quid id rua refert ; quo pacto id fibi pre-

r

T

ftari voluerit.a te, modo divinee voluntati

fit factum fatis? Ad picturam rurfus ani-

f

um advertite.

An non mafículus is , qui

ligna fammo nifü & conatu findit ; aeque

This

pi&oris arti & voluntati, ut fic dicam, ob-

ISP

fequitur, ac is, qui brachiis decuffatis; toto

qui

Tüor

corpore erectus, aftra contemplans codlos

afpicit ? non eft dubium.

wl

26.

Vij

uid igitur falfa nobis imagina-

inur & imponimus? fudas tu die toto, for-

j

naci affides ferrumque effingis ; fingere id

tpi

te vult Deus.

Ecquis igitur mihi per-

(Sge

i

füadeat, minus te fervire Deo, quam i$;

qui, fi ftatus id exigit ; *orando dies cum

T

f

nocte conjungit? Quse demum eft ifta fen-

tiendi perverfitas ? an non is fervit , qui

dit

cum ab hero forte horto fodiendo curan-

Ton

doque adhibetur, os vultumque contrahit ,

T (

& malle fe. menfze miniftrandee operam da-

Tt:

re; tacitus fibi querulusque obmurmurat.

dOl

s ope«

NNeque hic mihi reponas ; acliones illa

raque

"TRACTATUS DECIMUS.

95

Qus: d

faque & munia neceífitate tibi impofita,

iis te viétum parare, & familie profpicere;

fls ple:

icus,

quafi vero neceffiras excludat obfequium

Dei Quin imo neceffitas illa evidentiffi-

d

mum eít voluntatis divine indicium : hanc

velit

T

tibi impofuir, ut is effes, qui manuum la-

Mi

bore curisque implicitus viram ageres. Vi-

]

tam ergo fi fic agis, & fi libenter agis; quia

qumm',

j pre

id tibi oneris a Deo eft impofitum , cui fa-

ne menti dubium effe poteft, quin Deo

Jonrat

]5 dl

fervias & quidem accuratiffime?

$, qui

27. Quaefo ne id importune revoce-

æque

mus in dubium.

Exiftimo enim, nlli ma-

l Ob-'

ois perfpectum fuiffe , quid fit fervire Deo;

quam Chrifto , qui id de (eipfo fert tefti-

,foto

cælOS

monium aut potius elopium. | /Voz quevo

voluntatem mean , fed volumtatem ejus, qui

mpit

wf me,a)&quidem femper & ubique.

Jam vero, hunc ipfüm perfectionis omnis

to,fQï'

apicem & exemplar , video fervili infudare

gEFC l

opere annos plurimos ; malleis & dolabree

1

yum 5

manus eas impendere , quas denique pro

mortali genere deprecaturus in coelum fü-

j o

u

ftulit , & vero etiam in cruce figendas de-

dit moriturus. An ergo voluntati divinae

yl'[, qul

qua

non obíequebatur, cum juvenis in mater-

na domo rotos dies carpentariam exerce.-

utähïb

ret ? imo vero maois crediderim, laboran-

m d«

do tunc patri feciffe fatis, gratiusque ob-

a

P.

. fequi-

j

4) Joann. 5. v. 3o.

nj

96

ARS SEMPER GAUDENDI

[

fequium praeflitiffe, quam fi nunc cempo-

Nq

ris opere manuali deferto, fe totum preci-

fmir

bus aut etiam formandis hominum mori«

Opif

bus impendiffet ; id gratum Deo fuit cum

exigi:

exigebatür ; inpratum haud dubie futurum,

fer:

fi praeter tempus fuerat exhibendum.

fani

28. Itaque ne bonitatem ftatus incuía

fio

vel extolle.

Status fane nec bonitatem nec

d

malitiam operibus tuis , obfequioque con-

tfirm

fert: verum id conferunt opera, quz con-

gzlz'/z [

ditio ftatusque exipunt.

Atque id his tan-

L

dem praecipuum eít bonitatis, malitiaeve

LT

fundamentum , & vero etiam apex.

29. Neque ítatum ulum effe fcias

quantumuis humilem , quantumuis curis

implicirum , in quo non tam perfe&e vi-

tam pofífis agere, quam in alio quovis :

Oflg

1

fiquidem perfectio tota in hoc confiftit, ut

id apas accurate, quod in tuo ftatu exigit

Deus, non vero, quod exigit inalieno, In

eo auterm erramus graviffime: boni omnes

n [

efíe cupimus, fed bonitate aliena, non no-

ïmg.;

fira, & fi nec illam confequimur, nec no-

&l

ftram. unquam exhibemus.

MNeque vero

tegr

matrimonio junctis neceffe eft perfectos re-

€om

ligiofos effe, perfecti ipfi ut fint; habent

yhr.

füa quique officia. Neque ut perfectum

li,

pauperem agas, divitis & potentis virtutes

Vi&u

ut exerceas, ullo modo requiritur: elee-

mofynas erogent illi, tu. egeftatern feras.

Illlï 3

eo

um

[

TRAC'i'ATUS DECIMUS.

9?

(empt.

Neque plebejum hominem verbo Dei dif-

) r

feminando vacare oportet, ut perfectus fit,

1 Df

opificio dum incumbit : quisque , quo

üit um

exigitur a Deo , id agat ; denique quisque

]TULUID

ficut a Deo exigitur pro fua conditione &

flatu id exequatur, & unusquisque tum per-

;'incu(a

fe&tionis apicem eft adeptus ; gratus Deo

&i

eft, & hoc fufficit.

