f) PL s.

£) ibid.

b) ibid,

i) Pfil. 192.

&) Pfàl. 158.

Ui

Di

TRACTATUS SECUNDUS.

61

yeii.

Fir iufipieus qualem me confiteor zor cogio-

| lo

Jfeet , & flultus mon intelligez bac. a)

Ettt

15. Quid igitur ages David , quo te

9 al

vertes ? ad Deum meum inquit ; illi me

| Ormni

tradam animitus, absque heefiratione mini-

uN

ma, & dicam, Age tu Domine prout agis;

do vidi

tantum Proba me Deus €9 [cito cor meum;

Qiesqt

£? cogmofce [emitay meas ; 9 vide ff via imi-

m D

uitatis i me efl, eg deduc me im via ceterua.

ürantet

!

) Volebam epo perícrutari divina confi-

jjfi d

lia; peffum opinabar ire omnia Pacem zni-

Xpen[OS.

quorum videms : ideo moti fust pedes mmei;

us mee

Verum cum fübivi San&uarium Dei , dixi

(yis d*

vide fi via iniquitatis in me eff, quam ego

zm

in alüis deteftabar ; verte tu vela , contra-

ione; f

he, expande , prout tibi collibitum fuerit,

cunda t

Magifter fancte : ff via. iniquitatis in me efl ,

a

jm t

COITI

e caftiga, deprime, extolle , & ut fa-

J

cis, deduc me in portum eeterne felicita-

tis.

j

TE

!

16. Unde hec tanta & tam fübira in

Wl)äü

Davide muratio ? unde in perturbato ho-

; fil

PU

x 10j

mine tam inexpectata judicii fübmiffio , un-

(idersnt

de mentis tranquillitas tam quieta ? an a

Deo decretorum omnium feriem didicit,

n Q

ho t

& rationum omnium pondera ac momen-

Jj

ta ? Minime vero, unicam tantum genera-

e;nm

s v

tim opinionem, eamque altiffimam conce-

í

pit animo de divina in rebus Providentia

?H1-

)]d.

8) Pfal 1.

b Pfal. 138.

62

.. ARS SEMPER GAUDENDI

mirabilis fa&a . eft [cientia tua ex . me, & heee

fufücit Neque vero ex particularium ra-

|

tionum explicatione ilam haufit

fed

quemadmodum in viatore illo quem ex-

: T

[0)

ofui, fola tabularum inftrumentorumque

| detti

M

athematicorum tam affabre, tamque ac-

| Tauty

curate in fuos pradus partesque diítincto-

D

rum infpecio, maximam de Magiílri iis

utentis peritia & fapacitate, in ejus mehte

opinionem excitavit, licet ea ipía non intel-

18(

ligat ; ita prorfus David, fimul atque zz Dei

poudo

Jan&uario eximia, quibus Deus, ad mundi

füntün

machinam dirigendam , utitur, inftrumen-

Qonfy

ta, admirabundus infpexit & (üfpexit, tan-

df £

tam de divina fapientia concepit exiftirna-

fiupo

tionem , ut liquido exclamaret, cozfitebor

inyiti

nbi quia tevribiliter snagnificatus e$, a) E

lro

unde hoc colligis ? nimirum quia miralilia

llf

opera tua £. agima mea cognofcit simis : tan-

htj

to enim artificio, tànta proportione corife-

&a fünt inflrumenta , quibus uteris, tam

Cl C

concinna & pulchra, tanti denique pretii ;

d ;

ut amens plane fit, qui de artificis ea confi-

fOI'maf

cientis induftria & fagacitate prorfus eximia;

hst

aut de operum , quibus adhibentar, fym-

T.

metria & prafítantia velit dubitare.

TlVe

17. Ex hac igitur. admiranda divino-

t'm)

rum inftrumentorum fabrica, nos eam que

E fältl

fiduciee omnis tranquillitatisque fundamen-

tum fit; opinionem fabricare incipiamus.

[ Ug

$.IIII.

&) Píalm. 138.

1

!

; TRACTATUS'SECUNDUS. 63

& hat

IIII.

iuif 1

S.

f«

U: igitur. magnam illam de divina Provi-

ler e

deutia opimionem excitave incipiamus , confide-.

qu u

vautur genevatum iu[|vumenta corporca, que

llindt

Deus univerfi gubernationi adbibet ,. mo-

bisque funt. con[picua.

ifiri i

- rmefit

Erte quod fi ea quae fummus ille re-

IS.C

f inrel-

rum artifex, mundo univerfo diri-

n Di

gendo applicat inftrumenta; ea, inquam,

muridi

tantum qua oculis noftris quotidie fünt

rümee

confpicua; fedulo confideremus , ejusmodt

jt, tat-

efe fatebimur, qua humanam mentem in

xl

ftuporem rapianr, confeffionemque etiam

f

invitis exprimant, quam fanétus David ul-

F01

q) 4

tro proferebat.

