tatis abyffum, ex qua me; omniaque, qua

nün'xram»

P(almiüa.

me ípe&ant, tanto ordine , tam maturo

(

confilio , video profluxiffe.. Itane nobi-

Ill

, 8

fcum agitur ! ranta ftudia, tam profundae

cogirationes tibi impenduntur mifer ho-

antum 0

muncio, luti fruftulum, terre pondus ! &

mnium d

erigere te audes nihilominus , rerumque a

tanta mente prefícriptarum rationes ex-

odl*

endere, arrodere, imo convellere non

e didum

erubefcis ? Abfit profecto, abfit a me tan-

ylo b*

ii

ta audacia , arrogantia tam projecta. Ado-

ro te, o Sapientia infinita ! o Scientiee pe-

quot o

o Providentie abyffus! & licet re-

jpert ]

lagus!

conditas pectoris

tui rationes non intelli-

fidenter affero , quia omnia

]i quärfg-

gam, illud certe

TTE

174 ARS SEMPER GAUDENDI

snandata tua. equitas , ommia in [apientia feci-

$

[. 4) Et quamvis humana, que fibi ni-

mium adblanditur, ratio obganniat, ramen

?

[//

oft hac cum EricT&TO, Egoze i omni-

$, apud bomines defeudam : b) & cum Da-

vide, Providebo Dominum im confpeBu imeo

T«

femper , quouiam a dextevis ef mibi. c) Non

n

eas que mihi occurrunt rationes, fed Do-

M

minum omnibus providentem, in omnibus

d

agentem providebo ; & demum id confe-

quar, ut acquiefcam , Nam propzer boc le-

Tatum eff cov meum , quoniam tu. Domine , in

n

[pe fiugulaviter. conflituifli me.

Taud

j

2) Pfalm. 118. Pfalm. 103.

D

ll

b) Epi&. apud Arrian. 1. 2. €. 16,

c) Pülm. 4.

h

; x

I»

*

P

Lal

TA

onib

poffo

€q1

ehim

mil'an

TRA-

Don ]

i

"CTRACTATUS . QUINTUS.

175

kfi f

e f v

-03068- -03: €1- :-03060- -o3:ed-

ib t

TRACTATUS. V.

i Ol

cum ]

hu t

''ecum fàpientia tua, ( Domine ) quæ

novit opera tua, quz & affuit cunc

) N

fed Do

cum orbem terrarum faceres, & fci-

mjb

ebat quid effet placitum oculis tuis,

] confe

& quid dire&tum in przceptis tuis.

duc lt

$ap. 9.

nint , 1

Jandem ex dittir oflenditur , tibil pror-

Jus temeve , aut cafu fievi, fed [ummo

Dei judicio , attentione , Q* ratione.. Ra-

Lionum autem percipiendarum bumanam

mentem capacem mon e[fe, liquido de-

monfiratur,

PROOEMIUM.

Andem aliquando ingentem de Deo opi-

1

nionem imbibemus ; & quidem rati-

onibus iis inducti, quas admirari quidem

poffumus, intelligere plane non poffumus.

Neque hoc tamen a nobis alienum eft: id

enim etiam humanis in rebus ufíü venit;

miramur ea, quorum rationes caufasque

non percipimus ; ut autem has intelligi-

gimus,

TW

176 ARS SEMPER GAUDENDI

]

gimus, ea mirari deinceps definimus. Stu-

pore defixos tenent artis ignaros ; hydrau-

licae fontium machine, arcus, irides, ftel-

Pry

le ; pluvie, vitrorum itagines, quz per

compreffam fiftulis aquam , jucundo fane

Da,

[77)

artificio efformantur : ut vero ars innotuit;

ceffat ftupor. Idem in divinis prorfus ac-

cidit: quo altiora videntur ea qua dixi-

mus, queque dicturi fumus porro, rurfus

i

quo ea percipitis minus clare, obícrue mo-

) Sa;

do fi percipitis , hoc ego id quod volo af-

locdi

fequor felicius. "Tantum enim id probare

t df

eft animus, eam effe divine Sapientize prae-

Nqie

ftantiam, ut eam affequi nulla mentis acies

pettos

poffit.

Quid deinde inquies ? quid inde

2

confequar

H

Illud certe ; tante Menti, ut

QIe p

Dicere

fumma alacritate fübmiffurus fis animüm;

1) fex

fuis tantum opinionibus inquierum , faffu-

ERE

[is vo]

rusque liquido, non eum efle te , qui de

tum j

mundi ordinatione , fingularibusque cafi-

m

3

non (

bus judicium poflis ferre.

Hoc igitur

& adi

agam modo, percurfíisque ftrictim divine

fapientie voluminibus , oftendam primo,

quo pacto tota illa fcientia, in rerum di-

hi

(ico?

fpofitione . uratur Deus.

JDeinde quod

Ditar

hinc confequitur , nihil penitus cafü fieri;

Ommne

ftudio autem defignari univerfa. 7zrtio de-

nique , nimium 1nfirms mentis effe nos;

UMV

quam ut quidquam horum quz obveniunt,

Orur

5 inj

poffimus aut corrigere; aut reprehendere.

.

D

lE

NDI

TRACTATUS QUINTUS.

177

m 3

; hydr

S.

