tranfiliant, — Eleganter Bernardusfer, g4. in Can-

|

vllittnum,

tica. Obfervemm fponfi diferetos , c circumpettos [al-

* fltint al

tus , quemadmodum videlitet , tam apud angelos, quam

| iUQI *afflt

epud Nos, C in bumiles (aliat , & fuperbos tranfiliat.

|'ünia : co

Sunt etiam alii hominum faltus, quos electio

odie Ef

flatus , & genus vitz difcriminant,

Alii in

hüdererg

vitam , feu colibem feu religiofam infiliunt ,

Vlhintrs

leviculà , non tam pedis, quam animi mobi-

[ ln

litate. | Infiliunt, non inftin&u divino , fed

Ptf fe

parentum illicio , politico amicorum confilio,

itee

i1deoQue cecaratione , oculis Andabatarum more

Q V iy

obvelatis,

Quid mirum ! fi fepes iterum tranfi-

Pa Ditemy.

liunt, fi in Matutinis, & Velperis, . non Vigi-

777

Y

ilias Martyrum fufpirant, non choros Virginum,

T

;

[

dchoreas Venerum, & Ovidiana crepufcula A-

?m ln ]r

donidum,

Quid mirum! fivitam , non ducunt,

Il

'Detatio. )

Ícd trahunt, quovis carcere, quibuslibet triremi-

POnadi

busacerbiorem? chorus pro catábulo eft, folitu-

Xtt

i hf

!

do pro carcere, vota pro vinculis, ftatus electio

m ]

proabyffo. "Tunc, ut s. Bernardwu deplorat ferm,

»» 63. inCantiea :

*

Contrahitur animus , fübtrahi-

nam, quor

; türgratia , fo

D'iti

pitur ratio, fpiritus extinguitur,

» defervefcit no

vitius fervor ,

I fuP

RT

ingravefcit faftidio-

N

fustepor, refriecfcit charitas,

blanditur voluptas,

t

dantur

"RA 329

As

j

quamfpoliz?ar—

» danturpoftremó impudentiz manus, prefumi.

lions, N

»» tüur illetemerarius , ille pudendus, ille turpiffi-

Cs funtom:-

,, mus , plenus illeignominia, & confufione fal-

fum, Horo

» tus , de excclfo in abyflum , de pavimento in

e P.grgi[) (i

» fterquilinium, de Solio incloacam, de coeloin

jc fayor, f

» €&num, de clauftroin (zculum, de Paradiíoin

f ii

,» infernum,

Saltant alii, & in ftatum Matrimonialem infi-

d

iunt : affilit omnis familia ; plaudit, & tripudiat

yL nl

tht mmifr

vicinia : congratulantur Amici, & Cognati , ut

hodie Elifabethz,

5 quosefüï

Felix Prologus , fi fcenam

, A

clauderet gque fortunatus Epilogus, Etecce:vix

delibantur noviftatus przludia , jam vertitur in lu-

oim inüliujg

y at nc

&um Chorus; damnantur, aut nimium juveniles,

| djb'inü |

aut nimium feniles , aut nimium inzquales, cum

Conjuge faltus.

Vident quo incauti profilierint ,

m nf

cum tempus non eftrefiliendi, Vetus cft Ovidia-

j m

ieum z

na parcemia : Ougm malà inequales veniunt ad avatra

ii nOHlv?

jtvenó ,. tam premitur magno Conjuge, Nupta minot,

Si qua volesaptóntbere, nubepari, Paritatem il-

ao

am non przceps faltatio conciliat, fed matura de-

à afpu(culz..

liberatio. Nuptiz in coelis fiunt : fateor, fiinter.

j P ducüüïl

risnon adultereturintentio, nec confilium ante-

glbocit

vertat feftinatio,

Non omnes, ut hodie Maria

,u[o füj Q h'('u-

feftinant, Hi feré mundi faltus funt Auditores Ma-

m

"iani , quorum finis plerunque lacrymabilis , &

jf

pramium przcipitium eft.. Saltandum etiam nobis

, lib

: Cïting

uifl]f:

dixifuperius, fed fan&iore chorea quam defcribit

Richardu: Viclorinu part. 2. inpf. 1313. Montes exul-

Wi

j

upfäx

taverunt ut aríetes , & colles ficutagni ovium. Spi-

T

rituales,

"o

*eES 330

o

! etemnitat

rituales , inquit, non corporales faltus quaramus,

» quales decet Spiritum fan&um docere, — Cor-

iM emd p

» poralis faltus eft totum corpusa terra füfpende-

| Utit, n

» I€5. Spiritualis faltus eft, fpiritum, &totum,

LT

»» quodfpiritus eft, à terra alienare,. Corporalis

»» faltus eft ; terre tactum ufque quaque deferere,

», & totius corporís membra per inane librare ;

(a) RW:

