: aI' bi'

fibi confulentium ingeftze rationes: nefcio

; nili

x

fane,an ex Dei mente & fententia. Verum,

mimo«

' ut motus hos omnes componam & fedem,

ffimus

antequam in animo major tempeftas, ut

|endi

fepe fit; ex his nubibus oriatum

gi[ifflü, |

f. Conftanter affero, quod quamvis

non exacte aut matrimonii aut caftitatis de-

"T

.a

vote onera perceperis; quamvis etiam pro

aliorum arbitratu aut confilio (a quo tamen

Qp .

fl |

omne Íícelus abfuit) mentem tuam ifíli

quem,tenes, ftatui adjeceris ; tamen id

| dl

nullo modo cafu factum, verum ea omnia

deítinato confilio fic Deum difpofuiffe, u

j u

kre &

tandem in eam te vivendi induceret rati-

J

onem , quam tibi optimam füruram judi-

cabat.

Rem quaío mecum, paucis exem-

M

p

plis proponendam, expendite.

$

. Quis

»

118 ARS SEMPER GAUDENDI;

|

Ti

6. Quis non mero cafü accidiffe cre-

thitra

dat, ut afine Cis (Saulis is erat pater) ne-

fopoti

Ício quo cfítro abrepte, in devios montes

b ur

fylvasque aufugerent, uti facre narrant pa-

pyeur

gine? 4) & tamen fugam illam ita difpo-

que f

fuüit Deus, ut Saul quarendis jumentis a

tts;

patre miffus, ad Samuelem tamquam ad

tulla

Varem, afinarumque perditarum futurum

que |

indicem convolaret ; quarebat afinas Saul;

h :

eoque confilio Vatem dum confulir, Deus

quam

hunc, ad Samuelem ,. Saulis acceffum ita

fereba

digeflerat, ut clam omnibus in regem a

domeí

Samuele inungeretur, nihil horum prze-

fqu

Ícius Saul.

Nihil hac re manifeítius ; Deus

lx :

enim cuncta Samueli eventura predixerat,

DI

JDominus autem vevelavcrat auviculam. Samu-

Mb

elis, aute unam diem, quam venivet. Saul, di-

Qmni

ceus : bac dp[a bora, que munc eft, cvas mit-

| 102

t virum ad 1e de terva. Beujamini, &g un-

Cj

ges eium ducem . fuper populum imeum Ifracl.

ümer

Quid clarius ? ire ad Samuelem (ua fponte

E

cum fe putat Saul; a Deo mittitur, & igno-

hx

rans paret.

At, qua voce fe Saulem mit-

IN

tere indicavit Deus ? non alia, quamyafina-

! &n

rum fuga, patrisque Saulem ad conquiren-

ts fi

das afinas mittentis imperio. En!utquem

cafüm diceres, confilium fit ad regium fta-

Em

tum Saulem evocantis Dei.

Kony)

7. Ruríus nemo non; fi que gefta

k

fünt; folummodo fpecter, cafum ita tuliffe

arbi-

8) 1. Sam, 9. v. 15. fq,

JDI

TRACTATUS UNDECIMUS. 1175

diffe r

arbitrabitur, ut Abrahee eeconomus in Me-

iter) n

fopotamiam ablegatus, líaaco uxorem fe-

s monti

leéturus, de via jam oppido laffus, fecus

muntpe

pureum cum camelis mulro labore eftu-

tt df

que fatiparis, corpus jumentaque curatu-

Jrentis d

rus, confederit : 4) cafüs videtur, quod

qun d

nulla ad manum effet urna, hauriende

fütorun

que nimium depreffa erat, aquze neceffa-

ais d

rla : cafum dicas, quod Rebecca genere

t Dis

quamvis facieque confpicua, prout tunc

fum i

ferebat candidior & fimplicior eetas, aquam

:gem i

domefticis ufibus delatura , e civitate pro-

| pra.

pinqua , alis junéta virpinibus puteum

j ]eus

hunc adiret : cafüm dicas, quod. ccono-

ixetat.

mo urnam petenri, ut firim extingueret ;

Vutttl*

Rebecca uti inter alias formofiífima, ita

"

omnium humaniffima, non tantum bibitu-

i

fjj t

ro aquam propinarit, íed & liberaliffime

,

L

canales omnes, camelis adaquandis; non

jl

][r;rfl

tamen fine labore repleverit. Cafüm hec

] (P(]me

ita ruliffe credes tu, & tamen urbanitas il-

&

la virginis indicium fuit, a Deo datum

«economo, quo prorfus intelligeret ; illam

m o

lmjüüä

& non aliam Ifaaco conjugem , tanti gene-

ris futuram matrem , a Deo deftinari.

nqm[»n

ur Uem

8. Ita fit quotidie ; cafu videntur coi-

re matrimonia

"1

Confpiciunt fe duo aut in

convivio, aut etiam in platea , quorum al-

nit um-

um aem

ter altgri ne in mentem quidem ve

j; ^

quam:

4

.9) Gen. 24. V. 16. « 22.

