poneretin Sole tabernaculum uutm , & lucerctomni-

um ludsto

bus, quz latere infraomnes voluerat. Interpel-

erpetuowïf:

laffet credo , fihodierno Purificationisactui inter-

confidis!

fuiffet aliquis dignitatis fuz retinentior , & illuz

punbcrt

Ürium natalium magis ambitiofus zftimator,

Mitis du

Quid agisdiceret, O Maria ? quid turbis te im-

tais t J

mifces ? quid fceeminarum inibecilitati te fubjicis,

n humanz d

quz fupraturbam elata, inter mulieres benedi&a,

NI

t

-t t000 Cüo'

l

nec primam fimilem vifa es , mec babere (equentem 2

odicin t

Quid cum ancillis Herz , cum famulis Domínz,

l

l

cum pediffequis Reginz? Quid umbras fe&aris

faria il

]

, thntss

ubi omnia in pleniffima meridie clarefcunt ? ubi

iommesaltit

circumdat Sol, fubfternitur Luna, ambiunt ftel-

lz, & in cuftodiis fuislucent cum jucunditate , ac

g. Mf

totamte illuftrant2 Quid fplendori cum umbris,

t

TEUM

luci cumtenebris, Soli cum maculis? fi maculas

in Sole vidit Galileus de Galileis, non vidit in te

i D

Chriftus, &ipfe Galileus , necinfpe&or tantüm

dionie

fiderum, fed etiam effector, Quidnivi cum fpur-

n n

T 4l if

citiis ? Virginitati cum immunditiis ? Dei mater,

nitati cum commmunibus fceminarum miferiis »

fccndïfl arvu.i:v,

ul P

Quidfan&tificabitlex, ubi natura nihilmaculavit?

gt

ubi nec conceptum vitiavit voluptas, necpartum

j/

(mjs (

violavit infirmitas, nec Virginitatem defloravit

DeiMaternitas, Non congruit, aut fanGtitati tux

n, I li

n

aut nobilitatituz , Ó Virgo ! tanta, tam propudio-

fa excellentiz nativz abje&io, Nobilises, a Pa-

dicle:

jf

qn

triarchali, Ducali, Regali ftipite fereniffimum tra-

«

j

hisfanguinem, Patriarchalem fan&titatem Duca-

h

em

linbw

x

WODR 348

lem excellentiam, Regtam przrogatívam ; Pa-

!Nm i e

triarcharum gloria ; Ducumlaurea, Regum CO«

mipnitudin

rona, Regum neptis, Regum filia , RegisRe-

ceiterrany

um mater.

Non decet tanta nomina in . medía

din Verhun

foeminarum plebe obíordefcere , tam illuftcem

Qf tntO gf

fanguinem commifceri cum plebejo ; fed difcerni

ww [

à vulgoeam, quam fupra vulgus extulit, & condi-

Immculatacs;

filtyt fe i

tio naícendi, & Deibenediáiio,

lii dj

'

noneget fons puritatis Lavacro Moyfis, Sancta es;

eistma o

fupergreditur plenitudo gratiz Jurisdi&ionem

Qd utero]

Aaronis, Non hypocrifin metues ? non Ange-

lh müpisp

lorum convicía, qui quod omnibus manifeftüm

rft ) PUrifica,

effe cüaperent, hoc eaanimi demiffione palliarido-

Vtarety.

lent, & propeindignantur ? Fatere tandem quo

Mu N

es : Mundi miraculum, fan&titatis compendium,

itt Maig

delicium T rinitatis

*

*

Patris Filia, Filit Mater ,

fponfa Spiritusfancti, — Domina es, heriles ani-

Bbf

mos , fpiritus dominatrices indue, tuere dignita-

lt, W

tem ; ne per probrofam humilitatis profeffionem

f moditiffn

ludibrium incurras Majeftatis, T'alia Mariz obji-

cæïumipfo

ceret purificantis fe Virginis fpe&tator aliquis ho-

1a Cudllmu

diernus, Thrafo elatus, pavotumidus, qui vul-

ütpublies

£uofo fupercilio criftas in faftum furrigit ; víx

& Onn

terram pede dienatur ; fublimes auras captat, 1e

M

lubricante vefligio in geminum Icaro funus ple-

1 Ofuma[

runque revolvitur, ruina dignus, quiaad magni-

Mi

tudinem conniti vult , non per humiles virtutis

g.axt T fa,[h

radus , fed per fublimia arrogantiz przcipitia;

Tsf

(

Quia lucem quarit non inter humilia latibula um-

"tl

onti$,

brarum ,. fed per fuperba incendia Phaeth

Vim d

Non

5

WeXe 3490 of

vt h

Non ita egit Virgo Maria , regulas acquïrendæ

, Mno

magnitudinis ab eo cdocta, qui feryum induit, ut

Coarctatus

i, Rrg:st'

ceeliterrarumque adiret dominium,

mina n a

eftin Verbum, & quidemabbreviatum , ut poftea

ts z

ore tantó grandiori fua loqueretur, . & dilataret

Ut exaltareturad Patrisdexteram, hu-

od di'[ce:tln

imperia,

yin, Runté

miliavit fe ipfum , ufque ad publicam infamiam,

lmmwhm

fa&us abje&tio plebis, opprobrium hominum ,

yls du

peripséma omnium, Exemplum Verbi hujus ,

Ti

quod utero Maria peperít , imitatione fua expref-

;? no) M

fit, magis—gratiofa Angelis, cum gratiam occulta-

s m

ret , purificandalegaliter, quam cum gratia plena

nepllit

falutaretur , autlevareturin ccelum , regaliter co-

ronanda, Nonfapithumanz ambitionitamlucu-

: tand;rqü

I) ,ixïdium'

lenta Mariz humilitas, Horret umbras arrogans

]

g a

multorumelatio, amat lucem, quz fine ulliste-

nebrarum involucris à pleno, & medio , Sole abfi-

f hffllks af

"TU

lia Hanc lucem honoris, aut amoris proprit

j rOfemüïif

fi modiciffima nubeculainfecerit ,. jam in umbras

j

ccelum ipforum , & in iras contrahitur , jam fulmi-

nacuduntur , & fulgetra; furfum deorfum volvune

" a]iqu"f!'

