& cujuscumque alterius limites complectan-

lïs; hl

tur, intra quos tamen pofiti, omnes ei-

dirig

dem ftatui annumerantur.

.Hoc, inquam;

ttlis q

ut complanem , mentemque meam dilucide

eitdg

ut exponam , fateor , verum id effe, quod

,

opponitur.

Verum , iftud accurate exper-

füfà v

dendum eít, duos efíe omnino ftatus ; ge-

füs n

nericum unum , ut cum fÍcholis loquar;

Omne

quemque cum aliis habeas communem; al«

COnfy

terum , qui proprius plane fit; homini-

fhafeu

que peculiaris & individuus.

Aliud igitur

tamæ

eít , mercatorem agere , aliud vero ; hunc

mercatorem effe.

Cito

Sic & in pictura, licet

fiaty

varii depingantur milites , omnesque mili-

l mp

tic flatum armis ceeteroque veftium appa-

o

ratu exprimant, & in hoc conveniant ; lin-

Rflwm'

uli tamen füam fibi propriam pofitionem

per

j

abent, inceffam, vultum, brachiorum cru-

QU he

rumque protenfionem , compofitionem de-

Omin:

nique & ftatum nulli alteri communem ; &

COnffin

tatnen

)

TRACTATUS DUODECIMUS. :85

: DO

famen omnes íunt milites, Iraque prorfus

Q

de ftatu philofophandum eft, aliquid quod

qui

commune fit mulris ; habent finguli , aliud

vero, cuique quod fit proprium.

Homo

mi-

quod fis, cum pluribus tibi commune eft ;

qullm

cum paucioribus vir quod fis ; minus adhuc

X CH

commune , mercarorem quod agas, mili-

vt

tem , cauffidicum aut propolam ; commu-

3 i

ne tamen eít aliquibus ; adeoque commu-

', hujlls

netn faciunt ftatum. — Hic vero quod fis mi-

lt

les, hic mercator, hic cauffidicus; five, ut

-T

clarius loquar ; in militis mercatorisue ftatu ,

guam,

talis quod fis, hoc eft ram depreffus , tam

iucide

evectus, tam humilis, tam confpicuus ; tam

quo

dives, tam egenus ; hic tuus eít in merca-

).pcn-

tura militiave ftatus ; feu pofitura tibi pror-

j

füs individua. &) Sic in humano flatu licet

qquih

omnes fimus & non anpelico , tamen tali te

QUE

conformatum effe corpore, tam tenero , aut

p

mafculo, tam formofo vultu, aut invenufto,

gt

tam epris membris ; aut validis, tam pra-

N

claro ingenio aut hebeti; hec, inquam , om-

,

niatua fuünt pofitio &, ut fic dicam, tuus

jj fill

in mundo ftatus.

T a

29. Quemadmodum autem humanum

j lt

flatum omnibus communem , proprium mi-

hi per hafce circumítantias fecit Deus, . ne-

d) qu

que hominem ífolum effe voluit, fed hunc

p ü

hominem , quem. varie ille circumflantiee

conftituunt: ita prorfüs fcias , non militem,

n

Iner-

!amm

w) Vide infra "Trad. 14. n. z.

186 ARS SEMPER GAUDENDI

mercatorem , aut cauffidicum effe te , quafi

Mdn

tiba

generatim voluiffs Deum, íed hunc qui es:

atque adeo omnes quotquot te circumftant

Venc

us

conditiones , res, eventus, profpera,; &

advería , abundantia rerum & defectus; ea,

füo

fatne

inquam , omnia funt ftatus non communis,

fed, ut dixi, tuus.

Id quidem clariffime

plici

d r

indicaffe mihi videtur Apoftolus. Unusquis-

ue inquit , dozum proprium babet ex

£0

üt p

Ut ti

unus quidem [ic , altev vero fic. 7) Quid au-

tem id eft, unumquemque proprium habere

fioru,

donum, feu ftatum a Deo, nifi eum qui fin-

[atün

gulorum ita fit ; ut nulli omnino fit come

Áiate

munis ? Mercator quod fis, multis commu-

ne eít: at tam tenuis fortunz quod fis, tam

exhauftus, tot fortis adverfe & profpere

] QM

vicibus agitatus , tantum auri cui (it domi &

vilin

nec teruncio plus aut minus, id vero eft

i

flatus tuus , tibique proprius.

Proprium

autem unicuique ftatum cum a Deo efle

afferat Paulus , numquam certe ftatu; quem

tibi dederit Deus, contentus dici poreris;

nifi tibi proprio acquieícas : acquiefces au-

$. 1

tem , fi nec adiici ei quidquam velis, nec

CH',]

etiam demi quidquam exhorrefcas. An igi-

eàqu

tur opes augere non licet inquies? an digni-

1 ng

tatem majorem vetirum eft ambire ? an fun-

m

dos coemere non eít confültum , reique do-

itui

meflicee amplificandee invigilare ? quis fane

COndi

)

&) t. ad Cor. 7, 7.

|

|

'TRACTATUS DUODECIMUS. 187

wquaüï

íd non agat aifi iners & focors? Non dubi.

tabam íane difficultatem hanc illico obvol-

jie:

ml

vendam. 4) Verum date, Ífi placet ; tem-

pus, alia dum evolvero ; oftendam , ttatu

n

fuo contentus quo paéto effe quis potfit;. &

nüns,

tamen majores divitias dignitatesve expetere

mf

lacide, fic, ut de tranquillitate animi difce-

dat nihil.

