ueriliter tripudiare, quos

W.l&, W

Ex clavo illo,

totics ttepidare vir

iliter coegerat,

mtmx'm (

Ducis Sifarz Jahel confixit, le-

G

uo tempora belli

pa caro inftabilis

fidei anathéma fufpendit, me-

Yi

& cautelz.,

Domini Sodalts

moriz po&eritatis j

Qm'ngs l

Mariani folidius fundamentum

eft, quo fpes, &

At rf

fidelior Maria eft ;

tes veítras hodie reclinaftis :

Citfte 1

eftrum credidiftis.

In haf:

|

cujus fidci depofitum v

gu !

fide, nihil fübdolum €

ft, omnia fyncera ; nihi

&Mfuägp

nihil lubricum, o«

turbidum, omnia perfpicua ;

N

mnia cafta ; nihilfluxum, omnia

folida ; nihil de-

r

lty "ll

bile, omnia robufta ; nihil momentaneum, 0-

nuürülum

Hujus ofcula apum funt, lilia

mnia perennatura,

num funt ,

Ologuk

non te.merant; hujus amplexus virgi

coníciens

1

!

W 0 SseM

Jdolofumlo

conícientiam non contaminant , hujus delitis;

Proluitur; l

innocentes funt, animam non coinquinant, Si

i ml

vos ladaverint peccatoves » f peccatrices , mon acquie[cité

anteditd

eu, monetSapientia : morsenim inollacfl , n her-

ylibaràmnt

ba latet anguis , peccati amaritiem fallax faccha-

r ln

ti dulcedo incruftat,

Si vos lactaverit María , ac«

videtur;

quiefcite ei, imó requiefcite in ea : avido fü&u

sephmti

involatein ubera , quz Deum nutriverunt; prene

gury d

fate finum , in quo mundi falus , & veftra, requie«

t & dinot

vit Nonmetuite clavum Jahelis, non forficem

j

Dalilz , non Thamarislacrymas , non Uriz lite..

ras , non Amanipatibulum , non Abfilonis cone

modidi;

emium

vivium , non fudz & Joabiofculum, nullug (i-

y dege

mile metuite amicz deceptionis fafcinum,

Fi-

iycm, pf

delior Maria eft, creditum cum fide, ac lucro, red-

; condtus t

dit, & depofitum cum pignore, Abfolvo Bomini

uta, Q

Sodales , ori rauco digitum impono, inifto argue

g d!

mento, in quo patrum eloquenti cloquio fluunt

nf

calamaria , przlafudant, & amica preelia ubipi-

Í adit, "

vinus Dionyfius nibilhumanicomminifcitur ; ubi

pyin ?P

Joannes Damafcenus à Tytanno trucatam , à

Maria reftitutam manum, in laudibus liberatricis

ii

,0 r Mma [

exercet; nbiA uguftinus fupra Auguftinum affur-

jfis. !

git; ubi Ambrofíam meram fündit Ambrofius N

[

& mella Bernardus.

(fi 1j

fuerat :

Epiphonemafit quod rhema

ybticut

Sdio cuicredidi , £ potenseft ( Maria) depo

r

fisum me

" a

". feryare inillum diem , qui erit dierum

noltrorum in terra E.

pncurm

J

pilogus, & in colo, ut fpero,

i

nt;'

Prologus, | Dixj,

g

gl

Gi

FESTO

[ M

OR

98 X

FESTO CONCEPTIONIS B. V. | feum!

dunwrpræ

MAZASA LO**

famii (

Altvader

CONCPO. 4

J tuneofin

In (plendoribus Sanclorum , ex utero aute

fite Dui

mepfin(

Laciferum genmu te.

ss

P(alm, 109,

rcv'u!emq

Ymf

Partus fequitur ventrem.

Odie dum fenuit mundus, juvenefcunt mun-

"Ie Mij

H

p

dimores, itain fcopulos rixofz Adolcícen-

lucindi)

tiejurgiafenectutísimpingunt, Judicium, quod

gun, N

Íene&us limare folet ,. ettiam in fenibus juvenilis

( Ti

exafperat contentio; vix hominesnobisvidemur ,

ftontm.

nifi cum hominibus obloquimur, Quod probat

ifte, improbatille; in aliorum amores, aliorum

n ;

odia plerumque incurfant,

Difcurfus noftri in

V, q

lMi

in tot vias paffim incurrunt,, quod incidunt in ca-

oibis]

pita, quz cum fervore , & pertinaciainduruerint,

vix filicibus concedent,

Veréferreus nunc mun-

butof

| nb

duseft, poftquam confenuit, qui dum puerafce-

| Ugif)( Pr

tet, abauro nomenferebat , & pretium, Ferrea

Bo g

fzcula! in quibus litém hodic omnem, non zquum

E N

judicium,fed five ferrum litigiofum determinat, fi-

"n

vcferreumlitigium, Mufz manfüetiffimz, etiam

Theologicz,favos füos oblítz,&felle non fuo ob-

]80'1 Y

'f"SVim

litz,calamum nuncacuunt in gladiü,prz membra-

TU

na haftam affc&tant , pra toga Palladis, cjufdem

fagum

Vs

Wexe 09

d

NB

fagum ambiunt ;. fiprzliis non confligunt, collia

duntut przlis, & auream veritatem, totfeu nugis,

E

feu nodis (4) Gotdiis intricant, quos nec Grecus

Alexander diffecuerit, fed folusille Romanus , in

Ib

numero fummorum Pontificum, feptimus, Igno-

Ícite Domini Sodales , fi &nigmata loqui videor ,

DEU

meipfum (5) Ocdipum dabo.

