ſpeêrges me hyſsopo, & munda-
bor: * lavâbis me, & ſuper nivem
dealbabor.
uditui meo dabis gaudium, &
lætitiam: *† & exultabunt oſia hu-
miliata.
vérte fäciem tuam à peccatis
meis: * & omnes iniquitâtes meas
dele.
or mundum crea in me Deus: *
& ſpiritum rectum innova in vis-
cgribus meis.
e proiicias me à facie tua: *ι &
Spiritum ſandktum tuum ne auferas
a me.
edde mihi lætitiam ſalutâris tui:*
& ſpiritu principali confirma me.
océbo iniquos vias tuas: *½ &
impii ad te converténtur.
ibera me de ſanguinibus Deus „
Deus ſalutis meæx: *“ & exultaàbit
lingua mea uſtitiam tuam.
oômine labia mea apéries: *☚ &
os me annuntiabit laudem tuam.
uoôniam ii voluiſſes ſacrificium »
dediſſem utique: holocauſtis non
delectaberis.
acrifixium Deo ſpiritus contribu-
latus: * cor contritum, & humi-
liatum Deus non defpicies.
enignè fac Dômine in bona vo-
luntate tua Sion: * ut ædificéntur
muri Jerútalem-.
unc acceptabis ſacrificium juſti-
tiæ, oblatiônes, & holocauſta: *
tunc imponent ſuper altare tuum
Vitulos.
Miſerére mei Deus.
Intellige,

Erba mea zuribus Percipe Dô-
mine, * intéllige clamoré meu.
Unténde voci oratiônis mea;: * Rex

meus, & Deus meus. .
G 2 u6⸗

36
uoôniam ad te orabo: *½ Dômine,
Manè exaudies vocem meam.
ane aſtàbo tibi, & vidébo, *
quoniam non Deus volens iniqui
tatem tu es. .
eque habitabit juxta te malig-
nus: * neque permanébunt injuſti
ante culos tuos.
diſti omnes, qui operantur ini-
quitätem: * perdes omnes, qui
loquùntur mendacium.
irum sanguinum, & dolôſum
abominabitur Dns: * ego autem
in multitudine miſericôrdiæ tuæ.
ntroibo in domum tuam: * ado-
rabo ad templum ſanctum tuum
in timore tuo.
ômine deduc me in juſtitia tua?*
Ppropter inimicos meos dirige in
conſpeéctu tuo viam meam.
uoniam non eſt in ore eòrum
Veritas: * cor eorum vanum eſt.
epulchrum patens eſt guttur eo-
rum, linguis ſuis dolosè agébant, *
jûdica illos Deus.
écidant a cogitatiôònibus ſuis,
fecùndùm multitdinem impieta-
tum eoôrum expelle eos, *† quo-
niam irritavérunt te Dômine.
t læténtur omnes, qui ſperant in
te: * in ætérnum exultabunt, &
habitabis in eis.
et gloriabúntur in te omnes, qui
diligunt nomen tuum, * quôniam
tu benedices juſto
ômine, ut ſcuto bonæ voluntatis
tuæ *† coronâſti nos.
5 Intéllige clamorem meum
Domine
Deus Deus meus.

Eus Deus meus; * ad te de
luce vigilo.
Sitivit in te anima mea, * quaàm
multipliciter tibi caro mea.
En terra desérta;, & invia, & ina-
quoôſa: † ſic in ſanéto a parui ti-
bi, ut vidérem vicrutem tuam, &
gloriam tuam.
uoniam mélior eſt miſericordia
zha luper vitas: * labia mea lau-
dabunt te. .
ic benedicam te in vita mea: * &
in nomine tuo levabo mans meas.
icut adipe & pinguédine replea-
tur anima mea: * & labiis exulta-
tiònis laudabit os meum.
i memor fui tui ſuper ſtratum
meum, in matutinis meditabor in
te: * quia fuiſti adjâtor meus.
t in velaménto alarum tuarum

exultàâbo, adhæſit ànima mea poſt
te: me ſuſcépit déextera tua
pſi veròin vanum quæſierunt ani-
mam meam, introibunt in inferio-
ra terræ: * tradéntur in manus glaâ-
dii, partes vúlpium erunt.
ex vero lætabitur in Deo, lauda-
búùntur omnes, qui jurant in eo: *
quia obſtrctum eſt os loquéntium
iniqua. 10tia.

Eus miſereâtur noſtri, & bene-
dicat nobis: illäüminet vultum
ſuũ ſuper nos, & miſereatur noſtri.
t cognoſcamus in terra viam tu-
am, * in omnibus Gentibus lſaluta-
re tuum.
onfiteantur tibi populi Deus: *
confiteantur tibi pôpuli omnes.
æténtur, & exùltent Gentes: &
quôniam judicas pôpulos in & qut⸗
rate , & Gentes in terra dirigis.
onfiteantur tibi populi Deus»
confiteantur tibi populi omnes: *
terra dedit frucdtum ſuum.
enedicat nos Deus, Deus noſter,
benedicat nos Deus: * & metuant
eum omnes fines terræ. .
loria Patri
Deus Deus meus, ad te de
luce vigilo. Convérlſus eſt.

Onfitébor tibi Déômine, quôniã
jratus es mihi: * conveérfus eſt
furor tuus, & conſolatus es me.
cce Deus Salvator meus, * fidu-
cialiter agam, & non timébo.
uia fortitudo mea, & laus mea
Düs, & factus eſt mihi in ſaluré.
auriétis aquas in gaudio de
föntibus Salvatoris, * & dicetis
in illa die: Confitémini Dômino,
S& invocate nomen eius
Notas facite in pépulis adinven-
tiônes ejus: * mementôte, quo-
niam excèlſum eſt nomen ejus.
antate Domino, quoniam mag-
nificè fecit: * annuntiate hoc
in univerla terra. “
xulta, & lauda habitaàtio Sion:*
quia magnus in médio tui Sanctus
Iſrael

Convérſus eſt furor tuus
Dômine, & conſolatus es me.
Laudate Dominum.