120 ARS SEMPER GAUDENDI

| TA

quam : aut pater, juvenis cujusdam mo-

fenobi

.Yibus & induftria oblectatus, eum filiee füce

ivalett

Tt va

futurum conjagem, oculis menteque defi-

gnat: virgini rem proponit : affentitur de-

at qu

ttiam o

mTmum illa paterne reverenrige gratia , ut

quem credirt non nifi bene fibi velle &

infamii

confulere: interim quid fecum ferant ma-

T n«

trimonii leges, ut virginem pudicam de-

(igmar

Ruríus, aut alieno amiti

cet, fàtis ignara.

tiife

exemplo, aut concionantis permotus voce,

Tiie,

aut alia inductus ratione etiam humana,

dfoíi

nec e divinis petita rebus, caftitatem Deo

&m (

epibus

quis devovet , aut religionis fefe l

m d

obftringit.

Cafum hic intercetliffe

d

1cat ,

fefatu

qui volet ; ego vero affero , Confpectum il-

imm,

lum, quem tu fortuitum credis, patris er-

At

ga juvenem benevolentiam, filie erga pa-

t f

trem reverentiam, matrimonialium legum

C

rudem fcientiam, & fere ignorantiam, cir-

l adj

cumílantias denique omnes qua matrimo-

Qnt,

nio dedere caufam, fiquidem innocentes

&mon|

fünt nulloque imbuta crimine, non cafü

üm, q

eveniffe ; fed diferte expreffeque a Deo fic

i.

difpofitas conflitutasque, ut futuris conju-

fafeaml

gibus hunc ftatum daret.

Qecun

9. Idem fane eodemque jure affirmo,

' üï: Q

de paupertate, de corporis imbecillitate;

m et

alisque, ut videntur, caíibus, qui ftatui

1.

eapeffendo, caufam prebent.

Matrimo-

Wi

2io jungeris, quod dos tibi defit adeundo

coeno-

47

DI

TRACTATUS UNDECIMUS.

121

um m

cenobio , neceffaria ; aut quod corporis

filce (

invaletudine íecundum leges excludaris.

j d

Tu vero in relipgionis clauftra te abdis;

titur d

aut quod forma, nefcio quo morbo aut

atia i

etiam ztate deperdira cum effet, aut quod

vele &

infamia inufta familie omnes a te averte-

fant I

ret, nemoque te in conjugium dignum te,

m

dignaretur afcifcere.

Hc fi tu cafu ob-

) amt

tigiffe exiftimas, erras fane quam graviffi-

us 0O

Ine.

Hec omnia efficaci plane voluntate

umaniy

difpofuir Deus, dotem denegavit, valetu-

n Da

dinem corporis abftulit ; vultus amoenita-

legibus

tem decoremque deformavit, ut in eum

j

te ftatum, tibi quem viderat convenientif-

icay,

um il

fimum, quafi manu duceret, in eoque col-

ts ef

locaret.

Neque hac in parte cuiquam po-

p e

teít effe dubium, cum illud fit certiffimum,

eum qui finem vult confequi , etiam ea vel-

g

j d

le adjumenta, que fini affequendo condu-

cunt.

Jam vero, uti precedenti Tractatu

yitimo-

mæmes

demonítravimus, 2) Deum fcimus, ftatu-

um quotquot fünt, omnium auctorem ; &

"T.

pl

ab eo effe, cujus conditionis quisque fit:

fateamur ergo, & ab ipfo effe adminicula

TU

quecunque & adjumenta, modo crimen

abfit, quibus ad eum ftatum aliquando tan-

ii

jl

dem eft perventum.

j n

ro. Quid vero, fi circumflantiis illis

um eft

Wïmt*

immixta fqnt Ícelera, inquies ? cert

enim'

jj 1

qu

$) Tra&. 10.

122 . ARS SEMPER GAUDENDI-

T

enim, & vero etiam deplorandum, plufi- — Nil

Ton Vi

ia committi peccata ; qu&e caufam futuro

matrimonio dent fzepiflime, imo & neceffi-

. Wn p

tate extorqueant.

An hec etiam voluit

quod

Deus, matrimonium. ut induceret ? Mini-

mirabi

me gentium ; peccata numquam voluit;

pofita

fed ne libertati humanae obicem poneret;

to(lra

ea permifit tacitus; cumque te viz tam di-

& x

etut

ftorte, fceleribus , inquam , impudicitiisque

videret infiftere ; his tamquam adminiculis

Deos,

li agt

ufus eft, ut per ea ad meliorem frugem

te converteret ; in eoque ftatu collocaret,

plicue

quem tibi in illis circumítantiis conítituto;

Yoiffe

vitiisque forte nimium depravato, opti-

K,

mum commodiífimumque faluti parandae

4

judicabat.

l

1r, Jam vero, cum in eo verferis fta-

luxä

i

tu, ad quem licet per fcelera deveneris;

pnati

tamen e quo jam fine novo fcelere extrica-

Onem

ri non potes, mens Dei eít firmaque fen-

A pra

tentia, in eo ut conftanter perfeveres : ad

Qtte-

quem licet noluerit te per fcelera viam fa-

Qtes

cere, tamen res acta cum jam fit, nec fine

liber

crimine diffolvi poffit, id eriam plane vult

Qut ll

(quod fedulo animaduertendum eft) ut ea-

Tüiten

dem prorfíus ratione , eo ftatu, quem tibi

W g

crimina pepererunt, contentus jam fis, nec

Mi

minus ille tibi arrideat , quam fi innocen-

(

ter & fine ullo peccato, eundem adiiffes,

| lmmel.

