noſtra, vel paréntum noſtro-
rum: neque vindictam ſumas de
peccatis noſtris. Le
Allelúja.

uaâm dilécta tabernacula. 61.
Benedixiſti Dñe terram tuam. 6r.
nclina Dômine aurem tuam. 62.
rédidi, propter quod locútus
ſum. 79. De profundis clamavi
ad te Domine. 82.

Ne reminiſcaris.

eléiſon. hriſte eléeiſ.
eliſon. ater noſter,
Et ne nos indúcas in tentatio-
nem. Sed libera nos à malo.
Ego dixi, Domine miſerére mei.
Sana animam meam, quia pec-
cavi tibi. Convertere Domine
aliquantulũ. Et deprecare ſu-
per ſervos tuos. Fiat miſeri-
cordia tua Dômine ſuper nos.
Quemadmodü ſperavimus in te.
Sacerdoôtes tui induantur juſti-
tiam. Et Sancti tui exuúltent.
Ab occúltis meis munda me
Démine. Et ab aliénis parce
ſervo tuo. Däiüe exaudi ora-
tionem meam.
Et clamor meus ad te véniat.
Dominus vobiscum.
Et cum ſpiritu tuo.
Orémus.
Ures tuæ pietatis, mitiſſimè
Deus, inclina précibus noſtris,

yrie
Frie

& gratia ſancti Spiritus illümina

cor noſtrum: ut tuis myſteriis di-
gnè miniſtrare, téque ætérna cha-
ritate diligere mereämur.
Eus, cui omne cor patet, &
omnis voluntas loquitur, &
uem nullum latet ſecrétum: puri-
ca per infuſiônem ſancti Spiritus
cogitationes cordis noſtri: ut te
perfécte diligere, & digne laudare
mereamur.
† Re igne ſancti Spiritus renes
noſtros, & cor noſtrum Do-
mine: ut tibi caſto coôrpore ſerviàâ-
mus „& mundo corde placeamus.

elxxxiii

Entes noſtras, quæſumus Dô-
Amine, Paraclitus, qui à te
procedit, illuminet: & indúcat in
omnem, ſicut tuus promiſit Filius
veritàtem.
Dſit nobis, quæſumus Domine,
virtus Spiritus ſanégti: quæ &
corda noſtra cleménter expurget;,
& ab oômnibus tueatur adveértfis.
Eus, qui corda fidélium ſan-
Gispiritus illuſtratiõne docui-
ſti: da nobis in eòdem Spiritu re-
Ga sapere, & de ejus ſemper con-
ſolatione gaudere.
Onſciéntias noſtras, quæſumus
Domine, viſitando purifica:
ut véniens Dôminus noſter Jeſus
Chriſtus Filius tuus, paratam ſibi
in nobis invéniat manſionem. Qui
tecum vivit & regnat in unitate
spiritus ſancti Deus, per omnia
ſæcula ſæculorum. Amen.
Q B A. T. L. OQ N. E S

Umme Sacérdos, & verè Pön-
tifex Jeſu Chriſte, qui te obtu-
liſti Deo Pafri hôſtiam puram, &
immaculatam in ara Crucis pro
nobis miſeris & peccatôribus, &
qui dediſti nobis carnem tuam ad
manducandum, & sanguinem tuum
ad bibeéndum, & poſuiſti myſtériũ
iſtud in virtûte Spiritus ſancti tui,
dicens: Hæc quotiescumque fecé-
ritis, in mei memôriam facietis.
Rogo per eümdem sanguinem
tuum, magnum lſalutis noſtræ pré-
tium: rogo per hanc miram
& ineffabilem charitatem, qua nos

miſeros, & indignos ſic amare di-
gnatus es, ut lavares nos à pec-
catis noſtris in saäanguine tuo: do-
ce me ſervum tuum indignu, quem
inter cétera dona tua étiam ad of-
ficium ſacerdotale vocare dignatus
es, nullis meis méritis, ſed ſola
dignatiône miſericôrdiæ tuæ: doce
me, quæſo, per Spiritum ſanctum
tuum, tantum tractate myſterium
ea reveréntia & honôre, ea devo-
tiône & timore, quibus oportet,
& decet. Fac me per gratiam tuam
m 4 ſem-

clxxxiv .
ſemper illud de tantoe myſtério
crédere, & intelligere, ſentire &
firmiter tenere, dicere & cogitare,
quod tibi placet, & expedit animæ
meæ. Intret ſpiritus tuus bonus in
cor meum, qui ſonet ibi ſine ſono,
& ſine ſtrépitu verborum loquatur
omnem veritatem. Profünda quip-
pe ſunt nimis, & ſacro tecta vela-
mine. Propter magnam clemen-
tiam tuam concède mihi Miſsarum
ſolemnia mundo corde, & pura
mente celebrare. Libera cor meum
ab immundis, & nefandis, vanis, &
noôzxiis cogitationibus. Muni me
beatorum Angeloôrum pia & fida
cuſtôdia;, ac tutéla fortiſſima, ut
hoſtes omnium bonorum confũuſi
discédant. Per virtůtem tanti my-
ſtérii, & per manum ſancti Angeli
tui repélle à me, & à cundtis ſer-
vis tuis duriſſimum ſpiritum ſu-
Perbix. & cenodoxiæ, invidiæ, &
lasphémiæ, fornicatiônis, & im-
munditiæ, dubietatis, & diffiden-
tiæx. Confundantur, qui nos per-
ſequúntur; péreant illi,; qui nos
Perdere feſtinant.

