novit opera tua, quz & affüit tunc

percu

cum oOrbem terrarum faceres , &

hm p

fciebat quid effet placitum oculistuis,

ente [

& quid dire&um in przceptis tuis.

One . gr

óap. 9. "U. 9.

COHMe;

dabo jn

Verum cum non fufficiat [cive me, omuia

Ons n

a Deo adminiflrari, ut omnibur rerum

Tüm «

prava

eventibur acquiefcam , mifi id etiam . in-

0s (

teligam fapienter adminiflrari: omnia

ad firmandam peuitur magnam quam de

Que |

opini

direclione Dei ,. concipere debemur. opi-

henfi

aionem , offenditur. infiita. Dei. fapien-

pong

üa fcfientia.

Quen

pend

PROOEMIUM.

lior«

erint

Ix dubito multos arbitrari deceptos fe,

Qu

V

mirarique me, qui artem femper gau-

Qann

dendi, mentisque tranquillandaee & compo-

l'e('ep

nendee in tot adverfis rerum eventibus pro-

adeo(

miferim , ad divina myfteria , reconditas-

que rationes explicandas effe delapfum. Ve-

rmp

DI

TRACTATUS QUARTUS. g

rum fi penitius confilii mei rationem lubeat

introfpicere, fortaffis rem non improbabis,

Cum enim oftenderim, & vero etiam often-

v,

furus fim luculentius, omnia etiam qu& nos

turbant, a Deo effe ; inde petenda fuit medici-

na ,unde mali enaíci poterat occafio. Magna

) qe

igitur de Deo concitanda erat opinio, ut ea-

Jit tült

perculfus'er-ubefcat tandem homo; in ma-

€5 5 &.

lam partem ea fe capere, quae a tam fapi-

Jis t

ente Deo fuerint ordinata.

In hac opini-

Ís tl

one artem tranquillande mentis maxime

confiftere, jam planum faciam: praxinque

dabo imprimis unicam , qua millenas rati-

ones inuenire erit facillimum, in omni re-

t

- qerum

rum eventu , quibus tumultus animi aut

prevenias ne exfurgant, aut jam commo-

im i

tos fedes.

Deinde , ut ingentem illam,

afniily

quze huic praxi habendae praemitrenda eft;

u d

opinionem animo concipiamus, incompre-

henfibilem fapientiam Dei vobis ob oculos

i g

ponam; triplicem. nempe fciendi modum;

quem rebus omnibus rite dirigendis im-

pendit Deus.

Quod fi obfcuriora diffici-

lioraque quam ut recte capiantur viía fu-

erint, illud mementote, Dei arcana efle;

qua proponam.

Quod fi minus intelli

p

yer p

antur, illum tum, quem maxime cupio;

referemus fructum , ut maximi faciamus

of

PO'

s de-

ibus p!*

adeoque & adoremus fan&iffima eju

cret'a';

i V

fifl

130

ARS SEMPER GAUDENDI

creta, cujus profundiffimam Sapientiam;

lu

dum non capimus? admiramur.

li x

I.

Oi

6.

zl

0€

at

Ouod fi, prout omnia a Deo fiunt , ita

Japienter fievi, 9 in bonum fiuem ordinari mi-

ind

dete

. i pe

vfuafevo ,. 1um vero video me omui-

bus verum. eventibus debeve.

Inan

a fei

acquie[ceve.

mihi hanc veniam, incomprehen-

que.

bis

r

bilis Deus , ut arcana Divinitatis

tuge myfíleria paulo altius penetrem & per-

d d

(ilfim

fcruter » neque enim proríus id ago, quafi

fi ea me fperem poffe comprehendere, il-

Intre

tedi

lud enim pro comperto habeo , quod 7-

dicia tua abyffus anulta , à) & quidem tan-

CIef]

ta, ut ne Angelico quidem poffit ingenio

bo,q

pervadari. Verum non eo fefe extendit mea

totur

temeritas. FHoc tantum nunc ago, ut eo-

ij

rum, que me fides vera edocet, remini-

16 (

Ícens, agnofcam ftuporem meum , neque

[j þa

me effe, qui ea intelle&u poffim perfequi.

ini

I

Quod cum agnofcam, exfurget illico ea;

quam de tua providentia par eít habere

eutt

uj

mortales nos, exiftimatio: hanc autem cum

confequar, tum vero totum me meaque

Quaí

und

omnia, fanctiffimse tuz directioni, fine cun-

&atione lubens ac letus tradam.

omr

2.Hic

hüm

9) Pfalm. 35. v. 7. -

y

"TRACTATUS QUARTUS.

