verío abeffet ? Nil mirum reponis tu; pe-

ricula, qua' . undique eum circumftabant,

efm

Cminj

ignorabat puer, neque ulla premebatur

Tüm jan

phantafia prafentis mali,|» Optime philofo-

f ex

pharis. Verum vel ex hoc refponío con-

Tepitu

fii volo ego, veriffimum proríus eífe id,

(C r

quod Epictetus more fuo do&e, & brevi-

Venire,

ter dicit in Enchyridio : Zomizes turban-

zur 102 vebus, fed quas de vebus balent , opi-

quisves

Ventur

zgionibus. Neque hic eft; quod refpondeas.

Etenim puerulus hic aures habebat, quibus

QUs tl

LA

infános ventorum aquarumque tumultus

perciperet ; fentiebat cunarum agitationem

tj j

minty |

fine dubio ; non enim toro tempeftatis tem-

pore;, quod diu tenuit, dormiffe eft credi-

&em [

bile; vigilavit aliquando , & . nihilominus

jam E

in fomnum potuit redire: ubi tu quisquis

j

Q6 n

eS iisdem in cunis conflitutus , non dico

Íomnum, fed ne fpiritum quidem pree ti-

Wa

Ilj

iore potuiffes ducere, neque adeo marina

aqua, quam fudore defluxiffes, — Quid hoc-

Veto

:

«c demum rei eft ? unde eodet in pericu-

mUH(lo 1

lo

TRACTATUS . PRIMUS. |

17

i

lo conftitutis tam difpar animus ? ex fola

Tuiaiud

Illud

ventisqe

phantafie apprehenfione difpari.

quidem imapinabatur in. cunis folitus agi-

: ag

.

*

aut cérte

s hi n

fari puer, a matre agitari fe

parum penfi habebat, a quo tandem mo-

iquis Ài

veretur ; fallem fomni cauíà erat eadem

ire qupe

Àlla apitatio ; que' te in angores ultimos

sque hr

conjecifler, hac. tantum ex cauíà, quod

ipto t

longe aliam hic motus in te phantafiam

nis tu; «

efformaffet, & aliam rur(us phantafia di-

umlb

Ícriminis exiftimationem.

Itaque . pla-

yemebatit

num jam eít, perturbationem animi non

d philofb-

tam ex rerum extrinfecus adyenientium

onio d-

firepitu & tumultu, quam ex illa, quam de

is dl

hoc tumultu & motu habes, opinione pro-

, &on

venire. O utinam id bene perciperes; quis-

n tl

quisvés o homo, quis fit, cujus nutu mo-

b(lþällf ) 0[ ,

ventur ea, que circa te füunt, omnia! illud-

refpontes

que tibi ferio perfuaderes , a Deo moveri

bur; qiià

te; ab eo tamquam a dilectiffima matre i2

- (

£unis infantem. agitari, obfervarique nihilo-

piradond

minus fumma cura! ah quam pacatus qui-

sls

etem.caperes medias inter tempeftates ; qui

T

jam ad fingula perturbaris & expavefcis!

jhilommts

15. Verum hoc jam prius ago; peto-

ü quisquïï

que, ne mihi poft hac dixeris te mille tem-

eflatibus, mille difficultatibus, mille zz7o-

np^

h

Hs -opprimi. unudique.

Falfüm id enim

e0 gt

vero eít; unica tantum difficultas in hoc

llid ho

mundo. füperanda eft ,. aut corrigenda, aut

ii pericll:

.. bene figenda ; unica, inquam, tua de rebus

opi-

18

ARS. SEMPER GAUDENDI

opinio & phanrafia : ea fola eft, que diffi-

tte

cultates omnes in domum tuam invehit.

quo

Fateor mille, imo infinitas res eíTe extra te

coní

pofitas ; cafüsque inevitabiles , humapam

ipf

phantafiam opinionemque commovere qui

frd)

poffint ; verum id etiam jam affero, hanc

&de

immotam pacatamque continere fi poflis,

caul

licet furfüm deorfümque volvantur omnia;

tea

quz te circumftant, licet in te fractus illa-

p

batur orbis, non magis tamen commoven-

di f

dum te, quam is, quem dixi , commotus

ti: [

eft infantulus ; cui dabatur effe quieto, &

&lto

fuaviter cunis indormire orbe concufífo.

m

16. Alterum eít , quod in hac hiftoria

fed T

cogitandum occurrit. Dic amabo; quod fi

enim

pupulus hic e fomno forte evigilans, ocel«

4 f

losque aperiens, matrem inquifiviffet ecu-

ipit

lis, nihilque nifi felem vidiffet e domo fu-

Ott

per ; interim undarum vortices circumfpe-

tafia

étans in lachrymas vagitusque refolviífet

Inot

ora & oculos, an id flenti puero profuiffet?

ll (

an citius quisquam opem attuliffet; aut ob-

tuliffet manum ? haud quidem credo. Et

prel

quid fi medias inter undas fübverfz cuns

infanti communem cum ceeteris attuliffent

trah

ii

mortem , nonne fíatius erat optabiliufque

ib

puero, fic fine mortis apprehenfione fuavi-

Tror

ter emori, quam poft longas eluctariones

füff

magnosque terrores undis tandem abfor-

Dl

beri? fine dubio inquis, neque dubito Fgo;

fétro

Vl

'TRACTATUS PRIMUS.

