bs veli
gleſtin
pulatin
indicat,
cur befti,
Netſionen⸗
nad bicin
ſius
un uni
r leyeligt
wintus ,
tiüs litelt
iun, Alol
e geccald 6
nſetſonc⸗
. it .
ignicn e

,
All
zuxliun

Quæ ergo ad peccâtum implicant,
ad hæc neceſſe eſt, ut poſt conver-
ſionem animus non recurrat.
Ego ſum vitis vera, & vos paàl-
mites: Qui manet in me, &
ego in eo; hic fert frudtum mul-
tum, allel. allel. Sicut dilexit
me Pater, & ego diléxi vos. Qui.
Joria Patri. Qui.
no., Ad ſocietatem.

Ueæri étiam poteſt, cur diſci-
pulis in mari laboräntibus,
poſt reſurrectionem ſuam Domi-
nus in littore ſtetit, qui ante reſur-
rectionem ſuam coram diſcipulis
in flũctibus maris ambulavit? Cujus
rei ratio feſtinè cognoſcitur, ſi ipſa,
quæ tunc inerat, cauſa pensétur.
Quid enim mare, niſi præſens ſæcu-
lum fignat, quod ſe caſuum tumuül-
tibus, & undis vitæ corruptibilis il-
lidit? Quid per ſoliditatem littoris.
niſi illa perpetùitas quietis æternæ
fguratur? Quia ergo diſcipuli adhuc
flùctibus mortàlis vitæ inerant, in
mari laborabant. Quia autem Re-
démptor noſter jam corruptionem
carnis excéſſerat, po reſurredtio-
nem ſuam in littore ſtabat.
e Deum laudâmus. 1I.

Mittite in dextram navigii rete,
& inveniétis, allel.

Eus: qui nos reſurrectiéônis Do-
minicæ àânnua ſolemnitaàte læ
tificas: concéde propitius; ut per
temporalia feſta, quæ agimus, per-

venire ad gaudia ætérna merea-

mur., Per eümdem Dominum.
Dixit Jeſus diſcipulis ſuis: Afférte
de piſeibus, quos prendidiſtis nunc.
Asceêndit autem Simon Petrus, &
traxit rete in terram, plenum mag-
nis piscibus, alleluja.
EE RI A QUIN T A.
Surréxit Diñs de lepúlchro, allel.
Qui pro nobis pependit in lig-
90ο allel. ater noſter.
xaudi Domine.
4 Evangélica léctio.
éctio ſancti Evangelii ſecùndum
dannem. 4
I illo témpore: Maria ſtabat ad
monumentum foris, plorans. Dum

ergo fleret, inclinavit ſe, & pro-

peéxit in monuméntum: & vidit
duos Angelos in albis, ſedéntes.
Kt réliqua.

.71- 2 2u22 323
Homilia S. Gregérii Papæ.

Aria Magdaléne, quæ ferat
in civitate peccatrix, amando
veritatem, lavit lacry inis maculas
criminis: & vox Verifatis implétur;
qua dicitur: Dimiſſa ſunt ei pec-
cata multa, quia dilexit multum.
Quæ enim prius frigida peccando
remanſerat, poſtmodum amando
fortiter ardébat. Nam poſtquam
venit ad monuméntum ibique
corpus Dominicum non invenit „
ſublatum credidit, atque difcipu-
lis nuntiavit: qui venientes vide-
runt, atque ita eſſe, ut múlier di-
xerat, credidérunt Et de eis pro-
tinus ſcriptum eſt. Abiérunt ergo
diſcipuli ad ſemetipſos: ac deinde
ſubjungitur: Maria autem ſtabat ad
monuméntum foris, plorans.
Tulerunt Doöominum meum, 8e
néſcio, ubi poſuérunt eum, Dicunt
ei Angeli: Mlier, quid ploras? ſur-
réxit, ſicut dixit: Præceédet vos
in Galilæam: ibi eum vidébitis »
allelúja, alleluja.
Cùm ergo fleret, inclinavit ſe;
& proſpéxit in monuméntum: &
vidit duos Angelos in albis, ſeden-
tes, qui dicunt ei Præcedet.
Divinum auxilium.