Confitebor tibi , inquiebat

Umi

julli

ille ftupore defixus; quia ferribiliter magni-

)u

ficatus es. a)

19. Oculos igitur mentemque in ip(am

fe cofie

i,

ccli concavam , qua nobis patet, füperfi-

ciem attolle; & fi torum penitus artificium

j p

e CQH .

formam & materiam non potes compre-

hendere, attende pulchritudinem. & figu-

; eximiäw

gr; 1

ram.. En ut tabernaculi inftar expanfum ,

Univerfo incubat, Exzeudit celum ficut pel-

; i

len; b) inquit David , quo cun&te creatu-

re faltem corporez conregantur. Ecquod

am g

teft or4

ndame

ornatius fplendidiusque concipi po

namene

jamus

8) Pfalm. 138.

&) Pfalm. 103,

T

64

ARS SEMPER. GAUDENDI

[

namenti genus , quam quo caruleum hocce

n

men

pallium, univerfitatisque quaíi tegimen &

velum undique confperfüm eft ? ítellarum

bl

inquam tam copiofa multitudine , quibus

thtf

quafi adamantibus totum confpergitur, om«-

celur

niumque in fe oculos rapit; dum eos füa-

comp

viffimo fplendore dele&tat. Et vero in tan-

lwt' þn

ditiji

tam altitudinem machina h&c porrigitur,

ut quamvis ram exigua appareant ftellee

lum

um

fingule, ille tamen, quas primee magniru-

dinis vocant , non minus quam centies fe-

cum p

demirm

pties, que vero omnium ex afpectabilibus

minime, non minus tamen quam decies

tde (

octies totum hunc, cui infiftimus , terra-

portion

queum globum mole füperent.

:

& d«

20. Liceat hic mihi paululum extra

a[pet

preftitutum fermoriem evagari, & pio ali-

triump

men f

quid dare affe&ui. "Tantam enim extime

illius concamerationis fuperficiem dum con-

r:fm |

pii, .

fidero, exclamare jam lubet cum Propheta

Baruch; O J/rael/ quam magna eff Domus

0 f

&f t

Dei, $ ingens locus po[foffronis ejus ^ magnus

efl. .Et mon babet frgem , excelfus €g immen-

fiperf

Pediby

fs. aà) . Subduc rationes fi potes : & fi ftel-

la unica centies íepties totum terra glo-

Qun j

4l

bum continet, dic fodes, quot millionum

millionibus, totus ille ceeli ambitus, terram

Vlts ov

cælefhu

quam incolimus videatur fuperare ? metire

fpatia , imo Íi potes confideratione fola

€onm-

4) Baruch 3'.

)

TRACTATUS SECUNDUS.

6;

m ho

complecdtere. NNon potes fcio.

Hsec. tas

Jimn &

men Domus tua eít, Chrifliane ; Jic locus

Hlelarom

polfajrouis ad quam deftinaris, excelfus & im-

, quiu

snenfus.

Erige animos, tmortalis homo;

türyom«

celumque terre , quam tantopere colis;

€05 il

compára. tPunctum eít, pene nihil eft. — Ez

o 1n t

boc puutfum , inquit Seneca, ferro t?' igme

dividimus.

trigiti

Si terra punctum eft, quid Bel-

t ftellt

gium eft toti orbi comparatum? orbis pun«

nagnim-

étum eft. Rurfus quid civitas hzc; collatà

iies fe

cum Belgio ? Belvii punctum dices. Quid

abilibus

demum domum tuam quam hic potlfides

| decies

recte dices, nifi civitatis hujus punctum

jj lr

portionemque perexipuam ? & pro pune

éto décertas tu; hoc te magnum , hoc te

m exm

afpectabilem facir, in hoc gloriaris, in hoc

triumphas.

Miferos fane mortales ; & ta«

d

men fuperbos ! gloríamur in nihilo, & ve-

y exit

ram gloriandi materiam aut ignoramus ftu-

dum t

pidi, aut contemnimus füperbi.

Interim

Propiet

O Jfrael / quam 1agna. ef. Domus Dei , imo

f D

eft tia! Fec quam vides, extima tantum

/ magüllï

? (j

fuperficies eft poffetfionis tue : queque ne

jj

pedibus quidem tuis, domus poffeffionem

&

£f

cum adieris, merebitur conculcari.

m p

21. Verum ne me longius abripiat fua-

ailiontm

vitas arpumenti , viciffitudines . motusque

$) terïäm

celeftium corporum, tam eequabiles tàámen,

2 gtl

certaque aftrictos lege dum perpendo;an aliud

o D

: celi

«

exclamare poffum quagl cum Davide

e€nats

-

[

66

ARS SEMPER GAUDENDI-

enovvant. gloriam. Dei, $ opera maguum ejus

ditori

annunciat firmamentum ?. à) quis non videat,

& reg

non alias huic operi tam immenfo, tam fo-

lido , tam concinno & decoro adhibitas ef-

exqul'

fe manus quam divinas ? at quam divinas?

tribu

medi

quis hoc explicet , quis capiat, nifi Deus

ipfe, qui fe folus capit; hoc unum habeo

flatu

dicere cum D. Auguftino..