19

que dis

tamen idem malum intuliffent aque puero;

n inve

quod adultis ceteris, qui cum fümma fua

[e exa t

confternatione & pavore funt extinéti , re

Turmana

ipfa adduxerunt.

Rurfus ergo patet, non

Vovere

malum exteriüs adveniens , nec mortem

fero, hi

adeo ipfam angoris perrurbationisque effe

fi poli

caufam ; fed eam, quam de malo, aut mor-

ur ornt,

te concipis opinionem.

Suaviffima fuiffet

as il

puero illata mors, qua tamen adultis acci-

mmoye

dit formidanda : & tamen iidem erant ven-

xomrmoti

ti; éadem aqua; eadem rmortis cauíà, atque

quito;

adeo eadem imors, idem omnibus malum,

)ncuio.

& mali caufa exterius adveniens.

Sic eft,

sc hifort

fed non eadem erat mali apprehenfio : puer

0, qUo l

enim opinioni illi fuiffet immortuus, qua fe

lans; 0

a matre, aut certe ab amica manu credebat

yifer od

agitari ; ubi adulti quidquid in imorte efl

: dotmo

horribile, fibi dum undis agebantur, phan-

al*

]

tafiía depin

cebant,

Somnum denique iu

gefolni

motu fibi

ängebar p

uer, adultus mortem;

M

En omnem perturbationis caufam.

;

, at

17. Itaque, fi ipfis quoque adultis ap-

yeo. !

prehenfionem illam mortis potuiffemus dez

etfe a

trahere

five fomnum arte aliqua in me-

diis flu

&ib

al

us conciliando , five etiam ratio-

uabilul

nibus perfuadendo,; vortices illos, neque

jone l1*

mortem ullo modo nocere poffe ; ( vero ar

u

falfo non id cure eft, modo perfüafero,

phantafiamque , quam de mortis in(lantis

jbin (

^

terrore concipiunt; penitus dilüero) nonneé

à

P

tam

aó -"ARS SEMPER GAUDENDI-

ram fuaviter mortem oppetent, mortem

«W

& n

ipfam agnofcentes, quam puerulus ille cum

mortis ignorantia ? & rurfus nonne tam

do

íecuri medias inter undas cum fluctibus lu-

qu& |

€tabuntur, quam íecurus infans ille in cu-

quiel

illen

nis ferebatur ? Indubitatum id mihi qui-

dem eft; nam medias inter undas agitato,

Quel

Ín

nunc in altum projecto, nunc in imum de-

je&o corpore, habebit 2gimum . fidentem

men)

€2 [empev. eve&tum. . Floc autem nifi fallor,

que dl

eft animo quiefcere ; & tandem . fic quie-

&dmon

Hoc quidem obtineri

fcere, eft oaudere.

Itdtf,

OOT

Ro(ïe ; Jam .oftenfum efít.

Gchitn

& qu

^e - TTE

iem t

domin;

Opinio autem , quam precipue oportet cor-

vigere, ut quietem animi obtineve. poffrmus, eft

lmdisqu

(mits

quod uom Tes wobis , [ed wos vevum eventibus

T0n aj

ccommodare ,fic ut velimus fievi

debeamm 4

MU

omnia pvout fiunt.

DN

Aulatim artificium detegimus Audi-

Ion V

18.[)

tores, quo gaudium, hoc eft quie-

Tautis

tem animi, procellofum mundi hujus mare

o

falutantibus dabitur obtinere. .Quietam in-

ts

flituere vitam omnes percupimus : hanc ve-

It

ro ut obtineamus , omnia volumus ptius

quieta effe;qua. nos circumfítant , multum

tepit

quief

Íolliciti ut compef;amus fingula, dum qui-

eta

üqug

NDI

TRACTATUS . PRIMUS.

2I

eta volumus omnia. . Verum miferos nos

t mortet

us de cu

& infipientes! an. non attendimus hoc pa-

Donne t

€to. quietem obtineri non poffe , cum ea,

luctbosl

quz prima omnium inter animz porentias

ille in a

quiefcere deberet , phantafia, follicitudine

illa. nimia femper excitetur & perturbetur?

mihi qi

ls agitt

uafío diligenter ad hoc attendite.

[e]

uod

imum d

fi in navi ad fomnum tibi libeat laffa jam

n fiena

membra componere, an per tranítra foros-

aifi fl

que aíliduus difcurreres, omnes & fingulos

| [ic quie-

admoniturus, ut filentium bene magnum te-

m obtineti

neant, nec verbum hifcant, ne ftrepitu ex-

orto tibi fomnum interrumpant ? Credo

cachinnis exfibilandum te, id fi faxis, imo

& convitiis impetendum, quafi qui aliis;

idem tecum, in navi jus habentibus, velis

dominari.

