
pam

sque ac vitam ; eadem naturg fert

non

rn

4) Sen. Confól. ad Marciam c. 20.

300 ARS SEMPER GAUDENDI

j

TW

non ferat, non erit hec natura. QCeffent

TU

igitur , hac in parte de morte quz paífim

Vi

circumferuntur querimonie. . Omnes mor-

qier

D

tales fümus , omnes morimur , quia omnes

juven

vivimus.

Nature debitum foluimus :. ne-

hls

mo conqueratur, cum exigitur id quod

Q 1

debetur : juítum petitur. Omnes vectigal

Que Q

hoc cum perfolvant , nemo fe non eximi

OCCUI

&greferat: nam 4ui$ , inquit Seneca , que-

Tapit

vi potefl i ea conditioue [e elfó , im qua memo

&i

zoneft $ a) & fi eft; nemo conditioni quam

CXrpen

fübiit, non paret vel voluntate vel invitus:

fipef

ftultum vero eft invitum pati, & ingratiis,

UET

preeftare quod poffis bene.þ

Orest

T

S. III.

Keni

Quam

Offenditur , quod qui nori contentus eff,

Tuny

etiam anortis gempori g. bovee debeat ac-

Ua

quiefcere.

TT

1

Erum eít, inquies, homo fum,

14. V

nec quidquam humani a me alie-

Xpe

num puto, aut etiam alienum effe volo.

Tatior

Neque fàne mortern detrecto, quam videó

Darog

nature effe ingenitam , & vero etiam mag-

i n

num nature, imo Dei , inventum.

Sed

ten

ad rempus mortis exhorreo. Dubia in pri-

mis horaeft, & ficfemper füfpenfi vivi-

1inus,

| Qu

2) Ibidem.

*(

'TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 30z

[l

mus, rerum agendarum incerti, quia de

ln

U

vita femper dubii Adde, quod plerum-

que mors importuna accidat ; hunc in ipfa

15

juventutis primordio, cum fpes magna cum

Iit-

annis (fuccrefcerent, incauta demetir ; illum,

üod

cum res domefticas componeret , filiorum-

iil

que commodis maxime confuleret , fübito

j

occupat ; medio ex bonorum curfu alium

QIL

rapit cum conjux adhuc in etatis flore, li-

Dun

beri & multi & infantes, rationes necdum

Ua

expenfe, domus plena litibus , quas vita

(us:

fuperftite facile fuiffet componere. . Alium

[

tum mors occupat ; cum poft plurimos la.

bores exantlatos , tranquille placideeque fe-

ne&tutis dabatur otio frui; alius alio tempo-

re extinguitur , numquam non alieno, num-

quam non importuno: adeo ut femper pa-

D

rum vivamus ; veriffimumque effe illud Pa-

triarche moriendo comperiamus, JDies peve-

grinationis mee , parvi &g mali. )

15. Verum heustu , qui dierum tuo-

futt

rüm numerum tam accurate expendis , &

jl

expendendo obmurmuras: qua tu quaeío

yon

ratione , dies, tnos malos efífe fateris, &

f2)

parvos five paucos effe conquereris , & cer-

j

tefi mali funt , praeftat paucos effe , ne diu

Se

durent dies mali.

Id (ane non fatis capio:

t

nifi forte te magis dele&tant magna mala, &

Mali fi

Vv

quod pejus eft, etiam diuturna.

»

dies

*) Gen. 9.

302 ARS SEMPER GAUDENDI

TR

dies funt, breves fint, ne diu fimus infe-

dem

lices.

Tà ti

16. Nec tamen hoc jam urgeo, aliter

nef

li &

tnihi tecum eft apendum. Mortem fateris

te non fubterfugere; at de tempore, tota

n

An

tioni

tibi jam eft cum morte concertatio.

non te pudet , omnia; Deo cum permiferis,

ilad

vitze mortisque arbitro vitam tuam magni-

) q

fice cum commiferis , jam de tempore cum

SI

tam fapiente Numine velle licitari ? An

hi

my/z

non is, qui omnia , quze continpunt; ut

tute fateris, hactenus preclariffime compo-

ff

pl

fuit z poudere €g meufura, menfüram aptam

etati non inveniet , neque annos ad juíftum

Tij

i,

numerum poterit revocare ? Certe jam in-

de ab ipíà eeternitate, omnia complexus eft,

Vetto

& do

omnia circumfpexit ; & qui capillos ipfos

capitis tui in numeros digetfit , numeravit

defl

0 [

dies tuos, calculumque jam digeftum in

sterna mente , füo rempore complendum,

Qumul

exaravit. Vidit id preclare Job : Mumerus

W d

ib

menfhmn . ejus (ícilicet. hominis) apud te eff ;

con[Hruifl Tevmimos ejyus , qui preterivi mom

lltm

poterunt , ) nec vero etiam preeteriri de-

ff

bent, cum ad tantee fapientiae mentem exa-

fntur

&iffime fint dimenfi.

lon o

uid ipgitur obflre-

pis mifer, menfuramque plenam tibi non

$g

conferri indigne murmuras? an tu fcis

mmlm

quanrum vite tibi debear adjici, quantum

tead']

]

emi,

€) Job. r4. s.

j$

'TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 503

rl

Wi

lw

demi , bene ut fit rebus tuis ? füperventu-

ra tibi quid ferat hora, plane ienoras, felix-

altt

ne futurafit , an infelix : infane ipitur vo-

ta extendis , nefcius quantum iis fortaffe

Rs

a

o

complexurusfis mali, Sane fi humanis ra-

tionibus vitam metiamur , veriffimum eft

A

(iri$

illud Senecee, quod multis diu vixi[fe nocuerit,

&) quod deinde multis exequitur exemplis.

