Ie; quod pra;cipit?r,vel non agére, o

0i

"

Ü

-' Deo;

242 . ARS SEMPER GAUDENDI

Deo, aut fi vellet, imperia detrectare : ac pro-

fpet

4nde quz peccare fi vellet, poffet ; poflet ni-

-hilominus etiam non peccare. Hoc fi pianum

[put

fecero, etiam gloriofius effe Deo peccata per-

amnitti , fiet illico :manifeftum.

]am vero;

mulrg

füo

non id ex eo probo capite, quod longe

fponi

optabilius fit homini ipfi, libero praditum

comi

effe arbitrio, ac proinde peccare pofle,

xuam fi omnis peccandi facultas ei pror(us

pianr

publi

fuiffet adempra.

Benefaciendi namque ne-

lici

«effitas, & male agere non poffe, ut füm-

160

znum, feliciorem fortaffe feciffet hominem;

aimeliorem aurem .nullo modo , nec vero

fonp

T. r

«tiam meriti alicujus laudisque capacem.

Vatent

JNulla enim laus ex eo promanat opere,

dlie

quod. neceífitas exprimit : neque quidquam

$u1

-honoris premiive meretur Sol, quantum-.

t

xumque magnis, quos exhaurit quotidie;

lente

laboribus ; quia quod agit, fic agit; ut id

pis

non apere minime poffit.

Itaque nihil la-

(iving

-boribus illis. debetur : non enim tam apit

f deb

quam agitur. Laude vero tantum dignus

li (p()

eft is, Qui potuit zrausgvedi €g gom eff trauss

Qent-

greffus, facere mala & mon fecit. | Quis eft bic

*

(s d

€9 laudabimus eum

*

fecit. enim maralilia. in

$

vita [ua : à) ut apud omnes in. comperto

WS It

eft.

Melius itaque homini eft poffe pecs

care ;

at

quam tantummodo peccare non pof-

kfeí

fe.

Verum, cum jam non quid homini

n

Dem

fit

ongí

[

elius fit, fed quidPeo ipfi. glxogrioü.u—s

p

Lc) Eccl. 31.

NDI

'TRACTATUS SEXTUS.

243

t

fpe&em , hanc in alium locum differo di-

pollz

fput

ationem. Iftud jam agendum eft.

fi n

ii. Nemo certe id mihi negaverit,

catàpe

multo gloriofius effe, principem obfequio

am veny

fuo libero homines habere addictos , qui

d ln

fponte fua, principique placendi ftudio eum

oradim

comitentur, ejus imperia nutusque exci-

re pol

piant, quam fi non nifi mancipiis ftipatus in

l pror(us

publicum prodeat, iisque adhuc ferro col-

T que n

ligatis, ne fi principis latera nolint claude-

ut für-

re, obíequium tamen debitum detrectare

yminetl

non poflint. Atqui m.ncipia ; qua fuos nu-

ec VerO

tus, non voluntate; fed neceffitate obfer-

apacem.

varent, habebar Deus infinita ; omnes vi-

Sic fàne

; opetey

delicet ratione carentes creaturas.

Sol, Luna, coelorum terreque orbes Paczunt

yidqqun

quamum-

verbum ejus, fateor, fed neceffitate compel-

lente faciunt.

Ab ejusmodi ergo manci-

qu()lidi?;

glt )

[

piis fatis fuperque profpe&tum cum eflet

li

diving aule, an non id etiam majeftati tan-

nih

m dj

t€ debebatur, ut eos haberet fübditos, qui

m dgp

fibi fponte fua voluntarie fe fuaque fubji-

j [ !f(lllï-

cerent ? Íta plane.

uod fi id eft, jam

"d

A

certe eft evidens, honeítius longe Deo fu-

m

iffe , angelos hominesque creari libero pror-

fus preditos arbitrio , quique fe Deo füb-

of p*

dere fi vellent, poffent, poffent etiam nol-

port

pU

le fe fübdere: horum enim obfequium li-

berum cum fit, longe ei, cui preeftatur ; €

"

m

['IOHUS H

honeftius, quam quod aï) invito per vi

Á

aut

Fi

244

ARS SEMPER GAUDENDI

aut etiam neceífirate a ratione carentibus

1

X

creaturis exprimitur.

türon

lr

22. Alterum eft, quod preclare urget

AucusrINus his verbis.

uibus autem vi-

Tatur

detur , fic bominem fieri debuiffe ,ut peccave uol-

frme :

let , aon .eis difpliceat jftc effe fa&hum ,. ut o

TeCle

Jolfét. peccare , fi- nollet.

INumquid enim fi me-

tum ;

jor eJJct, qui wom po[[et peccave, ideo mon be-

&Urum

ze fatius efe, qui po[fet & mou peccave ?. ,4ut

effe ?

vero u[que adeo defipiendum efl , ut. bomo vi-

fs i

deat melius aliquid fievi debuife , €9. boc Deum

.

QUe f

vidiffe uom putet

*

aut putet vidiffe, & .boc

1 vil

Deum faceve noluiffe : aut vluiffe quidem , fed

Jtomp

sninime potuife ? JAvertat. boc. Deus a cordi-

& fern

us piorum. 2) Expendenda hic vero funt

duf

€a AUGUSTINI verba: Qui po[fct €g mon pec-

teram

c€ave.

