eſt Maria habens in ũtero de Spi-
ritu ſanéto, alleluja:
Dei Cyrie eléiſon. 38.

CQuærite Dôminum, dum inveniri
poteſt: invocate eum, dum propeè
eſt, allelua.
De K yrie eléiſon. 80.

FEKRI A Q UART A.
De Iſaia Prophéta.

Cce eénim Dominator Dôminus
exercituum auferet à Jeruſalem,
& à Juda validum & fortem, om-
ne robur panis „ & omne robur
aquæ: fortem, & virum bellato-
rem: judicem, & Prophétam, &
ariolum „ & ſenem: Principem
ſuper quinquaginta, & honorabi-
lem vultu, & conſiliarium, & ſa-
piéntem de architéctis, & prudén-
tem elòquii myſtici. Et daho pue-
ros principes 6orum, & effemina-
ti dominabuntur eis.
Rex noſter advéniet Chriſtus:
Quem jJoannes ptædicavit Ag-
num eſſe ventùúrum.
Super ipſum continébunt Re-
ges os ſuum, ipſum Gentes depre-
cabuntur. Quem.

T irruet populus, vir ad virum,
& unusquisque ad pröximum
ſunm: tumultuabitur puer contra
ſenem, & ignobilis contra nobi-
lem. Apprehéndet enim vir fra-
trem ſuum doméſticum patris ſui:
Veſtiméntum tibi eſt, princeps eſto
noſter, ruina autem hæc ſub manu
tua. Reſpondeébit in die illa, di-
cens: Non ſum médicus, & in
domo mea non eſt panis, nequé
veſtimentum ., nolite conſtitůùere
me Principem pôpuli.
Ante multum tempus prophe-

favit Ezéchiel: Vidi portam clau-
ſam: Ecce Deus ante ſæcula ex ea
procedébat pro ſalùte mundi:
ſtrans Virginem, quia poſt partum
permanſit Virgo.
Porta quam vidiſti, Dominus
ſolus transibit per illam. Et.

Uit enim Jeruſalem, & Judas
côncidit: quia lingua eôrum
& adinventiones eôrum contfa
Doôminum, ut provocarent ocu-
los Majeſtatis eſus. Agnitio vultus
eorum reſpoôndit eis, & peccatum
ſuum quaſi Sôdoma prædicave-
runt, nec abſcondérunt: Væ ani-
mæ eôrum, quéôniam réddita ſunt
eis mala. Dicite juſto, quôniam be⸗
ne, quoniam fructum adinventio-
num ſuarum cômedet: Væ impio
in malum: retribũtio enim manu-
um ejus fiet ei.

Ecce dies véniunt. 97.

Et erat iterùm claufa, demon-

De Kion
Dömninid
Veniet f0
non fum
calceatmne

HERI
D

Eaen
Ptes pitt
cicentes:
demus, &
Iiémur:
nomhen tun
Döbrium
ekit germ
centia, &
ſublimis,
Vati füeri
Omnis,
Kion, N
ſinckus voce⸗
tus eſt in
duscipe

Antibo
Datrue
nea fackz el
flio olei,
gez elsgite
eectann&:
1o eius,
e1: & expe
feeit lad
bitatotes
judicate
meam.
13 facere
11 an gud
uyas, 4 4
Alpicie

nne
ofici
Uen ſgene
Pemn ciruan
erit in con e
Tun lesertan
Non focdiern
Alinr
Nehluant
Red enim .
ns Ilrael
us deles
ceret ju
ii: S jut
Müſſus

& olmne t

lusfirodin
ne 1d gore⸗
bitu ete⸗ 4
hilsen, chnd

l aniz,n
noliiecont⸗
puli⸗

tenlifil

De Sion exibit lezx, & verbum
Domini de Jerſalem.
Cyrie eléiſon. 38.

Véniet Softior me poſt me, cujus
non ſum dignus solvere corrigiam
calceamentorum.
yrie eléiſon. 80.
F E RI A I

De Iſaia Prophéta.

T A.

Ex apprehendent ſeptem mulie-
res virum unum in die illa;,
dicéntes: Panem noſtrum come-
démus, & veſtiméntis noſtris ope-
riémur: tantümmodo invocétur
nomen tuum ſuper nos: aufer op-
pröbrium noſtrum. In die illa
erit germen Dômini in magnifi-
céntia „ & gloria, & fructus terræ
ſublimis, & exulratio his, qui ſal-
vati füerint de Ifrael. Et erit:
Omnis, qui relictus füerit in
Sion, & residuus in Jeruſalem,
ſanctus vocabitur, omnis qui ſcrip-
tus eſt in vita in Jerúſalem.
Suscipe verbum. 99.

Antàbo diléécto meo cânticum
Patruélis mei vineæ ſuæ. Vi-
nea facta eſt dilécdto meo in cornu
filio ôlei. Et ſepivit eam, & lapi-
des elégit ex illa, & plantavit eam
eléctam, & ædificavit turrim in me-
dio ejus, & torcular extrũúxit in
ea: & expectavit, ut faceret uvas,
& fecit labruſcas. Nunc ergo ha-
bitatôres Jerulalem „ & viri Juda „
judicate inter me ,„ & vineam
meam. Quid eſt, quod débui ul-
trà facere vineæx meæx, & non feci
ei: an quòd expectavi, ut faceret
uvas, & fecit labrùſcas.
Aſpiciébam in viſu. 96.
T nunc oſténdam vobis, quid
ego faciam vineæx meæ: aufe-
ram ſepem ejus, & erit in direptiô-
nem: diruam macériam ejus „ &
erit in conculcationem. Et ponam
eam desértam: non putabitur, &
non fodietur: & aſcéendent vepres
& ſpinæx: & nůübibus mandàbo,
ne pluant ſuper eam imbrem. Vi-
nea enim Domini exeE cituum do-
mus Iſrael eſt, & vir Juda gerinen
ejus del lectabile: : & expectavi, ut
faceret judicium, & ecce iniqui-
tas: & juititiam, & ecce clamor.
Miſſus eſt Gabriel. 96.

