Pharaonis confcientiz exprobrare videbatur Ty-

fd& agm

Pl opype

rannicum illad Homicide Regis mandatum , ob-

|

LUTT

ftetricibus fubditis fuis imperatum ; quamndo obfle-

Atj

tricabità Hebyragi , ey partus tempus adyenerit : fi ma[-

Vs

"

eühu fit intetficite eum , fl femina, refervate. — $, Au-

gultinus quem modo diximus , decem plagas ZEgy-

TU i

i

pi, conferre cum peccátis contra decem pra-

D [

cepta

du o 6R

ü

ceptapecalogi commiffis, contraprimum prácez

Jemi n

ITL

ceptü nimirü,Deum commutatü in 1dola, per aquas

YTH

commutatasinfangu'mem, intelligit. Adcó enim

Mi htht

pr& czteris gentibus ,^ fuperflitiofa /Egyptus in

qntat, 4

fabricandis Diis ligneis , & lapideis, infaniebat,

quanani

ut flos ille de radice Jeffez Virginis enatus , Chri-

Ítus Salvator , neceflarium duxerit adhuc paer ,

x fueunt d

famofam ejus loci idolomoniam aggredi , & Deos

iptiorum:

omnesligneos &lapideos, ex füblimi fuggeftu fuo

| primamfcc.':i

h; p

exturbatos,fuo inzzgyptum ingreffu,deorfum pre-

cipitare.

Qid porró , contra fuperítitionemI-

, ul

,

dololatriam , Virga de radice Jefle virtutc filii fui ,

pcrculïzsfq?-

t, n

in ZEgypto ordinaverit, teftari poffunt, centena

per regnumiftud anachoretarum afcetetia , ac my-

yptofil t

riades Monachorum & Monacharum, quorum

mria qui

, ia

orainunius, & veri Dei, cultum , aclaudes, nos

&u diuque vocalia, per incruenta corporis & fan-

a, d

guinis Chrifti facrificia ,, omnem idololatrici im

TL

, NI

4Egypto cruorís maculam penitus abluerunt,

Alter Virge Mofaice effe&us fuit , ranarum

guau d

perZEgyptum miraculofa multiplicatio.

Ranz

) chrgofüfïvl

cnim complebant omnia, Non flumina tantum,

l dumU""f:"'

qni

Íed&agros ; loca omnia privata & publica : do«

musomnes, &domuum conclavia ; cubiculain-

V;dcbülüf J

tima , & le&ifternia,

Hc ploga priori graviot

m o *

il

ZEgyptiis incubuit, Prior enim folum aquarum

ufüm ademerat, vino omni ac melle, & aliis alia-

ii 6 ";'T'ï

T2

rumfpecierum poculentis, inta&is, Kanz veró

ll

D

ubique &uundique diffundebantur, ollas omnes;

menfas omnes, &íedilia: cubicula omnia , &

ia F

(:gi'i

904

PCHUR-&

WONR 216 MR

penuaria . defcedabant

,

oculos obfíceno vifa

Datisverh

offendebant ; aures autem incondito turpis

Tionto oby

mufice. garritu. obtundebant,

Si mora pla-

Ti em m

£t hujus diuturnior fuiffet , Pharaonem ,

Bu omp

cum populo omni eredi poterat ab JEgy-

16 Tune|

pto expulfura ,. cum Kegiones etiam alie , à

T dici

ranis devaftatz legantur, & A bderitas populos,

It hg

àranis ex patría cxpulfos , Orofiusmemoret : l. ;

| f

«ap,ult, Perranasplerique eos intelligunt , qui-

tt, fj

bus prompta girrulitas , in omnem noxiam lin-

Artiolmhy

guaz licentiam effunditur,

Alii, cum Origene&

| Htvf

Ruperto, per ranas fignificant, inflata, fibulo-

| Tcrtiapäa3

a, &impura Poctarum carmina plurium, maximé

Adolefcentium , exitia.

