retôrta ſagitta in ipſum recidit ſa-
gittarium. Quæ res cùm præsentes,
ac deinceps céteros tanto timoôre
affeciſſet, ut ad eam ſpeluncam
propiùs accédere nemo audéret;,
Sipontini Epiſcopum confulunt:
qui indicto trium diérum jejunio
& oratiône, rem à Deo reſpöndit
quæri oportéri.
Venit Michael Archangelus
cum multitüdine Angelorum, cui
tradidit Deus animas Sanfgtorum,
Ut perduúcat eas in para diſum
exultationis, alleluja.
Emitte Dômine Spiritum ſan-
Rum de cœlis, ſpiritum ſapiéntiæ
& intelleêctus. Ut.

Oſt triduum Michael Archan-
gelus Epiſcopum monet, in ſua
tutela eſſe eum locum, eôque in-
dicio demonſtràâſie velle, ibi cul-
tum Deo in ſui & Angeloôrum
memoôriam adhibéri. Quare Epi-
ſcopus unà cùm civibus ad eam
ſpeluncam ire pergit. Quam cùm
in templi cujüsdam ſimilitudinem
conformatam vidiſſent, locum il-
lum divinis officiis celebrare cœ-
pérunt: qui multis poôſteà miracu-
His illuſtratus eſt. Nec ita multo
pôſt Bonifacius Papa Romæ in
ſummo Circo ſancti Michaelis Ec-
cléſiam dedicavit tértio Kaléêndas
Ocdobris: quo die étiam omniam
Angelérum meméôriam Ecclé ſia
célebrat. Hodiérnus autem dies
Archangeli Michaelis apparitiône
confécratus eſt.
In témpore illo consurget Mi-
chael, qui ſtat pro filiis veſtris:
Et véniet tempus, quale non
fuit, ex quo Gentes eſſe cœpé-
runt, usque ad illud, allel.
In témpore illo ſalvabitur péô-
ulus tuus omnis, qui invéntus
uerit ſcriptus in libro vitæ. Et.
Iôria Patri. Et véniet.

Angelus Archangelus Michael, Dei
núntius pro animabus juſtis, alle-
Iüûja, allel. „.
antate Domino.
nus regnavit, exuúltet terra.
énedic anima mea Dô-
mino: * & omnia, quæ intra me
ſunt, nomini ſancéto ejus. 888.
In conſpéctu Angelorum plſal-

omi-

lam tibi Deus meus, alleluja,
Adorabo ad templum ſanctum
fuum, & confitebor nomini tuo;
alleluja.
ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

E illo témpore: Acceſsérunt
diſcipuli ad Jeſum, dicéntes:
Quis, putas, major eſt in regno
coœlorum ² Et réliqua. .
Homilia ſantti Hilarii Epiſcopi.

On niſi revérfos in natram
puerôrum introfre regnum
coœlôrum Doôminus docet: id eſt;,
per ſimplicitatem puerilem vitia
côrporum noſtrorum animæque
revocanda. Púeros autem cre-
déntes omnes per audientiæ fidem
nuncupavit. Hi-enim patrem ſe-
quuntur, matrem amant, pröxi-
mo velle malum nésciunt, curam
opum négligunt: non inſolés-
cunt, non odérunt, non men-
tiuntur, dictis credunt, & quod
audiunt, verum habent. Reverten-
dum igitur eſt ad ſimplicitatem in-
fantium; quia in ea collocati, ſpeé-
ciem humilitatis Dominicæ cir-
cumferémus. ,
In conſpéctu Gentjum nolite
timére: vos enim in coôrdibus ve-
ſtris adorate, & timéête Doôminum?:
Angelus enim ejus vobiscum eſt,
alleluja. Stetit Angelus juxta
aram tgęmpli, habens thuribulum
aureum in manu ſua. Angelus.
Quorum feſtum coôlimus.

K.. huic mundo b ſcandalis.
Humilitas paſſiomis ſcandalum
mundo eſt. In hoc enim maxime
ignorätia detinétur humana, qud
sub deformitate crucis , ætérnæ
glériæ Doôminum noluit acciperé-
Et quid mundo tam periculoſum;
quam non recepiſſe Chriſtum 2
Ideò verò necéſſe eſſe ait venire
ſcandala 3 quia ad ſacramentum
reddéndæ nobis æternitatis, omnis
in eo paſſionis humilitas eſſet ex-
plenda. . .
Michael Archäângelus venit in
adjutoriũ pôpulo Dei. Stetit
in auxilium pro animabus juſtis-
alleluja. Stetit Angelus juxta
aram templi, habens thuribulum
aureum in manu ſua. Stetit.
loria Patri. Stetit.

laete,
ge pustl
me, Aptifk.
moris impe
gli yerè in
Fhfllorum
Deum vien
jenitſalvare
K kllius hon
Anzeli viden
Drrlunt ſiel
Elle Angelosa
alpatorumie
latlones Ang
Hunt Ego pe
Nitupeuſus d
lles ad terni
Anbiticlo An.
Niniſterio pe
e Deum lau
Ad 1

Tetit Ang
Opli, aben
n mann lua,
isr
Dum
Ahirzelis
elt vor cicen
ſtto, alelu⸗
, Atchan
kinii te Pri
umns ſgcip
d Angell
berellelein
n Angeli
E Domintie
efitesn d

.7706.
Hriſte⸗
.loru
entis humn
o,
Caltum nol
Reinder
Onſelu ac
W
or u
m
Deila
le
Njelus ſon
ellat il
Ae ninmn
gleupſ
s n
IRN
enet en
uule

, Aei⸗
ennplum inte
bor nonniim

Angeliiſkeini
heun.

