& quia voluit. idcirco fünt, Huic volunrari

fefe opponere, aut impium eít , aut certe

p

temerarium, Impium eít, nolle Deum de-

Tati

creviffe , exempli gratia , piis eeternam olo-

fide

riam pra'ftare, impiis eternas poenas? ignem

fifl

vero manui applicare, & nolle ut adurat;

fubí

eft proríuüs temerarium.

Hac itaque volun-

qua|

:

ia

tate Deus vult quidquid in rerum natura eft,

Qu

& ab ipíà natura rerum dependet , aut fit. -

Thina

33. Altera voluntas Dei conditionata eft,

tion

& a libero angelorum , hominumve pendet

arbitrio recteque fu//equezs dicitur, eo, quod

| Vil

IDer-

[

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 277

yidii-

libertatem hominis fübfequatur ; nec quid-

pitt;

quam vult, nifi poftquam liberi arbitrii actus,

n [l

Voluntati Diving modum motumque pofüir.

k ) HU]-

Hinc licet voluntate antecedente decreverit

Deus , fceleribus immortuos zternis flam-

apin

fantum

mis addicere , Judam tamen damnare noluit,

antequam ram infaufta morte periturum cog-

lic V

pacfe |

noíceret : mors autem tam infelix, ex judae

]

pervicacis libero pendebat arbitrio. .Ab hoc

quie

igitur Dei damnantis voluntas ftetit ; Juda-

pindil

que voluntatem impiíam , confecuta cum fit

ii

eum damnandi in Deo voluntas ; recte dici-

( que

tur ignibus zternis addictus impius, volun-

orati

tate Dei fubfequente & couditionata , non ve-

Oltf«

ro antecedente & ab[oluta, — Sic fane volunta.

um |

te abfoluta ignem urere vult Deus ; tuam au-

tem manum uflulari non vult, nifi aut tu

ermo

ol

tuo , aut alius pro fuo arbitrio ; eam i

gnibug

TM

applicuerit.

porte

34. Ne itaque id dixeris , ullius dam-

m 1j

nationem velle Deum adeoque fzeleribus ob-

fiftere te non poffe, ne voluntati divinse ob-

no?

fiftas.

Non enim id vult , nifi voluntate

ignem

TL

fübíequente fcelera, & quam fcelera ipíà

gU i

quafi per vim Deo extorferunt ; mavult enim

Deus ea nolle.

Certe mavulr non effe cri-

j «

ft

mina, per que folummodo fit , ut damna-

tionem fcelerati velit.

Sic fane & judicem

]

ni-

penöif

videmus, nolle cuiqugm-pænas infligere,

)

'

j unE

]u

278 ARS SEMPER GAUDENDI

TÀ

tem

fi poftquam reorum facinora puniendi volun-

tatem exprefferunt.

epea

non

35. Huic ergo fubfequenti & conditiona-

te voluntati non poffumus tantum , fed & de-

fi0n

bemus fepiffime nos opponere. Delemus,

ii d

quories ipfa condirio, qua ralem in DDeo vo-

rits,

luntatem induceret , abfurda eft aut turpis,

$Ul

aut etiam multo mapis fi fcelerata, quod qui-

W$

dem nimis eft manifeftum.

Teneor enim

Cont

cavere fcelera, ut Dei mea fcelera punituri

Dei

fübfecuturam voluntatem impedizm, ut ne

Vari

fit.

Poffumus autem eidem obfiftere, quam-

ftican

diu pendet conditio fübíecuturz voluntatis

p

divinz , neque nobis adhuc conftat , Deum

4

id prorfus velle.

volun:

36. Neque enim fi recte attenditis, fu/-

Pt

fequens illa Dei voluntas, legem ullam homi-

Weg

ni imponit, aut imperium.

Quamvis enim

fum

Dei voluntas abfoluta fit , ut ignis naturze fuce

Torj

relictus, proxima quaque adurat : & rur-

T r

fus , quamvis voluntate liberum tuum fübfe-

l.

quente arbitrium , manum tuam amburi ve-

Tüm

lit; eam flammis fi ingefleris ; an tamen;

manum flammis te ingerere , dices effe ex

gt

Ini

mente Dei ? minime quidem, Rurfus, cer-

&trj

tum id eft , Deum velle mori te; fi cibum-

Tüm

nullum alendo corpori vis fümere; neque

Quar

1 eger es, curando medicinam. 4Án ideo

d

cibos omnes potes rejicere , medicinasque

lt

áfpernari; & caufari interea , Dei voluntae

N

tem

j

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 275 -

volu-

tem eífe ,. mori te ? Sine dubio pauperem

egenumqu

e te vult effe Deus , rebus tuis fi

Ttion

non atrendis, fi defes fis, fi lucro honefte

ii

non attendis , fi operi non inftes , fi omni

rei domeftice cura abiecta , res tuas abligu-

]

ii u |

ries. An vero voluntas illa defidem te vult,

Qu

aut ullam pigritiee neceffitatem imponit, aut

d

res abliguriendi dat imperium ? Qain imo

etif

contra, alia omnia voluntate abfoluta cupit

Ti

Deus, imo & imperat : vult certe , confer-

ii

vari vitam , procurari filios & rem dome-

irilla

fticam; peculii curam geri, eique confervan-

Yatió

do per bonas artes allaborari.

eumi

37. Atinquies , tandem erit aliquando

voluntas Dei ut moriar , mortalis cum fim.

