certavit usq; ad mortem, & à verhis
impiorum non timuit: fundatus
enim erat ſupra firmam petram.
Gloria & honôre coronàâſti eum
Doômine.

; 653
vVias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.

Athôlicam promovére fidem
ſummoperé ſtúduit „ & Ru-
thenorum ſchisma abôlere: qua-
propter Caſimirum patrem indu-

zit ut legem ferret, ne ſchismatici

nova templa conſtruerent, nec vé-
tera collabentia reſtaurarent. Ergæa
opauperes& calamitatibus oppreſſos
eneficus & miséricors, Patris &
defensôris egenôrum nomen obti-
nuit. Virginitatem, quam ab incu-
nabulis ſervavit illæſam, ſub extré-
mo vitæ término fortiter aſséruit 2
dum gravi preſſus infirmitate, mori
pôtiùs, quàm caſtitatis jactůram ex
medicorum consilio fubire, con-
ſtanter decrévit.
Amavit eum Dôminus, & orna-
Vit eum: ſtolam gloriæ induit eum?
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Dominus
loricam fidei, & ornavit eum.
Et ad.

emum a⸗

Et conſtituiſti eum ſuper 6pe-

Onſummatus in brevi, virtũti-

ne, Che
.
otun

.

Tra manuum tuarum.

Rus, qui nos beati Lùcii mâr-
tyris tui atque Pontificis aàn-
nua ſolemnitate lætificas: concéde
propitius; ut cujus natalitia coli-
mus, de ejúsdem étiam protectione
zaudeamus. Per Dôminum.

uſtus ſi morte.
Xlvi.

Csſmien⸗ Paris Caſimiro, matre
Eliſabeétha Auſtriaca, Poloniæ
Régibus ortus, à pueritia ſub ôpti-
mis magiſtris, pietate & bonis arri-
bus inſtructus, juveniles artus aſpe-
ro domabat cilicio, & aſsiduis ex-
tenuabat jejuniis, Régii ſpreta lecti
mollitie, dura cubabat humo, &
clam intempéſta nocte, præ foribus
templôrum pronus in terra divinã
exorabat clementiam. In Chriſti
cõôtemplandapPaſſiòône aſsiduus, Miſ-
sarü ſolemniis adeoô erécta in Deum
mente ſolébat adeſſe, ut extra ſe
rapi viderétur.
Honéſtum fecit illum Däs, &
cuſtodivit eum ab inimicis, & à
ſeductoôribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Juſtum deduxit Döminus per

bus & méritis plenus, prænun-
tiato mortis die, inter Sacerdoôtum
& Religiosorum choros ſpiritum
Deo réddidit;anno ætatis vigéſimo
quinto. Corpus Vilnam delatum
multis claret miraculis. Etenim „
præterquam quôd puella defuncta
vitam, cæci viſum, claudi greſſum-
& varii infirmi ſanitatem ad ejus
ſepúlchrum recuperarunt, Lithua-
nis exiguo numero ad potentiſſimi
hoſtis inſperàatam irruptiônem tre-
pidantibus in dere apparens, insig-
nem tribuit victôriam. Quibus per-
môtus Leo X. eumdem Sanctorum
catàlogo adſcripfit.
Iſte homo perfécit omnia, quæ
locúùtus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meam?:
Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Geéntibus. .
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia
regna. Quia. .
loria Patri. Quia.

int lumbi. 1
Xlix.

Qui odit änimam füam in hoe
mun-

654

mundo, in vitam ætérnam cuſtòôdit

eam. Juſtus ut palma florébit.
Sicut cedrus Libani multiplica-
bitur. eus, qui nos

beati. .
DIE VII. MARTII.

Doctor ptime, Eeccléſiæ ſanéctæ
lumen, beate Thoma, divinæ
legis amator, deprecare pro nobis
Filium Dei.
Eus, qui Eccléſiam tuam bea-
ti Thomæ Confeſsoris tui mi-
ra eruditiône clarificas, & ſancta
operatione fecündas: da nobis,
quæſumus; & quæ dòôcuit, intelléctu
conſpicere; & quæ egit, imitatione
complérxe. Per Dominum.

Iſtarum êſt enim regnum cœlôrä,
quæ contempsérunt vitã mundi, &
pervenérunt ad præmia regni, & la-
vérunt ſtolas ſuas in sanguine Agni.
Gloria & honore corondſti eas
Dômine.
Et conſtituiſti eas ſuper bpera
maänuum tuarum.
A nobis, quæſumus Dômine
Deus noſter, ſanctarum mar-
tyrum tuaâarum Perpétuæ & Felici-
tatis palmas incefsabili devotione
venerari: ut quas digna mente non
péſſumus celebrare, humilibus ſal-
tem frequentémus obséquiis. Per
Dominum noſtrum.
,In (oc, apiéntiam
omnium antiquorum.
XIii.

Homas, Landulpho Gomite
Aquinate, & Theodéôra Nea-
pPolitana, nobilibus paréntibus na-
tus, quintum annum agens, Môna-
chis lancti Benedicti Caſſinatibus
cuſtodiéndus traditur. Inde Nea-
polim ſtudioôrum cauſa miſſus, jam
adoléscens Fratrum Prædicatôrum
Ordinem ſuscepit. Sed matre, ac
fratribus id indignè feréntibus, Lu-
teétiam Pariſiòrum mittitur. Quem
fratres in itinere per vim raptum,
in arcem caſtri, ſanéti Joannis per-
duúcunt: ubi variè exagitatus, ut
ſanctum propôſitum mutâret, mu-
Herem etiam, quæ ad labefactan-

dam ejus conſtântiam introduͤcta
fuerat, titione fugavit. Mox bea-
tus juvenis flexis génibus ante ſig-
num Crucis orans, ibique ſomno
correptus, per quiétem ſentire vi-
ſus eſt, ſibi ab Angelis conſtringi
lumbos: quo ex témpore omni po-
ſteà libidinis ſenſu caruit: ſorôri-
bus, quæ, ut eum à pio consilio re-
moverent, in caſtrum venerant, per-
ſuaſit, ut conteêmptis curis ſæcu-
laribus, ad exercitationem cœlé-
ſtis vitæ ſe conferrent.
Honéſtum fecit illum Däs, &
cuſtodivit eum ab inimicis, & à
ſeductôribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Juſtum dedúxit Dôminus per
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.

