vulfa, debito in D zuM refpe&u, fupra ceelum

j 4

pff(ii

[0 1

qn"

tranfcendentaliteraffurgit, omnia qua Deus fa-

i

f

lt

cit, valdé bona agnofcit, ex malis bona elicit, &

blicl

inbonismaladeclinat. Nimirum falluntur huma«

pl Á

,(f;lt

üt (]

ng Ephemerides; fepeno

nadeo nefifti dies funt,

'

r]

m,plus

J

pontt!

quosfepia, feu atramento fignatCalendariu

m:llälmt

ubrica:

(

nomnunquam peccant , qui defcribuntur r

eu

fs

S

2* Q

333

d

58

c

zM

Pa

dR

füttons

Fefti effe folentilli, an etíam fafti, ego non defi-

lror, n

hicro; nefcto enim, quid cruenti in Emguinis con.

colore rubrica erubefcat,

Annus novus arbor

Tititurof

vitz, vobis fit plantatain medio paradifi, quamin

tnmoda |

äeniquc K

tot ramos diffindat felicitas, in quot dies annus

ii

diftinguitur, Sipropitia & vobis, & votis meis,

funt fidera, precor ut nullum ex his vitalibus ramis,

qunplur;

l, |

funeftafalce mors precindat, nec quenquam hujus

oetpt,

vitz diem, de cümulo annorum veftrorum , fata

Vr len

avara diripiant,

Scioarduitatem , poftulatimei,

cum inverecundia fit divina judicia, & coeli (L)

tim f

diphtheram velle introfpicere, in cujus folius arbi-

torqueatuy

Fatalem

Abml

trio , vita & mors noftra, librantur,

Q Íq

mortis neceffitatem experientia quotidiana ingcrit:

vitz autem & mortis interfinia , cafus funt folt Deo

c0000. V

D

refervab, Momentis fingulis mundus in funera

» ll

W*ïäeon

preceps impellitur , avos & parentes filii & nepo-

tes extrudunt,

Subinde humidum radicale arbo-

"u

l

rem vitz furtim deftituit, & ramos , aut phtifi ta-

T

bidos, aut fenio effeetos facitexarefcere, Subinde

Tol

Po(ita f&n

medullam arboris morbofum carcinoma depafcit,

RTM

& ante tempus przcocem feftinat (c) libitinam,

Aliquando terror , & fübita confternatio , fpiritus

dl

vitales exfügunt, Aliquando, &inrifumintem-

f

"

Átboty

1

T

o

peratiorem folutus fplen, vitamfolvit & animam,

Y

à

Alios perpetuo fopori &'pericuio immergit cra-

;

pula, & improvifam excitat cerebri navfragium,

Mj

Hzc frequentior occafio occidendí ; pluresenim

uneir

paffio effert, quam fenec&tus.

quiaillamml

Alios framgït volu«

i«

)

m

pus, & enervat mollities , ubi inter rofas exhauri-

tur

"eye $9

SoeetM

tur corpus , & anima deponiturinterfpinas, Alíos

qqoton i

livor, &invidiaexedir, & cum alienis lumipibus

g

nituntur officere , oculosfibiipfi eruunt , & aliena

: Dovus d

commoda propriis promovent detrimentis, Alios

ii qui

denique per ambitionem violentam rapit Aman,

yot d a

ut habeat patibuli corrivalem,

Sic vitz arborem

& o

quam plurimi, manupropria ,& inforti aícia ex-

jcolibusmn:

cindunt, In oftium aternitatis non pacificé in-

yqumd

troéunt, fed violenter impingunt ; paffionum

flrorum ?

fuarum, feu fui ipfius, voluntarilhomicidz ; fpiri-

oftuiint

tum fibi ipfis extorquent é corpore , qui porró

NT

torqueatur in gehenna,

jusfolus

Abfità Dominis Sodalibus ea anninoviinfeli-

" Fa:!k'

citas ; fi quibus forté ex eorum numero , anno

ddiminga

hocnovo, vitam mortalem abnuant fidera, aver-

Kl

tat Deus, nepariterexcidantvitaimmortali, — Si

Jisio

quos, ex eo numero, ultimz linez, hocanno, fata

sf

admoverint, tales inveniant, qui nullum diem,

alicde

fine lineaboni operis, prodegerint, Siinvirida-

E phrii; l

rio hoc Mariano, ad radices arborum quarundam ,

n

$

j

ccïü L

s

pofita eft mortis fecuris , non in Aquilonem cadant,

d

]

fedin Meridiem, utinde transplantentur in medium

fj

Paradifi,

(0)

[

[j

H

jt

rati

r

Arbores in Scriptura facra celebres, hic pro

Md

fymbolo felicitatis vobisaffignavi, non veró eas

li

g

qi

quas five Plinius lib,12. c. 1o. five alii Auctores

j

profani effe memorant apnd Perfas & Indos ; vi-

p

tin T.

dcnturque inaliquod naturz miraculum affi urgerez

if U

y

quiaillarum arborum aliz fingulis horis pomiferz

fangh

[(14

funt ; ita utaliis pomis enafcentibus, alia crefcant,

ras czhw[r

&alia

$aR 60 AX

& alia pre maturitate decidant, Alie veró arbo:

fvb

rcs, quot frutices, tot & fruticibus diverfos ferunt,

vl Oþqu

velnucum, velpomorum; velpyrorum , vel uva-

Is

rü,velficuum fru&tus;aliz denique,no&te pulcher-

li non [

2

rimos, fuaviffimofque, flores exhibent, qui tamen

fttm, q

ómnes orto Sole illicó marcefcunt.

