mibw , honeftiori funere efferri potuiffet, — sic

Jl

[Ws [)

inter bruta caftigantur brutales concupiícentiz ,

fri

u^

&à pecudibus ratiocinari docentur;quiid neglexe-

ml

3

runt inter homines, . O quam difficile eft limites

!

&

moderationis non egtedi , cum te aut honeftior

rï«

naícendi conditio nobilem fecerit ,. aut amplior

u

fl

Bba

pofleffio

de 404 *«

&dficemus

offeffio divitem , aut dignitatum primariarum a«

Qu hd

deptio inter caeteros magis illaftrem ! Hic tumidos

teutif

coércete fpiritus , arrogantie criftas non erigere ;

caudam pavoninam in ocularia fyrmata non cxpli-

quipace

colibus, £

care, inferiores non defpicere, cum gqualibus

noncertare, fed in eadem maffa Damalcena, ex

pfundis,

t omr

ua omne humanum genus peo procreante exiliit,

dilcrimen non agnofcere, bic opus, hi labor c[l: imó

gniraculum illud , & rara in terris avis eft : Humilitas

Gynzc

Wmàvirt

honorata, Ad experientiam provoco, & tragcediat,

nis indole

àtalihominum genere, agiindies folitas, & à me

Yocate,

per decurfum libri hujus, plus vice fimplicidemon,

Tosyirtur

ftratas,

L Va

Nonitahodie Virgo Maria, regulas acquiren-

o&a qui fervum induit;

k Cotgt fu«

de magnitudinis ab eo ed

ut cceli terrzque adiret do

minium; defcendit ut

Qs Qoyt

& quidcm

MT

afcenderet, coar&atus eftin verbum ;

abbreviatum , divinus pumilus, ut per ccelum 0-

UTR

mne, & terram, fua dilataret, &

loqueretur im-

Atj i

oficepit ;

m

peria. Verbum, quod utero Maria c

atiofa Deo, & Ange-

EY [u'b

exemplo cxpyemt , magis gr

Brina as

lis, cum gratiam occultaret ,

legaliter puriücanda,

t, in ccelum

Cübity.

:quam cum gratia plena falutaretur, au

ab Angelis elevaretur ; regaliter co

ron

anda, Hot€

Trimas jn

fafuaftupet, &

T i

eft quod cocleftis fponfus in fpon

ngü in(cü

commendat. Sorornoffraparvae[l , ubera non b

bet./ Ubera, quz vel inluxum follicent, veltut-

ïEhS o

o d.

eant in faftum, ybienim uber , ibi tuber efl. Quo

cum

occuluerat fponfa, in lucem extulit fponius ,

fütia

tl

diceret: / Quidfaciemun forori no[h

4? Íi murus eit;

TItà q

aditi-

i

$R 405 SR

vimaranita

zdificemus fuper eam propugnaculaargentea, Dí-

»! Hicuni

€&um, fa&um, contcftante fponfa : Ego gmures , &&

tibera tea ficut 1urris... Ex quo facta fum cüm eo,

hynoneet

qp nonan

quafi pacemreperiens ; qua reperiri non folet in

collibus, flatibus ambitionum obnoxiis, fed in

sf zqud//büi

profundis , & reconditis vallibus demiffionis , vir-

as

tutum omnium nutritiis,

ao

]

j

nt

Gynzcei noftri tumidos fpiritüs , & alieniffi-

j du nl

mamà vírtute & humilitate hodierna Marix Virgi-

j

g

nis indolem, hoc loco obiter in cenfuram cogor

[jus, P

evocare, cum iftam precipud fexum , intra termi-

jgyiit

nosyirtutis, & modeftiz , citrà intumefcentiam

"

d

»

?

ftus & arrogantiz , hocpotiffimüm die contine-

i a6qu

Sed

re conata fuerit Mariz purificate demiffio,

n

m

tmü M

omnis prope opera in corrigendo ifto fexu ple-

qu

rumque prodigitur , cum nimis tenaciter genium

ym, *

Matris Evz imbibant, & colubrinum illud : Erité

! f(!'

ficut Dj , difficulter oblivifcantur,

Hinc ubique

lu

fupra fexum, etiam mafculum , cui eas Deus &

/

yi 0

A

Natura fubjecerat, pomposé fe efferunt , ubique

o

primas ambiunt, & prerogativas, — Primas in ace

i

It

cubitu , primas in confeflu , primas in ftatione,

il*

(

a

primas in ambulatione , primas in publico, pri-

.

m

mas in privato. Abipfis propecunis hzc eas pru-

ff

rigo inceffit : Haecenim cum pucllis adolefcit; hzc

n

"

ipfis quoque vetulis , unà cum rugis fenilibus , pet-

jl

r

git adhzrefcere,

O! cui ruborem hodie non ex-

f

"1

cutiat heteroclyta illa moderni temporis , & prope

oü[

( 7MA

)

)

infana confuetudo , quando in.confeffu omni &

L

mW

CoDven-

J

Bbb;

*dexe 406 2

€onventu, ubi maribus mixtz foeminz reperiun-

gtf

tur, fexus omnis fequior, alterum, quantumvis

loco, &c

foriilludfi

mceliorem, & digniorem, éprimoloco exturbat;

idque nontantüm, fiadultior , aut dignioraliqua

Vveflitue

foemina adfuerit , vel maturior puella, quas nunc

Dimerd, &

Domicellas vocant , fed etiam fi nobilis quedam , &

Qorporis i

illuftris, fit veniaverbo , vix é fafcibus infantilibus

imo infif

Toomnis

evoluta , vixtogata, & thoracata pupula affederit.

