Me ſuſcepit.

Eus Deus meus, ad te de
luce vigilo.
itivit in te anima mea, * quàm
multipliciter tibi caro mea.
n terra deserta, & invia, & ina-
quôſa: * ſic in ſancto apparui
tibi, ut viderem virtütem tuam, &
glôriam tuam.
uéëniam mélior eſt miſericor-
dia tua ſuper vitas: * läabia mea
laudabunt te
ic benedicam te in vita mea; * &
in nomine tuo levabo mans meas.
icut adipe & pinguédine replea-
tur änima mea: * & labiis exulta-
tiônis laudabit os meum.
i memor fui tui ſuper ſtratum
meum, in matutinis meditabor in
te: * quia fuiſti adjutor meus.
t in, velaménto alarum tuarum
exultàbo adhæſit anima mea poſt
te; * me ſuscepit déxtera tua.
pſi verò in vanum quæſierunt
ànimam meam, introibunt in infe-
riôra terræ: * tradentur in manus
gladii,» partes vulpium erunt.

ex veròô lætâbitur in Deo, lau-
dabúntur omnes;, qui jurant in eo:*
quia obſtrùctum eſt os loquéntium
iniqua. .
équiem.

Eus miſereatur noſtri, & bene-
dicat nobis: * illuminet vul-
tum ſuum ſuper nos, & miſerea-
tur noſtri.
t cognoſcàamus in terra viam
tuam, * in omnibus Gentibus ſa-
lutare tuum.
onfiteantur tibi péôpuli Deus: *
confiteantur tibi populi omnes.
æténtur, & exultent Gentes: *
quôniam jüdicas péôpulos in æqui-
tate, & Gentes in terra dirigis.
onfiteantur tibi populi Deus,
confiteantur tibi populi omnes: *
terra dedit fructum ſuum.
enedicat nos Deus, Deus noſter,
benedicat nos Deus: * & métuant
eum omnes fines tertæ.
équiem ætérnam.
Me ſuſcepit dextera tua Pñe.
A porta inferi.

Go dixi: In dimidio diérum
meorum * vadam ad portas
inferi. ,B
uæsivi residuum annorum
meorum. Dixi : Non videbo
Dôöminum Deum in terra vivén-
tiumw. .
on aſpiciam hôminem ultra, *
& habitatôrem quietis.
eneratio mea ablata eſt, & con-
voluta eſt'àa me, * quaſi taberna-
culum paſtorum. . .
Præciſa eſt velut à texente vita
mea: dum adhuc ordirer, ſuccidit
me: * de manè usque ad veſperam
finies me.
perabam usque ad manèe ,„
quaſi leo ſic contrivit omnia oſſa
mea .
e manè usque ad vèſperam
finies me: * ſicut pullus hiründi-
nis ſic clamabo, meditabor ut co-
lumba., .
ttenuati ſunt oculi mei, * ſuſpi-
ciéntes in excélſum. .
Dômine vim patior, relponde
pro me, * Quid dicam, aut quid
reſpondebit mihi, cùm ipſe féce-
rit?
Recogitäbo tibi omnes annos
meos * in amaritüdine aànimæ
meæ. .
omine ſi ſic vivitur, & in tali-
us

ita ſpit
le, & piyifie⸗
re amatitüid
autem e
m,ut non p
ſoſttetzam tun
Nen⸗
ianon infsn
NI, negue ma
Non erpectidun
Alecum, Ferit
ifens viyens
1 flüs nota
lun,
bPunine, ſalyn
Aos noltros
iͤciebus pit⸗
Daini,
cguiem.
1. A porta!
Rinimam mea
Onmnis ſy

Audite Dom
allate eun
ddte eum
1s udite en
llite eum ſon
momnes ſtell
ucite eum can
konnes qur
Went nomen D
igſe irit,
Mncärit, 5
Ullt ea in ere
rlellis Pra
n Urerhi
e Domint

in ded ll
i jurand ineo
os loguentiun

Suien.
noſtti A dene

illuminer nu⸗
5, & mllere

in tenta ſin
us Gentibl ,

Dopuli Deiu
opuli ommnes
ltent Gentes
opulos in 1i
n terkaditigis,
popoli Deu
pohuli olnnes
mm luum.
els Deus noket
18: metun
elte.

gtets u bi⸗
.

imicdio diktund

3
Amnotun
„Non ſicebe
in tella wiſer⸗

einen ulni,
iclis .
laita eſ⸗ Kcon
gell tabetdr⸗

1 eemne i
otaier eh
sge 1d Nſen
1. 1
e 40 ene ,
rinit oNe N

pullus hiin
meditäbot
.
ulimeinei
m. ſnge⸗
Etior, n
licam a
, cünm

annes ,
tüine ?

in4
t; & n

ileſce⸗

bus vita ſpiritus mei, corripies
me, & vivificabis me: * Ecce in
pace amaritůdo mea amariſſima.
u autem eruiſti animam me-
am ‚ut non periret, * projeciſti
poſt tergum tuum omnia peccata
mea.
uia non inférnus confitébitur ti-
bi, neque mors laudabit te: *
non expectabunt, qui deſcendunt
in lacum, veritàatem tuam.
ivens vivens ipſe confitébitur
tibi, ſicut & ego hôdie: * Pa-
ter filiis notam faciet veritâtem
tuam.
omine, ſalvum me fac, * 8&
pſalmos noſtros cantabimus cun-
Gis diébus vitæ noſtræ in domo
Dômini.
Réquiem.
A porta inferi, érue Déômi-
ne änimam meam.
. Omnis ſpiritus.