Nihil de compefcendis ventis

gprtt t

undisque dico ; ftultum enim foret, fi in-

oftmih j

domitis his elementis velles lepem ponere;

7 eventigäui

non alia lege dormiturum te, nifi ftrepitum

jimus f

omnem.ponant; & molliter abblandiantur

navi Denique ridiculum pror(us foret, fi

non vectoribus modo ventisque; fed &

m A*

y d

nautis, & epibatis filentium velis indicere;

edicereque, ne rudentes moveant, ne vela

hoj

Juietim ?

transmittant,:ne tranflra obambulent, ne

remos agant ; nimium hec omnia excitare

; hr

mus (

ftrepitum, dormire debere te: & nifi

quiefcant omnia, dormire neque poffe;

neque adeo- velle.

Magne certe - vir-

dun (

u

tutis

b 3

g

22 'ARS SEMPER GAUDENDI

tutis patientieque, quod non folent, epiba.

ORE

te ut fint oportet j fi non egregie derifum;

m

contumelis etiam impetant , jubeantque

tus

ef

agere , quod libeat dormientem, aut vigi-

lem, dum ipfi rem communem agunt,

re&is

19. Ruríus, fi. hoc modo explofus in

peri

ima navis defcenderes , pallioque te invo-

epo.

luens in fomnum membra extenderes ;

Q0dn

omnes interim phantafie vires ad cooitan-

7it,|

dum explicares, omnium , qua in navi agun-

ür n

tur, rationes examinaturus ferio & expen-

tf in

füru

Q

L]

videlicet , an non nimia viatorum

L00 j

multitudo navi immiffa ? an non pondus

Íd t&

nimium, quo carina vel dehiícat vel depri-

linunt;

matur ? an naute rerum fat gnari ? an nau-

modr

clerus gubernatorque recte dirigant ? &in-

lm V

tér has cogitationes ad minimum navis im-

Cnds

pulfüm clamares illico : perimus , aCtam eft,

Que

in vada impingimus; an heec demum vide-

ti?

tur apta fatis ad fomnum captandum infti-

& fi

tuta ratio. Denique íi navigatione futura

tibim

diuturniore, etiam de annona coeperis. effe

tibi ;

follicitus, an fufficiat ? an bene conferve-

rim j

tur? quid agendum, fi deficiat, & quo de-

Wnqi

mum modo capitatim diftribuenda tum fit ?

tut, |

àn tot curis implicitus fomnum. oculis ;

pire

quietemque corpori poffes inducere? Nul-

pici

lo prorfüs modo.

Quid ergo confilii?

hod

nullum füpereft, nifi primum curas illas

plane abjicias, phantafiam compefcas, quee

ol

onge

NDI

TRACTATUS PRIMUS.

23

lent, p

longgï magis quietem interpellat ; quam

je denifn

omnis ille, qui exterius circumftrepit, mo-

jubeagi

tus & tumultns.

Manifeftum id quidem

, dlüt Vi

eft. Alios enim vectores paífim video por-

l 6gUHL

re&tis pedibus altum ftertere, iisdem tamen

explofus l

periculis eque expofitos.

Neque miror

je te.1ne

ego. His enim, quid alii qui in navi funt,

itenderes

apant, nulla eft curatio ; tu vero curas om-

( coziti

nia, ventos illi lu&usque rapi finunt pro-

nav gt

ut feruntur, fatis gnari; eorum motus non

( exper-

effe in manu fua, fruílra iis fe iraíci; tu

viatorum

vero pro tuo illis libitu velles imperare ;

i pondus

fed temere id nequidquam vis.

Viatores

ve depti-

finunt agere res fuas illis; certi nihil eos ad-

i n Dd

modum mutaturos fua cauía: tu iis mo-

;ant? (

dum vis ponere ; &fruftra cum ponis; ex-

candefcis.

Illi de nautarum gubernatoriss

j naViS Jf

um d

que imprimis arte fecuri, eorum fefe peri-

ti& committunt; tibi fufpecta funt omnia;

m i

xdm 1

& fic te ipfum inani cura exedis, quietem

tibimet adimis ; atque adeo navigas anxius;

oy, fi

( efiS-e ]

tibi aliisque permoleftus.

Navigant inte-

rim reliqui foluto animo ; & fi moventur

: ul

&qu*

undis ventisque, minime tamen permoven-

tuf , utpote quibus alacer eft auimus; €? fem-

hum

m. 0

ul

per eve&us, fatis confcii, interiores illas fu-

fpiciones curasque; nihil admodum ad com-

ere?

N

modiorem navipationem fubfidii allaturas.

; coil

20. Hoc in (chemate rudiora quaedam

curts l

enta pofüi artis illius;

efc$s Ü

gbfcurioraque lineam

4

quam

h

10

24

ARS SEMPER GAUDENDI

quám penitus defcribam, quaque optatiffi-

dl

mam quietem inter mundi hujus procellas

bene

dabitur abtinere. . Ingemifcis non raro, fat

DUt

Ício ; altumque trahens füfpirium, fieri ne

ni;

poteft, inquis, ut zumquam hic qui&s detur,

eft

do ]

& ne unico quidem folido liceat gaudere

die ? At vero interrogo ego, quis demum

diabo

Catm i

id tibi imponat, nifi pervería plane, quam

animo concipis, perfuafio ? quis, inquam;

Oi

fi tu nolis, quietem invito adimet ? Rides

df

hic tu me, fat fcio, & nihil non obftare

tranquillirati tue afferis. . Quid enim? nihil

non movetur in hoc orbe, inquis, ne ca-

lii

lum quidem ipfüm ftabile eft; movetur in

fetipi

horas & momenra fingula, & me immotum

Jetmo

vis pofle confiftere, ubi circa me moventur

&nim

ominia? mutantur omnia, & me mutari

potle

non vis? quod fi mutor, quod fi moveor,

[un

fane non quiefco.