'

tur publica, modo ne delibetur au&oritas príva-

s

D

í

ta,

m rr,gl[

,U

Omniain rogos & flammasabeant, residané

Í

infavillas, & cineres, modo ex táli incendio , &

j [gPU[)

bufto fumantium, fübinde etiam Urbium , & Pro-

m

naädmagm,j

vinciarum, honoris proprii novus Phoenix exfur-

gat ; & faftuofz ambitionis incrementa luculen-

T V'm,u.U

i

tiüsinclarefcant, " Tales Ípectari plerumque ma-

:

ht

u

luntinlucepopulorum , quaminluce Sanctorum,

Dhod

honflï*

Nullum diem faftum cenfent, nifi quem dignita-

y

tum

WUR :o AR

tum illuftrium fafti confülares, perpetuo felicitaz

Aetihctum]

tis curfu , fignaverint, & trabaliclavoin Capitolio

furis grudi

gloriz defixerint, Non afficit eos fplendor, aut

cem intendi

luxalia, nifi qux jn purpura , & officits purpuratis,

mogtnez f

effulferit,

Quid? quod ipfos centones Laceros

Ti cnim jin

Árcerifet

hzc auta fuperbiz extollat ? difficilius arrogantia

caremuls , ait non nemo veterum ; quam auro &

Jupila, ni

gemmis, & plus eft animum depofuiffe, quam

Qs minimg

cultum,

Hoc enim abje&o, sliquando gloriofis

('clicfras- t

tumemus fordibus, & vendibilem paupertatem

hoculis fuis

populariaurz offerimus, — Grandia , illuftriaaffe-

Ainasquer

&amus nomina, & non reflectimus, quodventu-

ti&us e fb

ranon fintinlaneem divini Judicis, tam gravesti-

etontes af

tuli; titillant quidemaures, fed afligunt confcien-

Vaj

tiam, Quid Amano profuit fupra dorfa Principum

| s b

Perfirum & Medotum ,. ercxiffe gloriz folium,

AUttto v

fueiffe umbras nominis, & lucem publicam ambi-

Wb u

vifíe ; fi hiíce gradibus in füblime patibulum afcen-

GDj

furus fuit, infamis ligni, illuftriffima appendix ?

ptotuli,

Divinus in confiliis Architophel peifimé fibicon-

Pyramidib

fuluit? incidit inlaqueum quem Davidi paraverat;

geml hOm

fufpendio interiit fui ipfiuscarnifex , & ambitio-

m |pfr

nis pinguis vi&ima,2, Reg.17. Ingenium Arifto-

tenebri et

tclis Euripus forbuit, & animam forté Tartarus,

Va &

Circuli Archimedis ïpfum auctorem conclu-

j aam clarm

Ícrunt , cumhoftilis gladius incubantem pulveri,

T i a

& lineas defcribentem ultimz mottis linez admo-

t eülS IUm

veret.

Non ea folidaad veram famz claritudinem

lbt

p

via eft qua illi vanz glorig, &honorisproprií, au-

ll[()s

cupesad famam nominis colligendam connifi funt.

tügle ferm

Arti^

Si

w vl A

petuo t

Artificiumlucis &umbrz nefcit quifquis tam ob-

vt C?

fcuris gradibus;iter gloriz dimetitur, Umbra lu-

cem intendit non additionegradus ad gradum ho-

lao

mogenea fed oppofitione Philofophica; contra-

cispuptià

yones Lactro

ria enim juxta fe pofita magis elucefcunt, Non

lii

furrexiffet major inter natos mulierum Joannes

Baptifta, nifi ad corrigias calceamentorum abje-

j (*[Lüm dQ

;

Ex tali umbra

z()Mïl

&us minimum fe jpfum feciffet,

uandogïoriofza

fclicitas prcurforis inclaruit, Cum effet parvulus

in oculis füis caput in tribubus Ifrael fa&us eft Saul,

j pwpsmrïm

Afinas quzrebat, & fceptrum Iraélis invenit ; ex-

NU

tractus é ftabulo fulfit in oftro, Davidi de poft

; quodt

tm g(ï'v'vaï*

fcetantes affumpto , obvia occurrit gloria Regize

Majeftatis , & fceptrum rotare docuit iis manibus,

;lmrcon[f"*'"

df rindpd

quibus baculum , feu pedum paftoritium, pauló

Wæ (DEM.I

antetraCtaverat. — Nonobfcuravit famam Jofephi

umbra putei, in quem invidia fratrum Juyenem

;ublicamïmbï'