131

Jentiam,

2. Hic meus eft fcopus, Auditores;

huc collimo.

uod fi enim tria bzc mi-

hi penitus perfuafero, Przmo Deum effe,

omnia qui moderatur, & quidem non ne-

pligenter aut perfunctoria, ut ira dicam,

ii i

manu, fed füummum adhibendo ftudium &

ii -

induftriam : Dezsde non alio curas inten-

778

dere, aliumve fibi praefixiffe fcopum , quam

manifeftationem olorie fuz, hominumqué

a fe creatorum bonum & commodum ; ipfi-

yrelien-

que adeo magis efle perfpectum quid no-

bis conveniat, quam nos ipfi poffimus re-

initati

*

éle diícernere

*

Ttrtio denique; commo-

& pet-

diffimas eum , ut finem fuum confequatur,

) quäfl

inire rationes , facillimas & breviffimas in-

lere, l

T

od 3

edi vias, & aptiffima inrentioni fue per-

j

ciende adhibere inflrumenta ;; dic ama-

jem tl

bo;, quid demum obfítabit, quo minus me

i ingcnio

totum quieti dem , inrerque omnes maris

d m

hujus exzftuantes procellas, rideam & rma-

j U g

re,; & ventos & omnia, fecurusque dicam

renit*

in pace in id ipfum dormiam & "requiecam?

neque

in idipfum , hoc eft ea; quam de tua gu-

ef equL

bernatione tuaque fapientia jam concepl,

]ioo &

exiftimatione fecurus, o mapne Machine

( p

hujus dire&tor Deus! Turbetur íane mare;

rem d

quaffetur carina ; concutiantur navis latera,

m

undis obvolvatur, peífüm ire videantur

[ine. a

omnia : nihil timeo, non cafus, non fortu.-

Hoc fCiO'«j

nam, nam illam non agnoíco.

li

l23

clavo

122

ARS SEMPER GAUDENDI

clavo aflidere te; te San&tum, te Sapientem,

tb

te omnium rerum conícium, te Mifericojy-

de

dem & Bonum.

Ipgitur z idipfum quod

tio;

turbentur omnia , z pace dovmiam €9$ we-

ficie

quie[cam ; non enim turbantur nifi a te, fi

fopie

tamen turbari dicenda fint, quce dirigun-

prud

tür a te

.

.

nec alia fpe frerus requiefcam;

praf

nifi guogiam tu JDomine figulavitev im [pe

denig

confhtuiflüà :n.. — Enim vero figulaviter , hoc

« d

eft methodo prorfüs fingulari ; inducendo

que .

me videlicer in fanctuarium. tuum, & ar-

modi

cana Providentie tuze myfleria & inflru-

ln |

menta demonftrando ; quamvis quafi per

QUim

caliginem & fubobícure. Atque hec qui-

dem ratio eft, cur admiranda illa inftru-

menta Divini artificis , quibusque impen-

dantur rebus ; quamvis curfim expenderi-

U

inus.

*

fM)u

D

.3. Verum ut non füfficit viatori navi

expofito, merum omnem follicirudinemque

f g

Tit, q

ut deponat, naucleri füi inftrumenta fuit-

n

fe contemplatum , quadrantes, aftrolabia;

circinos, pixidesque fuiffe demiratum, nifi

id etiam fibi perfüadeat, & adhiberi ma-

4

gno fludio, & vero. etiam magna fapientia

a magiftro obfervari ventos , vada fyrtes-

inqu

que aut cognofci aut bolide pertentari ; de-

ant,

nique ex artis regulis, navigandi fcientia,

Tepi

« rerum nauticarum cognitione dirigi om-

lnün

nia; ita nec tranquillandis hominum men-

Tum

tibus

I

TRACTATUS-QUARTUS.

.133

piente

tibus füfficere videtur ea, quam habemus,

fiferico:

de codeftium orbium inftrumentis cogrii-

m qui

tio; neque vero etiam quibus rebus con-

n

ficiendis applicentur ; nifi etiam conftet ,

TINI

fapienter & recte adhiberi, ea qua par eft

*

du

prudentia

.

item finem illum, quem fibi

luiefcam

prefixit Deus, nobis maxime convenire ;

"N

denique omnia, qua circa nos aguntur,;

jfer,

ea effe, que noftra maxime interfint; ne-

ducent

que meliora inveniri potuiffe compendia

j &t

modumque aptiorem, quo ad convenien-

inftru-

tem nobis portum daretur pervenire,

ufi pet

quam is, quo finguli ferimur modo.

iec que

a t

ln

; m

yputit

Ut autem boc ipfum tibi pev[uadear , wuon

eft opus ommium. eventuum fcive vationes, eas-

gori t

que juflas e[Je ut judices : tamtum id certo ffa-

gineng

zue, & Dei fapientia buuc evemtum eff. defri-

"

natum , €9. tum facile acquie[ces vationes-

if

que invemies , quibus fatum

at v

defendas.

:

n

4

Uditores, difputationem de rebus fin-

gulis inftituere fi velimus, illudque

us

d

(

inquirere, an convenienter fingula eveni-

b

ant, qua hic five in nature curíu; five in

ntari;

'

j foe

republica, five etiam privata geruntur; fane

d*

infiniti laboris opus apgredimur , cum te-

um

rum eventus numero fint infiniti : eorum-

(

que

I3

:34 — ARS SEMPER GAUDENDI

que rationes indagare, uri immenfüs , ità

qu

&fk

& improbus labor, neque viribus noftris

par. Et tamen hac via infàni tendimus, ut

ia

Tami

de Dei fapientia judicium , prout nobis

quidem videtur , fàpiens feramus.

Mul-

füd

füimm

tum laboramus interim , contentione fana

máxima, fructu nullo.

