greſſus deſtitui, quàâm hic prædi-
cans non audiri. Hoc mihi mole-
ſtius eſſet, quam illud; quandòquide
magis pröpria hæc eſt, quàm illa.
Orantib in loco iſto , * Pimit-
te peccata populi tui Deus; & o-
ſtende eis viam bonam, per quam
ambulent, &ũ da gloriäã in loco iſto
YZ. Qui regis Ifrael inténde: qui
dedúůcis velut ovem joſeph, qui
ſedes ſuper Cherubim. Dimitte.

Am hicç magnæ illæz noſtr
opes pôſitæ ſunt; hic ſpes no
ſtra omnis. Quid enim hoc loco
non magnum eſt & admirandum;
Nam hæc menla longe pretioſior

eſt, atque jucùndior: & lucerna hæc

quam illa, ut norunt; qui cum fide
oleo perünfcti,; & morbis libera-
ti ſunt. à& ca étiam hæc multò mé
lior, magisque neceſsaria Non
enim veſtes, ſed miſericordiã in-
cluſam continet: qaamvis pauci
ſunt, qui eam poſſideant. Hic & le-
ctulus eit valde illo præfſtantior:
divinarum enim Scripturarum re-
quies quovis lecto fuavior eſt,
S, O quäâm metuéndus eſt locus
iſte: & Vere non eſt hic aliud, niſi
domus Dei, & porta corli
g. Hæc eſt domus Däüi firmiter æ-
dificäta, bene fundata eſt ſupra fir-
mam petram. Veré, i.
T quidem ſi concôrdia perfé-
dè fervaretur à nobis, nullam
aliam domum præter hanc habe-
rémus. Hoc autem, quod dixi, non
eſfie durum, teſtantur illa tria mil-
lia, & quinque millis hominum,

quibus & domus una, & menſa
una, & anima una erat. Multitůúdi-
ni enim credentium inquit: unum
erat cor, & anima una. Sed quia
longè ab illorum vittute abſumus,
& per domos disjùncti ſumus;, ſal-
tem quando huc convenimus, id
omni ſtudio faciamus. Nam etſi in
aliis rebus pauperes & inopes ſu-
mus, hoc loco laltem, cum huc ad
vos intramus, cum charitate nos
ſuſcipit e: cmque: Pax vobis, dico.
Et cum ſpiritu tuo: non voce ſo-
lum, ſed änimo quoque reſpondete
Manè ſurgens jacob erigebat
lapidem in titulum, fundens ole-
um deſuper, votum vovit Dômino:
Verè locus iſte ſan kus eſt, &
ego neſciebam. . Cümque evi-
gilaſſet Jacob de ſomno ait. Veré.
lôria Patri, Vere,

Lectio ſancti Evangélii ſecunduùm
Lucam.

N illo témpore: Ingréſſus Jeſus
perambulabat jericho. Et écce,
vit nomine Zachæaus, & hic Prin-
ceps erat publicanorum;, & iple
dives. Et réliqua. .
De Homilia venerabilis Bedæ
Presbyteri.

T cum vidérent omnes;, mur-⸗
murabant;, diceèntes, quòd ad
höminem peccatorem divertiflet.
Manitéſtum eſt „Judæos femper
Géntium odiſſe ſalutem. Scriptum
eſt enim: Sequénti verò Sabbato
pene univérſa civitas convénit au-
dire verbum Dei. Videntes autem
turbas Judæi repleéti ſunt zelo, &
contradicébant iis, quæ a Paulo
dicebantur, Et alibi, fiséles étiam
fratres adversùs poſtolorum Prin-
cipem diſceptabant, dicentes: Qua-
re introiſti ad viros præpùútium ha-
bentes, & manducaſti cum illis.
„Domus inea, domus orationis
vocabitur: dicit Dis: in ea omnis»
qui petit, accipit: & qui quærit, in-
venit: et pulsanti aperiétur.
J. Pétite, & accipietis; quærite;
& invenietis. Et.

Tans autem Zachæus, dixit ad
5 Dominum: Ecce dimidium bo-
nörum meorum Doômine do pau-

peéribus, & ſi quid aliquem. deftau-

davi, reddo quadruplum. Aliis
calumniantibus hominem peccato-⸗
rxem:»

41) iole Zacheu
a guum ceper
ens, hon ſ

tegos probat en
ente enim Dom
Els elle nade, ye
bes, & a paul
inamte conferſie
Aitit, omnia e
le alhenibus.
lihiles pretioſ
leshtores jer
lüicchintur. . ?
lpkio & ſina
UI, er lipid
bUltus muri e
Inkati, Et.
TNui Uliqus fl
Uhünd hec urte

eſs manet in
UUlkere sapien

Una;
1etat. M
uum inguit unnn
Da una. de

Amus. Namn etlin
tes & inohes
Atem,cum huce
um charitate n
bas v0bis,i
no: non joce
loguetelponet
18 ſaob enizett
um, funden o⸗
um vovit Domin
ie ſanchis el, d
ſommno alt ei
ele,

augeliſecintin
n.
.Inereſiis enn
icho. r eeee!
15, liei
norum, Me
eibiisdeir
ter,

mu⸗
Wl⸗

ulsanti 2elte
ulsant ut

tem, ipſe Zachæus ſtans, id eſt;,
in ea, quam cœperat, fidei veritate
persiſtens, non ſolùm ſe ex pec-
catôre converſum, ſed étiam inter
perféctos probat eſſe conversaâtum.
Dicénte enim Domino: Si vis per-
féctus eſſe, vade, vende omnia, quæ
habes, & da paupéribus: quis-
quis ante converſionem innocen-
ter vixit, omnia conveérſus poteſt
dare paupéribus.
Lapides pretioſi omnes muri
tui: ι Et turres Jeruſalem gemmis
ædificabúntur. 5. Portæ Jeruſalem
ex ſapphiro & ſmarägdo ædifica-
büntur, & ex lapide pretiôſo om-
nis circitus muri ejus. Et.
Gléria Patri, Et.
T qui aliqua fraude súſtulit,
primô hæc juxta legem rédde-
re, deinde quod ſibi remanſerit,
debet dare pauperibus. Ac ſic &
ipſe, quia ſib' nil rétinet, omnia
ſua diſpérgit, dat paupéribus, ju-
ſtitia ejus manet in ſæculum ſæcu-
li. Et hæc eſt sapiens illa ſtultitia,
quam de ſycémoro Publicanus,
quaſi fructum vitæ legerat: rapta
vidélicet réddere, prôpria relin-
quere, viſibilia contémnere , pro
inviſibilibus étiam mori deſidera-
Ie, ſeipſum abnegâre, & ejus, qui
necdum videatur, Dômini veſtigia
ſequi concupiſcere.
e Deum laudamus. II.
O FFICIU M.

