oblata, toties exanimo exclufa, ulcifcentur modà

pidins !^

um radiog

lr

f

injuriam fuam , & ex oculis defperanti

omnes falutis momento fübducent,

Sol Cbri-

liqi^

ftus obfcurabitur : Luna Maria non dabit lumen

ldlff Umw

füum ; Stellz de colo cadent, hoceft ceffabunt

San&orum patrocinia, Tunclamentabili peeni-

[ wl[lm

tudine, inter feraslacrymas horribiliter miferi in-

&UDUU

yl

tonabunt ; Erg

o errayimus ,. C lux veritatis mon

T

Miferabiles & ftolidi Philofophi,

i

luxitnobit.

At

9

d l

Ante«

d 366 $&

Ahntecedens ftatim connecti debuit cum confes

(b) i

uentia, Antecedens fecerunt inter tripudia, &

| MTtl

concludunt fyllogifmum cum detrahantur ad rar-

( TM

tata, Cum inter prata & pafcua, inftar Boum,& Ju-

ï Wiglimy,

venculorum adipataabdomina, petulci lafcivirent;

cum ibidé invicem invitarent: Venite fruamur bonit,

FESI

coronemusnosrofis, repleamurvinis: Nullum fit

pratum quod. non pertranfeat luxuria noflray quando

BV

ficut equus & mulus ad uxores & filias, proximo:

rum füorum finguli adhinniebant, tunc opus

erat, dererum taliumc

ogitare confequentiis, &

Vil

retrahere pedem dum lapfus adhuc revocabilis , &

i

&portalucis, gratiz, & mifericordiz Dei non-

dum eftocclufa, Nunc claufa eft janua, & prafi-

l

xum prográmma perpetuum : Nefcio vos,

| Atf

Felix er

o, iterumque felix Simeon, qui.cum

lampadem

j

odíe ftringit inter brachia, non metuit

li

ripols[

pedum offendicula, Difcite exemplo ejus Domini

Comment

Sodales : videte & cavete, Videte dum diescft, &

videre licet : Cavete, dum füfpendere cafum licet,

prodgi,

qui in ifto articulo , faltu femel tentato , eft irrevo-

Wataaffrc

«abilis. [llefapit, qui cum hodiernis fanctis Evane

n.mll', Qu

Tettatin

gelicis horologium vitz fuz ad illa dirigit fidera,

qua à nulla patiuntur Ecclyptica, : Tt4 bonum dietny

Nüntrics

quem in initio precabar, fequinonporeft , tifi bonta

| ''gnio d

DiXh

Cïïläubi |

Vefper.

NUO! o

w'xamr,

(3) Videcolumnam wmen[ulam inboc libro depidatm,

]ïo[epä,a(

Cf ütor w

(b) ZEgyptiiolim pro Deo boyemaolebant, quem A«

pim dixerumt.

| Tcü&mel

(b)

|

l

.

Wee 367 X

jt um x

(b) Hic Poctarum veterum amice , feumeretrics

tertipu l

nemoraniur.

dhenucdt

(c) Thefets ab Ariadna Creta Regüfilia , datofilo-

vWm glomere , ex carcere Labyrintbao e[ iberatu,

hod

TRU

ifunrli

FESTO PURIFICATIONIS .

ins nf

BV. MARI E.

as qugnäo

fj o

Dty üK OFS

CONCIO III.

fegt!

Viderunt oculimei falutaretuum,

reniblh

Luc.2. V.30,

v r

fill, &sz

Lucerna Diogenis

h

Aceffat hodie fabulatrix Grzcia; Cortinz As

n Q

pollinis intra. fiparium fe retrahant:; — Sileant

jp t

"T ripodes Delphici, non portentorum fertiles,fed

fo D

commentorum , in quibus Ocdipus plus operz:

[umdifsi !

prodigit, quam oftentetingenii, Si quem znig-

gl

iataafficiunt hodie, interram fanctam peregri-

'ato,eü,imï

netur, cum Jefu & Maria, afcendatin Jerufalem,

ls(dnäü !

divertat intemplü, & nodos extricet quos hodier-

ff

r

j

nü intricavit Evangeli&, wodos eos, ft Apollo eft,

ll

WW!

ingenio diffuat, fi Alexander, gladio decidat, Ego

/ '"ff

hi

certé ubique conftringi me, ubique implicari mi..

hivideor, fi Simeonis & Annz, Jefu, Maríz , &

Jofephi, a&iones hodiernas examino , &A &ionü

IWP'M

Ícrutor myfteria feu facramenta; Fateor, habet

nf

j

Teftamentumyetus Griphos, quiingenium torz

queant

(

d 368 3R

l

queant, & exerceant ftudia Interpretum; — Quis

limeonfia

enim vellus Gedeonis in ficco pluvium, in pluvio

dicetmihi

ficcum; Rubumardentem & incombuftum Jadic-

tionefl,

6. Solemfub Jofue ftylitam, feu ftatarium, 1ofu.10,

Inila cerel

HorologiumA chaz in umbris prodigiofis, t5-lineis

tismundi,

retrogradum à Naturz mirabilibus excluferit? 4.