I.

ides, f

Proponumtur vuv[us. breviter tes &tientie

qu

JDei , ceu tves. libri ,. quibus Deus. fludet ; t

ando f

innoti

iude deducatuy. mibil cafu , féd fludio fievi

0omitAtd.

rorfsa

n

i di

Y

"

no quaáfi oculo, curfim, & ceeco modo

) us

U

circumfpeximus arcanos libros Divi-

TUe De

ne Sapientiein quibus ipfiffima T'heologia,

volo d-

hoc ef&que in Deo eft, (cientia quanta quan-

j

probare

ta eft, tota comprehenditur & continetur,

ii pree

Neque vero idcirco, faltem aliquo ufque;

(is acies

apertos a me quis credat, quafi eos expli-

d i

care prafümferim , aut etiam. penitius in-

frenti, U

Ípicere: quis emim cogmovit fegfum Domini ,

animin

4) fenfüm inquam eorum, quz Divinis il-

lis voluminibus continentur ? 'Titulos ran-

I ; fä ,

, 9H5

tum infpexiffe fat fuir;ut haberem id, quod

non fats humanum in

gque &

genium poffit capere

[oc igimf

& admirari.

im d

2. Quis enim fatis ftupeat immenfum

m n

illud primumque volumen ; quid volumen

retum

dico ? Bibliothecam, inquam,; & quidem in-

ii qu",d

finitam , //mplicis z'ntelligegatiæ Scientiam , qua

omnes res poffibiles circumplectitur ? in

Twit

hoc certe volumine, infiniti milliones Mun-

effe 03

dorum defcripti funt & vivaciffime expret-

bvenit

li

íi; inter quos Mundus hic nofter tantum

unus

dind

Í

s*

$) ad Rom. 1 ;

178

ARS SEMPER GAUDENDI

unus eft, Et in infinitis illis Mundorum mil-

quot.

lionibus, infinita cognofcit creaturarum,

fllnt,w

non dico tantum individua, fed genera &

exa&]

fpecies infinitas, inter quas tota hominum

Tüm

Rurfus in fin-

Ípecies, tantum eft unica.

pora

gulis creaturarum fpeciebus, infinita intel-

pita

ligit individua poffibilia, quae tamen in re-

difpt

rum naturà numquam futura funt ; infini-

fmgr

tos Angelos prater eos; qui nunc funt, in-

u n

finitos homines, collos folesque infinitos;

Don

infinitas denique in quavis fpecie, prater

pire

eas , qua future fünt, poflibiles creaturas.

fcufj

Earum vero omnium naturam , tempera-

deniql

mentum , flarum , conditionemque novit

AXatdt

tam exacte, ut non aliter future effent, fi

otam

fierent, quam in illo volumine funt defi-

que (

gnata.

Omn.

3. Secundo, ex hoc immenío volu-

& m

mine, illud fedulo poftquam evolverat, &

Vr

pervolverat ; contractiorem quendam li-

ftoul

brum compofuit fagax Deus, quam Sctien-

eVentu

tiam vifionit nomines ; perfpectis enim om-

nibus ,

mm P(

fic. fecum conftituit dixitque ;

hic q

Hunc ego, ex omnibus, quos poffibiles co-

Dorug

gnofco , Mundum rerumve feriem volo in

qud

lucem emittere; & quafi ut fic dicam, ty-

Vitim

is edere : hos celos, hunc Solem , hos

l]po

h

omines, non illos, hos Angelos,non alios

Dos

Adeo ut

quos tamen fcio effe poffibiles.

Ut yi

in hunc librum; feu potius Bibliothecam,

Jfong;

quot-

NDI

"TRACTATUS QUINTUS.

179

omm o

quotquot umquam zternitate tota future

QELOTU,

funt,creaturas congeflerit ; ordine tamen

enett i

exacto ; fic ut quasque fpecies , & fpecie-

ä

omin

rum individua, per claffes fuas; loca & tem-

[üs in (

pora, annos diesque quafi per libros, ca-

nita i

pita, paragraphosque accurare dipefferit &

nen t

difpuuxerit.

'Tam copiofe vero tractantur

L ; inlt

fingula, ut nihil prorfus fit omiffum ; adeo,

: [unt;i

ut ne minima quidem formica fit, cujus

infinitt

non ortus, & nativitas, & fi ita loqui fas fit,

, prax

parentes, etas, magnitudo, habitatio, di-

Teatürts

fÍcurfationes, rixa, bella, interitus, hiítoria

empert

denique tota fit diligentiffime expofita &

ye Dovit

exarata. Non itaque mireris tu, o homo;

E(ïem; ü

totam, qua te contingit ; rerum eventuum-

(in; d&

que feriem, ortum, occafum, copitationes

omnes & actiones, quid quovis die, hora

uf w

& momento a te defignandum, quibuscum

jlyert!

acturus, qua loca petiturus , quamdiu in

fingulis hefürus, quid moliturus , quo

luelldamlh'

um o

eventu, profpero an adverfo , denique to-

tam penitus, quz te fpectat, hiftoriam ift-

; enn o

- i

hic enarrari, & per fingula diftribui tem-

orum momenta. Illud enim certum eft,

ofíbise

quod Píalmifta, vix obiter infpecto, qui

g

apho , illico

! diümïpfï

vitam füam contingebat, paragr

ftupore plenus exclamarit ;

uid hoc eft

Yolefs ü

obafli ine ,.

