cipuli ad jeſum,
putas, major eſt
rum? Et réliqdqun.“
Hoômilia S. Bernardi Abbatis.

Acceſsérunt dii-
dicéntes; Quis,
in regno ccloô.

Odiſtis, fratres, Evangélicam
lectiohe adversus eos, qui pu-
SIllos ſcandalizant, ſatis terribili-
ter intonàntem. Nemini blanditur
Véritas „nêminem palpat, nullum
ſeducit, aperte denúntians, qué-
niam væ hômini illi, per quem
ſcandalum venit; expedit ei „ ut
ſuſpendatur in collo ejus mola aſi-
naria: & pro ſuavi ſugo „ & levi
oônere Salvatoris, gravi mole terré-
næ cupiditatis hümeris ejus impòô-
ſita, demergàâtur in profundum ma-
tis hujus magni, & ſpatioôſi mani-
bus, quod eſt ſine dubio ſæeulum
nequam, Perire siquidem neceéſſe
eſt hominem, dui charitàtem non
abet, etiamſi tradiderit corpus
ſuum, ita ut ärdeat: & hoc dixe-
rim, fratres „ut in ea charitàte „S8S&
unanimitate, & pace, in qua ſtatis
in domino, ſoliciti ſitis perſevera-
re, & abundaàre magis.
Machabæus. 897.

Prophéta Eliséus eſſet, pararet, &
noctürnis itinéribus exércitum ſu-
um, qui antelucànus urbem obſi⸗-
déret, deſtinâſſet, puer Elisei con-
ſpécta obſidione dixit: O domine,
duid faciemus? Et dixit: Noli ti-
meéere, quia plures ſunt nobiscum »
quâam cum illis.

Uæ eſt enim ſpes noſtra „ &
gaudium noſtrum, & corona
gloriæ? nönne ùnitas & unanimi-
tas veſtra, in qua gaudeo vos in-
veniri fraternitatis amatôres, &
ante omnia mütuam in vobismet-

Angelus Döômini. s96.

ipſis charitatem habéntes, quod eſt
vinculum perfectionis? In hoc
1 2¾ enim

clxiv .
enim cognéſcunt omnes » étiam
Angeli fſancti, quòd Chriſti eſtis
diſcipuli, ſi dilectionem habuéritis
ad invicem. Dénique poteſt hinc
quoque fratérnæ dilectionis utili-
tas magnificè commendari: num-
quid enim Chriſti gratia diligemur
ab Angelis, ſi de mutuæ dilectio-
nis inôpia cognoverint, nequaquam
ejus nos eſſe discipulos: Numquid
diligémur ab eis propter nos ipſos
id eſt, ſpiritualis naturæ ſimilitû-
dinem, ii invenimur, non diligere
humanæ naturæ noſtræ consortes?
imò verò, ſi ex eis, quæ inter
nos lunt, contentiônibus, carnales
non magis quam ſpirituales eſſe
conſtiterit.
Tu Dômine. 897.

Enique numquid Angeli dili-
gent nos propter ſeipſos, &
futúram de nobis civitatis ſuæ re-
ſtaurationem, ſi (quod abſit)hunum,
quo ſolo uniri, coædificari eis poſ-
ſumus, defùerit glútinum charita-
tis : Quoômodo ſperabunt reædifi-
cãdos de nobis perpétuos civitatis
illius muros, ſi cognoverint, ſi vi-
derint, nos non lapides eſſe vivos;
qui poſſint invicem cohærére, ſed
magis püùlverem, quem proſicit
ventus à facie terræ, quem unius
verbi flatus in turbine éxcitet, &
ſuſpicionis cujũslibet leviſſima au-
ra diſpergat? Et hæc quidem dixiſſe
ſufficiat pro eo, quod ait Dôminus:
Si quis ſcandalizàverit unum de
Pusillis iſtis.
e Deum laudâmus. II.
U I

F E R I A N T A.

Sermo ſancti Auguſtini, Epiſcopi.

Ngelis bonis omnis corporâ-
Alium, temporaliuümque rerum
ſcientia vilis eſt, non quoòd earum
ignari ſint, ſed quod illis Dei, qua
ſanctificàntur, Charitas chara eſt.
Præ cujus non tantùm incorporali,
verùm étiam incommutabili & in-
effabili pulchritudine, cujus ſan-
Go amôre inardeſcunt, omnia quæ
infra ſunt, & quod illud eſt, non
ſunt, séque ipfos intra illa con-
témnunt 3 ut ex toto, quôd boni
ſunt, eo bono, ex quo boni ſunt,
perfruantur. .
Vivit ipſe Dôminus. 896.

Ngeli in cœléſtibus sédibus
conſtituti immortales & beati,
qui Creatôris ſui participatioône
gaudent, cujus æternitâte firmi,
cujus veritate certi, cujus muúnere
ſancti ſunt: quôniam nos mortales
& miſeros, ut immorrales beati-
que ſimus, miſericorditer diligunt,
nolunt nos ſibi ſacrificare, ſed ei,
cujus & ipſi nobiscum tle ſacrifi-
cium eſſe novérunt.
Angelus Domini. 896.

Um ipfſis ſumus una civitas
Dei, cui dicitur in Pfalmo:
Gloriôſa dicta ſunt de te, civitas
Dei: cujus pars in nobis peregrina-
tur, pars in illis opitulatur. De illa
quippe ſupérna civitäte, ubi Dei
voluntas in intelligibilis atque in-
commutabilis lex eſt, de illa ſu-
pérna quodammodo cüria (géritur
namque ibi cura de nobis) ad nos
miniſtrata per Angelos ſancéta
Scriptúra descendit.
In omni tribulatioône. 896.

