donec intrem in San&tuarium Dei;

(]UC |

& intellipam in noviffimis eorum.

m

" Je P2

s

Ton

tont

g

Ofïenditur » bona ('7 mala bujur mundi be-

hn

ne dari-etiam malir , fic ut. mec. foli &

Ya

omnes mali bona babeant, aut mala ;

Com

uec etiam omnues. c». foli boui. bonir af-

Tüon

Jluant , aut. malir. "vexentur.

taque

Cus

Hon ajfügar wor fortuma aliena.

àüt

Q

PROOEMIUM.

üm

Tier

M

Agrnum f(àne tranavimus eequor, illud-

lisa

que difficilimum , maxima, inquam,;

jUE

qua diving providentie obducende op-

poni poterat , nubes deduéta eft & difcuffa.

Um,

Xlfm;

Scelera divino honori ade

o non officere,

Tom

ut etiam illi

promovendo fuerint neceffaria,

l:

»vPl.zmum feci

mus. Verum illud adhuc com-

dud

pla-

Tenn

I

"TRACTATUS SEPTIMUS. . 263

planandum reítat; quod non Erhnicis E

y,(;g

lummodo Philofophis, fed & Davidi Pro-

|

1

if

phetisque humano more philofophantibus

fuit offendiculo.

Ut ut fit, non impedian-

!

tur fcelera, permittantur fane, cunr.Dei

honor, liberumque.id hominis exigat arbi-

Il If

trium.

At vero cur, quae fünt fcelera,

lt (

non permirtuntur modo, fed & profperaü-

e m

tur ? cur flagitiofis opes dantur , cedunt-

| DCH

que omnia feliciter ? fi non omnibus , fal-

JUfT

tem cur plurimis, imio cur ulli ? an .hoc

non eft fovere fcelera ? Probi vero: cur

contempti aut depreffi; cur rerum- indigi ,

& quidem improborum malevolentia ? fi

iib

non femper, faltem cur plerumque? . Quid

jl d

vero eít virtuti officere, fi^hoc non. eft.

il

Communiffima hzc eft/ mortalium queri-

ht

monia; queque in omnium verfíàtur ore.

m

l

Cum enim nemo fe non:probum eflimet;

aut certe non adeo malum ; rurfum vero

cum nemo tam felix fit; qui fefe depref-

fum imo oppreffum malis non arbitretur;

nemo etiam putat, jufte fe non conquert.

j

Iis autem ut os obítruam, oftendam primo;

hn i

mquüm)

preclariffimis (àne du&um rationibus De-

um, fceleratitfi

mos homines felicitate. mna-

z 0

xima donaffe.

Deinde diftributionem bo-

difcu

norum aliter inftitui non potuiffe ; .quam

of

BCCHW'

fic ; ut nec impii omnes a felici fortuna ex-

cluderentur, nec boni omnes adverfà preme-

yc o

rentur : fed tam in bonos, quam in malos,

p]a

bona

$

264

ARS SEMPER GAUDENDI

bona malaque hujus vite fors divideretur

me

promifcue. . Hoc inde demum confecutu.

Cur

rus; ut nec alienz felicitati invideam, nec

lf

vero etiam infelicitate perturber.

bo

qu

& L

Pr

Q!'I

ànU

,Q)nar? via impiorum profperetur , non in-

selligemus- pevfe&e , mift im. noviffimis. eorum.

frd

* Ut modo acquie[cam., fufficit [cire 1ne ,

tent

Deuim id fic difpouere.

pot

pdi

r .Ommunifïïmam ; maximeque inter

dtm

cccos mortales vulpatam de divina

Ntm

providentia conquerendi materiam aggre-

od

dior. Mirantur paffim homines, fuis fem-

Ipf

per intenti commodis, eccur Deus homi-

Tno

nem crearit tam indigum rerum omnium;

Jia

tot fortunae cafibus expofitum, tot miferiis

Wlþl

morbisque corporis fubjectum , cüm faci-

tQle

le, nulloque negotio , aut ullo fuo incom-

quo

modo, potuerit hzc aliter condere & or-

td

dinare. . Quod fi refpondero, non fic ab

qui

initio conditum hominem ; peccatum pri-

Ia

mi Parentis interce(fiffe , primamque ordi-

D

mationem . interturbaffe ; ac proinde mife-

Anim

rias omnes, fructus effe peenasque peccatis

lto

debitas ; hoc, inquam, fi repofuero , tum

&f

vero velut agmine facto, Critici illi Divi-

ne Providentie Ceníores involabunt in

me;

J

TRACTATUS SEPTIMUS.

265

erett

me, illudque tritum toties ob os obtrudent;

&UUA

cur,fi miferi& peccatorum poene fint, fce-

N

leftifimus quisque extra miferias- pofitus

tamme-

bonis abundet, dignitatibus turgeat, vi

que. agat proríüus feliciter ? Quid quo

d &

Prophete Hieremie fit ifta querimonia?

Quare, inquit, via zmpiorum pv

9f

eratur ? a)

t j*

an ut foveatur impietas ? Neque

Á

octantum;

20f

fed fint fane felices, fint divites, fint po-

tentes: verum cur id permittit Deus, ut

t

potentia fua bonos opprimant, exfpolient ;

peffumdent ; quafi vero felicibus effe non

jnet.

detur, nifi per juftorum calamitates & rui-

ivind

nam. Hoccine eft juftum effe, juftitizeque

ggte-

ordinem obfervare ! /Egre ferebat id vel

ipfe Habacuc

*

e.

