nus ommbi virtus ejus?: * & ſapientiæ ejus non
ommbun eſt numerus.
Veritte, Sufſcipiens manſuetos Döminus: *
entiumfelé humilians autem peccatoôres usque
n eofuman ad terram.
D. ræcinite Dömino in confeſſio-
us omned ne:"psallite Deo noſtro in cithara.
nes pecc Qui perit cœlum nubibus, * &
parat terræ plúviam.
oͤmini logiun (zui produúcit in moôntibus foœ-
ledicat ond num : * & herbam ſervitüti ho-
us inſtella minum.
l. ui dat juméntis eſcam ipsò rum, *
tulos dis e & pullis corvôrum invocantibus
e. eum. „ 2- 7 . 2 —„
on in fortitüdine equi volunta-
tem habébit: * nec in tibiis viri
D mesDonin beneplacitum erit ei.
min fin m Seneplacitum eſt Déômino ſuper
neo quimdu timentes eum: * & in eis, qui ſpe-
rant ſuper miſericordia ejus.
e innic Ala. Deo noſtro jucũnda ſit lau-
m, M aMen⸗ datio.
Lauda.
eſus, & leſeii 7 . 4 . 2
1: Fin ilude Auda Jerúſalem Dôminum: *
cjtatonesenn lauda Deum tuum sion.
e be Quoniam confortavit ſeras portarũ
D Dömine tuarum, * benedixit filiis tuis in
GPNNN Te.
karorin Qui péſuit fines tuos pacem: * &
mm M adipe fruménti satiat te.
emns Qui emittit elôquium ſuũ terræ: *
etititent veloôciter currit ſermo ejus.
inſininn e ui dat nivem ſicut lanam: * né-
n elunen bulam ſicut cinerem ſpargit.
lit ded Mittit cryſtallum ſuam ſicut buc-
ninat e e céllas: " ante fäciem frigoris ejus
tellos nis ſuſtinebit?
„Gentee nittet verbum ſuum, & liquefa-
iticfenh ciet ea: * flabit ſpiritus ejus, &
ſusclriet fuent aquæ,
hetle⸗, e1 Qui annuntiat verbum ſuũ jacob: *
nusinſte juſtitias, & judicia sua Iſrael.
n genent. Ron fecit taliter omni nationi: *
& judicia ſua non manifeſtavit
Deum melmk eis, .
Lauda Jexſalem Dôminum.
ho⸗ „2 „2 2„:
aii Allelúùja, alleluja, alleluja.
inu 4
s ran Altitüdo divitiäarum ſapién-
Gnugle lul tiæ & ſciéntiæ Dei: quàm in-

ſlen Dun comprehenſibilia ſunt judicia ejus,
ſlels & inveſtigabiles viæ ejus:

4

89

PAm ſol recédit igneus,
Tu lux perennis Unitas,
Noſtris, beata Trinitas,
Infúnde lumen coôrdibus.
e manèe laudum carmine,
Te deprecamur véſpere;
Dignéris, ut Te sùpplices
Laudemus inter cœlites.
atri,; ſimúlque Filio,
Tibique ſancte Spiritus,
sicut fuit, ſit jugiter
Sæclum per omne gloôria.
Amen.
Veſpertina oratio aſcéndat ad
te Dômine.
Et deſcéndat ſuper no
côrdia tua,

s miſeri-

Suscépit Deus Iſrael puerum ſuum:
ſicut locutus eſt ad Abraham, &
ſemen ejus; exaltare humiles us-
que in ſæculum.
Altitado,

CO M. M E M. ORATIO

Per ſignum Crucis de inimicis no-
ſtris, libera nos Deus noſter.
Omnis terra adoret te, & pſal-
lat tibi.
N. Pſalmum dicat nömini tuo Do-
mine.
rémus.
Erpétua nos, quæſumus Domi-
ne, pace cuſtôdi: quos per
lignum ſanctæ Crucis redimere di-
gnatus es.

Crucifixus ſurréxit à môrtuis, &
redémit nos, alleluùja, alleluja.
Dicite in nationibus, allel.
Zuia Dôminus regnavit à lignos
alleluja.

Eus, qui pro nobis Filium tu⸗
um Grucis patibulum ſubire

voluiſti, ut inimici à nobis expel=
F 5 lexes

P0
leres poteſtatem: concéde nobis
famulis tuis; ut reſurrectiônis gra-
tiam conſequamur. Per eüumdem
Dominum noſtrum.
. Crucem
ſanéctam suúbiit qui inférnum con-
frégit, accinctus eſt potentia;, ſur-
rexit die tértia, allel.

COMMEMORATIONES

Sancta Maria ſuccurre miſeris,
a puſillanimes, refove flébi-
es, ora pro pöpulo, interveni
pro clero, intercéde pro devoto
femineo ſexu; séntiant omnes
tuum juvamen, quicumque céle-
brant tuam ſanétam commemora-
tionem.
Ora pro nobis ſanéta Dei géni-
trix.
Ut digni efficiamur promiſſio-
nibus Chriſti.
rémus.
Oncéde nos famulos tuos;
quæſumus Doômine Deus, per-
pétua mentis & corporis ſanitate
gaudére: & gloriôſa beatæ Mariæ
semper Virginis interceſſiõne, à
Præsénti liberari triſtitia, & ætérna
Peérfrui lætitia.

Poſt
partum Virgo, inviolata perman-
siſti.
bi Dei genitrix intercéde pro no-
18.

rémus.
, Eus, qui ſalúùtis ætérnæ, beâ-
tæ Mariæ virginitate fœcünda,
humano geéneri præmia præſtitiſti:
tribue quæſumus; ut ipſam pro
nobis intercédere ſentiamus, per
quam meruúimus auctorem vitæ ſuſ-
cipere Dôminum noſtrum Jeſum
Chriſtum Filium tuum.

Petrus Apôſtolus, & Paulus doctor
Gentium, ipſi nos docuérunt le-
gem tuam Domine.
V. Conſtitues eos principes ſuper
omnem terram. . .
„Memores erunt nominis tui
Domine.

