fingula, que ab ipfo mundi exordio evene-

mAtr]

re, torumque futurorum eventuum ordi-

nitüs|

ficiun

nem , tam concinne digeftum effe, tanta

fymmetria inter fe connexa omnia , tanta

füni,

fapientia difpofita, permiffa & ordinata, non

tliend

univerfa modo, fed & fingula, ut non dico

tb üt

tu ipfe, fed ne quotquot fuerunt , fünt. &

Ording

erunt humane Angeliceque mentes fimul

qom

juncte , melius concinniusque, non univer-

l ev

fuüm tantum orbem ; fed ne tuam quoque

Trntis

conditionem vitamque poffint difponere :

tüi 1

quid tum demum dicturus es ? an non hoc

1is,

fufficiet; ut os murmurationibus obftruatur,

do dj

etiamfi totum orbem. cerneres evelli fuis

Dusq

fedibus & coelum in terram diffluere , ter-

]

ram vero fuper aftra elevari ? incredibilia

f0 j;

proferre me dicis, fateor incredibilia pror-

T qr

fus erunt, donec intraverimus * pieque infpe-

Tam (

xerimus San&uarium Dei, quod brevi füb-

pofín

ibimus.

tb

36.

uarto denique, fi oftendero, om«

Vetent

nia a Deo fic difpofita, folo quo erga te

Vilin

TuuRI-

lls

* Pfalin, 72.

TRACTATUS PRIMUS.

NDI

39

Lipmd

tuumque bonum ferebatur amore impul-

Jai pem)

füm, egiffe caufam tuam ab ipía jam inde

ne fs d

seternitate ; infpectisque & fedulo expenfis

leto hts

circumfítantiis omnibus, ftatuiffe randem ec-

quando nafcereris, quo loco; quibus paren-

iftnd fe

tibus, qua corporis conformatione, quo in-

, ompi i

genio, quibus talentis ; quibus divitiis, cui

dio eyett

matrimonio deflinandus; denique ne infi-

nitus fim, fingula & omnia que te modo

faciunt, quod es modo, & cras quod cras fu-

(f , n

turus.

yg, tant

Hec , inquam, omnia fi liquido

oftendero, & quidem ex folo amore, quo

inatà, not

fon i

tibi ut bene & ut melius fit vult Deus, effe

Ordinata; an tunc quidquam requiretur,

,f à

Yes fimy

quo minus pleno amplexu omnia, quee ti-

bi evenient , excipias, ofculerisque difpo-

on unve

nentis tam amicam manum ? an aliud votis

m quX

tuis adjici cupies ? aliamne letitiam quae-

difpone

an non df

ris, aliud gaudium , quietem in hoc mun-

do aliam ? non queres fat fcio, alia namque

obf

evdli I

nusquam eft.

37. Bene itaque vobis fit.

Jntvemus.

ducre;

ergo in San&uarium. Dei.

Et vos Audito-

Ín cfþdlb: J

res, animo revolvite quidquid Providentice

il*

tam fancte , ordinationique tam concinnae

uel Pe'

brer !

poffitis opponere: mox ut per aliquod

tempus Sanctuarium hoc, humili cum re-

dero,

verentia infpexerimus ; omnia facile con-

vellam, omnibusque, ut fpero, faciam fa-

p ett'

tis.

u

C 4

38.Il-

ARS SEMPER GAUDENDI

L

49

38. Illud tantum ab ipfo exordio, te

füpplex rogoSapientia increata , Providentia

infinita, Amor immenfe, Divina Mens: * a

suibi fedium tuavum affiffricem fapientiam ; t9

*toli me veprobare a. puevis tuis, quoniam fer-

vis uus [um , eg. filtus aucille tue 3. bomo it«

Jirmus $8 exigui temporis; c9 minor ad intd-

Dd

le&uin judicii €9 legis. . Scio equidem, pror-

usque confiteor, non effs me, qui Divira

W

poflim decreta comprehendere , & arcana

i

J

infinite Mentis myfteria penetrare; homo

I

fum exigui temporis, experientize vero nuls

fünt

lius, tamen ut Er1crETUS ** preferebar ,

Jdpud bomines te defendam , demonftraturus ,

m

ut minimum, defiderium meum quo feror,

Üfnd

ut creatoris mei, gubernatoris; & Dorriini;

07

honorem inter homines promoveatn homi-

ia

nibusque ut tandem id perfuadeam, maxi.

mum id fibi decus effe ducant, maximam-

ien

que fiducige caufam, fe non alio dirigi con-

IHA

filio, non alia füftentari manu, quam omnia

[

circumfípicientis , omnia penetrantis, pQ«

ü

gentis omnia, & fingula amantis Dei,

* Sap. 9. v. 4.. 5$

l

[

Go

* * Apud Arrianum l. 2. , 16,

i

fbf

Ql[lma

$9 &

T

Cfiotm

Pans

NDI

TRACTATUS SECUNDUS. 4i

tordio, t

rovident

7$02868- -193003-:-003002- -03:63-

[éns:* ]l

pntim; (

ii f

; humi

TRACTATUS II

r al i

em, pro-

Dele&afti me Domine in fa&ura tua , &

yi Divia

in operibus manuum tuarum exul-

d arcani

tabo.

