eſle dicunt, in perſecutiône Décii
Imperatoôris Catanæ glorioſi mar-
tyrii coronam conſecuta eſt. Nam
cum pari pulchritudinis & caſtita-
tis laude comédarétur, Quintianus
siciliæ Prætor, ejus amoôre captus
eſt. Sed cùm; tentata modis omni-
bus ejus pudicitia, Agatham in
ſuam ſenténtiam perducere non
poſſet, Chriſtianæ ſuperſtitionis
nômine comprehénſam, Aphrodi-
ſiæ cuidam mulieri depravandam
tradit. Quæ Aphrodiſiæ conſuetũ-
dine cùm de conſtantia colendæ
Chriſtianæ fidei, & ſervandæ virgi-
nitatis, removeri non poſſet, nůn-
tiat illa Quintiano, ſe in Agatha
peram perdere. Quare ille ad ſe
virginem addaci jubet, &, Nonne,
inquit, te pudet nobili genere na-
tam, hmilem & ſervilem Chri-=
ſtianoòrum vitam agere? Cui Aga-
tha: Multô præſtantior eſt Chri-
ſtiana humilitas & Ssérvitus, Regum
pibus ac ſupérbia.
Ego autem adiuta à Dômino
perſeverabo in cõfeſſioòne ejus, qui
me ſalvam fecit: Et conſolatus
eſt me. Graâtias tibi ago, Dne
Jeſu Chriſte, qui misiſti ad me
Apôſtolum tuum curare vulnera
mea. Et.
Uamobrem irâtus Prætor hane
ei optionem dat, velitne po-⸗
tiũs venerari deos, an vim tormen-
torum ſubire. a illa conſtans in
fide „ primùm côlaphis cæſa mit-
tirur in carcerem: unde poſtridie
edúcta, cùm in ſenténtia perma-
néret, admôtis candéntibus lami-
nis in equùleo torquétur „tum ei
mamilla abſeinditur. Quo in vul-
nere Quintianum appéllans virgo;
Crudélis, inquit, tyranne, non
te pudet amputare in fémina
quod ipſe in matre ſuxiſti? Mox
conjécta in vincula, ſequênti no=⸗
cte à ſene quodam, qui ſe Chri-
ſti Apôſtolum eſſe dicebat;, ſanâ-⸗
ta eſt. Rurſum evocata a Prætoô-
re,„& in Chriſti confeſſione per-
ſevérans, in acútis téſtulis, 8*
Andéntibus carbonibus ei ſubjés
is volutatur.
Ktis Li 1ſe

*

644.
Iple me curavit;, qui per Apo-
ſtolum Petrum in cuſtôdia me co-
fortavit, pro eo quòôd juſſa ſum
ſuſpendi in equuùleo: Propter
fidem caſtitatis adjüva me Domi-
ne Deus meus, in tortúra mamil-
larum mearum.
Ipfe me dignatus eſt ab omni
plaga curare, & mamillam meam
meo péctori reſtituere. Propter.

Vo têmpore ingénti terræmô-
tu urbs tota contrémuit: ac
duo parietes corruéntes, Silvinum
& Falcônium intimos Prætoris fa-
miliares oppreſsérunt. Quare vehe-
ménter commota civitàte, véritus
péôpuli tumúùltum Quintiäanus, Aga-
tham ſemimortuam clam reduúci
imperat in càrcerem. Quæ ſic
Deum precata: Doômine, qui me cu-
ſtodiſti ab infantia, qui abſtuliſti à
me amôrem ſæculi, qui me carni-
ficum torméntis fupériôrem præ-
1 4 ani PEa
in oratione migravit in cœlum,
nonis Februarii;: cujus corpus à
Chriſtianis ſepelitur.
vidiſti Déômine, & ſpeddſti
agénem meum; quoòmodo pugna-
vi in ſtadio; ſed quia nolui obedi-
re mandatis Principum, Juſſa
ſum in mamilla torqueri.
Propter veritatem, & manſuet-
dinem, & juſtitiam. Juſſa.
léria Patri, Juſſa.

Niſi diligénter perféceris corpus
meum a carnificibus attrectari, non
poteſt anima mea in paradisũ Dñi
gum palma intrare martyrii.
n Domino confido. 6.
2 Vidiſti Dômine agônem me-
um, quômodo pugnaàvi in ſtadio:
ſed quia nolui obedire mandatis
Principum, juſſa ſum in mamilla
torgueri.
. ômine, quis habitabit. 7.
Aha. Propter fidem caſtitatis juſſa
ſum ſuſpendi in equùleo: adjuva
me Dômine Deus meus in tortùúra
mamillarum meaârum.
Tonsérva me Dômine. 7.
Elégit eam Deus; & præzelégit
eam. In tabernaculo ſuo ha-
bitare facit eam.

Kcceſsérunt ad Jeſum.

lxiil.

Beãta Agatha ingréfla car
cerem, expandit manus ſuas ad
Deum, & dixit: Domine, qui me
feciſti vincere tormenta carnificũ,
Jube me ad tuam miſericôrdiam
pervenire. Doômine qui me
creäſti; & tuliſti à me amorem
ſæculi, qui corpus meum à pollu-
tione ſeparäſti. Jube.
1 Medicinam carnälem coôr-
pori meo, numquam exhibui, ſed
habeo Dominum Jeſum Chriſtum⸗-
Qui ſolo ſermône reſtaurat uni-
vérſa. Qui me dignatus eſt ab
omni plaga curäre, & mamillam
meam meo peéectori reſtitúere;, ip-=
ſum invoco Deum vivum. Qui.
l1éria Patri. Qui.
A D L. A D E S2„
VUis es tu, qui veniſti ad me
curare vuúlnera mea? Ego ſum
Apôſtolus Chriſti: nihil in me du-
bites filia.
ñs regnàvit. & „II.⸗
Medicinam carnalem coôrpo-
ri meo numquam exhibui, ſed ha-
beo Dôminum Jeſum Chriſtum, qui
ſolo ſermone reſtaurat univeérſa.
Gratias tibi ago, Dômine Jeſu
Chriſte, quia memor es mei, &
misiſti ad me Apoôſtolum tuum cu-
räre vülnera mea. ,
Benedico te Pater Doômim
mei Jeſu Chriſti: quia per Apôſto-
lum tuum mamillam meam meo
péctori reſtituiſti.
Qui me dignatus eſt ab om-
ni plaga curàare, & mamillam me-
am meo péctori reſtitúere;, ipſum
invoco Deum vivum.
onfitébor tibi. 642⸗
eſu, eoròna Virginum. xi-
Diffuſa eſt gratia in labiis tuis:
Proptéreàâ benedixit te Deus in
ætérnum.

