Tüg,

mis atrox eft hic chirurgus , molliori manu

düm

curandus íum ; homó impudens eft, qui

Rn

mihi malum infert; nulla injuria affe&tus

Voli

me alter impetit ; alius odio me perfequitur,

Trni

tantum quia fceleratus eft & efirons; alius

de fzce vuloi eft ; qui mihi negorium facef-

fit : & ab hifce quisquiliis ego patiar ? alius

homo rudis eft, aíper moribus , inful(us,

U

inficerus , inurbanus , rufticus; quis iftos

du

ferat equo animo ? Ah mifer! ut video

lo (

&ger es, & tamen curari non vis ; detra-

hendus tibi eft (anguis , & chirurgos om-

nes quotquot fünt afpernaris & refpuis, pati

24,

te velle dicis , fed a nemine vis pati. Ne-

;o tibi convenit , ne Damonem quidem,

ien

quanrum füfpicor , admitteres , qui tamen

Qu

ad mala inferenda preflantitfimam callet ar-

rem ; eftrque cum a. medico Deo adhibetur

Ti j

Vg

us chi-

fagac:i[lïmus ; tibique futurus optim

rur-

n

lu

Jl

L

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 231

e(cril

rurgus. Neque vero inquirendum eít, qua

( t

mente tibi fanguis detrahatur ab eo ; qui te

non aliud fibi

dis, d

impertr. Sane fànguifüga

16 f«

prafixum habet , quam fanguine fe replere

; pi'

füamque fugendo curare cuticulam , mini-

- noil

me autem mederi alienae.

Verum aliud vult

jj

fanguifüpa , aliud medicus, qui eam ulceri

porti

ápplicat: uritur hic fanpuifüge genio, eam-

m t

que füc nature dum permittit, mederur

j D

tuze. Medici itaque. Dei mentem attende,

[rdnt]

dum pateris; non ejus a quo pateris : fince-

. qi

ra ea eft , femper fancta, femper tibi bene-

edus

vola, quamvis parum tibi benevola utatur

Uifur ,

manu.

dlius

-

g V.

qius

(ulus

Ut ergo patiaris libenter ea que tibi acci-

ils

dunt , femper mala afpice ut. a. Deo. tibi mag-

v

t coufilio n

miff, etiemm que pev malitz'am

lutte

bumanait evemunt.

; om7

2

Udi

modo ; rafionemque-qua motus

, pü!l

N

À

animi compefcas ne malo fuperve-

(

niente perturbetur, paucis accipe, Aut ed

It

qu& ab homine pateris , vitio nature ; ge-

f

nii inquam 'afperitati , moribus inconditis

aemF

infulfieque rufticitati tribuenda fünt; aut cer-

5 d

te malienitati & perverfa depravateque vo-

J

tetri«

luntati, Quod fiab hominis inconditi

co

232 ARS SEMPER GAUDENDI

TI

co genio , aut in iram nimis facili , & ad

ab

omnia ftomacbhante ingenio , omniaque fa-

tetri

ftidiente tibi male fit: hic rurfüs aut eft ejus-

Ql

tnodi cujus commercium in manu tua fit fa-

tem

Cile evitare ; aut vero is, cujus fecietas de-

&ar

clinari non poffit , aut matrimonii legibus,

Do

aut alia cohabitandi neceffitate, quz facile

TI0n

excuti non queat, disjunctionem minime

inv

permirtente.

Dico igitur, difficilem tibi fi

quo.

quis fe prebeat , cum quo familiarius agen-

i n

di nulla aut faltem non magna eft necetfitas;

cenfe

eum certe devites licer; habeat ipfe res füas,

ne perdat tuas, Neque vero fi mores ho-

tum.

minum afperos , fi dicteria , fi injurias inge-

Tij

Ílas equo animo perferre fàpientis eft; ea-

lo

que fint preclara patiendi materia virtutis-

dity

que exercende campus ; non tamen fapien-

tüls

tis eft , femper mala que patiaris queerere;

li«

iisque fefe (ine magna ratione ultro ingere-

lic

Te.

Ut quid enim indignationi & ire; per

dole

nimiam alterius rufticitatem meamque im-

tis |

becillitatem mihi facile nociture , fine cauía

fien

"

me expono,

tem

25. Quod fi vero , aut per matrimo-

Tiany

nii , aut contubernii , aut propinquitatis, aut

vidg

diuturna cohabitationis , aut etiam vicinice

t

leges, loco dimoveri non poffis, neque

dim

facile evitare hominem, qui tibi aut per mor-

& d

OS , aut per corporis deformitatem & de-

lon

fectum , aut per animae vitiofas affectiones;

fubitam

Quj

»

I

: TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 233

x u

fübitam excandefcentiam ; inconditos mores

f

tetricos vultas ; infanos clamores, totius-

g

que indolis afperitatem ; difficilem focieta-

jdc

tem facit & cohabitationem porro tetricam

$

& amaram ; iftud tibi velim ut perfuadeas,

(

Deo id ita defignante & volente contigiffe,

li

non caíü. A Deo eft, in una navi quod firis;

fIfme

ita vos conjunxit, ita fane enavigandum eft,

(j

jl

quod fülcas mare. Neque vero line fumma

Q

id ratione accuratoque confilio ita flatuiffe;

o s

ms;

cenfendus eft.