lum,
for eſh in
liguu.
Hllärii Hl

Idéte, ne contemnâtis unum
de pusillis iſtis, qui credunt in
me., Aptiſſimum vinculum mútui
amôris impoluit, ad eos præcipuè,
qui verè in Doômino credidiſſent.
Buſillorum enim Angeli quotidie
Deum vident: quia Filius hôminis
venit ſalvare, quæ pérdita ſunt. Ergo
& Filius höminis ſalvat, & Deum
Angeli vident: & Angeli puſillorũ
præſunt fidélium oratiônibus. Præ-
eſſe Angelos abſolũta auctoritas eſt.
Salvatorum igitur per Chriſtum o-
rationes Angeli quotidie Deo oôffe-
runt. Ergo periculoôsè ille contém-
nitur, cujus deſidêria ac poſtulatiô-
nes ad ætérnũ & invisibilem Deum
ambitiôſo Angeloôrum famulatu ac
miniſtério pervehäntur.
e Deum laudamus. II.
A D L A U D ES,

Tetit Angelus juxta aram tem-
pli, habens thuribulum aureum
in manu ſua, allel.
is regnavit. 1II.
Dum præzliarétur Michael
Archàngelus cum dracône, audita
eſt vox dicéntium: Salus Deo no-
ſtro, alleluja.
Archangele Michael,» con-
ſtitui te principem ſuper omnes
animas ſuscipiéndas, allel.
Angeli Domini Dôminum
benedicite in ætérnum, allel.
Angeli, Archangeli, Throni,
& Dominationes, Principatus &
Poteſtates, Virtutes cœlôrum, lau-
date Dominum de cœlis, allel.
ignificavit Deus.

06.
Hriſte ſanctôrum decus Ange-
lorum,
Gentis humanæ Sator & Redéemp-
tor;»
Cœlitum nobis tribuas beâtas
Scandere ſedes.
ngelus pacis Michael in ædes
Cœlitus noſtras veniat, ſerénæ
Auctor ut pacis lacrymoſa in or-

cum
Bella reléget.
ngelus fortis Gabriel, ut hoſtes
Pellat antiquos, & amica cœlo,
Quæ triumphator ſtatuit per orbẽ,
Templa reviſat. .
ngelus noſtræ médicus ſalútis
Adſit & cœlo Raphael, ut omnes
Sanet ægrôtos, dubioôsque vitæ

Dirigat actus. M

. . 709
irgoe Dux pacis, Genitrixque
lucis
Et ſacer nobis Choros Angeléôrum
Semper aſsiſtat, ſimul & micantis
Régia cœli.
ræſtet hoc nobis Déitas beâta
Patris ac Nati, pariterque ſancti
Spiritus, cujus reſonat per omnem
Gloôria mundum. Amen.
Stetit Angelus juxta aram tem-
pli, alleluja.
Habens thuribulum äureum in
manu ſua, alleluja.

Factum eſt ſiléntium in cœlo, dum
draco committeret bellum: & Mi-
chael pugnavit cum eo, & fecit
victôriam, allel. eus »
qui miro. 706.
Dum præliarétufr.
ignificavit.
Stetit Angelus juxta aram
templi, Allel. allel. Stetit.
Habens thuribulum aureum in
manu ſua, Allel. allel. lôria.
Stetit. Aſcêndit fumus arôma-
tum in conſpéctu Dômini, allel.
De manu Angeli, allel.

Archàngele Michael.

Udivi vocem Angelôrum mul-
toôrum in circuitu throni, &
animalium, & ſeniorum: & erat
nümerus eôrum millia millium,
voce magna diceéntium: Salus Deeoe
noſtro.
Ascêndit fumus arématum
in conſpécëtn Dômini, Allel.
alleluja. Aſcendit. De manu.
Angeli. Alleluja;, allel.
lôria Patri. Aſcendit.
In conſpéctu Angelôrum pfal-
lam tibi, Deus meus, allel.
Adorabo ad templum ſanctum
tuum, & confitébor noômini tuo;
allelùja.

Angeli, Archängeli.

Actum eſt prælium magnum in
coœlo: Michael, & Angeli ejus
præliabantur cum dracône, & dra-
co pugnabat, & angeli ejus: & non
prævaluérunt, neque locus inven-
tus eſt eorum amplius in coœlo.
In conſpéétu Angelorum
ſallam tibi , Deus meus;,
Allel. allel. In conſpéctu.
Adorabo ad templum ſanctum
1y 3 tuum,

710
tuum , & confitébor nõmini tuo.
Alleluja, alleluja.
Iin conſpedtu.
Adorate Deum, allel.
Omnes Angeli ejus, allel.
Stetit Angelus.

guis . 799*
IxIft Doôminus.

77
onfitébor tibi Bômine in
otoο corde meo: * quôniam audi-
Ki. 85. igniſicavit.
e& ſplendor.

70⁰6.
In conſpéctn Angelorum plſal-
Nm tibi, Deus meus, allel.
Adorabo ad templum ſanctum
Alum, & confitébor nomini tuo,
alleluja.

Princeps gloriosifime, Michael
Archangele „ eſto memor noſtri,
hic, & ubique ſemper precare pro
Yobis Filium Dei, allel. allel.
eus, qui miro ordine.
706.

PIE. IX. MAII.

0- Dôctor optime, E .
Psek lumen, beate Gregoôri, di-
æ legis amator, deprecare pro
nobis Pilium Dei, 1. vr
Amari am Dôminus, & orna-
Vit eum, allel. Stolam glori
induit eum allel. 4
as» qui pôpulo tuo, ætérnæz
alutis beatum Gregorium mi-

fſtrum tribuiſti: præſta, quæſumusz;

ut quem doctôrem vitæ habuimus

in terris, interceſsorem habére me-
Seamar in lis. Per Dominum.

