inexercitato milite Ramirus rex ; & ecce;

Nol-

totius Hifpanie domitrices aggreditur co-

brai

'

pias, nec parciora quàm fexaginta Mauro-

m u

rum millia gladio occumbunt. a)

Non

? nuli

minor poterat eíle ftrages , ut manifeftum

; fip-

efret, a Deo dari victoriam.

'Taceo nunc

I Iä)

portentofam illam , nullisque faftis memo-

Turm

randam fatis cladem , qua ad Tolofanas

Ni-

Navas a noílris eidem genti illara eft, qua

3ut

ducenta omnino Maurorum millia, & hec

n

inter, tripinra equitum millia, juíte Dei

; [

vindictz, Hifpanorum manibus funt litata.

"Taceo innumerabiles exinde victorias. Illud

15 *

rantum quaro ; unde in populis jam de-

p

qottte

victis, quique numquam arma geftarant

[ Aihl-

(apud Gottos enim folos, omnis Hifpaniae

l"i u

militia fteterat) tantus vigor animi, tanta

y i

audacia, ut victricem gentem totique Hi-

J

fpanie imperantem aggredi non timuerint,

il

quorum impetum tunc, cum res Hifpani-

Tl

Q

cx florebant, ne oculis quidem ferre fu-

ftinuerint ? Unde tantus in armata Hifpa-

I[Pamæ

u

nica pavor animorumque defe&tio , tantus

C 3

verg

i

&) Mariana L. 7. e. 15. Hift. Hifp.

$;o

ARS SEMPER GAUDENDI

Qu

vero in exarmatis populis , omnique füb-

fidio deítitutis armorum ardor, & bellan-

tium

di appetentia ? Infanum certe fit id qua-

pam

rere; cum fatis conítet ab eo concitatos,

decr

cujus eft omnis fortitudo, quique vires

bt T

animosque militibus etiam inermibus prz-

tem |

flat, cum imperia vult erigere ; dejicit ve-

prats

ro quantumcumque feroces fpiritus, fu-

iaj

perbientis populi faftum deprimere cum

fut

decrevit. Et ut arma, quibus plus equo,

quot

dominantur, regibus detrahat, magna fàne

« d

arte, detrahit animos viris, & viros armis.

Tirao]

Atque hic quidem tertius eft, quo Deus

imi j

Aitti 1

respublicas evertit; modus.

30. Quartus denique eft magiftratuum

l) m

inferiorum licentia & diffolutio : Preefecto-

tacet,

rumque, aut nimia in vitiis tolerandis con-

tém

niventia, aut etiam in caftipandis, exigen-

infol«

disque aut legibus, aut vectigalibus, im-

(uof

portuna crudelitas.

Nolo huic argumen-

[ oh

|

to immorari ; non enim quemquam repre-

lo

hendere, ex inftituto rei, quam pertracto,

gula

nunc eft.

Illud tantum quod ad rem me-

Ia

am jam facit affero , praefe£torum ineptias

enin

vitiaque tunc maxime Deum permittere;

pulu

diffolvere cum vult regna: tunc enim con-

Tant

Isrrm

ciratur ferocia populi, jupumque excutitur;

quod nimium premit. Certe Israelitarum

Chfo

gentem /Eeypto tam vilem & commodam

1

ferocienti nimium regi barbaro detrahere

cuim

DI

TRACTATUS NONUS.

$X

je f

cum vellet Deus, prefe&orum incumben-

belin-

tium [sraeliticis cervicibus veíaniam , aut

d que

permifit aut . procuravit.

Impia quidem

KCIEat09y

decreta tulerat Rex /Egyptius ; ingemifce-

e vilS

bat Israel, fed tamen tacebat.

Crudelita-

tem fuam cum adhibuere prefedti , etiam

Is pre

j

preter juffa regia feroces ; tum vero c/a-

5, l

mavit. fsvael , proptev duvitiam eorum qui pra-

'c qum

funt opevibus. a)

Imperabantur lateres;,

quotidie ab Israelitis tamquam mancipiis;

&quo;

a fare

ad dimenfum excoquendi, coquebat eos

Israel, & tacebat.

Negabantur ftruendo

armis.

[eus

igni palese, difper[usque ef& populus pev om-

nen tevvam. ugypti ad colligendas paleas :

UH

1) mandatis regis paret Israel, & moeftus

tacet.

At qui regem immodice imperan-

d-

j Qot-

tem tulerant, magiftratuum inferiorum

infolentiam non tulere.

Nam prefe&z

eiipn*

jj il*

quoque opevum inflabant diceutes ; — Comple-

purme

?e-opus vefhrum. quotidie, ut prius facere [o-

(0-

j repïe-

lebatis , cum . dabautur. volis. palec.

gellatique funt , qui praevant. opevibus

filiorum

Ya

'T'antam

qm m

Jsvael, ab exaGovibus Pbavaonis.

enim vero infolentiam non eft paffus po-

mgp[läf

.