Et vero mutationes re-

Thus

rum quis nepet, quibus res perfpecte

quam

funt , quasque oculis intuemur, & ipío' ta-

£riin

u eheu nimium experimur ? modo dies

nií

eft;

modo nox :

,

modo sítas letam

Tum

frontem explicat, modo ingruir triftis hy-

Vs f

ems ; modo aftu, modo frigore adurimur;

Pin

modo feren

eft aura, modo pluvia; mo-

dlno

do fortuna

eít profpera, modo advería ; mo-

n

Tif

do bella inftant horrida, modo blanditur

T

dubia pax ; modo in homines fàpientes in-

U

cidimus, modo in difzolos & effroenes, mo-

Q

NDI

TRACTATUS PRIMUS. — s;

Je optui

do laude, modo injuria afficimur ; modo

*

bene , modo valemus peílime

.

modo ad

l5 proceïks

n fjl

nutum fluunt res, modo peffum abeunt om-

m fier

nia; modo conftitutio ipfa . corporis vivax

juls deny

eft & alacris, modo dejecta & gravis ; mo-

do Divinus favor me profequitur , modo

t pauds

jis demut

diabolicis impugnor technis: ut paucis di-

cam omnia, modo vivo, modo morior.

lune, quit

Omnia demum cum in motu fint; qui tan-

? Ri

dem fieri poteft; ut quiefcam ego?

9 obl

21. Perbelle,ut tu quidem reris, attu-

nim ? nihi

j, E G-

liftà hec omnia.

Verum id ego clare jam

yovetur in

perfpicio, idem prorfüs tibi effe moveri &

jmmonm

permoveri ; turbari & perturbari. Neque

enim illud contendo,,in hoc mundo nos

Snoventu

pe muit

poffe confiftere fine agitatione ulla; aut mo-

tu.

f mot

Fieri id nullo modo poteft, naviga-

ius fíat fcio ; neque aliud eft vita noítra;

jariomet

et

quam ut recte Patriarcha Jacob ait : Pere-

grinatio fane gravis.

Quid. eft mundus;

D

t

mod

(

nifi mare magnum undique exeftuans, in-

numeris expofitum ventis & fyrtibus ; Na-

fs 1

[ [['i[hs ?"

vis eft respublica, navis eft res domeftica,

privatusque unius cujusque ftatus & con-

: adlll'imm;

»e

9.

uvi; P

ditio ;; neg

fieri poteft, ut non cum pro-

mifcuo hominum genere in hifce navibus

verít;

blandi

conjun&dti fimus, cum quibus neceffario vi-

i hujus enavigandum eft mare. — Velle au-

jen

tem

B;

gne» |

26

ARS SEMPER GAUDENDI

tem,ut nihil horum nobis obítrepat , aut

fiata

Qquietem interpellet, id quidem votum va-

Wj en

reim

num efít, nec fperari quidem niíi temere

quod poffit.

Et licet nullum aliud con-

quod

tubernium haberemus , quam miferrimum

eveni

hoc corpus , cui neceflitate alligati fumus;

Te$

fatis id folum foret ad quotidianos anime

totq

ciendos motus.

Denique fruftra nos tor-

omi

quemus, navigamus, & quamdiu fumus in

qu;

quen

hoc corpore; peregrimamur a. Domnino : na-

vigatio autem peregrinatioque nequeunt ef-

proi

fe fine motu.

Fateor ita eft. Non tamen

fnins

inde recte conficies , perturbari neceffario

1

debere te tum, cum turbaris ; nec commo-

t

veri, cum moveris. Certe fraenum impone

vellen

tantrumrmodo vage phantafie , perverfam-

comp

que, quam de rebus habes perfuafionem

Yiatoi

corrige, & non minorem quietem confe-

totam

queris animo, quam Jonas in imo navis aí-

Cbam

fecutus eft , corpore, & ut credo; etiam

orlh

animo , admodum fecurus rerum dum pe-

To

rirent omnia; & immotus dum forti fuae

Tüs u

nemo non impallefceret.

Ls

22. Recte hec quidem;, illud tamen

TIS, f

explicandum modo, que demum ea fit per-

€om

fuafionis, aut judicii perverfitas ; in quo fi-

&

ta, & quomodo corrigenda.

Hoc nunc

V yy

ago. Dico igitur in eo omnes falli, quod

Ton .

fibi perfuadeant primo ,. quiefcere fe non

lürby

pofle , nifi prius omnia , que fe circumftant,

Wes (

paca-

vt

TRACTATUS PRIMUS.

27

epit, d

pacata fuerint, quieta & compofita : hinc

VOtUm V

ad ea componenda incumbunt toti, labo-

Yf temet

re immodico, fructu nullo.