Miſſus & caſtro per fenéſtram,
Neapolim redúcitur: inde Romã,
pòſtea Pariſiũ à fratre Joanñe Teutoô-
nico, Ordinis Prædicatôru Generali
Magiſtro ductus, Albérto magno
doctoôre, Philoſophiæ, ac Theologiæ
bperam dedit: vigintiquinq; annos
natus, magiſter eſt appellatus, pub-
licéque Philoſophos, ac Theologos
ſuma cum laude eſt interpretatus.
Numqua ſe lectiôni aut ſcriptioni
dedit, niſi poſt orationem. In diffi-
cultàtibus locorũ ſacræ Scriptüræ,
ad oratioônem jejunium adhibébat.
Quin êtiam fſodali ſuo fratri Regi-
naldo dicere ſolébat, quidquid ſci-
ret, non tam ſtúdio, aut labôre ſuo
peperiſſe, quàm divinitùs trâditum
accepiſſe. Neapoli cùm ad imagine
Crucifixi veheméntiùs oraret, hanc
vocem audivit: Benéè (cripsiſti de
me Thoma, quam ergo, mercédem
accipies? Cui ille: Non aliam;, Doô-
mine, niſi te ipſum. .
Amavit eum Dôminus, & ornâ-
vit eum: ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Dominus
loricam fidei, & ornavit eum.
Et ad.

Ullum fuit ſcriptòrum genus;
in quibus non eſſet diligentiſ-
ſimè versatus. Collationes Patrum
afsiduè pervolutabat; nec tamen
d prædicatione divini verbi deli-
ſtebat. Ouod cùm fäaceret per Octa-
vam Paſchæ in Basilica ſanéti Pe-
tri, mulierem, quæ ejus fimbriam

tetigerat, a fluxu sanguinis libera-
vit.

ſit, Ferip
& wtietat
cindi res
Ut ob eatm
Doctoris
1. Ab Ur.
ts, addüci
cieret,
Dolitanum
mente IV.
ſs à Gre
lugdanele
ſe in morb
Canticzcan
gem obiit
llais mill
tuageſimmo⸗
Minculis 8
It. A
I Kn tor
t, anno
ſbelimo t
6 Ubanc
Olſam tr.

lle hon
elltus eſt
uncete i
(Quiztey
uImibus 6
lle eſt
Munci

Iſte
In

MS

655

m intoti

vit. Scripta ejus, & multitúdine;,
& varietate, & facilitate expli-
candi res difficiles, adeò excéllunt,
ut ob eam cauſam étiam nomen
Doctoôris Angélici jure ſit adép-
tus. Ab Urbano IV Romam voca-
tus, addúci non potuit, ut honores
acciperet. Archiepilcopatum Nea-
politanum étiam deferénte Cle-
ménte IV. Pontifice recusavit. Miſ-
ſus aà Gregorio X. ad Concilium
Lugdunẽſe, in Monaſtério Foſlæ no-

eàâtus vir.
Ii.

oannes de Deo ex cathoôlicis
Ypiisque paréntibus in oppide
Montis Majoôris junioris Regni Lu-

nt. væ in morbum incidit, ubi ægrotus ſitaniæ natus, quam ſublimiter in
ilum d Cantica canticôrü explanavit. Ibi- ſortem Doômini tuerit eléctus, in-
inüniced Adem obiit ſuétus ſplendor ſuper ejus domo

. uinquagenarius anno
Kidrismilleſmo ducentéſimo ſep-
tuagéſimo quarto, Nonis Martii.
Miraculis & vivus, & mortuus flo-
ruit. A Joanne vigéſimo ſecundo
in Sanctôrum nuúmerum relatus
eſt, anno milléſimo trecentéſimo

refûlgens, ſonitusque æris campa-
ni ſua ſponte emiſſus, ab ipſo ejus
nativitatis témpore non obſcuré
prænuntiarunt. A laxiori vivéndi
ratiône, divina operante virtůte»
reyocatus, magnæ ſanéctitatis exhi-

t iluun:
titen tten
t Döninns
ncitilingt

vigéſimo tertio: cujus corpus poſt-
eà Urbano V. ſummo bontifice
Toloſam translatum eſt.
Iſte homo perfécit omnia, quæ
locutus eſt ei Deus, & dixit ad euũ:

bere ſpécimen cœpit, & ob auditãa
prædicatiônem verbibDei, ſic ad me-
liôra ſe excitatum ſenſit, ut jam ab
ipſo ſanctiòris vitæ rudiménto cõ-
ſummatum z aliquid perfectumque

SrtO IN .
enien Ingrédere in requiem meam: viſus ſit attigiſſe. Bonis omnibus in
4 ingze Quia te vidi juſtum coram me ex pauperes carcéribus incluſos ero-
e Smnibus Geéntibus. gatis, admirabilis porniténtiæ, ſui-
Weilen Iſte eſt, qui contempfit vitam que ipsius contémptus cuncto po-

mundi, & perveénit ad cœleſtia reg-
na, Quia. loôria Patri. Quia.

