C ipfaconieret caput tuum, Gyenef. 3. v 13.

Hic Li-

eratos, Deor

ber Generationis fortium , Marianus ubique palmis

t, utmiüc

fignatur, & ambitur laureis.

At À

Quaris ubi fcriptum eft?; Refpondeo : in Li-

bro Bellerum Domimi , cujus mentio fit Numerorum

s i, J

Vorin f ij

21. llle periit inquies, magno eruditorum in-

jf Fa

commodo ; at, E&ypon cjus fervatum cft in

huc li

Martia , magno commodo Mariophilorum, Ma-

ria enim Lifer Bellerum Dominiefl.. Evolve paginas,

, ndt

mang did!

relege ftrapes , & collige victorias, . Prima Li-

bri facies Bellum Tartaricum cxhibet, quando cum

uffcætk :[1

iter crcäa;f:;;x

Orco collifa eft Maria,

Bellum hoc Moyfes con«

" Dgusm*.ïä

fcripfit , Virgo noftra in prima fui Conceptione

confecit, Exinde ipfi perpetua feriestriumpho-

qnt, Do U ,

imos lehï'

rum neGitur. Exinde toties praliatur Maria ,

quoties anguftiatur Ecclefia, totieshoftem impe-

, IUl lmg»

tit, quoties Clientem protegit, Expertus Theo-

jgii, 1

qollng

philus, extortoab Inferis chirographo, per Ma-

riam éfervitute Dzmonis emancipatus, — Teftes

Fl

j

fexcentialii, quorum miferandis lapfibus miferi-

vt

cordia Mariz, & virtus contra Inferos bellatrix ;

n

[ih

"

inclaruerunt.

Alterum in hoc Mariano Libro

n ii

Bellorum Domini fignatum Bellum, eft nellum

vt

Gentile fcu Etbnicum , quod à K omanis Imperato-

';MW l

ribusgeftum , adícita in Belli fociam, feu Belli-

xrititi]

rj

[

Ducem , Maria, Unde & Imagines ejus exercie

u

tibus

aR ns AU

tibusprzlatz , quarum unam INicopzam , feu vi«

*Vitrinis

&oriofam di&am, hodiedum adhuc exhibet $a-

yeiur, |

& wdona

cellum Ducale Venetum, eftque cadem cum ima-

cine illa,quaDuceju?c(nianusWandalos,]u&inus

&llbele:

o

Perfas, Zemifces Bul

2

aros, Comnenus Scythas,

UT TAE

Narfes Romanorum Dudtor , hoftes omncs fupe-

tsfecercy

ravit, Quzlaurus eó illuftriuseffloruere, quoc

uf Turci

parva manu numerofiffimi hoftes fint conttiti,

T Wuper]

Teftantur czfía Tartarorum trecenta. millia fü

pbl

loanne Xemifía ,. Perfarum quingenta millia fu

fM i

Heraclio , Flungarorum quam plurima millia, fo-

Tutyyas

fub Ottene

lis feptem hominibus fuperftitibus

?

Qu 'Hmj'

Peruanorum ducenta millia fub Hifpa-

Cnpedr

smagno.

norum Duce Fizarro, — Leges porro inhoc Libro

pl ;

Bellorum Dotmini , fub aufpiciis Virginis,fuba&as,

Vr

Orientis & OccidentisIndias, &;, excifo magna

Mi

ex parte Ethnicifmo, Chriftianorum Principum

me'h

Íceptris fubjectas , fub Ioanne & Emmanuele Lufi-

Witm

tanis , Carolo & Phbilippo 1x. Regibus fopanis.

In þlæl:]ïp

Leoes Urbes maximas, Americanorum R egias;

(

Mexicum , & Cu[cum , itam per Corsefium hanc per

! Grtijy,

in

Pizarrum Hifpanos Duces excifas : ve&igales

|

Tperi

Petofio Peruvico montes aureos propä totos, &

| Grbe]

argenteos. Leges in Oriente fubjugatam Goatth

| tfrrom, |

[ m

triumphatam Malaccam, fubditas cum Aromatibus,

iU

Meluccas & Pbilippinas ; ereptam Mahometi , gem-

UM

máorbisolim, 4rmutziem, quot nomina tot pene

R

imperia, Sed harum victoriarum magna pars, cum

tmua('m)(

Principibus Mahometanis extorta fit, ad tertium

Obfcntæ,

caput fpetat Libri bellorum Domini , quod Marie

UM

Virginis

WH no AR

jopin i - Virginis Belum Taeicum , C* Mabometiautt , com-

idhic ebci

ple&itur. Hujes belli gloriam loquuntur gefta,

eydem cunit

& vi&oriz Catholicorum Principum Ferdinandi

lo

& Ifabelle: receptaà Mauris, cum toto Regno,

mnausyqa

4

^

Granata , & Provincie Hifpaniarum , ab hacGen-

ylesomni

tis faece repurgatz;loquuntur magao ftrepitu con-

. QU

cuffa Turcicz Tvrannidis mopumenta : exarmas

fllorut

Q1

las (in at

tum nuper Mare /Egeum , disjectz claffes, Morea

captis urbibus, fcurctibus , inclufs, vindicata Dal-

centi milif: :4.

yoetita

^attà, Servia de fervitute cogitans, recuperata

Tianflvania , exufta Buda Sicambrorum Regaa;

yrimanlb»'

Cum Theiffa, & Dravo , Savoque, compactusin

ys, 00

xilis i

compedes Danswbiw , fub moncipatu Chriftiano

m

gf[?'»"

