nerémur, adjécit: negatürum ſe
eum Patri in cœlis, qui ſe homi-
nibus in terra negäſſtet: eum porro
qui conféſſus coram hominibus ſe
fuiſſet, à ſe in eœlis confitendum:
qualésque nos nominis ſui teſtes
hominibus fuiſsémus;, tali nos
apud

908 zin
apad Deum Patrem teſtimônio e-
jus usùúros. ,
e Deum laudamus. Ir.

DIE XV. OCTOBRIS.
liv.

Ratres, Qui gloriâtur, in Dômi-
L'no glorietur. Non enim, qui
ſeipſum commendat, ille probatus
eſt; ſed quem Deus commendat.

Egis ſupèrhi nuúntia
Domum patérnam déſeris,
Terris Thereſa barbaris
Chriſtum datura, aut saänguinem.
ed te manet ſuavior
Mors, poena poscit dulcior:
Divini amôris cuúſpide
In vulnus icta concides.
charitatis victima!
Tu corda noſtra concrema;,
Tibique Gentes créditas;
Averni ab igne libera.
it laus Patri, cum Filio„
Et Spiritu Paraclito,
Tibique ſancta Trinitas,
Nunc, & per omne ſæculum. Amen.
Spécie tua, & pulchritůdine tua.
Intende, proôſpere procede, &
regna.

Veni ſponfa Chriſti, accipe
corônam, quam tibi Dôminus præ-
Paravit in ætérnum.

Xaudi nos Deus ſalutaâris no-
ſter: ut ficut de beatæ Thereſiæ
Virginis tuæ feſtivitate gaudémus;
ita ccœléſtis ejus doctrinæ pabulo
nutriamur, & piæ devotioônis eru-
diamur afféctu. Per Dôminum.

Qui vult venire poſt me, ab-
neget femetipſum, & tollat cru-
cem ſuam, & ſequatur me.
Juſtus ut palma florébit.
Sicut cedrus Libani multipli-
cabitur.
eus; qui nos. 906.

egem Virginum Doôminum.
Venite, adorémus.
enite. 1.

.c eſt dies, qua cindidæ
Inſtar columbæ Cœlitum

Ad ſacra templa ſpſritus
Se transtulit Thereſiæ.
ponsique voces audiit:
Veni ſoror de vertice
Carmeli ad Agni núptias:
Veni ad corônam gloriæ.
e ſponſe jeſu Virginum,
Beatj' adorent Ordines,
Et nuptiali cantico
Laudent per omne ſæculum. Amẽé.

e Virginibus.
lvii.

PTueteli⸗ Virgo nata eſt à bulæ in
Hiſpania, paréntibus tum gé-
nere, tum pietate præclaris. Ab
iis divini timoôris lacte educata,
admirandum futuùræ ſanctitatis in
tenerrima adhuc ætate ſpécimen
dedit. Nam cùm ſanétôrum Mar-
tyrum acta perlegeret, adeo in
ejus meditatiône ſancti Spiritus
ignis exartit, ut domo aufugiens:
in Africam trajiceret, ubi vitam
pro gloria Jeſu Chriſti,; & anima-
rum ſalute profünderet. A patruo
revocata, ardens martyrii defi-
dérium eieemôſynis aliisque piis
opéribus compensavit, jugibus la-
crymis deplorans „ ôptimam fibi
lortem fuiſſe præréptam. Moôrtua
matre, cùm à beatiſſima Virgine
péteret, ut ſe matrem eſſe mon-
ſtraret, pii voti compos effecta
eſt, ſemper perinde ac filia patro-
cinio Deiparæ perfruens. Vigéſi-
mum ætatis annum agens, ad Mo-
niales ſanéctæz Mariæ de Monte
Carmélo ſe côntulit;: ibi per duo-
deviginti annos graviſſimis morbis
& variis tentatiônibus vexata, con-
ſtantiſſime méruit in caſtris Chri-
ſtianæ pœniténtiæ, nullo refécta
pâbulo, cœléſtium earum conſola-
tionum, quibus ſolet étiam in
terris sanctitas abundare.
Propter veritatem, & manſue-
tůdinem, & juſtitiam: † Et dedu-
cet te mirabiliter dextera tua. all.
Spécie tua, & pulchritudine tua
inténde, prôſpereèe procede, & re-
gna. Et.

Ngélicis ditata virttibus, non
modô prôpriam, ſed publicam
étiam ſalutem ſolicita charitate
curavit. Quare ſeverioôrem véte-
rum Carmelitarum régulam, Deo

afflänte, & Pio quarto approban-
te

Beprimämn
Obletrandan-
in eo constl
Uentis Dom
u lupra tr.
0ls Vitgo p
Ubus human
Ciniind adre
Eeruli Mrinet
Peleticorum
lettebat lacry
Gann diyine
tunos Noprii
Deo gno eo
into altem
ocor eius e
1O flletit An
Kigrrcordi⸗
Kuldierit C
Centem ſib⸗
onla meun
l conſliante
hm emtüt,
Ulgnid etke
ler ulta cce
Ments coſcri
Nelles ad up
UHhn maxime
Dlenitiiu
Cluten: *
eleDeus tuus
6 lohter er
Alenl, K
Ulnitte Delg,
Un zue
eiklindi

nti n

te, primùm muliéribus, deinde viris
oblervandam propôſuit. Efflôruit
in eo consilio omnipotens miſe-
rentis Domini benedictio; nam
duo ſupra triginta Monaſtéria in-
ops Virgo poôtuit ædificare, ém-
nibus humanis deſtitüta auxiliis,
quinimo adversantibus plerumque
sæculi Principibus. Infidélium &
hæreticorum tenebras perpetuis
deflebat lacrymis, atque ad placan-
dam divinæ ultionis iram volun-
tarios proprii corporis cruciatus

. 909
cem, charitätem, & regularem
obſervantiam adhortata, ſub co-
lumbæ ſpecie puriſſimam animam
Deo réddidit, annos nata ſexa-
ginta ſeptem, anno milleſimo, quin-
gentéſimo octogeſimo ſecundo,
ldibus Octobris, juxta Kalendarii
Romani emendationem. Ei mo-
riénti adéſſe viſus eſt inter Ange-
lôrum agmina Chriſtus Jeſus: &
arbor arida cellæ proxima ſtatim
effloruit. Ejus corpus usque ad
hanc diem incorruptum, adorato

abes.

i Deo pro eoôrum ſalüte dicabat.
W.

