illa Machabzorum mater z. Maclab. 7. cum me-

fum! Q

tueretneatas tenera, tormentor( diritate percul.

& fmilit

Ía magis obediret przcepto Regis, quam przce-

fmidi,

ptolegis, & fic filium , qui erat adolefcentior al-

mfidii

loqueretur : petonate , ut afpicias in celum , & emnia

fitt, tj

qua in eo (unt , itafiet , us non tumeas carnificem i[lum ,

g, d

dignus effectus fratribus tui.

Himn,

Denque ultimum Divinitatis Speculum , à fin-

2

lbttm d

gulisinfpiciendum , zuipfees Ó Auditor, & Soda-

f T4

lis Maríane,

Quid opw efi fpaculo tibi , qui tute pecu-

*

wml ü'lam

lo []eculum es maximum

*

ait Plautus in Moflellaria.

IT

S. Leo ferm, 1. de Quadrage(ima ; Hsc ait, Natura

DO

noftra dignitasefl , iinnobis , quafi in quodam [peculo,

S. Auguft nus libro

m:noümJ

Divinitatà forma ve[plendeat.

Ton t

dequalítate animz üc eam dcfinit ; Quodfit fubflan-

Ditormi

tiacreata , invifibilu, intovporta , immortali , Deo fi-

li.

millima , imaginem habens creatorís fui, Quid

QUi Q

verius verbo príimz Veritatis, Genef. 1. Faciamw

ïfflmcami;,

bhominem ad imaginem , c. imilitudinem. noftram.

VW Drim

Itaque audi S. Auguftinum in pfilmoto3 Vide, fi

a!'üx (Ui [

boces , quoddicit Scriptura, — Et finondum es,. geme ut:

Ti

fi. — Sicut peculum mon fentit adulatorem , fic nec teip-

F

fumpalpes. — Quid cnim ait Bernardus fcrm, 67. de

interiori

D'oty

MOR 23 Nes

Hoc

interloripomo, quid majus tibi placere potuit , quam

iein ii

ut 4d fimilitudinem fuam te conderet facor tuus ? atten-

tes, CL 109

deitad, diligenter , prima conditionutue excellentiam ,

;, endii

€ Veneranda Vrinitatis imaginem. in Teipfo agno[te.

"IT

1dem ihculcat S, Ambrof, apud Lohner in Biblio-

theca, Verbo ; Anima,

eculum (t

Piclus es o! bomo , pitlus

lrertHett

esà Domino Deotuo. — Bonum babes artificem , atá, pi-

YU

", Cum m

Gorem ! & quid in te pinxit?. absq, dubio imaginem ,

€* fimilitudinem (uam

Imago ad naturam [pectat ,

riare pl

fimilitudo ad divinos mores , atá, ita anima tua efl ex-

um t

leícentor

preffa effigies Déi , quantum interminata illa v& & Na-

tura , exiguo in opere, prafentaripotefl, — Solent Vir-

lfl CF'W;

gines, &pucllznubiles, fpeculum ex filo ferico

jf

fufpenfum , atquead latus pendulum circumferre ,

litts ii

fubitum ad omnes cafus formaz exterioris cenfo-

r,&'SO *

rem, Tale fpeculum fuz imaginis reprafentati-

vum, etiam nobis Deus ad manum effe voluite

uf

T

O fisgnofceremus donum Dei! non ita delio-

i, M

neftaremus effigiem fan&iffimz Trinitatis in ani-

ma noftra , & tribus ejus potentiisrefplendentem;

md;mþaulh

fs

non tam impié , & audacter venuftiffimi fpeculi

nitorem inficeremus , necinlocum Trinitatis fari-

J

&iffimz , Trinitatem execrabilem fubftitueremus,

7 W.þ

Hlb J

quam A poftolus 1. 1547.2. diciteffe : Concupifien-

tiam carnis , concupifcentiam oculorum ,. C (uperbiam

j

T LU

vita. Primihonorisindicium eft, fi Reges & C-

Qs

fates , fui effigiem amicisfuis difpertiantur, — Pri-

miamoris fymbolum, fiidipfum Amator füz prz-

, n L

TA

ftet Amafiz , ut abfentem quafi przfentem intueri,

F

& prototypiabfentiam ac defiderium, ifto e&ypi

n

(*

iil

folatio

* 24 A0

folatio poffit demulcere. — T'alem autem feufavoz

fdexidhf

ris rcgíi, feu fponfalitiiamoris tefferam, erafis li-

materg, Q

neamentis, deturpare , & alió translatis amoribus,

plnatione

fordidarum feu cogitationum, feu defideriorum

pf quin

| nlyampri.

imagines, procaci impudentia fubftituere , facinus

9

erit eorum impietati

o

eminum , qui olim puero

! febürcreat

Bethlehemitico adorandum fübftituerunt Adoni-

utilter

dem, & fupra Arcam feederis Idolum Dagon ere-

timMoyf

xerunt. "Theodofius Imperator deformaram, &

ibrum, j

deturpatam Imperatricis, & conjugis fuz, imaginé

dhare holo

tam graviter & acerbé tulit, ut excidio maximz

(tlotz tn

urbis Antiochenz eam dignam cffe pronunciarit,

etaculi

Quid olim refpondebitanima noftra, cum in die

VLortg ,

mortis divino tribunali przfentandam eam , nec

| oradrer

quicquam diviniamplius, in lincamentis imaginis

( 'ttginf

fuz , exprimentem ac exhibentem, truci farcafmo

Mm Tib(

füperi, inferique interrogabunt : Cujus bac imago

uno m

eff, & Juperfcriptio ? Non Dei, fed Dzmonis, Non

i, I

hominis fed pecudis. Sine notitia creatoris enim

J

omnis homo pecus eft, Horno enim cuminho-

CI] J.PM V]l

nore effet nonintellexit : comparatus eft jumen-

4I3rl'æl 3[)2

tisinfipientibus, &íimilisfa&tuseftillis, P/almo

ius&dffþon

48. ver(u 1.

