Hei mihi Dömine.

Däe:

**

vivér

D Dominum, cüm tribularer,
clamavi: * & exaudivit me.
„ômine libera animam meam à
labiis iniquis, * & à lingua doloſa.
Quid detur tibi, aut quid appona-
tur tibi * ad linguam doloôſam?
agittæ poteéntis acutæ ,„ * eum
carbonibus deſolatoôriis.
Neu mihi, quia incolatus meus

Xcix

prolongâtus eſt: habitavi cum ha-
bitantibus Cedar: multùm inco-
la fuit anima mea.
um his, qui odérunt pacem, eram
pacifieus: * cùm loquebar illis, im-
bugnabant me gratis. équiem.
Hei mihi Dömine, quia in=
colatus meus prolongatus eſt.
Dominus cuſtôdit te.

Evàvi culos meos in mon-
tes," unde véniet auxiliũ mihi.
uxilium meum à Domino, *† qui
fecit cœlum & terram.
Gon det in comotiônem pedé tu-
um: *neq; dormitet, qui cuſtòôdit te.
cce non dormitabit, neque doôr-
miet, * qui cuſtòdit Iſrael-
Dôminus cuſtodit te, Dôminus
protéctio tua, *π ſuper manum
déxteram tuam.
er diem ſol non uret te: * ne-
que luna per noctem.
ominus cuſtôdit te ab omni ma-
lo; * cuſtôdiat animam tuam Dñs.
ominus cuſtodiat intrôitum tu-
Aum, & éxitum tuum: * ex hoc
nunc, & usque in ſæculum.
gquiem æternam.
Dôminus cuſtoôdit te ab om-
ni malo: cuſtodiat änimam tuam
Düs. Si iniquitates.

E profündis clamavi ad te
Déömine: * Domine exaudi
yocem meam,
lant aures tuæ intendentes, * in
vocem deprecatiõônis mez.
i iniquitates obſeryaveris Dômi-
ne: * Doômine, quis ſuſtinébit?
Quia apud te propitiatio eſt: *
propter legé tuam ſuſtinui te Dñe-
uſtinuit änima mea in verbo
ejus: ſperavit anima mea in Dnño.
cuſtédia matutina usque ad no-
ctem * ſperet Iſrael in Pomino.
uia apud Dominũ miſericordia; *
& copiõôſa apud eum redémptio.
t ipſe rédimet Iſrael * ex omni-
bus iniquitatibus ejus.
equiem ætérnam.
Si iniquitätes O
Doômine, Doômine quis

Obpera.

bſervaveris
ſuſtinebit?

£ 2

1
ſ

Sminus ſolvit compedites: *

Onfitébôr tibi Déômine in to- Dôminus illůminat cæcos.

to corde meo: * quoòniam au-
diſti verba oris mei.
n conſpéstu Angelôrum pſallam
tibi: adorabo ad templum ſanétum
tuum, & confitébor nomini tuo.
uper miſericôrdia tua, & veritate
tua: * quôniam magnificâſti ſuper
omne nomen ſanctum tuum.
n quacumque die invocavero te,
exâudi me " multiplicabis in ani-
ma mea virtútem.
onfiteantur tibi Dömine omnes
Keges terræ; * quia audiérunt om-
nia verba oris tui.
t cantent in viis Dômini; * quo-
niam magna eſt glôria Dômini.
uôniam excélius Doôminus,
Humilia réſpicit: * & alta a longè
cognoſcit.
i ambulavero in médio tribula-
tiônis, vivificabis me: * & ſuper
iram inimicorum meòôòrum exten-
diſti manum tuam, & ſalvum me
fecit dextera tua.
ominus retribuet pro me: * Dô-
mine miſericordia tua in ſæculum:
pera manuum tuaru ne deſpicias.
equiem ætérnam. .
ſa, Opera manuum tuaârum Dô-
mine, ne deſpicias.
Audivi vocem de cœlo dicén-
tem mihi. Beati môrtui, qui
in Dômino moriuntur.

Omne, quod dat mihi Pater, ad
me véniet: & eum, qui venit ad
me; non ejiciam foras.

ateêr noſter. .
Et ne nos inducas in tentatioô-
nem. Sed libera nos à malo.

Auda ànima mea Dôminum,
laudabo Däm in vita mea: *
Pfallam Deo meo, quamdiu füero.
Nolite confidere in principibus: *7
in filiis höminum, in quibus non
eſt ſalus.
Pzibit ſpiritus ejus, & revertétur
in terram ſuam: * in illa die peri-
bunt omnes cogitatiônes eôrum.
eatus, cujus Deus Jacob adjùtor
ejus, ſpes ejus in Dômino Deo ip-
sius: " qui fecit cœlum & terram,
mare, & omnia; quæ in eis ſunt.
dui cuſtôdit veritatem in ſæculũ,
fäcit judicium injüriam patienti-
bus: * dat eſcam eſuriéntibus.

7 .

Gminus érigit eliſos: * Déôminus

diligit juſtos.

Sminus cuſtôdit àdvenas, pupil-
lum, & viduam ſulcipiet: * & vias
peccatôrum diſpérdet.

egnabit Dis in ſæcula, Deus tuus

Sion * in generationem, & genera-
tioônem. équiem ætérnam.

e profundis. xcix.

équiem æter-

nam * dona eis Dömine: Et lux
perpétua * luceat eis.
A porta inferi. g, Erue
Dôͤmine animas eòrum. Re-
quiéſçant in pace. Amen.

Dômine exaudi oratiônem me-
am. Et clamor meus ad te
veniat. Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.