Gloriôſi principes terræ, quòmo-

do in vita ſua dilexerunt ſe, ita &
in moôrte non ſunt ſeparati.
In omnem terram exivit ſonus
eéôrum.
„Et in fines orbis terræ verba
eôrum.
rémus.
Eus, cujus déxtera beaâtum
Petrum ambulantem in flucti-
bus, ne mergerétur, eréxit: &
coapôoſtolum ejus Paulum tértio
naufragantem, de profúndo pe-
lagi liberavit: exaudi nos pro-
pitius, & concéde; ut amboôrum
meritis æternitatis gloriam conſe⸗
quamur.

Da pacem Dômine in diébus no-

ſtris, quia non eſt alius qui pugnet
pro nobis, niſi tu Deus noſter.
Fiat pax in virtute tua.

Et abundantia in tùrribus tuis.

rémus. 9.
Eus, à quo ſancta deſidéria;
recta consilia, & juſta ſunt
6pera: da ſervis tuis illam, quam
mundus dare, non poteſt, pacem;
ut & corda noſtra mandatis tuis
dedita, & hôſtium ſublata formidi-
ne, témpora ſint tua proteétione
tranquilla., Per Doôminum.
Doôminus vobiscum.
Et cum ſpiritu tuo.
Benedicamus Doômino.
Deo gratias. .. .
Fidéliü animæ per miſericordia
Dei requiéſcant in pace.
Amen,
6 ater RnO-

ſter.

40 00
beredlcere,

Den perfe
Däminus on
Amen.

e
glin adyer
tunguam leo-
Ue guem d
nes in hde
Mlerére nob⸗
Deo giti
Adjuroriu
he Dömini.
li fecit
er noter.

Onteor
deine 1
beito Mich
10. ſoanni
Pitols
us Fancti
gula pecci
Verbo⸗ 8
IGes culp⸗
leo pre⸗
ſenper pi
chuelem 4
Joinnenn
Doſtolos e
danckos
6 Pro
Tolkrumd

Re
Heug
uls, pe⸗
un. Perd

Amen,

futtg,
le tet,

Aeren
Deus
Feltis, per
ietnam,
Amen
Naäuleent
An, trbu
serico⸗

Annen.

Aetuttleyi
tfeparid.
kamn elifn la

bis lente ſei

gerten ben
Ulinten innti
etut, Aen
18 Faulun

ine in ciehen
iisguiſe
tu Deus nofe⸗
Fittttetm.
ia in tünibun

ſandt eſe
tuis ilan
onholthe
4 Mnni
un ſnbut
nt tun Nlshe
r Domimun.
biscun.
itu tuo,

eſernien⸗

1e!

AD COMPLETORIVUM.
e Jube domne
benedicere.
ened Noctem quiétam, &
hhem perfectum concédat nobis
Dominus omnipotens.
Amen.

Käatres, Sobrii eſtôte, & vigilate,
quia adversarius veſter diâbolus
tamquam leo rúgiens circuit, quæ-
rens quem devoret: cui resiſtite
fortes in hde. Tu autem Domine,
miſerére nobis.
Deo gratias.
Adjutôrium noſtrum in nomi-
ne Domini.
B. Qui fecit cœlum & terram.
ater noſter.

Onfiteor Deo omnipoténti,
beaâtæ Mariæ ſemper Virgini,
beate Michaéli Arhangelo, bea-
to joanni Baptiſtæ, ſanctis A-
ôſtolis Petro & Paulo, omni-
us Sanétis, & vobis fratres:
quia peccavi nimis cogitatione,
verbo, & ôpere: mea culpa,
mea culpa; mea maxima culpa.
Ideò precor beatam Mariam
ſemper Virginem, beâtum Mi-
chaélem Archängelum, beatum
Joànnem Baptiſtam, ſanéctos A-

Pôſtolos Petrum & Paulum, om-

nes Sanctos, & vos fratres, ora-
re pro me ad Dominum Deum
noſtrum.

Iſereätur tui omnipotens
Deus; & dimiſſis peccatis
tuis, perducat te ad vitam æteér-
nam.

Amen.
licitur vobis fratres & vos
fratres, tibi pater,

te pater.

Iſereàtur veſtri omnipoteus
Deus, & dimiſſis peccatis
Veſtris, perdücat vos ad vitam æ-
térnam.
Amen.
Ndulgéntiam, abſolutionem, &
remiſſiõnem peccatéôrum noſtro-
kfum, tribuat nobis omnipotens
& miséricors Dôminus.
Amen.

91

Onvérte nos Deus fſalutaris
noſter.
Et avérte iram tuam à nobis.
Deus in adjutérium meum in-
téende. .
Dômine ad adjuvandum me fe-
ſtina.
loria Patri. icut erat.
Miſerére.
. Alleluùja.

Um invocàrem, exaudivit me
– Deus juſtitiæ meæx: * in tribu-
latioòne dilatàâſti mihi.
iſerére mei, *† & exaâudi oratiô-
nem meam.
ilii höminum isquequò gravi

corde? * ut quid diligitis vanita-

tem, & quæritis mendacium:
t ſcitote, quoniam mirificavit
Dñs ſanctum ſuum: * Däñs exau-
diet me, cùm clamavero ad eum.
raſcimini, & nolite peccare; X*
quæ dicitis in cordibus veſtris, in
cubilibus veſtris compungimini.
acrificate ſacrificium juſtitiæ, &

ſperate in Döômino.* Multi dicunt:

quis oſténdit nobis bona?
ignäatum eſt ſuper nos lumen
vultus tui Dômine: * dediſti læ-
titiam in corde meo.
fructu frumenti, vini, & oôlei
ſui * multiplicati ſunt.
n pace in idipſum * dormiam,
requiéſcam. .
Quoôniam tuDômine ſingulariter in
ſpe * conſtituiſti me.

