Gi256

N12511934252 021

UIIIEIIIIIIIIIIn..

Toöbingen

.

— — — — . & —

BREVIARIIU
ROMANUM
EX DECRETO
Sacroſancti CONCILII TRIDENTINI

reſtitutum,
S. PII V. PON TIFICIS MAXIMI
JUSSU EDIT UM,

Aucétoritate recognitum ,
IN QUO

OFFICIA NOVISSIMA SANCTORUMI
accuratè ſunt diſpoſſita;

Cun Privilegio Sac. Cæſ. Maeſtane.

△

EKX DUDCALI GaMPIDONENSI TYTFOCGRAFPIIEO,
PER ENGELBERTUM STADLER,

S

Bulla, quæ incipit?: data Romæ feptimo
LiIdus Julii, Anno 1658s. . .
Significat cauſam edendi hujus Breviatii, nempe ad tollendam oran-
di varietatem.
Enarrat ea, quæ in hac re præſtitere Paulus & Pius nomine Quarti, 8&&
quam ipſe adhibèri operam curavit, ex Decreto Concilii Tridentini.
Tollit, & abolet omnino Breviarium, a Cardinale S. Crucis compoſi⸗
tum, quod erat breviffimum. Item alia Breviaria Rom. & alia, quæ ex
inſtitutione, vel conſuetudine legitima non ſuperant ducentos annos.
Permittit tamen, ut antiquiora ducentis annis poſſint mutari in hoc
Brev. iis omiſſis, ſi Epiſcopus, & univerſum Capitulum conſentiant.
Revocat omnes permiſſiones, conſuetudines, ſtatuta, privilegia, licen-
tias, & indulta precandi, & plallendi more, & ritu prædictorum Brevia-
riorum ſuppreſſorum.
Præcipit obſervari hoc Breviarium in toto orbe, cum exceptione 200.
annorum, de qua ſupra.
Statuit in eo nihil mutandum, addendum & detrahendum.
Obligat quosque, qui tenentur horas Canonicas recitare, ut hoc utan-
tur Breviartio, alias non fatisfaciant muneri ſuo.
Jubet omnibus Prælatis, ut hoc introducant tam in Choro „ quàm
extra Choruin- .
Tollit peccati obligationem, quæ erat, recitandi in Choro Officium
parvum B. V. M. & Defunctorum, Pſalmos Poœnitentiales, & Graduales
juxta Rubricas Breviarii. .U
Hortatur, ut recitentur eadem, propoſitis Indulgentiis dierum centũ
recitantibus Offic. parv. B. V. M. & Defuncét. quinquaginta recitantibus
Pſalmos Pœnit. & Gradual. quando Rubricæ ea præſeribant.
Non tamen tollit laudabilem conſuetudinem, ubi eſt recitandi Offic.
pParv. B. M. V. in Choro, imo eamdem confirmat, & tandem tempus de=
cernit obligationis ad uſum Breviarii poſt ejusdem publicationém.
Bulia quæ incipit: data Romæ
die 1o. Maji anno 1602. declarat, ſe per viros pios & Eruditos, Bre-=
viarium Rom. a bio V. editum, & pProgreſſu temporis in multis de⸗-
bravatum, examinaâſſe, & in ſtatum priſtinum reſtituiſſe: illudque ſic
reſtitutum in Typographia Vaticana imprimi, & divulgari juſſiſſe. Pro-
hiber,;ne alibi imprimatur, niſi juxta exemplarVaticanum & habita Or-
dinariorum licentia, ſub poœna excomunicationis latæ ſententiæ. Inter-
dicit uſum Breviarior. imprefſorum absque tali Ordinariorum licentia
in ſcriptis, quæ fidem faciat de collatione facta pPrædictorumBreviarior.
cum Originali Romano: cujus etiam licentiæ copia initio, vel in calce
hujus Breviarii ſemper imprimatur. Prædictis Ordinariis prohibet ne
aliquid addi, vel detrahi permittant. Et hæc ſub pœna excomurunica-
tionis, ſuſpenſiônis à divinis, ac interdicti ab ingreſſu Eccleſiæ. Verum-
tamen in gratiam pauperum, Breviaria hactenus impreſſa vendere; apud
ſe retinere, ac illis uti permittit.

Bulla quæ incipit?: Die data
Romæ die 25. Jan. 1631. declarat ſe, piorum doctoramgue virorum
adhibira cura Breviarium à Pio V. editum, & à Clemente VIII. recog-
nitum, à pluribus mendis expurgâſſe: Hymnos ad Metri & Latinitatis
regulas revocâſle: In Pſalmis, & Canticis interpunctionem editionis
vulgatæ reſtituiſſe: Ssermones, Homilias, & Sanctorum hiſtorias collatis
veteribus manuſcriptis, recognoviſle. OGuamobrem jubet, ut jugta hane
correctionem Romæ imprimatur, alibi juxta Romanum exemplar ex-
cudatur: ſervatis conditionibus in Clementis Bulla enumeratis,» quas
ferèe iisdem verbis repetit. Adjungens easdem Conditiones ſervandas
in impreſſione eorum, quæ à Brev Rom. ortum habent, cujusmodi
ſunt Miſſalia, Diurnalia, Officia Parva B. M. V. Officia Majoris Hebdom-
& alia id genus. .
Re 2

