am & ego confitébor tibi in va-

ſis plalmi veritatem tuam: * Deus

plallam tibi in cithara, ſanctus
Iſrael.
Exultabunt labia mea, cùm canta-
vero tibi; * & anima mea, quam
redemiſti.
ed & lingua mea tota die medi-
tabitur juſtitiam tuam: * cùm
confuſi & reveriti füerint, qui
quærunt mala mihi.

Eus ſudicium tuum Regi da: *
& juſtitiam tuam filio regis.
Iudicare poôpulum tuũ in iuſtitia, *
& pauperes tuos in judiçio.
uscipiant montes pacem pôpu-
lIo, * & colles juſtitiam.
udicabit pauperes pôpuli, & ſal-
Vos faciet filios pauperum: * &
humiliabit calumniatoôrem.
t permanébit cum ſole, & ante
lunam, * in generatione & gene-
rationem.
eſcendet ſicut plùvia in vellus:*
& ſicut ſtillicidia ſtillantia ſuper
terram.
riétur in diébus ejus juſtitia, &
abundantia pacis: * donec aufe-
Iaâtur luna.
t dominabitur à mari usque ad
mare: * & à flůmine usque ad tér-
minos orbis terrârum.
oram illo procident thiopes:*
& inimici ejus terram lingent.
Keges Tharſis, & inſulæ münera
offerent: * Reges Arabum, & Sa-
ba dona adduúcent.
St adorabunt eum omnes Reges
terræ:s omnes Gentes sérvient ei.
Quia liberabit pauperem à poten-
t6,„ * & pauperem, cui non erat
adjutor.
arcet pàauperi & inopi: * & aäni-
mas pauperum ſalvas faciet.
xX usüris, & iniquitate rédimet à-
nimas eòrum;: * & honorâbile no-
men eoôrum coram illo.
t vivet, & dabitur ei de auro A-
ràâbiæ, & adorabunt de ipſo ſem-
per: * tota die benedicent ei.
t erit firmamentum in terra in

tribula-

22 Nun 53
ſumis montium, ſuperextollétur ſu-
perLibanum fructus ejus: " & floré-
bunt de civitate ſieut fœnũ terræ.
it nomen ejus benedictum in ſæ-
cula: * ante ſolem péêrmanet no-
men ejus
t benedicéêntur in ipſo omnes
tribus terræ: * omnes Gentes ma-
gnificabunt eum.
Benedictus Doôminus Deus Iſrael, *
qui facit mirabilia ſolus.
t benedictum nomen Majeſtaàtis
ejus in ætérnum: *“ & replébitur ma-
jeſtate ejus omnis terra: nat, fiat.
Eſto mihi Domine in Deum
protectorem.
Liberàâſti virgam.

Uam bonus Ifrael Deus * his
qui recto ſunt corde!
ei autem pene moti tunt pe-
des: * pené effuſi ſunt greſſus
mei.
uia zelavi ſuper iniquos, *† pa-
cêm peccatorum videns.
uia non eſt reſpectus morti eô-
rüm, * & firmaméntum in plaga
eôrum.
n labôre hôminum non ſunt, *
& cum hominibus non flagella-
büntur.
deò téênuit eos ſupérbia, * o-
pérti ſunt iniquitate, & impietate
sua.
rôdiit quaſi ex àdipe iniquitas
eòôrum: * tranſiérunt in afféctum
cordis. .
ogitaverunt, & locti ſunt ne-
quitiam: * iniquitatem in excelſo
locũti ſunt.
oluérunt in cœlum os ſuum: * &
lingua eòrum transivit in terra.
deo convertétur populus meus
hic: * & dies pleni invenientur
in eis.
t dixérunt: Ouòmodo ſcit Deus? *
& ſi eſt ſcientia in excélſo?ꝛ
cce ipſi peccatéôres, & abundätes
in ſæculo, * obtinuérunt divitias.
t dixi: Ergo ſine cauſa juſtificavi
cor meum, * & lavi inter inno-
céntes manus meas.
t fui flagellatus tota die,; * &
caſtigatio mea in matutinis.
i dicébam: Narraàbo ſic: ecce na-

tiénem filiôrũ tuoôrum reprobavi.
xiſtimabam, ut cognôscerem
hoc, * labor eſt ante me.
onec intrem in Sancftuärium
Dei: * & intelligam in noviſſimis
eoôrum. .
D 2 e-

44
erümtamen propter dolos po-
uiſti eis: *dejeciſti eos, dum al-
evaréntuxr.
Quomodo fadti funt in delolatiô-
nem, sübitò defecérunt: * perié-
runt propter iniquitatem ſuam.
elut söomnium surgentium Dô-
mine, „ in civitate tna imâginem
ipsorum ad nihilum rédiges.
uia inflammaâtum eſt cor meum,
& renes mei commutati ſunt: *F &
ego ad nihilum redactus ſum, &
neicivi.
It juméntum factus ſum apud te: *
& ego ſemper tecum.
Tenuiſti manum dexteram meam,
& in voluntate tua deduxiſti me, *
& cum glòria ſuscepiſti me.
Juid enim mihi eſt in cœlo? * &
à te quid véôlui ſuper terram?
efécit caro mea, & cor meum: *
Deus cordis mei, & pars mea
Deus in ætérnum.
Quia ecce, gqui eloôngant ſe à te,
peribunt: * perdidiſti omnes,
qui fornicantur abs te.
Mihi autem adhærére Deo bonum
eſt: ponere in Dömino Deo
ſpem meam.
t annuntiem omnes prz dicatiô-
nes tuas, * in portis filiæ Sion.

