non folorum juvenum, - fed etiam juvencularums

cum íneodem fexu, majot fubinde, quam in diver-

r m

emtuam d

fo, invalefcat contagio , ac morum-corruptorum

ferato ea*

pronior porrigo proferpat, Setvacorpus earum

à tripudiis , conviviis, ac inhoneftis fpeGaculis 5

y af

Sena

inquibus nunc, proxima primz pueritiz , puclla-

vidut

rum feré ubique exercetur juventus, & injuventus

te emuditur lafcivia,

Prior curanunceft formare

endort qu

linguam in balbutiem gallicam,quam in doctrinam

fs d

veré Chriftianam,

Ante difcunt, & docentur,

yolliutin!

ut pedes eleventur in faltum , quam ut manus fupe

vetor Il'f:'

plicesextendanturadDeum, | Ab uberibusnutri-

ni

li fl: i

cumiu theatra choreutarum , & faltatricum indu-

j yli (

cuntur innocentes pupulz , ut tantó nocentius ,

jl

(l

interludos & tripudia , interlyras & cymbala, .ea-

tf

"rA

rum diícat delirare , & lafcivirejuventus ; ut dum

s )

earum.corpora gyrantur, quotidie inter civilis ele,

gantiz exercitia, earum animz omnis curz coele-

gcnd

g[ahu !

er-

flis indigz, inter perpetua fylyefcant falutisat

n

ng

p

WO 04 — 3X

z faftidia,

Adolefcens juxta viam füam, etiam

Im fimi

um fenuerit nou recedetab ca, Proy. 22. 1din Ju-

la dbuba

ditha vifum, cujus vita adultior, fpeciem conver-

lentis rai

fationis puellaris exhibuit,

Si puclla foribus &

tiam fs

feneftris curiofa fpeGtatrixinhzrere, fipervicos,

adnorerci

& plateas, garrula vagatrix circum curfitare con-

tiovetaret

fueviffet, fi ad leves fidium fonos emollitum cor-

ü plcrumqt

pusacfemur, ad hiftrionicas faltatricum gefticu-

Tellish

lationes enervatos pedes & manus cffeeminaffet ;

V, "

nec in fuperioribus domus füz fecretum virtuti füz

moEphop;

cubiculum preparaffet, Iuditb. 8. in quo cum

ttroque o

puellis fuis claufa moraretur : nec cilicio lumbos,

aC Pædigo

necjejunio ftomachum obarmaffet , quoniam time-

Mipor,

bat Dominum valde ,. necerat qui deea loqueretur ver«

gUml Pffü[i )

bum malum.

Non effceminaffet maículam indo-

i mifculg]

lemvirtutisfuz , quz dignafuturaerat, utvirum

L r

quantumvis bellatorem ipfa fortior neroina con-

"rb i

ficeret, & in prafc&o Holofernis capiteomnem

tCmPïox V |

Aflyriorum potentiam decollaret, Iwdith. cap. 13*

lr

Hoc capitale experimentum eft, mafculz in ztate

& Em

puellari educationis. Hocpalmare mnemofynon

o

eft virgarum , in atboreto falutari & fertili, fe-

TM

liciffimz infitionis, ut in truncos tanto robuftio-

$, DI'VOI l

res , tenuium virgultorum exaltetur humilitas,

B H

Abrumpo materiam difcurfus hujus orationi lon-

] mlliünc ] j

géprolixiori fervituram , & eam nunc quidem pri-

m

fs

moribus tantum digitis defigno, Infantiam libe-

uïxülm ET

rorum, intra penates proprios conclufam , edu-

Ti h

care olim folebat prifca avorum feveritas, donec

p

confueta maternorum uberum obíonia, & cztcra

) P[O OPCI

infantilisatatisin cibo, potudue, adjumentapro-

st

3

MR 25 X

á

'

mluam, &

lem fuamà pecore, fola feré figura difcernetet; poáà

"

Ítea ab uberibus abla&atam, & inrer prima accre-

cciem cotre

Ícentis rationis tyrocinia pubcfcentem adolefcen-

xdl foriboi

tiam facris altaribus , — ac Arca divina propitiatorgs

, fiperit

admovere incipiebant , utà Deo auctore fuo , ra-

u t

tio vera re&é formariinciperet, non ab homine;

eaplerumque ad regulam humani ftatus , abufuro,

emolfunc:

tricum gt

Teftishodie Marta Virguncula, teftis puerulus

Samuel,

sdiemm

Teftantur tum Judzorum facra in tem-

plo Ephebia , tum Chriftianorum primorum pro

etm ia

i quo

utroque fexu ere&a prope Ecclefias Monafteria;

ciicdolu

ac Pedagogia, in quibus, fub cura Sacerdotum

magnorumac Pontificum , illuftriffima etiam Re-

, n

gum , Principumque progenies, educari coepit, vi-

,

vafcum I

gore mafculo, &viriliaufteritate, etiam in fae-

i n

minis gubernata, ut qu parentes noffe domiin-

ter ubera didicerant , Deum noffe difcerent in

T

( jt onm

templo, & rationes divinas humanis omnibus

anteferre affuefcerent,

u

Hac templorum olím erat majeftatica neligio ,

MfCUIZ fn u

unao b

quz omnesrapiebatadíc, velad edifcenda vera

"m

pietatis ac neligionis tyrocinia, vel ad offcrenda

Deo, Divorumque refpectivis honoribus, facraac

mt()mbu[m'

facrificia ; idque inter medias Tyrannorum per-

, lu

9!1[[0"

jl

fecutiones, inter viarum , etiam longiffimarum

continuaferé pericula, — Nec fumptibus parceba-

| uidcmPf"

tur, cum eatempla erigerentur. — T hefauri effun-

qntiam T

iui.am) u

debantur plus quam R egii : nec Crfares ac R eges

Ms

ipfos pudebat, purpuratis manibus cffodere fcro-

f0

uD

bes pro opcribus templorum facilitandis , ac onc-

Id

Frare

"

