nocentiam & integritatem cohor- Intercéde pro nobis. in Khne
tatus eſt. Poſtrémo charitatem, hiu- enite, exultémus. 1. Nigliant .
militàtem, paupertatem, tamquam uem terra. tkinmen⸗
certum patrimonium eis teſtamén- n
to reliquit: Fratribusque orantibus . Xc.
in illis verbis: Subvenite Sancti 10.
Dei, occùrrite Angeli, obdor- De Parabolis Salomônis.

mivit in Dômino: octavo Idus Au- „„
guſti: quem poôſtea Gregoôrius no- ES* ſapiéntia habito in consilio,
nus Pontifex rétulit in Sanctôrum L& eruditis intérſum cosxitatio-
numerum. , . nibus. Timor Dômini odit ma-
Iſte homo perfécit. 719. lum: arrogantiam, & ſuperbiam,
mi G S& viam pravam, & os bilingue
int lumbi veſtri detéſtor. Meum eſt consilium;,
& æquitas, mea eſt prudéntia, mea
Xlix. eſt fortitúdo, Fer me Reges reg-
. * nant, & legum conditores juſta
. decernunt. Fer me prineipes im-
perant;

Præcincti.

WoC.

4

b inlti.
tis ſtel imi
laudare te, i

tütemn conni

gue ceten

talendl,

iliitegnun.
gui Bcclchun
elolt
atus es Ee

eientiii
onob
lte/ eruleemni 4
lelli⸗

gisknonant

perant, & poténtes decernunt ju-
ſtitiam. Ego diligeéntes me diligo,
& qui manè vigilant ad me; invé-
nient me.
Sancta & immaculata virgini-
tas, quibus te laudibus éfferam,
néſcio: & Quia quem cœli capere
non poôterant, tuo grémio contu-
liſti. Benedicta tu in mulieri-
bus, & benedictusfructus ventris
tui. Quia.

Ecum ſunt divitiæ, & glôria,
opes ſuperbæ, & juſtitia. Mé-
BHior eſt enim fructus meus auro &
lapide pretioſo, & genimina mea
argénto elécto. In viis, juſtitiæ
ambulo, in mèdio ſemitarum ju-
dicii, ut ditem diligéentes me, &
thesauros eorum répleam. Domi-
nus poſsédit me in initio viarum
ſuarum, antequam quidquam fa-
ceret à principio. Ab ætérno or-
dinata ſum, & ex antiquis ante-
quam terra fieret. Nondum erant
abyſſi, & ego jam concépta eram;
necdum fontes aquarum eruúpe-
rant: necdum montes gravi mo-
le conſtiterant: ante colles ego
parturiébar.
Congratulâmini mihi omnes,
qui diligitis DOöminum, quia cùm
eſſem parvula pläcui Altiſſimo;
Et de meis viſcéribus génui
Deum & höminem.
Beatam me dicent omnes ge-
neratiônes, quia ancillam hůmi-
lem reſpéxit Deus. Et de.

Eatus homo;, qui audit me, &
qui vigilat ad fores meas quo-
tidie, & obsérvat ad poſtes oſtii
mei. Qui me invénerit, invéniet
vitam, & hauriet ſalũtem à Dômi-
no: qui autem in me peccaverit:
lædet änimam ſuam. Omnes, qui
me odérunt, diligunt mortem. Sa-
Piéntia ædificavit ſibi domum, ex-
cidit colùmnas ſeptem. Immolavit
victimas ſuas, miſcuit vinũ, & pro-
oſuit menſam ſuam. Miſit ancillas
has, ut vocaârent ad arcem, & ad
meœnia civitatis: Si quis eſt parvu-
lus, veniat ad me. Et inſipiêntibus
locuta eſt. Venite, comedite panem
meum, & bibite vinum, quod mi-
ſcui vobis.
Beata es virgo Maria, quæ Dô-
minum portàſti Creatôrem mundi:
Genuiſti, qui te fecit, & in ætér-
num permanesVirgo. Ave Ma-

,; — 139
ria, grätia plena: Doôminus te-
cum. Genuiſti. Aoria. Genuiſti.

Iberio ſummo Bontifice, Joan-
nes Patfitius Roemânus & uxor
pari nobilitate, cùm liberos non
suscepiſient, quos bonòrum hæré-
des relinquerent, ſuam hæredita-
tem ſanctiſſimæ Virgini Dei Matri
vovérunt, ab ea ſummis précibus
aſsiduè peténtes, ut in quod pium
opus eam pecuniam potiſſimùm
erogari veller, aliquo modo figni-
ficaret. Quorum preces & vota
ex animo facta, beata Virgo Maria
benigné audiens, miraculo com-
probavit.
sicut cedrus exaltäta ſum in
Libano, & ſicut cypréſſus in monte
Sion: quaſi mylrha eleéta,
Dedi ſuavitaiem odoôris.
Et ſicut cinnamomum:, & bal-
ſamum aromatizans. Dedi.

Onis igitur Augùſti, quo tem-
N pore in Urbe maàximi calores
eſſe ſolent, noctu nix partem col-
lis Exquilini contéxit. Qua nôcte
Dei mater ſeparatim joàännem &
cônjugem in ſomnis admoônuit;, ut
quem locum nive conſperſum vi-
dérent, in eo Eccléſiam ædificarent-
quæ Mariæ Virginis nômine dedi-
carétur: ſe enim ita velle ab ipſis
kærédem inſtitui. Quod Joannes
ad Libérium Pontificem détulit -»
qui idem per somnium ſibi conti-
giſſe affirmavit.
Quæ eſt iſta, quæ procéſſit ſicut
ſol, & formoſa tamquã Jerùſalem ?
Vidérunt eam filiæ Sion, & bea-
tam dixérunt, & Reginæ laudavé-
runt eam. Et ſicut dies verni
circũmdabant eam flores rosarum,
& lilia convallium. Vidérunt.

