mentatione perſtrinxiſſe ferunt,
collatùmque ab eo munuſculum
flammis illicò tradidiſſe in
hæc verba: En quomodo hæ-
retici apud inferos comburentur,
qui loquenti Chriſto ſidem detre-

3
Rant. Matre orbata Deiparæ
Virginis tutelæ ſe commendavit »
& famulam, quæ ad mundi amo-
tem eam alliciebat, ab ſe rejecit.
Nihil puerile in moribus expri-
mens à ſæculi deliciis abhorrens »
martyriumque anhelans religio-
ni, ac pietati impensè ſtudebat.
Baroni de Chantal nuptui à Patre
tradita virtutibus omnibus exco-
lendis operam dedit, liberos, fa-
mulos, aliosque ſibi ſubjectos in
fidei doctrina, bonisque mori-
bus imbuere ſatagens. Profuſa
liberalitate pauperum inopiam
ſublevabat, annona divinitus non
raro multiplicata; quo factum
eſt, ut nemini ſe nunquam Chri-
ſti nomine roganti ſtipem abne-
gaturam ſpoponderit.
Propter verltatem. Ccix.

Iro in venatione interempto
perfectioris vitæ conſilium
inniens continentiæ voto ſe o
ſtrinxit, Viri necem non ſolum

æquo animo tulit, ſed in publi-

cum indultæ veniæ teſtimonium
occiſoris filium & Sacro Fonte ſu-
ſcipere ſui victrix elegit. Modi-
ca familia, tenui victu, atque
veſtitu contenta, pretioſas veſtes
in pios uſus convertit. Quicquid
a domeſticis curis ſupererat tem-
poris, precibus, piis lectionibus,
laborique impendebat. Num-
quam adduci potuit, ut alteras
nuptias, quamvis utiles, & ho-
norificas iniret. Ne autem à pro-
poſito caſtimoniæ obſeryandæ in
poſterum dimoveretur, illius vo-
to innovato, ſanctiſſimum Jeſu
Chriſti nomen candenti ferro
pectori inſculpſit. Ardentius in
die charitate fervescens pauperes-
derelictos , ægros, teterrimis-
que morbis infectos ad ſe addu-
cendos curabat; eosque non ho-
ſpitio tantum excipiebat, ſola-
batur, fovebat, verum etiam ſor-
didas eorumdem veſtes depurga-
bat, laceras reficiebat, & ma-
nantibus fætido pute ulceribus
labia admovere non exhorrebat.
Dilexiſti juſtitiam. cx.

Sancto Franciſco Saleſio
uo ſpiritus moderatore uſa
fuit, divinam voluntatem edo-
Gta, proprium Parentem, Soce=-
rum ,» Filium denique ipſum „
† 2 guem

4* .
quem etiam vocationi obſifſten-
tem ſua & domo egrediens pedi-
bus calcare non dubitavit, invicta
conſtantia deſeruit, & ſacri Infli-
tuti Viſitationis S. Mariæ funda-
menra jecit. Ejus Inſtituti leges
integerrime cuſtodivit; & adeo
paupertatis fuit amans, ut vel
neceſſaria ſibi deeſſe gauderet.
Chriſtianæ vero animi demiſſio-
nis, & obedientiæx, virtutum
denique omnium perfectifimum
exemplar ſe præbuit. Altiores
in corde ſuo ascenſiones diſpo-
nens arduiſſimo efficiendi ſemper
id, quod perfectius eſſe intelli-
geret voto ſe obſtrinxit, Deni-
que ſacro Viſitationis Inſtituto
ejus potiſſimum opera longe, la-
teque diffuſo, verbo, exemplo,
& ſcriptis etiam divina ſapientia
refertis ad pietatem, & charita-
tem Sororibus excitatis, meritis
referta, & Sacramentis rite ſus-
geptis Molini anno milleſimo
ſexcenteſimo quadrageſimo pri-
imo, die decimatertia Decembris
Migravit ad Dominum, ejusque
animam occurrente S. Franciſco
Saleſio in cœlos deferri S. Vincen
tius à Paulo procul diſtans aſpe-
xXxit. Ejus corpus poſtea Anneci-
um translatum fuit; Hamque mi-
raculis ante, & poſt obitum cla-
ram Bencdictus XIV. Beatorum,
COlemens XIII. albo Sanctorum ad-
jecit, Feſtum autem ejusdem di-
em duodecimo Kalendas Septem-
bris ab Univerſa Eccleſia Clemens
XIV. Pont. Max. celebrari præ-
Cepit.
Fallax gratia. cx.
DIE XXVII. AUGUSTI.

