&) Aug.in Píal. 9r,

[f

)

TRACTATUS SEPTIMUS.

28$

s!or

& indigna que tranquillitatem noftram per-

turbent vota. — Floreant, vireant fcelerati,

| exip

tili d-

caftigentur, deprimantur ; verum Deus ; ut

(

ait Auguftinus, émpleat ea im tempore fuo,

d dii

hoc eít tempore a fe preeftituto.

Tempus

noftrum anguftum eft nimis & breve ; &

npii

3US

anguítior nobis adhuc mens eft, quam uc

in noj

fe ad ea que Deus pofuit in [ua poteflate xem-

id d-

pora defignanda queat extendere ; & ex-

; orbis

plicare.

|guies

lané

&v

j Pla'

] ClU»

Retle tamen mec folis malis bona, wec fo-

luifi

lis bouis «ala eveuiunt : ut biuc difcas, mec

eodem

que vocagtur bona , vera bona , nec que ma-

Qu *

la, veve inala. effe , binc utraque eflima

o aq*

prout funt , mon prout momi-

j &

Zantuv.

e&, qlll

22.[ TA&enus belle. — Verum inquies—, il-

j qu.m

lud exinde rurfus exfürgit difficile,

p

T

qu

quod nec omnibus fceleratis fortuna fem-

u

5

per faveat, nec juftis omnibus fit adver-

Ils

d

íà : & rur(us plurimi impii miferiis ingen-

tibus implicentur, ubi boni quamplurimi

i dfv

funt in deliciis. Quid hic repones? Pro-

j eonin

videntiam Numinis hic quo pacto vendi-

r

cabis ? Difficultatem hanc magnam fibi

y li

propofuit, in omnibus magnus Auguftinus.

unc

286

ARS SEMPER GAUDENDI -

ANune. vero , inquit, quaudo mon folum . i

1 fo la

mlo fust. boui ; ey im bono mali,

uod vi-

*

e

mnm

detur. injuflum

verum etiam . plerumque

[

[

LU

(quod quidem eft veriffimum) £g malis za-

4

j

[

la eveuiunt, eg bouis boma pvovemiunt ; magis

Ti

gn[erutabilia fugt. Sfudicia Dei, g imveftigabi-

]i

les vie ejus. a) Alio vero loco explicatius.

AVon emim [oli boui plenas babent. domos vebus

gE 17

Jutis

ueceffaviis; aut [oli boui vel falvi fatli Junt,

Tür en

vel ab egvitudine comvalefcunt 5 aut foli boni

pean

filios babent , [oli bomi pecumiam , folz boni cce-

,

zeva apta buic vitee tempovali atque tran[eunti

thgi

baleut bec €g mali y &g" aliquando defunt. bo-

fj

mis , fed defunt &g malis ; €g þlerwnq;æ jflis

tttend:

magis quam illis, aliquando illis quam iflis po-

Dobis

tius abundant.. Permixta ifla tempovalia Deus

—

fit

eff& voluit.

Infcrutabilia quamvis hec Dei

judicia, inveftigabilesque vias dicat Augu-

* o

& [ol

ftinus, ipfo tamen duce, difficultatem hanc,

jIcere -

ut fpero, fuperabimus, cum füummam Di-

f tr

vinge Providentige rationem intelligemus. .

23. Urget difficultatem D. Gregorius,

m

eique enodande lucem aliquam rationem-

tüm j

que prafert, que non parum felicium ani-

ündün

mos domet, voluptatemque nimiam infrin-

Wt ma'.

at & remperet. Audi Gregorium ; Cun

7

oni$ bic bene efl, €9 malis male ; incertum

eft valde , utrum. boni idcirco bona | accipiaut ,

Diurgg

RD

at provocati ad aliquid melius cvefeaut ; an u-

0

! ) Aug. in Pfal. 66.

)

e

t

i

CTRACTATUS SEPTIMUS. 287

il

tid j

flo latentigue Dei 3udicio , bic [uorum operum

vemunevationem vecipiant, ut a pramis vita

|

rmnqa:

uentis imamefcaut ; Qg utvum malos idcivco

nl at

:

1

v

evfa feriaut , ut fe ab cetevmis fuppliciis cov-

s nmgþ

vigendo defendaut ; am bie eovum.penà inci-

Uf/il'glllþl-

)licatüs

puat, ut quandoque compleuda, eos ad ultima

eheune tovmenta perducat. 2) 1deo, inquit;

yy rad

juítis feliciras femper füfpecta eft : veren-

TA

tur enim, ne mercedem , quam in calis ex-

oj j

pectant, hic celo excludendi recipiant. Uz-

hani n

de fit, verba Gregorii fünt, w£ fan&i viri

.nfeufzfi:

magis im boc wmundo pvofpera , quam . adver[a

n bo-

Jormident. Ratio D. Gregorii , fi hominem

«t i

ho

attendas, optima eft ; cum enim incertum

ifit -

nobis fit; quem tandem exitum fortituree

j; Dut

fint res noftre ; füfpe&ta femper nobis ef-

Ia Du

fe poteft, praefertim nimia profperiras, ne

j u

ea fola fit merces operum. Atque hinc con-

m hangï

jicere licet; quee ea randem fint bona, qus&e

mam !

tam triftem nata funt ingerere füfpicionem.

pemi

24. Verum, cum Deo fit perfpicuum;

ï'reg[)fiü)

qui demum felicem habituri fint vitz exi-

o*

tum, qui vero infelicem ; adhuc id expli-

cuné

eandum reftat, cur non omnibus bonis bo-

mift*

na, malis autem mala tribuerit ? Si enim

"T (

terrena felicitas bona eft, certe non aliqui

j

prorfus boni, ab ea penitus fuerant exclu-

a[[jpmifh

dendi: fin mala, omnes plane mali, & non

l.

j; !

|

erant caftigandi. Hiunc

)

|

aliqui tantux?'x illa fu

T

no-

8) D. Greg. $. Mor. €. 1.