Fateor ; atque huic voluntati obfiftere mini-

)J."bf |

Jl«

me poffum , abfoluta cum fit ; neque pof-

ent

fum nolle mortalis effe ; aut nolle umquam

mori : fic eft. Verum , cum re ipfa mori

»fit

Til*

me nolit Deus , nifi multe conditiones prae-

M

cefferint , que quidem , aut a malitia homi-

num injufte me invadentium , aut a negli-

j ve

I)

gentia imperitiave medentium , aut a. mea

incuria , aut etiam intemperie , aliisque

d

j

aeris , aut loci , aut temporis , aut cibo-

rum circumfítantiis dependent; certe eas,

jurt

(

quantum poffüm, evitare , maloque debeo

medelam facere , ne mori me velit, volun-

(

quC

tate circumítantias has fübfequente , Deus.

:Nam de voluntate ejus abíoluta in me com-

yti

1

plenda,

280 .ARS SEMPER GAUDENDI

TA

plenda , minime adhuc conftat : conditiona:

d

folu

tam vero , licitum eft, imo debeo fzepe in-

tervertere,

TTam diu vero conditionata eft

um

ple

mihi quamdiu res pendet , quamdiu malum

averti poteft , quamdiu fefe aperit non ab-

at

Durm

fürda evadendi fpes; aut quamdiu rei, quam

modelle expetimus , non eft defperata con-

&bet

fecutio.

09

38. Hinc íàne liquido . confequitur,

[

quamdiu vita füperfles eit , Dei voluntatem

Que

effe , eam ut conferves , eaque adhibeas vi-

eàm]

te füftenrandae adminicula , que recta ratio

an:

naturaque ipía adhibenda docuerit,

Quam-

Vr

diu domus arder ; voluntas Dei eft, ut igni

ld

extinguendo aquam congeras,

Quamdiu

&qU

caufa in foro agitur; vult Deus, ut undique

Vil;

patronos conquiras, jusque tuum ut pro-

&t

pugnes. Qoamdiíu - opes füppetunt : hone-

li5

fte & leute familiam ut alas, mens Dei eft,

hn

Quamdiu arma , viresque reipublicze ad ma-

fàg])

lein

num fünt ; arma flringi , & pro aris focis-

que decertari , prorfus eft ex Dei voluntate,

it)

At vero cum perdita eft patria , cum deflu-

lt l

Xerunt opes, cum lis evicta eft, cum do-

ld &

mus deflagravit , cum morbo membra pro-

D

ftrata , tum vero voluntate abíoluta Deus

vult , rem fic effe , prout eft,

Qu

39. Hoc eít inquies, quod dicebam

tfg

modo, igitür tum íàne, cum egritudo

R

corpus occupát , medicinam malo adhibere

Q

(f

p

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 581

fion

eít nefas : etenim rum faltem voluntate ab-

x

foluta egrum me vult effe Deus; cum eger

fum.' Neque rurtus, fi egenus füm, aut

d

nilim

plebejus , divitias aut dignitates confequi li-

ceat, imo ne oblatas quidem admittere : ege-

) d-

Qu

num namque & plebejum eff? me vult Deus,

(f

egenus plebejusque cum füm. — Capio quod

opponis ; verum necdum tu me capis.

Fa-

T

teor igitur ; hodie fi lecto affigor ; febribus-

iem

TE Tigdudmercnata-r

que urgentibus roto corpore contremiícam,

T

eam effe mentem Dei , ut hodie fic langue-

3tio

am : ei igitur acquicfco ; egri partes modo

ame

agam , quia modo id vult Deus.

At quid

ício ; an

etiam velit Deus die craítino

igm'

dii

egrorare me ? forte vult , forte etiam non

vult; multum hic juris habent conditiones,quas

qe

pIG-

aut ponere, aut non ponere, inlibero e(thomi-

If«

nis arbitrio conftitutum. .Si namque medica-

:

l CHA

menta morbo levando apta adhibuero, volun-

tas Dei fübíequens erit, meliuscule ut me ha-

fl

x

beam cras. Sic licet pauperem te hodie ve-

lit Deus, nec ulla dignitate ornatum, id cer-

jris)

dl

te ignoras , qualem te pofít annum volet:

id enim ruríus a pluribus. circumf(tantiis de-

d

pendet: quarum multa in manu tua funt.

J

40. ld itaque fufficit ; ut in quocum-

kf

-

que demum dolore, aut miferiis conftitutus;

abfolute Dei voluntati acquieícam , appro-

a

u

bemque hodie talem me effe quod voluerit:

curam tamen ormnem adhiberi patitur , ut

x

illam

j

difficultatem

impofílerum — evadam,

Cotis

282

ARS SEMPER GAUDENDI

Ti

alit

Contendam itaque nervos omnes; fic ramem

ut craflino die conquefturus non fim, fi per-

pog

&l

a&is omnibus, cras morbum illum , aut

roleftiam*non difcuffero ; tum enim men-

efe

Dei

tem Dei effe fciam, ut egrotem etiam cras.

