Patriz , ftatus feraturin przceps, accedat ininvi-

, Bo

dorum fpolium , acludibrium vicinorum, Eft &

^f Df

aliud cur Diem Martis vobis largiar Viri noliliffimi,

MU

Wl

T

Militiam effe vitam bominis [nper terram pronunsiavii-

Ditonins

10b. €.7. — Vosex Militariac Equeflri ordine eftis,

fl

Nitr.

Galeam in infignibus aperitis, ut quilibet videat

hgxlï

Mitro

vosftare femper in pugnam aecín&os, Inimicive-

munqmm v

ftrifunt, qui & hominum omnium ; Murdw , Ca-

hn

Vpto

s , Desmon. Cum his pugnatis tantó periculofius,

| MW

d

quó ftatis & eminetisfüblimiüs. Aliquando pu-

lbt

Vr

gngtis aperto Marte, aliquando per &ratagemam

pem

V 0)0]; [ïl[!

.

V

WONRO 41

As

Victorias veftrasan-

vlit, Martr

rem agitis ; &perinfidias,

iquius Vi

notat & remunerat Agonotheta Deus. Czlites

pansuttiqy

coronam plectunt vellauream, velanream, cui e-

Yfis, quit

olemmainfcribo, Viri Equeftris, & invictiffimi

m, Mant

militis, Pauli Apoftoli : Nom coronabitur , nifi qui

legisimé certayerit.

cui przeüis

tem optl j

Admodutri Reverendo , Exismio , ac plurimum Vene-

i optarent

r&bili veliquo ovdiniClericali, SodalitatisDominorum

Ecclefialticz , Diem Mercurj affigno.

wnlpicieb

.xmantcm,i[f'

Mercurius Principibus fiderum famulatur, Et,

;, &f

9 Domini! Ecclefiz famulumini, ejufque Przlatis,

Mercurius centrum Hgit in Sole, Vos in Deo;

girís, KCl

y adum &

quem Sol reprz'fentat,

Mercurius Solem ambit

Bbïgf(» R€

circulo Epiciclo, vos Chriftum J £suw, Solem

Eucharifticum, facro ambitis minifterio. Mer-

; Videu i'?:

curius jam füpra folem erigitur, jam infra eum de-

umida

iæï[ , &M

primitur, Devotio veftra modo furfum fpectat,

modo deorfum; Sidera fpeculatur & Tartara, fi-

Martor t

derane é coelo excidat, Tartara, nein Gehennam

Gemint"

od n

decidat, Hoc eft, quod fcriptura monet Pfalm.

f4: Defiendant ininfernum viventes, ne deícendant

orum.

morientes, Mercurius inter Planetas Solem pro-

jii ll

eximé contingit, Status vcefter inter homines efteó

TL

excellentior, quo propiüs Deum, & divina, con-

jordint

tingit, Mercurius circa fidera verfatur femper, nec

alb

eumunquam deferit, Hic vel maximé vos ligna a-

$ [njmiaïf'

ptacffe exopto, ex quibus fan&iffima Trinitas cce-

Mwlduh

leftes (culpat Mercurios; hic maximé cuilibetve-

m[u]c (

ftrum familiare cupio , illud quotidianum S. 1gna-

[ uandO f'l

ürataaemj

tüiLojole fufpirium : Nepermittas me feparari àtey

f

iniey

WOW 42

intratua vulnera Ó tofu ! ab[condeme. O infelix hora | lmb

& dies! o! durafeparatio, quz animam feparat à

guns(hri

bl man

corpore; o! infinities durior, quz eandem feparat

àfan&iffima Trinitate, Mercurius fub radiis Solis

L

Íxpé delitefcit, & ab iisdem quafi exuritur , ut a-

"thtts, $t

junt Mathematici ; vos habitatis in adjutorio altiffi-

Q &am;

mi, in proteclione Dei celi cominoramini, Sub radiis

tiiy fj

Solis Euchariftici fzpe delitefcitis, à quibus fi in

W qirg

flammas amoris abitis & incendia , odorabitur Da-

i mapna

suinus odorem fvavitat& , & ex eo bufto Deus redi-

Cttimof

vos Phznices inter fidera felicis eternitatis collo-

Q HIC $

cabit,

Y h,

Nobiles , Confultiffimi , .Clariffimi , & Sodalitate

Pl /,

noftra Doini fecularts , Diem iovis pro ftrena vo-

nf fi

bis defigno. FortunentSuperi votamea! omnes

T as

futuri anni dies vobis Joviales precor , omnes Jo-

ron ifnf li

viali gaudio liquidos , neca finiftro Planetarum a-

"ii

fpectu ominofos, Dies hodierna , quam primitiz

UN

dierumannifaciunt celebrem, & primitia fufi fan-

"uierr

guinis A

o

o

ni, toto orbe venerabilem, veré Dies

i

d

W

Mi

Jovis, dies Tovialis eft, quia gaudiumattulit mun-

fl &

do univerfo.

!

