lo verba ut faciam, quo igitur jure expetet,

Yav

ut jam operi impendam manus ? Labora-

q

re vero manibus te vult Deus , domui tuae

V

a

ut profpicias ; infantibus ubera te vult por-

Yigere ; eegrotare vero te ; his cum interes,

gt

quid queío requirere jure queat ab eo,

n

quem (uo impedivit ipfemerobfequio ? Cer-

te; fi vel ipfo judicii extremo die, aliu

) Ph'

T

a vobis petat, aliud refpondendum non eft;

quam

ntet

N

454 . ARS SEMPER GAUDENDI

TM

quam veíltra vos opera exhibuiffe , neque

Gingit

aliud exiget ; quin imo ve/det. uzicuique fe-

num f

cundum opera ejus, 4) Animadvertite qua-

(üe à

Ífo diligenter: fecundum opera fua reddet

pilvia

unicuique , non fecundum aliena.

Aliena

Q

itaque ne curate, apant ea quibus id in-

mole(

cumbit oneris.

Veftra preflate, veftra ex-

oper;

hibete, & reddet fecundum opera veftra.

Et ille procul omni dubio gratiora Deo prz-

Áatan

ftabit obfequia , gratior futurus & fanctior,

incom

non qui aliena bene ; fed qui fua fecerit. vel

puo,

mediocriter : pratiffimus vero, qui hec

Quiden

itdun

Pfæ&i[erit quam poteít optime.

Toülto

. II.

Viv

Effe,]

Qui operibus fui flatus | contentus. e[f,

tibi i

debet etiam acquieceve moleflis , quee im opevi-

Dutuü |

bus . illis exevceudis veperiunturz: item illis, qua

Dednt

ea opera con[equuttur.

(]lli i

Tulto

Peribus igitur que flatus tuus exi-

füye

12. O

git ; exercendis tandem acquief-

Tiec(

cis ? nec ad alia, tuis contentus , anhelas?

pes

DBeneeft. Illud ergo jam eft confequens, ut

d

de moleftia que operibus ftatuique tuo in-

Qris

tertexta eft, imo ingenita ; pofthac ne

C[ien[u

conquerare.

Certe fic faber , qui munere

&tta (

fuo contentus vivit ; pelliculee ; qua pre-

üomy

cingi-

«) MMatth. 16, 24.

)l

TRACTAT.DECIMUS QUARTUS. 2$

; TRj

cingitur , malleo quantivis ponderis, carbo-

Wi j

num fuligini, ignisque calori acquiefcit, ne-

ite qU

que adeo fartori invidet , quem e regione

a relt

pulvino infidentem videt, acumque fuam

Alk

y'

i

commoda tractantem manu.

Nihil hic de

s d

moleítia conquerendum eít: innate he fünt

ellra a

operi; & quidem quseque fuo.

a vili

13. LHllud. jam edixi fzpius, nullum

Je0 fit

ftatum effe, qui fua non fert commoda &

fanctos

incommoda , parva fint an magna non dif-

xrit i

puto, fua tamen habet quivis ftatus; &

u g

quidem ita fua & propria , ut fine illis non

íit ítatus proprius. Quod fi humililoco fis;

multorum indigus, ac propterea incommo-

de vivas ; hoc ipfum fcias humilem ftatum

efle , hoc eft , effe tenuem.

Precelfior fi

i d

tibi fit fortuna & dignitas ; multique a tuo

n

nutu pendeanr, multi qui opera tua indi-

jij

geant; multos etiam eíle fcias , forti tuee

qui invideanr, multos, qui te arrodant,

multos, qui clanculum quafi cuniculis te

fubvertant.

Numquam fíine umbra fíol,

nec dignitas preclara fine invido.

uid

| acqüiïï;

aob

ages ? humeros contrahe , & dic quod res

: UCUSIHE

eít: Hoc eft magnum effe. Si publicum

; tüb j

geris munus, nulla datur quies , femper

!ühac f

clientum vocibus perftrepunt atria.

Opu-

| muneff

lenta fi fit familia, magne occurrunt de

domeíticis rebus cura , plures intentantur

qui

ag

de poflzlionibus lires. — Noctes trahuntue

Q 2

ine

456 ARS SEMPER GAUDENDI

TR

infomnes. Frtubi menfz aflidetur opipare,

à,.

ibi lecto indormitur inquiete & incommo-

ccmp

de. Sinobili fis honeftoque loco pofitus,

| li,

domus illico vicus fit ; omnibus pervia ut

ls e

fit neceffe eft , falutantium & invifentium

clamoribus plena funt conclavia.

uid ve-

'mmc

ro his falurationibus ultro citroque exci-

nl

nius?

piendis ; fingi poteft moleftius & importu-

Yo.

füum

14. Fateor ifthec omnia: fed quid

Tnüm

agas? fienim hec ítatui non annexa modo

Qu (

funt, verum etiam ingenita ; quid tu re,

Vl y

his ut te. eripias ;

nequidquam torques?

judicax

dta quidem mecum ego rationem ineo.

m

Magnus fum & in dignitate conftitutus : be-

Fom

ne ef An ergo folus ego invidorum den-

dcerhy

tes volo evadere ; quod mew conditionis

Tnànu

hactenus datum eft nemini , ne Chriíto

amqq

quidem ? Publicis admotus füum muneribus:

