tenus tantum afpicimus, certum eft puero-

j

rum

n

106

ARS SEMPER GAUDENDI

eulic

rum inftar, qui horas mallei campaneque

repetitis ictibus indicari audiunt, artisque

I€ fej

omnis qua in rotis eft, ignari fünt inte-

bere :

rim, illico exclamaturos nos, hec quidem

pefta

omnia caíü evenire ; noctem effe quia nox

tot «

eft , zfítatem quia contigit, pluere quia fic

que

cecidit, res ire prout eunt, & quod eant

qui

cafü fortuito, & fic quafi temere.

piet.

23. Verum qui penitius altiusque rem

illud

confiderat; omnemque rerum ordinem vi-

p

ciffirudinumque fymmetriam artendit ; &

£nig

quidem hyemes zítatesque in orbem ire,

ttm, [

fefeque per veris temperiem, autumnique

Tietate

humores ftatis temporibus excipere ; no-

mhoder

étes & dies certis fixisque intervallis minui

& augeri: frigora, caloresque per vices

delä

imperium tenere & fibi invicem predomi-

confi

nari; animantia & volucres, fuos habere

te fa]

prefixos terminos , quibus nidos fumma

&j

arte conftruant, pullos excludant, foveant-

Videg

que : arbores autem & plantas id veluti

? ebus

perfentifcere , ecquando calices floresque

Permi

fas fit protrudere per nature leges; idque

quafi

non ante prafixum tempus moliri audeant

apfüg

aut poífint ; rurfüs quamdiu folia fuften-

Ctün

tare; & quafi manu tenere, quando vero

intun

ea debeant manumittere, & füb terras vi-

UHO UC

res contrahere, extendendis radicibus no-

Vettend

visque quaáfi füppetiis conquirendis : infe-

DURT

uícas,

&a denique ipfa, ne fim infinitus, m

culi-

UHiVer]

a)]

NII

TRACTATUS TERTIUS.

107

ppintqe

culices, locuftas, cyniphesque certis prodi-

; ütiSqu

re temporibus, certis apere, certis occum-

(ünt inte

bere: atque hec omnia fuis evenire tem-

c quidr

peftatibus, fuis effe, füis redire, idque jam

quia i

tot annorum non interrupro lapfu, modo-

que fere femper fimili, & eodem : quid;

t qui

od t

qui ejusmodi cogitationibus mentem im-

1

plet , exclamare porerit, nifi magnificum

sque It

illud Davidis, quoque omnia continentur,

inem Y

JMagnus . Dominus €g. laudabilis nimis , ma-

dit ; 0

gnus omnino artifex, qui tantam varieta-

m irt

tem, fine ulla totius machinz, artisque va-

gmnique

rietate ; inter fe committit , continet , &

moderatur.

1

i n*

Jig mmin!

24. Magisque percellor; & in ea, quam

et VIICF[

de Deo concipere incipio exiftimatione

rædomï-

confirmor amplius, quod artificium obfcu-

ys hi

re faltem intellipam , illudque percipiam,

Celi ordinem e terra vationem peteve , a) cum

ps furr

[ fgvean!:

videam liquido, ea non nifi füblunaribus

rebus aut procreandis, aut fovendis, aut

d vll

; f

permutandis defervire & in finem a Deo

quafi inftrumenta applicari, ficut rotularum

:gffsi

j

Illad enim

jri dl

(

lapfus horologio dirigendo.

certum eft & manifeítum , quod fi Solis

jis ff

g

tantummodo Luneque curíüs fiíterentur,

unoque flarent fixi loco , totam illico in-

g"

vertendam effe, immo fübvertendam ter-

jcbus

re machinam , omnem illico perituram

ylis : I

1

(

A,

Univerfi fymmetriam.

Nam praeterquam

5 mllf

|

quod

!

«) Job 3s. v. 33.

108

ARS SEMPER GAUDENDI

quod alteri hemifpherio perpetua nox in-

2

cumberet, qu& frigore & obfcuritate , to-

Totas

tum illum terre tractum redderet inhabi-

fefe |

tabilem ; illa certe fphere' dimidia pars ;

Unurm

cui Sol perpetuo directus immineret,' pa-

prem

rum foret animalium ufibus accommodara,

Titm

& que plerumque foret fterilis.

Regiones

Quo

Ton.

enim ille, qua proxime Soli fübjacerent

radiüs caloreque aduíte , & in pulverem

noftn

redacte , nullum frugibus darent locum,

Tetar

animalibus vero ne refpirandi quidem fa-

tü d)

cultatem tantis ignibus ardens aér: remo-

&I'llm l

tiores vero a fole provincie, perpetuo ri-

tet ho

gerent frigore , atque adeo habitadioni vi-

ptus $

étuique minus accommode : alique tan-

Orber

tum regiones intermediz , temperatiori fru-

Inter-

erentur aura: fed hec terre portio, tan-

tem j;

te non fuüfficerer alendee hominum anima-

lo ar

liumque multitudini ; preterquam quod

loc f

quantumvis remiffüs calor, fi femper du-

COnfri

ret, nec ulla viciffirudine temperetur , fen-

& vol

fim terre fíüccum exedat, humoremque

s &

fubducat, aérem vero malignitate corrum-

Bo f

pat.