Deinde, id

gliad cor

quod ex hoc confequitur, rerum omnium

iferrimun

eventus ad fuos, quos fibi preftituunt ; fi-

i fürmu,

nes conceptusque conantur trahere & de-

(os anim

torquere, femper anxii & folliciti, donec

- f05 ((!-

omnia pro füo fluant arbitratu: Utrum-

fümus i

que plane perverfum eft, & quieti , quam

TTENUS

quarunt, adeo non aàccommodum , ut

prorfüs contrarium fit potius & repue

Qeunt d

n tumen

gnans.

vcdfario

«

23. Ac primo quidem , quid. aliud

commo-

agunt ii, qui omnia in hoc mundo pacata

vellent & quieta, antequam í& ad quietem

j impore

verfüm-

componere inducant animum, quam quod

viator ille; qui fomnum captaturus, navim

foafionen

etm (onee

toram iníane difcurrebat, ut paulo ante di-

cebam, filentium & ventis & aquis, & ve-

Ü naViS ,

do, etitt

&oribus & epibatis, & velis & remis, & gu-

bernaculo impofiturus, aut etiam extortu-

j dom p*

rus, ut.fibi quidem videtur, clamore & vi?

forti

Erras vir bone : quietem hoc modo fi quz-

ris, fruftra queris. '"Tu caput, pulvino ac-

yd t

commoda, contrahe phantaíiam , compone

& i

& membra & mentem fi fomnum

ugris,

n qu^

& permitte Divis cetera, non ; nocitura fi

joc rf

—

non cures, fic agimus mortales, & fic per-

llli; qllO

turbamus ipfimet nos. Quietem animi om-

efe m

nes füfpiramus ; fed. ut eam confequamur,

noiu«

püd'

ag

ARS SEMPER GAUDENDI -

nolumus neque bella moveri, nec claffica

quite

exaudiri in terra, nec in mari tempeftates;

Qu.

nec ventos in aére ; neque morbis corpora

judic

cerni

infeftari , .neque rmalevolentiam aut fcelera

inveniri in hominibus ; neque. infortuniis

dant;

tüim,

bona agrosque infeftari ; neque litigantium

clamores, neque calumniantium linguas

em]

peífimas, neque fübditorum ulla effe vitia;

Te Qb

Ventüs

denique omnia efle pacata, rationi coníona;

quiera & fancta.

Sed heu nos imiferos, fi

lisin

non, antequam he«c omnia fuerint compo-

Quietq

fita; pacem tranquillitatemque animi fumus

i af

confecuturi! Colum confcendas oportet;

um Vi

ubi tranquilla funt omnia, immurabilia &

yuet

eeterna.

Sed quod in prafentiarum volo ;

b

eft ut fane te non commoveas ; neque qui-

J

etem extra te quaras, ut felix fis.

Que

onira

demum iíta dementia eft, ea velle compo-

prm

nere & tranquillare, quee in manu tua non

füm.

funt pofita, queque multitudine funt infi-

ptofi

nita ; neque interim ad eam, que tui arbi-

?Il

trii eff; mentem unicam attendere ? hanc

£ven

Tent

folam compone, fi fapis & fruítra in te ele-

menta omnia infernusque defzvient. Hic

m

itaque primus eft error, prima judiciorum

pi,

perverfitas, omnia velle pacare preter fe.

pot

24. Ex hac, fecunda ortum habet;

Qui

quietem. confecuturi non videmur, nifi

Q

omnia pro noftro fluant arbitratu.

Hinc

cum.fecus accidunt res, omnia complemus

que-

d

"TRACTATUS PRIMUS.

39

x auffia

querelis , murmuratione, imo luctu & plan-

&tu.

Nihil non arrodimus , nihil non di-

mpdduns

$ cout

judicamus, nihil non perperam factum de-

at fcela

cernimus , nihil non fecus quam res acci-

nfortuni

dant, accidere debuiffe contendimus & fta-

tuimus. ^ Hoccine eft quietem quzrere?

itigamium

n lingoó

eamque te reperturum.credis toto corpo-

re obfiftendo marinis fluctibus , quos cum

effe viti

i confoni

ventus aítusque in Occidentem rapit, tu fo-

lus in Orientem vis deflectere, tum demum

jferos, d

: compo-

quierurus, cum rotum mare retro egeris?

in.caffum laboras demens : neque fi paca-

ni fümus

tam vitam hilaremque defideras, aliud fu-

oportety

* Nong

ublia X

pereft confilii, quam illud EricrErI:

poftules, ea. que fiunt. avbitvatu tuo fievi ; fod

m vob;

eque Qu

Jf fapis , ia fievà queque velis ut. fiunt ; fic

omnia fecunda tibi accideut. . Permitse tu ln-

$

Qxæ

rimis rebus omnibus curfüm fuum : cur-

l

e o

pD'

füm quem natura, & fortuna inftituit ; hunc

» [ant i

profequatur ; fint bella, quamdiu caíus; aut

*

Principum diffidia viresque ferent

?

fint

B[ulafl

eventus modo profperi, modo adverfi , du-

"

rent morbi, redeat fanitas; fint perverfi

4intet

!tb

l

homines, dominentur impii, opprimantur

pii involvatur füis cafibus totus orbis ; ne

gdidont

poftules tamen ea corrigi arbitratu £uo.- Eft

at

qui ad clavum fedeat; omnibusque provi-

Jf p

deat Deus.

