itarüm

ine[[e)

Non igitur

Dei potentia eft infinita : non

cujus natura eft in

t [Jeus,

eft igitur tandem Deus;

naturam

omnibus effe infinitum, quod qua

m abfur-

Aut igi-

$ u

dum fit dicere, nemo non videt.

tur negandus Deus , aut hanc fcientiam ei

s ju

| voliit

pror

füs competere ftatuendum eft.

28. Verum fine difputationum tricis

veft d

agamus rem. Hoc fane conftat, ab eter-

g pu

no fuiffe in Dei mente perfectiffimas ima-

, qui

gines , ideasque exa

étiffimas, rerum om-

-abfont,

eandortt

nium quafi'femina ; hoc eft cognitionem

clariffiiogam rerum omnium poflfibilium;

(em &*

quarum tamen infinire nunquam in lucem

ia

-ub

proditure fünt, nec aliam habiturz,quam

in mente clariffima, omnia comprehel:x en-

u al

tis Dei.

s

J

29. Neque tamen

cum omnia à Deo

iCis )

(2

ofci auditis, id credite fieri per

actus

cogn

;umfetfel

inter

fe diftin&os & difcretos, quafi unum

T0-

It C"j:

4

Es

3

1j2 ARS SEMPER GAUDENDI |

modo , modo alium, angelum modo, modo

Deo.

hominem , aut hunc primo , alterum deinde,

J

tertium tertio cognofcat, tempore aut co-

Mpie

gnofcendi ordine & a&tu difcreto & fepa-

ormr

rato, prout in nobis cognitiones variarum

obn

rerum, variis etiam a

á

ibus videmus effe

cit

difpunctas & feparatas; id enim exilitati

mentis noflrae tribuendum eft :

pro

.qua, quia

Da

ad omnes unico obtutu fe nequ

it extende-

pel

re, oculum mentis circumducit, ut diver-

lii

fis quafi afpe&tibus attingat fingula, quee

abíi

non poteft fimul multa.

In Deo . autem,

Omn

infinita inquam mente,.cum nullus fit com-

(;

prehenfive virtutis terminus, ita nihil eít,

Q«

quod aciem ejus fupiat; & tam diftin&e

itno

percipit, a&u tamen unico, univeríà, quam

Tent

1 unicee tantum rei cognofcendae , toram

Ipfür

mentis füz aciem ingeniumque impende-

tret.

3e. Vin' plura dicam ? certo id di-

co, cognitionem illam Deum ipfum effe:

D

Et fi cognitio ea non exifterer, Deum non

dhie

fore.

Adeo ut ficut effentía animze noftrae

eft effe rationabilem ; hoc eft, ratione uti

.

ita effentia Dei

poffe , poffe cognofcere

D)

3t.

€it, non poífe tantum , fed actu ipfo co-

gnofeere, quidquid cognofci poteft; Deus

ld

enim actus purus eft, ur loquuntur Theo-

LE

logi, nulla omnino poffibilitate involutus,

&t

aut mutationi ulli obnoxius, Quidquid in

Deo

D

TRACTATUS QUARTUS.

153

0, m

Deo eft,eft, & non tantum poteft effe. Ego

deind

fum, quà fum , & qui eft, mifit me. a) Ita fe Deus

QUE (

ipfe appellat , quod fi.vero non actu unico

& f

omnia comprehendat , certe mutationi eft

iatiamüm

obnoxius Deus; nam fi cum angelum cogno-

m d

fcic, non cognofcit actu eodem hominem,

exilia

profecto manifeftum — eft , mutatum effe

yt, ii

Deum, factumque ex Deo cognofcente An-

XEGT

gelum , Deum .cognofcentem hominem.

: dirt

Igitur non eft Deus. . Quod cum fit plane

TEU

abfürdiffimum, dicamus fane quod res eft,

autemy

omnes illas rerum omnium poflibilium fpe-

t Com-

cies, imagines, ideas, & cognitiones uni-

.h'll 6&;

co & puro actui divine mentis competere;

Wtnde

imo omnes illas cognitiones, fic in una

, quii

mente conjunctas, nihil.aliud effe , nifi

, (

ipfum Deum.

ppai

& V.

pil &

Quam nece[faria " fuerit. Scientia. fmmplicis

um die

Jeurm d

antelligentie . ad ordinandum . boc / Univerfum

€g bauc creaturarum [eviem , que

g n*

modo eff.

qior V

s itaque fic recte conflitutis & per-

entit UH

jpfo 9

31.HI

penfis, illud praterea fciendum eft,

ideas illas infinitarum rerum profus infini-

j ]u

Ut Thfü'

tas, magno ut fic dicam ftudio pervolviffe

eternam illam fapientiffimamque Mentem,

ol

K 5

ïdquidï

&) Exod. 3.

*

s

154 ARS SEMPER GAUDENDI

mo

& ut hbumano more ad homines loquar;

quafi deliberationem fecum inftituiffe, qua-

füo

lem & quem mundum, ex infinitis , quo-

Mei

rum ideas habebat in promptu , ex Divina

illa mente depromeret, & in lucem daret;

quo

nat

omnibusque rite perpenfis, examinatis om-

nibus rerum omnium circumftantiis, pon-

que

derarisque, que hinc & hinc occurrebant

cef

rationibus fine dubio infinitis ; tandem ex

pol

infinita illa mundorum congerie, hunc de-

Don

nique Univerfi ordinem , rerum feriem;

Tir

quam mundum hunc appellamus, & qui-

Jfäqu

dem folum, pro füa libertate ftatuiffe con-

ällqu(

dere & creare.

