Octavæ, & ſine Precibus, & Suf-
fragiis Sanctorum. In Däüicis ve-
roô, quæ occurrunt infra alias Oc-
tavas, totum Officium fit de Do-
minica, ut in Pfſalt. & in Proprio
dé Tempore, cum commem. Oc-
tavæ, omiſſis etiam dictis Preci-
bus, & duffragiis ut ſupra. De
Dominica occurrente in dieocét. fift
commem. ſicut dictum eſt, quando
in ea fit de feſto Duplici, præter-
quam in die Oct. Epiphan. in qua
nihil fit de Dominica, quia ejus
Officium ponitur in Sabbato præ-
cedenti.
3. Poſitum eſt autem Offic. ſex
Dominicarum poſt Epiphaniam, &
viginti quatuor poſt Pent. ut com-
pleatur num. triginta Däicarum „
quæ eſſe poſſunt àab Epiph. usque
ad Septuageſimam, & à Pentecoſt.
usque ad Advent. ne ulla ex his
Dnicis vacet; quin ſaltem de ea fiat
comm. Nam quæ aliquando ſuper-
ſunt poſt Epiph. ante Septuag. po-
nuntur poſt Xxiii. à Pentecoſte, hoc
ordine.
4. 8gi Dominieæ poſt Penteco-
ſten fuerint Xxv. Dominica xxiv
poſt Pentecoſten erit quæ eſt vi.
poſt Epiphaniam. Si fuerint xxvi.
Dominica xxiv. erit quæ eſt v. &

xxv. quæ eſt vi. Si fuerint Xxviiy
Do⸗

XXXR
Dominica xxiv. erit quæ eſt iv. &
Xxv. quæ eſt v. & xxvi. erit vi. Si
fuerint xxviii. Dominica xxiv. erit
iii. & XxXxv. erit iv. xxvi. erit v. &
xxvii. erit vi. & ultimo loco ſem-
per ponitur, quæ in ordine eſt xziv
poſt Pentec. etiam ſi poſt Pente-
coſten aliquando nô ſint niſi xxiii.
Dominicæ. Tunc enim xxiv. poni-
tur loco xxiii. & Offic. xxiii. po-
nitur in præcedenti Sabbato, quod
non ſit impeditum feſto novem
Lect, alioquin in alia præcedenti
die ſimiliter non impedita, in qua
fKiat Officium de Feria, cum com-
memor. Feſti Simplicis, ſi occur-
rat, & in ea legantut tres Lectio-
nes de Homilia Dominicæ, omiſſis
Lectionibus Scripturzæ illius Feriæ:
& in Laudibus dicatur Antiphona
ad Benedictus, & Oratio de Domi-
nica xxiii. Quod ſi tota Hebdom.
impedita ſit Feſtis ig. Lect. etiam
translatis, vel aliqua Octava, tunc
in Sabbato legatur ix. Lect. de Ho-
milia Dominicæ xxiii. & de ea fiat
commem. in Laudibus tantum,
cum Antiphona;, & Oratione pro-
pria. .
§s. Cùm veròô interdum contin-
gat;, ut Dominica tertia., vel quar-
ta vel quinta;, vel ſexta poſt Epi-
phaniam fuperſit, nec poſſit poni
etiam poſt xxiii. à Pentecoſte, de
ea fit Offic. in Sabbato ante Domi-
nicam Septuageſinæ, ut dictum
eſt ſupra num, præcedenti.
6. De Dominica ii. poſt Epiph.
quando Septuag. venerit imediaté
poſt. Oct. Epiph. quomodo agen-
dum fit Offic. habetur in propria
Rubrica ante Dominicam i. poſt
Epiph. .
.Cùm autem in proprio de
Tempore dicitur aliqua Dominica
eſſe prima meniis, in qua primo po-
nitur initium libti de Script. cum
ſua hiſtoria, id eſt, cum Reſpon-
ſoriis, animadvertendum eſt, eam
dici primam Dominicam menſis,
quæ venit in Kalend. illius menſis,
vel eſt proximior Kalend, hoc mo-
do. Si Kalendæ venerint in ii. & iii
& iv, Feria, Däüica prima menſis
erit quæ præcedit Kalend. licèt ve-
niat in præcedenti menſe: ſi autem
Kalendæ venerint in quinta & vi.
Feria, & Sabbato, bprima Domini-
ca erit quæ ſequitur poſt ipfſas Ka-
lendas. Dominica autem i. Adv.
non ſumitur ea, quæ eſt proximior

Kalendis Decemb. ſed feſto S. An-
dreæ, vel quæ venerit in ipfſo Fe-
0.
8. Officium Dñicæ fit Semid.
& incipit à primis Veſp. in Sabba-
to: & habet totum Officium inte-
grum usque ad Complet. Domini-
cæ incluſive, niſi cum aliquo con-
currat, ut dicitur in Rubrica de
Concurrentia.
9. Ad Matutin.

dicuntur tres
Nocturn.

cum Pſalmis, ut in

Pſalterio: & leguntur ix. Lectio-

nes „ ut in Proprio de Tempo-
Ier .
10. Quomodo autem ſit ordi-
nandum ejus Offic, inſuper & de
Lect. Reſponſoriis, & aliis „ &
quomodo initia libror. Script. cum
sua hiſtoria ſint ponenda; haben-
tur de ſingulis inferius propriæ
Rubr-

V.

