Dôminum, refúgium vocatur. Vi-
dete fratres, magnum miraculum.
Altus eſt Deus: érigis te, & fugit
àte: humilias te, & deſcéndit ad
te. Quare hoc ? QJuia excellus
eſt, & humilia réſpicit, & alta de
longè cognoſcit. Humflia de pro-
ximo réſpicit, ut attollat: alta,
id eſt ſupérba, de longe cognolſcit,
ut deprimat.
Non turbétur. 364.

Eſurréxit enim Chriſtus, ut
ſpem nobis daret;, quia ſurgit
homo, qui moritur, ne moriéndo
deſperaremus, & vitam noſtram in
morte finitam putarémus, ſecũu-
ros nos fecit Soliciti enim era-
mus de iplſa änima: & ille nobis
refſurgéndo de carnis refurrectiô-
ne fiduüciam dedit. Crede ergo;
ut mundéris. Priùs te opôrtet cré-
dere;, ut pôſtea per fidem Deum
merearis alpicere. Deum enim vi-
dére vis? Audi ipſum: Beati mun-
do corde, quôniam ipfi Deum vi-
débunt. Prius ergo cogita de cor-
de mundando : quidquid ibi vi=
des, quod diſplicet Deo, tolle.
Aſcendens Chriſtus. 365.

éctio ſanti Evangélii ſecundùm
Joannem.

1 illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
Acipulis ſuis: Cùm vénerit Para-
clitus, quem ego mittam vobis ²
Patre Spiritum veritatis;, qui à Pa-
tre procédit, ille teſtimoônium per-
hibébit de me. Et réliqua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Ominus jJelus in ſermöône,
quem locutus eſt diſcipulis
ſuis poſt cœnam, proximus pal-
ſioôni tamquam itúrus, & relictuü-
rus eos præséntia corporali, cum
omnibus autem ſuis usque in con-
lummationem ſæculi futúrus præ-
séntia ſpiritali, exhortatus eſt eos
ad perteréndas perſecutiones im-
piôrum, quos mundi noômine nun-
cupavit ex quo tamen mundo
étiam ipſos diſcipulos ſe elesiſſe
dixit: ut ſcirent ſe Dei gräatia ele
quod ſuntz;ſuis autem vitiis fuiſſe⸗
quod fuérunt.

Ego rogabo Patrem. 366.

Hinge pe
ipsorumn
Erelſiut o
os mundi
ine oncluͤle
Mlos. Cumg
god ignorare
it& umen 0
iuem hoc et
k, Keum, 4
idis ornibun
usen dlerün
Neniblbiait; .
Mogliin egen
Clnntio he
Rerimnon
Horſeniet ad
1O/ Mttam en

ülem venent

Onrem venitar
Ron enim!
nnletgurein
IlhAglr ven
Ulſobis Cin

Ninde tam
dfünxit
ſltegimnns, 4
Lriclitaaue
Fatte, Slti
kikeplorh
Delhubebit de
Aun perhibeb
ecun eſtu.
lilul, guoe
ben iſtern
e, K hatrem
Peiturlermo.
nhtus eſt
e gratis 8
uindo vemit
l ſigerunt
ll aniteti

eun hu
CAn Nenert 3
„en
nlo Al,
Altendi de

0
hoten der

m. Juten

Quin ecel
icitg Nau
umilia eſt
tollat: d
nge coero

364,

et, (uin lun
k, he volitßi
am noktun
tatemns, let
iciti eunm ,
: Eͤile n
is jelurtet
Ctede en
te oponte,
1 Hdern N
Deum enn

cobide
nidguiti
et Deo N
iſtus. ℳ.

n.

Einde perſecutôres & ſuos &
ipsorum, Judæos. evidénter
expréſſit, ut omnino apparéret, étiã
ipſos mundi damnabilis appella-
tione concluſos, qui perſequuntur
Sanctos. Cumque de illis diceret,
quod ignorarent eum, a quo miſſus
eſt, & tamen odiſſent, & Filium &
Patrem, hoc eſt, & eum qui miſſus
eſt, & eum, à quo miſſus eſt: (de
quibus omnibus in aliis ſermoni-
bus jam diſſeruimus) ad hoc per-
vénit, ubi ait; Ut adimpleatur ſer
mo, qui in lege eorum ſcriptus eſt:
Quia odio habuérunt me gratis.
Si enim non abiero, Paraclitus
non veniet ad vos: ſi autem abie-
ro, mittam eum ad vos: * Cm
autem venerit ille, docébit vos
omnem veritatem, alleluja.
F. Non enim loquetur àa ſemetip-
ſo: ſied quæcumque audiet, loqué
tur, & quæ ventüra ſunt, annuntia-
bit vobis. Cam. Gloria. Cùm.

Einde tamquam conſequénter
adjuúnxit, unde modo dilputare
ſuſceépimus. Cùm autem veénerit
Paraclitus, quem ego mittam vobis
à Patre, Spiritum veritatis „ qui
à Patre procedit, ille teſtimonium
perhibébit de me: & vos teſtimô.
nium perhibébitis, quia ab initio
mecum eſtis. Quid hoc pertinet
ad illud, quod dixerat. Nunc au-
tem & viderunt, & odérunt &
me, & Patrem meum: ſed ut im-
Pleatur ſermo, qui in lege eòrum
ſcriptus eſt: Quia αο habuérunt
me gratis? An quia Paraclitus,
quando venitspiritus veritatis, eos
qui vidérunt & odérunt, teſtimo-
nio manifeſtiore convicit à Imòô
veròô étiam aliquos ex illis, qui vi
derunt, & adhuc oderant, ad fi-
dem, quæ per dilectionem opera-
tur, ſui manifeſtatiône convertit.
Te Deum laudamus. II.

Cùm veénerit Paraâclitus. 37.
mnipotens ſempitérne
Deus. 371.

