Jube domne.
Bengedictione, perpétua.

De Epiſtola prima B. Pauli Apéô-
ſtoli ad Corinthios.

Ic nos exiſtimet homo ut mini-
ſtros Chriſti, & diſpenſatores my-
ſteriorum Dei. Hic jam quæritur
inter diſpenſatéôres, ut fidelis quis
inveniatur. Mihi autem pro minimo
eſt, ut à vobis judicer, aut ab huma-
no die: ſed neque meipſum judico.
Nihil enim mihi conſcius ſum: ſed
non in hoc juſtificatus ſum : qui
autem júdicat me, Dñs eſt. Itaque
nolite ante tempus judicare quo-
adúsque véniat Dns: qui & illumi-
nabit abſcoôndita tenebrärum, &
manifeſtabit consilia cordium: &
tunc laus erit uni cuiqdue à Deo.
Ecce ego mitto vos ſicut oves
in médio luporum, dicit DBäs:
Eſtoôte ergo prudéntes ſicut ſer-

pentes, & simplices ſicat columbæ.
4 2 Dum

iv
Dum lucem habétis, crédite in
lucem, ut filii lucis ſitis. Eſtoôte.
Unigenitus Dei.
Kc auté fratres, transfiguravi
in me & Apollo, propter vos:
ut in nobis diſcatis, ne ſupra, quam
ſcriptum eſt, unus adverſus alterũ
inſiétur pro alio. Zuis enim te dis-
cernit? Quid autẽ habes, quod non
accepiſti? Si autem accępiſti, quid
glorigris, uaſi non accéperis? jam
ſaturati eſtis, jam divites facti eſtis
ſine nobis regnatis: & utinam reg-
néetis, ut & nos vobiscũ regnémus.
Puto enim, quod Deus nos Apo-
ſtolos noviſſimos oſténdit, tam-
uam morti deſtinatos: quia ſpe-
Aacntum facti ſumus mundo, &
Angelis, & hominibus.
Tollite jugum meum fuper vos,
dicit Dominus, & discite à me,
quia mitis ſum, & huùmilis corde:
Jugum enim meum ſuave eſt, &
onus meum leve. Et inveniétis
requiem qanimabus veſtris. Jugum.
Spiritus ſancti.
Os ſtulti propter Chriſtum,
vos autem prudéntes in Chri-
ſto: nos infirmi, vos autem fortes:
vos nobiles, nos autem ignobi-
les. Usque in hanc horam & eſu-
rimus, & ſitimus; & nudi ſumus, &
côlaphis cædimur, & inſtabiles ſu-
mus, & laboramus operantes mani-
bus noſtris;maledicimur, & bene-
dicimus, perſecutioné patimur, &
ſuſtinemus, blasphemamur;
obſecramus: tamquam purgamen-
ta hujus mundi facti ſumus, 6m-
nium peripsema usque adhuc. Non
ut confundam vos, hæc ſcribo, ſed
ut filios meos chariſſimos moneo:
Nam ſi decem millia pædagogoôru
habeatis in Chriſto: ſed non mul-
tos patres. Nam in Chriſto Jeſu
per Evangélium ego vos génui.
à. Dum ſtetéritis ante Reges &
Præ ſides, nolite cogitare, quòmodo
aut quid loquamini: * Dabitur e-
nim vobis in illa horaquid loqua-
mini, 7F, Non enim vos eſtis, qui
loquimini: ſed ſpiritus Patris ve-
ſtri, qui loquitur in vobis. Dabitur.
Sloria Patri. Dabitur.
Principes populôrum congregati
ſunt cum Deo Abraham.

Ones Gentes plaudite mâni-
bus 53,*† jubiläate Deo in voce
exultationis.

uôniam Däs excélſus, terribilisæe
Kex magnus ſuper omnem terram.
ubjécit poôpulos nobis, * & Gen-
tes ſub pedibus noſtris.
légit nobis hæreditatem ſuam, *
ſpéciem Jacob, quam diléxit.
ſcéêndit Deus in jubilo, * & Do-
minus in voce tubæ.
Psallite Deo noſtro, psallite: *
Psallite Regi noſtro; psallite.
uôniam Rex omnis terræ Deus;*
psallite ſapiénter.
egnabit Deus ſuper Gentes? De-
us ſedet ſuper ſedẽ ſanctam ſuam.
rincipes populôrum congregati
ſunt cum Deo Abraham quôniam
dii fortes terræ, vehementer ele-
vati ſunt. .
a., Principes populorum con-
gregâti ſunt cum Deo Abraham.
Dediſti hæreditatem timen-
tibus nomen tuum Däüe. g. 66
Xâudi Deus deprecationem
meam: intende oratiôni meæ.
finibus terxræ ad te clamavi: *
dum anxiarétur cor meum, in pe-
tra exaltäſti me.

eduxiſti me, quia factus es ſpes
mea: X turris fortitùdinis à facie
inimici. . W
nhabitabo in tabernàculo tuo in
ſæcula: * prôtegar in velaménto
alàrum tuarum.
uoôniam tu Deus
orationem meam:
ditatem timéntibus nomen tuum-
ies ſuper dies Regis adjicies: *
annos ejus usque in diem gene-
rationis & generationis.
ermanetin æternum in conſpéétu
Deiwe miſericordiam & veritatem
ejus quis requiret?; .
ic pſalmum dicam nômini tuo in
ſæculum ſæculi-* ut reddam vota
mea de die in diem.
Dediſti hæreditatem timén-
tibus nomen tuum Döomine.
4. Annuntiavérunt opera Dei=
& facta ejus intellexérunt.

