hac & his fimilia, hoc eft om-

addng,

perfuafero,

nia, non cafü & temere, fed a Deo;, &

,

DOb

quidem confilio & arte fieri : quod fi fe-

- enim t

nelevicero, tum vero, prout preecedenti

tractatu dicebam, rationem rerum omnium

um, hr

facile fuerit invenire.

Sufficit nunc dicere,

at, i

r: f

nihil prorfus cafu fieri : nam, ut redtiffi-

me Auguftinus, Quidquid cafu fit , temeve

Qul

d

fít.

uidquid temere fit , ston fit provideutia.

i ergo cafu aliqua fiumt im muudo, mom pro-

n füun

qque n

videntia uuiverjus mundus adminiffratur. . a)

Ab univería enim adminiítratione excipe-

hzc el

300, 6l

retur, id quod tu ca(u fieri fufpicabare;

aliquid autem adminiítrationi Divine fub-

, QU

trabere, eft ejus divinitatem detruncare;

3 qu

quod prorfus tïlasphemum eít & impium.

xf mor-

23. Itaque tecum fic ftatue , omnes re-

m ing

rum eventus , qui a libero non pendent ar-

s; G

bitrio, ab ipfo Deo , deftinato ftudio pro-

immitt

curari: in eos itaque neque cafüm, neque

fortunam , neque temeritatem quidquam

eum p*

fibi juris arrogare poffe, neque ab ullo il-

yio lbt*

lis, citra fummam divini Numinis , omnia

)nflllO i

circumfpicientis, omnia agentis injuriamy

S;u

p

pofle tribui,

Il (

qr0

Tucre

i

; m

N 5

E

pCf'

&) Aug. l. $3. quaft, qu. 24.

—

198 — ARS SEMPER GAUDENIDIA -

^

t ,

&. IV.

cert

fica

Nibil etiam in. ür, qui a. libero bomiuum

[

avbitrio. depeudent , eventibus , cafu. fievi

uf

velpe&u Dei , explicatur.

&f

Uid vero jam dicemus de eventibus

D'r

^*Q

iis, quibus hominum intermifce-

geti

tur liberum arbitrium , quive toti etiam ab

fd.[)l

eo pendent ? occidit innocentem Abelem

p D

T .

Cain, aut invadentem fe vitee füce propu-

gnator, an etiam liberum arbitrium, fine

if

quo tamen mors hzc non eveniffet, ab ipío

(tife

Deo neceflitatur ? fi etiam ; quomodo ho-

gll d

mini occidenti flat libertas ? fi nulla arbi-

ww

trio vis infertur ; quo pacto certo & infal-

fiQ;

libiliter eventum hunc, & ea que even-

tum coníe

folon

re ?

quuntur,; Deus potuit deügnaf

m

B

2;. Admiranda fane res eft, quam di-

cam, ne libertati preejudicium ullum infe-

t |

rat Deus, in vaftiffimo illo volumine, fci-

p

Iu

entia, inquam, cozditionalium contempla-

Tüinig

tur fagax Numen, quid quisque homo, in

A&

quavis occafione & circumfítantiis rerum

Ctto

conftitutus, libere &

pro fuo, quo gaudet,

Dtox

arbitrio, facturus fit.

Hisque rite circum-

tewd

;

fpectis, eas circumftantias feligit , easque

Wt

pofitiones rerum, in quibus ira quivis fuo

even-

mtetur arbitrio ,. dt libeþa i&a actio;

d tu.b

V

TRACTATUS QUINTUS.

195

tul ,

uem Deus menti prefixum habet;

Eft fic;

certo infallibilirerque deferviant.

fi caufas proximas ad effectum co

ncurregz—

hm

tes fpectas;

fepe cafüm dices : fi Deum

caufas remore difponentem,

confilium imo

fu j

Ita

& fatum feu effatum Dei effe fatebere.

D. Thomas : dicuztur aliqui effe&tus coutin-

:Ventit

rermilte

gentes, pev

[A0]7/

[

i

avationem ad proxmmas cau-

fuis effe&ibus deficeve po[Junt : mon

etiam à

jJas, que in

Abelen

propter boc,

quod aliquid fieri poffrt cxtra . to-

bevnatiomis divine ; quia boc

propte

tum ordiuem gu

er ordinem

zpfum ,

quod aliquid contigit pret

.

m, line

me , efl ex aliqua cau[a

[ubjecfa

ib ipfo

caufe proxi

guþewzatz'

oni divine. d) Re

s eft proríus ftu-

lo ho«

fed in confeffo ; tantum explica-

j a

penda ;

tione indiget, ut percipiatur.

Id jam ego.

) & mfal

26. Dic amabo, cafüne accidir, ut Ab-

ye o

folon crinibus imple&eretur arbori,ac fic

T

demum in aére pendulus, Joabi hattis trans-

figeretur, futurus orbi contempt

v* auctori-

qune

? b) Sup-

tatis paterne ferale documentum

Jfum i*

plicium hoc;

vilis expenfisque pe

rditi ho-

ynim ^

decreverat juftus. Deus.

minis fceleribus ;

onrenp

Executioni mandandum erat proc

ul dubio;

g hOIUOlm

fi caufas

certo & infallibiliter : & tamen

ris 1

entes at-

proxime ad mortem hanc concurr

afu concurrifle ,

fed te-

) gäm $

tendis, plurima c

j a*

mere judicabis.

