nientem in regno ſuo id eſt, in ré-
gia claritate, quam ſpiritualiter ad
natůram ſuscepti hôminis pertiné-
tem, his tribus viris véluit eſſe coõ-
ſpicuam, Nam illam ipsius Deitatis
ineffabilem, & inacceſsibilem vi-
fionem, quæ in æternam vitã mun-
dis corde ſervatur, nullo modo
mortaàli adhuc carne circumdati in-
tuéri pôterant & vidére.
Dixit Angelus ad Jacob, * Di
mitte me, aurora eſt. Reſpondit
ei: Non dimittam te, niſi benedi-
xeris mihi. Et benedixit ei in eo-
dem loco. V. Cuùmque ſurrexiſſet
Jacob, ecce vir luctabatur cum e0
usque mane; & cùm videret, quôd
eum ſuperare non poſſet, dixit ad
eum. Dimitte.

Icénte Patre: Hic eſt Filius
meus diléctus, in quo mihi
bené complacui, ipſum audite:
non evidenter auditum eſt; Hic
eſt Filius meus, cui ex me & me-
cum eſſe ſine témpore eſt? quia nec
génitor génito prior, nec genitus
eſt genitore poſtérior. Hic eſtFilins
meus, quem à me non séparat Déi-
tas, non dividit potéſtas, non diſ-
cernit æternitas. Hic eſt Filius me“,
non adoptivus, ſed préôprius: non
aliunde creatus, ſed ex me génitus:

nec de alia natùra mihi factus com-
arabilis, ſed de mea eſſéntia mi-
i natus æ qualis.
Vidi Dominum facie ad faciem:
Et ſalya fasta eſt anima mea.

249
„Et dixit mihi: Nequâquam vo-
càberis Jacob, ſed Ifrael erit no-
men tuum. Et,

Ic eſt Filius meus, per quem
omnia facta ſunt: & ſine quo
factum eſt nihil: quia omnia, quæ
facio ſimiliter facit, & quidquid
peror inſeparabiliter mecum at-
que indifferénter operatur. Hic eſt
Filius meus, qui eam, quam mecum
habet æqualitatem, non rapina ap-

pétiit, nec uſurpatione præsumpfit:

ſed manens in forma gloriæ meæ,
ut ad reparandum genus humaânum
exequerétur commune consilium,
usque ad formam ſervilem incli-
navit incommutabilem Deitatem.
Hunc ergo, in quo mihi per omnia
bene complagçeo, & cujſus prædica-
tione maniféſtor, cujus humilita-
te clariſicor, incunctanter audite,
quia ipſe eſt veritas, & vita, ipſe
virtus mea, atque ſapiéntia.
Gùm audiſſet jacob, quòd Eſau
veniret contra eum, diviſit filios
uos, & uxores, dicens: Si per-
cuſſerit Eſau unam turmam, ſalva-
bitur altera: Libera me Dñe,
qui dixiſti mihi: Multiplicabo
ſemen tuum ſicut ſtellas cœli, &
ſicut arénam maris, quæ præ multi⸗-
tudine numerari non poteſt.
Domine, qui dixiſti mihi: Rever-
tere in terram nativitatis tuæ: Dñe;
qui. paſcis me à juventůte mea.
Libera. Ioria; Multiplicabo.

Omine laäbia mea apéries, &
os meum annuntiabit laudem
tuam.
iſerére mei. 216.
Déxtera Dñi fecit virtutem
déxtera Doômini exaltavit me.
Factus eſt adjütor meus
Deus meus.
Trium puerôrum cantemus
hymnum, quem cangabant in cami-
no ignis; benediceêntes Dim.
Statuit ea in ætérnum, & in
ſæculum ſæculi, præcéptum po-
ſuit „& non præteribit.

Ratres, Rogämus vos, & obſe-
crämus in Doômino Jeſu, ut
quemadmodum accepiſtis à nobis,
quômodo vos opoôrteat ambuläre
& placere Deo, ſic & ambulétis;,
ut abundétis magiis.
ſol ſalutis intimis.
Angelis ſuis.

5

2

14.

Aſsumpſit
Jeſus discipulos ſuos, & aſcendit
in " ntem a & transfiguratus eſt
ante eos. eus, qui con
ſ. picis.
imine, bonum eſt nos hic eſſe; ſi vis.
faciamus hic tria tabernacula: tibi
unum, Moyſi unum, & Eliæ unum.
. egi
1æculerum. 18.
ratres, Rog.
Ipſe liberavit me, De la-
ueo venantium. Ipfſe. “. Et à ver-
Do aſpero, Delaqueo. G loria. Ipſe.
Scapulis ſuis obumbrabit cibi.
Et b pennis ejus ſperabis.
Faciamus hic tria
tabernacula, tibi unum, Moyſi unu,
& Eliæ unum.
c eſt enim volüntas Dei,
säctificatio veſtra;, ut abſtinea-
tis vos a fornicatione; ut ſciat u-
nusquisq; veſtrum vas ſuum poſſi-
dére in ſanctificatione & honore.
Scapulis ſuis, Obumbra-
bit tibi. Scapulis. Et ſub pen-
nis ejus ſperabis. Obumbrabit.
loria Patri. Scapulis. Scuto
circumdabit te véritas ejus.
Nô timéeébis à timore nocturno.
Viſionem, quam
vidiſtis, némini dixéritis, donec à
mortuis resurgat Filius hominis.

On enim vocavit nos Deus in
imunditiam, ſed in ſanctifica-
tiõnem in Chriſto Jeſu Dño noſtro.
Scuto circumdabit te, †½ Vé-
ritas ejus. Scuto Non timé-
bis à timore noctürno. Véritas.
loria Patri, Scuto.
Angelis ſuis Deus mandavit de
te. Ut cuſtodiant te in omni-
bus viis tuis.

ixit Dominus. 77
ratres, Rogâmus vos.
udi benigne Conditor.
Angelis ſuis. 237.
. Viſionem, quam
vidiſtis, némini dixéritis, donec à
mortuis resurgat Filius höminis.
eus, qui conſpicis. 247.