Eus, qui inter Apoſtôlicos ſa-
cerdotes, famulos tuos Pon-
tificali, ſeu ſacerdotali feciſti di-
gnitate vigére: præſta, quæſumus:
ut eòrum quoque perpétuo aggre-
géntur consôrtio.
Eus, veniæ largitor, & huma-
næ ſalutis amator: quæſumus
clementiam tuam, ut noſtræ con-
gregatiéônis fratres,propinquos, &
benefactôres, qui ex hoc ſæculo
tranſiérunt, B. Maria ſemper virgi-
ne intercedente cum omnibus San-
ctis tuis, ad perpétuæ beatituúdinis
conséôrtium pervenire concédas.
Idélium Deus omnium Condi-
tor & Redémptor, animabus fa-
mulôrum, famularuümque tuàrum,
remiſſiònẽ cunctorum tribue pec-
catôrum: ut indulgéntiam, quam
ſemper optaverunt, piis ſupplicatio-
nibus conſequantur. Qui vivis &
regnas in ſæcula ſæculorü. g:. Amé.

dicitu Qui vivis & regnas cum
Deo Patre in unitäte Spiritus ſan-
ci Deus, per ômnia ſæcula ſæcu-
lörum. Amen.

Bsölve „ quæſumus Dômine,
animam fämuli tui N., ut de-
fúnctus ſæculo tibi vivat, & quæ
per fragilitatem carnis humana
con-

ametlatio
Ulkricordlt
ler Dominun

imuletur,

Pus inch
da anim
llarümqne
AUnipersäriun
dommemori
gliettg beztit
(akittem, ?

iuter Apo

Aluerotal

kus ve

us, gui
Ponorare
ementet anin
b mer, eoriin
aurhe eo;
tootec ie

Aputentum
mequ

u nttis mei
Eiattis men

Mln: dom
ees nollt
mm tuam
Mit Animn
elne xculo
ſche lucis
3orumn
uönen,

Delunns
Dletate

Llur: &
lun 4 (e

Requis X
1 lux Pe

ſeguiele⸗

len,
Fenite

Helltes 1
eco.
Domminus

enas l.
jet: Ki
lla;Deustu
m,& genett
Eternann.

lliem altr
ine: Ptlu

feri, g. Ene
m. p. Ne⸗
Amen.
tationem ne⸗
or mels ate
us obiſn
kilen
5 tuos kol-.
feriſti di
,guelummus,
petuo aggle⸗

ot Aumi⸗
4 uetumu
ur nokrrent.
ropingtos
hoe ſlitl
jlenhet /it⸗
onnntbesdan⸗
ebenitudin
le concei
Gmium Cönt⸗
blnbüniplef⸗
unguetuunnn,
umn nbe
pisſihhlie
„Qui en

alöru.

0

leinn —
te Siinsn
in lerlli
en.

uumus hong
tul 4
carnuls cor⸗

converſatiône commiſit;, tu vénia
miſericordiſſimæ pietaâtis abſterge.
Per Dominum. .
animam
famulæ tuæ. ut defuùncta.
Eus indulgéntiarum Doômine:
da animabus famulôrum fa-
mularùmque tuäarum „ quorum
anniversârium depoſitiônis diem
commemoramus, refrigérii ſedem,
quiétis beatitüdinem, & lüminis
claritätem. Per Dôminum.

3 eus»
qui inter Apoſtélicos ſacerdotes.

ſeu ſacerdotali. tar
los Pontificàli ſeu.

eus, véniæ largitor,

Eus, qui nos patrem & matrẽ
honorare præcepiſti: miſerére
cleménter animabus patris & ma-
tris meæ, eorumque peccata dimit-
te: meque eos in æternæ claritatis
gaudio fac vidére. Per Dôminum.

. anima-
bus paréntum noſtroôrum:
d meque, nôsque.
5 . ani-
mæ patris mei, noſtri.
81 PfO I j ani-
mæ matris meæx-» noſtræ.

Nelina Doômine aurem tuam ad
H opreces noſtras, quibus miſeri-
côrdiam tuam, sůpplices depreca-
mur: ut ànimam famuli tui, quam
de hoc ſæculo migrare juſsiſti, in
pacis ac lucis regione conſtituas;
& Sancdorum tuorum jübeas eſſe
consortem. Per Dôminum.

Uæſumus Démine, pro tua
pietate milerere animæ fäamu-
læ tuæ: & à contagiis mortalitatis
exutam, in æternæ ſalvationis
partem reſtitue., Per DOmmum.
Requis æternam dona eis Dñe.
Et lux perpétua luúceat eis.
Kequielcant in pace. Amẽ.

Egem „ cui oômnia vivunt,
venite, adoremus.,
enite, exultémus. 1.
equiem æternam dona

“ ci
eis Dñe: & lux perpétua lúceat eis.

IN I. NOCTURNO.
Dfrige. Pialmus S.
VErbe mea àuribus pércipe Dne: *
intellige clamorem meum.
nténde voci oratiénis mex, *
Rex meus, & Deus meus.
uéôniam ad te orabo: *ι Doômine
manèe exaudies vocem meam.
anè aſtabo tibi, & videho: *
quôniam non Deus volens iniqui-
tatem tu es. . H .
eque habitâbit juxta te mali-
gnus: * neque permanébunt in-
juſti ante òculos tuos. ,
diſti omnes, qui operantur ini-
quitatéem: * perdes omnes, dqui
loquüntur mendacium. .
irum sanguinum, & dolôſum
abominabitur Dôminus:* ego aute
in multitdine miſericordiæ tuæ.
ntroibo in domum tuam: * ado-
räbe ad templum ſanctum tuum
in timore tuo. ..
omine deduc me iin juſtitia tua: *
propter inimicos meos dirige in
conſpêctu tuo viam meam. ,
uôniam non eſt in ore eorum
véritas: * cor eòrum vanum eſt.,
epulchrum patens eſt guttur eoô-
rum, linguis ſuis doloòsè agébant, *
judica illos Deus. .
écidant à cogitatiònibus ſuis, ſe-
cůndùuùͤm multitúdinem impietatum
eorum expélle eos „ * quoniam
irritavérunt te Döomine.
t læténtur omnes, qui ſperant
in te: * in ætérnum exultabunt »
& habitabis in eis. .
t gloriabuntur in te omnes; qui
diligunt nomen tuum, * quoniam
tu benedices juſto. ,B
omine, ut ſcuto bonæ volunta-
tis tuæ, coronaſti nos. équiem.
Dirige Doômine Deus mene
in conſpectu viam meam,
Convértere.
Omine, ne in furoôre tuo ar-
guas me: *† neque in ira tua
corripias me. .
g£ ⁸ iſe-

