pro his, qui congreſsùri erant,
S8S A B B A TL

Vich Domthum ledéntem ſuper sô-
lium excélſum, & plena erat omnis
terra majeſtate ejys: & ea, quæ ſub
ipſo erant, replebant templum.
D O N I C A I.

Incipit liber Ezechielis Prophétæ.

T factüm eſt in trigéſimo anno,
in quarto, in quinta menſis, cùm
eſſem in medio captivorum juxta
fluvium Chobar, apeérti ſunt cœli,
& vidi viſiôònes Dei. In quinta men-
ſis, ipſe eſt annus quintus transmi-
gratiônis regis Jachim, factum
eſt verbum Dômini ad Ezechiélem
filium Buzi ſacerdòôtem in terra
Chaldæoôrum,ſecùs flumen Chobar;
& facta eſt ſuper eum ibi manus
Domini. Et vidi, & ecce ventus
túrbinis veniébat ab Aquiloône: &
nubes magna, & ignis involvens, &
ſplendor in circúitu, ejus: & de
medio ejus quaſi ſpécies-ele ctri,
id eſt, de médio ignis.
Vidi Däüm ſedéntem ſuper soliu
& élſum, & elevatum: & plena
erat omnis terra majeſtàte ejus;
Et ea, quæ ſub ipſo erant, replé-
bant templum. Seraphim ſta-
bant ſuper illud "ſex alæ uni , &
ſex alæ alteri. Et.
T in médio ejus ſimilitudo qua-
„tuor animalium, & hic afpéétus
Eörum;, fimilitúdo hôminis in eis.
Quatuor facies uni, & quatuor pen-
n& uni. Pedes eòrum pedes recti,
& planta pedis eéòôrum quaſi planta
pedis vituli, & ſcintillæ quaſi aſpé-
tus æris candéntis. Et manus hô-
minis ſub penñis eòrum in quatuor
partibus: & facies, & pennas per
quatuor partes habébant. Junctæ-
que erant pennæ eorum altérius
ad alterum. Non revertebantur,
cùm incéderent: ſed ünumquôd-
que ante faciem ſuam gradiehatur.
Aſpice Domine de ſede ſandta
Eüa, & cogita de nobis: inclina
Deus meus aurem tuam, & audi :
„Abperi oculos tuos, & vide tribu-
lationem noſtram.

ui regis Ifrael, inténde, qui
deducis velut ovem Joſeph. Aperi.

Imilitúdo autem vulcus eôrum:
facies hominis, & facies leonis
à dextris ipsorum quatuor: facies
autem bovis, à finiſtris ipsorum
. 7
quâtuor, & facies aquilæ déſuper
ipsorum quatuor., Facies eorum, &
pennæ eôrum extéêntæ deſuper: duæ
pennæ ſingulorum jungebântur, &
duæ tegebant corpora eorum, &
unumquodque eorum coram facie
ſua ambulabat: ubi erat impetus
ſpiritus, illue gradiebantur; nec
revertebantur, cùm ambularent.
Aſpice Dômine, quig facta eſt
deſolata civitas plena divitiis, ſedet
in triſticia domina Gentium:
Non eſt, qui conſolétur eam;
niſi tu Deus noſter. .
Plorans ploravit in nocte, & la-
êrymæ ejus in maxillis ejus. Non.

loria Patri. Non. .

De Expoſitione 8. Gregorii Papæz

in Ezechielem Prophétam.

Sus prophéticæ locutioônis eſt,
ut priaàs personam; Kembid „
locuùmque deſcribat, & béſtmo um
dicere myſtéria prophetiæ incipiat,
quaàtenus ad veritatem ſolidius
oſtendendam, antè hiſtoriæ adſc
figat, & poſt, fructus ſpiritus Ver ui
gna, & allegorias proferat. Ezec Ee
itaque ætatis ſuæ tempus indica
dicens: Et factum eſt in trigéſimo
anno, in quarto menie; in quinta
menſis. Locum quoque denun-
tians , adjungit: cum eſſem in s⸗
dio captivorum juxtà fumen d .
bar ‚abérti ſunt cœli, & vidi vi.
ſiôònes Dei. Tempus étiam inei
nuat, ſubdens: in quinta men
ipſe eſt annus quintus transmi⸗ 6
tionis regis Jôachim. Qui ut en
persônam indicet, étiam genus na
rat, cùm súbditur: Et H
verbum Domini ad Ezechi lem;
filium Buzi, ſacerdôtem. lalem
super muros tuos Jeruſs
Sonſtitui cuſtôdes: „ Tota die 5
nocte non tacébunt laudare nas
Dômini. Prædicabunt poôpuli
fortitúùdinein meam; & annuntis-
bunt Geéntibus glériam meam.
Tota. 5 :
Ed prima lk Robinn d.
„ . 2
tur, cur is, qui nihi den;

Teut, ita
fidum ett
umgue ſea
Erleimus
ſemno zul
recedent
nhcur die
ſtſemno,
ſibjungat
et, guin
Nophete
cinndelsg
(ur no
Fidentar.
Mophetir
eteriorib

cumeinge
tne poten
Ubera!
mntes a0
Nbllibus
Mni tuo.
Merle
Aerat
fadum el
hoc verbr
ille verbo
conjunxit
, ue
Ridelre⸗
anmn en
guocd exte
Killnc f.
t. Hoc
in trigeg
Dhetiæ a
nobis c0
ia jux
ermone
derfecka.
1i0 xii,:
Imin te
ed inter
Aukint
Arſyyim
copnovin
Non
ns,
Ulndini
MOmne
loria

