membrum ejus: ſi non eſt mem-
brum ejus, non vegetatur Spiritu
ejus. Quisquis autem, inquit
Apôſtolus, Spiritum Chriſti non
habet, hic non éſt ejus. Spiritus
ergo eſt, qui vivificat, caro autem
non prodeſt quidquam. Verba, quæ
ego locutus ſum vobis, Spiritus
& vita ſunt. Quid eſt, Spiritus &
vita ſunt? Spiritaliter intelligéen-
da ſunt. Intellexiſti ſpiritaliter?
Spiritus & vita funt. Intellèxiſti
cçcarnaliter? Etiam fic illa ſpiritus
& vita ſunt, ſed tibi non ſunt.
ec Deum laudamus. II.

Sacérdos in ætérnum.
405.

Hariſſimi, Nolite mirari, ſi odit
vos mundus. Nos ſcimus, quoô-
niam translati ſumus de morte ad
vitam, quoniam diligimus fratres.
ange lingua. 406.
Cibavit illos ex adipe fruméen-
tä, alleluja.
Xt de petra,
cos aAleluja.

mells ſaturaâvit

Puer Saàmuel miniſtrâbat ante De-
um coram Heli, & ſermo Dômini
erat pretioſus cum eo.

Ancti néminis tui, Dômine,
timorem pariter & amôrem fac
nos habere perpétuum: quia num-
quam tua gubernatione deſtituis,
quos in ſoliditate tuæ dilectionis
inſtituis. Per Dominum.

O ſacrum convivium. 413.
Panem de cœlo. 412.
eus, qui nobis. 412.
DOMINIGA

—

—

De libro primo Regum.

Er factum eſt in diébus illis »
convenérunt Philiſthiim in pu-
gnam, & egréſſus eſt Iſrael obviàm
Philiſthiim in prælium, & caſtra-
metatus eſt juxta Lapidem adjutoô-
rii. Porrò Philiſthiim venérunt in
Aphec, & inſtruxerunt aciem con-
tra Iſrael. Inito autem certamine,
terga vertit Iſrael Philiſthæis:
& cæſa ſunt in illo certamine paſ-
ſim per agros, quaſi quatuor millia
viroòrum. Et reverſus eſt populus
ad caſtra: dixeruntque majores na-
tu de Iſrael: Quare percuſſit nos
Dôminus hôdie coram Philiſthiim?
Afferamus ad nos de Silo Arcam
fœderis Dömini, & veniat in me-
dium noſtri, ut ſalvet nos dema-
nu inimicorum noſtrorum.
Immolabit hœdum. 408.

Iſit ergo péôpulus in Silo, &
tulérunt inde Arcam fœderis
Dômini exercituum, ſedéntis ſuper
Cherubim, erantque duo filii Heli
cum arca fœderis Dei, Ophni, &
Phinees. Cumque veniſſet Arca
fœderis Doômini in caſtra, vocife-
ratus eſt omnis Iſrael clamore
grandi, & personuit terra. Et
audiérunt Philiſthiim vocem cla-
moris, dixeruntque; Quænam eſt
hæc vox clamôris magni in caſtris
Hæbræorum: Et cognovérunt, quod

Ar6 Domini veniſſet in caſtra-
Somedétis carnes. 408⸗

Imuerüt
centes:
l ingemue
Pbis:non e
lo beri &1
d6 Odis n
Drorom ſubl
ur dii, gl
umonipla
Punmini, 8
1n de ſetyia
Uikemierun
1 bellate

girunus
inis:
Iuliginta
u dei cap
teli wo⸗
liness.
3

geſerit!

llen

Emo, ſo⸗

Vöniam
elk dotpu⸗
uiſet
Udas ipſarn
i ine
Ucicit 1zeh
Nels 11
liten in
lenpe ſenit
unferturin
fkeiur
corpören
Iquönian
la elt,in
em inet
Uun vetti

hintib

erri

eno leſol

me;

Par ante
ſermo Donil
0,

i, Dorin,
K wotentt
ung
ione 4
tuæ dilektinl
inum.

n. 4,.
i nodis

Ie

no Regum

n bis il
W
ICnelo

Certamie,
i guutuolt.
tſus el or
gte meſole
4 herlt⸗
uni hüiii
de lo in
ſelin li
Avet nos
Krorum.
um. ℳ

. 1
uin o,
Atenn iee
vſeteniͤei
e duo üt
venilet 1
ncakta
lunl n 1
nuit teln

Imueruúntque Philiſthiim, di-
centes: Venit Deus in caſtra
Et ingemuézunt „ dicêntes: Væ
nobis: non enim fuit tanta exulta-
tio heri & nudiustertius: væ no
bis. Quis nos ſalvabit de manu
Deôrum ſublimium iſtérum?: hi
ſunt Dii, qui percuſserunt .αgyp-
tum omni plaga in deserto. Con-
ftortamini, & eſtoôte viri Philiſthi-
im, ne ſerviatis Hebræis, ſicut &
illi ſerviérunt vobis, confortami-
ni, & bellate. qugnaverunt ergo
Philithiim, & cæfus eſt Iſrael „
& fugit unusquisque in tabernacu-
lum ſuum: & facta eit plaga mag-
na nimis: & cecidérunt de II-
rael triginta millia peditum. Et
Arca Dei capta eſt: duo quoque
filii Heli mortui ſunt, Ophni &
Phinees.
. Reſpéxit Elias. 408.

Sermo S. Joannis Chrysôſtomi.

A

Uôniam Verbum dicit: Hoc
O corpus meum, & aſſentia-
mur, & credamus, & intellectuâ-
libus ipſum ôculis intueamur. Ni-
hil enim ſenfibile nobis Chriſtus
tradidit: sed senſibilibus quidem
rebus , at ômnia intelligibilia.