Si enim fic creatus homo effet ,-ut

folidi

non poffet non peccare, procul dubio pec-

empib

cata commifla non homini, fed hominis

conditori

verterentur vitio & dedecori.

d. n

lferitue

Jam vero ab eo perpetrantur, qui cum

[ CH 1

peccat, poffit € monm peccave : id fane non

M

ex Dei mente fit, fed ex perverfirate ejus,

d x

qui licet male, libere ramen pro füo pec-

Omine:

cat arbitrio.

Talem vero condi hominem

QUi p«

melius erat, quia Deo gloriofius talem fibi

Tre

obíequi, qui excutere qua poffet , non in-

D

vitus accipit imperia; & libens paret.

NUS,()

æqll((l'e 1

23. Ta-.

Tij g

- 9) D. Aug. l. 2. contra adverfarium legis. c. 14.

p

P

NDI

"TRACTATUS SEXTUS.

24f

arent

23. Tamen demus id fíane, melius fu-

turum homini, peccare fi non poffet ; an

ire Ym

iccirco melius eft illico, non effe in rerum

Qutem t

ratura hominem, peccare qui poffet ? Sit

.

tcare -

f:ne aurum argento praftanrius

$)

an hinc

TL

recte concludes tu, melius fore, fi argen-

jim r

tum non effet ? an non conducibilius eft &

) 00 U

aurum effe, & argentum nature non de-

? A

effe ? aut quia argento aurum eft pretio-

lotmo t«

fius, idcirco argentum credis aurum quo-

v Dun

que fieri debuiffe? Id fane non dixeris, ni--

, g

fi valde abs re.

Nam hoc fi dederis, in

dem;/ffl

promptu eft, quod reponam ; dicam enim;

( Cordie

& ferrum , argento vilius, in auri maffas

debuiffe conformari

*

L

1o fünt

neque minus vere

terram omnem, aquas, aéremque, non nifi

o p

e[ïet ) a

folidum auri corpus effe debuiffe, quia his

ubio p

omnibus melius eft aurum. — Quis vero id

| homiii

dicet, nifi cui natura ipía exofà eft, quique

dedic

interirüm optat orbis univerfi ? Aliud igi-

tur eft afferere , aurum preftare argento;

u a

fing 19

& illud hoc effe melius, aliud vero, melius

effe argentum non effe. Aliud' quoque eft

"T

fuo j*

hominem faltem aliquem meliorem fore;

hon/d

qui peccare cum. poflit, poffit etiam non

peccare..

"

24. AÁcute rem hanc urget AuGUSTI-

j mon. lr

NUS, obtrectatoribusque occludit os. Cum

T

eequare volugt genera bouorum , inquit ; tume-

vum wiguust; eg dmmoderate augendo umum

m

3

genus.

fs ol

246

ARS. SEMPER. GAUDENDI

genus, alterum tollunt.

uis emim boc audi-

ínan

vet , fi diceret, quoniam excellentior eff. fenfus

iO.

vid udi,quam audieudi , quatuor e[fent oculi , g

dam

auves mon e[Jeut ? lta [i excellentior ef crea-

p

fuva

u JDeo [ubditur - - - - quis ve&e. imtelli-

4

Ang«

gens

icat , talis. effe

et ifla, qualis illa: mec vi-

guati

deat [e mibil aliud. diceve,

quam non effet ifla,

tione

Jed. [olum effet. illa

? 4) Preclare hec, ut fo-

let, AucusTINUs.

Enimvero, ut. nobiliffi-

polfn

lünto

mum corporis membrum oculis fit auri-

füt; Q

busque longe excellentius, quis tamen re-

atb

&e dixerit, non' melius effe corpori ab au-

enegz

ribus fimul & ab oculis, quam fi fine illis,

Tif

quatuor oculos circumferret ? nam fi hoc

Vátiet

urges ; urgebo & ego, omnia corporis

membra adeoque corpus totum, quantum

D

'Muürï

eft, non nifi oculum effe debuiffe; quod

tollaf

nimis profecto eft abfonum : cum id íàtis

Áug

conítet, humani corporis admirandum ar-

fetvi

tificium, ex tanta membrorum diverfitate

Cata |

& mutua conjunctione exiftere,

Tat aj

25. Neque vero de magno mundo ali-

fibi a

ter, quam de microcofmo philofophandum

tium

efl. Certe tanta creaturarum varietas (ar-

Wt D

tificis induftriam , artem, majeftatemque

maxime commendar.

Hec vero inter ce-

ngm )

t

teras praeftantiffima eft diverfitas, quod tam

"iffifa

varia, modisque tam variis , divinitati a

Uidmïia

creaturis praeftentur obíequia.

Ab inani-

k

f

matig

|

; 4) D. Au. l. 1t. de Gen, ad lit, c. 3.

r

Vi

" TRACTATUS SEXTUS.

247

hot a.

inatis enim & ratione carentibus neceffa-

d [

rio ; a demonibus & füpplicio zterno

TA

damnatis , quafi a reluctantibus mancipiis

as

per vim coactionemque dum fervitur ; ab

]c ia

Angelis felicibusque animabus; utpore in

:f d

oratia confirmatis voluntaria quidem agni-

dþ if!d,

tione adoratur , fic tamen, ut. peccare non

c uf

offint: ab homine denique in terris con-

nobill

ftituto , ejus imperia legesque fic obfervan-

t a

tur, ut ea nihilominus libero undequaque

nen Ie

arbitrio poffit excutere; obedientiamque

j db al

denegare.

