id quod verum eft (emper eft verum , quo-

f

cumque demum edicatur, ore nec intereft ,

1aris fit an foeminze.

T

D hlqc

28. Jam vero de juditiorum tam bona

fl

diftributione quid dicam? certe nemo con-

; 0n)

.v'l'

queritur de füo , nemo illud vellet alieno

"n

ii

l

jm

commutare , adeo füo contentus eft quis-

)

4

qite

que, ut füum cuivis etiam praeferat quantum-

vis magno , modo alienum fit. lllud mi-

m

vt

hi fzepius cogitanti, qui tandem id fiat ut

hominibus, qui de nulla non re conque-

(5j Y

runtur, in hac parte a Deo tam preclare

'eheüdf'

li

fit

]

140

ARS SEMPER GAUDENDEI

; Quenr

it fa&tum fatis, ea tandem duplici ex capi-

|

te occurrit ratio: Superbia inquam, inge-

(itant

|

if

nita mortalibus ; qua fit, ut quisque ea

parte qua maxime homo eft, maxime

| qun j

Qlfer

eiam velit efle fpectabilis: heberudo de-

inde, cecitas mentis, feu inpenii ftupidi-

| ( fic

[icim

tas; que in ejusmodi hominibus paífim

ranta eft, ut fàtis ingenii perfpicacitatiSque

41 pen

iis non fit, aliena ut ingenia queant. perfpi-

&üiq

cere, & deillis judicium füum ferre. Ve-

confeq

rum id modo non ago.

Deum |

29. 'Tantum quibusdam modefte fru-

mirusqL

galiterque de fe fentientibus fatisfaciendum

90 prr

K q

mihi eft, qui quod res eft fatis perfpiciunt;

non admodum preclaris nempe fefe dori-

Rtioni]

bus exornatos; non ea effe perfpicacitate

um eg

inpenii qua pollent plurimi , nec ceteris

Ij À

ütridt

tum nature tum gratiee dotibus, nifi leviter

admodum fi aliis comparentur, inftructos.

Tüm a

Et quamvis hoc de íe poffe judicare, fit

adiaphg

bone? mentis defzcatique judicii ingens in-

Heque l

Tb r g

dicium, quo acuti perfpicacesque homines

deflituuntur fepitlime; tamen anguntur

Ion n

non raro, daemoneque materiam függeren-

Á g

te, conquieruntur fecum taciti , rationem-

T&

que exquirunt, cur non eo quo alii non

fffemul.

pauci polleant ingenio, cut non ad litteras

ï()ce&4

reconditiores capeffendas eque ac illi ido-

L

nei? vides fàne, inquiunt, quosdam fcire

omnia, me vero fere nihil: aliis magna elo-

quens

p

Dr

TRACTATUS UNDECIMUS.

141

quentia verborumque illecebris füa diven-

a

m, lp

ditantibus , ego inftar pifcis obmutefco, ne

infcitiam, male dum loquor, peius prodam:

isqu: d

Toxum

quin imo fi de rebus divinis fermo inter-

currerit, alta (apiunt alii, eaque proferunt

ib d

ib

de facris myfteriis cceleftique gloria , quafi

fi cum D. Paulo tertii ut minimum coeli adi-

j pamm

ta penetraffent; ego interim in terris repo.

du

Denique alios video rantos a Deo favores

t pan

& Y

confequi, tanta perfundi gratia , ut toti in

Deum abrepti, füaviffima inter fufpiria ge-

fic fr

mitusque , orationi diuturne infiftant; ubi

ego pre mentis imbecillitate, ne falutatio-

endurm

yciunt;

nem quidem angelicam fine maximis eva-

gationibus. animi. queo recitare.

Nullus

o doti«

fum ego, nullius frugi, nullius pretii; aut

jachle

: CoIat

rei, An vero, nullius frugi? id certe non

arridet ; corrigendus es, id fiitaíit. Ve-

(

frdos

rum an non id perfpicis, ea quee attulifti ,

adiaphora effe pleraqne, id eft, neque mala,

u I

neque bona? Erras enimvero, erras pravif-

1gens n

fime: et ut judicio valeas optimo, perpe-

hgm'mCS

ram tamen modo judicas. Ah auditores,

7l nl

fi falutis noftree negotium ingenio perage-

þggff t

retur & fciendi peritia; quam recte conque-

j

reremur, ingenio fcientiaque nos deftitui! fi

j m

voce & preclare loquendo, dicendique vo-

|lers

lubilitate & eloquentia eterna falus. com-

jj i

parari poffet ; quam amulti coeleftem olo-

hm ['Clïfe

E

riam

T "

T

[*

que

142 ' ARS SEMPER GAUDENDI

]

i

riam obtinerent modo , quibus minime pro-

nl í

fuit eloquentes fuifle & difertos!