meus exaudiſti

TXaudi Deus orationem meam,
„cum déprecor: * à timore ini-
mici exripe animam meam.,.
otgaid: me à convéntu malisg-
nantium, * à multitúdine ope-
rantium iniquitätem. .
uia exacuérunt ut glädium lin-
guas ſuas: * intendérunt arcum
rem amaram, ut ſagittent in oc-

cùltis immaculätum.
ubito ſagittabunt eum, & non
timé-

* dediſti hære-

ſütebunt: f
önen nequa
utarerunt, u
ſeosvdixerun
Ultäti ſunt i
Eunt ſcrutante
cekdet homo
letaltabitur DP
Ettr parrulo
er eolum, *½
Untrw eos inggu.
ntulbati ſunt
Mkeode K tüm
tannuntiaperun
litt ei inte
tubitu zuttus
Petbit in eo: 5
nes lecti corch
1 aummntiaye
ickeintel
Contues eos
Mtenan.
minn nii Düe.
hsin
Deus e
Rennod. Gre

Cihtum eti
Urmrit elos,
untrittl

a
elun
en per
ſunt.
Ciniſtns d

,
otergoſun
Wumtot fu

linptemblin
Omgnem tenun
nobid KCen
oſtis.
itatem ſum⸗
luam dieri⸗
jubilo ae
be.
0, P

10, Mianm
nis terte Deug

AMm Equotu
Fehementett
Poprlonmer⸗
Deo Abllim
eititem tint

m Die-
Gepreegtinmen

ge orationiet.

te damufi:
Pmeun, inß⸗

1fickus ehe
tidinis fiele

etnucnlo tid i
gin Sechenin

timébunt: * firmavérunt ſibi ſer-
moônem, nequam.
Warravérunt, ut abſcônderent la-
queos: dixérunt. Quis vidébit eos:
crutati ſunt ini quitates: * defe-
cêrunt ſcrutantes ſcrutinio.
2
Accédet homo ad cor altum, *
& exaltabitur Deus.
Sagittæ parvuléorum factæ ſunt
plagæ eôrum, * & infirmatæ ſunt
contra eos linguæ eorum.
Sonturbati ſunt omnes, qui vidé-
bant eos, * & timuit omnis homo.
Et annuntiavérunt pera Dei: *
& facta ejus intellexeérunt.
ætabitur juſtus in Dömino, &
ſperabit in eo: * & laudabuúntur
omnes recti cordę.
Annuntiavérunt pera Dei,
& facta ejus intellexérunt.
Conſtitues eos principes ſuper
omné terram. Mémores erunt
nôminis tui Düe. ater noſter.
psius pietas.
Deus Pater omnipotens.
Sermo S. Gregorii Papæ.

Scibtum eſt: Spiritus Déômini
ornavit ccœlos. Ornaménta enim
cœlorů ſunt virtutes prædicantiu.
Quæz vidélicet ornaménta Paulus
enumerat, dicens; Alii datur per
Spiritũ ſermo ſapiéntix, alii ſermo
iciéntiæ ſecündùm eumdem Spiri-
tum, alteri fides in eodem Spiritu,
alii gratia ſanitatu in uno Spiritu,
alii operatio virtutum, alii Prophe-
tia, alli di ſcretio ſpirituum, alii ge-
nera linguarum, alii interpretatio
ſermonum. Hæc autem omnia o-
peraätur unus atque idem Spiritus,
dividens singulis, prout vult.
Vidi conjunctos viros habéntes
ſplendidas veſtes, & Angelus Do-
mini locuùtus eſt ad me, dicens:
Iſti ſut viri ſancti, facti amici Dei.
vVidi Angelum Dei fortem,
volantem per medium cœlum;,
voce magna clamantem & diceèn-
tem. Iſti ſunt.
o. Chriſtus perpétuæ.

Uot ergo ſunt bona prædican-
tium, tot ſunt ornaménta coœ-
lerum. Hinc rurſus ſcriptum eſt.
Verbo Däii cœli firmati ſunt. Ver-
bum enimDniFilius eſt Patris. Sed
eòôsdem cœlos, vidélicet ſanctos A-
poſtolos, ut tota ſimul ſancta Trini-
tas oſtendatur operata, repénté de

„
§. Spiritus divinitäte adjungitur:
Et Spiritu oris ejus omnis virtus
eorum. Cœlorum ergo virtus de
Spiritu ſumpta eſt: quia mundi hu-
jus poteſtatibus cõtraire non præ-
sûmerent;, ni ſi eos ſancti Spiritus
fortitùdo ſolidâſſet. Quales namq;
doctores ſanctæ Eccléſiæ ante ad-
vêntum hujus Spiritus fuerint, ſci-
mus: & poſt adventum illius, cujus
fortitùdinis facti ſint, conſpicim-.
Beati eſtis, cũ maledixerint vo-
bis hoômines, & perſecuti vos fue-
rint, & dixerint omne malũ adver-
ſum vos, mentiéntes propter me:
Gaudéte, & exultate, quoniam
merces veſtra copioſa eſt in cœlis.
Cm vos oderint homines, &
cùm ſeparaverint vos; & expro-
braverint „ & efécerint nomen
veſtrum tamquam malum, pro-
pter Filium hominis. Gaudéte.
Ignem ſui amoôris.

Ertè iſte ipſe paſtor Eccléſiæx,
ad cujus ſacratiſſimum corpus
ſedémus, quantæ debilitatis, quan-
tæque formidinis ante adventum
Spiritus fúerit, ancilla oſtiaria re-
quisita dicat. Una enim mulieris
voce percuúſſus, dum mori timuit,
vitam negavit. Et pensandum, quia
eum comprehenſum Petrus nega-
vit in terra, quem ſuſpenſum latro.
conféſſus eſt in cruce. ded vir iſte
tantæ formidinis, qualis poſt ad-
ventum Spiritus exiſtatsaudiamus
Eit convéntus magiſtrétus, atque
ſeniorum, cœ ſis denuntiatur Apo-
ſtolis, ne in nomine Jeſu loqui
débeant: Petrus magna auctori-
tate reſpondet: Obedire oportet
Deo magis, quaàam hominibus.,
Iſti ſunt triumphatores, & amici
Dei, qui contemnentes juſſa prin-
cipum, meruérunt præmia æterna:
Modo coronantur, & accipiunt
palmam. V. Iſti ſunt, qui venérunt
ex magna tribulatiòne, & lavérunt
ſtolas ſuas in sanguine Agni. Mo-
dò. loria Patri. Modo.

