Gi2555-2

s

E

ts

ss

RD

v

ia

m

?5

B

d

DT

Y

E

T.

i

x

*

3j

£s

x

?

E

te

PESQAS

E

-

;

3

b

j

Y

3

A

N

s

D

M

s

s

s

K

s

d

a

^

d

x

k

x

2

3

*

$k

a

at

a

22

EE

N

2

X

(s OE

d

d

U

3

2

d

255

*

:

A

A

TE

nl

em

La

5

$s

7

i

s

D

T

m

d

r

.

5

E5j

2

Bb

£

X

-

b

s

p

A

WE

$3

s

24 PA

o

A.

A-

a iE

ETA

Ed

p

d

x

DN

2

P

d

n

U.

$

u

Es

UC

us

YX

A

x

m

d

.

E

E?

*

A

E

EUVS

A

2858

u)

u

;.

AE

U

-

i

$us

i

AE

»

z

v

3

23

ES

d-

::

:

3

E

P

yas

P

iaf

2

*

u

UL

o

*

3.

OP

^

*

j

Vi

43

(

w

s

A

o

»

j

:

x

&

J

*

zM

g.

rOW

bes

A

253

-

x

d

5s

d

-

*

2

já

i

s

p

Á

^*

d

3*

d

i

d

A

i

r

:

st

x

i

sst

x

3

E

v

E

ml

i

2

d

d

.

*

vé

--

"

j

i

DX

z.

as

EE

p

s

;

v

E

E^

i

atl

s

2

2

4

s

M ET

.

Em

T

-

:

d

2

e

d

7

-

:

3

A

*

A

*

-

.

^

RH

As

D

As

Gu

hj

r

"

A

:

$

pb

»

2

a

2om

A

E.

Eu

A

z

u

z

2l

C

d

-

MT

z

x

a

E

TM

Es

D

2»

s

2

x

3

d as

DX

E

aj

?s

A

$s

r

x

a.

z

t

P.

25

ob

At

s

"

oA

»

.

d

A.

"a

$.

"

&

X

2

$s

j

*

s

d

z

m

3

Bu

a

1

us

-

[opr a

us

N

N

^

3

'.

C

p*

Yi

TAT

A

»

n

A

*

pe

s

3

VE

-

j

A

2

*

i

D2

v

$u

d

p

É

$

T

EX

Ms

Ts

3

$

Cs

4

*

*

g

5

iU.

HO

m

AR

z

*

Y

X

-s

d

s

QU

E

D

Ed

3

i:

M

Ms

*

A.

prx

v

:|

£

*

2

v

*

t

*

AT

6

3.

bs

ub

:?

$i

$?

us

3

R

lw?

E

À

s

i.

s

-ue

i

5

*

P

o

E

dj

2

d

P

Ed

-

És

EE

P.

À

*

£

]

3

z

;.

Y

AE

25

I

E

3

A:

Á

z

7

y

x

E

X

A

C

$

E

a

ER

i

*

d

;

X

-

x

d

i

£

E

ja

55

A

P

s

o

Y

*

3

"

j

t

z

LR

Y

(J

EE

E

S

$

2

s.

UR

-

n

*

d

a 3

g*?

&

u

m

M

Y

r

2

i

E.

A

"3

i

j

A

i

-

:

U

s

:

i

Ed

UA

5

X

x

d5

d

f

a

ARA

i

l

d d

$

IG

E

s

N

e».

22

E

:

s

i.

o

:

z

E

-

Y

i

E7

RE

T

a

^

b

&l

.

d.

A

S

*

T.

Y

t

r

)

E

B.

À

8

i

ery:

Qu

-

r

n

:

-

x

x

x

D

T

a

s

-

*

E

p

Y

X

x

R

A

x

A

x

TE

P

x

d

A

.

i

E

m

est.

--

À

$

es

d

DEN.

hs

d

as

Bo

WE

.

m

d

R

EE

g

E

VE

m

*

M

2

^s

z

p

z

iA

2

2

um

E

N

r

*

COT

$d

-

iC

2

n

*

22

i

ss

s

s

i.

j

$

s

"

w

Y

x

i.

?

2 A

4

U:

2

E

m

e

2

p

um

?

N

ib

N R

ié

x

d

i

H

$

3

x

E

s.

x

g

f—;

x

-

d

u

3

j

,

(qUS

i

Bu

M

AE

E

Ti

3

LA

i

ä

Wt

3

x

.

*

-

TEWO

p

v

p

o

^

A.

C

E

(s

as

a

v

3

A

3

A

-

ia

24

r

j

.

L

21

E

3

$

x

s

t

dices

A

.

-

IX

DN

1

:

s

7

:

Xv

5

£

m

N

E

"

X

v

*

d

fe

:

s

A

:

-

*

u

n

us

2m

es

5

x

x

s

,

$

i

U:

^

*

RE

-

/*

d

É

m

3

s

E

3

z

t

v

:

d

z

Es

n

N

N

h

od

S

E

":

&

2

.

d

i

*

:

t

D

6

A.

at

-

H

3305

D

À

A

,

AE

5

N

a

ia

r

A

E

4

v

n

Ms

:

lÉ

2*

R

^

2

A.

E

*

3

ia

2v

TOU

I2

N

x

.f

As

p

H

a

$)

A

24

E

du

A

s

d

.

9

*f

d

z

d

x

2

p

RA

:.1

G

s

Ea

J.::

$g

2

x

w

23

*

$

v

AE

LP

VRSuD

*

oX

um

j

j

t

j«

d

2

*

J

i

j

5

"

*

y;

&

3

x

e

»

Pa

s

M A

14

A

PX

z

i

H

M

*

NU

d

iS

V ESS

a

h

A a

^6

.

2

d

B

-

Ms

.