Iumcnü

Mee 236 AR

onerare corbibus humeros negios, pro lapidibus

() Ti

convchendis,

Nunc, cum, Laus Deo, ere&ta

T Nitiny

divinis honoribus auguftiffima furgunt lapidea , ac

Attote j

zdificia mundi miraculis non inferiora,

Nunc

O Ti

defipere devotioni noftrz videntur ea omnía ; ac

$9. Dri

ad fordes privatarum zdiumnoftrarum, omnem

(d) D]

pietatem noftram incipimus affigere, Miffas do-

Milb

mi facimus , & audimus : Sacramenta omnia domi

fit; mary,

adminiftramus, & accipimus; Baptizamur domí;

It, if

Domi ponitentiam & Euchariftiam expetimus:

( ol

Ibi etiam Matrimonii Sacramenta celebramus :

ondfitalkcs.vefpertiliones, ea etiam fortunafuo

tempore beavetit , ut Sacramentum extremz un-

&ionis, & ultimz peccatorum abfolutionis, in

FESTQ

iisdem domibus privatis accipiant , non in luce

J

templorum publica, tuncpoft mortem , pofthuma

cos docebunt fecula, quantum diftare debeantz-

des privatz à Dei publicis Ecclefiis , & quantum

Videny,

differant Dii þehatcs ; à Beatorum fedibus, & ro-

il

gis damnatorum, Dixi.

N D 45 u

(4) Tefle.Rabbi Abrabam, apud à Lapide : Exod. 38.

erant in Ifraelmulieres Deum colentes , qua [preta mun-

] Ui

di vanitate (ua fDecula Domino offerebant , veniebantd,

( A latm

digbu (ingulis ad offium Tabernaculi , t orarent. & u-

mi[telt Qul

direntpracepta Dei.. Hinc $. Ambroftus im bunc locum :

&i

'

Specula mulierum (unt pracepta Dei , in quibus fe (andia

tigf

g

It NVR

amulieres (emper confpiciant cc.

Bifce feminis, poft

Prefintationem [uam ag gregata ,. adolevit Virgo Maria.

À

vb 237 9-

; prpr

(b) yitgain Tabernaculo & Moyfe depofita , fummr

Is Deo, t

13. Nimirum U. pïo Prinabibus Tribuum , C"131ia pro

1 antlpid

Aatone: Fuit aut? Virga Aaronis diffinHa a VirgaMoyfis,

crmra. N

l

(€) Tamper Virgam teffe » quam per Virgam Aáron,

| caomnlh

$$. Patresintelliguns B. V. Maviam.

arum, Of

(d) Ex Hifpaniola , qua eff Infula Amarice , pis

6 M mfu

MilitesHifpanos,ex boc loco, Neapolim &* in Italiam mif-

nraomnmu

fos, morbu Gallicus propagari epit, Neapoli per Gal-

:nzamuM

los, eoinfedlos , inteliquam Eurepam pra/erp/zt.

Afl /'prum[t

(e) Olearius in fua Hiflor, de Legaiione in Perfiami,

] cdebcm

m fortut

) eytretmt

FESTOPRASENTATIONISB

(olutionts

V MAR I E

gon 10

i ORhUF

te debmf

CONCIO II

, K quie

edlbub

Videmus mnc per fpeculum im énigmate ,

tunc autem facieadfaciem.

Corinth, c. 5. v. 12.

qui

Specula Divinitatis,

7)

Undum Deus tradidit dlfputatxom homi-

uf

M

gf

num : Ecl.3.v.it, ipfe veró, infinitis fe

mifcet quæfhombus : Eccl, 7.. y. 10 Hanc que-

quni g

reridi pruriginem , aut novorumappetitus, & cu-

l

T rg [anäi

riófitas, aut difcendi, vel docend: cupiditas irri-

tat , infitum à natura feu vitium , feu virtus, prout

ammlh

nh

mtcllc&um, 'fciendi avidum , 'materie qualitas ,

J

TA

aut

(

dexk 238

autrectitudo motivi, attraxerit, Quz enimnune

volaetint,

hominum focietas, aut in focietate conditio eft,

palentare

quam non hzc quzrendi curiofitasilliciat? ]Non

NoCtm, Y

Academíias tantum Platonicas, non fola Lycea

m dfe i

Ariftotelica : fed compita ctiam publica, & trivia

lu Ál

vulgaria pervagatur.

Non viros tantum graves

, meimyf

occupathzc quzrendi prurigo, fed ipfos etiamin-

qui manci

ceffit pueros , ipfi foeminez colui fe non raró im.