Mores mundihu-

^

jatis accufo , cui cum accefferít fenium , decrefce-

re videturjudicium , & , cumauctione annorum,

o

Q m

magna fitau&tio, & novarum pruri

o

olitium, Sa-

né Mandus difputationi expofitus efl , oflirmante fa-

encfcontmu

pientia : Ecclef. 3. y. 11,

lta nunc de rebusante-

(e tl

hac in dubitatisprotinusin forum abitur, & in liti-

yfumy g

gium, Nunquamambigua apud Májores noftros

us ornt

fundamenta veritatum, nos audaces pofteri con-

obl

tentionum cuniculís fübruimus, & omniain cons

Qu p

fufum infcientiz, & incredulitatis chaos, revols

js, alor

vimus, Steteritne unquam Troja , florderitne

fis dl

lMium, ané naufragis T eucrorum reliquiis, Roma;

viburt

oibis Dominatrix, caput erexerit, certum Majori.

indunt

bus noftris fuit , hoc tempore multis habetur inter

ysnunc n

ambigua — Etiam facrapulpita hacrixarum impe-

inpud

tigine pruriunt, Laurus D. Cathating Vírginis ,

palma S, Georgii Martyris , totum explicite , &&

i, K

expaflz per Ortentem , hzretico Occidenti tío-

.f[minäf' ld

ftro paulatim exarefcunt, & veluti ramenta inutiliá

g, tittt

ignicondemnantur, Utríule Virginis , feu po-

Onfuoü 1

tius Viraginis , la&te virgineo plénum, & tot mil-

menir

lium Heroidum laguine latreatum navigtum , ifi

; q'uüem

Ícopulos blafphemiz hærf:

tícee naufragum impin-

d

3

gitüfe

woEe 101 E

tum,

itur, adfabulofainaftris, vel Urfz majoris, vel

minoris UIrfule , commenta profcribitur ; & utita

yentatis, E

frimmacyl

dicam, ad Arctica Bootis plauftra alligatur, per

a pocl

cavillatrices feptentrionis plagas raptandum. Ca-

lerasreli

tharinz Virgini, Ethnicam Palladem , Georgio

iyublicac

Martyri, & Equiti , Poeticum Martem fubftitu-

unt,

O! facrilegam metamorphofin ! íta vene-

Qu

Ormm v

randa antíquitas à nafutula juniorum hzrcfi explo«

Immaculatum

Myei

ditur, Dicamus propiora fefto,

Virgïnis conceptum mundo patrum juniori vene-

Qubonf

infitmam

rabilem, mundus noftcr fenior tot difficultatibus

ocilosvi

innodavit, ut Alexandro opus fuerit , non magno

illo Macedonico, fed non minori Romano intet

f man

Pontifices VII.. qui gladio fpirituali nodum di-

F.ztcorpk

fcinderet, & filentium imperaret, contentiofz

lii

eloquentiz , pofthac de dotibus intemeratz Vir-

«pte Virg

mmmeus:

ginis ; in publice rcligïoüüs , & verecundiüs de-

clamaturz, Nondumtamen omnis fopita lis. uti

Wt

filices, ficinoppofitum collidantur adhuc ratio-

Is

Thdldi

ncs, ut ex earum confliu pulchrier aliqua majorü

eritati (cintilla abfiliat, ut ait Boériues Sicut aconeu[-

Litn

p

fis nubibu fulgura vutilantiis (olent promicare. ait . S,

Dirii

Cafianus. Eltq; có fervidius, & magis intricatum,

certamen, quo fanctiotes in arena digladiantur

(f

&

Antagoniflz, pietatem, Relieionem, &zclum;

]

pro fcutis obtendentes, Adhuc in judicium, fal-

Vs de f

Nüton

tem privatum, itur deintc gritate Virginis; & dum

mntm Q

variiin UIrnam projiciuntur calculi , quod mitere ,

nigri candidos injiciunt , & candidi nigros , optl-

t

moutriquezelo, Utri fecundum majorem fcien-

Ws

tiafms

d 102 R

l

tiam , manifeftabit aliquando Oraculum divinz

f mojrt

Hoctamen evicit cau-

veritatis , Ecclefia definitio.

doiurg &

faimmaculatx conceptionis , ut contra eam publi-

2 digitt

cé proteftantium obftiu&o ore, omnis nunc l-

aprandum. (

bertos relicta fit , pro puritate conceptus Virginei,

itm, Gttt

artem li

!

in publica orbisluce , linguam liberrime relaxandi,

Quare & cgo aliquid audebo hodie , in clariffimo

fío! ov

omnium vcftrum confeffu, finonad majeftatem

mharditr

]mmici

Myfterii, faltem ad conformitatem diei,toto orbe,

ceiebratiffimz, Scio equidem in quantam meffem,

1 junioriüï

infirmam falcem immittam, fed & hoc fcio , ante

x dificlbl

oculos viroruem graviffimorum fxpe non difplicuif-

rt, nontt

fe manipulos , quos puerilis falcula demeffuerat,

iomam?