Quam magnificata fünt opera

e; fiom

tua Domine! nimis profundz fa&tz

(ero nuls

ferebats

funt cogitationes tuz.

iraturos ;

V- Sg 6-

P/almg 91.,

Q fetot

0

yr

enditur faufiur , qt)od' ut omtibur verum

; Dortin

eventibur acquie[car, babenda fit iaxi-

m hori

ma de Dei previdentia opinio, .Hec au-

ff Tiv

zem excialur prümo ex con[ideratione,

maximam«

lii *

inflrumentorum , quibuc Deus utitur ad

;

m arnà

gulernationem. uut'ver[i,

ais p

j

)51'1

PROOEMIUM.

$

3

s.llud quidem exorfüs fuüm dicere; ar«

Gi9oC39 tem omnem tranquillitatis vere ; &

flabilis inter tot tantasque tum natura tum

fortung viciffitudines tumultusque acqui«

rendz , in fola phantafiae noftra; judiciique

efformatione reéta confiftere ; fic nempe ut

quid.

)

42 ARS SEMPER GAUDENDI

quidquid evenerit, cujus in manu noftra

D p

non fit eventum impedire, illud melius ef-

Ms

fe apud nosmetipíos ftatuamus, conducibi-

mand:

liusque quam id, quod opramus: ut autem

alte infigatur hec opinio, illud certo ftatue-

re debere nos, nihil non e Dei dectreto aut

fieri aut permitti.

At vero hoc ipfüm ut

U

menti noftra imprimamus, recte a Deo fie-

ri quz fiunt, qu& permitruntur recte per-

(ethn j

mitti, hic Rhodus, hic faltus.

Difficulta-

]

tem vero, quam in acquiefcendo divinis

decretis experimur, video inde ortum ha-

T

bere, quod non fatis amplam & eximiam

l

de Dei Providentia, opinionem conceperi-

Ül

mus. Hac enim qui imbutus eít, quid que-

t5 Àu

fo, moleftie perfentifcet, ut approbet om-

dam, (

nia, fuumque quod nullum efle videt judi-

iplic

cium, fuübjiciat Divine menti ? hoc ubi a

p

fe impetravit humanus animus, nihil erit,

Tatun

quod eum magnopere conturbet, ubi quod

ET

conturbare poterat, recta ; magnaque rati-

quiq f

one eveniffe judicarit.

Itaque ut rem pro-

atüm

moveam , oflendam primo, magnam illam

IRRI, (

de Deo opinionem , componendis animis

Sent

proríus effe neceffariam.. Deinde éam ex-

i

citare ut incipiam , inftrumenta tantummo-

t d

do confiderabo attentius , que Deus, ma-

vu]

gnus ille univerfi Gubernator , dirigende

Brtio

naturz adhibet , ex quibus utcumque ma-

Qüàq

gnitudingm ; faplenriam, providentiam

que

Dünc

Dei

DI

TRACTATUS SECUNDUS.

43

x noft

Dei patefaciam, quantum nempe opinioni

mels d

illi " exiftimationique .

ongud:

quam quaro efforf

mandea fufficiet.

Ut autet

o fltte

xcreto d

"&L

ipfüm t

: Deofie

Ut acquie[car. omnibus verum. eventibus ,

certo flatuendum eff , omnia a. Deo dirigi : $3

edde pe*

Jificulti

maximam de ejus. Providentia ba-

bendam exiffnatiouem.

| divini

tum ht

a, que de navibus , navigationeque in-

ximiam

I.E

ftituta. eft comparatio non ita mihi

difplicuit; quin eam rurfus, fi veniam da-

jceperi

px& que

tis Auditores ,. adhibiturus fim, ut quas-

obet o

dam, qua occurrerunt, cogitationes fufius

j j

explicem, ac declarem : Similitudo enim in

hoc Jl t

plurimis mire convenit cum rerum huma-

nihi g

narum ufü quotidiano, prout preecedenti

ubi qui

tractatu dicere incepi.

Quid enim mare;

quid fluctus, quid zeftus, quid: receffus un-

ugu n

qem p!*

darum, quid inftabiles venti aliud deno-

tant, quam inconftantiam rerum earum ,&

j a

eventuum, qui per momenta fingula; aut

a natura, aut a. malevolorum impudentia;

o eRtl Dd

um

aut ab amicorum favore , aut ab ea, quam

vulgus Fortunam vocat, inftabilitate , & im-

Jets; IT

lirge

perio inferuntur ? jam vero illa nautarum

quaquaverfum difcurrentium follicitudo ,

ye ?

punc malos fümma celeritate confcenden-

:ntlïïmqï

tium,

44

ARS SEMPER GAUDENDI

du

tium, nunc in navis defcendentium ima,

nunc vela expandentium, nunc contrahen-

tib

fin

tium labores, nonne dilucide exprimunt

€o|

füdores hominum, gravesque curas? Ah!

ut toti fünt mortrales in explicandis velis

din

Trio

ventisque captandis! quantum eheu labo-

ratur,ubi fe favoris aut lucri vel minima

Tno

oftentat aura; omnia tumultibus tunc com-

fx

plentur, difcurritur undique; fudant, zeftu-

alig

ant univerfi,

Ruríüs vela videas nunc di-

flenta vento, nunc vento' deftituta difflu-

queí

Ti C

ere; nunc omnibus fimul velis fuppariss

que conceptas auras, volucris inflar ratem

Tetun

ferre ; nunc unico eoque minimo delatam

fnet,

velo, repere videas ; & nunc quidem recto

tramite, nunc obliquo , numquam eodem

rlgen

tenore, femper alio.

