!iO ) Ia'

Quod fi fió & alii agant, nonne

Qv

quantocyus in orbem inducetur, que mo-

?h

do viget, divitiarum indequalitas ? quid er-

j0 j

o incufas Deuin ob id, quod ne tuis qui-

d

J

em , quas condis, legibus poteris evitare?

1 -

:26. Neecdumi caput demittis; vir bone,

]ill.f L

& fententiam ? minime inquies ; nam con-

h

cordiam inire poffent homines; fic ut unus

i [

r

alteri preefto fit ; idque liberaliter , nulla

nec pacta, nec data. mercede. Ceritum ti-

Wtf

r?f?f'

bi cerebrum eft, ut video, & quid quefo

obfequii alteri praeftare tu. ipfe velles; la-

omá

jglle

bore improbo; mercede nulla? Ego inquies

alteri obfonabo ; fit ille mihi a pedibus;

e ao

e&; i

imo & a calceis.' At vero eodem jure , fer-

vilia quaeque officia a te exigit alter ille;

4

fs

U

laute & opipare obfonaturus tibi; calceos

aut coletnido hortum ;

n

ipfi cum confeceris,

fudore bene-cum diffluxeris.

Quid dices?

& apud quem?

jn *

quid repones ? jure ages ?

interim fi pro pinfendo pan

e inftiruitur ifta

j i

concertatio, timmeo ne fame per

eatis ambo;

gt

antequam lis ifta decifa fi

t ad liquidum,;

etote

Stultum eft pla-

u[ul'llm

uter alteri pinfat panem.

leOï—

j

ne & ridiculum ejusmodi fententias

Icus

$30 . ARS SEMPER GAUDENDI

dicus velle defendere. ^ Fatere id quod res$

, quin

eft; diverfa debere effe & officia, & munia

m

pon

& artes artiumque exercitia, ut genus hu-

manum ftet ; neque diverfitatem illam pri-

alite

mo induci potuiíle , nifi fortunarum inter

Qun

homines effet

Qim

litas. :

" & quidem ingens ingqua-

Wntür

qida

& IV.

ingen

Expeuditur. quauto avtificio tantam. muni-

attbg

orum d

D

iffeveutiam iutev . bomümes imvexervit

Eu

JDeus

.

aique bine eviucitur, ingemiorum Q3

vt

iuclinationum . tautam varietatem plage

Tarür

- fuiffe ovbà ueceffaviam.

titio

T vero, quis non obftupefcat artem

—

qui

27.'A

eximiam, qua Deus, numquam fa-

—

Qui

tis admirandam illam varietatem , orbi ta-

diis

f

men tam neceffariam inter homines nihil

Trgn

ejusmodi cogitantes induxerit ? ^ Confide-

ratione fane res digna eft, ut artificis indu-

Thar

ftriam admireris.

ipit

Pace igitur tua Magne

et fapax Deus, cum Davide AMeditabor in

Qu

Yi«

omibus operibus tuis , eg im adimventiomibus

fuis exercelor, à) quas nemo invenire pote-

E& d

CUi ]

rat nifi tu ; in iis autem confiderandis ex-

ercebor, ut ea dum obítu

gium

peo, iis ctiam acf

quiefcam.

I q

28. À te ergo incipio importune Cen-

Jïüem

Or; qui omnes, quotquot funt homines

ütt

ejusdem genii, & ingenii volebas effe. An-

[

non; ubi ranta officiorum ftudiorumque re-

&) P(l. 77. v. 12;

quire-

TRACTATUS OCTAVUS.

331

J

od t

quirebatur differentia , etiam ad divetía

muna

propendentium ftudia ingens exigitur cor-

ys hü-

porum varietas & animorum aliter atque

aliter affe&orum inclinatio ? ubi finguli

m pri

v intef

apunt omnia, nihil apitur, ut modo often-

dimus: ubi finguli agunt fingula, expedi-

ieque

untur facile omnia. Ítaque neceffarii fünt

quidam, qui manu laborent, quidam qui

ingenio, quidam qui utroque : quidam qui

i«

artibus fefe dent : quosdam militia, quos-

xett

dam fcientiee requirunt ; & hos quidem

varie rurfus varios; quosdam rerum divi-

u

4

narum, quosdam reipublicee exigit procu-

ratio , omnes funt neceffarii, nemo non re-

quiritur.

Qu

od cum ita fit, illud etiam li-

NG

quido conftat, eum, qui laborat manu;

ftu-

m

.

diis non poffe incumbere

P]

nec qui fe dat

bite

ftudiis , eum fervili operi admovere pofle

nili

manus, non ferrum cudere, non naves per

yfide

maria devehere; non Martem fequi. Quid

jdi

igitur confilii, ut tanta habeatur inter eos;

UbuG

qui natura pares funt, difparitas ? homines

j t

vi cogere, & fingulos & omnes; id quidem

j

eft adynaton ; & vero etiam libero arbitrios

PO[

cui vis adhiberi non debet, plane contra-

gt

rium. En ut hac fefe difficultate expediat,

mv

is qui fcientia fua , Zdrringit a fine u[que - at

fiem fovtiter , e difponit omnia fuaviter: a)

*

] (

ia quo

d fibi beneplacitum, cer-

m

Fortiter; qu

füaviter , quia libertati hu-

)d

;p exequitur ;

