Gi2555-1

s

E

ts

ss

RD

v

ia

m

?5

B

d

DT

Y

E

T.

i

x

*

3j

£s

x

?

E

te

PESQAS

E

-

;

3

b

j

Y

3

A

N

s

D

M

s

s

s

K

s

d

a

^

d

x

k

x

2

3

*

$k

a

at

a

22

EE

N

2

X

(s OE

d

d

U

3

2

d

255

*

:

A

A

TE

nl

em

La

5

$s

7

i

s

D

T

m

d

r

.

5

E5j

2

Bb

£

X

-

b

s

p

A

WE

$3

s

24 PA

o

A.

A-

a iE

ETA

Ed

p

d

x

DN

2

P

d

n

U.

$

u

Es

UC

us

YX

A

x

m

d

.

E

E?

*

A

E

EUVS

A

2858

u)

u

;.

AE

U

-

i

$us

i

AE

»

z

v

3

23

ES

d-

::

:

3

E

P

yas

P

iaf

2

*

u

UL

o

*

3.

OP

^

*

j

Vi

43

(

w

s

A

o

»

j

:

x

&

J

*

zM

g.

rOW

bes

A

253

-

x

d

5s

d

-

*

2

já

i

s

p

Á

^*

d

3*

d

i

d

A

i

r

:

st

x

i

sst

x

3

E

v

E

ml

i

2

d

d

.

*

vé

--

"

j

i

DX

z.

as

EE

p

s

;

v

E

E^

i

atl

s

2

2

4

s

M ET

.

Em

T

-

:

d

2

e

d

7

-

:

3

A

*

A

*

-

.

^

RH

As

D

As

Gu

hj

r

"

A

:

$

pb

»

2

a

2om

A

E.

Eu

A

z

u

z

2l

C

d

-

MT

z

x

a

E

TM

Es

D

2»

s

2

x

3

d as

DX

E

aj

?s

A

$s

r

x

a.

z

t

P.

25

ob

At

s

"

oA

»

.

d

A.

"a

$.

"

&

X

2

$s

j

*

s

d

z

m

3

Bu

a

1

us

-

[opr a

us

N

N

^

3

'.

C

p*

Yi

TAT

A

»

n

A

*

pe

s

3

VE

-

j

A

2

*

i

D2

v

$u

d

p

É

$

T

EX

Ms

Ts

3

$

Cs

4

*

*

g

5

iU.

HO

m

AR

z

*

Y

X

-s

d

s

QU

E

D

Ed

3

i:

M

Ms

*

A.

prx

v

:|

£

*

2

v

*

t

*

AT

6

3.

bs

ub

:?

$i

$?

us

3

R

lw?

E

À

s

i.

s

-ue

i

5

*

P

o

E

dj

2

d

P

Ed

-

És

EE

P.

À

*

£

]

3

z

;.

Y

AE

25

I

E

3

A:

Á

z

7

y

x

E

X

A

C

$

E

a

ER

i

*

d

;

X

-

x

d

i

£

E

ja

55

A

P

s

o

Y

*

3

"

j

t

z

LR

Y

(J

EE

E

S

$

2

s.

UR

-

n

*

d

a 3

g*?

&

u

m

M

Y

r

2

i

E.

A

"3

i

j

A

i

-

:

U

s

:

i

Ed

UA

5

X

x

d5

d

f

a

ARA

i

l

d d

$

IG

E

s

N

e».

22

E

:

s

i.

o

:

z

E

-

Y

i

E7

RE

T

a

^

b

&l

.

d.

A

S

*

T.

Y

t

r

)

E

B.

À

8

i

ery:

Qu

-

r

n

:

-

x

x

x

D

T

a

s

-

*

E

p

Y

X

x

R

A

x

A

x

TE

P

x

d

A

.

i

E

m

est.

--

À

$

es

d

DEN.

hs

d

as

Bo

WE

.

m

d

R

EE

g

E

VE

m

*

M

2

^s

z

p

z

iA

2

2

um

E

N

r

*

COT

$d

-

iC

2

n

*

22

i

ss

s

s

i.

j

$

s

"

w

Y

x

i.

?

2 A

4

U:

2

E

m

e

2

p

um

?

N

ib

N R

ié

x

d

i

H

$

3

x

E

s.

x

g

f—;

x

-

d

u

3

j

,

(qUS

i

Bu

M

AE

E

Ti

3

LA

i

ä

Wt

3

x

.

*

-

TEWO

p

v

p

o

^

A.

C

E

(s

as

a

v

3

A

3

A

-

ia

24

r

j

.

L

21

E

3

$

x

s

t

dices

A

.

-

IX

DN

1

:

s

7

:

Xv

5

£

m

N

E

"

X

v

*

d

fe

:

s

A

:

-

*

u

n

us

2m

es

5

x

x

s

,

$

i

U:

^

*

RE

-

/*

d

É

m

3

s

E

3

z

t

v

:

d

z

Es

n

N

N

h

od

S

E

":

&

2

.

d

i

*

:

t

D

6

A.

at

-

H

3305

D

À

A

,

AE

5

N

a

ia

r

A

E

4

v

n

Ms

:

lÉ

2*

R

^

2

A.

E

*

3

ia

2v

TOU

I2

N

x

.f

As

p

H

a

$)

A

24

E

du

A

s

d

.

9

*f

d

z

d

x

2

p

RA

:.1

G

s

Ea

J.::

$g

2

x

w

23

*

$

v

AE

LP

VRSuD

*

oX

um

j

j

t

j«

d

2

*

J

i

j

5

"

*

y;

&

3

x

e

»

Pa

s

M A

14

A

PX

z

i

H

M

*

NU

d

iS

V ESS

a

h

A a

^6

.

2

d

B

-

Ms

.

$

C

d

.

