Et me tibi ſociare
In planctu desidero. Amen.

Aſtitérunt Reges terræ, & princi-
pes convenerunt in unum adver-
ſus Dominum, & adverſus Chri-
ſtum ejus uare fremué-
runt Gentes. 3.
Voce mea ad Déôminum cla-
mavi, & exaudivit me de monte
ſancto ſuo oômine,
quid multiplicati. 4.
Factum eſt cor meum tam-
quam cera liquéſcens in medio
ventris mei. 3 squequòô
Dômine obliviſcéris me. 6.
Poôſuit me deſolatam.
Tota die mœrôre conféctam.
ater noſter.
xäudi Doômine.
Jube domne benedicere.
Benedictione perpetua.
De Iſaia Prophéta.

Uis crédidit auditui noſtro?
O brachium Domnini cui reve-
latum eſt: Et aſcéndet ſicut vir-
güůltum coram eo, & ſicut radix
de terra ſitienti. Non eſt ſpécies
ei, neque decor: & vidimus eum,
& non erat alpectus, & deſidera-
vimus eum, deſpéctum, & noviſ-
ſimum virôrum, virum dolorum;
& ſcientem infirmitatem: & qua-
ſi abſcônditus vultus ejus, & de-
ſpectus, unde nec reputâvimus
eum. Vere languoôres noſtros ipfe
tulit, & dolôres noſtros ipſe por-
tavit: & nos putavimus eum quaſi
leproôſum, & percúſlum à Deo
& humiliatum. Ipſe autem vul-
neratus eſt propter iniquitates no-
ſtras, attritus eſt propter ſcélera
noſtra: diſciplina pacis noſtræ
ſuper eum, & livoôre ejus ſanati
ſumus.
Dilécdtus meus, candidus & ru-
bicundus, & totus deſiderabilis:
'Omnis enim figúra ejus amoô-
rem ſpirat 5 & ad gedamandum

prõvocat, caput inclinàatum, ma-
nus expanſæ, pectus apértum.
Piis & Virgo ſpectas eum ôculis,
contémplans in eòô non tam vülne-
rum livorem, quàm mundi ſalútem.
Omnis.
Unigénitus Dei Filius.

Mnes nos quaſi oves erravi-
mus, unusquisque in viam
ſuam declinavit, & poſuit Dominus
in eo iniquitäatem omnium no-
ſtrüm. Oblatus eſt; quia ipſe vo-
luit, & non apéruit os ſuum: ſicut
ovis ad occiſiônem ducétur, & qua-
ſi agnus coram tondente ſe obmu-
téſcet, & non apeêriet os ſuum. De
angũſtia, & de judicio ſublatus eſt:
generationem ejus quis enarrabit?
quia abſciſſus eſt de terra vivén-
tium: propter ſcelus péôpuli mei
percùſii eum. Et dabit impios pro
ſepaltúra, & divitem pro morte
ſua, eo quòôd iniquitatem non féce-
rit, neque dolus fuerit in ore ejus.
Manus ejus tornatiles;, clavo-
rum cùúùſpide terebratæ;, Huma-
næ ſalùtis prétio quaſi hyacinthis
refertæ. Coôrnua in manibus
ejus: ibi abſcôndita eſt fortitùdo
ejus; ſunt enim manus ejus. Hu-
manæ

Spiritus ſanéti gratia.

T Dôminus vôluit contérere
eum in infirmitate: ſi posuerit
pro peccâto äanimam ſuam, videbit
lemen longævum, & voluntas
Dômini in manu ejus dirigetur.
Pro eo, quod laboravit anima ejus;
vidébit, & ſaturabitur: in ſciéentia
ſua juſtificabit ipſe juſtus ſervus
meus multos, & iniquitâtes eorum
ipſe portabit. Ideò diſpértiam ei
plurimos, & fortium dividet ſpo-
lia, pro eo quôd trädidit in mor-
tem animam ſuam, & cum ſcelera-
tis reputâtus eſt: & ipie peccata:
multoôrum tulit, & pro transgfelsé-
ribus rogavit. .
Diligébat Jeſus Joannem, quò-
niam ſpecialis prærogativa caſtita-
tis amplioôri dilectione eum féce-
rat dignum: * Quia virgo eléctus
ab ipſo, virgo in ævum permanſit.
In ctuce dénique moriturus »
huic Matrem virginem virgim
commendavit. Quia.
Noria Patri. Quia.

Inimiei-mei dixérunt mals mihi.
Quan-

Ouando me
men cjus?
intelligt lun
i Deus
tüi tibi:
in conlpect
ei Deus,
e homo. 4
Filii h
Ium armn &
Iun gladius:
il
ertre neii⸗
fdit nina
deles .
Et alpet
er noſter

ube don-
Deus
Retmo 8.

leegin
Almeonis
dominie
Chmendätun
ncks ſenex
Fum, culcon
plas inimann

cebat)pert

Pertranstit

um perrrunle
Enettirer E

le
lcelislunce⸗
N lls, ſec
n entans
Unn zMine zan
tihline i

lu

en
i let⸗

Ulan lelun
Wrn zwum

.

men cjus? Beatus, qui
intéliigit ſuper egénum. 39.
ia: Deus vitam meam annun-
tiavi tibi: poluiſti lacrymas meas
in conſpéctu tuo. iſerére
mei Deus, quoniam conculcavit
me homo. 45.
4 Filii höminum, dentes eô-
rum arma & ſagittæ, & lingua eô-
rum gladius acútus. .
Pſaln Miſerêére mei Deus, mi-
ſerére mei: * quoniam in te con-
fidit anima mea. 46.
Fäcies mea intúmuit à fletu.
Et palpebræ meæ caligavérunt.
ater hoſter⸗ .
. ti psius pietas.
Jube domne benedicere.
Ba., Deus Pater omnipotens.
Sermo 8. Bernardi Abbatis.