Deplorat id Eccle-

Tnus

fiaftes

La

[2

n

Jolummodo boc imveni, inquit poft

indagationes rerum acutiffimas , quod. Deus

füer

tion

Jecerit. bominei vethum, $g üpfe fe iufinitis ai-

[cuerit. que[Hionibus, a) ad rem fane, hoc eft

Om-

od

pácandis anirnis, quae faciant nihil.

nia cum fe labore fümmo perveftigaffe fa-

froid

teatur fapientiffimus Salomon, hoc demum

Vente

intellexit nihil fefe intelligere, & hac de-

colur

blic

inum fümrna fuit fapientia, Zztellexi, inquit,

quod ommium operum Dei , muillam. poffit bo-

Otia

nità

-o irvenire vationem éorum; que fub fole fr-

unt.

Et quaüto plus laboraverit ad. queven-

,

dum , tánto mhinus invemiat

Tut

; etamfi dixerit

Japieus [e mo]e, — INom potevit veperire, D)

Ut :

tani

$. Alia & quidem contraria prorfus

vià incedend

um eít, difpurationibus omni-

Qu

tio,

bus finem fi vis ponere , omnesque diffi-

cultates enodare, hac nempe , ut numquam

etmni

rerum eventus; prout fünt; in fe ipfis at-

Ut

!

tendamus , priusquam eos in Divinz Sapi-

Dit:

entie luce füerimus contemplati. Clarius

Tatt

Hir

rem eloquar. Primo illud certum fixum-

que

Qui,

4) Ecdl. 7.

&) Eccl. $.

-

"TRACTATUS (lUARTUg 135

Dl

rem factam bene;

(is , )

que ftatuere. debemus,

& fic evenire debuiffe , ur re

&e nobifcum

: nollts

Imus;

ageretur ;

antequam rationem ullam inqui-

ramus, qua re

&e factam effe, nobis per-

t n

N

os autem contraria via infi-

m

fuadeamus.

dagare dum volu-

te firt

ftimus , per rationes in

mus an quid factum bene

: cum prius id

| Ecde

in rebus Deum concernenti

bus ftatuendum

t p

d facti ra-

fuerit, fadum bene, antequam a

d Dt

jb tl

tiones animum advertamus.

' 6. Certe fi curiofius in

dagavero ; cur

hoc dl

Om-

modo aftas tam humida, modo cur tam

noxize, an fa-

ff -

frigida, an pluviee fegetibus

modo fim in«

ventes, cutr modo aeprotem,

lemum

ot pa

lmarum vir Reipu-

yc d

columis, cur ifte t

blicze tam neceffar

ius moriatur, cur bella

, Inquii

]tirudine infi-

ii )

oriantur, atque his fimilia mu

"

nita earumque rationes omne$, cur eveni-

7

j

!

D-

ant, difcutere fi incipiam & ponderare, i

uv

finitis (ane me involvo queftionibus ; &

du

f

ut aliquam rationem invenerim, illico tot

j

J

ium fuggeret, aut ja-

yoni

tantasque in contrar

&urge, quam propterea

patior, confidera-

us ont

(antis timor, aut

tio, aut nature rem aver

u d

emolumenti commodique pro

prii aviditas;

unqi

fa&ti bo-

ut facile rationem illam que pro

decla-

j f[S Dd

nitate forte occurrebat , elifurus fim,

x 9

raturusque, nullam effe aut fane exiguam.

Chub

Hinc omnis perturbationis eft origo cum

y f

quid votis noftris co

ntrarium accidit; quo

qu:

I 4

con«

?

136 ARS SEMPER GAUDENDI

contra vel faltem preter rationem ea nobis

D.A

eveniffe cenfeamus

; rationum indagatores

vf

fane perverfi.

1101) (

7. Agedum itaque qui ita cenfes. An

gulo:

ergo.credis tu, quidquam horum, qua to-

4

pri

to geruntur Orbe, evenire fine Numinis

Providentia, id jam olim ab ipfa inde ater-

even

nitate füo dirigentis arbitrio , difpicientis-

e[fe.

que, quid , qua hora, quomodo fingula

[ p

evenirent, cum omnibus plane circumítan-

i&

tiis, quibus res (ineulas evenire jam perfpi-

alinm

cimus ? non arbitror id negare re ; jam id

of

fuperiore "Tractatu evicimus. 4) Id vero

confi

claritatis caufa jam addo, omnia qua na-*

türis

turam ípectant, nec ab humano pendent

Hon

arbitrio, eeterno & determinato Dei id ita

tüit

ftatuentis evenire decreto, omnibus creatu-

tüm

ris confpirantibus , ut Dei obediant zter-

Dei

nz legi.

Illud igitur fic habe, neceffario

tüs

omnia ifthec contingere, fi res creatas fpe-

bus

&tes ; libere vero, fi Dei fic omnia ftatuen-

Dor

tis voluntatem. Ea vero, ad quz fefe hu-

T

mana porrigere poteft voluntas & libertas,

Qu

ideo evenire, quod ab eeterno Deus ftatue-

tis

rit illa permittenda : hoc autem rur(üus íta-

CU[

tuit, quia id permittere, melius e re fua

imo & noftra effe ftatuit

e(f

» quam impedire.

ew

Etiam peccata inquies ?

Etiam , atque

þoc deinde . perfequar. )

Interim illud

Qu

D.