AMundus . dpfe

D0mi

ordinatiffima fua mutabilitate , €g. mobilitate;

£2 vifibilium omnium pulcbervima [pecie , quo-

fhlpez

dammodo tacitus $? fathum fe e[fe , €g non uifi

TU à

|

a Deo inejfabiliter atque. invifibiliter magno;

0 Q

eg ineffabilitev. atque amvifibiliter pulcbro , fievt

I« p

Yemot

fe poruilfe proclamat. V)

22. Jam vero folis globum cum con-

&tm

fuiffe

templaris ,. vultumque ameniífimum , quo

univerfüm. hunc mundum afpectabilem fa-

1 no

cit dum confideras ; quid cogitas, quid ju-

Iem

dicas, quid dicis? An lumen quo illuftrat

duxi

omnia, an calorem quo foventur univerfa;

um

fatis percipis ? an non formofiífimi illi ra-

illic

dii ab. hoc corpore emicantes , magis fub-

foler

ferviunt menti illuftrandae, ut conditoris

apií

magnitudinem affequatur, quam illuminan-

Rur

dis oculis ? Quis dubitet inquit Ecclefiafti-

C()I'F

cus.

Sol. illuminans pev omnia. ve[pexit , €9

Cien;

Glovia Domini plenum eff. opus ejus. ) Nec

illu

cpn-

füm

tam lumen & calorem; duam gloriam

1tO-

Vert

8) Pfai. 18.

&) Aug.]1. 11. de civit.c. 4

Dit

€) Ecclef. 43.

"

NDI

'TRACTATUS SECUNDUS.

6

ipum a

ditoris fui , toto orbe quotidie circumfert

non videt

& reprafentat.

(o; tam d

23. Si magnitudinem planetz hujus

]hibitus:

exquiris , certe centies fexagies fexies, &

[ divin

tribus octavis partibus ; hoc eft fere una

nifi a

media, terraqueum globum mole fuperare

um ha

ftatuunt ij; qui modefte fecundum Aftro-

jmáut j

nomiz placita calculos fübduxere.

mobiditd

24. Át vero firum ejus quis non. op-

ht y (

ftupefcat, ut catera fileam ?. quis nifi fum-

j at .

mus artifex, fumma atternitione & ftudio ;

eo quo fitus eft loco; folem collocavit ; ut

r ag

'rbro;/ff"

nec propinquor effet terre; nec ab ea etiam

remotior ; neque rurfus fnajor mole, nec

cum cor

etiam minor ? fi enim .terree propinquior

fuiffet, certe calore fuo aduffiffet omnia ; &

ym; q

blem à

fi non in cineres; faltem in aridum pulve-

rem redegiflet terram, fterilitatemque in-

g qui

uo J

duxiffet orbi , fcecunditati inducende fa-

€tum fidus.

uod fi a terra remotior , jam

: p

illi calefaciendae .non . fuffeciffet.

An vero

Omi 'illi li

folem, ejus rei confcium, hunc fibi, quafi

agl ]

con ROR

aptiffimum locum, delegiffe fomniabir quis?

illomit?

Rurfus, fi propinquior quidem terrz, at

m

corporis mole fuiffer minor, jam nec fufh-

Écdt

fgfpe,ï!h [

ciens terra fpatium eodem fimul tempore

illuminaffet, neque firmamenti ftellis debi-

TM

yiam

tum luminis füi praftitiffer obfequium. |.Si

Jl

vero & majorem mole & fitu terr& pro-

pinquiorem ftatueris, tum vero dubio pro-

i o^

E 3

cul,

68

ARS SEMPER GAUDENDI

[

cul, & terram ardoribus conficiet, & hu-

manos oculos nimia luce.

Quis itaque ter-

tebu

dare

ram hominesque, ita cum folis lumine ar-

Af

doreque potuit componere, altitudinem-

mani

que eam foli dare; que commoditfima fo-

ret humanis ufibus, quaque melior non

atoll

[

poterat excogitari ? certe non nifi magnd

Neque

lb

mentis eft, ram apta conftitutio.

aliud de fole dicere poffüm, ut dicam om-

fanej

tamen

nia, quam illud Ecclefieftici , as admira-

bile opus excelfi, a) vas id eft inftrumentum

od

TUCte

magni Dei, ad magnos ufus a fümmo arti-

fice adhibendum.

nis; fie

tintem

2j.

uid nunc de Lunze corpore edif-

feram ? nolo de jucundiffimo ejus afpectu

lm t

quidquam dicere, ne tempus teram rebus,

le?q

qua patent.

Verum fitum confidera, &

deri

ftupe artificem. — Quis enim , nifi cui Solis

lia 4

vehementia, terreque diítantia omni ex

Q o

parte fuerat perfpecta, corpus illud folem

Tudtent

inter & terram intervallo tàm eequo potuit

5$ Q

collocare, ut neque frigore fibi innato; ne-

Qub

timen

que humidis influxibus, nimis propinquum

terra , animalium feecunditatem prorfus in-

Bravis

OT

fringeret: neque remotius , Solis, ardoris-

que ex eo emicantis vehementiam minus

fipq

Ym

apre temperaret ? quis unius quidem aftri

calores, alteriusque frigus ira immifcuit;

Vet

ut temperiem eam, fine qua neque plan-

ta-

9) Ecd. 43.

