tiùs indicaret, parentes ejus réti-
cens atque majores, de Joſeph ge-
neratione non tacuit. Sive enim
hæc feciſſet in Virgine, novitatis
non effugiſſet invidiam: ſive Jo-
ſeph reticuiſſet, nõ agnoscerémus-
ex qua tribu Virgo ſubsiſteret. Ut
ergo & nos diſcerneremus, quæ
eſſet Maria, vel unde, & conſuetudo
legis permanéret immobilis, gene-
ratiônum catalogum usq; ad ſpon-
ſum ejus perduúxit ac de domo illũ
David eſſe monſtravit.
Felix namque es ſacra virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ,
Chriſtus Deus noſter. Ora
pro pôpulo; intérveni proô clero:
intercéde pro devôto femineo ſe-
xu:séntiant omnes tuum juvamen;
quicumque célebrant tuam ſan-
Gtam Conceptioônem. Quia.
16ria Patri. Chriſtus.

Oc enim declarato, illud quo-
que pariter oſténdit, quòôd
ſcilicet inde eſſet & Virgo: quia
ũtique nequaquam juſtus iſte pate-
rêtur uxoôrem ſibi aliunde, quam
unde lex præcipiébat eligere. Poſ-
ſumus verò àaliam quoque & altiô-
rem quidem proféêrre rationem »„
ob quam parentes virginis præter-
miſſi ſunt. Sed quæ ea eſt Noôluit
Evangeliſta, receênti adhuc trempore
novi illius admirandique partus»
Judæis eſſe maniféſtum. quod Chri-
ſtus natus fuiſſet ex Virgine. Ne-
que prôprius noſter hic ſermo eſt⸗
ſed à nobis de Patrum, atque insi-
gnium virôrum traditione ſuscé-=
tus.
e Deum laudamus. II.

DIE XVI, DECEMEBRIS.

Iſte Sanctus pro lege Dei ſui
PP3 cer-

598 1
certavit usque ad mortem, & à ver-
bis impiorum non timuit: fundâtus
enim erat ſupra firmam petram.
Glôria & honôre coronâſti eum
Doômine.
Et conſtituiſti eum ſuper ôpera
manuum tuarum.

Eus, qui nos beati Eusébii
₰ Martyris tui, atque Pontificis
annua ſolemnitate lætificas: con-
cede propitius; ut cujus natalitia
côlimus, de ejusdem étiam prote-
ctione gaudeamus. Fer Domi-
num noſtrum.

A Mileto.
E ebiu natiône Sardus, Roma-
næ Urbis Lector, pôſt Vercellen-
ſis Lpiſcopus; ad hanc regendam
Eccléſiam mérito eſt créditus, divi-
no eléctus judicio; nam quem
nunquam ante conſtitúti Electôres
cognoverant, poſthabitis civibus,
ſimul ut vidérunt, & probavérunt,
tantumque intértuit, ut probarétur,
quantùm ut viderétur. Primus in
Occidentis partibus in eàdem Ec-
cléeſia eòsdem Mönachos inſtituit
eſſe, quos Cléricos, ut eſſet in ip
ſis viris, & contemptus rerum, &
acuratio Levitarum. Arianis
impietatibus ea tempeſtaàte per
Occidéntem longè latéque tradu-
Etis, advérſus eas viriliter ſic di-
micavit, ut ejus invicta fides Libé-
rium Summum Pontificem ad vitæ
ſolatium erigeret. Quare hic
ſciens, in ipſo ferveére Spiritum
Dei, cum ei ſignificâſſet, ut pe-
nes Imperatörem una cum ſuis le-
gatis patrocinium Fidei ſuscipe-
ret, mox cum illis profectus eſt
ad Conſtantium, apud quem
enixius agens, quidquid legatio-
ne petebatur, obtinuit , ut Epiſ
coporum nempe cœtus celebra-
rétur.
. Honéſtum fecit illum Dôminus,
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
à ſeductôribus tutzvit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Y. Descenditque cum illo in fo-
veam: & in vinculis non dereli-
quit eum. Et dedit.

Olletum eſt Mediolâni an-
„no ſequénti Concilium, ad
quod à Conſtantio invitatum Eu-
sébium, concupitumque, ac vo-
catum à Libérii legatis, tantum
abeſt, ut malignantium Synagoô-
ga Arianorum contra ſanctum
Athanaſium furéntium in ſuas par-
tes addú⁴ceret, ut pôtiùs disérte
ſtatim ipſe declarans e præsenti-
bus quosdam ſibi compertos
hærética labe pollútos, Nicæ-
nam primò fidem proposuerit iis
ſubſcribéndam, antequam cétera
tractarentur. Quod Arianis acerbè
iratis negantibus, nedum in Atha-
naſium recusavit ipſe ſubſcribere,
quin ſanéti Dionyſii Martyris »
qui decéptus ab ipfſis ſubſcrfipse-
rat, captivatam ſimplicitatem in-
geniosiſſimè liberavit. Quam-
obrem illi graviter indignantes;,
poſt multas illàtas injurias, exi-
lio illum muldtarunt: ſed ſanctus
vir excú⅛ſſo pulvere, nec Cæfaris
minas veritus, nec enlſes obſtri-
ctos, exilium veéeluti ſui miniſté-
rii officium acceêpit, miſsusque Scy-
thöpolim, famem, ſitim, verbe-
ra, divérſaque ſupplicia perpéſſus,
pro fide ſtrenuè vitam contempſit,
mortem non metuit, corpus car-
nificibus tradidit. —. „ „
Deſidérium animæ ejus tribuiſti
ei Dñe, Et voluntate labio-
rum ejus non fraudàâſti eu.
Quôniam præveniſti eum in
benedictionibus dulcedinis: po-
ſuiſti in capite ejus coronam de
lapide pretioôſo. Et.