Rurfus vero quia in hoc

folur

rerum ordine feu mundo , infinitee alice

andi

fine

poterant creari fpecies rerum, quarum

ideas clariffimas in mente deícripferat : in-

h

finitis aliis preetermiffis, has fpecies Ange-

hun

lorum , hominum, animalium, fruticum,

fibi

elementorum orbiumque coeleftium crean-

vel

das fibi fümpfit, & non alias ; idque rur-

TO

fus libere, nemineque necefliratem . impo-

du

nente.

Tandem quia rurfüs in quavis cre-

T

aturarum fpecie, puta hominum, infinita

p

individua fuünt poffibilia , infiniti homines

po

alii, quam jam fint , infinite alie arbores;

«t

animalia infinita, infiniti Angeli prorfus alii

Pu

atque alii; omnibus rite expenfis has , quz

On

fuerunt , eruntque creaturas, & inter illas

fin

te, quisquis es, o mortalis ! feleoit fum-

ino

J

TRACTATUS QUARTUS.

155

loqutn

mo ftudio immenfíà illa & vafta Mens, &

[e; qi*

fuo quem conftituit loco & tempore , e fua

j QU

Mente producendum libere deftinavit.

.

*

nihil . eft' enim;

; Diint

32. Libere inquam

1 du

quod fu^remo domino neceflitatem impo-

atiS OT

nat ; ompmia ,quecumque voluit, fecit. a) — At-

que hinc iterum manifeftum fit, quam ne-

$, Ut

urebatt

ceffario ftatuenda fit in Deo irfinita . illa

Si enim

jem &i

poffibilium creaturarum cognitio.

Inc Q

non aliam cognoviffet rerum feriem feu

eriemy

mundum, alium certe creare non potuiffet,

itaque creare fi quando ftatuiffet mundum

( u-

e C0l

aliquem, jam fane ad hunc creandum; quem

in hoc

folum norat, neceffirabatur, cum alius cre-

g de

andus menti non occurreret, libertas enim

quuram

fine ele&tione non eft, incogniti autem nul-

v : 1

la eft electio.

Ut ergo libere creatum

s A

hunc a Deo mundum afleramus, alios pof-

fibiles cognoviffe neceffe eft; ut ex iis, quem

riütion

((l C[wn

vellet , feligeret rejiceretque. Quod fi ve-

ro unicum tantummodo poflibilem mun-

|rue TU

n n*

dum cognitum fatearis preter eum , qui

modo eít conditus , infinitorum illico co-

nitio concedenda eft Deo.

Infinita enimr

j inínit

foni*

offibllia cum fint , & quidquid poflibile

eft, fir cognofcibile ; confequens eíft, co-

arbor

'"nofcibilia effe infinita.

,ol'fus Jl

Quapropter cum

omne cognofcibile comprehendat Deus; in-

105 qllæ

finita fane poffibilia eum cognofcere fare-

aris

m.

gi[ fü

fi

&) Pfalm. 1134

::6 ARS SEMPER GAUDENDI

aris neceffe eft, Nulla enim ratio ad unum

illud

poffibile cognofcendum determinat, ubi in-

fadi

finita comprehendendi vis eft, & plura

j

poffibilia ftatuuntur effe, cognofci. qua

fuit

potlint.

*

Jid

33. At vero, inqui

es; libere cum agat

dire

omnia, cur hunc hominem potius crean-

Vogi

dum deftinavit, quam infinitos alios, qui

:

[/À

creati non funt, & quos tamen aque facili

füs

negotio e fua Mente poterat educere ? Ar-

QUil

duam rem petis,quisquis hanc petis. Quid

D

dicam? verum &illud interropo ego, cur

J

pictor aliquis hanc tabellam picturamve ex

Tnen

mente fua educit, penicilloque defignat ;

(i,

& non aliam ? quamquam comparatio hec;

i

ut video ,non plane congruit. Refponderi

qui

enim facile poffet, ideo hanc efformari pi-

€toris penicillo, quia hujus tantum & non

flet

alterius ideam in mente circumferebat ; &

lud

quamvis alias poterat efformare penicillo

qu

exprimendas ,. nullas tamen re ipfa effor-

D

Inaverat.

At vero in Deo id non eft ; om-

en

nes enim omnium rerum idee eque pre-

él.

fentes illi fünt , eque clare, eque ut produ-

fü

cantur faciles; cur igitur has füfcipitinlucem

de

producendas, rejectis aliis numero infinitis?

34. Quid refpondeam ,. quo me ver-

[)

tam , nefcio.