KRe Confeſſor.

Eus, qui per S. Joſehhum
Confeſiorem tuum ad eru-
diendam ſpiritu intelligentiæ, ac
Pietatis juventutem, novum Eo-
cleſiæ tuæ ſubſidium providere
dignatus es, præſta quæſumus,
nos ejus exemplo, & interceſſio-
ne ita facere, & docere, ut præ-
mia conſequamur æterna,. Fer
Dominum.

.

ſublevaret.

Oſephus Galaſanétius à Matre
Dei Petraltæ in Aragonia nobili
genere natus, à teneris annis,
futuræ in pueros charitatis ,„ &
eorum inſtitutionis indicia præ-
buit. Nam adhuc parvulus eos
ad ſe convocatos in myſteriis Fi-
dei, & ſacris precibus erudiebat.
Humanis, divinisque litteris e-
gregie doctus, cum ſtudiis Theo-
logicis Valentiæ operam daret»
nobilis potentisque fæminæ ille-
cebris fortiter ſuperatis, virgi-
nitatem, quam Deo voverat, in-
offenfam, inſigni victoria ſerva-
vit. Sacerdos ex voto factus, à
compluribus Epiſcopis in Caſtel-
læ Novæ;, Aragoniæ, & Catalau-
niæ regnis in partem laboris ad-
(citus, expectationem omnium
vicit, pravis ubique moribus e-
mendatis, Eccleſiaſtica disciplina
reſtituta, inimicitiis cruentisque
factionibus mirifice extinctis. At
cœleſti viſione; & Dei voce fre-
quenter admonitus Romam pro-
fectus eſt.
Honeſtum fecit illum.

N urbe ſumma vitæ aſperitate,
vigiliis, & jejuniis corpus af-
Higens in orationibus, & cœle-
ſtium rerum contemplatione di-
es noctesque verſabatur, ſeptem
ejusdem urbis Eccleſias ſingulis
fere noctibus obire ſolitus: quem
inde morem complures annos ſer=
vavit. Dato piis ſodalitatibus
nomine, mirum, quanto ardore
pauperes, infirmos potiſſimum
aut carceribus detentos eleemofi-
nis, omnique pietatis officio
Lue Urbem depopu-
lante, una cum S. Camillo, tanto
fuit actus impetu charitatis, ut
præter ſubſidia ægrotis pauperi-
bus large collata, ipſa etiam de-
functorum cadavera ſuis humeris
tumulanda transferret, Verum
cum divinitus accepiſſet, ſe ad
informandos intelligentiæ; ac pie-
tatis ſpiritu adolescentulos, præ-
cipue pauperes, deſtinari, Ordi-
nem Clericorum Regularium pau-
perum Matris Dei Scholarum Pia-
rum fundavit, qui peculiarem

curam circa puererum eruditio-
nem

emn e⸗
lentur
mente
summ
probat
rimas
Regna
hoc aun
elt, 4⁰
mo t0
miracu.
di exen
A

DtN.

hins ¹ N
agonin moti
netis anni,
alititi,
indicin pn.
Palyulls en
mptenis Hi
us erucitbu
ue littetis

ſtudiis Iheo

eran dhret,
femnine ile⸗
litis, Fitti⸗
Vovelat,I⸗
ionin kent⸗
1 fichis 1
ig in Cliet

„& CItit.

1 loborisat⸗
m omminm
moribus e⸗
disciplin
ruentisge
tinctis A
ivoce fie⸗
Mman No⸗

⸗

Aetiuts
8 CClhls.
6, Korte
Platione dr⸗
u, egn
ſias ſtlln
glitust uent
e ANnhöſet
Pblurhe
Aanto Ad
Potiſinun
os eltellli

titis Cftel

bem gepolt⸗
milto, tinte
aritatis,
dis ulel⸗
ſa etian .
ſuis kunei⸗

Feun

et ſa 4
eltiee N
entnlos,
linati⸗
ularium
kolatunn ,
Perlin
m eluci
m & en

1
1.

incorrupta reperta ſunt.