— Uanta in eum tunc Arianòô-
Nrum crudelitas fuerit, ac ef-
frons inverecúndia, oſténdunt
graves litteræ plenæ rôboris, pie-
tatis, ac religionis, quas
Scythöpoli ſcripfit ad Vercellén-
ſeim Clerum, & populum, alios-
que finitimos, ê quibus étiam eſt
exploratum, ipsorum nec minis-
inhumanaque ſævitia potuiſſe un-
quam eum deterreéri, nec ſerpen-
tina blanda ſubtilitäte ad eorum
ocietatem perduci. Hinc in Cap-
padociam; poremoaue ad ſu-
periôres .gypti Thebaidas pro
conſtantia sua deportatus, exi-
lii rigôòres tulit ad mortem usque
Conſtântii: poſt quam ad gre-
gem ſuum reverti permiſſus, non
priùs

Niis kellit
lincis ſide
Cinam Syn
Döſtgue M.
Denagrans 0
tle infinmo

ünem reſt

in becleſiæ
tite ai di⸗
Gemgue in
ſcltum lüg
uinit, ubi
ömninmex
tatios Orige
Ceſreenſc,
in latian
ſlis illug
len lörie
I pkomé
In, &
Migtärit,
Dol ue

döninns:
chriticin

ein.
(Cibiyit
e, inte
tieſlutini
lora datr

l ne ve

1

M

Sktii
eithnin
Unt, alel

olini u.
lium, 4
Statum b.

Hanm (elet
nis acelt
min Ate⸗
blctibete
Mariis
ſableie⸗
itueni
Gignante,
Irias, A
ed ſant
ec Cal

cinis:
0loram

priûs redire vòluit; quâm repa-
randis fidei jactüris ad Alexan-
drinam Synodum ſeſe conférret:
poôſtque Médici præſtantis inſtar
péragrans Oriéntis provincias, in
ſide infirmos ad integram valetù-
dinem reſtitùeret, eos inſtituens
in Ecciéſiæ doctrina. Inde ſalubri-
taàte pari digreſſo in Illyricum, tan-
démque in Italiam delato, ad ejus
réditum lugubres veſtes Italia mu-
tavit, ubi poſtquam Pſalmôrum
omnium expurgatos à ſe commen-
tafios Origenis édidit, Euſebiique
Cæſareenſis, quos vérterat de Græ-
co in Latinum, demùm tot egrégiè
factis illüſtris ad immarcescibi-
lem gloriæ corônam tantis ærüm-
nis proméritam, ſub Valenti-
niano; & Valénte, Vercellis
migravit.
e. Stola jucunditâtis induit eum
Döminus: Et coronam pul-
chritudimnis pöſuit ſuper caput
ejus.
„ Cibavit illum Dôminus pane
vitæ, & intelléctus: & aqua ſapién-
tiæ ſalutaris potavit illum. Et.
loôria Patri. Et coronam.

ang i quis vult
poſt me venire.

Dômine præveniſti., Xix.

DIE XXI. DECEMEBR.,

Quia vidiſti me, Thoma, eredidiſti:
beati, qui non vidérunt, & credidé-
runt; alleluja.

A nobis, quæſumus Dômine,
V beati Apôſtoli tui Thomæ ſo-
lemnitatibus gloriari: ut ejus ſem-
per & patrociniis ſublevémur, &
fidem congrua devotione ſecté-
mur. Per Dominum.

O clavis. III.

dicantium.

599

oriens. 1II.

ic nos exiſtimet. de
iii.

Toma; Apoſtolus, qui & Di-
dymus, Galilæus, poſt accép-
tum spiritum ſanctum in multas
provincias proféctus eſt ad prædi-
caàandum Chriſti Evangélium; Par-
this, Medis, Perſis, Hyrcanis, &
Bactris Chriſtianæ fidei, & vitæ
præcépta tradidit. Poſtrémoô ad
Indos ſe cönferens, eos in Chri-
ſtiana religione erudivit. Qui ad
extrémum vitæ, doctrinæque ſan-
ctitate, & miraculorum magnituú-
dine, cùm céteris omnibus ſui ad-
mirationem, & Jeſu Chriſti amô-
rem commoviſſet: illius gentis
Regem, idolôrum cultorem, magis
ad iram accéndit: cujus ſententia
condemnatus, telisque conpfoôſſus,
Calaminæ Apoſtolatus hoônorem
martyrii corôna decoravit.
Vidi conjünctos viros, habéntes
ſplendidas veſtes, & Angelus Doô-
mini locútus eſt ad me, dicens:
Iſti ſunt viri ſancti, facti amici
Dei. Vidi Angelum Dei for-
tem, volàäntem per médium cœ-
lum, voce magna clamaântem;, &
dicéntem, Iſti ſunt.
Sermo ſancti Gregorii Papæ.

Criptum eſt: Spiritus Démini
ornavit cœlos. Ornaménta
enim cœlôrum ſunt virtutes præ-
Quæ videlicet orna-

ménta Paulus enúmerat, dicens:

Alii datur per ſpiritum ſermo ſa-

piéntiæ, alii ſermo ſcieéntiæ ſe-
cùndum eûmdem ſpiritum, alteri
fides in eôdem ſpiritu, alii gratia
ſanitatum in uno ſpiritu, alii ope-
ràtio virtê⁴tum, alii prophétia -»
alii diſcrétio ſpirituum, alii génera
linguärum, alii interpretatio ſer-
monum. Hæc autem ômnia ope-
ratur unus, atque idem ſpiritus?
dividens singulis, prout vualt.
Beati eſtis, cum maledixerint
vobis hômines, & perſecúti vos
fúerint, & dixerint omnée malum
advérsum vos, mentiéntes, propter
me, * Gaudéte, & exultate, quoô-
niam merces veſtra copioôlſa eſt in
colis. Cm vos derint homi-
nes,» & cùm feparaverint vos, &
P* P 4 ex-

60⁰0
exprobrâverint, & ejécerint no-
men veſtrum tamquam malum
ꝓropter Filium hominis. Gaudete.