Ua in re pensândum eſt, hu-
jus mulieris mentem quanta
vis amoris accénderat, quæ à mo-
numento Dômini, étiam diſcipulis
recedéntibus, non recedébat. Ex-
quirêbat, quem non invenerat: fle-
bat inquirendo, & amoris ſui igne

ſuccenſa, ejus quem ablatum cré-

didit, ardébat deſidério. Unde con-
tigit; ut eum ſola tunc vidéret »„
quæ remanſerat, ut quæreret: quia
nimirum virtus boni ôperis perſe-
verantia eſt: & voce Veritaàtis dici-
tur: Qui autem perſeveraverit us-
que in finem; hic ſalvus erit.
Congratulàmini mihi omnes »
qui diligitis DOOminum, quia gquem
quærébam, appäaruit mihi: Et
dum flerem ad monuméntum, vi-
di Döminum, allel. allel.
Kecedentibas diſcipulis , 101
recedébam , & amoris ejus
ſuccênſa, atdébam deſidério. Et.-
Ioria Patri. Et dum.
Ad ſocietatem. . ..
Aria ergo cùm fleret, incli-
navit ſe- & protpéxit in mo-
numentum. Certe jam monumen-
X 2 sum

tum vâcuum viderat,jam lublatum xit.

Pax vobis, allel. gaviſi ſunt

Doôminum nuntiaverat: duid eſt, diſcipuli viſo Domino, allel.

quòôd ſe iterùm inclinat, iterùm vi-
dere desiderat? Sed amanti ſemel
aſpexiſſe non sufficit: quia vis amoô-
ris intentiônem multiplicat inqui-
ſitionis Quæsivit ergo priuùs, & mi.
nime invénit, perſeveravit, ut quæ-
reret, unde & contigit, ut inveni-
ret, actúmque eſt, ut deſideria di-
lâra créicerent, & creſcéntia ca-
perent, quod inveniſſent.
e Dêum laudamus. II.

Maria ſtabat ad monumeêntum plo-

rans, & vidit duos Angelos in al-
bis, ſedéntes, & ſudàrium, quod fue-
rat ſuper caput Jeſu;, allel.

Eus, qui diverſitàtem Gêntium
in confefſiône tui nôminis ad-
anaſti: da, ut renâtis fonte baptis-
matis una ſit fides meêntium & pie-
tas actionum. Per Döôminum.

Tulérunt Dominum meum, & nés-
cio, ubi poſuérunt eum; ſi tu ſu-
ſtuliſti eum, dicito mihi, alleluja:
& ego eum tollam, alleluja,
FERI A S EXT A.,
Surréxit Dôminus veré, allel.
Et appaâruit Simöni, allel.
Fäter noſter. psius pietas.
Evangélica léctio. .
&Rio ſancti Evangélii ſecúndùm
Matthæum. ,
N illo tempore: Undécinmt diſci-

puli abiérunt in Galilæam;, in

montem, ubi conſtitùerat illis Je-
ſus. Et réliqus. „ .
Homilia ſancti Hierônymi Presb.

ſt' refurreétionem jJefus in
monte Galilææ conſpicitur;, ibi-

due adoràâtur: licet quidam dubi-
tent, & dubitäâtio eòrum noſtram

äugeat fidem. Tunc maniféſtiùs

oſtenditur Thomæ, & latus lancea
vulneràatum, & manus fixas demoôn-

ſtrat clavis. Accédens Jeſus locù-
tus eſt eis, dicens: Data eſt mihi
omnis potéſtas in cœlo, & in terra.
IIli potéſtas data eit, qui paulo an
té crucifixus, qui ſepùltus in tůmu-

lo, qui mortuus jacuerat, qui poſtea

returréxit. In cœlo autem & in
terra potéſtas data eſt, ut qui antèe
regnabat in cœlo, bper fidem cre-
deêntium regnet & in terris.
Ssurgens Jeſus Dns noſter, ſtans
in medio diſcipulôrum ſuoxum di-

Una ergo Sabbatôrum, cùm fo-
tes eſſent clauſæ, ubi erant diſcipuli
congregaâti, venit Jeſus, & ſtetit in
médio eòrum, & dixit eis. Pax.
Divinum auxilium.