8
(RSSrttts, bilis Cäppadox,»

ex ſingulâri divinarum litterâ-
rum ſciéntia Theologi cognomien
conſécutus, Nazianziin Cappadoô-
Eie nates „ Athénis in ommi diſci-
Plinzgrum Senere unaà cum ſancto
Basilieg ernditus, ad Kudia ſacra-
rum littgrazum ſe convertit . in
quibus ſe in conobio per aliquot
Ahnnos exereuérunt illarum ſentén-
slam nen ex prôprio ingénio, fſed
Ex mnajorum atione & auctoritate
Interpretantes., Qui cùm doctrina
& vitæ ſanctitate fierérent vecati

Moria Patri.

ad mundus prædicäândæ Evangéli-
cæ veritàtis, plůrimos Jeſu Chriſto
filios peperérunt.
Inyveni David ſervum meum,
bleo ſancto meo unxi eum: Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei, all.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non noceébit
ei. Manus.

Regoôrius igitur aliquàândo do-
T mum revérſus, primuùm Saſi-
môrum Epiſcopus creatus eſt, de-
inde Nazianzenam Ecceléſiam ad-
miniſtravit. Tum Conſtantinopo-
lim ad eam regendam Eccléfiam
accersitus, cùm civitatem hære-
ſum purgaâtam erroribus ad cathô-

licam fidem rechiriſſer⸗ quod ei

ſummum oômniúm améôrem conci-
liare debébat, multorum paravit
invidiam. Itaque cm inter Epi-
ſcopos magna proptéreà eſſet fa-
cta ſeditio', ſponte cedens Epiſco-
pàâtu, illud Prophétæ dictum uſur-
pavit: Si propter me commôra eſt

iſta tempeſtas, dejicite me in mare,
ut vos jactari deſinatis. Quare Na-

zZidnzum reverfus, cùm illi Eccle-
ſiæ Eulalium præficiéndum cuùraàflet,
totum ſe ad contemplationem, &
ſcriptiénem divinarum rerum con-
tulit.
Pôſui adjutôrium ſuper poteén-
tem: & exaltäavi eléctum de plebe
mea: * Manus enim mea auxilia-
bitur ei, allel. Invéni David
ſervum meum, oôleo ſancto meo
unxi eum. Manus enim.

Cripſit autem multa & ſoluͤta
oratiône & veérſibus, mirabili
pietate & eloqueéntia; quibus do-
rum hominum ſanétorumque
judicio id aſſecutus eſt, ut nihil
in illis, niſi ex veræ pietätis &
cathôlicæ religiônis régula repe.
iatur, nemo quidquam juré vo-
e Ponit in düubium. Conſub.
ſtantialitâtis rinzi fuit acerrimus
ropugnator. Ut autem vitæ lau-
ke erad ei præpôſitus eſt, ſic &
orationis gravitate omnes fäcile
fuperavit. In iis (cribéndi ac le-
gendi ſtúdiis ruri vitam Moônachi
exércens, Imperatôre Theodoſio
ad cœléſtem vitam senio confe⸗
Gus migravit.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtätes eperatus eſt, & omnis

terra de&rina ejus rebgge el

=

lſe int
ömnium pe
lte ett,
Wundi, &
leena. Iple
loria Patn

elis ſal tern
DI.

dacerh
tütumn opite
Dulo,ora pro
Amiyit e
Flteum, all
incit eum,
Anci An
elsoris
iisadjuver
nlibilem .
Mleticorde
Drinumm.

Lur
is tuis Din
Uunelleluja.
Donino aud
oseegit
ſbi, leii⸗
, quæ
eus,
ium tuön
chiſolemnna
le intereeſſi
Dominum.

Hie die 1
landis

teninn

iß
elßs ſe

aentib⸗
Uleltin egre
Recimen
tun

inde lent
nos ſenchte

ſetnunn wen
Eni eum
birurti
inimtcus ne
tis non t

ar aliguirtht
1s, DHum
cleatus eii
n becleln

i glal

tennplatone⸗
gatkun teiu

6 eo uN
s enin

olta
I.Rne . *
erſdus
dnt; n
n huin⸗
n in eili
e,
jnis Kln
id unn ii
abium⸗

i fit

Ipſe intereédat pro peccdàtis
6mnium populôrum, allel.
Iſte eſt, qui contémpfſit vitam

mundi, & perveénit ad cœléſtia
regna. Ipſe.
Iôria Patri. Ipſe.
OsS
eſtis ſal terxæ. Xlix.
DIE X. MA Il.

Sacérdos & Pöntifex, & vir-
tutum ôpifex, Pan bone in po-
pulo, ora pro nobis Däm, allel.
Amavit eum Doôminus;, & orna-
vit eum, allel. Stolam gloriæ
induit eum, allel. ,
Ancti Antonini Dömine Con-
feſsòris tui atque Pontificis mé-
ritis adjuvémur:; ut ſicut te in illo
mirabilem prædicamus: ita in nos
miſericordem fuiſſe gloriémur. Per
Dôminum.

Lux perpétua lucébit San-
Gtis tuis Dne, & ætérnitas témpo-
rum alleluja. Sancti & juſti in
Dômino gaudéte ; allel.
Vos elégit Deus in hæreditàtem
ſibi, allelûja.
A, quæſumus, omnipotens
Deus, ut qui beatôrum Mar-
tyrum tuòrum Gordiani & Epima-
chi ſolémnia côlimus, eòrum apud
te interceſfſiônibus adjuvémur. Per
Dominum.

Hac die lætus méruit ſuprémos
Laudis honores.