aiticum ftp

Reg. 10. Verum nova Lex continua miraculorum

meVirgin

ferie Naturam coepit fupergiedi, ex quo Naturz

Sineoni, q

Conditor infra Naturz leges, Majeftatem fuam

pïinufcllïom

depreffit, Quod utevincam, non evagabor proli-

Ianiret ;

xiüs: Solis hujus diei myfteriis , folis Templi So-

lum

lymai anguftiis , limites di&ionis hodierne cit-

Simonia

cumfcribam. Non dicam ftetiffe, & hodie , So-

dUXifOri l'ng

lemintemplo Jerufalem; pependiffeánutu homi«

Wmarte

num obedientem Deam ; mbras in A chazzo

TT

horologio per 15 gradus cucürriffe retrogradas, ut

AR , m

tantó pluribus umbrarum lineamentis , divinita-

X f

tem fuam occuleret Verbum Caro fa&um, & fuum

Pïæftigias i

in nosamorem, fb hisumbrarum, & humilitatis

Alia funt

ngiis ll

lineamentis , tantó cloríüs illuftraret,

Ut quiümr

miracula , quz bodie affectus meos abripiunt, &

j Q OW

fenfus ftupore defigunt,

ET

Mariam &Jofephum hodie fan&os fimul effe,

It; &äm

& fimulSimoniacos: Simeonem & Annam, Va«

teseffe (imul, & fimulfatuos: Nives in Templo

) "hafitG

NULT.

Solymzo arfiffe hodie tam illuftri fpc&aculo sU

Mgfnu', |

totum orbem irradiaverint , hac tria divini Tripo*

tore

dis znigmata , hzc Legis nov inirabilia, quis

cPWhend

folvat fine facratiore Ocdipo, quis fine efficacira-

Amem o

rione fibi perfaadcat, Quid enim Maria, Jofeph;&

Bl ace

Simeon

j

d 360 &

pum Q

Simeon fimul San&i, & fimul Simoniaci ? dpage

rium,inpi

dicetis mibi, apage monftrum illud,. Siea Chimz-

xubulm)

ranoneft, licebit Hircocervos, Vulpanferes, &

T

fimilia cerebri delirantis abortiva, quibufvis inan-

jgolyf t

tris mundi, & pafcuis , licenter ftabulari, Quid

yadikitl

givicumfcpia? quidlucicumtenebris? puriffi-

mningtt

mz Virgini cum maculis ? jufto Jofepho, jufto

gap M

Simeoni , cum tam enormibus peccatis ? Sinzvos

Meüatsm lua;

minufculostante San&itati quis affricuiffet, mitiüs

eng. ';hOï ?m J

infaniret ;; hanc palmarem infamiam ipfa refutat

iTj

calumnia, dum eam comminifcitur,

; ho

Simonia à Simone Mago infamem nominis de-

&hüdlf ) N'

duxit originem, ut mundus horreret gradum , per

iil

quem ad tale flagitium afcenditur. 48,8, v 9. Quid

; du

Virgini & Jofepho cum Magis ?. Si tres Orientis

mwgraa'füï

]

Magos, nuper fuis pedibus advolutos , fufpe-

"

miï

Xerunt , fapientiam in iis admirati funt , non

if

praftigias , quas fan&ior Patrum Religio , à

g

R egiis illis Capitibus dudum profcripfit, Invae

[;[' Mi

[

luit quidem inlege etiam veteriSimonia, non cá-

; abfipiünh !

dem nominis appcellatione ,. fedfimilitudine fce-

leris. Efau Fratri Jacob primogenituram vendi.

D fl'mu] (

dit, &annexum ei Sacerdotium, Eadem macula

Annlm/

adhafit Giezi, famulo Elifzi, 4. Reg $.. Qui gra-

tiam fanitatis Naaman Syro impenfam , veftium,&

jl Tay

fs

argenti, pretio mercatus eft, — Verum facrilegos

ii T

Mercatores , in ipfo veftigio ultrix Dei vindicta

lits

Ü

deprehendit, Irrugiit Efau clamore magno, cum

4l

Y cfäcai

famem obfonaffet ; damnavitinpluviem, quz Re-

gale Sacerdotium, benedictionem Patris, fami-

IBJJ

OIDP !

g

Z

liae

W xo A

lie principatum in nuftico lenticule edulio degluti^

|plets, dl

verat, Familia Regis Ieroboat, cujus manus teíte

Bac&nih

Scriptura, quicumque voluit implevit , ut nundinaretur

Sacerdotium , à fundamentis excifa eft : ne funda-

Mat, q

infrim, i

mentum inveniret Pofterítas, cui fequacem impie-

fikris a

tatem fuam aliquando füperftrueret, . Simoniam

Bimenini

Giezi veftes duplices, & Abolle Syriacz , non

Vare Maria

palliarunt, — Lepram Naaman , cum argento ejus

i Uak ipüil

infelix Giezi commutavit , maculam hanc nullus,

LATTPR

nec in pofteris quidem ejus , Jordanes abluet,

Wtonis ü 1

Egre[Jus e[l Giezi à facie Elifai , leprofus , quafinix , 4

m 'crtpul

Reg. f ut pcena effet tantó illuftrior , quantó fee-

diüs fuerat peccatum,

O fi etíam nunc, labem

stonem $

Simoniacá zqué propero pede incumbens Neme-

icefl TU

| , hOmAs D

fis vindicaret / quanta milliaab habitatoribus Ur-

Vaf

bium fepararent leproforia, & candor elephantia-

MOi d

cus ex fuperpelliceis veftium in carnem corporis

UER g

deflueret, ac iniqué acquifitum Beneficium tran-

U. IOQ, am 1

firet, ipfisinanima maleficium, Ettanti celeris

abíurditatem , nefcierit Maria Deipara? aut Si-

Ml

Mtit,

meon Sacérdos ignorarit ?. llla, cujus fe pectori

It

Scripturarum facrarium, Spiritus fan&us infude-

lür

ded

l

rat, hic , qui Stolam Sacerdotalem per Vrim &

Thümmin , Ícientiam fcilicet , & do&rinam, mu'»

namAn d

l

tiplicifuo merito illuftrarat.

