pietaâte præcipua proſequebatur;
ab eaque multa accépit beneficia.
Erga diviniſſimum Euchariſtiæ, Sa-
craméntum, & Paſſionem Dômi-
ni tanto amôre cum grati animi
ſenſu afficiebatur, ut interdum
ubéribus lacrymis perfunderetur.
Juſtöorum anhimas piacularibus
flammis addictas quotidianis ſub-
sidiis, & précibus juvabat. Mul-
ta ad confovéndam pietatem fſcri-
pſit. Divinarum étiam revelatiô-
num, & prophetiæ dono cla-
ruit. Denique flagrantiſſimo Dei
amôre pôtiús, quam morbo lan-

guéſcens, anno Dôomini milléſi-

mo ducentéſimo nonageéſimo ſe-
cundo vita decéſſit. Miraculis vi-
vens, & poſt mortem à Deo il-
luſtrata eſt.

. Afferéntur Regi virgines poſt
eam, pröximæ ejus, Afferentur
tibi in lætitia & exultatione.
„Spécie tua, & pulchritudine
tua inténde, prôſperè procéde; &
regna. Afferéntur 4
Gloria Patri. Afferéntur.

In tertio Nocturno, Homilis

ſancti Gregorii Papzx in Evan-

gelium, Simile erit regnum coœ-
Iorum.

quitätem: £$ Proptéreaà unxit te

um ceeel
n E
DI XVI
1 § 60
Epilcopi

eun
Onnit de .
ntit preter.
alut,
0t
X ueſa
)Dens:t
ns tniatg
uctlolennit⸗
di augeat,
In noktum
Uhnno Noc
enpturn bec
Uleenndo No
ſlettin,
Ulgliopus,
Amloillück
Ule, atgue
iggeppelle
lltetloni
e K A
Uhonen,
den inpech
Linſeli,
unez all⸗
nt, lyen
gos inun
un, gvo ſn
Gelli ztün

cundann
1s elt. Der-
Matrem,
1 Acceptann

antiſhino

i ine i
9ketend

—

pulchrtlhe
Ptoetlen

entut⸗

Aurlu d⸗

1 7 Joruon.

Aorum decem Virginibus.

Ix.
DIE XVII. NOVEMBRIS.

A, quæſumus, omnſpotens
Deus: ut beati Gregorii Con-
feſsoris tui atque Pontificis vene-
randa ſolémnitas „ & devotionem
nobis augeat, & ſalutem. Per Doô-
minum noſtrum.

Ke grius , Neocæſaréæ Ponti
Epiſcopus, ſanctitaàte, doctrina-
que illúſtris, ſignis vero ac mira-
culis multò illuſtrior, quorum mul-
titüdine, atque præſtantia Lhau-
maturgus appellatus eſt: & ſancti
Basilii teſtimonio cum Môyſe,
Prophétis & Apôſtolis compara-
tus: montem, qui Eccléſiæ ædifi-
cationem impediebat, oratione
aliò träanſtulit. Item paludem ,
inter fratres cauſam diſcordiarum,
exſiccavit. Lycum fluvium perni-
ciose agros inundantem, defixo
ad ripam, quo ſuſtentabatur, ba-
culo, qui ftatim viréntem crevit
in arborem, coércuit, ut poôſteàâ
ltra eum términum non effluxe-
. Invéni David ſervum meum,
ôleo ſancto meo unxi eum: Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocébit ei.
anus enim.

Kpiſſimée dæmones ex idoléô-⸗
rum ſimulacris, atque ex héômi-
num corpôribus ejécit, müůltaque
alia mirabiliter effecit, quibus in-
numerabiles homines traxit ad Je-
lu Chriſti fidem, cùm étiam pro-
Phetico ſpiritu futura prædiceret.
Qui migratùrus e vita, cum quæsil-
ſẽt, quot in civitate Neocæfarienſi
reliqui eſſent infidéles, reiponsum-
que eſſet, tantùm eſle ſeptemde-
cim Deo gratias agens, Toôtidem,
linquit, erant fidéles, cum cœpi bpi-
copatum. Plura ſcripſit, quibus
étiam, non ſolùm miraculis Dei
Eccleſiam illuſtravit.
Brev. Kom.

6„è„ 945
Fôſui adjutérium ſuper potén-
tem, & exaltavi eléctum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei.
Inveni David ſervum meum „

oleo ſancdto meo unxi eum.
Manus. . .
Sermo ſancti Maximi Epfi-

copi.

Eàti Patris Gregéôrii mérita
jam in tuto poôſita ſecũri ma-
gnificéemus: qui gubernaculum fi-
dei viriliter tenens, anchoram ſpei
tranquilla jam in ſtatione compo-
ſuit, & plenam cœléſtibus divitiis
& ætérnis mércibus navem optato
in littore collocavit: qui contra
omnes adversarios ſcutum timoôris
Dei tamdiu infatigabiliter ténuit 5
donec ad victoriam perveniret.
Quid enim fuit totus vitæ illius
curius, niſi unius cum vigili hoſte
conflictus?
Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtütes operätus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repleta eſt 2
Ipſe intercêdat pro peccatis
Smnium populôrum.
Iſte eſt, qui contémpfſit vitam
mundi, & pervénit ad cœleſtia re-
gna. Ipſe.
löria Patri. Ipfe.

éctio ſancti Evangeélii ſecundùm
Matthæum.