Sinite id modo me nunc agere,

iil

3

ut plane vobis perfuadeam , nihil admodum,

üid d-

ut tibi bene fit referre, per divitiarum ho-

norumve incrementa; propriurn tibi mutari

hi

ftatum ; imo vero bono tuo ea etiam of-

il

ficere,

con

mirl

$ V.

; (f

Offenditur , nociturum id tibi, fi per di-

)(pgræ

pm

vitias incrementum flatui fuo fiat: meque ea

te faGurum bona opera divitem , que fa-

«t K

'oprillfp 2

&urum te credis imo ne ea quidem ;

i at

que pauperior modo facis.

0

Qu

30.

Liquis adhuc animo tuo inheret fcru-

pulus necdum penitus acquiefcis. Sic

:(c j

«2

iNam ut vera fint hec omnia,

,lls j neC |

eft , inquis.

eaque que negare non poffim; tamen id mi-

An ul

hi nemo non concefferit , valetudinem re-

! [Dnl-

&am , bona corporis & commoda , opes

n jn

q

$

dignitatesque multum virtutibus exercendis

conducere, inflrrumentaque effe ; ut. recte

Qs [üüc

fate- .

i

$) Traa. 14. $. $-

u

188 ARS SEMPER GAUDENDI -

,

fatetur Auguílinus ,. quibus facías bene ; &

1 reg

multis bene dum facis, facis tibí quam op-

f0 C0

time, Jam vero, opulentus fi forem homo,

i

crumenaque mihi turgerer auro plurimo;

Deus bone, quam alius a me ipío forem!

fs.

jors

quid opera: non preftarem miferis ? paupe-

rum neceffitatibus fane profpicerem ; effet

l en

ls d

enim ad manum facultas, effet quo templa

exornarem divinumque procurarem cultum;

1 üt (ol

|lentia

neque carceribus paterer deeífe benignita-

tem meam.

Id quidem mihi certum effet

| idii

! Q ea

facere ; fentio enim ad mifericordiee opera

propenfüm animum , facilem fle&ti, cuique

4Ut0g

innatum fit alienis miferiis indolere.

Et ve-

fils d.

ro intolerabile prorfus eft, opulentiffimum

quemque fervare fibi res fuas, neque Deo,

fecdog

Itquis,

& quo tamen omnia acceperit , gratitudinis

vices rependere: ornatiffime fünt illorumn

&v

il

&des , fquallent templa fine ornatu. — Orna-

re qui poffunt; nolunt ; non poffunt, fi qui

lnoent

volunt.

Todu

31. Bone Deus! quid obmurmurator

Vi&ug 1

&ntvo

hic non congerit ! quibusque integumentis

humana fefe cupiditas non involuit , ut lateat;

el dp

lmam.

& ne videatur , mox filiorum curam necef-

fitatemque querelis füis pretenderat ; jam

di&irï(

vero, cum id ex voto non fücceffit, miferi-

cordiam erga pauperes pretexit, & fi pla-

l

"hefic

cet, cultum Dei.

Verum age, cupiditatis

i Doffs

tug qui patronum agis non illepide: quod

Thihi

À

Qs fie

]

|

'TRACTATUS DUODECIMUS. 189

uk

Ti re&te ratiocinaris tu; eodem fane argumen-

n

Ym

to conficiam ego, non exigua tantum opum

incrementa expetere debuifle te; fed vel ad

tim»

oren

ipfas Salomonis gazas, adeoque etiam ma-

jores adfpirare. Liquido id quidem patet:

u

iis enim circumfufus, que Deus immorta-

p

lis, charitatis opera preftaré non poffes ?

um

ut fefe per omnes mundi angulos benevo-

jhtt;

lenti& tue indicia, velut a fole emicantes

ignita-

vt

radii, diffunderent! Et tamen nonne ridi-

culaea effer infania, fi quis fuas fpectans

opera

cgemifceret Salomonis the-

opes, altum in

o

üique

fauros quod non poffideat, Peruviaeque to-

tye

tius defoffa adhuc meralla rationibus fuis

fnüi

necdum quod accefferint? ítultum eft;

Do

inquis, ejufmodi dicta dicere, infána fünt

ins

heec vota.

At quo pacto infanum tu dicis

J

[U)

id appetere, quo facere poffes bene? certe

[l

ingentia preeflare tunc valeres, qui jam ad-

Il

D

modum nihil potes.

