dicens: Dômine, ſi vis, potes me
mundare: & exténdens manum té-
tigit eum, dicens: Volo, mundare.
mnipotens. 195.

Doômine, ſi vis potes me mundare:
& ait jeſus: Volo, mundare.

FERIA SECUNDA.
De Epiſtola ad Galatas.
O Inſensati Galatæ, quis vos fas-
cinavit non obedire veritati,
ante quorum oculos Jeſus Chriſtus
præſcriptus eſt in vobis crucifixus?
Hoc ſolũ à vobis volo diſcere: Ex
opéribus legis ſpiritum accepiſtis»
an ex auditu fidei? Sic ſtulti eſtis:,
ut cum ſpiritu cœpéritis, nunc car-
ne conſuméemini? Tanta paſſi eſtis
ſine cauſa: ſi tamen ſine cauſa. Qui
ergo tribuit vobis ſpiritum, & ope-
ratur virtutes in vobiszex opéribus
legis,an ex auditu fidei? ſicut ſcri-
ptum eſt: Abraham crédidit Deo;
& reputaàtum eſt illi ad juſtitiam.
Quàm magna multitúdo. 192.

Ognôſcite ergo, quia qui ex
fide ſunt, ii ſunt filii Abrahæ.
Providens autem Scriptura, quia
ex fide juſtificat Gentes Deus;,
prænuntiavit Abrahæ: quia bene-
dicéntur in te omnes Gentes; Igi-
tur qui ex fide ſunt, benediçeéntur
cum fidéli Abraham. Quicúmque
enim ex opéribus legis ſunt, fub
maledicto ſunt. Scriptum eſt enim:
Maledictus omnis, qui non per-
manſerit in omnibus, quæ ſcrip.
ta ſunt in libro legis, ut faciat ea,
Adjuútor meus. 192.

Uôniam autem in lege nemo
juſtificatur apud Deum, mani-
féſtum eſt: quia juſtus ex fide vi-
Vit. Lex autem non eſt ex fide :
ſed, qui fécerit ea, vivet in illis,
Chriſtus nos redémit de maledi-
N 3 cto

198
cto legis, factus pro nobis maledi-
ctum: quia ſcriptum eſt: Maledictus
omnis, qui pendet in ligno; ut in
Gentibus benedictio Abrahæ fieret
in Chriſto Jeſu, ut pollicitationem
ſpiritus accipiamus per fidem.
Benedicam Dominum. 193.
F E R I A TERTI A.
De Epiſtola ad Galatas.

Smate & nolite iterum jugꝶo ſeryvi-
tutis contineri. Ecce ego Paulus
dico vobis, quoniãa, ſi circumcida-
mini, Chriſtus vobis nihil proderit.
Teſtificor autẽ rurſus omni homini
circumcidenti ſe, quoniam débitor
eſt univerſæ legis faciẽdæ. Evacuati
eſtis à Chriſto, qui in lege juſtiſica-
mini: à gratia excidiſtis. Nos enim
ſpiritu ex fide, ſpem juſtitiæ expe-
ctamus. Auribus pércipe. 193.

Am in Chriſto jeſu neque cir-
cumciſio aliquid valet, neque
præputium, ſed fides quæ per cha-
ritatem operatur, Currebatis benè,
quis vos impedivit veritati non
obedire? Perfuaſio hæc non eſt ex
eO,„ qui vocat vos. Moôdicum fer-
mentum totam maſſam corrumpit.
Ego confido in vobis, in Domi-
no, quod nihil aliud ſapiétis: qui
autem contuúùrbat vos, portabit ju-
dicium, quicumque ck ille.
Statuit Dôminus. 193.

So autem, fratres, ſi circumci-
ſiònem adhuc prædico, quid ad-
nuc periecutionem paâtior: ergo
evacuatum eſt ſcandalum crucis.
Utinam & abſcindantur, qui vos
conturbant. Vos enim in libertaà-
tem vocati eſtis fratres : tantum
ne libertatem in occaſiénem detis
carnis: ſed per chartiatem ſpiritus
ſervite invicem. Omnis enim lex
in uno ſermône implétur: Diliges
proximum tuum ficut te ipſum.
Quod ſi invicem mordétis, & co-
meditis, vidéte, ne ab invicem con-
ſummamini. Dico autem: Spiritu
ambulate „& deſidéria carnis non
perficietis. Caro enim concupiſc it
advérsùs ſpiritum, ſpiritus antem
advérsùs carnem; hæc enim fſibi in-
vicem adversantur, ut non quæ-
cumque vultis, illa faciatis.
Ego dixi Doômine. 193.
F E KI Aà Q UART A.
Incipit Epiſtola B., Pauli Apôſtoli
ad Epheſios.

Aulus Apôſtolus JeſuChriſti per
voluntäâtem Dei,, omnibus San-
Kis, qui ſunt Epheſit, & fideélibus
in Chriſto jeſu. Gratia vobis, &
pax à Deo patre noſtro, & Domi-
no Jeſu Chriſto. Benedicdtus Deus,
& Fater Domini noſtri Jeſu Chriſti,
ui benedizxit nos in omni bene-
diaione ſpirituali in cœléſtibus
in Chriſto, ſicut elegit nos in
ipſo ante mundi conſtitatio-
nem: ut eſsémus ſancti & im-
maculati in conſpectu ejus in cha-
ritate. .
Ne perdideris. 193.
Ui prædeſtinavit nos in adop-
tionem filiorum per Jeſum
Chriſtum ipſum, ſecundùm pro-
boſitum voluntatis ſuæx, in laudé
9Briæ gratiæ inæ, in qua gratifica-
vit os in dilecto filio ſuo. In quo
habénmeus redemptionem per san-
guinem ejus, remiſſionem peccato-
rum, ſecûn dùm divitias gratiæ ejus,
quæ ſuperabundavit in nobis in
omni ſapientia & prudéntia, ut no-
tum faceret nobis ſacramentum
voluntatis ſuæ: ſecundùm benepla-
ci tum ejus, quod propôſuit in eo, in
diſpenſatiône plenitùdinis rmha⸗
rum, inſtaurare omnia in Chriſto,
quæ in cœlis, & quæ in terra ſunt
in ipſo. .
Paratum cor meum. 194.
N quo étiam & nos ſorte vocati
ſumus , prædeſtinati ſeçcúndùm
propoſitum ejus quæ operatur om-
nia ſecundùm consilium volunta-
tis ſuæ , ut ſimus in laudem glo-
riæ ejus, nos qui ante ſperâvimus in
Chriſto. In quo & vos, cùm audiſse-
tis verbum veritatis (Evangélium
ſalutis veſtræ) in quo & credéntes
ſignati eſtis Spiritu promiſſionis
ſancto, qui eſt pignus hæreditatis
noſtræ, in redemptionem acqui-
Rcignis ,‚ in laudem gloriæ ipsius.
Adjutor meus. 194.
F-g R. I A. I N T A.
De Epiſtola ad Ephéſios.