Lex divina hunc fexum maribus , tefte Moyfe, fub-

&qufiper

didit : Idem per Paulum Apoftolum fecit Lex Ca-

Velit, qut À

1).10, ay

nonica ; Idem Lex CivilisperJuftinianum, A cu-

jus ergo Legisauctoritate ifte foeminarum abufus

acanítDog

3nvaluit ? In nuptiis Canz Galilez , in hodierna

lii

fua purificatione , non pominium fexus mafculini,

m

fed fervitium exhibuit Maria, — Quis ergo humili-

Velmm

tàtis Marianz exempla contraria , in orbem , & fe-

Y

xum illum induxit ? O quisnunc nobis Viros He-

Wt

roicos , T'uronenfium Epifcopos , $, Martinos

àchbi, i

refufcitet ?. qui propinatum à Caffare fcyphum ,

CetYie, c

primo poft fe Sacerdoti, & Sacellano fuo porrexit

&nifro

etfi eum Imperatrix abEpifcopo prima expectaret.

Heroicum fané in eo exemplum fanxit, ac magi«

Nec ibl

firaliter docuit quid interfitmarem inter & fcemi«

Ü J

nam, quidinter Sacerdotem & Imperatricem,

Cf!m, iam

Hxc in publicis virorgtn conventibus, & cone

feffibus, putida faeminarum fupra virosarrogan-

Y itfer

tia eft.. Quisnunc faftum earum ferat ininceflu &

Ils er [j

in veftitu? fi easinter fe ipfas comparaveris, Cet-

gari.kig iW

té faftus ifte, ab hodierna modeftia , & demiffione

Ws See

Mariz , nimium quantum fl difformis ? Afpicite

T lr

gmm:'

WeEe 407 3R

W

Kenitu t

gratiofam Dominam quandam , feu Domícellam, n

loco, .& confortio aliquo celebri acpublico, feu

Tium, quotr'

imolnrpatdt

fori illud fuerit , feu templi , pompatica majeftate,

| aurffrgniarz,ïgU'

& veftitu eleganti procedentem, Videte ut ea ad

Ut

numerü, & menfürá tactus pedeslibret, ac greflus

h

I

,

x

3

TEU

corporis circinet , ut non nifi primis pedum digitis

humo infiftens, terrz ta&um, ex quatamen ho-

fafc;bumbm

mo omnis formatus eft , faftidiat , ut latera crifpet,

n pupu!zr.e e/z:r

;,ttftrh'.oyff,l

& quafi per ludum rheatralem , in Ícena exhibere

velit, aut Atalantam aliquam Oyidii Metamorpbofts ,

o

lib.yo.. aut Virgilii Camillam ZEpeid lib, 7« de qua

um Y

ita canit Poetae

f

Illa velintatfa fegetis pv [ummna volabat

ld j

j

il

Gramina , necteneras cuv(ulafiffes aviflas ?

pf

,

yeg

Vel maveper medium , flu&tu fufpenfa sumetiti

Fertei ite? , celeves ncc tingevet equové plantas.

aol

Videte ut per horarias fpeculi cenfuras vultum,

1:nob'!sVïE03)1

aclabia, inordinem componat, utere&ainaltum

90 s

cervice, caputleviter, mobiliannutu, dextrorfum

Cricd

&finiftrorfum, antrorfüm & retrorfum infle&at,

dgoltt

San&am aliquam in feretro ambulantem dixeritis,

) rimileP "

Nec abludit varia , ac multicolor, veftium elegan-

h

S»

tía. Jam aurum induit , jamargentum ; jam coc-

rcmmlf.

cum, jampurpuram; jamviridemcolorem, jam

]mpefll'

violaceum, jam album aut nigrum, prout colores

yenti

eos in Sericis , & holofericis, togis & petoralibus

r

füis, exponit; ut nihil dicam de gemmisac mar-

at

garitis ; ex collo & auribus , harum ftatuarum pen-

rav(f,'ir

dulis, Sacriftanas effe dixeritis & zdituas, colo-

mHHV

gl

rem Altarium fuorum ex diverfitate feftorum, &

]

ex

j

:W

Bb4

WR 408 A

exlegenubricarum, variantes; duminterim Deo

; hondti

dicata Altaria domeftica, fimplici, lacero, & ne-

»bet, (

glecto ami&u infordefcunt, - Hzccine hodie Ma-

hfonem

ria fceminas docuit in fefto Purificationis ? Infa«

cefa deba

niam dixero fexus fceminei , fihodie fe non recol-

Terlsmenti

ligat muliebris humilitas , & demiffio , quando

tiotnimcot

memoriam earum ferit, feu Mariana, feu propria

Wmonet $,

purificatio, quarum hanc ad fuarum fordium me-

anoriam , & documentum , inflituit atura , iftam

Optind

adomnium do&rinam,

& virtutis exemplum infti-

quosin Be

tuit Ecclefia.

fhit. Ni

Verum enim veró conniveri hic non nihil poffet

» , nih

cum fexu infirmiori & fceminco, nifi ejufdem fu-

» I'a&ior'

perbie fcabies, ininceffu & veftitu, ordinem ctiam

y läüffof jl

Clericalé inficeret. Infpiciantur ea que in Jure Ca-

» lt entís.

nonico tot Patres & concilia jam olim exegerunt,

Ubilegipoflunt vetitz prohibitiones, de veflitu vu-

Ti

beo, viridi, ver[icolore, incifo , acupidlo , fimbriato, fode-

tf m

*fat0,& fimilibus , ex auro & argento , exoticaríi ve«

3 liec mcm(

ftium fuperfluitatibus. Aurea mediocritas inhoc

* Clünümda,

genere tetinenda eft,, Nec affe&atz fordes nec ex-

»» quifite munditiz conveniunt Sacerdoti 4it $.

