nibus tum corporis tum animi dotibus

ui d

prorfus convenire.

- Oftendam vero, fine

; dit

hac ingeniorum, indolis, humorum , cor-

porum, conditionum varietate, nec orbem

fuftentari potuiffe ; nec vero etiam homi-

num eternam falutem convenientius potu-

iffe procurari.

Ex quo illud fiet confe-

.quens, neminem alienis malis, feu ex na-

tura vitio , prout funt faftidiofi conviven-

eüs:fa,

tium mores, feu etiam ex fortunge muta-

( eft 1?*

tione oriantur, imo ne fuis quidem debe-

f0 eüa

re quemquam magnopere perturbari.

!

j pl

&

ydit

e5 iP d

U.

$.L

; m

0j

Í

M

H

l

E

E

3o$. ARS SEMPER GAUDENDI

! forn

g. IO

: doti

Propouitur ingeus. bominum ,. won. fortu-

! Comi

| pi

"is modo , fed mature dotibus, moribus , in-

dole, ingenio intev [fe diffeventium, &2 wibilo-

| Rum

| Quid

minus inter [e promifcue babitantium varietas,

multarum. pertuvbationum caufa $ verum bo-

fequ

quad

mineg mev [e tam vavios promifeue fibi

conmvivere debuiffe offenditur.

flt, ü

Come

Ratias omnino maximas injuftis licet

tullin

'G

hominum de Dei Providentia con-

lia

querentium vocibus : quo enim querimo-

"t (

nias magis accumulant, eaíque accuratius

inn

expendo, eo magis illa mihi pleniusque elu-

Tf

ceícit. Injuriam fane maximam humano ge-

Nett

neri feciffe videtur Deus, dona fua, naturee

dint

inquam munera, tanta inzequalirate inter ho-

if

mines quod difperferit ; iniquum enim eft,

Tüen

inter eequales eequalitatem non fervari. At

Qne -

ego id affero, numquam zquiorem fe ho-

minibus preftitiffe Deum : equiffimumque

QG, 1

fuiffe, varietatem tantam & inaequalitatem

Ti

quod induxerit.

Quod clare ut expendam,

pIiC&1

audienda: fünt prius conquerentiurn voces,

(umn

ne muílitent denuo inauwditos effe conde-

tis |

mnatos fe,

Q()rpo

?. Àn non id ftupendum , idquieSa

|

fll'ma[

|

quod cum homines prima oripgine & na-

lm y

tura pares fint; tam impares tamen effe non

for-

map

J

'TRACTATUS | OCTAVUS. 309

fortunee modo, fed & animi corporibusque

dotibus ? quafi fi natura, que omnium

communis rnater eft, non paucis fuerir ri-

fi.

T

gida noverca.

Hac quidem perturbatio-

num inter nos, & non minima eft origo.

tll

qtidlil

Quid enim? imprimis(inde tamen id con-

fequitur) unus pauper eít; alrer dives,

Itl ')0'

quod quidem fortunge eft. — Tamen ut ut

jl

fit, unus commodis undique diffluit , laute

comedit, ftertit fine curis, fora obambulat

i licet

nullius rei follicitus ; late imperat, fervos

| COf*

habet ad nutum obfequentes.; denique vi-

,»rimo-

vit, oblectatur curis vacuus , deliciarum

YatiUs

plenus. Alter interim non vivit; fed ad di-

g du«

menfum quotidie victitat, nullus ei pro-

no g

ventus, nifi quem manus rigide callisque

m

dant obdu&te, nullus ei fructus provenit;

yet t

nifi quem rigavit immanis füdor : & ta-

ym eu

men homines funt natura pares ; conditi-

a. M

one fimiles.

nfe l

3. Deinde, unus quidem vir eft, hoc

um

eft, robufto virilique corpore; alter foemi-

ylir

na, plurimis certe pre viro corporis im-

plicata: incommodis.

Et inter hos iterum

pen ii

( «5

fumma efít varietas. Aliqui namque mem-

bris funt bene compaéctis , bona valetudine,

.C conde-

corpore contra aéris inclementiam probe

firmato : aliqui, carne tam flaccida, viribus

inqu'läl

tam remiífis, capite tam porofo, ut mini-

Ti

ra, & in catharros toti dif-

ecm

imna PerHentur au

fluant.

fr

U4

i

310 — ARS SEMPER GAUDENDI

fluant.

Àn non tamen ex eadem omnes

Tiato

eruti terre maffa ? qui fit ergo, ut in tam

fider

difpares teffas lutum tam fimile, idem pla-

tepe

ne figulus coegerit ? certe paria eademque,

fej,

pari modo eodemque labore

iTnare.

poterat effor-:-

linc

Tient

4. Preter hec, quanta, Deus bone! in

Ünus

ünguli

s eft geniorum

; ingeniorumque di-

alter

verfitas ? flupidus hi

c nihil percipit, ad

jods

omnia cecutit ; merum fluporem dixeris:

(ip f

alter perfpicaciffimi eft ingenii. Rurfus in-

Ictà

ter hos, mira multis facilis

que in percipi-

10 g

endis rebus eft agiliras,

fed in retinendis

lo

fallaciffima memoria : aliis ingenium fit li-

C Ver

cet rardius, pervadunt tamen ftudio & per-

tt,

rumpunt omnia, eaque qu& íemel mente

il

complexi fünt , memoria retinent tenaciffi-

ais

tna.

f ty

Rurfuüs non omnibus ftudiis eadem

inf

eodem modo a

pta fünt ingenia : quaedam

his,

Us

his alia percolendis mapis fünt accom-

lum

moda.