Quid tam dilucide

Toen

hümanos cafüs exprimat , viciffitudinesque

li

rferum alias femper atque alias * modo

delis

omnia profpero feruntur vento, modo me-

pira

dio, modo adverfo.

Hodie non ni(i vi-

conf

&oriz, calamitatum cras nuncii afferuntur;

fum

die

jam res publicee & privatee lete funt &

floridz, jam triftes, peffumdare , & fübver-

Tts |

tum

fe; qui modo fummitatem mali confcen-

derat, & carchefium fublimis tenebat om-

Tüm .

nibus fpectabilis ; jam tranftra perambulat;

qui paulo ante ad clavum fedebat, & a quo

Tüyis

pendebant omnia, exauctoratus jam, fen-

i

ting exhauriende admovet manum, qua

i

eia-

NDI

TRACTATUS SECUNDUS.

45

jum 1

clavum geífit. Ira füunt res humane; & fi

ontradhee

tibi ipfi applicare rem volueris , eamdem

yprimus

fane in animo tuo inftabilitatem reperies,

u) Al

cogitationes inquam modo amplas ; modo

dis vii

dimiffas, modo ad magna extendentes fefe,

jeu 1

modo contractas, viles & humiles; letas

| minin

modo, modo triftes; modo plenas/ bona

10c Com.

fpe, modo omni fiducia deftitutas; (emper

jt, lt

alias, raro conftantes fibi.

nunc d

2. Hec cum ira fint, inquies ; femper-

3 diffl

que fic fuerint; quam quafo quietem ani-

'uppariSA

mo concipiet is, qui tantam volubilitatem

y raem

rerum attentius confiderat ? Ubi

edem

delatarm

figet, immotus ut fit? In Deo folo dicebam

. te30

heri, in Naucleri totam hanc machinam di-

n egdert

rigentis arte & induftria : ita Divinum Nu-

men appellat Theodoretus, [ummum cide-

l dïhlcidö

adinesq

licet illum .Domiuum . uavis bujus , muudi. vi-

? moo

delicet , fapientiffanum | Gubevaatorem ; com-

):0

modo *

parationemque . inflitutam füa auctoritate

[*

confirmat. NNon fecus ergo, tot inter re-

n ni J

a&.efunm[)

rum eventuumque varietates;in Deo figen-

da eít fiducia, (ecurus ut fis, quam viato-

/] funt

« fobve

res folent navicularii periti&e acquiefcere;

tum cum navis tota fervet variis epibata-

jj eor

f

rum difcurfationibus & tumultu.

nebäf o

3. Verum urcumque comparatio quam

erambülal

&

navis inter, univerfique gubernationem in-

ftitui, in plurimis utrique conveniat, neque

jat

f

J

adeo ipfi 'heodoreto difpliceat, multum ta-

um; (

imen

"

46 . ARS SEMPER GAUDENDI

men inter utrumque directorem eft difcri

1

fin

minis; & uti omnis, ità & hec non pa-

rum. claudicat, comparatió.

Navicularii

qu

cel

enim ars tota in hoc fita eft, ut fe aura

accommodet, eítui obfequatur , & vela

Tul

prout venti ferunt porrigat. Induflrie ve-

qu

ro illius eft, data zftus ventorumque op-

ba

portunitate uti pro füo commodo, & pro

velorum navisque conditione. . Verum nec

Inq

Ti

ventis poteft ipfe modum ponere quantum-

cunque peritus ventorum, neque vela ipía

Qp

I)

extendere, fi exigua (int; neque mali fi ju-

fto brevior, neque navis; fi ob nimiam par-

Tüm

Tatig

vitatem a maris impetu obruenda, augere

molem.

At vero univerfi

Gubernator

foff

Omr

Deus, praterquam quod ea polleat indu-

ftria, ut nullum non eventum in fuam rem

Viat

commodumque poffit deflectere , preeítitu-

qua

toque fini accommodare, id habet eximium,

pen

tla

quod.ventos omnes in manu habeat, eos-

que poffit pro fuo libitu moderari; quodfi

tali

hec navis minus fit accommoda, eam illi-

den

co aut minuere aut augere fi vult, poteít,

om

u

quod fi fecundus ventus minus conveniat;

adverfüm certe concitare in manu ejus eft ;

0

fi ficcitatem fini preftituto videat officere;

plü

prefto fünt pluvize ; denique fi malis mi-

Qui

nus proficit ,. adfünt. volenti illico bona;

Te0:

omnia ad nutum imperantis prompra & ex-

fmg

5

$

ipfe

Pedita. Nam ipfe. dixit. €g facfa funt.

nan«

hi

TRACTATUS SECUNDUS.

E

eft i

mandavit $$ creata funt. *

Qlæ cum ita

: n

fint; ut vere funt, neício fane quid dicam:

wvicut

aut parvam de Deo opinionem habere ne-

ceffe eft homines, parum ipfi fidere, pa-

t [e a

T2

rum credere ; aut immerito fane, prater-

ufttit v

que rationem omnem , tarm facile

: gertur—

nque (

bantur.