Cafus certe fuit, inquies,

qllE

quo

m [2

N 4

gl

M

0) D. Tholn. l. P- q- 10;- 8. 70

TO

&) z. Reg. 18.

u

R

x

2c0 ARS SEMPER GAUDENDI-

quod fub arborem íe immiferit , cafus,

Abf

quod detecto ca

pite , cafüs, quod tam pro-

volur

miffum modo e

flet capillitium, cafüs , quod

perfi

ventus paffos crines & fine dubio füdore

hoc

colli

madentes fparferit, cafus, quod ramus pro-

mineret, cafus denique, quod ramo crines

Cant

im

pacti & tanta tenacirate. fint impliciti.

det ;

Quis enim aliud credat, quam cafüm omnia

quan

fic tuliff:? Ita tamen habe.

Cum fcelerum

indo|

ultor Deus fceleribus nefarii filii ftatuiffet fi-

l:.nre

nem ponere atque orbi exemplum ingens, li-

pium

brum conditionalium infpexit, in eoque le«

o

git; quod fi Abfàlon , caftris exueretur, libe-

jisqu

re fugam capefferet, & quidem mulo altiori

: à

infidens: item quod talem pertranfiturus effet

erisq1

locum; rurfüs, quod pro fua libertate & for-

plicu

taffis etiam libidine , crines fi colore fuif-

lori

fent aureo, muliebrem in morem & pre-

Qpit

ter confüetudinem effet promiffürus : ita-

Toem

que circumftantias illas felegit Deus, nul-

Tum

laque libero arbitrio illata vi, aurei coloris

lum

dedit capillitium ; illud libere Abíalon co-

f

luit; viam, neício quorum manibus, alio

Tem

tamen fine id agentium , in campo, ubi

ugnandum erat, fterni olim permifit ; ar-

b

[06)

llSql

rem iíto loco plurimis ante annis, rufti-

Iul

ci cujusdam rei fuz ftudentis arbitrio ufus,

flan

plantavit ; crevit illa folito more, fed non

Tün

in ufus folitos ;

nubes vento gravidae aéri

1

I

inminebant.

Pugnatur, vincitur Abfalon;

Tep

Abfo-

i

TRACTATUS QUINTUS. 2e:

t ais

Abfalon fugit;qua eum fert voluntas; fed

m pn.

voluntate qua ferendus effet, jam id olim

üs, qui

perfpectum erat Deo. — Itaque cum arbori,

9 fidor

hoc eft füpplicii loco; admovetur Abfàalon;

Qs p

colliduntur nubes, ventus emittitur ; impli-

o ctiti

cant fe aure crinibus, crines arbori, pen-

implici[i.

det Ábfalon, non evafürus Joabi ferociam;

n omni

quam Deus quoque praviderat, pro Joabi

celerun

indole & libero arbitrio , nequidquam no-

aiffet

l.nte imo & prohibente Davide , in im-

gens -

pium Abfalonem captumque fuis crinibus;

que le

exercendam. — Quid dicitis ? an hic ulla cu-

r, Hbe'

jusquam libertati illata eft vis ? Nulla pror-

altiori

füs: & tamen quanto artificio humanis li-

uset

berisque actionibus ufus eft Deus , ut fup-

Ts fot«

plicium tam juítum certum & infallibilem

fortiretur eventum ? . Quam lonpe alias

ye f

p

cogitationes habebat rufticus ille, qui te-

nuem ifíthic ftipitem plantarat ? quam pa-

j ; d

5 nul'

rum attendebat , regio juveni fefe patibu-

lum conftruere ? libere tamen egit omnia:

j coltn

n o

fed cautus Deus, libero libere agentis in

rem íuam ufus eít arbitrio.

»y 3110,

27. Age, cum exempla placere videam,

!

iisque dilucide explicetur res : cafune id

nilt;£ |

g ^

accidit, ut Patriarcha Jofeph, uti facre te-

ftantur litterae; ex Chananeea per varias re-

j Ui

?.

rum viciffitudines abduc&tus, tandem im

ff

JEgyptum devolveretur , ifthic primum a

ldæ g

ibf

rege obtenturus locgm :

totique provinciee

P

pro

m

*

202

ARS SEMPER GAUDENDI

pro poteftate fibi data imperaturus, ac de-

fed 1

nique a fratribus , qui id fummopere de-

enim

ireCtabant, adorandus ? a) Sane fi proxi-

volur

rne concürrentes cauías attendis, cafu id

yola j

factum interpretabere.

Quid enim ? cafü

vala

id fane accidit , ut invidiam fratrum, pro-

hac i

demi

pter nefcio qua narrata fomnia incurrerit;

cafü a Patre ad querendos, qui forte ab-

tadat

erant, fratres miffus eft, cafü in eremo,

tqit, :

apto fceleribus perpetrandis & occultandis

ym ;

loco, a Jofepho inventi fünt ; ca(u a fra-

W m

tribus eum trucidare certis, fed Rubeni

dere,

precibus utcumque emollitis, in cifternam

n ng

forte occurrentem & ficcam, i(thic fame

fitm

periturus eft conjectus; cafu ifthac I(ma-

r

élitee inftitores iter egerunt ; cafu illis ven-

Cum

ditus eft Jofeph ; cafu denique in /Egy-

-

Ht«

ptum direxerunt iter Ifmaélite , fervum

Cha

fecum deferentes, poft varios cafus toti

[iba

Verum

tandem /Eeypto dominaturum.

proí

eft, cafüm dices hic ferre omnia, fi fpectes

türa

fingula & que proxime Jofephi delationem

bis

in /Egyptum conducebant ; fic ea quidem

Tnq

contigere , ut non contigiffe potuerint.

