dolor meus.

clxx.

Qui paſſus es propter noſtram
ſalùtem.
Recédite à me.
Cui comparabo te.
OO vos omnes, Qui
tranſitis per viam. O vos. At-
téndite, & vidéte, ſi eſt dolor ſicut
dolor meus. Qui tranfitis.
& léria Patri. O vos. Defecé-
runt præ lacrymis ôculi mei.
Conturbata ſunt mnia viscera
mea.
Nõ eſt ei ſpécies.

Lorans ploravit in nocte, & la-
crymæ ejus in maxillis ejus, non
eſt, qui conſolétur eam ex omni-
bus charis ejus.
Defecérunt, Præ
lacrymis culi mei. Defecérunt.
Conturbata ſunt omnia viscera
mea. Præ lacrymis.
lôria Patri. Defecérunt.
Fasciculus myrrhæ, diléctus
meus mihi. Inter ůbera mea
commorabitur. .
Fülcite me.

Educ quaſi torréntem lacrymas
per diem & noctem;, non des
réquiem tibi, neque taceat pupilla
6culi tui.
Fasciculus myrrhæ, Di-
leéctus meus mihi. Fasciculus.
Inter ûbera mea commorabitur.
Dilectus meus. l16ria Patri. Fa-

ſciculus. Anima mea liquefa-
a eſt. e Ut diléctus locutus
eſt.

Oppréſſit me dolor, & facies mea
intumuit à fletu, & palpebræ meæ
caligavérunt. .
eus, in cujus paſſione.
clIxxX.

3 16 ria, redo.

Et te in Transfixioône.

DIE XXVI. SEPTEMB.

Prird
tricia
Atate diyt
ſticum am
Regula 5,
5§.Georgii
guo diyini
cans,fagra
minicum
igitur in b
Venit in be
Piiſſimus
4 quo bent
eremitican
ſcopus cre⸗
yerbo, & e⸗
(eſtitit,do⸗
tanorum,
Medixerat
Obitum ſec
tus, martyn
ge ſanctit
lsclaus,
Ueruit nun
Honeſtl

deß
dte

i

Dlt

W.

er noktin

edite àm,
AIabo te.
3,„ * (
08. p. Al-
dolor ſeut
itis,
Delecd.
limei.
nnia vcen
elei ſpecies⸗
nocte, &li⸗
llisejuspnon
AIn er omnl-
t, In
Detecktunt.
nis fiscea
ntt.
73 Alelu
ibera med

lcite me⸗

mliehmms
M,nond
ceat Puptlle

he N
Beicln
ttontal

& fecies
ipebrans
.
ujus nuſtß⸗

nfürmitâtem. Xiv.

Erardus Venétiis ex Sagréda Pa-
tricia familia natus, ab ineunte
ætate divino cúltui deditus, Mona-
ſticum ampléxus eſt Inſtitůtum ſub
Reégula S. Benedicti in Monaſtério
S. Geoôrgii Majoris Venetiarum, in
quo divinis contemplatiônibus va-
cans, flagranti animo cõôcupivit Doô-
minicum ſepuúlchrum inviſere. Cùm
igitur in Palæſtinam ténderet, per-
venit in Pannoniæ partes, ubi tunc
piiſſimus Rex Stéphanus regnabat,
àa quo benignè excéptus, primùm
eremiticam vitam duxit. Mox Epi-
ſcopus creatus commiſſas ſibi oves
verbo, & exéêmplo paſcere numquã
déſtitit, donec in perſecutiòneChri-
ſtianôòrum, quæ in Pannonia, ut ipſe
prædixerat, poſt ſanctiſſimi Regis
obitum ſecuúta eſt, lapidibus obrũú-
tus, martyrii palmam obtinuit, at-
que ſanctitate, doctrina & miraàcu-
lis clarus, Hungaroôrum Apôſtolus
méruit nuncupari. .
Honéſtum fecit. xvii.

riumphälis beati.
1 XViI.
Deſidérium animæ. xvii.
Stola jucunditatis. Xviii.

i quis venit.

XIX.
DIE x. OCTOBRIS.

Eus, qui beâtum Luúdovicum
Confeſsorem tuum per corpo-
ris mortificatiõnem & fidei præcoô-
nium Sanctôrum gloôriæ coæquaſti:
præſta, ut quod fide profitémur,
pietatis opétibus júgiter implea-
mus. Per Dominum.

L,Gdoyicus Berträdus, Valéntiæ in
Hiſpania Tarraconénſi honéeſtis
piisque paréntibus natus;, ab ipſa
pené infantia, ſanctitâtis ac poœni-

clxxiii
téntiæ tyrocinium inchoavit. Ex-
acta puéritia interdum nuda cuba-
bat humo, noctes ſæpè ducébat
insomnes, ac in pietâtis & charita-
tis officia sédulus incumbébat.
Mundi contémptu, ac Religioſæ vi-
tæ ardore ſuccenſus, Paréntum ar-
tes, quibus eum à ſancto propôſito
dimovere conabantur, mira con-
ſtantia ſuperavit. Sui tandem voti
compos efféctus, Prædicatôrum Or-
dini nomen dedit, ubi brevi tan-
tùm profecit, ut vel profectioribus
ipſis, quamvis tyro, fuerit exeém-
plo. Emiſſa profeſſione mirum
quot, & quantis virtůtum incremé-
tis priorem vitæ rationem cumula-
rit. Jejuniis, flagellis, ciliciis, vi-
giliisque carnem domans, mentem
lugi oratiônis pabulo nutriébat, ex
quo fantùm intérnæ äânimi modé-
ſtiæ, ac puritatis hauriébat, ut vel
in ejus bculis, ac vultu apparé-
1et.
Honéſtum fecit. zxlviii.