; ætatulapan!

plicat, tantó majori periculo, quo infirmiori ju-

| flatu, aut|

dicio difcurfuum materia [cligitur, maximé, cum

; predaret

in convivia alterius fexus publica, talium quaftio-

fermimnte

num jocularis hilaritas obrépit; quando nimirum

füsfrpen

Ítraminis utilitates anatomice exenterantur, quan-

', Sandonm,

do gillinarum jecinora inter Logogriphos rythmi-

| unümigc

cos diffecantur , ubi non ubique honeftas ludo

ïn:umMatcr,

prafidet , fed perfpeculum, &in nigmate, Ve-

UM

nus & Cupido fe plerumque infinuat,

Utinam

1lshen'xm d

hzc fcabies eos fubinde noninficeret, quiftatu,

| Wïmïus

&habitu, Ecclefiz minifterium, Dei & Mariz

t

fervitium profitentur,

Domini Sodales, etiam

La Pïtit&ig

ego hodie in venerabilem confeffum veftrum , cu-

Bf

riofam quzítionem cogito introducere, ad quam

Dote p

tamen nec honeftas erubefcere cogetur, nec ve-

Tüt hg

rccundia, fed cum urilitate communi , omnibus

T

viam fternet ad amaenum invirtutibus progref-

(' mnfm l

fum, adfelicemin perfe&ione fanctitatem.

"tteo

Quzflio erit, cur triennem Mariam Virgun-

N« C

culam , effceti conjugii. corculum , parentalium

Ti

oculorum unicum defiderium, ]oachxm & Ànnà;

li, ggw

hodicàfuo convictu, & copyerfatione , abdicare

dnde

volue:

ü

WesR 019 AR

Qu ent

voluetint, & intemplo Jerufalem divinisfervitiis

ate condubt

prxfentare, . Simundum hodiernumin ccnfuram

sl M

evocem, vereor, ne, pro fenili fatuitate id , fa-

non f t

&um effe infamet , quodSpiritus fan&us effe vo-

vlica, &t

luit fingulate difpofittonis, & defponfationis fuz

'Frimulam divinis fuis obfe-

; tantut g

cum ea myfterium,

quis mancipari voluit , ne primos rationis in ea

" ipfos etimy

fenonritt

atatula paulatim emicantis igniculos virulento af-

p inftmiat

flatu, aut Demon, aut Mundus inficeret, : ac

depredaretur ; ne, in ianocenteanimula , pro-

, maini,

edlunqit

germinantem omnigenarum virtutum virorem vi-

pando m

rus ferpentinumdefloraret, fed, inaditis San&i

erantur t

Sanctorum , educarctur pucllula , quz, erat O«

omnium in Chrifto viventium, loco Evz fedutz,

iphosryt

hondfasl

fatura Mater, & cognata fan&tiffimx Trinitatis e

migmate, h

PatrísFilia, Filii Mater, Sponfa Spiritus Sau&i,

Non enim decebatminimum in eareperiri nevulá

" Qu

ye, qUui

quz ad titulos tam fublimes erat afcenfura, quzq;

pl

quantum humanitüs fieripoterat, ejus imaginem,

ij

ac perfetiones, proximé in fe ipfa exprimeretac

Sodjlfs !

lum P

przfentaret , quem in utero Virgine erat fuo tem-

pore paritura,

t ; r

Ita filiam fuam 1n templo educa-

runt Joachim & Anna, ut illius fan&itatis funda-

tlf a

Ilf on

T

mentain eaponerent, incujusapicem, füpra o-

uspr

( d

mnem puri hominis ftatum, erat Filia ipforum

affurre&ura, — Sed quidin fuarum prolium, filio-

iatdt

jn Vif

gl

rum ac filiarum educatione agunt nunc moderni

qulii

parentes ? Nonante, à confpedu, & complexu

Pare

À

fuo, àGynzcxo domeftico, avelli eos patiunturs

abamti

quam dextraminter & finiftram fufficienter difcre-

I

9

verints

WO 240 X$

verint ; non ante, quam norint: quid diftentzta

fiote; &T

lupinis ?. Virgil. in Epifl. 14. quid interfit pudici.

yrit:qui

tiam inter & Venerem , Cheiftum inter & Cupidi«

( ft D

nem, Vixambularedidicerunt, cumjam docen-

Timeo rd

tur tripudiare; ante ipfarum pedes exercentur i

| fiteatem,

faltum, quam aut brachia in formandam crucem

a;'ebar.- MK

affucfiant , aut orain decenter exprimendam ora-

Vd'ipfe D

tionem pominicam relaxentur;

Muficorum in-

dfet C

ftrumentis , fidibufque, puellarum innocentia

L Phi[ofol

concreditur , & , dum leviculis faltatorum vanita-

| gmeffe

tibus nimium confiditur , ante parentes, pro filia

1 indag;md

bus fuis , maritos inveniunt, quam fponíos. . Ex«

lodim ex

perientiam appello plurimorum exemplorum in-

lum,

li

dicem,

Non ita triennis Maria, cujus unica &

| tecof

fola , ad pubertatem ufque occupatio fuit: Deum

; at

meditari & Meffiam , cujus watri ütaptam virtütie

Pfxxifeinabym

bustali Gynzceo dignis, famulam fe prpararet,

Q15 r

prater omnem expe&tationem, à Spiritu fan&o,

d

per commentationes divinz effentiz , excellentif-

i

fimas propriarum perfc&ionum promotrices , à

J Digi inf

dignitatem ; pra fceminis omnibus longé maxi-

N

mam, ad maternitatem futuri Meffiz , elt manu-

W

du&a-

5) W&m

Didicit intemplo, videre eum infpeculo,

f

& in znigmate, quem olim ut hominem patitura

!d

eratinterris , & ut Deum in coelis,, claritate inter

fltos o

puras creaturas illuftriffima, erat infpectura.