Denique qui bono valet ingenio,

Quni

judicio fepe eft exiguo, tepe exotico, fee-

Yero

pe nullo : quibus in percipiendo ingenium,

infa]

& judicium in difcernendo, non raro deeít

In

memoria: & tandem quibus eft animus ad

f

bj /

omnia compofitus , iis deeft corporis vale-

minu

tudo , animae agentis neceffarium inftru-

inentum.

itio

j. At vero magnum illud geniorurn

f p

indol

1$, morurm;, animorum ad varia incli-

Vi

nato-

-

J

TRACTA*VTUS OCTAVUS.

m

ornnd

natorum diífidium inter homines qui con-

in ttm

fiderat, id fane inveniet, ne duos quidem

mple

reperiri in toto terrarum orbe fibi conftan-

mquo

tes , fibique fimiles.

Id vero quis ferat?

: efor.

hinc jurgia, hinc diffidia, hinc averíiones

mentium , hinc animorum perturbationes.

nel i

Unus enim faceto liberalique eft ingenio;

ii d«

alter melancolico , fibi aliisque tetrico: ille

jt,

jocis delectatur & cantibus, huic ifta fafti-

ixells:

dio fünt, lachrymis oble&andum credas;

Q5 If

hic tardus eft lingua, manibus remiffus, to-

ripi

to corpore lentus & frigidus, neque faci-

lendz's

le hominem moveas nifi vi propulfum ; il-

fit li«

le vegetus, alacris fanguine, in agendo ce-

u

ler, fertur füo genio promptus ad omnia,

Ts

fibi femper fimilis, femper letus.

Illum

m&d[rl-

fi tantillum moveas, illico in ignes diffilit,

exdem

in furias apitur abreptus ira ; hunc omni-

m

bus commendat ingenita manfüetudo. l-

lum comit

accon

, affabilitas, facilisque 'genius

cunétis charum faciunt & amabilem ; hunc

ingeni(l)

0

vero ruflicitas , inconditi corporis motus ,

penill

infulfique geftus cun&tis invifum reddunt,

o d

in fylvas ablegandum proclamant omnes;

jj

ubi Aud puev. excidit. aluo.

En quanta ho-

yrs v

minum varietas, quam difpar omnium con-

ditio. Et inter hos dum vivitur,

; nv

quis poQ

fit placide vivere ?

6. Lamentari, ut video, rurfus incipis,

gjorit

ji n

Veruman dixifti omnia ? an omnem mo-

U5

vifti

pit

512

ARS SEMPER GAUDENDI

vifti lapidem ? Haud reor: nam illud pra-

(05;

termififfe non debueras, quod tamen ma-

huc

ximum querimoniis tuis dabit pondus , di-

ithy

verfitatem hanc tam variam tamque into-

lis,

lerabilem non in diverfis modo hominibus

df

reperiri ; fed quod peffimum eft, & in uno

pofi

eodemque homine, pro rerum temporum-

tüte

que varietate , varios reperiri homines in«

Ofe

I

ter fe maxime diflidentes, femper varios;

raro eosdem.

Hec fane res eft, ut fera-

qii f

tur, difficillima ; quaeque rectam conviven-

Q (

tium focietatem, imo civitatum ordinatio-

nem probam, civiumque conjunctionem

fi Q

reddit proríus difficilem. — Si enim fuis ho-

Tehr

mines moribus conítarent , genioque con-

fbi

ftanter & mordicus inhazrerent, fcio ego;

ïæp

inquis tu, quo pacto forent omnia ordinan-

pl

da. Ain vero fcis ? age porro, ordina.

tetr

748

uod fi; inquis, melancolico qui funt

tj

genio, femper tales forent, qui.

ta indole

Tum.

femper leti, iracundi femper colerici, ad ftu-

Iones,

dia propenfi femper fibi conftantes; & fic

Quor

deinceps; tum fàne civitatem totam in com-

Opeta

pita vicosque dividerem ego, ítatuerem-

l'UmQ

que, ut omnes, qui ejusdem penii funt;

—

Thlütm

iisdem in vicis quafi tributim habitarent:

Tt,

ut modo íolent veteramentarii, veterum-

Tnt (

que veftium interpolatores.

Sic ergo jo-

TQM )

viales illos geniique lepidi homines , in

unum vicum compingerem, ifthuc mufi-

B

cos ?

DI

-'(TRACTATUS OCTAVUS.

313

d p

cos; ifthuc cytharados ; ifthuc vietores, Atl«

|en r

huc vina, ifthuc coquos, ifthuc bellaria;

ls; d

ifthuc parafitos, ifthuc aleas, ifthuc teflu-

je into-

las, omniaque oblectamentorum genera per

minibus

claffes fuas rite difponerem.

