onite corda veſtra in virtüte
eéjus: * & diſtribuite domos ejus»
ut enarrétis in progénie altera.
uoôniam hic eſt Deus, Deus no-
ſter in æternum, & in ſæculum
ſæculi: *† ipſe reget nos in ſæcula.
Spes noſtra, ſalus noſtra, ho-
nor noſter, 6 beata Trinitas.
Libera nos, ſalva nos, vivifica
nOs, 6 beata Trinitas. .
Eus judicium tuum Regi da: *
& juſtitiam tuam filio regis.
udicaàre pôpulum tuũ in juſtitia, *
pauperes tuos in judicio.
uscipiant montes pacem pôpu⸗
lo, * & colles juſtitiam.
udicabit pauperes péôpuli, & ſal-
Vos faciet filios pauperum: * &
humiliabit calumniatorem.
t permanebit cum ſole, & ante
Iunam, * in generatione & gene-
ratiònem.
eſcéndet ſicut pluvia in vellus: *
& ſicut ſtillicidia ſtillantia ſuper
terram.
riétur in diébus ejus ſuſtitia, &
abundantia pacis: * donec aufe-
ratur luna.
t dominabitur à mari usque ad
mare: * & à flümine usque ad tér-
minos orbis terrarum. .
oram illo procident &.thiopes:*
inimici eſus terram lingent.
eges Tharſis, & inſulæ münera
fferent: * Reges Arabum, & Sa-
ba dona adducent.
t adorxabunt eum omnes Resges

telre Kom
lin lber
,e
chäͤtor,
Acet pau
s paupen
1suris,
lmas eoru
Den eorun
fifet,
Ubir, &
let: 5tota
1erit firn
ſummmis mo
ſer iban
forebunt d
tene.
it nomen
l: Nant
Uen ejas,
t benedia
Uiusterre,
Knifcabunt
enecickus
gli heeit m
tbenedid
esin eter
ſelare eas
Uibe⸗
ken nos,
Benedi
Wawento
gloriofi

Erlbro 5

l

Ee
tue pr
Nem Filüd
Auam etia
0 Dio in
& Spirirn
i nonſe

lunk, ver

aluberrin
luis indit⸗
eumhre
attem &
Cun ded
Künz eade
lnebg
i
nand⸗
Miradiliz.
. Notam
fütem nun
1 Dopul
lerin⸗
V Ke
ied

s corror
emm.
8terte congt
etunt in unan
nirati lann
hmotiſunt
e0t.
attatientis,
ti conteres t
ſie pllimu!
Ltütum, ne⸗
Deus funinn

miſercäriu

terre: Ahin
d,
a; KLen
btet ſucdlcui

comhſetkti
tuttibas tt
ſkta in win
te domosei

palperunt 14
latoleſn.
tone A li

riainſelnn
ſtillant
ens iuflit
F donet
ne usglei
um. ſnes
en Al
inſule ne.
Atabud,7

ones .

terræ: omnes Gentes sérvient ei.
uia liberabit pauperem à potén-
te * & pauperem, cui non erat
adjutor.
parcet pauperi & inopi: * & äni-
mas pauperum ſalvas faciet.
gx usůris, & iniquitate rédimet à-
nimas eorum: * & honorabile no-
men eorxrum coram illo.
t vivet, & dabitur ei de auro A-
räbiæ, & adorabunt de ipſo ſem-
per: * tota die benedicent ei.
t erit firmaméntum in terra in
ſummis môntium, fuperextollétur
ſuper Libanum fructus ejus: * &
florébunt de civitate ſicut fœnum
terræ.
it nomen ejus benedictum in ſæ-
cula: * ante ſolem pérmanet no-
men ejus.
t benedicéntur in ipſo omnes
tribus texræ: omnes Gentes ma-
gnificabunt eum.
enedictus Dôminus Deus Iſrael, *
qui facit mirabilia ſolus.
t benedictum nomen Maſeſtatis
eſus in ætérnum: “& replébitur ma-
jeſtate ejus omnis terra: fiat, fiat.
Libera nos, ſalva nos, vivi-
nica nos, 6 beata Trinitas.
Benedictus es Domine in fir-
mamento cœli. Et laudabilis
& gloriôſus in ſæcula.
Ex libro S. Fulgentii Epiſcopi de
fide ad Petrum.

Pldes „ quam ſanéti Patriarchæ
atque Prophetæ ante incarnatioô-
nem bpilii Dei divinitùs accepérunt,
uam étiam ſancti Apoſtoli ab ip-
0 Düo in carne péôſito audierunt,
& Spiritus ſancti magiſteério inſtrũ-
Gti non ſolùm ſermone prædicavé-
runt, verùm étiam ad inſtructioôné
ſalubérrimam poſterôrum ſcriptis
ſuis inditam reliquérunt, unum
Deum prædicat Trinitatem: id eſt,
Patrem, & Filium, & Spiritum ſan-
ctum Sed Trinitas vera non eſſet
ſi una eademque persôna dicerétur
Pater, & bilius, & Spiritus Sanctus.
Quis Deus magnus ſicut Deus
noſter? & Tu es Deus, qui facis
mirabilia-
„Notam feciſti in péôpulis vir-
tútem tuam, redemiſti in brächio
tuo populum tuum. Tu es.

I enim, ſicut eſt Patris, & Filii,
„ & Sspiritus ſancti una ſubſtan-
tia, ſic eſlet una persona, nihil om-

2 „ 2„ 2 399.
nino eſſet, in quo veraâciter Trini-
tas dicerétur Rurſus quidem Tri-
nitas eſſet vera, ſed unus Deus Tri-
nitas ipſa non eſſet, ſi quemadmo-
dum FPater, & Filius, & Spiritus ſan-
ctus perſonarum ſunt ab invicem
proprietate diſtincti, ſic fuiſſent
naturarum quoque diverſitate dis-
créti. Sed quia in illo uno verò Deo
Trinitate, non ſolùm quoôd unus
Deus eſt, ſed étiam quod Trinitas
eſt, naturaliter verum eſt: proptér-
ea ipſe verus Deus in personis Tri-
nitas eſt, & in una natüra unus eſt.
Tibi laus, tibi gloria, tibi gra-
tiärum actio in ſæcula ſempâteérna,
O beata Trinitas.
Et benedidum nomen glôriæ
tuæ ſanctum, & laudabile, & ſuper-
exaltätum in ſæcula. O beata.