Vides ipgitur tua con-

ï

victus fententia, non te pàuperum premi

t !

benevolentia, fed tua cupiditate; & non

p

Dei agere caufam te, fed tuam, licet pef-

/

Lt

fimam.

j

32. Deinde quam id eft perridiculum

l

lüm

di&irare, plurimam tibi fi ditior effes, aliis

u) J

benefaciendi futuram facultatem? fateór,

j

poffes quidem multis facere bene ; verum

du

id mihi imponere vis tu, facturum te illi-

e qu(l

€o, facere quod poffes opulentus, valens

€Qre

190

ARS SEMPER GAUDENDI

corpore , & in dignitatibus conftitutus?

hpfo

Plane , inquies, id mihi a&urus videor;

ttahi

fentio enim ea me effe indole, ut in bene-

dt,

volentig opera non ferar modo, fed & ab-

fünt

ripia Ego vero tibi non credo, ne ju-

velle

rato quidem: non enim is effes, qui modo

pote

es, neque tam pia tibi tunc foret animi af-

adm

fectio. Nihil montibus illis fterilius afpe-

avar

riufque, quam qui aurum argentumque in

invi

vifceribus ferunt; nec vero, auro licet tur-

tes f

geant, aurum dant ; eruendum eft vi &

ficile

ferro.

Mifericordem te facit paupertas

fufa 1

tua: egeftatis tuae incommoda quod pateris,

|. füs

j|

facile compateris aliene: nofli expertus

tidqu

quid fit pati; idcirco patientem cum vides

lc t

pauperem,. moventur tibi vifcera, quafi fi

Aute

rurfus tuum tibi inftaret malum.

Sic nem«

Da

pe recens memoria infelicitatis tuee recrue

dias j

defcit ad confpe&um-alieng. Hinc facile

füm

compateris, quia compertum tibi eft quid

Tüfm «

fit pati. .. At vero fortuna fi blandior afllet,

nihil citius fecum auferunt molles Zephyri,

Tnün:

fuavefque auree, quam praeteritorum , quos

Cnf

füftinuimus malorum miferiarumque me-

In t

moriam: füa vero mala qui non curat, quo-

te in

modo eum tangent aliena? Opulentus (ane

funa (

fias, exarefcere tibi cito fenties pietatis vi-

(

Ícera, nec tam facile commoveri ; & nifi

magna virtute exfüperes, brevi fies immi-

Tine v

Tere-

Ó1ericors, benorumque operum fterilior

ipfo

Metam

'TRACTATUS DUODECIMUS. r9t

!

ipfo auro, quod füi cupidirate totum in fe

dn;

trahit animee fuccum, fterilemque afflatu fa-

ho

cit.

AÀn non id fateris ipfe, eos qui pof-

d

fünt omnia, nihil velle5 qui nihil poffunt,

1j

velle omnia? Omnia jam vis, quia parum

modo

potes; fed fi multa poffes, crede mihi,nihil

ii af

admodum aut parum velles benefacere. In

j a(pe

avaritiam deflecteres ut plerique opulenti;

] n

in vitia delabereris & fcelera ; quae quia divi-

&t if

tes facile & fzepe impune poffunt exequi,

L

facile volunt; periret divitiarum nidore fuf-

pertas

fufa animi devotio, omnifque pietatis fen-

HIMS)

fus; fübtraxiffet denique favores fuos gra-

Yertus

tiafque tuis criminibus irriratus Deus, &

vldes

fic randem, qui nunc in mediocri forruna;

f

epius es

i

aut etiam. jn tenui admodum, egr

W

Dei pietatifque cultor, impius fuiffes me-

[:

p

dias inter opes, & ex eorumi numero, quo-

. hh

rum Deus venter eít, quorum Deus au-

rum eft.

a

I d

32. Fateor inquis, vulpo fic fit; com-

eph*;ü!

mune id eft precipitium. At vero mecum

1 qUO*

confidero, non video quo pacto fic poffim

in transverfum agi, & abripi, nimis enim

u

4/0*

alte imbibitum mihi eft, in quacumque for-

tuna ftare Deo fübdirum , ejufque agno-

T n

Ícere imperia, cujus beneficio datur frui.

d

Irane vero?. hanc de te audes fpem prafu-

j 1mm1

mere ? Verum detine paululum prepro-

peram fiduciam; '& exemplo fapere fi vis,

fierl]lOï

P

1pf0

ape

-

192.. ARS SEMPER GAUDENDI

fape alieno: eadem fane que tu de te; de

| Cefnt

Eulogio quodam exiftimabat Daniel eremi-

; fife

ta, vir fanctitate confpicuus, fed quod non

| itcidi

fruftra adjicio, vir minime malus. 'Opere

pretium erit, hiftoriam rei pertexere, quam

kntia

lii

in Syllogo refert Paulus, vetus au&

:

qr Gre-

Qus:

cus,. non Grece fidei. 4)

piup

beral

Dani

| & ind

j Exeüzplo Eulogii dicia Eonþ'rmmtztr.

Nter "Thebaidis fylvas & rupes ver-

; lütqu

34 I

Q m

fabatur Eulogius , operamque íuam

Wnangy

fingendis faxis lapicida elocabat. Condi-

üt El

tione plebejus & pauper; nobilis animo &

virtute , meritifque in colo opulentus.

Tüm ]

| Wtle:

Dei cultum religionemque procurabat egre-

Tüsc

gie, victu fobrius admodum, cafítus mori-

T0$;

bus, & precipua quadam erga pauperes

pierate. Domum enim ab opere: diurno

lfl

tur, (

füb noctem redux, egenos undique con-

E

quirebat, & eis quod laborando congeffe-

Nl

fat, magna fíane liberalitate pauper ipfe

€um pauperibus quafi zequo jure dividebat.

tinet

j fnenq

En ut vite fanctimonia, bonorumque ope-

| Vere

rum accuratio, non a flatu divitiifque, fed

f: fün

ab hominis ánimo dependeat.