FERI A S E CUN D A.
ectio ſancti Evangelli ſecundùm
Joannem. 9
NWillo témpore: Dixit Jeſus tur-
bis Judæorum: Ego vado;

quærétis me, & in peccato ve-

nuntiavit ergo illis Dominus, di

ſtro moriémini. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſéopi.

Ocutus eſt Dominus Judæis, di-
cens: Ego vado. Chriſto enim
Dño mors proféctio fuit illo, unde
vénerat, & unde no diſceſſerat. Ego,
inquit, vado, & quærétis me, non de-
ſidério, ſed odio. Nam illu poſtea-
quã abſcéſſit ab oculis hominu; in-
qui ſiérunt & qui oderant, & qui a-
mabät, illi perſequendo, iſti habere
cupiéndo. In Pſalmis ait ipſe Dñs
per Prophetaàam: Périit fuga a me, &
non eſt, qui requirat animam me-
am. Et iterum ait alio loco in Pfal-
ino: Confundantur, & revereantur
requiréntes animam meam.
Dum iret jacob de Berſabée, &
pérgeret Haran, locutus eſt ei Do-
minus, dicens: Terram, in qua
dormis, tibi dabo, & sémini tuo.
Xdihicavit ex lapidibus altare
in honorem Domini, fundens ole-
um deſuper: & benedixit eum
Deus, dicens, Terram.

Ulpavit, qui non requirerent:
damnavit requirentes. Bonum
eſt enim quærere animam, Chriſti,
ſed quo modo eam quæ ſfiérunt diſ-
cipuli: & malum eſt quærere ani-
mam Chriſti, ſed quo modo eam
Ladæi quæſiérunt! illi enim ut ha-
érent, iſti ut pêrderent. Denique
iſtis, quia ſic quærebant more ma-
lo, corde pervérſo quid ſecutus
adyaAnxit: Quærétis me, &, ne pu-
teidui benè me quærétis, in pec-
cato veſtro moriémini. Hoc ebß
Chriſtum male quærere, in peccato
ſuo mori Hoc eſt illum odiſe-
per quem poſſiit ſolùm ſalvus eſſe.
Apparuit Deus Jacob, &
dixit eum, & dixit Ego ſum Deus
Bethel,ubi unxiſti lapidem, & vo-
tum voviſti mihi: Créſcere te
faciam, & multiplicabo te.
Vere Dominas efſt in loco iſto,
& ego neſciebam. Grefſcere.

Um enim hoômines, uoram
ſpes in Deo eſt, non ébeant
mala réddere nec pro malis; Ted-
débant iſti mala pro bonis. Præ-
xitque ſenténtiam præſcius; quo
in ſuo peccato morerentur. Dein-
de adjunxit: Quo ego vado, Yos

non potéſtis venire. Hoc & dis-
cipulis ſuis alio loco dixit :nec 1.
m

men eis
moriemi

dise
ſed pol
numqu
In pece
Det
ce hin⸗
zeryian
Eſto
Et in
tris tur

Slogu

en
ell
fligend
Ktinet:
jejunet,

Qui men!
reliquit
elta ſunt

Deſto
omnt
fiduciam
pes con
enignu
F N
eckio

Nillo⸗
ad tun
dicens:
deru int5
elg, gn
ſerrate,
Verd eort

Did
niud

9

lei⸗
egis ol

n elt Een
qo m
lilliͤenn⸗
Nderent. N.
elebant n
o me

15 AcO
it Eee

hommIles 4
1 1on
ee ronnn
1t0 lann
ilibann
n egtl.

men eis dixit: In peccàto veſtro
moriemini. Quid autem dixitèquod
& iſtis. Quo ego vado, vos non po-
téſtis venire. Non abſtulit ſpem ſed
Pordixit dilationem. Quando enim
oc discipulis Dnñs loquebatur; tunc
non poôterant venire, duo ille ibat,
ſed poſtéà venturi erant: iſti autem
numquam quibus præſcius, dixit:
In peccato veſtro moriémini.
Det tibi Deus de rore cœli, &
de pinguedine terræ abundantiam:
sérviant tibi tribus, & populi:
Eſto dominus fratrum tuorum:
Et incurventur ante te filii ma-
tris tuæ. Eſto. loria Patri Eſto.
Ego principium, qui
& loquor vobis.

38.
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: üt familia tua, quæ ſe af-
fligendo carnem, ab alimentis ab-
ſtinet: ſectando juſtitiam, à culpa
jejnet. Per Dominum.

Qui me miſit, mecum eſt, & non
reliquit me ſolum: quia quæ pla-
cita ſunt ei, facio ſemper.

80.
Déſto fuppliçationibus noſtris
omnipotens Deus: & quibus
fiduciam ſperandæ pietatis indul-
ges, conſuetæ miſericordiæ tribue
benignus effectum. Per Dominum.
5 . T. E R T I A
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

N illo témpore: Locutus eſt Jeſus
ad turbas: & ad diſcipulos ſuos,
dicens: Super cathedram Moôyſi ſe-
dérunt Scribæ, & Phariſæi. Omnia
ergo, quæcumque dixerint vobis,
ſeryate, & facite: ſecündùm opera
vero eorum nolite facere. Et rel.
Homilia S. Hieroônymi Presbyt.