An non hec praclara fane ; glo-

bi defervientium eft

?e illis

riofaque magno Deo fi

fi hoc

varietas! an non ea majeítatis eft evidens

tporis

iluftrisque commendatio?

26.

uod fi ita eft, varieratem hanc ne

quamum

e qui

tollat , numerumque ne minuat, ut recte

n id f

AucusriNUs, dum genus alterum fibi de-

».ndum [

fervientium auget.; neceffe fane fuit, pec-

nl

cata permittere: ne dum libero vim infe-

rat arbitrio, & naruram muret; & gloriam

sudod

fibi adimat, quarg ei dat libere defervien-

Quamobrem

hd

tium fpecies & multitudo.

nies !

j«

ut D. DvoNisir verbis utar, vamum fermo-

approbamus , qui

(ht

nem pluvimorum uequaquam

ajuit , divinam: providentia

m no$ vel imvitos a.

j i*

Nam non eft pvo-

o ti

virtutem debere. impelleve.

videntie , tatuvam violave. Quamobrem , tan-

jvinid

ce

cu

(

Ap n

quam providentia, que matuv

J'.

$que 'cC0fi-

J

u pre

ditis ut libeve fe

Ti

1/0-

järvatrix fit . libero inot

4

248

ARS SEMPER GAUDENDI

moventibus, eg. unive

T

fis ac fingulis modo quos

dam vuiverfo ac cuili

Pet proprio, profpicit (in

quantum eorum, quil

us providetur , natura ca«

pit) univerfee atque

omimigena providentie be-

D

veficia ,

que cuique pro captu [uo. dantuv ; a)

(uia

ita ille.

27..Àt

of

fite

que hinc ad fecundam propo-

/

veritatis demonftr

ationem gradum fa.

'cimus.

Nam

preeterquam, quod glorio-

1ius Deo fit

creaturas efle, peccare quae pof-

fent

lon

; uti evidenter oftendimus ; iftud adhuc

28.M

ge profe&o oloriofius, quod quemlibet

rio, f

h

ominem íüe relin

quens nature & arbi-

poffe ]

trio, &v

ero etiam peccata fceleraque fic

Tem Q

quafi tacit

US permittens, iis

ipfis tamen

gmqu

fuima dexter

itate utatur glorize (üse ftu-

Ynvert

diofus Deus,

*

ut preftirutum fibi fcopum

üt Qu

affequatur, ma

Jorem videli

cet plorie fuze,

Tu efl

nominisque manifeftatione

m.

Sic nempe

cum f

fuümma navicularig artis eft, no

n quod na-

Ti [

vis gubernator ventos pro fuo

libitu com-

f v

ponat, feptentrionalemque meridionali mu-

Tiotem

tet prout res fert & neceffitas ; hoc enim

e

Qf

non elt nauclerum apere

*

fed ventis uti,

gloria

prout indito fibi feruntur i

mpetu , velaque:

Wiütat

velificationi obtendere, fic

ut adverío etiam.

vento curíüm fibi

pÀ

&ec demum naucl

preacftitutum promoveat,

!

frinps

eri

loria eft, qua tota

in artis. fue

r

E

Decar

eonfiftit,

mgnife

tione exercitioquf:::

Rütura

T.

9. IV'

) .D. Dyon. I. de Div.

nom. c. 4.

NDI

TRACTATUS SEXTUS.

249

Id

ia a

& 1V.

TT

Àntie h

Deinde gloriofiur eft. Deo , peccata permittï;

Wif ; i

quia per ea ipfa gloviam [uam amplificat y.

offendendo mimirum longe plures. pevfectiones:

| prope

fuas , quam fi peccata mulla fuiffeut

idum f

aut e]jä potuiffeat..

| glori.

Agnus fefe hic mihi aperit dicendi

ue p*

28.'M

dadhüt

campus. Strin;enda tamen erit ora-

emlibet

tio,.ne diffluat.

Verum id quidem eft,.

X arbi-

poíffe Deum , ut rerum omnium condito-

rem & arbitrum ,. nature legem ponere;

que fic

; t

eamque infledtere , innovare, atque etiam.

( Q

invertere. Ignis ut madefaciat, caloreque:

[copun

ut aqua ab(ümat omnia, hoc vero in ejus ma-

rice futy

nu eft, fateor.

At illud etiam video, quod.

cum fümma Dei ut creatoris laus fit, om-

C nemmp:

nia condidiffe prout. funt , diverfitatemque

quod Dh

tam variam rebus induxiffe ; certe non mi-

Y (Un-

norem effe laudem, ea confervare , que re-

onali m

&te facta fünt ; füummam vero artem effe

hoc eiit

gloriamque Directoris Dei, natura non im-

entis D)

iutata aur refracta recte debiteque uti.

,vl

29. Fateor itaque nihil obftitiffe, quo

rfo &i

|

omord

minus hominem crearet Deus, qui prorfus

|

peccare non poffet. — Verum tum non. hanc

? qoii

naturam humanam condidiffet , non hac; in-

ratit

libertate

quam , arbitrii; qua nunc pollet

g

5

o pree

|

250

ARS SEMPER GAUDENDI

l

viff

preditam. Et tamen lianc effe voluit ; hanc :

qua

certe condidit; & quidem quod hanc rati-

T0 (

onibus fuis, hoc eft , glori& , prout modo

D7

oftenfüm eft, judicaverit expedire. Libe-

ram ergo naturam humanam confervet ne-

nef

ceffe eft, ne penitudine quafi du&tus, cre-

pen

ationis prima videatur opera retraclare.