Vib

Eft & illuad, quod pene exciderat fpeculum,

j CV" llïl,

quod caufticum, feu uftorium vocant, In illius

centro fi radii Solis copiofius colligantur ,

j ;ifi Qub

: T )U

objeca ctiam remota momento ,

incen-

duntur,

M t ;

Hujus fpeculi non nifi per unum ver-

bulum mentionem facio, & obiter indico, effc

lii

mtä(ism[al

fpcculum amoris divini, quod quia non obit

er,

) itbgm

d

deMe 255

Í

yem(

Ó

ju

fed exa&liffime infpiciendum eft, & ob gravitatem

um odl

materiz, & fummam ejus neceffitatem fpecioli ex-

tisamori

planatione indiget ,

paucis moneo fieri non

defideriona

poffe, quin in meditationibus ejus exardefcatig-

vert,hcnt

nis amoris diviniiniis, qui fupradicta quinque; in

i li p

rebus creatis elucentia fpecula divinitatis, curiosé

enunt d

& utiliter infpexerint,

Dixi jam fupra manda-

tum Moyfi, ut ex fpeculis mulierum concinnaret

l Dagon q

formamt

labrum, in quo, inter fan&um fan&orum, &

altare holocauftorum collocato, lavatentur non

ia inigit

lo um

devotz tantum ez mulieres, qua ad oftium Ta-

ronmd

bernaculi Deo ferviebant, fed Sacerdotes etiam,

& Levitz , fi ex reflexione fpeculorum fe fordi-

, cumin

[r eAff, HCF

datos adverterent,

Quz autem fuerint ea fpecu-

yisimag

la adquzinfpicienda, Maria Virguncula ad Gy-

arco

neceum Tabernaculi fuerit hodie admiffa, jam

; hum

fupra quoque, in nominatis quinque fpeculis, de.

yonis, N

duxi, Ergofitnobis, DominiSodales Mariani,

quri t

juxta monitum $, Ambrofii, tanquam in imagine

; m

defcripta vita, & converfatio Hierololymitana

.dijim

Mariz , ab ztate triennali ufque ad pubertatem e-

J Jf

jus& defponfationem 5 ip qua tanquam in fpeculo

vefulget [peciescaflitatis , & omnis fovma virtut.. lib,

f gt

2, de Virgin, B. V.MAR14,

Fuerunt, qui do-

7

l/ jlus

meflica cubicula fpeculis circumcirca appenfis ,

i at »

veftirent , ut pericula fibi infidiantium przvidere

gt

poffent, & cavere.

Et nos non minus, in me-

um t

diis periculis mundi , quam in mediis fpeculis divia

nitatis verfamur, — Si itaque ille&tat Mundus, in-

jico1 a

(

fcftat Damon, titillat Concupifcentia, hac pei-

m Pbi[

j

tati&

WEX 256

As

lm eami

tatisfpeculaintacamur, Alloquamur aímam no-

ftram , cum Sando Bermardo in. Meditationibus *

Virum exhi

» Oaanimamea, infignita Deiimagine, decorata

tilo confid

» fimilitudine , defponfatain fide , dotata in fpiri-

inheadofi

| füymndic

, tu, redempta fanguine, depütata cum Angelig,

» capax beatitudinis; hazres bonitatis, rationis

mrflenes,

», particeps, quidtibicum carne, qua haut aliud

ttptoreEul

»» vilius fterquilinium invenifti ?

Venatores tà-

ültroni

ptis Tigridi catulis , fi T'igridem matrem perle-

fpeculodif«

5

quentém formidant, fpecula per viam fpargpnt,

fPCCulpm i

in quibus dumripris fe videt,receptos catulos ima.

Ti (terin

ginata fubfiftit , & Íxvitium furentem eoufque

t OTmitas,

remoratur , donec intutum evaferint Venatores,

lag

'Tigtis eft concupifcentianoftra, que fi in perni-

| :lawrum[m'

|

ciem noftram violentaincumbat, fpargamus fpe-

! 'mtxhibczt,

cula pivinitatis, uridique& in nobis, & círca nos

M

relucentia,

$i caro moleftat? objiciamus fpee

(ï'ï(, ïdifan*

culum viride, fpeculum fmaragdinum femper vi-

emïmihug 3

rentis , & incorrupte in Dco puritatis, — Beati

tj ]'(m W

aundi covde , quoniam ipfi Deum videbuns, — Siira

ah'ms E

concitat? intueamur fpeculum divinz clementiz,

N dv

& benignitatis, — Beati pacifii, quoniam filij Dei vo-

Cormmm

tabuntur. Si mundus inflat, projiciamus Tigri-

di huic fpeculum coeli pulcherrimum, | atque cry-

jï:a"inum ; &cum S.lgnatio exclamemus : Quam

d

] 6

fordet mibi terra dum coelum afpicio. Nec pudeat

N r;ammo

ltl

1ios viros ablegari ád fpecula , mulierum orna-

m

inenta, Jpfe Deusaloco rempli fan&iffimo ex-

"K'W,

cluía ea non voluüit , & juffit à viris graviffimis ,

Wtg

Sacerdotibus , & Lcvitis, eainfpici, & puritatem

Mif

fuam

À

57 X

yir ff

Íuamexaminari. Sané Jacobus Apoftolus c, z;