Exhibuit zterno Patri primitias

I

j Sumw

redemptionis humanz; laceravit chirographum

l

JW II

A

damnationis noftrz, & in humanitatis Chrifti

Vs

1 00

membrana Virgine ; divini fanguinis purpureo

(*

(

(

l0s

charactere, teftimonium reconciliationis noftrz

i

Ti

rb

defcripfit, — Ad fpeciem fanguinis illius, erubef-

ltds

] Alld

cente omni czlo , cum terra noftra jam dudum de-

l msme

Q

puduiffet, Ego hic rogatos vos velim óDomini! ut

Ila apu&

h

inter rubrum, & nigtum, bene diftinguatis; ut,

dum

lus li

N

wOWR 43 WE

) infiix

dum rubricas legum volvitis manu, purpuram fanz

mam fpir

guinis Chrifti volvatisanimo, . Ita creícentinvo-

andemfepi

bit illi manfuetudinis Spiritus , qui abhorrent à

füb ais

fanguine. & fuffocato, primam Ecclefiz faciemre-

xuritür , Ut

ferentes, Stella lova hominum naturztota bene-

,;djuroriaalri,f

fica, &amabiliseft, nifi inimicis Martiá, & Sa-

ji, 5ont

qurti , cffluviis exafperetur, Suntinter vos non-

à u]"bu&ü'»

nulli , qui rationes ducunt & exigunt ; Chartophy-

! adiur

laciis magnatum prafunt, & zrariis.

Arduum;

ftoDasit

Criticum officium, fi difcretio abfit, & manfuetu-

do,

Hic Sapientis aurcum . effatum commendo

erniaus

Ectl.3. v, 19. In man[vetudinc operatua perfice , & fu-

; golditi

per bominum gloviam diligera, Non hic truciafpcctu

vultuofus Saturnus , non bellico tumultu impee

i po fuV

tuofus Mars, mitem Jovis genium exacerbet,

"m

g um

Non hic nequam Servus Evargelicus, confervum

fuum obtorto collo trahat injudicium dicens : Red-

p(ancmun)?

dequod debes. Sed patientiam babe ; veddentur omnia,

um primmï

Iw

Non petitur remiflio , fed dilatio.

Non negatur

j il

debitum, fed folutionifübitz obtenditur impedi-

i w.e h

mentum, Optima Juftitia, quam Clementia tem-

mfnauuhtm

Clemen-

patt pr!m.

J

perat, Summum ]us , fumma injuria,

qhito

Ü

g

tia principes & magnates maximé, inter virtutes

]

omnes, exornat, nec minus commendat ejus

/ anl[fms

J

Confiliarios, ad quorum indolem fzpe inclinata

jipis p

j

l

w

j

iationif !

;

/

cffiugitur Dominorum, velfeveritas, velmanfve-

)

u

tudo, Audite magni Cafaris Neronis Confilia-

illiuss w

!

rium Senecam , duobus integris libris de Clemen-

ml

tia apud Dominum fuum eommentantem,

Non

m oDi

yt

)

minus, inquit, Principiturpia funt multa fupplicia,

nguatls J

i

quàm

WOenR 44 X

quam Medico multafunera, Remiffius imperanti

vordin,

melius paretur, Naturá contumax eft humanus a-

Crn, que

'

nimus , & in contrarium atquearduum nitens , fe-

Jürtatütem v

quitur faciliüs, quam ducitur. Etutgenerofi, at-

puitceryo,

que nobiles equi, melius facili freno rcguntur :

Deusfibirefe

ita clementiam voluntaria innocentia iipetu füo

Qu uqui;p

fequitur , & dignam putat civitas, quam fervet fibi,

emmhocipfu

Plus itaque hac via proficitur, Crudelitas maximé

fien]isnol

hamanum malum eft, indignum tam miti animo.

teeri, q

Ferinaiftarabics cft, fangnine gaudere & vulneri-

ln um

bus: &abje&ohomine in fylveftreonimaltranfi-

Atj

re, O quam confultum Neroni fuiffet huic Con-

filiario conftantiüs obfequi! ftatum fuum retinuif-

D

fet & dignitatem , nec à prima manívetudine in

li

I

Tyrannidem defciviffet.

Ad vos denique venio Adelefcentes: Partbenij :

N

1

Diem Venera vobis felegi, Netamen frontem con-

l

trahite, Non falpas, non jejunia, & inedias , cogíe

TT

tate Diei Veneris pediffequas. Novi aliquorum

W

molliores genios, & ftomachum imbecilliorem,

Non;adco rigidum Catonem agam, ut delicatos

appctitus veftros , folis fabis faginem , & Anacho-

| Yal

retarum obíoniis, Stella Venu nomen diei dedit,

lgt n

Hac ftella Solem przit, & fequitur, ideoque vete-

j

i

T

res Phofphorum dixerunt & Hefperum; — Tales&

len!illDeuS |

lj

vos velim Adolefcentes, non Endymiones, feu

Dormitantios, quibus filfo po&mate iliudat Saty-

AMtene

ricus , cumait : Sülicer, becbadie , jam clarum mane

t

feneflas. intrat , C angullas. extendit lumine rimas

BU "

fertimm: — Ante lucanis vigiliis Solem pravenire

Aitm

Y

vos

j

deme 45

OR

us imptat

vos velim, & no&tiluco ftudio Solem profequi,

dUumont

Catera, quz fymbolicas Veneris proprietates, &

m nitens, !

juventutem veftram concernunt, aliiloco & tem-

ttgcucrofh i

pori refervo.

Supercft nunc Dies Sabbati, quem

o r(gumg:

Deus fibirefervavit, dum quaftà labore creationis

Nihilominus tamen

t impet

mundi requievit in Sabbato:

um la

etiam hoc ipfum Sabbatum , eum eonfummati erunt

lclits maïir

diesno[lri , nobis divina benignitas inalteram vitam

y mit t

reíervabit, quando in folatium dierum malorum,

& in cumulum dierum bonorum adjiciet Sabbatum

lreiult

ial

&teroa incalovequietis,, Amen,

fechuic Cv

[ retini

pfreuudine !