poiï hac maníuedor fluxurus. Tanta felicitas ex

Libro Bellorum Domini, ex Libro Faflorum fcu Feflorum

l iij Mi

Marianorum dcfluxit, in quo Marianz Feftivitates

j adhg

Marianis victoriis fiunt celebriores.

ph

Nefio, an

gun Pt

J

Ti

unquam generofiore fpiritu , rugitu terribiliore,

in przlium profilierit Leena de Tribu Itda Maria ,

opis d

m

quam nunc, quando Leonem Venetum, & Aquilas

anolum R

Hf

Geminas , duplicem & fimplicem , Nigram & Albam ,

if

jn

Imperialem & Polonicam, in mutuum contraTur-

vf&laulö

€as belli foedus attraxit, omnium | animantium

rop*

u

terrore, quod Rex quadrupedum R eginz volu-

j

E

j [

crum , trinodi vinculo tam fortiter alliearetur,

um

mAW "

ahomf"lu

Funiculus enim rriplex difficilvumpitur. Initium in«

de,& perpetua, per plures annos,victoriarum con-

jnin

[j

tinuatio , quz fub Aufpiciis, & Ducatu Maríano,

agnä

PMSJC

(ut

obtentz , ampliores, perintervallatemporum,&

in

i

feftorum .panegyricos merebuntnr, — Quartum

caput

Vlrmms

SOW

140 E

caput Libri Bellerum.Domini, Bellum continet H4-

1777

zeticum , non minori, quam priora omnia, Mariz

bis flad

gloria cceptum, & abfolutum, In hoc, utlongin-

Titis , Q

quiora fzcula non attingam , Belli Imperatore,

hiorem f

ufa eft Maria Virgo, Carolo V. Cfare, qui foe-

Ms

dere Schmalcaldico conjuratos Hzreticos Princi-

dis ; ili

p^scontrivit, ac ante pedes fuos vinculatos, ac

Ig

101 ,

proftratos habuit, nontam armis ufus quam mi-

j um fredu

raculis; quia Solem füb fervitia, ficut fub Jofue,

|

| imbinonj

adaliquot horas Statarium habuit, ut tantó illu-

| Chfitan

ftrior effet vi&oria, quo magis, cum ipfis dieiho-

|

frterof

ris , extenderetur. Ita curíus fui oblita, quafi pro

| Wi ;

theatro, ftant curiofa , & otiofa fidera, quoties

ïnnibus [,

contra Hzreticos, Ecclefiz hoftes , perfuos Belli

Isf

duces pugnat Maria. Cognata Carolo Cafari, Au-

Itnpt,

ftriacorum in Germania progenies, ín Bello beretico

ettm [p

Miariz Imperatrici non minus au&orata quot fe-

tl T

yerit laurcas, & palmas meffuerit, per Hunga-

ts

riam , Bohemiam, Auftriam, & cxteras Germa-

UY qm

nix Provincias, fama publicaloquitur, & Hifto-

Wf q

ricorum przconia, qui nunquam plura Auftria-

anlü(lütls t

cosin facco habere miracula fciunt, quam quan-

Dlcrent j

do res ad (e) Triarios deveniunt;

&; Duce Ma-

|

L

ria, contra hzreticos , pro Dco, Patria ac R.eligios

|

i

/

f(

ne eft dimicandum,

|

Ii cms j f

Nos veró Doini Sodales , dum totus orbis n

ülWurif

armis eft, aut meditationearmorum , ne defides

gl

manus collieamus in finum , quafi communes

Oij

xcclefiz filios,communis matris calamitas nihil ta-

| Pl

tineat, Side Spirituali Generatione Maria fumus,

ea

h 'tü

*

o

I41

g contntd

ea Generatio fortium elt, prolem degenerem repro-

ommia, M

bat ; fi ad arma corporalia emollefcant inaflucte

toc, t

manus , quis fpiritualia fübterfogiet? Dum alii

[ilmptriut

fudorem fupdunt , & fanguinem , nos preces

f

Mre, qui

fundamus & fufpiria , & extenfis in coelum bra-

veticos Drtt

chiis , alteri Moyfes, . alteros lofuas. fuftentemus,

rincultos !

Exod.17, Supplicemus coclo, ne fan&é coali-

uiis qun?

tum feedus , probrosé refcindatur , ne pruritu

ia o

ambitionis , livore invidiz , ftudio nationum ,

, tto il

Chriftianus enfis in fraterna divertatur vifcera,

" [ dlEIhU

fraterno fanguine imbuatur,

Quos eadem fides

[ta, qui

univit, non feparet fa&io nationum.

Idem o-

mnibus nationibus communis Chriftus eft , cujus

(dthy quo'M

; lsb

injurías Italia & Germania penéfolz ha&enus vin-

j cn

dicarunt , Nationibus czteris, quafi protheztro,

ín gt

eventum fpeCtantibus , donec proximus Vealegon

orti quot Lj

ardest , & , involefcente incendio, neceffitatem

extinguendi languor, & mora nimía, przcidat,

n2

t

I

Quam amabili vigore reflorefcerent nunc Agri

Syrix , & ZFgypu , à fingulari fero depafti , Siin

" « )