IXN illo témpore: Reſpondens Je-
ſus diſcipulis ſuis, ait illis: Ha-
béte fidem Dei. Amen dico vo-
bis, quia quicumque dixerit huic
monti: Tollere, & mittere in ma-
te, & non hæſitaverit in corde ſuo,
ſed crediderit, quia quodcùmque
dixerit, fiat, fiet ei. Et réliqua.
Homilia venerabilis Bedæ
Presbyreri,

Olent Gentiles, qui contra Ee-
cléſiam malediéta ſcripseére,
improperare noſtris, quod non ha-
büerint plenam fidem Dei, quia
numquam montes transférre po-
tüerint. Quibus reſpondendum
eſt, non mnia ſcripfa eſle, quæ in
Eccléſia ſunt geſta, ſicut étiam de
factis ipsius Chriſti, & Domini no-
ri Scriptura teſtatur.: Unde & koc
quoque fieri potuiſſet, ut mons
ablatus de terra mitterétur in ma-
O % % 1e »„

270
re 54 neceéſſitas id fieri popoiciſ-
ſet. Quoômodo legimus factum pré-
cibus beati Patris Gregoôrii Neo-
cælaré Ponti Antiſtitis, vifi méri-

tis & virtutibus eximii, ut mons in

terra tantum loco céderet, quan-
tum incolæ civitatis opus habébät.
Amavit eum Dôminus, & orna-

vVit eum, ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit

eum. Induit eum Dominus
loricam fidei, & ornavit eum. Et
ad.

Um enim volens ædificäre Ec-

cléſiam in loco apto, videret
eum anguſtiorem eſſé, quam res

exigébat, eo quòd unaex parte
rupe maris, ex àlia monte proxi-
mo coarctarétur;, venit nocte ad
locum „& génibus flexis admo-
nuit Dôminum promiſſiônis ſuæx,
ut montem löngiùs juxta fidem
peténtis ageret. Et manè facto
revérſus invénit montem tantum
ſpatii reliquiſſe ſtructoribus Ec-
cléſiæ, quantum opus hadůerant.
Pôterat ergo hic à pôterat alius
quis ejüsdem mériti vir, ſi oppor-
tünitas exegiſiet, impetrare à Do-
mino mérito fidei , ut étiam
mons tollerétur, & mitteretur
in mare.
Sint lumbi veſtri præcinéti, &

Iucèrnæ ardéntes in manibus ve-
Et vos similes hominibus

ſtris:
expectäântibus déminum fuüuum;
quando revertatur à nuúptäüs.
Vigilate ergo, quia neſcitis, qua
hora Dôminus veſter ventürus ſit.
Et vos. loria Patri. Et.

Erùm quia montis nômine
„ nonnumquam diabolus ſigni-
ficâtur, vidélicet propter ſuper-
biam, qua ſe contra Deum érigit,
& eſſe vult similis Altifſimo ;
mons ad præcéptum eôrum, qui
fortes fide ſunt, tollitur de terra,
& in mare projicitur,; cùm prædi-
cantibus verbum doctôribus ſan-
ctis, immùúndus ſpiritus ab eòrum
corde repellitur, qui ad vitam
ſunt præordinati, & in turbuléntis
amarisque infidélium mentibus
vesaniam ſuæ tyrannidis exercére
permittitur.
e Deum laudamus. II.

Amaâvit eum Déminus, & ornaâ-

oré.

vit eum: ſtolam gléôriæ induit
eum, & ad portas paradiſi coro-=
navit eum. .
Juſtum dedxit Dominus per
vias rectas.
Et oſtendit illi regnum Dei.

945.
DIE XVIII. NOVEMBRIS. .

Ixviii.

De libro Apocalypiis B. Joannis

E erat, ſtructùra muri ejus ex la-
Ppide jaſpide: ipſa verô civitas;,
aurum mundum simile vitro mun-
do. Et fundamenta muri civitatis
omni lapide pretiôſo ornata. Fun-
damêntum primum, jaſpis: ſe-
cündùm, fapphirus: tértium;,
chalcedénius? quartum, ſmarag-
dus: quintum, sardonix: ſextum,
sardius: séptimum, chrysolithus;
octavum, beryllus: nonum, topa-
zZius: décimum, chrysopraſus: un-
decimum, hyacinthus: duodéci-
mum, amethyſtus.
In dedicatione templi decan-
tabat pôpulus laudem: & Et in ore
eoôrum dulcis reſonabat ſonus.
Fundata eſt domus Doômini
ſupra vêrticem moôntium, & vé-
nient ad eam omnes Gentes. Et in

T duòôdecim portæ, duodecim
margaritæ ſunt per singulas: &
singulæ portæ erant ex singulis
margaritis: & platéa civitatis au-
rum mundum, tamquam vitrum
perlůcidum. Et templum non vi-
di in ea. Dôminus enim Deus om-
nipotens templum illius eſt ,„ &
Agnus. Et civitas non eget ſole,
neque luna, ut lüceant in ea. Nam
claritas Dei illuminavit eam, &
lucéêrna ejus eſt Agnus.
Fundata eſt domus Dômini ſu-
pra vérticem moôntium, & exaltäta
eſt ſuper omnes colles: *£ Et vé-
nient ad eam omnes Gentes, &
dicent: Glôria tibi Döômine.
Veniéntes autem vénient cum
exultatione, portantes manipulos
ſuos. Et vénient.

T. ambulabunt Gentes in lùmi-
he ejus, & Reges terræ aferene
gl0-

„.
H

oriam fuam
in Et port
Uer diem;
le Et affere
en Centium
bit in eam
m aut abom
nendacium
Ilbro ite 4
Nenecic Don
m edificani
lamnumn in lor
Uetez in ercell
Donine, 1

lotie intii
haradiſt coro⸗

Domminus e
egnum dei,

945,
9VENMNDNIS.

