tat & commiíceat , fic ut (efe mutuo noh

1o've1'imqä

deftruant ; & tamen iis ipfis, eam inducat

houca um

a(ticos;

in omnia quotquot extant corpora, quam

percipimus, varietatem ? Denique quis rà-

muiter i

tiones comprehendar , quibus inductus,

padto p

hinc Provincie ubertatem quidem vini ; al-

jbus; d

teri frumenti feracitatem , olei aromarumve

entur, f

copiam largitus eft alteri, alteram vero noh

r nadices

nifi in fteriles exrenderit myricas ? Profe-

yas qua

&o nmimis profunde fatle [unt cogitatioues tu&e

s n d

JDomine , £2

multa. ab[condita funt majoïzz

atum i

bis. à)

& at

41. Illud tantum cum omni venerati-

one admirabundus dicam ,

forsfre

Quia. dele&tafli

jn, Laf 1

me Domine in fa&ura tua, eg im opevibus ma-

p odori

»muum tuavum exultabo. b)

Subfilit certe

Pulchritu-

pre gaudio mihi cor, inftrumentorum tu-

orum preftantiam dum contemplor ; non

enim ea procurantur, nifi in magnos ufüs

i, U

procul dubio adhibenda. Et licet ea peni-

p

tus non intelligam , illud certe jam incelli-

go : Tua effe, & effe valde bona, meliorem-

migns

j mdüm

que longe effe, ea ufibus fuis aptantem &

füliou

adhibentem manum,

denfist

42. Deinde cum jar perfpiciam , tot

fai

tamque praclaris inftrumentis inftruétum

2

u

ny

à) P. 91. 6 Érel 4 D) PÉ gis d

ARS SEMPER GAUDENDEI

84

te; nature Auctor, Confervator , & Dire-

3 u

€tor prudentiffime, nihil. jam reftat aliud;

j

Li

nifi ut totum me. pubernationi tuz com-

mittam, fecurus mei, dum Tuus fum. Fa-

teor rationes figillatim eorum que paffim

accidunt, non intelligo ; verum & ftupo-

rem meum imbecillitatemque non ignoro.

Dd

Illud enim jam video , quod non fim qui

&

mihi ipfi, ut maxime velim , ne unicam qui-

ul

dem hyemem, nec afítatem, imo nec uni-

TR

cum quidem diem íerenum aut pluvium

poflim efformare; nec minimam quidem

(l

auram ventumque, quantumvis rebus meis

r

commodum , pro arbitratu. meo effingere,

U aj

ne tum. quidem ; cum inftrumenta omnia

Sol, inquam, Luna Planete, nubes, terra-

W

que. ipfa mesz potefítati forent concredita.

(l

ia

Quid igitur. me vexo mifer homuncio,

quid me divinis decretis, directionique ca-

li

lefti immifceo , animal mortale,. nec fatis

J

divinorum capax ? F'ateor, agnofco. Ita-

que me tibi prorfüs committo , divina &

zterna Mens ; tu age; vería, dirige, prout

vifüm fuerit, magne Deus, tantum Proje

sne Deus $8 [cito. cor meum ; & cognofce femi-

2a$ meag : $9 vide fi via iniquitatis in me efh,

huc;

€9. deduc me in via eterma, & rurfüs : Grd-

Oranr

fus meos. dirige fecundum eloquium tuum , $9.

pexi

Dem

o dominetur 1nei omizis yuflitia. a).

lefha

) Píil. 158.v.; 33. 24.- P(al. 118. v. 133.

NI

TRACTATUS TERTIUS.

8j

r, & Din

eftat alid

$pH

r

i(wx

ee5 d

T 9 3

d

1j

s od

MRUR PUR

Q

n

$

|.füg QU

sfum, F

qu

TRACTATUS IIl

n & ihp:

on ignon

Dele&afti me Domine in fa&ura tua,

n m d

& in operibus manuum tuarum ex-

njcam qi

0 nec u

ultabo.

Quam magnificata fünt ope-

[ pluvium

ra tua Domine: nimis profundze fa-

; quiden

Gz íunt co

91, 5'0 6.

gitationes tuz. P/alm.,

us mei

efingete

n omoi

U? autem opinio, quam de Dei providen-

lia ammo fixam babere debemur , magis

bes, Itf*

augeatur : oftenditur , eum. etiam mini-

conordl

homund

ma queque c "viliffima, uti quidem uo-

&is "videntur , dir.

oniqi d

igere , & Pro*videmiax

N tf

Jua completti,

yfio.

, d

PROOEMIUM.

i

['igei j

nii

[ürfi

N

Ecdum arcana Dei myfleria ita perve:

p

ftigavimus, ut non abyffus infinita ad-

p

í

huc reíftet perluftranda. 'T'antum enim ad-

TL

dis: Uf

orandum Sanc&uarium Dei quafi curfim in-

iif

fpeximus: queque oculis ob magnitudi-

nem fplendoremque maxime patebant , coe-

T

leftia Artificis divini inftrumenta, co

n

d

qra

F3

in-

IU

86

ARS SEMPER GAUDENDI

inquam coeleftia admirabundi fuüfpeximus.