Quando moriétur

JaArtyrium Virginis tam in Si-
meônis prophetia „ quàam in
ipſa Dominicæ paſſionis hiſtòria
commendatur. Pôſitus eſt hic (ait
ſanctus ſenex de puero Jeſu) in ſi-
gnum, cui contradicétur: & tuam
ipsius animam (ad Mariam autem
dicebat) pertransibit gladius. Ve-
rè tuam', beãta Mater; animam
pertransivit. Alioquin non niſi
eam pertranſiens, carnem filii tui
penetraret. Et quidem poſteaquam
emiſit ſpiritum tuus ille Jeſus .
ipsius plane non attigit animam
crudelis lancea , quæ ipsius apé-
ruit latus, ſed tuam utique ani-
mam pertransivit. Ipsius nimi-
rum anima jam ibi non erat »„
D tua plané inde nequibat avél-
Tenebræ factæ ſunt, cùm cru-
cifixiſſent jeſum Judæi „ & circa
horam nonam exclamavit Jeſus
voce magna: Deus meus, ut quid
dereliquiſti me 2 * Et inclinato
capite emiſit ſpiritum. Quis
tibi nunc ſenſus, dum cernis talia
Virgo? Et inclinato.
9„ Chriſtus perpétuæ.

Uam ergo pertransivit anima
vis dolôris, ut plusquam Mar-
tyrem non immérito prædiceémus,
in qua nimirum corporeæ ſenſum
bPaſſionis excéſſerit compa ſlionis

afféctus. An non tibi plusquam gla-

dius fuit ſermo ille
tranſiens animam, 5
usq; ad diviſiõnem animæ & ſpiri-
Brev. Rom.

„ revéra per-

„ & peribit no-

& pertingens

tus: Mülier, ecce filius tuus 0
commutationem! Joannes tibi Ppro
Jeſu traditur, ſervus pro Dômino,
diſcipulus pro Magiſtro „ filius
Zebedæi pro Filio Dei „ homo pu-
rus pro Deo vero. Quômodo non
tuam affectuosiſſimã animam per-
transiret hæc auditio, quando &
noſtra, licêt saxea, licer férrea
Péctora, ſola recordatio ſcindit 2²
, Paſlio Doômini, Ipſam eius
Matrem carnali orbitaàte graviter
percúùſſam, vehementiſſime con-
triſtavit. Ferrum lanceæ mili-
taris, latus quidem Salvatôris »„
animam vero transivit Virginis
Matris. Ipſam.
. Ignem ſui amoris.

On mirémini, fratres, quòêd
Maria martyr in anima fuiſſe
dicàtur. Mirétur, qui non memine-
rit ſe audiviſſe Paulum inter maxi-
ma Gentium crimina memoranté „
quod ſine affectione fuiſſent. Lon-
ge id fuit à Mariæ viſcéribus, lon-
ge ſit à servulis ejus. Sed fortè quis
dicat: Numquid non eum præ-
ſeſerat moritůrum? Et, indubitan-
ter. Numquid non ſperabat con-
tinuò reſurrectůrum? Et fidéliter.
Super hæc doluit crucifixum ?² Et
veheménter. Alioquin quisnam
tu, frater, aut unde tibi hæc
ſapiéntia „» ut miréris plus Mariam
compatiéntem, quàm Mariæ filium
patiéntem? IIle étiam mori corpo-
re pôtuit: iſta oommori corde non
potuit. Fecit illud charitas „ qua
majôrem nemo haâbuit: fecit &
hoc charitas, cui poſt illam similis
altera non fuit.
Quis mihi det te fratrem meum

5

ſugêntem ubera matris meæ, & in-
hæréndo lateri tuo, ut ſanguis tuus
sanguinem meum tangat, & tergat:
t fons aquæ tuæx de ſcaturigi-
ne recti cordis, per venas boni
operis, in finem æternæ felicitâtis
exiliat?
Filii tui de Iongè venient, & fi-
liæ tuæ de latere ſurgent. Ut fons.
loôria Patri. Ut fons.

Intendérunt arcum, rem amâram,
ut ſagittent in occúltis immacu-
latum. .
Pſalm S zàudi Deus orationem
ùm deprecor. 48.
SS Zactus nn ſicut homo ſine
adjutôrio, inter mortuos liber.
◻ u

674
mex, * in die clamavi. 6z.

Replévit me amaritůdine ,
inebriavit me abſynthio.
eus laudem meam. 74
Deus vitã meã annuntiavi tibi.
Poſuiſti lacrymas meas in con-
Ipeéctu tuo. Pater noſter.
olutie vinculis.
Jube domne benedicere.
Bo. Evangélica léctio.
écio ſancti Evangélii ſecundum
Joannem. .
I5 illo témpore: Stabant juxta
crucem jJeſu mater ejus, & ſoror
matris ejus Maria Cléophæ &
Maria Magdalene. Et réliqua.
Homilia S. Auguſtini Epiſc.

Kc nimirum elt illa hora; de
qua Jeſus aquam conversûrus
in vinum, dixerat matri: Quid mi-
hi, & tibi eſt mulier? nondum ve-
nit hora mea. Hanc itaque horam
prædixerat, quæ tunc nondum vé-
nerat, in qua debéret agnôſcere
moritûrus, de qua fuerat mortali-
ter natus. Tunc ergo diyvina fa-
GRuürus „non divinitatis, ſed infir-
mitatis matrem velut incoôgnitam,
repellebat. Nunc autem humaäana
am pâtiens, ex qua fùerat factus
omo, afféctu commendabat hu-
mano. Morälis igitur inſinuatur
locus. Facit, quod faciéndum ad-
monet, & exémplo ſuo ſuos mini-
ſtros inſtrúxit præcéptor bonus, ut
aà filiis piis impendatur cura paren-
tibus: tamquam lignum illud, ubi
fixa erant membra moriéentis, étiam
cathedra ferit Magiſtri docentis.
Dôleo ſuper te, fili mi Jeſu »
decôrus nimis & amabilis ſuper
amôrem mulierum: * Sicut enim
mater unicu diligit filium, ita ego
te diligébam. Defecit in dolô-
re vita mea, & anni mei in ge-
mitibus. Sicut enim,
k0. Cujus féſtum colimus, ipfſa
Virgo virginum.