/ inana

d j2

Sap. $. Y« I-

j

332 — ARS" SEMPER GAUDENDI !

mange vim non infert, ea dum utitur. At-

| dge

rendite fi placet adizveztiones Dei.

p

ficlle

29. Subtrahit primo opes, & corpori

neceffaria quibusdam , quibus alios locuple-

- qui

tat ; hos vero, fibi cum foli non füfficiant,

ipit

divites licet fint, ab aliorüm opera vult pen»

Qul

dere: pauperes itaque, corpori füo ut pro»

d

lüs s

fpiciant,

ivitiasque ,. quibus carent, quzse-

affim

rant ; quantocyus ad artes, obfequia, imo

fint,

& fervitia libere ac volentes applicánt ani-

tüm |

mum, ut ea, quibus indigent, ex potenti-

Atj

orum manibus emungant & eliciant ; ficque

dum neceffitati quisque füee aut etiam cupi-

hi

ditati dum obfequitur, fervitur univerfis

Áint :

& quidem libere.

Incredibilis profecto

I t.ama

providentie fuir, illa in orbem inve.

( M«

€ta divitiarum. inzqualitas, per quam fit;

| füm

ut dum differimus finguli, ftemus omnes.

l

f

Dum tu diviris alios, fane alius robore,

| Ver

arte alius & induftria te füperat : quod fi

1 &

itaque diviriee tue neceflarie fint illi, cui

| Com

vita eft opera ; certe illius tibi opera eft ne-

i,

ceflaria, fine cujus opera tibi non ftat vita;

of

aut fi flat vita, (àltem non tam commode.

ïgimx

Quod fi clientes, fervos, minorisque fortis

It a

homines , videris principum virorum atria,

l

&t

neceffitatis , aut pratiee conquirenda caufa

| dtm]

obambulare , (ane & ego non íemel vidi

Vati

principum deauratas rhedas , pre foribus

Alig

tabernarum flare, & vel neceffaria coemi ;

It

vel etiam preníari manus.

Sic fit ; nemo

l

lore

non eget; utcumque dives fit; & tam in-

u

diget

)

TRACTATUS OCTAVUS.

339*

l'. A[!

diget Rex piftore;quam piftor Rege. Quam

parum id attendit humana fuperbia! quam

DT

facile is. cunétos defpicit, quo multi egent!

p

quafi vero non pluribus indigeat.

Quid

1CIU

ipitur fuperbis homo , quid caput erigis?

L o

opulentus es fateor ; in dignitate conftitu-

tus es, ita fit : multi a te dependent, tu vi-

o

qua

ciffim a plurimis ;. multi fine te parum pof-

funt, fic eft; fed tu fine multis nihil. Ve-

; IQ

[ al«

rum his non inhereo.

Provehenda eft di-

Letls

vinze indufílriee confiderartio.

icque

30. Cum itaque divería plane artium,

ftudiorum , fcientiarum adminicula orbi ef-

cüpi«

ieríis

fent neceffaria : non fàtis vifa eít fufficere

tantz varierati obtinende divitiarum fola

í

«

YNe

inequalitas ; ut alia quisque & alia fibi de-

fumeret exercenda officia, etiam lucri cau-

n lh

omntä-

fa.

uid enim ! fi quisque ad unum ad.

gbort

vertat animum ? fi omnes quotquot füunt

Í

ad laborandum applicent manus, ut victum

od

ll]h di

comparent ? ubi tum fururz fcientiz ?. fi

omnes ftudiis incumbanr ; ubi tum fururze

le(tne

t vt

opere, ubi milites , ubi artifices? omnes

igitur pecunia alle&i, unum tantum fi ve-

n

le 0[[5

lint agere , perdira rurfüs eft res humana,

Verum huic incommodo-profpexit provi-

7 d

dus Deus.

Inclinationes itaque animorum

; (

varias nature inferuit arrifex fümmus.

jd d

Alis quidem fübtiliorem fübmifit fangui-

fb

[9]

;enero-

coeni

nem ; cogitationes exinde altiores;

f

antiora

fioresque fpiritus, quibus ad pre

; nemO

[

ii

quadam. füpraque vulgus evecti, quaíi a.

natu-

du

—

3344 ARS SEMPER GAUDENDI

natura, aípirarent. : alis autem . indolem

fum:

cum íanguine inferuit craffiorem ,^ tardio-

remque, quo fefe humilioribus contenti,

qitur

abjectioribus etiam libentius, quafi ad ma-

T0n i

jora inepti applicarent: mediam inter hos

ilquo

- indolem aliis indidit, qua nec nimium phan-

t d

tafmatis elati, nec etiam depreffi nimium,

IU

medium tenerent iter ; artibusque & fcien-

at

tis vuleo expetitis mentem adverterent;

füt fmg

iisque demum & non aliis exercendis, a vi-

j

r

^

&us neceffitate, aut etiam divitiarum cupi-

neni

[

ditate allicerentur.

titm

.3r. Et quamvis ingenita indoles, ani-

Vi

^mi dotes, & ad divería ftudia diverfze in-

tür of

clinationes innatge. confuetudine & familia-

t dd

ritate maligna fzepe depraventur ,. aut. mu-

Qu

tentur, fzepe etiam alieno exemplo prafer-

cult,

tim domefítico excitentur ; fzepe etiam vitio

liby

noftro deprimantur, aut ftudio virtuteque

diof

erigantur & emendentur, tamen ex varia

tiij

humorum, phlegmatis, inquam, & melan-

Ni.

coliz, fanguinis item colereque admirabili

ïqfüto.

permixtione , geniorum varietatem ; qua

Viyire

inter nos eft; originem füam ducere; expe-

j

rientia tefte. fit certiffimum.