&Imara

an ego meum fine ulla moleftia, fine jurgio,

fine ullius indignatione , omnium cum ap-

t n

laufu volo exequi, quod nemini morta-

Quie

j

u

m in hunc diem contigit, & ruríus ne

Chrifto quidem ? Spiritualem religiofamve

bus t]

vitam fi inftituo ; an ego folus tentationum

üpere

anxietatumque expers effe defidero , quee

felicitas nondum ulli obtigit, & quod mi-

cu]m

ff o

rum maxime , ne Chriíto quidem? Matri-

monio fi adílriétus füm ; quid fruftra mi-

, Queqi

1 Ie

raculum illud mihi fpondeam, ut incommo-

; & (ür

da,

]

TRACTAT. DECIMUS QUARTCS. ijs

;Jiparæ,

da, ex quibus hic ftarus. torus qurmtusxe)fï:

TU

cv* (sf

O

&.

n

nnpie

componitur , credam folum me pr

puits

bus, quotquot funt fueruntque , mortali-

eniu u

bus evafürum ?

ffent

15. Certe ifta tibi fi non placeant, fta-

T

]

tum querm habes depone ; de ftatu murmu-

ue du

ra , hec qui fecum fert incommoda, non

mporm-

vero de incommodis. Si vero ílatum tibi

tuum , prout reipía eft, convenientiffi-

d qii

mum efle judicas ; patere heec incommoda,

j od

qua ftatus tuus fert. Ineptum eft potare

] tü t6

velle vinum conditum abfynthio , illudque

rques?

judicare valetudini tuz conducere , nolle

n Ineo

autem ut amarus fit potus ; ora contrahe-

y5:De

recum bibitur, & de medico conqueri,

yn

acerba quod fit potio. Sane aut poculum

niitioni

manu depone; aut fi bibere vis abfynthium;

- Cuiit

amarum pota.

Er tu quisquis es, fi qua

amara occurrerint in ftatu tuo, fcias illa fta-

yenius

t iül'giov

tum tuum componere , illique ita indita,

qna

ut fine illis effe non poffit.

Itaque iis Ea

j m

quiefíce ; aut ftatum muta.

gui[m |

16. Tertio denique, cum non operi-

] [

[j

bus tantum fítatus tui , fed & iis quee in

t

(

j

opere exercendo reperiuntur moleftiis , dif-

qV

ficultatibusque acquievifti ; tum vero ne-

QUI)

uX p

ceffe eft tandem , ut iis eriam contentus fis,

Mit

que difficultates illas moleftiasque vulgo &

ffiri f

ex rei natura confequuntur. Que demum

jnco?

ea funt inquies? Dicam. Si curfüm natu-

ro

lj

3

4$$ ARS SEMPER GAUDENDI

TR

rw fpectes, & illa virtute mapna non fupe-

| Ien

rctur ; naturaliter id fit , ur moleftias diffi- Ti

culratesque ; quafi nature jure , moerores

cnd

animi confequantur: melancholia, inquam,

, pref

plene cogitationes , lachrymaz, fufpiria

fiCd

Íomni pervigiles & graves , languores ani-

Yoco

1ni , corporis defectiones , morbi preeacuti,

t

Hsc fane fàtis

& pallida demum mors.

| pauà

video evadere omnia nos non poffe. Na-

.| titia

ture noftre e judicis Dei fententia, innata

| Uglm

funt hec duo , /abor, & quod pejus eft, do-

| finis

l. Certe non nego , cum quis bonorum

| dya

| didg

jacturam fecir , aut res omnes prater opi-

|

nionem peí[fime ceciderunt, cum infignis

AU

impactaeít injuria, cum res publice pe-

fettio

reunt aut privatze , cum maritus aut ami-

ls

cus morte abripitur, aliaque cum eveniunt

Que .

incommoda , naturam id per(entiícere, fle-

€omi

tus cieri , excitari füfpiria , neque quid-

COFP(

quam per id tempus admittere quod dele-

teme

élet.

Illud etiam fatis mihi perfpe&tum ett,

m

ita nobis conformatum effe corpus, ut plu-

Opq

ribus morbis fit expofitum ; quos quidem,

dolores vehementiffimi fzepe, numquam

enjm

Hnon morores animi ; corporis languores,

4).

diffolutiones membrorum ,. cordis anxieta-

tes, faftidia, mors denique

ipfa confequaq-

tur.