Sane fic.com-

- jn um

pofiti vivere poterunt pro genio fuo, can-

Qrum

tare ad ravim ufque, faltare dum toto cor-

ines 1f

ore fudor diffluat , idque fine tetricorum

varios

j

ominum murmurationibus. aut impendio;,

yt fer

qui fibi femper occlamant obtundi caput;

wivert

cum quis agit lepide, aut loquitur jucunde.

inatio-

$. Deinde vero, hiíce recte ex fenten-

jonern

tia compofitis, omnes illos Saturni eemulos;

jis ho-

melancolicos inquam; quibus numquam ne

& eu«

fibi fecum quidem convenit, filicernia, terz

) Q

re pondera, quibus caput nigris femper op-

pletum vaporibus , & talento gravius in

)fQinan-

rdint.

terram propendet, in extrema amandarem

yi fitt

urbis compita, feptentrioni, frigido nimi-

, i*

rum vento maxime expofita ? iisque vefpil-

lones, libitinarios, fandapilarios, & quot-

s

S,&IC

quot corporibus. fepeliendis. impendunt

operam, interfererem; tetricos quoque re-

,f (

rum omnium indagatores & cenfores, qui

(l li

1fü

murmurandi materiam undique conquire-

It

rent.

Illic (ane admurmurarent, arrode-

b

vt

rent & fe & omnia pro fuo libitu; fterte-

rent, plangerent, lachrymarentur, fine au-

em

n

dienrium invidia aut faftidio: omnes enim

ine

u m

ejusdem íünt genii.

[

9. Jam

314 --ARS SEMPER GAUDENDI

9. Jam vero bellicofos illos, illos Mar-

ä

|

loq.

tis pullos, quibus exaftuat bilis, & ira eft

Deri

ferventiór, quos bella delectant & jurgia;

ne |

quis non judicet una compingendos ? ha-

Diien

bitent certe iriter eos cultrarii , enfium ar-

fuffc

morumque politores, per me licer, ut in-

inreg

flrumenta genio fuo apta ad manum ha-

dos

beant.

Ifthic narrare poterunt bella, &

done

.

quibus interfuere prelia

P

ifthic nova po-

feipu

terunt concitare bella, jurgari, clamare, &

tint

rixis mifcere omnia ; pugnare fi libet de-

fpera

nique, & mutuis fefe vulneribus confode-

liberi

re.

Agent certe pro fuo genio, nec ul-

ptoy

lius nifi fuo impendio.

fürba

IO. Sapientes autem viros, non e

ft du-

j

bium; quin una neceffe fit convivere, ut

Yi

conferant ftudia , ut fe animent, ut extra

Cne

ftrepitum fint tumultuofe debacchantium,

Quis

ut moderate agant inter fe., & fructum

d.

quafite ; & invente jam fapientie fecuri

percipiant.

His vero bibliopolas , libro-

guillo

rum excufores, librarios, amanuenfes con-

Ipim

jungi debere, non attinet me dicere ; res

eP'fias «

ipfa loquitur. . Funginos denique homines,

E

ne fapientibus moleíti fint , tetrica inquam

L

capita ; quibus cum parum fit rei, multum

B

Dftmr

tamen verborum eft ; ftultos aut. femiftul-

Fpot

tos clarius dixerim , qui nihl non effutiunt;

numquam non garriunt, fine ullo aut in-

ï' yico t

icas

genii, aut judicii acumine; pürtacqs d

aut

1 Jurigs

J

TRACTATUS OCTAVUS. a

.M ^ ^ Joquaces picas, defultorie quod ob os ve-

u

nerit, proclamantes : hos; inquam, onmines

l

ne fapientibus pofthac obftrepant, in infa-

)

!urgi

d«

nientium domum , aut fi domus una non

]m df«

fufficit (nec vero fufficiet ) vicum inquam

Q n

integrum, eumque bene

mapnum , ablegan-

m ht-

dos omnino cenfeo.

Ifthic fibi fapiant,

[ &

donec infaniunt. Hoc modo provifüm erit

Nunc vero ubi omnes habi-

n p

reipublice.

re d

tant promifcue, quid tandem tranquillitatis

t de-

fperari poffit ? Sapit vir, infana eft uxor:

fode-

liberi fcelerati ; & in omnem volupratem

c ul-

propenfi domum complent clamoribus;

turbatur jocantium cachinnis avus, multis

(t du

jam ab annis putridus fenecio ; rixantur fer-

An hec eft forma

( n

vi, infaniunt vicini.

t exi

bene & in ordinem dioeíte reipublice ?

gtiumt

quis id patienter ferat ? cui, ut maxime

velit, tot inter turbas dabitur effe tran-

um

. fecurl

quillo ?

II.