Tüar

At vero , id etiam ei,qui füumme bonus eft,

tem

tüm

incumbit, mala cum [int peccata , ita ho-

minis actiones inftruere , ut, licet poflit, ta-

Den

men libere non peccet ; aut fi peccat libe-

pui

re quidem fed male, malis ipfis bene uti.

prat

3o. En modo, ut utrumque praeftite-

[ümn

rit fapiens & mifericors Deus.

In&rmita-

Ym

tem nature, prafertim jam corrupte, ex-

obtrg

hortationibus internisque afflatibus firmat;

1I

minis propofitis, conícientieque ftimulis

p«

audaciam comprimit , & deterret a fcelerej

pot

Yiden

premiis longe maximis ad obfequium fibi

preftandum allicir; interiores etiam pra-

fia[ Ti

tias, quae füpra naturam cum fünt, natu-

fis im

r& tamen zgritudini medentur, fümma li-

ftiti

beralitate omnibus fingulisque diftribuir, &

& (

peractis omnibus, relizquit. bominem in maz

tlotig

zu confilü fui,a) ut agat prout vulr, recte

lt dif

an perperam, id quidem in manu ejus eft.

^l (

31. Verum cum in tertio, quem ex«

r

pofui, fapientie füe volumine, condirioua-

þ) u/l(

ogno-

li?ï?l, inquamx z Scfentia, illud certo c

Tif Í

viffet;

BL

-?) Eccl. 1. Tra&. 4. & 5.

)

Jl

VTRACTATUS SEXTUS. g

viffet, hominem, /fi z manu confilii fui velin-

THIS

jnc n

queretur , peíffima initurum confilia; & ve-

ro etiam in fecundo , Stieztia nempe 7jfi-

Qüt m

. Ti

orij, nequidquam homini tot praftita | be-

neficia;, nequidquam tor gratias fuiffe im-

rVet D

lu, d

penías videret : quin etiam fcelera per füum-

tracrs

mam impudentiam, effreenemque liberta-

)nus d

tem peracta & perpetrata jam afpiceret;

tum vero omnes Divinze Mentis contraxit

ia o

nervos (fit verbo venia) ut ea ipía fcelera

jlfit, t

at lib

per (ümmam injuriam contra f& commiffa,

e üti

preter rebellantis nature opinionem, in

füummam fíui nominis cederent eítimatio-

vellitee

nem & gloriam.

Qraite-

( W

32. Rideo itaque Divinz Providentice

obtrectantium cavillos & dicteria, quafi

- frmit

flimul

peccata quod permittantur; Deo vitio verti

poífit ; cum nusquam. magis Divinz Pro-

; fodi

videntie ratio & fibi conflet, & vero.etiam

rum

fiat manifefta, quam cum per füummum ne-

am D*

fas impetita Dei gloria ab ipfis, quibus im-

t Büm'

um Á

petitur, fceleribus fumpferit incrementa.

Hec artis fümma eft, hec fümma glorie

Tibuls

glorie fus per contraria velificari. Nam

i

ut diferte vereque Auguftinus : — /Voz. enim

JDeus omnipotens ( quod etiam iufideles fatentur,

j ejl]s l

vevum . cui [umma poteflas) cum [umme . bouug

gem

fíit , ullo imodo . fiuevet mali effà. aliquid im. ope-

d

vibus fuis, mifi u[que adeo e[Jet. omnipoteus. eg

j cognü'

bonus, ut bene facevet etiam de malo. a)

l

4) D. Al;g. Enchir. c. 10. & 11.

3 3.» Om-

»

252

ARS SEMPER. GAUDENDI

]

fere

33. Omnipotens cum effet , quid ni' ,

peccatis potuiffer intercedere, eaque pr&-

Un

cidere ? quid ni preftare poffet, peccare

homo ut minime poffet ? Verum hoc non

Cata

erat Providentie, quam recte, ut vidimus,

jell

D. Dyonifius vocat ANature cujusque confar-

cl

tisfa

vatricem. — Libertatem hanc, quam obtinet

homo;ut peccare poffit; tollere, non eft na-

TI1

turam gubernare,; fed deflruere : naturam

efl

vero deflruere , omnipotentie id quidem

COm

opus eft, non Providentie. Videte nunc

tüm

igitur Providentiam Omnipotentis Dei,

Sipia

qui quod deítruendum non effe recte

T 1

ft:tuit, Íítatuit id effe re&te ordinandum.

Dà h

Cum enim perverfas hominum mentes

pv

voluntatesque quafi ventos adverfos cer-

biliy

*

neret contra fe infürpgere

9

ut peritiffi-

flim,

mus QGubernator, nature cum ílatuiflet

lánto

nullam inferre vim, vela obliquat, proram

&tmij

obtorquet ; hoc eft; omnia Divine Sapien-.

tür Ine

tie fuce decreta fic ordinat, fle&tit & infle-

Khta

€&tit, ut ea ipía rebellantis naturz perverfi-

l g,

tas, glorie füe promovend&a proríus in-

l Der

ferviat. Etfic, ut recte Auguflinus, Pyo-

ptan

pterea Divine | Providentie ifla difpofitio tri-

To T

Puenda efl 5 m quia peccatores facit, fed quia

llCl[, (

ibía ordimat , cum peccavevimt. à) Ordinat

locens

igitur, quc' permittit peccata Deus. — Ve-

Onpe .

rum quem in finem ordinat ? certe ad

4 g

oftenfionem gloriz fue, & quod mapis mi-

rere,

)

€) D. Aug. Pf. 7.