1 B. Yolni

ll.

hutl eſis erl⸗
1Vero clrius,
eile fittonun.
4 muriciienis
00 Ornatt I
, jalbis: e
6? teltiuan,
m, Smali-

Uysolittis⸗
onum, 1o:
Optalis 7un⸗

8: (uocecl⸗
enihi decan⸗
n: Et in
dar lonls,
onns Danit
ntun,8 e
6Centsskin

10 Idus

glôriam ſuam, & honéôrem in il-
lam Et portæ ejus non clauden-
tur per diem; nox enim non erit
illic. Et afferent gloriam, & hono-
rem Géntium in illam. Non in-
trabit in eam aliquod coinquina-
tum, aut abominatioônem faciens;
& mendacium, niſi qui ſcripti ſunt
in libro vitæ Agni.
„ Bénedic Domine domum iſtam,
quam ædificavi néômini tuo: ve-
nientium in loco iſto „ Exaudi
preces in excélſo solio gloriæ tuæ.
Domine, ſi converſus füerit
pôpulus tuus, & oraverit ad ſan-
ctuarium tuum. Exaudi.
loria Patri. Exaudi.

Ez locis ſacris, quæ olim apud
Chriſtianos veneratiônem ha-
buerunt, illa celebérrima, & fre-
quentiſſima fuérunt, in quibus con-
dita Sanctôrum cörpora, vel ali

quod Martyrum veſtigium aut mo-

numeêntum eſſet. In quorum nuú-
mero ſanctôrum locorum, inprimis
ſemper fuit insignis ea Vaticani
pars, quam ſancti Petri Confeſſio-
nem appellabant. Nam eòô Chri
ſtiäni ex omnibus orbis terræ par-
tibus tamquam ad fidei petram, &
Eccléſiæ tundaméntum convenien-
tes, locum Principis Apoſtolorum
ſepulchro conſecratum, ſumma re-
ligione ac pietàte venerabantur.
2. Cfantibus in loco iſto, % Di-
mitte peccata populi tui Deus, &
oſtende eis viam Bonam „per quam
ambulent, & da glôriam in loco
iſto.
F. Qui regis Iſrael, inténde, qui
dedùcis velut ovem Joſeph, qui
ſedes ſuper Cheèrubim. Dimitte.

[Lluc Conſtantinus Magnus Im-
berator octavo die poſt ſuſcep-
tum baptismum venit, depoſitôque
diadémate, & humi jacens, vim
acrymarum profudit: mox ſumpto

igone, ac bidente terram eruit: in-

éque duòdecim terræ côphinis,
honoris caula duodecim A poſto-
lorum „ ablatis, ac loco Basilicæ
Principis Apoſtolôrum deſignâto,
Eceleſiam ædificavit. Quam ſan-
ctus Silvéſter Papa decimoquarto
Kalendas Decémbris, eo modo,
quo Lateranenſem Eccléſiam quin-
dus Novembris conſecraverat,
dedicavit: & in ea altare lapide-
um chrismate delibätum eréexit:

„ 947
atque ex eo témpore ſancivit, ne
deinceps altaria niſi ex lapide fie-
réênt. Eamdem Basilicam vetuſtate
iam pridem collabéntem, ac prop-
têrea multôrum Pontificum pieta-
te latius, ac magnificéntiùs à füda-
méntis eréétam, Urbanus octavus
eãdem die recurrénte anni milleſi-
mi ſexcentéſimi vigéſimi ſexti ſo-
lémni ritu conſecravit.
O quam metuendus eſt locus
iſte! & Verè non eſt hic aliud niſi
domus Dei, & porta cœli.
Hæc eſt domus Dômini firmiter
ædificata, bené fundata eſt ſupra
firmam petram. Verè.

Dem beatus Silvéſter Basilicam
ſancti Pauli Apôſtoli via Oſtién-
ſi ab eodem Conſtantino Impera-
téôre magnificentiſſimèe ædificatam
dedicavit. Quas Basilicas Impe-
rator multis prædiis attribütis lo-
cupletavit, ac munéeribus ampliſſi-
mis exornavit. Cujus imperatoris
tantus fuit ardor religiéônis, ut de-
letis idolorum templis, multas
ubique terrarum extruxerit Ecclé-

ſias, & præcipuè Romæ: in quibus

fuérunt Basilica ſanétæ Crucis ad
Jerũſalem in agro Seſſoriano: ſancti
Lauréntii extra muros in agro Ve-
rano: ſanctõrum Petri & Marcellim
via Lavicana, aliæque permultæ.
Manè ſurgens Jacob erigébat
lapidem in titulum, fundens oleu
deſuper, votum vovit Domino ?:
Verè locus iſte ſanctus eſt, &
ego neſciebam.
Cùmque evigilaſſet Jacob de
ſomno, ait. Vereè.
3 löria Patri. Verè.

ngref
ſus Jeſus.

Ixxvii.
DIE XIX. NOVEMB RIs.

Ixiv.

Uörum corda fidélium Deus,
L miſerator illuſtra: & beatæ E-
Iiſabeth précibus gloriôſis fac nos

prôſpera mundi deſpicere, & cœ
O % % 2 . leſti

948 .
léſti ſemper conſolatiône gaudére.

ber Dominum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum.
. . O quàm
metuéndus eſt. Ixxiv. Domum

tuam Dômine decet ſanctitudo.
In longitúdinem diérum.

Eus, qui nobis per singulos
annos hujus ſancti rempli tui
conſecratiônis réparas diem, & ſa-
cris ſemper myſteriis repræsentas
incôlumes: exaudi preces pôpuli
tui, & præſta ; ut quisquis hoc

templum benéficia petitrus in-

gréditur, cuncta ſe impetraſſe læ-
tætur, Per Dôminum.

Iſte Sanctus
pro lege Dei ſui certavit usque ad
mortem, & à verbis impiorum non
timuit: fundatus enim erat ſupra
firmam petram.
Gloôria & honôre coronäſti
eum Dômine.
Et conſtituiſti eum ſuper épera
mänuum tuarum.,

Nfirmitatem noſtram réſpice
omnipotens Deus: & quia pon-
dus prôpriæ actiônis gravat, beati
Pontiaàni Mäaärtyris tui atque Ponti-
ficis intercéflio gloriétla nos proô-
tegat. Per Döminum.