Períeverare quod te velit, manifeftum eft.

| li

Nulla

——

VDI

TRACTATUS UNDECIMU*S. 123

" phlfi-

Nulla enim fcelera cum velit Deus, certe

3 f

non vult refcindi a te, quod Ííine crimine

d

non poreft violari.

Arridere vero tibi

n volil

quod velit, id quod ipfi jam arridet, nemo

? Mi

mirabitur, qui noftram in eo perfectionem

| volat;

pofitam effe intelligir, ut affe&ionum

nofítrarum divina voluntas fit protorypon

pOHCI'CF-,

e um d

& exemplar, ecypon vero noftra : hoc

eft ut planius loquar, ut velimus, quod vulr

citisq

ninicus

Deus, delecterque; quod Deum delectat.

lHli autem licet via ineundi matrimonii non

frgi

[ocatdt

placuerit, placet tamen eo tandem te per-

"H

veniffe

L

e

T

Atque hec de primo ftatqs ge-

*

j Opfl-

nere.

andae

&12. Dä fecundo ut pauca dicamus, il-

fs t«

lum ajo in ftatu etiam effe ex mente defi-

vt

gnationeque Dei, qui aliquam vitz rati-

TU

onem iniit, ex qua non nifi per adjumen-

ta preeter ordinem communem danda, aut

gf

gt

certe non nifi per multa incommoda la-

boresque datur evadere; quos quidem ad-

j um

nt ]i

hibere, nulla aut non magna exigit ratio

aut neceflitas.

Hac ratione plebejum ho-

]3"5 VlUIf

r

minem, in:opificis ftatu a Deo collocatum

effe affero.

Nam licet contingere plane

yt u

j üs,' «

poffet, in fenatorem, militieve principem

ut evaderet, fi ftudiis opificina deferta (efe

sl

immergeret, aut Martis figna fecuturus

ij ad'lïe

À

l

rater

lm

militiæ nomen daret; ramen quod p

ordi-

N

j

i

—

124 ARS SEMPER GAUDENDI -

TA

|

ordinem . commurem fit, ejusmodi homi-

LU

nes magna agere, ut ad magna evehantur ;

Yero fi

rurfus quod nimio ftaret labore hebetem

l fer

fefe hominem ftudiis dare, impenías item

aidori

victui neceffarias conquirere ; & denique

libitis

quia nulla finpularis, ad tanta incommo-

L

da füftinenda, urget ratio ; flatum epo

Cüique

ejusmodi opificem a Deo fibi deftinatum

habere prorfüs judico.

füat !

tudo,

13. Atque adeo, licet fe ad ftudia im-

eondit

peli nonnumquam fentiat, defideriisque

ttim j

urgeri, ut litteris inflructus, divino fefe

iT o

cultui, proximorumque faàluti impendat;

gition

fciat nihilominus, id preter Dei-mentem

qim f

effe, fi quidquam murtationis rebus füuis af-

ls femN

ferat.

uin imo;, nifi manifeíta admo-

üm n

dum fit claraque Dei vocantis revelatio,

fone n

qualem e militia ad fua caítra ut transfer-

'ertum

ret, S. Ignatio exhibuit Deus, technis di-

labin

abolicis ejusmodi defideria quantumvis fan-

finiom

€la & pia irretiri, quisque fibi habeat per-

A Ut

fuafitfimum.

Contra mentem enim Dei

pexd

apere cum vis, e daemonis mente ageris;

&UC g

& apis.

Dei autem. mentem ex circum-

Quem ;

ftantiis liquido copnofces : quae quia fünt.

ejusmodi, ut non nifi per adjumenta ma-

Ton po

QUQUSqq

Xima , prseterque communem ordinem

"Lem

conquirenda poffunt füperari ; manifeftum

Éd

eft; eas Deum füperari nolle, qui commu-

Tttnj

nem rerum ordinem & preílat & fequi-

Két,

tur;

y

TRACTATUS UNDECIMUS.

123

j honi

tur: nifi aliud forte revelarit, revelatum

ehanr;

vero fibi quid ; quod preter communem

hebea

eft feriem , nemo períuadeat, nifi magnis

nfis i

auctoribus graviffimisque in confilium ad-

denig

hibitis viris, liquidiffime teneatur res.

1C0ImT-

14. Circumflantie vero ; quibus ftatum

fum 00

cuique, fuum figillatim Deus determinat ;

m

funt ipíà corporis conftitutio, vires, vale-

tudo, atas; item animi dotes, parentum

ndia t

conditio , opes, amicorum potentia, aut

erijsque

etiam indigentia: denique longum effet re-

no fele

ferre omnia.