cii
iſerére mei Dômine, quôniam
infirmus ſum: * ſana me Dômine,
quôniam contaurbata ſunt offa mea.
t anima mea turbata eſt valdé: *
ſed tu Domine usquequ?
onvértere Domine, & eripe ani-
mam meam: * ſalvum me fac
propter miſericoôrdiam tuam.
uôniam non eſt in morte, qui
memor ſit tui; * in inférno autem
quis confitébitur tibi? .
aboravi in géemitu meo, lavabo
er singulas noctes lectum meu: *
Ermk meis ſtratum meum riga-
0.
rbâtus eſt à furôre culus me-
us: * inveteravi inter omnes ini-
micos meos.
iſeédite à me omnes, qui operâà
mini iniquitatem:* quoniam exau-
divit Dôminus vocem fletus mei.
xaudivit Dominus deprecationẽ
meam: * Dôminus orationem
meam ſuſcepit.
rubeſcant & conturbentur vehe-
ménter omnes inimici mei: * con-
vertäntur, & erubéſcant valdè ve-
léciter. équiem.
2. Convértere Dömine, & éri-
pe animam meam: * quôniam non
eſt in morte, qui memor ſit tui.
Ne quando.

Omine Deus meus in te ſpera-
vi: ſalvum me fac ex mnibus
perſequéêntibus me, & libera me.
Ne quando rapiat ut leoe änimam
meam, * dum non eſt, qui redi-
mat;, neque qui ſalvum faciat.
Domine Deus meus; ſi feci iſtud, *
ſi eſt iniquitas in manibus meis.
i réddidi retribuéntibus mihi
mala, * décidam meéritòô ab ini-
micis meis inanis.
Erſequatur inimicus animã meam,
& comprehendat, & concülcet in
terra vitam meam, * & gloriam
meam in pülverem deducat.
E xurge Düe in ira tua: * & exalta-
re in finibus inimicôrum meôrum.
St exürge Dômine Deus meus in
præcépto, quod mandaàſti: “ & ſyna-
goga populôrum circúmdabit te.
t propter hanc in altum regréde-
rze: * Doôminus júùdicçat pôpulos.
udica me Doômine ſecundùm ju-
Rtitiam meam, * & ſecundùm inno-
céntiam meam ſuper me.
onlumétur nequitia peccatôrum,
& diriges juſtum, * ſcrutans corda,
& renes Deus.

uſtum adjutérium meum à Dño, *
qui ſalvos facit rectos corde.
eus judex juſtus, fortis, & paâ-
tiens: * numquid iraſcitur per
singulos dies? .
Wiſi converſi fuéritis, gladium ſu-
um vibrabit: * arcum ſuum teten-
dit, & paravit illum.
Et in eo paravit vaſa mortis, *
ſagittas ſuas ardéntibus effecit.
Ecce parturiit injuſtitiam,* concé-
pit dolôrem, & peperit iniquitaté.
acum aperuit, & effodit eum: *
& incidit in föveam, quam fecit.
gonvertétur dolor ejus in caput
ejus, * & in verticem ipsius ini-
quitas ejus deſceèndet.
onfitébor Domino ſecundùm ju-
ſtitiam ejus: & pſallam nômini
Dômini altiſſimi. Kequiem.
Ne quando rapiat ut leo äâni-
mam meam, dum non eſt, qui ré-
dimat, neque qui ſalvum faciat.
A porta inferi. ,
Erue Dômine animas eôrum.
ater noſter. ecrete

Arce mihi Dömine, nihil enim
ſunt dies mei. Quid eſt homo,
quia magnificas eum? aut quid ap-
ponis erga eum cor tuum? Viſitas
eum dilûculò, & suûbitô probas il-
lum. Usquequô non parcis mihi,
nec dimittis me, ut glutiam ſalivam
meam? Peccavi, quid faciam tibi;
cuſtos höminum? Quare poſuiſti
me contrarium tibi, & factus ſum
mihimetipſi gravis? Cur non tollis
peccàatum meum, & quare non au-
fers iniquitatem meam? Ecce nunc
in pùlvere dormiam, & ſi manè me
quæsieris, non ſubsiſtam.
autem. vel alia gonglumone.
Credo, quôd Redémptor meus
Vivit: & in noviſſimo die de terra
ſurrectrus ſum: * Et in carne mea
vidébo Deum Salvatôòrem meum.
„, Quem visrus ſum ego ipſe, &
non alius, & oculi mei conſpectu⸗
ri ſunt. Et in.
Kdet animam meam vitz
meæ, dimittam adverſum me
éléôquium meum: loquar in amari-
tudine animæ meæ. Dicam Deo:
Noli me condemnare; indigça mihi

cur me ita jdices? Numquid bonũ
tibi vidétur, ſi calumnièris me, &
op-

Gprimas me 0
, & conllit
81 Numu
in: aut ſicut
Stebisi Numgn
SCies tui, &
Uinn ſunt temp
ſititem mean
unlcruteris:
Miunm fecerim
ice manu tu⸗
ilazatum
nentofortidu
ine onn legu
Uhentir.
leite fiyos ⸗
Am her ignen

