pigebit elegiffe, quidqui

CrisS;

Tute

6. Ratio autem eft räanifeüa.

Cum

&iom

enim nullus in hoc orbe ftatus fit, aut vi-

Qpor

mf

vendi conditio, qua non fuis fit implexa

fümm

moleftiis , & quidem etiam graviffimis : fi-

mul atque eas incipias perfenti(cere , illico

fine

Ri

teedebit te ele&ionis tuz, per quam factum

vides,ut in has miferias devolvereris; aliud-

que

Qnfe

ue optabis elegiffe, ne in hac mala inci-

eres. . Idcirco bono fàne confilio hzc ele-

fere|

! o

€tio nobis permiffa non eft , nimium enim

multis modis irafceremur nobismetipfis, &

Quim

vero etiam exerceremus odia.

tuæp

7. ld certe nobis accidit quotidie in il-

EUR

Nar

lis rebus, quas noftro marte felegimus.

Uxorem tibi delieis tu, tu maritum.

ài

CT

Quamdiu placida eft uxor, & coniux com-

mo«dus , placet optio , at vero fi alterutrius

ifb

deyj

mutetur indoles , aut ingravefcant mores;

infolefcat uxor, aut genius exafperetur con-

fj

N

iugis: tum vero primum , quod occurrit,

e

t

; Ah! cur virum hunc elegi ; cui tanta

tea

| für

procorum fuppetebat turba! Verum ne te

condemnes de hac electione , quisquis es;

pon

ld

idem enim de quovisquem fic elegiffes , di-

€iares.. Munus aliquod officiumque , ad

Tty

quod non a Deo quaíi manu ductus fis, fed

Tiidm

pro tuo arbitratu felige.

Quamdiu res ad

&m,

[

TRACTATUS DUODECIMUS. 16 80

nutum fHaunt, favet fortuna, opes augen-

&üc

ide

tur , re&tiffime dice

s te id pra aliis felegiffe;

mutetur fors, dete

ftaberis improvidam ele-

D

d etiam meminifle

Com

&ionem.

AÁrt, non i

nullam fine moleftia in hoc

t Vi

oportebat te;

ffe conditionem ? Elige fta-

mifero orbe e

|

pled

tum quantumvis fan&dum & reli

giofum;

s. f

vix mni-

, li

fane fi tuo tantum

feligis arbitratu ,

H

nima occurret Car

ni

s petulantia ; caítitatis-

m

que fervandee mole

ftia, defpondebis anitno

: t

confeftim & matrimonii tib

i videberis eli-

n

Et hoc quidem

gcd

&

ere debuiffe conditionem.

B

in omni

rerum ele&ione contingit ; num-

7 enim

numquam te electionis

)HS) &

quam ita feliges; ut

tue penitere poffit

& vero etiam reipfa

at imo & fzepiflime.

eini

aliquando non peenite

Nam res ipíe, qu

as

feligimus , mutationi

gimus

& viciffitudini füunt o

bnoxig ; mutantur illae,

vt

e

ritque id, quod elig

enti placebat maxime.

um

b

& tunc difplicet

wl

ifplicet igitur electa res;

elepiffs nos, quod tam

facile poterat di-

quis

u

fplicere.

magnam

$. Neque i

d mihi jam dicas ;

occu[l'lfs

te adhibiturum 1

nduftriam , fi eligen

di

i d;—

tur optio, ne id elipas,

cujus te poftliminio

t

poenitere poffit.

Privo

A

la hec di&a funt.

*

H

is animi ingeniique

Lisqüïï ES.u

Qua

enim in re mag

gifïöu

;

nervos intendunt homines, qu

am ut pecu-

hypothe-

1

j

niam lucro exponant,

eligantque

y l

fig

fecuriiïimum? Ita-

j*

cam, ceqfumque longe.

4

que

Wm

164 ARS SEMPER GAUDENDI

i

que jam tibi fex mille aureos in manus do:

»

Yun

tu lic eos eroga; fi potes; ut expofüiffe

o

non poeniteat.

; imo peenitere ur non poffit.

verf

Certe,

inquies, fundo nihil ftabilius; iraque

Tint

apros coémar.

Coémifli? interim cras

(

bellum ingruet , indolebisque millies, sedes

vide

intra muros urbium non comparafle te.

h q

His autem fi emendis peculium exhauferis ,

fpet

ecce aut flammis abfümen

tur inopinis, aut

n

*«afu concident,

& cum illis tua fpes.

uid.

dor;

ergo rem tam inftabilem fuppotüifti auro

&omn

tam certo? Cafus, inquis, incidit, cui prae-

ttdia

cavere, non fuit in manu mea.

Hoc eft,

ldb

quod volebam, femperque inculc

atum vo-

R;

lo. Infinita fünt ejusmodi eventa , cafus

nf

infiniti ; quos cum ienoremus, fieri nullo

lite

1odo poteft , ut id eligamus, cujus ponni-

lr

tere nos. non poterit.

