Ecte , inquit , Ecce fignum magnum inielo : Mulier -

jfubobfw'

1nia Soles. Cv Luna (ub pedibus ejw. — Vcrà fignum

m:gnum, quia fola Dei infinita magnitudine mi«

"d

nas cft, — Magna mulier, quz maximum Deum

ii iüllf:

j

3j

vifcerie

at n

d us

vifceribus comple&ipotuit, fa&a hoc ipfo coeli

d o

, ii

omnis , &terrz , brevis fyllabus, & longé maxie

mumcompendium, Magnamulier , cutpro fede

proe

nusidui

Sol, & Luna pro fcabello ; cui Sol planetarum

maximus Chlamydem füam , velut propríam, círe

)

CC

Modis

cumdat, cui Luna cornibus fuis pedes calceat , &

Zodiacusinter circulosceeleftesampliffimus, 12,

titueNl

busiely

fyderum, feutotidem gemmarum, fulgore con«

fpicuus, procidari , velcorona, fubfervit. Au-

w'ms, Q

dite magna matri ,. magni cultores Sodales Mariani !

lii

figni hujus prodigiofam magnitudinem infpicite;

frn q

quam mulier Sole ami&a metitur , dum Lunam

annil

ede fuo menfurat, & proterit, — Ex tenuibusini-

Tesf

tiis hzc magnitudo excrevit, Fom; parvue excreyit

ftttio

u

$n fluvium inagnum ,. C in aquas plurimas vedundavit,

Eflher 1t, — Cum effet parvus in oculisfuis, caput

K,

in TribubuslMrael fa&us eft Saul, , Reg. 15. v.17.

ümdos,

Ita & Mariz Virgini fecit Dominus ssagna, qui po-

Bs

gensefl , quia vefpexit bumilitatern «ndlla(ue. Luc. )

Una magnitudinis origo bumiiites, altera con[lauti

llf

ORin

eft, Hinc clegantiori fymbolo non poterat ex«

primi magnitudo Mariz, quam in obtrita pedibus

Wt

Luna inconftantizfilia, — Nunquam ca fui fimilis

dffllmu

eft, femper in alias, aliafque faces, & figuras,

(i"lu ib«

Verum nihil folidé magnum effe

transfingttur,

Aten

poteft, quodà magnitudine fuatamleviter dcficit;.

( (

quod ztatemnon videt , imó & zternitatem. Ma-

'e')itemu

gna erat vifa Nabuchodonofori ftatua , Dan. a

Ü

quam tamen abíciffus à monte lapis non magnus;

lmo) |

disjecit, &infrufta comminui, Magna ejat ci-

s

deim

]

Yvexe 19 Wv

dem Monarcha vifa,: perfomnium , arbor, Dan,

lt i ce

(l n

4. altitudine fua codlum contingens, & ramos

n tupof

per orbem univerfura difpertiens , qua nihilomi.

nus i&u uno concidit, & in ludibrium Gentium

) plscun:

ropram, t

conculcanda procubuit; — Magnus erat Coloffus

Rhodius, exzrefolido, divaricatispedibus, u-

ecitet;t

trique R hodienfis portus lateri infiftens, & navi-

pümmüïu A

füleore t

bus velivolis, etiam maximis, inter femora, pere

vius, cujus digiti ftatuas integras zquabant , &

erit,

TT

pollex in truncum incraffabatur corplexuro ho-

v i

mini egré conftringendum,

Vix quinquagima

annis fuperfuit, tam operofum artis miraculum,

d L

'Terra fzftum humanz oftentationis execrata , re-

gb

pentino motumolem omnem evertit, Sarraceni,

capta Khodo, vaíli corporistruncas reliquias col-«

ii

j p

legetunt, & optimizris nobiliprzda, nongentos

camelos,, jufto onere, fatiparunt, Magna turris

W'IS' ul

'

Babcl faftuofo fapercilio ccelis imminens Gencf,

TL

c.It. Que nunc in acervos lapidum collapía vix

MW' Lut.ïv

fui veftigium retinet, in proverbium faGta fuperbze

g n

Goliath turris 1lla car-

hominum ftoliditatis,

; ia

i p

nea, quam facili pueri opilionis jactu, humiliata

detumuit? r, Reg, c,17, — Gigantes, flirpem Ena-

uíilin

[2

&im , abortivahominum , &aberrantis naturg eje-

Gamenta , mons ZErhna ita contumulat, ut, fa

j Uf;l di

Poétis credimus,, indignari adhuc, cafum fuum

; d

j N

videantur, abnutu capitis montem impofitum qua-

tientes, &, per Tartareas ZEthnz fauces, ore

DL

irato, minasflammeas expuentes, Hzc menfura

ämggütlf;

"

eftterreng maguitudinis , ín miníma quaque dif-

Ü g

ia

4

M

uere,

$a vo qeR

um ron

fluere, rotarivicillitudinibus, & , cum'ad fupre-

ma aícenderis, cafum eó viciniorem é füblimi pro-

&tzmcn;

Ípicere, Ubi nunc Babylon Civitas magna? ubi

Ym ia

Ninive Sardanapali Regia? ubi Troja Atiz Do-

pltnti

mina? ubiRoma vetus ? gentium Regina? Fa-

Ti

&afunt Martisfpolium , ignis pabulum, tempo-

ii proy

ris ludibrium , inconftantiz fpeculum. — Jacent

fu. Yil

trunca tantorum corporum cadavera; immenfo-

Bul hR

rumque cadaverum offa diffoluta, & comminuta,

Tint, d

IÍn cineres fubfedit tanta-

per agros diffipantur,

ttum,

rum urbium faftus , cui ferus infcribitviator : Fut-

prtbbi

reTroits. — Ubinuncab Alexandro Magno, à Ma-

I imp

melucorum Sultano Magno , fundata Kegna, foli-

QUnjtm

data Imperia, fabilite Monarchie? fuerumt. De

ET

gente ingentem , demanuin manum dilapíà funt,

Eu

Yml

Fuerunt.