Unde id quidem foret confequens,

Rs v

generationem paulatim diminuendam, fru-

RUT

ges annonamque putrefaciendam , aérem;

I lts

refpirationi neceffarium., inficiendum in-

IQ (

temperie, totumque hoc moódo hominum;

animaliumque. genus ; brevi tempore con-

m"qm |

ficiendum..

Rn

xlf. Ad-

NUI

M'TRACTATUS TERTIUS.

109

i r

.25. Advertite nunc , quanta induftria

dtate , t

rotas illas, orbesque ccleffes mutuo inter

et inhao

fefe nexu , horologii inftar compofuerit,

Qj pu

unumque alteri innexuerit fagax Deus. - Su-

premam quidem, quafi primam rotam,

cret, p

mmod

Firmamentum flatuit magnus ille artifex, a

Regions

quo ceu a primo mobili, aut; fi id primum

bjacert

non eft, faltem ut a fecundo ; .oculisque

yulveret

noftris magis confpicuo aftra omnia , Pla-

- Jocum,

netarumque orbes raperentur, diurno mo-

idem fe

tu ab ortu occafum ver(üs: & haec eft no-

; remo

&tium dierumque origo.

At unde ranta in-

Yetüo I«

ter-hos diverfitas ?. dicam : interim ita ra-

rioni V*

ptus Sol , obliquum ipíe carpit tramitem;

orbemque íuum percurrit Septentrionem

Que at

sdiori r

inter & ortum medius; cum in vere Arie-

tem ingreditur : curfümque hunc abfolvit

ytio, t

ym anin:

uno anno, quem quidem Luna 29. diebus,

hoc eft, plus quam duodecies, uno anno

um Q

i

conficit, füas interim gyrationes circa So-

p

lem volvente Venere, & fuas Marte, ca-

fetüLy h

lores & inremperiem Solis fine dubio, fri-

o

uU

gore füo & influxibus nobis non adeo co-

gnitis, ut attemperent. Atque eccum die-

:Onfequeuf'

goam,

rum variationem , eeftatis hyemisque vicif-

fitudines, & omnium rerum fublunarium

T

)

femina & exortus.

odun ?

o

26. Sol namque per diem radios calo

remque explicat, qui rurfüs per noctem

m ex-

temperatur. CaloF hic vapores patfi

citat;

vji' Ad.

lIO

ARS SEMPER GAUDENDI

citat, eosque e terra marique late educit;

qui per noctem condeníati in nubes co-

guntur ; & dum conden(àantur copuntur-

que, aér magna vi exprimitur, qui fic ex-

Dai

preffus ventum facit, venti vero in proxi-

fibu;

mas impacti nubes, eas aut pluviis ; aut

grandine nivibusque pravidas toto aére cir-

cumferunt , aut folis ardori temperamen-

tum allaturas ; aut pluvias rigandz terre;

nivesque fovendo íolo, quaíi hauftra cir-

z7.)

cumlaturas ; & hinc terre debita fecundi-

Ten

tas.

Semina interim fruticumque radi-

TittO

cule & flrpes calore folis excitantur,

tim,

T ad

humoremque attrahunt, quem per venu-

las fibrasque in varia forment folia & fru-

fe df

i

étus ; fpiritus fubtiliorve fanguinis anima-

lium alitur, & generationi aptatur, vires

-

Tion

teflri

dantur ,

quibus actiones queque fuas

expediant, adurendas procul dubio calo-

Oro

Iechy

re perpetuo, & frigore etiam perpetuo

nimium conítringendas.

Hinc omnis ea;

Curat

quam non íatis admiramur, rerum varie-

T10n ;

tas , exortus, difcurfationes, fuftentatio, &

le po

occafus: & omnia füis aptata locis & rem-

CQf

poribus; que quidem non a floribus tan-

qi (

tum terreque fructibus; fed & a mufcis

Biis.

ipfis, vefpis & culicibus rite & exa&te ob-

?diciu

"

ervantur.,

WIM ;

p

P )

li ]

x d

eio

$ V.

: TRACTATUS TERTIUS.

3

III

w ediri

ub

& V.

:ogumur.

Deum *vero effe & uon alium , qui. ceele-

y f

i p

Jlibus corporibus ut infrumentis utitur ad fub-

lunavia dirigeuda , magis expenditur

yiis, ul

) éred

& e Jeriptura probatur.

etamte

g. erta

m vero quis id credat,aut aliam prae-

;17.JA

ter divinam , omnemque omnium

yftra d

cecund:

rerum naturas circumítantiasque ; quze nu-

mero infinite funt, complectentem Men-

je radi

citantut;

tem , haec tam varia tamque neceflaria ter-

r& adminiítrande inftrumenta, rite potuif-

t NenU

u &f

fe difponere, ad fingula prout in lucem ve-

niunt, producenda ? aut Deum terreftria

g anin

non difponere, quis dicat, qui coeleítia tcr-

Eque (uä

reftribus tanta induflria aptavit ? An ergo

horologii artifex, rotarum & quadrantium

ibio &

1 e[pEüE

rectam dimenfionem defignationemque non

curat, X rotis tantum invigilat, cum has

omil 4

n

non nifi illis exhibendis conftruxerit? Agi-

te porro, inquit, non fine ftomacho, quaf(i

tentaliO) ]

odg

caufam fuam acturus Deus, Jobo tefte: vos

qui fublunarium curam impie mihi dene-

oribu

n

gatis ; auétorem producite , & fi poreftis,

o

[

edicite tandem.