. idcirco querelas hominum

l

homi

modefte Deo referens : Quare, inquit ve-

Jpicis fuper imiqua agentes, €9 taces devovante

Yi

nfens

ampto

ufliorem [e ? 1) id certe non videtur

n t

tolera

B

ile. Caftigare fceleftos deberet Deus;

incoffe

quod fi nolit , faltem favorem bonis füb-

&

tractum

indecens eft impiis impendere ;

1 iicüþ

quafi vero pro fcelefta vita mercedem pree

m

miaque reportarent.

Que demum hec

EM

i

Dei eft gloria, que Providentia, premiis

] ml[ö'

animare fcelera ? quee juftitia, miferiis ul-

x

tro ingeftis ; virtutis ftudiofos exanimare;

fifi

& fic virtutem tandem tollere?

)j

Di

r /

4) Hier. 12.

5) Hab. r.

2. Qxef

t

466 — ARS SEMPER GAUDENDI ^

2. Querela:, imo injurias, quas in

fue1

V

Deum congeris, audio cenfor importune:

injurias non libet reponere. Tamen cum

flo

taf

EPICTETO Ego Deum apud homines defendam.

Ac inprimis, cum Dei .majeítatem — voces

€0l

Til

tue imperant, certe a Deo hec omnia pro-

venire & difponi in hunc ordinem, fatearis

0s

&i

neceffe eft. . Procul dubio inquis, nam hoc

eft, de Deo quod queror. At vero, hec

[

ipfa, & quidem fola ratio fufficit, ut hac

omnia quietus videam, & tranquillus. pa-

ilq

tiar.

Si enim hec a Deo facta eft rerum di-

pen

ftributio, certe facta, quia voluit.

Qmuia

o

eunim, quecunque voluit, fecit, neque voluit

Omr

quicquam, nifi de induftria. Quod fi voluit;

g

ilico juftum eft, quod fecit.

Idem enim

IT

eft, juftam quid effe, & id velle Deum, ut

f

recte: D. Cyprianus cujus voluztas , inquit,

tem

Jola €' vera quflitia efl. )

illu

3. An vero fim ego usque adeo impu-

füm

dens, ut juflitiee divinae rátiones figillatim

n

mihi exponi 'poftulem, aut juftum id effe

[

neger judicium, cujus momenta omnia ar-

BI

biter ego non difcuffero & approbaro?

E OR EUDBFSSCRENESSENCRUSENS. D SRRSNSSASS

(

Enim vero quis eo dementie provehatur,

m

Afb

ut caufas omnes in. füpremo regni concilio

Alopt

dijudicatas, fibi exhibendas effe proclamet;

E

)

neque juftam effe fententiam, niífi quee fibi

Ádi

fïifcufiï's omnibus riteque expenfis, plene

&tim

fuerit

2) 'Cypr. I. de Singul. Cleric.

T

'TRACTATUS SEPTIMUS. 267

DI

fuerit comprobata? an non is rifum mo-

us n

OU

veat modefte agentibus, fenatoribus autem .

[ CU

ftomachum? certe ut parum dicant , illud

fa.

tamen magna ratione ingerent , Quwis fe.

VC

couflituit judicem fuper 10$, & quidem aucto-

it pro

ritate publica fententiis ferendis prepofi- ,

tears

tos! Hoc certe tibi longe potiori jure fan-

m hoc

Giffimae Trinitatis aula opponet quisquis,

, hic

es, quis te conflituit judicem [uper nos ?

t ha

4. Et vero, an illud oblitus es modo;.

$ Pa-

id quod modo expofui, non effe nos eo in-

i di

genii acumine; divinorum. decretorum ra-

17777]

tiones percipere qui poffimus, nifi omnium

roluit

omnino rerum: circumítantiarumque com-

ololt,

lexus evolvantur? & hos mente tam in«

rma circumple&i qui poffis ?. Acquiefce

'enm

1m, t

tandem, Mortalis, quisquis es, & debilita-

tem tuam agnofce, tempus aperiet omnia;

mqül[,

ilud nempe, dijudicando orbi preftitu-

tum. Nunc certe patiendi tempus eft

m

emendare qua non poflis . tunc erit dijudi-

j

candi. Er quod praeclare monet Aucv-

d

srTiNUS, J boc quoque manifeflabimur,

niat

du

quam juflo judicio fiat , ut nunc tam multa , ac

pene omnuia 4ufla judicia Dei ,- feufus mentesque

rehämri

anortalium lateant : - cum tamen in bac ve pio-

;gncïïm

vus fidem non lateat , juftum e[fe, quod latet. a)

dumi

t.

Neque

useïI

Adde, & juftum.effe, quod latea

enim praclaram hanc Auguítini fententiam

Jone

ic

diei

|4) .Aug. l. de civ. €. 2*

268 ARS SEMPER GAUDENDI

fic tantum intelligendam effe video , quafi

| gna

id velit enuntiare folummodo, nos in claro

vid

extremi judicii die; cum manifeftabuntur

fcit

univerfa , rationes omnium decretorum

[

Dei liquido percepturos, ad quas nunc ce-

N

curimus; verum & illud etiam luce clarius

Inc

nos vifüros affero, bene juftaque Dei or-

pE

dinatione factum fuiffe, ur rationes illee nos

In.

laterent modo , oculisque noftris fuübtrahe-

Tan

rentur; idque unicum debuiffe nobis nunc

flu

füfficere, juftum effe, quod fit.

ilq

$. Ceterum, fi humanarum rationum

dia

trutina rem expendimus, illud fane cum

Chr

Auguílino fateri cogemur.

