fünt res mez ; nimiuüm impetor undique;

g

turbatum eft tota domo; & quidem ita gra-

T.

viter , ut quidquid celum & terra comple-

d.

jX

&itur ; in caput hocce miferum confpiraffe

b

videa;ur.

ll

N a

gd II.

hi

,zcom-

4) Sap. 9, 15*.

fih

l

208 ARS SEMPER GAUDENDI,

1' Ti

. II.

| tefic

; pror

Offenditur . ideo turbari bomines , quod

| inpe

difficultatum fupervenientium au&orem &2 di-

Wt d

vectorem Deum nunquam ob oculos

1

fimm

)IDeant.

il

|

fienti

Erum , ut tantís . perturbationibus

v? 'S/T

Toye

modum ponam verbis paucis ; an

1 duf

non id jam inde a ratiocinationis hujusexor-

m q

dio admonui , & vero etiam demonftravi,

Q r

non rebus turbari nos ; fed. perveríis quas

Átra |

de rebus habemus opinionibus? neque adeo

| fit

malorum eventibus commoveri , quam a

; fifi

nofira íemper füfpicace, femper timida

phantafia ? Enim vero , uti dicebamus , fi

( mov

Tnon

nonante in navi qua veheris , ad fomnum

tum

membra libeat componere, quam donec

fave

quieta finr.omnia ; donec inquam & unda

fint placide ,. & venti vim ponant & tace-

Vult

furg

ant ; & navis ipfa non agitetur, & vecto-

res altum teneant filentium , & cum . nau-

Q

qu

clero ftertant, nullusque toto aere perci-

piatur motus: certe aut requiris quod num-

uf

hr

quam impetraveris , aut fi preefracte impe-

Viga

trare defideras , (àne navigare non vis, nec

flio

curfüm promovere.

Quz enim fine motu

Ts

infüitui poteft navigatio ? At id etiam (atis

0f

conftat ; moveri hominem in navi poffe; &

tamen animo non commoveri: agitari iïo-g

te

f

l

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 205

teft corpus mente imperterrita, & immota

prorfus. Quo padto, inquies,id a fe quis

j W

impetraverit ? fane non longe petita ; nec

1G d

arte admodum difficili,

Iliud fit, tibi tan-

À

tummodo preflitutum , neque ventorum

impulfüs, neque novis agitationem nocu-

menti quidpiam afferre poífe ; curfuüm pro-

jonbus

movere quin imo : eamque effe naucleri

j;n

clatfiariorumque peritiam , ut ventos maxi-

$eXo

ia dexteritite velis captare noverint ; iis-

TEUM

que navim , portum verfus, fümma indu-

j qua

ítria propellere. Hiec profecto fola cogi-

: ade0

tatio , menri cuilibet fanz prorfüs pacandee

um 4

füfficit, fic, ut fine perturbatione & metu

mida

moveatur. lllud enim liquido confpicit,

sf

motur effe neceffarium , ea vero quz mo-

T.

zum faciunt, navigationi non officere , fed

dort

favere. Quanto autem magis imperterrito

D

vultu ventorum rabiem , Huctuumque af-

T

fürgenrium motus afpiceret , fi etiam illud

v

certe conflaret , ventos omnes undarum-

m

que agitationes in manu naucleri effe; nul-

gt

jumque in mari motum exiftere, quem

|üre

non is ipfe non providerit modo , fed na-

Inpe

vigationi fuze quam inftituit; magno con-

j r

ue prafixerit, mutatu-

filio pteeftituerit at

mot

rus illico omnia ; f1 rationibus fuis viderit

j

j

offectura,

fïcï&

$. Jam. vero , quam iftud eft admi-

upe

randum plane ; fcire nos , imo & clara vo-

r

3

ce

;

TA

aro. ARS SEMPER GAUDENDI

ce confiteri , nihil plane in tota mundi

(üs,

n i

machina & rerum ferie obtingere , quod

non a fapientiffimo Numine decernatur,

aim

peccatum Ífolum Íi excipias ; quod tamen

confi

etiam fumma dexteritare in bonos ufüs &

p

gloriam fus artis novit infle&tere ; hoc,in-

m

d

quam , in aliis omnibus fateri nos clare, &

tamen in iis quz prater.mentem nobis eve-

ft, :

toci

niunt, non agnofcere ? Dei exa&iífimam

providentiam in omnibus plane rebus ado-

üt d

[

ramus, in iis vero rantum qua appetitui

no(tro videntur contraria, eam non perfpi-

Vitiag

In nobis

disi

cimus, imo & taciti negamus.

itaque folum hafitavit , aut etiam erravit

| WY

Deus.

ug demum eft ifla pervicacia; quis

! Ioni

ftupor, qua mentis cacitas, aut potius per-

| lits

verfitas ?

dent

9. Quid enim perturbor ego , quæ-

chr

cumque demum res meas agitent aut. impe-

filu

tant aura

uantumcunque adverfze ; fi illud

I9 1

penitus mihi perfuafero , Deum effe , qui

j

Un

clavum teneat , eum effe cujus nutu feran-

qui

tur adverfiratum . venti , eum effe, qui ra-

Tie(

biem eorum temperet , moderetur ,. infle-

fün.