Quis dedit vebementiffimo

exaäe

imbri cuvfum, €$ viam [onautis tomitrut , ut

lueret fuper terram abfque. bomine in defevtoy

aubj nuluy mortalium commoratur ; u£. ample-

Tef

j

1I2

ARS SEMPER GAUDENDI

dique

vet imviam €9 . defolatam , 129-* produceret. bev-

bas viveutes * — Quis eft pluvue Pater , vl

nübes

diffol

quis genuit [lillas voris ?. .De cujus utevo egr.[-

quidi

Jà «f glacies, €$ gelu de calo quis genuit ? a)

& quafi fi artem, qua hec omnia conficit,

pluvi

lic de

quamque jam generatim expofuimus , quz

delab

tota in ftellarum difpofitione confiftit, mor-

talibus vellet declarare.

te ini

INumquid , inquit;

Cs Tl

conjuugere valebis amicantes. Plejades, aut. gy-

Cere n

vum. r&uri poteris diffpare ? Numquid pro-

ducis luciferum i2 tempore fuo; €g ce[perum

n

uod fi

t

füper filios tevre) confuvgeve facis ?

neque tu, neque alius quisquam inftrumen-

lic f

Jsque

torum. aut compofitionem , aut ordinem ;

aut morum in manu füa habeat preter me;

Tatri

ld edo

qua fronte eorum , qua non nifi hifce in-

Ítrumentis conficiuntur , auctorem alium

tüm a

ponis, aut eorum mihi detrahis produ&i-

ttü f

onem ?

fmgu]a

28. Quis itaque dat vebemenutiffmo im-

pluvia

bri curfum &2 viam fomantis tomitrut ?. Quis

Tem j

|

flocu

l

non obílupefcat ? pendent in aére. nubes

imcil

multa pluvia gravidae, quam tamen nimio

frigore conflipate eniti non poffünt: exci-

Tetrim

Ine] ?

tatur itaque fuperiori in aére vehementiffi-

mus ignis, fulgeur inquam, & tandem ful-

pl

Ij

men, quod fummo impetu & celeritate nu-

bem condeníatam perrumpit, non fine in-

Ct[eto

un-

þgenti flrepitu & fragore diffilientium

ique

&) Job. 358. v. $. 28.

4j

TRACTATUS TERTIUS.

.113

J

t d.

l

dique nubium (& hic fragor tonitru eft)

at i

nubes autem fic concuffe , in aquas illico

muqi

diffolvuntur , qua lapfe per aérem in li-

quidiffimos coguntur elobulos, qui quidem

"t d)

confcl

pluviam conftituunt: íin aurem plobuli illi

fic decidentes, in frigidiorem aliquam auram

1US; qUæ

delabuntur, in nivem efformantur, aut cer-

m[; TU

te in grandinem. Dic amabo, quem tu di-

', inquih

ii fj

cis modo pluvie patrem ? eum certe di-

cere necefle eft, qui educit. nules ab extremo

quid r

terve , fulgura. in pluviam fecit, qui producit

a perim

ventot de tbe[auvis fuis. a) Interim pluvia

od 1

iromete

hac fcecundatur humus ; . radices vero ftir-

pesque humorem fügunt & attrahunt, ut

sinem

vpter )

matris papillas infantulus.

Quis vero eas

id edocuit ? Et ne de majoribus hec tan-

tile 1

tum a Deo dici putes :

Quis, inquit ; ge-

m d

guit [lillas rovis ? ítillas inquam , guttasque

Produ&i-

fingulas quis genuit, non ingentis modo

pluvie, fed vel roris matutini ? quis ro-

gf i*

j

rem ipfum ita coxit & attemperavit, ut

u1

flofculis delicatiffimis alimentum , imo &

a m i

limacibus apibusque efcam prebeat fane te-

m !

iil

nerrimam , mox convertendam in dulce

fi'un[ au

mel ?.

paneti^

29. Et hec quidem Deum non cura-

gndem »

re , iaftrumentisque füis tantum artendere,

foritte!

cetera cafüm ferre , eft adhuc, qui evin-

" [lne t

cere præfra&us vol

et? Profecto vel unius

" [lum [

H

;hri«

( p

&) Pfal. 134. v. 7-

:14 ARS SEMPER GAUDENDI

j

Chrifti evincitur teflimonio. —Aefpicite , in-

quit, volatilia celi, quoniam 1on ferunt , ueque

[

metunt , neque congvegant. im bovvea, eg. Pater

veflev celeflis pa[cit illa, an cafu paícuntur,

&q

quos ccleftis pa(cit Pater ? Rurfus, cozfide-

Tüpi

vate lilia agri , quomodo cve[cunt ; non labovant ,

tià,

Via;l

nzeque nent. ) Unde ergo eis heec prattexta

tam nobilis, topa tam candida & decora? an

Unit

CILOrf

ca(u facta , cafu inventa, cafu fcapo viridi

füperexpanfa ? Deus fic ea veftit, inquit

Qué (

Cümja

Chriftus. Et vero aliud credere quis pof-

fit; divina nempe deítinatione haec omnia

TUr at

non evenire, que tanto ordine video di-

ltbus

gefta ? frutices füam habent altitudinem,

minima

fuam flores, flores finguli fua folia defigna-

tephr

tz latitrudinis, coloris, odoris, imo & nu-

*

I

IlS pto

mero fere femper paria

.

