It qi

Certe fi fic non intelligas ; fac, ut hoc vel

Aflpet;

illo, vel quocumque demum modo tibi

optli h.

perfüadeas.

Hoc íane intelllggo , Deum

ve Me

fingula fic flaruere, qui ramen inrelligit

omnia ; deinde id etiam intellipo, ignora-

| ao

re me omnia, qui tamen improbo fingula:

[im 0f«

quod fàne rationi proríus eít contrarium.

nomi«

2. At vero, vin? dicam,unde illa re-

n verie

prehendendi libido & temeritas ? Id pro-

fecto ex emolumenti, jactureque proprie

j A-üæ

j t«

confideratione ortum ducit : nemini bella

qu f*

Japonum Chinenfiumque fomnum inter-

Yioru;

turbant ; ifthic pugnatur bene , recte ifthic

JOd &Vi

civitates regnaque integra evertuntur , ju-

.

ye D

ffius ett ifthic Deus

*

hic vero agit perpe-

egemm

ram. Bene longinquis in regionibus fteri-

f

litate pereunt omnia , aut pefte abfüumun-

i t

tur aut fame ; quin hac ipía in Provincia

imo & urbe, bene caftigatur unius quidem

u

t

libido, alterius nimia arrogantia & luxus,

alterius intolerandus furor, plebis infolen-

, 15

'et I

tia, füperiorum injuftitia, inftirorum frau-

des.

Omnia bene facit juftus Deus ; id

ferorifi

i m

tantum in tota rerum univerfitate male fa-

cit; quo tibi male eft. Miferum eheu Nu-

jd tf

men !. Omni ex parte perfe&tus fuiffet

unin

2'

e€uSs

'H

220

ARS SEMPER GAUDENDI

]

Deus, ufquequaque fàpiens, ufquequaque

juftus, unicum tantum errorem, quem in

| fpiciä

te commifit , poft tam immenfà ftudia evi-

E&nf

tare fi potuiffet rantus Deus.

credi

has :

43. Ridiculum id quidem eft , pudo-

remque fatuitati noftre quod incutiat.

poni

iden

Hoc vero minime ridiculum.

ZEquumne

eít, univerfam rerum feriem mutari invito

pra

i

Deo, fed tamen volente te ? ZEternam il-

ua

lam librorum divinorum fàpientiam , &

fieri

conftituiionem ex illis decretam , irritam

bis.

üit t

velles reddi ? tantum ut guftu tuo judicio-

que pareatur,; hanc adverfitatem ut evadas,

LU

filii vitam ut conferves , mortem tu ut ef-

IU

fugias, patria ut floreat ; victoriam hanc ut

h

[/]

;

confequatur, totam univeríi futuram fe-

——

riem judicas interturbandam tu ? attamen

to)

fi attendis , ab hac hujus pueri vita aut

,

morte, a tuo interitu, ab hac clade aut vi-

GUsT

€toria, infinitee dependent difpofitiones re-

cnf

rum futurarum , longiffimo fecuturorum

]

temporum tra&u inter íe concatenatz;

|

quas non nifi ex morte tua tali tempore

obeunda, & ex iíta, qua cruciaris, patrice

clade, maximo artificio contexuit & inter

SONSER

Íe connexuit fapiens Deus.

Enim vero

omnia effatorum divinorum fila intertur-

banda funt, imo prafcindenda omnino, ut

tibi bene fit.

Univerfitas, inquam, rerum

perturbanda, ut univerfitatis particulae om-

nino exigue non fit male.

44. Cre-

*

22I.

Ti

TRACTATUS QUINTUS.

equaqe

44. Crede mihi, rem penitius fi intro-

Ípicis, ingentem tanro Deo injuriam facis,

juem i

Idia ej

& neutiquam fapientiffimum . effe Numen

credis, cujus fapientiffime facta non appro-

, pide

bas: non approbas autem cum fugillas: op-

incuti

ponis te vero ; dum non cedis.

Illud

Quom.

identidem . oculis. praefixum habe, quod

præc'are monet FricT: TUs.

ANe poftules ea,

[ Inyit

nam i*

que fiunt , avbitvatu tuo fievi : Jed ft. [apis , ia

[!

fieri queque velis, uz. fiunt

.

4) quibus ver-

ïm;&

rritam

bis commentarium fübnectens SiwPricius;

ait rectiffime, JJoc emim difciplinam inorum

Idicio»

vidiSy

omuem continet , [e conjumgeve umivev[o , Q9

unum cum eo e[é velle : uon autem ab univer-

we

vnc t

Jo fefe avellentem , €g. in angufHas ac potius

am

ad uibilum vedattum, Univer[o vepugnare ; 9

velle, ut. univer[um partem. tam vilem fequa-

artame

vità dl

zur. D) Sed fatis fit. Illud tamen cum Av-

GusriNo Epricríri fenfüm & fere verba

Qu "

ones fe

confirmante, numquam dixero faàtis. c)

rorut

Duc ime fumme Pater ,vafli moderator

T

Olympi ,

enp

Quacumque placuit , nulla pavendi snora

, Puli

& um

"dfum impiger. Face n.olle, comitabor.

emens »

ff u

nretti

Malusque patiar, facere quod licuit

070

j u

m

Pans IIL'

a) Epi&. Ench. c. 15.

