Amavit eum Dominus. 324.

Anctiſſimi viri ſtũdium erga
proximôrum ſalůtem maximis
Deus miräculis illuſtravit. Inter
gar illud insigne, quòd Vandalum
uvium prope Viſograädum aquis
redundantem nullo navigio uſus
trajécit, sociis quoque, expanſo
ſuper undas pallio, traductis. Ad-
mirabili vitæ génere ad quadragin-
ta propè annos poſt profeſſionem
erducto, mortis die ſuis fräatri=
bas prænuntiato , ipſo Aſsumptæ
Virginis feſto, Horis Canoônicis
perſoltis, Sacrameéntis Eccleſia-
ſticis ſumma cum veneratione per-
céptis, iis verbis: In manus tuas
Domine, ſpiritum Deo réddidit »
anno ſalutis milléſimo ducentéſi-
mo quinquageſimo séptimo. Quem
miraculis étiam poſt obitum illu-
ſtrem, Clemens Papa odctaävus in
Sanctôrum numerum rétulit.
Iſte homo perfecit. 324.

int
lumbi.
Tlix.
Quxæ eſt iſta, quæ alcendit
ſicut aurora consùrgens, pulchra
ut luna, electa ut ſol, terribilis ut
caſtrôrum acies ordinata?
Exaltàta eſt ſanéta Dei Senitri
Super choros Angelorum à

cœleſtia regna.
amulorum. 823.

In craticula te Deum non negavi;
& ad ignem applicatus, te Chri-
ſtum conféſſus ſum, probäãſti cor
meum, & viſitâſti nocte: igne me
examinaſti, & non eſt inventa in
me iniquitas.
Diſperſit »dedit paupéribus.
Jutria ejus manet in ſæc
Xculi. .

Anobis,
ſens Deus
ſuumas extin
ltio tribuig
n incendia

DIE W.

.

Nit Dom
Riritum,
iis Leyita ſen
lhleti Kude⸗
mmyit, & 0
Celit, Per l
icem Spiri

Kie it deſ
erkena, triüm
onclcdit ore
Illum dedh
ſis etzaz.
Drokencit
eus

Hdie Mana
Gt gudete
lignat in tern
kxilinze
per cho
Klekin enn:.
anl

Hy.
mngie §
in o

– el .
den A nobis, quæfumus omnipo-
Itens Deus, vitiòrum noſtroôrum
Hammas extinguere, qui beato Lau-
réntio tribuiſti tormentôrum ſuô-
zum incendia ſuperare. Per Däm.

bi dei Nuiſt
centin .
ier per⸗
ueae BIE ZVII. AUGUSTI.
Diz inue imne

lelttent. .
un Dominus to. 209.
nn kütiun
uunſlirt uu Xcita Dômine in Eccléſia tua
uls ir ed LsSpiritum, cui beatus Lauren-
. kius Levita ſervivit: ut eodem nos
pe Nn repléti ſtudeamus amare, quod
amavit, & bpere exercere, quod

n nullo uite

ci e docuit. Per Dôminum. in unitàte
hillio 1 ejusdem Spiritus.
2 genere Pr S§
os Nol Hic vir deſpiciens mundum S&

terrena, triümphans, Divitias co-
lo condidit ore, manu.
Juſtum deduxit Dôminus per
vias rectas.
. Et oftendit illi regnum Dei.
eus, qui nos. 826.

Hoödie Maria Virgo cœlos afcen-
dit? gaudéte , quia cum Chriſto
regnat in ætéernum.
Exaltata eſt ſancta Dei Genitrix.
Ssuper choros Angelorum ad
cœleftia regna.
. amulorum tuôrum. 820.

1in
etitt, 1. 877.
ene /, 2 umrRO.,
ſrueril Ex traftätu S. Auguſtini Epiſcopi
eoltii 4D in Joannem.

Erti ſümus, fratres, quia om-
nes, qui ſumus in corpore Doô-
mini, & manémus in illo, ut &
ipſe maneat in nobis, in hoc ſæcu-
lo necéſſe habémus, usque in finem
inter malos vivere: non inter illos
dico malos, qui blasphémant Chri-
ſtum: raro enim jam inveniuntur,
qui lingna blasphémat, ſed mul-
ui; qui vita, Neceéſſe eſt ergo, ut
neH inter illos usque in finem vivamus.
1 Sed quid eſt, quod ait: Qui manet

sn in me, & ego in illo? Quid, niſi It

827
uod Märtyres audiébant: Qui per-
everaverit usque in finem, hic
ſalvus erit?
Quo progréderis. 818.

Uômodo manſit in illo ſan-
Qus Lauréntius, cujus hoôdie
feſtum diem celebramus ? Manſit
usque ad tentationem, manſit us-
que ad tyrannicam interrogatio-
nem, mäanſit usque ad acérrimam
comminationem, manſit usque ad
peremptiônem. Parum eſt, usque
ad immanem excruciatiénem man-
ſit. Non enim occiſus eſt cito»
ſed cruciatus eſt in igne. Diu vi-
vere permiſſus eſt, imò non diu vi-
vere permiſſus eſt, ſed tarde mori
compülſus eſt. In illa ergo longa
morte, in illis torméntis, quia be-
nè manducaverat, & benè biberat;»
tamquam illa eſca ſaginatus, & illo
calice ébrius, torménta non ſenſfit.
Noli me derelinquere. 818.

Ixerat autem illi XKyſtus martyr
ſanctus, cujus diem quinto a
hinc retro die celebravimus: Noli
mœrére hli (Epiſcopus enim erat
ille, iſte Diaconus) noli mœrére;
inquit, ſequeris mé poſt triduum.
Triduum autem dixit, médium in-
ter diem paſſionis ſancti Xyſti, &
diem hodiernam paſſiônis ſancti
Laurentii. Triduum eſt médium.
O conſolatio! Non ait, Noli moœ-
rêre fili, déſinet perlecutio, & ſe-
cůrus eris: ſed, Noli mœrere: quoô
ego præcedo, tu ſequeéris: nec
conſecutio tua differtur. Triduum
médium erit, & mecum eris. Ac-
cepit oraculum, vicit diabolum ,
pervénit ad triümphum.
Beatus Lauréntius. 819.

ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Joannem.

X. illo témpore: Dixit Jeſus dilſ-
cipulis ſuis: Amen, amen dico
vobis, niſi granum fruménti cadens
in terram, mortuum fuerit, ipſum
ſolùm manet. Et reliqua. .
Homilia S. Joannis Chrysôſtomi.

Ulcis præſens vita eſt, & mul-
tæ plena voluptàâtis, non ta-
men ômnibus, ſed iis tantum, qui
illi ſunt affixi. Quòd ſi quis in cœ-
lum ſuſpéxerit, & quæ ibi præclara

unt,contemplatus füerit, ſtatim
hanc

228
hanc contémnet, ac nullius prétii
exiſtimabit, Nam cõôrporum
pulchritúdo, quoad pülchrius non
deprehenditur, in admiratioône ha-
betur;: cùm vero aliud præſtantius
apparüerit, illa prior deſpicitur.
Quòôd ſi illam pulchritudinem
étiam nos intuéri voluerimus, &
cœleéſtis regni ſpeciem conſideraâre,
confeſtim nos hujus ſæculi vincu-
lis diſſolveêmus.
g. In craticula te Deum. 819.

Inculum namque eſt terrenaà-
V rum rerum affectio, ad cujus
diſſolutidnem ut nos induceret
Chriſtus, quid dicat, atténde: Qui
amat animam ſuam, perdet eam: &
ui odit animam ſuam in hoc mun-
o, in vitam æternam cuſtôdit eam.
nigmati simile hoc dictum vidé-
tur: non tamen ita eſt, imòô verô
Præcipuæ ſapiéntiæ plenum. Et
quoômodo qui amat änimam ſuam,
perdet eam?: Qui absurdis ejus cu-
piditatibus obtémperat, qui præter
débitum ei indúlget: quemadmo-
dum ⁶ contrario, qui odit eam in
hoc mundo, cuſtôdit eam;hoc eſt,
qui non paret ei, cùm noxia jubet.
O Hippolyte. 819.

„T non dixit, qui non paret,
ſed qui odit. Sicuti enim, quos
6dio habémus;, ne vocem quidem
audire, nec vultum eôrum vidére
æquo äanimo patimur: ita & äni-
mæ; ſi quid præter Dei voluntatem
nobis imperat, veheménter aversari
opoôrtet Cúùm enim jam de morte
ad eos, verba facturus eſſet, de mor-
te vidélicet ſua, & prævideret eoô-
rum triſtitiam & exanimatioònem,
per excéſſum locútus eſt, inquiens:
Quid dico, ſi mortem meam ge-
nerôsè non ferétis? niſi vos ipſi
moriàmini, nullum vos ſequétur
emoluméentum.
Te Deum laudamus. II.

Quæ eſt iſta.
Exaltata eſt.

zamulérum tuërum.
23.

MMart. Antiphona. Iſte Sanctus pro
lege Dei ſui certavit usque ad mor-
tem, & à verbis impiorum non ti-
muit: fundatus enim erat ſupra
Krmam petram.

Gléria & honòre coronàſti eum
bômine. p. Et conſtituiſti eum
ſuper ôpera mäânuum tuarum.

Xtétur Eccléſia tua, Deus, beâ-
ti Agapiti Martyris tui confiſa
ſuffragiis: atque ejus precibus glo-
riòſis & devòta permaneat, & ſe-
cůra consiſtat. Per Dominum.
DIE XVIII. AUGUSTII.

De Canticis canticorum.

Uaàm pulchra es amica mea ;,
quàm pulchra es! Oculi tui
columbarum absque eo quod in-
trinſecus latet. Capilli tui ſicut
greges caprarum, quæ aſcendérunt
de monte Galaad. Dentes tui ſicut
greges tonsarum, quæ aſcenderunt
de lavacro, omnes gemellis fœti-
bus „»& ſtérilis non eſt inter eas.
Sicut vita coccinea, laàbia tua: &
elôquium, tuum dulce. Sicut frag-
men mali púnici, ita genæ tuæ„
absque eo quod intrinfecùs latet.
Sicut turris David collum tuum,
quæ ædificata eſt cum propugnacu-
lis: mille clypei pendent ex ea;
omnis armatura fortium.
Vidi ſpecioſam. 820.

Ota pulchra es amica mea, &
macula non eſt in te. Veni de
Libano ſponſa mea, veni de Liba-
no, veni; coronaberis de capitée
Amana, de vértice Sanir & Her-
mon de cubilibus leônum, de
moôntibus pardôrum. Vulneräſti
cor meum ſoror mea ſponla „
vulnerãâſti cor meum in uno oculo-
rum tuorum, & in uno crine col-
li tui. Quàm pulchræ ſunt mam-
mæ tuæ „ſoror mea ſponſa! Pul-
chriora ſunt ubera tua vino, &
ôdor unguentorum tuôrum fſuper
ômnia aromata.
Sicut cedrus. 820.

„Avus diſtillans läbia tua, ſpon-
ſa, mel & lac ſub lingua tua, &
odor veſtimentoruin tuorum ficut
odor thurris. Hortus concluúſus ,
ſoror mea ſponſa, hortus,conclu-
ſus, fons ſignatus. Emiſſiones tuæ
paradiſus malôru punicorum cum
pomôrum fructibus. Cypri ru
nardo, nardus & crocus, fſtula 8
cinnamomum cum univérſis lignis
Libani, myrrtha & àloe, cum Pmnni⸗

Uiu primis unn
Cörum putens:
Aueftuund imp
le elt iſt

De Sgerm. 5.

