confcientia, neque ejusdem ignorantie, quid-

Qtnue

quam viciffitudinis rebus a me agendis de-

LM

D

beant, aut etiam poflint conferre ? Certe

LUE

fi cras moriturus fum , aliud hodie praftare

ftt

non poflum , quam quod vult Deus, . Idem

(

autem vult a me preftari mortis conício &

Vler

jgnaro.,

Qd

33. At vero, inquis, fi fcirem cras mi-

tioni

hie vita difcedendum effe', Íane ora

h

Vàs

)

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 3:.3

|e

*nifr

vacarem impenfius , totum tne coram .San-

&iffima Euchariftia in terram füpplex conji-

u

cerem, ut fic in chariflimi fponfi

confpeétu

),quü

animam exhalarem. ltatu quidem ; & pro

y il

conf

fenfu tuo pie.

Verum cum Deus jam re-

fciat te craftino moriturum

die, nihil tamen

pl

l

(

ejusmodi tibi precipit

; precipit autem re-

j

bus tuis vacare te , officio

fatisfacere ; do-

Qu

|

mum curare &liberos. ]Jam quero: quam

de.

tu conducibiliorem ; ad

bene moriendum

m

preparationem effe exi

ftimas, an agere ea

neceh:i- |

, aut etiam pri-

mpok-

que tibi , aut mortis timor

vata devotio fuggerit, an Ver

0e3, quz requi-

nQM&7

e officii

?y

rit Deus? requirere autem ea; qu

tui funt ,

nemini poteft effe dubium. | Pro-

ialem

fe&to mentis mec

fuiffe video fapientiffimum

qm u

& plffimum virum Vinc

entiumCaraffamSo-

p In-

cieratis noftrae olim Preepofi

tum Generalem.

um d

4) Is cum a pr

andio , de more íocietati no-

egri

- Vllll

fire ufitato, laxaret animum ; urgeretque

quispiam , quid tandem a

&urus effet, fi ex-

I æ

moriendum foret ;

Ego vero; in-

quorti

templo ipfi

enue & affeveranter dixit ;

non aliud age-

Y

id eft, a«

J

yem , quam

uod in prafeutia ago

aliud

so velaxau

4

0. vacavem «

uon inquam

I

Affeveranter id

æfi&f!

quam boc ip[um agerem.

pl'

dixit Vincenrius , fed in

trepide id peregit

[iam

Rodericus de Hormezas ;

rare inter culinae

1fCi0

fordes virtutis vir. 7) Is ab

Angelo tutelari,

4

Inor-

"

4) Bartolus in ejus vita l. 2. c. 1o. in fine.

g

v

£) Siguenza in Viftor. Hieronymianorum.

l

i

$24 ARS SEMPER GAUDENDI .

T

mortis proftridie inftantis admonitus , mane

&i

quidem piiffime facram fynaxim accepit; to-

E

to deinceps die, culing prout folebat , co-

0p

quus vacat, vefperi fratribus accubituris

pa

parat, & vero porrigit, Peractis omnibus ad

p

le&ulum fefe , fanus ut videbatur vegetus-

lon

que confert ; facro oleo f& inungi poftulat;

[3j

nec mora, placidiffime emoritur.

Hec tu

&i

qui audis , quid cogitas ? fan&tos eos fuiffe

tf

viros inclamas , animas innocuas , conícien-

tiaque recte factorum freras,

'Talem & te

ol

efle exiftimo nulli cerre lethali culpe obno-

lint

xium. Verum, fi fàn&i erant, cur non

Ton |

etiam fanctioribus operibus vitam conclu-

N

dunt ? an ea fanctorum virorum eft;in mor-

l£V

tis articulo, fat digna occupatio , animum

folui

ex lege relaxare , coenamque inflruere ? E(t

; Dienr

fane: neque ulla eft dipnior, quam qua ex

Qe

Dei mente fit actio. Dei autem mentem Vin-

ftit

centio pridem declarabar Relipionis lex &

ing

coníüetudo , Roderico eutem a prapofitis

| güfa[

injunctum coquendi officium. — Hoc spe ho-

immm

die, quod hodie exigit a te Deus; neque

I"æ[ä [

preflantiorem morti preparationem potes

ins

pramittere, moriturus etiam vefperi: num-

Bu

quam mors inveniet te melius occuparum.