Itidem & in baptismate: per rem,

nempe ſenſibilem aquam donum
confértur: intelligibile verò quod
perficitur, generatio & renovatio.
Si enim incorpôreus eſſes, nuda &
incorpôrea tibi dediſſet ipse dona:
ed quoôniam anima coôrpori con-
sérta eſt, in ſenſibilibus intelligibi-
lia tibi præbet. Quot nunc dicunt:
Vellem ipsius formam aſpicere, fi-
gůram, veſtiménta, calceamenta:
Ecce eum vides, ipsum tangis,
ipsum manducas. Et tu quidem ve-
ſtimenta cupis vidére; ipse vero
tibi concédit non tantùm vidére:
verům & manducare, & tàângere;
& intra te sumere,
N. Cœnäntibus illis. 409.

Gitur accédat nemo cum nâulea,
Anemo reſolůtus, omnes acceênſi,

Omues fervéntes, & excitati. Nam

ſi Judæi ſtantes, & calceamenta
in pédibus habéntes, & baculos
manibus geſtantes, agnum cum
feſtinatiõne comedébant; te mul-
tò magis oportet eſfte ſolértem.

1 1
Nam illi quidem in Palxæſiinam
erant profectüri, & proptéreaà via-
tôrum figüram habebant: tu verò
debes in cœlum migrare. Qua-
propter in omnibus oportet te
vigilare; nec enim parva pœna
propéônitur indigne ſumentibus.
Cogita, quantum adversùs prodi-
torem indignaris, & contra eos »
qui illum crucifixérunt: itaque
considera, ne tu quoque ſis reus
corporis & sanguinis Chriſti. IIII
ſanctiſſimum corpus occiderunt, tu
vero polluta füscipis anima, poſt
tot beneficia. Neque enim illi
ſatis fuit, hôminem fieri, colaphis
cædi, & crucifigi: verum & ſemet-
ipsum nobis commiscet; & non
fide tantum, verùm & ipsa re nos
ſuum efficit corpus.
Accepit Jeſus càlicem. 410.

Uèò non oportet igitur eſſe
puriorem, tali fruéntem ſa-
crificio à quo ſolari radio non
ſplendidiérem manum „ carnem
hanc dividéentem? os, quod igni
ſpiritâli repletur, linguuam , quæ
treméndo nimis ſänguine rubés-
cit ? Cogita, quali ſis inſignitus ho-
nore, quali méenſa fruaris. Quod
Angeli vidéntes horréscunt, neque
liberè audent intuéri propter emi-
cantem inde ſplendorem; hoc nos
pàscimur, huic nos unimur, & facti
ſumus unum Chriſti corpus, & una
caro. Quis loquétur poténtias Doô-
mini, auditas faciet omnes laudes
ejus à Quis paſtor oves proprio
paſcit cruoôre? Et quid dico pa-
ſtor? Matres multæ ſunt, quæ poſt
partůs dolores, filios aliis tradunt
nutricibus. Hoc autem ipſe non
eſt paſſus „ ſed ipse nos prôprio
säanguine pascit, & per omnia nos
ſibi coagméntat.
Ego lum panis vitæ. 410.

5 éctio ſandti Eyangéelii ſecändùm
Lucam Pe 1
IN illo témpore: Dixit Jeſus ha-
riſæis paräbolam hanc: Homo
quidam fecit conam magnam,; 6
vocavit multos. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregorli Papæ.

Oc diſtare, fratres chariſſumi;
inter delicias corporis, & cor-
dis ſolet: quoòd corporales deli-
ciæx, cùm non habéntur, grave in
ſe deſidérium accendunt, cùm vero
D 4 avide

418
avide edúntur, comedeéntem prô⁶- A D

tinus in faſtidium per ſatietatem
vertunt. At contra;, ſpiritales deli-
ciæ, cùm non habéntur, in faſtidio
ſunt: cùm verò habéntur, in deſidé-
rio: tantque à comedente äàm-
pliùs eſurintur, quantò & ab eſu-
riénte ampliùs comeduntur. In il-
lis appetitus placet, experiéntia
diſplicet: in iſtis appetitus vilis
eſt, & experiéntia magis placet.
In illis appetitus ſaturitatem;, ſa-
turitas faſtidium génerat;: in iſtis
autem appetitus ſaturitãtem, ſatu-
ritas appetitum parit.
Qui manducat. ArI⸗

Ugent enim ſpiritaàles deliciæ
deſidérium in mente, dum saà-
tiant; quia quantò magis eârum
ſapor percipitux, eò ampliùs cog-
nôſcitur, quòd avidiùs amétur, &
idcixcèò non häbitz amari non
poſſunt, quia earũ ſapor ignoratur.
Quis enim amare vâleat, quod ig-
nôrat? Proinde Plalmiſta nos ad-
monet, dicens: Guſtaâte, & vidéte;
quoniam ſuavis eſt Dôminus. Ac ſi
apértè dicat, Suavitätem ejus non
cognòôſcitis, i häãc minimè guſtatis;
ſed cibum vitæ ex palâto cordis
tängite, ut probantes ejus dulcé-
dinem „ amäre valeâtis,; Has
autem homo delicias tunc amiſit;
cùm in paradiſo peccavit: extra
exiit, cům os à cibo ætérnæ dul-
cédinis clauſfit.
Homo quidam fecit conam ma-
gnam;, & miſit ſervum ſuum hora
cœnæ, dicere invitatis, ut venirent:
Quia parata ſunt omnia.
Venite, coméedite panem me-
um;, & bibite vinum, quod miſcui
vobis. Quia.
lôria Patri. Quia.
Nde nos quoque nati in hu-
jus peregrinatioônis ærumna,
huc faſtidiôſi jam venimus, nes-
cimus, quid deſiderare debeâmus.
Tantôque ſe ampliùs faſtidii no-
ſtri morbus exàâggerat, quantô ſe
magis ab eſu illius dulcédinis ani-
mus elongat., Et eò jam intérnas
delicias non appetit, quò eas co-
médere, diun longéque defuévit.
Faſtidio ergo noſtro rabéscimus, &
longa inédiæ peſte fatigamur. Et
quia guſtare intus nolumus para-
tam dulcédinem, amaämus foris
mileri famem noſtram.
e Deum laudamus. II.