Rex Virginum, & amator caſtitâ-
tis, & integritâtis, cœléſti rore
benedictiônis tuæ extingue in cor-
pore meo fomitem ardéntis libi-
inis, ut maneat in me tenor caſti-
tatis corporis & animæ. Mortifica
in membris meis carnis ſtimulos,
omnésque libidinoſas commotioô-
nes, & da mihi veram, & perpé-
tuam caſtitàatem cum céteris donis
tuis, quæ tibi placent in veritate,
ut Sacrificium laudis caſto corpo-
re, & mundo corde valeam tibi
offerre. Quanta enim cordis con-
tritiéone, & lacçrymârum fonte,
Quanta reveréntia „ & tremore,
quanta cörporis caſtitate, & ani-
mæ puritate iſtud divinum, & ců;-
leſte Sacçrificium eſt celebrandum,
ubi caro tua in veritäte sumitur,
ubi ſanguis tuus in veritate bibi-
tur,ubi ima ſummis, terréna divinis
junguntur, ubi adeſt ſanctorum An-
Belorum præséntia, ubi tu es Sacri-
ficium & Sacerdos mirabiliter &
ineffabilitex conſtitutus?

Quis dignè hoc celebraâre pôte-
rit, niſi tu Deus omnipotens offe-
réntem féceris digsnum? Scio Doô-
mine, & verè ſcio, & idipſum

pietati tuæ confit eor, quia non ſum

dignus accédere ad tantùm myſté-
rium propter nimia peccata mea,
& infinitas negligentias meas. Sed

meo credo, & ore confiteor, quia
tu potes me facere dignum, qui
ſolus potes facere mundum de
immúndo conceptum sémine, &
de peccatoribus juſtos, & ſanctos.
Per hanc omnipoténtiam tuam te
rogo Deus meus, ut concédas mi-
hi peccatori hoc Sacrificium cele-
brare cum timòre & tremoôre, cum
cordis puritate, & lacrymarum fon-
te, cum lætitia ſpirituali, & cœlé ſti
gaudio, Sêntiat mens mea dulcé-
dinem beatiſſimæ præséntiæ tuæ
& excbias ſanctôrum Angeloôrum
tuôrum in circuitu meo.

Ego enim, Déômine, memor
venerandæ paſſioõnis tuæ accédo
ad altàre tuum, licèt peccator, ut
offeram tibi Sacrificium, quod tu
inſtituiſti, & offérri præcepiſti in
commemorationem tui pro ſaluúte
noſtra. Súscipe illud quæſo, ſum-
me Deus, pro Ecclé ſia ſancta tua,
& pro pépulo, quem acquiſiſti san-
guine tuo. Et quôniam me pecca-

tôörem inter te, & euümdem pô-
pulum tuum médium eſſe voluiſti,
liceèt in me aliquod boni ôperis te-
ſtimonium non agnoſcas, officium
ſaltem diſpenſationis créditæ non
reçùſes; nec per me indignum,
eorum ſalutis péreat prétium, pro
quibus victima ſalutaris dignatus
es eſſe redémptio. Prôfero étiam
Döômine, (ſi dignéris propitius
intuéri) tribulatiônes plébium ,»
pericula populorum, captivorum
gémitus, misérias orphanorum „
neceſſitates perxegrinorum, inopiam
debilium, deſperationes languen-
tium, deféctus ſenum, ſulpiria
juůvenum, vota virginum, lamenta
viduâarum.

Tu enim miſereris omnium Dô-
mine, & nihil odiſti eérum, quæ
feciſti. Memorare, quæ ſit noſtra
ſubſtantia: quia tu Pater noſter es-
uia tu Deus noſter es, ne iraſcaris
satis, neque multit⁴dinem visce-
rum tuôrum ſuper nos contineas.
Non enim in juſtificationibus no-
ſtris proſtérnimus precçes ante fa-
ciem tuam, ſed in miſerationibus

tuis multis. Aufer à nobis znigui⸗
tates noſtras: & ignem ſancti Spi-
xitus

ſcio, & veraciter ex toto corde

Utns in 1
Auter co
kra: &
guod te
Getur, te
Oramus
ut lereno
cri tui na
aſpicere
ittitum pe
Kulatio,
glas igle
uclre gel

Notimu
e balend
Gekünctorn
Nitas, gan
noc magn
lum., Dor
E hodie n
Iium de
lo desc
Mundo, d
denecicta,
Caliti, qu
Aur de ſan
ittinis M.
Eee Birit
Geillo Piet
Eeam milit
lere ema
Khariati,
klültent in
e1 clem.
l escend
ltcandun
gionis,
latig. D
alncki

ntümms.
CCAt Nei,
s mens el.
tOtO te
teot, in
ignum, n
mundumn de
Selnine, 8
8 & ſandtos.
lum tuen ie
ronckcasni⸗
ficium cele⸗
lemore,cun
Fmurumtfon.
Ai celeli
mes dulce.
ggentie tue,
n Angelotum
eo.
IV.
ne, menct
tuæ Aece
eccatot; I
im, Auod
Pkeceplil In
ui guo alie
guclo, lun⸗
2 lancti tcr
guiti ül⸗
ne eccl
mdeln o⸗
le dolulli⸗
diodels⸗
cds, offelum
ctedite non
indisrum,
Mretiuml⸗
ns Gisnnns
Nöfeto ttiln
66 rorieis
6s Nehiun,
,canictun
lpranohun

Orationes ante Miſſam.