Ti

Jam vero id fatis conftat; obfcurum conclas

fnt, t

ve fubiro ingredienti, nihil admodum ap-

guia f

parere ex his qua iíto atrio funt difpofita:

jum a

diutius vero immoranti plüra femper fefe

condj

offerre, paulatimque fieri màgis confpicua.

quido.

Ita prorfus accidit , arcanum illud divina

0 Va

providentiae fanctuarium fübeuntibus. Pri-

flinti

mo afpe&ui omnia adhuc obfcura fünt; &

nime

iajora tantum illuftrioraque ; fic quafi pet

Tegue |

Ideo

nubem confpicienda íefe offerunt.

etitm |

pr&éclariorà tantum inftrümenta in manus

lram e

coppi; oculisque adhuc calipantibus perlu-

ftravi; & quod folum potui, fum admira-

tus.

At vero, cum diu immoratus illud

quoque confpexi, tàm ingentia, tam pra-

Ery

clara inftrumenta; minimis etiam que fü

Cotor

Luna fünt reculis dirigéndis adhiberi; tum

Eihyi

vero exclamavi, JVumiüs pvofunde fathe [unt

v

cogitatiomes iue , «) quis hoc credidiffet?

iffud quidem mihi perfuadere conabatur

humana Philofophia, ea, qua hic contin-

i

gunt; cafüm ferre, fortunamque moderari:

neque aéris intemperiem, neque animalium

tio [

vitam mortemve, neque terre viciffitudi-

Tis T

nes, divine cure fübjacere, utpote qu&

Véro

tanta majeflate prorfus indigna fint : at ve-

&orur

ro, cum omnia codi inftrumenta ad hoc

pref

Que

dirigi & difponi video; ut füblunaribus dl-

Ili-

&) Pfalm. gt. l. &

4

ENDI

"TRACTATUS TERTIUS.:

87

(fpeximit

rigendis Artifici deferviant & ad manum

Ti conda

fint, tum vero Cozfeffus fum tibi Domine;

iodum 3

quia tevvibiliter magnificatus es. a) Floc itaque

t difolt

jam ago, ut exiítimationem, quam de Deo

inper f

concipimus, magis aupeam.

Oftendam li«

confpict

quido, non ingentium modo; quz toto cce-

ld dirnt

lo vagantur, corporum, curam gerere prze-

ibus Dr.

ftantiffimum artificem Deum, verum & mi-

3 [ünt; d

nimis etiam rebus attentiffimum invigilare:

neque adeo hoc effe.indignum Deo, ut

quali p

r K

etiam hunc in. finem totam ccli fymme-

n fanus

triam compofuerit, & attemperagit.

ys perlu-

n admirte

$ I

'ACUS D

tm pre

Ex : tam con[lamii dv umiformi cæle]fiz)h

i que fi

corporum [itu €g$ circumvolutione Pbilofophi

xber; Ut

Eibuici, umum tantum e[f [ummum | Deum

uf

g gulernatorem. collegevunt, €g' boc qui-

em vette.

yelill

condit!

l.

hic cut

Uod fi ingentium machinarum; ini

3

ftrumentorumque, qua in Sancua-

od

a

vio Dei , hoc eít in arcano illo gubernato-

ris noftri conclavi utcunque confpeximus &

vicifiti

pott (

vero etiam füfpeximus, fola confideratio ;

eorumque fic quafi per nubem conípecta

p d

[ 3dh

l

preftantia inpentem quandam admirabilern-

que de excellente artificis mente opiniof

rb i,'

F 4

nen

4) Pfalm. 158.

4

88 ARS SEMPER GAUDENDI

nem ceeperit concitare : opere pretium me

3.

fa&urum exiftimo, fi in minora quedam,

orbibu

quaque, quia iis affuevimus, minus exifti-

fpicieba

inantur, oculos mentemque referamus,

tios af

ex quibus profecto illud confecuturos nos

tppella

video, ut majorem adhuc ex iis admiratio-

corum

neni opinionemque artificis concepturi fi-

que qt

mus animo; unicum fàne tranquilliratis

Tent, |

omnis, ut dixi , fündamentum, & propte-

omin

rea omnibus ingenii viribus animo

At tnt]

? tranquü—

lus ut fis, altiffime infigendum.

Iamque

2. Certe ea, quam hac&tenus propofüi,

Kctür to

attenta celeftium: corporum infpectio, ftu-

ul dif

pendus ille tantaque arte difpofitus plane-

inpi

tarum, ftellarumque ordo & fitus, eequabi-

Ti

litas & conftantia in curíü tam vario tam

Veto u

diuturna fibique femper fimilis, influxuum

üerin

vero effeCta tam divería, tam neceffaria,

em

tam jucunda, totique atmofphare tam ac-

tradit

commodata , ia gentilium quoque oculos

fed f

animosque füa preftantia perculerunt , ut,

Il g

quamvis in ordinem omnia redigere, om-

nia ingenii füi viribus conarentur expen-

Unicï

dere & dimetiri, illud ramen ftatuerint,

pun

menrem aliquam exiftere neceffe effe, hoc

m

eft; ni fallor, füpremum Deum , cujus ar-

üm

bitrio & defignatione, hac, quz oculis vi-

fic f

debant, tam apte concinneque , tam ad nu-

mag[

meros omnes exacle fuere

Ciul

compqüta ;«

vero etiam difpofita.