Uot ergo ſunt bona prædi-
cântium, tot ſunt ornamén-
ta cœlôrum. Hinc rurſus ſcriptum
eſt: Verbo Domini cœli firmati
ſunt. Verbum enim Domini Filius
eſt Patris. Sed eôsdem cœlos,
vidélicet ſanctos Apõôſtolos, ut to-
ta ſimul ſancta Trinitas oſtendatur
operata, repentè de ſancti Spiritus
divinitate adjüngitur: Et ſpiritu
Oris ejus omnis virtus eòrum. Cœ-
Ioôrum ergo virtus de ſpiritu ſump-
ta eſt: quia mundi hujus poteſtati-
bus contraire non præsumerent,
niſi eos ſancti Spiritus fortitùdo
ſolidàſſet. Quales namque docto-
res ſanctæ Eccleſiæ ante advéntum
hujus Spiritus fůerint, ſcimus: &
Poſt advéntum illius, cujus forti-
uͤdinis ladti ſint, conſpicimus.
Iſti funt triumphatòôres, & amici
Dei, qui contemnéntes juſſa Princi-
pPum, meruérunt præmia ætérna:
Modòô coronaântur, & accipiunt
pPalmam.
Iſti ſunt ,qui venérunt ex mag-
na tribulatione, & lavérunt ſtolas
ſuas in sänguine Agni. Modô.
Iôria Patri. Modô.

ectio ſancti Evangelii ſecunduùm
Joannem.

IN illo témpore: LChomas, unus ex
duòôdecim, qui dicitur Didymus,
nhon erat cum eis, quando venit
Jeſus. Et réliqua.
Homilia ſancti Gregéôrii Papæ.

Uid, fratres chariſſimi, quid
inter hæc animadvértitis?
Numquid caſu geſtum creditis,
ut eléctus ille diſcipulus tunc de-
ſſet, pôſt autem véniens audiret,
Audiens dubitäret, dúbitans pal-
paret, palpans créderet? Non hoc
caſu, ſed divina diſpenſatione ge-
ſtum eſt. Egit namque miro mo-
do ſupêérna cleméntia, ut diſci-

pulus ille diubitans, dum in Ma-
giſtro ſuo vuúlnera palparet carnis .
in nobis vülnera ſanaret infideli
tâtis. Plus enim nobis Thomæ in
fidélitas ad fidem, quàm fides
credentium diſcipulòrum prôfuit;

redúcitur, noſtra mens, omni du-
bitatiône poſtpéôſita, in fide ſoli-
datur. .
Iſti ſunt, qui vivéntes in carne,
Pplantavérunt Eccléſiam sanguine

suo: ½ Calicem Dômini bibérunt,
& amici Dei facti ſunt. In om-
nem terram exivit ſonus eoa, &
in fines orbis terræ verba eôrum.
Calicem.

Ic quippe diſcipulum Dominus
poſt reſurrectionem ſuam du-
Bitare permiſit, nec tamen in du-
bitatiõne deséruit: ſicut ante na-
tivitätem ſuam habere Mariam
ſponſum vôluit, qui tamen ad ejus
nüptias non pervenit. Nam ita fa-
ctus eſt diſcipulus důbitans & pal-
pans, teſtis veræ reſurrectioônis, ſic-
ut ſponſus matris ferat cuſtos
integérrimæ virginitatis. Palpavit
autem „ & exclamaâvit: Dôminus
meus, & Deus meus. Dicit ei Je-
ſus: Quia vidiſti me, credidiſti.
Cùm Paulus Apôſtolus dicat: Eſt
autem fides ſperandarum ſubſtan-
tia rerum, argumentum non ap-
paréntium: proféctò liquet, quia
fides illäarum rerum arguméntum
eſt,„ quæ apparére non poſſunt.
Quæ étenim apparent;, jam fidem
non habent, ſed agnitidònem.
Iſti ſunt viri ſancti, quos elégit
Dôminus in charitate non ficta, &
dedit illis gloriam ſempitérnam:
Quorum dodtrina fulget Ecclé-
ſia, ut ſole luna. Sancti per
fidem vicerunt regna, operati ſunt
juſtitiam. Quorum.
lôria Patri. Quorum.

Um ergo vidit Thomas, dum
palpavit, cur ei dicitur: Quia
vidiſti me, credidiſti? Sed aliud
vidit, àliud crédidit. A mortali
quippe héô
non pôtuit. Hoôminem ergo vidit,
& Deum confẽèſſus eſt, dicens: Do-
minus meus, & Deus meus. Vidén-
do ergo crêdidit, qui conſideran-
do verum hôminem, hunc Deum;
quem vidére non pôterat;, excla-
mavit. Lætificat valdè, quòd sé-
quitur: Beati, qui non vidérunt, &
credidérunt. In qua nimirum ſen-
téntia nos ſpecialiter ſignati ſu-
mus, qui eum, quem carne non
vidimus, mente retinéemus. Nos
ſignati ſumus; ſed ſi fidem no-

quia dum ille ad fidem palpando

ſtram opéribus séquimur.

hômine divinitas vidéri

lenin per
Mperindo,
ebenm!

Nhetime
4

Dieit Doömn
te: Ppropi
önum,
Vor clan
Ueriam D.
Hekag fi

8 Mhent
Dololnn

Dicd

étenim verè credit, qui exércet
operando, quod credit.
Te Deum laudamus. II.

Nolite timére. 112.

Nolite timére.
Ave Maria.

Dicit Dõminus: Pœnitéentiam aàgi-
te: appropinquavit enim regnum
Ccoœlôrum, alleluja.
„ Vox clamantis in desérto, pa-
râte viam Dômini. .
Rectas facite sémitas ejus.

DIE XI. JANUARII.

31 g. Iſte Sanctus.
Gloria & honore.

nfirmitatem noſtram.
xiv.
, I ir Qui odit
änimam. Juſtus ut palma.
nfirmitatem noſtram.