TU

30. Verum ut fcrupulos hos omnino

quá

-5

complanem, uteximam : an non id, ex iis

quae modo dicta (funt, clare perfpicis, illas

(mni

naturz dotes, ingenium tardum, aut ad per-

p

cipiendum facile; rationandi induflriam,

AOT

eloquendi leporem & elegantiam; imo & e

- Qu

calo immiffos preeter ordinem nonnunquam

minj

favores , aut etiam preter morem commu-

lius

nem denegatos, vias effe, quibus a Deo ad

D

ftatum tibi proprium deduceris, inftrumen-

ump

ta denique effe & adiumenta, quz Deus cui-

od

libet in manus dart, ftatui füo bene debite-

luntis

que procurando ? Illud enim jam liquido

i g

demonítravimus, 4) quod pro futura con-

üt f

ditione vitzee, varias variis hominibus affe-

p

€iones; propenfionesque in diverf(a ftudia,

Dd

diverías admodum indiderit ; inpeniumque

mqu;

T

futuris ftatibus attemperarit. Nihilominus

lj

(

| telld

de tuo ingenio tu conquereris,

An ergo

divinum tibi vis inpenium effe, Deoque par?

| hf

| kl

Non tantum, inquies.

Quantum ergo po-

ftulas, quietus ut fis & conrentus tuo? Nef-

:

däfi [

cio fane, inquis. Nefcio, neque ego pro-

fecto ício, fcire qui poffis, quantum recte

j

poffis velle. Quid ergo conquereris ?

mpr

31. Age ut rem hanc conficiam ; in

e non

anrio

ipfo creationis tua e)fordio ; concip

nifi

Cado

») Tra&. g.

P

DI

.TRACTATUS UNDECIMUS. 1-;1.3

mepre

nifi folam voluntatem anim«a infufam tuze;

inpenium vero necdum efle diítributum:

omn

quidquid igitur adhuc es, íolum cvoluntas

hii

es.

Quod fi voluntati tug fic conftitutee;

:is, ]

6mnium , quotquot funt, ingeniorum dare-

a

tur optio & electio, an tibi videris effe is;

ullrim,

&ccommodum «tibi ingenium qui feligeres ?

imod

Quid ni, inquies! ego fane Salomonis ut

minimum ingenium animique dotes, iis me-

unqu

jormm

lius ufürus poftulaffem.

N« tu profecto.

magni fueris ingenii tum, cum etiam nul-

Ded

rumete

lum prorfíus habuiffes.

An non id dixi;

quod nihil adhuc fis , nifi mera & fola vo«-.

us cli-

debité-

luntas ^ quo pacto igitur voluntas fola po-

teít judicare ; quid de Salomonis ingenio

liquido

j r

aur fcientia dicendum fit, cum intellectus

ingeniumque,; quo hec percipiat, voluntati

! S a&ï'

l ftdi

necdum ullum fit affignatum ? Quo pacto,

inquam , voluntas recte poteft elioere, cum

Ym

Jonini

Eligere , actus fit elipenda cognofcentis in-

telle£tus ; intelle&tu vero omni voluntas ad-

e

uqüePaïv

huc fit penitus deftituta? Vides fane,quam

id fit ridiculum.

oD

32. Video, inquies, primum ingenium

"

j

M

dari mihi debuiffe; nec a me potuiffe de.üg-

( Pm'

nari, aut eligi. Verum; aliquo cum jam

lä? W&e

fim preditus , fatis mihi perfpicacie eft; ut

[b

videam , alios majori pollere ingenio pra-

;;

; m

ftantioribusque pre me dotibus exornatos.

j

Ciedo fàne.

Verum an id etiam vides, alie-

fii

13

na

144 ARS SEMPER GAUDENDI -

,

naingenia, & dotes animi , tuo flatui ma-

| mp

giS convenire, aut tibi pro tua conditione

magis conducere ? id íàne nullus , credo,

i rg

videt- Longe aliud eft, praftantius tuo in-

[Ur] :

genium dari aliquod ; aliud vero , tibi quod

ff

ífit melius. Gladius certe acu preftat aut

nod

malleo ; an ideo fartori aut fabro oladius

lo,

pra acu aut malleo, arti quam profirentur

Qtat

exercende eft conducibilior ? Sed ne dicta

Conti

reperam, clariffime id evinco non conduce-

B os

retibidotesalias; idque hac unica ratione.

quod

Quod fi jam ubi ingenio es hebeti & fere

nullo, adhuc tamen tuo flatu contentus

lhoer

fpits

non es, tibique plura deberi exiftimas; quid

pou

tandem de te flatuiffes, preeftantioribus ani-

Titc f

mi dotibus confpicuus? Quod fi jam rudis

Xm.

& ftupidus, Dei confilia examinas , imo &

&eun

condemnas , in quam non, perfpicacitate

que

ingenii preefidens , audaciam affurrexifles?

8

fi jam tam humilis & depreffa videatur fla-

tus tui conditio, fi onusram grave, quod illi

annexum eít, procul dubio ingeniofiori

fuiffet omnino intolerabile.

Rurfus cum

Du

fermone ram inficeto jam & infülfo , nullo-

fí

que qui lepore conditur , nusquam tamen

te non ingeris, facundiam qua non vales,

ad faftidium usque putide oftentas, omnia

contemnis , de nemine non obmurmuras;

34N

Deus bone! quo non profiliiffes impudep-

fU(] Y

tiz , facundum tibi fi fuiffet os, & vero eti-

am

bi

TRACTATUS UNDECIMUS.

145

itul t

am gratiofum! Enimvero non tibi perferen-

ndino

do tellus ipía fuiffet par.

dotibus; Quas ná-

; qi

33. Crede mihi, &

g toit

tura Deusque contulit, contentus vive.

ib

Sufficiunt ille tibi, ut pro conditione tua

st d

modefte vitam tranfigas.

