feſsario detérrita in ſpecioſam fa-
ciem olim impúri amôris cauſam
ſævire abſtinuit, ægrè ferens, ſuam
formam longa carnis maceratione
non aboleri. Quibus, aliisque ma-
znæ püœniténtiæ arguméntis ſuorũ
criminum labe expiata, atque ita
de ſe triumphatrix, ut ſenſus plane
oinnes a mundi illecebris cuſtodi
ret, digna fadta eſt; quæ ſæpe Doô-
mini conſuetudine frueretur. Ejũs-
dem quoque Chriſti & Virginis
Matris dolorum, quod ipſa ardén-
ter expetierat, particeps facta, cun-
ctis sénſibus deſtituta, & vere
mortua interdum viſa eſt. Ad eam
proinde véluti ad perfeétiônis Ma-
giftram ex diſſitis étiain regioni-
bus plürimi conveniébant: ipfa ve-
15 cœleſti, quo erat perfüůsa lmi-
ne »coôrdium secréta, conſciéntias
hôminum, imo & peccaàta in remo-
tis licet partibus Deum offendén-
tium cum dolore, & lacrymis dé-
tegens, fummaque in Deum, & pro-
ximum charitate fervens ingéntem
animarum frudtum operäta efſt. K.-
gris ad ſe veniéntibus ſalutem, ob-
seſſis à demone liberatiônem im-
Petravit. Päerum defunctum lugen-
te matre ad vitam redúxit. Immi-
néntes belléêrum tumültus afsiduis
orationibhs ſedavit. Dénique ſum-
inæ pietätis opéribus vivos „ &
mortuos ſibi deméruit.
Dilexiſti juſtitiam. Ixv.

Ot ſanctis opéribus occupäta,
Ade rigore, quo aſsiduè corpus
ſaum exercébat, nihil remiſit, ne-
ue à ſtüdio cœléſtia meditandi ſe
avélli paſſa eſt, in utroque vitæ ge-
nere plane admirända, utramque
ſororem Magdalenam & Martham
réferens Tandem pro ſe Domi-

revocarétur; exaudita efſt orätie
ejus, die atque hora dormitiônis
ei patefactis. Meritis itaque, &
labôribus plena, ac cœléſtibus do-
nis cumulata cœpit corporis viri-
bus deſtitui, perque dies decem &
ſeptem nullo cibo, ſed divinis tan-
tüm colléôquiis refécta eſt: tum,
ſanctiſſimis Eccléſiæ Sacramentis
rité ſusceptis, vultu hilari, afque
culis in cœlum convérſis octavo
Kaléndas Martias anno ætatis quin-
quagéſimo, ſuæ converſioônis vigé-
ſimo tertio, humanæ verdò ſalutis
milleſimo ducentéſimo nonagéſi-
mo séptimo felix migravit ad Spoô-
ſum. Corpus in hanc usque diem
végetum, incorruptum, illæſum, &
ſuaviter olens, ſumma religione co-
litur in Eccleſia FratrumMinorum,
quæ jam ab eadem Margarita ap-
pellatur. Miraculis continuo flo-
ruit; quibus permôti Romani Pon-
tifices ad augéendum ejus cultum
plùrima liberaliter indulsérunt:
Benedictus verò décimus tertius
in feſto Pentecôſtes die ſextadéci-
ma Maji anni milleéſimi ſeptingen-
teſimi vigeſimi, octavi ſolemnem
ejus Canonizatiônem religioſiſſime
celebravit. .
Fallax gratia. Ixvi.

. imile eſt reg-
num cœlorum thesauro abſcondi-
t0 in agro. . Ixvi.

in Evant oc eſt præcéptum
meum. Ilia Ar

1.

Ut cognéôvit, resfpuit Seräphici
Ordinis Magdaléena: dimiſſa ſunt ei

peccata multa, quia diléxit multu.
Deus; qui famulam.

A,» quæſumus » omnipotens

„Deus, ut beaâti Mathiæ Apoô-
ſtoli tui, quam prævenimus, vene-
randa ſolemnitas, & devotionem

num ofans, ut ex valle lacryma- nobis augeat & ſalütems Per Do-

zum ſurſlum in cœléſtem parriam

minum noſtrum.

Ro inlgo mee
ſo eiginzeni
Ueritenni eum
elszgui

Db XyII

4lel.
lio echart

Centes,

be r Cebn
Elilöne2
ſülkklgit me i
ehertini,
ſegtellisſun
telligeres,
iiſe, lun
geoun,
Ehtis umanz:
,ir, ne
Klum nobis
eiucee ſa
e hacis Mt
in ieliu
ol t .
Nan. N

Uel relege

tcr⸗
Mint aa

ek oritio
otwilionis
ltague, N
eltibus o⸗
poris in.
es Gecemn 6
lipinis tir
eſt: tun,
Lackamments
lari, a
ris odtane
etatis guin.
lomis iie⸗
erd ſallis
onael⸗
vit ad Ho⸗
sgue denn
illelumn&

uns cultun
ulsetunt
us kertit
ſertageti⸗
eptingen⸗
lemnen
gioliline

le eſ ter⸗
alſconc⸗
luni

zcehtun

ſla ſunt
xit multi
Glam.

mntoten
thie A)0⸗
mus, vene⸗
erotionen
6

Ego diledo meo, & ad me conver-
ſio ejus: invéni, quem diligit àänima
mea; ténui eum, nec dimittam.
eus, qui famulam.

DIE XVIII. MARTII.

Allel.

Ingréſſo Zacharia.
ixit Dôminus, &c.