Ílin

$) Tra&. 3 )) Tra&. 6. Aug. l.3. de Trin. c. 4.

i

J

TRACTATUS QUARTUS:

—137

i noly

D. AvucusriNi repeto , zilil fieri fenfibiliter 9

iputora

vifibiliter (imo nullo prorfüs modo) quo

zon de interiore aula illius Imperatoris ; aut 108

Yes, A

qubeatur , aut non pevmittatur.

Hoc itaque

que

primum fit.

Numini

$. Deinde an nefcis, omnia hec rerum

le ant.

eventa aut imperata aut permiffa a Deo fic

icienti

effe difpotita , ut finem fibi in divina Men-

finpii

te preícriptum confequatur ? Tertio , an

imila

id etiam ignoras, finem hunc Dei, non

per(gl-

alium effe, quam fuam fibi gloriam con-

jami

ícifcere, quam quidem in eo arbitratur

] vero

confiftere, ut omnibus a fe conditis crea-

Ug na-

turis bene fir; & quidem tibi precipue o

yadent

Homo, quem per hec eventa tandem fta-

a

tuit ( nifi tu non vis ) ad falutis eeterna por-

T

tum provehere ? Hsec tua eft felicitas, heec

nt &

Dei dirigentis oloria.

Hec fi mihi peni-

gf

tus infixa heferint, quid àlia qua&ro qui-

bus mentem componam ; alia certe ratione

qts [

f

non indigeo, ut rationum omnium. füm-

,

(

mam in quocumque eventu habeam, cui-

Jibett

que penitus acquiefcam, a Deo fui hono-

ris apprime tenaci, meique boni inprimis

y (

ytisl

cupido, hac ira difpofita; ac propterea ita

effe debuiffe, nec convenienter aliter. fuiffe

J lüi

n dlff

eventura. .

E

9. Hoc judicium fixum indubiratum-

que fi habuero, preterquam quod ampli-

jf i]lll(':

]

flimum mihi campum aperuero, adorandi

E

j

in

n o^

w

138

ARS SEMPER GAUDENDI

in omni rerum fucceffu Divinum Numen,

quifi

fummo cum merito & religione, & vero

T e

etiam cum affuevero, fumma cum animi

& (e

mei jucunditate

illud inde referam com-

perfii

modi preterea , quod centenas illico hu-

buiff

manas, divinasque rationes reperturus tum

enti

fim, quibus menti turbate fatisfaciam , eli-

dicu

fürusque omnes eas quas natura , aut af-

nolu

fe&tio , aut etiam Daemon ipfe turbanda

tion

menti, non fine animi in

quietudine,; tqmul-

eamq

tuque fügperebant.

nem,

10. Praxim hanc quieti mentis indu-

cende accommodatiffimam , Ecclefiafticus

j

mihi jam olim prefcripfiffe videtur hifce

verbis.

-

Tor

ui timent Domnimumn (hoc eft co-

j

lunt, magni faciunt; eeflimant, reveren-

lico :

""

Ri

tur) zgventuut judicium juflum : &2 juffitiam

Tent

quafi lumen accendunt,4) qu& quidem ver-

illud

ba fic intelligo , ut preclariffimam hanc

hd

bati

praxin, quam pre manibus habeo , iis li-

türo

quido contineri commendarique prorfus

:

credam.

MU

vmodo attendite. In om-

11. Si placet

Du

nibus rerum eventibus , iis maxime que

[

nor

nos noftraque prope contingunt, illud nos

lu

precipue turbat, vexat, angitque, quod

infi

femper judicemus, id ita evenire non de-

licer

buiffe, aut non eo tempore & modo ; il-

evaf

ludque judicium ne nobis evellatur , con-

per

qui-

Àty

€) Eccl 32.

DI

'TRACTATUS QUARTDUS.

139

Nüme

quifitis undique, prout rationum feraciffi-

& ven

ma eft nature maligna affectio, ftabilimus

n anim

& (epimus argumentis: illud unice nobis

fr COTf

perfuadere conantes , aut id fieri non de-

ico li

buiffe, aut fa&um aliter futurum conveni-

[5 tUf

entius. Hoc autem tum femper facile ju-

m d

dicamus, cum, quod fa&tum eft, factum

qu d

nolumus. Voluntatem hanc perverfam ra-

rbande

tionum omnium qua menti occurrunt

furm«

eamque turbant, caufam effe atque origi-

nem, res eft manifefla.

l;ndu-

12. lllud enim ftatuamus, jure an in-

Vlicus

juria , non id quaro, ramen ad patris

: hifce

mortem anhelaffe te ; eo quidem inductum

e q

judicio, rebus tuis id quod conduceret : il-

stl

lico infinite propemodum rationes occur-

rent animo fic praeoccupato , que judicium

"

em iU

illud confirment; omnemque fopiant pertur-

m h

bationem , quam ipfamet etiam natura na-

)) ]ish'

tureque fenfus, fuo jure poterant excitare,

& vero etiam in íaxeo cient pectore.