T quid Heus répuliſti in fi-⸗

nem: * iratus eſt furor tuus
ſuper oves paſcuæ tuæ?
emor eſto congregatiônis tuæ, *
quam poſſediſti ab initio.
Kedemiſti virgam heæreditâtis
tuæ; * mons Sion, in quo habi-
tâſti in eo.
Leeva manus tuas in ſupérbias eô-
rum in finem: *† quanta maligna
tus eſt inimicus in Sancto?
Et gloriati ſunt, qui odérunt te, *
in medio ſolemnitatis tuæ.
oſuérunt ſigna ſua, ſigna: *½ &
non cognovérunt ſicut in exitu ſu-
per ſummum.
Juaſi in ſilva lignòrum ſecùribus
Excidérunt lanuas eſus in idipsũ: *
in ſecuri & aſcia dejecérunt eam.
Incendeérunt igni Sanctuarium tu-
um ,„ * in terra polluerunt taber-
naculum noôminis tui.
Hixérunt in corde ſuo cognatio
eôrum ſimul: * Quigicere facjamus
omnes dies feſtos Dei a terra.
§& igna noſtra non vidimus, jam
on eſt Prophéta: *† & nos non
cognôſcet amplius. ,
squequòbDeus improperabit ini

micus? * irritat adversaârius no-
men tuum in finem?
t quid avertis manum tuuam, &
déxteram tuam, * de medio ſinu
tuo in finem?
eus autem Rex noſter ante ſæcu-
Ia, * operatus eſt ſalúùtem in mé-
dio terræ.
u confirmũſti in virtůte tua ma-
reĩ * contribuläſti capita draco-
num in aquis. ,
u confregiſti càpita draconis: *
dediſti eum eſcam pôpulis Kthio-
pum. .
u dirupiſti fontes, & torréntes: *
tu ſiccâſti flůvios Ethan.
uus eſt dies, & tua eſt nox: * tu
fabricatus es auròram & ſolem.
u feciſti omnes terminos terræ:*
æſtatem & ver tu plasmaſti ea.
emor eſto hujus, inimicus im-
properavit Dömino: * & populus
insipiens incitavit nomen tuum.
e tradas béſtiis animas confiten-
tes tibi, * & animas pauperum tuo-
rum ne obliviſcaris in finem,
éſpice in teſtaméentum tuum: &
quia repléti ſunt, qui obſcurati
sunt terræ domibus iniquitatum.
e avertatur húmilis factus con-
fuùſus: * pauper & inops lauda-
bunt nomen tuum.
xúrgeDeus, jüdica cauſam tuam *
memor eſto improperiorum tuo-
rum, eôrum, quæ ab inſipiente
ſunt tota die. .
e obliviſcaris voces inimicorum
tuôrum: * ſuperbia eòrum, qui te
odérunt; aſcéndit ſemper.
Liberâſti virgam hæreditatis
tuæ. .
Et invocàbimus.

Onfiteébimur tibi Beus: * con-
fitébimur, & inyvocaàbimus no-
men tuum. .
arrabimus mirabilia tua, * cum
accépero tempus, ega juſtitias ju-
dicabo
iquefàcta eſt terra, & omnes
qui habitant in ea: * ego confir-
mavi columnas ejus.
ixi iniquis: Nolite iniquè aàge-
re: * & delinquentibus: Nolite
exaltare cornu.
olite extöllere in altum cornu
veſtrum: * nolite lôgqui adveérsùs
Deum iniquitatem.
uia neque ab Oriénte, neque ab
Occidente;, neque à desértis moôn-
tibus, * quôòniam Deus judex eſt.
AW ung

unchum
guia calis
meri plend
tinclina
tamen fæn
bibent or
80 aut
lum ⁵⁸ ca
t omni
fringam:
juſti.
Otus
Iiael
t lackus
& kabitti.
bi conhje
ſeuuun, gl
Hüminans
bineternis
inſhientes
hormierun
Nihil inyen.
tüitum in n
dinctepa
Gdormuitayer
guos.
u tertibi⸗
e clo
terra trem
um exur
Ut ſalvost
terre,
uöniam
tbitur tib
tionis dien
orete,
Feſtro,
eſus afkerti
erribili
tum Princ
Reges tern
Et
um Domin.
Tue

dee me⸗
J, M1 K
Untntit wi
1 lie tribe
elglizipi,
lieun,
ennit con⸗
Nenor fui
Leereitat
lns mnens.
Nlcipave
Mel * tar
locütus.
Oritavi
10 atern

adyelsttiu ,
m. 3

nnum tun
de mecion

noſter antin
ſt lalüteminn

Npirtüte tun
ſti capita ie

Dita drronli
n poöpulis An

tes, & torkene
8 Ethan.
ttun et nor:
oram Klolen
tertminosten
tn Plasmili er
ſus, inimmon
ino: E ih
it nomen uun
animas Col
4s paupetuait
tis in finenm
mentumm tuon
1, gu oe
bus iniguitntu⸗
ämilis kist
& incls

um. ,
lica cunt
ppropekiön
qur 45 inl⸗

voceziſinin
bia eolun
lit ſennpe
Virgamfenelt

invocibim

bilir tnn
31eg ullii

tetta Kon,
ea:AAd
eſus,
Lolite inctu
uenibis N
in Ann,
ite oticte
en, Al!
Miente,len

geselti
le4 geie, cet

unc humiliat, & hunc exàltat: *
quia calix in manu Dômini vini
meri plenus miſto.
St inclinavit ex hoc in hoc: verùm
tamen fæx ejus non eſt exinanita:*
bibent omnes peccatores terræ.
go autem annuntiabo in ſæcu-
lIum * cantabo Deo Jacob.
t omnia cöôrnua peccatôrum cö-
fringam: * & exaltabuntur cornua
juſti. . 82
Otus in judæa Deus: * in
Iſrael magnum nomen ejus.
St factus eſt in pace locuß ejus: *
& habitatio ejus in Sion.
bi confrégit poteêntias arcuum: *
ſeutum, gladium, & bellum.
Uuminans tu mirabiliter à mônti-
bus æternis: * turbati ſunt omnes
inſipiéntes corde.
Lormiérunt ſomnum ſuum: &
nihil invenérunt omnes viri divi-
tiarum in manibus ſuis.
b increpatione tua Deus Jacob *
dormitavérunt, qui aſcendérunt e-
quos.
u terribilis es, & quis resiſtet
tibi ? * ex tunc ira tua.
De cœlo auditum feciſti judiciũ: *
terra trémuit, & quiévit