INon tamen adhuc animos defpondebo: cum

Y

enim nihil mihi conftet de perendino , rur-

dum

íus cras morbo in perendinum diem difcu-

AIt (

uendo medicinas conquiram ; fic alter ibit

f

& alter dies , imo & menfes & anní: ac-

Tal

quiefcam femper moleflie prafenti, quam

UXe

patior; future vero depellende quaram

ÍiDe

adminicula, idque quousque res peracta non

jl

eft, aut conclamata.

Conclamata vero cum

Qu

res fuerit , conclamatam effe facile

fes

l

: patiar? &

mei fecurus acquiefcam.

lmæq

4I. Atque ex dictis manifeftum jam fit,

favoi

quo pacto meo flatu , etiam quem mihi pro-

poo.

prium fecit Deus , contentus effe poffim, &

lt 1

caagere, qua ad majores mihi opes, dig-

l6 r

nitatesque comparandas gradum faciant, &

EW

vero etiam extollant.

An non id etiam eft

C

fiatui füo non acquiefcere ? minime vero.

djic

Neque enim is re fna, quamvis tenui & mo-

inup

deíla , contentus non eft, ad quem nihil ta-

migc

lr

le meditantem aut opinantem , lauta ex in-

4 ve

Íperato , amici benevolentia devolvitur hae-

Vldem

reditas.

Non is paupertatem cum divitiis

commutat , fed mutatur. Aliud longe eft

&i

velle mutare flatum , & effe quod non es;

llmq

aliu

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 283

:H

aliud favente fortuná a. Deo in alium rrans-

| t*

poni ftatum , & fieri quod non es, Aliud

eít velle fieri divitem, alind divirem fieri, aut

m

II

effe. - Illud condemnat Apoftolus, hoc vero

| Cf

Dei beneficium eft ; uti non anxie nimium-

'qui

ve exoptandum , ita cum obrigerit, rejicien-

dum minime.

l l'lll"'

Divitie itaque [i affluaut , no-

liV

W

Id

ERl

lite cor appouere , uti graviter monet Pfalmi-

r

Íta, manus tamen apponite, ut eas cum

u

ratiarum actione accipiatis ; leti , cum af-

;

D

uxerint, non tamen magnopere turbandi,

Taffl

fi Deo volente rurfus effluxerint.

Itaque

non

bene agite , res veftras ; prout ratio Deus-

cum

queexigit , procurate, mercimonia inftitui-

T

te ; literis operam date , virtutem domi mi-

litieque explicate ; ea agite, qua digna fint

nl

favore & praeemio ; & íi opes dignitatesque

pro re bene . a&ta , Principum benevolentia,

po

ïly&

*

aut reipublicee confenfu, aflluxerint : ícito-

(

te , non ftatum mutare vos, fed vos in fta-

j

tu a Deo mutari , qui id tibi rebusque tuis

condu&turum ceníüit , aliquod fi flatui tuo

nd

veto

adjiceretur incrementum. Verum, cum im-

mutat fortunam Deus , magna tibi fit in pri-

n

jl

mis cautio , ne fortuna immutet te,. INeque

ita velis effe; quod es ; ut nolis, fi Deo fic

[l

i

viderur , rurfus effe ; qnod fuiíti.

42, Itaque , ut tranquillo femper fis

us

e€

animo , etiam cum totus in agendis rebus es;

; 6)

numquam de bono; fortunatove rei; quam

pre

1

284 ARS SEMPER GAUDENDI

| äTRA

pre manibus habes ; fucceffü ; multum fis

[ H(

follicitus. "Tu adminicula cunéta (ummo ftu-

Doss

dio confer , eaque ad rem qua faciunt , fe-

dulus adhibe , eventum vero rei Deo relin-

Comp

Ie,

que, approbaturus quidquid obtiperit. 1l-

m

lud ergo penitus vobis prafigite, perinde

quid

vobis fore ; five cauía cadatis in foro , feu

Qpitar

fuperiores evadatis ; dignitas , aut matrimo-

KCTU

nium quod ambitis, felicem habeat fuüccef-

Iere,

fürn , an infelicem ; lucrum mercibus füc-

Tnantg

cedat , aut jactura ; epritudo ex aquo pla-

CH.[

ceat cum bona valetudine; neque mors, cum

Ieipfun

obtigerir, magis difpliceat , quam conceffa

ehl&ar

vita.

Haec inquam omnia , aliaque his non

(ne

ebfimilia , dum animi eequabilitate cornplana-

ft, it

veritis, tum vero manum operi admove-

ts f

te, adminieula cuncta, qua recta ratio Deus-

elt dy

que fuggefferit , rebus veítris agendis con«

Ine

quirite : hae. ve(trae. partes funt ; eventum

iüt i

vero procuret Deus ; & vero procurabit is

e re tua.

Gite

Neque , quid tandem tibi futu-

Qlism

rum fit ; anxius iaquiras.

Dei id munus eft;

lT

& futura difponere , & vero etiam te cela-

re.

Re&itfime dixit Poeta.