& ad hac om-

j

pore (

nia, culicem. etiam & mufcam ne excipias,

video.celum concurrere univerfüm.

tabity

I()tulas

3o. Quid enim? an viliffimus ille quan-

tumvis flofculus, aut limax ille abjectiffi-

fio d

org ;

mus, produci potuit fine humore & calo-

re, corporibus illis gignendis attemperato:

minime vero.

At calor undenam princi-

pium fümit nifi a fole; & a nube humor?

Ál

Rurfuüs , que nubium origo nifi fol, qui

radiis fuis quafi antlia vapores e mari edu-

th

Xit; & a falfupine depuravit ? Denique ca-

lor folis atque adeo fol ipíe, a quo de-

1nutn

4) Matth. 6.

3 A]

p

NDI

TRACTATUS TERTIUS.

Il

mum prodiit, nifi ab infinita illa artificis

ïefpz'ciie, l

1

Yi tf

omnia dirigentis mente ?

31. Quis hec duo non obftupefcar,

, D

g(caot

& quis non in tanti numinis admirationem

us, uf

rapiatur? primo , tam multa, tam ingen-

9 labot

tia; tam ftupenda inflrrumenta fuiffe prae-

via, & omnia adhiberi ad flofculi unius,

c preut

unius folii, vefpae unius, rana limacisque

decorat

efformationem : iisque efformandis debito-

ap0 Vi

que ordine collocandis inítrumentis , in-

it, nf

cumbere tantum Deum ? Deinde, non mi-

quis p

nori arte paucioribusque inflrumentis cae-

ec omny

video Q

leftibus opus effe, ad procreandam mufcam

minimam , quam ad gignendos maximos

cirodioert

lis dehp?

elephantes ; neque minorem illis , quam

his producendis a Deo induftriam adhibe-

imo &

d ha $

ri. Quis hic non admiretur, quis non ftu-

pore defixus hereat ? Certe minus id mi-

n edp

atfum.

rabitur, cui jam perfpectum eft, totidem

rotulas ab artifice adhiberi, ut in horolo-

yus lt

gio defignentur minuta fingula, quam ut

l

e a

hora integre, diesque tota.

Qore U

quenpe

$& yIL

enam [

j

gb lu

Adeo wonu e[e. Deo indignums ut. coutra

mü (01

l

gloriofiffanum fit , minima queque pro-

duceve , eorumque curam

penqe

eveve.

MTM

T vero inquies, ut illud demus; ma-

ml

32.A

gna fe induflria Deum impendere,

Ha

ut

ARS SEMPER GAUDENDI

116

ut füblunaria omnia producantur : illud ta-

la a

men non eft credibile, confervationi fingu-

T

lorum mentem advertere ; indignum id cer-

lu

te videtur majeflate tanta, vililimis hifce

ET

reculis & quafi nugis impediri.

Verum

bern

Ambrofio quafo refponde divinitatis cura-

€ceu

tor prepoftere. Quis operazov megligat ope-

dum

vis fui curam? quis deferat eg deflituat , quod

Iie

ipfe condeudum putavit ? f inyuria eff (nem-

Quem

egere, monne eff major injuria fe-

etm

pe Deo) v

ciffe : cum aliquid son feciffé nulla fit imjufüi-

j

nf

£ur, von cuvare quod feceris, [umma inclemen-

mod |

ia ? 4) Ne in pecudes id quidem cadir, ut

vVibit:

reCe ex Simplicio paulo ante dicebamus.

Dos,

Ruríus alio ià loco AwsRosis. 7) Eff ali-

uf

quid bac affevtione fhultius , ut feciffe dicatur,

itipf

HUR

sundum; $9 curam ejus mon ageve ?. Ut quid

fécit ; fi. mom. ad illun. pertinet quod — fecit ?

quam

Praeterquam quod illud liquido perfpicio,

Cs

iisdem plane calorum orbibus & inftru-

Ctte

mentis opus effe ut conferventur, quibus

impiu

primirus fuere producta, quod fàne dicta

confideranti manifeftum eft.

Quam

33. Verum fi rei indignitatem arguas,

Operi|

nimiamque fore Dei fe ad gramina , are-

Videt

nulas, vermiculosque demittentis abjecti-

Derbe

onem contendis, certe illud primo cum D.

cis ef

Color

Ambrofio Simplicioque urgeo. Nmþ f tlr;-

?

$) Amb. 1. 1. Offic.c. 15.

£) Amb. incomm,

M

fä '"'*.

I. ad Cor. par. 4.

NDI

.TRACTATUS TERTIUS.