Audaâte Doôminum de cœlis, *
laudate eum in excelſis.
Laudâte eum omnes Angeli e-
jus: *† laudàte eum omnes virtuútes
eius.
audate eum ſol & luna laudate
eum omnes ſtellæ, & lumen.
Laudate eum cœli cœlôrum: * &
aquæ omnes, quæ ſuper cœlos ſunt,
laudent nomen Dômini.
Qia ipſe dixit, & facta ſunt: *
ipſe mandaâvit, & creata ſunt.
tatuit ea in ætérnum, & in ſæcu-
lum ſæculi: * præcéptum poôſuit ,
& non præteribit.
audate Dôminum de terra: *
dracones, & omnes aby ſſi.
gnis, grando, nix, glacies, ſpiritus
procellarum: * quæ faciunt ver-
um ejus.
ontes, & omnes colles: * ligna
fructifera, & omnes cedri.
éſtiæ, & univérſa pécora: * ſer-
péntes & vôlucres pennatæ.
eges terræ, & omnes pôpuli: *
principes, & omnes júùdices ter-
1I2.
Jvenes, & virgines, ſenes cum
junioribus laudent nomen Dômi-
ni: * quia exaltatum eſt nomen
ejus ſolius.
Gonfeſſio ejus ſuper cœlum, & ter-
ram & exaltävit cornu populi ſui.
H ymnus omnibus Sanctis ejus: *
Aus Iſtael pépulo appropinquanti
1.

Eguiem.

.

Ccix

Antâte Dômino cänticum no-
vum: * laus ejus in Eccléſia
Sanctôrum.
Lætétur Iſrael in eo, qui fecit
eum: * & filii Sion exultent in
rege ſuo.
audent nomen ejus in choro: in
tympano, & pſaltério pſallant ei.
uia beneplacitum eſt Domino in
péôpulo ſuo: *† & exaltabit manſueê-
tos in ſalutem.
xultabunt Sancti in glöria: * læ-
tabuntur in cubilibus ſuis.
xaltatiõnes Dei in gútture eoô-
rum, * & gladii ancipites in ma-
nibus eòôrum.
d faciéndam vindictam in natiòô-
nibus, * inerepatioônes in pôpulis.
d alligändos reges eòrum in
compédibus: * & nôbiles eorum
in manicis férreis.
t fäciant in eis judicium con-
ſcriptum: * gloria hæc eſt omnibus
Sanétis ejus.
équiem.

Audàte Dôminum in Sanctis
ejus: * laudaâte eum in firma-
ménto virtütis ejus.
audate eum in virtutibus ejus: *
laudate eum ſecundùm multitùdi-
nem magnitudinis ejus.
audâte eum in ſono tubæ: * lau-
date eum in pſalterio & cithara.
audäate eum in tympano &
choro: * laudate eum in chordis
& öôrgano.
audate eum in cymbalis beneſo-
nantibus: laudaäte eum in cymba-
lis jubilatiénis: omnis ſpiritus
laudet Dominum.
équiem.
d. Omnis ſpiritus laudet Do-
minum. Audivit vocem de
cœlo dicéntem mihi.
Beati mörtui, qui in Dömino
moriuntur.

Ego ſum reſurréctio , & vita: qui
credit in me, étiam ſi mortuus
fúerit, vivet: & omnis, qui vi-
vit, & credit in me, non morietar
in ætérnum.
ater noſter.
e profundis. xcix. Ee

PSALMI GRAPDUALES

loria Patri,
equiem ætérnam.

A Dôminum, cum tribularer
Kclamavi: " & exaudivit me.
oômine libera animam meam
à labiis iniquis „ * & à lingua
dolòôſa.
uid detur tibi, aut quid appo-
natur tibi * ad linguam dolôſam?
Sagittæ poténtis acutæ, * cum
carbéônibus deſolatôriis.
eu mihi, quia incolâtus meus
Ptclonatu= eſt: habitâvi cum ha-
itàntibus Cedar: * multum in-
cola fuit anima mea.
um his, qui odérunt pacem:
eram pacificus: * cùm loquébar
Ulis, impugnabant me gratis.

Evâvi oculos meos in mon-
tes, * unde véniet auxilium
mihi. .
uxilium meum à Dômino, *
qui fecit cœlum & terram.
on det in commotioônem pedem

tuum: * neque dormitet, qui cu-

ſtodit te.
cce non dormitaâbit, neque doör-
miet, * qui cuſtôdit Iſrael.
ominus cuſtô½dit te, Dominus
protéctio tua * ſuper manum deéx-
teram tuam.
er diem ſol non uret te, * neque
luna per noctem
ominus cuſtôdit te ab omni ma-
lo: * cuſtôdiat animam tuam Doô-
minus.
ominus cuſtôdiat introôitum tu-
um;, & exitum tuum: * ex hoc
nunc, & usque in ſæculum.

Atatus ſum in his, quæ dicta 4
* in domum Do-

2 ſunt mihi :
mini ibimus.
tantes erant lra noſtri, * in
Aätriis tuis Jerùfalem.
V. eruſalem, quæ ædificâtur ut cfvi-
tas: *W cujus participatio ejus in
idipſum. , .
Iluc enim aſcendérunt tribus,
tribus Oômini: * teſtimonium
Iſfrael ad confiténdum nomini Do-

mini. .
Auia illic ſedérunt ſedes in judi-
Qo: * ſedes luper domum David.

egàte, quæ ad pacem ſunt Jerũſa-
lem: * abundantia diligéntibus
te.
ijat pax in virtůte tua: * & abun-
dantia in turribus tuis. .
ropter fratres meos, & prôxi-
mos meos, * loquébar pacem de te.
ropter domum Dômini Dei no-
ſtri, * quæsivi bona tibi.

Dte levavi oculos meos, *
qui habitas in cœlis. .
cce ſicut culi ſervorum, * in
manibus dominôrum ſuorum.
icut oculi ancillæ in manibus
dominæ ſuæ: * ita oculi noſtri ad
Dôminum Deum noſtrum, donec
mifercâtur noſtri. .
iſerere noſtri Dõmine, miſeré-
re noſtri: * quia multùm repléti
ſumus deſpectione. .
Quia multùm repléta eſt àânima
noſtra: *† opprôbrium abundanti-
bus, & deſpeéctio ſuperbis.