Acra Rituum Congregatio declaravit & decrevit, non potuiſſe poſt
Bullam Pii V. de Breviario Romano, neque poſſe locorum Ordina-
Hos, tam ſæculares quàm regulares, addere Kalendariis, etiam pro-
riis, Sanctorum Ofſcia, niſi ea dumtaxat, quæ Breviarii Romani Pu-
ricis, vel Sacræ Rituum Congregationis, ſeu Sedis Apoſtolicæ licentia
conceduntur: neque propria auctoritate, quovis prætextu, mutare ri-
tum, qui habetur in Kalendario Romano ſeu Rubricis Breviarii, in al-
tiorem ritum: neque extendere conceſſa Officia de loco ad locum.
Item vetuit & prohibuit celebrari per totam Civitatem vel Dicece-
ſim, etiam de cujuscumque Ordinarii auctoritate, Feſtum cum Officio,
eò quòd in loco adſit Eccleſia parochialis, vel Regularis, vel Abbatia-
lis, aut aliqua Reliquia: ſed tantùm in ipſius S. Eccleſia titulari, ſeu ubi
aſſervatur corpus, aut inſignis Reliquia, & non alibi.
Inſignesautem Reliquias declaravit eſſe caput, brachium, crus, aut
illam partem corporis, in qua paſſus eſt Martyr, modo ſit integra,
& non parva, & legitimè ab Ordinariis approbata.
De Sanctis Epiſcopis locorum, Martyribus, Civibus, & aliis Feſtis,
de quibus in Kalendario Romano, ſeu Rubricis Breviarii nihil habe-
tur, uti etiam de Beatis nondum canonizatis, nihil propria aucto-
ritate conſtituatur, ſed omnino conſulatur Sacra Rituum Congregatio.
Decretum quoque nuper editum ſuper electione Sanctorum in Pa-
tronos, & impreſſum omnino ſervetur.
Et hæc omnia decrevit, ſtatuit, & mandavit innovando pœnas Con-
ſtitutionis Pii V. reſpectivè.
Facta demum relatione horum Decretorum SsS. D. N. Urbano Papæz
VIII. ea laudavit & approbavit, atque ab omnibus ubique ſub prædictis
poœnis ſervari præcepit, nec non in novis Breviariis de mandato San-
ctitatis ſuæ imprimendis apponi juſſit

L. S.
7 Tegrimius Epiſcopus Msiſienſ. Jecr.

Adem Sacr. Rit. Cong. habita die 2. Decembris 1673. ſtatuit ex man-
dato Clementis X. Feſta Sanctorum ad libitum in poſterum non
eſſe transferenda, ſi eorum feſtivitas incidat in diem Dominicum,
vel aliquem diem Feſtorum mobilium, ſed tunc illo anno eorum Offi⸗
cia eſſe omittenda. Quod ipſum poſteà Innocentius Papa XI. in Con-
gregat. habita 24. Januarii I682., generali Decreto confirmavit, & ex-
tendit inſuper etiam ad Octavas, & Natalitia Sanégtorum, de præce-
pto in aliqua Religione vel Diœceſi, ex indulto Apoſtolico récitan-
da. Ita ut ne quidem dictis Feſtis vel Octavis Feſta ad libitum tunc
incidentia poſſint recitari, ſed omitti prorſus debeant.
Permiſit tamen, ut feſtum translatum quod alias eo die celebran-
dum foret, in alium diem non impeditum transferatur: item ut eo-
dem die omitti poſſit Officium ſemel per Hebdomadam aut Menſem
zcizedum ex indulto Apoſtolico, ut ita locus ſit celebrando Officio
ad libitum.

Fficia Sanctorum ratione Corporis, ſeu inſignis Reliquiæ recitan-
da, ex Decr. Sac. Rit. Cong. II. Auguſti 1691. intelligi debere de

Sanctis dumtaxat in Martyrologio Romano defcriptis, & dummodè
conſtet de identitate Corporis, ſeu Reliquiæ inſignis illiusmet Sanékti

—

qui reperitur in Martyrologio Romano defſcriptus: de cæteris autem
Sanctis in prædicto Martyrologio non deſcriptis, aut quibus à Sancta

Sede non fuerit ſpecialiter conceſſum, Officia recitari, & Miſſas cele-

brari vetuerunt, non obſtante quoôd ipforum corpora, vel inſignes

Reliquiæ in Eccleſis aſſerventur, quibus tamen ab Ordinariis locorum

appro-

r,

iſle pol
Ordin.
un plo⸗
nani Nh⸗
licentit
Ukale l⸗
i, in al.
locum.
Dioce⸗
Officio,
Abbarir.
ileu ubi

ckus, aut
integla;

is Feſti,
hil habe-
ia audto⸗
gregallo⸗
n in r⸗

nas Col-⸗

1n0 Pae
predidis
dato dan⸗

. ß

ex man⸗
rum no
ninicum,
tum Of
I. in Con-
it, K er⸗
de prece⸗
tecſtnn.
ditumn tune

celebuel⸗
tenn ute⸗

2* 24/ 0 „ 2 V
approbatis debitam Fidelium venerationem (prout hadtenus ſerva-
tum eſt)exhibendam eſſe cenſuerunt, ſed absque Officio & Miſſa, ſub
poœnis de non ſatisfaciendo præcepto recitandi Officium, aliisque in
Conſtitutione S. Pii contentis. Die II. Aug. 1691. & Sanctiſs. appro-

bavit die 19. Octobris cjusdem anni 1691.
I. Vallemanus J§. Rit. Cong. Ker.