Olest ita que Vos ego vinctus
Zin Doômino, ut dignè ambulé-
tis vocatioòne, qua vôcati eſtis,
cum omni humilitate, & manſue-
tudine, cum patiéntia, ſupportantes

invicem in charitate, ſoliciti ſervare
unitatem ſhiritus in vinculo pacis.
Unum

Vnü eorp
vocati eſt
Veſtre. D.
unum bay
tet omnin
per omni
Deus

Nnie
eſt 5
donatio
dicitaſe
duxit car
munibi
eſt, niſi
in inferio
ceit ipſe
imnes co
Reple

Apolſt
Dhetagl
Autemn pan

Filii Dei
hensuri
ſti; ut ,
Cuantes
vento d
num,in
erkoris.
In charit.
Omnia,
Gauc

ontte
e en

guod
Ammundn

Nen v0

8 in omnie
i in calt

wit meinu
rumn pel
ſeclntim;
is ſur, i
in gu⸗
io ſo N
tionem pen
Honem per
ltias gratie⸗
it in non
Dkudentinn
is ſuenmen
Uundumn

te petinin
,CN 1
5 7PEranel
uo& ele
Monit
nus heteli,
Gtienen n
n gonie
194,

,

thele

Unũ corpus, & unus ſpiritus ſicut
vocati eſtis in una ſpe vocationis
veſtræ. Unus Dôminus, una fides,
unum baptisma. Unus Deus & Pa-
ter omnium, qui eſt ſuper omnes, &
per 6mnia, & in omnibus nobis.
Deus in te ſperavi. 194.

Nnicuique autem noſtrum data
eſt gratia, ſecundum mensúram
donatiénis Chriſti. Propter quod
dicitiaſcéndens in altum captivam
duxit captivitatem, dedit dona ho-
minibus. Quod auté aſcéndit, quid
eſt, niſi quia & deſcéêndit, primùm
in inferiores partes terræ Qui deſ-
cẽdit, ipſe eſt, & qui aſcéndit ſuper
omnes cœlos, ut impléret omnia.
Repleatur. 194.

T ipſe dedit quosdam quidem
Apoſtolos, quosdam auté Pro-
phétas, alios verôEyangeliſtas, alios
autem paſtoôres & doctεssad con-
ſummationem Sanctôrum in opus
miniſtérii, in ædificatiônem coôrpo-
ris Chriſti, donec occurramus om-
nes in unitatem fidei & agnitionis
Filii Dei, in virum perfédtum, in
mensurä ætatis plenitudinis Chri-
ſti; ut jam non ſimus parvuli flu-
QRuantes, & circumferamur omni
vento doctrinæ in nequitia homi-
num, in aſtutia ad circumventioôné
errôris. Véritatem autem faciéntes
in charitate, creſcamus in illo per
Smnia, qui eſt caput Chriſtus.
Gaudebunt labia mea. 194.
F E R I A 8EXTA.
De Epiſtola ad Ephéſios.

Eaidte ergo imitatores Dei, ſicut
filii chariſſimi: & ambulate in
dilectiòne, ſicut & Chriſtus diléxit
nos, & tradidit ſemetipſum pro no-
bis oblationem & hôſtiam Deo, in
odorem ſuavitaâtis. Fornicatio au-
tem, & omnis immunditia, aut
avaritia nec nominétur in vobis,
ſicut decet Sanctos: aut turpituùdo,
aut ſtultilòquium, aut ſcurrilitas,
quæ ad rem non peértinet, ſed ma-
gis gratiarum actio.
. Confitébor tibi Dômine. 194.

Oc enim ſcitòôte intelligéntes,
◻ quod omnis fornicator, aut
immundus,„ aut avarus, quod eſt
idolêrum sérvitus, non habet hæ-
reditatem in regno Chriſti & Dei.
Nemo vos ſeducat inanibus verbis;

199
propter hæc enim venit ira Dei in
filios diffidéntiæ.Nolite ergo éffici
participes eorum, Eratis enim ali-
quando tenebhræ, nunc autem lux
in Dno. Ut, filii lucis ambulate.
Miſericordia tua. 195.

Ructus enim lucçis eſt in omni
bonitate, & juſtitia, & verita-
te: probantes, quid ſit beneplaci-
tum Deo, & nolite communicare
opéribus infructuôſis tenebrarum,
magis autem redarguite. Quæ enim
in occulto fiunt ab ipſis, turpe eſt
& dicere. Omnia autem, quæ ar-
guùntur, à lumine manifeſtantur:
omne enim, quod manifeſtatur,
lumen eſt. Propter quod dicit:
Surge qui dormis, & exurge à mor-
tuis, & illuminabit te Chriſtus.
Factus eſt mihi Dominus. 195.
S A B B A T

14

De Epiſtola ad Ephéſios.