X hac ſana doctrina didicerat
Paulus Apôſtolus, quod docé-
bat, quando dicébat: Si quis au-
tem ſuis, & maximè domeſticis
non prôvidet, fidem negavit, &
eſt infideli detérior. Quid autem
tam cuique doméſticum , quam
baréntes filiis, aut parentibus fi-
ii? Hujus itaque ſalubeérrimi præ-
cépti ipſe Magiſter Sanctorum de

9

ômine Deus ſalútis ſeipſo conſtituébat exémplum:

quando non ut fämulæ Deus
quam creaverat, & regébat, ſe
ut matri homo, de qua creaâtus
fûerat, & quam relinquébat, al-
terum pro ſe quodammodo filium
providébat.
Eja mater fons amoris fac, nos
ſentire vim doloris , ut tecum lu-
geamus: * Et Dominicæ paſſiônis
fructum ſentiamùs. *. Et ſicut
filius tuus Jeſus pro nobis mortuus
eſt, & reſurréxit, ita & nos com-
moôrtui cum eoôdem reſurgamus.
Et Dominicæ.
16ria Patri. Et Dominicæ.

ADLAUDES

ad montem myrrhæ, &
ad Collem thuris. .
ôminus regnavit.
11.
Diléctus meus candidus &
rubicùndus, comæ càpitis ejus, fi-
cut prpura Regis, vincta canalibꝰ.
Quò abiit diléctus tuus ,
pulchérrimã mulierum; quò ile-
Gus tuus declinavit?
Faſciculus myrrhæ diléctus
meus mihi, inter übera mea com-
morabitur. Fülcite me
fléribus, ſtipate me malis, quia
amoôore langueo. . 2
j uis crédidit auditui⸗
671.

Irgo virginum præclära-,
Mihi jam non ſis amara,
Fac me tecum plangere.
ac ut portem Chriſti mortem»
paſſiônis fac consortem:;
Et plagas recolere.
E ac, me plagis vulnerazi;
Fac me Gruce inebriari;,
Et cruoôre Filii.
Flammis ne urar ſuccénſus „
Per té Virgo ſim defénſus,
In die judicii. . B
Ehriſte, cum ſit hinc exire »
Da per Matrem me venire
Ad palmam victoôriæ.
uando corpus moriétur;,
Fac, ut animæ donétur
Paradiſi glöria. Amen.

ſima. Ut digni efficiamur pro-
miſſiònibus Chriſti.

Cùm vidiſſet Jeſus Mattem ſtan- .

g.

Ora pro nobis Virgo dolorosiſ-

tem juxta 0
guemn dllige
Mülier, ece
Cicit dilcipu
en

Fidam ad n
Cuni
(ui pallu

Hol⸗
Döſuitme, 1
tonfeckam.
lotit batti
Bicies m.

Cdbüt,

Pf⸗ 4
leeyulnen
litätes n.
Nterſetlera
6s noltre
in ſanütin

RMie
fetu. Hcits
er (Alei
..
Il. lori⸗
Deus rit⸗
tbi n
olpectn
Ibu
leenii
lablt!
r fiyent
huli mei!
Rne. De
(Lolaiſti
Au tuo.
n
i. do⸗
Mhniſieni

ein keluge

Dominice,

VDE

vNten ninig
ni,
ls leglunt

els Cündli
cipitis
Finba
ilectn

. rrclita
namin
ert.
nsolten
le⸗ .
el.

detni,
rhinc er⸗
me venl⸗
moriennl
jonetu
el
gni efen
ti. ,
N
lus n/,

tem juxta Crucem, & diſcipulum,
quem diligébat, dicit Matri ſuæ:
Mülier, ecce filius tuus. Deinde
dicit diicipulo: Ecce Mater tua.
eus, in cujus paſſione.

1.

Vadam ad montem.
Chriſte Fili Dei vivi.
Qui paſſus es pro hômine.
Diléctus meus.
. uis crédidit.
t. Pôſuit me, * Deſolatam.
Fòôſuit me. Tota die mœrore
confeéctam. Deſolatam.
léria Patri. Pôlſuit me.
Facies mea intumuit à fletu.
Et palpebræ meæ caligavérunt.

Quò abiit.

Pſe vulnerätus eſt propter ini-
quitaàtes noſtras, attritus eſt pro-
pter ſcélera noſtra. Dilciplina pa-
cis noſtræ ſuper eum, & livore
ejus ſanati ſumus.
Facies mea,
Hetu. Facies mea.
meæ caligaverunt.
tu.

Intúmuit à
Et palpebræ
Intùmuit a fle-
lôria Patri. Facies mea.
Deus vitam meam annuntiavi
tibi. Poſuiſti lacrymas meas
in conſpectu tuo.
Fulcitęg me flõ-

ribus. tpitulum. .
Eneratiéõnem ejus quis enar-
rabit? quia abſciſſus eſt de

terra vivéntium „ propter ſcelus
pépuli mei percúſſi eum.
Deus vitam meam, * An-
nuntiavi tibi. Deus vitam meam.
Poſuiſti lacrymas meas in con-
ſpectu tuo. Annuntiavi tibi.
3loôria Patri. Deus vitam meam.
Ora pro nobis Virgo dolorosil-
ſima. Ut digni efficiäãmur
Promiſſionibus Chriſti.
4. Vadam ad

montem.

Cm vidiſſet Jjeſus Matrem ſtan-
tem juxta Crucem, & diſcipulum ,
duem diligeébat, dicit Matri ſuæ:
Mülier, ecce filius tuus. Deinde
dicit diſcipulo: Ecce mater tua.
. Deus, in cujus paſſione.
A. 671.