Nam ut graviífime

j (

affrmat D. Petrus: Z veriate comperi,

1ge C0

quia om efb pev[onavum. acceptor Deus : ed

li (

zW ommi gente , qui thneb eum Q3 ^ opevatur

iEjv

quflitiam , acceptus eft illi. a)

[cias

N

curi

l vle

Oflenditur ,. neminem judicare poj]ä-, quacZ

yvb:

m lo flatu pevfe&liorem vitam fuilJet

[ir

QOMVIUS.

en

1

30. A Dhuc famen, ut füfpicor, querimo-

0

nie tuz non eft factum fatis: nam

o

licet in quocumque demum fítatu perfecte

on 0U

Dei voluntatem exequi quemuis poffe fa-

j

teare: tamen id femper animo obvolvitur ;

It

commodius longe te Deo obfíequi potuiffe ,

jf

pluraque agere;ex recultuque Numinis quz

hgbent

fint, fi divitiis afflueres, quam modo, cum

um

vi&tui neceffario comparando omnis exigi-

ii

untur cure. Alialon-

dé

tur— etas ; & impend

h.a

ge

N

&) A&. 1o. v. 34

98 — ARS SEMPER G'AUDIäNfo

T

e preclarioraque facturum te, in Ecclee

j

aftico ftatu. conftitutum , aut alteri. me-

oj

fils,

liorique jun&um conjugi. Quid enim hoc-

ce meum matrimonium eft , inquies , nifi

kem

pei

rixarum moerorisque perpetuum fÍtabileque

feminarium ; Parce verbis quafo, fcio quo

Tttly

Tüm

tendas ; mihique, fi placet, aures accommo-

da.

Vin' ut os occludam tibi , omniaque

qQos

0 Q

1nentis diffidia, hac in parte, penitus ut

componam ?

[l

of

llud ergo primo int&rrogo , qua

fi$;e

tu tandem rarione poflis decernere , alio in

N

i1nif

ftatu acturus quid fis, cum tibi nullo pa-

;

&to conftare poflit , que tibi tunc futura fit

tf

mens? quid fis, quas tibi tunc tricas,

pv

uas tentationes, quas animi moleítias ob-

ted

voluturus fuiffer Daemon, aut ea; quam cir-

Tist

Íen

cumgefítas , animo rebellis caro? Quis no-

vit,'quod in confortium, quos, inquam, in

Eu

l

fcopulos impingendus , quos'habiturus tibi

füperiores, quibus fübdare, quos fübdi-

D

E

tos, quibus imperes ? Qua tunc animi con-

ftitutione , quo genio , lzto an trifli , qua

ht

tb

mente, facili an difficili futurum te judicas;

alio plane in rerum conditionisque ftatu;

Tem

dem

qui ne jam quidem quo, genio poft horam

futurus fis, fatis apte potes difcernere? Ri-

g

des modo, flebis fortaffe tunc ; nunc ani-

m

mo tranquillo es, mox fortaffe rixce & jur-

hii

gia tempeftates excitabunt longe graviffi-

fiet

1na$,

]

TRACTA'fU'S DFCIMUS. $9

mas. Tu vero, qui matrimonium aliud a

"Ecde-'

j D

tuo judicas rebus tuis futurum convenien-

n -

tius, qua quafo id retione tuto potes di-

Ícernere, & absque errandi manifefliffimo

$ niü

Jque

periculo? hunc íane, de quo modo conque-

T

Ieris, conjugem arbitratu tuo felegifti; opti-

fmmo«

mumque tum rebaris fortaffe omnium,

n

quos ferebat tellus. . Exravi, inquies. Cre-

do equidem : at qui credam ego, jam non

ts U

etiam errare te ? optimum dum olim ut pu-

tas, eligis, elegifti,

ut jam fateris , peffimum.

,

illi cum nu-

Minime,inquies; optimus erat;

lio i

verum íuo vitio perverfu

s eít deinde.

) pi-

pí;

*

ra (it

Ita(ane fit

.

fed quo pacto conftat , tibi non

015

pervertendum fuiffe cum, quem tibi men-

te defignas, quemque futurum tibi arbitra-

$00

W Ol

xis tam benevolum ? alios fane vultus prae-

ferunt proci, alios voti compotes facti jam

J

j

marit. :Quidquid fit; inquies; pejor certe

hoc, quo nunc vexor , conjuge effe noa

U !lbl

poterat, non moribüs afperior, non animo

d

y

vultuque ferocior. Hoc quidem effutis tu,

ut reliqua omnia : fed quem virtutis, quam

j ] qüi

tibi in alio fingis ; futurz habes fponfo-

T

rem ? quis pro ejus humanitate tibi impen-

fl

denda, fidem facit? multorum enim voci-

porai

bus circumfertur, te per nimiam impuden-

j

omnis dif-

riam, effreenamq

ue dicacitatem,;

y Yi

fidii domeftici caufam efíe ;

non tuliíTet

&y

ne tam diu quidem fortaffe is , quem tibi

jl

tam

gïa

fi

7

ioo

:

KRS SEMPER GAUDENDI.

ram benevolum depingis, importunam fi-

bique proterve imperantem fceminam : &

fton

fic quem affabilem nunc effe dicis , triplo

Ti5

fortaffis afperiorem, quam quem excutere

gl5

vis maritum, tua feciffer

arrulitas.