Fateor pleni funt libri, ficundiifima pulpita fubti-

ij od

liffimis acuminibus Do&Goruim, pro honore con-

, t

«eptz Virginis digladiantium ; nec ad eam elegan-

gt [

tiam meus, aut ftylus , affurgit, aut oratio, Videor

od

tamen non mereri convicium, fi, ut vitium omneà

(opia s

Virginis primo conceptu alicnem , tot inter

lf 3dhu( "ï:

melodicos olores, femivocalis anfer obftrepuero.

uiipt

Lucem diGioniaffundet Pfalmifta Regius, qui in

TA

pracitato themate, illuftrem conceptum fuggerit

piut. P

Divinitatis, nte conceptum Ludiferi, «aliud. lumen

ii

concipienti , quod m (Mendoribus abfolute [anditatis ;

nad

li

j

'1

coru[cet.

Non inficior conceptum hunc Divini-

« M

tatis de filio Virginis potiffimum formatum ; fed

.lu

du

ferax conceptuum fcriptura eft , modó interpreta-

gt

tionem orthodoxam , Catholica non vitiet vcracie

uodmimï

tas. Necdetraham Filio, cum Matris honoré falvos

tutanda

n T

mon arguar novitatis conceptum, cugn in

j o lia

4

concea

tj

"SeSE 105 s

éonceptus Virginei puritate, abaliorum interpres | Tem,

tum conceptibus non deviaveto.

pontü

Uterus Dei divina Sapientia eft, artingens à fine

fulgurarc a

ad finem fartiter , & difbonens omnia fuaviter. $ap. 8.

mats, f

Quicquid Sapientia Dei concjpit ; potentia Dei

puser

parturit, effunditque fcetum in tempore, quem

genmnir

Sapientia conceperatin aternitate, — Primus $a-

lunm; u

dretfo

pientiz Deiconceptus & potentiz partus, Chaos

fuit, ex permixtis confufum elementis, donec,

pitntig ,

veluturfalingendo, catulum füum depuraret, &

pott hg

extractum ex chao Elementorum ordinem, fuis

Mrt,

formis , &interfiniis, diftingueret, Tunc deniq;

tolocy

terrain mediolibrata pependit, .fui ipfius & bafis,

&m [

& periftylium, In cavitates terreas tanquam venas

plb

diftributz funt a

u£ ;

utrumque globum am-

[Ui) fdq

plexus eft Aér ; po

À

remo, & fupremo loco, ignis

d

elementaris emicuit, ordine, virtute, & potefta.

LU

Veré Gi-

te czteris omnibus fnperincumbens.

od

gantzi partus, fed non prater magnitudinem Ma-

Miï&s

tris, que ceelum & terram implet, cui pro fede

(gy

coelum, & terra pro fcabello pedumeft, — Partus

] -u

fequitur ventrem , & opus artificem. — Erat tamen

i; mu&ïim

quod defideraret mundus , minus. fimilis Matri,

lw W/l, [

fiminusvenuftus, Liberimatrum fimillimi , non.

tinjs,

temperamenta tantüm corporü participant, fed &

lineamenta, & ornamenta, Hareditatem ex affe

. flïamm

t

adeunt, ldeoque, quod in mundo informi con-

Pa

ceperat Dei fapientia , & potentía pepererat , pet

li

formofas munditias ulterius expolivit, ut cffet &

Wdlu,'v

fpecierum divcr[itas! & diflin&tio ycnuftartum.

efe

Wllm [

?ïv

o

l4 $08

[iorumintu

Terram, florum, & früticum, varictate depinxit,

gemmarum, & metallorum illuftravit claritate. lbi

fulgurarc aurum , micare argentum, nitere Ada-

, dfiiptti

funtm. Mi

mantes, fplendere oniches, ruberepyropi, pur-

j

"

, ponia

purafcere hyacinthi, virere fmaragdi , omnis

gemmarum pompa ín Theatrum prodire , & in

mport, q

- Drimid

luxum; ut terram obfcuram Matrem, illuftrior

clararetfoboles, & formofiffime Aviz, Dei Sa-

putur, C

(nt, dort

pientiz, fereniffimum ftemma, tam venufli ne-

p

potuli honeffarent, — Ita Sapientia Dei [udit in orbe

terrarum, — Siclufitinterraintergemmas, fed & in

ordinm, i

. Tünc dei

coelo comaediam lufit eó auguftiorem , quó gra-

fs d

tiam Dramatis magis illuftrat major Theatriam-

plitudo,

In ceelo multó nobiliores fcetus uteri

tungune

ye lopumie

Íui, tanquam in fpectaculo, fapientia expofuit ,

PT

ut de Matre judicium aperirent Liberi, & femper

inoculos incurrat prolisvenuftas, cujus matrem

J &me Ü

, Vetb

ab oculis fübtrahitincomprehenfa Majcftas. . Ni

hilhicfeecum, quas terra feu exhalat, fcu allinit,

judnem V

(Lli Pw t

dcfzcataomnia , nihilobfcurum, omniainluce

clarefcunt,

llluftris Lucifer , illuftris aurora ,

nd, M

iMluftrior Luna, longé illuftriffius sol , V« admi-

u

fimiis M

tabile , opus excelfi , Kex fiderum, cui in no&ilucis

togulis, ad obfequium fuccin&a millena miilia

,mdhmb D

ftellarumancillantur, |Hi fapientiz divina clarif-

m s

ia

fimi partus funt , proxigé referentes matrem Sa-

pientiam, quzut illuffrifimam manifeftet origimem

formi COP

reat, P

lucem habitat igacrefibilem, — Nolim tamen Domini

Sodales , in hac fiderum externaluce , ita defigi ob

t&tum velirum, : quin ad ulteriora fe exporrigat,

cnuüatum.