»h temw

Y M to

»» Bieronymus , quia alterum delitías , alterum glo-

» Magi&t

» ríam redolet, R cligiofe $, Bernardus: Pauperta-

» fat,- a«

»» fem dilexi (emper , fordes nunquam, EciterumL.3

L li CIIIM

» de Confideratione. ad Eugenium Papam : íed num

» de veflibus cura eft Dco? & non potius de mo-

»» tibus? at; forma hec veftium , deformitatis

de

D ilm

T ff

», mentium, & morum , indicium eft,

Inceffus

TMj

!

»» quoque Sacerdotis , & omnis ejus converfatio,

Q«

fiin ^if

j

WR 400 3X

mintrim DA

;; honcftum , humilem , & pudicum animum exhi,

lrero, &i

» beat, Concil. Catthag, ait c. 4. Clericus Pro-

ine hode a

feffionem fuam etiam in inccffn probet: Inin-

rnís ? Jl

cefíu debet effe Sacerdos ornatus,, ut gravitate iti-

finonreco-

neris mentis maturitatem ofïendat. lncompofï.;

tio enim corporis, inzqualitatem mentis indicat ,

fn, quand'o

, ïcuWï

ut monet $, Auguftinus,

Áorduna

a, ln

Optandi itaque effentin utroque fexu ii mores

quosin Beata Virgine defcribit «mbrofius L. deVirs

:emp[um jl

ginit. Nibiltorvum in oculis , nihil ín verbis pro-

li

», Cax , nihil in a&u inverecundum, |Non geftus

T

» fractior, non inceffus folutior, non vox peuu-

dinam t

»» lantior , ut ipfa corporis fpecies , fimulacrum

d Jice

» fit mentis & figura probitatis,

at

His moribus infiructus Sacerdos cum adaltare

n

"d

Ítcterit, nemo indecorum quid de eo cogitabit;

gotii

» nec metaet, quod monet. Hieronymus: Ne

eor, ?

» Cconfundant opera fua fermones fües, Ne cum

'Om'esncrfï'

», intemplo loquitur, tacitus quilibet refpondeatz

»» Cur ergo hzc dicis, ipfe non facis? Delicatus

gdoi d l

» Magifter eft, quipleno ventre dejejunio difpu-

d

y

»» tat ; accufare avaritiam & latro poteft, Sacerdg--

»» tis Chrifli mens ; vita, o[que concerdent.

1 MIIW j

T nl

jgdem

Sigillum huic difcurfui apprimat Concil, 'Tri-

[omit!

dent, fefs, 22, dereformat. Nibil eff , ait , quod alios

qmaegis adpietatem , & Dei eultum ,. afsidu? inffruat ,

It

quani eorum yita C exemplum, qui [c divino. cultus

)nv:r]äm

l,

MAf«

Mee 410 — EO

smancipavunt s m eos anquam fpeculum veliqui oculos FEST(

vonjiiunt , C [umunt ex i , quod imitentur,

Habetis nunc Domini Sodales evolutionem znig-

*

matis, paradoxi folutionem :

*

nimirum , maxima

Ízpe effe ea , quz videntur minima , quod licet

Glrrit

Phyficam excedat indaginem , non tamen divinz

Metaphyficz fupcrat veritatem, — Confirmatur id

oraculo xternz vetitatis,

Qui major inter vos effe

Ti

vult , fiat ficut minors. & qui praccffov ficut miniftrator.

Luc.22. Solisparvulis gloriz coeleftis amplitudo

promittitur, Turrita Gigantum faftigia, feu fa-

ftuofos animitumores , oftii coeleftis anguftiz ab

B14

tl

ingreffu excludunt, Solahumilitas verz magnitu-

BD

dinis puerperaeft, Sine hac nulla eft caterarum

fOGle Eccl

virtutum , vel dignitas, velfoliditas, Quod Soleft

teri d

inter fidera, quodaurum inter metalla, quodrofa

Q ;b

interflores, balfamum inter odores , quod arbor

tnnirate, !

fcientiz in paradifo , hoc humilitas'in virtutum

al

€horo; quia fola, & unica, virtutum omnium ,

Vinrc

& donorum ccleftium, fpeculum, epitome, fy-

gtlormy

nopis, perioche, compendíum eft, — Quicqui

Fümque

fides habetluminis, quicquid prudentia acuminis,

lerifan

quicquid ardoris charitas, quicquid decoris Vir-

ifem hi(

ginitas, quicquid fpes habet fuavitatis, quicqui

juftitiagravitatis, hoc totum humilitas complc-

I)

&itur, quia fine eanecacquiritur, nec retinetur,

C

u Etim

Dixi.

& iUS [

iif

FESTO

j

WO 4m

xR

hii

FESTO ASSUMPTIONIS B. V.

MM

M AR PL

lionenane

itl! nuis

GCONCIO,

pl

Gloria, &* bonore coronafti eam Domine.

um

Hebrzor. 2. v.7.