Exaltabúntur côrnua juſti, allel,

(nſifebimur tibi Deus: *† con-
ſitébimur, & invocabimus no-
men tuum. . D
Garrabimus mirabilia tua: *† cuùm
accépero tempus, ego juſtitias
judicabo.
iquefacta eſt terra, & omnes 2
a 3 7* dqu

vi .
qui hâbitant in ea: * ego confir-
mavi columnas ejus.
I1xi iniquis: Nolite iniquè age-
re 3 * & delinguéntibus : Nolite
exaltare cornu.
olite extollere in altum cornu
veſtrum: *† nolite loqui adversùs
Deum iniquitatem.
uia neque ab Oriénte, neque ab
Gccidénte, neque à desértis mon-
tibus: quoniam Deus judex eſt
unc humiliat, & hunc exaltat: *
quia calix in manu Doômini vini
meri plenus miſto.
& t inclinavit ex hoc in hoc, veru-
tatnen fæx ejus non eſt exinanita:“
bibent omnes peccatoôres terræ-.
Ego autem annuntiabo in 1æcu-
lum: *† cantabo Deo jacob
t omnia cornua peccatorum con
ringam: * & ezxaltabüntur cor-
nua juſti.
Exaltabuntur côrnua juſti,
allel. Af Lux orta eſt juſto,
allel. rectis corde lætitia, allel.

Ominus regnavit, exuúltet ter-
ra: * læténtur inſulæ maltæ.

4

Cuſtodiébant teſtimonia e-
jus, & præceèpta ejus.

Ominus regnaâvit, iraſcantur
pôpuli:* qui ſedet ſuper Ché-
rubim, moveatur terra.
ôminus in sion magnus, * &
excélſus ſuper omnes poôpulos.
onfiteàntur nomini tuo magno;
quôniã terribile, & ſanctum eſt: *
& honor regis judicium diligit.

& juſtitiam in Jacob tu feciſti.
xXaltàäte Düm Deum noſtrum
& adorate ſcabéllum pedum ejus:
Juoôniam ſanctum eſt.
oyſes, & Aaron in ſacerdéôtibus
ejus: * & samuel inter eos, qui
invocant nomen ejus.
nvocabant Dôminum, & ipſe
exaudiébat eos: * in colümna nu-
bis loquebatur ad eos.
uſtodiébant teſtimonia ejus, *
& præceptum quod dedit illis.
omineleaus noſter tu exaudiébas

éos: * Deus tu propitius fuiſti
eis, & ulciſcens in omnes adin-
ventioônes eorum.

ubes & caligo in circùitu ejus: * xaltate Döminum Deum no-

juſtitia, &
ſedis ejus.
gnis ante ipſum præcédet: * & in-
flamabit in circúitu inimicos ejus.
Ilnxérunt fülgura ejus orbi ter-
TæX: * vidit, & commôta eſt terra
A ontes, ſicut cera fluxérunt à fa-
cie Domini: àa facie Domini om-
Mhis ferra. .
eInnuntiavérunt cœli juſtitiam
ejus: * & viderunt omnes pôpuli
gloriam ejus.
Sonfundantur omnes;, qui adorant
ſculptilia: * & qui gloriantur in
ſmulacris ſuis.
dorate eum omnes Angeli ejus:
audivit „& Iætata eſt Sion.
àt exultavérunt filiæ Judæ, * prop-
ter judicia tua Domine.
Nuoniam tu Doôminus Altiſſimus
ſüpet omnem terram: * nimis ex-
altàtus es ſuper omnes deos.
ui diligitis Doôminum, odite
nialum: * cuſtodit Doôminus àni-
mas ſanctôrum ſuorum, de manu
Peccatoris liberâbit eos.
ux orta eſt juſto, * & rectis cor-
de lætitia.
Cætamini juſti in Dſo; *& confité-
mini memoriæ ſancétificatiôis ejus.
Ana. Lux orta eſt juſto,, allel.
rectis corde lætitia, allel.

judicium corréctio

ſtrum, & adorate in monte ſan-
cto ejus: " quôniam ſanctus Doô-
minus Deus noſter. „
Cuſtodieébant teſtimônia e-
jus, & præcé ta ejus, alleluja
Nimis hosorati lunt amici tui
Deus. Nimis confortaàtus eſt
principatus eôrum p ater noſter.
A vinculis.
Evangélica léctio.
edio ſanéti Evangélii ſecundùm
tthæum. kio. vii., E. 19.
Tr an témpore: Bixit Petrus ad
Heium: Ecce nos reliquimus om-
nia, & lecuti ſumus te: quid ergo
erit nobis Et réliqua .D
Homilia S. Hieroônymi Presbyteri.

