Preeipu
Umu ſu
os tem
ſec dere
tes velr
illi ſubl
dir ſaer
dos.
Apoſtol.
ancti na
ber (
dis Chi
ſol Pr
lent A
mur, &
Atqne ie
llle de
Lipatio
1 der
Ame!:
umett,
Tuar
ſens
kerlinen

Eno
lond

nd
ur
in Unttet
iekezee
Mtionen en
to bitckr
1A neſtä
ken indlen
nan ennt
ter lun
cite, Nd
Deus, eclel
eregznſun
uos hent

Lluis:

imm,
eteflis
altectene

3 14 m
m, Jucd
mancinen
unnue.
teigi⸗
1us 11,
otetla
ſupel,
llas, Nl
Hipes
Et bin
ne

unusquisque sôlium ſuum in in-
troôitu portarum jerûſalem, & ſu-
pPer omnes muros ejus in circitu,
uper univérſas urbes juda,. Et
lIoquar judicia mea cum eis, ſuper
omnem malitiam eorum, qui dere-
liquérunt me, & libavérunt diis
aliénis, & adoravérunt opus ma-
nuum ſuârum Tu ergo accinge
Iumbos tuos, & ſurge, & loquere
ad eos omnia, quæ ego præcipio ti-
bi. Ne formides à facie eòrum: nec
enim timére te faciam vultum eo-
rum. Ego quippe dedi te hodie in
civitatem munitam, & in colùmnaã
ferream, & in murum æreum ſuper
Omnem terram, Régibus Juda, Prin-
cipibus ejus, & lacerdotibus, & po-
Pulo terræ. Et bellabunt advérsum
te, & non prævalébunt; quia ego
gecum ſum, ait Dnñs, ut liberem te.
Usquequô exaltabitur inimicus
meus ſuper me? *Reéſpice, & ex-
audi me, Dömine Deus meus.
Qui tribulant me, exultaàbunt,
ſi motus fúero: ego autem in mi-
ſericôrdia tua ſperabo. Relſpice.
s quequòô.

ε Sermo ſancti Leônis Papæ.

R ômnibus, dilectiſſimi, ſôlem-
nitatibus Chriſtianis, non ignora-
mus, Paſchale ſacraméntum eſſe
Præeipuum: cui condignè & côn-
gruè ſuſcipiendo, totius quidem
nos témporis inſtitúta reförmant:
ſed devotiõônem noſtram præsén
ges vel maximé dies éxigunt, quos
illi ſublimiſſimo divinæ miſericoôr-
diæ ſacramento ſcimus eſſe conti
guos. In quibus meritò a tanctis
Apôſtolis per doctrinam Spiritus
ſancti majora ſunt ordinata jejunia,
ut per commüne consortium cru-
cis Chriſti, étiam nos aliquid in eo,
Juod propter nos geſſit, agerémus,
icut Apoſtolus ait: Si compati
mur, & conglorificabimur. Certa
atque lecra eſt expectatio pro-
miſſæ beatitüdinis, ubi eſt parti-
cipatio Dominicæ paſſiônis.
Deus meus es tu, ne diſcédas
ä me: Quoniam tribulatio pro-
Fima eſt, & non eſt, qui adjuvet.
Tu autem Déômine, ne elonga
veris auzilium tuum à me: ad de-
fenſiõnem meam aſpice. Quéôniam

Emo eſt, dilectiſſimi, cui per
conditionem témporis ſocie-

275
tas hujus gléôriæ denegétur, tam-
dquam tranquitlitas pacis vacua ſit
occaſione virtůtis. Apoôſtolus enim
Prædicat, dicens: Omnes, qui pie
volunt vivere in Chriſto, perſe-
cutionem patiéntur: & ideo num-
quam deeſt tribulatio perſecutio-
nis, ſi numquam deſit oblervantia
pietatis. Dominus enim in exhor-
tatiônibus ſuis dicit: Qui non ac-
cipit crucem ſuam, & séquitur me,
non eſt me dignus. Nec dubitare
debémus, hanc vocem non 1o-
lùm ad difeipulos Chriſti, ſed ad
cunctos fideles, totamque Eccle-
ſiam pertinére, quæ ſalutâre ſuum
in his, qui aderant, universaliter
audiébat.
In te jactatus ſum ex ûtero, de
ventre matris meæx Deus meus es
tu, ne diſcedas à me: * Quôniam
tribulatio proxima eſt, & non eſt,
qui adjuvet. Salva me ex ore
leônis, & à céôrnibus unicôrnium
humilitäatem meam. Quoniam.

Icut ergo totius eſt coôrporis
pièe vivere, ita totius eſt tém⸗
poris crucem ferre: quæ méritò
ferri unicuique ſuadetur, quia pro⸗=
priis modis, atque mensuris ab
unoquoque toleratur. Unum no-
men eſt perſecutionis, ſed non una
eſt cauſa certaminis: & plus ple-
rumque periculi eſt in inſidiatoôre
deculta, uam in hoſte manifeſto.
Beatus Job alternäntibus bonis ac
malis mundi hujus eruditus, pié
veraciteérque diceébat: Nonne tenta-
tio eſt vita hominis ſuper terram?
Quoniam non ſolis doſoribus cor-
poris, atque ſuppliciis anima fidé-
lis impétitur, verùm Stiam, ſalva
incolumitate membrôrum;, gravi
morbo urgétur, ſi carnis volupta-
te mollitur. Sed cùm caro concu-
piſcit adyersùs ſpiritum, ſpiritus
autem advérsùs carnem; præsidio
crucis Chriſti mens rationalis in-
ſtruitur: nec cupiditatibus noxiis
illécta conséntit, quoniã continén-
tiæ clavis, & Dei timore trasfigitur.
, In proximo eſt tribulàâtio mea
Dômine, & non eſt, qui adjuvet, ut
fôdiant manus meas, & pedes
meos: libera me de ore leonis;»
Ut enarrem nomen tuum fra-
ibus meis.
. bue à framea Deus animam
meam, & de wanu canis unicam

meam. Ut. An proximo.
5 2

276

éctio ſanéti Evangélii ſecundùm
Joannem.
I illo témpore: Dicèbat Jeſus
turbis judæorum: Quis ex vobis
arguet me de peccâto? Si verita-
tem dico vobis, quare non crédi
tis mihi? Et réliqua.
Homilia ſancti Gregéôrii Papæ.