Er hanc unitatem naturâlem
totus Pater in Filio, & Spiritu
fancto eſt, totus Filius in Patre &
Spiritu ſancto eſt, totus quoque
Spiritus ſanctus in Patre ,„ & Filio.
Nullus horum extra quemlibet ip-
sorum eſt: quia nemo äalinum aut
præcedit æternitate, aut excédit
magnitúdine, aut sũperat pote-
ſtâte: quia nec Filio, nec Spiritu
ſancto, quantum ad natuúræ divinæ
unitatem pértinet, aut antérior aut
major Pater eſt: nec Filii ætérnitas
atque imménſitas, velut antérior
aut major, Spiritus ſancti immenſi-
tàtẽé æternitatémque aut præcéde-
re, aut excédere naturaliter poteſt.
Magnus Doôminus ,„ & lauda-
bilis nimis, & Et ſapiéntiæ ejus
non eſt nuùmerus.
Magnus Dominus „ & magna
virtus ejus: & ſapiéntiæ ejus non
eſt finis. Et. lIéria Patri. Et.

Charitas Pater eſt, gratia Filius,
communicatio Spiritus ſanctus, 0
B. Trinitas.
Antàte Doômino canticum no-
vum: * cantàte Domino omnis
terra. ..
antàate Dômino, & benedicite
nomini ejus: * annuntiãte de die
in diem falutare ejus. .
nnuntiate inter Gentes gloriam

ejus: * in omnibus pôpulis mira-
bilia ejus. .
uéôniam magnus Déminus, &
laudabilis nimis: * terribilis eſt
ſuper omnes deos. .
uôniam omnes dii Géntinm dæ-
mo-

00
menia : K Däis autem cœlos fecit.
onféſſio, & pulchritudo in con.
ſpectu ejus: * ſanctimonia, & mag-
nificéntia in ſanctificatiône ejus.
fferte Dômino patriæ Gentium,
afferte Dõômino gloriam & honoô-
rem : * afferte Dômino glôriam
nomini ejus.
ollite héôſtias, & introite in ätria
ejus: * adorate Doôminum in atrio
ſancto ejus.
ommovedatur à fäcie ejus univér-
ſa terra: *†, dicite in Gentibus, quia
Dôminus regnavit.
tenim corréxit orbem terræ, qui
non commovébitur: * judicabit
péôpulos in æquitate.
L ætentur cœli, & exültet terra,
commoveatur mare, & plenitùdo
ejus: * gaudébunt campi, & m-
nia, quæ in eis ſunt.
unc exultabunt oômnia ligna ſil-
varum à facie Domini, quia venit: *
quoôniam venit judicare terram.
udicabit orbem terræ in æquitaâ-
te: * & pôpulos in veritate ſua,
Charitas Pater eſt, gratia
Filius, communicatio Spiritus
ſanctus, 6 beata Trinitas.
Ras Verax eſt Pater,véritas Filius,
véritas Spiritus ſanétus , 6 beata
Trinitas.
„Ominus regnaâvit, exültet ter-
ra: * lætéêéntur inſulæ multæ.
Nuubes & caligo in circuitu ejus: *
juſtitia, & judicium corréctio
ſedis ejus.
gnis ante ipſum præcédet: *& in-
flamabit in circuitu inimicos ejus.
Iluxérunt fülgura ejus orbi ter-
xæ½: * vidit, & commota eſt terra.
ontes, ſicut cera fluxérunt à fa-
cie Dömini: * à facie Domini ôm-
nis terra.
nnuntiavérunt coœli juſtitiam
ejus: * & vidérunt omnes pôpuli
gloriam ejus.
onfundantur omnes, qui adérant
ſculptilia: * & qui gloriantur in
Kmulacris ſuis.
dorate eum omnes Angeli ejus: *
audivit, & lætata eſt Sion.
t exultavérunt filiæ Judæ, *prop-
ter judicia tua Dômine.
uoniam tu Doôminus Altiſſimus
ſuper omnem terram: * nimis ex-
altatus es ſuper omnes deos.
ui diligitis Dominum, odite
malum: * cuſtodit Dominus ani-
mas ſanctôrum ſuorum, de manu
peccatoris liberabit eos.

ux orta eſt juſto, * & rectis cor-
de lætitia.
ætamini juſti in DõOmino; * &
confitémini memôriæ lanctifica-
tiônis ejus.
Verax eſt Pater, veritas Fi-
lius, véritas Spiritus ſanctus, 6
beata Trinitas. Pater;
& Filius„ & Spiritus ſanctus una
ſubſtantia eſt, 6 beata Trinitas.