redit tole

': Specula eadivinitatis etiam vobis hodie exhibe-

COD[Ciemiæ

boDominiSodales Maríani, cum in iis omnium

] tïffüïïbu;,

perfe&ionum Chriftianarum exa&iffima fynopfis

lat

a

Gradum abfoluta fan&itatis in co efle

4

APþPax—*gat,

fcitotes

tlauüs ocu

^

WR 241 3R

quio'diüemr.

fitote; fiDeum noveritis, & ex eo cognítonos

Jintert gt

verit quilibet fe ipfum. Altiffima.quzftio eft :

jinterd n

Quid fit Dew ?. Platoeaquzftionepulfatus, ut ia

aumjm

"Timzo refert « Quid Deus fit? nefcire fe dixit,

ï:

eg cxereett

fcireautem , quid non fit.

Epictetsis Philofophus

mutdam at

ajebat : quod fi eum omnino declarare poffem ,

rimendumi

vel ipfe Deus effem , vcl Deus talis futurus non

Muícou

effet, Cicero 1. 1, de Natura Deorumcribit : Sisioti-

num ia

dem Philofophum ab Hierone R egeSiculo interro-

[rorummd

gatum effe : Quid fit Dew ? illediem petiit quaftio-

entcs, PIO[ jl

ni indagandz ; quo evoluto, cum difficultatem

nondum extricaffet , biduum petiit, deinde tri-

1 (ponfos- :

iemplorue'

duum, atque quatriduum ; denique ingenuo can«

cjus um-'ïf

dore confeffus eft, quaftionis acuinen fubtilita-

Yoiuit: 4f

temintellectus philofophici tranfcendere : abfor-

p

berifeinabyffum cogitandorum, & eo feprofune

1 Przpara;'fï

diüs intrícari, quo altiüs meditatione affurgat,

gpiim

Fzx Machiavelliftarum veterum, & recentiorum ;

i exclcllmz.uf

negant fuppofitum quzftionis, atteftante Pfalmo

51: Dixit ipfipiensin coriefuo : None[fl Deu, Sedhzc

romotflföy

vox impiorum et, te/le Salomone Sap. .. 1ta dixevunt

f (mal'

impij, cogitantes apud fenon veltà. Y. 1. cogitayerunt ,

jþc(üm'

Q errayerunt : excacavit enim illos malitia eorum. V,2

T

I]fm p]flfw

Principium Athcifmilmpietas. Dum enim À«

n

theos ilios in ipfo fuarum cupiditatum complexu

Ü

tll

df

exedit rodens femper, nec intermoriens vermis

l

yjic av

conícientiz , dutn diyinitas apprehenfa, internis

terroribus, quafi forcipibus, eos difcerpit, &

j ommum

p

dilaniat , tum ifto fe metu liberare nituntur, &

claufis oculis, obaitente & reclamante ratione ;

d

TT

Q.

Deum

W 242

Deum abnegant ajentes ; Sap,2. — Venite fruamur

Hamylle

boni qua [unt ; wsamur creatura tanquam injuyentute

Disnon !

celeriter. coronenmu nosvo[is , vino pretiofo» C unguen-

o

g , nosimpleamus. Nullum (it praium, quodnonper-

t Df

gran[eat luxurianoftra.

Non eft Deus , noncftz-

d Bicj

ternitas.

Non eft qui veverfus fit agnitus ab inferu ;

Vilm q'w, (

pofibac erimw , quafi non fuerimw : Similis eft inte-

Mu

ritushominum & jumentorum , & equa utriufque

1 lac f

conditio, Eccl.3. v.19. Quisnon horreatad has

Vatoartifc

blafphemias? quis miretur, necterram fubfidere,

Pml l g, Le,

nec Orcum laxati tantz impietati abforbendz?

"ll acy

Alii spicuri degrege porci tot Deos agnofcunt,

Ti ccef

quot vitia funt, quibus facrificant,His Deaftris larae

'fhrri

ria(a) cordisreplent; his thura concupifcentia-

iïï.S, 1on m[i

rumfuarumadolent, his omnes cogitationes diu

m p

noctuque habent obftri&as , dum interim vera di-

i;.ta.Emïm ab

vinitas animam peccatricem identidem exagitat ;

b :

arrodit, & lancinat & tubam illam horribilem

h':thxmx W d

S. Híeronymo femper fonoram, infonat : Suite

undffmï&um

mortui venite ad judicium,

Eft verus Deus qui vos

hn

judicet, efthorrendaaternitas, quz vos fine fine

RD Y

affligat & cruciet,

.

( NT

Moyfes Exodi 58. jubente Deolabrumintem-

ly,

Mi

plo fecit ex fpeculis mulierum , ut cum feSacerdo-

Ag In Af(

tes, Levitz, caterique, fordidatos confpicerent ,

J km(U(

i

eluerent maculas, pofthac mundi comparituri in

W Ülrus

pol

confpe&u Domini. Sapientia 7. v.26. Dei Sapien-

Km?l j

l

tia enim Speculum [ime macula, vectiur,Dei majeffatie,

P m&wrf

j

ér imago bonitati illiu, Res omnes create Divinz

34

"W

Sapientiz effectus , imagines, &fpeculafunt, Ni-

UA

t

h

!