4. Hoc inde fuam habet originem;

y&p

erüm m

inquies; quod Divina confilia ignoremus;

nec quo fingula vergant in promptu fit per-

]Uümüm'

vela ipl

cipere.

Verum, itame Deus amet, an,ut

uli f jo

Deo me credam meaque omnia, fingulo-

jnm par

rum qua tanta Mens temperat agitque;

; Q

rationes percipere neceffe eft me ? neque

übernatt

fufficit id me (cire; ab ipfo effe & diri

É

et 10

omnia ? quafi vero acquiefcere non pof

foam fe

viator naucleri fui peritie, nifi fingulorum,

)

gl

qua tota navi aguntur ex gubernatoris im.«

perio, ab ipfo gubernatore penitus & velu-

eyinl

ti a fundamentis edoceatur.

bot;

Ut ergo mor-

i

talis ego homo magnam de Divina Provi-

i

1.

J

dentia concipiam opinionem , rationem

, un]

j

omnium mihi dare cogetur Deus, & cur

jt; p*

Convcniilï

mundum fic conftruxerit , & cur eo quo

conftruxit modo , & cur tot homines & non

ü ejus a

plures paucioresque creavit , & cur hos

j Ofüceï?ï

quidem corporeos, Angelos vero incorpo-

ii

reos, & cur modo pluat, modo ningat, cur

ico Df

fingulorum temperamenta ita difpofuerit

] m&?*?

eni-

j

j

* Pfalm. 32. v. 9-

n

48

ARS SEMPER GAUDENDI

denique cur omnia fic eveniant prout vi:

Jiun

demus evenire; fingulorum inquam rati-

(

onem, & quidem bene exactam reddere

&f

debebit Deus, ut fapienter eum agere mi-

olit

hi perfuadeam ? Demens profecto fim, hoc

fi w

fi velim.

Nam preterquam quod rati.

inam

onem omnium, ut quz infinitee fünt, con-

mifa

cipiendarum capax minime fiin ; unicam,

leme

ut mihi penitus faciam fatis, rationem vi«

pong

deo füfficere, que quidem in certa & in-

ipnim

fallibili fide & ratione fündata fit, magnam;

Q f

inquam , quam mihi formo de Deo, opini-

af

onerin.

Tietg

;. Hanc fibi efformare, eft Deum co-

Tiüpng

lere & quidem cultu precipuo. Mirum id

6

vidiffe, medias inter tenebras, Ethnicum

ts noi

Epicterum, Aeligionis erga Deos iminortales,

€Xigen

inquit, precipuum illud efl , velas de. eis ba-

detur,

beve opiniones , * & ne dubium ullum relin-

àmus

quatur, de quibus agat opinionibus, füb-

Déque

jungit illico; £ feutias € eos effe, eg bene ju-

mulm

fleque. adminiflrare omnia. — Unde illud con-

menn

fequitur : paveridum e[fe eis , omribus iis, que

m f

Jiunt , acquiefcendum , &2 fequendum ultro , ut

Ll llex

que a Mente preflantiffima vegantur.

Hoe

Quit j

vero pulchre exponit Epicteti Commenta-

aïiOm

tor Simplicius.

Sive quis enim Deos effe uon

11l f

venfet ; five cum fint mom confulere vebus bue

MT

ais ; five cum eg fiut 9 vebus buma

Ji$ COMl»

"] j

fftlanï,

. Epi&t. Enchir. e 3$.

Ti

DI

TRACTATUS SECUNDUS. 49

proit W

Jülmt, id tamen g imjufle e?. imprudenter fa-

m tl

cere opigatuv ; ày meque colet 9^ veuerabitur

] redde;e

eos , neque illermm. a&tiomibus fubfevibet ac. pa-

uod

iouv Ti

vebit , ut ab optimo confilio pvofe&is.

fim, o

fi vero hoc mihi perfuafero, preeftantiffi-

uod ri

inam effe Dei mentem qua regor, quid ego

ünt, (0*

mifer homuncio me contorqueo, quafi ma-

tnican),

le mecum agatur, aut quafi melius ego dif-

onem Y

ponere poiim qua me concernunt; homo

ti n

ignarus omnium, miferum animal, nullius

aut frugi aut rei ? cur ergo non acquiefcam

magnam»

(; opim-'

praeftantiflime illi Menti ; amens ego & de-

mens, fi mens tante pveflamtiam. agnofco ,

Jeum co«

1magnamque de ea habeam opinionem ?

Virom Y

6. Hzc ergo, ut videtis, tranquillita-

Frhnicim

tis noftre fundamentum eít : hac a nobis

exigenda, ut nobis bene fit & quietis effe

TT

detur.

T

Neque enim, quam de íe habe-

amus opinionem , maenopere curat Deus;

[lum i*

ibus; !

neque, an obmurmures, an vero approbes;

multum Dei intereft, ut recte Epi&teti com-

gt

illud &*

mentator, quem dixi Simplicius; /eze £a-

enen fentiri de fe ul Deus , uz bene. fentieuti-

7j [ SW

y iiirh!

bus. bene fu.

