ſcortatus ês, toties condemnaſti
teipſum; peccatum enim ita ſe ha-
bet, ut mox atque patratum füe-
kit, ſenténtiam ferat judex.
Initium ſapiéntiæ timor Dnñi:
Intelléectus bonus omnibus fa-
ciéntibus eum: laudatio ejus ma-
net in ſæculum ſæculi.
Diléctio illius cuſtodia legum
eſt: quia omnis ſapientia timor
Domini. Intellectas.

Nebriatus es? ventri indulsiſti?
rapuiſti? siſte jam gradum,
verte te in diverſum : conftere
Deo gratiam;, quod non in mediis
peccatis te abſtulit: ne quære
aliud tibi prorogari tempus, ut
malé operéris. Multi dum malèe
ac vitiosé viverent, subitô perié-
runt, & in mahifeéſtam damnario-
nem abiérunt: time, ne idem tibi
accidat. Sed multis, inquis;, dedit
Deus ſpatium, ut in ultima ſené-
cta confiteréntur. Quid igitur
numq uid & tibi dabicur? fortaſſe
H k z da-⸗

dabit, inquis. Cur dicis,
Contigit aliquôties. Cogita, quod
de anima deliberas : proinde é-
tiam de contrario cogita, & dic:
Quid autem ſi non det? Quid au-
tem ſi det, inquis? Eſto, dat qui-
dem ipſe ; verumtamen hoc illo
cértius & utilius.
Verbum iniquum, & dolôſum
longe fac à me Dne,: * Divitias

7

4 . . .
& paupertätem ne déderis mihi,

4

7

ſed tantum victui meo tribue ne-
ceſsaria. Duo rogavi te, ne dé-
neges mihi, antequam moriar. Di-
vitias. G loria Patri. Divitias.
8 Dômine Pater, & Deus vitæ
mexæ, ne derelinquas me in cogi-
tatu maligno: extolléntiam oculoô-
rum meôrum ne déderis mihi,; &
deſidérium malignum avérte à me
Däüeaufer à me concupiscentiam;:
½ Et animo irreverénti & infruni-
to ne tradas me Domine.
Ne derelinquas me Domine;, ne
accréſcant ignorantiæ meæx, nec
multiplicéntur delidta mea. Et.
Duo Séraphim clamâbant
alter ad àalterum: „ Sanctus, San-
Gus,»Sanctus, Dôminus Deus Sa-
baoth : Plena eſt omnis terra
gloôria ejus. Tres ſunt, qui te-
ſtimonium dant in coœlo; Pater,
Verbum, & spiritus Sanctus: &
hi tres unum ſunt. Sanctus.
Gloôria Patri. Plena.
F E R I A S E C U N D A.
De libro Eccleſiaſtici.

Oli facere mala, & non te ap-
prehéndent. Discéde ab ini-
quo, & déficient mala abs te. Fi-
li , non sémines mala in ſulçis
injuſtitiæ, & non metes ea in sep-
tuplum. Noli quærere à Domino
ducatum, neque à Rege cathedram
honôris. Non te juſtifices ante
Deum, quôniam agnitor cordis
ipſe eſt: & penes Regem noli vel-
le vidéri sapiens.
. Ne derelinquas. 469.

Oli quærere fieri judex, niſi
N valeas virtüte irrumpere ini-
quitàtes:, ne forté extiméſcas fa-

ciem poténtis, & ponas ſcandalum
in æquitate tua. Non pecces in

multitudinem civitatis, nec teim-
mittas in pôpulum;, neque Aliges

fortâſſe ? eleeméſynam ne defſpicias.

Magna enim. 469.

F E dicasiin multitúdine muúne-
rum meôrum reſpiciet Deus,;
& offerénte me Deo altiſſimo, mu-
nera mea ſuscipiet. Non irrideas
hominem in amaritúdine animæ,
eſt enim qui humiliat, & exaltat,
circumſpéctor Deus. Noli arare
mendacium adversus fratrem tun.,
neque in amicum ſimiliter facias.
Noli velle mentiri omne menda-
cium, aſſiduitas enim illius non
eſt bona. Noli verbôſus eſſe in
multitudine Presbyterôrum, & non
iteres verbum in oratione tua.
Quæ ſunt in corde. 469.
F E R A T E K T IA.
De libro Eccleſiaſtici.
Udex säpiens judicabit poôpulum
JGan „& principatus ſensati ſta-
bilis erit. Secundum jùdicem poô-
puli, ſic & miniſtri ejus: & qualis
rector eſt civitatis, tales & in abi-
tantes in ea. Rex insipiens per-
det populum ſuum, & civitates in-
habitabuntur per ſenſum poténtiũ.
In manu Dei potéſtas terræ, & uti-
lem rectoôrem ſuſcitabit in tempus
ſuper illam. In manu Dei proſpé-
ritas hominis, & ſuper faciem ſcri-
bæ imponet honôrem ſuum.
Præbe fili. 469. „ 0
Mnis injùriæ proximi ne me-
mineris, & nihil agaszin opé-
ribus injuriæ. Odibilis coram Deo
eſt, & hominibus ſupérbia, & exe-
crabilis omnis iniquitas Gentium.
Regnum à gente in gentem trans-
fértur propter injuſtitias, & inju-
rias, & contumélias, & diverſos
dolos. Avaro autem nihil eſt ſce-
leſtius. Quid ſupérbit terra, & ci-
nis: nihil eſt iniquius, quâm a-
mare pecuniam. Hic cnim & Aäani-
mam ſuam venalem habet, quônia
in vita ſua projécit intima ſua.
Initium. 483. Lectio
W Mnis potentatus brevis vita-
Languor prolixior gravat mé-
dicum. Brevem languçrem præci-
dit médicus; ſic & Rex hodie eſt,
& cras moriétur. Cum enim mo-
riétur homo, hæreditabit ſerpén-
tes, & béſtias, & vermes. Initium
ſuperbiæx hominis, apoftatare. 4

duplicig peccata, nec enim in uno
eris imunis. Noli eſſe puſillanimis
in animo tuo: exorare; & facere