Randis fidůcia! Petrus Piſca-⸗
tor, dives non füúerat, cl-
bos manu & arte quærébat, & ta-
men léquitur confidénter: Reli-
quimus omnia. Et quia non sut-
ſficit tantùm relinquere, jügit, quo
perféctum en: &t ſecúti ſumus te.
Fécimus- quod jufſsiſti: quid igitur
nobis dabis præmii? Jeſus autem
dixit illis: Amen dico vobis, quod
vos, qui ſecùti eſtis me, in regene-
ratiône, cùm séderit Filius homi-
nis in ſede majeſtatis ſuæ,, ſedébi⸗

1-

tis & vos ſuper ſedes duodâd 5

1 paräâſti directiônes: * judicium

times uode
1CEit, gui
velimn Crat
, & wulti:
Metunt:lec,
2, guod pror.
1 iigne dieden
ltiſunt, gui vi
mrarerunt kecl
Cllen de
lanlei Dei tacti
Mommen terre
uum, & in fi
Uhreitun, Ci
Cins vel

reznertiöne
linhominis in

leuunto & me
elezitzent ine
ibGinsolii

„Clöria
deletat

40

tat tur

6 Dömin

Uei

4
1

teſtinorne⸗
us.

it itaſcinnt
ledet ſuperhe
terta.
1 magnns, e
nes populos,
ini tuo menne,
& ſand
cium diligr.
nes: judun
ob tu keciti
Deum notmr
uin pedum en

l.
nin ſacercoie
limter eos, K
es
Ninum, & ie
in colünmit-
eog.
kinonir eis
ecit ili
el lu elnlcett
topitius U
1 omnes alll⸗
n Deum o:
in mome ſan⸗
ſanains o⸗

1
.
4

judicäntes duòdecim tribus Iſrael-
Non dixit, qui reliquiſtis omnia:
hoc enim & Crates fecit Philôſo-
phus, & multi alii divitias con-
tempsèrunt: ſed, Qui ſecúti eſtis
me, quod proôprie Apoſtolorum
eſt, atque credentium.
Be. Iſti ſunt, qui viventes in carne
plantaverunt Eccléſiam sanguine
ſuo: * Calicem Déômini bibérunt,
& amici Dei facti ſunt.
In omnem terram exivit ſonus
eôrum, & in fines orbis terræ
verba eôrum. Calicem.
Cujus. Quorum feſtum.

N regeneratiöne, cùm séderit
Filius höminis in ſede Majeſtatis
ſuæ, (quando & mortui de corrup-
tiône resurgent incorrüpti) ſedé-
bitis & vôs in soliis judicäantium,
condemnantes duodecim tribus
Hfrael: quia vobis credentibus, illi
crédere noluérunt. Et omnis, qui
geliquerit domum, vel fratres,
aut ſorôres, aut patrem, aut ma-
trem aut uxorem, aut filios, aut
agros propter nomen meum, ceèn-
tuplum accipiet, & vitam ætérnam
poflidebit. Locus iſte cum illa
ſenténtia congruit, in qua Salva-
tor loquitur: Non veni pacem mit-
tere, ſed gladium. Veni enim ſe-
paräâre höminem a patre ſuo, &
matrem à filia, & nurum à ſocru;
& inimici hoôminis, doméſtici ejus.
Qui ergo propter ſidem Chriſti, &
Prædicatiônembvangélii omnes af-
sectus contémpserint, atque divi-
tias, & iæculi voluptates, iſti cen-
tuplum recipient, & vitam æter-
nam poſſidebunt.
Iſti ſunt viri ſancti, quos elégit
Dôminus in charitäte non ficta, &
dedit illis glöriam ſempitérnam:
Quorum doctrina fulget Eccléſia,
ut ſole luna. Sancti per ftidem
vicérunt regna, operati ſunt juſtitiã:
Quorum. Glôria Patri. Quorum.
9. Ad ſocietatem.

X occaſiöõne hujus ſenténtiæ
quidam introducunt mille an-
nos poſt reſurrectionem, dicentes,
tunc nobis céntuplum omnium re-
rum, quas dimiſimus, & vitam
ætérnam eſſe reddéndam: non
intelligéntes „ quod ſi in cèteris
digna ſit repromiſſio , in uxéôri-
bus appäreat turpitůdo: ut qui
unam pro Dômino dimiſerit cen-

22

Vii
tuplum recipiat in futùro. Senſus
ergo iſte eſt: Qui carnalia pro ſal-
vatôre dimiſerit, ſpiritualia reci-
piet: quæ comparatioône & mérito
ſui ita erunt, quaſi ſi parvo nůmero
centenarius númerus comparetur.

e Deum laudamus. II.
A D L D E S„»

Oc eſt præcéptum meum:ut di-
Hatis invicem, ſicut dilexi vos.
ñs regnavit. c) 11.
Majorem charitatem nemo
habet, ut animam ſuam ponat
quis pro amicis ſuis. Vos
amici mei eſtis, ſi fecéritis, quæ
præcipio vobis, dicit Doôminus.
Beaâti pacifici, beati mundo
corde: quòniã ipſi Deum vidébunt.
In patientia veſtra poſſidé-
bitis animas veſtras.

Ratres, Jam non eſtis höfſpites,
& advenæ: ſed eſtis cives San-
Körum, & doméſtici Dei: ſuper-
ædificati ſuper tundaméntum Apo-
ſtolorum, & Prophetarũ, ipio ſum-
mo angulari lapide Chriſto Jeſu.
Deo gratias.

Xultet orbis gaudiis,
Cœlam resultet laudibus;,
Apoſtolorum gloriam
Tellus, & aſtra concinunt.
os ſæculôrum Judices,
Et vera mundi lúmina;,
Votis precamur côrdium »„
Audite voces supplicum.
ui templa cœli clauditis,
Serasque verbo soôlvitis,
Nos à reatu noxios
Solvi jubete, quæſumus.
ræcépta quorum prôtinus,
Languor ſalúsque séntiunt:
Sanate mentes languidas:
Augéte nos virtütibus.
t ,„ cùm redibit Arbiter
In fine Chriſtus ſæculi;
Nos ſempitérni, gaudii
Concèdat eſſe compotes.
atri, ſimulque Filio;
Tibique ſancte Spiritus;»
Sicut fuit, ſit jügiter,-
Sæclum per omne gloria. Amen.
Annuntiavérunt 6pEera Dei.
Et facta ejus intellexérunt.

Vos, qui reliquiſtis omnia, & ſecuti
eſtis me, céntuplum accipiétis, &
vitam æternam poſſidebitis.