Pii „ obedite paréntibus veſtris
in Dömino: hoc enim juſtum
eſt. Honora patrem tuum, & ma-
trem tuum , quod eſt mandatum
primum in promiſſiéne, ut benè
ſit tibi, & ſis longævus ſuper ter-
ram. Et vos patres, nolite ad ira-
cuúndiam, provocare filios veſtros,
ſed educate illos in diſciplina, &
correptiône Doômini.
Ne perdideris. 193.

Ervi, obedite dominis carnali-
bus cum timoôre & tremôre, in
Kmplicitate cordis veſtri, ſicut Chri-
ſto, non ad culum ſerviéntes, qua-
ſi hominibus placentes, ſed ut ſervi
GChriſti, faciéntes voluntatem Dei
ex animo, cum bona voluntate ſer-
viéntes ſicut Dômino „& non ho-
minibus: ſcientes, quoniam unus-
aisce „ quodcúùmque fecerit bo-
num hoc recipiet à Domino, five
ſervus, ſive liber. Et vos domini éa-
dem facite illis, remitténtes minas:
ſciéntes, quia & illorum & veſter
Dominus eſt in coœlis, & perſona-
rum accéptio non eſt apud eum.
Paratum cor meum. 194.

E cætero fratres, confor-
tamini in Dömino, &
entia virtútis ejus. Induite
armatúram Dei, ut poſsitis ſtaxe
advérsus insidias diaboli, quo-
niam non eſt nobis colluctatio ad-
véêrsas carnem , & sanguinem ,
N 4 ſed

200
ſed advérsùs principes & poteſta-
tes, advérsùs mundi reétores tene-
rärum harum, contra ſpiritualia
nequitiæ, in cœléſtibus. Proptéreà
accipite armaturam Dei, ut poſsitis
resiſtere in die malo, & in omni-
bus pefecti ſtare.
Adjuùtor meus. 194.
Eus, qui nos in tantis periculis
conſtitůtos, pro humana ſcis
fragilitate non poſſe ſubsiſtere: da
nobis ſalutem mentis & corporis;
ut ea, quæ pro, peccatis noſtris pa-
timur, te adjuvante vincàamus. Per.
O ”MINIC A IV.

Incipit Epiſtola B. Pauli Apôſtoli
ad Philippenſes.
Plas & Timôtheus ſervi Jeſu
Chriſti, omnibus Sanctis in Chri-
ſto Jeſu, qui ſunt Philippus, cum E-
iſcopis & Diaconibus. Gratia vo-
is & pax à Deo Patre noſtro, & Dé-
mino jJeſu Chriſto. Gratias ago Deo
meo in omni memoria veſtri, ſem-
per in cunctis orationibus meis
pro omnibus vobis cum gaudio
deprecationem faciens, ſuper com-
municatione veſtra in Evangelio
Chriſti à prima die usque nunc.
Conſidens hoc ipsu, quia qui cœpit
in vobis opus bonũu, perficiet usque
in diem Chriſti Jeſu. Sicut eſt mihi
ſu hoe ſentire pro omnibus vo-
is, eo quòd habeam vos in corde,
& in vinculis meis, & in defenſioô-
ne & confirmatione Evangélii so-
cios gaudii mei omnes vos eſſe.
. Dômine;, ne in ira tua arguas
me;, neque in furore tuo corripias
me: » Miſerére mei Däe, quo-
niam infirmus ſum. Timor &
tremor venérunt ſuper me, & con-
texérunt me ténebræ. Miſerére.

+ Eſtis enim mihi eſt Deus, quô-
modo cuúpiam omnes vos in
viſcéribus Jeſu Chriſti. Et hoc oro,
ut charitas veſtra magis ac magis
abundet in ſciéntia, & in omni
ſenſu, ut probétis potiòôra, ut ſitis
ſinceri, & ſine offenſa in diem Chri-
fki; repleti fructu juſtitiæ per Jeſum
Eßriki in gloriam & laudem Dei.
Scire autem vos volo, fratres, quig,
uæ circa me ſunt, magis ad profé-
Kum venéruntEvangeélii, ita ut vin-
cula mea manifeſta fierent in Chri-
ſto in omni prætorio, & in cæteris

6mnibus: & plures & frâtribus in
Dômino confidéntes vinculis me-
is abundäntiùs audérent ſine ti-
môre verbum Dei loqui.
Deus, qui ſedes ſuper thronum,
& judicas æ quitatem, eſto refùgium
pauperum in tribulatione. ,
Quia tu ſolus labôrem & dolô-
rem consideras. Tibi enim de-
relictus eſt pauper, pupillo tu eris
adjutor. Quia. o iii.
Uidam quidem & propter in-
vidiam & contentionem, qui-
dam autem & propter bonam vo-
luntàtem Chriſtum prædicant, qui-
dam ex charitate, ſciéntes, quoniam
in defenſionem Evangelii poſitus
ſum. Quidam autem ex contentio-
ne Chriſtum annuntiant non ſin-
cérè, exiſtimantes preſsuram ſe ſuſ⸗
citäre vinculis meis. Quid enim:
Dum omni modo, ſive per occaſio-
nem, ſive per veritatem Chriſtus
annuntiétur: & in hoc gaudeo, ſed
& gaudébo. „ .
A dextris eſt mihi Dominus, ne
commôvear: * Propter hoc dila-
tatum eſt cor meum, & exultavit
lingua mea. ε Däüs pars hæredita-
tis meæ, & càlicis mei. Propter.
loria Patri. Propter.

Ex libro Moral. S. Gregôrii Papz.