Il

s.Quam-

NI

TRACTATUS TERTIUS.

89

Oretim m

3. Quamvis autem planetis fingulis, &

1 quidum,

orbibus, quibus diverfum efle motum per-

us exiti

fpiciebant, fingulos etiam diver(osque ge-

Teferamis

nios affiperent, hoc eft, minores, ut ipfi

UULOS D0

appellabant, Deos ( Angelos diceremus nos)

gdmirati

eorum curfüs qui temperarent , machina-

cepturi Á

que quisque füz confervandeque attende-

tquillii

rent, ilud tamen etiam recte colligebant

x propt

homines acutiffimi, fieri minime potuiffe;

;trnqui

ut tanta proportio, tanta fymmetria, ranta

tamque accurata conjunctio & ordo ferva-

propofi

retur tot annorum evolutis jam fpatiis, fine

:&iO, üu'

ulla diffenfione, concuffione, aut. incuríü

qs pane.

impactorum inter fe corporum, tanta ta-

j æquabi-

men properantium celeritate ; nifi una &

vario tl

vero unica effet Mens, cujus ingenio omnia

infuxoua

fuerint expenía, arbitrio difpofira, & tan-

neceltn

dem imperio perfe&a ; ac deinde geniis

fe m t

tradita, gubernanda tamen non fuo genio,

qe od

fed fecundum menuis illius unic

B

& ac füpre-

erunt; V

mse eeternas leges.

jpere, Ul*

4. Recte collegerunt id philofophi;

Unicus fit oportet , qui dirigat omnes , ubi

u a

ffamerinb

agunt plures; &quo plures fünt, qui agunt;

eo major uni tribuenda eft auctoritas; ne

: effc; hæ

a?

dum non unus agere fatagit, rurbentur; &

fic fruftra laborent omnes.

Certe dum

magnificum quoddam erigendum eft edi-

cium , quisque opifex artem exercet fuam:

poüra;

& ruflicus. quidem fundamento jaciendo

5

[v

d

90

AXRS SEMPER GAUDENBDI

terram excavat: latomus ordine ad libellam

yato;

componit lapides, quos ad rectos angulos

eyiden

lapicida detruncavit ; anchoras autem . c-

t heec

teraque ferramenta ferrarius adaptat faber,

quidei

cum carpentarius trabibus tipillisque decur-

pai l

tandis & dedolandis totus incumbit, quis-

j

olim |

que fuo intentus operi.

Quod fi vero quis

curiofus inquirat , eccur foffores quidem

Dei q

non longiori tractu foffas eruderent , lato-

i fo

mi non alüius muros educant, cur haec,

D

qua dantur, non vero alia a lapicidis faxa

mpfr.

excipiant, cur eo loco columnas figant,

üthtn

non vero ad

cur columne ad iftam ,

bts, f

aliam educantur figuram, cur trabes ad

.

üque,

talem longitudinem decurtentur

)

fi id

pido

illi reponas, murorum intervallo. ut con-

tüdin:

venirent ,

latomos ad eam & non ad

üs i

aliam menfüram muros eduxiffe ; roga-

It n

bit illico ; quid quaefo caufa fit, cur carpen-

términ

tarius füam operam camentario potius,

quanta

quam füam hic illi accommodet ? — Atque

net

hinc quidem recte conficiet;alium quendam

ET

effe, cui pareant finguli, & cujus induftria

Qutm (

omnes dirigantur. Neque qui tot tamque

l0 Qn

divería inter nauticos homines munia con-

fs

templatur , hos quidem vela fübftringere,

Yonij

alios expandere ; rudentes hos attrahere;

r

remos expedire alios ; hunc atfidere clavo;

proyi

hunc bolidem dimittere, illum altitudinem

Ut pe

Solis þqgadran&te annulove excipere ; alium

3]ia i

XVCR"

NDI

TRACTATUS TERTIUS.

9íÍ

adItbelhn

vento, alium invigilate clepfydris; minus

o angi

evidenter conjiciet, non pro cujusque libi-

auem (

tu hac ita fieri , verum Magiftri alicujus, &

ptat f

quidem unius arbitrio, tantum in tam dis-

Que d

pari labore ítare confenfum.

nbit, qi

.

ac fane argumentan

di methodo;

| VerO qi

olim Philofophi in unius omnia dirigentis

s quittt

Dei cognitionem fuere delapf. Nam , ut

ent , lite

ita foret, & unus quidem genius, minorve

cur hat

Deus (Angelum dicamus nos) folem effor-

cidis fax

maffet, Lunam alter, alter ]ovem aut Sa-

s figant,

turnum , alii aftra caeetera ccelorumque.| or-

vero d

bes; finguli fingula efformare potuiffent,

tb d

atque, fi ita vis, etiam efformaffent ; quo

',fxl

pacto fieri potuit, ut eam quisque magni-

tudinem obfervaret, qua corporibus omni-

y Ut (

n &

bus inter fefe aptandis figillatim conveni-

ret; nifi unius defienatione fingula rite de-

p m

yr a

terminentur ? Hoc vero fi non fiat, en

quanta illico; minores inter Deos füboritu-.

p pb

TE

ra eft contentio, quante rixe, bella quam

g

artrocia ? nemo enim de jure fuo quid-

; ii

quam concederet, nec ullam pateretur in

fuo opere murationem.

