tum , in hoc univerfo habere me non potuiffe,

m p

nec divino honori promovendo, nec f(aluti

[ t

ecus, Pf [

inea procurandæ, quam eum, quem nunc

l

occupo ex Dei decreto.

Aut fane dicen-

Ilj eff

dum eft, prz Deo me in mea caufà fape-

re,in qua tamen nemo non coecutit ; aut

üft «or»

certe Deum, quod convenientius mihi fci-

J

m 9

vit; praeftare noluiffe ; quze quidem horren-

Peï

fl

cum nihil ita certum

da eft þlasphemia i

5

-

-

v2 ARS SEMPER' GAUDENDI'

fit, quamquod volumas Dei fit. fantlificatia

i de

zofiva,a) adeoque preftare o

"

Ti5 f

mnia, quæ ad

eam .liquido conducunt.

pandi

; ts ])

tim,

&TL

; beriv.

mürat

Quia vero Deum /iaiu: fuiv au&torem e[fe,

memo confiderat , ideo nemo fua conditione con-

confte

tentus off.

Offenditur autem , quam id

at

contva mtionem /it.

l

fünye,

7-

'Am clra & evidens eft mihi hec

At al

demonítratio , ut ea probe perfpe-

(tinc

&ta, facillime cogitationibus omnibus pof-

Ti

fim occurrere, que nos dementant quoti-

: ndir

die, magnamque objiciunt animo pertur-

E

bationem, dolorisque materiam. Ea enim

effemi

vulearis, maxime obvia eít dolendi caufa,

Dull

quod numquam nobis placeat id, quod fu-

mus; neque corpore hoc, quo fruimur,;

qui d

Cufis

contenti fumus, neque ingenio;animique do-

tibus, neque valetudine, nequeadeo iis, quee

— hiy,

Kt.n

naturam íuperant, gratiee donis. Utcumque

diiS Y

ea omnia a Deo nobis preftita fateamur;

femper tamen conquerimur de defectu;

, Qum

Vtdy

aut non fat multa nobis exhibita ingrati,

aut aliis meliora praftantioraque fuiffe con-

0f

cefía invidi qugrulique caufamur V

erumsy

li

ut

5) 1. Theffal. 4. v, g.

Ü

:

TRACTATUS DECIMUS. 7

hf

ut de alienz felicitatis invidentia non aga-

mus modo, quaío identidem mecum per-

3uæ P

pendire, quam late pateant toto orbe con-

tra Deum diffuf&e querimonie, etiam eo-

rum, qui divini nominis nec funt, nec ha-

beri volunt contemptores : féd ut fit, mur-

1f

murationis familiaritas , conquerendique

IWICU?I-

confuetudo, pudorem .VitiO infamiamquz

*

!

detraxit.

$. Etenim " quid vulgare magis tri-

tumve, quam cum negotiis mora injicitur,

j hac

aut aliter quam volebamus, res eveniunt,

orfpee

(tunc enim potiffimum in querimonias ab-

po

ripimur ) illico in ftatum noftrum invehi;

quori-

conditionémque deteftari nós; per quam fa-

etture

&um fuerit; ut his, que patimur, expofiti

| enm

effemmus malis ? Ah! fi angeli effemus , qui

cufày

nulla urgentur corporis cura, exclamat is

d f

qui domeftica re premitur, operique, lucri

yimuy

cauía, dies noctesque non fine faftidio in-

u dU-

fudat. O fi viri effermns, ingeminat mu-

i qu*

lier ; partus doloribus jam exhaufta. Si ftu-

:umque

diis. vacare potuiffem., inquit indoctus,

:eamur;

quam facilis mihi pateret ad commode vi-

i

vendum via !

j

O fortunatum Mercatorem gvavis atttis

du

a&fus jam lqngo membra la-

fetüty

.Mz']es ait , fr.

OYve .

W

Conmiva Mercator , navim. ja&atitibus

aufis, .

Mili-

74 . ARS SEMPER GAUDENDI

JMilitia eff potior : quid euim £. coucuv-

1 operä

vitur ; bore

3

| fexc

- Moimnento , aut cíta. mors venit , aut vi-

dm.

&oria leta. a)

fifti

Qli matrimonio conftrictus eü,A eo fe vin-

* multi

tticot

culo conflringi non debuiffe clamitat ; &

fane, fi jungi debebat, non huic tamen fc-

| Ob

minav in manus convenire ;

5

non huic illa

| Qierin

viro fefe nubere, nifi perperam oportuiffe,

i, a

t d

Rurfus, ii ipfi , qui caftitatis legibus con-

ftricti, perfe&ioris vitze tenent inftitutnm,

Wt

dltem |

etiam de füo flatu libere obmurmurant ;

non illi fe religioni dare, non illam virze

Yenffn

formam inire, e re fuad*fuiffe ; alias efe fe.

m q

mitas, aliam vivendi methodum; qua faci-

; Betper

lius certiusque perfectionis apicem fuerant

D D

confecuturi,

um

9. Bone Deus ! quid non de te quere-

. yetto

larum ubique eft ! arbitrabar ego, nihil non

' ànim

ab illa fapientiffima providentia ordine, ri-

fs q

te & fàncte ordinatum ; & ecce video tur-

f t

bata omnia, nihil. non peffimo collocatum

mii

& loco & modo. Qui humili ftatutus eft

fqves.