Ensate, fratres charifſimi, man-
tuetůdinem Dei. KRelaxare pec-
cäta vénerat, & dicébat: Quis ex
vobis arguet me de peccato? Non
dedignatur ex ratiône oſténdere, ſe
peccatôrem non eſfſe, qui ex virtũ-
te Divinitätis pôterat peccatôres
juſtificare. Sed ferribile eſt valdé,
quod sùbditur: Qui ex Deo eſt, ver-
ba Dei audit: proptérea vos non
auditis, quia ex Deo non eſtis. Si
enim ipſe verba Dei audit, qui ex
Deo eſt, & audire verba ejus non
poteſt, quisquis ex illo non eſt: in-
térroget ſe unusquisq; ſi verba Dei

in aure cordis percipit; & intelli-

get, unde ſit. Cœléſtẽ patriam deſi-
deraâre Véritas jubet, carnis deſidé-
ria conteri, mundi glôriã declinare,
aliéna non appétere, prôpria largiri
Toôta die contriſtatus ingredie.
Par Domine;: quôniam anima mea
compléta eſt illufiônibus. .
vim faciébant, qui quærébant ani-
mam meam. Amici mei, & pro⸗
ximi mei advérsm me appropin-
quavérunt, & ſtetérunt: & qui jux-
ta me erant, de longè ſtetérunt. Et
vim.
Enſet ergo apud ſe unusquis-
que veſtrum, ſi hæc vox Dei in
cordis ejus aure convaluit, & quia
jam ex Deo ſit, agnoſcit. Nam funt
nonnuülli, qui præcépta Dei nec au-
re corporis percipere dignantur. Et
ſunt nonnülli, qui hæc quidem cor-
poris aure percipiunt, ſed nullo es
mentis defidério complectúntur.
Et ſunt nonnülli, qui libenter ver-
ba Dei ſuſcipiunt; ita ut étiam in
ſflétibus compungantur, ſed poſt la
crymârum tempus ad iniquitatem
rédeunt. Hi profécto verba Dei non
audiunt, qui hæc exercére in pere
contémnunt. Vitam ergo veſtram,
fratres chariſtimi, ante mentis ocu-
los revocâte, & alta conſideratione
pertimeéſcite hoc, quod ex ore Ve-
ritatis ionat: Proptérea vos non
auditis, quia ex Deo non eſtis.

—

ro tuo Dnñe: æ Quôniam tribu lor
velôciter exaudi me. Inténde
animæ meæx, & libera eain; propter
inimicos meos éripe me. Cuéôniam.

Ed hoc, quod de réprobis Véri-
tas loquiturzipſi hoc de temet-
1pſis réprobi iniquis ſuis opéribus
oſtendunt, nam sequitur: Refpon-
dérunt igitur juaæi, & dixerunt
ei: Nönne benèe dicimus nos, quia
Samaritanus es tu, & dæmonium
habes? Accépta autem tanta con-
tumeélia, quid Dôminus retpoôndeat,
audiamus: Ego dæmonium non
habeo, ſed honorifico Patrem me-
um, & vos inhonoraſtis me. Quia
enimsamaritanus interpretatur cu-
ſtos: & ipie veraciter cuſtos eſt, de
quo ?ſalmiſta ait: Niſi Dôminus
cuſtodierit civitäatem, in vanum
vigilant, qui cuſtôdiunt eam: &
cui per Iſaiam dicitur: Caſtos
uid de nocte? cuſtos quid de no-
Ke? reſpondére nôluit Doôminus
Samaritanus non ſum; ſed, Ego
dæmonium non habeo. Duo quip-
pe ei illata fuéerunt; unum negaâ-
vit, àliud tacéndo consenfit.
Quis dabit capiti meo aquam,
& culis meis fontem lacrvmarü,
& ploràbo die ac nocte? quia fra-
ter propinquus ſupplantavit me;
Er omnis amicus fraudulenter
incéſſit in me. D
Fiant viæ eòôrum ténebræ & l-
bricum, & Angelus Domini peérſe-
quens eos. Et. ais dabit.
A D L D E S „

Ide Dômine afflictionem me-
am, quôniam eréctus eſt ini-
micus meus.
iſerére mei. g el. 216.
In tribulatione invocavi
Dôminum, & exaudivit me in la-
titůdine.
Judicâſti Doômine cauſam
animæ meæ: defeénfſor vitæz meæ:
Dômine Deus meus. H
Pépule meus; quid feci tibi?
aut quid moléſtus fui? reſponde
mihi. Numquid rédditur
pro bono malum, quia fodérunt
fôveam animæ meæ.