Anls tux 1
lylumarerur
Uriln: & ſien
Killemento
Unn ecetis me
Aices me. No
Une ſicut
Ullelle car
i & nervi
lin & mlleri
nie iſitatio
um meum,
iis ucicire
Cöncan 3
Clinpeccavi
Conmifla me
glbeſcordum
UIme condem
ſgien ete
eine lur pe
Ahecczxi,

IN II. X.

hloco .
us res
leerin d in
let.
dernun re
UeiViininn
ſelürit ne

Dropter

ſiem
uher mortid,
niam tu me⸗
ua tua, &⸗
ſelonlolitrſi
uſlim con,
vlt eos
neuſü h

8 .
imn Merlun

meum Dior
os corde,
fortis, Ali
iraſcitut her

1s, Aianan
im fuum teten⸗
n. .
Ala mortis,
bus ekecit.
titiam, cont⸗

erit iniq uitni

eftodit eun
,quam tecl
ejus in cant
em ipstus i
let.
o lecundum i
pſallam nonin
equiem.
piat ut leo in⸗
von eſt, gull⸗
lrumn ficitt

mas eotunn

uihiſ enim
id eſt homo⸗
autgnic d.
dam? Viüni;
diid globegi
ldtiamſaälten
Aficin 3
e polul
4 an un
Ctnon toll
gale noi⸗
mi bccellit
„Emmn

Imptor me
die de ten
in catne nm
tem meun
ego iyle,
ei conlpelte

Vi
meam
zdyerlum

uar in Alnat
Dicam bei
india n
nietis M⸗
n o,.

öpprimas me opus mänuum tuä-
rum, & consilium impiòrum äàdju-
ves? Numquid ôculi carnei tibi
ſunt: aut ſicut videt homo, & tu
vidébis: Numquid ſicut dies hômi-
nis dies tui, & anni tui ſicut hu-
mana ſunt témpora, ut quæras ini-
quitatem meam , & peccatum
meum ſcrutéris? Et ſcias, quia nihil
impium fécerim, cùm ſit nemo,
qui de manu tua poſſit erũere.
ge. Qui Lazarum reſuſcitäâſti à mo-
numento fœtidum: *ι Tu eis Do-
mine dona régquiem, & locum in-
dulgéntiæ. Qui ventùrus es
judicare vivos & môrtuos, *-
culum per ignem. Tu eis.

AAnus tuæ fecérunt me, &
[Wplasmavérunt me totum in
circùitu: & ſic repéntè præcipitas
me ? Meménto quæſo; quod ſicut
lutum féceris me, & in puúùlverem
reduces me. Nonne ſicut lac mul-
siſti me, & ſicut caſeum me coagu-
läſti? Pelle & carnibus veſtiſti me:
öſſibus & nervis compegiſti me.
Vitam & miſericôrdiam tribuiſti
mihi, & viſitatio tua cuſtodivit ſpi-
ritum meum. Doômine, quando
véneris judicare terram, ubi me
abſcondam à vultu iræ tuæx ²
* Quia peccavi nimis in vita mea.
J. Commiſſa mea pavéſco, & ante
te erubéſco: dum véneris judicare,
noli me condemnare. Quia.
Z., Requiem æztérnam dona eis
Dômine: & lux perpétua luceat eis.
Quia peccavi.

cvii.

IN II. NOCTURNO.

In loco pãſcuæ.
Ominus regit me, & nihil mihi
deérit: * in loco paſcuæ ibi me
collocavit. „ .
S uper aquam refectiônis educavit
me: * àänimam meam conveértit.
Deduxit me ſuper sémiras juſti-
tiæ * propter nomen ſuum.
Nam, & ſi ambulavero in médio
umbræ mortis, non timebo mala?
quôniam tu mecum es.
Virga tua, & baculus tuus, * ipſa
me conſolata ſunt
* arâſti in conſpecdtu meo mengäâ, *
advérſùs eos, qui tribulant me.

Impinguiâſti in oleo caput me-

um: * & calix meus inebrians H
KRefſpice inimicos meos, quéôniam

quaàm præclarus eſt!

ciii
t miſericéôrdia tua ſfubſequetur
me, * omnibus diébus vitæ meæ.
Et ut inhabitem in domo Dômi-
ni; * in longitúdinem diérum.
équiem ætérnam.
di4. In loco paſcuæ ibi me col-
locavit. Deliéta.

D te Döôömine levavi äanimam
meam : * Deus meus in te
confido, non erubescam.
eque irrideant me inimici mei: *
Eétenim univerſi, qui sſtinent te »
non confundéntur.
Sonfundantur omnes iniqua agén-
tes * ſupervacuè.
ias tuas Dômine demonſtra mi-
hi: * & sémitas tuas edoce me.
irige me in veritate tua, & doce
me: * quia tu es Deus Salvaâtor
meus, & te ſuſtinui tota die.
eminiſcere miſerationum tua-
rum Dômine, * & miſeriçordiarum
tuarum, quæ à ſæculo ſunt.
elicta juventútis meæx, * & igno-
rantias meas ne memineris.
ecundùm miſericordiam tuam
meménto mei tu: * propter bo-
nitatem tuam Domine.
ulcis & rectus Dominus: * prop-
ter hoc legem dabit delinquenti-
bus in via.
iriget manſuétos in judicio: *
docébit mites vias ſuas.
Vnivérſæ viæ Dômini miſericôrdia
& véritas, * requiréntibus teſta-
méntum ejus, & teſtimônia ejus.
ropter nomen tuum Dômine
propitiaberis peccato meo: * mul-
tum eſt enim. „ .
uis eſt homo, qui timet Domi-
num? * legem ſtatuit ei in via»
quam elegit. D
nima ejus in bonis demorabi-
tur: * & ſemen ejus hæreditabit
terram. .J .
irmaméêntum eſt Dôminus ti-
méntibus eum: * & teſtaméntum
ipsius ut manifeſtétur illis.
culi mei ſemper ad Döôminum: *
quôniam ipſe evéllet de laqueo
pedes meos. .
éſpice in me, & miſerére mei: *
quia unicus & pauper ſum ego.
ribulatiônes cordis mei multi-
plicatæ ſunt: * de neceſſitatibus
meis érueme. .
ide humilitàatem meam, & laboô-
rem meum: * & dimitte univerſa
delicta mea.