Fficium Feriale, hoc eſt, Sim-
plex de Tempore occurrenti,
prout in Plalterio; & proprio de
Tempôre habetur, fit ſemper in
feriis Adventus, Quadragelſ. Qua-
tuor Temp. Vigiliarum, & in Fe-
ria ſecunda Rogationum; quando
infra Hebdom. non oceurrit fe-
ſtum Duplex;, vel Semiduplex; vel
de Octava; quia tunc de huojus-
modi feriis fit comm. ut dicetur
in Kubrica de Gomm. Si vero in
eis occurrat Feſtum Simplex, de eo
fit tantùm commem. Item per an-
num fit Offic. de fer. illis diebus,
quibus infra Hebdom. in Kalenda-
rio non ponitur aliquod feſtum
Duplex, Semiduplex, vel Simplex, &
non occurrit aliqua Oct. vel Offic.
8. Mariæ in Sabbato, vel aliquod fe-
ſtum ſoléemne aut cçonſuetum in a
liqua Eccleſia celebrari, quamvis
in Kalend. hujus Breviarii non fſii
deſcriptum.
2. Officium Feriæ in Adventu
Quadrageſima; Quatuor Tempo-
ribus, Vigiliis,; & in prima die
Rogationum, incipit à Matutino
in aliis verô feriis per annum inde
fit de Feria, ubi deſfinit Offic. præ-
cedentis diei; ita ut ſi præced. Of-
fic. Fer. die fuerit Dupl. vel Semi-
dupl. incipiat ſequenti die à Matut.
ſi Præc. die fuerit feſtum Sunplex,
de feria fiat àa Veſperis illius præce-

dentis diei incluſive. Similiter, &

quando

ee hrecer
Wtrum
kiu occi
in Rubrie⸗
UInttur a
kenente
Monarr
4,e
inle ſt d
Jue ullu d

ünrüm Ne
ecundrm
Mälterio⸗
Moprio 4
4. PExcl
lio Othei⸗
les Hebde
Olnmatun
Allbus ſit
de ſonit
z Quom
fie leße
Hons, iten
Juando
1te alis
bent, hu
Ulispropr

3 gil
nibus V
Mnantur .
nian D
Vigilir

l fkeſtog
t in igoke

fit denit
ſp. in Nnhe
fhcium ine
hlet., Donin⸗
n aliquo cr
Ah 1

icuntut it
mnis, Ut I
at ix, Lecdt
9 de Tenn-

em ſit o
nluper & e
K alis) 4
t. Ktißt ell
enda; muber
erlus Proptt

V.

noc elh A.
e Oecultenn
& propne⸗ 6
fit lempel 1
tadtatel Cli
Im; K In k
üm; llaned
oceuttit te
midupleh,
inc de hu
n. ut Cel
. Fi ſeloln
impleute
ltem perd
illis dlebis⸗
n. in Glenl
iguoc feln
7el nngletd

iti ,4. (
viatii non

in 4renn
uor Tene
1 prima. &
Matunin
Anntin in

t Offie.
praæced, 4
L 1 vel gennt.
die aMaiut
. gles!
um S ,

quando in feria quarta, & ſexta
Quatuor Temporum Septembris,
& in feria iv. Cinerum, ac in
Vigiliis occurrit aliquod feſtum
Simplex, de quo fieri debet com-
memoratio, tunc præcedenti die
(niſi fuerit eſtum ix. Lect.) in
Veſp. fit de Feria, ur in Pfalt. ſine
Precibus, cum Oratione Domini-
cæ præced. & cum commem Fe-
iti trium Lectionum in ſequenti
feria occurrentis, ut dicetur infra
in Rubrica de Concurrentia: Ter-
minarur autem Offic. de Feria ſub-
ſequente Duplici, vel Semidupl.
ad Nonam: ſubſeq. vero Simpli-
ci, de quo fieri debeat Offici-
um, ad Capitul. Veſperar quia
inde fit de feſto Simplici, abs-
que ulla deinceps, commem. Fer.

3. Ad Matutinum dicitur unum
tantùm Nocturn. cum xii. Plalm.
ſecundaàm ordinem Feriarum in
Pſalterio, & tribus Lect. ut in
Proprio de Temp.
4. Excipiuntur ab hoc ordina-
rio Officii terialis tres fer. majo-
res Hebdomadæ ſanctæ, & feriæ
Octavarum Paſchæ, & Pentec. in
quibus fit Officium ut in Propriis
locis ponitur.
. Quomodo ordinandum fit
Offic. de Feria ad Matut. & alias
Horas, item de Lect. & Reſponſ.
& quando dicendæ ſint Preces fer.
ac de aliis quæ ad Offic. feriæ per-
tinent, habentur inferius de ſin-
gulis propriæ Kubricæ.

VI.

E vigilia fit Officium in om-
nibus Vigiliis per annum, quæ
jejunantur, ubi in Kalendario an-
notatur hæc vox, Vigilia: niſi in
die vigiliæ occurrat feſtum ix.
Lect. vel Oct. tunc enim in Oficio
ix. Lect. legitur ix. Lect. de Homil.
Vigil. & fit commem. de ea ad
Laudes tantum , cum Antiphona
ad Benedictus, & v. fer. occurr.
de Pſalt. & Oratione Vigiliæ, præ-
terquam in illis Feſtis majoribus ,
quæ inferius excipiuntur. .
2. Si Vigilia occurrat in Domi-
nica, de ea fit Offic. in Sabbato,
quod non ſit impeditum Officio
ix. Lect. quia tunc de visgil. fit

tantùm commem. ut dictum eſt.