ANesninus „Floréntiæ honéſtis
paréntibus natus; ab ipſa jſam
pueritia egregium futuræ ſanctita-
tis ſpecimen exhibuit. Annum
agens ſextum décimum, Religioé-
nem Prædicatôrum amplexus ,
cœpit exinde maximis clarére vir-
tütibus. Otio perpetuum bellum
indixit: poſt noctürnum brevem
ſomnum primus matutinis préci-
bus aderat; quibus perſolutis réli-
quum tempus noctis orationibus,
aut certe lectiôni & ſcriptioni li-
brorum, tribuébat; & iſi quando

importúnior fefſis membris ſom-
1†

nus obréperet- ad

lüùm declinato c

e , ac tan

11
per diſcuſſo ſomno , mox Teras
vigilias avidiùs repetébat.
ge, Invéni David ſervum meum,
leo ſancto meo unxi eum: Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei, all.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocébit ei.
Manus enim.

Iſciplinæ regularis ſui ipsius
ſeveriſſimus exactor;, carnes-
niſi in gravi ægritüdine, numquam
edit, Humi, aut in nudo tabulato
cubabat: cilicio ſemper uſus, &
intérdum zZona férrea ad vivam cu-
tem incinctus, virginitatem inte-
gerrimè ſemper coôluit. In expli-
candis consiliis tantæ dexteritatis
fuit, ut commũúni elogioà ntoninus
conſiliorũ dicerétur. Adeo autem
in eo humilitas enituit, ut étiam
Cœnôobiis, ac Provinciis præféctus,
abjectiſſima Monaſtérii officia de-
miſsiſſime obiret. Ab Eugenio IV.
Florentinus Archiepiſcopus re-
nuntiatus, ægérrime tandem, nec
niſi Apoſtôlicis minis perterræfa-
ctus, ut Epiſcopatum acciperet, ac-
quievit. . „ .
Pôſui adjutôrium ſuper potén-
tem, & exaltaàvi elééctum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei, allel. Invéni David
ſervum meum, oôleo ſancto meo
unxi eum. Manus.

N eo munere vix dici poteſt,
quantum prudentia, pietate;
charitate, manſuetuúdine, & ſacer-
dotali zelo excelluerit. IIlud mi-
randum, tantùm ingénio valuiſſe,
ut omnes fermè ſciéntias per ſe
nullo adhibito præceptore abſolu-
tiſſime didicerit. Tandem poſt
multos labores, multis étiam édi-
tis insignis doctrinæ libris, ſacra
Euchariſtia & Unctioône percépta;,
complexus Crucifixi imaâginem-
mortem lætus afſpeéxit ſexto Nonas
Maji, anno milléſimo quadringen-
téſimo quinquagefimo nono. Mi-⸗
râculis vivens & poſt mortem con-
ſpicuus, Sanctoôrum númer
scriptus eſt ab Adriano ſexto
Dômini milléeſimo qui
vigéſimo tértio.
virttes

09 3

er
pro pPeccatis om⸗
2I.πι
2 allek

71²
Iſte eſt, qui contémpfit vitam
mundi, & pervénit ad ccœleſtia
regna. Ipfe. .
Ioria Patri. Ipſe.

omo péregré.
XXxXiX.

Ordianus judex, cùm ad eum
AJanuarius Présbyter, ut con-
demnarétur, ſub Juliano apôſtata
ductus eſſet, ab eõdem in Chriſtia-
na fide inſtruéstus, cum uxore &
quinquaginta tribus aliis ex eadé
familia Romæ baptizatur. Quare
Præféctus, relegato januario, Gor-
dianum àa Clementiano Vicario in-
cludi jubet in carcerem: qui pôſt eâ
eumdem Gordianum vinétum caté-
nis ad ſe accersitum, cùm a fidei
ono ſito deterreri, nõ poſſet, plu-
atis diu cæſum capite plecti im-
pPerat. Cujus corpus ante Apollinis
templum canibus objéctum, noctu
à Chriſtianis via Latina ſepelitur in
eadé crypta, in quam Reliquiæ B.
Epimachi martyris translatæ ſũe-
rant ab Alexandria: ubi is diu pro-
pter Chriſti confeſſiõnem conſtri-
tus in carcere, poſtremoò combu-
us, martyrio coronatus eſt.
e Deum laudâmus. II.

Filiæ Jerúfalem, venite & vidéte
Martyres cum corônis quibus co-
ronavit eos Döômjinus in die ſolem-
nitatis & lætitiæ, allel. allel.
Pretiéôſa in conſpéctu Dômini,
allel. Mors Sanctôrum ejus,
alleluja. a, quæſumus.

71I.
PIE XII. MAII.

Emper nos Doômine Maärtyrum
tuorum Neérei, Achillei „ Do-
mitillæ arq; Pancratii fôveat, quæ-
ſumus, beata ſolémnitas: & tuO
dignos reddat obsequio. Per Düm.

Nrens & Achilleus fratres, eu-
nüchi Flaviæ Domitillæ, a beato
Petro una cum ipſa, ejusque matre

Plautilla baptizäti, cùm Domitillæ
perſuasiſſent, ut virginitatem ſuã
Deo conſecraret, ab ejus ſponſoAu-
reliano tamquam Chriſtiani accu-
sàti, ob præclaram fidei confeſſio-
nem in Pontiam infſulã relegantur:
ubi ad quæſtioônem iterùm vocati,
& verbéribus cæſizmox Tarracinam
perduúéti, à Minucio Rufo equuleo
& flammis cruciati, cum conſtan-
ter negarent, ſe à ſancto Petro A-
poſtolo baptizatos, ullis tormen-
tis cogi poſſe, ut idéôlis imolarent,
ſecuri percuſſi ſunt: quorum cor-
pora ab Auſpicio eôrum diſcipulo
& Domitillæ educatore, Romam
delata, via Ardeatina ſepülta ſunt.
Lux perpétua lucébit Sanctis
tuis Dômine, Et ætérnitas
temporum;, alleluja, alleluja.
Lætitia ſempiterna erit fuper
câpita eòérum; gaudium & exulta-
tionem obtinébunt. Et æternitas.