68

675
DiE II. APRILIS.

Eus humflium celſitudo, qui
beâtum, Franciſcum Confeſso-
rem Sanéktôrum tuéôrum gloria
ſublimãſti: tribue quæſumus; ut
ejus meritis & imitatione, pro-
miſſa humilibus Præmia feliciter
conſequämur., Per Dominum.

eâtus vir, qui in-⸗

li.
PRanciicus Paulæ » quod eſt Ca-
labriæ öôppidum, aoc hůmili
natus eſt:quem paréntes, cum diu
Prole caruiſſent, voto facto, bea-
ti Franciſci precibus ſuſcepérunt.
Is adoléſcens diyino ardore ſuc=-
cênſus, in erémum ſecéèſſit »ubi an-
nis ſex, victu aſperam ſed medita-
tiônibus cœléſtibus ſuavem vitam
duxit. Sed cùm virtuútum ejus fa-
ma longiùs manâret, multique ad
eum pietatis ſtudio concuúrrerent »
fratérnæ charitatis cauſa e iolitù-
dine egréſſus, Eccléſiam prope
Paulam ædificavit, ibique prima
ſui Ordinis fundaménta jecçit.
Honéſtum fecit illum Doôminus,
& cuſtodivit eum ab inimicis, &
à ſeductoribus tutaävit illum &
Et dedit illi claritatem ætérnam.
Juſtum deduxit Déminus per
vias rectas, & oſtendit illi regnum
Dei. Et dedit. Lectie
Rat, in eo mirifica loq uendi
gratia: perpétuam virginitätem
ſervavit: humilitàtem ſic céôluit »
ut ſe mnium minimum diceret 5
ſuòsque alũmnos Minimos appel-
lari voluerit. Rudi amictu, nudis
pédibus incédens, humi cubaàbat⸗
Cibi abſtinéntia fuit admirabili 1
ſemel in die poſt ſolis occafum re-
ficiebatur, & ad panem S aquæ
Potum, vix aliquid ejasmodi obso⸗
nii adhibebat, quo veſci in Quadra-
géſima licet:; quam conſuetudinem;
ut Fratres ſui toto anni tempere
retinérent quartòô eos voro adſtrin-
Xit. .
Amavit eum Pôminus, & or-=
u 2 Navit

véntus.

576 7,
navit eum: ſtolam- glôriæ induit
eum, Ft ad portas paradiſi co-

ronavit eum. Induit eum Doô-
minus loricam fidei, & ornavit
eum. Et ad. .
Ultis mirâculis ſervi ſui fan-
Gitatem Deus teſtari voluit:
quorum illud in primis célebre,
quod a nautis rejectus, Siciliæ fre-
tum ſtrato ſuper flüctibus pallio
cum scio transmiſit, Multa étiam
futùra prophético ſpiritu prædixit.
A Ludovico undecimo Francôrum
Rege expetitus, magnoque in ho-
nore eſt habitus. Dénique annum
primum & nonagéſimum agens,
Turoônis migravit ad Dominum;

ne Severiâno patre ProvinciæDuce
natus, a ſanctis Epiſcopis Leandro
Hiſpalenſi, & Fulgéntio Carthagi-
nénſi fratribus fuis pie, & liberali-
ter educatus, Latinis, Græcis, &
Hebraicis dierer irinizaue & hu-
mänis légibus inſtructus, omni
ſcientiarum, atque Chriſtianarum
virtutum génere præſtantiffimus
evaſit. Adhuc adoleſcens hæreſim
Arianam, quæ Gentem Gothorum
Hiſpaniæ latiſſimè dominantem
jam pridem invaſerat, tanta con-
ſtantia palam oppugnavit, ut parum
abfúerit, quin ab hæréticis necaré-
tur. Leandro vita functo, ad Hiſpa-
léênſem cathedram invitus quidem-

anno ſalútis milléſimo quingente- ſed urgente in primis Reccarédo

fimo septimo; cujus corpus
undecim inſepúltum, ita incorrûp-
tum permänſit, ut ſuavem etiam
odorem efflaret. Eum Leo Papa
deêcimus in Sancktôrum númerum
xetulit.
g. iſte homo perfécit mnia, quæ
locutus eſt ei Deus, & dixit ad
eum:Ingredere in réquiem meam:
Quia te vidi juſſum coram meé
ex mnibus Gentibus.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & perzvénit ad cœléſtia re-
Eng, Quia. aAloria Patri. Quia.
olite timéxe.

lii.

DIE. IV. APRILIS.

O Doctor ptime; Eccléſiæ
ſanctæ lumen, beate Iſidore, divinæ
legis amator, deprecare pro no-
bis Filium Dei. 12
Eus, qui pôpulo tuo ætérnæ
ſalutis beatum Iſidéúrum mi-
niſtrum tribuiſti: præſta, quæſumus,
ut quem Doctorem vitæ habuimus
in terris, interceſsorem habére me-
reamur in cœlis. Pet Dôminum.

apientiam omnium antiguorum.
XIII.

Iadoe natione Hilpanus 5 Do-
Gor egrégius, ex nova Carthagi-

dies Rege, magnôque étiam Cleri, Po-

pulique consenſu aſsumitur, ejus-
que electionem ſanctus Gregoôrius
Magnus, nedum auctoritate Apo-
ſtoſica confirmaſſe, ſed & electum
transmiſſo de more pallio decoral-
ſe, quin étiam ſuum, & Apoſto-
licæ Sedis in univérſa Hiſpania
Vicarium conſtituiſſe perhibétur.
Inveni David ſervum meum »
ôleo ſancto meo unxi eum: Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
Nihil proficiet inimicus in éo.,
& filius iniquitatis non nocébit

ei. Manus.