)

T

Domine ? quid agis ? Dominze pr

ut video, £ cogzovifii me : tu cog

novifli fe[-

At

Jntel-

od

fiouem meam g reþtrre&ionem meam.

"

lexifli

qL'Ol'

180

ARS SEMPER GAUDENDI

fnin

lexiffi cogitatioues ineas. de louge, €?. funiculum

Verü

meum imve[igafli ; €g ommue$ vias qeas pra-

do&

vidifli.

Et quafi fi vitee fuüee hiftoriam, me-

al

liq

lius indagaturus rem , iterum infpexiffet,

admirabundus rurfüs exclamat. 2) Ecce Do-

Tum

€qtu.

qnine, u coguovifli omuia, noviffrma e$. auti-

qua : tu formafli qme & pofuifli fuper me ma-

fnc

[j

zum tuam.

Denique, quafi fi librum ma-

nibus deponeret , plenus veneratione fàcra,

neque verba , quibus fe explicet inveniens,

Omn

düm;

ilud tantum ingeminat, Afirabilis fa&la eff

Jcientia tua ex me; confovtata efl, g non po-

fv

zevo ad eamm.

Que &

Qüid,

4. Quod fi eam non poffit mente con-

fequi divinus David, quis immenfíam Coz-

vit ])

que

ditionalium [cientiam poterit comple&ti ani-

mo, qua non tantum ea, que re ipía futu-

Tibili

fent

ra fünt; fed & que pofira quacumque con-

ditione erant eventura continentur ! . ja-

fi

vat id paucis adhuc exponere. ^ Non

Tum

Ven

enim id Deus folummodo videt, quid

tibi toro matrimonii tempore , fi conjuga-

Ti

tus es, fit füperventurum ? verum & quid

Hup

acturus , fi celebs, fi facerdos, fi religio-

per

fus, fi in India natus aut educatus, ubi fu-

türu

turus modo , fi huic loco non intereffes;

m

denique an fi dives ; doctus, in honore con-

et

1ci

ftitutus, eternas poenas fceleribus meritu-

rus fuiffes, an vero praemia virtuti debita,

Da

bono arbitrii tui ufü confecuturus.

. Ne-

mini

4) Pfalm. 138.

xgi

NDI

TRACTATUS QUINTUS.

furiula

mini enim poteft effe dubium, quin omne

verum a Deo cognoi'catur.

Jam vero, ut

ld Pu?

füfn, D*

do&iffime profequitur Su AR EZ, VASQUEZ

aliique, fi aut in India aut inter heretico-

[pexit

Eto D

rum primos tumultus, narus fuiffes aut edu-

catus, alterutrum verum eít , aut dam-

g if

r fl T

nandum te, aut non damnandum. Quod

qung

i itaque verum eít, non damnandum

te, füne id novit Deus, aut non novit

ne fadi)

Vehiens,

omne, quod verum eft.

Atqui non

damnandum te eo ca(u, conditionatum eft,

atha d

feu verum tantummodo fub ea conditione,

07 D

qua te in India natum ponebat ; itaque ali-

quid, quod conditionate futurum eft, no-

nie con«

vir Deus. 1ta fàne Sidoniorum Tyriorum-

um r

que converfionem futuram , certo & infal-

J

ed dti

libilirer predixit Chriftus ipfe, f ea fuif-

jf fit

fent illis in urbibus patrata miracula, quae

(ique [

fadta in Corozaim ; 4) cum tamen ea mo-

ml J

rum converíio numquam fuerit confecuta:

o

verum tamen erat , fuiffe confecuturam , fi

[ qud

1modo, quae Corozaim oculis perípexerat;

; con

ftupenda Chrifti facinora Tyrii Sidoniique

m &*

erfenfiffent.

Unum vero conditionate fu-

f r*

turum infallbiliter fi novit Deus, novit

5 ubl l

omnia: omnium enim par eft ratio; fcili-

inrardn

cet determinata veritas, feu poffe cogno-

f

yorctd

Íci. . Omne autem cognofcibile a&u novit

n gt

Deus.

j &

H

Ms

s- Ve'

.C,

I

€) Luc. 10.

jl

182 — ARS SEMPER GAUDENbI

alten

$. Verum rem hanc ulterius hic per-

fequi non eít animus, cum jam apud

quo.

plerosque & optimos Theologos res hec

lem

in confeffo fit; & quamvis in modo , quo

Deo

Ícientiam hanc habeat Deus, an in de-

vfüs

cretis conditionalibus ,

an fine decretis,

bimt

quidam inter íe varient, non dubDitant

m

tamen de re. Interim ex

banc

plicate vos qua-

fo ingenii veflrri vires , & agnofcire tan-

tf q

dem, quam zveffigabiles figt vieejus. De

hoce

me folo immeníàm ut habeat fcientiam ne-

füris

ceffe eft.

Poterat id enim effe & a Deo

ftatui, ut quovis mundi loco nafcerer; nul-

Ic0 1

lo non die & hora poteram condi ; anima

& ln

mea nulli non humàno corpori porterat co-

Catn

pulari; nullum eft inpenium , aut. mentis

Intr

Cl

acies, qua hac anima dotari non poterat,

cumg

nulla pulchritudo, vires nulle, quibus cor-

il I$ |

pus hoc meum non poterat exornari ; nulli

ts

ftatus , nulli honores, nulla conditio, quam;

T0g

fi Deus ita ftatuiffer, confequi non vale-

Va

bam : nullee divitie, nulla commoda , qui-

t V

bus non poteram recreari ; nulli etiam

fetu

morbi, nulle calamitates, quibus non pote-

opu

ram opprimi: nullo non confortio poteram

elt

frui ; nullo non conjungi matrimonio; nul-

ifir

la non tentatione pregrauari : & ita con-

tüm

ditiones poffibiles omnino fünt infinitz.