Qs

At vero, fi Deum fpectes, qui Jofephi fa-

a

-

Tnei

turam conditionem jam olim per ariftarum

ind

manipulos ,

ftellasque undecim mediam

lt&q

quandam ílellam manipulumque adorantes,

t«

fuit,

1iqgido prenunciarat, certe cafus nori

th[

fe

V V $) Geh. 7. & feqq.

ftu

Qu

JTRACTATUS QUINTUS. 205

.Deus

$i

fed infallibiliter futurus eventus.

enim in tertio fuo .Seientie conditionalum

pue l

jj pro

volumine cum legiffer, quid fratrum male-

li d

vola invidia molitura effet; fi Jofephum in

n1 al

vafta illa eremo interciperent ; quid , fi ift-

]m, pm'

hac inftitores peregrini occurriffent; quod

|curterit

demum hi /Egyptum ad negotia fua . per-

rte d

tractanda. effent petituri ; ita. quidem fta-

eremo,

tuir, nullam .cujusquam liberrari inferre

vlrandi

vim ; Patrem fane finit Jofephum ad fra-

u a ftt

tres mittere, fratres Jofephum libere ven-

Raben

dere , emere I(maélitas, pro fua liberraté

fernam

in /Egytum eos abire ; atque hoc modo in-

jc fame

ftrumenra fant Dei, quibus Jofeph ex Dei

;c lm

decreto, ad deftinatum ab eo defertur lo-

cum.

Interim eadem cozdizionalium.Scien-

ills ve*

in E

ia cum cognofceret, fi fteriliras famesque

, fenur

Chananze, ubi Jacob fratresque Jofephi ver-

fabantur, ingrueret , futurum , ut annong

cfüs t

Verün

profpe&turi in proximas, ubi frumenti fu-

tura erat copia, regiones delaberentur ; nu-

Í fpeäei

elurion

bes . coelosque ita compofuit, ut ficcitate

maxima tota Chananewe regio adufta fru«

j ql]l &i

rea fru-

ges terre neoaret ; t'urgente inte

otuefi[ïf-

Jofephi

mento univería /Egypto , horreis

induftria & extructis & repletis.

Libero

a

mill

itaque arbitrio ufi, ZEgyptum petunt fra-

tres ; libere Jofephum rei frumentariee, toz

1doranttl31

tique prefectum provincie adeunt ; libere

j

of J

!

1t; ne-

f

"

fupplices fa&ti adorant; quem ,.quis:

ciunt;

E

2o4 ARS SEMPER GAUDENDI

T

fciunt ; füoque libero arbitrio, & decretoe

lus ur

& vero etiam per prophetica fomnia a Deo

IetQr |

pradicte adorationi, quam fratres tanta a

que u

Íe amoliri opera conabantur, fua fponte,

afula

fütura

quin imo per ipfas, quibus adorationem

ilam a íe avertere nitebantur, actiones,

ünive

neícii quidem rerum, libere tamen coope-

cul oi

rantur. En ut libertate falva & incolumi,

div'mg

eam tamen ad finem prarítitutum affequen-

tam (

dum, dirigat fapiens Deus.

locut,

28. Denique Chriftum ipfum in Beth-

alio 1

leem, & quidem in pauperrima ca(à, na-

mi (bl

tum cafü , quis non dicat, fi ea quz pro-

emplar

Xime contigerunt, folum confiderat ? a)

Qibi;

.Cafu certe tum, cum divino pignore effet

qum |

gravida, orbisque falurem Virgineo utero

Atj

.Mater fanéta circumferret, edi&tum ab Im-

b

'peratore Rome prodiit, quo fingula ca-

lcíon

pita cenferentur, & quisque ad füam, unde

Riünog

originem trahebat, urbem, cenfü capitatim

| Beth]ey

adícribendus abiret ; cafus fuit, Bethlee-

m

mum Virgini obtigiffe ; cafus fuit , fe-

tàt te

rius

Bethlemum

accurriffe ^ Virginem;

ls;

-quam .ut concurrentibus undique ad cen-

defigf

fum advenis, commodum partui locum

Inox

puerpera nancifci poffet ; cafüs fuit, in ho-

Tandi

mines tam duros & apreítes incidiffe , ut

ul-

: gravide, cui ;amen omnia favent jura, n

u$

Qua |

iüm

$) Luc. 2?..

Hatua

-

)

TRACTATUS QUINTUS. zj

Qecre

lus urbe tota rationem haberet, aut move-

.

hao

retur mifericordia futuri fcetus

.

caífu ita-

$ [antd 1

que urbe egreffa eft, cafu. deferta occurrit

p

cafüla ftramine maligne tecta, ejus tandem

rationem

futura aula, cujus imperium non nifi orbis

acliona,

univerfi limitibus terminatur. Tamen pro-

cul omni dubio cafus non fuit, id quod

1 o

ncolugi,

divino afflati Spiritu futurum , toties &

tam difertis verbis Prophete fuerant pro-

ffeque

locuti.