Uid manſuétius, quid benig-
nius Dnio?:; Tentatuùr à Phari-
[X*is, confringuntur insidiæ eorum,
& ſecúùndùm Pialmiſtam: Sagittæ
parvulorum factæ ſunt plagg eo-
rum: & nihilominùs propter facer-
dotii & nominis dignitatem hor-
tatur populos, ut ſubjiciantur eis,
non pera, ſed doctrinam, conſide-
rantes. Quod autem ait: Super ca-
thedram Môyſi ſederunt Scribæ, &
Phariſæi: per cathedram doftrinam
legis oſténdit. Ergo & illud, quod

2 5
dicitur in Pſalmo: In cathedra pe-
ſtilentiæ non ſedit : & Cathedras
vendentium columbas evértit, do-
Gtrinam debémus accipere.
Dum exiret Jjacob de terra ſua;-
vidit glorijam Dei: & ait : Quàam
terribili eit locus iſte! Non e
hic aliud, niſi domus Dei, & por-
ca coli.
Veré Deus eſt in loco iſto, &
ego neſciébam. Non.

Lligant enim onera gravia &
R importabilia, & impoônunt in
hù⁴meros hominum, digito autem
ſuo nolunt ea movere. Hocg gene-
raliter adverſùs omnes magiſtros,»
qui gravia jubent, & minora non
faciunt. Notandum autem, quòôd
& humeri, & digitus & onera, &
vincula, quibus alligantur onera;,
ſpiritualiter intelligenda ſunt. Om-
nia verô opera ſua faciunt, ut vi-
deantur ab hominibus. Quicumque
igitur ita facit quodlibet, ut videa-
tur ab hominibuùs;, Scriba & Pha-
riſæus eſt.
Ssi Dominus Deus meus füúerit
mecum in via iſta, per quam ego
ambulo, & cuſtodierit me, & deé-
derit mihi panem ad edéndum, &
veſtimentum, quo opériar, & revo-
caverit me cum ſalute: &£ Erit mihi
Doôminus in refugium, & lapis iſte
in ſignum. Surgens ergo mane
Jacob;, tulit lapidem, quem ſuppo-
suerat capiti ſuo, & eréxit in titu-
lum, fundensque oleum déſuper
dixit. Erit.

Ilaätant enim phylactéria ſua ,
& magnificant ämbrias. A-
mant quoque primos recubitus in
cœnis, & primas cathedras in ſy-
nagogis, & ſalutationes in foro,»
& vocari ab hominibus Rabbi. Væ
nobis miſeris, ad quos Phariſæorum
vitia tranſierant. Dôminus, cùm
dediſſet mandata Legis per May-
ſen, ad extremum intulit: ligabis
ea in manu tua, & erunt immota
ante oculos tuos. Et eſt ſenſus:
Præcépta mea ſint in manu tua; ut
Spere compleantur; ſint ante ogcu-
l1os tuos, ut die ac nocte mediteris
in eis. Hoc Phariſæi male inter-
pretantes, ſcribebant in membra-
nis Decalogum Moôy ſi, id eſt, de-
cem verba Legis;, complicantes
eca, & ligantes in fronte, & qua-
ſi coronam capiti facientes: ut
Em⸗

252
ſemper ante ôculos moveréntur.
Erit mihi Dominus in Deum, &
lapis iſte, quem erexi in titulum,
vocabitur domus Dei: & de univer-
ſis, quæ déderis mihi: Déecimas
& hoſtias pacificas offeram tibi.
Si revérfus fuero prôſperè ad
domum patris mei. Decimas.
lôria Patri. Decimas.

Unus eſt enim magfſter veſter, qui
in cœlis eſt, ChriſtuùsDäüs.
Erfice, quæſumus Dômine, be-
nignus in nobis obfervantiæ
ſanctæ ſubsidium, ut; quæ te au-
Goôre faciénda cognovimus; te ope-
rante impleamus. Per Dominum.
Omnes autem
vos fratres eſtis: & patrem nolite
vocare vobis ſuper terram: unus eit
enim Pater veſter, qui in cœlis eſt:
nec vocémini magiſtri,; quia magi-
ſter veſter uns eſt Chriſtus.
Ropitiare Domine ſupplicatio-
nibus noſtris, & animarum no-
ſtrarum mederg languoribus, ut re-
miilione percépta, in tua ſemper
benedictione lætémur. Per Däm.
F E. R. L A Q A. R TI A.

égio ſancti Eyangélii ſecúndùm
Matthæum.
N illo tempore: Aſcêndens Jeſus
Jerosolymam, aſſumpfit duode-
cim discipulos ſecrétoô, & ait illis:
Ecce afcéndimus jerosolymam; &
Filig hominis tradétur Principibus
ſacerdotum & Scribis, & condem-
nabunt eum morte. Et réliqua.
Homilia S., Ambroôſii Epiſcopi.

Onſiderate, quæ mater filiorum
Zebedæi cum filiis, & pro filiis
petat: mater eſt utique, cui pro filio-
rum honore ſolicite, immoderatior
quidé, ſed tamẽ ignoscénda mésura
votôrum eſt. Atque mater ætate
15gæva, ſtudio religioſa, ſolatio de-
ſtituta, quæ tunc temporis, quando
vel juvanda, vel alenda foret validæ
prolis auxilio; abeſſe ſibi liberos
patiebatur, & voluptati ſuæ mercé-
dem ſequentiüChriſtum prætülerat
filiorum. Qui prima voce vocati à
Domino (ut legimus ) relictis réti-
bus, & patre ſecuti ſunt eum.
Dixit Angelus ad Jacob: Di-
mitte me, aurora eſt. Reſpondit ei:

Non dimittam te, niſi benedixeris

mihi. Et benedixit ei in eodé loco,

Cumque ſurrexiſſet Jacob, ecce
vir luctabatur cum eo usque mané:
& cùm videret, quod euin fupera-
re non poſſet, dixit ad eum. Di-
mitte.