Excipitur ab hac regula Vigil. Na-

XXXIii
tivit. & Epiph. Domini: quæ ſi ve-
nerint. in Dnica: fit de illis, ut in
propriis Rubr. dicitur, Si autem in
Vigil. occurrat. feſtum ſolemne
alicujus loci, vel ex ſolemnioribus
infra annum, quæ inferius in Kubr.
de Comm. numerantur (veluti ſi
in Vig. S. Joannis Bapt. venerit.
feſtum Corp. Chr.) nihil tunc pror-
ſus, nec comm. fit de Vig. excepta
Vig. Epiph. Idem ſervetur quando
aliqua Vigil. venerit in Adventu »
Quadragel. & Quat. Temp. nulla
enim in his fer. de Vigil. fit comm.
3. Officium Vigil. incipit ad
Matutinum, ſicut dictum eſt in
ſuperiori Rubrica de feriis: ter-
mianatur autem ad Nonam, quia
Veſperæ ſunt de ſequenti feſto.
4. Officium Vigil. totum fit de
feria occurrenti, ut in Pſalterio: &
rres Lect. leguntur de Homilia in
bvangelium Vigiliæ, ut in propriis
locis aſſignatur, cum tribus iis de
Feria occurrenti, ordine in Rubrica
de Giis deſcripto. Dicuntur Preces
feriales, & Comemorationes com-
munes, aliaque omnia ſieut in fe-
riis Adventus, Quadrageſ. &
Quat. Temp. de quibus & de aliis
circa ordinandum ejus Oftic. ha-
bentur inferius propriæ Rubricæ.
§. Excipitur ab hoc ordinario
Vigiliarum quæ jejunantur, Vigil.
bent. quæ cum tribus Noct. iun
Offic. Semid celebratur, ut ibi &
Vig Nat. Dni, quæ Noctur. fer-
excepto, in Laud. & Horis haber
reliquum Offic. Dupl. In Vig.
verò Epiph. Aſcenſ. quæ non je-
junantur, fit Officium ut in pro=⸗
Priis locis notatur.

VII.

E Octava fit Offic. vel ſal-
„tem commemor. (quando
aliquo Feſto, vel Dominica impe⸗
ditur) per octo dies continuos.
Fit de Oct. in Paſchate Keſurre-
Rtionis, in Aſcenſione Domini, in
Pentecoſt in feſto Corporis Chri⸗
ſti, in Feſtis, quibus in Kalen-
dario apponitur Octav. item in
Feſto Dedicat propriæ bceleſiæ »s
& Feſto principalis Patroni, 8e
Titularis loci, vel Eccleſiæ, & in
Feſtis aliorum Sanctorum , quæ

K

apud quasdam Eccleſias, Congre-
gationes, & Religiones conſueve-
runt ſolemniter cum Octav. cele-
brari

xxxiv ubrie.
brari niſi illa feſta venerint in Qua-
drag. quo tempore omittitur Offic.
cujuscumque Otavæ. Juod ſ ali-
quod Feſtum, quod celebrari ſolet
cum Oct. paulo ante Quadr. vene-
rit, & jam per aliquot dies factum
ſit Officium de ejus Oct, adveniente
Quadrag. nihil ampliùs fit de ca,
nec commem. Et idem ſervetur de
Oct. nondum abfſolutis, quando
ſupervenit feſtum Pentec. & dies
17. Decemb. .
2. In Paſcha Reſurrect. & Pent.
Offic. Oct. terminantur in Sabb.
ſequenti ad Nonam. .
3. Infra Octav. fit de feſtis Du-
plicibus, & Semiduplicib. occur-
rentibus, ac etiam translatis, ut di-
cetur infra de Transl Feſtorum,
n.§s. cum comm. Oct. niſi illa Feſta
ſint de ſolemnioribus enumeratis
in ſequenti RKubrica de Commem.
in quibus nulla fit commem. de
Oct. exceptis Oct. Nativ. Epiph. &
Corp. Chriſti, de quibus fit ſem-
per comm, quocumque feſto in il-
lis occurrente. Infra Oct. autem
Paſchæ, & Pent. non fit de feſto a-
liquo, etiam principali Patrono, vel
Titulari Eccleſiæ, vel Dedicat. e-
jusdem, ſed transfertur poſt Oct.
nfra Oct. Epiph. fit tant. de Patro-
no, vel Titulari Eccleſiæx, & de
Dedic. ejusdem (non tamen in die
Octava) cum commem. Oct. Infra
Oct. Corp. Chriſti fit tant. de Du-
plicibus, non tamen translatis, cum
commem. Odt. de Semidupl. veròô
infra eam non fit, ſed transfertur
poſt Oct. ut dicetur in Rubrica de
Translat. Feſtorum. De Simplici-
búùs infra quascumque Octav, oc-
currentibus fit tantm commem.
præterquam in duobas diebus poſt
Paſcha & Pent. ut dicetur in ſe-
quenti Rubrica de Commem. De
Dominicis infra Oct. occurr. fit
Offic. ut dictum eſt ſupra in Rubri-
ca de Dominicis. Si duæ Oct. ſi-
mul occurrant (ut Od. S. Joannis
Baptiſtæ, & Oct. Corporis Chriſti,
vel Oct. Patroni, vel Titularis Ec-
cleſiæ cum alia Oct. A uande non
erunt celebranda Feſta ix. Lect. vel
dies Dominicus, fiet Offic. de di-
gniori, cum commem. alterius.
De die autem Octav. cujuscum-
que feſti fit totum Offic, Dupl.
cum commemor. die infra aliam
Octav. De feſtis occurrentib. in
die Octav. ſervetur guod dizitur

in Rubrica de Translatione Fe-
ſtorum.
4. Officium de Oct. fit cum tri-
bus Noct. novem ſcilicet Pſalmis ,„
& ix. Lect. (exceptis Oct. Pa-
ſchæ & Pent. in quibus fit cum
uno Nocturno; ut fuis locis poni-
tur) & omnia dicuntur ſicut in die
Feſti, præter Lect., quarum primæ

tres ſemper ſunt de Scriptura oc-

curr. in Officio de Temp. præter-
quam infra Oct. Aſſumpt. B. M.
in A4 ſingulis diebus poſitæ ſunt
Lect. propriæ de Canticis Cantico-
rum;, aliæ Lect. ii. & iii. Noct.
dicuntur quæ infra Oct. poſitæ
ſunt. Infra Oct. veroò Patroni;
vel Titularis Eccleſiæ, aut alterius
Feſti, quod in aliquibus Ecclefiis
conſuevit cum Oct. celebrari, ſi
apud illas Eccleſias non habentur
propriæx, & approbatæ, Lectio-

nes pro ſecundo & iii. Noct. in-

fra Oct. repetantur Lect. poſitæ in
Communi Sanctorum, ſi de Sanctis
fiat Octav. alioquin Lectiones diei
Peſti. .
5§. Infra Octav. Offic. fit Semi-
duplex, in die Octavæ Duplex. In
Velp. infra Oct. omnia dicuntur ſi-
cut in ii. Veſp. Feſti, & in i. Veſp.
diei Octavæ omnia ſicut in primis
Veſp. Feſti, niſi aliter in propriis
locis notetur. R
Infra Octavas non fiunt Suffragia
conſuegta de Sanctis, nec dicuntur
Preces ad Primam;, & Completo-
rium, etiam fi fiat Officium de Do-
minica, vel Feſto Semiduplici. In
aliis, quomodo ſit ordinandum Of-=
ficium deOctava, habentur inferius
propriæ Rubricæ.