Jyr; A

antiquis earum R egionum viridariis , fe denuó ex-

yun i

plicarent Lilia Gallia, qua ibidem Regiamanu Lude-

vicw $, & Godefridus Bullionius plantaverunt,

Si

Ducl

France Gentes , francos, & à fervitute Turcica

u

libetos , facianteospopulos , &terras, quaspe-

i otbïs 'W

dum Chrifti veftigia facraverunt ! quam amcenum

Ípe&aculum foret , Si Hifpena Regni Caflella surtes

s lt fin

a

Gentilitig, Elephantibus Africa denuo imponantur , &

nimsni

hi

yedigatuy in jugutm beflia , que jugum Chrifiianutm 10«

tis excufit 5 Si Claff Portugalla antiqua tnari ru-

T f

L

z

*2

:

142

5,

C E

J

*

bri veflgia velegat , & Mabomztem in umbilico , do«

tOrmentis,

Sharesef

snitis (d) Mecha , & Medina , conficiat: 5à Cisbara

Britannica hanc R egumn Bellicam Harmoniam con-

qne, Siin

centu [uo attemiperet?

dimet: (y

Hiz preces, hec vota noftra fint, & defideria, in

NT

ceelum identidem ablegandaà nobis , qui relinqui.

—

MAURU

mur, & fedemus ad (arcinas , dum . aliicommilito-

f 0.

nes noftriliboribus caftrenfibus durantur; Et,

ttm d Th

aut expeditionibus bellicis , aut confiliis otia hy-

Wtl t

berna abrumpuat, Eft & aliud Bellum Domini So-

fin;

diles, verboindicandum, in quoà vexillis Jcfu,&

m) PROE

Mariz , à Generaiione fortium dcflcxiffe , fuccubuif-

Qhadogi

fe eft& perüffe,. In hoc bello Campus Martius cft

Ynt, &, Á

anima noftra: clafficum canit Apoftolus: /Nop eff

UT

mobis colluctatio advev[(us carnem c (anguinem , fed ad-

POincy

yer[us Principes & Poteflates. Epb. 6 v.12. Siunquam

mi(lecl;pgi n

alibi, hic certé eventu belli anceps cft, quia variuf,

Qdm"ï'ï,gþ

& improvifusboftisaffultus. Jam aqua res agitur ,

jamigni Imtw pugne , [oris timores 2. Cor. 7. Om-

T N

D) bllbll W

niafufpe&a, omniapericulofa, Jam illicito ardo-

t dtm n

re incenduntur pracordia, & fpurcis incenfi deft-

"itgnai

deriis ebulliunt affe&tus; edificia robuftiffima, An*

TW

gelicis edu&a manibus , omninó deflagrant, & ad

M Mi

ipfa ufque fundamenta igne vctito colliquantur:

DI

AMijy

De hoc przlio terribilis illa S, Bernardi parzmia

t

Ml

ciccumfertur: . Periculo[a funt. prelia caffitatis , ubi

quotidiena pugnaeft , &* vara vidloria, n tali pralio

qu hl,f(" [

('Iïmïdus:

ipfafortitudo fuccubuitin Samfone , ipía fan&titas

4 Wünm

in Davide,, ipfa fapientiain Salomone , ipfa cafti-

sasin Dina Jacobitide, Aliquando Arx animz,

h i"Wm

tormen-

| "Mie

|

|

4

M

*os

143

i, d

tormentis , & catapultis , adverfitatum impetitur z

VTRU

Salvareseft, fi Jobusaliquis Gubernator propu-

darmontamd

gnet, Siinter pracidiarios cjus Paulus sliquis, ex-

clamet: Certus fum , quianeque tribulatio, neque an-

& lr

guflia , nequenudisas , nequeinflantia , neque futuras

neque mors, neque vita fepavabunt me a chaiitate Cbri-

, qu reing

y

aliicommllo

ffi-Rom 8.v. 3f.. 1n taliobfidione tefferam milita-

rem det Thomasà Kempis: Simon babes (cutum pa-

duranr, E

xl ol

tientie , non poteri diu effe frne vuluere«. Finio, & libro

7 DominiASa

fortium 5 libro Bellorum Domini , libro Generationis Ma-

rie, pio Epiphonemate infcribo , materiz con-

ivcxiHiSJ»MxF

if fic

grua elogia San&orum , qua fpem veftram robo-

rent, &, fub Belli duce Maria , virtutem veftram

us M]I'(l'US-«

lolus; Mf

militarem extimulent, Infcribit itaque libro huic

7(([/1!"' D FJ L

Íponfus in canticis : Sicut turri David collum tusm ,

H s,'unqujlü

milleclypei pendent ex e0,. emnis avimatuta fortium,

Cant . 4. v.4. Infcribit Bonaventura Ecclefiz Do-

| quiawni

Gor: InEclefia militante , C triumphante , pote[la-

ii agimr

gem babet Matey potentifima Salvatoru.. Et iterumz

o v

Bellatrix egregia , que hzrefes omnes fortiffimé

yilido £

ig nl

expugnavit, Infcribit Heraclius Imperator: p bel-

lo nemo nobis auxiliari vult — nifi folus Deus , & qua

)bu&ilümlläc

bunc peperit , fine (emine Maria. lnfcribit Euthys

fligan u

u

mius: Mulier fortü , que aras contrivit Idolorum , &

fimulacbra — gemtium. comminwit. — Bellatrix egregia s

nard PMQ

uf f-'l

qua. harefes omnes fortiismà. expugnavit, Infcribit

Bernardus: T O Maria terribilis e$ , ut Ca[frovum

Ín M[,;HD

acies odinata, univerfis ,. qui Ecclefiam , C clientes

m

h

]

; o

1905 , infeflant; Tufemina omni creatura fortiors cujus

enfis [uper femur (uum.. 1nícribit Kupertus; Ts ser-

AJIX P

rilili

j

$

^

v

5

144. 3

vibilis es Demonibus , terribilis barcticis , r impit. Y

HST

fcribo egoomnium minimus: Perge O Virgo, &

Virago Maria, "Tartarti, Erhnici, Mahometici,

M

Hzretici belli gloriofa confe&rix, & perpetua

tríumphatrix , perge cumulare victorias tuas, in

folatium Chriftianarum Gentitrm, & opprobrium

| Etecæ:/g

"Turcicarum, donec juftitiam armorum edo&z,

difcant : Reddere , qua funt Ca[ari Cefari , C qua [unt

Dei Deo. Marc, 12. v. 16,

(

Tmperi

]

tiflmn

N

Qu T. d

i conge].