Tanto autem divini amoôris incen-
dio cor ejus conflagravit, ut méri-
tô viderit Angelum ignito jaculo
ſibi præcoôrdia transverberantem,
& andierit Chriſtum data déxtera
diceéntem ſibi: Deinceps ut vera

liquore circumfuſum, pia venera-
tione côölitur. Miraculis claruit
ante & poſt obitum, eamque Gre-
gorius XV. in Sanctarum numerum
rétulit.
Afferéntur Regi virgines poſt
eam, proximæ ejus, Afferéntur

uta ekbllel
Cnubus tum e
te Marlui
labe e

Sponſa meum zelabis honorem.
Eo conſiliante, maxime arduum
votum emiſfit, efficiendi ſemper,
quidquid perféctius eſſe inteilige-
ret. Multa cœléſtis ſlapiéntiæ docu-
ménta conſcripſit, quibus fidelium
mentes ad ſupernæ patriæ deſide-
rium maximéè excitantur.
Dilexiſti juſtitiam, & odiſti ini-
quitatem: Proptérea unxit te
Deus, Deus tuus oleo lætitiæ.
„. Propter veritatem, & manſue-
túdinem, & juſtitiam. Proptérea
unxit te Deus.

Um autem afsidna éderet
Wexempla virtütum, tam an-
Xio caſtigandi corporis deſiderio
æſtuabat, ut quamvis ſecùs ſua-
derent morbi, quibus affli aba-
tur, corpus ciliciis, caténis,
urticarum manipulis, aliisque a-
ſperrimis flagéllis ſæpe cruciaret,,
aliquando inter ſpinas voluta-

tibi in lætitia, & exultatiône.
Spécie tua, & pulchritudine tua
inténde, proſpere procéde, & re-
gna. Afferéntur.
lôria Patri. Afferéntur.

1 imile erit
regnü cœlôrum decem virginibus.
Ix.

Diffuſa eſt gratia in labiis tuis.
Proptérea benedixit te Deus in
æternum.

Diffũſa eſt gratia.
DIE XVII. OCTOBRIS.

Eus, qui beätam Hedvvigem
à ſæculi pompa ad hùmilem

nibi

inati ret, ſic Deum alloqui solita: Doô- tuæ crucis ſequélam toto corde
e, IHH mine, aut pati aut mori: ſe ſem- transire docuiſti: concede, ut ejus
elun e per misérrima morte pereântem méritis & exemplo diſcamus peri-
ſlet e exiſtimans , quamdiu à cœléſti turas mundi calcare delicias, & in
Undate, „ ætérnæ vitæ fonte abéſſet. Prophe- amplexu tuæ crucis omnia nobis
em, & tiæ dono excélluit, eamqae divi- adversantia ſuperare. Qui vivis &

nis charismatibus tam liberaliter regnas cum Deo Patre.
locupletabat Dôminus, ut ſæpius
exclamans péteret, beneficiis in
ſe divinis modum imponi, nec

4 .
Gertels tunn
lchetdte
gtocelet

tam céleri oblivione culpârum
ſuàârum memoriam aboléri. Into-
lerabili igitur divini amoôris incen-
10 pôtiùs, quàm vi morbi albæ

mortis die, Eccleſiaſticis Sacra-

mentis munita, alumnos ad pa-

cùm decumberet, prænuntiato ſuæzæ

HEdeyvigis régiis clara natali-
bus, innocéntia tamen vitæz
longe clärior, ſanctæ Eliſabethæ
filiᷓz Regis Hungariæ mateértera»

Bertholdi & Agnétis Moraviæ
Marchionum filia, animi ab ine-
unte

910
unte ætäàte moderatiônem préôtu-
lit: adhuc enim puéllula pueri-
libus abſtinuit: & duodeénnis Hen-
rico Poloniæ Duci à paréntibus
nuúptui tradita, thalami fide ſanctè
fervâta, prolem inde ſucseptam in
Dei timore erudivit. Ut autem
comméôdiùs Deo vacaret, ex pari
voto & consénſu unanimi ad ſeépa-
rationem thori virum induùxit: quo
defuncto, ipſa in monaſteério Treb-
nicénſi, Deo, quem afſsiduis préci-
bus, exoraverat, inſpirante, Giſter-
cieênſem devota ſumpfit habitum;
in eoque contemplatiôni intenta,
divinis Officiis & Miſsarum ſolém-
niis a lolis ortu ad meridiem usq;
aſſidua aſſiſtens, antiquum humani
géneris hoſtem fortis contempfit.
Propter veritatem, & man-
ſuetudinem, & juſtitiam: Et de-
duúcet te mirabiliter déxtera tua.
Spécie tua, & pulchritudine tua
intende, proſpereè procede, & re-
gna. Et deducet,

Xculi autem commércia, ni
divina, vel animarum ſalútem
attingerent, audire, vel loqui
non ſuſtinuit: prudéntia in agen-
dis ſic emicuit, ut neque excéſſus
eſſet in modo, nec error in ôrdine,
comis alioqui, & manſuéta in prô-
ximum. Grandem autem de ſe tri-
umphum jejuniis & vigiliis, veſti-
umque aſperitate auſtéra carnem
macerans reportavit: hinc ſublimi-
oSribus florens virtütibus Chriſtia-
nis, conſiliorum gravitate, animiq;
candôre & quiéte in eximium reli-
gioſæ pietäãtis evaſit exémplar:om-
mibus ſe ultrò ſubjicere, atque vi-
liora præ cæteris Monialibus ala-
criter munia ſubire; paupéribus é-
tiam flexo genu miniſtrare, lepro-
sorum pedes ablůere, & oſculari,
ipfſi familiare erat, neque illôrum
ulcera sanie manantia ſui victrix
abhoôrruit.
„Dilexiſti juſtitiam, & odi-
ſti iniquitatem: *△ Proptérea unxit
te Deus, Deus tuus oleo lætitiæ.
Propter veritatem, & manſuetũ-
dinem, & juſtitiam. Proptérea.