à &£

viji

ritatem. C
In omnem terram,
ſonus eôrum. In omnem.
fines orbis terræ verba eôrum.
Exivit. G loria Patri. In omnem.
F. Conſtitues eos principes ſuper
omnem terram. ., Mémores
erunt nominis tui Doômine.
t Vos amici mei

Exivit
Et in

eſtis.
Er manus autem Apoſtoloôrum
fiébant ſigna, & prodigia multa
in plebe.
, Dr. Conſtitues eos Prineipes,
Super omné terram. Conſtitues.
Meémores erunt nominis tui
Doômine. Super. loria Patri.
Conſtitues. Nimis honorati
ſunt amici tui Deus. Nimis
confortatus eſt principâtus eôru.
In patiéntia
Veſtra. .
Bant Apôſtoli gaudéntes à con-
ſpeécu Concilii, quoniam digni
habiti ſunt pro nomine Jeſu con-
tumeliam pati. Br. Nimis ho-
norati ſunt, Amici tui Deus.
Nimis honorati. Nimis con-
fortatus eſt principätus eoôrum.
Amici. G loôria Patri. Nimis.
Annuntiavérunt opera Dei.
Et facta ejus intellexeérunt.
IN II. VESPERIS.
Juravit Dominus, „& non
pœnitébit eum: Tu es ſacérdos in
ætérnum. Pfa 5
Ixit Doôminus Dômino meo: *
◻Sede à dextris meis.
Ponec ponam inimicos tuos, *
ſcabellum pedum tuôrum.
irgam virtutis tuæ emittet Däs
ex Sion: „ dominare in médio
inimicorum tuorum. ,
ecum principium in die virtútis
tuæ in ſplendoribus Sanéktorum: *
egx utero ante luciferum geénui te.
uravit Dis, &, non pœnitébit
eum: *† Tu es ſacérdos in æternum
ſecundùm ordinem Melchifedech.
Dominus à dextris tuis, * con-
frégit in die iræ ſuæ Reges.
Tudicabit in nationibus, implebit
ruinas: * conquaſsabit capita in
terra multorum.
De torréênte in via bibet: * prop-
téreà exaltabit caput.
a. Juravit Däs, & non pœni-
tébit eum: Tu es ſacérdos in æteér-
num. Aßa. Collocet eum Do-
minus cum principibus populi ſui.

Afg. Majôrem cha-
Fratres, Jà non eſtis.

Audate púeri Dôminum: *£
laudate nomen Domini.
it nomen Domini benedictum, *
ex hoc nunc, & usque in ſæculum.
olis ortu usque ad occàſum: *
laudabile nomen Dômini.
xcélſus ſuper omnes Gentes
Dñs, * & ſuper cœlos glôria ejus.
uis ſicut Dominus Deus noſter»
qui in altis habitat, *ι & humilia
réſpicit in cœlo, & in terra.
§uſcitans à terra inopem, * & de
ſtércore érigens pauperem.
t collocet eum cum principi-
bus, * cum principibus pôpuli ſui.
ui habitare facit ſtérilem in do-
mo, * matrem filiorum lætantem.
Côllocet eum Dominus cum
principibus populi ſui.
Birupiſti Domine vincula
mea, tibi ſacrificàbo hoôſtiam lau-
Rédidi, propter quod locùtus
„ſum: * ego autem humiliatus
ſum nimis. ,Z ”
Ego dixi in excéſſu meo:* Omnis
homo mendax. „ .
duid retribuam Domino, x* pro
omnibus, quæ retribuit mihi.
alicem ſalutaris accipiam: * &
nomen Domini invocabo.
ota mea Dnño reddam coram om-
ni populo ejus: *† pretioſa in con-
ſpéctu Dñi mors Sanctorum ejus.
3 Domine, quia ego ſervus tu-
us: * ego ſervus tuus, & filius
ancillæ tuæ. . . .
Hirupiſti vincula mea: * tibi ſa-
crificabo hoſtiam laudis, & nomen
Domini invocabo.
Vota mea Domino reddam in:
conſpectu omnis populi ejus: *
in atriis domus Doômini;, in meé-
dio tui Jeruſalem. ,
Dirupiſti Dñe vincula mea,
tibi ſacrificabo hôſtiam laudis.
Euntes ibant, & flebant,
mittéêntes semina ſua.

N convertendo Doôminus capti-
vitatem Sion: facti ſumus ſicut
conſolati.
unc replétum eſt gaudio os no-
ſtrũ, *& lingua noſtra exultatioône.
Punc dicent inter Gentes: * Mag-
nificavit Dôminus facere cum eis.
Magnificavit Dominus facere no-
biscum : * facti ſumus lætantes.
onvéêrte Domine captivitatem
noſtram, * ſicut torrens in Auſtro.
u

lAminant
Gultatione me
imes ibant
tes gelnina
enientes aute
ione pportunte
Füntes bal
intes geminn ſu
Unns et pincig
Mnorati dunt an

Onüne robs
Omorlttime:

U

e mar
tenebit

heatuges,
alin nen
. cllti
cn
I

Dominum :4
Domini
ſen

4

los glotiter,
s Dei
* &

lllul

Nin tem.
nopenm, Al

1Domünman
i ſui.

gnoc loeim⸗

en humilinn
meo⸗ Ommnis

nino, E io
buit müni.
Ceigium:
ocdo.
mohtmndn.
etloln Ind.

e rllii

Ckiun huc,
Kieun

ſummus
n aniſie,
tonensin ,

Qui séminant in läcrymis: * in
exultatione metent.
Euntes ibant & flebant, * mit-
téntes sémina ſua. .
enieêntes autẽ vénient cũ exulta-
tione, *ρtantes manipulos ſuos.
Euùntes ibant, & flebant, mit-
téntes sémina ſua. Confor-
tatus eſt principatus eôrum, &
honorati sunt amici tui Deus.