Ah mifefos nos mortales! ut de-

, Ibre

s Q

fipimus, cum nobis fapimus! quas non in-

8 m

eptias congerimus; cum cogitationibus no-

ftris abblandimur, iisque frenum remitti-

Ominö)

jngu?

mus ! Verum ut paucis hoc abfolvam, quod

tantum abfurditate füa novitateque place-

mult?

re poteft : dic quafo caftrorum metator,

vl*

ffu[iü]ïï)

vicorumque defignator acutiffime ; in quo

vico tute tibi domicilium conquireres ? in4

g*

o: ho:

y 08

jurius fane fum homini, id qui rog

'minem

J

316 ARS SEMPER GAUDENDI

minem enim vero longe füpra vulpgus fa-

de;

ent

pienrem alloquor. Quis dubiter , quin in

fapientum vico domus ei collocanda fit, &

pro

Que

quidem non vulgaris ?. Ira fir, ifthic ha-

bita. Jam vero, uxorem tuam in quem vi-

Q00

Ie (

cum amandabis ? Rides hic, fat fcio, & ne

de hac quidem dubitari poffe illico clamas:

Ton

Vett

in infanientium , aut. certe non recte fapi-

entium inpentem vicum, ablegandam pror.

fes Q

dis r

fus, & quidem quantocyus. Arqua de cau-

fa ?

uia defipit inquis, aut, quod parum

Ti

lis i

diftat; fapit ut foemina.

12. Áin vero tu ? & ego quidem cum

Y i

bene calculos fübduxi, ajo in ftultorum

compita compingendum te ; illam vero in

mo&:

mylt

fapientum efle deducendam vicum, & qui-

dem honorifice; neque enim & ifthic de-

(Xec

effent foeminz.

itig

Miraris quod id afferam?

rationemque exquiris ? Dicam.

'Tam fa-

&ntui

Itmo

piens cum (is, omnia ut recte potueris or-

dinare, certe flultam tibi copulaffe fcemi-

fittus

nam, non nifi extreme id eft dementic,

Me l

Quis id non videt ? uxor autem tenuitatis

t Qu

Yeri

fuc fibi confzia, (apientem virum qui fibi

preíto foret, quod delegerit, ea demum

If

bl 0r

fumma dicenda eft fapientia, ioitur fi ftul-

ta eft , fapuit ftulte, cum tu fápienter de-

[ fi[(

fipis. Quid hic repones ? utrum vicum de-

hs

ftinari tibi autumas ? certe neutri es aptus,

üuke !

Non infanientium profecto , quia fapis her-

ce;

TRACTATUS OCTAVUS.

317

cle; fapis quam maxime : non etiam fàpi-

YUs l

entum ; quia dum fic fapis , infipienter

Quim n

prorfüs agis.

Vos litem hanc domi quis-

li,

Ü

yc ht

que fuz,íi vultis dirimire. Ego jam iftud

em v

ago, ajoque; hinc ipfiffimam rationem cla-

re deduci, cur tanta penioruur varietas,

T

non in claffes quaeque fuas fit diftinguenda,

Jumas

verum mifcenda promifcue : fic ut paupe-

: [ipi

res divitibus, amceni melancolicis, iracun-

| pI'Ol'-

dis maníüeti, incultis & ruflicis urbani,

& CQ«

arum

malis boni, fapientibus ftulti, ftupidi acu-

tis intermixti , unam pariter conftituant ;

fU

nec interpolatam habitatione rempublicam.

13. Nam, ut cetera taceam incommo-

otum

qon

moda, quantam putas exorituram illico tu-

multuantium. hominum tempeftatem , ut

« qui

executioni mandaretur hec res ? quis fe

hic de

iracundum, quis fe melancolicum, quis fe

Teram

lentum, quis fe infipientem fatebitur ; cum

m f

nemo fibi non fit fapiens, nemo non man-

reris 0i

fuetus, nemo non elegans? fane per vim

.f

(f

fefe mutuo e compitis ejicient homines;

umcntïæ:

ut quisque quod vult occupet ; feíe vul-

emm

(l

neribus conficient, de loco fibi debiro dum

jl

fi

difputatur : ficque confectus extinctusque

denif

erit orbis, antequam in füum ordinem ri-

TL

te fit difcretus.

En! ut exercitum totum

ntet i

deles caftrametator egregie, caftra dum tam

cum

] [| (s

ftulte difpungis & metaris.

ips

hu

14. ]ath

di

318

ARS SEMPER GAUDENDI

-14. Jam vero, ut dicere inftitueram,

«

l

l

l

ii

ut ira-foret, totumque mortalium genus in

claffes fuas pro moribus, & genio cujusque

E

foret diftinctum, triftesque triftibus, lztis lae-

( a

ti, mali improbis, probis probi; ira ferventes

l

l

Is

iracundis, manfuetis manfueri, ftultis infipi-

dli (

entes, fapientibus modefte (apientes cohabi-

Tatür

tarent, unaque conviverent: fit ita; per me li-

Thita

cet. At quamdiu credis duraturum ejusmodi

qui

commercium ? ne diem quidem unicum.

AO

Tanta eft enim, non hominum tantum,

W

fed & unius hominis varietas, ut vix una

f

fibi conftet hora

5

D

femper eft varius : qui

Uxor

diem hodie ducit letus, craftinum triítis

| Vitam

exiget : nunc bile , vel atra, vel flava urge-

i0ret

mur: nunc perplacent omnia , nunc difpli-

qi :

cemus ipfimet nobis; nunc cantus nos de-

Tib

le&ant, nunc auribus officiunt ; nunc ad

|. Utür

omnia exporrecti & agiles, nunc nobismet

Virja

t f

ipfis fümus oneri. . Quod fi ergo. pro ge-

niorum morumque diverfitate defignanda

E2

eft habitatio , quotidie mutandee fünt edes:

l exq

neque quidpiam tota urbe videbimus nifi

kc f

|

ultro citroque miprantium iníanas difcur-

I

litednt

fationes.