Prudens futuvi tempovis exitum

Caliginofa uo&fe premit. Deus:

Judetque , fi mortalis ultra

Fas tvepidet. — Quod adeff, mementa

Componere equus.

4)'

Hoe

^) Toratius.

)l

m

TRACTAT.DECIMUS QUARTUS. 2585

ukn f

** Hoctu age modo, quod a te modo requirit

my

Deus. Fururacomponere Deieft, tuum vero,

ul

componere prafentia & prafentibus acquief-

o fell

cere.

Quid igitur futuris tantopere ange-

m

ris? quid de valetudine futura follicitus;

xtindt

quid de dignitatibus obtinendis totas noctes

j, I

x

agitaris ? quid filiorum futura conditio te

Mrimoe

excruciat ? Quod adeít, memento compo-

f

nere, compone inquam mentem tuam , in

e f

manu tua id eft, futura difponere, non

0 pl«

eft. Perimitte , itaque Jvis cetera , fed

um

teipfum. pre ceteris permitte. Fortunam

od

eluctari non potui, ita fit, bene eft, factum

; DOf

bene : fpe dignitatis acquirende excidi ; ita

Jante

fit , ita fieri debuit : favor omnis intercep-

Y

m

tus eft ; fadtum bene ; morbos fuperare non

Dus

eft datum ; longe mihi melius eft eeprotare

g n

me. Mors denique jam inflat , neque ulla

entülll

arte ejus potui tela fuperare ; moriamur

abit s

certe cum tempus eft, numquam opportu-

vi Fum'

nius morituri, nihil habeo auod opponam,

QUs

Ju qanus tuas igitur commendo [pivitum

ü CCIEI

ICUUUS.

4)

a

TRA-

BW

dl) Pfdl 4. 90

T

a86 ARS SEMPER GAUDENDI

feli

TRACTATUS. Xv

Cor|

fuif

myd

Juftorum animz in manu Dei funt, &

non tanget illos tormentum mortis.

di;

Vifi funt oculis infipientium mori ;

(hro

& zítimata eft afflictio exitus illo-

lim

fhor

rum ; & quod a nobis eft iter , ex-

terminium : illi autem funt in pace.

Qotp

Irey

Dd 3. . 1. 2, 3.

dny;

Beati mortui ; qui in Domino moriun-

Nültü

tur, amodo jam dicit fpiritus ut

t

requiefcant a laboribus fuis. Z4poc.

dio

I4. I3.

palle

ll

Inog

Offenditur, quod is, qui flatu [uo con-

Vard

dire

zentus efh , etimmi Thorti , &9 qmortis

bora , 9 ortis snodo penitus. debeat ac-

Thine

quiefcere &2 Letus qnori.

hme

p

àcqu

PROOEMIUM.

D vada tandem , dum litus legimus; la-

que

Án]

tentesque fyrtes impacta eft ratis. Hic

'Torum

perit

definendum eft facto naufragio.

Vida

jm Diving Providentiz pelagus emenfi,

ts

propiora terree litora dum radimus huma-

AC

nis intenti rebus; fcopulis licet cunctis bene

eli-

D

J

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 287

felicirerque füperatis, ecce tibi in arenas

l

conjicimur incauti , navis fentinam trahit:

fatifcit carina, dehifcunt latera, tota ratis

i,l

machina diffolvitur, & in partes abit. A&um

TO

eft; perimus. Inarena, hoc eft, in fepul-

chro ftamus : & quod miferrimum eft, nul-

u

as l

lum darur in hac arena confilium.

Ergo

moriendum-:eft ? video ífàne.

Fatifcente

qu

corpore /piritus ameus. attenuabitur ,. dies met

) o

breviabuntur , &g folum amibi fupevefl [opul-

chruimn.

d)

Hic mihi jam videor, omnium veftrum

yorte

vultus , animosque in divería mutatos afpi-

u u

cere ; & ut in communi nautragio fit ; vi-

A.

deo plerosque mortis inftantis memoria im-

pallefcere , nec fatis fibi jam conftare ani-

mos infractos metu.

Quid, quod & in na-

j t

varchum ipfüm, fapientiffimum licet navis

qud

directorem , fremat tumultu & mortis im-

minentis metu pallida infurgat nautarum col-

utit

luvies, omniaque vectores clamoribus re-

pleant ? navarchum impetunt ; navarchum

accufant ; navarchum depofcunt , oculis-

que in morte jam natantibus oblique notant.

T5 k

Anhec eft ejus; nobis adeo commendata

& Hiic

peritia ? heccine tota ars eft , navim in

forum

vada impingere ; totumque pelagus felici-

ter emetiri , ut tandem in arena pereamus?

m

ho

huc denique omnia confilia recidere; ad hoc

S.3

tota

l o

fi-

) ]ob.' 17. l.

2

488 ARS SEMPER GAUDENDI

TRÀ

tota compofita eft fabula, ut portus fepul-

chrum fit; & navigationem omnem finiat

D7

naufragium, vitcque fabulam claudat mors?

Quis ad ifta non exhorreat ? quis fe pelago

tam infaufto fecurus credat ? quis huic gu-

Y

bernatori fe committat? denique quis leetus

j

naviger , quem horridus portus manet?