Cotimat

gt

Triumphus Coronarius

t

Beate Virginis

Misnp

BLX .

fafhgïa) SU

Efta Auguftalia MARLE Virginis, Terrarum,

lj pl*

r

yeremagn

Collorumq; Reginz & Imperatricis , celebrat

Cü crtenatm

hodie Ecclefia omnis , Militans & Triumphans.

Hungari diem hunc Diem Dominz fuz vocant,

u

cum xa hodie in triumphali Affumptionis fuz fo-

jl

quodr

A0

m quo

lennitate , abfolutiffimum fuper orbe Dominium

us 1

iU

adierit , ampliffimam Jurisdicionem acquifierit,

& inter communes terreftrium & ceeleftium, An«

t o

epitone

gelorum Hominumque applaufus, in Coeli Terra-

l Qu

rumque Dominam, Reginam & Imperatricem

fueritauguftiffimd coronata, — ACtum magis illu-

f;]riaaiuf""'ff

ftrem haGenus non vidit Orbis, nec triumphum

jj ia

i qüffq

,

unquam adornavit hodierno magnificentiorem s

quia nec Dominam, nec R eginam, aut Imperatri-

jus P

cem hucufque vidit, cujus jurísdictio fe latiüs dif-

y l

fuderit , cujus plus quam humana Majeftas fe augüz

guüius explicarit.

Nihil fupra merita, nihil fupra

mognificentiam Mania Virginis pronunciavero,

fi

fESTO

W 4b X

fi ad eam hodie coronandam confluxiffe dixero,

» potesmi

quicquid unquam in coronam coiit, aut coirepo-

y diamtyam

tuit, feu coelefte illud fuerit, feu terrenum, five

y f miferia

ex intimis hortorum, fylvarum, terrarum, ma-

he D mi(elï

riumque finubus colle&um fit, aut floridum, aut

» lotemme

frondcum, aut gemmeum, aut aureum , argen-

y lus i

teum, aut ítelleum, cum fola & unica Virgo Maria

p WWODE

omnium illorum vittutes , przrogativas , & merita

» Lt aleö

omnes triumphos & gaudia in fe folam hodie col-

n dldlCi&l j

legerit , quz ulli eorü potuerunt unquam attribui,

»Inbntíac

qui hactenusaut promeriti funt, auc alíquo ferto-

» CgFCfTa ef

rum coronariorum genere mererentur infigniri,

gratttudo

Eamusper exempla coronaria , nec di&is meisfi-

COfODIs pes

dem derogabitis,

Mi Toperator

t qfotue

Imprimis, FeflaVeterum , qu& Fontinalia appel-

m&&&xmm

labant , erant quoque Coronaria ; hinc celebre illud

Cünhw

fluxit proverbium : Aquam baufifli , puteum corona.

Topatiyt

Memorem, benevolum, ac gratum animum exige-

Qu mapri

bat Antiquitas, ab omnibus iis , qui aliis perbene-

titis imli

ficia obítricti , vel per preftitaobfequia, ad mu«

Mdibub,gl j

tuas viceserantobligati, Mariz Virgini, Doming

Ditham flli

& Patronz fuz , quantum adítringatur Mundus

MTM

omnis, & nos potiffimüm Clientes , & Sodales

«m $,5

Mariani, fi quxris ?. quisnoftrum confiteri non

d preft

cogetur cum D, Bernardo ferm. de. Affumptione B. V.

qmndo u

Sileat mifericordiam tuam Virgo Beata, qui te in

neceffitatibus füisinvocatam, meminerit fibi un-

Rn

T Vi

quam defuiffe. Non enim potes ó Domina! ut

lr if

ait Richardws Vilorinu [uper Cantica €, 23.. Non

POtCS

Pfælïami:)

*

NR a4p X

Xsifedueo

» potes miferias noftras fcire, nec per mifericor-

, At o

, diam tuam ftatim fubvenire ;; ouid enim mirun

terium t

» fi mifericordiaaffluis, quz ipfam, que ex Deo

tetrarum, 0*

» €ft, mifericordiam, fub dulciffimo cordetuo;

Mfnidum, 2

» novem menfibus circumtulifti, ac in mundito-

um ïgml'

» tius auxilium, ac fubfidium peperifti ? cum ute-

ia gt

» rotuo Deum ipfüm lactafti , ubera mifericordic

ais R

, tuz affli&is omnibus, & defolatis, propinare

folamhüiiffü-j

» didicifti; uti cum Jobo , ita etiam tecum, ab

m

» infantía crevit miferatio, & deutero matris tuz

Ti thuüjm

» egreffaefttecum, — Inde eft, quod obíequiofa

entur i^

graütudo per totam Ecclefiam , pretiofiffimis

, d

coronis seatam Virginem amiciat, quod Reges,

& Imperatores coronas fuas ad Domum Laureta-

nam, aliaQue loca Virginis prodigiofa, tanto nu-

iT

mero transmittant, & appendant;

Confuetum quoque fttit apud Veteres , ut prz«

jnc t^

,'(W«

'

rogativa Coronaria ii prz ceteris honeftarentur ,

l pmtum

y anit

qui magnitudine rerum geftarum, officii, & digni-

tatisamplitudinealiosantecellerent, Ita legitur z

U 4il

sp

Mathal. c. 10 quod Alexander Rex Syriz, adJo-

Jqui ^

lgl Do

natham fummum Sacerdotem, & Principem Ju-

dxorum, purpuram miferit, & coronamauream,

M[ Y

Idem S. Sylveftro fummo Chtiftianorum Pontifi-

l

^ut f(l

a

w

ci , praftitit Conftantinus Magnus Imperator ;

L2

quando Jus purpurz , & Coronz Regiz, Juris-

jn

di&ione & ceffione Czfarea, in fupremum Chri-

J

J

qm lu

jl

fti Vicarium tranfcripfit, Excellentes utique erant

m

! Domm'

Viri ifti , quibus tanquam fummis Pontificibus

praftantiores, nec in lege veteri, nec in nova;

All 1; á

agm.