L AUDES,

Sapiéntia ædificâvit.
412.

Hariflimi, Nolite mirari, ſi odit
vos mundus. Nos ſeimus, quo-
niamt translati ſumus de morrte ad
vitam, quéôniam diligimus fratfes.
. erbum fupernum pro-
diens. 412. Panem cœli dedit
eis, allel. Panem Angelorum
manducavit homo, allel.

Homo quidam fecit cœnam mag-
nam; & vocàâvit multos, & milſit
ſervum ſuum hora cœnæ, dicere
invitatis, ut venirent, quia omnia
parata ſunt; allel.
Ancti nôminis tui, Dômine;
timôrem päriter & amôrem fac
nos habére perpétuum: quia num-
quam tua gubernatiône deſtituis;»
quos in ſoliditate tuæ dilectiônis

inſtituis. Fer Dôminum.
Ego ſum panis vivus. Folſuit
fines tuos. eus, qui
nobis. 412.
Silioli.

Angelôrũ eſca.
hariſſimi, Nolite mirari.
Panem cœli dedit eis»
Alleldſa, allel. Panem.
Panem Angelôrum manducavit
homo; allel. allel. léria Patri.
Panem. Gibavit illos ex adipe
fruménti, allel. Et de petra;,
melle ſaturavit eos;, allel. .
Pinguis eſt panis.

N hoc cognéôvimus charitatem
Dei, quòôniam ille äanimam luam
pro nobis poſuit: & nos debémus
pro fratribus animas ponere-
Cibavit illos ex adipe fru-
ménti, *Allel. allel, Cibavit.
Et de petra, melle ſaturävit eos-
Allel. allel. Glôria Patri. Cibavit.
Edücas panem de terra, allel.
Et vinum lætificet cor höminis,

alleluja: Vinceénti.

Ilioli mei, non diligâmus ver-
bo, neque lingua;, ſed opere 8&
veritäte.
Educas panem de terfa;
Allelâja, allel. Edücas.

Et vinum lætificet cor hòminis.
Allel.

Ael alle
Doluit
Et adi
ilelia.

larercos in
l⸗
(bbäplt

Aelis.
ncepe
WR,Alelaj

ücoin
iKpaup
duos
ngeitur d
¹

Renm.
lanen 4

I

delhr

Prüimn
cann dei
lubicen
etüntgue
ntalerun
Rn, & ſt
ſon. Cäm
ſemini:
Htuerunt
Iltsümqn
Ulgentes,
Eentem lu⸗

4

mniruni do
Rſeünlsge
8 de monttil
zinnun
fupennunge
lenmn celitel
ein Algelen
Aet,

t ChN N
ltos, A
cele/ Al
nt,ginonu

tui, Dönin
E amotenk
m: guane
löne eklut
tux diledſe
inum,

elet

Angeline⸗
Nolteni,
cli ellan
Lanel.
un Mandi,
D lorukt⸗
tillosentt
Ale
Pgnuett⸗

nus cni⸗
ſeinindl,

Enos eii⸗

Allel. allel, G loria Patri. Edúcas.
Pôſuit fines tuos pacem, allel.
N, Et adipe fruméenti satiat te,
allelùja.

Sacerdos in ætérnum.

Capit. C hariſſimi, Nolite mirari.
ut ing. Hyn ange lingua. 406.
y. Cibavit illos ex adipe frumenti,
allelùja.
ge Et de petra „ melle ſaturavit
eos, allelüja.

Exi citoò in platéas, & vicos civitâ-
tis: & pauperes ac débiles, cæcos
& claudos compelle intrare, ut
impleâtur domus mea;, allel.
ancti nominis.

O ſacrum Convivium. 4r3.
Panem de cœlo.
Qratig eus, qui nobis, 412.
FPERIA SECUND A.

De libro Piimo Aegüm.

Paiikhiln autem fülérunt Ar-
cam Dei, & aſportavérunt eam
à Lapide adjutôrii in Az6tum. Tu
leruntque Philiſthiim Arcam Dei,
& intulerunt eam in témplum Da-
gon, & ſtatuérunt eam juxta Da-
gon. Cümque furrexiſfent dilucu-
10o Azotii altera die ecce Dagon
jacebat pronus in terra ante Arcam
Dômini: & tulérunt Dagon, & re-
ſtituerunt eum in locum ſuum.
Kursumque manè die àltera con-
ſurgentes, invenérunt Dagon ja-
centem ſuper fäciem ſuam in terra
coram Arca Doômini: caput autem
Dagon , & duæ palmæ manuum
ejus abſciſiæ erant ſuper limen,
Porrò Dagon ſolus truncus reman-
ſerat in loco ſuo.
Immolabit hœdum. 408⸗

Ggravàta eſt autem manus Dô-
mini ſuper Azoôtios, & demo-
litus eſt eos. Et ebulliérunt villæ
& agri in medio regiônis illius, &
nati ſunt mures, ò tacta eſt con-
füſio mortis magnæ in civitate.
Vidéntes autem viri Azôtii hujus-
cémodi plagam, dixérunt: Non
maneat Arca Dei Ifrael apud nos:
quéôniam dura eſt manus ejus ſu-
per nos, & ſuper Dagon deum no-
ſtrum. Et mitténtes congregavé-

8143 O . 419
runt omnes sätrapas Philiſthinoô-
rum ad ſe, & dixérunt: Quid facié-
mus de Arca Dei Ifrael? Reſpon-
derüntque Gethæi: Circumducatuf
Arca Dei IIrael.
Comedetis carnes. 408.