INon quod bis egeat Deus , in-

(

quit; zeque eim probétate noffra (1d eft appro-

Ill

batione) eget, neque ve&is de fe opimiomibus,

Jo0 ffe

r

Jéd mos per bec, pro ea menfura , que nobis

l

comveniet, iluffratiouis Divine fatli capaces ,

r

m

Quid di-

Deum fufczþimzq f dignIi) Jumus. *

C

Mlüfv

* Simpl, in locum di&tum Epi&.

$o , ARS SEMPER GAUDENDI

]

ci poteft hac in re illuftrius ? fic victoribus

viatoribusque prodeft ea, quam de magi-

ftro navis habent, opinio , parum cet:ro-

quin curante, male ne an probe de fe (en-

U a

riant, nec quidquam eorum judiciis ce'Turo

Átié$;

aut daturo.

Nobis certe con(ulimus, dum

10t'til

non humiliter, fed alte de Deo & eximie

jroziü

fentimus

.

D

primaque, quam veluti omnis

Áj

tranquillitatis hoc eft gaudii bafin , fixam

ratamque opinionem

atuere eft neceffe,

hzec eft ; Deum & quidem folum effe qui

4

moderetur univerfía.

Hac certe opinione

m

imbutus, gratanter omnia excipies, certus

Tüm r

quod Zeum fu[cipis. Neque molefta an fint;

Toiliti

an jucunda, curabis magnopere ; nam ut ut

j va

funt, a Deo funt ; fic ea dum fufcipis;

jUdiciuy

JDeum fufcipis. .Et quamvis rationem even-

pitti

tus maligni aut profperi non percipias;imo

ïmlä) |

& rationi videatur adverfus; resque tuas li-

ld i

quido retroagere, non credes ipíemet tibi;

&XCita

À

hac tantum ratione nixus; ita vifum eft gu-

f0 (

bernatori navis & Magiítro Deo; .Deum

F

us m

Jufcipio ; & falva (ünt omnia.

tiorg

jj

In hac itaque magna & ingenti opini-

Tatior

one bene firmanda, ut videtis, fumma ftat

v

rei, totumque traàn

quillitatis adjpifcendæ

u

fundamentum.

tàm D

n

Tüum

s. IL

1 R01

NDI

TRACTATUS | SECUNDUS. st

viclorii

T3)

6.

II

m g

de fe f

Ut autem opiniouem magnaim de Deo effor-

cis celun

ine$ , mom ef? meceffe fingulaves omnium. Decve-

imUS, dum

zorum [cire cau[as $ fufficit univerfalis de Dei

& exin:

providentia cogititios quod primo in compara-

luri omyi

Hione viatormn de naucleri peritia judicio

n, fnut

efformando offeiditur.

: necclt

T vero ut opinionem hanc in animis

T

TA

- noftris excitemus; illud prius dicen-

opinior

dum eft ; non idcirco neceffarium effe re-

$; GTUS

rum omniumi; aut certe multarutii rationes

ia an fint

figillatim perfpectas habere; unde de Divi-

nam uc u

na Providentia preclarum apud nos ipfos

1 fufcïpiï;

judicium feramus. Nam praterquam quod

yem eità

particularis illius fcientize cápáces non fi-

C'lpiü:im.o

mus, üuti deinceps fipillatim oftendam , il-

ue tU 1

lud video; fcientiam illam ; huic opinioni

»[eme[ Ii j

excitatidze neutiquáim effe necéffariam. Ma«

im d

ono certe noftto bono; nam ut recte Pau-

0; ]u

us tnagnus céteroquin Divinorum inyfte-

riorüm Indápator , Jucomprebenfibilia funt

judicia ejus , $ invefligabiles vie ejus ;* non

j

ratione quod careant : nàm uti Prophetá

;entï )

fi

Qd

David teffatur; Ommes vie tue vevitas, **

& rurfüs Zuitas judicia ejus, fed quod a

j

tam multis circamftantiis; fingulorum even-

tuum z2quitas; ratioque; qu&e Deum o

vit;

p

de-

( [

* Kom. 11 v. 33.. ** Pfal. i18

;2. ARS SEMPER GAUDENDI

ily

dependeat , ut illis orhnibus capiendis in j

/

quibus rerum fingularum ratio ftat; huma-

;

Q

ris

Bene

Dire

na , hoc eft finita, ratio non füfficiat.

itaque nobifcum actum , fingularium illa

fepe

Ícientia quod non requiratur ; generalem

qui

que

vero opinioni illi firmandse füfficere ; quam

quidem fan&tiffimus David invenit zz Sam-

toto

ipfu

&uario Dei ; * quod. cum turbata prorfus

mente fubiiffer, egreffus eft pacata prorfus

panf

AU

& ferena; pacem. nihilominus peccatorum vi-

deus , ob quam paulo antea fuerat pertur-

QUi u

batus.

Q

Date itaque mihi hanc veniam, ut

Dei arcanum fanctuarium fübiturus, artem

D0tt

fttám

totam prius vobis paulo fufius exponam ;

ur liquido pateat, non effe fipillatim eveun-

Qtem

inftm

tuum omnium dignofcendas cauías, mente

eos ut placida excipiamus, velimusque fie-

I€mp«

füm

ri res, prout fiunt ; in quo omnis tran-

quillitatis füumma eft : modo id certo íla-

Qu«

tuamus, Deum effe, a quo omnia dirigun-

Aftie

tur, eumque Deum, qui fit 7Magzus Domi-

li, ]

zus e? laudabilis uimis €? fantlus im omuibus

Tias,

fella

operibus fuis. * *

$. Et quidem , ut ei, quam exorfus

aliESq

Wnar

fum, de navicularia , comparationi inhgz-

ream, illud fciendum eft , quod in mariti-

;

Tnum

sna navigatione, illa maxime quze Orienta-

les Occidentalesque verfüs Indias inftitu-

Vento

bit i

itur, diciturque nautis Magna navigatio;

guber—

&ürg 1

* Pfalm. 72.

t

?*

Pfal. 47.

pl

TRACTATUS SECUNDUS.

