Non igitur divina; inquies , decréta itnpe-

101

to; fed malitia humana perturbor, quam

qu

infaufti bellorum eventus, corruptique rei-

UT 4

publice turbaree mores , quafi fuo jure con-

IImentà

fequuntur. Sicquidem tu. Verum fi ipfa

ff f«

quoque bella, omnesque reipublice pertur-

a

bationes, a Deo oriri, infelices preliorum

/ jr

eptus , próvinciarumque devaftationes;

Dei fic omnia moderantis confilio ob-.

[icedly

ipe

venire; fi denique perverfam rei commue

Ino-

nis admini(ítrationem, principum negligen-

efie-

tiam & fatuitatem , magiítratuum focor-

at qte

diam , civium diffenfiones, (zepe a Deo in-

VT

duíltria immitti, fümma vero etiam pru-

j ul

dentia in bonum honorique fuo conveni-

, f

entem femper converti finem oftendero ;

[amque

an tandem hifce turbis etiam acquiefces ?

ita credo facies, ne Deo , dum tibi mole-

u i

ftus effe pergis, fis injurius. Animum ita-

m

que fi placet adverte.

14. Illudque in primis ftatuendum eft,

] patit

ii msil;

Deum voluiffe hominem in commune vi-

vere, ut non fibi folum, fed & alis adju-

na[l]fvæ)

mento dum eft, ab aliis etiam adjuvetur,

| u] ilS,

fif l

uti expofuiffe me recordor. Hinc autem

vicos primum, deinde urbes natas efIe non

: poï[h

dj

attinet me dicere; res ipía loquitur, ) De-

;11(äe-

] n

,[ih

4) "fra&. $.

?

16

ARS SEMPER GAUDENDI

inde.ne urbes rurfüs mutuo auxilio defti-

lm f

turz , mutuis etiam diffidiis paterent, quce

pui

fuper.agrorum vicinorum terminis , aliis-

I

que injuriis facile erant exoriturg : item ut

Tumi

commerciis faciendis expedirior effet com-

EM

meatus ; urbes plures, vicos, iisqué füb-

lonin

jectos agros, in provincias, in respublicas

& (

aut regna divifit: quae cum auéctoritate ali-

inpen

qua deberent coerceri, ne cuilibet, ad om-

&titni.

ne.nefas licita foret audacia & impunit

ttt.lo

Reges, principes, magiftratusque provincill

pour

prepofuit, quos aut populorum confenfus,

Xttioni

aut a Deo ipfo data auctoritas commenda-

&nm i

ret, & aut nafcendi privilegium, aut nova

ipnit

populi eleétio futuris deinceps fzculis con-

j Dew

rinuaret. Hinc exorta regnorum amplitu-

dis o

do; hinc etiam extenía regna & imperia;

t ln

aut provinciarum ad provincias ultronea

buiff

conjunctione , aut Regum contrahentium

a

felico

voluntate, aut connubiorum focietate , aut

etiam armorum vi.

idque

Qs

]

1j. Verum cum in tertio fapientiee

D

fuee volumine, fcientia, inquam, conditiona-

magn

lium id liquido comperiffet Deus , non

| Btout

privatam tantum familiarum felicitatem ;

! üng'u]

fed ne publicam quidem regnorum , pro-

OCf

vinciarumque fortunam diu profperam;

t'ten

diu amplam , diu magnificam effe poffe,

Ol'llgip

quin maxima, in tanta fortis malacia & for-

Qs ,

sunge plaufü, vitia fuborirentur ; neque ul-

am

i Que ;

|

$

l

TRACTATUS: NONUS.

17

io ddf«

lam fore lepgibus tam .bene munitam rem-

it; qu

publicam, quam non felicitas ipfa diffolve-

n

ret; magno faàne divinoque confilio ftatuit,

item t

humana imperia non efle perpetua ,. neque

&t CO

eam, .quam fortunam felicitatemve .vocant

u füb.

homines , uni provincie affigendam : toto

eam circumduci orbe voluit, neque malis

publicas

hi d«

imperia fümma denegari , neque . bonos

ad or

etiant iis excludi ; fed fümma varietate in-

»un'il 1

ter: hos illosque dividi, pro locorum tem-

Vina

porumque intervallis, qua divinis maxime

(onílS

rationibus. vifa funt conducere. . , Neque

endi-

enim in regnorum imperiorumque opibus;

TIOVÀ

dignitatibus , flore & potentia, aliter egif-

d

Ííe Deum, quam in privatorum difcernen-

dis opibus, philofophandum eft. Has cer-

gpltt

npetty

te inter bonos malosque promifcue diílri-

jrond

buiffe , neque tamen eosdem aut. femper

um

felices; aut. infelices femper effe voluiffe,

idque fümma fapientia & judicio, priori

yc, d

difceptatione jam. vidimus.

Illud autem

D. Auguttini effatum certiffimum mihi eft,

yiett

Qran*

magnum illud Numen , ita curare finpulos,

prout univerfum ; univerfuüm vero , prout

i non

o

íingulos. 4) Singulorum vero exortus &

occafus, amplam modo, modo depreffam

) prO'

pertt

fortem uti videmus quotidie, ira reenorum

oripines & excidia, urbium provinciarum-

:Püe,

que crefícentem felicitatem , miferas deni-

d

que ruinas, füo quasque tempore accidiffe

j

I'lu

1]

conmr

4) TraQ, g.