Senatorum R omanorum, tefte Sveto-

iiimiiiaos-

tin(]

nio, is faftus fuit, ac opulentia , ut licet eorum

ia

numerus, ab Auguíto Czfate, ad íolos mille

tl

fuiffet reductus , nemini tamen eorum is honot

l magn

Ícnatoriustribueretur, cuiad censü annuü triginta

T d

milltum facultates non fuppeterent, 1mótantzc-

litty

rant Romanorum opes, ut inter divites non zfti-

U dg

maretur,qui fuo fumptu,& ex reditib? annuis,inte-

qUEqut

grá Romanam legionem, feu ultra 6, millia militü,

ltHIpus'

alerenon poffet; quorum erant quam plurimi , li-

€ct cenfus ifte in moderna moneta, non ultra 12.

Qf

—

Waty

imper : millia afcenderet , ob imminutionem pretii

mlls W

monetarii, ut oftendít Budeude Affcl.s. Lucullue

Vi

Civis Romanus , quem Cicero & Cefar,. telte Plinio ,

ISVïme

Xerxem . togatum appellabant, ad af, millia homi-

t Qj

num,

»

]

5039 — TOI

Nec

num,honorificentiffimo hofpitio excipere potuit,

omsd t

elübliniyt

& tamen plus quam viginti millia R.omanorum Ci,

s magn) j

vium numerata fünt, qui in cenfüum annuorum

Opulen-

p Mi

opulentia cum Lucullo concertarent.

tiam utrimque Plinii, nontameninfra mediocrem,

Regina? j

lim, ttfj

ipfi proprio calamo aperiunt Au&ores in Epiffolis

um J

füs. — Villeeorum, quarum complures Iupior ha-

E

buit, in Regii cultus magniHcemiam crectz fue-

rcottmint

runt ,

ita ,

ut non nifi modicum uniusaddita-

mentum,

circiter octoginta millium aureorum

ibfedi um

L2]

vaor :H

pretio ab ipfo acquirendum fuerit. Si hz in Ko-

mano imperio fuerunt privatorum opes , ex iis

48g"01 ZMJ

iM d

conjíce magnitudinem publicarü, Certé fuit Impe-

rii Romanorum maximi,prope divina Majeftas , &

fu. 3

ndiipht

vix umbram fui adbuc hodiedum fuftinet. Imperas

qdie n

toriam Chlamydé omnibus nationibus adoratam,

diripuit ambitio , difcidit Tyrannis, dilaceravit

tfcer at

qíols t

Hzrefis, & , quodcaputeft, inconftantia huma-

nm sl

1

nz magnitudinis difcepfit.

Vixnatio eft, quz

non aliquam ejus laciniam infultabunda oftentet,

T

Itenunchumanz magnitudinis fatui admicatores ,

[moutit

& clamofi buccinatores , quando celeberrima

lt nonfï ,

T

quzque humanz magnitudinis idola , vel abédit

tempus , vel fortunaevertit,. velfata ipfi nufquam

ailla ml

fs

confiftere folita, in cafum impulerunt , & przci-

pitaruntin ruinam,

Nihil ex omnibus fupereft,

ol Uhfauv*

nifi, quod in auribus pofterorum folaadhuctin-

m p

miat tantorum nominum vana celebritas, Scilicet

L Lm

tcücpü"äa,'

leviffim? à magnítudine füa deficit, quod nonful-

€it conflantia, & eternitas perpetuat, —Vix alía

gl

j

ege

de ro qeR

lege terreftria nafcuntur; quicquid enim, infra

tulttsp

Lunam eft, rotatur in vertiginem , & quotidia-

i N

nis viciffitudinibus eft obnoxium,

Inde Elemen-

ligoturpiL

torum tumultus, & mutua jurgia, ventorum in

TnLimm

aére litigia, tremores terrz, aquarum fremitus,

| tí, df

humorum in corpore quotidianz alterationes ,

Vi(immdin

ftagnationes, ebullitiones, & noxia fanguinis in-

tht

cendia; utnonmemorem, ex alteratis humori-

& 00

bus corporis , accendi paffiones animorum ,

M.ffttcmæ

unde poftea : collifiones gentium, & excidia po-

Ddj

ulorum, maximarumrerum maxima decremen-

d

ta, O/Felicem ergo, iterumque felicem Te, o!

vanteälal

Mulier amicta Sole , quod rerum fublunarium

| u

mobilitati fubtracta, fupra Lunam evecta, ima-

ld

ginem inconflantiz, & originem, pede vi&trici

| a

conculcas, "Tu eminentiz tuz , inter omnes

fs t

&nundanorum cafaum viciffitudines perpetuaaffer-

W&.m

£rix, amplitudinem tuam à fatis inconítantiz no-

wl

fitz feliciter vindicafti,

'ranslata es in folitu-

Àpu]

dinem, ut fola inter filios Ade , ab illius Draconis

tülin

toxico prafervareris, qui Te, & filium tuum odio

t

Illü&ta

hareditario perfequebatur , cujus bencficii c&-

Áini

tera Adz pofteritas , non habet commercium ,

Derjd

«uia non interceffit z que , ac cü Maria, SpiritusS,

pág,

«onnubium, Necaliter concipidebebas O Ma-

fit

Ai(0]

zia, nifi infra Lanam re dcjiceret , qui quicquid

At

fub, &inLuna, eft, tuis pedibus omnino fub.