Si fciverints credet

T $

Vf

Qlto

nealiquis, tam abominabili fcelere , autcandorem

ln

MC i

fuum voluiffe temerare Virginem ? aut canos Íuos

devenuftare Simeonem?. utmaledictionem Efau,

"A.

Quet

excidium Jeroboam, lepram Giezi & Naaman in

.þw

fnacapitaaccirent? abfithic, feuftupor, feuim-

Inopi hult

pietas ;

Vitügpo

4

WU Il R

Llæcduliod-:g?;d

pietas, ab animis, & opinionibus Chriftianis;

j qit

Hzxc& mihi nonimmeritó ogeeritis Domini Sodales

i alart

Mariani, quamvis ego nonfim, quililiorum nives

IH

inficiam , unionum candorem infufcem , Solí, &

d

g, ronum

fideribus maculas exprobrem, — A peccato Origi-

nismemininon femel me, ex hocipfoloco , ven-

NU

dicare Mariam ; impius fim; fi crimen minimum

cum d

a&uale ipfi impegero, -Pace tamen veftra O Do-

uhmhzncnu':us

nini Sodales , imó pace Mariz Virginis, & jufti Si-

r

meonis , infiflere cogor propofito enigmati ,

(f u

i, Qu

dum fcrupulum omnem eximat divinior interpres,

Acionem Simoniz íntento Mariz, & Simeoni,

7) frli n i

oc eft ipfi putitati ,

& ipfijuftitiz, — Ad(it itaque

gb

D,.Thomas Doctor

Angelicus : treferat , & decer-

Bo

nat, 1n caufà Keginz Angelotum. — Natutam Si-

r

moniz definiat , & multam obfcuto Emblemati

Cg[nem COfF:

]ucem attulerit,

Simonia inquit D,'Thomas 22;

BgnCECilllm'p

qu. 160. art. t, eff fludiofa voluntas pretio tetmporali

fyai

emendi , aut vendendivem [biritualem, vel [pirituali an-

Dci Jfl? 'd*ug!

mexam. — Ergo, fi quinque ficlis rem fpiritualem

(l us [C Pfs

Simeon vendidit, emit María, jam actione tenen.

TOR

"

tur, decidente Do&ore Angelico contra R eoi-

/

J pl

:

nam Angelorum, Simon,SimoniæfeuPacer, eu

j r

Patrinus , Spiritam fan&um emere voluit effe&u

(ic

IIf '

nonfecuto ; nihilominus gtavi vocetonans é Ca-

äu[[än j

thedra fua Petrus, in facrilegum Propolam, t

etría

bile Anathematis fulmen his ipfis verbis co

ntore

*

*

fiot^

qUCt

Pectnia tua tecum [it n perditionem, ACt 9.

N

iil

Simoni huic Mago aureis

» argenteifque pennis ,

f

in aéra elu&anti,

Simon Petrusalas convulfit, ut

tgpt

m

E

referunt

|

|

MoSE 372 EO0

referunt Hiftoriz Ecclefiaftice ; novum Icarum

i, fiquo

plarim cir

detraxit in terras , ut füpra fe non faperet , fed

Erlnede

originis fuz recordaretur, Audacem volucrem

fucceffores Simonis Petri quoties deplumarint,

ia np

At vener

loquuntur Concilia, declarant Canones , clamant

nl g

Extravagantes , quz gladium facrum in deteftabile

dl t

crimentoties diftringunt, Hzc deMago Simone :

f j f

nunc de jufto Simeone, &Maria, — Si fcelus eft

Mitittungy

emere voluiffe Spiritum fan&um effe&unon fecu-

lmtentiam

to, quid erit, re vera emiffe, & vendidiffe Dei

fatriminis

filium ? qui huncrem fpiritualem effenegat, non

Rn Em

Sacer , non Sacerdos eft , fed facrilegus. Hic

Pris pecn

fecunda Deitatis Perfona eft, illetertia : hicillius

!^ palfol

origo eft. Nihilinxffentia diverfum habent fpi-

ratus, & fpiratrix principium, — Judasproditor,&

P uprcmileg

V, Slmom

effimus omnium Simoniacus , majori pretio

CO

Chriftum nundinatus eft , & tamen in meritam

D

reítim incidit , fuiipfius egit Carnificem , cum pro

Ion D

eo minifterio manus alias , magis infames , mun-

Omnim m

dusnonreperiret, — Vifcera fua effadit, qui locu-

8git, Qu

los, & reverentiam erga Magiürum fuum pridcm

effuderat, — Judas tamen ille Dei filium 3o, argen-

P Ctper

UmmUm !

teislicitatuseft, quemnon

nifi paucis obolis ven-

'Tantilli ho-

MT

dit hodie Simeon, & emit Maria.

minibus Deifilius eft ; Judas nundinas fuas expo-

Intonem,

| Utinam ,

nit in Curia, feu Synagoga. Simeon & Maria,

"t

mercatum exercent inter L'empli auguftiffimi pe*

netralia ; unde ementes , & vendentes , idem qui

tig abïülu(:)

nunc venditur Chriftus , erit olim flagellis fuisex-

nfm() gradl

: QUinti

turbagms.