77.
. . L audâte Dôminum
omnes Gentes. 79.
Cce, vir Gabriel, quem videram
in viſione a principio, citoô vo-
lans tétigit me in témpore ſacrifi-
cii veſpertini. Et docuit me, & lo-
cütus eſt mihi, dixitque: Daniel,
nunc egréſſus ſum, ut docérem te,
& int elligeres.
Hriſte, ſanéctõrum decus An-
gelorum,
Gentis humanæ Sator & Redemp-
tor 9
Cœlitum nobis tribuas beâtas
Scandere ſedes.
Angelus pacis Michael, in ædes
Cœælitùs noſtras véniat, ſerénæ
Auctor ut pacis lacrymoôſa in
orcum
Bella reléget,
Angelus fortis Gabriel, ut hoſtes
ellat antiquos, & amica cœlo,
Quæ triumphãator ſtätuit per orbẽ,
„ Templa reviſat.
Angelus noſtræ médicus ſalutis
it & cœlo Raphael, ut omnes
Sanet ægrôtos, dubiosque vitæ
Dirigat actus.

4 cxXXVIi
Virgo Dux pacis, Genitrixque
lucis,
Et ſacer nobis Chorus Angelôrum
Semper afsiſtat, ſimul & micantis
Regia ccli.
ræſtet hoc nobis Déitas beâta
Patris, ac Nati, bparitérque ſancti
Spiritus, cujus reſonat per omnem
Gloria mundum. Amen.
Stetit Angelus juxta arã templi.
Habens thuribulum aureum in
manu ſua.

Ingréſſus Gabriel Angelus ad Ma-
riam Virginem, dixit: Ave gratia
plena, Dominus tecum: Benedicta
tu in mulieribus. .
NEus, qui inter céteros Ange-
los ad annuntiandum Incarna-
tiônis tuæ myiteérium, Gabriélem
Archängelum elegiſti: concéde
propitius; ut qui feſtum ejus ce-
lebramus in terris, ipsius pPatroci-
nium ſentiamus in cœlis. Qui
vivis & regnas.

egem Archangelérumpominum,

Venite, ado rémus, enite,
exultémus. I. hriſte,
ſanctôrum.

Dixit Angelus Gabriel ad Danié-
lem; intellige fili hominis, quoniã
in témpore finis implébitur viſio.
omine Dùs noſter.

Pbte. 884.
Ecce vir Gabriel, quem vi-
deram in viſiôòne, cito volans teti-
git me in témpore ſacrificii veſper-
tini & docuit me.
n Dômino conſido.
Cúmque Gabriel loquerétur
ad me, collapſus ſum pronus in ter-
ram, & tétigit me, & ſtatuit me
in gradu meo.
omine, quis habitabit.
Stetit Angelus juxta arã templi. .
Habens thuribulum aureum in
manu ſua. ,
Ex Daniéle Prophéta.

Go Daäniel, cùm adhue léque-
Etee „ & orarem, & confitérez
peccaàta mea, & peccata pôpuli mei
Iſrael, & proſtérnerem preces meas
in conſpectu Dei mei, pro monte

ſancto Dei mei, adhuc me loquen-=

1 5 148

cxxxviii e. Se
te in oratiône, eece vir Gâbriel,,
quem videram in viſione a princi-
pio, citò volans tétigit me in tem-
pore ſacrificii veſpertini. Et docuit
me, & locutus eſt mihi, dixitque:
Daniel, nunc egréſſus ſum, ut do-
cérem te, & intelligeres. Ab exoôr-
dio precum tuarum egreſſus eſt ſer-
mo: ego autem veni, ut indicarem
tibi, quia vir deſideriorum es: tu
ergo animadveèrte ſermonem, &
intéllige viſionem.
Cùm oraret Daniel, & confite-
rétur peckata ſua, & peccata poô-
uli ſui, * Ecce Archangelus Ga-
riel citò volans teétigit eum in
tempore facrificii veſpertini.
Cümque proſtérneret preces
ſuas in conſpectu Dei ſui. Ecce.

Eptuaginta hebdômades abbre-
viatæ ſunt ſuper pôpulum tuum,
& ſuper urbem ſanctam tuam, ut
conſummétur prævaricatio, & fi-
nem accipiat peccàatum, & delea-
tur iniquitas, & adducatur juſti-
tia ſempitérna, & impleatur viſio
& prophetia, & ungatur Sanctus
Sancktôrum. Scito ergo; & anim-
advérte ab éxitu ſermonis, ut ite-
rùm ædificétur jerüſalem usque
ad Chriſtum ducem, hebdomades
ſeptem, & hehdomades ſexaginta
duæx erunt: & rurtlum ædificabitur
platéa, & muri in anguùſtia témpo-
zum.
Locuütus eſt Gabriel Daniéli, &
dixit: Ab exordio precum tuaàarum
egréſſus eſt ſermo. Ego autem
veni, ut indicarem tibi, quia vir de-
ſideriorum es. VY. Tu autem ani-
madvéêrte ſermonem, & intéllige
viſionem. Ego.
T poſt hebdomadas ſexaginta
„duas occidétur Chriſtus: & non
erit ejus pôpulus, qui eum nega-
túùrus eſt Et civitatem, & ſanctua-
rium diſſipabit pôpulus cum duce
ventúro: & finis ejus vaſtitas, &
poſt finem belli ſtatuta deſolaâtioò.
Confirmabit autem paéctum multis
hebdomada una: & in dimidio
hebdômadis deficiet hoſtia, & ſa-
crificium: & erit in templo abomi-
natig deſolationis: & usque ad
conſummationem, & finem perſe-
yerabit deſolatio. .
Ecce vir Gabriel, quem vide-
ram, citô voläs tétigit me in tém-

pore facrifieii veſpertini, & docuit
me, & dixit: Daâniel nunc

egréſſus ſum, ut docèrem te, & in-
Gabriel fac me in-

telligeres.
telligere iſtam viſiõnem, & venit,
& ſtetit juxta, ubi ego ſtabam, &
ait ad me. Daniel.
lôria Patri. Daniel.