Certe minor ille

ot n

munia t

Deus feu genius Lune opifex contendere

potuiffet, opus füum non ufque adeo de-

p

amahfïf:

primi debere, ut poftremo loco & terris

proximo flatuatur ; non adeo effe deforme,

lere daw

ut non in ipfo firmamento figi poffit inter

riidi

jl

J

alia aftra confpicuum. Solis vero genius id

«

volet

ARS SEMPER GAUDENDI

92

volet evincere, ut faltem non infra Jovem, , filf

edentulumque Saturnum detrudatur, neque

que h

lucidiffimum fane fidus prae plumbeo ob-

tümq.

Ícuroque debere contemni.

Rurfus con-

queretur,cur füus planeta , tanta celeritate

d ag

non fine offenfionis periculo impellendus

&Pr

fit, ut uno abfolvat anno curfüm, quem tar-

dever

dipes ille, veternofüsque fenecio, Saturnus

inquam, non niíi triginta ftatuat annis con-

ficere? quid , quod non levis hic rurfus

Lunse genio detur conquerendi anía, ut

hT

quae viginti novem diebus vaftum illud

P

iter copatur abfolvere , quod Sol anno uno,

Saturnusque triginta pro füa commoditate

lentus legit ; cui libeat ; inquiet, ita gyrare

eeternitate, ut fic dicam, tota, ita circum-

»

ferri, ita rotari, toties oriri, toties occum-

Tnen

bere, toties lumen amittere, toties umbram

quod

terre fubire, toties Soli fe opponere, toties

10yi

Ícend,

eclypfim pati ? patiantur hec qui volent;

epo certe non feram, non patiar. Er non-

Tation

ne hic ampla, & quidem juíta contenti-

Arl'fïol

onum eft materia ? & nifi quis unus om-

of

nibus imperet , quis turbatos animos feda-

ALf

bit, quis rebus cceleftibus modum ponet ?

Quiden

profecto bella oriri mutuisque odiis perire

ld i

minores illos Deos necefle eft; coeleftiaque

m

illa corpora, murua inter fe collifione &

Titor

arietatione detergeri & labefactari. Mini-

m ]

me igitur tot inter bella , animorumque

n ef

diflenüones tot jam animorum millibus

e.

$)

VL

TRACTATUS TERTIUS.

93

fletiffet ftabilis illa codorum aftrorum-

ia Joret

tür; nequ

que harmonia; nifi ad unius imperium nu-

imbeo 0b

tumque attemperata.

ürfüs t

Hoc, inquam filo du&i Philofopbi;

- celeritit

ad agnitionem unici Dei, cujufque arbitrio

xpellendus

& Providentia celorum orbes dirigantur;.

uem t

devenere.

Saturni

inis cot

S. II.

jc rürfi

anfä, u

ANon retíe tamen "voluere. Pbilofopbi , Dai.

Uim illud

Provideutiam ad fublunavia fefe uon

(no uoy

extendeve.

modiaté

ia gyri

hactenus quidem recte ratiocinando

6.ET

provecti funt Philofophi , illud ta-

t r

1en perperam inter fua dogmata ftatuere;

jes at

quod codlis tantummodo divinam afhigentes

j umb

Providentiam, ad fublunares res eam de-

ii u

Ícendere, minime fint paffi; errore; fi vel

rationem fíolam fpectes, fane graviílimo.

"oU

, cont

Ariftoteli dogma tam futile adfcribit D.Am-

brofius, Zriffoteles, inquit, afferit u[que d

uns

jrnos i

Lunam , ejus de[cendere provideutiam, à) quod

uidem Epicurzis ita placuit, ut expanfis

yn p*

jllud brachiis fint complexi. Pugnant illi,

diis perlfe

p

Deum, ut fane coeleftia moderetur corpora;

Jelta

minora tamen humilioraque, nubes puta;

Jliore *

aérem, terram , iisque contenra animalia,

j M

non effe ei curee fed contemptui.

norum

7.Et

ab

$) ]. 1. offic. c. I0,

94

ARS SEMPER GAUDENDI

^. 9. Et hoc quidem primo, quod fari-

9

iuna

hl

&iffimum illud venerandumque Numen vi-

lifimis, quee paffim in atmofphzra confpi-

s «

ciuntur, rebus applicare, abíonum plane

I63 ip

fit, indecens & indecorum,

uid enim?

WTO |

tüt,

non hominibus dico, ( & tamen quid funt

omines, nifi abje&ta & terrena animalia)

bile?

fed vermibus, fanguifugis, mufcis, vefpis,

in im

ranis, muribus, & ferpentibus, ut alia fce-

borur

fio n

tidiffima fileam corpora, divina fe Mens ad-

moveat, quibus ne manum quidem fuam

tus ff

Quo pj

homo quis honeftior, fine faftidio poffit

applicare ? putida fünt hec, & exilia ni-

Tentur

ponere

mis, & tanta reverentia prorfüs indigna.