T

Sed quafo , quisquis es ; gubernatori

fiendt

I0$ n

convitium ne fac, ício penitus eum , nec

in navi dirigenda errafíe , nec vero errare

lt vulg

potuiffe. Hoc jam fiepius planum fecimus.

Vicem,

:An vero tam infeliciter navigatum effe, tam-

s n

que male tecum actum exiftimas , in partes

0.

diffracta navis quod diffilierit , cum nihil

tür li

ulterius enavigandum reflaret? naufragium

fim d

i

tu vocas , amplius navigare nec debere; nec

poffe : hoc certe , fi recte rationem tenes,

itfami

quietem. voca. Arenam cui adheres , fe-

Torte

pulchrum dum nominas , opinionibus agi-

2,

À «

taris mifer: opinionem corrige, & quo

fepulchrum per invidiam appellas, illico

of

portum dices, . Portum vero ; & quidem

pit,

tibi fortunatiffimum cum credideris ,. na-

emu

e25

varchi induítriam , quam metu nimio per-

territus nunc incufas, fümma tua voluptate

Cibus.

admiraberis & adorabis.

Dei itaque partes

fetu]

defendendas füfcipiamus , & detrahamus

t tog

mortilarvam , que infantibus & ignaris

J

metum facif.

Yorm

$ L

05 À

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 289

fs

p

$. I.

- fria

Ponuntur quatuor vationes, ob quas 1HOTS

mors!

WU

vulgo babetuv. tevvibilis.

od

XC Qu

letus

1. T7X metu mortis querele exiftunt om-.

nes. Audiamus itaque in morte me-

Ü

'matori

tuendum tantopere quid fit. . Video enim,.

nos nobis ipfis timorem facere ; eumque;

M

p

ut vulgo in rebus terribilibus fit , nobis in-.

vicem affricare ; & quod peffimum eft, me-

-s

tus in manus dare longe füpra verum au-

,tüm-

partes

€tos, augendosque cum deinceps traden-

nihl

turalis. Nam , ut preclare Seneca : mul-

zum de illa (nempe morte ) credimus 5 1mul-

igium

zorum ingenüs cevtatum ef ad augendam ejus

$ C

[iols]

iufamiam. ) Dic igitur, amabo , quid in

morte eft , quod tantopere exhorrefcis ?

357f

'

2. Mortem ipíam , inquies, in primis.

Is

An non eam natura exhorreícit ? Ár non

u

nfpectum tre-

j

fortiffimus quisque ad ejus co

pidat, toroque corpore contremifcit ? Quid

quidem

demum in mundo eft terribile; fi mors non

Lg, f

eít ? Nemini parcit, omnes impetit; nec pre-

jop*

cibus exoranda, nec flectenda blanditiis, nec

jp't

fletu lachrymisque emollienda. Interim vi-

u

hums

ta nos fpoliat, qua quidem nihil habemus

jucundius , nec vero etiam pretiofius : cha-

igïmi

roram nos confpe&tu privat , inter quorum

$

uctus

nj oen. ep. 53.

j [

290 ARS SEMPER GAUDENDI

m

lu&us & fufpiria , eheu ,

per vim abripi-

quis

AW

mur ; clauduntur oculi , quibus gratitfi-

mam hanc lucem afpeximus; diffolvitur ju-

fidi;

ormne

cundiffimus ftrictiffimusque anima cor

po

risque nexus ;

& tandem diffluente per ta-

firit

em carne ,

( v

horridum fit intuentibus fpe-

&aculum, cor

pus hoc quod circumpgerimus;

i

membrorumc

d*!fï"olutaque

ompage nihil mi-

Qm c

ireflat in hoc orbe :

;

omnia erepta íunt,

& lux & vita,

& cariffimorum convictus,

5 i

& conjugis bland

104

ii , & filiorum grati vul-

tus, & principum favor, & clientum ob-

arm .

?

& df

fequia, & civium applaufüs, & divitiarum

commoda , & edium amplitudo , & con-

fini

fj

clavium ornatus; omnibusque

oliato folum

Técom

mibi fupereft. fepulcbrum : D) i

i

hic in ver-

lile o

mes dividimur. An non hazc ea (ünt, qua

6

pavorem mediranti merito incutiant ? & ta-

pote

men hec facit cruda mors.

Qu |

3. Jam vero, fi ftata. effent. quedam

iflü)ml

moriendi vivendique tempora, aliquid for-

Votum

taffis inde folatii haberetur ; componere

Oi

quisque poffet res füas, domui confulere,

Quist

pectus future morti obarmare. At pro-

j

Ut Jam res apitur, ut nihil certius morte

Tüeng,

elt , ita nihil mortis hora eft incertius : in-

g

cautos occupar & importune: necadolefcen-

àlnne

tie florentis anno

S curat, nec fenum necef-

ipit

f

aria confilia , nec ftudia virilis atatis : cum

Fs

qui$

b

4) Job. rz. »-

2

|

TRACTAT. DECIMUS QU INTUS. 29t

aj

quis in rebus agendis totus eft, cum fluunt

ex voto omnia , & ad majora fors gradum

gram[i-

itür j

facit ; injicit eheu crudeles manus ad preces

omnesíurda mors, & media inter negotia

Que

p

fpirirum intercludit, omnemque intercipit

cum vitafpem. . Horridam fane rem, fem-

ls fpc*-

erimis;

per vivere expofitum morti, & ne momen-

tum quidem habere fecurum!