101

Benedicta tu in muliéribus, & be-
nediétus fructus ventris tui. DD
yrie eléiſon. 38.

Expectàbo Dôminum Salvatôrem
meum, & Draliolabor eum, dum
propé eſt;, alleluja.
yrie eléiſon. 80.
F E R I A SEXT A.
De Iſaia Prophéta.

IX anno , quo mortuus eſt Rex
Ozias, vidi Döminum ſedeéntem
ſuper solium ezxcélſum & eleva-
tum: & ea, quæ ſub ipſo erant, re-
plébant templum. Seraphim ſta-
bant ſuper illud: ſex alæ uni, &
ſex alæ alteri: duabus velabant fa-
ciem ejus, & duabus velabant pe-
des ejus, & duàbus voläbant. Et
clamabant alter ad äalterum, & di-
cébant: Sanctus, Sanctus, Sanctus,
Dôminus Deus exercituum:; plena
eſt omnis terra gloôria Bus
Ave Maria.

T commòôta ſr ſuperlimina-
ria cardinum à voce clamântis,
& domus repleta eſt fumo. Et di-
xi: Væ mihi, quia tacui, quia vir
pollú⁴tus läabiis ego ſum, & in mé-
dio pôpuli polluüta labia habentis
ego habito, & Regem Dominum
exercituum vidi oculis meis. Et
volavit ad me unus de Seraphim;,
& in manu ejus calculus, quem
forcipe tůlerat de altari. Et tétigit
os meum, & dixit: Ecce tétigit
hoc labia tua, & auferétur ini-
quitas tua, & peccàatum tuum
mundabitur.
Salvatéôrem expectämus. 96.

T audivi vocem Dômini dicen-
tis: Quem mittam? & quis ibit
nobis: Et dixi: Ecce ego, mitte
me. Et dixit: Vade, & dices poô-⸗
pulo huic: Audite audiéntes „„SK.
nolite intelligere „& vidéte viſiô-
nem, & nolite cognôſcere. Excæca
cor pôpuli hujus, & aures ejus
aggrava, & culos ejus claude: ne
fortè videat culis ſuis, & auribus
ſuis audiat, & corde ſuo intélligat;,
& convertatur, & ſlanem eum.
Obſecro Doômine. 97.

Ecce véniet Deus, & homo de do-
mo David ſedére in throno; allel.
in yrie eléiſon. 38.
3

—

102

Ex Kgypto vocavi Filium meum:
véniet, ut falvet populum ſuum.
rie eleiſon. 80
S A 2 A T O.
De Iſaia Prophéeta.

T factum eſt in diébus Achaz fi-
lii joathan, filii Oziæ Regis Ju-
da, aſcéndit Raſin Rex Syriæx, &
Phacee filius Romeliæ Rex Ifrael,
in jerúfalem ad præliändum con-
tra eam: & non potuerunt debella-
re eam. Et nuntiaverunt domui
David, dicéntes: Requiévit Syria ſu-
perEphraim, & commòô tum eſt cor
ejus, & cor pôpuli ejus, ſicut mo-
ventur ligna ſilvarum à facie venti
Et dixit Dominus ad Iſaiam: Egré-
dere in occrſum Achaz tu, & qui
derelictus eſt Jaſub filius tuus, ad
extrémum agquæductus piscinæ ſu-
perioôris in via agri fullônis.
. Ecce virgo concipiet. 97.

T dices ad eum: Vide, ut sileas:
noli timére ,„ & cor tuum ne
formidet à duäbus caudis titioônu
fumigaàntiũ iſtéôrum, in ira furoris
Raſin Regis Syriæ, & filii Romeliæ:
eòô quod consiliu inierit contra te
Syria in malum Ephraim, & filius
Romeliæ, diceêntes: Ascendàâmus ad
Judam, & ſuscitemus eum, & avel-
lamus eum ad nos, & ponamus Re-
gem in médio ejus filium Tabeel.
Audite verbum. 97.

T adjécit Döminus loqui ad
Achaz, dicensjPete tibi ſignum
à Dômino Deo tuo in profündum
infeérni, ſive in excélſum ſupra. Et
dixit Achaz: Non petam, & non
tentabo Dominum. Et dixit: Au-
dite erge domus David : Num-
quid paxum vobis eſt, moléſtos
eſſe hominibus, quia molséſti eſtis
& Deo meo à Propter hoc dabit
Dñs ipſe vobis ſignum. Ecce virgo
concipiet, & pariet filium, & vo-
cabitur nomen ejus Emmanuel.
Butyrum & mel comedet; ut ſciat
reprobare malum, & eligere bonu.
. Ecce dies véniunt. 97.

sion noli timére, ecce Deus tuus
yéniet, allelüja.
Dein yrie eléiſon. 38.
CRatres, Quæcumque ſcripta ſunt,
Tad noſtram doctrinam tcripta

ſunt: ut per patiéntiam, & con-
ſolatiõnem Scripturarum ſpem ha-
beamus.
reâtor alme siderum. 95.

WVeni Dñe viſitare nos in pace, ut

lætémur coram te corde perfécto.

Xcita Dömine corda noſtra ad
præparandas nigéeniti tui vias,
ut per ejus adyentum, purificatis
tibi mentihus ſervite mereamur.
Qui tecum.
D O MI,NIC A II.