Gabriel Angelus apparuit Zacha-

riæ, dicens: Uxor tua Eliſabeth

paàriet tibi filium, & vocabis no-
men ejus Joannem. 2 xeli
enarrant. Et dixit Zacharias
ad Angelum: Unde hoc ſciam?
ego enim ſum ſenex, & uxor mea
procéſſit in diébus ſuis.
omini eſt terra.
da. Reſpoôndens autem Angelus
dixit ei: Ego ſum Gabriel, qui

aſto ante Deum: & miſſus ſum lo-

qui ad te, & hæc tibi evangelizare.
enedicam Dominum.
Ascéndit fumus aroômatum in
conſpectu Dômini.
De manu angeli.
Sermo S. Bernardi Abbatis,

Iſſus eſt Angelus Gabriel à
Deo. Non arbitror, hunc An-
gelum de minòribus eſſe, qui qua-
libet ex cauſa crebra soleant ad
terras fungi legatioône. Quod ex
ejus nomine palam intélligi datur-
quod interpretatum, Fortitudo
Dei dicitur: & quia non ab aliquo
alio fortè excellentiore ſe(ut aſſo-
let) ſpiritu, ſed ab ipſo Deo mitti
perhibétur. Propter hoc ergo poſi-
tum eſt, à Deo. Vel ideo dictum eſt,
à Deo, ne cui, vel beatorum ſpiri-
tuum, ſuum Deus àntequam Virgi-
ni revelâſſe putetur consilium, ex-
cépto dumtaxatArchangeloGabrie-

—

le. Qui ũtique tantæ inter ſuos in-
veniri potùerit excelléntiæ, ut tali
& nomine dignus haberétur, &
nuntio. .
Factum eſt, cùm ſacerdoôtio
fungerétur Zacharias in ordine
vicis ſuæ ante Deum. Apparuit
ei Angelus Gabriel, ſtans à dextris
altaris incênſi.
. Cumque ingréſſus in templum
Doômini incenſum poneret ſecun-
dùm conſuetudinem ſacerdotii
ſui. Apparuit. .
Ec diſcòrdat nomen à nuntio:
Dei quippe virtutem Chriſtu;
quem meélius nuntiare decebat;,
quàâm hunc, quem simile nomen
honôrat. Nam quid eſt aliud for-
. titudo

W

iido, quin
ibecens, 4
n Däm &!
lii vocibule
Pe appellati
Uriüsqzſmili
Eunitusforti
lcitur, dlten
tlin kantuüm
ins autemn eti
Descendit
Uatatiamdi⸗
foöniim exar
I,A uor
iflum,
is punnem.
bitus eſt vi
er eum: :
lgelus, Ne,

rigus Dei
Kekt: qui
mittium in
in lortior
Ohrichio deb
aaſtiyitatis
leſls erd f
lheſt; vel
Ulerit rero⸗
en nuntii
11 vel quia
ſin, ſunplie
6Nltchli nov
unre gebe
lnerpingui
Guſn gratiam
ler ltaqu
Peigiunin
nint

Eriel
neiledetg⸗
Medit lin

zci⸗

kaleten
hrelen

n teſe i⸗
hae ne in⸗
n, & Nenie
)ſtaban,

Aruit Zick
ua Eliltbett
Vocibis ne

eit Zacuns
hoc lciun
& uxor NI
8.
tetltt.
tem Angelgg
abtiel,
Pilius ſum lo⸗
epangeliulte
Dominum.
Arommatumn

Abbeitis

6 Gibtiel
yhune 41.
ſe gui ui⸗
God ek
ellitaun
. foritit
an h iſ

eſelntile⸗
pſo De⸗ nnt
loe elg Nol⸗
eocituineh
olunſil⸗
te ub itg⸗
coiülthee

titůdo, quàm virtus? Non autem
dédecens, aut incongruum videa-
tur, Dim & nüntium comuüni cen-
séri vocabulo: cùm ſimilis in utro-
que appellationis, non ſit tamen
utrisq; ſimilis cauſa. Aliter quippe
Chriſtus fortitüdog vel virtus Dei
dicitur, aliter Angelus. Angelus
enim tantùm nungçupativè, Chri-
ſtus autem êtiam ſubſtantivé.
Descendit Gabriel Angelus ad
Zachariam, dicens: Ne timeas,
quôniam exaudita eſt deprecatio
tua, & uxor tua Elitabeth pariet
tibi filium, & vocabis nomen
ejus Joannem. Et Zacharias
turbatus eſt videns, & timor irruit
ſuper eum: ait autem ad illum
Angelus. Ne.

Hriſtus Dei virtus & dicitur,
„& eſt: qui forti armato, qui
ſuum atrium in pace cuſtodire fo-
lebat, fortior ſupervéniens, ipſum
ſuo brachio debellavit: & ſic ei va-
ſa captiyvitatis potenter eripuit.
Angelus veròô fortitudo Dei appel-
latus eſt; vel quòd hujuscemodi
meruerit prærogativam officii, quo
ejusdem nuntiâret advéntum vir-
tütis: vel quia Virginem naturam
pavidam, ſimplicem, verecúndam,
ne miraçuli novitate expavésceret,
confortare debéret, quod & fecit:
Ne timeas, inquiens, Maria: inveni-
ti enim gratiam apud Deum. Con-
venienter itaque Gabriel ad hoc
Opus eligiturzimô quia tale illi ne-
gotium injüngitur, rectè tali noô-
mine deſignatur.
Ggo ſum Gabriel, qui aſto ante
Deum: & miſſus ſum loqui ad te,
haæc evangelizare. Ecce eris
tacens, & non pôteris loqui usque
in diem, quo hæc fiant.
Ve Pro eo quod non credidiſti ver-
bis meis, quæ implebuntur témpo-
re ſuo. Ecce. lIoria. Ecce.