NDI

"TRACTATUS SECUNDUS. V- 69

e, & n

tarum, neque animantium peneratio fübfi-

ftebat , grata fecundaque mixtura, terris

Itaque

umine d

daret ? An non hec demum inítrumenta,

ptudinea

Artificis manum & mentem fàtis füperque

Jifma f

manifeftant, Deumque effe qui fecit. celos i

elior nt

antellethu, a) uti Pfalmifta teftatur.

f myy

26. Quod fi oculos ad terram ipfam

libet demittere, terram, inquam, viliffimum

Nqi

jcam 0f*

fane,fi cum cceleftibus comparetur, corpus;

tamen quem non obftupefaciat, fi quis aut

r aditit

pondere fuo in medio univerfi puncto con-

1memurln

fiftentem, aut fi ita placet cum Copernica-

ymo art

nis, nefcio ubi in eethere, circa folem voli-

ore edi

tantem gyrantemque contempletur, fimi-

lem tramen femper fibi , fuaque ftantem mo-

g dfpe

le ? quis dedit pondus terre, & quis pon-.

ym 1900

deri tam, juftum equilibrium ? Quis an-

fidet ?

; ji 90

tra aperuit, in quibus lapidum metallorum-

que tot divería coquerentur genera, & for-

omn d

jod (

marentur quafi in utero? Quis ingentes il-

las cavernas & abyflos terra excavavit;

niato, f

quibus ampliffima maria. continentur: cum

tamen equabili pondere, centro incubent

g

(is]*

gravia, unde equabilem quoque,; & a cen-

pIOf

tro undique zequali diftantem intervallo;

süfd

QUi

füperficiem terre exiftlere , fecundum gra-

n P

yium natur&que lepes erat neceffe. Quod

jdem d

fi vero in lacunas depreffa non fuiffet ter-

m (

ra, totam undique aquis obvolvendam, ac

(l

g P]

li

E 3

pro-

8) Pfal. 13$,

70

ARS SEMPER GAUDENDT

propterea humanis ufibus ine

ptam pro;*f'us

futuram, liquido conftat.

re,'i

27. Rur(üs vero, quis undis extantem

CUU

fuperficiem hominum habitationi deftina-

CId

imo

tam, in valles collesque diftribuit, imo &

in montses altiffimos tanta arte eduxit, tum

liqu

D

ad arcendam ventorum rabiem, tum etiam

ojer

ad folares radios aliter atque aliter refle-

étendos , non fine varia & multiplici tum

ipforum montium; tum etiam vallium foe-

cunditate & proventu ? Quid, quod hac

ipía, quae oculis apparet plana & sequabi-

if

lis terre. planities,;

lana tamen non fit, nec

f

ad libellam perpen

4

iculumve conftrata ; fed

a mari molliter acclivis , per longiffimos

terrarum tractus paulatim affurpgat, ftupen-

292

do proríüs artificio ; quod quidem ex flu-

viorum lapfu , clare conficitur.

Starent

Oner

enim aqua omnes, nifi terra per quam de-

t

volvuntur , declivitate füa labendi faculta-

dif

Ath

term daret. Quis itaque tellurem hanc ab

ipfa inde Hollandia per lonoiffima Germa-

Omn

fott

nie fpatia ad montes ufque Italiee docuit

d

affurgere ? quis Brabantiam ita complana-

TU

j

U5 2

vit, ut tamen tota a Leodienfi tractu, Ant-

verpiam ufque Zelandiamque decrefceret,

I)

Il ]

artificio plane neceffario, ut illic Rhenus;

hic Mofa, Dilia , Scaldis aliique paffim flu-

I

It f«

vii & torrentes defluerent, & quafi ingen-

tes veng , terram undique fümma homi-

Pt

num commoditate interíecarent,

28.Ve-

5

Vr

'TRACTATUS SECUNDUS.

7X

n porf

28. Verum Íi omnia velim percenfe-

re, infinitus fim.

An autem hzc non füf-

: extantet

ficiunt, ut ftupore defixum reneant confi-

derantis animum ? Àn non ca/; enarvant,

i defin.

imo mutis vocibus proclamant Gloriam Dei,

t, m i

liquidoque demonftrant, quod fit magzus

xit, tun

um etit

Dominus Q9 laudabilis mimis $ Sau&us im

ter 1b

opevibus [uis ?

plici ti

lium fe

g. V. N j

uod hà

Jufirumenta: autem. ea. uot ea/itl fic con-

equat.

fit; net

ftru&a ,. féd fummo judicio, & Deo ufibus

[uis: aptata. effe. confideva.

; le

xoilfimd

hr Miteumenta fat feios Inde

) Bupen

20 AD

gnamque de artificis peritia opini-

Staret

onem , menti tuz ingerere iucipit tam ju-

fta admiratio ; crefcetque cum contemplan-

u d

di ftudio.

Nifi forte ut eam tibi detrahat

j fic

Atheiíta quis, divinitatis contemptor, hec

? ha d

omnia non arte & induftria, fed cafü &

d GCl'ma

fortuna, hoc quo fünt modo coaluiffe; nu-

Il doClll'

etur. Equidem fcio non paucos effe, qui-

;ompll*

j

us aut Deus difplicet , aut cogitationes

3&117 hi

proprie nimium placent, quibusque, me-

,crefcöfeïl

diis in errorum tenebris veríantes Exhnici,

Ra

Graci inquam aliquot Philofophi pretule-

ufim h

re facem.