R

2

s

d

s

$5

i

a

FR

2s

z

MA

AU

"

esd.

d

&

23

x

i

v

d

Es

.

"

a

NRLOS

u

2

D

d

n

:

3

d

£3

E

*

UM

d

.

Ia

2

nos

O E

x

5

.

P

S

u

3!

j

s

*

COR

T

z

A

Y

t

$x

z

z

X

ee

S

2*

f

X

LE

w

z

i

3

Ts

x

&t

r

5

x

25

P AEUE

x

sb

?

-

*

i

vt

2

h

AA

d

AE

x

n

358

aA

u

x

UR

UC LC

"

"

jl

&

AU

i

a2

É

C

a

.

i

us

r

1

-

"

us

A

sE

i

E

y

:;'

E.

-

M

w

a

X

s

"

[X

i

X

(

i

E

x

s

A

«

s

.

A

A

x

EXS

N

:

d

$

n

:'.

a

&Y

d

D

o E d

L:

*

s

s

TOE

f;ä

j

u

x

$-

j

(

a

Em

^

z

"

w

A

u

-

X

A

21

E

z

D.

s

t

*

d-

:

-

a

5

;

T REA

A

o

*

,

25

5

x

n

as

i

Y

i^

:5

x

N

i

v

3j

hr

E

À

:;

4

-

:

U.

$:

N

x

i

u

Ü

x

Ti

2

"

aC

a

AR

J

n

x

5

d

As

*

"

M

m

^

-

M

us

A^

r

35

.

T

^

A

R

Z

3

-

i

:

*

"

x

$:

"s

3

Es

TR

a

j

s

N

S

A

*

s

A

des:

X

t

d

2

s

E N

*

x

:

a^

É

d

n

D

g

-

E

ET

As

-

3f

e.

s

a

Es

$

Se

r

z

o

s

m

v

7-

o

Bs

V

E

A

*

x*

*

.

Em

"

x

m

x

p

R

1*

dc

s

B

i

E

2

O

du

a

I^

?

»

RE

x

^

T

£

Dd

LR

t

E

*

Á

UM

u

D

x

-

2

PA

R

a

CO

j

s

i

;

?^

"

2

d

s

(

s

65

B

(

i.

K

k:

P

C

Dd

Pj

k

54

d

J Pje

AT

z

2

as

z

^

2

7:

U

ii

i

N

P

ARA

2

z.

E

A

X

A

R

m

o

E.

s

A

zi

a

"t

z

rn

-

a

D

s

A

Y

T

iU

xv

4

3

3s

Ls

G

E

TE

$-

;;

z

EM

2

U

r

fs

TEU

m

l

G*

A

ERE

2

M

e

E

sE

^s

st

ia

-

3

x

s

x

D

ia

E

*

*

X

*

d

A.

o

VOA

s

d

z

à

:

&

i

s

*

T

-

Ab

"i

VAX

z

E

u

A

d

A

A

L

?.

d-

ER

PX

HOW

x

$

3l

j

i

-

i.

R

o

.

t

[-

-

s

d

Aeg

od

m

x

Á

-

TMRURT

3

s

:

"

"

i

x

£

d

i

A

us

b

t

T

«

N

P

-

5

E

i

ts

$s

TM

x

i*

:

d

v

MA

*

D

o

:

u

$

m

J

^

E

x

*s

E

Y

3

N

b

AA

i

UE

i

EM

3.

As

rr»

A

:

d

AOK d

E

Á

zE

s

^oy

H

x

v

-

a

s

f

E

v

r

i

*s

E

*

x

"

Hs

2

A d

d5

de

Z

x

UE

2

u

z

A d

*

';

u

Y

o

x

G

AE

i

E

r

*

U

h

s

uh

»

3

i

»

AE

AE

n

.

A

LVR

d

s

s

s:

E

o

"j

s

»

Ls

a

.

Es

od

E

a.

»

ia

ii

s

24j

Yoe

EE

E.

OU

i

1

zM

t

*

;;

"

N

15

sE

j

s

E

E

m

:

.

x

ï:

;

N

ne

N

d IH

i

É

t

u^

z

AC

x

AE

d

Y

2

u

um

T

*

"d

-

E

»

i

M

d.

*

E

2

£

jj

:

v

5

d

z

zi

i.

d

m.

f

d

.

s

A

j

[

5

z

j

:

$

7s

Ms

:

X

t

d

d

Y

ET

x

-

$ss

s

P

6s

——

z

odl RRR

—

-

€

ROU

ao

*

P

DT

r

$N

-

—

E

IU

c——às

xx

NSSS

er

BM

—

—— Á

-

ARS SEMPER

GAUDENDI

SOLA CONSIDERATIO

E

DIVIN E

PROVIDENTIJE

DEMONSTRATA

P. ALPHONSO ANTONIO

nE SARASA

SocixrTATi1s jxsu

RT

ALM.AE CONGREG ATIONI

MASORI ACADEMIC/E

B. MARLE VIRGINIS

B ANGELO SALUTA ATE —

zeUrL 77,,

fm&

A.

STRENAM OBLATA 77 d

7&0501 x

HERBIPOLI

ANNo CaunisTI MDCCLVIII

TOMUS I.

SECRIGOD)ASIT EE as7

Typt: Vlduæ Joan. Jacobi Chriftophori Kleyer,

Univerfitatis Typoglaphx

lt

D

-al2

REVERENDISSIMO,

PERILLUSTRI

PERQUAM GRATIOSO DOMINO ;

DOMINO

. OTTONL

PHILIPPO,

ERHARDO,

ERNESTO

GR OS

DE ET IN

TROGGAU

ECCLESL/E IMPERIAL

BAMBERG. & CATHEDRAL.