Nte Dömine ſperavi, non con-
fũndar in ætérnum: * in jufſtitia
tua libera me.
nclina ad me aurem tuam, * ac-
célera ut éruas me.
ſto mihi in Deum protectorẽ, & in
domum refugii, " ut ſalvum me fa-
cias.
uòniam fortitůdo mea, & refugiũ
meum es tu? * & propter nomen
tuum dedúces me, & enuütries
me.
E duúùces me de läqueo hoc, quem
abſconderunt mihi: „ quoôniam tu
es protéctor meus. .
In manus tuas comendo ſpiritum
meum: *X redemiſti me Domine
Deus veritatis.

Ui hâbitat in adjutérioAltiſſi-
mi: xX in protectiéône Dei cœli
comnmorabitur. .
icet

92
icet Dômino: Suſcêptor meus es
tu, & refgium meum: * Deus
meus, ſperabo in eum.
uôniã ipſe liberavit me de laqueo
venantium, * & à verbo aſpero.
capulis ſuis obumbrabit tibi: *
& ſub pennis ejus ſperabis.
cuto circũmdabit te veéritas ejus, *
non timebis aà timoôre nocturno.
ſagitta volante in die, à negoôtio
perambulänte in ténebris, * ab in-
curſu, & dæmonio meridiano.
adent à latere tuo mille, & de-
cem millia à dextris tuis: * ad te
autem non appropinquabit.
erùmtamen ôculis tuis conſide-
ràbis: * & retributiõnem peccatô-
rum vidébis.
uôniam tu es Dñe ſpes mea: * al-
tiſſimum poſuiſti refùgium tuum.
on accédet ad te malum: * &
flagéllum non appropinquabit ta-
bernaculo tuo.
uõôniã Angelis ſuis mädavit de te
ut cuſtodiãt te in omnibs viis tuis.
n manibus portabunt te:* ne for-
te offéndas ad lapide pedem tuum.
uper aſpidem & baſiliſcum am-
bulabis: * & conculcabis leònem
& dracônem.
uôniam in me ſperavit, liberabo
eum: * proôtegam eum, quoôniam
cognovit nomen meum.
lamabit ad me, & ego exàaudiam
eum: * cum ipſo ſum in tribulatioô-
net eripiam eum, & glorificabo en.
ongitúdine diérum replébo eu: *
& oſténdam illi ſalutare meum.

Cce nunc benedicite Dômi-
L num: * omnes ſervi Dömini.
Qui ſtatis in domo Dêmini, * in
ätriis domus Dei noſtri.
n nodtibus extoöllite man- veſtras
in ſancta „ * & benedicite Dñm.
enedicat te Döminus ex Sion, *
qui fecit colum & terram.
Ana. Miſerére mihi Dömine, &
exãudi orationem megm.

Alleluja, alleluja, alleluja.

E lucis ante términum
Rerum Creator poſcimus;
Ut pro tua cleméntia;
Sis præſul & cuſtôdia.
Pÿrocul recédant somnia;,
Et nôctium phantaâsmata,
Hoſtémque noſtrum comprime;
Ne polluântur coôrpora.
Præxſta a Pater pi iſſimes,

Patrique compar Unice,
Cum Spiritu Paraclito
Regnans per omne ſæculum.
Amen.

U autem in nobis es Dômine,
& nomen ſanctum tuum invo-
catum eſt ſuper nos: ne derelin-
quas nos, Dômine Deus noſter.
Deo gratias.
In manus tuas Doômine“
5
Comméndo ſpiritum meum. In
manus tuas.
Redemiſti nos Dômine Deus
veritatis. Comméndo.
16ria Patri. In manus tuas.
Cuſtodi nos Dñe, ut pupillam o-
culi. Sub umbra alarum tuarü
prôtege nos.
Salva nos.

Unc dimittis ſervum tuumbDo-
N mine, * ſecundùm verbum tu-
um in pacee.. ,B
uia vidérunt culi mei * ſalutare
tuum.
uod paräſti æ ante faciem om-
nium populorum.
umen ad revelationem Geén-

loria Patri.
Salva nos Däñe vigilantes, cu-
ſtôdi nos dormiéntes: ut vigilemus
cum Chriſto, & requiefcamus in
pace.

hriſte eléiſon.
rie eleiſon.
ater noſter. . ⸗=
Et ne nos indüúcas in tentatiôné.
Sed libera nos à malo.
redo in Deum. fe
Carnis reſurrefctiénem.
Vitam æternam, Amen.
Benedictus es Doômine Deus
patrum noſtrorum.
Et laudabilis & glorioſus in ſæ-
cula. Benedicamus Patrem &
Filium cum ſancto Spiritu-
Laudémus & ſuperexaltémus
eum in læcula.“ Benedictus es
Doômine in firmaménto cœli.
Et laudabilis, & gloriôſus, &α
ſuperexaltaâtus in ſæcula.

K hie eléiſon.
J

Benedicat & cuſtodiat nos om-
nipo-

tium: *& glôriam plebis tuælſrael.

Dipotens
Anen.
Dienar
ine pe
Milere
Miſereé
Zicordia ti
Ouems
Däe ex
Et clan
Doômin-
Reum
ler
Iüa,
ditatio
zidias inin
Angelim
nos in pa
Ctio tua
Dômi
Et cun
Bened
Deo gr
Pent
Ommnipoten
Mus, Dater
ſanctus,

Im Re
Peryia
Don mane
Cütre cadd
Uitgere gui
benuiſti
ſatüra min
Vrgo pril
4b ore
umens ill
ſerere,
Pluitn ſand
lemu
Mitiam
nine⸗
de⸗ Ut,
Chuigt Fii
enten
Ptueimur.
un OmNiN
Amen.,

Dartum

Mandiſti.
Dro nob

Unice,
clito
le ſechlun.

nobis es Dort

nctumtuunin

nOS! he dei

ine Deusnu

zus tuns Don
iritummen.

mbra diunn

ſeryum tur
ndum rerbe

uli mei et.

me fitin
n.
Velatiönen
n plebiͤul

Die ſiglim⸗
t VIN

Entesiut ⸗
tequiee

Ckuteel

Dn.