Omine probâſti me, & cog-
noviſti me: * tu cognoviſti
ſeſſionem meam, & reſurrectio-
nem meam. ,.
Intellexiſti cogitatiônes meas de
longe: * sémitam meam, & funi-
culum meum inveſtigâſti.
t omnes vias meas prævidiſti: *
quia non eſt ſermo in lingua mea.
cce Dne tu cognoviſti omnia no-
viſſima & antiq; * tu formaâſti me,
& poſuiſti ſuper me manum tuam,
irabilis facta eſt ſciéntia tua
ex me: *† confortata eſt, & non
pôtero ad eam. .
Quòo ibo à Spiritu tuo? * & quo
a facie tua fugiam?
i aſcéndero in cœlu tu illic es: *
ſi deſcéndero in inférnum, ades.
i sumpfero penas meas diluculo*
habitavero in extrémis maris.
Stenim illuc manus tua deducet
me: * & tenébit me déxtera tua.
t dixi: Forſitan ténebræ concul-
cabunt me: & nox illuminatio
mea in deliciis meis,
uia ténebræ noô obſcurabuúntur à
te, &nox ſicut dies illuminabitur?
ſicut ténebræ ejus, ita &clumẽ ejus.
uia tu poſſediſti renes meos: *
leepilli me de utero matris meæ.
onfitébor tibi, quia terribiliter
magnificatus es: mirabilia pera
tua, Sanima mea cognoôſcit nimis.
on eſt occultätum os meum à
te, quod feciſti in occùlto? S ſub-
antia mea in inferioribus terræ.
mperfectum meum vidérunt ôcu-
li tui, & in libro tuo omnes
ſcribéntur, * dies formabuntur,
& nemo in eis.
ihi autem nimis honorificati
unt, amici tui Deuss nimis con-
fortâtus eſt principatus eorum.
inumerabo eos, & ſuper arénam
multiplicabuntur: * exurréxi: &
adhuc ſum tecum.
i occideris Deus peccatôres: *
Viri sänguinum declinate à me.
ui dicitis in cogitatione: *† Ac-

Nonne qui oderunt te Domine,
deram: * & ſuper inimicos tuos
tabescébam?

inimici facti ſunt mihi.
roba me Deus, & ſcito cor me-
um: * interroga me, & cognoôsce
semitas meaeas.
t vide, ſi via iniquitatis in me
eſt: * & deduc me in via ætérna.
Aa. Confortatus eſt principatus
eòrum, & honorati ſunt amici tui
Deus. Fratres, Jam non eſtis.
xultet orbis. vii.
Annuntiavérunt ôpera Dei.
Et facta ejus intellexerunt.

cum antiquo ſerpénte, & accipié-
tis regnum ætérnum, allel.

De Expoſitiône S. Auguſtini Epi-
ſcopi ſuper Pſalmum octogé-
ſimum ſextum.

Undaménta ejus in möntibus
Fncdis: diligit Dôminus por-
tas Sion. Quare ſunt fundamenta
Apôſtoli & Prophétæ? Quia ecrum
auctoritas portat infirmitatem no-
ſtram. Quare ſunt portæ: Quia per
ipſos intramus ad regnũ Dei. Præ-
dicant enim nobis: & cum per ip-
ſos intramus, per Chriſt intramus.
Ipſe eſt enim janua. Et cùm dicuùn-
tur duòdecim portæ Jerùſalem, &
una porta Chriſtus, & duodecim
portæ Chriſtus, quia in duodecim
portis Chriſtus: & ideò duodena-
rius numerus Apoſtolorum. Sacra-
méntum magnü hujus duodenarii
ſignificatio eſt numeri. Sedébitis,
inquit, ſuper duodecim ſedes, ju-
dicantes duodecim tribus Ifrael.
Vidi conjuncdtos viros habén-
tes ſplendidas veſtes, & Angelus
Dômini locùtus eſt ad me, dicens:
Iſti sũt viri ſancti, facti amici Dei
Vidi Angelum Dei fortem, vo-
lantem per médium cœlum, voce
magna clamantem, & dicentem.
Iſti ſunt. Læactio *
I duéôdecim ſellæ ibi ſunt, non
eſt, ubi gcdeat tertiusdécimus
Paulus Apôſtolus, & non exrit, quo-
modo juùdicet; & ipſe ſe judicatuùrũ
dixit, non hoômines tantùm, ſed
& angeles.-Quos angelos, niſi apéô-
ſtatas angelos? Neſcitis;, inquit,
a 5§ quia

cipient in vanitâàte civitàâtes tuas.

erfécto dio deram illos: * &

Eſtte fortes in bello, & pugnat?

X
quia aângelos judicäabimus? Reſpon- PRO EVANGELISTIS
déret ergo turba: Quid te jactas
judicatůrum? Ubi ſedebis? Duò-⸗
decim ſedes dixit Dominus duòde- Incipit liber Ezechiélis Prophétæ.
cim Apoôſtolos: unus cécidit ju-
das, in locum ipsius ſanctus Ma- P.T factum eſt in trigéſimo anno,
thias ordinatus eſt: impletus eſt Ein quarto, in quinta menſis,
duodenarius nůmerus sédium. Pri- cùm eſſem in médio captivorum
mòô locum inveni, ubi sédeas, & juxta flüvium Chobar, apérti ſunt
ſic te minare judicatürum. Duo- coœli, & vidi viſiones Dei. In quinta
decim ergo ſedes quid ſibi velint, menſis, ipſe eſt anus quintus trans-
videamus. Sacramentum eſt cu- migratiônis regis Joachim, factum
jüsdam univerſitatis, quia per to- eſt verbum Domini ad uzechielem
tum orbem terrärum futüra erat filium Buzi ſacerdotem in terra

Eccléſia: unde vocatur hoc ædifi- Chaldæoôrum, ſecus flumen Cho-

cium ad Chriſti compagem.
Beati eſtis, cum maledixerint vo-
bis hömines, & perſecuúti voôs fue-
rint, & dixerint omne malü adver-
ſum vos, mentieêntes propterme:
Gaudéte, & exultäte, quòniam
merces veſtra copiôſa eſt in cœlis.
Cùm vos oderint hömines, &
cùm ſeparaverint vos, & expro-
braverint, & ejécerint nomen ve-
ſtrum tamquam malum, propter
Filium hominis. Gaudéte.