Nr

FTefſta Nov-
nem ex proprio Inſtituto profite-
rentur: Ipſumque Ordinem Cle-
mente VIII. Faulo V. aliisque

summis Pontificibus magnopere

probatum, brevi tempore per plu-
rimas Europz Provincias, &
Regna mirabiliter propagavit. In
hoc autem tot labores perpeſſus
eſt, ac tot ærumnas invickto ani-
mo toleravit, ut omnium voce
miraculum fortitudinis, & S. Jo-
bi exemplum diceretur.
g. Amavit eum.

Lectio vi.

Uamvis Ordini univerſo
præeſſet, totisque viribus
ad animarü ſalutem incumberet,
nunquam tamen intermiſit pue-
Tos, præſertim pauperiores, eru-
dire, quorum ſcholas verrere,
eosque domum comitari conſue-
vit. In eo ſummæ patientiæ, &
umilitatis munere, valetudine
etiam infirma, duos & quinqua-
ginta annos perſeveravit: dignus
propterea, quem crebris Deus
miraculis coram discipulis illu-
ſtraret, & cui beatiſſima Virgo

cum puero Jeſu, illis orantibus

benediçente, appareret. Am-
pliſſimis interim dignitatibus
Tepudiatis, prophetia, abdita
cordium, & abſentia cognoscen-
di donis, & miraculis clarus,
Deiparæ Virginis, quam ſingulari
pietate & ipſe ab infantia coluit,
& ſuis maxime commendavit:
aliorumque cœlitum frequenti
abparitione dignatus, cum obitus
ui diem, & Ordinis tunc prope
everſi reſtitutionem , öatque in-

crementum prænuntiâſſet, ſecun-

dum & nonageſimum annum a-
gens, Romæ obdormivit in Do-
mino octav. Kalend. Septemb. an-
no milleſimo ſexcenteſimo qua-
drageſimo octavo. Ejus Cor, &
I ingua poſt ſæculum integra, &
1 Ipſe ve-
ro multis poſt obitum quoque ſi-
gnis à Deo illuſtratus, primum à

Benedicto XIV. Beatorum cultu

decoratus fuit, ac deinde à Cle-
mente XIII. inter Sanctos ſolem-
niter eſt relatus.
g. Iſte homo.
In tertio Nocturno.
Lectio ſancti Evangelii

ſecun⸗
um Matthzam

.„ SHoenmrent,
a Sandkkorum. 5

N illo tempore accefſerunt dis-
cipuli ad Jeſum dicentes: Quis
putas, major eſt in regno coë‿lo-
rum. Et reliqua. .
Homilia S. Joannis Chryſoſtomi.
Idete, ne aliquem iſtorum
V contempferitis parvulorum,
quia egrum Angeli Patris mei fa-
ciem ſemper aſpiciunt, & quia
ego propter eos veni, & hæc Pa-
tris mei voluntas eſt. Ad tuen-
dos, conſervandosque puſillos di-
ligentiores nos reddit. Perſpicis
quam ingentia in tutelam tenui-
um mænia erexerit, & quantum
ſtudium, curamque habeat, ne
perdantur, tum quia ſupremas
decipientibus cos pœnas ſtatuit,
tum quia ſummam pollicetur
mercedem his, qui curam eorum
ſuscipiunt, idque tam ſuo, quam
Patris exemplo corroborat.
Z. Iſte eſt.

Ledio viii.
J Ominum igitur etiam nos
imitemur, & nihil pro fra-
tribus omittamus, etiam eorum,
quæ humilia, viliaque nimium
videntur: ſed ſi adminiſtratione
noſtra etiam opus fuerit, quam-
vis tenuis, atque abjectus qui-
dem, cui adminiſtrandum ſit ,
fuerit, quamvis ardua nobis res,
atque laboris plena eſſe videatur,
omnia hæc pro fratris ſalute tole-
rabiliora, facilioraque, oro, vi-
deantur: Tanto enim ſtudio, tan-
taque cura Deus dignam eſſe ani-
mam oſtendit, ut neque Filio ſue
pepercerit.
Lectio iz.
I non eſt nobis ſatis ad ſalu-
tem; quod virtuoſe ipfi viva-
mus, ſed oportet aliorum ſalu-
tem re ipſa deſiderare; cum ne-
que nos recte vivamus, neque
alios hortemur, quid reſpon-
debimus? quæ nobis ſpes Rlacs
reliqua erit? Quid majus, quam
animis moderari, quam adoles-
centulorum fingere mores?: Om-
ni certe pictore, omni certe ſta-
tuario, cæterisque hujusmodi om-
nibus excellentiorem hunc duco,
qui juvenum animos fingere non
ignoret.
Te Deuml udamus,

6
DIE XVIII. SEPTEMIEBIS.

Mortuus ſum, & vita mea eſt
abſcondita cum Chriſto in Deo.