Pmrfus

Quamvis autem id pudore prapeditus non

[ ott

fpargas in vulous, tamen ribi ipfi

dices

ime 0*

non indiferte, fenecionem fuiffe & filicer-

(

nium, pondus terrz, aliis fibique gravem;

illnc ?

e quo

infirmitatibus plane acerbis obnoxium, te-

licem profecto qui miferias has humanas

non &

9d0; !

evaferit , fortunatumque , uti non abs re

ll' ) COB

fperas, qui obtinuerit aeternitatis portum.

q

At vero fi longiorem parentis quantumvis

inr-

140

ARS SEMPER GAUDENDI

miferi & exefi vitam, tuis rationibus con-

ducere judicaffes, nihil certe ponderis mo-

hi eí

peru

mentive haberent rationes ille, nec vero

ulia, detergendo moerori tuo ; qua tamen

nien

effet

doloris omnis perturbationisque etiam ve-

ftigia,in priore eventu complanarunt. Tan-

guid

ner

ti intereft illud tibi per(uafiffe, fieri de-

buiffe id; quod fit, ut pleno marte omni-

fion

eXel

que ingenii contentione , recte id factum

effe, propugnes. At vero, fi res quantum-

g

D

hi

vis peffima, tuisque emolumentis prorfus

adverfaria , menti tuz judicioque infederir;

quià

conjugium puta plane difpar & contem-

Q?

ptibile ; illudque. ftulta quedam animee af-

quod

fe&tio prepedite menti commendarit per-

fput

fuaferitque ; fruflranez tunc íàane funt,

m

quotcumque ad diffuadendum rationes af-

h

feruntur; eas tu vel halitu difflaveris, ut

&b

ventus paleas, & quidem ipíius D. Pauli

me

teftimonio convelles & enervabis.

tan

13. Ita prorfus in omni rerum fuccef-

mit

di

fu agendum eft, ne turberis. Id prius fta-

tue tramquam indubiratum, ita fieri debuif-

Yig

fe, ita ratione fadtum , & quidem factum

t

convenientius ; & nunc nec aéris intempe-

tl

rantia, nec propinquorum mors, neque

Y

adeo fortuna ulla a mentis quiete ac con-

ftu

.

.

ftantia te poterunt dimovere

rationibus-

Que

que occurrentibus hoc unum oppones;

Titu

quo cuncla fopias, fcire te. factum bene.

14. At

ER

-

I4I

n

TRACTATUS . QUARTUS.

JUS C0l«

14. At vero, inquies, manifeftum mi-

U

hi eft, non omnia bene geri; nec,ea qu&

i W

eruntur bene , ea effe qua& non conve-

nientius poffent geri.

Melius certe mihi

? [l

m Ye

effer falvo & incolumi, quam fit lan-

to : melius cum humano ge-

nt. Tut

guido & segro

eri d

nere ageretur,

'fi neque bella neque diffen-

fiones orirentur, nec tam crudelia paífim

: Qrn-

exercerentur odia. . Certe quis non videat,

fadiun

anturm.

Dei quoque ex honore magis fore; fi nul-

la inter homines committerentur fcelera,

yoríüs

eder

quibus & humane & divine turbantur le-

&). Audio differentem te: & quidem:

nteme

ges ?

quod peccata attinet ;

longiorem exigit di-

Wt a

d -

fputationem , quam brevi dabimus. - Illud

modo generatim dico, aliud longe effe nul-

e fünt

Ones d

la peccata exiftere , aliud vero ea ut fint;

a Deo permitti; & fic, quanquam . fatear

, W

j

melius fore hominibus , f1 ea non comm t-

D, Pall

tantur, melius tamen effe ea a Deo per-

mirti, plenamque arbitrio humano conce-.

" fuC»E[

di libertatem, manifeftum dabo.

In cate-

nl

ris autem quibuscumque eventis, videre

jl debut(

te, ais, quid fit melius , quid convenien-

i n

tius, quid tibi aliisve accommodatius ; an

jpreti

l

paupertas

e re tua magis fit an divitize ; an

s; I

fecunda, an advería fortuna,

an vita deni-

que optand

a magis an mors; id vero pe-

tioni

Non eo

nitus nego & pernego videre te.

fe

] bett.

4) Txa&. 6,

T

X

145 ARS SEMPER GAUDENDI

fe extendir humana mens , ut iftud folide

que

tion

poflit judicare, prout paulatim difcurren-

do fecuturis tractatibus planum faciam,

tTaf

u

inin

g.

II

Ornn

- Probatur exponiturque magis jam dicta

ef o

praxis.

xis, |

funr

D modo generatim dico, in judiciis

pir

I yI

de rerum eventu ferendis vehemen-

Tius,

ter errate nos , quod rationes prius omnes

(iit J

ad trutinam vocemus , ut ea que nobis ac-

cidunt, bene & ratione nobis a Deo im-

Qu ;

f

miffa judicemus: ordine fane prapoftero;

Oplni

cum prius a Deo, atque adeo bene id fa-

elt j

&um Ílatuere debeamus, antequam ratio-

attem

nes in alterutram partem conquiramus.

cium

uanquam ne conquirere quidem opore

addi

teat, quietus ut fis.