WM:

jecit. — Fac enim folitis naturx legibus in conce-

Ob

ptufuo adftri&a fuiffet Maria, ecquid folidz ma-

A

£uitudinisin ca orbis admiratetur, Nunquid lu-

naticos

i ngu

;

n

123

zoR

il enm, i

naticos paffa fuiífzt, leviffimi fyderis cffeCtus & de-

, K quie

c&us, Numquid fignü hoc magnii contexiffet ca-

lnl Elcmr.f,

ligo turpiffima prpofterz magnitudinis Ecclipfi,fi

Ventotum?

in Lunam non dominium exercere debuiffet Ma-

um femin

ria, fedfamulitum : fiLunarcs humanz naturz

alterationt

viciffitudines experta, & inter duo extrema, pec-

cati & gratiz jactata effet, fi8 cloacain purpuram;

ïafanguinisä;

ts r

€ ceno inceelum, cxínfernoin paradifum, de-

s animoyüfn:

buiffetemergere? fi, quodhorreodicere, éfilia

gl

Diaboli, in Matrem Dei, é mancipatu peccati

mdecrene

afferi debuiffet in libertam Chrifti, non prafer-

vante à lapfu gratià, fed poft lapfum repurgante?

TRU

r

Credetis, auditores, fuftinere ccelum potuiffe,

1€Vf&l; W

utillud corpus orcinis immunditiis dcfeedatum

gt

fuerit, quod vinculo tam admirabili , fibi erat Dei

r 0n

n

fiius copulaturus . Signtm magnum ef! ; nilil hic

gt

humile, aut, parvü , oportet concipere, aut come

minifci, Ut omnia alia deficiant, hoc folum cceli

d ji fOII'I?'

Apocalyptici phznomenon illuftri teftimonio 5

caufam omnem pro Matia decidit, Si fignumhoc

j D

illuftrat Solcircumdatus, Luna & ftellz ad pedes

! mwuqo Jl

iil

famulántur , quid ftrident no&uz . in tanta lucis

meridie? quid advocanttenebras? ubi omnia im

mmcffll'uml

perfeGaluce clarefcunt ? — n hoc figno magno o-

, i

b SOMAI

mnía correfpondent cum magnitudine conceptus

Maris. T'otusis fine nzvo illuftris eft, quia totutra

quxcqul

i ?

circumdat , & penetrat, planetarum illuftriffimus

Sol? nec lucis defe&um metuere poteft , quamdiu

1 coie

Lunam pedibus fuis fubjecit Maria, omnigenz

lia n*

l

vertiginis , & inconftantix , indicem, Nemoitaqs

mq

clientum

p

wO UCX E

clientum Mariophilorum ad conditionem füblu-

| lm p

|

z ult

natium detruferit Mariam, cum Lunam , & quic-

quid lunare eft, fubffraverit Deus pedibws ejus ,. cum

tieindul

fütum cx

fielis, ceuradiis , eam coronaverit , & in Sole pofüerit

du&mi

tabernaculum ejus ,^ ut ccecum effe oportcat, qui

hic czcutit, inter tot veteris, & novi teftamenti

cltate ln

Videntes, Veré itaque fignum magnutm Maria , quod

!;

tevdtoi

ne dcfle&eret unquam à fua magnitudine, in via

LUET.

vitz primum ftatim pedem fixit in illuftriffimz gra-

Tisc m

I &

tie fortitudine , iturum, pofthac, con(tantiiti-

peraen

nere, de virtute in virtutem, per gradus accref-

ä

€entisgratiz , ad folium indcficientis gloriz,

toflon

Hibemus DominiSodalesin figno hoc magno,

fxgncmug

detono

inhac Maria, verz magnitudinis prototypon. O!

fiprofe&us noflii lineamenta ex co exemplari de-

gted

—

Écriberemus.

Non vitupero altos animos . &

tWosifcy

fummorumavidos, Ea lege nafci nos natura vo-

ths

ünrisd

luit, & os bomini fublime dedit, celuma, tueri juffit :

oculos dedit non brutorum more, proje&os in

li

terram, fed ere&os in coelam, ut ab humilibus

.iüjuüæ [

abftra&i, ad cceli füblimia conniteremur. — Quá

PA

füurjum . (unt quavite : son qua fuper terram,. monet

W (

SONDEEERNDNNUUMEUUUNEUEM

Apoltolus ad celofi. . Magnos magna decent,

du

Qu j

& aita altiffimi filios, . Probrofum eft magna Virgi-

nis, & Matri noffra , clientes in bumilibus ob[oxdefcere,

!t Yo

Hoc tamen moneo :

.

oculos in fupradi&tam fi-

al

meïtlm

gnum magnum , tanquamin Idzam, femper con-

jicite. Exempfoq'uslunampcdibusfubjïcite. Vi-

quug

tate inconftantiam magnorum operum cortuptris

Al*.üq

CCe.