Decreta generalia circa Rubricas.
C Um Sacrorum Rituum Congregationi demiſsè ſupplicatum fuerit
– ſequentia dubia declararée.
Primum. An „cùm multis Congregationibus, Religionibus, ſive
Eccleſiis, vel Nationibus conceſſum ſit à Sancta Sede Apoſtolica, ut
ſemel, vel pluries in ſingulis Hebdomadis, vel Menſibus celebren-
tur varia Officia per annum, V. G. de Sanctiſſimo Sacramento, vel de
Sanctis in diebus non impeditis aliquo Feſto duplici vel ſemiduplici,
liceat ejusmodi Officia facere etiam in diebus Sanétæ Quadrageſimæ,
Adventus, Vigiliarum, & Quat. Temporum, etiam ſi de his diebus
nulla ſit facta lpecialis mentio in aliquibusOfficiorum conceſſionibus?
Secundum. An dies impeditus Feſto duplici, vel ſemiduplici præ-
dictis Officiis recitandis;, intelligantur etiam dies, in quibus ponen-
dum eſt Officium de Feſto duplici, vel ſemiduplici translato, quem-
admodum dicitur reſponſum fuiſſe olim à Sacra Congregatione. Quòôd
ſcilicet Feſtum duplex, vel ſemiduplex etiam translatum, necnon dies
Octavæ ſit dies impeditus reſpectu talium Officiorum?
Tertium. An Regulares absque ſpeciali privilegio, ſed ſola com-
municatione Privilegiorumfaliarum Religionum poſſint addere nomen
Sancti Fundatoris in Litaniis, & Confiteor, itemque recitare Officia,
& Miſſas conceſſas aliis Religionibus?
Sacrorum Rituum eadem Gongregatio ad relationem Eminentiſſ. &
Reverend. D. Card. Colloredo reſpondit.
Ad primum, Negative, & hujusmodi indulta non habere locum in
Feriis Adventus, Quad rageſimæ, Quatuor Temporum, Vigiliarum, ſive
cum jejunio ſive absque jejunio, nec in Feria ſecunda Rogationum,
nec in illa Feria, in qua ſecundum Rubricas ſit reponendum Officium
Dominicæ.
Ad Secundum, Affirmativè.
Ad Tertium, Negative in omnibus.
Et ita declaravit, ac ſervari voluit. Ac inſuper ut Declarationes,
ſeu Decreta prædicta omnibus innoteſcant, typis ea imprimi manda-
vit. Die 20. Martii 1706.

G. Card. Carpineus.

(Loco Sigilli. )

B. Inghirami Jac. Rit. Congr. Jeer-.

Os FRANCISCUS Divina favente Clementia Eledtus Romanorum
Imperator ſemper Auguſtus, ac Germaniæ & Hieroſolymaru Rex,
Dux Lotharingiæ & Barri, Magnus Hetruriæ Dux, Princeps Carolopolis,
Marchio Nomenei, Comes Falckenſteinei &c. &c. Agnoscimus & no-
tum facimus tenore præſentium univerſis, quod, cùm Nobis Noſter &
Sac. R. I. fidelis dilectus Andreas Stadler qua Præfectus Typographei
Campidonenſis, humièlime ſupplicarit, ut Privilegium Impfeſſorium à
Prædeceflore Noſtro Imperatore Carolo VII. piiſſimæ memoriæ die vi-
geſima quinta Auguſti anni milleſimi ſeptingenteſimi quadrageſimi
quarti ſuper Breviario Romano in Octavo ita ut omnes quatuor partes
in uno volumine reperiantur ipſi & Succeſſoribus impertitum àa nobis
autem ad decem alios annos ſub dato vigeſima tertia Aprilis ani mil-
leſimi ſeptingenteſimi quinquageſimi quarti prorogat iteru ad aliud
decennium aàa lapfu prioris extendere clementiſſime dignaremur: Nos
antecitatum Privilegium Cæſareum harum vigore benignifſimé ex-
tendendum cenſuerimus. Ac proinde Authoritate Noſtra Cæſarea
omnibus & ſingulis Bibliopolis, Bibliopegis, Typographis & aliis qui-
buscunque rem Librariam ſeu negotiationem exercentibus firmiter in-
hibemus, vetamus & interdicimus, ne quis ſupra nominatum Breviari-
um Romanum ſub hoc aliove tituio aut forma;, & ſub quocunque de-
mum prætextu per ulterius decem annorum ftpatium à lapſu prioris
nempe à dato vigeſima quinta Aug. ano currentis computandum intra
Sac. R. I. fines recudere, vel aliis recudendum dare, aliorsumve im-
Dreſſum apportare, vendere vel diſtrahere, citra præfati Impetrantis
ejusdemque eucceſſorum voluntatem & aſſenſum in ſcriptis obtentum
auſit vel præſumat Si quis vero ſecus faciendo Privilegium hoc Nôͤ-
Krum ſeu interdictum violare contemnereque præſumpſerit, eum non
ſolùm ejusmodi Exemplaribus ubicunque locorum repertis, perpe-
Jam quippe recuſis ſen apportatis (quæ dictus Andreas Stadler qua
Præfectus IIRasrahei Campidonenſis, ſive propria authoritate, five
Magiſtratus illius Loci auxilio ſibi vindicare poterit) de facto privan-
dum, ſed & ſex marcarum auri puri pona Krario ſeu fiſco Noſtro Cæ-
ſareo, & parti læſæ ex æquo pendenda omni ſpe veniæ ſublata, mul-
ctandum decernimus, dummodo tenor hujus Noſtri Privilegii in fron-
te libri impreſſus reperiatur, & conſtueta quinque Exemplaria noviſſi-
Inæ editionis Conſilio Noſtro Imperiali Aulico exhibeantur. Manda-
mus itaque omnibus & ſingulis Noſtris ſacrique Romani Imperii fide-
libus dilectis tam Eccleſiafticis, quàm Sæcularibus, cujuscunque ſta-
rüs, gradús, dignitatis aut ordinis fuerint, præſertim veròô iis, qui in
Magiſtratu exiſtentes vel ſuo vel Superiorum ſuorum loco aut nomi-
ne jus juſtitiamque adminiſtrant, ne quempiam Privilegium hoc No-
ſtrum Cæſareum violare, ſpernere aut transgredi pariantur, ſed ſi quos
contumaces compererint, conſtituta à nobis mulcta eos puniri; &
uibuscunque modis idoneis coerceri curent, quatenus & i1pfi gravif-
imam Noſtram indignationem, prædiéctämque pœnam evitare volue-
rint, Harum teſtimonio litterarum manu Noſtra fubſcriptarum, &
ſigilli Noſtri Cæſarei appreſſione munitarum, quæ dabantur Viennæ
die undecima Aprilis Anno milleſimo ſeptingenteſimo ſexageſimo
guarto Regni Noſtri decimo nono.