-

ecm

Si Pompejumn , inquit ; JVeapoli valetudo ab-

?h

feuliffet , indubitatus. populi. .Romani pviuceps

? U

excefferat : af munc exigui temporis adjetiio,

mpo-

fafligio illum fuo depulit : vidit legiones 12 con-

[pe&u fuo ce[as: & quod turpiffimum, fe

tptam

flom

miliiis gregalis beneficio vivere. Nimius

fim , fi ad ifta e longinquo accerfenda ad-

nit-

Q5 &1

verto animum , que quotidiana nobis funt

UER

& domeftica. Quisque ad preteritam vitam

ip(qs

defle&tat oculos & mentem ; illudque liqui-

1era&,'lï

do reperiet , longiorem vitam mala fibi ac-

um

yduty

cumulafle , & quidem tanta nonnumquam;

ut dubium plane relinquatur, an tanti fue-

ial

rit vivere.

uod quidem dico, fi Dei con-

IT:

j

fillum non fpe&emus in producenda vita,

ífed folas opiniones noftras. Hs ergo fi

jne

tantum attendis; unde id conftat tibi, quod

pae

non longe graviora tibi ingruant incommo-

jlue-

da, quam quz pertuleris mifer; forte bo-

[ n

norum omnium jactura impendet tibi; for-

,

M (Clï

u

te a dignitate per fummam calumniam de-

us

Jiciere,

r

4) Sen. confol. ad Marciam .. 20.

|

904 ARS SEMPER GAUDENDI

| T

Jiciere, omnibus pofthac ludibrio füturus;

ho

forte mittendus inexilium; forte ad ulti-

Dull

mam eoeftatem redigendus ; forte filiorum

p

graviffima infamia te exfpectat , & hac tu

Qpt

vivere conditione velles? Nollem inquis;

R

at incerta funt iftheec mala , dubiique even-

T

tus.

Fateor , fed conquerebaris modo tu,

tibi

faftidiofum effe vivere , incertum mortis;

*

ten

itafi. An ergo tam volupe eft, vitam pro-

gi

trahere incertum infamie , incertum malo-

n«

rum, quaipía morte pejora fünt ? Vide,

ferm

ut votis tuis querelisque injuflis , tute te

Wa

conficias , vitam mortis incertam non vis;

gitiu

& vitam longam vis , felicitatis incertam

It

tamen, & forfitan maximo tuo malo pro-

d

trahendam. — Quinigitur ; rem tibi tam in-

quo

certam & dubiam , illi committis , cui om-

vid

nium temporum perfpecta & expenfa fünt

E

momenta; cui notum eft probe, quid

tivi

quaque ferat dies ; & cui tu oneri ferendo

que

fis par? Vitam ille terminet aut extendat,

t

qui vitam dedit ; necalia mente, quam ut

i

eam , nifi tu non vis, felici forte termina-

ret.

Vive interim fine tedio fecurus Dei;

flt(

& ut mortem non exhorreas , Deum pa-

tür

tere.

dC

17. Patiar enimvero, inquis, & mor-

Wor

tem & Deum: neque mihi longiorem vitam

t

poftulo , quam que mihi ab optimo patre;

[

fapientiffimoque Deo eft conftituta ; verum

Oc

| -teq

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 505

It

hoc me excruciat , importuna roties in ho-

As

h

minem quod incurrat mors; rebusque ; quie

FUf

tum cum

pro manibus fünt filum intercidat;

. [

optima agendi eratopportunitas. Murmu-

Ws

ras fane egrepie : mori quidem vis, & vi-

fef«

tam etiam lon

B

iorem non vis, quam qua

fü

tibi a Deo praixa eft: fed eo potiffimum

15j

tempore terminari conquereris, Quinqua-

PW-

ginta annis vivendum eft tibi; acquieícis tu

Iu

nec plures vis : nolles tamen fuo tempore

jf

)

terminari. Quid autem id e(t, nifi velle;

e

ut noneo tempore naícerere quo natus es?

Y5

citius ergo aut ferius te natum oportuit;

farii

imo ferius, ut quinquaginta , quos vivere

0«

debes, anni pro voto tuo finiantur ferius;

|le

quod quam ineptum fit velle; nemo non

rt

videt. Neque ego certe video , vite tue

funt

auctori quomodo acquiefcas, qui ei de na-

quzd

tivitatis tucc exordio litem moves , narales-

Y

:

que tuos vis refipere ? Quid mirum de vi-

ndaï)

tz termino tibi cum Deo nondum conveni-

um

re ; quem de ipfo exordio in jus vocas?