Mul

Vírum exhibet, qui vultum Nativitatis fuz, in fpe-

ipe, du

culo confiderat, nec factü reprehendit , fed fübitá

doutainlp

in fpeculo fui ipfius oblivioné Nec Philofophi vete;

'acam Angd'

res, mundi contemptores,fpe cula funt averfati, pe-

nits, r

mofthenes,qui au&tore Platone Philofophia, prz-

ha hr

ceptore Eubulide Diale&icam hauferat, eloquen-

Venatore?

di & pronunciandi congruentiam, ab inftruéctore

Ípeculodifcere non erubuit.

marem pe?

Plato difcipulis fuis

Ípeculum fuafit, ut cum fe ebrios in eo contema

jum ag

oscaulon

plati fuerint, vultus, & geftuumtremulentorum

ptem «v

deformitas, animam à vitii turpitudine averteret.

jcans

Plutarchus in pialogo de cohibendaira, non xgré

IUZGmP

f[;il«

felaturum Ícripfit, fi irafcenti fibi famulus Ípecu-

gt

lum exhibeat, eo quod videre, fe ipfum, contra

, At

naturamaffe&o , & conturbato yultu , non parum

faciat, adiram condemnandam, Plato omnibus

(camis J*

deformibus , equeac formofis, fpeculum fuafit,

» bnpt*

j M

ut ifticorporis nzvos , & formz inopiam, opibus

u 37

animi, & virtutum venuftate compenfent, illi

]ftd

ag

vultus elegantiam morum dehoneftamento non

Dixi,

j

corrumpant,

d

p

qoi

NEO.T.uE

'nus: m

(4) Genf.10. dicitur : quod Hevila filium babue-

tit nomine Ophir , À quo denowinata e[f terra Opbir in

pl

m ort"

India Orientali , auri a unionum , € gemmarum fera-

dfima. — Salomon per navigationes ad eam 1ervam

ifimo ?

[aVlmmü*

inflitutas , aurum pro Templo apportani curavit , quod

)g ul

at

quia optimum erat , Ophiriz.um ; feu cgntratie QUriz.um

fim

vocati

!

Woee 258 X

vacari cepit.. Circa bacloa, in Regno Golconda , quod

! lyhaia

; qinpo

Regi Mogorum tributarium efl , inventum e(d fruflum

T aurea

auvi puriffiuni , quodin uno grano babutt pondo atiii 37*

fed in mari ab(orptum e[fl , cum in Bifpaniam veberetur

Attem lr

(b) PeruRegnum eftin India Occidemtali , feu Amt-

! fejritiny

vica , quod montes babet auriferos prope totos C* argen-

|"lpenr

siferos. . APizarro Hifpano Duie. ante ducetitos annos y

fffgerium,

occupatum e[l , C paret nunc Regi Bifpaniarum.

LT

(c) Exffrudio templos vel ad ofium , vel in ipfo T4-

| ottus (4

| ts frivoi

bernaculo , habitatio conflrucka fuit pro pjs mulieribus,

ua dedite eratt ovationi , jejunio , C Jeryitio Taberna-

[aü,&fc

culi, ut Anna Propbetifía. Luc.z.v.37. Unter bas pofl

Cümfrenr

Prefantationem fuam , educata eff B. V. M ARIA-

IUO

(d) Poma Gemorrbea, coloris (unt , C exteriorü

J Wodoi,

fpeie venuffifima , fed fi manu comprimantur , 104

] ri.fllïurl Ofw

eorum pulpa diflatur , Cv evane[om in famum.

Og &

d

ll

ls

N

FESTO ANNUNCIATIONIS

It Umü'nh

lUt pon

W

BV MARI E

g

ïeham

CONCTO L

il t

MU

- dJmveuifligratiam apud Deum.

[ 'upt

Lucze 2.

L

Qu

q

A [

H

Sortes fortuitx.

NT

vaiita, fvgyza , hoc cft , inveni, inveni ,

a(htkm»

E

exclamabat Archimedes, cum 6 lympha bal-

nei nudus profiliens , per ucbem difcurreret quafí

2 ]mmn

*bffcz l!

lympha-

WR 250 — Xxo

Gü((ü"dd» W

IympHatïcus. Nimirum ; repererat attificium j

tv d [f

quo impofturam detegeret Aurificum, qui coro-

jptipa

nam auream, mixtura argenti, adulteraverant,

at

Artem hanc, diu quxfitam in aurificum futno,

j j

reperitin Medicorum balneo ; aftus fciendi, qui

TOE

ad ignem magis exarferat , in aqua invenitre-

du

frigerium. — Hic Solcecifmus cft humani ingenii,

IT

alia querere , alia , &alibi reperire , ubique

l s Wfa h

conatus (4) Andabatasimpingere , utcriftaspo.

j gyulimlt

nat, frivola humanz induftriz arrogantia, cui à

LL

cafu, & fortuna, toties illuditur.