Hz enimar-

iltquenr

botes nihilfoliditatishabent, cum brevis zvi fint,

timefim

flukorum fru&uum, acindignz, quas pro fymbo-

ün Qtter

lo felicitatis veftrzannuzapplicem, cum incone

D.

ftantiarh humanz felicitatis omnibus in ramis , fo-

Ti Yo

lifque , circumferant.

& qs

Annus novus utiarbor , ita& fons vobisfit, O

pütrin,

Domini! cujus rivuli fint dies,

Sit Fors Mefopo-

UKQUOCungl

fania, Fonsurbis Nachor, de quo fcriptura Genjfit

9tj

24. A fonte illo omnis Ifaaci fortuna profluxit.

1 YOl d

Felix cum Rebecca, formofa Virgine, connu.

Wg.

bium, &íneoopulentados, hareditaria fponfz

Xf

pietas, anni fertiles, dies jucundi, & fcecundi,

Wi

)

Annus novus Fons aqua vive fit. Numevorum !9«

Tiony

l

N

tb

it,

quem fontem Moyfes virga fua ex rupe excuffi

QUam T

qui prodigiofo potu murmura Habrezorum, &

Ícelera, diluit, linguam coelo injuriam refocil.

UT

lando correxit, xílum infidelis aning , & fitim

Mp

Cotpotis, fimul extinxit.

O fi platez omnes

Ti

noftrz his fontibus rigarentur ; non ita divinis

MULT

aüribus fcelera mundi obftreperent , non animí

labehztretica afflati , Deo & Ecclefiz obmurmue

Mi !

Ph IMm ,

tantes, contra petram fidei, filicum more induráti,

^ll

gratiz , & do&trinz coeleftis flaenta, tam pertinaci

Y

eüþhaüt

contumacia femper excluderent, Annus novus

It

um i

:U

Wome 61

liwoS* fitvobisFon: Betbleniticio , de quo fitibundus Da-

diverfosfen

vid. Ofiquismibi des de Ciflerna qua eft in Beiblehem,

yum, du

&, Reg. (.23.. Fontem hunc David fitiit quidem,

od p

fed non fapuit ; ne in aqua fanguinem biberet

ym qutt

eorum, qui cum vitz perículo eam attulerant ;

H n

ideoque ne conícientiam delibaret , aquam in terz

brerisen

ram effufam Domino libavit.

In quotrium For-

lt profvmä*

tium 9

2

enerofitatem. magnitudine animi exceffit

, um i

David, cumfortiorfit, quife, quam qui fovtiffima

j rümih

l

i

vinit. Fonsille Davidi fignatus; vobis apertus

eft, quando Puer Bethlchemiticus, & Virgo

asvobilt/

puerpera, clavem efus in manus veftras tradidit ,

s at

ut quocunque anni tempore libuerit, baniatis a-

criptu GM,

quas it gatdio defontibus Salyatora. laieia. v 3. &

tunä P[() [

fiat vobis cifterna ifta fons aque falientis in vitam

olIe,

cortmt

etermam.

jrara o

Etiam folos adduco fontes, quorum fcriptura

, & feont

meminit , in fymbola annus fclicitatis veftrz,y

non verà eos,

quos Scriptores profani , tàn-

um

rpe "

quam naturz prodigia, concelebrant, Nonmez

zbïïo[um'

merofontes, quiaurum & gemmas fecum vehunt,

um

tanquam abrafa, ab aureis montibus ditiffima,

Mil y V

Nationumadfitarum fpolia ; Ne the[atirizetà vobis

ht(æ Qu

thefauros in terva , uli evugo C* tinea demolitur , ubi

jn d*hm

fames effodiunt , & furaztur 5 fed thefaurizetia vobis

pon

j

the[aurosim veclo , tbi fures non effodiumt , nec furantttre

Vi enim eft shefauvus ve[er , ibi & cor veftrum erit.

HZ obmum

ii

"Tl

Non adduco fontem

orelfld

Mattb. 6. v.19, £ 20.

Weeflphalicum Dicecefis Paderbornenfis , qui

Ffrtmi

p

fluxum , & refluxum maris olim paffus fertur, &

inns

pe

Woe 620 pv

tntoloten

perfolum fabulofum , quas per aliquot horas effa-

derataquas , peraliasaliquot fcquentes retinebat,

Yi royid

nec ad fluxum rediens, fitientes arenas novo a«

Donyojicat

&bl f

quarum beneficio ante recreabat , quam przvio

ingenti tumultu , undefons ille pulderborg dictus

r:.'nminp:/[

eít,

Non adduco fontem hunc, quia hypocrifin

Wf"m :el

faperevidetur, quamin operibus bencficentizar-

IAnnus 10j

guit Chriftus Matth 6. v. 2.. Cum facás eleemofjnam

t T

niolituba canere anie te , ficut Hypocrita faciunt , in Sy-

! dies, ücuz |

magogis , C vicis, ttt bonorificentur ab boiminibus , amen

g,

dlico vobis , veceperunt wevcedem (uam.