BT

34. Sed quid fi incautum opprimar, aut

' tüfif

ifthic loci, ubi nulla Sacramentorum rite füf-

Afttn

cipiendorum datur occafio ? Dicam : hoc fi

Donft

contigerit , prafertim fi nulla culpa mea , me-

) &t

utn

-

cum ipíe tum ftatuam ü*lej 'Sacgamemor

)Q

r

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 325

lf

adminiculo, emori me, Deum voluiffe. Ne-

Qu

que proprerea magis conquerar ; quam de

Q

optimo patre reverens filius ; quod fibi iu

Ut

patriam reverfuro , cum de neceflariis im-

T

peníis optime profpexerir, non tamen adhuc

10

longe lautius viaticum erogarit. Viaticumcer-

te Deus morituro fi conceflerit ; erit profe-

;ä

Jf

Ü

V

&to infinitas quod agam gratias pro tanto be-

ul

neficio ; fin vero denegarit, acquiefcam illi-

dv

co , & fanctiffimam ram boni Patris adorabo

voluntatem & fortaffe hac tam prompta vo-

v

J

luntatis mex cum Divina conformatione,

non

non parum ejus meriti compenfabo, quod.

(l

Sacramentorum perceptio contuliffe. INe-

r

que vero hec ame ita dici cogitate , quafi fi

u

íolatium fubito morituris oftendam ; ea fa-

J

pientiffimze & vero fanctiffimz, divinarum-

A

que rerum apprime conícise Gertrudis mens

VMl«

fuit & refponfum , 4) plane heroicum &

x&

dignum Virgine Deo penitus dedicata. Lon-

ofits

go fane traétu montis, in profundam vallem;

o

immani lapfü cum decidiffet cafu nefcio quo;

ille(à tamen & innoxia fürrexit , non exigua

equt

oa

edens figna letitie. ]Nemo non crederet

Quf

gaudere Gertrudem, mortem quod evafiflet ;

at verolatabatur illa fe tam propea morte

].

abfuiffe: &;, ah inquit, pia Virgo,; quam

, 4

(il-

fortunatus fuiffet cafus hic, fi totam me meo

us

fponfo copjunxiffes !^ Admirabatur dictum

adftantiium aliquis ; & , nonne ponituiffet,

f

5

iil-

orüm

e) D. Gemud.m 1. infi

l

nuat, divin, €. It.

"

À

326 AiQS SEMPER GAUDENDI,

T

inquit , fi fine fan&ee Ecclefie Sacramentis

]

Il

ex hec vita fuiffet decedendum ? Erubuit Vir-

D

go; &fíane , refpondit, longe amplius pa-

C

nieret. me , fi vel in. minima etiam re aut

df

aromo , fanctitfima .Dei volunrati me non

d

penius conformarem, | Quid ad haec fancto-

rurm religiofitfima exempla reponis modo, tu

plic

de.

qui neício quo Sanétitatis pretextu , mor-

Ti

tern non tam recle vis inflituere , quam de-

[77

trectare ? Eftne aliquid quod opponas ; aut

mortem cur exhorreas?

ïi,' 1

D

$5. Eft fàne, inquis, idque precipu-

nor]

um , quod àb eo temporis articulo tora de«

Quin

pendeat eternitas. Sit id uti dicis. An id-

lu

circo detrectanda umquam mors , an potius

dlo

recte componenda vita, ut eam confequaris

W

mortem, quam felix eeternitas fecutura? Non

quod

tamen id jam dico. . Illud nunc affero, quod

Tüort

fortaffe minime expeélas , ut os tibi penitus

hàtd

occludam.