XxX.
D O MINICG A II.

AD VESPERAS,

O Mnis, qui invocaverit nomen

Domini ſalvus erit.
ixit Dominus.

7.
mi, echli. 79.
na., Sanctum & terribile nomen
ejus: initium ſapiéntiæ timor Do-
mini. Ego autem in Däo
gaudébo, & exultabo in Deo Jeſu
meo. 2:. A ſolis ortu usque ad
occàſum, laudabile nomen Dñi.
. Sacrificàabo hôſtiam laudis,
& nomen Dômini invocâàbo.

Ratres, Chriſtus humiliavit
ſemetipſum, factus obédiens
usque ad mortem, mortem autem
crucis: propter quod & Deus ex-
altavit illum, & donavit illi no-

601
men, quod eſt ſuper omne no-
men: ut in néômine Jeſu omne ge-
nu flectatur.

Eſu dulcis memòôria,
Dans vera cordis gaudia 5
Sed ſuper mel, & omnia
Ejus dulcis præsentia.
il canitur fuavius,
Nil auditur jucundius „
Nil cogitatur dulcius;»
Quàm jJeſus Dei Filius.
eſu ſpes pœnitentibus,
Quàm Pius es peténtibus?
Quaàm bonus te quæréntibus?
Sed quid inveniéntibus?
ec lingua valet dicere»
Nec littera exprimere,
Expeértus poteſt crédere „
Quid ſit jeſum diligere.
is Jeſu, noſtrum gaudium »
Qui es futurus præmium 3
Sit noſtra in te gloria,
Per cuncta ſemper ſæcula. Amen.
Sit nomen Dômini benedictum,
alleluja.
Ex hoc nune, & usque in ſæcu-
Ium; alleluja.

Fecit mihi magna, qui potens eſt,
& ſanctum nomen ejus, allelũja.

Eus, qui unigénitum Filium
tuum conſtituiſti humani gé-
neris Salvatérem, & Jeſum vocari
juſſiſti: conceêde propitius; ut cu-
jus ſanctum Nomen veneramur in
terris, ejus quoque aſpéctu per-
fruàmur in cœlis. Per eümdem
Dôminum.

Suscépit Deus Irael perum ſuum:
ſicut Iocutus eſt ad Abraham, &
ſemen ejus: exaltàre huùmiles us que
in ſæculum.
Veſpertina oraâtio ascéndat ad
te Dômine.
Et deſcéndat ſuper nos miſeri-
cordia tua.

Mnipotens, ſempitérne Deus;
qui cœléſtia ſimul & terréna
moderaris: ſupplicatiônes poôpuli
tui clementer exaudi, & pacem
tuam noſtris concede tempôribus.
Per Doôminum.

eſu, tibi ſit glôria, Qui natus es
de Virgine.
P†PS

602

dmirabile

nomen Jeſu, quod eſt ſuper omne
nomen, Venite, adorémus.
enite. I.
Eſu Rex admirabilis;
Et triumphator nobilis,
Dulcédo ineffabilis,
Totus deſiderabilis,
uando cor noſtrum viſitas;
Tunc lucet ei véritas,
Mundi vilescit vanitas,
Et intus fervet charitas.
eſu dulcédo cordium,
Fons vivus, lumen méntium,
Excédens omne gaudium,
Et omne deſiderium.
eſum omnes agnôscite,
Amorem ejus pôſcite,
Jeſum ardenter quærite;,
Quæreéndo inardescite.
e noſtra, Jeſu, vox ſonet:
Noſtri te mores éxprimant:
Te corda noſtra diligant,
Et nunc, & in perpétuum. Amen.

Dômine Doôminus nôſter, quam
admirabile eſt nomen tuum in
univérſa terra! omine Do-
minus noſter.
5 Xc.

v. Quôniam elevata eſt. In
néômine Jeſu omne genu flectatur,
Cœléſtium, terréſtrium, & infer-
moôrum. œli enarrant. xXc.
4 Confitemini Döômino, &
invocäte nomen ejus: mementô-
te, quôniam excélſum eſt nomen
ejus. Pſ ômini eſt terra. xci.
Propter nomen tuum Dômine,
Propitiaberis peccato meo.
Multum eſt enim. ater no-
er. E xaudi Dômine.
„ Benedictione perpétua.
De Actibus Apoſtolôrum.

PFrrus autem & Joannes aſcendé-
bant in templum ad horam ora-
tionis nonam. Et quidam vir, qui
erat claudus ex utero matris ſuæ,
bajulabatur, quem ponébant quoti-
diée ad portam templi, quæ dicitur
apecidſa „ut péteret eleeméôſynam
ab introeuntibus in templum. Is
cùm vidiſſet Petrum, & Joànnem,
incipiéntes introire in templum .
rogaàbat, ut eleemôſynam acciperet-
Intuens autem in eum Petrus cum
Joanne, dixit: Réſpice in nos. At il-
le intendébat in eos, ſperans ſe ali-
quid acceptůrum ab eis. Petrus au-

tem dixit: Argéntum & aurum non
eſt mihi; quod autem habeo, hoe
tibi do: In nômine Jeſu Chriſti
Nazaréni ſurge, & ambula. Et
apprehénſa manu ejus déxtera,
allevavit eum. Et prôtinus con-
ſolidatæ ſunt baſes ejus, & plan-
tæ. Et exiliens ſtetit, & ambula-
bat: & intravit cum illis in tem-
plum ambulans, & exiliens, &
laudans Deum.
Ecce concipies, & paäries filium,
& vocabis nomen ejus Jeſum:
Ipſe enim ſalvum faciet populũ
ſuum à peccatis eòôrum. Vocã-
tum eſt nomen ejus Jeſus, quod
vocatum eſt ab Angelo, priusquam
in utero conciperétur. Ipſe.
Unigenitus Dei Filius.