$

C

d

.

R

2

s

d

s

$5

i

a

FR

2s

z

MA

AU

"

esd.

d

&

23

x

i

v

d

Es

.

"

a

NRLOS

u

2

D

d

n

:

3

d

£3

E

*

UM

d

.

Ia

2

nos

O E

x

5

.

P

S

u

3!

j

s

*

COR

T

z

A

Y

t

$x

z

z

X

ee

S

2*

f

X

LE

w

z

i

3

Ts

x

&t

r

5

x

25

P AEUE

x

sb

?

-

*

i

vt

2

h

AA

d

AE

x

n

358

aA

u

x

UR

UC LC

"

"

jl

&

AU

i

a2

É

C

a

.

i

us

r

1

-

"

us

A

sE

i

E

y

:;'

E.

-

M

w

a

X

s

"

[X

i

X

(

i

E

x

s

A

«

s

.

A

A

x

EXS

N

:

d

$

n

:'.

a

&Y

d

D

o E d

L:

*

s

s

TOE

f;ä

j

u

x

$-

j

(

a

Em

^

z

"

w

A

u

-

X

A

21

E

z

D.

s

t

*

d-

:

-

a

5

;

T REA

A

o

*

,

25

5

x

n

as

i

Y

i^

:5

x

N

i

v

3j

hr

E

À

:;

4

-

:

U.

$:

N

x

i

u

Ü

x

Ti

2

"

aC

a

AR

J

n

x

5

d

As

*

"

M

m

^

-

M

us

A^

r

35

.

T

^

A

R

Z

3

-

i

:

*

"

x

$:

"s

3

Es

TR

a

j

s

N

S

A

*

s

A

des:

X

t

d

2

s

E N

*

x

:

a^

É

d

n

D

g

-

E

ET

As

-

3f

e.

s

a

Es

$

Se

r

z

o

s

m

v

7-

o

Bs

V

E

A

*

x*

*

.

Em

"

x

m

x

p

R

1*

dc

s

B

i

E

2

O

du

a

I^

?

»

RE

x

^

T

£

Dd

LR

t

E

*

Á

UM

u

D

x

-

2

PA

R

a

CO

j

s

i

;

?^

"

2

d

s

(

s

65

B

(

i.

K

k:

P

C

Dd

Pj

k

54

d

J Pje

AT

z

2

as

z

^

2

7:

U

ii

i

N

P

ARA

2

z.

E

A

X

A

R

m

o

E.

s

A

zi

a

"t

z

rn

-

a

D

s

A

Y

T

iU

xv

4

3

3s

Ls

G

E

TE

$-

;;

z

EM

2

U

r

fs

TEU

m

l

G*

A

ERE

2

M

e

E

sE

^s

st

ia

-

3

x

s

x

D

ia

E

*

*

X

*

d

A.

o

VOA

s

d

z

à

:

&

i

s

*

T

-

Ab

"i

VAX

z

E

u

A

d

A

A

L

?.

d-

ER

PX

HOW

x

$

3l

j

i

-

i.

R

o

.

t

[-

-

s

d

Aeg

od

m

x

Á

-

TMRURT

3

s

:

"

"

i

x

£

d

i

A

us

b

t

T

«

N

P

-

5

E

i

ts

$s

TM

x

i*

:

d

v

MA

*

D

o

:

u

$

m

J

^

E

x

*s

E

Y

3

N

b

AA

i

UE

i

EM

3.

As

rr»

A

:

d

AOK d

E

Á

zE

s

^oy

H

x

v

-

a

s

f

E

v

r

i

*s

E

*

x

"

Hs

2

A d

d5

de

Z

x

UE

2

u

z

A d

*

';

u

Y

o

x

G

AE

i

E

r

*

U

h

s

uh

»

3

i

»

AE

AE

n

.

A

LVR

d

s

s

s:

E

o

"j

s

»

Ls

a

.

Es

od

E

a.

»

ia

ii

s

24j

Yoe

EE

E.

OU

i

1

zM

t

*

;;

"

N

15

sE

j

s

E

E

m

:

.

x

ï:

;

N

ne

N

d IH

i

É

t

u^

z

AC

x

AE

d

Y

2

u

um

T

*

"d

-

E

»

i

M

d.

*

E

2

£

jj

:

v

5

d

z

zi

i.

d

m.

f

d

.

s

A

j

[

5

z

j

:

$

7s

Ms

:

X

t

d

d

Y

ET

x

-

$ss

s

P

6s

——

z

odl RRR

—

-

€

ROU

ao

*

P

DT

r

! ARS SEMPER

nmsMa

fortun,

|moori

GAUDENDI

urfts d

r pos

que ]le

SOLA CONSIDERATIONE

fabiite

fint il

DIVIN E

nititeq

tque lo

PROVIDENTIJE

bene ul

DEMONSTRATA

. dilltie

benet

ue fa

P. ALPHONSO ANTONIO

entatio*

g re

DE SARASA

n

SocikETATIS JEsu;

gd il

ET

j 4 i

, Dunit!

ALMA CONGREGATIONI

! FUW

MASORI ACADEMICZE

m xpï u

]

y a

B. MARLE VIRGINIS

AB ANGELO SALUTAT/E

IN

STRÉNAM OBLATÀ

HERBIPOLI

AwNO CugisrTi MDCCLIX

TOMUS IL

äf

(s2 SEXSELSD

( E

ETA

"Eysis Viduz Joan. Jae: Chriftoph. Kleyer, Univ. Typ

Per Wolffg. Chriftoph. Kohles ; p. t. Fadtorem.

l

W

a

REVERENDISSIMO

PERILLUSTRI

PERQUAM GRATIOSO DOMINO;

DOMINO

OTTONI

PILPEERBIO

ERHARDO

ERNESTO

GROS

DE ET IN

TROGGAU,

ECCLESLE IMPERIAL.