Untes antem doôceéte omnes
Gentes, baptiz ntes eos in
nômine Patris, & Filii, & Spiritus
ſanéti. Primum docent omnes
Gentes, deinde doctas intingunt
aqua. Non enim poteſt fieri„ ut
corpus baptismi recipiat ſacramen-
tum, niſi antê anima fidei ſuscépe-
rit veritatem. Baptizantur autem
in nomine Patris, & Filii, & Spiri-
tus ſancti, ut quôrum una eſt di-
vinitas, una ſit largitio: nomen-
que Trinitäâtis,„ unus Deus eſt.
Expurgate vetus ferméntum, ut
ſitis nova cõſpérſio: étenim baſcha
noſtrum immolatus eſt Chriſtus:
Itaque epulemur in Dno, allel.
Moôrtuus eſt propter delicta

fôſtra, & reſurréxit propter juſti⸗
ficatiõnem noſtram. Itaque.
loria Patri. Itaque.
Ad locietatem.

Océntes eos Tervâre omnia »
quæcämque mandavi vobis.
Ordo præcipuus: Juſſit Apoſtolis,
ut primùm docèrent univérſas Gé⸗
tes, deinde fidei intingerent ſacra-
meénto: & poſt fidem ac baptisma,
quæ eſſent obſervanda, ræciperẽt.
Ac ne putemus levia eſſe, quæ juſſa
ſunt, & pauca, addidit: Omnia quæ-
cúmq; mandavi vobis: ut quicumd;
crediderint, qui in Trinitate füerint
baptizaàti, omnia faciant, quæ Præ-
cépta ſunt. Et ecce ego vobiscum
fum usq; ad conſumationẽ ſæculi.
Qui usque ad conſùmmationen ſx⸗
culi cum diſcipulis ſe futurum eilé
promittir; & illos oſténdit ſem-
per eſſe victûros, & ſe numquam
à credéntibus receſsurum.
e Deum laudamus. II.

Indecim dilcipuli' in GaAlilæa vi-
déntes Däim adoravérunt; allel.

Mnipotens, ſempitérne Deus,
qui bPaſchâle ſacraméntum in
réconciliatiénis humanæ foœdefée
contuliſti: da mentibus noſtris, u

quod profefſione celebrâmus, imm-
temur efféctu. Per Dominum-

Mummentun
Homuili⸗

Uio
modo
ſupelficie
ejus nodi
Vitate ree
ne, cum
nit ad me
liam not
m vere
Henatur
Nim aude
Lame ich
In monun
invenitt⸗
erant ten
mentum,
huntiavi
letunt,
iltlion
. Chriſk
am nö m
Cominab
eſt Pecce
Quod
allelüja
„Mort
licke no⸗
aſtifcar
5

Vnet
oant
t10. Feni
Ungteck
erto hoſt
Ouicfin
umuid
liſtr lelen
(recd Enda
oines
iceet,
nkeriun
uidh erge
IN
nlei

el. gariil
0, Alel.
rutm, ehnt
elantcllelel
ſus eutt
Lit eis, .
ilium.

Cocete onn
1 Nles e
1lii, A n
docent onn
ag intiet
otekſen

Ugitio:o
lus Delzet.
8fermennmn
Etenin k!
ekt Clnl.
in Dio,
roptet 4.
it pkoptet
n. Ilage
je⸗
tem⸗