Iſi quia Déminus erat in no-
bis, dicat nunc Iſrael: * niſi
quia Dominus erat in nobis.

uúm exürgerent hömines in nos, *
fortè vivos deglutiſſent nos.
uûm iraſceretur furor eòrum in
nos, * forſitan aqua abſorbuiſſet
nos. .
orréntem pertransivit anima
noſtra: * förſitan pertransiſtet
anima noſtra aquam intolerabi-
lem. .
enedictus Döminus, * qui non
dedit nos in captiénem deéntibus
eôrum.
nima noſtra ſicut paſſer erépta
eſt * de laqueo venantium.
aqueus contritus eſt,; * & nos
liberari ſumus. . .
djutôrium noſtrum in nômine

Dômini, * qui fecit cœlum & ter-
ram. .——GD
équiem ætérnam * dona eis Dô-
Imine. . .
t lux perpétua * lúceat eis.
ater noſter. . Et ne
nos induúcas in tentatiônem.
e. Sed libera nos à malo.

F. A porta inferi. Erue Dô-
mine animas eorum. Requiéſ-
cant in pace. Amen. F Doô⸗-

mine exàaudi oratiéõnem meam.
Et clamor meus ad te veéniat.
Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tue.

.

ré⸗

016
Dsolye
imnimasfa
gle tuarum
letunctorum
Cörum: ut
ia inter gane
leluſcititi re
Domminum nor
Anmen.

lori

1 confidn
Cut mons
Mehitur in:
enuſalem.
ontes in cire
Ninsin circuͦ
Genunc, &
nunon relin.
Ueccatorun
Ium: t n
Anignitatem
ekee Dömi
corce,
etlnintes an
Helgücet Do
iniguitate:
Rli datti,

4 onrerténd
lcten dion:
tonlolati,
e lepletum
i ling
,

1

ſunt ſelhr.
Giligentibus
1 *K dn.
.
3) & Plor.
bacem cel,
Ini Dei n
ibi.

uli nottri 1
tumn, donet

iine, miſett
bltüm kelei

1 eſt inin
n abundeni⸗

erit in n.
ael: F IiI
nobis,
nesin no,
1 n09,.
Leotum In
ootbrilet

üt imnn
Perttansfltl
n intcleth

em deniins

alen ereyt
Rium.
Kt, KN

n in pomine
tcrlunn Sie⸗

gona eib

ceat eis⸗

UtN
tionen.
lo,
ma⸗ n 4 0.
Zegiie
. . Do
nen⸗
em meln,
4 te Feniat⸗
im.

. r’⸗

Orémus. Oratig
Bsolve, quæſumus Doômine,

änimas famulorum famularum-

das tuarum, & omnium fidélium
efunctôrum, ab omni vinculo de-
lictôrum: ut in reſurrectionis glô-
ria inter Sanctos & eléctos tuos
reſuſcitàti reſpirent. Per Chriſtum
Dominum noſtrum.
Amen.

3 löria Patri.

Ui confidunt in Döômino, ſi-
cut mons Sion: * non com-
movébitur in æternum, qui habitat
in Jeruſalem. ,
Montes in circúitu ejus: * & Dô-
minus in circuitu populi ſui, ex
hoc nunc, & usque in ſæculum.
Quia non relinquet Dôminus vir-
gam peccatôrum ſuper ſortem ju-

bruin: ut non extendant juſti

ad iniquitatem manus ſuas.
Rénefac Dömine bonis, * & re-
ctis corde. .
9Neclinantes autem in obligatioô-
nes, adducet Dôminus cum operan-
tibus iniquitate: * pax ſuper Iſrael.
316ria Patri. .

N converténdo Dôminus capti-
K vitàatem Sion: * facti ſumus ſi-
cut conſolati.
unc replétum eſt gàudio os no-
ſtrum: * & lingua noſtra exulta-
tiõône. .
unc dicent inter Gentes: * Ma-
gnificavit Doôminus facere cum eis.
agnificavit Dôminus facere no-
biſcum: * facti ſumus lætantes.

Conveérte Dômine captivitatem

noſtram, * ſicut torrens in Auſtro.

Qui séminant in lacrymis, * in

exultatione metent.
Eüntes ibant & flebant, * mittén-
tes sémina ſua.
Venientes autem vénient cum ex-
ultatiéne, * portantes manipulos
ſuos.
Gloria Patri.

NIIſi Doôminus ædificaverit do-
Nmum, * in vanum laboravé-
runt, qui ædificant eam.
Niſi Doôminus cuſtodierit civita-
tem: * fruſtrà vigilat, qui cuſto-
dit eam.
Vanum eſt vobis ante lucem sùr-

cxi
gere: * sùrgite, poſtquam ſedeéritis,
qui manducatis panem doloôris.
üùm deéderit diléctis ſuis ſom-
num: * ecce hæréditas Doômini »
filii; merces; fructus ventris.
§ icut ſagittæ in manu potentis: *
ita filii excuſsòrum.
eatus vir, qui implévit deſidé-
rium ſuum ex ipſis: * non con-
fundétur, cùm loquétur inimicis
ſuis in porta.
loria Patri.

Eati omnes, qui timet Dim, *
qui ambulant in viis ejus.
abores mänuum tuarum quia
manducabis: * beäatus es, & benè
tibi erit.
xor tua ſicut vitis abundans ,„ *
in latéribus domus tuæ.
ilii tui ſicut novellæ olivârum, *
in circitu menſæ tuæ.
cce ſic benedicétur homo, * qui
timet Doôminum.
enedicat tibi Dôminus ex Sion: *
& videas bona Jeruùſalem oômni-
bus diébus vitæ tuæ.
t videas filios filidrum tuòrum, *
pacem ſuper Ifrael.
Iôria Patri.