Dhuc júvenis Novitiôrum Præ-
fectus inſtitàtus, eos ad om-
nem verbo & exémplo ſanctimo-
niam efformabat. Ad Occidentales
Indos Evangélicus Prædicator miſ-
ſus, quamvis uno tantùm Hiſpani-
co uterétur idiemate, eum tamen
divérſæ, atque inter ſe diſſitæ Na-
tiônes, ſua veluti loquentem lin-
gua, singulæ audiébant, ex quibus
innúmeros ad Chriſtianam Fidem
adduxit; ibique venénum non ſe-
mel ſibi à Barbaris propinatum in-
nôxiè hauſit. Půúͤblicam vitiorum
objurgatiönem, tamquam in ſe
unum diréctam Noôbilis quidam
ultúrus, mortem Ludovico intén-
tat, cùm ſtrictus in eum ſclopus
in Crucifixi formam repentèé con-
vértitur. Quo miraculo nefarius
aggréſſor permôtus, ad ſancti viri
pedes provolutus, tanti facinoris
veniam enixè deprecatur.
Amavit eum, Xxlviii.

Umiliate ac patieéntia inſignis,
illud idéntidem uſurpabat: Doô-
mine hic ure, hic ſeca, hic non
parcas, ut in ætérnum parcas. Pro-
phético afflatus ſpiritu multa præ-
dixit. Ignem ſigno Crucis extinxit,
tempeſtatem ſedavit, ferarum im-
petus cohibuit, moôrtuis vitam, cæ-
cis viſum, claudis greſſum, ſurdis
reddidit auditum. Tandem durioò⸗
ris

elxxiv
ris pœnitétiæ labôribus fractus, in
morbü incidit, ſacrisque myſtériis
rite expiatus, migravit in Cœεlum,
séptimo IdusOctob. ano milleſimo
quingentéſimo octogéſimo primo,
ætatis vero ſuæ quinquageſ. quinto.
Qué multis étiam poſ bitum mi-
raculis clarũ Paulus V. Beatôcum,
Clemens veroô X. Sanctôrüů nmero
adſcripſit. Ejus demũ feſt Alexand.
VIII. inſtante Rege Catholico ab u-
niverſo ditionis ipſius Clero ſæcu-
lari, ſub ritu dùplici celebrandũ de-
crevit, Sanctumq; Cöôfeſsorem novi
Regni Granaténſis Patrénum Apo-
ſtolica auctoritate declaravit.
Iſte homo. xlviii.

int lumbi veſtri.

Xxlix.
DiIE XXI. OCTOBRIS.

Ratiano Imperatôre, Flavius
Clemens Maximus, Romani
exercitus in Britania Dux, arrépta
tyrannide, Imperator à militibus
acclamatur. Inde côpias in Gallias
transmittens, ab infênſis Gratiano
Legionibus exceptus, Impériũ ſibi
corroborat. Cümque Armoricorum
uberem regionem, ejéctis antiquis
habitatôribus, Britanicis militibus,
quos ſecum duùxerat, dividiſſet, quo
novas coloônias propagâret in po-
ſteros, Conñani Britañici Réguli (quẽ
Brittannorum Ducem habébat in
exércitu) consilio, miſſa Legatione
in Britanniam, singulis militibus
novis colônis singulas virgines
conjùgio fœderandas pôſtulat.
Propter varitatem. lix.

Aud viſa Britanniæ Réguli ab-
surda petitio: unde in gratiam
novi Imperatôris, & quôd filias
ſuas non niſi gentilibus ſuis, iisque
donaâtis nova provincia prædiviti-

bus honeſtiſſime collocandas ſci-

rent: pro nůmero militum tôtidem
delectæ lunt virgines, omnes nůú-
mero undecim mille: quarum prin-

Mäaximi. Cunctæ igitur Londini col-
lectæ, impoſitæ süt invitæ navigiis.
Solvêntes nautæ, dum Armoricorũ
regionem coôgitant, a ſæva procélla
in Germanicum littus dejiciúntur.

Dilexiſti. lix.

Ontigit adéſſe tùnc ibi Hun-
nôrum coôpias, quas à Gratiano
Imperatore adversùs Maximum e-
vocatas ferunt. Nacti igitur Barbari
præclärum illud Virginum agmen,
impotenti libidinis æſtu fureêntes,
in eas irruunt. Sed, cùm hortante
Urſula, mortem pôtius oppéetere,
quam virginei pudoris jactůram
pati, invicto animi vigoôre decreviſ-
ſent: Hunni in rabiem immanitatis
convérſi, ad unã omnes trùúcidant.
Sicque Urſula ſuper comitum ſua-
rum velut cœleéſtium margaritarü
pretiôſum acérvuũ, gloriôſa victima
procùmbens, pürpura pro Chriſto
fuſi sanguinis decorata, triumpha-
torem tot Virginum exércitum, gé-
minis, nempe virginitatis & marty-
rii, laureis insignem ducens, cœlum
victrix intravit. Quarum corpora
Colonieênſes ſumo honore condi-
dérunt: earümque illůſtrem agonem
Chriſtianus orbis florenti ſemper
memoôria célebrat.
Afferéntur. lix.

1Ey. O imiſe erit regnü cœloôrü z.
virginibus. lx.

912.
DIE XXIV. OCTOBR.

Miſſus
eſt Angêélus Raphael. cuy
ixit Dôminus.

. audàate Dôminum omnes
Gentes. 79. .
Uando orabas cum lacrymis, &
Qbeͤliebas mortuos, & derelin-
quebas prändium tuum, & moôrtuos
abſcondebas per diem in domo tus
& nocte ſepeliébas eos, ego obtuli
orationem tuam Dio. Bymnus
Ibi Chriſte ſplendor Patris»
Vita, virtus cordium:
In conſpectu Angeloôrum

ceps erat Urſula, Dionoci Cornubiæ Votis, voce psallimus:
Regis filia, deſponsata Connano Alternantes concrepando
Duci Britannorü militü in exéercitu Melos damus vocibus.