Ira fuit ejus patiéntia;, animſ-
que conſtäntia: præcipuéèé ve-
rò in morte Henrici Ducis Sileſiæ
ſui, quem maternè diligébat, fi-
lii in bello à Tartaris cæſi eni-

quàm filio lacrymas réddidit.
Miraculorum déênique gloôria per-
crêbuit; puerum enim demerſum,
& molendini rotis alliſfum, &
prorſus attritum, invocata, vitæ
reſtituit, aliaqué præſtitit, ut ri-
teé iis Clemens quartus probatis;,
Sancktôrum número eam adlſcrip-
ſerit, ejusque feſtum in Polonia,
ubi præcipua veneratione uti Pa-
trôna coôlitur, die decimaquinta
Octobris celebrari conceſſerit,
quod deinde ut décima séptima in
tota Eccléſia fieret, Innocentius
XI. ampliavit.
Fallax gratia; & vana eſt
pulchritůdo : Mülier ti-
mens Deum, ipfa laudabitur.
„Date ei de fructu manuum
fuarum, & laudent eam in portis
pera ejus. Mulier.
Ioôria Patri. Mulier.

imile eſt regnum cœlôrum the=
sauro. .
Ixvi.

DIE XVIII. OCTOBRIS.

Ntervéniat pro nobis, quæſu-
mus Dômine, ſanctus ſtuus Lu-
cas hvangeliſta: qui crucis morti-
ficationem jugiter in ſuo corpore
pro tui nôminis honore portavit.
Per Dominum.

X.

Ex libro S. Hieréônymi Presbyteri
de Scriptoribus Eccleſiaſtis.

Ucas médicus Antiochénſis, ut
Las ſcripta indicant „ Græci
ſermonis non ignarus, fuit ſecta-
tor Apoſtoli Pauli, & omnis pere-
grinatioònis ejus comes. Scripfit
Evangélium, de quo idem Paulus?
Miſimus, inquit, cum illo fra-
trem, cujus laus éſt in Evangélio
per omnes Eccléſias. Et ad Coloſ-
sénſes: Salutat vos Lucas, méedi-

cus chariſſimus. Et ad Timothe-

tuit; péôtiüs enim gratias Deo , um: Lucas eſt mecum ſolus. Aliud

—

quo-

ſogue elclit
Col titulo, 4
lenotatur: (un
ARbiennium Ko-

ſiti iuelun
limterer medi
Nnun clamante

lin periodo
lee, K totam

de⸗
els

Mengz ſett
Uinze
WI Cs
Unlehu in
1 Tilnl v.
ultcegece
alummim,
nns, unge⸗

tehnns tetci
nigue glotit de
enimn demmetiin,
Ntis Allilum, 1
, invocina, ir

Ouartus p
eto ean al

old M
e Hudu munuun
ent amin horte
liet⸗
Muliet

hlun erionun de

DOTOERN.

di 1
er in han
honane nin

1

nn heebe
4 celeaſti,

gmiochenme 4

principio ſui voluminis declaârat;,

quoque édidit volúmen egrégium

quod titulo, Acta Apoſtolorum,
prænotatur: cujus hiſtôria usque
ad biénnium Romæ commorantis
Pauli pervénit, id eſt, usque ad
quartum Nerônis annum. Ex quo
intelligimus, in eidem urbe li-
brum eſſe compôſitum.
Vidi conjunctos viros habéntes
ſpléndidas veſtes, & Angelus Do-
mini locutus eſt ad me, dicens:
Iſti ſunt viri ſancti facti amici

ei. .
Vidi Angelum Dei fortem vo-
lantem per médium cœlum, voce
magna clamantem, & dicentem.
Iſti.

Gitur periodos Pauli, & The-
Lclæ, & totam baptizati Leônis
fabulam, infer apocryphas ſcriptu-
ras computamus. Quale enim eſt,
ut individuus comes Apôſtoli, inter
cæteras ejus res hoc ſolùm ignora-
verit? ſed & Tertullianus, vicinus
eôrum témporum, refert, Presbyte-
rum quemdam in Aſia amatôrem
Apoſtoli Pauli, convi tum à Joan-
ne, quòd audor eſſet libri ; &
confeſſum, ſe hoc Pauli amôre fe-
ciſſe, & ob id loco excidiſſe. Qui-
dam ſuſpicantur, quotiescumque
in epiſtolis ſuis Paulus dicit, jux-
ta Evangélium meum;, de Lucæ
ſignificare volumine.
e, Beati eſtis, cum maledixerint
vobis homines, & perſecuúti vos
fúerint, & dixerint omne malum
adversùm vos, mentientes, propter
me, Gaudéte, & exultate, quoô-
niam merces veſtra copiôſa eſt in
elis.
Cùm vos oderint hömines, &

cùm ſeparaverint vos, & exprobra-
verint, & ejécerint nomen veſtrum
tamquam malum, propter Filium

hoôminis. Gaudéte.