»» Spiritualis faltus eft, mente excedere , & infimis

] ha

» inimoreliáis, in invifibilium contemplationem

dMal f

» totum tranfire, & in cordis tripudio, quoídam

iif und

» faltus in fuperna, & zterna, miris modis ; &

Aifum,

,» multisinexpertis, dare, — Paria inculcat Ambro

(0) tiy

»» fit ferimone 80 — Saltationem à nobis requirit

Wictrin u

» Dominus , non utique finnofi volubilitatem

! lg

» Corporis, fed extollentis fe fidei fan&iitatem,

» Sicut enim, quicorporaliter faltat , nuncin aére

"IQ

» lüfpenditur, nunc adaltioraja&tatur , nunc al-

»» ternis faltibus loca diverfa colluftrat ;; ita, &

» qui fpiritualiter faltat, intervenientefide, modà

» in aéris füblimitatem erigitur, modó adfiderum

s» altioratollitur, modó diver(is cogitstionumfal-

» tibus paradifum , ceclumque colluftrat. Hate-

Magn

nusille; Addocgo, & concludo : Quifquis cceles

ftishujusfaltatoriz artem exacté didicerit ;; Quif-

D

quis cogitationibus füis nunc affilire in ccelum ;

nunc vivus refilire ininfernum, nunc profilire in

N

terrz cumulum, nunc defilire in fepulchri tamu-

d

]oinw

1ofn

lum, affueverit, ejus pedes non faciletitubaturos

hnj

arbitror, cam re ipía tentandus erit horribilis ifte ,

Titt obf D

& itrcfragabilis faltus , vita inmortem, morte

"Orlya æb(

H

y.

^

WE 31 — EOR

Jhusquatim

inzternitatem, l][t in militia ficinfaltuhoc, non

docere, (

nifi femel peccatur.

1n bac Rbetorica nec vepetitio

datur ,. necconduplicatio , fedin alu unico totum C 0-

jenali

tum, &tot

mne , falius abjolvitur experimentum,

Dixi,

ye, Cont

NoQ. -T. 35

iuaque du

t inane lib.»'g':

(2) mReftiu celebris Comedu fuit apud veteres.

elere, Ut

(b) Phbaetbon currum Solis affectans ex eolapfue effs

onzgmplaïfoïïï

lcavus alas fibi ad volandum temeré adeptans in mare la-

pUdiO, HUOICJ

r

pfis eft , unde mari nomen adbafit,quod ex eo Icarium e[

niris mb

dicium.

incilat

(c) Cleopatra Regina JEgypti pretiofiffmam mara

qobis s

garitam in aceto liquefatlam uno cotbleari abforbuit-

Cvolubilaé

(4) infüla ubi nafcitur belleborü pro curandis infanis,

li fanäfirarss

Ti ,mmcln üg

FESTO VISITATIONIS B. V.

imr, o

fs P

MAUR DO

uefit,

CONCIO IV.

soutit

at

Magnificat anima mea Domtnum,

ia P^

Luc.L. v.47.

Quigit

Duellum Muficum,

ii V

[

j a

Koverbium eftenigmaticum: à Fefto Bapti-

TU

fte Joannis feriarí à cantu fuo lufcinias, mo-

u Wm:

rofo filentio verna interrumpere carmina, & an«

,

Jertobi"

11;

nali obfequio , poft hac taciturum Organum, ex

ubl

votiya atbore ; Harpocrafi Deo Silentii , lufpendere,

ur

gtl 1 'O?c

|

dexk 312 3208

Cur hoc maximé tempore à cantu interquiefcant |rilcn, Mi

lufciniz , inquirant , inquicta Philofophorum in-

! Tetritorioí

enia,fuahic cerebella defatigent naturalium fcien-

Certamenjn.

&xtlt collf

tiarum Oedipi , qui é Jovis cerebro fe progenitos

autumnant , Diptheram, & A dita , Natura intima,

Ttt f Qp

Ícrutati fibieffe videntur; quifuccrefcentiam gra-

V, pracent

Yetoltovi&

minum auribus hauriunt , & quot fundunt verba,

tot vendunt oracula: Ego in Proverbio illo myfte-

pulculainoe

rium agnofco Theologicum , quod antequam ex-

qüpuflloin

tvefterec

plicavero , ad duellum vos provoco , non haben-

dum meinter, & Vos, fedípe&andum interalios,

Qim anpufi

Duellum, in quo cum artificiali Mufico colliditur

lné, if

Qo, (ejn,

Naturalis Mufica, cum Citharzdo Artifice, phi-

lomela Cithariftria. Ver erat , & vernis deliciis pa-

jnlir

fturus animum fuum Citharzdus in fylvas itabat, &

| "ii

nemora ut interjucundé obftrepentium avium dif-

ocæümgxm

fonosgarritus , fuis etiam chordis perftreperet; ut

Wümmeri

ad faltum ftimularetSatyros, & tenero (4) Hama

M

dryadum gregi delicias faceret. R eclinaverat, füb

Wt

arbore , quieturum corpus; Jam chordz in tonos

"l i

fuosfalicbant, & infemitonia; jam plenis pulfi-

Riifdo

N Nü& w

bus grave refonabat melos, jam artifici tempera-

tura frangebantur moduli , & fübtilem gracilefce-

lf"lüilim

bantinfonitum, — Hzrebant (/) Satyri , & redivi-

| gemfæ V0

vum ab Inferis Orpheum ardcbant Proc& Hamadria-

| t

Àj tngy

det.