Os eſtis ſal terræ.
XIiv.
Iſte eſt, qui ante Deum. xliv.
In médio Ecclé ſiæ. xliyv.

pulo ſpectàculum factus, à pleris-
querceu demens, graviter afflictus-
in carcerem amentibus deſtinatum
conjicitur. At Joannes cœléſti
charitate magis incénſus, gémino;,
atque amplo valetudinario, ex pio-
rum eleemôſynis in civitate Gra-
naténſi extructo, jaéctôque novi
Ordinis fundaménto,, Eccléſiam
nova prole fecundâvit Fratrum

654. Hoſpitalitatis, infirmis præclaro
. animarum corporümque profecéctu
inſerviéntium, & longè latéque
g ie DIE VIII. MARTII. per orbem diffusorum.
On aliad, Honéſtum fecit illum Däis, &

euſtodivit eum ab inimicis; & à
ſeductoôribus tutâàvit illum: Et

Eus, qui beàtum Joânnem,
tuo amôre fuccénſam, inter
flammas innoxium incédere feci-
ſti, & per eum Eccléſiam tuam no-
va prole fecundâſti; præſta, ipgius
ſu ragantibus méritis , ut igne
charitaâtis tuæ vitia noſtra curén-
tur, & remédia nobis ætérna pro-
veniant. Per Dôminum.

Juſtu

O Dodtor ôptime.

deduůzxit.

dedit illi claritatem ætérnam.
Juſtum deduxit Döminus per
vias redtas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.

Aupéribus ægrötis, quos prô-⸗
prilis quandéque húmeris do-
mum deferebat, nulla re ad animæ
corporisque fſalutem proficua dé-
erat. Effüſa quoque extra noſo⸗
comium charitaâte indigéntibus
muliéribus viduis, & præcipué Vir=
ginibus periclitantibus clàm ali⸗

menta ſubminiſtrabat, curam in⸗
2

656
defeſſam adhibébat, ut carnis con-
cupiscéntiam à proximis hujusmo-
di vitio inquinatis exterminaret.
Cùm autem maximum in Régio
Granaténſi valetudinario excitatu
fuiſſet incendium , Joannes impa-
vidus prosiliit in ignem, huc illuc
diſcùrrens, quoùsque tum Infirmos
húmeris exportäatos, tum lectulos
e fenéſtris projéctos, ab igne vin-
dicavit, ac per dimidiam horam
inter flammas, jam in imménſum
ſuccreſcêntes, versaâtus, exinde di-
vinitùs incòôlumis, univerſis civibus
admirantibus, exivit; in ſchola
charitatis édocens, ſegniorem in
eum fuiſſe ignem, qui foris ũſſerat,
quam qui intus accénderat.
Amavit eum Dominus, & orna-
Vit eum:i ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Dôminus
loricam fidei, & ornavit eum.
Et ad. LeRj
Ultiplici aſperitatum géne-
re, demiſsiſſima obedientia,
extréma paupertàte, orandi ſtu-
dio, rerum divinarum contempla-
tione, ac in beatam Virginem pie-
tàâte mirificè excélluit, & lacry-
maârum dono enituit. Déniquúe
gravi morbo corréêptus, omnibus
Eccléſiæ Sacraméntis rite ſancté-
que refectus, viribus liceêt deſti-
tütus, propriis indutus véſtibus e
léectulo ſurgens, ac provolutus in
génua, manu & corde Chriſtum
Doôminum è⁶ cruce pendéntem per-
ſtringens, octavo Idus Martii,
anno milleſimo quingentéſimo
quinquagéſimo ôbiit in ôſculo
Dômini: quem etiam moôrtuus
tenuit, nec dimiſit, & in eadem
corporis conſtitutiône ſex circiter
horas ,„ quoúsque inde dimotus
fuiſſet, tota civitâte inſpectante,
mirabiliter permanſit, odorem
mire fragrantem diffündens. Cuem
ante & poſt bitum pluùrimis mira-
culis clarum, Alexander octavus
Pôntifex Mäximus in Sanctôrum
nůmerum rétulit
Iſte homo perfécit omnia, quæ
locútus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Gentibus.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœleſtia
tegna. Quia.
Bria Patri. Quia.

ſtris: Et vos similes hominibus
e.

ectio ſanti Evangélii lecundum
atthæum.

N ilſo témpore: Accefſsérunt ad
Jeſum Phariſæi, & interrogavit
eum unus ex eis Legis doctor, ten-
tans eum: Magiſter, quod eſt man-
datü magnum in Lege Et réliqua.
Homilia S. Joannis Chrysoſtomi.

Adducæis confùſis, Phariſæi rur-
Iſus aggrediuntur: cumque quiés-
cere oportéret; decertare voluerüt,
& Legis peritiam profitéentem præ-
mittunt, non diſcere, ſed tentare
cupiéntes;, ac ita interrogant: Quod-
nam primü mandätum in Lege fit.
Nam cum primum illud ſit: Diliges
Doôminum Deum tuam: pautantes
cauſas ſibi allatürumad mandatum
hoc corrigéndum; aliquid addéndo
uôniã Deum ſe faciébat, hoc mo-
do intérrogant: Quid igitur Chri-
ſtus? Ut oſténdat idcircò ad hæc eos
deveniſſe, quia nulla in eis eſſet
charitas, ſed invidiæ livôre tabés-
cerent: Diliges, inquit, Dominum
Deum tuum:hoc primum & magnuũ
mandaâtum eſt. Secündum autem
simile huic : Diliges proximum
tuum ſicut teipſum.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
Virtütes operatus eſt, & de omni
corde ſuo laudavit Dominum:
Ipſe intercêdat pro peccatis om-
nium populoôrum.
Ecce homo ſine queréla, verus
Dei cultor, àbſtinens ſe ab omni
pere malo, & pêrmanens in inno-
céntia ſua. Ipſe.