HERBIPOL. RESPECTIVE

DhCANO

CANONICO

CAPITULARI

REVERENDISSIMI

[

CELSISSIMI

PRINCIPIS

EPISCOPI

BAMBER GENSIS

ET WIRCEBURGENSIS

CONSILIARIO

: INTIMO zT ECCLESIASTICO,

|

ET

LOCUMTENENTI HERBIPOLI,

VICARIO

IN. SPIRITUALIBUS GENERALI,

REGIMINIS ECCLESIASTICI

BAMBERGENSIS,

li

NEC NON

MAGIQTRATUS URBIS, ET

li

COMMISSIONIS PUPILLORUM

PR/ESIDI,

U

CONGREGATIONIS | ACADEMIC/E

MAJORIS MARIANJE

PRAJEFECIO

*s

REVERENDISSIME,

PERILLUSTRIS,

ET PERQUAM. :

GRATIOSE

[

]

DOMINEDOMINE

Je

$

ET

I

N

N

N

7 ,

E

254

z

D

ET

—2

H

j

N

NSS

ääö

(Q,

POLI

lzzz*z):m pro qmore

m&t&(&uü

ALb

D D. Sodai-

Jut

'-þm fzii: Xenialem ibel-

M

ET

hun Mariana. Congrega-

Tij

7i0 ;7'20/274 ,-Cuun il u-

&

9ien

X?

zuen im jronte prefgere

1

0i

- COHOECIHEns

ac

equum. judicavit.

Nam

il

que duo in Prafe&o fuo or-

[

namenta potiffrum fpedtat,

E

omnium confenfu. Tute re-

il

- prafontas. . lta enim digni-

Tl

tatemn amplifine - per[onee

| in

cum preclariffma. virtute

|

[

cojzj'zzn&am im e fufpici-

Cllp

p//// AA

vt

gmus, ut nobiliffumo ac fer-

(i

ventiffiio Marianorum So-

Va

dzz/iwzz Cetui meritiffime

0Uf

pm]ïci debuiffe — oideare.

du

Non bujus hci eft Tuam

3

pluzfibus Profapiam Jangui-

u

penque evolvere , ex quo

Qd

prima ferme amplitudinis

ij

lineamenta inter bosmimes

Jj

Capiumtur : Qui f £recel-

s

X 4

Áens

lts ac ugna quedam

Ü

i

Judskes amulto ufu perpo-

t

Ht accedat , me fame

«aftum quoddam perfüne

li

eateroquim q*illz;þïi poti-

H

dus. . Majeflasque. affluat !

ti

Offcia deaique ibja [i grat-

&w

dia fuerimt ac louge a

li

vulearibus . femota — uego-

!

Fiis , imenfa profe&lo ma-

h

gnifudo

n

gnitudo quedam ad priora

r

decora additur atque . in

clientes inde derivatur.. Li-

n

fnt

bantur , intelligis , prevo-

m

gative tue, o wcm/en-

u

z"r. Fïzyim namnque ver-

borum colom' mdülz Dm'

W?l-

ng

fublimi, /p/mdm natalium,

"

Officiorum, que geris , con-

Jpicuee luci adjicerem , quae

f

0TL ETH

J

X5

omnium dudum obhm "0&244

N

Jis ac magnorum Principum

[i

& ilufrium |Collegiorum

p

calculis proditafuleeut. — d

Ü

[j

in vem fatis effo, Tec/Je, qui,

]

quod Prafecli WUf gTd-

ziofe fufceperis, boc ipfó Cce-

fi

zui noffro Mariano incredi-

la

bilem quandam dignitatem

7

Jua perfoua conciliaris.

; 4j

.N.zzm'

!tl Nunc vero virtus Tua at-

]

m

que m Virgiueam Cetus uo-

uI

Jiri. Reginam pietas meque

i

epzþ*()/æ bujus brevitati con-

Jf

venit, neque ita Rodofliee

Tuc cedit, ut pluribus at-

p

?

zingi fe patiatur. .. Ilam h-

tl

þemlz'[zma in vem jacram

fl

zoffram manu tua , Ilam

admirabili in omni vitacul-

jf

7s

[j

eus Mariani femm zllzzm

?

.f?fequmtz' bomagii Magm

g

Matris z'zz/law;atiam, il!:sz

y

ducidiffimis propofiti [anttio-

f

Tis exemplis, illam flagran-

i

zfjumo Mariamos | amores

!

Z uisinfübditispromovendi,

(

ac nequid coutra Virginem

IT

agatur., intentiffim Ze/ä,.

fi

h

dezzigue.virmmmLMazfizzm'--.

- TUn

iltm

u expïeþ'" ,7277211 in Te imd-

igut

giue ita palam ipfe fam, ut

ii

precone aliquo mom cgeds,

g

quippe quem fama ac Ti

4

——

fola apud. queurcis motitia

(

abunde depredicat

Ita-

ii

que Tuce illius,quee 1 omnes

tll

redundat , virtutis partem

72&6

quandam, id eff, ilam. im

tantamagnitudiue Tua pro-

Jl

j

fujam

fujam im Tuos bmignif)zä

Zem Wuc €XCI'Ceto , Az'þ*z'mz-

(

que, quem fhrene loco da-

)

2 , /il)ellzzm gratiofisdTuis

Ó

dignare obtutibus, ac guani-

N

bus infcri patere ,. unma

omium fodalium cape affe-

Qus, quos fiugulorum -

qmine Tibi demiffifime defert

feque gm;z'o/o Javori Tuo

hu-

u bumilime devovet atque

fu. Commmiztiz pro diuturmaTua

jdy 22 ferris felicitate jugiter

Tl pwmmm

u REVERENDISSIMJE

ZHM

PERILLUSTRI

DOMINATIONI

ift

IU/E

J

jert

ful

Devotifma

CowGREGATIO MAJOR ACADEMICA

WIRGEBURGENSIS.