Adhzc fons

Va

ifte iratihoministypuseft, & talis quidem cujus

Ti d

te&a, nonfolisclamoribus, & tumultuofis toni-

NU

truis perftrepunt, cum aliis malefaciunt; fed etiam

Nbtoyls

benefacere non poffunt, nifi bencficiis fuis, pet

Düeprete

'

]

tti

affuetosiracundiz infultus, & paffiones przludant:

lje COj

zumultuantur, five maléfaciant, five bene. . Pof-

in]m (Ui/fg I/ICN

femtamen, Doini Sodales, fontes vobis voyere

lts [PE 1i)

l

vitriolatos; quiferrum exedunt, idque totum in

Nttanp lit !

zsnobiliffimum convertunt, indicio naturz fer«

timg

h Pml;ï

rezin clementem manfuetudinem converfz, Qu&

u*än

d

virtus clementiz ibi maximé neceffaria, ubi fontes

huj

funt, quiinje&aomniainlapides, & faxa com-

We'DfVlte

imutant,

Poffem & vobis optare fontes Curiene

imu[m ] 64 ?

fes, feu Piperinos, nonidco, quod exautcis, a«

MN[

eamafl(,' 1

liifque nobiliffimis mineralibus conftent , acmor"

3obft

bis omnibus medeantur ; fed quod fontes i, 3.

t

N

|

Maji in fefto Inyentionis S. Crucis é terra erum-

Mi

DT

pant, 14to vero die Septembris in Exaltatione S,

M

ha )

Crucis , fcterris rurfum fübducant , üt & vos, hoc

LY

Mmi

snno

,

"XNE 63 3

wiuei; annofequenti , fi quamforté, ex difpolitione di-

m Vinze providentiz, Crucem inventuri fitis, eam

arenas novo:

nonprojiciatis poftvos , fed in coelos exaltatam,

*

*

, qum pIZVJ'ï

cum jubilo fufcipiatis monente Chrifto

$1 quià

ilieim d

vult venire peft me , abneget (cmetip[um , * tollat r«

qua ll

cem fuam , & fequatur me,

xendictu

Annus noyus, uti arbor, & fons, ita & vitis

faw:'nmw'ï*'*

Vobis fit, Demini Sodales ; qui annus propagetur

D

in dies , ficut vitís in palmites.

Nunquid colligent

u [uif

J

a de (pinu uyat ,. aui de tribulufics ? quacit Chriftus

Maitb.7. y.16, — Chimizramhanc cenfuit, finatu-

,. Mdhaci

*

L

s m

ram fpectes

myfterium veró, (i proprictatem

ümuti

[itt

ratiz & effe&um, | Solntio ænigmatis hzceft:ans

nus novus lzta vobis mifcebit & triftia, fedomnia

al

F

pene prater expe&tationé ; lzta,

P

cum expectabitis

n(üäffi li

j tr1

fío

lu

Ti

]

Priru i

|

ftia,€ con:ra veró triftia,

cü meràálxtitie Iïzgetcm

f V

j

jam collegiffe,& in domü veftia propedié vos inves

Curos fperabitis, rali mixturae

xpe&ationé veftra

" obis VOV."»(

ludetann? hic,& iliudet, x

gt

!

6 meraexeo alvearivo-

, i(fqüe

j m

, bis mella promanabunt : felleos aliquando vivetis

1

; dies, necidcó infelices, Nau:

feabitbunc cibum fto«

n cotitt

'ï

Á

m

; machus; lu&abitur natura, & tamé cogetut cofitOa

Hïlri;] 1 llb

r fon (

quere, beviteanbi novi Vyzrexpedlabitis i collipetia

labrufcas i[aia g. Vvas comedeti acerbas. 1er£. 51, quarü

T,fontcs CU"

apore amaricabitur venter, corrugabitur palatum;

odcxguff

(

& dentes obftupcfcent.

f

nt, ^

Híc opusetitnon precipi-

tarejudiciüi, Nonfolus fapor fententiam ferat, (ed

j [Omcs J

^ gerrit

in idem tribunal ratio advocetur.. Vitem veram [e

l

xiti

olati

dixit Chriflu , et vatrem fuum 4gricalam » feu Vinita-

l

pre

t

fí

; VE 1oan, 1g, y. T. Norxfnt ii, quaséeris tem

ties

Pl

r MO

—

mittrnor

rles nvas ad maturitatem, commodiüs proveliat, &

fanitatem.

Nunquid foli amici foles botros ma-

lins B

turant? pruina adverfitatum fzpe multà plures

dti, qul

fjlubriüs decoxit, Dile&us fponfe Botru cypri in

l poleg

yineis Engaddi , Cantic. i. plasà pruipa, quam a fole

Horologii |

rofecit. Hodie incifus eft Botrus ifte , ut intelli-

ts f

geret fponfa, quam delicato uvarum fangutneo-

USoutss,

lim fluxutusfit, cum in torculari cracis exprime-

Ylen, H

tur ; probavit vinum botri illius, & approbavit

Uït iC

fponfa, ideoq introdu&a cft ia cellam vinariam ;

iu, Ab

]MZOS, l

ut fanguinem uva bibat meraciffumum , Deuter- &« 32»

Wonlin E

Hac Praxis curiz cceleftis eft n Cane nuptiis obfer-

vata, . Deteriori vino palatum afperat, ut optimi

thtj

majorem excitet orexia ,. & fyncerius de co judi-

!t Ro

cium. Aliteragit mundus , & ideo decipit; prz-

Atf d

ftitiffet Epalonem mundi, & vini , invertiffe ordi-

?(lï*kfk (

nem, necceeptam ab ovo cznam in molo finiiffe,

Wil

Bacchanalia non celebraffe inter pocula, ne inter

Tün mï&d

j

orci flammas fubcinere cogeretur : Mifereve.