Eplémus refectiônibus eorpus,
ne extenuatum deficiat: ex-
tenuamus abſtinéntia, ne nos re-
plétum premat: vegetamus hoc
moribus, ne ſitu immobilitatis in-
téreat: ſed citius hoc collocando
siſtimus: ne ipſa ſua vegetatione
ſuccùmbat'adjumentis hoc veéſtium
tégimus, ne frig“ intérimat: & quæ-
sita adjuménta projicimus, ne ca-
lor exurat., Tot igitur diverſitaàti-
bus occurréntes, quid àgimus, niſi
corruptibilitâti ſervimus, ut ſaltem
multiplicitas impénſi obséquii
corpus ſuſtineat, quod anxietas in-
firmæ mutabilitatis gravat?
Notas mihi feciſti Dñe vias vitæ:
Adimplébis me lætitia cum vul-
tu tuo: delectationes in dextera tua
usque in finem. y. Tu es, qui re-
ſtitues hæreditàatem meam mihi.
Adimplébis. .
Nde benè per Paulum dicitur:
Vanitati enim ſubjécta eſt crea-
túra non volens, ſed propter eum,
qui ſubjécit eam in ſpe: duia & ip-
ſa creatura liberabitur à ſerr kuie

cotruptid
fliorum-
tuta non v.
mozgui ing
Volens des
talitatis pe
titis ſue
Cteatuta h
Iuptionis
Dei gloria
go ſaplera
Diligam
Ominus 1
Rlefugi⸗
tot mens,
Meus. Et
le lta
16i ſun
musfur po⸗
corruptibi
1 lis,
moleſtie
entäri na
ſed adhue
atione
Vingi dic
noſri det
non huben
Lterna de⸗
hnuccoru
tans,vinc
VI, & eſk
enum non
dibio vin

ectio
Matthen
Nillote
in myie
iſeipulie
Llus fackn
Vicular Open
Homilis 8
UIm
0
An ul
Ii. Vertun
Tſengn
onibug i
Auncoin
Mrhhtienn
anlo⸗ dr
Eerte

Intint !
Prelsntamt
eis Aide
Ure et e
iteten
hoc gaut

ini Domm
toptet M
n; cnl⸗
8 Pashale
mei
et

Gtegoti

nibus en
1 dencin
tin, Ne d

ti
mobiltnt

loc colide
lun eget
hoe ſel⸗

corruptiéônis, in libertàtem glériæ
filiorum Dei. Vanitati quippe crea-
tura non volens súbditur, quia ho-
mo, qui ingenitæ conſtantiæ ſtatum
volens deséruit: preſſus juſtæ mor-
talitatis pondere nolens mutabili-
tàtis ſuæ corruptiôni ſervit. Sed
creatra hæc tunc à ſervitute cor-
Yuptionis eripitur, cum ad filiorum
Dei gloriam incorrůúpta reſurgén-
do ſublevatur.
Diligam te Dômine virtus mea,
Doôminus firmaméntum meum:
* Et refugium meum. Libera-
tor meus, Deus meus, adjutor
meus. Et refúgium. .
Ic itaque elécti moléſtia vin-
cti ſunt, quia adhuc corruptioô-
nis ſuæ poena dcpriinunttled cum
corruptibili carne exuimur, quaſ
ab his, quibus nunc adſtringimur,
moleſtiæ vinculis relaxamur. Præ-
ſentari namque jam Deo cupimus,
ſed adhuc mortalis corporis obli-
gatione præpedimur. Jure exgo
vinéti dicimur, quia adhue incéſsũ
noſtri deſidérii ad Deum liberum
non habemus. Unde benè Paulus,
ætérna desiderans, ſed tamen ad-
huc corruptionis ſuæ sarcinam por-
tans, vin us clamat: Cupio diſsoôl-
vi, & eſſe cum Chriſto. Diſsôlvi
enim non quæreret, niſi ſe procul
duúbio vinctum vidéret.
Domini eſt terra, & plenitúdo
ejus: „Orbis terrarum, & univérſi,
qui habitant in eo. Ipſe ſuper
maria fundavit eam, & uper flumi-
na præparavit illam. Orbis.
lôria Patri. Orbis.

éctio ſancti Evangélii ſecúndùm
Matthæum.
I illo tempore: Aſcendente Jeſu
in naviculam, ſecuùti ſunt eum
diſcipuli ejus: & ecce motus ma-
gnus factus eſt in mari, ita ut na-
vicula operirétur fluùctibus, ipſe ve-
10 dormiébat. Et réliqua.
Homilia S. Hierônymi Presbyteri.

Uintum ſignum fecit, quan-
do aſcéndens navem de Ca-
PlHarnaum, ventis imperavit & ma-
ri. Sextum, quando in regiône Ge-
raſenorum dedit poteſtàtem dæ-
möônibus in porcos: Séptimum,
quando ingrédiens civitatem ſuam,

Paralyticum ſecùndum curavit in

ulo. Primus enim paralyticus,
eſt puer Centurionis.

201
Ad te Dé⁴mine levâvi ànimam
meam: * Deus meus in te confido,
non erubéſcam. Y. Cuſtéôdi ani-
mam meam, & eéripe me. Deus.

Pſe Jverò dormiébat, & acceſ-
sérunt ad eum, & ſuſcitavérunt
eum dicentes: Dômine ſalva nos.
Hujus figni typum in jona légi-
mus, quando cæteris periclitanti-
bus, ipse ſecutus eſt, & dormit, &
ſuſcitatux: & império ac ſacramén-
to paſſiôònis ſuæ liberat ſuſcitan-
tes. Tunc ſurgens imperavit ven-
tis & mari. Ex hoc loco intelligi-
mus, quod omnes creatuùræ séêntiant
Creatoôrem. Quas enim increpayvit,
& quibus imperavit, séntiunt im-
perantem: non errore hæreticorũ;
qui omnia putant, animantia, ſed
Majeſtate Conditôris, quæ apud
nos inſenſibilia, illi ſenſibilia ſunt.
Duo Séraphim clamabant alter
ad alterum: & Sanctus, Sanctus,
Sanctus, Döminus Deus Sabaoth:
Plena eſt omnis terra glôria ejus.
Tres ſunt, qui feſtimonium dant
in cœlo, Pater, Verbum, & Spiritus
ſanctus: & hi tres unũ ſunt. Sanctus.
loria Patri. Plena. Lectio?
Orrò hômines mirati ſunt, di-
centes: Qualis eſt hic, quia venti
& mare obediunt ei? Non diſcipuli,
ſed nautæ & céteri, qui in navi e-
rant, mirabantur. Sin autem quis
contentiosε voluerit, eos, qui mira-
bantur, fuiſſe diſcipulos; reſpondé-
bimus; rectè homines appellatos,
qui necdum noôverant poténtiam
Salvatôris. e Deum. II.