um exufgeret in udicium Deus, *

ut ſalvos faceret omnes manſuétos

terræ.
uoôniam cogitatio höminis confi-
tébitur tibi: * & reliquiæ cogita-
tionis diem feſtum agent tibi.
ovéte, & réddite Doômino Deo
veſtro,; * omnes, qui in circúitu
ejus affértis münera.
erribili & ei, qui aufert ſpiri-

tum Principum, * terribili apud

terræ.
„Er. invocabimus nomen tu-
um Domine.
Tu es Deus.

Reges

— Oee mea ad Dôminum clamaâ-
vi: voce mea ad Deum, &
inténdit mihi.
n die tribulationis meæx Deum
exquisivi, manibus meis nocte cõ-
tra eum, * & non ſum decéptus.
R énuit conſolari änima mea,
memor fui Dei, & delectatus ſum,
& exercitatus ſum: & defécit ſpi-
ritus meus.
A nticipaverunt vigilias ôculi
mei: * turbatus ſum, & non ſum
locuútus.
ogitavi dies antiquos: * & an-
nos ætérnos in mente habui.

— 55
t meditâtus ſum nocte cum cor-
de meo, * & exercitabar, & ſco-
pébam ſpiritum meum.
umquid in ætérnum proſiciet
Deus? * aut non appônet, ut com-
placitior ſit adhuc?
ut in finem miſericordiam ſuam
abicindet, * à generatioône in ge-
nerationem?
ut obliviscétur miſeréri Deus? *
aut continébit in ira ſua miſericor-
dias ſuas?
t dixi: Nunc cœpi: * hæc mutâ-
tio déxteræ Excelſi.
emor fui operum Dni: * - quia
memor ero ab initio mirabilium
tuoôrum.
t meditàbor in omnibus opéri-
bus tuis: * & in adinventioônibus
tuis exercébor.
eus in ſancto via tua: quis Deus
magnus ſicut Deus noſter? * tu
es Deus, qui facis mirabilia.
otam feciſti in poôpulis virtutem
taam: * redemiſti in brachio tuo
pôpulum tuum, filios Jacob, &
Joſeph.
vidérunt te aquæ Deus, vidérunt
te aquæ: * & timuérunt, & tur-
batæ ſunt abyſſi. D
Tultitůdo sonitus aquarum: *
vocem dedérunt nubes,
tenim ſagittæ tuæ tranſeunt: *
vox tonitrui tui in rota.
Iluxérunt coruſcatioônes tuæ orbi
terræ: * commôta eſt, & contré-
muit terra. .
n mari via tua, & sémitæ tuæ in
aquis multis: * & veſtigia tua non
cognoscéntur.
eduxiſti ſicut oves pôpulum
tuum, * in manu Môyſi & Aa-
ron.

Tténdite pô⅛pule meus legem
meam: * inclinate aurem ve-
ſtram in verba oris mei.
Périam in parabolis os meum: *
loquar propoſitiones ab initio.
uanta audivimus, & cognovimus
ea, * & patres neſtri narravérunt
nobis.
on ſunt occultàta à filis eòrum
in generatione altera.

arrantes laudes Dômini, & vir-
tůtes eſus, *& & mirabilia jus:
quæ fecit. MBUv
It fuscitävit teſtimonium in Ja:
cob, * & legem pôſuit in lſrael.
uanta mandavit patribus no-
Aris, nota facere ea filiis ſuis: *
D 4 ut

A,

56
ut cognéſcat generätio altera.
Pilii qui naſcenfur, & exurgent, *
S narrabunt filiis ſuis.
It ponant in Deo ſpem ſuam, &
Non obliviſcantur operum Dei: *
S mandata ejus exquirxant. .
e fiant ſicut patres eorum, * ge-
Meratio prava, & exaſperans.
eneratio, quæ non diréxit cor
ſauum: * & non eſt créditus cum
Deo ſpiritus ejus.
Filii Ephrem intendentes, & mit-
téntes arcum, * convéerſi ſunt in
die belli.
on cuſtodiérunt teſtamentum
Dei: * & in lege ejus noluerunt

ambulare.
Et obliti ſunt benefactorum ejus: *
& mirabilium ejus, quæ oſtendit
Eis.
Goram patribus eorum fecit mi-
rabilia in terra Ægypti, " in cam-
po Taneos.
nterrùpit mare, & perduxit eos: *
& ſtatuit aquas quaſi in utrre.
&t deduüxit eos in nube diéi: * &
tota nocte in illuminatione ignis.
nt errúpit peträ in erémo: * & ada-
quavit eos velut in abyſſo multa.
Et eduxit aquam de petra: * &
deduxit tamquam flumina aquas.
Et appoſuerunt adhuùc peccare ei.*
in iram excitaverunt Exceélſum in
inaquoſo.
Et tentavérunt Deum in coôrdibus
ſuis: *ut peterent eſcas animabus
uis.
t male locùti ſunt de Deo: * di-
Xérunt: Nuúmquid pôterit Deus
parare menfam in desérto?
Quoôniam percüſſit petram, & flu-
Xérunt aquæ, * & torréntes inun-
davérunt.
lumquid & pangm pôterit dare, *
aut parare menfſam populo ſuo?
Ideo audivit Dns, & diſtulit. *
S ignis accenſus eſt in Jacob, &
ira aſceêndit in IIrael.
Quia non creèdidérunt in Deo, *
nec ſperayeérunt in falutari ejus-
Et mandavit nubibus déſuper, *
& jànuas cœli apérutt.
Et pluit illis manna ad manducân-
dum, *e & panem cœli dedit eis.
Panem Angeloôrum manducçavit
homo: *† cibaria miſit eis in abun-
dGantia.
Transtulit Auſtrum de cœlo: * &
induxit in virtute ſua Africum.
Et pluit ſuper eos ſicut pülve-
zem carnes: * & ficut arénam