m

f t

4. Quid, quod & moriendi modus f-

vt

pe; imo femper fit terribilis ? nam fi fübi-

ti u-

to a morte occupamur , quid terribilius,

uam momento unico, & ex infperato, ef-

m o-

e definere ? letum vivere, ridere, jocari

janum

qu

fiepiffime , & di&to citius evanefcere : nulla

re compofita mori, domumque totam nihil

þ/um

1 w

tale opinantem , in luctum gemirusque abi-

re ? Quod fi pedetentim mors hominem

n ql)æ

aggreditur, Deus bone! quot non morbi ,

?öua-l

qua non ezgritudines, quee faftidia, quee

infomnia, quot capitis dolores , que' ner-

m

id o |

vorum contractiones, quz membrorum

omnium luxationes exfpectindee non funt,

| ondt

yül

quas tandem fzeva mors excipiat?

;. Denique quod mortem maxime ti-

A

mendam facit ; eft alterius vitee , felixne

Til

futura fit , an infaufta, nimium heu timen-

j [

daincertitudo. De tota deinceps eternita-

du

m

te agitur ; ab illo pendet articulo, ztternum

beatus futurus an fis , an «ternis cruciati-

; Qu

bug addicendus. Cui non arrigantur pili

quis

S 4

omnes,

292

ARS SEMPER GAUDENDI

N

omnes, fedulo tam inpens momentum con-

deo

fideranti ? cui non collidan

tur prz horrore

Qu9

vifcera ? Quod fi

de felici morte fecurus,

cof

felicitatem zeterna

m fibi quis poffet merito

idti

polliceri , effer q

folatium.

uod nature opponeremus

n

Jam vero & mori , & importu-

Jl

no mori tempore ; & modo etiam mori

[cias

perquam dolendo & moleífto, neque fcire

dem

interim , an finis hic miferiarum eterna-

effe.

rum non fit initium ; hec certe fingula &

omnia, morti etiam praemeditata faciunt

ditio

ut impalleícam.

lls

Kt

S. II

j poj

( (

Tiani

Verum , fi. contentus. fis busnano. flatus

eriam mortalis e[fo debes , €9 velle mori.

pieur

d

T his aliisque quereïis faciam fatis;

emq

6U

illud in primis inquirendum eft mi-

h

(

1,.ancum homine agam , an cum ange-

ptet

lo ? Cum homineinquis. Rurfus id inter-

fing

rogo, an hominem eíle poeniteat te, an ve-

ln]m

TO tuo ftatui acquieícas ? Acquieíco , in-

£a

lS,]

quis; plane & vere. Hoc fi ita fit, quin

Vero

conditione humana contentus es, & letus

dne

quod homo fis ? Ideo autem fi letus fis;

Omni

jam certe dolere

fis :

non potés mortalis quod

Wt,

hoc enimeft, hominem effe. Sin tan-

pl

dem mortalem te effe, non doles, non vi-

ho

€o

—

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 295

1 n

l

deo Ííàne, mori mortalem, egre ferre

J

quo pacto poflis.

Immortalem fi te effe

|

UI

cenferes , aut falíis licet inductus rationibus;

neri

id tibi tamen vel falfo perfuaderes, tum cer-

Femu

te non mirarer te confpecta morte conque-

ri.

At vero , cum ea conditione natum te

It

.TOT

Ícias , tandem moriendum urt fit; quid tan-

: [ci

dem fieri id miraris, quod aliquando factum

i

effe oportuit , & factum vis?

Vi

7. Audi: aut humanam eanr effe con-

jclt

ditionem , ut mortalis fit homo , immor-

talis qui creari poterat, neceffe eít egre fer-

re te ; aut fane non video, qui molette fer-

re poflis mortem , qui communem morien-

di fübiifti conditionem.

Non enim eo, te

infaniee devolutum reor , ut qui omnia fa-

t |

W'.

pientiffii Numinis decreta comprobafti

hactenus, hominem nihilominus immorta-

fits

lem condi debuiffe , praefracte velis conten-

dere, & mordicus etiam tenere.

Nam

li fil«

preterquam quod fupreme Dei auctoritati

u

j

fan&tiffimeeque voluntati inpens impingatur

injuria , quafi non recte quidquam voluiffet

E ïe

j l!

is, in cujus manu erat ; quidlibet velle, &

vero etiam omgi: qu&cumque voluit feit:

p

Jgts

Sane fi hominem immortalem condiderit,

omnia quecumque jam fecit , non bene vo-

23

lut, & que male voluit, difpofuüit etiam

qu

n

peífime. Quid enim ? nonne hanc ; quam

incolimus terram , humanze habitationi de-

On Vl'

inato

D

$5

294 ARS SEMPER GAUDENDI

TV

ftinato coníilio creavit Deus ? Jam vero,

ET

immortalem effe hominem fi contingat, quis

duc

non videat erraffe Deum , terramque con-

x

didiffe, quae tante hominum multitudi-

[ine.

ni, nec alend&, nec vero etiam capienda

um

futura fit par ?

uod fi enim omnes quot-

jm

nüm

quot fuerunt homines (immortales quos tu

vis) hodie viverent , quantam queío;

pora

4

quamque innumerabilem multitudinem con-

hom

ftituerent? eam fane , cujus numerum nul-

etig

Ratio-

la humana mens poffet complecti.