T vidit omnis poôpulus eum
ambulàntem, & laudantem
Deum. Cognoscébant autem il-
lum;, quòd ipfe erat, qui ad ele-
eméôſynam ſedébat ad Speciôſam
portam templi: & impléti ſunt
ſtupéôre & éxtaſi in eo, quod con-
tigerat illi. Cùm tenéret autem
Petrum & Joànnem, cucurrit om-
nis pöpulus ad eos ad pôrticum;,
quæ appellatur Salomônis, ſtupén-
tes. Videns autem Petrus, reſpôndit
ad pöpulum: Viri Iſraelitæ „quid
miramini in hoc, aut nos quid in-
tuémini, quaſi noſtra virtůte, aut
poteſtate fecêrimus hunc ambula-
re? Deus Abraham, & Deus Iſaac, &
Deus Jacob, Deus patrum noſtroô-
rum glorificavit Filium ſuum Je-
ſum, quem vos quidem tradidiſtis „
& negäſtis ante faciem Pilati, ju-
dicante illo dimitti. Vos autem
ſanctum & juſtum negãſtis, & peti-
ſtis virum homicidam donari vo-
bis: Auctôrem verô vitæ interfeci-
ſtis, quem Deus ſuscitavit à mor-
tuis, cujus nos teſtes ſumus. Et in
fide nôminis ejus, hunc, quem vos
vidiſtis, & noſtis, confirmavit no-
men ejus: & fides, quæ per eum
eſt, dedit integram ſanitàtem iſtam
in conſpéctu omnium veſtrum.
. Benedictum eſt nomen tuum,
Deus patrum noſtrôrum, qui cům
iratus fûeris, miſericoôrdiæ recor-
daberis: Et in têmpore tribu-
latiônis peccata dimittis. .
. Et benedictum nomen maſje-
ſtatis tuæ in ætérnum, qui facis mi-
rabilia ſolus. Etin.
Spiritus ſancti gratia.

Aaum es
ut const
ürumn ſei
Uiſalem: &
terdotum,
es) & Alen
klant de ge
ſinbentes eo
Ebant:In .
Molnine feclt
lepletus Zpi
(iun ad eos:
ſemiorezaudi
uCcänur in
rmi, in
Guond ſi
Onni plebi
DNC. Na
Etnſtis, g
Mtuis, in
Nbis ſanus,
Iba us eſt
Ii kactus et
Mon eſt in ali
enim aliucd ne
tun hominib
nds lalpos ſie
Laucdado
t collaud
tone, .,
1e: lallam
ne. Et.

Nimores en
1 Omni gen
lönem,
Maenit
ultemns n

Uurum nen
ubeo, ho
bula. N
enten,
tinus cor.
6,Kr
Kamhll.

lis, gni
Minsgun
lle,
fllins,

hpllug en
laudinen
t auteni
gi 1et⸗
Ppecii
apletik
guoc ch⸗

e zut
Aet auli

Adtum efſt autem in éràſtinum,
ut congregaréntur Principes
eôrum, & ſeniores, & ſcribæ in Je-
ruſalem: & Annas Princeps Sa-
cerdotum, & Caiphas, & Joan-
nes, & Alexander, & quotquot
erant de génere ſacerdotali. Et
ſtaruéntes eos in médio, interro-
gabant: In qua virtùúte, aut in quo
noômine feciſtis hoc vos? Tunc
repletus Spiritu ſancto Petrus,
dixit ad eos: Principes pôpuli, &
ſeniores audite: Si nos hodie di-
judicäamur in benefacto hominis
infirmi, in quo iſte ſalvus factus
eſt, notum ſit omnibus vobis, &
omni plebi Iſrael, quia in nomine
D. N.] C. Nazaréni, quem vos cru-
cifixiſtis, quem Deus ſuscitaâvit à
mortuis, in hoc iſte aſtat/coram
vobis ſanus. Hic eſt lapis, qui re-
proba us eſt à vobis ædificantibus,
qui tactus eſt in caput anguli: &
non eſt in alio aliquo ſalus. Nec
enim aliud nomen etſt ſub cœlo da-
tum hominibus, in quo oporteat
nos ſalvos fieri.
Laudabo nomen tuum aſsiduè,
Et collaudabo illud in confeſ-
ſione. Lætaàbor, & exultabo in
te: pſallam nomini tuo, Altiſſi-
me. Er. G loria Patri. Et.

Mémores erunt nôminis tui Dne,
in omni generatiône, & genera-
tionem. mus. Eructavit. Xxci.
Ana. Magnificate Dim mecum, &
exaltémus nomen ejus in idipſum.
D eus noſter. xcii.
. „Omnes gentes quascumque
feciſti, vénient, & adorabunt co-
ram te Doômine, & glorificabunt
nomen tuum.
1. Fundaménta ejus. xXcii.
F. Propter gloriam nominis tui
Dômine libera nos. g,, Et propi-
tius eſto peccatis noſtris, propter
nomen tuum. ater noſter.
Abfolutio. 1 psius pietas.
Bho. Deus Pater omnipotens.
Sermo ſancti Bernardi Abbatis.

On otiòôsè Spiritus ſanctus no-
men ſponſi oleo comparat, cũ
ita docear ſponſam ad ſponſum
clamare: Oleum effuſum nomen
tuum. Oleum enim lucet, paſcit, &
ungit. Fovet ignem, nutrit carnem,
lenit dolorem: lux, cibus, medici-

an 60²
na. Vide idem nunc & de ſponſi

nômine: Lucet prædicatum, pascit
recogitatum, invocatum lenit, &
ungit. Et percurràamus singula.
Unde putas in toto orbe tanta, &
tam sùbita fidei lux, niſi de prædi-
cato nomine Jeſu? Nônne in hujus
nôminis luce Deus nos vocavit in
admirabile lumen ſuum, quibus
illuminatis, & in lúmine iſto vi-
dentibus lumen, dicat merito Pau-
lus; Fuiſtis aliquando ténebræ »
nunc autem lux in Doômino?
Sperent in te, qui noverunt no-
men tuum: & Quoôniam non de-
reliquiſti quæréntes te Dômine.
/, Exürge Doômine, adjuva nos, &
libera nos propter nomen tuum.
Quoniam.
o. Chriſtus perpétuæ.