01-

ollandat
Omnes c
ſed praci
Medicum
Naphaéle
Alligante
uo cuſte
Kex Chriß
Omne nef
Mundo co
aradiſo t.
Nos ſola c
loriam P
Derlonemu
Cloriam C
Cloriam Pe
Qui trinus
Etat ante
StetitA
Haben
Manu ſua,

leo ſum R⸗
inte Domin
Geie Deun
Nüabilia e,

us,
Achan
to comiten
lenobis fan
enper PrO
Mnhlamur a

egemaArchr

Fenite,

Rerehiu T

ecindtum
„Wulandun

.

mgelus eſf⸗

X
eeülm⸗

magni M

ndtnicol⸗
1a nmigüis,
Atmotichri
ra Nocel
Ceſicinmn,

e ibi Han.
8Gtatiin
laximnunn e⸗
itut barbati
lum aennen
farentes,
lmn hortante
1s oppetere,
lis ſactüram.
Nececlerl⸗
immanititis
trücihm.
mütum lu⸗
matzatitat
iola icinn
Pro Chiſo
tiunpbr⸗
ercitumse⸗
tis Amalt⸗
rensycrlen
un corpolt
ore conl⸗
magonemn
nii lenper

cclati

605,

W
j
Swlnns⸗

umn ofmni

lelir⸗
, ortuot

hern,

ot Jattit
um:
tumm
5:
1do

ollaudâmus veneräântes,
Omnes cœli principes,
Sed præcipue fidélem
Médicum & comitem
Raphaélem, in virtůte
Alligantem dæmonem.
uo cuſtôde procul pelle,
Rex Chriſte piiſſime,
Omne nefas inimici,
Mundo corde, & corpore;,
Paradiſo redde tuo,
Nos ſola cleméntia.
loöriam Patri melodis
Perſonemus vôcibus;
Gloôriam Chriſto canamus,
Gloôriam Paraclito:
Qui trinus & unus Deus
Extat ante ſæcula. Amen.
Stetit Angelus juxta arã templi.
Habens thuribulum aureum in
manu ſua.

Ego ſum Raphael Angelus, qui aſto
ante Dominum: vos autem bene-
dicite Deum, & narrate omnia
mirabilia ejus.

Eus, qui beatum Raphaelem
Archangelum Tobiæ famulo
tuo cômitem dediſti in via: concé-
de nobis famulis tuis, ut ejüsdem
ſemper protegamur cuſtodia, &
muniamur auxilio. Per Doôminum.

egemArchangeloôrum Doôminum,
Venite, adorémus.
enite, exultemus. I.
ibi Chriſte.

Ingrefſus Tobias invénit jüvenem
præcinctum, & quaſi paratum ad
ambulandum, & ignorans, quod
Angelus eſſet, ſalutavit eum.
omineDäs noſter.

884.
Angelus Räphael ſeipſum
eccùltans, ait: Ego ſum Azarias
magni Ananiæ filius.
n Däio confido. 884.
. Sanum ducam filium tuum
in regionem Medoòrum, & ſanum
tibi reducam tibi, allel.
nñe, quis habitabit. 284.
Data ſunt Angelo incenſa multa.
Ut adoléret ea ante Altare au-
feum, quod eſt ante oculos Dni.
De libro Tobiæ. .
Virir ad ſe Tobias filium ſuũ,
dixitque ei: Quid péſlumus da-

clxxv
re viro iſti ſano, qui venit teců?
Et reipéndens Tobias, dixit patri
ſuo: Pater quam mercédem dabi-
mus ei? aut quid dignum poôterit

ſeſſe beneficiis ejus? Me duxit, &

reduúxit ſanum, pecûniam à Gabé-
lo ipſe recépit, uxoôrem ipſe me
habére fecit,„ & dæmonium ab ea
ipſe compeſcuit, gàudium paren-
tibus ejus fecit, me ipſum à devo-
ratione piscis eripuit, te quoque
videre fecit lumen cœli, & bonis
omnibus per eum repléti ſumus.
Quid illi ad hæc poterimus dignü
dare? Sed peto te pater mi, ut
roges eum, ſi forte dignabitur me-
dietatem de omnibus, quæ allata
ſunt, ſibi aſsůmere.
In illo tempore exauditæ ſunt
preces amborum in conſpectu glo-
riæ ſumi Dei. Et miſſus eſtAn-
gelus Dñi ſantus Raphael, ut cu-
raret eos ambos, quorum uno tem-
pore ſunt orationes in conſpectu
Dômini recitatæ. Tobias &
Sara in tribulatiòne péſiti, cum laà-
crymis orare cœpeérunt. Et miſſus.

T vocântes eum, Pater ſcilicet
& filius, tulérunt eum in par-
tem: & rogare cœpérunt, ut dig-
narétur dimidiã partem omnium,
quæ attůlerant, accéptam habére.
Tunc dixit eis occulte: Benedicite
Deum cœli, & coram omnibus vi⸗
ventibus confitémini ei, quia fecit
vobiscum milſericordiam suam. Et-
enim ſacraméntum regis abſcon-
dere, bonum eſt: opera autem Dei
revelare, & confitéri honorificam
eſt. Bona eſt oratio cum jejunio, &
eleemoſyna magis: quàm thesàuros
auri recôndere; quoniam eleemo-
ſyna à morte liberat , & ipſa eſt
quæ purgat peccata, & facit inve-
nire miſericordiam & vitam ætéer-
nam. Qui autem faciunt peccâtum,
& iniquitatem, hoſtes sunt änimæ
ſuæ. Maniféſto ergo vobis verita-
tem, & non abſcondam à vobis oc-
cùltum ſermonem. Quando orabas
cum lacrymis, & ſepeliebas mor-
tuos, & derelinquébas prändium
tuum, & mortuos abſcondebas per
diem in domo tua, & nocte ſepe-
liébas eos, ego obtuli oratiénem
tuam Doômino. Et quia acceptus
eras Deo, necéſſe fuit, ut tentatie
probäret te.

Egréſſus Tobias invenit jüvenem
iplendidum ſtantem præcinctam,

cIxxvi
& quafſi parâtum ad ambulaändum,
& ſalutavit eum, & dixit: *τ Unde
te habémus bone júvenis?
Et ignorans, quod Domini An-
gelus eſſet, ſalutavit eum, &
dixit. Unde te.