Rt iv

Cum ecce tibi invidain duellum provolat avicu-

h Dty

la; fupra Citharzdi caput, in ramufculo vocalisar-

l " APDL

boris, considit lufcinia , Magiftra avium, aulzda

Quod pio

p

nemorum , (?) Naiadum, Dryadumque, Citha-

| Wt bmm

ri fiao

ï

Wee 33 — XE

i

yintrqid

riftria, Miratur, & indignatur , peregrinum, in

"Territorio fuo mufico , artificem , & artificium;

olophonti

atocalme

certamen indicit, decifurum de lite gloriz , efto

ex tali collifione , non laurus fibi decerpenda fo-

ofe pog

ret, fed cupreffus; efto fibiipfi, przfico carmi-

Nurzis

recentin g

ne , precentura effet nznias & epicedia, corrivali

vero fuo victorias & epinicia, Scilicet parvula cor-

fundint

pufcula ingentes fcepé includunt animos, & ignci,

ebbioilony:

d anequnt

qui pufillo in corpore coar&antur fpiritus, cum ef-

fervefcere coeperint, illico ebulliunt, vaforum fuo-

cp, IOR*

rum anguftias egreffi , acin certamina gloriz facil-

yuminted

limé, latifsiméque , effunduntur; Ícepe cum peri-

[ulico cailidxï

culo, fednon fine gloria, Ita & philomela noftra,

Artifcty f

dum fupra vires aflurgit, viribus linquitur, dum

aisdelici

modó acutum, modó obtufum infonat, notas mo-

[dsiabt

:

dó cz(im glomerat, modó tractim producit , dum

W

mum d

per fymmetricos fcalarum muficarum afcenfus,def,

perüx

q T

j ( ?

cenfusque , Citharzdum Antagoniftam jam affe-

quitur , jam pregreditur ; jam vincit , jam vincitur,

dinsti?

denique viribus magis defe&a, quam artibus, ex

joririn

p pP

ramuículo fuo prolabitur , & inargenteas Citharz

chordas exanimata procumbit. Noy poterat tutue

df m

lo noliliorefrui ;; dignum revera corpufculum, ar-

t g

i/:ïff'

j

sl

gentez vocíshabitaculum , quodin Cithara argen-

tea; tanquam inargenteo feretro, gloriofum in-

7(2H4W Jj

feratur intumulum, — Hiftoria illa fit, an Apolo-

gus parum intereft Domini Sodales,

Ego exil-

ovolat gvlf

LT

lofeu Apologo, feu Hiftoria, argumentum eruo,

j

aid

quod propofitum initio di&íonis mez enódet pro-

v[uml

verbium, Varias Lufcinias audiyerunt prifca Te-

(»

fl T

j

ftamenti

WR 34 x

ftamenti Veteris tempora, quarum melliftuum

ieterfefvos

qlam us C

guttur ztas poftera dulci recordatione ad feros

! ij eum pan

transmifit Nepotes, Suavifsimum Canticum mo-

dulatus eft Tobias Tob.3. Elegantifsimé cecinit

Quem ndno

muletun, et

Ezethias V,38. Hic prodigiosé retrogradam $olis

umbram, in horologio 46faz,, & tetrogradam fi-

tloro fio ]

ls concert

mul, in annosts. inftantis fai necefsitatem, cat«

Mura, ]u

mine Euchariftico profecutus cft ; ille Angelorum

minifterio reaccenfam oculorum aciem, & pulfam

| r lt

|apt,acin

caliginem concentu celebravit harmonico, In

Canticis Canticorum ; ad Tbalamum Spon[a Nuptias

at arimim,

lem, mera melimela cecinit philomela Salomon,

( at p ol

HäCApol/oC

Flammas fornacis Babylonicz fuavitate vocis fua

incantarunt rres Lufcinie lfraelitics , & Vulcani fero-

tonlrtama

|

l

ciam vocum blanditiis manfuefecerunt. Pfalterium

mlm. COE

Rilv &

Davidicum , Mufice veteris compendiü, quotpfal-

mos intonat, tot chordas animar, & fabulofi (4)

BRU t

It

ïabbmum«

.Amphionis rivalem Citharam exanimat, Necfuz

in cantu famz olim defuit fexus tenerior; Fa-

T Vi

snelle Lufciniz certarunt cum Maribus, gutture

af s

ODmp,

fortaffis eó gratiori, quo delicatiori, Occifo,

Sifara Chananzo animum in gaudia, & vocemin

Yhm p

Cantica laxabat Prophetis & Virago Delóra ]ud.g.

MT

Hereina ludisb, truncato Holoferni in Tympanis,

Á

Vaj p

Omipy

Píalmis & Cymbalis parentabat. Iudith-1y. — Maria

Madg

ln

Moyfis foror , dcfubmerfa, in Jordane, Pharaonis

pertínacia infigni Cantico triumphabat, £xod. 1j,

Mi

fj

Laudem habuerunt h pfaltriz , ha lufciniz , fed

Ut

uíque ad feftum S, Baptiftz Toannis, cum à cantu

j nümeros

unc ,

"i, tlj

fcgiari folent philomelz , ad diem fcilicet h

inter

Wdene 3 N

s

um mll

interfeftivosS. Yoannidies potiffimum , quo ma-

dotione df

culam ejus Originalem divina gratia deterfit , &

in eum przrogativz gradum puftonem evexit, ad

3 Cantitunt

quem nemo alius Virorum , inter omnes natos

ntifime «

mulierum, erat unquam affurrecturus, Tunc é

trgtin

choro fuo lufcinie veteres abierunt , nec am-

'etctrograd;w

plius concertare libuit , cum in chorum prodiit

vt

Maria, Je(u Mater , choraga Virginum, Citha-

d

rceda coelitum , SpiritusS. Organum, & refonare

adm A

cepit, acintonare divinum illud Cantieum : Magni-

harnonia. !

fyiat anima mea Dominum, Hic Luíciniz veteresfa-

u

crz , ac profanz , vi&tas fe fafse , obmutuerunt,

omdi Salomjï

j

Hic Apollo Citharam fufpendit, Orpheus & Am-

wtté Voffïfï

phíonlyramadíaxa, nonjamamplius fequacia al-

a Vulcani

liferunt, |Conticuit Parnaffus, Dryades, & Fa-

"if FWN

madryades , & (e) Panesfylvatici, fftulas fuasin

adii, ii

faccum retruferunt, Hic Debóraobftupuit, Ju-

& fibilo

dithaobmutuit, Mariz Moyfis fororalteram Ma-

jn«, M

Hic nec Tobiz

riam Victricem pronuncíavit,

enett;

cantare ultra placuit, nec Ezechiz pfallere ; Hic

euta

ia

'

)0

"

Salomon , & David, chordas fuas remiferunt, . &

Tij)U

vi&um pfalterium ad pedes Virgineos reclinarunt;

J

?