E

i8 ARS SEMPER GAUDENDI

comperimus.

Habent non finguli modo | 'tti

(ts, [

homines; fed & regna & imperiá, füua in-

cunabula & infantiam , habent juventutis

fim ar

qe de

florem; virilisque &tatis robur ; verum &

habent fatifcentis jam, & in feipfam pro-

feüt a

]ome

Tapfze fortunee decrepitam fene&utem ; qua

etiam non impulía, füo vitio prolabuntur:

quden

10 $02

praterquam quod plurima ; in i

-

pfo &tatis

flore; f&pe ferro demetantur.

qiepa

Qumu

16. Quid hac re clarius, fi:vel ipfà

imperiorum exordia, ab.ipfis Regum pri-

l (üo

Wltm

morum Imperatorumque temporibus afpi-

ias ? Latiffimum fuit tota Afia Affyriorum

inperi

imperium.

Mille quadringenti duo anni ;

t w

tota tam vafti imperii etas fuit; confenuir,

f

"occidit. Affyrios debellavit Merodach, ré-

fintiy

num ad Babylonios tranftulit felici forte,

Qu .

j

e

Otto

d tempore duraturum exiguo , annis

nempe centum octopinta tribus. — Babylo-

atm

Gia

nium Balthafarem Cyrus Períà perdidir.

Unica nocte tam clarum imperium, tene-

I

bris perpetuis a nullo umquam fole viden-

bata

dum involutum eft: & quafi fi per jocum

litio

rebus illuderet Deus, inter convivii dapes

tànn

chorearumque plauíus periit fuperba Baby-

gium

lon.

Imperium Pería tenuit annos 208.

genti

Stetiffet in Perfide diutius fortuna, nifi ef-

fortu

fceminatis nimia felicitate cum rege Dario

&if

Perfis, ab ipfa inde Grecia Alexander fu-

W

perveniffet, qui fortem & imperium in

fomr

Græ-

'TRACTATUS NONUS..

r9

vDI

jl nb

Greciam. deferrer, mox tamen per Scipi-

; lii

onis, Pauli ZEmilii, aliorumque Imperato-

rum arma; ad Rome Senatum capitolium-

üvennu

enm d

que devehenda. Apud Grzcos imperium

ftetir annis ducentis vipinri octo.

Stetit

àm p

em; qu

Romze diutius vaga fors; & fub Confulibus

abuntur

quidem 471-annis, fub Imperatoribus ve-

ro 502. tota Afia. & Europa, Africe quo-

[y ais

que parte non modica, victrices aquilas cir-

cumtulit, orbis domina: donec tandem mo-

v i

im p*

le füa fatifcens ; in varia diífiluit regna tam

vaftum imperium, fibi vix nomen retinens,

; dj

Torurt

imperiique umbram ; dum fingule imperii

tanti partes & ruinge , potentiffima jam fünt,

j anni

enity

fed a Romano Imperio diviía regna.

By-

fantium navigavit Romana felicitas, rurfus-

du

que cepit Grecia efllorefcere : mox füb

d fort;»

Ottomannice domus conceffit jura; & cujus

)

i

Babyl «

arma ferre non potuit, jam fert jugum.

Grecia orbis olim magiftra, fapientie pa-

erdif]i.ï

leítra, omnium artium cultrix, modo bar-

i f

bara eít, litterarum expers, omnisque po--

[e j

vil

litioris fcientize ignara ; urbibus deftituta ;

tantum ruinis nominibusque nobilis. Bel-

j 05

ium tunc filvis infame, nullis nifi incultis

if

n n

gentibus habitatum , jam in eam devenit

jé

fortunam , ut & civitatum frequentia, &

nie

edificiorum preftantia; & litterarum cultu;

. Dar

f

& artificiorum varietate; & mercatorum

(et

rum indole moribus-

jj a

commerciis; & incola

Ba

que,

G-

20

ARS SEMPER GAUDENDI

que, cum cultiffima quaque toto orbe pros

eumá

vincia conferri poffit; & vero etiam pleris-

ft il

que anteferri.

At quamdiu.durabit hec

in ol

felicitas; neque hic modo in Beleio, fed in

1 i

ipfà,que terrarum omnium éultiffima: e(t

74

Europa ?. Hoc illi cognitum eff, qui ut

tijrg

Daniel teftatur .. Muta£ iempora-&9 ctates ,

rl

zransfevt vegua, atque. conflituit. a) . INaviga-

&f

runt certe in Occidentem felicia Regum no-

I

^

/

ftrorum, fortiffimaque Hifpanorum. arma;

Ut ner;

filvee olim, jam amoenze funt regiones; plu-

Yel eti

rima ifthic modo, cultiffimaque funt repna;

firi.

barbaris quondam dominata Regibus, & le-

Tetto Í

gibus coércira, quz ferinos potius mores;

Qlm

quam humanitatem ullam fáperent.

.Jam

es f

vero . Peruanum Mexicanumque . regnumi

tünan

barbarie olim infamia , non tam Plu-

olim

ti & divitiarum , quam artium bonarum

hillo

facta (uünt domicilia.