Antiqua.
guoctempo
könis dente
Cemn ſancti Ap

terte ad alüten

dbimt, moment

meelzti conve

cümve illic en

IUitAngelica,
Mein clektt
ſecum dixi
Dei ſanctam!
meim corpus
ſili quadan
ann Angelics
Mtis elatum,
(un Gethsen
Upelorum ca
Cntinuos,
Otmatam m

ſt tes an
cann celte
hoſoli, ch
Dtlenat, polk
ſet god
Corpusacorare
hemerunt: ſe
Cn eſs corp
Eenite otuern
mtöm invenit
compfiun
Ais proficie
1 repleti,
lus myſterii
Nrhoe loluim
Ic cui plie⸗
Enen zuner
nticin,
Dommnns
utum ineor
Pbinluiten .
ulis paſt

nötetolptlte
5 conſinſien
unlum tuinn

I. AUCNN

cis canticonnt

chra e ma n
lchra es/ Oell
eelk eogltl
et. Citli tui 1
Uumn le tenle
lad Dergnlt
Ims leitetd⸗
omnei enel
lis nonet h
cclnet, I
buln dle,
nici i
od in
Dari
eltcum t
hei henden
la fortiumm.
olamn. 810,

hnes eMlin
non ekinne
ſu nea ſe
orontetd,

bus primis unguéntis.

Fons hor- iis, quæ de beâto Hierôtheo,

829
qui

tôrum puteus aquarum viventium, ipſe quoque tunc aäderat, ſcripſit ad

quæ fluunt impetu de Libano.
Quæ eſt iſta. S821.

De Serm. S. Joaâannis Damafcéni.

Ex antiqua accepimus traditiône,
quòd tempore glorioſæ
tiônis beatæ Virginis, univerſi qui-
dem ſancti Apoſtoli, qui orbem
terræ ad ſalutem Gentium peragra-
bant, moméento témporis in ſubli-
me elâti convenérunt; Jjerosôlymis:
cumque illic eſſent, eis viſio appa-
ruit Angelica; & audita eſt pſal-
moôdia cœléſtium Poteſtatum: &
ſic cum divina glôria in manus
Dei ſanctam tradidit äanimam. Ejus
autem corpus, quod Deum inef-
fabili quadam ratione ſuſcepit ,
cum Angélica & Apoſtôlica hym-
nôdia elatum, in loculo fuit depô-
ſitum Gethsémane, quo in loco
Angelôrum cantus manſit tres dies
continuos. —
Ornatam monilibus. 821.

Oſt tres autem dies Angélico
cantu ceſsante, qui aàderant
Apôſtoli, (cùm unus Thomas, qui
abfũúerat, poſt tertium diem veniſ-
ſet, & quod Deum ſuſceperat;
corpus adorare voluiſſet) tümulum
aperuérunt: ſed omni ex parte ſa-
crum ejus corpus nequäquam in-
venire potuérunt. Cùm ea autem
tantùm inveniſſent, in quibus fue-
rat compéôſitum, & ineffabili, qui
ex iis proficiebatur, eſſent odo-
re repléti, loôculum clausérunt.
Ejus myſtérii obſtupefacti miracu-
lo, hoc ſolùm cogitare potuérunt,
quòôd cui placuit ex Maria Virgine
carnem sùmere „& hôminem fieri
& naſci, cùm eſſet Deus Verbum,
& Dominus gloriæx: quique poſt
partum incorrûptam ſervavit ejus
virginitätem, eidem étiam placuit
& ipsius, poſtquam migravit , im-
maculatum corpus, incorrùptum
ſervůàtum, translatione honorare
ante commünem & universalem
reſurrectiônem.
Beatam me dicent. 821.

Derant tunc cum Apoſtolis ſan-
iſſimus Timotheus „ primus
Epiſcopus Epheſiòrum, & Dionyſius
Areopagita;, ficut ipſe teſtatur in

prædictum Timôtheum, ſic dicens:

Nam étiam apud ipſos à Dea affla-
tos ſacrôrum Antiſtites, quando
nos quoque, ut noſti, & multi ex
ſanctis noſtris fratribus, ad con-
tuéndum corpus, quod vitæ prin-
cipium dedit, & Deum ſuſcépit,

dormi- conveniſsemus: (aderat autem &

Dômini frater Jacobus & Petrus,
ſupréma & antiquiſſima Theologéô-
rum sůmmitas:) & viſo ſacro cor-
pore, placuit omnibus, prout quis-
que pôterat, hymnis celebrare infi-
nitam bonitatem divinæ poténtiæ.
Beata es Virgo Maria. 822.

éctio ſanéti Evangelii ſecùndaum
Lucam.

N da têmpore: Intravit Jeſus
in quoddam caſtellum: & mü-
lier quædam, Martha nomine ,
excépit illum in domum ſuam. Et
réliqua.
De Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Enè Martha circa corporalem
Dômini, quid dicam, necefſi-
tatem ,an voluntàâtem? miniſtra-
bat carni mortali. Sed quis erat
in carne mortaäli? In principio erat
Verbum, & verbum erat apud De-
um, & Deus erat Verbum. Ecce
quod Maria audiebat: Verbum ca-
rò factum eſt, & habitavit in no-
bis, Ecce Martha cui miniſtrabat.
Ergo Maria meliorem partem ele-

git, quæ non auferetur ab ea. Hoc
enim elégit, quod ſemper manébit »„
ideò non auferétur ab ea.
Diſſũſa eſt graãtia. 822.