288

ARS SEMPER GAUDENDI

/

[

nodum íic, & fàne féliciter, folvit Augu-

fnerat

ftinus,

uamvis evgo me[ciamus , quomodo

t D

Deus ifla faciat. vel fieri finat , apud quem [um-

qua

ma virtus eft, [umma [apie;tia, [uminaque ju-

mala

Jflitia $. [alubviter tamen. dif-imus 5 2on. magini

immi

gpeudere feu. bona; feu anala , que videmus effé

folis

bouis imalisque commuuia: €g illa boua queve-

nefcio

ye, qu& bouorumy atque illa mala maxime fu-

Ti e

[2

ve, que propria fuut malovum. a)

ua

n j

E

emum ifta ? fane, virtus animi , divinaque

4l jj

ratia, tam que actualis dicitur, quam quae

fi nj

j

abitualis eft, animamque fanctam facit, &

j

jus glorie tribuit, in.hac vira fola bona

tifj t

funt, bonis. propria : in futura vero, ipía

ff

glorie confecutio, neque preter hec, ulla

d

bona fünt, que boni tam preclaro nomi-

& d

ne mereantur appellari.

Injuftis propria

m ;

mala mentis affectio , peccatum ; & hoc

P

confequens gratiz fanctificantis , hoc eft,

folid

20

juris ad codleíte regnum amiílio, perpetua

Vnfe

denique peccati merces ; condemnatio , hec

inala adeo mala funt, ut fola-mala fint.:

Pt p

hd

25. At quis id credet, inquies ? nemo

Tij

non aliter fentit. Sic eft. Verum cum bo-

. Cor

nitarem perverfitatemque rerum difícernere

» hOH

Dei folius fit cui, quid queque res fit, in-

h Emmr

time & foli penitus eít perfpectum : ejus

ET

certe, nifi decipi volumus, judicio deciden-

da eft hec res, & non opinione vulgi, te-

n £

. imera-

9) Aug. l. 2o. De C. ]. a

) N

Vi

"TRACTATUS SEPTIMUS 289

t At

merario rerum arbitro, Igitur quid judi«

quomaJ;

cat Deus? vide quid egerir; inalis dat hec;

nj

que' tu dicis bona, nec tamen omnibus;

D

mala itidem;. ut vulgus ea appellar., bonis

jj g

immirtit, nec. tamen omnibus, nec etiam

dmo?

folis,

Cur id agit ? dicam cum Senecaj

"

nefcio an ex commercio cum D. Paulo lu-

uj

men ei aliquod naturam füperans adhafe-

Qxæ

fit.

JHoc, inquit , eff propofitum Deo, fapi-

|vinaqu

enti viro oflendere , bec que vulgus. appetit

am que

que veformidat , uec bona effé , nge mala: ap-

facit, d

pavebunt. autem bona effé , f illa uon mifi bonis

i bom

viris tribuerit ; €g mala e[fe, fi inalis tantum

10j ipfä

eYogaverit. q)

uid praeclarius commen-

dandaí Dei providentie dici poteft ? quid

r uuü

; norm

ad recte de rebus ex Dei mente judican-

dum afferri poterat. illuftrius ?

: propïïf

&

26. Nuge funr profecto, &

ad tiivia,

,hoc d

flolidamque fzcem omnia rumulru per-

p

agenrem ablegande fünt he voces ; mala

ao

eft paupertas, mala liberorum aniiffio, ma-

h li

la dignitatis jactura, mala plebis fervirus;

s?

mala egritudo, mala mors. INeque minus

ille corrigendae (ünt, quibus recta valeru-

difst

do, honores, divitie, corporis commoda;

t5 n

liberorum procreatio , & czetera .his fimi-

i

lia a vuleo bona per errorem fane gravif-

yn:

imnum nominari folent.

) dCCldeu

Expungenda, in-

mina, que nihil habent

vl

quam, (unt hec no

(5

rei

n

4) Sen, J. de Prov.l e. $.

[

;

299

ARS;.SEMPER GAUDENDI

Tus,

rei, apparatus vero mendaciique plurimum.

Hoc certe nos doceat Dei, ea prout funt;

patin

x

&.non prout appellantur, diftribuentis au-

gaud

&toritas.

Si enim accuratius rem perpen-

alios

CQ T

dimus ; certe fi bona ea effent.vera & fin-

cera, quae vuleus inconditum dicit bona;

quod

an ea finceris fibique dilectiffimis amicis;

Tnur,

-hoftibus fuis danda íübtraheret, amicitie

hät, J

tam exa&us cultor Deus ?. Rurfus, fi vera

lu

mala fint, quze paffim dicuntur mala,an non

ila hoftibus fuis puniendis. impenderet,

bon.