Deo, quoniam ab co, qui fecit
illum, receflit cor ejus: quoniam
initium omnis peccati eſt ſuper.
ia

binnqni
tur male
knem.
minus ce
ſtrurit ee
Verbu
HERI
De

Uite
tlt 4
ſelit ſupe
Dondus
fiorl le⸗
te ne zoc
nicibit e⸗
enin ſe e
Diyes in,
Der auten
lb fueri⸗
ubueris

les (n

lit te &
Domi⸗
Umil

vocitus
hoe enin
iprobos
le longe!
Vionem.
Auicumi

ni llins.
titihit te,
le ge able⸗

illins con

bacet de

Verlione

Maxn
Aye!
auct

.

Il guaſ

nn

1moe il
I
homo
ſimile
N homo

(Kornunicel

le pecczte
Eccat
CNtio ſang
ue ars

.
⸗

De
Eütus
Dredo⸗

cins

line n
ciet Den,
imon

jone tun⸗

ETI

1.

4

bia: qui tenuerit illam, adimplébi-
tur maledictis, & ſubvértet eum in
finem. Proptereà exhonoravit Do-
minus convéntus malôérum, & de-
ſtrùxit eos usque in finem.
Ze. Verbum iniquum. 484.
EFERI A, Q. II & K T A.
De libro Eccleſiaſtici.

Oi tetigerit picem, inquinàbi-
tur ab ea, & qui communica-
verit ſuperbo, induet ſupérbiam.
Pondus ſuper ſe tollet, qui hone-
iori ſe commuúnicat. Et ditioôri
te ne socius fueris. Quid commu-
nicabit cacabus ad ollam; quando
enim ſe colliſerint, confringétur.
Dives injuſtè egit, & fremet, pau-
per autem læſus tacebit. Si largi-
tus fueris, aſsúmet te, & ſi non
habúeris, derelinquet te. Si ha-
es, convyiyet tecum, & evacua-
bit te, & ipſe non dolebit ſuꝑper te,
Domine Pater. 484.
Umiliare Deo, & expécta ma-
E nus ejus. Atténde, ne ſeductus
in ſtultitiam humiliéris. Noli eſſe
humilis in ſapiéntia tua, ne humi-
liatus in ſtultitiam ſeducàris. Ad-
vocaàtus à potentiore discéde; ex
hoc enim magis te advocabit. Ne
improbus ſis, ne impingaris; &
ne longè ſis ab e, ne eas in obli-
vionem. Ne retineas ex æquo lo-
qui cum illo, ne credas multis ver-
bis illius. Ex multa enim loquéla
tẽtabit te, & ſubridẽs interrogabit
te de abſcõôditis tuis. Imittis anim-
illius conſervabit verba tua: & non
parcet de malitia, & de vinculis.
Magna enim. 469.
Ave tibi, & attende diligénter
auditui tuo, quòniam cum ſub-
Verſiòne tua ambulas. Audiẽs verò
illa quaſi in ſomnis vide, & vigila-
bis. Omni vita tua dilige Deum, &
invoca illum in ſalúte tua. Omne
animal diligit ſimile ſibi, ſic & om-
nis homo proximũ ſibi. Omnis caro
ad ſimile ſibi conjungétur, & om-
nis homo ſimili fui ſociabitur. Si
comunicabit lups agno aliquando,
ſic peccator juſto. Quæ communi-
catio ſancto homini ad canemiaut
quæ pars diviti ad pauperem?
Quæ ſunt. 469.
F E R I A Q△ I I. N T. A.
De libro Eccleſiaſtici.

Eâtus vir „ qui non eſt lapſus
Dverbo ex ore ſuo; & non e

8
ſtimulàtus in triſtitia delicti kelix,
qui non habuit animi ſui triſtitiã,
& non éxcidit à ſpe ſua. Viro cupi-
do & tenaci ſine ratione eſt ſub-
ſtantia, & hômini livido ad quid
aurum:? Qui acèrvat ex animo ſuo
injuſtè, aliis congregat, & in bonis
illius alius luxuriabitur. Qui ſibi
nequam eſt, cui alii bonus erit? &
non jucundabitur in bonis ſuis.
In principio. 483.
Ui ſibi invidet, nihil eſt illo
Nnéquius, & hæc redditio eſt
malitiæ illius: & ſi bene fécçerit;,
ignoranter, & non volens facit»
& in noviſſimo maniféſtat mali-
tiam ſuam. Nequam eſt ôculus Ii-
vidi, & avertens faciem ſuam, &
deſpiciens animam ſuam. Inſatia-
bilis oculus cuüpidi in parte iniqui-
tatis: non ſatiabitur, donec consuú-
mat arefaciens animam ſuam. O-
culus malus ad mala, & non ſatia-
bitur pane, ſed indigens, & in tri-
ſtitia erit ſuper menſam ſuam.
Gyrum cœli. 483. 1
Ili'ſi habes, bénefac tecum, &
Deo dignas oblatioônes offer.
Memor eſto, quoniam mors non
tardat, & teſtaméntum inferorum,
quia demonſtratum eſt tibi, teſta-
mentum enim hujus mundi morte
moriétur. Ante mortem bénefac
amico tuo, & ſecúndum vires tuas
expoôrrigens da pauperi. Non de-
fraudéris a die bono, & particula
boni doni non te prætéreat. Non-
ne aliis relinques dolores & labô-
res tuos in diviſione ſortis? Da;»
& accipe, & juſtifica animam tuam.
Ante obitum tuum operare juſti-
tiam, quoniam non eſt apud infe-
ros invenire cibum.
Emitte Domine. 483.
F E R I A- S EX T A-.
De libro Eccleſiaſtici.