conjecerat ; facem hanc . Dei Providentia foras

gt

protulit , ut poneretur in candelabris Orbis, in

im3 QPPEII]CE,

Pyramidibus & Obeliícis ZEoypti,

Ut lucem fu-

e(ümc'liblc»:ï«

eret, hominesfugiebat Nicolaus, fed infequens

aipa

T)4

eum Infule fplendor , in latibulo agnitum , & e

tenebris extractum, infolium evexit, minore ín-

7€'nil!m u

l

j

vidia, & majore gloria, quia per umbras caepit

n

u

que

in eam claritudinem eluGtari, — l'iaras pontifïcius

r

in fylvis abditum Perrum . de Morono , incendio

: (

ceeleftis luminis quzfivit, & Romam attraxit nu-

jl

dipedem, promptiüs veneraturis populis pedes

iil

[lf:A

n

illos , qui Magiftra humilitate libentiüs in mor-

' ropfï

tuale feretrumafcenfurierant, quam in folium pa-

j

f

m

l

pale,

s

deMk 352

Ed

z

pale; Ita Orbi univerfo manifcftum fecit, quar- |atemamda

topere abhorreret. à precipitio honoris illius ,

tdis, hodie

motís volj

quem tam gcnerosä calcare ceeperat, cum rariffi-

mo exemplo ab eodem receffic, malens inter fylvas

|hretintg

virere & fcondere virtutibus, quam in purpura pe-

imitiliu

riculosé efflorefcere.

Domini Sodalei : hc de luce

acomaenda

& umbra Sanctorum ars fuit imitandanoftrz po-

Qj wf

fteritati. lllofteiffimum hujus artis magï&erium

| lii/lilllnfülgm

hodie exhibuit VirgoMaria, có profundiüs inum-

bras deniiffionis feimmergens , quó diviniüs eam

Spiritus fanctus obumbraverats vel ideó digna ut

TBSTO

has propriz abjectionis umbras Sol , & Luna, dif

€uterent , & corona ftellarum duodecim, tam fub-

lY

limi virtute corufcum caput irradiaret, Maxima

quzque corpora Soli expofita maximas umbras fi-

bi adjungunt, fola illa quz Soli perpendiculariter

lia

opponuntur corpora, umbramfni infe ipfa refor-

bent, Ita& maximus quifque SS. magnitudinem

fuarh maximéocculuit, Umbram demiffionis ifti

N

tantüm oderunt, qui caelo dire&é oppofiti, cum

On d

00j

Lucifero (upta A[fra coli exaltant folium [um, ut tane

quam fülgar recidantinterram , futuri mundo ni«

Titta die;

miumambitz vanz lucis infelicia ludibria, fibi Lu-

It

prop

€iferti, aliis tenebriones,

Pro Epilogo votum

fumD

qd i

adjicio ut Jefus Chriftus Dei Filius , Lumen ad vt-

! Ril

velationem Gentium , ile fplendorglorie ; € figura [ub-

ts ll'[qdml

fiantis Patra ; qui dixit de tenebris lumen [plendefcove;

W

Mar

ipfe elucefcat i cordibue ve[tri. 2. Cor, 4«. ut luceat iuu

Boy

DI

lls q

ve[tra coram bowinibu, non in fulgore elationis , fe

) mI[a

veftra in

per gmbras humilitatis , ut olim, cum

aternam

, Ti q

ääää'ä 33 $R

um Ro V

sternam claudentur lumina noCtem, & cereus fa-

honoris i'jui,

talis , hodierna benedictione facer , per umbras

Til QO Dd*

mortis vobis preluxerit ; ignoretis omne quod

vlensirtn

horret in tenebris , & ftridet in flammmis, fed

pupuip

eterna noclu cbaos immane diffugias , uthabet Ecclefia

Mi

'

m

st

incommendationeanimz , & deniq, amicli lumine

!

h

C.

gloria ficut veflimento , — in [Dlendoribus Santtorum 0«

,italv.ämo&ää

snium [ulgeatu in perpetuas aternitates.

Itl

TO

Qu

d

j

FESTO . PURIFICATIONIS

idi

T

ol, &U

BV.MARI .

)dft

1 t

, MU

CONCIO II

m5l

I

yhrit

Lumen ad vevelationem Gentium.

f Cndlï d

Luc. 2.

jnigu

? l

VQ 32.

ii

Sol femper oritur & occidit.

yden

im()wnïïï)

Ona dies Domini Sodales, mera dies , & mira;

e0

pl

Bona dies propter przftantiam munerum ,

i

guri UP

mera dies propter multitudinem luminum, mira

dies, propter prodigiofum, im templo, concur-

Id

i f

fum Dei, & hominum.

p !^

J

Bona, quiafummi boni

Dl

"T

revelatio ; mera , quia pleniffimz, imó infinitze

i^

j

lucis irradiatio ; mira, quia gaudíi, & moeroris

in corde Mariz Virginis, portentofa combinatio,

j"

Bona dies , quia fifta, & fefta, lztiffimi nuncii vati-

ylil

cinio , mera, quia fuda ine trifti peccatorum fafti-

o

dio, mira dies, quia facra, noyo legis novx, &

[

veteris

qu

dek 34 o Em

veteris; conjugio. lluxit hodie diesoptata, &

li pofler

fiedio velri

beata, diesamoena & ferena, optata cceleftibus ,

beata terreftribus, ameena ccelo, ferena folo,

horzoni t

Dies tot mcerentium ambita defideriis , tot flen-

Ybis Dong.

tiumanhelata füfpiriis , tot gentium votis folicitae

hutmin.

fa.