Decreverat enim vero Deus non

n Detl-

alio nafci loco , quam in viliffimo Bethle-

TE

mi flabulo , ingens ablipfis incunabulis ex-

g pro-

emplum fubmiílionis & patientice daturus

u ? 0)

orbi ; decreverat id, inquam, certa & num-

ye edt

quam immutanda voluntate; cumque per

Scientiam. conditionalium noffet , fi ab Augu-

«) Ut

2 I

íto ejusmodi edicta Roma deferrentur;

lt (

hacsomnia talem curfum habitura ; inhu-

manos durosque pro fuo arbitrio f

turos

am,une

Bethlemi cives caterosque advenas : hac

capl rl

pertlee

omnia cum cognofceret, fingula fuze liber-

tati relinquens , ita tamen ufus eft omni-

i,

Tirgineml

bus, ut tandem optatum fibi, menteque

defignatum prafepe humile confequeretur;

d d

gi lod

mox Angelis ipfis totique adeo Orbi ado-

randum.

" j

- confideratió hec eft,

29. Auditores

)

jife, !

arem veftrum om-

jra, ?

qua penitus imbutos opt

|

nium animos : id fane;

certo apud vos ut

ftatuatis, nihil omnino in tota hac orbis

ina-

^

506

L

ARS SEMPER. GAUDENDI

machina, rerumque omnium circumvolu-

Qratit

tione contingere; quod non prefixo Dei

15 n

confilio eveniat & dirigatur.

Huic verita-

modo

ti prorfus inherendum, illique, ut randem

nümq

quiera fit, affuefacienda mens. lllud itaque

jutiti

etlam

identidem animo veílro inculcate, & dici-

.

te

]

Non cafus hanc fert pluviam, non

altius

tonitru, non fulgura, non hyemes, non ca«

vt d

lores, non morbos, non fterilitatem : Deum

da eí

hic agentem video, Deum loquentem au-

fies,

dio, Dei verba excipio, cum gnem , vives,

pupe

graudinem &2 Spivitus procellarum audio, qui

bere 1

Jjaciunt . verbum ejus, hoc eft, (anctiffimam

menfl

exequuntur Dei voluntatem.

Rurfus bella;

diits |

tumultus, Regum moderatorumve intem-

Ite r

peítiva imperia, preliorum infelices even-

tuife |

tus ;

non

tam hominum funt facinora,

ii

quam Dei hominum imprudentia , fcgleri-

malev

busque in rem fuam utentis, eaque idcir-

Veto ]

co permittentis, fana juítaque confilia. Ri-

ment

deo fane hominum fefe invicem accufan-

um

tium & excufantium dicteria ; altius. pe«

Quer

tenda eít bellorum ratio, quam ab huma-

àpat

nis eventibus : 2) ita tecum flatue & om-

Ts .

nibus acquiefces , prout pluribus poftmo-

dum explicabo:

Item miferiarum, qua

càpii

nos opprimunt; tædiique,.quo affligimur,

Ones

caufam in homines conjicimus, in hunc

ane

ubi

lmodo, modo in illum : modo filiorum in-

gra«

caí

4) TraG, 9.

Vr

"CTRACTATUS QUINTUS.

207

3vl

gratitudinem accufámus profligatosque mo-

fixo D

res, modo mariti conjugisve diffolutionem;

|c vetit

modo amicorum vicinorumve petulantiam;

t tanden

numquam non Judicum Re&orumque in-

Tuftitiam.

Sint fane hec omnia, & veroó

yd itq

& die

etiam fzepe fünt, ut dicis: verum ego rem

m m

altius introfpici volo ; reconditioribus libris

n

ut ftudeas neceffe eít; a radice res peten-

: Deon

da eft: quod fi ages, illud liquido inve-

Lerm du

nies, ftatuiffe Deum , quod fic conveniat;

1, fl

pauperem effe debere te, in ordinem de-

fjoy (l

bere redigi, rali die flendum effe tibi, tot

iffimam

menfibus affigendum le&o ; ne tuo damno

dives fis, aut hilaris, aut fanus corpore;

us bels

: Jntette

certe rationes non examino, verum ira fta-

x5 QVl

tuiffe Deum certo id ício : tum vero hac

ut in te perageret, filiorum improbitate;

ficinott

, fle

malevolorum intemperantia, moderatorum

vero incuria & injuftitia, tamquam inftru-

yc i

xf V«

mentis ufum effe, ut finem fuum fibi pre-

fixum, tibi autem tam convenientem affe-

E

queretur.

Malum , ut nemo non libere

jnus p*

b hune

agat, permittit ; fed malo bene utitur bo-

nus Deus, tibi tandem urt fit bene.

30. Ita prorfüs eft.

Aliter qui rem

g pOHH'-

?.

capit, male capit ; & vero Dei genium actiz

uft; qhæ

Nihil

onesque non capit ; non inrelligit.

]&[igimüfw

fane temere fit, nec cafüs habet locum;

n hupc

ubi totum Deus occupat.