17. Verum inquies; hac fi fciebas tam

probe,; conditionique noftre , dolor, &

men;is

I

TRACTAT.DECIMUS QUARTUS. 259

mentis maror infertus fi fit, cur ab ipfo

nl

as dii«

'l'ra&daruum horum initio, letitie |addif-

normors

cende faéctus es preco ? ecquid promittis,

inquam)

preítari omnino quod non poteft ? Audi;

t

nec altercemur, harentes uti ajunt in eequi-

IQres d

voco. Gaudium promifi , non rifum. /Vz-

rait

fi. tu. forte judicas , uti bene Seneca ; illum

dnc ln

gaudere, qui videt. — ) Mentis animique Ia-

t.M

titiam fum pollicirus , non corporis impe-

, Innii

tipinem, tu jucunditatem voca. Qui enim

T

fanus exigam , ut flendo rideas & inter la-

)norum

chrymas diffolvaris in cachinnos ? ftultum

eít docere velle , quod contra naturam fit

er op

ifigns

ftatus , cui tamen allaborare fumma eft per-

fe&io. Gaudium hoc , quod divinus Pau-

p

yc u

lus imperat , gaudium fine rifu eft , quod-

evenlot

que amariffimis etiam lachrymis optime

commifcetur, gaudium eít, quod non in

( fïf'

l

qu j

corporis diffolurione confiftit ; fed in quie-

d

te mentis. Hanc autem quo pacto medios

"h

O

etiam inter moarores habere poffimus;

) u[

pm

operz pretium jam erit explicare; hac

mdf !

cnim fümma rei eft.

w

^) Sen. ep. 25.

T

p

iebflsxm;"

p

Q 4

malüs

s, Ill

260 ARS SEMPER GAUDENDI

T

hp

"$ TL

imim

Tite

Trvaditur vuodus , quo excipiende funt

Q

smoleftie €9' doloves , ut im às con[ütutus , üis

iingg

tunem acquiefcas , boc efl , ut u dolove

qüo

gaudeas.

&vl

fang

Eque vero longe petenda nunc eít

filur

8. N

ea, quam promi(íi gaudendi ars;

De f

ex iis quz dicta fuünt , fi paululum iis im-

COI'p(

moremur , emerget illico. "T'orum medias

Tuni

inter moleítias agitationesque rerum , tran-

Qm

quillandi animi artificium eft, dolores recte

lürpa

excipere.

Hoc ergo nunc apamus, quo

poris

demum excipiendi fint modo , ne mentem

liny

perturbent ; mentem tamen dum afficiunt.

Qu

Ad manum praxis eft. Illud itaque cum

Quie

Incror ex quacumque demum caufa in-

mihi

gruet, femper ob oculos habe , ftatum

dud

tuum, quem tamen tibi convenientiffimum

temp»

judicas, hiíce aliisque doloribus effe expo-

fitum : ab eoque nunc, id eft, hoc tem-

m

Inoyt

poris momento exipi, ut in mocrore fit ani-

pond

mus , quia nempe hoc ftatum tuum decet

Tliünt

modo , conducirque rebus tuis.

IiOne

19. Conducere autem dolores tibi,

|

—— :

Cipia

tum cum dolendi rationes fefe offerunt, id

quil,

quidem manifeftum , fepiusque jam eft de-

qud

monftratum. Repemmps fummatim al

iqua.

--

In

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 261

In primis id certus füm , omnia a Deo, aut

*

immitti aut permitti

P

permiffa autem

£ u

rite dirigi.

Deinde id liquido agnof-

co, non nifi fümmo confilio ; Deique

ii

fingula defignantis induftria , me in hoc,

j

quo hac hora fum , ftatu ; collocari. ]udi-

cavit itaque divina illa mens , letos vultus,

fanguinemque ad hilaritatem. compofitutn,

x d

faluri mez minime hac hora convenire ; &

ydi dl

ne forte in peccata abripiar, melàncholiam,

s if«

corporis intemperiem , pre grata humo-

Illud

medius

rum tremperie magis conducere.

, Lt

etiam re&te expendit, quanta & quam diu-

s d

turpa efíe debuerit ea animi moeflitia, cor-

fit, noceat;

h qUO

porisque agitatio , ne fi nimia

o

fin nimis remiffa , non profit.

Vidit deni-

df

que, qui cafus ; qui eventus, qua fors;

ye d

que oppofitio ; qu& jactura, eam , qua

3l i

mihi neceffaria vifa eft , triftitiam effent in-

f

ductura: eaque demum ita digeffir & at-

J

mW

temperavit, ut hunc plane dolorem , five

d

corporis, five animi, five etiam utriusque

lo

incuterent , hac hora , hoc momento , hoc

ydi/

pondere, hac menfüra: omnia prout eve-

niunt modo. n non hac armatus cogita-

|

tione , omnes fortunce natureeque ictus ex-

ii

cipiam conftanter , imperterrite ; & tran-

ys !

i

[

quille? An non in manu eít; doloribus

&'e['ll[ï[)

|

; di

quod opponam ?

Q 5

20

im aiiräü

[

26

-

5

ARS SEMPER IGAUDENDI

| Ti

20. Vis itaque , dices, ur letus Gm,

at

«

etiam tum , cum doleo ? Volo plane ; ne-

Ti

que hoc tantum , fed volo, quin imo ut

gaudeas, etiam quia doles.

Nolo tamen,;

h,

lote

ut ne doleas tum, cum dolendum eft. Ad-

vertite, fi. placet, mentem , & exempli

con

IUO

gratia ftatuamus , conjugis jacturam feciífe

mil

te ; opes amiffas , aur aliis animi agitationi-

Ra

bus vexationibusque valide premi. Certe,

pr

non füm tam faxeus , ut velim doloris fen-

p

fu te non tanpi

b

magis autem abfit , ut ve-

TIiCa

bor

lim ridere te, gaudiique figna intempetti-

va edere: quin imo , ut fleas volo , ut

Tour

tf

cor tibi occludatur defidero , ut in füfpiria

den

gemitusque vox abeat permitto , denique

dolere te, cum fane dolendi pra oculis tan-

T

ta fit ratio.