FRANCISCUS mppria.

(L. S.)

Ve Comes Colloredo mpp.
Ad Mandatum Sac. Cæſ. Majeſt. propr.
Manh. Wilhel. Nob. D. ab Haan mpp.

vandtun
ari Rey
olopolt,
us K no⸗
Nolters
ostaphei
ſſorium
ie die ni.
Aragelimi
or pattes
n noh
aii ni.
ad aliud
lur: M
fſime er⸗
Cxlares
aliis gul⸗
Witer in⸗
Prerial-
nqvete⸗
ſu Ptiont
tum intn
amve in
wettanti⸗
Prentun
boc No-
eum non
3,perhe⸗
dlet qun
itate, üſe
to privan.
loſttor⸗
11a lull
ii in foor⸗
la nhiſi
Mande-
periü ſte⸗
ungue ſe⸗
is, guinn
aut nonn.
n hoe Ne
ſed ſigus
punirl 4
pfi grult
are volt.
tarumm; 3
ur Vienu
Veuageln⸗

eſt. polt.
Huan ſpl⸗

tia Abbas Ducalis S. Sedi immediatè ſub jecti Mo-
naſterii Campidenenſis, S. R. I. Princeps, & Au-
guſiæ Romauorum Imperatricis Archi-Mareſchallus, om-
nibus has litteras viſuris ſalutem in Domino.
Cùm à Papa Urbano VIII. Decretum ſit, ne quæcum-
que Typographia Breviarium Romanum Pii V. Pont.
Max. juflu editum, Clementis VIII. primùm, ac deinde
ejusdem Urbani VIII. auctoritate recognitum, impri-
mat, vel in lucem edat, ſine licentia expreſſa in Scriptis
obtenta ab Ordinario loci; ac niſi prius ab eodem cum
Exemplari Typis Vaticanis Anno MDCXXXII. excuſo
concordare fuerit repertum. Hine eſt, quòd Nos, poſt-
quam hoc Breviarium Romanum in octavo, ut vocant, ita,
ut omnes quatuor anni partes uno volumine reperiantur,
propriis Monaſterii noſtri typis abſolutum conſpeximus,
& à Theologis à nobis ſpecialiter deputatis legitimè fui-
mus informati, quòd illud cum ſuo Originali Vaticano, di-
ligenti facta collatione, in omnibus conveniat (licèt Feſta
nova à Pontificibus Succeſſoribus usque ad SS. DD. no-
ſtrum CLEMENTEM XIII. ordinata & approbata acceſ-
ſerint) memoratum Breviarium Rom. in octavo approba-
verimus, evulgandique licentiam Typographo Noſtro
Aulico Engelberto Stadler dederimus; prout per præ-
ſentes noſtro Sigillo roboratas & propria manu ſubſerip-
tas approbamus & licentiam concedimus. Datum in Re-
ſidentia Noſtra Campidonenſi die 4. Jan. 1768.

HONORIUS Abbas
(L. S.)

Ner HONORIUS DEI & G Apoſtolicæ Sedis gra-

De ſpeciali mandato ſuæ Celſitudinis

Joſ. Franc. Saleſ. Bullinger
à Conſil. & Secr.

* 4

Nnus menſes habet duodecim,
Hebdomadas duas & quinqua-
ginta, & diem unum: Dies vero
trecentos ſexaginta quinque & ferè
ſex horas: tanto enim temporis in-
tervallo Sol Zodiacum perluſtrat.
Quater autem ſex horæ fingulis
Qquaternis annis diem conſtituunt:
Ainc annus ille intercalaris, Bilſ-
ſextus, vel Biſſextilis dicirur.

Uod dictum eſt, Annum con-
tinere trecentos & ſexaginta
quinque dies, & ferè ſex horas, in-
telligendum eſt, ſex horas non eſſe
integras, cùm ad earum comple-
mentum aliqua minuta deficiant.
Ex quorum minutorum negle-
Ru progreſſum eſt, ac ſi annus ul-
tra dies 365. contineret integras
ſex horas: & factum eſt, ut minuta,
dquæ ultra debitam quantitatem
annis ſingulis tribuebantur, tractu
temporis ita excreverint, ut invice
juncta conſtituerint dies decem »
qui cauſam dederunt, ut &quinoct.
vernum ſedem ſuam mutaverit.
Cui malo occurrens Greg. XIII.
non ſolàm Æ quinoct. Vernum re-
ſtituit in priſtinã ſedem, à qua jam
à Concil. Nicæno, decem cireiter
diebus in anno correct. 1582. Præ-
cedendo receſſerat, quod à Concil.
ad xii. Kal. Aprilis fuerat conſtitu-
tum, & xiv. Lunam Paſchalem ſuo
in loco repoſuit: ſed viam quoque
tradidit, & rationem, qua cavetur
ut inpoſterum & K.quinoct. Vernu,
& xiv. Luna Paſchalis à propriis ſe-
dibus numquam removerentur.
Ut enim Kquinoct. Vernum ad
Xxli. Kal. Apr. reſtitueretur,ſtäruit,
ut dicti decem dies in menſeOctob-
ipfius anni 1582. eximerentur ut
Poſt iv. diem Octobri §. Frantiſco
ſacrä, ſequens dies non eſſet quinta
ſed 15. Octob. Ita uat error, qui in
Præteritum tot annorum eirculis
irrepferat; in momento temporis
fuit correctus.
Ut autem inpoſterùm idem er-
Tor vitaretur, ne à xii Kal. Aprilis
quinoctium Vernum recederet .