Sancti tui. Xxx-

La via Domitilla virgo Romana,
Titi & Domitiani Imperatôrum
néptis, cum ſacrum virginitàtis ve-
lamen à beato Cleméente Papa ac-
cepiſſet, ab Aureliano ſponſo, Titi
Aurelii Cönſulis filio delata, quoôd

Chriſftiana eſſet, à Domitiano Im-

peratôre in inſulam Fontia eſt de-

portaäta, ubi in carcere longu mar-

tyrium duxit. Demum Tarracinam
deduùcta, iterùm Chriſtum confeſſa⸗
cùm ſemper cöſtantior appareéret;,
ſub Trajſano Imperatôre, judicis
juſſu inceênio ejus cubiculo, unà cũ
Theodora & Euphroſy na virginib⸗=,
& collectaneis fuis gloriôſi marty-
rii curſum cõfécit: Nonis Maji: qua-

rum coôrpora integra invénta, à Cæ-

sario Diacono ſepuúlta ſunt. Hac

verò die duòërum fratrum, ac Do-

mitillæ corpora ex Diaconia ſancti
Adriani ſimul translata, in ipsorum
Martyrum Basilicam, tituli Faſcio-
læ, reſtituta ſunt.
In ſervis tuis, allel. *$. Conſola-
bitur Deus, allel. Judicabit
Dôminus péôpulum fuum;, & in
ſervis ſuis. Conſolabitur.

Vérbera carnificum. xxx.

Ancratius, in Phrygia nobili
genere natus, puér quatuor-

decim annoôrum Romam venit

Diocletiano & Maximiano Im-
Pera-=

Deratöribus
ano baptie
ſtinna etudi
Döſt compr.
feare conß
fortitüdine
kremmart)
eſtcujus c
poctu suͦſtu
bütum, vi⸗
Filiæ er
Minpres cn
Ionavit eos
ſolemnitati⸗
Quoniarn

firum tuiru
in te, In.

ctio ſan⸗
oinnem.
Nillo tem
Bulus, cll
(Caphuirmaun
lomilia

Dic ech,
lu I.
Vehlat, K1
lecnlat, ad
Uis non invi
wler ire
1 het cor-
Cienatur ade
ron dedign
noc, niſt
fagi
ulatam qu
Afunt,ſed
Herimur?:
I Oſtender
tominum,
belpech
llite nolun
genbikeer
ra
rhenim

eo⸗ dh
elie ile

ntiot apoe

elatole,
cl

peratôribus: ubi à Pontffice Ro-
mano baptizàâtus, & in fide Chri-
ſtiana eruditus, ob eamdem paulò
Lôſt comprehenſus, cùm diis facri-
ficare conſtanter renuiſſet, virili
fortitdine datis cervicibus, illu-
ſtrem martyrii corônam conſecùtus
eſt: cujus corpus Octavilla matrôna
noctu sũúſtulit, & unguentis deli-
bütum, via Aurélia ſepelivit.
Filiæ Jerũſalem, venite & vidéte
Mäartyres cum corönis, quibus co-
ronavit eos Doôminus, In die
ſolemnitatis & lætitiæ, allel.
Quoôniam confortavit ſeras por-
tàrum tuàrum, benedixit filios tuos
in te. In. Ioria Patri. In.
Tamquã. xxx.

ectio ſanéti Evangélii ſecundàùm
Joannem. .
TR illo téempore: Erat quidam Ké-
gulus, cujus filius infirmabatur
Caphärnaum. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Uid eſt, quòd Régulus Doômi-
num rogat, ut ad ejus filium
véniat, & tamen ire corporaliter
recuſat ; ad ſervum vero Centurio-
nis non invitatur, & tamen ſe cor-
oraliter ire pollicéetur? Réguli fi-
Ro per corporalem præséntiäã non
dignatur adeſle, Centurionis ſervo
non dedignatur occurrere. Quid eſt
hoc, niſi quod ſuperbia noſtra re-
tünditur, qui in hominibus non
natúram, qua ad imaginem Dei fa-
cti ſunt, ſed honores & divitias ve-
neramur? Redemptor vero noſter
ut oſténderet, quia quæ alta ſunt
höminum, deſpiciénda ſunt: &
uæx deſpécta ſunt höminum, de-
piciénda non ſunt: ad filium Ré-
guli ire noluit, ad ſervum Centu-
riônis ire paratus fuit.
Ego ſum vitis vera, & vos pal-
mites: ui manet in me, & ego
in eo, hic fert fructum multum,
alleluja, alleluja. Sicut diléxit
me Pater, & ego diléxi vos. Qui

manet.
4 Propter te-
ſtaméntum. Xxxii.
Nerepata eſt ergo fupèrbia no-
ſtra, quæ neſcit pensare homi-
nes propter hömines. Sola, ut

diximus, quæ circmſtant homini-
bus, penſat, naturam non aſpicit,

honoremDei in hominibus nen ag-

noſcit. Ecce ire non vult Filius Dei
ad filium Réguli: & tamen venire

7

paratus eſt ad ſalutem ſervi. Certê
ſi nos cujúspiam ſervus rogaret, ut
ad eum ire deberémus, prôtinus
nobis noſtra ſupérbia in cogitatié-
ne tacita reſpônderet, dicens. Non
eas, quia temetipſum degeneras„
honor tus deſpicitur, locus viléicit.
Ecce de cœlo venit, qui ſervo in ter-
ra occurrere non deſpicit: & tamen
humiliari in terra contémnimus»
qui de terra ſumus.
Caändidi faéti ſunt Nazaræi ejus,
allel. ſplendorem Deo dedérunt „
allel. * Er ficut lac coagulati
ſunt, allelúja, alleluja.
Candidiores nive, nitidiôres
lacte, rubicundiôres ébore anti-
quo, ſapphiro pulchriéôres. Et.
loria Patri. Et.
er 1 Sanéti mei,
qui in carne. xxxii.
Olite ergo intra vosmetipfos
pensare, quod habétis, ſed quid
eſtis. Ecce mundus, qui diligitur,