ritus in nobis cleménter aecénde.
Aufer cor lapideum de carne no-
ra: & da nobis cor carneum,
quod te amet, te diligat, te dele-
ctétur, te ſequatur;, te perfruatur.,
Oramus Dnpe clemeéntiam tuam ,
ut ſeréno vultu familiam tuam, ſa-
cri tui noôminis officia præſtolanté,
aſpicere dignéris: & ut nullius ſit
irritum votum, nullius vacua po-
ſtulatio, tu nobis preces suggere;,
quas ipſe propitius audire, & ex-
audire delectéris.
F E, K I A VI.
Rogâmus étiam te, Dômine ſan-
Gte Pater, & pro ſpiritibus fidélium
defunctorum, ut ſit illis ſalus, sa-
nitas, gaudium, & refrigérium,
hoc magnum pietatis Sacrameén-
tum. Doômine Deus meus, ſit il-
lis hodie magnum, & plenum con-
vivium de te pane vivo, qui de
cœlo descendiſti, & das vitam
mundo, de tua carne ſancta, &
benedicta, Agni videélicet imma-
culati, qui tollis peccata mundi,
quæ de ſancto , & glôrioſo beatæ
Virginis Mariæ ûtero eſt affumpta,
& de Spiritu ſancto conçeépta; ac
de illo pietâtis fonte, qui per lan-
ceam militis ex tuo ſacratiſſimo
latere emanavit: ut exinde refécti,
& ſatiati, refrigeräãti & conſolati
exultent in laude, & gloria tua
Peto cleméntiam tuam Domine,
ut descéndat ſuper panem tibi ſa-
crificandum plenitùdo tuæ bene-
dictionis, & ſanctificatio tuæ divi-
nitatis. Descendat étiam Doômine
illa ſancti Spiritus tui invisibilis,
incomprehenſibilisque majeſtas,
ſicut quondam in patrum hoſtias
descendébat, qui & oblatioônes
noſtras corpus, & sanguinem
tuum efficiat, & me indignum ſa-
cerdotem doceat tantum tractare
myſterium cum cordis puritate, &
lacrymarum devotioône, cum reve-
rentia & tremore, ita ut placide,
ac benignè ſuscipias ſacrificium de
manibus meis ad ſalútem oôm-
nium tam vivorum, quàm defun-

rum
SABBATO.
Rogo étiam te Démine, per ip-
ſum ſacrosanctum myſterium Cor-
poris, & Sanguinis tui, quo quo-
tidie in Eccléeſia tua pascimur &
potamur, abluimur & ſanctifica-
mur;, atque unius ſummæ divini-

tatis participes efficimur, da mihi

clxxx vV

virtúùtes tuas ſanctas, quibu re-

plétus, bona conſcientia ad al are
tuum accédam, ita ut hac cœlé-
ſtia ſacraménta efficiantur mihi fa-
lus, & vita. Tu enim dizxiſti ore
tuo ſancto, & benedicto: Panis,»
quem ego dabo, caro mea eſt pro
mundi vita. Ego ſum panis vivus-
qui de cœlo descéndi. Ssi quis
manducaverit ex hoc pane, vivet
in ætérnum. Panis dulciſſime »„
ſana palatum cordis mei, ut sén-
tiam ſuavitatem amoris tui. Sana
illud ab omni languôre, ut nullam
præter te séntiam dulcédinem. Pa-
nis candidiſſime, habens omne de-
lectamentum, & omnem ſapôrem,
qui nos ſemper réficis, & num-
quam in te déficis: cômedat te cor
meum;, & dulcédine ſaporis tui
repleantur viscera àänimæ meæx.
Manduúcat te Angelus ore pleno;
mandücet te peregrinus homo pro
môdulo ſuo, ne deficere poſſit in
via, tali recreatus viatico. Panis
ſancte, panis vive, panis munde,
qui deſcendiſti de colo, & das
vitam mundo, veni in cor meum,
& munda me ab omni inquina-
ménto carnis, & ſpiritus. Intra in
animam meam, ſana, & munda
me intériùs, & extériùs, Eſto tu-
tamen, & continua ſalus animæ,
& coôrporis mei. Repélle a me
inſidiantes mihi hoſtes; recedant
procul à præsentia poténtiæ tuæx,
ut foris, & intus per te munitus,
recto trämite ad tuum regnum per-
véniam, ubi non in myſteriis, ſicut
in hoc témpore agitur;, ſed facie ad
faciem te vidébimus, cùm tradide-
ris regnum Deo, & bPatri, & eris
Deus omnia in omnibus. Tunc e-
nim me dete ſatiabis ſatietäte mi-
rifica, ita ut nec esuriam, nec siti-
am in æternum Qui cum eodem
Deo Patre, & Spiritu ſancto vivis,
& regnas per omnia ſ[æcula ſæculo-
rum. Amen. .
lia Oratio ante Miſſlam.
D menſam dulciffimi convivii
tui, pie Dômine Jeſu Chriſte,
ego peccator de propriis meritis
nihil præsämens, ſed de tua con-
fidens mifericordia & bonitaàte,
accédere véreor,; & contremiſco.
Nam cor & corpus habeo multis
criminibus maculatum, mentem
& linguam non cautéè cuſtoditam.
Ergo % pia Déitas, d treménda
Majéſtas, ego miſer inter anguſtiss
m 5 6-

clxxxvi ne
deprehenſus, ad te fontem miſe-
ricordiæ recúrro, ad te feſtino ſa-
nandus, ſub tuam proteétionem
fůgio: & quem jùdicem ſuſtinére
nequeo, Salvatôrem habére ſuſpi-
ro. Tibi Dômine plagas meas o-
ſténdo: tibi verecundiam meam
détego. Scio peccâta mea multa,
& magna, pro quibus timeo. Spe-
ro in miſericôrdias tuas, quarum
non eſt númerus. Reéſpice ergo in
me ôculis miſericôrdiæ tuæx, Do-
mine Jeiun Chriſte, Rex æterne,
Deus & homo, crucifixus propter
hoôminem. Exaudi me ſperantem
in te: miſerére mei pleni misériis
& peccatis, tu qui fontem milſera-
tionis numquam manare ceſsabis.
Salve ſalutaris victima, pro me &
omni humano genere in patibulo
Crucis oblata. Salve nôbilis &
pretioòſe Sanguis, de vulnéribus
crucifixi Domini mei jJeſu Chriſti
profluens, & peccata totius mun-
di abluens. Recordare Dômine
creatûræ tuæ, quam tuo sänguine
redemiſti. Pœnitet me peccàâſſe;
cpio emendare, quod feci. Aufer
ergo à me, clementiſſime Pater,
omnes iniquitates, & peccata mea,
ut purificatus mente & corpore,
dignè deguſtare mérear Sancta ſan-
Goôrum: & concéde, ut ſancta
pPrælibatio Coôrporis & Sanguinis
tui, quam ego indignus sumere
intendo, ſit peccatérum meorum
remiſſio, ſit delictôrum perfécta
purgatio, ſit tůrpium cogitatioô-
num effugâtio, ac bonorum sen-
ſuum regeneratio, operumque tibi
placéntium ſalubris efficacia, ani-
mæ quoque & coôrporis contra ini-
micorum meòrum insidias firmiſſi-
ma tuitio. Amen.