Regem venturum. er⸗
bum ſupeêrnum.
2.
Véêniêt ecce Kex. 6 eàtus

VII.
De Iſaiaà Prophéta.

ET egrediétur virga de radice
Ejeae „ & flos de radice ejus as-
céndet. Et requiéſcet ſuper eum
Spiritus Doômini: ſpiritus ſapién-
tiæ, & intelléctus, iritus consilii
& fortifudinis, ſpiritus ſciéntiæ &
pietatis; & replebit eum ſpiritus
timôris Dômini. Non ſecúndùm
viſiõnem oculorum judicabit, ne-
que ſecundùm auditum aurium ar-
guet; ſed judicabit in juſtitia pau-
peres, & arguet in æquitate pro
manſuétis terræ. .
Jeruſalem, citò véniet ſalus tua:
quare mœroôre consûmeris? num-
quid conſiliarius non eſt tibi, quia
innovavit te dolor ? Salvabo
te, & liberabo te, noli timére.
Ego enim ſum Dôminus Deus
tuus, Sanctus Iſrael, Redémptor
tuus. Salvabo.

T percùtiet terram virga oris
ſui, & ſpiritu labiorum ſuo-
rum interficiet impium. Et erit ju-
ſtitia cingulum lumbéôrum ejus, &
fides cinétorium renum ejus. Ha-
bitabit lupus cum agno, & pardus
cum hœdo accubabit: vitulus, &

leo, & oyis ſimul morabuúntur, &

puer parvulus minabit eos. Vitu-
lus, & urſus paſcéntur: ſimul re-
quieſcent catuli eorum, & leo
duaſi bos coômedet paleas.
Ecce Dñs véniet, & omnes San-
Gti ejus cum eo, & erit in die illa

lux magna: & exibunt de Jeruſa-
lem

lem ſeut
Dominus
guper
Ecce .
niet: &
poteſtas;

T de
ſupen
Ccavérna!
Iit, wan
cebunt,
ſo monte
eſt terta
maris open
Jelle, gui
iplum Gen
etit ſepula
Clvita
guöniame
tt aufen
tionem.
dine yenie
hinabitur⸗
lOria batt

Caude &!

De Eipot

teri in

E ettee
eſle,
ſoönig, vel
guod ridit
Uis hropro
Juam per
le,ne ſmu
a, ledon
Urgam &
ihlum D
tantur: a
Hantis pot
züco mont⸗
bece vé⸗
nnher ſinc⸗
teznihaben
Utcomin
nie, F
Mnozordis

0 aut
Wele 8
nem intel
Pebit übr
en i
80 concipie
fotem, D
lclt in C
08 cam
zieut

jam, KAa

tuum denhe
e Dlelun g

os in itet
orde helſecn

m, Phlfcdl
ite mheteind

1 CII

heti⸗

ige de
acice et⸗
ſcet ſuheit
ſpinitus Ne⸗
4 lius

Urituslcie,
bit eun h
Non ſeein
n jucſetbn
itamiutunn:
kin ſucu
in Auitle

enielllut
Nsumeiſs,l.
donekthi⸗
N
,volͤtine
Döminhe
el . Relen

etrum ring
labiorun
iiin Et,
mbotumne
um eſ
gn,
bit: dtub⸗
molbünte
abit e
entut: n

lem ſicut aqua munda: & regnàbit
Dôminus in ætérnum:
Super omnes Genres.
„Ecce Doôminus cum virtute vé-
niet: & regnum in manu ejus, &
potéſtas, & impérium. Super.

T delectaàbitur infans ab úbere
Sfſuper foramine alpidis: & in
cavérna réguli, qui ablactatus fue-
rit, manum ſuam mittet. Non no-
cêbunt, & non occident in univer-
ſo monte ſancto meo: quia repleta
eſt terra ſciéntia Dnñi, ſicut aquæ
maris operientes. In die illa radix
Jeſſe, qui ſtat in ſignũ populorum,
ipſum Gentes deprecabüntur, &
erit ſepulchrum ejus gloriôſum.
Civitas Jerûſalem noli flere,
quéôniam dòluit Dôminus ſuper te,
8t auferet à te omnem tribula
tiônem. Ecce Däüs in fortitu-
dine véniet: & brachium ejus do-
minabitur. Et auferet.
lôria Patri. Et auferet.
Gaude & lætäre. onsérva.
7.
De Expoſitiénes. Hierônymi Pres-
byteri in Iſaiam Prophétam.

T egrediétur virga de radice
Jeſſe. Usque ad principium vi-
ſionis, vel ponderis Babylonis,
quod vidit Iſaias filins Amos, om-
nis hæc prophetia de Chriſto eſt,:
quam per partes volumus explana-
re, ne ſimul propéſita atque diſser-
ta, lectoris confúndat memôriam-
Virgam & florem de radice Jeſſe
iplum Döminum Judæi interpre-
wantur: quòôd ſcilicet in virga reg-
nantis poténtia, in flore pulchri-
túdo monſtrétur.
Ecce véniet Déminus protéctor
noſter, ſanctus Iſrael, * Coronam
regni habens in capite ſuo.
Et dominaàbitur à mari usque ad
mare, & à flümine usque ad ter-
minos orbis texrrarum. Corônam.

Os autem virgam de radice
Jeſſe ſandam Mariam Vir-
ginem intelligamus, quæ nullum
habuit ſibi frûticem cohærentem:
de qua & ſupra légimus;: Ecce vir
o concipiet, & pariet filium. Et
orem, Doôminum alvatorem, qui
dicit in Cäntico canticorum: Ego
flos campi, & lilium convallium
Sicut mater conſolatur filios

103

ſuos, ita eonſolàbor vos, dicit Dñs,

& de Jerulalem civitate, quam
elégi,„ véniet vobis auxilium:
„Et vidébitis, & gaudébit cor ve-
ſtrum. Dabo in Sion ſalutem,

& in Jeruſalem gloriam meam. Et?*

Uper hunc igitur florem, qui
de trunco & radice Jeſſe per
Mariam Virginem repente consüúr-
get, requiéſcet Spiritus Dömini:
quia in ipſo complacuit omnem
plenitäůdinem Divinitatis habitäre
corporaliter: nequaquam per par-
tes, ut in céteris Sanctis; ſed juxta
Evangélium eòrum, quod He-
bræo ſermône conſcriptum legunt
Nazaræi: Deſcéndet ſuper eum
omnis fons Spiritus ſancti: DOmi-
nus autem Spiritus eſt, & ubi Spi-
ritus Dômini, ibi libértas.
Jeruſalé plantabis vineã in mô-
tibus tuis: exultabis, quoniam dies
Dñi veniet: ſurge Sion, cõvertere ad
DñmDeũ tuũ: gaude, & lætare Jacob:
Quia de médio Géntium Salva-
tor tuus véniet. Exulta ſatis
filia Sion: jübila filia Jerúſalem.