fugit. Sancti iſti, ad quorum tumbã

consiſtimus, flioréntem mundũ mẽ-
tis deſpééctu oalcavérunt. Erat tunc
vita longa, ſalus continua, opulen-
tia in rebus, fecúnditas in propagi-
ne, tranquillitas in diuturna pace:
& tamen cùm in ſeiplſo floreret,
jam in eòrum côrdibus mundus a-
růerat. Ecce jam mundus in ſeipſo
aruit, & adhuc in cordibus noſtris
ſeree⸗O)Iqué mors, ubique luctus;
ubique deſolatio, ündique percuti-
mur, undiq; amaritudinibus replé-
mur: & tamen cæca mente carnalis
concupiscentiæ ipſas ejus amaritù-
dines amamus, fugienté séquimur,
labeénti inhærémus.
e Deum laudamus. II.
DIE XIV. MA II.

A, quæſumus, omnipotẽs Deus,
ut qui beaâti Bonifacii Martyris
tui ſolémnia côlimus, ejus apud te
interceffiénibus adjuvemur. Per
Doôminum. .
Bnifcius „ civis Romanus »
quod cum Aglae noôbili ma-
trôöna impudicè versâtus eſſet »
tanto illius intemperäntiæ doléô-
re captus eſt, ut pœniténtiæ cau-
fa ſe ad conquirénda & ſepelién-
da Martyrum côrpora contülerit.
Itaque relictis peregrinatiônis s6-
ciis, cùm Tarſi multos propter
Yy 5 Chri-

714½ . a.ĩ
Chkriſtianæ fidei profefſiénem vâà- inſtittus: jamque adoléscens, ut le Ouem

riis torméntis cruciatos vidiſſet, uxôrem duceret, ſæpè tentàtus, danch
illorum vincula oſculatus, éos ve- numquam tamen à propôſito ſer- naorun
heménter hortabatur, ut conſtan- vandæ virginitatis recefit. Sacér- eminag
ter ſupplicia perférrent, quòg bre- dos effectus patrimonium ſuum ne n
vem laborem ſempitérna réquies paupéribus & Eccléſiis diſtribuit; rſceli

conſecutùra ſit. Comprehénſus igi- & Canonicorum Regularium Ord. i
tur, feérreis ungulis excarnificatus S. Auguſtini inſtitutum ſuscipiens, aiee
eſt; eui étiam inter manuum un- illud in patriam tranſtulit, atque eng
gues & carnem acuti câlami ſunt in eo aliquamdiu ſanctiſſimeè vixit. Treite
infixi,„ plumbumque liquefaéctum Cujus fanctitatis opiniône evulga- eenq Gocel

in os ejus infùſum. Quibus in cru- ta ab Honôrio II. ſummo Pontifi- lole
ciatibug ea vox tantum Bonifacii ce, Eccleſiæ Eugubinæ invitus præ- watene
audiebatur, Gratias tibi ago, Do- ficitur, & Epiſcopalis conſecratio- en e
mine Jeſu Chriſte, Fili Dei. nis muùnere decoratur. unte
Le Invéni David ſervum meum, e di
Ox in ollam ferveéntis picis ôleo ſancto meo unxi eum: * Ma- leli loſe.
demiſſo capite conjeéctus eſt; nus enim mea auxiliabitur ei, all.
ande cùm inviolatus exiſſet, ira in- Nihil proficiet inimicus in eo,
cénſus judex, eum ſecuúri pércuti & fllius iniquitatis non nocébit
jubet. Quo témpore magnus ter- ei. Manus enim. IE
ræmotus factus eſt, ita ut multi in-
fideles ad Chriſti Dômini fidem D ſuam itaque revértens Ec-
converteréntur. Eum ſequénti die cléſiam, cùm de cõſuéta viven-

uæréntes scii, cum martyrio af- di ratiône nihil admodum immu-
édum cognoviſſent, quingentis täâfſet: in omni tamen virtutum
sôlidis ejus corpus redemérunt, & génere eo magis eminére cœpit,
conditum unguentis, linteisque quo efficacius aliorum étiam ſalu- 4
involũtum: Romam portandum cu- tem verbo & exémplo procuraret, thtd

rarunt. Quod factum cùm ab An- factus forma gregis ex animo Nam Wi
gelo Aglae matrôna, quæ & ipſa victu parco, veſtitu moderato, lé- zoe iͤh
poenitens ſe piis opeéribus addixe- ctulo aſpero & paupèrrimo, Crucis ens tiüm
rat „ cognoviſſet ; prodiens ob- mortificationem jugiterin ſuo cor- pellet⸗
viam ſancto coôrpori, Eccléſiam ejus pore circumferéebat, dum in explé- anelletes
nômine ædificavit: in qua corpus bui oratiônis ſtúdio ſpiritum quo- eemet
ſepuùltum eſt, Nonis Junii, cùm ejus tidie recrearet. Hinc admirabilem Acetet
anima pridie Idus Maji apud Tar- illam manſuetúdinem eſt adeptus, Aeus inne
ſumCiliciæ urbem migriſſet in cœ- qua graviſſimas injurias, & contu- eie leonu
lum „ Diocleriano & Maximiano mellas non modô æquanimiter tu- kegneͤla
Imperatoôribus. lit, verum eétiam mirifico dilectio- amgguu
& Deum laudamus. II. nis affé ctu perſecutores ſuos ommi end deor⸗
DIE XVI. MA II. benignitatis teſtimonio comple- (alltefum
tebatur. las uttim
Pôſui adjutôrium ſuper poten- ſr lam
tem, & exaltavi eléctum de plebe ins Patr
mea: *ι kManus enim mea auxilia- oge lane
bitur ei, allel. Invéni David 3 Rer Mece
Uxilium tuum nobis, Dômine ſervum meum, ôleo ſanéto meo Ahi
quæſumus, placatus intende, unzi eum. Manus.
& interceſſiône beati Ubaldi Con- . Dig, gli
feſsoris tui atque Pontificis contra Iénnio ântequam ex hac vita numi)1
omnes diaboli nequitias déxteram migraret, cùm diütinis aftli- 6Crleenifi
fuper nos tuæ propitiationis ex- Gareétur infirmitatibus, inter acen , Ahrei
tende. Fer Doôminum. biſſimos corporis cruciatus, ve uatt etimh
aurum in fornâce purgatum; Deo Eekr ber
gratias indeſinénter agébat. Ad-
1 veniénte autem ſacra Pentecoſtes Tilen
3 „v... Aie, cum multis annis Eccleſiam delcol
Bldus, Eugúbii in Umbria né- fibi commiſſlam ſumma cum lau- PPianeane
bili zenere natus, à primis an- de gubernäſſet, fanctis opeéribus lte heiict