f.onv'mm

|

Accedo nunc ad aliam dictionis mea pattem

10tes v

Domini Sodales. Dies annihjus falubres & jucun-

Emgt!iu

dos vobis apprecatus fum , nonaliatamen yel ju«

cunditate , vel falubritate , nifiea, qua Superi ap-

M,(M

petitum veftrum circumfcripferint, fi non femper

r

adguftum, certé ad majorem animz veftiz pro-

Eszäu OH';*

fe&um. Nuncaliquid ulterioris novi àmeextgl-

hi ?',ïm" fi

tis, quod Xeniiloco inter vos diftribuam, Nec

M

vereor edi£tum Claudii Drufi Ca[aris ;

qui [Hrenas 14-

m b[m]

sitarias lege fuflulit , quod anteceffor ejus Caligul

OR du

»

fciisenormiterditaffet, Mes enim ftrenz , Xe

Deu

0 d

ni

-

]

V

wne 650 WR

isprordit

niameanon ditiores yos facient, fed, ut fperome.

Jeibotrost

liores Bienníumeft, cumdies vobis in ftrenam

milà p

dedi, quibus inhoras fuas , fine errore dimetien-

: D if

dis, poftea adjeci Horologium, — Reftant nunc

y, quumi

Horologii horz, quas fi fuero inter vos difperti-

fic, ii

tus, fructusarboris in füapoma, rivulos fontisin

m gt

fuas guttas, botros & uvas vitis in fuos acinos di-

racisequt

:

-

vifero, Horarum divifio veteribus nec ufurpata

&

fuit , nec coguita, Grzcoruminventum fuiffe cre..

a vind

ditur, Abhisad Romanos tranfiit ; &fübindead

, Daitr

Judzos, nontamen eádem apud omnes horarum

í n[l?l jf l

menfura, Horas R omanas defcribit eleganter mo-

at, Ut (f

re fno Martialis Epigrammate ad Eupbemum , ubi in-

iusdeeoj!

ter horarias Romanorum occupationes claret

ICCJPA"(!' )

j

Ethnica effe & terrena omnia, nil Chriftianum,

yertlleorà

& coelefte comprehendi,

Horas omnes, vel

inania falutantium officia $Y

el clamofà caufidico-

gf

h, cf

rum negocia, vel merídiantitim ignayaocia, vel

Lt

convivantium temulenta fympofi

àoccupant, Me.

m p

liores mihi hodie horas fuggern

nt Hebrzi, Horas

jl

qungelim 3

dignum homine Chriftiano Xentimn.

Exhoch

gma

orarum thefauro Tibi inprimís Seregif

f

u

mes C Princeps nofler Glementiffime , Maximiliam

4f

[*l

)oram primam , fcu fummum man

e, demifiífimo

j

affectuo

íuit

fero. Matthei20. Pater familias exiis pri-

i

$o ihahe conducere operarios in vineam [uam. — E.

pifco-

pos Reverendifimo: Patres vocat Ecclefia, quod e-

7

; ""&'I

pim familiz e(t pater

; id Epiícopus eft Ecclefia,

9

Hora diei pri

u$

cif

ma vigilantiam patrisfamilias exigit ,

ne ullo dici tempore ,. deftituta cultoribus vinea

&rcnï*f

E2

fterilefcat

SODE

66 aR

vudmve

flerilefcat, Flos & fertilitas vinez Patrisfamilias

ml

utilitati aecrefcit & laudi , nec labores fuos mal?

,

4

Mcti

impenfos credit, quos vindemíatamalma, & de-

sitrfun,

licata compenfat,

Omnem palmitem mon ferentem

Ne

z.

Mu |

frudum excandit Paterfamilias , Jo2n

[Ag. V.2

terram Ecclefiz fruftra occupet ;

fic & Ecclefiz

Q0n Quz,

fiento

Pralatus ramos inutiles amputat, ad tantolxtio-

vdtosfh

rem proventum catcrorum, Hora prima prima-

Q O

tüm dignitatis Epifcopalis innuit; fed & primatum

mlhisci

oneris, Dignitas enimilla , Angelicis humerisfor«

dhunis

midanda cenfetur, cum poft fe trahat nimiam tan-

ti officii arduitatem,

Deati humeri, qui exem-

QU n

Atr

um Epifcopale

plo patris noftri familias, impofit

pl

opus, & prïmum honorisgradum cum dignitatc,

l

dj

& firmitate , fuftinebunt , illotempore, & hora;

t of

uando ad denarium diurnum Matth, 20. V, 2, €vo*

At C

cabuntut muercenarii vinitores à Patre patrum Chri-

Jin,

fto, quando pró dolor ! multi primorum gradum

Pppuhu

primatus & dignitatem , zgre manutenebunt, fed

mgu;ï

erunt noviffimi primi , & primi ovifimi, Mattb,19.

Ditj

y.30.

.