éctio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.
TN illo témpore: Acceſsérunt diſ-
cipuli ad Jeſum, dicéntes; Quis,,»
putas, major eſt in regno cœloô-
rum? Et réliqua. .
Homilia S. Bernardi Abbatis-

Am verò quem non môyeat 2„
quod séquitur in Evangélio: Si
ôculus tuus ſcãdalizaverit te, érue
eum? Numquid enim corporalem
hunc culum monémur eruere; aut
unam ex manibus iſtis, ſimiliter &
unum abſcindere peÄdem? Abfit 2
nobis hujusmodi carnalis omnino-
& nimis ridiculéôſa cogitatio.
Machabæus. 897.

Orrô triplex fieri ſcändalum
iſtud, quotidiano nobis nofſe
licet experimento. Interdum enim
eſt in nobis ſpiritualis intentionis
oculus ſimplex, & qui gratiæ ma-
gis quam noſter dicendus ſit; ſe
scandalizat nos culus noſter, &
qui verèé à nobis eſt; dum volun-
tas noſtra aliam minũùs caſtam im-
portúnè ingerit intentiénem: ſeée
habémus ſuper hoc ſalůúbre consi-
lium Salvatoris, érue eum, in-
quit, & prôjice abs te. Hoc au-
tem fiet, ſi non conséntias, ſi ab-
jicias

is, ſi re
Iunn ac pe
Tu Dor

Um al
tentos
ölüntas p
noſtra eſt;
ſecd abſeina
bis, ut non
ttiam profi.
üre a5
e, gur a.
ada .
Firtiten ir⸗
ſcindalum p
Dutüllanimit,
Mokre, qui
ngis, a r.
l adleindi
Zelir, gui ſt
hollt ine of
lor ſne imp
ebeum lar
HEKRI

emd §. Ber
)

lrum eſk
Dium non
s umpleckan
unimirum
Dlncare don
gy brincipe
um Apöſtol
iun cœlum
Uinterelle
Erta, uonia
i unt ſpi
keium Prop
Uen capiun
lnam in
undoquide
t & Rex
Miräri,
mnſum d.
iVi ipſe

bus geibbi⸗
tales bent
Aticin
nitate
Cujusn
nos

itet dligin,
ſcare,lele,
um keſicit

unn cirits
1 in Mhalno:
le te, eiiits
bisberetpn⸗
Ulatut De il
tite, ib
bili agvenn
, deil l
cürin ell
nobis) Al
gelos laotl

ne, 9,
lüſecincun

ſerunt ll⸗
cennes i,
tennd el.
ii 4lbiis
Lon iſei)
Paneeindt
ieritthiiſ⸗
n collold
nur etlefet
Pümüne
dechn 4
uelis anidi
cogitin⸗
.

ſcinch⸗
0 nobi⸗ .
luteten,
alis ineine,
qui lile

eti

jicias, ſi resiſtas. Simili modo de
manu ac pede eſt intelligéendumn.
Tu Domine. 897.

Um autem bonis opéribus in-
téntos, ad alia ôpera trahere
volúntas propria conatur, manus
noſtra eſt, quæ ſcandalizat nos,
ſed abſcindi debet, & prôlici à no-
bis, ut non ei conſentiamus. Sic
étiam proficere in ſancta converſa-
tione, & ascêndere per gradus ſca-
læ, quæ Jacob appâruit, ac juxta
quod ait Pſalmiſta, de virtute in
virtútem ire deſiderantes, ſæpiùs
icandalum patimur à pede quodam
puſillanimitatis, & negligéntiæ
noſtræ, qui nimirum descéendere
magis, ac remiſſiùs ire conatur:
ſed abicindi eum necéſſe eſt, ut pes
gratiæ, qui ſtat in dirécto, currere
poſſit ſine offenſione, ſine ſcanda-
lo, ſine impedimento.
e Deum laudamus. II.
FERIA SEXTA.

Sermo S. Bernardi in feſtivitàte S.
Michaélis.

DIsnum eſt, ut glériam Angeloô-
rum non capientes, tantò ma-
gis amplectamur miſericordiam,
qua nimirum conſtat, nihilôminùs
abundare doméſticos Dei, cœli, Ci-
ves, Principes Paradiſi. Teſtatur
enim Apôſtolus, qui raptus ad téêr-
tium cœlum, beatæ illi cúriæ mé-
ruit intereſſe, atque ejus noſſe ſe-
créta, quòniam omnes adminiſtra-
torii ſunt ſpiritus, miſſi in mini-
ſtérium propter eos, qui hæredi-
tatem capiunt ſalutis. Neque id
cuiquam incredibile videatur,
quandoquidem ipſe quoque Crea-
tor & Rex Angelorum venit non
miniſtrari, ſed miniſtràre, & ani-
mam ſuam dare pro multis.
Vivit ipſe. 896.

Iniſtrant Angeli, ſed de alié-
no, offeréntes Deo bona 0-
pera, non ſua, ſed noſtra, & nobis
ejus gratiam referéntes. Unde &
Scriptúra dicit: Quônium ascçendit
fumus arômatum in conſpéctu
Dñi de manu Angelôrum; ſolicitè
præmiſit, data ei fuiſſe incénſa mul-
ta. Noſtros enim ſudores, non
ſuos; noſtras, non ſuas lacrymas
offerunt Deo: nobis quoque ejus

clxv
múnera réferunt, non ſua. Non ſic
miniſter ille ſublimior cunctis, ſed
humilior univérſis, qui ſemetipſum
ôbtulit ſacrificium laudis, qui Patri
ôfferens animam ſuam, nobis mini⸗-
ſtrat usque hodie carnem ſuam.
Angeélus Dömini. 896.