Animalis

Te

du 105

Animalis enim oculus ad fenfum fpiritualium he-

ednsfi

befcit, Nobis Marianie Sodalibis in hifce faculis , feu

fitt, ci

terrz gemmels ,' feu cacli ftelleis ,' alia aperitut

delinm

lux, fymbolophora lucidiffime Virginis Mariz

&'Virgox

conceptionïs.

Si omnem gemmarum faccm &

(

eereri

fáciem in Mariam congefferit, fiomnes ftellarum

tenebris

ardores , &amores in banc velut in naturz com-

n mei

peudium, compegerit fcriptura, quid in tantalu-

qua, j

cis congcrielabïs , & maculz , livor deprehendit?

ET

Gemmas natura parturíit adeo abfoluti decoris,

t

p

& acuti fu'gotis, ut pretiam earum, omne con-

Et ita

f,qu

ceptibilis pretii libripendium excefferit

tumdi

czcutierit uterus divinz fapientig , ut cum gem-

Mif

mulam Mariam, Idzam ac fynopfin abfoluta fan.

1] llgy

&itatis, infplendoribus San&orumomnium par-

hi

turiret, tam informe monítrum abortierit , in

Tülconi

quod cum orcus fuum exerceret Dominium, ia

—

(IWKPK;

lance cceli minus pretii appendebat, quom nihi-

D

lum? ^ AdcóneàMatre fua, Dci Sapientia, de-

fni

eneraverit filiaMaria,ut quando in lucem primam

LUTT

rodiit, nihil lucis maternz attulerit, fed cceno

C

oblita, obfita umbris, interoriginales Ecclipfes

m

tenebrarum ínfernalium , totale claritatis deli-

j

quium paffa füerit ? Adeónein Virginem iniquum

Aonli

ceelum , ut Dei Matrem , & in ea mera miracula

ls of

expetantibus feculis, non Deiforme, ut de ea

N

fcripfit antiquiffimus & Virgini coevus Dionyfius,

fed deforme fimulacrum, orcí habitaculum, de-

Wi

Sul'.z 1

fideranti mundo obtruferit? Ante Luciferum

m

genita cft Maria : anteluciferas gemmas, ante lu

u

ciferas

!

Ya 106 du

ictudfan lt

eiferas ftellas,

Gemma cum primum conceptz

cehcis

funt, exarferunt inradiosfuos, in abíolutam, &

ii apcriu

debitam naturz fuz pulchritudinem emicuerunt,

irgäms Mat

& Virgonoftra, cum conciperetur, tota obífcura

um ficemi

emerferit, cum originalibus umbris lu&ata, &

yes ftelunz

tenebris infernalibus ?

Collige quicquid ardet.

natürz (

inpyropis, micat in adamante, in fapphiro ful.

idin d

gurat, in gcmmis'omnibusclarcfcit; Siomné ta-

jgrdhend

lis, imó, & majorislucispunctum, non tulerit

Juti detrh

primum pun&um conceptionis, calamo lapfus

, omne

eft, qui dc filia María Virgine intellexit iliud cffa-

u Rn

tum diving Sapientiz : Osne aurttm incomparatio-

gt um g

neipfius , tanquam arenaveputatur , ( tanquam lu-

;bfo]llhf fi

$umatgentum. — Omuem lapidem pretiojum nowcom-

yiump

paraviili 8ap. 7.. AÍcendamus ad fidera, « Ex hic

ytiti , !

ante omnia cee!ilucifera in utero divini conceptus,

concepta eft María. Conceptz funt ftellz , & per

ninium , L

m DU/

imperium divinz omnipotentie natz ; & veratá

iemia, b

funtin cuflodiu, € illicà dixerumt: ad(umus.. 1licó 1a-

erint cum jucunditate illi, qui fecit eae. Bartcb 3. v.3g.

(em Ffimm

" f ia

Concepta eft Maria, & luccem omnem przcluferit

lo Bd

infamis peccati macula, & non illuxeritilla cum

jucunditate illuftri , fed ingemuerit, fub vz criftia

yiuir

il

ii

non luxerit illa cum jucunditate, fed divinos ocu-

l

los offenderit feediffime macule abfurditate ?

T

Concepta eft Maria, nec dicere potuerit : adfum ;

T. ( a

Dwnyfïw

profervitio Domipi, fed pro mancipio Diaboli,

jum, *

$tellz non funt mundz in confpe&u Virginis, &

tamen clariffima in conceptu fuo mundities ftella-

u

a lr

rum , obíufcarc potucrit claritudine fua conce-

' d

ptioncm

WU 107 488

ptïon em illius ; quz Ab eterno ordinata fuit ,ut effet

fsl

(itit cono

purifima , & illuftriffima creaturarum? — Quis

Süüsproger

tam abfona credat de Virginis conceptione, aut

prafumat de divina difpofitione ? Mater Ecclefía,

attmzluci

dhiatüm

cum illud fidus illuftre , naturz prodigium & fa-

culorum, Virginem fimul & DeiMatrem in con-

veuiginem

Ym, D

ceptione fua videret exoriri, cum ftupore excla-

qucqidy

mat: Cant. 6. Qua e[l illa, inquit, qua progreditur

quafi aurova cotfurgens , pulchraut Luna , eleca ut $ol?