Ili peccaſtinon adjicias iterum:
EF ſed & de priſtinis deprecare, ut
tibi dimittantur. Quaſi à, facie
colubri, fuge peccata, & ſi accéſſeris
ad illa, ſuscipient te. Dentes leòô-
nis, dentes ejus, interficientes
animas hominum. Quaſi rhom-
phæa bis acuta omnis iniquitas,
plagæ illius non eſt sanitas. Objur-
gatio, & injuriæ annullabunt ſub-
KRHantiam, & domus, quæ nimis lo-

cuples eſt, annullabitur ſupeérbia:
ſic ſubſtantia ſupeérbi eradicabitur.
Da mihi Domine. 483.
H h 3 I

48⁸6⁶

Eprecâtio pauperis ex ore us-
que ad aures ejus pervéniet,
& judicium feſtinato adveéniet illi.
Qui odit correptionem, veſtigiur
eſt peccatoris: & qui timet Deum,
convertétur ad cor ſuum. Notus à
longe potens lingua audaci: &
ſensatus ſcit labi ſe ab ipſo. Qui
ædificat domum ſuam impéndiis
aliénis, quaſi qui colligit lapides
ſuos in hyeme. Stùppa collécta
ſynagoga peccantium, & conſum-
matio illorum flamma ignis.
Initium. 383.
Ia peccantium complanata la-
pidibus, & in fine illorum in-
feri, & tenebræ, & pœn. Qui cu-
ſtodit juſtitiam, continebit ſenſum
ejus. Conſummacio timoris Dei,
ſapiéntia, & ſenſus. Non erudiétur,
qui non eſt sapiens in bono. Eſt
autem ſapientia, quæ abundat in
malo; & nò eſt ſenſus, ubi eſt ama-
ritudo. Scientia ſapiéntis tamquam
inundatio abundabit, & consdinm
illius ſicut fons vitæ permanet.
. Verbum iniquum. 4 4.
S A B B A T O.
De libro Eccleſiaſtici.

REootem te poſuérunt? noli ex-
tolli: eſtô in illis quaſi unu
ex ipſis. Curam illorum habe, & ſic
conside, & omni cura tua explicita
recùmbe, ut læteris propter illos-
& ornaméentum gratiæ abcipias co-
ronam, & dignationem conſequaris
Ccorrogationis. Loquere major na-
tu; decet enim te primum verbum
diligenti ſcientia, & non impédias
muſicam.
P. Y Bi auditus non eſt, non effun-
EL das ſermonem, & importune
noli extolli in ſapiéentia tua. Geêm-
mula carbunculi in ornamento au-
ri: & comparatio muſicorum in
convivio vini, sicut in fabricatione
auri ſignum eſt ſmaragdi, ſic nume-
rus muſicorum in jücundo, & mo-
derato vino. Audi tacens, & pro re-
veréntia accedet tibi bona gratia.
Adolescens l16quere in tua cauſa
vix. Si bis in errôgatus fueris,
kabeat caput reſponſum tuum.

N multis eſto quaſi inſcius, &
audi tacens Gmul & quærens. In
medio magnhatrum no præsùúmas,
& ubi ſunt ſenes, non multum lo-
duaris. Ante srändinem præibit

corrufcàtio, & ante verecúndiam
præibit gratia, & pro reveréntia

accédet tibi bona gratia. Et hora
ſurgendi non te trices: præcurre
autém prior in domum tuam,
illic avocare: & illic lude, & age
conceptiones tuas, & non in de-
lictis, & verbo ſuperbo. Et ſuper
his omnibus benedicito Däm, qui
fecit te, & inebriantem te ab om-
nibus bonis ſuis.
S A B B A T O.

Cùm audifſet ob nuntiôrum ver-
ba, ſuſtinpit patiénter, & ait: Si
bona ſuscepimus de manu Dni,
mala autem quare non ſuſtineâ-
mus In omnibus his non peccavit
Job labiis ſuis, neque ſtultum ali-
quid contra Deum locutus eſt.
D O M INICA I.

Incipit liber Job. Ledtie i. c. 1
Ir erat in terra Hus, noômine
Job, & erat vir ille ſimplex, &
rectus, ac timens Deum, & fecé-
dens à malo. Natique ſunt ei ſep-
tem filii, & tres filiæ. Et fuit
poſséitio ejus ſeptem millia o-
vium „& tria millia camelorum,
quingénta quoque juga boum, &
quingentæ aſinæ, ac familia mul-
ta nimis: eratque vir ille inagnus
inter omnes Orientales.
Si bona ſuscépimus de manu
Bei, mala autem quare non fſuſti-
neamuùs? à& Däüs dedit, Düs abſtu-
lic ſicut Dño placuit, ita factum eſt⸗
ſit nomen Domini benedictum.
Nudus egreéſſus ſum de ütero
matris meæx, & nudus revertar il⸗
luc. Dominus. Ledio ii
T ibant filii ejus, & faciebant
convivium per domos, unus-
quisque in die ſuo. Et mittentes
vocabant tres ſorores ſuas, ut co-
méderent, & biberent cum eis.
Cumque in orbem transiſſent dies
convivii, mittebat ad eos Job, &
fanctiſicabat illos, conſurgensque
dilúculo offerébat holocauſta pro
singulis. Dicébat enim: Ne forté
peccaverint filii mei, & benedixe-
rint Deo in cordibus fuis. Sic fa-
ciébat Job cunctis diéebus.
Antequam comedàm, ſuſpiro,
& tamquam inundantes aquæ; fic
rugitus meus: quia timor,; duem
timébam ; evénit mihi, & quod
S vVe⸗