icasileni
os,n

nipotens & miséricors Dôminus.
Amen.
Dignare Dômine nocte iſta.
Sine peccato nos cuſtodire.
Miſerére noſtri Dômine.
Miſerére noſtri. Fiat miſe-
ticordia tua Dômine ſuper nos.
Ouemadmodü ſperavims in te.
Däüe exaudi oratiõnem meam.
Et clamor meus ad te veniat.
Dôminus vobiscum.
Et cum ſpiritu tuo.
O remus.
Iſita, quæſumus Dômine, ha-
bitatiônem iſtam, & omnes in-
sidias inimici ab ea longè repéelle:
Angeli tui ſancti habitent in ea, qui
nos in pace cuſtodiant: & benedi-
ctio tua ſit ſuper nos ſemper. Fer.
Dôminus vobiscum.
Et cum ſpiritu tuo.
Benedicamus Dômino.
Deo gratias.
Benedicat, & cuſtôdiat nos
omnipotens & miséricors Doômi-
nus, Pater, & Filius, & Spiritus
ſanctus. Amen.
idélium animæ,

Lma Redemptôris Mater, quæ
pérvia cœli D
Borta manes & ſtella Maris, ſuc-
cůrre cadénti;,
Surgere qui curat pöpulo: tu quæ
genuiſti,
Natuúra miräte, tu ſant Genitoôré,
Virgo priùs ac poſtériùs, Gabriélis

ab ore
Sumens illud Ave peccatôrum mi-

ſerére.
Angelus Dômini
nuntiavit Mariæ. Et cõcépit de
Spiritu ſanéto.
IEWus.

Râtiam-tuam , quæſumus Dô-
mine, méntibus noſtris infun-
de: ut, qui Angelo nuntiante,
Chriſti Filli tui incarnationem co-

gnovimus, per paſſionem ejus &

crucem ad reſurrectionis gloôriam

perducamur. Per eùmdem Chri-
ſtum Dominum noſtrum.
Amen.

Boſt partum, Virgo, inviolata per-
mansiſti. ne,. Dei genitrix interce-
de pro nobis.

92

Eus,qui ſalùtis ætérnæ beatæ
Mariæ virginitate fœcünda;,
humano géneri præmia præſtitiſti:
tribue quæſumuszut ipſam pro no-
bis intercédere ſentiamus, per
uam meruimus auctéôrem vitæ ſu-
inere Düm noſtrum Jeſum Chri-

ſtum Filium tuum. Amen.

Ve Regina colôrum,
Ave Doômina Angelorum?:
Salve Radix, ſalve Porta,
Ex qua mundo lux eſt orta.
aude Virgo gloriôſa;,
Super omnes ſpecioôſa:
Vale 6 valdè decôra;,
Et pro nobis Chriſtum exôra.
Dignare me laudare te Virgoe
ſacrata. Da mihi virtütem coô-
tra hoſtes tuos. .
Oncede miséricors Deus fragili-
tati noſtræ præsidium: ut, qui
ſanctæ Dei genitricis memoriam
Agimus, interceſſionis ejus auxilio à
noſtris iniquitatibus reſurgamus.
Per eumdem Chriſtum Dôminum
noſtrum. Amen.

Egina cœli lætäre;, allelúja.
Quia quem meruiſti portare?
alleluja.
Reſurréxit ſicut dixit, alleluja.
Ora pro nobis Deum, alleluja.
Gaude & lætare Virgo Maria „
alleluja. Ouia ſurréxit Domi-
nus verè, alleluja. atig
Eus, qui per reſurrectionem Fi-
lii tui Dni noſtri Jeſu Chriſti
mundum lætificare dignatus es :
præſta quæſumus; ut per ejus geni-

tricem Virginem Mariam perpétuæ

capiamus gaudia vitæ. Per eumdem
Chriſtũ Däm noſtrum. Amen.

Alve Regina, mater miſericor-
diæ, vita, dulcédo, & ſpes no-
ſtra ſalve. Ad te clamamus éxules⸗-
filii Hevæ. Ad te ſuſpiramus ge-
méntes & flentes in hac lacryma-
rum valle. Eja ergo advocata no-
ſtra, illos tuos miſericôrdes culos
ad nos conveérte. Et Jeſum benedi-
ctum

ctach frucſtum ventris tui, nobis
poſt hoc exilium oſtende. O cle-
mens, 6 pia, 6 dulcis Virgo Marig.
Ora pro nobis ſancta Dei geni-
trix. Ut digni efficiamur pfo-
miſſiônibus Chriſti. .
Mnipotens ſempitéerne Beus,
qui glorioſæ Virginis matris
Mariæ corpus & animam, ut dignu
Filii tui Rabitaculum effici mererée-
tur, Spiritu ſanéto cooperante præ-
parâſti: da, ut cujus commemoxa-
tiône lætamur, ejus pia interceſſiô-
ne ab inſtantibus malis, & à morte
perpétua liberémur. Per eümdem
Chriſtum Däm noſtrü. ge, Amen.
Divinum auxilium Maneat ſem-
nobiscum. men.
per nobiscu ater
noſter» vVe Maria » redo.

ater noſter. A ve Maria.

Fidélium ânimæ, ater noſtér.
Dominus det
nobis ſuam pacem. Et vitam

ætérnam, Amen.

Divinum auxilium manea
ſemper nobiscum. Amen.

ater nhoſfer,

Ennedn
no Sürg
eſt noſtra
dimus,

Reato
Ateé
Jelu Nede
Intende v
ui deam
Periret o
Amotis a0
Mundi me
Ommmüne
Urexpiären
B Virginis
Intaca pro
ujus pote
Nomengue
Et celites,
Tremente
e depre⸗
Munum d
Atmis ſups
Defende ne
IItls, he
Deo batri
Sancto ſim
In feculor
Rorate
Pluant juf
Aperia
dalpatoren

eee nomen
EInquo, &
en errarn

ARM

n.

n auxldunn
UIn. g. Al

Uer holt

S A B B AT O

Ratres, Hora eſt jam nos de ſom-
no surgere. Nunc enim prôpior
eſt noſtra ſalus, quàm cùm credi-
dimus. Deo gratias.