nis pietate & litteris egrégiè eſt ac miraculis clarus quiévit in pHa- oris in
C6.

Aolieec,e

binr imin
elis conlen⸗
Adrur.
Hlecum ue
Aunieun 14
Uniltbint ei,l
etinintenn
itis uan Me
n⸗

Ne Efet
et

ce lelt

4amen N

cnoles
ſinon’ &

ce. Quem Ccœleſtinus Papa III. in
Sanctorum nümerum rétulit. Ejus
virtus præcipuz in effugandis ſpiri-
tibus immundis elûcet. Corpus ve-
r per tot ſæcula incorrùptum ma-
gna fidélium veneratione in patria
côölitur, quam non ſemel à præsén-
ti diſcrimine liberavit.
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtùtes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt :
Ipſe intercédat pro peccatis
omnium populérum, alleluja.
Iſte eſt, qui contémpfit vitam
mundi, & perveénit ad cœléſtia
regna. Ipſe. loria Patri. Ipſe.

omo péregré.
XXXIX.
PDIE XVIII. MAII.

Artyr Dei Venântius;,
Lux & decus Camértium,
Tortôre vido & Judice
Lætus triümphum concinit.
Annis puer, poſt vincula,
Foſt carceres, poſt verbera;,
Longa fame freméntibus
Cibus datur leônibus.
Bed ejus innocentiæ
Parcit leonum immanitas,
Pedésque lambunt Martyris
ræ tamisque immeénrorés.
erſo deorſum vertice
Haurire fumum cogitur:
Coſtas utrimque & viſcera
Succenſa lampas uſtulat.
it laus Patri, ſit Filio ,
Tibique ſancte Spiritus:
Da peér preces Venantii
Beata nobis g audia. Amen.

Eus, qui hunc diem beati Ve-
nantii Martyris tui triümpho
conſecràâſti;: exaudi preces pépuli
tui, & præſta; ut qui gejus mérita
veneramur, fidei conftantiam imi-
temar. Per Dominum.

Thleéta Chriſti nobilis
Idôla damnat Gentium »
Deique amoôre saucius
Vitæ pericla déſpieir.
oris revinctus aſperis
E tupe præceps volvitur:

15
Spinéta vultum laâneinant, 77
Per ſaxa corpus ſcinditur.
um membræa raptant Martyris,
Languent ſiti ſatllites .
Signo Crucis Venântius
E rupe fontes élicit.
ellator 6 fortiſſime „
Qui peérfidis tortôribus
E caute præbes poôculum,
Nos rore gratiæ irriga.
it laus Patri, ſit Filio »
Tibique fſancte Spiritus:
Da per preces Venantii,»
Beata nobis gaudia. Amen.

VEnantius Camers, quindecim
annos natus,„ cùm Chrittianæz
Religionis accuſarétur apud Antio-
chum, qui ſub Décio Imperatore
Camerino præerat, in porta civita-
tis præſidi ſe obtulit: quẽ ille polli-
citatiònibus ac terroôribus diu ten-
tatũ, flagris cædi, & vinculis aſtrin-
gi juſſit: ſed iis mirabiliter ab An-
gelo ſolúùtus, lampadibus péſteà ad-
uritur, atque i nvêrſo ore fumo ſup-
poſito ſuspénditur. Ejus conſtan-
tiam in torméntis demiratus Ana-
ſtaſius Cornicularius, & quòôd eum
abAngelo iterùm ſolutum, candida
veſte ſupra fumum ambulantem vi-
diſſer, in Chriſtum crédidit, & à
B. Porphyrio Presbytere cum rfami-
lia baptizaâtus, paulò poſt martyrii
palmam cum eòôdem proméruit.
Lux perpétua lucébit Sanctis
tuis Dömine, * Et ætérnitas tém-
porum allelúja, allel.
„ Lætitia ſempitérna erit ſuper
capita eòërum: gäudium & exulta-
tionem obtinébunt. Et ætérnitas.

Honéſtum fecit. xvii.