"

& qui tacue-

Tif

pulus

quantumvis humilis

rant hactenus, Jemerunt prepofii filiorum.

a

Ivael, €$ vociferati [unt ad. Pharaonem , di-

stl

centes , cuv ita agis contra [oervos tuos $. Pa-

frarun

lee uon dautur mobis $ lateves fümiliter im-

m il

4

peraa-

a

8) Exod. s. v. 7-

) Exod. $ ; 12

qn

$2

ARS SEMPER GAUDENDI

perantur , fed quod intolerandum omnino

eft, En famuli tui flagellis cedimur ,. & in-

quíle agitur. contra populum tuum. — At a qui-

N w

bus? ab exa&toribus Pharaonis. Clamavit po-

pplus,fece(fionem fecit, ab omni opere ab-

lit je

]

inuit, jugum excuffir: & patientiam quam

mandata regia, quantumvis dura non ex-

torferant, prafectorum licentia penitus la-

befecit. Nihil habeo quod addam: vetera

g I'I

majef

potius juvat recenfere exempla, quam quae

ad manum fünt hodierna.

Illud mirari li-

bl

K i

bet, quod veteribus non fapiamus malis.

hcipl

Quidquid id fit, hoc fane conftar, duritiam

ftt; eh

nimiam imperantium , nimiam quoque in

ptie

diffimulando conniventiam, populos fübje-

Vetun

OS aut eXacerbare, aut in nimiam licen-

ton f

tiam diffolvete : cui cum fero adhibes me-

pius,

dicinam, exacuis malum, mederi cum vis.

Á

Hinc plebis querimonie, jufte nonnum-

fum

quam, injuíle fepiffime ; hinc liberee vo-

Türo;

ces regieeque majeftati injurie ; hinc fedi-

Ut

tiones ; hinc tarda, & quafi violenta obe-

Qitan

dientia ; hinc fuübfidia que regibus pre-

quo.

ftantur parca, & non nifi per vim expref-

Obef

à : hinc denique magna caput inter &

Quin

membra diffeníio.

Quod cum fir, íàne

Qu |

utrumque perire aut faltem languere ne-

fipin

ceffe eí. — Haec ipitur qui videt mala , ita

Wa

fecum ftatuat, Deum rempublicam aut per-

üs

dere prorfüs velle, aut felicitatem nimiam

I'ü[io

imminuere,

V.

DI

TRACTATUS NONUS.

omnim

i

Ev

At qie

àvit po-

ANe vero quir conqueri de Deo po[fit quod

bec permittat aut immüttat , oflenduuv jufle

pere g.

ob peccata populi, ab eo vegna fortu-

n quim

namque transfervi.

non ex

yitus d

41.[Ta quidem fílatuo, inquies ; video

: VH

proríüs, video imminutam effe regui

majeflatem , opes abactas,

luxatum reipu-

m g

Et

nari l«

blicee ftatum , depreffam dignitatem.

malis.

hoc ipfum eft quod me angit ; hic ulcus la-

ritiam

tet, eheu nimium animo infixum malum:

ye n

patrie gemo; de cujus occafü male metuo.

fibe-

Verum, utcumque reipublice ftudiofus fis

non fic tamen, uti credo , patriee vis effe

d-

ye5 ff«

Pius ,

Deo ut fis impius, aut certe injurius.

Minime, inquis. Itaque;

fi id liquido often-

jm D

lia

fum eft, Deo auctore , hec malorum fu-

turorum initia & quafi feminaria immitti

r V |

aut permirti, ut patrie exorbirantem feli-

yc f |

citatem coerceat; an id te merito angat;

m d*

*

quod fano juftoque confilio ftatuit Deus?

jj

obeffe is videt ; quo nimium turges, fan-

expïf

f

h.

guinem ; quis igitur phlebot

omiam vena-

jf

u

que fectionem, egre ferat adhiberi, quam

fapientiffimus preeícribit medicus ? Quaefo

j

]i n

ne actum agamus ; oftendimus fuperiori-

bus differtationibus , nihil non fumma accu-

u

de-

ratione a Deo fieri ; nihil. non füumma

ibe-

j

;

"E

4

4

ARS SEMPER GAUDENDI

liberatione, & confilio decerni ;modo hzec, |:vil

ob quz gemis mala, a Deo prefcripta e

fTe

pietas

2

demonítratum eft: quid ultra querimur

H

animo

quid angimur, quafi fi injufle haec mala

mines

toleremus ? certe felicibus & bonis diu ef-

! quri de

fe, per humanam imbecillitarem & malitiam

mani Q

non datur, ut luculente pertractavimus.

Omnetr

Iraque fi felix hactenus fuit provincia, fi

jititi

opulenta, fi viribns pollens ; certe aut ma-

qum

contrahat.

lum jam contraxit, aut fane prope eft, ut

nique ;

Non contraxit , inquies, reli-

f& [

Tins,

gione viget patria, & fide , virtus in pre-

tio eft. "T'eftantur id fàcra & fancta, te-

dbf

íftantur templa , teftatur populorum ad

W0 q

edes facras confluxus & frequentia. Au-

n te

dio: id fane, fiita eft, ur dicis, futuro

il m

tempori bene confulitur: felicitatem enim

m

qua jam in luxum abibat magnis paffibus ,

! blicy

paulisper numen temperat, ut diu boni fi-

. Rum

tis.

Puturo itaque occurrit malo pru-

tiem,

dens Deus.

hi

32. Verum , qua fronte dicere aude-

| tüg.

bimus, nos malum non contraxiffe , quod

! fünt

intra vifcera reipublicee reconditum eft?