(DI

"TRACTATUS SEXTUS.

253

rere, ad majus etiam peccatorum bonum,

qui i

lue præ-

Utrumque fic expedio.

34. Primo namque;

fimul. atque pec-

pEL'CHH

hoc nui

cata vifà funt exfurgere, quibus Divina Ma-

jeftas nimium quantum erat irritanda, illi-

aidimis

? (l

co Dei mifericordia excitata eft, tum ad fa-

obtin

tisfaciendum ]uftitiee fecundum omnem ju-

T

ris rigorem , quod procul dubio irrirara Ma-

Vaturarm

jeftas exigebat ; tum etiam ad parandam

commodiífimam humano generi per pecca-

guidem

: D

tum lapfo medicinam. . Cum vero omnibus

: Dei

Sapientie fue evolutis libris commodio-

rede

rem modum non inveniret, quam fi Filius

Dei homo fieret , Incarnatio ipía tandem

,Udum-

mentes

previfo peccato decreta eft, prout proba-

bilior Theologorum fert fententia ; Sancti-

y «

d

eii

ffima Virgo decernitur furura Mater ; & ut

tanto Filio foret digna ; ab originali labe

Qu

jroram

eximitur : flatuitur mors Chrifti, exhiben-

tur merita morientis Dei, expenditur obe-

Sapien-

dientia, per quam factus ef? obediens u[que

gite

ad mortem , mortem autein crucis ; a) Chri-

ene

fti merita, fatisfaciendo peccato oblata ac-

yfüs i*

ls,PW'

ceprantur ab irato Deo : moritur ergo Ho-

mo Deus, feque holocaufti inftar torum fub-

9j

j lt

jii

jicit, offert atque immo!at in ara crucis in«

D

nocens victima

.

atque hoc paécto major

Ordit

qint

um facta

longe ad gloriam Dei per peccat

m

eft acceffio, quam Ííi nunquam pe

ccaffet

erte ^

teme«

gpis f

&) aci Phil. 2. v. 8.

p

54

ARS SEMPER GAUDENDI

temerarius Adam. Tllud enim certum' eft

fecit

majoris meriti, gratiofioremque apud De-

pti;

um Patrem fuiffe folum illum a&um ulti-

tuifl

mum & unicum, quo fefe illi fübjecit mio-

UH

riens Chriftus , quam omnia omnium ho-

minuüm Angelorumque tota cternitate fu-

hom

tura obfequia , fimul fumpta & in unicam

fem

eontracta actionem. Neque rurfüs omnia

j

omnium hominum fcelera tantam injuriam

dure,

Deo Patri inferre potuerunt, quantum glo-

tüm

rie is unicus pro peccato morientis Chri-

trio

fti actus offenfo Deo attulit.

En ut per

ponul

injurias, füam gloriam Deus non repararit

pofft

modo, fed & auxerit.

JNeque tamen id-

lvl

circo dicas benefeciffe Adamum peccando:

p

prevaricator fuit, & rebellis: fed felicita-

mand

tis noftre fuit, in talem Deum quod inci-

pem .

derit, qui ut

rzclariffime Auguflinus , zoz

Tàm à

» .

!

Á

finevet. effé m

aliquid , mifi ufgque. adeo effit

omiipo'ens g. bonus, ut [civet bene faceve etiam

vitdic

de male. 4) —|Neque vulnus ideo malum e(:

omm

fe definit , quod in peritum medicum le-

J Y

fus inciderit, facilemque medicinam.

dem

35 Deinde i gloria Dei in eo pofita

Decear

M

eft, ut. perfectiones füas mundo manife-

ii

r

ftet; nihil enim aliud eft gloria, quam cla-

ferip?

rà cum laude notitia; ut recte cum Philo-

it puo

fopho D. 'Thomas ; certe. preclariffimas

Quod.

pe;*fe&iOnes attributaque celeberrima Deus

fecit

Flel'eri

4) Aug. fup.

hi

"TRACTATUS SEXTUS.

$$

tüm d

fecit manifefta, occafione ex peccatis fum-

d D

pra, qua tamen fi homo peccare non po-

um dl

tuiffer, aut numquam fi peccaffet ; mündo

&CIE I

commendare minime poruiffet.

36. Primo enim mandata ferendo , &

um ht

Itare fj

hominibus dicendo jus, oftendit Lepislato-

rem fummum effe fe , penes quem omne

unicit

; Oi

jus; omne imperium ; & cui fas fit man-

njuriam

dare, ftatuere, prohibere; aut etiam lici-

tum facere & permittere cuncta pro arbi-

im gl

trio.