8&Qh

15. Ita eft. Vix umquam vitio noftro

- "ü'moy

id fümus, quod fümus, aut effe quod de-

li N

bemus ; preterquam quod tanta preterea

M

fit, non genii modo, fed & fortuna nos

Ition

circumítantis , morborum ingruentium,

| ri) t

everi-

guod,

$

,

J

"TRACTATUS OCTAVUS.— 319

RP

eventuum nos prementium varietas . ut

nus t

"

iidem, licet maxime velimus, effe vix pof-

fimus.

Jam volumus, quod noluimus; jam

jüsqu

vt l-

ample&imur; quod horrebamus ; jam timge-

VOT

mus, jam amamus, alia femper atque alia :

iip-

alii femper atque . alii.

Volvirur & imftnu-

tb

tatur homo,; Ez zumquam in eodem flatu pev-

meli

manue.a) Non igitur in mores aliorum,

smoti

quibuscum tibi convivendum eft, pertur-

aicurm.

bationis tuz caufam rejice, fed in tuos.

ntüm,

Neque illud oggeras, cum. tali mihi pax

Y u

eflet, illi viro pacifice conviverem ; hec

: quí

uxor eX meo genio effet, cum hoc amico

trilti

vitam ducerem jucundiffimam, tranquillitas

w

foret eeterna,

Erras inquam , erras quam

qui maxime : nam & tuus tibi mutatur ge-

dfpl-

s d-

nius, & is qui modo perplacet amicus, mu-

tatur ut tu ; nam & homo eft fimilis tui ;

unc d

obisme

varietati ut tu obnoxius.

Coníonent li-

cet fides , dulcemque edant fibi confone

po p

fymphoniam ; quid ramen concentus ab

ignan 1

iis exfpectari poteft, fi murantur fingule ,

y as

qus Ilill

nec flatum , quem ars dedit, mordicus re-

tineant ? remittit fe una, altera in altiorem

; di»

affurgit tonum , & fic tota interturbatur

harmonia, ubi concordie non eft conítan-

p ii

tia. Non igitur putide conqueramur poft

qu'

hac ; tam diverfis hominum geniis & con-

præfefæ

ditionibus quod convivamus ; ita certe fie-

t n

Id tantum agite ,

ri ut videtis, oportuit.

n

quod, ut non turbemur hominum a nobis

u

X

- dii-

$) Job. 14. v. 2.

^

420 — ARS SEMPER GAUDENDI-

diffidentium vitiis, opportune moner Apo-

l$,

ftolus, 7lter. altevius oueva portate , quae evi-

bam

tare non poteflis, t9 fic adimplebitis legem

TE (

Chrifli , a) Dciqu; fic ordinantis omnia vo-

red;

fs (

lunþatem.

g. I I.

i

&ntmr

At inquies , diverfitatem illam indolis , condi-

mine

diomis, €9 gemiorum JDeus iutev bomimes idu-

cere non debuerat.. Proponitur obje&atio:

i q

Dort,

ompuia [cilicet equaliter dividi

debuiff?.

Anteli

fateor; inqui&s,

prour

Llud quidem tandem

I6-l

hominum tam diveríz fortune cum

( Q

Wque

jam fint, tam varia corporum, animique

-

conftitutio ,tanta morum, fanpuinis; inpenii

Wequi

&tiüm

varietas, eos inter fe mifceri debuiffe, ne-

que feorfim habitationem fuam cuique ge-

enim

Comy

neri debuiffe affiphari. "Tamen difficultati

occurrere potuiffet Deus : occurriffet au-

hlS, [

tem; fi eam quam invexit; hominum varie-

qu.

Ite

ratem conditionisque differentiam nonþüa—

tuiffet.

0mpjg

17. Quantum audio , rurfus tu Deo

ïe&e I

confilia vis porrigere, & arbitratus in ma-

!

— tÉt!ÀÀ

Á t

num dare. An ergo ea, quam preecedenti

fermone inftituimus , tibi tam bene cecidit

Áj

ex fententia confülratio, ut rurfüs audeas

tl

aperire os ? De divitiarum fola divifione

c()ïpm

Doti

agebamus ; neque id potuifli recte decer-

nere, malisne folis & omnibus , an folis

j5j qu

bo-

tantum & omnibusr effent tribuendz

Tütyr.

nis.

Q e

9) ad Gal. 6. v. 2.

]

».

)

TRACTATUS öCTAVUS.. 825

t

nis.

Quod vero de divitiis tunc. dice-

1e «

bamus , id eodem plane jure de natu-

T.

d

re dotibus, corporis inquam valetudine ,

Dia YO

recta membrorum: conformatione , fangui-

nis temperie, viribus , venuftate, judicii

preftantia , morum eequabilitare; item de

jand

animse conílitutione, ur pura ingenii acu-

mine, affabilitate fermonis, animi alacrita«

j d

j

te,; queque heec omnia confequuntur, ho«

nore, muniorum dignitatumque preeflantia;

intelligendum . eft.