LT

26. An non enim liquido demonfira-

ho«

tum eft, hanc tibi conjugem , tibi vero hunc

-

maritum ; hos tibi parentes, tibi hos liberos;

pe

[

hos contubernales; hos preefectos, hos fub-

Y

ditos, a. Deo deftinatos ; quod ita rebus

K

tuis conveniret ? Quid vero eft hic maritus,

(at]

hec conjux , hic pater , hic praefectus ; nifi

Qf

hic homo his vitiis implicatus ; hac in-

dole , hoc genio ,

his quos

averfa-

W

li

ris moribus ? atqui intemperiem illam au-

fleritatemque ; imo & conditionis acerbita-

yà

tem , nimium blande & in mollitiem decli-

panti naturge tuze immifcendam cen(üit pro-

Im«

vidus Deus , blanditiis ne difflueres. Dotes

[ie

exipuas, vultum ferocem, os afperum, tar-

Qu

dum ingenium patri attribuit aut marito, ut

u

ad alta , cum non afpirat , aut fi afpirat cum

D«

non evehitur , modefíte vivatis ambo , exi-

deveécti,

Q]

gua conrenti forte; ne per altiora

altiori

f

234. ARS SEMPER GAUDENDI

T

Humiles vos

aiiori etiam ruinae pateatis,

vult Deus : difficilemque pateris virum, ut

offe

a mille difficultatibus expediare. An ergo

injt

toram ordinationis divinz feriem invetti vis;

W

ut ab hoc homine patiaris nihil?

dion

27. At inquies , ferendo non fum; ni-

m

mium efít tetricas , nec blanditiis quidem

fánt

emollitur ; hoc enim vero male rne habet

pen

quod excandefcam illico , & tota in rixas

trsd

feror : & hoc (ine offen(à Numinis non fit.

In t

Fateor male agis, peccas quin imo. An ve-

& ]

ro hoc Deo imputandum eft , an vitio tuo?

Áünt

Corrige tu in te ; quod exorbirat: & fi ad

u

hec que nunc dico , advertis animum, faci-

&

j

le corriges ; queeque nunc mentem exacet-

Que

bant, patienter feres. Deinde etiam ícias,

teti

longe tibi melius effe , bilem tibi. moveri

I

nonnumquaim, in jurgia concitari linguam, in

fen

lachryrmas oculos diffluere ; totamque cieri

Tlor

clamoribus domum ; quam vel in nimiam

tiüs

efferri arropantiam, & putido turgere faftu,

st

vel per nimiam indulgentiam infanis amori-

T

busirretiri , vel in alia denique abire fcele-

Qu

ra , quz tibi Dei divinarumque legum me-

pa

iThOriam omnem obducerent, nimis tenera

Th3)

erga hominemafiectione, depravate. Utro-

Ti5

bique cum vidit Deus male acturum te; a«

Ti

luit te , aut cholere nimic , aut indignatio-

fen

nis vitio , quam ma

qu

joribqs Íceleribus expo«

fi

ni & in? plicari.

28.

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. a35

s V0

28. Non fero tamen; inquies, Deum

),

offendi tantopere ab eo , qui per fummam

a

injuriam & calumniam me impetit ; nolo fa-

(i i

ne oífendi Deum,

la fit ; fed nec Deus

honoris füi tenaciffimus offendi vult : oífen-

T

fam ramen offenfus fert.

Quin & tu fers;

du

tanta poft. exempla ? Jam vero, cum tam

i

perverfi fint homines, ut per falfiffimas de-

D

tractiones ; per calumnias impudenriiffimas

n f

in te impactas , non.homines rantum , fed

e

& Deum quoque pro libe;o, quo precditi

i

funt, arbitrio ; velint offendere; quin tu

üad

gaudes, alienam malitiam in tuum bonum

d

cedere , te cum imperunt relictis aliis; tibi-

Cef»

que praefertim pree aliis ; reéte patiendi ma-

E

teriam fübminiftlrari ? Dicamus fane quod

)&'L'Fi

res eft, & fucum tollamus: non Dei te of-

t

fenfà perturbat ; fed fenfus tuus. — Dei fi ho-

cien

nore tangeris; non minus certe Deo inju-

rius eft qui alium quemcumque injufte im-

gi

;m

jy

petit, quam qui te, An tamen aliena inju-

gori-

rie indoles ; qui tue ingemifcis ? utrobi-

l

que par Dei offenía eít, fenfüs in te non

Enimvero manifeftum id eft indicium;

re

par.

iE

malis te tuis nimium tangi, dum non tange-

f0

ris alienis. .luis vero tangeris, quia Dei

n

manum hec tibi mala, tuo bono, immit-

(

tentem non afpicis, hominumque vitia ram-

quam inftrumenta adhibentis ; tibi ur tale

?0'

fit ; & dolorem illum ut eliciat ; quem tibi

oc

Ó

!

236 ARS SEMPER GAUDENDI

| IM

hoc temporis momento przviderat effe

puer

utilem , &in primis convenire.