Uare ſoléêmni ſacerdotum, &
pôpuli ſupplicatione ad collẽ
venit nive coopértum, & in eo lo-
cum Eccléſiæ deſignàvit, quæ Jo-
annis, & uxoôris pecüúnia extrücta
eſt, pôſteà à Xyſto tértio reſtitũta.
Variis nominibus primùm eſt ap-
pellata: Basilica Libérii, ſancta Ma-
ria ad Præsepe Sed cùm multæ jam
eſſent in rbe Eccleſiæ ſub nomine
ſanctæ Mariæ Virginis: ut, quæ Ba-
silica novitate miraculi ac dignita-
te cêteris ejüsdem nôminis Basili-
cis præſtaret, vocabuli étiam excel-
léntia ſignificarétur; Eccleſa ſan-
z*

800
ctæ Mariæ majôris dicta eſt. Cujus
dedicationis memoria ex nive,
quæ hac die mirabiliter cécidit, an-
niversaria celebritate colitur.
Ornatam monilibus filiam Jeru-
ſalem Doôminus concupivit: Et
vidéntes eam filiæ Sion, beatiſſi-
mam prædicavérunt, dicéntes:
Unguéntum effüſum nomen tuu.
Aſtitit Regina à dextris tuis in
veſtitu deaurato, circũmdata va-
rietate. Et vidéntes.
Sloria Patri. Unguéntum.

éctio ſancti Evangélii ſecundàùm
Lucam.
N illo témpore: Loquénte Jeſu
ad turbas, extollens vocem quæ-
dam mülier de turba, dixit illi:
Beâtus venter, qui te portavit. Et
réliqua.
Homilia venerabilis Bedæ Presbyt.

Agnæ devotiônis & fidei hæc
„mülier oſtenditur, quæ Scribis
& Phariſæis Doôminum tentantibus
ſimul & blasphemantibus, tanta
éjus incarnationem præ ômnibus
ſinceritate cognôscit, tanta fiducia
confitétur, ut & præséntium pro-
cerum calmniam, & futurorum
confundat hæreticorum perfidiam.
Nam ſicut tunc Judæi, ſancti Spiri-
tus pera blasphemaândo, verum
conſubſtantialémque Patti Dei Fi-
lium negabant: ſic hærétici pôſtea
negando, Mariam ſempervVirginem,
ſancti Spiritus operante virtute,
naſcitüro cum humanis membris
Unigénito Dei, carnis ſuæ maté-
riam miniſtraſie, verum conſubſtan-
tialemque matri Filium höminis
fatezi non debeére dixérunt.
Le. Felix namque es ſacra virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ:
Chriſtus Deus noſter. Ora
Ppro populo, intérveni pro clero .
intercéde pro devoto femineo ſe-
Xüu: sentiant omnes tuum juvã-
men, quicmque celebrant tuam
ſanctam Feſtivitatem. Quia.
Cujus feſtum coölimus, ipſa
Virgo virginum.

Ed ſi caro Verbi Dei ſecùndùm
carnem nascéntis, à carne Vir-
ginis matris pronuntiatur extranea
ſine cauſa venter, qui eam portâſ-
ſet, uûbera, quæ lactâſſent, beatifi-
cantur. Dicit autem Apoôſtolus:

Quia miſit Deus Filium ſuum fa-
Ktum ex muliere, factum ſub lege.
Neque audiendi ſunt, qui legéndu
putant: Natum ex muliere. factum
sub lege; ſed, Factum ex muliere:
quia concéptus ex utero virginali,
carnem non de nihilo, non aliun-
de;, ſed matérna traxit ex carne:
alioquin nec verè Filius hôminis di-
cerétur, qui originem non haberet
ex homine. Et nos igitur his con-
traEutychen dictis, extollgmus vo-
cem cum Eccléſia catholica, cujus
hæc mülier typum geſſit, extolla-
mus & mentem de méedio turbaru,
dicamüsque Salvatôzi: Beatus ven-
ter, qui te portavit, & übera quæ
ſuxiſti. Verè enim beata parens,
quæ, ſicut quidam ait: Enixa eſt
puerpera Regem, qui cœlum ter-
ramque tenet per ſæcula.
4.-Beatam me dicent omnes gene-
rationes: * Quia fecit mihi Domi-
nus magna, qui potens eſt, & ſan-
ctum nomen ejus. Et miſeri-
cordia ejus à progénie in progé-
nies timéntibus eum. Quia.
loria Patri. Quia.

Uinimò beati, qui audiunt ver-
bum Dei, & cuſtôdiunt. Pul-
chrè Salvator atteſtationi mulieris
anuit, non eam tantummodo, quæ
Verbum Dei corporaliter generare
meruerat, ſed & omnes, qui idem
Verbũ ſpiritaliter auditu fidei con-
cipere, & boni ôperis cuſtoôdia vel
in ſuo, vel in proximôrum corde
parere, & quaſi alere ſtudúerint;
aſſeveérans eſſe beatos: quia & éa-
dem Dei genitrix, & inde quidem
beata, quia Verbi incarnandi mint-
ſtra facta eſt temporalis: ſed inde
multò beatior:, quia ejusdé ſemper
amandi cuſtos manébat ætérna.
e Deum laudamus. II.
D L A U D. E S;

Dum eſſert Hex,

Ixxxiii.

B initio, & ante ſæcula creita
Kum, & usque ad futùrum ſæcu-
lum non déſinam, & in habita-
tioòne ſancta coram ipſo miniſtravi
*Glorioſa Virginum.
IxxxXix.
7. Diffüſa eſt grätia in laàbiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
ætéxnum.

leila es Mar
Fettcientur in
liz Domino⸗
onc

lu

l,

Aetncſetus

Alite
beletz, g.