Quia. Gloôria Patri. Quia.
Gabriel Angelus. œli enar-
r

ant. 9.
ectio ſandi Evangélii ſecundùm
Matthæum.

N illo témpore: Cùm audiſſet
Joannes in vinculis pera Chri-
ſti, mittens duos de diſcipulis ſuis,
ait illi: Tu es, qui ventùrus es, an
alium expectämus? Et réliqua.
Homilia ſancti Gregorii Papæ.

Iſis tot ſignis, tantisque vir-
tùtibus, non ſcandalizari quis-
que pôtuit, ſed admirari. Sed infi-
délium mens grave in illo ſcanda-
lum peèrtulit, cùm eum poſt tot
miraeula moriéntem vidit. Unde

& Paulus dicit: Nos autem prædi-

camus Chriſtum Crucifixum, Ju-
dæis quidem ſcandalum, Gentibus
autem ſtultigkiam. Stultum quippe
hominibus viſum eſt, ut pro ho-
minibus auckor vitæ morerétur”»
& inde contta eum homo ſcanda-
lum ſumpſit, unde ei ampliùs de-
bitor fieri débuit. Nam tanto
Deus ab hominibus digniùs hono-
randus eſt, quantò pro hominibus
& indigna ſuscépit. .
G 4 . Egre-

104 .
X. Egrediétur Döminus de Samâ-
ria ad portam, quæ réſpicit ad O-
rientem: & véniet in Béthlehem,
ämbulans ſuper aquas redemptio-
nis judæx: * Tunc ſalvus erit
Omnis homo: quia ecce veéniet.
Et præparabitur in miſericordia
Sôlium ejus, & ſedébit ſuper illud
in veritate. TLunc.

Uid eſt ergo dicere, Beaâtus
Aui non füerit ſcandalizatus
in me, niſi apérta voce abjectio-
nem mortis ſuæ, humilitatémque
ſignare? Ac ſi paténter dicat: mira
quidem facio, ſed abjéecta perpeti
non dedignor. Quia ergo morién-
do te sublequor, cavéndũ valdè eſt
hominibus, ne in me mortem de-
ſpiciant, qui ſigna venerantur.
Feſtina, ne tardaveris Domine;
Et libera populum tuum.
Veni Doômine, & noli tardàre,
relaxa facinora plebi tuæ. Et.

Ed dimiſſis Joannis diſcipulis,
quid de eòdem Joanne turbis
dicat, audiamus. Quid exiſtis in
desértum vidére? aründinem ven-
to agitätam? Quod videlicet non
aſſeréndo, ſed negando intulit.
Arundinem quippe mox ut aura
contigerit, in partem aàlteram inflé-
ctit. Et quid per arundinem, niſi
carnäli,; animus deſignatur? Qui
mox ut favôre, vel detractione
tangitur, ſtatim in partem quam-
libet inclinatur. .
F. Ecce Däis véniet cum ſplendéôre
deſcendens, & virtus ejus cum eo:
Viſitare populum ſuum in pace,
conſtituere ſuper eum vitam
ſempitérnam. Ecce Dôminus
noſter cum virtúte véniet. Viſitare.
loôria Patri. Viſitare.
A D A U◻ E S „

LCce in nubibus cœli Doôminus
L-veéniet cum poteſtate magna,
alleluja. .
Plal. Däüs regnavit. E II.
Aha. Urbs fortitdinis noſtræ Si-
On, Salvator ponetur in ea murus,
& antemurale: aperite portas,
quia nobiscum Deus, alleluja.
Ana. Ecce apparébit DOôminus, &
non mentigtur, ſi moram fecerit
Expééta eum, quia véniet, & non
tardabit, allelùja.
ARa. Montes & colles cantäbunt
goram Deo laudem, & omnia li-

gna ſilvàrum plaudent mänibus,

quòôniam veniet Dominator Doômi-
nus in regnum ætérnum, alleluja,
alleluja.

Ecce Döminus noſter cum

virtte veniet, & illuminàbit cu-
los ſervoòrum ſuoòrum, allel.

Ratres, Quæcmque ſcripta süt,
ad noſtram doctrinam ſcripta
unt, ur per patiéntiam, & conſo-
lationem Scripturarum ſpem ha-
beamus.
n clara vox redarguit,

EctI9. 14.
Vox clamaäntis in deserto.

Joanñes autem, cùm audiſſet in vin-
culis opera Chriſti, mittens duos
ex diſcipulis ſuis; ait illi: Tu es, qui
venturus es, an alium expectamus?

ſtra.

Urbs fortitúdinis. ,
un ratres, Quæcmque.
Veni ad liberàndum nos,
Domine Deus virtútum. Veni,
Oſtende faciem tuam, & ſalvi
érimus. Doômine. 16ria. Veni,
Timébunt Gentes nomen tuum
Dômine. Et omnes Reges ter=
ræ glôriam tuam.

xcita Domine corda no-

I02.

Ecce apparébit.

Eus autem patiéntiæ & ſolatii
det vobis idiptum sapere in
altérutrum ſecundùm Jeſum Chri-
ſtum: ut unanimes;, uno ore ho-
norificétis Deum, & Patrem Doô-
mini noſtri Jjeſu Chriſti
Oſtende nobis Domine,
Miſericôrdiam tuam. Oſtende.
Et ſalutare tuum da nobis. Mi-
ſericoôrdiam. Gloria Patri. Oſten-
de. Y. Meménto noſtri Dômine
in beneplacito poôpuli tui.
Viſita nos in ſalutari tuo.