Mnipotens ſempiterne Deus,
Jecce accédo ad Sacraméntum
unigéniti Filii tui Doômini noſtri
JeſuChriſti: acceèdo tamquam infir-
mus ad Meêdicum vitæ, immúndus
ad fontem miſericordiæ, cæcus ad
lumen claritâtis ætérnæ, pauper &
egénus adDôminum cœli & terræ.
Rogo ergo immensæ largitatis tuæ
abundântiam, quâtenus meam
curaâre dignéris infirmitatem, la-
vaâre fœditatent, illuminare cæci-
tatem, ditâre paupertâtem, veſtire
nuditätem: ut panem Angelôrum,
Regem regum, & Döminum do-

minantium, tanta fuscipiam reve-
réntia, & humilitate, tanta con-
tritione, & devotione, tanta pu-
ritate, & fide, tali propôſito ,„ &
intentiône, ſicut éxpedit ſalùti âni-
mæ meæ. Da mihi, quæſo, Domi-
nici corporis & sanguinis non ſo-
lùm ſuscipere ſacramentum, ſed
étiam rem & virtútem ſacraménti.
O mitiſſime Deus, da mihi corpus
unigéniti Filii tui D. N. J. C. quod
traxit de Virgine Maria, ſic ſusci-
pere, ut corpori ſuo myſtico mêrear
incorporari, & inter ejus membra
connumerari. O amantiſſime Pater,
concede mihi diléctum Filium tu-
um, quem nunc velatum in via ſu-
ſcipere propono, revelata tandem
facie perpetuò contemplari. Qui
tecum vivit & regnat.

Go volo celebràre Miſſam, &
conficere corpus, & sänguinem
D. N. J. C. juxta ritum ſanctæ Ro-
manæ Eccleſiæ ad laudem omnipo-
téntis Dei, totiusque Cùriæ trium-
phantis ad utilitatem meam, to-
tiũsque Cüriæ militantis, pro om-
nibus, qui ſe commendârunt ora-
tiônibus meis in génere, & in ſpe-
cie, & pro felici ſtatu ſanétæ Ro-
manæ Eccléſiz. Amen. . .
Audium cum pace, emendatio-
nem vitæ, ſpatium veræ poeni-
téntiæ, gratiam & conſolatiônem
§. Spiritus, perſeverantiam in bo-
nis opéribus, tribuat nobis omni-
potens, & miséricors Dominus.
Amen. an

Mater pietàtis & miſericér-
diæ, beatiſſima Virgo Maria,
ego miſer & indignus peccator,
ad te confugio toto corde, & af-
féctu: & precor pietàatem tuam:
ut ſicut dulciſſimo Filio tuo in
cruce pendente adſtitiſti, ita &
mihi miſero peccatori, & Sacerdo-
tibus mnibus hic, & in tota ſan-
cta Eccléſia, hõôdie offeréntibus cle-
menter afſsiſtere dignéris, ut tua
gratia adiùti dignam acceptabilém-
que hôſtiam in conſpéctu ſummæz

& individuæ Trinitatis offérre va-

leâamus. Amen.

GRA-

6

hymnu
in camt
mnum.

enedtc⸗

eils 13.
Datri.

Tium pr

Fris ele
htie ele
Et ne
nem.
Condit
Nis opera
epedican
Lanci in
in cubilib
olnine,
MIni tuo
elaudi or⸗
Et clan

chhantere.
tann dr.
e, tun.
lopoſto
ir ſalatin:
urlo, Don.
inis non t
entum lel
ſactawenti,
mihi corpus
N )C Cual
la ſie luel
tico meen
ejas membr⸗
ticlime Peten
Imfllium tu⸗
un in vin iu⸗
elita tunten.
mplati. Cul

eMn,
A snguinen
nſance No⸗
emn olunt⸗
Cüriz ttium⸗
n eum ,10.
glis, Nlo⸗
eatuunt e.
ete; XAn e⸗
An nde he

nen. „
deklinlie
Fere hen⸗
cgnlohtianen
rtiamin
Lintiann
r obizun
eos Dönnn

, nieii
na Virgo n
nus gecett
orde, e
6 tenn t

clxvxvii

GRATIARUM ACTIO

Anña.,. Trium puerôrum cantémus
hymnum: quem cantabant Sancti
in camino ignis, benediceéntes Do-
minum.
Alleluùja.

Benedicite mnia opera Dni. 12.
. audate Däm in Sanctis
ejus. 13. loria

Patri.
Trium puerôrum.

yrie eléiſon. hriſte eleiſon.
Frie eleiſon. ater noſter.
Et ne nos inducas in tentatioô-
nem. zg., Sed libera nos à malo.
„Confiteantur tibi Domine om-
nia opera tua. Et Sancti tui

benedicant tibi. Exultabunt
Sancti in gloria. Lætabuntur
in cubilibus ſuis. Non nobis
Domine, non nobis. Sed no-

mini tuo da gloriam. Doômine
exâudi oratiõônem meafm.
Be. Et clamor meus ad te véniat.
Dôminus vobiscum.
Et cum ſpiritu tuo.
„remus.
Eus; ui tribus puúeris miti-
gâſti flammas ignium: con-
céde propitius; ut nos famulos
tuos non exurat flamma vitio-
rum.
Ctiônes noſtras, quæſumus
Dômine aſpirando præveni, &
adjuvando proséquere: ut cuncta
noſtra oratio, & operatio à te ſem-
per incipiat, & per te cœpta finia-
aur. .
A nobis, quæſumus, Dômine
vitiorum noſtrorum flammas
extinguere, qui beato Lauréntio
tribuiſti tormentòrum ſuorum in-
céndia ſuperare. Per Chriſtum Do-
minum noſtrum. Amen.