; &vcffl

Omnem veteris Mu[ica gloviam. Mufurgia Mariana iti-

)

puin

fuftavit. Felices nos Domini Sodales , quibus hzc

T

Dominz, & Patronz noftrz victoria communicas

j

N

ibf

turadgloriam, fiquod illa przcinuit in Cantico ,

1

phant

id & nos imitemur ex emplo. Etiam nos Muficos

Jyit md !

efleoportet, Erímus numeris omnibus abfoluti ;

; ia

fi numeros , & ductus virginis, exprimamus imi-

maü

1

tando, Philomelas , feu caeteros muficos, exceffif-

J

&

fclie

j

f

WR n6 G6

!

feex choro dixi, feffos, vi&tósque; Succedamus tide nec mir

|

inlocum, & a!iquod inter Muficos nomen ambia-

|

hi godigio

mus, lgnominiofüm antiquis fuit nefcire Muficam,

ii Do

utait Cicero. Non impediri , fed promoveri wufi-

|

fdeino, E

cam jubet Spiritus S, per Siracidem. Eccli.32. Chri-

Dtigm null

ftusin ccena ultima, quid , nifi Muficum cgit? cutti

pitofreoera

bymno diito vite fua Epilogum atturus Difcipulis valtdi-

ilavit lrir

veret, lpfe Deus Pater Muficus fuit;; Nam in concin-

n

no Corporum Coeleftium motu, & elementorum

Hitm Organi,

confenfu, Muficam agnoverunt, Mundique Har-

Aethum deli

moniam dixerunt Philofophi Gentiles, accedente

ttilntis ii

magno Theologo Hipponenfium Przfüle Augu-

ln

ftino. Ideo quarit Job : Concentum celi quis dormis

ficiendrr

vt faciet? Job 28.v.37. Inter dcle&abilia humanz

Worporum,

vitz primas feré obtinet mufica, lenocinim vitas

biy lo

pra[entó, voluptas , ut Poctacecinit, HincInfanti-

AA Bu

bus vix natis, ftatim occurrit & blanditur mufica,

f Mirig

Multa etiam utilitas fe voluptati mufice intermif-

L TTN

€et, Cretenfes jufferunt, ut liberi cantu meloduo

"h

legts edifcerent.. E.tiam Juventus moderna Chriftia-

Pt nj

nasleges cum cantu quafiimbibit, Filie juvencu-

V, lt

le, ut colui affuefcant , invitantur Inftrumentis

W t

Muficis, que, admotum ota , feiplarad(onum, &

l mHsl Vf[ 1'(

puellas adlaborem animant. — Ecce encomia dignita-

| (omparam'

tismuficz, pauca, quiabrevitate tempotis , cori-

Wffi «

flringimur. — Hoc tamen advertendum, non o-

Cbl

mnem muficam zque laudatz effe excellentiz,

Qs fklnt t

Karatiorilla & perfectior, qua ex vocum concor-

f

1

di difcordia artificiofum concentum exprimit.

NS(*xPugnc

lm i

gua:uar bifie vocibus in Cattico (uo infonuit Maria 5

itdba

unde

^

L. EE

u Gu

ühde nec mirum quod ceelum, & terram traxerit

os homenzi

Íoni prodigio,

In Difcanto incipit : Magnificat

neireMils

anima mea Dominum s & exultavit [pyritus meus inDeg

falutari meo. F1oc puritatis vox cft , tenera ac virgi-

| promoveri.u,

sEdigu t

neaquam nullaVenus polluit, nullz corporis volu-

ifium qti

ptatesfregerunt, aut afperarunt, —Quafi diceretz

Exultavit fpiritus meus in Deo falutari meo.

Alii

uDf

Nan inor

Tympanum , C Citbaram teneant , acgaudeant ad (ü»

Exultentalit , in

,& dmene

vitum Organi. Job. 21, non ego.

fenfuum delitiis , in corporisblanditiis , in carnis

Mundt

tils,

titillantisilliciis 5 Letestur um malà fecerint , & ex-

» Dredichy

ultent in vebus pe(inis. Prov. 14« nonego, INon me

afficient delicix fenfauum , non inefcabunt blandi-

d

siiolus

tiz corporum, non illicia voluptatum, Ego, Ego,

qaudebo in folo Domino , C* exultabo in Deo tefu meo,

ii

Habac.s. Exultabit firitus imew in Deo [alutari meo,

. ng n

Luc. ;, Mireafficitaures, animofque , difcantus

bl

clarus, & purus,— Infidibus chorda minima, artí-

mulie mo

ficiofo plectro pulfata, ante cateras omnes, ap-

j um

plaufum audientium ,. delicato tinnitu , eblandi-

ol ?