fl

frur y

f

af. Ne-

j

ompkm

* EPICT. in en&h. €. 1]

li

36

ARS SEMPER GAUDENDI

2;. Neque hoc tantum vult Epi&e:

ütq

nequ

tus; fed perverfa judicia, quee te pertur-

bant plane üt corrigas ; non finas tantum

com

nioni

omnia fluere ut fluunt ; fed fi fapis, ita fieri

uoque veli$ ut fiumt, preter peccatum.

tiüs

dein

uod quidem fic explico. Si quid accidat;

quod extra tnanum tuam eft avertere, aut

emendare, tum vero velis ita fieri : & ut

velis , judica ita fieri debuiffe, non vero

prout tibi jam videtur. Hoc a te fi impe-

U

traveris, nihil prorfüs in orbe eft, pertur:

[

bare te quod poffir. "Pluit, ningit, tonat;

fülgurat ; ita plane, & quidem magna fru-

Bene eft. Eftne in ma-

Bum cum ruina.

26.V

nu tua tempeftatem hanc avertere ? non

fl

eft. Dic itaque, & prorfus apud te ipfum

litem

ftatue, ita fieri debuiffe, neque quidquám

moveberis.

if

Injufte ab hofte opprimeris;

lmi

morbo impeteris & quidem acerrimo. Ve-

0 CQ

rum declinare neutrum potes, nec vim il-

latam infringere in manu tua eft. — Velis er-

nir.e |

mihi

go ita fieri, & fic debuiffe fieri judica; ne-

lis j

que quidquam rurfum

commoveberis.

Hoc fi in omnibus rerüm eventibus pre-

&um

Quan

ftiteris, nonne tranquillam plane nullique

perturbationi obnoxiam vitam fueris con-

Quar

ts (

fecutus ?. Vides itaque totam femper gau-

dendi artem , in unica illa opinionis judi-

l'efig

Quig

ciique proprii recta conformatione effe

m

tl [

conflitutam. Nihil ergo jam reüat, qua

ut

NDI

TRACTATUS PRIMUS.

31

ut opinionem noftram re&te formemus;

]t E

fe pe:

neque folliciti fimus. pofthac ut quidquam

VC

componamus extrà nos. Inhac enim opi-

nionis noftre conformatione , fümma to-

pi.t ) M ät'ü

tius artis continetur, quam toto hoc libro

PECC&IUTD

uid &catt

deinceps fumus expofituri.

rertete, d

feri: &

6. IIL -

, hon Vi

qefimpe

Ut autem judices omuia lene Ffieris rerum

d pet

eveutus tton in fe ipfis ; fed Dei divigentis

ng'it, tontty

omuias difpofitione coufideva.

m

26.X7Erum ut veluti in anteceffum ali-

fine i

tere ? Iu

quid eorum, quz promitto ; per-

folvam , brevibus expedire debeo difficul-

tatem , quam fine dubio jam animo con-

: uidquäm

cepiflis omnes ; ne dubios haefirantesque

opprimens;

dimittam. Nam ut verum fit, inquies, nul-

mmo "

lo cafü perturbandum me, eum fi füperve-

nac qim

nire debuiffe judicavero ; at qua ratione id

; Vehs ij

mihi recte perfuafero, qui contrarium ocu-

j od

lis ipfis perfpicio ; & vero perfpiciunt me-

cum omnes.

]mOVCbem'

uid ? an non melior pax;

atibus

u

quam bellum ; profpera fortuna melior;

;

ij

i[s ml]

quam adverfa ; valetudo, quam morbi; pie-

fueris *

tas denique & reli

; quam impietas, hae-

äio

mper

;

refis. & tyrannis

Quis id non videat?

jonis j

l:

quis non judicet, cui aliquod bona men-

f

m tu?

yniont *

tis þeliquum eít: veftigium ? ita quide

Sed

[ü; Qmï

32

ARS SEMPER GAUDENDI

Sed o miferam cecitatem noftram ! id tu.

conf

vides mortalis homo ? tu in hujus machi-

grav

ne vaíta mole quid fit melius, introfpicis?

1ndln

Erras, mihi crede , uti folent homines ; er-

ras, inquam, & ea bona judicas, que an

deniq

Tetroj

bona, an mala futura fint; ignoras? Ni-

mium ceci fumus, quam ut iíta videamus;

prop

imo (

nimium ftupidi, quam ut recte hac in par-

te judicemus.

.Et hoc quidem toto fet-

ipnim

morji

mocinationis hujus decuríu

alam faciam

evidentiffime; ex hac enim judicii preefümz

quody

etin j

tione, fentiendique perverfirate & tenacita-

te, omnem in animis noftris p

p

.

erturbatioi

mjb

nem. video exoriri.