V

w 243 X |

feti um

hiltam vile, nihiltamfublime , cui fui imaginem

n nj

Deus non [] imprefferit- Quicquid in coelis ful-

gurat, in aere volitat, floretin terris, & in aquis nà-

fo d

T

tat, Deifpeculum, imago, &aliqua quafi effigies

is, DOn t

elt. HincPfalmifta P/alm.18. Cali enavrani glo»

jhu d i

viam eju;, C opera manuum ejus athunar fit«

vilis i nt

mamentuts. Sed penitus , non fuperficie tenus tan-

tum, hzc fpecula infpicíenda funt, — Sunt fpecula

ia

od

tanto artificio locabilia, ut proculíintuentibus ca-

momibd

put v. g. Leonis, Bovis, Afini, autaliaobjecta

aob

fimilia, ac plané aliena reprafentent , fiveró pro-

e05 agno (

pils accefferis, & furfum refpexeris, imaginem

ispedil

Regisgloriofiintueberis, — ltaetiam, fi Deicrea-

turas , nonnififuperficetenus, confideres, inlie

qnaplc

yitons

gno, bove, & Afino, non nifilignum, bovem,

yerm r

aut afinum afpicies; fi veró penitus introfpicias ,

lm gl

fifufpicias & examines, unde fuam illa effentiam

m hor

traxerint, unde virtutes tam varias , ac diffimiless

unde fua Leoni fortitudo obvenerit , fua prudentia

: Uf

*

Elephanto, fuaaftutia vulpi, fuaceleritaslepori ,

; peis qul'ï.as

jam Deus, Rex ille gloriofus, au&or univerfo-

kuzvosün:.*m,

xum, &cteator, incutretinanimum qui dat ointi-

lo

lw affiuenter , C* nonimproperat. 1acob. 1. v. . Paua

fj

anias in Arcad: ait , fpeculum in aliquo templi pa«

a

riete inclufum fuiffe, ubi nemo fe ipfam, fed Deo-

:roülF

1 ,

T

yritut

rum circumpofitas imagines finguli fuerint cone

templati,

Talia fpecula funt res omnes creatae

2

Saplfn'

penitius infpe&z, Nihil nifi Deum , unum & ve-

n mdl'n'"'

«t D!

j

rum, animoobjiciunt, z quo otutüa Yivunt , o«

1

Yertur , C [unt, 4817 . v.18,

fj

Ame-

lj

Q2

|

* 244 9s

Amoeniffima Speculaolim ex Smaragdo ,

feu genij. , g

conficifolitafunt, Certabat 1n iis l

Ultm, Ql

sna [matagdina ;

*

E

|

l

n T

fummus viroriplum ae

rem proximum inficiens, &

u t

fumma pr

étli caritas

Ludos publicos ex eorum

| puntmoi,

fpeculoru

m infpe&ione fpectare folitus eft Nero

& pretiofum, u-

Qu Cb

Imperator , qui nihil nifi rarum ,

ts f

fibus fuis appropriare confueverat. philippo Hi-

Bochtm

fpanorum Regi

ido, ex Novx Granadz Kegno

hnd, i

Americano , mi

ffus efttantz vaftitatis Smaragdus,

fiifi(tï?, N

qui,

ob exceffüm quantitatis, zftimari ànemine

(c) Viriditas Smaragdi hebetatos oculos a-

IMotmojs.

potuit,

cuit, fiinfpicitu

r ad videndum ait $. Ambrofius

tv

; nullius

Vrf

c. 4. Apoc. . S.1fidorus poft Plinium ait

| agf

coloris afpe&um jucundiorem cffe, quam Sma-

CQl

ragdi, quem tantó libentiüs fpectamus , quia pi»

'hilomnino viridius , cum Smaragdo comparatum;

Vff

ïl«'ll'Jm ! [!i

viret, Quamobremfolius hujus gemma contuitus

T d

'oculos implet , nec fatia — Afpectu S$maragdi re-

creaturacies ; fcalpentiumque gemmas , non alia

1001 g

um det )

'eratior oculorum refedtio eít, ita viridi lenitatelaf-

tonftag.

fitudinem omnembic viror demulcet.

E

TTalia Specula pivinitatis Smaragdiria in Natura

rerum , funtillacamporum, montium , árborum,

; Kopurj

| Teyo ab[b

hortorumque, amoeni

ffimo virore vernantium ,

lor inaliisobtufior,

tilina

picturatatapetia; quorum co

inaliis vivacior, inaliis peranni intervalla

mutabi-

.þ

Slhmoni !

lis, in aliis conftante viriditate perpetuans, qui

T i

bore, ac vir-

tfl'a amm

aptiusindicat, quam intate, in ro

fluzam mobilitatem; in

Ofiiamo

tute hominum,fragilem ac

pivina veró kffentia femper vigenté; femper viren-

à Clmiv

tem ,

LE

WO ls Se-

.

tem , nunquam marcefcentem piviníitatis zterniz

u ! (fW'

Cerabicin

tatem,

Quantulum hoc cft , quod ver ztatis no-

minficty

ftre, quod virides Juventutis annos vocamus ?

quod nihilominus per tam multiplices infidias car-

ÍCOS & COZ'L:

punt morbi, exarcfaciunt fcbres , accidunt omnis

us V

enetis calamitates, &, ut multüm tribuero, in-

eeiolim

pbl

obfervata fenectus , fubitis nivibus confpurcat,

Hoc fatum humani corporis, & humanarum vi«

nmdz M

"^

rium eft, àprimoztatisflore, fenfim finefenfu

d m

deficere, & inobfervetz fene&tutis fübitis premi

ia a

incommodis. Vigor animi noftci,viror virium vit-

toso

tutumq; noftrarü, quod de virore perpetuo divinze

L Amr

aternitatis, minus participet, quam debuiffet ; hoc

jm ai(:nmïï

in manu nof(tra fuit, in libertate arbitrii noftri, in

, quum W

confilio induftriz noftrz.