tur, ltaillicio, nefcio quo, pre caterisvirtuti-

fitz p

[]

bus Deum, & hominem demeretur puritas Virgi-

yr u

nalis, vel ideó cum rebus fpeciofiffimis paffim

j

ul

comparata,

Caftitas enim Lilium eft, velta&tu

Y

(

flacceffit,

j

Speculum eft , levi afflatu inficitur,

(,m;mn

Chryftallus eft, cenui illifu difïringitur. Hinctot

n 1

7

Proci, funt tam formofz (f) Penclopes. Hinc

excfncnr

j

tam valide Orci machinz funt, tt Arcem Virgini-

m

tatis expugnent.,

Ut Dzmon füperbumte faciat,

g"

folum infeftat intelle&um ;' ut gulofum reddat ,

"L

n

jji

palatum

P 38 SOR

alatum folum

ritat ; utin Arcem Virginez puti-

tits ptopriz

tatiscvadat, per omnes corporis animidue cuni-

Altaa Cani

culos lubricus ferpens irrépit,

Obuitendum itaq,

It Mari

s'itolentia , ut manede fine vulnere..| Periculofa funt pralia

rilonat ;

Cjlitatu , aitBernardus, ubi quotidiana pugna efl ,

| Pondamentur:

Q» vara vitloria. Obnitendum ajo violentiz , quo

Ym m

etiam in fuga feliciter effeceris, Fuga Parthorum

X tll diy

populos plerumque facit vi&oriofos. Apoftoli

lHanusfon

cum nos contravitia obarmant, collato cum iis pe-

li, d

de certandum volunt. Infurgit ira? refiftite, Pro.

Qufit, Mul

vocat fuperbia , litem movet invidia ? refiftite,

*5, um ff

Corpus inflammat luxuria ? hic aliis armis pugnane

Plmiiatem.

dum : fugite, fugite. lta vociferatur Paulus 1,Cor.é.

ID per o

F ugite fornicationem ; fugite occafionem , necinci-

| ä*iendfrfl j |

detis in tentationem,

Contra libidinis impetum

|^ Af Qec ((fli

apprehende fugam , fivis ví&oriam , ait expertus

ämlus ïnöüdcba'

Auguflinw. Sed ad noftram muficam redeamus.

Dies

In harmonicis fidibusy fi chorda, quam quintan

Wtf

vocant, diffiliat, tota artis fymmetria evertitur j

angu'mm f

& tamen quó delicatior illa, & tenerior, eó magis

Ditum er

rupturg obnoxiaeft, Adde quod quinta , quia

Vühpete !

Íonantior, vitium fuum facilé propalet , fi qui

tüs an&i. (

falfi infonuerit. Egregium fymbolum Virgine

| Ium('ue j

puritatis . O! quem non effceminant, non in-

græyidfbdt [

um

fringunt tonifalfi , & adulterina Cantica Sirenum

';Tpere P d

fallacium ? nifi du&um fequatur, & modulos Gan«

tici Mariani, quodinventrix María choraga & Cf*

ln nmïmbi]

tharedaVirginum , nonadlItalicos, necAnglicos,

:,w

ncmMRtïam'

fed Angelicosmodos, folis Virginibus intelligi.bff-

Ils

|

l ie

les, compofuit? . Beati choraulz ! quos cuptet-

tates

* Ol

i

$03 — 339

UL

n Vignp:

tates propriz , à coelefti illo odeo non excluferint,

animgur t

Altera Cantici Mariani vox , Chordaaltera, quam

Qhiim) tetigit Maria , Baff« eff.

Hzc in tertio veríü

iaf

iufonat : — Quis repexit bumilitatem andlle fue.

nl

Fundamentum muficz. eft Baffas ; fundamentum

vlolentia d

virtutum Humilitas,

Sine chordahac, fine voce

fig Panh:»if

hac, nihil divinis auribus gratum virgineus Marize

o P

Difcantus fonuiffet,

Audi Bernardum :

.

fine bu-

lltocamt

militate, audeo dicere , nec Virginitas Maria Deo pla-

T rehüite.l?ï

cufftt, Multasinruinam impulit fuperba Virgini-

yibi d

n

tas, cum fuftentatrix ei fübtraheretur humilitas,

jpamige

Blumilitatem , velhodie maxime , docuit Maria ,

« Putlusho

cum per altos Judze m

ontes Juvencula peregrina

alcenderet ;

Jneim , n

Ventrem. ferebat. Deo plenum,

Quem nec coli capiunt ,

)i&iniä 'ïm?ïï'

eum virgineus puellae

Ym [

q

finus includebat.

Non ignorabat , quam fubli-

fäv.ïï

f

( f

mia nominain titulos fuosinferniffet , quamar&a

Ti

/]

1 quam

(

neceffitudine non Repium aliquem,

Czfareumq;

fanguinem ( hoc enim verum quide

m fed tamen

at

perith

Q

parum erat) fed ipfam (an&iffimam Trinitatem

attingeret Patris filia ; Filii Mater,

j

TP

Sponfa Spiri-

tusfan&i, Conpfirmatum fi

bi fciebat Coeli Terra-

J

Pikt »

joim "

rumque imperium, — ]am im

pendere Capiti fuo

rzyidebat Coronam Stellar

mmant,

um duodecim , &

f

erpere ad. pedes fuos Lunam herilibus Vireinis

Qu

nutibus ancillaturam

$ neQue tamen tot dignita.