58

gubernaculum totius machine , füb ipfis

piendis j

at; hn

oris tabulatisque lateat : neque a navis

u Den

Dire&ore , fed ab epibata quodam, omnium

aium i

fepe ignaro teneatur. Res eít ftupenda ei,

qui rem non percipit.

Magifter ipfe, ne-

generalem

16 qui

que celum neque mare conípicit, verum

totos dies in arcano fedet conclavi , füb

"TA

ipfum gubernaculum. Hic in menfula ex-

a prodi

a prorii

panfam habet mappam , in aradus longiru-

dinum latitudinumque parallele divifam, in

Aorm o

pertut

qua uti portum, unde digreffus , eumque

quo curfüm diripgit, diligenter habet an-

miam, w

ys, artem

notatas, ita totum navis curfum punctis

atramentoque accurate diftinguit :-curfüm

xponam ;

autem ut affequatur, varia habet dispofita

yim eve

fig, *

inftrumenta ; ut. puta clepfydras metiendo

tempori ; compaffum in triginta duos divi-

musqu€ J

ymüs t

füum ventos, acu magnetica infignitum;

Quadrantes, Annulos, Radios & alias ex

j m v

Aftronomia petitas machinas;, Solis altitudi-

yia d

ni, Polique elevationi excipiendee neceffa-

ygi ]u

rias, Tabulas deinde Declinationum, Solis

T ani

ftellaramque Refractionum , Ephemerides,

aliasque computationes, navigationi deter-

am

x

minande fubífervientes.

'

j

t

od )

9. Itaque fimul atque ventus vel mini-

i n

mum vertitur, admonetur illico ab eo; cui

É

Qrict

ventorum demandata eít obfervatio ; fcri-

il*

Jia5

patl

bit id Magiíter, adjecta hora , qua coepit

| i

mentia venti utcumque

d

aurc mutgrio, vehe

exe

g

D 3

$4

ARS SEMPER GAUDENDI

la

expenía & afcripta, nec non & maris efítu,

foros.

Cum fefe fol aperit , altitudinem metitur,

& ve

poli elevationem computat ; & fecundum

fümm

h

c

as pluresque alias circumítantias, clavum

enim.

obverti jubet, nunc ortum, nunc occafüm

quo !

verfus prout res fert; pluribus nonnum-

türre

quam extra tramitem rectum milliaribus,

oculi

ad ventos fecundos captandum, deflexo

nec h

curfü.

Omnia interim füumma cum cura

Thüttn

mappe infcribuntur : adeo ut pluribus fze-

Thordi

pe menfibus nulla quamvis tellure confpe-

ül,' ;in

éta, tam accurate tamen iter imari trans-

Ut prà

acum in mappa defigner, quam fi terreftre

eidem

confeciffet.

am vero ad rem. meam quod

fame ]

facit, eft, totam totius machine mari inna-

curfum

tantis directionem , ex obícuro illo arcano-

Tit,

que conclavi exiftere, hinc epibatis nautis-

Tes f

que mittuntur imperia ; his vero obfequ-

1

untur omnes ; fi vela obvertenda , magi-

polla

fter pronuntiat, obvertuntur fine mora; fi

te t

contrahenda , nunciatur, contrahuntur ; fi

dubic

clavus Eurum verfus defle&tendus dicitur

fatig,

in conclavi, ad Eurum declinatur, quam-

Qum

vis in feptentrionem inflituatur navigatio;

für,.

nec quisquam hifcit, nemo obloquitur, ra-

ieC

tionem petit nemo ; fatis eft omnibus, Ma-

pong

giftro fic vifum , & e conclavi mandata

igny

deferri.

Ra

.10. Arcanum qui nefcit viator, ftupe-

incre

bit omnia, fi folum ea confpicit, que pet

Tüde;

*

'foros

NDI

TRACTATUS SECUNDUS.

£5

nari al

foros transtraque aguntur aperto in aé&re;

1 mefii

& vero rem dicet effe, uti ridiculam , ita

fecundia

füummis omnino periculis expofiram. Quid

$, dan

enim, inquiet, hocce rei eft? quid agitur;

c occalür

quo tenditur ? neque terram neque domos

TO.

turresve confpiciunt homines hi , nihil in

oculis eft nifi coelum & mare, & de nocte

illiaribus

.

, defln

nec hec quidem fünt.afpectabilia

.

venti

cum. c

mutantur in horas pene íingulas, nunc in

ribus f

meridiem, nunc recto, nunc obliquo cur-

: confpe

fü; ün aqua vero nulla apparent viarum

i trans

aut praecedentium veftigia, tora plana eft &

itenreftrt

eadem undique: fine dubio; cafu ferimur,

m quo

fame peribimus nec optatum confequemur

quri innt

curfüm. [ta quidem ille fecum obmurmu-

lo grcim.

rat,

Epibate interim bene fecuri, agunt

t

jis niti

res fuas.