lin

ecm, ne migna illa, qua fübinde celo ; & in

lum

TEPEQIDECECNUNCEPINUE m N

V

Y*ue n SR

)

lum genems& erigitis opera virtatum Chiiftiana-

iionm

rum, ultimalua coronis deficiat, & corona, Quo»

, 602

i,

ties induftriam noftram ad ardua applicamus vir-

n p

tutum exercitia, quod utinam feeret frequenter!

elu&emur ad altiffima , nec gradum fiftamus diffi-

oporw[, H

yLedtunt

cultate perterritum : ne prz torpore elanguefcen-

us qu

te veftigio , revolvamurad infima, Facilis defcen(us

vlite, n*

averni. , quantumcunque adaltiffimacollimaveris,

Hazc familiaria Lunz deliquia funt , cum coelam

JüriMmægïï

manu domïgeris, illicorel(:biinaby[ï'um. Eamus

confonut

per cxemplalevitatum , inconftantiz , & lapfuum

gmdus at

noftrorum antiquorum, & lubrica veftigia noftra

fignemus ad cautelam , ne minus obfervata, nobis

p locmpa

denovo fiantinruinam, um fancior aliquis,.

oropan !

gratiz divinz radius animum afflaverit, exardefci-

at

musillico, voluptuofa corporis ejuramus : cafté;

1 AR «

2

Appetitus animirefrznamus ? canté, Teporemin

jos a

divinisofficiis excutimus : fan&é, — Juftitiam co-

, u

lere decernimus: leot

timé, Avaritiz, & habendi

o

10,0&05 [/

injuflz cupiditatiterminos figimus : re&é. . Super-

m

biz & ambitionifrenainjicimus : & hoc Chriftias

remu QM

moüfl

nà, Ofanda/!Overémagnificaxdificia, modà

T

in apicem ultimum conftanti labore,& operis nun-

i drctth

quam intermiffis , affurrexerint, Sed Lugatic fit»

,;,,,m / /æi'

su.. Volumus & nolumius. Suppetit é coelo fa-

u

cultas , deeft in nobis cordata voluntas. Ventis

jn d

velificamur, cumFavonii ludunt, & Etefiarum

p t

j

gratia Halcyones in nidos füos evocat, Spirat

jatt

!

Aufter, minatur Africus , tumultuatur Boreass

r

(

'catim. animos, & vela comtrahimus ;

abjicimus

(

remos

lu

*

126

k

$5

2

!

temos : gabernaculum deferimus : navim animz

lieit,

*

noftre tempeftatibus permittimus

.

illidimur in

gerttemp

fÍcopulos : & naufwga in mati flait omnis altitudo

dentm,

m,dia

animi, qua cclum ipfum fibi expugnandum fuf-

CCPGTQto

O ! mifeii magnorum operum moli.

Qrhomam

tores! rupesmeras, & petras immobiles pro.

| - Centim,

mittebamus, & modicz tentatíonis afflatus non

maformi

maximus , omnia noftra edificia concuffit,

In

qui M«

priora, imó & pejora, revolvimurt in cupidita.

Tonate:

tes veteres : in confuetudines vcteres : in vincula

putely

vetera : ar&ius conflringendi, ne denuó elaba-

Dus, «

bamur. Quidprofuit Lucifero, divino folio pro-

Nf

ximum ftetiffe , i tanquam fulgur foit à calo flatim

tl

gunTi

elapfurus ? quid ftellis iftis, Luciferi Affeclis, profuit

micuiffe in aftris, fi xtermümarforz erant in ínfet-

Mm, N

nalibusrogis? Quidtot virisfama, & virtute in-

Tun rdin

clytis, pfofuitüxblimia meditatos zdificia , que in

fuicg,

poftremis corrumperentur? M:gni Salomonis ex-

At

tremam ztatem dementavit!üxuries. M agai Ori-

DC

Ghtare

genís venerabilem canitiem, infatuavit herefis,

Q(mitto czteros, quorum magnis ruinis hiftoria-

Ti

rum magnitudo excrevit, Fcliciores Magni Da-

Tondr

tit f

filii, Magni Gregorii füpra Lunam in ceelos eve-

&i , quia dum viverent Lunam calcare conftantet

Ttrm

didicerunt. Non fatis eftin fundamentis defudaf-

T

fc , G fuperftruGio vitietur. Quod bene ceepimus,

Müra, [

bene finiéndum eft ; ne operibus noftris trucí

BUv

Tarcafmo illudatorcus : Hic fomo capit dificare , &

li

n poiwit copfummire, Luc, 14« v.go, Finís

PU

coronat opus,

li u;Po

LiCCat,

'-

d v A4eR —

D

Liceat, DominiSodales verbum adhuc fübjus.

» il

l

gere temporicongruens, nec à materia prefenti

t omnis af

devium, Altera quam Maria pedibus obterit Lu-

na, eft cruentailla, eructata ab inferis , — Luna

:pugnmduzn;

l opcrum n

Othomannica, quz ingluvie regnorum , rapinis

immoblp

Gentíum, , fanguine Chriftianorum ebria, cor«

xis af

nua formidabilia in novasnunc czdes acuit, R.e-

a concm?«r.l'

gna & Respublicas Chriftianas avara fpe devorat,

nonante acquíctura , donecplena fit , & zotum im-

w inape

vres ii

pleat ovbem ,. nifi limites ambitiofz tyrannidi figat

s demo d

Deus, eainterveniente apud filium cui cum Lu-

nam filiusfubdidit, totum quoque in eam Impe-

diimofolopt

riumconceffit. Non novum cít, trepidare Ma-

Á iaj

iMedi p

gnum Tuream, cum Major contra eum infurgit

Maria, Non novum eft, per confufos Barbaro-

TA

rum Ordines explicari late victricia figna Mariz ,

, fritt

que e[l Caftvorum Acies ordinata.