InCircumcifioneDomini.

"IU

CONCIO

II

fronen

Mala gureain lectis argenteis, quiloquitur

ipedli u

ovi ii

uortt

l

verbum in tempore fuo.

Proverb.25. v. 1.

imbca!liortn

, i d

Verbummutum, & Vocale.

gne

Ileat antiquitas taciturnum Harpocratem, fi-

xn d

jl

9

I

lentii feu Deum , feu Magiftrum, | Amantior

dcoq"f i

filentii Deus nofler eft, femeltota zternitatelocu-

1n

, Ti

.

h

tus , unico omnia dixit in Verbo

e

per hodier-

mione

jl

Ud1t Jl

nam circumcifionem magis abbreviato , ut noftra

)

corrigeretur loquacitas , in propriam fcecunda

(

perniciem , tot feräpeccatorum mater , quot ver-

il j

borum, Verbumillud divinummiré anomalatum

t

€eit.

pIZW

[13

WU 46

z

ïe&. Futürum neícit, odit przteritum, omni prz«

hi,

fens & infinitumintempore, Verbum heterocli-

[

tum eft, &irregulare, ac omnes fcientiarum re-

fhtm, (

gulas fupcrgre(fum. Verbum quod non regitur

tlbl

per cafus, necflectiturpertempora, fedutnecef-

LT

m

fitatitemporum noftrorum ferviret, cum xternuni

effet, concipi voluit, &generariintempore; ut

A Verbum

cafus noftros falvaret, cafibus humanis fe fubjecit,

tum, MO

MC

per omnia nobis irnile fatdum , excepto pectato , ubiqs

naturz luz, ingratiam naturz noftrz flectens, &

m Val

inclinans, majeftatem, Hinc A Givum, Paffivum

mePOFJ, [

cffe voluit, & Deponens,

ACtivum in predica-

Ti Go

tione, Paffivum in paffione, Deponens in füi

Atf T

ipfius humiliatione, A&ivum cum terram per-

Til d

tranfiit omnibus benefaciendo ; Cum bene omnia

m

feit, & verbo virtutis fue Surdos audire fecit , &

Ü l».'aqucad,

Mutos loqui cum mortuos revocavitin vitam , &

"i

fpiritum mortalem reftituit , ut daret fimulimmor-

X

Bu

W

talem; Paffivum verbum fuitcum , in Synagoga

Caiphz, inPratorio Pilati, in Kcgia Herodisad

P WW'.W

limas, aclinguas Judeorum, ac Genülium ,

£^ iv

Vetbum hoc exactum & examinatum eít, plura

zif

paffum, quam ipfi impudentiz agere in ipfamli-

Ium) VCIbc

buerit,

Verbum Deponens fuit , cum femet-

maPFDbJrang

ipfum de fede pivinz Majeftitis depofuit, nonne-

i UR

ceffitate , fed voluntate ; proeadem, cum placue-

ä'Hkimmai

rit, depofiturum potentes de fede , & exaltaturum bu«

MT

f

U

miles.. O Verbum dulce, & dutum , multiplicans atni-

àn

£05 , & fufcitans inimicos, tuncmaximé, cum Ver-

yof

Q lity

bum hoc futurum eft indeclinabile : cum, Verbi

M

hujus

J

wO 47 X

hujus vox , per tubas ultimas inflata , sirum ffar-

n, oipt

um hetetot

gens fonum ,. per fepulcbra Regionum , coget omnes anté

tbronum. | Cum Verbiillius, ab Iride intonantis,

Yenttarim t

$

d non t

in valiibus Jofaphat duplex refültabit Echo

*

Ite :

, fedutnet

Venite, itemalediclt. Venitebenedidli. Yn l'artarum:

In Paradifum, idque in zternum,

DD. Sodale ,

cum z

hoc Verbum in Circumcifione magis abbrevia-

|temporo:

nis(eflje

tum, f[tylo abbreviato, & fuccin&o, vobis in

Ítrenam daturuseram, nifi veritus fuiffem, ne,

ptadt, 9

cum Verbi hujus derivo origines , modos , ac

"fs

tempora, conjugo, & conjungo, ex Rudimen-

iUf Pafïwj'

jm ia r

tis Grammaticz, in abftrufa penetralia incidam

fabtiliffimz Theologie; metui, necum pluribus

'ponens n

n tertam p

loquendum cft, intelligar à paucioribus, — Mal

n d

atrea in lelta argenteis, quiloquitur verbum in tempore

fuo.. Itaqueadaliam ftrenam deflexianimum , imó

jufih

tínyitam

&aliudad Verbum, quod cum mutum fit, aut vix

fl immo

femi vocale, (ine voce articulata , fingulos tem-

porum articulos facundé proloquitur, ad horam

p $p

perorat, & ad clepfydram, Verbum boc, borologitm

ia Horot

c Gul

&f ; quodhoras, autfonofignat, autftylo. aut

aquzdefluvio, autalio ingeniiartificio. Horo-

,

t Cl?-

Vi

lium , verbo Deí incarnato facrum fuiffe, ulti-

ete If

euit

ma probat antíquítas , lib, 4. Reg.cap.i2, quando

umbra in Horologio Acbaz., decem lineis retrogra-

Yuit, I

fii

da, feliciffimam fignavithoram , & ejusadventum

um le

u.