in pradu, nimis is humilis, nimis is depref-

]

fus eft : qui altiori evectus faftigio, nimium

fipm

elevatus dicitur : qui nusquam rebus ad-

lündo

movetur ob exiguas animi ingeniique do-

Pïinci[

tes, nihil agendum quod habeat, inge-

Q

miícit: qui dotes eas eít confecutus, ut

qui

Opes

E

g) Horat- £3t0 le VQ 3.- '70 ;

«

DI

| 'fRACTATUS DECIMUS. 5

(lll«

opera ejus paíffim expetatur ; miferrimum

fe exclamat, cuique ne ad neceffariam qui«

! u-

dem quietem. quidquam detur otii : Eccle-

fiafticorum flàtus nimis commodus videtur

multis ; fzecularium nimis implicitus & in-

o fe t

tiat;

tricatus, quam ut Dei obfequio feíe dedi-

cent , debitoque faciant fàtis.

Sic patfim

men f«

huic il

queruntur homines, adeo ut manifeftum

fir; aut Deum hujus conftitutionis aucto-

ortulle

US COl

rem defignatoremque primum erraffe gra-

viter, aut vero turpiflime erraré nos. lllud

TU

autem fieri non poteít ; alterum itaque eft

urant;

veri(fimum.

In nobis erratum non eft, ve-

MU

rum a nobis.erratur graviffime , dum tam

ffe fe-

a faci-

perperam judicamus.

Ec quod peffimum

eft, noftro erramus damno : nam perver-

derant

füm hoc judicium, maximarum in nobis

erturbationum eít origo.

Iftud penitus

quett

ihil o

*

animo evellendum eft & corrigendum , ut

fis quietus: fruftraque te in hac mifera vi-

iine J Ti i'

dpo tl*

ta turbari conquereris ; fi ipfam primain

imali caufam in finu fers,.&

Jocart

foves.

E

Vero etiam

(

ro. At quo pa&to judicium illud cor-

g

rigam inquies ?. certe non corriges difpu«

nj

tando ipfemet tecufn; verum uti jam a

y

principio edicebam ; ingentem illam pre«

d Qv

celfamque de Deo opinionem excirando,

Y

qua humanse & ex tüo tantum commodo

) [

ov

enat proterantur ratiuncule , & phanrafize

H

v6. ARS SEMPER GAUDENDI |

fi abigantur, ut ne obftrepere quidem au-

deant.

enda

Illud femper obveríetur animo ,

Tibüs

Tmaxime cum malis incipit füccumbere, to-

tifi q

tam hujus.ingentis machin& conflitutio-

Erflm

nem, & veluti tabulam, Dei defignationem

Ttti

effe. "Totius autem te effe partem ; parva

entig

fit; an magna ; parum intereft, dum pars es.

!t qu

Pufillum. enim £g maguum ipfe facit, a) non

Yx fs

aliter quam pictor égregius, minimas etiam;

5q

quaque cafuü projecte videntur imagines;

hominumque velut umbras, non nifi ex

Tumm

D

idea, quam ftudio figuravit, fecundum per-

tütm

Ípectivae leges educit accurate.

Ws tu«

1r. Jam. vero, quod nemo nmifi artis

(lem |

imperitus mihi negaverit, uti omnis pictu-

re decor & íymmetria ex eo exiflit, ut

| nf

|litus.

fingula quz. exponuntur corpora, debitam

, Üems,

fervent inter fe proportionem, pro loci, in

elfe d

quo conflituuntur, diftantia; atque adeo

Um)

alterum altero eminentius locari debet,. al-

folus e

terum obícurius adumbrari , lztioribus fu-

cis, & coloribus educi alterum, prout ars

I2

exigit & fymmetria , a qua prorfüs picto-

ris gloria & fama dependet: ita profecto

flle co

U me

tibi omnino perfüadeas, univerfi exactam

perfectionem, ab.eo dependere ftatu; non

Ppte

emmVel

quem tu tibi fingis, fed quem tibi effinxit

Deus. Sane is omnia dum in ideis fuis fta-

þmmmu

Eny

tuit & figurat; füo tempore &loco produ-

cenoa

nes, &

48) Sap. 6. v. $;

$1

TRACTATUS DECIMUS.

Es

[ d«

eendain lucem; fic concepit omnia, ut in om-

If

nibus te conceperit; nec rurfus te concep.it,

6, t0-

nifl conciperet fimul ordinaretque omnia.

üti«

K fi artificis gloria ex recta figurarum con-

Onem

flitutione pendct, certe jam divine provi-

pv

dentie& bona fama , ex te, quod vir fis, ex

56

te, quod imbecillis foemina; ex te, quod

jm

rex fis, ex te, quod vile mancipium ; ex

d

RP

te, quod hebes ingenio, ex te; quod me-

tj

5

rum mendicabulum, liquidiffime dependet.

[j d

Unus quidem fic, alius vero fic. ) Debitam

| per-

autem gloriam Deo das, eamque promo-

ves tu quisquis es, o homo, fi ftatum eum,

artiS

quem fummus artifex magno & prudenti

»l&ü-

confilio tibi felegit, gratanter acceptes, &

t Ut

letus dicas ; O füumme rerum moderator

Dd

Deus, a te fum id, quod fum, neque aliud

gY

effe defidero, quam quod füm ; quia id

)

füm, quod ille defiderat effe me; qui a fe

t d

folus eft.

yus t

o d

12. Et vero, fi tam fan&to prudenti-

p

que confilio refraparis, nge tu profecto tan-

f

n

t& menti es injurius , qui totam operis;

lïa,m

(O

propter te, perdi vis fymmetriam.