Ujus itaque tanti miniſtri grà-
tia, nihil mirum, ſi dignanter
hoôbis, imò & libenter Angeli ſan-
cti miniſtrent. Ipſi enim amant
nos, quia nos amavit Chriſtus. Di-
citur certè vulgari provéêrbio: Qui
me amat, amat canem meum.
Nos verò, O beati Angeli, catelli
ſumus Dômini illius, quem tanto
afféctu diligitis Catélli, inquam,
cupiéntes ſaturari de micis, quæ
cadunt de menſis Dominorum no-
ſtrôörum, qui eſtis vos. Et hæc di-
xerim, fratres, ut ampliorem de
cétero erga beatos Angelos fidú-
ciam habeatis, ac proinde familia-
rius in omni neceſſitate veſtra il-
lôrum invocétis auxilia;, ſed & di-
gnée in eòrum præseéntia conversa-
ri, & magis ac magis eôrum vobis
conciliare gratiam, captare bene-
voléntiam, exorare clementiam
ſtudeatis.
In omni tribulatiône. 896.

éctio ſanécti Evangélii ſecundàùm
Matthæum.
N illo tempore: Accefsérunt diſ-
Icipuli ad jeſlum, dicéntes: Quis,
putas, major eſt in regno cœlo-
rum? Et réliqua.
Homilia S. Joannis Chrysôſtomi.

Idéte, ne contemnatis unum
de parvulis iſtis. Parvulos non
ætâte, ſed multôrum æſtimatione
appellavit ; pauperes, inquam,
ignòtos, ceterôsque hujüsmodi,,
quos multi contémnunt; qui revé-
ra parvuli non ſunt, cùm Greatôris
omniũ amici ſint: quos ipſe multo
magis venerabiliôres facit, dicens;
Quia Angeli eorum ſemper vident
faciem Patris mei, qui in cœrlis eſt.
Machabæus. 897.

Inc maniféſtum eſt, quia om-
nes Sancti Angelos habeant.
Apöſtolus étiam ait de muliere,
quôniam velamen débeat habere
in capite propter Angelos, & Moôy-
ſes, Statuit fines, inquit, Génti-
um ſecundùm nuúmerum Angelo-
1 3 rum

elxvi

rum Dei. Hic verô non de Ange- vat: iſti verò ſicut ſervi ſaluti præ-

lis ſimpliciter dicitur, ſed de An-
gelis excelléntibus atque ſupré-
mis. Nihil enim aliud deſignâtur,
cùm faciem, dicat, Patris mei
aſpiciunt, quàm ſumma fiducia eòô-
rum, & honor præcipuus.
Tu Dômine. 897.

Ides, quot quibusque ratioôni-
bus ad'modeſtiam, & ad cu-
ram tenuiôrum fratrum nos révo-
cat? Infantem in médio ſtäatuit,
& dixit; Efficiamini ſicut parvuli;
& quicúmque talem ſuscéperit par-
vulum;, me ſuscipiet: & quicúm-
que hunc ſcandalizaverit, extréma
luet fupplicia, & ſcandalizantes
hômines, étiam ſi loco manuum
atque ôculoôrum nobis eſſent,
abfcindere juſſit. Angelorum quo-.
que auctoritàte, qui nos ténues
fratres tutäntur, ut eos venerémur,
impéllit.
e Deum laudamus. 1I1.
Aà B B A T. O.

Sermo S. Ambrôſiti Epiſcopi.

Oſtium tumultus bellicòôſos
minimée timére debémus,
nec quämlibet numerôſam kô-
ſtium multitú⁴dinem formidare.
Quôniam ſicut ait Apôſtolus,
Major eſt, qui in nobis eſt, quàm
qui in mundo, hoc eſt, poténtior
eſt ad protegéndos famulos ſuos
Chriſtus, quaàam diaâbolus ad in-
ſtigandes inimicos; quamvis enim
idem diabolus coôlligat fibi tur-
as » & crudéli eas armet insa-
nia, tamen facile deſtruuntur,
quia meliòribus pôpulum ſuum
Salvâter circümdat auxiliis. Ait
enim Prophéta; Immittet Ange-
Ium Dôminus in circùitu timen-
tium eum, & eripiet eos. Quôd ſi
Angelus Doômini timentes eum de
periculis eripit, non poteſt ti-
mére baârbarum, qui timúerit Sal-
vatôrem.
Vivit ipfe Dôminus. 896.

Uid miraris, ſi Filio mini-
ſtérium eéxhibent Angeli,
cùm étiam noſtræ ſalutis mini-
ſtros eos conſtet efféctos à Fi-

lius tamen ſicut Doôminus fſal-

deſtinatöérum desérviunt. Intelli-
gite igitur, quantus honor nobis
exiſtit, ad quos ſicut ad amicos,
ita miniſtros Angelos ſuos déſtinat
Deus. „ .
Angelus Domini. 896.

Ui juxta me erant, de longè
ſtetérunt: ne myſticus quidem
pietatis abhôrreat afféctus, ut pro
Angelis dixerit, qui præténdunt
timéntibus Doôminum, ut eripiant
eos de tentatiônibus, quas ferre
non poſſunt. Cuomodo ergo longè
ſtant, qui ad adjuméntum ſunt at-
tributi? ſed non illi ſe séparant »
ſed qui urgétur tentatiônibus, pu-
tat eos longè abéſſe, quos propiùs
ſibi adéſſe desiderat, & arbitratur
diſſimulaàre, cùm illi adjuvandi
tempus nutu ſui Imperatôris ex-
ſpéctent, qui athlétam ſuum, quò
gloriéſiùs vinceret, diùtiùs certare
præcépit.
In omni tribulatioône. 896.

ectio ſancti Evangélii ſecùndàùm
Matthæum.

N illo témpore: Acceſsérunt diſ⸗=
cipuli ad Jeſum, dicentes: Quis
putas, major eſt in regno cœlorumè
Et réliqua. . ,B .
Homilia S. Joannis Chryséſtomi.

Uriéôsè, inquit, ſcrutaàmini
vos, quis veſtrüm major ſit
& de primatus honore conténdi-
tis. Ego autem ſi quis humiliòrem
ſe cêteris non effecerit, ipſo ingreſ-
ſu cœléſti omninò indignum aſſe-
ro. Rectè autem antè culos mon-
ſtratioône parvuli totam rem poſuit;
ipfio aſpééctu eos convértens, ac
perſuaâdens, ut absque ſimulatiône
aliqua humilitatem amplectantur,
Machabæus, 897.