113

: ild

les evant, cur omuino condchautur ?. Si inglo-

oni ing

rium ea coníervare , ecqua fuit gloria in

m id ot-

lucem protrudere, infamiz, fi ab auctore

imis hf

agnofcantur, futuram materiam ? $Si gu-

Venin

bernare ea, fi alere, pudenda Deo res fit,

tatis QUt*

eccur hec genita eít Patri tanto. poftmo-

Tigt q-

dum pudenda foboles? Certe ab ipío ope-

hu

ris exordio graviter errafíe dicendus eít,

Óf (act*

quem operis facti poenitet ; poenitet autem

jpit -

eum operis, cujus meminiffe pudor fit &

ii

infamia,

Igitur fi confervare res hujus-

inchima-

modi Deo indignum fit, certe non confer-

vabit: nihil enim íe indigpum committet

Deus, pudebit ergo Deum opus fuum

cebamus

Hj il

aenoícere.

uod fi id ita eft, jam certe

inipía rerum formatione erraffe dicendus

t t

? U 4«;3

eft.

Quod quia in Deum cadere nequa-

quam poteft, aut coníervare & dirigere

Ti fm:'?

erfpic

cenfendus eft omnia etiam minuriffima ; aut

certe non creaffe ; hoc vero prorfus eft

u

*

u quibm

impium.

34. Deindeillud urgeo. — An tibi quid-

fine d

quam exiguum, quidquam humile in Dei

operibus, quantumvis exiguis & humilibus

um u

videtur, morralis homuncio, & tamen fu-

d 1M€

perbe? aut minorem in flofculi, aut culi-

s o

]

cis efformatione artem , quam in folis ipfius

ccelorumque ingenti fabrica ,impenfíam cre-

nä)/am Í le

dis ? Auguftnum audi. JDeus ia artifex

ut miuov Wom f im

efi magnus in magnz';,

dncn

3

puz

ir$8

ARS SEMPER GAUDENDI

18

| r

parvis, que parva, uon fua gvauditate ,

Áf

mulla eft, [ed avtificis fapientia. metienda

[

unt.

4) Quibus verbis fi addere quidquam pof-

! jlu!

| quij

fum, illud dicere non verebor, majorem

rl

me longe artis eximie praftantiam & ef-

fe&ta in mufca & culice, quam in folis lu-

cidiffimo corpore comperire. Plura certe in

qpic

&i

culice nobis confpicua fünt artis argumen-

ind

ta.

Nam ubi duos tresve in fole motus;

lame

generalesve effe&tus & vibrationes agnofci-

celli

mus, millenos fane in culice , plurimum-

li.

que inter fe differentes & varios, oculis

ipfis intuemur.

"ttendat. cbavitas. veftva,

16f

Qquaq

inquit alio loco Aupuítinus, Deumque vel in

fivi

ulice agnofcite.

Quis difpofuit iembra. pu-

j

Cipi

ci$ €9 culicis, ut babeant. ovdinem . fuum, ba-

[

beant vitam fuam , babeant motum fuum?

apti

fident

Uzam bofliolem. brevem , minutiffimam confi-

GE 0i

deva quam volueris : fi confideves ordinem mem-

um

brorum ipfius, €$' animationem vite qua mo-

Cuids

vetuv, ut pro fe fugiat mortem; amet. vitam,

culi |

uppetit voluptates , devitat o

leflias, exervit

f

w[us divevjos , viget im wotu congruo fibi!

Jüxt

Cnitr

Quis dedit aculeum culici quo fanguinem fu-

lum

gat ? quam temuis fiftula eft qua Jorbet ?. D)

adde, quod per microfcopium culicem con-

tüm

templantibus patet; forcipes habere in pro-

pon

infe

boícide, quibus carnem elevent füccumque

mell

ex-

4) Aug. l, 1r. de Civit. c. 22,

malc

-&) Aug.in Pfal, 148.

p

J TRACTATUS TERTIUS:

3

!

exprimant, fic facilius attrahendum. — Quis

7

[

difpofuit ifla, inquit Auguftinus , quis. fecit

i

f

[

illaJ expave[cis i minimis? Lauda Magnumn:

m p

qui fecit im calo augelum ,. ipfe fecit in terva

najonam

vermiculum.

Ita ille.

nad

35. Et fane mirabilior mihi longe eft,

folis l-

apicularum in fuo melle conficiendo labor

certei

& induílria, quam lunz folisque labores

-gumerþ

indefeffi.

Quid magis ftupendum , quod

1005

tamen pauci attendunt, quam favi in íüGas

agnofci-

cellulas tam artificiofa diftin&tio ? fexangu-

rimutr-

lares omnes fünt zquiangule & sequilate-

, oculi

ra, figuramque omnium ifoperimetrarum,

| wfimn

quaque fibi fic congruant ut fuperficiem

j vt

favi exacte compleant, omnium maximam

ya p

capaciffimamque conftiruunt, utpote etiam

m D

quam in medio cellule. con-

aptiffimam ;

g J

fidentes, undique ore attingant. INam li-

m dl

cet octogonum majus fit hexagono, & um-

i t

nium ifoperimetrorum maximum fit cir-

e um

culus, tamen nec octogona neque cir-

o um

culi ita fibi congruunt , ut favi planitiem ;

jj 0

juxta f& pofiti; perfe&te compleant. 'Tres

yrin h

enim circuli fe. tangentes externe , triangu-

lum curvilineum in-favo vacuum deperdi-

',g;

?

l

tumque reliquiffent, quod neque alia apis

ficem ?

otuiffet occupare, nec ab ea; qu& circulo

oft n

pID'

infediffet, apicula, ore contingi & repleri

melle...Quis autem Geo

metriam illam ani-

Fuccumquf

!

malculo indidit, quam ne

homines quidem

ni

4

120

ARS SEMPER GAUDENDI

nifi longis demonftrationibus affequantur?