Ucam anutem non ſolùm ab
Apôſtolo Paulo didiciſſe Evan-
ui cum Dômino in car-
ne non fuerat, ſed à cæteris A-
poôſtolis: quod ipſe quoque in
icens: Sicut tradidérunt nobis,
qui à principio ipſi vidérunt; &
miniſtri fuérunt fermônis. Igitur
Evangélium, ſicut audierat, ſcrip-
ſit: Acta verò Apoſtolõrum, ſicut

viderat ipſe, compoſuit. Vi-
Xit octoginta & quatuor annos „

911
uxéôrem non habens: ſepultus eſt
Conſtantinopoli, ad quam Ur-
bem vigéſimo Conſtantini anno
oſſa ejus cum reliquiis Andréæ
Apôſtoli translàta ſunt de Acha-

JlauA. . —
Iſti ſunt triumphatòôres, & amici

Dei, qui contemnéntes juſſa Princi-

num, merueérunt præmia ætérna:
Modò coronäntur, & accipiunt
palmam.
Iſti ſunt, qui venérunt ex mag-
na tribulatiõéne, & lavérunt ſtolas
ſuas in sànguine Agni. Modoô.
loôria Patri Modo.

eſignavit Dêminus.

xi.
PIE XIX. OCGTOBHRIS.

Similabo eum viro ſapiéntis
qui ædificavit domum ſuam ſupra
petram.
Amavit eum Döminus, & or-
navit eum.
Stolam gloriæ induit eum.

Eus, qui beatum Petrum Con-
feſsorem tuum admirabilis
pœniténtiæ, & altiſſimæ contem-
platioônis münere illuſtrare digna-
tus es: da ‚nobis, quæſumus; ut
ejus ſuffragantibus méritis, carne
mortificati, faciliùs cœléſtia ca-
piamus. Per Dominum.
ſtie Confeéſſor.

PErius Alcàântaræ in Hiſpaânia
nobilibus paréntibus natus, à
téneris annis futúræ ſanctitatis
indicia præbuit. Décimo ſexto
æXtätis anno Ordinem Minorum
ingréſſus, ſe omnium virtäütum
exémplar exhibuit. Tum munus
Concionatôris ex obedientia exér-
cens, innumeros à vitiis ad veram
poœniténtiam traduxÜxit. Primævum
ſancti Franciſci inſtitůtum exactiſ-
ſimè reparare cupiens, ope divi-
na fretus, & Apoſtôlica muni-
tus auctoritate, auguſtiſſimum
& pauperrimum cœnoôbium juxta
Pedroſum fundavit: quod vitæ
genus aſpérrimum ibi felicitex
. Cco-

912
eœptum, per divérſas Hiſpâniæ
provincias usque ad Indias mirifi-
cèê propagatum fuit. Sanctæ The-
rêſiæ, cujus probaverat ſpiritum,
in promoveênda Carmelitarum re-
formatione adjutor fuit. 1pſa au-
tem à Deo edocta, quôd Perri
nomine nihil quisquam péteret,
quin prôtinus exaudirétur, ejus
prêcibus ſe commendare, & ipſum
adhuc viventem Sanctum appellare
conſueyit.
Honéſtùm fecit. 899.

Rincipum obséquia, qui ipſum
velut oraculum conſulebant,
ſumma humilitate declinans, Caâ-
rolo quinto Imperatori à confeſ-
ſionibus eſſe recusavit. Pauperta-
tis rigidiſſimus cuſtos, una tuni-
ca, qua nulla detérior eſſet, con-
tentus erat. Puritatem ita coôluit,
ut a fratre in extrémo morbo ſibi
inſervieênte, nec léviter quidem
tangi paſſus ſit. Corpus ſuum
perpétuis vigiliis, jejuniis, fla-
gellis, frigore, nuditate, atque
omni genere aſperitatum in ſervi-
tůtem redégit, cum quo pactum
inierat, ne ullum in hoc ſæculo ei
réquiem præberet. Charitas Dei
proximi in ejus corde diffûſa,
tantum quandoque excitabat in-
ceêndium, ut e cellæ angüſtiis in
apertum campum proſilire, aeris-
que retrigério concéeptum ardorem
temperare cogerétur.
Amavit eum Doôminus. 899.

Ratia contemplatiônis admi-
räbilis in eo fuit, qua cùm
aſsidue ſpiritus reficerétur, intér-
dum accidit, ut ab omni cibo &
potu pluribus diébus abſtinue-
rit. In dera frequenter ſublatus
mifo fulgore corulſcare viſus eſt.
Räppidos flúvios ſicco pede trajé-
cit. Fratres in extrema penúria;,
coœlitùs delata alimônia cibavit.
Baculus ab ipſo terræ defixus,
mox in viridem ficulneam excré-
vit. Cùm noctu iter ageret, denſa
nive cadente, dirutam domum
ſine tecto ingréſſus eſt, eique nix
in aere péndula pro tecto fuit,
ne illius côpia ſuffocarétur. Do-
no prophétiæ, ac difcretioônis ſpi-
rituum imbútum fuiſſe; ſancta
Thereſia teſtätur. Dénique an-
num agens ſexagéſimum tertium,
hora, qua Prædixerat, migravit ad

Dôminum mirdabili, viſiõne, San-
Gtorúmque præséntia confortaâtus.
Quem eodem moménto in cœlum
ferri beata Theréſia procul diſtans
vidit, cui poſtea apparens dixit:
O felix pœnitentia, quæ tantam
mihi promeéruit gloriam! Poſt
mortem veroô plürimis miraculis
claruit, & à Clemente IX Sanctorũ
nũúmero adſcriptus eſt.
Iſte homo perfécit, 899.

olite timere.

lii.
DIE XXI. OCTOBRIS.

Similabo eum.
Amavit eum.
nterxcèſſio.
xlv.

Prudéntes virgines aptaàte
veſtras lampades: ecce ſponſus ve-
nit, exite bviam ei.
Adducentur Regi virgines poſt
eam. . .
Pröximæ ejus afferéntur tibi.