Deftinato confi-

- glzdius

lio, non alias tibi dedit is, in cujus manu

J

erat dare , ut flatu tuo continearis, eoque

f& Qs

contentus fis: neque vero fi majores habeas,

ondu

is es, uti iis re&te qui poffis: profuturum

tOR

quod putas, oneri erit & impedimento.

& k

ingenii fane habes fatis, ut recte fapias:

ntentis

fapies autem , fi munus tuum officiumque

; qui

prout debes, recte expleas. — Ut autem hoc

js atl«

rite facias, non eít quod fcientiam majo-

n ïudis

rem expetas, fed virtutem ; non ingenium

m

acutius; fed conftantiorem voluntatem. Ita-

j

ue tuo contentus vive, & tum demum vi-

vl

ves, & vives placide.

a

gl

S. IIII.

agl

[ of

Denique ut dotibus tuis contentus fis , "

pl

cum alienis ue compava , niec fi majoves tuis

n

i [gmtü

in alio compereris , illt imvide.

On wxvsl

Erum quod maximum in hac parte

Ts

34-V

mortalibus negotium faceffit, nec

urmüfï ]

fuo vivere contentos finit, eft, quod alie-

mpu g

nam felicitatem invidia livoreque infectis

l3

afpicia-

4

146 ARS SEMPER GAUDENDI

T

afpiciamus oculis. Unde tunc noftra nobis

' fivon

incipiunt difplicere, dum quod magis placet,

qum

fetasa

inalio comperimus. — Placet plebejo homi-

ni modica,qua vivit, res, donec opes in vi-

munil

cina domo confpicit: füum cuique ingeni-

Temir

um fcientiaque fufficit; dum alienum non

tD

áttendit ; ut aurem attendit , turbatur ani-

Torem

ínus, fluctuat mens , rempeftas oritur illi-

bona.

c€o maxima.

Iesqu

35. At, quam id preeter rationem eft,

Quan|

fi mentem advertas ? nonne jam id plane

dled

confecimus, faffique fümus, Ugumquemque

fr

proprium donum babere a. Deoy unum quidem

füm t

Jicy alium vero fic ? à) An non tibi ad dimen-

Tefci

fum liberaliter elargitus eft Deus, quidquid

fr f

tatione bona dandum cenfuit ? An non is,

m

qui etiam vezris fecit pondus , deditque; quae-

liberaf

cumque nature competebant , bene ur illi

foret, tibi non bene pro tua conditione

COmp

exacteque admenfüus eft? quid ergo obmur-

me ]i

muras ? Obmurmüras vero, alienis rebus

Tenty

curiofe nimis quod intendas oculos, &

Qu

quod petlimum eít, tuis compates.

| üneg

36. Hoc itaque, fi magna cum tran-

! quo

quilliare vivere defideras, primum tibi

| €tan

receptum fcias, ut numquam te aliosque

pone

inter comparationem inftituas: nec fi quas

, Wm

habes animi dotes, fi quas opes; fi quam

dlien;

naturales

ln

'f.jjgendi induftrriam , fi quos füper

favo-

Ver

4), 1- ad Cor. 7, 7.

;

T

TRACTATUS UNDECIMUS. 1:4?

DI

12 t

favores, fi quam virtutem aut leporem, fi

Splo

quam agendi clegantiam, umquam illa con-

ferasalienis. Verum ut tibi tecum bene fit,

0 Dori«

91

munificoque pro iis largitori Deo fis gratus,

neminem in rerum natura effe cogita , prae-

ing'eni-

grm nof

ter Deum beneficum , & te beneficii debi-

torem. Si nulli praterquam tibi valetudo

tür f

r

bona, aut illud qualecumqu

e inpenium, do-

tesque quantumvis tenues conceffz fuiffent,

emd,

quanta te teneret rerum a te poffeflarum

| pla

dele&tatio , ut gratus effes , aliis omnibus

prepofirus & pralatus. Jam vero ingra-

j

7uiz/m

tum te facit comparatio ,. difplicetque be-

[fcfi-

neficium , quod non tibi foli Deus videba-

.dqulid

tur fuiffe beneficus : quafi vero tibi detra-

yn

&um fit, quod aliis pro divina munificentia

)

liberaliter eft conceffum.

37. At vero, fi nihilominus precfracte

gl

(iti

comparationem vis inftituere , inftitui per

me licet.

Sed zqua omnia lance ponde-

j

u

rentur. Ac primo quidem non ea íolum,

quae tibi defünt, cum aliena abundantia tru-

057&

tines, fed & quod illum deficit; cum eo;

quod tibi abundantiori manu collatum eft;

n n

f Iibl

etiam confer: & tum, fi potes; querelas de-

pone: dic fane defraudatum te.

In hoc

j

j qui

enim nos fallimus, iniquique trutinatores

alienze felicitatis deprehendimur, quod ma-

jqun

gud

la noftra cum alieno bono conferentes, ex

adverfo etiam , noflram felicitatem alie-

j

nis

I 4

148

ARS SEMPER GAUDENDI

TI

nis malis comparatam , non expendimus.

b

Utrumque igitur appende; & ne Deo fis

fini Q

injurius, tibique:

ft, on

permoleftus, etiam atque

etiam expende.

cfedhu

38. Deinde, ut hoc fedulo exequaris,

Qportu

non partem conditionis tuz» cum parte,

Tittg 1

fed totum tuum ftatum

m TK

; cum eo, quem alter

habet, univerfim compares velim , bene ut

Q (

fiat comparatio.