Reator alme siderum,
Rtérna lux credentium;,
Jefiu Redémptor omnium,
Inténde votis suůpplicum.
ui dæmonis ne fraudibus
Periret orbis, impetu
Amoris actus länguidi
Mundi medéla factus es.
ommuüúne qui mundi nefas
Ut expiares, ad Crucem
E Virginis Sacrario
Intacta prodis victima.
Cujus potéſtas gloriæ,
Nomeéenque cùm primùm ſonat:
Et cœlites, & inferi
Treménte curvantur genu.
e deprecamur ultimæ
Magnum diei Júdicem;,
Armis ſupérnæ gratiæ
Defénde nos ab hôſtibus.
irtus, honor, laus, gloôria
Deo Patri cum Filio,
Sancto ſimul Paraclito,
In ſæculorum ſæcula.
Rorate cœli déſuper,
pluant juſtum.
Aperiatur terra; & gérminet
Salvatôrem.

Amen.
& nubes

Ecce nomen Doômini venit de lon-
ginquo, & claritas ejus replet or-
bem terrarum.
Xcita, quæſumus Dnñe poténtiam
tuam, & veni 3 ut ab imminen-
tibus peccatorum noſtrôrum peri-
culis, te mereamur protegeénte éri-
pi, te liberante ſalvari. Qui vivis
& regnas cum Deo Patre in unitate

Spiritus ſancti Deus, per omnia ſæ-

cula ſæculôrum. Amen.

prôdiens.

D OMINICA I.

egem ventùrüum Doôminum,
erbum ſupérnum
Veênfet eccé Kex. eatus
vir.
3
ater noſter.
Et ne nos in-
dùúcas in tentatiônem.
Sed libera nos à malo.
Xxâàudi Déômine.

Incipit liber Iſaiæ Prophetæ.

Iſio Iſaiæ filii Amos, quam vidit
ſuper judam, & Jeruúſalem, in
diébus Oziæ, Jôatham, Achaz, &
Ezechiæ regum Juda. Audite cœli,
& auribus pércipe terra, quôniam
Dôminus locütus eſt: Filios enu-
trivi, & exaltavi: ipſi autem ſprevé-
runt me. Cognovit bos poſſeſso-
rem ſuum, & aſinus præsépe domi-
ni ſui: Ifrael autem me non cogno-
vit, & péôpulus meus non intellé-
xit. Tu autem Dñe miſerére nobis.
Deo gratias.

Aspiciens à longé, ecce video
Dei poténtiam veniéntem, &
nébulam totam terram tegéntem.
Ite obviam ei, & dicite:
Nuntia nobis, ſi tu es ipſe.
Lu regnatùrus es in populo Iſ⸗
rael.
„ Quique terrigenæ, & filii hô=
minum, ſimul in unum dives &
pauper. Ite obviam ei;, & dicite.

96
ui regis Iſrael, inténde, qui
deducis velut ovem Joſeph. Nuntia
nobis, ſi tu es ipfe. Tollite
portas, principes, veſtras, & elevà-
mini portæ æternales, & introibit
Rex gloriæ. Qui regnatürus es in
poôpulo Iſrael- Gloria Patri, &
Filio, & Spiritui ſancto.
nde re Aſpiciens à lon-

gc. Quique terrigenæ.

Æ genti peccatrici, pépulo
gravi iniquitate, sémini ne-
quam, filiis ſceleratis: dereliqué-
runt Döminum, blasphemavérunt
Sanctum Iſfrael, abalienati ſunt re-
trôrfſum. Super quo percůtiam vos
ultrà, addéntes prævaricationem?
Omne caput langnidum, & omne
cor mœrens. A planta pedis us-
que ad veérticem non eſt in eo sa-
nitas: vulnus,„ & livor, & plaga
tumens non eſt circumligara, nec
curata medicamine, neque fota
oleo.
Aſpicièbam in viſu noctis, & ec-
ce in núbibus cœli Filius hominis
veniébat, & datum eſt ei regnum,
& honor: Et omnis péôpulus,
tribus, & linguæ servient ei.
Potéſtas ejus, potéſtas ætéêrna,
quæ nõ auferétur: & regnum ejus,
quod non corrumpétur. Et omnis.

Erra veſtra desérta, civitàâtes
veſtræ ſuccèenſæ igni: regiô-
nem veſtram coram vobis alieni
déyorant, & deſolabitur ſicut in
vaſtitate höſtili. Et derelinquétur
filia Sion ut, umbraculum in vinea,
& ſicut tugũúrium in cucumerario;
& ſicut civitas quæ vaſtatur. Niſi
Dôminus exercituum reliquiſſet
nobis ſemen, quaſi Sodoma fuiſse-
mus, & quaſi Gommorrha similes
eſsemus.
Miſſus eſt Gabriel Angelus ad
Mariam Virginem deſponsatam
Joſeph, nuntians ei verbum: &
expavéſcit Virgo de lmine. Ne
timeas Maria;, inveniſti gratiam
apud Döminum: „Ecce conci-
wies, & paries, & vocabitur Altiſſi-
mi Filius. Dabit ei Dominus
Deus ſedem David patris ejus, &
gegnàbit in domo Jacob in ætér-
um. Ecce.
loria Patri. Ecce. .
. 1éria Patri.

Gaude & lætarée. . nskEtva.

t. „7.
Sermo S. Leonis Papæ.