Oc denique nomen coram Ré-
gibus, & géntibus, & filiis
Iſrael portare juſſus eſt idem Apô-
ſtolus, & portabat nomen tamquã
lumen, & illuminabat patriam; &
clamabat ubique: Nox præcéſſit;,
dies autem appropinquavit, abji-
ciamus ergo opera tenebrarum, &
induamur arma lucis, ſicut in die
honéeéſtè ambulemus. Et monſtra-
bat omnibus lucernam ſuper can-
delabrum, annüntians in omni lo-
co Jeſum, & hunc crucifixum.
Quomodo lux iſta reſplénduit, ac
perſtrinxit cunctorum intuentium
oculos, quando de ore Petri, tam-
quam fulgur egrédiens, claudi uni-
us corporales plantas ſolidavit &
baſes, multosque ſpiritualiter cæ-
cos illuminavit ?à Numquid non
ignem ſparſit, cùm ait: In nêmine
Jeiu Chriſti Nazaréni ſurge, & àm-
bula:
Confiteàantur nômini tuo ma-
gno: £ Quoôniam terribile, &
sanctum eſt. y. Hi in cuürribus, &
hi in equis; nos autem in nomine
Dômini Dei noſtri invocabimus.
Quôniam. .
Bho. Ignem ſui amoris.

Ec tantùm lux eſt nomen Je-
Nſu ſed eſt & cibus. An non
tôties confortaris, quòties recor-
daris? Quid æquè mentem cogi-
tantis impinguat? Quz ita exer-
citatos reparat ſenſus, virtutes
roôborat, végetat mores bonos at-

que honéſtos, caſtas fover affe-
ctiones? Aridus eſt omnis animæ
clbus „

604
cibus, ſi non oôleo iſto infúndi- tôrem Dei & hôminum, qui ab
tur: insipidus eſt, ſi non hoc ſale ipſo nativitâtis ſuæ exôrdio divi-

conditur. Si ſcribas, non ſapit mi-
hi, niſi légero ibi Jeſum. Si diſpu-
tes, aut cônferas, non ſapit mihi,
niſi ſonúerit ibi Jeſus. Jeſus mel
in ore, in aure melos, in corde ju-
bilus. Sed eſt & medicina. Tri-
ſtatur aliquis noſtrüm? Véniat in
cor ejus jJeſus, & inde saliat in os.
Et ecce ad exortum néôminis lu-
men, nùbilum omne diffugit, redit
ſerénum. Labitur quis in crimen?
currit inſuper ad laqueum mortis
deſperändo? Nönne, ſi invocet
nomen vitæ, confeéſtim reſpirabit
ad vitam?
Læténtur omnes, qui ſperant in
te Dñie, in æteêrnum eéxultabunt, &
habitabis in eis, & gloriabuntur in
te omnes. Qui diligunt no-
men tuum. Dômine in lůmine
vultus tui ambulabunt, & in nomi-
ne tuo exultabunt tota die. Qui.
Môria Patri. Qui.

Cantàte Dômino, & benedicite no-
mini ejus: annuntiate de die in
diem ſalutare ejus.
antate. Xxcii.
Secundùm nomen tuum
Deus, ſic & laus tua in fines terræ:
juſtitia plena eſt dextera tua.
ominus regnavit, exúl-
tet. Xxciii.
Cantàte Deo, pſalmum di-
cite néômini ejus: iter facite ei,
qui aſceêndit ſuper occâſum, Déômi-
mus nomen illi.
antate. „ xciii.
6, Afférte Dômino glôriam, & ho-
nôrem. Be. Afférte Dômino gloô-
riam nômini ejus. Later noſter.
vinculis.
Evangélica léctio.
Ectio ſancdti Evangélii ſecúndùm
Lucam. ap
N illo témpore: Poſtquam con-
ſummati ſunt dies octo, ut cir-
cumciderétur puer, vocatum eſt
nomen ejus Jeſus. Et réliqua.
Homilia ſancti Bernardi Abbatis.

Agnum & mirabile Sacra-
méentum. Circumciditur puer,
& vocatur Jeſus. Quid ſibi vult
iſta connéxio? Circumciſio nem-
pe magis ſalvandi, quam Salvatoôris
eſſe vidétur: & Salvatôrem cir-
cumcidere pôtiùs decet, quam
circumcidi. Sed agnoſce media-

nis humana sociat, ima ſummis.
Nascitur ex muliere, ſed cui fœ-
cunditatis fructus ſic accédat, ut
non decidat flos virginitatis. Pan-
nis involvitur, ſed panni ipſi An-
gélicis laudibus honorantur. Ab-
sconditur in præsépio, ſed prôdi-
tur radiante ſtella de coœlo, Sic &
circumciſio veritàtem ſusceèptæ
probat humanitatis: & nomen,
quod eſt ſuper omne nomen, glô-
riam indicat majeſtatis. Circum-
ciditur tamquam verus Abrahæ fi-
lius: Jeſus vocàâtur tamquam verus
Filius Dei.
„Tribulatiõnem, & doléôrem in-
véni: Et nomen Dômini invo-
cavi. Turris fortiſſima nomen
Doômini;, in ipſo ſperavi, & adju-
tus ſum. Et nomen.
10. Divinum auxilium.