Jam vero aranearum telas qui confiderat,

[

quantum ifthic reperturus in tenuiffimis fi-

flino

lis. deducendis , jungendis, inter(ecandis

i m

artificium ?. Quid vero bombyces ? ut fe-

lud |

ís filamentis füis involvit turpis vermicu-

bere

lus, daturus tamen humanz. füperbie non

glor

vilem materiam ! ut poftmodum in alitem

jeà

converfüs, totam quam fibi ex infinitis te-

quaq

nuiffimi oculorumque aciem fere fugientis

Yeno

fili complexibus , ezdificarat capfülam, ita

tüdin

perforat & penetrat, ut tamen ne unius

etlor

quidem fili texturam frangendo interrum-

judic

pat? Quid his immoror ? Volucrum tan-

lim (

tum nidos afpice , alios quidem e limo fo-

nitate

lide fübaéto circa parietes pendulos ; alios

qui&-

e crinibus quos ne homines quidem eo

One

tempore reperirent contextos, figura quafi

luei

ad tornum exaca ; alios plumis molliffime

Cer

inter fe connexis flratos : rurfüus appetitus

guttl

animalculorum varios affe&tionesque confi-

Tan

dera, ut irafcantur modo (nam & mufcis

totu

fua bilis ineft) modo gemant & doleant,

Com

modo exultent & fübfiliant ; fupgiant modo

red

& averfentur, redeant rurfüs & comple-

Quar

&anturea , quz nature fünt accommoda, aut

&nt

incommoda. Hs inquam & longe plura

m

attentius perfcrutare , & fübductis rationum

fbrr

caleulis ediflere, an non haec admiranda

magis, quam ea qua cclorum orbibus

continentur ?

35. Sed

Dr

TRACTATUS TERTIUS.

I2l

T

35. Sed ne comparationibus adnaíca-

fiderat

tur invidia, illud dicamus cum D. Augu-

fimi f-

ftino: JDeus ita artifex €g magnus in maguis,

(ecandis

ut miuor non [it im parvis. Quapropter il-

? wf

lud ftatuamus, parem eum omnibus adhi-

ermi

bere induftriam, parem curam : neque in-

yie non

glorium magis efle , nec minus tanta ma-

» alitem

jeftate dignum , minimo flori, apiculeeque,

Jitis t

quam maximo celorum orbi invipilare. At

1gienris

vero ut id dicam tertio, cum de Dei magni-

Inp n

tudine & majeftate fermo fit, an vel ipfum

- Unius

coelorum folisque regimen , occupationem

errurme

judicas dignam Deo ,. majeftatem ejus fo-

( t«

lam fi confideras, & ad tanti numinis bo-

nitatem & mifericordiam non attendis ? aut

imo 10-

quidquam in celorum accurata difpofiti-

s; d

jdem &

one reperis dignum Deo, quod non in vo-

lucris minimz conítructione reperitur?

yn qi

volifr

Certe,; quod & fapiens teftatur, 7anquam

ij

apperi[

gutta roris antelucani que de[cendit in ter-

J

[-

vam , [ic efl ante te ovbis terravum. 2) En

ld 9

k ml

totum univerfi orbem , cum minima guttula

comparatum, & vero etiam eequiparatum ,&

doleuth

nr od

reéte : neque enim aut rei magnirudo quid-

quam laudis adjicit , neque exilitas provi-

conmp

.

r

dentig divine quicquam adimit

auget

gepu

eam potius, quo magis|humanis oculis ars

fübtrahitur.

ationut

[

mira

Hs

grblbllï !

a) Sap. 1*. v 23*

jj

$i

ARS SEMPER GAUDENDI

193

36. Quarto denique non fàtis univer-

CUT

f& nature providiflet Deus, nifi minima

Ti5 Ui

etiam viliffimaque curarentur, cum ea ipfa,

ris C

nature íuftentande aut . ornande fuerint

denti

neceffaria.

Alia enim in alimentum cete-

ler,

ris, alia in medicinam cedere debebant; alia

cred

nece(litatis, ornatus cauffa alia, in hoc or-

iic

bis theatrum prodire erat neceffe : Omnia

de f

denique, ut, quod omnium rerumi finis eft

que.

ultimus, artificem Deum fuüa varietate , ma-

quid

gnitudine, exilitate, artificio tamen in om-

türg

nibus admirando , proderent ac declararent:

hia

quod pluribus oftendere füperfedeo. . Hoc

certum eít, omnia mutis vocibus, non ca-

di fup

n

(fe5

los modo fed & minima gramina ; & ani-

Wor;

malia quantumvis exilia ezarraere gloriam

.

fi us

JDei.

us

5. VIII

qUt

Tnet

Hinc coucluditur , ii omnibus etiam miui-

Hic

mis nuature eventibus , admirandam «f

jeit

e? adorandam providentiam

dico

»

ez.