BAMBERG. & CATHEDRAL.

HERBIPOL. RESPECTIVE

DECANO,

CANONICO

CAPIRULARKI

REV ERENDISSIMI M

[

CELSISSIMI

PREINGLIFLs

j

BETSCOPI

BAMBERGENSIS

ET WIRCEBURGENSIS

CONSILIARIO

Q

INTIMO £T ECGLESIASTICO,

SS

LOCUMTENENTI HERBIPOLI,

VICARIO

IN SPIRITUALIBUS GENERALL,

REGIMINIS ECCLESIASTICI

BAMBERGENSIS;

[

NEC NON

MAGISTRATUS URBIS, ET

COMMISSIONIS PUPILLORUM

&tfu

PRJZESIDI,

| ![ile j

CONGREGATIONIS . ACADEMIC/E

MAJORIS MARIAN/E

UT

PRJEFECTO

NI

REVERENDISSIME,

PERILLUSTRIS,

ET PERQUAM

[

MWGRATIOSE.

DQMINE,DOMINE

!

[5

]

[

M

N

.JO)

N

SIemeWee

AW

t 2 .

E —2

A ZA

— Ài

N

&

OY

TM

a

Uod iuter.apes dz)ce

A ]

]

/2

« u&ü

qmatura eceme cer-

TT

qimus ; munquam ut, quem fibi

JJ

JT

reipublice — gubernatorem — operis-

UM

que anellità arbitrum femel prafece-

] MICAE

quut; eum vel inter veutorum vd-

biem

X3

biem tempeflatumque furias dimit-

9j

Lt : idem opimor , Firginea Fir-

ii

guis Matris Cougregatio preefta-

den

re cenfenda efh ; dum TUIS füb

Ti

gratiofis aupiciis. amimitantes þpe.

tie

vioris aumi f[copulos felzczter jre-

p

terveä?a ab üsdem t9 ammi vena-

Jfeeutis curricu- 2 , & temuiculum

TU

Aenialis liveli apparatum aufpicas

dejh

L.

tul

0njr

Et wero fecumdum Murians

"Ije

a[ylum . pallii , ejus Mecenatis. fub

J

alas Mariaua geftit / Congregatia

(f

nofira

«

ld

softra fe demuo . vecipere ; cujus d

T

dignitate quamtum. Jplendoris ad,

demirandum , a cujus virtute qudm-

4l

N

tun ad imitandum vigoris [ibi ac-

Á

[

ce[ferit , non poteft uon liquidiffmo

grati auimi fenfü. meminifr.

j

[

Concedemus bic aliquid illi.

iil

TUO in.fumma. amplitudine imo-

deftiffamo inftituto ;uec , quem cbar-

jji

tule iftius auguffie mom capimt,

emmem laudum Tuarums campum

(rii

emétiamnr. operoftus ; quantis enim

ij

prerogativis, & a natalium . clari-

füte, & ab auGoritate confiliorum,

jj

[

X 4

j

&^ ab intimo cim Thenide facra þm-

m

fanaque coumercio effulgeas , semo

ll 4

eft , qui in boc percagato Lotius pa-

Iniy

trie fermoue wan. per[picue iutelli-

tll

gat. Duo in prajeus [peari potiff-

dU

mum arbitror oportere: ad. clavum

f

Mariaune cymbule fedente T E , e?

(ldbli

quid ia malorum: declinaverit , e?

lir,

quid bouorum ftt. confecufa ; quo

H.

difpari iu argumeuto par.- felicita.

Á

0Hs, par gratulatiouis videtur iu.

nj

elfe argumentum.

(u

hi.

dtque. priz,tsï ilud paucis ut.

dzm

compledar , Jufficiat uuicerfee pra-

Ái

PE?/ZO-

r

pemoditi

Germauke ,

atque

(icili

in Gerimnuania Gewnmæ Religi-

lj j

onis, audiffe larymas ; quibus

ytel

zla

cruüentis: populorum — fuo-

rgtjM.

vum cladibus , bec funefris aulta-

f

10

vum fedium [uarum. direptionibus

adbuc pareutat ; apparet, mi fal.

m

lor , quam fedo turbiue & moftram

; (

ju Mariammm. familiam. armatus

J

dmoolaturus Aquilo fuiffet. 5 . [uum

uifi Diva Prafedum , parentem

h

quafi una. cum cbara. Sodalium fo-

bole, tanto . carere. lu&tu , triftique

[f !

diripiendee domus fue — [pectaculo

fuperfedere voluiffet.

, Jit

j

X5

Qum-. |

?

Quanquam. commumi im metu

L

equi nemimi non fiduciam injecerat

Ul

fiagularis. Tua erga MARIAM

h

pietas ; fore, ut , Mariane boftis

are ubi iuftaret pz;opz'ys , alterum

1j

in Te Hyacintbum , imo vero 9fc-

CU

pbum alterum baberet. Firgo ; cit-

(q0

jus bumeris divino cum puero fub-

äïïä

lata , immiueutium barpyiarumm uu-

Q

Tif

gues imtegra. effugeret.