Ecce Dôminus noſter.

Eus autem ſpei répleat vos
omni gaudio, & pace in cre-
déndo, ut abundétis in ſpe, & in
virtúte Spiritus ſancti. .
Super te Jeruùſalem, * Orié-

tur Dôminus. Super. Y. Et glôria
ejus in te vidébitur. Oriétur.
loria Patri. Super y. Doômine

Deus virtutum convérte nos

lb oft
ſalzi erim

Uere in n
irit

Rora

Iu es,
expectam
vidiſtis:,
mortui ten
gelizintur
1

FTENII
Der

Nus 3
Ilaias
tem calig
tlaltäte ye
inprediantte
Mindavi ſa
eini fones
täntes in g
ginis in me
Uum ftegue
zum, Gent
duͤscipe

Ominun
mllitix
teltaroen
IInus & ya
Pperdat om
guia prope
ſſicn
oc omnes
Omne cor
Lonteretur
lenebont,
unt unus
Vulrus eorun
latentun

a lmpi 05
Mſceret⸗

ndent minde
vomminitorhn
ternum, del

hinus nole cr
Tillumindiae
Drum, de.
mque ſcigei

1rinan i
Entiam, Aan

hrärum ſen! .

ta voN kiin
4

tis in (ezend

Am audilaun
eiſti, wir
isait lükus
alium etpegn
,Domiye cotttl
lon⸗

=

“
Atres utcin⸗
1 libeuntunn
1s vittutum
jein tlan i
entes nond,
tomnes en

idiplum M.
hncin eint
es Unde,
lu i
ge lohie

i Källin

nofen

ſunc.
eniiin
Supel. Gen
W
Supel, er
conele i

t. Et oſténde fäciem tuum, &
ſalvi erimus.
Ecce in nüúbibus.
Dixit Dñis. 2 Dhie
Fratres, Quæcúmque.
n Preator.
Rorate. 95.
Tu es, qaui ventúrus es, an alium
expectamus? Dicite Joaàanni, quæ
vidiſtis: Ad lumen rédeunt cæci
mortui resurgunt, pauperes evan-
gelizaäntur, alleluùja.
Sxcita Domine.

FER IA HGCUND A.
De Iſaia Prophéta.

ORus Babylônis „ quod vidit
Iſaias filius Amos. Juper mon-
tem caliginoſum levate ſignum,
exaltàte vocem, levate manum, &
ingrediantur portas duces. Ego
mandavi ſanctificatis meis, & vo-
caàvi fortes meos in ira mea, exul-
taântes in glôria mea. Vox multitu-
dinis in montibus, quaſi populo-
rum frequentium: vox sonitus Re-
gum, Geéntium congregatarum.
„Süscipe Verbum. 99.

NOminus exercituum præcépit
militiæ belli, veniéentibus de
terra, procul à ſummitate cœli: Doô-
minus & vaſa furôris ejus, ut di-
ſpérdat omnem terram. Ululate,
quia propè eſt dies Dômini: quaſi
vaſtitas à Domino véniet. Propter
hoc omnes manus diſſolvéntur, &
omne cor hoôminis contabeſcet, &
conterétur. Torſiôònes & doloôres
tenébunt, quaſi partùriens dolé-

bunt, unusquisque ad pröximum

ſuum ſtupébit, facies combuůſtæ
vultus eôrum.
Lætentur. 99.

Cce dies Dômini véniet, cru-
Adélis, & indignatiônis plenus,
& iræ, furorisq; ad ponéndam ter-
ram in ſolitudinem, & peccatôres
ejus conteréndos de ea. Quoôniam
ſtellæ cœli, & ſplendor earum non
expandent lumen ſuum: obtene-
brãtus eſt ſol in ortu ſuo, & luna
non ſplendeébit in lumine ſuo. Et
viſitabo ſupet orbis mala, & con-
tra impios iniquitatem eòrum, &
quieſcere faciam ſupeérbiam infide-

10
lium, & arrogäântiam förtium
miliabo.
Alieni non transibunt. 99.
Uſerére

5§
hu⸗

g. de 3⁶.
enite, & aſcendamus. 99.
. n clara vox. 14.
Vox clamantis. 95.

De cœlo véniet Dominâtoôr Dñs, &
in manu ejus honor & impérium,
Dein tur K yrie eléiſon. 38.
Xcita Dômine. 102.

Ecce véniet Rex, Dôminus terræ,
& ipſe auferet jugum captivitatis
noſtræ.
Kyrie eleiſon. 80.
F E RI A T E R T
De Iſaia Prophéta.

I A.

Ropè eſt, ut véniat témpus ejus-
& dies ejus non elongabüntur.
Miſerébitur enim Dominus Jacob,
& éliget adhuc de Iſfrael, & requié-
cere eos faciet ſuper humum,
ſuam: adſungétur ädvena ad eos,
& adhærébit démui jacob. Et te-
nébunt eos pôpuli, & adduúcent
eos in locum ſuum: & poſſidebit
eos domus Iſrael ſuperterram Doô-
mini in ſervos & ancillas: & erunt
capiêntes eos, qui ſe céperant, &
ſubjicient exactoòres ſuos.
Montes Iſrael. 100,

T erit in die illa, cùm réquiem
déderit tibi Deus à labôretuo,
& à concuſſiône tua, & à ſervitute
dura;, qua ante ſerviſti; ſumes
paràbolam iſtam contra RegemBa-
bylonis, & dices: Quômodo ceſ-
savit exactor, quiévit tribütum?
Contrivit Döminus baculum im-
pioôrum, virgam dominantium, cæ-
déntem poôpulos in indignatiône,
plaga inſanabili, ſubjiciéntem in
furôre Gentes;, perſequentem cru⸗
déliter. .
Erúmpant. 100.