paganôorum multitdo fügiens ad
ſepälchrum Virginis, tuléêrunt ve-
lum ejus contra ignem: ut com-
probaret Doôminus; quoôd à pericu-
lis incendii méritis beatæ Agathæ
martyris ſuæ eos liberaret.
eus, qui inter cétera-
642.

Medicinam carnalem.
onfiteébor. 642. „
br. Spécie tua, Et pulchritu-
dine tua. Spécie. Inténde, prô-

ſpere procéde, & resgna. Et puß-
Cchri-

chuitüdin
Acur⸗
Deus
orebitun

lberatt
Cinem
tui tugie
can de m.
mum mean
tonibuszg
A
Tultu ſuo.
necio eſn
Deus pultu
Acurabit.
Krreleg
lloſuo he

n eſt.
Audabi
Um me
tuus ſuſtin.
e manu an
Uoſer.
II
Dlaclsgire⸗
chlo ſuo
Plrelegtt,
Diſkulze
E Mopter
gernuu

(is es in

Dikkül
Mont?
Eternum,

dans het

DIE
ſer ſorla

ingreht

nilen c

ibii, ie⸗

raret

chritûdine tuu. Glôria. Spécie.
Adjuvâbit eam, Deus vultu ſuo.
Deus in médio ejus: non com-
movébitur. .R
Gratias tibi.

Iberâſti me ſecúndùm multituù-
dinem miſericôrdiæ nominis
tui à rugientibus, præparatis ad eſ-
cam, de manibus quæréntium ani-
mam meam, & de multis tribula-
tiònibus, quæ circumdedérunt me.
Adjuvaâbit eam, * Deus
vultu ſuo. Adjuvabit. Deus in
médio ejus, non commovébitur.
Deus vultu ſuo. loria Patri.
Adjuvabit. Elégit eam Deus,
& præelégit eam. In taberna-
culo ſuo habitare facit eam.
Qui me digna-
tus eſt.
Audabit usque ad mortem ani-
ma mea Dominum; quôniam
Eruis ſuſtinéntes te, & liberas eos
de manu anguúſtiæ, Déômine Deus

noſter.
Elégit eam Deus, Et
Præelégit eäã. Elégit. In taber-
naculo ſuo habitare facit eam. Et
Præelégit. loria Patri. Elégit.
F. Diffuſa eſt gratia in labiis tuis.
k⸗ Propterea benedixit te Deus
in ternum.

Quis es tu. telig. ur (t
ixit Dôminus.

77:
auda Jerúſalem. 89.

642.
Diffuſa eſt grätia in labiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
ætérnum.

Stans beâta Agatha. u
eus, qui inter cétera.
642.

DIE VI. FEBREARII.

Veni ſponſa Chriſti. . Spécie tua.
ndulgentiam nobis.

g. Iv.
Drothé virgo , ex Czſaréa
Cappadôcig, propter Chriſti
con iionem ab Abricio Præüde
comprehenia: Chryſtæ & Calliſtæ
ſorôribus;, quæ à f fecerant,
tradita eſt, ut eam àa propoſito re-
moverent. Sed contra factum eſt:

*

64⁵
nam eas Dorôthea ad cultum Chri-
ſtianæ religiônis reduxit, propter
quam étiam martyrium ſuscepé-
runt. Quare virgo equuúleo diu tor-
ta, & Palmis cæſa, ad extrémum ca-
pitis damnata, duplicatam virgini-
tatis & martyrii palmam accéèpit.
e Deum laudamus. II.
DIE VII. FEBRUARII.

1. I ſte Conféilor. dica
Hac die lætus méruit ſuprémes
Laudis honores.

Ntercéſſio nos, quæſumus Déômi-
ne, beati RomualdiAbbatis com-
mendet: ut quod noſtris meéritis
non valémus, ejus patrocinio aſſe-
quamur. Per Doôminum.

eàtus vir.
li.

Rmua dus Ravéêénnæ, Sérgio pa-
tre nobili genere natus, adolé-
ſcens in propinquum monaſtérium
Claſséênſe pœnitétiæ cauſa ſecéſſit:
ubi religioſi höminis ſermoône ad
pietatis ſtüdium vehementiùs in-
cênſus, viſo étiam ſemel & iterùm
per noctem in Eccléſia beato Apol-
linari, quod Dei ſervus illi futrum
promiſerat, Moônachus efficitur.
Mox ad Martinum, vitæ ſanctitate
ac ſeveriore disciplina in finibus
Venetorum eo téinpore celebrem,
ſe côntulit, ut ad arctam, & ſubli-
mem perfedtionis viam eo magi-
ſtro ac duce uterétur.
Honéſtum fecit illum Déminus;
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
à ſeductôribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Juſtum dedúxit Doôminus per
vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et dedit.