Ái

'CZETE"RISQUEX |

sä;e*'

Reverendiffumis , Illu Wï.

ais , Excellentiffmis, Perillufiribus,

9

b

Pranolilbus ,. Admodazm. . Reve-

reudis, Magnificis , Eximiis, Cla-

rifpmis, Confaltiffimis , Expertiff-

m;i;, Præglqzztzj]ï'hii: , Spectatiffi- -

i

?Ai5 , L'Omatz"[wfwf.r.

lu

[

t

MAGISTRATIBUS

ALMAE CONGREGATIONIS

MAJORIS ACADEMICJE,

Gu

DD. ASSISTENTIBUS,

g

n

D. SECRETARIO

Ü

DD.CONSULTORIBUS

(f

4])

UTRIUSQUE STATUS

Á

ECCLESIASTICI r SJECULARIS

"j

CUM XENIALI DONO

D7

[

, FAUSTA OMNIA APPRECATUR

: .SODALH;AS AMARIANA,

*b OOo( &X -

t

ü*äïäïäïä DMREMIMUS *f*äüüä**?ïäüfä*

m £

S

??5

x(

E

Qu

(

ä&æ

PO

oU

ifiri

ü

H

ää*ïä

n

*ä*?ïä*ïäüüüäïä äüäüäüäüä*

it, (

AKRS

ij

aj

SEMPER GAUDENDI

Qua vera quier animi comparauda , ex [ola

cenfideratione Provwideutie drvine.

2

quomodo bac uteudum , ad. conforman-

BU

dam fuam *voluutatem cum drvina

(NS

TRACTATUS I

PROOEMIALIS.

(CE,

Gaudete in Domino femper; iterum dico

DO

gaudete ..

. & pax Dei, qu& exfüperat

omnetrn fenfum, cuftodiar corda veftra,

& intelligentias veftras in Chrifto JEfu

u

Domino noftro.

ad Plilip. 4.v.4. - 7.

Ojleizdztur grzudzum perperuum , feu. quietem

[DUS

auimi, etiam im boc mundo comparari. po[fc

drtis bujus fumma eft, mon ves [ibi ,. fe /&

vebus , prout eveniumt , accommodare :

eg u

AR

boc pojfs , maximam de Deo baleve . opinio-

qein ,cujus zutu omnia gubernautur.

PRO-

UR

v

a . ARS SEMPER GAUDENDI

f(l

PROOEMIUM.

Turm

ne €

86562

Vide

tüs;

dkAgnus Evanpelii, hoc eft boni

efta

$p nuncii przco & Apoftolus Pau-

lus , gaudere nos vult Audito-

dequ

2369

res. Fruflra ergo dubitem ego,

pern

an e re. veftra fit, de gaudio fermones in-

ftituere, quod, feptem dum profert verba,

s;

bis fuis, hoc eft nobis, inculcat ipfe Apo-

uf

ütn,

ftolus. Neque jam amplius dubito, an in

U m

hoc miferiarum loco gaudium, & quidem

perpetuum fit poffibile,.cum illud mihi per

inus )

Apoftolum imperet Deus, faltem commen-

frumy

det.

0 d

An vero imperabit is, aut etiam com-

mendabit id quod obtireri minime poflit ?

ft nof

haud equidem reor.

Si vero fieri poteft,

RH&a, |

y

Iti0n

Jemper ut gaudeamus, illudque fibi gratum

efle füa commendatione oftendat Deus,cur

Es

me trifti moerore demens involvo? cur me-

TOdine

lancholicis inhereo phantafinatis cogitabun-

hn

dus & trepidus, fi leeto & alacri; boneque

A

fpei pleno coelum datur confcendere ? Ita

Müni

egomet mecum.

Idcirco ftatui gauderé

Ql

Idem vos

prorfüs, & quidem femper.

d

mecum Auditores ftatuite

;« Qonvenimus

u ) faw

ambo.

io) q

Át vero cum SrNEcA, gaudium dices

Ct hl(

non

qfï'e factitium, & lic'e-t domi naícatur ,

nafci

J

TRACTATUS PRIMUS.

3

fafci tamen füa fponte. Ita planeeft. Ve-

rum nifi me gaudium ipfui fallat, quo pe-

ne exilio, artem gaudendi mihi confecutus

Videor.

Hanc vobifcum toto hoc adver-

eft bori

tus; id eít; letitia tempore; communicare

olus Pa

eftanimus. Et ut viam reliquo adventus

: Audite

'decuríüi aperiam, illud ápam iodo.

Primo quidem oftendam ; gaudium

Item ep

perpetuum in hac inortal vita comparari

qones 1

t verbi

poífe; & quod id demum fit gaudium. Se-

cumdo unicam tantüm peérverfam opini-

pfe Apo-

, n m

onem, que in nobis ipfis, & non in rebus

eít, mutandam effe, ut mutari non polfi-

x quidem

| mibi t

inus ipfi pofthac, fed quiete feu gaudio

fruamur ftabili & perpetuo.

'Tertio tan-

comimi

dem, ut hoc corifequamur, magnam in ani-

rigm n

ino noftro, de Dei providentia in omnibus

W pofü[?

fan&ta, in omnibus juíta; efformandam effe

icri PO[C )

opinionerri.

jj grut

Á

Erit igi

tür hic Tratatus omnitim por-

Deus, a

o arme

to deinceps dicendorum rudis quaedam ad-

ümbratio.

uod fi non tam clare rem

onicibut

omnem expofüeto, ut diftinéte ab ipfo pree-

bongqr

fertim initio percipiary date veniam imbe-

cillitati mezeé divina & arcána tractanti. For-

j gaudet

taffis etiam ea; quaé deinceps expofiturus

[dem Y

fum, favente Nurnine, aliquám, qua& gau-

nvcnlmus

dio, quod perfequimur, inducendo , fuffi-

"

ym d

Ciat ; lqcem 'afferent.