; Chr-

Certe Legislatoris pàrtes apere non

otuiffer, fi non is fuiffet homo;, parere qui

ur p

pararit

poffet & non parere, atque adeo peccaré

fi veller, poffet, & fi nollet; poffet etiam non

yn -

ao*

peccare.

use enim leges ferri, aut que&

mandata dari poffünt faxo & lapidi, fi le-

hii

od Id

gem ftri&e accipias, & non

per metapl?o-

ram aut accomodationem ?

qus; tij

37. Secundo Juftitium Deus oftendit ;

ul i

vindicativam quidem, cum nocentes punit;

m di

Commutativam autem, cum bene merentis

m *

bus pramia elargitur.

At vero , quid tan-

jcum 4

dem puniendum erit, ubi nemo poterit

jl

iU

peccare aut legem infringere ? & que pree-

'pogra

mia erunt danda, ubi ea mereri nemo po-

) male

g

terit ? aut quomodo quis merebitur , ubi

1

ira productus eft; ur non poffit non. agere;

m

phi

quod vulr Deus ? An Solem quidquam

;lzrifümö

mereri jure quis dixerit ?

H

f

g;g.' Twm

-

2;6 — ARS SEMPER GAUD-'ENDI

38. Tertio ut ftrictim multa dicam;

infinitam .oftendit Longanimitatem & Pa-

tientiam toties offenfus Deus, cum non il.

Mil

lico rebellem hominem caftigat & perimit;

Man(uetudinem , cum eum fceleris com-

miíli admonet , & ad reconciliationem in-

| n

eundam etiam invirat ; Mifericordiam, cum

' l

toties tamque liberaliter fcelus fatenti igno-

fcit ;

Amorem infinitum, cum inimicos

*

etiam, fibique tam injurios ultro comple-

&irur: fic ut longe amabiliorem humano

etiam

bonin

generi fe preeftiterit, poftquam ab eo tam

pudendis modis eft offenfus. Hac omnia,

| Quine

tam Divina tamen, Deoque tam gloriofa

|

BU/T/!

attributa, in ipfa Divinitate latere debuit-

| m p

fent, nifi peccata hominum, ea ipfis etiam

& fin

feciffent. peccatoribus manifefta.

'Taceo

lt

nunc Paffionis Dominice emolumenta lon-

, Bepet

maxima , gratiarum augmentum , imo

b

&

ipfius Beatitudinis, quae multo jam ma»

lm

lidem

jor erit, multo excellentior, multo etiam

Chriflo gloriofior, quam Ífi peccata num-

i eff

quam fuiffent, aut Chriftus non propter

f

peccata, fed ad gloriam celeftem homini

| A0 vif

promerendam, Adamo non peccante, (quod

* Nequw

liet "

quidam facturum fentiunt. "Theologi ) car-

nis noftre morralitatem induiffet.

Ecce;

| Ht dj

Itl e

;ut Sapiens Deus per ipíà peccata ploriam

fuam. extenderit , & bene fciverit facere

früm J

etiam ex màlo, malum bene permittens;

E Chgrit

-quod.recte noverat ordinare.

D

$ V.

|

Di

TRACTATUS SEXTUS.

255

Qicity

L &

unie .V.

nonl

Oi

Meliur eft. peccata a. Deo ;permz'ttä » quiá.

I Corh

Deuj üs utztur etiam ad bonum $9 utilita-

nem i«

tem bominum, que fuimna Dei avs

eft «g. glovia.

(m, du

ti g

Dimioi

Uid, quod Deus peccata f'celeraque;-

»(3

quod fecundo loco dicendum erat;

onple

etiam ad majus hominum detorquere novit

TR

bonum, ut recte Divus afferit. Dionyfius?

20 tafl

Quin etiam iis qui mali evaferunt , ad ipforum

jmnid

aut aliorum. privatam vel. communem utilita-

;lorioüx

*em Providentia benigue utitur. a)

Ita ille,

deballe

& fane rectiffime. Certe plurimis ad ían-

jg

étitatis augmentum, peccaffe profuit.

Ex

Ti

perpetrato enim fcelere; maximo Dei do-

onta lo

no, majorem concipiunt fragilitatis fuae no-

m; j

titiam, impotentie agnitionem ; majorem

m m

tandem fübmiffionem mentis; nimium ante

Jto efitl

Ruríus, teneriori

hac effere & fuperbz.

at nuf*

feruntur amore erga Deum , cujus beniguif-

y pj

fima vifcera mifericordiamque fünt experti.

' Jori

Neque vero dubitandum eít, quin lapfus

ji) (quü

licer graviffimus negantis Petri, & Magda-

lo

p

lene diflolui mores majoris fuerint fan-

]

n

&itatis exordia, amorisque erga tam beni-

; g

num Dominum incitamenta ; cujus ergà

ra

rt fig

Íe charitatem tam eximiam, tamque fup

mnite

id

4) D. Dion. füp.

P

256

ARS SEMPER GAUDENDI

id,quod fperari poterat, excellentem nun-

lera

quam , nifi peccaffent, fuerant experturi. Et

otb

hzc quidem & alia multirudine infinita, per

Cet

peccatum, homini fcelerum

poenitenti ; pro-

Cani

curat Deus.

nib

40. Át vero Íi prafracte iis inhereat

alia

peccator ; neque refipifcat ; tum vero Ju-

phi,

ftitize oftenrandz erit mareries, vel fuppli-

fl

ciis devotus eeternis , vel etiam in hoc mun-

LU

do juítitie exempla mortalibus daturus, fi

Ft

fummo fic vifüum fuerit Legislatori.

rumq

fic providentie omnia bene dirigentis or-

dul

z

dinem peccator non effugiet, femper futu-

flon

rus mortalibus terror, ut fuppliciis refipi-

ltqi

fcat alienis, ne in manus Judicis & vindi-

fum

cis incidant, quem Legislatorem non fint

CUür

reveriti & contempferint.