De Epiſtola prima S. Felicis
Papg quarti.

TAbernaculum Möôyſen, Dömi-
no præcipiénte, feciſſe & ſacrâſ-
e, cum menlſa & altari ejus, & cæ-
teris vaſis & utensilibus ad divinũ
cultum expléndum, légimus : &
non ſolùm divinis précibus ea ſa-

craſſe: ſed étiam ſanécti ôlei unctiéô.

ne, Doômino jubente, perliniſſe
novimus. Qualiter autem hæc fa-
a ſint, & quômodo ipſa ſacra
non alii quàm Sacerdôtes ſacra un-
ctiône delibuti,
veſtibus ſanctis ſacrati, & Levitæ
tractäbant, ferébant, erigébant, &
deponébant, in ipſis inſtitutioòni-
bus, quæ jubénte Domino con-
ſcriptæ ſunt per Môyſen, in lege
Dômini reperitur. —.
„ Oräntibus in loco iſto, * Di-
rev. Rom.

Dominôque cum

mitte peccàâta péõpuli tui Deus 8e
oſténde eis viam bonam, per quam
ämbulent, & da gloriam in loco
iſto,. 5.Qui regis Iſrael, inténde
qui dedúcis velut ovem Joſeph, qui
ſedes ſuper Chérxrubim. Dimitte.

Uaàlicer ergo David Regum
piiſſimus amplificaverit cul-
tum Dei, & templum Démino æ-
dificare voluerit, ſed propter mul-
tum sânguinem, quem effuderat »
prohibitus eſt, & ipſe collégerat
expénſas: Salomon quoque filius
ejus, idipſum, quod ipfe facere op-
taverat;, jubénte & auxiliante Deo
perfécit, & templum cum altari,
& réliqua ad divinum cultum per-
agéndum, conſecravit, in libro
Regum légitur. Fecit ergo Salo-
mon in tempore illo feſtivitatem
celébrem, & omnis Iſrael cum eos
multitůdo magna ab intrôitu E-
math usque ad rivum Kgypti, co-
ram Dômino Deo noſtrô ſeptem
diebus, & ſeptem diébust, id eſt ,
earuorgecim diébus, & in die
ctava dimiſit põôpulos.
„ O quam metuéndus eſt locus
iſte! * Vere non eſt hic aliud »„
niſi domus Dei, & porta ccli.
Hæc eſt domus Dômini firmi-
ter ædiſicata, benè fundata eſt ſu-
pra firmam petram. Vere.

Olemnitàtes dedicatiöonum Ee-
cleſiarum & ſacerdotum, per
singulos annos ſolémniter ſunt
celebrandæ, ipſo Dômino exem-
plum dante, qui ad feſtum dedica-
tioònis templi, omnibus id facien-
di dans formam; cum réliquis po-
pulis eäâmdem feſtivitatem celebra-
turus venit, ſicut ſcriptum eſt: Fa-
cta ſunt Encænia in Jerosôlymis,
& hyems erat , & ambulabat Je-
ſus in templo in pôrticu Salomoô-
nis. Quòd autem odo diébus En-
cænia ſint celebräanda;, in libro
Regum peracta dedicatiône templi
reperiétis. V .
Manè ſurgens Jacob erigébat
lapidem in ttulum , fundens
ôleum dęſuper, votum vovit Do-
mino: Verè locus iſte ſan as
eſt, & ego neſciébam.
Cuúmque evigilàſſet Jacob de-
ſomno, ait. Veré.
loria Patri. Veréè.

IxXXii

I N S A B
O

B initio, & ante ſæcula creâta
ſum, & usque ad futuùrum ſæ-
culum non déſinam, & in habita-
tiône ſancta coram ipſo miniſtra-
vi.

Ve maris ſtèlla,
Dei mater alma,
Atque ſemper Virgo»
Felix cœli porta.
umens illud Ave;,
Gabriélis ore,
Funda nos in pace;
Mutans Hevæ nomen.
olve vincla reis,
Profer lumen cæcis „
Mala noſtra pelle,
Bona cundta poſce.
onſtra te eſſe Matrem»
Sumat per te preces,
Qui pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.
irgo ſingularis,
Inter omnes mitis
Nos culpis ſolútos 5
Mites fac, & caſtos.
itam præſta puram »
Iter para tutum,
Ut vidéntes Jeſum »
Semper collætémur.
it Iaus Deo Patri »
Summo Chriſto decus »
Spiritui ſanécto,
Tribus honor unus.
Amen.

BATO.

Diffüſa eſt grätia in labiis
tuis. .
Proptéreà benedixit te Deus in
ætérnum.

Beäata mater, & intaâcta virgo »
gloriôſa Regina mundi, intercede
pro nobis ad Doôminum.
Dôminus vobiſcum.

Onceéde nos famulos tuos;
quæſumus Dômine Deus;, per-
petua mentis & corporis ſanitate
gaudeére: & glorioſa beatæ Mariæ
ſemper virginis interceſſiéne, à
præsenti liberari triſtitia, & ætérna

pérfrui lætitia. Per Dominum
noſtrum.
IxxXxiv.
90.
33 I.
e lucis ante térmi-
num, eſu, tibi ſit glo-

ria „ Qui natus es de Virgine.

vèe Maria, gratia plena.
Doôminus tecum.
enite, exultémus. 1.