Qf

(ul ;

(d

As5

&L

j

4

ARS SEMPER GAUDENDI

l,

$. L

lot,q

optat

Optatur omnibur "verum gaudium : opti«

Qum

um [aue votum , quod in boc mundo po[- —

ex n

fuimus. apprecari.

it D.

B ipfo flatim felicis: hujus. Adventus

A

luranä

initio primoque in congreffu , quo

mihi vos datur intueri, inufitata & ab ipfa

fiqus

fn,à

jam olim Grecia petita falutatione compel-

lare vos eft animus, Auditores.

Ubi enim

Dim v

cetere nariones alis & aliis apprecationi-

t qlp

bus occurfüm fibi mutuum folent congra-

Gteci

tulari, illud pracipue Greecis fibi invicem

t0bis:

Occurrentibus in ore & in votis erat;quo fe-

Q lh

licitatem . omnem . amicis , apprecabantur;

Toyfler

Svzrgda Tew xai évxdigew, hoc eít bene agere

Dehic

€9 gaudeve.

Duas certe partes complecti-

Cuet !

tur hec falutatio.

Verum cum per totum

fignif

anni decuríum fermones illi. inftituantur;

ter. |

qui comple&untur primam , qua quidem

Tàm q

in bene agendo confiflit ; Adventus vero

magn(

tempus, illud fit; quo nos difponimus, ut

Quam

venientis in- carne Dei memoriam leti gau-

&

dentefque peragamus. (quo enim meliori

ts d

modo recipere poffüumus eum, qui omnis

Quj

gaudii fons eft & origo?) prima appreca-

dlütat

tione jam omifía, quamque in vobis credo

QUi

effe numeris omnibus abíolutam , ad. fecun-

ALj

dam me converto; vobisque fincerum gau-

ium,

"j

TRACTATUS PRIMUS.:

h)

5

dium, & veram letitiam, hoc eft, nifi fal-

lor, quod in hac miferiarum valle maxime

opratum eft, non cum Grecis modo, (ed

[ N W

cum ipfomet imprimis magno Apoftolo,

udo -

ex animo prorfus voveo & exopto, gaudete

im Domino [eomper.

Adventus

2. Verum inquies, cur a communi fa-

lutandi modo jam difceditur ? Hodie certe;

effu , quo

&ab ipl

fi quis alteri fiat obviam, aut felicem adven-

tum , aut fauftum diem noctemve, aut bo-

s ompel

Ubi enirp

nam valetudinem precipue diíceffurus ami-

recatiotte

co adprecatur. Quid igitur falutationes. e

; congt

Grecia accerfimus, dií

limulatis iis , qua

j inuem

nobis ad manum funt ? fane fi quis in gre-

ca illa arcanum quid, altiorisque fcientize

i quo i

ecabatith

myflerium reconditum putet, certe neque

Belgicum noftrum 7aerz vvel abftrufiori

Id

caret fenfu : non enim. Zeze valeid tantum

oomplà*

er tORf

fignificat, fed & Zene naviga, hoc eft felici-

Rimanth

ter. Quo quid potuit dici ad vitam huma-

nam accommodatius ? Quid optabilius in

qus veo

magno hoc mundi oceano- fluctuantibus,

quam ut feliciter. navigemus , flu&tusque

yimus, V

hn g

eeftuantis maris fuperent dies noftri, de qui-

bus id dicit Job, Dies mei ... pertranfievunt

jj n

quafi uaves *. Non igitur a

greecanicas

falutationes recurrendum eft.

Habet. &

1 recte

jis av

Belgica leporem fuum :. Beze vale, Bene aut

P'eliciter uaviga, nota nobis funt & vota; &

d f

nomi-

A5

um g

* Job. s. v. 29.

diuty

As

6

ARS SEMPER GAUDENDI |

&

nomina, évxdiupew vero, ut parum dicam;

faltem eft inufitatum,

dem

p

3. Fateor non vulgaris eft falutatio ,

oxt

votum noncommune, Verum ita jam af-

fectus füm animo, ut nolim commune effe

loqa

Dos.

& quafi de trivio vorum meum : commu-

quo

ne tamen vellem fierer omnibus id, quod

&

VOoveo,

Ut autem confilii mei dem rati-

onem , dicam vulgares falutationes cur omi-

bom

Yovgn

ferim, Certe felicem adventum apprecari

tum, cum jam adeftis, nefcio fatis quid fit;

j

aut quid fignificet. Adde, quod parum fit,

Iamqu

felicirer adveniffe, fi abeatur infeliciter;

appre

At en

Quapropter non felicem adventum recen-

ter huc ingreflis vobis , fed fauftum difcef-

yto

mll][iS(

füm apprecari foret fatius, & magis ex ve-

fira re.

De difceffu vero ftatim ab initio

fplis q

mentionem facere, inurbanitatis id quidem

Ya df

Clent

*effet, faltem id quoque in uíü non eít ho-

;

m

üt r«

j

4. Felicem vero bonumque diem aut

nectem,ut vulgo fit; optare non eft animus.

Yigui

ne d

Nam primo quidem magnus facile a me

committeretur error, diem dum apprecor,

Ule

ubi noctem debueram,

Noctis enim diei-

b Q

que tempora a mulris jam fünt tran

ofita;

T (

& ut Job ait, JVo&em verterunt in

y

(2

m*,

noctes intepras commenfantur, diesque no-

UR fo

Ftexn faciunt, dum eos ftertendo peragu

nt,

lt

&

-*' Job. 17. v. 1.

ïj(

—

J

: TRACTATUS PRIMUS. ,

7

n dica;

& perdunt in tenebris. Deinde neício equi-

dem , quid bonos felicesque dies hodie ap-

pellent homines. "Vulgo enim ignavi, de-

(ilutatio,

'

coctores , commeffatores, & ut D. Paulus

q jm L

loquitur, ventres pigri, & carnis maffze, bo-

nune d

comfut«

nos dicuntur habere dies.