Ultis satanæ insidiis, & hoô-
minum invidia oppugnatus;
tanto humilior ſe aſsiduèe jejüniis
& oratiônibus exercébat, & re-
rum cœleſtium meditatione, vim
lacrymarum profündens, frueba-
tur?: vultu tamen adeò læto ſem-
per erat, ut intuéntes exhilararet.
Magno apud Principes & Reges
1 3 8 in

646
in honôre fuit: multique ejus con-
silio, mundi illécebris abiectis;
ſolitudinem petiérunt. Martyrii
quoque cupiditate flagravit, cujus
cauſa dum in Pannoniam proficis-
citur, morbo quo afflictabatur, cùm
Progrederétur, levabatur, cùm recé-
deret, reveêrti côgitur.
Amavit eum Dominus, & orna-
vVit eum: ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit

eum. Induit eum Dôminus
loricam fidei, & ornavit eum.
Et ad.

N vita, & poſt mortem miraculis
clarus, ſpiritu étiam prophetiæ
non caruit. Scalam à terra cœlum
Pertingentem, in ſimilitudinem Ja-
cob Pattiarchæ, per quam héômines
in veiſte candida aſcendébant & de-
ſcendébant, per viſum conſpéxit;
eoôque Camaldulenſes Monachos;
quorum inſtituti auctor fuit, deſig
nari mirabiliter agnovit. Dénique
cùm annos cent & viginti ageret,
& centum ipſos in ſuma vitæ aſpe-
Iitate Deo ſerviſſet, ad eum migra-
vit ano ſalutis milleſimo vigeſimo
septimo. Ejus corpus quinquennio,
poſtquam ſepultũ füerat, integrum
repertum, Fabriani in Eccléſia ſui
Ordinis honorifice conditum eſt.
Iſte homo perfécit omnia, quæ
locutus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Gentibus.
Iſte eſt, qui contémpfit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia
gegna. Quia.
6 loria Patri. Quia.

cce nos reliquimus.
lili.

DiE VIII. FEBRIUARII.

8 ſte Confeſier.
Hie die lærus méruit ſuprémos
Laudis honores.
Eus, qui per ſanctum Joannen
de Matha Ordinem ſanctiſſimæ
Trinitatis ad rediméndum de pote-
ſtate Saracenorü captivos c&litàs
inſtituere dignatus es: præſta, quæ-

ſumus; ut ejus ſuffragaântibus mé-
ritis, à captivitàte côrporis & ani-
mæ, te adjuvante liberémur. Per
Doôminum.

Hic vir deſpiciens. .
Juſtum deduxit Dôminus. li.
nterceſſio.

Eeãtus vir.

Gannes de Matha, Ordinis ſan-
ctiſſimæ Trinitatis redemptionis
Captivéôrum inſtitütor, Falcone in
Provincia natus eſt, parêntibus pie-
tate & nobilitate conſpicuis. Stu-
dioòrum cauſa Aquas Sextias, mox
Pariſios proféctus, confecétoque
Theologiæ curriculo, Magiſterii
lauream adéptus, doctrinæ; &
virtutum ſplendôre enituit, Qui-
bus motus Pariſiénſis Antiſtes ad
ſacrum Presbyteratus ordinem præ
humilitate reluctantem promoyit,
eo consilio, ut in ea civitate com-
morans, ſapiéntia, & moribus ſtu-
diéſæ juventuti præluceret. Cüùm
autem in ſacéllo ejùsdem Epiſcopi,
ipſo cum aliis adſtante, primum
Deo Sacrum offérret, cœléſti favo-
re méruit recreari. Nam Angelus
candida, & fulgénti veſte indutus,
cui in péctore Crux rubei, & cæ-
rülei coloris aſsúta erat, brachiis
cancellatis, & ſuper duos captivos
ad latera poôſitos, Chriſtianum
unum, alterum Maurum, extenſis
apparuit. Qua viſione in Extaſim
raptus, intelléxzit protinus vir Dei,
ſe ad rediméndos ab Infidélibus
captivos deſtinari.

7

Honéſtum fecit. Xlviii.

Uoô verò maturiuùs in re tanti
moménti procéderet, in ſo-
lifdinem ſecéſſit, ibique divino
nutu factum eſt, ut Felicem Va-
léſium in ipfa Eremo jam tis
annis degéntem repérerit, cum quo
inita ſocietate, ſe per triénnium
in oratione, & contemplatione,
omniumque virtûtum ſtudio ex-
ErEult⸗

Erelt.
ſecum de
tem co
eos accel
nu gerer
1i. Cun
tem mira
oönem
eine
cumbente
IIti, Ko
Uunt., ut
Otcdinis
inſitnno
tus fiet⸗
tiis terti
Pis, dun
Lellberat,
ſeundo,
ſlemnia
nem, à
alce bic
catiyos
tſer Int
Moum 0
Ultatis re⸗
wocari uß
Abdaz venl
cerbleicee
Amurl
VIt eum
Et ad
eum,
loricant
10.
le ſa
catore
fumoue
1n dicece
eſig
Arne
zotiisker⸗
leCeli
ledltibr
Lonne
Eedern M
Uöni te
n In
alenon
Mlels.
tlium
Ruhennm
ncfit
Mltlli e
Nimerun
IIt N
ſndian
eii⸗
duis