mundo pradixit, qui & fedem füaam, & novem

ul

;4:1:714"'*'

flationes Angelicas, retrograda humilitate, in-

j

verio naturzordine, erat reli&turus, ut miracula

l)&y Cum,

apetiret, omnem captum excedentia : Virginem

; Cult)

f'(b

pes

b

Wexe 49 — X

nantem, Virocircamdatam ; fine Virofeecun-

Qul

dam : ine vitili femine matrem ; puerperam fimul,

vleet

hintbe

& Virginem, quz paritura erat Deum pariter, &

inaentia

hominem, Horologiumin rebus ctiam politicis,

non temporis tantüm menfura eft, fed & regula

fido, A

agendorum : Verbum eflomuia monens, — Carolus

ftcrato

Qs tfnamy:

Cafar V, ex Horologiisurbicis, civilem in civita»

Totsts, dv

tibuspolitiam dijudicabat , cum fibinon perfuade-

ret, in ea urbe fubfiftere inter fc harmoniam, &

m sallne

fubotdinationem, ac confenfum civium, ubi Ho-

Orat, Q

l'ï'um ln

rologia, tam difcordi fono diffideant, Status Ec-

clefiz facer, fine Horologio , examen apum eít,

gm, Thf[äu,

quod, fine Duce, confufo murmure circumftre-

C Qp

i. Hine Afceta Caffsedorw , Monaltico ordi-

mfn[um, li

ni fervando , neceffarium ait Horologium, Sine

ordine enim omnis R. efpublica brutum Augiz fta-

mgr ] Pffdimu

bulum eft, fine juftis horarum interftitiis omnis

R

ZNY

um

ordoinordinatus eft. — Hoc igitur Horologium,

U

li

facrz , & profanz , Reipublicz rhefaurum necef-

tss

farium, in Xeniumhodiernum apporto. Accipite

lii

Ws

benevoli, Annuum fluxit tempus, cum felectos

ptttm l

hebdomadz dies, fingulisdifpertii, Utautem hi

m N

dies non decurrant fine ordine perturbati, regu-

T

[ /J/jou

lam hodie adjicio Rorologiariam.

Addo votum

"h [

&

fuccin&um verbis, prolixum affe&u, ut quam-

* DOj

m

cunque horam Praco ille horologus pofthac edi-

Ti

xerit, eambenigni Coelites faciant vobis felicem

j

n

")

o

pro tempore, & lucrofam prozternitate, — Non

T

tyj

fuffuretur eam przdonis T artarei rapacitas, fedad

" M

lucrum perpetuum anima felix zternitas opponat.

") h

i

Quale

WRR 47 — OM

Vitofeqn

Qualecuique, hocanno, erithorarum ptetium,

yeram m

tale erit & premíum,

Alii nimis multas horas

-

m paritts

D

j

habentíübíecivas : nonzftimant przfentes , qua-

aol

rum abfentiam feriis lacrymis deflebit fera poeni-

tudo. Aliquas horas fubfecat recreatio, alias di-

(d g

, C

ripitcenatio, pluresaccíditfomnus , multas jo-

ilenincit

cus, utinam intra terminos honeftatis femper in-

nocens, & verecundus !

nonperfuad:-

Veniamus ad compu-

rmoniam!

tum : adlancem divinam examinemus, momenta

i u

horarum , & minutula; Non veniet in zquili-

, ts d

brium, non eritin earum refpectu ponderatio di-

gna, Thefauriterrarum & marium, Momentum

n apim

ecircumi

eft, quo peccamus , eternum quopunimur, Mo-

mentum , quo dele&tamur, eternum quo torque-

ulfico o*

tlf $i

mur, Momentum eft, quo perdimus, &lucra-'

mur : perdimus coelum , lucramurinfernum. In«

t ?»ugfæ ;

felices nundinas ! in quibus momentanea volupta.

Jf o

Hordngi

te, aut alia animi paffione , nihil mercamur, nifi

fuunam n

petpetuos dolores , & inexplicabiles cruciatus,

Nihilominus tamen etiam, non majus momento

g, Af

Íxpetempuseft, quo, fivolumus, coelum emer-

cemur,

Momentum fuit , quod Davidem libe-

: Ua

trbit

Ig

ravit defanguinibus , & Magdalenam extraxit ex

impuris fordibus, Iftud vox una : péctavi , cffi-

M

(lv

u

cere potuit, hoc unicalichrymula.

Momen-

l, (

l

ofl

T

tum fuit, quod Publicanum juftificatum Pharifxo

pratulit; momentum , quod Latronem divina vo-

pis f

fae

)

EX

cecanonizatum, 6 patibulo in paradifum trans-

«jf:fte. !

j tulit, Abftraho di&tionemà materiahac, alio lo

jcitaSy j

j

m fatis

ICQ,

" ui

k

.Pr'?!i:f.i-ü's difpurata, quamvis nunqua

(li(pu»

Q

WE 42 AR

tt, teni

Ego fànélhiorreo, & concutior ani-

dïfputabili.