Quocumque demum tempore

moriturus fis, bene an male finiturus vitam,

lil

d

in flatu gratiae difceffurus an hoftis Dei; num-

dn;

quam tamen opportuniorem nacturum te

Wil |

horam qua moriaris, quam eam que tibi

[tte

morituro obtinget. Quidfi ergo mortali-

PATS

bus peccatis obnoxium mors inveniat ? an

Ti

non illico ad eternas,poenas infelix anima ra-

pietur? Rapietur certe. Quo pacto ipitur

ftity

opportune , & e re fua ex corpore egredi-

tur anima eternum peritura ? Dicam non

H

)

cenfent Patres.

quid ego; fed quod graviffi

j

j)

IIE

4

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 327

n

Jllud in primis certum eft , homines fceleri-

Vi |

bus immerfos, longaque improbitate impli-

d

catos, nequea peccatis, fi perpant vivere

i

difceffuros; per. fammum Dei beneficium

no

ex hac vita rapi , ne longe fibi

ravius füp-

d.

plicium peccando confcifcant.

N

am , ut re-

10,(11

éte D. Ambrofius , Zmpio amara movs, £2

Dol

pamen amavior vita quam qmor$ ; gracius eft

Ti

h

euimn ad peccatum vivere , quam in peccato 1mo-

r

vi; quia ünpius im quamtum vivit , peccatum

auget 5 fi anoviatur , peccave defimit, ) mi-

n

noribusque jam excedit panis obnoxius,

1 [

quam (i ferius moreretur. Beneficium ett

T

itaque ipfis viram vel invitis eripi, ur recte

TiUS

alio loco Ambrofius, ze plura delinquaut, qui-

yu

bus vita, feuus eft delidlorum. . b) Quid,

NU

quod & gratulandum effe de . tam infaufta

n

morte coptendit mitiffimus caeteroquia Ber-

jils

nardus : AMagis , c) inquit, oporzuit eis grc-

pOl'C

zulari , fiquidem bonum efl ei , fi fic ageve per-

fafty

feverat ,. ut flagitüis ejus , quibus voluntas ino-

jurt-

duin 1105 ponit , vel nece[frtas fiuem pouat , ex«

u

[edit ei quà femper in. anima movitur , ut. cor-

T

;

Coníentit plane ma-

pore citius. moriatur.

yu

gnus Chryfoftomus

; illudque addit ad rem

a[? M

meam maxime quod facit.

d) Gaudeamus

"u

ágitur &9 uos , cum juftum videvanus intevi[fey

(

n

j Edl-

4) D. Ambrof. 1. de bono mortis c. 1.

l. 2. de Abel & Cain c. to.

ï n

«€) D. Bern. fe

5) D. Ambr.

. de fallacia

rafentis vitz.

f

p

].

4) D. Chryf. i

pillolam ad

hilipp. tom. f.

A

228

ARS SEMPER GAUDENDI

T

ve] potius quando aliquem etiam ex. defpevatis.

f

ANom ille quidem difzeffit laborum fuorum mer-

Ti

cedem accepturus 5 bic vero quidpiam de pecca-

pa

zorum fuoruim vumero detvaecit, " Ica ille.

vd

fün

36. Scio equidem quid. repofiturus fis.

Nempe fceleratum illum,; fi vita fupereffet,

TliQ

Iec

eam in melius commurare potuiffe quidem:

fed an tu fa&turum fuiffe exiftimas , id quod

eit:

potuit ? audi Chryfoftomum: |.Se4 forzaffe in-

Tilü

quis, vitam vivus mutaffet [uam. t uou illum

vapui[ét Deus , 1 vitam e[fet. mutatuvus. — a)

Et ne Chryfoftomum hezc temere dixiffe ar-

Qu

bitreris, en ut fibi conftet, alio loco idem

i

tractans argumenrum , €7 fl inquit, peccator

quidem ab , peccata . vepveffa. [unt , mec , fi

(i

Deus pauitentiam a&urum [civilfzet , ante pa-

:

piteutiam eum vapui[ot. D) En quam conftan-

ter & dilucide idem affeveret. Que qui-

hi

dem omnia de concuríu ordinario pratiarum

intelligenda exiftimo.