Ercuit. Côntigit autem, ut dum
ſecum de rebus divinis propè fon-
tem colloqueréntur, cervus ad
eos accéſſerit, Crucem inter cor-
nua gerens, rubei & cærùlei colô-
ris. Cûmque Felix ob rei novita-
tem mirarétur; narravit ei Joannes
viſiéõnem in prima Miſſa habitam,
& exinde ferveêntiùs oratiôni in-
cumbéntes, ter in ſomnis admo-
niti, Romam proficisci decrevé-
runt, ut à ſummo Pontifice novi
Ordinis pro rediméndis captivis
inſtitutionem impetrarent. Elé-
ctus füerat eo témpore Innocéên-
tius tértius, qui illis benigne accé-
ptis, dum ſecum de re propéôſita
deliberat, in feſto ſanctæ Agnétis
ſecundoòo, Laterani intra Miſsarum
ſolémnia ad ſacræ Hôſtiæ elevatioô-
nem, Angelus ei candida veſte,
cruce bicoloòri, ſpécie rediméntis
captivos appâruit. Quo viſo Pon-
tifex Inſtitätum approbavit, &
novum Ordinem ſanctiſſimæ Tri-
nitatis redemptiòônis Captivorum
vocari juſſit, ejàsque Profeſsoribus
albas veſtes cum Cruce rubei,; &
cærülei coloris præbuit.
Amavit eum Dôminus, & orna-
Vit eum, ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. Induit eum Dôminus
loricam fidei, & ornavit eum. Et

ad.
Ic ſtabilito Ordine, ſancti Fun-
datôres in Galliam rediérunt:
Primôque Cœnôbio Cervi Frigidi
in Dicoecéſi Meldénſi conſtructo,
ad ejus régimen Felix remanſit,
& Joannes Romam cum aliquot
86ciis revérſus eſt, ubi Innocentius
domum, Eccléſiam, & hoſpitale
ſancti Thomæ de Formis in Mon-
te Coœlio eis donavit, cum multis
redditibus, & poſſeſſionibus. Datis
quoque litteris ad Miramolinum
Regem Marrôochii, opus redemp-
tionis felici aufpicio inchoatum
fuit. Tum ad Hiſpanias, ſub jugo
Saracenorum magna ex parte op-
Préſſas joannes proféctus eſt: Re-
gumque, Principum, atque aliorum
fidélium animos ad captivorum, &
pauperum commiſerationem com-
môvit. Monaſtéria ædificavit, ho-
ſpitalia eréxit, magnôque lucro
animarum plures captivos redé-
mit. Romam tandem revérſus,
ſanctisque opéribus incumbens,
aſsiduis laboribus attritus, & mor-

6.
bo confédtus, ardentiſſimo Per 3
& proöximi amôre exæſtuans; ad
extrémum devénit. Quare fratri-
bus convocatis, eisque ad opus
redemptiônis cœlitus præmonſtra-
tum efficaciter cohortatis, obdor-
mivit in Doômino ſextodécimo Ka-
léndas januarii, anno ſalůtis millé-
ſimo ducentéſimo décimo tértio-,
ejusque corpus in ipſa Eccléſia
ſanécti Thomæ de Formis condi-
gno honoôre tumulatum fuit.
Iſte homo perfécit omnia, quæ
ſocùtus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réêquiem meam?:
Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Géntibus.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia
regna. Quia. .
loôria Patri. Quia.
int Ilumbi.

Xlix.

DIE IX. FEBRUARII.

Vent ſponfa Chriſti. y., Spécie tua.
eus, qui inter catera.
v.

AHalloénia „ virgo Alexandrina»
ſub Décio Imperatore, cùm
ingravescénte jam ætate ad idola
ſiſterétur, ut eis venerationem ad-
hibéret: illis contémptis, Jelum
Chriſtum verum Deum colendum
eſſe prædicabat. Quamobrẽ omnes
ei contũuͦſi ſunt, & evuùlſi dentes 5
ac, niſi Chriſtum deteſtata deos
côleret, accénſo rogo combuſtu⸗
ros vivam minati ſunt impii carni-
fices. Quibus illa;, ſe quamvis
mortem pro Jeſu Chriſti fide ſubi-
tram, reſpondit. Itaque compre-
hénſa ut comburerétur, cùm pau-
lisper, quaſi deliberans, quid agén-
dum eſſet, ſtetiſſet, ex illorum ma-
nibus elapſa, alacris in ignem ſibi
paratů majoôri Spiritus ſancéti flam-
ma intus accéênſa, ſe injecit. Unde
brevi consumpto corpore; purifli-
mus ſpiritus in coœlum ad ſempi-
térnam maltrii corônam evolavit.
e Deum laudamus. II.
DIE X. FEBRUAKII.

⁸ 14

648

Eus, qui änimam beâtæ vir-
ginis tuæ Scholaſticæ, ad oſten-
dendam innocentiæ ſuæ viam, in
Columbæ ſpecie cœlum penetrare
feciſti; da nobis ejus méritis „ &
Précibus, ita innocenter vivere „
ut ad æztérna mereamur gaudia
vpekyenire. Per Dominum.

e* Virginibus.
lyii,

Ex libro ſecundo Dialogérum §S.
Gresorii Papæ.

Oholaſtica veneräbilis Patris
Benediéti fſoror, omniporénti
Domuno ab ipſo infantiæ tempore
dedicata, ad eum ſemel per an-
num venire conſueverat. Ad quam
vir Dei non longè extra januam in
poſleſiſione Monaſtérii deſcende-
bat. Quadam vero die venit ex
more, atque ad eam cum Diſcipu-
lis venerabilis ejus deſcendit fra-
ter, qui totam diem in Dei laudi-
Pus, ſacrisque colloquiis ducentes,
incumbentibus jä noctis ténebris,
ſimul accepérunt cibum. Cúm-
que adhuc ad menſam ſedérent,
& inter facra colloquia tardior ſe
hora protraheret , éadem ſancéti-
monialis femina ioror ejus eum
Trogavit, dicens: Quæſo te, ut
iſta nocte me non déſeras „ ut
usque mane de cœleſtis vitæ gau-
diis loquamur. Cui ille reſpondit:
Quid eſt, quod loqueris ſororè ma-
neére extra cellam nullatenus poſ-
fum. Tanta vero erat cœli feré-
Mitas, ut nulla in aere nubes ap-
Paréret, Sanctimonalis autem fé-
mina;, cûm verba fratris negantis
audiviſſet, insertas digitis manus
ſuper menſam poſuit „ & caput
in manibus omnipoténtem Domi-
num rogatüra declinavit. Cum-
que levaret de menſa caput, tan-
ga corufſcationis, & tonitrui vir-
zus a tantaque inundatio plúviæ
erüpit, ut neque venerabilis Be-
nediétas, neque fratres, qui cum

eo aderant, extra loci limen ,
quo conséderant, pedem worere

votuerint.