Irca unum Maria ſe vôluit oc-=
Scupari. Jam tenébat: Mihi
autem adhærére Deo bonum eſt.
edébat ad pedes capitis noſtri.
Quantò humiliùs ſedeébat, tanto
ampliuùs capiébat. Cônfluit enim
aqua ad humilitaàtem convallis, dé-
natat de tumoribus collis. Non
ergo Dôminus opus reprehéndit „
ſed munus diſtinxit. Circa multa
es occupata: porroò unum eſt neceſ-
sarium. Jam hoc fibi Maria elégit.

Beata es Virgo Maria. 822.
Gapitus Præneſtinus, quindecim
Ass natus, Aureliano Impe-
cupidiſſimus, cùm
Propfter

ratôre, martyrii

830 „ C
ropter conſtântiam religiénis,
mperatôris juſſu primùm nervis
diutiſſimè cæſus, deinde in tetrum
càrcerem conjéctus eſſet, ut nihil
omnino per quatuor dies guſtaret,
& cuſtodia eſt eductus, & ardenti-
bus carbonibus capiti ejus impôſi-
tis »Deéeo agens gratias, iterùm af-
tectus verbéribus, nudus ita pédi-
bus ſuſpenſus eſt, ut ingens fumus
e ſubjecto igne os ejus obruéret.
Tum fervens aqua in ejus ventrem
effùſa eſt, maxillæque confractæ.
Quo tempore judex é tribunali lap-
ſus, paulo poſt mortuus eſt. Ea
re incénſo Imperatore, ſanctum
juvenem jubente feris objici, cùm
illæ non audérent attingere, Præ-
néſte gladio percuſſus eſt.
g£ Deum laudamus. II.

Qui odit animam uam in
hog mundo, in vitam ætérnam
cuſtodit eam
Juſtus ut palma florébit.
„ Sicut cedrus Libani multiplica-
bitur.
ætétur Eccleſia. 828.
DIE XIX. AUSUSTI.

De Caânticis canticòrum.

Abire vos filiæ Jeruſalem ,„ ſi
invenéritis dileéétum meum,
ut nuntiétis ei, quia amôre lan-
gueo. Qualis eſt diléctus tuus ex
dileéto, & pulcherrima mulierum:
ualis eſt diléctus tuus ex dilé-
cto, quia ſic adjurãſti nos? Dilé-
Gtus meus candidus, & rubicún-
dus, eléctus ex millibus. Caput
ejus aurum ptimum. Comæ ejus
ſicut elatæ palmarum, nigræ quaſi
gorvus. Oculi ejus ſicut colùmbæ
ſuper rivulos aquarum, quæ lacte
ſunt lotæ, & rèſident juxta fluenta
Lleniſſima.
. Vidi ſpecioſam. 820.

IIéctusimeus deſcendit in hor-
tum ſuum ad aréolam aroma-
tum, ut paſcaàtur in hortis, & Iilia
côlligat. Ego dilecto meo, & dilé-
Kus meus mihi,qui paſcitur inter
lIilia. Pulchra es amiéa mea, ſuavis
& decòra ſicut Jeruſalem: terribi-
lis ut caſtrorum acies ordinata.
Avérte culos tuos à me, quia ipſi
me avolare feceérunt. Gapilki tui

ſieut grex capràrum, quæ apparue-
runt de Gâlaad. Dentes tui ſicut
grex oövium, quæ aſcendérunt de
lavacro, omnes geméllis fœtibus,
& ſtérilis non eſt in eis.
Sicut cedrus, 820.

Na eſt colúmba mea;, perfecta
mea, una eſt matris ſuæ, elécta
genitrici ſuæ. Vidérunt eam filiæ,
& beatiſimam prædicavérunt: re-
ginæ & concubinæ, & laudaverunt
eam. Quæ eſt iſta, quæ progréditur
quaſi aurora consurgens, pulchra ut

luna, elécta ut ſol, terribilis ut

caſtrorum acies ordinata? Deſcen-
di in hortum nucum, ut vidérem
poma convallium, & inſpicerem, ſi
fHoruiſſet vinea, & germindſſent
mala pùnica. Neſcivi 3 anima mea
conturbavit me propter quadrigas
Aminadab. Reveértere, revértere
Sulamitis: revertere, revértere, ut
intueamur te.
Qusæ eſt iſta. 821.

Sermo 5. Bernardi Abbätis.

VIg hödie gloriôſa coœlos aſ-
cendens, ſupernoôrum gaudia ci-

vium copiôſis ſine duůbio cumula-

vit augmeêntis. Hæc eſt enim, cu-
jus ſalutationis vox & ipſos exul-
tare facit in gaudio, quos matérna
adhuc viſcera claudunt. Quòd ſi
parvuli necdum nati ànima lique-
facta eſt, ut Maria locuta eit: quid
utamus, quænam illa füerit Cœlé-
kiurmn exultâtio „ cum & vocem
audire, & vidére faciem, & beata
ejus frui præséntia meruérunt.
Ornätam monilibus. 821.

Ed & illud quis cogitäre ſuffi-
ciat, quàm glorioſa hôdie mun-
di Regina procéſſerit: & quanto
devotionis afféctu tota in ejus oc-
cúrſum cœleſtium legioônum pro-
dierit multitùdo, quibus ad thre-
num gloriæz canticis ſit dedúcta:
uam placido vultu, quam ſerena
acie, quam divinis ampléxibus ſus
céêpta à Filio, & ſuper omnem
exaltàta creatüram, cum eo hono-
re, quo tanta mater digna fuit: cum
ea gloria, quæ tantum décuit. Filiũ.
Beatam me dicent. 821.