Jie 0*

D) Simplic. in comm. c. 78. Epi&

c) Aug. l. 8. de civ. c. $.

W

222

ä*ä ( M

*

TOMSHIMER

DOeeeee

inpe

X g €

l

r

ER

$ U

ggml

JSbeses

& Q

&

pE

E

ese

GYe

$r G

ejus

CO

"

ER

S

ä

j

d

Bs

[

am

OP SHIHIHSHNE RO QH IKHOMQNÉS

illan

otbi

prir

PARS IL

Cap:

judi

Re[pona'etur duliis qua Divina

linq

COnt

providentia [clent. opponi.

ànim

dixif

TRAGTATUS. VL

ocu

dlej

Univerfa propter femetipfüm operatus

ete

us

eft Dominus; impium quoque ad

tient

diem malum. Prov. 16. v. 4.

Con:

Opiime a Deo permitti peccata in boc mun-

capi

do, demonfiratur ; ac propterea neminem

Tent

ür Lurbari debere,

lera

tur,

petr

PROOEMIUM.

fefec

ss:-oägw

Plaü

ä H Q actenus Divinge Sapientiæ infcru-

am

A Wg. tabiles abyflos conremplati íu-

i[l [0

mus, non ea quidem fiducia, quod fperare-

lor

mus illam mente poffe complecti, fed ut

: inggn-

'TRACTATUS QUINTUS.

223

200

ingentem opinionem, qua tantopere indi-

&

"

gemus, de magna DEI mente concipientes,

9r

at

ejus tandem providentiie acquiefícamus.

f0l

[

Jàm vero cum id etiam viderimus, infinitam

d

illam fcientiam neceffariam plane fuiffe huic

orbi recte dirigendo, duo inprimis ftatui;

primo, nihil prorfus cafü accidere; deinde,

capaces non effe nos, qui de rerum eventibus

judicemus; ac proinde id folum nobis re-

linqui, ut recte & quidem optime omnia

Ziwim

contingere ftatuamus. Hoc vero cum jam

^

animo fixum omnino fit, certe, ut ante me

dixiffe memini, plurima pofthac rationes

!l.

occurrent, quibus ut EPICTETUS ajebat, fa-

cile z omnibus Deum apud bomines defendam, a)

pentt

detergamque querimonias omnes ,

qui-

bus non recte de divina providentia fen-

wale 1

tientes fucum faciunt, veritatique tenebras

conantur afpergere. Ac inprimis illud quafi

capirale occurrit; DEI providentia fi rege-

LA

rentur cuncta, certe non permittenda fce-

g

lera, quibus & DEI glorie multum detrahi-

tur, & mundus concutitur univerfus. Hec

etra fcandali iis, quibus ftatutum eft ruere,

fefeque precipitare. Verum occurrere eis

lacet: Divinitatisque acturus caufam, often-

; ii

dam inprimis, ultimum finem, quem Deus

in omnibus fuis fpectat actionibus, effe (uam

pla

li li

Yi

gloriam,; feu Divinitatis fuze manifeftatio-

fy

nem.

fl

maeü

4) apud Arrian. l. 2, c, 16.

a24:. ARS SEMPER GAUDENDI

nem. Unde fecundum liquido elucefcet:

incufa

nimirum optima ratione ductum , ícelera

| Iefrao

quanrumvis gravia permififfe, nullaque in

cumtt

re, providentic füz mirabilem artem pree-

TUf

clarius oftendiffe , quam cum per ipíà fce-

| neceff

lera, glorie fuze, imo & hominum come u

modis, maxima adjicit incrementa.

; tligi

Thort

16 d

S.

I.

3f Cü

pluis

Juculcatur iterum; omuia a Deo beue färi;

It d

uosque capaces mom effe, qui de verum

j

ii

eventibus yudicemus, aut quidquam

flatuamus.

(Ue5 p

QUi eus

li& fün

Aneat ipgitur illud fixum ratumque

1. h/l

fundamentum , cui totam mentis

, Inonig

impro

noftrescogitationum, judiciorumque machi-

nam, tranquila ur fir, incumbere neceffe

2

ponam

eíl. Pramo quidem, nihil proríus in tota

nature rerumque ferie agi ; quod non Deo

Wentu

QUe .c

deftinante & dirigente agatur. . Idque non

temere & prout cafus fert, fed poft infinita

| Omniu,

| um

ftudia, omnibusque recte expenlis & per-

penfis eum ftatuiffe, quidquid mihi aliisque

Wente

ümma

obvenit: eaque eo, quo obveniunt, temqore;

eo loco, per eas ipíàs perfonas accidere,

LT

Tyoriar

mihi natureque longe fuiffe conducibilius.

Quod quidem idcirco fpeciatim dico, quod

| m

por

üminc

videam, cum rem ipfam ; quz nobis accidit

incu-

TRACTATUS SEXTUS. .