Antâàte Dômino canticum no-
wum: * quia mirabilia fecit.
alvavit ſibi déxtera ejus, * &
brächium ſanctum ejus.
otum fecit Dôminus ſalutare ſu-
um: * in conſpéctu Geéntium reve-
lavit juſtitiam ſuam.
ecordatus eſt milericéôrdiæ ſuæ:*
& veritatis ſuæ domui Iſrael.
idérunt omnes têrmini terræ: *
ſalutare Dei noſtri. .*
ubilate Deo omnis terra: * can-
tàte, & exultate, & psallite.
saällite Dômino in cithara, in
cithara, & voce pſalmi: * in tubis
ductilibus, & voce tubæ corneæ.
ubilàte in conſpéctu Regis Do-
mini, * moveatur mare, & pleni-
túdo ejus, orbis terrarum, & qui
habitant in eo.
luùmina plaudent manu, ſimul
montes exultàâbunt à conſpeétu
Dni: * quôniä venit judicare terrâ.
Judicaàbit orbem terrârum in juſti-
tia , † & populos in ædquitate.
Pater, & Filius, & Spiritus
ſanctus una ſubſtântia eſt, beata
Trinitas.
Verbo Dñi cœli firmati ſunt.
Et ipiritu oris ejus omnis vir-
tus eòôrum.
éctio ſancti Evangelii ſecundùm
Matthæum-. 3 vin D. 28.
N illo tempore: Dixit Jeſus dil-
cipulis ſuis: Data eſt mihi omnis
potéſtas in cœlo, & in terra. Eüntes
ergo docéte omnes Genteszbapti-
Zàntes eos in nomine Patris,
Filii, & Spiritus ſancti. Et réliqua-

Homilia S. Grggorii Nazianzeni.

Wis Catholicéôrum ignôrat »
Patrem vere eſſe Patrem, Fi-
lium verè Filium, & Spiritum ſan-
tum vere eſſe Spiritum ſanétum ?
ſicut ipſe Dominus ad Apoſtolos
ſuos dicit: Euntes baptizâte om-
nes Gentes, in nômine Patris, &
Filii, & Spiritus ſancti. Hæc e

perféêca Trinitas in unitate con-
si-

fiftonem i
Ankn diyn
ſer in mater
ſetonas rere
Muititem diri
Uenedicam
Cun lancto
Elihereullte
Denedtctus
Uenoceli,
lulus n ſecu

le etent
ns er pa
tnetunt, de
ſchum ſne
ilpimns,le
Ktönas,
Uitinms, H
Gnütemur;
MMium voe
emcnholia
Akemn Deos
Ner debenns
Deis non ſi
eo vero:
ſrün ge ihl
unnorin
Cimus, Ho
Hotolitne⸗
s ocni
Re Ahuum lur
Uncirinit⸗
Unns auter
Duo der
Aülterum.
nckus, D
lemn eſt,
ſun
hur
iniut
Nr
nlut

legtisear

hino;
ſundide⸗

elitas
ſands ,1
el
ſandkunun
ta Trintis

kintienn
bilia ſeen

terta:
Poallite.

cithart.

:1in
tube ont
l Rextsl
dale⸗ XKhen
larunn ,

imiiſl
1s Olnis 1

ei benf

int ſeine

S
E

eK mnni

siſtens, quam ſcilicet unius ſubſtan-
tiæ profitémur. Non enim nos ſe-
cundùm corporum conditionem,
diviſionem in Deo facimus: ſed ſe-
cúndùm divinæ naturæ poténtiam,
quæ in matéria non eſt, & noôminu
pPersonas vereé conſtare crédimus, &
unitatem divinitatis efſe teſtamur.
Benedicamus Patrem, & Filium
cum ſandto Spiritu: * Laudémus
& ſuperexaltémus eum in ſæcula.
Benedictus es Dömine in firma-
mento cœli, & laudabilis & glo-
tioſus in ſæcula. Laudemus.

Ec extenſiéònem partis alicuü-
jus ex parte, ut quidam pu-
tavérunt, Dei Filium dicimus: nec
verbum ſine re, velut ſonum vocis
accipimus, ſed tria nomina, & tres
Personas, unius eſſe eſsentiæ,
unius majeſtatis atque potentiæ
crédinus,. Et ided unum Deum
confitémur; quia unitas majeſtatis
plürium vocabulo deos prohibet
appellari. Déni que Patrem, & Fi-
lium cathôlicè nominàmus: duos
autem Deos dicere non poôſſumus,
nec debemus. Non quòd Filius Dei
Deus non ſit: imò verus Deus de
Deo vero: ſed quia non aliunde,
quam de ipſo uno Patre, Dei Fi-
lium novimus, perinde unü Deum
dicimus. Hoc enim Prophéetæ, hoc
Apoſtoli tradidérunt: hoeipſe Doô-
minus dôcuit, cùm dicit: Ego & Pa-
ter unum ſumus. Unum ad Unita-
tem divinitatis, ut dixi, refert.
Sumus autem, Personis aſsignat.
Duo Séraphim clamabant alter
ad àalterum: Sanctus, Sanctus,
Sanctus, Dôminus Deus Sabaoth:
Plena eſt omnis terra gloôria ejus.
Tres ſunt, qui teſtimonium dant
in cœlo, Pater, Verbum, & Spiritus
ſanctus: & hi tres unũ ſunt. Sanctus.
Ioôria Patri. Plena.
Per Evangélica dicta.
éctio ſancti Evangelii ſecundùm
Lucam.

Nillo témpore:, Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis: Eſtòôte miſericôrdes,
ſicut & Pater veſter misericors eſt.
Et réliqua. D
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Uo ſunt Sper miſericordiæ 5
guæ nos liberant;quæ bréviter
Paymmns poôsuit in Evangélio:

01
Dimittite?, & dimittétur vobis *
Date, & dabitur vobis. Dimittite,
& dimittétur vobis, ad ignoſcén-
dum pértinet. Date, & dabitur
vobis, ad præſtändum beneficium
pertinet. Quod ait de ignoſcendo,
& tu vis tibi ignoſci, quod peccas,
& habes alium, cui tu poſſis ignâs-
cere. Kurſus, quod pértinet ad
tribuéndum beneſicium: petit te
mendicus, & tu es Dei mendicus.
Omnes enim, quando oramus, men-
dici Dei ſumus, ante januam ma-
gni Patrisfamilias ſtamus : imo &
proſtérnimur, supplices ingemis-
cimus, aliquid volêntes acciperee
& ipſum aliquid, ipſe Deus eſt.
Quid à te petit mendicus? Panem.
Et tu quid petis à Deo, niſi Chri-
ſtum, qui dicit: Ego ‚ſum panis
vivus, qui de cœlo deſcéndi: Ignoô-
ſci vobis vultis;zignôſcite. Remitti-
te; & remittétur vobis. Accipere
vultis: date, & dabitur vobis.
c Deum laudamus. II.