Reverendifit

mi , luffrifimi , Tlluftres , Nobiles , Ex-

Seher

D

imii c» Admodutt Veneran

di é Clero primario, &

Horam

d

fecundario Domini Ecclefiaflici & Sodales.

dicitertiamin ftrenam vobis dedico. Mattli.20. v.5«

AVoLjg

i QU

Egreffus eft Paserfamilias bovatertia ;

& , quosin foro

juftam pactus

Cik[ïæ

jnvenerat , ablegavit in vineam ,

mercedem, Reverendiftimi & venetandi Domini , in

ckün;

fortem minifterii facri vocati, ccelefti Patrifamilias

gïataï

HPICE

manuum, & pedum, loco fubferyitis , cum labo.

randum

SO

67 32

randumvobis, & eundum ipfe przcipit, Labera-

? qisfamïï.

res liosm

dum manibus 1. Cor«4.. Laborandum ficut bonus mi-

Eundum in mundum u-

m d

les Chrifli, 2 ad Timotb. 2.

niver[um , C predicandum Eyangelium omni Creature,

g n t

Mará16, Proinde non fermonum vaniloquentia,

RL

non curz, aut mundanaludicra, vos in foro di-

c & E

ftineant otiofos.

Vinea Domini omnes labores

danolt

veftros fibi vendicat, quos jufto pretio eft emer-

yimapit

cata, Status vefter multas horas juftitiz debet ,

jfcprinz

multas charitati,. Nemo eas, inexcufabili torpore,

ghumerst

divinis obfequiis fuffuretur; nemo diurnas horas

knimand

cum nocurnis commiíceat.

..

Hora Tertia erat ,

, qui a

Aüeor'». y, xg. Cum non vino, fedSpiritudivino

i EPI'((OF'

plenus Petrus Apoftolus , quod propinante eo-

giipt

dem Spiritu imbiberat , in prima concione fua, fu-

Qf &]ml

per confettiffimum populum effadit, cloquentif-

VL

q

i

"

fimum Chrifto , tanquam Dei Filio , inter medios

Vum l

Ji

judzos, teftimonium deditintrepidus, omnium

g

/

gb

populorum idiomata, inuna, & fimul multiplici

lingua, expreffit : Pem itentiam in nomine Yefu , &

T

Baptifmsm auditoribus fuis extorfit : Judzorum

generationem pravam confidenter increpuit, tría

Ngbi/(h h

hominum millia, eadem di&ione ad fidcm tradu-

lmarfO;

xit, Quid, poft decantatas Vefperas, hora diei stía

n

àvobis fzpefiat, ego diffimulo

*

*

dixiffe fuffece-

rit, quomodo horamtertiamS,Petrus impenderit,

05 ill fo"A

Ecclefiz Pontifex & Re&or.

Hazcforma primí

d

Clerifuit, ipfo die Pentecoftesà Spiritu fancto ef-

,mini, D

r

ji

figiata; quam quifquis Clericorum exemplo fuo

rfan

expreffit, plurimum abibit à feculo, & ex forma

:umhbo

E;

. Apoftolica

ü(]dllm

W 68 N

tunc OCCl

Apoftolica , proximé accedet ad Chriftum; qui

omnis Cleri au&or, dux, & caput eft.

Tunc cumt

Magnifia , Pranobilibus , Ampliffimi , Confultifi-

p

Bitofco

mi , Ornatiffimis é Sodalitate noftra Dominis Sacula-

sibus , pro Strena [acra boram dono quartam & quin-

filteo

14m, quas in przetorio Pilati, in loco qui dicitur

la, (

(4) Lithofftotos , & in plateis Jerufalem, fuüb gravi

um mes

Exdem

crucis onere raptatus exegit Chriftus.

hn m

horezantiqua : noftratibus horis decimz & unde-

lutifun

cimz correfpondentes, Vos Ó Domini! in Prato«

munuo

nis, Curiis, & Tribunalibus , vitz & mortisarbi-

doptq

Vl

tros, velarbitrorum adjutores, occupant, Quo-

ties pedemin confilium infertis , precorvobis co-

Wlmm "

mitem iftarum horarum memoriam,

Abfit, ut

ITR

inter viros tales aliquem Pilatum füfpicer, quiin

t

Tl

Vwlon

Chriltum innocentem, ejufque membra, bacu-

lum feralem confringat , qui nequicula politia mae

hi

num lavet, & offam quam ipfe intrivit, aliis co-

diütt

medendam offcrat,

Hoc tamen vereri poffum,

hdely

di g

necum homines fitis , humani aliquid , vobis fub-

inde adhzreatincautis, autfubrepat, ne aut ran-

lodl

coraliquis, aut amor , aut nefcio

uis refpc&us,

biony;

:

paffio, & affectus, in animosveftros vix adver-

tij, []

Falret

tentes fe infinuet , juftitiam , re&iffimam regulam,

nonnihil in lzvam manum diüorqueat, manus ,

1 iüfnm

utdixi, lavet : excufet neceffitatem, ac fati invi-

"ii

diam in alienos humeros , ac confcientiam, ex-

Wui;

]

T

oneret,

Cum preffa calumniisinnocentia, cum

^

gemitus pauperum , lamenta viduarum , aures ve-

Tif

J

PU

[m?

itras pulfaverint, &f ufpiraverint mifericordiam,

W

tunc

Wene 607 N

tunc occurrat bere At4 C* st4 5 infpicite Chriftum;

hrlum,

'

tunc cum trabali cruce fua;per plateas]erufalc:m t

j, onjli

ptatum , qui iniquam in fc , & membra fua, latamà

Pilato fententism , ab zquiori judicio veftro po-

i t

TT

ftulat reformari, — Non gratis expetit operam ve-

1j qui (id

ftram, Chirographum ejus habetis , &in eo fcri-

ptam mercedem minimis mifericordiz opcribus,

m fubgg

u Eu

longé maximam, — Quodtmi ex minimis facitis , ipfe

]

ime &

fibifa&um reputat , tanto apud Dominum ditiffi-

mum lucro , utofüicio veftro nullum intoto mun-

ipiin Pt

do putem effe lucrofiüs.