Et vero fcio. . Ad te me con-

&«

verto Mens increata, Mens Divina: in te

rerum omnium rationes invenio expeditas,

illud

um

)

157

'TRACTATUS QUARTUS.

d'omm

illud cum fcio, deftinato hec confilio a te

mog

facta. Nam ut recte monet Sapiens: 7ecum

af-

p pl

fapientia tua , que ttovit opeva tua , que v9

d qu

jfuit tunmc, cum orbein tevravum faceves ,. &9

Ciebat , quid effet placitum oculis tuis, €9 quid

1m 4

dire&hum in praceptis tuis. aà) Morrales! quis

cre

cog

.

novit fenfum Domini , aut. quis coufiliarius

3 qi

ejus

fuit? D) inquit divinus Paulus: & rur-

e facll

füus

fapientiffimus Salomon , quia omne; quod

2 A

voluevit , faciet ; €9 fevmo illius poteftate ple-

Qu

nus eff , nec quisquam diceve ei poteft , quare ita

), CU

facis ? c) Àn non fatis eft fcire me ; im-

we ex

inenfam illam Sapientiam, poft tanta ftu-

dia, tantamque in expendendis omnibus

fxgnat )

Q D

inftituram deliberationem, ita flatuiffe, ut ac-

yonderi

quiefcam & dicam : fa&tum bene.

m p*

35. Verum cum etiam illud mihi con-

ftet, omnia , quecumque agir Divinum il-

; &t

di; d

lud Numen, ad füam gloriam. honorem-

eniCi Ü

que referre, univeva emim proptev femetipfum

opevatus eff Dominus , d) illico fit illud plane

l dir

credibile; hos Angelos , hos homines; haec

eü)üm

élementa, hos codlos, hoc denique Univer-

üe pfæ

[ I'Odu'

füm pre ceteris omnibus creationi fuiffe

deftinatum, quod ha creature maxime ad

inhed

onducerent ;

ipfni

loriam füam promovendam c

Aut fi alias

oftentationemque artis füz.

me y"

me «t

etiam creaturas poffibiles effe contendis, ad

are

a:inw

£) Eccl. &.

(iti

a) Sap. 9-

[pe

'£) ad Rom. r1;

d) Prov, 16.

jl

158

ARS SEMPER GAUDENDI

artis demonftrationem, pra his; que defer-

lium

virent;id vero preterquam quod tu nefcias,

cpm

neque ad id probandum quidquam prater

dem

conjecturas afferre poffis ; certe flatuendum

toni

eft, has & non alias ab artifice fümmo effe

6; !

electas, in quibus & per quas Sapientie &

lis à

Scientie füe, imo & Bonitatis & Miferi-

cordiz thefauros abíconditos re ipía pate-

omr

faceret & declararet.

Qza Vvero motus ra-

qua

tione id eperit, nefcio ; rationes non inda-

diffi

Il

go ; fed faétum approbo, veneror & adoro.

Cünfi

Et vero , quis pictorem appreditur ; perir-

jl

que,cur per hanc picturam potius, quam

lxo,

per aliam voluerit artis füze fpecimen dare,

QOV

eamque commendare pofteritati, cum aliae

debi

füpereffent ideze, quibus zeque id facile con-

Cite

fequeretur ? certe quia per hanc nomen

pro

fuum commendare volebat, non per aliam:

inte

nulli ideze injuriam fecit, omnium fabrica-

füm

tor, & proinde omnium dominus.

al

10

36. Miferi, fi naturam in nobis corru-

vol

ptam , at fi deftinationem Dei attendimus,

ple

feliciffimi mortales! quantam habemus Deo

€eri

maximo gratias apendi materiam vel ex

Que

hoc folum capite , quod nos ex infinita il-

üt

f

la hominum poflibilium congerie , fipilla-

tim nominatimque exceperit, per quos

W

fuam ipfe gloriam commendaret ? quid,

Pla«

quod & illius glorie percipiendae capaces

der

offibi-

fecerit ? Ubi pra tota hominum p

Ad

lium

DI

159

: 'TRACTATUS QUARTUS.

g defer.

lium infinitudine , id fumus meriti ? quid

lr

egimus, quid contulimus ? Rurfus identi-

dem id cogita, qua quaío fronte , dispofi-

|prant

uendom

tionibus ejus fanctiffimis audeas intercede-

mo eft

re, totamque idearum fymmetriam quere-

ontig &

lis indebitis interturbare ?

Mifen.

37. Quafi vero in artificiofiffima & ad

à p

omnes artis leges exacta pictura effipies,

JtüS It«

qua fecundum perfpectivae tenorem magis

: inde

diffite ut appareant , obícurioribus obdu-

cuntur coloribus, minoresque defignantur,

adoro,

jufte conqueri poffint , quod eo ftatuantur

pe[i[-

quam

loco, quod tam obfcuro, quod tam exigui

| dttey

efformentür mafculi, cum nullo labore in

m g

debitam educi poffint altitudinem. . Quies-

]l o

cite quafo infani maículi , neque pictura

noma

proportionem veftris obmurmurationibus

intervertite: fatis id quidem vobis glorio-

Y du

fübris

fum eít, a mente artificis eductos vos, cum

alios poffet quamplurimos efformare: fàtis

is f

vobis fit, effe , & tabulam illam artificii

plenam pofitione veftra condecorari. lllo

ndini$;

msDo

certe debebatis effe loco; & non alio, ne-

que clariores, neque adeo etiam majores,

vdd

Oc

fniti *

ut artem fuam pictor commendaret.