'T'eftis Ravifius rextor

| Utim 4

] "tn lg

ultimorum temporum Poéta non malus, cui , cum

j (Imhfe

morituro blandz leviculorum. verfuum fpecies ,

KT Vl

mentiaffuetz, identidem occurrerent ,. hoc ulti-

B.

Anum carmen, incertum an àpcenitente , anàde-

PII" » Qosy

Íperante extorfetunt : It maliver(u , animam qui

| "tliste

perditi ite — S. Auguftinus in przcitata füa convc-

t t

nientia to. plagarum cum 1o praceptis ? Ranas

Tffatc lii

»» effe dicit Philofophos & Hzteticos, qui ob fu-

» perbiam , &inanes contentiones quaíi aliquem

Cbl

]

P'mtmje

» Vocum ftrepitum habere poffanr, fed doGrinam

»» Verz fapientiz non poffuntipfinuare, Qui e-

o Uhl[ïm]

» nim Chriftianz veritati contradicunt, & in fua

»» Vanitate dece

Cs Qümne

ptidecipiunt, ranz funt, tedium

u W y

» quid

em afferentesauribus, nullos tamen prze

N

»» bent

Q

Wt

es cibos mentibus,

Virgz Jeffez effe&us ;

dum aterni

'sllïl t h

Nirge Mofaica contrariu

s Íuit ,

Ntiti

Patrís

À

WR 2077 9268

obfenn

Patris verbum unicum, carnis fux virginalis induz

Xcondio t

mento obvelatum , in mundum protulit , ac o-

$i us

mnem mundi & ranarum cjus loquacitatem corri-

Pharot

puit, omnialinguz vitia, &deliramenta, cor-

ut d d

rexit, Tunc fecit Ecclefiz Chrifti cantores & Ctttá-

etm al

trices, delicias Dei, nonhominum. Ecdef. 2. v. 8.

trius p

Inftituit choros Confefforum & Virginum , qui

smemorer

fide re&a, & caritate incenfa, in continuis can-

ticis, & pfilteriis, laudes divinas infonarent, ut

nteiligugh '

er COR

digni olim habeantur , qui per vicos cceleftis Jeru-

amOrgr

falem fuaviffum Alleluja zternüm decantent,

ofht, fle*ï'

Tertiaplaga, quam per Virgam Moyfis inaltum

trium, m

ere&tam, Aaron induxit, eftplaga ciniphum feu cu-

anfius *

licum, Infinita corum examina per ZEgyptum cit-

dus, l;

cumvolaffe , & eam nubium inftar obumbraffe ,

fium [Pecigä

Ícribit Philo Judeus; quodque nares, & aures,

qt, hoc

pervaferint, ác oculos involarint, Digni g

ptii , quos minutiffimz hz beftiolz, tam aculeatis

ente, a

u, nl

ftimulis terebrarent, cum tot, &tantorum cru«

I

ciatuum aculeis , populum Dei ele&um , incapti-

p

vitate fua, continuó punxerint , & confixerint,

uH

l

Ciniphes hos imitari non potuit maleficorum /&-

" lIiU

squidiqu

gypti mimicaincantatio ; fed dicere arioliomnes

fl

compulfi funt : Deidigitum híceffe : qui cum tribus

&

digitis omnem terrz molem appendat, I/eie 40. 5

"H

fi

It

n

€celos omnes inter opera digitorum fuorum ac-

u:dnlm

Ilf

cenfeat. P/almo 8; pxmonia quoque in dipito fuo,

id eft Deivirtute, ejiciat, & omnia eorum opera

um p

"

eficdit

disjiciat, hinc Magis &gyptiorüm , quibus majo-

" g

rum animalculorum cffcctionem permiferat, mi-

[ À

nimas

d s 3

njmas beftiolas producece vetuit ,^ utfcirent non

die, pirem

fuà propria virtute contigiffe, quodfecerant, fed

mlagis Dro

fola Dei omnipotentis permiffione, |.S. Auguflimus

&tlam pmn

purnesad

plagam ciniphum myfticé opponit przcepto 4to

de honorandis parentibus.