Audâte Döminum de cœlis, *
laudate eum in excelſis.
audate eum omnes Angeli ejus:
laudate eum omnes virttes elus.
audate eum ſol & luna: * lauda-
te

ke eum 0
auate
4gæ omm
ſünt, laucd
ni iple
ipe man⸗
tunt ea
cllum ſæc
ſlit, & ne
audate !
dacones,
gnis „gra
us proc
jerdum ej
ontes,
ſuckifera
(Kix, 8
Pentes, 8
eges te
Pprincipes
uvenes
lunionibu
ni: * qu
ejus ſoſin
ontfeſlio
Am: d S e
Lymnus 0
fliis Iſts
Auinti bi

Antate
Vum:
angörum
Aetur
flii Kor
Audentn
VVmpano:
nia bent
Ppopulo ſi.
ſuétos in
aultabu
leubüntun
Ualtation
gligii an
(kaciendl
Ilbus, 1 in⸗
. Aligan
npeibus
Aminicis
tficiant

d

eus:
Mnto virti
4 daͤte er⸗
ldate er
lnem mma

lima mep
tera tui
urſietunttn
unt In inte
in manustl
nerunt.
in Deoy la
jurantiner
O5 logueniii
loi

oſtri,A bel
aminet fuln
lereatut nolt
Nterna vumt
Zentibus ſalt

opuli Dens:
öpuli omne,
ent Gentes
pulos in en

popuk 0
puli onmti
ſuum.
1s,Deus ndl
8 & Meiu
elæ.
neus, 4 1
Convellus:

Dowinegi
* (Onven
ſolätuseil
dr Mells, e
von linebd
4 lau

quoni
Auntir 5
itntodil,
lio tui M
ſt funot 1n
us es Ge,
in um,

in de cols
ece in
jytutes .
i:

=

1

ze eum omnes ſtellæ & lumen.
audate eum cœli coœlôrum: * &
aquæ omnes, quæ ſuper cœlos
ſunt, laudent nomen Dômini.
uia ipſe dixit; & facta ſunt: *
ipſe mandavit, & creâta ſunt.
tatuit ea in ætérnum, & in ſæ
culum ſæculi: * præcéptum po-
ſuit, & non præteribit.
audate Doôminum de terra:
Qracones, & omnes abyſſi.
gnis „grando, nix, glacies, ſpi-
ritus procellarum: * quæ faciunt
verbum ejus.
ontes, & omnes colles: * ligna
fructifera, & omnes cedri.
éſtiæ, & univerſa pécora: * ſer-
pentes, & volucres pennatæ.
eges terræ, & omnes poôpuli: *
principes, & omnes judices terræ.
uvenes, & virgines, ſenes cum
juniôribus laudent nomen Dômi-
ni: „ quia exaltatum eſt nomen
ejus ſolius.
onféſſio ejus ſuper cœlum, & ter-
Tam: * & exaltavit cornu pôpuli ſui.
Hymnus ômnibus Sanctis ejus: *
filiis Iſrael ,„ pôpulo appropin-
quinti ſibi.

XX

16ria Patri

Antàte Dômino canticum no-
vum: * laus ejus in Eccléſia
Sanctôrum.
ætêtur Ifrael in eo, qui fecit en: *
& filii Sion exùúltent in rege fuo.
audent nomé ejus in choro: * in
tympano, & pſaltério pfallant ei.
uia beneplacitum eſt Domino in
pôpulo ſuo: * & exaltâbit man-
ſuétos in falutem.
xultaàbunt Sancti in glöria: *
lætabuntur in cubilibus ſuis.
xaltatioônes Dei in guútture eôrü:*
& gladii ancipites in manib- eòôrũ.
d faciéndam vindictam in natiô-
nibus, * increpatiônes in populis.
Ad alligandos Reges eorum in
compédibus: * & nobiles eôrum
in manicis férreis.

t faciant in eis judicium con-

ſcriptum: * glôria hæc eſt omni-
bus Sanctis ejus.
lôria Patri.

Audâte Doôminum in Sandtis
ejus: * laudate eum in firma-
ménto virtütis ejus.
audate eum in virtútibus ejus: *
laudate eum ſecúndùm multitu⸗
dinem magnitüdinis ejus.

—
audaâte eum in ſono tubæ: * lau-
date eum in pfaltério, & cithara.
audate eum in tympano,
choro: * laudate euin in chordis»
& organo.
audate eum in cymbalis beneſo-
nantibus: laudate eum in cymba-
lis jubilationis: * omnis ſpiritus
laudet Dôminum. Aôria Patri.
Laudate Däm de c&lis.

Ox præcéſſit, dies autem ap-
propinquavit: abj ciamus er-
go pera tenebrarum, & induamur
arma lucis: ſicut in die honéeſtè
ambulemus.
Plendor Patêrnæ glôriæ;
De luce lucem prôferens»
Lux lucis, & fons lminis;
Diem dies illůminans.
Ferusque ſol illabere;,
Micans nitoôre pérpeti,
Jubarque fandti Spiritus
Infünde noſtris sénſibus.
otis vocémus & Patrem»
Patrem poténtis gratiæ
Patrem perennis glôriæ »
Culpam reléget lubricam.
onfirmet actus ſtrénuos,
Dentes retundat invidi:
Caſus ſecuùndet aſperos:
Agenda recte dirigat.
entem gubérnet, & regat?:
Sit pura nobis caſtitas:
Fides caloôre férveat ;
Fraudis venéna néſciat.
hriſtûsque nobis ſit cibus,
Potúsque noſter ſit fides,
Læti bibamus soôbriam
Protuſionem Spiritus.
ætus dies hic tranſeat:
Pudor ſit ut dilùculum:
ides velut meridies „
Crepúùlſculum mens neſciat.
urôra lucem prôvehit:
Gam luce nobis prôdeat
In Patre totus Filius»
Et totus in Verbo Pater.
eo Patri ſit eloria;,
Ejûsque ſoli Filio,
Cum Spiritu Paraclito: .
Nunc, & per omne ſæculum. Ame.
Repleti ſumus ma-
ñRne miſericordia tua. Exulta-
vimus , & delectati ſumus.