- Mam

lus :

29. Non iraque mihi pofthac oggeras,

ab hoc homine quidquam pati nolle te ; ni-

dh p

mis acerbas effe amicorum injurias ; filio-

tll

rum contemptum & faftum parenti gravi(Ti-

tenfes

mum elicere doloris fenfum ; intolerabiles

denevi

effe impactas a. viro in dignirate pofito ca-

tofcar

lumnias, durius eífe iftas ab eo perferre,

jtorfi

quam ab incognitis , aut ab hoftibus ; aut a

Fateor ita eft:

plebeja projectaque fzce.

Rff, Q

neque hoc neícit Deus ; novit ipfe , quan-

RU

tum amaroris quzliber ferat herba , medici-

tüt m

ne quam adhiber,

Itaque quia tantum tibi

culos

amarorem fciebat hodie neceffarium , quan-

t n

to nunc exacerbaris , idque animae tuc ma-

X

[IL

Q

lis curandis apprime competere , magna fa-

fü

ii

nearte hunc hominem , hoc os, hanc lin-

fürbm

uam adeo maledicam — pre careris omni-

Clerir

bus de induflria tibi admordendo felegit, ut

bïlïlh

majorem doloris fenfüm infligeret, idem

NU

ictus , qui alia illatus manu , aut nullum; aut

Qm(

certe minorem fen(um incuffiffet.

hp «

30. Neque abs re agit filium caftigatu-

linfs

rus pater ; recentes & lentas virgas quod in

IH p

manus fumat , veteres vero d exíüccas

V t

aípernetur, magis iíte etfi doleant ; hoc

mm Y

enimvero vult pater, cafligare vult, non

Q

abblandiri , aut minis ayere. Quam vero id

foret ridiculum , fi verberibus exceptus

^M

puer

P

»

TTRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 43»

at d

pueriram omnem in ferulam converteret;

illam convelleret, illam difcerperer denti-

bus , illam fibi infeftam fuifle clamitaret?

Qp

ej D

Ah puer ! quam parum tibi poenze', quas

; fl

dedifti, proderunt , inftrumentis qui füc-

;ravilü

cenfes , nec fàtis attendis caftipantis patris

erabiló

benevolam tamen & amicam manum: ig-

L0

noícamus

2

fettt

puero, puer eft, & puerum

prorfus apit.

; at

31. Verum

hoc fàne ignofcendum non

2 eli

eft, quod puerorum inftlar, homines in-

quat«

ftrumenta inquam ; per qua& nobis inferun-

etic

tur mala, temere & incaute attendimus.

n tibi

Oculos, fi vir es, altius erige ; ferieritis

:]uan-

Dei manum afpice,; illam agnofce , illam

jme

exofculare , illam in omnibus lauda & ado-

gna [

ra; illudque conttanter affero; minime per-

jc T«

turbandum te, tibi quiscamque demum ac-

üni

ciderit adverfus cafus.

Hanc certe contem-

plabatur conftantize exemplar Job, tum cum

j

exutus omnibus, & ne ab uxoris qui-

dem contumeliis liber ,

omnium ludi-

ml

brio expofitus , illud folum confolationis

tantis adhiberet malis : AMauus Domin teti-

ipi

ydit

g me.

4) Daemonis manum cujus furore

[

tot tantasque calamitates optimo viro fue-

; hoc

rant inflictee ; disjeC preges,

concuffae

N

&des, occifi liberi, immiffa ulcera , per

gqoil

y

quae

cepfüi

4) JOb. 21.

yd

238 -AR5 SEMPER GAUDENDI

Ti

que toto corpore fanies diffluebat; aut cer-

ft in

te imporentis muliercule efferatam linguam,

u)

Jobum retigifle diceret alius; at vero fà-

(ui

pientior Job; Do:nini manum agnofcit;

T u

eamque manuüm , quae neminem tanpit, aut

j

percutir, nifi in pondere & menfüra , ideo-

':ä) [

que , etiam cum ferit ; femper beneficam.

(ipn

32. Quid autem | fapientiffimus, tum

m

vero , fi advería quae patitur fpectas , mi-

dof

ferrimus David , cum a nefario filio Abfolo-

Vis |

neregno exactus, fugiens cum paucis , vi-

1010

te fuze confülturus prerupta montium con-

fis

Ícenderet? Non fatis infelix videbatur, nifi

qu4f

in impudenrtiffimam belluam, Semei inquam;

fele

effreenatum os incurreret , qui veteres iras,

Qm.

ob ablatum a. Deo Sauli, propinquo fuo,

lil

—

regnum , in Davidem per fummam con-

21 Pï(

tumeliam evomeret.

Firum [auguimum ap-

pit |

pellat , quafi Saulis homicidam , alieni reg-

10

ni invaforem improbum, quem jam fua fe-

hnj

quantur fcelera , toto , quod male tenuerat,

Theij

exactum regno.