H

Ynor

27. Et ut verbo rem c

ontingäm , po:

Ontq

nite vobis ob oculos hominem navicularie

Tum à

artis prorfus ignarum, quique ante hàc na-

Qüris |

vim numquam confcenderit : an non is fto-

machum merito moveat univerfis, fi navis

leü &

2

PA

[

gubernatorem velir reprehendere, & ad fin-

Qu£ n

gula officii admonere eum, qui totam in

navicularia arte exegit vitam ? & quid fi

tetpel

de rg

gubernaculum in dexteram impelli videns,

ut navis, qua terram fübit , abeat ad fini-

Cufis

mde 1

ftram ,illico erroris arguat nautam, in dex-

terum latus vim quod faciat ; rurfüs quan-

hüben

ired

do ad captandum ventum obliquari navis

curfum perfpicit, clamet illico id effe tem-

Tüntés

pus perdere,; & recto quidem itinere, non

obliquo procedendum effe : cum vero vela

O f

con-

Wt

M

TRACTATUS. PRIMUS.

'33

n'ut

üs mdi

confperguntur , nimium illo pondere ágs

gravari navem : & cum navis ipfa in latus

trofpics

nin st

inclinatur, tum vero fübverti conqueraturj

denique infanos diceret nautas omines; quod

) Qu [

u)

retrorfüm remos agant, cum antrorfüm

propellenda eft navis; idque clamoribus ;

videamis

imo & rationibus velit evincere : nonne tu

ucin p

ignàrum hominem diceres ; imo fatuum;

toto It

mordicus id tenere qui velit & evincere;

m ficin

quod penitus ignorat; dignum denique, cui

|rafure

etiam indignis modis obítruatur os ? dipnus

x entcit

plane. Interim non acquiefcit mifer ; de

omnibus judicat ; & dum judicat, quod

:rrurbatio?

ignorat, ipíe fibi angores facit, navigati-

" PP;

onemque plenam miferiis: ubi alii, nauta«

avj

rum àrti & peritie fefe dum committunt,

gte Dicte

curis illis vacui , inceptum peragunt itef

o

leti & alaàcres,

, f

28. Duo fünt precipüe Auditores;

; & at

n

quie navigationis noftree tranquillitatem in-

i totam

terpellant & turbant.

Judicium ferimus

? & qui

de rebus; quas nec intelligimus, & quarum

x]i h

cauíàs rationesque penitus ipnoramus. De-

inde nimis abje&tam vilemque opinionem

m!

n

habemus de mundi hujus Gubernatore &

yilis qi

Directore Deo : Hsec fufius a me dedu-

qll

r f

centur; breviter jam dico, re vera ieno-

d

[l: [1i

rantés nos rerum effe , neque fanum de ul.-

f

J|nelo

lo fere eveütu ferre judicium , exiftimatio

yeto

r 7

noítra nos decipit; nimiumque perfpicaci-

u

tati

34

ARS SEMPER GAUDENDI

tati noftre abblandimur.

N

Retrocedere ju-

dicamus res noílras , tunc cum progredi-

Tioqt

untur quam maxime ; adverfámque puta-

quid

1nus fortunam , que tamen quafi retroactis

tOtal

remis navim in anteriora promovet : om-

[s]]

nia judicamus amifía, cum ea amittimus,

boni

qua nobis erant ultimam ruinam allatura;

Cum

fubruendos nos putamus; cum res paululum

finoi

inclinatur, & tamen neceffaria tantum obli-

Ormni

quatio eft ; tempeftatem dicimus, cum ven-

X

tus vela fortiter promovet, & ferenam au-

T e

ram tunc, cum periculofiffima eft malacia.

Vicif

ll

Denique profutura exhorrefcimus, & noci-

Tifüg

tura exoptamus.

Quid mirum ? futuro-

D

rum omnium ignari füumus, nec quo pr&-

Ithpiq

fentia vergant; fcimus ; & tamen de pra-

Doter

fentium rerum bonirate aut malitia judi-

emq

cium ferimus, quz a futurorum eventu de-

QUe

endet. Quid igitur judicas homo de re-

C0

b

u

s, quas nec intellipis, nec fcis quo ver-

mod

gant , nec quem in finem , a Magno illo

Int j

pnavis noftrzee Moderatore Deo dirigantur?

f a

certe ut parum dicam, temere facis & te-

qCer

merarie, " Hee prima turbationis origo.

lnqu]

29. Altera eíl, e:

ua proríus , quam in

Gubernatoris noftri

äel

)j j

providentia &

lo ,

cura habere deberemus fiducia ; quod qui-

lnæql

dem ex füpina infinitee illius fapientie fol-

tlocir

licitudinisque ignorantia liquido contingit.

Ottn

Ne-

NDI

TRACTATUS PRIMUS.I

35

Nefcimus porro Divina mundum hunc di-

vedore j

progre l

rigentis confilia , eventus rerum videmus

quidem ; fed quo vergant, clam nobis eft,

ique pui

( retroi

totam feriem rerum ignoramus,; totamque

Qvet ; 0

regiminis univerfi machinam. Ad univerfi

mittimi

bonum, certum eíl referri finpula; fed

m allatut

cum comprehendere nequeamus omniá , ad

g paululun

fingula hefitamus, & Ííic trepidamus ad

ntum o

omnia.

ycum v

3o. Certum vero eft, quod fi fingula re-

renam d

rum eventa attendimus, mutationes, inquam;

j maici

viciffitudinesque quotidianas , afcen(us inte-

, & C

ritusque familiarum;fortunae modo fürgentis;