SRpè expugnavérunt me à juven-
tůte mea, * dicat nunc Ifrael.
æpé expugnaveérunt me à juven-
tùte mea: *† étenim non potué-
runt mihi.
upra dorſum meum fabricavé-
runt peccatéres: * prolongavéêrunt
iniquitätem ſuam.
Dominus juſtus concidit cervices
peccatörum: & confundàantur &
convertantur retrörſum omnes,
qui odérunt Sion. .B .
iant ſicut fœnum tectorum: *
quòôd priusquam evellatur, exâruit.
e quo non implévit manum
ſuam, qui metit, * & ſinum ſuum,
qui manipulos coôlligit.
t non dixérunt, qui præteribant,
Benedictio Doômini ſuper vos: *
benediximus vobis in némine Doô-
mini.
Gloria Patri.

yrie eléiſon. hriſte eléiſon.
yrie eleiſon. Eater noſter. ſegt
Et ne nos inducas in tentatiô-
nem. Sed libera nos à malo.
Meménto congregatioônis tuæ.
Quam poſſediſti ab initio.
Dömine exaudi orationem

meam.

exii
meam.
ad te véniat.
Dôminus vobiſcum.
Et cum ſpiritu tuo.
rémus. Oratic .
Eus, cui pröprium eft miſe-
réri ſemper & parcere: süfſci-
pe deprecationem noſtram, ut
nos, & omnes famulos tuos, quos
delictorum caténa conſtringit, mi-
ſeratio tuæ pietatis clementer ab-
solvat. Per Chriſtum Dominum
noſtrum. Amen.

Et clamor meus

4E profündis clamavi ad te
Domine: „ Domine exaudi
vocem meam.
iant aures tuæ intendéntes, * in
vocem deprecatiônis meæx.
i iniquitätes obſervaveris Dômi-
ne: * Döômine, quis ſuſtinébit?
uia apud te propitiatio eſt: &
propter legem tuam ſuſtinui te
Domine.
uſtinuit änima mea in verbo
ejus: * ſperavit ãnima mea in Dno.
cuſtôdia matutina usque ad no-
ctem * ſperet Iſrael in Domino.
uia apud Dôminũ miſericoôrdia; *
& copiôſa apud eum redémptio.
t ipſe redimet Iſrael * ex omni-
bus iniquitatibus ejus.
lôria Patri.
Omine, non eſt exaltatum cor
meum: * neque elati ſunt
6culi mei.
eque ambulavi in magnis: * ne-
que in mirabilibus ſuper me.
i non humiliter ſentiebam: *† ſed
exaltavi animam meam.
icut ablactatus eſt ſuper matre
ſua, * ita retributio in anima mea.
peret Iſfrael in Dömino, * ex
hoc nunc, & usque in ſlæculum.
loria Patri.

Eméênto Déômine David, * &
omnis manſuetùúdinis ejus.
icut juravit Domino: xX votum
vovit Deo Jacob. .
i introiero in tabernâculum do-
mus meæ, * ſi alcéndero in le
tum ſtrati mei.
i dédero ſomnum oôculis meis, *
& palpebris meis dormitatiô-
nem. .
* réquiem tempoôribus meis:

donec invéniam locum Dôͤmino, *
tabernaculum Deo Jacob.
cce audivimus eam in Ephra-
ta: * invénimus eam in campis
ſilvæ.
ntroibimus in tabernaculum
ejus: * adorabimus in loco, ubi
ſtetérunt pedes ejus.
urge Doômine in réquiem tu-
am, * tu & arca ſanctificatiônis
tuæ.
acerdotes tui induântur juſti-
tiam: * & Sancti tui exuúltent.
ropfter David ſervum tuum, *
non avertas faciem Chriſti tui.
urävit Dôminus David veritatem,
& non fruſtrabitur eam: * de fru-
ctu veêntris tui ponam ſuper ſedem
tuam.
i cuſtodierint filii tui teſtamén-
tum meum, * & teiſtimônia mea
æC, quæ docébo eos.
t filii eòrum usque in ſæculum, *
ſedébunt ſuper ſedem tuam.
uôniam elégit Doôminus Sion: *
lesit eam in habitatiônem ſi-
i.
æc réquies mea in ſæculum ſæ-
culi: hic kabitabo, quoniam
elégi eam. .
iduam ejus benedicens benedi-
cam : * pauperes ejus ſaturabo
panibus. .
acerdôtes ejus induam ſalutà-
ri: * & Sancti ejus exultatione ex-
ultabunt. .
lluc producam cornu David: *
paräavi lucérnam Chriſto meo.
nimicos ejus induam confuſio-
ne: * ſuper ipſum autem effloré-
bit ſanctificatio mea.
léôria Patri.

Cce quàm bonum, & quàm
jucundum, X habitare fratres
in unum. 1. . .
icut unguéntum in caäpite, *
quod deſcéndit in barbam, barbam
Aaron. .
uod deſcendit
ſtiménti ejius: * ſicu
mon, qui deſceéndit in montem
Sion. „ .
Quoniam illic mandavit Dominus
benediéctionem: * & vitam usque
in ſæculum.
loria Patri.

in oram ve-

Cce nunc benedicite Dĩm: *
omnes ſervi Dömini. *
ai ſtatis in domo Doômini:,
in

icut ros Her-

ttrii⸗
noctibus
ſus in ſane
Dminumm,
enedicat e
gitecit cel⸗
loria Patti,

Itie eleidon.
Flie elsilon,
Et ne nos
en, zee
dalros lac
Deus meus
Domine exa
Erdamor m.
Dominus ve
lrcum ſpir
Ieémus
etende Dõ
1 mulibus
lis aurllüi:ut
unt; & gne
Pllegni mere
uun Dominum

rtum Doninot
luob.
eann in Huu.
eanm in cun

tabernielln
8 in locone
18. 2..
1 kegbien t
ſanckificuihin

nduäntur Nt
ri exultent.
eumm tuum,
1Chiſti tui
David veriue⸗
tem: 1del⸗

van ſuperſeis

liͦ titekne
teſtimonis i

ta
gue in ſeculut
demn tuam.
Dominns An,
lubilzüionen

1n ualun ’⸗
bo, Nont

elctns hened
6 eos ln
lunn ſuu⸗
eualu

t
umn allen .