Znte faciem

&d

meam laborem inextricabilem video, ut coguo-

fcam , quomodo 3uflus fit-.Deus , $ ves bumanas

cuvet; C9 mon fi imiquus, quod peccantes 9

Jeeiera — facientes felicitatem babemt. im bac

hi

ferra, pii vero fentationibus plerumque 9. in

laboribus fatigantur.

Magua diffcultas efl

foc [ciré. ) Neque mirum, quod Augu-

ftino difficilis vifa fir hec res.

Certe de fe

601

hac cogitatione perculfo fatetur David ipfe,

Pente imoti funt. pedes mei, pacem. peccatorum

€on

videus. Et labor efl aute me, donec iutrem in

fie

Sauttuavium Dei, 7 intelligam in noviffimis

pro

eorum. D) Fateor iraque cum Auguftino,

Qui

inextricabilem effe laborem , fcire, quo-

Dtoc

modo juítus fit Deus; & ruríüs quod -

Qu

U

Qüri

$) Aug. in Pfal. 73.

&) Pfalm. 72.

—

J

"TRACTATUS SEPTIMUS.

269

T

gna difficultas eft boc fcire. . Verum id etiam

1 du

video, nullam difficultatem effe, hoc nolle

Dunt

Ícire; nulliusque laboris effe, juftum effe

TOTUrm

credere, quod ignoro, quomodo juftum fir.

o b

iNulla mihi jam indagandarum rationum

Clris

incumbir neceffitas: intellipam id penitus

Jel of-

in moviffimis eorum, cum intromiffus fuero

lre nos

in Sanctuarium Dei, ubi caufam fuam co-

ER

ram toto orbe acturus, & evicturus efl, ju-

| fu.

ftum fuiffe, quod nunc facit; meum jam eft,

id quod rationis lumine clare convictus ju-

um

dicabo, ccce nunc, fed pie credere.

Hoc

curmi

Chriftianum eft, hoc mentis Deo fubdite

i

dcin

& devota.

cogno-

T

1e .

u d

fil hi

Felicitate f'mp."brum uiur Deur, qt-Sor

TL

anagis in fide confirmet , prefertim vefur-

vetlionis €9' vite cterue.-

l

Jut |

u d

À

Erum fimul atque oculos mentis ra-

dl

6. V

tiocinationibus humanis hac in parte

li*

conquirendis occludo ; Deus bone, quanra

TL

j

fefe offert füpernaturalis lux, qua ingentes

prorfus , divinasque .rationes diícerno ;

quibus feliciratem impiorum recte a Deo

gufhüüï

procurari; evidenter videam, planiffime-

, q

que dijudicem? Ac inprimis iftud illico oc-

u 1

xurrit, fceleratorum profperitatem; ingen-

g»ld

tem

,

270

ARS SEMPER GAUDENDI

xem effe confirmationem fidei mez: liquido

ttítt

enim video, aliam neceffariam debere effe

fil i

pófthac viram preter hánc miferam, quam

hut id

nunc vivimus , vel potius infeliciter trahi-

üm,

nius.. Docet id me primo. Clemens Roma-

dem (

nus Pontifex. . Z/oc ipfum, inquit, qmod i

w ft,

[

prejenti vita nom vedditurunicuique pro. a&i-

bus. [uis, indubitabilem fidem. facit. [cientibus,

Tnanl

des,

g'gzo:/ judicium erit: à) & vero ratio id evin-

cit manifefte. ; Erenim Deo imputás, que-

impy]

Nà

rerisque fortunati quod funt peílimi: Deum

itaque efle- fateris tu, fortunas qui diftri-

cum a

buat. Recte. ]am vero iítud urgeo; an

T at

ulla in parte juftitize limites Deum excedere

lam, al

poffe credis? non autumo, nifi id etiam

enique

ftatuas, .poflibile 'effe, . non effe Deum.

m n

Quod fi vero non poffit non effe juítus

Id

Deus, certe non poteft non püunire tari-

"t mj

dem aliquando ícelera, nec. virtuti debita

modo |

10 fola

premia íemper poterit denegare.

]am

Vvero, nonne id fateris , improbos hac in

Qüm j

totum

vita felices effe , non caftigari eorum 'fce-

dera, vitam . ducere jucundiffimam, probos

fs

vero non nifi miferiis implicari ? fane hoc

Vütäs, i

tute.ipfe fateris, hec enim tibi conqueren-

liry 1j

di tota.eft mareria.

ltaque neceflario ;fi

UM

amentem adverris, aliam pofít hanc effe vi-

-

$ fEIi

tam fatearis -oportet.

Nam ut recte urget

| n

qui beue opevati fu-

D Chryfofcomus ) ubi.

evine

2) Clem. Rom. R 3 recognit in medio.

—

U

"

DI

TRACTATUS SEPTI MUS; 27t

liqih -

erint bonis fruentur ? ubi autem mali contra-

ere dh

vis, nifi fit futura vita quedam poft banc. a)

, qua

ut id plane concludendum eft ; aut dicen-

r tral-

dum , Deum injuftum efl^ poffe ; quod qui-

Ront-

dem dictu eft execrabile, & vero re ipía

ut fit, nullo pacto eft poflibile.