Arvuli autem non invidére;
nec inânem expedctare gloriam,
nec primatus deſiderare dignita-
tem novérunt; ſed maximè hanc
virtütem pôſſident, puram dico
ſimplicitätem „ & humilitaâtem.
Non ergo fortitůdine tantùm ac
prudéntia, ſed humilitâtis quoque
virtüte, & ſimplicitäte nobis opus
eſt; quæ ſi non adeſt; ſalus noſtra
certe claudicat.
Tu Dômine. 397.

Awul
dem, n
fulum, qu
nibus libe
enim etas
glorie ina
insania,on
tite, cete
Gibus imm
Puis muni
litis ſellic⸗
Nulla iſtaru
Pniſolophi⸗
eDeum
0 M

germo S.

Nelis
iMlira di⸗
Uegio ch⸗
Nide
iosd 10
ilenter e
ir hoc tan
is enim
eli cu
Im! cujus
Nenpe Ang
en ut cuſt
ſis tuis.
kiam in ma
n ergo Ma
l& Ange
Uique fudl
kime ſil
tmiliariten
dome
e. Tu
huno
is vemnis.
Vinhl

1ſauige.
in. Iuel.
honor mdis
ad amnienz,
nos dekint

t, Ge lontl
icus gicen
Gtus, utpin
Pretendun
t,Uut etipian
) glas elte
0 engo lon:
tum lunt et⸗
le SCpelant
jonibus,hu⸗
,nos Ptoliis
& ubitntr

i adoranti

eratolisel⸗
1ſuum, rd
ätiäs cenu⸗

jne, .
iletindln.

ſerun di⸗
ek ußs,
1celdrund

ſanmtn
mn miſet
Mumniliöten
otee
Gisnumn An
dculos or⸗
mtem dolitn
wertens 7
in lnie
mplectantii

n inticie
Rare goni
rate⸗ ige
imd hin
mna

Arvulum autem ætäâte, & qui-
dem, mea ſenténtia, valdè par-
vulum, qui ab omnibus eſſet paſſio-
nibus liber, in médio ſtatuit. IIIa
enim ætas omni arrogantia, omni
gloriæ inanis furôre, omni livôris
insania, omni contentionis cupidi-
tate, cæterisque hujusmodi affé-
ctibus immùúnis eſt Cùmque præci-
puis muniatur virtutibus, ſimplici-
tatis ſcilicet ac humilitatis „ de
nulla iſtarum ſuperbit;, ita duplici
philoſophia ornatur.
e Deum laudamus. II.
1

O M N I II.

Sermo S. Bernaârdi Abbatis.

Ngelis ſuis mandavit de te.
Mira dignatio, & veré magna
diléctio charitatis. Quis enim?
uibus? de quo? quid mandavit?
udiôsè conſideremus, fratres;
diligenter commendémus memo-
riæ hoc tam grande mandatum.
Quis enim mandavit? cujus funt
Angeli: cujus mandatis obtémpe-
rant? cujus obédiunt voluntati?
Nempe Angelis ſuis mandavit de
te, ut cuſtôdiant te in omnibus
viis tuis. Nec cunctantur, quin
étiam in manibus tollant te. Sum-
ma ergo Majeſtas mandavit Ange-
lis, & Angelis ſuis mandavit. IIIis
utique ſublimibus tam beatis, tam
prôximèe ſibi cohæréntibus, tam
familiariter ſibi adhæréntibus, &
veré doméſticis Dei mandaàvit de
te. Tu quis es? Quaſi verò non
it homo putrédo, & filius hômi-
nis vermis. .
vivit ipſe Dôminus. 896.

Ed quid putas mandaävit de
te; numquid ſcripſit contra
te amaritdines, numquid ut
contra fölium, quod vento ra-
pitur, oſtendant poténtiam ſuam,
& ſtipulam ſiccam perſequantur?
numquid ut tollant impium, ne
videat gloriam Dei? mandan-
dum iſtud eſt, non mandatum.
Itaque Angelis ſuis mandavit de
te, ut cuſtédiant te. Pretioſum

. clxvii
depòôſitum nobis commiſerat, fru-
ctum crucis ſuæ, prétium sanguinis
ſui; non eſt contentus cuſtòdia hac
tam parùm tuta, tam paruùm uütili;,
tam fragili, tam inſufficienti. Su-
per muros tuos Jerúſalem conſti-
tuit cuſtodes nempe, étiam ipſi,
qui vidéntur muri, aut in muro
ipſo columnæ, his cuſtodibus e-
gent, & maximè.
Angelus Domini. 896.

Uantam tibi debet hoc verbu
inférre reveréntiam; afferre
devotionem, confeèrre fidúciam
reveréntiam pro præséntia, devo-
tionem pro benevoléntia, fiduciam
pro cuſtôdia. Caute ambula, ut
vidélicet, cui adſunt Angeli, ſicut
eis mandatum eſt, in mnibus viis
tuis: in quovis diversôrio, in quo-
vis angulo, Angelo tuo reveren-
tiam habe. Tu ne audeas illo
præsénte; quod vidénte me non
audéres? Céterum etſi tam parvuli
ſumus, & tam magna nobis, nec
modo tam magna, ſed & tam he-
riculoſa via reſtlat, quid tamen ſub
tantis cuſtôdibus timeamus? Nec
ſuperari, nec ſeduci, minùs autem
ſedúcere poſlunt, qui cuſtôdiunt
nos in omnibus viis noſtris. Fidé-
les ſunt, prudéntes ſunt, poténtes
ſunt, quid trepidamus ? tantum
ſequamur eos, adhæreamus eis, 8&
in protectione Dei cœli commoré-

mur. „ . . „
In omnsi tribulatione. 896.