twae r.
nanii 1
uſkit e
gtingelent ,
entebitl,
nnſen
i elegu,
ir: Onnt,

Pn ,
AVetunt

9

Data eſt mihi omnis potéſtas in
cœlo, & in terra;, allelùúja.
SABBATO IN ALBIS.
Gaviſi ſunt diſcipuli, allel.
Viſo Domino;, alleluja.
ater noſter vinculis.
Evangélica lectio.
ectio ſancti Evangeélii ſecundùm
Noar e
illo tempore: Una sabbati
Maria Magdaléne venit manée;,
cùm adhuc ténebræ eſſent, ad mo-
numentum Et réliqua.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Ectio ſanécti Evangélii, quam
modo fratres audiſtis, valdé in
ſuperficie hiſtôrica eſt aperta, ſed
ejus nobis ſunt myſteria ſub bre-
vitate requirénda. Maria Magdale-
ne, cùm adhuc ténebræ eſſent, ve-
nit ad monuméntum. Juxta hiſtô-
riam notatur hora: juxta intelle-
ctum vero myſticum, requiréntis
ſignatur intelligentia. Maria éte-
nim auctorem omnium, quem in
carne viderat mortuum, quærébat
in monumẽto: & quia hunc minime
invénit, furat credidit. Adhuc ergo
erant téenebræ, cùm venit ad monu-
méntum. Cucuürrit citiùs, diſcipulis
nuntiavit: ſed illi præ céteris cucur-
rérunt, qui præ céteris amavérunt,
vidélicet Petrus & Joannes.
g. Chriſtus resürgens ex mortuis,
jam nõ moritur, mors illi ultra nõ
dominabitur: quod enim mortuus
eſt peccato, mortuus eſt ſemel;
Quod autem vivit, vivit Deo;
alle luja;, alleluſja.
Mortuus eſt ſemel propter de
licta noſtra, & reſurréxit propter
juſtificationem noſtram. Quod.
Divinum auxilium.

Urrébant autem duo ſimul, ſed
Joannes præcucürrit citiùs Pe-
tro. Venit prior ad monuméentum,
& ingredi non præsumpüit. Venit
ergo poſterior Petrus, & intravit.
Quid fratres, quid curſus ſignificat?
Numquid hæc tam ſubtilis Evange-
liſtæ deſeriptio à my ſteriis vacare
credénda eſt? Minimé Neque enim
ſe Joanes & præiſſe, & non intraſſe
diceret, ſi in ipſa ſui trepidatione
myſterium detuiſſe credidiſſiet.
Quid ergo per Joannem, niſi ſyna-
géôga: quid per Petrum; niſi Eccle-
ſia deſignaturx?

. 2325
Iſti ſunt agni novélli, qui an-
nuntiavérunt, allelaja, modo ve-
nérunt ad fontes: Repleti ſunt
claritate, allelũja, allel.
In conſpéctu Agni amidti ſunt
ſtolis albis, & palmæ in manibus
eprum. Repléti. Ioria. Repléti.
Ad ſocietätem.

Ec mirum eſſe videaâtur, quod
er junioòrem ſynagoga, per
ſeniôòrem verò Eccléſia ſignari per-
hibétur: quia etſi ad Dei cultum
prior eſt ſynagôga, quam Eccleſia
Gentium, ad uſum tamen ſæculi
prior eſt multitudo Gentium, quam
synagéôga, Paulo atteſtante, qui ait:
Quia non prius, quod ſpiritale eſt,
sed quod aimale., Per ſeniôrem
ergo Petrum fſignificaâtur Eccléſia
Gentium:per juniorem verô Joan-
nem fynagôga Jjudæorum, Cur-
runt ainbo ſimul; quia ab ortus
ſui téempore usque ad occaſum,pa-
ri & communi via, ettſi non pari
& commuüni ſenſu, Gentilitas cum
ſynagôga cucürrit. Venit ſynagoga
prior ad monun: éntum, ſed mini-
mè intravit: quia legis quidé man-
data percépit, Prophetias de incar-
natione ac paſſione Dnica audivit,
ſed credere in mortuum noluit.
e Deum laudamus. 11; .

Currebant duo ſimul, & ille àlius
discipulus præcucürrit citiùs Fe-
tro, & venit prior ad monumen-
tum, allel.
Oncéde, quæſumus, omnipo-
tens Deus: ut qui feſta Paſcha-
lia venerändo égimus; per hæc
contingere ad gaudia ætérna me-
reamux, Per Döminum.