&0, ]

quibus jam amiciffimum quemque fzepenu-

mero exercet ? Denique, fi bona fint, que

à

DA

hi

vocas bona, an ea quibusdam amicis tan-

tum, nec tamen maximis , impertiret ;. his

Vg

vero, quibus familiariffime utitur, prorfus

Opem

invideret ? Abfit hoc a Deo, fi juftus eft;

templ

fi fincerus eft, fl amicis vere amicus e

füfis

Quod cum .certe fit, & ita quidem fit, ut

Obtm

non poffit non effe id, quod eft, cumque

Titàs

putatitia illa tum. bona, tum mala, paffim

pv

bonos inter malosque difperfa a Deo; fic

1. pe

o

quafi temere , videamus; fateamur certe;

neque morbos. mala effe, neque tentationes

Oftn

mala, nec egeftatem , nec adverfam fortu-

OQtic

nam vera mala effe ; nec rurfus profpe-

J n

ram íortem , divitias, delicias corporis;

commodam valetudinem , honores, & quid-

m, 8

quid natura adamat, effe vera & folida bo-

&mm

abora-

n

na. Res manifefta e&, de nomine 1

m mus.

b

"

hi

TRACTATOS. SEPTIMÜUS. 's9i

Qrimy

mus.

Ut quid ergo tam honefto nomine

yut li

paffim. compellantur ? Dicam : quia paffim

entisd

gaudemus decipi, & decepti in errorem

pel'penv

alios trahere.; ne foli decipiamur, menda-

2 &

cia nobis invicem miferi imponimus , &

jt bor

quod miferrimum eít, mendaciis delecta-

Inur.

Ut autem mendacio fucum detra-

ämici&

amici

hat, promifcue tum bona tum mala diftri-

f vt

buit, equus rerum expeníor Deus.

27. Quid'ergo funt, inquies, íi nec

a m

nderth

bona funt, nec mala fünt ? illico refpon-

deo, inftrumenta fünt, quibus mala poffis

iepent

i qué

agere, & vero etiam bona.

uis enim id

mihi perfuadeat, divitias mala effe, quibus

js -

s; s

video hutmana commercia füflineri , tot

U

j Pïüï

Opera pietatis mifericordieque exhiberi,

ylus e&l

templa conítrui, relipionisque dignitatem

fuftentari ?

uis vero ea mihi bona effe

yias &

Tf fi,t

obtruferit, cum illud liquido conftet, ex iis

j cumqæ

rixas fere omnes; lites , periuria, inimicitias

privatas inter homines, inter principes ve-

l Palþ

*

.

Con-

po h

ro bella etiam crudeliffima exoriri

trà vero quis paupertatem mihi, tamquam

Ti a

u

bonum, recte commendaverit , quam. tot

"

homicidiis provinciarumque depreedationi-

m 1

bus anfam dare, quotidie experimur ? Rur-

g p

fus quis malum effe pauperratem . afferue-

g

qr

rit; ex qua omnis in republica officiorum;

artiumque nata' eft varietas, prout fequen-

j

j

ti tractatu demonítrabimus ? 'Tandem clg-

Y laboæ'

T 3

re

J*

-

392 ',ARS SEMPER GAUD'FNISI

re id perfpicio, per morbos , per erume uft

nàás,

er egeflatem , per omnia denique;

* pofth

qua dicuntur mala, plurimos cclum pete-

quar

re, & obrinere ; plürimos etiam iniferias

Toent

has &tetnis cornmutare,

Neque id etiam

& má

obfcurum eft, fed plane mianifeftum, divi«

QU d

tias ; honorésque, quibus plürimi ad infe«

fimir

Ximin

tos degrávantur; aliis id felicitatis praftis

tiffe; ür perituris aliquando divitiis, aeters

GODVer

nas hüriquam extin

terant

guendas emerint &

compáráririt.

qiiden

28. Quid ergo tandem dicendum eft,

Oqte |

quomodo loquendum ? Sic ftatue & dic;

F nor

omnia & bona effe poffe & mialá ; bona, fi

W Qu

bene iis ütaris ; fi rnale, rnala.

Mala ita»

jn v

que non funt, féd cum (ünt; tu facis ma-

t m

la; bona vero cüm fuerunt; bona.certe ut

füerin

effent , tu fecifti — Rectiflime Auguftinus:

Tem ]

Onmnia ifla bona Juüt , fed unde facias. bene;

d

ton que te faciant bomum. a): Addáàmus nost

tum vero fies bonus tu , fi ex eis, aut per

ea facias bene.

Pénicillus neque bonum

facit piétorem, neque adeo malum ; bonus

(f

utcumque fir, málusque, ut vulgo loqui-

lib [

mur penicillus , illo qui bene üritur, bo-

Jey m

nus eít pictor, qui male; malus : nequé

preítantia inítrumenti artificem commen-

T fe

a

t; fed rectus ufus. Ita funt omnia : in«

7

us

rumenta funt'-, ufus vero bonus an al

ut

ZS.G

.aj Aug. fer, s. de SS, Innoc.

Ti

TRACTATUS SEPTIMUS.

293

' gt

ut fit,id penes te eft. Non igitur mihi

poíthac importunus quisquam obftrepat,

deniqi

m pete

quaratque, cur bona Deus, hoc eít, initru-

iniferi

menta virtutum cur. promiícue bonos inter

& malos diftribuerit.