Ífi vos non percipitis, fatis id fit, artificem

; f

Q

id dignofcere, artifici fic vifüm , artifici fic

r qi

placuiffe. Pluribus rem non explico: vi-

?g

l

detis oppido, quo rendam & quid velim.

CQPECCS

Ad alia faciamus gradum.

Pofflbï-

ga&Iï,

]u

B

:

]

160 ,A.RS SEMPER GAUDENDI

pofit

S. VI

Qione

omnit

Exponitur. Stientia. Vifionis : d* quomodo

füm (

Deus . creaturas veipfa. aliquando creandas

minin

ordiet ac difponat.

ju &

Ognita itaque beneque perfpecta tb;

hon

'-afs.C

ta poffibilium creaturarum congerie,

decrevit Deus aliquas; pretermiflis ccteris,

tend;

e Menre fua educere & in lucem dare : il-

ut fic

lud inviolabili ftatuens decreto, quot fo-

tionil

rent & numero & fpecie : quafi fi pi&tor

&do,

certo ftatuat ,quot & quas effipies in rabel-

(1 qui

lan fuam velit educere, & fpe&tatorum

1on (i

oculis vifendas proponere. Hoc decretum,

um

non temporis, fed nature, ut 'Theologi lo-

pofta.

quuntur; ordine, fübfequitur fecunda in

efcri

Deo fcientia, que in Scholis dicitur Scieu-

térpre

tia' F'ifiomis, & recte.

Uti enim videnti ea;

tonpilug

quse videt, prafentia effe neceffe eft, ita per

|

ET

hanc fcientiam , omnia quae poflibilitatis ar-

téttig

canas tenebras evafüra fünt, & tota seter-

COf

nitate funt'creanda aut futura, fiunt pre-

0109j :

fentia Divine Menti, apud quam nihil fa-

7770

turum eft: eaque in fe ipfis; quafi eterni-

tati füze, qua omnia tempora complectitur,

q ver:

coexiftentia intuetur.

fing,

39. Adeo vero exacta eft hec vifio,

p

uti (

ut penetret prorfus rem omnem, omnem

& af

gaturam comprehendat; proprietates., dif-

po 1tl-

DE

-

Vl

TRACTATUS QUARTUS. réi

pofitiones ; fitus omnes pervadat ; perfe-

&tionem ; numerum ; magnitudinem rerum

omnium exacte norit; adeo, ut in tota re-

gum

rum omnium congerie ne capillus quidem

tundt

minimus, non arenula, non atomus fit, cu-

jus & pondus; & exilitatem , & duritiem

od t

non exacte penitusque difcernat & videat.

0ngr

40. Neque id mirabitur, quisquis at-

tenderit, omnes omnino creaturas ex Deo;

C&RECTS

le: d

ut fic dicam, effluere, hoc eft, ex cogita-

yor f

tionibus ideisque, que in Dei mente funt:

adeo, ut nulla poffit effe creatura, ne mu-

j pi&or

n tabd-

Íca quidem aut viliffima formica, cujus idea

.

orum

non fit in Deo

.

neque alio modo extra

ectetu

Deum in naturae hujus quafi tabula fit ex-

glogi l

pofita; quam prout in Divina Mente eft

x t

deícriptà.

Ita Divinitatis ille magnus in-

iur if

terpres DioNvsius : Omniuim cau[am . prius

confltuiffé ommium vevum exemplavia conce-

videntih

eü, i[aptï

deudum eft - --- Exemplavia autem . dicimus ;

ylitas d

e[feutie verum effettvices vationes, que in Deo

t d

conjyuntle aute fuerunt - - - Divinasque ac

fiux *

bonas voluntates , que conflituumt eg. faciunt

ommia. d)

» niii^

yfi at

41. Obfervatione inprimis digna funt

ea verba, rerum que im JDeo comjundia aute

nP]gälülh

fuerust. — Quod quidem, fic intellige.. Ve-

j

f

luti fi aquz per fex feptemve canaliculos

aC [

ex caílello conchave defluant , nihilominus

) of

:

L

in

V dl

a) D. Dionyfius de div. nom.c. $. in fine,

Po[l[l*

ARS SEMPER GAUDENDI

162

in ipfo fonte fuere conjuncte , conjun&te-

Quo

que unam conítituebant aquam, quae mox

lus (

per canales in lucem prodeuntes fuere di-

E

ipfür

Ícretae

D

ira, imo longe perfectiori modo,

fam

creature omnes in Deo fuere conjuncte,

türa

conítituebanrque unum Deum : quz dein-

eft

de cum : e Divinitatis fonte derivari coepe-

pitn

runt tamquam rivuli, fingule feorfim fa-

Ita diferte divinorum

preh

€tee fünt creaturae.

nibu

conícius, ipfemet Joannes. «) Quod fattum

Ti pi

efl, in ipfo vita evat ; ita commate difpun-

exud;

gendam effe hanc fententiam docet Aucu-

STINUS , eamque, in rem meam fic admira-

Rs

uid efl boc ? fa&a eft

bundus exponit.