3 7
Ratres, Chriſtus alsiſténs Pon-
tifex futurôrum bonorum, per
amplius & perféctius tabernacu-
lum non manu factum, id eſt, non

Neavértas fäciem tuam a pue-

hujus creationis: neque per san-
Zul⸗

gpinem
ſec pet
trolvit
demptie

Ur
Ten
Sponte
FPaſſion-

Unda me
Tetta,
Quo laya
Tux üd
Ardor u
dilva tal
HNonde
Dulce f
Dulce p
lecte
Tenla l
Et tigot
Qbem d-
Et luper
Tenden
la dig
Fexte m
Atque
Arca mu
Quam ſa
Fuſus à
empite
kiniräni
Aqua⸗
lar geer
Unius
Laudet

Dicedet
Düi
erbede
tekes vo⸗
60 hon

Delg
önium
60 baten
Ch
alete n
(Iui
Mieiee
Dei ſi

nlorte
Iuttais

Cönn

todis ei

Fattene

lamtim
ffaudte

trehel
Domiuik
is Cidn
1

1Giore

lelkus

ne
lirit me!

biue i

ſor ite t

guinem hirçôrum, aut vitulérum;,
ſed per pröprium säânguinem in-
troivit ſemel in ſancta, æteêrna re-
demptione invyénta.

Uſtra ſex, qui jam perégit,
Tempus implens corporis;
Spontè libera Redemptor;
Palſlioni déditus
Agnus in Crucis levaâtur
Immolandus ſtipite.
elle potus ecce länguet:
Spina, chavi, lancea
Mite corpus perforärunt:
Unda manat, & cruor,
Terra, pontus, aſtra, mundus,
Quo lavantur flumine.
rux fidelis inter omnes
Arbor una nôbilis,
Silva talem naulla profert.
Fronde, flore, germine:
Dulce ferrum, dulce lignum;,
Dulcçe pondus suſtinent.
lecte ramos arbor alta;
Tenla laxa viſcera-
Et rigor lentelcat ille,
Quem dedit nativitas;
Et lupèrni membra Regis
Tende miti ſtipite.
ola digna tu tuiſti
Ferre mundi victimam:
Atque portum præparäre
Arca mundo naufrago;
Quam ſacer cruor perunxit;
Fuſus Agni corpore.
empitérna ſit beatæ
Trinitati gloria,
Rqua Patri, Filiòque;
Par decus Paraclito;
Unius Trinique nomen.
Laudet univerſitas, Amen. .
Eripe me de inimicis meis
Deus meus. Et ab inſurgénti-
bus in me libera me.

Dicébat Jeſus turbis Judæôrum;,
& Principibus ſacerdotum: Qui
ex Deo eſt, verba Dei audit: prop-
téreà vos non auditis, quia ex
Deo non eſtis.
Nuæſumus, omnipotens
273.
Ego dæ
ménium non hàbeo, ſed honorifi-
co Patrem meum, dicit Dôminus.
egi ſæculôrum. 18.
Chriſte Fili Dei vivi,; £ Mi-
ſerére nobis. Chriſte Fili.
Qui ſedes ad dexteram Patris.
Miſerere. . Chriſte Fili
Dei vivi, miſerére nohis.

Deus.

2
Exúrge Chriſte. 7713.

Fàciem meam. 19.

Ego glôriam meam non quæro:
eſt, qui quærat, & judicet.
ratres, Chriſtus aſsiſtens.
e. Erue à framea, Deus
änimam meam. Erue.
Et de manu canis unicam me-
Deus animam. rue.
De ore leônis libera me Däfe.
Et à cornibus unicornium hu-
militatem meam.

am.

Amen amen dico vobis, ſi quis
ſermonem meum fſervaverit, mor-
tem non guſtabit in æternum.

I enim ſanguis hircoôrum, &
taurôrum, & cinis vitulæ aſpér-
ſus inquinaàtos fancéctificat ad
emundationem carnis: quanto
magis ſanguis Chriſti, qui per Spi-
ritum ſanctum ſemetipſum oôbtulit
immaculatum Deo, emundabit
conſciéntiam noſtram ab opéribus
moôrtuis, ad ſerviéndũ Deo vivénti?
Deo ore leoônis, * Libera
me Dômine. De ore.
Et à cornibus unicôrnium hu-
militatem meam. Libera. De ore.
Ne perdas cum impiis Deus
animam meam. Et cum viris
sanguinum vitam meam.

Tulérunt lapides Judæi, ut jacerent
in eum: Jeſus autem abſcondit ſe,
& exivit de templo.

T ideò novi Teſtaménti media-
tor eſt, ut morte intercedente,
in redemptiénem earum prævari-
cationum, quæ erant (ub priori Te-
ſtaménto, repromiſſionẽ accipiant,
qui vocàti ſunt ætérnæ hæreditatis,
in Chriſto Jeſu Dômino noſtro.
Ne perdas cum impiis»
Deus ànimam meam. Ne perdas.
Et cum viris sänguinum vitam
meam Deus. e perdas.
Eripe me Däe ab homine malo.
A viro iniquo éeripbe me.
ixit
ominus. „77.
ratres, Chriſtus aſsiſtens
exilla Regis prodeunt.
Eripe me Dômine. 273.
§. 3

278

Abraham pater veſter exultàvit, ut

videret diem meum: vidit, & ga-
Viſus eſt.
uæſumus omnipotens

Deus. 273.

FERIA SECUND A.
enite, exultémus.
NRdie ſi vocem
ange lingua. 274.
. Erue à tra-

mea. .
éctio ſancti Evangélii ſecundum
Joannem.
I8 illo tempore: Miserunt Prin-
cipes, & Phariſæi miniſtros, ut
apprehénderent Jeſum. Et réliqua.
Homilia ſancti Auguſtini Epilc.