Ex varietate

| lum

E

vero geniorum in diverfía propendentiuur,

Gf

illico. tam : varius , aliud atque aliud agen-

£

u

tium, exiftir ordo : zrabát ezim fua quemque

| ln

i

voluptas : idque volupe eft apere, quod ex

T 1'1;

genio agitur ; quem i quis fequitur, fuum

Tif

arbitratur effe longe pulcherrimum , aut cer-

m

te viribus natureque füa accommodatitti-

-

Uaj

ium :

"

J

TRACTATUS OCTAVUS. ssg

dom

mum: & fic parum follicitus quid apant

tudi -

ali,; apit ipfe res fuas, dum a penio fuo

Diteftüy

apitur.

Quod autem preter genium fit,

l mi-

non agitur aut bene,aut diu. ls vero agit

er Is

id quod agit, qui id agit; quod, dum agi-

tur, delectat.

yplite

Et fic dum agunt omnes;

Qribra

omnes ferviunt, licet ad id animum non

Lfcie

advertant ; & dum ferviunt finguli, fervi-

ferenty

tur finpgulis, & bene eft univerfis.

.32. Manifeftum eft ipgitut, non om-

j

api

nem omnium hominum indolem aut pe-

nium communem omnibus eumdemque

, df«

efíc potuiffe, ubi tam diveríà requireban-

If

tur officia. Certe alia omnino phantafma-

(l

jl

ta debentur militi, alia fanguinis temperies,

p D

qua audaciam ad perfringenda mortis peri-

st

cula, viresqué corpori fufficiat, ad militize

m ia

labores perferendos: alia fcientiarum ftu-

t

diofis , inftitoribus alia, alia tandem fervi-

X Vaü

tis & communi labore victirantium fzci.

mclan

Nifi forte aut milites omnes vis effe , aut

d

inflitores omnes ; aut certe neminem íua

mir

vivere conditione contentum.

1 quæ

33. Hac ipíà de caufa mulierum fexui,

[4] Nx

virt

d

mano generi propapando in primis ne-

ceffario , aliam longe a viris indolem -aliud

a

Jd qu

fanguinis temperamentum excogitavit Deus.

ld

Lon

illud deterius, mollius, & füavius:

que

ml]

"ub

non rigidum, fed facile & flexile; non afpe-

rum,íed ad omnem mifericordiam propen-

) fllum

füm. Hinc, fi inconflantes, reneriores ta-

nto

odïlm

þen habent foemine affcctiones; ut ta

aci«

gt

N

-

336 ARs SEMPER GAUDENDI

-faciliu$ liberorum amore tangantur & mife-

iffedh

ricordia fle&antur : teneritudo autem amo-

n

ris, fi humano generi defuiffet, quantulum,

fum,

.Deus bone nunc effet humanum genus! qui

foie

.enim fieri potuiffer, ut tam. incredibiles,

fetlio

in liberis preefertim educandis , labores fu-

tfcen

Ítinuiffent mifere , fed ut fibi videntur fe-

?

lices matres ? tanta tedia, tot vi

iliasy tot

lor «

edaces cu-

:

infomnia, tantam inediam, tam

T

ras, quo demum animo perfregiffent; nifi

ii

hec omnia deterfiffet liberorum amor, quo

Y t

delibute , non agunt modo quod agunt,

præfer

fed agendo fic delectantur, ut non id age-

tnty

re, fir eis ipfa morte moleftius ?

At

i 1

quo pacto aflicientur bene erga infantem,

pori

quem numquam neque viderint antehac,

j

neque cognoverint ? interim a quo mala

*

ign

plurima funt perpeffze

2

quique fape nu-

&or

|

mero nihil habet admodum pulchrirudinis,

null

quod. delecter, multum vero deformitatis,

tef.

quod avertat.; imo qui modo natus, clamo-

& a

re incondito ; lachrymisque importunis;

penc

epram adhuc a partu molefítat matrem.

miu;

Qua ratione , inquam, amabunt tam infau-

Qu i

ftüm feetum , nifi amor ille cordi, vifceri-

|

0 Qj

bus, & phantafie ab altiori imprimatur

ftmy

rnanu , & quodammodo ingeneretur mater-

! Wito

ne anime ? Rurfus denique fi fanguinis

! l6Q

cerebrique remperamentum iis tenerius;

QG

molliusque non fit, fic ut facile impreflio-

&dm

nem amoris füfcipiat, & imbibat ; fane aut

àt (

hunc

difficile admodum criF, lis teneriorem

&

aile-

|

"TRACTATUS OCTAVUS.