Elicia prorſus ôſcula läbiis im-
Prefſſa lactentis„ sui virgineo
” mater

tuter applen
Tün numquie
Uinus gur al
len attis,
ione ſulcepi
ronum gla
ens, & d
leulo otis in
len, & Mari
enattäbitiua
lertis adeptae
tun & in ee
ugalatis.
Deittes

o ſancti

Vilo temp
n guoddan
e guedam
eſüt illum
tlu.
De Honilin

Ninſthb
lenanet e
Pgoc elegi
l dd er :
ſoc elegicti,
ütigue h
erglodelen
no tuo aute
4 ut⸗
melt, deru
ibor, ut
e, ilai
Diffnſa 4

ldenis er⸗
„(uantum
lis in his
ſe ambe
1, anbe 3
ſei picet
ilick intefl
listig, 1
Geitetum
II i udnr
fee
li⸗
Arunnoſ
lenszun
4 Almen

es

Ue in
eorioi⸗
N
Vifun, ann
naninhi
Aunnk ſen
ſemni

tirun, retme
d. Denles n is
ue icendenn,d
es genelefrihs
neſtin ei⸗
tus, 1n0,

lümbe mei ge
Leſt mattizfue
Viderunt endh,
n redicaetus
blne, Klultn
ilasgre onte
consutgenpoulrt
Uut ſal, kulbil
cies Adltihes
n Nlcun r tiſd
Aium Kiliceen
Iner, & kmmd
1. Nelcin; uumte
tme Pogtet la
Reretetereien
teyetete leunc
te.
iſa n⸗

Ppernddi N

lie gloniltenn
Cupefnonunmm.
ſs nne ciite⸗
iz. Hee 4e
nistor a
gaudio, ne
4 claudut e
um miti ind
,
enamn ilifi

crain, ie
nnet ge i
tantun u
editelt 1

tencs,

mater applaudébat in grémio. Ve.
rüm numquid non feliciora censé-
bimus, quæ ab ore ſedentis in dex-
tera batris, hôdie in beata ſaluta-
tiône ſuſcépit, cùm aſcenderet ad
thronum gloöriæz, epithalamium
canens, & dicens: Oſculetur me
oſculo oris ſui? Chriſti generatio
nem, & Mariæ aſſumptionem quis
enarrabit? QCuantum enim gratiæ in
tertis adepta eſt præ cæteris, tan-
tum & in cœlis obtiner gloriæ
ſingularis.
Beata es Virgo Maria. 822.

ectio ſancti Evangéli ſecundùm
Lucam.

1R illo tempore: Intrâvit Jeſus
Ain quoddam caſtellum: & müú-
lier quædam, Martha nömine,
excépit illum in domum ſuam. Et
réliqua. .
De Homilia S. Auguſtini Epiſeçopi.

Ranſit labor multitùdinis, &
reêmanet chäaäritas unitatis. Er-
zo quod elegit Maria, non auferé-
tur ab ea : à te autem Martha,
quod elegiſti, utique hoc séqui-
tur, ütique hoc ſubintelligitur, à
te, quod elegiſti, auferétur: ſed
bono tuo auferétur, ut quod mé-
lius eſt, detur. Auferétur enim à
te labor, ut réquies detur. Tu na-
vigas, illa jam in portu eſt.
Diffuſa eſt. 822.

Idétis ergo, chariſſimi , &
quantum arbitror, jam intelli-
gitis, in his duabus mulieribus,
quæ ambæ fuerunt Dômino gra-
tæ, ambæ amabiles, ambæ diſci-
pulæ: vidétis ergo, & magnum
aliquid intelligitis, quicumque in-
telligitis, quod audire, & ſcire
debetis etiam, qui non intelligitis,
in his duabus mulieribus duas vi-
tas eſſe niguratas ,„ præséntem &
futûram: laboriôſam & quietam:
ærumnoſam & beâtam: tempora-
lem & æternam.
Beata es Virgo. 822.

Uæx funt vitz: de illis vos
copioſiùs cogitâte. Quid ha-
best hæc vita, non dico mala, non
iniqua, non netaria, non luxurio-
ſa, non impia, ſed laborioſa &

831
ipſam innocéntem vitam dico, aua-
lem decèbat habere Martham. Hanc
ergo, quantum potéſtis, inſpici-
te: & de hac, ut dixi, copioſiùs „
quàm loquimur, cogitate Vita
verò iniqua àberat ab illa domo „
nec cum Martha erat, nec cum
Maria: &, ſi aliquando fuit, Dô-
mino intrante fugit.
Te Deum laudâmus. II.

PlIE XX. AUGISTI.

Ntereéſſio nos, quæſumus Dô-
mine, beati Bernardi Abbatis
commendet; ut quod noſtris mé-
ritis non valemus, ejus patrocinio
aſlequgmur. Per Dominunn

Hôdie Maria Virgo cœlos
aſcéndit: gaudéte, quia cum Chri-
ſto regnat in æternum.
Exaltata eſt ſanctaDei Geénitrix.
Super choros Angelorum ad
cœléſtia regna.

Amulôrum tuôrum, quæſumus
Doômine, delictis ignoſce: ue
qui tibi placére de àâctibus noſtris
non valémus, Genitricis Filii tui
Dômini noſtri interceſſtöne ſalvé-
mur. Qui tecum viyit.

77

BkErnirdus „Fontänis in Burgün-
dia honeſto loco natus adoléſ-
cens propter egrégiam formam ve-
heménter ſolicitatus à muliéribus,
numquam de ſententia coléndæ
caſtitatis dimoveri péôtuit. Quas
diaboli tentatiônes ut effugeret »
duos & viginti annos natus mona-
ſterium Ciſtercienſe, unde hic ordo
incépit, & quod tum ſanctitate flo-
rébat, ingredi conſtituit. Quo Ber-
nardi consilio cognito, fratres
ſummòpere conati ſunt eum à pro-
pôſito detérrere: in quo ipſé elo-
quentior, ac felicior fuit Sam ſic
eos aliôsque multos in ſuam per-
duùxit ſenténtiam, ut cum eo tri-

wrüumnis plena timoribus caſtiga
ta, tentationibus ſolicita: hanc

inta juvenes eamdem Religioònem
uſceperint. Monachus jejanio ita
1*

832 Fg
déditus erat, ut quôties ſuméndus
eſſet cibus, tõties tormeêntum ſub-
ire viderétur. In vigiliis étiam &
orationibus mirificè ſe exercebat,
& Chriſtiänam paupertatem co-
lens, quaſi cœléſtem vitam agebat
in terris, ab omni caducàârum re-
rum cura & cupiditate aliénam.
Honéſtum fecit illum Doôminus,
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
à ſeductoribus tutäavit illum :
* Et dedit illi claritätem ætérnam.
F. Juſtum deduxit Doôminus per
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.