Oraq

Floreat fane exterior vultus, fanitatemque

tüntg

pre f& ferant , qui videntur oculi ; quid fi

(Ubw

interea interno calore depafcantur viícera,

þ'mm

& ulceribus putrefiant, an manum a cor--

pore abílinebir medicus, fi toti corpori be-

ne

Jerl S

DI

TRACTATUS NONUS.

55

ydo ho

ne vult? Foris apparet religio , intus im-

.

rip i

pietas dominatur

P

in vultu. modeftia , in

erimu'

animo omnis impudicitia; in plateis ho-

gc m

mines frugi fünt & Stoici, in domibus Epi-

s did

curi de grege porci ; luce meridiana hu-

malitium

mani & modefti, in tenebris (alaces & in

avimiis

omnem proje&i libidinem ; ore non nifi

ndi, 1

juftitia concrepatur, & nusquam minus

aut m

quam in eorum conclavibus reperitur ; de-

nique foris vultu pretenditur pieras ; inte-

efl; t

$, Itl-

rea Deo rebellat fuis appetitibus immerfa

mens. Et hec quidem occulta vitia fünt,

; pré

a, [e"

&abfcondita, non tamen Deo,fcelera. Quid

| d

vero aperta commemorem, & quz omni-

l-

um tenentur manibus oculisque ? non tam

fücuto

id jam ago, ut fcelera nimium eheu domi-

l enim

nari demonftrem, quam ut ea ; rerumpu-

lfflbUS:

blicarum depreffione ; regnorumque non-

n J*

numquam ruina , merito caftipari denun-

tiem.

) r

33. Neque tamen id a me denuntiari

neceffe eft, quod toties fe facturum mina-

i

tus eft, fceleribus irritatus Deus.

Plene

o d

funt facre hiftorie , plena Prophetarum

I

oracula, 4) quibus aut peccatis ir& inten-

Ti

tantur, non nifi horrendis cladibus, urbium

mque

fubverfionibus , publicaque devaftatione ex-

"

dfctta

piande ; aut etiam in fcelerum vindictam,

gen-

a

a) Vide Deut. c. 26. totum, — Judic. c. 3. v. 14-

y :

Jer. 5. v. a5.

Eccl. 10. v. 8.

Id

ARS SEMPER GAUDENDI

$6

gentium integrarum crudeles omnino . in-

yeffün

lonam

terneciones, orbi exemplum future, refe-

runtur.

Non eft certe quod nos palpe-

| tibus |

duobi

mus miferi, & tamen contumaces : Dei id

eít oraculum.

vix fe

Regnum a geute im geutem

zransfertur. proptev inyufHtias, eg. injurias , eg

Rex »

contumelias , €$ diver[os dolos, & rurfüs Ifa-

Alfon

í

ias , vuit Serufalem $g. Sudas coucidit , quia

cidit,

Qu

lingua eovum, €g' adinueutiones eorum. coutva

JDominum , ut provocavent oculos majeflatis

| Vi f

1 fhm

ejus --- P impio in malum 5 vetributio euim

manuum ejus fiet ei. a)

1 crimiq

34. Neque profecto aliena incufemus

l$ p

fcelera, fed deteflemur noftra.

Non Re-

mit, ]

qufan

gum Principumque peccatis ultrices adhi-

beri manus conqueramur ; plebs enim fze-

ia

pifime in omne vitium projecta eft, &

infam

quod peccat populus, plectuntur íepenu-

T

mero Reges etiam fanctiffimi: exuuntur re-

[U I

gnis illi, dum fübditorum facinora juíti-

! Jmnn

tiam mifericordi Deo vel

invito extor-

Qilin

quent ; pereunt przclariffimi in acie Duces

Rmpw

& exercitus , cum nimia luxuria civitates

Tiomi

diffluunt.

invit

Sanctiffimum quis neget fuiffe

Francorum reo

2

em Ludovicum ? quis fan-

| tor

m |

&iffimam pro religione, contra Saracenos

egifle caufam inficiabitur, cum florenti(fi-

lg,

Ctw

mas ex Europa copias in Syriam eduxit,

N

Chriftiano nomini religionique a barbaris

chff

peffum-

4) 1fa. 3.

M TRACTATUS NONUS.

57

D

nino -

peffumdate , confulturus ? & tamen tam

2

bonam caufam cum agit, morbis oraífan-

tibus ita enervantur copie, ut ex tripinta

s pije

: [ai

duobus fortiffimorum militum millibus ,

vix fex millia fupereffent.

Fugit itaque

! genmn

iits d

Rex, & tandem ipfe cum duobus fratribus

[us 1f

Alfonfo & Carolo, in Barbaras manus in-

ji, j

cidit, & in tetrum carcerem abducitur (an-

- (0f]0T

&us Rex. An fua is peccata luit; qui mor-

tali fcelere numquam . contaminaverat ca-

Wj(püm

ftam mentem ; an vero luxuriantis regni

10 4l

crimina ? Fractus fuit, non tamen infra-

&us plane Ludovici animus.

Vires refu-

(emus

; Re-

mit, rurfüsque piam pro Chrifto acturus

caufam , claffe validiffima inftru&tus T'une-

adhi-

nft-

tanas Saracenorum, etiam tum pyraterio

d&

infames, invadit oras. Exponit milites, ca-

ftra explicat. Rurfus ingenti pefte exerci-

gpoll-

yur t

tus corripitur, qua tandem Rex ipfe cum

Joanne filio, mifere quidem fed tamen fàn-

; il

extut^

&tiffime extinguitur.