m d

g

7 chom

7

tum tam nobiles fafti, infaftum extulerunt Virgi-

, nl

nem Mariam, Non rizati funt inhumili pe&ore

affectus atrogantes, Nondifputavit Maria, quid

ibisi!

j

iuz conveniat excelfitati » fed quid Nepotuli fui

L

qLIOS ,

[ 1[

p

Joannis

WUR 340

Joannis expediatutilitati, Adfamulam invifit Do-

Eeici, $.

mina , ad fubditam R egina ; pravenire voluit Eli-

Mat, (^ha

fabetham humilitatis obfequio , quia ipfa preven-

Tevtit d.

ta erat coeleftium gratiarum beneficio, — Quantà

T fecu

major erat, eó minorem feipfacffecit, ut mino-

(ne, &vi

h, nohve

rem nepotulum Joannem , fua filiique fui prafen-

tía, omnium poft fe faceretexcelfiorem, — Quan-

TQuttover

tum ab hac Virginis demiffione Orbis nofter dif-

Cmmixno(

|

crepat! cumannis crefcit paffimarrogantia, — Ma-

j Digni

''atosvorti

gnitudinem noftram non Virginis Marig , non

San&torum regulis, fed clati füpercilii quafi decem-

(67 primp

iediscommetimur, Inquot, quamcruentajur-

I5anim,,

gia, diftenditurO:tbis nofter / quantis contentio-

(dp, lrl

nibus involvitur / cum pun&us honoris attingitur,

| mmHuiS? om!

cum difceptatur , uter alteri primasin honorando,

^AOt

primasin vifitando deferat. Litem de R egnisin-

W rdene

tegris citiüs compofueris , quam pun&tuli illius ;

ht

pun&i honorisinquam , obftacula removeris, $i

4d D (

uis ex honeftiori profapia ramum etiam millefi-

DASN

mum duxerit, fi pl.ufculos per arvaboves, inarca

Vfïtmm ; v

aureos numeraverit , fi graviores aliquot titulos

Pïoflimus,

nomini fuo fübfcripferit, toto fe fzculi intervallo

Tij

ab aliis difcerniexiftimat ;; quicquid infra fe eft de-

VCefe [ed

fpicit, tantum abeft, ut Majeftatem fuam commo:

L.

Catllr Cor li

dis aliorum , & utilitati indigentium inclinet,

fre] HuUm

A

?

tiám pueros hzc prurigo inceffit; etiam puerihic

W

um

nafüm R hinocerotishabent; etiamillijam follici-

*

ïdam ltt'

té circumfpicere norunt, cui caput priores ape-

f C :

riant, quis falutantesrefalutet&c, O fatui, & in-

ff Aïk

, etiátmn

anes TIroffuli : non ita Veteres egerunt

| Ua quæ

Ethnici

]

"OE 341

AO

iiv

Ethnici. Satyricum audite: Credebant boc grande

Yrevolitdl

nefas , & mortepiandum ,. Sijuvenis vetulo ton. affur-

rexerit olün.

O quis aurca illa in orbem noftrum

iplpare

revchat fecula ! quando fenium, & prudentia fenii

dio, Qu::a:e

cit j DU»'»':'*-"'

comes, & virtutes czterz , honorum menfura e-

rant, nonveró inftabilis fortunz lubrica conditio,

i fiipte

yretm, w l

Inquarto verfa Cantici fut ex Baffoin Altum furvexit

bis nl

Catitatrix no[lra Maria : Feéit mibi magna , qui potens

yiti. 9

t/ — Digni funt copiofa fcaturigine fluyii , qui

vaftos vortices fuos in altum mare , tanquam fon-

; Matty [U

fl

tem primum , refundunt ; Digna gratiis coelefti-.

m cruem|

-jjl

bus anima, quz altitudinem fuam non fibi, fed

celo , adfcribit.

Siterrenis benedictionibus cir-

tiscoritt

cumfluis? omnesillz, é coelo defluxerunt ; fi opes,

riatingt

Jhonorama

fihonores, tituli, favoramicorum , & omnis for-

Mggnism

tunz ridentispompa circumvallet? omnia illa per

magneticam cceleftem ad polum refpiciant, omnia

!un&uh x?mlï

1

ad nutum cceeli dirigantur, Felicitates fua$ non

od j

fibi, fed fato, & fortunz , attribuebat Philofophia

um m]ï»

veterum ; Nos Chriftiani, fatum & fortunam ex-

bottiy Wl;

plodimus, ridicula numina ; Noftrum eft ea o-

digit

mniain Altum ceelum referre , ideoquenon noftra

" mrcf",':

(b

dicere, fedaliena; ne alienis plumis tumida itriz

| mfrsz

gl«

deatur cornicula, Epiphonema accinit voci huic

f

mellifluum guttur Bernardi : Quidbabes , quod non

l mdmffv

j1mp

u

accepi[Ti , ft autem accepilli, quid gloriari?