Ecce tanta funt Auditores Mariati »

qu z

Mede 373 30v

?3

*

»

quz , fiquod eftinSimeone, & Maria, crimen

; RY Iczrg

plurimo circumftantiarum pondere, aggravant,

n t

Et fané de crimine concluderem, nifi Oedipum

ycem vt

in hoc znigmate & fimul judicem in boc judicio ,

« lm

ageret venerabilis Ícripturarum interpres Moyfcs,

gpus, (ün

Exod. 13. & 4, cum dicit : Ommeprimogenitum Mafs

as

Pre-

culini (exus confecrabis Domino &v pretio vedimes.

Jemgosimonï

1

tium ejus ficlia argenti quinque pondere fanttuarij , vel

i,

j

|

Kail

Habetis

pariturturum & duobus pullia columbarum.

ffïcäww(uf

fententiam abfolutoriam , quz ab omnietiam um-

& vfnd;ïl;l: l

bra criminis Mariam expurgat , & vindicat Simeo-

dinqu?

nem.

Emit María, quodjubetur redimere , nec

scrlque "

pluris , nec minoris, quamjubeatur. Non poteft

t ; DI

hoc palliolo fraudesfuas obvelare Simonia. Ma-

P

m faben

ria fupremile

o

1

slatoris mandato demifsé obfequi--

ms ?(()dkorw

tur, Simonma divinz, & humanz legis mandato

nj Y

contumaciter oblu&tatur, Simon Spiritum fan-

g

Gum mercatur, quifevenalemnon dederat. Si-

fcem, 9

meon Dei filium. nundinatur , quife pro falute

omnium mundo obtulerat.

Simeon Sacerdos

n

agit, quodper füummum Sacerdotem Aaron Deus

al u "

mlf

przceperat,

Simon Sacrilegus agit, quod per

Íummum Sacerdotem Petrum Chriftus vetuerat,

du

p

yuCIW

b

Manent ítaque in zvum ,. & fua przmia Juftum

Ti

Simeonem , & fua fataimpium Simonem,

fias

f

Utinam moderni Clericorum , & Sacerdotum

gïo

j

noftrorum, proceffusSimoniaci, eádem fenten-

uallüïmm

tiz abfolutoriz felicitate terminarentur / Ütinam

j

i5

j

nemo gradum Sacerdotii venalitate emercetur ;

f

hgellls

j

Íed quantüm quis mereatur, non veró quantüm

$

dare

"TL

i

WE 374 OM

dare fufficiat , idipfum zftimetur , utinjure Civili

| Thefaros,

monentImperatores Augufli : Leo & Anthemiu :

| fenigniüsa

» Quid enim, ulterius ajunt illi, cautum effe pote-

casmen

»» rit, & fecnrum, fiaurifacrafames, in penetra.

lors naviga

»» lia veherandaproferpat ; fi Sanctitasincorrupta

ttmomnég:

» corrumpatur ? [taque talis eligatur Epifcopus,

(itosDeo.

»; ut quocunquelocorum venerit, omnia vitz pro-

mv dliena

» pri&integritate purificet, Nec precio, fedpre-

pcrfmgulos

» cibusordinetur Antifles,

Tantüm ab ambitu

Amm, $

»» debet effe fepofitus, ut quzratur cogendus, ro-

]Frufalcm j

» gatusrecedat, invitatus effugiat ; fola ipfi fuf-

(icantes,

», fragetur neceffitas excufandi,

lndignus enim

eiputent

s5 Sacerdotio eft, nififuerit ordinatusinvitus, Si

!'V'C'TO, COI]

» quis autem fan&am Antiftitis Sedem pecuniz

| ts if

» interventu fubiiffe , aut, utalius ordinarctur , aut

IÀ

| Pt dic

»» eligeretur, aliquidaccepiffe detc

[e)

itur, ad inftar

Q ä vobi:

» püblici criminis , & lzfz Majcftatis , accufatio-

n qu-d 0e

».ne propofita ,. à gradu Sacerdotali retrahatur,

Ml

Hactenus yerba Decreti Cefarii ; Cod,l, 21. de

Epif, & Cleric,

. tU

Allswto

Alterumhodierni Evangelii ZEnigma funt, duo

&mmiten

Vates , & (imulFatui, Vatemfuiffe Sineonem, &

ttilicotgg

Annam Prophetiffam, Lucas fcribit, Spiritus $.

tüieo

teflatur, probat eventuum veracitas, $cio Fa-

b telibi

tuorum cognomine, Senes fan&os velletraducere

apicem videriabfolutzfatuitatis, Ego fi pic Fa-

&titm &

o

tuos dixero , non contradixero fapienti corum

P t 'm [

San&itati; Fatuum dicitis puerum , qui inventos

juxta littus uniones in mare rejicit, & divitias pro-

Qum nüüxf

uX'at) lax;

digitpluribus profaturas, — Fatuus , qui inventos

Thefaus

(]u'dflïex.