N Epiſcopätu quantum füerit
'conſtans, humilis, patiens, Imise-
ricors in Chriſtiana, & Ecclefia-
ſtica diſciplina inſtauranda ſolici-
tus ,eâque verbo, & ſcriptis ſta-
biliénda indeféſſus, atque omnmt
demum virtútum ornamento ini-
gnitus, nullius lingua enarrare
fufficéret. Monaſtici quoqué in-
ſtiruti per Hiſpaniam promotor »
& amplificator eximius plura con-
ſtruxit Monaſtéria, Collégia iti-
dem ædificavit, ubi ſtudiis facris-»
& lectionibus vacans, plùrimos
diſcipulos „ qui ad eum con ué-
bant, erudivit, quos inter ſancti
Ildefonſus Toletanus, & Braulio
CGæſarauguſtanus Epiſcopi emicué-
runt. Goacto Hiſpali Concilio,
Acephaloôrum hæreſim Hiſpaniæ
jam minitantem,, acri; & elo-
quênti diſpuratione fregit, atque
dontrivit. Tantam apud omnes
ſanctitatis „ & doctrinæ famam

6bitu ſextodécimo anno univerſa
Toletana Synodo duorum fuhra
quin⸗

—

adéptus eſt, ut elapſo vix ab ejus

Olinqnagin
cene, ip.
fonlo uſfra
Catholiex;
Cls ig ſecul
Secum reve
Uelluti men
uulio nor
Lno compar
Ge Hiſhania
liris datt
kolui ad
ten, & exa
mea: * Ma
itur ei,
meumoleo
lanus,

Ctigſit l
loglärun
fclis, a
Chriſtiäne,
lrided uͤt
Eguartus
lbere ne
Helonpmi
Uelonymi,
tetinen

it 4

Cinones ml
Ulnezetinn
ſententir in
ir leges e
flit Conel
Omnium
Derigneci
latelln el
hexni
lum nmis
Doltguam 4
1os l
kall mr
enteſimo⸗
ſolpihz int
Kklorenti

nten Co
ne domim
lat, tunt

unxi eum.
Piliabitute
tinimniensn
tis non ke

lanmun
lonuen

geingnaginta Epiſcopôrum plau-
ente, ipséoque étiam ſanéto Ilde-
fonſo ſuffragante, Doctor egregius,
Cathôlicæ Eccléſiæ noviſſimum de-
cus, in ſæculõrum fine doctiſſimus,
& cum reverêntia nominandus ap-
pellari merôerit; eumque lanctus
Braulio non modo Gregôrio Ma-
gno comparaverit, ſed & erudien-
dæ Hiſpaniæ loco Jacobi Apoôſtoli
cœlitùs datum eſſe censuerit.
Pôſui adjutôrium ſuper poten-
tem, & exaltâvi eléctum de plebe
mea: Manus enim mea auxilia-
bitur ei. Invéni David ſervum
meum, oleo ſancto meo unxi eum.
Manus.

Cripſit Iſidòrus libros Etymo-
logiarum, & de Eccleſiaſticis
Officiis, aliosque quamplurimos
Chriſtianæ, & Fccleſiaſticæ diſcipli-
næ adeò ũtiles, ut ſanctus Leo Pa-
a quartus ad Epiſcopos Britanniæ
cribere non dubitaverit: ſicut
Hierônymi, & Auguſtini, ita Iſidòri
dicta retinenda eſſe, ubi contige-
rit inuſitàätum negotium, quod per
Caànones minimè definiri poſſit.
Plures étiam ex ejusdem ſcriptis
ſenténtiæ inter Canônicas Eccle-
ſiæ leges relatæ conſpiciúntur. Præ-
fuit Concilio Toletâno quarto,
omnium Hiſpaniæ celebérrimo.
Pænidue cùm ab Hiſpania Ariänam
hæreſim eliminaſſet, morte ſua,
& Regni vaſtatione à Saraceno-
rum armis půblicèe prænuntiata;
poſtquam quadraginta circiter an-
nos ſuam rexiſſet Eccléſiam „ Hi-
ſpali migravit in cœlum anno ſex-
centéſimo trigeſimo ſexto. Ejus
corpus inter Leandrum fratrem,
& Florentinam ſorôrem, ut ipſe
mandaverat „ primo cônditum,
Ferdinandus primus, Caſtellæ; &
Legioônis Rex ab Enéto Saracéno
Hiſpali dominante magno préetio
redemptum, Legioônem transtulit,
& in ejus honorem Templum
ædificatum eſt, ubi miraculis cla-
rus, magna péôpuli devotione co-
litur.
„Iſte eſt, qui ante Deum magnas
virtütes operatus eſt, & omnis
terra doctrina ejus repléta eſt:
*Ipfe intercédat pro peccatis
omnium populorum.

Iſte eſt, qui contémpfit vitam

mundi, & pervenit ad cœléſtia re- .
tribus pacem habere; nec quèêm⸗-

Uu 32

na. Iple. loria Patri. Ipſe.

677

éctio fanécti Evangélii ſeêèënndaùm
Matthæum.
18 illo tempore: Dixit Jefus dif-
cipulis ſuis: Vos eſtis ſal terræ.
Quoòd ſi ſal evanuerit, in quo ſalié-
tur? Ad nihilum valet ultra, niſi ut
mittatur foras, & conculcétur ab
hominibus. Et réliqua.
Homilia S. Iſidôri Epiſcopi.