Verum animus tibi ne turbe-

poí

tur, adhibenda eft cautio.

Animus autem

Tior

judicio conftat precipue & voluuate : haec

que

[

fibi conftent , tranquilla eft mens. — Confta-

bit vero fibi judicium , fi vere ita ftatuis &

l

bor

judicas ; hoc momento dolere debuiffe te,

Deumque omnia, que tibi lachrymas ex-

Ls

tün

cutiunt , eventa , huic dolori , hoc ternpo-

re , quia fic conveniebat , habendo atterní-

fuir

peraffe.

p

21. 'Tum vero conftabit fibi invariata;

0

ideoque medios inter angores quieta voluz-

&i

/a5, fi judicio fic efformato, in Deum evo-

li

lct'illico ; illudque trepido licet vultu ; di-

cat

TRACTAT.DECIMUS QUARTUS. 263

sf

cat intrepida : /Voz ficut ego volo, Pater fan-

,

&e , fed ficut tu vis : Dolores hofce vis fuft-

nere me ? approbo fane, idem tecum vo-

o Wt

iTl

lo , volamque quamdiu vis. Rurfus, do-

lores hos perferre, judicafti mihi maxime

A

?

.

convenire

vultu dejecto incedere , ani-

'empji

mo angi; voce fuüfpirare voluifti me ? has

Rl

mihi in fcena impofuifti partes ? ita fit; ita

Ya

Cert

factum volo. Ego id agam, ut dolentis

partes ingeniofe fane reprefentem. — Partes

;fen-

mez nunc fünt , ut lachrymer ; lachryma-

"- ll?.

bor , fed ingeniofe : hoc eft, non obmur-

xl

murando auétori totius tragcediee Deo ; tam

w,ll[

triftem mihi partem quod impof(uerit , non

'piria

dentibus infremendo & indignabundus ani-

ique

mo, non etiam quafi defperans de (àlute

J

poíthac futura: mente emotorum fibique

ub

non conftantium funt ifte actiones geftus-

yrelm

que corporis, neque fatis attendentium

hec

quas lachrymas modo requirat, & quas do-

xl

lendi partes Deus impofuerit. —Lachryma-

u

bor itaque , fed placide ; idque ; quia par-

f:

tes, quas nunc ago , lachrymas nunc expe-

auctoris

50

tunt; expetunt autem 5

quia ;

"

fummi judicio , nihil nunc agere poteram

(ul

roítantius , & quod toti vitee mec fabulae

exornandz aptius conveniret.

rutt)

32. Quid ? an non in fcena comadus

.

j

& in orcheítra tragicus ; 1

n lachrymas eju-

T

latusque. fzpius diflolvuntur amariffimos,

cutn

li d[-

a

| TR

264 ARS SEMPER GAUDENDI

cum id períonz ratio exigit & fabulae con-

[ 1

ditio ? Et rurfus ; nonne tunc, cum la-

chrymantur, in finu gaudent quam qui ma-

qUtr

dnter

xiine , eas affe&tiones animi tam exacte fuo

tempore quod patiantur; exhibeanrque tam

Quod

ingeniofe ? Poflumus ergo , ut videtis, &

prel

vere dolore affici ; & gaudere nos fic

ml

affici.

mihi

At fidte funt,

inquies , tra-

gedorum lachrymz , ficta fufpiria. Cer-

duy

1 [

te fi falfas effe arbitraris quas fundunt la-

chrymas , erras plane; vere funt, & reip-

biqu

qu q

ía vere corpus imo & animum actoris affi-

ciunt: quod fi fi&dtas, id eít, effictas &

EO

gud

efformatas exiflimas , exiftimo & ego te-

cum. At quomodo effinxit? certe non ali-

:

Vola

ter, quam viva imaginatione impendentis

fibi , aut jam inflidi in (cena mali. Repre-

anm

fentat fibi malum propter quod dolere de-

beat, & ftatim dolet.

Cur vero id fibi re-

Tüug

FEI' íc

prafentet, fi interrogas, certe non habeo

quod refpondeam , nifi quod ita tulerit fa-

ipfo

pon,

bule , quae agebatur , curfus, & auctoris

fabulam componentis difpofitio. Flet igi-

tis,

i

tur, quia flere tunc debuit; & ingeniofe

opportuneque quod lachrymetur , gaudet

(t

animo.

Qu

23. Quid igitur miferum me effe ex-

Wi ;

claàmo ? quid me contorqueo ? quid relu-

hn»

€tor , fi quid dolendum occurrerit ? Fabu-

Won

lam profecto agimus , quotquot vitam api-

'iüg

mus. Dolendum eft non raro , ita fert vi-

t

'TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 26;

te noítre fabula , excirande funt lachry-

Ql

n

ma, ita difpotuit au&tor fabulee Deus. Hoc

1 Tl

autem inter comceedi lachrymas ; measque

k ll

ii

intereft ; quod eas ut exprimat , malum,

Je df

quod nusquam eft, fibi imaginatione re-

refentet ille;, mihi vero ab auctore Deo

&

« lt

malum reipía infligatur , ut illud vivacius

J«

mihi reprefentem , & reprefentatione la-

T

(

chryme tandem excitentur. Utrobique ve-

r funtlachryme , verusque dolor ; utro-

x lh

bique doloris caufa , fed aliter tantum at-

f

que aliter menti propofita ; utrobique mens

- dli

z &

auctoris exigentis lachrymas.