Eva Mater,

Asb

cum fcientiam quarit boni & mali , infcitiam fuam

MA

Mundo patefacit, Bonaoptima, quibus frueba-

, u

turprodigit, &inmala peffima, quznon expc-

riebatur, Orbem omnem involvit,

muttins I

Affectabat

j

Divinitatem, &ipa propé cxcidithumanitate, Po.-

mum appetiit, ad vefcendum fuave, & in uvam

!

acetbamincidit, ex qua dentes filiorum adhuc ho-

0

J

j

[

diedum obftupefcunt, In malé quafita ingluvie,

,h

totam pofterorum felicitatem peffimé abligurivit,

Quzrebant nominis celebritatem zdificatores

| J

Dabel, & referebantconfufionem,

Meditaban-

l

tur turrim, quz ceelos excederet, nec intellige.

bánt, quod ad illius fundamentum terta tota viz

)

uffictret ; Erigebant trophzum gloriz , quod

Deus deftinaverat in ansthémáignomihig, — DPa-

triarcha Jacob , feptennilabore, conjusem quzrit

, n

Rachelem formofam, facie renidentem, & fuppo.

hi

yp

fitam invenit Liam., fluidis oculis lippientem.

ql!ä

, ut probrofam foletur

j

Rebfcca li-berog quarit

à

fterili-

M

j

dR 260

fKerilitàtem ; & doloresinvenit, perinexpértam

jttorem (

Qorem, a

artus difficultatem, . Damnat in partu prolem,

gutum

cujus defiderio ante partum emoriebatur ; devovet

conceptus illecebras ,

quibus tantüm fellis allinit

Aooris QO

Hinc illi Threni : $i

Duiii od

uteti laborantis difficultas,

condpere ?. Ve-

16 d i

fic mibi futurum erat , quidfuit neceffe

fcd fera in caf-

natut Efau Patris benedictionem ,

circumagun

| qultafon

fes fratcis incidit ; non relinquitur Efau , nifi ferus

Irrugijt clamove magno , ait Scriptura,

|

L fcu, u

ejulatus,

f

litcoodia

utlotiüs exauditeturt,

Leonis voce deploravit ho-

] tü, nonfa

minum votafugacia, qua captantesfe inani delu.

dunt hiatu ; cum przdam prchendiffe te putes,

p omnes

&)T[UHZ tye

lubricitate fua caffibus elabitur, & manum effugit,

& oculos, Sponfum pervicos, & compita, qug-

| üartndon

rit vagatrix $

ponfa , fed cavillos vigilum invenit,

; Id

Mulier amiffam drachmam

uztits

ï€ülgïis i

& veibera,

laseverrit, — Aliifelicio-

1

Vs

& pro argento fordes mu

res fuerunt in inveniendo , quam in quærendo am.

gh s t

Ttefntoy g

bitiofi ; Inaliaintenderunt, in alia incurrerunt.

A inas patris qu&rit Saul ,

& regnuml Ír;elisinve-

tiptimat

hofis, cum Agafo in

nit, fortunata metamorp

Wd'lom;,

folium , irrépit, pro

fcutica fce-

Uif

purpuram, &in

ptrum torqu

et , pro penulain

duit paludamentum,

Vij

| ml (UmH

Paftorculus

David, fratres fuos, milites tegios ,

g nuptias invenit, .De po,

Wtl

quzrit , & puellz reg!

fetantes aflumitur, &

mundi Monarchis antepo-

n

divinum

llmwm

ntur$ tres in funda paftoritia calculi ,

illi calculum demeriti funt, quo pralatus eft pro-

alümm |

cero Sauli puer parvulus, qui cum gregem regeret,

fij Uing

homínem

00 j

regem nunquam fomniaverat, " obias

viatorem

Wexb 201 68

s

eritepit

viatorem quarit, & Angelum reperit mantudus

&orem , zsdebitum à Gabelo petit, & incenfum

artg prod,

baur; d

gratuitum Raguelis filiam , 'in conjugemaccip:t,

jm fdlsd

amoris cognatiauctarium & auctoramentum, | 1ta

Dotnitii Sodales Mariati , dum alia quzrunt homi-

i Torer

nes , alía inveniunt, zftibus defideriorum fezpe

at "

f r ind

circumaguntur ; dum quzfitaamittunt, & in non

quafita fortuitiimpingunt, imperium , feu fortu-

£f il

ng , feu, ut Chiftianéloquar, pivinz Providen-.

g ciptt

gdeploravi[ !

tix coactiagnofcunt, Solum Mariz privileg'um

eft, nonfalliinquerendo, & in inveniendo fu-

sfeinn i

pra omnes fclicitari, Sola Manta fupra dubios

Jiee p

f

onum.

fti,lg j

fortunz eventus evehitur, — Soli Mariz pedes in

quzrendo non titabant, Sola Marig defideria in

anpiat

inveniendo non fruftantur,

Inftemus Mariz

ylum inrtr

veltigiis, Domini Sodales Mariani , neincertis votis,

w,müm qui

& affeGibus , flu&uemus : ne mala nos inveniant

Nliicio

db

qua non quefivimus , Deut. 31.. ne mufcis capiendis

quïren

(Il

intentos occupet , non quafita mors, & leffum

jyinci

exprimat pfaltis megii pf 116.

Circumdederunt

j

gne delores mortü , tribulationes, é» angu[lie , * peri-

(l

A?