Neque verbis tantummo-

RY

do infinisque vocibus, fed & faxis fugi-

bra

tivum regem per fümmam impudentiam,

Tatü

imperit quafi patibularium | fcurram , nulla

Iüd j

habira neque viri :etate jam exacta , nec

feroc

etiam dignitatis regiae rarione. iNon tulit

lto

intolerandam audaciam impudentesque la-

tratus fortiffimus Abifai: &folitos , etiam

in depreffa forruna, refümens fpicitus , qua-

[4

j

)

'TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 239

Ui

ve inquit, zaledicit cagis bic mortuus. Domi-

Bu

qo meo regi ? vadam €g amputabo caput .ejus'.

n f

Quid interim patientiffimus David? JDmit-

nf

fe eum , inquit, uz maledicat : Dominus euim

;1[, 4l

precepit ei , ut malediceret David. .. Et. quis

,l

eft, qui dicere audeat, quare fic. fecevit ? a) O

jgIm,

dignam Davide vocem ! Deum increpan-

IU

]

'

tem intelligebat David , & meritas aliquan-

, Tl

do fe poenas dare ; a Saulis fanguine quam-

Dot

vis innocuus , homicidam nihilominus f&

TRU

apnofcebat, Uria innocentis cruore manus

1 COr«

fuas qui per fummum nefas impie comma-

culaffet.

Saxa circumvolantia non a. Semei,

y nil

quam;

fed ex Dei íeíe caftipantis manu immiffa

: 8

cum afpiceret ; fupplex accipit & libens fert.

) fity

dimitte itaque eum , uz. maledicat ,, Domigus

j u

ei precepit. Quid? an etiam fcelera preci-

ia

pit Deus , zumquid im ore blafpbemi Deus ?

T

rogat Ambrofius ; ab/it, fed eo ufus efl ad

(l

bumiliaudum David. .. b) Maledicum efle Se-

Qub

mei non voluit Deus ; verum libero impu-

dentis hominis ufüs eft arbitrio.

Itaque

mv

5 Fügi'

precepit, idem prorfus eft, ac dimifit, feu

cn[iäm]

nature feroci & exorbitanti reliquit, ut il-

lud re&te explicat. Auguftinus. . c) Sic qui

)[]UA

lj m

terocientem & fanguini inhiantem canem,

loro foluto ; manu mittit, ferociam non

' vyli

D3

indit

ye ?

--

4

2?. Reg. 16. 10.

etit

;'ls j QIM'

&) D. Ambr. in Apolog. Davidis c. 6.

r

c) D. Aug. 1. de grat. & lib. arbit. c. 20.

$40 ARS SEMPER GAUDENDI

TA

indit cani, tanrum non inbibet; vagari ca-

(üm

neim libere (init ; folutus ille(uo genio fer-

L

tur & dentibus dilacerat inventum pecus:

ii

lIta prorfüs cum Deus ebullientem videret

iil

pre nimio dolore, vindicteque cupidine

lunta

Semei (anguinem , neque oblirerata adhuc

n

effe ; que multis jam annis animo inhere-

Q f

bant odia ; Semei quidem dimijfi , aptiffi-

ji;(

l

mum Davidi caftigando inftrumentum : Da-

)à

videm vero eo loci & temporis expofuit;

ta(fi

ut paucis circumvallatus cum effet , regia-

pro

que poteflate exutus, hoftis fuüi femper in.

(l q

malum parati injurise pateret. Unde id tan-

[

dem confecutum eít, ut ferociffima hac

losy

bellua animos fumpferit & audaciam impe-

mint)

tendi virum alias Yortiffimum , quod fàne

; Xerc

in repia dignitate conítituto Davide , num-

quid.

quam ei in mentem veniffet apgredi. Hee

Tnuim

fünt artes caftigantis Dei; has ut agnovir

becil

David, Deum agnovit, Deum in Semei

petpe

caftigantem fefe fupplex pertulit, nec inui-

(

Yde

tus.

[

33: Hllud certum eft, Deum fce!era non

[e $g

precipere; hoc tamen etiam ef[ veriffimum;

V&tax

fceleratus hic. fceleítus effe cum velit , te

d

potius , quam alinm quemvis quod impe-

[ ;

rat ; id quidem ex Dei fcelera petmitrentis

((0

difpofitione contingere; calumniari cum ve-

fortu;,

lit impudens iftud os, injufte aliena invade-

re cum fibi nefarius alter habeat preítitu-

tum;

9

?$

u

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 24f

n

tum ; certe in te quod recidant aliena. fce-

j

lera, id quidem a Deo efle fateor.

Et

equ

quis eft ,. qui audeat. dieeve , quave ita fecevit?

(

an tibi ratiohes omnes fanctiffime füz vo-

YLin

luntatis neceffe eft ut exponat ? quod fi ta-

ühüc

men vis eas exhiberi, illud certe cum fum-

w

mo facerdote Heli illico reponam, Dominus

,pxiü«

eft , quod . bomum efl im oculs fuis , boc fucit,

J

4) & quia bonum erat ; hoc fecit , r. for-

talfis enim hec tibi immittuntur mala , ut

of

egia-

pro veteribus peccatis debitisque contra-

i j

étis olim , & necdum perfolutis , poenas

af«

des, omni poft hec ere futurusliber. Per

lat

hos vero caftigari te vult , quos forte cri-

p

minum focios habuifti. 2. fortaffis virtutis

exercende cauía hec permittuntur ; quod

f

fium

quidem in tenrationibus femper eft verifli-

mum. 3. fortaffis , ut virium tuarum im-

n

becillitatem experiare , gratieque divina

gnovir

i

perpetuam neceífitatem agnofcas: nam ut

c|Qye

recte Ecclefiafticus, 4ui som ef? tentatus , quid

fcit ?. 9) fortaflis delectari vult Deus, cum

te egregie cum adverfa fortuna luctantem,

n n

m

& tandem omnia füperantem letus afpicit.

iid

Nam, ut recte Seneca: Ecce fpe&'aculum dig-

Ij

ine

aum , ad quod ve[piciat operi fuo intentus Deus.