(2) Debora & Iuditb femina funt Vellicofa ex an-

g!andinem,

siquo Teflamento.

& eumn

(b) Zoilus bomo evat omnia carpens.

Dl

(c) Epinicium ef. cantus. Iubilaris ob vioriam,

r ln

(d) Mecba & Medina Vrbes atabie , Anativiate &*

LT

fepulcbvo Mabometü ceiebres

ia

(e) Apud Romanos , tefle Livio, dividebantut

IC m ;j

smilites im fria genera , quorum primi erant ha-

QUv ii

ff inflrucli ex . luvenzute pubefcentes 2di. verà. vi-

Tlüt agj

$i fautati , qui Principes dicebantur s. stj verà erant

htlos i Sy

feleiffimi militum , qui vocabantur Triari,. nec nifi

"W H

siltimo loco pugnabant, um ves ad anguftias ultimd

S'fho,nts,

deveniffent,

i

TT

(f) Subfinem Concionit varia bella veferuntur [ib

Pt

Préfidio Maria contra Etbnicos & Turcaé gefla s varia

mw "

item vidorie, C»nomina Vrbium , ac Proviniarum ,

tonjlaüm f

boflibus abldtarum.

N

|

| P m

FESTO

i

-

YWexe 145 äeää

i, Crini!

FESTO NATIVITATIS B. V.

t 0 Virgo)f

i, Mdtont:

M A R. .I E

y, &pu

Ftorlas ul

CONCIO I

&oplr

Et ecce : fignum magnum apparuitincalo:

ponumcdt

Matth., 1,

TU d

Codum parturiens.

Emper in novos fcetus foecundantur coeli ; feu

$

diffluantin rorem, fcu diffolvantur in pluviam,

]

feu congelentur in glaciem , feu lapidefcant in

TT

grandinem. llluftrius tamen cceli puerperium

eft, cum nova fubinde fideta, nova Aftrorum

W

pheenomena, uteroportentofo enititur, —Certé

nova Ítellarum natalitia naturam omnem concus

mon

tiunt, & totam Mathefin inquictant, Hic À«

ii

ftrologicaargumenta colliduntur , & inftrumentas

j

hic cum (4) tubis opticis, & baculis Jacobzis,

l

ii

cum circinis , dioptris, & triangulis, fzpé cur-

ii N"f

L

;

ritur magis, quam difcurritur,

(h) Hic Archi-

j J

medes à Syracufio pulvere oculos attollit in coe«

1 n "

lum,

Hic fpeculantur Clavii, argumentantur

yiri, "

!

]

"Tychones, fupputantKircheri , Kiccioli men-

WIM j

fürant, & neopheenomeni, nowifideris, cum

planetisczteris, occurfum , & afpeGum , diftan-

,ff,mnmvl

tiam, & paralaxin, ex infinitis angulis educunt ;

th d

conjetlanies fcepe fallaci augurio , quod erat demon-

?IZVWW

firandum.,

Hic cateryatim ; cffufi in plateas vul-

g » omnis yultus.in ccclo eft, Maximé fpe&ta-

K

tur

FEST(]

x

;

d 146 4

Á hod

eur colum , cum novas curiofitates progenerat,

€xtero tempore prope defpicitur, nec ab oculís,

(elun! q

aut curishominum , magnoper& fatigatur.. Adeó

t vb

potenti illicio , quicquid novum eft , intclle&um,

Mariani |

acvoluntatem, afficic, & fenfus curiofos demul.

Yefpetin

cet,

Tem Troj;

licendium

Domini Sodales , fi & vos novi prodigiofique

&endiffe

ceelorum partu$ afficiunt, hodie per miraculum

ortaefl flellaex latob , cum ex conjugio fterili nata

lilb if

eft Maria, — Hodie fignum magnum apparuit in calo:

Tjv

Iter focj

quod, pertubum Apocalypticum, primus iplpe-

xit Joannes, nectamen, intenfione luminis, he-

Tuüt xcidi

betavitoculiaciem , quia habuit Aquilinam, Si^

DT

Qd

gnum magnum apparuit, cujusrefpe&tu caeterorum

fiderum quantálibet amplitudo in punétum graci-

leícit, — Quicquid hucufque, autinaere meteoti

Mij

accenfum eft , aucfüpraaérem novi fideris illuxit,

NOH dl&h

hac totum Marianz hujus ftellz illuftres radii in-

Dl i

umbrarunt, Eamus perexempla, ut veritas re-

l) as

yeletur, — Noe tempora concionantis fimul , &

'mhxdïem

Arcám fabricantis, fertur ortus nova flcllz illu-

EULT

ftráffe, . Sed gaudium mundo non peperit hzc

TT

ftellaris Nativitas, quz generali orbis diluvio fa-

W D

Marianum Sidus, ni-

ciem mortualemprzluxit.