Sed & id video,

quod cum dueunt in bonis dies fuos, in pun-

id, qui

.

&o ad inferna. defcendunt *

»)

ejusmodi vero

dem rate

cur ormi

bonos dies, ne jurato quidem hofti facile

Vovero.

yprectt

| quid fit

5. Jam vero, bonam valetudinem , vi-

tamque longam & profperam omnibus ut

um l;

Con-

nfelicite

apprecer, non arridet id omnino.

ftat enim. valetudinem, vitam diururnam,

m m

m dlfcef

& profperitatem non omnibus convenire;

multisque nunquam effe felicius, quam cum

ypis ex V

ipfis datur effe miferis.

Hoc fi ita eft, (&

1 3b i[li[io

ita effe certo fcio) cur contra mentem con-

jj i

fcientiamque meam, id ipfis voveam, quo

p d

ut recte velim, debeo nolle evenire?

. 6. Denique commodam fauftamque na-

; diem 4

vigationem ut omnibus in commune precer;

t animlü'

ne id quidem íàtis mihi adhuc tutum eft.

d u*

Qui enim recte optavero bene ut navigent;

qui quo navigent ignoro ? Quod fi enim

finis quo vela dirigis, malus eft & perver-

agl

fus, malo certe male ut naviges; nec cur-

j lm

fum teneas. Loquendum eft clare. . Quid

verfus navigationem

lj inguam , infernum

4

initl-

Peragll"ä

*onb. 31. V. 1-

w

8

ARS SEMPER GAUDENDI

inftituis, malo te in fyrtes vadaque impelli,

quam ut feliciter tuendo curfüm adeo infe:

/ m

licem, ancboram jacias in portu tam infau-

trián

ífto. Ar quis adeo infanus fit, inquies, qui

Iusqw

eo proram vertat ? quis non cceleftem ver-

port

fus patriam, & vela expandat. & defideria:

Tum

Optime , tecum füm.

Ad celum fi tendis

Oner

ferio, ceelique rhombum teneas, certe per

ficil

Euri(a

me licer: Bene feliciterque naviga, nihl

eeque defidero, Deus obfecundet tam bonis

&tf

defideriis, & profperum faciat itev tuum *.

Tiichi

7. Hactenus bene.

Verum illud etiam

If, mq

confiderandum eft, felicem navigationem;

Unt, .

non tantum, finem fauflum, fed & irer

Ws

commodum jucundumque complecti. Pro-

Hünfi

fectio non eft fémper fortunata, que bono

Miqua

& optato fine concluditur.

MNeque enim

Volüb

bonam felicemque navigationem inftituiffe

inïmi(

fimpliciter dicetur , is. qui mille pericula

divin

perpeffus, tempeftatibus jactarus affiduis;

Tnorr

poft mille tedia, languores mille ambages-

l

Q

Ális

tum fübit.

que, tandem, quem animo deftinarat por-

Finis quidem totius navigati-

Corpm

onis fauftus eft ; & fic bene navigaffe qui-

m ]

dem dicendus eft; non vero bene navigabat

Tentyr

tum, cum erat in ipfo navigandi exercitio.

tentari

Male itaque navigavit, hoc eft incommode,

Datin

qui tamen bene , hoc eft feliciter

, navigagi-

ütad (

pnem omnem abfolvit, .

KR

ib

* Pfalm, 67. v, 2:

8 [ Vi'q

J

'TRACTATUS PRIMUS.

9

: impell

8. Videte quo hec vergant, Audito-

ideo If

Yes.

Scio equidem coeítem verfus pa-

m ifat-

iriam, curíum vos omnes inflituere; peni-

pies, q)

tusque confido, vos tandem feliciffimum

(lem v

portum ingenti cum gaudio fubituros. Ve-

defiderta

rum illd etiam fàtis perfpicio, navigati-

fi tendt

onem ipfam plurimis admodum efle. dif-

certe p

ficilem.

Primo enim multi funt, quibus

ii nil

mare hoc, quod emetimur; agitationum vi,

m boni

aérifque marini falfüpgine, naufeam creat fto-

u*

machi totiusque corporis languorem. Mul-

jod enatt

ti; inquam , in fummo faflidio vitam tra-

qtiondt

hunt, ad coeleftia naufeabundi, triftes ob iti-

neris diuturnitatem, ad ventorum incon-

d& t

ed, D

ftantiam vehementiamque pavidi ; torpidi;

inquam, fegnesque ad omnia, ob fortunz

ue bono

qie aiit

volubilitatem ; cafusque adverfos, qui ab

inimicis modo, modo ab amicis, modo a

| inüinüffe

j CfiC l

divitiarum cura, modo ab inopia, modo a

morte, modo ab ipíà vita, inopinantibus ni-

; amdujs)

hilque ejusmodi expectantibus obveniunt.

ambaee

Alios ipfamet navis, annonzque, hoc eít

g p

corporis, in quo navigavimus, cura admo-

D

yille QU

dum habet follicitos ; fragilitatem ejus ve-

rentur, quod non morbis modo, fed &

pv

eyercitü

tentationibus, que ex carnis mifera com-

paginatione exurgunt, ita vident obnoxium;

ymmot

utad fingula momenta, aut corporis nau-

fragium, aut, quod etiam eft maois horri-

bilg, ipfius anime e

xpeétari merito poffit.

A

Alios

^

X1Oo

ARS SEMPER GAUDENDI

Alios:denique video, quibus miferum valde -

Vento

faftidiofumque in navigatione obtigit con-

£te

fortium.