K.c igitur ſtùdio maternæ ſe-
dulitatis indulgentior obſecraà-
bat Salvatorem, dicens: Ut sc-
deant hi duo filii mei, unus ad dex-
teram tuuam, & alter ad ſiniſtram
in regno tuo. Etſi error, pietatis
tamen error eſt. Nesciunt enim
matérna viscera patientiam, etſi
voti avara, tamen veniabilis cupi-
ditas, quæ non pecuniæ eft avida,
ſed gratiæ. Nec inverecunda pe-
titio, quæ non ſibi, ſed liberis
conſulébat. Matrem conſiderate,
matrem cogitate.
Vidi Dominum facie ad faciem,
Et ſalva facta eſt anima mea.
Et dixit mihi: Nequaquam vo-
caberis Jacob, ſed Iſrael erit no-
men tuum. Et ſalva.

Onſideraäbat Chriſtus matris
dilectionem, quæ filiorum
mercede grandævam ſolabatur ſe-
néctam: & deſidériis licet feſſa ma-
têrnis, chariffimoru pignorum tole-
rabat absentiam. Con ſiderate étiam
féminã, hoc eſt, ſexum fragiliorem,
quem Düs propria nonduú confirma-
verat paſſione. Côſiderate, inquam,
Hevæ illius primæ mulieris hæredé,
transfuſa in omnes imoderatæ cu-
piditatis ſuccefione labénte: quam
Däüs adhuc proprio sanguine non
redémerat: nondum inolita affecti-
bus omnem immodici contra fas
honoris abpeténtiam ſuo Chriſtus
cruoôre diluerat. Hæreditario igi-
tur mùlier delinquebat errore.
Cùm audiſſet jacob, dquod Eſau
veniret contra eum, diviſit fllios
ſuos, & uxores, dicens: Si percuſſerit
Eſau unam turmam, ſalvabitur alte-
ra Libera me Domine, qui di-
ziſti mihi: Multiplicabo ſemen
tuum ſicut ſtellas cœli, & ſicut
arénam maris, quæ præ multitüdine
numerari non poteſt. Domine,
qui dixiſti mihi: Kevertere in ter-
ram nativitatis tuæ: Domine, dqui
pascis me à juventute mea. Libera.
loria Patri. Multiplicaho.

Ecce ascéndimus Jerosolymam,
Filius hominis tradetur ad cruci-
figendum.

Opul
mine
4b elcie
hete,
Sale c

Tradet
dendun
figend
E
anna
corca ſe
vore con.
tur ſtabil
Per Düm
FTERI
ectio!
Luca
Nillo
riſeis
qui ind
epulabe
Teliq ua.
Homi!

Ver
iy
pura &
cie ſole
lum ſig
rius ha
ciis ad
litatem
Fibas
lum ſig
cöyerſi
Fi ſua
in cute
Nexe v.
foras e
Tol
arcum,
comeda
ma mea.
cnicl att
Wentam

Vic
A feh
küptio
Iter 4
beltlfere
Uunt hun
fendo
Uuſ malr
dperimn
piedar
Vand
dade

lerlueh

Neauagu
ed Itnel 4
1

AI.

Chriſtas
2 10

lcentet
elleli

letgnhli

tlacelt 4

sare concede.

Opulum tunm, quæſumus, Doô-
mine, propitius réſpice: & quos
ab eſcis carnâlibus præcipis abſti⸗
néreé, à nôxiis quoque vitiis ceſ-
Per Dominum.

Tradétur enim Gentibus ad illu-
déndum, & flagellandum, & cruci-
figendum.
Eus innocéntiæ reſtituütor, &
amator, dirige ad te tuorum
corda ſervorum: ut Spiritus tui fer-
vore concépto, & in fide inyenian-
tur ſtabiles, & in ôpere efficaces.
Per Däm. in unitate ejusdem.
F E K IA I L N T A
éctio ſandti Evangélii ſecundùm
Lucam.
N illo témpore: Dixit Jeſus Pha-
riſæis: Homo quidam erat dives,
qui induebatur purpura & yſſo, &
eypulabatur quotidie ſpléndidè. Et
réliqua.

Homilia ſancti Gregéôrii Papæ.

Uem, fratres chariſſimi, quem
dives iſte, qui induebatur puùúr-
pura & by ſſo, & epulabatur quoti-
die ſpléndide, niſi judaicum popu-
lum fignat: qui cultum vitæ exté-
rius habnit, qui accèptæ legis deli-
ciis ad nitôrem uſus eſt, non ad uti-
litatem: Quem verò Lazarus ulcé-
ribus plenus, niſi Gentilem pôpu-
lum figuraliter éxprimit: Qui dum
cõverſus ad Deum peccata confité-
ri ſua non erùbuit, huic vulnus
in cute fuit. In cutis quippe vul-
neré virus à viſcéribus trahitur, &
foras erumpit.
Tolle arma tua, phâretram &
arcum, & affer de venatione tua;, ut
comedam: * Et benedicat tibi ani-
ma mea., Cùm que venatu ali-
quid attüúleris, fac mihi inde pul-
mentum, ut comedam. Et.