Aſcêndo ad Patrem meum.
Aſcendit Deus in jubilatioône.
oncede, quæiumus om-
nipotens Deus. 361.

Si quis lôquitur.
4 4 Dei ſumus: & nondum apparuit;

373

Cuúmque intueréntur.
hariſſimi, Eſtôte. 371.
Aſcendit Deus in jubilatiô-
Allel. allel. Aſcéndit.
Et Déôminus in voce tubæ. Al-
lel. allel. Iôria Patri. Aſceêndit.
Aſcéndens Chrifeas in altum,
allel. Captivam duxit captivi-
tatem, alleluja.
Elevatis manibus.

ne,

Oſpitàles invicem ſine murmu-
ratione Unusquisque ſicut ac-
cépit gratiam, in alterutrum illam
adminiſtrantes, ſicut boni diſpen-
ſatòôres multifôrmis gratiæ Dei.
Aſcéndens Chriſtus in altu,
Allelũja, allelúſa. Aſcéêndens.
Captivam duxit captivitatem.
Allel. allel. Iôria. Aſcendens.
Aſcéndo ad Patrem meum, &
Patrem veſtrum, allel. Deum
meum, & Deum veſtrum; allel.

vVidéntibus illis.

I quis lôquitur, quaſi ſermònes
Deijſi quis miniſtrat, tamquã ex
virtte, quam adminiſtrat Deus: ut
in ömnibus honorificéturbeus per
Jeſum Chriſtum Däm noſtrum.
Aſcêndo ad Patrem meum,
& Patrem veſtrum, *%Allel. allel.
Aſcéndo. Deum meum, &
Deum veſtrum. Allel. allel.
l6ôria Patri. Aſcéndo.
Doôminus in colo, allel.
Paravit ſedem ſuam, allel.

Hæc locútus ſum vobis, ut cùm
vénerit hora;, eorum reminiſcàmi-
ni, quia ego dixi vobis, allel.
mnipotens. 371.

Rex gloriæ. 367. “
Aſcendit Deus in jubilatiône.
oncéde, quæſumus.

361.
F ERIA SECUND A.

De Epifſtola i. B. Joânnis Apôſtoli.

1t de-
I7Idéte, qualem charitatem de-
V dit nobis FPater, ut filii Dei
nominémur & ſimus. Propter hoc
mundus non novit nos, quia non

novit eum. Chariſſimi, nunc filii

A à 3 ut

374 . . „—
quid érimus: Scimus, quôniam eum

apparúerit, similes ei erimus: quoô⸗
niam vidébimus eum, ficuti eſt. Et
omnis; qui habet hanc ſpem in eo,
ſanctiſficat ſe, ticaut & ille ſanktus
eſt. Omnis, qui facit peccatum, &
iniquitatem facit: & peccatum eſt
iniquitas. Et feitis, quia ille appa-
ruit, ut peccâta noſtra tolleret: &
peccätum in eo non eſt. Omnis,
qui in eo manet, non peccat: &
omnis, qui pecgçat, non vidit eum,
nec cognovit eum.
Foſt paſſonem ſuam. 363.

Ilioli! nemo vos ſedcat. Qui
facit juſtitiam, juſtus eſt, ſicut
& ille juſtus eſt. Qai facit pecca-
tum, ex diabolo eſt: quoòniam ab
initio diabolus peccat. In hoc ap-
Paruit Filius Dei, ut diſsolvat ôpe-
ra diaboli. Omnis, qui natus eſt ex
Deo peccatum non facit: quoô-
niam ſemen ipsius in eo manet, &
non poteſt peccare, quoniam ex
Deo natus eſt. In hoc maniféſti
ſunt filii Dei, & filii diaboli. Om-
nis, qui non eſt juſtus, non eſt ex
Deo: & qui non diligit fratrem
ſuum: quoniam hæc eſt annuntia
tiog;, quaâm audiſtis ab initio, ut di-
ligatis altérutrum. Non ſicut Cain,
qui ex maligno erat „ & occidit
fratrem ſuum. Et propter quid oc-
cidit eum? Quôniam opera ejus
maligna erant, fratkis sutem ejus
juſta.
Omnis pulchritúdo. 363⸗

Olite miraâri;, fratres, ſi odit
„vos mundus. Nos ſcimus,
quôniam translati ſumus de morxte
ad vitam, quôniam diligimus fra-
tres. Qui non diligit; manet in
morte: omnis, qui odit fratrem
ſuum, homicida eſt. Et ſcitis;
quoôniam omnis homicida non ha-
bet vitam æternam in ſemetipfo
manentem. In hoc cognovimus
cCharifatem Dei, quoniam ille ani-

Sermo S. Joânnis Chryséflomi.

Hriſtus aficendens in cœlum „
noſtræ natüræ primitias obtulit
Patri, & oblatum donum miratus
eſt Pater, quod & tanta dignitas
offerebat, & quod offerebatur »
aulla macula fœdabatur. Nam &
ſuis manibus ſuſcépit oblatum, &
ſuæ ſedis ſecit eſſe participem, &
quod plus eſt, ad partem ſuæ déx-
teræ collocavit. Cognoſcamus »
quis eſt ille, qui asdivit: Sede ad
dézteram meam: quæ natura eſt»
cui Deus dixit: Eito meæz parti-
ceps fedis. Illz natüra eſt, quæ au-
divit: Terra es, & in terram ibis.
Tempus eſt. 354.