Aructener
rum ſen

en
Corlazin
Unliebit niſe
fubheremi
ulteclictan
l dezeigr n
line, ceſſun

4

lan

Rlenalk, 1
Aenien i

4 Glntin
Mönin
Eincuit

a
ede
ſiku ef
Anſubline
eiboni i
aon k
ſogbaſe
utnde.
u, u
arDridenti

Nrtiöne, N

lie, N

uukllium unt
Ie facum dee

Beäta es Maria;, quæ credidiſti:
perficiéntur in te, quæ dicta ſunt
tibi à Domino, allel.
Fadum etnie oncèêde nos. 798.
8en üteto fri
e nihilo, meli

lIxxxiii.
DIE VI. AUGUSTI.

Ppum xenn
Dkationt Aſsũmpſit jeſus. um yel.
elinoti bein 304. ixit Dôminus.

„ 77. R.
audate Döminum omnes
Gentes. 79.

QAlyvatörem expectämus Dôminu
Onoſtrum Jeſum Chriſtum, qui
reformabit côrpus humilitatis no-
a ſtræ, configuratum corpori clarita-
gene tis ſuæ.

uis eci

Uicuùmque Chriſtum quæritis,
Oculos in altum tollite:
Iſſic licebit viſere
Signum perénnis glöriæ.
Uluſtre quiddam cernimus,
Quod nesciat finem pati,
Sublime, celſum, intérminum „
Antiquius cœlo & chao.
ic ille Rex eſt Gentium 5
Populique Rex Judaici,
Promiſſus Abrahæ Patri,
Ejuùsque in ævum sémini.
unc & prophétis téſtibus »„
Iisdémque ſignatôribus
Teſtator & Pater jubet
Audire nos, & crédere.

tbiinen Felu, tibi ſit gloria,

enponi Qui te revélas parvulis „
lliteiiti ⸗ Cum Patre, & almo Spiritu,
munetn ateli In ſempiterna ſæcula. Amen.
limus, II. er
6 51

Z. Glorioſus apparuiſti in conſpé-
u Doômini. Proptérea decoô-

Trem induit te Dominus.

Chriſtus Jeſus ſplendor Patris, &
figura ſubſtantiæ ejus, portans om-
nia verbo virtutis ſuæ, purga tionem
pPeccatorum faciens, in monte ex-
celſo glorioſus apparére hodie di-
Enatus eſt.
Eus, qui fidei ſacraménta in
Unigéniti tui gloriéôſa Trans-
figuratiône, patrum teſtimonio ro-
Briev. Rom.

801
& adoptioônem filiorum
perfeéctam, voce delapfa in nube
lucida, mirabiliter præſignâſti: con-
cede propitius: ut ipsius Regis
gloriæ nos cohærédes efficias „ &
ejusdem glôriæ tribuas eſſe con-
soörtes. Per eüumdem Döôminum.

Beäâtam me dicent omnes
generatiônes, quia ancillam hùmi-
lem reſpexit Deus. Dignare me
laudare te, Virgo ſacrata. Da
mihi virtutem contra hoſtes tuos.
oncede nos. 798.

Iſtérum eſt enim. 792.
Lætämini in Dömino.

Eus, qui nos concedis ſanctô-
ruin martyrum tuorum Xyſti,
Feliciſſimi, & Agapiti natalitia co-
lefe: da nobis in æternha beatitu-
dine de eôrum ſocietate gaudére.
Per Döôminum.

ummum Regem glôriæx, = Chri-
ſtum adoremus.

enite, exultémus. I.
uicůumque Chriſtum.

4 „ 4 4 „
Paulô minùs ab Angelis minora-

tus, gloria & honore coronatus
eſt, & conſtitutus fuper opera
manuum Dei,

omine Dôminus noſter.

Révelavit Dominus condén-
ſa„ & in templo ejus omnes di-
cent gloriam.
fferte Dômino. 29.
5a. Specioſus forma præ filiis
hominum: diffuſa eſt gratia in lä-
biis tuis.
ruétaàvit cor meum. 41.
Glorioſus apparuiſti in conſpe-
Ku Dômini.

Proptéreà decôrem induit te
Dominus.

De Epiſtola ii. B. Petri Apoſtoli.

Fhatres: magis ſatagite, ut per
bona opera certam veſtram vo-
cationem, & electionem faciatis:
hæc enim faciéntes, non peccabi-
tis aliquàndo. Sic enim abundan-
ter miniſtrabitur vobis introitus
in ætérnum regnum Doômini noſtri
& Salvatoôris Jeſu Chriſti. Propter
quod incipiam vos ſemper com-
Kee mo-

802
monéere de his: & quidem ſcientes,

& confirmatos vos in præsénti ve-
ritate. Juſtum autem arbitror,
quamdiu sum in hoc tabernaculo,
suscitare vos in commonitioône:
certus, quod velox eſt depositio
tabernaculi mei, ſecundùm quod
& Dôminus noſter Jeſus Chriſtus
ſignificavit mihi.
Ssurge, illuminare Jerûſalem,
quia venit lumen tuum: Et
glôria Dômini ſuper te orta eſt.
Et ambulabunt Gentes in lůú-
mine tuo, & Reges in ſplendôre
ortus tui. Et.

Abo autem peram, & fre-

quénter habére vos poſt ôbi-
tum meum, ut horum memòôòriam
faciatis. Non enim doctas fabulas
ſecùti, notam fécimus vobis Do-
mini noſtri JeſuChriſti virtůtem, &
ræsentiam: ſed ſpeculatôres facti
illius magnitúdinis. Accipiens enim
àa Deo Patre honoôrem & glôriam;
voce delapſa ad eum hujuscémodi
à magnifica gloria: Hic eſt Filius
meus dileêckdtus, in quo mihi com-
placui, ipſum audite.
In ſplendenti nube Spiritus ſan-
Gtus viſus eſt, Patérna vox audita
eſt: Hic eſt Filius meus dilé-
ctus, in quo mihi benè compla-
cui, ipſum audite.
Apparuit nubes obumbrans,
& vox Patris intonuit. Hic.