Vi

22j

incufare non audemus, ne divina videamur

luceft

refragari voluntati; tum vero modum cir-

, f

lique

cumítantiasque arrodere. Sicque conqueri-

mur paílim, petimusque; an tum omnino

em pre

neceffaria effer pluvia cum iter adornaba-

ipf (*

Ifri COT

mus? an tum omnino cgrotandum, cum

religionis opera apitabamus animo? an tum

3morte diffolvendum matrimonium ;; cum

res domeftice profpere incipiebant fluere?

an tum vite fila incidenda filio . poftquam

plurima educatus cura & zre, in fpem ma-

tt f

J

tris adepta furgebat dignitate ? bella hec

At

differri an non poterant ? adverfitatesque,

il

quas patimur, an non ab aliis, quam ab his

qui eas inferunt, poterant immitti? Infini-

te fünt ejusmodi noftrum omnium queri-

ratumq"

monie: de modo querimur, ubi rem ipfam

i 1eni

improbare penitus non audemus.

ge m

M

2. Ad hec non aliud habeo, quod re-

je n

tüi

ponam, quam quod fine circumfítantiis,

us n 0

eventum ipfum non difpofuerir Deus, ne-

] non18

que circumfítantias fine eventu. Rationes

idax n

omnium perfpectas qui habuerit, erit impo-

fterum mihi Deus.

of il

Illud fcio, a divina

[is 917

iente in hunc ordinem cuncta non ca(u, fed

li

il

yhid

fumma induftria fuiffe digefta; eumque mor-

bum, eam tempeítatem , illud bellum , eam

$ a

(

injuriam, id genus mortis & non aliud, hoc

dbl

tempore & non futuro quocunque, per hos

lic0 (

T

homines & non per alium ullum mihi füper-

bs»cwl

" veni-

f

226

ARS SEMPER GAUDENDI

venire, fuiffe convenientius, & mihi natu-

tll

reve, &. me naturamque dirigenti Deo.

pejor

Hoc fixum, hoc ratum fit.

Hic fto, hig

tes ip

quieíco.

3. "dlterum , quo projectam in divinis

quidl

confiliis dijudicandis perulantiam , audacem-

dece

que temeritatem penitus frzenem , imo in-

confi

fringam, eft ftupor imbecillitasque mentis

Cert

mese, tam.coece in fentenriam ferendam pro-

Titio

filientis: cum nihil ram clarum fit, quam,

fitn

quid fir modo melius, quid conveunientius,

inten

detenninare, nobis neque generarim, ne-

quod

que etiam fpeciarim effe polílibile: Dic fo-

Áie ]g

des, generatim naturee quid fit melius, ho-

ipnors

die pluere an non pluere; ventos & quidem

f ul

hos, & quidem hac vehementia fpirare; an

quid

quiefcere? quis hié loqui audeat, nifi cui

tü,n

tota natura penitus eft perfpecta, omnium-

Terurm

que camporum animaliumque nora & ex-

quid

penía eft neceffitas? Quid convenientius fit,

timid

morbis vexari civitates ; bellis Rempub!i-

Tecef

cam, cujus eft id dijudicare, nifi cui 1

iby.

etiam notum eft, qui demum morbos bel-

Deden

laque. confequentur cafüs, & quidem longa

fette

eventuum ferie? nam morbos peftesque plu-

L

rima civitatibus bona confécura füunt ; multa

&R

etiam per bella in Rempublicam inveécta funt

NG

commoda, quibus jam in pace, ad quam ta-

füs,

men tantopere anhelabant, fefe carere , Bel-

£üm

non-

ga, cum hec fcribimus; confitentur ; &

nulli

NDI

TRACTATUS SEXTUS.

222

milht t

enti Dj

nulli etiam deplorant. Sic pax nonnunquam

.

E-I

or bello eft; & victorie in

: [lo,

gentes; vi&f)-

res ipfos (:epiffime everterunt.

4

uid igitur tantopere clamamus?

jn diviti

quid conquerimur? quid ftatuimus? Quid

dudacen

decernimus miferi homunciones , quorum

j m i

confilia tam aur nulla fünt, aut infirma?

je meni

Certe, ur rectiffime monet fapiens, Cogita-

dam pre

tiones mortalium timide , g. incertee providen-

; quii

fienoflre. d) Wis fcire cur timidae? quia

nientit

in tenebris füumus. — Sicque nobis accidir, id

jm;

quod concubia nocte in conclavi fibi ienoto

Dic f

fine lumine ambulaüti, omnia timet, quia

MS) hO-

ignorat omnia; etiam tutatimet, quia ne-

, quim

Ícit ubi figat pedem; & ut fixerit , neícit,

jrare; d

quid porro deincepsfit. Ita nobifcum api-

; nl dl

tur, ne quidem harum, quibus inheremus;

orniut

rerum circumfílantias omnes perfpicimus;

j d

quid deinde fururum fit; ignoramus plane;

yentis A

timide igitur ut fint cogitationes hominum

enpi

neceffe eft, zeque firme conceptioues eorum, ut

TU

habet Syriaca expofitio. Non habemus, ubi

orbor *

pedem figamus lapfus fecuri: idcirco, ut

den

fert textus Arabicus, Cogirationes mortalium

ll«

funt timores, quidquid enim agis, femper

esqrh

Jt

Amens fit

yr;

de rei eventu timendum eft.

yed fit

certe; qui ignoto loco, in renebris conftitu-

jqun*

tus, fine duce, pro fuo libiru qusquaverfus

«

rri vult; & tum forte

at j

eum tulerit impetus, fe

)

n

!

2

pro-

!

j

4) Sap. 9. 14»

1

228

ARS.SEMPER GAUDENDI

prolapfus, de ruina tanquam de injuria fibi

fteu

f a

ilata, apud .obvios quosque conqueratur.