R
quaſit

Ferebar
inhon.
Et ve
Lece
ne, &
celserun
Uae
ſen
eNam I
etiam Sa
Unde ve
At: Cire
Hri eam
cum: )
wum mer
ullis in
Gdendàm
Met Dev-
1 dom
ubſtant

Ain fi

A
Veritatis
compon-
amicum
10
non ihv
litaten
loria

kx libro

verébar, àccidit: nonne diſſimulà-

vi? nonne silui: nonne quievi?
Et venit ſuper me indignatio.
Ecce non eſt auxilium mihi in
me, & necefſsarii quoque mei re-
ceſsérunt à me. Et.
Uadam autem die, cum veniſ-
ſent Filii Dei, ut aſsiſterent
cöfam Domino, affuit inter eos
Etiam Satan. Cui dixit Dominus:
Unde venis? Qui reſpondens,
ait: Circuivi terram, & perambu-
lavi eam. Dixitque Dominus ad
eum: Numquid conſideräfti ſer-
vum meum Job, quòd non ſit ei
ſimilis in terra, homo ſimplex &
rectus, ac timens Deum, & recé-
dens à malo: cui reſpondens Sa-
tan, ait: Numquid Job fruſtrà ti-
met Deum: nonne tu vallaſti eum,
ac domum ejus „ universamque
ſubſtantiam per circuitum;: operi-
bus manuum ejus benedixiſti, &
Poſséſſio ejus crevit in terra? Sed
extende paululum manum tuam,
& tange cuncta, quæ poſſidet, ni-
ſi in faciem benedixerit tibi.
Quare detraxiſtis ſermonibus-
Veritatis: ad increpandum yVerba
componitis, & ſubvertere nitimini
amicum veſtrum? % Verumtamen
quæ cogitàſtis, expléte.
uod juſtum eſt, judicate: &
non inhveniétis in lingua mea ini-
quitatem. Verumtamen.
lôria Patri. Verúmtamen.

Ex libro Moral. S. Sregorli Papæ.

Setrituna ſacra mentis &οis
quaſi quoddam ſpéculum oppo-
mitur, ut interna noſtra facies in
aipſa videatur. Ibi étenim fœda, ibi
Pulchra noſtra cognoscimus: ibi
Sentimus, quantum proficimus, ibi
à profectu quàm longé diſtamus.
Narrat autem geſta Sanéorum, &
ad imitationem corda prôvocçat in-
firmorum; dumque illorum victri-
cia facta commemorat, contra vi-
tiôrum prælia debilia noſtra con-
firmat; nitque verbis illius;, ut eo
mens minus inter certamina trépi-
det, quo antè ſe pôſitos tot viro-
rum fortium triumphos videt.
Induta eſt caro mea putredine,
& sordibus pùlveris cutis mea aru-
it, & contracta eſt: 3 Meménto
mei Dne, quoniam ventus eſt vita
méèea. Dies mei velociùs tran-
fiérunt, quam à texénte tela ſucci-

tuus Domine;
H

l 4⁸7
ditur, & consumpti ſunt absque
ulla ſpe. Meménto.

Onnumquam veròènon ſolum
nobis eorum virtutes aſſerit,
ſed étiam caſus innotéscit: ut, &
in vicoria fortium, quod imitan-
do arripere, & rurſum videamus
in lapſibus, quid debeçâmus timée-
re. Ecce enim Job deſcribitur ten-
tatione auctus, ſed David tenta-
tione proſtratus: ut & majorum
virtus ſpem noſtram foveat, & ma-
jorum cçaſus ad cautélam nos hu-
militatis accingat: quatenus dum
illa gaudéntes sublevant, iſta me-
tuentes premant, & audiéntis àni-
mus illinc ſpei fiducia, hinc hu-
militate timoris eruditus, nec,te-
meritate ſuperbiat, quia formidi-
ne prémitur, nec preſſus timore
deſperet ,„quia ad ſpei fiduciam
virtutis exémplo roboratur.
Paucitas diérũ meorum finietur
revi: dimitte me Domine;, ut
plangam paululü dolorem meum;,
Antequä vadam ad terram tene-
brôſam, & opértam mortis caligine.
Manus tuæ Däüe fecérunt me,
& plasmavérunt me totum in cir-
cuitu, & ſic repéntè præcipitas
me? Antequam.

Ir erat in terra Hus, néômine
Job. Idcircò ſanctus vir ubi
habitaverit, dicitur, ut ejus me-
ritum virtutis ‚exprimatur. Hus
namque quis nésciat, quod ſit in
terra Gentilium? Gentilitas autem
eô obligata vitiis éxtitit; quo cog-
nitionem ſui conditôris ignoravit.
Dicatur itaque, ubi habitaveritiut
hoc ejus landibus proficiat; quod
bonus inter malos fuit. Neque
enim valdè laudabile eſt, bonum
eſſe cum bonis, ſed bonum eſſe
cum malis. Sicut enim gravioris
culpæ eſt, inter bonos bonum non
eſſe, jta immenſi eſt præconii, bo-
num etiam inter malos extitiſſe.
u. Non abſcondas me Dne a facie
tua; manum tuam longe fac à me:
½ Et formido tua non me terreat.:
Coôrripe me Domine in miſeri-
Eòôrdia, non in furére tuo; ne for-
tè ad nihilum rédigas me. Et.
l1ôria Patri. Et. .
Quis mihi tribuat, ut in
Mferno protegas me, & abſcon-
das me, donec pertranicat fuxror
niſi tu, qui ſolus
h 4 Ees

88
es Deus 2 Et conſtituas mihi
tempus in quo recordéris mei.
Fy. Numquid ſicut dies hominis,
dies tui, ut quæras ini quitatem
meam, cùm ſit nemo, qui de ma-
nu tua poſſit eruere: Et.
Duo Séraphim clamabant
alter ad altérum: * Sanctus, San-
Kus, Sanctus, Dominus Deus Sa-
baoth: * Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui te-
ſtimonium dant in cœlo, Pater,
Verbum, & Spiritus Sanktus : &
hi tres unum ſunt. Sanctus.
Gloria Patri. Plena.