„ Propter veritätem, & man-
ſuetùdinei, & juſtitiam: * Et de-
ducet te mirabiliter déxtera tua.
Spécie tua, & pulchritudine tua
inténde, proſpere procede, & re-
gna. Et dedacgt.

Anctimonialis quippe fémina
caput in manibus declinans, la-
crymarum flůvium in menlam fü-
derat: pet quas ſerenitatem Aeris ad
PD'üviam traxit. Nec paulô tardius
poſt orationem inundatio illa fe-
cuta eſt, ſed tanta fuit convenien-
tia orationis, & inundationis, ut de
menta caput jam cum tonitruo le-
varet; quatenus unum, idemque
eſſet momentum, & levare caput;
& pluúviam deponere. Tunc vir Dei
inter coru cos, & tonitruos, atque
ingentis pluviæ inundationem, vi-
dens ſe ad Monaſterium non poſſe
remeare; cœpit conqueri contri-
ſtäatus, dicens: Parcat tibi omni-
potens Deus, Soror, quid eſt, quod
feciſti? Cui illa reipondit: Ecce
rogavi te, & audire me noluiſti:
rogavi Deum meum, & audivit
me: modô ergo, ſi potes, egré-
dere, & me dimiſſa, ad Monaſté-
rium recéde. Ipie autem exire ex-
tra tectum non valens, qui rema-
nére ſpontè nôluit in loco, manſit
invitus. Sicque factum eſt, ut to-
tam noctem pervigilem ducerent;
atque per ſacra ſpiritalis vitæ col-
léquia;, ſeſe vicaria relatione ſa-
tiäarent. ,
Dilexiſti juſtitiam, & odli-
ſti iniquitztem: Proptéreâ unxit
te Deus, Deus tuus oleo lætitiæ.
Propter veritatem, & manſuetũ-
dinem, & juſtitiam. Propférea.

Umque die altero éadem ve-
nerabilis fémina ad cellam
pröpriam receſsiſſet; vir Dei ad
Monaſtérium rediit. Cùm, ec-
ce, poſt triduum in cella consi-
ſtens, elevatis in aera oculis, vi-
dit ejusdem lororis ſuæ animam de
corpore egréſſam, in Coluùmbæ
ſpécie coli ſecreta penetrare.
Qui, tantæ ejus gloôriæ congau-
dens, omnipotenti Deo in hym-
nis & laudibus gratias réddidit;
ejùsque obitum Fratribus denun-
tiavit. Quos étiam prôtinus miſit,
ut ejus corpus ad Monaſtérium de-
ferrent, atque in ſepuúlchro:
quod ſibi ipfi paraverat: No.

Quo ficto
mens una
eorum guo
tur lepara
feren
erlnproxi
tin leti
epecie
nende,
nn. Afker
loria bat

imuile erit
V
Firgteubu⸗

tu
Clnctis mal
Mercelſion

Tiunpzul

lele Dropit
Ins merit

1 Hec
UunNquam

gni elk

Matmninum
tegian
(electig,
Klborn
A nan,
forn larr

un
i⸗ nc
Kln in e

Si

ſc»
es ſen

ondit: be

Quo facto, cöntigit, ut quorum

mens una ſemper in Deo füerat,
eorum quoque corpora nec fepul-
tura ſepararet. ,
Afferéntur Regi virgines poſt
eam, proximæ ejus, * Afferéntur
tibi in lætitis, & exultatione.
specie tua, & pulchritudine tua
inténde, proſpere procede, & re-
gna. Afferéntur.
loria Patri.

Afferéntur.

Bimile erit regnum Cœlôrũ decem
Virginibus. Ix.

DIE XIV. FEBRUARII.
Iſte Sanctus. „. Glôria &
honôre. xiv.
Ræſta, quæſumus, omnipotens
Deus: ut qui beati Valentini

Martyris tui natalitia colimus, à

cunctis malis imminéntibus, ejus
interceſſione liberemur. Per Dum.

Priumphalis. e
. xvii.
DIE XV. FEBRLIARII.

Iſtôrum eſt. Lætâmini. xxvii.
Eus, qui nos äannua ſanctòrum
Martyrum tnoôrum Fauſtini &
Jovitæ ſolemnitate lætificas: con-
cede propitius; ut quorum gaudé-
mus meritis, accendamur exém-
plis. Per Döôminum.
Hæc eſt vera fratérnitas, quæ
numquam poôtuit violari certami-
ne, qui effúſo sanguine ſecuti ſunt
Dominum: Contemnéntes au-
lJam régiam, pervenérunt ad regna
cœléſtia. Ecce quam bonum,
& quam jucundum habitare fratres
in unum. Contemnéentes.

Gloria batri. Contemnentes.