Mtflus eſt Gabriel Angelus ad Ma-
tiam Virginem deſponsatä Joſeph.
Nalm. antate Dömino. 888.
Ana, Gabriel Angelus Mariæ dixit:
Ecce Eliſabeth cognata tua, & ipſa
Concepit filium in ſene cute ſua.
lalm. Doôminus regnavit; exultet
Aha, sůscipe verbum Virgo Ma-
ria, quod tibi à Doômino per Ange-
inmm Gabriglem transmiſſum eit.
almus. Benedic anima mea D0-

. cx xxXix
In conſpedtu Angeléôrum pfal-
lam tibi Deus meus.
Adorabo ad templum ſanctum
tuum, & confitebor nômini tuo.
ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam. .
INX illo tempore; Miſſus eſt An-
gelus Gabriel à Deo in civitatem
Galilææ, cui nomen Nazareth, ad
Virginem deſponsatam viro, cui
nemen erat Joſeph, de dome
David, & nomen Virginis Maria.
Et réliqua. V
Homilia S. Juliani Archiepiſcopi
Toletani.

Acramentum illud ſeptuaginta
hebdomadarum de Chriſti na-
tivitate Däniel per Angelum didi-
cit: ſimiliter & Zacharias, appa-
rente ſibi Angelo, Joannem filium
de ſe generandum audivit: & Ma-
ria, Angelo ſibi prædicênti, Chri-
ſtum ex ſe nascendum, & eredidit;
& aſsenſit. Hæc tria per Angelum
dicta, & compléta vidémus. Jam
ergo ſolicitè intuêndum eſt, utrum
Angelus iſte, qui Zachariæ & Ma-
riæ apparuit, ipſi quoque Danieli
illa prædixerit.
Miſſus eit Gabriel Angelus ad
Mariã Virginé deiponsatã Joſeph »
nuntians ei verbum: & expavéscit
Virgo de lúmine: * Ne timeas Ma-
ria; inveniſti enimh gratiam apud
Dominum; ecce concipies & pa-
ries, & vocabitur Altiſſimi Filius.
Quæ cùm audiſſet, turbata eſt
in ſermone ejus & cogitaàbat, qua-=
lis eſſet iſta ſalutàatio; & ait An-
gelus ei. Ne.
uidem ipfe Dâniel in pro-
Dhetiæ ſuæ volumine, quando
illa ſacraméênta hebdomadarum de
Chriſti nativitate per Angéêlum fu-
tůra cognéôvit, ſic ipsius Angeli
nomen evidenter expréſſit. Dicit
enim: Ecce vir Gabriel, quem vi-
deram in principio, citèò volans te=
tigit me, & dixit; Daniel,„ anim=
advérte ſermoͤnem, & réliqua a
quæ ibi commemorantur. Item his
tempôribus ſecundùmkvangéliums
Angeli ipsius nomen mirificum ſie
invenitur expréſſum. Dixit enimn
idem Angelus Zachariæ: Ego ſum
Gabriel, qui aſto ante DBeum: 8&
miſſus ſum loqui ad te, & hæc tiha
eangelizire.
Gande Maria Virgo ;„ cnnéias
X=

cx)
hæreſes ſola interemiſti: Quæ
Gabriélis Archangeli dictis credi-
diſti, dum Virgo Deum & hominem
genuiſti, & poſt partum Virgo
inviolata permansliſti.
e. Benedictaà tu in muliéribus, &
benedicts fructus ventris tui. Quæ.
loria Patri. Quæ.

Vad &ëtiam de B. M. V. partu ſic
in eòdem Evangélio légitur:
Mriflus eſt, inquit, Angelus Gabriel à
Deo in civitaté Galilææ, cui nomen
Nazareth ad virginem deſponsatã
viro, cui nomẽ erat Joſeph: de domo

David, & nomen virginfs Maria Jam

ergo manifeſtum eſt, quod unus
idémque Angelus Gabriel fuerit;
qui & præfixa illa tempora Daniéli
deChriſti nativitate apéruit, & par
tum Virginis præséntem eſſe mon-
ſtravit. Ad tempus itaque præfinitũ
occurrit, & olim à ſe dicta, peris
efficientia completa eſſe convincit,
& illic fidélis in propheria hebdo-
madarum, & hic fidélis per myſté-
rium revelatum.
e Deum laudamus. II.
A D A U D E S;

Ngreiſò Zacharia templum Däüi
apparuit ei Gabriel Angelus ſtans
à dextris altaris incénſi.
uis regnavit. ei II.
Ait autem Angelus: Ne ti-
meas Zacharia, quôniam exaudita
eſt deprecatio tua. W
Ego ſum Gabriel Angelus,
qui aſto ante Deum „ & miſſus
sum loqui à te. Gabriel An-
gelus locutus eſt Mariæ, dicens:
Ecce concipies in utero, & paries
filium: & vocabis nomen ejus Jé-
ſum. 3. Dixit autem Maria ad
Angelum: Quômodo fiet iſtud,
quo niam virum non cognôſco? Et
reſpondens Gabriel Angelus, dixit
ei: Spiritus ſanctus ſupervéniet in
te, & virtus Altiſſimi obumbrabit
Tibi. C E cce vir Gabriel.
cxxxXVii.
Lacâre, Chriſte, sérvulis,
Quibus Patris cleméntiam
Tuæz ad Tribúnal gratiæ
Patrôna Virgo pôſtulat.
t vos beata per novem
Diſtinéta gyros, Agmina:
Antiqua cùm præsentibus;

Futůra damna péllite.
ufeêrte gentem perfidam
Gredéntium de finibus:
Ut unus omnes unicum
Ovile nos paſtor regat.
Deo Patri fit gloria;,
Natoôque Patris inico,
Sancto ſimul Pafaclyto,
In ſempitérna ſæcula. Amen.
Stetit ngelus juxta arã templi.
„Habens thuribulum aureum in
manu ſua. 2.. .

Gabriel Angelus desceêndit ad Za-
chariam, & ait illi: Uxor tua pariet
tibi filium, & voçabis nomen ejus
Joannem, & millti in nativitate
ejus gaudébunt: ipſe enim præibit
ante faciem Dñi parare vias ejus.
eus qui inter. CxxXvii.

Ait autem.
Ecce vir Gabriel.
. Stetit Angelus,
aram templi. Stetit.
g. Habens thuribulum aureum in
manu ſua. Juxta.
loria Patri. Stetit. .
Aſcendit fumus arômatum in
conſpéétu Dômini.
De manu Angeli. ,B
Ego ſum Gabriel.