g 4 mul-

civ
multiplicati ſunt, * & éôdio ini-
quo odeérunt me.
uſtòdi änimam meam, Sc, érue
Fer * non erubéſcam’, quoôniam
perävi in te,
nnocéntes & recti adhæsérunt
mihi: * quia ſuſtinui te.
ibera Deus Ifrael, * ex omnibus
tribulationibus ſuis. equiem.
Delicta juventutis mex, &
ignorantias meas ne memineris
Domine. Credo vidére.
¾£ *
Ominus illùminätio mea,; &
Lſalus mea, * quem timebo?
ominus protéctor vitæz meæx, *
à quo trepidabo?
um apprôpiant ſuper me nocén-
tes: * ut edant carnes meas.
Qui tribulant me inimici mei, *
ipſi infirmati ſunt, & ceciderunt.
i consiſtant adverſùm me caſtra, *
non timebit cor meum.
i exürgat advérſüum me præ-
lium: * in hoc ego ſperabo.
ham pétii à Domino, hanc re-
quiram, * ut inhabitem in domo
Dômini omnibus diebus vitæ meæ.
t vſideam voluptatem Doômini, *
& viſitem templum ejus.
uôniam abſcondit me in taber-
naculo ſuo: * in die malorum pro-
ir me in abſcôndito tabernacu-
i ſui.
n petra exaltavit me, * & nunc

exaltavit caput meum ſuper inimi-

cos meos.
ircuivi, & immolavi in tabernaâ-
culo ejus hoſtiam vociferatioônis: *
cantabo, & pſalmum dicam Dno.
Exâaudi Doômine vocem meam „
Jn clamavi ad te: * milerére mei,
exaudi me.
ibi dixit cor meum, exquisivit
te fäacies mea: * faciem tuam Dô-
mine requiram
Ne avertas faciem tuam à me: *
ne declines in ira à ſervo tuo.
Adjůtor meus eſto: * ne derelin-
quas me, neque deſpicias me Deus
ſalutaris meus.
Quôniam pater meus, & mater
mea dereliquérunt me: * Poôminus
autem aſsumpſit me.
egem pone mihi Dömine in via
tua, * & dirige me in sémitam re-
Kam propter inimicos meos.
e tradideris me in animas tri-
bulantium me: * quoniam inſurre-
gérunt in me teſtes iniqui, & men-
tita eſt iniquitas fibi.

redo vidére bona Dômini * in
terra vivéntium.
xpécta Dôminum viriliter age, *
& confortetur cor tuum, & suſtine
Dôminum. équiem.
Credo vidére bona Dômini
in terra vivéntium. Côllocet
eos Dominus cum principibus.
Cum principibus poôpuli ſui.
Pater noſter.

REſhonde mihi: Quantas habeo
iniquitates & peceaâta , ſcélera
mea & delicta oſténde mihi. Cur
faciem tuam abſcondis, & arbitra-
ris me inimicum tuum? Contra
folium, quod vento rapitur, oſten-
dis poténtiam tuam, & ſtipulam
ſiccam perséqueris. Scribis enim
contra me amaritúdines, & con-
smere me vis peccatis adoleſcén-
tiæ meæ. Poſuiſti in nervo pedem
meum, & obſervàſti omnes sémi-
tas meas, & veſtigia pedum meòô-
rum conſideràâſti: Qui quaſi putré-
do conſumendus ſum, & quaſi veſti-
mentum, quod comeditur à tinea.
Memento mei Deus, quia ven-
tus eſt vita mea, * Nec aſpiciat
me viſus hôminis. De profün-
dis clamàvi ad te Dömine, Domi-
ne exaudi vocem meam, Nec.

Omo natus de muliere, bre-
vi vivens témpore, replétur
multis misériis. Qui quaſi flos e-
greditur, & contéritur, & fugit ve-
lut umbra, & numquam in eõôdem
ſtatu pérmanet. Et dignum ducis
ſuper hujuscémodi aperire ôculos
tuos, & addúcere eum tecum in ju-
dicium. Quis poteſt facere mun-
dum de immúndo concéptum se-
mineinonne tu, qui ſolus es? Breves
dies hominis ſunt, númerus men-
ſium ejus apud te eſt: conſtituiſti
terminos ejus, qui præteriri non
pôterunt. Recéde paululum ab eo,
ut quieſcat, donec optata véniat
ſicut mercenarii dies ejus.
E. Hei mihi Doômine, quia peccavi
nimis in vita, mea. Quid faciam
miſer? ubi fúgiam, niſi ad te Deus
meus? * Miſerêére mei, dum véne-
ris in noviſſimo die. Anima
mea turbaàta eſt valdè, ſed tu Doô-
mine ſucççùrre ei. Miſerere.