Wid eſt ergo peccatôrum con-
femno, niſi quædam vülnerum
rûptio? quia peccati virus ſalu-
briter aperitur in confeſſione, quod
peſtifere latsbat in mente. Vulnera
eétenim cutis in fuperficiem tra-
hunt humorem bputredinis. Et con-
fiténdo peccata, quid aliud agimus;,
niſi malum, quod in nobis latébat,
aperimus 2 Sed Lazarus vulneratus
cupiebat ſaturari de micis, quæ ca-

debant de menſa divitis, & nemo

illi dabat: quia Gentilium quem-

253
que ad cognitiônem Legis admit-
tere ſupérbus ille péôpulus deſpi-
ciébat.
Ecce odor flii mei ſicut odor
agri pleni, cui benedixit Dominus,
créſcere te faciat Deus meus ſicut
arénam maris: Et donet tibi de
rore cœli benedictionem.
„Deus autem omnipotens bene-
dicat tibi, atque multiplicet. Et

Ui dum doctrinam Legis non
ad charitâàtem habuit, ſed ad
elistionem, quaſi de accéptis opi-
bus tumuit: & quia ei verba deflué-
bant de ſciéntia: quaſi micæ cadé-
bant de menſa. At contra, jacéntis
pauperis vulnera lingébant canes.
Nonnuúmquam ſolent in ſacro elo-
quio per canes prædicatoôres intél-
ligi. Canum étenim lingua, vulnus
dum lingit, curat: quia & doctores
ſancti, dum in cbntelliohe peccati
noſtri nos inſtruunt, quaſi vulnus
mentis per linguam tangunt.
Det tibj Deus de rore cœli,
de pinguédine terræ abundantiam:
sérviant tibi tribus & pôpuli.
Eſto Dôminus fratrum tuoôrum.
Et incurvéntur ante te filii ma-
tris tuæ. Eſto. & loria Patri. Eſto.
Fili, recordarec, quia
recepiſti bona in vita tua: & Laza-
rus ſimiliter mala.
Ræſta nobis, quæſumus, Doômi-
ne, auxilium gratiæ tuæ: ut jeju-
niis, & orationibus convenienter
inténti, liberémur ab hôſtibus
mentis & corporis. Per Düäm.
Dives ille gut-
tam aquæ petiit, qui micas panis
Lazaro negavit.
Deſto Pomine famulistuis, &
perpétuam benisgnitatem lar-
gire poscéntibus: ut iis, qui te au-
â & gubernatoôre gloriantur, &
congregata reſtaures, & reſtaurata
consérves. Per Dominum.
F E RK L A § E X TL. A.
éctio ſancti Evangélii fſecundum
Matthæum.
N illo témpore: Dixit Jeſus turbis
Judæoru, & principibus ſacerdotũ
parabolam hanc: Homo erat patex-
familia, qui plantavit vineam:
ſepem circumdedit ei. Et réliqua.
Homilia S. Ambroſii Epiſcopi.

Lerique varias ſignificationes
de vineæ APPellatione deri-
vant: ſed evidenter Iſaias vnca
0

2
Demtini Sàbaoth, domum Iſraél eſſe
memoravit. Hanc vineã quis alius,
niſi Deus condidit Hic eſt ergo, qui
eam locavit colonis, & ipſe peregrè
fuit: non quia ex loco ad locũ pro-
fectus eſt Dis, qui ubique ſemper
præſens eſt: ſed quia eſt præſéntior
diligentibus; negligentibus abeſt.
Multis temporibus abfuit, ne præ-
propera videretur exactio. Nam
quo indulgentior liberalitas, eò in-
excuſabilior pervicacia.
Dum exiret Jagob de terra ſua,
Vidit gloriam Dei, & ait: Quam
terribilis eſt locus iſte! Non eſt
hic aliud, niſi domus Dei, & porta
c&li. Veré Deus eſt in loco
ſto, & êgo neſciébam. Non eſt.

Nde benê ſecundum Matthæum
habes, quia & ſepe circumde-
dit: hoc eſt, divinæ cuſtodiæ muni-
tione vallavit, ne facilè ſpiritalium
patéret incurſibus beſtiarum. Et
fodit in ea torcular. Quomodo in-
telligimus, quid ſit torcular, niſi
fortè, quia Pſalmi pro torcularibus
inſcribuntur, eo quod in his myſté-
ria Dnicæ paſſionis, modo muſti
ſancto fervéntis Spiritu, redundan-
tiùs æſtuaverint? Unde ébrii puta-
bantur, quibus Spiritus ſanctus in-
undabat. Ergo & hic fodit torcülar,
in quod uvæ ratioabilis fructus in-
térior ſpiritali infuſiòône deflueret.
si Dominus Deus meus füúerit
meécum in via iſta, per quam ego
ambulo, & cuſtodierit me, & déde-
rit mihi panem ad edendum, &
veſtimentum, quò opériar, & revo-
caverit me cum ſalúte: * Erit mi-
hi Dominus in refugium, & lapis
iſte in ſignum. Surgens ergo
manè Jacob, tulit ſapidem, quem
ſupposuerat caâpiti ſuo, & eréxit
in titulum, fundénsque oleum dé-
ſuperzdixit. Erit.
Dificavit turrim „ véêrticem
ſcilicet legis attollens; atque
ità hanc vineam munitam, inſtrù-
ctam, ornatam locavit Judæis. Et
tempore fruduum sérvulos miſit.
Bene tempus frùctuum poôſuit, non
proventuum. Nullus enim fruétus
Extitit judæofum, nullus vineæ hu-
jus provêntuszde qua Dominus ait:
Expectavi, ut faceret uvas, fecit au-
tem ſpinas. Itaque non Htitiæ vi-
nonon ſpiritali muſto, ſed cruénto
Prophetarum sanguine torcularia
redundarunt.

Erit mihi Dôminus in Deum,
& lapis iſte, quem eréxi, in titu-
lum „vocabitur domus Dei, & de
anivérſis, quæ déderis mihi:
Decimas & hoſtias pacificas of-
feram tibi.
Si revérſus fúero proſperè ad
domum patris mei. Décimas.
1oria Patri. Décimas.

Malos malé perdet, & vineam ſuam
locabit aliis agricolis, qui reddant
ei fructum temporibus ſuis.

A, quæ ſumus, omnipotens De-
Las; ut ſacro nos purificante
jeſunio, ſincèris mentibus ad ſan-
Gta ventùra facias pervenire. Per
Dominum.