Uamobrem simile eſt huic ²
quôniam hoc illud indücit i
Sab illo rurſus munitur. Quli-
cumque enim malè agit, Odio ha-
bet lucem, & non venit ad lucem.
Et rurſus: Dixit insipiens in corde
ſuo, non eſt Deus. Deinde seéqui-
tur: Corrûpti ſunt, & abominabiles
facti ſunt in ſtudiis ſuis. Et iterùm:
Radix omnium maloôrum avaritis
eſt: quam quidam appeténtes, er-
ravêrunt à fide. Et, Qui diligit me,
mandata mea ſervahit: quorum ca-
put & radix eſt, Diliges Dôminum
Deum tuum, & proximum tuum
ſicut teipſum. .
Sint lumbi veſtri præcincti, &
lucérnæ ardéntes in manibus ve-

X=

expectin
guando r⸗
Vigiic
hora Dom
lEt vos.
loria Pa

I etzo
Aproöwm
0 Vetrein
ciüi ieci
Catacuſto⸗
uan legen
rgueina
Cün de ke
nt, lus
Petbant.

iitar,
n emuolzt
e deum

ns,
timnal
Uitie
efuetict
elumn
UIliO, Ang
0 Ange

Aumere;

Ee

eten

Aeſe
Utme
ceii

expectäntibus dominum ſuum,
quando revertâtur à nüptiis.
Vigilate ergo, quia nefcitis, qua
hora Dominus veſter venturus iit.
Et vos.
léria Patri. Et vos.

ü lecinenr
U.

I ergo diligere Deum, diligere
Qproximü eſt: (nam ſi diligis me,
6 Petre,inquit, paſce oves meas) ſi
etiâ dilectio proximi facit, ut man-
data cuſtôdias, méritô ait; in his to-
tam Legem & Prophétas Péndere.
Er quemadmodum in ſuperioribus,
cùm de reſurrectiône interrogaré-
tur, plus docuit, quam tentantes
petébant: ſic in hoc loco de Primo
interrogatus mandato ,„ ſecundùm
etiam non valdeè quam primùm in-
férius ſponte attalit: ſecundùm
Enim eſt primo simile. Ita occulte
inſinuâvit, dio illos ad quærêndũ
incitari. Charitas enim
non æmulatur.
Te Deum laudamus., II.

nic igituſ⸗
ltcdad he
la in etse
14 iror

DIE IX. MARTII.
Ixiv.

Eus, qui beâtam Franciſcam

Olekelue f
eg ſehe tamulam tuam „ inter cætera
ersle Sfätiæ tuæ dona, familiari Angeli

conſuetudine decoräfti: concéde
quæſumus, ut interceſſiõnis ejus au-
Xilio, Angelorum consôrtium con-
ſequi mereamur. Per Doôminum.

Co Hic vit deſpiciens.
1elt,0 ſt d dũ . „
nal Juſtum dedũxit. zi.
ea inc⸗ Mtio. Deus, qui beatum,
hi
P

ulierem fortem.
Ixiv.

PRanciſca nôbilis Matrôna Ro-
indha , ab ineunte ætate illu-
ſtria dedit virtutum exémpla ,
étenim pueriles ludos, & illéce-
ras mundi réſpuens, ſolitudine
& oratioône
Brev. Rom.

. 657
tur. Undecim annos nata, vir-
ginitàatem ſuam Deo conſecrare,
& Monaſtérium ingredi pPropoô-
ſuit: paréntum tamen voluntati
humiliter obtémperans, Laurén-
tio de Pontianis juveni Xqque divi-
ti ac nobili nupſit. In matrimônio
arctioris vitæ bpropoſitum, quan-
tum licuit, ſemper retinuit': à ſpe-
ctaculis, conviviis, aliisque hujüs-
inodi oblectamêntis abhofrens,
lanea, ac vulgari veſte utens, &
quidquid à doméſticis curis ſupér-
erat témporis, Oratiöni aut pro-
ximôrum utilitati tribuens, in
id vero maxima ſolicitudine in-

„ inquit, ſtantiſſimè

cúmbens, ut Matrônas Romanas
à pompis ſæcçauli, & ornatus vanitâ-
te revocaref. Quapropter Do-⸗
mum Oblatârum, ſub Régula ſancti
Benedicti, Congregationis Montis
Olivéti, adhuc viro alligata, in
Urbe inſtituit. Viri exilium „ bo-
nôrum jactúram, ac univérſæ do-
mus moœrôrem non modò con-
toleravit, ſed gratias
agens cum beato Job, illud fre-
quenter uſurpabar, Dôminus de-=
dit, Dominus abſtulit „ ſit nomen
Domini benedictum.
Propter veritatem, & manſue-
tũdinem, & juſtitiam: Et dedu-
cet te mirabiliter déxtera tua.
Spécie tua, & pulchritudine
tua intende, proöſperè Procéde,
& regna. Et deducet.