]i

19. Verum cum numquam opportuna

lj

fit dies qua ex hac luce a Deo evocaris, fta-

"

tutumque tamen tibi cum fit, aliquando de

hac vita difcedere: ne ulla fuper hac re cum

jofe

morte, dum advenerit, deinceps fit con-

tam

tentio, opportune an adfit, an importune?

at

tufane tempus flatue, quo de hac vita fine

yün

-terpiverfatione ulla vis difcedere. Idque

3

ut

0C

ss

306 ARS SEMPER GAUDENDI

TR

ut non temere projectimque agas, tecum

ECE

die

ipfe ferio delibera ; totam tibi hominis ata-

tem ob oculos pone , eamque diem , imo

ipli

horam felige , quam morituro tibi com-

q

j

modiílimarm judicas & maximeopportunam.

Illud profeéto afferere audeo , nullam te de-

lem

Tiütr

fignaturum effe diem , que tibi arrideat,

quamque ut evites , non illico rationes plu-

Tiuti

adi

rime Íint occurfura.

Neque adolefcens

Qui

mori cupies, quod tum tantum incipias vi-

vere: neque in virili ztate ; quod tunc

gut

-

tantum incipias agere: neque in fenectute

pot

mori lubebit , quod tunc tantum virze com-

port

Q]

modis , tanto labore partis, incipias frui.

Sic fàne femper incipies, cum deíinendum

üt

eit, quia numquam volumus definere. Ar-

Thur

Tam

gumento huic nolo infiftere , quod alio lo-

co fufius tractatum dabo.

Illud nunc addo:

Tnor

quod fi tamen poft multa molimina, certum

Du

nobis vitee noílrre terminum praefcripferi-

A:rqu

mus; eumque in decrepitam usque deve-

o

Xammque eetatem poft. centum annos abfol-

C

vendam diftulerimus ; certum eft, illico

fs

cum terminus ille comparuerit, facti poeni-

Qu

tentiam nos fübituram , electionisque tam

quar

prepropere damnaturos nos.

iNe tunc

[//]

quidem erit opportunum mori , quod lites

pení

adhuc componendz fint, quod merces ad-

NY

huc navipent :

quod nondum filio profpe-

&um fit,

denique aliqua adhuc agenda fu-

pere-

)

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 3o7

QUi

pererunt ; quorum tibi nulla erat, mortis

diem eligenti, notitia, Sic femper nobis

&l

1

iplis imponimus ; numquam moriendi eft

o

opportunitas, quia numquam vellemus mo-

ri.

lImmorrales effe nec poffuinus, nee de-

ld.

de

bemus : mortales. effe defideramus ; fed

atf

numquam mori. Quid inrerim aget divi-

num JINumen? te certe , füuper ztate tua

y

I

a&urus , in confilium advocare non poteft,

sV

cui in hac parte confilium: non eft domi.

(iIM

Sratuat igirur ille , qui ftatuit omnia. Im-

tUfe

portunum mortis tempus quod judico, im-

Moriamur fane

JIn

portunus mihi ipfi fum.

Til,

cum moriendum eft, nec aliud agendum

I

tum effe judicemus ; & nnmquam morie-

mur importune.

Si filii curandi funt, cu-

M.

lo

ram illorum gerat Deus : Si pauperes a tua

(

morte fünt futuri, pauperes effe voluit

Deus , ideoque illis eriperis ; ne ditefcant.

iil

fl

Atque idem de quibuscunque negotiis, quae

otium moriendi tibi eripiebant , efto judi-

1

cium ; & tum demum placide morieris.

[j

Íc0

Satis is vixit, qui Deo vixit fatis : multo-

1m

que melior erit moriendi opportunitas,

quam ea, quam arripit is , cujus. ommes vie

n

iM

jJuut judicia, : a) judicia inquam bene ex-

penía

& maguo ftudio preemeditata ; non

(s

Domine,

T

congeíla temere. Cogzovi enim

14

quirz

p

Ji«

4) Pfal. 11$:

$08 ARS SEMPER GAUDENDI

quia equitas judicia tua : nihilque zequius,

«

quam illis modefte & placide acquiefcere.

e

Ydt

19, Ácquiefco inquis ; neque hoc jam

2gO, Ut vitee meze metas fipam ; fipat illas

i V

Deus, per me íane licet.

Verum cur id

l:

faltem non conceditur, ut metas illas cog-

lice

nofcamus nos , quorum tanti intereft id fci-

mal

re ? cur igitur mortis diem , quam defio-

navit Deus , morituro non aperit ? hoe (al-

der

tem mala mortis füblevaret plürimum.. Om-

nia ferio componerentur, & domus, & res,

Tetu

& familia, & quod precipuum eft, ani-

tUf

T»E nepgotium : tum íàane jucundum foret

qu

emori , expectata dum veniret mors ; jam

|

vero inexpectata dum venit, turbat omnia.

| qui

Quid hica me expectatis, Auditores, ut

k

J

huic homini obfítruatur os? Certe illud ad

p

manum eít dicere , non credere me curatu-

qu

rum res fuas , nec vero anime confülturum

fd

eum , qui fe non nifi. poft annum moritu-

qu

rum certo fciverit; quem modo video, in-

Vi

certa cum fit vita craftina, tam incurie res

I'lq

fuas agere, & de falute eeterna tam proje-

dll

[9)

éte copitare. Jam Ífi tam negle&tim pr

fat

cis omnia , cum nefcis vitze quantum fit

2

Ti

per, quid ageres vitee adhuc mulrum pro-

fen

trahende fecurus ? Deumne coleres dum

N

vivis , quem non nifi moriturus vis agnof-

| W

cere ? Incertos igitur vitae, magno confilio

ul

nos voluit Deus ; ne nimium de fine vitae

W

certi,

p

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 509

certi, & vitam perdamus & finem. Vita

enim nofílra eft, non vivere, fed bene vi-

j

vere; finisque vite , bene mori.