mea⸗

hali

dhite,
11
hubbalch dalte
a oram
t in e
ſcut 10
dit in non
, Dom
Gawit Ne
nanni

enel.

aidne

er
oniiriuns.

in arriis domus Dei noſtri.
n noôctibus extöllite manus ve-
Kras in ſancta, * & benedicite
Dôminum. .
enedicat te Dominus ex Sion, *
qui fecit cœlum & terram.
Moôria Patri.

yYrie eléiſon. hriſte eléiſon.
Frie eléilon. Eater noſter ſec
Et ne nos inducas in tentatiô-
nem. Sed libera nos a malo.
Salvos fac ſervos tuos.
Deus meus ſperantes in te.
Dômine exaudi orationé meã.
Et clamor meus ad te véniat.
Dôminus vobiſcum,
Et cum ſpiritu tuo.
réêmus.
Ræténde Döômine fämulis, &
famulaàbus tuis déxteram cœ-
leſtis auxilii: ut te roto corde per-
dquirant; & quæ dignèe poôſtulant,
cônſequi mereantur. FPer Chri-
ſtum Dôminum noſtrum.

Amen.
§ 5§ & T E M P† S A L M I

ie enedieamus Déô-
mino.

Ne rêminiſcaris.

Omine, ne in furôre tuo är-
guas me: * neque in ira tua
corripias me. .
iſerére mei Dômine, quôniam
infirmus ſum: * ſana me Dômine,
Qguéôniam conturbata ſunt oſſa mea.
St ànima mea turbata eſt valdè: *
ſed tu Domine ùsquequ??
Sonvertere Domine, & érfipe ani-
mam meam: * ſalvum me fac
Propter miſericôrdiam tuam.
QLuôniam non eſt in morte; qui
memor ſit tui; * in nferno autem
Quis confitebitur tibi?
aboravi in gemitu meo; lavabo
er singulas noctes leétum meu: *
URyrwis meis ſtratum meum riga
0.

urbaâtus eſt à fuxore clus me-

Brev. Ro m.

cxiii
us: * inveterâvi inter omnes ini-
micos meos. .
Diſeédite à me omnes, qui oper?-
mini iniquitatem: * quoòniam exau-
divit Doôminus vocem fletus mei. .
Sxaudivit Dominus deprecationé
meam: * Doôminus orationem
meam ſuſcepit.
Srubeſcant & contutbéntur vehe-
ménter omnes inimici mei: * con-
vertântur, & erubeſcant valdè ve-
léciter.
loria Patri. Amns/
Eati, quorum remiſſæ ſunt ini-
duitates , * & quérum tecta
ſunt peccaâta. .
eatus vir, cui non imputâvit Dô⸗-
minus peccatum, * nec eſt in ſpiri⸗
tu ejus dolus.
uoniam tacui, inveteravérunf
la mea, * dum clamârem tota
ie.
Auôniam die ac nocte gravâta eſt
ſůper me manus tua: converſus
ſum in ærúmna mea, dum configi-
tur ſpina. .
elictum meum cögnitum tibi fe-
ci, *† & injuſtitiam meam non ab-
ſcondi.
ixi: Confitébor advérſum me
injuſtitiam meam Dômino: * & tu
remisiſti imbietatem peceaäti mei.
Pro hac orabit ad te omnis San-
Kus, * in témpore pportùno.
erumtamen in diluvio aquarum
multarum, * ad eum non approxi-=
mabunt.
u es refůgium meum à tribula-
tiône, quæ circuümdedit me: * ex⸗
ultatio mea erue me à circumdan-
tibus me.
Intellectum tibi dabo, & in-
ſtruam te in via hac, qua gra⸗
diéris: firmabo ſuper te oculos
meòôs. S .
olite fieri ſicùt equus „ & mu-=
lus, *† quibus non eſt intellectus.
n camo & ftæno mazxillas eorum
Egnrinse. qui non approximanf
ad te.
ulta flagélla peccatoris, * ſpe-
rantem autem in Domino mileri-
cordia circumdabit. .
ætamini in Dnño, & exultate juſti: A
& gloriamini omnes fecti corde.
ôria Patii. .

Omine; ne in fufore tuo at⸗
Jguas me: neque in ira tua
coôrfipias me.

Quoniam ſagittæ tuæ infixæz ſunt
h mihi

cxiv septem .
mihi: * & confirmâſti ſuper me
manum tuam.
on eſt sanitas in carne mea à
facie iræ tuæ: * non eſt pax ôſſibus
meis à facie peccatôrum meoôrum
zuòniam iniquitates meæ ſuper-
gféſſæ ſunt caput meum; * & ſicut
onus grave gravatæ ſunt ſuper
me. 5S
utruérunt, & corruptæ ſunt ci-
catrices meæ, * à facie inſipiéntiæ