Iro defùnéto, ad prædictam

Oblatarum Domum convo-
lans, nudis pédibus fune ad col-
lum alligato, humi Prôſtrata „
multis cum lacrymis eârum nü-
mero adſcribi ſuppliciter poſtula-
vit: voti compos facta, liceèt eſſet
mnium Mater, non aàlio tamen
quam ancillæ, viliſſimæque fémi-
næ, & immunditiæ vaſculi titulo
gloriabatur. Quam vilem ſui exi-
ſtimationem & verbo declarvit .
& exémplo: ſæpè enim e fubur-
bana vinea revertens, & lignorum
faſcem proprio capiti impoſitum
deéferens, vel eisdem onuúſtum
agens pefr Urbem asellum, Panpé-
ribus ſubveniébat; in quos eétiam
largas eleemofynas erogaâbat »„
*grotantésque in Xenodochiis
viſitans, non corporali, tantum
cibo, ſed ialutaribus mônitis re-
creabat. Corpus ſuum vigiliis „

magnopexe delectaba- jejuniis, cilicio; ferxreo cingulé 3
T t

EE⸗

658
crebrisque flagéllis in ſervitrutem
redigere ſugiter ſatagébat. Cibum
illi ſemel in die herbæ & legumi-
na, aqua potum præbuit. Hos tamé
côrporis cruciatus aliquando Con-
feſsarii mandato, à cujus ore nutü-
que pendebat, modicè temperavit.
Dilexiſti juſtitiam, & odiſti
iniquitate m: Proptéreà unxit
te Deus, Deus tuus oleo lætitiæ.
7. Propter veritatem & manſue-
túdinem, & juſtitiam, Proptérea.

Ivina myſtéria, præsértim ve-
16 Chriſti Domini Paſſionem,
tanto mentis ardore, tantaque la-
crymarum vi contemplabatur, ut
præ dolôris magnitudine pené
cônfici viderétur. Sæpè étiam
cùm oraret, maximè ſumpto ſan-
Gtiſſimæ Euchariſtiæ Sacraménto;,
ſpiritu in Deum elevata, ac Coœ
leſtium contemplatione rapta, im-
moôbilis permanébat. Quaprôpter

humani géneris hoſtis variis eam

contuméliis, ac verbéribus à pro-
péôſito dimovére conabatur; quem
tamen illa impertérrita ſemper
eluſit ; Angeli præsertim præsi-
dio, cujus familiari conſuetudine
glorioſum de eo triümphum re-
portavit. Sratia curationum &
prophetiæ dono enituit, quo &
futura prædixit, & côrdium ſecré-
ta penetravit. Non ſemel aquæ,»
vel per rivum decurréntes; vel 6*
cœlo labéêntes intactam prorſus;,
dum Deo vacaret, reliquérunt.
Môdica panis fragménta, quæ vix
tribus ſorôribus reficiendis fuiſ-
ſent ſatis, ſic ejus précibus Dômi-
nus multiplicavit, ut quindecim
inde exſaturatis, tantum ſuperfũe-
rit, ut caniſtrum impleverit: &
aliquando earumdem ſorôrum, ex-
tra Urbem menſe Januario ligna
parantium, ſitim recéntis uvæ ra-
cemis ex vite in arbore pendenti-
bus mirabiliter obtentis abuùnde
expléverit. Dénique meéritis & mi-
raculis clara migravit ad Döminum
anno ætätis ſuæ quinquagéſimo
ſexto: quam Paulus V. Poôntifex
Maximus in Sanctarum númerum
rétulit. „.
Fallax gratia, & vana eſt pulch-
ritàùdo: Müljier timens Deum,
ipſa laudabitur. Date ei de fru-
ctu manuum uârum, & laudent
cam in portis opera ejus. Mülier.
* 1oria Patri. Mulier.

—

§ imile eſt regnum cœloô-
rum thesauro.
lIxvi.

DIE X. MARTII.

Afia., Iſtérum eſt enim regnum
cœlôrum, qui contempsérunt vi-
tam mundi, & pervenérunt ad præ-
mia regni, & lavérunt ſtolas ſuas
in sanguine Agni. ,B
Lætamini in Dômino, & exultâ-
te juſti. Et gloriamini omnes
recti corde.

Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut, qui gloriôſos Marty-
fortes in ſua confeſſione cog-⸗

res
novimus, pios apud te in noſtra in⸗
terceſſione ſentiämus. Per Dñm.

ratres, debitôtes ſumus.

XXVIII.

T Icinio Imperatoôre, & Agricolào
EPræſide, ad Sebaſten Arméniæ
urbem, quadraginta militum fi-
des in Jeſum Chriſtum, & forti-
túdo in cruciatibus perferendis
enituit. Qui ſæpiùs in horribilem
carcerem detruſi, vinculisque con-
ſtricti, cùm ora ipsorum lapidibus
contũſa fuiſſent, hiemis, témpore
frigidiſſimo nudi ſub apérto deré
ſupra ſtagnum rigens pernoctare
juſſi ſunt , ut frigore congelati ne-
caréntur. Una autem erat omnium
oratio: Quadraginta in ſtädium in-
gréſſi ſumus, quadraginta item »
Doômine, corôna donémur ne una
quidem huic numero deſit. Eſt in
honore hic numerus „ duem tu
quadraginta diérum jejunio de-
corâſti, per quem divina lex in-
gréſſa eſt in orbem terrarum.,
lias quadraginta diérum jejunio
Deum quærens, ejus viſionem con-
ſectus eſt. Et hæc quidem illorum
erat oràtio. . . .
Sancti tui Doômine mirabile
conſecúti ſunt iter, ſervientes
præcéptis tuis, ut invenirétur illæ-
ſi in aquis validis: & Lerra aphe
ruit arida, & in mari rubro via in

inecimen
Cülkt petran
Ktortentes

Eterig 4
„10 Ced
Nlor,gui 5
Ckeumfulos
leſcendenten
Rege miſlos
Memn wil
Muens, itl
uakneint
CCront ubi et
uuetllon

E

legnung

enetuntaifn
unt Klsk

Atein

ns, Ual

impedimento. „ Quôniam per-
cuſſit betram, & fluxérunt aquæ,
& torréntes inundaverunr. Terra.