Neque ea que toti regno a Rege aliquó

& puff

impendenda fünt fludia, culinz fordibus,

Tno qe

aut felibus enutriendis, nifi a focorde &

Ti q

ienavo homine adhibentur,

in m

$. Deinde an hoc non ridiculum , ut

ptofe

tredamus fupremam illam inrelligentiam

Il hg

minutiflimis reculis attendere ? nam fi hoc

lbet ;

ita efL , certe ventos etiam nubeculasque

fortu

eft

fninimas, neque has tantum, íed & folia;

arenulas, quinimo & atomos eum obferva-

te, imo & numerare neceffe eft, oculisque

Q5 0

profequi, cum vento auferuntur , quo tán-

peric

dem decidant, quo quiefcant loco. Et an

üpen

hec fünt ftudia digna Deo? quis id ferat;

u

qui trantüm Numen veneratur ?

fu [j

g T9r

DI

NDI

TRACTATUS TERTIUS. 55

9. 'Tertio denique, fi faltem inter füb.

quod f

Numn

lunaria, humanas res ejus curationi fubje.

»ra conf

élas conrendis ; preterquam quod homi-

mum pu:

nes ipfi non fint occupatio digna Deo, an

d enin.

vero tam felicirer cum rebus humanis agi-

tur, ut Deum iis fefe impendere fit credi-

*quid f

animti

bile ? an ea effet tamque injufta divitiarum

is, velp

in improbos quoque facta: elargitio, pro-

yt alia fe

borum vero ea indigentia; horum depref-

fio tanta & contemtus , illorum vero tan«

Mensat

lem füat

tus faftus & potentia , fi ifta Numine ali-

quo pio & jufto rerum moderatore rege-

lio pofi

exlia. n

rentur ? denique fi humanis rebus modum

poneret Deus, an hoc pateretur, conremni

; indige

o atl

fe paffim quotidie, & imperata defpici fum-

mo certe divinitatis fuz defpectu & inju-

focoré

ria; quam tamen a fe avertere & armoliri

in manu fua fit? quid pluribus opus eít?

hcolum;

[

profe&to; humano hec omnia ingenio ge-

ri, hominumque pro füa improbitate quid-

libet audentium arbitrio, aut certe cafu &

fafil

fortuna fic ferente contingere manifeftum

jbeadt

eft.

d 607

1o. Ethz quidem füunt blasphemee vo«

q of*

ces eorum , quibus Deum effe, aut non effe

. o

lH

perinde eft, imo quibus divinum Numen.

rqn'

füpervacaneum eít, aut potius odiofüm:

e

n

hominum, inquam, quorum JDeus venter efly

jsil

fati

Ocl-

qui -terrena fapiunt , 4) quique infanis v

bus

&) ad Phil. 3, 19.

"

96

ARS SEMPER GAUDENDI

bus illud identidem impie occlamant, crca

ul a

cavdines celi perambulat , ) iis dirigendis;

[/7) L

totus quantus eft, impeditus Deus ; item

(tatroi

celum celi Domino , terram autem dedit filüs

puerul

bominum, P) eam nempe pro fua libidine,

f ejus

fummoque Numinis, cujus preftantiam

u

verbis extollunt ; cum contemtu, inculturi

(f ag

poft hac , & pudendis fceleribus impleturi.

ftntit

11. Verum cum ad fingula refpondere

1105 T0j

non poffim hodie, certe ea qua liberum

tondijn

hominis arbitrium, fortuneque viciffitudi-

difino,

nes fpe&tant , non attinpgam modo : illud

RLUNIT

tantum perfequi eft animus , quod de re-

lz'nquet

rum , ut ipfi dicunt, viliffimarum cura;

j j

tamquam Deo indigna , infane & putide,

dlfom

imo impie obganniunt. Et primo quidem;

vondi)

ut ethnicum hominem impietati tantae op-

Jundn

ponam ; lubet generalem quandam Simpli-

glicat

cii verbis adhibere refponfionem , quam

D)

deinceps fingulari magisque inílituto fer-

quid

moni accommodata ratiocinatione profe-

Juos

quar.

COWM

o Qtoc?/i Dii,inquit Simplicius, re-

iC 10

bus non confulunt aut. provideut , aut quia mot

hus

golfunt , mom. provident, aut quia wolunt ; jam

Qiffi

fi. quia tton poffunt , id fit. aut. propter magti-

& V

fudinem verum | bumanarum Dei potentiam

excedentium ; aut. ob pavvitatem. €9. vilitatem,

fequi]

provz'dentiam effugientium.

Si cum poffit , non

Quem

vuil

4) Joh.22, 14.

&) Pfalm. 113.

)

ZNRTETONES E

hi

TRACTATUS TERTIUS.

« 97

nant, t

vult, aut ob delicias €? ignaviam eas megligit:

dirigendt

aut vurfus , quod ob pravitatem $9. vilitatem,

qus ; i

Cum autem

quamvis po[fit , eas afpernatur.