Pznüinns & Jovita fratres, no-
biles Brixiani, in multis Italiæ
ürbibus, quòô vincti ſæviénte Tra-
jäni perlecutione ducebantur,
acerbiſſima ſupplicia perpeſli, for-
tes in Chriſtianæ fidei confeffione
perſtitérunt. Nam Brixiæ diu vin-
culis conſtricti, feris étiam objé-
Sti, in ignémque conjécti, & à bé-
ſtiis, & à flamma integri & incoô-
lumes ſerv ati iunt;: inde vero iis-

649
dem caténis colligâti Mediolanum
venérunt: ubi eòrum fides tentata
exquiſitiflimis torméentis, tamquam

igne aurum, in cruciatibus magis
enituit. Poſtea Romam miſſi, ab
Euariſto Pontifice confirmati, ibi
quoque crudeliſſime torquéntur.
Dénique perdudti Neâpolim, in ea
étiam urbe varie cruciati, vinctis
manibus pedibusque in mare de-
merguntur, unde per Angelos mi-
rabiliter erépti ſunt. Quare mul-
tos & conſtantia in torméêntis, &
miraculorum virtůte ad Chriſti fi-
dé convertérunt. Poſtrémo reducti
Brixiam initio ſuſcépti ab Adriano
Impeérii, ſecuri percúſſi, illùſtrem

wartyrii coronam accepérunt.

e Deum laudamus. I.
DIE XVIII. PFEBRUARII.

na., Iſte Sanctus. Glôria &
honoôre. xiv.
Nfirmitatem noſtram réſpice,
omnipotens Deus; & quia pon-
dus propriæ actiônis gravat, beati
Simeônis martyris tui, atque Pon-
tificis interceſſio gloriôſa nos pro-
tegat. Per Dominum. eRiO
Imeon, filius Cléophæ, poſt
Jacobum proximus Jerosolymis
ordinatus Epiſcopus, Trsjanò Im-
peratore apudAtticum conſularem
eſt accusatus „ quôd Chriſtianus
eſſet, & Chriſti propinquus. Com-
prehendebantur enim omnes eo
témpore, quicumque ex genere Da-
vid orti eſſent. Quare multis cru-
ciatus torméntis, eòdem paſſiônis
génere, quod Salvator noſter ſub-
lerat;, afficitur, mirantibus ùmni-
bus, quòd homo ætaàte conrféctus
(erat enim centum & viginti anno-
rum) acerbiſſimos crucis dolôres
foörtiter conſtantérque paterétur.
e Deum laudamus. rI.
DIE XXII. EFEBRUARII.

Per Däm. 612.

Sermo S. Auguſtini Epiſcopi.
Nſtitutio ſolemnitàâtis hodiér-
næ à ſenioribus noſtris Cathe-
8 1 5 drxæ

6 50
dræ nomen accépit, ideò quòôd
primus Apoſtolorum Petrus hodie
Epiſcopatus cathedram ſuscepiſſe
referatur. Rectè ergo Eccléſiæ na-
talem ſedis illius colunt, quam
Apôſtolus pro Eccleſiarum ſalute
ſuscépit, dicénte Dömino: Tu es
Petrus, & ſuper hanc petram ædifi-
cabo Eccleſiam meam.
Tu es paſtor ovium;, Princeps
Xpoſtolôrum: tibi tradidit Deus
Smnia regna mundi: Et ideòô
tibi traditæ ſunt claves regni coœ-
Iorum. Quodcumque ligaveris
ſuper terftam, erit ligatum & in cœ-
lis: & quodcumque solveris ſuper
terram, erit ſolutum & in cœlis. Et
ideo.

Etrum ifaque fundaméntum
Eecléſiæ Dôminus nominavit:
& ideo digne fundaméntum hoc
Eccléſia colit, ſupra quod Eccleſia-
ſtici ædificii altitůdo consuürgit.
Unde conveniénter Pſalmus; qui

lectus eſt, dicit: Exaltent eum in Ec-

cléſia plebis, & in cathedra ſeniorũ
laudent eum. Benedicus Deus,
qui beatum Petrum Apoôſtolum in
Eccléſia exaltari præcépit; quia
dignum eſt, ut fundaméntum hoc
in Lccleſia honorétur, per quod ad
cœlum conſcenditur.
Ego pro te rogavi Petre; ut
non deficiat fides tua: *½ Et tu ali-
quando convérſus confirma fratres
Tuos. Caro & ſanguis non re-
velavit tibi, ſed Pater meus, qui eſt
in cœlis. Et.

Uèd natalis ergo Cathedræ
hodie colitur, ſacerdotale
hönoratur officium. Sibi hoc Ecclé-
ſiæ invicem præſtant , quia tanto
necéſſe plus habet Eccléſia digni-
tatis, quanto ſacerdotale officium
Plus honoris. Cùm ſolemnita-
tem hanc Eccléſiis méêrito religio-
ſa obſerxvatio introdúxerit, miror,
cur apud quosdam infidéles hodie
tam perniciôfus error incréverit;,
ut ſuper tůmulos defunctoôrum ci-
bos & vina coônferant, quaſi egrèſſæ
de corporibus animæ carnales ci-
bos requirant.
Petre amas me? tu ſcis Domi-
he; quia amo te. Pasce oves

meas. y. simon Jodannis diligis

me plus his? tu ſcis Domine,
uia amo te. Paſçe.
léria Patri. Paſce.

éctio ſanéti Evangélii lecundum
Matthæum.

IN illo témpore: Véênit Jelus in
partes Cæſaréæ Philippi: & inter-
rogabat diſcipulos ſuos, dicens:
Quem dicunt homines eſſe Filium
hominis? Et réliqua.
Homilia S. Leônis Papæ.