Amentior, qui ducis omnia prefcientis pr:e-

& vel

oblatam manum ferox averíatur,

cipitia

poter

eamve cceecus plane fuo nihilominus vult ar-

bitrio moderari.

Qu

Cocus es, o homo! qui

immi

aud

cuncta dijudicare vis;. preteritorum imme-

mor , praefentium ignarus, futurorum igno-

ipfis,

rans; & tu judicium de rebus fers, nec eru-

aiflis

beícis ? ftupidum te agnofcis, mentis lu-

VisQh

mine te captum ícis, & necdum files? na-

dey

ture dire&tori (apientiffimo , confiliorum

Vitm

omnium arbitro acutiffimo audes obfítre-

Nitit,

pere? Amens & ipfe fim, fi de hac re plu-

ld

ribus tecum agam.

I

5. Verurm fi tuis te in rebus, domefli-

miinii

caque familia contemplanda acutiorem putas;

inmas

tibique faltem , quid magis congruat, arbi-

li |

traris videre te; ad unicum hoc, quod modo

dum?

interrogo, refponde, & eris mihi magnus

eflis

Apollo. Filium hunc, quem ranto ftudio

potej

enutris, afpice. Afpexiíti ? dic modo, utrum

poffe

convenientius judicas & magis e re tua; eum

(

tibi flapervivere, an a te mortuum efferri?

quis

quid hares, quid ftas? quin, quod judicas,

"s

plane eloqueris ? verum quid ifthac te inter-

ïcar-

rogo, quem judicium fanum ferre non pof-

nibil

e, certo fcio ? quis enim id recte feret,

lOi

nifi qui praefciat, furura filii latura quid fit

Tnoty

dies? verum id quidem eft, valet ingenio,

Venje

manu

p

DI

""TRACTATUS . SEXTUS.

, 229

juria f

menu eft promptus, valetudine admodum

querdut

firn a eft; matri jam feni poterit effe folatio;

Dtis p

& vero etiam adjumento.

Fateor, fic eft

yerfatur

porerit: at quid facturus fit, quis id fcit?

; vultd-

Quam multos vidimus ingratiffimos filios,

.

mo! qi

H

mmemores a quibus vitam hauferint, vitae

m impm

auctoribus interitum accelera(fe? & pro his

m g

ipfis, cum in infantia aegrotarent, vota fe-

Tiec t

ciflis miferi jam parentes; pro his Deo Di-

ntis ]i

visque füpplices ,

preces anathemataque

les? nt

devoviftis: nihil non actum, ut barbarus hic

iliorum

vitam protraheret. En vivir, uti voluiftis;

obítre-

vivit, fedin paternos maternosque luctus.

Baculum hunc effe volebatis fenectutis ve-

ye pl

ftra ; baculus nunc eft, baculum experi-

domdd

mini; non quidem, cui inniramini , fed cujus

em puta?y

immanes ictus, verum impios perferatis.

jt, df*

Quis modo vobis eft fenfus? quod judi-

od d

cium? cur tantopere pro tam immani vita

j my

eftis deprecati ? Nihil fane aliud proferre

Y [hldm

poteftis, quam obvium illud, evenire hoc

jo

poffe non credideram.

6. Hoc tantum ut fatearis volo , quis-

at

quis tibi videris fapere; fapies, id fi agnove-

" i

d judiiäï)

ris, Jucevtay e[fe providentias noffras.

Diju-

dicare dum volumus, quid fit convenientius;

croiti

gj*

nihil judicio, conjecturis agimus omnia.

Proinde nihil a fundamento cui innitor di-

x&e

feri

motus, fecurus mei pronuntio, omnia con-

i llld K

inge

venientius fieri; quze fiunt modo , quam quee

f

iji

3

Ine«

256

ARS SEMPER GAUDENDI

|

l

qus t

melius fieri poffe, poffem fufpicari. . Pro-

inde cum jam fruamur pace, quantumcun-

que multis fit incommoda, dico conducibi-

, «cqui

|

J

lius effe, jam carere bellis, pacisque bonis

urcunque frui; cras fi bellum ingruat, cras

bellum preferam.

Cum ferenum erit cae-

1Uta

lum, illud pra pluvio approbabo ; cum

(ut 0

vero

upirer maduerit, madere debuiffe

um

clare

4

icam. Dum fpiro, dum vitam traho,

li

eam mihi preoptabo; cum mors ingruerit;

eam vitz anteponam.

ua randem indu-

&tus ratione ? unica hac, quia omnibus recte

appenfis, trutinatis , & expenfis, tandem

fic vifum Deo,; qui videt omnia. Hic non

A

cacutio, clare id fic effe planeque perfpicio.

tique,

Caterum in rationibus figillatim examinan-

quatg

dis ceecus fum, fateor: fed ducentem fe:

haber

quor, & quidem non cecum Deum.

fb p

7. Hec ftrictim dixi, figillatim expo-

Divir

fiturus omnia.