&monusit

Vobis denique doleftentes Studiofi , boram do fe-

upitl (

scoryoni

ptimam , quocunque ea fpectetur calculo horario,

feu noftro, fcu Judaico, Ex noftro calculo ad

, H

uf t

matutinas , ex Judaicoad pomeridianas lc&tiones

5mi'l'37 b

vos hora 7ma evocat Pallas , per tintinnabulum

Ícholafticum, | lo&. 4. v. $3. de Reguli cuju(dem filia

'uhpclit'umi

j 1

dictur.| Hora7ma teliquit eum feb;s.. Febriuntfub-

qei potu

inde ftudioforumaliqui, fed febris eorum pigritia

eft. — Saltem horazma febrim excutiant , ignavis

id ! Vobis u

lodicibustorpentes artus evolvant, ne, per acer-

, at

tis l'CfFf;&:

bioraantifcbrilia, acres (e) Orbilij curam ordian-

tur, Utquid, ó! adolefcentes, diffluere finitis ho-

,TOS Vi)i u

li

rasaureas Juventütis veftra, quas fi modico labo-

) n r(!/»

i p

ri infumpferitis, fru&us honeftiffimz quietis lu.

TU

crabimini in Senio, — De otiofis, & defidibus ,

K

(

vaticinatur fcriptura : Veniet tibi quafi Viator egeflas

qim t

[j

Q pauperies, qua[i vir avmatte, Prov. 6« y, 11,

as

Qui

nihil feminat , nihil metet,

i Af

(

Dcniqu; Omnibus fimul, ne quenquam dimit-

a(

tane

[

4

WU 7o EM

|

tam afymbolum , beram do gonam : redemptionis

pf

humanz teftem ,^ & mortis Chrifti fpe&atricem,

DT

de qua fic canit piusanctor, Horanona Dominus

Ti Ciriy

Jefus expiravit ;; Eli clamans fpiritum Patri com-

i.

mendavit; Latus ejus lancea. miles perforavit ;

"Terra tunc contremuit,. & Sol obfcuravit,

Et

t i

Totfon

mihihictremuntartus , ac obfcuratur ingenium ,

qualefcung; conceptus materiz gravitas , tanquam

uttam mare abíorbet, — Tacco itag;; ftylum fi-

AN)

o, &linguamin horahac, in qua Chriftus, pro

falute mea, Deo Patrifuam ftititanimam.

Hoc

unum, omnes ropo & fïngulos, ut memoriam

Chrifti, cummemoríahorg mortis propriz, ju-

Quey

gi meditationc,fïnguh componant, & horas breves

l

vitz noftzz, cum horis perpetuz aternitatis, Dixi,

VN TT. E.

(a) Pyramides , moles fuerunt excel[a lapidea ; ex

l

forma quadiata. in acumen e[cendentes, à Regibus E«

gynit apud Mempbin edificatae,. Obelifcipariter moleila-

pidee erant in alium e[fJurgentes,. [ed Pyratmidibus multà

Ol

altiores.

Mi

(b) Diphtbera fuit pella Amalthee Capra, in qua

Mp

fabulabantur Pocta,

quod Lupiter ves, & fata bominum,

tordi

defcribat.

Mi

(c) Libitina, apud Etbnicot Dea funerum prafes evat,

(W(P»

li

(d) Litboflrotos pavimentum lapide firatum fuit,

Rm

WW

(«) Orbilivs Magiffer Grammatices fuit . &j Horati

Wm "

praceptor , ob fovitam im pueros plagofu diclw e[t.

Ql

lw

(f) Fons Bollerborn in V Veflpbalia, olim per certas

Vohj

li

bores fluens , pet alias quie[cens à fluxu , nmnc curfa per-

1&

Tithto

p

wO 7I

zon

relempiot

petuo fluit; — Atban. Kircher. 3. part. librof. cap. A:

pedtricm

Monum, Paderborn,

yna Donn:

Fons Curienfis , feu Piperinu , prope Helvetios. libr, g

m Datricon

tap. $-

s ptrfotut

fcurit, 1

Fontes injeila lapidificantes. Mem Kircher. cap.s.|

Iam*es ferrum in as convertentes, 1dem lib.G, c. 2«

it ingem'um

tis, ttqut

O fïylum l

INSOLENNI RENOVATIONE

Chllus, n

i, H

SODALITATIS,

gt memont

Qua Monafterii Weftphaliz habetur:

popia t

ihonsbet

inDominica Reminifcere ,

ruitui D

CONCIO

j

TILZ

Remini[cere,. Pfalm. 24. v. 6.

inje?

Annulus Reminifcentia.

g mll

gilium

Olennitatem hodiernam vos , Domini Sodales

S

Mariani, ab Offertoria aufpicati eftis, Egoà

Memento , ab introitu hodiernz Miffz , dictionem

P Mul

exordior , & quidemáprimoillius vocabulo ; Re-

gf

miniftere s Quodlicetunicum, multiplici tamen

conceptu fcecundum, loco videtur congruere , &

; p(t ftif 4fi

tempori, Mala«ureain leclis avgenteiu , qui loquitur

nfb

g

verbum in tempere fuo ,. Inquit Sapiens, verborum

TT

cenfor prudens, & exactus,

Reminifci hodie

voluiftis verborum illorum , quorum auctoras

TL

WW/"W

mento , olim in familiam Matristransiftis obfe-

cluentes

WO

WUR 72 AOV

ATT

quentes filit, autfidelesferviin fuavem Dominz

mancipatum,

Hinc propofitum vetus novo Sa-

vibit i

cramento iteraftis, & clientelare obfequium , do-

d

memori

nario quafi feudali, ad Aram Virginis contclftati

eftis , manuliberali, affe&urefoluto : utanimum

fote, u

Matridevin&tumlloqueretur Filiorum atfectus, &

tiinc

corpus Dominz mancipatum manus porrecta o-

Abyfii

ftenderet.