939

[ mife.-

affe&um indere ; aut fi indatur;, facile etiam;

] ao«

ut in viris fir, redeunte ad naturalem fta-

tulüm

fum , qui amore motus fuerat, fanguine,

ge! i

fpecies ille, quge teneram erga liberos af-

fbl

fectionem faciunt, obliterabuntur & eva-

res f

neícent, & cum illis maternus amor.

wur &

34. Fateor quod eam ob caufam mol-

jasy (

-liori

etiam fünt infirmioreque corpore; ce-

ce5 Q

rebro item teneriore, nec ad majora per-

i nil

cipienda apte attemperaro ; rurfüs quod

I qUO

ire, triftitie, ceterarumque affectionum;

] Unt

prafertim fübitarum impetus facillime pa-

| ag*

tiantur, facile etiam remittant.

Sed quid

Àt

ages ? non omnia poflumus omnes ; cor-

ntem

poris fanguinisque id fecum fert conflitu-

yehats

tio. Eam autem requirebat liberorum pro-

p ml

ignendorum neceflitas, & ut vidimus;alen-

d

orum amor; qui nifi fuiffet tenerrimus;

epe f«

ipudis

nullus fuiffet.. . 'l'ener autem effe non po-

(

teft, ubi fanguinis temperatura robufta eft

cume

& afpera. Hecíi viri (ecum accurate per-

)

ortut

pendanr , patientur illi facile, quibus ni-

m

mium exacerbantur, vitia in tenero fragili-

p

j

que fexu. Nimirum excandefcentiam mo-

(«

do nimiam, triftiiam modo exorbitantem;

,"

fermones quandoque non adeo gratos; &

porro etiam intolerabiles. Foeminam cer-

te cogitent fic a natura conftitutam, & li-

cet vitia ratione corrigenda fint , id tamen

[eneflu('

j

admodum eft difficile, ubi vitia natura fert,

aut fi non fert ; facile füfcipit.

L

t j

X x

r.Ve-

J

—

ARS SEMPER GAUDENDI

!

838

35. Verum ne mulierum tanrummodo

faolim

caufam agere videar,vide nunc,qua ex hac

Y00,

doctrina confequuntur. Ingeniorum enim;

&t f

hac de caufa, fapientiffime tanta inzequali-

plus i

tas a Deo ptocurata eft, ut parvo contenti,

dere,

nec majorum capaces, vilioribus fe minus

orum

acuti & hebetes, leti tamen alacrefque im-

plicat

pendant obfequiis.

Ingeniofo enim homi-

cilllo.

,

ni, precellenti judicio , ceterisque animi

dotibus predito, manum textrine admo-

CiOID:]

vere, aut nefcio cui a pedibus effe, id fane

Tüm

foret admodum intolerabile.

Hinc e2o

tüm Y

rideo nonnumquam , ftuporem hebetudi-

Oftür

Mojb

nemque in fervis.& ancillis, tam eegre

quod ferant tetrici quidam, nimiumque fa-

temp

ftidiofi heri.

Stupidos íane hebetesque

ter [

oportuit effe; ut fervi fint: & ut quod

Vati

funt, fine tedio fint.

Neque enim fi in-

aliqu;

eniofi fint, fi acuti, ei volent obfequi,

tet,

cui, fi dotes fpectas, debuerant imperare.

5,q

Voluntarium itaque facit effe obfequium

^

ïï; 'in.

enii tarditas, quod. violentum redderet

ltls

fo

L

a

victus conquirendi neceflitas.

divg

36. Deinde, robur viresque corporis

[iOne;

incequales effe, erat prorfus conveniens tan-

,

:

te muniorum varietati inducende. Is enim

venul

qui validis eft nervis, mufculis bene com-

ER

pactis, toto corpore ad labores indurato ,

Qitis

validiora arripit onera; majoris quidem lu-

Qu

cri fpe, arripit tamen ea & perfert; quibus

di

alii fuftinendo non fint : item fi tanti non

füs (

fint

EE

äc ingen-ii iea exerce;,, qua licet majoris

1n9«4

»

g

M"TRACTATUS OCTAVUS. : 839

nmoo

tnoliminis, minoris tamen fint induftria: is

: ex hàc

vero, qui debilius fefe corpus fortitum vi»

j enin)

det, facilioribus fe impendit, aut iis, quae

gqul

plus ingenii requirunt. Sic qui ferrum cu-

onrenti

dere, cufüumque in laminas deducere brachi-

: Tnus

orum lacertis non valet,.digitos acui ape

g im-

plicat, aut fi induflria valeat, etiam peni-

| homi-

cillo.

- nimi

37. Ttriio ; cum ad hanc tantam offi:

admo.

ciorum diverfitatem, tanta temperamento-

d fane

rum diftinctio effet neceffaria ; fanguisque

iam varie miícendus, tantam etiam more

c €g0

etudi«

borum differentiam exoriri erat necefle.

Morbi enim cum nihil aliud fint; quam

ægrc

K ft-

temperamenti diffonantia, humorumve in-

x

ter fe digeftorum difcrepantia ; certe ubi

[ qUO

varie funt confonantie , ifthic mutatione

nflin-

aliqua facta , diffonantias effe varias opor

jfeqi

tet.

Etfic aliis videas morbis melancoli-

operute

cos, aliis colericos, alios aliis exerceri ; len-

tis illos, hos acutis, diuturnis aliquos, fü-

equit

od

bitis alios doloribus urperi ; quae omnia

diverfam corporis humorumque compofi-

j

tionem liquido confequuntur.