Eus, qui ad Unigenitum
Filium tuum exaltatum à
terra omnia trahere diſpoſuiſti:
perfice propitius, ut meritis,
& exemplo Seraphici Confeſſo-
ris tui Joſephi ſupra terrenas
omnes cupiditates elevati ad
eum pervenire mereamur. Qui
tecum vivit & regnat.

De Epiſtola ſecunda beati Pauli
Apoſtoli ad Corinthios.

Eus,„ qui dixit de tenebris
lucem ſplendescere, ipfe il-
luxit in cordibus noſtris ad illu-
minationem ſcientiæ claritatis
Dei, in facie Chriſti Jeſu. Ha-
emus autem theſaurum iſtum
in vaſis fictilibus: ut ſublimitas
ſit virtutis Dei, & non ex no-
bis. In omnibus tribulationem
patimur, ſed non anguſtiamur:
aporiamur, ſed non deſtituimur:
perſecutionem patimur, ſed non
derelinquimur: dejicimur, ſed
non perimus: ſemper mortifica-
tionem Jeſu in corpore noſtro
circumferentes, ut & vita de
manifeſtetur in corporib“ noſtris.
semper enim nos; qui vivimus;,
in mortem tradimur propter Je-
ſum: ut & vita Jeſu manifeſtetur
in carne noſtra mortali.
Euge ſexve bone.

Cimus enim, quoniam ſi ter-
reſtris domus noſtra hujus ha-
bitationis diſſolvatur, quod ædi-
ficationem ex Deo habemus, do-
mum non manufactam, æternam
in cœlis. Nam & in hoc ingemi-
scimus, habitationem noſtram,
quæ de cœlo eſt, ſuperindui cu-
pientes: ſi tamen veſtiti, non nu-
di iaveniamur. Nam, & qui fu-
mus in hoc tabernaculo, ingemi-
scimus gravati eo quod nolumus
expoliari, ſed ſuperveſtiri; ut ab-⸗

ſorbeatur, quod mortale eſt, à
vita. Qui autem efficit nos in
hoc ipſum, Deus, qui dedit no-
bis pignus ſpiritus. Audentes
igitur ſemper, ſcientes, quoni-
am dum ſumus in corpore, per-
egrinamur à Domino: (BPer fi-
dem enim ambulamus, & non
per ſpeciem.) Audemus autem,
bonam voluntatem habemus
magis peregrinari à corpore, &
præſentes eſſe ad Dominum.
Juſtus germinabit.

I gloriari oportet (non expe-
dit quidem veniam autem
ad -viſiones, & revelationes Do-
mini. Scio hominem in Chriſto
ante annos quatuordecim (ſive
in corpore, ſive extra corpus-»
nescio, Deùs ſcit) raptum hu-
jusmodi usque ad tertium co-

lum. Et scio hujusmodi ho-
minem ſive in corpore; ſi-
ve extra corpus „ nescio »

Deus ſcit) quoniam raptus eſt in
Paradiſum; & audivit arcana
verba, quæ non licet homini lo-
qui. Pro hujusmodi gloriabor:
pro me autem nihil gloriabor „
niſi in infirmitatibus meis. Nam,
& ſi voluero gloriari, non erxo in-
ſipiens: veritatem autem dicam:
parco autem, ne quis me exiſti-
met ſupra id, quod videt in me,
ant aliquid audit ex me. Et ne
magnitudo revelationum extol-
lat me, datus eſt mihi ſtimulus
carnis meæ angelus satanæ, qui
me colaphizet. Propter quod ter
Dominum rogavi;, ut discederet
àA me: & dixit mihi: ſufficit ti-
bi gratia mea; nam virtus in in-
firmitate perficitur. Libenter igi-
tur gloriabor in infirmitatibus
meis, ut inhabitet in me virtus
Chriſti. MN
Iſte cognovit juſtitiam.