Jj&[lz

Sed Ipfe , utpote meniz'zmz DE 0

ta,/

plenarum folenue fercaus,, fcene ex

j

:

qurbulentifma im pacatam conver-

* ïf?ll ;

fronem

[

l

fiouen altiorà. muminis. omuia mo-

(

ventis confilio ad[cribes. . Non ve-

4M

fragamur /| equidem, quamois. motu

aefcii , quid vel ipfis fupremi ilius

WZS

rIit)

auotoris inffrumentis , ceu radiis fe-

i

cundum folem debeatur. —.At vero-

(l«

quod pa&dum Mariamun ad jubila-

] Jilþ

vem anui ceutefmiü etatem boc ipfo

t

auno Janctum atque inoiolatum du-

raverit, meque duraverit folnu;

fed majora fuis. cumabulis incremen-

j

14 , five patto illigatoruim sutmeriunn

4 a

five. fidem [pe&emus. ac integrita-

i

(

feu , quafi. feuefcendo. ceperit :

pro-

[

profetto , quamtumcimque laudis ba-

jf

bet , ita ad Te umum.[pedtat 4 ut,

hn

quantum uatalis pacti mofftri aumus

(iu

1659. Preedfe&um fuum . 3OAN-

NEM RICHARDUM . ex Per-

j

iuftri Familia de &? iu FR ANC,

t tmtzmz

d

KENS TEIN pmdzcat

ejuszlem aunus fecularis de Præfe.

; H

o fio OTTONE PHILIPPO

1 f

li

ERHARDO ERNESTO ,. quip

pe Nominis. Maguitudinem . Ma-

: n l

gnitudine |.Religionis exuperante,

j

glowetur

Fuit emimoero femper,

Mag

efique adbuc fapieutum | ommium

lle q

Juffra-

ii

Jüffragio , vifi major , eequa certe in

,l

bouo con[ercando amplificandoque,

(

quam in inftituendo gloria.

AN

Atque ifla qudem Te Pre-

f

fe&uram gereute , feu. periculi de-

MC

clinati , [eu. con[olatiouss centena-

THIUA

rio ex pado percepte, jucundiffi-

77 Aff

ma utrobique recordatio ita Soda-

P

lum z'ncendz't auimos ; demuo ut

[j

Cougregationis fuve Prefectum ap-

] Jl

pellare Te , & ffreuee fuee frontem

Ti

Magwifico Tuo. counmumire. INommi-

?myr:

l

ne dufi fuerint.

Patere itaque ,

TL

quam

i

d&

quam iterum in lucem damus, fem-

per gaudendi avtem gratiofis. Tuis

D

anferi mamibus ; mec obtutu dedi-

D

gnare libelum, cujus m Te vicum

A

exemplar cum virtus exprejjerit ;

Ipfe eras im eo deuuo imprimendus;

ut, unde femper gauderent, mec

precepta deeffeut . Sodalibus ,. mec

exenmpla.

Faciat füperum. bominumque

delicie F'irgo Mater, ut ex arte

femper gaudeudi perpetua Tibi gau-

diorum feges 4371074),&'/1; : quod. qui-

dem

.f

dem Tuis exbilarata. gratiis jugi

Tui

precatione a bouorum omrgz'um lar-

f

gitore DEQ conte?det |

j

fjf ;

REVERENDISSIMä

jl

PERILLUSTRI

L

DOMINATIONI

TUJE

L

j

tifi

ij

j Deäotijfïmzz

rd 4((:

CoxcREGATIO MAJOR ÁCADEMICA

WARCEBURGENSIS.

jul

| CA:TERIsqüE

.ä!*

Reverendiffemis ,. Iluftriff-

;E

ais, Excellentiffmis, Perüluftribus,

e

-))036

Pmnolfz'lil;z;s; "dimodum. Reveren-

dis, Magnificis, Eximiis, Clariff-

35, Confultiffmis , Expertiffimis ,

Prudeutiffnmis , Spe&atiffauis,

0j

[/

Ornatinuis

MAGISTR ATIBUS

Sit no

ALMJE CONGREGATIONIS

lo

MAJORIS ACADEMICAE,

€nti

E

DD. ASSISTENTIBUS,

Ttpr

lm

D. SECRETARIO,

20

IDef

At

DD.CONSULTORIBUS

llit

UTRIUSQUE STATUS

lur]

ECCLESIASTICI r S/ECULARIS

UM

CUM XENIALI DONO

FAUSTA OMNIA APPRECATUR

:

SODALITAS MARIANA. *s

Qfles) |

!

fb )o( &

oe

o

€ä$ää&ä

zl

E

VAU2

u

E

cto ieäk.

i

E

od

SS

(s

r

Gää-ä*

s

£

ä

;

E

EE

":

1l

Kreve

QOU

g

r

s

oO

O0

?67'?71-

li

j

PATWS iE

jj

/

O endz'tkr, quotmodo omnibus ve«

rum eventibus acquiefcendum [it,

TRACTATUS IX.

U

Sit nomen Domini benedictum a fzecu-

lo & ufque in fzculum ; quia fapi-

W

entía & fortitudo ejus fünt, & ipfe

mutat tempora, & ztates ; transferg

regna atque conftituit : dat fapien-

U

tiam fapientibus, & fcientiam inrel-

ligentibus difciplinam. . Daziel. 2. v.

)

20. 2I.

Agitur, quomodo calamitater cladesque pu-

J

blice afpiciende [imt, ub per eas mou

1urbemur.

aCX

PROEMIUM.

n

E

O 5 mnia jam, ut eredo , complanata funt,

que Divine Providentie rationes;

Ut

mirabilesque anfractus & difpofiti-

& dif-

enes, utcumque Ícabrofas reddebant

ficiles:

4NA

-

-N

E

ARS SEMPER -GAUDENDI

ficiles. Illud enim primo oftendimus,quam

ifer

fapienti concinnoque ordine orbem uni-

Q N

verfum digeflerir Deus, finem fuum ut con-

pars

fequeretur ; füam, inquam, gloriam , homi-

que

Deinde

numque utilitatem & falutem.

pte

quam fanéte fcelera permittantur , ne libe-

ton |

Tüitg

ro hominis arbitrio Deus officiat, confide-

ravimüs, & vero permitti debuiffe ipfimet

trba

judicavimus.