Ratias tibi ago Dne fandte,
I Pater omnipotens, æteérne
Deus, qui me peccatoôrẽ indignum
famulum tuum, nullis meis meéri-
tis, ſed ſola dignatione miſericôr-

diæ tuæ ſatiare dignâtus es pretiéô-
ſo Côrpore, & sanguine Filii tui
Dômini noſtri Jeiu Chriſti. Et pre-
cor, ut hæc ſanéta Communio non
ſit mihi reatus ad poœnam, led in-
tercêſſio ſalutaris ad véeniam. Sit
mihi armatuùra fidei, & ſcutum bo-
næ voluntatis. Sit vitiorum meo-
rtum evacuatio, concupiscentiæ, &
libidinis exterminatio: charitatis
& patiéntiæ, humilitatis & obe-
dientiæ, omniumque virtůtum aug-
mentaâtio: contra insidias inimi-
coôrum omnium, tam viſibilium,
quàm inviſibilium, firma defenſio?
moôtuum meòôòrum, tam carnalium,
quam ſpirituàalium perfécta quie-
tatio: in te uno & vero Deo fir-
ma adhæſio: atque finis mei felix
conſummatio. Et precor te, ut ad
illud ineffabile convivium me pec-
catôrem perduúùcere dignéris, ubi tu
cum Filio tuo, & Spiritu ſancto;,
Sanctis tuis es lux vera,, ſatietas
plena, gaudium ſempiternum, ju-
cunditas conſummata, & felicitas
perfecta. Per eumdé Chriſtum, & c.

Ransfige, dulciſſime Dômine
Jeſu, medullas, & viscera
animæ meæ ſuaviſſimo, ac ſaluber-
rimo amoris tui vulnere, vera, ſe-
renaque & Apoſtôlica ſanétiſiima
charitate, ut langueat, & liquefiat
anima mea ſolo ſemper amore, &
deſidério tui, te concupiſcat, &
deficiat in atria tua, cuùpiat diſsôl-
vi, & eſſe tecum. La, ut anima
mea te esúriat, panem Angelorum,
refectiénem animarum ſanctarum,
panem noſtrum quotidianum ſu-
perſubſtantialem, habentem omnẽ
dulcédinem, & ſaporem, & om-
ne delectaméntum ſuavitatis; te,
in quem desidérant Angeli proſpi-
cereé, ſemper esũriat, & comedat
cor meum, & dulcedine ſapôris
tui repleantur viscera änimæ meæ:

te ſemper sitiat fontem vitæ, fontẽ
ſapiéntiæ & ſciéntiæ, fontem æter-
ni luminis, torréêntem voluptatis,
ubertatem domus Dei: te ſemper
ambiat, te quærat, te invéniat, ad
te tendat, ad te perveniat e Me-
ité-

clxxxviii .
ditétur, te loquàtur, & mnia
operétur in laudem, & gloriam
nominis tui, cum humilitate, &
diſcretione, cum dilectione, & de-
lectatione, cum facilitate & affé-
ctu, cum perſeverantia usque in
finem: & tu ſis ſolus ſemper ſpes
mea, tota fidúcia mea, dlivitiæ
mezx, delecdtatio mea, jucuúnditas
mea, gaudium meum, quies &
tranquillitas mea, pax mea, ſua-
vitas mea, odor meus, dulceédo
mea, cibus meus, refééctio mea,
refugium meum, auxilium meum,
ſapiéntia mea, portio mea, poſ-
séſſio mea, thesaurus meus, in quo
fixa & firma, & immobiliter ſem-
per ſit radicata mens mea, & cor

KSHhius Ane n ad ſacram
Euchariſtiam.
Dôro te devéôtè, latens Déitfas,
Quæ ſub his figuris vere lâtitas:
Tibi ſe cor meum totum suůbjicit,
Quia te contemplans, totũ déficit.
Viſus, tactus, guſtus in te fallitur,
Sed auditu ſolo tutoô creditur.
Credo, quidquid dixit Dei Filius,
Nil hoc verbo veritatis vérius.
In cruce latébat ſola Deéitas,
At hic latet ſimul & humanitas:
Ambo tamen credens, atque con-
fitens,
Peto, quod petivit latro pœnitens.
Plagas: ſicut Thomas, non intúeor,
Deum tamen meum te confiteor,
Fac me tibi ſemper magis crédere,
In te ſpem habére, te diligere.
O memoriale mortis Domini,
Panis vivus „vitam præſtans hômi-
ni!
Præſta meæ menti de te viyvere,
Et te illi ſemper dulce sapere.
Pie pellicane Jjeſu Domine,
Me imundum munda tuosanguine,
Cujus una ſtilla ſalvum facere
Totü munduü quit ab omni ſcélere.
jJeſu, quem velatum nunc aſpicio,
Oro, fit illud, quod tam sitio:
Ut te revelata cernens facie
Viſu ſim beatus tuæ gloriæ. Amen.