, du f

genevalis divifio fit bujyusunodi , iutevim ad om-

; Tibids

ses ejus fe&iones fic dicendum. . a)

reflantia

13. Cum tale fit INumen ; quale defcviptum

, inaili

efh, cognitione pveditum exquifitifma , €g po-

implet

tentia firiiffima,€g voluntate optima, €g' om-

'efpondexe

5ze$ ves a fe producat , sec ignmovat, ves a fe

» |iberun

conditas efe curandas ( qui flupor me. in. flupi-

acifftad

diffimas quidem pecudes cadit , gam ille quoque

jo : illu

fitos cuvant. fatus ) ueque ob magnitudinem re-

.

d de re

linquet

b

qui epim majov evit ve$ coudizore

gm Ui

Juo ? INeque ut viliores , quam que curentur,

& puid

a[pernatur , zam fi tales evant , cur. omnino

o quidem

condebantur ? — /4t mec voluntas eyus efl accu-

| tante (j

]

jauda, quafi ob delicias e9 [ocordiam eas me-

m

gligat : bominum enim ifli affelus funt , uec ,

*

ap quäm

vmnium fed nom proborum

)

cum me pecudes

flirum &

quidem ita delicatee fint &g ignave , ut. fetus

ne p

fuos uegligaut. INeque vero tamquam viles eas

contemmit, quas coudeve mom efl dedignatus.

jplics

Sic mullo imodo freri potofl , quin Deus. con[ulat

ul uiAfiW

vebus a [e conditis, ta StMPL1cCIUS,ille do-

gt

/

u

&iffimus EP1crET1 commentator; conci-

p

"nf

Íe, vere & pie.

j u

jil

14. Juverit tamen altius hanc rem pro-

m

fequi , divinumque honorem defendere,

h^

quem omnis relipioris ofores impetunt; &

npl

[//]

pro-

..8) Simplicius in cap. 58. Epict.

4

98 . ARS SEMPER GAUDENDI

profligant , venerationis majeftatisque divi-

ne, callido fuüb pretextu.

Et ut jam qui-

dem nihil de infinita Dei fapientia dicam;

de qua Tractatu proximo prolixior mihi in-

Da

ftituendus eft fermo : dic amabo te, qua

Tari

fronte Deo fublunarium rerum adminiftra-

p

tionem & curationem audeas detrahere ,

quafi, celeftium corporum globis difpo-

j

nendis & dirigendis fatis füuperque impedi-

to; hoc illi nempe opus,; hanc curam incum-

vt

bere; cum hec ipfa corpora non alio fine

ünug

molitus fit quam ut per ea tamquam per

Ane

apta inftrumenta, totam, quam incolimus,

Vatios

fublunarem regionem incolasque beneficiis

ellent

repleret ut nature auctor, & recte ut be-

d al

neficus Pater adminiítraret ? INon faris in-

lus Q

telligo, quo pacto Ariftotelis inpenium &

Al'iül

ratiocinatio in Luna heferit, quidve homi-

illac

ni ingeniofiffino in mentem venerit. At-

anino

tendite fi placet ea que dicturus füum, in-

Duit.

erent ea paulatim rectam, quam de Deo

Quer

j

abere convenit, opinionem : quam ut be-

aliur

ne firmavero, confecutus füum omnia.

Tüm

eft j

W £

fs.

äääääiääää

tl()r(

a

tion

&l

- &.III.

Tgrn

ii

"TRACTATUS TERTRIUS.

99

yquc dv

I1I.

t jum qi

S.

i dicam,

yr mii i

Däztm non celeflia tamum [ed c» [ublu-

0 te; Q

mavia, €g quidem aninutiffrma queque curare,

dmioilr:

probatur. ex. ápfa celeffium covporum con-

letrahett

Jiru&lione &2 fine.

js dl

Gedum ereo Philofophe, quisquis

: impet

Is.A

es, quid

di

icis? coeleftia corpora cu-

m ificu

Vide-

rare Deum, füblunaria non curare.

alio f

amus porro, quam id recte concluditur.

uam p

An ergo cclos, celorumque curfus tàm

colimus,

varios, aftraque idcirco effe autumas tu, ut

bendfici

effent in rerum naturaà tàntum, an vero ut

-le W Y

ad alium referrentur finem ? Certe fi mno-

n füds i

tus omnis, prout hi ipfi Philofophi cum

yenium ?

Ariftotele ftatuunt, finis eft quies, continua

äve ho

illa ceelorum circumgyratio, tot jam elapfis

neïi[. '('

annorum millibus, finem fuum non obti-

; m ?

nuit, neque obtinebit porro , donec hic

5 t

quem videmus naturce perítabit ftatus. Ad

alium itaque refertur finem, orbium illo-

)mnia-

rum continuus motus.

Neque jam opus

eít illud longius provehere, cum & ip(imet

id fateantur, & vero experientia fatis con-

ítet, quantum in his fublunaribus per al-

tiores illorum corporum influxus, tmutae

tionis accidat : quod vel folae noctis, & di-

ei; hyemis zftatisque acceffus receffusque ;

maris viciffitudines, & corporum in pleni-

G 2

luni-

g

100

ARS. SEMPER GAUDENDI

luniis, & aliis Lune planetarumque affe-

Ti

frut

€tionibus, mutationes luculente teftantur.

TDon

iNimis clara res hec eft, quam ut longius

deducatur.