Quid proderit plena

,nus, quiiï

manu feviffe propofita , fertili gerimine pullulaffe

n

j

virtutes , fi in feenum iputile illico exarefcant o-

imz o

f

mnia, culturz perpetuitatem fuübtrahente Hortu-

m

lano? plantet Paulus, riget Apollo, incremen«

amaSI l

tum det Deus, non multum promoveris fi defit

ia

J

conftantia rerum maximarum fola coronatrix,

h

M

Smaradus gemma eft puritatis amiciffima , nt vel

d

ideo puriffimum, illud sffe divinum, & &b omni

j

i]ly

nzvo abfolutiffimum , in fpeculo fmaragdino a-

j ml/)[/ll

puiffimé adumbretur, — Philo Judzus fcribit R egi

iab

Salamoni annulum memorialem fuiffe ex fmarag-

vg"ü que

do, cui infculptz erant duz coronz, quarum al-

u d

)l

tera aurea altera fpinea erat, cum Epigraphe : Vi-

o*

Goriaamoris, . Ferunt quoque Perufiiin Umbria

lat

m fpona

fe

affervavi , & fmaragdinum cffe eum annulu

Q;

falitium

f

doxe 246 . G

faliium, quo Virgo puriffima caftiffimo Sponfo. | uatolit

fuoJofephoin manum convenit , fuitque fubarrha- tl &pe

ta,

Non poterat ergo tam divina in u-

tulidecerpri

tl Gaz

troque Sponfo Virginitas aptiori pignore adum-

l

12 0fk

brari , cum talem huic gemmz virtutem nonnulli

attribuant,ut ad quodvis Veneris,etiam licitz com-

hmes, i

Nihiler-

mercium, rumpi eam velint & diffilire,

Wtráqum(

go divinis oculisamabilius quam fulgentiffimus vi-

Rintimsla

ror íncortuptz Virginitatis,

Qu curash.

FiiciorMa

Alterum pivinitatis Speculum eff Metallicum. Pli-

*

miuslib,35. c. 9. teftatur

*

optima olim fpecula

lh (f)si.

fuiffe Brundufina, quz zris, cum ftanno mixti,

lu Am, dlf/'n

exactiffima politura fabrefecerat ; facceffiffe tamen

iptttu j

poftea argentum; imó & aurum fuiffe in fpecula

Ibtfzumma&;

eliquatum. 'Tale fpeculum peitatis terra eft.

Aff tiq

Non deformis illa terrz moles , & totain exteriort

Wtf

fuperficielutefcens, fedinterior cjus metallica fa-

M

cies, venis gemmeis, aurcis, argenteifque , tota

mm(m

illuftris, ac opulenta.

Ex hoc fpeculo relucent

'anmi

divitiz bonitatis illius , ig quo fumt omnestbe[auri ab-

qiieni t

feonditi : àd Colofs.c. 2, v.3. — Qui replet serrans

mw[opux i

durO, (* argento ,. C non e[f finis tbefauvorum ejus.

Buttingn.

lfaj.2. v, z. 'Celebre veteribus fuit (d) Ophir

Pttsd

Salomonicum , cyi fadla funt infinita divitia, 2. Pa-

| , af(]U(

ralip. c.17. ex divite aurifodinarum penuario in

Em

remotasterrasexportatz, Celebrerecentioribus

| mmnffimi

fuit Peru (e) OccidentaleIndiacum, ubi & maria

MT

gemmis ac unionibus , & montesintepri auro tur-

L [

M

gent, &argento , quorum pretiofis fpoliis fe ha-

k ammg

|

&enus faftuofo fupercilio magnificentia Hifpano-

Qtnof,

rum

l

Wek 247 —

lifimo $p

rumextollit, Sedobfecro, quidaliud funt Ophy-

rzailla,&PeruvicaGazophilacia,quam pugilli pau-

iqut fibit

diim n

culi decerpti ex infinitisterra auritodinis, ex divi-

npnort a

no hoc Gazophilacio innumerabilium rhefauro-

rum ? O ftolidi mortales ! quos modici auri acera

tl f10]n»

amlidtzc

bafames, in eam infaniam adigit, ut non magis

it. Nihi[ef-

terrá quam feipfos evifcerent,cumGazas hasDeus

in intimas latebras recondiderit tanquam indignas,

gentifämus Ü

qu& curas hominü exerceant,&feducant defideria,

Felicior ManrA Virguncula, quam hodieintem-

Mdum. !

plo (f) Salomonis, coram Tabernatulo federis in«

; din

fl n

ductam, altitudodivitiarum fapientia, c [cientia Dei,

à perituris iís, & fugacibus quifquiliis arcuit, &

ccefiluuet

Thefaurum oflendit non deficientem in calis , quo fur non.

jffe n i

yis «

appropiat neque tinca corrumpit, Luc. 12 v. 33*

SieniminDeo folo cft cor nofttum, infolo o etit,

gtulnt

:ffquï

& thefaurus nofter,

usnedlta

Exhocmetallico terrz fpeculo , non opulentia

ag

tantum divina emicat , fed & pulchritudo,

Quic-

ucuo t

quid enim fulgetin auro, nitet in argento, fcintillat

Mm/nmnw

in pyropo, fülguratin chryfolytho, vibrat & pur-

jugtm

puratinamethyfto , id omnelumen, fubobfcura

at

Ípecies divinzpulchritudinis eft, ab eadem accen-

0;! Jf

"37

Dr

ditur, atque ab eadem, tanquam ftellz caterz, à

jiío!