In Deum vero

| Orum Jk

Bo&-

cafus non Icgd;t. Qgis enin, ut recte

p

. tiug,

!

eo$ — ARS SEMPER GAUDENDI

f

tius, co&vcente im ordinem. cun&a Deo , locus

W. l

effe ullus temevitati potefd ? — Licet igitur de-

TT

Jinive 5 Cafum effe , inopinatum &$ ex . conflu-

ditem,

entibus caufis, i2 dis que ob aliquid geruutur,

lücule

e€ventum.

Concuvrere vero atque confluere

Ximo-

caufa$ , facit ordo ile imevitabili conmexioue

/

pwocedens , qui de Providentie fomte de[cen-

dens, cum&la$ (fcilicet caufas) fuis tempori-

bus difpouit.2) Er vero fapientiffimus Au-

Omml

uflinus, exponens ea qua pertractavimus

TC d

falmifte verba.

lgnis, graudo, nix , gla-

fui

cie5, Spivitus procellarum , que facitis verbum

ejus, — INibil tam videtur , nquit, cafibus vo-

lvi, quam omues ifke procellfe e$ tuvbulen-

-2 qualtates , quibus celi bujus iufeviovis;

aI.V

quod nzon immevito etiam tevre nomine depu-

tatum eft, facies vaviatur €g. vertitur. ( Sed

que f

1ie re

cum addit, que faciumt verbum ejus, fatis

oque vevum ovdinem, droino

füenti

offendit eavum qu

Jübditum impevio, lateve uos potius, quam uni-

/

Iqui

verftatis deeffe matuve. b)

De iis vero;

Wutm

Tt à

quae a libero creature ratione predite

pendent arbitrio , ita preeclare fane Anfel-

prou

inus :

uamvis bomo vel malus /JA4ngelus , di-

elg1

fam

vine ordimationi fubjacere molit , mon tamen

eam ejfugere valet.

Quia , fi vult fugere de

&rdo

fub voluutate jubente , currit. fub. voluntateim

[5

en-

NUA

peru

punieutis €g. traufit fub volugtatem. pevimitt

[719

Vele

4) Boét. L. s. de Confol. profa r.

l'equ

&) Aug. de Gen. ad litt. L. 5. c, 1.

j

"

I

TRACTATUS QUIN'iI*US.I 29

Do, la

zi — Et boc ipfum , quod pervevfe vult aut agity.

iginm d

in univer[italis prejatee ordinem &g pulcbritu-

et uj

dinem , fumma [apientia. comvertit. à). Quid

] u

luculentius dici poteft ? Verum hoc pro-

t of

ximo Tractatu diligentius pertractabimus.

QOnotm.

j dj

& V.

] tempm'i-

jmus Ài

Omnia igitur. bene. evenire f'atueudum eft;

Clavims

sec o miferos movtales eos eff , qui quid-

Ill

J

quam poffimus im bac verum [evie vepre-

TU

2

f o

bendere , corrigere smulzo

if t«

Sninus.

turdult-

$1.

Erum inquies, ut id fit, Deum effe,

jj

qui totam hanc rerum eventuum-

m A

que feriem compofuerit, & vero etiam be-

Al

J

ne recteque difpofuerit ; ea tamen adhuc

fili Flfl]

1nenti obverfatur dubitatio, an non melius

yn, d

aliqua rectiusque potuiffet difpenfare? nam;

um i

ut mihi faltem videtur, inquies, fatius fo-

i

ret auram toto anno confítantiorem efle,

e ii

prout ea fruitur Brafilia ; meliusque cum

fine d

Belgio ageretur, fi tantis imbribus, aérique

An u

tam humido non effer expofitum ;

Solis

4iü Wu

ardores non raro nimii füunt ; hyemes pra-

j j

ter morem frigidiores, maximo cum paü-

u

perum incommodo : venti tempeftatesque

vehementiores,.quam par eft : morborum

z permz'iifä;

affi-

—frequentia Gepe nimia ; denique bellis

duis

&) Anfel. I. 7. cur Deus homo. c. 1.

,

áilO

ARS SEMPER GAUDENDI

duis concutitur orbis univerfüs: & tamen

Tetur

Tnifidt

pauezn qutetemque hominum oenerl, pro-

paoaflom, con[ervanomque mams conve-

ft&q

nire, quis non videt, qui quldquam vi-

p

der ?

abfol

32. Ain vero tu? ita ceníes ? at ego

deba

hic infanum , aut potius arrogantem mor-

abs T

ralium ftuporem fefe demum prodere vi-

pivo

cond

deo, i quidquam video.

Sufpicor fane in

blasphemas ilas voces tandem aliquando

que |

eruprurum te, quas ALFONSUM cognomen-

prd

to Sapientem improvido, ut parum dicam;

fiülpet

ore evomuifle, in fua hiítoria prodit Saw-

Biosqq

CTIUS.

Hic (àne, cum fibi Sapientis no-

nge

rmen per Aftronomie fcientiam vulgo com-

db

paraffet , eo abreptus eít arrooannæ, ut

ül'l'()g

multa fefe in coelorum orbibus re&ms com-

fiu

ponendis obfervaffe , eaque . correcturum

apud

caüu

fuiffe, fi in primo mundi exordio divinis

confiliis difpofitionibusque admotus fuiflet;

«mp

per fümmam impudentiam jactitaret. 4)

con

Qua hec demum eít, ftultitiane dicam,

dex

an projecta porius audacxa ? m Deum do-

tüs

füs

ceas mortalis ? tu Deum ? Certe cum pre-

fractus flaret in fententia , brevi infaniam

üs

fuam dedidicir.