Juxta

Go autem veni, ut indicarem
6,tibi, quia vir deſideriôrum es.
Septuaginta hebdomades abbre-
viatæ ſunt, ut finem accipiat pecca-
tum, & impleatur viſio & prophe-
tia, & ungatur Sanctus Sancorum.
Aſcêndit fumus aromatum,
In conſpectu Dñi. Aſcendit.
De manu Angeli. In.
31ria Patri. Aſcéndit.
In conſpectu Angelôrum pſal-
lam tibi Deus meus.
. Adorabo ad témplum ſanctum
tuum, & confitébor nômini tuo.
Ad Nonam; Afa. Dinxit autem
Maria. Capi 1. L y.
Cito ergo, & animadvérte: Ab
éxitu ſermônis, ut iteram ædih-
cétur Jerufalem, usque ad Ghriſtũ
ducẽ hebdoômades ſeptem, & heb-
domades ſexaginta duæ erunt.
In conſpectu Angelorum,
Pſallam tibi Deus meus. In
conſpéctu.
Adoràbo ad templum ſanctum
tuum, & confitébor nomini tuo-
Pſallam. B316ria Patri. In
con-

conſpecku.
Oinnes An

Onſtebor ti
ſle meo *
P In conſpee
n idiDeus
Alenplum ſa
tehyrnomin

Unhkigelus
Ium: Non er

Aletüncdüm
ſerlltzb ea.
ens
cAX.

0 FF

eleren g

Ale im

Nne ömin
ſble rit
Un inm in
A Cum il

Gnra llemte

0)
Amne,
arä tem
m auteum

Lendik id.
tor tus pund

enim prrid
le las el⸗
ttl. (ANIII

el
ls, I
durebmn 1

mnatum in

Amnibiel

nomint

Dinirin

itelum ,
gue 41 XE
ſrenin
nteon
us melß⸗

⸗

plum ln
1 nomin

7 at
Uia 6

conſpectu. Adoräâte Deum.
Oinnes Angeli ejuz.

onfitébor tibi Dömine in toto
gorde meo * quoniam audiſti. 8s.
In conſpeéctu Angelôrum pſal-
lam tibi Deus meus. Adorabo
ad templum ſanctum tuum, & con-
fiteébop noômini tuo.

Archängelus Gabriel ait ad Ma-
riam: Non erit impoſſibile apud
Deum omne verbum: Dixit autem
Maria: Ecce ancilla Domini, fiat
mihi ſecundùm verbum tuum. Et
disceſſit ab ea Angelus.
eus, qui inter céteros.
CxXXVIi.

O F FICIU M

Haſta Regem gloriæ. cum rel.
ixit Dôminus.

bHaudate Diũm omnes Gentes. 79.

Umet Dôminus ſcçutum inexpu-
ugnäbile æquitatem: àcuet autem
duram iram in Länceam, & pug-
näbit cum illo orbis terrarum
contra inſensatos.

Ange lingua glorioôſæ
L Läancex præconium,
Quæ recluſit pretiõôſæ,
Cataractæ flüuvium,
Paſſio Chriſto dolorôse
Pro ſalůte Gentium.
Maſta Gazis præoptata
Mundi pandit pretium »
Cordis tactu prœparäta
Fit ſagitta fortium:
Arma Clavi ſunt beâta
Contra vires deymonum.
Qulcis Haſta Dei latus
Spoliaâſti saänguine,
Dulces clavi, qui reâtus
Expurgäſtis flümine;
Ut ſit mundus emundatus

. cxli
Er ſanätus vuͤlnere.
Maſta fulcit Viatéôres „
Et timéntes animat ,
Et oſtenſo bellatores
Cordis ſucco rôborat,
Clavus firmat & dat rores„
Puſillosque récreat:
eſu victor inferòrum
Qui triümphas Lancea;
Et virtûte qui Clavoôrum
Reſtaurâſti omnia:
Fac, ut horum nos armorum
Muniant præsidia. Amen.
Accipiet armaturam zelus il-
lius, allel.
Et armabit creatûram ad ultié-
nem inimicorum, allel.

Gaude pia plebs juſthrum, omne
genus Germanorum, tantis de mu-
néribus: nam clenò dia ſalũtis, tibi
dedit Rex virtütis: ſuis de vulneri-
bus; Clavos, Länceam & Crucem,
ut ſequaris Chriſtum ducem, allel.

Eus, qui in aſsumptæ carnis in-
firmitate Clavis affigi, & Lan-
cea vulnerari pro mundi ſalúte vo-
luiſti; concede propitius; ut qui
eorümdem Clavorum & Lanceæ
ſolemnia veneramur in terris, de
gloriòſo victériæ tuæ triümpho
gratulémur in cœlis. Qui vivis &
regnas &c.
œléſtis Regis Länceam, venite,
adorgmus: * Et pro Clavis ejus
Chriſto jubilémus, allel.
enite. 1I.

Aſchaàli jùbilo ſonent præcoônia
Armoôrum Düi, per quæ victoria
Venit Chriſticoliszſint in memôria
Crux, & Clavi, & Lancea.
rux apud inferos ſpoleat tartara,
Lancea superis tribuit præmia,
Clavi consôciant cœlos & infima „
Fletum mutant lætitia.
lavus dum figitur in Dei mânibe,
Et dum demergitur in ſacris pédi-

bus:
aſta dũ fôdicat latus, hominibug
Manat gratiæ fluvius. .
ancea ſæviens in Dei péctore, ,
Et inde pröferens aquam eum.
sänguine, . .
Mundũu lætificat impetus flůmine 5
Omnes ad aquas cürrité.
e ſumms Déitas cœlum magni-
cat,
Ordo Serâaphicus laudibus inſonat:
. is .

His noſter pàriter cœtus ſe miſ-

ceat,
Et in ſæcula te canat. Amen.