Uômodo apprehénderent ad-
huc nolénfem? Quia ergo non
pôterant apprehendere noléntem,
miſſi ſunt, ut audirent docentem
Quid docéntem? Dixit ergo Jeſus:
Adhuc modicum tempus vobis-
cum ſum. Quod modo vultis fa-
cere, facturi eſtis, ſed non modô,
quia modo nolo. Quare adhuc mo-
do nolo? Quia adhuc moôdicum
tempus vobiscum ſum, & tunc va-
do ad eum, qui me miſit. Implére
débeo diſpenlatiõénem meam, &
ſic pervenire ad paſſiõônem meam.
&. Deus meus éripe me de manu
peccatôris: & de manu contra le-
gem agentis, & iniqui: & quôniam
tu es patientia mea. Deus meus
ne elongéris à me: Deus meus in
auxilium meum reſpice. Quôniam

Ueærétis me, & noön inveniétis,
&&ρ ubi ſum ego, vos non poté
ſtis venire. Hic jam reſurrectionem
ſuam prædixit: noluérunt enim
agnoſcere præséntem, & poôſtea
quæſiérunt; cùm vidérent in eum
multitüdinem jam credentem. Ma-
gna enim figna facta funt étiam,
cùm Dominus reſurréxit, & aſcen-
dit in cœlum. Tunc per diſcipulos
facta ſunt magna;ſed ille per illos,
qui & per ſeipſum. Ipfſe quippe il-
lis dixerat; Sine me nihil poteſtis

furréxit, & fuis pédibus ambulaàvit,
ita ut homines miraréntur, ſic eos
allocũtus eſtetrus, quia non in ſua
poteſtate iſta fecit, ſed in virtüte
illius, quem ipfſi occidérunt. Multi
compuncti dixérüt, Quid faciémus?
Qui cuſtodiébant animam me-
am, consilium fecérunt in unum;,
dicéntes: Deus dereliquit eum;
Perſequimini, & comprehéndite
eum: quia non eſt, qui liberet eum:
Deus meus ne elongeéris à me
Deus meus in adjutorium meum
intênde. Omnes inimici mei
adveérsum me cogitabant mala mi-
hi: verbum iniquum mandavérunt
adversum me, dicéntes. Perſequi-
mini. .
Ideérunt enim ſe ingenti crimi-
ne impietatis aſtrictos, quando
illum occidérunt, quem venerarè
& adorare debuérunt, & hoc puta-
bant eſſe inexpiabile. Magnum
enim facinus erat, cujus conſide-
ratio illos faceret defperare: lee
non debébant deſperare, pro qui-
bus in cruce pendens Dominus eſt
dignatus orare. Dixerat enim: Pa-
ter,ignôſce illis, quia neſciunt, uid
taciunt. Vidébat quosdam ſuos
inter multos alienos: illis jam pe-
tébat véniam, a quibus adhuc acci-
piébat injüriam. Non enimatten-
débat; quòd ab ipſis moriebatur;
ſed quia pro ipſis moriebàtur.
Pacificè loquebantur mihi ini-
mici mei, & in ira moléſti erat mi-
hi. Vidiſti Dômine, ne sileas, ne
diſcédas à me. Y. Ego autem, cum
mihi maléſti eſſent,induébam me
cilicio, & humiliabam in jejuùnio
animam meam, Vidiſti, PHacincé⸗
iſerere
mei Deus. t. 35.
Enite »„ mittàmus lignum in
panem ejus, & eradâmus eum
de terra viventium, & nomen ejus
non memorétur amplius. .
uſtra ſex. Eripe
me de inimicis meis. 277.

In die masgno feſtivitàtis ſtabat Je-
fus, & clamabat, dicens: Si quis
ſitit; veniat ad me, & bibat.

Anctifica, quæſumus Döminé;
noſtra jejunia, & cunctârum

tàcere. Quando claudus ille, qui

iedébat ad portam, ad vogçem Petri

nobis indulgentiam propitius lar-
gire culparum. Per Doôminum.

Libera m
juxta te,
cOntta m
Venitatem

meam.

U in
gui jüͤ
nes & cor
tuam ex e
caulam m

Eripe

ziguis
d ee ve
dicit do

4
UIon
Poris: u
otua ſe
ne deten

PNNI
eio l⸗
loinne
Nle 1
usin
bat in 6
Arereber
E kelig
komili

Nüor
minn
ſerincin
commene
emperh
ut Deug
l nos
VIt: De
1 nob
enim
feret 1
hoe men
is nol
Kunn hon
ſeilt der

Libera me Déômine, & pone me
juxta te, & cujusvis manus pugnet

contra me. acem &
veritàtem. 22
Faciem
meam. 19.

79*

U autem Dômine Säbaoth;,
qui júdicas juſté, & probas re-
nes & corda, videam ultionem
tuam ex eis: tibi enim revelavi
cauſam meam ,„ Dñe Deus meus
. exilla Regis prodeunt.
Eripe me Dômine. 273.

Si quis ſitit, véniat ad meé, & bibat:
& de ventre ejus fluent aquæ vivæ,
dicit Dominus.
Dei 80.
A, quæſumus Boômine, pôpu-
lo tuo ſalutem mentis & cor-
poris: ut bonis opéribus inhæren-
do, tua ſemper mereatur protectioô-
ne defendi. Per Dominum.

FERI A T ERTI A.
éctio ſancti Evangélii ſecunduùm
Joannem.
N illo zempore: Ambulabat Je-
ſus in Galilæam: non enim volé-
bat in judæam ambulare;, quia
quærébant eum Judæi interficere.
Et réliqua. .
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

N iſto Evangélii capitulo, fratres,
Dôminus noſter Jeſus Chriſtus
ſecndùm hôminem ſe plurimùm
commendavit fidei noſtræ. Et enim
ſemper hoc egit dictis & factis ſuis,
ut Beus credatur, & homo: Deus,
qui nos fecit, homo, qui nos quæsi-
vit: Deus cum Patre ſemper, ho-
mo nobiſcum ex tempore. Non
enim quæreret, quem fécerat, niſi
fieret ipfie, quod fécerat. Verùm
hoc mementôte, & de cordibus ve-
ſtris nolite dimittere: ſic eſſe Chri-
ſtum hominem factum, ut nõ deſti-
terit Deus eſſe. Manens Deus acce
pit höminem, qui fecit hominem
Adjutor & fuſcèptor meus es
tu Dne, & in verbum tuum ſperavi.