Usqu

nes tene fi potes : aliquot tantum annorum

fübd

feriem computatam dabo, eamque non to-

d

tum genus humanum complectentem , fed

titd

partem rantummodo. Certe admifílis qui-

bi[&[i1

busdam hypothefibus , quas feecunditas pri-

E

morum hominum penitus credibiles facit;

Thor

his nempe ; quod Adam viginti annis ge-

üri

nuerit liberos viginti , mares decem , de-

&t

cem fceminas. His vero & deinceps aliis,

Comi

qui ab his defcendunt , ut finguli proles vi-

ginti gignant ; decem mares , fceminas de-

Wln

cem, dentur anni quadraginta. Demon-

por

ftrat certe & bene Tacquetius nofter, anno

kh

ab Adam fexcentefimo , vigefimo, jam da-

T10f

tos orbi hominum vipinti mille milliones

Ies

iillionum. ..4) Qui vero viginti annos, vi-

pus

ginti liberis generandis credit non füfficere,

&&n

meminerit etiam , patres illos primos, non

ln

t

4

Àn

«) "Tacquet. iri Arithmetica pra&. lib. $. & 6.

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 295

Ver

ad quadragefimum folum annum, fed & ad

u

ducentefimum , trecentefimum , & quod

COf

excurrit, genuiífe filios; qui tamen omnes,

l[

fine dubio longe quam numerati plures, in

&

(

computum non fünt deducti.

Cogitate

qu

jam , fi poteítis, quot myriadum millio-

j

num ab anno orbis 620. ad hec usque tem-

o

pora per quinque mille nonaginta fex annos

[n

bhominum facta fit adjectio. Denique eos

D)

etiam ad calculos revocate ; qui ad finem

10*

usque mundi procreandi funt homines:

u

fübduéctisque rationibus , illud randem edi-

It

cite, an terra fuftentande tam ingenti mul-

fed

titudini poffit fufficere, aut commode ha-

Ül

bitationi locum dare ? Certe non poffet.

Jl

Erratum itaque a Deo foret turpiffime, im-

d

morrales fi fint homines, neque locum ven-

od

turis moriendo cedant: totaque amplianda

ge.

Á

de

erit terrg machina, & fpatia habitationi

lj

commode explicanda.

! Vl-

$. Rurfus immortalem fi volebat ho

d

minem Deus , non ea , qua nunc eft, cor-

Vof

poris conftitutione efformandus fuerat, non

iil

ea, qua nunc temperie fübigenda membra;

wd'

non tot tamque interíe pugnantes humo.

]^j

res committendi, ex quorum fola lucta cor-

lr

pus atteri, vires minui , fen(imque diffluere

ii

eít neceffe. Peccatum hic itaque rurfus fuit ;

um

longeque ab hac alia condenda fuerat natura.

An vero tam impudens fit quisquam , ut

i

Ooc

É

*

296

ARS SEMPER GAUDENDI

T

Bul

hoc de fapientiffima illa mente cogirare au-

deat , crimineturque , omnia propter ho-

[

minem quifecerit, in. homine ifto conden-

t

do ram turpirer errafíe ? Abfit fane a piis

t

modeftisque auribus tam atrox blasphemia:

Tü

quam modo non oppugno , ne actum fz-

l j

pius , iterum apam.

110j

9. Ego certe Divini Numinis Provi-

Q

dentiam füpplex adoro & veneror, moria-

t

lem me quod fecerit.

Id fíane rebus meis

n«

video prorfüs conducere ; ut Deo morta-

tus

lem me miferumque plane fübjiciam, quem

Q

fortaffe per impudentem arrogantiam non

MY

f

aenoviffem immortalis. Neque hac in par-

te eft , quod fibi quisquam blandiatur, ut

p

ante me dixiffe memini; primi enim Pa-

Wt

rentis noftri exempla nimis clara funt &

U

domefltica , quam ut' nos blande palpemus.

dli

4) Scitis quid egerir, refractarius Deo &

Qu

contumax : & tamen mortalis erat.

Ne-

que alia fibi fingat infaufti Patris pejor pro-

Q

les: mortales: effe debuimus , & quidem

tl

miferi; ne nimia felicitate rurgidi, ceternas

am

miferias ceternorum incurii nobis confcifca-.

l

mus.

Quod quidem lon

Ti

ga raciocinatione

nuper confecimus. )

p

10. Jam id ago :

Mortalis homo cum

«

fis , mi(eriisque' undique expofitus

; cur tu

W

1Inor-

4) 'Tra&. 8. $. $.