Hi fane totum hoc quam /Jate

j n

is mi-

patet univerfum, cafü mero ex atom

nutií-

" homï'

4

| P

-

72

ARS SEMPER 'GAUDIEN DI

1

nutiffimisque pulvisculis, mutuo fe com-

qm

plexu coligantibus exiftere contendunt,

quf

Sic quidem, ut

rimo non nifi merurm cha-

an d

0s-effet, univer

á

m pulvisculis illis confufe

reliqu

,

complentibus : at tractu temporis incubu-

cum

iffe fibi paulatim atomos, & in varia, haec

üti vi

nempe, qua videmus corpora, refidendo

nullo.

fefe conformaffe ; fic ut & Sol & Luna, &

temgy

cuncta, que videmus, nihil aliud fint,

TiexU (

quam pulvisculorum temere refidentium

TInyi

colliculi aut. acerui,

Et hec quidem illi

Tungi

magno füpercilio.

105, il

30. Verum quis ejusmodi, ut parum

haferi

dicam , figmenta, equis auribus accipiat?

Nf

Dic fodes, an atomi ifti ejusdem omnes

äü

Y

erant natura, coloris, magnitudinis, iisdem,

ili «

ut dicunt, imbuti qualitatibus, an diverfis?

übi te

Quod fi omnes ejusdem nature fuerint,

ponde

quomodo atomi, qui folis acervum confti-

Ti fai

tuunt, tanta claritate calore

que jam pollent;

Tiete

cum illi,

ui terre acervum, frigidi fint,

lt g

ripidi & obfcuri ; illi vero qui aque mo-

fertefn

lem conficiunt, humidi fint, molles & fluidi?

fiths

Quod fi diverfie prorfus naturz fuiffe dixeris

t

atomosillos, & alios quidem perfpicuos, alios

Wt v

adiaphanos, calidos hos frigidos alios hos

ceruleos, flavos illos diverfoque colore rin-

.&evï

&os & virtute imbutos varia & diverfa:

ï

Tüm

dic quafo quis fic illos difcriminavit

; quis

Buss,

a circumepit, ur lucidi & calidi t

antum

Qum ,

atomi,

!

I

NDI

TRACTATUS sECUNDUS. /o$

o fe con

&tomi, & quidem tanra copia confluerent,

Yntendunt

qui folis corpori conficiendo füfficiebant ?

erür dl

an & hoc factum putas cafu ? idemque de

is conft

reliquis corporibus efto judicium. | Rurfüs,

s nbl

cum jam conveniffent pulvisculi in unum,

aria, ht

uti vis, acervum ; quis eos cum finguli

refident

nullo inter fefe vinculo colligati, fie quafi

Luna,i

temere fibi incumberent, quis, inquam, eo

iud fin

nexu tamque conítanti eos fibi mutuo ad-

dentium

íftrinxit, ut ingentes ille Aftrorum cclo-

dem il

rumque machine , jam ultra fex mille an-

nos, fibi indiffolubili vinculo conftanter ad-

j parïum

haferint, ubi eos ; qui terram conftituunt

copit?

pulvifculos, videmus minimo vento abripi

| omne

& in aére circumrorari ? Quis pulvifculis

j iisdem;

ilis coeleftibus, gyrationis rmotum indidit,

diverf

ubi terreftres omnes ad terrae centrum fuo

füerit

pondere deferuntur ? Quis folaribus ato-

n co

mis tantam celeritatem ingerere aut impri-

1 pol]enü

mere potuit, ut horz fpatio undecies cen-

tena millia leucarum facile conficiant , ubi

rid [f

ug m

rerreftres ipgnavo torpent otio, fi motum

fpe&tes, An cafus rantum potuit ? fortui-

[odyti

tusque pulvifculorum lap

füs tantam iis indig

dit varietatem ?

3[1()5)3][")S

alios I

31. Quod fi cafüm hec poffe perfra-

&te vis evincere, an vero Solis , Planeta-

yore fl

divent

rumque curfüm etiam fortuitum efle ar-

gues, cafüque fieri ut communem quidem

yit, qu

i qantum

cum cateris aftris habeant ab ortu in occa-

E ;

um

qtom

74 ARS SEMPER GAUDENDI

fum, cum toto firamamenti delati orbe;

fit Qd

interim vero quod huic raptui quafi oblu-

€tantes per Eclypticam fuum ipfi curfum

ganteï

proprium inftituant ; feptentrionaliter qui-

dam,,:

has f

dem orientalem in eftate Sol; in hyeme ve-

ro occidentalem meridionaliter, & hoc qui-

inopt

dem ea conítantia, tamque exacte, ut jam

nemp

per tot annorum millia, ne latum quidem

que €

unguem a folito füo cürfu deflexerint aut

nis 0j

aberrarint ? cafüs hec fecit, fortuita tu hec

teret

dicis, & tamen ut fapientem te circumfpi-

p

cis ?

Vicinis

t hr

32. Certe infipientie te infimulat San-

&us David, hec fine fümma Dei induftria

Mif ;

diqe

dirigi fi exiftimas.

F iufi

jen$ mon coguo-

Venfo

j

&c, ) quin&

Jcet , eg. flultus o iutelliget

ferel;

ipfe SENEcA nullo Fidei imbutus lumine,

füo ]

fupervacaneum;quafi indignabundus judicat

lipfás

ejusmodi quaftionibus immorari. Superva-

T |

caneum efty wnquit; zz prefenti offendere, non fine

totium

aliquo cuftode tantum opus flave, nec bunc fi-

flümm

derum curvfum fortuiti inpetus e[f , €g qu&

qüc or

cafus iucitat , [pe. tuvbari , €9. cito avietare:

Genfan

banuc inoffen[am velocitatem pvocedere eetevue

Qiif.

legis impevio ... . mom e[[e materie evrantis

piriq

bunc ovdimem ; meque que temevé coierumt

NU

tanta avte pendere , ut tervavum . gvaviffimum

-ta. «

poudus. [edeat. tmmotum , €g. circa. fe properau-

Ténn

[/4)

&) Píal. 91. v. 7.