1.

maris volatilia pennâta. .
t ceciderunt in médio caſtrôrum
eoôrim*† circa tabernacula eorum.
t manducavérunt, & ſaturati ſunt
nimis, & deſidérium eoôrum attu-
lit eis: * non ſunt fraudati à de-
ſidério ſuo D
dhuc eſcæ eorum erant in ore
ipSsôrum: * & ira Dei aſcéndit
super eos.
t occidit pingues eòrum, * &
electos Iſrael impedivit.
n omnibus his peccavérunt ad-
huc. * & non crediderunt in mi-
rabilibus ejus. .
t defecerunt in vanitate dies eoô-⸗
rum, * & anni eòôrum cum feſti-
natiône.
ùm occideret eos „ quærébant
eum: * & revertebantur, & dilu-
culò veniébant ad eum.
t rememorati ſunt, quia Deus
adjutor eſt eorum: *“ & Deus ex-
célſus redémptor eòrum eſt.
t dilexérunt eum in ore ſuo, *
& lingua ſua mentiti ſunt ei.
or autem eorum non erat rectum
cum eo: * nec fidéles habiti ſunt
in teſtaméento ejue.
pſe autem eſt misericors, & pro-
pitius fiet pecatis eòôrum: * &
non diſperdet eos. .
t abundavit, ut avérteret iram
ſfuam: * & non accéndit omnem
iram ſuam.
t recordatus eſt, quia caro ſunt:
fpiritus vadens, & non rédiens.
uoôties exacerbavérunt eum in
deserto, * in iram concitavérunt
eum in inaquoſo?
t convérſi ſunt, & tentavérunt
Deum: * & ſanctum IIrael exacer-

Z

bavérunt. .
on ſunt recordati manus ejus, *
die qua redémit eos de manu tri⸗-
balantis.
icut pòſuit in ;gypto ſigna ſua,*
& prodigia ſua in campo Ta-
neocosz. .
t convértit in sanguinem flúmi⸗
na eòrum, * & imbres eoôrum, ne
biberent.
iſit in eos cœnomyiam, & co-
médit egs: * & ranam, & dilpér-
didit eos.
t dedit ærûgini fructus eôrum: *
& jlabores eôprum locuſtaer.
t occidit in gräandine vineas eòô-
rum; * & moros eòôrum in pruſna-
t tràdidit grandini jumenta eò⸗
rum, * & poſſeſſionem eorum iEni.

iſit in
ſux, * in
Inibulatio
Angelos!
iam feci
Pepercit
Uum: X &
te toneluͤl
Ptbercüt
in ienta A
nis adorie
Cham.
1 dbkuli
ſuum:
lepem in
1 dedüx
muerunt.
Operuit r
t indus
Kcatiome
acguislyit
t cecit
& ſorte .
ello Ciſti
1 habitar
tokum * tr.
t tentaye⸗
eum excé
kſus non c
t aeitet
Tunt pau
Datres eor
curm prayt
n iram
cöllibug
ſuis 4d en
cayetunt,
ugivit D.
nihifum D
repulit
tberhacli
In hominib
ttradidit
en eorum
Erun in m
conclüfit
mrg here
Meres eot
irn anes ee
ercot
len 6
bubentut,
Rarkanus
Uninus

=
S =.
2
E

ennäta,
medio calt
bernaculg entt
nt,& ſalurniiſ
iutm eorum
unt ftaucallit

um erant in
ira dei da

nes eolum,
pedivit.

8 peccyetum

rediderunint

.

h vanitite iig
eôrum aunf

eos » glelen
ttebantut, l
ad eum.
ſunt, gund.
n: * & Dei
dr ebrum e
um in ore!
ntiti ſunt ei
m non erate
ndeles Mubin
eju⸗.
ltien,
eollln¹
enereti
n accendiron

ſt,ui cal
& non ed Cen
bavekunt, eun
8 conciufti

t, 1, & tenuiſil
unl Unnelein

e
Cii mapus
it eos de ant

ul
igio iuu
in cann
n
zirguigen ,
inbre; eönn

enom-
ranam, a

iſit in eos iram indignatiônis
Iuæx, * indignationem, & iram, &
tribalatiõnem ; immiſſiones per
Angelos malos.
iam fecit sémitæ iræ ſuæx, non
pepercit àa morte animaâbus eoô-
rum: * & juménta eorum in mor-
te conclüſit.
t percuùſſit omne primogénitum
in terra &gypti, * primitias om-
nis laboris eorum in tabernaculis
Cham.
t abſtulit ſicut oves pôpulum
ſuum: * & perduxit eos tamquam
gregem in deserto.
Et deduxit eos in ſpe, & non ti-
musrunt: *† & inimicos eorum
opéruit mare.
t indùxit eos in montem ſancti-
ficationis ſuæ: * montem, quem
acquisivit dextera ejus.
t' ejécit à facie eorum Gentes: *
& ſorte diviſit eis tertam in funi-
culo diſtributioônis.
1 habitare fecit in tabernaculis
eòrum tribus Ifrael.
t tentavérunt, & exacerbavérunt
Deum excélſum: *† & teſtimônia
eius non cuſtodierunt.
t ave térunt ſe, & non ſervavé-
runt pactum: † quemadmodum
patres eorum conveérſi ſunt in ar-
cum pravum.
n iram concitaverunt eum in
cöllibus ſuis: *† & in ſculptilibus
ſuis ad æmulationem eum provo-
cavérunt.
Hudivit Deus, & ſprevit: * & ad
nihilum redégit valdé Ifrael.
t répulit tabernaculum Silo „ *
tabernaculum ſuum;, ubi habitavit
in hominibus.
t tradidit in captivitatem virtu-
tem eorum: * & pulchritudinem
eôrum in manus inimici.
t conclũſit in gladio pôpulũ ſu-
um † & hæreditatem ſuam ſprevit.
uvenes eôrum comédit ignis: *
& virgines eòrum non ſunt lamen-
tatæ.
Sacerdétes eôrum in glaâdio ceci-
dérunt: „* * & viduæx eoôrum non
plorabantur.
t excitatus eſt tamquã dérmiens
Dôminus, * tamquam potens cra-
pulatus à vino.
t percúſſit inimicos ſuos in po-
ſteriora: : opproôbrium ſempiter-
dedit illis.
12 répulit tabernâculam Joſeph: *
& Tribum EPhraim non elégit.