Vidit non femel

zj:ä(il ) qfl? !

Laureata figna Dominz fuz Nobiliffimum Hun«

igomonts

$ Wflümf

gariz Regnum, nihil nifipalmas, & laureas, olim

cantare folitum ; cum füb pallio prote&ionis Ma-

atwit J

riz, Religionis difcordia , animorum concordiá

x

Mp

nondum difcidiffet: In novos nunc ambitionis fpi.

ritus fupra modum intumefcit, & inflatur Luna,

T d

veterum in UIngaria przdarum nidor Orexin exti-

at

mulat, & famem proritat, Jungamus & nosvota

ent

d'bd

ii

J

noftra, ut Chriftianorum Principum corda jun-

elie

[

gantur , & arma, Vindicentur Jura Chriftianorum

Doül /gth

Majorum noftrorum rapinis Turcarum facrile-

jj

r

gis violata , repetatur hzreditas pei San&a à Gen-

r,O:f

tibuspolluta, Extorqueatur T yrappica fervituti

terra

LICH J

* pDs w

terra ia Chrifti figuata veftioiis lacrata laboribus,

TIO

afperfa fadoribus, fanguine purpurata. — Quis fcit,

an non vigfl Deiprovidentiahunc terminum prz-

fixerit confufioni Turcarum inchoandz , & prin-

T

cipium exaltationis Chriftianorum ? Inducias ju-

ratas violavit l'urca , uttantó nocentiüs interiret,

non hominum tantüm hoflis , fed & pivorum.

Ll

Arma Chrüftianorum quieta laceffivit, ut ea fibi

tantó nocentiora experiretur, & difceret; arma

quidem fumi poffe cum volueris, non veró cum

volueris deponi,

Eventus bellorum varii , prout

T

€os cceli arbitria commifcuerint, Hoc unum ca-

fs

veamus Domini Sodales , ne, dum Eratres noftá

op, 4

milites Chriftiani , arma movent in barbaros, nos

Brottidy

arma batbara, & facrilf'ga moveamus in ipfum

ID'utpi

Deum.

Ne nos amicum. ceelum impetamus

At of

gravibus, & enormibus peccatis , dum illi Tur«

| D! Wtbüs,

cam inimicum pyrobolis impugnant,& catapultis,

| Ut

lta& privatz veltrz , & publice omnium utilitati

| 4 R

confulturieftis , veré magng Matris filii , Sodales

& Clientes Mariani,

TW

Dixi.

mtoædt

It j [uju;

LT

NO T m

Turnitycd

(2) afterifmws Affrologa efl certa, in calit, colleio

( Nf

CLAYHUTHS

Tütisod

Em

.. (b). Apollo Delphiy , ex Tripede, refpon[as d orae

$u

r L LP

a(,ïm üï[(f,w

Ti

N

j

(ifo)aü;a i

FESTO

f-s»-

Wexe co W0

cralbon

FESTO CONCEPTIONIS IM-

au. Quii

MACULATE B. V.

tetminunpt

yndz, t

N COAURU UR

3 Mnducia

entis i

CONCIO III.

d & Divot

Liber generationis 3ESU Chriffr.

jit, Ut tll

Matth. i,

difcertty t

non o d

Leana de Tribu Juda,

i, D

Eneratio unius alterius vorruptio, conceptio tiz

Hoc unum

nius altcrius dcftru&io cft, definiunt philo-

raties o

fophi.

Aliorum enim cunabula aliorum furera

barbaros

protrudunt: in tumbis & tumulis przcedentium ,

fubíequentium Genethliaca fufpenduntar, Cum

ais nl

m imptan.

lucem pofteriora afpexerint, priora revolvuntue

in tenebras, & utiSol, ita naturà omnis, inter

du iT

11& CWPUIJU

[

ottus , & occaíus rerum, perpetuas viciffitudines

fuas reciprocat, Primum fuorum voluminum. Li-

ynium i

j

brum Gene[is , feu Generationis, infcripfit Moyfes;

& ineo; de Dei omnipotentia, comcediam defcripe

fit, cujus perfonas Principes, alternis fcenis , Ge-

neratio & Corrüptio reprzfentant, V. G, cor-

rumpitur chaos , & ex ejus refolutione quatuor ge-

nerata fubfiliunt Elementa,| Alterantur Elementa,

jj À

& mutuis odiis in femetipfa infurgunt, feipía de-

firount. & deftruuotur; Terra diffluit in aquam;

" T

aque diffolvuntur in ;érem ; 26; extenuatus accen«

diturinignem; ex igne fcu alterato, feu modifi-

cato;aft;a cerlicompinguntur, Gesef, (. 1, Ex aquis

Ccoagu-

i

$o no A

cóagulatis pifces efflaunt & animata fubvolant vo:

w et]

lacilia; extertz pulvifculis, fimili partu creatricis

Am, Q

t

omnipotentiz , pecudes emergunt & homines,

nifi , flàvedine fua, nefcio quidauri , ementitus fit

pulomis

pug;llus ille agri Damafceni luteus , é cujus fceci-

[ tccan

bus evoluti funt Adam & Eva, primus Liber Ge-

Tpuriner

nerationis humanz, vel potius compendium , o-

t Du

mnis, in natura rerum generationis , & corru-

Ntra hg

ptionis, perpetuum diarium,

quz, loy

Hinc in eodem corpore tantuplex humorum

Cndm t

variatio, tam vehemens paffionum collifio in ca-

dem anima , quz de corporea contagione virus

Quendo in

originale imbibit, tranfeunte alimento , arrofi

Dl

áferpentepomi , in nutrimentum aliti corporis,

te0) A

Ex

& ex eo in animz intoxicatz detrimentum,

mnaþf Ám

ifta enim origine nata eft animz noflrz vertigo,

i,

Ex co fonte T hrenos, & lachrymas fuas , deri-

Wi s

vavit Job, cum itaplangeret : Homomnatus de imnu-

M hle.