Per eos enim cini-

pttalatim

phes cumorigene intelligit mufcas, potiffimüm eàs,

l Piæ, &fln&

quz caningz vocantur,

Nihil enim inverecun-

iglm l

dius mufcá , nibil impudentius, Caninum eft,

Á ts Ju

parentes fuos non agnofcere, quod & catuli canum

(Hhcdiqng,

nonfaciunt , cum ccecos eos naíci, &ad aliquod

Qximus;

tempus manere tales , videamus.

Pereriu ; cini

ilmentory

phes cumcaufidicis componit, qui veluti canes in-

| dt ptufe.

vicem mordent, & dilacerant.

Plutavchus : cani«

| qIUOT lUf (op

nam maledicentiam hominum deteftatur ,^ qui

|ar; b

lingua detra&oria, & calumniatrice, mutuam a-

E7

micorum benevolentiam dirimunt, | Virga radicts

| t (

jeffe, quamprimum una cum flore fuo-erigi in al-

Wt Y

tum ceepit , & Deovocihominis obediente 1ofue

M

£. TO. v. 14

Chriftus matri, & nutritio, fe prom-

£* ol

ptiffimà obedientiá fubditum fecit. Luce 2. v. $T.

UM

tunc omnis debita in parentes obfervantia, : ex-

Tl

emplo ha&enus invifibili, efficaciter fanciri cae-

Uj D

pit , verecundante homine , iis non infiftereves

M

Ítigiis, quz Deus ipfe tam illuftci anteceffu antea

Pt £

fignaviffet ; tunc longé excellentius emicare cce-

!5 i

pit, debitum filiorum erga parentes officium ,

IN qi

cum Ghriftus duodennis, à parentibus fuis inter

m.maïe t

cognatos, & amicos , requifitus, non ibi, fedin

Cl m

templorepertuseft ,. pgc,2. &queri filialiter audi-

erc 16

Xtas. N r

Pj

p-us-; quodinhis, qua patris fuferant , oport

effe ,

"WONR 2107 ER

j

effe parentes nefciviffent, "Tunc didicitmundus

- udrtat

xifeccrm

magis Deoobediendum effe, quam hominibus,

AT.

etiam parentibus ; quodque, fi divinz voluntati

i praequ i

parentes adverfentur, per calcatum ire patrem ,

- eos enit t

per calcatamire matrem, fpeciem ali

nam induat

potfinin

piz, & in&z crudclitatis, cui Chri

1

us divinum

j invect?

figillum fequentibus verbis apprimit : Qwi mon o-

Canimunc.

dit patrem fuum , & matrem (uam , plu quam ne ,non

Id

efl me dignus.

eraviomnium

j ldl

Quintus plagz Mofaicz furor, in

o

]

Jumentorum zgypti peftilentia efferbuit, : In Ípe-

puinui

iveltct

cie periiffe recenfentur equi , afini, & camelis

du

quorum copiofis gregibusantehac &gyptii füpera

ehur, ?

bicbant; bovesitem, & oves, quibus, ut ha-

bet Origenes , divinoshonores &gyptii detulerant,

(6 mutuäm J

à

erga raduc

eorumque fimulachra, loco numinis, adoranda

vott n

erexerant, Virga Jeffea faventiorem ergajumene

taaffe&um exhibuit, maximé poftquam intergrea

jydinc

ges ovium, natus agnellus Chriftus , in ftabulo

vt fep ;

. MM,[, H!u

Bethlehemitico apparuit, ac Bos & Afinus, no«

mine brutorum omnium , folenni legatione pet«

«inta

)'-

fun&i, Dominum omnium in cunis adorarunt ;

" fincitt?