Hoc

lj n

enimvero tedii levandi caufa, lepidius ex-

gfflüïm

ponamus.

An non picturam illam perdi-

st

tum iri dixeris , fi obfcuriores ille imagi-

nes, & homuncionum dilute: umbree; que

D

n

e

E

&) 1. Cor. ?.

— À

78

ARS SEMPER GAUDENDI

ER

in ultima picture perfpe&tivaeque regions

Q0 t

col'ocatzee vix comparenr, inter fe junctis

animis obmurmurare incipiant, deque fu»

exigua

D m

Ítatu conqueri ? nolle profecto, nolle fe

tantopere ablegari, & in angulum detrudi;

fis pi

liem

majores effe cupere; neque eos effe, fic

abícondi qui debeant et latere inter umbras;

Qii

Wrte

confpici fe velle; fat diu fe primorum ter-

goribus obteétos, et hominum oculis erep-

j ponet

tos; fat diu fe fola fumma capita tantum

! geren

extendiffe ; ora efferre fe velle pofthac, pe-

; perbi

is

Tf

&tus oftendere , quin imo et manus.

ad hac non excandefcat? quis non illico fa-

n

js!

piens iis id dicat: inanes maículi, vacua

quod

cerebella, aut veftro; quem vobis ars prae-

Tiütay

mhi

fixit, ftateloco , nec greffum movete, aut

| inten

illico tota pictura unico penicillo obducta

profcribemini. Hiabetis quod veftrum eft;

m

V,

quod res, quod ars, quod locus exigit;

xefragandi non eft licentia; aut fi eft, non

| Ws

W

erit impunita. Quod fi vero audacior ex

illis quis, pre fe ffantes effigies incipiat vi

jisu)

lce

protrudere etloco dimouere, illudque quafi

per contemptum indignabundus tamen di-

|

quiy

cat: Quid fibi vult coloratus hic gigas; cur

magnc

mihi anteponitur? an aliud quidquam eft,

|

fütgr

| ütwy.

quam ego fum ? fi coloribus conftat, et ego

colores meos habeo; meminerit fane et me

Atf

eodem füb lapide fuiffe er fe contritum;

c

/ Qüo]

cum effemus colores meri. Quid ergoihi

€

p

l

TRACTATUS DECIMUS. | 79

region:

fe toto confpicuus oftentat corpore, ubi

jX

ego tantum humeros, aut capitis partem

ue I

exiguam poffüm prodere ? abeat fane ille;

ylle f

nec mihi officiat; er videbit orbis univer-

fus pigmauum me non effe, nec eum,qui in

lend;

ïHe) BC

lucem claram non potuerim. promoveri.

ymutsy

Quid faciet ad hafce voces irritatus pictor?

jm &t«

certe umbricatas iftas lites non facile com-

genp

ponet, nifi altius originem fuam illis in-

tanturd

gerendo , clare dicat: Infani maículi, (u-

Cs pc'

perbi pygmaei, homunciones umbratici;

h

mere umbre; ingenii mei folius foetus eftis

(c0 1d-

j

vos! quod fitis, hoc meum eft ; illo loco

quod fitis, hoc etiam meum eft ; imo mur-

vacud

murare quod poflitis, hoc quoque debetis

,Pfæ'

1nihi.

Rationes meas ne clamoribus veftris

, QU£

interturbate : tales quod fitis, id exigit ars

binda

mea, imo & res vefítra.

m &

Itaque fitum fer-

vate ; quem dedi, eftote, quod volui effe

eylgl

j n

vos; fin aliud effe vultis, nec aliud eritis;

nec vero aliud effe voletis impune.

Hec

qor &

vero fi pictor, pro füa auctoritate, feverus

jpit V

diceret, confeftim credo pygmaeos omnes;

quibus fua bilis fuit,-retraéturos auriculas,

Ó qut

magnoque filentio occupaturos locum, quem

turbati deferuerant; & pre pudore obvela-

ame )

aj

00

turos & vultum & os , reverituri pofthac

artificem ; a cujus ingenio & manu funt id

T n

quod fünt.

o

ap^

J

Ea

15. Ho-

$0

ARS SEMPER GAUDENDI

13. Homunciones miferi! miferi in-

PT

quam, quia femper queruli; quantopere ta-

citi obmurmuramus conditioni noftra? mo-

Of

do nos humiles & obícuros, modo nimis

m

hominum oculis expofitos nos caufamur,

O

D

numquam placet id quod fuümus.

Impu-

dentes vero nos & ftolidos ?: An non id (à-

Yerf

tis eft , e Dei eterna mente eductos nos ef-

decoi

íe, & in hanc mundi tabulam exporrectos,

du

pre infinitis aliis creaturis, qua eodem jure,

gun

quo nos,condi potuiffent? & quia tibi tan-

D

Ts

rum beneficium preflatur, aliquid te habere

juris exiftimas ; ut hoc vel hoc modo, ifto

line i

vel ifto tempore, hoc vel alio ftatu, in

IT

1nundi fcenam educaris ? Quod fi nullum

Ya

plane jus potes praetendere, nec beneficium

quod

tamen vis apnoícere, faltem nullam tibi

quil

fieri injuriam fatearis neceffe eft. — Quod fi

ln

nullafit injuria ; injufta fane tua querimo-

fürj

nia eft, adeoque Deo injuria.