Aſcendénte Jeſu in naviculam, ecce
motus magnus factus eſt in mari:
& ſuscitaverunt eum diſcipuli ejus,
dicéntes: Dñe, ſalva nos, perimus.
200.

Dômine, ſalva nos, perimus: impera
& fac Deus tranquillitatem.
F E R I,A S E CUND A.
De Epiſtola ad Philippenſes.

IXaaue fratres mei chafiſſtini, &
Ldeſideratiſſimi, gaudium meum &
coroôna mea, ſic ſtate in Domino,
chariſſimi. Eyodiam rogo, & Synty-
chen déprecor, idipſum sapére in
Doômino. Etiam rogo & te germane
compar, adjuva illas, quæ mecum
laboravérunt in Evangélio cum Cle-
ménte, & cætexis adjutoribus meis
5 guo⸗

202 . .
quoôrum némina ſunt in libro vitæ. mini agnitiône voluntatis ejus, in

Quam magna. 192.
Audéte in Domino ſemper,,
iterum dico, gaudéte. Mode-
ſtia veſtra nota ſit omnibus homi-
nibus: Doôminus propéè eſt. Nihil
ſoliciti ſitis, ſed in omni oratione
& obſecratione cum gratiarum
actiône petitioônes veſtræ innotés-
cant apud Deum. Et pax Dei,
uæ exuperat omnem ſenſum; cu-
Aodiat corda veſtra; & intelligen-
tias veſtras in Chriſto Jeſu.
Adjútor mens. 192.

„E cætero fratres, quæcúmque
ſunt vera, quæcumque pudica,
quæcumque juſta, quæcumque ſan-
Gta, quæcumque amabilia, quæcuúm-
que bonæ famæ, ſi qua virtus, ſi
qua laus diſciplinæ, hæc cogitate.
Qux & didiciſtis, & accepiſtis, &
audiſtis, & vidiſtis in me, hæc àgite:
ι Deus pacis erit vobiscum. Gavi-
ſus ſum autem in Dño vehementer,
quôniam tandem aliquando reflo-
ruiſtis pro me ſentire, ſicut & ſen-
tiebatis: occupati autem eratis.
Benedicam Doôminum. 193.
F ER I A L ER TL I A.
Incipit Epiſtola B. Pauli Apôſtoli
ad Coloſsenſes.

PAulus Apoſtolus Jeſu Chriſti
Tper voluntätem Dei, & Timo-
theus frater: eis qui ſunt Coloſſis,
ſanctis & fideélibus fratribus in
Chriſto Jeſu. Gratia vobis, & pax
à Deo Patre noſtro, & Domino
Jeſu Chriſto. Gratias àägimus Deo,
&£ Patri Domini noſtri Jeſu Chriſti
ſemper pro vobis orantes: audien-
tes fidem veſtram in Chriſto Jeſu,
& dilectionem, quam habétis in
Sancdtos omnes propter ſpem, quæ
repoſita eſt vobis in cœlis: quam
audiſtis in verbo veritatis Evan-
gélii, quod pervénit ad vos, ſicut
& in univérſo mundo eſt, & fructi-
ñicat, & creſcit ſicut in vobis, ex
ea die, qua audiſtis, & cognovi-
ſtis gratiam Dei in veritate, ſicut
didiciſtis ab Epaphra chariſſimo
consérvo noſtro, qui eſt fidelis pro
vobis miniſter Chriſti Jeſu, qui
étiam manifeſtavit nobis dilectioô-
nem veſtram in ſpiritu.
Auribus pércipe. 193. 1
Deò & nos ex qua die audivi-
mus, non ceſsamus pro vobis
orantes, & poſtulantes, ut implea-

omni ſapientia & intelkectu ſpiri-

täli; ut ambuletis dignè Deo per
omnia placéntes, in omni opere
bono fructiſicantes, & creſcéntes
in ſcientia Dei, in omni virtute
confortati ſecúndum potentiam-
claritatis ejus, in omni patientia
& ,longanimitàate, cum gaudio
gratias agéntes Deo Patri; qui
dignos nos fecit in partem ſortis
Sanctoôrum in lümine.
Statuit Doôminus. 193.
Ui eripuit nos de poteſtate
tenebrarum, & transtulit in
regnumfilii dilectionis ſuæ;, in quo
habémus redemptioné per sangui-
nem ejuz remiſſiônem pegcatorum:
qui eſt mago Dei invisibilis, pri-
mogénitus omnis creaturæ : quo-
niam in ipſo côndita ſunt univerſa
in cœlis, & in terra, viſibilia & invi-
ſibilia, ſive Thrôni, ſiye Dominatio-
nes, ſive Principatus, ſive Poteſta-
tes: omnia per ipſum, & in ipſo
creâta ſunt: & ipſe eſt ante omnes,
& omnia in ipſo conſtant. Et ipſe
eſt caput corporis Ecgleſiæ, qui e
principium, primogénitus ex mor-
tuis.
Ego dixi Domine. 193.
F E R IL A O U AR T A.
De Epiſtola ad Goloſsenſes.