G

Et tamen in his omnibus & fingulis novit

dila

Deus, quid acturus fuiffem , quid cogitatu-

fdd

rus, bene, an male libero ufurus arbitrio;

alteru-

—

NDI

TRACTATUS QUINTUS.

183

Ti

alterutrum. enim femper verum eft, X

quod verum eft, novit Deus. Admirabi-

m a

; r t

lem enim vero Dei fcientiam , & dignam

Leo! Neque vero jam indago; ad quos

ylo,

n in d

vfus fcientiam hanc adhibeat, id mox vide-

tantum admirationem ingentem

decdi

bimus ;

dub

jam excirare fuit ani

mus, confeffionemque

bilem prorfüs fa&am

Vos qu

banc exprimere, mira

(cite t

efe d

us Scientiam vel ex 11e, cum eamdemy,

,

hoce

j

j

ft, infinitam, de fingulis habeat crea-

tiam I

turis.

ftupore defixus hee-

ca D

6. Hic jam totus

reo :idemque mihi contingit, qu

od idiote

r Dd

bibliothe-

, um

& litterarum rudi, in ingentem

cam magna librorum farragine confertam

yen o

u men[ls

intranti : illi profe&to vel fola librorum cir-

cumfpecti

o maximam parit de poffefforis;

3 potetti

illis, ut fin

e dubio fibi perfuadet , incum-

ubis r

bentis, ftudio & fcientia opinionem.

Li-

r

bros tamen habere tantummodo in concla-

1io, quP

non W el.

vi expofitos , id quidem adhuc parum eft;

at Vero totam , qu

« libris omnibus conti-

noda, q

netur, fcientiam mente circumferre;

hoc

yili &

opus , hic labor eft, & hoc demum fcire

j

eft. Id foli Deo competit: quidquid enim

j; p

infinitis ills voluminibu

S continetur, to-

)onio; y

fus diftin-

j d

tum id complectitur ; neque rur

i

&is actibus, quafi hec

modo, modo h&c;

T.

fingula cognofcat;

dilabendo per fingula;

ulis

fed actu prorfus unico & fingulari compre-

d gt

en-

o

184 ARS SEMPER GAUDENDI

hendit univería ,. veluti

; fi ego quinque

manus mes digitos uno

oculorum conje-

€&tu & obtutu afj

piciam, & vero longe cla-

rius Imo ut dicam id, quod maximum

0ft

eft, omnia illa volumina, omnes rerum hi-

[ ]

florie ifthic defcriptae , omnes inquam co-

poni

gitationes ille, nihil fünt aliud , nifi Deus

ipfe: ita quidem, ut fi aliquid horum . aut

ignoraret penitus, aut certe alicujus non

meminifet, neque re ipfa uno , quidquid

li

cogenofcibile eft, actu cognofceret ; Deus

Ut rel

ilico effe defineret.

Ti g

(f

7. Sed jam fatis fit divinos libros ut-

Qj e

cumque adfpexiffe.

Illud nunc agendum

&po

efít, ut attendamus, quo pacto illis utatur

Jüsvis

Deus, quo illos modo legat & evolvat.

;

Res eft admiratione pleniflima. — Arrige hic

&hünt

aures, quisquis es, qui cafü aliquid eveni-

Clen

re fufpicaris, .cafu naíci, cafu eífe, cafüu

iT

etiam agi & circumvolvi.

Arttende , in-

il q

quam, libros fuos legentem Deum, & dum

eopi

tuam agnofcis imperitiam ; in omnibus cone

Qen

filium fapientiffimi Dei venerare.

&

[

& ( &

ape'

tüe

T

[

N

S. II.

NDI

185

TRACTATUS QUINTUS.

) quig

l1.

p

S.

lx 0

Ofleuditur ex . dictis , mibil cafu creatum

maximm

aut produ&tum , fad. deftinato Dei confilio.. Ex-

rerum l

quam d«

ponituy 5ovo odo , quid fit Creatio , aut. pvo-

du&io i& Deo, quid confervatio, quid cre-

ii Ds

um at

aturavum a Deo dependentia.

Bs n

C inprimis, nihil omnino temere &

"À

cafü creatum, aut productum. effe,

guidqi

[5 DeuE

ut recte percipias, pretium opere facturum

me arbitror, fi quid fit creare, aut. produ-

cere, faltem prout ego nunc concipio, pau-

bros tl

cis explanavero ; fortaffe non difplicebit

expofitio.

Creationem itaque, feu rei cu-

agenöum

Jis utatt

jusvis productionem nihil aliud. effe intel-

x eyolt

ligo; quam claram pronuntiationem, feu

enuntiationem earum rerum, quas divinos

At

Ícientiae fuz libros evolvens legit, & eli-

|

gl at

it Deus.