Quin igitur

) [C«

gaudeo lachrymari me ; cum fic oportet:

ili

& partes meas bene agere , quas Deo fic

volente , agendas lubens fufcepi ?

RUs

24. At vero unde id dignofcaminquies,

p

an me dolere velit Deus? ACtam rem agi-

fj de

mus cum fzpius dicendum eft idem. Hoc

j

Ie

certe manifeftum eft , velle Deum, cum,

j

0

ipfo fic omnia dirigente ; fcenamque com-

i

ydpts

ponente , iis me cinctum video circumftan-

tiis, que moeftitiam fecum ferunt. 'Tum

f

certe flendum eít mihi, cum id mea fors

yen

(tu Partem in trageedia voces) poftulat,

güll

quam agendam füfcepi non invitus, Deus-

que mihi agendam praemedirate impofuir.

f, d

Àn non a Deo eft, quod homo (üm ? an

| ol

non partes humanas non vero angelicas mi-

m

hi agendas tradidit Deus ; easque a

ccepta-

m 4

vi?

elt V

266

ARS SEMPER GAUDENDI

Ti

vi? igitur omnia mihi (uftinenda (unr, hu-

dig,

mana quz fert fors ; labor inquam, defati-

bug;

oatio, morbi, mors: humana bec fünt.

loris

ia

reterea non hominis tantum generatim

partes accepi; fed hujus perfone , quam

mort

I0t

nunc gero, hoc tempore; his membris

conveítite , in hoc ftatu conítitutzee, quem

eripi

prefero. Ruríüs ergo omnes, que con-

dmic

ditioni mea innexe íunt, moleftias füíce-

fiffe

pi exforbendas, hunc hominem agere cum

at Ye

fufcepi.

Denique cum folus totam fabulam

It

peragere non poffim , & in fcenam tamen

fübt

hujus mundi cum prodierim, aliis collegis

bsn

fociisque adjungi me fum paífus , qui fuas

qutm

quoque partes & mecum , & circa me, ex

&dy

OUY

auctoris mente deflinationeque peragerent;

iraque & ea omnia füftinenda füfcepi, quae

Quin

mihi ab iis fiveamicis, five inimicis , five

fl h

parentibus , five filiis, five prelatis, five

dum

[ubditis, five notis ; five ignotis, five ma-

Clama

lis , five bonis; five per fas & merito, fi-

Am

ve immerito & per omne nefas evenirent.

praf

l(ll

Semper enim meee partes funt ; alienam fu-

ftinere & pati, ut meas recte agam.

ütm

2j. Hec cum ita fint, tunc fic mecum

fete

ago. Amicusifle, quocum ago , hac con-

GU&Q

jux , hi liberi, hi denique quicumque fint

(if,

homines, qui mecum in ícenam prodeunt

C'ldas

acturi vitee fabulam; homines certe funt non

Mdn

Angeli , multis fane viciffitadinibus , faíti-

Tupe

diis;

um

TRACTAT.DECIMUS QUARTUS. 2?7

h

diis, vitiisque fünt expofiti & implexi, qui-

bus mihi fine dubio non femel officient, do-

a.

[ünt,

lorisque non injufti caufam dabunt. Rurfüs

atm

amiciflimi ut fint, mortales tamen funt,

morbis mortique obnoxii.

Quid igitur mi-

um

Ibri

ror aut etiam indignor ; eos morte mihi

j

eripi? an ergo immortales arbitrabar eogo

N

amicos meos , aut Angelo exiítimabas nup-

[

fiffe te ? Sciebam inquis, mortalem efíle,

at vero nefciebam ; hoc prefertim tempo-

: um

ulant

re, mortaliratis folvenda jura, miiuique

fuübtrahendurm tam cito. Ain vero ? neície-

m

bas tu ; fciebat id vero Deus, fciebat in-

llegis

[naS

quam , & partes füas conjugem peregifle,

L

& dolere modo debere te : utrumque quia

coriveniebat & rebus tuis , totique fabula.

felts

Quin ipgitur ingeniofe partem tuam agis; &

qllæ

: iix'e

fles placide , cum id agas, quod! tibi agen-

fite

dum eít, opportune & bene ? Verum in-

clamas, fenfu doloris ob ja&turam jam fa-

m

étam vehementer opprimi tibi animum,

) ]

Scio

yrenh

preftringi fauces, palpitare cor.

nl

iftheec omnia ; fed & hoc ícias velim , fen-

fum illum doloremque habere modo debuit-

eti

fe te. Rátiones fi ignoro , id ício, ira ab

auctore Deo fuiffe conftitutum, & hoc fut-

(

fici. . Denique fit; ut tu ipfe in morbos in-

; [nt

deunt

cidas acutiffimos : an idcirco mente pertur-

baberis ? quafi vero nefcires, ea lege ho-

X not

minem eíle te ; mortalis ut fis; vitamque

j fjl

mnorte

dii

268 ARS SEMPER GAUDENDI

TM

morte ut termines ? id fi compertum tibi

a

eft, quid zgre fers de fcena difcedendum

[I77

efle , partes tus& peractee cum jam fint, ne-

Chril

que te quidquam preterea agere velit totius

ul

fabule auctor Deus ? verum hoc fequenti

Titüs

"I ractatu profequendum eft latius.

lene.