Gratiarum actio poſt Miſſam.

lebrationem Miflæ.
Alia Oratio poſt Communionem.
A Nima Chriſti ſanctifica me-
“ corpus Chriſti ſalva me, ſanguis
Chriſti inébria me, aqua lateris
Chriſti munda me: ò bone jJeſu ex-
audi me, & ne permittas me ſepa-
rari à te, ab hoſte maligno defénde
me, in hora mortis meæ voca me;
& pone me juxta te, ut cum Ange-
lis tuis laudem te in ſæcula ſæcu-

lorum. Amen .
SnHtio,
( ) Bſecro te, dulciſſime Dômine,

Jeſu Chriſte, ut paſſio tua ſit
mihi virtus, qua müniar, prote-

Alæ Ofationes dicendæ, poſt Ce-

ſint mihi cibus, potusque, quibus
paſcar, inébrier, & delécter.

Aſperſio Sanguinis tui ſit mihi ab-

lütio omnium peccatoôrum meô-
rum. Mors tua ſit mihi glôria ſem-
piterna, & nunc, & in perpétuum.

Mariam.
Sacratiſſima, O Sereniſſima;
& inclyta gloriéôſa Virgo Ma-
ria, quæ Gréatoòrem oômnium crea-
turarum in tuo ſacratiſſimo utero
fuiſti digna portare, ſolaque vir-
gineo übere lactare: cujus vera-
ciſlimum, ſacrumque corpus &
sänguinem, ego indignus pecca-
tor modoò sùúmere præsumpfi:
tuam humiliter dépresor miſeri-
côrdiam: ut apud ipſum pro me
peccatôre intercédere dignéris : ut
quidquid in hoc tam ineffabili, ac
digniſſimo Sacrificio, per me indi-
gnum, ignoranter; vel negligen-
ter, aut accidentaliter;, ſeu irre-
verénter, ſcilicet in tractando, &
(ſuméndo ac miniſtrando actum eſt,
commiſſum, vel omiſſum, tuis ſa-
cratiſſimis précibus indulgeère di-
gnétur idem Dôminus noſter jeſus
Chriſtus Filius tuus, qui cum bPatre
& Spiritu ſancto vivit & regnat in
ſæcula ſlæculorum. Amen.

gar C atque deféndar. Vulnera tua

Shenz ad Beatiſſimam Virginem

1

8 Darb
Lapect⸗
§. Carol
llgep
5§. Apoll
5§ Conr.
d Marg.
De Lane
batocin
5§ ſoann
5§. Felci⸗
1. Ferdin
K Corch
5. ſa
Alexii
Muga
Kludoy
KRole
Nolalie
4 Gern⸗
RIudov
Krirg.

de Wee
gem
Oſfekiim

dylote.

E.

niinionen.

tiſca ne,
me,antus
,ua Iueni
ne ſei er
as le ſeyt⸗
no Cekente
2 voci he,
cum Ange-

ſeculalecr⸗

ne Domine,

ſallo tua lt
niar, prote-
Vulneta :ua.

ue, Cnl aS

eſecter⸗
ſt nitich.
vorum med⸗
glöntlenr.
Petpettum.

1 Pirginen

ereniſina;
itgo Ma⸗
niumm cken⸗
ino itefo
Ohague u⸗
Cuius veli⸗
(ofs 4
lenus ſetcr
rruingi
ſun ſig ne
Gignersinl
heffiil,1

Ixxxiz

T ABULA OFFICIORUM

quæ in hae appendice continentur.

§. Barbaræ virg. & mart. Duplex. iv. Decemb. CxXXIV
Expectationis Partus B. M. V. Dupl. maj. xviii. Decemb. ibid.
PGe anii Imnßer cum S. Joſeph. Dupl. maj. xxiii. jan. cxxviii
.Caroli Magni Imperat & Conf. Duplex. xxviii. Jan. CxXxRxi
S. Ildephonſi Archiepiſc. Conf. Semid. cxxxii
S. Apolloniæ virg. & mart. Duplex. ix. Febr. cxxxXiii
S. Conradi Placentini Conf. Semid. xizx. Febr. cxxxiv
S. Margaritz de Cortona,; Semid. xXxxiii. Feb. cxxxV
S. Gabrielis Archangeli, Dupl. maj. xviii. Martii. Cxxxvii
De Lancea & Clavis Domini,; Dupl. ii. Claſſ. cxli
Patrocinium S. Joſephi., Dupl. ii. Claſſ. cxlv
S. Joannis Nepomuceni mart. Semid. xvi. Maji. cxlix
S. Felicis à Cantalicio Conf. semid, Xxxi. Maji. c
B. Ferdinandi iii. Caſtellæ, & Legionis Regis, DBupl. gxx. Maji. clii
858. orgis eſu, Fer. vi. poſt Oct. Corp. Chriſti. cliii
S. Aloyſii Gonzagæ Conf. Duplex,. Xxi. Junii. clvii
§S. Alexii Conf. Duplex. Xxvii. Julii. clix
S. Margaritæ virg. & mart. Duplex. xx. Julii. ibid.
S. Ludovici Toletani Epiſc. & Conf. Duplex,. ziz. Aug. clx
S§. Angeli Cuſtodis - cum Octava. Dupl. ii. Claſſ. cxli
8. Kolr Viterbienſis virg. Duplex. iv. Septemb. elvii
S. Roſaliæ virg. Panormitanz, Dupl. iv. Sept. clxviii
ee em Dolorum B. V. M., Dupl. maj. Dñica iii. Sept. clxix
Berar i Sagredo Epiſ. & mart. Duplex. Xxxvi. Sept. clxxiii
S. Ludovici Bertrandi Conf. Duplex. x. Octob. ibid.
5S. virg. & mart. Urſulæ & Kciem⸗ Huplex. Xxi. Oct. cxie
8. lis Archangel, Dupl. maj. Xxiv. ob. ibid.
§. Wlkgangt Epile & Conf. Duplex. Xxxxi. Octob. clxxix
LYatigcinii B. M. V. Duplex maj. rubricatur. ibid.
de S. Sacramento Corporis Chriſti pro Feria v. per annum rubricatur.

miduplekxz.
Officiim onceptionis B. M. V. pro Sabb. Duplex.

FINIS.