Eteris autem Cuſtéôdibus ſom-
no déditis, ſolus vigilabat ja-
nitor, qui & illos oräntes, & luce
circumfuſos, & quosdam e ccolo
deſcendéntes Angelos tamquam à
Rege miſſos, qui corônas triginta
novem militibus diſtribúùerent,
intuens, ita ſecum loquebatur:
Quadraginta hi ſunt, quadragéſimi
corona ubi eſt? Quæ dum cogitaret,
unus ex illo nũmero, cui animus ad
frigus feréndum defecerat, in pro-
ximum tepefactum baâlneum desi-
liens, Sanctos illos ſummo dolôre
affecit. Verum Deus illorum preces
irritas eſſe non eſt paſſus: nam rei
eventum admiratus janitor, mox
cuſtodibus, e ſomno excitàâtis', de-
tractisque ſibi veſtibus, ac ſe Chri-
ſtianum eſſe clara vocçe proféflus,
Martyribus ſe adjunxit. Cùm vero
Præſidis ſatéllites janitòrem quoq;
Ghriſtianum eſſe cognoviſiſent, ba-
cillis comminnta omnium eôrum
crura fregerunr. .
Verbera carnificum non timué-
tunt Sanci Dei, moriéntes pro
Chriſti néminet & Ut hærédes ne-

rent in domo Dômini. Tradi-
dérunt côrpora ſua propter Deum
ad ſupplicia. Ut.

Neo ſupplicio môrtui ſunt om-
nes, præter Melithonem, natu mi-
nimum. Quein cùm præſens marer
ejus, fractis cruribus adhuc viven-
tem vidiſſet, ſic cohortàâta eſt: Fili;
paulisper sůſtine: ecce Chriſtas ad
lanuam ſtat adjuvans te. Cam verò
reliquorum côrpora plauſtris im-
poni cerneret, ut in rogum infer-
réntur, ac filium ſuum relinqui;

659
confluxiſſent locum, ſalvæ & e.
græ repertæ honorifico ſepulchro
conditæ ſunt.
Tamquam aurum in fornace
Pprobavit eléctos Dominus, & quaſi
holocauſti hoſtiam accépit illos, &
in témpore erit reſpectus illorum:
Quôniam donum, & pax eſt
electis Dei. Qui confidunt
in illum, intéelligent veri tatem, &
fidéles in dilectione acquieicent
illi. Quoôniam.
léria Patri. Quoniam.

eſcendens Jelus de Jnonte.
Axxiy.

DIE XII. MARTII.

Boktor peime;, Eeeclefiæz
ſanctæ lumen, beate Gregori, di-
vinæ legis amator, deprecare pro
nobis Filium Dei.

Eus, qui animæ faämuli tui
Gregoôrii ætérnæ beatitudinis
Præmia contuliſti: concéde propi-
tius; ut qui peccatôrum noſtrô-
rum pondere, premimur, ejus apud
te precibus ſublevemur. Per Dum.

In . apiéntiam
omnium antiquòrum. de
XIii.

KResorius Magnus, Romanus
Gordiani Senatoôris filius, ado-
léscens Philoſophiæ operam de-
dit ; & prætôrioò officio functus,

dudd ſperaret impia turba puerüm,
i vixiſſet, ad idolôrum cultum re-
vocari poſſe: ipſo in humeros ſub-
lato, ſancta mater vehicula Mar-

Dtyrum corporibus onuſta ſtrénuè

proſequebatur: in cujus amplexu
Melithon piritum Deo reddidit,
éjusque corpus in eumdem illum

a“ cæterôrum Martyrum rogum pia
e mater injécit: ut
conſunctiſſimi ferant, funeris éti-
am ſocietate copulati, unà in cœ-

qui fide & virtute

um pervenirent. Combüſtis illis,
sorum reliquiæ proſéctæ in pro-

uéntem, cùm mirabiliterin unum

Patrée mortuo, ſex monaſtéria in
Sicilia ædificavit, Romæ sépti-
mum ſancti Anhdréæ nomine in
luis zdibus, prope Basilicam
anctôfum Joaânnis & Pauli ad
clivum scauri: ubi Hilarione; a 0
Maximiano magſſtris; Monachi
vitam proféſſus, pôſtea Abbas
fuit. Mox Diaconus Cardinalis
creätus, Conſtantinopoliin a Pe-
lagio Pontifice ad Tiberium Con-
ſtantinum Imperatorem legatus
mittitur: apud quem memorabi-
le etiam illud effécit, quod Lu.
Tt2

060
tychium Patriarcham, qui ſcripſe-
rat contra veram, ac tractabilem
côrporum reſurrectionemita con-
vicit, ut ejus librum Imperato
ignem injiceret. Quare Eutychius
pauloô poſt cu in morbü incidiſſet,
inſtante morte, pellem manus ſuæ
tenébat multis præsentibus, di-
cens: Confiteor, quia omnes in
hac carne reſurgémus.
Invêni David ſervum meum,
Sleo ſancto meo unxi eum: £ Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocebit ei.
Manus enim.