Á

n

3;. Con-

Irpor

Videri

;s) Paul. Syilogi l. 3. c. $« ap. Caufin, Tra&t. 24

axim, j

i

TRACTATTUS DUODECIMUS. 193

35. Contigit forte, (fortunz fi locus

t

gt

detur) ut Eremicola quidam , Daniel no-

mine, per devia cape(fens irer in Eulogium

od m

incideret; ab eoque per fümmam benevo-

Opt

lentiam, no&em fecum transacturus, in

g

hümilem, quam incolebat, cafam eft dedu-

UA

étus: ibi pro viri condirione; victu quidem

paupere, fed omni humanitate condito, li-

beraliffime eít exceptus.

Placuit admodum

Danieli Eulogii ia re humili precelía virtus;

& indoles inter rupes tam benefica; indo-

T.

luitque faxis verfandis adhiberi ram munifi-

9. Yel^

cas manus. Multis itaque per tres fepti-

fjn

manas precibus Deum. flagitat ;; meliorem

ondi-

ut Eulcgio fortem det; gloriofum id futu-

mo

rum Numini; & vero miferis egenifque

Jeras.

utile admodum , opes in tam benignas ma-

r

nus congerere, e quibus tam facile in ege-

sl

nos, quafi e fonte rivi, defluerent. . Orat;

u

inftat Daniel.

Interim codo vox. delabi-

um

tur, abílineret fàne precibus, Eulogio bene

j a

effe pauperi; opes ei nocituras poftulari.

Nihil hifce movetur Daniel; antiquum ob-

u

yP

tinet, effli&im rogat; de Eulogii virtute ti-

mendum effe nihil; de ejus conflantia ca-

il

f«

vere fe, vadem fefe conftituere, animamque

d

ig

ífe füam anime Eulogii pignori opponere.

Maena fane hec temeritas, dedocendus eft

(

importunitatem fuam Daniel; .vir, ut jam

alus.

vide;is, minime m

36. Quid

| Tma, l]

M 3

194 ARS SEMPER GAUDENDI

Ver

36. Quidfit? antra dum excavat Eu-

logius, fcrutaturque educendis faxis mon-

(die

tibu

tium vifcera, en tibi ingentem auri thefau-

rum; in quem illabitur incautus, & for-

09b

tuns tantae admodum antehac fecurus. Su-

fU

bito dives fit Eulogius, & quod videbatur

d

Ofmfi

incredibile, fübito Eulogius effe defiit, aliuf-

queeftafe. Non jam preces foliras Deo

l

| jm

fundere, non hofpites conquirere, non fti-

| qus.

pem erogare, non zs dividere ei jam eft

| Lrem

animus; alias mente veríat curas ; torus in

| pren

auro eft; & qui miris incedebat heri pgaudiis,

L nb

jam trifti progreditur vultu, follicitus, ubi

que |

thefauros tam ingentes recondat, ubi de-

; Qpi

mum eos expendat, ut fortunz tam faventi

ff

velificetur, plenaque expandat vela. Nimis

&ury

anguíla & íquallida videbantur "Thebaidis

lo

tefqua, quam ut iftic fortem füam poffit ex-

tott

tendere, aut conditionem praeteritam diffi-

ü

]

mulare, aut fortunam in auro repertam te-

fedu

gere, ne in propatulum veniat, & fibi in-

vito detracta, addicatur fiíco.

fotu

37. ltaque convafatis, prout res fe-

Ton

rebat, omnibus; procul a patria fupam me-

fotu

diratur, Conftantinopolim adit imperii ca-

pror

put, ubi in tanta nationum undique con-

piten

fluentium colluvie, humilitatem priftinam

pfus|

diflimulare, novamque fibi fortem fingere

& effingere, pecuniofo prafertim homini

peftis

non videbatur admodum difficile. Neque

tentu

Vero

i

TRACTATUS DUODECIMUS. :5

uD

vero tam erat hebes animi , ut primo ftatim

Tf

die fefe prodar rufficisadhuc imbutum mo-

hl

ribus: militaribus prius , aulicifque, quae

x ftr

nobilem virum decent exercitiis ; fefe infor-

M Su'

fnandum tradit, & ut erat ingenio acri X

bt

ad percipiendum facili ; b

revi ruíticitatem

Itaque

ii

omnem exuit; diceres aulae natum.

sDo

jam totus alius in aule fefe immittir pela-

ol

gus;

neício quos natales fingit; inde ab ex-

tremis

'Thebaidos torte deductos montibus;

m«

j n

preníat optimatum amicitiam, & tum mu-

neribus collatis, tum conviviorum veftium-

qudl

; üi

que fplendore,

tum clientum & fervorum

moribus,

j de-

copia, tum cultis. caftigatifque

venti

tantam init tota aula gratiam, (quid enim

aurum non poteft?) ut per plüres evectus

Vimis

budis

honorum militizeque gradus, tandem Pree-

torianis militibus, corporifque fui cuftodiae

fitete

T

a Juftino feniore Imperatore fuerit pr&-

fectus.