Illud, fi vult, petat;

id etit

n, d

cur tam perverfe inítrumentis fibi a Deo

fübminiftratis utantur fcelerati ; & hoc in

d iife

Domini füi dedecus, fuamque perniciem

| præffi-

$, &t

convertant, quo bene laudabiliterque po-

terant fruí;. 'Tum vero ftatim regeram, id

rint &

quidem ex malevolo hominis arbitrio , ma-

m ell

loque libertatis ingenite ufü ortum trahe-

re, non vero ex hoc capite, quod non füm-

& diC,

od (

ma curn prudentia , fummoque confilio, ut

xah ita'

jam vidimus, hec que vulgus vocat bona

NU

aut mala, bonos inter & malos promifcue

fuerint diftributa. Maneat igitur , divifio-

cente u

T

nem hanc tam equaliter inzequalem ; bene

a d

receque inftitutam.

misto

, dl l1

$. VI.

e Doni?

T h)

Ofleuditur / divifionem. illam. fortunarum

alitev inflitui non debuiffé , adeoque mec potu-

jtur p

iffe, mifi eo mtodo quo jam fadla efl. . ltaque

ne felicitati alienee imvide, &9' alienis ma-

; m

eprim

lis acquie[ce.

mnia J

29.

Uid jam vobis eft animi,'quis fen-

, ff 1j

tu

j

fus Auditores ? an pofthac tri

4

4lu

29; 'ARS SEMPER GAUDENDI .

illud, fed ut parum dicam, temerarium oo-

tee

geretis ,. Quare. via . impiorum pro[peratur ?

nif.

füs

acquiefcetisne judicio illius, gui dat ommi-

bus prout vult , neque vult quidquam , nifi

lon:

quod equum eft? Bene eft. Altius tam

.

en

vd ;

lubet aícendere

*

non enim divifionem

Conq

hanc fortüanarum tam

promifcuam, juftam

düe

folum effe contendo, fed nec aliam effe de-

Tem

buiffe, adeoque nec potuifle aliter inflitui.

f

Cauíz fecurus, id conftanter affero.

30. Hic vero íübrides tu , fat. fcio,

efit,

1umeros contrahis, fupercilium elevas &

itqui

frontem rugas. Aliquid, ut video, hic ti-

ipfo.

bi non placet ; non ufquequaque a Deo

Ven

actum eft bene.

Verum age, conferamus

n

manus fi placet. Ain vero tu, füpercilio-

ind

fe. Cenfor; cui nullum non admordere funt

mll

delicie ; an tu tibi tam amice abblandiris;

nif :

ut fortunam cuique fuam te melius con-

Türm

fignaturum fuiffe tibi perfuadeas ? 'Tentan-

n .ipi

da fane hec res eft, erroremque fuum, fi

Qs

fieri poteft, dedocendus tandem Deus. Il

fl

lud itaque fic ftatue, omnes omnino, quot-

Qu

quot in orbe funt divitie , omne aurum

fici

argentumQque , quod aut. fert India, aut

üm|

quod ex terre vifceribus. haCtenus erutum

—

ptiu

toto vagatur orbe , penes te effe fequeftra-

lpfe,

tum ;. nihil pretiofi effe; quod non in ma-

W to

nu.tuà fit eroeare , diftribuere, retinere,

W |

upee-

Dd

prout libitum fuerit: ;æteros omnes pa

fes

*

DI

TRACTATUS SEPTIMUS.. 293

dum u

res effe; omnium egenos; nihilque expectare

enahr!

nifi ate.. An tibi fat virium, imo fat fen-

:

f nl

fus & judicii effe arbitraris, divifionem

am, ni

hanc qui poffis , non dico abfolvere , fed

15 C0f vd

vel inftituere & inchoare ? Si non ; quid

viftonen

conquereris id factum ; quod ut velis; emen-

, jln

dare tamen non poflis? .Si etiam ; itaque

elfede

rem ordire, fi placet; neque

jam verbis?

:

infütu,

fed rebus ipíis dirimamus rem.

us

]

31. Dic igitur fodes.

Quis prim

!2 fäO)

effet, cui divinas affipnares ? Egomet ipfe;

vas

inquis. Facis profecto non illepide :

d

a fe

hic t« -

ipífo enim charitas incipit, ordinata ut fit.

1 Deo

Verum quantum &ris , quantum auri & ar-

rumus

- genti ex tota congerie extraheres , tuosque

erlle- -

in thefauros confipnares ? Quot feftertium

lre füt

milia ? auri quot milliones ? non enim

Jandins

nifi unica rantum vice potes elipere , me

uid heres

jius dU*

numquam abíolvamus rem.

Ten

in ipfo limine ? quid tam cito duübitas ? an

foum, fl

prius ftatuendum , quanram habiturus fis

familiam ,. quot. procreaturus fis liberos;

Jas P

no, qu

quam obiturus dignitatem , quee: expenfze

faciende , priusquam id fcias, quee tibi fint

g a

qdit g

fumtibus ífuffe&urze divitie ? Id vero fi

. prius ftatuendum eft tibi, age copita tecum

|

".,

f ueüï ,

[|

ipfe, antequam de te quid ítatuas. Verum

ut totius orbis expe&tationi facias fatis ; te

pin ff

getitel

iff

$

pro hac opportunitare preterito ; ad pro-

gpup

piciendum cateris abeamus ,. ne totus; fi

"* diu

T

|

296 ARS SEMPER GAUDENDI

diu morandum eít, in te irruat offenfus j

orbis.