Lucèbat in eo humilitas, miſe-
ricordia, benignitas: contem-
platiòni autem ſic addictus erat, ut
vix sénſibus, niſi ad officia pieta-
tis , uterétur: in quibus tamen
prudéntiæ laude excellébat. Quo
än ſtúdio occupatus, Genuênſem,
ac Mediolanenſem, aliôsque Epiſ-
copatus oblatos recusavit, profeſ-
ſus, ſe tanti officii munere indig-
num eſſe. Abbas factus Claraval-

lenſis, multis in locis ædificavit

monaſtéria, in quibus præclâra Ber-
nardi inſtitútio, ac diſciplina diu
viguit. Romæ ſanctorum Vincentii
& Anaſtàâſii monaſtério ac Inno-
ceêntio ſecundo Papa reſtitùto, præ-
fécit Abbatem illum, qui poſtea
Eugénius tértius ſummus Pôntifex
fuit, ad quem étiam librum miſit
de Conſideratione.
Amavit eumDôminus, & orna-
vit eum, ſtolam gloriæ induit eum:
*Et ad portas paradiſi coronavit
eum.s
Induit euu Dôminus loricam
fdei, & ornavit eum. Et.

Ulta prætéreà ſcripſit, in qui-
VIbus appäret, eum doctrina
Potiuͦs divinitus tradita, quam la-
ore comparata, inſtrùctum fuiſſe.
In ſumma virtütum laude exora-
tus à mäximis Principibus de eô-
rum componendis controveéerſiis, &
de Eccleſiaſticis rebus conſtituen-
dis, ſæpiùs in Italiam venit. In-
nocéntium item Secündum Pon-
tificem maâximum in confutando
ſchismate Petri Leoônis, tum apud
Imperatérem, & Henricum An-
gliæ Regem ; tum in Concilio Pi-
fis coacto, egrégie adjùvit. Déni-
que tres & ſexaginta annos natus
obdormivit in Domino;, ac mira-

culis illũſtris, ab Alexàndro tértio
Papa inter Sanctos relatus eſt.

Iſte homo perfecit omnia, quæx

locútus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meam:
* Quia te vidi juſtum coram me
ex mnibus Gentibus.
Iſte eſt, qui contéêmpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœleéſtia
regna. Quia.
35 loéria Patri. Quia.

L ectio ſancti Evangeélii ſecuùndùm
Matthæum.

IKilis témpore: Dixit Petrus ad

Jeſum; Ecce nos reliquimus om-
nia, & ſecuti ſumus te: quid ergo
erit nobis? Et réliqua.
Homilia venerabilis Bedæ Presbyt.

VUo ſunt ordines electôrum in
judicio futuri; unus judican-
tium cum Domino, de quibus
hoc loco memorat, qui reliqué-
runt omnia, & ſecuüti funt illum:
alius judicandoérum à Doômino,
qui non quidem omnia ſua pari-
ter reliquérunt;, ſed de his tamen,
quæ habébant,» quotidianas, dare
eleemoſynas Chriſti paupéribus
curabant: unde & audituri ſunt
in judicio: Venite benedicti Pa-
tris mei, poſſidete præparatum
vobis regnum à conſtitutione mun-
di. Eſurivi enim, & dediitis mi-
hi manducare; ſitivi, & dediſtis
mihi bibere.
ge. Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtútes operatus eſt, & de omni
corde ſuo laudavit Dôminum :
Ipſe intercédat pro peccatis
omnium populoôrum.
F. Ecce homo ſine querela, verus
Dei cultor, abſtinens ſe ab omni
opere malo, & pérmanens in in-
nocéntia ſua. Ipſe.

Ed & reprobôrum duos ibi fu-
)N turos ôrdines, Domino narran-
te, comperimus ; unum eôrum
qui fidei Chriſtianæ myſteriis ini-
tiati, pera fidei exercére contem-
nunt, quibus in judicio teſtâtur:
Diſcédite à me maledicti in isg-
nem ætérnum, qui præparatus eſt
diabolo, & angelis ejus: eſurivi
enim, & non dediſtis mihi man-
ducare. Alterum eorum; qui n-
dem & myſtéria Chriſti vel num-

quam ſuléepéere »„ vel ſuſcchtan

ehoſtiſiam
8 Gicit: Quu
njucicätus
nomine un
gind lumbi
eeme urdent
i: er vo
Ahectantidus
Juando keyen
Vigilate en
lon Dominu
1t G lonia!

Lrüm is
le Cbito
woritizad læt
Ii & Kalvato
nyettamus:
r tantzæ gta

etantiunmo
gacidus,ie
Pllicetur ex
t, qui relt
ures, aut
urmatremal
agros, pr.
ſentuplum dec
um polliebit
1 iſectibus
o hriſti diſe
N,o plus in
Keid,ed plun
MNeino ſulcipe
ſucgenut luſten
Deumn laud

leltora e
lan elei
Korumacies
lultata eſt
wer chor
Kia regne,
Unulorumt
Vomine
Ubt “
unelenns,
eAln noſtti
(li tee

ihlit i

D n

e nntie

Uidcess
R
6 Mn.“

Mexinlo⸗
Kos kelituet
Petkecitömi
Deus, & I
e in leglinn
jnſtum enn
entide.
ui contennn
etyenit ſe

uie⸗

awtli l
Uttheun.

ote: Dint en
e nos te
iſumt
et kelign
übilseults

brcies din
Nturi; Enns
Donind , ten
molet, gult
lecatifunn
Ndörum i)e⸗
dem omm
t, led leli
t, u
Oiti

5

ztus el
ubitit Die,
cecat Po F-
btum⸗ W
oſne gleni⸗

1 de
Pinens ſein

Ml.

er apoſtàſiam deſeruére, de qui-
er dicit: Qui autem non credit,
jam judicatus eſt: quia non credit
in nömine unigéniti Filii Dei.
Sint lumbi veſtri præcincti , &
Iucérnæ ardéntes in manibus ve-
ſttis: * Et vos similes hominibus
expectântibus deminum ſuum,
quando revertatur à nüúptlis.
Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
hora Dominus veſter ventuùrus ſit.
Et. lôria Patri. Et.