AD LAUDES,

Lôria tibi Trinitas æqualis,
una Déitas & ante omnia ſæ-
cula, & nunc, & in perpétnum.
ñs regnavit. II.
Laus & perennis gloria Deo
Patri, & Filio: ſancto ſimul Para-
clito, in ſæculéôrum ſæcula.
Jna. Gloria laudis résonet in ore
omnium Patri, genitæque Proli,
Spiritui ſancto pariter resuúltet lau-
de perénni.
Laus Deo Patri, parilique
Proli; & tibi ſancte ſtudio peren-
ni Spiritus, noſtro résonet ab ore,
omne per ævum.
Dha. Ex quo omnia, per quem
omnia, in quo omnia: ipſi gloria
in ſæcula.

Altitúdo divitiarum fapien-
tiæ & ſciéntiæ Dei, quam in-
comprehenſibilia ſunt judicia ejus;
& inveſtigabiles viæ ejus.

U Trinitâtis Unitas ;
Orbem poténter quæ regiss
Atténde laudis canticum,
Quod excçubantes psallimus.
rtus refulget lúcifer;
Præitque ſolem núùntius,
Cadunt ténebræ noctium:
Lux ſancéta nos illuminet.
eo Patri ſit gloria,
E üsgque oll Fidio »
& Gum

402
Cum Spirita Paraclito,
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
Benedicamus Patrem;, & Filium
cum ſancto spiritu. Laudémus
& ſuperexaltémus eum in ſæcula.

Benedicta ſit ſancta Creâtrix, & gu-
ernatrix omnin, ſancta & indivi-
dua Trinitas, nunc, & ſemper, & per
inſinita ſæcula ſæculôrum. .
NMnipotens, ſempitérne Deus;,
H qui dediſti famulis, tuis in
confeſſione veræ fidei ætérnæ Tri-
nitatis gloriam, agnoſcere, & in
poteéntia majeſtatis adorare unita-
tem, quæſumus;, ut ejusdem fidei
firmitate ab omnibus ſemper mu-
niamur adyérſis, Per Déôminum.
2 Eſtoôte
ergo miſericordes, ſicut & Pater
veſter miſéricors eſt, dicit Däüs.
Däüs regnavit, decorem induit.
Induit Dhs fortitudinem, &
præcinxit ſe virtute.

Eus, in te ſperäàntinm fortitu-
do adéſto propitius invocatioô-
nibus noſtris: & quia ſine te nihil
poteſt mortalis infirmitas, præſta
auxilium gratiæ tuæ, ut in exequé-
dis mandatis tuis, & voluntate tibi
& actione placegmus. Per Döäm.

Laus & perénnis glôria.
altitudo.
Benedicamus Patré & Filiũ;
Cum ſancto Spfritu. Benedicams.

Laudemus, & ſuperezaltémus

eum in ſæcula. Cum ſfanctoô.
lôria Patri. Benedicamus.
Benedictus es Doômine in firma-
mento c&li. Et laudabilis, &
glorioôſus in ſæcula.

Gloria laudis.
Räatia, Dui noſtri Jeſu Chriſti,
EIS châritas Dei,; & communi-
câtio ſancti Spiritus ſit cum omni-
bus vobis. Amen.
Benedicktus es Die „ In
firmamento cœli. Bäüs. Et lau-
dabilis, & glorioſus in ſæcula. In
oria Patri. Benedictus.
Verbo Dñi cœli firmati ſunt.
Et Spiritu oris ejus omnis vir-
tus eorum. ,
ong Ex quo omnia.

Res ſunt, qui teſtimonium dant-
in e&ιlo, Pater, Verbum, & Spiri-

tus ſanctus, & hi tres unum ſunt.
Verbo Dni,; † Ccœli firmati
ſunt. Verbo. Et ſpiritu oris
ejus, omnis virtus eorum. Ccœli.
l1éria Patri. Verbo Domini.
Sit nomen Doômini benedictum.
Ex hoc nunc & usque in ſæculu:

Glôria tibi Trinitas. el. U
ixit Dô-⸗
minus. 77⸗
altitúdo.
am ſol recédit. 396.
Benediéstus es Doômine in fir-
mamento cceli. Et laudabilis
& glorioſus in ſæcula.

Te Deum Patrem ingénitum, te
Filium unigénitum, te Spiritum
ſanctum Paraclitum, ſanctam, & in-
dividuam Trinitatem, toto corde
& ore coônfitemur; laudamus, atque
benedicimus: tibi glôria in ſæcula.
mnipotens, ſempitérne

Nolite
judicare, ut non judicémini; in
uo enim judicio judicavéritis, ju-
dicabimnin dicit Dominus.
Dirigatur Domine Oratio mea.
Sicut incênsũ in conſpéctu tuo
eus, in te. apra.
F E RIA SECUND A.

Deus.

eus in te ſperantium.

Incipit liber primus Regum.

Fie vict unus de Ramaâthaim So-
phim, de monte Ephraim,
nomen ejus Elcana, filius Jeroham,
fllii Eliu, filii Thohu, filii Suph, E-
phrathæus:z& habuit duas uxores,
nomen uni Anna, & nomen ſecün-
dæ Thenénna. Fueruntque Phenen-
næ filii: Annæ autem non erant
liberi. Et aſcendébat vir ille de ci-
vitate ſua ſtatutis diébus, ut adoraà-
ret, & ſacrificaret Domino exer-
cituum in Silo. Erant autem ibi
duo filii Heli; Ophni & Phinecs,
Sacerdéôtes Domini. ..
Præparâte corda veſtra Doômi-
nO, & ſervite illi ſoli : * Et libera-
bit vos de manibus inimicorum
veſtrorum. Convertimini ad
eum

um in toto
leos alisno

Pnit erge
Eleam,
uori ſur;
flibas gart
Duttem unuan
Clltebat.
Aletat rl
ftodle eim
Mentet ange
erprobritet,;
Aislet vul
(ledat pet
klente ter
tenplum Do
team. de
ciebar e
Meana wit!
Quare non

non ero m
Cecemnflii;
, Deus 0
hle miſit .
geerib
heluction⸗

gerimn ,1

te

Criain

la

8,lenpitt

mnas Nernt

Cumithumn

eum in toto corde yeſtro, & auferte

deos aliénos de médio veſtri.