Dies dierum czterarum illuftratrix , toti ot-

m"m.mirzdi

Tloxit

binovum & admirabile lumen infundens.

Q ümimpen

hodie diesilla, quz verz dieiufuram , & poffeffio-

2

i UORH'S, l

r

nem, nobis nundinata eft, quando pari turturum

Lt ftoru

innocentulo, innocentiffimum pufionem nobis

| Rttt; &co

redemit, ütvanumdatáà primis parenti

businno-

fed nobis

fiti Qenera

centiam noftram, non Judzistantüm,

VoscateG

ino ite-

etiam, Gentilium poffcris , pretio tam div

| lmjre p

rum mercarétur, Quid agitis Ó Judari , Ó Pon-

E thtæ

tifices , & Sacerdotes, legis veteris, quidagitis?

BRU

uid exlege amentia legem veftram ipfimet confi-

OE

itis2 illeeft, quiventuruserat, vobis promif^

"i, &

fus, quidinani hiatu

alium cxpe&atis? Non fuc-

us) (OliS j

&iniftodo-

cenfemus vobis, fed condolemus,

SOMECPSISRENE

'mtidioe

lore de infelicitate veftra , : líquidiffima gaudiano-

| Rldet

ftrx felicitatis , avidis animis , captamus. Vos

i Calamimüs

fegni incu-

illum hodíe vobisintemplo oblatum ,

Gen-

atcrumim

ria redditis, qui cum à vobisabierit,

adnos,

Vos il-

fi And&ba[

tium pofteros,

faciem fuam declinabit ;

oltra

àdo

lum bodie, duobusfolis Turturibus;

aftimatis,

ü atflæ li Q

puerum, quem olim virum , mi

raculorum patra.

.

] Mm

ü tri-

I'lt[

torem, coeli & terrarum prodigium, non ni

mfüm

fcu majoribusn

ofttis

gintaargenteis , Gentibus,

y

vznundabitis , ut queri non poffitis , fipromiflam

h fPfsa

n

vobis, fed repudiatam , hareditatem ; nos Gentt-

1um

Pt J

IT

.

d r we

dioptt!

liampofteri , ex affe adierimus.

Vosexortum in

n lib

medio veftri Solem juítitiz Chriftum rejicitis, ut

, f

horízonti etiam noftro tantó citius illucefcat, &

eris, tt*

nobis bonz diei optimum diluculum , merz diei

! Wtis WV

ulgorem in gratia, & charitate Dei, flagrantiffi-

myir, v

mum,mirz diei ferumin quieteSan&torum crepuf-

i, V

culum impertiret, . Ita fcilicet in fatis veftris fuit,

if &P d

& noftris, utbenigniorem nobis, Gentilium £-

p gt

liis, fatorum ordinem divina bonitas contempe-

yfior t

raret ; & corruptio fortunz veftre, noftra felicis

xb

tatis generationem procuderet,

Infelices enim

fulll

f:änüf'

nos czce Gentilitatis cecam progeniem ! filumen

m d

n

de lumine Patris accenfam , conditum fuiffet fub

t

i, 0^

modio Hebrzorum finium , nec füpra candela-

1 qiii'

brum Otbis fuiffet expofitum ; fidiesillanon Ju-

2! limdw"

£orumtantüm , fedetiam Gentilium futura illu-

yobli ?mx

firatrix, Solis Hierofolymitani templi penetrali-

usl N

bus, folis Judzz confiniis, radios faos ; & comi.

lfs

$um

tem radiorum calorem, ac beneficentiatm , Coàat«

jj

&ffet & ciccumfcripfiffet, Certt hereremus adhüc

calamitofis gentilium circumfufi tenebris ; alter

j

alterum in vitia

TP

W

protruderemus , & pracipitia , ca-

adn ^

ci Andabatz ;

h

'[/l

ad Dcos noftros ligneos, & faxa

ïmäb

noftra, adgenicularemur infaufti Saxones;ad vete:

m qu

J

ta Patriz nofirz delitamenta converteremur, pe-

n t

jotesavis nepotes , infelicium progenitorum infe..

n

n mh !

iciffima progenies, ^ Ex quo veró elatum hodie

fuitéte

oribos

mploSolymzo centiumlumen , etiam nos

rof

in fpes ampliores elati fumus, & tenebrz noftrz:

fi

(u

j

veri luminis illuftratione cosperunt clarcfcere.

fj

L

'Tune

*

dexe 356 3

fine ftvoni

Tunc in lucos Gentilium Chriftianz lucis radii

fenfim infufi funt , & prima ZEgyptus primos fplenv

Gu ii

dores.excepit, quando ad fubitum Chrifti), feu

um preqnt

pup,

Lucis Evangelicz , ingreffum , caligante ad éos

.!pfam (Orque

Iplendores obtutu , proftrata in faciem Idololatria

Ioit, cal

procubuit, & Deaftrum fuum, Bovem (4) Apim,

li? totrica

fruftra immugientem , Deo yero quantamvisin-

Árénonnil

vita immolavit, . ITunc non amplius ignem pro

( qut Proph

Deo circumtulit Perfia. Non amplius Soli, feu

otienti , fenocciduo, tanquam Numini fup, in-

| tl

( olim, cum

clinabatur India , poftquam divinior lux ferire

j ütnatusin

oculos ccepit , & füperftitionum tenebras verz

| dN

fidei robuftiores radii abegerunt,

'Titubaretunc

LT

cep

it Jovis Statoris coufque inconcuffa Majeftas,

In rupe Tarpeja, Petraquzdam füblimior.,

facra-

! Mi

tio:is Fidei bafisfolidatacft, —In Capitolio; delu.