In.
Dömün
dicens
l es,

Illis eſs!
1.
GSteroti
Mophen

Xerat, ita exôrius eft, dicens: Et
factum eſt in trigéſimo anno. Et,
amque ſermo conjunctionis eſt:
Et ſcimus, quia non conjungitur
ſermo subſequens, niſi ſermoni
præcedenti. Qui igitur nihil dixe-
rat, cur di cit Et factum eſt: cùm non
ſit ſermo, cui hoc, quod incipit,
ſubjungat? Qua in re intuéndum
eſt, quia ſicut nos corporalia, ſic
Prophétæ ſenſu ſpiritualia aſpi-
ciunt, eisque & illa ſunt præséntia,
quæ noſtræ ignorantiæ absentia
vidéntur. Unde fit, ut in mente
Prophetarum ita conjuncta ſint
exterioribus interiòra, quatenus
ſimul utraque videant; ſimulque
in eis fiat & intus verbum, quod
andiunt, & foris, quod dicunt.
Muro tuo inexpugnabili cir-
eumcinge nos Domine, & armis
tuæ poténtiæ prôtege nos ſemper:
Libera Dominęg Deus Ifrael cla-
mantes ad te. Erue nos in mi-
rabilibus tuis, & da gloriam no-
mini tuo, Libera.
Atet igitur cauſa, cur, qui nihil
dixerat, inchoavit, dicens: Et
factum eſt in trigéſimo anno;: quia
hoc verbum, quod foris prôtulit,
ille verbo, quod intus audierat,
conjúnxit. Continuavit ergo ver-
a, quæ protulit, viſiôni intimæ,
& idcirca incipit „ dicens: Et
factum eſt. Subjúnxit enim hoc,
quod exterius loqui inchoat; ac ſi
& illud foris ſit, quod intus vi-
dit. Hoc autem quod dicitur, quia
in trigéſimo anno, ſpiritum Pro-
phetiæ acceéperit, indicat aliquid
nobis conſiderandum: vidélicet,
quia juxta rationis uſum doctrinæ
ſermo non súppetit;, niſi in ætate
Perfédka. Unde & ipſe Dominus
ano xii. ætatis ſuæ in médio doctô-
rum in templo ſedens, non docens,
ſed intérrogans voluit inventri.
Suſtinimus pacẽ, & non venit,
quæſivimus bona, & ecce turbatio:
cognôvimus Die peccata noſtra:
Non in perpétuum obliviſeqris
nos. Peccavimus, impiè geſſi-
mus, iniquitatem fécimus Domine
in omnem juſtitiam tuam. Non.
16ria Patri. Non.
Laudabilis poôpulus, Quẽ
Döminus exercituum benedizit:
dicens: Opus manuum mearum
tu es, hæréditas mea Ifrael.
Beata gens, cujus eſt Dominus
Deus, pôpulus ele ktus in hæredita-

535
tem. Quem Doôminus.
Duo Séraphim clamäbant
alter ad älterum: *Sanctus, San-
Kus, Sanctus, Doôminus Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloria ejus. Tres ſunt, qui teſti-
monium dant in cœlo, Pater, Ver-
bum, & Spfritus ſanétus; & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
1oria Patri. Plena.

Laudabilis.
F E R I) A SECUN D A-.
De Ezechisle Prophéta.

E andivi loquéntem ad me, &
dicéntem:; Fili hominis: mitto
ego te ad filios Iſrael, ad Gentes

7

apoſtatrices, quæ receſsérunt à me:
ipſi & patres eorum prævaricati
(ſunt pactum meum usque ad diem
hanc. Et filii dura facie, & indoma-
bili corde ſunt, ad quos ego mitto
te: & dices ad eos: Hæc dicit Dis
Deus: Si fortèe vel ipſi audiant, &
ſi fortè quiéſcant, quoniam domus
exaſperans eſt: & ſcient „quia Pro-
phéta fuerit in médio Sorum. i
1-

Redémit populum ſuum,
beravit eum: & vénient, & exul-
tabunt in monte Sion, & gaudé-
bunt de bonis Domini ſuper fru-
mento, vino, & oleo; t
ultra non esurient., .
Eritque anima eorum quaſi hor-
tus irriguus. Et ultrà. ie
U ergo fili héminis ne timeas
eos, neque ſermones eorum
métuas; quoòniam incréduli & ſub-
versores lunt tecum, & cum ſcor-
piônibus habitas. Verba corum ne
timeas, & vultus eorum ne formi-
des, quia domus exaſperans eſt.
Loquéris ergo verba mea ad eos, ſi
fortè audiant, & quiéſcant; quoô-
niam irritatéres ſunt.
Anguſtiæ mihi ſunt undique, &
quid éligam, ignoro: Mélius e
mihi incidere in manus hominum,
quam derelinquere legem Dei mel.
Si enim hoc égero, mors mihi
eſt: ſi autem non égero, non effu-
giam manus veſtras. Mélius.

U autem fili héôminis audi»
quæcùmque loquor ad te,
noli eſſe exaſperans; ſicut domus

exaſperatrix eſt aperi os tuum, 8
cò⅛mede, quæcúmque ego do tibi.
L I 4 Et

536 .
Etvidi, & ecce manus miſſa ad me,
in qua erat involútus liber, & ex-
bandit illum coram me, qui erat
ſcriptus intus & foris: & ſcriptæ
exant in eo lamentatiônes, & car-
men, & væ,
Miſit Dominus Angelum ſuum,
& conclůſit ora leonum: Et non
contaminavérunt: quia coram eo
InRjuſtitia inventa non eſt in me,
Miſit Deus miſericordiam ſuam,
& veritatem ſuam: animam meam
eripuit de médio catulorum leòô-
num. Et. lôria Patri. Et.
FPFERIA TERRTI A.
De Ezechiéle Prophéta.