YERIA SECNND A.
De libro Job.
Cut autem quadam die filii &
filiæ ejus coméêderent, & bibe-
rent yinum in domo fratris ſui pri-
mogeniti, nuntius venit ad Job,
qui diceret: Boves arabant, & aſi-
næ paſcebantur juxta eos, & irrué-
runt Sabæi, tuleruntque omnia,
& pueros percuſserunt gladio, &
gvaſi ego solus, ut nuntiarem ti-
bi. Cuùmque adhuc ille loqueré-
tur., vVenit alter, & dixit: Ignis
Dei cecidit & cœlo, & tactas oyes
pueroòsque consumpſit, & effügi
ego ſolúùs, ut nuntiarem tibi.
E. Verſa eſt in luctü cithara mea, &
Organum meum in vocẽe flentium:
Parce mihi Dñe, nihil enim ſunt
dies mei. Cutis mea denigrata
eſt ſuper me, & oſſa meg arue-
runt. Parce.
Ed & illo adhuc loquénte, ve-
nit alius, & dixit: Chaldæi fe-
cêerunt tres turmas, & invasérunt
camélos, & tulérunt eos, nec non
&α pueros percuſsérunt gladio, &
ego fugi solus; ut nuntiarem tibi.
Adhuc loquebatur ille, & ecce
Aälius intravit, & dixit: Filiis tuis
filiabus vescéntibus, & bibéen-
tibus vinum in domo fratris ſui
primogéniti, repénte ventus véhe-
mens irruit a regiône deséerti, &
concuſſit quatuor angulos domus,
quæ corruens oppréſſerit liberos
tuos; & moôrtui ſunt , & effugi
rgo ſolus, ut nuntiarem tibi.
Utinam appenderentur peccata
mea, quibus iram méerui: * Et
galamitas quam patior, in ſtatéra.
Quaſi aréna maris hæc grävior
Apparéret, unde & verba mea do-
ore ſunt plena. Et calamitas.

2

Unc ſurrexit Job, & ſcidit ve-
ſtiméenta ſua, & tonſo capite
coôrruens in terram, adoravit, &
dixit: Nudus egreſſus ſum de utero
matris meæx, & nudus revértar il-
luc. Dôminus dedit, Dominus ab-
ſtulit O ſicut Domino placuit, ita
factum eſt: ſit nomen Domini bene-
dictum. In omnibus his non pec-
cavit Job labiis ſuis, neque ſtul-
tum quid contra Deum locutus eſt.
Quare detraxiſtis ſermonibus
veritatis: ad increpandum verba
componitis, & ſubvertere nitimi-
ni amicum veſtrum? * Verumta-
men quæ cogitaſtis, expléte.
Quod juſtum eſt, judicate, &
non inveniétis in lingua mea ini-
quitatem. Verumtamen.
loria Patri. Verùmtamen.
F E RI A T E K T I A-.
De libro Job.

Actum eſt autem, cùm quadam
F die veniſſent filii Dei;, & ſta-
rent coram Domino, veniſſet quo-
que Satan inter eos, & ſtaret in
conſpeéctu ejus, ut diceret Doôminus
ad Satan: Unde venis? Qui reſpon-
dens, ait: Circuivi terram, & per-
ambulavi eam. Et dixit Dominus
ad Satan: Numquid conſideraſti
ſervum meum Job, quòd non ſit ei
similis in terra, vir ſimplex, & re-
ctus, ac timens Deum, & receèdens
à malo, & adhuc rétinens innocen-
tiam? Tu autem comoviſti me ad-
vérsùs eum, ut affligerem eum fru-
ſtra. Cui reſpondens Satan, ait:
Pellem pro pelle, & cuncta quæ ha-
bet homo, dabit pro anima ſua:
aliôquin mitte manum tuã, & tan-
ge os ejus, & carnem, & tunc vide-
bis, quòd in faciem benedicat tibi.
Induta eſt caro mea putrédine,
& séordibs pulveris cutis mea aruit;
& contracta eſt: *ι. Meménto mei
Dñe, quoniam ventus eſt vita mea.

. 7
Dies mei velocius tranſiérunt,
quâm à texente tela ſucciditur, &
consumpti ſunt absque ulla ſpe.

Meménto.

Ixit ergo Dôminus ad Satan:
Ecce in manu tua eſt: verum-
tamen animam illius ſerva. Egreſ-
ſus igitur Satan à facie Dni, per-
cùſſit ob ulcere peéſſimo; à planta
pedis usque ad verticem ejus, dqui
teſta saniem radébat, feden⸗ in

ſerguilini
ſu: Adhu
daitate tua:)
(ui ait ad
Dblieribus
Apimus de
non ſugcip⸗
Non peccay
Maucitas
tur brefi,
lingi panl
Antequi
Droſam, &
Manus
& phammwe
cuitu, &
ne! Antee

omne ma
enerunt
az Then
1, & 0
erant en
Vltarent e
Cumgue ele
i non ce
damant
vkinahe
Caput ſuum
cum eo in
eptem nos
Atur ei ve
6oloren el
Non abl
tua: mannn
Etfonmi
(Cortipe
UI, non
nlhilum
Orin dar
1XI

.
Citur aua

8
es honn
kee

fihte
nlci
oruit,

Imn cenen

ſterquilinio. Dixit autem illi uxor
ſua: Adhuc tu permanes in ſimpli-
citate tua? Benedic Deo, & môrere.
Qui ait ad illã: Quaſi una de ſtultis
muliéribus locuta es. Si bona ſuſ-
cépimus de manu Dei,mala quare
non ſuscipiämus? In omnibus his
non peccavit Job labiis ſuis. ,
Paucitas diérum meôrum finié-
tur brevi, dimitte me Domine, ut
plangä paululum dolorem meum,
* Antequä vadam ad terram tene-
broſam, & opértä mortis caligine.
Manus tuæ Dñe fecérunt me:
& plasmavérunt me totum in cir-
cuitu, & ſic repéntè præcipitas
me: Antequam.