T circumduxerunt Arcam Dei
Iſrael. Illis autem circumdu-
céêntibus eam, fiebat manus Dô-
mini per üngulas civitates interfe-
ctionis magnæ nimis ; & percu-
tiebat viros uniuscujûsque urbis
à parvo usque ad majorem. Mise-
runt ergo Arcam Dei in Accaron.
Cumque veniſſet Arca Dei in Ac-
caron, exclamaveérunt Accaroni-
tæ&, dicéntes: Adduxérunt ad nos
Arcam Dei Iſrael;, ut interficiat
nos, & pôpulum noſtrum. Mise-
runt itaque „ & congregavérunt
omnes satrapas Philiſthinorum ,
qui dixerunt: Dimittite Arcam Dei
Irael, & revertàtur in locum ſuum
& non interficiat nos eum populo
noſtro. Fiebat enim pavor mortis
in ſingulis urbibus, & graviſſima
valdè manus Dei.
Reſpéxit Elias. 403.

De Sermône S. Joannis Chrysé-⸗
ſtomi.

Nicutque ndèlium Chriſtus
ſemetipſum per myſtéria com-
miscet, & quos génuit, per ſemet-
ipſum enútrit, nec alteri tradit:
per hoc tibi rurſum perluadens »„
quòd carnem tuam aſsümpſit. Ne
torpeamus igitur tanta digni chari-
täte, & honôre putati. Nonne vi-
détis, quanta promptitudine par-
vuli papillas capiunt „ & quanto
impetu labia ubéribus infigunt ²
Accedämus cum tanta nos quo-
ue alacritàte ad hanc menſam,
X ad übera poculi ſpiri talis: quini-
mòô cum longè majori trahamus,
tamquam infantes lacténtes ſpi-
ritus gratiam, & unus ſit nobis
dolor;, hac eſca privari, Non ſunt
humanæ virtutis opera hæc, quæ
kroßenänfur; qui tunc ipia fecit
in illa cœna, idem ea nunc quoque
facit. Nos miniſtrôrum tenemus
locum: qui verp ſanctificat ea; &
immütat; ipſe eſt. Nullus itaque
Judas alsiſtat, nullus avarus: nam
tales menſa non ſùúſcipit. Si quis eſt

diſcipulus, adſit; ait enim: Cum
D d 2 Lies⸗

20
dictipulis meis facio Paſcha. Hæc
eſt illa menſa; i
bet. Non enim illam quidem Chri-
ſtus, hanc autem homo pérficit:
verüm & hanc ipse quoque.
Conantibus illis. 409.

Nhumanus accédat nemo;, ne-
mo crudélis, & immiséricors;
nemo prorſus immundus. Hæc ad
communicantes dico, & ad vos
miniſtrantes. Nam & ad vos ſer-
moônem convértere neceſsarium
eſt, ut multo cum ſtůdio hæc dona
diſtribuatis. Non parva vobis im-
minet ùltio, ſi quemquam, illius
culpæ cônſcii, hujus menſæ partici-
pem eſſe concedatis: ſanguis ejus
de manibus veſtris exquirétur: ſive
uis Dux militiæ ſit, ſive Præfé
us „ ſive Princeps diadémate
coronatus, indigné autem acce
dat, prôhibe, majorem illo po-
teſtätem habes. Proptérea vos
Deus hoc inſignivit honôre, ut
talia diſcernatis. Hoc veſtra digni-
tas eſt, hoc ſecuritas, hoc omnis
coréêna: non ut albam & ſplen-
déntem túûnicam circumeatis in-
dti. Verum & tu laice, cùm ſa-
cerdôtem videris offerentem, ne
ut ſacerdotem eſſe putes hoc fa-
ciéntem, ſed Chriſti manum in-
viſibiliter exténſam.
Accépit leſus. 410.

Udiamus igitur & ſacerdotes,
& sùbditi, quali eſca facti ſu-
mus digni, audiamus, & horrea-
mus. Sanctis carnibus ſuis nos
dedit impléri, ſemetipſum appéſuit
immolaätum, Quænam igitur erit
nobis excuſatio , cùm talibus paſti
talia peccémus, cùm lupi fiamus
Agnum comedéntes, cum tam-
quam oves paſti more leonum di-

ripiamus?: Hoc enim myſtérium

non à rapina tantùm , verùm &
ab omni vel tenui inimiciria pu-
rum eſſe pénitùs jubet: eſt enim
pacis myſtérium. Judæis quidem
annuatim propriorum monuménta
beneficiorum ſolemnitates Deus
alligavit: tibi vero ſingulis dié-
bus per hæc myſtéria. Nullus ita-
que judas hanc menſam petat,
nullus Ssimon. Hi namque
duo propter avaritiam perié-⸗
runt; hoc igitur barathrum fu-
giamus.

Ego ſum panis vitæ. 410.

& minus nihil ha-

éctio Tancti Evangelii ſecúndàm
Jjoannem. p. 6. k

Nillo témpore: Dixit Jeſus tur-
bis ladæorum: Caro mea ver
eſt cibus, & ſanguis meus vere
eſt potus. Et réliqua.

1

De Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Ic eſt, panis qui de colo des-
céêndit. Hunc panem ſignifi-
càvit manna, hunc panem ſisnifi-
cavit altare Dei Sacramenta illa
fuérunt: in ſignis diversa ſunt, ſed
in re, quæ ſignificatur, paria ſunt.
Apoſtolum audi: Nolo enim vos;»
inquit, ignorare fratres; quia pa-
tres noſtri omnes ſub nube fuerunt
& omnes mare tranſiérunt, & om-
nes per Moyſen baptizâti ſunt in
nube, & in mari: & omnes eam-
dem escam ſpiritàlem manducavé-
runt. Spiritalem utique eamdem:
nam corporalem alteram., quia illi
manna, nos aliud: ſpiritalem verô;
quam nos, ſed patres noſtri, non
patres illôrum, quibus nos similes
sumus, non qutbus illi ſimiles fue-
runt. St adjungit: Et omnes eüm-
dem potum ſpiritalem biberunt.
Aliud illi, aliud nos, ſed ſpécie
viſibili quidem, tamen hoc idem
ſignificante virtůte ſpiritali. Quoô-
modo enim eumdem potum? Bi-
bébant, inquit , de ſpiritali, ſe-
quéente petra: petra autem erat
Chriſtas. Inde panis, inde potus.