A nobis, quæſumus Déômine
Deus noſter, ſanctarum Virgi-
num & Martyrum tuarum, Urſulæ
& Sociarum éjus, palmas incelſsabi-
li devotiône venerari: ut quas dig-
na mente non poôſſumus celebrare,
humilibus ſaltem frequentemus
obséquiis. Per Doôminum.

Ilâàrion ortus Tabathæ in Palæ-
ſtina ex paréntibus infideli-
bus, Alexandriam miſſus ſtudio-
rum cauſa, ibi morum & ingénü
laude floruit: ac Jeſu Chriſti ſus-
cépta religione;, in fide & charita-
te mirabiliter profécit. Frequens
enim erat in Eccléſia, aſsiduus in
jejäãnio & oratiône: omnes volup-
tatum illecebras, & terrenarum,
rerum cupiditates contemnébat.
Cüm autem Antonii nomen in
gypto celeberrimum eſſet, eſus
videndi ſtudio in tolitůdinem con-
tendit, apud quem duoòbus mén-
ſibus omnem ejus vitæ rationem
didicit. Domum revérſus mor-
tuis paréntibus, facultates ſuas
pauperibus dilargitus eſt: nec-
dum quintum décimum annum,
esreéſſus, rédiit in ſoitudinem .
ubi

lbi ertrücka e
iglam ciperen,
Ieno ſtccumm,
uam autla⸗
hetvacaneum
tias in cilicio

Kietegic tim
en d uͤ
loſe annig ſern
htünes:

0 audam
M M. 0

Ktamini.

i,viſone, du
iin contottin
meno in ciu
a procl
4parens
ia, gur tuntnn
gloriam! ot
tünis
nte X.
elt.
cit, ,⸗

Aancolk

Mals

m⸗

hum elet,e,
hitücinene
guobus

ubi extrücta exigua caſa, quæ vix

ipſum caperet, humi cubabat. Nec
verò ſaccum, quo ſemel amictus eſt,
umquam aut lavit, aut mutavit, cùm
ſupervacaneum eſiſe diceret, mun-
ditias in cilicio quærere.

N ſanctârum litterarum lectiône
& meditatione multus erat. Pau-
cas ficus & ſuccum herbarum ad
victum adhibébat, nec illis ante
ſolis occaſum vescebâàtur. Conti-
néntia & humilitate fuit incredibi-
li. Quibus aliisque virtùtibus va-
rias horribilesque tentatiônes dia-
boli ſuperavit, & innumerabiles
dæmones in multis orbis terræ
partibus ex hôminum corpôribus
ejecit. Qui octogéſimum annum a-
gens, multis ædificatis monaſtériis,
& clarus miraculis, in morbum in-
cidit: cujus vi cùm extrémo pene
ſpiritu conflictarétur, dicébat: E-
grédere, quid times? egrédere äni-
ma mea, quid dúbitas? ſeptuaginta
Propè annis ſerviſti Chriſto, &
mortem times? Quibus in verbis
ſpiritum exhalavit.
e Deum laudamus. rI.
DIE XXV. OCTOBRIS.

Iſtérum eſt enim.
Lætamini. Xxxvii.

Eatôrum Martyrum tuoôrum,
Domine, Chrysanthi & Dariæ,
quæſumus, adſit nobis oratio: ut
duos veneramur obséquio, eòrum
pium jugiter experiamur auxilium.

Per Dôminum.

(iIry anthus & Daria cônjuges,
nobili génere nati, fide etiam
clariòres, quam Daria, mariti opera,
cum baptismo ſusceéperat, Romæ
innumerabilem höminum multitu-
dinem, hæc mulierum, ille virôrũ,
ad Chriſtum convertérunt. Quare

Celerinus Præféctus comprehenſos

tradidit Claudio Tribũno: qui juſſit
à militibus Chrysaänthum vinctum
cruciàtibus torquéri: ſed vincula
Omnia reſoluta sunt: mox compe-

Ai dquos conjéctus füerat, con-
acti.

Einde bovis côrio incluſum,
in ardentiſſimo ſole conſti-
tuunt: tum pédibus, ac mânibus

caténa conſtrictis, in obſcrum 4

carcerem detrùdunt, ubi ſolutis
Brev. Rom.

1
caténis, clariſſima lux locum Alu-
ſtravit. Daria verô in lupanar
compulſa, leòônis tutéla „ dum in
oratioòne defixa eſt, a contumelia
divinitùs defénſa éſt. Denique in
arenaâriam, quæ eſt via Salaria„
uterque ductus, effoſſa terra, la-
Ppidibusque bruti, parem martyrii
corônam adépti ſunt.
e Deum laudamus. II.
DiIE XXVI. OCTOBRIS.

nfirmitatem noſtram. Xxiv.

Variſtus Græcus ex judæo batre,
Trajano Imperatôre, Pontificat
geſſit. Qui Eccleſiarum titulos ur-
bis Romæ Presbyteris diviſit, & or-
dinavit, ut ſeptem Diâconi Epiſco-
pum cuſtodirent, dum Evangélicæ
prædicatiônis officio tungerétur.
Idem conſtituit ex traditione Apo.-
oblica, ut matrimonium půblicèê
celebrétur,„& Sacerdôtis benedi-
ctio adhibeatur. Præfuit Eccléſiæ
annos novem, menſes tres: Presb
teris decem & ſeptem; D
duoòbus, Epiſcopis quindecim, qua-
ter menſe Decembri ordinatis
Martyrio coronatus Propè ſepũl-
chrum Principis Apoſtolorum in
Vaticano ſepultus eſt séptimo Ka
léndas Novêmbris. 4
e Deum laudamus. rI.
DIE XXVII. OOTOBRIS.

E go ſum vitis vera.
Xxiv,

38.