Ti qo

zerva , [ed ipfa tevra, que fatla e[l, mon eff vi-

tffeq

10. - Efl autem in ipfa [apientia [pivitualiter

uits

vatio quedam , (Ideam dic) qua fa&a e[f ter-

Dor G

vya : bec vita efl. Et rurfüs poft pauca. Sic

intelf

ergo fratres chariffüni , quia [apientia Dei, per

Tiemq

quam faca funt. omuia, f&cundum avtem cou-

Yolünr

zinet omuia , amtequam fabvicet omnia; binc

trüder

que fiumt per ip[am avtem , mon contimuo vita

Qtdine

Junt , féd quidquid fa&tum ff , vita eff in illo.

lt tot

)) Nemini iraque mirum videri poreít, ni-

Ia n

hil effe in toto rerum ordine creaturave ul-

Sjts (

la, quod aciem ejus effupiat ;; nam praeter-

quam quod eas in fe ipfis quafi preefentes

Titst

videat, cognofcit praterea eas in

fe ipfo.

Ut ef

Quod

' imag

&) foan. z.

5) Auguítinus tr. 1. in Joan.

circa finem.

: UI

Vbl

TRACTATUS QUARTUS.

164

njunde

Quod fi ergo aliquid effer; quod non peni-

Qu Ti

tus comprehenderet, jam vero neque fe

füere d

ipfum viramque füam comprehenderet ;

; modi

nam quod fa&um ef?, & extra ipfum crea-

njunda,

tura eft, Joc, in ipfo vita eff , in ipfo Deus

Q du

eft. Si ergo quod factum eft, non intelli-

ri p

pit nec comprehendit, neque fe ipfüm com-

yfim f

prehendit, adeoque non eft numeris om-

Viorun

nibus perfe&us Deus. Quod tamen fieri,

1fb

ne per Deum quidem poreft.

difpu

. 42. 'Tandem habita rerum omnium tam

: AUGU-

exacta notitia, demum accingitur Sapiens

yxdmirde

Deus, ut eas omnes & fingulas ordine bo-

fid d

no componat, finique quem fibi prafixit

a du

affequendo accommodet.

Quis is eft, in-

pult

quies? nullus certe, nifi Divinitatis fuze ho-

nor & gloria: quam quidem in eo pofitam

d ir

a *

intelligit, ut univerfüm illum mundum fe-

riemque rerum, quam intelleétu percipit;

j D

j

voluntateque libera creare & in lucem pro-

trudere jam decrevit, optimo quo poreft

iil W

j

ordine difpertiat , & in rem deducat ; fic

ut tota rerum facies, ordo & fymmetria,

"EL

od

ipfaluce clarius egavvenz loriam Dei, huc

Ts

ejus omnia collimant ftudia.

n

43. Et vero fatis conftat, artem amoe-

gt

nitatemque picturz nobilis non id exigere,

ut effipies finpule , feu perfone rerumve

j m

ng

imagines, eeque exacte fint exprefIz , eeque

concinng, eque al & expaníz : imo con-

J 104"'

2

v

tra

,

164 . ARS SEMPER GAUDENDI

prim

tra potius , eequalitas illa turbaret omnia,

imperitiamque pictoris argueret ; cum ma-

CTent)

plant

nifeftum fit, aliam quidem perfonam an-

trorfum quafi prodire debere, aliam vero

Qipne

cülta:

retrocedere ut accurata perfpectivae ratio

habeatur, in qua quidem picture perfectio,

ceffa

ars amoenitasque confiftit, neque enim fatis

&q

eft nefcio quot mafculos in tabulam con-

proc

jeciffe fic quafi temere, nifi ordine inter fe,

que

fitus pofitionesque fingule, ex arte & de-

Crant

thean

coro difponantur.

44. Sic prorfus in hac nature tabula

CL

Non id fíàtis erat

exornanda actum eft.

creaturas producere, ut recte cenfeantur

Que ir

produ&e, nifi per fua queque tempora;

Kbm

& loca nature apta, rite & ordinatim di-

Vüs,

l^.

erantur.

Quod fi enim quotquot fuere

Tatür

i

fuit

uturique fünt homines, cetereque, qua

modo fünt, creature , uno temporis mo-

dis ,

Adec

mento producte , & in hac mundi tabula

uno eodemque die fuiffent expofitee , que&

Ídio.

Gf

demum terra tantam rerum hominumque

farraginem fimul capere potuiffer ? unde

lIt ir

alimenta tantee multitudini alendee füffecif-

jum j

fent ? idcirco conveniens terre fpatio crea-

hübu

turarum multitudo creanda fuit, certus ar-

Que.

borum planrarumque, certus animalium,

Yeris

hominumque numerus mundo huic expo-

tum

nendus , qui & terre füfficeret, & cui alen-

fpiCiw

do terra abunde füppeteret.

Illis itaque

terit

primo

-

£65

NDI

TRACTATUS QUARTUS.