On enim ad-omnem glériam
cœlos transiſſe ſuffecerat, non
cum Angelis ſtare: ed cœlos tranſi-
vit „Iupra Cherxrubim aſcéndit; ul-
tra Séraphim elevatur; nec ante
ſtetit, niſi ſedem Dominicam me-
ruiſſet. Vide, quo [patio cœlum ſe-
paraturà terfa; imo tezra quantô ab
interis abeſt, & ipſlum coelum quan-
t0 ab altiôre coœlo ſeparatur, & de
altiore coœlo ad Angelos quantum
ſpàtii eſt, ad ſuperiores étiam Poe-
teitates,ad iplam quoque Domini-
cam ſedem. Super hæc omnia na-
tra noſtra elevata eſt, ut homo⸗
qui loco tam hnnli tenebatur; ut
deicendere non poſſet ultérius, ad
tam exxélilam ſedem eglevafétur 2
ut altius non poſſlet aſcendere.
Non turbétur., 364.

bat: Qui deicendit, ipſe eſt,
qui alcendit. Et iterùm: Delſcen-
dit ad inferiôra terræ, S& alcéndit
ſuper omnes cœlos. Diſcite igitur,
quisnam alcendit, & quæ natura
elevata eſt. In hoc enim cupio re-
morari ſermone, ut humani gené-

mam inam pro nobis poſuit; &
nos debémus pro fratribus änimas

ponere. Qui habüerit ſubſtantiam

ujus mundi, & viderit fratrem
ſuum neceſſitatem habere „ &
clauferit viſcera ſna ab eo: quo-
modo chüäritas Dei manet in eo?
Filioli mei, non diligamus ver-

ris commemoratione, divinam cle-
mentiam cum omni admiratione
diſcamus, quæ ſummum honorem,
magnàâmque gléöriam noſtræ natu-
ræ largita eit, quæ omnibus ho-
diérna die méruit excelſior reperi-
i. Hodie Angeli atque Archan-
geli natüram noſtram in ſede Do-

bo, neque lingua, ſed opere & minica immortali gloôria fulgen-

Veritate.
Exaltâre Domine. 363.

tem viderunt. .
Aſcendens Chriſtus. 365.

ircrlum. §

T hæc oſtendens Paulus dicé-

io ſancki
Marcum.
Nilo empe

Arum, aliud
Dlipesereum
Ute N aves
sfolitare i
Ckun itaque
ſingelt, ut in
Mekpionem
in magna
ete Fireret
Nem mundiret
kun olrat, 1
Cidulr, non
emn noſter,
Delintt, eane
ünllt, Kre
lto zibe

Dtincem
Uiinen
Ken idlie
ehn, guiah
Ullizebat al
Uppe facta
Atem zeren
laten, Juen
1s zuribat,

len zuten⸗
Nendin
. s
Nitis nolkri

ünlitlse

ekort

in Clun,
bitiasobirlt
autn mitun
tntg Cignit
okkerebung
tut, Nan
Cblalunnt
Attlcipenm,
Itemn Ge
enolcams
vit:delet
2 Matünd
0 Mer Oi
1ett, lut
n letlamnn

nnem ir
uffecenait
cClos tit
alcencit,n
ar: het 4
nminicun

palar 1
elos

Ectio ſancdti Evangélii ſecundùm
Marcum.
E illo témpore: Recumbéntibus
uündecim ditcipulis, apparuit
illis jeius: & exprobravit incre-
dulitatem eòrum, & duritiam cor-
dis; quia iis, qui viderant eum
reſurrexiſſe, non credidérunt. Et
réliqua. „
De Homilia ſancti Gregôrii Papæ.

T Dôminus quidem Jeſus,
poſtquam lochtus eſt eis, aſ-
súmptus eſt in cœlum, & ſedet à
dextris Dei. In véteri teſtaménto
cognovimus, quòd Elias ſit raptus
in cœlum. Sed alind eſt cœlum
aéreum, aliud æthéreum. Cœlum
quippe aéreum terræ eſt proximü,
unde & aves cœli dicimus, quia
eas volitare in aere vidémus. In
colum itaque aereum Elias ſuble-
vatus eſt, ut in ſecrétam quamdam
terræ regionem repéntèe ducerétur,
ubiin magna jam carnis & ſpiritus
quiete viveret, quoùsque ad fi-
nem mundi redeat:; & mortis deébi-
tum tolvat. ile etenim mortem
diſtulit, non evaſit. Redemptor
autem noſter, quia non diſtulit, ſu-
peravit, eamque returgendo con-
sumpſit, & reſurrectionis ſuæ glo-
rxiam aſcendendo declaravit.
Ego rogabo. 366:

Otäândum quoque eſt, quòd
Elias in curru legitur aſcendiſ-
ſe: ut vidélicet apertè demonſtra-
Tétur, quia homo purus adjutorio
indigébat aliéno. FPer Angelos
quippe facta illa & oſtenia ſunt
adjuménta: quia nec in coelum
quidem aereum per ſe aſcendere
Pôterat, quem natũúræ ſuæ infirmi-
tas gravabat. Redémptor autem
noſter non curru, non Angelis ſub-
levatus légitur, quia is, qui fécerat
omnia, nimirum ſuper omnia, ſua
Virtüte ferebatur. IIIO étenim re-
vertebatur, ubi erat; & inde redi-

bat, ubi remanébat: quia cùm per

humanitàtem aſcẽderet in cœlum,
Per divinitatem ſuam & terxrram
Paâriter continebat & cœlum.
Ponis nubem. 306.

Icut autem Joſeph à fràâtribus

375
Elias ſublevätus, aſcenſionen Oo-
minicam utérque deſignàvit. Aſce-
ſiônis ergo ſuæ Dñs prænuúntios &
teſtes habuit, unum ante legem,
alium ſub legejut quandòque veni-
ret ipſe, qui veraciter cœlos pene-
trare potuiſſet. Unde & ipſe ordo
in eòrum quoque utrorumque ſub-
levatione per quædam increménta
diſtinguitur. Nam Henoch translâ-
tus, Elias verò ad cœlum ſubvectus
eſſe memoratur, ut veniret pòſtmo-
dum, qui nec translatus, nec ſubvé-
cus coœlum æthéreum lſua virtúte
penetraret. e Deum. II.
ERI A TERTI A.