Id enim fi menti in-

[

fixum habeo, Deum hujus; que moleftiam

fnon

mihi faceffit , fortune, Auctorem effe aut

bus

directorem, non vero eam, quam contra

que

me agentem video creaturam ; rurfus fi id

Git,

mihi perfüafero , omnia creata , aérem, ven-

V nnS

Qican

tos, frigus , venena , voluntatesque etiam

Veto

perverífas hominum, inftrumenta tantum

cemql

effe, quae füummum iftud Numen adhiber;

Wi q

ut morbum quo opprimor, calamitatem-

que

,

Es

N

143

Di

TRACTATUS QUARTUS.

d (oli

ro alias ra-

que qua vexor immittar: tum ve

[cortet

tiones non attinet indagare me, hoc unico

ïiamv

tranquillus judicio, juf/us es domiue, 9 ve-

&um judicium tuum. 4) Juftum, quia Do-

mini, recum quia tuum, hoc eft, füper

omnia fapientis Dei.

16. Et in hoc firmo fixoque judicio fita

ii

eít ea, quam ex Ecclefiaítico afferebam , pra-

xis, qua divinorum decretorum indagandae

funt rationes, quibusque cum delectatione

udicis

pafcatur, etiam in erumnis conftitutus ani-

emelne

mus. Qui tüment dominum , inveniunt judi-

ymues

cium juflum. 1) Quod quidem fic expono.

jis &t«

Qui reveretur Dominum ; reveretur au-

e0 m

tem , quisquis altiffimam de Domino habet

.

opinionem ; Zmveniet

udicium juftum , hoc

ofteto;

3117

eít judicabit illico recte & jufte a Domino

attemperari omnia.

At quomodo judi-

n nl

girams

cium iftud invenier inquies ? audi, id quod

addit Ecclefiafticus, Ez juflitiam quafi lumen

n o*

yenti i

accendunt ; quod quidem pro inítituto fer-

lolemäm

mone fic intelligo : Juftitia quam in omni-

bus fervat Deus , quamque fcio, eum ne-

effe d

y conit

que velle reque poffe infringere ; mihi fuf-

ficit, ut omni prorfus abjecta hefitatione,

s 1

dicam & ftatuam id factum bene.

Hoc

vero judicium mihi facem preferet, lu-

e etidfl

tantut

cemque dabit, qua plurimas etiam huma-

nas conquiram inveniamque rati

ones, qui-'

!dhlbeh

bus

ytater

&) Pfalm. 118

5) Eccl, 22.

que

144. ARS SEMPER GAUDENDI

bus factum fàpientis Dei fulciam & defen-

rem

dam, ad quas tamen extra illud lumen con-

Sac

fütuta mentis acies caligabar.

tum.

17. Experire hanc praxim, & manife-

dubi

fte rem fic effe, ipfa te tua docebit experi-

felici

entia Neque enim vidua quantumvis in-

diga , tanto in chariffimi füi mariti obitu

magn

dolore opprimetur, quin, fi femel hoc im-

e(l ]

biberit, alteque magna religione menti in-

lilit,

fixerit, a Deo mortem hanc immiffam,

tiamy

adeoque recte id factum & bene, flatim plu-

eju |

rimz,etiam ex natura petitee rationes ei oc-

prout.

curfure fint, quz factum approbent : tunc

preftt

videbit, rei familiaris fuiffe prodigum mari-

Siplent

tum, fliis jam adultioribus convenienter

Titione

mala qua dabat fübtracta effe exempla, alia-

infinits

que occurrent vitia, quibus fe mundo fa-

&0m a

ciebat contemptibilem ; denique plurima

QU n

jam cernet viduitatis commoda , que non

tet iy

nifi ad lucernam hanc fuere confpicua: ce-

Ziany,

tere autem, qua contra militabant, ratio-

pret

nes evanefcenrt illico; & cum illis nimius;

eflm

cumque per rationes fovetur, in immen-

inat

füm excurrens dolor.

$

Sipi.

18. Et vero fine ullis deinceps ratio-

Quam

nibus, haec una ratio, omni mentis tempe-

Quafi

ftati. fedandee füfficit, Deum effe cujus nu-

tüm ;

tu hec geruntur qu& eveniunt, juítum,

Cre (

Sapientem, & Sanctum.

Juftum; ut cui ni-

Quieti

hil placere poteft nifi quod re&um eft;

Sapientem, ut.cui perfpecta fünt omnia ad

ipitn

rein

m

Vl

TRACTATUS QUARTUS.

145

& defe.

rem fuüam meamque que poflint facere;

Qet Cor.

San&um , ut cui nihil ita fixum. eft & ra-

tum ,. quam per rerum eventus quantumvis

t müle

dubios & incertos, hominem ad fanctum

I eqpt

felicitatis portum evehere & promovere.

imyisi

19. Omnis itaque tranquilliratis ars ad

riti ob

magnam de Deo opinionem jam reducta

| hocin

eít. Ea autem opinio pr&cipue in eo con-

mentiit

fiftit, ut alte de fümma ejus fapientia fen-

miffn,

tiamus.

Parum enim fuerit magnam de

tim pli

ejus porentia exiftimationem

excitaffe,

:5 ] QC-

prout füperioribus tractatibus . utcumque

t: func

preeftitimus, nifi illud etiam animo hereat,

m mari«

Sapientem eum effe: proinde magna cum

ienenet

-

ratione & circumfpectione propemodum

infinita, rebus. omnibus moderari ; errare

npïa,aïw-

mundo f

eum a fuo fcopo prorfus non poffe; deni-

; plunii

que non aliam eífe rerum rationem pra-

ue Dl

ter ipfum Deum.