Enit ergo dies „ & immolavit tam, dixitque ei:

Elcana, deditque Phenénnæ
uxôri ſux; & cunctis flliis ejus &
filiabus partes: Annæ autem dedit
partem unam triſtis, quia Annam
diligebat. Doôminus autem con-
cluſerat vulvam ejus. Affligebat
dquoque cam æmula ejus, & vehe-
menter angébat, in tantum, ut
exprobraret, quod Dôminus con-
clusiffet vulvam ejus, ficque fa-
ciebat per singulos annos, cum
redeùnte témpore aſcênderent ad
templum Domini: & ſic provoca-
bat eam. Porro illa flebat, & non
capiebat cibum. Dixit ergo ei
Elcana vir ſuns: Anna cur fles: &
quare non comedis ?; & quam ob
rem affligitur cor tuum? Numquid
non ego meélior tibi ſum, quàm
decem filii? aaß
*. Deus ömnium exauditor eſt:
ipſe miſit Angelum ſuum, & tulit
me de ovibus patris mei: *Et unkit
me unctione miſericordiæ ſuæ.
„Däüs, qui eripuit me de ore
leéënis, & de manu béſtiæ libera-
vit me: Et.
Urréxit autem Anna, poſtquam
comêéderat, & biberat in Silo.
Et Heli Sacerdôte ſedénte ſuper
ſellam ante poſtes templi Domini,
cùm eſſet Anna amaro animo, ora-
vit ad Dominum; flens largiter, &
votum vovit, dicens: Doômine ex-
ercituum, ſi reſpfciens videris
afflictionem famulæ tuæ, & recor-
datus mei fueris, nec oblitus an-
cillæ tuæx, dederisque ſervæ tuæ
ſexum virilem, dabo eum Domino
omnibus diébus vitæ ejus, & nova-
cula non aſcêndet ſuper caput ejus.
Dôminus, qui eripuit me de
Ore leônis, & de manu béſtiæ libe-
rayit me, Ipſe me eripiet de
manibus inimicorum medôrum.
Miſit Deus miſericordiam ſu-
am: & veritatem ſuam : animam,
meam eripuit de médio catulôrum

leoônum. Ipfe.
loria Patri. Ipſe.
F ER I) A T ERT I A.
De Bibro primo Regum.
PFAam eſt autem, cum illa mul-
tiplicaret preces eoram Domi-
no, ut Heli obſervàret os ejus. Por-
7 Anna loquebatur in corde ſuo;,

tantumque läbia illius moveban

Et. tur; & vox pénitus non audiebatur.

Kſtimavit ergo eam Heli temulén-
m; di „ Usquequò ébria
eris ? digere paulisper vinum, quo
mades. Reſpondens Anna: Nequ-
quam in quit, domine mi: nam muü-
lier infélix nimis ego ſum, vindm-
que & omne;, quod inebriare po-
teſt, non bibi, ſed effũdi animam
meam in conſpéctu Dñi, ne réputes
ancillam tuam quaſi unam de flia-
bus Belial: quia ex multitudine do-
loris & mœroris mei locuta ſum
usque in præſens. Tunc Heli ait ei:
Vade in pace: & Deus Ifrael det
tibi petitionem tuam, quam rogàſti
eum. Et illa dixit. Utinam invéniat
ancilla tua gratiam in oculis tuis.
Percùſſit Saul mille, & David
decem millia: uia manus Do-
mini erat cum illo : percuſſit
Philiſthzum „ & abſtulit opproô-
brium ex Ifrael. Nonne iſte
eſt David, de quo canébant in cho-
ro, dicentes: Saul percufſit mille,
& David decem miflia. Quia.
T abiit muúlier in viam ſuam, &
comédit, vultusque illiius non
ſunt amplius in divérſa mutati. Et
ſurrexérunt manè, & adoravérunt
coram Doômino;reversique ſunt, &
venérunt in domum ſuã Raàmatha.
Cognövit autem Elcana Annam
uxoôrem ſuam: & recordatus eſt ejus
Dñs. Et factum eſt poſt cirgulum
diérum, concepit Anna,& péperit
filium, vocavitque nomen ejus Sa-
muel: eò quòôd à Dno poſtulâſſet
eum. Aſcéndit autem vir ejus Elca-
na;, & omnis domus ejus, ut immo-
laret Dno hoſtiam ſolémnem, &
votum ſuum, & Anna non alcén-
dit: dixit enim viro ſuo: Non vadã,
donec ablactétur infans, & ducam
eum, ut appareat ante conſpéctum
Dômini, & maneat ibi jugiter.
Montes Gélboe, nec ros,
nec pluvia véniant ſuper vos:
Ubi cecidérunt fortes Iſrael.
Omnes montes, qui eſtis in
eircuitu ejus, viſitet Dominus: a
Gelboe autem tranſeat: Ubi.