Quod

]s

fi vero dc morte certus fores, nec bene vel-

ri

les vivere, nifi dum moriendum eft ; nec

p

licet velles, bene morereris, quia victum eft

d-

1nale.

E

uE[W

20. Qu

5m vero id infanum eft, cre-

fl

dere excipiendam mortem placide , lztos-

O

que abituros vitee dies, mortis horam fi da-

I&

retur Ícire ? quin imo fàpientiffimum id

rurfus inventum eít Dei, mortis tempus

n

Qtet

quod celaverit. Quot enim conquerentium

jm

voces non exaudirentur ? eorum , inquam,

Qid.

quibus brevis vita data effet , & aut in ado-

E

lefcentia terminanda , aut non ultra virilem

du

producenda aetatem ? Quantis animis unus-

tatt

quisque ftarer , non tantum pro domo fua,

jrürm

fed pro pelle & vita, non aliud a&urus,

Yitl

quam de Deo conqueri.

Adde , quod fi

g,ïn- .

vitze terminus perfpectus foret homini, ple-

rique fane ultimis annis jam imminentibus,

l IFS

yof

difüuerent morore , conficerentur triftitia,

fj*

)

tam prope quod fitcerta mors : & fic ti-

d

mor futuri mali , dulcedinem omnem prze-

fentis vite , faltem aliquot annorum fpatio

J

m

prorfus interturbaret. ]am vero omnes vi-

Un()[-

vimus , omnes nos victuros credimus , nec

ullus eít, qui fibi non multos polliceatur an-

)nff(XG |

nos nefz

É vl |

nos: &licet fallamur , falli tamen

$

cimus,

:€Ili)

|

310

ARS SEMPER GAUDENDI

Ti

cimus,. aut fcire nolumus; letique vitam,

inf

dum datur, trahimus.

Maneat id. igitur

T.

probarum fatis, & bonum eíle mori ; ho-

l

mo cum fis; & bene viiee tuz terminos a

Deo prefixos ; & bene etiam eos abfcondi,

ftbi

TOT

ne tu reícias.

His igitur acquiefcendum

eít,

p

"

hominem agere n hac amundi fcena

fi vis.

Vis.

nim

g. IVI

€üm

COl'pA

Oflenditur , quod qui 1nortis [ce tempori

ecquie[cit , etiam amovtis. anodo , — morbisque

p

n d

moriemn infeveutibus debeat comtentus — e[fe.

AMorbos autem magnum effe avtificium .

lo

,

culer

Dei declaratur.

t

du

Tüfi,

2r. X 7Erum ut clara fint hec omni:; &

DT!

manifefta , necdum tramen vita

fecur

fuse patrocinium deponit humana pertina-

fübit

cda. Etcum de mortis tempore nihil habet,

&

quod opponat, de mortis modo , naturee

lioc

aut potius Deo intentat litem.

De morbis,

noll

inquam , conqueritur homo, quibus mife-

Veli

rum hoc corpus varie affligitur , iisque fa-

ne acutiffimis.. Quam enim hoc durum eft,

[it )

tormentis tam gravibus , tamque diuturnis

Wod

peffime excruciari ? Febrium modo calori-

k

bus eftuare , modo podaera neruorumque

ts

aculeis confici, modo capitis doloribus ad

in-

j

'TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 311

T

infüniam usque torqueri, modo ftomachi,

givtur

modo laterum torminibus diffecari ? atque

10

hzc mortis inftantis funt prima tantum ve-

051

ftipia.

Quam ergo ferocem efle neceffe eft

ndi

mortem ipfam , cujus tam horrenda funt

lum

xnt

preeludia ?

23. ltaque, ut audio, mori nunquam

vis.

Volo, inquies, quam raxime ; ete-

nim homo fum.. An ergo mortis tuc hora

cum advenerig, fano, vegetoque cum es

corpore, violenta morte vis perire ? an ca-

pü:l

put gladio auferri ; an laqueo collidi fauces,

in]ne

an aquis prefocari , an vulneribus transfi-

Q

icor? Minime , inquies ; m'm'!me , tru-

culenra nimium fünt ifthec mortis genera:

durum eft nimis, fuübito vitam eripi, cum

fofiü, ut cum Saule loquar , adbhuc anima im

fi

&

a) Nefcio fane quo pacto tandem

e ejt.

Vi

tecum agendum fi. Mori vis, fed non

tit

fübito, non violente ; non etiam paulatim

at

& pedetentim ; & tamen mori vis.