RUO

primo illo mundi nafcentis exordio pro-

qunm

creatis, feu hominibus feu animalibus aliis

nam d

plantisque , fimiles fibi fpecie creaturas pro-

üiam vel

ienendi, a Sapientiffimo Deo virtus & fat

iv m

cultas, fumma providentia ; fimul eft con-

ceffa ; fic tamen, ut etiam providerit, quot

perfe&ic,

enim (

& quaz, quo tempore, & a quibus fuerint

Jam QU

procreande , fübítituendaeque earum loco;

: jnter

qua lapfü temporis ex Divino decreto

e&o

erant interituree, locumque hunc & quafi

theatrum orbis ceffure poft fe exponendis

creaturis.

g tabo

at erat

45. Et quidem , ut hanc interitus ortus-

que in rebus omnibus viciffitudinem infer-

afeantur

tempott

ret, mira fane induílria cclos, nubes; plu-

vias, hyemes , aftates ; nebulas, ventos;

um (

got fit

naturam omnem , fuis temporibus difpo-

fuir & attemperavit Deus, aliis ut gignen-

qu, Q

dis , corrumpendis alis ut fubferviant.

) oris n*

Adeoque ridicule proríüs perfuadet fibi ne-

yi dl

Ício quis, cafü & fortuito fe venenata aut

fitz; qi

certe mala afflatum aura, qua ejus tentata

)mi[mmqllf

fit imo & afflida valetudo ; cum ab ipfa

a

jx il

jam inde eternirate Deus conftitutum illud

habuerit, ventos eo modo difponere, aérem-

bxutio *

que ifta intemperie corrumpi ; qua corripe-

, cenmt

reris tu, eo prorfus tempore, quo interi-

mimzliilmz

tum tuum, convenienter naturz deberi pro-

hoic

fpiciebat. . Atque pari prorfus ratione; in-

teritus ortusque omnium omnino rerum

[[is 10

3

per

prmw

[

166

ARS SEMPER GAUDENDI -

per fua loca temporaque, fecundum natti«

din !

re tamen id exigentis leges , digeffit fapi-

pulc

ens Deus.

Cum, enim creaturas omnes ;

quib

Angelos excipio & animam hominis , cur-

1utq

in r

ruprioni obnoxias creare pro íua libertate

ftatuiffet, ita ex ea; quam de fingulis habe-

Cmr

firib

bat; fcientia & notitia, fingula inter f& ftu-

pendo plane artificio attemperavit; ut fin-

p

0

oula fibi manum darent : & ut ad exortum;

erant fütürà àdjumento naícituris, ita &

qua

occafui praeberent caufam; interituris futu-

&qu

ra offendiculo,

Iæg

46. Àt; cum non tempora creatura-

patar

rum folümimodo ordinanda effent, fed &

&pol

compofitiores; ftatus , naturaeque earum;

que |

qu& eodem temporis tractu fimultanee in

Tatür,

hoc theatrum mundi erant proditur&i, aut

Tietat

ut in comparatione heream, in hac natu-

Tent,

"

r& tábulà erant exponends creature i cer-

40

Íord

te in earum ordinatione admirabilem fefe

demonftravit artificem, ingeniofaque pror-

pie

Ut

füs manu fingula defignavit.

Id enim pi-

&oris egregii eft, varietatem tabule dare;

Yan

& in varietate, artem & amaenitatem. Et-

pid

enim fi omnes omnino creature, ea qua fol

adu

lor

claritaté forent fpe&tabiles, quae demum ea

foret natur& comtnendatio ? fi omnia om-

fe :

nino animalià; Elephantes magnirudine ex-

Tün

&quarent, quam parvus earum effet ufüs?

Tet

1 aque omnes, ienis calore pollerent,quam

«f

lu

2

D

TRACTATUS QUARTUS.

167

m atl

diu natura fübfifteret ? fi terra adamantis.

fft f&pl

pulchritudinem duritiemque prz fe ferret;

Qmnó;

quibus tandem aratris fubig

eretur, parare-

? certe attentior

H

lls , QU

t.rque ferendis frugibus

in rem füam fuit Deus, qui perfectionem

libertit

[is bdbe

cmnem ita temperavit & per fingulas di-

flribuit creaturas, ita fitus locaque digeffit;

r fefu

) Uf üll-

proprieta

tes eas dedit, ut meliori fane mo-

do exponi non potuerint.

Non quod

XOTtufl

iià

quavis creatura , alterius perfectionem ad-

a&quet aut zemuletur; quis enim dicet ter-

j fütt-

rg glebam

adamantis pulchritudini com-

? fed quod optima ratione fint

eatürds

parari poffe

f( &

expofitee ; propriet

atibus iis dotate fingule;

hoc eft,

earuma

que fini, quem Deus prafixerat;

paturg füftentationi , pulchritudini , & va-

neg

rietati inducendz, quam maxime conveni-

ür, di

rent.

Er hoc quidem fenfü, melius effe

yic nl

ajo, terram effe inconditam, obfcuram &

a ; qu

fordidam glebam , quam fu

mmi fplendoris

jlet f

pretiique adamantem : prorfus uti dicen-

Q p*

dum eít, informem homuncionis; obícu-

eniri [*

ramque in pictura perfpectiva ultima; de-

H

uf df

i&am effipiem, melius ifthic eo modo

m P

i

l

adumbratam effe, quam fi vivaciffimis co-

ag

loribus clariffime expreffa, primarum que

Fj d

t perfona-

fe in primo tabulee plano offeruri

niia 0l*

rum, accurationem vivacitatemqu

e füpera-

TU

ret: eft enim prout fitus & diítantia ;

ho;

]"'erullsï

uam

eft; prout ars requirit.