at

& lua, fuorumque obfequia, demifse detulerunt;

poftquam faftiditis lafcivientium equorum phale-

Qu

jf

ris, humili ve&oreafello infidere dignatus cft ille;

i

, of

Marüá1t. qui equum & afcenforem cjus &gyptiuna

in mare rubrum de;ecerat,

Mortes: peftiferas s

"TA

"

fcilicet & bruticidia , patidebueruntrgyptii, ju«

yibls h

xta $. Profperum £ Rupertum , quia quinti przcepti

jl

pr&varicatores perhomicidia, & infanticidia, cru«

10Po:röff"

r

deliffimé

Wa 20 A2

deliffiné fzvicrant , exigente lege talionis vindi-

petis, au

&am quamvislongé imparem, cum zqualem lex

Onyt n

naturz jam pridem fanxiflet : Genef. 9. v :&, — Qui-

dtaqutta.

ha

eund, fuderit bumanii [angutnem fundetur f[anguuillius,

«d imagimem quippe Dei fadw efl bomo, — 1n quo quis

Decadnofl

peccat , inhoc & punietur,

upródol

Sexta plaga per Virgam Mojfis incuffa, cine-

Vyeficarum

rum fuit , velpotius favillarum, à carbonibus fe-

| llilo gent

mimortuis abfilientium, & fcintillas igneas adhuc

| lügnibu

mputrientium , quz vim urendi, & puttulas in ho-

Bittülom

minibus, & pecudibus, gienendi retinebant.

| Hgtiony

Cinerem à Moyfe fparfum , de camino fumptum;

| Bf totar

Ícriptura refert, Exod 9. * 8.e :0. ut memorem

f]Uidfm ; U,'C

|

Pharaonem faceret , camini, & fornacis lateritiz,

Monmupi

qua populum Hebreorum , preffura plus quam

|

c.'ïffi&ac(f,

batbara afflixit, Unde Moyfes, Deuter. 4. v.20 di-

T Vif 1 d(

cit: rulit vos Dominus, & eduxit de fornace fere

K0 nj

gea &gypti.

Sparfi cineris, feu pulveris, cffe&us,

Wl

fuerunt fa&a ulcera veficarum turgentium ,. in

TO Qn

Phile memorat unum

hominibus, & jumentis..

| Ml

ulcus , à capite ad calcem, pertotum corpus inftar

A Cf

gengrenz, proferpfiffe, Tropologicé, &my-

s'rgcnihm "

fticé, de hac plaga italoquitur Origenes : in ulit-

UM j

vibus , dolorofa aperitur malitia 5 invefiss , turgens e

El

&nflata (aperbia ; in fervoreslterin s a, & furori , in-

LT

fania. — S. Profper, & Rupertus, hanc cinerum

F ïl(ihug

poenam eorum effe volunt, qui contra fextum prz-

ü

ceptum lafcivientes, fcortationibus , & adulteriis

At

HSWW

infames , ardore libidinis accenduntur in vita ,

UM

poft nortem veró , igae fulphureo atdentes, cor-

poris :

gæPW

.

w rr X

adion m

potis, animzque, aternum fubibuntincendium,

Omnes enim adulterantes ,. funt quafi clibanus accen(us

n equltst

9 i (

acoquente, Ofea c. 7 . Sedutiná funerea ifta corporü,

,m[anguuil'a

& veficarum ulcera fe in folaxgypto propagaffent,

, ln quor

nec ad noftras etiam terras fuiflent evogata! notiffi-

mapró dolor! funt etiamapud nos, ea corporum;

n t

& veficarumulcera, qugeinfolo Americano enata;

cubonlt

libido gentium exterarum propagavit in europam;

ls igneaslad;.;