Ttai

iné

]

que nihil hic certi potes

aruerfe ; conje-

fi

étura ageris. Eas autem fequi, quid id eft

füm

aliud, quam fe in errorum barathrum cons

(S

jecturando conjicere ?

qditi

32. Infuper, an florentiorem illum ;

ina

illum commodiorem , melioremve, quem

£XIo

tibi animo formas vite flatum, rebus cee-

Qie

left bus confequendis, animzeque tuae faluti

ftte

comparande conducibiliorem futuruin ex-

Omn

iftimas ? an fatis tibi roboris futurum fu«

0mr

iffe credis, quo difficultates, quas ftatus il-

"nin

le fecum fert , potuiffes perrumpere ; ea-

li,

que exequi omnia. munia, qua aut in re-

do

ligione, aut in dignitate rali conftituto im-

foy

ponuntur , meritoque ab eo exiguntur?

$d

Án anime tue profpexiffes tum, in tam

mï

ancipiti loco ; tantis periculis expofitus?

lh

Profpexiffem, inquies. Verum quam fidem

Dt

exhibes, tibi ut credam, aut etiam tute ut

t

tibi ? Contuliffet , reponis, gratiam fuam

me

Deus mifericors, fine qua uti nihil, ita cum

i

ea nihil non poffümus.

Preclare adimo-

Q

dum de Deo fentis : fed e

timeo,

90 de te; tibique

33- II*'

(is :

TRACTATUS DECIMUS. toi

l

um f

33. Illud certe non íatis capio , quà

n:&

fronte tibi gratiam a Deo dandam pollice-

tiph

ris,ut ea,quz in ftatu illo, quem tibi effin-

VU

gis & feligis, occurrunt, mala perrumpas;

n

fan&teque vivas ; neque tamen id tibi per-

fuadeas, liberaliorem profecto longe futu-

Qu

liddl

rum tam benevolum Deum; ut tibi de gra-

m

tiisomnibus munifice profpiciat, quibus con-

ditionis, quam ipfe tibi elepit & defignavit,

incommoda virili feras animo, & que ab eo

lh

quem

exiguntur; commode exequaris.

Magis-

15 08

que ergo allaboraturum Deum credis, ut

faluti

faveat electioni tuze, quam deftinationi fuae?

ominia tibi videris perrupturus mala, ad

n ex-

, fl«

omnia onera perferenda fuffe&uros tibi

us il

animos polliceris ; fübmiffum, patientem;

liberalem, affabilem futurum te afferis, mo-

Ts

: n

do id, quod optas, fis, femperque Dei

favore tibi impendendo niti te, clamitas.

j t* |

ratiam tibi

r£ |

Sed non video , qua eraria,

impendi vis, pro eo dandam

i

atu, quem

xf

tibi contra Dei mentem feligis, neque illi

ratie fidas modo , quam pro hoc,'quem

j f

if li

tibi dedit, ftatu recte exigendo, liberalitfi-

me dat quotidie.

Hanc, fi tu rejicis in-

j mäm

j m

gratus , prefidens fíane illam temerarius-

l

que expectas.

ao«

gg

34. Involucra lf'un'tx tantum infirmita-

ue voluntati ftoli-

tis noüræ, velaque, q

;

g,

A?VI

L

xo$ ARS SEMPER GAUDENDI

de, numquamque fibi bene conftanti ob-

:

ducimus, ifthec dicta dicere: o fi religio-

qis j

nem ingredi licuiffet mihi, fi magis tran-

i

quillam negotiisque minus obnoxiam vi-

jd o

tam agere fuiffet datum ! quid non obfe-

dlityr,

quii contuliffem Deo, quot.merita bonis

deince[

operibus mihi non accumulaffem ! Hoc (a-

forità

|

ne fi ex animo fincere pronuntias, id fal.

teu

tem age, quod potes modo, easque, que

Ti

nunc fuppetunt dotes, quam potes optime;

QU n

Im-

Dei obfequio ftudiofeque impende,

compe

pendes autem, fi nulla re gratiofiorem au-

le r

&ori tuo futurum te perfuaferis, quam fi

Til

tu quidem ligone , tu malleo, calamo tu;

m i

tu armis, tu ingenio, manibus laborando tu;

tu Ecclefiafticis incumbendo penfis, tu ve-

1 p

ro liberis recte educandis operam dando,

munus impofitum rite expleas, aliudque

omnino nolis effe modo, quam quod mo-

do ex Deo es.

Fruftra vero mihi perfua-

0f

dere conaberis , obfequium Deo debitum

tunc recte executurum te, qui modo tam

li

negligenter projeécteque agis ; femper in-

gratus Deo, femper querulus.

Ceffarent,

36

inquies, tunc omnes querimonise.

Quod

fi ita fit, certe ceffent jam ; erisque.modo,

| tanq

quod tunc futurum te exiftimas, verus nem-

1101

pe fincerusque fervus, tuam operam pro

tibï

fua fan&ta voluntate exigentis Dei,

Bffex

T1on

35;. Ma-

|

TRACTATUS DECIMUS.