1 % in

N omnibus Sabb. per annum ex-

Hrra Advent. & Quadrageſ. ac niſi
Quat. Temp. aut Vigil. occurrant,

vel niſi fieri debeat de fer. propter

Offic. alicujus Dominieæ aliquando

infra Hebdom. ponendum; ut in

Rubr. de Domin. dictum eſt, &

niſi fiat Offic. de S. Maria, eo-
Octavæ Paſchæ, & Pentecoſt. ſem-

per fit Offic. de S. Maria, eo

modo, quo fit de feſto Simplici,

uemadmodum circa finem Brev.

iſponitur. De feſto autem Sim-
plici in Sabb. occurr. fit tantum

commem.

.

—

1..
ferin
Dulla
Dtet 5.
nid
jon di.
pemm.
gis po⸗
lti.
M. vi.
(apitt
un ad
AIat 0
ut, to⸗
mtipho
entu
i ilr
Dtemn 1
i con
l.

440)
le 8. Ma
Cumn ii.
Marin,
lenb
fia tami
X hon
abbat
.. Die
A hrim
Ktkagi⸗
ace, d
6e Crue⸗
kſch d
lib conli

latione le

fit cumti⸗
et Eſlnis,
is Oct k
hus ſit ann
locis don
tſicut ind
laruum ftin
cniptara
mp. preitt
mpt. .,
poſitt iin
icis Canticn
& iii, N
Oct. poll
10 Patton-
dut alteliu
tbus beclell
celebtali ,1
on habentl
te; Lekn
ii. Noct. i
i doſu⸗
8 ſide Ancll
etiones

ſte. ut den
e Dupler. I
, Ciclntun,
K in i Ne
icut in glinl
et in Moll

junt uli
nec dicun
Complin
icium del-
iduplici
inandum
entut inten

fieri non poteſt O

icaæ generxa- . XxXV
2. Cùm vero ſupradidisz diebusi excluſ. quando feſto Duplici im-

c. de S. Maria; pediuntur. De aliis Dnicis nulla

nulla etiam fit comm. de ea pro- Ht cominem. occurr. feſte Dupl.

pter Sabbatum, sed tantùm in Se-

quia Feſtũ in illis occurrens trans-

mid. quando ejus Office. Parvum fertur:niſi iilud feſtum fuerit prin-=
non dicitur, fit conſueta ejùs com- cipalis Patroni vel Tituli, aut De-

mem. per annum cuin aliis Suffra-

iis poſitis in Pſalt. poſt Veſp. Sab-
ati.
3. Ejus Offic. in Sabbato incipit
Fer. vi. ad modum Féſti Simplicis,
2 Capitule, & termnatur ad No-
nam Sabbati. Si autem Feér. vi. oc-
cürrat Offic. ix. Lect. in Velſp. fit
tant. commem. de S. Maria cum
Antiphona, Verſu» & Orat. quæ

habentur in Offic. ejus in Sabbato,

niſi illud Offic. ix. Lect. ſiit de
eadem B. Maria, quia tunc nulla
S commemor. de ea facienda
eſt.
4. Ad Matut. poſt Inv. & Hymn.
de S. Maria, dicituf unum Noct.
cum Xii. Pſal. Fer. ut in Pſalt. . de
8⸗Maria, i. & ji. Léct. ex Script. dé
Temp. Occurr. iii. Lect. & alia om-
nia tam in Matut. quàm in Laudib.

& Horis, ut in Offic. S. Mariæ in

Sabbato aſſignantur.
§. Dieuatur Preces Dominicales
ad Primam, & Gomplet. & fiunt
Süffragia conſueta de Apoſtolis, &
Pace, & Temp. Paſch. ſola comm.
de Cruce, ut in ii. Feria poſt Oct.
Paſch. Poſt Nonam nihil fit de ea,
niſi cenſueta ejus comm. cum allis
Suffrag, quando dicenda ſunt in
Offic. de Dominiea.

Ommemorationes fiunt de Fe-
Oeſtis simplicib. quando in eo-
rum diebus incidit feſtum ix. Lect.
etiam translàtum vel Dnica, vel
Octava, vel Sabbatum, & quando
eri debet de feria, ut ponatur Of-
e. alicujus Dominicæ, quæ eo àn-
no ſuperſit. ð”
z. De Feriis àA dv. Quadr. Quat.
Temp. Vigil. & ii. Kogat. fit com-
mem. quando feſtum ix. Lect. in
illis Feriis occurrit. Si Simplex fe-
ſtum in eisdem Fer. occurrat, Of-
fic. fit de Fer. commem. de Feſto
Amplici. —
3. Pfrætereà fit commem. de Do-

mihicis à Pent: usque ad Adv. &

db Epiph. usque ad Septuag. & à
Dominicea in Albis usque ad Pent.

dic. ipſius Eccleſiæ, non autem ali-
cujus Capellæ, vel Altaris ejusdem
Eccleſ. & tunc de hujusmodi prin-

cipali feſto fit tantùm in eo loco

vel Eccleſia, cujus eſt Patronus, vel
Titularis, aut Dedic, cum comm.
Dominicæ, excepta Dominica i.
Adv. Dominica i. Quadrag. Do-
mihica FPaſſionis, Dominica Pal-=
marum, Dominica Paſchæ, Däica
in Albiszac Dominiça Pent. & Tri-
nitatis, in quibus hujusmodi oc⸗
currens feſtum transfertur in fe⸗
alenrein diem ſimiliter non impe-
itam: dummodo non fuerint infra
majorem Hebdom, & per Oct. Pa-
ſchæ, & Pent. quibus diebus non
fit de aliquo Feſto Duplici occur⸗
renté.