Ecce pav

eo dignum , viv fortis cum àdvevfa

joQua

ndum

lmW

fgrtum compoþtu:f c) & quod mira

elb -

nvadï

^) r Reg. 3

18*

jglitl

$) Ecch. 34

TUIIU]

e) Sen. 1. de provid.

»

242 ARS SEMPER GAUDENDI

TV

eíl, vi&tor. ;. fortaffis tot adverfitatibus

lum

aggravaris, ut fpiritus , quos fecunda for-

[772

tuna nimium tuo malo extolleret, ifto pon-

Titio

dere deprimantur. 6.Forta(lis etiam adver-

lec,

fa Deus incerit

o

; Ut per ea ipía te efferat,

R p

idque ad artis fuz oítentationem ; ut qui

pori

per contraria felicitatem tibi profperamque

777

fortunam noverit efformare.

Ita certe fen-

mi

tiebat per maledicam. Semei linguam de-

vela

preffus .-David , dimizte , inquit, eum, ut

m

maledicat , fi. forte vefpiciat Dominus ; $9 ved-

lhut

dat mibi bonum pro maledi&lione bac hodierna,

nihil

& fane re ipía reddidit Davidi Deus cu-

d.

mulatiffime,

That

34. Denique rationes omnes inveftiga-

[

re infinite fuerir operze, & vero minime

neceffariae,

Hoc mihi pre cuncis füfficit,

a Deo mihi omnia immitti &infligi : homi-

nes veronon efle, nifi inftrumenta caftigan-

tis Dei, . Rurfus , quod Jonum efl , id jglum

agit. lllud itaque lzetus dicam: Zozum mi-

£ Domine, quia bumiliefli me ; ) hanc

mihi obvolui fortunam , hos ventos ita in

contrarium verti , & bonum eft Domine,

& bonum mihi. Hanc mihi infligi calum.

niam , tam injufte bona diripi, malum qui-

dem raptori eft, malum maledico , féd bo-

nun mibi Domine. Quod hzc mihi ab ami-

ciffimis, imo a liberis infligantur mala, ma-

lum

E Pfal 113

-

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 24;

qtibus

]um ipfis quidem eft, feg Lomum mibi Do-

i f

mine, & quidem optimum : neque meliori

) pote

ratione , aut loco , a

ut tempore poterant

d-

& be-

hec, que patior ; evenire , ut vere

fferd

ne paterer.

Acquiefcam igirur, nec tem-

Interim f zomen Do-

j qi

ori modum ponam.

It

s benedictum.

Nomen habes fàpienti

m-

ghn-

mi Qub

ernatoris, dirige, verte; inverte

2 d-

vela: nomen

habes fagaciffimi medici , fe-

j V

ca, ure, vería me meaque omnia, frout

f

bonum efl in oculis tuis. Hoc certus füm,

jeftf

nihil efe&urum te; quod

nomini tuo offi-

fan&tiffi-

$ Q

ciat, imo , quod gloriam tuam

mamque providentian non usquequaque

1üigä-

commendet , totique orbi non faciat

inine

x

manifeftam.

N

Iu

d

d

D

(int

jum

g

9s

d

"T

D

*

) hu

L

ii

p

ii

nq

h

n

mu

TRA-

n

P4

h-

244 ARS SEMPER GAUDENDI

TR

i q

TRACTATUS XIV. .

tim

R

Fiat voluntas tua , ficut i

n celo, &

| uin

in terra , Mattb. G.

| KC

M or

nttio

Offenditur , eum qui [uo flatu cogtentus

Fini

eft , etiam. acquie[cere debere. ozumibus

tium

Jis » que ab illo [latu exfpeantar, qua-

D

jm

:que illum neceffario coufequuntar.

f

t e

BIN

PROOEMIUM.

türy.

H

Uc tandem collimavit totius fermocina-

fitig

tlonis noftrz

» quem fere peregimus,

ein

decurfüs quemque

vere folideque tranquil-

pott

litati mentis quaere

ndz impendimus: nempe,

Don.

ut fedulo ferioque

animum indücamus, non

alia velle

I6

; aut nolle , quam qua vult, aut

fame

non vult Deus ; voluntatemque noftram

| li,

cum Divina penitus. adequemus.

Inde

obo-

; üte,

enim tempeftas menti humanz femper

ritur , quod variis defideriis in diver

Ía ra-

piamur ,

& quod peílimum eft , femper

inftabilibu

$; raroque qua conílent fibi.

* Qui

on alius ioitur reftat m

Vi

odus , quam, cum

nos ipfi

Y

» quid defiderandum fit, penitus

noremus , nihilaliud velle difcamus, ni-

!