(l i

"o d

7. En, ut feliciras impiorum, qua hu-

iti

manis oculis expenfa ; Davidis quoque p:-

] evin-

des, quafi in lubrico pofitos , in lapfum

impellebat , noftre fidei fit fulcimentum.

, Q

Deum

Non intelligimus cur floreant fcelerati,

dillri-

cum adhuc in flore funt; v zoviffimis au-

0; df

zem eorum intelligemus , aliam füpereffe vi-

cedere.

tam, alia gaudia , aliam felicitatem, aliam

| enum

denique expectationem noftram, prae ea

TDeon.

quam nobis pratendit mifere hujus terre

1 Dlm

fucara felicitas & voluptas ; alias denique

jte Laf

efle miferias & füpplicia preter ea, quae

modo perfentifcimus & horremus.

Et ve-

j d

ro fola ea fpes exípectatioque fufficit, ut

"

[j

cum ingenti animi tranquillitate, videamus.

s hi

totum hunc fortune curfüm, labilesque

um u

fpes hominum ifthic depreffas, ifthic cle-

i pmbO»

N

vatas, ubique caducas.

Pacem itaque pecca-

fane

torum videutes, dicamus illico : P) | Omnis

nquere

j

confummationis vidi figem , finemque cum vi-

TIEROD

deo, felicem tandem exfpe&to, quem vero

T

fortunati illi habituri funt, id illi relinquo,

(le urgef

$

qui

Wil À

P

4) D. Chryf. hom. g.in 2. Cor. 4

) Píal. 128.

0.

ARS SEMPER GAUDENDI

272

qui novir moderaturque omnia. Id certe | Qite,

impiorum deploranda felicitas mihi confert quod

boni, quod fidem meam penitus confir-

Tatior

met,

Crd

mifer

$. IIL

Pïopl

Tequ

Felicitar impiorum juffos confirmat

et

in fpe.

joju

Uid, quod impiorum profperitas;

nl

S-Q

fpem Chriftianam mirum in mo-

R

dum acuat atque exftimulet ? idcirco enim

penig

malis & fceleratis in hac vita bona quadam

Yf

largitur bonus Deus, ut toti orbi conftet ;

Opeta

quam munificus futurus fit remunerator,

toin

tum cum perfectis gratiz operibus merce-

Wpo

dem plenam $$ coagitatam , €9 fupevefRuen-

n ]

zem &) daturus eft Deus, fibi tam chara ca-

prer

pira excerno devinécturus amicitiee vinculo;

alfel' [

cum tam liberalis fit tamque profufus mo-

fitex

do, ut íceleratorum fibique rebellantium

Tiones

quadam bona opera (nature tamen foetus

ff

& non gratie) eaque adhuc multis fceleri-

Ti p

bus intermixta, tot bonis; tantaque natura

1i j]

felicitate compenfet.

Cogitatio hec divi

Jat,

Chryfoftomi eft, eoque digna deducenda

Cejfu ]

eft paululum, ut percipiatur vis. 7)

9. Illud fane mihi facile quivis dabit;

aäl ,

neminem effe adeo perverfze mentis ac per-

&U

ditae,

$) Luc. 6.

&) D. Chryf, hn. 67. ad pop.

DI

)

TRACTATUS SEPTIMUS.

273

uf

dite, qui non aliquid agat laude dignum;

COnfat

quodque moralem fíàltem, hoc eft naturee

conft.

rationique confonam fortiatur bonitatem.

Crudelis ut fit 'T'yrannus, aliquando tamen

mifericordiam viétis exhibet , natureque

propenfio infitam animo emollit ferociam:

neque qui in omnem luxuriam projectus

Itl

eft, idcirco juftitiam non colit ; neque qui

injuftus, alia humanitatis, imo ne Religi-

yerittby

onis quidem erga Deum, deferit officia:

j mo

Res hec in confeffo eft.

Attendite nunc

) eniit

genium indolemque Dei: certe tam gene-

1ædam

rofa eft , ut ea ipfa qualiacumque bona

nftet ;

opera nolit omnino abire indonata: id ve-

atatoty

ro in altera vita preftari cum non poffit,

melc

utpote ab omni felicitate ifthic extorribus;

vt

in hac confert quidquid poftulari poffet

hat C

premii, ne quidquam omnino favoris , in

vinadl

altera poít hanc vita, quafi jure aliquo pof-

fit expeti, aut bonum aliquod opus in ra-

füs 1

tiones computumque deduci.

Quod fi fu-

:llamiuq

evit peccator aliquis , verba fünt Chryfofto-

n fbb

$ fLCICfl

mi, fexcentis imalis coopertus, eg. qui im pluri-

bus illorum, in[anabili morbo labovet , qui va-

e niift

hec

piat , qui fraudet 5 ideirco pr.

of

.

eyo verum [uc-

ceffa. fruitur, ue mercedem iff.

h

[[4

Y€,

ezaf. q)

i

j

[

Io. Contra vero , cum juftum vides

')

1bl

affligi, illud tecum reputa, neminem adeo

j

recto

accuratum efle; qui non aliquando a

n

Z

defle-

—c) Chryfoft, hom, de adverfa valetud. tom. $.

p

274

ARS SEMPER GAUDENDI .

l

defle&tat tramite ; neque aceo bonum, quin

( 10 (

aliquid aliquando fa-iat vasli. )

Idcirco

| enim .

hic patitur, inquit Chryfoftomus , u purus

! endo-

binc abest , nihilque . puniendum reftet.

debet:

Quod fane praeclare Lazari confirmat. ex-

| mod

emplo.