Cui enim cordato homini libeat

d g

cum aleatoribus, commeflatoribus, conten-

Vota

tiofis, quique rixis & clamoribus omnia

mihi

compleant, in una eademque navi diutur-

f

nam aggredi navigationem ? Er tamen id

medi

etiam nolentibus & incautis contingit quo-

cells

tidie. Certe querelis paffim domus perftre-

tiong

punt eorum , qui aut infelici conjugio co-

frex

.pplati, aut domeíticorum mifero contuber-

a

nio, aut invidorum vexati vicinia, aut con-

Tete m

fanguineorum atque adeo liberorum non

raro moleftiis irretiti, neque eorum focie-

tatem poflünt excutere , neque eriam diffi-

cultates ex morum animorumque diffenfi-

Gu

one oborientes füperare ;

quod fàne mifer-

(f

rimum vivendi genus eft,

áj

.. 9. Cum itaque tot agitatriones, tot tem.

peftates, tot pericula, tot tzedia videam paf-

im occurrere mundi hujus mare enavigan-

tibus, que iter alioquin optatiffimum cce-

10

lum ver(us, moleftum penitus reddunt ; tri-

fte & faftidiofum ; an melius aliquid optare

É

poffe videor , quam bonam, fauftam feli-

Qum [

cemque navigationem , que non tantum

Jüex

optatum portum confequatur;fed & in ipfo

Tem p

etiam mari expedita fit , jucunda, fecura &

Iftse

tranquilla ? .Hanc certe vobis apprecor,

RTR

eum gaudere vobis opto. At quia vota in

[US )[m

vens

DI

"TRACTATUS PRIMUS.

Il

mum valü

ventos facile abeunt, dum mera vora funr;

bgit u

certe artem ipfam (artis enim virtutisque

min ls

eft gaudium, non naturz) qua mirifice ad

15; CO

vota mea in rem deducenda faciet, ftarutum

bus om!

mihi eft yobiscum communicare ; qua in-

qyi du

ftru&i illud demum confequemur, ut in

p tamen i

mediis mundi hujus agitationibus & pro-

tinpit u

cellis, jucundam tamen letamque navipa-

s pertn

tionem poffimus inflituere, ne quidquam

o o

frendentibus adverfitatum ventis, dolorum-

j onubet

que & triftitie nebulis, quibus ad fingula

j &U (on.

pene momenta exponimur & infeftamur.

orum non

um (

6 IL

enam iil

W diffenfv

Gaudium. boc , in quiete. animi. confifleve,

Lfane m,fï'

Offenditur autem banc quietem in medüs mun-

di fluGibus poffe obtineri mutata tantum;

g,t

quam de vebus babemus ,opi-

iidem ^

dvione,

T

fimum &

Erum ne quis fefe fpe vana decipiat;

IOTV

aut falíis pollicitationibus deceprum

eddun[ )m'

]uid 0

p[ä(t

fe expoftulet , alia dum temere expectat;

uflam ;

J

quam ea qua promitto ; id quidem ab ipfo

jam exordio admoneo; dum Gaudendi ar-

y nf

iginil

tem profero, non de eo gaudio fermonem

inftituere me, quod vulgus, gaudium exi-

, (ecutt

reCOFu

ftimat, torumque in rifü & cachinnis, in jo-

cis jucundisque collocutionibus; in feftivis

j v

j

yo

^ enis

i2

ARS SEMPER GAUDENDI

denique faltibus & delectabili fanguinis; corz

qui;i

porisque rotius conflitutione confiftit. Nam

fier

Ut SENECA ; imo & experientia ipía teftatur:

tür

Jf bilavitates nom implent pettus, fed fron-

que.

zem vemittunts leves funt, mfi tu fovte qudi-

infini

cas iluim gaudere, qui videt.* — Minime gen-

invid

tium : Hilaritates iftze corpus afficiunt; non

Tnen(

mentem; in fuperficie carnis harenr, non

infd;

peuetrant animam ; inconflantes fünt, non

fefij

durature diutius, quam fuavis illa-fangui-

lat

nis conftitutio, blandaque humorum ctitil-

Ti

lantium agitatio perfeverat.

Animi gau-

l[ Q

dium eft quod volo, intimum, folidum,

qodo

conftans.

Et ut SENECAE verbis utar : 7Z:-

tudinis

"us debet effe. alacev , €g fideus, €9 fuper ommia

tentati

evc&fus.

Mibi crede , ves [evera eff verum gau-

gnüinis

dium,**. 'Tunc autem verum eft & perfe-

fellat j

&um, cum animus quietus eft & inconcuf-

&is &

fus, omni tempeftate. major ; fupernatans;

dereli

imo pradominans difficultatum omnium

tranfo

fluctibus ; periculorum. adeo fecurus, ut

m

inter medias undas iis ne tahgatur quidem;

Tort

Talis

neque perturbetur orbe concuffo.

Qüod li

ef? fapientis animus , inquit SgzNECA, qualis

Fütür c

mumndi flatus fupra. Lunam s. femper. illic. [eve-

lum

uum efi:*** nam quidquid comrhovere po-

12

teft, longe infra ipfüm eft. . Gaudium ira-

um N

que perfecta eft quies animi.

dom Qui

I1.Si paudium quies efljinquies,jam certe

Ya

5-cm£

fl« quam in manu noftra non fit confe-

Omn

qui,

E Ep.23. ** ibid.

* l(-—-(- EP' 59.

CUm&m

VO

'TRACTATUS PRIMUS.

I3

inis; Q

qui ; neceffe eft confiteri te. Quid enim ? qui

jf Nar

fieri poteft, quietus ut quis fit ubi moven-

fa tefttur

tur omnia ? fi quieti ego me do, quiete-

fl f

que quaro vivere ( & quis id non qu&rat!)

infinita fünt eventa quae' me turbent : hinc

fott ju)»

nime gt

invidorum honorique detrahentium linguse;

ciunt, mi

mendaces, proterva ; difcole : illinc. bonis

rent, Dot

infidiantium injuftee lites ; binc. mariti in-

fünt; not

fefli jurgia; illinc uxoris infanientis deliria,

fr fngt

liberorum etiam perfricte frontes.