Tite

"

NDI

TRACTATUS SECUNDUS.

75

la orbr

eGet. a)

jreviter & ele-

tis celi fugam,

yudf ol

ganter fane con

j

C

it toram rem.

fi curiun

33. Enim vero non tempus modo per-

aliter qu

dam, fed & auctoritatem penitus omnem,

nyemen

has fi nenias, fomnoque «onciliando non

x locqe

h

inepta figmenta vobis propofüero. .. Olim

e; Q j

nempe contigiffe, ut cum omnibus undi-

) quitt

que ex 7Eoli cavernis, nefcio quas Juno-

(erint dl

nis ob iras, immiílis ventis mundus qua-

ta tu hi

teretur univerfus, ventorum vi infinitam

1cum[j-

pulvisculorum aut arenarum copiam, ex

vicinis proculque diffitis ponti littoribus,

in hunc , quem incolimus, locum convo-

lat Sat-

laffe ; & quidem tanta copia, ut aérem un-

dodufirt

dique complerent univerfum.

Cum vero

j o

ventorum rabies, quibus arenule circum-

( qUiB '

ferebantur, refediffet, paulatim etiam eas

; Jumir

fuo pondere modefte tamen in forum de-

ips j

lapfas ; fed cafü tam felici, ut. pulcherri-

l Supgrvl-

mam hanc, quam videmus, molem, pre-

torium inquam five Domum civicam , tem-

yc hi

plumque hoc conftruxerint.

Errare ita-

25) ql(i

que omnes, qui ullam operi adhibitam effe

r

[

eenfent artificis manum, omnia enim cafu

j d

j d

coiiffe ; & fündamenta, & füperftructos

J

7 an

parietes , tectumque, & quecumque .vi-

j uitf

. dentur Archite&tonices infculpta ornamen-

il

ta. Cum enim arenule ille cafu delabe-

if

tj

rentur, ita tamen bene accidiffe , ut fibi in-

iln'f

]

yicem infidentes, debitam inter fe pro

por-

t10-

4) Sen. t. de Prov. c. 1

ARS SEMPER GAUDENDI

56

tionem obfervarint, locum dantes vacuum

portis futuris, feneftrrisque ; concavitates

Ron l

itidem conclavibus inftruendis.

Hoc ita-

dere

que ordine una arenula fuffulciente alte-

eand

ram paulatim accreviffe molem , furrexiffe-

W

que in eam, quam videmus, altitudinem;

figm

arenas vero ita fefe complexas , ut alize qui-

quar

dem fornices conficerent, alie in gradus fe

indi

conformarent: alias denique, in columnas,

Qu

baíes, capitella, ftrias, coronides fefe con-

lorin

vertiffe, tanto ordine, tanta fymmetria, ac

i

fi omnia credas artificis expolita malleo, &

m

induflria defignata ; cum tamen non nifi

f q

arenarum , cafu fibi infidentium, fit acervus.

« i

Cum vero aliquot adhuc arenz flavze fuper-

las

fuiffent, eas ita fe quoque conjunxiffe , ut

Ut cr

Aquilam hic, alibi Crucem quafi auream

des,

Rurfüs cum aliquot preter

Satis

expreflerint.

eas arenule fufci coloris diu pependiffent in

Tium

lus

aére, dubiae quo deflecterent, communi

confenfu coaluiffe, ut ferreum haftile confi-

àpno

cerent, Aquile enez , aut Cruci fuftentan-

*

tiOne]

de neceffarium

21

cui cum machina infixa

Bnam

ftabat, cafu nefcio quo arenulas aliquot te- -

Atür

naces advolaffe, quz calore folis diffolutee,

e&, Q

ferrum lapidibus, & seneam machinam fer-

Q e

ro affolidarint. Et hec quidem pulcherri-

tan[) |

me illius,

uam in foro videtis, machi-

hoc [)

nae, vel quod oculis hic afpicitis , templi :

fint

hujus eft origo & conftru&tio,

34?.Qgis

34

1

TRACTATUS SECUNDUS. . 77

J

34. Quis quafo ad hec deliramenta

dcavitata

non rideat, aut fi ferio quis hec perfua-

Hoc itt

dere mordicusque velit defendere, non ex-

Tnte al "

candefcat ? An deliros erpo credis nos effe

yrrexife

tu, quibus poffe perfüaderi tam. puerilia

udinem

figmenta exiftimas ? Ne cafülam quidem

alit qu

quantumvis humilem, imo ne haram fine

induflria confici poffe; perfüadebis homini

radus f

ylumnt

quantumvis ruftico ; & tu ingentia illa coe-

o[e con-

lorum terrarumque corpora, in immenfüm

etria; dC

expanfos firmamenti fornices, aftra fingula

1160 ) &

ea mapnitudine, fitu; ordine , concinnira-

, 1

on nii

te; quam ne mirari quidem fàtis poffumus,

4Ce VU

cafu coiiffe, cafu ftare, cafu volui, fine ul-

d fupet-

la artificis impenía induflria aut manu, vis

ut credam ? Abi fis, & hoc quidem mihi üt

xiffe, ii

p aure

des, rogo, amentem faltem ne credas me.