Ui iſ Audiendis!; atque in-
ſtituéndis ad virtüutem péôpu-
lis præerit, necéſſe eſt, ut in mni-
bus ſanctus ſit, & in nullo repre-
hensibilis habeatur. Qui enim
älium de peccatis arguit, ipſe à
peccato debet eſſe aliénus. Nam
qua fronte ſubjectos arguere po-
terit, cũ illi ſtatim poſſit corréctus
ingérere;: Ante doce te, quæ recta
ſunt. Primitus quippe ſemetipſum
corrigere debet, qui alios ad benè
vivéndum admonére ſtudet, ita ut
in omnibus ſemetipſum formam
vivéndi præbeat, cunctôsque ad
bonum opus, & doctrina, & pere
prévocet. Cui étiam ſciéntia ſcrip-
turarum neceſsària eſt. Quia ſi Epi-
ſcopi tantùm ſancta ſit vita, ſibi
ſoli prodeſt, ſic vivens. Porròô ſi &
doctrina, & ſermone füerit erudi-
tus, poteſt cẽéteros quoque inſtrúe-
re, & docére ſuos, & adversarios
repercùtere, qui niſi refutati fue-
rint, atque convicti, facile poſtunt
ſimplicium corda pervértere.
Amavit eum Doôminus, & orna-
Vit eum, ſtolam gloriæ induit eum:
Et ad portas pParadiſi coronavit
eum. Induit eum Doôminus
loricam fidei, & ornavit eum.
Et ad.
Ujus ſermo debet éſſe purus »
ſimplex, apértus, plenus gra-
vitàtis, & honeſtatis, plenus ſua-
vitatis,„ & gratiæ, tractans de my-
ſtério legis, & doctrina fidei, de
virtùte continentiæ, ac diſciplina
juſtiti?: unumquemque admo-
nens divérſa exhortatiéne, juxta
profeſſiénem, moruùmque qualita-
tem,ſcilicet, ut prænoſcat quid»
cui, quando, vel quoòmodo prô-
ferat. Cujus præ céteris ſpeciale
officium eſt, ſcripturas legere, per-
currere Canones, exémpla Sancto-⸗
rum imitari, vigiliis , jeluniis »„
oratiônibus incùmbere,; cum fra⸗

quam

678
quam de membris ſuis diſcérpere,
nullum damnare, niſi comproba-
tum; nullum excommunicare niſi
diſcuſſum. Quique ita humilitate
pariter, & auctoritate præéſſe de-
bet, ut neque per nimiam humi-
litatem ſuam ſubditôrum vitia
convaléſcere faciat, neque per im-
moderantiam ſeveritatis poteſta-
tem exérceat, fed tantò cautiùs
erga commiſſos ſibi, quantò dùúrius
à Chriſto indagari fonmmidat.
Be In médio Eccléſiæ apéruit os
ejus, bt implévit eum Dôminus
ſpiritu ſapientiæ, & intelléctus.
ucunditatem, & exultationem
thefaurizaâvit ſuper eum. Et.
loria Patri. Et.

Enébit quoque illam ſuper-
eminéntem donis oômnibus
charitatem, fine qua omnis virtus
nihil eſt. Cuſtos enim caſtitatis
charitas, locus autem hujus cuſté-
dis humilitas. Habébit étiam inter
hæc omnia caſtitatis eminéntiam;
ita ut mensChrifto dédita, ab omni
inquinaménto carnis ſit munda, &
libera. Inter hæc oportébit cum
ſolicita diſpenfatione curam pau-
perum gérere, eſuriéntes paſcere,
veſtire nudos, ſuſcipere peregri-
nos, captivos redimere, viduas, ac
pupillos tueri, pervigilem in cun-
ctis exhibére curam, providéntiam
habére diſtributiône diſcréta. In
quo étiam hoſpitalitas ita erit præ-
cipuazut omnes cum benignitate;
& charitate ſuſcipiat. Si enim om-
nes fidéles illud Evangélium audi-
re desiderant: Hoſpes fui, & ſuſce-
piſtis me, quantò magis Epiſcopus,
cujus diversorium cunctorum de-
bet eſſe receptaculum?
* Deum laudamus, rI.

PDIE V. APRILIS.

Eus, qui Eccléfilam tuam beâ-
ti Vincéêntii Confeſsoris tui
méritis & prædicatiéône illuſträre
dignatuses: concéde nobis famulis
tuis; ut & ipsius inſtruamur ex-
emplis, & ab mnibus ejus patro-
cinlo liberémur adverſis. PerDñim.

0 Docor ôptime. .
ſtum deduxit.

eâtus vir. 1
li.

VIncentius honéſta ſtirpe Va-
léntiæ in Hiſpania natus, ab in-
eunte ætate cor geſſit ſenile. Rai
dum caliginôſi hujus ſæculi labi-
lem curſum pro ingénii ſui moôdu-
lo conſideraret, Religionis hâbitũ
in Ordine Prædicatôrum décimo
octavo ætàâtis ſuæ anno ſuſceèpit: &
emiſſa ſolémni profeſſione, ſacris
litteris sédulò incumbens, Theo-
logiæ lauream ſumma cum laude
conſecutus eſt. Mox obténta à Su-
periôribus licéntia verbum Dei
prædicare, Judæoôrum perfidiam ar-
gere, Saracenôrum errôres confu-
tare, tanta virtúte & efficâcia cœ-
pit, ut ingéntem ipsérum infidéliũ
multitdinem ad Chriſti fidem
perduxerit, & multa Chriſtianorum
millia, à peccaâtis ad pœniténtiam,
à vitiis ad virtútem revocäarit. Elé-
Kus enim à Deo, ut mônita ſalutis
in omnes Gentes, tribus, & linguas
diffunderet, & extrémi tremendi-
que judicii diem appropinquare
oſténderet, omnium auditôrum
animos terrôre concúſſos, atque à
terrénis affectibus avuúlſos, ad Dei
amorem excitabat.
Honéeſtum fecit illum Dis, &
cuſtodivit eum ab inimicis, & à
ſeducôρribus tutavit illum:
Et dedit illi claritàtem ætéêrnam,
Juſtum deduxzxit Déômiasus peét
vias rectas, & oſténdit illi regnum
Dei. Et. . .
N hoc autem Apoſtôlico múne-
re hic vitæ ejus tenor perpétuus
fuit. Quotidie Miſſam ſummo ma-
nè cum cantu celebravit, quotidie
ad pôpulum conciônem habuit; in-
violabile ſemper jejúùnium, niſi ur-
gens adéſſet necéſtitas, ſervavit.
Sancta & recta consilia nulli dene-