Eadem, tanto poft

temporis intervallo, communem Chriftiani

us

nominis hoftem exacturus , tentat littora,

jnti

invictiffimus & vero etiam piiffimus impe-

t fb

T

rator Carolus Quintus : educit milites, non

tam bella quam victorias circumferre foli-

4405

tos.

attle

Pallet Ottomannorum 1luna, & jam

cornua contrahit ; a&um eít de Algerio.

B&W&,

Cum ecce validiffima tempeftas incumbit

ytts

claffi ; colliduntur rates, & breviffimo tem-

pefïüm'

poris

fä ARS SEMPER GAUDENDI

poris a&tu, centum quinquapinta naves,

fiand

cum vectoribus, impedimentis, tormentis-

! Ra

que omnibus illico undis abforbentur, to-

felera

ta qua fupererat claffe fcediffime dilacera-

|

leribus

ta. Omnes quotquot erant equi in rnare

D

dejecti, ut homines transvehendos reliquie

folitum

claffis caperent. Speéctat ingentem cladem

)

llici

ex littore; numquam magis quam jam in-

,

Í

victus Carolus : nullumque gemitum ex-

dBS DU4

primit fortuna tam advería, in cauía tamen

IT

adeo fancta. Illud tantum, fíe dignum, fe

Yewlt

dignum ingeminat: ZZaz volumtas tua. Al-

D

loquebatur certe majorem íe, fe tamen

Yfts |

An vero fanctiffi-

etiam major Carolus.

itrQn

mos hofce Principes, fua luiffe fcelera di-

hu

xeris, an aliena ?

lt m

3j. Quod vero non omnes Reges,

| n

Ludovicos effe dicis aut Carolos, non pau-

| Verfo

cos effe Heliogabalos & Sardanapalos; fa-

|ür,

teor,ita efl. Sed tales effe Reges, cum ta-

U

les funt, non nifi fubditorum fceleribus im-

n

putandum eít. Caftigare cum vult Deus

uj

plebis mala, ejusmodi permittit ut fint ca-

[/7) :

In-

dj

pita, per qua toti corpori male fit.

fauíta tu dicis confilia effe , quae perdunt

de (

Rempublicam ; fateor id rurfüus.

Sed in-

A

faufta ut fint, id fübditorum merentur fce-

Dtiia

lera.

Viros habet preclariffimos Provin-

m

cia, eos non audiri clamitas ; verum id

RUT

populi rurfus merentur fcelera; quibus ca-

l-

TL

-

)

TRACTATUS NONUS.

$9

Scelera

| D

ftigandis ftudio incumbir Deus.

noítra funt, qua fanis confiliis intercedunt;

Ti

ll"üï,ï 2

Ícelera fünt, que ea intervertunt, ne íce-

dihtcee

leribus ftet impunitas.

in füei

36. Denique ne ducum infolentiam,

reliquz

militumve ignaviam tantopere argue, malis

d

publicis caufam dare. Enim vero caufam

j ]l

dant, fed ignavi quod fint milites, difcor-

um e

des Duces, diffolutus in omnem licentiam

j (amat

exercitus, hoc Provincie , quam poenas da-

re vult Deus, effecere fcelera.

'Tandem

; A.

ab ignavo hofte fortiffimi quod füuperemur,

fatnen

noítra faciunt vitia.

Veriffimum eft illud

xtiff

Hieronymi ; JPeccartis moflvis bavbavi fovtes

n di«

fut , & ab ignavis caffigari nos vult Deus,

ut manifeflior fit Dei ícelera vindicantis

manus. Quod fane Hifpaniarum olim fub-

N

on pas

verfione preclare Divus Salvianus exequi-

tur, etiam id nunc eft veriffimum ; /Vumn-

s; f

cum

uid som evant im ommi tevvavum ovle Bar-

/

avi fortioves , quibus Hifpani tvadeveutuy ?

us 1f

j Das

multi absque dubio, imo mi fallor omues. . Sed

ideo (Deo) iufirmiffimis boffibus cun&a. tva-

f

j i

didit , ut. ofleudevet. [cilicet , nom vires valeve,

fed cau[am ; meque tumc ignaviffimorum bo-

gg[dlm[

d

Iv

flium fortitudine. obrui, fed [ola vitiorum im-

puvitate [upevari.

Ut vere im mos venevit di-

j [e-

&umn . dllud , quod ait ad Sudeos Dominus :

x

Jécundum. immunditias fuas &2 fecundum | imi-

um !

11

j ?*

quitates j?tas féci illis, $9. averti faciem me

ab

je

6o. ARS SEMiJE'R GAUDENDI

&b eis,

Et rurfüus.

ANec illos gatuvale vobur

Bo

Jfecit vincere, nec nos mature infirmitas viuct.

hu tu

i 14

AVemo fibi aliud pev[uadeat , uemo aliud avbi-

ivetuv : fola sos amovum uoftrorum . vitia vice-

AU au

Yunt. q)

[u; à)

37. Neque vero jam rmihi quisquam

QO q

tritum illud objiciat, etiam apud hoftes ef-

gt

fe flapitia & Ícelera, multo etiam maeis

4b f

deteftanda : contra omne fas movere bel-

TU qr

lum, Hereticos effe, Mahurnetanos effe,

exemp]a

Fidei religionique rebelles. Sint fane; fed

hoc noftrum non eft inquirere.