m

38. Hic enim vero Eulopius vento

jl

fortung fruitur ;

omnium jam fecurus.

fed & in fceleribus

*Totus eft in deliciis;

-

mm

totus: quid ceelum ferat, quid Deus exigat

prorfus immemor: eo fertur, quo pra&ci-

]

(üfe

pitem rapit libido: Dei honeftique contem-

prus par.

jm

*

Horum. interim infcius ; intem-

Dd

peftive olim Eulo

gio benevolus Daniel; in-

ml

vifu perterrefit

tentus orationi, ut folet,

horri-

NO

4

vl

196 AR&SWSEMPER GAUDENDI

r

i

horrifico. Chriftum, pluresinter Angelosin-

Eul

ftrumentis terrorem fpirantibus armatos,

tánd

confpicit: oculoque ad feveritatem compo-

4Xe

fito & in Danielem intento, corpus ei quod-

ditu

dam oftentat, medias inter roías volupta-

tüng

tibus exefum prorfuüfque diffolutum ; illud-

fuile

que Danieli feverus ingeminat; Heeccine eff

&i

cura, quam de fratris falute eeterna geffifti?

tot a

huccine tua tandem recidere ftudia? Mox

Don

ad angelos juftitie executores converfüs;

enim

lte, inquit, vadem acoredimiai illico, nec

ei parcite, qui fe pignori obtulit temera-

Q0gn

l0 [

rius. Obftupuit ad hzc Daniel, errorifque

propa

fui tandem poenitens, agnofcit hoc por-

[

tento Eulogium defignari, cujus infauítam

&Qui

fceleratamque vitam Conftantinopoli actam,

C]aVe

ejufque. preefentem ftatum ,, Deo manife-

Iis [v

ftante , exacte intelligit. . Nefcit primo;

Voce:

quo fe vertat obftupefactus Eremicola; de-

Ptotr

nique ad Tudicis irati fupplex pedes, pro-

&Ktip

craftinationem jam jam in Eulogium ferendae

Que p

fententie impetrat, donec quod fui eft mu-

&il

neris peragat; Eulogiumque coram de cri-

minibus 'inoneat ; &

Vero etiam. repre-

iuig)

hendar.

&b g

40. Nec mora, Conflantinopolim.

Que t

confeftim pergit Daniel ; Eulogium reperit ;

Qtg,

fed ità rebus 1n aula agendis, clientumque

QUe

f

falutationibus impeditum, ur,menfem inte-

um ('(

grum lacernofo Eremite ad. falutandum

Qnol

Eulo-

TRACTATUS DUODECIMUS.

197

Josite

Eulogium aditus non patuerit.

Penetravit

n

tandem , & clam arbitris, divini honoris

onpe

accenfus aeítu, libera voce hominem agere-

i

ditur imperterritus ; primo ei preteritee for-

Qyte

tunge memoriam reprefentat, natales hu-

5 T

ihi.

miles , malleum trullamque in os objicit,

dned

ac infignem deinde intolerandamque pro

lii

tot acceptis a Deo beneficiis ingratitudinem

?? Mat

non fine ftomacho exprobrar.

Excanduit

verli

enimvero Eulogius, ut fefe natalefque fuos

,&

cognofcit: veritufque, ne quod tanto fítu-

emete

dio ram diu texerat, hoc auétore veniret in

il

propatulum, irata voce fervos conclamat:

POT

accurrunt illi: ftomachatur Eulogius, &

:

[l

ecquid infanum ceritumque caput in con-

; dam

clave intrormiferint , pallidus ireeque non fa-

p

tis capax , exclamat,

Invehebatur ad has

prim&

voces in Danielem undique, & vi multa

protractum , baculis crudelem in modum

j; &

o pfO-

excipiunt, & femianimem fanguine undi-

que profufum; &.domo tandem vi multa

f

[

expellunt.

i dE [

41. Quid nunc agat fpe fua fruftra-

tus Daniel? nihil prodeífe monita, cum vi-

L

det, ad orandum rur(fus convertitur? illud-

que tandem multa cum prece lachrymifque

j(i

ab

orat, ad priftinam conditionem, humilem-

que ftatum redigi ut poffit is, cujus profpe-

:[unc

[

ram fortem incautis precibus impetrarat.

T jf

Agnofcis tandem Daniel temeritatem tuam?

M ;

apno-

Bye-

198

ARS SEMPER GAUDENDI

T

agnofcis tandem , forrunam mutare mores ?

eian

agnofcit enimvero, & qui precibus malum

fepel

procuraverat, precibus etiam petit tfnedi-

cinam.

En

Orat denique & exorat.

m |

fortune alteram fortem.