.Si tamen de te ipío flatuere certi

| que

quid non poflis, quid aliis facturus fis, fa-

p

cilis jam eft conjectura. Pergamus tandem

fott

ad caeteros.

&Ver

32. Dic faltem amabo ; quis ex omni-

p

bus, quotquot fünt hominibus, a te fecun-

pe

dus erit, cui partem füam munificus affi-

Iet

nes ?

uid rurfus hic circumfpicis, quem

tandem déíignas oculis ? En fratrem tuum

)

hic penes te: nullus (ane hoc tibi conjun-

Ten

€ior natura & fanguine^ Quid caput mo-

fint

ves ? Frater, inquis, eft; at novi fratrem:

qui

eum nempe; qui mihi pàrentum amorem

gïMh

blanditiis fal(imoniisque fubtraxit perfidus;

Qu

jim me adorat, a me cum totus pender.

ïï) ]

iNovi ingenium viri, hercle, indonatus mi-

iig

hi abibit hodie ; recedat modo, cras vide-

Ad|

ro. N tu elato nunc.es animo vir bone,

lion

fortunarum factus arbiter.

Verum fi tam

t

cito lites moveantur & jurgia, quando de-

mum finienda eft hec diftributio, quam ne

i

quidem datur incipere ? An non hic ex-

illà

pe&andae. fünt totius orbis querimonie &

(&

clamores execrantis te reipublica, laboran-

Com

ti mundo quod non fübvenis ?

jl

35. Verum ftultus ego fim & demens,

Ten

lateri tuo fi adheeream, fperemque te quid-

EU

quam acturum recte, nifi prius , quid cu-

Quar

jusque ferat genus, quid neceffitas, quid fi-

f liO-

Qu |

"d

DI

"TRACTATUS SEPTIMUS. , 297

Jf

liorum futura multitudo , quid uniufcujus-

fe cari

que etas, quid vite diuturnitas, quid di-

flS, fl'

pnitatis ratio, qüid bellorum impetus; quid

tandem

fortunae futura varietas , quid negotiorum

eventus, quid hominum bonis in(idiantium

L O

perfidia, fint allatura, probe penitusque

[ecite

perfpexeris. Hec autem omnia perfpice-

us al

re.te poffe putas, homo minirma mentis;

, quen

& projecte audacim ? fine quafío ; fine

| tUüm

eum agere res fuas, imo & tuas, mo-

onjun-

inenraà cui omnia, necelffitatesque penitus

]t f0

funt confpicug. — Agat ille prout placuerit,

trem.

qui agir omnia 27 poudere t? men[ura , qui

jorem

gratias. [ua$- divifit. prout oult ,' vült autem

Yidus;

quod videt viribus, genio; naturz, tempo-

ri; maxime accommodatum ; quod «ter-

enöeg.

gus I

ne faluti procurand& maxime conveniens,

; Vi

Ad has leges omrià attemperavit : has quia

jt bon

non attendimus, ad omnia coecutimus ; niec

y f um

tamen coeciratem. praefracti agno(cimus.

do d

34. Lubet támen/eam prorfus detege-

ré. Adhuc enim obinurmuras , fat. fcio,

um li

jbicel

illudque tibi ipfi tacirus. dicis, falem — illi

(& aliquem mente defignas) bona tanta non

ynit

o

committerem , in manu fi foret mea. , Sce-

leratus eft, impius eft, faftus nimius depri-

mendus eft.

dematb

- Bene habet ; verum & hoc

quoque alius de tertio conqueritur, alius de

g qi

uld [

quarto ; & fic denique nemo homo eit,

qui non queritur ; nemo homo , de quo

g

que-

l

298

ARS SEMPER GAUDENDI

querimonie non deponuntur.

Quod fi

t

querele jufte funt, íane nihil in toto re-

fli

rum ordine ; a Deo factum eft jufte. . Igi-

an

tur emendemus omnia, reflituamus ordi-

cul

nem;& ne querelis detur locus, ftudia con-

feramus, juftamque tandem inftituamus re-

tife

rum omnium divifionem.

Attendite nunc

I

quotquot eftis: mortales : facer Senatus jam

]s:

coactus eít; res intus apitur magna: de le-

hr

e inquam agraria , . & argentaria, fenarus

dm

h

u

mani confulto ; peremtoria ferenda eft

1lns

fententia.

li

if

35. Et ut ordine tota cauíà deducatur,

a

illud priüs ad judicium revocandum eft, an

&

lm

licet diviti2e fortuneque non male forraflis

Dini

Deus ; malos inter bonofque promifcue di-

ïmpx

fpertierit; non congruentius faltem, meli-

](]s

I

uíque. uni tantum ordini fuiffent affignan-

lib

da.

Nam quod non male, imo bene fa-

EU

€tum eft, melius tamen fieri poffe, non re-

lm

ugnat.