K⸗

CVin de advêntu regni Dei, &
Zde mundi fine ac téemporum,
diſcipulos ſuos Salvator inſtrueret,
totamque Eccléſiam ſuam in Apo-
ſtolis erudiret: Cavéte, inquit,
ne forte graventur corda veſtra in
crapula, & ebrietate, & cogita-
tiònibus ſæcularibus. Quod utique
præcéptum, dilectiſſimi, ad nos
ſpecialiùs pertinére cognéôscimus,
quibus denuntiaâtus dies, étiam ſi
eſt occuùltus, non dubitatur eſſe vi-
cinus.
Ave Maria, graâtia plena: Düs
tecum: Spiritus ſanctus ſuper-
véniet in te, & virtus Altiſſimi ob-
umbrabit tibi, quod enim ex te na-
ſcetur Sanctũ, vocabitur Filius Dei.
Quômodo fiet iſtud, quoniam
virum nõ cognôſco? & reſpondens
Angelus dixit ei. Spfritus.

D cujus Advêntum omnem hô-
minem cônvenit præparari: ne
quem aut ventri déditum, aut cu-
ris ſæcularibus invéniat implica-
tum. Quotidiano enim, dilectiſ-
ſimi, experiménto probatur, po-
tus ſatietate aciem mentis obtundi
& cibõrum nimietate vigorem cor-
dis hebetari: ita ut delectatio
edéndi, étiam côrporum contraria
ſit ſalùti, niſi ratio temperan-
tiæ obsiſtat illécebræ, & quod
futùrum eſt oneri, sübtrahat vo-
luptàti. .
Salvatôrem expectäamus Däm
Jeſum Chriſtum: £ Qui reforma-
bit corpus humilitàtis noſtræ,con-
figuratum corpori claritatis ſuæ.
Sébriè, & juſté, & piè vivamus
in hoc ſæculo, expectantes beâtam
ſpem, & adveéntum glôriæ magni
Dei. Qui.

Uamvis enim ſine anima nihil
caro desidérat, & inde acci-
piät ſenſus, unde ſumit & mo-
tus: ejusdem tamen eſt äanimæ,
quædam ſibi subditæ negare ſub-
ſtantiæ, & interiôri judicio ab in-
conveniéntibus exteriora fræna-
xe; ut à corporeis cupiditacibus
*.-

ſepis libe
ſit cirinæ
ommni ſtrer
Cütitum ir
aindelic
Oblecre
milsürus
Duli tui:
u Et
ui re⸗
llegucis ye
ſeces lupet
loria Patr

GibrielAn⸗
Lant.
eio ſand

ſncki Eyan

Willo ten
cipulis fuis
luna, 8
Mlelsura Gen
* Homillias

)Ominus
Obaritos
lins ſenee
mlſeguin
45 ejus amo
Dinquintem
1r pereuſfion
leit: t, üh
Auillitite n⸗
numn ejus i
nibus attit
libcee zir
Nan ic
Porti⸗ Be
per kegnu,
num, Foun
Die Eten

ſæpis libera, in aula mentis poſ-
ſit divinæ vacare ſapiéntiæ: ubi
omni ſtrépitu terrenarum ſiléente
mn curärum in meditatiônibus ſanctis,
. & in deliciis lætétur ætérnis.

ne Se Obfſecro Domine, mitte, quem
milſsurus es: vide afflictionem poô-
puli tui: β Sicut locutus es, ve-
n teen ni, * Et libera nos.
ac tenee X. Qui regis ifrael, inténde, qui

. educis velut ovem Joſeph, qui
ſedes ſuper Cherubim. Sicut.

Gloria Patri. Et libera.

Gabriel Angelus.

Gli enar-
rant. cu 9.
Léctio ſancti Evangélii ſecundum
Lucam.
Ectio

ſancti Evangélii,

utirpen,
sſauckls
1,

e Aleſſſnt
us Altilüau!

N illo témpore: Dixit Jeſus dilſ-
I

cipulis ſuis: Erunt ſigna in ſole „
& luna, & ſtellis, & in terris
Pprelsura Gentium. Et réliqua.
* Höomilia S. Gregoôtii Papæ.

l.

Ominus ac Redémptor noſter
baratos nos invenire deside-
fans, ſenescéntem mundum, quæ
mala ſequantur, denuntiat, ut nos
ab ejus amore compéſcat. Appro-
pinquantem ejus términum quan-
tæ percuſſiònes prævéniant, inoté-
ſcit: ut, ſi Deum metuere in tran-
quillitate nélumus, ſaltem vici-
num ejus judicium vel percuſſioô-
nibus attriti timeamus.
4 U lot Ecce virgo eoncipiet, & pariet
Motmnen filium, dicit Dns: & Et vocabitur
nto e nomen ejus admirabilis, Deus .
ebe, Fortis. Super solin David, &
sSthtſuper regnum ejus ſegébit in ærer.

num.
pectinm †— Uic étenim lectiôni ſancti E-
ien — vangelii, quam modo veſtra
isnofe fratérnitas audivit, paulô ſupériùs
entitli Dòôminus præmiſit, dicens: Exur-
rhe n set gens contra gentem, & reg
eGintee num advérsus regnum „ & erunt
n ge terræ motus magni per loca, Pbeſti.
léntiæ & fames. Et quibũsdam in
terpofitis, hoc, quod modo audi
ſne uinen is adjünxit: Erunt ſigna in ſole,
4, ince / 1
ſun 4 sura Géntium pfæ confuſione so.
en eti nitus maris & fluctuum. Ex quibus
itee Profééto omnibus alia jam facta

una, & ſtellis, & in terris prei

Audite verbum Dmini Gent?s,
& anñuntiate illud in finibus terræ:
Et inſulis, quæ procul ſunt, dici-
te, Salvator noſter advéniet
F. Annuntiate, & auditum facite:
loquimini, & clamate. Et inſulis.