Cürti

14. Adde, quod cerre Dei cultoribus

m

fummo debet effe folatio, tuo fitu & con-

k

ditione eque artificem divinum honorari;

CU][a

quantumuis effes miferum peedoreque foe-

E

üc

dum mendicabulum, quam fi in coelis folem

effeg

ageres, aut in terris Regem. Nam pufillum

EIgo |

tg magnum ipfe fecit , hoc femper attendite;

j

& fi bene fecit, ipfius ea eft gloria; fin ma-

T h

lyr,

le,ignominia. Etignominiofum fibi quid

£acere voluiffe Deum, credemus nos?

&f

1;. De«

[

TRACTATUS DECIMUS.

8t

r t«

15. Denique, an omnes poterant Re-

t

ges effe, an omnes dominari, an imperare

q2mo-

omnes, an omnes effe divites, an ingeniofi

omnes, an omnes conjugio implicari, an

) fl

fimur,

omnes effe Ecclefiaftici, an mares omnes ; an

mpu-

omnes feminze ? Id quidem evicimus uni-

verfitati rerum conducere; & vero totus

il l-

no d-

decor pulcherrime , quam intuemur, mun-

di tabulz periret illico, omnes, que effin-

redoi,

'

guntur proponunturque imagines , ejusdem.

mjure,

bi taf-

magnirudinis fi fint , ejusdem coloris & fi-

bere

tus. Que demum ifthac effet prop

ortio ?

Quod

, iflo

fane nulla, ur tute fateris ipfemet.

fi vero eequalitas illa fervari nec potuit, nec

l; in

dlum

vero etiam debuit, quo tu quaío jure hoc

quod tu vis, effe debuifti porius, quam alius

um

y thi

quiliber , qui tibi natura equalis eft, & jure

non inferior ? cur tibi eminentior debeba-

0i J

tur locus, exclufo illo, qui non minor te eft?

grimo-

cur tibi debebatur fceptrum, ubi ligo & ara-

trum in manus dantur non ignobiliores tuis?

qris

an quidquam Deo dedifti forfitan ; an oc-

x o

culta quedam contulifti merita , cum ad-

Jortty

huc in rerum natura non eras, ut id fieres,

"

effe quod modo vis ? nulla plane.

Quid

| (bkm

ergo conquereris?

m

ii

16. Àt nec Reges ipfi ullo modo me-

riti funt, ut ad dignitatem tantam eveheren-

jn m

tur. Fateor; fed funt id, quod Deus eos

bï qmd

efle voluit; & preter hanc fandüiffimam

s

l!)

[2]

13

j

$2

ARS SEMPER GAUDENDI

Dei voluntatem, nihil in eis preclarum eft,

| &

tonf

nibil magnum , nihil,quod reverear. Sic

fane & in majoribus,

loc

qua in pictura pro-

tife

minent , imapinibus ,

nihil magnopere ad-

mirandum eft , nifi ars

UT

pictoris, artisque fola

conflitutio : reliqua t

oti tabule fünt com-

munia. Hanc ieiturvoluntatem Dei in om-

nibuscircumfpice, hanc venerare, hancado-

(fen

Ta; neque in creatis omnibus quidquam ob-

Ji

ftupefce, nifi hanc.. Hac certe fola es, quid-

quid es; huic igitur acquieíce ; pro hac,

tota animi contentione & fuübmitlione Ar-

tifici gratias age, a quo habes, gratus inpra-

tusve effe quod poílis. " Hoc confitere, &

]7.P

fic gloriam Dei extendis & auges, non mi-

Thquy

nus per tuam conditionem quantumuis hu-

lsd

ted

milem ; quam Reges Imperatorefque füm-

mi, per eam, quam pre fe ferunt dignira-

li.

tem.

Tdtior

Hec enim laus Dei eft, omnia fic

effe ordinata; ut torum parti correfpondeat,

Quid

& pars toti virium non faciat, Primum,

tf

Dei omnia recte aprantis eft induftria; fe-

Ttg

cundum , tua eft, o Homo, virtui,

1yoy

difiplina, & religio. r egim, ut pre-

Hm, f

cdare commentator gPrcTETI, difcipli-

lis f

Zzam

om"em — contiuet ,

e comjungere cum

li pa

univer[o, Q9 umum cum eo

effe velle. ) Qui

1

m

vero fponte füa univer

i(e)

fe conjungit,

b

cum eoque fe unum facir,

it,

is profecto uni-

verfi Conditori Deo conj

ungitur, & cum

dflg

eQ

4) Simplic. in Epi&. c. 18.

TRACTATUS DECIMUS.

85

j

eo;

ui murari non poteft ; tota hominis

um d

Verum

TOR

confiítit

quies & perfectio.

hoc ultimum perfequi aliquant

ulum for-

ra pro

füper-

taffe non erit abs re; ut parva, qua

ere at

i fl

eft, querimonize fiat fatis.