Alleluja, alleluja, alleluja.
enedictus Dominus Deus
meus, 88.

CKriſſmi „Omne quod natum
eſt ex Deo, vineit mundum:
& hæc eſt vietôria „ quæ vincit
mundum, fides noſtra.

D régias Agni dapes
Stolis amiéti candidis
poſt tranſitum maris rubri
Chriſto canamus Principi.
Ivina cujus charitas
Sacrum propinat sanguinem „
Almique membra corporis

Amor sacézdaos immolat.
X 3 var-

326
parſum eruéôrem pôſtibus
Vaſtator horret Angelus
Fugitque diviſum mare »
Merguntur hoſtes fluctibus.
am Paſcha noſtrum Chriſtus eſt;
Baſchalis idem Victima;
Et pura puris méntibus
Sinceritatis azyma.
vera cœli Victima:;
Subjecta cui ſunt tartara „
Solüta mortis vincula;
Recépta vitæ præmia.
ictor ſubactis inferis
Trophæa Chriſtus explicat»
Cœloque apérto, sûbditum
Regem tenebrarum trahit.
t ſis perénne mentibus
Paſchale jeſu gaudium
A morte dita criminum
Vitæ renatos libera.
eo Patri ſit gloria-
Et Filio, qui à moôrtuis.
Surréxit, ac Paraclito,
In ſempiterna ſlæcula. Amen.

Mane nobiscum Die, allef.
Quoôniam advéſperascit;, allel.

Cm eéſſe ſeĩò die illa üna Sabba.
tôrum, & fores eſſent clauſæ, ubi
erant diſcipuli congregati in unu,
ſtetit Jeſus in medio, & dixit eis,
Pax vobis, allel.
Ræſta, quæſumas, Sninißbtens
Deus, ut qui Paſchalia feita per-
égimus,hæc te largiente, môribus,
& vita teneamus. Per Dominum.
Benedicamus Déômino.
Allelùja.

Miſeré-
1e. Allel-all. all.
Ræ. Salyà nos. all.

Allel.

DOMINICA IN ALBIS IN OCT.
urEiât

Döminus verè, 2 Rex.

ſempitérne cœlitum.

3⸗

Allefüja, Lapis tevolufus eſt, Met.
ab oſtio monumenti, allel, allel.
3

Sürrezit Döminus de ſepul-
EhHro, allelâja. Qui pro nobis
pependit in ligń“;, allel.
De Epiſtola beati Pauli Apoſtoli
ad Coloſsénſes.

I conſùrrexſſtis carm Chriſto ,

quæ ſurſum ſunt, quærite;, ubi
Chriſtus eſt, in dextra Dei ſedens:
quæ ſurſum ſunt, sapite;, non quæ
super terram. Moôrtui enim eſtis,
& vita veſtra eſt abſcondita cum
Chriſto in Deo. Cùm Chriſtus ap-
parũerit, vita veſtra, tunc & vos
apparebitis cum ipſo in gloria.
Mortificate ergo membra veſtra,
quæ ſunt ſuper terram: fornicatio⸗
nem, immunditiam, libidinem,
concupiscentiam malam, & avari-=
tiam, quæ eſt ſimulacrorum sérvi-
tus : propter quæ venit ira Dei
luper filios incredulitatis, in qui-
bus & vos ambulaſtis aliquando,
cùm viveréetis in illis.
Angelus Domini deſcéndit de
RE*ε1âο½;& accedens revolvit lapidem,
& ſuper eum ſedit, & dixit muliéri-
bus: „Nolite timére, ſcio enim,
quia Crucifixum quæritis, jam fur-
réxit, venite, & vidéte locum, ubi
poſitus erat Dominus, allel.
Et introeúntes in monuméntũ,
viderunt jüvenem ſedentem in
dextris, coopértum ſtola candida;

& obſtupuérunt: qui dizxit illis.