Id namque folum, quod

n fmg

in vicini tui ftlatu & conditione vehementer

Q iny

arridet, arripis; illudque cum eo, quod in

(15; in

tua vivendi ratione eft moleftiffimum, inepte

confers.

| mdinerï

Interim diflicultates eas, quae al-

! QVitas

terius flatum prepravant, non confideras;

| Dlenti

|

minimeque tuis, quee tua tibi fert conditio,

b

commodis eequiparas aut componis ? Quid

l

pien

igitur mirum, fi turbetur trutina , ubi res

eni

tota male expenditur, nec lances sequa ra-

: Gloni

tione pragravantur? 'Trutinas tu defe&tum

tem a

tuum , quodque tibi deeft, expendis aliene

pedita

oppofitum abundantize & felicitati: non mi-

Tüm y

rum certe; hec apud te quod preeponderet.

lori

Sed viciffim id, quo tu füperas, eidem im-

àuq

pone lanci, qua defe&tum tuum examinas:

dilri

alienze vero felicitati, etiam ea, quee fecum

lil da

fert incommoda, juftus trutinator oppone;

] Wtq

& vide fis, an libree examine hinc & hine

Centi

eunte & redeunte, tandem ad juftum equi-

füdo (

ibrium accuratumque momentum deveni-

f fj

engm non fit.

29.

n

DI

'TRACTATUS UNDECIMUS. 1:49

Ne-

ndimis

39. Sic res

aguntur, mortales.

Dro s

mini uni Deus de

di

it omnia:

liberalis ut fue-

n d

rit; omnia tamen diftribuit cum alicujus rei

defectu.

Et vero ita diftributa effe omnia

equs

oportuit, ut ante demonftravimus: 4) va-

| pit;

rietas rerum & munerum,; humano generi

emilet

tam neceflaria, id exigebat. Attende igi-

benut

tur, donorum a Deo cuique impenforum,

in fingulis varietatem & differentiam. Illi

l; quo !

mentt

cui invides, aut quem tibi preelatum quere-

Iuod n

ris, ingenium magnum dedit Deus, vale-

tudinem vero corporis admodum exiguam ;

ineptt.

ye d

divitias ingentes, fed caput infirmum : fa-

Qdert;

pientiam non vulgarem , fed uxorem infa-

ondito,

niffimam ; copiofam domum, fed filios im-

1Qu

pudentes, familieque futuros opprobrium,

d

dignitatem conípicuam , fed füummos, qui

dignitatibus annexi funt labores; haredita-

s t

kf

tem ampliífimam , fed litibus undique im-

peditam ; donum orationis, fed ícrupulo-

j d

non n

rum vexas ingentes, tricasque intolerabiles;

yordtt

plurimum gratie , fed & perturbationum

haud adeo multo minus.

Hsec aliis fic funt

dm?

5xamil',l"v'

diftributa. Tibi vero minus quidem inge-

nii datum eft ; fed quietis longe plus; mi-

i

nor quidem de divinis myfteriis cognitio &

; OPF 511

fcientia, fed major erga divinas res teneri;

T0

tudo & pietas fincerior ; minor eft familia,

m a

fed filii ad virtutem facti; exigua domus,

1 deveü!';

I;

ed

p

Ld) Tra&- 8 H

1j0 ARS SEMPER GAUDENDI.

Ti

fed uxor placida moribusque tuis accom-

Arepti

moda ; dignitas non ampla, fed nulla fafti-

tiptre;

elfo

dia ; conditio humilis, fed valetudo con-

ftans; clientum raritas, fed fomni tranquil-

denis

[

li; menía non opipara, fed quam fames

T /1 [/

condiat bene conílituti ftomachi; denique

|

m

pauper es , fed letus , fed tranquillus, fed

fkttj; Q

curis Vacuus.

H«c, inquam, omnia fimu

- Delnt:

cum aliena conditione confer, fimul expen-

15 qui

de; & fi potes, deinceps adhuc conquerere.

4l

Quod fi tamen

pergis moleü'iqr effe & tibi

gtam; i

& mihi,

Q Q

40. Dic ergo , an univerfim conditio-

T? a

nem integram, quam habes, deferere vis,

DFUE

eamque cum aliena, prout eft, integra com-

ACetes

mutare? an tuo derelicto ftatu, in alterum,

E

quantus quantus eft, vis demiprare; fic ut

| Qpitis

bona malaque omnia, que fecum is fert; nul-

Düs id

lo rejecto fufcipias?

uid deliberas? Quid

Dro co

caput obvertis ? Quin aunnuis ? iNolles, fat

àdeo ]

Ício: neque etiam id velle potes ex con-

E

di&to : illud enim ftatuimus, quemque füo

* Àtth

ftatu contentum effe oportere ; & fuüum

Jüdio

cuique effe optimum. — Quod fi igitur fta-

tondi

tum mtegrum commurare 'neque ViS, neque

Qür n

vero' etiam potes, cur quedam ex alieno

flhin,

vis decerpere , & quidem illa, alienam con-

etiam

ditionem que componunt, tueque non

eUm, !

conveniunt ? lta fane eft.