[ Cofm-

$ I

jnorm.

ncute

Offenditur ; quoh' flatu. fuo

contentum non effe ,

m o

uillitati g ovdiui

fit 10tius univevfi tran

qui-

: quod Jaue a

bfur-

) hi

fe opponeve

dum eft.

e At«

17.

Ulchre hac dicuntur, inquies, neque

It de

fine cauía, Ífi magna pars homi-

ij

| fl«

minum, ob eas, que obvolvuntur ; quere-

las de ftatu dimoveri, & in ampliorem ex-

s hu-

tendi , aut in humiliorem deberent contra-

um

hi : certum eft, rebus humanis tantam mu-

Verum

Lignira-

tationem plurimum offecturam.

vis t

Deo aut univerfitati orbis

yudth

quid inde aut

nafcetur incommodi ;

fi ego folus ftatum

jmuty

j

iurem ; & qui modo pauper fum, fubito

dives fiam ; aut qui modo ;

propola cum

æ*iffll5)

dex in fubfel-

fim, merces vendo , cras ju

D)

p

lüs feram fententiam ? Ain vero :

Quid

jj

3, cras

ni pari jure, que modo es fcemin

] Hlm.

etiam vir fis? Hoc volo, inquies; & qui

Qu

nibus ma

li acci-

exinde quaío ceteris om

jneh

det, mihi uni quod fit m

elius ? Netu

10 Wt

fane commodis tui

s ftudes in paucis;

&

cau-

"m

E 4

Q

84

ARS SEMBER GAUDENDI

I

caufe tam ridicule patrocinaris egregie?

flicità

Quid fi ergo cum de muliere in marem

filia]

tlios €

tranfieris , poftridie te flatus irerum poeni-

teat, & in mentem veniat Angelum effe

Wi

debuiffe te, an iterum in eum etiam fla-

ID

tum transmutanda es, ut Diving ordina-

Quaqt

tioni acquiefcas ? Et qui fi ne tunc quidem

, fitos,

egenio tuo fis , alia efformanda Deo erit

l

rerum univerfitas, cui tu pro tuo libitu &

dem ;

commodo inferare? Ridiculum id quidem

codi

eft, imo infanum, ut egrepgie Epicteti com-

€umq1

mentator, uzjverío vepugmave , eg velle, ut

füm

auniverfum partem tam vilem fequatur , 4) uni-

Trüm

cam tantum ob caufam, quia pars vult effe

li5 n

id, quod non eft.

Qhaos

18. Áge vero, tu qui tuis commodis

efit (

tantopere jnfudas.

Rogas me,; quid tan-

Cfeat

dem incommodi füboriturum fit, fi tibi

| QO

ftatum mutare detur pro tuo confilio , &

pot

lubentia ? Illud fane; quod cum omnes

litün

mortales eodem hac in parte tecum fint

o

jure, hoc eft, nullo, idem a Deo privile-

tit (

gium poftulaturi merito fint, quod tibi

Ap

viderint effe conceffum.

Aut forte cete-

n

ros omnes ab eo excludi vis, tibique uni

CH(

pre cunctis dari? vide fis, ne feliciffimus

qüoq

effe cum vis, mortalium omnium fias mi-

B]

ferrimus. Totum enim mortale genus in

m

te concitabis hoc modo, ut quem videant

feli-

At

Cffe 4

2) Simplic. in Epí&t c. 1.

J

TRACTATQS DECIMUS.

85

ompel

felicitatem eam aliis invidere ; quam tibi

TR

foli a Deo poftulas affienari.

1od fi ergo

E

odio futurus

p

alios excluferis , omnium in

m elt

idcirco. cum fis , omniumque indignationi

m fl

exponendus, hominum omnium in quo-

Ordinte

cumque, quem delegeris ftatu, eris mifer-

yidem

rimus.

hperit |

|

19. Quod fi vero mortales omnes eo-

bin

dem tecum privilegio gaudere vis ; ut de

giden

|

conditione fua ftatuque poffint decernere;

| COIT- |

eumque eligere pro libitu, qui placuerit;

j]o, t

tum vero perturbatus erit pulcherrimus

rerum , qui tunc eít ordo; omnia tumulti-

) uri-

t efe

bus refonabunt , & abibunt ia antiquum

chaos: & hoc quidem demonítrare non

adis

erit difficile.

Primo enim, quod fi ab ipfo

] tn-

creationis. fuz exordio , cuiliber homini

(, di

conditionem , quam volet , eligendi detur

hOJ Ó

poteftas ; jam certe in eorum arbitrio po-

o

litum erit, ut quilibet mas effe velit , ne-

um fit

mo mulier ; item ut quilibet Regis appe-

jle

tat dignitatem, nemo fubditi demiffionem.

md gl

Appetant ergo omnes, appetere eos quod

g t

eft poffibile, imo quod appetituros plane

j nl

eft credibile, cum nemo fibi non velit

L

Ym

quod przeftantius ; en quantum turbarum

w:

in ipfis creaturarum in lucem prodeun-

i mie

[

tium primordiis exorietur illico : decerta-

!

bitur undique de natalibus, omnes mares

qidennt

|

fQ

effe cupient, omnes Reges ; nemo non fibi

$

Bs

—

$6 . ARS SEMPER GAUDENDI .

patrem felipet potentem, aut Principem;

Que pr

aut Regem : ifthic de loco nativitatis gra-

| Qurrit

vis orietur difputatio ; aliis de tempore

| Rpil

non conveniet, hec enim omnia conditi-

oni future conducunt.

| füfcepi

Denique fi om-

! ffpia

nium defideriis debebat fitisfieri, nihil

!l ar

prorfus ecternitate tota fiet; nunquam enim

cm ti

inter hominum producendorum tam diver-

fibiles

fa confilia voluntatesque, fieri poterit, ut

h femg

quisque prout vult prodeat amica concor-

la.