DPIE IyV. SEPTEMBRIS-

Eus, qui beätam Roſam ſan-
Rarum tuarum Virginum col-
légio aggregare dignàtus es: tribue
nobis, quæſumus; ut ejus précibus
& méritis, à culpis omnibus expié⸗
1 4 mur;

clxviii ODt 5. F.
mur, & tuæ majeſtâtis consoôrtio

perfruamur ætérno. Per Dominum
noſtrum.

RG Vitérbii piis paréntibus na-
ta, ab ipſa infantia omni virtu-
te enituit, facta perfectionis magi-
ſtra, cuùm vix loqui didiciſſet, Mundi
exofa vanitates, rudi amictu, peduũ
nuditaàte, cilicio, jejuniis, aliisque
auſteritatibus corpúſculũ affligens,
divinæ contemplationi jugiter va-
cabat. Hanc veroò eximiam ſanctita-
tem inſigni miraculo Deus teſtatam
voluit: nam adhuc puélla avůncu-
lam defüncétam ad vitam revocavit.
Ad virginitatem, quam perpétuòô
còluit, ſolo aſpéctu intueêntium ani-
mos excitabat. Charitatis erga pau-
peres ſtudiosiſſima, eum aliquando
hibérno témpore ſubtractum ſibi
pPanem clàm illis deférret, patre im-
Perante, ut proderet, quid gremio
abſconditum ferret, panis in roſas
conveérſus eſt.
Propter veritätem. lix.

Um séptimum expléſſet an-
num, ſolitdinis deſidério fla-
grans, domus ſuæ angúùſtam cèllu-
lIam elégit, cui ſe tamquam volun-
tario carceri incçlùſit, & oratioôni
corporisque caſtigationi ardénter
incùmbens, Dei clementiam depre-
cabatur pro ſanctæ Eccléſiæ tran-
quillitate, quam Friderici ſecúndi
Imperatoris impietas acérrimée di-
vexabat. Ex diutina autem macera-
tione in morbum lethalem incidit,
in quo beatæ Virginis viſitatione
recreata, habitum Teértii Ordinis
ſancti Franciſci induère juſſa eſt.
Decennis à Deo infpirata, piis ad-
hortatiônibus validisque argumén-
tis multos hæréticos ad fidem &
obediéntiam Romani Pontificis re-
duúxit. Qua de cauſa cum tota co-
Snatiône ſua in exilium ejécta, ad
vicina ôppida venit, ubi Friderici
mortem, & Eccléſiæ pacem pro-
Phético ſpiritu prædixit Mulierem
cœτccam à nativitate illuminavit, &
ad fidei veritatem aſtruêndam, ſuc-
cénſum rogum ingréſſa, ac tribus
horis in eo illæſa pérmanens, cu-
jusdam hæréticæ mulieris pervica-
ciam vicit, eamque cum aliis ad fi-
dem convértit.
Dilexiſti juſtitiam. lix.

Andem Vitêrbium ſuma civium
gratulatione revérſa, in con-
sortium Sanctimonialium S. Mariæ
de Roſis admitti pétiit, ſed illis in-
gréſſum ob puellæ inopiam dene-
gantibus, ſe mortuam in eo cœnoô-
bio commoratüram prædixit. Mox
ad priſtinum domus ſuæ carcerem
regréſſa, cùm in ea duobus annis
permansiſſet, morbo corrépta, &
ad beatam patriam ſuſpirans, méri-
tis plena migravit ad Sponſum, dé-
cimo octavo ſuæ vitæ anno nondũ
exacto, Corpus eius miro ſplendore
illuſtratum, ſuavique odore perfu-
ſum, in templo S. Mariæ de Podio
effoſſa humo, ac déſuper ingeſta,
tumulatũ fuit, donec poſt triginta
circiter menſes ab Alexandro IV.
tunc Vitérbü ſedente, & in ſomnis
ter ab ea admonito refôſſum & in-
corrũptum repértum, pridie Nonas
Septemb. ad præfatum monaſtériù;
quod pôſtea S. Roſæ nuncupatum
eſt, ſolémniter translatum fuit, ubi
usque ad hodiérnam diem inte-
grum, & flexibile ſumma totius
orbis admiratioône aſfervatur, &
novis ſeinper miraculis coruſcat.
. Afferentur Regi. lix.
. imile
erit regnũ cœlôrü decé virginibus.

X.
DIE IV. SEPTBMPBRIS.

Xàudi nos Deus ſalutâris no-
ſter: ut ſicut de beatæ Rosaliæ
virginis tuæ feſtivitate gaudémus5
ita Piæ devotionis erudiamur affé-
u, & ejus interceſſioône abi
cundiæ tuæ flagéllis miſericorditer
liberémur. Per Dôminum.

Eus, qui beatam Rosàâliam
N virginem e Regaälibus mundi
deliciis in möntium ſolitúdinem
tranſtuliſti: conceéde propitius;
ut ejus meritis & patrocinio,à ſæ-
culi, voluptatibus in cœléſtium
améôrem transferàmur; & ab ira-
cundiæ tuæ flagellis miſericoôrditer
liberémur. Per Dôminum.

1ra-

H—
nöbilig
nhens à0
glinæ won
mille paſfib
dens,patern
1c ſpem m.
Dropinquitan
Regum dicil
tetticx rupi⸗
cotutäpiti
Unicns qu
ſperiori loe
Leſcendit ea
bls ku in
bus expreſt
Uilti Ouisg
Uini älla, arn
Chnigti in he
lleyi, Qua In
Versante, ſun
Uum altius co
Uererolentiz
Nentis blandd
eue conſun
Moptet y

X hae ſee
IhIndo em
Euchrio,
noctüu
Mein monti
in ne forte
ncz hatrian
Aics den
UVere vite t,
nore znim
ſiedo in ſe
Eium cuba
llle Anti
ng, human
Ilolati:
ro Dom
lönat Hann
läbillam
Dlexiſtl,
Delcki
antro
iren d.
i ttidus ſe
kinorm
N
fan d
l lommas
t täumd
Dantem ler
ſuen eaden
aliz ilu

uänchinne
ſa, in an.
um 8. Matt
ec illsir⸗
piamn dene
in eo cend⸗
Edtxit. Mer
1 Calcelen
nobus enni⸗
ortepta, A
piranszme⸗
ponfumce⸗
Anno nondi
1olplencone
dole helfi⸗
le de bodio
her ingett,
poſt trigine
exindto d,
Kinſonn
föſlum Sir⸗
pricie Nor⸗
monaketii
nuncupitun
tun fultli
diem inte⸗
mmna totlus
erratut;
cokuſeat.

irele

Vineininn⸗
l.