&at prout vulr , & prout ufibus meis con-

Cer

venire penitus perfpexerit ? An non; illa ei

peri

mens eít , ad feliciffimum seternitatiS por-

que.

tum me vehere ? fine dubio, hec ei eft.

An non id etiam ei liquet , quis ventus,

ifpe[

placidusne an vehemens , amoenus: & blan-

Verf

dus;

E.

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. z11

undi

dus, an vero triflis & rigidus , navigatio»

ni inftituende ; maxime deferviat ? novit

qui

atb

enimvero.

uin imo , deliberato plane

confilio , res omnes inftrumentaque ira dif-

ama

(s &

pofuit, ur hec, quam tu tam incommo-

OCz ln*

dam clamas, navigatio tibi obringeret. Jam

inde ab ipíà eternitate res omnes ita digef-

$

j

fir, ut conjugi moribus afpero , genio fe-

jru

roci nuberes; inamaoenam vero uxorem tu

&l

ut duceres, quod ita e re tua effe judicarit,

domeíticis difficultatibus implicari te.

Di-

tLU

vitias tibi exirio fore cum vidiffet , eripien-

ij-

das illico proclamavit ; utque eriperet, ca-

10bI8

yavit

fus varios, naufragia , contrahentium falfi-

monia, villarum depradationes & incendia,

quiS

lites inopinatas ; amicorum diffidia, invi-

??.l'-

dentium arrofiones , ceeteraque quibus illa-

chrymaris, permifit, imo immifit Deus,

q

falutis portum ut teneas, a quo placidio-

m

Gu

res venti , nimium quantum , curfum tu-

1

um deflexiffent, — Quid igiturte perturbas?

] qm

quid agre fers , illos modo flare ventos, fi-

fett

ne quibus male navigandum erat tibi ? Sint

*

j

fane. triftes, fint afperi , fint vehementes.

jl

Certe.adverfi non funt, felices , imo prof-

f

peri, fi recte navigationis rue finem , Dei-

jl d

5 p

que eo curíum dirigentis artem perfpicis.

10. Video jam de fortuna tua, quam

d d.

ts

afperam, quam difficilem appellas, per-

veríam & malam opinionem habere te : id-

&t

N 4

circo

0i

Es

a12. ARS SEMPER GAUDENDI

TA

eirco hanc dicis, imo & fentis difficilemy

TX

quia difücilem , tibi male fentiendo , opi-

nl

nione tua.fa.s,

Certe nulla ,major eít in

lii

orbe difficultas , quam ea quam fibi affingit

Vent(

& imponit, hominis in immenfüm fua ma-

dper

a augens , adeoque fallax fallensque phan-

]

taíia. Neque hanc. umquam corripss ,. fi

lgt

eventus quos tibi reris adverfos , extra Dei

iC

eos dirigentis providenriam voluniatemque

d

confpexeris. Eos ibi intuere, & totus illico

Quaà!

abftergetur animo timor , & menti dolor.

| i f

Sicigitur flatue , cum quid prater exfpe-

| üme

éationem trifte f& rebus tuis ingerit, id ita

! firif

prorfus contingere debuiffe. Certo inquam

dim j

tibi perfuade, hodie & quidem hac hora,

| Ui prg

fübtriftem & melancholicam animz confti-

! li nj

tutionem tibi convenire , gaudebisque illi-

quiss

«o hanc . de qua modo quereris , dolendi

niite

materiam ; five adveríà fortuna, five etiam

fürjg

malevolorum impudentia, tibi obtigiffe.

iolo,

Calumnia famam tuam impetir nefcio quis

fe non

effrons; alius fortune bonisque per füm-

lf,m

mum nefas infidiatur ; alius dignitatem vel-

Và j

licat & arrodit: fentis idtu, & quidem

a dec.

b

e

raviflfime : fentias fane, fed ut ne pertur-

&XOrta

ris cum turbaris, confeftim id cogita,

Tüm f

fpiritus , quibus fortaffe turgebas nimium,

Tüctig

comprimi debuiffe, ne in immenfüm excref-

lürbar

cerent : & tunc facile patieris inftrumenta,

quibus depellendus erat, in malum longe

2 P

InàXie

[

P.

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 215

cilem,

maximum abiturus animi tumor : illudque

cum Davide letus dices: Zogzum mibi.Do-

) Opl'

diü

mime quia. bumiliafli me. 4) Facile patitur

finit

ventorumrabiem; eos qui novit ex arte ex-

Id Is

cipere.

p«

11. Opere pretium. erit,' Ethnicum

licet Senecam , de hac re differentem audi-

;'55; ü

sl

re.

uid eft pracipuum , inquit ? pof[fé leto

duNS

animo iala tolevave. D) Dictum bene: at

silita

quaarte idexegero ? Quidquid , inquit, accide-

dolot

vit, fic fevas;

uaft fi voluifes tibi accidere,. Cer-

x

tum enim 1

4

eít, defiderio cupientis cum

id t

fatisit , illico mentem acquiefcere; fiqui-

quan

z

dem Defiderium motus eft animz ad rem fi-

lordy

bi praflirutam properantis ; cujus confecu-

y«

tio nihil eft aliud quam. animae fic motz

Ü mï-'

quies.