Utinam non iisdem

m

navibus, quibus Indice divitiee & delicie

Omn

in Europam , Europsa felicitas ad. Indos

jf

sdeferatur.

Certe cum . homines mutant

mores, JDeus 1muzat tempova $9. etates, trans-

—ä*us

Jert vegna. atque conflituit. NVerum de/ mo-

rum corruptela, tantarum viciffitudinum

Iy

cauíà, necdum ago : füfficit mihi oftendiffe,

ditrgy

imperia, regnaque integra, modo migrare

hr

& transferri , & quidem, ur Daniel manifefte

& cir

teflatur, Deo aufpice ,Deo figente .

cuit-

ng

$) Dan. 2, v. 21.

DI

NDI

: 'TRACTA'f'US NONUS.

ZT

orbe n

€umducente fortunam. Sic, ut veriffimum

m ples

fit iliud Philonis, Zerbum divinum choreas

jabir hat

in orbe ducit3 eg omnes geutes. circumlufivando,

o fti

(imi &

zunc bis,uunc illis hmperia vel tribuit vel adi-

suif.

INiübil igétur eft i bumanis vebus pveter

l qui

unbram auramque leviffrmam fine mora pra-

N

zervolamtem : euut enim ultrok citroque velut

N

'ourm D

efnuavia. d)

17. Hac vero ideo a me dicta fünt ,

ia

ut nemo, qui vel patriee füee calamitates;

es; pl

vel etiam occafus profpicit; miretur id jam

[ 191

fieri, quod toto paflim orbe, omnibusque

S; &k'

retro fzculis fecit Deus.

Splendidiffimee

morey

olim civitates Jam aut ruina, aut mere vo-

!

Ya

ces fünt: filvae & nemora, modo fünt for-

gegnum

tunarum , Mufarumque domicilia. Integrae

m PI'J'

olim nationes, jam in chartis tantummodo

bonum

hiftoriisque funt confpicue ; obfcurae quon-

n j

dam gentes , nunc in ore oculisque fünt

g d

omnium. Tta fit, ita agit Deus.

Et tamen

y hi

Sruftus Dominuis in omnibus vis [uis,

$ mulflm

éus in ommibus opevibus fuis. b)

e9 ,fznb

j

$. Hl

TA

Per malam. verumpublicarum. adminiflra-

fj

oggndi[ïe)

diouemi vegna pevdi , veguorumque fortunam

r

trausfevri oflenditur.

ldque quatuor

nf

1H0d1$.

m

l

d

Oc itaque Dei confilium , procul du-

T: (

D

18-H

bio fanctum & juftum , quia Dei

93

eft

&) Phil. L. quod Deus imtiutabilis. ?) Pfal, 14«

-

22

ARS SEMPER GAUDENDI

militü

eít, fecum accurate qui confiderat, non mi-

rabitur is, multoque minus indienabitur,

ædjuv

q

)

tot bellorum tumultibus, tot cladibus, tot

ruinis orbem univerfüm concuti & invol-

fipdi

vi.

Àn enim quisquam, etiam privatus

fis l

homo &des murat, füpelle&tilemque alio

j

transfert, fine fragore, fine curruum ultro

GIte Y

citroque commeantium , bonaque transve-

Tincig

hentium tumultu ? an füpellex ipía, le&ti,

jrime

tabule, menfe, imagines, tapetia, & quid-

Deus

quid demum in zdibus deferendis erat or-

ilque

namenti, deponi & confervari poteft, fine

petbie

malleorum i&tibus , parietumque crebro

apd

concuffu ? Hec qui miüratur fieri, nefcit

t j

fane, quid fit ex eedibus in alias transmigra-

j

pf

te. lta prorfus tecum ftatue.

Audis tym-

pana ; tubasque perfítrepere, hoftiles copias

um

gent

in provinciam irruere, vaftari campos , fu-

perari moenia , fpoliari urbes, omnia cla-

m

COnt.

moribus perfonare; & hec miraris ? Non

mTüror ego. Migrant in aliam regionem

Q

&v

regna integra & imperia, migrat cum om-

ni füpellectile nusquam diu quieta fortu-

den

nà; & tantam mutationem vis fieri fine tu-

Vola

multu ? detrahuntur in veteri ede orna-

T EUA

Tnenta, cum campi civitatesque exuuntur

fllb l

bonis, alio transferenda funt ; hoftiles co-

poxc

pie bajuli füunt, quorum manibus fortuna,

Tnun

Deo fic volente transvehitur ; & quis in

| Qu

| üt

tgnta re conficienda , allaborantiüm operi

mi-

|

UTRACTATUS NONUS.

2$

DI

militum inconditas voces, populi clamores;

, nona

Tibl

zdiumque deferendarum ruinas mirabitur,

cui perfpe&um eft; ingentem tnagnaque

ibus,

& i

füpelle&ili inftruétam fortunam ; alias ter-

ras petere, alio transmigrare ?

prit

19. Ita fane fit. Regna transferre, aut

que d

certe potentiam felicitátemque alicujus Pro-

pm ültt

£fan5

vinciae imminuere , nimiumque faftum de-

primere jufto judicio cum conflituit aequus

f(:l ) le&l.)