4. Deée Oct, etiam quando Feſt
ix. Lect. vel Dominica imneditur 5
fit commem. niſi illud feſtum ix-
Lect. fuerit ſolemne principale ali⸗
cujus loci, ut ſupra. Nam in i. Ve⸗
ſperis & Laudibus hujusmodi Feſti
nulla fit commem. Feſti Simplicis
occurrentis, hec alicujus Vig. (cx⸗=
cepta Vigil. Epiph.) nec alicujus
diei infra Oct, nec alicujus prace⸗
dentis feſti ix Lect. (niſi id Feſtum
fuerit ex iis, quæ infra in hac eade
Rubrica enumerantur) nec die O=
ctav. nec Dominicæ ſi Feſtuin illud
ſolemne celebretur Fer. ii. exceptis
Doôminicis Advent. & Dominicis à
Septuag. usque ad Oct. Paſchæ in-
cluſive „ de quibus Dominicis „»
ſicut etiam de Fer. Adv. Quadra-
geſ. Quatuor Temp. & ii. Roga-
tionum, ſemper ſit commemor-.-
quocumqueFeſto adveniente. Quoôd
ſi hujusmodi Feſtum ſolemne ve-
nerit in quàcumque Dominica, fit
commem. de ea in utrisque Ve-
ſperis & Laudibaus. Et ſimiliter
occurrat in die Oct. alicujus
Feſti habentis Octavam, deé ea
ſiet commemor. etiam in utris-
qué Veſperis & Laudibus: In
sécundis autem Veſperis Feſti præ-
dicti fit commemor. de Dupli-
ci, Semiduplici; & Domini-
ca ſequentibus, & non de a-
liis.
X„* 2 5. Idem

XXxXVi . 5
§. Idem ſervatur in quibusdam
feſtis majoribus per annum, ſci-
licet in Nativitate Domini) in
cujus Offic. nulla fit commem. de
S. Anaſtaſia, ſed in ſecunda tan-
tüùm Miſſa) in Epiphan. in Paſcha
Reſurrect. cum tribus proximéè an-
tecedentibus, & duobus ſequenti-
bus diebus, in Aſcenſione Domi-
ni, in Pentecoſt. cum duobus ſe-
quentibus diebus, in feſto Cor-
poris Chriſti, in feſtis Nativitatis
S. Joannis Baptiſtæ, SS. Apoſto-
lorum Petri & Pauli, & Afſumpt.
B. Mariæ, in feſto omnium San-
Gorum, & in feſto Dedicat. pro-
priæ Eccleſiæ, in quibus ſeſtis fiunt
commem. eo modo tantùm, quo
dictum eſt ſupra de feſto ſolemni
alicujus loci.

6. In feſtis autem ſecundi or-
dinis, videlicet, Circumciſionis,
Trinitatis, Concept. Purificatio-
nis, Annuntiationis, & Nativ. B.
M. in Natalitiis xii. Apoſtolorum
& Evangeliſtarum, in feſto S. Jo-
ſeph, Inventionis S. Crucis, & in
feſtis S. Laurentii, & Dedicat. S.
Michaelis Archangeli, in primis
Veſp. fit commem. feſti Duplicis
eo die celebrati, niſi aliter in
propriis locis notetur: de Domi-
nica verò de die infra Octav. &
de feſtis Semiduplicibus non fit
commem. eo modo quo nec in
feſto ſolemni alicujus loci, ut di-
QRum eſt ſupra. De Simplicibus, &
Vigil. in his feſtis occurrentibus
legitur ix. Lectio & fit commem.
in Laudibus tantùm. In ii. autem
Veſp. fit commem. de quocumque
ſequenti feſto, etiam Simplici, &
de die intra Oct. ſi de ea fieri de-
beat Offic die ſeq. De Octavis Na-
tiv. Domini, Epiph. & Corporis
Chriſti ſemper fit commemor. in
utrisque Veſp. & Laudib. quando-
cumque contigerit infra illas de
aliquo alio feſto Offic. celebrari,
juxta Rubr. de Oct. num. 3.

7. De Dominicis, & Feriis Ad-
vent. & Quadrag. commem. fit in
utrisque Veſp. & Laudib. De feriis
uatuor Temporum, Vigiliarum, &
secunda Rogationum, quando de
illis commem, fieri debet, fit in
Laudibus tantum De feſtis autem
Simplicibus, (niſi in diebus ſupra-

dictis occurrant) commem. fit in i.
Veſp. & Laud. eo die, quo in Kal.
aſſignantur. De aliis vero Domi-
nicis per annum, & Octavis com-
mem. fit in utrisque Veſp. & Laud.
niſi concurrant cum ſupra enume-
ratis feſtis.