Quæréntes eum tenére; timuéèrunt
turbam, quia ſicut Prophétam eum
habébant. .
A, quæſumus, Dômine, pô-
pulo tuo ſalútem mentis &
corporis, ut bonis opéribus in-
hæréndo;, tuæ ſemper virtutis me-
reàtur protectione defendi. ker
Dôminum.

5 A B. B A T G.
éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam. . 8.
N illo témpore: Dixit Jeſus Phari-
ſæis, & Scribis parabolam iſtam:
Homo quidam habuit duos filios,
& dixit adoleſcêntior ex illis patri:
Pater da mihi portionem ſubſtän-
tiæ, quæ me contingit. Et réliqua.
Homilia S. Ambrôſii Epiſcopi.

ides, quòd divinum patriméô-
nium peténtibus datur. Nee
putes culpam patris, quod adoles-
centioôri dedit. Nulla Dei regno
infirma ætas: nec fides gravatur
annis. Ipfe certè ſe judicavit ido-
neum, qui popoſcçit. Atque uti-
nam non recefsiſſet à patre; im-
pediméntum nefciſſet ætaàtis. Sed
poſteaquam domum patriam dere-
linquens, péregre proféctus eſt,/
cœbit egére. Méritô ergo prode-
git patrimonium, qui receéſiit ab
Eccle ſia.
Pater; peccavi in colum, &
coôram te, jam non ſum dignus
vocari filius tuus: Fac me ſicut
unum ex mercenariis tuis.

Quanti mercenarii in domo pa-
tris mei abundant panibus, ego
au⸗

minuginde
n eteti u

men
8Pelſelle

teneleſ ii
lt Prophein

4 4
Anzelii ia⸗

Diit eiui
ſpalabolm
buit
ntiote
oftionen 1
tingit bine
oli Eylen

iytnum In
1s, (N
nſebi
e fe;
ſe ucletii
ſeit Ann
ſet ² pattei

autem hic fame péreo: ſurgam,
& ibo ad patrem meum, & dicam
ecli. Fac me ſicut.

Eregè profé Kus eſt in regionem
longinquam Quid longinquius,
quàm à ie recedere, nec regioni-
bus, ſed moribus ſeparari: ſtudiis
diſcrétum eſſes non terris: & quaſi
interfuſo luxuriæ ſæcularis æſtu
divertia habéere Sanctorum Etenim
qui ſe à Chriſto séparat, exul eſt
patriæ,civis eſt mundi. Sed nos non
sumus advenæ, at que peregrini, ſed
cives ſumus Sanctorum, & doméſti-
ci Dei. Qui enim eramus longe, facti
sumus proôpè in sanguine Chriſti.
Non invideamus de longinqua re-
gione remeantibus: quia & nos
fuimus in regione longinqua, ſicut
Iſaias docet. Sic enim habet: Qui
ſedébant in regione umbræ mor-
tis, lux orta eſt illis. Régio ergo
longinqua umbra eſt mortis.
Vidi Dominum facie ad faciem,
Et ſalva facta eſt anima mea.
Et dixit mihi;: Nequàâquam vo-
caberis Jacob, ſed Iſrael erit no-
men tuum. Et ſalva.

Os autem, quibus ſpfritus an-
te faciem Chriſtus eſt Dñs, in
umbra vivimus Chriſti. Et ideo di-
tit Eccleſia: In umbra ejus concu-
Ppivi, & ſedi. Ille igitur vivéndo lu-
Xxuriosé, consumpfit omnia orna-
méenta naturæ. Unde tu; qui ac-
cepiſti imaginem Dei, qui habes ſi-
militudinem ejus, noli eam irra-
tionabili fœditate consumere. O-
pus Dei es: noli ligno dicere: Pa-
ter meus es tu, ne accipias fimili-
tudinem ligni, quia ſcriptum eſt:
Similes illis fiant, qui faciunt ea.
Cùm audiſſet Jacob, quod Eſau

veniret contra eum, diviſit filios

ſuos, & uxores, dicens: ſi percçuſſe-
rit Eſau unam turmam, ſalvabitur
aàltexa; ibera me Domine, qui
dixiſti mihi: * Multiplicabo ſeme
tuum ſicut ſtellas coeli, & ſicut aré-
nam maris, quæ præ multitudine
numerari non poteſt. Domine-.
qui dixiſti mihi: Kevértere in ter-
ram nativitatis tuæ: Domine,;, qui
paſcis me a juventute mea. Libera.
Boria Patri. Multiplicabo.

Vadam ad patrem meum, & dicam
ei: Pater, fac me ſicut unum ex
mercenariis tuis.

255

A, quæſumus, Domine, no-
ſtris efféctum jejuniis ſaluta-
fem, ut caſtigatio carnis aſsumpta-»
ad noſtrarum vegetationem trans-
eat animarum. Per Dominum.

Ratres, eſtoôte imitatôres Dei⸗»
ſicut filii chariſſimi: & ambulate
in dilectione, ſicut & Chriſtus di-
lexit nos, & tradidit ſemetipſum
pro nobis oblationem, & hoſtiam
Deo in odorem ſuavitatis.
udi benigne Conditor.
Angelis ſuis. 237.

Dixit autem pater ad ſervos ſuos:
Cito proférte ſtolam primam,
induite illum, & date annulum in
manu ejus, & calceamenta in pé-
dibus ejus. .
Uæſumus,; omnipotens Deus;,
Wota humilium reéſpice, atque
ad defenſionem noſtram, déxteram
tuæx majeſtatis extende. FPer Do-
minum noſtrum.
DOMINIC A III.

De libro Geneſis.