T hanc vocem nos audivimus
de cœlo allatam, cùm eſsémus
cum ipſo in monte ſancto. Et
habémus firmiôrem propheéticum
ſermonem, cui benè facitis atten-
déntes, quaſi lucernæ lucenti in
caliginòſo loco, donec dies elucèſ-
cat, & lücifer oriatur in cordibus
veſtris: hoc primum intelligentes,
quod omnis prophetia Scripturæ
pPropria interpreétatione non fit.
Non enim voluntate humana allata
eſt aliquàndo Prophetia: ſed Spiritu
ſancto inſpirati, locùti ſunt ſancti
Dei hômines.
Vidéte, qualem charitàtem de-
dit nobis Deus Pater: Ut filii
Dei nominémur, & ſimus.
Scimus, quôniam cum apparuâe-
rit, ſimiles ei érimus; quôniam
videbimus eum, sicuti eſt. Ut.
gloria Patri. Ut filii.

Illuùminans tu mirabiliter à mônti-

bus ætérnis: turbati ſunt omnes
inſipiéntes corde.

Mélior eſt dies una in atriis
tuis ſuper millia.
ùam dilécta tabernacula
tua. 61.
fa. Glorioôſa dicta funt de te
civitas Dei.
„E undaménta ejus. 62.
„Glôria & honore corondàſti eum
Dômine.
Et conſtituiſti eum ſuper épera
manuum tuarum.
Sermo ſancti Leônis Papæ.

AREit Dôminus coram eléctis té-
ſtibus gloriam ſuam, & commu-
nem illam cum cxreris corporis
formam tanto ſplendore clarificat,
ut & facies eius ſolis fulgori simi-
lis, & veſtitus candoôri nivium eſ-
ſet æquaâlis. In qua Transfigura-
tiône illud quidem principaliter
agebatur, ut de cordibus diſcipu-
lôrum crucis ſcandalum tollerétur:
nec conturbaret eòrum fidem vo-
luntàriæ humilitas paſſiônis, qui-
bus revelâta eſſet abſcoônditæ ex-
cellentia dignitatis. Sed non mi-
nôre provigeêntia ſpes ſanctæ Ecclé-
ſiæ fundabatur, ut totũ Chriſti cor-
pus agnôsceret, quale eſſet commu-
tatiône donandum: ut ejus ſibi ho-
noris consortium membra promit-
terent, qui in capite præfulsiſſet.
Inebriati ſunt ab ubertate do-
mus tuæ: Et torrênte volupta-
tis tuæ potãäãſti eos.
Quòôniam apud te eſt fons vitæ
& in lúmine tuo vidébimus lu-
men. Et.

Onfirmândis vero Apô ſtolis, &
ad omnem fſciéntiam prove-
héndis, alia quoque in illo mira-
culo accéſſit inſtrũctio. Moyſes

enim & Elias, Lex ſcilicet, & Pro-
phétæ, apparuérunt cum Dômino
loquéntes: ‚ut veriſſimè in illa
quinque virôrum præséntia com-
plerétur, quod dictum eſt: In duo-
Eus⸗ vel tribus teſtibus ſtat omne
verbum. Quid hoc ſtabilius, quid
firmius verbo, in cujus prædica-
tione veteris & novi Teſtamenti
concinit tuba, & cum Evangélica
doctrina, antiquarum proteſtatio-
num inſtruménta concúrrunt? Ad-
ſtipulantur enim ſibi invicem ut-
riusque

otus in Iudæa Deus. 5§.

iigte foec⸗
d felimine
tenta ſigna

Mon enim!
Uhumns,

MMumn eſt nos
Aumas hie tri⸗

Apongit ſen

Unprobum

od cüpere

üchriti

Alaen elme

llleries
tanp 0
uun camti

eur
leletiti
rezin
e Aello
entie

tubit finn riäsque fœderis päginæx: & quem
voce ſůb veläamine myſteriorum præce-
usin tuba dentia ſigna promiſerant „manifé-

drek diesmin ſtum atque peripicuum præséntis
il gloriæ ſplendor oſtendit.
n Cllech tbhen Præcéptor, bonum eſt nos hic
elſle: Faciamus hic tria taber-
iolt din? nacula, tibi unum „ Môy ſi unum,
& Eliæ unum.
damentze, Non enim ſciébat, quid diceret.

choncteco Faciamus.

Is ergo ſacramentôrum reve-
lationibus Petrus Apoſtolus
incitatus, mundana ſpernens, & ter-
réna faſtidiens, in æternérum de-
ſidérium quodam mentis rapieba-
tur exceſſu: & gaudio totius viſio-
nis impletus, ibi cum Jeſu opta bat
habitare, ubi manitféſta ejus glôria
lætabatur. Unde & ait: Dömine 5
bonum eſt nos hic eſſe: ſi vis, fa-
ciamus hic tria tabernacula, tibi
unum, Moyſi unum, & Eliæ unum.
Sed huic ſùggeſtioni Dominus nen
reſpondit, ſignificans, non qui-
dem improbum, ſed inordinatum
eſſe, quod cuperet, cùm ſalvari mun-

ituifieunſipert⸗
AIIn.
incti leinine

ere dus, niſi Chriſti morre, non poſſet:
iſe⸗ 15 & exémplo Domini in hoc vocaré-
ie ſen tur credentium fides, ut licèt non
oportéret de beatitudinis promiſ-

ſionibus dubitare, intelligerémus
tamen, inter tentationes hujus vi-
tæ priüs nobis tolerantiam poſtu-
landum eſſe, quaàm gloôriam.