T dixit ad me: Fili hominis,
quodcúmque inveneris, come-
de, coômede volumen iſtud, & va-
dens loquere ad filios Iſrael. Et
apérui os meum, & cibavit me
volú⁴mine illo, & dixit ad me: Fili
minis, venter tuus cômedet, &
viſcera tua complebuntur volumi-
ne iſto, quod ego do tibi. Et come-
di illud: & factum eſt in ore meo
ſicut mel dulce. Et dixit ad me:
Fili höminis, vade ad domum Iſ-
rael, & loquéris verba mea ad eos.
A facie furoris tui Deus con-
turbata eſt omnis terra: = Sed mi-
ſerére Domine, & ne facias con-
ſummationem. y. Domine Domi-
nus noſter, quàm admirabile eſt
noômen tuum sed.
On enim ad poôpulum profùún-
i ſermonis, & ignotæ linguæ
tu mitteris, ad domum Ifrael: ne-
gar ad poôpulos multos profândi
ſermoôonis & ignotz linguæ, quo-
rum non poſſis audire ſermones: &
ſi ad illos mittereris, ipfi audirent
te. Domus autem Ifrael nolunt au-
ire te, quia nolunt audire me.
Omnis quippe domus Ifrael attrita
fronte eſt, & duro corde, FEcce
dedi fäaciem tuam valentiorem fa-
ciebus eorum, & frontem tuam
duriorem frontibus eorum. Ut
adamantem, & ut silicem dedi fa-
ciem tuam: ne timeas eos, neque
ihétuas à facie eorum quia domus
exaſperans eit.
Civitatem iſtam tu circumda
Domine, & Angeli tui cuſtôdiant
muros ejus: Exaudi Doômine
pôpulum tuum cum miſericordia.
X. Avextatur furor tuus, Domine;,
à pôpulo tuo;, & à civitate ſancta
Pua. Exaudi.

T dixit ad me: Fili héminis,

omnes ſermoônes meos, quos
ẽgo loquor ad te, aſsúme in corde
tuo, & auribus tuis audi: Et vade,
ingrédere ad transmigrationem, ad
filios populi tui, & loquéris ad eos,
& dices eis: Hæc dicit Dominus
Deus: ſi fortè audiant, & quiéſcant.
Et aſsumpſit me ſpiritus, & audivi
poſt me vocem commotionis ma-
gnæ. Benedicta gloria Domini
de loco ſuo; & vocem alaârum ani;
malium percutiéntium alteram ad
alteram, & vocem rotarum ſequén-
tium animaâlia, vocem commo-
tioônis magnæ. ,. .
Genti peccatrici, poôpulo ple-
Hô peccato miſerére, „ Dômine
Deus. Eſto placabilis ſuper
nequitiam pôpuli tui. Dômine.
loria Patri. Doômine.
F E RI A Q A R, T A.
De Ezechiéle Prophéta.

T faëtus eſt ſermo Dni ad me,
dicens: & tu fili hominis, hæc
dicit Dôminus Deus terræ Iſrael,
Finis venit, venit finis ſuper qua-
tuor plagas, terræ. Nunc finis ſuper
te, & immittam furôrem meum in
te, & judicabo te juxta vias tuas:
& ponam contra te omnes abomi-
natiônes tuas. Et non parcet ocu-
lus meus ſuper te, & non miſereé-
bor: ſed vias tuas ponam ſuper te,
& abominationes tuæ in medio
tui erunt, & ſciétis, quia ego Dñs.
Indicabo tibi homo, quid ſit
Bonum, aut quid Düs requirat à te:
Facere judicium & juſtitiam, &
ſolicitum ambulare cum Deo tuo.
Spera in Domino, & fac bonita-
tem, & inhabita terram. Facere.

. dicit Dôminus Deus, Af-
flictio una, afflictio ecce ve-
nit. Finis venit, venit finis, evigila-
vit adversùm te: ecce venit. Venit

contritio ſuper te, qui habitas in

terra, venit tempus, propè eſt dies
occiſionis, & non gloriæ montium.
Nunc de propinquo effundam iram
meam ſuper te, & complébo furoré
meum in te, & judicabo te juxta
vias tuas, & imponam tibi omnia

ſcélera tuà. Et non parcet 6culus

meus, nec miſerebor, ſed vias tuas
impônam tibi, & abominationes
tuæ in médio tui erunt, & fſciéti

quia ego ſum Dominus Perciciens

Angn
fuic eli⸗
mihi ine
glam de
. Si en
eſt: ſi ar
Hiam ma

Cee
Heſt c
MInavit
in virga
hon ex!
eorum,
Venit
dies: an
gli vene
ſier om
qui vene⸗
on reve
tibus vi⸗
Miſit
& concl
contami
injuſtiti⸗
Miſit
un, &
mmeam ert
leonum.
loria ,.
FE R
De

fad
Ame di
CMare

Propher

Um .
4 ik
Aücem lo
Onninus
n. No
Den O
0 Ad 7V0
Id mann
Knücet

ierun
ginns

giam manus veſtras.

Anguſtiæ mihi ſunt undique, &
quid eéligam, ignoro: Melius eſt
mihi incidere in manus hominum,
quàm derelinquere legem Dei mei.
. Si enim hoc egero, mors mihi
eſt: ſi autem non égero, non effu-
Mélius.

Cee dies, ecce, venit: egréſſa
eſt contritio, flôruit virga, ger-
minavit ſupérbia Iniquitas ſurrézit
in virga impietatis: non ex eis, &
non ex pôpulo, neque ex sénitu
eôrum, & non erit réquies in eis.
Venit tempus, appropinquavit
dies: qui emit, non lætétur, &
ui vendit, non lugeat; quia ira
uper omnem Pokulum ejus. Quia
qui vendit, ad id quod vendidit,
non revertetur, & adhuc in viven-
tibus vita eôrum.
Miſit Dôminus Angelum ſuum,
& concluſit ora leéônum: & Et non
contaminavérunt; quia coram eo
injuſtitia invénta non eſt in me.
Miſit Deus miſericôrdiam ſu-
am, & yVeritatem ſuam: animam
meam eripuit de médio catulôrum
leënum. Et non.
BGloöria Patri. Et non.
FIERLAX UINT A.
De Ezechiéle Prophéta.