ſtus in verbo, & in carne. Et quô-
modo bibérunt? Percuſſa eſt petra
de virga bis. Gémina percuſſio duo
ligna crucis ſignificat.
Qui mandúcat. 4II.

Orunt fidéles corpus Chriſti,
ſi corpas Chriſti non négli-

gant eſſe. Fiant corpus Chriſti;, ſi
volunt viyvere de Spiritu Chriſti. De
spiritu Chriſti non vivit; niſi cor-
pusChriſti. Intelligite fratres mei,
quid dixerim. Homo es» & ſpiri-
tum habes, & corpus habes. Spiri-
tum dico, quæ anima vocatur; qua
conſtas, quod homo es: conſtas
enim ex anima & côrpore. Habes
enim ſpiritum inviſibilem, corpus
viſibile. Dic mihi, quid ex quo vi-
vat? Spiritus tuus vivit ex corpore
tuo, an corpus tuum ex ſpiritu
tuo: Reſpéndet omnis, qui vivit ¹
qui autem hoc non poteſt ton.

Petra Chriſtus in iigno,verus Chri-

(le, nescie
Get oimnis,
gue meum
ſis ergo &e
Chriktii in.
Mift me

Umquia
uiinit de
ſiltce ſpiri
(itn tuo.
us Chiiſti,1
eek,guc
Molus bau
lanis,Inguit
uris, 0 ſa
dünnum uni
Uitins! Orij
Vint, habet.
lelatincor
Pon abhort
örum, nor
(oc releca
Ultonum,
A pulchrun
Iumt hxre
tebed. N
Upohei re
e Deum
BIKXI
1.
de lbt

⸗ ero
ne Philit
hls, Et
erotes
Ouicd taie
Udicate ne
Us eam
Etunt;
IIael, ne
tam, ſe
üpro pee
i & ſcis
MWand ejrn
Immol

Nn
lcu
Mro
1s, Ka
lle,
Unum
Us on
uneue n
hlos e⸗
Ueenn 1

Mn

vig.

ſerendar
irit etutt
IIo We i
is wels ſe

Ttini bpide

tique eulutel
telam., It.
Piritäleme
es noſtrin
lbus no
li ſiuite
Et omnes,
tilem Ubi⸗

n058 lel

tamen
e ſyititnn

dére, néscio, ſi vivit. Quid reſpõn-
det omnis, qui vivit? Corpus uti-
que meum vivit de Spiritu meo.
Vis ergo & tu vivere de Spiritu
Chriſti? in corpore eſto Chriſti.
Miſit me vivens Pater. 411.

Umquid enim corpus meum
Nrvivit de ſpiritu tuo? Meum
Vivit de ſpiritu meo, & tuum de
ſpiritu tuo. Non poteſt vivere cor-
pus Chriſti, niſi de Spiritu Chriſti.
Inde eſt, quod exponens nobis A-
pôſtolus Paulus hunc panem: Unus
panis, inquit, unum corpus multi
sumus. O ſacramentum pietatis,
6 ſignum unitatis, vinculum cha-
ritatis! Qui vult vivere, habet, ubi
vivat, habet, unde vivat. Accédat,
credat, incorporétur, ut vivificétur.
Non abhorreat à compage mem-
brorum, non ſit putre membrum,
uod reſecari mereatur,„ non ſit
iſtértum, de quo erubeſcatur.
Sit pulchrum, ſit aptum, ſit la-
mum: hæreat corpori, vivat Deo
de Dgo, Nunc labôret in terra;,
ut poſteà regnet in cœlo.
re Déum laudamus. II.
FEKIATERTI A.

*De libro primo Regum.

Fvit ergo Arca Dômini in regioô-
ne Philiſtinoru ſeptem men-
ſibus. Et vocavérunt Philiſthiim
Sacerdotes & Divinos, dicéntes.
Quid faciémus de Arca Doômini?
indicate nobis, quòmodo remittaà-
mus eam in locum ſuum Qui di-
Xérunt: Si remittitis Arcam Dei
Ifrael, nolite dimittere eam va-
cuam, ſed quod debéetis, réddite
ei pro peccato; & tunc curabimi-
ni: & ſcietis „ quare non recédat
manus ejus à vobis,
Immolabit hœdum. 408.

Uare aggravatis corda veſtra;-
ſicut aggravavit gyptus, &
PhHärao cor ſuum nonne poſt
quam percùſſus eſt, tunc dimiſit
eos, & abiérunt? Nunc ergo arri-
pite, & facite plauſfrum novum
unum, & duas vaccas fœtas, dqui-
bus non eſt impôſitum jugum;
jungite in plauſtto, & recludite
vVitulos earum domi. Tolletisque
Arcam Domini , & ponétis in
planſiro, & vaia ahrea, quzæ ex-
Golviſtis ei pro delicko; ponetis in

421
capséllam ad latus ejus: & dimit-
tite eam, ut vadat. Et aſpiciétis;
& ſi quidem per viam finium ſuoô-
rum aſcenderit contra Béthſames:
ipſe fecit nobis hoc malum gran-
de: ſin autem, minimè, ſciémus
quia nequaquam manus ejus téti-
git nos, ſed caſu accidit. Fecé-
runt ergo illi hoc modo.
Comedétis carnes. 408.