Felix memoría! memoriam aliam in-

tisflatu

du&tura, & oblivionem ; oblivionem exceffuum,

r quinw

quibus Matrem fübinde contriftant, cefpitantes

ts

Filii; memoriam obfequiorum , quorum intuitu,

ïoq'm'u

fervorum fidelitas, ita premiabiturà Domina , ut

t t

fit in memoria zterna juftorum.

Non patietur

fü) W

fe beneficiis vinci Maria; quz'dum utero virgine

TOIOgu;

partum fudit divínum , fa&a cft Divinizrarii pro-

lii

fufa Difpenfotrix , & totum mundum beneficentia

&tnoyd

devincit, Rivulosobíequii noftrircfledtitin ca-

müncbar

put» utalveo au&tiori decurrant ; ideo plena eft,

NQE n

ut, quz in ipfo exundantgratiz , effluant in vafa

Ffantifcw

noflra vacua, eó longiüs, quo fe propiüis huic

Lni

fonti admoverint, ||Necegohodic ingratitudinís

N

netam mihi patiar adhzreícere, Sodalitatis hu-

Non tantüm

. €rrim.

jus Curator , & Orator Marianus,

ET

in Memento facerdotali reminifcar beneficenriz

t

veftrz , fed pro munere munufculum reponam

-

OO

myfticum, Horologium asngiare , brcvilemmate in-

ii

fcriptum, Lemimaerit, quod thema fuit: Reminif-

Wlül'flt, l

€trt.

Breveverbum, &icye, fed myfterio pon-

It

"

derofum, & com

pendio omnia complectens fa.

Jutis noftra fubíidia,

Wn;

Annulus

OE 73

As

em Donut

Annulus, quem ego do, horolqgus, nongra-

tüs novod

vabit digitos veftros, nec eos lucifera ambitione

bquium,do:

in faftum accender,

Non manui debetur, . fed

xis od

memoriz , ex quafi nunqnam exciderit, Íyondeo

» Qtani m

fore, ut nunquam, ctim Lucifero é cceloexcida-

ass

tis in ceenum, cum A damo ex Paradifo gratiz in

; portedue

Abyflum peccati,

Ex horologio utbicoCivita-

m aïiamin'

tistatum judicabat Carolus ejus nominis Impera-

y excellut

tor quintus , videbaturque ill; homlogii index ,

mores indicare Ciyium, & zris Campani fonora

, cepiura

onum n

loquacitas , vel virtutes , velvitia Politiz publico,

l Daming,(ü

Íeu encomio, feu vituperio proclamare, inde

Nun p

eft , quodannulum, in digito, circumtuleritho-

rologum, exilibus rotulis infttu&um, qui fecreto

uterm:ifgmf

miacr o

lingulz metallice artificio, & minifterio, digitum

benf&mm

admordeps , pro numero morfuum , numerum

monebat horarum,

friicince

Nec novum lemmatibus annulos infipniri, D;

j n Ü !

uncin

Fr ancifcus Salefita fuaviffima fan&itatís , vir mirabi-

yopi i

li fan&itate magis , quam K everendiffima Gene-

mmtimäïmï

venfi Mitra, & Celfiffimo Principatu imperíi cele-

berrimus, annulum habuit; qui gemmeam hanc

;d;lmris i l

(0n Un[um

in auro ferebat epigraphen : Nibil contre Deum.

u:nfäff"'/g

Tefferam annulus ille fignabat inter ipfa opum ,

honorum, voluptatum illicia , facilis , & jucundae

o

fan&itatis, dum ufüm omnem creaturarum per-

immareltlï-

; peritl*

mittit, qui rebelli audacia noninfurgit in Creato-

atio pol

rem, Sciebat fapientiffimus Princeps , quantum

in reminifcentia Dei & horarum momenti fit,

c&ens liï'

cum à fingulis illis momentis , ant falus cujüfque

Annu(lls

pendere

WOb 740 X

pendere poffit , aut interitus,

1deo & ego inter

ET

hodierna munera horologiarium annulum elegi, ut

jutluo]

illi Virgini vos hodie memineritis fubarrhatos ;

Yi i

qua animas veftras fibi defponfavit , & Chri-

nunquama

flo, Turpeeft Germano Mariz Filio , à fide ger-

qumita

mana delcifcere, ianeliamorïstransfugio. "[ ur-

| pon/fut

Tudionil

pecornua Chrifto animz fponfo imponere, & in-

ter Lupercalia concupifcentiarum, cum Mundo,

t ding

& Amore proprio meretricari, Exodi13 loequens

h dtmm

D&

&d poplum Moyfes ait : Mementote diei bujus, in qua

egrefà efli de /Egypio , & de domo [ervituiis , quoniam

Vatiig.

in mant [orti eduxit vos Dominus de locoiflo , utnon

Ottchtur

comedati panem fermentatum. . Non decebat in fer-

donec o

mento malitiz ultra volutati populum Dei ele-

T.