!quod vult is, qui ignorare non

poteít

]

dd

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 245

id quod vult, vult autem id , quod eft op-

timum. . Et ne vacillet pofthac voluntas va-

ga, non alteri ulli affigenda eft voluntati,

d

quam illi, quee quod vult, femper vult

nec poteft nolle, quod femel voluit. Hioc,

fi forte minus attendiflis , omnium ratioci-

nationum | noftrarum ícopus fuit & finis.

[j

Finis vero ille , omnis tranquillitatis eft ini-

Ti

tium.

Ut vero abfolvamus omnia, illud

T

jam fedulo agendum eft, ut oftendamus,

íftatu. noftro contentos effe non poffe nos,

nifi etiam omnibus , tum laboribus & ope-

ribus, que a ftatu noftro merito expectan-

tur, tum etiam moleftiis , quz illum necef-

itte

fario confequuntur, penitus acquiefcamus,

I

Deinde modum exhibituri ; quo gaudere

quiü-

poífimus etiam , cum dolemus.

Denique

non eum voluntati Diviue illico fe oppone-

Tpo

m

re, qui füuo ftatu contentus cum eft, mala

tamen que intercurrunt, a fe conatur amo-

L

fri

liri , aut ftatum etiam cum feliciori permu-

J

tare.

n

t

6. I.

n

ui individuo 9 peculiari fuo [latu con-

)

Teutus ef , etiam opevibus que ab illo flatu ex-

qm

Jpe&autur , fit comtentus.

Qitus

H Oc . recte fi perceperitis ,. eum. qui

T l

vobis obtigit ftatum , tum commu.

POICR

3

neIm,

r

246 ARS SEMPER GAUDENDI

TR

nem, tum etiam peculiarem, convenientif-

flan

Titeti

fimum vobis effe, neque meliorem eligi

potuiffe : & rurfus, fi ita fitis comparati

ittq

animo , eum ut cum alio ullo noliris com-

fiat

mutatum ; facile tum quidem id perfuafero,

gevi

ut iis etiam acquiefcatis, qua a veftro ftatu

Türg:

expectantur , admodum fecuri , aliorum

lt

quid ferat conditio.

VetQ

2. Communem flatum , prout copi di-

qui:

cere, 2)eum intelligo, quem cumpluribus

Vi5

habemus ; puta quod homines fimus , ma-

imph

res , aut feeminz, matrimonio juncti, aut

quos

c&libes , Ecclefiaftico adfcripti ordini, aut

nequ

profano , mercatores , aut opifices : rurfus

fl

nobiles, aut ignobiles, venufto , aut inve-

Cte

nufto vultu , corpore fano , aut spro.

pit

Omnes inquam — hi ftatus , aut pofitiones,

ditt

communes multis fünt : neque enim, fi ho-

pro

mo, fi mercator , etiam folus es ; quod

deni

quidem de reliquis idem eíto judicium. At

Omr

vero, flatus tibi peculiavis & a te individuus,

Id

nihil eft aliud a te ipfo ; in omnibus , que

«t

te ambiunt, circumftantiis, conflituto &

confiderato. Hoc igitur corpus, quod cir-

Cat

cumferimus , ha dores animi ,. hec valetu-

Cen

do, hac indoles, hec vultus effigies, hi

G

amici, parentes hi, hec dignitas aut mu-

nus, matrimonium hoc, hec fama , hec

(

h(m

vtás; omnes inquam , ha alieque circum-

m

an-

fi;

4) Tra&at. 12. $. 4.

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 247

a

flantie & proftafes, ruum tibi, mihique

eligi

meum peculiarem conftituunt ftatum : &

pudt

ita quidem , ut nemo ullus in tota univer-

NU

fitatis ferie, tuo meove ftatu umquam aut

l'aferw

pavifus fuerit, aut porro deinceps fit gavi-

J

fürus. Alius licet matrimonio ut tu junétus

Qrurm

fit, tamen uxori junctus eft non tuz : tu

vero cum tua conjuge , matrimonii ftatum;

T

qui vobis fit individuus, conftituitis. Quam-

yribo

vis alius religiofo ftatui, prout tu , fit

D

implexus, tamen nec eos habet pracfectos,

L

quos tu, nec tua; fed füa concepit vota,

L

neque tentationibus mentisque ariditate; qua

ürlis

tu, urgetur , licet forte miferiis fuis non

ne-

careat.

Denique mercatorem licet alrer

Zgï()-

agat , prout tu, tamen non easdem merces

jonesy

diftrahit ; aut non tantas, aut non tanto

íoe-

proventu; non eas quas tu edes incolit;

qU(J

denique non eft alter ego ; neque alter tu,

, M

omnes enim illae proftafes fimul conjuncte,

Y

te faciunt, quod tu es, five, quod idem

eft , conftiruunt ftatum tuum.