Quartam

onl

chordam tetigit , quartam vocem cedinit in siltitmo

Jj

fii Cantii verfu Maria. Tenovem, . Efurientes implevit

rlOIEs QFI

boni. — Attificiofa vox, & interomnes coelo fuavif-

&l

)rati

&

Íima; qux ctiamin ipfa cfurie coeli divitias agnofcit:

:ru[]f

il

It

X5

que

p

|

|

WO 342

As

qua inter profpera, eequé acadverfa, equaliteno- !noüramadr

t Ofikc

re , in Cantica Dei, &actiones gratiarum, effun-

ditar,

Paradoxum Phyficum eft, Efuries bona;

Gartmeyter

non tamen Metaphyficum , nec Theologicum.

tortefonde

lroncs Ecce

Nonpoteft fillere oraculum primz veritatis. Beafi

qà efuriunt * fitiumt : Non pocula Ganymedis ,

pmfre

non fercula Epulonis , non Crazfi divitias , non

diminimcla

Sardanapali delicias , fed beati, qui efuriunt jufti- | frim Canr

tiam, quoniam ipfi faturabuntur ; Beati qui nec | Rirenis

! nimus, Ol

in efurie , necaliis corporis neceffitatibus à via ju-

1titiz declinant, quieodem femper tenore fibi, &

Virg'mis COf

Deo conftant, five cum Huffitico Principe Job

Vittfone t

eleventurinfolium , five cum codem projiciantur

Y:5, /nguf

infterquilinium — In muficaetiam Tactus requiti-

t detinl

tur chori dire&or, FHunc indicat pfaltria noftra

Matia verfu .. Fecit potentiam in brachio fuo..— Ad

nutum divini brachii omnis mundi harmonia diri-

gitur , five brachium ilud Deus deorfum moveat,

)

Y

«um deponit potentes de fede 5 five furfam . elevet,

At

€um exaltat bumiles.

Dextra hzc Martam depri-

) NT

mit ad culinz minifteria, Magdalenamad contem-

J af

[/

planda coeleftia, Dextra hzc vafa in honorem fin-

W. E[ j

git, & vafa in contumeliam facta feepenon refingit.

UMj

Dextra hzc precurforis Matrem fecit Elifabetham

feniculam, Salvatoris Matrem fecit Virginé Juven-

( ag

«uli, m dexera bac fovtes noffra'omnes legumtur deferipta-

j

LT

Ecce D. Sodales, elcgantiffimá Citharam Pfaltriz

hi ]

Mdüg

noitre Mariz , quz unoin Cantico ceelum incan-

m

tavit& terram,& paucis du&tibus omnem veterum

fuaviloquentiam obliterayit, O fictiamnos vocem

| 4'f'dv:rof

noftram

d

b

Wa 5 *

fi, ul

noftram ad modulos Marianos difcamus infle&ez

ntiünm a

re. Ofi&cordanoftrainternaad ftrepitum chor-

, Eab

datumexternarum, feuvocum noftrarum femper

Thedige

correfpondeant! idque toties, quoties inter fo-

»verita ;

lennes Ecclefiz fan&a Ceremonias , inter Cam.

I Ganyt

panarum ftrepitum , & Organorum fonitum, inter

( diuitia !

luminum claritatem, & thuris fuavitatem , divini

qiertny

fimum Canticum : Magtiificat , ad Dei gloriam, &

& Virginis imitationem, ex divino officio conci-

, Buigt

nimus. O!fi&vosAdolefcentes mei ad melodiam

jbe

Virginis corrigatis cantus illos, illos, qui tam fua«

fmuorehb:j

viter fcepe titillant aures veflras, & occidunt ani-

o ii

mas, inquibusnihilfonatvirgineum &c, fedma-

'-mpf'()jlfïil?"

'ifus r

numdetabula, Egofufpendo Organum,

Dixi,

«.xl"al:ria [

if

NG TD.JRE

1h1fm0mw

(a) Hamadryades Nympha fylyarum , quas Veterts

n n

fidm d

fabulabantur cum queycubw na(ci, eve[cere, & extinguis

(b) Satyri, in montibus, e [ylvis Yndicis, animalia

Macind

imd a

fánt , um facie bominia , fed cornuta, & Caprarum pe-

dibus,. Ethnici Sylyarum Deos fecerunt.

Jonort? j

panon f

n

(c) Najades Nympha , [eu Dea fluminum ,

àverbo fiuere,

:J'IHIWMr

j

(d) ampbion artificiofus fuit Citbaredus.

(e) Panei 2 Nominativo fingulati Pan ,. qui Veteri-

i

,

bu Dew Pafforum fuit,

g"

(£) Penelope uxor cafla fuit , à mmltia procis adamaa

um

t4; fid viro fidelis , cum ille pluribus ammis abe[et.

m vgxcm

j

:gm

XA

FESTO

ncflüm

l

|

*s

344 308v

^

FESTO PURIFICATIONIS - |«r54

Qtmamteper

BV. MARI &.

qualefcünque

tutitupo

CO NGIO CL

( p

Lumen ad revelationem Gentium,

inim tatiy

Cb ctar a

Luc, 2, . v.32.

PAgt, cun

Nil Lumen, fideficitUmbra.

Mt'/d?l Qua

ïniepulchro]

R,tifïciummagnum cft Lucis & Umbrz ; te-

Ilmisforni

A

fte Kirchero.

Elucidarunt id multi, non

'empore aj

tamen omnes, vel calamo perinde claro, velaqué

RU

ilaftripenicillo. "Tantz enim fübtilitatis eft , no-

tD g

tlo lucis & umbrz, ut infecantem humani inge-

AtDuntur f

niiaciem feré cffügiat, & acutiffimos intellectus,

A QQtem. 3 1

plerunquefatiget,, Ea funtlucis, & umbrz, con-

NO&W& $

finia, ut altera alterius decus aeceffarió venuftet,

&iüm, tadi

altera alterius vel illuftret , vel obfcuret przconia,

Pffït'mearu

Inde eft , quod lucem fine relatione ad umbram

Ofbct. Lu]

non facilé cognoícas, & cumlucem quaris in um-

gO Um' ja

bras neceffarius fpeculatorimpingas. Norunthoc

"altircols

Artes Liberales & Mechanicz.