Horrenda namque tem-

Ti |

peffas ; nocte jam media , civitatem totam

mu

corripuit & concuffit , fragore tanto toni-

ti,

truum, ut tota a fundamentis evelli vide-

lal

retur,

4) Sanchez parte 3. Hift. Hifp. c. s.

d

»

211

3

TRACTATUS QUINTUS.

X Faf

retur , inrermicabant interim fulgetra ful-

eri; pl

minaque tam deníà toto aére, ut nullus ef-

$ Cone

fet, qui Sacerdotem auderet accerfere , qui

pavido, & pene pre timore exanimi Regi

um v

abfolutionem peccatorum, uti quidem vi-

debatur ultimam, impertiret.

Neque fane

jaten

I o

abs re erar tantus; nec jam panicus Al phonfi

dere v

pavor: totum enim, in quo decumbebat;

fanei

conclave perpetuis micabat ignibus, veftes-

quando

que Reginz, fülmine correpte, jam defla-

10men.

rabant.

Mors in momenta fingula cum

j

u

batur, Re-

dicatiy

lgetris toto conclavi circumfere

it $-

giosque ob oculos oberrabat. — Sedata eft

(s no-

tempeftas, & omnis ex Alphonfi animo

abit tumor. Faífus eft magna fubmiffione

go com.

aue, V

arrogantiam fuam dié&torum penitens Rex,

faftumque multis peenitentie editis fignis;

d0s COT

redunut

apud fuos , blasphemie nimirum conícios,

caftigavit, Ut tamen & apud pofteros ex-

o d

5 fall

emplum , & Deo fua ftaret auctoritas in-

concuffa , jufto fane confilio permifit vin-

lt

tl

; (idih

dex Numen , ut rebellem pofthac exper-

Jeum &

tus filium, ab eo denique per fummum ne-

e

fas atque injuriam , r

gno tandem expul-

üm Pfl

fus fit. I nunc, & cole

it

ibus orbium fpha-

lnfänxm

ris dirigendis confilium Deo da, mifer ho-

u i

muncio, qui nec iis quidem, quos genui-

m U (

fti, liberis recte inflituendis, confilii fatis

jro £0

*l

j d

habes, aut imperii.

&Uj

O2

3 3.Vc:-

212

ARS SEMPER GAUDENDI .

in

33. Verum id quidem effe arbitror,

neminem.noítrum effe, qui eo audaciz pro-

opti

ruperit, ut verbis tam blasphemis divinum

tiffi

Numen audeat irritare, & quafi vocare in

Tna

jus: tamen nefcio qui? fcrupuli menti ho-

fi;

verf

minum plerumque infideat, eamque arro-

dat : aliqua nimirum effe, que licet for-

taffe bene, adhuc tamen rectius agerentur.

tant

Quid enim ? certe fi rectiffime agi dijudi-

16

cares omnia,an quidquam effer, quo pertur-

?

gis

baretur omnibus acquiefcens mens

.

Cur

Venti

bella difplicent, nifi quia pacem rebus ma-

pem

£s convenire cenfes ? cur pluvie non ar-

quies

rident, nifi quia fudum celum prefers?

lo f

cur morte imminente turbaris, nifi quia vi-

qi,

tam meliorem judicas ? Quod fi itaque il-

RU

lud tecum ftatueris, non re&e tantum, fed

Dto

& rectiffime gubernari omnia, eumque,

ia

qui modo contüngit,eventum optimum ef-

tion

íe, fane non video, turbare te quid poffit.

efle

34. Ita eft inquies

*

.

fed aliter fe res

tetr

habere, multaque melius fieri potuiffe, vi-

fita

dere mihi faltem videor, aut certe füfpicor.

Tera

Verum o iníanam temeritatem hominum!

Vian

o deplorandam cacitatem ' Quo pacto te-

mio

nebras has deteroam ? Tu divina vides;

e&i

imo perfpicis confilia ? tu judicium de re-

Tiq

bus tam fublimibus fers, inops ipfe confi-

tus

li in domefticis rebus recte difponendis?

dex

« )qui domi tu& ceecutis; tam es perfpicax

1

Ri

j

u

TRACTATUS QUINTUS.

21$

ybitIOhy

in aliena ? At quis mihi perfüadear, non

C p

optimo modo feciffe id, quod facit ; fapien-

divinum

tillimam mentem, cui tam facile fuit opti-

ocre i

ma ratione rectitlimaque difponere univer-

yenti -

ía, quam non tam bona aut etiam per-

u at«

veria :

:

jcet f

fapienfïa

25. Age tu, qui tibi de tua

;erenmr.

tantopere abblandiris ; dic fodes & eloque-

dind

re. Quid modo orbi aut Belgio huic ma-

pertut«

gis convenit, ferena aura, an pluvia ? quis

? Q

ventus aptior, an qui meridiem , an qui fe-

us ITe

prentrionem fpirat ? Qui meridiem , in-

non df*

quies : quam ob rem ? quia feprentriona-

ræfets?

lis frigidior eft, rheuma progenerat, meo-

que, quo nunc premor , officit catharro.

quia V*

mqe?