Adeo, ut creatum me effe, ni-

effe ; C?[ll

(l

hil aliud fit, quam a Deo fic quafi tacite

Tey

mx& j

cogitabundo , librumque fimplicis inrelli-

enti , feu Poffibilium infpiciente, tan-

1f

ho d

Vi

dem clara voce pronuntiatum me.

Expli-

canda res eft , ut intelligar.

'9. Concipite itaque; librum aliquem

aperire me.

Litteras ifthic plurimas in-

tueor; quas fi pronunciare volo, tumr cer-

te verba ore efformare me neceffe eft.

Nam fÍi proprie & exacte loqui velimus,

$

non

J

186

ARS SEMPER GAUDENDI

non fünt verba, qua liber habet : conce-

effor

tus auctoris continet, expreffos fignis ali-

eft c

quibus, feu litteris ; ad quas fi peritus le-

tür (

d0,

étor animum velit advertere, conceptus

auctoris percipiet, eosque poterit, fi adli-

Conc

aut |

beat; per voces verbaque exprimere. Con-

ceptus itaque in libro fünt & in legentis

em

hil e

mente : fed verba, quz legens format , ex-

;

tra librum in ore legentis funr.

ferio

Poffi-

1O. Sic igitur rem intellipite.

if à

bilia, que Deus intelligit, non funt adhuc

licem

creature, dum ea tantum intellipgit ; Divi-

Id q

na cogitationes; feu conceptus fünt, Deus

di(ert

ipfe funt.

Intra fe ea legit & inrelligit.

U fa

Verum fimul atque ea enunciat, extra fe

Tàntu

mentemque füam conceptum ponit; & tum

foni :

Adeo ut

Creatura eft; id quod loquitur.

Verbi

creare fit ; mentem fuam clare eloqui De-

ltpo

um; & fic creatio nihil aliud eft, quam

.

tr,

divina elocutio

*

cum vero nulla elocutio

tur

fit fine verbo & voce, fic nulla Dei pro-

deb

nuntiatio eít fine alicujus creature efforma-

——

ln

tione, adeoque omnis creatura, vox eft, &

que

externum verbum Dei.

Internum enim

Ti

—

verbum , quod fibi Deus dixit, fecundam

[j

0

effe in Trinitate Perfonam , non eft quod

Q

dicam.

üi

1r. Nefcio an intelligar

.

L

clarius ita-

llm

que rem propono. Sicut locutionis noftrae

ed

cisque

terminus íeu efïg&us ; eft verbi vo

effor-

Vi

'TRACTATUS QUINTUS.

187

: Qu

efformatio , ita locutionis divinze effectus

jpris d

eít creatura ipfaà quam eloquitur, Uti igi-

eritu

tur cum và. Murndus , vel «ó So] ore pronun-

Oncpti

cio, verbum vocemque efformo, per quam

f il

conceptum interiorem, quem de Mundo

e. Q

aut fole habebam, extra me pono & in lu-

legemk

cem profero ; ita prorfus Deum loqui, ni-

at ) ]

hil eít aliud, quam rem aliquam, quam in-

teriori libro. Simplicis iutelligentie: concepe-

Dl

rat, aCtu patefacere, extra fe ponere; & in

lucem edere.

Neque vero hec a me ita

t adhu

; Dive

dici credite: certe divinam locutionem ita

diferte exponit David. Jpfe dixit , inquit;

t, Deus

velipit

€2 fa&a [unt. a)

De noftra locutione id

tantum licet dicere apfé dixit &$ dida futit ,

eun

p & t

foni fünt, voces funt, verba fünt: at vero

verbum externum Dei opera ipía funt;

Md t

utpote qui nihil agat nifi loquendo, &loqui-

loqui J

tur, faciendo id quod loquitur.

Non igi-

m

; db

tur tibi perfuadeas, prius quidem dicere

debere Deum , volo ut formetur Sol, aut

| De[ PIO'

g du

Lux, deinde vero potentiam íuam artem-

que admovere condendo Soli aut Luci : mi-

VOX CM

un &

nime vero; eloquitur tantum rem, & hec

elocutio eft effe rei. Clare id teftantur fa-

f

,die

cre paging. 2) Dixit Deus fiat. lux , &9 fa-

&a eff lux, quod quidem non effe fic intel-

ligendum , quafi lux facta fit, poftquam

us

edixerat Deus , /íat lux , ex Hebraeo mani-

nis 1047

feftum

vt

&) Pfal 148.

5) Genef. r,

g

188 ARS SEMPER GAUDENDI |

*

feftum eft fonte; ubi liquido habetur: Di-

emiti

xit Deus , fiat lux $g. evat , fcilicet lux : quid

bum

clarius ? dicere Deum fiat lux, erat effe lu-

bus i

cem : eodem proríüs modo , ficut dicere

me verbum illud, quod ore effero, eft effe

vulti

id verbum aut fonum in rerum natura ; &

pror

rurfus non dicere, eít non efle eam vocem.