T ait ei Elcana vir ſuus : Fac;
quod bonum tibi vidétur; &
mane; donec ablaétes eum, pre-

corque; ut impleat Doôminus verbu
ſuum. Manſit ergo mulier, & la-

tavit filium fſuum ; donec amové-
GS c2 Iet

rer um à lacte. Et addúzit eum
ſecum poſtquam ablact averat, in
vitulis tribus, tribus modiis
farinæ, & amphora vini, & adduzxit
eum ad domum Domini in Silo.
Puer autem erat adhuc infantulus,
& immolavérunt vitulum, & obtu-
lérunt puerum Heli. Et ait Anna:
Obfecro mi domine, vivit anima
tua domine: ego ſum illa mulier,
quæ ſteti coram te hic orans Do-
minum. Pro puero iſto oravi,„ &
dedit mihi Dominus petitigenem
meam, quam poſtulavi eum- Idcir-
co & cgo commodavi eum Do-
mino cunctis diéebus, qhibus fue-
rit commodatus Dômino. Et ado-
ravérunt ibi Dominum.
Ego te tuli de domo patris tun,
dicit Dis: & poſui te paſcere gre-
gem populi mei: Et fui tecum
in omnibus, ubicumque ambuläſti:
firmans regnum tuum in æternum.
Fecique tibi nomen grande,
juxta nomen magnorum; qui ſunt
in terra: & réquiem dedi tibi ab
omnibus inimicis tuis. Et fui.
loria Patri. Et fui.
F E R I A QUAKRT A.
De libro primo Regum.

Orrd filii Heli, filii Belial, nes-
ciéntes Dominum, neque offi
cium ſacerdétum ad poôpulum: ſed
quicumque immolaſſet victimam,
veniébat puer ſacerdotis, dum co-
querentur carnes, & habébat fus-
cinulam tridéntem in manu ſua,
& mittébat eam in lebétem, vel
in caldariam, aut in ollam, ſive in
cacabum: & omne, quod levabat
fuſcinola, tollebat ſacérdos ſibi.
dic, faciébant univerio Ifrael ve-
niéntium in Silo.
Peccavi ſuper númerum arénæ
maris, & multiplicata ſunt peccata
mea, & non ſum dignus vidére alti-
tudinem cœli præ multitudine ini-
quitatis meæ: quoniam irritavi ira
tuam: * Et malum coram te feci.
Quoniam iniquitatem meam
ego cognoſco, & delictum meum
contra me eſt ſemper;, quia tibi
1oli peccavi. Et.

Tiam anteduam adolérent àdi-
pem, veniébat puer ſacerdéôtis,
& dicebat immolantiida mihi car-
nem ut coquã ſacerdoti; non enim

accipiam à te carnem cofctam, ſed

crudani. Dicebatque illi immolans:

Incendätur primam juxta morem
hodie adeps, & tolle tibi, quantum-
cumque desiderat anima tua. Qui
reſpondens ajébat ei: nequàquam:
nunc enim dabis, alioquin tollam
vi. Erat ergo peccatum puerorum
grande nimis coram Dno: quia re-
trahebant homines à ſacrificio Dñi.
Exaudiſti Domine orationem
ſervi tui, ut ædificarem templum
nomini tuo: * Benedic, & ſancti-
fica domum iſtam in ſempitérnum-
Deus Iſrael. .
Dômine, qui cuſtoôdis pactum
cum fſervis tuis, qui ambulant corâ
te in toto corde ſuo. Bénedic.

Amuel autem miniſtrabat, ante
faciem Dômini, puer accinctus
ephod lineo. Et tünicam parvam
aciébat ei mater ſua, quam afferé-
at ſtatutis diebus, aſcéêndens cum
viro ſuo, ut immolaret hoôſtiam
olémnem. Er benedixit Heli El-
canx, & uxori ejus, dixitque ei:
Reddat tibi Dominus ſemen de
muliere hac pro fœnore, quod
commodàâſti Domino. Et abierunt
in locum ſuum. Viſitaàvit ergo Do-
minus Annam, & concépit, & pé-
perit tres filios, & duas filias:
magnificatus eſt Ppuer Samuel apu
Dominum.,
Audi Dômine hymnum, & ora-
tionem, quam ſervus, tuus orat co-
ram te hodie: ut ſint oculi tui apér-
ti, & aures tuæ inténtæ, Super
domum iſtam die ac nocte.
Réſpice Domine de Sanctuaârio

tuo, & de excélſo cœlorum habita-

culo. Super.
loria Patri. Super.
F E KR I A QUINT A.

In

V

eerdos
Dominus
Melchiledee
cbtnlit.

Durben
ede id⸗

nec pona
dellüm p
nem rirt
r Kon: *
imünicorum
ecum prin
ne in folen
itero an
Uririt Di
:Tns
Kelncum .
Onünns
eglt in di
ndiesbiti
mims:
tettu multe
etonente
tei exlltib
dace
ln Domit
Melchied
Obtalit.

M
ledit tin
liam ſaor

lIutu moren
di,uummm
na tun
neguugnun
AIntoln
pueronn
no: gulnt
eniäciobi⸗
Olatihlet
lem templn
elied en
ſempitenmum

ſtocistn
Ambtliman

iſtrabet A

pner Ad

4
gurnneid
Acendenutt
oluret hofft
dirit Hel!
, Ciite,
nus ſeinen
fenote,
0, E Mhin
tiarit enge
onceplhi

nee llt,
elotunkin

SIN

IN F

APD VESPE RAS

Acérdos in æternnm Chriſtus
Dominus ſecundùm ordinem
Melchiſedech, panem & vinum
obtulit.

Ixit Dôminus Dômino meo: *
Sede à dextris meis.
onec ponam inimicos tuos, *
ſcabéllum pedum tuôrum.
irgam virtutis tuæ emittet Püs
ex Sion: * dominâre in médio
inimicorum tuorum. .
ecum principium in die virtutis
tuæ in ſplendoribus Sanéktôrum: *
ex utero ante luciferum génui te.
uràavit Däis, & non pœnitebit
eum: * Tu es ſacérdos in æternü
ſecundum ordinem Melchiſedech.
ominus à dextris tuis, * con-
frégit in die iræ ſux Reges.
ugicabit in nationibus, implebit
ruinas: * conquaſsâbit capita in
terra multorum.
e torrénte in via bibet: propté-
reà exaltabit caput.
Sacerdos in æternum Chri-
ſtus Dôminus ſecundàùm ordinem
Meilchisedech, panem & vinum
obtulit. 1
Miſeràtor Dôminus eſcam
dedit timéntibus ſe, in memo-
riam ſuôrum mirabilium.