279
Declinâte à me maligni, & rn-
tabor mandata Dei mei. 5 Iniquos
odio habui, & legem tuam diléxi.
Declinate.
Uando ergo latuit ut homo,
non potentiam perdidiſſe pu-
täandus eſt, ſed exémplum infirmi-
tati præbuiſſe. Ille enim quando
vôluit, deteêntus eſt: quando voôluit,
occiſus eſt. Sed quôòniam futůra
erant membra ejus, id eſt fideles
ejus, qui non habérent illam pote-
ſtatem, quam habébat ipſe Deus
noſter, quod latébat, quod ſe, tam-
quam ne occiderétur, ocgcultàbat;
hoc indicãbat factra eſſe membra
lua, in quibus ütique membris
ſuis ipſe erat.
Doecébo iniquos vias tuas, &
impii ad te converténtur: & Libe-
ra me de ſanguinibus, Deus Deus
ſalùtis meæ. Dne laäbia mea
apéries, & os meum annuntiabit
laudem tuam. Libera. .
On enim Chriſtus in capite, &
non in corpore;, ſed Chriſtus
totus in capite, & in côrpore. Ouod
ergo membra ejus, iple: quod au-
tem ipie, non continuò membra
ejus. Nam ſi non ipſi eſſent mem-
bra ejus, non diceret Sauloe: Quid
me perséqueris? non enim Saulus
ipfſum, ſed membra ejus, id eſt, fi-
deéles ejus, in terra perlequebatur.
Nôluit tamen diceresanctos meos,
fervos meos, poſtrémo honorabi-
lius, fratres meos: ſed me, hoc eſt
membra mea, quibus ego su caput.
Ne perdas cum impiis Deus
animam meam, & cum viris san-
guinum vitam meam: * Redime
me Démine. Eripe me Dne ab
hömine malo, à viro iniquo li-
bera me. Rédime. e perdas.

Tempus meum nondum advénit,
tempus autem veſtrum ſemper eſt
paratum. .
Oſtra tibi, Dômine, quæſumus;
ſint accépta jejúnia: quæ nos
& expiando „ graâtia tua dignos
efficiant, & ad remédia perdúcant
æxtérna,. Per Doôminum.

Vos alcéndite ad diem feſtum
hunc: ego autem non aſcendam,
quia tempus meum nondum ad-
venit. . .
A nobis, quæſumus, Déômine,

perſeverantem in tua volunta-

ce famulatum: ut in diébus no-
8 4 ſtris

280
ſtris & mèrito, & núumero pôépulus
tibi sérviens augeatur. Per Dnim.
F E F.I A Q U A R T A.
Ectio ſanéti Evangélii ſecundùm
Joannem.
I5 illo tempore; Facta ſunt en-
cænia in Jjerosolymis, & hiems
erat. Et ambulabat ſeſus in tem-
lo, in porticu Salomonis. Et reliq.
Homilia S. Auguſtini Epilcopi.

Neoænia feſtivitas erat dedica-
tiônis templi: Græcèe enim Cæ-
non dicitur novum. Quandocuúm-
que novum aliquid fúerit dedica-
tum, encænis vocàantur. Jam &
uſus habet hoc verbum. Ssi quis
nova tûnica induatur, encæniare
dicitur Illum enim diem, quo
templum dedicatum eſt, Judæi ſo-
lemniter celebrabant: ipſe dies
feſtus agebatur, cuùm ea, quæ lecta
ſunt, locùútus eſt Bôminus.
Tota die contrifatus ingredié-
bar Domine; quoniam anima mea
completa eſt illuſionibus: &£ Et
vim faciébant, qui quæreébant äni-
mam meam. Amici mei, & pro-
ximi mei adversùm me appropin-
quavérunt, & ſteterunt;, & qui juxta
me erant, de longe ſtetérunt. Etf

Iems erat, & ambulabat Je-
ſus in templo in porticu Salo-
méͤnis. Circumdedérunt ergo eum
Judæi, & dicébant ei: Quousque
animam noſtram tollis? Si tu es
Chriſtus, dic nobis palam. Non ve-
ritatem deſiderabant, ſed calum
niam præparabant. Hiems erat, &
frigidi erant: ad illum enim divinũ
ignem accéeédere pigri erant. Si ac-
cédere eſt credere: qui credit, accé-
dir: qui negat;recedit. Non mové-
tur anima pédibus, ſed affectibus.
Ne avertas faciem tuam à pue-
10 tuo, Doômine: Quoôniam
tribulor, velôciter exâudi me-
Intende änimæ meæx, & libera
gam; propter inimicos meos eripe
me. Quoniam.
Rigúerant diligéndi charitàte,
& ardébant nocendi cupiditate.
Longè aberant; & ibi erant: non ac-
cedébant credéndo;: & premebant
erſequéndo. Quærébant audize à
Dmino: Ego fſum Chriſtus, & for-
tâſſe de Chriſto ſecçcúndúm hoôminé
ſapiébant. Prædicavérunt enim
Prophetz Chriſtum, ſed divinita-

tem Chriſti & in Prophétis, & in
ipſo Evangélio nec hærétici intelli-
gunt: quantò minus judæi, quam-
diu velamen eſt fuper cot eorum?
Quis dabit capiti meo aquam;
& culis meis fontem lacrymaru;
& plorabo die ac nocte?quia frater
propinquus ſupplantavit me: *Et
omnis amicus fraudulenter incéſſit
in me. Fiant viæ eoôrum tene-
bræ & lůbricum: & Angelus Dñi
pérfequens egs, Et onmis. Quis.

Oves meæ vocem meam audiunt:
& ego Dominus agnoſco eas.