Ofe (

Nefcio certe, an non & hunc. fenfum ha-

quir

beant hec, que dicit Pfàlmifta ,

Jgnis,

Cüm «

grando nix , glacies , [pivitus procellarum , que

tiüs;

Jaciuut. verbum ejus : 2) quod licet fic vulgo

longio

exponatur, ut verbum Dei facere, idem fit

fiüs v

ac obedire verbo, hoc efít mandato Dei;

T0 n

preterquam , quod non fatis pateat, quo

(0eva

:

R

aécto rebus inanimatis & ratione carenti-

T& on

Unt v

bus Deus imperare proprie poffit, fic ut

verbum Dei pro ejus imperio hic accipi

Inom

debeat: illud certe non video, cur hac ver-

loqie

ba, iguis, grando egc. que facitis verbum ejuss

me, f

hoc fenfu non poffint intelligi, quee eftis

UT

Verbum Dei, íeu que conftituitis Verbum

Sbiri

Dei: hoc eft, ut clarius loquar, que eftis

E

creature Dei ; nam creaturam effe, nihil

tum,

eft aliud, quam effe verbum externum Dei,

Cteat

feu vocem in libro fimplicis intelligentiee

que

legentis Dei. . Ita diferte ; ni fallor, de cre-

&p

aturarum formatione Pfàlres loquitur, Emit-

E

te Jpivitum tuum $9. creabuntur , €g venovabis

ho

faciem tevve. D)

Quis autem ípiritus hic

emitti

* Qui

4) Pfal. 148. v. .

0) Pf. 103. v 39.

]

TRACTATUS QUINTUS.

189

etur: J

emitti poftulatur, nifi quo formarur ver-

: qu

bum oris ejus, hoc eft creature ; dé qui-

j dfeli

bus illico fübjicit, Ez ereabuntar ?

üt diet

12. Jam vero,fi;quid fit Confervatio,

,didi

vultis intelligere; rem fic habete. Eodem

atüld;

prorfus modo , ficut dum verbum aliquod

n voct

ore efformo, totum effe verbi, ut clare I-o-

fim 1

quar, a meo dependet ore : neque enimt

durat diu-

]gnii,

cum 3à $0] pronuntio , vox illa

i (

tius, quam dum loquor; & hanc fi

c vui

longiori tractu temporis durare volo; diu-

idem It

tius vocem traho ; dum vero os compri-

o Dei;

mo, nec anhelitum in vocem effingo, illi-

co evanefcit, & non eft : ira rurfüus creatu-

it; QO

r

ra omnes, qua faciunt, hoc eft, conftitu-

, f v

unt verbum ejus, femper omnique temporis

jc «t

momento , ür fint, dependent ab actuali

ho vt

loquela Divini oris; quod quidem clariffi-

me, fi mentem advertimus, rurfüs te(tatur

d

p «5

David. .Verbo Domini celi firmati fuut : &g

: Vetit

Spiritu oris ejus, ommis virtus eorum a) quafi

id evidenter dicat, non ideo eos efífe tan-

j d

Mfe mhïl

tum, quia Dei fuere Verbum, cum primo

crearentur : fed & modo quod fint; quod-

um i^

:euigemiz

que conferventur in priftino ftatu, forma

& pulchritudine, totum id efe a fpiritu feu

I;d

od

anhelitu divini oris, quo eos pergit cloqui,

Jl Emg;

hoc eít efformare, id quod funt.

Quod

[

quidem in omnibus ormnin

O creaturis ita

jrtus P

locum

enil

&) Pfal; 52. v. 6.

5

;9o ARS SEMPER GAUDENDI

locum habet, omnesque fic dependemus a

que

ab «

Spiritu .oris ejus, ut i, quod quidem fieri

amo

non poreft , Deus aut effe defineret, aut,

quod fieri etiam poteft, Spiritum anheli-

dop

lem

tumve, ut ita dicam, retraheret , nec am-

cefft

plius loqui veller; omnes illico creaturee

Crea

evanefcerent; non dico morerentur tan-

tum, fed evanefcerent inquam , & non ef-

fiüa

Con|

fent in rerum natura: ficut, cum os clau-

tüm

do, definit vox effe, quod erat. Quod qui-

dem rurfüs clare fatis, fi mentem adverti-

&n

mus , teftatur David de creaturis, Deum

i,

alloquens ; 7Zvertente autem te faciem , tuv-

(f

babuntur , aufeves [piritum. eorum $5 deficient,

hm

€g in pulvevem [uum veverteztur, à) Neque

he , quas jam videmus, creature pereunte

lt

Deo effent pofthac poffibiles; nam he, ut

pulv

jam funt, verbum fünt & elocutio hujus;

ltno

& non alterius, & quidem hoc modo &

tém

non alio loquentis Dei, aut, ut cum D.

mui

Paulo loquar, Portantis ommia verbo virtu-

li

zis fue. b)

p

13. Neque hic ftat comparario. Sicut

&

enim verbum, quod profero, quocumque

C

mihi lubet tempore & loco; poffum eloqui.

Vat

tono alto vel depreffo, fuavi aut afpero;

tqlis

contracto vel producto ; quidquid enim in

u

verbo eft, a me eft; ita & tempus, quo

ereature fünt; & modus, quo fünt, omnis-

€00

que,

c) Pf. 103.

) vd Hebr. 1. v. 3.

"

vbl

TRACTATUS QJINATUS.' Ht

demist

que, qua excellunt, pulchritudo & decor,

ab elocutione Dei eft.