NN

luits ni⸗
benta aele
te guucene

udlataut
e
eſſione 4⸗
lericotcle .

mll
inum.

libus nun
ſolitücine⸗
je Propilliä
roli,
trocinln
in Clefie

un; i⸗
miertcoltl

ninum,

Rreik virgo, orta banormi ex
nôbili géenere, ſuam originem
trahens à Carolo Magno, in Quis-
quinæ montem quadraginta circiter
mille paſſibus diſtantem ſola ſecé-
dens, paternæ domus opes;, delicias,
ac ſpem majoris amplitudinis ob
propinquitatem & benevolentiam
egum siciliæ contemnens, cum
tetricæ rupis horrore & aſperitate
comutavit: inque antrum, cui tunc

unicus, & quidem anguſtus aditus e&

ſuperiôri loco patébat, intrépidé
deſcéêndit ea mente, quam characté-
ribus ſaxo inſculptis adhuc paten-
tibus expréſiit: Ego Rosalia Sini-
baldi Quisquinæ & Rosarum dô-
mini filia, amôre Dômini mei jJeſu
Chriſti in hoc antro habitare de-
crévi. Qua inſcriptione oculis ob-
versanté, ſusceptæ vitæ propôſi-
tum altius cordi infigere, ac Divinæ
benevoléntiæ ſigna ad caſtiſſimæ
mentis blandimênta viciſſim pro-
vocare conſueévit. .
Propter veritatem. lix.

N hac ſpecu fubterranea ſibi &
mundo emoôrtua, conſepultaque
Jeſu Chriſto, ut ſoli Deo viverêt,
diu noctúque latuit, cavens præci-
puè in montibus paterni Principa-
tus, ne fortè agnita in domum ur-
emg; patriam abducerétur invita.
Callidas de?monum insidias, quæ
aſperæ vitæ tædium, & ſolitûdinis
horroréẽ animæ ingerébant, acriter
ſæviẽdo in ſe ferrea caténa, vigiliis,
& humi cubatiône, forti animo ſu-
peräſſe antiquæ icones ſignificant::
cumq; humanis deſtitüta præsidiis,
nihil ſolatii aliünde hauriret, quam
& cœlo Dôminus, qui conſolatur &
corônat Sanctos ſuos, Angelicis de-
liciis illam ſæpiùs recreabat.
ge. Dilexiſti. lix.

Oeléſti deinde consilio ex
antro Quisquinénſi in horri-
diôrem ſpeluncam peregrini mon-
tis tribus ferè mille paſſibus pro-
cul Panormo Rosalia ſe transtu-
lit, ut quo difficilidrem pugnam
ſecum ipſa comniitteret è conſpé-
ctu domus patérnæ, eò laudabi-
liüs de contemptis mundi illéce
bris triumpharet. Latébat ibi ad
partem lævam angulus concavus,
quem eadem poſt repertas ejus re-
liquias illuc venanti, cui ſe vi-

clxix
déndam præbuit, dixit eſſe ſuam
cellam peregrinam, ubi multum æ-
tatis exegiſſet. Hic tamquã columba
in foraminibus petræ gemens, in
cœléſtium rerum contemplatione
defixa ad perfectiſſimã Divini amo-
ris normam in ſolitudine vitä tra-
dúxit, & ſanctiſſimè perénibus cha-
ritatis roſis, & virginitatis liliis co-
ronata depéôſuit pridie Nonas Sep-
tembr cujus corpus Urbano VIII.
Pontifice Maximo divinitùs anno
jubilæi totius Siciliæ plauſu repér-
tum, illam a peſte liberavit.
Afferéntur Regi. lix.

Ix.
DOMINICA III.

Quò àbiit diléétus tuus. rel
ixit
Dominus.

Ixxxvii.

Ui cçomparabo te? vel cui aſſi-
2 te, Filia Jerufſalem?
cui exæquabo te, & conſolabor te,
virgo filia Sion? magna eſt velut
mare contritio tua.

Quot undis lacrymärum,
Quo dolôre volvitur,
Luctuôſa de cruento
Dum revúlſum ſtipite,
Cernit ulnis incubantem
Virgo Mater Filium!
s ſuave, mitte pectus,
Et latus dulciſſimum:
Dexteramque vulneratam,
Et ſiniſtram sauciam;
Et rubras cruòôre plantas
X. gra tingit lacrymis.
entiésque, milliesque
Stringit arctis néxibus
Pectus illud, & lacértos,
IIla figit vúlnera,
Sicque tota colliquéscit;
In dolôris oſculis.
ja „ Mater obſecrämus,
Per tuas has lacrymas,
Filiique triſte funus;,
Vulnerumque púrpuram,
Hunc tui cordis, dolòrem
Conde noſtris cordibus.
1 5 ſto

elxx
to Patri, Filioque;,
Et coævo Flämini „
Eſto ſummæ Trinitati
Sempiterna glôria,
Et perénnis laus, honôrque
Hoc, & omni ſæculo. Amen.
Regina Martyrum, ora pro nobis.
Quæ juxta Crucem Jeſu conſti-
tiſti.