4

W 7s5 um

, ttio g

Thefauros, per viam diffipat, nec fortunam adorat

4 ( ii

benigniüsarridenté. Fatuus Mercator, químeces

cuumdee

Indicas mergitin portu & voluntario naufragio, la-

mo, inptt

bores navigationis , aclucra mercium , & felicitaa

Vltaiormg

tem omné ceconomicam contumulat, Fatuus, qui

p Hopt

datosà Deo oculos fibi jpfi eruit,& errone baculo;

Non ibo

ytnnavayo

manu aliena, czca itinera pertentat,

rco, f

perfingulos; Stultorum enim infinitus efl numeru-

ii t

Annam , & Simeonem fifto vobis , in Templo

rcogait

]

Jerufalem , datum in amplexus Jefüm ulttó à fe ab-

;; lts

dicantes, Hoc an fapientiz fuerit fapientiores

Inigi

exputent ; ego fifecerim interfatuosme numera-

iil

ve€ro,

Confulite vos ipfi fapientiam veftram, O

hm u

Vates piiffimi! ne vitium Senectutis veftrz effe

(7-

iüs, ]lle,

d

pofteritas dicat , hoc ipfum quod a

o

quem à vobis dimittitis, Jefus Deifiltus , fi unio

j

Jtih «

eft , quid gemmarum omnium compendium, tam

j t

negligenti cuftodia fervatis ? fi ipfius pivinitatis

*

"Thefaurus eft , quid fan&iffimz T rinitatis divitias

ii

àvobis profcribitis? fi nonIndiz tantümauriferaé

lt

gemmiferz , aromatiferz, fed &munditotius, in

imeone

exili corpore parva fynopfis eft , quid coeli , terras

rumque opulentiam tam vili aftimatis » fi ipfis voy

" spir'iwu

"u

bis teftibus, oculusmundi, lumen ad revelationefri

i

l

, md:j[ t

gentium eft , ut quid Solem adeó benignum ab

Horizonte veftroarcetis ?. qui Solem fugit, pal-

al

je

eorti

pitat in tenebris, lu&atur cum Umbris, cacutit

nl

Ü

TT

cum no&uis ; finoncadit, titubat ; fipedemnon

luxat, laxat confcientiam.

Scio Domini Sodales ,

du

quiditi excufattonem canfz fuz , Vates Simeon; &

n

Anna

Tha,,'l

Z4

W 376 — 3

AnnaProphetiffa reponant, Stultitia hujus mundl,

ttyix averfo

ájuntfapientiam cffeapud Deum, Non donatum

quliniam p

fibi, fed mutuó datü pominü Jefum, accepto lytro

Cais, n

hum confü

à Íc quantumvisinvitis dimiffum, Depofuiffe far-

|

cinam , quam, filicuiffet, imbecilla eorum bra-

þmbSolemip

chia, &artus effoeti, ip(i tumulo fuiffent illaturi,

itmus, &

Luciadtempusrenunciaffe ; quz non ipíis (olüm

torlisnoftr

Íed Orbi etiam univerfo erát communicanda,

quirilicde

Noflrz Sodales Mariani , noftrz fatuitati magis

Mlimus, |

condoleo. Quoties unio ille, de finu xterni Pa-

C ientis D

trisunigenitus , illamargarita, feu gemmula, in

tmüs, []

menfam facram nobis € cclo depluit, in calicem

Bethfabca,

Eucharifticum defluit, & fatuos nos invenittanti

FH, Hæ D(

pretiizftimatores ?. Quoties facratiffima Trinita-

P orbenaf

tis infinitus , ex intimo penu Thefaurus, Verbum

! fiäs, [Uhl üs

Incarnatum, nontantüm datur nobis, fed & ob-

Vito, $av

truditur , & nimiümjejunos invenit tam delicata-

m d

rum epularum obfonatores ? Quoties Sol Eucha-

Domindy

rifticus animabus noftris felici fidereexoritur, &

xtra foby

inipfo ortuinfelicem experitur occafum ? O czca

Crabilemin

fatuitas / fumma felicitatis contemptrix ! Nonin

: Tetitg

brachia tantüm noftra, . ut in Simeonis, ingre-

MTOj li

ditur Chriftus ,. fed in ipfum pe&us , in inti-

Qefiy, n

ma vifcera.

Non modicam tantüm commoratio-

nUl,&æ

nem Chriftus permittit, fed manfionem quaritin

S'Mfif!'æad

zvum duraturam,

Ipfum audite : Qui manducat

is,

D

sneam carnetn , C bibit meum fanguinem, in memantts

:

Aünttio

€ egoineo- Joan, &. v, 54. Delicia ejw effecum fi-

1 d

lia bominum. Prov. 8, v.3t, Nosdcelitiasillas in

DT

naufcam vertimus, Amicum hunc venientem vul-

tü

Qp ii

4

Y*exe 37 X

n

ii

T

itiuts

tu vix averfo dignamur, Margaritam bancin fter-

. N dy

n

l

I! quiliniumgrojicimus, incorfoedum, necápec-

m,xqul

catis, necapeccatorum reliquiis , à pravis relap-

Dcpo!bilh |

Íuum confuetudinibus , expurgatum.

Ignem ,

clli d b,uï

imó Solemipfum in finum abfcondimus, &tamen

)

il

algemus , & pigro gelu conftringimur, In cubilia

t

cotdis noftri introductum hofpitem, Dei filium ,

? 109

ml

quia ruftice excipimus, inurbané , imó impié, ex-

z

[Ulp [

pellimus.

Illum i quo funt omnes The[auri fapientie

? (dentie Dei, nugis mundi, & quifquiliis poftha-

efimacn!

bemus.

Una concupifcentia, una Dalila, " una

ffugemnzuïf; ï

lo, in

Bethfabea, pretiofior, carior, amicior Chrifto

eft. Hz Dominz totum cor infident , omnes

i

abforbentaffe&tus ; omnes animz noftrz poten-

ifim Trn

tias, fub iplisquandoque, quod horreo , & expa-

us Wblï :

veíco, Sacramentorum folenniis, non occupant

yis, Idl

J ramdfï*».c'g:»

tantüm , fed & fatigant,

Dominus Jefus, fi his

Dominabus Concupifcentiis , famulari non vult,

xis Bo

extra ftabuletur, Q fatuitatem maximam ! O exe-

ao

crabilem impietatem,

" Qu

Tertium hodierni Evangelii enigma funt: Niyes

pii N

in Templo lerufalem avdentes , eo fulgore , quiortum;e

meonisll lU:

ecca[um , irvadiet.