57
ed elégit Tribum Juda, * mon-
tem Sion, quem diléxit.
t & ficavit ſicut unicôrnium
ſanctificium ſuum in terra, *† quam
fundavit in ſæcula.
t elégit David ſervum ſuum, &
süſtulit eum de grégibus ovium: *
de poſt fœtantes accépit eum.
ascere Jacob ſervum ſuum, * &
Iſrael hæreditatem ſuam. .
t pavit eos in innocéentia cordis
ſui: X & in intellectibus manuum
ſuarum deduxit eos.
Tu es Deus, qui facis mira-
bilia. Propitius eſto.

Eus venérunt Géntes in hæ-
reditätem tuam, polluérunt
témplum ſanctum tuum: * poſué-
runft Jerúſalem in pomorum cu-
ſtodiam.
Hoſuerunt morticina ſervorum
tuòrum, elſcas volatilibus cœli:
carnes Sanctorum tuoôrum beiis
terxæ.
ffuderunt säànguinem eorũ tam-
quam aquam in circuitu Jeruúſa-
lem: † & non erat; qui ſepeliret.
acti ſumus opprôbrium vicinis
noſtris: * ſubſannatio & illuſio
his, qui in circitu noſtro ſunt.
sqaequo Dômine iraſcezis in fi-
nem: * accendetur velut ignis ze-
lus tuus?
ffnde iram tuam in Gentes»
quæ te non novérunt: * & in re-
gna, quæ nomen tuum non invo-
cavérunt.
uia comedérunt Jacob: * & lo-
cum ejus, deſolaveérunt.
e memineris iniquitatum noſtrâ-
rum antiquarum, citòô anticipent
nos milericordiæ tuæx: * quia pau-
peres facti ſumus nimis.
djuva nos Deus ſalutaris noſter:
& propter glöriam nominis tui
Dômine libera nos: * & propitius
eſto peccatis noſtris propter no-
mnen tuum.
e forte dicant in Géntibus: Ubi
eſt Deus eòrum? * & innotéſéas in
nationibus coram ôculis noſtris.
lrio sanguinis ſervôrum tuorä;»
qui effaâſus eſt: * introeat in
conſpectu tuo gemitus compedi-
tôrum.
ecúndàm magnitúdinem brächii
tui, *† poſſide filios mortificatoô-⸗
rum. .
t redde vicinis noſtris Séptu-
plum in ſinu eorum; * imprope-
D S rium

2

58
rium ipsorum, quod exprobravé-
runt tibi Dômine.
Mos autem pôpulus tuus, & oves
Paſcuæ tuæ, * confitébimur tibi in
ſæculum.
n generatiònem, & generationẽ *
annuntiäbimus laudem tuam.

Ui regis Ifrael, inténde: * qui
deducis velut ovem Joſeph.
ui ſedes ſuper Chérubim, * ma-
nifeſtare coram Ephraim, Bénja-
min, & Mandſſe.
xcita potentiam tuam, & veni, *
ut ſalvos facias nos.
eus convèrte nos: * & oſtende
fäciem tuam, & ſalvi érimus.
ômine Deus virtütum, * quods-
que iraicéris ſuper oratioônem ſervi
tui?
ibäbis nos pane lacrymârum: *
& potum dabis nobis in lacrymis
in mensüra.
oſuiſti nos in contradictiõnem
vicinis noſtris: *ι & inimici noſtri
ſubſannaverunt nos.
Heus virtütum convérte nos: *
& oſténde faciem tuam, & ſalvi
Erimus.
ineam de . gypto tranſtuliſti: *
ejeciſti Gentes, & plantâſti eam.
dux itineris fuiſti in conſpéctu
ejus: * plantäâſti radices ejus, &
implévit terram.
péruit montes umbra ejus: * &
arbüſta ejus cedros Dei.
xténdit pàlmites ſuos usque ad
mare: * & usque ad flumen pro-
pagines ejus.
It quid deſtruxiſti macériã ejus:*
& vindémiant eam omnes „ qui
Prætergrediüntur viam?
Exterminavit eam aper de ſilva: *
& ſingulâris ferus depaſtus eſt eam.
D eus virtůtum convértere, * ré-
ſpice de cœlo, & vide, & viſita
vVineam iſtam.
t perfice eam, quam plantavit
dextera tua: * & ſuper filium hoô-
minis, quem confirmiſti tibi.
IL ncênſa igni, & ſuffoſſa * ab in-
crepatiône vultus tui peribunt.
iat manus tua ſuper virum dexte-
ræ tuæ: * & ſuper filium höminis
quem confirmaſti tibi.
t non diſcéêdimus à te, viviñ caâ-
bis nos: * & nomen tuum invo-
cabimus. S
omine Deus virttum converte
nos: * & oſtende faciem tuam, &
ſalvi erimus.

Propitius eſto peccatis &.