T ideò, quia undique venitur
ad judicandum, duôdecim ſe-
des ſunt: ſicut quia undique intra-
tur in illam civitatem, duodecim
portæ ſunt. Non ſolùm ergo illi
duòodecim, & Apoſtolus Paulus
ſed quotquot judicaturi ſunt, prop-
ter ſignificationem univerſitatis ad
ſedes duòôdecim pértinent: quem-
admodum quot quot intrabunt, ad
duodecim portas pértinent. Partes
enim mundi quatuor ſunt. Oriens,
Occidens „ Aquilo & Meridies.
Iſtæ quatuor partes aſsidué nomi-
nântur in Scriptüris. Ab iſtis qua-
tuor ventis, ſicut dicit Dôminus in
Evangeélio, à quatuor ventis ſe col-
lecturum eléétos ſuos, ab oômni-
bus ergo iſtis quatuor ventis voca-
tur Eccléfa. Quoômodo voeatur?
Undique in Trinitate vocatur. Non
vocatur niſi per baptismum in no-
mine Patris, & Pilii, & Spiritus
ſancti. Quatuor ergo ter ducta
duòëdecim inveniuúntur.
Iſti ſunt triumphatôres, & amici
Dei, qui contemnéntes juſſa prin-
cipum- meruérunt præmia æterna:
Modo coronântur, & accipiunt
palmam. Y Iſti ſunt, qui venerunt
ex magna tribulatione, & lavérunt
ſtolas ſuas in sanguine Agni. Modo.
loria Patri. Modô.

bar „ & facta eſt ſuper eum ibi
manus Doômini. Et vidi, & ecce
ventus türbinis veniébat ab Aqui-
lône: & nubes magna, & ignis in-
volvens „ & ſplendor in circuitu
ejus: & de médio ejus quaſi ſpé-
cies eléctri, id eſt, de médio ignis.
Ecce ego mitto vos ſicut oves
in médio luporů, dicit Däs: æ E-
ſtôte ergo prudéntes, ſicut lerpe -
tes, & simplices ſicut colůmbæ.
Dum lucem habétis, crédite in

lucem, ut filii lucis ſitis. Eſtote.

T in médie ejus ſimilitúdo
quâtuor animaâlium: & hic alpe-
ctus eòrum, ſimilitudo hôminis in
eis. Quatuor facies uni, & quatuor
pennæ uni. Pedes eorum péedes re-
Gdi, & planta pedis eorum quaſi
planta pedis vituli, & ſcintillæ qua-
ſi aſpéctus æris candéntis. Et manus
höôminis ſub pennis eôrum in qua-
tuor paârtibus, & facies, & pennas
per quatuor partes habébant: jun-
Gtæque erant pennæ eôrum altérius
ad alterum. Non revertebantur,
cùm incéderent: ſed unumquodque
ante faciem ſuam gradiebatur.
Tôllite jugum meum fuper vos,
dicit DOominus, & discite à meé,
quia mitis ſum, & hùmilis corde:
Jugum enim meum ſuave eſt, &
onus meum leve. Et inveniétis
réquiem animabus veſtris. Jugum.

elmilitdo auté vultus eôrum:
facies höminis, & facies leonis
à dextris ipsorum quatuor: facies
autem bovis à fſiniſtris ipsorum
quâtuor, & facies aquilæ deſuper
ipsôrum quaätuor. Facies eorum, &
pennæ eorum exténtæ déſuper:
duæ pennæ fingulorum jungeban-
tur, & duæx tegébant côrpora éo-
rum; & unumquodque eorum co-
ram

n kicie ſa
hetus ſpiritut
tefentebint
Dum Keteri
ſelces,noliteY
glic logram
n fobis in lr
Uii y, Mon e
glimnini:le 5
Eiguiloguitur i
brir bain. Da

oütione
er brechielt
Cnce (ktuor
beliehiri

suni, guat
Iit per iciem,
11

n
N

tenoſinu
geit beo ſun

run gal
uullle gunli in
Conünctos
Aldi veſt

Uuor ergo
Mannnione
llniunſenti
aKeinnes,
nung Enlianho
luen, MAuer

e ne
hidl
. dd L
neg, Aunn

GELISTI

Uelis Nophen,

tiigeſimo anne,
gulnta menls,
kio captirolun
ut, apentiſnt
8Dei. In guin
glintus liun
Oachim, fadnn.
10 tzechlielen
otem in leln
1s kumen Cho⸗
uher eum ibi
1 ſidi, & eece
niedat Addi.
En, igns in⸗
ncorin aucüin
ejus gell le⸗
Ge vedio igni⸗
)5os ſelt oſe
icit Dis: et⸗
veut ſelſer
cut colümde,

is, Aecltei

liis Mote⸗

1e iirito
Eienhe⸗
itohomini
eundgian
eolum heleile

e vuſtus in
59 Eefi
uatli⸗
ſiniſttß
es ignit
. icle⸗ 4

Xi
zam fäcie ſua ambulàâbat; ubi erat g, Beàti eſtis, cùm maledixerint vo-

impetus ſpiritus, illuc gradiebãtur,
nec revertebantur, cü ambularent.
. Dum
Præſides, nolite cogitare, quomodo
aut quid loquamini: & Dabitur e-

ſtetéritis ante Reges &

nim vobis in illa hora, quid loqua-

mini. y, Non enim vos eſtis, qui
loquimini: ſed Spiritus Patris ve-
ſtri, qui loquitur in vobis. Dabitur.
Gloria Patri. Dabitur.