Dus,

diverit

20. Denique concordia inter homines

t orb

ut fiat fingulique nancifcantur, quam ele-

tintgr

erint conditionem , tamen diuturna illa

Qu t

pax ut fit; fieri non poteft.

Si enim eo

Ws er

pergant uti privilegio jam pro fuo libitu

| (hns-,

nati homines, ut femper poffint effe, quod

B

voluerint ; certe non millies, fed infinitis

tnà ;

vicibus anno unico, totam rerum machi-

decor

nam ordinemque mutari neceffe fuerit.

Verbo

Non enim ab aliis diffentimus tantum, fed

uod peífimum , nobis non conítamus;

fa&:

ipfa defideria noftra nos oppugnant, no-

UDiCU]

bifcum bella gerimus , quod heri placebat

hodie difplicet ; quodque apertis brachiis

' Iml'veg

: fl

amplectebamur, faftidiofi jam rejicimus:

tf

imo hora unica idem tibi ftatus horrori

Qm :

eít & oneri, qui modo fuerat in deliciis.

ftmy

Matrimonio tibi viderur nihil optabilius;

paulo poft nihil tanto onere moleítius, id-

J' Dl

que

)

J

'TRACTATUS DECIMUS.

87

iv

J

que preferti

m cum rixarum aliquid inter-

Itl5 Dd«

currit.

Am

bis magno ftudio munus in

emput

te

Republica ; onus cum fentis; quod fpon

condlt

fufcepifti ,

privati conditionem eligis, &

on

odo ecclefiafticus, modo fzecu-

füfpiras. M

m

laris arridet ftatus: alter altero

melior eft,

ym et

cum tibi id viderur. Iraque cum tam in-

n d

j

ftabiles fint appetitus hominum, fàne fi iis

W

Til

fe femper accommodet cunéta ut difponat

cona

Deus, infinita naícetur confeflim rerum

diverfitas & viciffitudo ; nullusque jam erit

ymin

in orbe flatus, ubi (emper & ubique mu-

n de-

tantur omnia; & vero mutari neceffe eft,

jà 1

I^

quia tu id vis.. Nullum igitur in orbe mu-

jm eo

nus erit ftabile, nullum matrimonium con-

lib

ftans ; nullum imperium diururnum: nul-

: quo

lus ftatus fixus, nulla conditio pofthac fir-

*

infiit

iTna

.

quod fi ita eft, totus totius tabulee

mudi

decor, ordo & fymmetria evanefcet; uno

fger

j

verbo, orbis perit.

inquies , quid

j

21. Quid ergo confilii;

flams

fa&to opus, incommoda tanta ut evadamus?

r I

unicum illud Simplicii, cozjuzgere fe cum

9

univerfo, à) eumque fitum aut conditionem

plac

l Aii

lt

conftanter tenere, quam tibi füummus ille

jmms

artifex accurato delegit confilio ; jam tum

i

jor

gl

cum ex Ideis, quas ab ipfa aternitate con-

formaverat , te condendo evocavit ; ibique

efti-

)æbxhüs

perftes, ubi flare te voluit; Divine

nati-

jus;

q

4) Simplic. in comm, Epi&. c. 78.

$8 . ARS SEMþER GAUDENDI.

nationi reverenter modefteque acquiefcens.

fit ln

tem j

Multis magnoque molimine, ranquam (üm-

mi momenti religionisque rem , id incul-

qalani

utrduy

cat magnus Paulus: id fibi quisque peni-

tus , inquit, perfuadeat, quod jam dico.

us

Uuusquisque proprium. donum babet a. Deo

d ,

alius quidem fic , alius vero fic.

Unusquis-

elocan

uc autem ficut eum vocavit. Deus, ita ambu-

Cum.

í

et , eg ficut in omnibus Ecclefris doceo. — Unus-

fet f

quisque im qua vocatione vocatus efh , im ea per-

terij,

smaneat, fervus vocatus es, mon fit. tibi cure:

fitut

féd etfí potes fievi liber , magis uteve (ftatu fer-

W effe

vi, prout cum Chryfoftomo & communi

jroda

interpretatur Eflius) qui emim im Domimo

Ws, r

vocatus efl fevous , libertus efl. Domini : fani-

i i

litev qui libertus vocatus eft, fevvus eft Chrifli,

fiün «

Uuusquisque z. quo . vocatus efl, maneat. a)

fleat,

En quam difertis verbis idem non femel,

t p

fed fepius etiam repetat magnus Apofto-

6v

lus: noverat enim, quantum felicitati no-

itün

ftre interfit, id femel imbibiffe animoque

I

penitus, & non füperficie tenus folummo-

bng

do & quafi curfim infixiffe.

I

22. Verum, fi placet, hunc Pauli lo-

ti: f

cum ad mentem meam, quam nuper 7)

frtin

expofui, explicemus.