X pl"æfef

Satis id quidem perfpicio , ex eo te homi--

difent

num genere effe; de quibus dicit Apofto-

commu

lus. Quorum Deus veuter ef], à) & ne Deum

He CO

agnofcant, non pudorem modo, féd & ra-

tionem omnem exuunt : dementes, ne tna-

uflentie

n inHX'A

gnam illam Mentem agnofcant & revere-

jquot

antur? denique qui zerrena fapiunt , ) hoc

eft, qui non nifi terram fapiunt, fundum-

Vifolut

gt feg,

que ex quo penitum corpus circümgefti-

tant, terreítres animse. Item zerrena fapiunt,

u]cheff!f

u

hoc eft, nullum ex celeftibus rebus perci-

pientes guftum, non nifi terrena co

ncupi-

g

fcunt,

4) Ad Phil 3. v. 19.

) ibid.

m

L

78

ARS SEMPER GAUDENDI

fcunt, illis inhiant, illis inherent : & ut zer-

rena Japiant prorfus defipiunt.

P ii

35.' Vos vero Auditores, quorum cuni

[

Apoftolo conver[atio efl 31 celis , heec

enitus

confiderantes exclamabitis cum

b

avide j

TEri

Quia dele&afli me. Domine in fatluva 1ua ,&

in operibus manuum tuavum exultabo.

uain

magnificata fuut opera tua. Douine ! a). Et

hic quidem primus fructus eft, quem ex

36l[

confideratione inftrumentorum divini Arti-

düm

ficis percipiemus, fi magnam de eo opini-

Terum

onem concipimus, qui talibus utitur inftru-

lt ils

mentis, licet. ea ipfa non nifi fuperficiete-

mich

nus intelligamus : eo. fere modo, quo via-

m

torem illum non inftrumentorum nautico-

Tuyi

rum peritia & fcientia, fed fola infpectio,

confi

de naucleri fui induítria tutum & fecurum

wf

reddidit, per eam; qua' videndo excitaba-

'CQI |

tur, opinionem.

Non enim non magnus

ind

efle poteft, qui magna & preclara adhi-

tàm

bet; neque non exacta ea, ad qua confi-

if

cienda, tam exacta , tamque fublimia adhi-

prol

bentur inítrumenta,

otbj

,

0) Pfal. 9[0 Ye 7.

boyj

agen

)

Tiüm

ää*

Qnt,

u

$. VL

NI

TRACTATUS SECUNDUS. 79

t &utt

..$. VL

OEU CUf

"dde , quod tam preclara. infirumenta wuon

gc peniti

ideo confecevit Deu$ , uf ea tantum effent ia

r Dusid

verum natura, [ed ,ut per ea natuvam ipfam,

Ia du

vifibilemque buuc mundum apte diri-

jo, Qu

geret.

14 L

Tque hoc quidem ia preclariffimis

36.A

quem d

ilis corporibus precipue fpectan-

vini Ari

dum eft , ea non idcirco creata effe; ut in

o opit

rerum natura exiflerent folummodo , fed

yr inftru

ut iis uteretur ad preclaram hanc univer(

machinam dirigendam , hominumque aptan-

ger'üc'xete-

,qu Yi

dam commoditatibus, qui ea, tanquám in

; Dütio

navi vectores , continentur.

Illad modo

ii edi

confidera, quam accurate inftrumenta (üa;

x fecunit

ufibus & eventui rerum efformando appli-

; eyclde

cet divinus ille Artifex , qui ea ipía tanta

induílria & tam exacte confecit.

Certe

yn m

Jari

tam exacte e manibus ejus prodiere, ut eà

ipfemet laudarit eximie , ominique przdita

]Uæ qu :

"a

probitate declararit jam ab ipío nafcentis

orbis exordio, Jidiz Deus cun&a que fece-

vat, 99 eramt valde boua, «) non quod ea

bonitate praftarent, quae ad bene aut male

agendum, ac propterea ad laudem vitupe-

riumve requiritur ; fed quod ejusmodi ef-

(ent, quibus Deus, fecundum naturze defi-

gna-

j J

0) Gen. t,

1

80

ARS SEMPER GAUDENDI

tiq

gnatz ordinem , uti poffer apte & com:-

mode affequendo fini a fe preeítituto, even«

di ;

quíi

tibusque reruyn futurarum, fecundum füa

reflex

placita temperandis. Ita fane eft,viZit & ap-

vobavit ; etenim erant bonà & valde bona.

tam .

37. Hic vero rurfüs heereo ftupore de-

àquis

fixus. Quis enim concipiat fines eos, quos

tUpti

unia

fibi in hac Univerfi creatione, confervati-

one ; directioneque tot creaturarum, que&

firmn

numero, vt fic dicam , infinite fünt , divi-

&emqu

na Mens preftituit ? quis item admirabi-

für p

lem ilum modum, quo cun&a inter fe

fritc

Cdere

commifcendo & quafi involvendo, tamen

preftitutum fibi attingit. fcopum , recte

fant p

enarret? Id tantum dicere habeo. Magzi-

p n

Jicata: fumt opera tua Domine $g mimis pvo-

m ip

Sed

T

Junde fatle funt cogitationes tue. . a)

quod perfcrutari non poffümus , admirari

Quare

o $o

certe poffumus & venerari.