Uémodo cecidiſti de cœlo
Iucifer, qui manè oriebaris?
corruiſti in terram, qui vulnerabas
Gentesiqui dicébas in corde tuo?
In cœlum conſcendam, ſuper aſtra
Dei exaltabo solium meum, ſe-
débo in monte teſtamenti, in laté-
ribus Aquilônis. Aſcéêndam ſuper
altitudinem nübium; similis ero
5 Al-

106 .
Altiſſimo. Verûmtamem ad infer-
num detrahéris in profndum laci.
Ecce ab Auſtro. 100.

Super te Jeruſalem orieétur Dñs, &
Sloôria ejus in te vidébitur.
yrie eléiſon. 38.

Vox clamantis in desérto: Paräte
viam Dômini, rectas facite seémi-
tas Dei noſtri.
. yrie eléiſon,. 80.
FERI A QUART A.
De Iſaia Prophéeta.

Mirte Agnum Dômine Domina-
toôrem terræ, de petra deserti ad
montem filiæ Sion. Et erit; Sicut
avis fügiens, & pulli de nido avo-
lantes, ſic erunt filiæ Moab in tranſ-
cênſu Arnon. Ini consilium, coge
conciliumzpone quaſi noctem um-
ram tuam in meridie: abſconde
fugiéntes, & vagos ne prodas. Ha-
bitäbunt apud te prôfugi mei: Mo-
ab eſto latibulum eòôrum à facie
vaſtatoris. Rex noſter. 100.

Initus eſt enim pulvis, conſum-
matus eſt miier, defecit, qui cõ-
Eulcabat terram. Et præparabitur

in miſericordia sòlium, & ſedebit

ſuper illud in veritate in taberna-
culo David, jüudicans, & quærens ju-
dicium, & velociter reddens, quod
juſtum eſt. Audivimus ſuperbiam
Moab, ſuperbus eſt valdè: ſuperbia
ejus, & arrogantia ejus, & indigna-
tio ejus plus quàm fortitudo ejus.
Ante multum. 100. .

Dcirco ululabit Moab ad Moab,
univérſus ululabit: his, qui læ-
täntur ſuper muros cocti lateris,
loquimini plagas ſuas. Quôniam
ſuburbana Heésebon desérta ſunt 5
& vineam Sabama dòmini Gentiü
excidérunt: flagella ejus üsque ad
Jazer Pervenérunt;: erravérunt in
desérto, propagines ejus relictæ
ſunt, tranſiérunt mare.
Ecce Dôminus veniet. 104.

Ecce egoa mitto Angelum meum,
ui præparabit viam meam ante
aciem tuam.
yrie eléiſon, 38.

Sion renovâberis, & vidébis ju-
ſtum tuum,qui venturus ett in te.

Kyrie eléiſon. 80.

F E RIA
De Iſaia Prophéta.

Oda⸗ . gypti. Ecce Dôminus

aſcendet ſuper nubem levem,
& ingrediétur „Ægyptum, & com-
movebüntur ſimulacra Kgypti à
facie ejus, & cor XÆgypti tabéscet
in medio ejus.
ciam Æägyptios advérsus Kgyp-
tios, & pugnabit vir contra fra-
trem Suum, & vir contra amicum

ſuum, civitas adversuùs civitatem,

regnum advérsùs regnum.
Jerûſalem cito veéniet.
102.

T dirumpétur ſpiritus Xgypti

in viſcéribus ejus, & consilium
ejus præcipitabo: & interrogabunt
ſimulacra sua, & divinos ſuos, &
pythones, & ariolos. Et tradam
Kgyptum in manum dominorum
crudélium, & Rex fortis domina-
bitur eorum, ait Dominus Deus
exercituum. Et areſcet aqua de
mari, & fluvius deſolabitur, at-
que ſiccàbitur. Et deficient flu-
mina: attenuabüntur , & ſicca-
büntur rivi aggerum.
Ecce Döminus véniet. 102.

Tulti Principes Taäneos, ſapién-
tes conſiliarii Pharaoônis de-
dèrunt consilium insipiens. Quo-
modo diceêtis Pharaoni: Filius ſa-

piéntium ego, filius Regum anti-

quoòrum? UÜbi nunc ſunt ſapientes

tui? Annüntient tibi, & indicent,

quid cogitaverit Dominus exerci-
tuum ſuper „Ægyptum. Stulti tacti
ſunt principes Taneos, emarcué-

runt Principes Meémpheos, dece-

pêrunt Ægyptum, angulum popu⸗-

Iôrum ejus.
Civitas Jerúſalem. 103.

Tu es, qui ventürus es Dômine;
quem expectamus, ut ſalvum fa-
cias populum tuum.
ytie eléiſon. 38.

Qui poſt me véniet, ante me factus
eſt: cujus non ſum dignus calcea-
ménta solvere. leit⸗
rie eleiſon. 80.
F E K. I. A. §S E£E XT A.
De Iſaia Prophéta.

Ecce Döminus diſſipabit ter-
Sram „ & nudabit eam, c achi.

Q IN T A.

Et concürrere fa-

get ficen
tatoles ej⸗
ſie lacerdh
dominus
domina e
le, gui v
ſic is, qr
gui réper
patione
Ueptione
emim loe
Lcce

Ueit .
firmata
firmaäta elt
Et terra in
bus ſuis: 4
ges, muta⸗
fedus lem
maledictie
cäbunt ha
insanient
uentur ho
dicut m

Urit i
Vitis, in
lætabantur
Cium tymp
lrtäntium
thare, 0
inum: an
dus illamn,
tatis clauſa
Introeünte.
no in plat
Eetitia, tra
1e. Relicta
Galämitas
Nec exrunt
lio popul
olire,
tlintur er
iltfinita vi
eemſuam
Aoridcnus
nlentce mur
Akinis gl
Unel.
ciimns, l
Perülke

Dicſe nul
ee honin

m e De

UINI

kophet

Ecce Denin
r nubenn een

Ipktum,8

N

lacta Kenn

Agyti de

7

t concuttete!
zdyelsls A

it vit con

un

ir contiaamla
versUs cintnte

regnunn.

ito Neni

ſoitirus

4

eus, Aeniſ
: intellogt

Ciylnos

lolos, Et m

aum Coni

er fottistonn
it Dominus
neſcel an
Geloſabitttn
lt Geſhen

intur ,
etuln.
us venlet⸗

6

4 Tineonſi
ii Dhraoni
h insihiens

Araoni: II

flius Kenmt
unc funt n⸗
t tibi, uhte
t Dominns e.
un iu,
ſaneos el

Mempben

n,inglluß⸗

nlem lo,⸗

hti
nus
tuum,

D
. t ſaleu

eleilon.