Quis

tüg

hac intelligat ? Sane dic quod res eft, mori

TU

nolle te; & morbos fatue tue voluntati

jl

velandz tantum te preeftruere.

di

23. Age tamen , tu qui morbos impe-

d

tis, mortis , ut recte cenfes , affeclas &

mis

prodromos : Sed vide quam abs re. Mo-

)

ot

ti hominem debere ceníes, hoc eít, defi-

mque

nere.

'Totam vero corporis machinam

u-

] 3d

f

x) 2. Reg. 1.

"12

ARS SEMPER GAUDENDI

T

fübito & non fine vi m:gna profterni in ter-

ly

10

ram, horridum dicis & truculentum. Fa-

b

teor; itaeft. Qusm ergo egregium e(t na-

ture , hoc eft, Dei inventum, ira machi-

qu

[

nam hanc compofuiffe , ut compegibus

membrorum , ipfo ufu aut refolatis aur at-

Ho

tritis , fenfim & fine maximo tandem fenfü

diffolvatur & evanefcat ? Hoc fàne morbi

iil

praítant ; fabricam non precipitanr, fed

fu:

diffolvunt.

Neque íi ultima eoritudo pra-

fi;

ceps vifa eft , illa demolita ett domum., fu£-

pla

foíffa Jam dudum erant fundamenta ; exefi

tüm

muri ; & ficfacile in pracipitium abit.

d

Subito lapfus apparuit, fed lente cecidit.

füs|

dic

Sic fit; exeduntur paulatim ipío vfu vires

corporis, mutuaque fefe pugna conficiunt

U

humores illi, quibus corpus ftat & vivitz

Ti

edendo, laborando,

ftudendo, aliisque

I

vite honefte exercitiis ; immultoque magis

tequ

vitiis inhonefte , arteruntur vires , abfu-

W

muntur vitales animalesque fpiritus ; cere-

por

i

I

arium alimentum:

bri neruornmque necef

d

tetrior fanguis puriori jam confümpto fen-

&i

fim fufficitur ; intervertitur humorum tem-

t0ta

peries: fanpuis exuperataur aduritur; &

Tes

fic fe paulatim deftruit pulcherrima illa ma-

€or

china , decrefcitque ca lege, qua crevit; de-

bfo

firuitur, ut conftructa eft. Quid hic de

UV

morbis conqueri poteft homo , cui vel mo-

Y

dice perfpectum eft , quod homo fit ? Do-

por

lores,

'TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 315

lores , inquis, tam vehementes effe & por-

It l

ro intolerabiles.

At fàne non omnes effe

Dd« !

ejusmodi eít in confeffo. 'Tu vero hos

quod fufítineas , natura id fert tua, aut for-

1,US

te qua naturam oppreffifti nimia inpluvies.

If

, |

Hoc jam tamen non difputo ; iftud ago.

«l

24. An non tibi jam oftenfüm eít , ter-

jon

minum tibi a Deo preefixum effe, eique faf-

f

fus es te prorfus acquiefcere? Id jam peto;

Vs

fi murus aliquis, aut eediticiüm hodie com:

fal-

planandum prorfüs fit; & vefper inpruat

xl

tum cum adhuc magna ftat molis deftruen-

jb

de pars; quid aget is, qui domum peni-

(il.

tus illo die dejectam vult; quod fuis id con-

Ws

ducere rebus cenfeat ? Sane augende funt

t

operg , accerfende plures valentioresque

manus, quze validis iCtibus fuperent ftructu-

it:

re pertinaciam.

Recte.

At non vides ita

qu

p

tecum api ? Defignate tibi mortis hora eft

lbfu'

in januis ; valido tamen es robuftoque cor-

Me

pore ; nihil admodum in te detrivere mor-

bi preteriti, fegnes operze , lentae manus;

tüfm:

f

& tamen deftruenda eft poft duos menfes

tota fabrica ; artifici fic vifüum Deo. Plu-

((l

:

:

res itaque profecto validioresque morbi,

]

fl

corpori tam firmo admovendi funt , ut rem

abfolvant.

'Tantam vero vim , fine magno

,] d

.C N

cruciatu , inferri non poffe manifeftum eft:

hos tamen perferre neceffe eft, ne tuo tem-

| o

pore non moriaris. lNon tantis exagitan-

»

tur

i

314 ARS SEMPER GAUDENDI

T

tur doloribus invalidi Jam , &tateque fatis-

centes fenes , aut paíffim etiam feemine. In

Qu

fs

his enim non multum roboris fuit , aut fir-

U

mitatis , in quam morbi ;, nexum corporis

T0

diffoluturi, valide incurrerent : & fic parum

VIXI

in faeminis paffim eft laborandum , in illis

fan

vero fenibus jam & exefis, diu per annos

Inc

plurimos laboratum eft; fenfim fübtracta

P

camenta, nerui molles, mufículi flaccidi,

l

pertinacia fere nulla; & fic morbi placide

At vero, ut te

XU

rem fuam agunt; & modefte.

Qu

demoliantur virum oppido fortem & robu-

dem

ftum vi fane ingenti multisque morbis opus

Ven

eft , ut cito rem conficiant.