Jutte in-

[7

ueg

terim que patimur toleramur : fi non ab

hoftibus ftet juftitia, a Deo certe ftat. Su-

juia

ü

am is caufàm agit, per injufta hoftium ar-

ma.

Impii erant Amorrhzi, indololatree

Philiftei , & tamen eorum manibus cafti-

gandus datus eft Ifrael. Interim uti recte

38H

AUGUSTINUS.

ferum

JNon lketevis ampie vel Tyran-

7e, quomiam virga vel flagellum efficevis. IVo-

detorq

vit emim prudeus Do&or , mec ignovat pius

ïam, (

Pater , pofl cafligationem promovere difcipu-

t o

lum , 9 pofl debuam emendationem paterue

Totatic

bereditati preficere fllium, flagellum vero five

& din

virgam , incendio flammarum . comburere.

)

Ortig

Interim, inquies ; florent impii, viget he-

füpien

refis, fcelefti dominantur.

Cur non illo-.

tpicia

rum infolentise frenum injicitur ? Ah mi-

Glimi

fer!

| Ti

4) S. Salv. l. 7. de Provid.

;mmu

£) Augutt. fer. 19. de ver. Dom.

l

j

J

| TRACTATUS NONUS.

61

]e vl

fer! an apitur, ut recte AucusriNUs: Die-.

i t

dus tuis paucis vis impleri omnia ? Que om-

ul at-

sia? ut damnentur omnes impii, 9 coroneu-

fit vt

zur ommes pii? 4mpleat ea /Deus im tempore

fuo ; 4) novit ille tempora & momenta,

jsquan

novit menfüram fcelerum ; habet , quod re-

ts

ponat Emarcefcent fine dubio, que mo--

| mos

do florent viroze, exemplum fua clade da-

ture orbi, quz modo in cafítigandis juítis;

ore D

a

g ell

exempla faciunt.

; fed

g. VL

|le in-

liaque publicis malis acquiefce. — Quod ut

on äb

facias, mon clades ip[as , [ed Deum au-

. Su.

&orem , €g. peccata , caujam im-

m ar-

pelleutem. a[pice.

la

38.

Oc itaque, fi mente moveri non vis,

s Q -

x

m

inter tot tumultus , varietatesque

rerum in primis age, ut in eas oculos non

| Tyrt-

detorqueas obtutumque fipas. $i quis ró-

íi. -

tam, que fuper axe celerrime circumagi-

T

tur, oculis diu afpiciat ; oculorum aciem

i

rotatione tam celeri turbari fentiet, imo

yi

& dimoveri cerebrum.

Nimis magna e

WM

fortis fortuneque modo profpere, modo

It

;s

fugientis variatio, quam ut eam immotus

g I

afpicias : turbaberis procul dubio, fi patriae .

j Il

«alamitates, clades, & occafus confideras :

M

moventur omnia, moveberis & tu.

Ve-

g

xum ut inter tot fortis alternationes imper-

* ferri-

) Auguftin. in Pfal. 19.

[47

ARS SEMPER GAUDENDI

territus fis , & immotus concuffo orbe,

(

axem conípice, Deum ; inquam, immotum

: Jotitol]

femper, & qui nibilominus dat cuz&a mo-

| i fen

veri. Hünc omue principium, buc vefev exi-

Qu

zum. à) Peftem immittit ille, calamitates

D

ingerit ; cladibus Rempublicam enervat;

fiam |

confilia diffipat, animos eripit: deprimere

iil

nos prorfus vult; deprimamur fíane : peri-

Áimy

re nos etiam vult ; pereamus profecto,

j

numquam futuri fecuriores, quam cum fic

perimus: feramus;, ferre quz nos vult Deus,

audo

myr

íed non queramur. Atque hoc intereft in-

Tnperi

ter Dei cultores, Ethnicosque aut impios;

li (ce

inquit D. CyeRrANUs; quod dum lisdem cla-

dibus involvimur , aliter eadem atque ali-

| &orp

d e

ter feramus.

Putatis , inquit, zos adver[a.

tiona

volifcum equalitev perpeti, cum eadem adver-

fapita

fà videatis a. uobis &2 volis equaliter fufline-

i n

vi ? Jdpud vos, impatientia clamo[a. femper eg

STINU

querela eff. - - INom evgoidcirco compares volis

T

€9 equales fumus , quia. in iflo adbuc mundotg

ET

cavge bac con[flituti , mundi eg. cavuis incom-

b

ynoda voliscum pavitev fuffinemus : tam cum

fj

32 doloris [enfu fit, omme quod punit ; manife-

fui;

fium. eff , eun mon . effe participem pene tuz,

U

quem tecum videas son dolere. b) Lamenten-

l

Tl

tur itaque alii, quibus Dei artes perfpeéctee

foft [

non fünt, patrize ruinas & clades; tu Chri-

enti-

fciane-. oculum in Deo figens, illud id

dem

&

9) Horat, 5) Cypria. ad Demetrianum,

| 4

«

DI

TRACTATUS NONUS,

63

) 0j

dem cum gratiarum actione ingemina , ft

Jmotum

nomen Domiüfi bencdilum | a [eeculo $g. ufque

tl -

im [aeculum.