Eridberk: Andréæ Regis Hun-
gariæ filia, ab infantia Deum ti-
mére cœpit, & creſcens ætate,
crevit étiam pietate. Ludovico
Lantgravio Haâſſiæx, & Thuringiæ
in conjugem copulata, non minori
cura quæ Dei, quam quæ viri ſui
erant, exequebaâtur: ſurgens enim:
noctú⁴rno tempore, oratiôni diu
incumbébat, ac variis miſericoôr-
diæ officiis dédita, viduis, pupil-
lis, ægrotis, egéentibus séduloô in-
ſerviebat: gravique fame urgente,
domus ſuæ frumenta liberaliter
erogabat. Leprôſos hoſpitio ſus-
cipiens, manus eòrum , & pedes
oſculabätur. Curandis autem, &
alendis paupéribus insigne Xeno-
dôchium conſtrüxit.
Propter veritatem, & manſue-
tuúdinem, & juſtitiam: Et dedu-
cet te mirabiliter dextera tua,

F. Spécie tua, & pulchritudine tua
intende, prôſperè procéde, &
regna. Et deducet.

Efüncdto cônjuge, ut Deo li-
beriùs ſerviret, depoſitis om-
nibus ſæcçularis glôriæ indumen-
tis, vili tünica induta eſt, atque Or-
dinem Pœniténtium ſancti Fran-
ciſci ingreſſa, patiéèntiæ, & humili-
tatis virtute maximè enituit. Nam
bonis omnibus exúta, à prôpriis
æ dibus ejecta, ab omnibus dere-
licta, contumelias, irriſiones, ob-
trectatiònes invicto animo tolera-
vit, adeo ut ſummoôperè gaudé-
ret, ſe talia pro Deo pati. Ad in-
fima quæque miniſtéria erga paàu-
peres, & ægrôtos ſe abjiciens; eis
neceſsaria procurabat, ſolis oléri-
bus „& leguminzbus pro ſuo victu
conténta.

iniquitatem: Proptéreà unxit
te Deus, Deus tuus oôleo lætitiæ.
Propter veritatem & manſue-
tůdinem, & jnſtitiam. Proptéreà.

Um ver-è in his, aliisque pluri-
mis ſanctis opéribus vitam re-
ligiosiſſimè transegiſſet, finis tan-
dem ſuæ peregrinatiônis advenit;,
quem doméſticis ſuis ante prædi-
xit. Cümque defixis in cœlum
bculis divinæ contemplationi va-
câret, à Deo mirabiliter recreâta,
& Sacramentis refécta, obdormi-
vit in DOOmino. Statimque plüri-
ma ad ejus tůmulum miracula pa-
träta ſunt. Quibus auditis, & rité
probatis Gregôrius nonus Sanctô;-
rum nũmero eam adſcripfſit.
Fallax gratia, & vana eſt pul-
chritàdo: *Mulier timens Deum,
ipſa laudabitur. Date ei de
fructu mânuum ſuarum, & laudent
eam in portis pera ejus. Mülier.
loria Patri. Mulier.

m. Si-
mile erit regnum cœlôrum thesau-
10. Kvi.

Ontiänus Romänus præfujt
Eccléſiæ Alexandro Imperato-
re: qui ſanctum FPontificem prop-
ter Chriſtianæ fidei confeſſioô-
nem, in Sardiniam inſulam cum

Hippélyto Presbytero relegavit.
Ubi is pro Chriſti fide multis cala-
mi-

Dilexiſti juſtitiam, & odiſti

Uittibus a
llengas Dec.
1 Hjus co⸗
leycum Cle
emeterio
Neltur. Fee⸗
Uetſes quituo
e, kecit
Aſe ecemb
tbftelos ſen
e, Pplcopo

tDeum udi

hanne it 641
tus ur pal
dent cectus
lu.
Dümtiten 1

Umniotens De
aptohrir actio
Ukuämi Man
nterce
lerde

RNN

te

lcguibeit
korem tun
kecimen
bcite digne
uunus, t
Kecatörum
Hejus inter
eſtem 1
Mninum,

riſl,
6 Müerem
ſonconecit,
Uikiheten
4 lohtrez denn
Ehn.

hritücine tu
rocede, N

e in Deo l
depohtison
Iik iMdunen
eſhatgger⸗
ſanci En-
ie, Aͤhunl
4, à Mählis
nmibus e⸗
rriſiones ir
nimo tolet⸗
opere gaule
pati. Ad
nia eige dir
abjiciens e
1t,lolisolet⸗
lo ſibfit

opterei uuui
leo letltie⸗
n & mantle⸗
Hopterei

lsgnepliri.
dus Tiat ke⸗
ſer Emns tan
Cris Wentt,
D
lis in E
enhlalinn
6lirer keclenl,
biletteen,

6 ulis Eun
4 nols Ald
Cſet
gunetli
e,finenen
eti
un ale
ler⸗

mitàâtibus afflictus, decimotértio
Kaléndas Deceêmbrise vita migra-

vit. Ejus corpus Fabiano Ponti- †

fice, cùm Clero Romam delatum,
in cœmetério Calliſti via Appia
ſepelitur. Sedit annos quàtuor;,
menſes quatuor, dies viginti quin⸗
que. Fecit Ordinationes duas
menſe Deceémbri, quibus creavit
Presbyteros ſex, Diaconos quin-
que, Epiſcopos per divérſa loca
ex.
Te Deum laudâmus. II.

. Qui odit animam fu-
am in hoc mundo, in vitam ætér-
nam cuſtéôdit eam.
Juſtus ut palma florébit.
. Sicut cedrus Libani multiplica-
itur.
Nfirmitätem noſtram réſpice
omnipotens Deus: & quia pon-
dus prôpriæ actionis gravat, bea-
ti Pontiani Märtyris tui atque
Pontificis intercéſſio glortôſa nos

protegat. Per Döminum.