s8. Commemorationes fiunt hoc
modo. Poſt Otationem diei, in i.
Veſp. dicitur Antiphona, quæ po-
ſita eſt ad Magnif. & in Laud. quæ
poſita eſt ad Benedict. in Commu-
ni, (ſi propriam non habuerit)
conveniens ejus Offic. cujus fit
comm. poſt Antiphonam dicitur
Verſus, inde ſumendus, unde ſum-
pta eſt Antiphona, ſcilicet poſt
Hymnum Velperarum, & Lau-
dum, deinde dicitur Oratio. Si
Antiphona & Vertus feſti, de
quo fit commem. ſumenda eſſent
ex eodem Communi, unde ſump-
ta ſunt in Offic. diei, in feſto
commem. variantur,; ita ut in Veſp.
ſumantut ex Laud. & in Laud. ex
primis Velp. ejusdem Communis
niſi aliter ſignetur, Et ſimiliter ſi
in ii. Veſperis S. Agathæ, aut al-
terius Sanctæ ix. Lect. fieri debeat
commem. B. M. pro ejus Offic. in
ſequenti Sabbato celebrando, ne
repetantur . Diffuſa eſt gratia;
dicatur ?. Benedicta tu, ex Lau-
dib. Si autem occurrat, ut eadem
ſit Oratio feſti, de quo fit Offic.
& ejus de quo fit comm. mutetur
Oratio pro comm. in aliam de
Communi. Ssi de Temp. fiat
commemor. de Dominica ſcili-
cet, vel feria, Antiphona &
. ante Orat eodem modo ſu-
mantur ex Proprio de Tempore
ſi habuerit proprium, alioquih de
Pfalterio, Oratio verò ex Proprio
de Tempore.

9. Quando fit commemor. de
Dominica, vel Feria quæ habet
propriam Homil. nona Lectio in
fficio diei novem Lect. legitur
de Homilia Dominicæ, vel' fe-
riæx, quæ erit vel prima de Homi-

lia, vel tres ſimul in una Lect.
conjunctæ.
10. Si in die, in quo fit

Offic. novem Lect. fiat commem.
de feſto trium Lect. nona Le-
ctio legitur de feſto trium Lec.

ſi pro
ex du
nona
Lect.4
do de
nicis
nec
de H
ut ſun
giebu
tür ta
ir. Lei
guando
Minica
beat
lomili

u.
1es c0
De Du
ge Do
Ge ſem
ge die
Quat. 1
kätionun
te feitun
(quando
guoc ten
ei ferid.
en debd
Plex in Sa
ſo Linpl
frigna, le
e Cruce
ce, K
Sle Titul
Ilr etian
ckagiis
De quibe
ſanco fa
krius Pro

1 digu
Uit in
lit
iamin
1l Nati.
neiſionk
Lier i
om.

WE
lntertt
hliciv

ſem. ftini
quo in ki
vero Don-
Nctaris con.
elp. &lant.
Pra enune.

es flunt do
n diei,ini
na, gehe⸗
n Laud

in Comml.

1 habuett
. cuils 1
nam dicinu
, unde ſun.
ſcillcet ſol
1, § lar.
Otatio. 8
felti, E
menca ellen
unde ſum⸗
, in kelt
a ut in en
in Laud 4
Communh,
St fimiliteti
the, alt
fieri geben
ejus Offie,
ebtando. 11
eſt Srant,
tu, es IA.
t, ut eiben
luo n Of
im. muet
in aliann t

1

ſi propriam habuerit, duas
ex duabus fiat una Lect. quæ ſit
nona in Offic. novem Lect. quæ
Lect. de Sancto non legitur, quan-
do de eo fit commem. in Domi-
nicis, quæ habent ix. Reſponſor.
nec quando ix. Lect. legenda eſt
de Homil. Dominicæ, vel feriæ,
ut ſupra, nec in feriis, & aliis
diebus, quando in Offic. legun-
tur tantùm tres Lect. nec etiam
ix. Lect. legitur de die infra Oct.
quando de ea fit commem. in Do-
minica, vel aliquo feſto: licèt
habeat Evangelium proprium, &
FHomiliam.

II. Quando contingit fieri plu-
res commem. ſervetuùr hic ordo.
De Duplici fiat ante Dominicam,
de Dominica ante feſtum ſemid.
de ſemidupl. ante diem infra Oct.
de die infra Octav- ante fer. Adv.
Quat. Temp. Vigiliarum, & Ro-
gationum, & de dictis feriis an-
te feſtum ſimplex. De S. Maria
(quando in ii. Veſp. Feſti ix. Lect.
quod ter. vi. celebratum ſit, de
ea fieri debet commem. pro Offic.
ſeq. Sabbati) fiat ante Feſtum Sim-
plex in Sabbato occurrens. De fe-
ſto Simplici fit commem. ante Suf-
fragia, ſeu communes commem.
de Cruce, S. Maria, Apoſtolis, &
Pace, & ante commem. cujuscum-
que Tituli, vel Patroni Eccleſiæ,
quæ etiam pro ſui dignitate aliis
suffragiis prædictis præponeretur.
De quibus Suffragiis quomodo &
quando facienda ſint, habetur in-
ferius propria Rubrica.

De Translatione Feſtorum.
X.

I aliquod feſtum dupl. occur-
8 rat in Dominicis Advent. & in
Shicis a Septuag. usque ad Do-
minicam in Albis incluſivè, in Vi-
gil. Nativ. Domini, in die Cir-
cumciſionis, in tota Oct. Epiph.
in fer. iv. Ciner. in tota majori
Hebdom. & infra Oct. Paſchæ, in
Aſcenſ. Domini, in diebus à Vi-
gil. Pente, usque ad feſtum 88.
Trinitat. incluſ. in feſto Corporis
Chriſti, & ejus die Oct. in feſto
Aſſumpt. B. Virg. & onmium 88.
transfertur in primam diem feſto
duplici, vel ſemidupl. non impedi-