-Quia Sapientia, g , Fortitudo

"L

ejus funt,eg ipfe mutat tempova

t9 etates,eg.

amitit

Prausfert vegna. atque. conflituit. — Dat. fapien-.

enet d

tiam fapientibus $g. [cientiam, intelligentibus

prinat

difciplinam. a) Sic nempe quieta erit , quia

: p

femper in Deum grata patientia.

»

rofedo,

redis

36; Deinde, ne cladi

um quos c

cum J

auctores propius contemplare ; non Ducum

|r Deus

ignorantiam , militum ignaviam, Regum

refl -

imperitiam , Magiítratuum perturbationem,

mpios,

fed fcelera Reipublicae, omnis mali fontem

tn cla-

& originem intuere : illudque tandem fup-

Qe ali-

lex cum Davide confitere : Pofuifli zvibu-

adoa

lationes im dov[o moffro, pofuifli bomines fupev

TA

capita woftra; b) fed eos, quos peccata no-

if

Ítra merebantur. Zonzum efl, inquit Aucu-

STINUS, u£ confidevemus 10$ peccatores. e[[e eg

mprd

s 0

fic toleremus. impofitos fuper capita woffra , qut

nmmfüff

e? nos. Deo. confiteamur , quia digna patimur,

j i

Quid enim indigne pateris , quod facit , qui ju-

fous eff ? - - - Sevire videtur Deus , cum ifla

ym 19

: qui/j"

fücit : me metuas, numquam fic [zvit , ut per-

dat.

uwando male vivis, ft paveit , plus ira-

at«

feitur. : omnes il tvibulationes , flagella. [unt

«

corvigentis , ue fit [eutentia pumientis. c)

if

u

Q

- Hic igitur obtutum fige; Deum afpi-

] idett

: deinde peccata;

æ:.g cunéta invertentem

2

quae

d

) Daniel. 2. — 7) Pfal. 65.

n

cum, Píal. 65.

£) Aug in illugm lo*

64

ARS SEMPER GAUDENDI

non hxc modo, fed & plura etiam me-

d5 I

reantur: & fic cunctas fortis vices pertur-

|

bationesque; immotus ipfe, imperturbatus-

j läuf

l

[

que afpicies : etfi non patria modo corruat, u

fed

- n pl

Si fra&lus illabatur. Orbis ,

| t at

que al

' Ampavidum fevieut vuine. ) ;

qum

«$03008- -503063-:-0020068- 2030 08«

fnüs t

futeam

TRACTATUS X

Qp

lm f

Q eff

Unusquisque proprium donum habet

b

ex Deo , alius quidem fic, alius vero

tiom

fic, 1. Cor. 7. v. 7. unumquemque

Otitat

ficut vocavit Deus , ita ambulet , &

fg ii

ficut in omnibus Ecclefiis doceo v. 17.

[

querg|

Oflenditur , ut quietü.r quis fit, eum flatu

mulny

. Juo contentum imprimis debere *vivere z

lts

nec debere "velle aliud effe, quam quod

eXCl?l

efr.

tüm

;

-

PROOEMIUM.

num,

V qui

. A D nos ipfos , noftraque propius jam ac-

ïüque,

cedimus ; opus aggredimur imprimis

| i

difficile. Hic perturbationum omnium fta-

&

c ul-

Qu

turigo eft; imo & fentina ; denique hi

cus

n

$9) Horat,

DI

TRACTATUS DECIMUS.,

6;

m (f

eus later: leni fane pertractandum eft ma-

nu.

| PCFIUI'-

Maxima moeroris querelarumque cau-

ürbatte

ía íumus ipfimet nobis.

uid mirum,

COLTUI,

cuncta nobis quod difpliceant, fi nobis ipfi

non placeamus ? quid mirum, fi alia fem-

per atque alia volumus , íi nos ipfi alii at-

que alii femper effe defideramus, & num-

quam arrideat id; quod füumus ? 'Tam fu-

mus miferi mortales, imo ; ut, quod res eft,

fateamur, impudentes, ut, licet omnia Dei

opera generatim comprobemus, omniaque

bene feciffe judicemus, in nobis tamen re-

&te effingendis conftituendisque, erraffe ar-

hobet

bitremur illam , quam credimus effe fapi-

j VerO

Hinc maxima in nobis

entiam infinitam.

mqe

oritur perturbatio, quod nemo fere unus

um

fe ipfo contentus vivat, nemini flatus,

quem occupat, arrideat ; omnes vivunt

)N

Et vero, ut tu-

queruli, ideoque miferi.

l /Idftl

multus hos animorum fedem doceamque de-

yutt

inceps , quanta tranquillitate caf(us omnes

excipiendi fint; qui non communem tan-

j (

tum rem, íed privatam quoque concer-

nunt; illud nunc conficiendum primo eft,

ut quisque conditioni fuz acquiefcat, , fta-

tuque, quem in hac vita*occupat, conten-

x

tus vivat. Hoc ut confequar, illud fecun-

prims

ym f

do demonfltrandum eít, optimum unum-

quemque habere a Deo ftatum ; commo-

r

o

ditfimum, inquam, & aptiffimum; quo quis-

3

que

[

66 -ARS- sotianeamadep

que faluti fue , divino

fulere.