Si miniſtratio mortis, litteris
deformata in lapidibus, fuit in gl6-
ria, ita ut non poſſent inténdere
filii Iſrael in faciem Moy ſi, propter

2gloriam vultus ejus, quæ evacua-
Aud lee i tur: Multò magis miniſtratio
o ſpiritus, quæ manet, erit in gloria.
Amplioris enim glôriæ Chriſtus
eA. Dræ Moyſe dignus eſt habitus ,
ſenn guanto amplioôrem honorem habet
1 Men ilos domo, qui fabricavit eam. Multo.
gen S loria Patri. Multô.

Thabor & Hermon in néômine tuo
exultabunt, tuum brachium cum
poténtia.
. iſericôrdias Dômini in
ætérnum cantabo. 63.
Ha. Lux orta eſt juſto, & rectis
corde lætitia.
Dis regnavit exültet terra. 65.
Confeſſiõnem, & decorem
induit, amictus lumine ſicut ve-
ſtimento.

SBénedic änima mea Doômi-

803
e Deus meus magni.-
eménter. 69.
gloôria ejus in ſalu-

no: * Dômin
ficatus es veh
Magna eſt
tari tuo.
Gloôriam & magnum decoôrem
impônes ſuper eum.
éctio ſancti Evangélii ſecũndùm
Matthæum.

IN illo tempore: Aſsumpſit jeſus
Petrum, & Jacobum, & Joannem
fratrem éjus, & duxit illos in mon-
tem excéllum ſeorlum: & transfi-
guratus eſt ante eos. Et réliqua.
Homilia S. Joannis Chrysoſtomi.

Uôniam malta d
multa de paſſiôn
dé morte, & de cæde diſcipuloô-
rum locuútus eſthominus, & aſpera
complüra atq; ardua ejus injünxit,
& illa quidem in præsénti vita „SGE
jam imminébant: bona verò in ſpe
& expectatiône erant: ütputa, quia
ſervarent änimam ſuam, ſi perde-
rent eam: quia in gloria Patris ſui
venturus ſit, & præmia redditurus:
ut viſu étiam certioôres faceret, &
oſténderet, quidnam ſit illa gloria,
cum qua ventrus eſt, quantum caà-
pere pôterant in hac præsenti vita,
illis oſténdit, eamque detegit, ne
aut ſua, aut Dömini morte do-
leant, & maximéè Petrus.
Vocavit nos Deus vocatione
ſua ſancta; ſecundùm gratiam
ſuam, ie manifeſtàta eſt nunc
Per illuminatioônem Salvatoris
noſtri Jeſu Chriſti.
Qui deſtruxit mortem, illumi-
navit autem vitam in incorruptio-
nem. Per.
Divinum auxilium.

e periculis,
e ſua, multa

T vide, quid agit, cùm de regno
◻ & de gehenna diſſeruerit. Nam
in eo, quod dixit: Qui invenit ani-
mam ſuam, perdet eam, & qui-
cumque perdet eam gratia mei, in-
véniet ipſam: & in eo „ Qquod ait:
Reddet unicuique ſecundum pera
ſua: & regnum & gehénnam deli-
ghavit. Cùm igitur de utrisque
diſſererit, regnum quidem ut ocu-
lis cernatur concédit; gehennam
autem minimé, quoniam rudiori-
bus atque ineptioribus illud neceſ-
särtum fuiſlet: ſed cùm illi probi
eſſent ac perſpicaces, lſatis tuit eos
à melioribus confirmari. Hoc
etiam multò magis ipſum decéebat:
Eee z non

804
non tamen omninò illud præter-
miſit, ſed & aliquando atrocitatem
gehennæ;, quaſi ante culos propo-
nit, véluti cùm Lazari imaginem
deſcripſit, & ejus méminit, qui de-
narios centum repétiit.
Deus, qui fecit de teénebris lu-
men ſplendéſcere, illuxit in cordi-
bus noſtris, Ad illuminationem
ſciéntiæ claritatis Dei in facie Jeſu
Chriſti. Exortum eſt in tene-
bris lumen rectis corde, miséri-
cors & miſerator & juſtus. Ad.
loria Patri. Ad.

Yſtus ſecùndus, Atheniénſis, ex
Philoſopho, Chriſti discipulus,
in perſecutione Valeriäni accusâ-
tus, quòd puùblicèe Chriſtum prædi-
caret, compreheénſus traähitur in
templum Martis, propoôſita ei ca-
pitali pœna, niſi illi ſimulacro ſa-
crificaäret. Qua impietate conſtan-
tiſſime recusata, cùm ad marty rium
ducerétur, occurrenti ſanécto Lau-
réntio, & dolenter in hunc modum
interroganti: Quo progréderis ſi-
ne filio pater? quò Sacérdos ſan-
Gte ſine miniſtro prôperas? Reſpon-
dit: Non ego te déſero fili: majoôra
te manent proChriſti fide certami-
na: poſt triduum me ſequéris, Sa-
cerdotem Levita: intéreàa, ſi quid
in thesaäuris habes ,„ paupéribus
diſtribue. Eôdem igitur die in-
terfectus eſt una cum Feliciſſimo
& Agapito Diaconis, Januario,
Magno , Vincéntio & Stéphano
Subdiaconis, & in cœmeteério Cal-
liſti ſepultus octavo Idus Augũſti:
cæteri vero in cœmetério Prætex-
tati. Sedit menſes ündecim, dies
duodecim. Quo tempore habuit
Ordinatiõönem menſe Deceèmbri,
creatis Presbyteris quatuor, Diaco-
nis ſeptem, Epiſcopis duoôbus.
&£ Deum laudamus, II.