Denique admirabilem illam

ipfis

tum geniorum, tum etiam fortunarum va-

rietatem mundo gubernando necefífariam

prorfus fuiffe, ratione convicti faffi füumus,

vidique Divine Providentie manus dedi-

mus. Illud itaque confequens eft, ut illi pe-

Ty

lu

nitus totique acquiefcamus, nullisque rerum

eventibus perturbemur. Id quidem gene-

ratim eft perfacile ; ad rem vero cum per-

venitur, perdifficile. Omnia , quae Divina

d

ftatuit Providentia, facile approbamus, pre-

&nur

ter ea, que nos concernunt : reliqua; qua&

fur

toto aguntur mundo, quiete afpicimus ; rio-

tam

Ítra nos perturbant, quia tangunt propius.

Agite ergo, & hec quidem, quz generatim

Que

de divina providentia di&ta funt, rerum

)6

eventibus, quos quotidie intuemur, appli-

Ommn

cemus pofthac.

Oftenfuri porro fümus;

Chlna

quo pacto inter affiduas rerum agitationes,

Tüm

quibus nos ipfi circumvolvimur, quietis

m

tamen tranquillisque effe liceat. . Et quia

*ayquae nos tangunt mala, in duplici funt.

lMie-

|

3

-

TRACTATUS NONUS.

differentia ; ac primo quidem communia,

um

n u

ea nempe , qua Rempublicam , cujus nos

Ut CUf

partes fumus, concernunt, deinde privata;

) homi'

que nos ipfos fpectant : illa tantummodo

Deindi

perfequemur , artemque expediemus; qua

ne lb

non Patrie tantum clades & miferias ; fed

aníde

ruinam ipfam & internecionem, fine per-

turbatione magna videamus, inter ruinas

ipfxmet

n il

ipfas fecuri, quia quieti,

im Ve

Tarim

mu

S.

I.

ded-

Proponumur precipue querimonie , qui-

[j pe-

ca publicarum verum eventus fo-

retui

; bus. ciri

eut bomines inquietari.

o

if per-

N'immenfum pelagus jam nos immer-

;1. 1

isn

gimus: perturbationum , inquam, Oce-

ij pfæ'

enum ingredimur , nihil preter procellas;

furentesque ventos pertractaturi. Felicem

h quïï

s;

tamen exitum mihi polliceor, illo aufpice

rl

& gubernante, qui fecit poudus venris, qui-

r

ue cum exorbitant; venzis 69 mavi imperat,

I

s

4) & confeftim oediuszt el, — Res mortales

omnes, totamque humane focieratis ma-

; apph

| [ümUS)

chinam , mare eífe quis nepaverit, quod

numquam non movetur, numquam placi-

g

Qs

dum eft & tranquillum , nifi cum vel ipfa

2

ma-

iT

J j

4) Job. ;s.v;z $. Matth, 8, 27-

iiv

4

ARSV SEMPER GAUDENDI

malacia perniciofà eft, vel cum tempeftas hor-

pubi

renda incubat prze foribus, cujus quafi pro-

Ti

dromus & .pranuntius fit ipíà tranquillitas.

)

L

Sic eft; numquam cum rebus noftris bene

fmr

agitur, nifi ut male confeítim fit ; num-

flitut

quam quiete fruimur, nifi aut ea, quee no-

füti

ceat, aut quam tumultus miferizeque exci-

Tum

piant longe maxima. — Vix multum optata

plice

À

ace frui datur, quin, uti per longam ra-

divus

ciam annona corrumpitur, corporaque na-

vigantium languore dejiciuntur, ità & rei-

n

publice, cum quieta eít, diffolvantur k—;geä

fpiritï

& inítituta, langueat juftitie ripor, civium

excrefcant diffoluti mores, libido imperan-

tor «

LE

tium dominetur, virtus. afflipatur ; quee

v

tandem fübfequuntur aut ingentes de coelo

pens

iminiff clades; aut certe ex ipfis homini-

non

bus fefe opprimentibus, felicitatique alienae

p

imo & íue invidentibus, nafcuntur fediti-

ones, tumultus, apertaque bella, qua cla-

m

imq

dibus, ruinis, incendiis orbem mifcent uni-

eni

verfum.

Quis hec fatis exponat ? quis

inn

pro rei acerbitate fatis exaggeret? an non

fatis nos natura facit miferos, nifi & ipfi in

1:

int

at

fuum exitium infürgant homines, füoque

fiant vitio miferiores ? jam vero tota cum

ftat

mi

quotidie invertatur, imo & fübvertatur or-

bis machina, cui demum dabitur effe tran-

vid

d

quillo ? Cui non lachrymas expriment

fi ]

comuunes natura clades, communia Rei-

pub-

ï

DI

TRACTATUS NONUS.

,

las lor.

publice mala, quibus dum agitantur om-

afipo

nia finguli eheu involvimur ?

us

2. Heus tu, cui, ut video, tranquillita-

tis bent

tem noftram lachrymis interturbare eft con-

; DI

ftitutum : age moeroris tui caufam expone

mænw

tutis auribus, pe&us expedi, doloris mate-

j o

riam expectora : etiam. cum lachrymis fi

IOPMH

placet querelas effer, illis enim , ut recte

i If

divus Ausnosrus ait, reffinguitur ardor atti-

quenæ

g, quafi velaxatus. evaporat. affettus. a)

eï NE

. 3. Refümit hic deficientes" jam. pene

du

fpiritus, publicarum rerum cenfor & cura-

1vium

tor egregius ( tanta eft obmurmurandi libi-

Xran-

do, ut ubi vivere vix licet, libeat tamen

que

effe querulis) & male confarcinatum eri-

. cmïg

gens manu caput, ah, inquit ; meas res

n

non apo jam

E

M

majoribus interfum rebus;

gt

publica fünt, que me perturbant , publicis

: («

angor, hec mihi novam femper turbarum,

p d

imo lachrymarum dant materiam.