Quoniaimn ergo , inquit, g Lazarum

[Onit

babevi

(4

ucedam peccata comtigevat , g divitem

Tà Qu

aliquo

i

bonum babere : propterea. dicit Abva-

at QU

Bam , nibil bic vequire, bona. ilic Tua recopi-

folvi

ffi; ? Lazavus imala. fua. b) | Et ne quis id

besq

me ita dicere credat, inquit Chryfoftomus,

Y 0

certe ipfiffima Abrahami verba fünt 7ua

nimirum & Sua, hoc eft que tibi deben-

i

tur, X qua Lazaro.

Quod urt evidentius

1 df

declarer Abraham, non dicit 74ccepifli , fed

Q

Recepifli bona tua : nam quod accipitur non

V05 (

femper debetur, debetur autem quod reci-

f fo

pitur.

Bona itaque quadam debebantur

fücy

Epuloni.

Lazaro autem quadam mala.

&fer

En verba Chryfoftomi ; Epulonem allo-

nimi

quitur.

Fecifla aliquid boui ? vecepifli. opes

üur,

Juas; [anitatém Tuam , delicias, potentiamy

-

divir

Lonovem : uibil debetur , vecepifli lona. Tua.

tbute

'Tum ad Lazarum orationem deflectens.

Tuünis

Quid igitur, mibilue Lazavus peccavit ? imo

C

4vevo.

Et Lazarus füniliter mala , (cilicet fua

h'ü de

vecepit. — Cum tu. Tua bona vecepifti, tum La-

ting

zarus mala, idcirco wunc ifle confolatur, Tu

mitm

vere

masl

4) ibid, — 4) 'Luc.—16.

"

)

'TRACTATUS SEPTIMUS.

275

m,qui

Tdoio

ivevo cruciavis. Jufte omnino, & recte. Cum

enim Lazarus, pro perperam factis, pati-

At u

endo fatisfecerit; puniri non poteft, nihil

rele

deber: cumque pro recte factis nihil ei ad-

mat e

/

modum fit perfolutum, adhuc ei debentur

"

r

omnia. 'Tibi vero pro bene gefítis prefti-

dititi

ta cum fint omnia, nihil debetur premii:

; lr

at quia debitorum fuppliciorum nihil ex-

; nj

folvifti hactenus, in pleno ere Dei es, de-

quis ]

bes omnia, & quia zquiras id exigit, fol-

(lomus,

ves omnia.

- Zu

11. Mentem huc advertite , quotcum-

deber-

que fortunari effe vultis & dici. Fortunati

lentius

fi eftis, & nihilominus Dei hoítes & pec-

jj f

catores, hujus s&vi, terreque fortunatos

vos credite ; non alterius & cterni. Duret;

qyr non

od r

fi fortuna fic fert, eo quo vives tempore;

pebantu

fucatà illa qua deliniris feliciras ; at vero

seternitate tota tibi quid fier ? Dona dat

em dl

nimium tibi benignus Deus, divitias largi-

tur, dignitates impertit & honores ; tuque

q);fh qu

gianti

divinis beneficiis, in injuriam benefactoris

gt 1

abuteris. Non percipis interim irati Nu-

iinis effe timenda beneficia ? Nihil deli-

ul

'

?

j

n

ciarum, nihil felicitatis tibi detrahit, ut ni-

.

.

ra-

ia

hil débeat, fi forte recte quid egifti

tiones inrerim tecum pro fibi a te debitis

,Im ^

jiin ^

initurus ; uti hquidi(ïimas ; ità ö(þ rigïdimf

mgs.

Sg

125.Vin

276

ARS SEMPER GAUDENDI

Vus.

12. Vin plura ? certe cum Dei arcana

con(lia tetigerimus, illud etiam dicam ut

Tro(

QTO

aurem tibi. vellicem ; nimiumque ne tibi

de felicitate blandiaris.

An nefcis divitias;

lc ar

TUf

fortunasque eo confilio tibi a Deo fübinir-

ti; ut majori, ut fic dicam, animo, te in

ITta

elle

extremo torique orbi confpicuo judicio ar-

guát;, fecuriusque condemnet ? Cur fic in-

Qu

àg

quies? dicam. Caufi fuz sequitatem, om-

nibus creaturis confpicuam facere cum fta-

det

teh

tuerit ; idcirco felicitati tu&, cum poffit,

nihil detrahit ; ut omnibus conftet, nihil

[^!

li

tuiffe

omnino rationis afferre te poffe, cur eo

audacie prolapfüs fis, ut tam beneficum

Vette

uf

Numen te non puduerit injurià impetere;

ejusque tam jufta imperia detrectare. Fe-

fine

licem te facit, quamvis peccatorem, ut tan«

uj

dem aliquando juflificezur in fermouibus fuis,

Ji

:

CM

dei

& viucat cum judicavit. a)

13. Audi Ambrofium hec in [uda ex-

n

Iu

ageerantem.