T nunc miſit me Doôminus, ut
curârem te, & Saram uxorem
filii tui à dæ-mônio liberàrem. Ego
enim ſum Raphael Angelus, unus
ex ſeptem, qui aſtamus ante Doômi-
num. Cüúmque hæc audiſſet, tur-
bati ſunt, & treméntes ceciderunt
ſuper terram in faciem ſuam. Di-
xitque eis Angelus: Pax vobis, no-
lIite rimére. tenim cùm eſſem vo-
biscum, pervoluntatem Dei eram:
ipſum benedicite, & cantate illi.
Videbar quidem vobiscum mandu-
câre, & bibere: ſed ego cibo invi-
sibili & potu, qui ab hominibus
videri non poteſt, utor. Tempus
eſt ergo, ut revértar ad eum, qui

me miſit: vos autem benedicite

Deum, & narrate omnia mirabilia
ejus Et cùm hæc dixiſſet, ab aſpeé-
Kſu eòôrum ablatus eſt, & ultra eum
vidére non potuérunt. Tunc pro-
ſtrati per horas tres in faciem, be-
nedixérunt Deum, & exurgéntes
narravérunt omnia mirabilia ejus.
Ingréſſus Angelus ad Tobiam,
ſalutavit eum, & dixit : gaudium
ſit tibi ſemper: * Forti animo eſto;
in pröximo enim eſt, ut à Deo cu-
réris. Et reſpondens Tobias,
ait: Quale gaudium mihi erit, qui
in ténebris sédeo, & lumen cœli
non video? Forti. loria. Forti.
Dixit au-
tem Angelus: Apprehénde bran-
chiam piſcis, & trahé eum extra
aquas. Gli enarrant. 886.
Obſecro te, Azaria frater, ut
dicas mihi, quod remédium habée-
bunt iſta, quæ de piſce ſervare juſ-
siſti. ni eſt terra. 886.
Lmina fel ſanat, ſed virtus
cordis & iecoôris diaboli expellit
poteſtatem. enedicam Däm.
886. Aſcéndit fumus arôma-
tum in conſpéctu Domini.
De manu Angeli.
Sermo S8. Auguſtini Epiſcopi.

Eatus Tobias, qui panem ſu
Bum noverat frangere eſurien-
ti, mercédem célerem mercenario
præparat laboranti. Patiénter lé.-

ctiône percépta, quæ nuper eſt re-
citata, admirabamur Patris fllii-
que tractatum , quemadmodum
Angelus monet, quem æſtimabant
errenum ſub cœléſt: gloria merce-
tnarium. Ad hoc enim cæcitatis
incùrrit exitium, ut Angelum ſus-
ciperet médicum, qui divinis faci-
bus incénſus ſic anhelavit: Honé-
ſta eſt oratio cum jejünio, & ele-
emoſyna. Oratio juſti clavis eſt
cœli. Aſcendit precatio, & de-
ſcéndit Dei miſeratio. Liceèt alta
ſit terra, altuim cœlum, audit ta-
men Deus hominis linguam, ſi
mundam habet conſcientiam. Cum
sénſibus loquitur, ſi ſit ſolus no-
ſter gémitus. Sůfficit auribus im-
ber oculoôrum: fletus citiùs audit,
quam voces. Oratio invidi ſolet
de auribus propuls ri. Erat patris
& filii anima una: dum eſſet pro-
prietas membrorum.,, erat illis ſin-
gularis germanitas ammorum.
Fili, inquit, dimittamus iſtum ho-
minem, adjiciéntes ad merceèdem
placitam, quia nobis multa opere
ſuo contùlit bona: & rogara cpit
mercenarium, ut mercedis luæ ſu-

mat efféctum. Frater, inquit, ac-
cipe, quod tuum eſt, & tunc vade
ſalvus. Récipe mercédem tuam,
quia mihi & filio meo bonam præ-
buiſti miſericordiam. Tolle, ut dixi,
ſubſtantiam, quam cum filio meo
reportäſti, nam gratia, quam tibi
debemus, non poteſt ponderari.
Interrogavit Tobias angelum:
De qua domo, aut de qua tribu es
tu? Qui reſpondens ait: Ego
ſum Azarias Ananiæ magni filius.
e Genus quæris mercenarii, an
ipſum mercenarium, qui cum filio
tuo eat?: Sed ne fortè ſolicitus ſis.
Ego ſum.

Ontinuò Angelus gaudet de
cogitata mercede, qui miſſus
tüerat gratis facere pietatem.
Tobis, inquit, vel Tobias, quid
de mea mercéde ſatis ſuperfluè
cogitatis? Habéte, quod vobis
donavit Pater ille cœléſtis. Ego

auctor ſanitatis. Neſcitis, cujus
mercenârii ope perfrui meruiſtis.
Defunctos captivitatis ſepelire non
timuiſtis: Tobis, aſcenderunt ad
Dominum ôpera tua, quia relicto

prandio, reddidiſti mortuum ſe-

pulturæ. Ego Doômino medullata
in-

miniſter ſum curationis: ille eſt

lttuli ſ.
Dultura.
us for
litis,
muiſtis.
ce tacit⸗
fuerat e⸗
tientia tu
léſtibus
Kaphael,
gul aſtam
Mon indie
cLdis: gl
tio Majeſt.
Ime miſit
guoc grat
ihlum hor
leputétis.
ereepiſtis
Ill confite
ite, guia
Exivit
ſios, & ece⸗
3 Geroran
Kens clama
Die, inyi
FelusAppre
Kiude eun
Une giſcem
llt tepont
Aia ad med
Attrixit
lnſecum
ſeiez eus,
Kentern.
Dbir Pe
kltis hon⸗
kungeli
ig, colla⸗
l v.
kaltwer
lan aucie

e nuhetehte

un üit

enim ckciui
Angelumulo⸗
i dirinis tu⸗
elayit: Hon-
uſti clanis el
ctio, de
0. Licet an
nin, audit
s lincuam, 1
cientiam. Cun
ſiſltlolus no⸗
it auribus in⸗
scltius audlt,
io invidlloe
li. Elat pati⸗

lun elet ,t.