38. Deinde, exinde oritur tanta etiam

gt

j gl

venuftaris inzqualitas : oculorum vivacitas,

aut obtufio: color rofeus aut emortuus;

j q

ydurdt)

cutis leniter. expanía ; aut in rugas contra-

idem ]

&ta; mollities carnis aut fcabrities ; hifpi«

d& genz, aut glabra, vultus denique to-

; ujbüs

tus feverus aut benignus ; fuavis afpectus

m[i D

& ad amomnitatem decore compofitus

, aut

;

3

nv

fcrox

340

ARS SEMPER GAUDENDÍ

1

ferox & ad horrorem factus.

Hec enit

dt res

Ron u

omnia, variam illam humorum fanguinisque

jam defecati, feu fpiriruum quaquaverfus

tus ef

toto corpore pervapantium varietatem ,

qe d

fuo quafi jure comitantur. Quod quidem

tempe

action

multis demonftrare non mihi foret admo-

dum difficile, inutile tamen inítituto fer-

aptin

füs f

moni, vobisque fortaffe non gratum. Suf-

ficit id mihi, oflendiffe me, quanto Deus

dl

fit ufus artificio , inpentem hanc machi-

nl

ham, tam variis, tamque neceffariis adju-

mj

fnentis ut inftrueret. Quod quidem in eo

pen]

maxime eft pofitum, ut cum omnes apant

Duit |

diverfiffima, omnes tamen fere agant, quz

fitym

Orum

volunt ; & dum finguli, pro füa libertate,

in difparata abeunt, in hoc tamen omnes

at q

etian

€onveniant; quod quisque fibi dum laborat,

aboret omnibus.

Que fane ut haberetur

Tum

-

difformitas tam uniformis, incongrue om-

Hgnew

tüno dotes omnes tum fortunz, tum cor-

; Dte;

poris , tum animi, bonze bonis omnibus,

&tem

inique vero folis malis fuiffent difpertitas

fempe

fed gratiffima qua modo fruimur varietate,

Qisa

promifícue tradenda fuere tum bonis rum

m;

talis, ad totius univerfitatis, que ex utro-

* fj

l

nem.

que conflat ordine, debitam füftentatio-

:

'0) l

;

Aïä, ]

:39. Jam vero facile erit intelligere; cur

uT

hic ipfà humorum temperamentique vari-

Infiy

etas, non in diverfis modo divería, fed &

Dong

in uno eodemque prorfus homine ' vario

ani[m

témpore tam varia reperiarur : ftupend

! a

tofis

[*

341*

)l

TRACTATUS OCTAVUS.

Cum. enim :

c eni

eft res, fed ratio in'promptu.

non uni tantum

[0]

fficio; aut a&tioni de

ftina-

inisque

aver[ür

tus effet homo;

fed ad varias, plurimum-

ue difcretas inter íe ; fanguinis quoque:

taterm,

-

divería ftudia -

guidem

temperiems ex q

ua animi a

, lifque. exercendis:

qdmo.

actionesque. inclinantur

to ft-

aptantur, Va

riam effe atque

diverfam pror-:

füs fuit nece

flarium. Alia. infantes agimus;

, Sih

-Deus

alia pueri , alia juvenes ;

.

Cum enim firma-

s imbecillitas , & in

macii-

ri adhuc debeat corpori

majorem mol

em excrefcere;

(ane rebus

adj

fint ferize, impendi non de-

in e0

agendis ,. quze

buit puerorum

fanguis, quique ex hoc ex-

agzmt

li in virili eetate aut fili-

QUE

furgunt fpiritus.

orum procreationi

& educationi,aut ftudiis

at

omna

aut artibus, aliisque rei aut domefticae aut

otiis impenduntur; quo-

abort

etiam publicae neg

beretyt

rum omnium fru&

us in fene&tute fatis ma-

diffluente paulatim cor-

üe of

ligne dum capimus;

m «

pore abimus, aliisque 1

ocum damus.. Cum

mniis

autem imbecillitas noftra tanta fit; ut non

femper liceat arcum tendere;

modo nego-

peritt

endimus,;

modo relaxa-

ariet)

tiis.agendis vires int

mus ; modo laboran

dum eft, modo quie-

jj L

do colenda erga Deum reli-

p t

fcendum ; mo

io, modo erga afflictos

pietas ; inodo no-

gnit

modo

T

modo aliena, modo publica;

privata, ag

enda eft cau

fa; modo in iram

Efexcu,r

ut malis fortiter nos op-

infurgendum eft,

y

modo in moeftitia

m flectendus

B

ponamus ;

animus, ut

doloribus medeamur alienis; aut

: Wfio

Que cum tam mul-

noftros perferamus.

tà

4

342 ARS SEMPER GAUDENDI'*

[

ta fint, & tam inter fe difcreta; bene fapi-

enterque confuluit hujus fabrice conftru-

'Tam

é&or Deus, ut & mutationi fanguinis & hu-

[

morum , imo aéris & eetatis,

hoc:corpus

f

fubjaceret ; aliasque atque alias tum vires,

tum inclinationes, prout reg

gerende fgr—

yent, animo fübminiftraret.