Meminiftis credo ,

docuiffe me, creationem nihil aliud effe,

'[ dllS 0

Bu

quam loquelam Dei; finpulas vero crea-

Cle V;

turas, fingula effe verba divino ore prola-

j Q

Ia

Dixit enim £2 fa&a funt. — Dixit Deus

| Cam,

fiat

2) 1. Cor, 7.

£) Tra&t. V.$.2.n. 10.

'[l

TRACTATUS DECIMUS.

89

alefrtg

fiat lux, &9. fa&la eff lux , five €2 evat lux.

m ln

Item igris , nix, grando glacies , [pivitus pro-

d iil

celiarum , qui faciutt hoc eft, conftituunt;

le peni-

verbum ejus; que quidem tunc fufius fü-

n dio

mus executi : Quid vero nunc Paulus; At-

1 Dut;

tende , inquit, quomodo te Deus fuerit

elocutus, in quam vocem te efformarit.

Mu

TM

Cum enim adhuc in prima Scientia Dei,

Unt

feu fimplicis intelligentie volumine verfa-

T

reris, inter poffibiles tantum creaturas con-

j at

ftitutus , qua voce te legit Deus elegitque

ut effes ? quomodo te evocavit, & quafi

LU (e[..

n

proclamavit;ut prodires? fervus evocatus es,

Jonitto

mas, mulier, rex, mancipium, an libertus?

: fii-

- son fit tibi cure. — Unusquisque in qua voca-

ziome vocatus e[l & evocatus, zm ea perma-

(hrif

jit.

7eat.

Ita te mens Dei tulit; ita Dei vox

j [eme ]

te protulit , nec verbo Dei, quod tu ipfe

es, verbum oppone fi fapis; ex arte con-

jpolt

tr Do-

ftitutus es in mundi tabula, piéctoris ordi-

nem ne interpella.

Si manus tantum &

mj*

J

brachia

in hac tabula voluit exerere te;

fane: manus exere,; labora & incumbe ope-

Pgu;'i lv

ri: fi pe&tus ; pe&tus oftende , animique

wupf[ [

fortitudinem : fi caput ; caput exere, ftu-

ao

diis operam da, cerebrique dotibus orbi

ld ?,«eï

profis, manibus alii dum laborant ; fi. fa-

cie vales , fpecieque corporis es haud in-

o du

decora, faciem oftendas licet, fed pudi-

C Pyoïa-

Írices.

! W Di lfï

cam, dummodo frontem non per

Unus-

tuiae

ARS SEMPER GAUDENDI

[

90

Unusquisque prout eum vocavit Deus, itaam- — wb

bulet, ita fedeat , ita ftet ; hoc eít, ita fit.

t vili

Neque eft; quod quisquam de íuo ftatu aut

ha en

efferatur , aut etiam conqueratur , inquit

n f

Paulus; nam fi in humili depreffoque tibi

eum h

videris conftitutus loco, in Dei tamen men-

! Vivimu

uod

te magnus es, cujus arte parvus es.

Qp

fi magnus tibi videris altiori quod ftas lo-

Qü5: A

co, crede mihi , in Dei mente ceteris

hg

equalis es, Deo vero comparatus, omnino

nullus es.

u f

Si mancipium es in rabula, in

"ii

Dei tamen arte nulli cedis , aut nobilitate

jf

nature, aut artis te effingentis preítantia.

d'tym

Si potentis regis majeftatem praefers , man-

lii ]e

cipium certe ; imo plusquam mancipium

fil, q

/

Dei es, a cujus arte fola es, quod es, futu-

erti

rusque femper id; quod eris. Haec laus eít

| Volun

Dei, hzc gloria conditoris : omzia quecun-

! Qum

que volum fecit im celo Q9 im tevva, d) &

l mus;

quod laudem omnem exfüperat , omnia be-

! €H, hC

qe fecit.

Vi

23. Hoc tantum a te exigitur; o homo;

Vatü

ut cum cetera omnia id fint, quod ea effe

ceps |

voluit tantus Deus artifexque, tu ejus glo-

fedif

rie vitium ne facias ; fed quantum in te eft,

Queru|

gloriam augeas conditoris.

Augebis au-

Wt m

tem, fi dum flatu tuo contentus es, bene

Ttinam

prudenterque te in hanc mundi tabulamne

if

dicam, an fabulam fuiffe eductum, re ipía

NOn [

fateare. . Nemo certe fibi de magnis digni-

tati-

$1

n)' Pfal. 115. v. 3.

JI

TRAC'fATUS DECIMUS.

9T

T

tatibus, muniisque gratuletur : nemo fibi

; ltl

de viliori forruna indignetur. Si tabulam

flot at

ha&enus dixi mundum hunc, fabulam ta-

men merito etiam dixerim.

Perfonata

, g

que tib

enim hic fünt omnia, fcenam fübimus, dum

aL

vivimus ; unusquisque vite fue a&tor eft.

- Quod

Quapropter.ut praclare admonet Epicte-

(is l-

tus : ZZ&orem effe fabule talis , qualis magi-

ceteti

firo probata fuevit e inomento.

$1 brevis, bve-

jmni

vis; fi longa , longe 5 fi mendicum te ageve

Ye-

)U]ä) in

voluit, fac eam per[oumam ingemiofe quoque

xilitàt

prefentes 5 ita. fi. claudum , fi. priucipem ,

Yj0-

lantid.

plebejum.