lieve, brevi vivens tempore, Tepletur multis miferiu ,

Ptet. v

£ nunquam in eodem [latu permanet. ob c. 14. V« H

R im

Rifus ejus doloremi[cetur , €* extrema gaudii luchus oc-

Müülþ('ï!(

gupat. Prov. c,14. — Alterna Comoedia , alternz

0['([]5: &3

mi«

Ia

li

miícetur Tragoediz; lachrymas, quas vera

1 Ueyi

feria exprefferat, vana fcepe reforbet letitia, &

Mp g

&

j

veram animz letitiam, falsó apprchenfa miferia

N

Ti foïl

exacerbat, SiDaulo Gentium Do&oricredimus,

n M.

defperatum eft animz vertiginofz remedium ,

Wlm!

&1 llbl

quoufque corruptibile boc , quedim nobia efl , induat

Ql

V

incorruptionem , & mortale tmmortalitatem 1. Cor. 1j

&w

Liceat mihi nunc paulà aliter philofophari. Ge-

a

ncrata

W quOP

à

eE DI

A

vfübraint

nerata eft hodie María , & corruptus eft vetus

artt r

Adam, quifelicitatem noftram in vertiginem fa«

n & honit

taicmcircumcgcrat. Si luximus Adami pofïcri,

Sublata ma-

:i,cmeml i

gaudeamus nunc Mariz pofthumi.

$ éatjusit

teria peccante , in foribuseftfanitas, Cum cor-

Ámus L

rigitur interna corruptio , tenafcitur amiffa vale-

m endium)?

tüdo,' Dum hodie Anna concipit , concipit &

us , &t

Natura humana , illa Mariam, hzc gratiam ;

quz , fifomitem antiquum non omnino extinguit,

pler humo

canalem tamen in Maria oftendit , per quem cce-

j COWII.IO !'"1';'

leftia copiosé derivantur , totius mundi reftin-

guendo incendio fuffe&ura.

O!felix Mariz ,

yagort

imento y dfff

novihoiminis, generatio, quam commendat ve-

1 al vi()lpoï1

teris Adami tam exoptata corruptio ! Concipe,

!

jpentum,

concipe Anna partum ferotinum, fterilitatis tnae

f Y

folaium, — Recipe, recipe Natura humana phar-

i fus, V

macum tempceftivum vertiginis tuz antidotum,

g u

Anna hodie in Maria, & per Mariam, clavum

q

] )

porrigit ,. qui felicitatem, & gaudiatua, pofthac

figat in immobili; qua ha&enus, licita inter &

bci V

ii

illicita, periculosé flactuaverant, Ringatur nunc

1 lud

ædu

jut

orcus , & antiquus ferpens fpiras minaces circi-

s r

net; fine viribusvenenum cft, quod Maria con-

Jetti *

triyit, &enervavi:incapite; qui enim hodie cum

ht

gtl m

ferpente collifit Mariam , ícivit eam fore vicio-

yoitt*

du

riofam, Meritó itaque Maria Liber Generationie

fortium efl, liber bellerum Domini, Nuuer. 2x.. Cui

rcme nf

u

quicquid infcribitur fpolia funt & trophza, pue

ub

gn& & victoriz.

Liber Generationis fortium ,

l"m n :

Cv

ih qüo ptaxcr Scmimarcsiücböras (a)

Viragincs

j

nl

J

]

Judithas,

|

WeR n A

udithas, tion alia quam heroum fa&aleguntur, | qutpi

non atramento fignata , fed fanguine.

Profcin-

titneyer

15 ifrg

dant Haretici librum hunc, ftylis configant, &

obelis vix obolaribus infament , ac ftigmatizent:

ilcolle

ejulabit olim generatio prava ,

atque perverfa ,

lu

li,

quod digna futuranon fit aperire librum, & folye«

re ügnacula ejus, utineoexpun&tum legat chiro-

tlits h

tts jn br

grap

hum damnationis füz , quodnonalibi, quam

in Libro hoc ,

in pergameno Virginea uteri

&acü, (

Maiiini, unico, eoqueaterno Vetbo, fignavit

pitcel

Colcftis Pater , calamum columbinum commo-

li, ;

dante Spiritu fancto.

h&Cm

Tyttor H(:

Ti veró omnes , qui velut ridiculam fugillant

Mariz, cum Libro Generationis , analogiam ,

Ti

non mea, fedfan&orum Patrum auctoritate con-

i )

fufi vereantur carpere , quod ipfi non intelligunt,

M0 tpre

fcioli dicam an (P) Zoili? ^ quorum iftud nafu-

M()nk]

emie(

tum, hocimpudens hominum genus eft,. S, Grei

eocxfarienfis Orat. 3. de Ammunciatione :

Ovlldvmy*

gorius N

viro nefcienti

a

CLj

Maria , inquit. Liber fignatw e[t datus,

-

litras, — S. Epiphan, Orat. delaudib. Deipara ; Ma-

Qutrd

via Liber incomprebenfibili e[l

qui Verbum Patris mun-

IBttos,

S. Damafcenus Orat. 2.

de

(tríri

do legendum exbibuit.