Gitur audiéntes tres amici Job,
omne malum, quod accidiſſet ei,
venerunt ſinguli de loco ſuo, Eli-
phaz Themanites, & Baldad Suhi-
tes, & Sophar Naamathites. Con-
dixerant enim, ut pariter venientes
viſitarent eum, & conſolarentur.
Cumque elevaſſent procul oculos
uos, non cognovérunt eum, & ex-
clamantes ploravérunt, ſciſſisque
véſtibus ſparsérunt pulverem ſuper
caput ſuum in cœlum. Et ſedérunt
cum eo in terra ſeptem diébus, &
ſeptem noctibus, & nemo loque-
batur ei verbum, vidébant enim
dolorem eſſe veheméntem.
„. Non abſcondas me Dñe à facie
tua: manum tuam longé fac à me:
Et formido tua non me teéerreat.
7. Corripe me Düe in miſericor-
dia „non in furore tuo, ne fortè
ad nihilum redigas me. Et.
loria Patri. Et.
F E RI A QUART A.
De libro Job., .
Pgi hæsg apéruit job os ſuum, &
maledixit diéi ſuo, & locutus
eſt: Péreat dies, in qua natus ſum,
Qnox, in qua dictum eſt: Con-
céptus eſt homo. Dies ille vertatur
in ténebras: non requirat eum
Deus deſuper, & non illuſtrétur
lumine. Obſcurent eum ténebræ, &
umbra mortis; occupet eum cali-
go; & involvâtur amaritudine.
g. Quis mihi tribuat, ut in inféêrno
Proôtegas me, & abſcondas me, do-
necç pertranſeat furor tuus Die,
niſi tu, qui ſolus es Deus? & Et
conſtituas mihi tempus, in quo re-
cordéris mei. Numquid ſicut
dies hominis, dies tui, ut quæras
iniquitatem meam cum ſit nemo,

4⁸9
2 Ef.
Octem illam tenebréôſus turbo
XNpofſſideat: non computegtur in
diebus anni, nec numerétur in
ménſibus. Sit nox illa ſolitaâria „
nec laude digna: maledicant ei»
qui maledicunt diéi, qui parati
sunt ſuscitare Leviathan. Obtene-
bréntur ſtellæ caligine ejus: expé-
et lucem, & non videat, nec or-
tum ſurgentis auroræ, quia nö con-
cluſit oôſtia ventris, qui portavit me
nec àbſtulit mala ab ôculis meis.
Utinam appenderentur peccata
mea, quibus iram mérui : Et
calamitas quam patior in ſtatéra.
Y. Quaſi arena maris hæc gravior
appareret, unde & verba mea do-
lore ſunt plena. Et.
Uare non in vulva moôortuus
ſum, egréſſus ex utero non
ſtatim périi? Quare excéptus géni-
bus? cur lactatus ubéribus? Nunc
enim dormiens ſiléerem, & ſomno
meo requiescerem cum Régibus
& consulibus terræ, qui ædificant
ſibi ſolitudines: aut cum princi-
pibus, qui poôſſident aurum, & re-
plent domos ſuas argénto: aut ſi-
cut abortivum abſconditum non
ſubsiſterem, vel qui concêèpti non
vidérunt lucem. .
Quare detraxiſtis ſermônibus
veritatis: ad increpändum verba
compônitis, & ſubvertere nitimini
amicum veſtrum ? Veruùmta-
men quæ cogitaſtis, expléte.
Quod juſtum eſt, judicate: &
non inveniétis in lingua mea ini-
quitatem. Veruùmtamen.
loria Patri. Veruùmtamen.
F E. R I A QUI N T A.
De libro Job. . j
Eſpondens autem Eliphaz The-
R'mnites : dixit: Si corperimus
loqui tibi, forſitan moléſtè acci-
pies : ſed concéptum ſermonem
tenére quis péôterit? Ecce docuiſti
multos, & manus laſſas robora-
ſti: vacillantes confirmavérunt
ſermônes tui,; & génua treméntia
confortaſti. Nunc autem venit ſu-
per te plaga, & defeciſti: tétigit
te, & conturbatus es. UÜbi eſt ti-
mor tuus fortitudo tua, patieéntia
tua, & perféctio viarum tuarum?
Ssi bona ſuscépimus de mana
Dei, mala autem quare non fſuſti-
neamus? Dominus dedit, Dô-
minus abſtulit: ſicut Doômino pla-
H h 5 euit;

qui de manu tua poſſit erùere

90
cuft ,ita factum eſt: ſit nomen
Dômini benedictum. Nudus
egréſſus ſum de utero matris meæ,
& nudus revértar illuc. Dominus.