T Venintius Præfidi siſtiturs
& ab eo iterùm fruſtrà tentâ-
tus, ut Chriſti fidem deséreret, in
cäarcerem dejicitur, quò Attalus
Præco mittitur, qui ei dicat;, ſe
quoque Chriſtianum fuiſſe, & ei
nômini proptéreà renuntiàâſſe 2
quòd cognoviſſet, inane eſſe fidei
commentum;, quo Chriſtiani præ⸗
séntibus ſe aàabdicant ob vanam
futurôrum ſpem. Verùm noôbilis
Chriſti athléta callidi hoſtis insi=
dias non ignéôrans: diaboli mini-
ſtrum à ſe pénitus rejécit. Quare
ad Præſidem iterâm addac om

16
nes contuſi ſunt dentes, maxillæ-
que confractæ, atque ita cæſus in
ſterquilinium dejicitur. Sed inde
ab Angelo quoque eréptus, rurſus
Ketit ante jüdicem, qui Venantio
adhuc loquênte è& tribunali cécidit,
& in ea voce; Verus eſt Venantii
Deus, noſtros deos deſtruite, ecla-
mans expiravit.
In fervis ſuis, allel. Conſo-
Iabitur Deus, allel. Judicaâbit
Dôminus populum ſuum, & in ſer-
vis ſuis. Conſolabitur.
De-

ſidérium. xvii.
Uod cùm Præſidi nantiatum
eſſet, ex templo Venantium
leònibus objici juſſit, qui naturali
feritate omiſſa, ad ejus ſe pedes
abjecérunt: interim ille populum
Chriſti fidem edocébat., Quare

Quòniam confortàvit ſeras por-

tarum tuarum,benedixit filios tuos

in te. In. loôria Patri. In.
. „ „ . 2 Stola
jucunditatis. xviii.

go ſum vitis vera.
Xxxiv.

i quis venit ad me.
xix.

Um nodte pulſa Lucifer
Diem propinquam nuüntiat:
Nobis refert Venantius
Lucis beatæ muúnera.
am criminum caliginem;,
Stygisque noctem depulit,
Veroque cives lumine
Divinitatis imbuit.
quis ſacri Baptismatis

2 7 . . — .
inde amoôtus, iterùm in carcerem Luſtravit ille pätriam:

traditur. Cùmque poſtridie Præ-
ſidi reféêrret Porphyrius, ſe per vi-
ſum noctu populos, quos Venan-
tius aqua tingébat, clariſſima luce

fulgéntes, ipſum verò Præſidem
obfcuriſſima caligine opértum vi-
diſſe: Præſes ita incenſus, eum illi-
cô capité plecti imperat, deinde
Venantium per loca vépribus &
carduis conſita trahi usq; ad véſpe-
ram. IsS cum ſemianimis relictus
eſſet, manè ſe iterum Præudi præ-
ſentavit, cujus juſſu ſtatim ê rupe
præcipitatur, ſed inde étiam divini-
tus eréptus, dénuòô per loca aſpe-
ra ad mille paſſus trahitur, ubi
militibus ſitri æſtuantibus in pro-
xima convalle ex lapide, in quo &
génuum formam reliquit;, ſicut
tiam nunc in ejus Eccléſia videére
licet, Grucis ſigno a Venantio fa-
cto, aquæ manârunt. Eo miraculo
plures permôti in Chriſtum cre-
didérunt, quos omnes Præſes eòô
loci ung eumvenantio capite feri-
ri juſſit. Fùlgura & terræmoôtus eo
témpore ita magni fuére, ut Præ-
ſes aufügeret; qui paucis tamen
Poſt diébus divinam haud valens
effùgere juſtitiam, turpiſſimam
morté oppétiit. Chriſtiani interim
Venantii & aliorum corpora hono-
rifico loco ſepeliérunt, quæ Came-
rini in Eccleſia Venantio dicata
côndita adhuc ſunt.
Filiæ Jerũſalem, venite & vidéte
Martyres cum coroônis, quibus co-
ronavit eos Dominus: In die
ſolemnitatis, & lætitiæ, alleluja.

Quos tinxit unda milites,
In aſtra miſit martyres.
unc Angelôrum particeps
Adéſto votis supplicum;
Procul repélle crimina,
Tuumque lumen ingere.
it laus Patri, ſit Filio;
Tibique ſanéte Spiritus:
Da per preces Venantii
Beata nobis gaudia. Amen.

DIE XIX. MAII.

XxxXiv.

Eus, qui beâtum Petrum Coœ-
leſtinum ad ſummi Pontifica-
tus àpicem ſublimàſti, quique illuͦ
humilitati poſtpoônere docuiſti .
cõcêde propitius; ut ejus exémplo
cuncta mundi deſpicere, & ad pro-
miſſa humilibus præmia pervenire
feliciter mereämur. Per Däm.

Sancti & juſti.
Pretiéôſa. XxXV.

Qui vult venire.
Juſtus ut Palma. xx.
eus, qui hunc diem.

Veni ſponſa Chriſti, accipe

corênam „ quam tibi Doôminus

præparavit in ætérnuum.
Spécie tua, & pulchritudine tua.
Inténde, prôſperè procede;
regna:;

Nuudi
ſter:
tüne virg
demus; ite
ur aftedd

Etrus ²
appellat
honsſtis ce⸗
Aserniein
lescentium
4 mondi ill
ſolitidinen
Platiönibus
Inſeryitute
tenam ad
t. Congt
Crleſtinor
landi Bene
dbal lucen
Dolſitucam
muna beclé
in ketti cat
ens adleltu
iationen
tind gaucie
Atenn in
Colloeitus
Aluetisine

. Vir pollece

Honori
Driltam vin
odcormipit
tiolam mor
ere ante c
is tam vy.
laruit,
Clemens
tefſit un
Wexro⸗ aller
Inyeni
Oled ſancto
s enim m
Niil Pre
kl. Manus
libeo

ledinittlinte
ig bauni hn
ii.
o lun fne

6 Venit 42

lalucike
Aamm nuntin
antlas
eld.
caligiten,
n Gepalt,
hnine
lit.
tisnatis
mim:
Aulites;
uſes,
n ſetlicehs
Nlan;
timmlna;,
n inzele⸗
Filio⸗
hiritus:
enantu
ia. Anet

1 MWN

Xaudi nos Deus ſalutâris no-
ſter: ut ſicut de beatæ, Puden-
tianæ virginis tuæ feſtivitate gau-