De Epiſtola i. B. Joânnis Apoôſtoli.

CCtariflmi „Nolite omni ſpiritui
crxédere, ſed probate ſpiritus, ſi
ex Deo ſint: quôniam multi Pſeu-
dopropheétæ exierunt in mundum.
In hoc cognoſcitur ſpiritus Dei:
omnis ſpiritus, qui cõſitétur, Jelum
Chriſtum in carne veniſſe, ex Deo
eſt: & oinnis ſpiritus, qui ſolvit Je-
ſum, exheo non eſt, & hic eſt Anti-
chriſtus, de quo audiſtis, quoniam
venit, & nunc jam in mundo eſt.
Vos ex Deo eſtis filioli, & viciſtis
eum, quoniam major eſt; qui in vo-
bis eſt, quàm qui in mundo. Ipſi de
mundo ſunt: ideoò de mundo lo-

quuüntur, & mundus eos audit. Nos

ex Deo fumus. Qui novit Deum,
audit nos: qui non eſt ex Deo, non
audit nos: in hoc cognoſcimus Spi-
ritum veritatis, & ſpiritum erroôris.
Poſt paſſionem. 363.

Hariſſimi, diligàmus nos in-
vicem: quia charitas ex Deo
eſt. Et omnis, qui diligit, ex Deo
natus eſt, & cognoſcit Deum. Qui
non diligit, non novit Deum,; quoô-
niam Deus charitas eſt. In hoc ap-
paruit charitas Dei in nobis, quoô-
niam bilium ſuum unigenitum mi-
ſit Deus in mundum, ut vivamus
per eum. In hoc eſt charitas: non
quaſi nos dilexérimus Deum, ſed
quôniam ipſe prior dilexit nos;, &
miſit filium ſuum propitiationem
pro peccatis noſtris. Charifſimi;

ſi ſic Deus dilexit nos: & nos de-
bémus alterutrum diligere. Deum
nemo vidit unquam. Si diligamus

venditus venditionem Redem- invicem, Deus in nobis manet,

7 7

Pptôris noſtri figuravit: ſic Henoch
translatus, atque ad cœlum aéreum

&S&

charitas ejus in nobis perféécta
eſt: in hoc cognoſcimus: qué-
A à 4 niam

376
niam in eo manémus, & ipſe in
nobis: quöéniam de spiritu ſue
dedit nobis. Et nos vidimus, &
teſtificamur, quôniam bater miſit
Filium ſuum Salvatorem mundi.
Omnis pulchritûdo. 363.

Uisquis confeſſus fuerit, quõ-
niam Jeſus eſt Filius Dei,
Deus in eo manet, & ipſe in Deo.
Et nos cognovimus, & credidi-
mus charitati, quam habet Deus
in nobis. Deus charitas eſt „ &
qui manet in charitäte, in Deo
manet, & Deus in eo. In hoc per-
feécta eſt charitas Dei nobiscum, ut
fiduciam habeamus in die judicii:
quia ſicut ille eſt, & nos ſumus in
hoc mundo Timor non eſt in
charitàte: ſed perfécta charitas fo-
ras mittit timorem; quoniam ti
mor ponam habet Qui autem ti-
met, non eſt perféctus in charitate.
Nos ergo diligamus Deum, quoô-
niam Deus prior diléxit nos. Si
quis dixerit, quoòniam diligo Deum,
& fratrem ſuum oderit „ mendax
eſt. Qui enim non diligit fratrem
ſuum, quem videt, Deum, quem
non videt, quòmodo poteſt dili
gere? Et hoc mandatum habémus
à Deo: ut qui diligit Deum, dili-
gat & fratrem ſuum.
Exaltare Dômine. 363.

Sermo S. Maximi Epiſcopi.

NEinit Sanctitas veſtra, quòd
VIaquilæ illi de Pfaltério, cujus
innovatam juventütem légimus,
comparaverim Salvatôrem. Eſt
enim ſimilitůdo non parva. Sicut
enim aquila humilia déſerit, alfa
Petit, cœlôrum vicina confcendit:
ita & Salvâtor humilia inferni de-
séruit, paradiſi altiora petiit, cœlô-
rum faſtigia penetravit. Et ſicut
aquila, relictis terrénis sordibus
ſublime volans, purioris aeris falu-
britate perfrüitur; ita & Dominus
terrenôrum fæcem déſerens pecca-
t6rum, in Sanctis ſuis volitans pu-
riôris vitæ ſimplicitate lætatur.
p. Tempus eſt. 364.

PEr oômnia igitur aquilæ compa-
rätio cônvenit Salvatôri. Sed
uid facimus, quod aquila prædam
requénter diripit, tollit frequen-
ter aliénum? Nec in hoc tamen dis-

similis eſt Salvàtor. Prædam enim
quodammodo süſtulit, cùm homi-
nem; quem lutceépit, inferni rap-
tum faucibus portavit ad cœium,
& aliénæ dominationis, id eſt »
diabolicæ poteſtatis ſervum de
captivitate érutum, duxit ad altioô-
ra, captivum, ſicut ſcriptum eſt in
Prophéta: Aſcendeus in altum,
captivam duxit captivitätem, de-
dit dona hominibus.
Non turbétur cor. 364.

Scéndit, inquit, in altum, capti-
vam duxit captivitatem. Quàm
bene triumphum Doômini Prophé-
ta deſcribit: ſolebat, ſicut dicunt,
Regum triumphantium currus cap-
tivorum pompa præcedere. Ecce
Dominum eüntem ad cœlos non
præcédit, ſed comitatur glorioſa
captivitas: non anre vehiculum
důúcitur, ſed ipfa eévehit Salvato-
rem. Quoôdam enim myſterio
dum Filius Dei filium hominis su-
ſtulit ad cœlum, ipla captivitas
portätur, & portat.
Aſcendens Chriſtus. 365.