Illud igitur maneat;

prout pracedenti "Tra&atu decifuüm eft,

qules )

: cum

hec omnia neque malis folis confequenda;

.

neque deneganda etiam. omnibus

)

.grurfüus

nique

ia, neque

ngenll

neque bonis omnibus dari o

etiam omnibus fubtrahi debuiffe.

. Nimis

m

u

enim gravia ex illa divifione orirentur in«

commoda ; que quidem omnia & fingula;

f

(or d

his, quas commemoravi , corporis, animi»

que dotibus dividendis, palam eít, etiam

n Va

interceffura.

i

Igitur:neque malis & folis

omnia, neque bonis aut folis aut omnibus;

recte poruere aut detrahi aut dari.

tü DCU

18. Quid igitur faciendum fuiffe cen-

;nm

fes tu qui huic , quam jam videmus, divi«

fioni non acquiefcis ? Illud quod folum

o Q j

reftat, inquies : omnes tum fortunge; tum

; ii

j

corporis, trum animi dotes, fingulis eequa

portione , dividendas effe ftatuo.

JEqua-

d«

les qui fünt jure& natura , zequalibus etiam

4 oI!:

nature ur fruantur bonis, equum juftnm-

d

ns

fi pracftitiffer Deus;

que effe fcntin. . Hoc

2

pote-

$46 'ARS SEMPER GAUDENDI

poterat autem nullo impendio , Deus im-

eftim

mortalis!qualem habuiffemus orbem , quam

di:

inodeftum , quam pacificum ! quam quie-

Qptin

tam duceremus vitam , fi fufficientes cuili-

lr«

bet effent opes! quisque füo viveret, nec

&odi

inhiaret alieno admodum ; fenatorum fub-

ff

fellia litigpantium vocibus non perftreperent;

do b

non exaudirerur martius bellorum fragor;

modc

nec invidentium fortunis alienis importu-

gadi

ne querimoniz ; ceflaret iniqua contrahen-

Ti

tium fides; jurgia non eflent aut perjuria;

denique deterfus foret alienis opibus inhi-

E

n

ao

antium infanus labor. Suo quisque dimen-

per

Ío, eoque fat liberali contentus viveret;

p li

& hoc demum effet vivere.

fper

19. Quod fi preterea, uti maxime cu-

— —

for

perem, omnes effent ingenio acuto, & ad

lda

percipiendum facili, corpore fano & for-

jm.

moío vultu (& quid ni effe poterant) hu-

I6 f

morum fÍànguinisque conílitutione tempe-

&rim

rata, animo alacres, moribus candidi, & ad

ipfüm

amonitatem facti, affabiles, comes, huma-

1

ni denique & ad communem focietatem.na-

p,

ti: quanta tum demum effet mortalium fe-

|

um

licitas, vita quam jucunda ! communuis ef-

l qu

fet vita & amor omnium : paradifus certe

lsf

foret miferum hoc exilium; quod quidem

Titur

faciunt effe longe miferrimum tam fibi in-

| Ym

fenfi genii, & inter fe tam difcrepantes mo-

res.

Jam vero omnia confufa cum fint,

| Qf

quid demum eft humanum commercium ,

| ïlæ

.j

li

nifi merum Chaos'? cui minus rei efty plqs

€

l

$

Ji

TRACTATUS OCTAVUS.

32$

xis t«

eft invidiz ; aliena rapit, qui de füo pauper

, qun

eft : mortem quin imo etiam parentum aut

1 quie

"optamus , aut acceleramus, eorum futuri

s Cul-

haredes : amorem vagum circumferimus

" ne

& odia transportamus, prout diveríà homi-

m fib-

num occurrunt aut formz aut ingenia : mo-

peren

do bene, male modo cum amicis convenit;

mpot;

modo oneri füunt, modo voluptati ; modo

IPOI[U-

gaudii praeftant materiam , modo triftitie.

rahet-

'Taceo catera incommoda numero infinitay

rjuri

perpeffu di

fficillima.

" Hinc exacerbationes

. nbl

animorum , hinc tedia, hinc tumultus, hinc

[tmen

perturbationes. . Quae quidem ormnia quat

ts

plana detergerentur manu, nusquam fi di-

Ípar effet conditio, omnes autem fi narurae

g

fortunarumque eequali portione fruerentur.

,al

Id autem praftare cum potuerit Deus, cur

& for

jam tantam inequaliratem . invexerit; id fa-

nt hu

ne non video.

Non vides ? facile credi-

tenpe

derim ; occupat enim tibi cerebrum hoc

j, 4

ipfum quod deteflaris, obícurum chaos.

)

hr

20. Adesdum itaque maleferiatum ca-

yerm i

put; cum tua putida fententia. Paradifüum

jomie

dum denique futurum hunc orbem reris

j d

tu, cum tuo confitus & in ordinem dige-

Ua

AU

Ítus fuerit arbitrio ? at ego id pugno non

merum chaos rantum, fed & inferno pro-

J

i

ximum futurum hunc orbem ; eum deni-

b , zerram tnife-

5

que fore, quem defcribit Jo

vie----ubi umbra snovtis ,

eg nullus ordo;

«l

Jed - fempiternus . borvo

v inhabitat. d) . Alero

be Pl

Jl

X

itaque

!

&) Job. 10. v. 21.21.