Qrttyerput

mo, cü tanti

m momentiinuno momento ponde-

bino focordiam,qui horas,&

pri diffoa

ro, acmultorum com

faalubricitate, € manibus elaben-

gio vglan

diesintegros,

tribnt,ut

tes, vix quicquam remorantur,

Nihilominus

odf

tamen momenhtum unicum etit, nobisignotum, in

'ti ptytuo

Horologio folius divinz providentiz, velatro,

velaureo chara&tere defcriptum, quod é mundo,

( ptti

uvb

in terram peregrinam abripiat unumquemque no-

v

Vr

ftrum , & incertz fiftat xteruitati- Infelices illi,

hymont

uos horatum incurios , nc-g!igentes minutorum,

terribile illud , & maximi ponderis momentum,

a

AUf sint

oppre(ferit,

quisquiliis, & minutiis mundi occu-

t mone

P.'LtOS.

Quos in illo momento pellex caro cum

*

nfinum Dalilzeclinaverít ; quos cum

Woctrm fl

Samfone 1

Sifara puce, clavo ferreo, nugis mundi occupa-

"ts D de

odl

tos, Debóraconfixerit; quoscum R.ege Baltha-

t temulenta in-

Rïvtüï;s. DU

fare , in convivio , præoccupaveri

V,

luvies; quos cum infinitisaliis , fübita defluxio-

ne fuffocatis , ad tribunal Superum abripuerit lu-

lt

xus, &luxuties ; q

uos in terrz voraginem mo-

pF&üSpgm

ane & Abirone

Tltplon

mento abforptos , cum Core, Dat

i

projecerit, Superorum contemptus , rancor &

difcordia; quoscum Anania, &Saphira, morte

i

fubita percufferit contemptus Keligionis, &ava-

Nunc ads

ritia,

Beati vero illi;; qui ad omnem Fatorum

*

Pune,

nutum fuccin&i, cum Jobo gloriantur

*

Vocabis

refe

me, Vocabis noctu, vocabis interdiu, Ef ego tt-

| umnlumnw

Iculos animít

[pondebotibi, Qui omnes horas ad ca

L Oi

exigunt, utomnis hora, fine fcrupulo confcien-

| m m&[cm

U&* ,

MNE 49 EM

concitort

tig, inveniat praparatos, Qui lineas Horologii

omnes exputant, nequa Dies, finelinea bonio-

)mcmoponif

peris, diffluatotiofis ; qui ad primam , 2dam &

j quots

utibus clit

3tiam vigiliam , folicita. peccatorum poenitudine

excubant, ut cum venerit Dominus inveniat vigilantes,

Nitloni

Nectantaeftoperishujusarduitas, Nolim enim

yisignotify

vos perpetuo hzrere ad clavum hunc , & pixidi

u W i

nauticz pertinaci otio affigi, horologiorum o«

od etmis

mnium umbras & fonos, ridiculé magis , quam u-

nquemquei

- Jnfelicest

tiliter aucupari, morofos Horologiarios. Dixi

propemomentum eft, quo omnia confici poffunt,

esminutoti

Sianimumadvertathorarum , aut fonus ín zre,

ismoment

autftylusinumbra; cogitatione, quafi momen-

smundi o

tanea, momentum expende, àquo tanquam ultis

fex caro CU

mo aterna falus dependet. Brevi voto horas o«

;; quos du

mnes Deo dedica; dole de negle&is, de melius

m,ndl gt

impendendis promitte; deteftarepeccata : Fuge

?*WFW,:

recidivas, Dum corpusin uno, alteroque, gradu

atl

vertitur, ad Deumeo modo, eomomento , con-

ipia dcüqxgx

vertituranima, Quantillo tempore opus eft, dum

T

ïïpue[lt

pe&us percutias, & eodem impulíu elaufum ape-

vofanmcm

riascclum? Hic lapis philofophicus eft auri fe-

j

r

mentis (4) Hzc Virgula (f) Midaz etiamffiliceos

1US y

montesin momento naurans,

,thra.

(

Nunc ad Strenz diftributionem progredior ;

(05;

poftquam earum dele&üfecero , habito ad quali-

, P

tatemperfonarum , refpectu, lidem flores oculos

tUt

« fiti

omnium nonzquéalliciunt, nec eadem horolos

j

EUH

j

gia omnium animos xqualiterafficiunt,| Hinc o-

Jclot/

pus , ut ftrenascuilicet magis accommodas difcre-

j o

j

tio

[

Dz

Wa 50 X

£io eligat, ne colus, & crepundia, mittantur ad

Mdf

Wlerculem, & feptemplices Ajacis Clypei Helenz

Wa tifi

deftinentur. — Tibi itag, Sereniffime Domine , C Prin-

(v:;':hm, fati

ceps Clementifime , Horologium do Annulare , Ke-

&0, &t

ale, & Cxfareum, Geftavitenim iftud inannu-

Horolog:ä t

lo digitali Rex , & Cafar Carolus V, —Erat fuis

gunsolre]

inftrnctum rotulis , & libratum ponderibus, fine

ttro, Ü

campanulaloquax, ne fono fuo obftreperet, aut

EREUT

obturbaretPrincipi, — Ejus tamen loco, leni di-

"um Q

itorum admorfu , fecreto artificio, horarum fin-

n n

ulasedicebat, Seremiffime Princeps , R.egalis Sacer-

vbl &

dotíi, cum Palatinorum Cfareo fanguine, con-

Qd ln

nuübialis in Te conjunctio , maritalem annulum

CUDponi.