meföxww

a

bro Orbis celeberrimo, tot Gentium fpoliis, &

| l

ts b

monumentis nobili, vexillum Crucis fublimé fte-

l P

ubh'cum, j

|

(t,

M

tit, fignum Fidei de faperftitione Orbis univerfi

triumphaturz, Saxonianoftra, ut primüm/in

|

fidug

It

lucem iftam per Carolum Magnum protra&ta eft,

| mäf'*üwx

j otm.

non ples ultra infanire voluit, ad Columnasnon

tam Herculis quam Martis (a) fe

d in everfa It«

| gus, pfa*

menfula veteris farorís ethnicitefte,

acadminiftra,

A l

novum fidei fan&iori trophzum ftatuit, quando

lt U[erer(

mmblls |

Coloffum füum , Ethnico Marti fat diu famulatum

traxitin triumphum Mariz, acin Bafilica inter Sa-

uVI

j

l'l()obQ

xonescelebertima Hildefienfi, eum dedicavit, ut

q

tItim f

I

diíceret fanctioribus pofthac Divis fuccollare , &

illam in brachiis Mariz lucem, manfuetioribus

fU n yl

nunc

dHk 7 AXe$9

nünc Saxonibus fuis oftendere, qua ipfi, tanquam

a s

xprimml

!

h

Columna igni de node fuiffet ad falutem Chriftia-

nam przambula, Ingeniofus in fimeto Philofo-

» Cf

"ia it

phus Job ,' znigma proponit , quod fphingem

ipfam torqueat, & Oedipum implicet. Indica mnibi,

jl

inquit , c. 38, v. 19. fi noffi omnia , in qua via babitet

yem (f

lux ? intricata quaftio; Prophetarum oracula ,

antarm

ferénon nifi Prophetis perviafunt, R efpondetita-

j i

que Prophetz Principi , Kex Propheta : Pofuit

"E

tenebras latibulum uwm, p 17 v. 32, — Yta fané fuit

iminl?

olim, cum aut conceptusin corpufculo Virginis,

ior J 45

autnatus in tuguriolo pecudis, aut educatusin op-

Ts

Tib

piduli Nezarzi anguftiis , aut in templi Solymzi

aditis conclufus Salvator, occuluit fplendorem

af M

Majeflatis fuz , & quadam quafi umbra obtexit.

jitiot

Jam veró, cum à templi Sacerdotibusredemptum;

il

0:. mj

Virgineis brachiis exportari iterum videmus in

gum f?o

]

1iwllixsf

l

publicum, & Deus, qui dixit detenebris lucetm fplen-

yis I

de(cere , ipfe illuxit incordibusnoflris 5 ac Populus qui

u

fadebat in senebris vidit lucem magnam : 'Tunc enig-

u?

[mmum

mática Jobi quzíftio, ubi lux habitet ? aliud rc-

mtü&z :

fponfum exigebat , quod arguté dedit Pfaltes Re-

u

(Colm

gius , pfalm. 18, v. 6.. 15 Sole pofuit Tabernaculum

d [ at

fuum.

In Sole publico, in Theatro Solymzo ,

"

nf

utluceretomnibus, qui pro omnibus erat ortus.

hh D

Omnibus expofitus eft, ideoque nec folis bra-

utamü] n

chiis Virgineis efté templo exportatus , fed vica-

jj

rio obfequio brachia fuppofuerunt plures ; & plu-

Accepit

1 dcdïm"'

rium finus Divinus Pufio perreptavit,

ccollm

cum in nlnas , fenex idem & Sacerdos Simeon :

f

Y;

Accepit

It

|

l

duie 358 a

Accepit Anna Prophetis & Vidua ; Accepit Vir& — luilisibit

Conjux Jofeph « Accepit Adolefcentula & Virgo

centoridem,

Maria , utíciretfexus omnis, ordo omnis , & a-

qium hod

tas, nonuni folüm hominumgeneri, nonuniter- ilinm,

rarum hemifpherio , natum Solem iftum, fed in

limexortun

lucem populorum omnium, & falutem , corufca- t magis;

tum.

Quis exprimet híc tuos ó! Simeon fandte

miorfanouo

Seraphicos affectus ? quis lu&antia inter dulcesla-

Vfitut A

crymas fanctiamoris fufpiria, quis mutuos fenis

dtmyd f

& puetri obtutus, quis Annz vaticinia? ftuporem

105 bf

Virginis? ]Jofephi exultationem ?. Omnem hic

tiam nosf

conceptum abforbet & fermonem, myfteriiam-

ttbus, &

plitudo.

Gaudia tua invideremus tibi O pivine

|

l

4 DImatl

Senecio ! nifirevereremur canos multi temporis,

! Nedüvites

nifi concederemus ztati tuz , & neceffitati,

Da-

htqn, (

culum fenectutis quzfivifti; quisinvideat, firo-

Qs c

buftumarripis, quinon onustantüm labantis zta-

E

tistuz fulciat, fed ipfum etiam coelum, & terram

eddivrig|

fuftentat? Caligant oculi fenum ; quid mirum,

t0j0ne 1

fiinSolem tam avidé refpexifti ? qui vitium fene-

tdliscior.