übi |

41. Denique profpiciens Deus, quod

tyru

nec bon.tate, quam hominibus praftat, nec

f

fuüppliciis etiam alienis permovenda foret

T0s

prefracta multorum hominum malitia &

Cllpl

impudentia, mira fane induftria & confilio

tull

prorfus Divino, ea ipfa utitur, ut, quod

invy

ipfis nocet ad fupplicium, aliis falrem pro-

fiem

fit ad virtutis fanctitatisque eximium incre-

Qüi

mentum,

Infinitam enim fübminiftrant

:

€onti

bonis juftisque virtutum exercendarum fe-

$j

getem malevolorum fícelera , quarum fine

ïlllHu.

malitia aliena, nulla aut tenuis admodum

fuiffet copia. Resin confeffo eft. — Si íce-

&te

fhàyir

lera

p

i

TRACTATUS SEXTU'S. | zvyp

em f«

lera non permififfer Deus , qui tandem in

rturi d

orbe fuiffent tyranni ? admodum nullus.

jitàs p

Certe jam. innumeris Ecclefia triumphans

Ts p

caruiffet Martyrum preclariffimorum agmi-

nibus, quorum fanguis & vulnera nihil

jnhere

aliud fünt, quam Ecclefiz trophea & trium-

veo ].

phi. Quid, quod fi defint fcelera , ne Chri«

| pj

o quidem mors unquam fuiffet illata;

oc mut

triumphorum omnium bafis & origo ?

ii Í

42. En ut in omnibus gloriae fuüz,füo-

!l

rumque utilirati promovenda invipilet in-

nti Ol«

dufítrius Deus! Perveríitatem peccatorum

r füti-

non vult, execratur quin imo & deteftatur.

rdipi-

At cum obtigerinr, illis utitur, & in bo«

j d-

num alterius dirigit, quod ab altero pec-

«atur.

qon f

Ubi nunc forent merita Stephani;

ubi palme Laurentii, ubi infinitorum Mar-

U5, qïJOd

tyrum coronze, fi non fint perfidi ludei;

,æüata L

fi Nerones, Diocletianos, aliosque Darba-

od fot

ros tyrannos non ferat effera imperandi

malti o

cupidiras ? Ubi Virginum conítantia, fi

& nl

nulla fit perditorum hominum libido? Ubi

inviéta infinitorum hominum patientia ; fi

| U qll()ü

i

nemo injurius ,.qui eam exerceat, nullus;

j

qui calumniam ingerat , nullus, qui famam

jurm

ynn

l

«t

contra fas attrectet ; nullus, qui bona inju-

ftus invadat, nullus, qui citra jus imperet,

danm *

"m

nullus, qui faftuofe nimium dominetur ?

Certe praciía eft ipfinita virtuti materiess

admodü

, gt

maximaque Deo gloria fübtrahitur , quam

jj

2

Y

ex

".

258

ARS SEMPER GAUDENDI .

|

ex virtutum heroicarum actibus, a füis cli-

&n

entibus per tot faítidia generofe exercitis;

W T

confequetur, dum ejus obíequio tanta con-

nem

ftantia inhazretur.

füp

43. Fatere tandem o homo quisquis e5)

—

PL

quique de re&da Dei Providentia finiftri

tür .

uid fufpicabare, nullam te querimoniis

tuis rationem poffe obtendere: neque quid-

gna

quam tibi ftomachum movere poffe — eo-

orbe

rum,quz male toto paífim geruntur orbe;

pei

ne peccata quidem maxima permitti ,. do-

& (

lere debere te ; fruftraque effe, honorem

Jatie

injuriamve Dei dolori ruo quod preten-

cude

das.

Nam ut dilucide fapienterque D. Au-

n

guítinus, Deus naturas creat bonitate , €$ vo-

prorf

duntates. ovdinat poteflate ; ut i eis nulla fit,

lem

que ab ipfo mom [it ; im voluntatibus autem

modi

zulla boua fit, cui non prafit ; mulla mala fit ,

li

qua beue uti non poffit..aà) 1mo; fi Augufti-

modo

no quidquam licet ad

Cümql

ur modo oftenfüm -eft.

Jicere ; femper uratut,

tb

i

44- Quod fi igitur peccato peccatori-

lü N

busque fuccenfeas Divini honoris du&tus

lmpe

zelo, recte id quidem ; facis id, quod ràá-

Tiani

tio Deique offenfi amor jure exigit. — Ve-

&tj

rum ne turberis animo; neque te honoris

SOXESAISeRN

lOper

Divini magis cupidum prafta, quam Deus

Thodg

ipfe fit; honoris füi tamen nimium quan-

1 qut

tum appetens. - Patitur ille fcelera, patere

Pt J

&) D. Aug. 1. 8f de Gen. äd litt. €, 23.

)

^

ii

!

: '?'I'RA.CT'A'[;US— .SEXTUS.