Aliena füfpicor

nonn

nos contemplari, ut ingrati fimus, & ne de

acceptis

J.

TRACTATUS UNDECIMUS.

I$1

AU

acceptis videamur Deo gratias debere tan-

n

topere, tanta cum afpicumus nobis adhuc

Q Q

deeffe.

Nam ut preclare D. Salvianus;

ugil

alienis mente oculisque inharemus , /Vom

famo

uia fi eligendi facultas effit, [emper illa mal-

bunane

anique

í

(

muj; [ed quia ufiatum efb boc

s d

menti , cum intueatur illa [emper que defunt. a)

T

Defunt autem ad plenam felicitatem omni-

CXPQR-

bus quamplurima.

yett

41. Verum , ut rem hanc penitus ur-

& t

geam; dic fodes , an dotes tuas ftatum-

que cum divi Pauli conditione commutare

Iditioe

vis? an Evangelium toto orbe diffemina-

: Vi5

re, an ab hofílibus urgeri, an detrudi in

of

carceres, an tertio publicis flagellis excipi ;

an naufragus toto ja&tari ponto, an denique

UI

)

fic t

capiris condemnari ? vellem, inquis, fi íta-

rus id mei ferret conditio.

Verum neque

r, nl

Qu

pro concione dicere meee funt partes; neque

]s

adeo litteris fufficienter imbutus fum, heec

ut audeam : neque ingenium füppetit, ftu-

x o

g f0

dia tanta ut apgrediar. Dene eít, fic tecum

judico. Verum, cur Paulo id, quod in fua

x füur

"

conditione felicitatis habuit, invides tu?

cur non pateris eum in tertium coelum rapi,

s

] j«

ifthinc ad. laborcs tam ingentes, animos

etiam delaturum pares? cur non pateris

n qu

eum, qui tanta fübiturus eft mala , deliciis

* DOU

, Paulo

(fpe

nonnumquam frui? Patior, inquis

certe

g

^) De Salü. 1 de Prov.

p

154 ARS SEMPER GAUDENDI

J

Nqu

certe non male volo, ei non invideo , neque

adeo de illo conqueror: etenim id fcio,

Tofus

alia ipfi adiumenta danda, alias dotes, alios

10n 1

longe favores impendendos effe, ut con-

fortun

ditionis füz partes omnes expleat, quibus

d

€go,; ut mihi vivam , non indigeo.

fv

molli

42. Redte tuliíti fententiam.

At vero,

hic te jam teneo. . Cur igitur vicini tui com-

Talus

modis invides & obgannis, cum ille non mi-

füppl

nus Proprium domum [uum a Deo bhabest,

1

quam Paulus füum ? Cum tecum tácitus

müm,

loqueris, illud femper occurrit, divitem effe

Qtein

illum, magno ingenioc, litteris excellentem

6; |

res ei bene füccedere , felicem effe pree te.

Qie u

Verum id etiam cogita, ideo datam effe ei

Yolvas

hanc fortunam , has delicias, haec commo-

tie f

da, ut labores , qui ftatui ejus intercurrunt,

BENSS

leniantur & ferendo fint: ideo ingeftas opes,

Ih o

potentiam, dignitates, ingenium, eloquen-

quod

tiamque conceffam, ut partes fuas agat ; &

quod

vero agat bene. An ergo fi in fcenam pro

lon ;

decoro inducendz íünt perfonse , rufticas

tum

veftes Regem vis induere, fenatorias mili-

puon

tem, militares vero Senatorem? Aut tu ru«

nequ(

flicum apere cum debeas, tuaque partecon-

dbjed

TiS v

tentus fis, nihilominus Regia ornamenta;

Regem acturo vis detrahere? amens íane

Bv

fis, hoc fi vis, autilli fi füccenfeas. Quem-

ütnd

que fuas partes agere, & parti agendae cone

, "B

venientes dotes habere, ut fapias, permitte.

! Went

Neque

|

|

153

|

TRACTATUS UNDECIMUS.

m

Neque quomodo füum munus expleat, cu-

df -

riofus queere; ribi id non fit cure , tua quod

AE

non interefl. Si bene res füas agat, ideo

fortunare illi vitam fcias Deum, ut bene

Q CO«

qubus

agere perfeveret: fin vero perperam agit &

[

perverfe; ut per beneficia rebellem (ibi de-

LVO

molliat ; aut certe ur quaedam , quee recte,

i |

malus cum fit , egit;hic ei compenfet opera;

n

fupplicia eeternitati refervaturus.

l]((bm,

43:

uidquid fit, illud eft certiffi-

mum , dotibus illis füblimioribus, majori-

fàcinS |

efm els

que ingenio non indigere te , ut rem tuam

enfet |

agas, neque ut plebejam vitam ducas , ne-

yre i.

que ut penfà trahas, neque ut colum. ób-

efeel

volvas, neque ut textrinz incum'"as; fi iítee

ymmo«

tug fünt partes ; neque adeo , ut orationi

Non multa memo-

vtl

vaces, & Deo placeas.