Llud igitur, hec confiderantes, ma-

be, (

37-1

gna animi fübje&tione admirabundi

cret

dicamus, magnum enim vero & peritiffi-

Qund)

mum effe artificem , qui fe in omnibus pre-

faiff-

ftet admirabilem ; eumque fümma accura-

QVen]

tione invigilare omnibus, qui ad minima

j

etiam, quaeque nullius videbantur pretii ;

accu-

iv

—

-t

DI

TRACT('ATUS TERTIUS. 123

ünivet-

áccuranda, tam inpentibus tamque accura-

minimi

tis utitur inftrumentis: adeo ut ne volu-

aipf

cris quidem minima , divinam illam provi-

foerit

dentiam follicirudinemque; quantuimvis ce-

1 at

AÀn cuiquam potius

ler, poffit effugere.

ant; d

credetur quam ipfimer, cui ramen nihil

hoc ot-

ita curz eft, quam füamet gloria, bonaque

Omnt

de fua divinitate exiftimatrio ? quod fi ita-

inis el

que indignum Deo eít, parva. curare, ut

ie; It

quid igitur de ea cura gloriatur ? Gloria-

in ome

INouue duo

tur enimvero apud Matthaeum.

rarent.

Hoc

palfeves: affe veneunt, €g! umus ex illis 102 ca-

dit fuper tervam fae patre vefiro ? & fi volu-

on ««

cres adhuc ea cura dignos judicas, en mi-

& n*

nora: Feffri autem capilli capitisomnes numera-

glow'am

ti funt.a) Quis id , quantumcumque rationi-

bus evictum jam fit, fine heefitatione ulla

aut errandi formidine credidiffer, nifi ipía-

met hoc divina majeftas palam fateretur?

"D

Hic pedem figo, hic fixus fto. Sine ulla

"d

igitur trepidatione dico, & adhuc parum

,

dico pro veritate rei, Deique magnitudine,

38. Nihil prorfus accidere in hoc or-

be, quod non divina providentia; ut acci-

yes, D*

^

j

deret, fu

erit decretum ; in eumque finem

cuncta ab eo inftrumenta füumma in

duftria

vtl

bus [

fuiffe difpofira , ut omnia prout eveniunt

j at

evenirent ; ea tantum fi excipias, qud a li-

bero pendent hominum ar

bitrio.

Neque

i

terra effet,

&

qu

Xhoc tantum generatim, terra ut

8) Matth. 10. v. 26.

124.

ARS SEMPER GAUDENDI

& non aqua, aqua vero aqua, ceteraque

fe

deci

id quod funt ; neque vero etiam hyemes,

eeflatesque ut effent aliquando , uti & fri-

alis

Tigt

É

r

ora & calores ; fed hyemes modo tam

igide quod fint hoc anno, :ítates quod

Ut

ID Y

tam ficce modo, modo tam humide, plu-

vie modo tam den(z, exacte tor guttarum

phà

millionibus fete & neque pluribus neque

efti

tem

adeo paucioribus (idem de cateris efto ju-

dicium) id totum in arcano Dei fànctuario,

null

fummo confilio fuiffe conclufum, idque ut

null

hanc hoc anno fcecunditatem terre daret &

t fo

non aliam : tum vero huic pluviz exclu-

topr

dende, celeftia attemperaffe inftrumenta.

pret

Praterea, ne unicum quidem flofculum,

abit

aut gramen in tota effe terre fuperficie,

f

quod non ejus crefcat arbitrio , decretoque

nit,

clare expreffo, ut quodlibet fuo quo creícit

celer

loco, enafceretur, altitudine, craffitie, co-

debil

lore, & pulchritudine exacte ftatuta & cir-

Onpi

cumícripra.

Ne unica prorfus arenula toti

prorí

adjacet oceano, nec minimus quidem in or-

&U

m

be eft pulvifculus, qui ;non defignatum a

Deo locum obtineat : nec ullo auferuntur

rolog

vento quantumvis magno, ut preefcriprum

imoj

ab eo excedant terminum, qui non mari

totün

tantum dedit terminos, & ventis pondus;

p

Tite d

fed & arenulee minimz & pondus indidit &

Türe,

terminos, eosque mutandi facultatem con-

j

ceflïtvventis ; €xcedendi autem ultra m

etas

ldenug

a fe

TRACTATUS TERTIUS.

125

DI

a fe pofitas, minime.

Nullum ex arbore

tertqu

yems,

decidit toto orbe folium, nulla volucris

alis profcindit aérem , quam non divina di-

& fri

.