Uis mihi hoc tribuat; ut in in-
féêrno prötegas me, & abſcôn-
das me, déec perträſeat furor tuus;

Lconſtituas m
cordenis mei
no murſum vn
s, guibus nu
nec veniat im
dbis me, & ege
Geri manuum
eri. Tu qui
unmeräſti,
leß
Eeecorderi
e,& Dum v
Ampet ignem
Mebeus meus
im meam. De
liem eterna

INII. NO

Complace⸗
hu⸗ expe⸗
intencit mil
ſeuncipit pre
m mede lact
ſtess,
htut ſuper p
Kiterlt g
Ummit in os
m,carmen
ent multi,
eubunt in De
Uit, cuſu
Alpes ejs:
lates, K in
teciſti tu
lizina: „
Elan et, gui
mini, N
leitiſunt
leium K ob⸗

1 Donini n

n vitiliteragen
tuum,& Sühin
iem. ,
te bona Donii
1. V. Colloek
princlpibus,
us populi lin

Quantas hi
eccäta , lellr
enge mühi
Ondis, & atbin
tuum! Cont
nto upitupoler
amn, & ſtihlin
18. Seribis ein
üdines, N
eccitig 100leſtr
iin neno ein
viſti omnes en⸗
ligia gedunm nen
ui god Nun⸗
lun egtl et⸗
onecltnr tinet
Dells, lis ſeſ⸗
Nec alpleat
Dehlofin⸗
Donine, Döm-
neam, Ner⸗
e moliete, nt
nnore, kehent
uigil tes ⸗
unur,Afel ⸗

lie, ſeiud
Miſerel .
nat; Minn
teibuu 1bſe

mwé;
me,n
ſest finol 4

1

& conſtituas mihi tempus, in quo
recordéris mei? Putasne moôrtuus
homo rurſum vivat à Cunctis diée-
bus, quibus nunc milito, expecto,
donec véniat immutaàtio mea. Vo-
cabis me, & ego reſpondebo tibi:
operi manuum tuärum porriges
déxterã. Tu quidem greſſus meos
dinumeraſti, ſed parce peccatis
meis.
z. Ne recordéris peccata mea Do-
mine, * Dum veéeneris judicare ſæ-
culum per ignem. Dirige Doô-
mine Deus meus in conſpécëtn tuo
viam meam. Dum.
Reéquiem æternam. Dum. .
Põſte cvii.

IN III. N O CT URNO.

Ana. Compläaceat. aus?
Earfcans expectavi Döôminum, *
& inténdit mihi.
t exaudivit preces meas: * &
eduxit me de lacu misériæx, & de
luto fæcis.
Et ſtatuit ſuper petram pedes me-
os: * & diréxit greſſus meos.
t immiſit in os meum canticum
novum, carmen Deo noſtro.
Videbunt multi, & timébunt; *
& ſperabunt in Doômino.
eatus vir, cujus eſt nomen Dô-
mini ſpes ejus: & non reſpéxit
in vanitates, & insanias falſas.
ulta feciſti tu Dñe Deus meus
mirabilia tua: * & cogitationibus
tuis non eſt, qui similis ſit tibi.
Annuntiavi, E* locũtus ſum; *
multiplicati ſunt ſuper nmerum.
acrificium & oblationem nolui-
i: " auses autem perfeciſti mihi.
Holocauſtum & pro peccato non
poſtuiâſti: tunc dixi? Ecce vénio.
n caàpite libri ſcriptum eſt de me,
ut facerem voluntatem tuum: *
Deus meus volui, & legem tuam
in médio cordis mei. .
Annuntiavi juſtitiam tuam in Ec-
cléſia magna: * ecce labia mea
non prohibebo: Domine tu ſciſti.
uſtitiam tuuam non abfſcondi in
corde meo: * veritärem tuam, &
ſalutare tuum dixi.
on abſcondi miſericôrdiam tu-
am, & veritatem tuam, * a conci-
lio multo.
u autem Dômine ne longè facias
miſeratiônes tuas à me: * miſeri-
côrdia tua, & véritas tua ſemper

ſuſceperunt me.

cv
uôniam circumdedérunt me ma-
la, quorum non eſt nùmerus: *
comprehendérunt me iniquitätes
meæx, & non poôtui, ut vidérem.
Lultiplicatæ funt fuper capillos
capitis mei: *τ & cor meum dereli-
quit me.
omplacęat tibi Dômine, ut éruas
me: * Domine ad adjuvandum me
réſpice.
onfundântur, & revereantur ſi-
mul, qui quærunt àanimam meam, *
ut auferant eam.
onvertantur retrôrſum, & reve-
reantur, qui volunt mihi mala.
erant confeſtim confuſionem ſu-
am, * qui dicunt mihi: Euge, euge.
xultent & læténtur ſuper te om-
nes quæréntes te; * & dicant ſem-
per: * Magnificétur Dôminus, qui
diligunt ſalutare tuum.
Ego autem mendicus ſum, & pau-
per: * Déôminus ſolicitus eſt mei.
djùtor meus, & protéctor meus
tu es: * Deus meus ne tardaveris.
équiem ætérnam.
Complaceat tibi Dõmine, ut
eripias me; Dômine ad adjuvan-
dum me reſpice.
Sana Dömine.
Eatus, qui intélligit ſuper egé
num & pauperem: & in die
mala liberàbit eum Doôminus.
ominus conservet eum, & vivi-
ficet eum, & beãtum faciat eum
in terra: * & non tradat eum in
animam inimicôrum ejus.
minus opem ferat illi ſuper le-
ckum dolôris ejus, univerſum
ſtratum ejus versâſti in infirmitate
ejus.
dixi: Dñe, miſerére mei: * ſana
amimam meam, quia peccavi tibi.
nimici mei dixérunt mala mihi: *
quando moriétur, & peribit no-
men ejus?
t ſi ingrediebatur, ut vidéret „
vana loquebatur, "* cor ejus con-
gregavit iniquitâtem ſibi.
grediebätur foras, * & loque-
batur in idipſum.
dvérſum me ſuſurrâäbant omnes
inimici mei: * adverſum me cogi-
tabant mala mihi.
erbum iniquum conſtituérunt
adverlſum me? Numquid „ qui
dormit, non adjiciet, ut resurgat ?
tenim homo pacis meæx, in quo
ſperavi: * qui edébat panes meos,
magnificavit ſuper me ſupplanta-
tiéônem.
g£ 5

cvi .
u autem Dômine miſerère mei;
& resũſcita me: “ & retribuam eis.
n hoc cognôvi, quôniam volui-
ſti me: † quôniam non gaudébit
inimicus meus ſuperme.
e autem propter innocéntiam
ſuſcepiſti: * & confirmâſti me in
conſpectu tuo in ætérnum.
enedictus Döminus Deus Ifrael
à ſæculo, & usque in ſæculum: *
fiat, fiat. équiem.
ia, Sana Dômine animam meã,
quia peccavi tibi. Sitivit.