259

j

füsi

& tu: fi non vindicat, differt vindictam,

yerdi

ut manfuetudine . peccatores ad peenicudi-

ftà O

nem alliciat, aut ut caíti

O

cet luculentius.' De

fuppliciis follicitus ne fis, Aibi vinditfa,

Squis

€8 ego vetribuam : ia de fe; & pro fe loqui-

- [rmtt

tur Deus ipfe. 4) -

:

it Deus. Ma-

rimoris

45. Interim age; prout ag

H

j gii

gna cum tranqui

llitate univerfa, qua toto

orbe committuntur, fcelera confpicit, fem-

[p w

r orx;

per immotus; femper quietus.

Impedire

i, d*

ea conatur ; fi hoc non affequitur, fcelera

norenm

patiencer fert : femper enim;

urcumque res

taetell-

ceciderit, peccet homo an non peccet, videt

D. Au-

id rationibus fuis obeffe minime poffe. Ita

g

prorfus tibi agendum eft. Ut quid enim

te modo blasphemie in Deum conjecte,

aila [h

j autal

modo furta, modo rapine, modo extorta

lucra, modo falfimonia, modo. homicidia;

qii h

g

modo adulteria; modo libidines, & quse-

cumque demum commiffa tantopere per-

y utit)

turbant fcelera ? quid ex perturbatione il-

la percipis vel rei vel fpet ? Qüod fi ea

yeccatü

impedire & corrigere in manu tua eft; age

: dub

inanum appone; fed citra tumultum, citra

qui

l

animi perturbationem, ut quid enim tan-

).1['

fi fceleri, quod deteftaris;

; o

J

topere anperis;

uod

modum ponere tibi in promptu eft?

"

fi autem ea vel tollere omnino, vel ne (er-

mm

48j

1j Paw'

pant lqngius, impedire

i;n. te nqn eft ; íci

3

ea

8) ad Rorh. 13»

^

260

ARS SEMPER GAUDENDI

ea omnia a Deo permitti

ad glorie füae hi

manifeftationem ; nihil

queaterequiri, quam

p

ut & tranquillus vide

as,

cauf

& emendare qua

non poffis , feras, quia

fert Deus.

Omnia

[

fuis curfibus moveantur d

tüe

fiant.

s

& prout fiunt,

po

46. Át vero, inquies, malo meo ma-

—

gcn

lus eft ille, fceleratus eft meo impendio,

Ycfe.

mea res apitur

fief

; male cum fic agitur; malo

meo injuítu

S eft judex , malo meo calum-

Ton .

nia impinpitur. Ain vero vir bone ? hoc

tiden

d

te urit ? en ut tandem propria confeffione

Ti

convinceris, non honoris divini zelo con-

proyi

tra fcelera te a

gi; fed proprii commodi ap-

petentia, Ea enim permitrebat Deus, ut

mgla

Ws

exercereris ut, ut magna tibi íefe offerret

patientiz materia,

riam cederert.

qua quidem in füam glo-

Ubi nunc divinus honor, cui

tantopere ftudebas ? ubi animi fubmiffio,

u51 rerum terrenarum contemptus, alieeque

Virtutes, quibus excirandis aliena malitia

anfam dabat

; ideoque a Deo, magno fàne

delectu fuer

at permiffa

? "Tibi certe pec-

cavit ille; cujus fcelera

deteftaris, hoc. eít

tuo commodo, tuo bono, quantumvis fce-

leftus fuerit malo füo.

Aut forte vis, ho-

mini liberum eripi arbi

trium , libertatem-.

que adimi, in te

Peccare ut non poffit? id

certe Deus,

ne hon

oris quidem proprii de-

fendendi caufà

facir Quid ergo tibi pra-

ftari

DI

TRACTATUS SEXTUS.

261

ie fit

ftari etiam pra Deo vis ? quid tibi arro-

i qua

as ? aut fi nil arrogas , quid conquereris

ftqu

caufam tibi cum Deo communem effe? Fa-

Omrit

tere tandem perturbari te; quod fcelera in-

i fun,

tuearis tantum, & non ut fubjecta divine

providentize ; omnia ad bonum finem diri-

60 T

g« ntis.

Hanc igitur intuere, hanc admi-

yendity

rzre, hanc adora, eique

contemplande aí-

fvefce , quotiescumque fÍcelera occurrunt;

; m

calütt-

non aliena modo, fed & tua ; illudque iden-

? ho

tidem inclama ; vere tu es Deus folus, mi-

ffiont

rabilis fuper omnes Deos, qui tam bene

& tam provide bonus, ut

) COll«

providus es,

diap-

mala nunquam. pe

rmiflurus fis, nifi. ftatu-

g, W

eris Bencfacere etiam de malo.

yfertet

imgl

not, i

9yN

7709

(

bmiiïlox

NUA

N

A

Y

ag

ml

T0 fi

yte p

h d

yile

v*

ertitel

vfii?i

r

TRA-

jbi Pïl

l

R 4

EM

252 ARSP SEMPER GAUDENDI

,

3Oye ucfh

ahe w

x

5

Bu

xQye

plan

[

g

E

Qp* "QUW

6

KE

[3 63

9

:

0.

d5 od

lum

DN

QUE CUR XQUR

p

phe

füit

TRACTATUS VIIL.

r

lor

Pene moti fünt pedes mei , pacem im-

lr

piorum videns.

Exiftimavi ut. co-

Ton

gnofcerem hoc , labor eft ante the;

tür