.

do ttm

rigat providentia

in arboribus quidem

aut vento immiffo, aut humore fubtracto,

s qui

Jl

jin volucribus vero excitando & movendo

phantafíam. Denique nihil quod creatum

|EEarurm

neqi

eft interit, nullum animal emoritur, nullá

tempefítas , nulla intemperies aéris exoritur,

[fo j

tuario

nulla corruptio, nulli morbi, nulle peftes,

nulla mortalitas terram hanc corripit ; nulla

]ue [

yer &

ne formica quidem occcumbit, quin deftina-

exclu»

to prefiganturfingula Dei confilio & decreto;

mnenta,

rater ea, ut ante dixi; quealibero hominum

arbitrio inducuntur; & quidem ea arte in-

culurt

ftrumenta fua, ad hec confequenda difpo-

gerücie:

Teoq

nit, ut plane tali tempore & non alio , ea

celeritate aut tarditate; ea vehementia aut

Q at

debilitate , tanto temporis tra&u & non

jtes v

longiore aut magis contraéto evenirent,

1&de

unt univerfa.

mula t

prorfüs ficut modo contin

Neque hoc magis mirum eít, quam fi di-

j

( j

cam duodecim modo ictus campana in ho-

Qitim i

rologio a malleo quod fuftineat, modo fex,

feront

modo tres, modo unum, modo nullum,;

criput

totum hoc ex artificis, rotas ponderaque

on m

rite difponentis arbitrio, dependere & eve-

:

;

ond

nire.

d

idir

39. Quid modo reflat , nifi ut illud

1 [i)n

9

] mms

identidem inclamem Magzus Domizus ;

428

r

126

ARS SEMPER GAUDENDI

in operibus mamuum tuarum exultalo : a) &

Tnus

quamcunque pofthac naturz viciffitudinem

prov

dabitur fuftinere, illud ut cum tribus pu-

huc

eris maícule inpeminem. —Aezedicite omnia

mf

opera Domini Domino, laudate e9 fuperexal-

pros

zate eum in [cecula. — Benedicite glacies q9 mives

Tico

JDomino, Lbeuedicite noGes 9 dies Domino. b)

Quid enim ? non homo aliquis, imo nec

qua

angelus quidem, verum 2pfe dixit e9 fatla

pite

fuut.....Ipfe mandavit &2 creata. funt. c) Cer-

viri)

te non patiar folummodo , fed & gaudebo

inpd

prorfuüs ex animo, creata omnia Deo bene-

dte

dicere, hoc eft, ni fallor, ejus ploriam pro-

alte d

clamare : fiquidem exacta horologii dimen-

dütem

fio , & accurata horarum defignatio , laus

exim

eft tota artificis, quam campana, licet artis

Qlen

nefcia ; fuo clangore proclamat. Cum ita-

qUüte|

que tonitruis totum orbem coricuti inaudi-

lul

ero, ah dicam! quam accuratum eft hoc

Dera

horologium, cui tam preclara praludia in-

ferta funt affabre; audientiam inter morta-

pre

plur

les concitatura, attentionemque factura , ut

f

vocem Dei audiant; ejusque majeftatem ut

inte

agnofcant !

Da

40. O magne calorum qui & terra-

Íco,

rum arbiter, eterna Mens, Numen inde-

Quo

fatigabile ? quas tibi curaeque tua pares

qua

gratias agere poffümus, mortales homines,

'tellig

& Ífi nos fpectes,

indigni plane quos con-

x

idoy

fpicias ?

quibus verbis fat magnis extolle-

mus

4)

- &)Pf. 91. V. $. £) Dan.3, v« 71.. €) P. 32, v.

90

-

i

TRACTATUS TERTIUS.

d

): )u

mus eam, quam vel oculis ipfis intuemur

rudinem

providentiam, neque tamen mente fàtis ad-

bus pu

huc perfpicimus ? 24djwva incredulitatem

fe at

mofivam, à) coecitati opem fer, in omnibus

provide , in hoc quoque benefice & mife-

jjer

[

ricors Deus.

yuit. )

41. Hanc quafo auditores veritatem

mo m

quantum poteftis animo imbibite, & infi-

g fit

gite omnibus mentis , fidei, quin & rationis

j) C

viribus. Hanc enim de Deo opinionem fi

audeo

inpeffero, quid non peregero ? hoc igitur

) bene-

agite vos, hoc modo fit veftrum ftudium,

m pro«

alte de Dei providentia opinari: reliquos

(imen

autem dubiorum navos mentibus veítris

eximere, id tum mez cure relinquite , fa-

) , las

(et att

cile nulloque negotio omnia peregero. Iftud

autem cum mente bene fixum habebitis , il-

yum 1*

]

i inatd-

lud tunc fane & cum Chrifto appofite in-

,dii

eram , fi minutiffima quaque tanto opere

dl

procurat magnus Deus,

jNoune vos magis

r mortte

pluris eftis illis ?. &g fi fenum agri. ... Deus

fic veflit , quanto magis vos odice fidei : L)

du t

apax

(hem d

intelligo argumentationem tuam

Deus, vim perc

ipio, fed curam obftupe-

d

& n

fco.

Domine adauge mobis fidem : c) certe

'

i

quod ünum jam poffum,providentiam eam

fen i

À Pafö

quam admirabundus fuüfpicio, nec fatis in-

telligo, fupplex credo & venerabundus

homite

*

jos &t*

adoro.

. TRA-

o*

z

[

$) Marc. 9. v. 24.. ) Matth. 6. v. 26. 30

.€) Luc. 17. Y. f*

^ Vvy'

128 ARS SEMPER GAUDENDI

]

rumfi

fæääæ"- 7E936€97: -6936 9- -8930 097

inttof

Cum:

furus :

TRAÁCTATUS. 1V,«

trbar

n ,Un

'Tecum faàpientia tua ( Domine) que

ipitur