Nolite.
Unc autem depônite & vos
ômnia: iram, indignatiônem,
Malitiam, blasphémiam, turpem
ſermonem de ore veſtro. Nolite
mentiri invicem, expoliantes vos
véterem hôminem cum àdtibus
ſuis: & induêntes novum, eum qui
renovatur in agnitionem, ſecçuúndu
imäginem eius, qui creavit illum.
Ubi non eſt Gentilis, & Judæus,
circumciſio, & præpútium, Bar-
barus, & Scytha, ſervus & liber:
fed omnia, & in omnibus Chri-
ſtus. Induite vos ergo ficut electi
Dei, ſancti & dilécti, viſcera mile-
ricordiæ, benignitatem, humilitaà-
tem:;

tem moe
n
ismeripſis
glem hahe
inus don-
Angelt
rbus die
n jeſum
Venite;
„Jeſum
ärum?ſi
Nite.
Uper on
tatem he
Uum pertes
erültet in e
& weati et
li eſtote
itet in vol
ſihientiazd
tes vosmet
anticis
cantantes!
Onne quo
0aut in0
Domini jen
tes Deo &
(Cumt
ria Magale
alöme en
Venientes
Et val
Peniunt
ſam lole,
loria 2

Alafue
Aeiin 8

durre

Er a
Fermo

Pecht
kellipitr
nollie Nee
Imitur:
de hübien
corde ten
Drimum n
guibaſche

l eſkete
llel de
3

1s de ſen
ui Momt
Alel.
uli Anotd
les.

r O,
guelſteit
a Deile
hiter ongt
i euin etn
hſconcins
1 Chriltus
tunc A
ſo in gion
eubna ſein
ni kotnic
, libidne
lam Kn
ctotut
enit in
tatis,f
aliquu.

cem, modéſtiam, patiéntiam: ſup⸗
Pnrtame invicem, & donantes vo-
ismetipſis, ſi quis advérsùs ali-
quem habet querélam: ſicut & Déô-
minus donavit vobis, ita & vos.
Angelus Däi locätus eſt mu-
Heribus dicens; Quem quæritis?
an jeſum quæritis? jam ſurréxit.
Venite, & vidéte;, allel. allel.
Jeſum quæritis Nazarénum cru-
Cifixum ? ſurréxit, non eſt hic. Ve-
nite.
Uper omnia aùtem hæc chari-
tatem habéte, quod eſt vincu-
Wm perfectionis: & pax Chriſti
exultet in cordibus veſtris, in qua
& vocati eſtis in uno corpore;: &
rati eſtote. Verbum Chriſti ha-
itet in vobis abundanter, in omni
ſapiéntia, docéntes, & commonén-
tes vosmetipſos pſalmis, hymnis,
& canticis ſpiritualibus, in gratia
cantantes in cordibus veſtris Deo.
Omne quodcùmque facitis in ver-
bo aut in ôpere, omnia in nomine
Domini Jeſu Chriſti, gratias agén-
tes Deo & Patri per ipium.
Cùm transiſſet sabbatum „ Ma-
Yia Magaléne, & Maria Jacôbi, &
Saléôme emérunt aromata: & Ut
veniéntes ungerent Jeium, all. all.
Et valdé manè una Sabbatorum
éniunt ad monuméntum;, orxto
jam ſole. Ut.
Ut.

Ioôria Patri.
Ailelaja „ Quem quzæzris mulier?:
alleluja: viventem cum mortuis?
allelùja;, alleluüja.
onsérva.

„7 „
Surrexit Doôminus verè, allel.
Et apparuit Simôni, allel.
Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Paktatis folémnitäas hodiérna
feſtivitate conclùditur, & ideò
hoôdie Neophytôrum habitus com-
mutatur: ita tamen, ut candor, qui
de habitu depoônitur, ſemper in
corde teneâtur. In qua quidem
primum nobis agéndum eg „ ut
quia Paſchales dies ſunt, id eſt: in-
dulgentiæ ac remiſſionis, ita à no-
bis lan oôrum diérum feſtivitas
agatur, ut relaxatiône corporum
puritas non obfuscétur, ſed po-
tiùs abitinéntes ab omni luxu;,
ebrietate, laſcivia, demus pelam