&um, cuicelefte azimapinfebant A ngeli , cui ha-

donccpol

biratio przparabatur la&e , & melle manatura ;

um d

Mementore & vos Domigi Sodales Mariani diei hu-

Ti

jus; qux ex pharaonica fervitute excuntes trans-

V'wwm

Ícripfitin fortem filiorum ]esu & Manvs, ut poft

ii

nidores, & fumos carneos, ollarum Egypti , po

Cf

Caparum, & Alliorum lacrymofam ingluviem,

lmagim

medii inter vulnera JESU & ubera MAR TAE ,

f? l7

fugatis sel de petra , — & lac de pecore candidiffi-

Wi

mo.. O beatadies! & diei ejus memoria beatior,

LTA

quz feecunda Mater fcetum. gemellum parit, du-

AIfty I

plex & aureum reminifcere : nimirum : Remini[ce-

f

)

Qm d

7eDei, ( remini[cere tui,

In his duobus univerfz

l

gllm 1

legis fubftantia abfolvitur, & perfe&io, Noverit

Vs

1e ! noyerim me! clamat extaticus Auguftinus : Ego

&t

addo:rcminifcartc,! meminerin me! quid enim

ï

X

fterilis

]

as 7 dR

fterilis notitia, fine memoriz feecunditate? quid

q j

uluneegyt

juxta Lacobum Apoftolum : Confiderare vultum nati-

fübuchatot

vitati in [peculo ,. & flatim oblivifci qualis fueris ?

B & C[N

nunquam exactiori penicillo faciem tui depinxeris,

o, lgt

quam fi ad fimilitudinem Dei prototypam, EGy-

dügio, 1t

pon, feu transfümptum tuum, dcelinees, — In hoc

vonere, &l

ftudio nulla dies fine linca diffluat , ne focordiiner-

cum Mana

tía diem bonam amici perdas ,. & priceps incurras

in diem malaminimici. His duabus imaginibus

al lm

ihijn n

Dei & tui, in facrariis cordis, & memoriz tuz ()

jifi, qu

Larariis , Are omnes ornentur, & onerentur ;

guifi, I

ornentur imagine Dei, tua imagine onerentur ,

donec expunctis amoris proprii omnibus linea-

lbt

ju D

mentis, folus Deus in eaformetur, & Chriftus;

m&fïi, a

doriec poffis abftrahere fecuram felicis eternitatis

Jegontti

manum detabula, & in tertium Chriftianz per-

fc&ionis coclum raptus, cum Apoftolo exclamarez

*;Widid u

g

Vivoego jamnonego , vivit verü intme IESVS & Maria,

u .m Pgi

Adhasimagines verz fidei, & incorrupta rationis

ceteifemperalluceant, INecodoresdefint, pro

äæ*pü ,p :

ol

imagine divina collecti , ex fillismyrrba probatiftmag

r ii

Ü

MAM

J

ex Nardilaerymis , ex colle tburis , fragvantes unguen-

l

f.

T.

dis optimis , pro imagine tua odoresalii, fictt vir-

yit U

qula ex avomatibus univerfi pulverà pigmentarij afcen-

dentes pev defértum humilitatisindigentiz tuz,' & ad

i atlb d

n RMIW [f,l

folem divinz mifericordiz in vapores aromaticos

furfum attrati, Beata facraria ! qux his luminum,

J Univa,!;

& odorum, czremoniis Deo initiantur, & ccelo.

) N»gvim

Feneftram in humano pectore, de veteribus non.

ims: P

iler

nemo defideráffe dicitur, ux horologii interioris ,

qu

cum

furi

Wee 76

As

cum exteriore indice, concordem fymmettiam

| ü&orum

exploraret. Si voto refpondiffet eventus, Deus

iagnum

bone ! quàmpolitica , quàm perplexa rotarum in-

dhttie

colditut

ter, & contra fe ,euntium oeconomia,inexplicabi-

li (5j Labyrintho, incutriff:t inoculos! quam dif-

nm,De

Íona zris, & indicis, difcordia, credulz fimplicitati,

amiquims

hichoram fecundam fcepe fignaffet & felicem, illic

domdli

Tiemoria

horam quintam & fatolem, lugubri clangore, into-

nuiffet, DD. Auditores Mariani , iin conclavia, in

dl

penetraliahumanz memoriz , etiam nobis liceret

iv

introfpicere , ejusque aperire Íícrinia, luftrare

trpotim

armaria, fcrutarirepofitoria, Dcusbone! quanta

—

fiera

turbatiffimz Babélis confufio fe oculis objiceret,

Vents;s

adftuporemanimi, & horrorem! utjam [;] Au-

fislr

i ftabulum, & ArcaNóetica, omnigenarum pe-

d

cudum promifcua habítatio, in dcliciis cffe poffint

l inquif

vifus delicati; Nec Africa, femper novorum fe-

þxxhïgm

—

rax , fimiles monftrorim ineptias vifà cft unquam

UT

abortivifle, In omnifpecierum familia, nihilpene

mo.ïglm

fpeciofum reperiretur , omnia abíurda;. nihil re-

Wtor

G&um, diftorta omnia, Non tantüm occurrerent

!tt; f

volutatz in fterquiliniis fues , iracundi & cornupe-

10, j

tz boves, tumidi Pavoncs, lividi Bubones, laíci-

:

i

vi Pafferes , inertes Onagri, fed pugnantium fpe-

Dtgye

cierum tam varia, & portentofa combinatio, ut

—