Onceéde, quæſumus 1
„ Omnipo.
tens Deus: ut, ſicut Apoſtoo-
fum tuoôrum Simönis & Judæ glo-
riôſa natalitia Prævenimus; ſic ad
tua beneficia Promerénda’, Maje-
atem tuam pro nobis ipſi prævé⸗
hiant. Per Dôminum.
DIE XXVIII. OCTOBRIS.

d.

Eus; qui nos per beatoôs Apéô-

ſtolos tuos Simonem 8S&& Ju-
dam ad agnitionem tui nominis
Mmm veni-

2Ik4 — .
venire tribuiſti: da nobis eôrum
gloriam ſempitérnam & proficién-
do celebrare, & celebrando profi-
cere. Per Dominum.

Incipit Epiſtola cathôlica beati Ju-
dæ Apoôſtoli.

aas Jeſu Chriſti ſervus, frater
autem Jacoôbi, his qui ſunt in Deo
Patre diléctis, & Chriſto Jeſu con-
ſervatis & vocâtis. Misericôrdia
vobis, & pax, & charitas adim-
pleatur. Chariſſimi, omnem ſoli-
citdinem faciens ſcribendi vobis
de communi veſtra ſalute, neceſſe
habui ſcribere vobis: déprecans
ſupercertari ſemel tràditæ Sanctis
fidei. Subintroiérunt enim quidam
homines (qui olim præſcripti ſunt
in hoc judicium) impii, Dei noſtri
gratiam transferéntes in luxůriam,
& folum Dominatörem, & Doômi-
num noſtrum Jeſum Chriſtum ne-
gantes
Ecce ego mitto. iii.

Ommonére autem vos volo,
ſcientes ſemel omnia, quoôniam
Jeſus pôpulum de terra Xg8)pti ſal-
Vans, ſecundo eos, qui non credi-
derunt, pérdidit: Angelos verò,
qui non ſervavérunt ſuum princi-
päatum, ſed dereliquérunt ſuun:
domicilium, in judicium magni
diei, vinculis æternis ſub caligine
reſervavit. Sicut Soödoma, & Go-
moôrrha, & finitimæ civitates simili
modo exfornicatæ, & abeuntes
poſt carnem alteram, factæ ſunt ex-
emplum, ignis æterni pœnam ſuſti-
néntes. Similiter & hi carnem
quidem mâculant, dominatiònem
autem ſpernunt, majeſtatem autem
blasphemant.
Tollite jugum. iv.

Um Michael Archängelus
„cum diabolo diſpurans alter-
earétur de Moôyſi corpore, non
eſt auſus judicium inferre blasphé-
miæ, ſed dixit: Imperet tibi Dô-
minus. Hi autem, quæcumque
quidem ignérant, blasphémant:
quæcùmque autem naturaliter,
tamquam muta animalia norunt,
in his corrumpäntur. Væ illis,
quia in via Cain abiéerunt, &
errôre Balaam mercede effuſi ſunt,
& in contradictione Core perié-
runt. Hi funt in épulis ſuis macu-

læ; conviväntes ſine timôre, ſe-
metipſos pascéntes, nubes ſine
aqua, quæ à ventis circumferun-
tur, arbores autumnales, infru-
ctuoſæ, bis mortuæ, eradicatæ;
fluctus feri maris, deſpumantes
ſuas confuſiônes, sidera errantia:
quibus procélla tenebrarum ſerva-
ta eſt in ætérnum.
Dum ſtetéritis. iv.

Imon Chananæus, qui & Zelo-
tes, & Thaddæus, qui & Judas
Jacôbi appellatur in Evangélio,
unius ex catholicis Epiſtolis ſcrip-
tor, hic Meſopotàmiam, ille X-
gyptum Evangélica prædicatioône
peragravit. Poſteâ in Pérſidem
conveniéntes, cùm innumerabiles
filios eſu Chriſto peperiſſent, fi-
démque in vaſtiſſimis illis regioni-
bus, & efferatis gentibus diſſemi-
nâſſent: doctrina & miraculis, ac
dénique glorioſo martyrio: ſimul
ſanctiſſimum Jeſu Chriſti nomen
illuſtrârunt.
Vidi conjunctos. v.
Sermo ſancti Gregorii Papæ.

Criptum eſt: Spiritus Déômi-
ni ornavit cœlos. Ornaménta
enim cœlôrum fſunt virtútes præ-
dicantium. Quæ vidéelicet orna-
ménta Paulus enůmerat; dicens:
Alii datur per Spiritum ſermo ſa-
piéntiæ, alii ſermo ſciéntiæ ſecún-
dàùm eùmdem Spiritum, älteri fides
in eòdem Spiritu, alii gratia ſani-
tàtum in uno Spiritu, alii operatio
virtũtum, alii prophet ſa, alii diſeré-
tio ſpirituum, alii génera lingua-
rum, Alii interpretàtio ſermonum.
Hæc autem ômnia operaätur unus
atque idem Spiritus, dividens sin-
gulis, prout vult.
Beati eſtis. V.

Uot ergo ſunt bona prædi-
cântium, tot ſunt ornamenta
c&ëlru n. Hinc rurſus ſcriptum
eſt: Verbo Dômini coœli firmati
ſunt. Verbum enim Dômini Fi-
lius eſt Patris Sed eòôsdem cœlos,
vidélicet ſanctos Apôſtolos, ut
tota ſimul ſancta Trinitas oſtendà-

tur operata, repéntè de ſancti Spi-
titus divinitate adjüngitur: Et
Spiritu oris ejus omnis virtus éo-
rum. Ccloôrum ergo virtus de
Spiritu ſumpta eſt, quia mundi
hujus

Uuins hotet
rsumnetent
Ilus fortitud
linue dock
Ute adyentun
IIt, Kimus:
lug, cljls f
nlpicimus.
IKi lunt ni
Cio 4netl

o

lenge

N
lehnn lis!

odio hal
milia 5.