idufe vos ergo ſicut elécti Dei,
Sancti & dilééti, viſcera miſeri⸗
côrdiæ, benignitatem, humilitatén
modéſtiam, patiéntiam, ſupportan-
tes invicem, & donantes vobismet-
Ipſis, ſi quis advérsus aliquem ha-
bet querélam: ſicut & Doôminus
donavit vobis, ita & vos. Super
omnia autem hæc charitatem ha-
béte, quod eſt vinculum perfectio-
nis: & pax Chriſti exultet in cor-
dibus veſtris, in qua & vocati eſtis
in uno côrpore, & grati eſtote.
Ne perdideris. 1093. i
Erbum Chriſti habitet in vobis
abundanter, in omni ſapientia,
docéntes, & commonéntes vos-
metipſos, pſalmis, hymnis,
canticis ſpiritualibus, in gratia can-
tantes in cordibus veſtris Deo.
Omne quodeùmque facitis in ver-
bozaut in pere, omnia in noômine
Dômini Jeſu Chriſti, gratias agén-
tes Deo, & Patri per ipſum. Mu-
lieres subditæ eſtôte viris, ſicut
opoôrtet in Domino. Viri diligite
uxores veſtras,; & nolite antr
elle

elle ad il
tibus per
tum ett in
indignati
ſos, ut
aratu

Etvi,
nis car
erriénte⸗
centes, .
timentes
citis, ex
Dömino,
tes, gud
ttibutione
Chriſtoſer
ſacit tect
It,& non
Ppud Deu
R& zqu
tes, qud
in cclo.
tes in en
Acdjuto
X I

Uncipir ky
li ad

Aulus,
1 theus E
in Deo ⸗
ſto. Gnt
dzimus I
Foditmet
Orationibe
ſione, men
ldori
entlæ
Chriſti
tumci
lium noß
ſermonet
Mitüdinen

eſſe ad illas. Filii obedite parén-
tibus per omnia: hoc enim plaâci-
tum eſt in Dnio. Patres nolite ad
indignatioònem provocare filios ve-
ſtros, ut non pusillo animo fiant.
Paraätum cor meum. 194.

Ervi, obedite per mnia démi-
nis carnalibus: non ad oculum
ſervientes, quaſi hominibus pla-
ceéntes, ſed in ſimplicitate cordis,
timéntes Deum. Quodcumque fa-
citis, ex animo operamini ſicut
Doômino, & non hominibus: ſcien-
tes, quòd à Dômino accipietis re-
tributionem hæreditàtis. Doômino
Chriſto ſervite. Qui enim injuriam
facit recipiet id, quod iniquè geſ-
ſit, & non eſt perſonarum accéptio
apud Deum. Domini, quod juſtum
eſt & æ quum, ſervis præſtate ſcién-
tes, quôd & vos Dominum habéetis
in cœlo. Orationi inſtate, vigilan-
tes in ea gratiarum actioône.
Adjúùtor meus. 194.
f E R I A Q U I N T A.
Incipit Epiſtola i. B. Pauli Apoôſto-
li ad Theſſalonicenſes.
Aulus, & Silvanus; & Timéô-
Pde Eccléſiæ Theſſalonicenſiu
in Deo Patre & Domino Jeſu Chri-
ſto. Gratia vobis & pax. Gratias
agimus Deo ſemper pro omnibus
vobis,zmemoôriam veſtri faciéntes in
orationibus noſtris ſine intermiſ-
ſiòne, mémores ôperis fidei veſtræ,
&, laboris, & charitatis, & ſuſti-
nentiz ſpei Dômini noſtri Jeſu
Chriſti, ante Deum & Patrem no-
ſtrum: ſcientes fratres dilecti à Deo
electiôonem veſtram; quia Evangé-
Iium noſtrum non fuit ad vos in
ſermône tantum, ſed & in virtuù-
te, & in Spiritu ſancto, & in ple-
nitudine multa, ſicut ſcitis, quales
fuérimus in vobis propter vos.
Deus in te ſperavi. 194.

T vos imitatôres noſtri facti e-
ſtis,; & Domini, excipiéntes
verbum in tribulatioòne multa cum
gaudio Spiritus ſancti, ita ut facti
ſitis forma omnibus credéntibus
in Macedonia & in Achaâia. A vobis
enim diffamatus eſt ſermo Domi-
ni, non ſolùm in Macedoni, & in
Achaia, ſed & in omni loco fides

vefſtra, quæ eſt ad Deum, profécta

eſt,

qui

14⸗

ita ut non ſit nobis necéſſé
quam loqui. Ipſi enim de no-

. 7 2 203
bis annúntiant, qualem introitum
habuerimus ad vos: & quémodo
converſi eſtis ad Deum à ſimula-
cris, ſervire Deo vivo & vero, &
ecxpectare Filium ejus de cœlis 2
(quem ſuſcitavit ex môrtuis) Jesu,
qui eripuit nos ab ira ventura.
„*. Repleatur os meum, 194.

Am ipfſi ſcitis, fratres intréi-
Ntum noſtrum ad vos, quia non
inânis fuit, fed ante paſſi, & contu-
meliis affecti (ſicut ſcitis) in Phi-
lippis, fiduciam habuimus in Deo
noſtro, loqui ad vos Evangelium
Dei in multa ſolicitúdine. Exhor-
tätio enim noſtra non de errôre,
nedque de imunditia, neq; in dolo,
ſed ſicnt probati fumus à Deo, ut
crederétur nobis Evangélium: ita
loquimur ; non quaſi hominibus
bplaeeéntes, ſed Deo, qui probat, cor-
da noſtra. Neque enim aliquando
fuimus in ſermone adulatioônis ſic-
ut ſcitis: neque in occaſione avari.
tiæx. Deus teſtis eſt: nec quæréntes
ab hominibus gloriam, neque à
vobis, neque ab aliis.
Gaudébunt labia. 194.
F E R I A S I. X T A.
De Epiſtola prima ad Theſſaloni-
cenſes.