Si fuavis eft &

lem f

It dl

amoeena elocutio , amcena eft creatura ; fi

n anh-

depreffa & fübobfcura vox Dei eft , humi-

TC df

lem certe & depreffam effe creaturam . ne-

Cfator

ceffe eft.. Si nunc loquitur Deus, nunc eft

creatura,quam eloquitur ; fi vocem conti-

[üt

( Don

nuat, continuatur illa & durat ; vocem fi

contrahit ; contrahitur illa, fi vero Spiri-

05 dit

tum prorfüs continet, illico illa evanefcit

jod qi

& non eft.

Ita ex omni parte verum eft

advert

id, quod Píalmifta dicit; .Ez fpivitu ovis

Deun

J j l W-

ejus, ommis virtus eorum.

14. Quis jam miretur, creaturas om-

df

N

nem in partem a Deo verti & inverti poffe,

attolli; deprimi, mutari, projici.

Sicur

eteuntt

n hæ, [

ulvis , quem projicit ventus a facie tevre? a)

imo longe facilius : cum omni momento

jp huj

m

temporis, in omnibus qua apimus, loqui-

mur , cogitamus, imo , quod jam hic fimus;

t o^

hecque lepamus & intelligamus, totum id

ao t

pendeat ab ore nos aífidue proloquentis

Dei? & vero quid facilius eft, quam vo-

i, 9t

cem flectere & infle&tere, deprimere & ele-

luocumqu?

vare, vel etiam omnino fiftere ? En mor-

m d

talis, ut non tantum in manu Dei, fed in

gt d

ejus ore fis, a quo es, quidquid es.

jj eit!

15. Mire funt, ut verum fatear, he

npus; t

cogitationes, quibus, quamvis rem utcurn-

que

;;; 0 m;y

p

& P(alm, 1. v. 4.

192

ARS SEMPER GAUDENDI

que illuftramus, tamen penitus adhuc non

praf

comprehendimus. Ut quid ipitur iis nos

denic

involvimus;inquies, aut quid ex iis emolu-

quas

menti reportabimus ? Multum enim vero.,

omni

Primo enim iis inducti , adorabimus excel-

Verü

lentiffimum Dominum, ejusque profundif-

irm

fimam Íícientiam admirabimur.

Agnoíce-

cenda

mus deinde continuam noítrum omnium

a Deo' dependentiam, &2 bumiliabimur. fub

poteuti manu Dei, ») 'lertio reverebimur

Divinum illud os, neque per fümmam ar-

h,

rogantiam interrogare audebimus ,

cuf

[1/77]

iftud hoc vel illo ad loquendum modo

tj

componat. An enim verbum, quod ego

profero, contra os meum hiícere audeat,

a quo habet quod fit, & hifcere contra me

"

quod poffit ? Quarto denique illud per-

fpicue videbimus , nimis brevem, nimis

d þofl

t &

flaccidam effe mentis noftree aciem , quam

ut ifta penetret & comprehendat.

! Wüm

l

V.

16. Quid tum deinde inquies ? Tum

t w

vero interrogabo te, cur non acquiefcas;

cur non te finas dirigi; & quafi pronuntiari

Mif

1l Q

a fapientiffima illa Mente, quae tantum ad-

Marh

hibuit ftudium , ut te efformaret verbum

Ü un,

fuum, illudque (üo tempore rite, & pro

fuo genio eleganter ornateque efferret ? an

ip

omnis oratio aque mollis eft , omnis fer-

dj

Amo aque þlandus ? oratori id relinque,

&) 1. Petr. 5. v. 6.

præ—

DI

,

Vi

TRACTATUS QUINTUS. :93

luc at

praefertim tam acuto & diferto. ^ Petam

F Ils

denique , ut quid judicium feras de rebus,

s emil-

quas non percipis, & de eventibus, quos

m ven

omnino, boni fint an mali, non intellipis?

üs od

Verum non minemur nos acturos, illico

vofavi

agamus rem, & que ex jam dictis dedu-

ägno(ce-

cenda fünt aliquando, deducamus modo.

omni

m i

'ebitnüt

G. III.

dfm dl«

Nibil cafa. aut temere in verum jam cve-

, at

atavum natura fievi. 74c primo quidem ig

modo

velus vatiome $g libevo avbitrio caven-

zibus"id offeuditur.

X 600

auüüt )

Recipuum vero illudque omnium;

yntra m

i7-P

qua& ex doctrina jam expofita dedu-

lod p

ci poffünt, caput eít, nihil omnino , teme-

" Timi

re & cafü fieri in univerfo terrarum orbe;

n, qui

verum omnia evenire conício & directore

Deo.

Illud etiam de avium volatu difer-

s? T

te teflatus efít Chriftus.

Nonue quinque

^ UIC[C&)

palfeves veueunt. dipoudie, &g' umus ex 2llis uon

onutil

eft in oblivione coram Deo ? a) pretfius apud

nrum

Matthaum, — JVozge duo paffeves affe veneunt;

14

£2 unus ex illis mou cadet in tervam . [ine Pa-

: v

&p

£ve ? b)

nl

18. Et vero ex iis, quae jam diximus,

m &

Ilud enim dicitur;

clare id intellipgitur.

Ccaiu

rl

Pfif'

£) Matth. 10. V. 29-

8) Luc. 13.