»H., mcmd

hil in ortü fuo, & in nativitate fua, funeftum przla-

tj

T qllæ ,lh

gt Si diluvium aliquod fatidica luce prædixit,

At j

tf

&

hihil terroris effe potuit in diluvio hoc, quod A-

f&usl

inor divinus adornavit, cum «uwlos difrumperet ,

|! "Utf

lq'

Votis noftrishucufque furdos ,. ut fluenta gratiarum

) nUSnc

cale[tium , per canalem Mariam , innos deriyaret. . O

| N0 i

l

€ux

j

J

W 1407 3

fclix hodie aurora Maria ! o feliciter suane rubets

progrtt

nec b ocil

eelum! . quod (imilem pluviam nobis promitiit fub

igut. li

yite vefperum !. utinam hic imber gratiz. Sodalibue

Matians per Mariam depluat quotidianus ! nec

, indid

ariolos d

vefpertinus tantum, fed & matutinus! Everfio-

nem Trojz anteambula przceffit ftellanova , quze

incendium urbis illius , orbetoto famofz, vifa eft

prodïgïoüjï-

accendiffe, — Sidus illud feptima inter () Plejades

er miradui

sio fl

ftella fuiffe fertur, ftante Troja confpicua, cadente

Trojaevanefcens , nec nifi longo pofttempore,

gt

"

J

inter focias ftellas, rediviva,

Indoluiffe videba-

: prïmüm

g'.

tur excidio nobiliffimz urbis, & obvelaffe faciem,

i4 ïuminis) D

Id

ulinam J

ne oculos luctuofo fpe&aculo funeftaret,

quodOvidius fuo more arguté expreffit faftorum 3,

ag at

Troje (pectarevuinas ,

Ulmäum gf (l

g eme

Non tulit ante oculos , oppofuita,manutm.

Non diffiteor, etiam hodiernum Mariz fidus.

| WW*FV

nuncium incendii fuiffe, quod totum Mundum

fs r i

inflammas abfumeret, &favillas, Phofphorum,

u

feu Luciferum, egit illius Solis prodromum, qui

qis f

ignem venit mittere in terram , c nibilaliud voluit ,

Sed fortunatz funt ha flam-

p«

entill

eifi ut accendatur.

ma, incendia quidem pariunt , non tamen exci-

rb'Sd ?

J

dia, incendia quz falubriter inflamment, non ex-

num d

O! fi tam felici

cidia quz lu&uosé devaftent.

gndlumt^

incendio, in a&tus amoris divini, femper cbulli-

] IUCCP[

rentaffe&tus noftri, ac totz in offibus medullz ,

)hOCF qll

"

eliquarentur ! Odoratetur Dominus odorem [uavita-

Áit lï'/"' 1

t&, &nosnovos (d) Phoenices, ab odorato hoc

j

[

"T ZVJ

bufto , in vitam noyam perpetug bcatitatis olim

Ka

omntes

! dmw" 'r j

dok us Ws

Tefte Cufpiniano füb an-

dhevinariut

omnes redanimaret

pum Chrifti :$9.novaf'ella orbem irradiavit, que

Afltologo

diriate f

àfeptentrione, circa gallicinium , afcendens ,

Lucifeti fplendorememulatacft. — Ortum fideris

licem fna

-

DN

hujus fubíecuta füit ab Alarico Rege Gothorum

Tetüf dcn;

in Italiam irruptio , direptio UIrbis , depradatio

Romanz Majeftatis.

Natum hodie Martanum

tlrmm ;

lminis (

Sidusin gallicinio divinz mifericordix , ex obfcu-

ro Septentrione , luminis, & ploriz, incremen-

hi, i

tumacquifivit, quando illius faftum obtrivit, qui

T om.

in lateribus Aquilonis meditabatur folium fuum , Divi-

iitatis (acrilegus affeciator.

Marianum fidos, plus

Gilleus,

Qu Jrg

quam Luciferumfuit, — Difcuffi noctem , ntinciavit

diem s nodleri peccati , diem gratia , moclem figurarums

Ti

& Eyan-

e unbrarum legi veteris , diem noyi luminis,

)Mrf(ïmþ

utait Doctor Angclicus,

Maria-

U Qul

gelica veritati ;

num fidus per

ortum fnum, Romanz, non glo-

m

3 Y

rix , fed luperftitionis, acceleravit interitum 5

Rupem Tarpeiam vertitin Ecclefiz Petram ; Ma-

lial

ftram erroris , in Difcipulam Veritatis, Solem

quily

& per eum geminos procreavit , oW

—

i, t

produxit j

Caflovem , C* Polluceim ; [e

4 Petrum , & Palum , ab

lh Pamls ü

Htl

il'uftriffima progeníe , fidera fereniffima, que

d

Romam fide Chrifti irradiatam in caput orbis ef-

m

ferrent , facerentque latiu prefidere eam Religione

A afiüs !0, |

divina , quam dominatione bumana , cum minw fit»

:

u

lulln

wod bellicu furor Romano [ubdidit Imperio s quam pas

3f

m

€* fides Chriffiana fubjecit , ut erudite S. Leo Papa

IT

at

ailegat

Deniqueanno1572. Stellainter novas

Tl

celcberrima exorta cft in-(e) Cathedra Caffiopeiz,

emi-

Vij

l

WR 140 — X

i

"

l

Íeminarium rixarum Mathematicarum & collifio

ipio :

itradi

u

j

i

l

Aflrologorum,

Aliorum fiderum Majeftatem

j

l

Qu

j

claritate fua extin&ura videbatur ftella hzc, nifi

la&c

uttt (

;

lucem fuam non ultra biennium fuftinuiffet.