( t j

eula inferni , invenerunt me , ctiam non quafita,

(

Quefivit Man1A, & invenit, digna qua ipvenis

j

ret, cum fluxanon quzreret, Quafivitnon opes,

jus d

t

quxinflant, nonhonores , quiinfatuant, non

li

j

voluptates, quzcffeeminant, Quzfivitnon fo-

liarestitulos, & triulnares, non nomina magna

jl

PW*

Catonum : non fumofas imagines, quibus adeó

j d

fibi blanditur aundus, wt quidquid his brateis

d rggerth

jpt

mon inauratur, arroganti fupercilio de

fpiciat.

Quafi

3

j

"o 2602

Quafiveró é memoriahominü exciderít, pugillus

Morche

filimmarcat

terrz pamafcene , cx quo omnebhominum genus,

bt adhuc

neo formante, profiliit , in quo nullaftatus difcre-

tio, nulla metalliilluftrioris venula vifa eft promi-

dlevgunt

Nonventi

cuiffe, Non quazfivit hzc Maria, invenit tamen ad

invidiam familiarum fereniffimarum,

In arbore

lbnmlate

Ítemmatographa explicare poterat 12. Patriarchas,

It Daf

12, Keges, 12. Duces, traduce fanguinis Maje-

| Viginis,

ftate,

Ignem fub cineribusabícondit, fub velo

t , feuc

modeftiz fereniffimam profapiam, ut illi prapa-

Non Qu

ppursa

rarethofpitium , qui non ex Kegina, fedex Ancil-

la erat nafciturus.

| Cumlo

Non quzfivit M A R rA regales domus, non

| ob inp

Palatia barbarico educta opere, aureis laquearibus

| ; pl

pendula , bafibus marmoreisfolidata, Invenitta-

( ii

men eam domunculz fuz Nazarethanz gloriam,

| lh autg

IWQ l üad

quz ZEgypti pyramídes , Ephefinum Dianz fa-

crarium , "Templum Solymeum , Priami pala-

, Wt

tium, illuftriffima queque orbis, & artis archite-

fitil

&e miracula obfcuret, Illa faftum & magnifi-

Wk, EX'

centiam pofuerunt , cum fubfederuntin cineres:

cem, beh*

Nozarethana domus, fuccollantibus Angelis , . ex

ï"*Mariæ

Afiain EuropamtransyeCta, tertiüm mutata fta.

Trrtiopt

tione , in agro Lauretano denique confedit. ,

l

pit rUUm ,

quantapopulorum veneratione?. dicantilli, quos

a

ocularis infpe&io divinà loci majeflate attonuit ,

T

& claritas prodigiorum , intanto fidere, fecit fide-

& D

ratos. . Non verecundantur nunc regal-cs purpu«

(llm! 1

12 flexo poplite , verrere pavimentum pivinz In-

VT

catmationis conícium,

Non erübefcunt Orbis

M'Mm,

Monar«

V

MOR 263 X

Monarche ofculis terere lateritios parietes , qui

idert, n

yninum g

foli in arcana cceleftium myfteriorum admiffi, fpi-

rant adhuc odorem, ,quem nalla ZEgypti balfama

flbanscln

alleverunt , - fed coelum fuo hofpitio affricuit,

vil d p

wenittantt

Non veniünt tbefauriargentei, & aurei, in zqui»

librium lateritiz bujus domuncule. Pretium ejus

m, Ial

.1;

indicat Bafilica clegantis operis , quz zdiculam

. Parard

Virginis, feu cortex nucleum , feu Arca Thefau-

mguinis N

rum , feu conchaunionem comple&itur,

qdr, b

Non quafivit M A R 14 honores, non captavit

ii pap

(l

popularis aurz plaufüm, quo nutriuntur Mundi(£)

l

Chamzleontes, zque inani, poft paftum fame,

polt impletionem ventre, poft faturitatem appe-

jomus, w

titu; exploraeorum ftudia , & explodepaffiones,

s hiqueui

Vindi&tam ardent : fubita bile effervefcunt vifcera,

, [nreaitt

fi non apertum prætereunti caput , fi ncglc&a a-

0a glOïim

luttio, fiadhiftrioniam peregrinam, non infle-

at Dunz [

prani P

xum corpus, fi Pavoni Corvus obftrepuerit , fi

T

,

tunidum Aman humilis Mardochzus non adora-

atisad

:

;

vert, Exhumiliftirpe coronatum inaére vertia

TL

cem, füblimes Cedri extollant.

Ita etiam humi-

ia i

lita: Mariz digna fuit, quam Otbis univerfi ho-

A ^

ub

norata obfcquia in coelum efferrent ; digna, cui ca-

m u

putfüum , orbis capita inclinarent , cui fafces

confulares. fubmitterent Magiftratus , lauros

( jj qi

Itl

Imperatores , purpuram Cafares , coronam Rc«

jea

10

yly

ges. Digna cui fe mitrz Prafulum, tiarx Ponti-

, ul «

ficum , & fummi Sacerdotis triplex Diadema fub-

i5

Purpu

Íterneret,

Honor [vgaces profequitur vivos ,. fugit

[)[Vllïf

]i

fequacas,

" Q1

K4

Gratiam

Mguif*

"OE 264 — R

Graiiam Dei folam quefivit M AR 14 : & inei ple-

l ttici pto

nitudinem bonorum omnium invenit, Venerunt

| nium; (

ipfi omnia bona pariter cum eá ; fontem bonorum

| lst m

omnium concepit, non mirum fi faufta omnia

fragiis *cu

poftca parturiit, | Non fallit Veritas : Quaritepri-

| nndre

hm Regnum Dei , C cetera omnia adjicientur vobís.