U verò Matthæi Philoſophiam
considera, qui non celavit nô-
mina eorum, qui præpòôſiti fûerant.
Quod & Joannes ſæpiùs facit, cùm
eximias Petri laudes veriſſimè ac
diligentiſſime deſcribat. Nullum

enim in hoc Apoſtoléôrum consôr-
tio livor, aut inanis glôria locum
habébat. Primos igitur Apoſtoloé-
rum ſeôrſum aſsumpſit. Quam- eit
obrem eos ſolos accépit? quia ex-
cellentiôres cæteris vidélicet e-
Cur autem non illicò, ſed

FeltniY

rant. enitit
poſt ſex dies hoc fecit? Ne cæteri Mduit
ſcilicet diſcipuli, ſeu homines mo-
verentur: qua de re nec eos nomi-
navit, quos accepturus erat. ſeſe Cl.
Te Deum laudamus. II. nſeaudan
A D A U E S, E (i
„Des erbkeninll
Ssúmpſit Jeſus Petrum, & Ja- le ale
cobum, & Joannem fratrem , (lli &
ejus, & duxit eos in montem ex- Yönine
cêlſum ſeoôrlum, & transfiguratus lttonſtin
eſt ante eos. ominus umum tuar
regnavit. uis. II1. .4
Reſplénduit facies ejus ſicut Me apar
ſol, veſtiménta autem ejus facta
ſunt alba ſicut nix, allel. omne
Uiun Don

Et ecce apparuérunt eis Môy-
Elias, loquentes cum Jeſu.
Reſpondens autem betrus

mlenimagi
cluntie in el

kes &

dixit ad Jelum: Dômine, bonum Mnliniii
eſt nos hic eſſe. 0 (Clotin⸗
Afas. Adhuc eo loquénte, ecce anbanne,
nubes lucida obumbravit eos. Gltkr hond
- Reum ſoher .
Alvatôrem expectàmus Doômi- Uum. Allelif

num noſtrum Jeſum Chriſtum, Ciukun
qui reformabit corpus humilitatis leme
noſtræ, configuratum côrpori clari- o, alelif.

tatis ſuæ. (länim
hones ſuper
Ux alma Jeſu mentium,
Dum corfda noſtra récreas; lne eo lonn
Culpæ fugas caliginem, Cani
Et nos reples dulcedine- Ululit me
uam lætus eſt, quem viſitas! ſtemmnt
Gonſors Patérnæ déxteræ, mühi ciri
Tu dulce lumen patriæ, len, deſce
Carnis negatum sénſibus. e labente
plendor Patérnæ glöriæ, nn eius e

Incomprehenſa charitas»
Nobis amôris côpiam
Largire per præséntiam.

5
eNtemn imp

eſu, tibi ſit gloria,
„Qui te revélas parvulis; ealel.
Gum Patre, & almo Spiritu;, önn an
In ſempiterna læcula. Amen. .
Corôna aurea ſuper caput ejugs. ig glonr,
Expréfia ſigno ſanctitatis, glo- n
riæ, & honoris. (Elnblt ſe
Et ecce vox de nube, dicens: Hic eft
Filius meus dilectus, in quo mihi
complacui, iplum audite, allel. Kuldlinte
. eus, qui fidei. Sol nhcken

Ahoſkolotunger
LInanis gle
mos ſgit
4lucob

Mdimns, .
A U DS

apparuehunt.
loguentes cl
gens Allen
n: Domine 1

t.
eo loguent

Cbaunbtagttet

Eünein,
s noſtilic
calieihen)
Iuleellle
elenen
mne heltele

nlbli.
ue gloli)
chutitas 1
opian
gentiamn⸗

Veſtri capilli.
XXXII.
eus, qui nos concédis. Sor.
Chriſte Fili.
Qui apparuiſti hodie.
Reſplénduit facies ejus.
. alvatôrẽ expectâmus.

Gloriôſus apparuiſti in
conſpéctu Domini, Allelůja,
allel. Gloriôſus. Proptéreà
decôrem induit te Dôminus. Alle-
lIuja, allel. LIloria. Glorioôſus.
Glôria & honore coronädſti
eum Loômine, allel.
Et conſtituiſti eum ſuper épera
maänuum tuarum, allel.

Et ecce apparuérunt eis.

Os omnes revelata facie gloô-
riam Dômini ſpeculantes;, in
eâmdem imaäginem transformamur
à claritate in claritatem, tamquam
à Domini Spiritu.
Gloôria & honôre corondſti
eum Doômine, Alleluja, allel.
Glôria & honoôre. Et cõſtitui-
ſti eum ſuper opera mänuum tua-
rum. Allelùja, allel.
loria Patri. Gléôria & honôre.
Magna eſt glôria ejus in ſalutari
tuo, allelùja.
g. Glöriam & magnum decoôrem
impônes ſuper eum, allel.

Adhuc eo loqueénte.

Uſtulit me in Spiritu in mon-
tem magnum & altum, & oſtén-
dit mihi civitatem ſanctam Jerũ-
ſalem, deſcendentem de cœlo à
Deo, habéntem claritatem Dei: &
lucerna ejus eſt Agnus. .
Magna eſt gloria ejus in ſa-
lutari tuo;, Allelúja, allel.
Magna. Glôriam & magnum
decorem impoônes ſuper eum. Al-
lelũùja, allel. G loôria Patri. Magna.
Corôna aurea ſuper caput ejus,
allel. Expreſſa ſigno ſancti-
taàtis, glôriæ, & honoris, allel.

Aſsumpſit Jeſus.
801.

Et audiéntee diſcipuli cecidérunt
in faciem ſuam, & timuérunt val-

Exultàb.

805
dè: & accéſſit Jjeſus, & tétigit eos,
dixitque eis: Surgite, & nolite ti-
mere, alleluja. S
eus, qui fidei ſacramén-
ta. . 801.

PDIE VII. AUGUSTI.