Deus bone ! magnam enimvero rem, ut

Deo fuccenfeas ! Interea non id attendis;

um A

enmqh

in rem tuam tam atrentus cum f(is, fepten-

trionalem auram novalibus tuis campisque

imurm «

effe neceffariam, ut gleba conclufa femina

d polü(

4"

terra mandata foveantur, radices ut agant

r m

fate fegetes, limaces vero vermesque; te-

)[UlHeï "

if

ff

neras fruges depafturi ut enecentur? Plu-

viam inclamat adufta caloribus terra, ni-

1()mmum

mioque zeítu fatif(cens rimas agit : fatianda

) 3&0 [*

eít imbribus camporum fitis ; & haec om-

ina V

f&

nia terre neganda credis tu; ut implu-

fe conh

tus ficco pede domum e convivio re-

deas ? & fic quidem paffim agimus, infi-

yure

ftul-

nitisque in eventibus, judicium fane

3

tum

214 ARS SEMPER GAUDE:NDI

qui

tum incauti ferimus, uni tantum , divino

rect

inquam, quia non acquiefcimus.

ul |

36. Et vero , fi hec omnia pro hu-

manis judiciis & arbitrio fint agenda, ho-

Univ

prol

minesque flatuere debeant, quid quovis

tempore & loco magis conveniat, an non

quis

videmus confeftim turbanda omnia, & li-

mag

tibus rixisque humanam focietatem quan-

plan

Teru

tocyus diffolvendam ? unus damnabit,

quod alter melius effe fibi videbatur recte

tütui

judicaffe.

Nauta ventos inclamabit ; So-

lem pellio ficcandis pellibus , aut lino de-

fD

albando nefcio quis ; colonus pluviam con-

onibu

diciis

te(tabitur effe neceffariam; fingulique id eo-

dem volent tempore.

uis cedet ? uter

«l

€on

utri ? quis litem dirimet ? Bellum pra-

feret, optabitque inter arma natus miles,

nuüb

cives pacem praeoptabunt? fterilitatem fru-

R

mentique inopiam laudabit monopola quis-

plu

buc

piam frumento carius vendendo inhians,

gement interea pauperes pre inopia. Tu

Cuk

dit

ipfe vitam tibi exoptas, pro ea pugnas: in-

terim qui tuz heereditati dignitative inhi-

i

ant, vel quibus nimius es, mortem tibi fi-

Cer

bique convenientiorem effe judicant. Quis

aliq

tot litibus, judiciisque tam in contraria ab-

ete

euntibus, finem ponet & modum ?

p

37. Miferos nos cccosque mortales!

VO

qua fronte quefo judiciam ferre volumus,

qu

quid quovis in eventu fit melius fingulis;

àl

qui

NDI

-TRACTATUS QUINTUS. 215

qui omnia, quid fint, ignoramus ? — Quis

, diia

recte flatuet, quid univerfo fit melius, nifi

cui tota rerum univerfitas, omnesque, qua

| pro d

end, l

univerfitatem faciunt , rerumi circumftantize

d qui

probe (int coghitee & perfpe&te ? rurfus

;, dn 01

quis etiam , quid fingulis ; adeoque fibi

lia j & h

magis conveniat, recte judicabit , nifi id

plane fciat, quem ordinem fingula , in ea

m qui

rerum univerfitate , habeant a Deo coníti-

mnabl

ur re

tutum ?

bir; $e

38-

Illud tamen agamus modo. Quod

fi Deus tot. tamque diuturnis murmurati-

lino de

atm COf«

onibus, perverfisque de directione fua ju-

diciis fuftinendis tandem fatigatus, totam

eid eo-

coli füblunaris machinam tibi in manus

? utat

confignaret, illudque diceret ? En homo

um p

us ml

nubes, ventosque, en inftrumenta omnia;

tu pofthac auram diripe, ventos excita;

qem f

pluvias inmitte , ferena coelum, prout lu-

polt ql]ii-

buerit ; pro tuo nutu ape omnia, neque

) jnhian

cuiquam pofthac querimoniis caput obrun-

pl T'J

dito.

uid hic ageres füperciliofe cenfor?

yni:t

1]

quo re verteres ? An non ribi everteretur

t J

cerebrum, antequam vel pluvia guttulas

7 Iibl J

aliquas recte & ex arte e nubibus tibi con-

ant. ans

creditis poffes educere ? Certe mille im-

mrariaa

properiis impetendum te, mille diris de-

1

]

'

vovendum crediderim quantocyus ; per-

f

or[&lä1

quirendum quin imo ad fupplicium a tur-

volus

ertur-

bata plebe, tamquam Reipublice p

| fingüllïf)

4

bato-

j

$16 — ARS SEMPER GAUDENDI

;

batorem auguror; adeoque publico abfli-

etiam

nendum foret huic novo pluvie patri

fa

|

dem

Ifthic nimium hercle nimium proluiffes (a-

ta; ifthic nimis parca manu aquam effudif-

fluerc

fateri

fes ; modo nimis frigidam fuiffe florum

cultores

quererentur , modo calidiorem

fadu

quam par erat; modo nimiam lotrices in-

Ícien

clamarent ; modo ruftici agricoleque non

4

fatis abundantem.