Ubi vero ad-

bos

movetur magna vis, nil mirum ; clamores

excitari & tumultus.

Ditü

du

25. Cur autem tanto molimine mecum

agitur ; inquies, cur non molliores adhi-

bentur manus ? Non audis ? jam dixi: ut

f

4m

tuo prorfus tempore moriaris. Fateor, le-

lt

viori morbo exftingui poteras : at ille ut te

f

conficeret ftato die, longe citius debuerat

ex

incepiffe ; adecem annis languere debue-

ras, prout valido es beneque compacto cor-

pn

nf

pore, ut jam poft duos menfes , lente &

por

fine dolore magno , fenfüque morereris.

Vito

An vero tam longa tabes conduxifIet rebus

lpf'lh

tuis ? vitam traxiffes mifer ; lenteque dum

N

moreris, nunquam vixiffes bene : nec quid-

l

qualn,

( V

'TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 515

fali

2

quam, aut teautfortuna tua dignum, potuif-

fes gerere , languido & emarcido corpore:

i

vixiffes itaque incommode, neque adeo

pOUS

morereris admodum commode. — Jam vero

Arürm

vixifti commode annis pluribus; an hoc

BI

tanti non eft , ut propterea moriaris paulo

105

incommodius ? En an non egregium Dei

IV

inventum morbi funt ? ut longam imper-

( d

)

tiatur valerudinem , nec tamen uftra preefi-

T

xum tempus vivas, congerit operas, brevi-

ii

que conficit incommodo , quod leviori qui-

)u

dem, fed longe diuturniori fuerat abfol-

)PUS

vendum.

Non tamen hic hereo , ut mor-

id-

-

bos preclariffimum effe Dei inventum pe-

Qs

nitus conficiam: plenius id eft demonftran-

dum.

n

26. Doles tu tuo corpori tam male ef-

sd

fe , undique te urgeri doloribus , nec ullas

m

a morbis ferias dari.

Atícin , quo confi-

y/

lio tanta incommoda permittat, aut immit-

(

tat Deus ? Dicam ; íane ut tanto libentius

t

ex hoc corpore excedat anima, in quo fe

g

prafentiftir haberi tam indigne.

Virtus

00

noftra eft, volentes mori ; abire ex hoc cor-

jl

pore, cum abeundum eft, non extrahi in-

:f, ,.5.

vitos. Atqui ut non invitus abeas ; corpus

us

ipfüm quod nimis adamas , moleftiam tibi

du

faceffit & negotium, Quis enim adeo iners

n

fit; vilisque animi, ut eedibus hofpitis per

jf

vim velit immorari , a quo excipitur vultu

ad

316 ARS SEMPER GAUDENDI

TA

ad omnem toruitatem compofito , ino &

&

j

violente protruditur domo ? At vero id ti-

bi, mortalis, plane perfuafum fit, quod

f

preclariffime monet Seneca, zon domun effe

COrpl

boc corpus , fed bo[pitium , & quidem. bveve

UT

bofpitium x quod velinquendum eff , ubi te gva-

feti

fiho

vem e[fó bofpiti videas. 2) An vero tam ur-

bane tecum agitur hac in domo , ut ei tam

defe

pravfracté adhaereas ?. IVoz videmus , ait Se-

banu

od

neca, quam multa mos iucommoda exagitent,

quam inale uobis comveniat boc co

us2 Nunc

&

vidu

de ventre, munc de capite , nunc

pe&ove ac

faucibus querimur ,

alias nerui z0$ , alias pe-

Told

des vexaut; mumc deje&io , munc diflilatio:

abug,

fupereft fauguis , aliquando decff :

[l QU

aliquando

binc atque binc tentamur 5 expellimur. — .Hoc

tum,

Jdt uos

evenire [olet im alieno babitantibus.

corpus zam putve fortiti , mibilomimus etevma

adferh

proponimus , & àn quantum potef? etas buma-

qculeog

ma protendi , tamtum. [pe occupamus. — Yta ille.

Á w

Sed quod ego magis miror, tam putre cor-

t |

Venti

pus adamamus : quid facturi, fi ne. morbis

quidem forer obnoxium ? expellimur per

0ty

VOIum

vim & ab hofpitio detrudimur , & tamen

expellenri inhzeremus ; quid fa&turi porro

li,

fi blande excipiamur , corporique velut

Ring.

le&o rofis facto, anima incubet ad delicias?

dinr

certe mortalitatis noftree tunc poeniteat ; do-

Ra

j ]

lebitque , homines quod fimus. . Quotidie

acci«

Á

^

Ial

P.

^n

20,

s

P

'TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 517

o

acciduntur vires, corpus emarcefcit, &5

(

tamen, inquit fàpientiffime D.. Gregorius,

yol

-

fuperba muens noffra , nimiumque affixa

h)ff

corpori , adbuc mon vult boc fpoute defere-

T

ve , quod quotidie perdit invita. . Quid hac re

fieri poteít ftultius ?. f&epe randem, o homo,

gW

ür

fi homo es, & non animal rationis exors;

ul

defere non gravatim deferentem te. Inur-

i»

banum habes hofpitem ; hofpitium incom-

modum ; idque fumma induttria a Deo fic;

Jf

//

J

& ex arte eft compofitum , ut tadio tandem

victus ; fponte tua & non invitus ; ex hoc

"a

u

molefto corpore , dicam , an ergaftulo, liber

abeas, alioquin expellendus etiam ingratiis.