103

nii d

35. Maneat id igitur , non effe quod

reie

quis judicer, quo in ftatu accuratius ex-

$ (

a&urus fuiffer vitam : ilud. enim certum

m

. eít, ignorare.nos fuperventura, quid etas

obf

allatura fit, qua indole, quo genio futuri

| bonii

deinceps , qua valetudine corporis, qua

h f

fortitudine animi, quibus immifendic dif-

i

f£culrtibus, quas a dimone moleftias fu-

7 quæ

bituri, quibus jungendi comitibus : deni-

que. nulla nobis circumítantia futura nunc

»ptime)

In

comperta eft, éx infinitis, quarum fingu-

[] at

le rem totam variant, alterantque ftatus

m Il

malitiam & bonitatem. . Quid ergo de re

0 (l

tam incognita ccci judicamus, quid im-

*

o füy

piovidi decernimus ?

Qve

idoy

u

5' XTII

Yl -

at

Oflenditur tandem , ideo tibi flaium , quem

ol

Q

babes , felegiffe Deum, quia tibi [uluti con-

0

m

. fequende futurus evat aptior.

p It

[l

Erum, ut fcrupulum omnem tur-

3E.V

bationemque animo evellam, non

(v

mOdO)

tantum dico, quod de alio, quem tibi

; m

fingis ftatu, judicare non poffis ; meliorne

tibi futurus fit , an deterior: illud fecundo

Ü ?XO

affero, ut plene acquiefcas, alium ftatum

vitam

non fuppetere » in quo perfectius

actus

j

y

104 ARS SEMPER GAUDENDI

acturus fis, quam hunc, ob quem gaude-

i

re cum deberes, ingemifcis.

Poffes qui-

! frta

tad

dem in alio effe perfe&tior, verum pofles

& in tuo: in illo autem licet poffes; nego

*

fii

tamen meliorem te.

Hoc fi recte demon-

, erJ

ftrare potuero, exorata eft caufa Dei. Id

Ti f

vero, menti Divinarum rerum fuperiori-

[

K

bus Tráctatibus explicatarum cognitione

V0

li

imbutz perfuadere ,. non. erir admodum

vül

difficile.

UET

37. Hoc enim in primis certum eft,

BI

Deum univeríi auctorem non minori ftudio

t

tü

accurare fingula, quam omnia. Illud eque

R

certum, non cafu me in lucem hanc pro-

It5

ductum, fed fumma indüftria artendifTe exi-

[

miuni Artificem, quo fitu, quo loco, quo

tempore, qua condirione, quo ftatu me in

git

hac univerfitatis tabula exponeret, non tan-

b«

tum plorie fuse, fed falutis mece rationi-

tl

bus accurate expenfis.

Quid enim ? nec

«

folium vento abripitur, nec capillus in ter-

E

ram decidit, ut Chriftus ipfe teffatur, cu-

]s

jus exactam rationem non habeat Deus;

Die

adeo ut ne folii quidem cafus ca(u incidat,

b

fed deftinato Dei fic ftatuentis arbitrio: &

if

quisquam mihi perfuaferit, eum accuratif-

! Di

fimam rationem non babuiffe praftantiffi-

Qu

mz creaturz ratione nobiliffima praeditae;

&R

quamque ita adamarit, ut ad coeleftis plo-

|ni

rie hareditatem erexerit, Diviniratis jam

pen

capa-

[

TRACTATUS DECIMUS. 105

gaude-

capacem, poftquam Divino fanguini eft in-

T

ferta ? Quod fi itaque ftatui meo. procu-

rando maximam geflerit curam optimus

puis

T

fapientiffimusque Deus, dubitare non pof-

&more

fum, quin eum felegerit , quem fuz glo-

il

rie meisque rationibus maxime conducere

enori«

judicabat. Potuit enim id agere fi voluit;

niute

voluiffe autem: non eft dubium, eum , qui

Q

vult; quod eft optimum. . Hinc illud cer-

to tecum ftatue , quod licet in alio ftatu fa-

1 d

ciliores forfitan commodioresque fint ad

virtutem falutemque viz , eas tamen tibi

ludo

aQue

commodiores facilioresque minime futu-

p

ras, ob ea, qua tu quidem nefcis; Deo au-

eyi-

tem liquido funt perípecta.

qo

38. Auditores, hec una cognitio , co-

gitationem mihi omnem adimit; nec ha-

s

TT

beo ; quod dicam, nifi Davidicum illud, 47;-

valilis fata eff fcientia tua ex 1me, a) id eft

qtioti«

lw

ex me folo ítatüsque mei confideratione,

p

admirabilis plane exiftet , fi paululum ex-

pendarur Deus. An non enim adrmiratio-

nv

| Dfu:-

nem id omnem füperat, ftatus omnes ha-

bere , quos potuifti ( potuifti autem nancifci

incidgü

jX

infinitos) omnes , inquam, perluftraffe eum

]

Divine Mentis acumine , anrequam te;

j

quod es, & prout es, condere decerneret,

;am'xiü-

[æd-ïïæ',

eamque tibi conftitutionem daret, que li-

bero tuo arbitrio, ad bene vivendum im-

ls gïo-

pendendo, maxime deferviret ? Deus im-

j jam

Inof-

a

$) Pfal. 139. Y 14.