Oſephus à Cupertino; Oppido
Jnn salentinis Dicœceſis Nerito-
nenſis, anno reparatæ falutis
milleſimo ſexcenteſimo tertio,
piis ibidem parentibus ortus,
Deique amore præventus pueri-
tiam, atque adolescentiam ſum-
ma cum ſimplicitate, morumque
innocentia transegit. A diutur-
no, moleſtoque morbo patien-
tiſſimè tolerato Deiparæ Virginis
ope

ope li
eribe
dar ge
vocan
Ordin
conſti
Voti t
Minor
bio (
mum
deinde
ſpoſiti
cerdot
tiatus,
tutum
munda
dus, t
Vitam
cicatis
nis, 0
c pe
it, 1
tionis
Pplation
tliyit.
litas De
c0rde à
30) pla
(ies 00
Hor

ſ te
t oe
deditt
Audente
„ ont
ke, het
& on
autem,
habetnu
pote,
um.

von erpe⸗
n Atem
nes Do⸗
1Chiſ⸗
n (ſie
otpis,
tum hu⸗
um .
odi ho⸗
en 1
eicih
usekin
Icin
nnil⸗
bor:
abor,
V Nunn
ed in⸗
Gcm:
Leniſ⸗
inme,
t Ne
enhl⸗
timulas
e nn
voc tel
celelet
Akhcir t⸗
1s in .
enter ir.
niatibis

ſe vittus

.

ope liberatus ſe totum pietatis o-
eribus, ac excolendis virtuti-
us dedit: utque Deo ad majora
vocanti ſe intimius conjungeret,
Ordini Seraphico nomen dare
conſtituit. Poſt varios eventus
voti tandem compos factus, apud
Minores Conventuales in Cœno-
bio Cryptulæ, inter Laicos pri-
mum ob litterarum imperitiam,
deinde inter Clericos Divina di-
ſpoſitione connumeratus eſt. Sa-
cerdotio poſt ſolemnia vota ini
tiatus, perfectius ſibi vitæ inſti-
tutum propoſuit. Quamohrem
mundanis quibuscumque affecti-
bus, terrenisque rebus pene ad
vitam neceſſariis illico à ſe ab-
dicatis, ciliciis, flagellis, cate-
nis, omni demum aſperitatum,
ac pœnarum genere corpus affli-
xit ,; ſpiritum veroò ſanctæ ora-
tionis, altiſſimæeque contem-
plationis aſſiduitate dulciter enu-
trivit. Hinc factum eſt, ut Cha-
ritas Dei, quz jam erat in ejus
corde à prima ætate diffuſa, mi-
J10, planeque fingulari modo in
dies coruscaverit.
Honeſtum fecit.

Luxit præcipue ardentiſſima
ejus charitas in ecſtaſibus ad
Deum ſuavifimis, ſtupendisque
raptibus, quibus frequenter affi-
ciebatur. Mirum autem, quod
alienato à ſenſibus animo ſtatim
ab ecſtaſi eum revocabat ſola obe-
dientia. Hanc quippe virtutem
eximio ſtudio proſequebatur, di-
cere ſolitus, ſe ab ea veluti cæ-
cum circumduci, & mori potius
velle, quam non obedire. Pau-
pPertatem vero Seraphici Patriar-
chæ ita æmulatus eſt, ut morti
proximus Prælato ſuo aſſerere ve-
re potuerit, ſe nihil habere, quod
more Religioſorum reſignaret.
Itaque mundo, ſibique mortuus
vitam Jeſu manifeſtabat in carne
ſua, quæ dum in aliquibus ex
turpitudine obſcoœnum flagitium
ſentiebat, prodigioſum de ſe
efflabat odorem, indicium niti-
diſſimæ illius puritatis, quam ,
immundo Spiritu vehementiſſi-
mis tentationibus fruſtra obnubi-
lare diu conante, ſervavit illæ-
ſam, tum arcta ſenſuum cuſtodia,
tum jugi corporis maceratione,
tum denique ſpeciali protectione

puriſſimæ Virginis Mariæ; qudm
Matrem ſuam appellare conſue-
vit, ac veluti Matrem dulciſſi-
mam intimo cordis affedtu vene-
rabatur, eamque ab aliis venerari
exoptabat, ut cum ejusdem pa-
trocinio, ſicut ipſe ajebat, ommis
bona conſequerentur.
Amavit eum.