ſtatuir idem Gregorius, Biflextum

quarto quoque anno (uti mos eſt)
continuari debere, præterquam in
centenmis anis: qui quamvis Biſſext.
anteà ſemper fuerint, qualem etiam
eſſe voluit annum 1600. anno cor-
rectionis proximum, poſt eum ta-
men;, qui deinceps conſequentur
centeſimi, non omnes Biſſext. eſ-
ſent, ſed in quadringentis quibus-
que annis primi quinque tres cen-
fefimi, fine Biſſexto tranſigerentur:
duartus vero quisque centefimus
eſſet Biſſext. ita ut Annus 1700. 1800.
1900. Biſſextiles non ſint. Anno ve-
Trò 2000. more conſueto diesBifſex-
tus intercaletur, Feb. dies 29. con-
tinente: idemque ordo intermit-
tendi, intercalandique Biſſextum
diem in quadringentis quibusque
annis perpetuòô conſervaretur.

Uatuor Tempora celebrantur
quarta; & fexta Feria, ac
Sabbato poſt tertiam Dominicam
Advyentus, poſt primam Domini-
cam Quadrageſimæ, poſt Domini-
cam Pentecoſtes, poſt Feſtum
Exaltationis S. Crucis.

Däüica i. Adv. usque in diem
Epiphan. & à Feria iv. Cine-
rum usque in Octavam Paſchatis
inelunve, ſancéta Synodus ſolem-
nitates Nuptiarum prohibet. In
aliis vero temporibus nuptias ſo-
lemniter celebrari permittit.

Yclus decennovennalis Aurei
numeri eſt revolutio numeri
I9. annorum ab I. usque ad 19. qua
revolutione peracta, iterùm ad
unitatem reditur. Verbi gratia:
Anno 1577. numerus Cycli decen-
novennalis, qui dicitur Aureus, eſt
I. anno ſequenti 1578. eſt 2. & ita
deinceps in ſequentibus annis, unc
ſemper amplius usque ad 19. qui
Aureus numerus cadet in annum
1595. poſt quem iterùm ad unita-
tem redeundum eſt, ita ut anno
1595. Aureus numerus ſit rurſus I.
& anno 1597. ſit 2. &c.
Igitur ut Aureus nuameru? uo.
ibe

libet
com
reort
incip
dura
Aur⸗
num

5, 9
17.

meru
Uutem
1699.
conec
mumer
ledeun
glotie
Nm¹
Mropot.
numer

i wosen)
erquamin
Visbiſen.
lem etian
Anno .
Kt eum u
lequentut
Biſlext,e⸗
is quubl⸗
tres cen.
igerentun
entelimnus
o. ldo0
tAnno te⸗
diesbiller.
es 29. Col.
intelimi.
Biſſeptun
guibusgte
aletur.

velebtantun
Fetin, 4
Dominican
un Dommint.
Domin.
olt keſtun

he in din
ja v. Cin.
m Piſchad⸗
dus ſolenr
hlubet. I
nuptias
wittit,

nalis Aul
1tio nummen
e ad
jterüm 41
ei
etbi glalt
Veli leten
Aurelgyll

libet anno propoſito inveniatur,
compoſita eſt ſequens tabella Au-

reorum numerorum, cujus uſus

incipit ab anno 1698. incluſivè,
duratq; in perpetuum Ex ea enim
Aur. num. cujuslibet anni poſt an-
num 1698. reperietur hoc modo.

S§. 9. I0. 11. I12. 13. 14. 15. I6.
17. I8. 19. I. 3. 3. 4. 5. 6. 7.

Anno 1698. tribuatur primus nu-
merus tabellæ; qui eit 8. ſecundus
autem, qui eſt 9. ſequenti anno
1699. & ita deinceps in infinitum,
donec ad annum, cujus Aureum
numerum quæris, perveniatur,
redeundo ad principium tabellæ,
quotiescumque eam percurreris
Nam numerus, in quem annus
propoſitus cadit, dabit Aureum
numerum quæſitum.

Pacta nihil aliud eſt, quàm nu-
merus dierum, quibus annus
Solaris communis dierum 365. an-
num communem Lunarem dierum
354. fuperat: ita ut Epacta primi
anni ſit II. cùm hoc numero anñus
Solaris communis Lunarem annum
communem excedat; atque adeo
ſequenti anno Novilunia contin-
gant II, diebus priùs, quàm anno
primo. Ex quo fit, Epactam ſecundi
anni efle 22. cùm eo anno rurſum
annus Solaris Lunarem annum
ſupperet II. diebus, qui additi ad
II. dies primi anni, efficiunt 22. ac
proinde finito hoc anno, Novilu-
nia contingere 22. diebus priüùs,
quam primo anno: Epactam autem
tertii anni eſſe 3. quia ſi rurſus II.
dies ad 22. adjiciantur, efficietur
numerus 33. à quo ſi rejiciantur
30. dies, qui unam Lunationem
Embolismalem conſtituunt, relin-
quentur 3. atque ita deinceps. Pro-
grediuntur enim Epactæz omnes
per continuum augmentum 11.
dierum, abjectis tamen 30. quan-
do rejici poſſunt. Solùm quando
perventum erit ad ultimam Epact.
Aur. num. 19. reſpondentem, quæ
eſt 29. adduntur 12. ut abjectis 30.
ex compoſito num. 41. habeatur
rurſus Epacta II. ut in principio.
Quod ideo fit, ut ultima Luna-
tio Embolismica, currente Aur.
num. 19. ſit tantùm 29. dierum. Si
enim 30. dies contineret, ut aliæ