Eu

Eulog

2. Moritur Juftinus Imperator. Ju-

Tibl (

ftinianus in imperio. fucceffor, aule fuos

f ?

fibique -notos clientes ut preficiat , Eulo-

flant

ium exauctorat. Hec prima fortis caden-

ttis]

tis viciffirudo. Interim fir, ut Hypatius &

vm,

Pompejus Anaftafii ante Juftinum imperan-

pulo

tis nepotes, nefcio quo jure, Imperium

du

ambirent. [Juftiniano vim & arma inferunt;

fateti

turbatur plebs, plurimaque caede tota urbe

dilim

decertarur. Rebellium partes, injurice fibi

tenof

factz indolens Eulogius fequitur; tandem

Anic

Hypatius Pompejufque effufo jam triginta

utla)

millium pro partibus hinc & hinc ftanium

HliquO

fanguine, in vincula abripiuntur, & in eos

decreta mortis fententia , totam penitus

lecT

Quam

conjurationem diflipavit. Eulogius fceleris

qu

fibi confcius, fuga vite confuluit; defertis

Decef

quotquot in urbe poffidebat, opibus: iifque

quefq

in fifcum confcriptis, cum nihil prorfus fu-

pereffet , quo miferam vitam füftenraret,

Bropr

&nt [

ecce tibi jam denuo factus eft Eulogius; la-

k n

tebrafque vire fug non faris fecurus tutas

Vi h

querens, priftina repetit fugitivus antra,

veteres

K

&- in veteres dilapfus latomias ;

etiam

J

TRACTATUS DUODECIMUS. 199

ys?

etiam, fed füummo animi marore, artes

malum

repetit.

tl

43*

Hic eum infudantem vili operae

h

cum conveniífet Daniel ,

renidens illico,

Ecquid hocce rei efít inquit ? Tune es

Eulogius? quid tibi cum faxis, quid

y. !

tibi cum malleo, fortune fabricator egre-

z It

gie ? An forte qui Regem egifti Con-

l

ítantinopolitana in ícena fcenicum, mu-

al

tatis repente veftibus comicum acturus Da-

s

vum, in orcheítram jam prodis, ut po-

perti

pulo rifum facias? Erubuit ad iíthec di-

eriüm

éta Eulogius, & vero etiam altum ingemuit;

orufit;

fatetur impudentiam , inpgratitudinem .non

urbe

diffimulat, deprecatur peenam culpe, quam

zfb

nofcit. Rogat, Deum ut pro fe exoret

p

D

aniel, non ut aulz fortuna reddatur, fed

yiginla

ut laboris tam duri, opereque tam amara

TT

aliquod faltem deturlevamentum. Rifit ad

;jn «6

haec Daniel, numquam Eulogio benignior,

ytits

quam cum fuit immifericors. Vade inquit,

[it$

& quod es, hoc certe fis.« Dura paupertas

neceffaria tibi eft, ut. bene fit tibi.

Ne

at

f

quaío decipiamur bis; fapiamus faltem

jj

propria poft tot mala ; quz unicum hoc ha-

,nmreb

bent boni, fapere quod cautos doceant.

f5 d

Hic tuus eft (tatus, hec tibi ad virtutem

5 qus

via, hac tanturm tibi & non alia ccelum pa-

!

qittà

tet.. Acquievit Eulogius & fic fapuit.

quie

TM

44. Vi-

1

200

ARS SEMPER GAUDENDI

T

44. Videtis tandem Auditores, opti-

0per

mam fortunam peílimam hominibus men-

fibm

tem ingerere, imo ingenerare ? Plurima

lntia

bonapraftare poffes, inquis, fi opibus af-

F

flueres; poffes quidem, fed non praítares.

d

Eulogius mihi jam teflis eft... Et vero an

li e

ea jam facis omnia, facere quee poffes bona?

nefad

Certe patienter ferre jam pofles pauperta-

& dic

tem tuam; cur ipitur quam pores patientice

mihi.

virtutem non exerces? fubmiffionem animi

tuo d

(en alterum virtutis exercitium) in humili

pdun

conítitutus forte, emolumento fane maxi«

Ts -it

Yno potes exercere; cur tamen adeo turgi-

i,

dus es & füperbus ? Denevolentiam, hu-

tes ol

maniratem , gratirudinem 'exhibere potes

benefactoribus tuis; cur tamen tam inurba-

(ud

V pl

nus es, agreftis, inpratus, afper & incon-

tl

ditus, lingua procax, lentus manu, animo

Qmni

ferox & rufticus ? fi talis jam fis, pauper

cum fis; Deus bone! in quantam cum di-

vitiis infolentiam non affürgeres? quam pa-

rum tibi attenderes immemor tui ?

4;. Mifericordiz opera exhibirurum

te inclamas, que Deus modo a te non exi-

git; &illa ne quidem praftares opulentus,

Q-

& opulentiz interim vitia congereres.

que mifericors effes: neque tamen avarus,

immodeftus, tumidus, impudicus, fuper-

bus & impudens effe defineres, crefcerent

charitatis

cum Qpiþus Ícelera. Jam vero

opera

P

[

TRACTATUS DUODECIMUS. 2o:

j Op[i'

opera com a te minime requirat Deus,

S fK

Turim

fübmiffionis certe, humanitatis , benevo-

lenti& , tolerantie a te opera exfpectat.

d

Hac preefta, bonorum operum fi fis cupi-

gl

dus; que tum bona funt, cum conditioni

&O d

tue excquantur. Age tandem gratias be-

uH

nefactori tuo , quantum potes, maximas,

t

& dic: da quod vis, €9 quautum vis. « Crede

ii

mihi bene tibi admenfüs eft Deus, nec aíli

il animi

tuo drachma deeft unica.