Id tamen jam generatim

quid:

dicendum eft, omnia ea,quz in manu no-

Tasr

ftra non eft avertere, aut impedire, conve:

tüm

nientius effe, ut nobis accidant. Nam impe-

tam

diri mortem (exempli caufa) a me non pot-

niuvi

ífe, id inde fit; quod Deus circumftantias

du

omnes inftrumentaque ita pro tempore,

tam

loco, & perfonarum conditionibus, difpo-

em

füerit, ut evitari non poffit euentus ille, queni

ade.

fuis rebus, hoc eft, univerfitatis adminiftra-

du

tioni rectee, judicaverat expedire

Even-

QU(

tus

251f

y

TRACTATUS SEXTUS.

n D

tus itaque ifte a Deo eft: & hoc fat

is gü, ut

OUf

acquiefcam.

QR

ue boii

S.

II.

üdt, C

erit d

Ut autem plene. acquie[camus , judicemur-

) d

que omnia op

time fievi, offenditur, quod finis

debuil

ultimus omnium a

&ionmn Dei fit. ejus glovia.

m trilt

Lnc defumitur nova praxis gaudendz iu

ngruerif,

vis, que g advevfis

m indi-

*Tïþuj prof[pe

convelti.

us redt

tandem

9. Lterum tranquillitatis fundamentum;

quodque adhuc vacillanti ; dubitan-

Hfic nort

grfpico.

tique;

an convenientiffimo modo Deus exe-

quatur omnla, plane fatisfaciet;

eft, id (ibi

yamint

xntef 1

habere praftitutum; Finem ultimum; quem

fibi prefixit Deus, nullum alium effe ; quam

If

Divinitatis fuze honorem & gloriam; quc&

tim "

enerdt

quidem in eo primo eft pofita, ut creatu-

ras ratione preeditas in eeternee falutis por-

man

tum inducat: Deinde ut convenienter to-

i o

tam hanc mundi machinam,; qua-tanquam

Va nf*

navi ferimur, in hunc finem dirigat provi-

e no? paf

utti

dusDeus. Certe negare non poflumus, to-

'umaaü

tam hanc celorum, elementorumque mo-

- [eff

pOI

W

lem humanis plane ufibus fübíervire ; neque

US; dl[PG

adeo effe ut fint; quam ut homini; fecun-

j ill quem

dum naturz fuz neceffitatem, bene fit. Non

ldmlm[m

autem Deus vult homini, ut ei a creaturis

, pe

")

4

cete-

1

255

ARS SEMPER GAUDENDI

ceteris bene fit, nifi quia

u

hic

bus, melius vult ut fit !

homini.

pre cateris omni-

iNon au-

teet

tem melius effet homini, nifi ad altiora de-

audi

flinatus foret homo a Creatore Deo. Si

Vild

enim aliud futurus non eft, quam quod nunc

hr

natura eft, melius certe homini prae ceeteris

Jaul

creaturis non ezit, quee & hoc quoque na-

tura funt, quod funt. Verum altiorem tibi,

euli

o homo, dignitatem providit Deus: ad co-

DN

lum duceris o natura, füpra naturam prove-

fl

CUT

henda; hoc tantum felix nomine; iíthuc

T

AU

quod duceris.

O

9. Ad hoc omnia collimant Dei ftudia ;

0mo

ad hoc orbium ccleítium globos,; ad hoc

t qi

Solem, ad hoc terram , elementaque omhia

frem.

confervat, fovet & gubernat; non ut illa

quem

fint, fed ut tibi fint, tibique ferviant. Sic

angel

nauclerus inftrumentis fuis invioilat, navis

dnte

curam gerit, oblinit, firmatque, vela con-

&f

ftruit, expandit, ventos captat , guberna-

Intey

culum tenet manu ; non ut gubernaculo;

T0

navi, velisve bene fit,

Ícatur

non quod ventis pa-

&Dou

aut delectetur ; fed quod. ve&torum,

Trany

viatorumque bonum adamet, eosque in

lat

portum flatuat inducere falvos & incolu-

imnes.

Cpic

Ita prorfus dicendum eft ; Deüm

en

toram hanc machinam curare, omnes re-

Num

rum omnium viciflitudines obfervare , .di-

SR]Om

fÍcutere, ordinare , tantum te, o mortalis!

21]1

m

in feliciffimam ^ illam patriam ut inducat;

ifthic

J

'TRACTATUS SEXTUS. : 233

ris of

ifthic a te fümmo gaudio, tuaque felicita-

Non d

te etiam fumma tota deinceps zeternitate ut

tiora d

avdiat magnificum illud, Zezedi&io 9 cla-

Doo. 3

vitas, eg [ipiemtia, €g. gratiarum | a£hio , Lo-

10d nux

sor , €g virtus, €9 fortitudo : Deo . noflro, in

e car

Jiecula. [eeculorum , 74men. a)

10. O admirabilem & nullis vocibus

)que t

rem )

explicandam bonitstem & mifericordiam!

: adae

neício fane, an non dicere debeam, nimis

facilem tanti. NNuminis humanitatem ! Hu-

1 PI'OVE-

; hi

manus certe nimium eft, etiam antequam

homo factus fit Deus, humanus adeo, ut

(tadi;

homo factus fuerit, tantum ut homo fie-

wl hoc

ret dignus Deo.