éctio ſanti Evangélii ſecundum
Marcum.

N illo témpore: Recumbéntibus
undecim diſcipulis, apparuit
illis jefus: & exprobravit incre-
dulitatem eoôrum, & duritiam cor-
dis; quia iis, qui viderant eum
reſurrexiſſe, non credidérunt. Et
réliqua. „ .
De Homilia ſancti Gregôrii Papæ.

Onſiderandum nobis eſt, quid
eſt, quod Marcus ait: Sedet à
dextris Dei: & Stéphanus dicit:
Video cœlos apértos, & Filium
hominis ſtantem a dextris Dei.
Quid eſt, quod hunc Marcus ſe-
dentem, Stéphanus veroô ſtantem ſe
videre teſtatur? ſed ſcitis, fratres,
quia ſedere judicantis eſt, ſtare ve-
ro pugnantis, vel adjuvantis.
Ego rogabo Patrem. 366.

Uia ergo Redémptor noſter
Jaſsumptus in cœlum, & nunc
mnia judicat, & ad extrémum

jugex omnium veniet: hunc po
aſſumptiônem Marcus ſedére de-
ſcribit, quia pot aſcenſionis ſuæ
gloôriam judex in fine videbitur.
Stéphanus verò hunc in l

teltiminis
glem adjata
iein terra
liatem pince
ilins gratia
Lonis nul

Eeitur;
Utedicayé
chopekante,
mine ſegue
His conſdera-
Uie cothendan
lchtun obech
1lens ecüt
1e beo brevit
linm eupone
lekuut alige
ſtentione
eeum lan
IENIA

lriit Ppitt
Moltoli.
Rd kles
eudbos e⸗
non ero lol
cCknoyerunt
elittemgn
Anobieun
zobbeume
4 Deo atte,
Utti in en
ilns lum pal
flisis amn
ſent WMindat
1k, Btnune
ſamtam me
den tidi
nlio, ut d
oſt Dal

Thec e
mos ſe⸗
Mheetk eni
irdebina
Adlelis:
les exis
non enſte
Venlleein e
etiehntin
he berc
ſdtner⸗
l. Omn’

rrdem ein
Hcütn hon.
intetaln⸗
1ad eru,
nis id ,
ſethunn Ee
luxitad adtd-
cuptumekin
1s in dun,
Fitäten, ee

1. 5t

cecete,
d

atur gord
je vehialt
ſehit Neln
n mlit
homind
la capti

18. 36.

lüiſeeini

brävk N

idelant e⸗
ecigetunt

elo Kint⸗
ſcitis iil
is ellun
Gjuratii
emn.

Anhton,
xlumn,6,
40 eille⸗

certâminis péſitus ſtantem vidit,
quem adjutorem habuit, quia ut
iſte in terra perſecutorum infide-
litatem vinceret, pro illo de cœlo
illius gratia pugnavit.
Ponis nubem. 365.

aEquitur; IIli autem profécti
prædicavérunt ubique Domino
cooperante, & ſermonem confir-
mante ſequéntibus ſignis. Quid in
his rondderanda eſt, quid memo-
riæ comendandum: niſi quod præ
céptum obediéntia, obedientiãâ ve-
10 ſigna ſecta ſuntſed quia aucétoô-
re Deo breviter lectiénemEvange-
licam exponeêndo transcurrimus,
reſtat, ut aliquid de ipſa tantæ con-
ſideratione ſolemnitatis dicamus.
Te Deum laudàâmus. II.
FERI A QUARrRT A.

Incipit Epiſtola ii. beati Joannis
Apoſtoli. 9
Enior Eléctæ doeminæ, & natis
ejus, quos egò diligo in veritate,
& non ego ſolus, ſed & omnes, qui
cognovérunt veritatem, propter
veritatem, quæ permanet in nobis,
& nobiſcum erit in ætérnum. Sit
vobiscum gratia, miſericordia, pax
à Deo bPatre, & à Chriito Jeſu Filio
Patris, in veritate, & charitate. Ga-
viſus ſum valdè, quoniam invéni de
filiis ſuis ambulantes in veritate,
ſicut mandatum accépimus à Pa-
tre. Et nunc rogo te Doômina, non
tamquam mandatum novum ſcri-
bens tibi, ſed quod habuimus ab
initio, ut diligamus altérutrum.
Poſt paſſionem ſuam. 363.

T hæc eſt charitas, ut ambulé-
mus ſecú⁴ndùm mandata ejus.
Hoc eſt enim mandatum, ut quem-
aàdmodum audiſtis ab initio, in eo
ambuletis: quoôniam multi ſedu
ctores exiérunt in mundum, qui
non confiténtur Jeſum Chriſtum
veniſſe in carnem: hic eſt ſeductor
& antichriſtus. Vidéte vosmetip-
ſos, ne perdatis, quæ operati eſtis:
ſed ut mercèédem plenam accipia-

tis. Omnis, qui recédit, & non per-

manet in dodtrina Chriſti, Deum
non habet: qui pérmanet in doctri-
na, hic & Patrem & Filium habet.
Omnis pulchritudo. 363.

DI quis venit ad vos; & hanc do-
Grinam non affert nolite re-

. 377
cipere eum in domum, nec Ave ei
dixéritis. Qui enim dicit illi Ave,
communicat opeéribus ejus malig-
nis. Plura habens vobis ſcribere,
nolui per chartam & atraméêéntum:
ſpero enimme futúrum apud vos,
& os ad os loqui, ut gaudium ve-
ſtrum plenum ſit. Salútant te filii
ſoròôris tuæ Electæ.
Exaltare Domine. 363.

Sermo ſanéti Gregorii Nyſséni.