, qüæ

uX

3. Jam vero id affero ; ut femper pa-

cato tranquilloque fis animo , non id fuffi-

)d (l

j

cere, tantum ut judices, flatum tibi cum

cateris commtunen maxime conducere ; nifi

m

[m*

id penitus quoque per(uafum habeas, fecu-

liavem tibi ftatum ita competere, ut nullus

,

omnino fir, quem pre illo, tibi ut bene

rau

fur

fit, ratione poflis eligere. Et hoc quidem

"'Tra-

248 ARS SEMPER GAUDENDI

T

denc

Tractatu decimo jam peregimus. Hinc ve-

ro id confecimus T raétatu undecimo , unum-

fünd

quemque eventis praeteritis, quae fe concer-

nunr, puta parentibus , natalibus , educa-

Don

tioni debere acquiefcere , ut. quae admini-

Intl

Id &

cula fuerint, quibus.ad ítatum tibi tam

convenientem deducerere.

Rurfüs idliqui-

poff

do deinde oflenfum eft, dotibus omnibus

prel

tum corporis, tum animi, item fortune

tem

reciprocationibus contentum vivere debere

Tere

te ; cum hec ipfa fint inftrumenta , quibus

quoc

& tibi Deus fta:um confervat , & te in fta-

Qent

tu tibi tam . conveniente continet.

Deni-

ml

que , de conditionis tuz incrementis folli-

05 &

citum effe neutiquam debere te ; cum exa-

[unt,

&iffime «z poudere $9 qnenfura ves vage (tatui,

inte

& flarus rebus tuis fuerint appenía , & ve-

quo

ro etiam exaquata.

fabe

4. An aliquid ultra requiritur , inquies,

lee

quietus ut fim ? Plane. quid quafo? illud

Tur

fane przmo, vt penitus tibi placeat ea agere;

dec

quzee a ftatu ruo , tum conmmmmi , tum etiam

cigt

jeculiari , jure exiguntur & merito expe-

p

étantur,

Deinde, ut non te terreant , ea;

lei

quze ftarum illum , five commungem, five pe-

nici

culiarem, necefíario confequuntur, Magni

firt

fane ponderis funt hec documenta, qu&

Q

toto .quidem libri decurfu fparfim attuli,

Omr

jam vero clarius funt exponenda; & often-

dn

fiti

defï'.

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 249

K Y

dendum , quo pa&to ex jam fepius pofito

IUl

fundamento , dilucide confequantur.

YR

. Mira fàne res eft, & vero etiam

U0

non toleranda ; tam folliciti paffim quod

mf

fint bomines, ut alia femper atque alia ope-

La

ra exerceant, quam quee debent aut etiam

poffunt licite : Deinde iis fe magnum Deo

qi-

n

praítituros obfequium ;

gratiffimamque

ii

rem facturos fe quod autument: ac prop-

obert

terea nifi his applicare finanrur animum,;

Jibu

quod fe perturbent mirisque mentem excru-

f

cient modis; & tamen perfüadere nihilo-

Jent

minus mihi quod velint ; fuo ftatu conten-

l-

tos effe fe, nec aliud velle effe; quam quod

i

funt.

Mira fane eft haec duarum rerum ita

inter fe diffidentium combinatio , velle efle

W)

iW

quod es , & nolle agere id quod es. Quis

faber ferrarius mihi imponet , nihil fe mal.

le effe quam fabrum , quem totos dies ob-

(

jlid

iurmurantem audio , querentemque jam

de carbonum fuligine ,. quod ea oculis offi-

!gml

amm

ciat; jam "de incudis fonoro nimium (tre-

pitu ,. quod is offendar aures; jam de mal-

epe

? [/]

lei pondere ; quod manus pregravet: pe-

nicillos certe levioris effe molis, acusque

ij

fartoris digitis effe percommodas : nullius

u

pra

que

ea operz aut laboris effe inftromenta

omni illo limarum ftridulo apparatu.

Cur

g

o(keu-

fane mihi non datur, inquit, aut acum

ftringere , aut pitoris penicillo armare ma«

j

nus:

250

ARS SEMPER GAUDENDI

Ti

nus? & vero cur pelle carbonibus ipfis

tot

atriore pectus precingor ego, cum farto-

dis

res illos ; illos molliculos levi zonula accin-

mn

étos decurfare video, quamque (íüb axil-

po

lam quandoque conjiciant , non fine lepore

D«

& commodoc? quid, auod pulvino incum-

d

bant molli, cum ego penes focum fto, fol-

iE

lesque nec minus animam mifere traho, car-

fert

bonibus ut dem vitam , quam mihi labo-

ren

rando fübtraho?

i

6. At at amice , nonne id mihi dixeras

füs,

fabri conditione contentum te ? dixeram in-

At

quis. Itaque fane acquiefcere proríus de-

yui

bes operae qua a fabro exigitur. Hanc ve-

qi

ro ut exhibeas , certe neceffe eft ut pla-

ceant, qua ad artem ex arte exercendam

WtN

requiruntur inftrumenta : nifi forte Archi-

fdb

medes novus fis , & ars tibi nova comper-

ex

ta recenter fit; qua detur acu ferrum cude-

tin

re, & malleo confíarcire veftes.

Hoc fi

V0s

non poflis , certe aut fabrilem exercere de-

TIan

fine, aut fabrilia manu neceffe .eft ut per-

n

tractes inftrumenta.