Ex harum circumftantiarum

pendat;

pofitione non inepte coniicies ; an ille ,

qentertt

quem fentis ad ftatum affumendum; impe-

(ris &f

tus fervorque animi ; a Deo , voluntatem

Admo«

fuam indicante, immittatur; an vero a da«

x

mone mentisque inconftantia; ut vulgo fit;

Qu

ortum fümant. Nam fi non es ea corporis

duis d

habitudine, ut labores ftatus, quem tibi ut

yyisdt

fan&um imaginaris, perferas; fi opes de-

a p*

fint, ut neceffaría ftatui acquirendofiant im-

jin A

pendia; fi parentibus curandis obftrictus;

aut alis es oblipatus, quibus in eo;

( a

quem appetis, ftatu conftitutus, fatisfacere

m'g fitt

non poífis, cum tamen fi non omnino, ali-

n D

quousque tamen debeas; quis id dubitet ;

g

Dei eam mentem effe, quam tibi tam cla-

mifeüüm

re& circumftantiee eloquuntur, ut ita dicam;

& manifeflant: Quod fi igitur meerore con-

um

k feqll'l'

ficeris, eo quod ad optatum tibi ftatum

a

per-

126

ARS SEMPER GAUDNDI .

T

pervenire non detur, certe jam moeftus es,

voluntas Dei curfüm füum quod reneat, il«

lique quod nequeasintercedere; quod quam

Wi

üum,

abs re (it; nimis eft evidens, quam ut

pluribus exponam.

f

15. Illud tamen non pigebit dicere,

non paucis mapgno futurum ufui & leva-

mento ; quod fi circumftantiis quibusdam

16

,

ftatum aliquem vivendique rationem affum-

píeris, qui tamen absque fcelere mutari po-

goreg

facile

teíl; varienturqne deinceps circumflantie,

quibus in eum ftatum esinductus, non illico

[

t t

il q

mutandum ftatum, etiamfi alium mente ti-

bi prafixum aliquando habueris.

Veluti,

padu

W e

fi quis ad religionem fefe impelli fentiat ,

nihilominus parentum etate grandium pi-

afcen

&non

etate ductus & obftridtus, Ecclefiafticum

ftatum & di

nitatem affümit , parentumque

-

€onye

j

confulit egeftati; is fane illis jam morte ex-

ipfor

ünctis flatum mutare non debet, religioni-

mi Vi

que fe addicere.

Prima enim circumfítan-

denti

tiz rem omnem , qua in medio pofita , vi-

Qu

ahæ;

debatur dubia , determinarunt; edixerunt-

que, quam vite conditionem tibi deftinaffet

n

Tary,

eus ; quam tibi Jam deponere liberum ut

fit; non tamen eft commodum, neque ulla

Topl

üfem

procurandz falutis urget ratio. Atque heec

quidem de ordinaria Dei ad ftatum voca-

quby

tione intelligenda funt.

Drttig

jl aHuc

$. II.

T0 m

DI

TRACTATUS UNDECIMUS.

127

sst

G. II.

xneit; l

od qui

Qui fuo flatu contentus efl . etiam. illum

quam ]

adiumentis omuibus eventibusque , qui extrin-

fecus eum. ad. bune. flatum . perduxevunt ,

t diet

conteutum e[[à uecefJe eft.

&

ybocm

;6.

Tque hinc preclariffima elicitur

do&rina, qua plurimos animi an-

n df

jan p

gores perturbationesque, fi recte percipiatur,

facile componemus. . Et haec in eo eft pofi-

flantiy

jn illic

ta, ut fi ílatui tuo acquiefcas, acquiefcas

illico etiam omnibus, qua ad eum te ftatum

ente t«

Vehlfi;

perduxere. Varia ea fünt; ac primum qui-

dem extrinfecus advenientia quedam ; &

fentiat;

im pi-

naícendi conditio ; parentum mores, edu-

cationis genus, ad ftudia diverfa applicatio

jafcm

Alia funt ab

conveniens, & his fimilía.

m

morte d

ipfomet homine; corporis compofitio ; ani-

mi vigor, ingenii acumen, dijudicandi pru-

gt

dentiay memoria, genius, lepor, ceaterg-

d

que animi affeCtiones, in fingulis femper

din, V

alie atque alie. Alia denique füpernatu-

d*

ralia funt dona gratiz , orationis, lachry-

df

marum , miraculorum nonnumquam etiam,

Dn?

Prophetie , raptuum & extafeon.

Hec

i

autem omnia & fingula, ea effe dico, pro

u á

quibus primo fümm«z agende fünt Deo

um v

gratiz ranquam omnium auctori bonorum,

fi affuerint: fic tamen fecundo, u fi abfint,

non multum angaris aut labores; neque ter-

Y

2

tio.

128 ARS SEMPER GAUDENDI.

j

tiocuiquam ut invideas & füccenfeas, quem

; fimig

videris hifcedotibuslonge preteluculentius

fpem

abundare. O quanta tranquillitate fruemur,

ayarit

fititie

quotque tempeftates animi commotionesque

dabitur evadere, hoc fi documentum alte in-

j

figamus animo ! quod quidem ex eis, que

U0,à

jam diximus, facile erit comprehendere.

piti,

17. Murmuramus enim nonnunquam,

pimu

conquerimurque, exempli gratia , (ut ex

optin

infini

uno difcamus de omnibus ferre judicium)

de nativitate noftra nafcendive infelicitate;