gavit, carnes numquam comédit;
nec veſtem lineam induit, populé-
rum jürgia ſedavit, diſſidéntia Re-
gna pace compéſuit: & cum veſtis
Iinconsuütilis Eccleſiæ diro shism-

le ſeinder?
ta ſeryaretu.
Virtütibus,Y
gle betrach
ſu üimmplicin
bulans, ch

it, Kam

Amavit
flt eumnſto
ltad po
lorlam fie
Utad.
Er iplun
frmatio⸗
tlönis ejus,
fecit. Nam
2uos manll
tenallpti!
e corpe
Uuditum, n
Fun reſtit
Mottuos ſu
8 worbo
Erungelii P.
Mrorlncüs e
fucu perag
Uüin minor
Cutlam felie
ſalütis wil
lecimo non
tius dancto
ſſte hot
leltus eſt
euume Ingre⸗
Oia te,
er ömnibus
lſte elt.
Mündi, &

im lumb

inch
„dr
ln
kontificis
8auinibi
ejus Utexe
Ommnides
er domi

ngeniͤ

del

1
nait UI

I.

te ſcinderétur, ut unirétur, & uni-
ta ſervarétur, plurimùm laboravit.
Virtútibus omnibus claruit, fuos-
que detractôres, & perſecutôres,
In ſimplicitate, & humilitàte am-
bulans, cum manſuetuúdine recé-
pit, & ampléxus eſt.
Amavit eum Doôminus, & orna-
Vit eum: ſtolam glôriæ induit eum:
Et ad portas paradiſi coronavit
eum. y, Induit eum Dôminus
loricam fidei, & ornavit eum.
Et ad.
Er ipſum divina virtus, in con-
firmationem vitæ & prædica-
tiônis ejus, multa ſigna & mirãcula
fecit. Nam frequentiſſimè ſuper
ægros manus impôoſuit, & ſanitaà-
tem adépti ſunt: ſpiritus immuún-
dos & corpöribus éxpulit: ſurdis
auditum, mutis loquélam, cæcis
viſum reſtituit: leproôſos mundavit:
moôrtuos ſuſcitavit. Sénio tandem
& morbo confectus intatigabilis
Evangelii Præco, plúrimis Europzæ
rovinciis cum ingénti animarum
ructu peragratis, Vengtiæ in Bri-
tänia minôri prædicatiônis & vitæ
curſum feliciter conſumavit, anno
ſalutis milleſimo quadringẽtéſimo
décimo nono, quem Calixtus tér-
tius Sanctéôrum número adſcripſit.
Iſte homo perfécit mnia, quæ
locutus eſt ei Deus, & dixit ad
eum: Ingrédere in réquiem meam:
Quia te vidi juſſum coram me
ex êmnibus Gentibus.
Iſte eſt, qui contémpſit vitam
mundi, & pervénit ad cœléſtia
regna. Quia. loôria Patri. Quia.

int lumbi veſtri præcincti. «
Xlix.

* DIE XI. APRILIS.

Xaàudi, quæſumus, Dômine;:
„preces noſtras, quas in beati
Leônis Confeſsoris tui ,; atque
Pontificis ſolemnitàte deférimus:
& qui tibi digne méruit famulâri,
ejus intercedentibus meéritis, ab
omnibus nos absolve peccatis.
Per Dominum.

679

Incipit Epfſtola prima beati Petri
Apéôſtoli.

Ptrus Apõſtolus Jeſu Chiriſti, ele-
Gtis advenis diſperſionis Ponti»
Galatiæ, Cappadôciæ, Aſix, & Bi-
thyniæ, ſecundùm præſciéntia Dei
Patris, in ſanctificationem Spiri-
tus, in obediéntiam, & aſperſionem
sanguinis Jeſu Chriſti: Gratia vo-
bis & pax multiplicétur. Benedi-
us Deus & bPater Doômini noſtri
Jeſu Chriſti, qui ſecundùm miſeri-
côrdiam ſuam magnam regenera-
vit nos in ſpem vivam, per reſurre-
ctionem Jeſu Chriſti ex mortuis, in
hæreditâtem incorruptibilem, &
incontaminâtam, & immarceſcibi-
lem, conſervâtam in cœlis in vo-
bis, qui in virtute Dei cuſtodimini
per fidem in ſalüutem, paratam re-
velari in témpore noviſſimo.
Euge ſerve bone & fidélis »
quia in pauca fuiſti fidelis, ſupra
multa te conſtituam. Intra in
gaudium Dômini tui. Doômine
quinque talénta tradidiſti mihi, ec-
ce alia quinque ſuperlucratus ſum.
Intra. . .
N quo exultabitis, môdicum
nunc ſi opoôrtet contriſtari in
variis tentationibus, ut probatio
veſtræ fidei multò pretiéôſior auro
(quod per ignem probatur) inve-
niatur in laudem, G& gloöriam, &
honôrem, in revelatiône Jeſu
Chriſti: quem cùm non videritis,
diligitis: in quem nunc quoque
non vidéntes créditis, credentes
autem exultabitis lætitia inenarra-
bili, & glorificäata, reportantes
finem fidei veſtræ, ſalůtem anima-
rum. De’qua ſalte exquiſiérunt;
atque ſcrutati ſunt Prophétæ, qui
de futúra in vobis gratia prophe-
tavérunt ſcrutantes, in quod, vel
quale tempus ſignificaret in eis
Spiritus Chriſti: prænúntians eas-
uæ in Chriſto ſunt, paſſiônes»
oſteriores glorias, quibus re-
velatum eſt, quia non ſibimetip-
ſis, vobis autem miniſtrabant
ea, quæ nunc nuntiata ſunt vobis
per eos , qui evangelizavérunt
vobis: Spiritu ſancto miflo de
cœlo, in quem desiderant Angeli
proſpicere. “
Ecce ſacerdos magnus, dqui in
diébus ſuis placuit Deo: Ideòo
jurejurando fecit illum Dôminus
Uu4 cre-

680
créſcere in plebem ſuam. Be-
nedictionem ommium Géntium

dedit illi „ & teſtaméntum ſuum
confirmavit ſuper caput ejus. Ideò.