Uemädmodum desiderat cer-
vus ad fontes aquarum: * ita
desiderat anima mea ad te Deus.
itivit anima mea ad Deum for-
tem vivum: * quando veniam, &
apparébo ante faciem Dei?
uérunt mihi lacrymæ meæ panes
die ac nocte: * dum dicitur mihi
quotidie: UÜbi eſt Deus tuus?
æc recordatus ſum, & effùdi in
me àânimam meam: * quôniam
transibo in locum tabernaculi ad-
mirabilis, usque ad domum Dei.
n voce exultatiõônis, & confeſſio-
nis, * ſonus epulantis.
uare triſtis es äènima mea? * &
quare contürbas me?
pera in Deo , quôniam adhuac
confitebor illi: * ſalutare vultus
mei, & Deus meus.
d meipſum anima mea contur-
baâta eſt: * proptéreà memor ero
tui de terraordanis & Hermoôniim
à monte modico
byſſus abyſſum invocat, * in
vYoce cataractärum tuarum.
inia excélſa tua, & fludtus
tui * ſuper me tranſiérunt.
In die mandavit Däüs miſericordiã
ſuam, * & nocte canticum ejus.
pud me oraâtio Deo vitæ meæ, *£
dicam Deo,; Suſcéptor meus es.
uare oblitus es mei? * & quare
contriſtatus incédo, dum affligit
me inimicus?
D um confringuntur oſſa mea: *
exprobraverunt mihi, qui tribulant
me inimici mei.
um dicunt mihi per singulos
dies: UÜbi eſt Deus tuus? * quare
triſtis es anima mea? & quare
conturbas me?
pera in Deo, quôniam adhuc
confitébor illi: * ſalutare vultus
mei, & Deus meus.
équiem ætérnam.
Sitivit änima mea ad Deum

vivum: quando véeniam, & appa-
rébo ante faciem Domini.
Ne tradas béſtiis animas confi-
teéntes tibi. m. Et animas paupe-
rum tuorum ne obliviſcaris in finẽ.
ater noſter. »tum ſecrete .

Ipiritus meus attenuúabiturf, dies
Imei breviabúntur, & ſolum mi-
hi súpereſt ſepälchrum. Non pec-
cavi, & in amaritudinibus moratur
oculus meus. Libera me Domine,
& pone me juxta te, & cujusvis
manus pugnet contra me. Dies
mei tranſiérunt, cogitatiônes meæ
diſſipatæ ſunt, torquentes cor
meum. Noctem vert érunt in diem,
& rurſum poſt ténebras ſpero lu-
cem. Si füſtinuero, infernus do-
mus mea eſt, & in tenebris ſtravi
lécktulum meum. Putrédini dixi,
Pater meus es, mater mea, & ſoror
mea, vérmibus. UÜbi eſt ergo
nunc præſtolätio mea, & patién-
tiam meam quis considerat?
e. Peccäntem me quotidie, & non
me pœniténtem, timor mortis
contrbat me: * Quia in inferno
nulla eſt redemptio, miſerére mei
Deus, & ſalva me. Deus in no-
mine tuo ſalvum me fac, & in
virtûte tua libera me. Quia.

Elli meæ, consumptis carnibus,
adhæſit os ineum, & derelicta
ſunt tantůmmodò labia circa den-
tes meos. Miſerémini mei, miſe-
rémini mei, ſaltem vos amici mei,
quia manus Dômini tétigit me.
Quare perſequimini me ſicut Deus,
& carnibus meis ſaturamini? Quis
mihi tribuat, ut ſcribantur ſermoô-
nes mei? quis mihi det, ut exarén-
tur in libro ſtylo férreo, & plumbi
lamina, vel celte ſculpantur in si-
lice? Scio enim, quòd Redémptor
meus vivit, & in noviſſimo die de
terra ſurrectũrus ſum: & rurſum cir-
cmdabor pelle mea, & in carne
mea vidéebo Deum meum. Quem
visürus ſum ego ipſe, & culi mei
conſpectúùri ſunt, & non àlius: repo-
ſita eſt hæc ſpes mea in ſinu meo.
. Dômine, ſecundùm actum
meum noli me judicare; nihil di-
gnum in conſpéctu tuo egi: ideòô
déprecor Majeſtäatem tuam: * Ut
tu Deus deleas iniquitatem meam.
V. Ampliùs lava me Dômine ab
injuſtitia mea; & à delicto meo
munda me. Ut tu Deus.

Vure ge
ui utina
Noculus me
laſi non eſl⸗
us ad tümt
aueiſtas dier
tefi ) Dim
Mingam paul
In, integu
Eejertar ad te
Lopertam me
Umn mizerie
bi undta n
gloy ſed ſen
bint,
Pbera me!
mnl qui porta
Eictiſt inte
Uwen, ut vie
lint in penis
„(Camintes
ihectempto
Reguiem et

ben me 1
Nuncdo cceli
i d Dum
llun Der ign
Kemens fad
o, um gil
eeitrin.
N⸗ ll, die
Aterie, cies
e dum ven
AD 1A
ltabun
ſene
un magna
eincinm mu

önum tn
1
Awerm, tu

m, N .
mini.
nimmas coni-
Anitmns pauze.
jilcaris intun,

nuabitut,0
„& ſolumn.
Im. Non hee⸗
nibus morint
A me Domin
(ljüefi
ra me. Die
itationes ner
ötguentes lt
Erunt in dien
bras ſpelo l⸗
,inketnus do.
tenebtis kiul
Gtredini din,
1 ei; loldt
Vbi ett ein
2, Patien
idetat
otidie,non
imor morts
i in infemo
milerere me
Deus in no⸗
fac; K in

in.
huis Olnibp
a,cetelckr
idin anct let⸗
ini wein ni⸗
0s Mcle
dgt .