4

40. Neque rurfus aut adverfam for-

Quo

tunam femper pati, aut etiam femper pro-

Ípera gaudere homines voluit ; nec pauper-

Rur

hr

tate incommodisque urgeri femper; neque

etiam divitiis lautitiisque affluere'; nec hi-

Qrbi

laritate femper efferri, nec moeftitia fem-

Tm

per deprimi, aut omnes prorfuüs homines

Ieg

aut etiam finoulos.

Verum haec omnia

bone

promiícue diftribuens diverfis ,; & diverfo

boj

Vero

tempore etiam fingulis , jucundiffimam

anc , ex tam vario concentu , compofuit

fl

harmoniam.

fem.

Unus quidem Z«affum feu

mufice inferiorem partem intonat, dum al-

üm

Dri

ter füperiorem occinit , füperioremve agit

partem ; aliis interim medios tonos expri-

QU

n

mentibus ; & fic una fit ex tam difpari con-

centu concordia, per quam totius univer-

] r

fitatis ftat mufica ;

ite

neque facile quis partes

fingulas recte

.

z

diftribu:

Tue

et; rnifi qui «tlovti-us. dU

pioy;

or eft hax'moniæ.

lotar

deby

Qd

lg

& V.

*

r

l

J TRACTATUS OCTAVUS. 343

e fi

5. V.

onftm-

&hu

*STamam condiionum , fortume, ingenio-

vum, C9 offiiorum smutationem &9 vavieta-,

corpis

- Vil

z [aluti u

offre couducibiliorem e[[e .

offeuditur.

pe fit-

quet igitur varietatem banc tantam

4I.LI

m fot

ingeniorum , fortunarumque , &

quod inde fequitur officiorum , conditio-

r pte

num imo & fortis, modo evecte , modo

iüper-

humilis, modo profpere , modo adverfz,

Teque

x lii«

orbis füftentationi in primis fuiffe neceffa-

riam.

Verum fi & eam faluti noftre eeter-

fem

ne maxime conducibilem viderimus, Deus

muoes

bone quanta nobis hic fefe offeret divinze

ormnit

dv

bonitatis providentieque admirande ; &

vero etiam laudande feges ?

Id ergo

fimum

|

oftendamus modo.

Nolo autem eam par-

npofuit |

tem demonfítrandam affumere, qua proban-

m f r

i

dum effet, non debuiffe homines femper

deprimi, femper affligi, femper laboribus

g a

& quidem. graviffimis implicari : id enim

; 'eXPfl-

omnes mihi facile dabitis, & vero natura

o d

',,

u

x

pro me ítat: non enim ideo fuit condita;

'ut ei femper male fit ; quod autem jam ei

male fit fzepiffime, id vero naturz fefe de-

r d

pravantis vitium eft, non auctoris.

42. Illud. precipue declarandum, eft,

totam univerfamque naturam non femper

debuiffe commodis , felicitateque frui, quod

quidem oftendere eft perfacile. Nam fi de-

&

liciis ; commodisque fcorporis omnes

s

5

qui

gvl

?

$44 — ARS SEMPER' GAUDENDI -

quidem femper abündaflemus, miferos nos!

hi J

quo tandem deveniffemus ? in quam .non;

ipnra

Deo rebelles prorupiffemus audacian? An

ftam

enim feliciorem, magisque naturz coníó-

fut a

nam conditionem fibi quis poffit effingere,

( p

quam qua primis obtigit parentibus ? &

LEUTUN

famen quid non fünt aufi! quam cito con-

fieu

ditoris reverentia ex animo nimis fortuna-

gai

ahtet

to, dolorumque adhuc ignaro effluxit? Dia-

boli eommentum id fuit, inquies.

]tà ffit;

05

verum ut acute Chryfoftomus : f/zgamus

f

gibil diabolum coufuluiffe ymibilque peuitus Evee

filit

ordi

de liguo locutum fuiffe 5 um fme . peccato. per-

füitiffet, fi id ita uon contigiffet ; Minime . ve-

Timi

Mu

vo; Jam cui mulier tam facile quod volebat

pevfuafit , ipfe etiam. diabolo abfemte ex. fe ipfo

Ton

Ri

quamprimum $n peccatum corruiffet ; quo ma-

4ori quoque pena mul&tavi debuiffet. 2) Yd ve-

€Onc

ro pulchre probat.

—

INam qui.tam facile,

pa

inqutt, propinatam fibi ab altero deceptione

xoi

fulcepit , is profe&o 9 negligentis, ey. laxi af-

(

Jéctus fuiffe offenditur : hinc'ei , legem a Deo

fon

imponendam, eaque coercendum fuiffe do-

tior

cet : fi enim 7dam voluntate €9' animo 1am

fe&.

zegligenbi , prout fuiffé. offenditur, uullum fu-

ttis

[cipiat maudatum, fed im deliciis qg. fecuritate

hrj

pevfiflat 3 ex bujusmodi licentia , imbecillitas

üfe

tanta atque megligeutia, ad smeliorane, am . ad

flcq

deteriora prorumpet ?. liquet profeto illum ad

IT

fummum fafigium vitiorum evafurum, ff abs-

Cün

que cura fit.

INaim [i necdum de. immortali-

m

tate

9) Chryfoft. l. 1, de Provid.