Erùm his cum timôre & pavéô-
re débito paulisper comme-

moratis, ad lætiſſima potiùs Doômi-

ni & Salvatoris noſtri promiſſa
convertamus auditum. Videamus,
quæ tantæ gratia Pietätis: non æter-
næ tantümmodo vitæ præmia ſuis
ſequacibus, ſed & præséntis münera
pollicetur eximia. Et omnis, in-
uit, qui reliquerit domum, vel
ratres, aut ſorôres, aut patrem,
aut matrem, aut uxòrem, aut filios,
aut agros, propter nomen meum,
cêntuplum accipiet, & vitam ætér-
nam poſſidébit. Qui enim terré-
nis affectibus ſive poſſeſſiònibus
pro Chriſti diſcipulätu renuntiave-

rit, quo plus in ejus amorem pro-

fécerit, eo plures inveniet, qui ſe
intérno ſuſcipere affectu; & ſuis
gaudeant ſuſtentare ſubſtantiis.
e Deum laudamus. II.

Quæ eſt iſta, quæ aſcendit
ſicut aurôra consurgens, pulchra
ut luna, elécta ut ſol, terribilis ut
caſtrorum acies ordinata ?²
Exaltata eſt ſanécta Dei Génitrix.
Super choros Angelõôrum ad
cœléſtia regna.

Amulôrum tuòrum, quæſumus
Dômine, delictis ignoôſce: ut
qui tibi placére de actibus noſtris
non valémus, Genitricis Filii tui
Domini noſtri interceſſione ſalve-
mur. Qui tecum vivit.

Hôdie MariaVirgo.
Exaltäta eſt. 823.

amulorum.
[DIE XXI, AUGUSTI.
De Cànticis canticôrum.
Q vidébis in Sulamite, niſi

choros caſtroxrum à Quam

ev. Rom.

832
pulchri ſunt greflus tui in calcea-
mentis, filia principis! Juncturæ
fêmorum tuoôrum ſicut monilia,
æ fabricata ſunt manu artificis.
mbilicus tuus crater tornatilis,
numquam indigens poculis. Ven-
ter tuus ſicut acérvus tritici, val-
latus liliis. Duo ubera tua ſicut
duo hinnuli gemélli capreæx. Col-
lum tuum ſicut turris ebuùrnea.
Oculi tui ſicut piſcinæ in Hesebon-
quæ ſunt in porta filiæ multitudi-
nis. Naſus tuus ſicut turris Libani,
quæ réſpicit contra Damaâſcum.
Caput tuum ut Carmélus, & comæ
capitis tui, ſicut purpura regis
vincta canalibus.
Vidi ſpeciôſam. 820.

Uam pulchra es, & quàm de-
côra, chariſſima, in deliciis?
Statuùra tua aſſimilata eſt palmæ, &
übera tua botris. Dixi: Aſcéndam
in palmam, & apprehéndam fru-
ctus ejus: & erunt ůbera tua ſicut
botri vineæx, & odor oris tui ſicut
malorum. Guttur tuum ſicut vi-
num ôprimum, dignum dilécto
meo ad potandum, labiisque &
dentibus illius ad ruminandum.
Sicut cedrus, 820.

Go dilésto meo; & ad me con-
verſio ejus. Veni dilecte mi,
egrediamur in agrum,; commoré-
mur in villis. Manè ſurgamus ad
vineas, videamus ſi floruit vinea,
ſi flores fructus partuùriunt, ſi flo-
ruérunt mala pùnica: ibi dabo tibi
ubera mea,. Mandragoræ dederunt
odorem. In portis noſtris omnia
poma: nova & vetera, dilecte mi »
ervavi tibi.
Quæ eſt iſta. S21.

Sermo S. Bernäârdi Abbatis.

TSrmpus loquêndi eſt omni car-
ni, cùm alsúùmitur incarnati
Verbi mater in cœlum: nec ceſsa-
re debet a laudibus humana morta-
litas, cùm hoôminis ſola natùra
ſupra immortales ſpiritus exaltatur
in Virgine. Sed de ejus gloria
nec ſilere devôtio patitur: nec di-
gnum aliquid ſterilis concipere
cogitâtio, aut inerudita poteſt lo-
cutio parturire. Hinc eſt„ quod
& ipſi cœléſtis cůriæ Principes in
conſideratiõne tantæ novitatis
clamant non ine admitatione:
G s Quæ

834 . ;
Quæ eſt iſta, quæ aſceéndit de de-
sérto deliciis afluens?
Ornatam monilibus. 821.

C ſi manifeſtius dicant; Quan-
ta eſt hæc, & unde ei aſcen-
dénti utique de desérto, affluentia
tanta deliciarum? Nec enim pares
inveniuntur deliciæ „vel in nobis,
uos in civitate Doômini lætificat
uminis impetus, qui à vultu glo-
riæ, voluptatis gloria potamur. Quæ
eſt iſta, quæ de ſub ſole (ubi ni hil
eſt niſi labor, & dolor, & afflictio
ſpiritus,) aſcéêndit deliciis ſpiritua-
libus affluens: Quidni delicias di-
xerim virginitätis decus cum mu-
nere fecunditatis, humilitatis in-
signe, diſtilläntem charitatis fa-
vum, miſericoôrdiæ viſcera, pleni-
tudinem gratiæ , Prærogativam
glôriæ ſingularis?
Beatam me dicent. 821.