Benedictus Dominus Deus Irael.
C 3

33

hriſte eleiſon.

Yrie eléifeon.
ater noſter.

yrie eléiſon.

FEt ne nos indücas in tentatiéô-
nem. Sed libera nos à malo.
Ego dixi, Domine, miſereére

mei. „ Sana animanm meam,
quia peccaàvi tibi. Convértere
Domine úsquequòô. Et depre-

cabilis eſto luper ſervos tuos.
Fiat miſericordia tua Dômine
fuper nos. Quemaâdmodum
ſperavimus in te. Sacerdoôtes
tni induantur juſtitiam. PEt
Sancti tui exuúltent. Doômine
ſalvum fac Regem. Et exaudi
nos in die, qua invocaverimus te.
Salvum fac poôpulum tuum Do
mine, & bénedic hæreditati tuæ.
Et rege eos, & extolle illos
uüsque in ætérnum.
Memeéento congregatiônis tuæ.
Quam poſſediſti ab initio.
Fiat pax in virtüte tua.
Et abundantia in turribus tuis.
Orémus pro fidélibus defünctis.
Réquiem æternam dona eis Doô-
mine, & lux herpétua luceat eis.
Requiéſeant in pace.
. men.
Pro frätribe noſtris abséntibus.
Salvos fac ſervos tuos, Deus
meus, ſperantes in te.
Pro afflictis & captivis.
„Libera eos Deus Itrael ex om-
nibus tribulationibus fuis.
„Mitte eis Dômine auxilium de
Sancécto.
Et de Sion tuére eos.
Die exaudi orationem meam.
Et clamor meus ad te véniat.
. e profün-
dis.

lôria Patri.

ileréré. 35. P
Doômine Deus virtútum convér-

te nos. g:. Et oſténde faciem tu
am, & ſalvi érimus. Exurge
Chriſte adjuva nos. Et libera

nos propter nomenh tuum.

eſt: * ut iciam quid deſit mihi.
c

Däñe exâudi oratiönem meam.
Et clamor meus ad te véniat.
Dôminus vobiscum.
Et cum ſpiritu tuo.

Per ſignum Grucis de inimi-
cis noſtris libera nos Deus noſter.
Omnis terra adoret te, & pſal-
lat tibi. Plalmum dicat nomi-
ni tuo Dômine.
rémus.
Erpétua nos, quæſumus, Däe
pace cuſtodi;: quos per lignum
sã t Crucis redimere dignatus es.

F ERI ATERTIA.

ubilémus Deo,
enite. I. .
Onſors Patérni Iúminis,
Lux ipſe lucis, & dies,
Noctem canéndo rümpimus,
Alſsiſte poſtu antibus.
ufer ténebras méntium:
Fuga catérvas dæmônum?:
Expélle ſomnio lentiam,
Ne pigritäntes obruat.
ic Chriſte nobis omnibus
Indúùlgeas credéntibus,
Ut profit exorantibus
Quod præcinéntes psallimus.
ræſta Pater piiſſime,
Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſæculũ. Amen.
Ut non delinquam.
Allel.

Salutaâri noſtro.

Ixi: Cuſtòôdiam vias meas: * ut
non delinquam in lingua mea-
oſui ori meo cuſtdiam, * cùm
consiſteret peccaâtor adversûm me-
bmütui, & humiliatus ſum, &
silui à bonis: “ & dolor meus re-
novatus eſt. .
oncaluit cor meũ intra me; *& in
meditatioône mea exardéſcet ignis.
ocuútus ſum in lingua mea: *
Notum fac mihi Dne finem meum-
t numerum dierum meoôrum quis

Cc

eee men
mMeos: &
nihilum an
erümtame
Ommnis hom
crümtame
pomorx ſed
heſauriza
gegabit ea⸗
nunc qui
Monne Don
er apud t
b omnib
ue me: *
Eediſti me,
bmütui,
um, quoôni
me plage
fortitucd
feci in ine
iniquitate
t tabelc
animam e⸗
conturbaͤt
räudi or⸗
d geprecat
Peteipe lae
e ziless
ſum apudt
Omnes pat
emmittem
Juam abe⸗

Xpecte
num,
t exaud
edüxit me
uto fecis.
t ſtaätuir
08:* & 4
t immiſ
noyum,
idebunt
8 ſperäb
eltus vir
ini ſpes e
ſenitätes,
ulta feci,
inabilia t
is non el
nuntiäpi
Illilicati

nnuntla

tiönem nen
ad te ven
cum.,
1uo.