Exaltatur Erucis lignum, dum Chri-
ſtus occuúbuit lanceatus; à maligno
hofte nos eripuit allel.
eatus vir, qui non abiit.
uare fremuérunt Gentes. 0-
smine, quid multiplicati.
xiv.
Tuam Lanceam adoramus Dnñe,
allel. Tuam gloriôòſam paſſio-
nem recéôlimus, allel.
De libro ſecundo Paralipömenon.

Ecit igitur Rex Salomon ducen-
tas haſtas aureas de ſumma ſex-
centorum aureôrum, qui in singu-
lis haſtis expendebantur. Trecénta
quoque ſcuta aurea, trecentôrum
aureorum, quibus tegebantur sin-
gula ſcuta: poſuitque ea Rex in
armamentario, quod erat conſitum
némore. Tu autem Döômine. *
Videte glorioſa loca clavorum,
& latus meum lancea perforatum,
Pro ſalüte mundi. Palpate & vi-
dete, quia êgo ipſe ſum, allel. allel.
F. Verè languôres noſtros ipſe tu-
Iit, & dolores noſtros ipſe porta-
Vit. Palpate.
De libro Sapientiæ.

„ Taccipiet armatùram Zzelus il-
lius, & armabit creatúram ad
uftioònem inimicôrum. Induet pro
thorace juſtitiam, & accipiet pro
galea judicium certum. Sumet ſcu-
tum inexpugnabile æquitatem. A-
cuet autem duram iram in lance-
am, & pugnabit cum illo orbis
terrärum coôntra inſensatos.
Latus ejus apéruit, alleluja,
Hatefecit ſtium vitæ, Allel,
allelúja. Ingrediämur illud.
Allelùja, allel.
De Epiſtola B. Pauli Apéôſtoli ad
Epheſios.
TNduite vos armatram Dei, ut
voſsitis ſtare adversùs insidias
diaboli: quôniam non eſt nobis
colluctàtio adversùs carnẽ & san-

guinem, ſed adversùs Principes & alleluja, allel.

veritäte, & induti loricam juſti.
tiæ ; & calceâti pedes in præpa-⸗
ratiéönem Evangélii pacis, in
omnibus ſuméntes ſcutum fidei ,
in quo poſsitis omnia tela nequilſ-
ſimi ignea extinguere ; & ga-
leam ſalutis aſsümite, & gal-
Sum ſpiritus, quod eſt Verbum
Inter Clavos Chriſtus in Cruce
ſeparatus eſt,; &* Alleluja, allel.
allel.
ne mundus in ejus laudibus vigi-
lavit. Allel. allel.
Gloôria Patri. Allel.

Tuam Länceam adorämus Doömi-
ne: & tuam glorioſam paſſionem
recolimus, allel.
Pſa uùm invocarem. xvi.
erba mea auribus peércipe. xvi.
omine Dôminus noſtexr. xviii.
Verè languoôres noſtros ipſe tu-
lit, allel. Et dolores noſtros
ipſe portavit, allel. .
Sermo Innocentii Papæ ſexti.

p Redemptôris noſtri Domini
Jeſu Chriſti ſacratiſſima paſſio⸗
ne, ſic nos gloriari opôrtet, ut ip-
sius paſſiôònis cuncta myſtéria di-
numerantes & meérita, singulis
étiam ejus ſalutaribus inſtrumentis
gloriémur. Inter quæ iltud celé-
briter memorandum eſt, quod ipſe
Salvator emiſſo in Cruce jam ſpirie⸗
tu, ſiuſtinuit perforari Lancea la-
tus ſuum, ut inde Sanguinis & a-
quæ profluéntibus undis, formaré-
tur unica & immaculàta, ac virgo
ſancta mater Eccléſia ſponſa ſua. O
beatiſſima ipsius ſacri lateris aper-
tura, unde nobis tot & tanta divi-
næ pietatis donha fluxerunt! O fe-
lix Lancea, quæ tot bona nobis et-
ficere, & ad tanti triümphi glô-⸗
riam méruit ſuperaddi!
Surge virgo Eccléſia, Sponſo
redde múnia; tui clavi grata im-
primunt veſtigia, per quæ ruit in-
ternalis Siſara. Nam clavum

Jahel malleo fixit in ejus temporae
Dulces clavi

Poteſtates, advérsùs mundi Remto- pängite corda noſtra. Nam.

res tenebrärum harum, contra
ſpiritualia nequitiæ in cœléſtibus-
Proptérea accipite armatúram Dei,

ut polsitis resiſtere in die malo; gni cœleſtis aparuit.

& in omnibus perfécti ſtare. Staté
ergo ſuccincti lumbos veſtros in

äc latus ipſum aperiéndo
ſacratiſſimas januas nobis re-
1 Hæc vulne-
rando jam moôrtuum, vülnera noe-
ſtra ſanâvit, vjtamque nobis red-
didit-

Et in ſancta reſurrectio-

at, e ſa
nunsfigene
us noſtras
güsdem ſae
1y crcititis
t, & nos
üriis muncd.
(lmi, quiby⸗
Cni flit aff
inuculato rel
len kerre tal
Iult ſec & no
luiferas pla
umiplus di
lüms, ut m
lite nexibu
Moris laguen
Unn depottſlin
Hiaſa nitet
Ulcantbus,
Aelißt, F
Ulissingulne
NRN

Vic enin
Ohrjismoch
(ng, er
lociſit, & in
Plint curare
Ute gitur 14
EEi, alizgue
Uiti inſtrum
kelbus Chrig
4, ge ipla
alen Necſeſi
Ulliz ofücci⸗
in: cienum
lens eputammtn
Uniz ſeciallbe
tertin in Da
lrunente il⸗
Pene zr ſpe
len, Kfiat
liles Chnit
kunnd ihlis
run ger
e di lerot
eimi

nrCfritene
lceito laten
, atcenti
Lant
Mite, N
Ofznis te
ſe danis tert
und, alle

lorien
es in Neg
bics
Catun nl

iſtus inc
Allelen, 4
2 kelulleh⸗
ludibuft

ümmus Don
am pallone

tem. .
perelpe N
oltet. IIl.
oſtros iglete
lotes noln

Dipr eni⸗

n. Donin
lim helſo⸗
oltet ul l⸗
kerin d⸗
1 zunpolis
incranent
Uld eet⸗
uce unhne
nincenr
inguins A
udls, lonmane
lia, a iinn
cdollaſut.