Nolite me conſiderare, quod fuſca
m, quia decoloravit me ſol: Filii
matris meæx pugnavérunt contra
me.
Eus, in cujus paſſiöne, ſe-
cundùm Simeonis prophetiam
dulciſſimam änimam gloriòſæ Vir-
ginis & Matris Mariæ doloôris gla-
dius pertransivit; conceéde propi-
tius; ut qui dolôres ejus veneran-
do recolimus, paſſionis tuæ effé-
um felicem confequamur. Qui
vivis,„ & regnas.

eſu, tibi ſit glöoria,
Qui paſſus es pro servulis,
Gum Patre, & almo Spiritu,
In ſempiterna ſæcula. Amen.

temus juxta Crueem cum Maria

Matre Jeſu, Cujus animam
doloris gladius pertransivit.
enite. 1.

Am toto sübitus veſper erat
polo „ .
Et ſol attõnitum præcipitet diem,
Dum ſævæ recolo ludibrium ne-
cis „
Divinamque cataſtrophen.
pectattix aderas ſupplicio parens
Malis uda, gerens cor adaman-
tinum,
Natus funérea pendulus in Cruce
Altos cùm gemitus dabat.
endens ante oculos Natus, atroô-

cibus
Sectus verbéribus: Natus hiantibus
Foſſus vulneéribus; quot penetran-
tibus
Te cônficit aculeis?
eu! ſputa, alapæ, verbera;,
vulnera, „ .
Clavi, fel, àloe, ſpéôngia;, läancęa,
Sitis, ſpina, cruor, quàm varia
pium
Cor preſsere tyrännide!
unctis intéreà ſtat generôfior
virgo Martyribus: prodigio novo,

In tantis môͤriens non moréris

Parens
Diris fixa Dolôribus.
it ſummæ Triadi gloria, laus »„
honor:
A qua ſuppliciter, ſollicita prece,
Posco Virginei rôboris æmulas
Vires rebus in alperis. Amen.

Multiplicati ſunt, qui tribulant
me, multi insürgunt adveérsum
me. . .
ômine, quid multiplicati.

4.
Paravérunt ſagittas ſuas in
pharetra, ut ſagittent in obſcùro
rectos corde.
n Dômino confido. 6.
Defécit in dolòre vita mea,
& anni mei in gemitibus.
n te Dômine ſperavi. 30.
Regina Martyrü ora pro nobis.
4. Quæ juxta Crucem Jeſu conſti-
t1
Ex Jéremia Prophéta.

Lorans ploravit in nocte, & là-
crymæ ejus in maxillis ejus »
non eſt qui conſolétur eam ex om-
nibus charis ejus: omnes amici
ejus ſpreveérunt eam, & facti ſunt
ei inimici. Vide, Dömine, quoô-
niam tribulor, conturbatus eſt
venter meus: Subvérſum eſt cor
meum in memetipſa, quôniam
amaritú⁴dine plena ſum. Foris in-
4 ☛ . . . 7
têrficit gladius , & domi mors si-
milis eſt. Audiérunt, quia inge-
miſco ego, & non eſt qui conſo-
letur me. . ,
Simeon vir juſtus, & timoratus
dixit ad Mariam: † Tuam ipsius
animam pertransibit gladius.
Ne vocétis me pulchram, ſed
Amäram, quia amaritúdine valde
replévit me omnipotens. Tuam
ipsius,

Ui comparàbo te? vel cui aſſi-
milabo te, filia Jerùúſalem?
cui exequabo te, & conſolabor
te, virgo filia Sion ? Magna e
enim velut mare contritio tua:
quis medébitur tui ?à plausérunt
super te manibus omnes tranſeùn-
tes per viam, ſibilavérunt, &
moverunt caput ſuum ſuper filiam
Jerùſalem: Hæccine eſt urbs, di-
céntes, perfeécti decoris, gau-

dium univéeriæ terræ? Aperuérunt

ſuper te os ſuum omnes inimici
tui:

i: ſb
Centibul
us,
zurge
Matrem
Ut eſte
tibi,
Auypto,
Nt eſto.

Leitde
comple
guem præ
Jluis; geſt
Klaiifca
Keultavi
(lamavit e⸗
Aper mure
ualitoren
nockemn
Ceuli tui,
Fili,
lro & 4
guerebämu
ne querebe
Del lunt, o
lorii batr

Ddum eſt
Eern liguese
dei,

Nme: qua
ietieus
1; pon
ſunſpecku ti
ſalm. Miſe
Umn concul
kueru
Nnes die,
ler
Erſus 3 fo
Dascicalt
is mihi,
Nter i
t ub

hind,

ten, linn

ze
uni

dintur D
Uper Vos i 5
Felros,
ui kolu
Tuntenn d

i
iin Neni

non molttis

bus.
loria, ku

licita pteeer
is emnuls
lperis. Amet.

lui trihulm
nt adyetsunn

lmultiſlicit⸗

itns ſutz n
nt in obſcne

confido,
ore vila me
Uibus,
e ſperarie ’
ota Plo on
n ſeln conki.

ohbete.

4
nolke, Al
is is,
hmnnes al
Xndiſn
öline,410.
elun en en
a) gon nu
n. koien.
ninue
t; Iln
et gi N⸗

Kͤünotun
TNamiheii
Plehtan ,
dltdien
lens,

is
er velan⸗
ja leni e
dSe conlln

tui: ſibilavérunt, & fremuérunt
déntibus; & dixérunt: Devorabi-
mus.
Ssurge, & äccipe päuerum, &
Matrem ejus, & fuge in gyptum:
* Et eſto ibi, usque dum dicam
tibi. Vocavi filium meum ex
gypto, ut véniat ſalus in Ifrael.
Et éſto.

Ecit Dôminus, quæ cogitavit,
complévit ſermonem ſuum,
quem præceperat à diebus anti-
uis; deſtruxit, & non pepeércit,
lætificavit ſuper te inimicum,
& exaltavit cornu hôſtium tuoôrum.
Clamavit cor eòrum ad Dominum,
ſuper muros filiæ Sion: Deduc
Aal torréntem lacrymas, per diem
& noctem, neque taceat pupilla
oculi tui.
Fili, quid feciſti nobis ſic?
*Ego & bater tuus Doléntes
quærebamus te. Quid eſt, quòd
me quærebatis? In his quæ Patris
mei ſunt, opoôrtet me eſſe. Ego.
loria Patri. Dolentes.