Bant autem in dirédtum vaccæ
per viam, quæ ducit Béthiames,
& itinere uno gradiebaântur;, per-
gentes & mugiêntes: & non decli-
nabant neque ad déxteram;, neque
ad ſiniſtram: ſed & satrapæ Phi-
liſthiim fequebantur usque ad ter-
minos Béthſames, Porrô Bethfſa-
mitæ metébant triticum in valle:
& elevantes culos ſuos, vidérunt
Arcam, & gaviſi lunt, cùm vidis-
ſent. Et plauſtrum venit in agium
oeiſue Bethiamitzæ, & ſtetit ibi.
Erat autem ibi lapis magnus, &
concidérunt ligna plauſtri, vaccas-
que impoſuérunt ſuper ea holo-
cauſtum Domino. Levitæ autem
depoſuérunt Arcam Dei.
Reſpézxit Elias. 408.

Ex Epiſtola S. Cypriani Epiſcopi
& Martyris ad Cæcilium.

IN ſacerdé⁶te Melchiſedech ſacrifi-
cii Dominici ſacraméntum præ-
figuraàtum vidéemus , ſecuúndùm
quod Scriptúra divina teſtatur, &
dicit: Et Melchiſedech Rex Salem
prötulit panem & vinum. Fuit
autem ſacerdos Dei ſummi, & be-
nedixit Abraham: Quod autem
Melchiſedech typum Chriſti por-
taret, declarat in Pſalmis Spiritus
ſanctus, ex' ersôna Patris ad Filium
dicens: Ante lucſferum génni te.
Tu es ſacérdos in ætérnum ſecun-
dùm ocdinem Melchiledech. Qui
ordo ütique hic eſt de ſacrificio
illo veniens, & inde deſcendens;
quòd Melchiſedech ſacerdes Oei
ſummi fuit; quod panem & vinum
ébtulit, nued Abraham benedixit.
. Cœnantibus illis. 409⸗

Am quis magis ſacérdos Dei

ſumii,quäam Dôminas noſter
jeſus Chriſtus ?: qui ſacrincium
Deo Patri 6btulit, & obtulit hoc
idem, quod Melchiledech obtule-
D d 3 rat

422
rat , id eſt panem & vinum, ſuum
ſcilicet corpus & sanguinem. Et
circa Abraham benedictio illa
Præcédens, ad noſtrum populum
pertinébat. Nam ſi Abraham Deo
crédidit „ & reputatum eſt ei ad
juſtitiam : ütique quisquis Deo
credit, & fide vivit, juſtus inve-
nitur: & jam pridem in Abraham
fideli benediéktus; & iuſtificatus
oſtenditur, ſicut beatus Apoſto-
lus Paulus probat, dicens: Cré-
didit Abraham Deo , & reputa-
tum eſt ei ad juſtitiam. Cognos-
citis ergo„ quia qui ex fide funt,
hi ſunt filii Abrahæz. Providens
autem Scriprüra, quia ex fide ju-
ſtificat Gentes Deus, prænuntiavit
Abrahæ, quia benedicentur in illo
binnes Gentes.
Accépit jeſus. 410.

Tergo in Géneſi per Melchi-
ſedech lacerdotem benedictio
circa Abraham poſſer rite celebra-
ri, præcédit ante imago ſacrifieii, in
pane & vino iſcilicet conſtitùta.
Quam rem perficiens & adimplens
Doôminus, panem & càlicem mix-
tum vino obtulit: & qui eſt ple-
nitüdo, veritätem præfiguratz
imaginis adimplévit. Sed & per
Salomonemspfritus ſanctus typum
Dominici ſacrificii antè præmon-
ſtrat: immolatæ hoſtiæ, & panis
& vini, ſed & altaris, & Apoſtoloô-
rum faciens mentionem: Sapién-
tia, inquit, ædificavit ſibi domum,
& subdidit colùmnas ſeptem; ma-
ctavit ſuas hoſtias, miſcuit in cra-
teére vinum luum , & paravit men-
dſam ſuam. Et miſit ſervos ſuos
convocans cum excélſa prædica-
tione ad cratérem, dicens: Qui eſt
insipiens, declinet ad me. Et e-
gentibus ſeniu dixit: Venite, édite
de meis pänibus, & bibite vinum,
quod miscui vobis.
Ego ſum panis vitæ. 41e.

Léctio ſancti Evangélii ſecunduùm
Joannem.
N illo tempore: Dixit Jeſus tur
bis judæôrum: Caro mea verèe
eſt cibus; & Sanguis meus vere
eſt potus Er réliqdua.
De Homilia ſancti Auguſtini Epiſc.

On ſicut manducavérunt pa-
tres veſtri manna; & moôrtui
funt. Quare manducçaverunt; &

mrtui ſunt? Quia qued videbant;,
credébant: quod non videbant »„
non intelligebant. Ideo patres ve-
ſtri „ quia fimiles eſtis illorum.
Nam quantum pertinet, fratres
mei, ad mortem iſtam visibilem
& corporàlem, numquid nos non
moôrimur, qui manducamus pa-
nem de cœlo deſcendéntem? Sie
ſunt mortui & illi, quemadmo-
dum & nos ſumus morituri: quan-
rum attinet, ut dixit, ad mortem
hujus corporis visibilem atque
carnalem.
Qui manducat. 411.

Uantum autem pertinet ad il-
₰ lam mortem, de qua terret
Dôminus, qua mortui ſunt patres
iſtorum; manducavit manna 8&
Moyſes „ manducavit manna &
Aaron „ manducavit manna
Phinees, manducavérunt ibi mul-
ti; qui Domino placuérunt, &
moôörtui non ſunt. Quare?
visibilem cibum ſpiritaliter intel-
lexérunt, ſpiritaliter eſuriérunt »,
ſpiritaliter guſtaverunt, ut ſpiri-
taliter ſatiarentur Nam & nos
hôdie accipimus viſibilem cibum:
ſed aliud eſt ſacramentum, aliud
virtus ſacramenti.
Miſit me vivens. 411.