Uare de vulva eduxiſti me :
qui ütinam consumptus eſſem,
né oculus me vidéret. Fuiſſem,
quaſi non eſſem, de utero trans-
latus ad tmulum. Numquid non
Paucltas diérum meòôrum finietur
Previ ? Dimitte ergo me, ut
plangam paululum dolorem me-
um,„ antequam vadam, & non
revértar ad terram tenebroôſam,
& opértam mortis caligine: ter-
ram miséri & tenebräarum ,
ubi umbra mortis „ & nullus
ordo, ſed ſempiternus horror in-
habitat.
, Libera me Dômine de viis in-
ferni, qui pertas æreas confregiſti:
& viſitâſti inféernum, & dediſti eis
lumen, ut vidérent te: Qui
erant in pœnis tenebrarum.
y, Clamaântes & dicéntes: Adve-
niſti Redémptor noſter. Qui.
Réquiem ætérnam. Qui.

Libera me Domine de morte
ætérna, in die illa treméênda:
Quando cœli movendi ſunt &
terra. „ Dum véneris judicare
ſæculum per ignem.
. Tremens factus ſum ego, &
timeo, dum diſcũúſſio vénerit, at-
que ventüra ira. Quando. ,
Dies illa, dies iræ, calamitatis
& misériæ, dies magna & amara
valdè. Dum veneris.
Reéquiem ætêrnam. Libera me.

X b LAUDES,
Exultabunt Doômino.

Iſerére mei Deus, * ſecuún-
dùm magnam milſericordiam
tuam. .
Et fecundùm multitüdinem miſe-
ratiõnum tuarum, * dele iniquita-
tem meam.
Ampliùs lava me ab iniquitate
mea: * & à peccàâto meo müda me.
Quôniam iniquitatem meam ego
cognoſco: * & peccatum meum
contra me eſt ſemper.
ibi ſoli peccavi, & malum coram
te feci: *† ut juſtificéris in ſermoni-
bus tuis', & vincas cüm judicâ-
ris.
cce enim in iniquitätibus con-

. cvii
ceèptus ſum: * & in peccaàtis con-
céêpit me mater mea.
Ecce enim veritatem dilexiſti: *
incêrta, & occúùlta ſapientiæ tuæz
manifeſtâſti mihi.
Aſperges me hyſſôpo, & munda-
bor: * lavabis ine, & ſuper nivem
dealbabor.
uditui meo dabis gaudium 8&
lætitiam: * & exultäâbunt oſſa hu-
miliata.
vérte fäciem tuam à peccatis
meis: * & omnes iniquitates meas
dele.
or mundum crea in me Deus: &£
& ſpiritum rectum innova in viſ-
céribus meis.
e projicias me facie tua: * 8e
Spiritum ſanctum tuum ne auferas
à me.
Kedde mihi lætitiam ſalutaris tui; *
& ſpiritu principâli confirma
me.
océbo iniquos vias tuas: *† & im-
pii ad te converténtur.
ibera me de ſanguinibus Deus,
Deus ſalútis mex: * & exultabit
lingua mea juſtitiam tuam.
omine läbia mea apeéries: * &
os meum annuntiabit laudem
tuam.
uõôniam ſi voluiſſes ſacrificium,
dediſſem ũtique: holocàuſtis non
delectaberis
acrificium Deo ſpiritus contri-
bulatus: * cor contritum & humi-
liätum Deus non deſpicies.
enigné fac Dômine in bona vo-
luntate tua Sion: ut ædificéntux
muri Jerúſalem.
unc acceptabis ſacrificium juſti-
tiæx „ oblatiônes, & holocauſta: *
tunc impoônent ſuper altare tuum
vitulos.
équiem. .
Exultàbunt Dômino oſſa
humiliata. „ .
Exaudi Dömine.

E decet hymnus Deus in Sion: *
TX tibi reddétur votum in Je-
rũúſalem.
xaàudi oratiénem meam: * ad
te omnis caro véniet.
erba iniquérum prævaluérunt
ſuper nos & impietatibus noſtris
tu propitiaberis.
Aaren quem elegiſti, & aſſump-
siſti: * inhabitäâbit in atriis

tuis. . DW
Replébimur in bonis domus tuæ: *
an-

cviii
ſanctum eſt templum tuum, mira-
bile in æquitaàte.
xaudi nos Deus ſalutaäris noſter, *
ſpes omnium finium terræ, & in
mari longè.
ræparans montes in virtüte tua;,
accinctus poténtia: qui contürbas
profündum maris, ſonum fluùctu-
um eſjus.
urbabùntur Gentes, & timébunt,
qui haàbitant términos à ſignis
tuis: *† éxitus matutini, & véſperè
delectabis.
iſitäſti terram, & inebriäaſti
eam: * multiplicâſti locupletare
eam.
lumen Dei replétum eſt aquis,
Parâſti cibum illérum: * quoniam
ita eſt præparatio ejus.
Qivos ejus inébria,„ multiplica
genimina ejus: "* in ſtillicidiis ejus
Iætabitur gérminans. .
enedices corônæ anni benigni-
tatis tuæ: * & campi tui replebun-
tur ubertaäte.
inguéſcent ſpeciéôſa desérti: &*
& exultatiône colles accingéntur.
nduti ſunt arietes ovium, & val-
les abundàbunt fruménto: * cla-
maâbunt, étenim hymnum dicent.
équiem. , “
Exaudi Domine orationem
meam, ad te omnis caro véniet.