De Suda Proditore , inquit;

bec colligere licet : qui $^ 7Apoflolus iuter eos

&

ele&us eff, ut loculos pecuniarums quos paupe-

U

vibus ev

[/]

avet , commafJos baberet 5 ué videatur

ls |

quafi in

Á

LU

0Z0TU$ Qui qu

afi egenus$. Dominun

prodidiffé. b) Quid deinde ? E ideo ut u-

fui

DI

Jificetur. im eo Dominus , bec ei contulit , ut

mon quafi injuvia exa[peratus , fed. quafi pra-

À

varicatus gratiam, majori e[fet offen[z obno-

xius.

Opq

«&) Pf. 51. 6.

5) Ambr. L. 9. offic. c. 15.

".

)

'TRACTATUS SEPTIMUS.

2"7T

. r

yius. Optime Ambrofius & Tudze & tibi.

cam Wt

Fruftra id jam quidem Jude, id & tibi di-

ne t

ceretur, quisquis es peccator, & cum dici

liviti

Íic ambias , peccaror fortunate.

Quod (i

fübimit

rerum omnium egenus fuiffes , certe tot

), teil

fürta, injuftasque technas , paupertati de-

[cio dl«

pellende aliquo (àltem modo poteras im-

fic it

purare; Quod fi calamitatibus, dedecore

& eerumnis te Deus oppreffiffet , vindictae

7 Offi

m fl«

de ram íevero Domino fümendz cauía ei

po(ü[,

te bellum dixiffe, legesque tibi impofitas ex-

cuffiffe, male quidem, tamen in fpeciem po-

, nibi

tuiffes obtendere: at jam quid dices? quo te

ur.eo

ficüm

vertes ? quid afferes excufationi ? quomodo

caufam tuam orbi jam probabis ? Nefcio

i

'þüü'

&

[2]

fane. Illud videt orbis univerfüs quod zz-

crafatus. eff dileus eg' vecaleitvavit 5 imcra[-

t

fatus, impinguatus , dilatatus , & nihilominus,

j Ju

dereliquit. Deum fatlorem fuum, & veceffit &

du d

JDeo falutavi fuo. a)

Habemus fatentem

reum , & eo racente res ipfa loquitur; evi-

jingh

n

€ta caufa eít: itaque vemiat movs fupev eos

eg de[ceudaut in inferuum viventes.

Percipi-

u p

tis tandem, cur malis bona det bonus Deus?

T

ut ju[lificetur in eo Dominus ; & caufam

fwii

fuam contra omnes obtrectatores evincat

iil

cum judicarz't.

"L

14. Nunc vero ad vos mihi fermo eft

u

Auditores. Quisquamne inter vos eft; qui

,,,M:[)IW'

[]

operum füorum fibi mercedem integram

in

S 4

Ij

$) Deut. 32.

478

ARS SEMPER GAUDENDI

]

in hoc mundo preftari defiderat, plenàmz

ty fü

que omnium quz fibi debentur przmio-

Ó o

rum apocham, nihil ultra petiturus velit

filt i

dare ? Felicem modo te hic reddat Deus

nimin

fervat

vis ei cadleftem quam tibi daturus eft olo-

ram tranícribere , & omne debitum con-

dum

donare ? Minime vero inquis , abfit hoc a

Tmer

me. Sapis profecto, fapis. Jam vero, aa

! debet

etiam adeo amens fis, ut vel'minimam de-

ætery

bite mercedis partem ; & ut ita dicam ato-

mum velis concedere, in hoc mundo for-

quod'

tunatus ut fis ? terrena gaudia coelefti elo-

Verfi

ri&, corporis commoda deliciis anima,

Thente

seternis peritura ut equipares, imo ut prae-

Ui) iï

ponas? non arbitror adeo infanum te, nec

tibi ipfi tam inimicum.

Quod fi ipgitur

s&terna tanti facis, quid tantopere conque-

reris, terrena quod tibi deneget, ut plena

ij

& intepra tibi ftet merces ifthic folvenda,

(l

ubi cum datur quod debetur, debitum ra-

men numquam exítinguitur ? Cur non tibi

ipfi gratularis cum affligeris ; certus te;

que debes füpplicia pariendo delere, fic

if A

ut omni zre alieno liber, creditor ipfe de-

du

birorem Deum poffis libera & exporrecta

pniti

fronte convenire ? Sane hac fpe fretus,

s

ridebat miferias omnes laboresque divinus

Paulus.

qäïd

Bonum inquit, certamen certavi,

qui

hoc eft mu

Itum mihi defüdandum fuit, non

Q

-

Pïïrv; certamina fuit'inui » Curfum con[umm

[

J

TRACTATUS SEPTIMUS.

279

lenirie

vi, fidem fervavi.

J veliquo vepofita eft mi-

termio

hi corona jufittie, quam veddet amibi Domi-

s vei|

zus in ila die , juflus Sjudex. aà) ; Repotitam

a

|

!

nimirum gaudet coronam integram & re-

( gloi'

fervatam mercedem plenam , cujus admo-

m o

dum nihilin hoc mundo receperit : certo

hocà

tamen recepturus, quia juítus eft is, qui

deber laboranti premium, & beni

T0, d

gnus,.'

m Q

eeternitati illud cum refervat.

n at

15. [nterim fatere modo, abs re effe

o fot«

quod conquereris, profpera fceleratis, ad-

verfa piis cedere, fateberisque, fat fcio;

] g'IO-'

]imæ;

mentém Dei confiliumque fi; prout expo-

i

fui, intellexeris.