7T factus eſt ſermo, Dômini ad
Sme dicens: Fili hominis,, vati-
cinare,ad Prophétas Ifrael, qui
orophétant: & dices prophetanti-
Pas de corde ſuo : Audite verbum
Dômini: hæc dicit Dôminus Deus:
Væ Prophétis inſipiéntibus, qui
ſequuntur ſpiritum ſuum, & nihil
vident, Quaſi vulpes in desertis,
Prophétzæ tui Ifrzel erant. Non
aſcendiſtis ex adverſo, neque oppo-
Iniſtis murum pro domo Iſrael, ut
ſtaretis in prælio in die Doômini.
Vident vana, & divinant menda-
cium, dicéntes: Ait Dôminus: cùm
Dominus non miſerit eos, & per-
ieveravérunt confirmare ſermoné.
Vidi Dôminum. 834.
Umquid non viſiònem caſſam
vidiſtis, & divinationem men-
dacem locuti eſtis? & dicitis, Ait
Dôminus: cum ego non ſim locu-
tus. Proptéreà hæc dicit Dominus
Deus: Quia locüti eſtis vana, &
vidiſtis mendacium, ideò ecce
ego ad vos, dicit Dôminus Deus. Et
erit manus mea ſuper Prophétas ,
Aui vident vana;

& divinant men-!

”l „. . 5§577
dacium:in consilio pépuli mei non
erunt, & in ſcriptura domus Ifrael
non ſcribéêntur, nec in terrâ Iſfrael
ingrediéntur: & ſciétis, quia ege
Doôminus Deus. Eò quôd decépe-
rint populum meum, dicéntes:
Pax, & non eſt pax: & ipſe ædi-
ficabat parietem: illi autem linié-
bant eum luto absque paleis.
Aſpice Dômine de ſede. 534.

Ic ad eos, qui liniunt absque
temperatura, quod casurus ſit:
erit enim imber inundans, & da-
bo lapides prægrandes deſuper ir-
ruentes, & ventum procéllæ diſſi-
bPantem. Siquidem ecce cecidit pa-
ries: numquid non dicétur vobis:
Obi eſt litura, quam liniſtis: Prop-
téreà hæc dicit Däs Deus: Et erùm-
pere fäaciam ſpiritum tempeſtatum
in indignatione mea, & imber in-
undans in furore meo erit: & lapi-
des grandes in ira in conſumptio-
nem. Et déſtruam parietem, quem
liniſtis absque temperamento.
Aſpice Dômine. 534.
F E K I A . E X T. A.
De Ezechiéle Prophéta.

Ex faétus eſt ſermo Déômini ad
me, dicens: Fili héminis, quid
fiet de ligno vitis, ex omnibus li-
snis némorum, quæ ſunt inter li-
gna ſilvarum? Numquid tollétur de
ea lignum, ut fiat opus, aut fabrica-
itur de ea paxillus, ut depéndeat
in eo quodcumque vas? Ecce igni
datum eſt in eſcam: utramque par-
tem ejus consúmpſit ignis, & me-
dietas ejus redacta eſt in favillam:
numquid utile erit ad opusEtiam
cùm eſſet integrum, non erat ap-
tum ad opus: quantò magis cum
illud ignis devoraverit, & combuſ-
ſerit, nihil ex eo fiet pris.
Super muros tuos. 534.

Roptéreà hæc dicit Doôminus
Deus: Quômodo lignum vitis
Ihter ligna filvarum, quod dedi
igni ad devorandum, ſic tradam
habitatôres Jeruſalem. Et ponam
faciem meam in eos: de igne egre-
dientur, & ignis consumet eos: &
ſciétis, quia ego Dôminus, cùm po-
suero faciem meam in eos, & deé-
dero terram inviam & deſolatam:
eò quòd prævaricatores extiterint;
dicit Dominus Deus.
Muro tuo inexpugnabili. 535.
1 5

538

T factus eſt ſermo Démini ad
me, dicens: Fili hoôminis- notas
fac Jerùſalem abominatienes ſuas
& dices: Hæc dicit Dominus Deus
Jerûſalem: Radix tua, & generà-
tio tua de terra Chanaan : pater
tuus Amorrthæus, & mater tua Ce-
thæa. Et quando nata es in die
ortus tui non eſt præciſus umbili-
cus tuus, & aquà non es lota in
ſalutem, nec ſale ſalita, nec invo-
lúta bannis. Non pepercit ſuper
te culus, ut faceret tibi unum de
his, misértus tui: ſed projécta es
fuper faciem terræ, in abjectioône
animæ tuæ, in die qua nata es.
Suſtinũuimus pacem. 535.
5 A .
De Ezechiele Prophéta.