1. Id quidem fateor, quod qui fàno

ro of

da 1 n

poller judicio, facile conjiciet aliquem tan-

tx moli dirigendz przeffe, magneque fine

e moit;

;hunmf L

dubio inter epibatas claffiariosque auctori-

tatis, cui tam incondita turba obíequitur;

lus d

cum tamen de eorum vita non minus aga-

Ut qu

tur, quam de vectorum omnium falute. Et

av

aitüt n

hec certe fola ratio fufficit; ut omnes com-

ponat metus, licet quid agatur figillatim

jibus

ionoret.

At vero, fi ineptus quis cenfor

j m

nautas transcurrentes aggrediatur eosque

increpet, rationemque fibi dari poftulet, cur

or,

rudentes laxent, cur clavum detorqueant ;

g

1] pff

cur

f

D 4

$6

ARS SEMPER GAUDENDI

návim deflectant ; certe, ut modefte refpon-

Thir

deant , dicent nautz, id. quidem jnefcire fe.

The

Quod fi cenfor hic excandefcat vocemque

qu.

attollat , neque ignorantibus quid agant,

hi.

committendam navim vociferetur, api de

HPU

omnium vita, non fic agpendum cum ho-

Ti

minibus , nec mari committendam navim,

qui

in qua nec clavus nec Magpifter appareat.

exif

Quid ages hoc homine ? magis aftuat quam

Teru

ipfum mare.

Agevir minime male, fenfus

Tutm

turbatos ut componas, per gradus hos de-

Tüm

Ícende, fübi conclave, & quid agarur pe-

pronu

nitus, fi placet infpice.

Ttic]

12. Intrat conclave follicitus. cenfor,

Qpini

& magiftrum. quidem multa canitie vene-

potft

randum afpicit, fümmo ftudio incumben-

Qmpe

tem mappz, fingulaque fumma accuratione

(]lle 1

difpungentem , | calculantem , pendentem.

Cnfo

Confpicit obtutu unico clepfydras hinc &

labet

hinc pendentes.

Quadrantes , Circinos,

iliq,

Regulas, Aftrolabia in manus fümit, verfat,

& dy

miratur, ftupet ; & dum ftuper, illico om-

Tatcle

nis ex animo evanefcit metus , acquiefcit

tüs of

illico.

Dic modo ; an proptetea nautice

duj

artis preecepta intellipit ? an quid fibi ve-

Quts

lint Rhombi, Parallele , Gradusque tum

mappee, tum inftrumentis tam affabre in-

fcripti intelligit ? an concipit inftrumento-

4yi

rum vim ? an de Mapiftri peritia jam edo-

nfor ?

&us eft admirator ille; paulo ante ce

*

mihi-

13-1(

DI

TRACTATUS SECUNDUS.

57

lo

minime vero ; ne nomina quidem inftru-

nefoe f

mentorum audivit ; nec quidquam eorum,

jocemq

quc& magna numerorum calculatione digef-

fir nauclerus ; percipit fmagis, quam cum

il at

non viderat,

TEU

Quid ergo turbatum homi-

cum De

nis pacavit animum ? nihil plane , nifi illa

n navin.

quam. mente concepit de Magpiflri peritia ,

exiftimatio ; hanc autem non fingularium

appardi

at quat

rerum explicatee rationes concitarunt; ve-

c, fenfi

rum illa generatim infpe&ta inftrumento-

: hos d*

rum concinnitas, graduum exacte infcri-

prorum diítin&io tam accurata, ftudium

r pe

naucleri tam improbum, hanc ei ingeffere

) cenfot;

opinionem, eum effe fenem illum , cui fe

jtie vene-

poífit tuto concedere, & a quo rationes

noumbe

omnes minurtatim exigere nefas fit , abir ira-

ceanatt

que ad íocios letus & alacer, jam pacatus

cenfor, falutatoque comiter nauclero, non

yendettit

mas hi

habet aliud quod reponat, nifi placidum

Cs

ilud , Age prout lubet Mapifter rem tuam,

ml[, Vef 3[?

& dum tuam apis, meam. En, ut fola de

il

nauclero.concepta generatim opinio , me-

tus omnes fedat, tranquillitatemque animo

acquicv»ï[

g, nalt

inducit, quam fingulorum eventuum ex-

quifita: rationes; penitus perturbarant.

jj fb*

1que tU

& Hr

»

sfb

Applicastur jam dicta judicio, quod de drvi-

[h«umemo'

,

na gubernatione ejformari debet.

i

am «

e

f

13. T Gnofcite fi longior in comparatione

:I

tam

mull

exponenda fueri.m; nam non

lmi-

3

$8

ARS SEMPER GAUDENDI

|

fimilitudo & comparatio , quam ipfiffima

Certus

rerum noftrarum eft hiftoria.