In

Qrünl

0C GO'[N)I

infantia fuffocatus eft fplendor ejus, cum vix nafce-

[: ; dq;zæd;i

retur denatuseft , ne in opprobrium alíarum

ftellatnm. adolcíceret,

Stella Mariana, nullam

die Micit

.'dix) «0 j

luminis fui Ecclypfin, nullam imminutionem paf-

faeft , nullas decrefcentiz viciffitudines, Accre-

jic, at

vit femper ufque inperfe&tam diem , quz vefpe-

y ObIFiVi[)f

rum omnem excluderet.,

Maculas in illo fidere

imfen

Galilzus de Galilzis Aftrologus non obfervavit ,

v ts

h

quia JEsus, Galileus de Galilzis, forditiem

a, il

umf

matrisrecufavit. Conceptus cjus fine labe fuit;

illuftriffima Nativitas , adolefcentia fine fene&u-

[

yii,

te,

atti

Quidadhzcwos ? fideraerratica, per mo-

f(t

4f nOI.ï glJ

tusirregulares , à coelefti curfu nimium quantum

devia ? Inftellasaliquando emicare videmur , fed

jl imcnmï,

D

illico éfirmamento relabimur brevi & caducaluce,

perum

r

$

l/'J

quiainftabili, Conceptos à cceloignes vix parttte

rimus , &, fiobflretricante Coelcfti (f) Lucina,

wfocm

u "ï

pl

L

in partus fiderios , aliquando cffundimur., illicó

samien lumen, qted n nobas cft, 1enebre fiunt ;. pri-

Cmgïmj) 0.»

j

mos pietatis igniculosTImbrz Tartariz fuffocant,

Put [)!

gl

i

Clarius loquar : plurima fcepe concipimus defide-

ria, falutinoftreproficua, multaetiam in luccm

eniiimur , fed ztatem non ferunt hi przcoces

LT

WP

feetus, autinventosinanesevanefcunt,

Prafta-

5,L60

N

7

.rettabortiviffe, ne incuria noftra nobis duplice-

Juinttt

turinvindi&am, . Quotics intribunalifacro cra-

of

K5

pulam

( ij

"u wo X

li peftn

pulam ejarat ebriofus : quoties manfuetudinem

tm, Lid

vovet iracundus ? quoties libidines fuas execra-

tipinas,

tur luxuriofus? Quoties à telonio Matthzus ? à

Cudam i

bonisalienis fe explicatZachzus? quoties à me-

inpnz Qu

retricibus fuis fe extricat filius prodigus ?. opti-

bitm, ex

mum fundamentum , fi fuo colophone corone-

tut.

Sed fuübito defervefcunt in nobis momenta-

patiCome

Jntistermi

neiardores ; ignibus fatuis dementamur , qui pa-

titibusnol

ludibus infident fordidarum animi cupiditatum:

momentaneam lucem fe&amurin umbris. Quod

pl

Vttotes m

intribunalifacro vix evomuimus virus, illico fa-

lngau;,

melici reforbemus, | R evolvitur in fterquiliniis

Non t

fuis porcinaluxuria ; à jejuniis, vix ccepus refili-

Ciprifo

musadBacchanalia; Avaritiam per fas , nefafg;,

Difleruy

faginamus; Superbiam , quam pcenitentia non

teramdir

nihilprefferat, elatiori fpiritu fupra omnes exalta-

mus, Kegreditur ad 1elonium Mattbaus ,. ad

A d M

Qu

bonaaliena Zachzus , ad amores meretricios Fi-

putg;

1

lus prodigus. — O ignes fatui propofitorum no»

&un,

W

ftrorum / O no&Giluca ludibria ! non meren-

ld

turhonoremfidéra, qu& annos non numerant ,

glis Ài

fed inflar fulguris nafcuntur ,— &v occidunt.

Dixi de ftellarum novarum incunabulis, utna-

At

Q lidf!'l

talitia Mariana magis illuftrarem.

Hoc tamen

m j

ftellarum honore : dignari Cometas non volui ,

cum illos non interftellas, fedíola meteora, eru-

ii

ditior plerumque accenfeat Mathefis, Nec faciunt

[

Ut pert

t P[()k)m

lugubres pzniz ad fefta hilaria hodiernz folenni-

tatis, Cometahorribile cocli, non parientis , fed

Nafis ]

|

I'*a'-

| TY

l

abortientis portentum, pediffequam poft fe t

bit

m

V

hít peftem, ancillam famem ,. carnificem Mar-

manfietnt

tem , Li&orem mortem , fatellites calamitates ,

ves ftas u

Cometa nunquam

rapinas, cades, incendia,

y Matthati

caudam impuné explicat ; Numquam luxit rerrió

quoties i

impuné Comeia.