G corrigat , qui hebetatam aciem oculotumcla-

r lg,

rificet , & reaccendat ? Familiaría funt devexe

l

Ambie

atatl frigora ; quis fuccenfeat, fi ignem injecifti

fachig

in finum , qui glaciem fene&utis emollíat, qui

Itus Ecc

rigidos artus confoveat , qui fpiritus languentes

Phitur

excitet, & exhilaret ?. Verum nemo pote[! accendere

Wmnu) V

dgnem in [inu fuo ut veftimenta ejus non ardeant;

.übuïfuis 0

nemoambulare fixper prunas, utnon comburantur

Ib

planta ejus. Proverb. d. ».28. . Itafané eft. Non

Utis &Ihg

uftus tantüm fuit $ fgd & combuftus Simeon : in

l9s id Pk

avillas

?fv

d 350 . EOR

favillas abiit & cineres,cygnus propriifuneris pre-

| :AcccpirVizl,

calh r

centoridem, &prafica, Sibi& Gentifu Epice«

dium hodie cecinit , nobis veró Gentilibus ge-

doomyis,

ii, nonnt

nethliacum , quando lumen ad revelationem Gen«

nitum,

tium exortum effe, przco publicus proclamavit ;

tantó magis in vaticinio Fafidicw , quantó proxie

htem, ctp

| imeon i

mior fato fuo prophetavit,

Vtinam Auditores Mariani de ifto Simeonis igne

al dl

i ntuos

faltem vel favillulz aliquot, inanimos etiam no-

ftros abüilirent , illuftrationi noftre , & ardori?!

iind p

Etiam nos fenefcimus, non tamannis, quamvit-

4 Onno t

s zi

tutibus, & inomnia fenilis infirmitatisincommoe

da przmaturo fato incidimus, Obrigefcuntiners

TU

tegelu vitalesanimz fpiritus, & proximam fpirant

nu/rircrypüïïl

f À

mortem, Caligant ad divina hebetes oculi, Sta-

gnat pigro coagulo fanguis , nec in motus ullos

yilet, 10

bt

coleltes animatur, — Iluftrari quidem volumus;

fed diverfo lumine ,. incalefcere volumus fed illici-

j i tFU-"-'

to igne,. Lumenardoris parens eft, quale lumen

jpim

talis calor : profapiam fuam fapit fcaturigo. Videte

[Lu vltlüm "

ne lumen, quodin vobuefl , 1enebva fiant,. Luce .

d

Ambulate dum veram lucem habetis , monet ex

;l d

u

brachiis Simconis, Verbum Infans , fed facundif-

n

u

fimus Ecclefiaftes. | Ut quid in Sodilitiis Virginis

moi!m,

pingitur paffim & fingitur Maria filiolum fuum ;

lf IWM i

velfinu, velbrachio fuftinens, nifiut illum clien-

i

n 4f

e

tibus fuis offerat, accipiendumin brachia, quem

in brachiis Simeonis olim reclinarat, tantó fene-

Ombumu

d V

&utis emolumento, & virtutis compendio. . Se

V

nos ad pleniffimam merídiem paffim cxcutimus s

jf

"

uu

[

b!

4

Eu EEE

uti nuper deduxi. Alias feGamur faculas, Exiles | t n«

cicendulas ; no&tilucos vermiculos in no&e pec-

tontintatis

catorum captamus, oculorum ludibria, pericula

quad ol

animorum, Clarefcere in luce populorum malu-

bshoroni

mus, quaminluceSanctorum, — Nonafficit mul-

Motomo

tos fplendor, autluxalia, nifi quz à purpura, &

Bliogun ]

officiis purpuratis effulferit, — Quam pulcbvum eft ;

tms f

ajunt, smon[fraridigitis, c» dicier bicefl : Hic eft ille

em qu

iluftris fanguine , & illufttior munere , curizora-

Quodmaxim

«ulum , Patriz fpe&aculum , confiliorum Oedi.

Tefm prer

pus, Archetypus Aulicorum, | Hic cft ille Juftia-

It qurea

nzi Codicis vivus prope codex,compendium Pan«

trlantori

dectarum, breviarium Canonum, Bartoli , & Bal:

Nburam jj

di corrivalis. — Hic eft íllein Theologicis Aquinas;

w1 AUrüm

in Medicis Hippocrates, in Philofophicis Arifto-

Pt lm

teles, in pra&icis Archimedes , in archite&onicis

Tl T

Vitruvius, inoratoria Tullius , in carmine Virgi-

gunldic

lius, ínSatyra Juvenalis & Perfius,

mpsNePW

Ma

na , illuftrianomina, Sedales Mariani, fed

$nanis

j

ipritaty

plendor, Nihil ponderis babent in Divino

nudOS T

libripendio hi gravestituli, | Solas titillant aures;