Quod fi ergo id defideras tibi eve-

yend

nire quod evitare non potes,

uid porro

turbaris vota tua compleia quod fint ? At

ti

nolo, inquies; tam molefta accidere. Stul-

il

te non vis inquir Seneca, debuiffés euin vel-

-fime

le , fi fciffés omnia ex decreto Dei fevi. . Jaa

Ti VCI'

vero idfcis & fateris tute ipfe , Dei tua 1a-

gidet

tà decernentis induílria tempeftatem hanc

entu

exortam ; neque aliud. fpectare quam 50-

num tuum , neque ultra prefixas a Deo

cogi[h

mium

metas adverfitatem pofle excreícere ; qui'

o pacatoque vultu cir-

exqt

tgl*baris .? quin quiet

cum-

m

5

J

a).Pfal. 108. i2 T:

yie

&) Sen. l. z. INat. qu.3n praf. in fine.

214 ARS SEMPER GAUDENDI

TR

cumvolantes ventos undasque circumflre-

Loc

pentes , e navi fecurus fpectas ? quid im-

quo.

palleícis ubi tuta & profpera funt omnia?

m

Eja mentem animoscue erige, & ut pra-

imp

clare monet D. Auguftinus, Conflanter Deo

ue

érede , eique. totum . commiütte quantum potes:

Vs e

€9 noli ejfe velle quafi proprius , €g i tua po-

inp

zofiate s fed ejus clementijfgmi eg. utiliffrmi Do-

ol

muse [evvum profiteve.

Jta enun :e ad fe

Jid (

ublevare tion definet , neque tibà eveuire permit-

Hiüey

tet', mifi quod tibi profit , etiamfi mefezas, — c)y

f

Diena Auguítino fententia, digna viro

imnens.

&b

m

.. S. TIL

ln

dete

Offenditur turbari bomines , eo quod ad-

ver[a fibi credant effe ea que maxime profunt

RS

lg

&5 vem promovent, — Quomodo. autem. advera

profiat ,. declavatur.

lCIe

Tien

V

[ Erum in hoc erramus paffim miferi,

m*ä

quod prafracte alia prorfus om-

fcu]

nia de rebus judicemus ; eaque credamus

fen

In0y

profpera , quie curfum maxime præpedi-

unt;, advería vero qua promovenr Ea

Qat

li

iil

autem dico profpera , non que delectant,

fed quae profunt; advería rurfus ea pru-

üd

nuncio ,

0

non qua averfamur, fed qu&

no-

Qj

^) D. Augufi. in Soliloq.

)

4

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. a1$

xmüre-

Locent.

lllud aütem evenire paffim video;

u

idm

quod navicularie rei imperio: retroagi

m

cum videt remos , & in contrarium latus

[ pIc-

impelli gubernaculum ; peffum ire' male-

t ]

que gubernari credit omnia ; & tamen na-

l fü!:'i:

vis ex arte propellitur , & averfo remigum

lu-

impulfu maxime promovetur.

Ita funt res

ii lj

noítre : retroacta fepe cum vultum fortu-

ij

na avertit , tum preclariffime res noftrae

gl

fluere incipiunt; & tamen profutura adver-

; 0

famur.

viro

I3.

uando enim magis fupprefla vi-

debatur Israelis 4) in ZEgypto felicitas, quam

cum regis barbaro fane edicto ; omnis pro-

les mafcula obftetricum manibus enecanda

decernitur ? abíconditur materna cura in-

l dd-

fans Moyfes , prefentique morti eripitur;

r,WPHW

in aliud mortis difcrimen nihilominus con-

T

jiciendus.. Cum enim tribus jam .elapfis

menfíibus ,. prolem excrefcentem diutius

Aigyptios mater celare non poffer , fifcellae

sU

fcirpeg puerum includit ,. & fluvio non fine

; o

gemitu committit. Defertur fecundo alveo

um

morti devotus infans , & cum puero navi-

wæpfdl'

gat fortuna líraelis: INNumquam ea magis

25

Ítetit; quam cum fluctuabar.

Ex illis ipfis

A

undis felicitas omnis populo emerfir univer-

p

ío , quibus credebatur extnguendus. Re-

lg*

&eid in rem meam expendit & expofuit

n

Fl*

4£) Exod.t 22. C.,2./9«

216 ARS SEMPER GAUDENDI

TR

füt

Origenes. JHocinquit, admiralile efl, quod

D

zon pev ea que videmtuv fecuvitatis effe , fed

lis:

plane pev contravia , omnia pro noþix' ]ï(zizt jtes.

ut difcas: ufft Phavao in flumen conjici pueros,

Tus

nifi projecti fuilfezt pueri , mon [ervatus. fuifjat

DN

JAMoyfes, mom in aula educatus fuiffét. — Quan-

ts e

do [ervabatur won erat im. bonore ; quando ex-

Diore

pofitus eft , tunc fatus eff im bonore : boc fecit

Qitat

JDeus , declavaus fuam omnipotentiam . $9 fa-

U

pieutiam.