324

ARS SEMPER GAUDENDI

!

con

itaque nusquam divinse füg providentiae

admirandas izventioses, 2) ut reCte eas. vo-

etia

€at David, preclarius & evidentius often-

jhif(

diffe; quam in ea tam difpari bonorum om-

nium, ingeniorumque inaqualitate, & tam

lon

concordi geniorum difcordia : illam vero

fj

füiffe prorfus neceffariam ; primo quidem

Q

ad totius humani generis confervationem ,

Ü

utpoté finé qua diícordia mundus non fla-

DT

ret : déinde vero ad falutem eternam mor-

eu

talibus procurandai. .^ Fidem mihi dene-

tlj

i

gaté, utrumque donec planum fecero &

]

€viceró.

dj

IIT.

S.

lii

Ofleüditir , fine maxima opum fortuneque in-

i

incg

eitalitate , genus. bumamum licet condi po- '

tuiffét , coufervari uon poti[f.

hi

cha

Tque ut primum ordiamur caput;

z—fr.A

àn hon id cuique perfpicaum eft,

den

i

Qquod ficut in microcofmo, humano inquam

corpore; varià neceffe eft, effe membra, &

fof

fitü, & magnitüdine, & preftantia; & offi-

pla

€ió admódugi inter fe difcrera, toti tamen

Qui

Corpori, àut alendo, füftinendo, aur diri-

fang

«t

géndo; aut promoverido in primis neceffa-

fiaj ita plané mégacofitm, magnam hanc

totu

genéris humani communionem;, & quafi

Qu

corpus ifipens, ex diverfis admodum con-

Corp

Vlde

rion

ftáre partibus, quafi membris debüiffe ; ut

A

ipfa tantum fibi coriftet univerfitas, fed

Ti

&

:

' fingulæ eonferventür partes ? fatis enim

fipi

con-

&) PfAl, 76. v. 15.

j

TRACTATUS OCTAVUS.

325

dentit

conftat, ubi toti corpori male eft; fingula

a5 Y

etiam membra prótinus diffluere. Verum

ofte-

hifce non inhereo, res in confeffo eft.

d

22. Jam vero, cur Deus tantam inter

&t

homines conditionum differentiam invexe-

1 Ye

fit,cuim rüe importunus interroges, fane

cum D. Theodoreto & quidem ejus verbis,

videm

neft,

€? ego te quoque lubens iuterrogaverim, Cuv

J 1

fióm omhibus covporis moffri membris , unam

f0f«

c2? eamdeim . viin, verum opifex indiderit ?. [od

dene

oculis quidem colorum 89 figuravum judicium

[o &

coimmijm ; auditum vero, vocum 7 Jotorum

diferimina cagmofcere voluit ? 4) Et ita de re-

liquis deinceps merbris ftatue & loquere.

Quod fi rurfüs interrogem , cur ftomacho

W if-

incübát, cibos coquere & dirigere , ori

j

maflicate & mandere, cur non & ftoria-

chus ocülus fit, & os; & manus; pedesque:

p

denique catera membra, cur rion fint oculus;

In d

cuin facile in fimilem fabricam potuerint ef-

ngu

formati? illico refponfio tibi ad manur eft;

nbl'81&

&o

plüra ad humani corporis conftitutioniem re-

quiri, qu

am ut tantum videat: audiat enim j

um

olfaciát , gufter, pliantafietur nece

ffe

j d

tangat ;

on füfficeret, fi

eft; ad que praftanda f

ne'ccfïä'

toturh corpus effet oculus, Et vero, oculo

r

quis al

imentà, quis fpiritus preeftaret ; nifi in

(

corpore effet fto

machus ? quis eum ad plura

j u

rtet , nifi pedes forent?

Videnda circumfe

f t

Idcirco tam diverfa corpori membra dedit

[15; (ed

m tanm

fapientiffimus artifex Deqs, quia unu

inui-

j um

4

(

&) "T heod. Otat. 6. dc Prov,

*

326 . ARS SEMPER 4GAUDENDI'

multis exercitiis non füfficit: neque vero,

pef

nifi alterum alteri prefto ffit

; ullum pro«

€om

fecto, ut diu fit , fufficit fibi ipfi.

Quod

p

fi autem divería . debuiffe efle co

rporis

tell

membra fatearis, toti corpori ut bene fit;

vgriz

füpervacaneum fane erit querere, cur unum

(ien

alteri magnitudine precellat, cur robuftius,

hof

cur infirmius ; cur unum alteri fitu; & pul-

pro

chritudine, & mollitie, & dedecore preftet;

dit

nam fine hac circumítantiarum varietate;

€orm

nulla erit membrorum differentia , quam

tamen fatebare corpori oppido neceffariam,

lom

23. Áuditores, eamdem plane, quam in

effe,

humano corpore, in.tota humani generis

fevi

3machina confervanda & dirigenda, provi-

ficia

dentie vim exhibuit fapiens Deus: eadem

*

COn

prorfus eft, fed hic ad plura extenditur,

&|

iflhic ad pauciora contrahitur. Conítat cer-

x

te.unum fine altero hominem, nec multum

Is

nec diu pofle fübfiftere , nequidem ut cor-

libg

pori neceffaria füfficiat: adeo mifer eft ho-

&dii

mo; cum folus eft homo.