Diincr

Huic divino chirographo, fi non credimus, in-

Lurentio

digni fumus, cui ceelum , vel donet aliquid, ve

billll' n

dcbeat ; In quzrenda Dei gratia, qui curas prio-

Irtio, &

res abfumpferit, inanes rerum czterarum curas ,

ts cpul

in finum pivinz Providentiz. fecurus deponet»

&eldium

Si enim fcaturigo cft Dei gratia, ex illa defluunt

Edü 610(]115

rivulihonorum : fi vitis eft Deigratia , exeo ma-

d Dfi) pu

turcefcunt uvz cceleftium voluptatum : fiauri fodi-

na eft , ex eaeruuntur maffz illuftres » & ampla di-

CVfrgiI)um

Btit d

vitiarum : fimare eft Dei gratia, exeo colliguntur

margaritz omnigenarum felicitatum,

:

1l

Si gntiæ

:

l

Ti

DDeifulciat, non titubabitgreffus , cum paralyci-

]

l

olmn'xaïw

CO. Sigratia Deiilluftret, non caligabunt ocuit

i

cum czco Evangelico,

Si gratia Dei confor:et,

| o

AOuttato

non metuam lapides, cum Protomartyre Stepha-

no. Gratia Deiex Abcdario Oratorem facit um

B Vttim

Jeremia ; Exmuto eloquentem facit cum Zacha-

j | UI |

l

Efgo t

ria&, Ex Infante Prophetam facit , cum Joanne

Bu

Baptifta, — Gratia Dei cum Davide exule peregri-

n lh

nabitur; cum Jobo philofophabitur in flerquili-

L

nio ; cum tribus pueris modulabiturin furno Ba-

bylonico,

Gratia Dei publicanum Matthzum

m ! äb:.u

m*vha: 1

promovet in Apoflolum ; Saulum perfecutorem

Ti

creat DoGtorem Evangelicum : Magdalenz pec-

catrici

m p

À

dR 265 w

4aep:

catrici promeretur patrocinium Chrifti , & encos

nit, Vevra

mium 5 Gratia Dei cumPetro exultabit in vincu-

ntembonot

lis : cum Paulo gloriabitur in verberibus, & nau.

f fuffaont

fragiis : cum Jacobo non formidabit precipitiumz

5: Queit

cumA ndrea exultabit ad crucis fuppliciam : Gratia

dj v

Dei, in craticula infültabit Tyranno, cum Levità

credimun,

Laurentio ; & in prunis, tanquam rofis , delicia-

bitur;

t diuid D

Leonum ri&us irritabit cum Antiocheno

ij cisqn

Ignatio , & , interdentesbeftiarum, delicias cce-

at CU

lcftes epulabitur : cum Catharina rotas irridebit

rus du

& gladium : cum Apollonia excuffis dentibus verze

cill du

»

.

fideieloquetur przconium

cum Agatha Eccle-

j, erto

fiz Dei, proteflamento, lcgabit ubera, é quibus

T

lac Virginum fugant Lenones caftitatis ; cum A-

gampó

gnete in codicillum adjiciet virpinei fanguinis ef-

coliguti

fluvia, quibus rigata pullulent germina impollute

$i g

Virginitatis, Fiifru&us funt nivinz Gratiz, quae

m paraf*ïä |

omnia in omnibus , opetatur forriter, & ad finem

| bunt 0i d

dilponttomnia fuayiter, Hanc cratià qui invenerit,

jconrto

abundat omnibus, quantumcunque eguerit, hanc

Wt S:cfhz. [

Gratiam qui neglexerit, cgebit omnibus, quan-

[ E'l(!,f A d

tumcunque abundaverit,

cumZ—'[ )

Ergo conjurent in caput meum Inferi , diffimu-

vm]aanqc |

lentSuperi ; hzccratia, fi animo meo nonexci-

eprgt

derit, efto , fradu illabatur orbu , impavidum ferient

B"quili.

fWina, Fulminenturedes, grandine lapidentur fe-

firoDe

etes , abigantur pecora, in ore gladit trucidetur

2

a

faehaun

milia, ruina domus opprimantur liberi, fortu-

nam adverfam opprobrent amici ; hzc gratia Huf-

a p

Íxum Principem Job confolabitur in fimeto ;

tutabig

c;[[l(l

dexe 266 89

tutabiturin conjugis , &amicorumjurgio. Hazc

|

Nime

ratiafortunz velum , & remum vertet : duplum,

j gl

imó decuplum, reddet in hoc fzculo, & ccnta-

| Üntatarun

j um jy

plum in futuro, I nunc ambitiofa cupiditas, &

extra Dei Gratiam alias Charites venare , oculo-

| olticorg

rumludibria, animorum retia, feliciratis eterng

fipet,

Yl confer

naufragia. Optimam partem elegit MánrA. So-

lam Dei Gratiam quæ(ïvit , necfolam invenit,. fed

DISTRT

jn famulitium cceleftis pominz , tractz funtterre-

3petdite

nz pediffequa : honorü fublimitas, fine vertigine,

Wchun]

quia fine ambitione ; bonorum fcrtilitas finede-

Dus meri

fectu quia fine affetu; voluptatum ubertas fine fa.

UT

tietate quia fineimmundicie, selz DeiGratiam qué-

Dodcim

fivit MARILA, C venerut ei omnia bona;pariter cumillá

ïïium dl: !

gratiá , quenunquam auferetur ab d.