Atque ideo noftra

Sic |

nobis ele&tio neceffe eft

; ut femper fit fu-

f

pecta,

eaque, cui numquam detur acquief-

ftp (

cere. Incerte , ut inquit fapiens; & quia

fl

incertee , zimidee funt omnes providentie noffre.

t

9. At vero, cum illud mihi penitus

perfuafum habeo; Deum effe, hunc mihi

atum qui defignarit, & pra ceteris omni-

bus tamquam optimum

felegerit , eumque

!

libero meo arbitrio & el

ectione ufüm fuiffe,

D

ut preícriptum fÍibi finem affequeretur:

tum veropenitus conditioni mec acquiefco;

nec quidquam eft; quod umquam poeniteat.

lo.A

Nam

TRACTATUS DUODECIMUS. 165

50

Nam fi omnia ad nutum fluunt, habeo

j

ülfe

omnino , quod volo ; fin autem in trans-

pl

verfuüm aguntur res, difficultatesque occur-

EO

W

runt ftatus, habeo certe, habere velle quod:

T Cl

debeo; judico enim ex Dei eligentis pro-

videntia in eo me ftatu hodie effe debuifTe,

( t

in quo hodie mihi effet male. Sic, fi pro-

i

h

fpere in matrimonio apantur omnia, uxor

p

bene fe habeat, valeant filii, familiee fplen-

(ui

dor augeatur, facile tunc cérte placebit tam

commoda conditio : íin vero fuboriantur

| du

| præ

tedia, mores uxoris antea placide, into-

lerabiles nunc fint, fortuna domum defe-

9

f

1 VO

rat; tum quia eligentem haec mihi Deum

calts

confpicio , illud mecum ftatuam ; hoc mi-

nulo

hi tedium conduxiffe hodie , ideoque hoc

in"ftatu collocatum , tzdio ut fic afficerer.

o«

noltt

Sic in hyeme judico gelu. conftrinpendam

terram, & facilé frigus fero : in'effate cen-

(ii

g

——

feo caloribus aperiendam humum , & fic

s

foli non obmurmuro. Verum id fequenti

Y qma

D

tractatu dicendum eft explicatius.

enIts

. II.

" qpiil

[

Nilil itaque [latui tuo. demptum , aut

umqlle

adie&um. cupias , fi tuo contentus fis , uec alieno

| fm[ïE;

adie&tum dole , quod. deeff tuo.

t

j

io. A Dmodum plana mihi; inquies , vi-

snitet

dentur hac omnia; rátionique cone

$

fona.

N

166 ARSV-V SEMPER GAUDENbI |

]

fona. Acquiefco fane & dictis & (latui meo;

Ailun

nec aliud effe volo; quam quod fum. — Ve-

fyce

rum enim vero, an non optabile id foret,

nolo

aliquantulum majoribus divitiis .ut. afflue-

mod

rem , commodius tantum .ut conditionem

0«

meam poffim cxequi ? Certe Deo obmur-

iv

murare jam nolo: tamen, anid mihi tan-

(Orur

topere noceat ; cenfus fi mihi paulo fit co-

türx

piofior; abundantiorque fed paululum tan-

füer

tummodo domi res?

uid f corporis for-

&i

ma paulo venuftior foret, íi valetudo pa-

Via?q[

rumfirmior, munusque, quod gero, paulu-

qui;

lum fplendidius ?

Fatgo

ir. Itane vero vir bone ? Paululum

Qqin

tantum eft, quod expetis, & idcirco exifti-

Qd

mas murmurationis reum non efTe te. Egre-

gium enim vero injuriee Deo irrogate pre-

r&gng

l«

textum ? quem antequam tibi aperio, illud

Crte

jam te interrogo; fi parum tantum fit for-

Thinc

mza , parum valetudinis, parum dignhitatis;

hi c

arum divitiarum , quod defideras; que

tandem illa eft dementia.

Ut res tam exi-

hiba

"

ua tantopere te conturbet, & tam parum

t

f

fuj

E

ei toram tibi mentis tranquillitatem au-

ferat ? fi parum efít, quod expetis, parum

'

€Jugn

eft, quod denegarur: & idcirco tamen,

E

non parum, fed vehementer etiam affliperis.

Hoccine eft, fàna* mentis effe? Verum edic

quod

porro, quanti tu parum, illud effe cenfes?

ls

lllhm

quantum pecunie tibi cupis adjici, ut pau-

tiS T.

ulunm

TRACTATUS DUODECIMUS. 167

:

118

lulum dicaris ditior ? Nummorum millia

V

fexcenta? Minime,inquies; non me hercle,

font,

(Uis

nolo tantas opes: parvo contentus fum,

if

modo plus fit; quam modo eít in loculis.

n

O cecum & improvidum caput! An non

b

id vides nihil admodum referre, an fexcen-

hi«

torum te millium , an exieui zris cupido

f

[

turbet, modo turberis ? Certe tibi auctor

n1

il

fuero , ut non fexcenta tantum millia, fed

15

fi

& ipfas Indiarum opes expetas, Peru-

lp

viaeque totius inhies thefauris. Infanus,in-

paulu

quis ; fuero , id fi vel in mentem veniat.

Fateor, fed neque jam admodum faàpis,

ff

quin imo fi recte rationes teneo , infaniora

xilti-

modo fünt vota tua, quam fi ea per inteora

[o]

j

régna extenderis.