Crucis ceinin
95 Deus nole
otet te, A
num dicatnoe

Jueſnnus, N
quos get lini
ere dignüts

ENTII
Saltitinot

lüminis
„& ciez
ümpimus,
dus.
ntium:
zonum:
tiam,
nat.
omnibus
lbus,

bus
Psallimus,
ne,
Unice,

o.
eſeculü, A
nquam.
allel.

cee menſurâbiles pofuiſti dies
meos: * & ſubſtantiazmea tanquam
nihilum ante te.
erumtamen univérſa vânitas, *
omnis homo vivens.
erümtamen in imagine pertranſit
homo:* ſed & fruſtra conturbatur.
heſaurizat: “ & ignéôrat, cui con-
Fregäbit ea. .
Et nunc quæ eſt expectàtio mea?
nônne Doôminus? * & ſubſtantia
mea apud te eſt.
Ab omnibus iniquitaâtibus meis
érue me: * opprobrium inſipienti
dediſti me.
5bmuútui, & non apérui os me-
um, quôniam tu feciſti; * amove
à me plagas tuas.
fortitůdine manus tuæ ego de-
féci in increpatiônibus: * propter
iniquitatem corripuiſti hôminem.
t tabéſcere feciſti ſicut araneam
änimam ejus: † verümtamen vanè
conturbatur omnis homo.
xaudi orationem meam Dômine,
& deprecatiénem meam: * auribus
pércipe läacrymas meas.
e sileas: quôniam advena ego
ſum apud te, & peregrinus: * ſicut
omnes patres mei.
emitte mihi, ut refrigerer, priũs-

quam abeam, * & ampliùs non ero

Xpéctans expectàvi. Déômi-
num, * & inténdit mihi.
t exaudivit preces meas: * &

eduxit me de lacu misériæ, & de

luto fæcis.

fæci mea
St ſtaruit ſuper petram pedes me-

OS: * & diréxit greſſus meos.
t immiſit in os meum canticum
novum, * carmen Deo noſtro.
idebunt multi, & timébunt:
& ſperabunt in Dômino.

B edtus vir, cujus eſt nomen Dô- ficet eum,
in terra: *

mini ſpes ejus: * & non reſpeéxit in
vanitates, & insanias falſas.

ulta feciſti tu Die Deus meus

mirabilia tua: * & cogitatiônibus

* mala liberabit eum Dôminus.

39
cléfia magna: * ecce làbia mea
non prohibébo: Dômine tu ſciſti.
uſtitiam tuam non abſcondi in
corde meo: * veritàatem tuam, &
ſalutare tuum dixi.
on abſcoôndi miſericôrdiã tuã, &
veritatem tuam, *† concilio multo.
u autem Doômine ne longée facias
miſeratioônes tuas à me: * mileri-
côrdia tua, & véritas tua ſemper
luſcepérunt me.
duoniam circumdedérunt me ma-
la, quorum non eſt nümerus: *
comprehendérunt me iniquitates
mex, & non pôtui, ut vidérem.
ultiplicatæ ſunt ſuper capillos
capitis mei : * & cor meum dere-
liquit me.
vomplaceat tibi Dômine, ut éruas
me: * Dömine ad adjuvandum
me réſpice.
onfundantur, & revereaântur ſi-
mul, qui quærunt animam meam, *
ut auferant eam.
vonvertantur retrôrlum; & reve-
reantur, * qui volunt mihi mala.
erant conféſtim confuſiéônem ſu-
am, * qui dicunt mihi: Euge, euge.
xùltent, & læténtur ſuper te om-
nes quærêntes te: * & dicant ſem-

per: Magnificétur Dôminus, qui

diligunt ſalutare tuum.
go autem mendicus ſum, & pau-
per: * Dôminus ſolicitus eſt mei.
ditor meus, & protéctor meus

tu es: * Deus meus ne tardaveris.

Ut non delinquam in lingua

Sana. .
Eaâtus, qui intélligit ſuper egé-
num & pauperem: * in die

öminus consérvet eum, & vivi-
& beâtum faciat eum
& non tradat eum in
änimam inimicoôrum eſus.
Doöminus opem ferat illi ſuper le-
um doléôris ejus: * univerlum

tuis non eit, qui similis ſit tibi. ſtratum ejus versâſti in infirmita-

A nnuntiavi, & loctus ſum:

ſti: aures autem perfeciſti mihi.

olocauſtum & pro peccato non
poſtulâſti: * tunc dixi: Ecce vénio.
In capite libri ſcriptum eſt de me,
* vana loquebatur,

ut facerem voluntätem tuam:

Deus meus volui, & legem tuam

in médio cordis mei.

Annuntiavi juſtitiam tuam in Ec-

untiavi 1 * te ejus.
multiplicati ſunt ſuper nůmerum.
§ acrificium & oblatioônem nolui-

Ego dixi: Dñe milerére mei: * ſana
animam meam, quia peccavi tibi.

nimici mei dixérunt mala mihi: *

Quando moriétur, & peribit no-
men ejus?

t ſi ingrediebatur, ut vidéret »
* cor ejus con-
gregavit iniquitàtem ſibi.
grediebatur foras, * & l16quebâ-
tur in idipſum.
4 dver-

40 .
Adversům me ſuſurr àbant omnes

inimici mei; * advérsum me co-

gitabant mala mihi. .
Verbum iniquum conſtituérunt
advérsùüm me: * Numquid qui dor-
mit, non adjiciet, ut resurgat 5
tenim homo pacis meæx, in quo
ſperavi: *† qui edébat panes meos,
magnificavit ſuper me ſupplanta-
tiônem. .
u autem Dômine miſerére mei,
& resuſcita me: * & retribuam eis.
In hoc cognovi, quoniam voluiſti
me: „ quoniam non gaudébit
inimicus meus fuper me.
e autem propter innocentiam
ſuſcepiſti: * & confirmàâſti me in
gonipéctu tuo in ætérnum.
enedictus Dominus Deus Ifrae!
à ſæculo, & usque in ſæeculum: *
fiat, fiat.
Uemädmodum desiderat cer
vus ad fontes aquarum: * ita
desiderat änima mea ad te Deus.
itivit anima mea ad Deum for-
tem vivum: * quando véniam,
& appearébo ante fäciem Dei?
uérunt mihi lacrymæ meæ panes
die ac nocte: * dum dieitur mihi
guotidie: UÜbi eſt Deus tuus?