Quærite primuüm regnum
Dei, & juſtitiam ejus, & hæc
omnia adjicientur vobis.
Amavit eum Dôminus, & or-
navit eum.
Stolam glôriæ induit eum.

Eus, qui beato Caſetano Con-
feſsori tuo à poſtolicam viven-
di formam imitari tribuiſti: da no-
bis ejus interceſſioõne, & exêmplo
in te ſemper confidere, & ſola cœ-
léſtia deſiderare. Per Dominum.

Iſte Sanctus.
Glôria & honòôre. xiv.

Eus tuôrum glôria ſacerdotüů:
H præſta, quæſumus; ut ſancti
Martyris tui & Epiſcopi Donati,
cujus feſta gérimus, ſentiamus au-
xilium. Per Dominum.

(Sdieranu⸗ nôbili Thienæa gente
Vincéntiæ ortus, ſtatim à ma-
tre Deiparæ Virgini oblatus eſt.
Mira à téneris annis morum inno-
céntia in eo elúzit, adeô ut San-
cdus ab oômnibus nuncuparetur.
Juris utrisque läuream Patavii a-
déptus, Romam proféctus eſt: ubi
inter Prælatos à Julio ſecundo col-
locatus, & ſacerdôtio initiatus;,
tanto divini amoris æſtu ſuccênſus
eſt, ut relicta aula ſe totum Deo
mancipaverit. Noſocomiis proô-
prio ære fundatis, éetiam morbo
peſtilénti laborantibus, ſuis ipte
manibus inſerviébat. Proximorum
ſaluti aſsidua cura incumbebat,
dictus proptéreaà Venator anima-

um.
Honéſtum fecit illum Dôminus,
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
à feductoribus tutavit illum:
X Et dedit illi claritàatem æternam.
Eeczz Ju-

206
, Juſtum deduúùxit Dôminus per
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.

Ollàpſam Eccleſiaſticòrum diſ-
ciplinam ad formam Apoſtôlicæ
vitæ inſtaurare deſiderans, Ordiné
Clericorum Regularium inſtituit,
ui abdicata reru omniũ terrenaru
olicitudine, nec rédditus poſſidé-
rent, nec vitæ ſubsidia à fidelibus
Péterent, ſed ſolis eleeméôſynis ſpõô-
te oblatis viverent. Itaque appro-
bante Cleménte VII. ad aram ma-
Ximam Basilicæ Vaticanæ una cum
Joañe Petro Carafabpiſcopo Thea-
tino; qui poôſtea Paulus IV. Pöntifex
Maximus fuit, & aliis duòbus exi-
miæ pietatis viris, vota ſolémnia e-
miſit. In Urbis direptiône à militi-
bus crudeliſſimè vexaâtus, ut pecu-
niam proderet, quam dudum in cœ-
leſtes thesauros manus päuperum
eportaverät, verbera, tormenta, &
carceres invicta patiêentia ſuſtinuit
In ſuscépto vitæ inſtitûto conſtan-
tiſſime perſeveravit, ſoli Divinæ
provideéntiæ inhærens, quam ſibi
numquam defuiſſe aliquando mi-
Tacula comprobärunt.
g. Amavit eum Dôminus, & orna-
vit eum, ſtolam gloôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum.
. Induit-eum Dôminus loricam
dei, & ornavit eum. Et ad.

Ivini cultus ſtudium, nitôrem
. omus Dei, ſacrôrum rituum
obſervantiam „ & ſanctiſſimæ Eu-
chariſtiæ frequentiorem uſum ma-
kime promovit. Hæreſum mon-
ſtra & latebras non ſemel detéxit,
ac profligavit. Orationem ad octo
Paſſim horas jügibus lacrymis pro-
trahébat, ſæpè in éxtaſim raptus,
ac Prophetiæ dono illuſtris, Romæ
Rocke Natalitia, ad præsepe Dômini
infantem Jeſum accipere méruit àa
Deipara in ulnas ſuas. Corpus in-
tegras noctes intérdum verberatioô-
nibus affligebat; nec umquam ad-
dùci pôtuit, ut vitæ aſperitatem e-

moliret, teſtatus, in cinere & cilicio

velle ſe mori. Denique ex ànimi do-
lore concépto morbo, quòd offéêndi
plebis ſeditione Deum vidéret, cœ-
léſti viſiõne recreatus, Neapoli mi-
gravit in cœlum; ibiq; corpus ejus
in Eccléſia ſancti Pauli magna re-
ligione colitur. Quem muſtis mi-

raculis in vita, & poſt mortem glo-
riòſum, Clemens X. Poéntifex
maximus Sanctôrum número ad-
ſcripſit.
Iſte homo perfécit émnia, quæ
locútus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meam;
* Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Géntibus.
Iſte eſt, qui contempfit vitam
mundi, & pervenit ad cœléſtia re-
gna. Quia. .
löria Patri. Quia.

éctio ſancti Evangélii ſecúndùm
Matthæum.

IX illo tempore: Dixit jJeſus dis-
cipulis ſuis: Nemo poteſt duobus
dôminis ſervire. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Emo poteſt duòbus dôminis
ſervire. Ad hanc ipſam inten-
tiönem referéndum eſt quod con-
ſequenter expônit, dicens: Aut
enim unum odio habébit, & àlte-
rum diliget: aut àlterum patieétur,
& alterum contémnet. Quæ verba
diligenter conſideranda ſuùnt: nam
qui ſint duo dômini, deinceps
oſténdit, cùm dicit: Non potéſtis
Deo lervire & mammonæ. Mam-
moôna apud Hebræos divitiæ ap⸗
pellari dicuntur. Congruit & pů-
nicum nomen; nam lucrum puni-
cè mammon dicitur. Sed qui ſer-
vit mammonæ, illi ütique ſervit,
qui rebus iſtis terrénis mérito ſuæ
pPerverſitatis præpoôſitus, magiſtra-
tus hujus ſæculi à Dômino dicitur.
Aut enim unum ôdio habébit ho-
mo, & alterum diliget, id eſt,
Deum;, aut alterum patiétur, &
àlterum contémnet. Patiétur enim
durum & pernicioôſum, dominum
quisquis ſervit mammonæ: ſua
enim cupiditate implicatus sůbdi-
tur diabolo, & non eum diligit.
Quis enim eſt, qui diligat diabo-
lum? ied tamen patitur.
Gr. Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtůtes operatus eſt, & de om-

ni corde ſuo laudavit Doôminum:

Ipſe intercédat pro peccatis om-
nium populoôrum.
„Ecce homo fine queréla, verus
Dei cultor, abſtinens ſe ab omni
opere malo, & permanens in inno-⸗
cêntia ſua. Ipſe.