Ícani

16. Id vero jam urgeo : an hoc rati-

anp

oni confonum credis tu, Deum Providen-

Q

ti&e füuz thefauros impendere cosleftibus il-

Qui

lis corporibus ordinandis, ad ea vero non

i

attendere, proprer que ea ipía corpora &

confecta; & hoc quo videmus ordine fitu-

qii

que funt difpofita ? Hoc enim vero perfua-

Tüenta

dear mihi quis, nauclerum artis füz in-

f0.ord

flrumenta curare , quibus in arcano fuo;

quem

prout explicui; conclavi utitur , torumque

Done

ejus ftudium in hoc confiftere, ut Aftrola-

AQe

bia, quadrantes, compaflum, regulas, ca-

nio f

I)

teraque recte in fuos gradus minutaque di-

vidat: acus nautica accurate ad magnetem

m'd ii?l

& ex arte fit affricta ; alia vero armamenta

d) &

nautica non expendere , neque velis; neque

fider

rudentibus, neque remis, neque clavo; ne-

tlone

que adeo vectoribus epibatisque ullo mo-

ridi

dl

do attendere ; cum tamen in horum ufüm

mad

directionemque inftrumenta illa conftet effe

nifi

confecta ? Solem, Lunam ceterosque pla-

foiff.

netarum orbes conficit Deus, terre foecun-

lis ;

diratem ut der; pluviam, grandinem, ni-

teren

ves, frigus, caloremque fuo quseque tem-

Viünt

pore ut induceret ; animantibus procrean-

&

dis alimenta ut füppeterent, gramine hu-

1nurm,

DI

'TRACTATUS TERTIUS.

TOI

jque .

mum, hortos floribus , foliis fructibusque

teffantu

frutices & arbores ut convefliret ; interea

t longu

non advigilat ; omnia permittit cafüi ; na-

Ícantur , non nafcantur animalia ; alantur,

hoc tl«

an pereant, parum ipfi penfi eft; modo cir-

rovide

ca coli cardinés recte perapantur omnia.

[libus

Quis id credat, nifi aut cui mens faàna non

'er'o not

eft, aut eft perverfía ?

rpori D

17. Àn non id faltem perfpicitis, fi

ine fIti

quidquam luminis vobis eft füper, inftru-

| perfua-

menta coleftia tanta arte di(tribui, & tan-

(üe h«

to ordine compofita confervari, ut hunc

no f0

quem videtis rerum ordinem in terris di-

umque

fÍponeret, difpofitumque confervaret ? ira

Miroli

fane cum infanis illis, nimiumque ratioci-

phs, Ciï'

nio fuo tribuentibus Philofophis, expoftu-

lat Deus ipfe, tefte.Jono.

Numquid nofli

yaque o

ordinem celi, € poues vationem ejus du tevra?

nagneffm

um

4) acíi dicat : f1 percipis.caelorum motus,

fiderum influxus, Planetarumque difcurfa-

tlis; neqm

chavo

tiones fi intelligis , nonne illico luce me-

ridiana clarius cognofces rationem tantee

3 ul]O n

rum [ Um

maching a terra dependere, hoc eft, non

nifi in fublunarium u(üm &. conmodum

:onüfïe i

fuiffe procreara ? & tu interim inftrumen-

jque Pþ

d

tis vacare me, cardiges celi perambulando de-

terere;. & ad precipuum, cui illa defer-

l

n P

viunt, opus non attendere blafphemus fin-

ges ?

proneæ*

G 3

i 8.Ar-

mmufe

a)ljob. 38, v.25

$

u

1o

p

^

ARS SEMPER GAUDENDI

18. Attendite vos, fi placet, Audito-

C x

res, & infanam Philofophorum collectio-

Then.

nem, ex eo, quod jam dico, percipite.

tulis

Quod fi artificem magna fefe induftria au-

pox

tomati, feu horologio quod rotis circum-

pere

f

agitur conficiendo impendere viderertis ; to-

pu

tos dies rotulas in fua membra dentesve

gitu

.

*

te id

dividere, excavare , perpolire

tympana

cocbleasque recte difponere, ut dentes

Àt|

idcin

dentibus ;; rotee rotis correfpondeant, mu-

tuosque excipiant & retardent lapfus; om-

dium

Dl

nibusque rite confectis, tabellam cui infcri-

pte hore , manumque qua eas defipnet

tis di

amen

extrinfecus affipere, füperne vero ss cam-

panum erigere, malleumque imponere, qui

Cred

Tneny

quot horas, totidem ictibus prodat ; deni-

que ju(ta pondera diu expendere & tandem

l'äSql

appendere, quibus automa totum, tota in-

far

quam machina, certo ordine & debita ce-

leritate moveatur.

Quis, inquam , hec

Ts jn

oculis füis perfpiciens, fi modo preseter ocu-

l"l]d [

los, mentis habeat aliquid , iftud fibi per-

Cüfet

fuaferit , non alio fpectare hec omnia ex

T

artificis mente, quam ut rotule circumfe-

Tüm

rantur, neque alium habere finem ? hore

ET

autem an defignentur ab indice, aut a mal-

r

leo campane . incumbente proclamentur; an

Eu

non; & que defignantur, an defignentur

n

recte, horane audiatur tertia cum fit duo-

t |

decima, nihil id quidem curare artificem ;

cui

(

TRACTATUS TERTIUS.