Cum enim & hoc & il-

: t

lud votum mentis officiar. tranquillitati:

7lud

j

certe minus abfurdum videtur , turbari ho-

fi f0f

minem ob magnam fibi denegatam fpem;

jifci

1

ubi exipuum quid expetere, non magnum

)

q

habet opere pretium, & tamen non mino-

T U

rem, finon concedatur, adfert animo per-

turbationem.

parum

Lem 1l

12. Ut vero ad iniuriam , quee Deo

| parllm

ejusmodi querelis inferrur, demonftran-

mnen )

dam accedamus ; an non id ridiculum eft,;

fl

quod obmurmurator hic, Dei ordinationi-

r

bus plane acquieturum fe , dicat, modo pau-

u

lulum plusvaletudinis, parum plus dignita-

tis, exiguum quid divitiarum ; amplills fuif-

fet

r

168

- ARS SEMPER GAUDENDI

fi

fet attributam? Dolenda fàne res eít, eum;

lene

qui omnia tam jufta trutina di(tribuit, bo-

fhdnt

na, diftribuit enim zz pondere eg menfura ,

dmi

huic homini fic admetiri non potuiflfe, ut

gusd

plane faceret fatis. . Quid tanto quefo Nu-

ACUr]

mini in mentem venit, ut exiguum illud

Ti

maffze detraheret , hominibusque ob tantil-

lieti

lam rem, non parvam tamen daret mate-

Cantu

riam conquerendi? Ira tu me de Dco loqui

modt

doces, murmurator in paucis egregie. Ve-

plure

rum, ne, quafo, injuriam hanc benefactori

Qrityr.

tuo impingito , infipniter ingratus ne fis.

ünt Q

Neque , fi centum omnino libras pro fua

t n

liberalitate appendit, tu ei vitium facis,

rb

quod non unciam drachmamque adiecerit.

lfs

"Turpe id nimium eft millenos danti aureos,

]rour :

ob quadrantem unum negotium faceffere:

Tieltic

turpiffimum, id fibi denegatum effe paffim

Cbor

conqueri ; intolerabile vero , id etiam ma-

gnifico donatori exprobrare. "Tuo conten-

li ferlrf]

tus fis; tu& id conditioni, quod habes,

feris?

prorfus congruit, & prorfus füfficit: neque

but,

forti tue adiiciendus eft aut as, aut obolus;

I

nifi forte tua forte contentus non vis effe.

À 1 im

13. At inquies, nolo fane commutare

Impud

ftatura ; volo id effe, quod füm. — Merca-

tor fum ,

Qd a.

ropola füm , & id volo efíe;

quod jam fum. ' Verum, ut dicam candide,

qmdqut

quod res eft, mihi profe&to non omni ex

& hol

parte profpectum eít , ut mee conditioni

ene

T yy

|

l

TRACTATUS DUODECIMUS. 169

am;

benefit. Paucifünt, qui merces meas coé-

h

mant, pauci, qui zedes accedant, lucri fpes

nas, qui

Jrt,

domi exigua; cum aliorum taber

b, It

ejusdem mecum conditionis funt ,

videam.

)Ni-

accurrentium affluxu preegravari. Deinde,

iltd

mihi tantopere non laboro; fuficit fane mi-

gtil

hietiam angufta res. . Verum filii multipli-

m

cantur , illis profpiciendi urget cura; fi res

j

modo parva eft, quo demum evadet in

. Ve

plures dividenda ? cum aliis certe melius

;

agitur, quibus fi accrefcar familia , accref

3

cunt opes. "Tertio denique, fi plusculum

o fi

eflet rei , fane eleemofynz religionisque

fäCjS )

operibus daretur infiftere , multaque mu-

cerit

nificus in. pauperes templaque erogarem;

rout alios facientes video ; quze jam do-

ye05,

ffre:

mefíticis , quibus vix füfficiunt, fumptibus

um

cogor impendere vel invitus.

] m

14. ltatu quidem. — Verum, quid mi-

od

hi.femper alienam fortem importunus og-

habesa

eris? quid querelis tuis , alius quid ha-

j

frod

eat, aut quid agat, invidus intertexis.

Hinc enim video ad plura femper expeten-

0j

T2

da, inpratos homines fümere animos etiam

impudentes.

- At vero , quid tua id intereft,

u

liena. domo ? an tibi

M

quid a Deo agatur in a

quidquam deeft, quia vicino tuo quidquam

lo C[[CS

calldi j

adie&tum eft ? an quia pallio alter tectus

eft. holoferico , idcirco nudus es tu ? an

ii &

is ?.an

pditiot

quia vefcitur opipare ; tu fame per

quia

b

170

ARS SEMPER GAUDENDI

q

fütr

uia eedes haber magnificas , tu füb dio ha-

bitas, aut deois in impluvio?

Tif

etd

15. Videte obfeécro , quam abfürde

agant homines , quos aliena felicitas angit,

ing.

nec füa forte contentos finit vivere, etiamfi

p

ea ram tenuis effet, ut ficco etiam pane;

hm

qdüs

eoque per magnum laborem extorto, co-

gerentur vivere.

detr

Age; quod fi omnes;

quorquot fünt in orbe, homines, non alia

]argi

haberent vitae commoda, non alia früeren-

i&

tur, quam tu, valerudine, non alias ha-

frt;

bitarent edes, non aliis vefcerentur cibis;

:

q q

uam quibus vefceris , an umquam tua tibi

p

d

ifpliceret; quantumvis incommoda cafa;

d

aut etiam ficcum, quo nunc vivis, faftidi-

lene

res panem ? Certe non arbitror.