Quid fcientig

Y

optica lucis afferetlux? nifi focialis umbra famu-

,

) intcr t

VÜtdines

lum luci przbeat minifterium? . Nomen Artificis

Jl

nonmeretur, qui umbram negligit, feu pictor,

sï*'miüat(

feu fculptor, adcó ex umbris emergit omnis illu-

| rlt"mms,

flrium imaginum venuflas, & elegantia, Formo-

Ofem [

W

fiffima corpora ab umbra augmentum formz fo-

efcorpm

lentriundínari, Scxus tenuior, dum fubtilis byffi,

At

aut

WR 345 AXOM

ON

autpepli, obje&u, faciem, acpectus; obnubit,

formam tegere non vult, fed intendere, fiperhas

qualefcünque umbras, & rimas pulchritudinis ,

l

venufti corporis candidiffimz nives gratiofius emis

cuerint,

Pyropus, feu Carbunculus , có plus

ignium nativorum jaculatur, quo minusalienz lu-

Centu

cis fulcitur adminiculo. Nocte longiores radios

Ípargit, cum ex umbrofo emicat. . Ita in Urbe

Mefan , quz cftin Provincia Perfarum Corafans

Ünbrt

infepulchro Registoto aureo , & ex gemmis nobi-

à Dmbra:

liffirnis fornicato, eminct Adama, qui no&urno

íd ml

tempore ad integrqnn prope milliare radios ac lu-

(

cem füam dicitur effundere. in Indiaquoque apud

liro, vt

]

n

litati i

j

Kegem Pegu, tefte Ludovico Virtona, tot & tanti

homatr i

Ícribuntur effe Pyropi , qui Regemin tenebris con-

fiftentem , inftar radiorum folarium illuftrent,

n

No&ilucz Stellarum faculz , inter umbras no-

[ umbl'æ T

fbvl

&ium , radios illuftriores explicant.

Diurna lux

:Urct Prz([(ü

Ípeciem earum extinguit, & formam omnem ab-

forbet. . Luna Stellarum choraga, jam coacta ia

fit dd umbf-"ï

globum, jam fe&a in partem dichotomam , feu

r

, o

femicirculum, jam elimata. & acuminatain core

nua, inter eas accrefcentiz , & decreícentiz , vi-

ul t

ciffitudines, inter formz umbras, & defe&us lu-

umbf 1 !ämu..

at jf

minis vultu, nefcio quomodo, gratiofiore rení«

det , varietate fua lucis & umbrz jucundiüs incur-

| (fu Pi&of'

ritin oculos, potentiüsin fablunaria influit, feu cae

l omnis an

lorem czterorum fiderum attemperet , feu hume-

ïllau Pol'lf-? l

formo

€etcorpora, feu agros fcecundet, feu commoveat

Maria inter fluxus , & refluxus fuos reciprocantia,

hii b.;ï;

Inquis

|

l

BOX

346 A2v

Inquiritis Domini Sodales quid mihi hodie cunt

! htbulisvoli

juce & umbranegotii it ? Edicam brevibus, La-

ponctetirgr

byrinthzireceffus, & perplexa funt lucisincuna-

bus, q r

bula. Lux quamvis cum umbris perpetuo collida-

Vr

tur lítigio , & contrariis femper confli&ibus de

ur:ä'är dquis

certet, non aliam tamen quam ab umbrarumliti-

Attny matal

bulo originem habet, obfcure Matris clariffima

Qul p

progenies, Typum hujus veritatis (ut de Filio

frlts? quid

lucem pivinitatis , poft fiparium humanz carnis

qpelüpriud

wabfcondente, non dicam , licet toto ccelorum

LO li

H

theatro fit maximé fpectabilis) hodieinfe ipfa ex-

td um i

hibuit Mater & Virgo Maria,

Maria à fordibus,

& peif

non tamen propriis, fed adícitiis, claritudinem

u' ] omm'a ]'n

fibi conciliavit, ut eó major fupraomnes affurge-

Witündat g

ret, quó magis fe infraomnes minoraffet, Magna

$, &inwü

fuit cum prodigiosé conciperet, & conciperetur

Nmedi

j

Maria, major fuit cum legaliterpurificaretur. In

I umf

conceptu erexit fe proximéad folium Divinitatis ,

nSole v

in putificatione depreffit fe ad conditionem feemi-

C rilus.

niz impuritatis, nullo tamen nocumento amplitudi-

lGetüm,|

sis , [ed incremento maximo lucis & Majeflatis.

Cum

citi? Vi

maximé defcenderet , altiffimé afcendit artificio

Bitti ctm

Theologiz myfticz , cujus lucem oculi animalis

acies nonaffequitur, fed ponit in natura hetero-

lUL fee (0i

clytis, quod Deus pofuit in fübtiliffimis cceleftis

VNlartine

gratiz artificiis,

Non calcaret Lunam , nec pede

M

Domino protereret Mariz Deiparz Maternitas ,

MM

nifi ad pedes aliorum fe reclinare didiciffet ejus

tl

profunda humilitas.

Maxima factaeft, cummi-

Lt

nimam facerc'fe ipfam didiciffet, — .Ab umbrarum

latibu-

MWOXE 347

ij

xR

miti ho

latibulis voluitt obfcura emergere , ut tantó folidiis

nbreubus 2