&) Tra&. $. $. 5.

j

'TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 297

. di

inortem tantopere accufas, cur vitam homini

he

jucundiffimam eripere conquereris, cum po-

den

tius malorum omnium una mors remedium

| pus

fit & finis ^ Certe fi rem accurate. expendi-

Qd

mus, beneficium eft maximum a Deo homi-

??

ni preeftirum ; ut mifer effe cum debuerit,

non tamen fit femper, neque adeo diu.

0V

Quis enim fanee mentis protrahere ; imo X

J

trahere longcevam vitam cupier, ultimz fe-

Y

ne&uris preffus incommodis , toto refolu-

[

tus corpore, fibi pravis terreeque pondus,

Tl

cui vix aliud fit hominis fuper, quam quod

ol

vivat ? nifi forte id etiam vis , ut e gravi

if*

fene&ute , repente ad juventutis vigorem

i

priftinum redeas , iterumque futurus puer,

t

.ut iterum atque iterum incanefcas. — At quis

non videat, nature leges interturbare te,

Us,

aliumque atque aliud eífle te velle; quam

k

quod es modo?

"

1r. Et vero tu. qui tibi vitam , rem

omnium chariffimam , . nulloque

pretio

Jl

eeftimandam eripi per mortem doles ; dic

l]

amabo , an adeo jucunde vivis , ut pro vi-

r

ria tua tam prefracte ftes, ut numquam

mori placeat ? vitam preeteritam afpice,

Ij

prefentem contemplare , futuram profpi-

ce

P

.

omnibusque rite expenfis , dic obíe-

cro, quid adeo dulce habeat hec triflis vi-

t3; ?uifl amabile?

12.

298 ARS SEMPER GAUDENDI

12. Hoc enim vero ftupendum eft;

fi

i

nemo non de vitze (üae genere conqueritur,

ea cum datur frui ; & nemo non dicit ju-

mi|

cundiffimam, cum ufüs tam malz rei mor-

ipf

te eripitur. Mundum amaritudinibus ple-

LE

num ingeminamus , inconftantem , infidum,

1ia]

perfidum , ubique lachrymarum effe mate-

[

riam, dum vivimus , inclamamus : dum

mors medicinam tanto malo facit, vice

et

verfa mundo inharemus, mundum com-

lo

plectimur ; totamque irafcendi vim in

et,

mortem convertimus ; illam ferocem, il-

feri

lam afperam, illam inexorabilem , illam

Don

inalorum omnium maximum efíle convitia-

n

inur.

Miferos nos, inquit Gregorius:

fir

Ecce jam anundus in [eipfo avuit , €$ m covdi-

tum

bus voffris floret : ubique mors , ubique luttus,

1

ubique defolatio 5 undique percutimur , uudi-

df

que amaritudinibus veplemur : £? tamen ceca

COl'p

auente cavmalis concupifcentie , ipfas ejus ama-

ptoi

vitudimes amamus , fugientem [equimur , la-

ho

leuti inbevemus.

"Aliquaudo uos mundus de-

ii

leclatione vetvaxit a Deo ; munc. tantis. plagis

Ill].'l

plenus eff, ut ipfe uos mundus mittat ad Deum.

Qu

4) Quin ergo imus cum mittimur, & cum

Qüe

eundum eít? cur non leti eximus, cum

Ti

carcer panditur ? cur inviti extrahimur &

Vitz

reluctantes ?

uia nempe amamus miferias

Yi

noftras miíeri ; & opinione feducti , quam

&

falfam

4) S. Gregorius hom. 23. in Evan.

2

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 255

falfam tamen fcimus, falli nos dele&at &

d

"tU

fallere.

Adeo infertus eít naturz , etiam

miferrimae , vitee amor, ut ad medicinam

ty

NU

:

ipfam expalleícat, nec velit fublevari. Cer-

e

te cum $eneca exclamare libet: O iggaros

dum)

smalovum fuorum;. quibus 20m tnors ut optimum

aature ürventum laudatur.

4)

lifc-

d

j

13. Ut ut fit ; id fane manifeftum jam

—

Ws

IxES

eít ; quantumcumque de morte querantur

[

homines, male conqueri Certum enim

ln

eft , mortales & a Deo factos homines , &

l

fieri mortales debuiffe.

Certum eft etiam,

-

lm

non tanti vitam effe, ut ob eam retinendam

[j

convitium aut morti, aut mortis auctori

j

fieri debeat. — Certum eft quoque , nature

ii

tam ingenitam effe mortem , quam vitam,

(jIBy

neque magis nature debitum eft e/f& quam

J

J

definere.

Certum eít denique, prout nunc

(4L1

corporum compago & temperies fert, eum,

J

I«

prout Seneca re&te afferit , vivere nolle, qui

) l.

iorizon vult. Pa enüm cum exceptioue mor-

d.

zi5 data efl. Wlud itaque liquido confequi-

p

Wt

Idgl

tur , aut hominem effe nolle te ; aut morti,

cum obvenerit , debere acquiefcere. Ne-

uf

^ill,

at

que mortem poft hac , ut natura contra-

riam criminare : falía aft accufatio.

Mors

W

j

vite adverfatur , fateor ; & femper bene;

nature vero,

numquam.

Mortem enim

t5

Hieein