. ix
ſex Lunationes Embolismicæ,
non redirent Noviluma poſt 19.
annos Solares ad eosdem dies „
ſed verſus calcem menſium pro-
laberentur, contingeréntque uno
die tardiùs, quàm ante 19., annos.
De qua re plura invenies in libro
novæ rationis reſtituendi Kalen-
darii Romani. Sunt autem novem-
decim Epactæ, quot & Aurei num.
reſpondebantque ipſis Aur. num.
ante Kalendarii correctionem, eo
modo, quo in hac tabella diſpoſi-
æ lunt.

1. 2. 2. 4. §. 6.
Xi. XXii. iii. xiv. XXV. vi.

7-

8. 9. 10. 1I1. 12.
XVII. xxviii. i

ix. xx,

i. xii. Xxiii.

14.

14. 15. 16
1V.

XV.

18. 19.

17.
XvVIii. xXxix.

XXVi. vii.

Quia veròô cyclus decennoven-
nalis Aurei nümeri imperfectus
eſt, cùm Novilunia poſt 19. annos
Solares non præcise ad eadem loca
redeant, ut dictum eſt, imperte-
ctus etiam erit hic cyclus 19. Epa-
ctarum. Quamobrem ita emendatus
eſt, ut inpoſterùm loco Aurei nu-

meri, & dictarum 19. Epactar. uta-

mur 30. numeris Epactalibus ab I.
usque ad 30. ordine progredienti-
bus, quamvis ultima Epacéta, ſive
quæ ordine eſt trigeſima, notata
numero non ſit, ſed ſigno hoc *;
proptereà quod nulla Epacta eſſe
ollir 30. Variis autem tempori-
us ex his 30. Epactis reſpondent
decem & novem Aureis numeris
variæ decem & novem Epactæ,
prout Solaris anni, ac Lunaris æ-
quatio expoſcit: quæ quidem de-
cem & novem Epactæ progrediun-
tur, ut olim, per eumdem numerum
II. addunturque femper 12. illi
Epactæ, quæ reſpondet Aur. num.
19. ut habeatur ſequens Epacta re-
ſpondens Aur. num. I. ob rationem
paulò antè dictä. Id quod ſequẽs ta-
beina perſpicuũ faciet, quæ continet
Aur n. & Epactas inter ſe reſpon-
detes ab ano correct. 1582. poit de-

tractionem x. dierum usq; ad añßum

* § 1900.

X*
1900. excluſivè. Quamvis autem

valgares Epactæ mutentur in Mar-
tio, re ipfa tamen in principio
anni mutandæ ſunt, unà cum Aur.
num. in cujus locum hæ noſtræ
Epactæ ſuccedunt.

1700.
1900.

10. II. 1I2. 13. 14. 15. 16.
ix. xx. i. Xii. xiii. iv. xv.

17.. 18. 19. 1. 2. 3.
Xxvi. vii. Xviil. F. xi. Xxii.
jii. Xiv. XXV. vi. XVIi. XxXvVii.

UOfus hujus Tabellæ hic eit;
Anno 1700. tribuatur Epacta ix.
quæ ſub Aureo num. 10. colloca-
tur: fietque Nevilunium 22. Ja-
nuarii, 20. Feb. 22. Martii. Item
Anno 170r. tribuatur Epacta xx.
ſub Aur. num. II. collocata, quæ
toto eo anno in Kalendario No-
vilunia monſtrabit: ut Januario
die II. In Febr. die 9. In Mar-
tio die II. Et ſic deinceps per or-
dinem fiat annis progredientibus,
xedeundo ad principium Tabellæ,
quotiescumque eam percurreris.
Rurſus Anno 1710. Epacta non ſig-
natur numero, ſed hoc ſigno, *,
quod collocatur ſub Aur. Num. 1.
& in Kalendario toto eo anno
Navilunia indicabit, nimirum in
Januario die 1. & 31. In Martio
(nam in Februario nullum tunc
erit Novilunium, cùm in eo ſignum
hoc * non reperiatur) die 1. &
31. in Aprili die 29. &c.

1700.
1800

eldibA gitldeb’ fed 'c
eda eitlet2 en]

l Eied1s**

Uſus hujus tabellæ hic eſt, An-
no 1700. tribuatur littera inferior
c, primæ cellulæ, relicta littera d,
ſuperiori, quia annus ille 1700. non
eſt Biſſextilis, ſed communis, &

littera d, fuit Dominicalis præce-

denti anno 1699. Anno ſequenti

17r. tribuatur litters b, ſecundæ
cellulæ &c. Item anno 1704. tribu-
antur geminæ litteræ f, e, quintæ
cellulæ, & ſic deinceps aliis annis
per ordiné aliæ cellulæ tribuãtur:,
donec ad annum propoſitum per-
venias: redeundo ad principium
Tabellæ, quotiescumque eam
percurreris: nam cellula, in quam
annus propoſitus cadet, dummo-
dò minor ſit, quam annus 1800.
dabit litteram Dominicalem pro-
poſiti anni: quæ ſi unica occurrerit,
annus erit communis: ſi verò du-
plex, Biſiſextilis; & tunc ſuperior
littera Dominicam diem indicabit
in Kalendario à principio anni us-
que ad feſtum S. Mathiæ Apoſtoli:
inferior autem ab hoc Feſto usque
ad finem anni.