Onfitébor tibi Domine in toto
„corde meo: * in consilio ju-
ſtorum ,& congregatiône.
agna pera Domini: * exquisi-
ta in omnes voluntates gjus.
onféſſio, & magniſicéntia opus
ejus, * & juſtitia ejus manet in ſæ-
culum ſæculi, ,
emoriam, fecit mirabilium ſué-
rum, misericors & miſerator Do-
Ninus : *† eſcam dedit timéntibus
e.

emor erit in ſæcglum teſtamén-

ti ſui: * virtutem operum ſuorum
annuntiabit pôpulo ſuo.
It det illis hæreditatem Gén-
tium: * pera manuum ejus veri-
tas,, & judicium.

idélia omnia mandata ejus: con-

405

EST O

firmâta in ſæculum ſæculi: * fadta
in veritäte & æ qquitâte,
edemptiò nem miſit poòpulo, ſuo;*
mandavit in ætéernum teſtamentum
uum.
anctum & terribile nomen ejus: *
initium ſapiéntiæ timor Dômini.
ntellédtus bonus omnibus faciéen-
tibus eum: * laudàâtio ejus manet
in ſæ culum ſæculi.
Miſerator Déminus eſcam
dedit timéntibus ſe, in memoriam
ſuorum mirabilium.
Calicem ſalutâris accipiam;
& ſaerificabo hoſtiam laudis.

Rédidi, propter quod locùútus
ſum: * ego autem humiliatus
ſum nimis. ,
go dixi in exceſſu meo: * Omnis
homo mendax.
uid retribuam Dômino, * pro
ômnibus, quæ retribuit mihi.
alicem ſalutaris accipiam: * &
nomen Domini invocabo.
ota, mea Dnño reddam coram om-
ni pôpulo ejus: * pretioôſa in con-
ſpéhtu Däi mors Sanctôrum ejus.
Dômine,; quia ego ſervus tuus: *
ego ſervus tuus, & filius ancillæ
tux.
irupiſti vincula mea: * tibi ſa-
crificabo hoſtiam laudis, & no-
men Dômini invocabo.
ota mea Domino reddam in
conſpéctu omnis poôpuli ejus: *
in atriis domus Domini, in mé-
dio tui Jeruſalem.
Calicem ſalutaris accipiam-
& ſacriſicabo hoſtiam laudis.
Sicut novéllæ oliyarum, Eg-
cléſiæ filii ſint in circuitu menſæ
Doômini. . .
Lati omnes, qui timent Däm: *
qui ambulant in viis ejus.

abores manuum tuarum quia

mindurabis : *½ beatus es, & ben
i erit.
3 r tun ſicut vitis abundans, *
in latéribus domus tux.
ilii tui ſicut novéllæ olivarum, *
in circuitu menſæ tuæ. 4
cce ſic benedicetur homo; * qui
timet Dominum.

C cC 3 ene-

406
6 engdicat tibi Dôminus ex Sion: *
& videas bona Jeruſalem omnibus
diebus vitæ tuꝶ. .
t videas filios filirum tuòrum: *
pacem ſuper Iſrael.
Sicut novéllæ olivarum, Ecclé-
ſiæ filii ſint in circuitu menſæ Dñi.
34. Qui pacem ponit fines Ec-
cléſiæ, fruménti adipe satiat nos
Dôminus. ⸗

Auda Jerúſalem Dôminum: *
Jauda Deum tuum Sion.
uoôniam confortavit ſeras portarũ
tuarũ : * benedixit filiistuis in te.
ui poſuit fines tuos pacem: * &
adipe fruménti satiat te.
Lui emittit elòquium ſuum ter-
rY * Veléôciter currit ſermo ejus.
ui dat nivem ſicut lanam, * né-
dulam ſicut cinerem ſpargit.
Zittit cryſtàllum ſuam ſicut buc-
céllas: Xante faciem frigoris ejus,
quis ſuſtineébit?
mittet verbum ſuum, & liquefa-
ciet ea: * flabit ſpiritus ejus, &
fluent aquæ.
ui, annuntiat verbum ſuum Ja-
cob: * juſtitias, & judicia ſua Iſrael.
on fecit taliter omni nationi: *
& judicia ſua non manifeſtavit eis.
Qui pacem ponit fines Ecclé-
ſiæ, fruménti adipe satiat nos Dñs.

Ratres, ego enim accépi à Déô-
mino, quod & tradidi vobis;
duoniam Doôminus Jeſus, in qua
Hocte tradebatur, accépit panem,
& gratias agens fregit, & dixit:
Accipite ,„ & manducate: hoc eſi
corpus meum „ quod pro vobis
tradeétur: hoc facite in meam com-
memoratiônem.
Ange lingua glorioſi
Coôrporis myſtérium,
Sanguinisque pretioôſi,
Quem in mundi prétium
Fructus ventris generoſi
Rex effudit Gentium.
obis datus, nobis natus
Ex intâcdta Virgine,
Et in mundo conversatus;„
Sparſo verbi sémine;,
Sui moras incolâtus
Miro clauſit ordine.
n ſupremæ nocte coenz
Recumbens cum fratribus:
Obſervata lege plene
Cibis in legalibus,
Zibum turbæ duodenæz
Se dat ſuis manibus

erbum caro, panem verum
Verbo carnegpi éfficit,
Fitque ſanguis Chriſti merum,
Et ſi ſenſus déficit :
Ad firmandum cor ſincérum
Sola fides sufficit.
antum ergo gsacraméntum,
Venerémur cernui,
Et antiquum documéntum
Novo cedat ritui: ,
Præſtet fides ſupplementum
Senſuum deféctui.
enitori, Genitôque
Laus & jubilatio,
Salus, honor; virtus quoque;
Sit & benedictio:
Procedenti ab utrôque
Compar ſit laudàtio. Amen.
Panem de cœlo preæſtitiſti eis;
alleluja. Omne delectaméntum
in ſe habéntem, alleluja.