ütti

ln

27. Collige tandem mentem animosque

le;(

quisquis es , neque de momento, quod pater

2u fua poteflate po[uit ,

c) fis follicitus , fed

mhor

Rehq

vitee momentum hoc , quod in tua manu eft,

ferio compone.

Bonam mortem vis, be-

là (

fhgy

ne nunc age & bonam facies,

Tu quidem,ut

& C0

reéte Seneca , suorfem , ut mumquam timeas,

eti-

lm

Ti

«) Ibidem.

N

D. Chryfoft. hom. 69. ad pgpulum.

j

AG. 1. 7.

L

,

j

TRACTAT.DECIMUS QUINTUS. 329

nili.

Jemper cogita, . à) Sed mortem dum copitas,

At

nature finem cogita , non füpplicium, Su-

t

pervacaneus eft. timor ille follicirus ; imo &

vehementer noxius ; nam prafentis viiae t-

x f

fum & dulcedinem eripit, neque ad futüram

mortem , faufta utfit; quidquam magnope-

t

(dem:

re confert. Agamus itaque quod agendum

eít ; bene vivamus dum vivimus, recte mo-

qui

rituri , dum erit moriendum.

f

ilm

u(l)

S VI.

feat

Cum aortis qmomentum. advenerit, hoc

jdem

age , ut bene , boc efl , letus moviavis. 4&us,

(t0Y

quos excitare debent morituri , expomuntur.

71]

] pæ—

Taque, cum jam ad vitee terminum

Yi

38. l

perventum füerit, tum vero fummo

g

animi imperu adnitendum eft, ut ultimum

arur

articulum bene claudas: ut , quodcumque

in ante acta vita peccaturn eft, vivendo ma-

YT

le; corrigas, moriendo bene, PDene autem

j

M

mori, nihil eft aliud , quam libenter mori.

j

Reliqua enim quee füfcipienda funt Sacramen-

Ü Cfl)

ta, cum devotione fufcipere ; eft bene fe ad

:

—

! Y

mortem preparare, Dene autem ad morrem

jnlt

fe componere, non id quidem adhuc eft be-

12

ne mori ; iftad enim eft bene vivere ; cum

fj*

mors propinqua eft, aut tum cum morien-

eo, 1li-

d—ut.n eít, —Bgne autem mori effe conf:

€Il-

&) Sen. ep. 3o.

530

ARS SEMPER GAUDENDI

[

ï;

benter, lete , & gratanter ex hac vira dif-

cedere. Sic poft lonpam navigationem laetus

)0

i

eft viator , cum portum conípicir; latior

[

cum tenet: nec invitus e navi extrahitur;

Dl

exit fponte füa , gratiisque navis gubernato-

lt

ri aCtis , & fociis magna humanitate valedi-

[

cens, patrios lares gaudens fübit ; mirisque

t

incedit imo & diffluit latitiis.

aü

39. Hoc tum precipue agendum efl,

t0t

Auditores, cum non tam vite , quam mo-

leflillime navigationis finem tenemus : «d

Vit

portum appulía eft navis. Qvid impalleíci-

Ti«

inus, ubi patria eft pre oculis ? Exeamus

hil

profeéto ex hoc corpore ; e navi in portum

qji

defcendimus. 'T'otaque cum tam feliciter in-

flitura fit navipatio ; certe primum illudque

nif

li

precipuum , quod a nobis requiritur, eft,

ln

ut ingentes plane gratias apamus SapientiíIi-

fd

mo illi navis noftre Direétori Deo ; primo

quidem , quod navis hujus, corporis inquam

Ch

Tj

ufüm , mare mundi enavipaturis tam libera-

Rn

liter concefferit : deinde quod tanta cura, fa-

lnt

pientia, & ftudio , totam vite noftre feriem

ita fit complexus , ut eam tandem ad finem

qui

Tiüy

usque , & quidem feliciffimum perduxerit.

chr

40. Tum vero ad re ipfüm mentem

UT

refle&tens : Eja, inquies ; quid ftamus?

llic

quin exilimus in optatam ram diu patriam ?