Odiérnam celebritâtem ſatis
per ſe magnam, Prophéta Da-
vid majorem êéfficit, dum illi gau-
dium & Pſalmis adjüngit. Hic enim
excélſus Prophéta fupra ſeipſum
egrédiens, tamquam coôrporis ône-
re nihil prematur; infert ſe cœléſti-
bus Poteſtatibus, & voces earum
nobis expônit, cùm in cœlum re-
deùntem Däm ipſæ comitantes,
Angélis, qui versantur in terris »
quibusque in humanam vitam in-
gréſſus commiſſus eſt, imperant ad
hunc modum: Tollite portas, prin-
cipes, veſtras, & elevamini portæ
æternaâles, & int?oibit Rex gloriæ.
Tempus. 364.

T quoniam ubicümque füerit
Wille, qui in ſeipſo omnia coônti-
Het, pro iuſcipiéntium captu ſeip-
ſum dimetitur (neque enim ſolùm
inter hömines homo fit, verum
étiam dum interaAngelos versatur,
ad illorum vocem ſeſe demittit)
idcircò janitores intérrogant: Quis
eſt iſte Rex gloriæx ? Reſpondent
ipſis, demonſtrantque fortem &
poténtem in prælio, qui pugnatũú-
rus erat contra illum; qui natùram
humanam in ſervitute captivam
detinébat, & eversurus eum, qui
mortis habébat impérium: ut gra-
viſſimo hoſte ſuperato, genus héô-
minum in libertatem & pacem
vindicaret.
Non turbétur cor. 364.

Ccuúrrunt ei cuſtôdes, & por-
tas jubent recludi, ut in ipſis
rürſum gloriam affequatur. Verùm
non agnôſcunt eum, qui sordidam,

vitæ noſtræ ſtolam induútus eſt;,
cujus rubra ſunt veſtiménta ex
humanorum malôrum torculäri.
Itaque rurſus comites ejus voci-
bus illis interrogantur: Quis eſt
A à à iſte

378 .
iſte Rex glôriæ? Reſpondétur au-
tem non ampliùs, Fortis & potens
in prælio, ſed, Dominus virtutum,
qui mundi principatum obtinuit;
dqui ſummätim omnia in lſe collé-
git, ai priſtinum in ſtatum, cun-
Ga reſtituit, ipſe eſt Rex gloriæ.
Aſcendens Chriſtus. 365.

ctio ſancti Evangelii ſecundùm
Marcum.

N illo rèempore, Recumbéntibus
ündecim diſcipulis „ apparuit
illis jeſus: & exprobravit incre-
dulitatem eòrum, & duritiam cor-
dis; quia iis „ qui viderant eum
reſurrexiſſe, non credidérunt. Et
réliqua. .
De Homilia ſancti Gregôrii Papæ.

Oc autem nobis primum quæ-
réndum eſt, quidnam ſit, quod
nato Domino apparuérunt Angeli,
& tamen non leguúntauar in albis vé-
ſtibus apparuiſſe; aſcendénte au-
tem Domino miſfli Angeli in albis
legúntur veſtibus apparuiſſe. Sic
étenim ſcriptum eſt: Videntibus il-
lis elevaâtus eſt, & nubes ſuſcépit
eum ab oculis eorum Cùmque in-
tuerentur in cœlum euûntem illum,
ecce duo viri ſtetéerunt juxta illos
in veſtibus albis. In albis autem
véſtibus gaudium , & ſoleémnitas
mentis oſtenditur. Quid eſt ergo,
quod nato Domino non in albis
véſtibus; aſcendénte autem Doômi-
no, in albis veſtibus Angeli appa-
rent: niſi quod tunc magna ſo-
lemnitas Angelis facta eſt, cùm cœ-
lum Deus homo penerravit? Quia
naſcéênte Doômino videbatur divini-
tas humiliata, alcendénte vero Do-
mino, eſt humanitas exaltata. Albæ
étenim veſtes exaltationi magis
congruunt, quàm humiliationi.
Ego rogabo Patrem. 366.

N aſcenſione ergo ejus Angeli
in albis veſtibus vidéri debue-
runt: quia qui in nativitate ſua ap-
Paruit Deus hûmilis, in aſcenſio-
ne ſua oſtenfus eſt homo ſubli-
mis., Sed hoc nobis magnopere .
fratres chariſſimi, in hac ſolemni-
tate pensandum eſt;: quia delétum
eſt hodierna die chirographum
damnationis noſtræ „ mutata eſt
ſenténtia çcorruptionis noſtræ.
enim natura; cui dictum eſt: Terra

IIla autem

es,& in terram ibis; hédie in eor-
lum ivit. Pro hac ipſa namque
carnis noſtræ ſublevatiône, per fi-
gůram beatus Job Dominum avem
vocat. Quia enim aſcenſiônis ejus
myſtérium Judæam non intelligere
confſpéxit, de infidelitate ejus per
figüram beatus Job ſenténtiam
prorulit, dicens: Sémitam ignora-
vit avis.
Ponis nůbem. 366.

Vis enim rectè appellàtus eſt
Dôminus, quia corpus cärneum
ad æthera libravit. Qujus avis sé-
mitam ignoravit, quisquis eum ad
cœlum aſcendiſſe non creédidit. De
hac ſolemnitaàte per Pſalmiſtam di-
citur: Elevata eſt magnificentia tua
ſuper cœlos. De hac rurſus ait: Aſ-=
cendit Deus in jubilatione, & D0-
minus in voce tubæ. De hac iterùm
dicit. Aſcéndens in altum, captivam
duxit captivitàtem, dedit dona ho-
minibus. Aſcéndens quippe in al-
tum, captivam duxit captivitatem,
uia corruptionem noſtram virtute
uæ incorruptioônis absôrbuit. De-
dit verò dona hominibus, quia
miſſo deſuper Spiritu, àlii ſermôo-
nem ſapiéntiæ, alii ſermonem ſci-
entiæ, alii gratiam virtutum, alii
gratiam curationum, alii genera
linguarum, alii interpretationem
tribuit ſermonum.
e Deum laudâmus. II.