Affumpt. Maria Libernoyw efl ,in

quo inenarrabilime-

LU

do Deus Verbum , citra omnem qnanus opera

95 in/i'i'

EUF

p e[t.

Alii cum lfziacap.8. Mariam Librum grat-

fed energia virtu-

dem yocant , non molé corporis,

tis, nonnumero, & mu

liitudine foliorum, fed

W.

pondere & altitudine myfteriorum ; in quo mini-

Til

ma verba maximam babent emphafin, in quo,

ZIo VCRNeI HRISTUNCHNI

li h1

quot

]

WO D) AR

quotapices patent. tot latent Sacramenta, affen-

iCl

, Dl

uente veriore T heologia, qux quicquid in czte-

ris, infra Deum, creaturis, difperfumconfpicit,

tonügäm;i

id colle&um fufpicitin María. Hincalii, Mariam

üig.natiz:q:

qu Pcrvn*,*:

Librum , Ícu Florem Sandlorum volunt , inquo fides

un, &t

Abrahz , obedientia 1faac , manfvetudo Jacob,

m Iegatck*f

caftitas Jofeph, ac caterorum Patriarcharum vir-

tus in breve, &floridum compendium, contra-

naibi, C

&a eft, cui Libro Sponfalitio Epigraphen infcri-

Virginea V

píit ceeleftis Sponfüs ; Floscampi, «* Lilium conval-

ebo, I

m nf

lium.

Sicut Lilium inter (pinas , fic amica meainter fi-

lias, Cantic; 2, Hic Liber Canticum canticorum clt

meros flores, odores meros fpirat & colores ;

m mgïlï:f

andog?

meros amplexus & ofcula , & fancti cupidinis de-

liquia,

Meros flores dixi , odores & colores ,

qoritatt

yinellgu

non tamen eos , quos inceftus Veneris pupulus

Adonis, rofz cruentatz infudit, noneos, quos

j i

femivir Catullus , mollis Propertius , fcortatot

Sf&e S' G"

Nonolet hir-

Ovidius fpurcis paginis illeverunt,

cum Liber hic nofter;fed Agnum Apocalypticum,

, m

J(

qui trahit ig oderem unguentorum (uorum choros li«

d

ligeros , & innocentes Virginum, . Non cget ine

WPI jf

i

cenfatione Liberifte , ^ quiaodor ejus, ficut edor

"TR

agripleni, cui benedixit Dominuw. Gen.27. Ergo

T u

Maria Liber eft, frendeant Haretici, qui cum Li-

ypill il

Ltöïll"'gm

brum hunc facrilegé mafticant , non religtosé ,

cum Ezechiele deglutiunt, amarorem fellisfentiunt;

rol)vlrw

fiorotm

nonmellis fuavitatem, Ezech. c.3, Apoc.10, Ma-

ria Libereft , cavillenturScioli, qui cum fibini-

qu

0 m!m

j

mium fapere videntur, alüs defipiunt, Non

p

g

3

tamen

Sone i34 AR

Mittet

tamen qualifcunque Liber Geperationg cft, fed Liber

Generationi fortium.

Fortem enim armatum fortior

a poffe

áp[a [uperveniens , ex atrio domeflico expulit in exilium ;

Mif 1

d'anisf

qua in pace violenta poffoderat ,. jufto bello extorfit,

arma titüver[a , in quibus confidebat ab[lulit ,. & [polia

Ínt, Eu

ejuc diffribuit. Luc, YT. y.21. ? 22.

Hinc trium-

um

phale (c) Epinieium accinit S, Proclus Orat- 6.

Qutrsqu

Virgo Matia novum novi Teflamenti volumen eff , pet

Bitooxta

4

quam extempló Demonum va[flaum [l wmperium. Ma-

Tetonem

POX

ria Liber Generationss fortium eff 5 quincgat, credat

Evangclio, & digitum ori imponat, Quod Mat-

hoflim,

theus afferit, non difputabit Chriftianus, In Li-

&

bro Generationis Mariz complures bellicofos ne-

Qory t

ges, & Martios Belli- Duces, legit, & collipit

!;JHOS, U(

Matthzus; quibus laudem fortitudtnis dctrahere;

&t Al

eft veritatem Evangelicam copviciari, Paucos de-

f l

libabo , & in ungue omnium Lconinos animos

lum

defcripfero. Ubique, &inomnibus, vicit Leo

Qüt ,quz J

deTribu Juda , nec enim aliam agnofcit hec gene-

tUt

rofa frirps patriamimaginem, — Davidprope puer

(.uälin( k

in Leone fuis prxlufit vi&oriis, quas tantas 3 tan-

Ti

tillo nemo expectaffet, — Giganrem Goliathum,

10 pj

|

impacto infrontem lapillo fubruit, ac eodem la-

uT

li

píu totam tremefecit Philiftiim, 1. Reg. c. 16

J (,'7 LU

Duas gentes , Judam, & ifrael, eodem circumde-

Ub

dit diademate : fubditos manfuetudine, vicinos

Vigim e*

majcftatis terrorc fecit ve&igales, Hoftem nul-

miüh W

lum habuit nifi quem , autferro vinceret, aut fce-

| a

dere devinciret,

Tanta virtus in caftris ovium

]