26. [llud itaque ingruente quocumque

prim,

demum doloris fenfu & materia , univer«

parte

dolor

fim agite Audirores. Primo quidem judi-

cate dolendi materiam , que fenfüm aflli-

Volur

geret, füpervenire vobis debuiffe ; idcirco

fnitj.

quod fors veftra feu pars id ita ferret, cla«

li aq

riffimeque dolorem illum in ea fuife expre(-

firn

fum. Deinde voluntas illico aflurgat, for-

0 d

temque libere arripiat ; dicatque ; Placet

IliOHus

id modo agere, modo quod poítulor. Heri

N

hilarem peregi partem ; fentio mutari mihi

Veto,

fanguinem ; rationem non examino , inuta-

eamd

tur tamen: five id bonorum jactura, íeu

'e)l'[&

inflida injuria, five tetrica fenectus, íeu

immp

morbus ingruens ; five amicorum mors

Apien

aliusve cafus afferat, parum intereft. In-

terim angi me perfentifco , collidi vifcera;

.dolesP

oculos in lachrymas ire. Bene eít; muta-

doley

ta fors eft, alie apendee funt partes, ita fert

0m

vite fcena ; quae ab hefterna nunc eft alia.

Itaque pro viribus agam , ut bene doleam;

ut bene lachrymer , ut bene egrum agam,

uti Chriftianum Deique cultorem decet.

ANon contriflemimi , inquit Paulus , tantus

; gaudii

4) i

TRACTAT, DECIMUS QUARTUS. 269

m tüi

gaudii encomiaftes , /icuz ceteri, qui Jpem

vdum

son babent.

4) 'Triftiiam non excludit a

"o

Chriftiano pectore, aliter tamen triftem effe

OLU

vult pra ceteris, qui fpem non habent, pé«

:quenn'

nitusque jgnorant ; in quam fpem lachrymae

bene expreíze referventur, | Bene autem ex-

m

primuntur , ingeniofeque aguntur dolentis

n

partes , cum corpore proríüs cormoto, &

! ]UL

doloribus fenfüque acri diffoluto , fuperior

10

voluntas fibi conftat , neque quidquam Nu«

jciroo

mini.obmurmurat , neque minus reverere

de

tie amorisque Deo praeftat ; certa, ne mie

xplef

nimüm quidem crimen committere; lenien-

fot»

do aut etiam evadendo dolori fuo.

Inge«

D'scet

niofius vero longe agam partes meas; fi

Wt

Deo calculum adjecero ; fi factum approbae

vero, fi denique Deum ipfum adjuravero;in

; ml

gt

eamdem me ire fententiam , ita fieri debuif-

fe , ita factum optime, neque me quidquamr

; Hl

$ f

immutatum velle in re, quam fanctitfima tam

fapientis Numinis voluntas tulit.

g

m

Hoc denique eít gaudere animo; cum

doles corpore. Hoc eít gaudere, quo

vicett

g

doleas : hoc tandem eft imimotum effe, quanie

do moventur omnia.

j jt

U

di 1

I

1j

joum

j Wm!

R

d

s. IV,

uj

xl

: uj ad' Thcnäl- 4'o ISm

|

270 ARS SEMPER GAUDENDI

|

TH

Tenti

$ IV.

DAT

Q/iendz'tur prop

ofita prüxi dolores ipfos

Ti0q

vebementer fublevari , commodeque

tiüion

eYYj.

m

limtis

T vero , fcire vultis , quid ea men-

m

pE

tis tranquilitas , voluntatisque ad

a pri

ferendum promptitudo allatura fit commodi?

(Orpo

certe praterquam quod actus heroicus fit

d i

quam qui maxime , ea voluntatis fuüz in

Jotio

trotro

Deum facta refignatio , meximique prorfüs

meriti in rebus afperis Numini acquiefcere:

æ,eþ

illud fane praterea referetis commodi, quod

quamy

& ipfe quam plurimum leniendus fit corpo-

85

risdolor, & levior futurus toleratu : quo-

ao

niam, ut recte Poeta : £2 leve fit quod bene

(Qt an

Jevtuv . onus.

Illud enim animadverto , in

eü) Q

omni corporis fenfu dolorem non tantum.

T0 Invj

exiílere ex eo , quod extrinfece carnem, ap-

VOlumg

petitumque inferiorem anima afficit malo:

lete y

fed & poenam non modice augeri ex ipío

du c

refiftendi conatu, qui a voluntaté intrinfecus

lum .

adhibetur.

clfari

28. Certe , quod fi quis invitus verbe-

Quem

ribus excipitur, non zegrius tantum id feret,

Wtie ef

ed & majorem perfentifcet in membris affe-

Ut anjr

&is cruciatum, quam fi funiculis bene intor-

Titit,

tis , toto fe tergore pro íüa voluntate flagel-

itq l

let ; carnemque contundar infigniter. Expe.