4) Enim vero íapiendam füam

&un

tunc liquido manifeftat Deus, cum per ea

düci

ipfà , quae nemini non videbantur advería,

Aüten

finem tandém fuum feliciffime confequitur.

tbitm

Quodque in Moyfis hiftoria liquido perfpi-

Jni

citur, id fane , fi mentem advertimus, in

C0j

toto vite noftre decuríuü, non minori arte

ltn

&indu(iria , Deo fic res difponente, con-

Conf

Num-

tipiffe , clariffime comperimus.

&,

quam adverfum tibi quidpiam accidit , quod

Yidi

non majoris tibi boni principium dedit : fi

I

non dedit, obicem fàne oppofuifti tà; Dei

Qub

mens füuit tibi benefacere,

Q

14. Verum in hoc fallimur , quod bo-

Tem

ni nomine illud tantum intellipamus , quod

Corr,

nature noflrae eít commodum.

Ad hoc

$

confequendum ftudia omnia & vota dirigi-

fiof,

mus, neque fatis attendimus , quem íibi

]

fcopum , in rebus adverfis immittendis

o

aut permittendis , divina mens habeat prae-

Cap[a]

ftitu-

4) Orig. hom. $6.in A&

i $)

p

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 217

?

ftitutum, in alia abimus omnia , & fic dum

ll

a Dei fine difcedimus, male de his quz no-

bis accidunt, & preter mentem Dei judica-

hp

T

mus. Certe voluntas Dei eff [anftificatio veftva,

hij

4) ut recte Apoftolus : veítra autem volun-

li

tas eft divitie veftree, commoda veftra, ho-

1

0

nores veflrri, voluptates veftre. Huc co-

n

u

—

gitationes omnes , huc defideria, huc vota

]

extenditis.

[

Ab hocícopo que vos defle-

fuam

&tunt , ea adverfa dicitis ; quee ad hunc de-

rl

ducunt, ea vero dicuntur profpera. Quid

autem mirum , quod nomina diffentiunt ?

atf

abitur in. diverfa.

j

Sane |f1 voluntas . Dei eft

Jau&ificatio vefira , ili voluntati veftram

if«

;n

conjungite ,. eodem tendite, ad falutem ve-

ftram confequendam ftudia cuncta cum Deo

Qu

qot.

conferte ; & illico profpera effe intelligetis

ea , quibus , adverfitatum falfo nomine, in-

Nuffi

vidiam concitatis: & quidem adeo proípe-

qn

ra ; ut hec ipía, viarum compendia effe;

il

: )u

quibus ad fanctificationem tandem dabirur

pervenire , manifefte fitis percepturi. Fi-

nem itaque, quem male vobis prafigitis,

dbe

corrigite ; & plana funt omnia.

Sed ut re-

qui

K

éte ille, Jeos malumus emeudare , quam

il

1205.

n

15. Qui non áliud fibi in navigatione

| ïlbl

propofitum habet,; quam marinam auram

[en(hS

captare, &quaquaverfus fpatiari ad delicias,

p

1S

ij

2) t, ad Theff 4, 3.

218 .ARS$ SEMPER GAUDENDI .

Ti

flol

is fane molles Zephyros etiamfíi a portu ca-

rinam auferant, profperos dicer; neque

hærf

penfi habet qui fpirent venti, modo lenes

r

fint , neque cantibus aut genio, cui indul-

liti

gere flatuit , fripidiores fi fint, officiant.

Xüm

Illum fibi adverfum effe credet, qui ia

indt

portum proram fert: eumque adveríüm

tnol

magis ; qui cum velis incubat vehementius,

ttiar

celerius navim in portum rapit. Nauclerus

ficc

interim , qui non ad delicias , fed ad obti-

filí

nendum portum navigat, profperum hunc

[ fe

venrtum vocdat, quem tu velut adveríüum

hi

criminaris.

En. ut diverfi fines; divería

lime

eidem vento dent cognorina.

1 ifj

16. Sic prorífüs fit; mare & quidem

Á

procellofum fuülcamus , quotquot vivimus.

ver&

Hoc tantum habet boni mundus hic , quod

quid

ad .caleftem patriam obtinendam via fit:

dij

hanc ut obtineas; enavigandum eít hoc

tnare.

Sed o infanos nos! vix mollior

d

M.

Ípirat aura ; vix coelum ridet, vix placidi

Qu

fluctus lambunt ratim ; & ecce illico placet

D7

mare, nec de patria cogitatur, ubi tam

Blf

amcnum eftpelagus. Vagari jam libet to-

dl

to oceano ; & ad delicias vela expandere.

(lb

Ah mifer! nimium ne crede mari cum

übi

tranquillum eft: dum lenes fpirant venti,

loc

a littore te in alrum abripiunt , ifthic cam

füod

minime reris, tempeftatibus involvendum.

| Cf

tvero, an non ifíta füpina in nobis eft

ftoli-

,

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 219

TU C

ftoliditas, mundo huic tantopere quod in-

neque

hareamus , nefcio qua abducti deliciarum

lr

fpe ? Quin imo idcirco tot procellis expo-

indu.

firum , tor miferiis obnoxium , tot imple-

xum difficultatibus hoc.mare fumma fare

ici

ii i

induftria & confilio voluit Deus, ut vie

af

moleftia ]tern. del.ffatus , ad coeleftem pa-

TOU

triam vela votaque explices ; & tamen ne

cetis

fic quidem tandem fàpis: delectat te. mare

obti-

falfüm & aerumnofüm ; quid porro ageres

hiütic

fi femper placidum flaret ? Deplorar fane

tfüm

miferandam hominum vecordiam fàpientif-

vefi

fime D. Gregorius ; Defpiciendus , inquit,

a uobis fuevat. (mundus ) eziamfi blandivetur.