T perfe

füreleth,

Vna e[l perfela mea : unaeff matris (aa , electa Genitri-

«u[ua. — Viderunt eam filie & beatiffimam pradicave-

p etaf

yun.. Totapulchraefl , && maculanone[linea Cant, 4.

puinfo

€76. Quotverba, tot myfteria; que myfterium

Venietfn

hodierna feftivitatisaperiant ; quotverba, tot a«

üed fäxum

( [I'f/üfimän

«umina, quz lividam conficiantlinguam, & fly.

lum columniatorem configant. — Quantum por-

i QUoops

tentum eft tale Matris Ecclefie de Maria Virgine

ET

praconium , cum macula originali compofitum !

RE

zanta fructuum dulcedo , quomodo radicem fa-

DL

piet, tanto flygis amaroreintoxicatam ?. Si beatif-

N

fimam in conceptione füa agaovit Mafer Ecclefias

LUR

& pradicaverunt Filis , ubique viderint effe imma-

J W"Dus T.

«ulatam,

Quod beatum , idem & ex omni parte

fäkbti of

perfectum eft,. Nec hebes philofophus beatitudi-

| tanþu; M

nem concipit, cum enormi macula combinatam,

j *S'S.ve!i[

Siunacítmatrisfue, non habuit mater illa melío-

hmi.Hahe

rem ; Si una electa cft genitricis fug Dei Sapien-

Ms

tiz, non habuitaliam digniorem, nec in conce-

M

n

ptuDei, necincffe&u, Siuna perfecta eft , quid

ER

períc&ionis ulterioris cxigit ínvidia ? — quid

fi

N

I

defe&tus

.

W 108 0R

qulils ud

defe&us livor comminifcitr ? Utaurora progte-

um Q

ditur concepta María; vel auroram , ut fpurtam

,ccptionc, r

Solis progeniem traducant adverfarii, vel Mariam

aternz lucisfiliam, ilabeinfamiabfolvant, pyl-

Jaer d

cbraut Lutnaef!. Cant.6,.— Non defe&uofam Lunze

dgum u

'

trem n ao

vertiginem trahitad fe, fed formofam pulchritudi-

nem, Delicatiffimum objectum cft pulchritudo,

lupore eui

n gt

quicquid vel minimum nzvum admiferit, ab enco-

mio perfe&a pulchritudinis defciffit, Progredi-

TU

d at

tur ele&a ut Sol concepta Marí. Sol vas adimirabile,

opus excelfi Eccl.23.. Labesoriginalis vas deteflabile ,

u ul

at C

opusinferni, Numquidin vafe peccatis polluto in-

veniet fanctior oculus, in quo fenfum admiratio-

u m)'&mlll'u'

verbo, I*

ne defixum fufpendat ?. numquid in anima Marize

faediffimé maculata inquiret relipiofior affe&us ,

guam; i J

yumum p*

in quo opus excelfifufpiciat ?. Fofuit in Sole Taber-

taculum faum DEVS. Pf 18;

Pofuit in Maria Vira

j Vg

gine,&Matre faa, Chriftu, O! indignumfedile Di«

yyoli

vinitatis, quod violenta poffeffione infedit, &

p

, Sibet

polluitOrcus , reus violatz diving Majeftatis,

Throni, & fedilia Regum facrofan&a fuerunt

um p

Gentibus,, ctiam Barbaris ; & fedile fammi R e is;

d

fedile Dei orco devotum dici tolerabitur ab ama-

onipft

toribus Marianis ? Capite luebat, qui Throno

,ai

K cgis , velinfcius infediffet apud Perfas, & Mace-

j

jf

mfllo

dones,Habet & Chinenfe Imperium fimilcm pro«

j

qSp [

pe Throno Regio , ac Regi ipli venerationem,

Ruborem incutiat fapientiffimorum Regnorum

f toncf

dT

Ethnica difcretio , vcl dignior de digniffimo Chri-

fti Thronoopinio , majoremaftimationem con-

, qmd

ii

u

ceptui

o

109

OR

ceptui Mariophilorü conciliet, T hronus Salamo-

bus, if

nisR egius Virginis Mariz Archetypus, omnia ad

Qu

normamattis exa&a habuit, omnia ad miraculum

Laadb

alchritudinis eximia,

Nihil híc mancum, nihil

t COI'pO!

invenuftum, — Non eff inventumopus imile in univerlis

TDocthri

Regnis.

Et Thronum diviniSalamonis ita defce-

o'n[cwaxior,

daverit orcina fpurcities, ut terris naufeam cieat &

hhtant,

ccelo graveolcntiam ? Nihilillethronus fupra vul-

tf

us hominum communce babuerit, fed omnia cum

LUA

czteris Ada filiis, & filiabus, communia: Quid?

fititer gl

Adam ipfe, & Eva divinz Majcflatis perduclles;

Ti o

& totius humani generis proditores, cum in mun-

Htt) m

dum hunc prodirent , animas na&i fuerintab

Galilæis f

omnipeccati nzvo immunes , & anima Mariz Vir-

«pta Yi

ginis tam obíccenos habuerit conceptus, ut elui à

( dGilos

fordibus eam oportuerit , antequam divino bene-

Vittnr &

lacito przfentaretur, Dices: maculasin Sole de-

nl ]

Prchenderunt recentiores Aftrologi, & pecca-

m

tum originis in Virgine repererunt Juniores ali-

dtprdy

quot Theologi. — Hoceft, quod, fub initium di-

fam,'