T tu afsume planctũ ſuper prin-
cipes Ifrael, & dices: Quare ma-
ter tua leæna inter leones cubavit;,

in médio leunculorum enutrivit †

catulos ſuos: Et eduùxit unum de

leunculis ſuis, & leo factus eſt, &

didicit capere prædam, hominem-
que comédere. Et audiérunt de eo

Gentes, & non absque vulnéribus
ſuis cepérunt eum: & adduxérunt
eum in caténis in terram Ægypti.
Quæ cùm vidiſſet, quoôniam infir-
mata eſt, & périit expectatio ejus,
tulit unum de leunculis ſuis, leo-
nem conſtituit eum. Qui incedébat
inter leònes, factus eſt leo: 8
didicit prædam capere, & homines
devorare: didicit viduas facere, &
civitates eôrum in desértum addu-
cere: & deſolata eſt terra, & pleni-
tudo ejus à voce rugitus illius.
Laudabilis. 535.
T convenérunt advérsùs eum
Gentes undique de provinciis,
& expandeérunt ſuper eum rete ſu-
um; in vulnéribus earum captus
eſt. Et miserunt eum in caveam,
in caténis adduxérunt eum ad Re-
gem Babylonis: miſeruntque eum
ju carcerem, ne audirétur vox ejus
ultrà ſuper montes Iſrael. Mater
tua quaſi vinea in san guine tuo ſu-
per aquã plantata eſt: fructus ejus,
& frondes ejus creveérunt ex aquis
multis. Et fadæ ſunt, ei virgæ soli-
dæ in ſceptra dominantium, & ex-
altata eſt ſtatura ejus inter fron-
des, & vidit altitudinem ſuam in

multitudine palmitum ſuòrum.

T evúlſa eſt in ira, in terràmque
projécta, & ventus urens ſiccà-
vit fructum ejus: marcuérunt
arefactæ ſunt virgæ roboris ejus:
ignis coméedit eam. Et nunc trans-
plantata eſt in desértum, in terra
invia & ſitiénti. Et egréſſus eſt ignis
de virga ramorum ejus, qui fructum
ejus comédit: & non fuit in ea vir-
ga fortis, ſceptrum dominantium.

Miſit Dominus. 537.
B A T

S A O.

Aſpice Démine „ quia facta eſt
deſolata civitas plena divitiis, ſe-
det in triſtitia domina Géntium:
non eſt: qui conſolétur eam, pi
tu Deus noſter.

Muro tuo. 542.

B O MINICA II.

De Ezechiele Prophéta.

T factus eſt ſermo Dêmini ad
me, dicens: Fili hôminis: pone
faciem tuam ad Jeruſalem, & ſtilla
ad ſanctuaâria, & prophéta contra
humum Ifrael. Et dices terræ If-
rael: Hæc dicit Doôminus Deus 2
Ecce ego ad te, & ejiciam gladium
meum de vagina ſua, & occidam
in te juſtum & impium. Pro eo au⸗
tem, quod occidi in te juſtum
impium, idcirco egredietur gla-
dius meus de vagina ſua ad omnem
carnem, ab Auſtro usque ad Aqui-
lonem: ut ſciat omnis caro, quia
ego Dominus eduxi gladium meum
de vagina ſua irrevocabilem. ⸗
Vidi Dñm ſedentem ſuper 80liũ
excélſum, & elevatum: & plena
crat omnis terra majeſtate cjus
Et ea, quæ fub ipſo erant⸗ reple-
bant templum. Sséraphim
ſtabant ſuper illud: ſex alæ uni, &
ſex alæ alteri. Et ea. Leétio i
T tu fili hôminis i
contritione lumberum,

gemisce in
& in

Angüſtizæ. 535.

Plandtus eſt, & erit in plancktum.

amaritudinibus ingemisce coram
eis.

eig. C
tu gem
Venit,
ſolyent
mäbitu
a genn
eſt ſern
Fili ho
Hxc di
Gladiu.
matus.
elſtr ut
moyes
omne li
Vigandn
exacutu,
eſt, ut
Aſpi
tua, &
Deus m
Aper
buſatio
legis I
Velut o,

1,C4

6 Noykeu

eis. Cùmque dixerint ad te: Quare
tu gemis? dices: Pro auditu, quia
venit, & tabescet omne cor, & diſ-
ſolveéntur univerſæ manus, & infir-
mabitur omnis ſpiritus, & per cun-
cta genua fluent aquæ: ecce venit,
& fiet, ait Dôêminus Deus. Et factus
eſt ſermo Dômini ad me, dicens:
Fili héminis prophéta, & dices:
Hæxc dicit Dôminus Deus: Lôquere:
Gladius, gladius exacutus eſt, & li-
matus. Ut gædat victimas, exacutus
eſt: ut ſplêndeat, limatus eſt: qui
moves ſceptrum filii mei, ſuccidiſti
omne lignum. Et dedi eum ad le-
vigandum;, ut teneatur manu: iſte
exacutus eſt gladius, & iſte limatus
eſt, ut ſit in manu interficiéntis.
Aſpiee Doômine de ſede ſancta
tua, & cogita de nobis: inclina
Deus meus aurem tuam, & audi:
Aperi culos tuos, & vide tri-
bulationem noſtram. Qui
regis Iſrael, inténde, qui deducis
velut ovem Joſeph. Aperi.

Lama, & ulula fiſi hôminis,
quia hic factus eſt in poôpulo
meo, hic in cunctis ducibus Ifrael,
qui fügerant: gladio traditi ſunt
cum pôpulo meo, idcircò plaude
ſuper femur, quia probatus eſt: &
hoc, cùm ſceptrum ſubverterit, &
non erit, dicit Döminus Deus. Tu
ergo fili hminis prophéta, & pér-
eute manu ad manum, & duplicé-
tur gladius, ac triplicétur gladiùs
interfectoôrum, hic eſt gladius oc-
ciſionis magnæ, qui obſtupéſcere
eos facit, & corde tabéſcere, &
multiplicat ruinas.
g. Aſpice Doômine, quia facta eſt
deſolata civitas plena divitiis, ſe-
det in triſtitia demina Gentium,
Non eſt, qui conſolétur eam,
niſi tu Deus noſter.
Plorans ploravit in nocte, & la-
crymæ ejus in maxillis ejus. Non.
Ioria Patri. Non.