Quid

en u

enim ? quis ficcis oculis calamirates illas

: ? qub'

intueatur , quibus provincie nonnumquam

quu

inteore . mortalibus . exhauriuntur ; dum

T

aut fegetes paffim vento & grandine pro-

moquc

firatae , aut ficcis adufte folibus , aut ver-

yuam

mibus locuftisque arrofe, ipfum humano

g o

vi&ui tam neceffarium panem denegant?

f i

unde cum paífim fame laboratur, ingens

m

fit hominum ftrages, pallent omnes, nec

E

j

3

) Athbr. de morte Mar

tyr.

pub-

6

ARS SEMPER GAUDENDI

f'ri

ad labores fame ene&i expediunt manus.

Quod certe fi duret diutius, quid porro

füm

effe

agent homines, quam ut fedes mutent, fi

tamen vires ferant, & uti nonnumquam

que

[f

factum legimus, in proximas involent pro-

vincias, quafi lupi fame rabidi, & defpera-

b

tione ultima furiofi.

&mi

Adde, quod fepiffi-

me hanc celi intemperiem peftes, aliique

qud

pefte haud e&quiores morbi confequantur,

Vinc

quibus paífim correpti mortales, Deus im-

ftlt

mortalis, que non dant miferiarum exem-

Íoc

iC

la! Vacuantur non domus modo , fed ur-

Yicer

b

e

S integrae & familie , dum funeribus

li,

replentur omnia, neque fufficiunt fepelien-

Tutt

IS mortuis vivorum emortue fere ma-

y

&

nus. Amens fim, fi ut fidem faciam, ea enar-

Tont

ravero, que nulla gens ignorat, nulla non

din

pertulit. Quis vero miferiis his involutus

lat

non exhorrefcat, ubi vis nature ab ipía

fn

natura infertur ? Quis non ad horrendam

qu

illam, oculisque affidue obverfantem mor-

qu

tis imaginem impallefcat ? quis non tre-

1e,

mat, cum excidium hominis ipía , quz fu-

vu|

ftentationi effe debuerant , infurgant -ele-

àm

menta? Et tamen hec patimur, hec mi-

Qua

feri eheu füftinemus.

üto

4. Quod fi vero dum tot undique malis

81

eingimur,homines ipfos,quos natura conjun-

&]

Xit, odia inveterata

; rixeque in partes non

Tiof

diftrah

erent ; toleranda forent illa, que no-

efl

IlS

Der]

[

TRACTATUS NONUS.

7

Tmanus

* ftris viribus induftriaque evirare. non pot-

fumus.

At vero hominem homini lupum

porto

nt, l

effe, id vero proríus eft intolerabile. Ne-

nquan

que vero privatorum lites aut jurgia nunc

t pro.

exagito : illa enim parvi momenti fünr, fi

e(pett

publica confideres ; eaque funr, quae aut

.

amicorumr i

nterventu fedari, aut publica

fæpï[lï-

auctoritate facile poffunt. decidi.

At pro-

dliq

Jantuly

vincias integrás turbari, regna regnis in-

i II

fefla effe, vicinasque regiones in armorum

eXeIT-

focietatem quafi contagio tactas confluere;

d ut

incendiis, vaftatione, funeribus mifceri om-

ribus

nia, quis non lamentetur ? in excidium

-[ien-

mnutuum arma , ipnesque parari, quafi ex-

; mie

plendo furori manus humanz non füfhce-

rent ; coire ingentes hominum copias, or-

| enit-

h n

dines difponi, explicari acies, fic; ut campi

(olatus

latiffimi compleantur ; quafi fi füneribus

futuris exiguus locus non füfficeret : deni-

b n

rendam

que furibundorum in morem homines &

quidem nuper amicos, inter fe concurre-

j m

re, vim inferre, & repellere , mutuis fefe

n t

vulneribus conficere , donec crudelitatis fuae

u

ampla fatis dederint documenta ? quis, in-

t elþ-

quam, tantam infaniam non deploret, quam

g

tuto fpectare non licet ?. quid quod quafi

de re bene acta victor fibi gratuletur, imo

& Numini grátias apat : isque paífim glo-

a

riofus cenfeatur, qui plures occiderit, hoc

j«5

eft, prout ego intelligo, qui humano ge-

1

g

[rs

neri majus intulerit detrimentum.

4

$.Et

t

ARS SEMPER GAQDENDI

$. Et vero in(aniaat illi, quibus infa- "

&l

nire eft collibitum : bella gerant, pedem

integ

conferant, mutuis

nf

gladiis pereant; per me

licet. Verum interea innocentes homines,

pro

qui füo vivebant pacifice , iisdem cládibus

quen

involvi , bonis ,exui, domibus fpoliari, ad

i

fummam paupertatem pro vi&toris infolen-

dm

tia redigi, imo & vita, quam innocuam ge-

p

rebant nullique infeftam, promifcue tamen,

i h

quafi fi arma geflarint, exui ; id vero quem

Yeru)

non male habeat, imo & peífime?

Om

6. Tamen ferenda res effet utcumque,

Ya

fi pro bonitate caufze femper flaret victo-

uf

,ria Jam tamen id liquido conftat, peffimae

du

cuique caufe belli fortem (zepe feliciffimam

N

obtingere, pro tyrannide ftare vi&oriam ,

que

pro impietate triumphos.

uls enim ne-

ne:

'et Ottomanni domum nonnifi violentia

Cün

are, & per tyrannidem dominari ?

uis

p

non arma Chrifto Religionique inferre? &

HOHI

tamen nonne Afia tota victor fiona füa ex-

I6

plicat hereditarius Chriftiani fanouinis ini-

E«

micus; armaque triumphis necdum fatur

red

expedit, quibus Europam concutiat univer-

quis

am ? interim*füb e

jus immani tyrannide

emunt Chriftiani.