(dent

z4t pofiquam tot. flagellis premituw ,. tanta. ad-

verlitate fatigatur , tot tobis doloves ingeminat ;

Ifuus.

W0

id mobis aliud quam . te ametur — clamat ?

etiamfi Evangelium taceat , mundus. clamat :

i f

u

ápfe jam9 a quibus amatuv, amarus eft.. Ubique

mors, ubique lu&us , ubique defolatio 5 - uudi-

olit

Jrodi

que. percutimuy , undique. amaritudimibus ve-

lemuv , g tamen ceca mente. cavnalis concu-

u

bL tl

pifcentie ipfas ejus amaritudiney amamus- .. a)

Mare íe effe clamat mundus , nihil in eo

«

T

ftabile , nihil quod diu dele&tet , nihil effe

Qu

ubi pedem fecurus figas ; clamat res ipfía,

vt

hoc tute toties esexpertus, hoc tute fateris

: u

modo , qui de adverfitatibus undique te in-

curfantibus.conquereris.; & tamen tam tri-

du

fte

J d

.;) D. Greg. hom. 28. in Evang.

lj«

230 . ARS SEMPER GAUDENDI

Ti

L

ftete mare delectat, adverfosque credie

|

ventos , qui in patriz tuee portum te., vel

| faxis [

invitum , abripiunt.

plrer

17. Mura fenrentiam fi (apis , & iftud

Tum

judica quod res eft. Nullum fane alium fi-

ficit

bi praftitutum |finem licet haberet. fapiens

I

Deus, quam per moleftias difficultatesque

fante

ibid

undique oborientes , faflidium tibi hujus

mundi inpenerare, minimumque quo ei

apy

inhares amorem , tempeftatum acrimonia

Gipior

avertere, certe adorare deberemus mentis

detru

divine fapientifidum confilium.,

Nihil

i quid

enim nos a patrice promiffz defiderio retra-

Ym |

hit tantopere ; quam vie, mundi inquam,

mirum

fucata quidem , nature tamen non plane

fniti

ingrata voluptas. Hac dum fruimur , no-

tssf

bisque dum bene eít, parva fane patrie

| AUs

nobis eft curatio: futuri immemores fü-

Tüm

mus, dum prafentibus delectamur. Ca-

cultui

vet oblivioni tam periculofie prudensDeus;

fpont

& ut caveat , mundi hujus delicias amarori-

T,.

bus interturbat.. Concilium bocce fuum per

defers

Prophetam Ofeam ipíemet manifeítat. — 4)

tiis i

Sepiam, inquit, eiam zuam fpimis , quc qui-

|

Omc

dem verba eleganter in rem meam fic inter--

dul&es

preratur Hieronymus ; ex quo intelligimus,

itànd

quod providentia JDei [cepe nobis accidunt mala,

eyp

ue babeamus ea que cupimus ; ut varis cala«

IIUm |

mitatibus. bujus fieculi ad Deum vedive. cogae

limji

1"1(7.'

4) Ofeg », 6..

?H

*

'TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 521

guv.

cteds

&) Salebrofa cum eft via, confracta;

, id

faxis obíita, non lubet tunc effe rardis & ne-

gligentibus: acuit procedendi ardorem via-

.itd

rum difficultas ;

nimia amcanitas lentos

facit.

um

18. Cur quefo populum. Ifraeliticum,

j

tsqu

gentem pre omnibus quorquot tunc erant

fibi dile&tam , tantis tamen adverfitatibus in

hs

Juo d

JBgypto obrui paffus eft Deus ? cur man-

Qon

cipiorum inftar, ad viliffima quaeque- opera

Jentis

detrudi , lateribus excoquendis impendi, &

il

fi quidquam penfi impofiti defuerit, per fum-.

etIde

mam injuriam crudeliffime flagellari ? INi-

mirum ex /Egyptiorum commercio & do-

(dftoy

line

ininio , in terram lacte & melle manantem,

transferre totam líraelis gentem — ftatuerat

,

Deus , ubi &late dominari & ab idololatra-

iri

rum jugo & focierate remoti ; debitum fibi

g

(

culrum dare tranquille poffent. Ut igitur

fponte füua , nec inviti , terras quamvis alie-

ass

laIOTII'

nas, a fe tamen rmulto jam tempore cultas

defererent, rantas ipfis calamitates ab /Egyp-

f Ptr

D

tiis immitti paffus eft ; ut vel tedio viétis,

24

domos antiquas mutare éffet volupe , quas

jnl£fe

dulces plerumque facit , folà etiam eas inhae

bitandi diuturnitas & confüetudo. Quod fi ab

jl

iil

JEgyptiis bene placideque fuiffent habiti,

ais

numquam íàne transmigrandi cogitatio mi-

nima in mentem ipfis veniffet ; neque vi ul-

c(]glþ

la

4) Hier. in hunc 1ocum,

W-.u

222

ARS SEMPER GAUDENDI

Ti

la potuiffent a fibi jam confuetis fedibus dimos | pi

veri.