"n

"

(I'.

En rurfüs morborum preclariffimum inven-

tutn.,

3)

MUET

27. Adde denique, morbos id etiam

adferre commodi , quod dolores ultimos

l 1)t

Al

j

/d

aculeosque , ut fic dicam , mortis retundant)

fic ut a moribundo fzpi(lime vix percipian-

] il

(of

tur.

Pulchrum enimvero naturee fefe diffol-

ventis artificium.

Quod fi fano vegetoque

uolbls

corpore, plenis, ut ajunt ; fenfibus; ner-

i Pfl

vorum convulfones , vifcerum coarctatio-

a

nes, palpitationes cordis, mortisque tor-

gtl

yelit

mina, per que tandem anima exprimitur,

effent fufferenda; fine dubio non parva to»

us

xet carnificina mors.

Fatebatur id morti

NU

jam proximus, quam füis ipfe manibus con-

od

Íciverat, mifer Saul. Ferro incubat , avele

elix ani«

aw' D

litur per vim ex vegeto corgore inf

, mas.

318

ARS SEMPER GAUDENDI

1

ina: non patitur exeftuantis doloris vehe-

tui

mentiam : Zegent.me , inquit, agguf/ie: nec

tisq

Thirum, €7 zofa anima in me e[f.

4) At huic

lf

incommodo bene providit fàpiens Deus.

fpid

Morbos premittit; quibus animales vitales-

mor

firio

que fpiritus exhauriantur paulatim, a quibus

eft omnis fenfuum vicor: hebefcit iteqve

caro , tactus obtunditur, quin & phantafia

ipfa, in qua maximus pene feníüs refidet,

0ff

(iti]

debilitatur , & fepe etiam proríus occludi-

tur; fic ut torpeat, neque ullo fen(u movea-

/

tur. Cum autem maximus & precipuus,

nervis, mufculis caterisque organis, per

29,]

morbos ereptus eít fenfüs, tum vero cete-

ra morbi peragunt , dejiciuntque , quae re-

tenti

t

liqua eft ; corporis machinam ; magna qui-

dem vi & convulfione membrorum , fed

tünr,

exiguo fane fenfu morienris.

N

28. Non eft itaque, quod mortem ob

I0,e

morbos, mortis prodromos, criminetis,

lem ;

Maximum morbi íunt nature diflolvenda

T

beneficium ; cum ad hoc potiffimum inven-

t

ti fünr.

Primo , quidem ut moriaris ; qui

enir

fnortalis es , & mori debes.

Secundo, ut

nuj

tuo;, quod tibi preftirutum eft ; tempore

1o]

inoriaris.

Tirtio, ut non invitus. . Quérto;

Tür

etiam ut füaviter. Patere ipitur morbos;

Datit

qui mortalem effe pateris te. Neque rurfus

ftim

caput tibi obtundito , ut moriturus morbi

RU

onibus

Tin

genus eligas ; nefcis enim , -quid rati

;

tuis

Titq

(* 3. Reg. 1. 9.

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 519

Y

i

tuis conducat , quid vires tuz& ferant, more

T

tisque füo tempore oppetendz neceffitas.

[ hüh

Difpiciat hec, qui omnia & omnibus pro-

[Ja

fpicir; tuum eft , bene expendenti fingula;

ts

morbosque viribus tuis commetienti Deo;

ubu

ferio acquiefcere,

;«

at

!

6. V.

]

alutis

di

Q

l

Offenditur 1nortem , ob eterne

aut damuationis peviculum , timeudam uon . ef-

TT

0yce

— [b s ueque ddeirco boram mortis pre[ciri

debuife.

Puusl

29. TLlud vero palmare eft conquerendi ge-

I

nus , quod homines vite fuz reti-

&[o

( fd«

nenüifimi , ab eterne falutis , que a mortis

articulo dependet , incertitudine paffim pe-

qm-

,R

tunt.

Mori, ajunt, non effet adeo diffici-

le , nifi poft hanc alia reftaret vita. At ve-

moó

ro , ego contrarium affero; & quidem mor«

tem natuürz infeftam & timendam effe dicee

j

ndi

j

rem , nifi alia prorfüs miferam hanc vitam

exciperet ; eaque longe felicifima, — Qu

is

l

j q

enim vel ex ergaftulo detrudi patiatur fe, fi

nulla proríüs alia fappetit habitatio? Jam ve«

fg, W

E

npore

ro licet ex hoc corpore expellatur anima, pa«

rum id fane curat ; nihil hac in parte invita

j

Scit

105

patitur ; quin imo gaudet migrare fe.

ortis

enim quo exitura fit ; eterna ob oculos ha-

bet, in quibus benevole & per fummam hu«

motbl |

on)

i

manitarem excipienda eft , codorum tabere

nacula; eo avolat , heec fufpirat.

J [

U5

50.