Deus ; bella in primis füfcitari permittit;

& que

erat o

idque aut hominum in nimia felicitate fu-

perbientium vi

tio, aut alieno inhiantium

fl fi

Regum invidia;

crebro

cupiditate, aut vicinorum

aut injuriarum ulcifcendarum jufta, an in-

! necit

non difputo, prepropera tamen &

yngti-

jufta ;

rafervida vindicta.

Floret opibus Reg-

]s

: coplas

num aliquod ; & prout fit; ubi fortuna tur-

gent Regna, vicinis Provinciis i

mpotentius

lpqsa d

dominantur

: tandem in iras

confurgunt

o o

2

contempti populi ; fcedera inter fe ineunt;

N

entg;

exacuitur cupiditas fpe predae opul

od

& vero etiam dominandi libidine.

Illico

qn

denuntiantur bella, fit fragor ad figna con-

n fon

volartium undique populorum, expediun-

'[i fl*

tur arma, confcribuntur milites ,. tofaque

j u

füb equorum, curruum, tormentorumque

uid hocce de-

la

ondere tremit tellus.

.

n

j

imnum rei

eft inquis ? Nihil eft plane, nifi

fot

Vr

J

quod bajuli advolent, quorum humeris ;

- qu$

aut tota aut. mapna faltem pars felicitatis,

m YP

4

quae

m1

24.

ARS SEMPER GAUDENDI

D

quz in Re

publica hac erat nimia, traüs-

jua:

vehatur.

Qunt

20- Àn vero id pafi"urä eibe Jinquies,w

neqi

Provincia tam: opulenta ? milite abundat;

tj

&quidem tot vi&toriis exercitato., quor bel-

&i

lis; opes ad manum füunt, duces habet mi-

fisde

litia confilioque praclariffimos, an non &

Thitt

ipfa, que ab hoftibus impetitur-& forte

Q c

contra omne fas, Provincia manus & arma

it?

expediet ? Expediet procul dubio, & fru-

quin

ftra expediet. « Quaefo ; admirabiles, fed ta-

men 7uf/as vias Domini , quibus ad deftina-

deün;

tum fibi finem tandem pervenit faz&£us Deus,

deng

mecum , fi placet, perpendite.

Cum re-

n p

gnum aliquod quantumvis opulentum, va-

&a

lidiffimoque. inftru&um milite, aut plane

pon

peffundare; aut faltem deprimere Numen

Vutr

conílituit; ut arma viresque enerver, con-

qo

filium prius , : fagacitatem , prudentiamque

quil

eorum, qui publico invipilant, aut adimit,

us

aut fopit, aut etiam in transverfum aoit &

diu |

perdit. . Er haec quidem quia prima fic &

Yiia

maxima eft Rerumpublicarum Regnorum-

Q

que calamitas, & vero etiam ruina.

Fra-

[)

Jfra éuim funt. avma foris, ft uon eft confilium

fcul

domi. .Libet tamen fingulos, per quos in

tem

ima defcenditur, gradus attentius confide-

ln

rare.

Ytt

"21: Primo enim

» quid bonz rei fpera-

BI

lïi; pgteü, ubi Rex i

pf* populique rectores,

f

jura

DI

UTRACTATUS NONUS.:

26

j ttue.

jura neque humana, neque divina perpen-

"dunt ?. non confilio aguntur, fed ira libidi-

inquies,

neque dominandi aut imperandi abripiun-

iDund

tur ; non prudentia ; fed temeritate bella

E

recta

yor b

& indicunt & gerunt

)

neque

abet -

füadentes audiunt, neque fana confilia ad-

non

mittunt; fed pro libitu agunt omnia, dum

& h

ab 'effervefcente nimium fpiritu apuntur

d am

ipfi? quis huic Reipublice non metuat;

& fte

quam in ipfo capite confpicit perturbatam?

fedté

22. Deinde , quid fi Regni primores

leflint-

defint , viri litreris, juris peritia, animi mo-

j Duii

deratione , bonique. communis appetentia

m 1€-

in primis confpicui, qui Regnorum leges

f Vé

& expendant & temperent,; pro rerum tem-

porumque varierate ? Quid fi ii ad cla-

L p

Nünmed

vum fedeant , quibus jus fasque in auro eft,

n O

quod paffim a provincialibus emungunt ;

j

quibus sss publicum privati juris-eft; qui-

bus Deus & Relig

io tam diu placet, quam-

sdini

[»]

diu Politiz fervir ; quibus ipfa demum Po-

Hgi[&

d

litia, Regnique falus domefticee famulatur

[[]()l'um' |

cconomiz ? Quid fi, inquam , ejusmodi

i

colluvies in pretio fit, eff&eminatique au-

Ícultentur affentatores, viri vero ad virtu-

f

us n

tem eequitatemque facti aut ignoti fint, aut

j

TA

fi nofcantur, fint comrtemptui ; in quas non

fyrtes impinget, ejusmodi rectoribus gu-

o

bernata Respublica ? Certe non aliam ob

caufam diftractum eft Ifraelis Regnum ; de-

ao

ceme

]u[&

Bs

46 | ARS SEMPER. GAUD»ENbI

cemque omnino tribus rebellione abreptas;

T

ab infano fapientiffimi Salomonis filio Ro-

10n ]

boamo receffiffe , teftantur facre pagine,

Ptam

quod effervefcentium primo fànguinis ca-

2

lore juvenum , quibuscum fuerat enutritus;

Vincia

vefaniam confüluerit, contemptis fana fua-

Inpa

dentium feniorum canis, eorum, inquam,

at f

qui rebus agendis fub Salomone infenue-

imbel

rant.