Denique omnia forent

bam,

querimoniis pleniffima ; execrarentur fàne

que |

te omnes ; arrogantem te, ftupidum, ine-

günt,

ptumque, tantis rebus qui fe immifcear; in-

fad

geminarent , ignorantem rerum , cuique,

Omnit

quid quzvis ferat tellus , tellurisque necef-

Q

fitas, minime fir perfpe&um. .. Et recte di-

T

cerentur omnia.

Quo pa&o enim fcies

mo

tu ; quantam pluviam agris immittere fit

nyi

conveniens, nifi id etiam íc

3

ias, qui Soles

li,

deinceps orituri fint, qui pluvice frigus füo

tutb

calore moderentur ? Aut fortaffe Solem

ang:

etiam tuo imperio, ad temperandas plu-

trig

vias, fubjicii poftulares ? Ne quefo id

hun

faxis : timeo enim , ne cum novo Phaé-

Curn

thonte, novum rurfíüs toto orbe excitan-

loif

dum fit incendium.

Nunc vero nonne id

u

vides, te ne Solis quidem Dominum quid-

quam adhuc poffe perapere, nifi ad regen-

Tur

dum folem ipfüm quoque fü

b tuis aufpiciis

Sit

militet firmamentum ? Vide

O in

quis ; qua-

Cur

propter & firmamentum mihi confignari

D

&tiam

VDI

TRACTATUS QUINTUS. :217

o dbf

etiam vellem, recte ut peragerem univer-

i ptti

fa

Ain vero? Deus ut video deberes tan-

viffes i

dem eífe tu, recte cuncta pro tuo nutu ut

effadi

fluerent. Hoc eft autem, quod volebam:

- florum

fateris denique, ne a teipfo quidem fatis-

lidioren

factum iri tibi, nifi Deus fis ; aut faltem

ricts I

Ícientia potentiaque Deo par.

39. Bene eft : habeo, quod exquire-

Jue 10

| forett

bam. Cum itaque fcias modo , agnofcas-

ur f

que Deum effe , res qui hoc, quo contrin-

n, ift-

günt, difpofuit modo, idque non temere;

&tf If«

íed perpenfis undique circumflantiarum

yuique,

omnium momentis ; quid temetipfüm exe

n

crucias ftulta indagine, rectene an perpe-

«die d

ram id eveniat, quod non niíi bene ab opti-

im fde

mo fapientiffimoque Numine potuit ordi-

ynerc It

nari ? Quod fi bonum eít id quod eve-

yl ls

nit; cur ego me, quod id eveniat, amrens

turbo ? Abs re eft fane, quod me bella

s fi

» u

angant , bellorumque fücceffüs adverfi, pa-

trieve calamitates affligant, exedant , fom-

us p

lo 1

numque dormituro interpellent, fi fic mee

cum ftatuo, jam inde ab ipía eternitate vo-

io D

luiffe Deum , bellum hoc tempore ut his

exot

n

regionibus incumberet,

40. At civitates evertuntur, profter-

m

nuntur incole, respublica in interitum ruit.

i

Sit fane ; an. mihi patriee confervande in-

aufþiCib'

.cumbit cura ? & demum cur non id; quo

j; 0*

Deo fic bella permittente - accidit, quietus

g

$

Vl«

if

218

ARS SEMPER GAUDENDI

video, tragediarum , quas ipfe Deus agit;

h?

futurus fpectator, & vero etiam, fi ita Deo

|

&um |

vifum fuerit, ex parte actor ?

uid , quod

| Rtmin

b:lla ipía hominumque inter fe diftraétee

qum ?

voluntates; ipfiffima inttrumenta fünt, qui-

Certe

bus civitates deftruere, regiones affligere;

BO

nimiumque fortaffe luxuriantis populi fa-

. perfüa

ftum deprimere & enervare, Divina Men-

| fmgule

tis eít confilium ?

omnia

41. An ideo male cum natura actum

|

K me

eft, quod urbes numero infinire, olim or-

qud

bis ftupor, nunc nuda fint meraque nomi-

na? an cum Troje incenfis favillis in ven-

prehä

tos omnia abiere ? Cecidit Troja, Afie

fedo

oculus, facta eft pueris declamandi mate-

conf

ria; & nihilominus terra ftat.

Neque ma-

t

n

le cum rebus humanis agitur; Affyriorum;

turb

Medorum, Gracorumque regna quod eva-

Givit

nuerint, imperia quafi circumferente Deo.

fut

Egoerunt Affyrii, egerunt Medi, egerunt

Tam,

Greci fuam fabulam ; hocque inter nos &

liate

illos intereft, quod eorum res acta fit, no-

W «

flra vero adhuc agitur: & nofltra quoque

imo

dum peracta fuerit, de theatro difceden-

libi

dum erit nobis : neque propterea rebus

ülter

humanis futurum eft male.

Vivent fine

tit,

nobis pofteri, & nos quoque pofterorum

des,

memoria facile carebimus.

Er quid itum;

fann

fi ne pofteri quidem futuri funt ? quid tum;

Cit, [

fi cras natura intercidat, pereatque univer-

Tien

a.

NDI

2I9

TRACTATUS QUINTUS.

615 al

(à ? Quid id mea intereft ? cur non fa-

i ia Ut

&um probem, fi id fciam, craftinum effe

id, qui

rerminum ultimum a Deo narure prafi-

dilrd

xum ? Hoc vero fic inquies, non intelligo.