Itaque irritemus diftributionem

&j

ei, omnibufque detrahamus bona omnia;

Y

imo-& mala. Iftud jam in queflione eft,

chl

non cui danda figillatim, nam id nimis lon-

tiíc

ge confultationis eft, uti vidimus, fed. cui

tibu

ordini. An folis omnibusque bonis bona,

pre

an vero: bonis omnibus folisque mala: ma-

&ne

lis autem-an folis bona, an folis danda fint

malis .mala.

Yols

Nihil enim amplius quzeren-

eXpe

dum reftat;, nec alia invenietur divifio, pre-

;

ter

Kq

iprtü

DI

"TRACTATUS SEPTIMUS.

299

ter eam, que jam eft. Propofita eft qua-

Quoi i

(0t0 I

flio.

Igitur fi placet; ar

bitrare ; & vide,

an non in maximas. implicandus fis diffi-

& T

g OId

cultates.

Dic tamen fententiam.

dia con-

36. Ego vero, inquis ; fic ftatuo, ma-

mus r

nifeftam eífe rem.

Bona certe omnia ma-

fe TU

]

lis & perverfis omnibus abjudicantor ; ma-

tus um

lis vero & calamitatibus omnino oppri-

uis enim

« dele

muntor; fic judico, fic ftatuo.

fenatus

dementi arma non eripiat, quibus & fe &

d dl

alios in perniciem; iis male ufürus trahat?

Ita tu; & quidem magno faftu.

At vero ,.

YCatuy

an id.e re publica futurum putas, & vero.

eltan

etiam. quod maxime fpectandum eít , e re

urafis

Divini Numinis ?. Quisid dubitat, inquis?.

( d

Imprimis ego. Si enim modo tot benefi-

j D*

ciis alleti a Deo . & implicati peccatores,

ifigt

nihilominus tam impudentes funt, ut bar-

bene r

barum in morem ei rebelles fint ; ejuífque

,non t

tam (anéta imperia detrectenr ; in quantam

yarioft

eos impudentiam abituros cenfes ;fi injuriis

1 omniü,

a Deo f& peti exifítiment ; exiftimaturi pro-

cul dubio, fi cun&ta fibi bona eripi períen-

jont i

jmso?

tifcant;.& preterea non ferendis calamita-

(.al

tibus involvi ? Etfrontem fi fe mendicus

gis

prebeat eleemofynam lautam cum accepit,

benefactorisque füi oculos impudenter in-

yo:

ii

volet ; quid demum ab hoc fcelefto capite

expectari poreft , indonatus fi dimittatur,

ueid

& quod pejus eft mul&tatus male ? Non

MO:-Pïï

igitur e.re & honore Dei crit ifta divifio.

37.NNon

200

ARS SEMPER GAUDENDTI

37.. Non etiam e re publica: fi enim

ls

modo fcelerati illiy cum divitiis abundaat,

nullaque ullius rei, nifi virtutis penuria, pre-

dive

mantur, de impietate tamen füa non eru-

fcele

befcant , fraudes conícientia reclamante ni-

divi

&i

hilominus texant, juftitiam corrumpant, &

peffüumdent: quid demum illi , paupertate

Vitig

extrema cogenre, non audeant? Certe cum

füm

in omne nefas proje&um fit ejusmodi homi.

p |

num genus, neque quid conícientia dictet;

$:

quidve Deus imperet , magnopere foleant

vitiu

attendere; furtis, latrociniis, & bonorum

CT

depraedationibus complebuntur omnia: íce-

fiütur

leribusque tantis neceffitas & paupertas, ne-

[

que plane abs re; pretexetur.

Qr

.38. Video , inquies ; erravi.

Bonä

—

itaque, ne peílimi evadant, qui mali fünt,

dearcj

0ng

fceleratis omnibus, & folis poft hac , & qui-

dem profüfe ingeruntor.

uid enim?

pe

Saepius fane me audiffe- memini , & vero

etiam facre paoinze teftimoniis comprobari,

t f

divitias ruine caufam optimis ceteroquin

ftloy

viris, fepe numero prebuiffe.

Subtra-

fon

henda igitur ipfis eft mali occafio, ut fem-

TEUS

pàce

per boni fint. Scelerati vero cum jam orco

Que

fe devoverint, ea poffideant, nocere poffe(-

um

fori que pollint.

Neque, fi fupplicia

ls

strerna, qua evafüri non. fünt, malefactis

Cujpi

augeant, curandum eft magnopere.

$0

GUm

39. P'riori

[

TRACTATUS SEPTIMUS. 30i

[

TE

39. Priori hic arbitratus non eft abfimi-

indan,

lis. .Quis enim non videat, quod fi nemo

$ p

dives efle poft hac potfit, nifi fit fceleratus,

]

fceleratos illico fore quamplurimos, ut fint

1te T

divites? quod fijam. ubi bonis effe darur

nt, à

& fimul divitibus, multi nihilominus, ut di-

)CI'IBIB

vitias fibi parent, fectantur fcelera; quid

€ curn

tum fururum reris, cum ad opes nonnifi

homi«

per fcelera patebit via ? Infinitos (ane a re-

é&to virtutis tramite avocabit, & in omne

jidet

jJeant

vitium natura fua proclives precipirabit

orum

certa illa fceleratisque folis propofita divi-

fces

tiarum ípes. Fatere ipitur, iterum erraffe

yne

te, & nec malis. folis bona, nec adeo folis

& omnibus mala effe ingerenda.