,

Sole obumbratur.

Speciei enim generator bac 0«

a

muiaconflituit. Siergo hacgemmarum, feu fide-

5ggntiof

i

rum fpede delelati, olim Deos eos effe putaverunt ;

t

7riallï9w['

fiiant, quanto bis dominator eorum fpeciofior fit. . Seró

te amavi pulchritudo tam antiqua ! ideoque in ifta

?polll* f

formofa, qutu feceras, ego deformisirruebam,

u

qucritur

W 248 308

queriturS, Auguftinus, . Hanc fpeciem creatoris qutorPauh

ament, ac rcvereantuür venatores terrearum pUL

t tj

chritudinum , idolatrz fuz & alienz venuftatis.

TM

Ab hac fpecie cztera omnia, quz venufta funt,

D. |

fuam fpeciem emendicant : in hujus ac folius fpe-

E

ciei contemplatione, nec tempus quifquam pro-

Toritidin

digit, necinnocentiam, . Ne-verà circumfpicias ffe-

Ttü? vof

ciem alienam : propter [peciem mulieris multi perierunt ,

Wfnitmo

Q ex hocconcupi[ientia velut ignis exarde[iit.. Eccl. 9.

lss qui

verí. 8,

Mi ponl

Tertium peitatis Speculum Aqueum cft. . n aquis

hi-40, Y

enim ve(bendent vultus pro(picientium. 2it Salomon ,

Ünpitir p

Proverb. 27. v. 19,. Confirmat Poeta cum ait :

V j

nuper tne in littove vidi; ac fiecmat quotidiana, ac ocu-

Mata D

laris, experientia, Hoc fpeculum maximé congruit

Vaftum eft clementuma-

Mi

fpeculandz pivinitati,

*W'l tnlt

quz , immenfo globo terrz circumfufum , venas

r

ejusinterluens, in innumera quidem flumina, &

UTR

rivos difle&um, femper tamen in feipfum rcfluens,

Sid

& rcgurgitans.

Vaftiffima eft pivinitas omnes

Citis hor

poffbiles . perfe&iones in fe comple&ens ,

V [ulphut

&

in . creaturas

liberaliffimé

exundans

L

Ofhniiin

omnia tamen ea in íui gloriam , tanquam ín

lp li

primum principium , & rerum omnium finem ul-

Wam, &

timum recolligens,

Profundum cftmare ,. &

Olam BaE

fubinde, acalicubi,finefundo. —Semper & ubi-

i".]""fdlem

que , fine fundo funt perfe&tiones. pivinitatis,

Wi

Sinefundo eft vifericordía ejus, peccatores etiam

T t

Íceleftiffimos à finu clementiz fuz non excludit.

l s

Teítis adulter Dayid, blafphemus Pettus, perfe-

! Pal

cutor

Mee 240 X

ciem eteit

cutor Paulus, Magdalenaimpudica, Ssavieff Do-

sminus univerfis , & mifericoidia ejus fuper omniaopera

eranm p

ng venus

eju. Plalm, 144.v. 9. Sincfundo eft Omnipoten-

venufta i

tiaDei. Quis enim loquetur potentias Domini, C

sacfolirfe

auditas facict omnes laudes ejw. — pfalm. 105.. V. a.

ulgump

Fortitudinem , potentiam marís, quis non admi-

retur? vaftiffimas , robuftiffimas portat naves , &

vv i

n print

infinitamolegraves ; Fortior tamen eo eft pivi-

ji. 1

nitas, qua fert omnia verbo virtutà fua : qua calos

palmo ponderat ,. & tribus digitis molem tevra appendit,

yd. i

lj 40. v.12. prepatat montes in yirtutefua , at-

mmari, [onum

aj onot

cingitur potentia, conturbat profundu

DEM fiit] At

fluciuum ejus,. Plalm, 64.. v.7.

Sine fundo eft

jang r

Juftitia Dei.

Incomprebenfibilia funt judicia ejus , &*

invefligailes vie eju. Roman, u. v.33. Iudicia cjus

iméconge

|ementumi

abyffus multa.. Pfalm. 35. v.7

Quas non tragoe-

dias excitat mare cum farit, & metas fuas egreflum

](um , VCHS-:

agris, & utbibus voraciingluvie , fe fuperfundit,

dimi

fimrdi

Sedcheu! quanta divinifuroris eluvio! cum pec-

catis hominum irritata Dei Juftitia, picem pluit,

iius 00

& fulphura , ac ferali cataclifmo, generali diluvio,

)mpkäfni ]

exundms |

omniainundat, Metue, quiíquis es , divinz Ju-

ftitig rigidam feveritatem,

Non folam Sodo-

um

nf ^

mam, & Gomorrham premit ea Nemefi, Non

Ht a

folam Babylonem Dei vindicta percellit ; etiam

in leru(alem manet firutimiums utnon immeritó tre-

jr 0

piinta

pidaverit ille qui dixit : Verebar omnia opera mea

[ciens , quod non pavceres delinquenti. Job. 9. verf.28,

toró

eiit|

]

Qui etiam in Angelis pravitatem reperit, quanto

nordiil

r

s; P

viagiindia : qui habitant domos luteas , qui terrenum

; !

babent

qu

W 20 $

babent fendamentum, Job 4. v.19. — Mare terram

|

dgum (

|

Meeftur

omnem circumcingi.t ; ita& hominem ubique exi-

fteutem divinz przfentiz, & potentia infinita Ma-

Quart

Hic nec Adamum latebraz fal-

jeftas, concludit.

| nfilimy

vant, nec fuga Cainum, nec Jonam fatis aut ocea-

hais (

nustutatur, autcetus. An nefcislongas Regibus.