E

xyo6 ARS SEMPER GAUDENDI

1

dthn

mortalis , quanto hic ftudio opus fuit ! &

quis huic operi fuffeciffet; prerer hunc

; Ynie

|fed

immortalem Deum ! 2) Id enim flatuere

nullo. pacto potuit, nifi infinita fua condi-

Ti

tionalium , quam expofui, fcientia, omnes;

| m

quotquot poffibiles funt , conditiones cafus-

! Wi í

que, qui fingulis poffunt obtingere, com-

f

plexus fit & penetrarir.

Hos autem infi-

Taye

nitos effe liquido patet.

Illud itaque fci-

min

vit, quid acturus fuiffes, fi mas, fi fcemi-

flan

na, fi Rex; fi plebejus, fi dives, fi pauper,

[

fi bono, fi hebeti ingenio fuiffes ; rurfus fi

firen

in India natus, fi in Belgio, fi in Hifpania,

digni

quid quoque loco eventurum fuiffet tibi;

& ne in re infinita numquamque exhauri-

ptob

! Qu

enda infinitus fim , particulatim etiam fcivit,

quid in quovis cum quacumque matrimo-

|dq

! Qu

nio, quid in quavis religione, quovis tem-

pore, quovis loco, quibusvis Prafectis,

Qua

toi

Commilitonibus , & circumítantiis infinities

variatis , tibi fuiffet animi,; quid virtutis;

P:of

quid fpei, quid rei. *

39. Omnem illam Scientiam tibi, re-

inq

€te in hac mundi ferie collocando, impen-

1

)

dit; circumítanriasque 'ex infinitis eas fele-

&

git, in quibus perfpexit libero arbitrio aut

T

optime, aut certe minime male fuiffe ufu-

min(

rum te, ut fic faluti tue optime confule-

Wi

-I.etl

Et vero eamdem proríus fcientiam

Imn

&in-

^4) Tract. 3. & 4,

(itj

»-

[

'TRACTATUS DECIMUS. .

107

i&

& induftriam, in omnium hominum con-

venienti ordinatione exhibendam, applica-

* hünc

M

re debuit magnus artifex,

folummodo tibi

cond

mihique, ur recte providere. Quo pacto

ff]e

enim de me quidquam poterat decernere,

afüse

nifi fimul & de parentibus meis certi quid

QOT«

flatueret ? de his autem nihil poterat ordi-

vt

nare

P)

- nifi totam ab Adamo futuram ho-

minum feriem , omnesque rerunt circum-

ie f

fom*

ftantias in fuos ordines difítribuerit.

upa

us

40. Itaque infinitis, ut dixi; rerum dif-

ferentiis, hominum, locorum, temporum,

'paniz,

dignitatum ; geniorumque circumftantiis

' [ibi)

mur-

probe expenfis, cum illa fefe offerrent; in

quibus dubio procul, libertate te tua ma-

(sif,

n

loque arbitrii ufü condemnandum vidit,

quem amabat ; illis omnibus circumftantiis,

g m

qua ftarum hunc faciunt; rejectis, eas fe-

dl

legit, quas faluti acquirenda, tibà maxime

niinin'es

profuturas liquido cognofcebat.

ir

41. Quid vero de damnandis flatuit;

d

inquies ? Dicam quod Mifericordiam Dei

m] d

fedulo expendenti, & in damnaus quoque

g ld

(2]

admiranti mihi in mentem venit,

Certif-

imo a

fimum id vero eft, fideique articulus, ne-

minem a mifericorde Deo ad cterna defti-

f u

n

nari creandum fupplicia, ut impie de tam

J

immenfa bonitate garriunt fectarii.

Per-

st

ditio tua Jfraél, tantummodo n me .auxilium

fu.

108 ARS SEMPER GAUDENDI..

!

tuum. a)

Verum ita pie cenfeo, Deum;

Ml )

cum in rertio Scientiee füz, quam de re-

LU

T

bus conditionalibus habet, volumine, per-

fpexit, hominem hunc, quem creare de-

t9R

cernt, non tamen damnare, libero nihilo-

B e

minus arbitrio ita ufürum, ut nec in reli-

| 1loin

gionis ftatu, nec in fieculari, nec in digni-

li& QO

rate conftitutus, nec ad. paupertatem deje-

tim h

&us, nec &gro, nec valenti corpore, nec

türis,

mas nec faemina, falutis eeternae confequen-

Q9 f

de rationem habiturus fit; tunc inquam;

ürüm j

plane mihi períuadeo , tantam effe Divi-

Dus,

nam pietatem & Miféricordiam, ut ex om-

hd

nibus iis flatibus, in quibus cognofcit ho-

0 h

minem pro fua libertate & malitia damnan-

nf

dum, eum adhuc eligat; in quo, fecundum

üatuerw

communem Gratiarum curfum, ícit mini-

ime

me faltem male, libertate fua abufurum

Bu

hominem, minoremque propterea fibi da-

A'Qtie

mnationem paritürum : aut certe eum de-

Ti

ligit; in quo graviffima etiam fcelera per-

Y

mittere; /) ingentem aliquam Deo fit glo-

*

riam allaturum

.

prout de Tyrannorum

üPieg;

immanirate philofophati fümus, quorum

, of

fevitia, tantam ;Martyrum multitudinem

Q cn

Deo, gloriamque cumulavit.

m B

42. Pluribus id probare nunc fuper-

llj 7

u

fedeo ; quamquai mihi certum fit, quo

ficut

eij

(-) Ofez 13. v. 9.