Et vero ram miferum in modum ha-

p

biti, quoties non adhuc ad JEgypti ollas

J

ftolidi füfpirarunt ? /Egypti fordes , vetera

DN

rememorantibus , delicia adhuc fünt.

Aie-

| Tionn

cordamur , inquiunt ,. pifcium quos comede-

EU

bamus in Zgypto gratis ; in mentem molis ve-

lque

miunt cucumeves , €9 pepoues, g cepe , porvi-

dedo

que, & allia.. a) Et prae his quisquiliis for-

Nim

ec manna orne deletamentum n fe babeus,eg

ftadi

omuis

qporis . [uavitatem.

$) Ah! quam

DI

egre fuiffent avulíi fi in deliciis ifthic vivere

W D(

licuiffet; quos ipfa peponum memoria , al-

n

liorumque foetor retro in /Egyptum agit.

Ij

19. Sic eft, fic apimus nos & fic agit

lüryj

nobifcum Deus. 'Totum in te conjuratum

| Quop

flare orbem conquereris ?. permitrit id ni-

nep

mirum Deus , ut te orbis, quem nimium

| huli

compleéteris , fübeat faftidium ,. per.homi-

Tmod

nes tibi .moleftias ingerit; ne bominibus

"

adeo inhercas & confidas, per amicilimos

t q

maxime & propinquos , quin & per conju-

&b

gem , & liberos maxima tibi füboritur mo-

T

roris , taediorumque máteria; detergendus

ane

nimirum erar nimius ilorum amor, per

, m

quem a debito Numinis cultu reverentiaque;

iij

cum íümmo falutis tuz difcrimine abítrahe-

Wa :

baris, Adeo ut vexiHïmum efle illud

D.Gre-

Inine

gorii

«4) IN"m. 11. $.

ij

&) Sap. 16. z.

Ü

J

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 223

; dim.

porii in te ipfo ; fi meatem advertas, potlis

üm l

intellipere ; 24/iquamdo 3208 mundus vetraxit

Yi ol

a Deo ; nunc tantis plagis plemus fl , ut ipfe

4o$ muudus auitat od Deum.

4) Retraxit

vt

Y

l

nonnunquam te iníanus conjugis futurg

d

amor ; nunc moribus fane inconditis diffici-

yi z

lique genio ze euittit ad Deum, . experientia

,

dedoé£tum tandem quid ftolide adamaris.

jis

TNimia te filiorum cura, & liberos ditandi

atj

ftudium, a re&to juftitie tramite in divería

dilraxit ; nunc eorum effrons impudentia,

quam

yiutt

ad Deum te reducit agnoícentem quam in-

'jä j 3]'

pratis benefeceris , tibi ipfi cum facis male,

INimia tibi erat neceffitudo, & vero etiam

gt j

c qgit

turpis familiaritas cum illo genere hominum,

ratulri

quorum tecta necefle eft ut. fint commercia,

g d

ne pudori fint & infamiz fi fiant manifefta;

nullus erat te. a. tam turpi vita retrahendi

jrmum

uhomi.

mnodus : & ecce ex illa ipía parte diffidia, ri-

X&, &intolerabiles moleftize oriuntur , ubi

yinius

tu delicias amoresque tibi fingebas serernos;

;iüimps

aj

& bonotuo incipisodiffe quod non nifi fum-

u m

mo tuo malo incautus adamabas. Ingentem

fane turrim machinabantur homines, tum

'gendllï

cum , ut facre teftantur paginae , 7erva era?

j pef

j

labii unius £ [evmomum eorundem. — D) INimia

erat animorum conjunctio ; quz a Deo ho-

il

|Gre

mines fejungebat ; machinam ipfi codlo for-

íÍnie

goïïx

Oz-

— 4) D. Greg. füpra.

$) Gen 1r. i.

"

Ti

224 ARS SEMPER GAUDENDI.-

midandam infani erigebant , & cum machi

odia

TaVI

na, animos nimium eheu füperbos. Non

tulit faftum Deus. — Defcendit autem Dominus

UI

fiand

ut videret. civitatem eg. turrim. quam cedifica-

paut filii Adam , $ dixit , ecce unus eft popu-

Wone

diled

jus, eg umum labium ommuibus: ceperumtque

Doc faceve , "nec. defifleut a. cogitationibus [uis,

DOtit

& (

douec eas opere complevevint.

Feuite igituvs

de[cendamus €$' confundamus limguam. eovum,

telip

Timo

ut gon audiat unusquisque vocem proximü fui.

"Atque ita divifit eos Dominus ex. illo loco im

fimn

fi(tin

univevfas tervas , eg ceffavumt. edificave civita-

zem. QCompendio u(us eft Deus: türrim fi

Qu

lo

fuülmine dejeciffet , cafu id factum arbitra-

rentur, & conjunctis denuo ftudiis , refti-

mi ]

tuende fabricae incubuiffent; Linguse com-

quet

mercium , & animorum exinde conjun&tio,

| Date

qua male coierat, erat diffolvenda, ut to-

tà diffolveretur machina & in lapidum acer-

vum iret. Quam multe adhuc hodie ftruun-.