Vspendal

effemanus ? ait Poéta.

Quantó longiores R egi

feculum

Regum immortali, invifibili, omnipotentí , &

lrcofifi

ubique prefenti ?. veré David pfalm, 158. — Quo

humeris

ibo à spiritu tuo? C* 40 2 facietua fugiam? fi afcende-

tifimiy

vo in celum tuillic es , fi de[cendero in infernum, ades. Si

fri &

fumpfero penmas meas diluculo , & babitavero inextre-

Til r

m marit s etenimillucsmanus tua deducet me , & tene-

| Un f

bit me dexteva tua.

] Wtttortg

Speculum aqueum inter omnia fynceriffimus ju

Tfntincreau

dexeít. Quz ex vitro feu metallo concinnantur,

Wanggi,

plerumque fallunt, augent, & minuunt, faciem

Wütj,

Quicquid Effentiz,

diftorquent vel obliquant,

Wi

relationum, aut proprietatum Divinitas complc-

Ttts x

&itur , totum fan&um, purum, illime , fyncerum

ram, ï(üw

eft, Utinam ad hoc fpecular mores fuos, exem-

AE

plo Mariz Virginis, componant Sodales Mariani,

A omj

quorum fübinde aliqui fub cxteriori modeftia &

hhj

candore , politicam & malé cauteriatam conícien-

tamfm te |

tiam , hypocriticam fimulationem obtegunt, qui

Hl

fuis togis, quafi philofophicis, mundi contemptri-

exäs«) il

cibus, modcfté induti, nihilominus exprobante

' iwm !

Satyrico : vapidam ge[lant fab petlore vulpem, poma

Tj

(4) Gomorrhza (unt, & fepulchra dealbata. O

Wt

maledi&tam mundi fallaciam ! malum peffimum;

dignum

Mi

)

1

"EE 251

UE

Mareter

dignum quod integris falinis defricetur, integris

m bique-

inceffatur Philippicis.

icinfnial

Quartum Divinitatis Speculum retundum eft,. &

m lacbrz

ery[lallinum ,| auro argentoque cxlatum, qualia

[itiantoce

inatriis, & conclavibus Magnatum, 6 laqueari-

ngis Mi

bus pendula fpe&anturacfüfpiciuntur. — Tale Dei

n iorcsR:gä

fpeculum eft coelum illud chryftallinum , coelum

nipotenti, ^

fpeciofiffimum , aureo fole, argentealuna, &in-

u 153- Q*

numeris ftellarum feu eemmulis , feu faculis, . illua

n

ftriffimé pi&uratum.

In hocfpeculo, intam illu-

ftri, & reflexiva, fimilitudine , elucet fpecies Divi-

iil

p n

nitatis, ut remotiüs ab oculis noftris fübmoyen-

T

dum fuerit coelum, ne, perftricti homines fulgore,

& terrore majeftatis, creatoris gloriam transfer«

rent in creaturam,

gf

Neforté oculis adcelum eleyatüt,

videamus Solem é* Lunam , acomeia afftaculi, & er-

ycionamtt

Sol ifte

n

ï&cigm

vere decepti, adoremus e«,, Deuteron. 4.

i".*d fent

vas adtirabile, opus excelfi , mundi oculus eft omnia

videns, omnia cognofcens.

Stelle omnia illu-

iius ?^

" (ynccrun

ftrant, teftes fünta&tionum omnium humanarum;

Cave O homo, inhifce fpeculis, relucentem ocu-

; fios, gxfm"

lum omnifcientiz, omnipotentiz Dei, oculum

iles Man:am,

,'i mOMM k

omniavidentem , omnia cognofcentem. — Sipec-

cantem te tepunt tenebra ? videris; iftis oculis

ia

n/?/fl?:

jeo j

Llli

nihilumbrofum eft, ; abfcondunt te latebrz ? vi-

deris ; iftis oculis nihilimperviumeft; operit te

Oceanus , & abfcondit Abyífus? videris; affe&ius

eXPIObamc

ylhs PO

m

ej atefacit abyffos, Efdrz 4. c.8, v. 3. Oculue ejus

0

intuetur abyffos, Daniel. 3. v. -

Arenam marü , e*

:albmc

ffimum

pluvieguttas dinumerat,, Latitudinemterrz. & pro-

Pf

fundum

dignum

w 252 X

fandum abyfi dimeiitur, Eccl,x. v,2. — Hoc chry-

Tnterfotit

ftallinum divinitatis fpeculum quotidie infpiciebat

ialinil

S. fgnatius de Lojola, & inter fluentes, ex amo-

irit il

ris, & defiderii dulcedine lachrymas, eructabat

6 T

verbum bonum, verbum dulce ; quam fordet mihi

Mem ina

terra , dum celum a[picio.

tleci, V«

Ad hoc fpeculum ocu-

los animumque Filii fui natu minimi direxitHerois

trDnnin