L

«

p

)

TRACTATUS- OCTAVÜS.

345

'05 to1

jate fecurus , eamque fpem dubiam pendere nor

] nf

ignovans,i1m tantam avvogantiam atque amen-

n? Àn

tam eft elatus, ut. Deus fier. [peravet : iftud-.

confo-

que cum id promittentem ( Diabolum) wulla

1npttt

ex parte fidelem cermevet. : fi firmam &2 [ecu-

s

vam immortalitatgm (nempe corporis) coz-

tQ COf

fecutus fuifft , quo wom progvefJus effet. avro-

Jitiliad

gantie ? quid mon pecca[fet * quando ille Deo

? Dit«

obtempeva[fot ? ita fapientiffime aureum illud

Jrá i

O8,

Infelix fuüit Adam, quia nimium diu

gt

felix ; & tamen eheu quam paucis diebus

LEot

felix fuit! Quid oprabilius amicitia & con-

cordia ? & tamen ea Ad

um inter Evam

) päï-

p u-

nimia .fuit: ita enim amor ille emolliverat

d

viri animum, ut uxori ne di(pliceat, Deum

m

non vereatur offendere. Utinam importu-

nitaté füa, nonnumquam bilem marito Eva

p f

J

conciraffer ? utinam jurgiis fuiffet turbata

(l[ifh

pax domeflica : certe non adeo timuiffet

uxorem offendere, offenfus ipfé aliquando.

pn'ormn

]

43. Verum an te Adamo fàpientiorem

j f

futurum fuiffe exiftimas ? — T'u illo fapien-

tior, Adami infaufta proles? liquet hoc pro-

ffe d-

n i

fe&to in tibi prorfus fimili Caino. Ne pa-

tris quidem exemplo doctüus fapuit : zz 4o-

"m

a

loribus parichat filios infelix mater, & in fu-

dore vultus fui ve[cebatur paue a) exul pater,

ii

if

[l [

ficque fceleris fui poenas miferi dabant: in-

terim quid nón egit impudens filius, ut do-

]u d

cumenta daret, qua efílet oripgine natus ?

j

-jam illud urgeo cum Chryfoftomo: Quid

gt

ii

É 17103

*

8) Gen 3.

346

ARS SEMPER GAUDENDI-

zon fecifet Caim im pavadifo degens , tautisque

f

deliciis frueus , quamdo bis ommibus privatus,

UM

patrisque fupplicium. aute oculos babeus , ne fic

n

quidem emendatus efl ; im tamtumque iuepti

Deu

provupit, ut. bomicidium ipfe primus invenerit,

eu

n

aufuque nefario impleverit ? 2) quid ad hec

eneris tui prima exempla refpondes infe-

dan

ix homo? An ribi aurea pollicenti aut cre-

Tür

dam ipíe , aut tu etiam credes tibi ? Adam

t

felicitate füa fpoliatus eft, tefte Chryfofto-

"d

To, quia.ex bonove fibi prefHito deteviov effe-

[

Qus effot , i poft [prerum violatumque qmanda-

n

zum ünmotus ille flabilisque duvafft : b) & tu.

UP

te. in Dei obfequio perfeveraturum credis,

quit

fi omnia tibi forent faufla & felicia ? Lon-

j

ge fane alia de humano genere , in tertio

dir,

ícienuz conditionalium ; quod expofui,

| p

volumine legit Deus : idcirco laboribus,

| effe

zrumnis, indigentie , & morbis fubjecit

! Qum

hominem, ut fpiritus indomitos compefce-

E

ret; laeta tamen intermifcuit , ne illi prorfüus

i i

opprimantur.

miyi

44. Interim quid apgimus adhuc quo-

lts

tidie ? etiam miferi, in Deum tamen intre-

&rp

pide infürgimus , flagellantis manum. non

;

ft

!

expavefcimus: quo demum non impuden-

]

itn:

ti& prorupturi felices , nulliufque opis in-

Tevoy

digi ? Redte telum hoc intorquet aureum

Os; fi enim bis addidli, c) fcilicet labori. &

toj

dolo;'i, ue fic quidem peccave. defiffimus ; quo

Terg

( 6'-:

mü [

€) Chiyfoft. ibidem,

P) Ibidem.

€&) Chryfoft, ibidem.

TRACTATUS OCTAVUS.

947

J

effet. audacia uoffra , ft

Ti

K

Celerum progrefJa t10n

jUI;

10

afflueve. deliciis €g' otio cou[Hit

uifét Deus?

, t

omnia enmin mala docuit otiofitas. Quis tunc

Deuim effe meminiffet; cujus jam omnium

i;uþi(æ

vtl

egentes, infelices ; & miferi non recorda«

d hat

mur , nifi, quod peffimum eft; ut eum offen-

» infe-

damus? Felices & füpra communes homi-

num miferias evectos, divini Numinis con«

j cte

Àdm

temptores effe-videbat, & deplorabat Da-

vid, atque illico rationem tantee impuden- '

foflo-

uf

tie attexens, i2 laboribus, inquit, bominums

Tl-

non fuut, €g cum bominibus uon flagellabun-

& t

zuv ; ideo temuit eos [upevbia, opevti [umt iui-

3di5 )

quitate g impietate [uay prodit. quafi ex adi-

lon-

je iniquitas eovum , tranfevunt in affettum cor-

tevunt in celum os fuum. à) Verum id

terto

dis , pofi

probi non agerent, inquis : fic

eft, fi probi

pofui,

nbosy

effe perfeverent. Adam nonne probus erat,

cum felicitatem füam ferre non poruit? fed

ia

y

felicitas diu probum effe non permifir. Et

tu ipfe; nonne tunc deterior, nonne tunc

xorfus

maxime Dei incurius es peccatisque obno-

xius, cum in labore hominum rion es; curm

cque

Vittte

corpori genioque bene eft ? Quid hzc di-

(n. 10

fputamus ? evidens eft experientia quoti-

p

diana; deploranda plane res eft, non autem.