Oſeph, cum sédecim eſſet annô-
Jn „ paſcebat gregem cum fra-
tribus ſuis adhuc puer: & erat cum
filiis Balæ & Zelphæ uxorum patris
ſui : accuſavitque fratres ſuos
apud patrem crimine peſſimo, Iſ-
rael autem diligébat Joſeph ſuper
omnes filios ſuos, eo quod in ſe-
nectúte genuiſſet en: fecitq; ei tu-
nicam polymitam. Videntes autem
fratres ejus, quod à patre plus cun-
ctis filiis amarétur, oderant eu; nec
poterant ei quidquam pacçificè lo-
qui. Accidit quoque, ut viſum som-
nium reférret fratribus ſuis, quæ
cauſa majoris odii ſeminariu fuit.
Dixitque ad eos: Audite somnium
meumsquod vidi: Putabam nos li-
gare manipulos in agro, & qua ſi
consùrgere manipbulum meum, &
ſtare, veſtrosq; manipulos circunr-
ſtantes adorare manipulum meum,
Reſpondérunt fratres ejus: Nüqui
Rex nolter exis : aut ſubjiciéemur
dicioni tuæx? Hæc ergo cauſa ſom-
niorum, atque ſermonum, invidiæ
& odii fomitem miniſtravit: Aliud
quoque vidit somnium, quod nar-
rans

256
ran⸗ frätribus, ait: Vidi per som-
nium, quaſi ſolem, & lunam, &
ſtellas undecim adorare me. Quod
cùm patri ſuo & fratribus retuliſ-
ſet, increpavit eum pater ſuus, &
dixit: Quid fibi vult hoc somnium
quod vidiſti? num ego, & mater
tua, & fratres tui adorabimus te
ſuper terram?
P dentes Joſeph à longè, lo-
quebantur mutuo fratres dicéntes:
Ecce ſomniator venit: æ& Venite;
occidamus eum, & videamus; ſi
proſint illi somnia ſua.
Cùmque vidiſſent Joſeph fra-
tres ſui, quod à patre cunctis fratri-
bus plus amarétur, oderant eum,
nec pôterant ei quidquam pacificé
loqui, unde & dicébant. Venite.

Nvidébant ei igitur fratres ſui,
pater verò rem tacitus conſidera
bat. Cuùmque fratres illius in pas-
céndis grégibus patris morareéntur
in Sichem, dixit ad eum Ifrael:
Fratres tui paſcunt oves in Sichi-
mis: veni, mittam te ad eos. Quo
reſpondénte: Præſto ſum, ait ei:
Vade, & vide, ſi cuncta proſpera
ſint erga fratres tuos, & pécora:
& renutia mihi, quid agatur. Miſſus
de valle Hebron, venit in Sichem:
invenitque eum vir errantem in a-
gro, & interrogavit, quid quæ-
rerxet? at ille reſpondit : Fra-
tres meos quæro; indica mihi, ubi
paſcent greges. Dixitque ei vir;,
Receſsérunt de loco iſto; audivi
autem eos dicentes: eamus in Do-
thain. Perréxit ergo Joſeph poſt
fratres ſuos, & invénit eos in Do-
thain. Qui cum vidiſſent eum pro-
cul, antequam accéderet ad eos,
cogitavérunt illum occidere, &
mùútuo loquebantur: Ecce som-
niator venit: venite, occidamus
cum: & mittamus in ciſtérnam ve-
terem, dicemusque, Fera péſſima
devoravit eum: & tunc apparébit,
quid illi proſint somnia ſua.
a. Dixit Judas fratribus ſuis: Ecce
Ismaelitæ tranſeunt : venite, ve-
numdétur, & manus noſtræ non
polluantur: & Caro enim & frater
noſter eſt. Quid enim prodeſt,
ſi occidérimus fratrem noſtrum, &
celavérimus sanguinem ipfiusè me-
lius eſt, ut venumdetur. Caro.

Udiens autem hoc Ruben, ni-
tebatur liberare eum de mani-

bus eòrum, & dicébat: Non inter-
ſiciatis animam ejus, nec effun-
datis sanguinem: ſed projſcite
eum in ciſtérnam hanc, quæ eſt in
(olitudine, manuúsque veſtras ſer-
vâte innoxias. Hoc autem dicébat,
volens eripere eum de manibus eo-
cum, & reddere patri ſuo. Confé-
tim igitur;, ut pervénit ad fratres
ſuos, nudavérunt eum tunica talari
& polymita, miſeruntque eum in
ciſtérnam véterem ,quæ non habeé-
bat aquam. Et ſedéntes, ut comé-
derent panem, viderunt Ismaeli-
cas viatores venire de Galaad; &
camelos eorum portantes aroma-
ta, & resinam, & ſtactem in K.-
gyptum. Dixit ergo Judas fratri.-
bus ſuis: Quid nobis prodeſt, ſi
occidérimus fratrem noſtrum, &
celavérimus sanguinem ipsius?
Meélius eſt, ut venumdétur Ismae-
litis, & manus noſtræ non pol-
luantur: frater enim & caro noſtra
eſt. Acquievérunt fratres ſermo-
nibus illius. Et prætereuntibus.
Madianitis negotiatoribus;, extra-
hêntes eum de ciſterna, vendidé-
runt eum Ismaelitis viginti ar-
genteis, qui duxérunt eum in K.-
gyptum. ,
Extrahéntes Joſeph de, laeu»
vendidérunt Ismaelitis viginti ar-
genteis: & Reversusque Kuben ad
bpuùreum, cùm non inveniſſet eum,
Scidit veſtiméênta ſua cum fletu, &
dixit: „ Puer non comparet, &
ego quò ibo? At illi intincta
tùnica Joſeph in sänguine hoœdi,
misérunt, qui ferret eam ad patrem
& diceret: Vide, ſi tunica filii tui
ſit an non. Reversusque.
G1oria Patri. Puer.

Ex libro S8. KmbrOli Epifcopi de
ſancto Joſeph.