Develiquit . Roboam. coufilium [éum,

pline

quod dedevamt ei , eg' adbibuit. adolefceutes , qui

t

gutviti fucrant. cum eoy €9. affiflebaut illi, a)

ducor

inquit facer textus. — Affiftebant juvenes &

indir

fatui, illique confiliis dum affiftunt, difce-

Tüm |

dunt juíto furore abrepte tribus decem:

dvit

luditur ab adolefcentibus in fenaru , & ift-

demi

hic dum luditur, illuditur Roboamo , &

pote

perit Regnum.

tb

23. ertio, ut jam fane fit Regum

virt

mens, communis boni perquam ftudiofa;

ut viros omni peritia probitateque come

HGQI

don

mendatos fanctioribus confiliis adhibeat;

Qui

üt hi omnia rerum momenta fedulo per-

hoí

pendant, decretaque populis militiaeque fa-

&

;

luberrima ítatuant; quid hec omnia ad

dit

communem incolumitatem. conferent, fi

|

Tior

iandata per inferiores magiftratus in civi-

|

fl

tatibus infrinpantur , aut executioni non

mandentur , aut non ferio ,fed per ignaviam

exigantur, aut certe a plebe per tumultum

&) t R. t3. v. 8.

DI

- TRACTATUS NONUS.

brents

& feditiones concitata contemnantur? An

jlio -

non peffum ire dixeris -his moribus corru-

pagit

pram Rempublicam ?

*

nni (

24.

uarto d

ent

que, fi ea, quibus Pro-

nntrit

vinc

ia defendi debet, arma in ipnavorum

jna ft

Imperatorum manus tradi confpicimus;

inquam;

aut fi viri quidem fint, qui imperant,

nfente

imbelles.tamen feditiofosque , nec difci-

tf

pline milirari affuüetos milites . nancifcan-

Jttyf

tur ; aut fi fortiffimi quidem fint milites;

illi i

ducum tamen, ut quos effzeminatos vident,

nes d

indignabundi detrectent imperia, nec eo-

difce-

rum confilis conquiefcant , ac propterea

xef:

inviti figna quafi per vim fequantur ; quid

&it-

demum felicitatis ab hoc exercitu fperari

9

poteft ? nonne actum dices cum. tam per-

turbata republica? neque jam opes , aut

m

virtutem bellicam, neque prudentie famam;

lol

neque relatas olim victorias, neque fplen-

e C

dorem urbium , neque armorum copiam

hi

quidquam conducere, nifi ut majori fint

lo p

hoftibus ludibrio , luculentiorique pateant

Á

& prede & ruine ? His fane modis per-

aj

]

Ü

dità fünt, quotquot periere imperia, & quae

1l

!11

non periere omnino, his tamen artibus €

*

j n

faftigio funt deje&ta, d»epre—fï'a.

aAYUL

d

$32

wæääf

gU

(e:

)

n

P

$.IV.

28 ARS SEMPER GAUDENDI

«t

Tiatn

( MR

cund

Ut regni felicitatem. immiuuat. Deur, päi'g

gj

pe*r li

uittit inala. confilia Regum , 1gnaviam amiliti-

pus immittit, Prefellorum dufolentiam ,

Ti J

"A

lm

populique diffenfiones excitat.

NI

Gedum nunc , Reipublicee fatifcen-

tineri

ay.A

tis plagas qui confideras, quo tan-

Regu:

dem auctore infligi eas arbitraris tu ?. Cer-

duzj

te fi adjacentes rerum circumftantias, eas-

Til

que; qua rebus agendis proxime adhiben-

tedi

tur, manus attendimüs; fcio te; cum vuleo,

pti

Reges ipíos incufaturum ; Optimatum ar-

t

rogantz, Imperatorum imperitie aut ig-

(iton

navie , Magiftratuum focordiz, populi dif-

fenfionibus , publica imputaturum mala.

Con[

lint

Sed ii füpra vuleum vis fapere, memento

que

non effe hec, nifi Dei Rempublicam aflligen-

10v

tis fortunamque nimis profperam educentis,

alioque transferentis artificia.

De f& certe

&

TK

]

at

teftatur ipfe, non nifi füo confilio & indu-

Iu

ftria flare Regna, que ftant : confequens igi-

n

tur eft, non nifi ejus confilio & occidere;

Ils

Occidunt autem his, quos dixi , modis. Au-

X divinam Salomonis ore loquentem fa-

Opr

pientiam

.

.

&t

Meum . efl cozfilium $^ equitas :

('!

anea. ff prudentia : mea efl fortitudo. à) Hinc

qui

| i

nemo fibi, five de prudentia regendive fci-

entid,

:g)' Prov. 8,-

TRACTATUS NONUS.