revocanda in dubium.

pis

45. Ex ver

oan non vides, in terrenag

yrem

tandem, & coel

eflium inanes animas, dege-

10X'i

neraturos nos; fi

nihil, nifi quod volupe eft,

»

[

!

terra inortalibus

niüi quod delectet, hec

[

fup«

0) Pfal- 7,3 V" S- 60 7- 80 94

348

ARS SEMPER GAUDENDI

fuppeditaret. Quis coelum füfpiraret, fi hic

t5,

fua vota compleri.prorfus omnia, homines

omn

€ terra nati perfentifcerent ? En ut adhuc

&u

modo; ubi habitationem habemus tam mi-

omn

feram, & incommodam, ei tenaces mordi-

totu

«us inheremus, allecti nefcio qua felicita-

Qu

tis umbra ? O mors

[

uam amava e[] 1nemovia

1ua. bomini pacem ba

/

enti im fubflamtüs fuis:

pot

viro quieto, €9 cujus viee dire&le funt. in om-

Ten

aibus? a) Nihil hic admodum dulce eít

& commodum , quod non felle & quidem

& ;

amari(fimo fit conditum ; divitiee plense cu-

lis du

gundi

ris & follicirudine ; amores zelotypia invi-

Totug

diaque pleni ; conjugia plena faftidiis, cor-

üt at

poris voluptates plene morbis, & dolori-

[ni

bus; dignitates plenz infomaiis , füfpicio-

[oti

de o

nibus plene, & ipía inconftantia timende:

& tamen ftulti amarioribus his inhaeremus,

End

lu),

divinorum immemores, aternorum gaudio-

f

fütnty

rum prorfus incurii.

Quod fi autem ea

qua hic fünt, peritura quamvis ; fefe pof-

Mon

ftdiye

fefforibus etiam invitis ereptura gaudia,

lmpa

j

quiete diu datum fuiffet poffidere ; timeo

& D

certe, ne Deo valere juffo habereque res

üftq

fuas, in illas demum impias voces eruptu-

4

zi fuiflemus: Celum celi domino, terram au-

ptttas

tem dedit filiis bominum : D) coelum deinceps

lipi

E

Wt

habeo, ubi mihi vita coelum eft, & rerra pa-

W

radifüs. Sed (atis jam fir.

H

)

46. liludque demum concludamus, fa-

IH

pientiflima fane ratione; dotes tum corpo-

imhic

At

ris P

J;

4) Ecclef. 4.

|)) Pf 113 v.16,

J

"TRACTATUS OCTAVUS.

349

,lihic

ris, tum animi, tum fortune, ex quibuä

ymin

omnis feliciras exiftir , hominibus tam in-

adhic

equaliter Deum diftribuiffe: quod quidem

m rni

omnino fic ei faciendum neceffario fuit, ut

"

mordi

enus, tam in naturge,

torum humanum

elicit-

quam in gratie ftatu coníervaret; neque

'

HUR

enim felices, aut orhnes aut femper hic effe

* [ii

poterant homines, seternum felices ut fo-

jj (

rent.

,

ciifh*ibutio* facta

c t

47. Secundo, modum etiam, quo

aidem

eft, effe pulcherrimum ; neque bonis omnibus , & fo-

lis danda bona omnia; neque improbis omnino denee

g a

ganda.

Nam praterquam quod longa felicitas , bo«

inVif

norum fortaífe fuiffet ingens depravatio.

Preterea ,

or-

ut ait acuriffime "THEoponETUS : aperti/frmumn. defen.

olott»

fronis campum baberent malitie operarüi , fi in bac pre-

finti vita , folis juflis divitiarum tbe[auros (& idem eft

i.

de omni alia. dote judieium.) JZadex ide diffribuiffet,

d

Eadetn enim , que ipforum magifler ac doclor (diaboe

remus

lus) coutra Jobum locutus efl, dicerent : quia tu cir-

cumvallofli interiora QY exteriora domus ipfortm , fra-

gaudiü-

Sed mitte manmm

rem «

suentum Q7 vinum multiplicafli eis.

tam, 7 tange quecumque babent, uifi in faciem. be-

f p

sedixeriut tibi. à) Quod íane convitium Deo fic

'aUdlay

impa&uin, foret omnino gráviffimum : nec enim id

ex Dei bonore eft , non habere quemquam , qui fibi

; RO

obfequatur , nifi quem .quafi mercede conduxerit.

que d

48. Nunc vero, cum tam hona, quam rmiala, pau«

enprt

;pertas & divitiz, dignitates humilioraque officia, vo«

s n