V

7. Sic paílim apgimus ; placet ftatus,

&

difplicent ftatus exercitia. Id autem quam

4cQ

eít ineptum , cum exercitia ipía ftatui cui-

ton

que ita fint propria, ut fine illis non fit fta-

Wec

tus ? Conquereris tu paífim; nimium te mu-

nf

nere, quod geris, diftineri , opificinam

W

liberorumque educandorum curam dies pene

km

IOIO?

"

TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 251

Tf

totos abfumere : iis utero geftandis lactan-

O.

disque, magnam fÍe vite valetudinisque

KCf

porrem impendere, gravidee cum fünt , de-

a

lorant matres, vix tempus füpereffe, quod

Deo & remplo dent. Alios interim videre

m

ipOl'C

eít, inquiunt , qui precatorios globos ma-

fjl

nu deterunt , libellos fanctis orationibus re-

fertos in templo , domi vero fpiritualium

[

lo

rerum monumenta verfant aíffidue , ubi to-

ta nobis in officina aut mufeo transipitur ae«

Yelds

tas, nec quidquam nifi calamos , aut libram,

]if

aut ulnas , aut computuum volumina , aut

(

juris codices , aut inter fe litigantium di(fi-

CVe

dia datur attingere , aut pertractare.

$. Querelarum plena hic funt omnia,

pl

um

ut video.

Homines hi, acum querunt ut

fabros agant, aut penicillum ; ut ferrum

jdie

npef-

exerceant. Verum id mihi dicite; vos qui

ad

tantopere conquerimini.

Quis, inquam

il

vos detinet ? apite fane , coronam precato-

T2

riam in manus fumite, per me quidem licet,

:

eamque prz foribus ad tabernam oflicinam-

?EX

ve veftram confidentes religiofe pervolvite,

& cum quisad coemendum merces mercator

(utij

accefferit, illico 72ve,Maria cum Angelo in-

i

j d

tonate , eique dicite ut porro expecter, do-

-

nec coronam períolveritis. Rurfus cum

m

infantulus fame preffus ubera prenfaverit,

manu puerum excutite ; ne animum horis

cinat

o5 peüi

legendis intentum inrerturbet. Tibi vero

cum

otü

252. . ARS SEMPER GAUDENDI

m

cum in publico fenatu agenda erir pupilli

fant

caufa, non a te elaboratas chartas; fed piif-

enitr

fimum 'Thome a Kempis libellum fub axil.-

üm

la defer, ejusque fententias in medium pro-

itiqu

fer, ubi afferende funt Pande&e , & lau-

V0

dandus Codex.

Hoc certe non erit tibi ad-

df ;

modum difficile.

/

ilm

9. Ridiculum id effe dices , & prope

dfe.

infanum.

Fateor id ego tecum, verum

bi w

non infanum minus, conqueri, agere te

adur

non poífe , que alter agit: id enim peni-

1 türa,

tus tibi inculcatum fit ; nulla prorfüs ratio-

]

ne, aliena obfequia a. te requiri , fed ío-

| D

lum tua ; hoc efl, que flatus tuus fert,

| qie,

nec viri actiones a feemina, nec profanas ab

&nm

Ecclefiaftico , nec juveniles a fene, nec be-

! ü'tià

ne valentis ab &gro exigi. Quisque quod

óam

füum eft, id apat fedulo , & Deo factum

aQ f

eft fàtis.

Cum orandum efít, ora; cum

fneri

laborandum, o

peri infla ; eleemofyne cum

pot

dande , liberali id fac animo ; cum procu-

d«

randa familia, id age ; cum lactandi infan-

OW

tes, prebe ubera , denique ea age, que&

üt ja

tempus, qua neceflitas, que obedientia

1ey

qua res fert; & tuas tunc

pleveris.

partes fan&e ex-

üt p

| l

Dert

10. Si Deo ea opera füfficiant placeaat-

qui

que, cur tibi difplicent , nec füfficiunt ?

Qim

At vero inquis, nefcio ego an Deo pla-

L

& con-

ceantf Eoco vero id penitus fcio ,

à l

anter

'TRACTAT. DECIMUS QUARTUS. 253

ftanter affirmo : illudque ficconficio. Certum

il

|pi

enim mihi eft, hunc mihi a Deo flatum atfigna-

) a

tum effe, & vero etiam comparatum. Certus

1 pro

itaque fum, hec, que flatus fert , operaa

Y lt

Deo requiri , fine quibus effe non poffum,

li ad

efe me quod voluit Deus. Neque minus

id mihi eft credibile , quam ex mente Dei

effe ,. folem radios undique diffundere ; or-

m

m

bi ut przluceat, & ignem proxima queque

re t

adurere: hoc enim eorum ftatus fert & na«

tura.

pen!'-

qtio

1r, Et ut rem hanc promoveam , ajo,

| fo.

Deum illis actionibus non tantum acquief-

feit;

cere, fed & debere acquiefcere.

uls

$d

enim pater filium fuum fabrili addifcendae

d2

arti addicit, & ab eo malleis innutrito , epgre-

qu

giam fibi imaginem depingi fanus poftulet ?

an non is fabrili opera, quam preeítat filius,

um

quin

merito debet effe contentus ? aliud enim fi

um

oftulabas, cur alio ftudia filii avertebas?

(

In eo me ftatu Deus jam conftituit, popu-