ria opus eft , ut memineris a Deo effe te

t p

]

pgit*

quod es; illudque tibi longe optimum effe,

quodes. EHoc tibi plane per(uafum habeas,

h

nop minus Deo gratam eíle fimplicitatem

tuam animique hebetudinem, quam preci-

il

puorum in orbe capitum acutiífima ingenia;

n

ho

neque minus Numini arridere humilitatem

abjectionemque tuam, quam do&torum ela-

a

n

af

tàs VOces; neque adeo minus exaudiendum

te, vulgari minimeque füblimi plebejorum

"

u

]i

orandi methodo cum infiftis, quam fi altif-

fimarum rerum plenis Deo fuüpplicas argu-

od d*

mentis. Sufficis tu Deo, inquit D. Cypria-

nus;

N

154

ARS SEMPER GAUDENDI

1

nus; itaque fufficiat tibà Deus.a) | Sufficiat;

li

dmo

inquam, quod tibi dedit Deus: dedirenim,

quod fufficeret. Simplicitas haec, altiffima

quefi

"T heologiaeft fimplicis, ut fefe appellat, Tho-

gccepæ

mae a Kempis.

Is pie ad Auctorem füum

limin

convertens animum: Ormia ex 1e , inquit,

u d

£g ideo im ommibus laudaudus. b) Quo pa-

Tgn

&o id confequitur ? nimirum quia is Deus,

Dd

errare qui non poflit: jam vero Z feis, quod

Aüdar

unicuique donari expediat ; &9 cur ille mimus

10n h

ille babeat. amplius, uon eff noffrum , [ed tuum

0000

boc difcervueve ,, apud quem . fiugulorum defi-

Rutitr

vita funt mevita.

T te]

44. Hac füumma demum fapientia eft:

d

reter quam , alias mihi tibique deeffe, li-

b

e

Tituri

ns patiar. Scio, íi preftantiores animi

bl&e

dotes mihi contuliffet Deus, iis abufurum

ts df

fuiffe me, aut faltem pro dignitate, Deique

um

honore eas non impenfürum. Si mapis ab

ls (i

ingenii fcientiarumque excellentia orbi fuif-

itini

fem confpicuus, animos plus quam par eft,

Nuni

& fuperbe nimium extuliffem; damnationi

Wt ]

parande fuiffent inftrumenta dotes ille , aut

faltem majoris fanctitatis procuranda im-

Dd

edimenta. Si in rebus agendis major mi-

It fj

ài fuiffet induítria, majoribus etiam impli-

V(])&

candus eram laboribus & tediis: nam in

inulta [apz'emfz'a3 multa. eff indignatio 5 e qui

adast

4) D. Cypr. de Afcent: Dom.

5)

. £) Thom. a Kemp. L. 5. de Imit. c. 22.

J)

DI |

TRACTATUS UNDECIMUS.

I$j

ufícat;

addit [cientiam , addit &g labovem, a) ut recte

[tenm

admonet experientia doctus Salomon. Ita-

gf

que fic fint omnia, prout funt. — Si alio plus

uTv

acceperim, plura habeo, qua rependam Deo ;

m füom

fi minus, minus habeo, quod refpondeam;

inquih

aut de quo rationem dem.

Omnia ex te,

p

magne Deus , 'omnia ex te Sapientia infi-

'Tam

j us

nita, €2 ideo im ommibus laudandus.

laudandus ob id, quod habeo , quam quod

fisg!

Meo

» fl

non habeo , aut alius habet pree me.

d um

ego contentus vivam, & quod mearum eft

n Áj

parium fedulo exequar.

Fructus, quos

mea tellus fert; meum ingenium, mea ha-

Y eü"-

bitudo, mea fimplicitas, accurabo ut ad

maturitatem eXxcrefcant.

Lsetus interim ti-

sf

ss qniftl

bi & ex animo gratulor immeníe Deus,

alias effe füblimiores mentes, que tibi obfe-

uf

quia prarftantiora deferant ; alios effe in cae-

| De'ique

u (

lis Genios ; qui profundius te cognofcant,

ol

intimius ament, & vero etiam laudes, tanto

ipre

Numini convenientes, pro dignitate decan-

tent.. Hoc tibi; donec Angelicis jungar cho-

mnaio

jl

ris , pro tenuitate mea fimplicitareque fup-

plex decantabo ; Deus meus es tu5 n mani-

Yl

[I!

bus tuis fovtes i. D) nterim Tuus vi-

vo, & Tibi vivo.

"a

, nam n

[l

TRA-

)y

g

[ ul!

*) Egcl. 1, (8.

r

5) Pfal. 50.

1;6 . ARS SEMPER GAUDENDI

TI

TRACTATUS XII.

lus

Servus vocatus? non fit tibi cure - - -

Tieo

ho

qui enim in Domino vocatus eft fer-

TCng

vus, libertus eft Domini : fimiliter

&

ui liber vocatus eft, fervus eft

Qque í

Chrifti. Unusquisque in quo voca-

V ]

tus eft, in hoc permaneat apud De-

tonen

dlh

um I. ad Cor. 7. 21-24.

gl

Offenditur , quod; qui fuo flatu conten-

D

tus eft , etiam üis bomis 62 malis, que

Qd e

b hd

ilum flatum. confituumt ,. debere. ac-

quie[cere ;; boc eft dignitati , opifício

1is fs

80 ce

opulentie , parcitatài bonorum , paou-

pertati. etc.

dero,

VAm ,

PROOEMIUM.