Verum quid id Dei in-

j omü'la

tererat, ab homine miferrimo laudari eumy

; w ll

quem 7Zfhra laudamt matutina, b) hoc eft;

ant. N

angeli in ipfo mundi exordio pro Deo fuo

flantes, Numini femper grati quia felices,

qt; 10f

vela

& felices quia prati ? imo quid Dei mqgi.s

intererat ab homine fàlutari, quam a mini-

guberna-

ermacib

mo qui inter Arabige deferta ienotus repit,

yentis j*

angue aut vermiculo ? Hic fane vela con-

traho; vocem. comprimo , & mifericor-

jeor

diam generi humano prafítiram quam non

capio; füpplex tacitusque adoro.

Ita ta-

x ii

men efít : Gloriam füam querit divinum

m

Numen: nam ut diferte Deus ipfe apud

moé

vatéy

"

Salomonem fatetur , uziver/a proptev [emet-

!j

ipfum operatus efl .Dominus , c) adeo ut,

qoit

mduczr;

;

quan-

4) Apoc. 7. ) Job.38. «) Prov. 16. . 4-

f

234

ARS SEMPER GAUDENDI

quantum video, circulum faciant Deus,

flato

A Deo nam-

creature caterge , & homo.

mod

que prodiere veluti e fonte creaturee om-

qüe

nes, idque ut hominum commodis infer-

virent ; bomini autem przftitum. eft, ut

Tar

ad Deum illo fruiturus redeat : & hoc mo-

fidi

do per hominem ceterz creature, faltem

belli

per obfequium homini preftitum, ad om-

trib

nis boni fontem Deum revertuntur.

"Me-

ht

rum quo me tandem avehit materie fua-

9110 |

vitas ?

An y

11. Il'ud jam aoo, illud urgeo.

- Qued

Do,

fi omnia ad gloria fuze manifeítationem re-

Cur |

ferat Deus, glorieque fuc fit prorfus avi-

mo

diffimus, qua quafo ratione credam ego;

mod

£

ere univería, hoc eft;

non eum optime a

mOdw

eo modo, qui ad

g

l

oriam fuam provehen-

ptop

dam maxime conducat ? Homines gloriae

bio

cupidi, quod non femper ea moliantur que

t to

maxime funt honorifica, id quidem eft,

ii

quia non fciunt femper quid fit honeftius,

liil

neque qua fciunt, femper volunt, neque

nifeüa

qua volunt, femper poflunt in rem dedu-

Tünc (

cere.

At vero Deum video & fcire, &

fitim

velle femper , id quod honeftius, id quod

decentius, id quod famz füae eft conduci-

Qie c

bilius.

Etenim poteft quidquid vult, om-

Q

zia namque quecumque voluit fecit ia celo &g

fuci

in Tevva. a)

Quid igitur hereo? quin id

füm

ftatu-

li

) Píalm. 135. v. 6.

Ti

'TRACTATUS SEXTUS.

235

t Dety

flatuo , omnia optimo a Deo fa&ta fuiffe

60 Ddil

modo, eoque qui Dei Sapientiam famam-

if Of

que maxime proclamaret ?

js infa-

12. Certe sque facile eft Deo, fere-

eft, t

nare caelum quam nubibus obducere ; eeque

10c m

facile, pace totum orbem moderari, quarm

.

. fültn

bellis infeftare

P

s&que facile divitias mihi

ad on

tribuere, quam premere paupertate : eodem

Ve

flat opere, morbis corpus meum aflligere,

jee f

quo valetudinem confervare ; neque ut me

in vivis rerineat magis laborandum eft

Quod

Deo, quam ut vivorum numero expungat.

em 1e-

Cur igitur id jam facit Deus ? certe quia

modo mors, modo vita, modo valetudo;

Qs aVl

n 00

modo infirmitas, modo bellum, modo pax,

E

modo ferena aura, modo pluvia honori ejus

»ovehen-

pr

agando provehendoque, fine ullo du- .

bio e

i

conducibilior.

Dubium autem om-

; g

ne tollit ; quod fciam ,' Ugiverfa propter fe-

rr qe

jem &

anetipfum , hoc eft, propter gloriee fuee ma-

nifeftationem , opevatum e[fe Dominum. Ma-

ondtls

b anue

nifeftatio autem iíta plena atque perfecta;

tunc fiet, cum non iz «nigmate, fed. facie ad

g d

fcire j H

faciem fapientiffimam illam mentem ; ejus&

que confíilia dabitur intueri.

i quod

conti

13. At inquies, culpa mea ftupiditate-

que propria mihi evenere plurima, que

ylt; f

facile fuiffet evitare : culpa mea. pauper

j (

fum, culpa mea in morbum incidi.:

]ta

j

yun 4

fit

l.S 5

faqe fit; fed ut verbo unico faciam fati

1

236

ARS SEMPER GAUDENDI

bitric

id fcias, illam ipfam quoque quam agnofcis

culpam, inftrumentum fuiffe. Deo , quo te

hoc.

bonis tuis exueret, te vero infirmitate hac

vem;

opprimeret, quam eo tempore tibi judica-

támq

form

verat expedire, fueque glorie promoven-

-T

-

da maxime conducere.

Tiatui

14. Atque hinc quidem: pulcherrima

efl,|

fe(e praxis ratioque aperit, qua tam in ad-

'COHCI

verfis, quam in profperis gaudere quis pof-

ideo

fit folide, fibique gratulari.