XXNVii
tam: exceptis tamen feſtis Nativ.
S. Joann. Baptiſtæ, S 8S. Apoſt.
Petri & Pauli, quæz in die Octav.
Corporis Chriſti, celebrantur»
excepto quoque feſto quocumque
ſolemni alicujus loci, quod in pro-
pria tantùm Eccleſia, etiam in ali-
quibus ex ſupradictis diebus oc-
currens, ſcilicet in Dominicis ii.
iii. & iv. Advent. & Quadrag. Do-
minica Septuageſ. Sexag. & Quin-
quag. & diebus infra Oct. Epiphan.
(ut in Rubr. de commem. dictum
eſt) celebratur. Si autem feſtum
Nat. S. Joannis Bapt. venerit in
die Corp. Chriſti, transfertur in ſe-
quentem diem, cum comm. Oct.
& in ſecundis Veſp. Corp. Chri-
ſti fit tantm commem. S. Joannis:
ſequentibus autem diebus fitOffic.
de eadem Oct. Corp. Chriſti, cum
commem. Oct. S. Joannis. Dies
autem Oct. S.Joannis tunc veniens
in die Oct. Corporis Chriſti, non
transfertur, ſed de illa eo anno fit
tantum comm in utrisque Veſp.
& Laudib. diei Oct. Corp. Chriſti:
& id ſemper ſervetur, quando
feſtum habens Oct. transfertur, ut
non ideò dies Oct. transferatur, ſed
ipſa die de ea fiat commemor. quæ
aliàs erat Oct. ſi feſtum non fuilſ-
ſet translatum. Quod ſi feſtum poſt
totam ſuamOct. transferri contige-
rit, illo anno celebretur ſine Oct.
niſi Titularis Eccleſiæ privilegio
aliter fieri oporteat.

2. Si in die Octav. alicujus feſti
habentis Oct. occurrat aliquod fe-
ſtum Dupl. ex majoribus supra in
Rubr. de comem. enumeratis, fiat
de feſto cum commem. dieiOctav.
excepta die Oct. Nativ. Domini, &
Epiph. in quibus non fit de aliquo
feſto, ſed transfertur in primam
diem fimiliter non impeditam Si
autem non fuerit ex prædictis fe-
ſtis, fiat de Oct. & feſtum transfe-
ratur, ut ſupra.

3. Si aliquod feſtum Dupl. infra
Oc&G. occurrens, alio majori feſto
Dupl. impediatur, transferatur in i.
diem ſimiliter non impeditam, &
in eo ſiat commem. de Oct. .

4. Si in aliis Dnicis per annum à
ſupradictis occurrat feſtum Dupl.
non transfertur, ut dictum eſt in
Rubrica de commem.

K F† X 3 5§. Fe-

XX Xviii eadtie” Len
5§. Feſtum ſemid, eccuzrens die-=
bus fupradictis „ & intra Octav.
Corporis Chriſti, & aliis Domini⸗
cis per annum, transfertur in i.
diem ſimili Offic. non impeditam:
occurrens vero in Dominicis infra
illas Oct. in quibus fit de feſtis oc-
currentibusùt dictum eſt in Rubr.
de Oct.) transfertur in ſequentem
dienr cum commem. Oct. quæ fi
fuerit alio teſto Duplici, vel femi-
duplici impedita, prædictum fe-
ſtuin femid. veniens in Domini-
ca, transfertur poſt Oct. ita ut fe-
tum ſemidupl. infra Oav. non
Aakerarur, miſi in proximeé teqꝗ.
liem.
6. Si dug, vel plura feſta ix.
Lect. ſimul eodem die veniant, fiat
Offic. de majoti, id eſt, de dupli-
ci „& femtduplicia transferantur.
At ſi omnia fuerint Duplicia, vel
omnia ſemiduplicia:fiat de dignio-
ri, ſeu ſolemniori, & quæ mino-
ris ſolemnitatis funt; tranferan-
tur.
7. Si plura feſta ix. Lect. trans-

ferenda fint, priùs transferatur

Dupl. quam femid. & inter plura
Dupl. quod eſt magis ſolemue,
ſemper prius transferatur,; & priùs
celebreturzalioquin fi ſint æqualia,
unum ante aliud transferatur eo
ordine’, quo erant celebranda in
Propriis diebus.
„7. Peſtum fimpl. numquam trans-
fertur: ſed ſi de eo fieri non poteſt
Offic. fiat commem. ut dictum eſt
in Rubr. de comm. ſi autem vene-
xit in illis diebus, in qurbus de ſim-
plici nulla fit commem. eo anno
non fit de eo ampfiùs.
9. Si aliquod teſtum ix. Lect. in
ꝗquo annotatunz eſt fieri comm. ali-
cujus Sancti, transferatur propter
advenientem Däicam, vel aliud fe-
ſRtum majus, non tamen transfertur
cum illoe comm. illius Sanctizin eo
affig nata: fed dicta commem, fit
die suo in Dnñica; vel alio feſto,
in quo fleri poſſit,; cum ix. Lect.
einsdem, ſi propriam de vita San-
cti habuerit: Feſtum vero ix. Lect.
transtertur fine ulla ampliùs com
teſti ämglicis prædicti. Quod etiã

X.

Oncurrentia Officii attendenda
Jeſt ſemper in ii. Veſp. quo-
modo ſit ordinandum O ffic. cum
ſequenti die. Itaque cùm dicitut
Offic. aliquod cum alio occurrere;
intelligitur de præced. in ii. Veſp.
cum feqꝗ. in i. Veſy.

2. Duplici ergo in ii. Veſp. con-
currenté cum alig feg. Dupl. in
primis, fi utraque ſint ejusdem fſo-
lemnitatis, regulariter àa Capit. fit
de ſequenti,; cum commem. præ-
ced niſi aliter in propriis locis an-
notetur. Si veroô nôn ſint ejus-
dem ſolemnitatis, ſervetur diffe-
rentig in Rub. de commem. 80
Translatione feſtorum aflig nata: ut
ſcilicet feſta majora habeant i &
ii. Vefp. integras, cum commem.
minorum;, quando de eis fieri de-
bet, Si autem poſt aliquod feſtum
ex iis, quæ in ſecundo ordine po-
ſitæ ſunt in Rub. de commem. ſe-
quatur immediatè aliud ex ſolem-
nibus majeribus : Vefp. erunt de