ünimo

100 aj

eos fcilicet obtigiffe nobis parentes, qui fi

alii fuiffent , alios profe&to viros futuros

la,

no$; alia enim pra oculis exempla habitu-

dicere

ros, educationem aliam: eos fuiffe, qui

&nm

bona omnia abligurirent , neque quid filii

iyf

agerent, quibusque applicarent animum

Dor |

fore

fludiis, multum penfi habuiffe; vili opi-

ficio applicuiffe te, idiote cum effent

€X€quw

ipfi, neque preclari quidquam tibi inftillaf-

Duten

íe, aut ad majora feciffe animos, quos ta-

B

men habere videris tibi ad non parva natos,

flbïqx

nifi cultura defuiffet. Infinita funt ejusmo-

! idfg

modi, que nobis preterita attendentibus;

fisqu-

non reéte eveniffe videntur, meliusque fu-

d

turum nobis judicamus , aliter fi accidiffent

li ].

res. Aliis enim paterna mors intempefti-

Uuder

va fuit; ut qui jam majoribus dignitatibus

ÜOrtum

roxime admovendus, filiorum rationibus

lm

k

O

nge melius erat confülturus: aliis fera ni-

decoctor

9

misaccidit; ut qui rerum fuarum

nimius 5

E

um

DI

TRACTATUS UNDECIMUS. 1:29

s que

nimius, aut qui longiorem vitam trahens

oülentiüs

fpem tibi matrimonii fplendidiffimi olim ,

TUGITUI

avaritia fua intercluferit. LHujus farine in-

finite funt querimonige.

Ionesqu

malteit

18. Verum ut hec componam verbo

uno,animum arrige. An illud recte perce-

eis, que

noete

pifti; quod precedenti fermocinatione exe-

tnquty

pimus, tuum quo nunc frueris flatum,

optimum tibi effe, & ut talem, pre aliis

, (ut &

infinitis , 7) a Deo aífignatum.

Hoc fi

dicium)

[icitilo

animo tuo perfuaferis acquiefcasque , cur

non approbas etiam ea , quz fapientiffima

quii

(1tOr0S

Mens, ad eum ut te ftatum leni manu con-

duceret , adhibuit adiumenta? Plebejus

hübitt«

enim cum jam fis, flatuerat jam id certe

i

ab ipfa eternitate Deus, eum ftatum hono-

yd d

um

nori füo promovendo, imo & tue faluti

fore conducibiliorem.

Decretum vero ut

viap-

; ditt

exequatur, de pauperibus tibi humilibusque

parentibus profpexit Deus.

Cafum hunc

atl

yos te

fuifle putas? imo vero fapientiee maximee ;

tibique fümmopere confülentis, decretum

vt

| e'usmO'

id fuit. Siquidem fi e nobili ftemmate cla-

risque parentibus ortum duxiffes, qua tan-

ïen[iblffl

jv

dem ratione ad plebejum ftatum, quem ti-

bi Deus neceffarium judicabat ; fuiffes de.

ï?

1

jfnt

m

irudendus ? quante & quot revolutiones

fortunz implicare te, non fine fummo tuo

n'mdlbus

incommodo debuiflent, ut ad tam humilem

pionid

eVOl»

H 5

;f

«) Trat 10.

j

gj

130

ARS SEMPER GAUDENDI

Ti

devolvererit conditionemm ? Omnibus his m

malis ut occurrat Deus, ab ipfo exordio ita

; ]lebg

rem difpofuit, ut per folos parentes effes id ,

tem f

quod fummo molimine effe nihilominus

Vonvel

debebas poftea. — Imo fi recte tecum repu-

tibus:

tas, fümmum beneficium tibi Deus prefti-

tlinse

tit; pares future vite , hoc eft, humiles

ts ti

tibi quod voluerit effe natales ; intolerabi-

ip ot

lior enim fuiffet heec fortis viciifitudo, ani-

n

mum ad delicias fa&tum , manusque otio

(5 t

affuetas , laboribus deinceps applicare ;

Ino

quod tamen modo, paterno inductus exem-

fipen

plo, & operi ab ipà jam inde pueriria in-

) di

nutritus , exequeris non pravate, imo &

delgl

hilare.

Wt ne

19. Át vero inquies, ftudiis vitam im-

lii

pendiffem, aut milite adieciffem animum;

mïprl

& aliquam vivendi rationem inveniffem

f

meliorem mea , commodioremque rebus

&t

meis. .Quafo ne jam difceptemus, quo

Quotu

precedenti Tractatu peregimus : neque

mihi pofthac opgeras, meliorem tibi fta-

ü&:

um dari potuiffe. « Commodior fortaffe in-

buy.

veniri potuit, & ut vulgus loquitur fortu-

tis,

natior; at melior, id quidem pernego.

Qj ,

Studiis enim aur militia ; eeternam animee

Tefer

tue damnationem confciviffes , aut certe

e,]

non ad eum virtutis gratieque apicem

Áitun

afcendiffes: neque hoc revocemus in dubi-

Quid

um , quod prudenti trutina examinaffe, &

& ill

demum

T

DI

TRAöTATUS UNDECIMUS. 231i

ibus lus

demum ftatuiffe Deum , jam conceffimus;

ordio t

plebejum nempe effe debuiffe te. . Hoc au-

vefesid

tem fi ita eft, tum certe plebejus ut effes ;