3

que hogori pgfïit um

[erere

Sendi

tiffimo

EM

Thinor

U: quisque. contentus fit , eff id , quod eff,

tOtigs

id . [ibi pev[uadeat , a Deo'fic fe im ovle

quum

conflitutum , ficuti. eft.

m

atmi)

Lenum gequor tenuimus adhuc ; con-

I.P

trahamus, fi placet, vela ; & ex alto

ime

defcendentes; legamus poft hac littora; imo

lao

*

terram fübeuntes, fluminum crepidines &

€jüs Q

eeítuaria confcendamus.

Immenfum in-

hgc p

quam Divine Providentie pelagus utcum-

Á omr

que permeavimus ; induflriamque, quam

R W

orbis univerfitati regendee adhibet prudens

IUn f

eus, quantum Mhumanarum ratiocinatio-

ü f

num fert imbecillitas, confpeximus: tem-

quat

pus eft, ut tandem ád fingula particulatim

Omni

Ípectanda defcendamus , fic, ut ingentem

Yend

illam Scientiam Dei, non tantum in toto

ficile

terrarum orbe digerendo & dirigendo im-

Tetun

penfam admiremur; verum etiam cum füm-

Ant

ma animi demiflione & ftupore, illud cum

Davide dicamus

*

*

mag1

mirabilis fa&a eff. feientia

Tüinc

?ua ex me. a) Tui

tiqu.

& Deum obítupefce.

gitur attenc?e,.o homo,

potr

2. Quod quidem ordine ut faciamus;

Qüe (

hoc certum ratumque nobis effe debet , ean-

Oi

dem prorfus curam de minima re Deum

s

gere—

d) Pfa!ma 138-

DI

TRACTATUS DECIMUS. 67

*

offit .

gerere, quam de maxima

P

neque minus

mendicabulo attendere, quam Regi poten-

tiffino; denique ut verbo abífolvam , non

minori ftare ftudio hominis unius, quam

quijj

totius univerfi gubernationem. . Dei ora-

j utlt

culum eft, illud Sapientis, Pufillum €9 ma-

gnum ipfe

fecit , €? equaliter eff. illi cura de

omnibus. a

) Quid enim ? certe, fi, ut ante

I1c; P

t ex üit

a me demonftratum eft, 1. omnia & fingu-

la verbo virtutis ejus fint condita: 2.fi ab

ora; i

dines &

ejüs ore, id eft, (an&tiffima voluntate; ad-

um

huc per fingula momenta dependeant. 3.

Utcutr

Si omnia ejusdem fint pretii Deo compa-

xata; nam ut recte lfaias : Omnes gentes quaft

, quam

prudens

80 fint coram. e, 9 tanquamvnibilum £g in-

yxntio»

aue veputati funt : b) | 4. Si finguli, quot-

y: r

[

quot fumus, Divino honori, quem fibi in

ticulatit

omni opere preefixum habet Deus, promo-

iOpentat

vendo poffumus fübfervire: $. cum eque

5 in f0

facile ei fit, totam difponere univerfitatem

rerum, quam quz ad unum duntaxat fpe-

ub f

7cum U

&ant hominem, conformare :

6. Si eque

jod at

magna induftria opus fit, ut de unico ho-

mine decernat, quam de univerfo : 7. De-

i Wz

nique, fi ipfa totius univerfitatis recta dis-

o

ab unius hominis concinna recta-

pofitio,

que ord

inatione dependeat , quz quidem

gf :

ehehW

omnia prece

dentibus tractatibus fufius fu-

vera

ü DCUW

mus executi: hec; inquam , omnia fi

funt »

4

gffi?'

a) Sap, 6,

D) 1fa. 40,

[

68. ARS SEMPER GAUDENDI-

funt, ut funt veriffima ; fane nulli pofthac

det

dubium effe. poteft, quin eademi de mini-

tntam

ma re, que de omnibus Divinge Menti fit

cortpl

curatio. Fadem dico, non equalis rantum:

nvide

cum hec curare non poffit aut difponere;

4

nifi & de illis judicium ferat, & decernat.

n

.rl

Sic nempe ideam; de praclara quam men-

mo]

te concipit pictura figuraque fibi non po-

Tür mi

teft reprefentare pictor, nifi omnium , quas

qud f

penicillo produ&urus eft, imaginum lo-

iüfm.

cum, firtum, magnitudinemque conceperit,

d R

-& defignarit.

Neque cum manum admo-

"um

vet tabulee, minus ei curandum :eft de mi-

& N

nima rei effigie, ne nimis exilis fit, nimis-

nf

ve humilis, ne obfícura nimis diluteque ex-

lique,

preffà, quam de.preclariffimarum , quasque

qtedibi

oculis maxime vult patere, imaginum for-

.

! lecuri

mis & fipuris

.

una enim effipies, etiam

f&

obícuritate fuà, fplendorem dat toti operi ,

f m

& proportionem tribuit perfpectivae.

T fo

3. Illud itaque cum fic mecum ftatui,

mj

tum vero oculos mentis. ad me refle&o;

iludque accurate. pervolvo, quid tandem

gn j

de me ipío poffim conqueri ? aut quid vel-

ütte f

le poflim effe, preter id, quod füm? aut

Vsqu

quem tandem alium in hoc mundo fitum,

tf

Ítatumve,

preter eum, quem mihi natura

dedit, fà

Tifim

pienter & ratione poffim exoptare?

namra

apienter in

quam ; nam ítulte preterque

BO

racionem ,n

ihll non optamus, — Antiquum

Vtti

À

m

f

TRAC.TATUS- DECIMUS. 69

id eft natura vitium, nunquam fe ipía con-

poflue

e iil

tentam vivere, fibique per vora nunquam

fenti t

complenda, prefentis vite delectatione

E

fantuft

invidere, imo & eripere.