Et vero inter Chri-

þræ('l

j

ianos etiam quotidie Haeretici triumphant,

|

hibe

quot non occuparunt jam provincias, ex-

s

actis verae fidei cultoribus ? . Et rurfus in-

H

fio ]

ter Catholicos, nonne fepe numero , füb-

a

|

TRACTATUS NONUS.

9

; nf

&ctis lepitimis Principibus, ii tandem regna

pedem

integra obtinuere , quibus nullum jus erat,

r m

nifi in armis ; quod quidem jus fumma

»miHCS)

procul dubio eft injuria.

Id. vero rur;"us

adibus

quem non perturbet?

r d

7. Et hoc preterea quam deploran-

Yolen.

dum eft, quod tam crudelia, qus tota gens

p

patitur, non communi gentis torius; quafi

af

in hoc confpirantis , confenfu fufcitentur;

verum ex unius fzepe pendeant arbirrio?

quem

Dominandi libidine quod arderet unus Ale-

xander , totain armis ftetit Greecia, tota con-

1que,

ido-

cuffa e(t Afia; dirura tot regna unius cupi-

fime

ditatis füere victime. Quid ? quod & privata

a

Regum odia , private injurie fimultates-

yram,

que, non nifi nationum integrarum fàngui-

tm

ne poffint expiari ? Troja mihi teftis erit;

Qienttà

cum ea, que ad manum füppetunt exem-

j

)Qn

pla, quaque in omnium verfantur oculis,

T

non multum ad rem ineam interfit refer-

re.

Nibil enim [ub. fole novum efl, ut re&te

(in d

us

Ecclefiaftes, ne ífcelera quidem : in orbem

m i

redeunt, ut perturbetur orbis. * AVec válet

N

quisquam dicere , ecce boc vecens efl ; jam enim

D

"n

1

preceffit i. [oculis , que fuevunt. ante nos. a)

8. Hoc tamen inter cetera peffime me

xr CPU'

qthy

habet, quod Reipublice, bellorumque, a qui-

)

bus communis falus dependet, adminiftra-

(f5 D

tio hominibus neício quibus demandetur?

jis

ii fa-

TEU

E

4) Eccl. 1. v. 16

xo . ARS SEMPER GAUDENDI

ii fane funt, quos non virtus bellica; non

tboli

fortitudo, non íapientia commendar , fe

perfi

quos vel natalium íolus fplendor ; vel ni-

homi

mius favor, vel, quod peffimum eft, adu-

fe a

landi vile obfequium, aut etiam pecunie

quisq

emungendae artes evexerunr. Imbelles fünt

fnfü

ipfi, aliena ftant virtute, interim facinorofi,

mitat

affentatores, quibus, modo habeant , omne

jus fasque deinceps eft.

"Quid demum

hifce prefectis agatur bene? quas victorias

fperare, poffumus juítitia infra&ta, pruden-

D

tia exigua; VirtuFe nulla, ofFenfo Numine?

Ilj Q

P

- 9. Interim deprzdationi non hoftium

d D

modo, fed harpyarum inter nos de noftro

| D

dominantium, divitiasque de publico dire-

pras, quafi in triumphum publice depor-

tantium latrociniis patent provincie. Mu-

nera, prefecture , reliquique Magpiftratus

IO.(

viliffimo cuique venales proftant, augentur

lu

quotidie vectipalia ; ad urbium clavos fe-

türy

dent ii quos aut evexere enumerate pecu-

mif:

nie , aut quibus ad continendos, propu-

fun

gnandosque contra vim clientes, non fat

qua

eft animi.

Interim dum apud eos abun-

fan

dant omnia, gemit optimus quisque : imo

lls Q

quod peffimum efít, dum ii, qui ad publi-

qie

cum fedent clavum, divites funt finguli,

per

egenum eft erarium : apud privatos mil-

C

lena funt feftertium , in publico vi

xpft

QUi

obu-

[

TRACTATUS NONUS.

II

; It

obolus.

.An hac quisquam jure agi fibi

t d

perfuadeat ? Et quieto efle liceat privato

vd n

homini, cum publica fic turbantur ? Cer-

L ul

te aut patriam non amet necefle eít, is

ecunit

quisquis eft, quem hac non angunt ; aut

es f

fenfü communi careat, qui communi cala-

nondl

mitate non perturbetur.

*

- r

emurn

MR MR

Cloris

tüdere

Quevelis ut. fatis fiat, offenditur, in pri-

níne?

qmig ommues"nature calamitees , tum etiam

Provinciarum eg . Regnorum ortus 9 occafus

lum

4 Deo e[fé, judicante id vebus bumanis con-

NU

* venme, quod cuique debet e[fe fatis,

T

ne turbetur.

du

^

. M

Raviffimze íunt. procul dubio he

iratis

IO.G

querimonie, & hujusmodi haec ma*

1gen

ii

la, ut.ad primum intuentium oculos per-

Verum in hoc femper

s f

turbent afpectum.

miferi fallimur, eventus rerum, prout in fe

? pCCL-

rl

fünt, quod intuemur , neque alias, quam

"TL

quas fenfuü percipimus, proftafes circum-

96

j

ftantiasque confideramus : Dei vero agen-

tis omniaque dirigentis mentem, manum-

; I

'Transcurrentes.

il

que minime attendimus.

per tranítra-epibatas , modo malos con-

ünüuh)

Ícendere, modo ad carin; ima defcendere

(

« f

quisquis folum videt, interim ventos velis

(u

toto

X

12 . ARS SEMPER GAUDENDI !

pland

toto impetu incumbere, undas vero navem

tranfcendere, vocibusque & tumultu mi-

tom

j

ceri omnia qui confiderat, turbari eum fà-

ne necefle eit: neícit enim, quid agatur;

fin|

u1

nihilque cum fciat, timer omnia. At vero

fi circumfpicit, navisque magiftrum placi-

LT

hm

do & amono vultu , nulliusque rei anxium,

cuncta fic dirigentem videat, ut nihil non

g

ejus agatur nutu ; certe aut parvam eum

[ u[q;

e naucleri arte exiftimationem habere, ut

10UIR

adhuc me dixiffe memini, aut inter tot tu-

rranqt

Wen,

multus animo fedato, omnibus;quze agun-

tur acquiefcere neceffe eft.