| Mi

j

fortiter adoleyit, ut in purpura manfucte confe-

Obu h

j

ncíceret,

Á

W ns N

anich Edl

neíceret, Afa Davidis abncpos Regtium pacifi-

at

cum poffedit, & tamen ip pace cogitavit ea» qu&

belli funt. 2 Par34. — Adeó Heroibus familiare ,

qultintin

» belloextt

cft Martis ftudium , ut nec in pace pacificos efle

finat, Exercitum duxit quadringentorum céto-

VM! D (l rþ'L

Hinc tr

ginta millium, yires fortiffimos , ut ait fcriptura,

ocus Qul

Quaris quid fecerint ? infinitos Zthtopes à Do-

vt i

mino exterritos, verteruntin fugam , & , ad interz

necionem, ceciderunt. — Hujus filius Jofaphat

linprim

2. Par,18. locupletavit Fi(cuchgium ex fpoliis

inrgat, C

j QuouM*

hoftium, in quos non ferrum ftrinxit , fcd ple-

&rum, non tympanum pulfavit, fed citharam ;

a, bl

choros cantorum induxit , ad quorum voces, &

hlicoli

fonos , Moab & Amon in mutoum fuübfilierunt

ZIIF D & COH:.:

exitium, Abeant nunc arma, fihoftes debellatMu-

nisderat

fica. Joathan,Oziz filius,Syriam & Ifraele domuit,

- as

piqos n

Ammonitas, toties refractarios, arbores caduas

fecit , qux annofam duritiem contra Judz fceptrü,

U$, '.*i(i[ :

tot annis obfirmaverant; ferrum,fibi femper inno-

yartarg?

cu&, in folos hoftes nocétes ftrinxitmilitia femper

ilpqtr"

innocente, K ex Ezechias blafphemias Sennache-

T

rib piis precibus caftigavit; exercitum immen-

) (joh'dthb'f?

fum, fluviosepotantem , imbre peenitentium las

"

chiymarum inundavit, & alteros Pharaones, ul-

T A

tricibus aquis, demerfit, dignus cui dormienti

cmtiï

um

")

vigil Angelus laurum plecteret, & affyriorum *85.

jine, i

!

shillie, unica nox, tam religiofo Regi, in vi&i-

polen

qu.

1

mam confecraret, Reg. C 4. V..9.

Claritatem

It "

n

noCtis ejus, plurimi dies vi&toriis illuftriffimt, non

n

obumbraffept.Zorobobel, Salathiclis, filius Pro-

) [U erä [i)) )

14

& cgum

WOR 56 20

KRegum Judeorum fecundus , analecta feu reli-

timvag)

ofnem co

quias Judz , Hierofolymam reduxit, nefcus an

majore pietatis, an militiz, eloria; altera enim

proren f

manu trullam fuftinuit , altera gl,xdiurxl , utfiopus

Sciptur;

eflct, camentum, &lapides, novizdificii, fan.

Cilitnin

guine Gentilium Ethnicorum maceratos, Deo ve-

lt Guj

rodedicaret. — Ita Architectum cgit, utfe militem

IQnatür, &

non oblivifceretur , ambidextra fedulitate,

Ma-

Querisu

thatias Pater Machabzus, cum Filiis fuis, Juda,

hBd

& Fratribus ejus : quales viri !X Nomina funt ipfo

A. lew

pene timenda fono : Ovidius in Epifl, Heroidum,

commodo

Nominis tamen magnitudinem adhuc exceffitfa-

Miti, m

&orum gloria , qu& facratiore ftylo , in divinis

tiaenimj

codicibus, exarata, fuccinctos humanz di&tio-

I (!Cg&' ,ng

nis limites egreditur,

Hoc dixiffe fuffecerit : plu-

tibrigp

ra cosgeffifle fortiter, quam prudenter credibilía

Ofmcoüifa

videbantur ,. nifi manum bellatricem Deus mira-

UT

culis muniiffet, Magnos fe alii dicant, populo-

Wtf

rum adulatione , magnorum maximos Macha-

TU tet

bzos cxlum edixit. . In hoc elogio, non lingua

qintiesano

j

loquitur, fedgeíta,| Ecce Sodales Mariani , Avos,

! quotic:

Atavofque, à quibus traduces generofi fanguinis

Y

fis, qu

fpiritus VirgoMaria hodicattraxit, Ecce flirpem,

ex quahac Virga effe, & Virago germinavit. Et

*;*m nj

| nrali

adhuc erit, qui hancfortium cenerationem Libro

| (.mxüïMarig

Marianoinícriptam, percontumeliam , inceffat?

BN

ün

Eortes ereantur fortibus ,. mec imbellem feroces progene-

|d

:

j

vaut Aquile columbaya. . Horat,

Ex bis leonibus iuda,

| G"mll[*u

Leana Maria hodie concipitur , qua vix oriri ceepta,

| UQg(ül

in mulicremillicó cxcrevít ; vix nata primis, non

lm

tam

m

od

*

XXE 17

o Q

nida n

tam vagitibus, quam rugitibus leonis , orcum

yit, ndouz

omnem conterruit, & Hcrculea manu, é cunis

TET

protenfa, ferpentem Tartareum compreffit, tefte

im, utlog

Scriptura: Iniricitiac ponam inter ies C mulierem,

vieditc, l