XX beati Joſephi ſollicitude
à ſua erga proximos charita-
te prodibat; tanto enim anima-
rum zelo exardebat, ut omnium
ſalutem modis omnibus inſtantiſ-
ſime procuraret. Extendens pari-
ter charitatem ſuam in proximum
ſive pauperem, ſive infirmum, fi-
ve quacumque alia tribula-
tione vexatum, quantum in
ipſo erat, illum recreabat. Nec
alieni erant ab ejus charitate, qui
objurgationibus , probris, omnis-
que genexis injuriis ipſum appe-
terent; nam eadem patientia,
manſuetudine, vultusque hilari-
tate talia excipiebat, qua tot in-
ter, ac tantas viciſſitudines re-
ſplenduit, dum vel Moderatorum
Ordinis, vel Sacræ Inquiſitionis
juſſu hac illac errare, verſarique
coactus eſt. Quamquam vero po-
puli non ſolum, ſed viri Princi-
pes eximiam ejus ſanctitatem, &
ſuperna charismata admirarentur;
ea nihilominus erat humilitate,
ut magnum ſe peccatorem repu-
tans Deum enixe deprecaretur, ut
ſua ab eo illuſtria dona remove-
ret; homines verò exoraret, ut
in eum locum mortuum ejus cor-
pus injicerxent, ubi memoria ſui
eſſet prorſus obliterata. At Deus,
qui ponit humiles in ſublime,
quique ſervum ſuum, dum vive-
ret, cœleſti ſapientia, prophe-
tia, cordium perſcrutatione, cu-
rationum gratia, cæterisque do-
nis cumulatiſſime exornaverat,
ejus quoque mortem iis, quibus
ipſe antea prædixerat, loco, ac
tempore, anno ætatis ſuæ ſexa-
geſimo primo, Auximi in Piceno
pretioſam reddidit, ſepuſchrum-
que glorioſum. Illum denique
etiam poſt obitum miraculis co-
ruſcantem Benedictus Decimus-
quartus Beatorum. Clemens De-
cimustertius Sanctorum faſtis ad-
ſcripſit; ejus autem Officium, &
Miſſam Clemens Decimusquartus
ejus-

Yeſta Noviflima Sanfktorutk.

ejüsdem Ordinis ad Univerſam
Eccleſiam extendit.
Iſte homo perfecit.
In tertio Noétarno.
L ectio ſandi Evangelii ſecun-
dùm Matthæum.
Lectio vii. Cap 22.
N iMlo tempore: Loquebatur Je-
ſus Principibus Sacerdotum, &
Phariſæis in parabolis dicens:
Simile fadum eſt regnum cœlo-
rum homini Regi, qui fecit nup-
tias filio ſuo. Et reliqua.
Homilia S. Gregorii Papæ.
Lib. 2. Homiliar. Homil. 3.
Qirca medium.
( Tia jam, largiente Domino,
Nuptiarum domum, id e
ſanctam Eccleſiam, intraſtis, ſoler-
ter, fratres, aſpicite;, ne aliquid
de mentis veſtræ habitu Rex in-
grediens reprehendat. Cum ma-
gno enim cordis timore penſan-
dum eſt, quod protinus fubditur:
Intravit autem Rex, ut videret
diſcumbentes, & vidit ibi homi-
nem non veſtitum veſte nuptiali.
Quid, Fratres chariſſimi, expri-
mi per nuptialem veſtem puta-
mus? sSsi enim veſtem nuptialem
baptisma, vel fidem dicimus,
quis ſine baptismate, & fide has
nuptias intravit? Eo enim ipſo
foris eſt, qui necdum credidit.
Quid ergo debemus intelligere
nuptialem veſté, niſi charitatem:
Intrat enim ad nuptias, ſed cũ nu-
ptiali veſte non intrat, qui inſan-
cta Eccleſia aſſiſtens fidem habet,
ſed charitatẽ nõ habet. Rectè enim
charitas nuptialis veſtis vocatur,
quia hanc in ſe Conditor noſter
habuit, dum ad ſociandæ ſibi Ec
cleſiæ nuptias venit.
Bee IIte eſt, Au ante.
. Led”io viil.
Ola quippe dilectione Dei a-
8 ctum eſt, ut ejus Unigenitus
mentes fibi electorum hominum
uniret. Unde & Joannes dicit:
Sic enim dilexit Deus mundum,
ut Filium ſuum Unigenitum da-
ret pro nobis. Qui ergo per cha
ritatem venit ad homines, eam-
demCharitatem innotait veſtrum
eſfe nuptialem. Omnis ergo ve-
ſtrum, qui in Eccleſia poſitus
Deo credidit, jam ad nuptias in-