Uem terra, pontus;, sidera
Colunt, adorant, prædicant,
Trinam regentem machinam,
Clauſtrum Mariæ bajulat.
ui luna, ſol, & omnia
Desérviunt per témpora;
Perfúsa coœli grätia,
Geſtant puellæ viſcera.
B eata Mater muúnere »
Cujus, ſupernus Artifex
Mundum pugillo côntinens „
Ventris ſub arca clauſus eſt.
eata cœli nüntio;
Foe-

en

ince ſunco
Aceritus genti
Cibs per alypum!
Al, tibi ſt glor
i natus es de V
m Dte, & almn
1lenpiterna ſec

Dif
stlig. 4. Pro
eDeus in etérnun
.
Necbus & men
le lemper Vi
n Enctorum
Uunns ad regnea
nen,
be domne be

Kaunptole pi
Ulluti

Lanck Kimm
uebu te lan
Quia que
nn ſ
1 beneict,
Abenecickus
i,

Uhum intere
Uüninum.
Lelir namgu
omnl lau
AtXte o
Ein en e
gro göpulo .
elltetcece Pro
n Leltialt
Eel . (gicn
Alrönmeuu
4 lotin dan

Al Dam 1
6 Uninus ſali

ulllus
A alenun
tllalen;

grätia in di

edinit te Denui

inticta ninn
nundi, intentt
winum.
lſcum.

fümulos tucs
Dwine Deis, e
corporis
iola beite N
intercellione,
triſtitii, 5 etenn
Per Domummd

lcxxi.

n

tiaplene
I. 1e.
lil

Ppredid
n machinan;
bajulat⸗
Ommnia
mpor 5
tia,
ſſcena⸗
ere?
Anif
. continens 4
Alauſus elt⸗

io;

Fœcùúùͤnda ſandto Spiritu;
Deſideratus géntibus
Cujus per alvum fuſus eſt.
eſu, tibi ſit glôria:
Qui natus es de Virgine?
Gum Patre, & almo Spiritu;
In ſempiterna ſæcula. Amen.

Diffuſa eſt gratia in
Proptéreà benedixit
ater no-

labiis tuis.
te Deus in ætérnum.
er.
Recibus & méritis beäatæ Ma-
riæ ſemper Virginis, & om-

nium Sanédtôrum, perducat nos

Dominus ad regna cœlôrum.
Amen. .
Jube domne benedicere.

Nos cum prole pia benedicat Vir-
go Maria. Amen.

Sancta & immaculata virgi-
nitas, quibus te laudibus éfferam
néſcio? Quia quem cœli capere
non poterant, tuo gremio contu-
iſti. Benedicta tu in muliéri-
bus, & benedictus fructus ventris

tui. Quia.
i. 0. Ipſa Vir-
go virginum intercédat pro nobis
ad Dôminum. Amen.
i. Felix namque es ſacra virgo
Maria, & omni laude digniſſima:
Quia ex te ortus eſt ſol juſtitiæ:
Chriſtus Deus noſter.
Ora pro pôpulo, intérveni pro
clero, intercéde pro devoto femi-
neo ſexu: séntiant omnes tuum
Juvamen: quicmque célebrant
tuam ſanctam commemoratioônem.
Quia. loria Patri. Chriſtus.

Per Virginem matrem concedat
nobis Dominus ſalutem & pacem.
Amen.

e Deum laudaâmus. II.
LAUDESS„

Um eſſet Rex in accubitu
ſuo, nardus mea dedit odo-
rem ſuavitatis.
5 oôminus regnavit.

11.
Læva ejus ſub càpite meo,

& déxtera illius amplexabitur me

Nigra ſum, ſed formôſa

filiæ jeruſalem: ideo diléxit me,

1 . . Ixxxiiĩ
Rex;, & introduzit me in cubicu-
lum ſuum.
Añ = hiems tränſit, imber
abiit, & recéſſit: ſurge amica mea,
& venii.
„ Specioſa facta es, & ſuavis in
deliciis tuis, ſancta Dei Génitrix.
initio.

Gloriôoſa Virginum,
„Sublimis inter sidera;,
Qui te creavit, parvulum
Lacténte nutris ůbere.
uod Heva triſtis àbſtulit „,
Tu reddis almo germine:
Intrent ut aſtra flébiles »
Cœli reclúdis cardines.
u Regis alti jäanua,
Et aula lucis fülgida:
Vitam datam per Virginem,
Gentes redémptæ plaudite.
eſu, tibi ſit gloria,
Qui natus es de Virgine,
Gum Patre, & almo Spiritu,
In ſempitêrna ſæcula. Amen.
Benedicta tu in mulieribus.
Et benedictus fructus ventris
tui.

Beâta Dei génitrix Maria, Virgo
perpétua, templum Domini, fa-
crarium Spiritus ſancti; ſola ſine
exémplo placuiſti Dômino noſtro
Jeſu Chriſto: ora pro põôpulo, in-
térveni pro Clero, intercéde pro
devôto femineo ſexu.

oncé-
Ixxxii.

de.

eſu, tibi ſit glõria,; Qui natus
es de Virgine.
. Dum eſſet Rex.
egi ſæculõrum.
Qui natus es de Maria
Virgine. ,
n platéis.
Læva ejus-
b initio.
dre Spécie tua,
chritudine tua. Specie tua.
ténde, proſpere procéde, & re-

gna. Et pulchritüdine tua. G 10-
ria Patri. Specie. Adjuvaàbit
ecam Deus vultu ſuo. Deus

in medio ejus , non commovébi⸗
tur.