Jomims

convenientiffime plebeis rudibusque paren-

tibus natum te effe ut confitearis neceffe eft:

m r

alius effe fi debuiffes, de aliis longe narali-

; pl

um

bus tibi profpecturus erat Deus. . Quid er-

toltde

go obmurmuras malefane, quid conquere-

jo, tl

ris? Age quin imo pratias, quantum po-

tes, maximas Conditori tuo, de parentum

ue ol

Jlícare;

ienobilitate & ignavia, omniaque quod tam

; eXelT

fapienter & fine tua moleftia aut incommo-

do digefferit. Denique plebejus effe cum

IfT1O

(u'a j

debebas, nonne id longe convenientius :

ut ne primis quidem labris ftudia, vel mi-

qmime

litiae auleve artes deguítaveris, ut tota ani-

um

mi propenfione, in eàám cuiincumbis; artem

ferare, ftatusque tui munia gnaviter obeas

uenï[ïem

y

& ftudiofe? Quin igitur acquieícimus illis;

quorum finem approbamus ?

M 4"0

m

20. Que vero de opifice & plebejo

di&ta funt, hec aliis quibuscumque eventi-

que

bus applicate ; infirmitati nimirum corpo-

ul

ris, vultus deformitati, fortunarum everfi-

r foti

oni , amicorum occafui, ceterisque qua

f

EUO.

re-

referre longum fit. Ut vero applicetis

&e, primum illud, tanquam baíim firm

if-

j at

g

fimam ftatuite , veftrum vobis ftatum ; &

quidem folum illum ; maxime convenire 5

n dubl'

& illico rebus omnibus qua tibi hactenus

jlb

4

eve-

4

132

ARS SEMPER GAUDENDI

j

evenerunt, tanquam adminiculis ftatui tua

Qu0 p

procurando neceffariis, acquiefces. Huic

ts ob

cogitationi aliquando per otium infifte; &

d t

ummo animi gaudio ea teafficient, que olim

exleri

cum acciderent , fümmopere afflizebant ;

15 qui

affligebaris autem, Dei artes adizveutionesque

pitfece

quod non caperes. Cepit eas divinus Pfal.

D

tes , nam iis meditandis adiecit animum.

MO

Er meditabor , inquit , im. omuibus operibus

t ffb

YUs Q3 im adinventiomilus fuis exevcelor. ( a)

dil q

Et quod tandem omnibus rite pertractatis

decprün

fert judicium? eus/ iz [agWo wvia tua.

AOmn a

Quis Deus magmus ficut. Deus moffev?. Tu es

1177

JDeus, qui facis miralilia.

AVotaim þcg'[h' in

li& con

populis vivtutem tuam.

tantopöï

21. Quid enim adinventiones eas fci-

re defideras? Status cérte fi fortunatus tibi

cermtï

P

modo fit; fi domus bene compofita, opes

tunzri

oneftzsuxor placida & commoda, animo de-

li

nique corporique fi fit bene, hec, inquam,

Yotum

Vitee ratio, quam . jam inftituis, fi arridet 5

Condit

Tnente totam vitee tuz feriem meditato per«

Yoet

texe, idque tecum expende, que tandem

PAENES

receflerint, qui cafüs, quc rerum revo-

tibus,

utiones non obtigerint ; antequam ea tibi

quode

conditio obveniret : quos parentes nactus

nicj (

fueris; qua illi fortuna jactati locum patri-

Düm f

amve mutarint, ut ambo in manus convee

| p

Ores

mirent; quo xpodo mortui & quo temp

maXime

quo

| m j

) Pfal. 76. 12 13.. x4.

p

VDI

TRACTATUS UNDECIMUS. 135

lami ff

quo pacto eorum aut mors aut vita, rebus

$ H

tuis obfuerir profueritve: quo pacto invi-

Yiles 6

dia tibi amicos pepererit , idque res tuas

extulerit, deprimere eas quod vellet infe-

guz i

jpcat

ftus quis; iftud tibi ad honores viam ut

WT

pàátefecerit, officere quod videbatur maxi-

nos d

me, tibique Davidis fortem obtigiffe, cui

animt

Saulis ire & invidie innatus dolor, ad R

QO

j

:;j;eribu:

ni faftipium gradus fuit, Fiac, inquam, fe-

jot. )

dulo expende, omneinque vite transactz

tradts

decurfüm mente relege; & illud liquido &

g

fümma animi cum delectatione comperies ,

du

adinveutiones preclariffimas fuifle, & quafi

vie compendia, quz ad ftatum , qui tibi

TT

tantopere arridet, tandem aliquando dedu-

es(de

cerent.

/:.22. At vero non ita te dimitto vir for-

TUS [lhl

, 03

tunatiffime. Aliud habeo, quod fuggeram.