Pöſtolbs Domihus, quid de
ſe hömines opinentur, inter-
fogat: & tamdiu ſermo reſponden-
tium comunis eſt, quamdiu huma-
næ intelligentiæ ambiguitas expli-
càtur. At ubi, quid habeat ſenſus
diſcipulôrum, exigitur, primus eſt,
in Dômini confeſſione, qui primus
eſt in Apoſtôlica dignitate. Qui
cùm dixiſſet: Tu es Chriſtus Filius
Dei vivi: reſpondit ei Jeſus: Beatus
es Simon Bar-Jona, quia caro & ſan-
guis non revélavit tibi, ſed Pater
meus, qui in cœlis eſt. Id eſt, ideò
beatus es, quia Pater meus te do-
cuit: nec terréna opinio te fetellit,
ſed inſpiratio coœléſtis inſtrüxit: &
non caro & ſanguis, ſed ille me ti-
bi, cujus tum unigénitus Filius, in-
dicavit. . ,
Quem dicunft hmines eſſe Fi-
Rum hominis: dixit Jeſus diſcipu-
lis ſuis. Reſpondens Petrus dixit:
Tu es Chriſtus Filius Dei vivi.
Et ego dico tibi, quia tu es Pe-
trus, & ſuper hanc petram ædifi-
cabo Eccléſiam meam. „
Beatus es Simon Bar-Jona;, qula
caro & fanguis non revéelavit tibi,

T ego, inquit, dico tibi, hoc
eſt, ſicut Pater meus tibi ma-
nifeſtavit divinitatem meam, ita
& ego tibi notam facio excellen-
tiam tuam, quia tu es Petrus, 1

eſt, cùm ego ſim inviolabilis pe-
tra, ego lapis angularis, qui cio
utraque unum, ego fundamentum;
præter quod nemo poteſt alius
poônere: tamen tu quoque petra
es „ quia mea virtüte ſolidaris,
ut quæ mihi poteſtate ſunt pro-
pria, ſint tibi mecum participatio-
ne commuúnia. Et ſuper hanc pe-
tram ædificabo Eccleſiam meam;,
& portæ inferi non prævalebunt

adverſus eam. Super hanc, inquit,
tortitùdinem ætérnum S

ſed Pater meus, qui eſt in cœlis. Et.

templum
inlerenda
cei kimita
klexit
ſbi ac ſie
Kimn huuc
ctifcium⸗
ſota tua.
orir bar

Ane ec
Ii non
le non li
For Itr er
ſozin c
Uölesad in
goc icit
libo clare
OLecülhgnu
elunt lixn
Clmque s
Clüta i
demn etian
Poteſtatis
Ceeſir prin
ntio co
nd tomm
Untimatur.
bngulrite
Lecleſie.
Meponitu
legium
Ertur
n eſt ,
bi nihi
um niſt
Werit,
Deumn
1

DN NI

templum: & Eccléſiæ mex eœlo
inſerénda ſublimitas, in hujus fi-
dei firmitate consuúrget.
Elégit te Dominus ſacerdotem
ſibi, ad ſacrificandum ei, Hoô-
ſtiam laudis. Immola Deo ſa-
crificium laudis, & redde Altiſſimo
vota tua. Hôſtiam.
loria Patri. Hoſtiam.

Ane confeſſiénem portæ infe-
ri non tenébunt, mortis vin-
cula non ligabunt; vox enim iſta,
vox vitæ eſt. Et ſicut contfeſsôres
ſuos in cœléſtia prôvehit:ita nega-
tores ad inférna demérgit. Propter
quod dicit beatiſſimo Petro: Tibi
dabo claves regni coœloôrum. Et
quæcûmque ligaveris. ſuper terrä,
erunt ligata & in cœlis: & quæ-
cümque solveris ſuper terrä; erunt
ſoluta & in cœlis. Transivit qui-
dem étiam in alios Apôſtolos vis
poteſtatis iſtius, & ad omnes Ec-
cléſiæ Principes decréti hujus con-
ſtitutio commeavit: ſed non fruſtra
uni commendatur, quod omnibus
intimatur. Petro enim ideòô hoc
ſingulariter créditur, quia cunctis
Eccleſiæ rectôribus Petri forma
præponitur. Manet ergo Petri pri-
vilégium, ubicumque ex ipsius
fertur æquitate judicium. Nec ni-
mia eſt vel ſevéritas, vel remiſſio;
ubi nihil erit ligatum, nihil ſolu-
tum, niſi quod beatus Petrus, aut
solverit, aut ligaverit.
um laudamus, II.

DIE XkIII. XXIV. FEBR.

o eſt præcéptum meum.

651
i.

Qedgſumus omnipotes Deus:
ut beati Mathiæ Apôſtoli tui,
quam prævenimus „veneranda ſo-
lemnitas, & devotiônem nobis au-
geat & ſalútem. Per Dominum.

DIE XXIV. XXV. FEBR.

2

I.

Eus, qui beatum Mathiam
Apoſtolòrum tuôrum collé-
gio ſociâſti: tribue, quæſumus; ut
ejus interventiône, tuæ circa nos
pietäatis ſemper viſcera ſentiamus.
Per Dominum.

De Actibus Apoſtolôrum.

IA diébus illis exùrgens Petrus
in meédio fratrum dizit: (erat
autem turba hôminum ſimul fere
centum viginti:) Viri fratres, opor-
tet impléri Scripturam, quam præ-
dixit Spiritus ſanctus per os David
de Juda, qui fuit dux eòrum, qui
comprehendérunt Jeſum: qui con-
numeratus erat in nobis, & ſorti-
tus eſt ſortem miniſtérii hujus. Et
hic quidem poſsédit agrum de
merceéde iniquitàtis, & ſuſpenſus
crépuit médius: & diffufa ſunt om-
nia viſcera ejus.
Ece ego mitto vos ſicut oves
in médio lupérum, dicit Dôminusz
Eſtôte ergo prudentes ſicut ſer-
péntes, & simplices ſicut columbæ.
Dum lucem habétis, crédite
in lucem; ut filii lucis ſitis. E-
ſtote.