æc recordâtus ſum, & effúdi in

me animam meam: * quoniam
transibo in locum tabernâculi ad-
mirabilis usque ad domum Dei.

n voce exultationis, & confeſtio-

nis; *ſonus epulantis
uare triſtis es anima mea?
quare contürbas me?
pera in Deo, quòniam'adhuc con-
fitébor illi: * Talutäre vultus mei,
& Deus meus. .
d meipſum anima mea conturba-
ta eſt: proptéreà memor ero tui
de terra Jordanis, & Hermoniim
à monte modico.
byſſus aby ſſum invocat, * in vo-
ce cataractarum tuarum.
mnia excélſa tua, & fluctus tui
ſuper me tranſiérunt.
n die mandavit Doôminus miſeri-
côrdiam ſuam: * & nocte canti-
cum ejus.
pud me oraâtio Deo vitæ mex: *
dicam Deo: Suſcéptor meus es.
uare oblitus es mei? * & quare
contriſtatus incédo; dum affligit
me inimicus?
um confringuntur ofſa mea; *
exprobravérunt mihi „ qui tribu-
lant me inimici mei. B
um dicunt mihi per singulos

X* &

dies: Ubi eſt Deus tuus: * quare

triſtis es änima mea: & quare con-
tůrbas me?
pera in Deo, quôniam adhuc
confitébor illi: * ſalutäre vultus
mei, & Deus meus.
a. Sana Dömine animam meam,
quia peccavi tibi.
Eructavit. 24
Eus auribus noſtris audivi-
mus: * patres noſtri annun-
tiavérunt nobis.
pus, quod operatus es in diébus
eòôrum, * & in diébus antiquis.
anus tua Gentes diſperdidit, &
plantaàſti eos: * afflixiſti populos,
& expuliſti eos.
ec enim in gladio ſuo poſſedé-
runt terram, * & brachium eorum
non ſalvavit eos.
ed déxtera tua, & brachium
tuum, & illuminatio vultus tui: *
quôniam complacuiſti in eis.
u es ipte Rex meus , & Deus
meus: *† qui mandas ſalũtes Jacob.
h te inimicos noſtros ventilabi-
muas cornu; * & in nêmine tuo
ſpernémus inſurgéntes in nobis.
onvenim in arcu meo ſperabo: *
& gladius meus non ſalvabit me.
alvâſti enim nos de affligentibus
nos† & odientes nos confudiſti.
In Deo laudabitur tota die: * & in
nômine tuo cöfitébimur in ſæculu.
Nunc autem repuliſti, & confudiſti
nos: „ & non egredieris Deus in
virtuútibus noſtris.
A vertiſti nos retrôrſum poſt ini-
micos noſtros: * & qui odérunt
nos, diripiébant ſibi.
ediſti nos tamquam oves eſca-
rü* & in Géntibus difpersiſti nos.
endidiſti populum tuum ſine
prétio: * & non fuit multitũúdo in
commutatiônibus eorum.
oſuiſti nos opproôbrium vicinis
noſtris, * ſubſannatiônem & deri-
ſum his, qui ſunt in circuitu noſtro.
oſuiſti nos in fimilitüdinem
Gentibus: † commotionem capitis
in pôpulis.

me eſt, *½ & confùúùſio faciei meæ
coopéruit me.
voce exprobräntis, & oblo-
quéntis: K à facie inimici,; &
perſequéntis.
æc omnia venérunt ſuper nos;
nec obliti ſumus te: † & ziniquê
non égimus in teſtamento tuo.

t non receéſſit retro cor no-
ſtrum

ota die verecůndia mea contra

Ktrum: * 8
ſtras via ti
uoniamm h
Wictionis
uunbra mort
jobliti ſu
ſti, * &
noltas ad d
oine Deus
enin novit:
Moniam pr.
tor ie:
oyts occiſiot
Inge, qua
eulge ,& n
Nure facier
Uitetis ine
ationis non
Quoniam hi
Mima noſtr
interra ver
xürge De
edime nos

Ructar
bonum
mea Regi.
Ingua me
Velociter ſe
Peciolus f.
hum, diffuß
uis : X p
Deus in Ete
ceingere!
tnum, e
Recle tua,
Intende,pro⸗
lopter ven
dinem, &
te mirabilir
agittæ tu
cadent, * In
elles tua h
UUea direct
leriſti u
iem: pre

tuns m Ktrum: * & declinâſti sémitas no-
&ee ſtras à via tua.
uoniam humiliàâſti nos in loco
Woniam a afflicktionis, * & coopéruit nos

umbra mortis. .
iobliti ſumus nomen Dei no-

ſalutäre nn

inimmman ſtri, * & ſi expandimus manus
noſtras ad deum alieénum.
Nonne Deus requiret iſta: * ipſe
nofris ud enim novit abſcondita cordis.

noſtri aum

uôniam propter te mortificamur
tota die: * æſtimati ſumus ſicut
oyes occiſionis.
xXxürge, quare obdormis Dnie:? *

diſperdidl exurge „& ne repéllas in finem.
ixiſti pone Quare faciem tuam avertis: * ob-
iviſceris inopiæ noſtræ, & tribu-
ſuo pol lationis noſtræ ?²
Hachiumen Quoniam humiliata eſt in pulvere
anima noſtra: * conglutinatus eſt
„& bihh in terra venter noſter.
o vultus E xurge Domine adjuva nos: * &
iin s Eédime nos propter nomen tuum.
ens , & De