Certe Au-

i f

ditores quamdiu in turbulento hoc mari

Terior,

viatores fümus, exedimus nos ipfos füper-

[27) ja

flua follicitudine, eo, quod eventuum, quos

videmus, caufas rationesque non percipi-

cave

mus: numquam non obmurmuramus, tur-

perl

bamurque nunc ob aure aérisque intem-

totity

periem, nunc ob commerciorum infrequen-

aj

tiam, nunc ob temporis rerumque fatalita-

part

tem ; modo difplicent ii qui ad clavum fe-

em,

dent tum urbis; tum Reipublice, tum etiam

qu& In

private ; modo bella accufamus tam publi-

Vil v

ca regnorum, provinciarumque, quam do-

E mo

meílica, imo & que cum carne noftra, da-

fnr d

moneque miferi gerimus ; modo eos in-

Videy

crepamus, qui muneribus officiisque pu-

tio Pt

blicis adhibentur, injuftos eos dicimus &

0C (

incurios ; modo füperiorum juífà arrodi-

tl j

rus tanquam preter rationem ordinata;

[

tanquam nociva, tranquilliratique adverfa,

plurimasque de rebus omnibus hunc in

h?

b

modum querelas efformamus quotidie, qui-

bus non mala emendamus, fed tantum ex-

fonay

afperamus rem verbis, et , quod pejus eft;

Cllpr |

mentem noftram,

uid ergo agendum

Qutmq

inquies ? certe foros & tranftra defere, eri-

Onem l

pe te e turba, permitte unumquemque age-

re rem füam : mentemque turbatam ut fe-

!) A

des, intra cum Davide SagGuavium Dei,

CETe

t)

t)

NII

TRACTATUS 1SECUNDUS.

L

n iplfim

certus, uti D. Auguflinus afferit : a) JVibil

Certe At

fievi feufibiliter €9' vifibiliter, quod uon de in-

) hoc m

Teriori imroWfibili aula ibus. hpevatoris , aut

^

Yos f

&on jubeatur aut mom pevmittatur.

uum,qu

14. Subi, inquam, arcanum Dei con-

n p

clave, & quod oculis non potes, mente

mus; R

perluítra. Videbis illic peritiffimum illum

ue jnten

totius hujus machine Directorem Deum,

nfreque

antiquum ilum . dierum qualem Daniel con-

e fatali

fpexit. /) Videbis, inquam, incumbentem

lavum 1e

eum, oculisque conjectis in mappam , in

ym etiatt

qua mortalium omnium, & tua imprimis,

vite vieque, jam ab ipfo exortus principio

um QO.

ad mortem ufque finoulorum, exa&iffime

of d.æ'

funt defcripte , difpün&te & compofitee.

Videbat mappam hanc fümmo cum filen-

lo eo51

jisque p

tio admirabundus David, & tandem quid

hoc demum rei eft inquit ? Qmnzes vie

dioms 4

if a

mee in con[pe&'u tuo, c) quin imo & dolor

1neus im con[peGu tuo. d)

An itaque mihi

] orint

1]

attendit zterna illa Mens , fapientia infini-

ta? en quam exacte obfervata omnia, ni-

o[ldlh

qlli

hil eum latet, aut fugit..

Tu cognovifHi f|-

fiouem meam $9

vefurre&ionem meam ; e) in-

s d

| p6

JU

gd

Ícripfit nimirum mappze, ubi fteterit navis,

quamdiu hzferit, rurfus quando navigati-

T.

de(efe) Ó

onem refümferit ,& quem tenuerit trami-

[j

tem;

mqie

tam !

p

" &) Aug. l. 3. de Trin. c. 4.

5) Dan. 7. v. 9.

€) Pfalm. 118. v. £.

4) Pfalm. 37. v, 18«

g

&l

e) Pfalm. 138.

60

ARS SEMPER GAUDENDI

*

*

tem ; denique Ommes vias meas previdifi

1

J

f) non habeo pre ítupore quod loquar.

Ecce . Do-

Et non eft fermo im. lingua anea..

! fit;

mune tu coguovifli omuia woviffma e9' anmti-

Vr

qua. g)

Er quod admirationem omnem

trc

fuperat, u libvo tuo omnes. [cribentur. . Ne-

ma

f

que vitee éurfus omnes tantummodo video

tanf

defcribentem te, fed & tempora diesque

U

fecundum seternarum Ephemeridum Divi-

[

nas leges, computantem & menfurantem

j

)!

conífpicio.

Ecce menfuvabiles pofuifli. dies

3160$, b) menfuüratos utique & expenfos.

l;

fttr

Denique tanquam exactiffimum navis mez

Ven

gubernatorem , totum te video in folis al-

tll

titudine capienda, ut pro varia rerum ho-

n

minumque conftitutione & elevatione ; gra-

li,

tias difpertias, curfum dirigas & cuncta ri-

dO.

te ordinatimque difponas.

Quoniam fecun-

Corri

dum altitudinem celi a terva , corroboravit mi-

s

Jfericordiam fuem. i) 'Totus hic heereo, to-

,

tus ftapeo ,. €? zou ef? [evmo n linqua mea.

k) Illud tantum poffum 'eloqui ; mirabilis

Dwi

fa&a eft [cientia tua ex me , hoc eft, ex fola;

Tüino

quam de me habes, cura confideratione

* me

confovtata efl, €$ nom potero ad eam. — Quid-

Bo q

quid conor cogitatione aflequi , hoc tan-

Tati

tum affequor, affequi me non poffe ; gmis

ü^M

4.

t 0

um pmfzmafæ fa&e [umt cogitationes tu

W

]U an