ti. 361.
INOCTAVA

De Epiffola beati Pauli Apoſtoli
ad Ephéſios. .
Bſecro itaque vos ego vinétus
Oin Domino, ut digne ambulé-
tis vocatiône, qua vocati eſtis, cum
omni humilitate, & manſuetudi-
ne, cum patientia, ſupportantes
invicem in charitate, ſoliciti ſer=
vare unitatem Spiritus in vinculo
pacis. Unum corpus, & unus
Spfritus, ſicut vocati eſtis in una
ſpe vocationis veſtræ. Unus Do-
minus, una fides, unum baptis-
ma. Unus Deus, & Pater omnium⸗
qui eſt, ſuper omnes, & per omnia,
& in omnibus nobis. Unicuique
noſtrum data eſt gratia
ſecúndùm mensúram dongkionis

(hrii btor
Cens in altur
ifititem, 4
lott katti

Dod ann
niii gui⸗
ithtenores
niit, ipt
ſyyeromues
Ohma. Et
uiten Ao
len NMopher
gelitis, ali
S Coctores
ngorum in
Altcationer
nnet ecur
tlen fdei
Deiin virum
Aim ztati⸗
ſun non
, & circe⸗
ſockrine
Miſütia 20
Iit.
Onnis

Liintem
clanate
DBelOmnia,
er aud wwin
connerun
nm labmin
ohenstionen
elſingle e
Porisfeciti
teltite
lhcor in
bulens,
ent In Van
blcuratn
Aenati4)
r eſt in
udis ps
enetiplos
beſnaher⸗
ls,inava
dittiſti⸗
Uun liſti
lrr
Mlire

derno 83

Pi
ar

Gckeinet⸗
Ma wn
dne heid⸗
nInbch den
nlons tii

ſemenlun
lam iunnt⸗

-

Pellits
Puscinen
ls i

N
ifcen
rlus it
e c iteta
n,captiu
titdonat⸗
ippe in⸗
htlrititen,
rarm virtit
orbuit,N
nibus, d
dlülemn⸗
tmonenki
ttutumn,1
alüiſere
letaiſcig

Chriſti. Propter quod dicit: Aſcên-
dens in altum, captivam duxit cap-
tivitàtem, dedit dona hominibus.
g. Poſt Paſtionem ſuam. 363.

Uòd autem aſcéndit, quid eſt,
Iniſi quia & deſcendit primùm
in inferiores partes terræ? Qui de-
ſceéndit, ipie eſt, & qui aſcendit
ſuper omnes cœlos;, ut impléret
omunia. Et ipie dedit quosdam
quidem Apoſtolos, quosdam au-
tem Propheétas, alios verò Evan-
geliſtas, alios autem paſtores,
& doctores ad conſummationem
Sanctorum in opus miniſtérii, in
ædificationem corporis Chriſti:
donec occurramus omnes in uni-
tätem idei, & agnitionis Filii
Dei in virum perfectum; in men-⸗
süram ætatis plenitûdinis Chriſti:
ut jam non ſimus parvuli fluctuan-
tes, & circumferamur omni ven-
4o doctrinæ in nequitia höominum,
in aſtutia ad circumventionem er-
1oris.
Omnis pulchritúdo. 363.

Eritäatem autem faciéntes in
charitate, creſcamus in illo
pBer omnia, qui eſt caput Chriſtus:
ex quo totum corpus compactum
& connezum per omnem junctu-
ram lubminiſtrationis, ſecundum
operationem in mensůram unius-
cujusque membrisaugméntum cor-
Poôris facit in ædificationem ſui in
charitate. Hoc igitur dico, & te-
ſtificor in Domino, ut jam non
ambulétis, ſicut & Gentes ambu-
lant in vanitate ſlenſus ſui, tenebris
obicuràtam habéentes intellectum,
ali enati à vita Dei per ignorantia,
quæ eſt in illis: propter cæcitatem
cordis ipsorum, qui deſperantes,
ſemetipios tradidérunt impudici-
tiæ, in operationem imunditiæ om-
nis; in avaritiam. Vos autem non
ita didiciſtis Chriſtum, ſi tamen il-
lum audiſtis, & in ipſo edocti eſtis.
m. Exaltäre Dômine. 363.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.

Mnia, chariſimi, quæ Déômi-
nus jetus Chriſtus in hoc
mundo fub fragilitate noſtra mira-
cula edidit nobis praficiunt:
ui dum humanam conditionem
ſidétibus importavit; credentibus

279
eoelum patéte poſſe monſtràvit, &
dum victôrem mortis in cœleſtia
elevavit „victéôribus, quòô fequan-
tur, oſténdit. Aſcenſio ergo Do-
mini cathôlicæ fidei confirmatio
fuit, ut ſecuri in pôſterum crede-
rémus miraculi illius donum, cu-
jus jam in præsénti percepiſsémus
efféctum: & fidelis quisque, cùm
ſam tanta percéperit, per ea, quæ
cognolſcit præſtita, diſcat ſperare
promiſſa, ac Dei ſui prætéritam
præſentemque bonitatem, quaſi
futurorum teneat cautiéônem.
Tempus eſt. 364.

Uper exzélla ergo cœli terré-
num corpus impoônitur: oſſa
intra fepúlchri anguúſtias paulò an-
tè coneluſa, Angelôrum cœtibus
inferuntur, in grémium immorta-
litatis mortalis natura transfündi-
tur: & ideô ſacra Apoſtolicæ le-
ctionis teſtatur hiſtòôria: Cùm hæc
dixiſſet, inquit, vidéntibus illis ele-
vâtus eſt. Dum audis elevatum:
agnoſce militiæ coœleſtis obséqui-
um: unde hodiérna feſtivitas ho-
minis nobis & Dei ſacrameênta ma-
nifeſtavit. Sub una eadémque per-
sona, in eo, qui eievat, divinam po-
tentiam: in eo autem, qui elevatur,
humanam cognoſce fubſtantiam.
Non turbétur. 364.