320 briæ remiſſioni, ac ſanctæ ſince-

. . 327
ritäti: ut quidquid modò corpo-
rali abſt inentia non acquirimus,
méntium puritàte quærâmus.
Maria Magdaléne, & altera Ma-
fia ibant dilůculo ad monumentu:
Jeſum quem quæritis, non eſt
hic, ſurrézit ſicut locutus eſt, Præ-
cédet vos in Galilæam;, ibi eum
vidébitis, allelûja;, alleluja.
Et valdé manè una Sabbato-
rum véniunt ad monuméntum, or-
to jam ſole,; & introeuntes vidé-
runt jüvenem ſedéntem in dextris;
qui dixit illis. Jeſum.

D omnes quidém pértinet ſer-
mo, quos cura noſtra comple-
GRitur: verümtamen hôdie termi-
nata Sacramentorum iolemnitaâte;
vos alloquimur, novélla gérmina
ſanctitatis, regenerata ex aqua; &
Spiritu ſancto: germen pium, ex-
amen novéllum, flos noſtri hono-
ris, & fructus laboris, gaudium &
corôna mea;, omnes, qui ſtatis in
Dömino. Apoſtolicis verbis vos
alléquor: Ecce nox præcéfſit, dies
autem appropinquavit: abjicite o-
pera tenebrarum, & indüite vos
arma lucis. Sicut in die honéſtè
ambuleémus; non in comeſſatioôni-
bus & ebriétatibus, non in cubi-
libus & impudicitiis, non in con-
tentioéne & æmulatione: ſed indui-
mini Déôminum Jeſum Chriſtum.
Surréxit paſtor bonus, qui ani-
mam ſuam pôſuit pro vibus ſuis,
& pro grege ſuo mori dignatus eſt:
Allelũja;, alleluja, alleluja.
„ Etenim Paſcha noſtrum immo-
latus eſt Chriſtus. Alleluja.

Abémus, inquit , certiôrem
prophéticum ferméônem: cui
benè facitis intendéntes, tamquam
lucéernæ in obſcùro loco, donec
dies lucéſcat, & lũcifer oriatur in
coôrdibus veſtris. Sint ergo lumbi
veſtri accincti, & lucernæ ardentes
in manibus veſtris: & vos similes
hominibus expectantibus domi-
num ſuum, quando revertatur à
nůúptiis. Ecce dies adveniunt; in
quibus Dôminus dicit: Pusillum,»
inquit; & non videbitis me-& ite-
rùm pusillum „ & vidébitis me-
Hac eſt hora, de qua dixit: Vos
triſtes éritis, ſæculum autem gau-
débit, id eſt, vira iſta tentacioni-
bus plena, in qua peregrinamnur a b
eo. Sed iterüm, induit, videbo vos:
X ₰ &

328
& gaudébit cor veſtrum, & gàâu-
dium veſtrum nemo tollet à vobis.
Virtúte magna reddébant Apô
ſtoli „ * Teſtimoniü reſurrectio-
nis jeiu Chriſti Dñi noſtri, all. all.
Repleti quidem Spfritu ſanckto
loquebantur cum fiduúcia verbum
Dei Teſtimônium. .
Ioria Patri. Teitimonium.

Alleluja, Noli flere Maria, allel.
reſurréxit Döôminus, allel. allel.
Gli enarrant.

9.
Gaviſi ſunt dicipuli, allel.
Vifo Déômino, alleluja.
ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem.
N illo tempore: Cùm ſero eſſer
die illo, una Sabbatorum, & fores
eſſent clauſæ, ubi erant Dilcipuli
congregati propter metum Judæo
rum: venit Jelus, & ſtetit in médio,
& dixit eis: Pax vobis. Et réliqua,
Homilia ſandti Gregorii Papæ.