eæx.
iſer factus ſum, & curvàtus ſum
usque in finem: * tota die contri-
ſtatus ingrediébar.
moniam lumbi mei impléti ſunt
ihuſionibus: * & non eſt saänitas
in carne mea.
fflius ſum, & humiliatus ſum
nimis: * rugiébam à gemitu cor-
dis mei.
omine ante te omne deſidé-
rium meum: * & gémitus meus à
te non eſt abſconditus.
or meum conturbatum eſt, dere-
liquit me virtus mea: * & lumen
oculorum meorum, & ipfum non
eft mecum. e
mici mei, & pröximi mei *
adverſum me appropinquavérunt;
& ſtetéruut.
t ui juxta me erant, de longè
ſtetérunt: * & vim faciébant, qui
quærébant animam meam.
t qui inquirébant mala mihi, lo-
cuti ſunt vanitates: * & dolos tota
die meditabantur.
Ego autem tamquam ſurdus non
audiebam: *X & ſicut mutus non
apériens os ſuum.
t factus ſum ſicut homo non àu-
diens: & non habens in ore ſuo
redargutiônes. .
zuôniam in te Déômine ſperâvi: *
tu exaudies me Doômine Deus
meus. D
uia dixi: Nequando ſupergau-
deant mikhi inimici mei: * & dum
commoventur pedes mei, ſuper
me magna locúùti ſunt.
Quôniam ego in flagélla parâtus
ſuùm: & dolor meus in conſpectu
meo ſemper.
Quoniam iniquitärtem meam an-
nuntiabo: * & cogitabo pro pec-
càto meo. 4
Enimici autem mei vivunt „ &
confirmati ſunt ſuper me ,„ * &
mulrtiplicati ſunt, qui odérunt me
iniqué. 4
ai retribuunt mala pro bonis,

detrahébant mihi: * quôniam ſe-
québar bonitäâtem. .
e derelinques me Domine

Beus meus: * ne diſcéſſeris a me.
ntende in adjutérium meum, *
Dômine Deus ſaluùtis meæ.
léôria Patri.

Iſerére mei Deus „ * ſecun-
dùm magnam milericoôrdiam
tuam.
St ſecundùm multitú⁴dinem miſe-
rationum tuarum, * dele iniquita-
tem meam.
Ampliùs lava me ab iniquitate
mea: * & à peccàto meo mũda me.
uôniam iniquitäatem meam ego
côgnoſco: * peccatum meum
contra me eſt ſemper.
Fibi ſoli peccavi, & malum coram
te feci: * ut juſtificéris in ſermoni-
bus tuis, & vincas cùm judica-
ris.
cce enim in iniquitâtibus con-
céêptus ſum: * & in peccatis con-
ceêpit me mater meaa.
Ecce enim veritatem dilexiſti: *
incêrta, & occulta ſapiéntiæ tuæ
manifeſtàâſti mihi.
Aſperges me hyſſõpo, & mundaâ-
bor: * lavabis ine, & ſuper nivem
dealbabor.
Auditui meo dabis gaudium &
lætitiam: * & exultabunt oſſa hu-
miliata.

vérte fàciem tuam à peccàâtis

meis: * & omnes iniquitates meas
dele.
or mundum crea in me Deus: *
& ſpiritum rectum innova in viſ-
céribus meis.
Ne projicias me à facie tua: * 8
Spiritum ſanctum tuum ne auferas
à me.
edde mihi lætitiam ſalutris tui: *
& ſpiritu principali confirma
me.
ocebo iniquos vias tuas: * & im-
pii ad te converténtur.
sibera me de ſanguinibus Deus„
Deus ſalutis mex: * & exultabit
lingua mea juſtitiam tuam.
Doômine laäbia mea apéries: * 8e
os meum annuntiaâbit laudem
tuam.
Quôniam ſi voluſſſes ſacrificium,
dediſſem tique: * holocauſtis non
delectaberis.
acrificium Deo ſpfritus contri-
bulatus: *† cor contritum & humi-

liatum Deus non deſpicies. al
eni-

end fae
aate tus 5
ti jetülal
ue accept,
e oblati⸗
ue imponen
Kulos.
lotis Latti.

Oſnine er:
n, e
ſint.
onnertas fi⸗
iguicimnque
Ine aurem t
ucümque
eiter exaur
u efecerun
1olla
uunt.
tüſfusſhum
N mneum: *
Alee haner
ee Femitus
uncatni we⸗
Ulls factus
Unih; facku
uin domicj
ai, e
Alolitärius
ſitieerhnobe
NA r ui
Ulim me ſur⸗
Acinerem
Ancibam *
gten miee
Ue ie, K ine

ledenetis
8. ulonen

kuen⸗ mil
denhas mi
Uenn üſ
ian Pie

täbe
4 nurherin

nuu

Auönianſe⸗

e Doönmine
eſſens ime.
meum ,
nex⸗

*½ ſetin
ilericotdiun

Uinem nit
ele inigu

iniguitt
eo wüd me,
h meim ed
Atum weum

malum conn
zinlemnot⸗

cünmn juti

titibus a
eccatis H

Giler ti:
entie nns

muncdi⸗
Gpet ien
andian 8
unt oln ⸗
n 1 Neretis
uluetms
ne Denstd
mno a N⸗

„„ ſ14 1
cie ls!
um ne. zuent

, e
luitis tun
confit

exult

lam. 8
Eries:
bir lauct

ſactifelumn
ſoinſtien

bi⸗ hen⸗

itus coll
um

genignè fac Dômine in bona vo-
luntate tua Sion: * ut ædificentur
muri Jerûſalem.
Yunc acceptabis ſacrificium juſti-
tiæ „ oblatiônes, & holocauſta: *
tunc imponent ſuper altare tuum
vitulos.
loôria Patri.