BIE XX. NôVEMBR-0LIS.

Ae Confeſton.

Eus, qui beatum Felicem Con-
ffeſsorem tuum ex eremo ad
Munus redimeéndi captivos cœli-
tùs vocare dignâtus es: præſta ,
quæſumus, ut per gratiam tuam
ex peccatôrum noſtrôrum captivi-
tate, ejus interceſſione liberati,
ad cœléſtem patriam perducàâmur.
Per Dôminum.

dug, 4 Manum ſuam apé-
ruit inopi, & palmas ſuas extén-
dit ad pauperem, & panem otio-
ſa non comedit.
Diffuſa eſt grätia in labiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
térnum.

—+ Uôorum corda fidélium Peus,
„miſerater illuſtra, & beatæ
Eliſabeth précibus glorxiôſis fac
nos proſpera mundi deſpicere, &
cœléſti ſemper conſolatioône gau-
dére. Per Dôminum noſtrum Je-
ſum Chriſtum Filium tuum.

O dood z

Elix „ Hügo ihteaà dfctus, ex tee
gali Valeſiôrum familia ortus in
Gällia, ab ineunte ætate non lé-
via dedit futuræ ſanctitatis indicia,
præsértim miſericordiæ erga pau-
peres; nam adhuc infantulus ma-
nu propria, ac ſi grandior eſſet, &
judicii maturitate polléret, num-
mos egéenis diſtribuit. Jam gran-
diſculus ſolébat ex appôſitis in
menſa dapibus ad ipſos mittere, &
fermè eò, quod ſapidius erat, obsoô-
nio paupeèrculos púùeros, recreabat.
Adoléeſcens non ſemel veéſtibus ſe
ſpoliavit, ut inopes cooperiret.
Ab avünculo Theobaldo Xampha-
næ & Bléſii Comite, vitam reo
mortis impeträavit, prædicens »
hunc infamem hâctenus ſicarium ,
mox ſanctiſſimis præditum mori-
bus evasurum: veridicum teſtimo-
nium monſtravit evéntus.
Honéſtum fecit illum Déôminus:

&Ecuſtodivit eum ab inimicis, &

à ſeductôribus tutavit illum:
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Juſtum deduüxit Dôminus per
Vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et dedit.

Oſt exâctam laudabiliter ado-
leſcéntiam cœpit ex ceœleéſtis
Contemplatiônis ſtudio ſolituúdi-
nem cogitare: priùs tamen vo-
luit ſacris initiari, ut omnem Re-
gni, à cujus ſucceſſione, jure Le-
gis Salicæ, non longè diſtabat „
ſpem ſibi præcideret. Saceérdos
factus, & prima Miſſa devotiſſime
celebrata, non multoò poſt in ere-
mum ſecéſſit, ubi ſumma abſti-
néntia victitans, cœléſtium cha-
rismatum abundaäntia paſcebaätur.
Ilbi cum ſancto joâanne de Matha
Pariſienſi Doctore, à quo ex divi-
na inſpiratione quæsitus & invén-
tus, per aliquot annos ſanctiſſime
vixit, donec ambo per Angelum à
Deo admöniti Romam petierunt»
ſpecialem à ſummo Pontifice vi-
véendi végulam impetratûri Facta
igitur Innocéntio Papæ teértio int er
Miſsarum ſolémunia revelatione Re-
ligionis, & Inſtituti de redin endis
captivis , ab ipio Pontifice, mul
cum s0ciO candidis véſtibus, bico-
loôriCruce ſignatis,induitur,ad eam

formam, qua Angelus indrtns ap.
paruit

950 . I;„ „½,;
paruit; & inſu per véluit Pôntifex,
ut nova Religio juxta triplicem
colorem, quo habitus conſtat,
ſanctiſſimæ Trinitatis Titulo de-
corarétur.
Amavit eumDôminus, & orna-
vit eum, ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum.
Induit eum Dôminus loricam
fidei, & ornavit eum. Et.

Egula pröpria ex ſummi Ponti-
cis Innocentii confirmatioône
acceèpta, in Diœceèſi Meldéenſi apud
lIocum, qui Cervus frigidus dicitur,
primum Ordinis paulô ante a ſe &
socio extructů Cœnoôbium amplia-
vit, ubi Religioſam obſervantiam,
& redemptiônis Inſtitůtum mirifi-
ce coluit, ac inde per alumnos in
alias provincias diligentiſſimè pro-
pagavit. Illuſtrem hic à beata Vir-
gine Matre favôrem accépit; dor-
miéntibus siquidem cunctis fratri-
bus, & ad matutinas preces in per-
vigilio Nativitatis Deiparæ media
nocte recitandas, Deo ſic diſponén-
te, non ſurgentibus; Felix de more
vigilans, & horas prævéniens, Cho-
rum ingreſſus, réperit beatam Vir-
ginem in médio Chori habitu Cru-
ce Ordinis inſignito indutam, ac
Cœlitibus ſimiliter indútis ſocia-
tam. Quibus permixztus Felix, præ-
cinente Deipara, laudes divinas
concinuit, ritéque persoôlvit. Er
quaſi jam à terreéſtri ad cœléſtem
Chorum evocarétur, inſtantis mor-
tis ab Angelo céêrtior factus filios
ad charitatem erga pauperes &
captivos adhortans, animam Deo
réddidit, ætate ac méritis conſum-
maäatus, anno poſt Chriſtum natum
ducçentéêſimo duodecimo fſupra
milléſimum, ſub eodem Pontifice
Innocéntio tertio.
Ege Iſte homo perfécit ömnia, quæ
locçùtus eſt ei Deus, & dixit ad
eum Ingredere in réquiem meam:
Quia te vidi juſtum coram me
ex omnibus Géntibus.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia re-
gna. Quia. .
Ioria Patri, Quia.

lolite timére pusillus

L rexX,
Iii.