Quod

D

Sie

fi vero omnes reliqui non nifi extimum pa-

nis haberent fruftulum, idque ficcum ad-

pai

modum , quod famelici arroderent; ubi in-

fhih

terim panis inteper fuppeterer, malam quo

folu

poffes lepide exíaturare famem ; nonne tuo

do,

pane non contentus modo, íed & letus

f

& alacer, & Deo prze aliis orarus viveres,

s

aliis qui te videas effe pralatum ? quis du-

par

bitat; inquis. Et ramen non nifi panem ha-

lior

beres tunc, quem habes modo, neque mi-

fepæ

nore, quam nunc, labore comparatum. Hoc

pine

jJam exigo; an idcirco panis tui- natura im-

T

mutata jam fit; eo quod alienas menfas car-

DUn

nes tegant ? An aliquid domi tue turba-

rtum

&ium

TRACTATUS DUODECIMUS. t71

)l

tum eít, quod in vicina tapetes & perifo-

mata muros ambiant ? Si ninil immutatum

fir

eít domi, unde tibi immurtatus eft animus ?

ünde in tranfverfum acta, qua, cum omnes

lrl

u

pares effetis, geftiebas, leeritia ? Decrevit

nempe ingrato beneficium ; fimul ac invi-

)HHB,

L

dus fenfir alienum.

Verum, fi nihil mihi

detrahitur; fi hoc quod habeo; a munifico

II

ndi

largitore Deo fit; fi fine ullis meritis meis

jetete

id acceperim ; fi quod conditioni mez fuf-

230

ficit; quid habeo tantopere, quod querar ?

cb

an quod

arum füpperat? numquam fíàne

y t

parum eí

i

, quod fuffcit.

Imo quod futh-

cit, multum- eft.

cafä;

Quin igitur Deo meo;

benefactori meo gratias ago, quantum queo;

ftidi-

Qd

maximas? quin pane meo vefcor hilare?

Siccum dicis.

At numquam is ficcus eft

m

m i

panis , quem letus condit animus. Quid

mihi cum aliepa felicitate eft negotii, fi me

jilte

m qUO

folum , folumque cónditorem meum afpi-

cio, nec in alios 1ne

ye u

flecto.

N

Y

nrem oculosque re-

( j

16. Verum puero

rum ih&ar hac i.n

V

parte fümus, & nefcio an non pueris infá-

niores haud paulo.

Quod fi pueris fex

g

feptemve jentaculum exhibes , atrumque

!

jc m

panem buryro avare fatis illitum cuique in

ffh

r

manus des, omnes gaudere videas; ora in-

fipunt avidiffime ; fapit panis, dentes ge-

jf d

iera : funt

] mv

ftignjt, turgefcit ftomachus ; qu

omnia.

[l

E

*

ARS SEMPER GAUDENDI.

7

172

omnia. At,fi vel uniquantumcumque fra-

|

finim

; nf

tri; quantumcumque zgri.& debilis fto-

pitati

machi , album panem viderint porrigi, illi-

co tora turbatum eft domo , panem fibi dari

timi

, prim

experunt; conqueruntur denegari, affiliunt,

ancille manibus ut eripiant , lachrymantur,

1

3' Xt C0f

(qun

ejulant, exclamant; & quod pejus eft, rur-

fus efuriunt, nec ater panis fami exfaturan-

f ]

&ar

de confert quidquam , imo ne fapit qui-

dem , qui tamen modo erat in deliciis.

idoo [

f

Quid hoc demum rei eft? an ergo deterior

factus eft panis , atriorve ^ Neutiquam:

i d

Teq

verum deteriores fecit animos felicitati, fi

fic loqui lubeat, fraternge immixtus livor:

telbi

panis in manibus alienis candidus, atros fe-

I

cit infecitque intuentium obtutus. At ve-

E

ro, quia ftomacho laborat frater, albus ei

que vi

porrectus eft panis; vos robufli eftis & va-

Tiang

lidi.

Fruftra loquimur : . & quafo ne fra-

Qratig

li nep

tris morbum albo pani pretendite, nifi ve-

litis omnes illico laborare ftomacho, & licet

A

Ti0n f

ltig-

nonlaborent, morbum fingere.

17. Puerorum funt hecarrificia fateor;

Cum |

Nam;ut

agere

fed & nofítra fünt paflim vitia.

elepganter Seneca.

"Adbuc euim mom pueri-

p5

K

£a in molis, [od quod gravius puerilitas . ve-

?nazet.

Et boc quidem pejus eft , au&orita-

PTR

] 0C t

zem babemus [emum , vitia puerorum : .mec

puerorum tantum; [ed infantium. aà) Hoc

( Qu fr

tantum differimus , quod in rnajoribus in

; Q «

fani-

|

4) Sen. ep. '4.

—

"

TRACTATUS DUODECIMUS. 173

J

fanimus. Numquam nobis fàtis eft, quia

eftt

is fl

noftra comparamus : neque noceret cotn«

paratio, nili per eam excitaretur continuo,

iil

bi dari

nimium heu nobis ingenitus habendi amor;

perimus, ut habeamus , nosque perdimus:

ülium;

Xntüt

ut commoda augeamus , promoveamus

opes nullique ut cedamus, movemus om.