lueisaſe
anne
110 5
bona noni

didit, & ſalutem. Hæc innõxium
transfigéndo, illius sanguine cul-
pas noſtras abſtérſit ; & demùm
ejusdem ſacratiſſimis undis irriga-
ta, cæcitatis noſtræ ténebras suſtu-
lit, & nos ipsius divinæ pietatis
fluviis mundaàvit. IIli etiam dulces
Clavi, quibus ipſe Salvaàtor eidem
Cruci fuit affixus, quiq; non ſolum
imaculato reſpêrgi sanguine, &mo-
lem ferre tanti ponderis merué:
runt, ſed & nos étiam per ipsorum
ſalutiferas plagas dulcêdinem tan-
tam ipsius divinæ charitatis acce-
pimus, ut manus noſtræ à peccati
ſolutæ nexibus, pedésque noſtri à
mortis laqueis füerint liberati,
ſunt devotiſſimè recolendi.
ge, Haſta nitet margaritis nimis co-
ruſcantibus, Alleluja; allel.
alleluja. Mucro gemmis infi-
mris sanguine vernantibus. Alle-
Uja.

Uid enim vuúlnere & plagis
hujúsmodi sanctius? Quid eis
ſalübrius, ex quibus falus noſtra
procéſſit, & in quibus aſsiduè ſe
poſſunt curare àänimæ devotôrum?
Licèt igitur Lancea, & Clavi præ-
didi, aliaque ipsius paſſionis ſa-
lutäaria inſtruménta ſint à cunctis
fidelibus Chriſti ubilibet veneran-
da, & de ipſa étiam paſſione in
eadem Eccleſia ſolémnia annis
singulis officia celebréentur, &
fiant: dignum tamen, & convé-
niens reputamus, ſi de ipsius paſ-
ſiònis ſpecialibus inſtrumentis , &
Præsértim in partibus, in quibus
inſtrumenta ipſa dicuntur habéri:
ſolémne ac ſpeciale feſtum cele
brétur, & fiat: Noôsque illos fi=
deles Chriſti, qui aliqua ex in-
ſtrumentis ipſis habére ſe gaudent,
in eorum devotione, divinis offi-
ciis, atque munéribus ſpecialiter
foveamus.
. Jeſus noſtra ſpes ſuavis ab ubé⸗
ribus, * Alleluja, allel. allel.
J. Pro nobis foſſus Clavis in pal-
mis atque pedibus, Alleluja.
Glöria Patri. Allel.

Tu Chriſte noſtrum gâudium, de

lanceäâto latere, da oris mellieidi-

um, ardénti corde sugere, allel.
P1 antate. ns regnavit.
Qntäte. ix.
J. Omnis terraadéôret te, & plſal-
lat tibi, alleluja.

cxliii,
bſalmum dicat nômini tuo Doô-
mine, allel.
Lectio ſancti Evangélii ſecundùm
aannem. 19.
illo témpore: Sciens Jeſus »
quia omnia conſummata sunt, ut
conſummaréetur Scriptúra, dixit:
Sitio. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Nus milituùm Lancea latus ejus
apéruit, & continuò exivit ſan-
quis & aqua, Vigilanti verbo E-
vangeliſta aſus ett, ut non dice-
ret: Latus ejus percuúſſit, aut vul-
neravit, aut quid aliud, ſed ape-
ruit: ut illud quodammodo vitæ
oſtium panderetur, unde Sacramen-
ta manavérunt, ſine quibus ad vi-
tam, quæ vera vita eſt, non intratur.
IIle ſanguis, qui fuſus eſt, in re-
miſſionem fuſus eſt peccatoôrum.
Aqua illa ſalutaris témperat pôcu⸗
lum, hæc & lavacrum præſtat, &
potum. Hoc prænuntiabat, quod
Noe in lätere arcæ ôſtium facere
juſſus eſt, quò intrârent animalia;
quæ non erant dilúvio peritüra „
quibus figurabatur Eccléſia. .
Vibrans miles lanceam acutiſſi-
mam, apéruit templum fanctum
glöriæ Dei: & In quo habitat ple-
nitúdo Divinitatis, allel. allel.
Ibi abſcondita eſt fortitůdo
ejus: ante faciem ejus ibit mors.
In quo.

Ropter hoc prima mulier facta
eſt de latere viri dormiéntis a
& appellàta eſt vita, matérque vi-
vorum, magnuúmque ſignavit bo-
num ante magnum prævaricationis
malum: & fecundus Adam incli-
nato câàpite in Cruce dormivit »
ut inde formarétur ei conjux, quæ
de latere dormiéntis effluxit. O
mors, unde mortui reviviſcunt!
quid iſto sänguine mündius &
quid vuúùlnere iſto ſaluůbrius? Facta
sunt enim hæc, inquit, ut Scrip-
türa implerètur: Os non commi⸗
nuétis ex eo. Et iterùm alia Scrip-
tura dicit: Vidébunt, in quem trans-
fixérunt. ,
Tuam Länceam adoràmus Dô-
mine, allelêâja: tuam glorioôſant
recéôlimus paſſiõnem, Allelùja;
allelüja, alleluja. ..
Haſta Regem gloriæ cruentavit
Chriſtum. Allelũja. .
Nôria Patri. Alleluja.