ſeq. cum commem. præc. Inter
teia æqualis ſolemnitatis ſervetur
lric ordo, ut feſta Domini præfe-
rantur omnibus aliis, & habeant
utrasque Velp. integ raszſicuti feſta
B M eſtis Sanctor. Item feſta An-
gelorum, & Apoſtolorum, cæteris
aliis: & teſta il'orum Sanctor. qui
in propriis locis, vel Eccleſiis so-
lemniter celebrantur, aliis in Kal.
delcriptis.
3. Duplici verò concurrente cum
feſto Semid. cum Dñica, cum die
infra Od. cum feſto Simplici, &
eum Offic. B. M. in Sabbato, omnia
ut in ii. Veſp, de Dupl. cũ com. il-
lorum,niſi aliud Dupl, fuerit de iis,
quæ excipiuntur in Rubr. de com.
in quibus aliquæ commem. omit-
tuntur. Duplici etiam, & quocum-
que Offic. ix. Lect. concurrent cum
Feria, vel potius ſequente feria,
mnia de Duplici, & nihil de fer,
teg. Sed ſi feſtum celebretur in
Adqv. & Quadr. fit ſemper comm.
de feria, ut infra dieetür, Idem di-=

tervatur in comm. occurrentib. in cendum de feſtis Simplicibus , ve⸗

Vigiliis; cum de Vigilia veniente
Dominica fit in Sabb. præcedenti:
tunc enim comm. feſti Simplicis

minica⸗

non fit in Officio Vigil: ſed in Do-

nientibus cum feq. feſto ix. Lect. de
quibus etiam commem. fit non ra-

tione concçurſus, ſed quia eedé die

occurrunt, ut diétum eſt in Rubr:
4 Se⸗

gur N
Gie intt
„7. D
dje 0
Preced
concur
Bapt, in
guan
Notatur
cum ſe
translate
com. 0.
lto,toti
. exe⸗
Acenl.,

le ſeg

lequens
lerit e
Mumerari
Utionibu
lot, Oſie

Dcl.

attendeldt
Vel. o.
Offic, on
cüm dicitn
o occutten
in i ſen

i. Veſp er
eg⸗ Dupl in
efusgenhh
r4 Capit1
mmem. ir
Fiis locis an
n ſint eit
tretur Gite
ommmemn 4
aflienat
abeant i 4
m comken
eis fielit⸗
guoc fekti
0 ordine ye
olnumnemn, E
zud er lolen
eſp. erunt
Plac⸗ lun
tats eee⸗
ini herte⸗
45:licutitl
emn feltt 4
tum; caltli
Sanctor. 1
beclelie
aliisinh

cuttente
Tea,eln
GSimmplici, 4
bat nCni
l. ci conn ⸗
fuerit cel
abr. 46
mem. on
& quocin
current an
nente ferii
nihil de ei
elebretut 1
per CoiII

Rubriez generales Breviarit.

4. Semid. feſto, Dnica & die inf.
Oct. concurrente cum ſegꝗ. Duplici,
omnia de dupl. cum com. illorü;,
niſi dupl. fuerit ex num, major. quæ
ſupra in Rubr. de com. numerata
ſunt, in quibus nulla fit com. præc.
Semid. Feſto concurrente cum
ſeq-. alio Semid, cum Dñica, vel
cum die infraoct, àCap. fit de ſeqꝗ.
& com. præc. niſi aliter ſignetur.
Semid, autem concartente cum
ſeq. Feſto Simplici, vel cum Offic.
B. M. in Sabb. omnia de Semid.
cum comm. ſeq.
. Dähica concurrente cum ſeg.
Feſto Semid. & cum die infra Oct.
vel cum Feſto Simplici, omnia de
Düica cum comm, ſeg.
6. Die infra Oct. concurr., cum
ſeq. Dnñica;, vel Semid. à Cap. ſit
de ſeq. cum comm. Oct, Dies inf.
Oct. cum Simplici propriè non ha-
bet concurſum, quis in ſeq die inf-.
Odt. non fit de simpl. niſi com.
quæ & eadem ratione in præced.

die infra Oct. fieri debet.

7. Die Oct. concurr, cum alia
die Oc àCap. fit de ſeq. cum com.
præced, excepta Oct. Corp. Chriſti
concurrente cum Oct, S. Joannis
Bapt, in qua de ſeq. fit tant. com.
& quando aliter in propriis locis
notatur. Die Octav, concurrente
cum ſeq. Duplici minori, etiam
translato, à Capit. fit de ſeq. cum
com. Oct, concurrente verò cum
leq. Duplici minori, etiam trans-
lato, totũ Offic. fit de ſeq. cũ com.
Oct. excepta dieOct. Epiph. Paſchæ,
Ascenſ. & Corp. Chriſti, in quibus
de ſeq. fit tant. comm. Si autem
ſequens Feſtum etiam translatum,
fuerit ex ſolemnioribus ſupra e-
numeratis in Bub, de commemo-
rationibus, in ſecundo ordine, n. 6.
tot. Offic. fit de ſed. cum comm.
Octavæ. .
8. Simpl. cum alio non poteſt
concurrere in ii. Veſp. (Iicèt cum
ipio poſſit eſſe concur. in i. Veſp.)
quia non habet ii. Veſp. ſed ejus
Offic. terminatur ad Nonam, & de-
inceps nihil fit de eo, nec comm,
Si ſequatur aliud Simplex, Pſalmi
erunt de Fer. occurr. in Pſalt. a
Veſp. & à Capit. fit de ſed. Sim
Ruici ſine ula commem. præc. Si
quatur Offic. ix. Lect. Veſperæ
totæ erunt de eo ſine ulla ſimili-
ter commern. Simplicis præced. Si
nullúm Feſtum ſequatur, ſubintrat

LXNIEXE
Offie. de Temp. & Veſp. totæ erunt
de Feriaaaa. V
9. Feria non poteſt concurrere
cum alio Offic. in ii. Veſp. neque
cum ipfſa poteſt eſſe cõcurſus in i.
Veſp. quia ejus Offic. incipit quod-