Nigra ſum.
f 2

KXNNY

T ſic in Sion firmäta ſum ,„ &
in civitâte ſanctificata fimiliter
requiévi,
mea. .
norificatoe, & in parte Dei mei
hæréditas illius, & in plenitudine
Sancktorzum deréntio mea.
Adjuvabit eam, Deus
vultu ſuo. Adjuvabit. Deus in
médio ejus, noan commoveébitur.
Deus valtu ſuo. löria Patri.
Adjuvabit. Elégit eam Deus,,
& præelégit eam. In taberna-
culo ſuo habitare facit eam.

Specioôſa.

N platéis, ſicut cinnamomum &
balſamum aromatizans odoôrem
dedi: quaſi myrrha eléecta dedi
ſuavitatem odoôris.
Elegit eam Deus, Et præ-
elégit eam. Elégit. In taberna-
culo ſuo habitare tacit eam. Et præ-
elégit. Gloria. Elégit. Diffuſa
eſt gratia in labiis tuis. Propte-
reà benedixit te Deus in æternum.

90⁰.

Magnum hæreditätis myſtérium ,
templum Dei factus eſt ůterus ne-
ſciéntis virum:non eſt pollutus ex
eca carnem aſsůmens: omnes Gentes
vénient, dicentes: Gloôria tibi Dnñe.

Eus, qui ſalùtis ætérnæ, bea-
eæ Mariæ virginitate foœcunda;,
humäno geéneri præmia præſtitiſti:
tribue, quæſumus, ut ipſam pro
nobis intercédere ſentiamus, per
uam meruùimus auctorem vitæ
uſcipere, Doôminum noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tuum. Qui

tecum vivit. .
AD LAUDES,

Admirabile commercium!
Creator géneris humani; ani-
mätum corpus ſumens, de Virgine
naſci dignatus eſt: & proceédens
homo ſine sémine, largitus eſt no-

7

bis ſuam Deitâtem.

ominus regnavit.

II.
Quando natus es ineffabiliter

& in Jerifalem potéſtas ex Virgine, tunc impletæ ſunt
Et radicavi in populo ho- Scriptuüræ: ficut pluvia in vellus

deſcendiſti, ut ſalvum faceres ge-
nus humanum: te laudamus Deus
noſter. 2 Rubum, quem
viderat Moôyſes incombúſtum, con-
ſervatam agnôvimus tuam laudaà-
bilem virginitätem: Dei Genitrix
intercede pro nobis.
Germinavit radixz Jeſſe, orta
eſt ſtella exjacob, Virgo péperit
Salvatôrẽzte laudamus Deus noſter.
Ecce Maria genuit nobis
Salvatorem , quem Jodannes vi-
dens exclamavit, dicens: Ecce
Agnus Dei, ecce qui tollit peccata

mundi, alleluja.

Mirabile myſtérium declaratur ho-
die: innovântur natúùræ, Deus ho-
mo factus eſt: id quod fuit, per-
manſit, & quod non erat, aſsump-
ſit: non commixtionem paſſus »
neque diviſionem.

Allelujs.

Regina coli
lætaàre, alleluja: quia quem me-
ruiſti portare, alleluja: reſurréxit,
ſicut dixit, alleluja: ora pro nobis
Deum, alleluja. .
oncéde nos famulos.
82.

331.

Ex Epiſtola S. Ambroôſii Epiſcopi
ad Siricium Papam.

E via perverſitatis prodün-
tur dicere: Vjrgo concépit,
ſed non virgo generavit. Pôtuit
ergo virgo concipere, non potuit
virgo generare „ cùm ſemper
concéptus præcédat, partus ſe-
quätur? Sed ſi dodrinis non
créditur ſacerdotum »„ credatur

tis Angelorum dicentium: Quia

non eſt impoſsibile Deo omne
ver-

oräãculis Chriſti, credatur moni-

bum. Ckedutl
gorum, guod
enetatum lein
Elat. Aucdivit
eli, & gue
omoto bet iſtuc
6enstionis intert
öſtei:Bece an
untinet mihi ſect
uun.

IIVS. Hieron
Aerlus jon

Ailus nrgo,
Uunki, virgo p.
ling. Jeſus en
Mudkoſiis:¹
, Aod novun
Almfterzt exrct
ilt nec poſte
Ennconelülas,
eeltonte ille ſit
l, gui irri⸗
fnum, vel
eecatörum,
ehanut, ſpinan
in ſementem
et porta orier
tiel, ſemper
ohetiens in ſe,
danb ſancie
Uitie, K hon
Um orcdinem
ütur egrecit

lnglkenei
Arerſus he
. Eimnti deni
MODria

Woge
ſed qux
tapltulzti
e fuit ino
eale in ligno
Aiene,
ee EAüͤcta
An d beſii
ſe Vet etitite
ſaelrid nkelo
bluni

8 kegnäyit.

Il.
1s es ineffablint
nc impletz iun
plüvia in rel
alvum faceres
e laudimus Den
Rubum, gen
ncombuſtum
nus tuann l
m: Dei Günin
bis,
it nadir jele en
ob, Virgo heyel
limusbeus note
ia gentit not
lem Joinnei
, gicens: Ul
gui tollit eeen

iumn declaritui⸗
h nature, Dels he
6 guoc fuit, Ne
non elehalili⸗
irtionem Pali
Aleliſ
Regina celi
gia guen ne⸗
Meliſttelunen,
ii: oti o ion

4. z. , .
ece nos Konl

A.

,cnroi Eylon
cum kapan,

getftits n
. ito n
„ NRH,. oe
geekitu
Ale; lts
Sdat, N
1zce codkrin⸗ 1
el!

verbum. Credatur Symbolo Apo-
ſtolérum, quod Eccléſia Romana
intemeratum ſemper cuſtôdit &
ſervat. Audivit Maria vocem
Angeli, & quæ ante dixerat:
Quomodo ſiet iſtud? non de fide
generatiônis intérrogans;, reſpon-
dit pôſteàa: Ecce ancilla Dômini;,
contingat mihi ſecůndum verbum
tuum.

Ex libro S. Hierônymi Presbyteri
adveérſus Jovinianum.