etat ilisi⸗
6 m Worun.⸗
zmus iſtum to⸗
A0 meyceten
i Dulta o)er
modls
cecls eil⸗
. inultze⸗
KXunc Fade
edenn tuam,
Dbomam e
follenut nn
cun äliont
n; auanen
ſoaſn:
iis Mein .
1 IIIDN.
i in
, Nani ülun
ercenuti
nquncam 4
teſolenm

an

intuli ſacrificia pro venerabili fe-
pultura. Ego diréctus ſum operaâ-
rius fori cœléſtis. Môrtuum ſepe-
liſtis, & mortis aculeum non ti-
muiſtis. Ipſe ſepultus pro vobis vo-
ce tacita proclamavit. Probatiônis
fuerat cæcitas oculorum, unde pa-
tientia tua clarius meruiſſet de cœ-
léſtibus ornamentum. Ego ſum
KRaphael, unus ex ſeptem Angelis,
dui aſtamus ante claritatem Dei.
Non indigeo fructu humanæ mer-
cédis: divitem me facit convera-
tio Majeſtatis. Dives eſt ille, qui
me miſit; gratis juſſit impendi,
quod gratis ipſe concéèſſit. Nec
iplum honôrem gratiàrum mihi
deputétis, quia nihil meis viribus
percepiſtis. Deum benedicite, &
illi confitémini, & ipſum glorifi-
cate, quia vobiscum fecit bona.
Exivit Tobias, ut lavaret pedes
ſuos, & ecce piſcis immanis exivit
ad devorandum eum: qui expavé-
ſcens clamavit voce magna, dicens:
Dne, invadit me. Et dixit ei An-
gelus: Apprehende branchiam ejus,
& trahe eum ad te. Exéntera
hunc piſcem, & cor ejus, & fel, &
Jecur repone tibizſunt enim neceſ-
saria ad medicaméenta utiliter.
Y. Atträxit autem Tobias piſcem
in ſiccum, & palpitare cœpit ante
pedes ejus, & ait Angelus ei.
Exéntera.
Ubitò patefacto myſtérii cœ-
leſtis honòre, voce Raphaélis
Archangeli attôniti Tobis & To-
ias, collapſi in terram prorué-
runt, vocem trémulam penitùs
occultavérunt, quia vocem inso-
litam audiérunt. Quid metuiſtis
Pater Tobis, filiusque Tobias ?
Mercenarium habere cœléſtem, &
tamquam operarium locare tefré-
ſtrem? Celavit vobis Angelus no-
men?: Azarias ſum, inquit; Ana-
niæ masgni filius; & cùm dixit: Ego
ſum Raphael Angelus, celavit in

moſyna a morte liberat

nem oculôrum,

citur:

Primo nomine dignitatẽ, ne face-
ret locatôri terrôrem. Si enim di-
ceret: Ego ſum Angelus; non eſſet
Tobiæ mercenarius. Servâta eſt
dignitas nominis, ut poſtrémoò ma-
gnitudo clarésceret dignitatis. Vi-
déte, chariſſimi, quantum ſir ele-
emôſynæ mêéritum; Angelum mé.
ruit habere operarium. Vidétis .
quantum proficit môrtues ſepeli-
re, ut oblatio ejus per Angelum
Raphaélem ad cœleſtem ascende-
Brev. Rom.

clIxxvii
ret majeſtàtem. Vidétis, quia elee-
„ & ipſa
facit purgatioô-
liberat à ténebris
Tobis via ſua dedu-
tot viris contriſtâtaà
matrimonio copula-

purgat peccata,
peccatoôrum.
i Sara
per Angelum
tur.
Obi introieris domum tuam „
dixit Angelus Raphael ad Tobiam,
ſtatim adora Dominum Deum tu-
um; & gratias agens ei, accéde ad
batrem tuum, & oſculare eum:
Frrinue lini ſuper oculos ejus
ex felle iſto piscis, quem portas
tecum; ſcias enim, quéôniam mox
aperiéntur oculi ejus, & vidébit
ater tuus lumen cœli, & in aſpé
cku tuo gaudébit. K
Tolle tecum ex felle iſto pis-
cis: erit enim neceſsarium. Sta-
timque. oria Patri. Statimque.

Eſt hic Sara Raguélis flia, qu& ti-
bi conjugio dabitur, & omnis ſub-
ſtantia eſus. .
ahtäte Döôminô. s88.
„Septem viros habuit, quos
damônium oppréſſit, timeo; ne
mihi simile contingat. .
nñs regnavit exu Itet. 888.
Per tres dies oratiôni cum
uxéôre tua vacabis; ut in sémine
Abrahæ benedictionein in filiis
conſequaris. .
1 énedic änima mea. s88.
Apprehéndit Angelus Raphael
æmônium, Et relegavit illud
in desérto ſuperioris .gypti.
ectid ſancti Evangélii fecundùm
Joannem.
IR illo témpore: Erat dies feſtus
Judæoôrum, & aſcendit Jeſus Je-
TOSÖlymam. Et réliqua.
Hoinilia S. Auguſtini Epiſcopi.
Irum non eſſe débet à Deoe
factum miraculum , mirum
enim eſſet, ſi homo feciſſet. Ma-
gis gaudére, quam mirari debe-
mus; quia Dominus noſter, &
Salvator Jeſus Chriſtus homo fa-
us eſt, quàam quòd divina inter
homines Deus fecit. Plus eſt enim
ad ſalütem noſtram, quod factus
eſt propter hömines, quam Qquôd
fecit inter homines; & plus eſt,
qud vitia ſanàvit animarum, quàm
quòd ſanavit languôres corporum
Ino iturorum.