Rima leétiônis hujus Evangéli-
cæ quæſtio animum pulſat: quo-
modo poſt reſurrectionem corpus
Dominicum verum fuit, quod clau-
ſis jäanuis ad diſcipulos ingredi po-
ruit? Sed ſciendum nobis, eſt, quod
divina operatio, ſi ratione com-
prehenditur, non eſt admirabilis:
nec fides habet meritum, cui hu
mana ratio præbet experiméntum.
Sed hæc ipia noſtri Redempfôris
Spera, quæ ex ſemetipſis compre-
hendi nequaquam poſſunt,ex alia
ejus operatione pensanda ſunt, ut
rebus mirabilibus ſidem præbeant
facta mirabiliôra. Illud enim cor
pus Dômini intravit ad difcfpulos
anuis clauſis, quod videlicet ad
umanos oculos per nativitatem
ſuam clauſo exivit utero Virginis.
Quid ergo mirum, ſi clauſis januis
poſt reſurrectiônem fſuam in æter-
num jam victurus intravit, qui mo-
ritürus veniens, non aperto utero
Virginis exivit?
4, De ore prudéntis procédit mel,
alleluja: dulcédo mellis eſt iub
lingua ejus;, allel. * Favus diſtil-
lans labia elus, allel. allel.
. Sapiéntia requiéicet in corde
ejus, & prudéntia in ſermone oris
Illius. Favus.

Ed quia ad illud corpus, quod
videri pôterat „ ſides intuen-

tium dubitàbat: oſtendit eis prô-
tinus manus & latus, palpandam
carnem præbuit, quam claafis ja-
nuis introduxit, Qua in re duo mi-
ra, & juxta humanam rationem fſibi

valdè contraâria oſténdit: dum poſt.

relurrectionem ſuam corpus ſuum
incorruptibile, & tamen palpabile
demonſtravit. Nam & corrùmpi
necéſſe eſt, quod palpatur, & pal-=
Pari non poteſt, quod non corruùm-
pitur. Sed miro modo; atque in-
æſtimabili Redemptor noſter, & in-
corruptibile poſt reſurrectionem,
& palpabile corpus exhibuit;, ut
monſtrando incorruptibile invitaà-
ret ad præmium, & præbendo pal-
paàbile firmaret ad fidem. Et incor-
ruptibilem ſe ergo, & palpabilem
demonſtravit: ut profectoò eſſe poſt
reſurrectiöonem oſténderet corpus
ſuum, & ejúsdem natûræ, & alté-
rius gloriæ.
Surgens Jeſus Déôminus noſter,
ſtans in médio diſcipulorum ſuo-
rum: dixit. *Pax vobis, alleluja:
gaviſi ſunt diſcipuli viſo Dno, allel.
Una ergo Sabbatôrum, cùm
tores eſſent clauſæ, ubi erant Diſci-
puli congregâti, venit jeſus, & ſtetit
in médio eorum, & dixit eis. Pax.
löria Patri. Px.

Ixit eis: Pax vobis. Sicut
miſit me Farer, & ego mit-
to vos: id eſt, ſicut miſit me Pater
Deus Deum, & ego mitto vos ho-
mo homines. Pater filium miſit,
qui hunc pro redemptioône geéneris
humani incarnari cöſtituit. Quem
vidélicet in mundum venire ad
paſſiònem voluit; ſed tamen amavit
Filium, quem ad paſſioònem miſit.
Elédos verò Apôſtolos Dôminus
non ad mundi gaudia, ſed ſicut
ipſe miſſus eſt, ad paſſiônes in
mundum mittit. Quia ergo & Fi-
lius amatur à Patré, & tamen ad
paſſionem mittitux; ita & diſci-
puli à Domino amäntur; qui ta-
men ad paſſionem mittüntur in
mundum. Itaque recté dicitur:
Sicut miſit me bater;, & ego mitto
vOs: id eſt, ea vos charitate diligo,
cùm inter ſcandala perſecutorum
mitto, qua me charitate Pater di-
ligit quem venire ad tolerandas
paſſiénes fecit.
e Deum laudâmus. II.

Alleluũja, alleluja; aiiciuſanenel.

*

auuino ign

All
E

Hariſtin
eſt ex l
& hec eſt
IGündum,