&) Tra&. 6.

') um

"

J

"TRACTATUS DEÉCIMUS.

109

Dan,

tefte Apoftolo Dei voluutas eft. Santlificatio

d

vefira; 4) ita voluntas ejus fit, minime of-

t

fendi velle, & in. damnatis minimum velle

gt d

Illud modo ur-

reperire, quod caítiget.

1ilil

eo, eam eífe Dei mentem, o Homo, te

jt d-

ilo in ftatu conftituere, qui maxime faluti

| digpi-

tuz conducturus eít; aut, fi tu falutis cu-

ram habere non vis, faltem minime obfu-

n p

N

turus. : Ádde, quod is fit ftarus ruus, in

quo fanctiorem te, quam in quovis alio fu-

equet«

quam:

turum , omnibus rite infpectis, profpexit

Divi-

Deus. Quod fiita eft, fi rantus in me col-

Y 0f

locando impenfus labor, rantum adhibitum

it ho-

eft (tudium , tor tamque gravia impenfà

Tinare

confilia & expenfa? quid ego de rebus meis

ftatuere, quid conqueri poffum homo mi-

o

f

nima mentis, ceecus , & rerum omnium

yfurum

ignarum caput? quin igitur tanto Numini

(li d*

acquiefco ? cur tante fapientiee fatuiratem

ind

meam temerarius & im

cio ?

pudens non fubji-f

n

43. Harc fine difponentis cuncta Dei

t gïo-

gmorun

fapientiam ob oculos habe identidem, fi

gonum

tuo ftatu contentus vivere defideras.

"'Te-

T

que cum confideras, quid modo fis, illud

cum Píàalmifta admirabundus exclama: Zo-

aime pvobafli sme , id eft, fcratatus es me

f

meaque omnia, €$ cogzovifli me.

Tu co-

Wb

)

gnovifa fefffonem meam 9. vefavvet&ionen ane-

il

am,

36.

-n) 1. Theff, 4.-v. 3. vide Tra&. 15.num. 35. &

*

i10 ARS SEMPER GAUDENDI

]

amy, intellexifli cogitationes meas a longe ; fe-

, ub

dnt,

snitam meam g. funiculum meum inve[ligafti,

€g ommes vias meas previdifli. a)

Sic eft

lul

David.

uid vero tu ad hec ; Mirari,

|qum ;

inquit; poffum, eloqui non poffum, 707 eff

! Gfentu

Jermo in lingua mea.. Nam vere, 7u cogno-

fiero,

vifli ommia : omnibus cognitis & expenfis

IWi, n

tandem Pormafli me. Per te füm id,quod

0Deus

fum.

uid dicam ? fane hoc unicum,

Jrinitia

Mirabilis fatia

eft fcientia tua ex me, eg non

4

porero ad eam.

Quflino

44. Nonne m

irabile id eft & ftupen-

tft

dum , tanta cognitionumi congerie , tanta

Anuio

diligentia, tanto ftudio opus quod fuerit,

Bl cor

ut

avid formaretur paítor futurus & ex

( agj

paftore Rex ? Et hoc nonne eque ftupen-

[ Unrpy

dum eft, eadem omnia, qua Davidi , ftudia

| fity Yj

tibi quoque impendiffe Deum, antequam

enS,

te in hanc lucem evocavit ; antequam de-

loc fs

cerneret, an in matrimonio collocandus;

quod.

an huic conjungendus vir uxori, aut fi

Qc s

uxor, viro ; an huic vel illi admovendus

mfwe!

operi aut dignitati ? Tanto opere, ut fic

C0

dicam,; Deo fíletit plebejum defignare te;

T.

te propolam, te militem, Religiofüm te;

fàm ;

te marem , fcminam te, te denique vile

Hl'gel

mendicabulum, te vero Regem ? Quid,

4 ui

quod decreto hoc de te formato, tum tan-

Rtts

dem de parentibus tibi affignandis, de lo-

[e 0 PY

)

)

&) Piällm. x?g. V IG a.

DI

TRACTATUS DECIMUS.

Tri

il

co, ubi nafcereris, de amicis, qui fubfidio

effent; de omnibus denique circumftantiis

j /üg"[li)

Sicdi

figillaim cogitarirt , per quas, in eum,

Mirai,

quem mente defignarat, ftatum, infallibili

N

eventu devolvereris ? Certe hzec cum con-

fidero , obmutefco ; zec eff fermo in lingua

m

expenfts

meég, nimis enim profunde cogitatioues tud

o Deus , & nimis etiam. AMmrabilis fa&la eff

idqu

micum,

Jeientia tua ex me.

45. Hoc folum poffüm dicere cum Au-

TL

güüino , Conflantev , o bomo; te Deo cvede,

eique te totum committe , quantum potes. a)

luper

, fantà

Acquiefce tandem aliquando tam íàancto

füetit,

Dei confilio, nam vere Ae£um judicium ejus,

&

€? cogitationes bominum tünide , €g9 incevte

omuey providentie mofjve. D) Interim gra-

hopen-

tias tibi maximas & immortales 7Eterna

, dudà

Mens, eum me quod condideris, qui fum,

ntequam

hoc loco, hoc tempore, hoc ftatu effe me

J

um d

gcaüdllsr

quod decreveris: aliud effe nolo , fed alius;

hoc eft melior, & non melius.