Nlecklone

tuis Kfruckun
Els ſeter nin
Pe ſelientis
en der pobis
lac nunco vo
imie

Er Nmeh
Mm ile

ſine timdle,
tes, Ull

ntis ci

E

tur, enn
is , dehn
,Sidenntn
tenebrarunken.
4
i, in.

Elg;, Gui l

is Mitolte 1
otümiam,

Gregofundhe

Chltitude
los. 0

4 ifl,1 i
pltitla 1
ophetzäln
1ii eren e
retiuo lennn.
. Oveldtii
, lnGeni⸗
l.
.

ſont bon ,
ot lunt 0l
e *
inn
Hn ub

huſus poteſtàtibus contraire non det
præsumerent, nifi eos ſancti Spi- noſter.

ritus fortituùdo ſolidaſſet.
namque doctoôres ſanctæ Eccléſiz
ante advêntum hujus Spiritus fuùe-
rint, ſ(cimus: & poſt advéntum il-
lius, cujus fortitudinis facti ſint,
conſpicimus. .
Iſti ſunt triumphatôres. v.

ectio ſanéti Evangélii ſecundùm
Joannem.

N illo tempore: Dikit Jefus diſ-
Teipini ſuis: Hæc mando vobis,
ut diligatis invicem. Si mundus
vos odit: ſcitôte, quia me priôrem
vobis dio habuit. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſcopi.

N lectione Evaßgélica, quæ
hanc antecedit, dixerat Dômi-
nus: Non vos me elegiſtis, ſed
ego elégi vos, & poſui vos, ut
eatis, & fructum afferatis, & fru-
ctus veſter mäneat: ut quodcúm-
que petiéritis Patrem in nomine
meo, det vobis. Hic autem dicit:
Hæc mando vobis, ut diligatis
invicem. Ac per hoc intelligere
debemus, hunc eſfſe fructum no-
ſtrum, de quo ait: Ego vos elégi,
ut eatis, & fructum afferatis, &
fructus veſter maneat: & quod
adjunxit, Ut quodcumque petié-
ritis Patrem in némine meo, det
vobis. Tunc ütique dabit nobis;,
ſi diligamus invicem, cum &
hoc ipſum ipie déderit nobis »
ui nos elégit non habéentes fru-
um; quia non eum nos elegera-
mus, & pôſuit nos, ut frucktum
afferàmus, hoc eſt, invicem dili-
gamas.
Iſti ſunt, qui vivéntes. vii.

Häritas ergo eſt fructus no-
ſter, quam définit Apéôſtolus,
de corde puro, & conſciéntia bo
ha, & fide non ficta. Hac diligi-
mus invicem, hac diligimus De-
um;, neque enim vera dilectione
diligerémus invicem, niſi diligén-
tes Deum. Diligit enim unusquis-
due pröximum fuum, tamquam
seipſum, ſi diligit Deum: nam ſi
non diligit Deum, non diligit ſe-
ipſum. In his enim duobus Præ-
ceptis charitatis tota lex pen-

Quales mandans: Hæc mando

91
„ & Prophétæ. Hic eſt frudus
De fructu itaque nobis
Hæc 1 inquit,
vobis, ut diligatis invicem Unde
& Apoſtolus Paulus, cùm contra
Opera carnis commendare tructum
ſpiritus vellet, aà capite hoc poſuit:
Fructus, inquit, Spiritus charitas
eſt: ac deinde cætera, tamquam ex
iſto capite exoôrta, & relegata con-
téxuit, quæ ſum, Gaudi im, pazx 5.
longanimitas, benignitas „ böni-
tas „ fides, manſuetudo „ conti-
néntia, caſtitas.
Iſti funt viri ſancti. vii.

Uis autem benée gaudet, qui
bonum non diligit, unde gau-
det? Quis pacem veram niſi cum
illo poteſt habére, quem veraciter

diligit? Quis eſt longanimis in bo-
no operé perſeveranter manéndo,
niſi férveat diligendo : Quis eſt
benignus, niſi diligat, cui opitu-
lätur? Quis bonus, niſi diligéndo
efficiatur? Quis ſalubriter fidelis „
nifi ea fide, quæ per dilectionem
operatur? Quis utiliter manſuétus,
cui non dilectio moderétur? Quris
ab eo côntinet, unde turbatur, niſi
diligat, unde honeſtatur;: Merito
itaque Magiſter bonus dilectionem
ſic ſæpeêè comnmendat, tamquam 1ſo&-
la præcipiénda fit, ſine qua non
poſſunt prodéſſe cætera bona, &
quæ non poteſt habéri ſine cæreris
bonis, duibus homo efficitur be-
nus.
e Deum laudamus. II.
DIE XXXI. OCTOBRIS.

eſcéndens Jeſins de monte.
XXXiV.

38.
Omine Deus noſter, multi-
plica ſuper nos gratiam tuam:
& quorum Prævenimus glorioſa
ſolemnia, tribue subſequi in, ſan-
cta profeſliône lætitiam. Per Doô-

minum noſtrum Jeſum Chriſtum
Filium tuum.

M mm e DIE

16
DIE I.

NOVEMBRIS.

LN KESTO

Vidi turbbam. fiqu⸗
ixit Dôminus.
„77. 1
audate Döminum
omnes Gentes. 79.

Cc ego Joaânnes vidi älterum
Easeiwen ascendéntem ab ortu
Solis, habéntem ſignum Dei vi-
vi: & clamavit voce magna qua-
tuor Angelis, quibus datum eſt
nocère terræz & mari, dicens:
Nolite nocére terræ & mari, neque
arboribus, quoaduúsque ſignémus
ſervos Dei noſtri in frontibus
eôrum.