DI

29

entia, five de militari gloria, blandiatur;

nam cum hec ommnid mea fipt,illud fibi

cun&i perfüadeant ,. quod per ie Teges ve-

gnant , €g legum conditores jufla. decevuunt ;

Mi f

n tll

per me Priucipes impevant , 69 potentes decer-

gunt juflitiam. a) | Quibus fane verbis ne

fiinly

idem dici putes, eleganter ut folet. nofter

Salazar; quatuor diftinéta munia docet con-

fa.

tineri; quibus univería ftat RespubDlica:

jUO Iri

2 .

Regum nimirum pro poteftate fibi legitime

data imperantium 5 quibus ne temere agant;

5, d

nihil adeo neceffarium eít, quam cozfulium

hibet-

rectum. & . probum.

His proximi funt

Yu[o0,

Optimates, primi*a Rege, ut vocantur Mi-

(] d-

niftri five Primicerii; quos re&e /Jegum con-

u p

ditores appellat, ut, qui altioribu- interfunt

yli du

confilis ; totique. Regni ftatui dum invigi-

y mol

lant, quid fit conveniens bellumne an pax;

emetii

que- vectipalia exigenda, que leges aut in-

Mfüpt

novande , aut immutande, que refttin-

t

end&, qua latius explicandee, in commune

f at

atuunt.

His autem |ut juffa decerzant ,

& um

Prudentiam. imprimis effe neceffariam, iu

Qu

p

comperto eft. "Tertium quartpmque mu-

n

nus eft eorum, quibus regiam voluntatem

j; 4

Optimatum confilio rec£te gubernatam , ex-

nlgm [3

ecutioni mandare prorfus ineumbit. 'Et hi

ä«*lms

quidem in militia Przzcipes funt copiis pra-

j p

pofii, quorum in imperando agendoque

d

u

intre-

gl

j

?

$) Prov. $. —

L 9)

ARS SEMPER GAUDENDI

intrepide id, quod bono Regum confilio

critis

ftatutum eft, Forzitudo conítantiaque maxi-

Wt0

me requiritur. - Dómi denique ur civium

[

ftet concordia, Regumque & optimatum

TY

inconcuffa fit authoritas, Pofeztes, hoc eft,

hr

ut ex Hebrao re&te interpretàtur dodtiffi-

pnati

mus Salazar, civiles Magiftratus probi ut

il!ud

fint juftique, neceffe eft, neque qui partium

vis]

ftudio aut &re corrupti venales faciant le-

fidu

ges, Regumque decreta pro libitu & favo-

f ]

re; aut emolliant aut nimium premant; fed

ficyt

quibus eguitas imprimis cordi fit ,u£ decer-

reinï

zaut qufltiam , eamque, tum potentibus,

Robo:

tum etiam miferis & humilibus, ex equo

timi

interpretentur.

His quatuor bafibus om-

tis d

nem Rempublicam, incolumis ut ftet ; in-

ii

cumbere necefíle eft: unam

qui fuþvertit,*

fü

luxat omnia.

Vr

26. Jam vero intelligite tandem mor-

pi

tales, per quem res humanz ftent.

Ma-

lii

gna fane de Regibus veftris Imperatoribus-

li

que, prafertim iis, qui prima Monarchize

aut Reipublice jecere füundamenta, jactatis

Vit

elogia.

Magni titulum uni affigitis ; alter

fur

Fortis, Tuítus alter, Magnanimus hic , Pru-

plur

dens ille, quafi per antonomafiam a vobis

ütt

appellatur.

Et vero actum bene ; ut qui

&dhi

preeterirorum Regum memoriam grato ani-

mo refervatis.

Verum tanta virtute tanta-

8U

üt Q

habu-

Tioy

gue animi moderationve Reges quod

eritis,

——

E

J

31

ITRACTATUS NONUS.

coníli

eritis;.qui confilio & quidem accurato; non

: fhat-

vero libidine agerent omnia ; ecquis id vo-

civium

bis proftitit; nifi is, qui Regno veftro be-

OLU

ne voluit , beneque confuluit Deus ? certe

y dl

jeí me- Repes vegnant : & fi non bene re-

df

enatur, nifi ubi confilium adhiberur rebus;

illud certe & adhibere velle & adhibere cum

nl UE

xinti

vis, habere penes te; zoz eft volentis hominis;

ant le

féd mifevemtis IDei. Sane meum eff covfilium &

cfavt-

fic per me Reges recte fapienterque

e91ant ,

ahe-

t; f

fic ut regnum floreat. Ifraelis ftarum

ditr

rein partes cum flatuiffetDeus;preefervidum

U.bUS;

Roboamum genti prepofuit, qui fervore

aquo

nimio abreptus; populi juftas querelas mi-

; Q

nis flagellisque compefcere, ftulto (àne conf

filio in animo haberet. Gothicum imperium

2 ']'n'

yvettt

funditus in Hifpania evertere cum. vellet

idem Deus , Roderico regni habenas tradit,

p mor

ui luxu deliciisque, & tandem etiam libi-

N

:

ine violenta Gothicum fanguinem: emol-

r

liret, & apud fuos in invidiam traheret.

u

unäfCh

27. Deinde, fi preftantiffimos habetis

viros, qui Regni jura equitate mogderen-

]aJ&'ü

i

tur, confilio rerumque experientia valeant

plurimum ; ne id quzfo vobis adfcribite;

IIC;P

ant effe rales viros, aut etiam in confilium

1 s

adhiberi : zzea eft enim prudentia ; inquit fa-

i qm

gax Deus, qua & illi jufta decernunt, &

ut decernere poffint; Regum auribus ad-^

du

moventur.