, nr-

h-

nia.

Huc omnes referuntur cogitationes,

& cure, ideo füdatur , ideo transcurritur,

i qi-

qelis

ideo litipatur, ideo rixe exurpunt, ideo

fufcitantur odia, ideo amicitie diffoluuntur,

jetenot

ideo denique turbatur humana mens; moe«

juin:

rore confumitur, nec quidquam bonz vi-

itui, d

tz fibi refiduum facit.

irr:

18. Iftud tamen amice interropantt

tsf

amice refponde: an non quietam utcurm-

À

]s d

que vitam tranfigere poffes, iis quee tibi ad

manum funt, bonis uti modefte; & cum

gt

T2

gratiarum a&tione , fi percuperes ? Quod

íi negas, ea ftatui tuo füfficere, vide fis, an

n re

non fumptus eos facias; quos ftatus tui con-

A

ditio minime requirit.

Si enim plebejus

cum fis , tenuisque fortune , nobilem vis

;f

agere, ne certe conquerare, bona non fuf-

Mi P[

ficere; neque id Deo imputa, fed immo-

j J

dice: cupiditati tuz. — Suflicerent fane bona

'fjlüf Ti"

flatui tuo , fi tuus ipfe tibi füfficeret ftatus.

mqmlïü

Hoc tamen non ago modo: illud urgeo;

i

D '[rc

qua fronte afferere id poffis , non fatis tibi

j P*

m , qui

ais

pro conditione tua efTe- profpectu

jam

fi

W

R

374 ARS SEMPER GAUDENDI

jam candide confeffus es contentum imo &

letum forte tua futurum te , nifi aliis libe-

|

ralius profpe&ctum foret ? An non id te pu-

lt

det aliis candidiorem feu panem ( puerorum

Af

inflar) feu fortunam (qua virorum eft in-

u

fantia) invidere, & impallefcere alienis bo-

nis? Tibi fane male facis, alteri quod fit me-

liuscule. An non id eft puerum agere in

virili eetate, & in fene&ture matura infantiae

AN

vitiis implicari ? O fi ditior effem inquis; fi

du(tr

locupletior, fiopulentior, quid non agerem?

io of

A&urus quid efles, videbimusid porro dein-

fs

de. Quid vero jam agis per tot vota, ina-

Tibus

niaque defideria ? nihil fane nifi tuam quie-

thi d

tem interturbare , eosque in animo tuo ex-

ergo ]

citare tumultus ; quibus tandem immarcef-

DUS Y

cis.

Comede, fi fapis, quem tibi porrigit

divit

panem Deus,

ratiasque age pro viribus

Cen

maximas: candidum fi dederit, bene tibierit;

1mo

atriorem fi obtulerit, non erit, ut reris, ma-

Hoc

le; .Da quod vis , dicebat piiffimus Deoque

; petta

totus devotus Thomas a Kempis, €? quan-

Qu

um vis , eg quaudo vis. ) Domine tu [cis, qua-

illun

Brer melius efl ; fiat boc velillud , ficut volueris.

, ltit

0

Der

D

$Ib

t f

«) A Kemp. Ls 3. c. 1f.

l

|

&cced

ego ]

pofl

;r

[]

|

[

TRACTATUS DUODECIMUS. 1i7;

imà

il

&T

ii pl

ldeo autem milil tibi adiici vult Deus , me

RTOLUT.

flatim te 1ui flatus faftidium fubeat 5 illumque

T

n eum, qui tibi non convenit , comumu-

yis Do

zave velis. :

[it me

i if

N

imadverte jam , fi placet , plura tibi

À

; Dei miferantis in«

ia

cum negantur bona

lquis; l

duftriam & (agacitatem. 2

) An non id liqui-

fa.

do oftendimus , & poft multa tandem con-

( d-

feffus es tu ipfe, tuurn tibi ftatum pree om-

nibus maxime convenire , neque meliorem

d [

j qüit

tibi eligere aut

conficere potuiffe te? Quid

Qo er

ergo jam pluscu

1

4

um commodi exoptas, mi-

lum laboris, plusculum

at ce

nus vero aliquantu

divitiarum , ege

ftatis vero paulo

minus ?

omgit

ftatum conficiunt ;

v

Certe hec omnia tuum

ii t

imo ftatus ruus fünt, ut moX explicabo.

Hoc fàne nemo mihi jam negaverit ; pau-

friS) ffi«

a

pertatem adminiculu

m eífe & inftrumentum,

uo Deus in eo te

ftatu continet , quamdiu

U qle-

Statuamus

"m

illum tibi cenfuerit convenire,

ferroque fuübigendo

j

ipitur, opificem effe te;

tus is tibi convenit

operam impendere. Sta

Deojudice. :Tu interimo

pes expetis. Den-

Ü

& rationibus tuis

tur fane , fed non a Deo,

accedant aureorum decem millia.

Quero

s auro,;

fabrum

ego jam , an tu ranto ditatu

pofthac ferrarium acturus fi

s? Egone in-

2

quies

* .) Tl'a&- 10.

h

176 ARS SEMPER GAUDENDI

]

lum

quies; ferro admovero manus jam auro gra-

Ves? minime vero.