*Q0 iaf

& inflant animos, Cum in judiciam Dei citabit

toi N

divinus Przco, non przmittentur inanes ceremo-

CDIE? vin

niz triulnarium T itulorum, fed fimplici ftylo dice-

| Urtrerfs

tür : Ecce bomo; £ opereeju.. Quantoshomo ille

qflüdammg

3

titulos gefferit, nec cxca mors refpicit, nec oculos

*

lmäx Qm

obvclata juftitia Deiattendit, QuidEpuloni pro-

ndül.em, 4

fuit, interPatres conícriptos fediffe in purpura ,

L

Tib

& inter eternum profcriptos fuiffe detrufum ad

tsf

cens

l

T ? ubi purpurz fglendorcm magis ac

dent

À

L EO äää?&

fs ) dent non carbunculi ; fed carbones Decumani

x innofep

continuatisignibus nunquam fopiendi, Felix ille ,

lia p

quiad coeleftem Solem , ad divinos radios, um«

brashonorum fuorum commenfuraverit,

puloru n

Nonafítir

Monomotápa vaftum , feu Nigritarum , feu

AEthiopum Imperium eft , ubi Atrica Auftralis,

p

g pl

ultima fui cufpide, Polum Antar&ticum refpicit,

il Hicto

Regem ejus aureum Imperatorem vocant , eó

quod maximus ibidem fitauri, eboris , aliarumqs

ncre,run'æeï'r7

iliorum Qs

rerum pretiofarum proventus, Meníz, & fedilia

? eR IUCIU'Q"

funt aurea : Domorum parietes aureis laminis in-

cruftantur iifque nobiliffimis ; ficutenim purputa

gpandin

hynol,

;

purpuram dijudicat, ita , in comparatione aurihu-

idp At

jus, aurum omne , quod reliquus gignit orbis,

hii

inftar plumbi expollefcit,

Talis Afrorum R egis

Principes Tributarii, quot annis, ab eodem in fi-

mh'xtc&olr;rqgs

gnum fübjcctionisignemfolentaccipere, Vulca«

m d

nios Nepotes dixeris ZEthiopes illos, quos torrida

Nigritarum cutis, velut meros Brontes , Steropes, &

m

vf::

nudos membra Pyracbmones reprarfentat,

'Tales

p DI

gl i

ego igniferos Ni

ritarum R egis Vafallos, fi mul-

tos Nobilium no

;

ratium dixero, quisjure fuccen-

g o

T

febit? vindictz enim igné perpetua manu verfant,

j jete

(

& reverfant, utex ifto fymbolo, feVulcano ftygio

jl

quodammodo auctoratos effe profiteantur; ma-

n d

ximé, cum talium hominum igneam ferreamQue

j

.l

ylon p*

indolem, asbeftinam & amiantinam , feu incor-

ruptibilem & incombuftibilem meritó appellemus.

i m

eicQes G-enim&apiavrQ-incorruptibile&incom-

j

buftibilecft apud Grzcos, Nericnim, texi, & in

u

j a[(fu

lineam

[

Y*ee 362 3508

lineam omnis generisfupelle&ilemadaptatipoteft | [j

Asbeftus, poteft & inchartam, feu papyrum, pra-

f&,17. al

pararí; quorumutrumque cum, fïvein(criptione,

füum , tot.

five alio ufu , inforduerit, projiciturin ignem, &

fcrro fmpen

ex.co nitidius exit quam ex aqua ; ac 1n noyum

üucllantes

femper, & perpetuum, novi ufus ac fcriptionis,

fasnutrre:

fervitium , fine ullo combuftionis ac corruptio-

tlefetmm

nis periculo ufurpatur. Talis eft fpiritus vindica-

VWdenmps ;

tivi ignea, ferrea, asbeftina fcu incombuftibilis

Juenti dif

indoles ; cum enim in hac víta ad mortemufque,

i'tonft,

ut feréfolet , iraeorum deferbuerit , nullo poftea

odque f

per omnematernitatem termino extinguetur , fed

DERTS

1n ignibus infernalibus nutrire perget ignes vindi-

t d

«ativos femper incorruptibiles , & nunquam exe

'tpenetr

tinguibiles,

) Prieir

Verüm, nobilem, inquis, ut me oftendam he-

äl.ll Qtutum

norfamilizexigit, Id enim, fi quis inficiabitur,

Ils n W

quis jure imputabit, fi ferrum, aut ignem, à manu

ttà nobj

mea cogatur expe&are» Nobilem , enim veró te o-

tYahuit,

Sedoftende tetalem ut de-

ftende, non obfto,

Titit etjn

«et, utratio exigit & confcientia : oftende virtu-

4 csl Ilech1

tibus : oftendeclaris Majorum imaginibus, Er-

tti infe

go nobilem oftenderete non potes, nifi & homi-

IU Cj

cidam te oftenderis , & animicidam? Ergo nobilis

| moiüc, j

noneft, quifquisin duello ceciderit, efto fumo-

L

fasmajorum imapines , longiffima linea, ad Pria«

! qui[(]lliliis

mumuíque & Agamemnonem, fine controverfía

*ütrde

porrexcrit ? ergo nobiliorte eft hoftistuus, qui

Ts C(md.

teinduello confecerit, qualemcunque eum tecum

T0ttga

fortuna; & iracundia, colliferit ?

Ín

Tl o

"ese 362 N

daptaripottït

In leva majore tefte Scaligero : Exercit. 18t.

e&, 27. atbor eft, cujus medulla ab imo , ad fum-

p

ii

mum , tota eflferrea ; fructusautemgignit omni

inigay!

ferroimpenetrabiles, —Nobiles noftri, illi fcilicet

4 nnant

duellantes Polymachi , toto corpore medullasfer-

C

(citid

reas nutríre videntur , cum ubique & illicó , in fa-

E

at com

d

tale ferrum, in fclopeta, & gladios profilire eos

videamus ; fed hoc incommodum eft, & arbori

us

ltoflïbüffäl*"ï2 |

Javenft diffimile,: quod cutiseorum impenetrabi-

yorenil

lisnonfit, fed zquémollis, ac cutis rufticorum,

quodque ferri aciem , & globulos fclopetorum ,

; nb p^f'-

ipgitibh

finu zque prompto foleat accipere , nifi pellem pet

amuleta dzmoniaca impié confolidatam fecerint

r ignes

impenetrabilem. .Quid veró? fihocSuperinon

nunqüämïï'

permiferint, & te per artesftygias Dzmoni jam

f

auctoratum , xmulorum a te provocatorum gla-

iicibi

diis, in viiimam deftinaverint ? ergo jam omnis

tua nobilitas evanuit ?

ynefny i

evanuit utique te judice ,

evanuit.