Doni

40. At cum bonis tam bene affici vi-

j fünt'

deare, neque absque caufa, cum & te inter

&i

bonos fine dubio connumeres ; quid illis

enm!

agendum cenfes ? Divitesne vis ut fint om-

X vt

nes, an ut omnes pauperes ? divites, inquis,

ut fint; volo, & quidem omnes, & quidem

robafi;

atl

folos, Iutelligo: rem tuam agis, & pro do-

Tno tua, nam inter bonos te recenfes.

Sed:

Subire

üt f

pace tua dixerim, id certe Deo non erit us-

que adeo honorabile: infinita enim homi«

Til ora.

num. congeries, honeftaris virtutisque par-

/

: poffef-

tibus adjicier animum, non ut Deo, fed ut

»

j

cupiditati füuze obíequantur ; nec jam ple

j

f

Deo vivetur, fed divitiis; quod recte Au-

GUSTINUS admonert: Permixta, inquit, zfja

NHIPO-

paoi

s

»

ARS SEMPER GAUDENDI

jo2

fider

zemporalia. Deus. eff voluit: quia ft bonis folis

ea davet, putaveut 2 mali pvopter. beec. colen-

nem

dum Deum , a) quod fane,fi re&te expendis;

ion

non eft Deum colere; fed fe.

Adde, fi, ut

fitue

tari

recte paulo ante monuiíli , boni omnes efz

fent opulenti, non omnes in arrepto virtu-

qu ]

Tum

tis tramite perfeveraturos.

. Multos enim

divitie perdidere ; neque omnes eo füunt

Ino

cerebro, ut fine capitis vertigine faventem

ti fa

foliti

fortunz auram füftinere diu queant. Auge-

rent itaque, ut vides, 'divitiee bonis omni-

poten

bus paíffim & temere conceffe malorum

| diij

numerum ; & fic cum bonis favemus, mu-

Ti d

ltiplicamus malos.

41. Pauperes ergo fint omnes, inquies,

Qiam

Votum bonum eft fa.

df

ut femper boni fint.

teor, fententia vero non bona, imo perni-

| Dinj.

ciofa, quam quie maxime. Nam fi nunc,

l 15 d

quando boni, vite hujus commodis opi-

| Oinne;

busque minime excluduntur, tam pauci ta-

inen funt Deum virtutemque qui fincere co-

Q00m

lant, quam . paucos tunc futuros arbitraris,

O

ubi fanctos mores certo certius confecutura

eft mifera paupertas? Quis tum malus per-

veríam vitam in meliorem commurtabit, &

Vij q

ad bonorum ordinem tranfiliet, fi illico ex

tmidqu

opulento futurus eft miferrimus, &'üt bo-

h st

norum numero adícribatür, dimittenda vi-

C,ES)Obi

deat bona, qua non nifi fceleratis fas fit pos-

| Uf

fide-

Ug

4), Àug. in Pf; 66.

*

!

[

TRACTATUS SEPTIMUS. 303

fidere? Interim fi bonorum nemo dives;

ii

(

nemo potens, nemo opulentus, quis reli-

endi,

gionem fovebit opibus ? quis templa con-

u

ítruet, quis dotabit facras domus, quis al.

nse.

taria procurabit ? fceleratis fcilicet impiis-

. virti«

que hominibus ea incumbet cura.

Ipfo-

; enim

rum denique tyrannidi quis refiftet, f1 ne-

1no potens bonus ? quis eorum impuden-

[ fun

rentem

tize fe opponet: quis virtutis defenfor, quis

folatio oppreffis futurus, fi nemo juftorum

p

Omnk

potentie quidquam habeat, & omnis cum

divitiis , uti fieri affolet, auctoritas, omnis

lorum

vis, omne imperium, ad folos impios fue-

; u-

rint devoluta * "Vides jam certe , fi quid-

quam vides, neque malos omnes pauperes

jl

T

effe poffe, neque omnes divites: & longe

minus ; bonos, rectosque homines, aut om-

)

[, nunj

nes divitiis. cumulandos , aut paupertate

omnes miferifque effe implicandos.

»diS OPi'

auate

42. Video , inquies, fed quid agam?

quo me vertam ? illud tantum occurrit mo-

r

do, ut omnium fortunarum zqualis fiat in-

ybitrit

ter omnes divifio ; omnes pari pradu fint;

nfecuti

divites, opulenti, & felices ; nec quidquam

lus

fibi : detradtum obmurmurent boni ; nec

jbl

quidquam bonis adjectum conquerantur

il

mali : tum fane ceffabunt indignantium vo-

" (

ces ,obftru&aeque argento querimoüice con-

ticefcent, Verum utinam tacuiffes tu ipfe,

vir minime male! Hic enimvero omnium,

" flïäï

U

quos

E

304

ARS SEMPER GAUDENDI

quos protulifti, dementiffimus eft arbitri-

| f f

tus ; prout fecuturo T'ractatu planum fa-

| malu

ciam. Omnia dum zquas, perturbas om-

Te f.

nia, & dum cunéta facis paria, pervertis

Hc porro

!

facit

fingula, & perdis univerfa.

deinceps, uti dixi: nam diffolvendus eft in

Cl [

aliq

prefentiarum hic hominum cun&a arro-

quir

dentium ridiculus

: Senatus, cras agentur

ubi

reliqua.