Veto1

fétunc

Aulatim quieti nos damus. Vinum do-

lio recenter infufum. tam diu agitatur

Ompia

&il w

calore indito & ebullit, donec fzeces omnes

T qi

ex imo eduxerit : defecatum cum fuerit,

quiefcit, interque füos limites tranquillum

COnte

ftat.

deben

Quamdiu, Auditores, in animo tur-

üituu;

batur quidpiam , turbatur totum ; & ubi

unum . tantum preter rationem effervef(cit

Ü g

defiderium, in illo animo tranquillum eft ni-

hi. Illud egimus, ítatui tuo acquiefcere ut

(anj

velis, ac proinde omnibus qua te ad hunc

ftatum

N

1

|

Qür

|

)

TRACTATUS DUODECIMUS. 157

ftatum devexere eventis.

.

Acquiefcis, ut

video, & fi re&e rationem ineo, vinum

Id

in caveam tecondidi.

Verum uti muftum

ï

f

d

recens eft, ebullire illud rurfüs paulatim vi-

mulitet

deo, neque fatis arridere paucula queedam,

d

qua flatum tuum aíficiunt.

Et quidem

)C |

varii proferunt varia.

Alii enim -condi-

xudDC

tionem fuam paulo difficiliorem, quam par

eft; laboribusque plusculum expofitam do-

lent: alii plus paululum honoris ; alii di-

(ofii

vitiarum aliquid plus adiici debuiffe , ali-

quid etiam valetudinis & roboris, recte ut

J":W

!]

[

fe haberent omnia, commodeque conditio-

nis füg partes omnes explere ut poffent.,

Jl

IiCIO y

ego certe querimonias omnes libens inau-

le'

diero, ut illas componam. Illudque often-

dam , injurias effe has Deo voces; rurfus

vero maximum effe errorem credere, vel

teruncium , vel feftucam tuo ftatui deeffe ;

jnà

omnia conditioni tuze ferende exacliffime

a j

effe adaptata, tibique convenire, fi tu fta-

i (r0183

tui adaprare te poflis.

Itaque fi tuo ftatu

n

(IoN

contentus es, illud illico confequitur; iis te

lIl

mqüiu

debere acquiefcere, quz ftatum tuum con-

jm t

non eft Tuus.

gl

ftituunt, &fine lquibus

I

J

"

j

Ut [latui tuo pleiz'u

$

.aäquiefcas , 1Hagis

d

(f

d

offenditur , optime id fa&um , ut in mamu nofhva

l:

ton e[JGt eligere , effe quod vellemus..

) r

"N eandem , uti credo, fententiam me-

fim

cum itis illudque non egre conceditis;

K

quem-

1538 |ARS SEMPER GAUDENäl

T

quemque fuo debere vivere contentum fta-

ird

tu, quem Divina Providenria omnibus re-

fte,

éle expenfis fapientiffime determinavit; ac

:

proinde par eíle, acquiefcere eventis om-

nibus, per quz, quafi per inftrumenta, fta-

n

tus is tibi eft efformatus : denique non alias

prop;

animi internas dotés pre iis, quae haben-

pofe

tür, follicite effe quarendas ; cum ille

bus]

flatui tuo reéte debiteque exigendo penitus

;

ipfa !

fufficiant.

Ton

2. Et vero ut, quod res eft; loquamur

potu

candide;.ego fane non video , quo pacto

ii e

álium aur alium vitze ftatum eligere potuif-

&m

femus nos, nifi.quafi tacite à magno illo

hi

Numine res ita circa nos compofitee fuií-

f

fent, üt non nifi paucarum admodum dare-

t eq

tur ele&tio ; in ceteras vero quafi illabere-

Oi

mur indnéti, Quaenim ratione alterum pre

Vitat

dltero elipere quis poffit & preferre, nifi

m

utrumque- noverit; nemo autem nofcere

[im

rem aliquam dicendus eft, nifi eam peni-

qui

tus intimeque perfpexerit: quis autem is

Qui

eft mortalis homo, qui circumftantias om-

Tiüi

nes & proftafes rerum omnium, quarum

Tem

daretur eleCtio , penitus habear introfpe-

eum,

€tas; Er rurfüs licet omnia nobis effent

atu

d

cognita & manifefta, quae quovis, in

ilon

bona funt aut mala, timendum adhuc foret,;

t

ne affectionibus füis nimium dans natura,

Tient

Iimum:

il;is 'eXcoecata eliggret id. quod pet

unde

TInij

!

[

TR'ACTATUS DUODECIMUS. :59

m

unde tandem ingemifceremus electioni no-

JUuS T

íftre , illud tantum excufationi praetenden-

TEU

[6S":

Is Of

Fideo meliora proboque , dete?'z'om

feéquor.

u

3.

Id quidem:video, e duabus , que

n alis

proponuntur , conditionibus ; eligere. me

hd-

pofle eam, que' melior commodiorque re-

f j

bus meis videtu£ ; verum eam preferre, re

p

ipfa melior & commodior futura que fit;

non eft in manu mea.