Quid for-

j, d l

maveris, id. quidem tu probe ícis; hoc

o

t ü l

fcio ego., quia equitas judicia tua, c) &

jnitd f

mea íalus. Tuum eft, quam quis perfo-

nam in hac mundi fcena exhibere debeat;

;(['m] lj

feligere ; noftrum agere. Selegiíti jam tu;

& quidem ratione optima ; mee nunc funt

! 0s

me perfectiffimeque

g u

partes ; eafll quam opti

2

exe

T

(

9) Aug. in Solilog. infine. ) Sap; 9. V 14e

€) Pfal. 118.

112

ARS SEMPER GAUDENDI

ji

exequi. Talem me habebis pofthac; qua-

lem me condidifti; & qualem me condi-

difti, & qualem me conditum effe volui-

fu

fü. An tibi fufficit id, quod fum, Maje-

SI

fit

Íítas infinita ? fufficit tibi mifellus homun-

qusqa

.€io, terreque viliffimum pondus, Immen-

lii «

fe Deus, Providentia eterna, Sapientia in-

qud

exhaufta ? O me felicem , felicitatem tan-

Cipuan

bation

tam fi intelligo? O me fortunatum, fi me

quid fim, & a quo id fim, recte percipio!

compc

Sic age tandem, & quiefces. $ufficis tu .Deo,

füm p

ut re&te Cyprianus, verum ut tranquillo

fütura

femper fis animo, /fufficiat tibi tandem JDeus.

Qudem

£r bomo cujus Deus eft , quid amplius quae-

que ]j

Yil? a)

probar

-163863- -8020€3- -f5300- -f0:062-

prox

&

ABACIATUS' XT.

O

tilg,

Unusquisque donum proprium habet

COnjua

li

a Deo, alius quidem fic, alius vero

QU

- fic, 1. Cor. 7. v.7. unumquemque fi-

nj

cut vocavit Deus, ita ambulet. v. 17.

t f

Tm:

Offenditur umumquemque , ur. fuo.flatu

coutenins fit, etiam debere acquie[cere.

ibf

emnbur , que prece[erum . eventbus ,

PïOS., q

Ti

qui&usque ad eum flatum eff perduttur.

Ydols

PRO-

lls e

f) D. Cypr. de Afcenf. Domini.

Dl

TRACTATUS UNDECIMUS.

113

6 q

cond

PROOEMIUM.

i

fundamentum , quod jam pofui, bene

SI

firmiterque fuerit collocatum, & illud

, Mij

homut-

quisque fibi perfüaferit, ftatu conditioneve

fua contentum efífe debere íe, optimus

[mman-

ntia n

qpod fit, qui fibi potuiffet obtingere ; prze-

cipuam rem peregimus. Facile enim tur-

m f«

,im

bationem omnem fedabimus, tumultusque

componemus , qui folent füboriri animo,

srcipiol

787

tum preterita, tum prafentia, tum etiam

futura nimis anxie cogitanti.

Ac primo

lqm'Ho

977

quidem video turbari plurimos , ob ea,

quae licet preterita jam fint, tamen ap-

(it-

probare facta non poffunt, optarentque

proinde aliter accidife. In duplici ea funt

æ-

differentia ; quaedam, quee circa nos funt;

extra nos tamen pofita ; uti parentes ; na-

l.

talia, amicorum mors, filiorum . mores,;

conjugii ratio fero vel male inita, atque

hst

his fimiles eventus rerum.:

Alia in nobis

pv

funt, eaque innata; ut genius, ingen

ium,

mentis perfpicacia, percipiendi vis. Mul-

QUE t

U

tam fane turbarum hec füppetunt mate-

riam: difplicet enim non paucis, aut eos

n

habuiffe íe parentes, aut nimis cito ere-

w'ejäere

ptos, aut alios fe non effe. nactos filios , aliara

nijlls

conjugem ; ingenium item. perfpicacius;

duf

indolemque ad majora natam.

Hinc in

n*

aliis ea cum perfpiciunt, frendent invidia

3

&

114 ARS SEMPER GAUDENDI

J

& trifis paulatim exedit mentem livor.

!) dli

dffi

Magnus hic latet fcopulus.

Virandus eft;

ET

& ut vitetur, exponendus palam.

Illud

fune

itaque propofitum mihi nunc eft oftende-

re,Íi vere tuo ftatu contentus fis, confe-

lnüscu

qu (

quens id effe, ut etiam arrideant, qua ad

eum te flatum, vivendique,quam tenes ra-

pf

qum.

tionem perduxere

Ac proinde. primo

omnibus quz circa te jam prateriere even-

Wt

tibus : Secundo etiam internis dotibus de-

e«ti

bere acquiefcere ; T'ertio randem, infanum

dcre, |

id effe; alteri quod invideas. Hzc, inquam,

Religi(

omnia, ex eo folum capite , quod tuo ftatu

Raf

contentus fis, tanquam principia deducen-

o

da & explananda funt. Ante omnia tamen,

lt in

quid ftatus nomine veniat, & quosnam in

la fe

flatu effe intelli

gam , quuido eit declaran-

pa

dum.

com

lus ;

!qerc;

q',

IN

.lm() !