47.Ne;

nt;d

4

(ii

168

ARS SEMPER GAUDENDI -

T

47. Neque tamen id, inanimatas in-

n prc

ter, aut ratione carentes creaturas, folum

ftus el

prefítitit Certe inter homines id quoque,

Tüt ex

ineffabili plane artis eventuumque varietate,

trig

eft ordinatum.

Cum enim creandis homi-

nibus numerum & multitudinem preefixif-

íet, hunc qui futurus eft ; tunc demum

tempus cuique füum, imo & locum , pa-

Eyy

rentesque e quibus nafcerentur , ordine dis-

D7

pofuit: rurfus quanto tempore vitam pro-

Ti

traherent, per quos eventus, paulatim aut*

[y j

fübito interirent, liquido determinavit. De-

mum, cum fümma inter hominum condi-

tiones, imperantium & parentium neceffa-

48-V

ria effet diftin&tio & intercapedo, aliis alias

que, (

naturg dotes impendit : flatuit, quo cor-

epm

pore, quibus viribus, qua valetudine , qua

Decef

forma, quo oculorum afpectu , mas an foe-

Tati0n

mina forent efformandi ; rurfüs qua men-

Crtüm

tis acie aut hebetudine procreandi, quibus

emp

dotandi divitiis, quomodo preponendi ce-

Qu ,

teris, quo pacto rurfus, fi rebus id conve-

ET

niat, deturbandi & ad humiliorem ordi-

m

nem redigendi, Omnes denique eventus,

füm |

eventuumque circumílantias , prour nunc

femp-

eveniunt, & porro deinceps evenient, fci-

Ti d

entia illa Vifionis complexus eft. Er vero

R

ftatuit ordinavitque fingulos figillatim; fic

.

Que

prout nunc fünt, eruntque

.

hoc enim &

moj

non alio modo fübferviebant honori divi-

ICH Q

no

3

Vr

TRACTATUS QUARTUS. 169

Datts 1

no propagando , qui in recta totius Univerfi

fitus eft conftitutione ; & hec rur(us exori-

5, folum

uX

tur ex fingularum partium debita fymme-

Vatiett

tria.

!s hont

&. VIL

præfixif-

demun

Expouitur Scientia Dei media , feu Stien-

lfTl j pa*

jine d

zia conditionalium , que Deo nece[Jaria od di-

vigendos bominum /dngelorumque aftus libevos,

am pI

m at

eosque eveutus , qui ex libero creaturee

"t

t De-

avbitrio depeudent.

condie

48-

Erum, quo pa&to inquies, res hu-

m Celide

manas ordinare poteft Deus, eas-

s at

que, qua, ut fint aut ne fint, ab humano

u9 Q

dependent arbitrio, cui certe .Deus nullam

jne; qUï

neceffitatis legem ftatuit imponere ? Quod

ratione & libertate carentes creaturas, ad

qs a t

p m

certum fcopum noverit dirigere, hoc qui-

dem poreft intelligi. Id enim preeftant fin-

j, qiii

me['ldi (b

gula, quod eorum natura neceffario fert:

adeoque ignis femper urit & calefacit; quan-

jb ome

rem 0f

tum poteft, lapis natura fua femper deor-

fum fertur, femper lucet fol, humida eft

i eventi

our 1

femper aqua, in motu femper venti; om-

nia denique agunt id, quod ea apere voluit

nient, i

p

Deus ; aguntque cum poffünt, quaecum-

que poflunt.

Adeoque creaturarum ejus-

]urit l

modi vires, füis decretis Deus aptare po-

: enin :

teft commodiffime. Sic cum Sodomam fta-

yri

L;

tuit

n

170

ARS SEMPER GAUDENDT

]

tuit in cineres redigere, vel, ut nefandi

Veto,

fceleris fupplicium cum cineribus toto or-

Que $

be fpargeretur, vel, ut memoria fceleftiffi-

fünt ,

morum hominum in fílammas, cineres-

quade

que, & denique in ventos iret ; certe, ut

quaci

fententiee late executionem affequeretur ,

fià q

flammas ultrices urbibus pone defignatis

liquic

Deum immififfe, fatis fcimus.

Ignis, na-

lic f

ture füe raptus impetu, aduílit omnia. Fe-

& unl

cit quod debuit, quia fecit; quantum om-

fit D

nino potuit.

At vero; fi ignis ille libero

det, ]

voluntatis arbitrio fuiffet preeditus, adure-

fpices

reque proinde potuiffer, quantum quidem

tim

fuiffet collibitum ; quo paéto Deus certo

flS; q

fcire poterat imperii fui eventum , qui ex

quibu

ignis arb'.:io, & quidem totus depende-

Cntu

ret ? non enim per conjecturas agere cen-

haffa

fendus eft Deus, errori ne fit obnoxius;

Beloi

infallibilia ut fint oportet, quae Deus dire-

teref

€tioni fusze adhibet, ne alias turbari poffint

f m

confilia, nec decreta interverti omnia diri-

dias j

gentis Dei.

Quod fi vero infallibilia fint

-

Tpia

decreta, quomodo fünt homini adhuc li-

ld eg

bera? & fi homini libera , infallibilia qui

te de

funt Deo ?