Deôque omnimodis deteſtanda
ſunt venena Orientalis erroris;,
qui impia novitàte præsúmit afsé-
rere, Filium Deisac filium hominis
unius eſſe natúræ. In altérutra e-
nim parte, vel qui ſolum hominem
fuiſſe dixerit, negabit Conditoris
gloriam: vel qui ſolum Deum, ne-
gabit miſericordiam Redemptéôris.
Quo génere non facile Arianus E-
vangélicam poôterit habére verita-
tem, ubi Filium Dei nunc æqua-
lem légimus, nunc minorem. Qui
enim unius naturæ Salvatérem no-
ſtrum mortifera perſuaſione credi-
derit, ſolum höminem, aut ſolum
Deum cogeétur dicere crucifixum.
Sed non ita eſt. Mortem enim nec
ſolus Deus ſentire, nec ſolus ho-
mo ſuperare potuiſſet.
Aſcéndens Chriſtus. 365.

éctio ſandi Evangélii ſecundùm
Marcum. 8
N illo témpore: Recumbénti-
1bus ündecim dilcipulis, appa-
ruit

*

380
ruit illis Jeſus, & exprobravit in-
credulitätem eòérum, & duritiam
cordis: quia iis, qui viderant eum
reſurrexiſſe non credidérunt. Et
réliqua.
De Homilia ſancti Gregòôrii Papæ.

E hac Aſcenſiônis ejus gloôria
étiam Habacuc ait: Elevatus
eſt ſol „ & luna ſtetit in ordine
ſuo. Quis enim ſolis nomine, niſi
Doôminus: & quæ lunæ nomine,
niſi Eccleſia deſignatur? Quous-
que enim Doônninus aſcendit ad
colos, ſancta ejus Eccleéſia adver-
ia mundi omnimodo formidavit:
at poſtquam ejus aſcenſione robo-
rata eſt, aperte prædicavit, quod oc-
cültè crédidit. Elevatus eft ergo
ſol, & luna ſtetit in ordineſuo.
quia cùm Dominus cœlum péetiit,
ſancta ejus Eccléſia in auctoritate
Prædicationis excrevit.
Ego rogabo Patrem. 366.

Inc ejúsdem Eccléſiæ voce
per Salomonem dicitur: Ecce
Iſté venit Säliens in montibus,
transiliens colles. Confideravit
namque tantrum ôperum cuͤlmi-
na, & ait: Ecce iiſte venit saliens in
moôntibus. Veniéndo quippe ad
redemptionem noſtram, quosdam,
ut ita dicam, ſaltus dedit. Vultis,
fratres chariſſimi, ipios ejus ſaltus
agnoſcere? De cœlo venit in üte-
rum;, de utero venit in præsépe,
de præsépe venit in crucem, de
cruce venit in ſepulchrum, de ſe-
pùlchro rédiit in cœlum. Ecce; ut
nos poſt ſe crrere taceret, quos-
dam pro nobis ſaltus manifeſtata
per carnem véritas dedit: quia ex-
ultavit ut gigas ad curréndam vi-
am fuam ut nos ei dicerémus ex
cotrde: Trahe nos poſt tei currémus
in odorem unguentôrum tuorum.
Ponis nubem. 366.

Nde, fratres charifiimi, oportet,
Lut illuc ſequamur corde, ubi
eum corpore afſcendiſſe credimus.
Deſideria terrena fugiamus: nihil
nos jam delectet in infimis, qui
Patrem habémus in cœlis. Et hoc
nobis eſt magnopere perpendén-
dum: quia is, qui placidus alcêndit,
terribilis redibit: & quidquid no
bis cum manſuetúdine præcepit,
hoc à nobis cum diſtrictiône exi.
get. Nemo ergo indulta pœniten-

tiæ témpora parvi pendat, nemo
curam ſui, dum valet, agere négli-
gat, quia Redemptor noſter tanto
tunc in judicium diſtrictior veénietz;
quantoò nobis ante judicium ma-
gnam patientiam prærogavit.
e Deum laudamus. II.

FERIASEXT A.

Incipit Epiſtola tertia B. Joannis
Apôſtoli.
QEniorCajo chariſſimo, quem ego
Qdiligo in veritate. Chariſſime de
omnibus orationem facio proſperè
te ingredi, & valére, ſicut proſpere
agit anima tua. Gaviſus ſum val-
dèe venientibus fratribus, & teſti-
mônium perhibentibus veritati
tuæ; ſicut tu in veritate àmbulas
Majorem horum non habeo gra-
tiam, quam ut audiam filios meos
in veritate ambulare.
Poſt paſſiònem. 363.

Hariſſime, fidélitêr facis, quid-
quid operaris in fratres & hoc
in peregrinos, qui teſtimonium
reddidérunt charitati tuæ in con-
ſpéêctu Eccléſiæ: quos, benefa-
ciens, deduúces dignée Deo. Pro
néômine enim ejus profecti ſunt:,
nihil accipiéntes à Gentibus. Nos
ergo debemus luſcipere huſùsmo-
di, ut cooperatoôres ſimus verita-
tis. Scripsiſſem forſitan Eccleéſiæ?:
ſed is, qui amat primatum geérere
in eis, Diôtrephes, non récipit
nos. Propter hoc ſi venero, com-
monébo ejus pera, quæ facit, ver-
bis malignis garriens in nos;
quaſi non ei iſta ſufficiant: neque

ipſe suſcipit fratres, & eos ger ſu⸗
ci-

epiunt, t
icit.
Ocnnis p

Hariſſim
lum,led
bertacit,ex
ton zidit D
Dotium réd
Dihlaverite
tum perhit

uum teſtüm

et. Molta h

Dite fiere