poüulat, Regalem & Czfareum, qui decóra vir-

L'.'Cf)ygm ä l*if

tutum tuarum , fecreto faltem obfequio , promul-

cum eas are fonoro vocales facere tua vetet

Weod i

get

3

Wt

mo

deftia, & humilitas veré Chriftiana, — Deinde

, &Wl

fecreti tenaces funt Principes, confilia fua campa-

rl

nis horariis non affigunt ; a&iones fuas temeré

'üinguml

non manefcftant ; nec divulgant propofita, fed,

"tv

infecreto animi , exputatis rerumagendarum mo-

ii

mentis , actemporibus, tacito agnofcunt prudcn-

Tn, (]llii

tiz admonitu, quid, & quando, agendum ; ita,

, ffh()doxæ

ut famam agendi operis, ipfa comitetur executio,

mpg

Tl yer

Utere munufculo horologtario Sereniffime Princepf,

& vitam non in horastantüm, fed & zvum, pro-

w:füæ Y

|- "ii

longa Tibi, & Deo, Patriz & Ecclefie, — Dona-

Ws

to principali Horologio, ex Poeta Perfio gno-

NB ONUS

EM

men infcribo principalem : Dicemda, Tacendag,

| &

[j

£Allets

ikuïn

? g

Reyertti-

p —

)

Wa s Ses

3, ittun

Reverendiffunu , VWuftriffmis, iluffribus , Gratiofiss

sClypciHslcu

Epifcopis Suffrsganea , Pralati , e» Canomitit Cathe-

anine, Cf

dialibus , toti Clero primario F'orologium Solare de«

o Mnato

dico, &cum eoíudos finenubeSoles , neufum

Horolo-

imilodinay

Horologii turbet aéris intemperies,

y, E

ium Solare lux, & umbra dirigit : neutrum fine

onderibus, f

altero. Utrumlibet fuftuleris , obfcurabis eadem.

gutperti!

operá inftrumenti artificium , & horarum tolles

1 l()c(), lfm :

indícium. Utumbrain horas directé incídat, ple-

o, horiimé

rumq; in lineam Solís meridianam convertendus;

j gt

eftflylus, & dirigendusinPolum, — Sublimis fta-

tus vefter Reyerendiffimi Domini , cx luce, & umbra,

! fangufnh 0

i

componitur, Lucem ab illuftri trahit profapia ,

qi d

umbram à virtutum modeftia, cafta, & honefta,

vivendi ratione,

Lucem accendit Dignitatum ;

"

LU

& Prelaturarum claritas, umbram infpergit devo-

(uni

, Dui

ta, & decorahumilitas, Inde fymmetrica Horo-

Wuacamp?

logii veftri proportio, quam , prohoris; virtutes

diftingunt, " Indecftcanonicé diftributus, in Ca-

) fUïSh t

! Ü ohth f.;

thedraliveftra, Ordo Ecclefiafticus, dum in vici-

(num?

"nis R eenis Borealibus, horz facra filent & Horo«

4ge

logia, quiaftylus eorum ad Solem meridianum

gocnnp

1 endum

Orthodoxz fideinon cft regulatus : non tefpexit

yctur eXe

inpolum verz fidei, in quo, tanquam in cardine

Ecclefiz verz dogmata volvuntur, & in polum

yfimt

EAU l

Apoftolicarum traditionum.

Quicunq; ad duos.

lia )

]

hospolos verbi Dei, & traditionum Apoftolica-

g

rum , Horologia fua non acclinant, toto coelo,

, pein

"m ^j

&foleaberrant, tota deviantaternitate, Infcri-

ertant 3

bo Horologio Epigraphen — A4bbats C

u

It

3

Lumint

WR 52 X

*

f i

Lumine fignat , & umbra

*

nillumen, fi defici

tiatempe

umbra,

Irdhymis

Mlufüres, Pranobiles, Magnifici, Clarifimig, Domini,

f &

$n variis muniis, Patriz & R eipublicz Prafides,

gilt : D

Dire&ores, Adminiftrri : Vobis Horologiut rota-

Altulu

1um , in (trenamfcligo , qualein Curiis , rurribus,

t07Irigud

& Domibus publicis proftat, vocali ere fonorum,

[j Foralo

acperpetua inquictc mobile, Inter R:repitum tot

ditfimusY

horarum, malleorum , dentium ferratorum, in

Volem fcolu

diverfas vias circumeuntium , — Nec sora , nec Re-

tonlrinre

quies, ZEneid. $.

Tta tamen, ut omnes rotarum

qulm m

gyros, dentium ferreorum ftridores, malleorum

"

Q mon

i&us, ari

s campani fonos, fabricam omnem , u-

dl hordi

num pondus moveat, & unum dirigat zquilibriü,

&t

Viri Clariffumi , 1nter tot occupationes veftras ,

r Á

no&u diuque, in bonum publicum vigiles, inter

ngqhs) in

fuavia, & feveraimperia, prout temporum exigit

tbl

diverfa circumvolutío , quia horologium Con-

&t

fcientiz veftrz regit, tum zquilibrium fanz, &

tistd

impcrturbat:erationis, & juftitiz, aelegum in-

DT

variabile pondus , hinc eft, quod Horologium

vt

hocrotatum fidei , juftitiz , & aquitatis veftrz

COf

fymbolum, pro ftrena vobis felegerim, — Pondus

At

yueusm , anmor meus , illucfevov , quocung, feror , ajcbat

'Uam H

illepiusScriptor, -Etpondus Horologii veftri a-

Tit f

UT

mot fit ; lex charitatis , non folius Juftitiz.

Ho-

LU N

14l

rologiafunt, quxantequam horam feriant, cam-

Mdemuï

panarum mufico concentu fuaviter præludunt.