Paulo plus ad-

fum

je&um, haud paulo plus fuiffet mali. La-

qnit

tus itaque pane tuo vefcete quantumvis

fütg

arido, & ut letus comedas, illud intra den-

l) hi

tes obmurmura tibi ipfi, Domizus dedif.

pofes

Quodíi vero etiam panis tam aridi. & bre-

;mrba-

vis pars aliqua deperdatur, rurfüs dic, Do-

yicote

minus abflulit; & quidem is Dominus, qui

anirm

omnia dat & aufert jv pondere 63 menura.

uj

"m

p

&$9

i

Q

m

Lra

aW .

N

ia

ANANS

n at

LA

(5

j

»]en(ufi |

r2

N

u?ef-

[orat

us

"TRACTA-

1

202

ARS SEMPER GAUDENDI

TA

qui

TRACTATUS XIill.

E

pice

Oculi Domini füper Juftos, & aur&sk

lt d

hiU

ejus in preces eorum: vultus autem

ifül

Domini fuper facientes mala. Et

indol

quis eft, qui vobis noceat, fi boni

tame

zmulatores fueritis ?

I oPetrigi

Qui

V. I2. 15. ;

tentu

den

Offeuditur , quod qui flatu fuo contentus

T i

efh , etiam difficultatibus | ommibus,

Do;

que extrin[ecus. adveniunt , queque

qu£

Jlatum. mecefario. comitantur , debeat.

ET

acquie[ceve.

n

quip

PROOEMIUM.

Qui r

pravi

Mnem difficultatem füperaffe me cum

Qu i

O

arbitrabar, tum vero ad difficultatum

tutbat

omnium fentinam, eamque longe lateque

& Q

per omne genus hominum diffüfam perve«

libeng

niffe me comperio.

Difficile eft, eam ex-

il

haurire; femper enim nova & recens re-

fürbar

currit materia difficultatum , idque non

[e) tll(

tam fundi, ut videtur, vitio , quam aliun-

m

de invecta , aut füperinjecta.

Illud certe

imoleftiffimum videtur & vero etiam intole-

Cl

rabile; quod quietam vitam agere nemo

quane«

J

'TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 203

quantumcumque velit, poffit; fémper enim

externa inrercurrunt impedimenta, qua

l

acem interturbent, queque in manu non

fit depellere & amovere. Quis enim ho-

UI

minum, quotquot fünt, aut audaciam, aut

AUE

infulfos incultofque mores refrenet; quis

"

indolis rufticitatem penitus corrigat? Hinc

A

tamen ingens turbationis oripo & fons.

if )

Quid enim juverir, mea me fortuna con-

tenrum vivere, fi per alienam malitiam id

efle non liceat modo, quod modo fum ; fi

J

mea tenuitate me involvo letus & pratus

jl

Deo; eft qui arrodat, eft, qui bonis, eft,

i

qui fame detrahat, eft, qui per füummam

injuftitiam in jus violentus vocet, eft, qui

du

dignitatem vellicet, eft, qui invideat, eft,

qui palam etiam ob os convitium faciat, eft,

qui ruflicitate füa. moleftiam faceffat fane

graviffimam. Hsec vero quis impediet, &

y at

qua impedire non poffis, quis ferat imper-

ylutort

turbatus? Ita tu quidem: verum moram

hag

da, & ribi & mihi. Querelas omnes ex te

libens audiam; tu ex me praxim fuftinendi

p

uf a

ifthec omnia, fine ulla prorfus animi per-

turbatione.

Verurm illud meminiffe credo

us

j nm

te, tua te conditione contentum vivere.

uam maxime inquis.

j d

Ita fit; &, reliqua

j

facile complanaro.

jgdte

g []Cmo

&L

pxaü'

| TR

204 ARS SEMPER GAUDENDI

ingrus

S.

I.

lo tam

Cf

Paffii. quevuntum bomaines , pacezm. [umn

Qm e

& quietem extrinfecus pev difficultates [uper-

que f

venientes iutevtuvbari.

busim

N maximam difficultatem me jam con-

malon

I.'i

jicio; querelarum chaos fübeo fane

3.

procellofum , plenumque tumultuantium

Thter t

vocibus & fufpiriis; omnia hic. perturbata

Wi - j

invenio &implexa. Labyrinthus eft quem

intro.

QQemqi

Bene tamen fpero eluctaturum me:

,&

optimum enim ducem habeo qui filum te-

Vb «

neat, quique, ut vidiftis, torius ratiocina-

freduri

tionis meze dire&orem hactenus egit belle

F[iVis-, l

& feliciter.

: 2. Illud itaque tamquam decumanum

ln

lig

fluctum obvolves fat fcio; te quidem fane

qui njl

perfpicere, facile efle füo contentum lete

Ceterur

hilariterque vivere; neque aliud defiderare

f am

te, quam tuis dotibus, rum animi , tum

hvt |

corporis, bonis forrune ftatuque ,. quem

Victes

Deus dedit, modefte acquiefcentem, ama-

t f

rum hoc mundi pelagus enavipare. Ve-

(icam :

rum vitam pacifice ducere, vir frugi ut fis;

Cümori

illud . prorfus fieri non poffe: non quod

tiroi

quietem non optes, non fecteris, & toto

Tütant

animo concupifcas; fed quod tot undique

venti'circumíltrepant, tot fluctus navim im-

Wt

A

la

pingant; tante paflim undique difficultates

ins

»

J

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. »o$

.