Ndictio eſt revolutio 15. anno-
rum ab I. usque ad 15. qua revo-
lutione peracta, iterùm reditur
ad unitatem, initiumque ſumit
quilibet annus hujus cycli à Janua-
rio in Bullis Pontificiis. Et quoni-
am. Indict. frequens uſus eſt in
Diplomatibus, & Scripturis publi-
cis, facile annum Indict. currentem
quolibet anno propoſito invenie-
mus ex ſeq., tabella, cujus uſus
perpetuus eſt, initium tamen ſu-
mit ab anno correct. 1582.

1582.
I0. II. 12. 13. 14. 15. 1.
2. 3. 4. §. 6. 7. 8. 9.

Nam ſi anno 1582. tribuas pri-
mum numerum, qui eſt 10. & ſe-
quenti anno 1583. ſecundùm nu-
merum, qui eſt II. & ſic deinceps
usque ad annum propoſitum, re-
deundum ad principium tabellæ,
quotiescumque eam percurreris »
cadet annus propoſitus in Indict.
quæ quæritur.

Uoniam ex Decr. S. Concilii
Niceni Paſcha, ex quo reli-
qua Feſta mobilia pendent, cele-
brari debet die Dominico, qui
proximè ſuccedit xiv. Lunæ primi
menſis (is verò apud Hebræos vo-
catur primus menſis, cujus xiv.
Luna vel cadit in diem verni
X. quinoétii, quod die 21. menſis
Martii contingit, vel propius ip-
ſum ſequitur) efficitur, ut ſ Bpa.
a

mordeci
Ueus die
lum Juc.
lies xiv.
Dominice
xemp.
A. &l
loniamm
tet ciem
Gllire pe
1. Martii
ſin verlu
yeniemt
,que 1
llius litl
ielnun cun
li balche
Ne, ſutne
calis b
hempe es,
Ahrlis ee
Uaſche ce
4rilig.
iN.
Udlis .
Kertilis,
Arereg⸗
inter
Mneluſire
Eet uiv. 1
1 i
Dominie⸗
diem 14.
en ec
1i Aprili
Nin

Ceteri
terun
wbilin

ut due

by ſeettt
1hos th
f,e, gimn
s allig unm
2 tkibuätue
potuni
principiun
mgue en
ula, in guun
et, dumme
aAnnus lin
nicalem o⸗
noccultette
ſi veto l⸗
unc ſupeilk
en incicnii
Pio anni u.
Apoktel:
Feſto ugne

3
0 15, annd⸗
, gua eid⸗
tüm teditut
mque ſunnt
l n
Et gnon
Ulus et in
turis publ⸗
curkenten
io invenie⸗
cujus ult
n tamenl.
38n
Anno to--
2.

„„ 7 4 2 £ 2 . 2 5 2 Xi
cGa cujusvis anni inveniatur, & litter? Dominicalis omnia Feſta

ab ea in Kalendario notata inter
diem octavum Martii incluſivè „
& quintum Aprilis incluſive (hu-
jus enim Epactæ xiv. Lunæ cadit
vel in diem &Æ—quinoctii verni, id
eſt, in diem 21. Martii, vel eum
propiùs ſequitur) numerentur in-
cluſive deorſum verſus dies qua-
tuordecim;, proximus dies Domi-
nicus diem hunc xiv. ſequens (ne
cum Jud æis conveniamus, ſi forte
dies xiv. Lunæ caderet in diem
Dominicum) ſit dies Paſchæ.
Fxemplum. Anno 1605. Epacta
eſt x. & littera Dominicalis b. Et
quoniam invenimus Epactam x. in-
ter diem 8. Martii, & 5. Aprilis in-
cluſivè poſitam eſſe e regione diei
ZI. Martii, à quo incluſive ſi deor-
ſum verſus numerentur 14. dies,
inveniemus xiv Lunam die 3. Apri-
lis, quæ eſt Dnica;, cùm e regione
illius ſit littera Dominicalis b. Ne
igitur cum judæis conveniamus,
qui Paſcha celebrant die xiv. Lu-
næ, ſumenda eſt littera Domini-
calis b, quæ ſequitur xiv. Lunam,
nempe ea quæ e regione diei 10.
Aprilis collocatur: atque eo anno
Paſcha celebrandum erit die 10.
Aprilis. Item anno 1604 Epacta
eſt xxix. & duplex littera Domi-
nicalis d. c, cùm annus ille ſit Biſ-
ſextilis. Si igitur ab Epacta Xxix.

quæ e regione diei I. Aprilis poni-

tur inter diem 8. Martii & §. Apr.
inclufivè numerentur dies 14. ca-
det xiv. Luna in diem 14. Aprilis.
Et quia runc currit poſterior litt.
Dominicalis, nempe c, quæ poſt
diem 14. Aprilis, id eſt, poſt'xiv.
Lunam collocata eſt e regione diei
18. Aprilis, celebrabitur eo anno
Paſcha die 18. Aprilis.