Ructavit cor meum verbum
bonum : K dico ego ôpera
mea Regi.
ingua mea câlamus ſcribæ,
velo citer ſcribéntis.
peciôſus forma præ filiis hômi-
num, diffúſa eſt gratia in labiis
tuis: *„ proptéreàâ benedixit te
Deus in æternum.
ccingere gladio tuo ſuper femur
tuum „* potentiſſime.
pecie tua, & pulchritudine tua
inténde, proſperè procede, & regna.
Wm NN rOopter veritatem, & manſuetuù-
um dinem, 8&& juſtitiam: * & deduúcet
& gi âαtιε mirabiliter déxtera tua.
bi. S agittæ tuæ acutæ, pôpuli ſub te
am E Ccadent,† in corda in micoôru regis.
Giſpes Sedes tua Deus in ſæculů ſæculi: *
un Hvirga directionis virga regni tui.
it u ilexiſti juſtitiam, & odiſti iniqui-
eolumn. tatem: * proptérea unxit te Deus,
Deus tuus oleo lætitiæ præ con-

*

tota dies A
imar inſael
Ki,E contui
edietis Dens

obrum icn
tionem sortibus tuis
atcitundn yrrha, & gutta, & caâſia à veſti-
militic méntis tuis,à domibus eburneis:"
ofionen ex quibus delectavérunt te filiæ
m regum in honore tuo.
la ner n ſtitit Regina a dextris tuis in ve-
ſo fudeſtitu deaurato, "circudata varietäte.
“ udi filia, & vide, & inclina aurem
, N tuam: * & obliviſcere populum
inimie, tuum, & domum patris tui.
„NE t concupiſcet Rex decôrem tu-
1 ſupet nn um: * quôniam ipſe eſt Dôminus
Ni Deus tuus „ & adorâbunt eum
Et filiæ Tyri in munéribus * vul-

—

C5

41
tum tuum deprecabúntur, omnes
divites plebis.
Omnis gloôria ejus filiæ Regis ab
intus: * in fimbris aureis circum-
amicéta varietatibus.
dduceêntur Regi virgines poſt
eam: proximæ ejus afferéntur tibi.
fferéntur in lætitia, & exultatiô-
ne: * adducentur in templüä Regis.
ro patribus tuis nati funf tibi
fili: * conſtitues eos principes
ſuper omnem terram.
emores erunt nominis tui * in
omni generatioône & generationé.
Proptéreà populi confitebutur tibi
in ætérnum, * & in ſæculum ſæculi.
Eructavit cor meum verbum
bonum. Adjutor.

Eus noſter refùgium, & vir-
tus: * adjûtor in tribulatiéô-⸗
nibus, quæ invenérunt nos nimis.
roptérea non timébimus, dum
turbabitur terra: *τ & transferen-
tur montes in cor maris.
onuerunt, & turbatæ ſunt aquæ
eorum: * conturbati ſunt montes
in fortitüdine ejas.
lúminis impetas lætificat civita⸗-
tem Dei: * ſanctificavit taberna-
culum ſuum Altiſſimus.
eus in médio ejus, non commo-
vebitur: * adjuvabit eam Deus
manè dilúculo.
onturbatæ ſunt Gentes, & incli-
hata ſunt regna: *† dedit vocem
ſuam, mota eſt terra.
Oominus virtütum nobiscum: *
luſcéptor noſter Deus Jacob.
enite, & vidéte pera Dômini,
quæ péôſuit prodigia ſuper terram: *
auferens bella usqjad finem terræ.
rcum cönteret, & confringet ar-
ma: * & ſcuta combúret igni.
acaâte, & vidéte, quoniam ego
lum Deus: * exaltabor in Genti-
Pus, & exaltabor in terra.
oSminus virtütum nobiſcum: *

ſuſcéptor noſter Deus Jacob.

Mnes Gentes plaudite mäni-
bus; * jubilate Deo in voce
exultatiônis.
uôniam Däüs excélſus, terribilis: *
Rex magnus ſuper omnem terram.
ubjécit pôpulos nobis,* & Gen-
tes ſab pédibus noſtts.
légit nobis hæreditatem ſuam, *
ſpeêciem Jacob, quam diléexit.
ſcéndit Deus in jùübilo, * & Dô-
minus in voce tubæ.
säl-

42
sallite Deo noſtro, psàâllite: *
Psallite Regi noſtro, psatlite.
môniam Rex omnis terræ Deus, *
Psallite ſapiénter.
egnabit Deus ſuper Gẽtese Deus
ſedet ſuper ſedem ſanctam ſuam.
rincipes populôrum congregati
ſunt cum Deo Abraham: * quôniam
dii fortes terræ, veheménter ele-
Vati ſunt. .
Adjutor in tribulatiôniâbus.
Magnus Dôminus.

Agnus Dominus, & laudabilis
nimis * in civitate Dei noſtri,
in monte ſancto ejus.
undatur exultatiéne univeérſæ
terræ mons Sion: * latera Aqui-
Iönis, civitas Regis magni.
eus in démibus ejus cognoſcé-
tur, * cùm ſuſcipiet eam.
uôniam ecce Reges terræ congre
Eäti lunt: *† convenérunt in unum.
pfi vidéntes ſic admirati ſunt .
conturbati ſunt, commôti ſunt:
tremor apprehéendit eos.
bi dolores, ut parturiéntis, *
in Spiritu veheméenti cônteres na-
ves Tharſis.
icut audivimus, ſic vidimus in
civitäte Dômini virtutum, in ci-
vitate Dei noſtri: *“ Deus fundavit
eam in ætérnum.
uſcépimus Deus miſericordiam
tuam, * in medio templi tui.
ecundúm nomen tuum, Deußg,
ſic & laus tua in fines terræ: *
juſtitia plena eſt déxtera tua.
ætétur mons Sion, & exültent
filiæ Judæ, *† prôpter judicia tua
Doômine.
ircumdate Sion, & complectimi-
ni eam: * narrate in turribus ejus.
ônite corda veſtra in virrüte
ejus: * & diſtribuite domos ejus,
ut enarrétis in progénie altera.
uôniam hic eſt Deus, Deus no
ſter in æternum, & in fæculum
ſæculi: * ipſe reget nos in ſæcula.