tegra

43. Illud tantum nunc ex hac ratioci-

Qui

natione colligam, abs re effe, quod me alie-

1 t

na felicitas, aut etiam advería fortuna an-

; Bf

gat, follicitum habeat, & perturbet. Rur-

Otdins

fus ab omni ratione longe alienos effe fer-

IQ

mones illos, quibus otiofi quarimus ; cur

Tiones

boni deprimantur, cur mali floreant : cur

1oy|

fi aliquibus bonis bene fit ab opibus, & a

Àc

re domeftica, non fit omnibus : cur , fi ma-

lis aliquando futurum eft male, non fit mo-

"tl

hs

do : cur fi plectantur aliqui, non caftigen-

gj

tur univerfi ? illud enim jam oftenfüm eft;

Toyy

univerfim magno confilio & fàna ratione;

"

Íceleratiffimo cuique fpes etiam maximas

IlbuS

fuiffe ingeftas: deinde etiam, non alia, quam

lrlfe

tam inaquali malos inter bonosque forti-

:

quide

tione, bona vel debuiffe diftribui, vel etiam

n j

potuiffe. Quod fi vero veritatis hujus vim

percipio, tum fane hujus fcelefti & illius

impii, & tertii nimium infolentis felicitati;

m;-

opibusque quantumcumque flagitiofi ho

nis

J

TRACTATUS SEPTIMUS. 39j

lrb'm)-

üm i«

nis facile acquiefcam , nec invidebo, ^ Si

malus eft, & tamen dives ; dives eff, ut be-

15 07*

ne faciat, & tandem bonus fiat : felicem

1Velts

facit Deus, ut ad füum obfequium benefi-

j pOl'l'O

ciis perverfüm alliciat, Obfequi fi noluerit,

s elit

aliqua ejus bona remuneratur, ne quid.

| qo-

quam in extremo judicio poffir exigere,

agentur

ubi plena fcelerum ineunda eft ratio, & in-

,tegra füppliciorum fübeunda eft menfura.

'atigc«

Quid nunc nequidquam rurbor ? zsrelligem

e dlit

22 novi[[nis eorum : l(thic toti mundo fiet

12 df*

perfpicuum, non nifi providentiffima Dei

fur.

ordinatione hec fic fuiffe difpofita; fanctif-

fc fer»

qu

fimaque prorfus ratione id factum, ut ra-

!

tiones Divinae Providentig nos laterent.

p.OÍ

Providentiam hanc colo, & fecurus fum;

lsa&a

hanc veneror & felix füm ; hanc adoro &

[,üma

beatus füm, — Omnia fic fecit, qui fecit om-

i m

nia ; & ut facerer omnia , fic effe voluit

al

p

fingula.

Juftus eft, qui fuum cuique dat;

nfum [j

Providus, qui cuncta recte ordinat ; San-

yatiom

&us, qui non nifi rectiffimum finem ope-

maxlmai

ribus fuis habet prefixum.

Itaque Zene-

lit;

(

dicite ommia opera Domimi Domimumn, &

u Om

quidem Ex oc gume ignorantie mez , wf-

qd

j

que in feculum,

i jl

& 0o( &*

fjj

o ho

i[,

j

U^

TRA-

506

ARS SEMPER GAUDENDI

fed

tem

-:03062- -$03063: R3 —æagæ«-

€ur

Uny

TRACTATUS vnh

Plic:

j

vidi

Pufillum. & magnum ipfe fecit : &

n

zqualiter eft illi cura de omnibus.

Dan

-

enda

Sap. 6 » $.

Qu

Oflenditur , (* bouor. e* malor promifcue

Tud

inter fe babitare debuile * item mon. £o-

dimus

ls

za fortune modo, fed . dotes corporis

loci

Q animi bominibus non equaliter. de-

mon

buife dari. ltaque me te affigaut. de-

niby

jféctur , nec. miferie. alieue

pror

, aut eliam

ii ]

proprie.

Dorur

fifen

PROOEMIUM.

m

iffe I

E omnibus curam eequalem quod perat,

quen;

D

nullius perfone exceptor Deus , tam

lürg

id quidem verum eft, quam verax eft ipfe

titm

Deus, qui id fuo ore teftlarur, & vero etiam

tione

factis comprobat.

At quis id fibi perfua-

n qu

ferit, inquies, qui tanram non in reliquis

modo creaturis, fed & inter homines ipfos

rerum omnium, non fortunarum modo,

fed

"

",

DI

TRACT;!&TUS OCTAVUS. 3oy

fed & corporum ingeniorumque varieta-

b

tem attendit? An vero eandem filiis fuüis

curam adhibere cenfebitur parens, qui

unum quidem ftudiis magno impendio ap-

plicat, alterum vero ad quisquilias, plebe-

I

Jorum fzecem abjicit; ut laborando maligne

victitet ? fi pater eft communis, communes

d

.fifint filii, cur non communis favor? Hec

Audi-

Yibus

Deum rurfüs impetit querimonia.

enda eft omnino, & porro detergenda.

Quod ut ordine agam , prout preacedenti

'Jractatu de fortunz bonis egimus, often-

Va

dimusque, ea neque bonis neque malis fo-

n lo

lis potuiffe erogari, fed promifcue ; ita &

nvpm*ir

hoc ipfum magis dilucidandum eft, & de-

u d-

monítrandum preterea; hoc quoque om-