Nimo d

Audi. Enimvero, idcirco quia nunc ad

jngdffy

vorum fluunt omnia, quia tua tibi arridet

nith

conditio, adinventiones Dei agnofcis, & ve-

(lU)

Ya

roetiam placent. [am certe haud gravate

fl

t

;

gratias ages Deo, iis ortus quod fis paren-

tibus, fine quorum adminiculo neutiquam

n

jü Ü

quod es; fores: jam obitum aut patris, aut

T

amici & propinqui judicas opportuniffi-

mum fuifle rebus tuis, hereditatique tunc

j Pml*

que

capiende , cum matrimonio ineundo id

maxime conducebat: jam gaudes, fortu-

:mPOïää g

nam illam tibi tam adver(am obtigiffe; ma-

$

levo-

134

ARS SEMPER GAUDENDI

|

]

levolas invidorum linguas te tuaqueadmo- — g (

mordiffe, quee tibi majoris nominis acqui-

; ünqu

rendi prima fuit occafio: jam denique pro-

bas omnia, quz te ad hunc ftatum devexe-

i fedic

; t att

re; jam Dei machinationes confiliaque lau-

; qiem

dàs, que tamen non exiguam dedere &

Is pl

dolendi & conquerendi materiam, cum Dei

! quig

artem non perpenderes, neque quo hec

lim P

vergerent, fatis intelliceres. Numquid ita

epeni

fe res habet? ita planiffime. . Ideo nempe

&Verf

jam 'placet Deus , quía placet, quod dedit

|inogp

Deus: ideo jam placent viee & adminicula ,

ä

gt 1

quia placet finis: alioquin ut; recte Tertul-

| 0f adn

lianus ,. fj Deus bomini non placuevit , Deus

! Rm Q

402 &Vif ; à) ita inter mortales agitur. : Op-

Ihquis

time de divinis rebus judicamus, cum no-

Taxim

bis bene eft, nam apud vos , inquit Tertul-

quiden

lianus, bumeno avbitratu dicinitas penfitatur.

, f

23. Verum age, judicio te tuo, quod

*

modo recte tulifti, teneo ; praximque;

lm

y

quam omni conditioni applices , expedio,

m()dun

Eodem certe modo quo de ftatu qui arri-

Iom

det, de quocumque alio philofophare ; &

fineq

rem confecitmus.

Id certo tecum flatue

Em (

non amplum & potentem, non commo-

! llye 1

dum,& laboris expertem, fed pauperem ;

fed plebejum , fed labori obnoxium , fed

Ttre Q

lm

otii omnis deliciarumque expertem , fe

&isil

quemcumque demum qui tibi obtigit, tu-

DT

um

Wt f

4) Tertul. in Apolog.

DI

TRACTATUS UNDECIMUS. 135

jeadn.

um effe (tatum ribique competentem: íta

js aq)

timque illud penitus perfpicies, omnia qua

qupo

te circumftetere aut bona aut mala, aut lz-

y derete

ta aut triftia, viam ftraviffe, qua ad hunc

i h.

quem obrines ftatum devenires. Ita fi fi-

jedere d

nis placet, tuaque tibi fufficit arridetque

cum D

qualiscumque fit conditio, gaudebis confe-

o ht

Ítim parentes tibi puero quod erepti fint ,

nquid Y

egeni quod fuerint &,ignobiles, fortuna

) nenp

advería quod dejecti fint; gratiasque quin

Xl deit

imo ages Deo;.quod nec opulentus fueris

iniculis

puer, nec ftudiis applicatus, nec generofi-

Tertu«

ori admotus educationi, imo quod fcentia-

, Dui

rum omnium hebes fis modo.

An hac,

; OP

inquies, gratiarum agendarum eft materia ?

m no«

maxima enimvero ; nifi forte ne de fítatu

; Terml-

quidem univerfo, ullas tibi gratias Deo re-

v

ferendas effe exiftimas.

0 qu

24. Demonftratio fane heec mihi qui-

ginie

dem videtur evidens, cuique opponi ad-

e lq-

modum nihil poffit. « Quod fi ftatum hunc

meum mihi optimum effe judicio (judcare

qui i

durti

fane quod debeo) certe & illam tempefta-

n futit

rem, & illam injuriam, &illam amici paren-

g

tisve mortem , aqua ac pari ratione arbi-

trare debeo mihi convenire (licet exiguse

upe[em )

humilisque conditionis meee fuerit origo)

m ^

fl f

j

ac is illa fibi arbitratur convenire qui per ea

flg'ï[l [

ipíà aut etiam alia adminicula, ad amplifli-

mam fortunam eft eve&tus; recte quidem

judi-

136 ARS SEMPER GAUDENDI

|

TI

judicare fi volumus.

Verum id femper ! thbr

malum eft; quod judicium quantumcum-

; lg

que fànum infanus plerumque interpellet

j n0nan

affectus.

* H dum.

25. Hanc vero copitationem , Audito-

i « nf

res, ad omnia que vobDis extrinfecus obve-

niunt animumque perturbant, magno ani-

|

mi emolumento poteritis extendere. Quid-

quid enim accidet,. fcirote id a Deo vobis

iij

immitti, aut ad continendos vos in eo quem

ht

obtinetis ftatu, quemque perperam forte

vultis extendere, aut etiam ut tea prifítino,

quem tibi obfüturum pofthac videt, dimo-

K V

veat & dejiciat ; aut denique, fi id e füa

gloria futurum eft, ut hunc quem geris fta-

Cim r

Externa

&xterni

tum amplius evehat & extollat.

omnia Dei inftrumenta fünt, quibus pro

f n

füa providentia utitur induftrie; circum-

lii pu

flantiasque omnes ita attemperat, ut finem

tibus,

füum absque ullo aberrandi periculo confe-

dlie |

quatur. PFinis autem ille, femper 'eft bo-

Rm Q

num tuum; fi

At «

Quidem illud Auguftini eft

veriffimnm,

n

j

hi] tibi eveuire permittet , ni-

düt h

Jf quod. tibi profit. etiam fi nefcias 5 fi nempe

ditari,

viiliffimi Domini te feroum pvofiteare. a) l1ta-

|

&De v

que cum abeuntem a te fortunam videris ;

Omr

cum maritum fpem tuam demeti, cum ami«

Qollatis

cos diffluere, emori; immoto id confpici-

ER my

es vultu, fi ffatum tuum per hec immu-

tan-

diciiv?

a) Aug; ;n fi.,in fine.

hi

'TRACTATUS UNDECIMUS.