Sed verendo fyrmate ruinas ur-

Xlgis !q

bium, excidiaregnorum involvit, Effe&um nu-

hone cori

peri Cometz fentimus adhuc, & utinam ! ftatuto,

gbis momt

in 1is terminis, incommodo,quos terminos calamie

vamur, Qu

tàtibus noftris furor bellicus ha&enus circumfcri-

y pl

píit. Sed vereor, nc horrendailla caudz longitudo,

ynbris (

terrores noftros nimium quantum adhuc fit pro-

virugl hhw "

longatura.

l]

1n

R('l u

1

Non ita hodie oritur Stella Mariana , ut ferali

hodierne — diei

; p

Cupreffo

feriis praluceat,

,f t

Diffluxerunt hodie in liquidiffima gaudia cceli, &

gnitentà

terram dulcedine fuairroraverunt. O gaudium '

m

ad quod fufpiraverunt, anxiis votis, Patriarchz;

fartatis

quod vaticinati quidem funt, fed non co fruiti Pro-

pereri

phete ; quod, antiquis Patrum fxculis fubtra-

goftorim

€&um, nos pofteros, eó fuaviore illuvione, in-

! UOH mCï(

ündavit, Gratnlor tibi Joannes fan&e, quod

)l numtflnï

alis Aquilinis eoífque fubvolaveris , ubi, per

Aflrolabium propheticum, in ccelo Apocalypti-

ifh

jpul, ""

co, fiderum feraciffimo, primus deprchendifti ,

Hgf Lifi

Affrum illud inextindum , omnis gaudii noftri, &

fit,

felicitatisanteambulonem. — Stellam, quam huc-

gon d

teort

qu

ufque per tubos Ethnicos , nec deprehendere po-

« ac

tuit Prolomzus Zigyptius , nec ArchimedesSy-

(

(oktt

racufius , hanc primus infpexit Joannes apoftolus,

manS j

& ortum cjus, aliis Aftris gloriofiorem demon-

tavit,

r

4

PO& l

li

dR u) sR

ï

ftravit, De obfervationibus hujus ftclle, quot

n [n$

utSol, ut

verba Joannes fcripfit , tot obfignavit myfteria.

Signtim magnum i quit apparuit in celo. Quodillud?

edudi,.|

Málier amida Séle, c Luna [ub pedibus ejw , crit

fninf

capite ejie Corona. flellarum ditüdecim.

Ringantur

cudfet

ftelleczterz , nihil fiinile hàbet cujufcunque al-

AptQvid

terius fideris exorientis Nativitas,

Cüm enim

UYT

exorta eftftella Maria, Luna illi fuit pro cunisfeu

tolo Myli

cunaàbulis, radii folis pro infantilibus fifciis , ftella

fu.

düodecim pro appenfis ád cunas emblematis, pro

i, $w

12, avorüm, Patriarchàrum, Regum, & Princi- | tlj

pum Gencalogicis ftemmatibus, Signum ma-

linpue de

gnum appatuit in clo, veré magnum, & ; fi

Anlrf;

loqui licet , «ompendium. omn

ipotentia divina,

lrroyp

nquo fi temerarie locutus videar,patrocinatur mi.

h

Arf(l)ngf[æ [

i D. Bonavéntiura in fpeculo D. V, ia eft, inquit ,

TU a

qua majoretn DeWs facere non poffet;

Majorem uua-

IQA

a

duin facéve poffet Deus , najus ceelum facere po[fet Déus

N

ll)llielu

snajorem Matrem , quam Matrem Dei , facére non pof-

Mi

)&.h]a

fet Deus.

coufq :

Atptem,

Signum magnum , verd pagnum! teíte D. Ber-

d

Tity

nardó, utdeejus tnagnitudine decirparit urüverfi : 'ca-

Vafb

Àttgi

ptivus redemptionem , eger tiratiónem , triffa con[ola-

| "llon m

dionem , peccatov vettiat , jufTus gratiain , Anpelus la-

"tf

fitiatn, denic, tota Trititarglortam , c» Filii perfota ,

whma l

Carhi fubflantiam ; ut nonfit , qui fe abfeondatà calo-

ye ejus. — Indeef quod Muliéramicla Sole apparuit , st

mEC(npf"

LT

fadios Solis Tuffitis, quos tota itilibetat , in corde -

zhhiumvefrabgeret , Cvevibrartt. Hta S. Bern.

mWïz

od Pr

Apparuit mulier ami&ta Sole , & quidem in coe-

lo, ne quid terreni cotitagii terra attactus alline«

| PUS,;H

dU ns SUR

fdle, qt

ret, InSole pofuit tabernaculum fuum ,. electa

Ti ts

ut $ol, ut omnem à fe peccati umbramiindicaret

li QIOG'II.

excladi, Nec enim nitidiffima columba Spiritus

if du d!

fan&i, in finum wariz illapfa vírginitatem illius fces

j N

cundaffet, fi maculas in eaaut rü

o

o

as deprehendiffet,

ajilcun

Apte Ovidius : 4[ficis, ut veniant ad candida tedla co-

lumba, Accipiat ttillas fordida Ttrris aves. ^ pparuit in

, Qnet

i procmit

co:lo Mulieramicta Sole, utaperiret eminentiam

ii o

gloriz fug , fola Dei, & Chrifti majeftate inferio-

tcm,

abl p

Sed quis omncs colligat Solis , & Marig

analopgias? quas tot, ante me, Patrum veterum

, frot

$g n

linguz deprzdicant, vel Bernardi ladica, vel

Ambrofii mellea , vel Auguflini $gnea, vel

; Um;&lt

vt

Hicronymi Tullia, vel'Chryfoftomi aurea ,. vel

yracaturi

Areopagite Dionyfii prope divina, UInam adhuc

breviculam adjicere labet appendicem, & pero-

W 'A' inqll!l,

um

rabo. Apparuit Mulieramicta Sole , & Luna ful»

pedibus ejus, ntlumine Solis lunaresradiosinfuf-

g

: (mnnm

cct, & Lunam Turcicam pedibus fubftratam ;

toufque premat ; donecopprimatur,

| glb

Quadriennium eft, DominiSodales Mariani ;

quandoeodemhocloco, &die, Lung Turcice

", W/? "

: d

funeftum Novílunium, & Plenilunium , varias

accrefcentias , & Ecclipfes, exhibui , perpe«

mMWþ

jiii pf

tüamLunz,infamiLeng, decrefcentimm, ater-

nam Ecclpfin, fi Superis placeat, imprecatus,

iil

Mif»

Propitii in vots noftra fe inclinaverunt Coelites.