&ionis, querebar, nimirum : nimium faperefe-

(itdys

niora fzcula noftra, & T heologosin eis juniores;

lunor

dum füper primos nafcentis , & adolefcentis Eccle*

hnj

fix Patres, quilucem, & fapientíam , à Chrifto

VHl f

ipfo, os ad os olim hauferant , nunc fipere

[ mafüfm

videntur. Àn in fecretaSolis cubilia, tubis, &diop-

Wa

tris fuis,pr veteribus,penitius penetrarint novi A-

Mif

ftrologi?aliorü judiciü efto,oc fcio totá adverfari

Y g

antiquitatem

H

5

neque tam lzva junioribus ple-

WMM

tilque mens cft , ut maculis illis, feu tenebrioni-

| Uing]

bus;

w no AR

:ofus t

bus, infict credant Solaris fubftantiz claritatem,

!

yis, m

j

Quid fi maculz in Sole videntur, non funt? Di-

a miracuiug

ftantiaobje&i, difpofitio acris, interjectus alio-

nancum, n

rum corporum, in tubis opticis vitriariz bulla ,

il

macularü inzqualitates, & diverfz, eodé tempore;

onis tadét

obfervationes , oculum , infirmum judicem, facile

ufenm dttd

infatuant, & feducunt.

Quid Sole lucidius ? excla-

nuslip

mat Ecclefia(licus ,. && definit quavendo,. Eccl. 17* v. 30s

dompia d

Sola via , & lux , integra efl , etiam mier oppo[ita , quo-

ia Qu

tiesinter nubila luxit, non eft ferenü minor.. Aitxquior

l perdurll:s,

Judex Komanus Philofophus Seneca. Ep. 92:

cuminm

Efto tamen maculas in Sole viderit Galilzus de

i fuerinzgï

Galilzis fiderum infpe&or : non viditillasin con-

aM

cepta Virgine , Filise Marie, & ipfe (c) Galilzus

de Galilzis , fiderum formator, & dire&tor, Non.

vis rl

[rino Ut

viderunt Apoftoli, quorum plures Galilzi, qui

nihil nifi pulchrum, & illibatum, nihil nifi fan-

sinSoled

&um, & immaculatum , in Virgineo conceptua

[

anlort IJ'

deprchenderunr.

S. Jacobus major , in mem«

brana, Thefauri inftar. Granatz reperta , ait $

b initumi

qued Mariatm nen tetigerit primum peccatum. Jacobus

" [gp:re!

" juniüffS'

minor, Virgmemillam inumatctlatam dicit, dj* omnis

bus modiiyrepreben[om. . Andreas , terram Virginens

(

" 0

ex qua formatw efl fecundus Adam , nunquam maledi-

Ritc I

Gamofhrmat, Ignatius Mortyr, in ea Virginenatu-

rambumanam , eum fanlitate natura Angelica focias

lbist &'dl??

rintnon

tam confitetur. Dionyfius Arcopagita , qui teftis

devifu, oculis corporeis eam pariter infpexit, Dei-

Jfa

adie

dbir!"

fovme fimulachri vocat, divinofulgore circum[epsii. Sà

ultimis fzculisin contrariaabiit Bernardus : mel«

d

(f

h

lea

* n m

leahzcapicula, fiaculeum fixit , aculeum perdidit,

efpni,

diviz bt

quando in luce San&torum abditam fibi eoufque

veritatem , propius infpexit,

SiDo&or Angeli.

finit mir

€us, de conceptu Reginz Angelorum minora

Ofluy, ve

Jrnprám m

Angelis, minora Lucifero Angelorum principe,

de ealocutus eft, quz tamen infplendoribus San-

corrupro, ql

&orumante Luciferum genita eftin divinis conce«

d at

tibus ? forté in fatis fuit divinz ordinationis , ut

p h dt[*

qui de Filio bene fcripferat , hallucinaretar im

Csl

matre, teftante, exoreS. Brigittz, ipía Virgine?

hi! conci

, lb Y

colatam ad tetmpue veritatem conceptionu immaculata ,

dit pluriusn z.elus patefieret , ut mariophilorum aperi-

tit ftqi

returaffectus , & inter pia Ss, jurgia,tempore prz-

ltoper

finito, illuftriorifidere, - veritas aperta clarefce-

P?"sl T

ret, Epiphonemacfto

.

D

Quaretur peccattsm illiuss

& Dttia n

£ noninvenietur Pf Yo.. Frendeatorcus, ringatut

L

livor, María triumphat. Quaretur peccatum illiw ,

! L

Q non invenictür.

Quzrent amici, quzrent ini,

li, M

mici, querentamuli, quzrentinvidi, quarent

LT

*

*

Catholici, quxrent Haretici

Quaretur pectae

| Uftpti

:

sumillius, €* non invenictur.

Nimis verbofus vi-

At

|tmj

deor, &hincforté odiolusorator, Demini Soda-

| Alilgy

les, quod eaprolixiàsinculcem, de quibus & fi-

|

| Tünt litero

des & pictas veftranunquam vacillavit, Liceat ta«

| mdia [Ul

men adhuc ftriGiim & verbulo expedire paucula ,

( (.L.lmNïhm

qua mores informent, & inftituantanimos, Con-

] t,vignvam ä f(

ceptus noftros ad conceptionem Mariz examine-

"Ut

mus, Hecimmaculatafuit, innoftris pene nihil

P?ïiunï m

eft defcecatum. Cogitationes noftiz conceptus

mm(

n

noftri funt, quos in animo noftrotanquam utcro

"o

effiziamus,

.