Udite hæc omnes Gentes: *
auribus percipite omnes, qui
habitâtis orbem.
uique terrigenæ, & filii hémi-
num: *ſimul in unum dives, &
pauper.
s meum loquétur ſapiéntiam: *½ &
meditatio cordis mei Bmndentiam.
nclinabo in parabol am aurem
meam: * apériam in plaltério
propoſitioônem meam.

ur timébo in die mala? *† iniqui-
tas calcànei mei circumdabit me.
Qui confidunt in virtúte ſua: * &
im multitúdine divitiaãrum ſuarum
gloriantur.
rater nö rédimit, rêdimet homo: *
non dabit Deo placatiônem ſuam.
t prétium redemptiônis animæ
ſuæx: * & laborabit in ætérnum, &
vivet adhue in finem.
on videébit interitum, cùmnm vide-
rit ſapiéntes moriéntes: * ſimul
insipiens, & ſtůltus peribunt.
t relinquent aliénis divitias ſu-
as: *† & lepaúlehra eòrum domus
illôrum in ætérnum.
abernacula eôrum in progénie
& progénie: * vocavérunt nômina
ſua in terris ſuis.
t homo, cùm in honòôre eſſet,
non intelléxit: * comparatus eſt
juméntis inſipiéntibus „ & similis
factus eſt illis.
æc via illòrum fcàândalum ipfis: *
& péôſteaà in ore ſuo eomplacébunt.
icut oves in inférno pôſiti ſunt:*
mors depälcet eos.
t dominabũúntur eôrum juſti in
matutino: * & auxilium eòrum ve-
teraſcet in inferno à gloria eòrum.
erümtamen Deus rédimet ani-
mam meam de manu inferi, * cùm
accéperit me.
e timueris, cùm dives fatus fuͤe
rit homo: * & cùm multiplicata
fúerit gloria domus ejus.
uôniam cùm interierit; non ſu-
met omnia: * neque deſceéndet
cum eo gléria ejus.
uia anima ejus in vita ipsius be-
nedicétur: * confitébitur tibi, cùm
benefeceris ei.
ntroibit usque in progénies pa-
trum ſuòrum: * & usque in æter-
num non videébit lumen.
omo, cùm in honoôre eſſet, non
intelléxit: * comparatus eſt ju⸗
méntis inſipiéntibus „ & similis
factus eſt illis.
Magnus Déôminus, & lauda-
bilis nimis. .
Deus deòrcum. 49
Eus deôrum Dominus locutus
eſt: * & vocavit terram.

ſolis ortu usque ad occaâſum: *
ex Sion ſpécies decôris ejus.
eus manifeſté véniet: * Deus
noſter; & non ſilébit.
gnis in conſpé&u ejus exardes-
cet : * & in circuitu ejus tempé-
ſtas valida. 4

Aroeib
terlam di
vngleg.
Ordinant
ſacrificia,

Ilrael, 5
Deus tuus
On in ſa
holocauſt
meo lunt
on accipi
losr neh
noni ä me
IN,jument
ognovi 0
palchrin
i elurier
meus eſt e
nitudo
umquid
Tu * auts
mmola!
& redde 4
t invoca
Etuam te,
eccatri
tln enarras
teſtamentun
ver
Proſeciſti
i videda;
e0 en
tuam po. 00
§ tuum 4
lingua 1ua
edens ad
quebaris: 8
tuæ boneb⸗
ei i, & ti⸗
xiſtimitti
lmilis: F
kontta facie
elligite
Deum: :Xne
ll lieripi
elifcium
Iner r Küllie
lll 6 eare
en⸗
dta d die
Rua tua: * ſi
lidolum.
Aerici m me

lu! ni

dvocabit cœlum desúrſum; * &
terram diſcérnere pôpulum fuum.
Ongregate illi Sanctos ejus:* qui
Ordinant teſtaméntum ejus ſuper
ſacrificia,
t annuntiabunt cœli juſtitiam
ejus: * quoniam Deus judex eſt.
udi populus meus, & loquar:
Iſrael, & teſtificabor tibi: - Deus
Deus tuus ego ſum
On in ſacrificiis tuis ärguam te, *
holocauſta autem tua in conipectu
meo ſunt ſemper .,
on accipiam de domo tua vitu.
Ios:*" neq; de grégibus tuis hircos.
uôniã mex funt omnes feræ ſilva:
TR,†umenta in môntibus & boves.
nognovi omnia volatilia cœli: *
& pulchritůdo agri mecum eſt.
Si eſuriero, non dicam tibi: *
npatins Wheus eſt enim orbis terræ, & ple-
8, Ksi nitüdo jus. ,
umquid maducabo carnes taurô-
Immine rTü? * aut sanguiné hircorü porabo?
mmola leo ſacrificium laudis: *

mdabit

OhIs ann
Ziernum

1 CAnn
tes: *n
eribunt.
diritis
rum (

in plon
runt noa!

hnore ele

roptéreâà Deus déſtruet te zn 35.
nem, * evéllet te, & emigraàbit
te de tabernaculo tuo, & radicem
tuam de terra viventium.
idébunt juſti,; & timebunt „ &
fäper euin ridebunt, & dicent: X
cce homo, qui non pôſui
adjutòrem HH poſuit Deum
Sed ſperavit in multitudine divi-
tiarum ſuarum: * & prævaluit in
vanitäte ſua.
Ego autem, ſicut oliva fructifera
in domo Dei: * ſperavi in miſeri-
cordia Dei in æternum, & in ſæcu-
lum ſæculi.
onfitébor tibi in ſæculum, quia
feciſti: *½ & expectabo nomen
tuum, quôniam bonum eſt in con-
ſyectu Sanctôrum tuôrum.
Ba. Deus deérum Döminus lo-
cũůtus eſt.
r Aᷓ Immola Deo ſa-
crificium laudis.
Et redde Altiſſimo vota tua.
Emitte Agnum Däñe