TEque enim adinſtar priôrum
meus iſte Jeſus nomen va-
cuum, aut inäné portat. Non eſt
in eo magni nominis umbra, ſed
véritas. Cœlitùs siquidem inditum
nomen Evangeliſta teſtatur. Quod
vocâtum eſt ab Angelo, priusquam
in utero concipereétur. Et atten-
de verbi profunditatem: Poſtquam
natus eſt Jeſus: Jeſus vocatur ab
hominibus, qui vocatus eſt ab An-
gelo, priusquam in ûtero concipe-
rétur. Idem quippe & Angeli Sal-
vâtor & hoôminis, ſed hominis ab
incarnatioòne, Angeli ab initio crea-
turæ. Vocatum eſt, ait, nomen e-
jus Jeſus, quod vocaâtum eſt ab
Angelo. In ore ergo duôrum vel
trium téſtium ſtat omne verbum;
& ipſum, quod in Propheta abbre-
viatum, maniféſtiùs in Evangelio
légitur, caro factum. .
ge. Expectabo nomen tuum Düe:
uoôniam bonum eſt in conſpe-
ctu Sanctòrum tuoͤrum.
Ut confiteamur nômini ſancto
tuo, & gloriémur in laude tua.
Quoniam. ...
Glöria Patri. Quôniam.
Per Evangélica dicta.
ectio ſancti Evangelii ſecúndùm
Joannem. Leétio ix. C
[N illo témpore: Nuùptiæ factæ ſunt
Ain Cana Galilææx, & erat mater
Jeſu ibi. Vaocatus eſt autem.
lelus, & diſcipuli ejus ad nůúptias.
Et réliqua.
Ho-

Howiltas

Vod D
d nii
ſle ſgniti
ingoc ipt
tnin erant
Kolus, proh
centezquoe
guo dial
iten Dömin
inerrogatun
Eimittereu⸗
Caulaznon i
Nicdtionis.
eminiltis,
Cränxit,
edeum !

Ad lo⸗
Diioſe
ſator wocitn
nde n cee⸗
Kraminncu
FKungninem
an gerere
etit Ds
Mopter hoe
l, Propte
Alochhaflas
Slecömn

Neccato⸗
Koumnciſus

leco lu
4 lleti noſt
Inbit ad
lero conel
e, non in
Alnomene
Möptia h
um eſt ei
Phumana
edeum
AD 1

lenme
oles
Dy
Reitd
eldelgen
itini
tun
enee
leſalin
hererlhun
lixe

n Li 4
ordlo di⸗
n ſumm
d eui fo⸗
ecsat,
titg Ean
nmi inn A.
utmt, ⸗
ſetwd⸗
elo. Kel⸗
n eette

Wun ſens

örnir
oriniinno⸗
int 1 nnen
Ni,N

im.

honin 6
hinliocke

petaehi
1 Bfanse

Kintonf
„
Gnin/
1 laute;
m,

bich, 64
iſen

Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

Uôd Déôminus invitatus venit
ad nuptias, étiam excépta my-
ſtica ſignificatione, cofirmare volu-
it, quòd ipſe fecit nůptias. Futùri
enim erant, de quibus dixit Apoô-
ſtolus, prohibéntes nubere, & di-
céntes, quod malum eſſent núptiæ,
& quòd diabolus eas feciſſet: cùm
idem Dôminus dicat in Evangélio,
interrogatus; utrùm liceat hômini
dimittere uxòrem ſuam ex qualibet
cauſa, non liceère, excépta cauſa for-
nicationis. In qua reſponſiône, ſi
meminiſtis, hoc ait: Quod Deus
conjunxit, homo non sêparet.
e Deum laudamus. II.

Ad ſocietâtem.
Eritô ſanè, dum circumciditur
VDuer, qui. natus eſt nobis, Sal-
vator vocatur: quòd vidélicet ex
hoc jam cœperit operari ſaluùtê no-
ram, imaculatum illum pro nobis
saàänguinem fundens. Neque enim
jam quærere eſt Chriſtianis, cur vo-
lüerit Däs Chriſtus circumcidi.
Propter hoc siquidem circumciſus
eſt, propter quod natus, propter
quod paſſus. Nihil horum propter
se, ſed mnia propter eléctos. Nec
in peccato genitus, nec à pegeato
circumciſus, nec môrtuus eſt pro
peccato ſuo: magis autem propter
delicta noſtra. Quod vocâtum eſt,
inquit, ab Angelo, priùsquam in
utero conciperétur. Vocatum pla-
né, non impéôſitum. Nempe hoc
ei nomen eſt ab ætérno. A natùra
Prôpria habet, ut ſit Salvator: inna-
tum eſt ei nomen hoc, non inditũ
ab humana, vel Angélica creatùra.
Te Deum laudamus. II.
A D L A U D E sS.

Leum effùſum nomẽ tuũ, ideò
adolescentulæ dilexérunt te.
D ñs regnavit. . 11.
Scitote, quia Dôminus ipſe
eſt Deus, cujus nomen in ætérnum.
Sitivit anima mea ad nomen
ſanctum tuum Domine.
Benedictum nomen glôriæ
tuæ ſanctum, & laudabile, & ſu-
Perexaltatum in ſæcula.
Juvenes & virgines, ſenes
cum junioribus laudate nomen
Dômini, quia exaltatum eſt no-
men ejus ſolius.

. 6 05
Lapizu! ratres, Chriſtus hu⸗
miliavit. 601. Hymnus
eſu, decus Angelicum,
9 In aure dulce canticum,
In ore mel mirificum,
In corde nectar cœlicum.
ui te guſtant, esuriunt:
Qui bibunt, adhuc sitiunt:
Deſiderare néſciunt;
Niſi jeſum, quem diligunt.
Jeſu mi dulciſſime,
Spes ſuſpirantis animæ!
Te quærunt piæ läcrymæ;,
Te clamor mentis intimæ.
ane nobiscum Domine;
Et nos illuſtra lmine,
Pulſa mentis caligine,
Mundum reple dulcedine.
eſu, flos Matris virginis»
Amor noſtræ dulcêdinis,
Tibi laus, honor nôminis,
Regnum beatitůdinis. Amen.
Adjutôrium noſtrum in nômi-
ne Dômini. Qui fecit cœlum
& terram.

Dedit ſe, ut liberâret populum, 8
acquireret ſibi nomen ætêrnum,
alleluja. eus, qui unigéni-
tum. u 601.