Quid ergo a&urus

m

: (rle

poíthac? omnia, inquies, cum venum pro-

flent; munus mihi dignitatemquein Repub-

ine :

lica comparavero ; fic vivam commode. Enim

m

vero; id mihi jam libeat carbonibus aflare

u il

l

[

totos dies, & penes fornacem calidam fri-

?

gida veíci carne & mifero pane.

An has

| Vite

miferias feram ego tanta cum pecunia, quae

! exift

mniferiarum omnium unicum eft folatium?

, Quan

non faxo edepol, hercle tantam infaniam.

; Qümc

20. En ut non poffeffa tantum , fed &

; (ppor

preconcepta tantummodo felicitas, tibi om-

tj fj

nem attentionem memoriamque eripiat. An

l ve

non illico faffus es, tuum tibi flatum effe op.

Ydi,

timum ? cur igitur in alium mutari vis, nifi

d

quia pecuniz tibi demenrant caput ? Huic

ciim

incommodo precavir Deus , nihil fortunze

Quar

tua cum adiicit ne parum quidem; incre-

Tànta

dibile eft ; quam paucis pennis opus fit, ut

! Fibe

volare f poffe putet Icarus. Longe itsque

Qhar

melius eft, ut nullas habeat , ne appetat no«

citüras.

Qu

Ah mifer ! quanto fatius tibi eft,

in m

malleum geflare manu, quam fceptrum! fu-

El

ligine carbonum

; quam adulantium fumis af

flari!

quanto melius in incude tua fortunam

| Vi

&tinf

tibi ceeleftem fabricare ! Hoc tute Ícis, tute

QUi e

$

1

fateris ipfe; quid ergo ad rinus profutura

&Tur

t

mo ad nocitura tantopere anhelas? Hac

lt

íane duo combinarg non poflum: judicag

Tuiferi

tuum

|

|

TRACTATUS DUODECIMUS. :77

p

tuum tibi ftatum magis competere, & ta-

NT

men relicis.

Aut igitur alterum nesga, aut

njt

certe te intra limites tuo flatui prafixos con-

tnile

tine : eaque lubens fafcipe & bona & vero

b

etiam mala , qua ftatum tuum confítituunt;

lu

aut illura neceífario comitantur.

n fri

21. Jam vero cum per divitias hujus

Anti

vite difficultates miferiasque evafürum te

lllad occino: o

QR

exiflimas , erras plsne.

n

quanralaboras in Charybde , Syrtem evadere

am.

cum conaris? Hoc certe ex Epicuro Seneca

d

opportune fuggerit : Multis pavaffe divitias ,

J

102 füins ani[eviarum fuit, fed mutatio. ) Ni-

A

hil verius; verum ita prafentia abhorremus

T

mala, ut futura nihili faciamus, dummodo

evadamus illa.

Nec etiam , fiin majora in-

A

Rüc

cidimus incommoda, pen(íi habemus quid-

ytumg

quam, modo prafenribus non urpeamur,

tanta eíf & tam temeraria mutandi libido.

t

Faber ille ferrarius, qui fortunam fibi ma-

f t

j

gnam pecunia coemere ftatuerat, eam inquam

quam fibi malleo non poterat effingere; nec

a

jidi

in incude fabricare: tum , cum miferias fui

flatus evadere conatur, in alias longe gra-

ul«

g

viffimas, quas fecum fortuna trahit , incidit-

fetinfelix ; & quidem minime rmiferandus, ut

rirum

Ii53 u

qui eas ita adamarit, ut etiam auro coemerit.

Verum id quidem eft, quod fuliginem opi-

faurt

n

ficinz, malleorum i&tus, incudis fravorem,

iffeteva-

judicas

miíeriasque frugalis menfa daturm fu

dere,

3

um

-a) Sen. ep. 17. in fine.

j

178

ARS SEMPER GAUDENDI

i

dere, felici, quia alias miferias inexperto: at

p

vero , cum ipfi jam locupleti & opulento;

: Qigu

caput litibus ccepiffet obtundi , vidiffetque

Qd

evocationibus conteftationeque facta fefe in

yenf

jus abripi , rationes exigi, cenfus denegari;

: o i

triüm

nec nifi per multas altercationes exhiberi;

rurfus mendaciis , periuriis, adulationibus;

| feine

tomn

commentationibus importuniífime implicari

fe: tum certe credo complicatis manibus,

Nq

erectoque in celum vultu millies exclamatu-

lls e

rum: Ah miferum me! quanto facilius mihi

B

fuit; ventum follibus camino facere; quam

: bundi

Fortunz ventis imperare! quanto commo-

: uf

dius fuit; malleorum ictus perpeti , quam

; lts

quibus nunc contundor mifer! ad menfu-

i Thetos

ram cadebant illi, eosque excipiebat incus:

vt

undique me impetunt hi, fine men(ura qui-

n

dem , fed non fine pondere.

O quanto

vt

nunc melius mihi foret, incudi mez malleis

, (omy

incumbere , quam effe Fortung incudem!

BU

quam curis expers letusque forcipe verfa-

Cina

rem ferrum, qui ab auro ipfemet meo tam

crudeliter exagitor! nimium hac gravis fors

eft , humeri impares

| (tty

um,.