E cætero ergo, fratres, rogmus
vos, & obſecràmus in Dômino
eſu, ut quemadmodum accepiſtis
à nobis, quéômodo opoôrteat vos
ambulare, & placére Deo, ſic & am-
bulétis, ut abundétis magis. Scitis
enim, quæ præcepta déderim vobis
per Dominum jJeſum. Hæc eſt enim
voluntas Dei, ſanctificatio veſtra,
ut abſtineatis vos à fornicatiône
ut ſciat unusquisque veſtrùm, vas
ſuum poſſidére in ſanctificatiòne &
honore: non in paſſiône deſidériiz
ſicut & Gentes, quæ ignoôrant Deu.
Confitébor tibi. 194.

T ne quis ſupergrediatur, ne-
que circumvéniat in negôtio
fratrem ſuum, quoniam vindex eſt
Dominus de his omnibus, ficut
prædiximus vobis, & teſtificati
ſumus. Non enim vocavit nos Deus
in immunditiam, ſed in ſanctifica-
tionem. Itaque qui hæc ſpernit;
non hoôminem ſpernit, ſed Deum,
qui étiam dedit ſpiritum ſuum
an kdum in nobis.
Miſericordia tua. 195

294 ninica. v.

E charitàte autem fraternita-
tis nõ necéſsè habemus ſcribere
Vôbis: ipſi enim vos à Deo didi-
ciſtis, ut diligatis invicem. Etenim
illud facitis in omnes fratres in
univérſa Macedonia. Rogamusau-
tem vos fratres, ut abundétis magis,
& operam detis, ut quiéti ſitis, &
ut veſtrum negôtium agâtis, & o-
perémini mänibus veſtris, ſicut
præcepimus vobis, & ut honéſtèé
ambulétis ad eos, qui foris ſunt,
& nullius aliquid deſiderétis.
Factus eſt mihi. 195.

§ A, O.
Incipit Epiſtola ii. ad Theſſalo-
nicenſes.
Aulus, & Silvanus, & Timo-
theus Eccléſiæ Theſſalonicénſiũ
in Deo Patre noſtro, & Dno Jeſu
Chriſto. Gratia vobis, & pax à Deo
Patre noſtro, & Dno jeſu Chriſto.
Gratias agere debémus ſemper Deo
Pro vobis fratres, itazut dignum eſt,
uôniam ſupercréſcit fides veſtra;
* abundat charitas uniuscujusque
veſtrùm in invicem, ita, ut & nos
ipſi in vobis gloriémur in Eccléſiis
Dei, pro patiéentia veſtra,in fide, &
in omnibus perſecutioônibus vVe-
ſtris, & tribulationibus, quas ſuſti-
nétis in exemplum jſti judicii
Dei, ut digni habeamini in regno
Dei, pro quo & patimini.
Ne perdideris. 193.
I tamen juſtum eſt apad Beum
retribuere tribulationem iis,
qui vos tribulant, & vobis, qui tri-
bulamini, réquiem nobiſcum in re-
velatione Dni Jeſu de cœlo cum
Angelis virtutis ejus in flama ignis
dantis vindictam iis, qui non nové-
runt Deum, & qui non obédiunt
Evangeélio Däi noſtri Jeſu Chriſti.
ui pœnas dabunt in intéritu æ-
ternas à facie Däi, & à gloôria vir-
tutis ejus: cum vénerit glorificari
in Sanctis ſuis, & admirabilis fieri
in omnibus, qui credidérunt, quia
créditum eſt teſtimonium noſtrum
ſuper vos in die illo, in quo étiam
orâmus ſemper pro vobis: ut dig-
nétur vos voçatiône ſua Deus no-
ſter,; & impleat omnem volunta-
tem bonitaàtis, & opus fidei in Vir-
tute, ut clarificétur nomen Domini
noſtri Jjeſu Chriſti in vobis, & vos
in illo, ſecundùm gratiam Dei
noſtri, & Doômini Jeſu Chriſti.
Paratum eſt cor meum. 194.

Ogaâmus autem vos fratrés, per
advêntum Dômini noſtri Jeſu
Chriſti, & noſtræ congregationis
in ipſum, ut non citò moveamini
à veſtro ſenſu, neque terreamini,
neque per ſpiritum, neque per ſer-
monem, neque per epiſtolam,
tamquam per nos miſſam, quaſi in-
ſtet dies Dni. Ne quis vos ſeducat
ullo modo: quoniã niſi venerit diſ-
céſſio primùm & revelatus fuerit
homo peccati, filius perditionis,
qui adversatur, & extollitur ſupra
omne, quod dicitur Deus, aut,quod
côlitur, ita ut in templo Dei sedeat
oſtendens ſe tamquam ſit Deus.
Adjutor meus. 194.

Amiliam tuam, quæſumus Doô-
mine, continua pietate cuſto-
di: ut, quæ in ſola ſpe gratiæ cœ-
leſtis innititur, tua ſemper prote-
ctiöône muniatur, Per Doôminum.,
D O MINICA V.

Incipit Epiſtola i. B. Pauli Apoôſto⸗
li ad Timôtheum.

PAalas Apôſtolus Jeſu Chriſti
„ſecundùm impérium Dei salya-
tôris noſtri, & Chriſti Jeſu ſpei
noſtræ: Timôtheo dilééto filio in
fide Gratia, miſericôrdia, & pax à
Deo Patre, & Chriſto Jeſu Domi-
no noſtro. Sicut rogavi te, ut rema-
neres Epheſi, cum irem in Mace-
doniam, ut denuntiares quibus-
dam, ne aliter docérent, neque in-
ténderent fabulis, & genealoglis
interminatis, quæ quæſtiones, præ-
ſtant magis quàm ædificationem
Dei, quæ eſt in fide. .
Déômine, ne in ira tua aàrguas
me, neque in furôre tuo corripias
me : *½Miſerére mei Dnie, quo-
niam infirmus ſum. Timor
tremor venérunt ſuper me, & con-
texérunt me ténebræ. Miſereére.