1b1d.

mem duc

elpatx
manic;

u, ſeen

FESTA NOVISSIMA

Die xx. Julii. In feſto S. Hieronymi Emiliam

Confelſſ.

Die xXxi. Auguſti. In feſto S. Johannæ Franci-

ſceæ Fremiôt de Chantal viduæ.

Die xxvii. Aug.
Confeff.
Die xviii. Septemb.
pertino Conf.

IE XX. JULII.

in fefo R. Hieronymi K miliani
Con plex.

Omnia de
non Pontif. præ
quuntur. .
In Hymno. I ſte Gonfeèſſor. mu-
tatur tertius verſus.

Qratis.
D Eus, miſericordiarum Pater,
per merita, & interceſſio-
nem beati Hieronymi, quem Or-
phanis adjutorem, & patrem eſſe
voluiſti, concede; ut ſpiritum
adoptionis, quo filii tui nomi-
namur, & ſumus, fideliter cu-
odiamus. Per Dominum.
In primo Nocturno, Lectiones
de Script. occurrente.
In ſecundo Nocturno.
Hron mus & gente Patritia K.-
miliana Venetiis ortus, à pri-
ma adolescentia militiæ addic-
tus, difficillimis RKeipublicæ tem-
poribus caſtro novo ad quarum
in montibus Tarviſinis præfici-
tur. Arce ab hoſtibus capta, ipfe
in teterrimum carcerem detrudi-
tur, manibus, ac pedibus vinc-
tus; cui omni humana ope deſti-
tuto beatifſima Virgo ejus preci-
bus exorata, clemens adeſt, vin-
cula ſolvit, & per medios hos-
tes, qui vias omnes obſederant,
in Tarviſii conſpectum incolu-
mem ducit. Urbem ingreſſus, ad
Deiparæ aram, cui ſe voveraàt ,
manicas, compedes „ catenas,
quas ſecum detulerat, in accepti

.

In feſto S. Joſephi à Cu-

*

beneficii teſtimonium ſuſpendit.
Reverſus Venetias copit pietatis
ſtudia impenſius colere, in pau-
peres mire effaſus, ſed puero-
rum præſertim miſertus, qui pa-
rentibus orbati, egeni, ſor-

in ædes à ſe conductas recepit de
ſuo alendos, & Chriſtianis mo-
ribus imbuendos. .
s Honeſtum fecit.

P Er eos dies Venetias appule-
rant beatus Cajetanus, & Pe-
trus Carafa poſtmodum Paulus
Quartus, qui Hieronymi ſpiritu,
novoôque inſtituto colligendi Or-
Phanos probato, illü in Incurabi.
lium Hoſpitale adduxerunt,; in
duo Orphanos fimul educaret,
atque ægrotis pari charitate in-
ſerviret. Mox eorumdẽ hortatu in
broximam continentem profec-
tus, Brixiæ primum, deinde Ber-
gomi, atque Novocomi Orpha-⸗
notrophia erexit, Bergomi bræ-
ſertim, ubi præter duo, pro pue-
ris unum; & pro puellis alterum⸗
domum excipiendis, novo in il-
lis fegionibus exemplo; mulieri-
us a turpi vita ad pœnitehtiam
converſig, apéruat. Somaſchæ
demuin ſubſiſtens, in hi
go agri Eergomenfis ad
ditionis fines, ſibi, ac ſuis ibi
ſedem conſtituit; formamque in-
duxit Congregationis; cul pro-
pterea à Somaſcha nomeh
tum; quam ſubinde auctam .

&

hanorum

Propagatam, nedum Orp
* reg/-

didi per Urbem vagabantur, quos

amili pa⸗
Wncti

In feſto S. Joſephi Calaſanctii

fac.

1

2 2„
regimini, & Eccleſtarum cultui,
ſed ad majorem Chriſtianæ Rei-
publicæ utilitatem Adolescenti-
um in litteris, & bonis moribus
inſtitutioni, in Collegiis, Aca-
demiis, Seminariis addictam San-
Gus Pius Quintus inter Religio-
ſos Ordines adſcripſit, cæterique
Pontifices privilegiis ornarunt.
Amavit eum.

Rphanis colligendis inten-
tus Mediolanum proficisci-
kur, atque Ticinum; & utrobi-
que collectis agminibus puero-
rum tectum, victum, veſtem,
Magiſtros, Nobilibus Viris fa-
ventibus, provide conſtituit.
Inde Somaſcham redux, omni-
bus omnia factus à nullo abhor-
rebat opere, quod in proximi
bonum cedere pervideret. Agri-
colis immixtus per agros ſparſis,
dum ſe illis adjutorem in meten-
dis frugibus præbet, myſteria fi-
dei explicabat, puerorum capita
porrigine fœda abſtergens, & pa-
tienter tractans curabat, putridis
ruſticorum vulneribus medebatur
eo ſucceſſu, ut gratia curatio-
num donatus cenſeretur. In
monte, qui Somaſchæ imminet,
reperta ſpecu in illam ſe abdidit,
ubi ſe flagellis cædens, dies inte-
gros jejunus tranſigens, oratione
in plurimam noctem protracta,
ſuper nudo ſaxo breyem ſomnum
carpens ſui, aliorùmque noxa-
rum pœnas luebat. In hujus ſpe-
cus interiori receſſu ex arido ſi-
lice extillat aqua precibus ſervi
Dei, ut conſtans traditio eſt, im-
petrata, quæ usque in hodiernam
diem jugiter manans, & in varias
regiones delata ægris ſanitatem
plerumque conciliat. Tandem
ex contagione, quæ per omnem
vallem ſerpebat, dum ægrotan-
tibus inſervit, & vita functos
propriis humeris ad ſepulturam
defert; contracto morbo annos
natus ſex, & quinquaginta, quam
paulo ante prædixerat, pretioſam
mortem obiit anno milleſimo
quingenteſimo trigeſimo ſepti-
mo; quem pluribus in vita, &
poſt mortem miraculis illuſtrem
Benedictus Decimus Quartus Bea-
torum, Clemens vero Decimus
tertius Sanctorum faſtis ſolemni-
ter adſcripſit.

remur:;

Iſte homo perfegit omnia.

ectio ſancti Evangelii ſecun-
dùm Matthæum.