Uaàm multi de altäri accipi-
unt, & moriüntur, & acci-
piéêndo moriüntur! Unde dicit
Apôſtolus: Judicium ſibi mandù-
cat & bibit. Nonne buccella Do-
minica venénum fuit judæ? Et ta-
men accépit. Et cùm accépit, in
eum inimicus intravit: non quia
malum accépit: ſed quia bonum
malè malus accepit. Vidéte ergo
fratres, panem cœleſtem ſpiritaliter
manduçate, innocéêntiam ad altare
apportate. Peçcata etſi ſunt quoti-
diana, vel non fint mortifera; an-
tequam ad altare accedatis, atten⸗
dite, quod dicatis: dimitte nobis
debita noſtra, ſicut & nos dimitti-
mus debitoribus noſtris. Si dimittis
dimittétur tibi: ſecurus accéde:
panis eſt, non venénum.
e Deum laudamus. II.
F ERIAQUART A.

De libro primo Regum.

PErcuct autem de viris Beth-
ſamitibus, eo quoòd vidiſſent

Quia

.
tein Domi
Ppulo leptt
(Iungueginta
Oue opulus
ſeleulelllet pl
käielunt vi
ſſotetit ſtae i
Dei ſandi huj
(dnlet nob
Nintios ad ha
Un, itentes
UÜhün Arcam
Fenenunt ergo
& tetunerunt
& intulerunt
Abindab in
Ium autem fil
Neunt, ut c
Immoläbt

T fadum
Ult Aea
in,multipli
Pippe ſamn
legulerit omm
Dominunm.
miyerlan do⸗
In loro cor
niad hominn
10s de mecd
Alror K
Domino, Kle
os de wenn
kllerunt el⸗
Kifuoth,
1ldli⸗
Conedet

lit Aut
Dtue un
fntoren
onenen
Kluüntque 1.
niaſlal
Unrin di⸗

un A
idtine
Räbhenn

dgidlrun
gictden
batles ſe
igillomm
et, Kalts
ieidleen
icd nostn
ucamnne ⸗
lenten
guemucne⸗
tlturinguu
d molt
ilem ane

l⸗

entinetiti
e Aun tent
iunn an
it mann
it mannt
t mund
unt ibi
cuerunt/
ste?
liren int⸗
elutiennt,
t, t i⸗
Nin NN
lem clue,

nnn,i

fll⸗

ltüti
tor, S⸗
Unge
bi mandk⸗
n
. lule 1 1
Aeechii
it: Non A
gun konn
ſidereenn
enlgiii
limn 1ii
luteti,
nottſeni,
dstis,
gimitte
noseine
ris SKicin
culus 1cE
nunm,

Arcam Démini: &e pereuͤſſit de
pépulo ſeptuaginta viros;
quinquaginta millia plebis. Luxit-
que populus, eò quod Dominus
percuſsiſſet plebem plaga magna.
Et dixerunt viri Bethsamitæ: Quis
péôterit ſtare in conſpéctu Doômini
Dei ſancti hujus? & ad quem as-
céndet à nobis à Miſeruntque
nüntios ad habitatores Cariathia-
rim, dicentes: Reduxérunt Phi-
liſthiim Arcam Domini, deſcéndi-
te, & redücite eam ad vos.
Venérunt ergo viri Cariathiarim;,
& reduxérunt Arcam Dômini,
& intulerunt eam in domum
Abinadab in Gabaa. Eleaza-
rum autem filium ejus ſanétifica-
veérunt, ut cuſtodiret Arcam Do-

mini.
Immolaäbit hœdum. 408.

T factum eſt, ex qua die man-
ſit Arca Domini in Cariathia-
rim, multiplicati ſunt dies (erat
quippe jam annus vigeſimns) &
requiévit omnis domus Ifrael poſt
Dominum. Ait autem Samuel ad
univérſam domum Iſrael, dicens:
Si in toto corde veſtro revertimi-
ni ad Dominum, auterte deos alié-
nos de médio veſtri, Baalim &

4²3

Ex libro ſancti Ambréô ſii Epiſcopi
de Sacraméntis.

Aâ Sacramentéôrum quis eſt;
Aniſi Doôminus Jeſus: DBe cœτ&l
iſta Sacraménta venérunt. Conſi-
lium enim omne de cœlo eſt. Ve-
rè autem magnum eſt & divinum
mirâculum, quod pôpulo pluit De-
us manna de cœlo; & non labora-
bat populus, & manducabat. Tu
forte dicis: Meus panis eſt uſitatus.
Sed panis iſte, panis eſt ante verba
ſacramentôrunm ubi accéſſerit con-
ſecratio, de pane fit caro Chriſti.
Hoc igitur aſtruamus. Quomodo
poteſt, qui panis eſt, corpus eſſe
Chriſti? Conſecratiéône. Contecra-
tio igitur quibus verbis eſt, & cu-
jus ſermonibus? Domini Jeſu. Nam
réliqua omnia, quæ dicũntur, lau-
dem Deo deferunt, oratio præmit-
titux pro pôpulo, pro Régibus, pro
céteris: ubi venitur, ut conficiatur
venerabile Sacraméntum, jam non
ſuis ſermõnibus ſacerdos; ſed uti-
tur ſermonibus Chriſti.
Coenantibus illis. 409

Rgo ſermo Chriſti hoc cônficit
Sacramentum. Quis ſermo

Aſtaroth, & præparate corda veſtra
Domino, & ſervite ei ſoli, & éruet
vos de manu Philiſthim. Ab-
ſtulerunt ergo filii Ifrael Baalim
& Aſtaroth „ & ſerviéerunt Domi-
no loli.
Comedétis gçarnes, 408.

Ixit autem Säamuel: Congre-
◻gate univérium IHrael in Mas-
phat, ut orem pro vobis Dôminum.
Et convenérunt in Masphat: hau-
ſerùntque aquam „ & effuderunt
in conſpécu Domini, & jejuna
vérunt in die illa, atque dixerunt
ibi: Peccavimns Domino. Ju-
dicavitque Samuel filios Iſrael, in
Masphat. Et audiérunt Philiſt-
hiim, quôd congregati eſſent fi-
lii Ifrael in Masphat „ & afſcen.
dérunt satrapæ Philiſthinorum ad
Iiraeſ. Quod cùm audiſſent filii
Iſfael „ timuerunt à facie Phi-
liſthinoöͤrum. Dixerüntque ad Sa-
muélem: Ne ceſſles pro nobis
clamare ad Dominum Deum no-
ſtrum „ ut ſalvet nos de manu
Philiſthinorum.
Kelpexit Elias, 408.