Omine exàúdi orafidnem me-
am, * & clamor meus ad te
vVeniat.
on avértas faciem tuam à me, *
in quacimque die tribulor, inclina
ad me aurem tuam.
mnquac⁴mque die invocavero te, *
velociter exaudi me.
zuia defecérunt ſicut fumus dies
mei: „ & oſſa mea ſicut crémium
aruérunt.
ercuſſus ſum ut fœnum, & aruit
cor meum: * quia oblitus ſum
comédere panem meum.
voce gémitus mei, * adhæſfit os
meum carni meæ.
imilis factus ſum pellicano ſoli-
tùdinis; * factus ſum ſicut nycti-
corax in domicilio.
vigilavi, *½ & factus ſum ſicut
paſſer ſolitarius in te-to.
Tota die exprobrabant mihi inimi-
ci mei: * & qui laudabant me,
adverſum me jurabant.
duia cinerem tamquam panem
manducabam, * & potum meum
cum fletu miſcéebam.
facie iræ, & indignatiônis tuæ: *
quia elevans allisiſti me.
hies mei ſicut umbra declinavé-
funt: * & ego ſicut fœnum arui.
Iu autem Dômine in ætéernum
permanes: * & memoriale tuum
in generationem & generatio-
nem. H
Tu exurgens miſergberis Sion: *
quia tempus miſeréndi ejus, quia
venit tempus. . . .
Quôniam placuérunt ſervis tuis
lapides ejus: & terræ ejus miſere-
buntur.
Et timébunt Gentes nomen tuum
omine, * & omnes Reges terræ
glöriam tuam.
mia ædificavit Döminus Sion: *
& videbitur in gloria ſua. HW
Kéſpexit in oratiõönem humi-
lium: * & non ſprevit precem eoô-
rum.
Scribantur hæc in generatiône àl-
tera: * & poôpulus, qui creabitur,
laudabit Dõminum.

cxv
unia proſpéxit de excelſo ſancto
ſuo: *Dominus de coœlo in ter-
tam aſpexit.
t audiret gémitus compeditéô-
rüm: *† ut solveret filios interemp-
toôrum.
t annüntient in Sion nomen Dô-⸗
Kini „ * & laudem ejus in Jeruſa-
em. .
n conveniéndo pépulos in
unum * & Reges ut sérviant Doô-
mino.
eſpondit ei in via virtůtis ſuæ: *&
Paucitatem dieérum meorum nuún-
tia mihi. .
e révoces me in dimidio diérum
medôrum * * in generationem S
generatioônem anni tui.
nitio tu Domine terram fundâ-
ſti: * & opera maânuum tuarum
ſunt cœli.
Ipſi peribunt, tu autem perma-
nhes: * & omnes ſicut veſtimen-
tum veteraſcent.
gt ſicut opertorium mutabis eos»
& mutabuüntur, * tu autem idem
ipſe es, & anni tui non deficient.
ilii ſervorum tuôrum habitâ-⸗
bunt: * & ſemen eorum in ſæcu-
lum dirigetur.
glôria Patri.

E profündis clamävi ad t.
Dömine: * Domine exaudi
vocem meam.
Fiant aures tuæ intendentes, & in
vocem deprecatiõnis mezz.
i iniquitates obſervaveris Dômi-
ne: * Dômine, quis ſuſtinébit?
uia apud te propitiatio eſt: " 8&
propter legem tuam ſuſtinui te
Dômine.
Juſtinuit änima mea in verbo
ejus: * ſperavit anima mea in Dno.
cuſtödia matutina usque ad no-
ctem ſperet Iſrael in Domino.
nia apud Dominum miſericor-
dia; x & copioſa apud eum re-
démptio. .
t ipſe rédimet Iſrael * ex omni-
bus iniquitatibus ejus.
Nöria Patfi. .

Omine exiudi oratiônem
meam;, auribus pércipe obſe-
crationem meam in veritate tua: *
exaudi me in tua juſtitia.
st non intres in judicium cum
ſervoe tuo * quia non juſtificabi-
tur in conſpéecdu tuo omnis vi-

vens. .

7

h 2 „Li

exV1
Quia perſecúùtus eſt inimicus ani-(nnes ſancti Angeli de Archäin- agan Cee

mam meam: * humiliavit in terra geli, Orate pro nobis. ctz Cath
vitam meam. Innes ſancti beatorum Spirituum mqs ana
ollocavit me in obſcùúris ſicut ordines oràte. mnes lan
môrtuos ſæculi: * & anxiatus eſt Sancte aanne⸗ Baptiſta, Ota. ongte pon
ſuper me ſpiritus meus, in me tur- gancte joſepho, ora. Imnes dg
batum eſt cor meum. mnes ſancéti Patriarchæ & Pro- ſersgte
Lemor fui dicrum antiquorum, phetæ, Orate. opttius
meditaâtus ſum in omnibus opéri- sancte Petre, ora. l el
bus tuis: * in factis mänuum tua- S ancte Paule;, ora. lani mile
rum meditàbar. ancte Andréa „ ora. honni hece
xpandi manus meas ad te: * § ancte Jjacobe, ora. it
anima mea ſicut terra ſine aqua ti- ancte Joannes „ ora. (linen
di. ancte Thoma; ora. ſien nosl
eléôciter exaiudi me Dômine: * sancte Jacobe, Ora. itl
defécit ſpiritus meus. ancte Philippe; ora. din, 4
ſon avértas faciem tuam à me: †! Sancte Bartholomæze. Ora. unnen
& similis ero deſcendentibus in Sanckte Matthæe, ora. ſeinfun
lacum- ancte Simon, ora. r
uditam fac mihi manè miſericor- Sanckte Thaddæe ora. e te
diam tuam: * quia in te 1peravi. ancte Mathia, ora. engend
otam fac mihi viam, in qua Sancte Barnaba, ora. ind tlun
ambulem: * quia ad te levavi ani- Sancte Luca, Ora. kinen
mam meam. Bancte Marce, ora. 1 Kenum
ripe me de inimicis meis DOmi- Qmnes ſancti Apoſtoli & Evange- yltaͤten
ne, ad confugi : „ doce me fa- liſtæ, orats. dnelmu
ere voluntatem tuam, quia Deus nnes ſancti Diſcipuli Démini » e un,
meus es tu. orâte pro nobis. ſahken 8
Spiritus tuus bonus deducet me Omnes ſancti Innocentes, orate. 1nos
in tétram rectam: x* propter no- Sancte Stephane, ora. lronem 5
men tuum Domine vivificabis me, S andte Laurenti, ora l aaod0
in æquitàte tua. ancte Vincénti, Z ora. amkel
Edäces de tribulatiéne änimam Sancti Fabiane & Sebaſtiane. ora- 4 11 nos De
meam: X & in miſericôrdia tua di- te pro nobis. .Z minbe
ſpêrdes inimicos meos. ancti Joannes & Paule, oräate. an
Et perdes omnes, qui tribulãt ani- S ancti Coſma & Damiane, orate. 4 entum
mam meam: * quoniam ego ſer- S ancti Gervaſi & Protaſi, orate. i⸗⸗
vus tuus ſum. léria Patri Dmnes ſancti Marty res. orate. elti,
Ne reminiſcaris Dömine, Sancte Silvéſter, ora. mirts
delicta noſtra, vel paréntum no- ancte Gregorii »„ ora. ih
ſtrôrum, neque vindiétam ſumas ancte Ambroſi, ora. uns hakcn
de peccatis noſtris. ancte Auguſtine, ora. ſ ul
1 . ancte Hieronyme, ora. ierim
Trie eleiſon. hriſte eléiſon. S ancte Martine, ora. ttitte di
yrie eleiſon. anéte Nicolae;, Ora. uling.
riſte audi nos. annes ſancti Fontifices & Con- iuſſamm t
hriſte exaudi nos. feſsores, orate. 1e conſert
ater de cœlis Deus, Milerére omnes ſangi Doctöres, orfate. (Iſinls audi
nobis. ancte Antoni, ora. a nuum 4
Fili Redemptor mundi Deus „ S ancte Benedicke, Ora. 5 1e Dech
Miſerére nobis. ancte Bernarde, Ora. zelti
Piritus ſancte Deus , Miſerére & ancte Dominice, ora. Miis
nobis. ancte Franciſce, ora. kninl leds ſa
5 ancta Trinitas unus Deus, Miſe- Oymnes ſancti Sacerdétes & Levi- Mulire D
rére nobis. tæ » oträte pro nobis. betidus
ancta Maria. Ota pro nobis. innes ſancti Mônachi & bremi- binis aen
§Sancta Dei Geénitrix;, ora. orate pro nobis. unmnconute
ancta Virgo virginum. Ora. r. Maria Magdaléna, ora. tannchh Döpe
ancte Michael »„ Ora. S ancta Agatha» ora. Een, ͤüditi
ancte Gabriel, ora. & ancta Lucia, ora (i,
ancte Raphzel» Ora. ancta Agnhess dra. uneihle