Hoc enim tuum efl , datam pe

j

,a«

mam beue effiggere ; eam autem eligere , alte-

pium

viuj. ?) Invertimus nos rem, & fic omnia

evertimus.

3 füt

Eligere perfonam agendam

duse.

volumus , magis . folliciti ; quid agamus,

u

quam ut bene. Eligere autem cum volu-

mus, male eligimus; & quod peífimum

ll) /l)

yi

eft, hoc ipfüm, quod eligimus , fi obtingat,

a&uri peffime. Qui modo plebejum, pri-

o hormo

vatumque hominem agere recufat, Prin-

ceps prout vult fi fiat , principis partes aget

jats

"

feediffime.

eJUS,

D

j

Itaque conticefcant pofthac

j

querule hz voces ; Utinam dives forem,

j

"E

aut mas, aurt a matrimonii vinculo liber!

utinam Ecclefiaftici vitam agere liceret Ini-

Md

pymi*

hi ! fütiles funr ejusmodi voces & vota.

Non quid agas, fed quomodo; Dei inter-

i

elts

j du

g

$) Epi&t. in enchir. c. 23.

S

[

92 ARS sEMþER GAUDENDI

efl. Pauperis partes ape, fi pauperem te

t

Deus voluit ; verum ingeniofe age, hoc eft,

li pofl

ut pauperem agere vult Deus.

Si mulier

poltu

es, mulieris, fed modefte vultum pre te

d temy

fer : conjugio fi aftrictus, id age, ut ma-

lilere.

wf

trimonii leges accurate expleas; & fic par-

tes omnes, numerosque compleveris, quos

gioís u

a te divini numinis deftinatio exigit, ejus-

t5 p

que, quam de re bene acta, ex te depofcit

bent d

nominis fui laus & gloria.

iques

at q

S. IIII.

t ui

ais

Occurrirm* objetttonibur. — Ac primo offen-

D fu.

üicum,

ditur , quod quivis in fuo flatu p

o//it JDeo

pevfede . fevvive.

3

Venda

;w

Ncipis tandem & dictis & conditioni

Titlonj

24.1

tue acquiefcere, murmurator im-

'Cüfitio

provide? Aliquousque, inquies ; verum

Quietu

nondum plane: nam quantu

umque meo

!GI füis

flatu contentus fim, tamen alios meliores

U fün

effe comperio. Quos vero meliores vo-

ïfuaüf)

cas tu ? eos fane, repones illico, in quibus

&Vif

major & Deo obíequendi & falutem eter-

e'il)qua

nam accurandi eft commoditas.

Itaque;

85 vv

ut video, commodum tuum quzris, non

W olg

Dei gloriam.

Minime , inquies, non vo-

El «

lo mihi effe commode , nifi ut commodius

Credo

Deo obíequar, plusque mihi ad id fit otii

& tem-

Que la

Ia

-

TRACTATUS DECIMUS:

)!

93

erem t

& temporis.

Longiorem itaque vitam ti-

hoce

bi poftulas ? Non poftulo, inquis. Non

ï*

g

poftulas ? at ego quid fit habere plus otii

| pre [

& temporis ad obfequendum Deo, & non

It m

habere plus vitz, id prorfus non intelligo:

(icpt-

unum fi vis, alterum vis.

Etenim, an reli-

i, qui

giofi,aut ii;ad quorum conditionem anhe-

I i

las, plures, quam viginti quatuor horas ha-

depol

bent diebus fingulis ? minime id quidem,

inquies; fed inter totidem horas plures ha-

bent, quas orationi divinoque impendant

obífequio, quam ego, certe mihi, rebus

agendis, operique , cui affigor , aítricto,

uf

vix füpereft, quod Deo dem, momentum

unicum.

]u

2;, En ut ex ipfa.Dei gloria promo-

venda, divinique obfequii ftudio, murmu-

mtiton

rationibus fuis quantumcumque infulfis, ex-

jor m

cufationem petant pratexantque nunquam

venut

quieturi mortales. Enimvero ut commo-

jemo

dis fuis inhient, de divino obfequio & cul-

mdiore

tu funt follicii. Verum quis tibi id per-

fuafit, mifelle homuncio, orando tantum

ye Y*

fervire Deo nos, nififola vulgi opinio; &

ea,quam quseris commode, ut tute ribi fin-

g

fagim

gis, vivendi ratio ? An non Deo obfequi;

eít voluntatem Dei exequi, officioque quod

th )

non v

ab eo exigitur, facere fatis? id quidem

credo ego. ltaque fi religiofi orent, Dei-

ynol!

j

que laudes decantent per plures horas, fae

cunt

k

94 ARS SEMPER GAUDENDI

——

ciunt id, quod eos facere voluit Deus: tu

fiq

15

vero, fi manuum labori infiftis, cum fis ple-

bejus, fi caufas agis, cum fis caufidicus, fi

qu

D

domui invigilas,cum fis paterfamilias, certe

id facis, quod ut faceres, effe te voluit

BUUHI

ii

Deus id,quod es. An ergo Deo non obfe-

queris ? an illi laudi non es ? Quod fi ira

lor

a

tam

eft, & utroque Deo praftetur obfequium;