Nives zftivas cecidiffe coelo in-

HUS D ) 4

nubi , & xftuofo , Roma vidit, cum Ecclefiam

p a

S. Mariz ad nives , niveis fundamentorum ducti-

onemW

j

bus, per Angelos artifices , coelum defcriberet,

Si Crantzio, & Scriptoribus Saxonicis fides eft;

jwï

l

j ir^

in delineatione Cathedralis Hildefinz Ecclefiz ,

"T

i

lul

iftud nivium miraculum renovatum legitur, Nec

l

[tis)

enim aliter, quam ex nive depingi debebat fun-

ia 'L

damen«

VOR 378 XX

damentum T'empli, quod purz,& intemerate Vir- — tnlum P

giní, erat dedicandum, — Sed arfiffe nives, nemo

fimmis in/

vel legeritunquam, vel inaudierit, Arfifferubum

Quot lltam

qumdivinis

legimus, auctore Moyfe ; necid eatenus mirüm,

cum fimili pabulo Vulcanus foleat faginari, Supra

Al hetiten|

naturam tamen fuit ignis ifte, quia materiam fuam

Qnticum $t

ulfit, nec combuffit,

Nives autem, cum ignis

Jus ts prs

urere nonfoleat , fedlambere , & quafi fuaviari,

Ui pi

quis eas exarfiffe crediderit ? Ego nihilominus id

Tüeont humy

factum effe contendo, Sienim , & innocentíam,

ftttus» ho

& canitiem , feu nivem , feu niveam vocamus , he-

fællDOmm

die in Maria & Jofepho , in Simeone & Anna, illis

o defiebs

innocentibus, his fimul & fenibus , nives virtutis,

pleribuec

& feníi, in clariffimum Amoris incendium exat-

j Ditinig]

Íerunt, Otficor, &artus noftrosaliquaexigni- |Uuli.

bus illis abfiftens fcintillnla, faltem fübinde corri-

TWtqum er

$

peret! Amant Innocentes , amant & Senes,

ll ij

tamen de terreno amore agítur, nec innocentiail-

Fidlia m

lisflammisaptaeft, nec fenectus, Innocentiam

"Uf c

Cupido deflorat, fene&utem veró debilitat, &

tju fj

enetvat, Tyrpe Senilia Amor , vetus, & veraparoe-

XUS b

niieft, Turpevenerabiles Canos puero Cupidi-

tInpimps

ni deridendos exponere, rofis coronare caput ,

ölbmhiisl

cüi inmineates Parcz Coronam ple&unt Cypref-

]

POoram.

Íiniám., Nunquam in Salomone magis deliravit

if

Sapientia, quam cum annos fenio graves , infami

M

pellicum onere magis przgravaret, — Quam pro-

UM

pudiofo incendio arferint , nivea capita duorum

Ui

Senum, & nebulonum , quos Sufanrie balneum

Ies, m

incenderat, acervi lapidumloquuntur, erecti in

Vet fu (Q

tumulum

"Wm m'i

WE 379

o

2'5«

T

I!

San&ioribus

Tptermetil

tumulum probrofe Cupiditatis,

( nits, ntu

flammis 1n Anna & Simeone nivea exarfit canities,

; Mifb

Quot illaamoris guttis ad divinos ignes diffluxerit;

eutenustmtus

quam divinis affectibus immaduerit, in quam pias,

feu peenitentiz, feu gaudii lacrymas refoluta fit ,

fgiur, fs

amyetumtum

Canticum $1meonisloquitur , quod yatidicus olor

(M i'.'.m'xgnï;

fuis fatis przcinuit, cam refolutionem corporis

T [mu'mg

fui fpiritu propþetico preciperct, SordebantSi-

meoni humani amplexus, qui divínos fuerat ex-

; ii

ii

pertus ; horrebant manus attingere terrea, quz

m

cccli Dominum pié palpaverant ; fenili pe&ori vi-

resdeficiebant, &ípiritus, quos in fanctis Jesu

ge m

amplexibus omnes abfumpferat,

j yiies t

Domini Sodales Marianiicopus amoris noftri can,

xadiüm e

diqei t

didus fübinde, anaterfit, egonefcio ; hocício,

nunquam erráturum Cupidinem ,. quiin Jefu Dei

bt

filio delitiabitur, Si ofcula captamus? Ecceinter

n

brachia Simeonis divínum Pufulum , labia offert,

«c i

&fuavia, Ofjuletur nosofitllooris (ui, Cant,1. Labia

]

n

ejté favus diflillans (unt. /| Sibrachiánoftrain ample-

vsrö dfbl!'ml'

qup

xus pruriunt ? & fuabrachiaextendit Jefus, quin

N

Rringimus amari, amplexarivolentem, Ex collo,

geo r

& brachiis , dulcis pendebit farcina ; perfinum; &

o ?

FLK

i

il

pectora melleus Pufio perreptabit, Sicorinamo«

j

um o

* At

lii

ris affectus ebullit , nibil defpumetillicitum, Mu-

fur

tuemur affe&us, quos ébrius amore facro magnus

tb

D

Xaverius, ab extrema eru&fxtjaponia , quos fan-

) Uäm Prgy

qduott

GushicInftitor, quovis unione Indico pretiofio-

aplta

res , noftre Europz venales exponit, fequenti

jf jadn

[/

verfu comprehenfos : Q Dews tgoamote, nec amote

u

éttul

Dixi,

ESTO

ui (alyes me , &c.

du o OR

FESTO PURIFICATIONIS

verbis cele

boristlxer

B.V.MAR I .