Be, Benedicite Deum ccœli, dixit-

m An-

cixxviii H
Angelus Räphael, & coram 6mni-
bus vivéntibus confitémini ei:
Quia fecit vobiscum miſericor-
diam ſuam. Ipſum benedicite,
& cantate ili; & narrate omnia
mirabilia ejus. QLuia. 1
Ed quia ipfa anima neé éum
nôverat, à quo ſananda erat, &
Sëulos habébat in carne, unde faécta
corporalia vidéret; nondum habe-
bat ſanos in corde, unde Deum la-
téntẽ agnosceret. Fecit, quod videri
péterat, ut ſanarétur, unde vidéri
nõ poôterat. Ingréſſus eſt locum, ubi
jacebat magna multitudo languen-
tiũ, cæcorũ, claudorum, aridorum.
Tempus eſt, ut revértar ad eum,
qii me miſit, dixit Angelus Ra-
pPhael: Vos autem benedicite
Dôminum, & narrate omnia mira-
bilia ejus. Confitémini ei corã
omnibus viyéntibus, quia fecit
vobiscũ miſericordiam ſuam. Vos.
loria Patri. Vos.

T cùm eſſet mèdicus & animà-
rum & corporũ, & qui veniſſet
fanare omnes animas crediturôrü,
de illis languéntibus unum elégit,
quem ſanaret, ut unitàtem ſignifi-
caret. Si mediòcri corde, & quaſi
humano captu & ingénio conſide-
rémus faciéntem, & quod ad po-
teſtatem pêrtinet, non magnum à-
liquid perfecit: & quoad benignita-
tem, parum fecit. Tot jacebant, &
unus curatus eſt, cum poſſet uno
verbo omnes erigere.
e Deum laudamus. II.
D 1. A E S2

Iſſus eſt Angelus Raibhael ad
Tobiã & Sarã, ut curaret eos.
Dominus regnavit.

„Ingréſſus Angelus ad Tobiã,
falutàvit eum, & dixit: Gaudium
ſit tibi ſemper.
ja. Forti animo eſto Tobias: in
proximo enim eſt, ut à Deo curéris.
Afa., Benedicite Deum cœli, Se

Rector humani géneris, & aueer
Nobis ſacratum tribue benignus
Scandere cœlum.
ngelum nobis médicum ſalutis
Mitte de cœlis Raphael, ut omnes
Sanet ægrotos, paritérque noſtros
Pirigat actus.
inc Dei noſtri génitrix Maria,
Totus & nobis chorus Angelorum
Semper aſsiſtat, ſimul & beata
Concio tota.
ræſtet hoc nobis Déitas beâta
Batris, ac Nati, paritérque ſancti
Spiritus, cujus réboat in omni
Glôria mundo.
In conſpectu Angelôrum pſal-
lai tibi Deus meus.
Adorabo ad templum ſanétum
tuum, & confitebor nomini tuo.

Ego fſùm Raphael Angelus, qui
aſto ante Dõôminum: vos autem
benedicite Deum, & narrate om-
nia mirabilia ejus, allel.
clxxv.

Ingréſſus Angelus.
Quando orãabas.
Stetit Angelus, Juxta
aram templi. Stetit.
Habens thuribulum àureum in
manu ſua. Juxta.
léria Patri. Stetit.
Aſcéêndit fumus arômatum in
conſpéctu Dômini.
De manu Angeii.
Forti ànimo.

T hunc miſit me Dôminus, ut
curarem te, & Saram uxorem
flii tui à dæmônio liberarem. Ego
enim ſum Raphael Angelus, unus
ex ſeptem, qui aſtämus ante Dñm.
g. br. Aſcêndit fumus aromatum;,
In conſpèctu Dñi. Aſcendit.
* De manu Angeli. In.
léria Patri. Aſceéndit.
2In conſpectu Angelörum plal-
lam tibi Deus meus.
Adorabo ad témplum ſanétum

coram éômnibus viventibus confi-
temini illi, quia fecit vobiscum
miſericordiam ſuam.
Pax vobis, nolite timére,
Deum benedicite, & cantate illi.
g. OQuando orabas. at
clxxiv.

Ariſte, ſanctôrum decus An-
„ gelorum,

tuum, & confitébor nomini tuo.
Ad Nonam: Pax vobis.

– Empus eſt, ut revértar ad eum,
qui me miſit: vos autem be-
nedicite Deum, & narrate ômnia
mirabilia cjus.
In conſpeéctu Angelorum,
piallam tibi Deus meus. In
conſpeéctu.
Adorabo ad remplum ſanctum
cuum:

tluum, &
Mallam.
ectu.
Omne

gelus.
ixit Dii

ibi Dömit
Juoniamn 4

Hiinceps
Atchanxele
Nie, ubie
nobis iliun

e
DI X.

lus, qu⸗
j Wot
Ninſtri trib⸗
Ihghem do⸗
tettiginte
mur in ca⸗

Plhanr
eenere
Ealti fuit &
u, ſolum
nkonores
lohteriren
ilg teclisiy
Ulctaion
htis, mor
Kamplexns

is, Kuaon
we beninnus

m.
Licum ſdiis
hnel utonnen
teraue nolnn

ittix Maria,
tus Angelonu
ul & benn

Nitas bein
Aiitengue ſuns
etin omni

.
nkelomum al

nglum henctun
nöcminituo,

Aigells,n
m: os aten
& miltite nn

allel.
cu,.

ſoNbas,
ls, Jun

mäleun ir

Mömmnn

Fotti lünd.

Cnnn,
ult
ſbenten i
Algelng nii
mmumeli

hmus

AOnin
, Altend
li I.
Ali,
gelotunm E

plum ſet
1 nomiiii
Pax Vobi⸗
lun
ni
us mells⸗

glun n

tuum, & confitébor nomini tuo.
Pſallam. lôria Patri. In con-
pectu. Adorate Deum.
Omnes Angeli eijus.
Miſſus eſt An-
gelus.
ixit Dñs.,
onfitébor
tibi Dômine in toto corde meo: *
quôniam audiſti. 85.

Princeps gloriosiſſime Raâphael
Archangele, eſto memor noſtri,
kic, & ubique ſemper precare pro
nobis Filium Dei.
9 Jeus, qui. clxxv.
DIE XXXI. OCTOBRIS.