litigantibus inter fe nationibus , quz illarum enato

partui nomen dederit,' Sedheu/ fpurcalues, pro-

uliulsn

ydi r

pagatione proclivi, perfola duoízcula, necinte-

xino firpto

gra, totam orbem corripuit , & Hifpana primüm

quidem , dicta eff , tum Neapolitana, tunc paffim

, u m

d

& communiter , Gallica eft appellata ; nunc deni-

i pl

que facta eft , fiaufim dicere, nimis quam Germa-

na, Virga de radiceJeffe, cum primura exoriri

ig 490

if

cospit, nihil nifi caftum & virgineum cffloruit ,

non illicitam tantüm , fed & licitam Venerem pro-

yuis 07

TM

Ícripfit, cum fupra przhabitam , & eftimatam in

n

veteri lege maternitatem , faecunda Virginitas e-

jus gloriofum caput exaltavit,

'Tunc manfuris

r . l

hts "^

Virginibus tzdz nuptíales przlat funt, quando

D

'efe

i

milliones Virginum , quantumvis licitos Hyme-

nzos execrati , fponfo Virginum Chrifto , toto

ï 7f !//WIIC

ml/;v "

cclo applaudente , funt defponfati. — INon libeg

hzcpluribusexequi, fuperat materiz gravitas di-

j a

ytum P[!

ionis tenuitatem, & nuptiarum earum fublimis

a?

tas Naturz capacitatem.,

Obduratum hactenus

Pharaonem, quem fex

]i

" [ W)

jente

[

plage pracedentes non manfuefecerant,atrociori,

us

F[h n

a o as

bus plagis Virga Mofaica conterruit, Adexectáe UE T.

/tsionemfulminum, & tonitruorum, paífim deve-

ümation

niunt homines, cum alía leviora non proficiunt,

Quid cnin

tteatum, n

Sciebat Deus, quod : ignis, granda, nix , glacitss

fpiritus procellavum faciant verbum ejus, Pfalm. 148,

pum

ideoque induratum Pharaonem , per fulmina &

Vrf

lirtum

tonitruaad obedientiam compellere Moyfi przce-

pi. In ZEgypto yix pluit & grandinat.

Tota ta«

tifigorig

men grandinum fulgetris miftarum tempeftas fu.

|

|

g

bitó exortaeft, utPhilo magaitudinem ejus cum

ä

U* opttu

lapidibus comparet , nonlapillis ; (cripturaautem

As om

fimilem ei nunquam vifam in ZEgypto affeveret,

Ompjs, d

Grandinem in fine mundiruituram ad 1500 uncias

appendit $* Joannes Apocalypticus.

Eam, quz

Ts

interea vatiis locis cecidit, alii ad magnitudinem

l Q:mmamæno

faxorum extendunt, aliiad vaftitatem humanica-

Nger ,

pitis, aliiad libras octo & viginti. Vide Clavitellium

t

&* Olaum magnum. Cuntlam berbz agri percufit grati-

"um d

do : Exod. v.25. linum, & bordeum , lefum efo; tti-

RUT lt

sicum autem ,. C far , non |unt lefa. veri» 3:, Linum

t

ht

& hordeum vim tempeftatis non effugerunt, ideó

forté; quod iftudinlineos, biffinofque, amictus

Vtg

1 Pilin

contextum, faüperbiz foeminarum fubferviat , hoc

Tttn y li

veróinliquorescoctiles, & fpiritus diverfos di-

Mf

ftillatum, hominum nutriatintemperantíam; far

|!

f:tfpu ;

t

veró cibuspauperum ,. & tritícum füturum olim

Sacramentifymbolum à clade omni manferunt in-

mgqame

ania $i Virga laurea contra impetus fulminum

"üttmmr

& tonitruorum immunes prafervat , multà poten-

m

tius id cfficiet VirgaJefíea, qu pervirtutem flo-

ris »

""Wltl;mo

1

j

X 20 x

i, Adett

ris', & germinis füi , tonitruale fulimen &ternz

damnationis ab omni hominum genere avettit,

, pammdlew

Quid enim orbi profuiffet ab zterno patre effe

nonp[o (

lj rir, pl

ereatum, nifi Virga & Virgo Maria vi floris, &

fru&tus fui, pervirginalem maternitatem fuam eum

j Pal

er fülmiti

recreaffet ? tuncinvicem pluvialis grandinis , me-

tigratiarum rores é ceelis effluxerunt, futuri femi-

eMoylpat

naria gloriz in eternum perennaturz,

w Totb

mtcmpemsfö

Odtava ZEgypti plagafuit immiffiolocuftarum ;

u

& operucrunt univerfam terram zzgypti , vas

dincmque?