Hriſtus virgo „» Mater virginis
noſtri, virgo perpétua;, Mater
& virgo. Jeſus enim clauſis in-
gréſſus eſt ôſtiis: & in ſepùlchro
ejus „ quod novum & in petra
duriſſima fuerat exciſum, nec an-
teàa quis, nec pôſteà péôſitus eſt.
Hortus conclúſus, fons ſignatus:

de quo fonte ille flüvius manat;

juxta joel, qui irrigat torrentem
vel fͤnium, vel ſpinärum: fü-
nium, peccatérum, quibus antèé
alligabantur, ſpinarum, qui ſuf-
föcant ſementem patrisfamilias.
Hæc eſt porta orientalis, ut ait
Ezéchiel, ſemper clauſa, & lüci-
da, opériens in ſe, vel ex ſe prô-
ferens Sancta ſanétoôrum: per quam
ſol juſtitiæ, & Poôntifex noſter ſe-
cündàm ordinem Melchiſedech
ingréditur & egréditur.

Ex libro S. Irenæi Epiſc. & Mart.
adverſus hæreſes.

INX ſua prôpria venieénte Domino;
& ſua, pröpria eum bajulante
conditidne, quæ bajulâtur ab ip-
ſo, & recapitulationem ejus, quæ
in ligno fuit inobediéêntiæ, per
eam, quæ in ligno eſt, obedién-
tiam faciénte, & ſeductiône illa
ſoluta, quæ ſeducta eſt male illa;,
quæ jam viro deſtinata erat virgo
Heva, per veritäatem evangelizata
eſt bene ab Angelo jam ſub viro
virgo Maria. QLuemadmodum enim
illa, per Angeélicum ſermonem
ſeducta eſt, ut effügeret Deum,
Tcvaricata verbam ejus: ita &
æc per Angélicum ſermonem
evangelizäata eſt , ut portaret
Deum, obeédiens ejus verbo.

Ixxkv
Deum: ſic hæc luaſe eſt obedire

Deo, ut virginis Hevæ virgo Ma-
ria fieret adyocata. Et quemad-
modum adſtrictum eſt morte ge-
nus humänum per virginem, ſolva-
tur per virginem: æqua lance di-
ſpöita virginalis inobediéntia »
per virginalem obedientiam.

De Expoſitiône S. Hierônymibres-
byteri in Ezechielem Prophe-
tam.

Orta hæc clauſa erit „ & non
aperiétur. Pulchrè quidam por-
tam clauſam, per quam fſolus
Dôminus Deus Ifrael ingréditur»
& dux cui porta clauſa eſt, Ma-
riam virginem intélligunt, quæ &
ante partum, & poſt partum vir-
go permanſit. Etenim témpore »
uo Angelus loquebaâtur: Spiritus
anctus véniet ſuper te, & virtus
Altiſimi obumbraàbit te ; quod
autem naſcetur ex te Sanctum, vo-
cabitur Filius Dei: & duando na-
tus eſt, virgo permanſit æterna ?:
ad confundéndos eos, qui arbi-
trantur, eam poſt nativitatem Sal-
vatôris habuiſie de Joſeph filios »,
ex occaſiòne fratrum ejus, qui vo-
cantur in Evangélio.

Ex Tractàâtu S. Auguſtini Epiſco-⸗
bi de Symbolo ad Cate-
chůûmenos.

Er feminam mors, per fémi-
nam vita: per. Hevam inteéri-
tus, per Mariam ſalus. IIIa cor-
rũpta ſecùta eſt ſeduôrz: hæc
integra péperit Salvatérem. IIIa

Et
ſicut illa ſeducta eſt, ut effügeret lier

HS à ſerpente propinatum
ibénter accépit, & viro tradidit,
ex quo ſimul mereréntur occidi:
hæc: gratia cœléſti déſuper in-
füſa, vitam prôtulit, per quam
caro môrtua poſſit reſuſcitari.
uis eſt, qui hæc operatus eſt »„
niſi Virginis Filius „ & Virginum

ſponſus, qui àttulit matri fœcun-

itatem, ſed non abſtulit integri-
tatem ²

Sermo ſancdti Bernardi Abbatis.

Ehementer quidem nobis »„
dilectiſſimi, vir unugs & mü-
una nocuére: ſed gratias
f 3 Deo

lIxxxvi 1
Deo, per unum nihilominus vi-
rum & mulierem unam omnia re-
ſtaurantur, nec ſine magno fœ
nore gratiärum. Neque enim ſicut
delictum, ita & donum: ſed ex-
cêdit damni æſtimationem benefi-
cii magnitúdo. Sic nimirum pru-
dentiſſimus & clementiſſimus arti-
fex, quod quaſsatum fuerat, non
confrégit, ſed utiliùůs omnino
refécit: ut vidélicet nobis no-
vum formäret Adam ex véte-
ri ,„ Hevam transfuúnderet in Ma-
riam.

Ex Epiſtola S. Ambrôſui Epiſcopi
ad Siricilum Papam.

Non excédit fidem, quòd homo
exivit de virgine, quando pe-
tra fontem prôöfluum ſcaturivit ,
ferrum ſuper aquas natavit, am-
bulavit homo ſuper aquas. Ergo
ſi hôminem unda portavit, non
potuit höminem virgo genera-
re, atque hoôminem de quo lé-
gimus: Et mittet illis Dominus
héôminem, qui ſalvos faciet eos,
& notus erit Dõminus Ægyptiis :
In véteri itaque Teſtaménto virgo
Hebræôrum per mare duxit exér-
citum: in novo Teſtaménto virgo
géneris aula cœléſtis, elécta eſt ad
ſalutem.

De Expoſitiône S. Gregôrii Papæ
in libros Regum.