[ pïæ-

$u

jpwt

. IV.

jonque

Filicitas impiorum magnitudinem . celeflis

y p

Jvendi

Glorie demon[lvat. . Pateve. igitur felici-

tatem eovum , tibi tam

m t |

utilem.

gon t

Dde, quod ex ea quami tantopere

ts 9

lts ^ |

'IG.A

miraris fceleratorum hominum feli-

citate, cceleftis quze nos manet glorize ma-

p

ones "

gnitudinem, datur conjicere & inveftigare.

Age fis, & quidquid terra fert gaudii; quid-

] fl'emsl

diris

quid deliciarum Imperatorum aulz, quid-

quid divitiarum expoliate armis Provin-

gt

im fa.«

fm[ ) n(]ü

cig, quidquid dignitatis eve

'&a per v

li

$

j

ftigïla,

D]

$) 2. Tini. 4 v7.8.

280

ARS SEMPER GAUDENDI

ftigia;, homini quem tu fortunatum vocas

umquam contulere, ob oculos tibi propo-

tepc

ne, & fi potes mente concipe : theatrorum

fümt

acclamationes, conviviorum luxus chorea-

bus j

rum gaudia, luxuriantium inanes rifüs, &

as

deba

fleriles cachinnos; quidquid denique im-

lid

modica conferre poteft fortuna , cogitatio-

Then

ne defigna. Delignafti ? jam vero fic te-

Creti

cum, imo mecum ago. Quod fi ram mu-

fem«

nificus, imo tam profufus eft Domizus , ju-

Tnu

flus tamen. S'udex , ut bona quadam opera;

Du

naturam tamen non excedentia, & quidem

feru

tot tantisque fceleribus contaminata com-

-

Yetü

penfet ; que demum erit illa gloria, quee

Qhi

delicie, que corona, qua gratie perfecta

LT

opera, hoc eft, Sanguinis a Deo homine

D

'

[

profufi merita compenfabit ? Si tam bo-

as

Veti

nus eft tamque liberalis erga hoftes, Maje-

Tion

ftatis fuze jura per fümmum nefas. infrin-

Vi

gentes ; quaz tandem repofita eft corona di-

Nihi

ligentibus fe; quae hereditas filiis, per Filii

l0i

I

fui dilectiffimi Sanguinem adoptatis ? Si

Votig

talia impertit gaudia in exilio conflitutis;

E[Te 1

&

in hanc lachrymarum vallem ablegatis ; quee

pus

uti

demum ferenitas erit in montibus aternis;

Qu

in centro volupratum, ubi flumina delicia-

rum Aetficaut civitatem Dei ? à) O Teru-

falem cocleftis! Domus Dei ! civitas fanc&ta:

p

Quan

patria dilecta ! qualem ego te contemplor;

int (

cum exilii hujus feliciatem afpicio!

Votis

17. Con-

2): Pfal, 4.

DI

TRACTATUS SEPTIMUS.

281

] Vcd

17. Contemplari eam veluti in eenigma-

prop

te poffümus Auditores, ea frui necdum pot-

LE'OTUT

fümus ; defcendendum .eft itaque e monti-

chorete

bus illis zeternis, quos jam mente confcen-

ifus, d

debamus vallemque noftram repetentes, il-

je im.

lud vobiscum jam reputate, quanti mo-

girario-,

menti fit, ingentem de Deo Divinisque de-

[ic t&

cretis animo imbibiffe opinionem ? Cum

» m

femel illud tamquam indubitabile ftatueri-

Itf ;)I"

mus, bonum effe & re&tum quidquid agit

Opem;

Deus, illico rationes fefe magna copia of-

udem

ferunt, quibus fingula defendamus. — Adeo

COf

verum eft, ut expofui, illud Ecclefiatici.

, que

ui tünet, hoc eft, qui reveretur — Domi-

t

mum;, imveniet judicium , €g. jufHitiam , nempe

mm'me

Dei, quafi lumen acceudet , ut. plurimas in-

am W

veniat rationes, quibus, juftum effe, quod

Mi

non dubitabat juítum efle , rationibus con-

infti-

victus afferat, & convi&tum fefe gaudeat.

Nihil adeo videbatur difficile; quam intel-

d

l

ligere quo pacto juftus fit Deus, impiorum

Eet7Fi

&

votis cum obfecundat ; & tamen juítum id

1üi[llïi$7

effe poftquam ftatuimus, quam facile fuit

juftitiee ante tam incognite rationes con-

js; *

u

quirere & invenire ?

18. Has itaque mente generatim. com-

dei

0]e

ple&entes, quiefcite pofthac , neque quid-

quam ultra inveftipate : fint felices modo ,

; d

fipt fortunati, fint divites, fluant ex eorum

' I

votis omnia ; qualia fuerint vota iutelliges

[

17.

(it

L

282

l

ARS SEMPER GAUDENDI

in soviffimis eovum.

patien

Neque quod juftum

efle in omnibus fceleratis generatim credi:

pedt

Wm p

tis;id de nefario quopiam particulatim am-

.

plius exquirite

.

neque cur hunc Tyran-

ftti;

num ferat Deus , cur hoc fcelus non im-

Ts no

pediat, cur nefarius hic tam ample domi-

Ts hi

netur.