WO 414 30

agniti bucufque fuerunt, Excellentiorem tamen

tilceament

non tantüm utroque illo Pontifice, fed, quocun-

fim dacit o

que infra Chriftum homine , effe Virginem , &

Sponfos

Dcei Matrem MaRIAM, quis confieri verecun-

inügniri D

dabitur ? $. Hieronymus : bene eam plenam vocat,

dibus Roris

quia czteris per partes tantüm , Man1 autem

triubinde:

lii adh

Íe totam infudit gratiz plenitudo, | s. Anfelmw : de

Excell.Virg. Quicquid magnum fübDeo eft, minus

tb viidt il

effe dicit Virgine. J S. Benay. tantam ejus effe gt«

ttm inferrt

tiam ait, quantam pura creatura potuit unquam

Jücerttas c

recipere, Omnia, in fynopfin, & compendium

ïïïpündcrei

videntur contrahere Diving maternitatis , & excel-

Vi;r;ditatem !

lentiz, privilegia , Auctores & Patres ilii , qui

Itgihitgn

terminos omnipotentiz pivinz, in eo titulo Ma-

VCOM/IMS n

ternitatís videntur defigere; qui mojus Coclum,

(otita cs(

& Terram ; à Deo creari pofíe fuftinent , majo-

f t

rem tamen matrem quam Matrem Dei creariab co

non poffe confitentur,

V;rginis M

Magnos itaque, & excellentes effe fe dicant ii,

C(') uHO[ e(j

quos adulatio populorum , & ambitio Principum;

Bs omn

Magnorum titulis honeftavit. Magnus Alexander,

quabux&

Magnus Pompejus, Magnus Conftantinus, Mde

gll]ü quam

nus Theodofius , Magnus Carolus , Magnus

(itgig

Lcopoldus & Ludovicus , fed Pumili hi omnes;

Vg

& Nani contra ManrAM, — Ad hujus magnitudi-

fltating

nem omnes reliqui gracilefcunt in pun&um ,.&

t

difflantur in nibilum,

Nec ille, quo ex prim

fl d

P!

Veritatis tcítimonio major non furrexitin certa-

TW i

men defcendit. cum magnitudine MARIANA; fcd

B

qui fe indignum judicabat, ut Chrifto corrigiam

cai^

WO 41 — X

À

TUOReP t

calceamentifolveret, honorificum fibi , & lutto-

fum ducit ofculari oram veftimenti Mariani,

, hi que

Vigiem, !

Sponfos quoque &fponfasCoronis nuptialibus

f vet

infigniri moris eft, Sponfarum Coronz , ex fron-

aumad

dibus R orismarini , inter texto auro rafili, concin-

Mantg m

narifübinde folent, ad declarandum fulgorem ver-

$

ln

nantis adhuc in fponfa intacte Virginitatis; quàm

fub viridiiftaimagine, futuro matrimonio illiba-

bDrodi n

T

tam inferre fe profitentur,

Sed utinam figni

otut u

Íynceritas cum re fignificata concordi femper cor-

refponderet effe&u, nec frondeam R orismarini

Y comprn«.!üï

viriditatem, in multis Sponfarum jam díu polluta

j Va

,es lst

Virginitas mendacifrutice adulteraret, Non invi-

eotiuo

deotalibus sponfis coronam; fed eam quz cum

deflorata caftitate emarcuit, & ex foeno, ac ftrami-

r gl

ne contexta, nihil virens ac viride , politica fimu-

Jine,

Dcaaeæmx,

latione ementitur, Corona Sponfalis Beatz Marize

Virginis , tota vernans, vera & fyncera eft; finefu,

co ullo fpeciem fuam retinet , & pretium; quia Vire

3fT€ (fdk)ï'f 1i'

o

inem omnitm Virginum eam agnofcit Eccefias

quia Dux & choragaeft illorum centum & quadra-

gintaquatuor millium , qui cum mulieribus non funt

[hntïnllh j

yf

coinquinati; Virgines enim funt ; & (equuntur Agnum

olus !

yiilis

quocunque ierit. 1n hac Virgine , & MaternitasVir-

IMIU':':'

ginitati non officit, & VirginitasMaternitatem non

TT

ff

;

]

deftituit, Queenim vel Angelica puritas Vivginit atiilli

!

u

/

u

T

audeat comparari , qua digna fuit Spiritus Sandli Sacta"

rium fieri,. c Habitaculum Filià Dei? ait S. Bernard,

.rcxifiü

Cf»

Serm. 4.de ffumpt. — . Omnia dixero,, fi ipfum Spi-

n

j

[

f

ritum San&um, hujus Virginis Sponfum, & quafi

HO (

[

ü

"

A

Wesk 416 $0

Maritum nominavero , qui in intelligibili p(odïgïo

iliquead

Virginitatem ejus foecundavit , nec Maternitati e«

gebat 5en

jus titulos Virginitatis inta&tz difputavit.