Uit vir unus de Ramathaim
sophim, de monte bphraim.
Poteſt hujus montis nômine,
beatiſſima ſemper Virgo Maria ,
Dei genitrix, deſignari. Mons
quippe fuit, quæ omnem eléctæ
creatůræ altitäüdinem electioônis
ſuæx dignitàte tranſcendit. An
non mons ſublimis Maria ,„ quæ
ut ad conceptionem æteérni Ver-
bi pertingeret, meritôrum vér-
ticem ſupra omnes Angeloôrum
choros, usque ad soölium Deita-
tis eréxit ?: Hujus enim montis
præcellentiſſimam dignitàtem I-
ſaias vaticinans, ait: Erit in
noviſſimis diébus præparatus
mons domus Dômini in verti-
ce möntium. Mons quippe in
vertice moôntium fuit, quia altitu-
do Mariæ ſupra omnes Sanctos re-

fulſit.

Ex Epiſtola ſancti Leoônis Papæ ad
Pulchériam Auguſtam.

Acraméêntum reconciliationis
mmoſtræ ante tempora æterna di-
ſpôſitum, nullæ implébant figuú-
ræ : quia nondum ſupervénerat
Spirituùs ſan tus in Virginem, nec
virtus Altiſſimi obumbraverat ei,
ut & intra intemerata viſcera, ædi-
ficante ſibi Sapiéntia domum, Ver-
bum caro fieret, & forma Dei,
ac forma ſervi in unam convenien-
te personam, Creator témporum
naſcerétur in tempore, & per
quem facta ſunt omnia, ipfe inter
omnia gigneretur. Niſi enim no-
vus homo, factus in ſimilitùdi-
nem carnis peccati, noſtram ſus-
ciperet vetuſtatem, & conſub-
ſtantialis Patri, conſubſtantialis
eſſe dignarétur & matri, naturam-
que ſibi noſtram ſolus à peccato
liber uniret; ſub jugo diaboli
generaliter tenerétur humana cap-
tivitas.

Sermo ſancti Bernardi Abbatis,

Mplectamur Mariæ veſtigia „
Akre mei „ & devotiſſima
ſupplicatiõne beatis illius peédi-
bus provolvamur. Teneamus
eam, nec dimittamus, donec be-
nedixerit nobis. Potens eſt e-
nim. Nempe vellus eſt médium
inter rorem & aream; mülier in-
ter ſolem & lunam ; Maria inter
Chriſtum & Eccléſiam conſtitta.
Sed fortè miräris, non tam vel-
lus opertum rore, quàm amictam
ſole mulierem. Magna siqui-
dem familiaritas, ſed mira omni-
nò vicinitas ſolis & mulieris.
Quòëmodo enim in tam vehemen-
ti fervore tam fräaägilis natüra
ſubsiſtit? Méritò quidem admi-
raris Môyſes ſancte, & curiôſius
desideras intueri. Verúmtamen
ſolve calceamenta de pédibus
tuis, & involucra pone carna-
lium cogitationum, ſi accedere
concupiſcis.

De Expoſitioône ſancti Basilii Epi-
ſcopi in Iſaiam Prophétam. 8

AE r . inquit „ ad Prophetil-
ſam, & in utero accépit, &
Pe⸗

ſeiflium. 6
elill fietit, a.
Uellt Ilaias pe⸗
litus, nemo co
menor verboril
Poghetico afflita
4. uidenim⸗
nina mea Dom
iitſpintms meus
ineo: guia re
en melle ſux:
ebeim me die
eticnes. Qude
Emmodiretis uni
1 non utique
tuſeiiealn flll.
tDonini Spiri
merent, & Virtn
Arelt ei.

Ub⸗ Oſfciormn
Lpilcoy

Us rezende
lir el comes,
ahgnitiönis in
Aen commmmenda
lmgum teſtis
ge

eregrin⸗
Fltbins.
nümilis,

köͤnis Dapenl
Uguſtam.

econciliations
ora gtermn
nplebant it
n lupenenent
VItginem It
umbraverdtei,
la viſcera, d⸗
ia domum, Ven
& fonma De
namn convenier.
Atot temmponun
mpofe, N N
nnia, ihle inet
Niſ emm ne⸗
8 in militich⸗
1, noſtamn ii⸗
mn, & corlid
conlubkanttls
natri, Natutun-
Olus peccdtn
b jugo ciibll
r Mumina cy⸗

idi Abbatis,

aie veninn
& Eefoncn
Ais Ülns hell
l. Ienennd
Ans; Coerde⸗
. oten
e eſt medtum
ellsek ne d

quidem 1.
, Kaun⸗
. Verümnn

ta de Hethe⸗

erz pone li
, 4 Utli

anlli Pali
in ohbeign

it. Poßte,
1, 40 of
eno teehl,,

péperit filiuum. Quòd Maria Pro-
phetiſſa ferit, ad quam proximè
accéſſit Iſaias per prænotionem
ſpiritus, nemo contradixerit, qui
ut memor verborum Mariæ, quæ
prophético afflata ſpiritu elocuta
eſt. Quid enim ait à Magnificat
anima mea Doôminum: & exul-
tavit ſpiritus meus in Deo ſaluta-
ri meo: quia reſpéxit humilita-
tem ancillæ ſuæx;: ecce enim ex
hoc beätam me dicent omnes ge-
neratiõnes. Quòôd ſi aänimum ac-
commodaveris univérſis ejus ver-
bis; non utique per diſsidium
negaveris, eam fuiſſe Prophetiſſam,
quoôd Dômini Spiritus in eam ſu-
pervénerit, & virtus Altiſſimi ob-
umbraverit ei.

Ex libro Officiorum S. Ambrôſii
Epiſcopi.

Baus regéndæ caſtitâtis pu-
Bdor eſt comes, qui primus in
ipſo cognitiõnis ingreſſu Doômini
matrem comméendat legéntibus,
& tamquam teſtis locuples di-
gnam, quæ ad tale munus eligeré-
tur, aſtruit: quòd in cubiculo,
quòd ſalutata ab

quòd ſola » ta:
Angelo tacet, & mora eſt in in-

trêitu ejus: quòd ad virilis ſexus
ſpéciem peregrinam turbatur
aſpéctus Virginis. Itaque quam-
vis eſſet hümilis „ præ verecün-
dia tamen non reſalutavit „ nec
ullum reſponſum rétulit, niſi ubi
de ſuſcipienda Dömini generatio-
ne cognovit: ut qualitatem effé-
ctus diſceret, non ut ſermonem
reféllexet.