JDeus enim , ut recte Na-

fpicue:

zianzenus , eff ipfiffma ratio , & (i aliquid

reter rationem moliretur, jam Deus effe

at [aFiG

ls mirmiu

defineret. Ut igitur facile Dei decretis or-

dinationibusque acquiefcamus, ipíam Dei

j n*

Sapientiam , infinitamque rerum molem,

Ceps

"i

quam divina füa mente complectitur, fic

y

quafi generarim intueamur. lmmane quan-

ts E

Qu us n

tum ad opinionem, quam de Deo nos ha-

bere convenit, accedet incrementum: imo

altun

yr al j

quieti tranquillitatique noftre. Nam cujus

»

l

étis-

um *

fapiegtiæ fidimus ; facile diétis ejus fa

que

omii ^

i

L

ARS SEMPER GAUDENDI

146

.

que acquiefcimus

.

Quam facile duci fuo

arenr milites, de cujus arte militari non

dubitrant ? quam fine hefiratione ulla, re-

Ua

fponía petuütur accipiunturque a juris pe-

rito, cujus exiftimationem litteree apud om-

Diio

D

nes extenderunt ? quam pacato animo me-

dicing fümuntur prefcripte a medico; cu-

jus nomen magna imprimis rerum expe-

rientia ftudiaque commendarunt? tum cer-

te probantur omnia & fingula ; fic ut er-

zx.P

rores ipfos ab eo liquido commiffos, in

^i fül

alias conjiciamus caufas potius ; quam ut

Ton ut

quidquam ab ea quam concepimus opini-

(iis 0j

one detrahamns.

Contra vero timidi &

Tüm ar

trepidi poculum fümimus, quod ea mifcuit

ficere-

manus, de cujus experientia, & ftudio in

Thinor|

circumílantiis morbi indagandis & diícer-

incom

nendis, vel minimum dubitamus.

hetdis

fitos (

.20. Intremus iraque penitius SanZa-

Ver,

arium Dei , ejusque fcientiam: infinitam ,

1

aut fi humano more loqui liceat, ftudia di-

vina, libros, Bibliothecamque ; in qua to-

comp

Quisq

tus eft, perfcrutemur.

Thenr;

lVin

füerir

aCeri

d

nog

$s

anim

: 'ISn IIII

Vb

CTRACTATUS QUARTUS.

147

du fb

liari n

S.

III.

l;

Ut autem. [ummam concipiar de Sapientia

| j

JDei opinionem , vavie ejus Scientie exponumn-

qpud o

nimo m

zur ; feu [ciendi modi ac primo quidem,

ut beologi eam vocant , Scientia

dico t

fomplicis. intelligentie.

m eye

tum «t

21. T Neffabilis, & incomprehenfibilis Deus!

jc u d

licebitne tandem mibi mortali homi-

iffos, it

ni fuübire arcanum illud Sanctuarium tuum,

uam u

non ut ea, quz ifthic geruntur, intelligam,

j 0 iti-

quis emim cognofcet [eu[um domimi ? a) quis

imidi

K

tam arcana confequetur, aut cui ea pare-

, mf

facere tu ipfe poffis prout fünt, nifi non

(rdio i

minori te ? verum ut id faltem cognofcam,

& d

incomprehenfibilem effe. te; qui compre-

hendis omnia, neque limites ullos effe po-

fitos fcientiee tuee, qua tamen limiras uni-

'15 N

verfa.,

infntim

22. Utinam auditores, illud tantum

f i

comprehendere poílimus , quanto ftudio

i qua f

quisque noftrum fteterit fapientiffimee illi

menti, quamque profunde 'Theologiam;

Divinitatem , inquam , fuam perícrutatus

fuerit evolveritque, ut id tandem de nobis

faceret quod nunc fümus ! ah quanto id

nos gaudio permulceret, quantam daret

animi fecuritatem ! Certe audendum eft ;

fen-

N 2

4) ad Rom. t1.

«

ARS SEMPER GAUDENDI

148

perc

tentanda eít alea ; fübeamus altius Saendu-

avium Dei, & quamvis id certo fciam in-

a&ui

teligere Sapientiam tantam me non poffe;

& quantumcunque ingenii vires extendam,

durä

fipa

eam tamen non poffe contingere , 707 po-

zero ad eam, tamen ad id conducert tenuis

pote

entia

& exilis rantae rei confideratio , ut penitus

obítupefcam, ut totum me pronus incom-

pled

prehenfibili menti fübjiciam.

plac€

23. Omnia cafu arbitrabaris fieri , &

æ[El'I;

eífe, & confervari , & interire; imperite

homuncio.

An vero noffe vis; quanto la-

quorj

bore, quantis ftudiis & quidem quam

potto

l'æ *

)

'Theologicis & Divinis, Deo íteterit non

|

univerli modo productio, fed tu ipfe figil-

quot

diving

latim , eventüsque , qui modo te circum-

ítant, tam varii, tam implexi? Aulam Dei

d

dorur

interiorem fübi , fapientiamque ejus obftu-

peíce fi potes fatis.