Ropter quod fuccinécti lumbos
mentis veſtræ, sobrii perféctè
ſperâte in eam, quæ offértur vo-
bis, gratiam, in revelationem Jeſu
Chriſti: quaſi filii obediéntiæx »
non configurati priôribus igno-
räntiæ veſtræ deſidériis: ſed ſe-
cundùm eum, qui vocavit vos,
Sanctum: & ipſi in omni converſa-
tiône ſancéti ſitis: quoniam ſcrip-
tum eſt Sancti eritis, quéôniam
ego ſanctus ſum. Et ſi Patrem in-
vocatis eum, qui ſine acceptione
perfonarum jüdicat ſecundùm
uniuscujùsque opus, in timôre
incolatus veſtri tempore conversa-
mini. Sciéntes, quod non corrup-
tibilibus auro, vel argénto re-
dempti eſtis de vana veſtra con-
verlatione patérnæ traditionis: ied
pretiôſo sanguine quaſi agni im-
maculati Chriſti, & incontamina-
ti: præcogniti quidem ante mundi
conſtit utionem, manifeſtâti autem
noviſſimis temporibus propter
vos, qui per ipſum fidéles eſtis in
Deo, qui ſuſcitavit eum à mortuis,
& dedit ei gloriam, ut fides veſtra
& ſpes eſſet in Deo.
Juravit Dôminus, & non pœ-
nitébit eum: * Tu es ſaceèrdos in
æt rnum ſecundùm ordinem Mel-
chiſedech. 5. Dixit Dominus Doô-
mino meo, Sede à dextris meis.
Tu es. G Joria Patzi. Tu es.

Eo primus, Etruſcus, eo tempore
SPpræfuit Eccléſiæ, cùm rex Hun-
moôrum Attila, cognoméento Flagél-
Ium Dei,in Italiam invädens, Aqui-
lejam triennii obſidione captä di-
ripuit, & incenditzunde cùm Romaã
ardénti furoôre raperétur , jamque
côpias, ubi Mincius in Padum in-
fuit, trajicere pararet, occurrit ei
Leo, malôrum Italiæ impendentin
miſericôrdia permôtus: cujus divi-
na eloquentia perſuaſum eſt Atti-
Iæ, ut regrederétur. Qui interroga-
tus à ſuis, quid eſſet, quod præter
conſuetùdinem tam humiliter Ro-

dio minitantem mortem, niſi Leò-
ni obtemperaret. Quare in Pan-
néôniam revérſus eſt.
„Invéni David ſervum meum,
òeò ſancto meo unxi eum: ½ Ma-
nus enim mea auxiliabitur ei.
. Nihil proficiet inimicus in eo,
& filius iniquitatis non nocébit
ei. Manus. „

Eo autem Romæ ſingulaàri om-
Lnium Iætitia exceptus, paulò
pôſt invadénti Urbem Gensérico,
eadem eloqueéntiæ vi & fanctitatis
opiniône perſuaſit, ut ab incendio
ignominiis, ac cædibus abſtinéret.
Sed cum Eccléſiam à multis hæré-
ſibus oppugnari, maximeque à Ne-
ſtorianis, & Eutychianis exagitari
vidéret; ad eam purgandam, & in
fide Cathôlica confirmandam, Cô-
cilium Chalcedonenſe indixit. Ubi
ſexceêntis triginta coactis Epiſcopis
Eutyches, & Diôſcorus, & iterùm
Neſtôrius condemnati ſunt, ejus-
demque Concilii decréta ſua au-
Goritate confirmavit. 2
Poſui adjutõriũ ſuper poténtẽ,
& exaltavi elééctum de plebe mea.
Manus enim mea auxiliabitur ei.
Invéni David ſervum meü, ôleo
ſancto meo unxi eum. Manus.

Is actis, ſanctus Poôntifex ſe ad
reficiéndas & ædificandas Ec-
clêſias convértit. Cujus ſuaſu De-
métria, pia fémina, ſancti Stéphani
Eccléſiam conſtruxit in ſuo fundo
via Latina, tértio ab urbe millia-
rio: ipſe via Appia ſub nomine
ſancti Cornélii alteram coôndidit.

Multas prætéreà & ſacras ædes,

& facra earum vaſa reſtituit. In
tribus Basilicis, Petri, Pauli; &
Conſtantiniana, càmeras extrüxit:
ædificavit monaſtérium vicinum
Basilicæ ſancti Petri: ſepulchris
Apoſtolõòrum cuſtodes adhibuit .
quos cubicularios appellavit. Sta-
tuit, ut in actione myſtérii die
rétur, Sanctum ſacrificium;, im-
maculatam hôſtiam. Sanxit, né
Moônacha benedictum capitis velà-
men reciperer, niſi quadraginta an-
nôrum virginitatem probaſlet.
His & aliis præclare geſtis, cuùm
multa ſancte & luculenter ſcripsil-

mani Pontificis imperata faceret?
veſpondit ſe aſtantem quemdam
aälium, illo loquente, ſacerdotali
habitu veritum eſſe, ſibi ſtricto gla-

ſet, tértio Idus Aprilis obdormivit
in Domino. Sedit in Pontifcitn
annos viginti, menſes decem, dies
viginti octo
3 Iſte

dice-

ſte eſt,
firtutes oße
tetta doctrin
lyle inten
Gtmninm pop⸗
lſte ett,
Mndi, K pe
un, lle.

ecio lancti
Mattheum.
Nülo⸗ temp⸗
Hattes Calan
1opibat cicit
Quem cicund