Eus, qui nobis ætérnæ ſalütis
B. Wolfgängum Epiſcopum &
miniſtrũ tribuiſti: præſta, quæſumus;
ut, quem doctorem vitæ habuimus
in terris, interceſsorem habére me-
reamur in cœlis. Per Dominum.

WOlfgangus „ nôbili in Suévia
genere prognatus, rerum ex-
terarù fuit & ſui contemptor egré-
gius, ſolum ex änimo Deum quæ-
rens: honôres ampliſſimos ab Hen-
rico Trevirénſium Epiſcopo ſibi ob-
atos recusavit; illéque demôrtuo,
pollicitationibus aliõrum con-
témptis, monaſticam tandé vitam,
cujus ſemper deſidério flagraverat,
eſt ampléxus. Sacris Ordinibus à
beâto Udalrico initiatus, cùm in
Pannôniam;, prædicandi Evangelii
cauſa, ſe priùs contuliſſet, propter
conjuncéctam in eo eximia cum pie-
tate prudéntiam, Othoônis Impera-
toôris ſtúdio, totiusque cleri & poô-
kuli acclamatiône, Eccléſiæ Ratis-
onénſi rite præficitur.
S. Invéni Dayid. xxxviii.

Oscépto Epiſcopàtus munere,
gregem Déômini verbo pavit &
exemplo, ſanctiſſimisque Eccléſiam
temperavit inſtitùtis. Monaſtério
lanéti Emmerami, quod jam diu E-
Piicopi adminiſtraverunt, reſtitutis

77. Capta Brigida,

4 elxxix
inſignem virum Romuildum præ-
ôſuit. Sanctimonialium Cœno-
ium, quod ipſe tundaverat, tam
ſanctè inſtituit, ut collapſa in aliis
disciplina, eo exémplo ſit facile re-
ſtaurata, novoque pietatis odôre
„Bavariæ Ducis filia,
ſponſum Chriſtum ſecuta, ad ſacras
ſe virgines aggregavit. Bohemis quò
ampliéra apud illos fides incre-
menta caperet „ contémpto ſuæ
Eccléſiæ detriménto, rejectis alio-
rum consiliis, proprium dari Epi-
ſcopum lidentiſſimè permiſit.
Pôſui adjutôrium. xxxviii.

Grégiam viri ſanctitatem com-
probârunt energümeni, & va-
riis languoribus oppreéſſi, quos
precatioône ſanavit. Divino affla-
tus inſtinéctu, ſanctum Henricum
Imperatérem regnatürum, fra-
trem ipsius Brunônem ad Epiſco-
iri, è ſororibus

patum promoôtum
alteram Reginam, Abbatiſſam
alteram fore prædixit. Deénique
cùm viginti & ampliùs annis in
séduli Paſtöris muùnere peractis „
extrémum ſibi diem imminére in-
telligeret, quæ ex uſitata liberali-
täte ſupérerant, per manus paupe-
rum præmiſit, ſacræque Euchari-
ſtiæ viàtico præmunitus, in ſancti
Othmari æde, uti divinitùs antea
futürum accéperat, ſanctiſſimam
vitam pari merte conclüſit Ratis-
bônæ in templo ſancti Emmeräâmi
ſepultus. .
Iſte eſt, qui ante Deum. xxxviii.

igilate, quia neſcitis.

OFFICIU M

798.
Dei Filius nõ diyitem &c

799

Provéntibus, magno illius bono

M 2 . ar

clxxX
tuam ſanctam Feſtivitâtem.
tuum ſanctum Patrocinin.

OFFICIUM DE SANCTISSIMO

eſu, tibi ſit glõria, Qui natus es
de Virgine.

Alleluja.
405.

BRO MENSE JANUARIO.

PRO MENSE FEBRUARIO.

PRO MENSIB. MART. & APRILI.

PRO MENSIB. MAJO, & JUNIO.
PRO MENSIB. JULIO & AUG.

PRO MENsSe SEPTEMBRI „
& OCTOBRI.

PRO MENSE NOVEMBRI.

Chriſte Fili.
Qui natus es de Maria Virgine-

ibävit eos, Sec.
a in es-

celſis &c. .:*

ui té incarniti Verbi &c.

0 F

onceptio

l

initio
DMlum Dü
ſellun no
Uiaione l.
Uikrt.

ve
Concept
le Fiteini⸗
Cujus v
tn becleſi

gonoſe V
finem die
ne & gen⸗
Ut & virg
iſit,

Onctptio⸗
clime

Prem

Conc
erpo
ſlue wun

Litut de end
WAAo.,
tertil Noa
ie FeſtoCon
RUAAIO.
e Bbbatoi

cain intti0
.
iO &W0
cim intn0

TEMN,

l.
ſümmuntut e

n inita 00

OVEMl⸗

Ao. iumumn

1

ucen Nld d
Chögek
ini ikt
Cont

eiſel ſai

. Domminidh

n, Nn

e, en
nſihe

Officium Concep

præter Antiphonam ad Magnificat,
dquæ eſt ex ii. Vefſp. Feſti ejusdem.
i occurrat aliquod Feſtum fim-
plex, fit de eo comm.
Deinde fiunt comm. comunes,
ſeu Suffragia, vel comm. de Cruce;
pro qualifate temporis.
M

O Fr F I C I U
Conceptionem B. V. M.
Recitandum ſub ritu Duplici in
omnibus Dominiis Cæſareæ Maje-
ſtatis, extfa Italiam, quolibet Sab-
bato non impedito Officio novem
Lectionum ( eptis Adventus »
Quat. Temp. Vigil. & Quadr. tem-
poribus) juxta Decretum S. R. C. dieæ
I5. Dec. 1727.
Ad Veiperas, Antiph.
Songeptio glorioſæ,. cum rel. de
audibß. ut infra. Pſalmi conſueti
de S. Maria, ut in ejus Officio
parvo. Ixxxvii.
Capitulum. Eceli 24. b
B initio, & ante ſæcula creaãta
ſum, & usque ad futrum
ſæculum non déſinam, & in ha-
bitatione ſancta coram ipſo mi-
niſtravi. .
Hym. A ve maris ſtella. Ixxxvii.
y. Concéptio recòôlitur ſanctæ Ma-
riæ Virginis. S
g. Cujus vita inclyta cunctas illu-
ſtrat kerlelias:
Ad Magnificat, Antiph.
Gloriôſæ Virginis Mariæ Concep-
tiöõnem digniſſimam recolamus,
quæ & genitricis dignitatem obti-
nuit, & virginalem pudicitiam non
amiſit.