De Expoſit. S. Hierônymi Presbyt.
in Ezechielem Prophétam.

Uia ſupra dixetat: Ipni dicunt
ad me: Numquid non per pa-
rabolas loquitur iſte; & apertam
Ppopulus flagitabat ſenténtiam: id-
circò id quod Doômihus per meta-
phoram, ſive pArabolam, & ut alii
vertére, proverbium eſt locutus,
nunc maniféſtiùs léquitur: faltus

ventur univérſæ manus, & occu⸗

2REInOI5 539
Nageb, & Darom, & Theman eſſe

Jeruſalem, & templum illius, Sancta
Sanféktorum, & oômnem terram Ju-
dææ;: flamamque, quæ combuſtuùra
ſit ſaltum, intelligi gladium devo-
rantem, qui eductus ſit de vagina
ua;, ut interficiat juſtum & impi-
um. Hoc eſt enim lignum viride, &
lignum aridum. Unde & Dôminus:
Si in ligno ait, viridi tanta faciunt,
in ſicco quid facient:
Super muros tuos Jerúſalem
Conſtitui cuſtôdes: * Tota die &
nocte non tacébunt, laudare nom'
Dômini. Prædicabunt pôpulis
fortitudinem meam, & annuntia-
bunt Géntibus gloriam meam.
Tota die. ectie
Rimùúm dixerat: Vaticinâre »„
[vel ſtilla ad Auſtrum, Africum,
& Meridiem, & ad ſaltum Meridia-
num. Quod quia videbatur obſcuù-
rum, & dicta Prophétæ populus
neſciébat, ſecndo ponitur mani-
féſtius, ſaltum Meridianum eſſe
Jerúſalem, & omnes infructuôſas
arbores, ad quarum radices ſecùris
pôſita ſit, intelligi habitatores ejus,
gladiümque interpretari pro in-
7 „ 7 . . g 4
céêndio. Tertio jubétur Prophétæ,
ut tacêntibus illis, nec interrogan-
tibus, cur iſta vaticinatus ſit, faciat
per quæ interrogétur, & reſpon-
deat, quæ Doôminus locutus eſt.
Muro tuo inexpugnabili cir-
cumeinge nos Domine, & armis
tuæ poteêntiæ protége nos ſemper:
Libera Domine Deus Ifrael cla-
mantes ad te. Erue nos in
mirabilibus tuis, & da gloriam no-
mini tuo. Libera.

Ngemisce, inquit, ejulaâre non
levi voce, nec, dolòre moderato;,
ſed in contritione lumbogrum: ut
gémituùs tuus ex imis viſcéribus,
& amaritúdine animi proferatur-.
Et hoc facies coram eis, ut cùm
te interrogaverint, cur tanto gé-⸗
mitu conteraris, & quid tibi mali
acciderit, ut ſic ingemiſcas: tu
eis meo ſermöne reſpéndeas: Id-
circò plango „ & dolôrem cordis
mei diſſimulare non valeo;, quia
auditus, qui ſemper meis auribus
infonúerat, pere complétur, &
venit, imminens vidélicet Baby-
lôni furéntis exercitus, qui cum
venerit, & vallaverit Jeruſalem ,
tunc tabéſcet omne cor, & diſſol-

pante

540
pante pavpfe mentes homindm:
nullus audeat repugnare.
Suſtinuimus pacem, & non ve-
nit:quæsivimus bona, & ecce tur-
batio: cognôvimus Doômine peccata
noſtra: £ Non in perpétuum ob-
liviſcaris nos. Beccavimus, im-
piè geſſimus, iniquitatem fécimus
Däñe in omnem juſtitiam tuäã. Non.
1oria Patri. Non.
Laudabilis populus „
Quem Dôminus exercituum be-
nedixit, dicens: „‚Opus manuum
meaârum tu es, hæréditas mea Iſrael.
Beata gens, cujus eſt Dôminus
Deus, pôpulus. elécdtus in hære-
ditatem. Quenf.
Duo Séraphim clamabant
alter ad alterum: “„ Sanctus, San-
GRtus, Sanctus, Dômims Deus Sa-
baoth: Plena eſt omnis terra
gloria egjus. Tres ſunt, qui
teſtimonium dant in cœlo, Pater;
Verbum, & Spiritus ſanctus: & hi
tres unum ſunt. Sanctus.
16ria Patri. Plena.
E E R IL A S,E C N D A.
De Ezechiéle Prophéta.

† factum eſt verbum Doômini
gad me, dicens: ‚Fili hominis,
loquere ad filios poôpuli tui, & di-
ces ad eos: Terra cùm induúxero
fuper eam gladium, & tulerit poô-
pulus terræ virü unum de noyiſſi-
mis ſuis, & conſtituerit eum ſuper
ſe ſpeculatorem, & ille viderit gla-
dium veniéntem ſuper terram, &
cecinerit buccina, & annuntiave-
rit pépulo: audiens autem quis-
quis ille eſt, sonitum buccing, &
non ſe obſervàâverit, veneritque
gladäus, & tulerit eum, ſanguis
ipsius ſuper caput ejus erit. So-
num buùccinæ audivit; & non ſe
obſervavit, ſanguis ejus in ipſo
erit: ſi autem ſe cuſtodierit;, ani-
mam ſuam ſalvàabit. H
Redemit poôpulum. 535.