Et fi de veranobilitatefermoeft, eva-

jj

nuit etiam,ccelo judice, evanuit, Nec nobilisjam

g"

fodti

qit

es, nechomo, autfiquidhomineignobilius, fed

titio infernalis perpetuisignibus exurendus, Me-

jl

du

nj

ji

p

lius enim erat , finatusnon fuiffet nobilis ifte , ho-

l "TU

moifte, meli fuiffet , fi mola afinaria alligata effet in

€olloejs , &* cum omnibus imaginariz nobilitatis

c((ofllmf

L,a ad pi

quifquiliis , demer(ain profundum mari.

Vzmundo à fcandalis! vz à duellis/exclamant om-

,ontïovw

nes Concionatorü exedrz; fed quia futdis canitur,

t$ tuusl

m

propterea dilatayis infernus anima [uam,ut avido rictu

vitimas omnes deglutiat, qua feipfas, totis die-

)

u$5

dexe 364 — X

bus, finenumero, facrificant. Deusboneenim,

|

!

p quind

quo excrevit temporum noftrorum infania! Ad

toniri;fr

venti fibilum , ad motum folii, ad leviffimumjo-

bit corps;

cum magis quam convicium, illico cxfurgcre in

| ltht lingua

iras , ponerecruorem praliiin baltheo fuo , & effundere

!l totíesi

fanguinem belliim pace. 3. Keg. a. cognatoferro no-

Ienonespudi,

biles haurire fpiritus qui gloriofiàs pro religione

ihiden, i

exar(iffent ; ,& fi extingui debebant, fatiüs Tur-

&n, hg

carum frameis litatifuiffentadgloriam, quam co-

ib latera um

nate vindi&z ad ignominiam.

Heu quid fiet

l horror,

hobis olim in Babylon ? quidfiet pro divino Ttri-

Vr2 Qt vel

bunali, exoriente Sole juftitiz , finos nuncetiam

Wi Paf

atomos proximorum noftrorum examinamus, &

Plhibrem]

in lucernis fcrutamur Jerufalem !

lhurum, n

Aliorumlumenluxuriaeft, amiculasfuas , Ve-

DI nter

neres füas, hoc tam blandonomine , O t« lux!

lm

compellant , & à vera luce toto ccelo aberrant,

Pt E

Execrandum lumen, quod tam facrilegos calores

Amplis [i

in animis exfufcitat, calores inquam , qui cum in

ütfos Tib

vivisignominiose conflagraverint, àmorteinno«

va, &atrocia exardefcent incendia ; quando ignis

0 Lilb)'ff[

Migdy, a

ifte pafcetur in ignibus , rogus libidinis in rogo

h t

infernali.

Abíolvo Domini Sodales , poftquam

Thjüti

unum adhuc vos commonuero, Aliquando, &

Qinfes £

forté brevi, eritdiesunaomnium dierum noftro-

| isolfr

rum futurus Epilogus, ; Dies una, quz quicquid

lum «

nobis , peromnem hucufque vitam, luxerittertei,

NT Utr

& fállacis fideris , extinguetfübitó, & una terti«

tllding, in

bili caligineinvolvet, . Dies una; quz nos in le-

TOnatry

mpin-

Qum ultimum, & fatalem neceffitatem co

litigy

gt

*

J

Wexe 3650 599

ensbontent

pet; quando jacebimus marmori fimiliores quam

m if

homini ; frigebuntpedes ; rigebunt manus; fuda-

dlevifümumj)

bit corpus ; palpabit animus : pallefcent labra ,

1j exmrgrre !

filebit lingua, & , quod huc maximé facit : oculi

W) ()lf/l/ü[

illí, totíes inamoreillicito duces;.& luces : oculi

pnatlerro m

lenones pudicitiz : paranymphi lafcivie : oculi illi,

syo at

[

itafidera, iftain zternam claudentur lumina no-

a, li V

&em, In no&em opacam, triftem, terribilem ,

ubi latera undique , & undique ; ftipabunt umbra

im qu

ch Ql'm i

&horror, Hic mifericonvertentur ad lumina ves

tera, ut vel faculam emendicent , fed apparebit:

od

Nibil. Refpicient ad fülgorem opum : Nihil, Ad

ïnosnunc::wl."»

Xgm'nämusr ;

fplendorem honorum : Nihil, . Obfcuratum enim

eft aurum, mutatus eft color optimus , nec pur-

alslus,

pura inter tenebras collucebit, . Sufpirabunt ad

ftellam fuam Veneris , fed necilla orietur amplius,

I

perpetuó Ecclypfata, Nonapparebit (5) Catullo

(xlo axd

crïkgOSfahlï

amplius fua Lesbia, non fua Ovidio Corynna,

aut fua Tibullo Lycoris, Propertio Cynthia, Ex

qy qlli (:JD'

hoc Labyrintho (c) Thefea fuum nulla amplius

m

Aríadna extricabit,

Coleftia veró fidera toties

1 Qundo