OFFICIUMFPARVUM

enedicamus Doô-
mino,:

Ixxxvii
OFFICIUM B. MARIÆ1

Ve Maria.

Deus in adjutôrium meum in-
ténde. g.. Dômine ad adjuvandum
me feſtina. Gloria Patri, & Filio.
icut erat, &c.
llel.

Laus tibi Dômine, Rex ætêrnæz
gloriæ.
Dum eſſet Rex in accuùbitu
ſuo; nardus mea dedit odorem
ſuavitatis.

Ixit DOminus Dômino meo: *
Sede à dextris meis.
enec ponam inimicos tuos, *
ſcabéllum pedum tuéòrum.
irgam virtùtis tuæ emittet Dômi-
nus ex Sion: * dominare in mé-
dio inimicoôrum tuorum.
ecum principium in die virtütis
tuæ in ſplendoribus Sanctôrum: *
ex tero ante luciferum génui te.
uravit Dôminus, & non pœnité-
Bit eum: * Tu es ſacerdos in ætér-
num ſecúndùm ordinem Melchi-
ſedech.
ominus à dextris tuis, * confré-⸗
git in die iræ ſuæ reges.
udicabit in nationibus, implébit
fuinas: * conquaſsabit capita in
terra multérum. .
e torrénte in via bibet: * pro-
ptéreà exaltabit caput.
Moria Patri. .
Dum eſſet Rex in accuúbitu
ſuo „ nardus mea dedit odorem
ſuavitatis.
Læva ejus ſub capite meo,
& déxtera illius amplexabitur me.

Audaâte púeri Döôminum: *
laudate nomen Dômini.
Iſt nomen Dominm benedictum: *
ex hoc nunc, & usque in ſæculum.
ſolis ortu usque ad occaſum; *
laudabile nomen Doômini.
célſus ſuper omnes Gentes
Dôminus: * & ſuper coœlos gloria

ejus. .
uis ſicut Dôminus Deus noſter»
qui in altis habitat; * & humilia
réſpicit in cœlo & in terra 2

† 4 u⸗

RH

IxXXNVIii
5uſcitans à terra inopem, * & de
ſtercore érigens pauperem. .
It coôllocet eum cum princſpi-
Bus * cum principibus poôpuli ſui.
ui habitare facit ſtérilem in do-
Mo, * matrem filiorum lætäntem.
loria Patri.
Læva ejus ſub câpite meo;: &
déxtera illius amplexabitur me.
Nigra ſum , fſed formoſa;,
Eliæ Jerulalem; ideoò diléxit me
Rex;& introdúxit me in cubicu-
lum ſuum.

tätus ſum in his, quæ dicta
ſunt mihki: *in domum Doô-
mini ibimus. 4
tantes erant pedes noſtri, * in
Atriis tuis Jeruſalem.
erũſalem, quæ ædificãtur ut cſvi-
tas: * cujus participatio ejus in
idſpſum. .
liuc enim aſcendérunt tribus,
tribus Oomini: * teſtimonium
Iſrael ad confitéendum nomini Doô-
mini.
uia illic ſedérunt ſedes in judi-
cio: * ſedes ſuper domum David.
ogâàte, quæ ad pacem ſunt Jerũſa-
len & abundäntia diligentibus te.
iat pax in virtuͤte tua: *$ & abun-
dantia in türribus tuis.
ropter fratres meos, & prôxi-
mos meos, * loquébar pacem de te.
ropter domum Domini Dei no-
ſtti, * quæsivi bona ribi.
löria Patri.
Nigra ſum, ſed formôſa,
filiæ Jerûſalem; ideò diléxit me
Rex, & introduxit me in cubicu-
lum ſuum.
Aäg., Jam hyems tränſiit, imber
äbiit „ & recéſſit; ſurge amica
mea, & veni.

VIſi Dôminus ædificaverit do-
mum, * in vanum laboravé-
runt, qui ædificant eam.
Viſi Dominus cuſtodierit civita-
tem : * fruſtrà vigilat, qui cuſto-
dit eam.
“ anum eſt vobis ante lucem suúr-
gere: * sürgite, poſtquam ſedéritis;,
qui manducatis panem doloris.
um déeéderit diléctis ſuis ſom-
num: * ecce hæréditas Doômini »
lii; merces, fructus ventris.
Nicut ſagittæ in manu poténtis: *
ita filii excuſsorum.
2 eatus vir, qui implévit deſidé-

rium ſuum ex ipſis: “ non con-

fundétur, cùm loquétur inimicis
ſuis in porta.
Slöria Patri.
Jam hyems traânſüt, imber
abiit „ & recéſſit: ſurge amica
mea, & veni.
. Speciôſa facta es, & ſuavis
in deliciis tuis, ſancta Dei Geéni-
trix.

Auda Jeruſalem Dôêminum: *
lauda Deum tuum Sion.
uôniam confortavit ſeras portaà-
rüm tuàarum 5 benedixit filiis
tuis in te,
Oui pòſuit fines tuos pacem: * &
adipe fruménti saàtiat te.
Qui emittit eléquium ſuum ter-
r& ; * veléciter currit ſermo ejus.
ui dat nivem ſicut lanam: & né-
bulam ſicut cinerem ſpargit.
Zittit cryſtallum ſuam ſicut bue-
céllas: ante faciem frigoris ejus,
quis ſuſtinébit?
Emittet verbum ſuum, & liquefa-
ciet ea: * flabit ſpiritus ejus ,„ &
fluent aquæ.
Qui annuntiat verbum ſuum Ja-
cõöb: * juſtitias , & judicia ſua
Iſrael. “
on fecit täliter omni natiéni: *
& judicia ſua non manifeſtavit eis.
. batri. .— .
. Speciôſa facta es, & ſuavis in
deliciis tuis, ſancta Dei Génitrix.