Am gentem contra gentem
Nexurgére, earümque preisûram
terris insiſtere, plus jam in no-
ſtris temporibus cérnimus, quam
in codicibus légimus. Quòôd terræ
motus urbes innumeras bruat „
ex aliis mundi partibus ſeitis, quã
frequenter audivimus. Peſtiléntias
ſine ceſſa ione patimur. Signa
verô in ſole, & luna, & ſtellis „
adhuc aperte minimè vidimus: ſed
quia & hæc non longe ſint, ex
ipſa jam aeris immutatione colli⸗-
gimus.
St. Ecce dies véniunt, dicit Dô-
minus: & ſuſcitabo David germen
juſtum: & regnabit Rex, S&S& sa-
piens erit,; & faciet judicium, &
juſtitiam in terra: & Et hoc eſt
nomen, quod vocäâbunt eum.
Dôminus juſtus noſter.
In diebus illis ſalvabitur Juda ;
& Iſrael habitabit confidenter. Ef

hoc. loria Patxi. Doôminus.
e Deum.
A D E A U D ES

N illa die ſtillabunt montes dul-
cédinem, & colles fluent lac »
& mel, alleluja.
§. D ominus regnavit. II.
Jucundare filia Sion, & ex-
uülta ſatis filia Jeruſalem, alle.
ubilate Deo. 12. Aßa, Ec-
ce Dis veniet, & omnes Sancti e-
jus cum eo, & erit in die illa luæ
magna, allel. eus, Deus. 12.
Omnes fitiéntes venite a
aquas: quærite Döminum, dum
inveniri poteſt, alleluja.
. enedicite. 12. Af Ec-
ce véniet Propheta magnus, & ipſe
renovabit Jerüſalem, allel.
audate Dôminum. 13.

Katres, Hora eſt jam nos de
omno süùrgere. Nunc enim

ftite cernimus, alia in préximo ventüra
tenoe formidamus.
ain

1

prôpior eit noſtra ſalus „ quam

cùm credidimus. Deo gratias,

S n clara vox. 1 14.
spiritus ſanétus in te deſcêndet
Maria: ne timeas, habébis in ütero
Filium Dei, allel.
xcita, quæſumus, Do-:

mine. 95*

am lucis
orto sidere. 15. Aha. In illa die.
P1 eus in nômine tuo.
. . 15.
egi ſæculôrum. IS.
Chriſte fili Dei vivi.
* Miſerére nobis. Chriſte
Fili Dei vivi, miſeréêére nobis.
Qui ventúrus es in mundum.
Miſerére nobis. :. Gloôria Patri, &
Filio & c. Chriſte Fili Dei vivi, mi-
ſerére nobis. Exürge Chriſte,
adjuva nos. Et libefa nos
propter nomen tuum.

Der rie eléiſon. Chriſte
eléif:. Kyrie eléiſ. Pater noſt.
redo. Et ego ad te Domine
clamavi. 18.
Dômi-

ne miſerére. 19.

unc ſancte.
Jucundare.
egem pone.
ratres, Hora eſt.
„Veni ad liberandum nôs;,
„ Dômine Deus virttum.
re Veni ad liberandũ nos,
Dömine Deus virtütum.
y. Oſtende faciem tuam, & falvi
érimus. Domine Deus virtutum
a Glöoôria Patri. Veni ad liberan-
daäm nos, Domine Deus virtůtum
„ Timébunt Gentes nomen taum
Dömine. g, Et omnes KReges fer-
r& gloriam tuam.

23.

Ecce Dôminus.

go pera tenebrärum, & induàmut
arma lucis. Oſtende nobis

Dômine, & Milericôrdiam tuam.
Oſtende. Et ſalutare tuum da
nobis. Mitericordiam. loria.
Oſtende. Memeéento noſtri Do-⸗

mine in beneplacito pépuli tui.
Viſita nos in ſalutari tuo.

Ecce véniet.

Icut in die honéſtè ambulémus?:
néô in comeſſationibus, & ebrie-
tatibus, non in cubilibus, & impu-
dicitiis, non in contentiône & æ
mulatiéne: ſed induimini Domi-
num Jeſum Chriſtum. Su⸗
per té Jeruſalem, & Oriétur Düs.
Super. Et gloria ejus in te vi=
débitur Orietur. Gloôria. Super.
Dôömine Deus virtutum con-
vêrte nos. Et oſténde faâciem
tuam, & ſalvi érimus.
In illa die.
ixit Dñs.

ratres, Hora eſt. 7.
reâtor alme Roräate.
95. .
Ne timeas Maria, inveniſti enim
grätiam apud Doôminum:ecce con-
cipies „& paries filium, allel.
xcita, quæſumus. 95.

4

FERIA SECUNDA.

egem ventúrum. Ver-
bum ſupérnum. 2. 4 Dôminus
defeênſor. ominus illumi-
natio. 29.

ater noſter.

Deé flaia Prophéta.

Lainini- ,mundi eſtôte, aufer-
te malum cogitationum veſtrà-
rum ab ôculis meis: quiélcite
agere perversé, difſcite benefaee-
re: quærite judicium, ſubvenitée
oppreſſo, judicate pupil'o, de-
tendite viduam. Et venite;, & ar-
gůite me, dicit Dominus: frfue-
rint peccata veſtra ut coccinum;

6EX præceflit, dies autem ap-
propinquavit: abjiciamus ex

quaſi nix dealbabuntur: & ſi fue-
rint

Uunt tubt
lanz alb⸗
gülci
gboc tib⸗
tangmiſl
Iies Deun
Ut ber
nes mult
flium,
detrimer
& erxis M
benedic

volu
bona
ſnoluen
Propocave
05, quia
Quomode
lelis,l
avit in e⸗
Argentum
Hlam: pin.
Auu. brine
futum; om
ſeguuntur
non füdien
Ingreditur
Letent
Uubilatem
Minus noß
herum ſuo
Orietun
Kabundi

Nater
Lereitu
1ohſolabor
ndicibor
convértam
AcOu
im, zut
Uin. Et ref

um Kincrin
Oſende n
ficordlan i
alutäre tuun
tdiam. Cn
ento noka)
ito höuin
ſalunerl ue

Eſte unbuen
ionibisAt

0teul
onizeiun
. Clori
Is Fittürun:
1t obenten
iu
Hord,
Ame
4

Oimeile
mihuimked,
flium, 1
gueluung

4

N

w. Ee
2 1

onlisi

er Noker

Pnoßhe,

4
ndieiie /
itainn
meſ
gieitten
cium “
e ſ la ,
Ei teilet
n
opini
ehͤ
„K *
jntut: 1

rint rubra quaſi vermiculus, velut
lana alba erunt.
k. Suſcipe verbum virgo Maria,
quod tibi à Domino per Angelum
transmiſſum eſt: concipies, & pa-
ties Deum pariter & hominem.
Ut benedicta dicaris inter om-
nes mulieres. Paries quidem
filium, & virginitatis non patiéris
detriméntum; efficiéris gravida,
S eris Mater ſemper intada. Ut
benedicta.