Anctificato hoc jejânio, Deus
tuoraum corda fidelium miſera-
tor illüſtra, & quibus devotioônis
præſtas affeéëtum, præbe ſupplicàn-
tibus pium benignus auditum.
Per Dominum.

Multa bona ôpera operàâtus ſum
vobis: propter quod opus vultis
me occidere?
Déſto ſupplicationibus noſtris
omnipotens Deus: & quibus
fidúciam ſperandæ pietatis indul-
ges, conſuétæ mitericordiæ tribue
benignus efféctum. Per Däm.
F E RI A Q UIN I A.
Ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Lucam.
IN illo témpore: Rogaâbat Jeſum
Hquidam de Phariſæis, ut mandu-
caret cum illo. Et ingreſſus do-
mum Pharxiſæi diſcubuit. Et reliq.
Homilia S. Gregorii Papæ.

Ogitânti mihi de Mariæ Mag-
dalénæ pœniténtia; flere ma-
gis libet: quam àliquid dicere. Cu-
jus enim vel saxeum pectus illæ
hujus peccatricis lacrymæ ad exém-
plum poœniténdi non emolliant?
CGonſiderävit namque quid fecit, &
nôluit moderari, quid taceret. Su-
per convivantes ingréſſa eſt, non
juſſa venit, inter épulas lâcrymas
obtùlit. Diſcite, quo dolôre ardet⸗
quæ flere & inter eépulas non eru-
beſcit.
Deus meus éripe me de manu
peccatôris, & de manu contra legé
agentis, & ini qui: ιQuoniam tu es
patiéntia mea. Deus meus ne
elongeris à me: Deus meus in auxsi-
lin men réſpice. Quoniã. Leét.
Anc verò, quam Lucas pecca-
tricem mulierem; Penne⸗

Mariam
Iiam eree
temn dæm
Et gic
Unl erta
enimſey
comprer
nümero
tem erg
que unt
me, & d
Deo ejus
Vum me
guano ch
Valui adre

Ed ecc
macul⸗
fontem n
vivante;
ſemeiipl
intus, ni
Tecundare
ramubtra
n Domin
Pientem
wkliustt
Diéntem
Per miſen

exindin
Quit
ſi notls
ſericordl
que

Maziſten
Re eſt,
Raſt⸗
Deus
humane
ciata, n
1 reke

Deläii
Munduc⸗
Datiar,
8dto,
Ditin
n plae
Dotiig
Mandatd
P

io
loinne

N ilo
khuiſ

Mariam nôminat, illam eſſe Ma-
riam crédimus, de qua Marcus ſep
tem dæmonia ejécta fuiſſe teſtatur.
Et quid per ſeptem dæmoônia;, niſi
uni erſa vitia deſignantur? Quia
enim ſeptem, diéebus omne tempus
comprehenditur, reste ſeptenario
número univerſitas figuratur. Sep-
tem ergo dæmoônia Maria habuit,
quæ univérfis vitiis plena fnit.
Multiplicati ſunt, qui tribulant
me, & dicunt: non ett ſalus illi in
Deo ejus: * Exrge Domine lal-
vum me fac, Deus meus. Ne-
quando dicat inimicus mens, præ-
valui adversùs eum. Exürge.

Ed ecce! quia turpitúdinis ſuæ
Imaculas alpéexit, lavanda ad
fontem miſericordiæ cucürrit, con-
vivantes non erubuit. Nam quia
ſemetipſam graviter erubeſcebat
intus, nihil eſſe crédidit, quod ve-
recundaretur foris. Quid ergo mi
ramur, fratres? Mariam venientem,

281
advérsùs Jeſum, & dicébant: Quid
fäcimus, quia hic homo multa fi-
gna facit. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Ontifices, & Phariſæi ſibi con-
ſulebant, nec tamen dicébant:
Credamus. Plus enim perditi hoô-
mines cogitàbant, quémodo nocé-
rent, ut perderent; quàm quémodo
ſibi consûlerent, né perirent: & ta-
men timébant, & quaſi conſulébãt.
Dicebant enim: Quid facimus, quia
hic homo multa ſigna facit? Si di-
mittimus eum ſic, omnes credent
in eum: & venient Romani;, & tol-
lent noſtrum locum, & Gentem.
Temporalia pérdere timuérunt, &
vitam ætérnam non cogitavérunt 3
ac ſic utrüumque amiserunt.
Deus meus es tu, ne diſcédas à
me : & Quôniam tribulatio proxi-
mMa eſt, & non eſt, qui adjuvet. 1
Tu autem Dfie, ne elongaveris

huſ retr⸗ liat „auxilium tuum à me: ad defenſiô-
an Dôminum ſuſcipiéntem: ſuſci- nem meam àſpice. Quôniam.
giuon pientem dicam, an trahentem? ſed i0
6: F Inelius trahéentem dicam, & ſuſci- Am & Romani poſt Dömini

piéntem: quia nimirum ipſe eam
per miſericôrdiam traxit intus, qui
per manſuetùdinem ſuſcépit foris.
Usquequo exaltabitur inimicus
meus ſuper me? Reéſpice, &
exandi me Domine Deus meus.
Qui tribulant me, exultabunt,
ſi motus fuero: ego autem in mi-
ſericòrdia tua ſperabo. Reſpice.
squequô.

Magiſter dicit: Tempus meum pro
pe eſt, apud te facio Paſcha cum
diſcipulis meis.
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut dignitas conditioônis
humanæ per immoderantiam ſau-
ciata, medicinalis parſimoniæ ſtůù-
dio reformetur,. Per Dominum.