Scéndens igitur de desérto Re-
gina mundi, étiam Angeli ſan-
Ris, ut canit Eccleſia; ſpecioôſa
facta éſt, & ſuavis in deliciis ſuis.
Déſinant tamen deséèrti hujus mira-
ri delicias ; quia Dôminus dedit
benignitatem, & terra noſtra dedit
fructum ſuum. Quid mirantur de
terra desérta Mariam aſcéndere de-
liciis affluentem? Miréntur poôtiùs
pauperem Chriſtum de ccœléſtis
regni plenitudine deſcendéntem.
Longè enim ampliori miraculo
dignum videétur, Dei Filium paulo
minus ab Angelis minoräri, quam
Dei matrem ſuper Angelos exaltari.
IIlius siquidem exinanitio facta eſt
replétio noſtra: illius misériæ mun-
di deliciæ ſunt. Dénique cùm dives
eſſet, propter nos pauper factus
eſt, ut nos ejus inépia ditarémur.
Beata es Virgo, 822.

Eéctio ſancti Evangelii ſecúndùm
. . Lucçam.

N illo témpore: Intravit
in quoddam caſtéllum: . Jeſus
lier quædam, Martha nômine ,
excépit illum in domum ſuam. Et
réliqua.
De Homilia S. Auguſtini Epiſc.

Emansérunt ergo in illa domo,
quæ ſuſcéperat Dôminum, in
duabus féminis duæ vitæ, ambæ
innocéntes , ambæ laudabiles :

una laboriôſa, àltera otiôſa: nulla
facinoroſa, nulla deſidioſa. Ambæ
innocéêntes, ambæ inquam lauda-
biles: ſed una laborioſa, altera
otioſa: nulla facinoroôſa, quam ca-
vére debet laborioſa : nulla defſi-
dioſa;, quam cavere debet otioſa.
Diffuſa eſt gratia. 822.

Rant ergo in illa domo iſtæ
duæx vitæ, & ipſe fons vitæ. In
Martha erat imago præséntium, in
Maria futurorum. Quod agébat
Martha, ibi ſumus: quod agébat
Maria, hoc ſperamus. Hoc aga-
mus bene, ut illud habeamus ple-
nè. Nam quid inde habémus, in
quantum habémus? quamdiu. hic
ſumus, quantum eſt, quod inde
habémus: Nam & modoô inde ali-
uid àägimus: remôti à negôtiis,
epoôſitis familiaribus curis, con-
veniſtis, ſtatis, auditis.
Beata es Virgo. 822.

N quantum hoc agitis, Mariæ

ténditis, quod agit Maria; quaàm
ego, qui præxogo. Si quid tamen
dico , Chriſti eſt. Ideò vos palcit
Chriſtus, quia panis communis eſt,
unde & ego vobiscum vivo. Nunc
autem vivimus, ſi vos fratres ſta-
tis in Dômino. Nolo in nobis, ſer
in Domino, quia neque qui plan-
tat, eſt aliquid, neque qui rigat;

e Deum laudamus. II.
DIE XXII. AUGUSTI.

Iſtörumm eſt enim resnum
cœlorum, qui contempsérunt vitam
mundi, & pervenérunt ad præmia
regni, & lavérunt ſtolas ſuas in
sanguine Agni. .
tate juſti.
5 Et gloriamini omnes recti cor-
e.

Uxilium tuum nobis Dômine,
A quæſumus, placatus impende:
& intercedéntibus beatis martyri-
bus tuis Timotheo, Hipolyto
Symphoriano, déxteram ſuper nos
tuæ propitiationis exténde.

Dominum.

.. n

De Car
Ur eſt

zelto,
her dilect
Iulo ſuſcite
Uter tua:
, Pone
r tuum
Müchium tr
nors dile
emnlätio:
les ignis arr
enkentem
IIm; cujus
ur nimis in
ſieut din
en fores t
AAlium.
Jur eſti
Eesertum ſ
lomätibus

Qur mun

similes eſtis. Et faciliùs vos in-

ſed, qui increméntum dat, Deus.

Lætamini in Dômino, & exul-

Per.

linguere
Nöbruent i
Onnem fub
No dilection
Get eann 80
tden non⸗ he
orori nokr⸗
Ilenda eſt:
Ins ſper eun
liter 0
ſailud tib
ientcedt
Ke
WN
edi ayi
tſicute

Am arom

6 uri
ti
lls, ex

otioſtenll
ſdioſa. Ant
inquarn
dtiola,

ceberoti
1. 32

lubems 14
guamcin 1
t, gol in
modd nde 1
notl nezoni⸗
Pus Cllis,
naltis

De Canticis Canticorum.

Uæ eſt iſta, quæ aſcêndit de de-
sérto, deliciis äffluens, innixa
ſuper diléctum ſuum?: Sub arbore
malo ſuſcitavi te: ibi corrùpta eſt
mater tua: ibi violata eſt genitrix
tua. Pone meut ſignaculum ſuper
cor tuum, ut ſignaculum ſuper
brächium tuum; quia fortis eſt ut
mors diléctio, dura ficut infernus
æmulatio: lampades ejus, lampa-
des ignis atque flammarum.
Vidi ſpeciòſam ſicut colümbam,
aſcendéntem déſuper rivos aqua-
rum; cujus inæſtimabilis odor

erat nimis in veſtimentis ejus :

Et ſicut dies verni circumdabant
eam flores rosarum , & lilia con-
vallium.