Modo

m t

morbi, modo mortes chari(fimorum infe-

yimi Qdl«

Ílant amicorum ;-modo bonorum jaétura,

folidum

modo- commercia intercepta, modo egri-

tudinis moleftie , modo diabolice vexe &

ur; A

jpar ommul

tentationes bellum inferunt ; modo ipía fan-

erum pu

guinis melancholici conftitutio fübtriftis in-

fefítat ; modo ab amicis maximeque conjun-

:&PCI"

ngool

€tis deferor, modo ab ipfomet Deo videor

derelittus , & fic inter tedia plerumque

ernatgns;

otmniu.

tanfigitur szortalis vita. Quod igitur gau-

curüs, U

dium ; fi gaudium quies eft, habere poteft

1j

mortalis animus, ubi nihil in hoc mundo eft;

; quid

l

quod.non.moveatur ? & vero niíi move-

Q.

Ti

T

rentur omnia, mundus non effet hec terra ;

Ch

coelum foret.

li

12. Audio querelas, & quidem gau-

ovett p*

dium I*

dium non pofle dari contendis in hoc mun-

do, quia numquam dabitur effe quietis. At

vero hoc ipfum pernego.

Fateor quidem

omnia moveri, qua hominis animum cir-

(ir con*

«umílant, animum vero ipfum quicícere "

qh

IUAA

)

14

ARS SEMPER GAUDEN DI

tum non poffe, id vero eft, quod inficior,

endi

Urautem rem percipias : an id mihi quif-

enti.

piam negaverit; fornnüm a navigante in

medio mari capi poffe; ubi nihil tamen eft;

dias

quod non undique moveatur? certe aqua

cida

curfü & aftu rapitur, venti circumítrepunt,

Iem

epibatee transcurrunt undique , apitantur re-

füt (

mi,; navis nunc huc; nuric illüc rapitur; na-

meft

vigantis corpus movetur

r

roüt agitationis

eftt

fert impetus : denique ni

1

movearis, non

Holl

naviga$, & tamen numquid tot iriter tmotus

üm ;

fuavillime flertunt ve&tores ad horas pluri-

iund

mas, & fomno porrectis pedibus indul.

1 f

gent blandiffimo perpetes nocles, tempe-

Weuty

ftatum fecuri, & extra metum pofiti ? Cer-

ique

te periculorum fecurus altum ftertebar in

quiq

navis carina Jonas,* quietusque capiebat

deran

Íomnos tüm ; cum epibatae reliquique ve-

b m

€tores omnes , tempefítare ventorumque vi

fiérün

devicta arte, laffa fra&taque cum animis ab-

Cühjs j

jiciebant corpora, mortem quam pr& ocu-

peticy

lis habebant pavidi ; in fingula expectantes

Dote .pl

momenta Omnia hic turbata video prae-

ter unumi Jonám. — Dormit;inquies. Hoc

fi fellg

eft, quod volo, ipitur quiefcit. An vero

Jamüï'l

quietem ; quam íomnus tot inter acerbos

E

motus dare poteft corpori, tu fapientis ani-

Dittemm

ino detrahes ? neque virtute acquiri poffe

tht

r

cire-

Tün yo

* jon. x«

4ines?;

NDI

" TRACTATUS PRIMUS.

15

( inhco:

eredis, quod ipía laffitudo corporis dormi-

mili qu

enti- fepiffime concedit ?

vipatte l

13. Verum cum de navigantium me-

tanen d

dias inter tempeftates quiete & fomno in-

certe ag

ciderit fermo; lepidum fàne eft, & non abs

Tltep

re mea id, quod narrat Famianus Strada in

Itanturt

fua de bello Belgico hiftoria. —Cum intu-

pitur;

mefcens prater morem Oceanus füperatis

iitátion!

effra&tisque aggeribus bonam Zelandia

aris, o

Hollandizeque pártem, totamique fere Fri-

ter imotu

fiam magna pecorum hominumque ftrage

yas pl

inundaffet Antio 1570. & hormninum quidem

us indue

in fola Frifia viginti millium : pacato jam

S, [emge'

utcumque maris furore, a Magiftratibus un-

fi ? r

dique emiffze funt cymbee excipiendis iis;

veteba i

qui colles arborumque fummiitates con(cen-

( capiebal

derant, ne tempeflatis vim primam elucta-

ti, mifera perirent fame. Inter alios inve-

quiqx v

yuriqie "

nerunt prope Snecam in colle infantem in

cunis illac cum fele advectum, & quidem

1 animis

nprd 0

periculi tempeflatisque unice fecurum ut-

pote placidiffime dormientem.

video

prï

14. Magnam mihi puerulus ille cam

ües

fua fele cogirandi dat. materiam. Id enirn

jam inquiro, an non infantulus is eeque ac

At

ter 4

reliqui de pápo amicos , & matrem fortaffe

atremque amiferat ? an non & ejus cafa

Jen

r;dt

poiï

flu&ibus fübvería? an non & eosdem unda-

qum

j

rum vortices, ventorumque paffus eft tur-

bines ? an non undique jactatus in cunis? &

t

quid

-16

A-RS SEMPER GAUDENDI

o COn

quid tam pronum fübverti, quam cunse un-

dis innatantes, non dico turbato ventisque

phant;

quiden

agitato mari, fed etiam maxime tranquil-

lo ? Qui fit tamen, ut puerulus hic non

fàri p

paum

horruerit ? Eo quod dormiret, inquis. Au-

dio ; fed id rurfus quero, dormire qui po-

Veretu

llà tg

tuerit tot inter turbati maris aérisque furo-

res, preefertim a morte cum vix digito tranf-

CODjen

longe |