Dontt

4. Verum ,, ut fapienter ftatuamus de

lecerni.

tanta re, fic mecum ago.

An ego cocus

n ma«

homo plus Deo fapio ? minime. Non igi-

tur mihi magis perfpectum eft, e re mea

on p

1,qu3

quid fit, quam illi, cui perfpicere omnia,

um lo-

ipfiffima eft natura. Id quidem veriffimum

:eperir,

eft. Ruríüs, nonne quantus, quantus fum,

admo-

Dei magis fum, quam meus ?. quis dubi-

de mi-

tet ? NÓnne ex me, & per me honori fuo

nifmis-

confülit, & faluti mese ? Nil verius.

De?

x

ue ex-

nique , ut finem fibi prafixum confequatur,

credibile eft, eum vias inire certiffimas &

puque

m fot-

fecuriffimas. Non credibile id. tantum eft,

fed & ipía veritas. Quod fi hec ita fint,

, m

p

fic mecum rationem inflituo.

An ergo in

à

me folo recte difponendo , a fapientiffimo

l üatui»

Numine erratum fit, qui, qu& extra me

eidos

funt, omnia preclariffime ordinàrit ? ma-

tadet

gna illa & füblimia celorum corpora ex

[ufd g

arte fcivit difponere ; folem, lunam, cete-

rosque planetas & ftellas füo quasque loco

ftunty

aptiffime collocavit ; terrze , mari, imo & le-

namü

-

viffimo aéri ventisque tribuit ; ,quid.quid,

yotatv.

nature ut bene eflet ; poterant exigere;

non metas tantum praefixit, fed & pondus

Qu

ventis dedit, ne quidquam illis deeffer, uti

niqüuäu s

j

$

epre-

ARS SEMPER GAUDENDI

76

tit f

egregie advertit Job : Qui fecit ventis pon-

dus, 4) hoc eít , uti ego jam intellipo, quafi

kq

om

equus minimeque parcus propola , men(ü-

ra plena & conferta, füa dona admenífus

puui

Qum

eít , creaturisque juíto pondere diftribuit;

quidquid ad nature ílatum commodum,

nonp

convenientemque fitum vifüm eft con-

*

liid

ducere

*

& is , qui omnia potuit fuis

dinm,

Vinun

locis, temporibus, & nature, coaptare, &

ad amuífim. menfuramque componere, is

Qndi

inquam de me íolo, in tanto opere apte

Ti

non potuit quidquam ftatuere ;' aut fi po-

C q

*

tuit, credibilene eft, noluiffe ?:

fip;

$. Quid dicam? quid cogitem? an coe-

r :

þlos

]

fortaffe folemqüe:& lunam, nobiliores

effe creaturas, quam ut iis poffim compa-

ferit

rari, easque idcirco majori cura dignas,

Qui

me vero non tanta ?

Qote

Id vero longe eft

falfiffimum.

Infinito certe intervallo, a di-

Quie

gnitate nobilitateque nature mee diftant;

iFar

ut qui corpus habeo longe majori artificio,

üi;

compofitum & intertextum ; anima pra-

tün,

terea preditus fum, cujus natura eft ratio;

fitc (

& quod fümmum eft nobilitatis decus, pro

Tneg

qua mortem fübire non dedignatus eft Fi-

Qu

lius Dei. Quid tante dignirati opponere

üm

poffunt , quantumvis magna cclorum cor-

W

pora.? mihi certe ferviunt, nec aliam ob

Wt

Quis ergo mihi perfüafe-

Vt

j

cauQm fünt.

r?

1

t

E

d

) Job. 19.

1 TRACTAT-US DECIMUS.

)l

71

rit fervorum mancipiorumque curam peri,

1 j |

0 qui

& quidem magnam, & quidem accuratam;

menfi-

Dominos autem negligi & haberi contem-

Imenfi

ptui ? hoc certe preter omnem rationem

firibul

cum fit; in Deum, qui eft ipía ratio, cadere

nodun,

non poffe, fit illico manifeftum. Hinc ruríus

ft n

liquido conficio ; ut minimum zquale (tu--

dium, zequalemque induftriam contuliffe di-

tit [uï;

tare; d

'

vinum artificem , ut de apto mihi loco, ftatu

conditioneque, in hac univer(i tabula pro-

yere, 5

re apit

Ípiceret ad divinam ejus voluntatem commo-

de exequendam, &fic confuülendum honori

p

füo; quam foli, lunze, coelis, atque adeo;

abüit verbo invidia, ipfis angelis.

ana

xiliores

6. 'Tantam ergo curam mei cum gef-

ferit is, qui.in rem deducere poteft, quid-

compt-

quid vult, is, cujus voluntati nullus error

d'xgnäs )

poteft irrepere ; clariffime convincor, ac-

onge *

|o;1 d

quiefcere debere me , idque firmiffime ju-

dicare,; optimum id effe, de me quod fta-

diftatt

anfci

tuit; &convenientiorem aut locum aut fta-