Lacare, Chriſte, sérvulis,
Quibus Patris cleméntiam;,
Tuæ ad tribúnal gratiæ:,
Patrona Virgo pôſtulat.
t vos beata, per novem
Diſtincta gyros, agmina:
Antiqua cum præséntibus,
Futäüra damna peéllite.
poſtoli cum Vatibus;
Apud tevérum Júùdicem;
Veris reoôrum flétibus
Exposcite indulgentiam.
os purpurati Martyres 2
Vos candidati præmio
Confeſſio nis, éxules
Vocate nos in patriam.
CShoréea caſta Virginum;
Et quos eremus incolas
Transmiſit aſtris, Cœlitum
Locate nos in sedibus.
A uférte gentem perfidam;»
Credentium de finibus:
Ut unus omnes unicum
Ovile noſt Paſtor regat.
Heo Patri ſit gloria,
Natôque Patris ünico,
Sancto ſimul Paraclito;
In ſempiterna ſæcula.
Amen.

Lætamini in DOmino, & exul-

tecti .

täte juſitt.
Et gloriaäamini omnes
corde.

Angeli, Archäangeli, Throni, &
Dominatioônes, Principatus, & Po-
teſtates, Virtútes cœléôrum, Ché-
rubim atque Séraphim, Patriarchæ
& Prophétæ; ſancti legis Doctoô-
res, Apôſtoli, omnes Chriſti Magx-
tyres, ſancti Confeſséôres, Virgi-
nes Doômini, Anachoritæ, Sanctique
omnes intercédite pro nobis.

Mnipotens, ſempitérne Deus;-
qui nos omnium Sanétorum
tuòrum meérita ſub una tribuiſti
celebritäte venerari: quæſumus,
ut deſideratam nobis tuæ propi-
tiatiônis abundantiam, multiplicâ-
tis interceſsòribus largiaris. Per
Déminum.

egem Regum Dominum, veni-
te, adorémus: Quia ipſe eſt
corôna Sanctôrum mnium.
enite. I.
lacare Chriſte-

Novit Dôminus viam juſtorum, qui
in lege ejus meditantur die ac
nocte.

Bzöitus vir, qui non àbiit in con-
silio impiorum, & in via pecca-
tôrum non ſtetit, * & in cathedra
peſtiléntiæ non ſedit. .B
ed in lege Domini volüntas e-
jus, * & in lege ejus meditaàbitur
die ac nocte. .
Et erit tamquam lignum;, quod
plantatum eſt ſecùs decurſus aqua-
rum, * quod fructum ſuum dabit
in témpore ſuo. ,
5t folium ejus non défluet: &
mnia, quæcumque faciet, proſpe-
rabuntur.
fon ſic impii, non ſic: æ ſed tam-

quam pulvis, quem proôjicit ventus
à facie terræ. . . ’”
Ideo non resürgent impii in ju-
dicio: * neque peccatoôres in con-
cilio juſtorum.
uoôniam novit Dôminus vien ju-⸗
0-

otumn:

1
Morit
IIn, qui in
i. Mirifca
108) & eral
le.

Unm inroe⸗
Deus ſultt
tione dlltit
iſettte nei.
Nen meam.
IIi hominnn
oteit ut
ten, & gueri
lſitote, us
Unls Janctar
audiet me,

neimini, 5
r itis in
Uldildus veitri
ſiriäheſarri,
Perite indomi
uisoencit no
Undtumei l
tui Domine:
totte neo,
ingufumen
WN
Eehlieſcam.
uöniam m
iſhen conti
r litcn
os,
l Eaucd
WNN
Uinine, ggia

mniſti dange⸗

6bluper oe

Eithn iel
ekitörumn t
kelle⸗
u

eli, Thion!
incipituns An

nes Chiſt
eorer, NN.
Anlim dentiſt
e gio nob⸗
ſemhiteneben,
nnium
ſub ati
“
nobis
Niammnlnte
5 laginid l

ninum, Ne
Quia IDr
nommnlun,
e. 1.
Chuite⸗

asdecininn
Aunng

gue licien!

vonſe ſe⸗
en i
mr u
gent ni
gecendle

Doninnd i/,

ſtörum: & & iter impiòrum peri-
1t.
Novit Dôminus viam juſté-
rum, qui in lege ejus meditantur
die ac nocte.
Mirificavit Döminus Sanctos
ſuos, & exaudivit eos clamantes
ad ſe.

Um invocarem, exaudivit me
Deus juſtitiæx¶ meæ: * in tribu-
latiône dilatäâſti mihi.
iſerére mei, * & exaudi oratioô-
nem meam.
ilii höminum üsquequòô gravi
corde? * ut quid diligitis vanita-
tem, & quæritis mendacium?
t ſcitòte, quôniam mirificavit Dô⸗
minus Sanctum ſuum, * Doôminus
exaudiet me, cùm clamavero ad
eum. .
rascimini, & nolite peccare: *
quæ dicitis in cordibus veſtris, in
cubilibus veſtris compungimini.
acrificate ſacrificium juſtitiæ, &
ſperate in DOmino: ½ Multi dicunt:
quis oſténdit nobis bona?
ignatum eſt ſuper nos lumen vul-
tus tui Dômine: * dediſti lætitiam
in corde meo.
fructu fruménti, vini, & ôlei

ſui * multiplicati ſunt.

n pace in idipſum * dörmiam, &
requieſcam.
uôniam tu Dômine ſingulariter
in ſpe conſtituiſti me.
Mirificavit Dôminus Sanctos
ſuos, & exaudivit eos clamantes
Admiraäbile eſt nomen tuum
Dômine, quia gloria & honôre co-
ronâſti Sanctos tuos, & conſtituiſti
eos ſuper opera manuum tuarum.

Omine Dôminus noſter, * quã
admiräbile eſt nomen tuum
in univérſa terra!
uôniam elevâta eſt magnificén-
tia tua * ſuper cœlos.
X ore infantium, & lacténtium
perfeciſti laudem propter inimi-
cos tuos, * ut déſtruas inimicum,
& ultoôrem. B
uôniam vidébo coœlos tuos, bpe-
ra digitéôrum tuôrum: * lunam, &