1

fravit: ſed- cum nuptiali veſte
non venit, ſi charitatis gratiam
non cuſtodit. Et certe fratres,
ſi quis ad carnales nuptias eſſet
invitatus, veſtem mutaret, son-
gaudere ſe ſponſo, & ſponſæ ex
ipſo fui habitus decore oſtende-
ret, inter gaudentes, & feſta
celebrantes deſpectis veſtibus ap-
parere exubesceret. Nos ad Dei
nuptias venimus, & cordis ve-
ſtem mutare diſſimulamus. Con-
gaudent Angeli,; cum ad cœlum
aſſumuntur electi. ue ergo
mente hæc ſpiritualia feſta con-
ſpicimus, qui nuptialem veſtem,
id eſt charitatem, quæ ſola nos
ſpecioſos exhibet, non habe-

mus.
br. Sint lumbi Veſtri.
ectio ix.
W Ciendum verd eſt uia ſicut
in duobus lignis, fuperiore
videlicet, & inferiore veſtis te-
xitur: ita in duobus præceptis
charitas habetur, in dilectione
ſcilicet Dei, & proximi. Scri-
ptum quippe eſt: Diliges Do-
minum Deum tuum ex toto cor-
de tuo, & ex tota anima tua, &
ex tota virtute tua, & proximum
tuum ſicut te ipſum. Qua in re

notandum eſt, quia in dilectio-

ne proximi menſura amoris po-
nitur, cum dicitur: Diliges pro-
ximum tmum ſicut te ipſum. Dei
autem diledtio nulla menſura
conſtringitur, cum dicitur: Di-
liges Dominum Deum tuum ex
toto corde tuo, ex tota anima
tua, ex tota virtute tua. Non

enim jubetur quisque quantum

diligat, ſed ex quanto, cum di-
citur, ex toto; quia ille vera-

citer Deum diligit, qui fibi de

ſe nihil relinquit. Duo ergo
neceſſe eſt ut charitatis præcepta
cuſtodiat, quisquis habere in nu-
ptiis veſtem nuptialem curat.

IN LAUDIBUS.
Ad Benedicdtus, Antiphona.

Oſtendit mihi (Dominus) fl-
vium aquæ vivæ , ſplendidum
tamquam cryſtallum procedentem

de ſede Dei,; & Agni.

iu ſelt
petiote
ſis te⸗
ceptis
dione
ti·
Do⸗
0 col⸗
14, &
imum
in ve
leltio⸗
iis o.
es io.
m. Nei
merlunn
t: D⸗
tunm es
1 anicna

uanrnun
Conn d.
ille verr.

ſbi de

o erge
laceptt

—

re in 1

urat.

VS

1u5) t
le ndidun
cedenic

. . P * . „

J. Am vK As LeAis

Zeus, V. A.lLar ken A

antnarnn ℳ £0 o agen

Ec arkar PHhada, up 2

6 Krale, warefahitn e⸗ orrſi,,
W,. 8 rR, Frrtrr, Pucr
512 Lekeaen! 5 . Q .
. 2 4 ra 2X dnuer We 7
„n c Nag .
Ageanun . rAX 8. rr. ek; „

.

. Far- Se
a

ARern

ROMANIM

Sacroſancti CONCILII TRIDENTINI

reſtitutum,

JIUSSU EDITUM,

Auctoritate recognitum,
IN Q U„O

aceuratè ſunt diſpoſita,

Cum FPrivilegio Sac. Cæſ. Majeſtatis.
— V —Mꝗ

PER ENGELBERTUM STADLER,;

15

Copyright 4/1999 VXyMaster Gmbh wwW.yXymaster. com

Euroskala Offset

VierFarbSelector Standard*-