L oneri ferendo non

| luloy

22. Sapis profe&to , cum fic loqueris;

4dij;

quod vero tibi nifi experto videre non licet ,

J

nec forte cupidine nimia excoecatus videre

non vis, id quidem Deo antequam eveniat,

eftlonge perfpe&tiffimum : & ne eveniat,

magna

:3.(

TRACTATUS DUODECIMUS. 179

|

d

magna ipíi eft caurio.

Novit ipfe, qua&

[ettoy

cuique ftarui immixta fünt onera , novit;

quid tua ferant vires; omnibusque rite ex-

feqit

fdeit

penfis, illi te applicat conditioni, cui feren-

do fispar. Paupertatis (i te incommoda ni-

gegari,

hat

mium gravant; certum id tibi fit, divitiarum

lnibllS)

te incommodis opprimendum ; quin imo ne

commodis quidem bene ferendis parem fore.

nplïcari

inibBS,

Neque (i dives es; & in dignitate poficus; de

ii«

tuis etiam incommodis conquerere, nec ple-

p mini

bejae conditionis tranquillitarem tuee indigna-

bundus prafer: nam tua qui tam moleíte

qum

IrJo

perfers mala, tot undique commodis circum-

um

feptus, certe m

olles nimium tenerosque hu-

meros paupertati füftinendae fupponeres.

No-

enft

us

vitifta, qui vires oneri , oneraque viribus

Ífumima accuratione & induftria attempera-

d qui-

vit : aliis ut idem verbis dicam, ftatum ita

yunit

mils

compofuit , ut ftare in eo poffis & perfitere:

tu ftatum tibi cum praeftruis, cafüm tibi na-

i

vt

chinaris , imo & occafum.

Q t

G. IV.

qilt

Occurritur obje&ioni de filiorum cura.

m

babenda : item ofenditur, quod modicum quid

T

additum flatui , flatum mutet. tibi peculiavem

Exponitur duplex flatus,

yith

€j proprium.

enevicus. altev a

ut fpecificus, alter

peculiavis eg' individuus.

h

hecc quidem

omnia

mag[li

zg.Oppones : illufd—l fït fcio ,

180

ARS SEMPER GAUDENDI

TI

omnià eos concernere , ingentes qui divi-

torür

ls?(

tias animo voluunt & folliciti ambiunt ; quo-

rum quidem ftudia in hoc collimare, ut fta-

10n t

tum füum penitus excutiant, nimis fane eft

Td er

manifeftum : te vero non id apere, modi-

quod

cas tantum opes expetere , ut conditionis

pofp

tug incommoda minus molefte feras; neque

QUn &

adeo tibi ipfi laborare te, ut qui tua forte

fl (

contentus fis, quam filiorum commodis in-

Dupil

füdare; quorum uti tibi commifía eft füften-

Tium,

tatio; ita dubio procul impofita eft cura,

P

Duobus autem cui curandum eft, quid mi-

; um

rum , quod fua fibi fola fors non füfficiar ?

l

| üte [

24. Ulterius qugefo, ne progredere, de

|

1 tip

filiorum cura, quam cupiditati tuz diffimu-

Ttanfey

land& cautus pratexis, refpondendum eft

| (ües

Cu-

prius, antequam ad alia dilabamur.

maqu(

ram tibi filiorum demandatam effe quod fa.:

&0s jn

tearis , libens accipio.

Ata quo? a natura

| ls ng

inquis, & nature auctore Deo.

Nihil re-

! Otdip:

ius , Deus itaque filiorum curam tibi de-

; Betior

mandare legitime qui potuit , plus juris,

B

quam tu ipfe, in filios tuos habere dicendus

| Q

'

ümj

eft. . Hoc certe in confeffo eft. Ipfis itaque

Weitüy

fi profpiciendum eft, iftud fane Deo pra te

Cm j

1

onge magis incumbir onus.

Et vero neque

Dnar

hoc mihi negaveris , Deo longe exactius,

li pof

quam tibi perfípectum effe, quis demum fta-

'[ci

tus tua proli conducibilior f« Quid ergo

Dreg

exelamas, paulo majores opes expetere te,

Wio

€orum

)

[

TRACTATUS DUODECIMUS. x8t

i d

eorum rebus commodisque recte ut confu-

las? Cosmodius ipfis effe, fi voluiffet Deus,

;

i

non te parenrem elegiffet, is, in cujus ma-

[

nu erat, nobiliores illis natales dare.

Tu

myle

quod tuum eft ; age ; de tuo, quod habes,

diioni

profpice , ea tibi incumbit curatio: parer-

Ti

on eít, abs re plura exoptare, ubi plura

n onte

filiis füis impendi non vult is, qui aequum in

yiis

pupillum curatoremque jus habet & impe-

il

rium.

u

25. Itaque fic flatue ; ea que ad ma-

jd n

num fünt, & iibi & illis impende pro facul-

ia

tate quam obtines, non quam optas. Quod

[ de

fi exiguam tantum hzereditatem proli potes

Timu-

tranícribere , illud tibi fit. perfuafiffimum,

me

tenues eos & pauperes effe voluiffe Deum,

V

tuaque epeftate velut inftrumento ufum, u

s

iif

eos in rtenui collocaret ftatu.