Egrediendum efít Anima ; vita jam peracta

)

eit, laboribus finis imponitur ; & amode

Jaill

!

j

)

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 331

df

^am dicit [pivitus ut vequiefcas a

labovibus tuzs.

AU

a thea-

4) Scena peracta eft, actum eft fatis;

lUOE

tro difcedendum eít, Re&e Seneca : Quo-

(s

1modo fabula , fic

vita : non quamdiu, fed quam

AU

benue a&la fit , vefevt.

Nibil ad vem pertinet

Q

quo loco defr

(nag; quocumque voles define : tan-

1

fum bonam claufulam. impone.

j) Impones

autem Íi diícedas vo

lens; velis vero ; quia

] e",

totius fabule aut vitee auctor Deus ita ftatuit.

mo

Itane flatuit ? hunc ergo finiendae

41.

ao

vitze articulum mihi defignavit Deu

s? ita fit;

elCh

nec vero volo invitus. Perfonam quam mi-

m

hi Deus impofuerat in hoc vitee theatro; per-

tUf

amus;

egi.

jtaque veftes fcenicas depon

.

If

cupio

faue diffolvi 2 eff cum. Cbri

o. €) Sen-

diícedimus

qe

tio : vires labant, ingruit mors ;

j CH,

tandem Anima, deponendum eít corpus;

xf

fed veftis tantum fuit,

Itaque; ut recte

i

Chryfottomus , zazta. facilit

ate covpus exua-

d) ad fomnum

]uam

T$ , quanta veftimentum «

baw-

componimur

, idcirco denudamur.

Vale

vale incommoda

5)["

jnterim

infirimd caro ;

tief

quamvis ; chariffima nihilominus

laborum

in ; fepul-

a

navigati

onisque peracte focia:

*

yetll

chrum , i

d eft , in patriam domum inferen-

fus deferenda:

mieff

da es, non tamen a me pror

j]

illic quiefce donec optatiffima dies aderit;

qua

m

ii

D

4) Ápoc. 14. 11

ml

&) Sen. ep. 7

in finé.

c) Ad Phil. 1.

j

"

d) ChryfoitomWgom. 67. ad pop.

Ms

332

ARS SEMPER GAUDENDI

qua in feliciffima numquamque diffolvenda

TONCRONNENE

redituri fumus ofcula & amplexus, Tu qui-

dem in pulvere dormies, noftra autem con-

verfatio in coelis erit.

Verum id ribi fit fo-

latio : zude-etiam Salvatorem. expettamus Do-

mimum uofhrum. Sefun Chviflum , qui vefor-

anabit corpus bumilitatis uoflv , configuratum

covpori claritatis fue. a) um vero fimul cum

JDomiuo erimus. "Vale itaque corpus, fed

non eternum; Deus ita ftatuit; Deo paren-

dum eft. .

42. Et vos quoque ; quotquot hic ad-

flatis , navigationis mee focii & commilito-

nes pii ; falvere jubeo ; non abeo a vobis;

fed precedo. Portum teneo, congratula-

mini felici.

Vos porro quem inftituiflis te-

nete curfüm, & brevi falva erunt omnia.

Aliudne eít , quod a me requiris o magne

vire mortüsque arbiter ? Prefto füm , &

mori paratus & vivere, Viximus, morien-

dum eft.

Itaque corpus depono ; ad fom-

In manus tuas com-

num compono ocu.os.

mendo, quem reddo fpiritum. — T'u reperis,

ego do. . Nihil amplius a merequiritur; ita-

que inclinato capite ; /z pace àz 1d ipfum dor-

miaim €s9' vequie[cam , quoniam tu Domiue fin-

gulariter ia [pe couflituifli se. — D)

(« Ad Phil. 5.

(? Pfl. 4. 9.

L

&

exo .

u

n

j

on

f

D.

701

jl

D

L

j

j

fito

Cbis;

NU

I

n

Dd

!j

rl

for

Coftt

pelifl

.; i[jl

TTU)

TM

£

— —

——

GESBEDLSR

d.