ET

riene

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 271

rientia manifeíla eít, nec ratio admodum

obícura.

Preterquam enim quod ictus in-

if

vito:qui infligitur , fuum afferat corpori con-

4

tufione dolorem & fenfüm nature afperum;

etiam voluntatis conatus , malumque aver-

tentis renifüs , magnam quoque in corpus

t f

ipfum vim infert ; & membrorum , cerebri

in primis, inteftinorumque compreífionem;

qu 1

)l

imoi

corporis autem comprelfio ; dolor corporis

l

eít. Sane longe acrius guítum afficit amnara

CU$

j 200

potio qnam invito ingeris , prae ea; licet

amarior fit, qu& voluntáte tamen imperan-

or(üs

(cete:

te ; e judicio medici prefcribentis fümitur;

quamque , malo tuo neceffariam quod judi-

quo

p

cas, volens potas.

Hic enim folus guftus

amarori fe opponit, & unica tantum afllipi-

.

Ws

gt u

'

tur anime potentia ; quz quidem in palato

eft, cuique per potionem male eft. At ve-

l0 ; M

antut

ro invitus preterea cum eft animus , etiam

voluntati fua infertur vis ; quam cum aver-

D

p

tere pro viribus conatur , clarum jam eft,

; möl

duas concurrere averfiones.

Natura vero

füum effe&tum obtinere cum non potfit, ne-

rinlca

ceffario duplex ifthic dolor eft: carnis unus,

uem penam voca; mentis alter ; qui pro«

T

j f

d

prie eft dolor. LHabet hoc autem omnis do-

loranimi, ut carnem quoque , cui immo-

jj

Duplex igitur

einor

ratur , femper poena afficiat.

ineo qui invitus patitur ; eft poena: prima

um

,b

quam extrinfecus malum adfert ; quam vero

R a

mentis

ria

272. ARS SEMPER GAUDENDI

TR

mentis rale corpus afficientis dolor ingene-

rat; fecunda ; eaque haud paulo eft prima

; fnf

difficilior,

ntí

Qm

29. Id ergo non in hoc ; quem propo-

Tum

füi folum , fed in omni , qui corpus aflli-

frac

git , dolore comperies ; quod fi libero lu-

ii

bentique animo a fuperiori voluntate , cujus

! Qum

liberum eít arbitrium, a Deo accepretur, il-

dity

lico fenties , magnam tibi doloris partem ab-

&nim

flergi & minui lllam enim rantummodo

pudo

poenam perfentifces , quam tibi extrinfecus

CCDSq

immi(lum malum , malaque fanguinis infli-

t

(ib

git conítitutio ; ab illa tamen futurus liber,

lachryx

quam corpori fuo immiffurum erat , volun-

Tod,

tatis invitze renitentisque luctamen. — Adde;

Cnfir

quod voluntas prompta ; &ad heroicum ob-

libes

firmata facinus ( heroicum autem eft pati for-

Data]

tia) fpiritus etiam corpori ingentes füpge-

Num

tat & füfficiat , quibus dolori perferendo cas

Qug 1

rofiat par , imo & füperior.

ifm

20. Quid, quod & tanta poffit eífe

n d

hec voluntatis confirmatio , cumque Divina

Inter'

conformatio tam praclara; gaudium vero

üm

exinde tantum ; eo quod fe videat mortalis

nifi j

homo divinge fieri Providentiz inftrumen-

€ fne

tum, fanctiffimainque in fe compleri Numi-

IUO ta

nis voluntatem ; ut non modica letitiee tam

IU

juftee pars, ex anima in corpus ipfüm redun-

det, non fine deliciis etiam liquidiflimis ?

i,

qmþpe

Quid ; quod ca mentis tranquillitas, doloris

Upa «

fenfum

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. »75

n

fenfum aut emolliat, aut etiam penitus aufe-

prin

rat fepe numero ? Certe nemo id mirabitur;

cum non raro videamus etiam in chariffimo-

p

rum parentum obitu , hareditatis adeundae

y d

preconceptam fpem ; dolorem a natura aut

a lt

infligendum avertiffe, aut emolliiffc jam infli-

aj

étum. Fluunt ad cadaveris confpectum la-

tür, l*

chryme , & ad hereditatis memoriam ridet

ema

animus.

Fletur, quia fic moris eft, & quia

3mo

mfetus

pudori fit, non flere, ubi tam jufta eft re-

censque flendi materia: interim quia mortem

jnfli-

ut fibi proficuam approbat ; füaviter fluunt

libeby

lachryme, patiturque dolorem fane percom-

yoInt

mode.

Id vero fi poffit hereditate peritura

Addo,

confirmatus animus , tantumque in corpus

m [

habeat imperium modica illa fpes, & ex fpe

Ü fot'

nata letitia ; quid queefo non poterit divino

Numine plena mens, obfirmataque Dei,

(ipt*

qua in fe peragitur , fanctiffima voluntate?