Bibliothecam totam

fibile

u

per partes aperio.

24. Ac primo quidem, prima quee in-

Tas (

€Xer

tranti occurrit, & fine qua nihil confilio &

ratione extra fe, imo ne intra fe quidem;

Cr'eQ

O

ut preclari cenfent "Theologi, apere po-

tuit Deus, eff feiemtia finplieis: imtelligentia.

alio:

um

Simplex eít cognitio, quia tota in contem-

Quo

platione confiftit; nec quidquam actu po-

nit extra mentem Dei.

Eft autem cogni-

Dtoj

tio qua omnes creaturas poflibiles, totaque

Der

eternitate ab infinira füa. potentia creabiles

ord

per-

-RACTATUS QUARTUS. .149

NDI

percipit, & uno prorfus comprehendit

35 atf

fciam i

actu.

25. Hic jam in abyffum incidi, fun-

n pol

extendun

dum plane perdidi, nec habeo ubi pedem

Extende mentis aciem. quantum

; i p

figam.

(cet fenu

potes, o homo ! & fi vaftiffimum hoc fci-

it peniw

entiz pelagus potes vel cogitatione circum-

15 IOR

ple&i, homo non es, Deus es. Facite , fi

placet audientiam.

26. Non id dico, Deum jam ab ipfo

fieri, 0

imperile

eeternitatis, fi ita loqui fas fit; exordio co-

gnoviffs quotquot. jam funt, fuerunt, ac

aoto h

n qum

porro future íuünt tota eternitate creatu-

.

ra

5

parum id fane eít.; verum & quot-

rerit 01

Adeo ut in

quot omnino funt poffibiles.

p

divina illa mente fit: cognitio clara; perfe-

t i

&a & diftin&da infinitorum omnino mun-

hh

dorum, (infinitorum enim finguli funt pof-

um 05

fibiles) quorum rantum unus eft, hoc quo

nunc eft univerfum.

iNovit itaque infini-

tas omnino fpecies generaque hominum

]s a?

exempli gratia, ratione praditorum, qu&

J co[l(l]il)ö

creare fi libeat, poffit ; alias aquarum; ar-

(e qul &

borum , animaliumque infiniras fpecies,;

g p

alios denique mundos infinitos, qui ne uni-

j

i

cum quidem corpufculum, cum hoc orbe,

j o

quo fruimur, haberent commune; fed alia

n p

proríus omnia, quam quee videmus conti-

m of

nerent. In hoc vero, qui nunc eft; rerum

a, DOf

J

?

ordine & orbe novit non angelos modo

Jo

] Cl'eüb

3

qui

per'

1jo

ARS SEMPER. GAUDENDI

& d

qui nunc fuünt, hominesque & ceeteras cre-

aturas quae. aut fünt, aut erunt, aut fuere,

hos,

verum & infinitas preeterea cujusque fpe-

mine

ciei creaturas, quee quidem numquam fa-

pott

ture funt, fünt tamen poffibiles, earumque

nullu

omnium fipillaiim habet ideas tam claras,

nem,

tam diftinétas, ram accuratas, ur fi eas in

etj

lucem creando libeat edere, tales omnino

Dum,

exha

fiot future, quales in Dei mente ideaque

funt deftripte.

cum ]

27. Hanc vero infinitam infinitarum

fit, «

rerum pofífibilium. fcientiam Deo ineffe,

Non ]

Deoque competere , perfe&tus ut fit Deus,

di igi

id quidem manifefto liquet Dei naturam

Omnib

penitius confideranti.

Nam fi alias creatu-

dom |

tür n

ras non cognofcat, pretter eas quas jam

condidit, condetque in hoc qui volvitur

pror

rerum ordine ; id quidem fateri neceffe eft;

exhauftam effe hac creatione Dei poten-

'agam:

tiam, nihilque plane creare poffe, quam id

nof

quod adhuc eft creaturus, igitur abfoluta;

pine.

verbi gratia, hominum adhuc creandorum

Diun

ferie; que quidem ante judicii diem cer-

dari

to certius abíolvetur, exhaufta erit in Deo,

quar

homines creandi potentia. Nemo enim ef-

proc

ficere id poteft quod nefcit, neque cafula

Inm

etiam minima conftrui poteft, cujus non

tis ]

precefferit aliqua, in mente artificis, idea.

Quid eft autem ideam mente circumferre,

Cogr

| ià te

Qquam rem ut poflibilem cognofcere; cujus

eg

I5I

NDI

TRACTATUS QUARTUS.

TT (

ea eft idea ?. Quod fi igitur Deus, preter

at foen

hos, quos creaturus eft, nullum alium ho-

que f

minem cognofcat poffibilem , creaturam

; id fàne confequens eft,

quim i

poflibilem nullam

H

unomqy

nullum , preter i

llos , creare poffe homi-

Quod fi verum

m cart

nem, creaturam nullam.

fiest

eft, jam certe per hanc feriem tam homi-

- Qmnim

nurm,quam creaturarum adhuc creandarum;

exhaurienda eft divina potentia. At vero;

jdeag

cum hec feries futurarum rerum finienda

fit, etiam Dei potentiam finiri neceffe eft.