Wee 9 OR

wleumprdi

effigiamus, Si ad prototypum humanz legís, ac

v (b eotlt

divinz, facultas conceptuum formatrix fe nonaf-

)oor Ang

imilet, mirum noneft,. fi vel feetus przcoces ab-

lorum m

ortimus, velmera monftra parimus, & colubros

propriam matrem laceraturos.

Ab utero enim

ympri

endonbur

corrupto, quidnifi diftortum expe&tabitur? Inde

diviniscot

eft quod natura noftra, à primis parentibus corru

ndipztionhf

pta , in defcétuofos & deformes fcetus , fcecun-

(lucinareut !

diüs plerumque erumpit, — Higc dolor , binc lacbry-

,iphligi

$i4! concipimus dolorem ,. & parimus iniquita-

tem, lob. 1s.

;nuimmäruhl(»

Concupifcentiam fervidiorem cer-

hl

tior fequitur conceptus , ajuntPhyfici , fed nog

d

ideoperfeGior , quia fervor rationem anteoccu-

pans , in multis folet cxcutire,

pertà du

Triplicis concu-

pifcentie noftrz conce

ptus, & foetus defcribunt

at

Apoftoli. Quicquideflin mundo conuuipifcentia carnie

g, gt

T

&ff, comcupi[centia oculotum , v faperbia vita. 1. loan-

qugtentP

Whbi. Vuw4ukque, autem , tentatur A concupi[centia

fua abflvacus , Cv illeus 5. concupi(cemtia autem , um

jdi, q

m

€onteperit , parit peccatum ,. peccatum eumcon[umma-

jl

tum fuerit. generat mortem. — lacob. .. y. 14 (* 15,

yiiit

Alii honores concipiunt, ambitione tumidos ge-

D

i

runtuteros, & furcas pariunt cum Amane, fu«

fpendia cum Abfilone , rclegationem ad beftias

jl

j

jl

cum Nabuchodonofore , infamiam ; & militeine

jicpt

.U/J,

j5

dignam à fcemina imbelli cedem cum Holoferne;

rizf)mmi

I

)

Aliiaurum, ac argentum concip

a

iunt, & naufragia

jl

pátiunt cum Mercatoribus, f

urta & fraudes pa-

j p

o

ziunt cum Monetariis , mille pericula & tedia cuna

m

?&yari-s omnibus, — Alii voluptatesconcipiunt, &

cune

ffi;liflïus'

AR n4 A

éutnDina, Patriarchz Jacob fitia jinfamiam familie

ny

ariunt, adulterium & homicidium cum Davide

& Bethíabea, inceftum , & excidium cum Amone

]

& Thamare innocentiffimi Davidis filio & filia lu-

xuriofis, Si fan&ioris fübinde conceptionis fe-

menanimoillabitur, ftatim , heudolor! fuffoca-

tur in fui primordio , vel in petram incidit pro»

l

[

ventu dcfpcrato ; vel, fiad partum , forté fortuna,

]

lg.

deyentum fuerit, deficiuntvires parturiendi , quia

robur divinz gratiz , demerito ignaviz noltre

fubtrahitur.

Finio, & Dominis Sodalibus mei €x a-

Á

nimo precor, ut cos cogitationum feu conce-

Ont

ptuum fcetus, ín terris anima eorum concipiat;

Ym

üi olim in ceelis , adSolis zterni oculos explorati,

ütouret

m

maculas nullas exhibeant , fed ad saormam Virginci

conceptus, toti illuftres, & immaculati , in ljuce

t

t

San&orum omnium , non degeneres noGuz,

i

&N?

fedgenuinz Aquilz , clarcfcant, Dixi,

U!Mlug N

Wt j

NO T £

-

Um) d'

U l

T

(a) Nodu -Gordiw , à Gordio Rege Phrygio togno»

dMope

mrinatus , quia indiffolubili eredebatur , exiit oraculum:

Ti

euiri fóre Regem , qui lnmc nodum [olveres;. quod Alt-

Titt n

ecander Rex, cutn aliter non poffet , gladio prefitit,

m .

"

ümmllm (

.. (b) Oddipus Thelartm Repia Filits fuit , qni mot-

Q

ftri spyngi anigmata , ob ingenis acumen, folvere potuit»

Att

i

ttlam«!v

V $ j

(c) Gulilaw de Galileu crlebri Aürvlvgäfg;&

à

YNok us dR

famitmfin

m m D

FESTO CONCEPTIONIS IM-

mcum A:

MACULATA B. V.

lo & fl

EU UR Bu

Once[»(ion(i-

folor! i

CONCIO 4II,

fri inciditp

f

Es ecce : figmum magnum apparuitin calo:

foudfote

vuietdi C

Mulier amicta Sole, Ó Luna fub pedibus

qurz 10*

ejus,

Apocal, c. 12,

il nv

Afterifmus Apocalipticus;