CT

Fateor multi gratiam querunt , fed non cum

lnfzrcimu

Maria : noneam, quam liberali diluvio cceelum,

( EWS

velutmanna, depluit, fed quamlabor, propéin-

"t

fanus, éterrafalfuginea , velutlacrymas, expri«

Til

dy

mit, Gratiam quzruntnon Dei,, fed hominum ,

Val

meriti ,

uiutráque excidant, cum frondes quz-

t

Q g

rant fine

ipite , rivum fine fcaturigine, radium

'.mü d

fineluce, prolem fine Matre, Hzcinfania mun-

Toujss

dicít, & puerilis oble&atio : Laboriofa conten-

, "if

.

tione venari mufcas, captare bruchos, aucupari

papiliones , féu volantes, feulucentes vermiculos

li Qrità n

u

Ti

infe&tari, quos cum ceeperis, non aliud cft operz

ii

pretium , quam laffitudo multa, utilitas nulla , ve-

xatio corporis, afflitio animi, longum & virile

D ubä

0n

D

tzdium, quia breye & pucrile gaudium,

Nu

n

W 267 4R

Numerate, fiplacet, 6! favorishumani Aucu,

jurgio. Pt

t dipit

pes; vigilias no&ium, curas dierum, faftidia cone

lo, at

tinuatarum ftationum , tzdia morofarum feffio-

num : invidiasemulorum , cuniculos & fraudes,

cupidims, l

nie, o

politicorum ; afpectus pominorum truces, impee

dds at

riaaípera, acerba convivia , favoris velacquirendi,

Miti4. 9

vel confervandi, follicita ftudia ; fpem inter &

vinyenit, A

metum flu&uantesaffectus, & xftuofa defideria,

&ziumtf-rrf-

Expendite, oro, adJancem incorruptijudïcii,- an

inevt

uncia una humanz gratiz tanti fit , que hisomni-

bus meritó praponderet.

Acinus ceft humanus

lus

iberaslnea

favor , facilé amarefcit ; Lac eft, cum upiter

iömmmqälj

modicüm tonuerit, fubitó accffit : Pomum ci-

utittt ii

trium eft, rigidiüs contrectatum putrefcit : flos

eft , acríori ptuinaperftri&us , emarceffit,

] non cit

Infarciuntur niftoriz. illuftribus tragediis pul-

io cel

larum favoris Aulici, quorum famofas ruinas; non

H P(()Pel[?'

atramento,, fed fanguine fcriptas , & dilutaslacrye

f«

rmgs, EXF'

mis, annotavit pofteritas,

Invenit gratiam in

dhominüml

oculis Pharaonis R.egis Prorex Jofeph, brevem,

od q

quz canos non yidit , fed apuH Reges pofteros

1in€r n

t

verfa eft in oblivionem. — Invenit David gratiam

jnfïüü n

in oculisSaulis , fluxam, quz haftz Regiz expo«

TT M

fita fuitin fcopum, ut parieticonfigeretur, Invee

: ]u[upïf 1

nit gratiam ín confpectu Abfolonis Achitophel ,

qmicil

humilem, qu& ut magis exaltaretur, elevata eftin

([topcr'z

patibulum, 2. Reg c. 17, lnvenitgratiam in cone

nuul ,VIC-

Ípe&u Darii Daniel; imbecillem , qua prohibere

TT

non potuit quin, odio Aulicorum , lconibus pa»

h

bulum projiceretur, Daniel, 6,. Ipvenit gratiam in

N

£on«

W 208 — 3

Áillaverint

confpe&tu Nabuchodonoforis, Sidrach , Mifach,

tim effund

& Abdenago, frigidam, quz in fornacem calca«

riam miffa cft, utigne feptuplo fublimaretur,

diptsmone

Danicl. c. .

Nec nobis propinquiora tempora

dquis f

inter fimiles fegetes fterilefcunt, ^ Fumant adhuc

i locC;

"rheatrarecentifinguine, & ad Aram Deg Faven-

lido « l

tiz czíarum victimarum anathemata, in contis,

qufi;

perticis, & patibulis affi

o

guntuf.

Priori feculo,

n t

in vepotibus Pontificum, ín Caraffarum Principe

futtun

fanguine, Romana rbis & Orbis fcena, tragae-

D

diamlufit, que Urbem, & Orbem, conterruit,

tibi Ducis Paliani Cydaris in carnificis gladium , &

(3) [

Ca:dinalitia purpura incidit inlaqueum,

Dedit

Mil

Gallia novum Sejanum, Marchionem Ancorita-

9) ii

num, quem Regisfavor, proxime ad Solium ex«

N

tulit, plebís furor membratim difcerpfit, ut qui

Regnum in partes fecucrat , jam ipfe in frufta

fecaretur, fine opinione fua expertus ferrum, qui

EW

fine ratione inquifiveratinaurum, Ap lia Tho-

mam Crammerum in rheatrum induxit, cx plebe

Archiepifcopum Cantuarienfem , unum, in toto

] B)

Regno, Regii favoris Phoenicem ; donec perdu-

ellionis convitus , & ad rogum Oxonii condem-

natus, inigne, nonodorifero, fcetentem animam

pofuit, ex Catholico Epifcopo Lutheranus, Caál-

vinifta, Atheus,

A nofl:is temporibus oratio«

um

nem confultà abftineo , ne Veritas odium pariat ,

Concludo,

WU

eptima Mater prolem nimis invidiofam.

ftgiy

& Dico ultimo : Vere guttatim defluunt favores

RUT

Magnatum ;. fi per annos plarimos in vafagratiz

illa-

M gü!