Ü

tur machine colo adveríe, Deo invi(e?

unum quamdiu labium eft omnibus ; quam-

ndi

D7

diu conjun&ti funt in malum confpirantes ani-

mi, fruftra impedimenta ponuntur ; fecre-

tas illi norunt vias , fecretos characteres, fe-

cretas litteras ; confilia fünt fecreta; zegque

defiflent a. cogitationibus fuis domec eas opeve

compleverint.

Animorum itaque in primis

200 (

divifio inducenda ; -fufpiciones inge

rende;

fl

odia

W

|

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 225

machï-

odia quin imo íüícitanda, quae numquam

Ni

r

aviora fünr quam fe non recte amantium.

b

enique id apendum , ut non audiant ;

T

(fdlf[sl-

fi audiant certe non intelligant, non credant;

non zítiment vocem proximi fui male antehac

!

W//W//l

dile&ti : & fic tandem eceffabunt. edificave, aut

potius fcandalo evertere civitazem, — Clarius

] þllf)

hac edicere non attinet ; fatis. fuperque in-

j

A

telligor.

Illud autem eft veriffimum , plu-

rimos de zrterna falute dejiciendos fuiffe, nifi

737

y0 il

famma injuria ingentes moleftias ab iis ipfis

füftinuiffent , quos ftulte nimium & preefra-

iUl«

il

&e adamabant. lra fane fepe non nifi ab

Jitd«

ipfo malo , mali remedium eft. — Sapienriffi-

mi Dei he artes funt, quas dum ignoras;

li

cO(fle

quereris;eas vero cum jam agnofcas ; letus

x

patere ; pateris enim bono tuo.

[ u

6. IV.

[

TOUf«

Ut bono tuo &2 bene patiaris 5 in primis

v

noli Deo patiendi materiem immittendam aut

j

snodum pve[cvibere ; verum velis patà quidquid,

:

T

€g prouz eveneri

z , "on vero id quod tu.

fae

:

J ff*

elegeris.

r]ffl/!

J

20. ( X Uod fi itäque illud recte perceperi-

mus , eam eífe conditionem no-

ia

flram , quamdiu mortalem hanc vitam agi-

:Qdæ;

mus , ut patiendi viciffitudinibus femper fi-

d

Inus

3

226

ARS SEMPER GAUDENDI

7

aliu

mus expofiti, atque adeo pati velimus, nec

j hum

8 communi hominum lege eximi; tum vero

fs

proríus abfurdum eít , terminos patientiae fi-

]oo

gere exceptionesque molefliis dare. Qui-

dam enim materiam excipiunt ; pari quidem

tj

; quod

volunt , fed non ifta quae patiuntur. modo;

ja&turam. bonorum pati , durum eft nimis;

pf

mod

&gritudines corporis rolerare, nimium enim

vero efít moleftum ; injurias ferre, calum-

hitm

Cecel

niis impeti , famam injufte detrahi ; pror-

fus intolerabile ; tentar! a Daemone. pudici-

Quam

Íd )

tiam , tzedio affici , nimis id quidem pericu-

lofüm, His fi liberari poflint malis, cztera

tufi

tim j

fe flocci facere, & vero paffuros non invi-

te. Aliiexceptionem ponunttetnpori. Quis

Qud

enim ferat hec eo prorfus tempore de fe di-

P

ci, cum proxima ad dignitatem confequen-

RTRUK

füs

dam patefacta jam erat via ? quis ea ertate

dien

& canitie ; poft tot pro Republica exantlatos

m

non- fine fructu labores , ita fe contemni pa-

ER

RI

tiatur ? Alii perfonam excipiunt a qua fàne

pati nolint , hec enim fi ab ignoto impinge-

Wa

fün

réetur injuria, foret id quidem tolerabile:

verum ab amicilfimo ita divexari , ab eo qui

t y

fu(i

tibi debeat omnia , in jus contra jus vocari,

id vero ne ipía quidem patientia füflineat;

tem,

El

alius fit; & ab eo feram quidliber.

21. Audio quz dicis: fed iítud clare

Volgi

video,

alia qua: patiaris dum fruftra quaris,

pitie

nihil a

Quiq

dmodum tolerare te prorfus velle ;

alium

[

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 227

$, 0

aliuma quo velis pati femper inquites,

numquam invenies. Verum ut ratione aga-

n ven

jtiel

mus omnia, an non id liquido flatuis ; a

Qu

Deo tibi omnem patiendi materiam defipna-

ti? e commodo tuo & bono effe ; adverfa

i

uod (uftineas ? neque aliter ribi recte eífe

miod0j

poffe ? id quidem jam evicimus faffusque es

nim

modo.