Jim speriri incipiunt prognoftica futuri occafus,

i

J

Rogemus Prafidem Sodalitii noftri Mariam, u

jus

g

opts , Quodcospicipfaperficiat, cum i fatis «

it,

d

WUR 14 N0

fit , calcare Lunam fuo fideri femper oppofitam,

pl

& eam conterere, donectoram obtriverit,

ü

D

Unum metuo felicium eventuum obftaculum;

HUTIT

unam execrabilem Reipublice Chriftianz ambi-

Wrut

X

tionem, Audiant Chriftiani : Ut quid, o nationes

) CA

inclyte! & quoufque inter vos erit diftinio Ju-

Mtdintmta Í

dai & Greci, Parthi & Medi, Romani & Dàr-

(f) u

bari» Siidem Dominusomnium, fi ore quidem

ldati,

diverfo, fedeodem corde, ejusdem Dei magna-

lialoquuntur aniverfi? quid Boetim committimus

cumSequana, Rhenum cum Rhodano, Mofam

TT

cum Tamefi, Borifthenem cum Danubio, fiidem

Baptifinus aquas omnes zqualiter fanctificavit, in

Jl

Chrifto & Evangclio ? Antequam diverfitas gur-

(

gitum in privatos alveolos, communem aquarum

maffam , fecerneret , unus Domini Spiritus fu.

Mlirqm

peraquasomnesferebatur; quid difceffio, ac fepa-

ratio, corporum Spiritum omnia unientem diffo-

ciat? Videte O Nationes Chriftianorum, ne ve-

n

ftrum folotum peccatum ,. fit totius R eipublicz

Chriftiane infortunium,

Concordia ves patvá

erefeunt ,. Difcordiamaxima dilabuntur,

Dixi,

B

lP[

N QTE

| LOttu;

(a) Tubus opticws C* Baculus lacobatu, inffri-

0 Dor

guenta matbematica funt.

D) t0ms

(b) arcbimedes celelerrimus Mathematicus, dum

n

Syracu(e à Romanis occupaventur , & ille in pulvere -

A m

!

Ti

eulos dejeriberet ,. z milite non agnitus , contva edicuth

Kiruberu »

Wi

Ducis Romati , occifuseft, Clayius , Tyelio;

T

Rigdiolu , Matbematigi celebres fu.

c)

-

".

J

pEb R

«t opplt

(c) Plejades fcptem flella funt , inter fidera famofa.

ytriretl

(d) Phenix, Sol& avis dilas fe fenem tnigne , ex

» obl

lignis odovatis incenfo , comburerediitur ,. & éeineribus

ritian um

moyus ex[urgee Pbovix,

jid, onatüé

(e) Catbedre Coffipeje, Sidus , A leri[mu , feu col--

«dftindioj

lecizo certa [lellarum eftin colo,

omani

(£) Ludma, Etbnica Deas parturienti

f ote quidä

babebatur,

um pm/?s

Dd p

mmmittimï

d00; Movfiü

FESTO NATIVITATIS B. V,

mbl

n&fct!

MA R II Jb

fiertas £*

CONCIO II

m gquüllï

j Spitte

Mulier amitla Sole , d* Luna fub pedibus

:cfflO. X EF&

ejus. Matth, r.

j

jorurt, n

rfï

Contraria juxta fe pofita magiä

i

elucefcunt.

ii nl

if

À n

Eccliptica oppofitioSolis &Lunze;

Ortunam invidia fequitur, pediffequa dicam,

ll

an Domina? Sceptrum enim ambire folet,

u^

non fcopas , dominatum (4) Sarz , non (i)

Si tamen dominari nequit ,

'WMIW ) ;y

Agarís famulatum.,

[7 fll!

p

inimicari gaudet ; fi fequi cogitur , non definit

n

W

perfequi, Libros do&iffimostineaterebrat ; fru-

j

&us fuaviffimos putredo vitiat ; malum

aureum

j, ll

(

invidue

as

WR 6

Obunbrat

i6vidus rodit vermiculus; primitias fru&cuum e-

ruca depaícit & bruchus ; vini nobilitatem mo-

& Solis orb

dicum liquoris fermentum adulterat , unguenti

Th,- Luna

fuavitatem mufca moriens intoxicat,

Hoc livo-

titermim cut

risingenium eft : optima quzque peffimorum de-

unbap,

przdationibus fiunt obnoxia ; & ín obje&is no-

impini,

biltoribus mordaces dentes femper defigit invidiz

Tndiyery

fpurcíties. Nonrevocabo, in exemplum regu-

d Onator

le, infelices nznias humanilapfus; non memo-

&it, fedtul

rabo aurea fzcula, quando in aureis non Hefperi.

ltdoSuy

dum , fed Phofphoridum hortis ; in malisaureis,

Nprediar

arborisboni & mali, virens humana felicitas, &

eiprimt.

ferpensinvidia, decapite noftro colluferunt, fe-

Poptitan

ralibus ludis, in quibus virorem fortune noftrz

VJr!;C fum

virus ferpetitinum exarefecit, & toti hominum ge-

fïü&omm li

meri aGtionem intendit, in qua per pomum ver-

rb

minofam vix delibata Prologi Comici dulcedo ,

"ll