IN

IQ

Horologia veftra cum gravem horam, & fubditis

"Db

ingratam , ferire coguntur ; fuavitate praludant

rigori,

Sue 3 Se

1

1

rng

ori, juftitiam , quantumfwripote&, clemen-

MTO

melaceto milceant, & muficam

tia attemperent ,

lachrymis, Pondus Horologii vcftri juftitia fit,

n t

fed & major borum charitas. — Anfcriptio Horolo-

blicz Draf

giifit : Dant pondera leges.

éftatu Ecclefi;fti-

Bgrolpm

Admodum Reverendi , Eximii ,

yiis, rort

co Viri Spectabiliffimi , Vobis, & mihi, in Xenium

berefonorta

do Horologium Solfequiale , quale defcribit eru-

rirpiumi

ditiffimus Kircberus in arte magnetica.

Solíequium

stratortm, !

Solem fequitur , fi radices ejus terra non nimium

i, f0

conftrinxerit , fed pofitum in aqua florem, certa

mpes rotit

quadam methodo probatum arti&icium nobilitet,

s, niltor?

Horas nonita per umbram eloquitur, quod cum

mompem, !

aliis horologiis commune eft,' quam per floris,

ac trunci totius , ad 5olem, converfionem, Et

gd[æquj]ibriü

ænö Vf[tf 15j

nos folfequia fimus, Solem Chriftum in horas

nl t

fingnlas, irretorto obtutufe&tantia, Non remo-

porüm r g

retur mobilitatem noftram , aut radicesconftrin-

pgm n

gat, contagio terrea ; non tantüm indicemus ho-

A futy ! '1

ras noftras perumbram Soli oppofitam, cum um-

bra, utbeneadvertunt Philofophi, non nifi pri-

a

] HOTOIOgLW

vatio fit, & lucis carentia.

Solíequium Solem

yf(,i

qmtätls ,

comitaturperpcetuó, curfüfuo curfum Solis non

p

antegreditur , nec eum fomnolenté profequitur,

erlfth, i

(

j

Etiam Horologium noftrum nunquam àSole de-

viet, fcu füda fintres noftez , feuturbidz, Horas

logil li

quaslibet, debitotempore refpiciat, non alieno,

tl

qn

Non demurmuret Matutinum Clericus, cum cor^

fmnf,

rgfudllm'

re&a horologia fignum dant ad No&urnum,

(s

Nonprimam fonet, & quafiexorto lub fidere auro-

ram

Jä )

4.

Pra*fU

r«llonl

dOR sí Ne0m

ram falutet, cum adulta nox omnes ceelifaces ac-

ffurotidc'am

cendit, Non labia 2 Domino aperiri fibi poftulet,

QfaS VeLo

cumpoftdiei, totius inanes fabulas , feflum 0$,

Tittlixonio

vel fopor claudit, vel balbutiens crapula, — Hora

&ortunisfi

mortis in recenti memoria fit omnibus , nec in ob,

licinfclo

livione erit hora obligationis, Infcriptio Horo-

Mons, n;

logit hujus fit ea, quam in Gallico littore, urbis

tLatito r

Bethunenfis legit redivivus Hercules Prodicius:

wrtlits,

Qui [üt ? an extremam flylus. bic tibi ,— mundet

isonmisi

boram !

Qu quiblli |

Vobis, O Adole.

Pfcentes Studioft , Clepfydram do ,

Mi i

"

quz vel ex aqua, vel arena

; Velpulvete, dcfluit,fïc

T0 ls j

horas demetitur; ne credite virium robori , fa-

1 t D

mz vetuftati , voluptatum firmitudini, Similibus

blanditiis mors non delinitur.

Omnes thorimtur ,

(3) m

€ quafi aqua delabimur in terram. s. Reg,24, Cinis

Mi

& pulvis fumus, levi flatu diffipandus, Bene mo-

V, (b

netEcclefia : Memento Homo , quiapulvues, & in

Pbl??;"» bmel

pulveremreverter. . Clepfydrz huic infcriptionem

DT

h

mna:q

addo parencticam, quz cxtat, in Neapolitano $o-

cietatis noftre Tyrocinio,

Metimurtempts , foni-

$u, undas pulvere, ey umbra, Namcinis, C laay-

a2 , pulvis & uimbra [fumu.

It

IK

Concludo, &ad Verbum redeo, à quo exorfus

C

eram,ad Verbum incaynatum divini Patria Horolegititt.

ltjs]

Hocufüm horarum docuit , quando horas noftras

verbo & exemplo confecravit. — Horars, nocis,

Abri

IY

dum filentium tenerens omnpia , ut melius exaudiretur,

vagiitin przfepio, Horatzmádiei,

li

dum, caligan-

m&ns

te $ole, meererent omnia,

feptem extremis verbis,

"4'"1 Ut

feu

Wese 55 X

!

sallitso feutotidé amoris i&ib?,infonuit incrucis patibulo;

i ibipoltis

cateras yero horasomnes meritis ngavit Evange-

i, feflun

liiteftimonio. Ut hoc Horologium fatis veftris,

&fortunisfit propitium ; ut nihiltrifte fonet, nec

al h

yus, necind

hicinfzculo, necibiinjudicio ; ur omnes dies,

&horas, novi anni beatas, &optatas, efficiat,

criptio o

littore, di

ex animo precor,

Non funeftet hanc annum

les Prodi

D

mortalitas , non bella civilia inquietent , fed

T

Marsomnis in fines agatur Thracicos, Turcicos-

que, quibus Horelogtutn Lunare do. non propria,

& ambitiofa infcriptione , tumidum : Donectotum

agjied

erc, dl

impleet orbemi ;; led quale, anxia exoptat Eccle-

Íia : Denectoto decre[cat inorbe, Dixi.

m robot !

i, il

NVO TE

Wi mä!im

(2) Lapin philofophicus bic ponituv,pro certa quadam

AU 24' Cfmï

materia mineralium, ex qua, Chymici dicunt , fe aurum

y, Ducro

eonficere.