Miraris tu infaniffima in fa-

j i

pien-

&i

ii

42 ARS SEMPER .GAUDENDI |

pientiffimo Regno dari. confilia, & quidem

d

dosmi

a viris czeteroquin prudentiffimis ?. Zzfaru-

avit certe Dominus. confilium . /Acbitopbel ,.)

tendo

^

id quod optaverat David , Abíalonis info-

^

lentem, audaciam -ut. infringeret.

Miraris

litum

utiliffimas publicee rei rationes,.a magnis

Q d

beneque Regno volentibus viris excogita-

ghri,

tas, aut ftudio partium, aut Optimatum ri-

tüleng

c o

fu, aut etiam, improbitate quorundam ex-

plodi

ejici, fubverti ? Subvertit ea Deus,

floque

ne

o bene fit; cui male ut fit, jam de-

Quntiy

crevit.

; Miraris denique przclariffimos vi-

tom

ros, ommnique exceptione majores conte-

If io

mni,domi res fuas agere; cum ineptorum

Marter

term .

hominuminterim impruüdentia &inícitia, res

publice perduntur ? perdere eas vult Deus,

qum

& ut perdat , iíto utitur artificio. Neque

Tini,

cafü id factum putes , ut fanatici aliquot

Tion !

juvenes, cerita capita Roboamo de confiliis

effent: ftudio id Deus fecit, Ifraelis Impe-

Veru

rium ut diftraheret.: fludio autem hanc Re-

€nen

gno plagam fuiffe incuffam, manifeftum eft.

Qm

Id enim íe facturum Salomoni prorfus fue-

mag

rat minitatus.

7 pa-

Quia - - - n cuflodift

^

bus

&um meum , $9 precepta mea, que maudavi

gene.

femi

dibi, disvumpens [cindam. Reguum tuum, 9

dabo illud fervo tuo..—. erum tamen n diebus

flig.

TtVis

zui$ um faciam , propter David patrem tuum:

de mauu filii tui fGindam jllud, & wt fcinde-

Tnifq

ret,

Dl

-,") 2. Reg. 17. v, 14«

i

; TRACTATUS, NONUS.

45

ia

deret, izfatuavit Dominus coufilium a). Ro-

? ho

boami, neque aliam tanto Regno fübver-

9j

tendo machinam adhibuit Deus.

uam vero ridiculum eft, in mi-

nis if

2g.

Mirar

litum robore & ferocia , ducum fortitudi-

L m

ne, difciplina militari; armorum inclyta

gloria, fibi homines quod tantopere gra-

X

Vattlte

tulentur ; quafi ea aut gentis indoli foret

dam &

cafü congenita , aut proprio marte exerci-

2 Das

"

tioque acquifira ? FHinc, fua fuosque ja-

€tantium pleni funt hiftoricorum libri: Po-

um d

105 V

etarum etiam fi placet phalerata carmina;

Contt»

nefcio quid fibi gratum obftrepunt , dum

XtOTUrma

Martem canunt, quem non fequuntur. In-

terim qui viros Marte inclytos intuemini,

a, 165

r Dos

qui milirum expeditas manus contempla-

mini, an illum oblivifcimini, cujus imperio

N

non tantum jplume[cit accipiter , b) tefte Jo-

Aliqi

bo, aquilisque & alz fuccrefcunt & ungues,

COT

[jud

verum etiam difluunt nonnumquam &

enervantur ? Florentem effe rempublicam

a

cum vult Deus, animos roburque rebus

d) Ü

magnis agendis par, Imperatoribus militi-

yis f

busque fuüfficir Deus, fübvertere cum vult,

u

generofam illam , militieque natam ef-

;Wflf

feeminari finit

indolem.

Ducum con-

yjfl Ü

filif* & mentes in difcordiam trahit, ig-

j t

naviam pavoremque immittit ; militum

iil

maículum robur emollir, omnisque labo-

l (cm

ris & imperii fiunr impatientes illi. hu-

hj

merl;

8) 3. Reg. 11.

$) Job. 33.

E

N

46 ARS SEMPER GAUDENDI

meri, quibus tota quondam reipublicee de-

lütn

fenfio incumbebat.

Hinc in omnem licen-

Qor

tiam diffoluti vagantur, toraque provincia

p

non tam arma, quam timorem vaftationem-

€0 Q

que circumferunt : hoftis vultum jamnon

Ín

ferunt, cujus antea cervicibus incumbere,

i p

ludus fuit.

Quid miraris, quid obftupe-

Rom

fcis ? Dei hec machinatio eft.

Mea eff

ftulo

fortitudo, inquit, & per ze militice priucipes

Ài

imperant , re&te cum imperant ; per me

I'aS,«

ftrenui, per me fortes fünt & vero ignavi.

fo]o [

quod fünt, imbelles, & focordes, meo con-

Yisqu

filio mea deftinatione id fünt.