Ecordare, obſecro te, quis um-
quä innocens périit? aut quan-
do redti deleti ſunt? quin potius
vidi, eos, qui operantur ini quitate,
& séminant dolores „ & metunt
cos, flante Deo periiſſe, & ſpiritu
iræ ejus eſſe conſumptos. Rugitus
leonis, & vox leæxnæ, & dentes ca-
tulôrum leonum contriti ſunt. Ti-
gris périit, eo quod noô habéret præ-
dam, & catuli leonis diſſipati ſunt.
Antequam comedam, ſuſpiro,
& tamquam inundantes aquæ, ſic
rugitus meus: quia timor, quem
timébam, eyénit mihi, & quod ve-
rébar, accidit: nonne difſimula-
vi? nonne silui: nonne quiéevi?
Et venit ſuper me indignatio.
Ecce non eſt auxilium mihi in
me, & neceſsarii quoque mei re-
ceſsérunt à me. Et.

Orrò ad me dictum eſt verbum
abſcônditum, & quaſi furtive
füscépit auris mea venas ſusurri e-
jus. In horrore viſionis nocturnæ,
quando ſolet ſopor occupare ho-
mines, pavor ténuit me, & tremor,
& omniga oſſa mea pertéxrita ſunt:
& cùm ſpiritus me præsénte trans-
iret, inhorruérunt pili carnis meæ.
Stetit quidam, cujus non agnosce-
bam vultum, imago coram ôculis
meis, & vocem quaſi auræ lenis au-
divi. Numquid homo Dei compa-
ratione juſtificabitur, aut factoxe
ſuo puúrior erit vir? Ecce, qui ser-
viunt ei, non ſunt ſtabiles, & in
angelis ſuis réperit pravitatem.
E. Quare detraxiſtis ſermonibus
veritatis: ad increpändum verba
componitis, & ſubvértere nitimi-
ni amicum veſtrum?: Verúmta-
men quæ cogitâſtis, expléete.
y. Quod juſtum eſt, judicate, &
non invenietis in lingua mea ini-
quitatem. Verumtamen.
loôria Patri. Verumtamen.
F E R Iſ) A 8 E XT A.
De libro Job.
Rſegndene autem Job, dixit:
Utinam appenderéentur peccata
mea, quibus iram mérui, & cala-

3 7

mitas, quàm patior * in ſtatéra.

paréret: unde & Yerba mea doléôre
sunt plena: quia ſagittæ Dñi in me
ſunt, quarum indignatio ébibit
ſpiritum meum , & terrores Do⸗
mini militant contra me.
Induta eſt caro mea putrédine,
& Sordibs puùlveris cutis mea aruit;
& contracta eſt: & Meméento mei
Däe, quoniam ventus eſt vita mea.
Dies mei velocius tranſieèrunt,
quàm à texénte tela ſucciditur, &
consumpti ſunt absque ulla ſpe.
Meménto. Leſtio ii.
Umquid rugiet onager, cůùm
habuerit herbam? aut mugiet
bos, cùm ante præsépe plenum
ſtéterit: aut poterit comedi insul-
ſum, quod non eſt ſale conditum?
aut poteſt aliquis guſtare, quod
guſtatum affert mortem? Quæ
priùs nolébat tangere anima mea;
nunc præ anguſtia cibi mei ſunt.
Paucitas dierum meorum finié-
tur brevi, dimitte me Domine;, ut
plangäã paululùm dolorem meum,
Antequä vadam ad terram tene-
Prôſam, & opertä mortis caligine.
Manus tuæ Däüe fecérunt me,
& plasmaverunt męe totum in cir-
cuitu, & ſic repéêntè præcipitas
me? Antequam. tio iß:
Uis det,

ut véniat petitio

mhi Deus: Et qui cœpit, ipſe me
conterat: ſolvat manum ſuam,
ſuccidat me? Et hæc mihi ſit conſo-
latio, ut affligens me dolore non
parcat, nec contradicam ſermoni-
bus Sancti. Quæ eſt enim fortitũdo
mea, ut ſuſtineamaut quis finis me-
us, ut patiénter agam? Nec fortitu-
do lapidum fortitudo mea; nec
caro mea ænea eſt. Ecce non et
auxilium mihi in me, & necelsa-
rii quoque mei receſsérunt à me.
Non abſcondas me Düe à facie
tua: manum tuam longe fac à me:
& Et formido tua non me térreat.
„ Corripe me Däüe in miſericor-
Aia, non in furôre tuo, ne fortè
ad nihilum redigas me. Et.
— loria Patri. Et.
8 S A B B A T O
De libro Job. e&W& Cap. 7
Ilitia eſt vita hominis üper
terram: & ſicut dies merceha-
rii, dies ejus. Sicut ſervus desi-
derat umbram, & ſicut mercena-
rius præſtolatur hnem peris fui,
ſic & ego habui menſes vacuos; &

Quaſi arena maris hæc gravior ap-

noctes laborioſas ennmeravi mili.
1

mea? & quod expeéctoztribuat

Lormier
ulgam! ¹
ſelam, &
Ale al tene

NAüͤta eſt
Lorlibe p
Kconttack⸗
tanlierunt,
Clitur, &
li ſpe. Me
Ilia mez,
Mels, ut yi
ne fiſus ha
me,& non
lont con
Otunſit:
Mtos, no
tttlt ultra
lugnoſcet
Claptopte
eo, lolu,
us mhei: ce
üdine anin
leezo ſumm
Cumdediſti

lnon
lubüstuis,
(Ontta Deu
0 0 M

=

ma⸗
Nni
:lent
t: üt non
Madus
Uutrig neæ
l Domi
diccn

eDominen
orem men
tetlamn t
Nttis cl

Si dormiero, dicam: Quando con-
surgam? & rurſum expectabo ve-
ſperam, & replebor doloribus us-
que ad téncebras.
Keſponſ 4³⁰.