B initio, & ante ſæcula creata
Aſum, & usque ad futuùrum ſæ-
cù]um non déſinam, & in habita-
tiòne ſanéta coram ipſo miniſtra-
VI. r
Ve maris ſtèella;,
Dei mater alma-»
Atque ſemper Virgo»
Felix cœli porta.
umens illud Ave;
Gabriélis ore;
Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen.
olve vincla reis»
Profer lumen cæcis,
Mala noſtra pelle-
Bona cuncta poſce.
onſtra te eſſe Matrem
Sumat per te preces,
Qui pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.
virgo ſinguläris,
Inter omnes mitis
Nos culpis ſolutos:
Mites fac, & caſtos. .
Atam

enreka pulam
ehara tutum,
1nentes jeum⸗
nſe colletemur.
kluus Deo Patni
Ummmo Chuiſto dec
Hirieni ancto,
Ibes honor unus.
Diffil et gratia
Mopterei benech
kemunn,

i nutek, & i
licehegina mun
icni ad Domin
Meelel. hriſt
In. y Domir.
Kaum ſpiritu tu
Ouegte nos fin
Arlmnus Dömin
umenis & cor
Ar loriola
We iginiz inten
enilberari triſti
i leiti, pe⸗
den

a onnn
Aennni ro n
Ulie, t
Fenltite
unnomnez rech

lieze, dong
n „ Domine
REhchotaſe

oguetut ininen

tränküt, inde
ſit: ſurge me

ca es, Kluni
lancta Dei en

em Dominum
tuum Sion,
tapit ſeras dor⸗
benedixit in

tuos paeem:
itiat te,
oguium ſuum e
cuttit ſermoen
ſcut kuam: 1
eem ſargi,
mn ſuan ſant he
lcien fiigonize⸗

dſuum igntf
ſoluius eils ,1

etbun ſuun
, & iuclcis ſi

onni mMiöni:†
menitekanit en⸗

aesdunbi
ngaeieninn

inte lell len
neas Ttitun e.
Ue d Ktitun
n Ein tepite⸗
Ntn Einitui⸗

kella⸗
Alim)
, Vitgo
rta.
Aye;

.
ace;
nommelt⸗
eis
EClS 5
. „
ce.
. Mattem;
reces
natus
8.
is,
nitis
ltos

caſtos,

yitam præſta puram?
Iter para tutum,
VUt vidéntes Jeſum;
Semper collætémur.
Hit Ilaus Deo Patri »
Summo Chriſto decus;
Spiritui ſancto;,
Tribus honor unus. Amen.
. Diffüſa eſt gratia in labiis tuis.
„Propterea benedixit te Deus in
Eternum.

Beata mafer, & intacka virgo
glorioſa Regina mundi, intercede
pro nobis ad Dôminum. .
Kyrie eléiſ. Chriſte eléiſ. Xyrie
eleiſon. ‚Bôminus vobiſcum.
ge Et cum ſpiritu tuo.
Oncéde nos famulos tuos,
quæſumus Déômine Deus, per-
petua mentis & corporis ſanitate
audere: & glorioſa beatæ Mariæ
emper virginis interceſſiõne, à
præsenti liberari triſtitia, & ætérna
perfrui lætitia. Per Chriſtum,
Amen.

Ang, Sancti Dei omnes intercede-
re dignémini pro noſtra mnium-
que lalüte. . Lætamini in
Dômino, & exultàte juſti. Et
gloriamini omnes recti corde.

Rôtege, Déômine,, péôpulum
tuum, & Apoſtolòrum tuòôrum
Petri & Pauli, & aliôrum Apoſto-
lörum patrocinio confidéntem „
Perpétua defenſione consérva.
Mnes Sancti tui, quæſumus
Dômine, nos ubique adju-
vent: ut dum eorum mérita reco-
limus, patrocinia ſentiamus: & pa-
cem tuam noſtris coneede tempo-
ribus, & ab Eccléſia tua cunctam
tepélle nequitiam: iter, actus,
& voluntates noſtras, & omnium
famulorum tuòrum, in ſalutis
tuæ proſperitate diſpéne: benefa-
Goribus noſtris ſempiterna bona
retribue: & omnibus fidélibus
defuntis réquiem æternam concé-
de. Per Dôminum.
AD COMPLETORIVUM.
à ve Maria. Eſnprà
„ Onvèrte nos Deus fſalutaris

noſter. Et avérte iram
tuam à nobis. , Deus in adjuto-
Rum. Gloria PFatri. Allelüja.

Ixxxix

.pe expugnavérunt me à juven-
tüte mea, * dicat nunc IIrael.
zpé expugnaveérunt me à juven-
tüte mea: *† étenim non potué-
runt mihi.
upra dorſum meum fabricavé-
runt peccatôres: * prolongaverunt
iniquitàtem ſuam.
ominus juſtus concidit cervices
peccathrum: * confundantur &
convertäantur retrörſum omnes »
qui odérunt Sion. .
iant ſicut fœænum tectôrum: *

Et non dixérunt, qui præteribant,
Benedidio Domini ſuper vos: *
benediximus vobis in nomine Doô-
mini.
Joria Patri.

E profúndis clamävi ad te
Doôminé: * Domine exaudi
vocem meam.
iant aures tuæ intendéntes, * in
vocem deprecatiônis meæx.
i iniquitäates obſervaveris Dômi-
ne: * Doômine, quis ſuſtinébit?
(nia apud te propitiatio eſt: * &
propter legem tuam ſuſtinui te
Doômine.
Suſtinuit änima mea in verbo
ejus: * ſperavit anima mea in Dno.
cufſtòdia matutina usque ad no-
Gtem * ſperet Iſrael in Domino.