an- ihcontor

& Ackin
e Pto nodi
m Spininum
olite⸗
ſa,

0l.
li & Erune
Olt
i Dominl
tes, Olit
0n
ri
Wime, or⸗

ule, rit
nune⸗ olite⸗
les⸗

anéta Cæcilia 5
ancta Catharina »
ancta Anaſtà ſia, ora.
Omnes lſanctæ Virgines & Viduæ,
orate pro nobis.
O mnes Sancti & Sandæ Dei, In-
tercédite pro nobis.
zopitius eſto, Parce nobis Däüe.
P ropitins eſto,; Exaudi nos Däüe.
Ab omni malo, Libera nos Däüe.
b omni peccato; ibera.
bira tua» libera.
A ſubitanea, & improviſa morte,
libera nos Domine.
Ab insidiis diaboli;, libera.
b ira, & odio,; & omni mala
voluntate;

622.
Ora.

A ſpiritu fornicatiéônis, libera.
Afülgure & tempeſtate„ libera.
A morte ereru » libera.
?* er myſterium ſanctæ Incarnatio-
nis tuæ, libera.
*er adventum tuum, libera.
* er nativitatem tuum, libera.

er baptilmum , & ſanctum jeju-
nium tuum, ,B libera.
* er crucem & paſſiõnem tuam,
libera nos Dômine.
er mortem, & ſepultůram tuam,
libera nos Dômine.
P er ſanctam Reſurrectiõnem tuam,
libera nos Dômine.
er admirabilem Aſcenſionem
tuam, libera.
er adventum Spiritus ſancdti Pa-
räacliti, libera.
n die judicii, libera.
eccatöres, Te rogämus audi
nos.
Ue nobis parcas;, te rogaâmus.
Us nobis indúùlgeas, te rogamus.
Uz ad veram pœniténtiam nos
perduúùcere dignéris, te rogamus
audi nos.
Eccléſiam tuam ſanctam rége-
re, & conſervare digneris, te
rogamus audi nos.
Ot Domnum Apoſtôölicum & om-
nes Eccleſiaſticos Ordines in
ſancta religione conſervare di-
„Snéris, te rogamus.
Or inimicos ſanctæ Eccléſiæ hu-
„miliare dignéris, te rogâmus.
t Régibus & Principibus Chri-
ſtianis pacem, & veram concor-
Qiam donare dignéris, te rog.
JOt cuncto pôpulo Chriſtiano pa-
cem, & unitatem largiri digné-
ris, te rog.
Ot nosmetipfſos in tuo ſancto lſer-
vitio confortäare, & conlervare

eum in

ä cxvii
dignéris. te rogamus.
t mentes noſtras ad cœléſtia de-
ſidéria erigas» te rogamus.
t omnibus benefactoribus no-
Kris ſempiterna bona retribuas»
te rogamus audi nos. .
t animas noſtras, fratrum, pro-
Dinausrudn benefactorum no-
rôrum ab ætérna damnatione
eripias, te rogamus.
t fructus terræ dare, & conſerva-
re dignéris, te rogaàmus.
t ômnibus fidelibus defünctis
reéquiem ætérnam donare digné-
riss te rogamus.
t nos exaudire dignéris, te rog.
ili Dei;, te rogamus.
gnus Dei, qui tollis peccata
mundi. Parce nobis Dômine.
gnus Dei, qui tollis peccata
mundi, Exaudi nos Döômine.
Ugnus Dei, qui tollis peccàta
mundi. Miſerére nobis.
hriſte audi nos. hriſte exaudi
nos. K yrie eleiſ. hriſte eleiſ.
yrie eléiſon. ? ater noſter. ſeer