»um

Quid itaque fingula que obve-

niunr mala tibi femper diíplicent , aliqua ne-

Cilüm

T0f

ceceffe cum . fit pati ? Quod fi ergo num-

udici-

quam , patiendi materiam tibi, non cafüs,

rit-

íed Deus ferat humeris tuis accommodam;

J

tu faltem eam tibi przfcribe; prout vis; char-

tam in manus fume , iíthic nota , quantum

avl«

us

exa&e moleftiarum pati defideres , qua in

re , in famz , aut fortunarum jactura ; rur-

fl

fus quamdiu, a quibus, quo ternpore;

qua

diem defigna & horam, quin & locum &

| at

modum ; omnibusque rite expofitis, fyn-

nuhtos

j

grapham obfigna , Deoque in manus trade,

hanc ut pro tuolibitu exequatur. — Illud cer-

"u

te affirmare aufim ; nec fic quidem adapta-

]pinge'

turum te penio tuo patiendi materiam, fic

ilb

ut voluntati tuz exacte. conveniat, eamque

[

fuüftineas non inuitus; cum devenietur ad

VT

rem. Id quidem oppido eft manifeftum.

(l

Nam fi plane ex tuo fit. arbitrio, & genio

voluntatique prorfus confonum , tum vero

j a

patiendi materia nulla eít , nec fi eveniat,

quæïiä

quidquam pareris.

Quodíi vero; preter

T

4

mene-

jl

228

ARS SEMPER GAUDENDI

T

mentem tuam quidquam non conveniat, illiz

Den

co reclamabis , deceptum te longe íupra

tü fà

opinionem; & libellum fupplicem Deo por-

I

riges quo reftitutionem in integrum impor-

fcis

tune poftulabis.

Irrita erit itaque ifta ex

Tib

mente tua defienatio.

viti

22. Áge vero , an non id Deo perfpi-

lont

cuum eíl, quid tua ferant vires, & qua

itq

parte potiffimum feriendus fis recte ut doleas,

bera

medicinamque malo tuo.ut faciat dolor?

Tüm

Quafi vero eger cui fcindenda eft vena , il-

mife

lud medico fane expertiffimo pracipere re-

prità

€&te poffit , quantum fanguinis fit. detrahen-

poi

dum , aut qua parte corporis. defignanda

Tiott

fit phlebotomia; an e pede; an e lingua,

fima

ane manibus , an e brachio , rurfus an e

D

vena cephalica, an vero ophtalmica educen-

fe;

us fit immodicus cruor.

Medici id eft

mis

preícribere ; tuum pati.. Laboras oculis

|

| Qu

miferhomuncio, nimis illi pre faftu quo

| man

turges elati funt , emiífitii funt, nihil non

| Om

aliena in domo rimantur; hac tu parte fe-

[

rienduses: capite laboras , ad omnia du-

l

Tiur

fuses; tenax judicii & praefracti cerebri;

tam

ifthic tumor eff, ifthic adhibenda medicina:

üem

manu laboras aut lingua , avarus es manu;

ingpua procax; manu nimium progptusy

itit

lo

lingua petulans ; educendus eft illinc fanguis,

ubi eíluat. Curari fi vis , cur alia parte

mmedicinam vis applicari, alia cum labores?

Per«

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 229

l[) iw-

Permittte fapientiffimo medico medicinam j

fip

tu tantum curari velis , fed ferio , pracítabit

. pon

Deus catera : amara fi eft potio, medicinam

U

Ícias.

Malles tu valetudini tue potius & vi-

a

ribus corporis quidquam detrahi ; quam di-

vitiis , aut fortunis: at, videt Deus nimia

1

bonorum cupiditate füffocandum te ; patere

u

itaque , bonis tuis quidquam detrahi, ut li-

(l

bera cordi detur refpiratio. 'Tu vero bono-

jor!

rum ja&uram ferres libentius , quam qua

jl

mifere torqueris , membrorum ornnium ae-

f

gritudinem ; at vero prafícit medicus, cor-

len.

poris bonam valetudinem , anim futuram

andi

Tmortetn.

Nihil non patereris potius quam

lguzi,

famae honorisque detracionem ; at novit

a

Deus ifthic ulcus latere , ifthic tumorem ef-

Ya

fe ; nimium te dignitatis appetentem , ni-

ddi

mis inflatum , nimis turgidum ; deprimen-

ocuh's

dus efít is tumor,; hic adhibende chirurgi

1qu

manus , aperiendum eft ulcus ut deturgear.

j non

Omnia íuüftinebis potius, quam quze tibi a

fe

carnis perulantia, aut Daemonis invidia obo-

'rIC

] (l

riuntur trice , tedia, & animee ariditates; &

tamen judicat medicus ea tibi effe neceffaria,

Yi

j

ne mentem extollas, ne tibi preefidas. Quin

p

ivitur acquiefcis ? Ne tu quafo experientif-

19[053

fimo medico leges pone , medicum patera

pf

& medicinam.

païiï

O 5

23.

yré

pe

E

230

ARS SEMPER GAUDENDI -

T

23. Quod fi autem id quod prafcribit

TUrgi

medicus ferio pati vis , quam eft iftud tunc

Thent

ridiculum, illud ed.cere a quo pati velis, &

inpa

cujus manibus facienda fit fe&tio? Certe om-

pran

nes, qui te impetunt , chirurgos puta,

fiami

quos tmnedicing faciende apriffimos novit

me at

medicus Deus. lllum quem tu repellis; ma-

finot

lo tuo curando judicavit maxime oportu-

tppl

num ; cur igirür eum non feres , quem tibi

que

te fanando defignat Deus.

At inquis , ni-