Oratio.
F Amulis tuis, quæſumus Dômi-
ne, cœléſtis gratiæ munus im-
pertire: ut quibus beatæ Virginis
partus éxtitit ſalutis exôrdium, pia
Conceptioônis ejus commemora-
tio, pacis fribuat incremeéntum.
Per Peminum. .
Ad Matutinum, Inyvitatorium,
Gonceptiônem Virginis Mariæ re-
colamus: * Chriſtum ejus Filium
Woremus Dominum.
almus. Venite, exultémus. 1.
Hymnus. Quem terra. Anñæ;
Pſalmi., & Y. Nocturnorum, ut in
ejus Officio parvo. xc.
In primo Nocturno ſemper le-
guntur Lectiones de Scriptura oc-
currente.
Be.i. Concépta eſt beata Virgo Ma-
tia ex progenie David: *$ Per qua

ſalus mundi credentibus apparuit,

tionis B. M. V.

2118 B clIxxxXi
cujus vita gloriôſa lucem dedit ſæ-
culo. Conceptionem beatæ
Mariæ Virginis cum gaudio reco
lamus. Per quam. .
F. II. Beatiſſimæ Virginis Mariæ
Conceptiônem devotiſſimè recola-
mus: Ut ipfa pro nobis inter-
cédat ad Däm Jeſum Chriſtum.
y. Cum jucunditate Conceptiéô-
nem digniſſimam Virginis devo-
tiſſimè recolamus. Ut ipfa.
iil. Glorioſæ Virginis Mariæ
Conceptionem B. Mariæ recola-
mus: Cujus Dis humilitatem
reſpéxit, quæ Angelo nuntiante
conceêpit Salvatérem mundi
V. Beatiſſimæ Virginis Mariæ Con-
ceptionem devotiſſimè recolamus.

T antieo us: i0 Nocturno
leguntur Lectiones quæ poſt Offi-
cium ſtatutis Menſibus aſſignan-
tur, cum ſequentibus Beiis.
Be.iv. Conceptio gloriéſæ Virginis
Mariæ, ex sémine Abrahæ, ortæ de
txibu Juda, clara ex ſtirpe David:
* Cujus vita inclita cunctas illů-
ſtrat Eccléſias.
V. Concépta eſt beaâta Virgo Ma-
ria ex progénie David. Cujus.
V. Cum ſucunditate Concep-
tionem beatæ Mariæ recolamus:

5

* Ot ipſa pro nobis intercédat ad

Be. V-

Dôminum Jeſum Chriſtum.

V. Corde & animo Chriſto canaà-
mus gloriam in hac ſacra comme-
moratione præcélſæ genitricis Dei

Mariæ. Ot ipſa. ⸗
S. Vi. Concéptio tua. ut in fe-
to. 5

PrO rti Nocturno; Nia ut in
die feſto. 585.

A D & ba: Hôrasi9 Ahrinmh. 5 ,
Oncéptio gloriôſæVirginis Ma-
riæ, ex sémine Abrahæ ortæ de
tribu juda, clara ex ſtirpe David.
Fſal. Düs regnavit. Cutii rel, II.
Ana. Concéptio recôlitur ſanctæ
Mariæ Virginis, cujus vita inclyta
cunctas illuſtrat Eccléſias.
Aäa. Regali ex progénie Maria;,
exôrta refùlget: cujus précibus nos
adjuvari mente & ſpiritu devotiſſi-
mé pôscimus. .
Ahd. Corde & ànimo Chriſto ca-
nâmus glôriam, in hac ſacra com-
memoratioône præcélſæ genitricis
Dei Mariæ.
S
m 3 Afla.

clxxxii
Cum jucunditàâte Concep-
tiônem beatæ Märiæ recôlimus, ut
ipſa pro nobis intercédat ad Dô-
minum Jeſum Chriſtum.
apitul b initio.
Rgloriota Virg. Ixxxiii.
Concéèptio recolitur ſanctæ Ma-
riæ Virginis. Cujus vita incly-
ta cunctas illuſtrat Ecclé ſias.
Conceptionem perpétuæ Virginis
senitricis Dei Mariæ devotiflime
recolamus, qua celſitudo throni
procéſiit, allel. amulis
tuis. clIxxxi.

Qui natus es de Maria Virgine.

Ixxxiii.
Concèptio tua.
5§86.

PRO MENSIBUS JANUARIGO'’, &
FEBRUARIO.

584. 585.
PRO MENSIBUS MARTIO, &
APRILI.

586. 567
PRO MENSIBUS MA)O, &
JUNIO.

588. 589.
PRO MENSIBUS JWULIO, &
AUGUSTO.

590. 591.
PRO MENSIBUS SEPTEMBRI, &
OCTOPRI.

594. 505.
PRO MENSE NOVEMBRI.

597.

596.

Bren
noſtr⸗
fum: ne
beccätis

uim dil
enecixiſ
nelina de
redidi,
n. „.
Cte Dom

Bereminit

luiſon.
elllon,
Ut ne n
dem.
lro dir
gann ann
chi tbi.
Uguantuli
ſtr ſervos
Orcia tua!
Quemac
cerdo
m, g-!
Ab oce
Dömine.
enno tuo.
lönem mer
Et clan
Domin
Et cun

Ures
Deus,
& gratiz
cor noſtru
ne münid
litate din
Eus
omn

Em nu

a per
ogitatio
Dertecte
mereamt
Re i
Anoſtr
MiIne ut

e
Mo,

“
MAO, 1

d.
llo, 3
1.

ol.
DTEMLNI&
I.

5
Eln.

N

pro opportunitate Sacerdotis facienda.

E reminiſcaris Dômine delicta