FOUF

29. Neque vero hec a me ita dici

&C ]

putetis: certe nihil tantopere inculcant fa-

(it; a

cre pagina. Israél ni fibi pareat; ruinam

li, À

minitari cum vult Deus, praxim edocet,

Onts

quam reipublice fübvertende — quafi cuni-

Thani

culum admovebit. — Pozam, inquit , faciem

puii,

sneam contra vos, €9 corruetis coram bo[libus

de p

ve[tris - - - fugietis uemine pevfequente. Quod

Iu

uod ut clarius exponatur, fubjungit, E/

W

ui de vobis vemanfevint, dabo pavovem in cordi-

tul

/

[//

seorum in vegionibus boflium 5 tervebit eos fo- —

tànt

zitus folii volautis ,e9 ita fugieut quaft gladium:

ol

cadent qullo pevfequente , €g . corruent fiuguli

filve

Jupra fratves [uos: quafi bella fugientes , temo

fetan

vefvum inimicis audebit vefiffere. . a) Mani-

Veni(

fefta res hec eít, plurimisque hiftoriis con-

pllg

firmata.

Quis Romanum imperium diu-

d g

tur-

6) Levit. 26. v. 17, 36.

J

TRACTATUS NONUS.

47

jce d-

turnitate temporis, armorum pondere, vi-

3 ln

&oriarum gloria, regnorum amplitudine

QV

per mille jam annos confirmatum , non di-

tioner-

co convellere, fed vel concutere potuiffet,

jumni

fi maítula ftetiffet virtus , folitusque in

ymbet

in pectore fanguis ? rota. Europa fupplex

jpe

Romam adorabat , que tamen fuüb Augu-

Mut

ftulo per partes diftra&ta, tandem periit.

rb

At per quos ? per gentes omnino barba-

per T

ras, obícuras origine ; & de quorum natali

folo difputatur ; & tamen , e cavernis fil-

ignavi

Q COl

visque immanes leones immiffos dixeris;

rout tunc trepidare vidiffes imperium;

; did

À

s&c ipfaà trepidatio hoftibus audaciam de-

af

dit, auxitque frequentiam. — Wandali, Got-

um

ti, Alani, Teutones, Alemanni , Burgundi-

edot;

ones, Franci, Longobardi, Hunni, Nort-

aü CUBIP

manni, incogniti adeo etiam fibi ipfis po-

puli, ut ne inter fücceffores quidem , fatis

; f

j IWW"

de prima eorum origine conveniat : ille

inquam obfcure gentes, moribus barbare,

] th.

,

í

]

terrorem fui nominis toto Romano circum-

,ng'lï;

tulerunt Imperio ; Romanosque quos in

jj

tantum faftigium bellica virtus evexerat;

gþi! M/jo'

ï

d

folus debellavit panicus pavor. Quid enim

filveftres homines, preufteeque fudes po-

7 ))igll l

terant adverfus Romana arma, fi manus in-

! gmp

Mu

veniffent folitas quibus geftarentur ? omnes

ris o

pallebant imminente periculo; nec cuiquam

fat animi qui difcuteret : vires confilium-

:'mm dlll

2

que

mr;

E-

48 Aäs SEMPER GAUDENDI

que interturbaverat immiffüs timor. Atà

lade

quo ? ab eo certe, qui Romanum impe-

liti d

rium perditum ibat, Deo, hic, quos ani-

gniq

mos Romanis ademerat, Barbaris prefta-

liona

bat.

"Trecentis annis in Hifpania fteterat

bis

Gottica majeftas & gloria armis virisque

"n

inclyta: feptem dierum prelio, tota Got-

Inexe

torum Gens aut militia cum rege Roderi-

totiu

co ; periit & extincta eft ; toraque brevif-

pis,

fimo temporis tractu, füb Maurorum jugo

Tum

fere concidit Hifpania.

uid ? an nulla

Thino)

ergo, in tot bellicofiffimis provinciis , fup-

eft,

petunt quae expediantur arma ? nullus fe,

porta

inconditzee potius multitudini Maurorum,

Tonda

quam bellicee eorum virtuti opponit? Nul-

Nm

lus Omnes tenet pavor, donec Gottica

UCel

r

orfüs concideret res, & Regnum: ita

b

inter

eo, regnorum everfori & arbitro , vi-

vind

fum.

At vero, ut Hifpanie mifertus, e

Tae

Maurorum manibus fceptrum eripere,

lbt

iludque melioribus regibus ftatuit contra-

N

dere; 4) ecce Pelagii animos inter Aítu-

(y

rie montes & cavernas excitat, qui cum

Til

mille tantum viris, & quidem longa fame

aud:

obfidioneque enectis , leonis inftar Mauro-

pan

rum acies fane inpentes intrepidus involat,

quoi

profternit; & quaíi imbellia pecora dilace-

Q f

rat.

Hoc reítitute Catholicis Hifpaniee

i

initium ; fümunt animos Hifpani, quique

n

hacte-

0) Mariana l- 7. €2. Hm. Hi[þ*

p

DI

"IRACTATUS NONUS.

49

n At

ha&enus nonnifi Gottorum imperio famu-

ime-

lari didicerant, ipfi fibi reges ftatuunt , re-

105 dll-

naque Mauris aut erepta aut eripienda de-

pralte

fignant : inftant Barbari, copias innumera-

fletert

biles educunt ; occurrit cum collectitio tan-

Wirisque

tum , & ad pugne ítrepitum convolante

n Got-