Chriſti? Nempeis, quo facta fſunt
ômnia. Juſſit Dominus, & factum
eſt cœlum: juſſit Dôminus, & facta
eſt terra: juſir Doôminus;, Sc faécta
ſunt maria: juſſit Dôminus, & om-
nis creatùra generâta eſt. Vides
ergo, quam operatorius ſit ſermo
Chriſti. Si ergo tanta vis eſt in ſer-
mone Dômini Jeſu, ut inciperent
eſſe, quæ non erant: quantô magi
operatorius eſt; ut, quæ erant;, in
aliud commuteéntur? Coœlum non
erat, mare non erat, terra non erat.
Sed audi dicéntem: Ipſe dizit, &
facta ſunt: ipſe mandavit, & creata
ſunt. Ergo tibi ut reſpondeam;,
non erat corpus Chriſti ante con-
ſecrationem: ſed poſt conſecratio-
nem dico, tibi, quod jam corpus e
Chriſti. Ipie dixit, & fa tum eſt:
ipie mandavit; & creatum eſt.
Accépit Jeſils. 4 1%-

TAm redi mecum ad propoſitioô-
nem meam. Magnum quidem
& venerabile, quod manna Judæis
pluit de cœlo- Sed intéllige, quid
eſt amplius,mana de cœlo, an cor-
pusChriſti? Corpas Chriſti utiqjqui
D d 4 aucdtor

424
auctor eſt eoli. Deinde manna
qui manducavit „ mortuus eſt:
ui manducaverit hoc corpus,
et ei remiſſio peccatorum, &
non moriétur in ætéernum. Ergo
non otiose; cüùm ecipi⸗ „tu di-
cis: Amen, jam in ſpiritu con
ſitens , quoòd accipias Corpus
Chriſti. Dicit tibi facerdos,
Corpus Chriſti: & tu dicis
Amen, hoc eſt, verum. Quaod
confitétur lingua, teneat affe-
Sus.
Ego ſum panis vitæ. 410.

Ectio ſancti Evangélii ſecundum
Joannem.

R illo tempore: Dixzit Jeius tur
bis judæorum: Caro mea, vere
eſt cibus, & ſanguis meus, veré
eſt potus. Et reéliqua.
Homilia S. Hilarii Epiſcopi.

On eſt humano aut ſæculi ſen-
ſu in Dei rebus loquéndum
Quæ ſcripta ſunt;, legamus; & quæ
legérimus, intelligamus; & tunc
perféctæ fidei officio fungeémur.
De naturali enim in nobis Chriſti
veritate quæ dicimus, niſi ab eo
diſcimus, ſtulté atque impie dici-
mus. Ipſe enim ait: Caro mea ve-
ré eſt elca, & ſanguis meus vere
eſt potus. Qui edit carnem meam,
& bibit sanguinem meum, in me
manet, & ego in eo. De veritate
carnis & sängninis non relictus eſt
ambigendi locus. .
Qui manducat. 411.

Unc enim & ipsius Dômini
Nporofeſſiòne, & fide noſtra ve-
re caro eſt, & verè ſanguis eſt. Et
hæc accépta atque hauſta id effi-
Eiunt, ut & nos in Chriſto, & Chri-
us in nobis ſit. Anne hoc véritas
non eſt: Contingat, planè his ve
rum non eſſe, qui Chriſtum jeſum
verum eſſe Deum negant. Eſt ergo
in nobis ipfe per carnem „ & ſu⸗
mus in eo, dum ſecum hoc, quod
nos lumus;in Deo ett. Quod autem
in eo per ſacramentum communi
caàtæ carnis, & sanguinis ſimus: ipſe
teſtatur, dicens: Et hic mundus jam
me non videt, vos autem me vidé-
bitis, quôniam ego vivo, & vos vi
vétis: quoniam ego in Patre meo,
& vos in me, & ego in vobis.
Miſit me vivens Pater. 411.

Uod autem in nobis naturi-
lis hæc unitas ſit, iple ita
teſtatus eſt: Qui edit carnem me-
am, & bibit sanguinem meum,
in me manet, & ego in eo. Non
enim quis in eo erit, niſi in quo
ipfe füerit: ejus tantùm in ſe aſ-
sumptam habens carnem, qui ſuam
sumpfſetit. Perfectz autem hu-
jus unitatis ſacraméntum ſupeériùs
jam docuerat, dicens: Sicut me
miſit vivens Pater, & ego vivo per
Patrem: & qui mandäcat me-
am carnem, & iple vivet per
me. vivit ergo per Patrem, &
4 modo per Patrem vivit, eo-
em modo nos per carnem ejus
vivémus.
e Deum laudamus. 1II.

405.

FERIA QUINTA.

Conveniéentibus vobis.
408.

Sermo beati Cyrilli Epiſcopi Jero-
ſolymitani.

Ppſa beâti Pauli doctrina abndè

ſufficere vidétur, ut certam vo-
bis de divinis myſtériis fidem fa-
ciat, quibus digni redditi, concor-
pôrei, ut ita dicam, & conlanguinei
Chriſti facti eſtis. Ipſe enim mo-
dòô clamabat, quòd in nocte, qua
tradebatur Dôminus noſter Jeſus
Chriſtus, accipiens panem, & gra-
tias agens fregit, & dédit diſcipulis
ſuis, dicens: Accipite, & man-
ducaàte, hoc eſt corpus meum. Et
accipiens calicem, & gratias agens,
dixit: Accipite, & bibite, hic eſt