Gaudébunt la-

bia mea, cùm cantavero tibi.
„Et anima mea, quam rede-
miſti.

decôris ejus.
Deus noſter manifeſtè veniet.
Ipſe libe-
ravit me de laqueo venantium.
Et a verbo aſpero.
Erue à frä-
mea Deus animam meam. Et
de manu canis unicam meam.
Allelàja, allel.
allel. Surréxit Doôminus de
ſepälchro, allel. Qui pro no-
bis pepeêndit in ligno, allel.

in Dno gaudéte, allel Vos elé-
git Deus in hæreditatem ſibiallel.

Glôria & honôre coronâſti eum
Dômine. Et conſtituiſti eum
ſuper ôperaà mänuum tuarum.
Lætâmini
in Dno, & exultate juſti. Et
gloriamini omnes recti corde.

Amavit eum Döminus, & or⸗
navit eum.
Stolam glôòriæ induit eum.
Spécie tua;,
& pulchritúdine tua. Inténde;
proſpere procéde, & regna.
A b L A UD E §s,
Tibi foli peccàâvi, Doômine
miſerére mei.
iſerére mei. 35.
Domine. almus 85
Omine retúgium factus es no-
Don * à generatiône in genera-
tionem.
riusquam montes fierent, aut
formareétur terra; & orbis; * à
ſæculo, & usque in ſæculum tu es
Deus. . . .
e avèrtas höminem in humilitâ:-
tem : * & dixiſti: Convertimini
filii hminum.
uôniam mille anni ante 6culos
tůos , †* tamquam dies heſterna;
quæ præteériit. .
t cuſtodia in nocte, * quæ pro ni-
hilo habentur, eorum anni erunt.
anè ſicut herba tranſeat, mane
flòreat, & tranſeat: * vélpere deé-
cidat, induret, & areétſcat. .
uia defécimus in ira tua, * & in
furore tuo turbati ſumuùs.

.

oſuſ-

Ex Sion ſpécies

Sancti & ſuſti

oluiſti i
ſpectu tu
in illumin
uoniam
cetunt: *
nni noſ
büntur: 5
in ipfis ſen
di autem
ginta anni
lbor, &
uoniã fu
Lcorripie
nis novit
Kprr tihe
Werdre?
esteram
Kerudite
onverte
& epree
tuos.
epleti ſ
tua: X
ſumus om
2lati ſun
hos humi!
Fidimus m
éſpies in
tua: *K
t ſr ſplen
Uper nos
tatum d
Opus manm
Do
nobis⸗
tibor in te

Can

Antém
enim m
Kalcenson
Ortitüdo
ſactus eſt
edens m
patti
Chinus gn
Abnen 3
liumd,
Katin mare
Eligiprin
un udr

ſto peccitie
Gaudebunt!
ntäyero tibi
4, Juam

Ex Sion hec⸗

anifelte venie

loe li

0 Venantium
ero.

Eileif

n meam.
icam mein.
Alleluje,ad
xit Domin
Qui Non
igno, alet,
Sandi A
Allel , ore
Citatem ſbii⸗

orecoloniſit
t conſtituiſtit
uutn tuarun
be k. Leuu
iate julti
es elti ilte

Domins,
2 induit eun⸗
Specet⸗
tua. h, IIii
e, & lenn
d
peccivi,

gium Au
eratione inzeni

fietent
. dbi⸗
eln ſeoblum
inem in tun
ſſti: Copxeri⸗
Anni ank i
amn dies i

oſuiſti iniquitätes noſtras in con-
ſpectu tuo: *† ſæculum noſtrum
in illuminatione vultus tui.
uoniam omnes dies noſtri defe-
cérunt: * & in ira tua defécimus.
nni noſtri ſicut aranea medita-
búùntuùr: * dies annorum noſtrorum
in ipſis ſeptuaginta anni.
i autem in potentatibus, octo-
ginta anni: * & àmpliùs eorum,
labor „ & dolor.
Quôniã ſupervenit manſuetúdo: *
& corripiemur.
zuis novit poteſtàtem iræ tuæx, *
& præ timore tuo iram tuam dinu-
merare?
Déxteram tuam fic notam fac: *
& eruditos corde in ſapientia.
onvertere Dômine usquequòô: *
& deprecabilis eſto ſuper ſervos
tuos.
epleti ſumus manè milericôrdia
tua: * jG exultavimus „& delectati
ſumus omnibus diébus noſtris.
Lætati ſumus pro diébus „ quibas
nos humiliäſti: * annis, quibus
vidimus mala.
éſpice in ſervos tuos, & in pera
tua: *† & dirige filios eòrum.
t ſit ſplendor Dômini Dei noſtri
ſuper nos, & pera manuum no-
ſtrarum, dixige ſuper nos; * &
opus maânuum noſtrarum dirige.
Domine refugium factùs es
nobis. In matutinis medi-
tabor in te.
1 . eus, Deus meus, 36.
Cantémus.

Antémus Doômino: gloriôsé
enim magnificatus eſt, εeuu
& aſcensorem dejecit in maré.
K ortitúdo mea, & laus mea Dñs, *
&& factus eſt mihi in ſalutem.
ſte Deus meus, & glorificabo en:*
Deus Patris mei, & exaltabo eum.
minus quaſi vir pugnator, Oom-
nipotens nomen éjus. * Currus
Pharaônis; „& exércitum ejuùs pro-
jécit in mare.
3lécti principes ejus ſubmerſi ſunt
in mari rubro.* Abyſſi operuerunt
eos, deſcendéruni in profundum
quaſi lapis.
éxtera tua Dômine magnificata
eſt i in fortitüdine: déxtera tua, Dô-
mine, percuúſſit inimicum. * Et in
multitũdine gloriæ tuæ depoſuiſti
adversarios tuos.
isiſti iram tuam, gua devoravit
eos ſicut ſtipulam. * Et in ſpiritu