$3 260 — X

À

jach, Mi

füillaverint, cum minimé credideris , vafculum to»

ormacamot

tum effunditur, & gratia, — Eleganter quoad Prin-

fablimart

cipes monetComicus : $i quid bene facis. leyior pluma

uort tem

efl gratia, fi quid peccat fl plumbeas ivas gerunt. Pxo-

Farant t

bat hoc Cardinalis Volfai , in Anglia, fera ponni-

m

tudo : Ego inquiebat, mem Dei, fed Regé favorem

i, n Q

quafivi , binc & Deigratiam perdids, C Regu non co-

fervavi. Exquibus omnibus infero Corolíariumz

Priori f

yum C

Quaritegratiam , & invenieti , [ed quaritewt M ARIA,

[ietà WFG'

Dixi,

NOO T.

, commu*þ

l g'ädium Á

(a) andabate sj apud veteres fuerunt , qui obvelatü

um Df ,

ecula digladiabantur.

n Ancott

(b)' Animal quod nec cibo , nec potu , (ed folo aere

putritur.

dsoliuma

.'üt» u[q.b

jc n Ro

FESTO ANNUNCIATIONIS

femm, V

hi

f

)

j

BVMARI ZA

(l'tiv'lxpk

us UL

CONCIO 1l

o pcr l

FIAT!

Lucz r.

jj ol

n

Vox omnipotens,

ni/s G

g oritit*

Uod granum finapis cft in tot feminibus ,

Q

quod piper Indicum in aromatibus , quod

T pmah

ft in Molucearum fru&ibus , qu

10ndud01

cariophyllum e

unusunio in marium flu&ibus, hocverbum uni-

fs

t

cumeít, tum in rebus aliis , tum facris maximé

i ala grztlz

volie

li

"Wexe 270 8X

voluminibus. Ín anguftos limites Deus , & Natu-

(orpota

ra, Virtutes immenfas coarctat,

nolem ext

A rebus, &

cau(is minimis , effe&tuum maximorum , vel in-

yelbiunits

crementa furgunt, vel proruuint decrementa, Non

fes hi dat

catapultis opus eft , nonarietibus, quz Coloffum

ibliccind

Solislabefactent apudRhodios, quz monilra Py^

portoneff

ramidum fübruant inter JEgyptios, — Pulvifculus

Wint, qui

nitratus, mole minimus, virtute maximus, arces

Yoculg uni

integras inaera excutit, rupes, & marmora,.fin-

qim ney

Tuvero

ditac diruit , montium vertices planat , ac dividit,

In ponderibus medicis , tanti cft fcrupulus , ut du-

groylar

bitanti de efficacia minimorum, fcrupulum exi-

l)um Ti T

mat quantumvis maximum,

Ex neglectuunius

huralterg,

Ícrupuli, quot furgunt tamuli! Cum dofis inau-

Va

IOexpenditur , inargento vivo non ponderatur,

C tj

cum cura majorprctiieft, quam venditarum mer-

ïif'l(ädee

cium, tuncinfirmorummulti à morbis diuturnis,

Votie

breviter, & perpoftam expediti, füb fpecie hono-

Rn

ris,quafi legati € vivis deftinantur ad mortuos,

Wisitg,

Unitas numeri , milliones millionibus accumu-

d)

lat momentam dieiTheologfam follicitat; pun-

V Dof tot

* .

a

acumen ferri

&um circuli philofophiam fatiga

QU r

haftam , & gladium commendat, : Eccetantillisin

'

VOntunr

reculis quanta cfficacia

.

plus tamen una in vocula,

NDI

exili ia verbülo, momenti , prétii ponderis eft.

Wün ,

N

li

l

Momentiex quo tota fcipe pendet zternitas;pre-

t

tii, quod nec Ophir Judeorum , nec Peru Hifpa-

UM

fiorumappretiet; ponderis , cui totus, quántus

eft, Orbis non prezponderet, Non illado ocu-

Wa s

lis veftris per vitrum magnificans, quod minima

D ong

EOTPOT&

s

"$0XSE ^ 27I

As

Dos, k

corpora artificiofo fpecicrum illapfa in'vaftam

molem extendit,

Nolo magnificare verba , ut

A rebus d

orum, d

verbi unius fuprä verüm exaggerem mylteria, Au-

cremenu M

res mibidate, DD. Sedales, dum ego verbavobis

do fuccin&ta , non tam ca, qux inanitinnitu & pro-

qu Col

z m

portione fymmetrica, aérem feríunt,, & aures ti-

, Pulricis

tillànt , quam quz pondere, & fenfü, gravia, de

qxmus, r

voculz unius vi; & energia, nontam verbose,

quàm nervosé , difceptant,

nirmotiy d

it, at dfl'!lflb

Tu veró verba mea dirige verborum parca, lar-

pilis t

ga myfteriorum Virgo Anmumiatas quz cum Ver-

bum Fiat , verbum unum, hodie protulifti, Ver-

yupilum d.

bum alterum concepifti, quod vox clamanti in defer-

epletLo u

dols ii

teJoannisloqui voluit, fedeloquinó potuit;in quo

exprimendo tota xternitate Divinus Pater labora-

yodertit

|

vit. Quod Verbum inuteri tui charta virgine, pi-

porummet

Is

.I:

diuturm

vinitatis aureo charactere, commixto virgineo tuo