dnſüiſa & redde Altiſſimo vota tua.
S t invoca me in die tribulatiônis: *
„I Truam te, & honorificabis me.
d eccatôri autẽ dixit Deus:* Quare
“ tu enarras juſtitias meas, & aſsumis
oe reſtamentum meum per os tuum?
ſedie du vero odiſti diſciplinam: * &
rinte Srojeciſti fermones meos retrôrsu.
es fule i videbas furem, currébas cum
er i eo: * & cum aduúlteris portiénem
n muU

zuam ponebas
s tuum abundâvit malitia: &
lingua tua concinnabat dolos.
edens adversûs fratrem tuum lo-
quebaris: & advérsùs filium matris
tuæ ponébas ſcandalum: * hæc fe-
ciſti, & täcui.
xiſtimâſti iniqu? „ quòd ero tui
similis: * ärguam te, & ſtatuam
contra faciem tuam.
ntelligite hæc, qui obliviſcimini
Deum: *“ ne quando rapiat, & non
lit, qui eripiat.
acrificium laudis honorificâbit
„„ me: * & illic iter, quo oſtéendam
illi ſalutare Dei.
Uid gloriaris in malitia, * qůùi
. botens es in iniquitate?
Ota die injuſtitiam cogitavit lin-

n 4
usglein

ene gua tua: *ficut novacula acuta fe-
d u ciſti dolum. .
s ilexiſti malitiam ſuper benigni-
eniet fatem: * iniquitäatem magis, quam
bit. loqui æquitatem. .
ese D, ilexiſti omnia verba præcipita-

tn s ti6nis, lingua doléôſa.

Dominatoôrem terræ. ge. De petra
deserti ad montem filiæ Sion
ar⸗ Scâpulis ſuis
obùmbrabit tibi.
Et ſub pennis ejus ſperabis.
mnpore Y. De ore
leônis libera me Dômine.
Et à coôrnibus unicornium hu-
militatem meam.
9. .: Allelúja »
alleluja, alleluja.
Surréxit Döminus veré, allel.
Et apparuit Simoöni, allel.

Lux perpétua
lucébit Sanétis tuis Dômine, allel.
Et ætérnitas témporum, allel.

Poſuiſti Die ſuper caput ejus.
Coroônam de lapide pretioôſo.
plur Exul-
tent jùſti in conſpéctu PDei.
Et delecténtur in lætitia.
r0. . Elegit eum
Dôminus ſacerdôtem ſibi Ad
lacrificandum ei hôſtiam laudis.
Os ju-
ſti meditabitur ſapiéntiam. Ef
lingua ejus loquèêtur judicium.
Adjuvabit
eam Deus vultu ſuo. Deus in
méedio ejus, non commovébitur.
A D L A E S,
Dele Dne iniquitàatem meam.
iſerére. 35.

Salutare.

44

Udica me Deus, & diſcèrne cau-
Jſm meam de gente non ſancta;*
ab hômine iniquo & doloôſo érue
me.
uia tu es Deus fortitúdo mea: *
quare me repuliſti? & quare triſtis
incédo, dum affligit me inimicus?
mitte lucem tuam, & veritatem
tuam: "ipfa me deduxérunt &
adduxérunt in montem ſancktum
tuum, & in tabernacula tua.
Qt introibo ad altare Dei: * ad
Deum, qui lætificat juventutem
meam.
onfitébor tibi in cithara Deus
Deus meus, quare triſtis es anima
mea à & quare contúrbas me?
pera in Deo, quoniam adhuc
confitébor illi: * ſalutare vultus
mei, & Deus meus.
Salutare vultus mei, &
Deus meus.
Ad te de luce vigilo, Deus.
eus Deus meus. 36.
Cundctis diébus.

Go dixi: In dimidio diérũ meô-
rum * vadam ad portas inferi
uæsivi residuum annorum meô-
run., * dixi: Non videbe Doômi-
num Deum in terra vivéntium.
on aſpiciam höminem ultra, *
& habitatorem quiétis.
eneraâtio mea ablata eſt, & con-
volũta eſt à me, * quaſi taberna-
culum paſtôrum.
ræciſa eſt velut à texénte vita
mea: dum adhuc ordirer, ſuccidit
mée: * de mane usque ad veſperam
finics me.
perabam usque ad manè, * quaſi
leo ſic contrivit mnia oſſa mea.
e manè usque ad velperam finies
me: * ſicut pullus hiründinis ſic
clamabo, meditabor ut columba.
ttenuati ſunt culi mei, * fuſpi
cientes in exceltam.
omine vim patior, reſpônde pro
me * Quid dicam, aut quid re-
ſpondébit mihi, cùm ipfe fécerit?
ecogitabo tibi omnes annos me-
OSs * in amaritüdine animæ meæx
mine, ſi ſic vivitur, & in talibus
vita ſpiritus mei, corripies me, &
vivificabis me: * Ecce in pace
amaritúdo mea amariſſima.
u autem eruiſti animam meam,
ut non periret, * projeciſti poſt
tergum tuum omnia peccata mea.
uia non infernus confitebitur ti-

bi, neque mors laudabit te: non
expectàabunt, qui defſcéndunt in
lacum, veritatem tuam.
ivens vivens ipſe confitébitur ti-
bi, ſicut & ego hôdie: *† pater filiis
notam faciet veritatem tuam.
omine, ſalvum me fac, * & pſal-
mos noſtros cantabimus cunctis
diébus vitæ noſtræ in domo Düi.
Cunctis diébus vitæ noſtræ
ſalvos nos fac Domine.
Omnes Angeli ejus laudate
Déminum de ccœlis.
audate Dnm de cœlis. 36.