&ne

49. Solida prorfüs eft hec queftio;

h fit

cui diffolvendee tertia quee in Deo eft; ea-

Cümfi

que prae ceteris admiranda, obtutu unico

f

confideranda eít Scientia ; quam quidem

Qu

k Hac

Scigntiam conditionalium appellamus

Vero,

ïa[i()[]e

i

TRACTATUS QUARTUS, 17

t n

Vero, non ea qua futura fünt tantum, ne-

019 0!-

que vero etiam quea& fimpliciter poffibilia

(celeft

funt, comple&itur ; fed inter has media

Cinere-

quadem, eaque ampliffima (cientia ; omnia

certe, u

quacumnque non quidem fient; fed qua po-

]UCI'C[UI',

fira quacumque conditione futura

fuiffent ;

ln

liquido clareque comprehendit.

Abyffus

hic fe rurfüs aperit, Auditores, immenfa

7ni 1

inia, F*

& infinira. Hinc conjicite, fi poteftis; quid

1m Of«

fit Divina mens: non enim hoc tantum vi-

e [ibeto

der, hec non legere modo te, librum in-

adure-

íÍpicere, loco huic intereffe; verum id

quidem

etiam novit, quo loco futurus, hic fi non

g «

fis; quid ifthic fa&urus dicturusve, cum

j qm io!

quibus & quamdiu acturus.

Novit, ante

centum annos nati fi fuiffemus, quid defti-

dq)ende-

qet n

naffemus animo ; quaás partes, fi primis

jbaoxi

Belgii herefisque tumultibus contigiffec in-

Jeis d

tereffe, fuiffemus libero arbitrio fecuturi;

yi p

fi modo pauper es, novit tamen quid me-

dias inter divitias conftirutus, aut etiam in

mpia dl

jbi i

repgia dignitate pofitus, quid rnas; fi fcemi-

na es; quid foemina, fi nunc tnas es, men-

jl

lia d

te defignaffes ; qua ratione poteftate data;

bene an tnale ufurus.

Et vero, cum nul-

: quælïio,

la fit creatura, quee non infinities variis cir-

cumítantiis & conditionibus expofita con-

20 eü; 63

o 9^

fiderari poteft, infinitique cum fint cafus;

(

qui fi mihi füpervenirent, alia atque alia

; (i

f

ratione me gererem, pro mea tamen vo-

[[ius

uri«

FU

i7&. ARS SEMPER —

luntate liberoque arbitrio ; certe de me &

pro

de quavis creatura, infinitam omnino Scien-

0ppo

tiam habere dicendus eft Deus, qui omnia,

optin

qua quavis in conditione, ftatu, tempore,

füo ;

& occafione libere fuerim facturus , perfe-

mini

&iffime penetrat & cognofcit. Atque adeo

figill

de omnibtüs fimul creaturis, quz infinities

fequ

infiniis conditionibus poffunt implicari;

ciat ,

Ícientiam habet infinities infinitam.

Hac

4

Ícientia qui utatur , deinceps explicabi-

t€ tf

mus. 4)

udie

jo. Immenfe & omnia comprehen-

dens Deus! An non id faltem fateri debeo,

lm q

effe zucomprebenfibiles vias tuas$ : certe i tan-

dit

tum eam, quam de me variis conditioni-

lu(tr

bus fubítante , fcientiam habes infinitam;

ütis

confidero, cogor exclamare cum Pfaàlmifta,

Tie |

Mirvabilis fa&a eft [cientia 1ua ex me 5 con-

confi

Et

Jfortata efl, €9 mon potero ad eam. D)

um

eam quis fperet fe pofíe comprehendere ?

Gpit

Amens fanefit, Hocego nunc tantum di-

Tüünc

cam, Deum, poftquam omnes omnium re-

Cl'igep

rum circumílantias füb quavis conditione

ln

futuras, quid quisquis in iis libere dicturus

— —

pad

acturusque, profpexir, tum fine ullo liber-

fb

tatis fefe hoc vel illo modo determinantis

V Qu

prajudicio , ex. omnibus, quotquot dari

B] te

poflunt ; conditionibus , eam feligere pro

aouS

uatn

jnünira füa bonitate & mifericordia; q

Qu

pro

£,

4) T:ra&. s. |

Q Pfalm, 138«

Y

TRACTATUS QUARTIJ;S. 173

de m i

pro conítitutione nature , pro temporis

ino t

opportunitate, pro locorum differentia,

i omm

optimam commodiífimamque judicat fini

fcmpot

fuo ; hoc eft; bono publico; naturaeque ad-

miniftrationi, & demum etiam cujusque

, p

que d

figillatim privatee faluti & incolumirati con-

infnit

fequende. Si quid, quod contra hec fa-

mph'cari,

ciat, forte occurrit, aut hec obífcurius di«

UT

&ka videantur, in fequentem quafío differ-

te tractatum & dubia qua occurrunt , &

iplicd

audientiam quam poftulo.

rehen.

$1. Suflicir mihi modo; immenfam il-

i debeo,

lam quam mihi dirigendo fcientiam impen-

» Lt

dit omnifcius Deus, uno velut oculo per«

mditir

luftraffe, infpexiffsque immenfam Divini-