ARS SEMPER GAUDENDI

194

cafü fieri , quod vel prater notitiam, vel

am

preter voluntatem fit ejus, qui opus illud

ina

bun

exercet , ex quo eventus aliquis, qui non

quirebatur, confequitur. Lapidem in al-

yel

tum conjicio ; opprimit is, conteritque la-

0pi

píu fuo caput infantis, quem quidem ne

cend

in rerum quidem natura, multo minus a

e

trahe

lapide contingi poffe reminifcebar

*

certe

trahe

mors infantis mihi cafüs eft: non enim

10;0

eo dirigebatur lapis, infantem ut occideret,

ftem

Hoc fi cafus vocetur & quidem reéte ; ni-

fpiti

hil ego ia rerum natura cafu fieri fidenter.

yele

dico; fiquidem a Deo fiunt aut permittun-

yerb

tur omnia, ut jam prolatum eft ; & ut

robatum minime foret, fufficit unicum il.

T

.

.

Qmnia

ev

ud D. Joannis teftimonium

Inen

zpfum fa&a . funt, & [ime ipfo fa&um eft mibil.

Vent

4) Itaque non cafu.

vian

pro

19. Primo enim quo pacto cafüm in

dec

Deo poffümus excogitare; cum nullum non

han

eventum poflibilem rei praefciverit in libro

mih

Scientie fimplicis Intelligentiz , & deinde

Da

ipfemet lepgerit & pronunciarit ut effet,

ff

tranfluleritque rei future confcius in li-

r

brum Scientie Vifionis.

lpin

20. Magis urgeo. Qua ratione, cafu

IOql

quidquam dices evenire, cum, ut eventum

Doy

hunc exprimeret, pfnnia fua inftrumenta

J()q[

tam

ür

9) Joan. r.

J

"TRACTATUS QUINTUS.

195

liim, W

ram coeleftia, quam füblunaria Deus fum-

pus ii

ma induftria difpofuerit ? Omnia funt ver-

. quimt

bum Dei, ut docuimus; ut vero quis verbum

m.ind

vel minimum proferat , quanto non e

opus artificio ? labia certo modo vel dedu-

itque l

üdem i

cenda fünt vel comprimenda , lingua con-

mints à

trahenda nonnumquam, nonnumquam pro«

M

trahenda, labiis admovenda nunc ; nunc pala-

n enim

to ; organoque fic conftiruto, qui (onum di-

cidete,

ftemperet e pulmonibus quafi e follibus, aér

]e ; 1

fpiritusque immittitur, nunc molliter, nunc

identet

vehementer, qui demum in voces abit, &in

nittüle

verba difpergitur. Ita prorfüs naturalia cor-

du

pora, tamquam vocis efformande aut vo-

imm «

luntatis fuz&e exequende organa & inftru-

m p

menta difpofuit Deus ; nubes quidem , ut

ventos hos excluderent ; ventos, ut plu-

;ejim'i

viam huc deferrent ;. pluvias, ut terras hoc

prorfus modo humeé&tarent , & idem eíto

efim d

de omnibus judicium : & tu tempeftatem

hanc,hanc hyemis intemperiem cafu accidiffe

ylor r

mihi ut perfüadeas, cui inducende , tanta

r [b

& d

Deus preftituit inftrumenta ?. verbum Dei

fi fint omnia, temere Deum loqui credam,

ut Cfrf[ )

j 1*

& preter mentem agere aut agi ? ut quid

ipitur tali modo movert labia, fi tali modo

i

loqui non vulr ? an vero intemperiis agi

o

Deum credam ego, quique, quod neícit,

j

loquitur ,.aut certe loquitur, que non vult?

um

t

Cur planetarum influxus ita compofuit, cur

N2

, V€rie

ARS SEMPER GAUDENDI

196

pet

ventos, cur glacies, cur nives ita adduxit,

& reduxit, explicuit & contraxit, fi hye-

ni,

iem hanc tam duram & acerbam nolebat

qui

€loqui; hoc eít agere ut efler ; ea enim in-

ne

trad

ftrumenta effe , quibus verbum fuüum, hoc

eft voluntatem formet & compleat , reftis

facil

nihi

eft iterum mihi Pfalmi(ta, cum ait: /ggis,

Tne ,

graudo , mix , glacws , [pivitus. procellarum,

que facitis verbum Dei, a) hoc eft, que

ff

inftrumenta eflis, per que verbum fuüum

N d

"

externum proferat Deus , divinamque in

il

]ucem edat voluntatem.

Atque hac eft

Abu

fecunda horum verborum interpretatio; et,

Tenr.

ni fallor, non incommoda.

allqui

21. Non igitur tecum fic ftatuas, aut

tb

cafüm effe, quod nimium pluat, aut quod

quoc

non fatis; cafu caritatem annonoe, cafu mor-

bos, cafu peftem, caíü mortalitatem ingru-

ere ; illis enim, quos tu cafüs vocas, cala-

nm

mitatibus aut rerum eventibus immitten-

bitrk

dis, confilio & arte coelum aéremque at-

Cürqr

Ortt

temperavit Deus, cumque fciret, eam pla-

team aut porticum pro tuo arbitrio libere

fbi

obambulaturum te, deftinato confilio ta-

lis,.

lem ventum iftuc immifit ,Deus, quo tu

dra

plateas libere obambulans , neceffario cor-

poff

ripereris, & in catharros jam difflueres.

22. Cur vero id agit Deus , inquies?

Suífficit mihi fi

—

hoc nunc non inquiro.

per-

&) Pfalm. 148. v. g.

*

"TRACTATUS QUINTUS.

"9T

NDI