DIE XXI. NOVEMBRIS.

Dum eſſet Rex.

Ixxxvii.

B initio, & ante ſæcula creâta
Aum, & usque ad futuûrum ſæ-
culum non déſinam, & in habita-
tione ſancta coram ipſo miniſtra-
vi.

Ve maris ſtella,
Dei mater alma,
Atque ſemper Virgo »
Felix cœli porta.
umens illud Ave,
Gabriélis ore,
Funda nos in pace,
Mutans Hevæ nomen.
solve vincla reis,
Profer lumen cæcis„
Mala noſtra pelle;
Bona cuncta poſce.
M onſtra te eſſe Matrem »„
Sumat per te preces;,
Qui pro nobis natus,
Tulit eſſe tuus.
irgo ſingularis,
Inter omnes mitis
Nos culpis ſolutos,
Mites fac , & caſtos.
Vitam præſta puram;,
Iter para tutum,
Ut vidéntes Jeſum,
Semper collætémur.
8B it laus Deo Patri;,
Summo Chriſto decus»
Spiritui ſanécgto,
Tribus honor unus.
Amen. .
Dignare me laudare te, Virge
ſacrata. .
„Da mihi virtütem contra ho-
ſtes tuos.

Beâta Dei génitrix Maria, virgo
perpétua, templum Domini;, fa-
crarium Spifritus ſancti; ſola ſine
exémplo placuiſti Domino noſtro
Jeſu Chriſto, alleluja.

Eus „ qui beäâtam Mariam
ſemper virginem „ Spiritus
ſancti habitàculum, hodiérna die in
templo præſentari voluiſti: præſta;
quæſumus; ut ejus interceſſione;
in templo gloriæ tuæ præfentari
merea-

meimur,
ie eiisden

Hic i
lllamn d
en

a, tibi it
See Virgine,
4nRa Maria

lueleege n
enit

len

conenpiſ
et, a
en.Aue
Aconore n
ſein gecedar

MhI.

Cvii,

ſecule aein
fututun ⸗
S in lunn⸗
lo minitt

m,

mereamur. Per Déminum. in uni-
tàte ejsdem Spiritus ſancti.

Hic vir deſpiciens.
Juſtam deduxit. li.
eus, qui beatũ.

eſu, tibi ſit gloria „Qui natus
es de Virgine.

§ andta Maria Dei génitrix virgo ,»
Intercede pro nobis.
enite, exultémus. I.
uem terra.

xXc.
go ſapiéntia habito.
798.

Ex libro S. Joaânnis Damaſcéni de
Fide orthodoxza.

TOachim lectiſſimam illam, ac
lummis laudibus dignam mulie-
rem Annam matrimonio ſibi co-
pulavit. Verum, quemädmodum
priſca illa Anna, cùm ſterilitatis
morbo laboraret, per oratiõnem ac
promiſſionem Samueèlem procrea-
vit; eôdem modo hæc étiam per
obſecrationem & promiſſionem
Dei Genitricem a Deo accépit; ut
ne hic quoque cuiquam ex illuſtri-
us matronis céderet. Itaque
gratia (nam hoc ſonat Annæ vo-
cabulum) Doôminam parit) id enim
Mariæ nomine ſignificatur: (Verè
étenim rerum omnium condita-
rum Dômina facta eſt, cùm Creato-
ris mater extitit. In lucem autem
éditur in domo probaticæ6achim,
atque ad templum adducitur: ac
deinde in domo Dei plantaàta, at-
que per ſpiritum ſaginata; inſtar
olivæ frugiferæ virtutum mnium
domicilium efficitur: ut quæ vi-
délicet ab omni hujúsce vitæ, &
carnis concupiſcéntia mentem ab-
ſtraxiſſet, atque ita virginem unà

cum corpore animam conſervaſſet,

ut eam decéèbat, quæ Deum ſinu
ſuo exceptura erat.

Sicut cedrus exaltäta ſum in Li-

bano, & ficut cypréſſus in monte
Sion: quaſi myrrha elééta,
Dedi ſuavitàtem odôris.

Et ſicut cinnamomum, & bal-

ſamum aromatizans. Dedi.

0O⏑ o 4

Ambròſii Epiſcopi de

Ex libro S.
vVirginibus²s-““

Alis fuit Maria, ut ejus unius
vita omnium ſit diſciplina. Si
igitur auctor non diſplicet, opus
probemus: ut quæcúmque ſibi ejus
exoptat præmium;, imitétur exém-
plum. Quantæ in una virgine ſpé-
cies virtůtum eêmicant! Secrétum
verecundiæ, vexillum fidei, devo-
tiònis obséquium: virgo intra do-
mum, comes ad miniſterium, mater
ad templum. O quantis illa virgi-

nibus occúrret! quantas compléexa

ad Dôöminum trahet, dicens: Hæc
torum filii mei, hæc thalamos nup-
tiales immaculato ſervavit pudore.
Quæ eſt iſta, quæ proceſſit ſi-
cut ſol, & formôſa tamquam Jeru-
ſalem? Vidérunt eam filiæ Sion,
& beatam dixérunt, & Reginæ
laudavérunt eam.
Et ſicut dies verni circumda-
bant eam flores rosarum 21 & lilia
convallium. Viderunt. Lecdlo Wle.
Uid ergo éxequar cibôrum
parſimoniam, officiorum re-
dundantiam: aàlterum ultra natu-
ram ſuperfuiſſe, alterum penèe ip-
ſi naturæ defuiſſe? Illic nulla in-
termiſſa témpora, hic congemina-
tos jejùnio dies. Et ſi quando refi-
ciéndi ſucceſsiſſet volùntas, cibus
plerumque ôbvius, qui mortem ar-
céret, non delicias miniſtraret-
Dormire non priùs cupiditas, quàm
necéſſitas fuit: & tamen cum
quiéſceret corpus vigilaret animus:
qui frequénter in ſomnis, aut
lecta reperit, aut ſomno interrúpta
continuat, aut diſpoſita gerit, aut
geréenda pronúntiat.
„Ornâtam monilibus filiam Jerů-
ſalem Dominus concupivit: bt
vidéntes eam filiæ Sion, beatiſſi-
mam prædicavérunt, dicentes:
Unguéntum effuſum nomen tun.
Aſtitit Regina a dextris tuis
in veſtitu deaurato „ circumdata
varietäte. Et videntes.
loria Patrxi. Unguentum;
oquente Jeſu.
. 800.
Feſtivitatem.
Præſentatiônem. R
Dum eſſet Rex.