Deo ingni
dere ſolicit
Gut edatis
to, guid i
Gunwis jam
Unur propt
Uhlicetur,
,toltra
Cun Aiguid
Cerinur:i
le alicni fiter

liron upe
Un ue con
int lumb

Oninns,
elu Chrid
Anetium ink
10 Mömcho
(hs etiann u
nseſt. Vbi
Uafecto in
Merqueido⸗
Uekantibus
ſelus commi
elisuacti
lus ett,dum
Uulsreeme
Alcio percdu
n à Chri
W honorig
eDeum la

Nulte ſoli
unincsbimn
tenim bat
eleſt,

ſumindee
Einancllte
tu t
llt ed
(in.

lin

Pyangeli ſeens
lautkaun.
olet D
Nemo
le, b
Augukkluke

tel dldbis⸗

roflln Allele
icolun donn
anvvONA
inplicgtus,
non eunmd
ni Gilignn,
Datitur.
nebeint⸗

Deò, inquit, dico vobis, non ha-
beére ſolicitúdinem animæ veſtræ
quid edatis: neque corpori ve-
ſtro, quid induatis: ne forté,
quamvis jam ſupeérflua non quæ-
rantur, propter ipſa neceſsaria cor
duplicétur, & ad ipſa conquiren-
da, noſtra detorqueatur intentio,
cùm Aliquid quaſi miſericorditer
operâmur: id eſt, ut cùm consůle-
re alicui vidéri völumus, noſtrum
emoluméntum ibi pôtiùs, quam
illius utilitatem attendamus :, &
ideò nobis non videamur peccaâre,
quia non ſuperflua, ſed neceſsaria
sunt, quæ conſequi volumus.
Sint lumbi veſtri præcinéti, &
lucérnæ ardéntes in manibus ve-
ſtris: & Et vos similes hominibus
expectantibus déminum ſuum,
quando revertatur à nuûp iis.
Vigilate ergo, uia nescitis, qua
hora Dôminus veſter ventürus ſit.
Et. loria Patri. Et.

Dares „ parentibus propter
Jeſu Chriſti fidem interféctis,
Arreétium in Etrùriam cum Hilari-
no Moônacho ex fuga ſe côntulit;,

cujus étiam urbis Epiſcopus crea-

tus eſt. Ubi cùm à Quadratiano
Præféckto in Juliani perſecutione

utérque idéla venerari jubereétur,
negantibus illis, ſe tam nefarium
ſcelus commiſsuros, Hilarinus in
ôculis Ouadratiani tamdiu fuſtibus
cæſus eſt, dum efflaret animam, Do-
natus veheméenter & ipſe cruciatus,
gladio percùſſus eſt. Quorum coôr-
ora à Chriſtianis propè eam ur-
bem honorificè ſepuúlta ſunt.
e Deum laudamus. I1I.

Nolite ſoliciti eſſe, dicéntes: Quid
manducabimus, aut quid bibémus:
Scit enim Pater veſter, quid vobis
necéèſſe ſit.

& r Qui odit ànimam
ſuam in hoc mundo, in vitam æ-
ternam cuſtoôdit eam.
Juſtus ut palma florébit.
e. Sicut cedrus Libani multipli-
câbitur.
eus tuoôrum. 895.

DIE VIII. AUGUSTI.

Iſtorum eſt enim.

307
Lætàmini. Pplu
XXVII.

Eus, qui nos annua ſanétôrum
Martyrum tuéôrum Cyriaci »
Largi, & Smaragdi ſolemnitate læ-
tificas: concéde propitius; ut quo-
rum natalitia colimus, virtutem
quoque paſſiônis imitémur. Fer
Dôminum.

Yriacus Diaconus, cum Sisinio,
Largo, & Smaragdo, diutiùs in-
clũſus in càrcere, multa edidit mi-
räcula, in quibus Arthémiam
Diocletiäani filiam précibus à dæ-
mone liberavit: miſsusque ad Sa-
pôrem Persarum Regem; J6biam
etiam ejus filiam àa nefario ſpiritu
eripuit. Rege verô ejus patre cum
quadringéntis ac triginta aliis bap-
tizatis Romam rédiit: ubi Maxi-
miani Imperatôris juſſu compre-
hénſus, caténis vinctus ante rhedã
ſuam trahitur, & poſt dies quaâtuor
& carcere eductus, pice liquata per-
fuſus, & in cataſta exténſus, demùm
cum Largo, & Smaragdo, aliisque
viginti ſecuri percuúfſus eſt, via
Salaria, ad hortos Salluſtianos.
Quorum corpora in eadem via de-
cimo séptimo Kalendas Aprilis ſe-
pulta à Joànne Presbytero; poôſteà
sexto Idus Auguſti àa Marcéllo Pon-
tifice, & Lucina nôbili fæmina li-
neis velis involúta, & pretiôſis un-
guéntis condita, in ipsius Lucinæ
prædium via Oſtiénſi, séptimo ab
Urbe lapide translata ſunt.