Superfluum eft, quaftiones ejus-

fiti

modi fpecialiter inftituere, ubi de juftitia

; Üb

M

generatim conftat.

Verum id video, ho-

mines plerumque non tam de fceleratorum

lm

bonis generatim , quam de hujus nefarii

P

qui prz oculis eft, de hujus impudici, de

da

hujus truculenti a quo quis opprimitur;

re) HO

felicitate angi & potentia dolere.

Hunc

dini

füblatum vellent; hunc depreffüm, hunc in

(;

Tat?

[

ordinem redactum. Sint (àne in Indiis ty-

ranni, fintimpii in Japonia felices, domi-

&

nentur ifthic fcelera , parva de hoc nobis

ptie

eft curatio.

Ain vero tu ? Certe jam per-

Que

fpicio, non Dei gloriam, fed tuum incom-

W0

inodum has querimonias expreffiffe.

Tdnt,

19. Quod fi nihilominus Divini ho-

feunt.

noris affertorem te dicis, ejusque glorie

QU

cupidiffimum ; fis fane, & permitte Divis

—

Qum

catera.

Puniet eos Deus,. deturbabit de

m

gradu; faftum coercebit, tum cum id erit

Bd

ei gloriofiffimum.

Tu de hac re , ne cu-

Tij

ra. Interim id modo ad gloriam Dei con-

2

ducir maxime, ut modo aflliparis tu, ut op-

titi

Prim-aris,- ut mala füflineas, & malos feras

&Unt

pati-

N

DI

TRACTATUS SEPTIMUS.

2835

patienter.

Hec Dei laus eft, hanc a te ex-

juln

f credi

pectat.

Idcirco hoc fcelus, hunc proter-

tim am-

. vum patitur; ut tibi per eum patientiz ma-

Tya

teria; fibi vero laudis per te detur.

Po-

nas nonnumquam es commeritus

.

.

nefa-

301 if«

» domi-

rius hic flagellum eít, virga eít qua cafti-

s (s

garis, ut poft hanc miferam vitam, nihil

tibi folvendum reftet.

Patere flagellum ef-

jii

30; ho'

fe : caftigato filio flagellum fit ignis pabu-

IEOTUFT.

lum , filio hareditas ex affe refervatur.

nefarii

20. Jam vero, fi nefarius ille virpa tua

eft, cur conquereris eum tam potenrem ef-

i, dé

nitury

fe, florere opibus, florere fortuna, florere

Jdignitate ? Virga eft, & quaris cur flo-

Hunc

yxcin

reat? ut tibi magis doleat, ea cum percu-

teris.. Quid ergo! Virgam efle vis ficcam

dist

& emarcidam ? Et qua tum tibi daretur

T

patiendi materia, quod virtutis exercitium?

qua caítigationis erit utilitas , ubi doloris

Lam PCT*

non eít fenfus ? Floreant (ane virgz, flo-

jncom

reant, füccum e terra trahant, baccis tur-

j

geant ; in folia fefe diftendant, fint confpi-

vini *

*

j lO ii

cue, fint. virentes, floride .

.

tempus erit

te DIW

cum cuncta diffluent, nihilque futurée nifi

E

flammis devovende victimz

p

filis cafti-

babit i

j d

gandis quondam utiles, ceterum pofthac

inutiles futuri rami.

g

21. At inquies, longinqua eft hzec fpes,

Dei t

.pimium durant virpe ha : cur non abji-

y U d

ciuntur modo, cur tam diuturna eis felici-

j f

N r

pau-

384 ARS SEMPER GAUDENDI

&ind

tas ? Ah querulum hominum genus! Lon-

gum tibi videtur tempus hoc quod exigi-

türbe

mus? Audi Auguflinum. Quod tibi vi-

ca(üg.

detur longum , breve efl..— Fis effe longanimi

f2

.

üt À

junge te eteruitati Dei, Nam attendis ad dies

hoc e

Tuos paucos: Q9 diebus tuis paucis vis implevi

noftn

ommta,

Que omuia ? ut damnentur omnes

a

impi, g corouentuy ommes pi. a) An non

fead

id video , contra omnem rationem id vel-

pora

le té ? id enim vis, ut maxima pars orbis

plicar

pereat, vivente te.

Non hoc volo inquies,

unicum tantum , illudque fceleftum plane

caput diris devoveo : hoc fi aufertur; pla-

na mihi pofthac füunt omnia. Ne tu cau-

Nle

fam tuam, fed non Dei, agis preclariffi-

! li lo

me ! At vero non id perfpicis , eodem

(Nt ;

prorfus modo alium de alio, fibi eeque ac

tuüs tibi, infefto , tertium de tertio zeque

1l

ur fibi videtur fcelerato ac ruus tibi, con-

quefturos ? Nemo certe fere unus eft, qui

D

non aliquem fibi habeat infeftum, quem

fuüblatum cuperet, eodem quo tu jure. Ne-

que vero tu ipfe is es, quem non aliquis

Quod

hibi obftaculo effe retur, licet id nefcias.

Det f

Quid ergo ? an illico omnia deftruenda

hg

fünt, ut conquerentium votis Deus fàtis-

l hhus ]

faciat ? Certe & tu in numerum eorum

T

n n

venies, quos de medio rollendos ftatuit hu-

Vi

mana fatuitas.

Ridicula hec plane funt;

Q

blS !

Bo