Inis autem præceèpti eſt chäari-
tas de corde puro, & conſcién-
tia bona, & fide non ficta. & uibus
quidam aberrantes, convérſi ſunt
in vaniloquium: voléntes efle legis
doctores, non intelligéntes, neque
quæ loquuntur, neque de quibus

affirmant. Scimus autem, quia bo-⸗

na eſt. lex, ſi quis ea legitimeè uta-
tur, ſciens hoc, quia lex juſto non
e

eſt poſtta,
diti;impi
tis & con
mitticidis
mſcnloru
giariis, n
& K quid
Versatur:
geliumg!
ditum eſt
Deus
& judicas
gium paup
Quia ti

derelictas

ponens in
blasphem
contumeli
Dei conlee
feci in inen
Fit autem
kce & dil
ſto jelu.
dcceptione
Jelus veni
catores ſal
mus exo ſ
diam con
Drimo of
omnem p⸗
tlonem ee

dermo

hnn
one
lanat
tores ſälyo⸗
elium pen
ueltte, &
ihono n0
minis non
honoeni
1r ehom
benm V.
Onn per
Nonsn
nple

1,
lun Pietinn
lu ſe
tua ſeinel⸗
Per Din-
ILC 4

D. Dall,
otheun.
lus ſen

el

Etium el

commoôvear:

eſt pſita, ſed injúſtis, & non suͦb⸗

ditis, impiis & peccatéôribs, ſceleraà-
tis & contaminatis patricidis; &
matricidis, homicidis, fornicariis,
maſculorum concubitoribus, pla-
giariis, mendacibus, & perjuris,
& ſi quid aliud ſanæ doctrinæ ad-
versatur, quæ eſt ſecnduùm Evan-
gelium gloriæ beati Dei, quod cré-
ditum eſt mihi.
Deus, qui ſedes ſuper thronum,
& judicas æquitätem; eſto refu-
gium pauperum in tribulatione;:
Quia tu ſolus laborem & dolo-
rem consideras. Tibi enim
derelictus eſt pauper, pupillo tu
eris adjätor. Quia.
Ratias ago ei, qui me conforta-
vit, Chriſto jeſu Dômino no-
ſto, qui fidélem meęe exiſtimavit,
ponens in miniſterio, qui prius
lasphémus fui, & perſecuùtor, &
contumelioſus; ſed miſericordiam
Dei conſecùtus ſum, quia ignorans
feci in incredulitate. Superabundaâ-
vit autem gratia Däüi noſtri cum
fide & dilectiogne, quæ eſt in Chri-
ſto Jeſu, Fidélis ſermo , & omni
acceptione dignus: quod Chriſtus
Jeſus venit in hunc mundum, pec-
catores ſalvos facere, quorum pri-
mus ego ſum. Sed ideò miſericoôr-
diam conſecùtus ſum, ut in me
primoò oſténderet Chriſtus Jeſus
omnem patiéntiam, ad informa-
tionem eôrum;, qui credituùri ſunt
illi in vitam ætérnam.
A dextris eſt mihi Dôminus, ne
3 Propter hoc dila-
tatum eſt cor meum, & exultavit
lingua mea. Düs pars hærédi-
tatis meæ, & calicis mei. Propter.
loria Patri. Propter.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi

Humänus ſermo, & omni accep-
tione dignus, quia Chriſtus Je-
ſus venit in hunc mundum, pecca-
tores ſalvos facere. Atténde, Evan-
gélium: venit enim Filius héôminis
quærere, & ſalvare, quod perierat.
Si homo non periiſſet, Filius ho-
minis non veniſſet. Ergo perierat
homo: venit Deus homo, & invén-
tus eſt homo. Perierat homo per
liberam voluntatem: venit Deus
homo per gratiam liberatricem.
Notas mihi feciſti Dne vias vitæ:
Adimplébis me lætitia cum vul-

205
tu tuo: delectatiônes in déxtera
tua usque in finem. Tu es, qui
reſtitues hæreditatem meam mihi,»
Adimplébis.
Uæris, quid valeat ad malum
Überum arbitrium? Reécole
hòminem peckantem. Quæris, quid
valeat ad auxilium Deus, & homo?
Atténde in eo gratiam liberaàntem.
Nusquam pôtuit ſic oſténdi, quan-
tum valeat voluntas hominis uſur-
pâta per ſupérbiam ad uténdum fſi-
ne adjutôrio Dei; malum non poô-
tuit plus & maniféſtius éxprimi »
quàm in homine primo. Ecce perit
primus homo, & ubi eſſet, niſi ve-
niſſet ſecundus homo: quia &, ille
homo, ideò & iſte homo; & ideoò
humanus ſermo.
Diligam te Dômine virtus mea
Doôminus firmaméntum meum „
Et refgium meum. y. Liberaà-
tor meus, Deus meus, adjutor meus.
Et.
Rorſus nusquam ſic apparet
benignitas gratiæ, & liberalitas
omnipoténtiæ Dei, quàm in hoômi-
ne mediatéere Dei, & hôminum;-,
hômine Chriſto Jeſu. uid enim
dicimus, fratres mei: in fide cathô-⸗
lica nutritis loquor, vel in pacem
Catholicam lucratis. Nôvimus &
tenémus mediatôrem Dei, & hoô-
minum, hominem Chriſtum Jeſum-
in quantum homo erat, ejus eſſe
natúræ, cujus & nos ſumus. Non
enim altérius naturæ caro noſtra;
& caro illius, nec altérius naturæ
anima noſtra, & ànima illius. Hane
ſuſcépit naturam, quam ſalvandam
eſſe judicavit. .
Domini eſt terra, & plenitudo
ejus? Orbis terrarum, & uni-
vérſi; qui habitant in eo.