Quodfi pro-

les nafcatur copiofior, hoc quoque ita Deam

atf

Ol

ordinaffe , ut longe quam tu modo fis , pau-

periores effent finguli ; nimia adhuc erat for-

g

; prh

tuna tua ; quam ut tota in prolem unicam

cum ipfius evidente ruina tranfiret.

Quid

j

j

igitur prolis tuz conditio futura te torquet,

cum id certum fit, quamcumque Deus af-

) Pfæ K

Ü neque

fignarit ; longe meliorem ipfifuturam, quam

tu poffis mente defignare & votis expetere?

yiiit

Nefcis tu, quid proli expediat, novit id

nl

preclare Deus : quid ergo te & temere, &

vero etiam incaffum exedis?

aett

L ;

26,

0f

182 ARS SEMPER GAUDENDI

T

26. Perfiftis nibilominus in propofito;

b&

illudque urges parvam adiectionem condi-

moni

tioni factam, eam feliciorem quidem redde-

m

re, non vero etiam illico mutare; non enim

plars.

plebejus homo aut propola , plebejus effe

f

definet , fi tenues illi adiiciantur opes. Jam

lioles

vero inquies, propola cum fim , officinam

Jris

meam exercere volo, porro ftatum non de-

Dequ

fero ,. neque adeo libeat deferere, licet ali-

obje

quantulum accreícant res. — Deus immorta-

DimL

lis quid audio ? An tu id mihi perfuaferis;

2

in tuo ftatu perftiturum te, fi fortuna paulo

f con

tibi blandior illucefcat? Audi.

INolo jam

Wme

tibi innaram homini cupiditatem obiicere,

NTA

que numquam poffeffis extinguitur, nec

tiii f

habitis exfaturatur ; fed exacuitur magis &

; Mow

accenditur ; utpote cujus natura fit femper

habe

habendis inhiare.

Parum tantummodo di«

Quer

cis, te expetere; & parum iliud fi conceda-

li d

tur, accre(cet non parum femes, & adbuc

nefrc

aliquid defiderabis. — /4liquid adbuc fi confe-

$d

queris , mox aulo plus erit in deliciis: vix

paud

paulo plus domi comparuerit , cum fubito

quis

snulto plus füturum fit in votis.

Multo au-

Optir

zem plus votis fi accefferit , dices denique

ü cr

numquam fatis.. Novi ego mortalium inge-

las

nium; novi cupidiratum genealogiam & ge-

d t

neraionem ; novi, inquam, quas proles

gignat feecundum illud Parumz conjunctum

edp

et bg

cogulatumq*üe ; Ut ita dicam, cupientis vo-

Vto

to

TRACTATUS DUODECIMUS. :85

00

Á

to & defiderio.

Prima hujus infelicis matri-

COR(de

monii foboles optare 7Zdbuc plus : fecunda

&t

ii

cum hac fücceíferit, eft , appetere longe

1 enifi

plura, re&teque proles haec vocabitur smul-

u d

zum plus ; tertia denique eaque miferrima fo-

n

boles eft, qua dicitur , & dicit zussguam

atis.

Verum non hoc tibi nunc obiicio;

(Irat

"13

neque communem mortalium eegritudinem

t d

objectando , tibi os occludere, modo eít

mortt

animus,

ufat

5

27. Hoc nunc ago.

Parum , inquis;

ao

fi commodior aut opulentior fuerit fortu-

Ü )am

na mea, illi totus acquievero.

Verum , qua

(CeIt

tu ratione ductus id demum ages? an quia

n

tibi fatisfa&um iri autumas ? hoc fane jam

j

negavimus,

Hydrops eft omnis cupiditas

u

W

habendi; fitim dum ingeftione putas extin-

od

IU

guere, magis irriras,, uti jam diximus, Quod

)ncedä' |

f1 divinam attendis bonitatem , ejusque be-

U

neficio te gavifürum dicas: bene id quidem.

u

z

Sed cur non eo , quod tibi jam conceffit,

gaudes bono, eoque laetus frueris ? Quo in-

p

Q?

quis? Statu inquam tuo , quem tibi tamquam

optimam tibi rem eft elargitus? Beneficium

TT

j

1d

tu credes effe, majores opes fi conceflerit ?

erras , negantur ille tibi a Deo ; male ne fa-

g

ciat tibi.

Beneficium non eft magna dare ,

$

fed profutura.

Magnum vero ceníendum

j

U

eft beneficium , nepare nocitura, lNocebit

vero procul dubio ;

fituus alteretur ftatus,

emlsVU'

Alter

184 . ARS SEMPER GAUDENDI

j

Alter quidem eris, fed deterior: hoc vero

dhme

neutiquam eft e re tua.

Id fi tu non curas,

d f

curz eft Deo, qui magis tibi attendit; quaai

;

Qomn

tumet tibi,

Yero.

28. Et ne illud rurfus oggeres, modi-

quod

cum rerum tuarum incrementum , nullam

am,

flatui mutationem afferre ; neque mercato-

«mn

rem mercatoris ftatum excedere , Íf1 evadat

tem ,

opulentior, cum plurimam varieratem divi-

I t

tiarum, exceffum & defectum, ftatus bujus

tem |