4

antes omnia, Devorata eft igitur herba terrze

(cnutatrs

omnis, & quidquid pomorum grando dimiferat.

od

Nihil omnino virens relium eft in lignis, &in

adifoo

herbis, Exodi to. v,1f.

Germen Jeffez Virgz,

, Em g

quam amoeno virorein omnibusEcclefiz viridariis

maanitudigf!

pullulaverit , quam delicato fapore , admorfa à

m homatii

ferpente poma, revivificaverit, quantam florum

JiAeCldViWW

& fruticum abundantiam , quantam virtutum mef-

iprafit

fem ubique profeverit, domus omnes neligiofz

] urufr(?lr'

t

T

Vi

......

loquuntur , private & publice, — Moraliter, &

li

myltcé, S.Gregor. 31. Moral. c.20.. per locuftas

fugeru

f

intelligitlinguam adulantium , qux'omniuim viro-

fqye, 099

"

8S.

Í b(e'mu h[

rem virtutum fua adulatione corrumpit,

Augu[linus , Profper, * Rperra: violatores o&avi

j

d (

I!j

precepti : Non dices falfum te[limonium , €os effe

p

um O

dicunt , qui cum locuftis &quiparantur , curm

lingua mendax, & detra&toria,dentelocuftz fitlone

j

f

u

g& nocentior,unde, & mendaces hareticos locuftis

ulmmü

(s

compatat Apocalypfisc. 9. y.7, — Quodvero, poft

jkop

od

annunciationem locuftarum, & voluntatis divinzs

g

erecj-

COR 24 4

Præcipïentis omnium hebrzorum, tam puerorum,

. AMugf

quam adultorum ex &gypto egreffum , Moyfes &

fendere n

M progini

& Aaron à facie Pharaonis ejecti fint, id fibi di-

&um fciant Confeffarii , Conliarti, & Monito-

W Qd

t De

res Magnatum, & Principum, ne metuexilii, ac

! d eüm loyy

opprobriorum , Principum gratiam aucupari af

fueícant ; neea, quz filere non licet, audacter

| tema, dey

Ti Mduggno

eloquiverecundentur , Deo & Juftitiz infideles,

Non licet tibi ó Rex, non licet ducere uxorem

)N Vi

fratris tui,. clamabat Joannes Baptifta, voce in-

tpitum co

| mmerciün

trepida, quz tacere non potuit, aifi decuffum

|

caput ante cecidiffet,

|fLeorum o

Nona plaga tenebrarum fuit,

Has terribiles

jQingrie,

|fe tj Tj

fcriptura dicit, actam denfas, ut palpari poffent.

Nemo alterutrum videre potuit; nec deloco fe

L Nl Cl ur

commovereaufifunt, in quo eos caligo , & ne-

| "itenir

bula quafi crasfiffima deprehendit , ita ut, tefte

lm

Sapientia c. 7. v. f. necignis ulla visilla lumen prabert,

Wtl i

[

siec fiderum limpida flemma , illuminare po[fent illam

siociem botrendam. Florrorem tamentenebrarum ,

a

ut ait idem Sapiens loc. cit. intendebant re con»

tUt g

Ícientiz malz confucti pavores , dum quilibet a-

fimin :

vium garritus, mugitus beftiarum, firepitus at-

| Wrreidies

borum , fragoresaquarum , & perflammas phan-

| Mttj qi

tafticas intermicare vifafpectra, & monftra tertifi-

(j

€a reos percellebant, & pene exanimabant,femper

P"mogvniron

enim fzvaprzfumit perturbata confcientia, — Sap.

mïf-ïllitöca[

17. V.9. Et Ciceroin Pifonem : fuaquemque fraus ,

Atj (

lt

fuum facinus, fuum fcelus, fua audacia, de fanitate

At

T

M

acmente deturbant, Hg funtimpiorum furie , hz

M (

flammeg , ha faces,

?, Au"

Wwene 25 — NU

V

. S. Augnftinus nonam hanc plagam cenfet rez

umput

*

$

Non concupi[ces uxo-

ym, Muf

fpondere nono precepto

tem proximi (ui.