4
nietan ene

lu

6
i cipns

. ſon. ,
deſn 11

1oler

us lite

gabit ein

4

get faciem ejus, & diſpérget habi-
tatores ejus. Et erit ſicut populus,
ſic ſacéerdos: & ſicut ſervus, ſic
dôminus ejus: ſicut ancilla, ſic
domina ejus: ſicut emens, ſic il-
le, qui vendit: ſicut fœnerator,
ſic is, qui mutuum accipit; ſicut
qui répetit, ſic qui debet. Diſſi-
patiône diſſipabitur terra, & di-
veptiõône prædabitur. Dominus

enim locutus eſt verbum hoc.

Ecce veéniet.

103.
UXit, & deflüxit terra, & in-
firmata eſt: defluxit orbis, in-
firmata eſt altitùdo poôpuli terræ.
Et terra infecta eſt ab habitatôri-
bus ſuis: quia transgréſſi ſunt le-
ges, mutaverunt jus, diſſipaverunt
fœdus ſempiternum. Propter hoc
maledictio vorabit terram, & pec-
cabunt habitatéôres ejus; ideéque
insanient cultôres ejus, & relin-
quéntur héômines pauci.
Sicut mater. 103.

Uzit vindémia, infirmaâta eſt
vitis, ingemuérunt omnes, qui
lætabantur corde. Ceſsavit gau-
dium tympanorum, quievit sônitus
lætaântium, conticuit dulcédo ci-
tharæ. Qum cantico non bibent
vinum: amara erit pôtio bibenti-
bus illam. Attrita eſt civitas vani-
tatis, clauſa eſt omnis domus, nullo
introeunte. Clamor erit fſuper vi-
no in platéis: deserta eſt omnis
lætitia, translatum eſt gàudiũ ter-
ræ. Relicta eſt in urbe ſolitudo, &
calamitas opprimet portas. Quia
hæc erunt in médio terræ, in mé-
dio populoòrum: quomodo ſi pau-
cæ olivæ, quæ remansérunt, excu-
tiantur ex olea, & racémi, cùm füe-
rit finita vindémia. Hi levabunt
vocem ſuam, atque laudabunt: cùm
glorificatus füerit DOôminus, hin-
nient de mari. Propter hoc in do-
ctrinis glorificate Dôminum: in
inſulis maris nomen Déômini Dei
Iſrael. A finibus terræ laudes au-
divimus, gloôriam juſti.
Jerúſalem plantabis. 103.

Dicite, Puſillanimes, confortamini:
ecce Dominus Deus noſter véniet
yrie eleiſon. 38.

Cantäte Dômino canticum no-
vum:; laus ejus ab extrémis terræ.
Kyrie eleiſon. 80.

1
§S A B B A T O.
De Ilaia Prophéta.
Omine;, Deus meus es tu, ex-
altabo te, & confitébor noômi-
ni tuo: quoniam feciſti mirabilia „
cogitatiénes antiquas, fidéles »„
amen. Quia poſuiſti civitatem in
tümulum;, urbem fortem in rui-
nam, domum alienòrum: ut non ſit
civitas, & in ſempitérnum non æ-
dificétur. Super hoc laudabit te
pôpulus fortis, civitas Gentium ro-
buſtärum timébit te. Quia factus
es fortitudo pauperi, fortitůdo ege-
no in ttibulatiéône ſua: ſpes à tur⸗
bine, umbraculum ab æſtu.
Egrediétur Dominus.
. 104.

Piritus enim robuſtéôrum quaſi
turbo impellens parietem. Sicut
æſtus in ſiti, tumúltum alienòrum
humiliabis: & quaſi calòre iub nube
torrente propaginem fôrtium mar-
céſcere facies. Et faciet Doôminus
exercitun omnib“ pôpulis in möte
hoc convivium pinguium, convi-
vium vindémiæx, hinguium medul-
latôrum, vindemiæ defœcatæ. Et
præcipitaàbit in monte iſto faciem
vinculi colligati ſuper omnes po⸗-
pulos, & telam, quam orditus eſt
super omnes nationes.
Feſtina, ne tardaveris. 104.

Rræcipitàbit mortem in ſempi-
térnum, & auferet Dôminus
Deus lacrymam ab omni facie, &
opprôbriùm poôpuli tui auferet de
univerſa terra: quia Dominus lo-
cütus eſt. Et dicet in die illa: Ecce
Deus noſter iſte, expectavimus eu,
& ſalvabit nos; iſte Dôminus, ſu-
ſtinuimus eum, exultabimus, & Iæ-
rabimur in ſalutari ejus. Quia re-
quiéſcet manus Dñni in monte iſto:
& triturâbitur Moab ſub eo, sicuti
teruntur paleæ in plauſtro. Et ex-
tendet manus ſuas ſub eo, ſicut ex-
téndit natans ad natandum: & hu-
miliabit gloriam ejus cum alliſio-
ne manuum ejus. Et muniméenta
lublimium murorum tuoôrum con-
cident, & humiliabũtur, & detrahe-
tur in terram usque ad pùlverem,
Ecce Dôöminus véniet. 104.