T notum factum eſt omnibus
habitântibus Jerüſalem, ita ut
appellarétur ager ille, lingua eô-
rum Haceldama, hoc eſt, ager
sanguinis, Seriptum, eſt enim in
libro Pialmorum :; Fiat commo-⸗
ratio eòôrum desérta, & non ſit, qui
inhabitet in ea: & Epiſcopatum
ejus accipiat alter. Opoôrtet ergo
ex his viris, qui nobiscum ſant
congregati in omni tempore, qua
intravit, & exivit inter nos DBoô-
minus Jeſus, incipiens à baptis-
mateg

652

mate Joâànnis, usque in diem, qua

aſſumptus eſt à nobis, teſtem re-
ſurrectiônis ejus nobiscum fieri
unmm ex iſtis.
Tollite jugum meum ſuper vos,
dicit Dôminus, & discite à me;,
quia miris ſum, & humilis corde:
Jjugum enim meum ſuave eſt, &
onus meum leve. Et invenié-
tis réquiem animabus veſtris. Ju-
gum.
T ſtatuérunt duos, Joſeph, qui
vocabatur Bärſabas, qui cogno-
minatus eſt juſtus, & Mathiam. Et
orantes dixerunt: Tu Doômine; qui
corda noſti mnium, oſténde quem
elégeris ex his duòbus unum, acci-
pere locum miniſteérii hujus, & A-
pꝓoſtolatus, de quo prævaricatus eſt
Judas, ut abiret in locum ſuum.
Et dedérunt ſortes eis, & cécidit
ſors ſuper Mathiam, & annumée-
rätus eſt cum undecim Apôſtolis.
Dum ſteteéritis ante Reges, &
præſides, nolite cogitare quomo-
do, aut quid loquamini: Dabi-
tur enim vobis in illa hora, quid
loquamini. Nô enim vos eſtis
qui loquimini: ſed Spiritus Patris
decri, qui loquitur in vobis, Da-

itur. loria Patri. Dabitur.
. undaménta
ejus. 2
ix.

ectio ſancti Evangélii ſecundùm
Matthæum.

IN illo tempore; Reſpôndens Je-
ſus dixit: Confiteor tibi Pater
Doômine cœli & terræ, quia abſcon-
diſti hæc à fapientibus & pruden-
tibhus, & revelâſti ea parvulis. Et
réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcçopi.

Enite ad me omnes;, qui labo-
y ratis. Quare enim omnes la-
boramus, niſi quia ſumus homines
mortâles, fragiles, infirmi, lutea
vaſa portantes, quæ faciunt invi-
cem anguſtias à Sed ſi anguſtiantur
vVaſa carnis, dilaténtur ſpatia cha-
ritatis. Quid ergo dicit: Venite ad
me omnes, qui laboratis, niſi ut
non laborétis? Dénique promiſſio
ejus in promptu eſt, quoniam la-
borantes vocavit., Quærent fortè,
qua mercéde vocati funt. Et ego
vos, inquit, reficiam. Tollite ju-

gum meum ſuper vos, & diſcite à
me, non mundum fabricare, non
cuncta viſibilia, & inviſibilia crea-
ré, non in ipſo mundo mirabilia
facere, & mortuos ſuscitare: ſed,
Quoôniam mitis ſum, & hümilis
corde.
Iſti ſunt, qui viveêntes in carne,
plantavérunt Eccleſiam sanguine
suo: * Calicem Doômini biberunt,
& amici Dei facti ſunt. è⸗ In om-
nem terram exivit ſonus eòrum, &
in fines orbis tertæ verba eorum.
Calicem.

Agnus eſſe vis ? à minimo
incipe. Côgitas magnam fa-
bricam conſtruere celſitudinis? de
faundamento priùs cogita humili-
tätis. Et quantam quisque vult,
& diſponit ſuperimponere molem
ædificii, quanto erit majus ædifi-
cium, tanto altiùs fodit fundamén-
tum. Et fabrica quidem cum con-
ſtrũitur, in ſuperna consurgit: qui
autem fodit fundaméntum, ad ima
deprimitur. Ergo & fabrica ante
celſitůdinem humiliatur, & faſti-
gium poſt humiliationem erigitur.
Iſti ſunt viri ſancti, quos elégit
Dôminus in charitate non fiéta,
dedit illis gloriam ſempiteérnam:
Quorum doctrina fulger Eccle-
ſia, ut ſole luna. Sancti per
fidem vicérunt regna, operati funt
juſtiriam. Quorum.
lôria Patri. Quorum.

VUod eſt faſtigium conſtruén-
) dæ fabricæ, qduam molimur?
quòô perventürum eſt cacumen
ædificii? Cito dico, usque ad con-
ſpécttum Pei. Vidétis; dquàm excél-
ſum eſt, quanta res eſt conſpicere
Deum. Qui desiderat, & quo
dico, & quod auditzintélligit. Pro-
mittitur nobis conſpectus Dei, veri
Dei, ſummi Dei. Hoc enim bo-
num eſt, videntem videre. Nam qut
colunt falſos deos, facile illos vi-
dent: ſed eos vident, qui culos
habent, & non vident. Nobis au-
tem promittitur viſio Dei viventis
& vidéntis.
e Deum laudamus. II⸗

Lus,
Caüimirum
doriſt:
cellonefe
clnt, &
lent, Per.

,Ite 5
tatiyit us
INpiorum
Ehim erat
Cloria 8
Dömine,
Et con
Amäamuun

Aug,
Uus
MIa ſolen
Mopitius
Inus,de e,
Raudeäm

aln
Lliſab
Negibus
s magt
nſru
10 Gomab⸗
tennbat
Mollitie .
Aininte
Eenplore
atrdat
Rempla
ſ
Mente 1

one
Clltodiri
keluckar
1 decd

Iucn

nt.

ſonns eolmm
elba eou

DIE IV. MARTII,
Xliv.

Euns, qui inter Regales delicias,
S8e mundi illecebras, ſanctum
Caſimirum virtùte conſtaântiæ ro-
boräâſti: quæſumus, ut ejus inter-
ceſtione fideles tui terrena deſpi-
ciant, & ad cœléſtia ſemper aſpi-
rent, Per Dominum.

Iſte Sanétus pro lege Dei ſui