59
furôris tui congregaâtæ ſunt aquæ.
tetit unda fluens, * congregatæ
ſunt aby ſſi in médio mari.
ixit inimicus: Pérſequar, &
comprehéndam „ * dividam ſpo-⸗-
lia; implébitur ² anima mea.
vaginabo glädium meum, * in-
terficiet eos manus mea.
lavit ſpiritus tuus, & opéruit eos
mare, * ſubméèrſi ſunt quaſi plum-
bum in aquis vehementibus.
uis similis tui in fortibus Dômi-
ne? * quis similis tui, magnificus
in ſanctitàte, terribilis atque lau⸗-
dabilis, faciens mirabilia?
xtendiſti manum tuam, & devo-
ravit eos terra. * Dux fuĩſti i in mi-
ſericordia tua pôpulo, quem rede=-
miſti.
t portâſti e in fortitúdine tua, *
ad habitaculum ſanctum tuum.
ſcenderunt pôpuli, & irati ſunt: *
dolôres obtinuérunt habitatôres
Philiſthiim.
unc conturbàâti ſunt principes
Edom, robúùſtos Moab obtinuit
tremor: * obriguérunt omnes ha-
bitatôres Chanaan.
rruat ſuper eos formido & pa-
vor, * in magnitúdine tui.
iant immobiles quaſi lapis, donec
pertranſeat populus tuus Däe, *
donec pertranteat pôpulus tuus
iſte, quem poſſediſti.
ntroduces eos, & plantabis in
monte hæreditäatis tuæ, * firmiſſi-
mo habitaculo tuo, quod operatus
es Dômine.
anctuarium tuum, Dñe, quod fir-
mavérunt manus tuæ: * Döôminus
regnabit in ætérnum „& ultraà.
ngreſſus eſt enim eques Pharao
cum currihus S equitibus ejus in
mare: * & reduxit ſuper eos Dô-
minus aquas maris.
ilii autem Iſrael ambulaverunt
per ſiccum * in mèdio ejus.
Cantémus Déômino gloriô-
868.
In Sanctis ejus laudate
Deum. .
. audaàte Düm de cœlis. 36.

Ox præcéſſit: dies autem ap-
N propinquavit: labjicia mus ergo
pera tenebrarum, & indua mur
arma lucis : ficut in die honéſtèe
ambulémus.

Ux ecce ſurgit aäurea,
Pallens facéſſat cæcitas,
Quæ

60
Quæ nosmet in præceps diu
Erroôre traxit dévio.
æc lux ſerénum cônferat,
Purôsque nos præſtet ſibi,
Nihil loquàmur sůbdolum,
Volvamus obſcúrum nihil.
ic tota decuúrrat dies,
Ne lingua mendax, ne manus;
Oculive peccent lúbrici,
Ne noxa corpus inquinet.
peculator adſtat deſuper;,
Qui nos diébus omnibus;
Actůsque noſtros prôfpicit
A luce prima in véſperum.
eo Patri ſit gloria,
Ejuúsque ſoli Filio;
Cum Spiritu Paraclito;
Nunc, & per omne ſæculum Amẽz.
Repléti ſumus manè miſericoôr-
dia tua. Exultävimus, & de-
lectati ſumus.

In ſanctitate ſerviaãmus Dno ,& li-
berabit nos ab inimicis noſtris.

38.
8 E X T A.
Qus:

F E R I A

dorémus Dôminum »
niam ipſe fecit nos;
enite. I.
U Trinitätis Unitas
Orbem poténter quæ regis,
Atténde laudis canticum:,
Quod excubantes psallimus.
am lectulo consůrgimus
Noctis quiéto témpore;,
Ut flagitémus omnium
A te medéelam vůúlnerum.
u0 fraude quidquid dæamonum
In nôctibus deliquimus,
Abſtergat illud cœlitùs
Tuæ potéſtas gloriæ.
Ne corpus adſtet sordidum;
Nec torpor inſtet cordium,
Ne criminis contägio
Tepéſcat ardor (piritus.
b hoc Redémptor, quæſumus,
Reple tuo nos lmine;
Per quod diérum circulis;
Nallis ruâmus actibus.
Præſta, Pater piiſſime,
Patrique compar Unice;
Cum Spiritu Pataclito
Regnans per omne ſæculum, Amé.

Exultate. ,
Alleluja.

Xultàte Deo adjutori noſtro: *
jubilate Deo Jacob.
mite pſalmum;, & date tympa-

num: * pſaltérium jucundum eum
cithara.
uccinäte in Neomenia tuba: *
in inſigni die ſolemnitatis veſtræ.
uia præcéptum in IIrael eſt: *
& judiciùm Deo Jacob.
eſtimonium in joſeph péôſuit il-
lud, cùm exiret de terra Æπιgypti: *
linguam, quam non noyerat, audi-
vit.
iyvértit ab onéribus dorsũ ejus: *
manus ejus in coôphino ſerviérunt.
n tribulatione invocâſti me, &
liberavi te: * exaudivi te in ab-
ſcondito tempeſtatis, probavi te
apud aquam contradictioônis.
udi populus meus, & conteſtaâbor
te: * Ilrael ſi audieris me, non
erit in te deus recens, neque ado-
rabis deum aliénum. .
go enim ſum Dns Deus tuus;, qui
eduxi te de terra .gypti; * dilata
os tuum, & implébo illud,
t non audivit põpulus meus vo-
cem meam: * & Ifrael non inten-
dit mihi.
t dimiſi eos ſecúndùm deſidéria
cordis eozum: ibunt in adinven-
tiônibus ſuis.
i pöpulus meus audiſſet me: *
Iſrael ſi in viis meis ambullÄſſet.
ro nihilo foôrſitan inimicos eôru
humiliaſſem: * & ſuper tribulan-
tes eos misiſſem manum meam.,e
nimici Doômini mentiti ſunt ei: **
& erit tempus eoôrum in ſæcula.
t cibavit eos ex adipe frumẽti: *
& de petra melle ſaturavit eos.