103

?

"pas

Aoditt

cui id nifi parum fano imponetur

*

xolledto-

men, inquies, femper artificem video ro-

.

vercipt

tulis adhibere manum. mentemque

.

jam

Jiria at

pondera attrahere, jam minuere, jam aue

Cif um

gere, jam denticulos abradere, limare ; per-

'etis;

purgare, campanule vero horisque, ne di-

gitum quidem adhibet, aut fi adhibet, cer-

dentes

ympt

te id quidem facit admodum perfun&torie.

At vero vir minime male, non attendis,

- dentà

][; r

idcirco rotis ponderibusque tantum ftu-

15; Offt

dium adhiberi, quod ab his omnis campu-

nule fonantis, & manicule horam indican-

j infcri

defigüet

tis dire&io dependeat ? Nifi forte tam fis

amens , ut malleum íua fponte fe movere

?s camj

credas , iétusque quotlibet, & quot ei in

M qql

p; d

mentem venerit, campane inprimere, ho-

rasque prout cafus tulerit ; indicem demon-

yandt

rare.

, tor i

19. At vero dices; demus fane , ad ho-

jbl Cï;

af ; M

ras integras dirigendas artificem attendere:

illud tamen minime credo , femihoras quod

grr (

curet, aut quadrantes ; exiguze ha funt

db p

fj

ompi d

minutie, neque digna fàtis, quibus inge-

nium iftud attendat, quod rotulis tam egre-

aira

gie accurateque conficiendis rectius impen-

n?horæ

ditur, quam quadrantium exprimendorum

u

anxia & parum utili cura. Quid enim?an

yentüh

tanta res eft quadrans, ut illi totam impen-

.flgneflmr

dat machinam artemque fuam ?

j r

$0. Ne

rf

G 4

104 ARS SEMPER GAUDENDI

Tranat

20. N« tu profecto automatum impe-

ritus es, iffa qui loqueris ! ignoras fane,

quido

quod fit automatis illius horologiique offi-

auing

cium & finis: quin imo, quo peritior eft

Tümq

artifex & exactior, eo minimarum etiam

modo

rerum, qua machinam totam conítituunt,

majorem habet rationem, confcius, in mi-

atmo|

nimis totam confiftere machine elegantiam

lis q

& perfectionem.

Idcirco non horas modo

&eris,

& quadrantes, fed & minuta fingula expri-

vias, [

mere, in votis habet, neque vero minoris

frigus,

molis eft & artis, quadrantem unum mi-

ftytg

nutumque exacte horologio determinare,

ftomig

quam horam diemve integrum : imo illud

Iempe(

conficere, majoris artis eft.

Tuür

IN

decen

gn IV.

enud

Que f

Deum vero ecleflbus. corporibur. veluti

inftrumentis uti, ad fublunarium cuvati-

tendan

oJem , expendituv, g. de-

Tqmos:

clavatur.

a]la u

H]ia Cif«

Udem fàne obícuramque quamvis;

ah'd den

.21.R

aliquam tamen divinge induftrie,

radum,

quam in procurandis rebus füblunaribus

Otns

Deus adhibet ,imaginem expofuimus: quam

mody

fi Ariítoteles non intellexit;aut potius intel-

Tenty

ligere fi noluit, magno tamen ea nobis erit

Bütim

ufüi, ut curam,; quam rerum omn/um, hu-

E

tenus 1

mana—

;NDI

"TRACTATUS TERTIUS.

1605

um impe

nianarumque potiffimum, gerit Deus, li-

)ras fin

Verum humana non

quido cognofcamus.

tique u-

attinpentes modo, ea qua terra, terrena-

eritior €

rumque rerum curam fpectent, tantum-

um etür

modo exponemus.

nflituun,

22; Certe fi res omnes, prout in hac

atmofphera obveniunt, tantummodo ocu-

5, inn

legantizur

lis contemplemur , viciffitudinem inquam

ras molt

aéris, veztorum inconftantem rabiem , plu-

vias, grandinem, nives, 'glaciem , calorem;

la expt

-mninors

frigus, dies noctesque, & has quidem modo

um m

breves,; modo loneas, modo mediocres, ob-

mmindre;

Ícuras modo , modo fübluftres : rurfus, anni

tempeftatem & temperiem adeo diveríam;

imo ll

& nunc quidem arbores fruticesque in flo-

res & folia calices füos expandere , quibus

decentiffime quafi veftiuntur ; nunc vero

denudari veftimentis omnibus ornamentis-

que fpoliari, fic ut non nifi fquallida ex-

y tl

tendant brachia , luridos flipites & ficcos

TU

ramos:item animalium diftinCtionem ; dum

)

^

alia quadrupedia terram occupant , aérem

alia circumvolitant, alia undis incubant;

alia denique intra terrz , quam reptando

ugmviïl

indu(h'iæï

radunt, vifcera, fedem ponunt ; hec vero

omnia & fingula , modo nidos conftruere;

blunii?

nus: Q

inodo generare, modo pullis undique ali-

menta conquirere, modo fedes etiam gre-

jtius intfg'

patim mutare : hec inquam fi füperficie

nobjs gt

piüm.