Nduůta eſt caro mea putrédine, &
sordibs puùlveris cutis mea aruit,
& contracta eſt. Dies mei velociùs
tranſiérunt, quã à texente tela iuc-
ciditur, & cônsumpti ſunt absque
ulla ſpe. Memento, quia, ventus eſt
vita mea, & non revertetur oculus
meus, ut videat bona. Nec aſpiciat
me viſus höminis: oculi tui in
me, & non ſubsiſtam.
Icut consumitur nubes, & per-
tranſit: ſic qui deſcénderit ad
Inferos, hon ascendet. Nec rever-
têtur ultra in domum ſuam, neque
eognoſcet eum ampliùs locus ejus.
Quapropter & ego non parcam ori
meo, loquar in tribulatione ſpiri-
tus mei: confabulabor cum amari-
tudine animæ meæx. Numquid ma-
re ego ſum, aut cetus, quia cir-
cumdediſti me carcere?

In mnibus his non peccavit Job
labiis ſuis, neque ſtultum aliquid
contra Deum locutus eſt. .
D O MINI CaA II.

De libro Job.
E reſpondens Job, alt: Veré fſciô,
quòd ita ſit, & quòd nõ juſtificé-
tur homo cõpôſitùs Deo. Si volue-
tit conténdere cum eo, non poterit
ei reſpondére unum pro mille. Sa-
Piens corde eſt, & fortis robore;
quis reſtitit ei, & pacem habuit?
Qui tranſtulit môtes, & neſcierunt
i, quos ſubvertit in furôre ſuo.
Si bona ſuſcépimus de manu
Bei, mala autem quare non ſuſti-
neamus? & Düs dedit, Däüs abſtu-
lit: ſicut Dño placuit, ita factum
eſt: ſit nomen Dñi benedictum.
Nudus egréſſus ſum de utero
matris mex, & nudus revértar il-
uc. Dominus. .
Ui commovet terram de Ioco
fſuo, & colúmnæ eijus concu-
tiuntur. Qui præcipit Soli, & non
oritur: & ſtellas claudit quaſi ſub
ſignaculo. ni exténdit cœlos ſo-
lus, & graditur ſuper fluctus ma-
rtis. Qui facit Arcturum, & Orio-
na, & Hyadas, & interiora Au-
ſtri. Qui facit magna; & incom-

4⁰1
prehenſibilia; & mirabilia, quo-
rum non eſft némerus.
Antequam comedam, ſuſpiro,
& tamquam inundantes aquæ, ſic
rugitus meus: quia timor, quem
timebam, evénit mihi, & quod ve-
rébar, accidit: nonne diſſimula-
vii nonne silui? nonne quiévi?
Et venit ſuper me indignatio,
Ecce non eſt auxilium mihi in
me, & neçeſsarii quoque mei re-
ceſsérunt aà me. Et.

7 2 3 . 7
I vénerit ad me, non vidébo
N eum: ſi abierit, non intelligam.
Si repénte intérroget, quis reſpon-
debit ei? vel quis dicere poteſt:
Cur ita facis? Deus, cujus iræ nemo
resiſtere poteſt, & ſub quo cur-
vantur, qui portant orbem. Quan-
tus ergo ſum ego, ut reſpondeam
ei, & loquar verbis meis cum eo?
Qui étiam, ſi habuero quidpiam ju-
ſtum, non reſpondébo, ſed meum
judicem deprecabor. Et cùm invo-
cantem exaudierit me, non credo,
quod audierit vocem meam. In tuùr-
bine enim côteret me, & multipli-
cabit vùlnera mea étiam ſine cauſa.
Quare detraxiſtis ſermonibus
veritatis: ad increpandum verba
componitis, & ſubvértere nitimini
amicum veſtrum? * verumtamen
quæ cogitâſtis, expléte.
Quod juſtum eſt, judicàte: &
non inveniétis in lingua mea ini-
quitatem. Verumtamen.
loria Patri. Verumtamen.

Ex libro Moral. S. Gregorii Papæ.

VEES Icio,; quòd ita ſit, & quòd
non juſtificabitur homo com-
poſitus Deo. Homo quippe Deo
non compofitus juſtitiam percipit,
compoſitus amittit: quia quisquis
ſe auctori bonorum comparat, bo-
no ſe, quod acceperat, privat. Qui
enim accepta bona ſibi arrogat,
ſuis contra Deum donis pugnat.
Unde ergo deipéctu erigitur; di-
gnum eſt, ut erectus inde deſtrua-
tur. Sanctus autem vir, qui omne
virtutis noſtræ méritum eſſe vi-
tium conſpicit, ſi ab interno arbi-
tro diſtricte judicéturx, recté ſub-
jungit: Si voluerit contendere
cum eo, non poôterit reſpondere
ei unum pro mille. „ .
Induta eſt caro meag putrédine,
& sordibus pùlyeris cutis mea aà-
ruit

92
ruit, & contrâcta eſt: *ε Meménto
mei Dñe, quoôniam ventus eſt vita
mea. Dies mei velociùs tran-
ſiérunt, quàm à texénte tela ſuc-
ciditur ,
que ulla ſpe. Meménto.

N, Scriptúra ſacra millenarius
numerus pro, univerſitate ſolet
intélligi. Hinc étiam Pſalmiſta ait:
Verbi, quod mandavit in mille ge-
neratiônes: cum proféctò conſtet,
quod ab ipſo mundi exôrdio usq;
ad Redemptoris adventum per E-
vangeliſtam non amplius quam ſe-
ꝓtuaginta, & ſeptẽ propagines nu-
merentur. Quid ergo in millenario
número, niſi ad proferéndam no-
vam sobolem perfécta uniyerſitas
præſcitæ generationis exprimitur:
Hinc & per Joanem dicitur. Et re-
gnabunt cum eo mille annis: quia
vidélicet regnum ſanctæ Eccléſiæ