1

ngruant, ut modefliffimo cuique, tranquil-

lo tamen effe, ut maxime velit,. minime li-

ceat. Quid quod tum maxime oriantur;

1

mi!

cum eas maxime conaris evirare ? & vero,

ln

g

;

quze facultas evitandi dabitur ea mala, qui-

bus immerfi undique circumcingimur ? En

m

malorum paradigma , fed exiguum.

beo 1

3. In primisenim, que quies dabitur

Eoantil

inter ram diflimiles genios conviventibus;

r

ubi ipíaà indolis tanta difformitas unum-

f qi

quemque in divería abflrahit ftudia & offi

m f

cia, & vero etiam mores & actiones ? &

lum t

ubi actionum eft diffenfio , que porro ex-

tiocintr

Ípe&tari poteft quies ? maritus in iram pro-

clivis, uxor non admodum iree patiens : fi-

l bale.

lii in audaciam projecti, non fatis modeftee

yanum

filie , "^aut parentibus morigere : propin-

i li

qui nihil amici preeferunt praeter nomen,

n t

ceterum rerum fuarum fàtagunt , neque

[ ia

tam amiciiiam , quam amici fortunam co«

lunt: fervi domum pigriobambulant, per-

ni, j

(j quem

vicaces ad excipienda imperia, ad exequen-

da ftupidi ; ancille , garrulum hominum

1N] äfïlä'

fo l

"

dicam an picarum genus , domum implent

clamoribus, & vero arroganter imperant;

j t I

j 9

obíequi quee debuerant : vicini omnia per-

fcrutanrur oculis emifitiis ; obfervant ; no«

um

l unäqua

tanr, in pejoremi interpretantur partem.

n

fingula, invident; fi qu;d obtingit

fe!iciüS,-

LO

nühil

M'-wïïlïä

j

ao6 ^ARS SEMPER GAUDENDI-

| 7I

nihil denique non arrodunt. Quis inter ] ni

tot tumultus dabitnr quieti locus ?

| fiün)

4. Secundo , fi hec tetricee conditio-

! Q

nis tantum effent vitia, ferenda forent. At

(or|

video , per füummam fípe malitiam Dei-

V

que graviffimam injuriam-, plurima mihi

&t

evenire.

Liberi certe in omnem licentiam

aE

0pe

Qu

diffoluti per füummam procaciam , & Deum

offendunt & me.

Alius per fummum fce-

Hin

dem

lus, mendaciis ; famam quam inter homi-

nes bonain habeo , impetit; & vero etiam

üt;

detrahit.

Quid quod & per fummam ca-

ule

lumniam , injurias fane pudendas in os im-

tl

pudenter ingerit? Alius meris falfimoniis

f

fictisque pollicitationibus incautum circum-

——

venit ; ne

[o]

gantur debita; procraftinantur,

D

tanrum non folvendi libidine.

Alius nihil

fug|

tale cogitantem in:jus trahit, diem dicit;

tes;

protrahitur de induílria lis , emunguntur

aün

vel invito pecunie ,. & denique quamvis

ho

cauía fit juftiffima ; ea ramen tandem cado.

Et tamen toleranda foret utcumque ; fi ab

N

ftn

ignotis mihi impingeretür hec calamitas:

at vero ab amiciffimis heec pati ; & a. fan-

tür

guine conjun&tis hec füftinere, imo & ab ip-

Vite

fis, quos luce hac donaris pati liberis, .hoc

lu

fane patientiam omnem longe füperat.

Vide

5. "Tertio , fiad hac ferenda vires fal-

tem corporis füppeterent , aliquid adhuc ad

tolerandum foret animi.

Sed inter hecom-

nia,

!

TRACTAT. DECIMUS TERTIUS. 207

nia, morbi undique me domumque impe-

s I

tunt, hofpites fane graves & molefti: mo-

d

do tuífis , dolor modo capitis , modo toto

x 4

corpore diffüfa melancholia , mentem gra-

vat :

IT Dïï

modo egra eft uxor, modo filius

m .

eripiturt aut amicus; & femper is, cujus

axime erat necefífaria , uni-

nnam

opera mihi

um .

cumque quo

d

fupererat in orbe folatium.

um f '

Hinc animi prorfus cadunt, nec ridere qui-

dem libeat ; exofa eft modo ipfamet lati-

- lurí

o du

tia; ne Deum quidem adire eft animus, nec

ccleftia meditari ulla eft voluptas.

Corpus

(m &

0s ID

enim quod córrumpitur aggravat. animam , eg9

tervena babitatio depyimit [enfum multa cogitan-

monii

rcutit«

:em, 4) Quod fi vero his; eas que mihi

a Demone hofte infeftiffimo obvolvuntur

xantül)

; nl

moleftias , anxietates , fcrupulos, aridita-

tes mentis ; arimi remiffiones & languores

Ti

tntut

annumeravero , infinitus fane fim.

6. Mifer e$, ut video ; neque ullam

gvl

bonse vitee partetn. confequi te poffe credis,

Non credo , inquis ; nimis enim intricatee

s flïb'