U& ſi ſpeçulator viderit glaà-
dium venientem, & non inſo-
nuerit buccina „& péôpulus ſe non
cuſtodierit, veneritque gladius, &
tülerit de eis änimam: ille quidem
In ini quitate ſua captus eſt: sangui
nem autem ejus de manu ſpecula-
tôris requiram. Et tu fili hominis,
ſpeculatorem dedi te domui Iſrael:
audiens ergo ex ore meo ſermonẽ,
anuntiabis eis ex me. Si me dicén-

té ad impium,: Impie „morte me-
riéris, non fúeris locutus, ut ſe
cuſtodiat impius à via ſua »ipſe
impius in iniquitaàte ſua moriétur:
sänguinem autem ejus de manu
tua requiram.
Anguſtiæ. 5§35.
I autem annuntiante te ad im-
pium ut a viis ſuis convertatur,
non fuerit convérſus à via fua:ipſe
in iniquitate ſua moriétur: porrô
tu animam tuam liberaſti. Tu er-
go fili hominis dic ad domum Iſ-
rael: Sic locuti eſtis, dicentes:
Ini quitates noſtræ, & peccata noſtra
ſuper nos ſunt,, & in ipſis nos ta-
béscimus: quòmodo ergo vivere
potérimus? Dic ad eos: Vivo ego,
dicit Dominus Deus: nolq, mortem
impii, ſed ut convertatur impius à
via ſua, & vivat. Convertimini,:
convertimini à viis veſtris peſſimis
& quare moriémini domus Iſrael-
Miſit Dominus. 536.
F E RIA E R. T I A.
De Ezechiéle Prophéta.

T factum éſt verbum Dômini ad
me, dicens: Fili hominisiprophe-
ta de paſtoribus Iſrael: propheta,
& dices paſtoribus: Hæc dicit Dñs
Deus: Væ paſtôribus Iſrael, qui paſ-
cebant ſemetipſos: nonne greges
paſtôribus paſcuntur: Lac comede-

batis, & lanis operiebamini;,
quod craſſum erat, occidebatis, gre-
gem autem meum non paſcebatis.
nod infirmum fuit, non conſoli-
daäſtis, & quod ægrotum, non ſanà-
ſtis, quod confractum eſt, non alli-
gäſtis „ & quod abjé ctum eſt, non
reduxiſtis, & quod perierat, non
quæsiſtis: ſed cum auſteritate im-
perabatis eis, & cum poténtia.
A facie furoris. 536. Lectio ii
†T diſpérſæ ſunt oves mex, eò
quòd non eſſet paſtor: & facétæ
funt in devorationem omnium

beſtiarum agri, & diſperſæ ſunt.
Erraverunt greges mei in cuncéctis
montibus , & in univérſo colle
excelſo, & ſuper omnem faciem
terræ diſpérſi fſunt greges inei,
& non erat qui requireret, non
erat „inquam,, qui requireret.
Proptéreà paſtoôres audite verbum
Doômini: Vivo ego, dicit Do-
minus Deus: quia pro eo, duo
facti ſunt greges meiin rapinamd

oves meæ in devorationem omniu

beſtiarum agri, eoò quòd non eſeèt
Paſtor:

ner .
Rores n
cebant
les med
haſtores
Ciy.
Kc.
ege
ram 6re
E ceſoa
daſcant
Mliüs pe

keuri
gicut vi⸗
Gie,uan
fuarum
oves me
bas loct
rant in
Gen
FEI.
De

3 Vige
Aration
Gecima n
Poſtquar⸗
ipla hac
nus Dom
In viſion
terram I
nontem
em era
Vergentis
üxitme
Indic

aftor: neque enim quæfiérunt pa-
ores mei gregem meum, ed paſ-
cébant paſtores ſemetipſos, & gre-
ges meos non paſcébant: proptêéreà
paſtores audite verbum Domini.
Civitatem. 536.
c dicit Dominus Deus: Ecce
ego ipſe ſuper paſtores requi-
ram gregem meum de manu eoôrü,
& ceſsare faciam eos, ut ultrà non
paſcant gregem, nec paſcant am-
pliùs paſtores ſemetipſos: & libe-
rabo gregem meum de ore eorum:
& non erit ultra eis in eſcam. Quia
hæc dicit Däs Deus: Ecce ego ipſe
requirã oves meas & viſitabo eas.
Sicut viſitat paſtor gregem ſuum in
die, quando fúerit in medio ovium
ſuarum diſſipatarum, ſic viſitabo
oves meas, & liberabo eas de omni-
bas locis, in quibus diſpérſæ fue-
rant in die nubis, & caliginis.
Genti peccatrici. 536.
R T' A.

p E R I A QQ UA
De Ezechiéle Prophéta.
IX vigeſimo quinto anno transmi-
grationis noſtræ, in exordio anni,
decima menſis, quartodécimo anno
poſtquam percùſſa eſt civitas: in
ipſa hac die facta eſt ſuper me ma-
nus Domini, & adduxit me illuc.
In viſiônibus Dei adduxit me in
terram Iſrael, & dimiſit me ſuper
montem excélſum nimis: ſuper
quem erat quaſi ædificium civitatis
vergentis ad Auſtrum. Et intro-
duxit me illuc.
Indicabo. 536.
T ecce vir, cujus erât ſpécies
7. 4 7
quaſi ſpécies æris, & funiculus
lineus in manu ejus, & calamus
mensuúræ in manu ejus: ſtabat au-
tem in porta. Et locutus eſt ad me
idem vir: Fili hôminis, vide culis
tuis, & auribus tuis audi, & pone
cor tuum in omnia, quæ ego oſten-
dam tibi, quia ut oſtendantur tibi,
adductus es huc; annuntia omnia,
quæ tu vides, domui Ifrael.
Anguúſtiæ mihi. 537.
7T ecce murus forinſecus in cir-
cuùitu domus undique, & in ma-
au viri calamus mensùræ ſex cubi-
torum, & palmo: & menſus eſt la-
titdinem ædificii calamo uno, al-
titudinem quoque calamo uno. Et
venit ad portam, quæ reſpiciebat
viam Orientalem, & aſcéndit per
gradus ejus: & menſus eſt limen
portæ calamo uno latitudinem id

. 341
eſt, limen unum câlamo uno in
latitudine.
Milit Dôminus. 537.
FE RI A Q'UTI N T .
De Ezehiele Prophéta.