Eus ſtetit in ſynagôga deòô-
Jrum: * in médio autem deos
dijùdicat.
squequò judicatis iniquitàtemꝶ
& facies peccatôrum sunitis?
udicate egeno, & pupillo: * hü-
milem, & pauperem juſtificaté.
ripite pauperem: * & egenum
de manu peccatoris liberate.
eſciérunt, neque intellexérunt,
in ténebris àmbúlant: * movebùún-
tur oömnia fundaméenta terræ.
go dixi: Dii eſtis, * & filii Ex-
célſi omnes. .
os autem ſicut hémines morié-
mini: *ε & ſicut unus de principi-
bus cadetis.
urge Deus, judica terram, *£
quoniam tu hæreditabis in omni-
bus Gentibus.
Exultate Deo adjutéôri noſtro.
Tu ſolus.

Eus,qu
taceas
uOniam
Uunt: * &
Muut caput
Uper pop
luat constl
Attsus ⸗
Ueunt:
eosde Gen
tut nomen
Coniam
ter: ſur
Mentumn d
Aa lHume
did,
Ammmon,
cam habn
tenim
fact ſunt
ac illis.
ſieut ho
iſperiert
unt ut ſte
one prine
Zeb,
Mnes pr
direrunt:
zanctuatin
eus meu
ſieut ſii
lentignis
den fl
4per
tua: 8
mple faci
quexrent
rübelcan
ſeculum
& pereant
t cogno
Dominas
ommni terra

Dam d
„ Domi n
lch, &

jucünduner

jolephr polni
terta Agjoi⸗
on noyelahal

us dotzü eit
hino ſenienn
wvocatti ne,
udivi ten;
atis, Dlob
tadictionis,
eus, K Coleſti
udietis me,n
cens, negne

tum. .
ns Deus tltel
Opulus melg
IItael non in

cündun tele
ibuntin auin

8 aucflet ni
eis amblile,
an ininichz
ſuper tibl⸗
manunm eit
mentifiſinml
rumm in ſellt
zdipe finnel.
ſaturayitiin

1 ragon .
edio autend

ris liberite 1
he intellen,
lut:? otn
menta reni
7
ſis,
6wines an
t hotmin inee
igie ten
eitäbis n

0 Aaſutei ol

Eus, quis similis erit tibi? & ne
taceas neq; compeſcaris Deus.
uôniam ecce inimici tui ſonue-
runt: * & qui odérunt te, extulé-
runt caput.
uper populum tuum malignavé-
runt consilium: * & cogitavérunt
advérsùs Sanctos tuos.
ixerunt: Venite, & diſperdàâmus
eos de Gente: & non memoré-
tur nomen Ifrael ultra.
uoniam cogitaverunt unanimi-
ter: ſimul adversùm te teſta-
méntum diſpoſuérunt: tabernacu-
la Idumæorum & Ismahelitæ.
M oab „ & Agaréni, Gebal, &
Ammon;, & Amalec: * alienigena
cam habitantibus Tyrum.
E tenim Afſſur venit cum illis: *
facti ſunt in adjutorium filiis Lot.
ac illis ſicut Madian, & Siſaræ: *
ſicut Jabin in torrente Ciſſon.
iſperiérunt in Endor: facti
ſunt ut ſtercus terræ.
one principes eôrum ſicut Oreb,
& Zeb, * & Zebée, & Salmana.
mnes principes eorum, * qui
dixérunt: Hæreditâte poſſideamus
Sanctuarium Dei.
eus meus pone illos ut rotam, *
& ſicut ſtipulam ante faciem venti.
Nicut ignis qui comburit ſilvam, *
& ſicut flama comburens montes.
ta perſequéris illos in tempeſtate
tua: * & in ira tua turbabis eos.
mple facies eòrum ignominia: *
& quærent nomen tuum Dômine.
rũùbéſcant, & conturbéentur in
ſæculum ſæculi: *& & confundantur
& péreant.
t cognôſcant;, quia nomen tibi

Dôminus: * tu ſolus Altiſſimus in

omni terra,.

) Uam dilecta tabernaâcula tua
⁸Dômine virtütum! * concu-

piſcit „ & déficit anima mea in

Atria Dômini.
or meum, & caro mea * exulta-
vérunt in Deum vivum.
tenim paſſer invenit ſibi do-
mum: * & turtur nidum ſibi, ubi
ponat pullos ſuos.
à Itaria tua Dömine virtütum: *
Rex meus, & Deus meus.
eati, qui habitant in domo tua
Domine * in ſæcula ſæculorum
laudabunt te.
HNeatus vir, cujus eſt auxilium abs
te 1 * aſcenſiones in corde fuo di-

61
ſpõôſuit, in valle laerymârum, in
loco, quem pòôſuit.
tenim benedictiôné dabit legis-
lator, ibunt de virtùte in virtutẽé, *
vidébitur Deus deorum in Sion.
omine Deus virtútum exâudi o-
rationem meam: *† auribus pérci-
pe Deus Jacob-
rotéctor noſter àfpice Deus: *
& réſpice in faciem Chriſti tui.
QZuia melior eſt dies una in atriis
tuis * ſuper millia.
légi abjéékus eſſe in domo Dei
mei; * magis quam habitare in ta-
bernaculis peccatorum.
uia mitericordiam, & veritatem
diligit Deus: * gratiam, & gloô⸗
riam dabit Dominus.
on privabit bonis eos, qui ämbu-
lant in innocéntia: * Dne virtutum
bgatus homo, qui ſperat in te.
Tu ſolus Altiſſimus ſuper
omnem terram.

Benegizxiſti.
Enedixiſti Démine terram
tuam: * avertiſti captivitatem

Jacob.
emiſiſti iniquitàtem plebis tuæ*
operuiſti mnia peccàta eòrum.
itigäſti omnem iram ruam: *
avertiſti ab ira indignatiônis tuæ.
onvérte nos Deus falutaris no-
ſter: * & averte iram tuam à nobis.