Quid proprie fit flatur , j quomodo aä eum

& JDeo, &9 per que adjumenta perducamur ; &3

t

tenr

quaudo in eo fit pev[everandum. — Dedu-

citur 1d per aliquot cafus.

| Que

| poni

Llud tametíi recte perceperimus , fua

Cm,

1.]

forte contentum vivere debere eum;

| qui

qui inter hafce vitee miferias felicitate frui

|

defiderat, fic ut ex Apoftoli confilio Uzus-

&p[

quisque i2 qua vocatus efl, ia bac pevimaneat:

ü

?

*

TRACTATUS UNDECIMUS. :1:5

DI

4) aliquod. nihilominus dubium füpereft;

m |vot.

Non enim iftud

qdus dl

diffufius explicandum.

adhuc liquido intelligitur ; quid ftatus no-

Ti

offende

mine veniat, aut'qua propria dicatur

unuscujusque conditio. Rur(us; fi fua cui-

, u

que füilicere debet fors, certe mutari non

que a

(enes f«

poteft pro arbitrio; & quemque in eo;

quem occupar, ftatu perfeverare conftan-

| prima

ter, neceffe eft. — Hoc fi ita fir, nemo fàne

'e eut

e calibatu ad matrimonium poteft conten-

bus d-

dere, ne calibatus ftatum mutet: imo ne

nfanum

Religionem quidem inire re&e quis poffet,

]qüa I)

ne a fzculari flatu, quem prius occupabat

) flat

bene, in alium fiat mutatio. Quid quod,

ducett

ne in muniis quidem dignitatibusque ul-

tamCPt

la rece qusereretur viciffitudo ; neque

um ii

sdhrate

paupertatem quis cum divitiis recte

commutaverit, neque ignobili loco na-

tus ad illuftria adhiberi, neque propola

mercatorem agere, neque caufidicus ad Ju-

dicis fplendorem evehi a quoquam poflet;

imo ne eger quidem valetudinem exopta-

T [

re , ne ftatum mutet is; qui fua forte con-

j

J

J f)

tentus debet vivere.

Huic objectationi;

J

]i

qua fane preclara eft, remque omnem ex-

oni fibi poftulat, plene fuo loco fatisfa-

ciam. 7) Id nunc agamus, exponamusque,

]5 fi

T

e u

quid ftatus nomine intelligatur.

ii

2. Statum itaque duplicem effe dico;

(cuig

& primum quidem voco Rationabilem vi-

vett-

G 4

D) 'Tra&t. 14.

72;711»"3*'";:

$) 1.Cor. 7. v lf.

x16 . ARS SEMPER GAUDE-NDT

7

vendi vationem g qmetbodum

& qua fiue pet-

cato 9 [celere mom licet difc

cedere.

Et hic

$ fh

quidem ítatus eft. firmiffimus.

Alter eft

frenti

Jtationalilis vivendi vatio, a qua licet

Jffe pec-

denda.

cato detur vecedere,

nmon tamen fine gravi[[rmo

fitis.

incommodo.— preterque

vatiomem — fubeuudo.

Q Vex

Utrumque,

fi placet exponamus.

Wnt 1

3. Primo igitur, quicumque matri-

proo

monio conílricti fünt, aut fe

Deo per vo-

inqui

ta caftitatis,

aut etiam facramento operam

aut ])

fuam Regi Reipublicaeque devinxerunt,

bum Q

quamdiu voto facramentoque tenentur, eos

lfent

ego in flatu eífe intelligo ; cum conftare

tf

fibi voluntas debeat, neque eam fuo arbi-

fli qq

trio quisquam poflit, in his cafibus; nifi

finesa

contra fas fícelerate retractare.

Matrimo-

W f

nium autem, flatus omnium firmiífimus

auteq

eft, fi quidem fidem daram diffolvendi,

füpe

nulla inter homines eft poteítas legitima,

aut auctoritas. Coclibatus itaque hac rati-

Won

one confideratus ; flatus non eft ; fi qui-

Wt

dem voluntatem fuam, vivendique propo-

ii

fitum quod tenent modo, fine ullo fcelere

omn|

ulliusque injuria poffunt deponere, aliud-

Quen

que velle, quam velint modo.

; hul

lo

4. Jam vero, fi in ftatu ejusmodi nunc

de hn

ts$; eumque fine ullo proríüs ícelere es

mde[

confecutus ; illud certo tecum flatue, ad-

Onem

minicula omnia , qua huic ftatui tibi pro-

Gb

f:.tlrando interceffere, a Deo fic ftudio fu

iC

pli p

fe

p

:

|

Dr

TRACTATUS UNDECIMUS. 117

jip

fe difpofita, ut tandem in eo; in quo nunc

Er hi

es, ftatu collocaret.

Magni plane mo-

Mrer d

menti eít hzc affertio,

beneque expen-

foc p

denda ,

ut multorum anxietatibus fiat

fatis.

if

Plurimi enim fünt, quos non parum

um

ea vexat cura, an vere ea vivendi, quam te-

nent ratio , ftatus is fit , quem fibi faluti

- DAT

procurande defignavit Deus. Nefcio enim,

per W

inquiunt; quo pacto matrimonium inierim,

operam

aut Deo vota conceperim.

Vix agnofce-

(erünt,

bam quid agerem in tenera adhuc, aut ado-

1r, 608

lefcentiee state conftitutus ; parentum in-

nflare

terceílit. reverentia, amicorumve mihi aut