De Expoſitione S§S. Gregorii Papæ
ſuper Ezechiélem Prophétam.

Anda quâtuor animälia, quæ
prophetiæ ſpiritu futûra prævi
déntur, ſubtili narratione deſcri-
bùntur, cùm dicitur: Quatuor fa
cies uni, & quatuor pennæ uni.
Quid per fàciem, niſi notitia; &
quid per pennas, niſi vo latus expri
mitur? cer faciem quippe unus
quisque cognoſcitur, per pennas
verò in altum aviũ côrpora luble
vantur. Facies itaque ad fidem peèr
tinet, penna ad contemplatiônem.
Per fidem namque ab omnipotenti
Deo cognôſcimur, ſicut ipſe de ſuis
ovibs dicit; Ego ſum paſtor bonus,
& cognôſco oves meas, & cognôs
cunt me meæz. Qui rurſus ait: Ego
cio, quos elégerim. Per contempla
tiôné vero, qua ſuper nosmetipfos
töllimur., quaſi in aera levamur.
Vidi conjünctos viros habentes
hléndidas veſtes, & Angelus Dô-
mini locrns eſt ad me, dicens:
* ͤIſti ſunt viri ſancti, facti amici Dei.
y. Vidi Angelum Dei fortem, vo
lantem per medium cœlum, voce
magna clamäântem & dicéntem.
Iſti ſunt.

àN Uatuor ergo facies uni ſunt:
quia ſi requiras, quid Matthæus
de incarnatione Dômini séntiat;
hoc nimirum ſentit, quod Marcus,
Lucas, & Joânnes. Si quæras, quid
Joannes séntiatzhoc procul dubio,
quod Lucas, Marcus, & Matthæus.
Si quæras, quid Marcus; hoc quod
Matthæus, Joàânnes, & Lucas. Si
quæras, quid Lucas; hoc quod Jo-
annes, Matthæus, & Marcus ſen-
tit. Quituor ergo facies uni ſunt:
quia notitia fidei,; qua cognoſcùún-
tur à Deo, ipſa eſt in uno, quæ eſt
ſimul in quatuor. Quidquid enim
in uno invéneris, hoc in omnibus
ſimul quatuor cognoſces.

2

bis hômines, & perſecùti vos fúe-
rint, & dixerint omne malu adver-
ſum vos, mentiéntes, propter me:
Gaudéte, & exultate, quoniam
merces veſtra copioſa eſt in cœlis.
Cùm vos ôderint hömines, &
cùm ſeparaverint vos, & exprobra-
verint, & ejécerint nomen ve-
ſtrum tamquam malum, propter
Filium höminis. Gaudéte.

T quäâtuor pennæ uni quia Dei
„omnipotentis Filiumpominum
noſtrù Jjeſum Chriſtum ſimul om-
nes concôrditer prædicant; & ad
divinitatem ejus mentis oculos le-
vantes, penna contemplatiônis
volant. EFvangeliaſtrum ergo facies
ad humanitatem Boômini pertinet,
penna ad divinitatem: quia in
eum, quem corpôreum aſpiciunt,
quafi facies intendunt: ſed dum
hunc eſſe incircumſcriptum, atque
incorpôreum êz divinitate annuún-
tiant, per contemplatiônis pen-
nam quaſi in aera levantur. Quia
jitaque una eſt fides incarnationis
ejus in ömnibus, & par contem-
platio divinitatis ejus in singulis:
rectè nunc dicitur: Quatuor facies
uni, & quatuor pennæ uni.
Iſti ſunt triumphatòôres, & amici
Bei, qui contemnéntes juſſa Prin-
cipum, meruérunt præmia ætérna:
Modòô coronantur, & accipiunt
palmam. y. Iſti ſunt, qui venérunt
ex magna tribulatiône, & laveérunt
ſtolas luas in säguine Agni. Modô.
lôria Patri. Modô.

éctio ſancti Evangélii ſecúndùm
Lucam. p. 1.
N illo téempore: Deſignavit Dô-
minus, & alios ſeptuaginta duos,
& miſit illos binos ante faciem ſu-
am, in omnem civitatem & locum,
quòô erat ipſe venturus. Et reliqua.
Homilia S. Gregorii Papæ.

Ominus & Salvaätor noſter
fratres Cchariſſimi, aliquando
nos ſermonibus, aliquando vero
opéribus àadmonet. Ipia étenim fa-
cta ejus, præcépta ſunt;: quia dum
aliquid tacitus facit „ quid agere
debeamus, innotéſcit. Ecce enim

binos in prædicatioônem diſcipulos
mittit, quia duo ſunt præcépta
charitatis, Dei vidélicet amor, &
proximi: & minus; quàm inter
duos

X1
duos, charitas habéri non poteſt.
Nemo enim prôprie ad ſemetip-
ſum habere charitatem dicitur:
ſed diléctio in alterum tendit, ut
chäritas eſſe poſſit.,
Iſti ſunt, qui vivêntes in carne,
Hantaveruns Eccléſiam sanguine
uo: Calicem Domini bibé-
runt, & amici Dei facti, ſunt.
In omnem terram exivit ſonus
eôrum, & in fines orbis terræ ver-
ba eorum. Calicem.
Cce enim binos ad prædican-
dum diſcipulos Dominus mit-
tit: quatenus hoc nobis tacitus
innuat, quia; qui charitatem erga
alterum non habet, prædicationis
officium ſuscipere nullatenus de-
bet. Bene autem dicitur, quia miſit
eos ante faciem ſuam in omnem
civitatem & locum, quo erat ipſe
ventuúùrus. Prædicatores enim ſuos
Domin- séquitur: quia prædicàtio
prævénit, & tunc ad mentis noſtræ