I volueritis, & audiéritis me;
bona terræ comedétis. Quod
ſi noluéritis, & me ad iracùndiam

Provocavéritis, gladius devorabit

vVosSs, quia os Dômini locútum eſt.
Quoômodo fadta eſt meretrix cſvitas
fidélis, plena judicii? juſtitia habi-
tavit in ea, nunc autem homicidæ.
Argentum tuum verſum eft in ſco-
riam: vinum tuum miſtum eſt a-
qua. Principes tui infidéles, socii

Tfurum; omnes diligunt münera,
Pupillo

tequuntur retributiones.
non jüdicant, & cauſa viduæ non
ingréditur ad illos.
Læténtur cœli, & exùúltet terra,
Jubilate montes laudem: quia Doô-
minus noſter veniet: Et pau-
Perum ſuòrum milerébitur.
Orietur in
& abundantia pacis. Et.
Ropter hoc ait Déminus Deus
exercituum fortis Iſrael: Heu,
conſolabor ſuper hôſtibus meis, &
vindicabor de inimicis meis. Et
conveértam manum meam ad te,
& éxcoquam ad purum ſcoriami tu-
am, & auferam omne ſtannum tu-
um. Et reſtituam judices tuos, ut
fuérunt prius, & conſiliarios tuos
ſicut antiquitàùs: poſt hæc voca
beris civitas juſti, urbs fidelis. Sion
in judicio redimétur, & reducent
eam in juſtitia: & conteret ſcelé-
ſtos, & peccatôres ſimul: & qui de-
reliquérunt Däm, conſumentur.

Alieni non transibunt pPer Je-
Nam in illa
dulcédinem,

rüfalem ämpliàs:
die ſtillabunt montes
& colles fluent lac & mel
Déôminus. Deus a Libano vé-
niet, & Sanctus de monte umbroô-
o & condénſo. Nam.
loria Patri. Nam.

mel »„ dicit

fferé-
res

diebus ejus juſtitia,

99

Enite, & aſcendàmus ad mon-
tem Dômini, & ad domum
Dei Jacob, & docébit nos vias ſuas,
& ambulabimus in semitis ejus :
quia de Sion exibit lex, & verbum
Doômini de Jerúſalem.
En clara vox.
Vox clamantis. 14.

Angelue Dömini nuntiavit Mariæ 5
& concépit de Spiritu ſanéto, al-
leluùja. .
yrie
Ego

eléiſon. P ater nofter.
dixi: Démine. 38.
Kcita, quæſumus. 95.*

P Ana. In illa die.
acem & veritätem.
2

22. „ 2
Omi-

ne miſerére- 19.

Inclinâvit. ilexi.
79.

Non auferétur fceptrum de Ju-
da, & dux de féemore ejus, do-
nec véniat, qui mittendus eſt, &e
ipſe erit expectatio Gentium.
. reator alme.
Rorate coœli. 95.

Leva Jerúſalem culos tuos, & vi-
de poténtiam Regis: ecce Salvätor
venit solvere te à vinculo.
yrié eléiſ. cu

F E RI A TERTIA.,
De Iſaia Prophéta.
TYErbum „ quod vidit Eſalas, fi⸗
VHNE Amos, ſuper Juda & Jeru-
ſalem. Et erit in noviſſimis diebus

35.

Ppræparätus mons domus Dômini
S 2 i

100
In vertice montium, & elevabitur
ſuper colles, & fluent ad eum om-
nes Gentes. Et ibunt populi multi,
& dicent: Venite, & alcendàmus ad
montem Doômini, & ad domum
Dei Jacob, & docébit nos vias
ſuas, & ambulabimus in sémitis
ejus: quia de Sion exibit lex, &

verbum Dômini de Jeruſalem.
Montes Iſrael ramos veſtros
Expandité, & floréte, & fructus fa-
cite: & Propè eſt, ut veniat dies
Dômini. y, Rorate cœli déſuper,
& nubes pluant juſtum: aperiatur
terra, & grminet Salvatoré. Propé.

T judicabit Gentes, & arguet
pôpulos multos: & conflabunt
gladios luos in vomeres, & lan-
ceas ſuas in falces: non levabit
Gens contra gentem gladium, nec
exercebuntur ultrà ad prælium.
Domus Jacob venite, & ambulé-
mus in lùmine Dômini. Projeciſti
enim poôpulum tuum, domum Ja-
cob: quia repléti ſunt ut olim, &
augutes habuérunt ut Philiſthiim,
& pueris aliénis adhæsérunt.
Erumpant montes jucunditaâ-
tem, & colles juſtitiam:
Quia lux mundi Dôminus cum
potentia venit. .

De Sion exibit lex, & verbum
Quia.

Dômini de Jeruúſalem.
Epléta eſt terra argénto & au-
ro, & non eſt finis theſaurôrum
ejus: & repléta eſt terra ejus equis,
& innumerabiles quadrigæ ejus. Et
repléeta eſt terra ejus idolis: opus
manuum fuarum adoravérunt,
quod fecérunt digiti eorum. Et in-
curvavit ſe homo, & humiliatus
eft vir, ne ergo dimittas eis.
Ecce ab Auſtro venio ego Doô-
minus Deus veſter.
*Vifitare vos in pace.
Alpiciam vos, & créſcere fa-
ciam; multiplicabimini, & firma-
bo pactu me vobiscum. Viſitare.
316ria Patri. Viſitare.

Antequam convenirent, invénta