IXXxXiii.

95⁵2

B initio, & ante ſæcula ereaâta
ſum, & usque ad futrum ſæcu-
lum non déſinam, & in habita-
tiône ſanéta coram ipſo miniſtravi
Aglorioſa vVirginum. xciv.
Diffuſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptéreà benedixit te Deus in
ætérnum.

Beata es Maria, quæ credidiſti:
perficiéntur in te „ quæ dicéta ſunt
tibi à Domino, alleluja. .
eus, qui beatam Mariam.
950.

IxxxXiii,
DIE XXII. NOVEMBRIS.

0 . Eſt ſecrétum
Valeriäne, quod tibi volo dicere:
Angelum Dei habeo amatorem, qui
nimio zelo ceuſtòdit corpus meũ.
Spécie tua, & pulchritùdine tua.
Inténde, prôſpere procéde, &
regna.

Eus „ qui nos aànnua bedtæ
Cæciliæ Virginis & Mäartyris
tuæ ſolemnitate lætificas: da, ut
duam veneramur officio, etiam piæ
Sonverſatiònis ſequamur exémplo.
Per Dominum.

Regem Virginum Dôminum,

Venite adorémus.
Venite, exultémus. 1,
äirginis Proles. i. lv.

Cæcilia virgo Almachium ſhpera-
at „Tibuúùrtium & Valeriänum ad
coroônas vocabat.
. omine Dôminus noſter. lvi.
Aa. Expanfis manibus orabat ad
Déminum, ut eam eriperet de ini-
Micis.
eſalmus, Celi enarrant. lvi.
Ana. Cilicio Cæcilia membra do-
ibst „ Deum gemitibus exora-
bat.
eſalmus. mini eſt terra. Ivi.
Sspécie tua, & Dulchritudine tua.
Inténde, pröſperè procéde, &
fegna. ater noſter.
e Virginibus.

Cantäntibus ôrganis Cæcilis
virgo in corde ſuo ſoli Domino
decantabat, dicens: & Fiat Domi-
ne cor meum, & corpus meumim-
maculatum, ut non confundar.
Biduanis & triduanis Jejüniis
orans, commendabat Dômino »„
quod timébat. Fiat.
I. O beata Cæcilia, quæ duos
fratres convertiſti, Almachium juü-
dicem ſuperâſti : Urbanum
bpiſcopum in vultu Angelico de-
monſträſti. .
uaſi apis argumentôſa Déômi-
no deſerviſti. Urbanum.
Virgo gloriéôſa ſemper E-
vangélium Chriſti gerébat in pe-
ctore, & non diébus, neque no-
ctibus vacabat,, * collòquiis di-
vinis & oratioône. ,
Expanſis manibus oraâbat ad
Doôminum, & cor ejus igne cœle-
ſti ardébat. A collòquiis.
Joria Patri. A colloquiis.

Dômine Jeſu Chriſte, ſeminator
caſti consilii, ſuùſcipe séminum
fructus, quos in Cæcilia ſeminaſti.

Sructavit cor meum. lvii.

Ana. Beâta Cæcilia dixit ad Ti-
burtium: Hoôdie te fäteor meum
cognatum: quia amor Dei te fecit
eſle contemptôrem idolorum.
Deus noſter refügium. lviii.
Fiat Dömine cor meum, &
corpus meum immaculatum , ut
non confündar. ..
Magnus Dôminus. lviii.
Adjuvabit eam Deus vultu ſuo.
Deus in médio ejus, non com-
movébitur. ater noſter.

ecilia „ Virgo Romana; nô-
bili genere nata, à prima ætate
Chriſtianæ fidei præcéptis inſtitu-
ta, virginitatem ſuam Deo vovit.
Sed cùm pôſteà contra ſuam vo-
luntàâtem data eſſet in matrimo-
nium Valeriano, prima n uptiarum
nocte hunc cum eo ſermoônem ha-
buit: Ego, Valeriane, in Angeéli
tutéla ſum, qui virginitàatem meam
cuſtodit: quare ne quid in me
committas, quo ira Dei in te con-
citétur. Quibus verbis commòtus
Valerianus, illam attingere non eſt
auſus; quin étiam àddidit, ſe in
Chriſtum crediturum, ſi eum An-
gelum vidéret. Cui Ceæcilia „
cùm ſine baptismo negaret, id fie-
ti poſſe; incenſus cupiditate vi-
déndi

ciAnzelun
leſpondit,
nis 11 Urbi
upter perſeen
m ſepulchris
iens, ab eo
Cilicio Crei
1, Deum zen
Tibärtium ,
nas vocabet,
llenn na
m. Miniun.
Mlen Crcili⸗
ten cum er
llenore ful
wvcheat obſt
Uner inote e
Piniumfitrren
licanlia Chri
eiten Vtba
ſehim eisgen
Ker eis niderat
tt. Ueergue