IN illo tempore: oblati ſunt eĩ
parvuli, ut manus cis impone-
ret, & orafet. Et reli qua.
Homilia ſancti Joannis Chry-
oſtomi.
Ur discipuli pueros abige-
bant? Dignitatis cauſa. Quid
ergo ille? ut doceat illos modeſte
ſapere , faſtumque mundanum
conculcare, & ſuscipit, & ulnis
complectitur, talibusque Reg-
num Coœlorum pollicetur, id

quod etiam dixit ſuperius. Et

nos igitur, ſi volumus hæredes
eſſe Cœlorum, hanc virtutem
cum diligentia magna ſectemur.
Hoc eſt enim Philoſophiæ cul-
men, ſimplicem eſſe cum pru-
dentia. Hæc vita eſt Angelica.
Anima enim pueruli omnibus
animi morbis vacug eſt: non me-
moriam retinet injuriarum, ſed
eas inferentes adit „ ut amicos,
ac ſi nihil factum eſſet. Et quam-
vis à matre verberibus cædatur»
eam ſemper quærit, & omnibus
anteponit.
Iſte eſt, qui.

I Reginam ipfi oſtendas dia-
demate ornatam, non præ-
fert eam Matri pannis detritis
veſtitæ, malletque illam incul-
tam videre, quam Reginam mi-
rifice amicdtam. Nam quod ſu-
um;, quod alienum eſt;, non ex
paupertate, vel divitiis, ſed ex
amore exiſtimare ſolet, & nihil
plus requirit, quam neceflaria,
atque ut lacte repletus eſt, ſtatim
à mamma abſcedit. Noneisdem
quibus nos, ærumnis premitur;,
nec pecuniarum jactura, rebus-
que ſimilibus, nec iisdem, qui-
bus nos, fluxis rebus lætatur, ne-
que corporum pulchritudinem
miratur. Ideo dicebat, Talium
eit enim Regnum cœlorum, ut
ex propoſito voluntatis illa ope-
quæ natura ſua pueri
faciunt.
Sint lumhi veſtri.

Uia enim Phariſæi non ali-

unde, Quam à neguitia, &
arro⸗

Mogant
tur5 v
Mices e
(icat,
enim i
princip⸗
Quonial
tum tert
noris co⸗
animos
humanun
Iem à yu
lios ſe ſ⸗
hec pary.
ingentibr
enim inſt
mun culm.
tiones,
medios re
dentem gl
Vero in in
DIE

Mnip⸗
Deus
Mn Frane
Eenlam ad
tuline pen
lin pertet
Der Ulam
IN noya!
itis, &
gul infir⸗
de tua vi
leltis dr⸗
nodis
Der Dom

lohu
Chant
clariſl
Ineunte
non ob
nes. P
Nem no
tam ſ
Wentat
Collathn
ammn
Ec v
ui lo

irotmi

ngelüi ler
zum.

obluti ſun
eis imhent
teligu.
Annls Cr⸗

eſos diee
cauſa. Olid
los modete
unndenum
Pit, ulnis
busgue hep⸗
licetur, 1d
ipetins Er
mus heittet
ne pittuten
nn ſegtennn
Nlophir al
ſt Angelia.
i omndbu
:non r
numn, ſel
t amnicos,
Et quan.
czdatut,
onmiis

Kencd
I 1
nis dedl
Un mar⸗
eginum M⸗
n go
ek,don
et, a Ui
necelan,
8el, Katin
oneisden
Premitul,
12, lebie⸗
Nlen, g
letatul, n⸗
uitudinen
at, Tulun
lotum, I
tis illaobe
ſu⸗ Dnel

14

D

ei von i

itia, 5
quitia,

arrogantia ad agendum fereban-
tur; ubique discipulos ſuos ſim-
plices eſſe jubet, illosque ſubin-
dicat, dum hos inſtituit. Nihil
enim ita ſuperbiam parit, ut
principatus, & primi conſeſſus.
Quoniam igitur discipuli per to-
tum terrarum orbem multum ho-
noris conſecuturi erant, ipſorum
animos prævenit, nec ſinit eos
humanum quid pati, nec hono-
rem à vulgo expetere, vel ante
alios ſe ſe efferre. Nam etiam ſi
hæc parva videntur eſſe, at malis
ingentibus cauſam præbent. Sic
enim inſtituti Phariſæi in malo-
rum culmen ascenderunt; ſaluta-
tiones, primos conſeſſus,
medios requirentes, hinc in ar-
dentem gloriæ cupiditatem, inde
verò in impietatem lapſi ſunt.
DIE XXI. AUGUSTI.

Mnipotens, & miſericors
Deus, qui beatam Johan-
nam Franciſcam tuo amore ſuc-
cenſam admirabili Spiritus forti-
tudine per omnes vitæ ſemitas in
via perfectionis donaâſti, quique
per illam illuſtrare Eccleſiam tu-
am nova prole voluiſti: ejus me-
ritis, & precibus concede, ut
qui infirmitatis noſtræ conſcii
de tua virtute confidimus, cœ-
leſtis gratiæ auxilio, cuncta
nobis adverſantia vincamus.
Per Dominum.

Ohanna Franciſca Fremiot à
Chantal divione in Burgundia
clariſſimis orta natalibus ab
ineunte ætate eximiæ Sanctitatis
non obſcuras edidit ſignificatio-
nes. Eam enim vix quinquen-
nem nobilem quemdam Calvini-
ſtam ſolida ſupra ætatem argu-