Nuùptiæ factæ ſunt in Cana Galilææ,
& erat ibi Jeſus cum Maria matré
ſua. Dominus regnavit, deco⸗
rem induit. Induit Düs forti-
túdinem, & præcinxit ſe virtute.
. mnipotens, ſempitérne.
601.

Chriſte Fili.
Qui natus es de Maria virgine.
Scitôte.
ratres, Chriſtus hu-⸗
miliavit. 60.
Sit nomen Dôömini bene-
dictum; *† Allel. allel. Sit nomen.
Ex hoc nunc, & usque in ſæ-
culum. Allel. allel. 16ria Pa-
tri. Sit nomen. Afferte Doômi-
no gloriam, & honôrem, allel.
g. Afférte Dômino glöriam nomi-
ni ejus, allel.

Sitivit.
N nômine Jelſu omne genu fle-
ctatur, cœléſtium, terréſtrium, &
infernérum: & omnis lingua con-
fiteatur, quia Dominus Jeſus Chri-
ſtus in gloria eſt Dei Fatris.

. Afférte Dõômino gléôriam, &
honôtem, &W Allel. allel. Afférte.
Afferte Dômino gloriam nômi-
ni ejus. Allel. allel. G loria ratri.
Afférte. Magnificate Dôminũ
mecumallel. g. Et exaltémus no-
men ejus in idipſum, allel. .
12 Juvenes & vir-
gines. C.
Mne, quodcûmque facitis in
verho, aut in öôpere, omnia in
Kane Wemand Jeſu Chriſti faci-
te, gratias agéntes Deo, & Patri
per ipſum. ,
Magnificate Dôminum me-
cum, Alleluùja, allelâja. Ma-
gnificate. Er exaltémus no-
men ejus in idipſum. Allel. allel.
Iéria Patri. Magnificate.
F. Adjutôrium noſtrum in nomine
Dômini, allel. Qui fecit cœ-
lum & terram, alleluja.

601.

Vocäbis nomen ejus Jeſum; ipſe
enim ſalyum faciet pòpulum ſuum
à peccatis eérum, allel.
eus, qui unigénitum.
601.

Deficiénte vino, juſſit Jeſus impleri
hydrias aqua, quæ in vinum con-
verſa eſt, allelujla.
V. Dirigatur Döômine orâtio mea.
Sicut incénsû in conſpéctu tuo.
. mnipotens, ſempiterne.

601.
DIE XIV. IANHARII.

Sacérdos & Péôntifex, & vir-
tútum pifex, paſtor bone in po-
pulo, ora pro nobis Dôminum.
„ Amavit eum Dôminus, & or-
nävit eum. Stolam gloriæ in-
duit eum. atio
Eus;, qui pépulo tuo ætérnæ
ſalutis beatum Hilarium mini-
ſtrum tribuiſti: præſta, quæſumus;
ut quem doctoôrem vitæ habúimus
in terris, interceſsorem habére
mereamur in cœlis., Perx Düäm.

Iſte Sanctus pro legè Dei ſui
certavit usq; ad mortem, & à verbis
impiorum non timuit: fundatus
enim erat ſupra firmam petram.
Glôria & honore coronaâſti eum
Dômine.
Et conſtituiſti eum ſuper ôpe-
ra manuum tuarum.

Oncéde, quæſumus, omnipotens
Deus: ut ad meliorem vitam
Sanctôrum tuorum exempla nos
prôvocent, quatenus quorum ſo-
lemnia agimus, étiam actus imité-
mur. Per Döôminum. D
j ſte

Conteſſor.

Hiarias in Aquitaânia nôbili gé-
nere natus;, doctrina & elo-
quéntia excélluit. Qui primùm in
matrimônio quaſi Mônachi viram
egit: deinde propter ſingulares
virtùt es Pictavòrum Epiſcopus crea-
tur: quod munus Epiſcopale ſic
geſſit, ut à fidélibus ſummam lau-
dem conſequerétur. Quo tempo-
re, cùm terrôribus, bonorum ſpo-
liatiéne, exilio, & omni crudeli-
tate Conſtantius Imperator Cathô-
licos vexaret, niſi ad Arianas partes
transirent: Hilarius tamquam fir-
miſſimum murum ſeArianis oppo-
nens, illorum furoôrem in ſe conci-
tavit. Itaq; multis petitus insidiis,
tandem dolo Saturnini Arelaténſis
Epiſcopi, de Synodo Biterrénſi in
Phrygiam relegatus eſt: ubi & mor-
tuũ suscitavit, & libros duoòdecim
ſcripſit de Trinitate contraArianos.
Inveni David ſervum meum;
ôleo ſancto meo unxi eum: & Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
F. Nihil proficiet inimicus in eo-
& filius iniquitatis non noceébit
ei.

Manus enim.
NUadriénnio pòſt coâcto Con-
cilio ad seleuciam Isauriæz
urbßem, Hilarius adéſſe compul-
ſus eſt; ac deinde Conſtantinopo-
lim proféctus; ubi extrémum Fi-
dei periculum animadveértit, tribus
libellis pùblicè datis, audientiam
Imperatôris popoſcit, ut de Fide
cum adversariis coraàm diſputa-
ret. Verùm cum Ursacius E Va-
e

er

ns Ariin
Ciihtis con
tions per
Perluasetun
In Wum E
Thnchlilari
leyettenten
lonymns,
Meigeltzn
Cltus ett M.
lnenil pre
ilo coctöre
hoſten Anck
Noſui ad
tem, & exa
net: 5 Ma
Uiturei,
Meun, 6]
eum. Man⸗

Agna
lbictay
Runit: Gal
Mhlt Arian
Gemmüret.
Inetaditi
ekliewong
ellorssſulhi
uriliszer
tenlo decin
dlunleibe
10 Valen
Pot Chni
kuageſimo
ltte eſt,
tütes o