ftum zf

EtMilites olim coronari conlueverunt. Cum

humanogel

autem Militíam cffe dicat Iobus vitam hominis fuper

tootiorij

terram, e. 7 n.X, &cum eum qui legitime certaverit

orbe , &m

coronandá effe pracipiat Paulus Apoftolus, 2. Ti-

eimfitde

smotb. 6. pro vario , tum militiz difcrimine, tum

Dulhin ctj

honeftamento vi&oriz, variarum coronarum di£-

ICCOfOT

ferentizcceperunt innotefcere, qua vidtoribus

Ti hodie i

imponerentur, Coronz militares ali navales e«

Mari, Ne

rant; alie murales, feu Obfidionales ; alig Ca-

hihitobje

ftrenfes , Civice, & Triumphales, | Navalem ro-

li, g

ftris Navium infignitam merebaturille, quiin Na»

(itifiu, [

vim hoftilem vi , armatusque,' primus infiliiffet;

Ts prop

Muralem pinnis muralibus decoratam ille, qui

V9y o

tranfcenfis murisin oppidum hoflile primus irru-

m

piffet ; Caftrenfem ille, qui, ante reliquos,hoftium

UORf

caítra pugnans introiiflet. Omnes ez coronzaus

W"gmem

rea erant, atque ab Imperatore Bellico impone«

DAT

bantur. Coronatriumphalis, Laurea primum fuit;

trah[)ügx [

tum inaureamtranfivit , imó cum eadem congee

lm s

minata cft, Bullingero tefle deCoronis. Nullatamen dis

3de0

qin

guior & ambitü majori prenfata eft quam ca,quam

LU

Civicam dicebant , quzque, ob civem fervatum;

! Ütgt schy,

donabatur, quam Plinius vocat: Milittm virtuti

Q6 ere

infigne clarifimum ; licet ex foliis non . nifi ilignis,

t

eu querneis , ubique feré obviis , ple&teretur.

g"l]lm, |

Hujus Coronz femel conccflz: ufus erat perpe-

W Ti

wuus, Ea coronatus Senatui. affidcbat proximus,

lii )

illique

J

WO 417 — 3R

glil pl

illique ad Ludos publicos ingredienti totus affut.s

: Matrniat

gebat Senatus. Meminit P/inius 1,16: v 4. Augu-

T

ftum Czfarem totius Orbis Monàrcham, ab omni

ercftint. n

humano genere coronam civicam accepiffe, Quan-

nhom;]z/k/lipï

to potiori jure ab omni hominumgenere, in toto

(bcetarrt

orbe , eam non promerita eft Maria? ^ Quicquid

uohs t

enim fitde omnibus Coronis his, & Coronatis,

ia &

nulla in cujusvis talis coronati capite ha&tenus ful-

Qornunm*

fit corona, quam jure longe excellentiori non fue-

yz i

rit hodie in Triumpho fuo coronario promerita

diz t

Maria, Nec quifquam queftionem Salomonis mi«

js; ^

hi hic objecerit, Proverb. ; - Mulierem fortem, feu mi«

N

litatem , quis inveniet ? Procul , & de ultitmis finibus prt«

^ u

tium ejus,, Invente enim funtetiamtales, ac in fa-

y ii

cris,& prophanis hiftoriis celebratz, IuditbHolofer-

)

tiem , quantum Belli Ducem / proprio enfe decol.

yad Wi

rimis

lavit. 1ud. 12. label Sifaram terebrato, pet clavum

e p

(quos )h"

utroque tempore, terrz affixit. Iud. 4. Regita Tbebi-

gt

teifragmento molz de muris przcipitato Regi Abi-

jico n

melecb caput obtrivit. Iudic. 9. Virgiliw fortem coni

trahoítes Camillam celebrat Volschorum Re

1 H'mumw

Bl«

nam. Suidas Semiramidem Aís

yriorum Reginam ;

i

uniZJmf"i'

adeoq; in rebus bellicis illuftrem eam facit , ut Ma4-

"d

fer exerbituum diceretur. — Herodotus Tomyrim cele-

j

brat Schytiz & Maffagetarum R eginam, quz Cyri

d

j P

Kegis exercitum delevit, ac ipfi Cyro capto caput

przcidit. Nonmemoro Zenobiam Palmyrz R.e-

ginam , quz Galeata, ac toga, vefte rubea & vi-

p

rili, induta , vi&oriofos exercitus in hoftem ine

uf

]

duxit ; INon Cleopatram Reginau , qu& non con-

,

i

€

f

tenta

dOR 418 A

centa ZEgypti , Syrie , & Arabig dominatu, ipfam

detiam

Monarchiam Romanorum , Orbis Dominam au-

fa eftlaceffere. Sed nihil feufeminarum harum o-

caput fü

1 gener

mnium, feu quorumlibet virorum, & Belli Duv

menaffit

cum fortitudo , aut gloria. Martia, facit ad Excel-

Ezin/zoc t

lentiam Archiftrategze noftrz Mariz. Illa Mater

quiton.

Exercituum eft , & tot myriadum Angelorum,

qii n qte

uos fub vexillis, aufpiciis , & meritis Mariauis in

OAttes D

hoftem ducit Belli-Dux, & Imperator Michaél.