T introduúùxit me in templum, &
menſus eſt frontes, ſex cùbitos
latitudinis hinc, & ſex cubitos la-
titudinis inde, latitudinem taber-
naculi. Et latitúdo portæ decem
cubitorum erat: & latera portæ»
quinque cubitis hing, & quinque
cubitis inde: & menſus eſt longituù-
dinem ejus quadraginta cubitorum
& latitudinem viginti cubitorum.
Et introgréſſus intrinſecus menſus
eſt in fronte portæ duos cubitos:
& portam, ſex cubitôrum, & latitu-
dinem portæ ſeptem cubitéôrum.
Vidi Doôminum. §38.

T menſus eſt longitúdinem
„ ejus viginti cubitorum, & lati-
tüdinem ejus viginti cubitrum „
ante faciem templi: & dixit ad me:
Hoc eſt Sanctum ſanctorum. Et
menſus eſt parietem domus ſex cu-
bitérum : & latitúdinem lateris
quäâtuor cubitêrum undique per
circuitum domus. Latera aascem »„
latus ad latus, bis triginta tria, &
erant eminéentia, quæ ingredereéntur
per parietem domus, & in latéribus
per circnitum, ut continérent, &
non attingerent parietem templi.
Aſpice Domine de ſede. 539.

T platèéa erat in rotüundum;, aſ-
„ceêndens ſurſum per cochleam,
& in cœnàâculum templi deferébat
per gyrum, Idcircô latiùs erat tem-
plum in ſuperiôribus: & ſic de in-
feriôribus aſcendebâàtur ad ſupe-
riora in médium. Et vidi in domo
altitùdinem per circúitum, fundata
latera ad mensuram calami ſex cu-
bitoôrum ſpatio, & latitůdinem per
parietem lateris forinſecus quin-
que cubitorum: & erat intérior
domus in latéribus domus.
. Aſpice Déômine, quia. 539-
FERI A. S EXT A.
De Ezechiéle Prophéta.

TT duxzit me ad portam, quæ
reſpiciébat ad viamOrientalem,
Et ecce gloria Dei Ifrael ingredie-
batur per viam Orientalem, & vVox
erat ei quaſi vox aquârum multa-
m, & terra ſplendebat à maje-
tate

EV

542
”?V Et vidi viſiõnem ſecún-
dùm ſpeciem, quam videram, quan-
do venit, ut diſperderet civitatem:
& ſpeécies ſecuùndùm aſpectum, quẽ
videram juxta flüuvium Chobar, &
cécidi ſuper faciem meam. Et ma-
jéſtas Domini ingréſſa eſt templum
per viam portæ, quæ reſpiciébat ad
Oriéntem. Et elevavit me ſpiritus,
& introdúxit me in atrium inte-
rius, & ecce repléta erat gloria
Démini domus.
Super muros. 539.
T audivi lôquentem ad me de
domo, & vir, qui ſtabat juxta
me, dixit ad me: Fili höminis, locus
soölii mei, & locus veſtigiôrum pe-
dum meôrum, ubi habito in médio
filiérum Iſrael in ætérnum, & non
pôlluent ultra domus Iſrael nomẽe
ſanctum meum, ipſi & Reges eòrum
in fornicatiònibus ſuis, & in ruinis
regum ſuorum, & in excélſis.
Qui fabricati ſunt limen ſuum, jux-
ta limen meum, & poſtes ſuos jux-
ta poſtes meos, & murus erat inter
me, & eos, & polluérunt nomen
ſanctum meum in abominationi-
bus, quas fecerunt, propter quod
consúmpſi eos in ira mea.
Muro tuo. 539.
Unc ergo repéllat procul
fornicationem ſuam, & ruinas
regum ſuorum à me, & habitabo
in médio eôòrum ſemper. Tu autem
fili höminis oſténde domui Ifrael
templum, & confundantur ab ini-
quitatibus ſuis, & metiantur fa-
bricam: & erubéſcant ex omni-
bus, quæ fecérunt. Figuram domus;
& fabricæ ejus exitus, & intrôitus,
& omnem deſegriptiônem ejus, &
univeérſa præceépta ejus, cunctúm-
que ordinem ejus, & omnes leges
ejus oſténde eis, & ſcribe in cu-
lis eòrum,: ut cuſtdiant omnes
deſcriptiéônes ejus, & præcépta
illius, & faciant ea.
Suſtinuimus pacem. 540.
S8 A B 1·

De Ezechiéle Prophéta.

† convertit me ad portam do-
mus, & ecce aquæ egredieban-
tur ſubter limen domus ad Orién-
tem: facies enim domus reſpiciébat
ad Oriéntem : aquæ autem deſcen-
débant in latus templi dextrum ad
Meridiem altaris. Et eduxit me per
viam portæ Aquilonis, & convertit
me ad viam foras Portam exterio-

rem, viam , quæ reſpiciébat ad
Oriéntem: & ecce aquæ redundan-
tes à latere dextro.
Laudabilis. 5o5. Lect1 il
Um egrederétur vir ad Orién-
Btem, qui habébat funiculum
in manu ſua, & menſus eſt mille
cubitos; & tradúxit me per aquam
usque ad talos. Rursumque menſus
eſt mille, & tradùzit me per aquam
usque ad génua: & menſus eſt
mille, & traduxit me per aquam
usque ad renes. Et menſus eſt
mille, torréntem, quem non poôtui
pertransire, quoôniam intumüerant
aquæ profúùndi torréntis, qui non
poteſt transvadari. ..