cxl iv

Ue teſtimonia de Scripturis
ſingulis reddidit, quaſi facka
fuiſſent, narravit. Nam quia dixe-
rat: Ad Jelum autem cùm veniſſet,
ut vidétunt eum jam mortuü, non
fregérüt ejus crurazad hoc pértinet
teſfimonium: Os non comminuetis
ex eo: quod præceptum eſt eis, qui
celebrare Paſcha juſſi ſunt, ovis im-
molatione in veéteri lege, quæ Do-
minicæ paſſionis umbra præcéſſe-
Tat. Unde Paſcha noſtrum immola-
tus eſt Chriſtus: de quo Iſaias Pro-
Phéta dixerat: Sicut ovis ad occi-
ſionem ductus eſt. Item, quia ſub-
junxerat, dicens: Sed unus militum
Lancea latus ejus apéruit; ad hoc
peértinet àlterum teſtimonium:
Vidébunt, in quem transfixérunt.
Obi promiſſus eſt Chriſtus, in ea,
qua crucifixus eſt, carne ventúrus.
e Deum laudamus. II.
D L A U D. E S;,

Aſta Regem glôriæ Chriſtum
cruentavit, dum crucis in ar-
bore Dominus regnavit, allel.
ôminus regnavit.
I1.
Hanc tremêndam Lanceam
omnes adorémus, & in ejus lau-
dibus ſemper jubilémus, allel.
ig. Unus militum Lancea latus
ejus apéruit, & continuò exivit
ſanguis & aqua, allel.
Fui mörtuus, & ecce ſum
vivens in ſæcula ſæculôrum, allel.
Sempitérna gaudia Chriſtus
tunc donaâvit, cùm Clavis & Lan-
cea mortem ſuperavit, allel.
alum. 3 umet Dôöminus.
cxli.
Erbum ſupérnum prodiens
Salvare quod perierat,
Haſta Clavisque moriens
Complevit, ad quod vénerat.
2. glorioſa Lancea!
Timor tremorque deæmonum;
Regna pandis ſidérea,
Per ſanctæz necis méritum.
e Clavorum ſtigmatibus
Emdanat mundi préètium,
E cunctis aromatibus
Spirans odorem cœlicum.
En corde Chriſti mêrgitur
Mucro leône ſævior:
De forti fons exôritur
Cibuúsque melle dulcior.
n natum Pater phialam
Effudit iracundiæ, .

frunt.

„ 2 2⸗2
Ut nobis Coenam maximam
Gratis ſuæ det gloriæ.
Chriſte, noſtrum gaudium »
De vulnerato latere
Da lac, & vinum depluum
Ardeénte corde sügere.
»recamur, Auctor omnium:
Tu noſtra ſis reféctio:
Tuôrum quoque meritum
Armôrum ſis protéctio. Amen.
Per ſanctam Lanceam de inimi-
cis noſtris, allel. . Libera nos
Deus noſter, allel.

O felix & omni laude digna Laän-
cea Salvatôris, quæ pertranſiens
latus ejus, chiroôgraphum peccati
affixit patibulo Crucis, allel.
10. D eus, qui in aſsumptæ
carnis. cxli.

Haſta Regem gloriæ. eus

in nomine tuo. e le

15.
egi ſæculôrum.
b Chriſte Fili Dei vivi,
miſerére nobis, Alleluja, allel.
Chriſte Fili Dei.
Qui vulneratus es pro nobis.
Allelja, alleluja. .
Gloria Patri. Chriſte &c.

go ſum primus.

Hanc treméndam Laànceam.
umet Dôminus.
Apprehende arma, & ſcu-
Allel. allel. Apprehen-
de arma. J. Et exuürge in adjuto-
rium mihi. Allel. allel.
Gloôria Patri. Apprehende arma.
Fodérunt manus meas, & pedes
meos, allel. 3 Dinumeravé-
runt omnia oſſa mea „ allel.

tum,

Unus militum.

Rätia vobis, & pax ab eo, qui
eſt, & qui erat, & qut venturus
eſt, & à Jeſu Chriſto, qui eſt teſtis
fidelis, primogeénitus mortuôrum,
& princeps Regum terræ: qui di-
lexit nos, & lavit nos à peccatis
noſtris in sänguine ſuo.
Fodérunt manus meas, &
pedes meos, * Allel., allel. Fode-
Dinumeravérunt ômnia
ofla mea. Allel. allel. Gloria

Patri. Fodérunt. Quem tu per-
cuſsiſti, perſecúti ſunt, allel. .
t

Et ſupet
reorum ade

ſempiternag

60 fum
& viyus,
tcce ſom yire
lum,

Peleciti
Obem tn perot
lt Ner e
Meoruln addic
Glei atri.

1

Mepulner⸗
Alures noltras
ummitns eſt
n, Ael.

nun, K in e
nkpetuam

10NINI

anten

Mammes Cent

Pwiſtize
ik ſin den
m eſg;,
edllin one

Unter katke

R e .
Crle
nliit e
le, allel
Drincip
e, allel

mm
.
Paudium,

pluum
e.
mmnium:
itum
0. Amen.
ain de inin
Llbelam

e diena Iin
Penttunſen
phum peccal
in alsinge
cli

Ulortum.
lihei i,
lelujazallel

lo nobis,

lun Müm

ncenn.
onin.
Aumn Al⸗
. Apoteler⸗

ge il Muin

le
enle aun
eidſN Neid
Dinumeidfe
4 lel.

qui veul

Et ſuper dolòrem vúlnerum
meoôrum addidérunt, allel.

Sempitérna gaudia.

Go ſum primus & noviſſimus,
& viyvus, & fui môrtuus: &
ecce ſum vivens in ſæcula ſæculô-
rum. .
Quem tu percuſsiſti,
perſecùti ſunt, * Allel. allel.
Quem tu perouſsiſti. .
Et ſuper dolorem vúlInerum
meoôrum addidérunt. Allel. allel.
lôria Patri. Quem tu percuſsi-

i.
Ipſe vulneratus eſt propter ini-
quitates noſtras, allel. ,
Attritus eſt propter ſcelera no-
ſtra, allel.

rédidi. 79.

Collaudémus Chriſti cleméntiam,
qui per glorioſos Clavos & Lance-
am dat Eccléſiæ de inimicis vi-
ctôriam, & in cœlo vitam & coroô-