Factum eſt cor meum tamquam
cera liquescens in médio ventris
mei.
eus Deus meus, réſpice
in me: quare me. 21.
Ena, Deus vitam meam annuntia-
vi tibi; poſuiſti lacrymas meas in
conſpectu tuo.
1 iſerére mei Deus, quô-
niam conculcavit me homo. 45.
Fueérunt mihi lacrymæ meæx
pPanes die, ac nocte.
4. Quemaâdmodum desiderat
cervus ad fontes aquârum. 40,
Fasciculus myrrhæ diléctus
meus mihi,
Inter übera mea commorabi-
Tecti artyrum
virginis.

673.
Jeſum bajulahrem ſibi cru-
cem, Sequebatur turba mulie-
rum, quæ plangébant, & lamenta-
bantur eum. Filiæ Jerũſalem
ſuper vos ipſas flete, & super filios
veſtros. Sequebatur.

V. Poſtquam venérunt in locum,
qui dicitur Calvariæ, ibi crucifixé-
runt eum: Stabat autem juxta
Grucem Jeſu Mater ejus. Tunc
eätam illius animam doloôris gla-
dius pertransivit. Stabat.

2*

elxxi
. VWI. Joſeph ab Arimathæa, Pé-
tiit corpus jeſu, quod de Cruce
depoſitum, Suo compléxu Ma-
ter excépit. Dolens Sunamitis
ſinu, & génibus ſuis ſuſtinuit mor-
tuum filium. Petiit.
loria Patri. Suo compléxu.

Intendérant arcum rem amâram,
ut ſagittent in occùltis immacu-
latum.
xaudi Deus orationem
meam. Ar.
Anima mea turbata eſt valde,
ſed tu Dômine uüsquequo?
omine, ne in furôre. 4.
Deus adjutor in tribulatiôni-
bus, quæ invenérunt nos nimis.
eus noſter refúgium. 4.
Per te ſalùtem hauriamus virgo
Maria.
Ex vulnéribus Chriſti.
éctio ſanéti Evangélii ſecundùm
Joannem. V
IN illo témpore: Stabant juxta
crucem Jeſu mater ejus, & forot
matris ejus, Maria Cléophæ, & Ma-
ria Magdaléne. Et réliqua.
Homilia S, Ambroſii Epiſcopi.

Tabat juxta Crucem Mater»
& fugientibus Viris ſtabat in-
trépida. videte, utrum pudo-
rem mutare potuúerit Mater Jeſu,
quæ änimum non mutavit. Specta-
bat piis oculis filii vulnera, per
quæ ſciébat omnibus futúram Re-
demptionem. Spectàâbat non de-
géneri Mater ſpectaculo, quæ non
metueret peremptorem. Pendebat
in Cruce, Filius, Mater ſe perte-
cutôribus offerebat.
Quis tibi ſenſus fuit, Mater
Dolôrum: Dum Joſeph sindo-
ne filium tuum involvit, & poſuit
eum in monuméento.
Conſiderate, & vidéte, ſi eſt
dolox, ſicut dolor meus, Dum.

Aria Mater Dômini ante Cru-
cem Filii ſtabar. Nullus me
hoc docuit, niſi ſanctus Joannes
Evangeliſta. Mundum aàlii concuf-
ſum in Paſſione Däüi conſcripsé-
runt, Cœlum ténebris obdúctum,
refugiſſe Solem, in Paradiſum La-
trönem, ſed poſt piam confeſſiò-
nem, receéeptum. Joannes docait,
quod alii non docuérunt, quemad-
modum

clxxii .
modum in Cruce pôſitus Matrem
appellaverit. Pluris putatur, quod
Victor ſuppliciòôrü, pietatis omficia
Matri exhibébat, quam quod reg-
num cœléſte donabat. Nam ſi re-
ligioſum eſt, quòd Latrôni donatur
vénia, multo uberioris pietatis eſt
quòd à Filio mater tanto affét
honoratur.
In toto corde tuo gémitus Ma-
tris tuæ ne obliviſcaris: * Ut per-
ficiatur propitiatio, & benedicétio.
Ave Princeps generôſa, Mar-
tyrümque prima Roſa, Virginum-
que Lilium. Ut perficiatur.
lôria Patri. Ut perficiatur.

A D L A UD FE S;,

Uô abiit diléctus tuus, 6 pul-
chérrima mulierum? quo de-
clinavit dilectus tuus, & quærémus
eum tecum?
ôminus regnavit.
1I1.
Recédite à me amare flebo,
nolite incumbere, ut conſolémini
me. Non eſt ei ſpeécies, ne-
que decor, & vidimus eum, & non
erat aſpééctus.
ha, A planta pedis usque ad
verticem capitis non eſt in eo sa-
nitas.
Fülcite me flôribus, ſtipate
me malis, quia amoôre langueo.
ui comparabo te. clix.

Umme Deus cleméntiæ,
Septem Dolores Virginis,
Plagasque Jeſu Filii
Fac rité nos revolvere.
obis ſalũtem cônferant
Deiparæ tot lacrymæ,
Quibus lavare süfficis
Totius orbis crimina.
it quinque Jeſu vúlnerum
Amara contemplatio,
Sint & Doloôres Virginis
Kteérna cunctis gaudia.
eſu, ti bi ſit gloria,
QOui paſſus es pro servulis,
Gum Patre, & almo Spiritu,
In ſempitérna ſæcula. Amen.
Maria Virgo per virtutem tot
dolorum. .
Fac nos gaudére in regno cœ-
Iërum.

Venite ascendamus ad montem

Domini, & vidéte, ſi eſt dolor ſicut