8 Uundm ui
klhellates t
(ullani

lganis Cecli
ſoli Domine
iat Don-
Pus meumin.
lconfünda
uanis ejcni
at Döminc,

ia, qur u
Almachium
Urbann
Angelleo &

entöſa Don
inuon.
ola ſemper !
elebat in e
, hegne nn
colloquissd

dls Cibet 4
eius igne alt
gis⸗
giß⸗

e; leminiiot
ge Feincnum
iu leminutti⸗
meumm lii,
Ginit l i⸗
fiteot menid
NrDeie fecit
Colörun.
efikium hin
cot weulc; 3
ellituin ,1

ins hiii
elsfulunlio,
u, Monn
nober⸗
o Vonn; 4
44 imtit
g1tcees in
Deo N.
ſun n iin⸗

déndi Angelum, ſe baptizàri vel-
le reſpondit. Quare hortatu vir.
ginis ad Urbänum Papam, qui
propter perſecutionem in Marty-
rum ſepälchris via Appia latébat',
véniens, ab eo baptizatur.
Cilicio Cæcilia membra domaã-
bat, Deum gemitibus exorabat:
Tiburtium & Valeriänum ad co-
r6nas vocabat. Hæc eſt virgo
sapiens, & una dé nümero pruden-
tum. Tibürtium.
Nde ad Cæciliam revérfus, Oran-
tem, & cum ea Angelum divi-
no ſplendore fulgentem inveénit.
Quo aſpectu obſtupefactus, ut pri-
mùm ex timore confirmatus eſt;
Tiburtium fratrem ſuum accérſit:
ui à Cæcilia Chriſti fide imbutus,
4 ab eòdem Urbano baptizatus,
ipſe étiam ejusdem Angeli, quem
frater ejus viderat, aſpectu digna-
tus eſt. Uterque autem paulò poſt
Almachio Præfecto, conſtanter
Martyrium subiit. Qui mox Cæ-
ciliam comprehendi imperat, ab
eàque primùm, ubi Tibuùrtii & Va-
leriani facultates ſint, exquirit.
Cæciliam intra cubiculum oran-
tem invéênit, & juxta eam ſtantem
Angelum Déômini: =Quem videns
Valerianus, nimio terroôre corrép-
tus eſt. 7. Angelus Dômini de-
ſcéndit de cœlo, & lumen refülſit
in habitäculo. Quem.

—Ui cùm virgo ômnia illoôrum
paupeéribus diſtribita eſſe re-
ſpondiſſet, eo furôre concitaàtus
eſt, ut eam in ipsius ædes redu-
dam, in balneo comburi juſſerit.
Quo in loco cùm diem noctemque
ita fuiſſet, ut ne flamma quidem
illam attingeret, eo immiſſus eſt
carnifex, qui ter ſecuùri ictam, cùm
caput abſcindere non potuiſſet,
emivivam reliquit. Illa triduo
hoſt, decimo Kaléêndas Decémbris,
Alexandro Imperatôre, duplici vir-
Einitatis, & Martyrii palma deco-
rata evolavit in cœlum: cujus cor-
us ab ipſo Urbano Papa, in Cal-
iſti cæmetério ſepältum eſt: in
ejus ædibus Ecclêſia ipsius Cæciliæ
noômine conſecrata. Ejus, & Or-
dani, ac Lucii Pontificum, Tibur-
tii, Valeriani, & Maximi corpora à
Paſchali primopontificeinde trans-
lata in Urbem, in eadem ſancétæ
Cæciliæ Eccleſia condita ſunt.
„Domine Jeſu Chriſte, paſtor;

953
bone, ſeminãtor caſti eonsilii, suſ-
cipe seminum fructus, quos in Cæ-
cilia ſeminâſti: æ Cæcilia famula
tua quaſi apis tibi argumentéôſa de-
sérvit. Nam ſponſum, quem
quaſi leòqnem feroôcem accépit, ad
te quaſi agnum manſuetiſſimum
deſtinavit. Cæcilia.
Aôria Patri. Cæcilia.

Credimus, Chriſtum Filium Dei ve-
rum Deum eſſe „ qui ſibi talem
elegit famulam.
antate. liv.
Nos ſciéntes ſanctum nomen
ejus, omnino negare non poòſſumus.
Doôminus regnavit. lix.
Tunc Valerianus, perréxit
& ſigno, quod acceèperat, invénit
ſanctum Brdänum.
antate. Ix.
Elégit eam Deus, & præelégit eä.
In tabernaculo ſuo habitare fa-
cit eam. p ater noſter.
éctio ſanécti Evangelii ſecundùm
Matthæum.

I illo témpore: Dixit Jeſus diſ-
cipulis ſuis parabolam hanc: Si-
mile erit regnum cœlorum decem
virginibus, quæ accipientes lam-
Dades ſuas, exiérunt obviam ſpon-
ſo, & ſponſæ. Et réliqua. ,
Homilia S. Joannis Qhrysoſtomi.

Uam ob cauſam in persona
Virginum hanc parabolam
pröfert, nec qualemcúùmque persoô-
nam ſine diſcrimine ſubjicit? Ma-
gna quædam de virginitaâte diſſe-
ruerat, dicens: Sunt eunuchi, qui ſe-
ipſos caſtraverunt propter regnum
cœlorum: &, Qui poteſt capere, caà-
piat. Nec ignorabat, de virginitate
magnam eſſe vulgo exiſtimationë.
quippe cùm ſit ea res natuüra ſubli-
mis: quod inde patet, quia neque
in véteri Teſtaménto à prifcis illis
ſanctisque viris culta fuit, & in no-
vo nulla legis neceſſitate jubétur?
non enim id imperavit, ſed fidéliũ
voluntati permiſit. Unde & Paulus
ait: De virginibus autem præceéptu
Doômini non habeo: & laudo qui-
dem eum, qui hoc ſectatur inſtitůù-
tum; noléntem autem non cogo,
neque eam rem præceptum facio.