E

—

t

VE

TT Weol

EC

z

'»

m d

umpoeeeemm d

z

T

is

d

d

asss

"p

W

—— —

—

gb

——

— À

— COPPMMS

m ncecatpes

ais ii

E.

ii

g

L*

s

E

,

i

s

A

2

iE

*

-

.

2

5354

v

ü&wä

o

RE

hs

us

4.9,» Es

$x

QUs

m

AE

d

o

"4

d

.

CT

w

N

um

a

VoN

Is

a

v

Cs

r

PA

z

n

d

r

2

ju

M

z

M

E

ts

Z

22

n

ia

.

zE

.

DT d

i

22

p5

"

Dcis

9s

$

s

$x

Abr:

WW

T

at

d

L

À

s

E.

*

"

"B

i

5

É

U

1

Rs

k

s

*

s

M

d

Ra

PA

A

i

k

2

:

efn

Z

X

£

*

rE

v i

ia

Fs

TET

r

F

pets

:

:

Val

E

x

;

E

A:

:

CC

E

st

z

E.

:

:

As

m,.

(m.

r

,WMW

s

a E

VEU

4

-

J

*

A

u

E2

A

t

Y

2

Es

p

p

:

*

i

A

E

A.

ii

T Pa

^

o

i

m

5

z

H

P.

s

?.

^

-

?WW-MWr

*

$

5

2

:

s

"*

-;

.

Y ET

|

du

14

ia

Ü

;

N

T

t

r4

*

u

lo

YR

r

p

e

u

E

.

s

As

V

"

*s

2

-

T

$s

z

E

ii

*

2

[

m

g*

Y

2

»

*

4

e

EM

"

Aa

d

i*

AC

326

s

d

i

2

E2

d

ie

[2

Is

Va

us

Y

x

M

)

$t

x

280

53

m

5

9

y

g

TOE

o

Q

g?

M

v

2

E

hs

s

H

£2

.

s

9

£

x

3

P

&

N

M

ia

f

*

s

U

RAT

E Am.m.ääwä

z2

À

u

d

B

d.

r

A

iL

*

j

3

D

3*

iE

i

m

P

A

Y

P

OT

As

-

R.

*

x

A:

M

p

N

s

H

j

PU

AUs

u

-

4

2

d

r

3

ES

U

x

^

$UM

X

?

n

As

.

s

u

h

Y2r

n

r

s

B

i

.

VE

n

U

m

x

CX

A

ia

d

z

i

a

a

E

z

t^

t

5

13

i

.

RA

25

d«

:

T

us

u

n

m

ET

£

ä&

vj

5

1

i

tj

h

r

3

i

Es

E

r

M

b

-

fy

$n

E

AT

i

DXf

M

ia

i

z

us

x

R

—

Rn m

J

s

z

d

Vb

d

g

3

u

z

M

d

-

iE

w

m

s

A

p

p

3v

$

Qp

R

o

2

2

j

*

3

"g

I

M

Ka

z

dte

z

s

m

i

A

ET

AE

N

3

D

m

d

e

LU

d

s

12

*

ERE

:

N

r ass Mb

x

&

EM

o

qo

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

s

ARS SEMPER

ä

i

tuna,

Vojoti

GAUDENDI

-

s d

]

ä

i

M

SOLA CONSIDERATION E

( Vil

DIVIN E

Em

14

j

A

1

j f

PROVIDENTI]-E

13

"

DEMONSTRATA

12

enet

| 10

lifiti

E ALPHONSO ANTONIO

i

e fà

——

aov

;

DE SARASA

S

w

SocigTATIS JESUS

B

jiden

«diolt

J

ALM.JE CONGREGATIONI

W

MASORI ACADEMICZE

nlpW

yali

Il

B. MARLE VIRGINIS

AB ANGELO SALUTAT/E

IN

STRENAM OBLATÀ

HERBIPOLI

E

ÀwxNo CungisrTi MDCCLIX,

TOMUS 1l

(

Z

äæ

( SES

—X—)

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

"Tyois Viduz Joan. Jae: Chriftoph; Kleyer, Univ. Typ.

Per Wolffz. Chriftoph. Kohles ; p. t. Fa&torem:

*