Chriftis t

1lla conteftante Ecclefia, Caffrorum Acies ordinata

faclate

efl, Mla cum Juditha tot Holofernes proftravit,

petvatar,

uot protrivit Harefes , & Harefiarchas; cum fa-

Qui homj

hele tot Sifaras , per clavum ferreum tertz affixit,

Thones yj

quot terrz filios, Turcas, & Infideles, in Eccle-

1761

fiam Deiinfurgentes humum mordere compulit,

tf NT

Illa nonhomincs tantüm fübegit, fcd & Dzmones;

uommkeg

fortem armatum ejecit exatrio domeftico oliquot

à üpim («

annorum millibus poffeffo: Draconem protiivit,

cqgmmpu

ui habebat fiduciam utoru Iordanes influeres in o5

RRU

eju. Job. 40.v.8.. Siquandoid fa&um fit quzri-

la

tis? nefpondeo non feciffc id adultam , non feci-

n

fe militaribus experimentis, more fuperiorum

Sed fecit nondum nata;

tanquam w

Keginarum , eruditam,

E [&lror

fecit cum primüm concepta cft, fecit eodem mo-

QUGm r'n (

mento, quo anima Virginis à Deo Patre creata,

à Spiritu fan&o fuo corpuículo indita , & in futue

fïdcrcr, |

m

De

ram Matrem Filii Dei affumpta eft, Tunc inimi-

citiz inter femen Mulieris, & femen Serpentis ra-

L

l

dicatz funt, & ab hac contritum eft ferpentis caput,

"d""fhbr

quod non tantüm fuüpra omne humanum genus,

E

mff Cio) y

ARK 410 — &

uini,il

fed etiam fuper aftra coeli , füpra ipfam pivinitatem;

Doninim &

caput fuum extulerat, quiafola hzc Virgo huma-

mum hum

nz generationis ordine concepta , ferpentino ta-

l &Bf]ll DU*

men afflatu, in conceptione , intoxicata non erat7

schad r

Etin hoc t mecprimam fimilem vifa efl , tec balere ft*

; lMu

quentem..— Natos enim plures in gratia credimus ,

] mwu

quia in utero fanctificatos, . T'alis Jeremias, talis

.'!65&&3('13051'7

Joannes Baptifta , tilis putatur fuiffe Nutritius

a

Chrifti S. Patriarcha Jofeph ; privilegium veró Im-

TT

maculatz Conceptionis, deberi non poterat nifi

sl

per vaturam DeiFilio, & pergratiam, gjufdem,

st

quahominis, MatriMagi. Hanc contra Dx-

; termua

mones vi&oriam promovit dum vixit Maria , ut

|s, iE

meritó Lunam, inconftantiz indicem pede victo-

qe ao

riofo contriverit, Legimus de R egibus , hoftium

wïexm*hf»

fuorum Regum Victoribus, quod eorum dorfía,

diio ai',giï

ac capita, conculcavcerint,

Adonibes.ec feptuaginta

g p

ches ampntatis manuum

&pedum fummitatibus,

fub menfa fua ciborum re

i 15)9?"""'" ,

h

liquias comedere juffit,

nl

M

ludic. c. V. v. 7.

Equum afcenfurus Sapéres Perfa-

j 10

rum Rex , Valeriano captivo a

pud fe Ipperatore ,

e [UP*HOI)

tanquam fcabelio uíus eft.

Idem fecit Tamerlanes

pon

?

Tartarorum Rex ,

Selimo "T'urcarum Imperatori ,

nff?*km"

quem in caveaferrea per itinera,

qUOCUanC pro-

T l

cederet, circumvexit,

wP»

u

Ita etiam de Virgine Ma-

&n

ria, refpe&u omnis feminis viperíni, verificatur

Tunc [nlï"

illud efalmi 17. Confringam illos

» fitC potevunt flare ,

eadent (ubtwu pedes meos.

X

et en

Hinc omne illud , quod

Penllsf

J

communicato cum ferpente hoc viperíno com.

yu

gth

mercio; yitusillud , aut Hzreticum » at Mahume.

í

Cc2

ticum ,

Wok 420 3XoR

zi mil

ticum, autIdololatricum exfuxit , enervatum eft,

Ordinis

& fub Belli- Duce Maria gloriofis pedibus obtri-

cum, ; Sive sari in claffica defcenderet MA R1A,

, (J)

trigin; ]

fivecongredereturin Campo , utrobique per Coro-

Tilla, M.

$ia5 feu Navales , feu Caffrenfes & Obfidionales eft de-

Teftis jam alibi à me memorata

&i q

triumphatum,

i&oria Navalis Lepantica, ad Naupactum, (4)

tuntyife.

Tif unicus

us

ubi füb buce Joanne Auftriaco tanta ftrage cafae

Marianam

Claffis Turcica, qua graviorem, ab origine Turciz,

KuceH

crediturpaffa nunquamfuiffe, — Servaturadhucin

faftis Ecclefiz inftitutum à $. Pio V. illius tempo ris

InMticy |

hoftem

fummoPontifice , feftum Eucharifticum , feugra-

tiarum a&torium, fub titulo $, Mariz de Vidlorids

Vitculy

Juttir g

cujus pars maxíma fan&us ille Papa fuiffe vifus eít,

uijun&is exercitui füo Hifpanis, & Venetis, fub

Warto, ;

Vot tive ü

prxdica Belliduce, & ArchiftrategaMaria, armis&

recibus vi&toriz ifti potentimmä praclufit, "T eftis

Bd

£t m

uoque eft Vidioria & CoroneOb/idionali liberata ab

obfidione,illuftriffimo eventu Vienne, &neignora-

ratriccm, |

i

ret pofteritas,

inquam auctricé ea gloria referenda

fit, fuppar priori fammus Pontifex Intocen

tius Xl

Cs hd

oluitin-

celebrem ipfius victoriz memoríam effev

ftituto fefto : San&i Nominis MARUE,

Indee

olim nok

O-

Orlma

quod Reges & Imperatores Orthodoxi , BelliS

ciam , & Imperii confortemadlegerint Maríam, &

N«

Aütete

imaginem ejus in vexillis, fcutis, & armatura pe-

&orali vi&ricem ubique circumtulerint, Arurue

I

D!