; ? fünm

modo cadentis volutationes tam inopinatas;

impiorum &in omne flagitium proje&torum

x d p

potentiam, optimorum vero oppreffionem;

naliti y

denique fcelerum, injuftitie , impudentie-

que dominatum, virtutis autem oblivionem

y event j

homo &f

& conremptum ; fine dubio hec funt ejus-

ds Q*

modi, ut humanam mentem merito pof-

fint percellere. — Quin imo & de conftantia

| Mago?

fua aliquantulum fe fuiffe dimotum fatetur

dirin

e fidi

facer vates : Mei autem peeue motà [unt. pedes,

yis of

inquit, peene effufi funt gve[fus mei quia 2e-

lavi fuper iuiquos , pacem. peccatorum. videus *,

l'fl157quam,

non enim capiebat David tantam in. rebus

ovident

.qui d

incequalitàtem , tam iniquam , ut quidem ra-

j

tiocinio humano videbatur, bonorum ma-

j jent

nlfu

lorumque fortem,tam confufam in univerfo

jg o

N

G a

ordi-

* Pfalm, 73. V. 8.

36

-ARS SEMPER GAUDENDI

ordinationem, quorum omniüm dum rati-

Vent

ttmi

ones fecum ipfe vult exequi, fruftra vult:

dom

Exiftimabam ; inquit; u£ coguofcevem boc , la-

bor eff ante me, donec intvem. in [auctuarium

den

Con|

Dei , €9. intelligam in noviffimis eorum.

31. Fruftra laboramus, & non fine la-

fl

bendi periculo, fi rerum eventus, prout in

TPHI

fe fünt , tantum attendimus , fingulorum-

Vim

que caufas pertinaciter inveftigamus ; non

Tüm,

eft hec humane menti apta indagatio. To-

qu.

tam enim- univerfi molem comprehendere

d

tlcri

mente cum non poffimus, fingulorum ex-

actam rationem numquam percipiemus, X

( ink

fic fruftra indagamus. Verum zztva 2n [an-

dori

&üuavium Dd , incomprehenfibilem cuncta

D

comprehendentis mentem confidera & ad-

fler:

10,0

mirare ; hanc effe crede, qus fe totam , re-

fum omnium eventis dirigendis impendit;

Quide

tione

& facile tum acquiefces ad fingula, cum

ejus difpofitione hec credideris evenire;

SE

qui per fingula continet, confervat, & re-

&Venj

pit univerfa.

Hoc autem penitus animo

prout

infixum prius habeas, eum effe omnium

l6 cre

Moderatorem, qui in ordinatione quam ani-

mo concipit, fali non poteft, neque quem

cafüs ullus fortunaque poffit fallere.

?ïravg

32. Hoc totius tranquillitatis noftra

fl

Vult

fündamentum, hoc gaudii femen.

Pettar

quidem, & bene vult SENEcA , in animo

mühgr

noftro Gaudium naíci, non enim effe ad-

ven-

L

!

DI

'TRACTATUS PRIMUS.

37

dum. i.

ventitium : * volo illem domi na[ci, inquit;

jfla v

tamen femen hujus Gaudii ex celo peten-

TR

dum eft, ex immenía inquam illius provi-

imduami

dentig& cognitione.

Et uti in viatoribus

Jrit

contingit; quo majorem de gubernaroris

on f

nauclerique peritia & experientia concepe-

; prott

runt animo opinionem, hoc letiores na-

vim confcendunt , fecurioresque periculo-

ngulorum-

nus , n

rum, navigationem in(ítituunt ; ita prorfus

quo altior profundiorque de magna illa

«tio. 10

rehendet

mente veftro animo infederit opinio, eo

alacrior exurget magisque de Deo fecura,

lorum eY-

jermus;

& inter omnia tempeftatum occurrentium

a j

difcrimina letior, hoc eft tranquillior.

33. Agamus iraque hanc rem. . Quod

em Qu

ft

imationem alte vobis im

d U*

fi ergo exi

preffe-

ro, oftenderoque nihil plane, ne atomum

TO

quidem commoveri; fine expreffa ordina-

" impgn Ij

tione, omnia ratione & ftudio dirigentis

? TR om

Dei ; an non hoc fufficier, ut omnia , qua

is evcllifil

1Vàt; &'rb

eveniunt, gratanter excipias, fierique velis

prout fiunt ? fine dubio : nifi forte divina

pitus 1

te credis ftatuta poffe convellere & emen-

(fe om

dare.

p qun?

:34. Secundo, quid fi liquido demon-

ftravero, omnig ad tuum particulare bonum

]lere.

inftitui, o quisquis es homo, neque pau-

atl

gl

pertatem, neque morbos, neque fortunam

VI

)en.

malignam , neque vim hoftium, neque con-

)

g

3

vitiay

im *

* Senm cp23.

[

38

ARS SEMPER GAUDENDI

vitia, neque malam famam, non ipíam de.

tuomi

fum,

nique mortem tibi evenire ex Dei permif.

fione & decreto, nifi ut tibi. bene fit ; an

&T

circu

tum demum hac, cum accident, leeto hilari»

que vultu non excipies ?

quan

tibus

35. Tertio, quid fi planum iftud fece-

ro , & vero etiam planiffimum , omnia &

ganio