Communicati-

DN

one vivimus, communicatione fubfiftimus,

p

Pane ut vefcamur , terre mandanda fünt

f c

femina: terra ut profcindatur , cudendus

lnql

eft vomer : excuffüm triticum mola teren-

qua

dum eft : pinfendus panis, committendus

Q

furno, furnus ipfe conftruendus: texendi

as

funt panni quibus tegimur

.

L

fcindendi ut

fen

corpori conveniant, confüendi ne diffluant:

an

conftruendae fünt zdes, quas tu preeterea

hi

inflructas vis tapetiis & picturis adornatas:

1j

per

d

[

TRACTATUS OCTAVUS. 327

V&toy

per varias mundi plapas inftituenda funt

commercia, ut a variis terrz parcibus; fin-

1 p

Qu

ulis bene fit: nec enim omnis fert omnia

tellus : tradende fünt fcientizg , & quidem.

rpons|

*

nefl

varie , ut viris floreat respublica

M

€?.(p€,-

tumia|

dienda arma; quibus contra incumbentium

ul

hoftium ferociam defendatur. Alia infinita

ypil

propemodum fünt ejusmodi, plane inter fe

li

diftincta munia , que tamen, ut recte &

etatt

commode vivamus, penitus requiruntur.

juum

24. Jam vero quis non videat, unum

"atf

hominem tot tantisque rebus parem non

min

effe, nifi ab aliis adjuvetur ? An forte tu

yeris

fervilia, quotquot funt , addifcere vis arti-

Qtte

ficia ?

etiam tonflrinam agere, calceos

confüere , & exercere veteramentariam ?

»,adem

ditury

& licer in hac arte expeditus effes &

—Ü

T

eximius, an etiam panem pinfere,; late-

res indurare, calcem fübigere, muros a

um |

rar- |

libellam erigére , coementariam agere tibi

adlibeat, ut.domum folus tibi exfítruas? &

süho' :

nict

fi lubeat;an tibi ad tam varia fatis effe tem-

ts

poris putas, imo virium & induftrize ? cer-

; f

i

|

te ego me illis fordibus non immergerem;

]endUS

inquis, . Quid ? dives forem & opulentus

quantum fatis : & an bonis non fruerer ego

Kai

gl

commodisque, quz fortuna, & Deus ero-

garit? amens fim fi id non ago.

Itaque

exendl

fervilia iftheec opera aliis facienda deman-

du

Quant

darem ; locarem operas, mercedem darem

largiter: pecunie , ut fcis , obediunt om-

um

nia.

ut!

u

N tu plane geridiculum es cap

^j

an

Pel'

$28

ARS SEMPER GAUDENDI

an fortuna tibi cerebrutn ita dimovit, üt il

fententiee , quatm tulifti , memoriàm excuf-

fis|

ferit ? certe non te tàntumimodo divitem,

| d

fed c&teros omnes , divitiis confimiles tibi

m

effe oportebat meéminiffe te, & quidem tuà

Qfat

ex fententia.

Quo: pacto igitur tibi labo-

vite

fare vis eos, qui tuo minime indigent? pa-

| ficik

res tibi divitiis cum feceris, obfequio , la-

Thus

boreque cur tibi vis effe impares ? & üt ve«

qui

lis, quomodo id tandem impetrabis ? Le-

do:

pide id pertractat TuiopontTUS: Quo pa-

Ü

j

&o, itiquit, demique ommés &

quales cum frt ,

i

em

t» ommes opibus abundeut, meceffaviorum . iu-

epium, * ufum. bomiues favcient ?. aut. quis fi

&f

eádem. cum . veliquis abundaittia. inftvuBus. fit ,

|

eor

altevi fevvire. volet ? quis daquam igni. affde-

|

ülta

ve, Obfomia pavave; quis item panes coquere

Iiec

&2 mola triticum comtereve, nifi inopia eg 6gt«

bic

flate cogatur, fuflincbit ? a) ltaque fi omnes

obf

éeque divites, nemo alteri. laborem preefta-

Ore

bit ullum; te igitur & omnes colere artes;

|

glreri

omnesque tibi ipfi exercere neceffe eft, ut

imp

vivas, non dico laute & opipare, fed mi-

| Vl

fere quoque & frugaliter. "Tu tibi fis óm-

E:

hià unus neceffe eft, cum omnes unum

| Wl

facis.

| fUdOI

25. Effent inquies, qui divitiarum àmo-

fé duci, lucrandi ftudio operam fuam fa-

. Qid

lg

cile impenderent.

Fateor; at fi lucrentur

£omm

nummum ili, tu vero nummum erogas;

dhfer

urum

Wter

án nof id vides, lilli'co ditiorem füt

illum

^) Theod. fup,

D

J

TRACTATUS OCTAVUS.

329

it, d

dllum, pauperiorem te ?. icitur fublata rur-

&if

us foret, quam tu tantopere commenda-

Iitém,

bas, divitiarum opumque zqualitas. : Cer-

les tii

te memorem decretorum tuoruim oportu-

.

*

em tU

erat effe te

omnes volebas effe eque di-

i ld-

vites; & dum.piger effe vis, ditiores alios

p

facis, tuasque ipfemet leges infringis pri-

mus.