Tlnfriorem,

Cerna Clrtil

D

CONCIO IV.

tetobfcars

tonesfplend

V'iderunt oculimei (alutarezumm, quod pa-

tts concliaf

rafti antefaciem ommnium populorum.

Diti Lue

Puc. 21 Ye3h

ttefeto, Qu

tlquidpivi

Lucerna Diogenis

i, & con

toximo,

On omnia ex vafe vacuo aut dixit, aut cgit

ticdeindif

Diogenes («) Cynicus, quem mundo $yn-

dicum dedit Philofophia Gentilis, ut infulfo falem

] 'ttubam f

(, Dj

infipido fapientiam affricaret, & oculos infidelium;

in medio die fzpe caligantes , rationali lumine illu-

mïe'mgelf

ftraret;

Sí homines in turbahominum quafivit,

& iilv

hii humana

nihilà vera Philofophia alienumegit, FHlzc enim

ACettum

homines non numero diícernit, fed ratione. $i

lucernam fuam in medio meridie accendit, non

'n' Wtoty

mïlmï T

Solem culpavit , fed oculos, qui cum media die car

g. Qu

ligarent, philofophico lumine erant corrigendi.

Intuljt

Quis enim Soli indignetur, fi no&tuz & talpz ad

eum cecutiant ? quis Medico maledicat, qui ocu-

Wod €nj

Wnpeio

lum quandocunque patientem curat, & invifam

f& hoj

glaucóma à vifü corrupto revellit ! Variz apud

Veteres claruerunt Lucernz , nulla, me judice ,

UCQma ü

hii

illuftrior quam Disgepis, — Lucernas (b) Cbeantla

Comed

& pro-

(f) Deinoftbeni , (d) & Epicléri in oraculis ;

V€IDIIS

, hij

5

4

CU ME MLC

TONI

vetbiis celebravit Antiquitas , quod ex iis plus la.

boris luxerit, quam olei, & per tenebras noctium

illuftriorem füderint claritatem fcientiarum, — Lu-

cerna Cleanthis aliquot millibus veniit, Eviluiffet

certé obícura Lampas, nifi no&urnzViri lucubra-

f

tiones fplendorem nominis, & pretium pofterita-

14f (

J

j

J

tis conciliaffent,

Ego nibilominus Lucernam

Diogenis Lucernz Cleantbis pretio, & eftimatione

populm///,-n

antefero, cum in hac omnia humana fint, in illa

aliquid pivini videaturtranslucere, — Cleanthes fibi

Vil

ipfi, & commodis fuis facem praluxit, Diogenes

roximo , ille proprium illuftravit intelle&tum ,

Cleantbescum Lucerna

rdint, atj

hic de induftria alienum,

gumundos

fuaturbam fugit , ut in turba eó gloriofiüs inclaref-

xinilod

ceret, Diogenes cum Lucerna fua in mediam tur-

Aosinüdd'-.xïxg

bamfe ingeffit, ut tutbz cxcitatem obfcurus ipfe

yllliint!

& irrifus perftringeret.

Lucerna Cleamtbis nil

jumqi

nifi humanam induftriam redolet & eruditionem,

Lucernam Diogenis divinioris cujufdam fcientiz ra-

j D6

j rl "

dii videntur inflammaffe.

Neício enim quid lu-

,(qyl V

minis prophetici lumen illud Diogenzum przfa-

mmt*düd

It

giit.

Cum lucem claro fole in forum Diogenes

intu

.a

lit, non fatuum fuit fa&um fed vatidicum,

Quodenimilleapud Ethnicos , idem hodie in E-

" l

""

fot

)

vangelio egit Vates Simeon apud Hebrzos, Lu-

Á

cem hodierni Evangelii argutus Philofophus in

m

Tuiz i]

Lucerna fuaadumbravit, Removete operculum

qic

n )!

Domini Sodales, & agnofcite myfteriü : frangite nucé

& comedite nucleum. — Qui dixit ip tenebri lumen

y u

lliS» 4

"

fplendefiere , ip

(é illucefcat in cordibw veftri. 2. cor. 4«

[ p

j

uod

p

382 $o

& Prophet

Quod olim fecit Diogenes Philofophus, hoc

nmMeffia

propé idem fecit simeon sacerdos & Theologus,

tesCecoru

Sole pleno , pleniffima cceleftis gratiz meridte in

dorepudfoä

forum Orbis, in Templum solymzum Jrsum

Chriftum, Mundi Lucernam intulit, solem me-

futad(olim,

ridianum omnibus obtulit ,. fed Mundum feré

]il apienti

Caltmerat

omnem aut cecum , aut verz lucis refpuentem,

reperit.