Deſidério deſideravi hoc Paſcha
manducare vobiscum;, antequam
Pätiar.
Sto, quæſumus, Domine, pro-
pitius plebi tuæx:; ut, quæ tibi
non placent, reipnuéntes, tuorum
Pôtiùs repleantur delectationibus
mandatôrum. Per Dôminum.
F E RI A SE XT A.
éctio ſanécti Evangelii ſecêndùm
Joannem.
N illo témpore:

Collegérunt

paſſionem & glorificationem
tulérunt eis & locum & Gentem;»
expugnando, & transferendo: &
illud eos séquitur, quod alibi di-
Kum eſt: Filii autem regni hujus
ibunt in ténebras exteriores. Hoc
autem timuérunt, ne ſi omnes in
Chriſtum créderent, nemo remané-

ret, qui advérsùs Romanos civita-
tem Pei templumque defénderet:

quôniam contra ipſum templum,
& contra ſuas patérnas leges do-
Grinam Chriſti eſſe ſentiébant.
In té jactatus ſum ex tero, de
ventre matris meæx: Deus meus es
tu, ne diſcédas à me: ε Quoôniam
tribulàtio prôxima eſt, & non eſt,
qui adjuvet. Y. Salva me ex ore
leônis, & à côrnibus unicornium
humilitatem meam. Quôniam.

Nus autem ex ipſis Caiphas;
cùm eſſet Poôntifex anni illius;
dixit eis: vos neſcitis quidquam;,
nec cogitaàtis, quia éxpedit vobis,
ut unus moriatur homo pro poôpu-
lo, & mon tota gens péreat. Hoc
autem à ſemetipfo non dixit: ſed
cùm eſſet Pôntifex anni illius:, pro-
phetavit. Hic docémur, étiam hô-
mines malos propheriæ ſpiritu fu-
türa prædicere: quod tamen Evan-

Pontifices & Pharilæi concilium gelifta iino tribuit ſacraménto;

guig

282
quia Poôntifex fui't, id eſt, ſummus
ſacêrdos In prôximo eſt tri-
bulatio mea Dôr nine, & non eſt,
qui àdjuvet; ut f ödiant man-meas,
& pedes meos: libera me de ore
leonis. & Ut en äirrem nomen tunũ
fratribus meis. Erue à framea
Deus animam meam, & de manu
canis unicam meã. Ut enarrem. E n.

Appropinquabat autem dies feſtus
Judæôrum „ & quærébant Princi-
pes ſacerdotum „ quomodo Jeſum
interficerent, ſed timébant ple-

em.
Ordibus noſtris, quæſumus Dô-
mine, gratiam tuam benignus
infünde: ut peccata noſtra caſtiga-
tiéône voluntaria cohibentes, tem-
poraliter pôtiùs mmacerémur, quam
ſuppliciis deputémur ætérnis. Per.

Principes facerdétam eonsilium
fecérunt, ut jeſum occiderent: di-
cébant autem: Non in die feſto, ne
fortè tumuúltus fieret in põôpulo.

Oncède quæſumus, omnipotens
Deus: ut qui protectioônis tuæ
gfatiam quærimus, liberati à ma-
Iis omnibus, ſecúra tibi mente
ſerviamus. Per Dominum.
S A B B A T O.
éctio ſancti Evangélii ſecndùm
Joannem.
N illo tempore: Cogitaverunt
Iprincipes ſacerdétum, ut & Là-
Zarum interficerent: quia multi
Propter illum abibant ex judæis,
& credébant in Jeſum. Et reliq-
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Iſô Lazaro reſuſcitato, quia täã-
tüm mirgculum Düi tanta erat
evidentia diffamätum, tanta mani-
feſtatiéne declaratum, ut non poſ-⸗
ſent vel occultare quod factum eſt,
vel negare: quid invenérunt, vidére.
Cogitaverunt autem Principes ſa-
cerdotum „ut & Lazarum interfi-
cerent. O ſtulta cogitatio, & cæca
ſævitia! Dôminus Chriſtus, qui ſuſ-
citare pôtuit moôrtuum, non poſſet
occiſum? Quando Lazaro infere-
batis necem, numqutd auferebatis
Dômino poteſtatem? Si aliud vo-
bis vidétur moôrtuus;aliud occifus:
ecce Dñs ut rumque fecit, & Laàza
rum moôrtuum;, & ſeipſum ſuſcita-
vit occilum, . Tota die. 276.

8

6⁶

N craſtinum autem turba multa;
quæ vénerat ad diem feſtũ, cùm
audiſſent, quia venit Jeſus jero-
solymam, accepérunt ramos palma-
rum, & proceſsérunt obviam ei; &
clamabant: Hosanna, benedictus
qui venit in nomine Dômini, Rex
Iſrael. Rami palmarum laudes ſunt-
ſignificantes victoriam: quia erat
Däüs mortem moriéndo ſuperatu-
rus „& trophæo crucis de diabolo
mortis principe triumphatürus.
Vox autem obſecrantis eſt, Hosan-
na„ ſicut nonnülli dicunt, qui He-
bræam linguam novérunt, magis
afféctum indicans, quam rem ali-
quam ſignificans, ſicut funt in lin-
gua Latina, quas interjectiones vo-
cantzvelut cum doléntes dicimus »
heu: vel càm delectamur; vah di-
cimus. Ne avertas. 276.

As ei laudes turba dicebar, Ho-
sänna, benedictus, qui venit in
néômine Dñi, Rex Iſrael. Quam cru-
cem mentis invidentia principum
Judæòôrum perpeti potuerat, quan-
do Regem ſuum Ghriſtum tanta
multitùdo clamaâbat? Sed quid fuit
ômino Regem eſſe Iſfragl? Quid
magnum fuit Regi ſæculôrum, Re-
gem fieri hominumenon enim Rex
Iſfrael Chriſtus ad exigendum tri=
bùtum, vel exércitum ferro arman-
dum, hoſtésq; viſibiliter debellan-
dos: ſed Rex Iſrael, quôd mentes
regat, quòd in æternum conſulat,
quod in regnum cœlorum credeén-
tes, ſperàntes, amantésque perdu-
cat. Quis dabit. 276.