Britonum R ex imaginem Maríanam in clypeoge-

C rib

ftans Saxones debellavit, —Alpbónfus Kex Hifpa-

um&«

Ui 1

norum fub vexillis Virginis ducenta Mabumeto-

rum

"OR 40 AE

À

eymatind

rum millia profligavit.

VValieru Plettenbergius

'

Ordinis Teutonici, per Livoniam magnus Magi«

«ll o

fter, (b) & primusibidemS, R.. Imperii Princeps ,

jeret MRU

triginta Tartarorum ,. centum veró Mofcorum

ufFffC/'h"

millia, Maria Duce concidit, tam levi Ordinisja-

d

G&ura , qux in prodigium & miracucum vifa eft

iK uximfü

tranfiviffe , cum ex omni Livonico milite, non

N*augi&'lmrj'

nifi unicuslegaturintcriifïe. Carolus V, iconem

al

Marianam in lorica peétorali infculptam ferens ,

yipir

xapuce Hzreticos in Germania, Mahometanos

r

in Africa , Gentiles in America devicit ,. nullum

.il!iusrfmpa.f,

hoftem habuit , quem captivum nonattinuerit , &

icm, d

vinculatum, . Meritó itaque Imperator Orientis

rl

lrläj,

loannes Commenus , Marix: Virginis imaginem cur«

iuferl

fvl

ruiaureo , argenteoque impofitam, ab equis qua.

Veotts

tuor. nive. candidioribus circumvehi fecit ; Ferdi-

a

nandus veró fecundus Imperator Auftriacus , Vir-

rzluflf' )[w

ginem.eam, omnium fuorum Exercituum Impe-

[

li

"

j

ul

ratricem ,. ritu folennirenunciavit,

Quznam in

n

hodierna rjus ad coelum Affumptione , dc tot devie

j

&is hoftibus , fuerit eloria MAnrz triumphalis,

z

curm captum noftrz infirmitatis exfüperet, referent

egfgolm(

olim nobis, qui interfuerunt, Chori omnes San-

1

[ró

&orum atque Angelorum,

0

,

Nec ex folis arborum frondibus , . myrteis

, Mmam,

laureis , quercinis, oleagineis, palmeis, plexa o-

m

,

lim fuerunt victorum & triumphantium, Coronz;

mtu

r

ex floribus etiam compofitz & concinnata fuünt ,

ncly j

ufu, & confuetudine, per fexum fcemineum intro-

[

H 7

du&a, Florum enim amantior eftfexus ille, & in

M;h.lfr'o'

Cc;

floribus,

WR 42

As

floribus, tanquam imaginibus fymbolophoris vit-

» I tot

» Vitli l

tutum, & gratiarum , fcxui illi compctentium, apta

emblemata Egurantur.

tvifi fant Superi huncé

Exharun

floribus morem coronarium fua approbatione

ginibus,

fanciviffe, cum Angelos legamus coronas é rofis

demjn Ms

& liliisimplexas, s. Cecilie &* Valerino, S.luliano

Quodeni

€ Bafilifa, Virginalem caftitatem in conjugio pro-

»1y By

fitentibus e coelo detuliffe , & s, Dorotbea Virgo &

limili

Martyr fimiles rofas é Paradifo Chrifti Sponfi fui

n fia info

per coeleftem Genium, ad Theophilum deftinarit,

n dnam |

quas neque hyemalis ác ríigida Bruma inclementia,

» Ht&tiü |

vel modico frigore temerare aufa eft , aut leviter

» lo

perftringere, Verüm, ficut fundamenta Mariz

»di «f

Virginisin montibus fan& is radicata fünt, P/al: 86.

y /Us, &ta

& ubiSan&iomnes & fan&z ceterz, ápicem con-

D) etiam ( |

Tummatz San&itatis fuz abfolveruut , ibi virtutes,

» RD Cor

dotes, & gratias fuasin altum erigere exoría eltMa-

» ggnti I

ria, utdocet 3. Thbomas , & Patrum comluves ; ficut

» Qlot qu

cajuxta S. Gregorium: Monsceít, qui omnem ele-

vtl

€x creaturz altitudinem electionis füz fublimita-

» M (e

tetranfcendit; quia juxta Guerricum Abbatem : co-

» Mn;

lumna cceli, gloria generis humani , & miraculum

» um

mundieft, Itaex omnigeno florum genere plexi-

» DUEE

les Coronas, Sanctorum Dei Pramiatrices , lon-

lcatg a|

geilluftrius per fibi debitas Coronas meritorum

ram,&

colleftium exfüperat, &antecedit Maria, — UInde

m, qUi |

!

8. Bernard, tom.1, in deprecat, ad B. V. fic cam allo-

UY

» Qquitur: Tu virtntum omnium fpeciofis vernas

RTT

», floribus, interquos pulcherrimos tres miramur

UTR

» inte, O cxcellentiffimia! Hi funt, quorum odo-

PræCCPc

» I€

d

uenk 403 OR