Conjeécturis agere

[lliïmüï

poffüre; (ed acu rem tangere, & quidem

pac?o

fine errandi periculo, folius Dei eft.' Qui

quit

enim id recte potfim difcernere, nifi prius

Q jlo

iftud probe teneam , quid quovis in ftatu

;)æ fl)lT-

mihi vel bonz vel male rei obventürum fit;

j u

ut eas inter fe comparando, verum tandem

]i

judicium feram ? qui poffirn Ttaliam nati-

nunp*

vitatis mez loco preferre, ut ifthic in lu-

cem prodire recte velim ,. nifi fciam, ifthic

ji, l

nofccl?

fi naícerer , füperventura mihi dies allatura

n r

quid fit? id autem fcire qui poffim, qui ne

qum?

quidem hic, ubi jam verfor; norim , crafti-

usv

num quid fecum ferat ? Verum cum igno-

u

t

tem, omnia etiam minima rerum in qua-

: n

J

'

cumque conditione pofitarum eventa, clare

H

& dilucide cognov

e Deurn : . eumque ni-

hilominus videam natalem ; que mihi ob-

jn l

j A

tigit,' patriam , ltalie preetuliffe 5 funda-

inentum habeo indubitatum , cui innixus

$ namïaï

firmiter mihi perfuadeam, hunc mihi naíci-

af

2

furo

:Vune

!

160

ARS SEMPER GAUDENDI :

turo locum pre aliis. omnibus conduxiffe,

i

Eandem ratiocinationem omnibus, quz mi-

: x

hi conceffit Deus, applico fine ullo diícri-

m

mine. Acfi conftanter affero hos'mihi pa-

f i

rentes ; hanc educationem , hanc corporis

(emt

conformationem, conítitutionem hanc ani-

ind

mi, has dotes.& non alias ullas ; quin imo;

& has (upernaturales gratias mihi pre iis;

quid5

quae D. Antonio, aut Paulo Eremite con-

quid

ilud

ceffze fünt, conducibiliores melioresque fu-

iffe.

Illud enim clare cognofcebat per-

fie;

Ípicax Deus, eas gratias mentisque illuftra-

Quin

tiones ad Eremite ftatum pedetentim fuiffe

Went

üm -

.deducturas me ; quem tamen mihi flatum

pre meo judicaverat non expedire.. Om-

«t

nes enim circumftantiee fimul concurrentes,;

Tüm

proprium cujusque ftatum faciunt , ut mox

|

quam

explicabo.

tofi

4. Itaque non acquiefcas modo Deo;

Ugf

fed & illi gratias ape, quas potes maximas,

101

de omnibus que circa te acta fünt ; in eum

1 Og

enim ftatum , qui tibi optimus, te devexe-

«f

runt .Optimus autem ille femper eft; in

d

quo es, dummodo fine fcelere. Si eger es

; Bonyi

corpore, fi pecunie inops, fi difficultati-

EHO) d

bus implexus modo ; modo fàne non pote-

Xl

ras effe quidquam melius. Ruríus fi vale-

Vg

tudine bona es, fi opulentus, fi in dignitate

pofitus, fi commode vivis & opipare; num-

Qu

quam melius quid excogitare poteris, quod.

jam

4

j

'TRACTATUS DUODECIMUS. 161

xifs,

jam & hoc temporis. mom

ento fis, quamm

tiarum es.

Àn au-

^ Qi-

quod re ipía in prefen

ifri

tem , & quomodo vari

etatem aliquam fta-

|pt-

tui inducere poffimus ,. ut eum vel emen-

demus, vel etiam evehamus; dicemus por-

)Of!S

ro deinceps. 4)

df

1mno,

s. Illud jam dico;

incertum effe, quid-

uid de- ftatu noftro praefümimus, dubium,

j 1

T

uidquid ftaruimus.

Veriffimumque eft

illud Sapientis :

Cogitationes mortaltum. ti-

.

u

[

d

mide ; eg incertee omues prov.

deutie moftve. D)

Quin imo ideo femper

*

timide ,. quia

€

j

faifte

eventu femper incerta.

Quidquid. admo-

dum defignamus animo, ex adverfo aliter

AtUTa

(t«

cadit, & menti noftrae fere femper contra-

Q

rium fortitur eventum.

Et vero fi quid-

mf

quam ex voto ceciderit , ne hoc quidem vo-

to faciet fatis, nifi fic hoc ipfum votum; ex

e, ün'-

]o;

Dei folo beneplacito tibi bene ceder

Aliter

yiff

cero animo & non ficte defideraris.

fi vota defideriaque conceperis; etiam con-

p um

ceffa & completa , brevi furura funt fafti-

p

dio. : Et fic (àne affevergre audea ; quod fi

eü: n

non unica tantum vice, fed millenis omni-

g

g

no, eligendi fortem tuam tibi daretur.optio

& facultas ; millies condemnaturum te, quo

;

nifi tecum , & per te eligentem

m

elegeris ;

fequaris D

eum ; nullus tibi arridebit ftatus;

3

nifi .

»: [l

d) Tta&. 42«

)

g

,am

&) Sap. 9, 14-

162 —ARS SEMPER GAUDENDI,

1

TUCU

nifi, quem Celum dabit, placeat: & fic

demum ele-

fü!y