Omam rédiens, bPelagio peſti-
léntia ſubläato, ſummo om-
nium consénſu pôntifex eligitur;,
qu honorem ne acciperet, quâm-
diu poôtuit, recusâvit. Nam alieno

veſtitu in ſpelunca delituitzubi de-

s indicio igneæ columnæ,
ad ſanctum Petrum conſecratur. In
Pontificatu multa ſucceſſõribus
doctrinæ ac ſanctitatis exémpla re-
liquit. Peregrinos quotidie ad
menlam adhibébat, in quibus & An-
gelum & Däm Angeloôrũ peregrini
facie accépit. Pauperes & urba-
nos, & extérnos, quorum nůme-
rum deſcriptum habébat, beni-
gne ſuſtentabat. Catholicam fi-
dem multis locis labefactatam re-
ſtituit. Nam Donatiſtas in Afri⸗
ca, Arianos in Hiſpania repréſſit:
Agnoitas Alexandria ejecit. Pal-
lium Syagrio Auguſtodunenſi Epi-
ſcopo dare nôluit, niſi Neophy-
tos hæréticos expélleret ex Gal-
lia. Gothos hæreſim Arianam re-
linquere coégit. Miſſis in Britan-
niam doctis & ſanctis viris Augu-
ſtino, & aliis monachis, inſulam
ad Jeſu Chriſti fidem convértit,
veré, à Beda Presbytero, Angliæ
vocâtus Apéôſtolus. Joannis Pa-
triärchæ Conſtantinopolitani au-
daciam fregit, qui ſibi universa-
lis Eccléſiæ Epiſcopi nomen arro-
gabat. Mauritium Imperatorem,
eos qui milites fuiſſent, môna-
chos fieri prohibentem, a ſententia
deterruit.
Pôſui adjutéôrium ſuper poten-
tem: & exaltäavi eléctum de plebe
mea: * Manus enim mea auxilia-
bitur ei. y. Invéni David ſervum
meum, ôleo ſanékbo meo unxi
eum. Manus.

prehenſu

Celéſiam Ornavit ſanctiſſimis
inſtitutis, & légibus. Apud

r in ſandtum Petrum coacta Synodo

multa conſtituit: in iis, Ut in
Miſſa Kyrie eléiſon novies repete-

rétur: Ut extra id tempus, quod

continétur Septuagéſima & Pa-
ſcha; Alleluja dicerétur: Ut ad-
derétur in Canone: Diésque no-
ſtros in tua pace diſpônas. Lita-
nias; Statiônes, & Eccleſiaſticum
Officium auxit. Quatuor Concili-
is, Nicæno, Conſtantinopolitano,
Ephesino, Chalcedonéèn ſi, tamquam
quatuor Evangeéliis honorem habe-
ri voluit. Epilcopis Siciliæ, qui. ex
antiqua Eccleſiarum conlſuetüdine
Romam singulis triénniis conve-
niébant, quinto quoque anno ſe-
mel venire indúlſit. Multos libros
confécit: quos cùm dictaret, te-
ſtatus eſt Petrus Diaconus,ſe Spiri-
tum ſanctum columbæ ſpécie in e-
jus capite ſæpè vidiſſe. Admirabilia
ſunt, quæ dixit, fecit, ſcripſit, de-
crévit „ præsértim infirma ſemper
& ægra valetudine. Qui denique
multis éditis miraculis, Pontifica-
tus anno decimotertio, menſe ſex-
to, die decimo, quarto Idus Martii»
qui dies feſtus à Græcis étiam pro-
pter inſignem hujus Pontificis ſa-
piéntiam ac fſanctitatem præcipuo
honoôre celebratur, ad cœleſtem
beatitidinen evocatus eſt. Cujus
corpus ſepúltum eſt in Basilica ſan⸗
Qdi Petri prope Secretarium.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtutes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
Ipſe intercédat pro peccatis
omnium populorum. . .
Iſte eſt, qui contémpfit vitam
mundi, & pervenit ad cœléſtia
regna. Ipſe.
Iôria Patri.

Ipſe.

éctio ſancti Evangélii ſecúndùm
Matthæum.

N illo témpore: Dixit Jeſus diſci-
Iulis (uis: Vos eſtis ſal terræ;
Quòd ſi ſal evanuerit, in quo ſalie-⸗
tur? Et réliqua. . .
Homilia ſancti Gregôrii Papæ.

Onüiderândum nobis eſt, ut
qui una eadémque exhortatio-
nis voce non sufficit ſimul cun-
Gtos admoneéere, ſtudeat singulos,in
quan-

Autum wale
eutionibus
Uungue pensa
Unchs Apoſto
okolos nob
1Aer

Timilia hafeit
Cnanimlidus
itun Animul
ulbtlepe fits
Es brutis min
lt er eiten
lebemntcr mel

10, kiu
aſns r
ſrernt
Netdoridust
eds,guds 1
Rem pofit,
Uuritatizcern
Anng, ui
huimn
mug.

ii.
I

Ulcamur .
N
ns Andd

17)
lingzi

lt huaiin

ntinopolt,
nenſhtanter
honotent

quantum valet, inſtrúere, privatis
locutiônibus ædificare. Debémus
namque pensâàre continuò, quod
ſanctis Apoſtolis dicitur,; & per
Apôſtolos nobis: Vos eſtis ſal ter-
ræ. Si ergo ſal ſumus: condire men-
tes fidélium debémus. Vos igitur,
qui paſtoôres eſtis, pensaâte, quia Dei
animalia paſcitis: de quibus profé-
cto animalibus Deo per Pſalmiſtam
dicitur: Animalia tua habitàbunt in
ea. Et ſæpe vidémus, quòôd petra ſa-
lis brutis animalibus anteponitur,
ut ex eadem ſalis, petra lambere
débeant, & meliorari. Quaſi ergo
inter bruta animalia petra ſalis, de-
bet eſſe ſacérdos in populis. Qu-
rare namque ſacerdoôtem necéſſe
eſt; quæ singulis dicat, unumquem-
ue qualiter admoôneatzut, quisquis
Acerdioti jüngitur, quaſi ex ſalis ta-
ctu ætérnæ vitæ ſapoôre condiatur.
Amavit eum Doôminus, & orna-
vit eum, ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Dôminus
loricamn fidei, & ornavit eum. Et
ad.