quam ſuavis eſt Doômine ſpiri-
tus tuus! qui ut ducédinem tuam in
filios demonſtrares, pane ſuaviſſi-
mo de cœlo præſtito, eſurientes
reples bonis, faſtidiòſos divites
dimittens inanes. ,
Eus, qui nobis ſub ſacramén-
to mirabili, paſſionis tuæ me-
môriam reliquiſti; tribue, quæſu-
musita nos Coôrporis & Sanguinis

tui ſacra myſtéria venerari, ut Re-

demptioônis tuæ fructum in nobis
jugiter ſentiamus. Qui vivis.

ſit glôria, Qui natus es de Virgine.

hriſtum Regem adorémus domi-
nantem Géntibus,* Qui ſe man-
ducantibus dat ſpiritus pinguédi-
nem. enite. 1.
Acris ſolémniis juncta ſint
gaudia ,
Et ex præcôrdiis ſonent præcônia;
Recédant vétera, nova ſint mnia,
Corda, voces, & ôpera.
octis recôlitur cœna noviſſima;
Qua Chriſtus créditur agnum, &

azyma . .
Dediſſe fratribus, juxta legitima
Priſcis indulta patribus.
oſt agnum tpicü explétis épulis
Corpus Dnicm datum diſcipulis,
Sic totum omnibus, quod totum
singulis, D
Ejus fatémur maânibus.
edit fragilibus corporis fercali

Docit tti⸗
Uicens, aee
.

VdscIum

iUlncem⸗

ndumſaln

(rDominu

Bn⸗ Vir
ulIO Imp.

non
tilentir n
tin legel
e eus mee
terit tam
Dhantitun el
Upe guot
Eeinpore ſuo
ttolinm
nnmnienguee
0buntur,
On Keimp
ſum pulxis
ficie tert⸗
eonon r
tn, neg
flio zunor
Uoniarm
Orum 5

. 4A1
Mülripliczt
Teguieleunt
Umim
Deus u
Fähne il⸗
lerete
lem meam
li hom
CCtde?
n S
tſeltote⸗
mInns
andiet
tun.

aimin

etüm
nenum,
rum

tuin

8 glogle,

.
Aen.
eſtitliſen
leckamenm
lu,

ſunchn 1

r eet
ſint OmuI
Kopel⸗

n

=
S=

Dedit & triſtibus sànguinis pôculũ
Dicens, accipite, quod trado;
vasculum,
Omnes ex eo bibite,
ic ſaerificium iſtud inſtituit,
Cujus officium committi voluit
SolisPresbyteris, quibus ſic cõgruit
Ut ſumant, & dent czæteris.
anis Angelicus fit panis hominũu.
Dat panis cœlicus figùris términu:
O res mirabilis! manducat Däm.
Pauper, ſervus, & humilis.
e trina Deitas, ünaque poſcimus,
Sic nos tu viſita, ſicut te côlimus:
Ber tuas semitas duc nos, quo ten-
dimus,
Ad lucem, quam inhabitas. Amẽ.

Fructum ſalutiferum guſtandum de-
dit Dôminus mortis ſuæ témpore.

Bkirus vir, qui non abiit in con-
Osilio impiorum, & in via pecca-
tôrum non ſtetit, * & in câthedra
peſtiléntiæ non ſedit.
ed in lege Dñi volutas ejus, * & in
lege ejus meditabitur die ac nocte.
t erit tamquam lignum, quod
plantatum eſt ſecùs decuúrſus aqua-
rum, quod fructum ſuum dabit in
témpore ſuo.
It folium ejus non defluet: *½ &
omnia, quæcúùmque faciet, proſpe-
xabuntur.
on ſic impii, non ſic: * ſed tam-
quam bulvis, quem prôjicit ventus
à facie terræ., . .. D
deò non resúrgent impii in judi-
cio, * neque peccatoôres in con-
cilio juſtôrum.

0
quæ dicitis in côrdibus veſtris In
cùbilibus veſtris compungimini.
acrificate ſacrificium juſtitiæ,
ſperate in Domino:" Multi dicunt:
Quis oſtéendit nobis bona:
ignâtum eſt ſuper nos lumen vul-
tus tui Domine: * dediſti lætitiam
in corde meo.
fructu fruménti , vini, & olei
ſui τ multiplicati ſunt.
n pace in idipſum *τ dormiam &
requiéſcam; . ,B
uoôniam tu Dômine ſingulari-
ter in ſpe *† conſtituiſti me. .
A fructu fruménti, & vini
multiplicati fidéles in pace Chrißi
requiéſcunt. ,. .
Communione calicis, quo
Deus ipſe sumitur, non vitulôérum
sanguine, congregavit nos Däüs.

Onsérva me Doômine, quéniam
ſperavi in te: * Dixi Doômin,
Deùs meus es tu, quôniam bono-
rum meoôrum non eges.
ancktis, qui ſunt in terra ejus, *
miri ficavit omnes voluntaàtes meas
in eis.
ultiplicatæ ſunt infirmitates eòô-
rum: * péôſteà acceleravérunt.
on congregaâbo conventicula eoô-
rum de ſanguinibus: † nec memor
eêro nominum eôrüů per labia mea.
ominus pars hæreditatis meæ »„
& calicis mei: * tu es, qui reſti-
tues hæreditàtem meam mihi.
unes gecidérunt mihi in præcla-
ris: † étenim hæréditas fida præ-
clara eſt mihi, .