538. Hoc faltem, licet abdità non intel-

lo q

ligam , fatis video ; Solem inftrumentum

t fjb

effe quo totum Deus illuftrat orbem ; So-

CX05

lem effe, quo calorem praefítat ; Lunam

g

vero qua humorem frigusque confert: ho-

Wato,

rum autem influxuum mutua actione infra-

Q exc

€torum temperie , fcecunditatem omnem

W n

plantis animalibusque communicari. Iítud

Tüm q

video, quod ad Lunz afcenfüm defcenfum-

Quf

que, certa & inevitabili lege Oceanus quan-

Tid

tus

QUIIfer

: w) Pfalo 9!0 LA 60

TRACTATUS SECUNDUS.

II

8z

tus quantus eft turgeat, infletur, aícen-

- & o

Qt0, VCl

dat ; & rurfus deturgeat, defcendat, &

ndum fi

quafi animos ponat ; fluxuque aquarum &

reflexu motum illum eftumque caufari ,

iit u

i t

tam neceffarium purgando aéri, imo &

aquis ipfis, ne nimia quiete torpidi & cor-

üpore i

605 qui

rupti ; exhalationibus fuis orbem inficiant

ynfervat

univerfüm. "Video Solis motu; quem cum

firmamento communem habet, diem no-

im, qu

&temque confici : ex obliquatione vero cur-

nt, din-

dmirabi-

fus propri feptentrionaliter orientali a

principio Arietis eeftarem hyememque pro-

jqnrer f

), timei

cedere : eftatem quidem ut calore mature«

fcant plantee fructusque; hyemem vero, ut

. Mp

per fripus depreffo plantarum vipore , il

lum ipfum radicibus extendendis fortiusque

yir r

[)

terre infigendis, alimento denique fub terra

quarendo & infügendo aptius impendanr.Vi-

j adniti

deo Solem effe inftrumentum quo vapores ca-

lore diffoluti, ex vafto attrahuntur oceanoy

j nm] il'l[el'

ut füblimes afcendant; donec extra folis re-

qorenoo

flexos e terra radios conftituti , ruríus fri-

em ; v

gore condenfati in nubes coéant ; qua

-« Tontt

vento, per exhalationes aliis atque aliis lo-

D;Ifel'ïï M

Cis.excitato, toto aére circumferuntur, tum

joneiti*

ut umbracula fint propulfandis eftibus;,

n omed

tum etiam , ut iterum in pluvias refolutae,

ii f

quafi hauftra deferviant, quibus aque ir-

kfcenl

rigandis apris terreque fcecundande , cir-

cumferantur.

ini qüä';

F

39"V€"

82

KXRS SEMPER GAUDENDI

1

39. Verum quid his inhereo, tanquam

Tiue

aliquid pro rei dignitate dicturus ? Recte

.

quibu

Ecclefiafticus

P

Quis iagnificabit eum ficut

qu d

eft ab initio ? 4) quis artem univerfíam eno-

afla f

dabit, nifi is quem nihil latet ; & qui folus

t

novit omnia ? Certe ut aliquid noverimus,

defir

Multa ab[condita [unt amajora. bis, pauca. enim

in om

vidimus operum ejus fuübdit Ecclefia(ticus ; &

percipi

heac ipfa que videmus, quam renuiter in-

tiong

telligimus ! Quis id explicet quo pacto per

hitc B

hec ipíà inftrumenra floribus, trupibus, ar-

ter u

boribusque incrementa fübminiftrentur , fo-

Copam

lia , fructusque ; & quidem per radices

til n (

adeo informes & debiles, per quas quafi

fh ii

per anthlias, a Solis calore humores in al-

Tunin

tum extrahuntur, quibus non tantum fru-

lis i)

ticis arborisve truncus augeatur & alatur;

fed qui tandem in omnis generis flores fru-

Of q

étusque efformentur & effingantur, tam di-

D2 D(

verfe magnitudinis, coloris, imo odoris &

LT

guílus, & ne quid oculis defit, pulchritu-

pra |

dinis tam variz & admirande ?

Orum

40. Quis capiat artem, qua per folem;

enim

calidi humidique variam temperiem , tam

ptoq

divería metallorum faxorumque corpora;

Tüs n

fuüis quaque in cavernis fabricer magnus il-

$r

le artifex ; qua arte adamantes induret,

que |

gemmasque ex levi formiet roris ftillicidio;

dbl

qua induftria, illic inter obfcuras denfasque

i

fulmi-

nubes, nives; grandi.nem, fulgura ,

tamq.

05 Ecclef. 45. v. 35. 56.

naque

NIE

TRACTATUS SECUNDUS.

83

» fanquam

naque cudat, iisdem plane inftrumentis,

? N

quibus catera omnia, aliter rantum aliter-

j em [v

que difpofitis & applicatis ? Deinde quo

erfam em-

aítu frigida calidis humidis ficca commit-

c qui fs