Rifüm fane & cachinnos eam cogitationem

ft d

in diffe&is uftulatisque corporibus , media

;

inter 'T'yrennorum tormenta excitaffe , du-

T ya

dum novimus.

Sed rara hec fünt, & non-

o

nifi ingentis virtutis praemia. Quodfi vero

M

ea mentis cum Divina conformatio , dolori

tuo tantam viciflitudinem non fáciat, ut pe-

jNn

jjg m

nitus eum abílergat; illud certe experieris li-

I

quido, non exorbitaturum moerorem tuum,

if

quippe qui affl &urus fit in pondere & men-

dol?

fura: eosque tantum excitaturum. motus,

nl

3

qui

274 . ARS SEMPER GAUDENDI

TR

qui facile ad &equalitatem tranquillitatemque

: (f

priftinam reducantur.

defl

ag

*

6. V.

v

fio,

Declaratur , quo pacto, tuo flatu conten-

üg

zus licet fis , poffis mibilomimus. incommoda . tui

Wpo

Jflatus avevtere , imo &2 flatum apfum quaudo-

Tfel

que cum feliciori permutave.

patri

venf

Andem exponenda eft quaedam diffi-

f [)

$1. T

cultas; & in fpeciem non levis,

3rbi;rj

quam credo jam fipius mentibus veftris ob-

J

volutam.

Id enim ita cum fit, omnibus

f |

nempe, quz in me, & circa me aguntur,

Qürdn

etiam iis, quz' naturam ipfam atterunt &

toiyy

fortunam labefactant doloribus , aut malis

um

acquiefcere debere me ; illud illico in men-

füs»

rem venit ; curam omnem me debere depo-

debe

nere , neque advería evitanda ; neque vero

Quim

procuranda que pro(int Voluntati enim

if

Divine ftandum eít, eique torum me debeo

bus ;

committere ; tranquillus ut fim. ltaque fi

ni[

£ger fum, medicing rejiciendee fünt. mihi,

Nolg

ne, fi eas morbo adhibeam , preter volun-

&

tatem Dei valeam , egrum effe me , qui vo-

luit. Minus longe filiorum , aut parentum,

h tan;

aut conjugis zgritudini mederi poffum, cum

m

non nifi ex Dei mente valeant male ; adeo-

ltüm

que neque meis ; neque alienis malis fubfi-

dium

$0.

J

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 275

em

diom ferre potero , c»m nemo Rnifi ex Dei

deflinatione pauper fit, nemo mifer. . Quid

fi ergo domum flamma corripiat ; an aquam

reftingueadis ipnibus afferr! patiar, quos

(cio, non nifi volente Numine; abfumere

Af

,

ea quz contingunt & corripiunt ? Involent

"

erpo , ut publica tangamus , in Provinciam

u

infeiti hoftes, cuncta devaílent , & ruinam

strie moliantur; certe complicatis manibus

confpiciendum id eft , nec arma ftringenday

1 dif«

ne Dei voluntati, cujus heec omnia geruntue

i,

arbirio, maleferiati nos, opponamus.

Rur-

i 0«

"fus nec opes parande funt mihi, nec dome-

anibus

flica promovenda res , nec dignitates pro-

Qntufy

curande , nec vero etiam ullum facinus he-

J

roicum audendum eft , nec quidquam

ena

D

tte-

t m

dum , virtutem quod commendet aut

j

fas; ne per hece ftatu , quo contenti effe

debemus , ad altiorem evecti , aliud fimus,

Ti

e vero

quam quod nos Deus effe vult.. Quin imo;

j enm

nec fcelera poterimus avertere, nec crimini-

j d

bus modum ponere ; nec aterna damnartio-

ni quemquam eripere , nemo enim nifi Dei

i

g m

voluntate inferni ignibus addicitur ; tam fan-

&tz vero voluntati obfiflere , nefas fit.

TU

gl V0

32, Multa hic congeruntur , que faci-

Je tamen erit componere ; fi duas, ut ita di-

lremum)

cam , voluntaris fpecies ; ex San&orum Pa-

g

trum Theologorumque omnium

mente , in

li

m

Deo eíIe attente confideremus,

Abfolutami

i

4

du

276

ARS SEMPER GAUDENDI

r

li

& antecedentem , primam vocant , conditio-

gatam , & [ubfequentem alteram

indigitant;

quà

Vol

recte , ut quz conditionem pofitam füb-

fequitur,

Prima voluntas a fe íola eít, nul-

Hm

lamque rationem habet cur fit , ni(i feipfam,

Dgu

Hac vult Deus quecunque vult , tantum

Thi

quia vult, liberumque ei velle. Hac vo-

ante

luntate voluit hunc mundum effe , hunc fo-

nof

lem , hanc lunam, hos caelorum orbes, hunc

pen

ignis calorem , hoc aqua frigus, & quid-

ipit

quid fert natura neceffario: rur(us hominem

que

&üm

mortalem effe , peccatores ignibus addici; in

ftatu gratie decedentes sternis; & que

tür i

fupra naturam fint , premiis condecorari.

tie]

Antecedentis ea, & abíolutze in Deo volun-

10 qr

tatis fünt decreta : nihil enim quod Deum

te db

ad tam ingentia condendum placita permo-

m

veret , anteceffit,

Voluit hec quia voluit,

[üo