Arrideant ía-

tibi;

ne profpera, per me licet ; fed fi vero fo-

tier

lidoque gaudio vis repleri, arrideant non

def

adeo, quod ex voto tibi fluant ominia; pla-

plicie

ttio

ceant divitie ; non adeo, quod tibi com-

moda; placeat valetudo, non adeo, quod

Qttq

grata ; placeant dignitates, non adeo , quod

oþt'mr

clarum te faciant omnibusque confpicuum;

ifiem

quam quod iítis te bonis aflluere Deo vifüm

ihe t

fuerit; adeoque te ufus fuerit tamquam in-

N

ftrumento , quo liberalitatem fuam , divitias-

5, A

que demonítraret; te effe; per quem fuam

modo ;

pulchritudinem, induftriam, mentis aciem,

T v

mifericordiam, ceterasque- perfectiones: in

quoc

fua Divinitate latentes quafi excudit , prelo

THTSBROSS

Titione

exprimit, & tandem manifeftam in lucem

dat.

At t

Nam, ut proximo Tra&catu diceba-

It epit

Prout te

mus, Jpfe dixit eg' fa&la funt.. a)

Lin ]

eloquitur, ita es.

OS. r

]

15. Gratulare igitur tibi, non quod ex

Q5 u

voto- tuo fis id quod es; fed quod Dei ar-

í

|

bitrio

Ciit.

«) Pfalm. 33. v. 9,

TRACTATUS SEXTUS.:

237

DI

à

bitrio orique fis conformis ; qui quidem

ii

, qui

hoc jam fibi

loriofum efle cenfuit, fua-

vem, commodam , pulchramque per te,

itate h

n

| j

tamquam oris divini fobolem, vocem ef-

formare.

Et hec fane non vulgaris aut. e

ov

natura petita gaudendi ratio eft ; Divina

herrint

eft, füpernaturalis eft; ideoque firma & in-

1

concufla.

Ibi enim cum divitiis abundas;

üis p

ideo tantum gaudes, commode quod fit

ant f

tibi ; certe paupertas cum inpruerit , muta-

ero fo-

ta:erit gaudendi ratio, adeoque & mutan-

1 non

da eft animi affectio.

At vero fi hoc tibi

; ple

placuerit; quod pro fua voluntate & arbi-

trio vocem, quam voluit, per te Deus cf-

; cortt»

, quod

formarit; fane tum cum e dignitate quam

obtinuifti, in minorem fueris redactus or-

»y quod

dinem, cum divitiis exutus , cum valetu-

j

dine tentata conciderit pulchritudo corpo-

ovifüm

m i

ris, gratusque vigor emarcuerit , illico di-

ces, Ah ! mutata eft vox Dei

*

.

rudior eft

diviti*-

modo, demiílior & afperior.

Ita. fit, ta-

il fuam

; adith

men vox ejus eft, Jpfe dixit, & factus (uüm

id quod fum.

Cerie non minus fiftula, fi

j

[, P]'ifio

ratione predira firj gaudear, in altos fi in-

fletur tonos, quam fi in|demiffos; neque ft

) of

o

in epithalamicos adhibeatur modulos,quam

fi in lugubres leffos efformetur.

Idem eft

rgut

os artificis quod applicatur, idem auheli-

tus qui infpirat tonum , eumque qui pla-

u

cuerit , quemque nomini íuo & honori,

Dei [id

pro

bir)

238 ARS SEMPER GAUDENDI

( p

pro varia opportunitate locorum & tempo-

omni

rum, maegis, judicaverit expedire.

pra

16. Sic prorfus nobis agendum eft, fi

femper gaudere optamus. Non id fpectan-

miru

abiti

dum eft quod fümus, fed per quem; Adeo-

que congratulandum nobis etiam in afperis,

Qui

etiam in duris, etiam in huinilibus, quod

quis

fimus inftrumentum elorie Dei, hoc eft,

fequ

trahi

per quod voluntatem füam mundo manife-

ftat. . Ipitur in omnibus /t zomez Domini

quar

midi

beuedi&tum ex. boc muuc ufque in feculum. a)

Nomen Domini, hoc eft fama Dei & gloria

mod

Dei evulgetur toto prorfus univerfo ; ex Joc

gtl

Wunc, id eft, ab hoc quo nunc premor

j

morbo, ab hac qua nunc premor calami-

RIN

tate, in omnem retro seternitatem.

Ah!

ny,

quanto folatio id fuerit, id fi quis fecum

fibi;

eltc

perpendat, inftrumentum fefe effe, quo

gloriam fuam Deus faciat manifeftam :. &

lunta

0 1

quamvis modo leniter, modo afpere, modo

lete, modo lugubriter, modo clare, modo

volu,

1101]

obfcure, modo demiffe infler; femper ta-

men modulatur, prout gloris füsee decla-

Tuat

randae maxime fcivit convenire.

h(

17. Atque inde mentis noftre quies

&

turbatur, quod finem hunc, quem fibi

pon

iD

Deus propofüit, non agnofcimus, fed po-

tius intervertimus. Podem in opere fpectat

Que

In,

IU

Deus gloriam fugm, tu commodum ruu

rü

&) Pfa.lm.'.ns. y.'z.

-

DI

TRACTATUS SEXTUS.