320 - ARS SEMPER GAUDENDI

TM

. 80. Sufpirare tu quoque videris mihi,

fitü

ill

udque identidem ingemere , imo conqueri,

pra

tam incerta mortis hoza quod fit , a qua ta-

vitiü

men tora deinceps pendet eeternitas, — Quan-

. qui

ta enim id infelicitatis eft, incautum nihil-

tis in

que tale cogitantem fübiro aut cafu , aut (üf-

Qunt.

focatione , aut hominis nefarii manibus op-

teris.

primi , oculosque claudere non nifi in altera

mori

aperiendos vita ? judicem intered fübito con-

tefer

Ípicere , & cujus jamjam ore zeterna feli-

üt t

citatis aur damnationis danda eft fententia?

fi,

Quid horribilius , quam lethali fcelere cor-

[

reptum mori , nec feriae poenitentiae tempus

m

dari? Et vero, quamvis nullius fibi gravio-

um

Zis noxz confcius quis fit , certe fummum

à f

beneficium maximeque optandum effe nemo

Q

Degaverit , ad mortem pie fübeundam , íe.

Qi$,

xio fe poffe componere, operibus bonis fan-

tibin

&tisque attentius incumbere, fefeque perEc-

mori

Clefia& Sacramenta ad fuüturam luctam for-

dUl

üiter. fubeundam , magnis animis compara-

Wi

re. Hec aurem tanta bona, nobis eripit

Tünc

mortis hora femper incerta, femper dubia,

moi

& idcirco cum anxietate femper expeéctanda.

B

O fi hanc faltem fcire liceat : quanta illico

'de n

füboriretur turbatee menti pax, quanta tran-

Tiorar

quillitas.

d

e

31. Egregie enimuero tuas partes fufti-

Qgn

nes qui ad ultimnum usque halitum invenis,

Celnl

IDeo quod opponas. Antequam tamen tibi

aïiqu;

Ttg

refpondeam » iítud queefo memineris; quod

TRACTAT. DECIMUS QUINTUS. 32t

füli

fi tantee felicitatis effe ducas , horam mortis

certe morbis tantopere con-

que

precognofcere;

m

vitiari non debuiffe te ; n

am eccuni alterumy

datur beneficium ; mor-«

Qu

quod tibi a morbis

nili

tis inftantis nuntium tibi ferunt;

eamque di-

cunt effe in januis. Quid vero ; ut tute fa-

if

j0p«

teris , felicius tibi poteft obtingere , quam

[f

mortis momentum praícire ? nihil autem

) C()DI'

refert: an Angelo revelante; an morborum;

utita dicam , clamoribus , id refcias, modo

Il

fcias , qua demum agatur res.

C0f«

32. At fera nimium eft, inquies , ifta

npis

mortis denuntiatio , quam ur votis fatisfa-

iV«

ciart: multo enim antehac tempore aperien-

da foret fatalis hora, nuntius pratus ut 1lit,

nuiri

xmo

opportunusque

rebus omnibus rite peragen-

dis. Itane vero? Age itaque , en decretum

J iel

Evoluto ab hoc die anno;

sfit

tibi mortis affero.

moriendum eft tibi : ita perpenfis omnibus

r

f

ftatuit Deus. lllud porro jam qu&ro, quid

oft annum moriturus, hac hora, quam

.pata-

eipl

nunc vivis, a te fa&tum voles ? fac fane id

j

modo; &eque fecurus

hujus hore morie-

five prefixum vi-

d

ris elapfo vitae tem

pore ;

lo s

te momentum pra&

fciveris , five etiam ig-

p

noraris. Neque vero de hac hora, qua

bene epi magis follicit

us effe debeo , five

five poft annos de-

i l

cras mortem oppetam ;

itenda

cem.

uod Íi autem jam agis poen

ii

aliquando , certo jam mentem roresque

s quod poniteat; quan-

L

p

.1

muta , & non hebä)i

à

-

x

hr d

322

ARS SEMPER GAUDENDI

TR

documque demum moriturum. Quid enim

VàCa

&if

refert fcire te , an nefcire mortem ruam , ut

bene vivas hodie , cum id probe ícias, quid

Cre

hodie a te requirar. Deus? Equidem illud

&nim

fin(ü

credo, te nullius gravioris tibi culpae confci-

um , modeíle apere res tuas , vacare pieta-

[it

tjüsr

tis officiis , domefticee aut etiam, publicee

rei curam gerere, prout tua fert conditio

lus :

Inur

eaque apere, qua& virum probum decent,

Jam fic tecum ratiocinor , quod fi poft men-

lu (

fem moriturum fcires te , aliquamne neceffi-

prap

tatem ant legem aliam a Deo tibi impofi-

Que|

Vità(

tam crederes agendi, aut alia, aut majora;

quam qua jàm agis, ignarus mortis ? Ego

j J

certe non arbitror : nam cum Deus fatalem

tui f

mihi horam exacte calleat, numquam ta-

fetho

men praceptum ullum de vitee ratione im-

&

mutande mihi manifeítat.

Itaque cum ea

Cleto

) ]s

ago ; que Ílatus mei ratio exigit ; certus

um ea me agere, que modo agere me vult

Ig i

Deus. Quid igitur intereft , fcire me , an

qug

nefcire mortem meam ; cum neque mortis

fmpl