Ceterùm ut faciliùs omnia feſta
mobilia invenianrtur, compoſitæ
ſunt duæ ſequentes Tabulæ Pa-
chales,zuna antiqua, & nova altera.
Ex antiqua ita Feſta mobilia re-
Perientur. In latere finiſtro ta-
bulæ accipiatur Epacta currens, &
in linea litterarum Dominicalium
ſumatur littera Dominicalis cur
rens, infra tamen Epactam cur-
rentem, ita ut ſi littera Domini-
calis currens reperiatur è regione
Epactæ currentis, aſſumenda ſit
eadem littera Dominicalis proxi-
me inferior. Nam èe regione hujus

mobilia continentur.
Exemplum. Anno 1606. Epacta
eſt xxi. & littera Dominicalis A.
Si igitur in tabula antiqua ſuma-
tur littera Dñicalis A, quæ primo
infra Epactam xxi. occurrit, repe-
rietur & regione hujus litteræ Do-
minica Septuag. die 22. Januarii»
dies Cin. 8. Feb. Paſcha 26. Mar-
tii, Aſcenſio Dñi 4. Maji, Pentec.
14. Maji, & feſtum Corp. Chriſti
25. Maji. Dominicæ autem inter
Pentecoſt. & Advent,. eo anno
erunt 28. Adventus celebrabitur
die 3. Decemb. & fſic de cereris.
Item anno 1605. Epacta eſt x. &
littera Dominicalis b, quæ in ta-
bula reperitur & regione Epactæ x.
Quare sumenda eſt alia littera b.
quæ proxime infra Epactam in-
venitur, & regione cujus invenies
Septuageſimam die 6. Februarii,
diem Cinerum, 23. Feb. Paſcha
I0 Aprilis &c.
Notandum autem eſt, quòd
quemadmodum in ano communi,
cadenti littera Dñicali & regione
Epactæ in tabula antiqua, ſumitur
eadem littera proxima infra Epac-
tam, ut diximus: ita quoque in.
anno Biſſextili, ſi alterutra duarum
litterarum Dominicalium tunc cur-
rentium e regione Epactæ reperia-
tur, aſſumendæ ſunt aliæ duæ ſimi-
les litteræ proximè inferiores, ut
Feſta mobilia inveniantur.
Ex tabula vero Paſchali nova
ita eadem Feſta mobilia reperien-
tur. In cellula litteræ Dominica-
lis currentis quæratur Epacta cur-
rens. Nam & directo omnia Fe-
ſta mobilia deprehenduntur. Ut
anno 1609. in cellula litteræ Do-
minicalis d, tunc currentis e re-
gione Epactæ xxiv. quæx eodem
anno currit, habetur Septuag. die
15. Feb. dies Cin. 4. Martii, Paſcha
19. April. &c.
Sed ſive antiqua, ſive nova tabu-
la Paſchali utamur, invenienda
ſunt omnia Feſta mobilia in annis
Biſſextilibus per litreram Domini-
calem poſteriorem, quæ nimirum
currit poſt Feſtum S. Matthiæ Apo-
ſtoli, ne ſcilicet ambigamus, utra
duarum litterarum pro hoc, aut
illo Feſto indagando accipienda
ſit: ita tamen, ut Septuageſimæ, &

diei Cin. inventæ in Januario,

aut Fébruario addatur unus dies.
Quod

TXii
Quod ideò fit, quia ante diem
S. Mathiæ currit prior littera Do-
minicalis, quæ in Kalendario po-
ſteriorem ſemper ſequitur. Po
Feſtum autem S. Mathiæ in Fe-
bruario, licèt poſterior littera cur-
rat, additur tamen tunc dies in-
tercalaris, ita ut dies 24. Feb. di-
catur 25, & dies 25. dicatur 26. &c.
Quòd ſi dies Cinerum cadat in
Martium, nihil addendum eſt, quia
tunc & littera poſterior currit, &
dies menſis propriis numeris re-
ſpondent, cum dies intercalaris
Feb. ſit aditus. Imòô niſi per po-
ſteriorem litteram inveſtigatentur,
non invenietur recté Septuag. in
anno Biſſextili currente Epacta
Xxxiv vel xxv. & litteræ Domini-
cales, d, c, ut in ſecundo & tertio
exemplo perſpicuum fiet pro an-
nis 4088. & 3784. Exempli gratia:
Anno 2096. Biſſextili Epacfcta erit
v. & litteræ Dnñicales A, g. si igitur
per poſteriorem litteram, quæ eſt
g. Feſta mobilia inveſtigentur, re-
perietur Septuagelſ. die II. Febr.
& dies Ciner. 28. Febr. Si autem
addatur unus dies, cadet Septuag.
in diem 12. Febr. quæ eſt Domini-
ca, & dies Cinerum in diem 29.
Febr. quæ eſt Feria iv. Paſcha au-
tem, & reliqua Feſta in eos dies
cadent qui in Tabula expreſſi
ſunt. Item anno 40s8. Biſſextili
Epacta erit xxiv. & litteræ Domi-
nicales d, c. Si igitur per litte-
ram c, quæ poſterior eſt, inquiran-
tur Feſta mobilia invenietur
Septuageſ. die 21. Febr. & ſi adda-
tur unus dies, cadet in diem 22.
Feb. quæ eſt Dominica. Dies au-
tem Cinerum cadet in diem 10.
Martii: quare nihil additur, &c.
Rurſus anno 3784. Biſſextili Epa-
Ga erit xxv. & litteræ Dominica-
les d, c. Ergo iterum per po ſte-
riorem c, reperietur Septuageſ.
die 22. Febr. hoc eſt, addita 1.
die 21. Quòd ſi per priorem litte-
ram d, in utroque horum duorum
annorum agendum eſſet, nihil
efficeretur, cùm infra Epactas
xxiv. vel xXxvV. littera d, indicet
Septuageſ. die 15. Feb. quod fal-

ſum eſſet, eùm ed anno poſterior
littera c, Paſcha offerat die 25.
Aprilis, ac proinde Septuagef. die
22. Feb. celebranda ſit, ut liquidò
conſtat, ſi à die Paſchæ, Dominicæ
retro numerentur usque adseptua-
geſimam
In priori porrò Tabula Paſchali
antiqua reformata, Epactis ad ſi-
niſtram præpoſuimus Aureos nu-
meros eodem ordine, quo ante
emendationem Kalendarii collo-
cari ſolebant, ut ex iis Feſta mo-