137

| f

tantem Deum afpexeris.

Neque jam re-

EUITCOT

bus hominibusve füccenfebis , quos ftatus

lt

non amplius poft hac tibi conducturi, & in

alium melioremque convertendi , noveris

ii

effe inftrumenta.

s t

u api-

S. IlI.

? Wd'

20 VOS

Qui fuo flatu. contentus ef! , « etiam in-

zevuis quas babet animi dotibus contentus vt

20 Qu

m lort

fit weceffe. efi.

viftint

erum ad alios adhuc fedandos mo-

dimo.

| efüt

26. V

tus, uti coepit, decurrat oratio.

Cum enim hominisefformando ftatui, non

i r

externis tantum adminiculis utatur Deus ,

Axtertt

Íed interna etiam hominis conftitutione,

ys [

uti probavimus; qua quidem in animi do-

Qu

tibus, ingenio, affe&tionumque bona diffi-

p at

cilive temperie, maxime eft pofira: illud

p

jam agendum eft, & ex iis que jam dicta

d

jid

fünt conficiendum, ut fuo quisqne ingenio

n

aut hebetudini, judicandi acumini àut tar-

j

ditati; imàpinationis vi aut impotentig ,

o

bene vel male attemperato cerebro, quin

[]) [

& omnibus tum a natura , tum a gratia

i

collatis donis penitus acquiefcat , nec ad

pum

alia multum folliciteve fufpiret.

nfpi

m*

27. An ergo de ingenio, inquies;. ju-

wlu

diciive fuis impobirate quisquam eft queru-

lus?

138

ARS SEMPER GAUDENDI -

TI

lus? an alicui non abundantiam admenfüus

t qu

eft Deus? mihi certe videor ingenii habe-

& Vet

re fatis, nec habeo hac in parte quod con-

üdies

querar.

Gratias certe oppido maximas ;

Tilltn

aliquid faltem bene feciffe Deum quod exi-

f& |

Ítimas. Nequeego, ut fatear quod res eft,

Tepoti

multas aut graves de hac re quereleas inau-

Verun

! quod

di. Nihil fane felicius magisque ad homi-

nis guftum diítribuit Deus, quam duo que

homig

ffe h

funt preflantiffima , Ingenium & Judici-

um; &inter feeminas tertium fortafle, for-

BU

ütm

mam & fpeciem. Sed de corporis dotibus

nonago. Nemo non dicet eas dotes füp-

| degrahu

petere fibi affatim, nemo fibi hac in mate-

lD mi

ria non gratulatur. Quid quod non pauci

pagt

fibi abblandiantur adeo, ut neminem, aut

Turfüs

certe rarum effe autument; qui fibi aut in-

Áis n

genio, aut difcernendi acumine poffit com-

'i efre d

parari! Hinc fane judicii noftri pervicacia ;

Bl Qu

nolumus enim id quod judicamus effe pre-

ümq

ftantius, exiliori fubjicere ; nullius autem

Thàris

judicium pra noftrro nobis placet: hinc

diüriï]

etiam ortum habet ufitata paffim illa omni-

bus obtrectandi detrahendique libido. Vi-

Query

deas enim ejusmodi ingenia, qua nullum

Omm

in Republica ingenium

b

onum efle patian-

|

que; U

tur; ne füo videlicer quidquam exiftima-

| W m

tionis decedat ; omnes ignaros appellant;

l f

omnes hebetes, omnes rerum inícios, nec

Oj

co effe ingenio, res maenas comprehende-

re

Tif

TRACTATUS UNDECIMUS.

Ti

139

(dmelit

re qui valeant, nifi tarde & renuiter.

De

nit hde

fe vero quis id ditet? inter viros id raro

Qd a

audies; inter feminas id quidem ufitatitfi-

at

mum eft, ingenio fe non valere quod dicti-

yod g

tent, prefertim ubi graviora incumbunt

dsd

negotia; & quidem facile ipfis credi poffer.

I*

Verum hoc habet facilitas illa incommodi ,

- *

quod credi fibi tam facile, in re praviflima

duoq

homines paífim indignentur.. Raro enim

fefe hebetes, fefe ignorantes, fefe ingenio

; Jidi

ffe f

exiguo effe dicunt, nifi ut laudentur: aut

dotibi

faltem hec fibi ornamenta verbis tantum

s [ip-

detrahunt, fide data clanculum & accepta,

fibi minime eíTe credendum.

uod íane

qite-

y pud

patet; non enim credunt ipfimet fibi. Quod

Jup al

rurfus manifeftum eft; nam fi alius hoc ip-

ia

fis enuntiet, irafcentur illico, falfumque

effe clamitabunt quod objicirur. "Tamen

fit o

Vi