239

[ernpe

tu gloriam tuam, tu dignitatem tuam ;

omnia adeo ad proprios, tibique a te ipío

mell, 1

prefcriptos fines derivantur. Ergo quid

mirum fi turbentur omnia? in alia prorfus

pda-

N

abiris, tu & Deus in diverfa funem trahitis,

Quis autem veflitit ei, &g' pacem babuit ? à)

afpei

$ qui

quis vector pacem habuit qui nauclerum non

fequitur, aliumque quam ipfe atque alio

hoc d

manl

trahit funem ? certe pacem habiturus es nun-

quam, nifi hoc tibi placuerit, quod füummo

Jonii

Com-

Jun. )

machinz totius placuit Mapiftro.

modo tuo ftudet, fic tamen, ut non negli-

! ploria

rb

gat gloriam füam. Utrum tu precferendum

judicas? An non bona, fancta, & jufta eft

ptemm'

Dei voluntas, nifi quando tibi fuerit com-

calam

moda & jucunda ? aut tu vis Deum velle,

» À

fibi id honori ut ducat, quod tibi maxime

g fecum

eft commodum ? Audi AucusTINUM.

J o-

[ ) qUO

luntas IDei eft aliquando ut. [auus fis , aliquam-

i

do ut cgrotes : fi quando [anus. es, duleis. eft

voluntas Dei, quando autem cegrotas, amaras

e,m00

7:0n es Te&o corde , quia som vis voluutatem

m n

zuam ad Dei dirigere voluntatem, fed conmtra.

)) Quod fane pror(us eft abfürdum. — San-

é&hiflims autem voluntati Dei fi tuam inter-

re qlll

b

ponis, imo & opponis, jam non te finem

yem 1

a Deo fibi praeftitutum fed propria nefcio

f

qua emolumenta fe&ctari, manifeftum eft.

ef

Illud enim indubitatum. e(t, ultimum,; &

yn L^

quo

&) job. 9.

b). Aug. in Pfal. 35.

240

ARS SEMPER GAUDENDI

quo tandem diriguntur omnia , effe mani-

olari.

micid

feftationem glorie Dei.

triam.

go I II.

Tam |

tànta

—

Hinc oflenditur , bene a. Deo peccata per-

meliu

mitti.

fe; u

Primo quidem, quia gloriofius Deo

a creatura libero avbitrio preedita , libere ,

dra

quam ab alis ueceffitate fibi

obediri.

pauinä

quad

ec fi ita prorfus fint, inquies, glo-

Ti (cn

i

riofumque fe in omnibus prebere

»

tefpon

defideret magnus Deus, cur igitur tanta

mala orbem hunc occupant? an hoc dire-

ii

D

€&ori omnium poreít effe honorificum?

allam

morbos, venena, rerum interitus , certe

Tléc im

mala videntur effe, aut faltem non adeo

TE

"

tüm ij

bona, ut quis de iis a. fe invectis ploriari

füerinr

merito poflit.

Neque vero in coleftem

patriam ea admittentur, quod íàltem non

Qud a

ífint bona. Adde ; quis recte adminiftrari

ttori f

judicet hanc Rempublicam, in qua peffimo

Tdis (

cuique ad fummas dignitates, divitiasque

Qüsquar

pateat via , probis occludatur ? cur illi di-

lllfelïUm

vires qui divitiis funr. abufuri ; hi egeni,

20,

quibus pecunie, virtutis liberalitatisque fu-

ii

tura effet materia ? Denique íi gloriam

lnter T

fuam fpectat Deus, fane gloriofum non eft,

ri, vi-

N

pgfiïm imperia equ excuti, peffumda

olari;

feiquod

Vi

C'TRACTATUS SEXTUS.

241

[f m

olari 5 nifi quis etiam dicere voluerit, ho-

micidia , adulteria ; blafphemias, idolola-

triam, veneficia, atque his pejora, ad glo-

riam illius .conducere ; qui nullo negotio

tanta fcelera poterat evitare.

Id fi ita fit,

Af

r-am Jj«

melius certe eft peccata effe, quam non ef-

Íe; atque adeo non peccat, qui peccat; fa-

TET

/ ,

hjerty

cit enim id, quod efle melius eft.

19. Multa hic fimul congeruntur, quae

paulatim | enodabimus.

Ultimum. nunc;

quodque divine providentie ofores maxi-

)S,

g]

me femper urgent, jam aggredior. Erut

rebere

refponfio fit manifeftior, illud jam moneo;

yr tanfa

longe aliam effe queftionem , meliusne fit;

y d-

in rerum natura effe fcelera, aut non eflfe;

i?

aliam vero , meliusne fit permitti fcelera,

5 catt

nec impediri,an neutiquam permitti. Cer-

of Edeo

tum id efít , melius fore univerfo, fi nulla

; glorit

fuerint omnino peccata, nec quidquam,

cojel

quod aternge legi obftrepat ; at vero id

lrem 0Ul

etiam certum effe ajo, melius zterno legis-

mmllh'äfl

latori fuiffe, peccata permittere, nec omni«

, p

modis. caviffe , ne legi fus contravenire

i

quisquam

jvitt

l,

poffet. Hoc quidem fic fiet.ma'-,-

ul

nifeftum.

20. Primo enim, ad gloriam Dei con«

l CUQm)

j

ducibilius fuiffe ajo, creaturam aliquam

* pjori

inter corporeas (puta hominem) produce-

] non N

re, quz libero praedita arbitrio poffet age-

bedire

"

n