Andkrum vita cæteris norma
vivéndi eſt. Ideoque digéſtam
plenius accépimus sériem Scriptu-
rarum: ut dum Abraham, Iſaae, &
Jacob, ceterosque juſtos legéndo
cognôscimus, velut quemdam no-
bis innocéntiæ tramitem virtüte
eorum reſeratum imitantibus ve-
ſtigiis perſequamur. De quibus
mihi cum frequens tractatus fue-
rit ,» hôdie ſancti Joſeph hiſtoria
occüùrrit, in quo cùm plurima fue-
rint genera virtütum, præcipué

tamen insigne cffülfit caſtimoniæz.
. a⸗

Tuhrn
nam di
votiöne
puritat
Animi!
illa ge⸗
ſpecles
animu
Vi⸗
ſeph, le
tu, &
vorayi
l
künican
trem:
ter, ai
lt i⸗
us
Cäſtitar
in ejus
quidan
mes, ni
rentibu
ligeba
quod ſi
fuit: hi
tius hiſt
nolcamt
moreri

eſus inte
Pientian
compéd
Pertränt
Veniret

ri
a 4
tes dilext
fiiunt,
ligas inin
tor doce
hoe keeit
Dare
Nencin⸗
Rkitiam
oc vol
lcims,
Dilanns
can ut
nolcz
Urienn
lorg ne

elbt:ant
ejns, t

loc autent
Umm de mande
ti ſin

Viderunt k

nire d

dtremn nonn
nguinen )
jenumdemn
8 Noſtre
nim & en
nt fratie?
t Prttele
tiatoribun
iſterna, ſe
elitis
gerunt eun

loſen
Hnelitis in
etgisglet⸗

get eumu
e,ſi tuniett⸗
erelsuulle⸗
buel

ol Eotas
ſoſph.

Iadein eſt ſigitur, ut cùm in Abra-
nam didicéritis impigram fidei de

votionem, in Iſaac ſincéræ mentis

puritarem, in Jacob ſingularem
animi laborümque patientiam: ex
illa generalitate virtütum in ipfa:
ſpecies diſciplinarum intendatis
animum.
Videns Jacob veſtiménta Jo
ſeph, ſcidit veſtimenta ſua cum fle-
tu,„& dixit : à Fera péſſima de-
voravit filium meum Joſeph.
Lalérunt autem tratres ejus
fünicam illius „ mittêntes ad pa
trem: quam cùm cognoviſſet pa
Ter;, ait. Fera.

It igitur nobis propolitus ſan-

ctus joſeph tamquam ſpéculum
Eaſtitatis, In ejus enim motibus,
in ejus actibus lucet pudicitia, &
quidam ſplendet caſtimoniæ co
mes, nitor gratiæ. Unde étiam àa pa-
rentibus plus gquam céreri fllii di-
Iigebatur, Sed ea res invidiæ fuit:
quod ſiléntio prætereündum non
fuit: hinc enim arguméntum to-
tius hiſtoriæ proceſſit: ſimul ut cog
noſcamus perfecktum virum non
movéri ulciſcendi doloôris invidia,
nee malorum rependere vicem.
Unde & David ait: Si reddidi re-
tribuéentibus mihi mala.
Joſeph, dum intraret in terram
Kgypti, linguam, quam non no-
verat, audivit: manus ejus in la-
boôribus ſerviérunt : kt lingua
ejus inter principes loquebatur ſa-
pientiam. Humiliavérunt in
compéedibus pedes ejus: ferrum
pertränſiit änimam ejus „ donec
veniret verbum ejus. Et.

Uid autem eſſet, quòd præfer-
ri Joſeph mererétur céteris; ſi
aut lædéntes læsiſſet, aut diligen.
tes dilexifler? Hoc enim plerique
faciunt. Sed illud mirabile, ſi di-
ligas inimicum tuum, quod Salva-
tor docet. Jure ergo mirandus, qui
hoc fecit ante Evangélium, ut læ-
ſus parceret, appetitus ignoſceret,
vénditus non reférret injuüriam, ſed
gratiam pro contumelia solveret:
quod poſt Evangelium omnes di-
dicimus, & ſervare non poſfumus.
Diſcamus ergo & Sanctorum invi-
diam, ut imitémur patientiam: &
cognoſcamus, illos non naturæ
Præſtantioris fuiſſe, ſed obſervan-
tioris: nec vitia neſciſſe, ſed emen-
dâſſe. Quòd ſi invidia étiam San-

ne pervértere laborabant ,

25⁵55
Ros aduſſit, quantò magis een.
dum eſt, ne infammet peccatôres?
. Meménto mei, dum bené tibi
füerit: & Ut süggeras Pharaoni,
ut edú⁴cat me de iſto carcere:
Quia furtim ſublatus ſum, & hie
innocens in lacum miſſus ſum
Tres enim adhuc dies ſunt, poſt
quos recordabitur Pharao miniſte-
rii tui, & reſtituet te in gradum
oriſtinum, tunc memento mei. Ut.
Gloria Patri. Quia.

eéctio ſancti Evangelii ſecundùm
Lucam. ectic .
N illo tempore: Erat Jeſus eji-
ciens deæmônium , & illud erat
mutum. Et cùm ejeciſſet dæmoô-
nium, locutus eſt mutus, & admi-
ratæ ſunt turbæ. Et reliqua.
Homilia venerabilis Bedæ Presbyt.

Xmoniacus iſte apud Mat-
Jthæum non ſolùm mutus, ſed
& cæcus fuiſſe narratur: curarùsque
dieitur à Dômino, ita ut loqueré-
rur, & vidéret. Tria ergo ſigna

ſimui in uno hömine perpetrata

ſunt: cæcus videt, mutus lòquituùr;
poſseſſus à dæmone liberatur.
Quod & tunc quidem carnaliter