Homines quazfivit $imeon, fedin turba

Tncinferty

omnium , non plures quam tres invenit ; Juven-

Mate, &

culam , Virum & &num

*

*

telictyr s

Mariam, Jofephum &

Annam,

Quis credat ad eam fterilitatem dila-

quam f ocy

fum fuiffe humanum genus, ut intothominum

*mplo of

ompem

millionibusnon plures, quamtres, rcperiretsi-

V. finefr

meon, eo nomine dignos, plerisque ceteris, ob

brutales concupifcentias ad ftabula pecudum cum

V if

Ml

Nabuchodonoforerelegatis. Quis credat inter tot

Videntes , cecorum fuifle infinitum numerum, quí

I lgl

in illuftriffima hac die , pergerent adhuc lu&ari

Caritatemn

RICDtnod

cum umbris, averfarilumenin brachiis simeonis,

Íupra candelabrum. humanze carnis expofitum ;

lii anig.

quod füb abícondito pivinitatis , à feculis eternis

lfgerenr,

"s g

occultatum, & ipfi, & Patres eorum Veteres He-

brzi, tamardentibus defideriis fufpiraverant,

dllffum;; d

Adhuc tempus eft ó! Scribe & Pharifzi, qui

UUP t dfCug

non eftis ficut ceterihominum, fed communi ple-

"t ij

be oculatiores vos creditis , fapientiam veftram

Cïümmo hOl

actuipfo comprobate, Accedite faltem nuncad

lii

Lucernam simeonis, quz ante faciem omnium

" flai

populorum eftaccenía, Infiftite veftigiis fandí

vt

Senis , qui Gentis veftre, & Scriba , & Sacerdos,

o DIRINS

& Pro«

n$0396 — 383

o

& Propheta eft ;; Et in Deo Homine Chriftum ve-

ofophs,

rum Meffiam adorate.

AccediteO Czci! & Du-

& Thohg

atie m

cesCecorum, & gloriam plebis veftra Ifrael, ftoli-

do repudio à finibus veftrisnon eliminate,ut lumen

imaim Jet

fiatad folam revelationé Gentium, quodab zterna

À pimm

Mundm i

Dei fapientia predcftinatum prz cateris, & ac-

cenfum erat in folatium populi Hebrzorum. Ecce

jyrdpt

nunc infertur in Templum Gentis veftrz, offertur

jj (:dfnru:'m

àMatre, & fimul Virgine, Generis veftri , be-

yent; hr

nedicitur à Sacerdote Legis veftre Lux Mundi , ad

, Joguni

quam ft oculos pertinaces occludere pergitis , é

aiitinde

"T'emplo veftro effereturad Gentes, & pofterita-

yto:dorit

tem omnem vcítram zterna caligine condemna-

j ,cperfrcïli'

bit, . Sinefcitis hzcillalux eft, à qua lucem fuam

ecetdts o

luminofa , & luminaria mundi omnia emendicant,

ecylm d

Abhac Luce $ol radios, Luna no&urnos derivat

lii

ignes, ftellz nitorem , metallafulgorem , gemmz

pumeme

claritatem mutuantur.

Sine hac luce illunes cali-

o

alit Iuäf:'

e

arent noctes, atrati meererent dies , & pullo ve-

hii

ftitu ami&ta fidera perpetuam luminis orbitatem

T

lugerent. . Haclüx primum mundi chaos illuftra-

iij

vit, ZEgyptias Pharaónis tencbras patribus veftris

Vi tin

difcuffit ,. claritate Dei paftores Bethlehemiticos

gt

'

nuper circumfulfit, & no&em Meffiz natalitiam

gt f

veri luminis illufttatione inclarefcere fecit,

Alu-

,ommllmp "

cidiffimo hoc fonte defluxit, quicquid in Seraphi-

jir Y

d Hm

nis eftardoris, quicquid in Cherubinis eft fcienti-

d nun[.jäï

fici fplendoris , quicquid in' omni Angelorum

s o

Naturailluftris nobilitatis. .Fizcluxomni huma-

figin !

no intelleui fcientizlumen, & fpiritui Prophe-

tarum

g

n

Soite

384

tarum przfcientie lucem affundit, lucem gratiz,

Erigïte 00

&lumen gloriæ fuisterminis ubique commenfutat,

lntendite j

Ad erepufculum lucis hujus exultavit Abraham

Cüjus ptap

05, Decltn

Pater vefter , vidit & gavifus eft, Iozgma8. — Ad

Auroram lucis hujus cum $imeone anhelarunt

lttt u

Maioresveftri, Viderunt in fpiritu, & exultarunt

toníbus ade

Meridiem|lucis hujus

in Deo Jssu fuo. Habac. 3.

Luminum d

in monte Thabor füfpicient olim Elias & Moyfes

CCf605 aCC«

Prophetz veftri , Petrus, Jacobus, & Joannes

ÀtexSime

Contribules veftri , & in extafin rapti , inter mera

Q Hunc

gaudia fanctorum affe&uum colliquefcent, | Ve-

tforiam.

Íperum lucis hujus in Tribunalibus & Synagogis

tiionezlia

veftrris, in monte Golgothzo loco fuppliciorum

COUR

veftrorum, exhibebunt Annas & Caiphas sacer-

'ocefr od

dotes veftri , exhibebit Pilatus Praíes vefter.

Amá, d

Hunc vefperum, fi paritet fupino torpore negle-

fIOS hüüt (

xeritis , filucem occafuram non ftiterit alicujus

T tf

jofue potens Imperíum , so! movebitur contra

Cümtyfit.

Gabaon , à vobis declinabit ad Gentes , à Filiis

IUS DCO h

Sarz ad Filios Agaris; non relinquet Ifraeli nift

ICünque v

perpetuamzcclipfin , feraslacrymas, & poenitu-

Itmys

M

dinem nunquam profuturam,

Ambulate. igitut

Wnbras al

dum lucem babet , me vos tenebra. comprebendant,

tVPOSH "

Joannis 12. v. s5.

Idefra i

Accedite & vos ad Lucernam fan&ioris Dioge-

"t &UU

nis contumaces Hazretici, no&urni Bubones, lu-

ïhïdim

Cünit

y