UT

tb

11. Fateor, tota nonnumquam in hu-

fnani generis excidium : confpirare videtur

Qu

Ten

orbis machina : tempeítatibus maria, imo

& motibus horrendis terra concutitur ; füb-

dum

yertuntur urbes integrae, & diffractis ter-

T& vifceribus cum incolis tota* abforben-

Don

tur ; fülminibus abfümuntur templa &

rel'qu,

&des ; quim imo erumpentes perízpe e

*

firi

terre cavernis iones, lato in vicinos aeros

Ut

incendio feedum in modum depopulantur.

imeml

Non raro tanta efít coeli intemperies, ut

bus, !

* Q

fripore nonnumquam , calore fipiífime

adurantur omnia. Hinc fames frugumque

mmv

&

inopia, hinc peftis morborumque violentia

abfumitur eheu mortale genus. Fateor, in-

Pt'ï()nw

quam,;ifthec omnia. Cuncta mifcentur cla-

dibus, & incendiis provincie, lachrymis

blag,

j

plan*s

[

'TRACTATUS NON US.

13

J

plan&uque familie , ccemeteria funeribus

navam

It m

complentur. At vero quis hec agit ? cu-

um f

jusnam ea mala proveniunt arbitrio ? ca-

fum fi putas, turberis per me licet.

Ve-

qpatur

lt VetO

rumíiin his omnibus Deum agentem vi-

deo, & quidem. eum, cui obediunt omnia

l placi-

Dxam,

elementa ; quique rerum ornnium apices

ipfos perfpeétos cum habeat; 747ziugiz a fi-

hil non

n eum

ue u[que ad finem fovtiter, eg' difpouit omuia

füaviter, a) & quidem tanta mentis füae

re; lt

ot Qu-

tranquillitate , ut immotus cutm fit ipfe, ta-

men, ut recte Poeta dicit, dez cun&a move-

agun-

Ti ; quid demum hec me tantopere per-

turbanr mala, quse tanto auctore eveniunt?

n hu-

euut

Quod fi auctor placet, an confilium tantas

mentis fano homini poterit difplicere ?

, m

I2. Et vero hzc nature mala recdte

y;fil

dum. confidero, a nemine nifi a Deo effe,

d ttt

non poteft mihi effe dubium. . Nam pre-

forbe

npla :

terquam quod paflim ejusmodi clades in

facris . paginis prenuntiet, & minitetur

fep *

Deus , illud fane mihi evidens eft, tantam

91

o

intemperiem, qua orbis modo tempeftati-

ylam

bus, modo afítibus, modo fame , modo pe-

ris; !

fte conficitur, non nifi e cceleftium corpo-

^il

j

rum varia inter fe conformatione, nubium

quue

condenfatione, aéris non fatis moti corru-

at

ptione, originem omnem trahere. Atve-

y9n

ro quis inftrumenta tum coeleftia, tum fu-

gt o^

blunaria ita moderatur ? Quis nubes ag-

d

" gle-

pïaüt

:;) Sap. $.

14.. ARS SEMPER GAUDENDI

lomerat aut difpergit ? quis ventis legem

$l

itatuit? quis folisardoribus modum ponit?

r

Aliam certe manum inítrumentis his non ad-

Noln

moveri quam divinam, cum non ignorem,

;

füpervacaneum eít profecto, imo & ftul-

Yf

tum, qu&rere, quo auctore peragantur ea;

pl

ad qua tanta indufria video inftrumenta

fiq

omnia adhiberi.

Quod fi illud fixum ra-

W

tumque habeo ; Dei confilio omnia hec

biti

evenire, & quidem omnia agentis 27 poz-

Q

dere €g men[ura , aut Deus ipíe difpliceat,

]

aut certe placear confilium, ea fic dirigen-

Venit

tis Dei oportet.

Neque rationes ullo mo-

Tl

do indagare neceffe eft; ut cuncta recte fie-

(igm

ri decernam. Illud enim jam quaf(i per an-

dy

teceffum ex preecedentibus cogzovi Domine,

duf

quia equitas qudicia tua..a) Certe his non

den

habeo, qu& 'reponam : neque peíte; fame,

enti

fulmine , tempeftatibus, maria terramque

3n

miíceri, magis conqueri poffum , aut im-

i

probare, quam Deum effe; & cum eft; quod

flus

vult, agere.

que

13. Que cum ita fint; neque que a natura

naturalibusque caufis nobis eveniunt. mala;

Da

negare poífimus a Deo directore naturz,

Ver

ftudio confilioque immitti ; tamen in iis;

Ter

qu& bellorum tumultus confequuntur; in-

t

commodis, id ita dici non viderur pofle ,

Vi«

cum bella populorumque inter fe diffidia,

atti

mali-

qon tam a Deo; quam ab hominum

du tida

&) Pfal, 11$.

!

TRAC'i'ATUS N ONUS.

13

degen

tia, libidine, ferocia & improbitate orian-

poni?

tur: qu& fi defint, certe bella non forent.

ona-