(b) Fabulaniur Poéta , quod Midas Rex

Pbr'ygiæ, beneficio Baccbi , quem bofpitio acceperat , o-

aitin 6*

.m[m'ptl'oncm

tmnia quacuná, contingeret ,. potuerit in aurum thuiare»

Cgpolitanoïq'

y ,f

iitt)

i C

us

i

IÍnCircumcifioneDomini.

CONCIO

IV.

iquo exof[ï

T d

Hec dies boni ucuefl , fitacuerimus ,

rii 0

feeleris arguemur,. 4.Reg, c.'7. v.9.

41, 1068

gxaudil' "tUf

Dies boni. Nuncii

Onadies, Et felix annus, Demini Sodales Ma-

n al

TiAhi. Utrumq; precor, nan: fine utrog; neu-

:mii Vabis'

trum

Wee 56 — 3X

trum fubfifteret.

A dierum bonitate anni felicitas

( fntdies

honorem nominis fui demonftrat à priori; aban-

nifclicitate dierum bonitas includitur, & conclu.

quidebus

denotismat

dituràpofteriori,

Sicut includens, & inclufum

U tonemm.

habentfe dierum bonitas, & annifelicitas, 'S1e-

tndit, m

nim inclufi inanno dies rnalifant, non alium gi-

unïmf:pidion

gnent annum praterquam infelicem, — Bogt ex

Ws o

éntegracaufa , malum ex quolibet defoctu. 1dcoq; cum

tf

annum bonum vobis exopto, omnem cujufcung;

ä*sxlanqmm

rei malitiam excludo, | Sienim , utante biennium,

€odem hoc die deduxi, annus bonus arbor eit,

p

frutices & fru&tus ejus funt dies.

Si annus vitis

glïi'lne,qui(m

$i annus

D

eft, palmites, & botri, ejus funt dies,

fitt G

novus fons eft , latices & rivuli ejusfüntdies. Ab

Xtutar

arbore faporem decerpuntfru&us, à vite dulco-

rem exfuguntuvz ; àfonte falubritatem hauriunt

d)fiüParriauP

"orfaj

ziyuli.

Bonusfons, bona vitis , bona arbor,

MWM |

in partusdegeneres non cffunduntur , vel corrum-

P.

punt appellationis bonitatem, — It bonhi dies ap-

T OC

pellarinon poterunt, quos totius anni malitiain«

rplangey

famat. FortunentSuperi votamea, Demini Sodalefy

t

Hac dies boninunciicft , quo Calendas Januatias,

& fübíccutum annum pofterum , bonum & fortue

10 g,

natum alteri alteris annunciant, aut apprecantur,

Wi p

Wb d

Scelerisarguar , fi ego hodietacuero , dum lo-

M

quuntur omnes , & illud vobis animi folatium fub-

Y

traxero, quod in exoptanda anni novi felicitate,

Skl Vïfd

j

lm

amiciab amicisfolentexigere, Quodigitur felix,

iv

1 i

r

fauftumque fit, arbor malus , fitvobis, Domiti 30*

1u05kPaa Í

j

dalcs, annus hic novus, cufus poma, feu mala medi.

&,

T ]wmi

m

ï

)

1

W 7 S0M

x at

ca,fintdies ; hzc mala Chriftian? & Religiosé,

ipriOri; i

quot diebus , degu[ïata, naufeam medicabuntur

TU

febrientis naturz humanz , ob íngluviem, & con-

y, &indi

V

co&ionem malam unius pomi, quodlicet malum

clicits

noneffet, malos tamen omnes effecit ; in cujus

non aliun|

unico fipidiore bolo plené defipie

ns Eva, totíus

qm, B

pofteritatis fortunam abligurivit, Annus novus

jj, Iiott

arborfcientiz boni & mali vobis fit, qui in fuos

jem cujulläf'

dies, tanquam ceeleftis fapientiz fru&us, fcfe exe

antebicn

pandat. Apicem enim abfolutz felicitatis attin»

yus aroce

gitille, qui conftante Ícrutinio , fcientia nunquam

gjannus

titubante, inter fingulorum dierum veram boni-

js uf

tatem, & malitiam, infallibiliter difcernit, Inpro«

fintdt "

blemate artis hujus magifterium exercuit,antiquus

; PT

c u

dierü PatriarchaJacob, & veterem ZEgypti fapien-

"la:fm/mur/iu

tiam confudit. Obnutuit Rex Pharao, cum phi-

! ona st J

lofopharetur paftor fenecio , cum parodoxum

Vd CO.UUE

proponeret, quodnec (4) Pyramidum znigmae

boii dió

ta occulerent , nec Obelifcorum hieroglyphica

oj d

explanarent. Dies vita fue parvos G malos dixit » id

p

SUW(

eft patvos, feu celeres, ideoque bonos & malos;

2

dzsjgnuän

non disjun&ione proprietatum fed unione,

o

um

jti

Divina philofophia, quzà terrenis paffionibus a-