Levaàbit Dñs ſignum in natiônibus,

& congregabit diſperſos Ifrael.
Dein yrie eleiſon. 382

198

Ratres, Gaudéte in Dômino
ſemper;: iterùm dico, gaudéte
Modéſtia veſtra nota ſit omnibus
hominibus: Dominus enim pro-
Pé eſt.
* reator alme siderum.
Rorate. 95.

Ante me non eſt formätus Deus,
& poſt me non erit: quia mihi
curvabitur omne genu, & confité-
bitur omnis lingua.

Urem tuam, quæſumus Dô-
mine, précibus noſtris ac-
cô⅛mmoda: & mentis noſtræ téne-
bras gratia tuæ viſitatiônis illů-
ſtra. Qui vivis & regnas cum Deo
Patre.
D O M I N IC A III.

ropè eſt jam Déminus. & H
aus erbum ſupérnum proôdiens.
2.
eatus vir.

3.
De Iſaia Prophéta.

Véniet ecce Rex.

IN die illa cantàâbitur cânticum
iſtud in terra Juda: Urbs forti-
tüdinis noſtræ Sion Salvator, po-
nétur in ea murus, & antemurale.
Aperite portas, & ingrediatur
Gens juſta, cuſtôdiens veritatem.
Vetus error abiit; ſervabis pa-
cem: pacem, quia in te ſperavi
mus. Speräâſtis in Dömino in ſæ-
culis æternis, in Dômino Deo
forti in perpétuum. Quia incurvaâ-
bit habitantes in excelſo, civita-
tem ſublimem humiliabit. Humi-
liabit eam usque ad terram, dé-
trahet eam usque ad puúlverem.
Conculcabit eam pes, pedes pau-
Peris, greſſus egenorum.
e. Ecce apparébit Doôminus ſuper
nubem candidam, Et cum eo
Sanféctôrum millia,; & habébit in
veſtiménto ,„ & in fémore ſuo
ſcriptum: Rex regum, & Dôminus
dominaäntium. Apparébit in
finem, & non mentiétur: ſi mo-
ram fécerit, expécta eum, quia
véniens veniet. Et cum.

Emita juſti recta eſt, rectus
callis juſti ad ambulandum.
Et in sémita judiciorum tuorum

Dômine ſuſtinimus te: nomen
tuum, & memoriale tuum in deſi-
dério animæ Anima mea defide-
ravit te in nocte: ſed & ſpiritu
meo in præcordiis meis de manèé
vigilabo ad te. Càm feéceris ju-
dicia tua in terra, juſtitiam diſcent
habitatôres orbis. Miſereamur im-
pio, & non diſcet juſtitiam: in
terra Sanctorum iniqua geſſit, &
non vidébit gloriam Dômini.
Bethlehem civitas Dei ſummi,
ex te exiet Dominator Iſrael, &
egréſſus ejus ſicut à principio dié-
rum æternitatis, & magnificabitur
in medio univerſæ terræ.
Et pax exrit in terra noſtra, dum
vénerit. Loquétur pacem in
Gentibus, & potéſtas ejus à mari
usque ad mare. Et pax.

Omine exaltétur manus tua,
& non videant: videant, &
confundantur zelantes péôpuli: &
ignis hoſtes tuos dévoret. Dominé
dabis pacem nobis; omnia enim
opera noſtra operaâtus es nobis.
Dômine Deus noſter, poſſedérunt
nos démini absque te, tantùm in
te recordémur nôminis tui. Mo-
riéntes non vivant, gigantes non
resurgant: proptéreà viſitàâſti &
contriviſti eos, & perdidiſti om-
nem memôriam eorum.
Qui ventürus eſt, véniet, &
non tardabit: & jam non erit ti-
mor in finibus noſtris: Quo⸗
niam ipſe eſt Salvator noſter.
Depônet omnes iniquitates no-
ſtras: & proſiciet in profundum
maris omnia peccaàta noſtra.
Quoniam. Gloria. Quôniam.
Gaude & Iætare. onseéerva.

7.
Sermo S. Leoônis Paper.

(Vod témporis ratio, & devo-
Jtioônis noſtræ admonet con-
ſuetũdo, paſtoraàli vobis, dilectil-
ſimi, ſolicitüdine prædicamus:
Decimi menſis celebrandum eſfle
jejuünium, quo pro conſummata
perceptione omnium frúcfctuum;,
digniſſimé largitôri eorum Deo
continéntiæ libamen offértur. Quid
enim poteſt efficacius eſſe jejùnio?
cujus obſervantia appropinquamus
Deo, & retiſtéêntes diabolo, vitia
blanda ſuperamus.
K.gyp-

Ahypte
ſiitor tuus
Conlpectun
Fliberare
Iu potenti
minus exer
Poteſtate

Emper
nium fa
Niqueprod
Tationadil
consllia;
Giones ca
tur, vittut
Sed quia n
tum nottr
jejünium
pauperum
mus yirti
luptati.
abſtinent
H, Propè
jus, dles
Miſereb
Iltael ſaly⸗
Reyene
ad civitate

Tudeim
u, pur
Lentiumce
eci. gule
uyetur op.
eiture
noſtrünn de
Ii bonorun
cium hujus
cödem re
Dercipete
exta ke
autem apu.
lragämtibus
mpetrirey⸗
ndükrum ſel
Piled en
Snak in een
Deſendl
linfelns
ſltiti,
1 adori
es, onnes
0 etur. G

Cibrie
lun W
io lnd
dannem

llo⸗ ten
1d letded

nls te: in

Ule tuumn int

nima mea teit

led Ali ⸗

is meiz te u
Cäüm feceng
juſtitium l
8. Miſetenmunk
cet ukttim:
iniqua geſin
tiam Donuni.
Vitas Dei unn
ninatot liue,
t pineſiot
& mapnitchht
2 tene.
terra noſtint
oqueétut aen
dteſtas eisin
Et pan.

tetur manuin
nt! Vllean
elintes hopul
6Goret. Dir
dis; Ommmn ,
pelätns eil