Clarifica me Pater apud temetip-
ſum claritate, geam habui, prius⸗
quam mundus fieret.

Roficiat, quæſumus Dömine,
plebs tibi dicata piæ devotio-
nis afféctu: ut ſacris actionibus
erudita ,„ quantô Majeſtati tuæ fit
gratior, tantò donis potioribus
augeatur. Eer Döôminum.

Ratres, Hoc enim ſenttfte in vo-
bis, quod & in Chriſto Jeſu: qui
cùm in forma Dei eſſet, non rapi-
nam arbitratus eſt, eſſe ſe æquâlem
Deo, ſed ſemetipfum exinaniyit.,
formam lervi accipiens; in ſimili-
tudinem héminum factus, & ha-
bitu inventus ut homo.

Met iuſte
orit: ege
we misiſt
Mnip
guih
dum hun
törenn ne
clucem i
pitiug; u
bere Cocu
consortia
D0 MI

De
Pſnp
porte
menten, 0
Wals keci
Uiguerunt
derunt ib
batas, gl
gas. Ni
Aut verna
eſt in Pka
Hunt leon
lalln 90
Mrichus
lunt; & n
Filii gue
nes con
Verticen
fadum
Domim
1e, gue
In di
ixiſti,
calfam
Wine Der
lHnoniz
erandit
Vnn
Ni
Torun
Agrett

UN
lkeli,d
eſis e
woslen
bfinneit
berelt
önini,
hnlauterft
: gut

2,ul en
1 ubeiſl
1,

exilla Regis. Eripe.

273.

Pater juſte, mundus te non cog-
novit;: ego autem novi te, quia tu
me misiſti.
Mnipotens, ſempitérne Deus,
qui humano géneri ad imitan-
dum humilitatis exemplum Salva-
törem noſtrum carnem sůmere, &
crucem ſubire feciſticoncede pro-
pitius; ut & patientiæ ipsius ha-
bere documenta, & refurrectionis
consoôrtia mereamur Pber eümdem.
DOMINICA IN PALMIS.

273.
De Jeremia Prophéta.

Bſtupeſcite cœli ſuper hoc, &
portæ ejus defolamini vehe-
menter, dicit Dôminus. Duo enim
mala fecit populus meus:me dere
liquérunt fontem aquæ vivæ, & fo-
derunt ſibi ciſternas, ciſternas diſſi-
Patas, quæ continére non valent
aquas. Numquid ſervus eit Ifrael,
aut vernaculus:? quare ergo tactus
eſt in præadam? Super eum rugié-
runt leones, & dederunt vocem
ſuam, poſuérunt terram ejus in ſo-
lIirùdinem; civitates ejus exuſtæ
ſunt, & non eſt, qui haàbitet in eis.
Filii quoque Mêmpheos & Taph-
nes conſtupravérunt te usque ad
verticem. Numquid non iſtud
factum eſt tibi, quia dereliquiſti
Doôminum Deum tuum eo têmpo-
re; quo ducébat te per viam?
In die, qua invocavi te Domine,
dixiſti, Noli timere: * Judicaſti
cauſam meam, & liberaſti me, Do-
mine Deus meus. In die tribu-
latiônis meæx clamavi ad te, quia
exaudiſti me. Judicaſti.
T nunc quid tibi vis in via
Kgypti, ut bibas aquam tür-
bidam?: & quid tibi cum via Aſſy-
xiorum; ut bibas aquam fluminis?
Arguet te malitia tua, & averſio
tua increpabit te. Scito; & vide,
quia malum & amarum eſt, reli-
gaile te Doôöminum Deum tuum,
non eſſe timorem mei apud te,
dicit Doôminus Deus exercituum.
A ſæculo confregiſti jugum meum,
rupiſti vincula mea, & dixiſti: Non

sérviam. In omni enim colle ſub-

283
tu proſternebâris méretrix. Ego
autem plantavi te vineam eléctam,
omne ſemen verum: quoòmodo er-
go convérsa es mihi in pravum vi-
nea aliena? Si laveris te nitro, &
multiplicaveris tibi herba borith»
maculata es in iniquitate tua co-
ram me, dicit Doôminus Deus.
Fratres mei elongavérunt ſe à
me, & noti mei,; *‚Quaſi alieni re-
celsérunt à me y. Dereliquérunt
me proximi mei, & qui me nové-
runt. Quaſi.
Uid vultis mecum judicio
conténdere? omnes dereli-
quiſtis me, dicit Dôminus. Fruſtra
percuſſi filios veſtros;, diſciplinam
non recepérunt: devoravit gladius
veſter Prophétas veſtros, quaſi leo
vaſtator generatio veſtra. Videte
verbum Dômini;: Numquid ſolitũ-
do factus ſum Ifraéli ,„ aut terra
ſeréôtina? quare ergo dizxit popu-
lus meus: Recéſſimus, non veniée-
mus ultra ad te? Numquid oblivis-
cétur virgo ornamenti ſui, aut
ſponſa falciæ pectoralis ſuæx? poô⸗-
pulus verò meus oblitus eſt mei
diébus innmeris.
Atténde Dômine ad me: & au-
di voces adversarioérum meorum:
Numquid rédditur pro bono
malum, quia fodérunt foôveam ani-
mæ meæ? Recordaàre, quod ſté-
terim in conſpéctutuo, ut loque-
rer pro eis bonum, & ayérterem
indignatioônem tuam ab eis. Num-
quid. A tténde Doômine.

Sermo ſancti Leônis Papæ.

Eſideräta nobis, dilectiſſimi,
& univérſo optabilis mundo
adeſt feſtivitas Doôminicæ Paſſioô-⸗
nis, quæ nos inter exultatiônes ſpi-
ritalium gaudioôrum ſilêre non pa-