IIl iCU f?m

On omnia magna funt , quorum magnitudia

N

nem, exilipede noftro

m m

exfurgunt in montem,

menfüramus; qua

al

excrefcunt in rupem, exal-

mun Vi

tantur in turrím, elevantur in obelifcum, fifti-

u/m' ) DL

giantur inpyramidem, infaccuboscollo montes

jes 100

Olympum, & Atlantem, acuminantur. Quz-

)'lïi-

cunque inex

pertos oculos, magnitudinefüa, fub

initium feri

unt, ea plerum

que dehifcunt in pun-

&um, diffluunt in atomu

m,-evanefcuntin nihía

lum, fi experientia, rerum mult

9 grandiorum ,

T

yyil

imperitie noftrz accefferit, — pu

er magnam cre»

dit paludem, aut pifcinam , do

W m

mare non vidit va

mefticam , quia

;

fto zquore orbi toto circuma

fluum,

Summum utrbis fuz Templum , etianms

F'[!WJ

fummum

orbis, autumat ;

nz Ephefi

quia Delubrum Dia-

jl

m

n£ non audiit, nec adiit Salomonis

m

Hierofoly

mitanum Sacrarium , illud orbis, hoc

Á

etiam cceli miraculum : quia non infpexit Bafili-

jj

u

cam $, Sophiz Conftantinopoli, Romanam S.

[

f(

&

Petes

WoMe n6 3

petri, Parifienfem S, Dionyfii, Hifpanamin Efcu.

fror, em

riali, Fanum Tunctanum in Barbaria , Feffanam

tionp, |

in extrema Africa, Cufcanum in America.

viderique |

lunbdit

Fateor, Domini Sodales , ctiam mihi fübinde pra^

ftri&os fuifle oculos , magnitudine rerum minimé

& df

zílimandarum. Fuit, cum magnum aliquid ineffe

tint o

Wal

crederem Hiftoricorum Prodigiis , Sibyllarum va-

ticiniis, Delphorum oraculis , Harufptcum augu-

godftunt

riis, & extifpiciis , Poetarum deliris enthufiafmis,

iecomm,

Exiftimabam patere per hzc aditum in fecreta ali-

p

qua Divinitatis penetralia, & propriam foli Deo

Qu

futurorum fcientiam, iftis quifquiliis quafi vena-

quis n

Tet, o

lem proftitui. Verum cum à profanis ad facra a«

nimum transferrem, & àPoétis mendacibus, ad

hml &

ao

veraciores Prophetos ftudia mca diverterem, quic-

If

JWtto

quidin prioribus anteamagnum credidi, id omne

oculis meis ccepit evanefcere in nihilum ; inanem

Whï h

"

I

*

|

Éthnicorum oraculorum pompam ; prophetie

ibl

la

Chriftianz veneranda au&orítas , magno quafi

tcrmïm!

al

hiatu, abforbuit. Taceorcliqua. Una Apoftoli

ll äpcm |

quantum nd.urgït &

tb

Joannis vatidica Apocalipfis ,

multitudine myfteriorum, &

miraculorum ame

qUide [

totnodis Gordiis

plitudine! quotpropeapicibus;

('Ongmm

eaintricatur , quot fyllabas , tot Delphicos tripo«

J G]

descompleétitur, quot verba numerat; tot con-

——

i APOC

tinetSacramenta, In hac Ecclefia militantis , &

bb

-

Ü

Triumphantis, futura viciffitudo, certamina & lau-

"W Y

ri, bella & vi&toria, vivaci penicillo, fed fub obícu-

W

N

ris coloribus, & quafi poft fiparium, adumbrantur,

D'fg

in hac Apocalipfi, inter 7. candelabra aurea;

li clL

Dcifiliusauroommi, & Sole auri parente, illue

.

wexe 7 WE

þanam?n t

ftrior, emicat ; in medio fedilium r2.. & 12. Se-

rit, Fs

niorum, Dei Patris diviniffima Majeftas irradiat ,

ymeras

viderique fe finit, fine oculorum difpendio, qui

iiibindeg

lucem babitat inacceffibilem 5 Hic ftella vaftiffimis,

qerutm mini'..

& diverfifimis corporum orbibus ,

& via-

máliquii

rum orbitis, in ccelo inter fe disjun&tz , inamicam

Synodum conveniunt, ut in fertum coronarium

Sibylum!

apamis

coalefcant , mulieri uni imponendum , quz erat

In eadem A-

entüi

inter omnes fai generis benedicta,

TL

pocalyp& pro fabrica cceleftis Jerufalem, aurum

yiut 01

"

omne, &argentum, divinus Architectus colli-

!]

li quaü w

quat; inftru&urasmurorum , & portarum parie-

j dl

tes, omnis gemmarum & unionum pompa , Ery-

ngndäfibuslï'

thrzi, & Eoi maris Gaze omnes confluunt, &

limpidiffima chryftallus pedibus beatorum civium,

i

4ij, i

prompto & illuftri famulitio , fubfternitur, . mic

jjn; I

tubz Angelicz terrores meros intonant , & formi-

dabilia znigmata ; tonitrua, inter collifasatroci-

D PIOP j

maüno qt

ter nubes , vocalia, portentameraloquuntur , fo«

li aperta Joanni ,

( A

cztero hominum generi infcru-

tabilia — Hzcomnia quis & fignaneget , & figna

p d

'aalIO;' ( SJ[

quidem magna , & maxima prodigia! Nec tamen

eo nomine compellat ipfaJoannes. Sed,quando

nodeGa.[u:l

ostl"

jubar Gloriz Marianz pr

ognofticum , inter tene-

Vphft

d

j U

[1[00'

bras Apocalypticas, auguta face promicuit, tunc

in extafi fua magis adhuc extaticus Joannes : Et

iftntis

min d