Al étenim terræ non ſumus, ſi
corda audiéntium non condi-
mus: quod proféctò condimén-
tum ille veraciter proximo impén-
dit, qui prædicationis verbum non
sübtrahit., Sed tunc vere aliis re-
cta prædicamus, ſi dicta rebus,
& exeèmplis oſtéendimus. Nul-
lum puto, fratres chariſſimi, ab
äliis majus præjudicium, quaàam à
ſacerdotibus tôlerat Deus: quan-
do eos, quos ad aliôrum correctio-
nem poôfuit, dare de ſe exémpla
Pravitatis cernit: quando ipſi pec-
camus, qui compéſcere peccata
debuüimus: nulla animarum lu-
cra quærimus, ad noſtra quotidie
ſtudia vacamus, terréna concupi-
ſcimus, humanam gloriam inten-
ta mente captamus. Et quia, eo
ipſo, quo céteris prælati ſumus,
ad agénda quælibet majôrem li-
centiam habémus, ſuſcéptæ bene-
dictionis miniſtérium vértimus ad
ambitiônis arguméntum: Dei cau-
ſam relinquimus, ad terréna negoô-
tia vacamus: locum, ſancétitatis
accipimus, & terrénis Actibus im-
plicamur.
. In médio Eccléſiæ apéruit os
ejus, * Et implevit eum Düs
ſpiritu ſapiéentiæx, & intelléctus.

. 661
Jucunditäâtem, & exultationem
thesaurizavit ſuper eum. Et.
Aoria Patri. Et.

DIE XVII. MARTII.

Eus, qui ad prædicandam Gén-
tibus gloriam tuam beatum
PatritiumConfeſsorem atque Pon-
tificem mittere dignatus es, ejus
méritis, & interceſſione concede;
ut quæ nobis agenda præcipis, te
miſerante adimpleére poſsimus. Per
Dominum.

idelis fermo.
Xxxvi.

Atritius, Hibérniæ dictus Apô-
ſtolus, Calphúrnio patre, matre
Concheſſa, S. Martini Turonéenſis
Epiſcopi, ut pérhibent, conſangui-
nea, majori in Britannia natus, puer
in Barbarorum ſæpiùs incidit cap-
tivitatem. Eo in ſtatu pascéndis
gregibus præpoſitus, jam tum futů-
ræ ſanctitaàtis ſpéêcimen præbuit. Fi-
dei namque, divinique timôris, &
amoris ſpiritu repletus, anteluca-
no témpore per nives, gelu, ac
pluùvias ad preces Deo fundéndas
impiger conſurgébat, solitus cén-
ties intérdiu, centiésque noctu
Deum orare. A ſervitute tertiò
exémptus, & inter Cléricos rela-
tus; in divinis lectiôònibus longo
ſe témpore exércuit. Galliis, Ita-
lia, Inſulisque Tyrrhéni maris la-
bore ſummo peraàgratis, divino
tandem mônitu ad Hibernôrum
ſalutem advocatur 3 & facta à
beato Cœleſtino Papa Evangélii
nuntiandi poteſtàte, conſeçratus-
que Epiſcopus, in Hiberniam
perréxit.

Invéni David ſervum meum;
ôleo ſancto meo unzi eum: * Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocébit
ei. Manus enim.
1 t3

662

O in múnere mirum, qüot vir

Apoſtolicus mala, quot æruúm-
nas & ‚labôres, quot pertülerit
adversarios. Verum Dei afflante
henignitate „terra illa, idolorum
antea cultrix, eum mox prædican-
te Patritio frucktum dedit, ut San-
ctorum Inſula deinde fúerit appel-
Hata Frequentiſſimi ab eo pôpu-
li ſagro ſunt regenerati lavacro:
FbDiſcopi, Clericique plúrimi or-
dim iti: Virgines, ac viduæ ad con-
tinentiæ leges inſtitütæ. Armacha-
nam Ssedem, Romani Pontificis
aucétoritate, totius Inſulæ princi-
Dem, Metropolim conſtituit, San-
ctorumque reliquiis ab Urbe rela-
tis decoravit. Supernis viſionibus,
prophetiæ dono, ingentibusque
ſignis & prodigiis à Deo exornatus
adeo refulſitzut longe, latéque ce-
lebriot Patritii ſe fama diffùderit.
Poôſui adjutoòrium ſuper poten-
tem : & exaltavi electum de plebe
mea: *Manus enim mea auxilia-
bitur ei. Invéni David ſervum
meum, oleo fancto meo unxi eum.
Manus enim.

Ræter quotidiänam Eccleſiâ-
rum ſolicitudinem, inviétum ab
oratione ſ[piritum numquam reja
xXabat. Ajunt enim, integrum quo-
tidie Pſaltérium una cumCanticis,
& Hymnis, ducentisque orationi-
bus conſueviſſe recitarestercenties
per dies singulos flexis génibas
Deum adorare, ac in qualibet hora
diéi Canonica cénties ſe Grucis
ſigno munire. Noctem tria in ſpa-
tia diſtribuens, primum in centum
Plalmis percurréndis,, & bis cén-
ties genuflecténdo; alterum in ré-
liquis quinquaginta Pſalmis, algi-
dis aquis immêrſus „ ac corde,,
Gculis,manibisque ad coœlum eré-
Kus, abſolvéêndis inſlumébat:; ter-