Decumanus hic libidinis flu&us

Ín, idld)

eft, quonavisanimz penitus obruitur, & abfor«

i, &Mor

metuert

betur, Denfiffima hzc animz caligocft; dum

ad eum luxuriz gradum ,. per brutales concupif-

amaucipa

centias, devenitur, ut inftar equi & muli eriffa-

[iet, a

Vi

rii: Aduxorem proximi (ui unuquifa, adbinniat. Yeren,

$ Y.7.

Virgam Jefle duin hic audis, Virginem

ucereum

pilla, v?

virginum cogita, cui cum nulla Venere ullum

commercium intercedit , quz dux eft, & chora-

, nil ii

ga corum omnium, qui fequuntur agnüm quos

s tcnif;i'ï

cunque ierit ; Virginesenim funt, nec ullaimpue

titate coinquinati.4poe4l. 14. — Huic Jeffex Virgse

; i i Foüï*"'

nulla cum umbris Zgypti fuerunt commercia,

du 220)

Hebrzaenimerat, quamtotamgentem triduana

f Cäl"go? &n

caligo non tetigit, fed confueta diei, ac notis

N1 u

interftitia, imperturbatam praftiterunt Exodi 10.

M

y..23.

TT sl

Decima plaga in czdibus primogenitorum de-

cn[mgbrüwïx

ferbuit, &in zgyptiexpoliatione. Hanc contra

gt

?fCl*

decimum Dci przceptum commiffa peccata figni-

ium TU

bnl

ficare indicat S. Auguítinus ,. /oco fcepius eitato.

fan!Uf D

Cumii, qui perfraudes, rapinas , ac omnísgene-

ii

ris injuftitias, omnia malitiosé coacervant, mo:te

I nürg [2

primogenitorum, aliorumqqe haredumlegitimo-

j f

IIl Cm?c

rum mertitó ca&igcntur, ne injuftorum hzredum

a

[

fr

n

multplicetur maledi&io , & utvera perftet com-

,-nqüe

ue[wïwe

munisiila pareemia : de mali quafitii, non gaudettev -

t

Czdes primogenitorum, nullinonta-

g

(7]

jim hetes.

milie

g

Wexe 226 — 38

qu hdens

miliz zsgyptiacz funefta fuit, & leralis. Partusüniz

eniti Filii Virginis, nulli non orbis familiz letiffi-

lipevenicnt

mus fuit & vitalis, Tunc Virga Jeffe floréfuumto-

à telinquer

tafoliorum ambitione exporrexit, cum zternum

queivda ]

aterni Patris filium Virgo Mater, in tempore,

Df 1

parturiit, & omnium temporum reftauratam fcli-

t; p

citatem in uno unigenito toti mundo genuit, De-

| msr Dd fmiü

ficiunt me verba, ut verbihujus unius exprimam

Crlo ad n

myfteria,

condridus

Poft plagas &gypti ejufque fpolia, poft tranfi-

ltht acam

tum marís rubri, denique indictalfraelitis, & fo-.

|utt prolii

lenniter celebrata eft fcftivitas pafchalis, & agni

Mil

efus czremonialis,

Tadia prioris captivitatis

j hemMortm

|

tranfieruntin gaudium, & fpolia &gyptiorum in

E

gl Moläifæ 4

rerum raptarum , & iniqué amiffarum compen-

l

'ünpefi

Ín Tartaria Mofeis cot-

fationem fuccefferune.

ia

Wt n

fni(c)plantagignitur, quz forti & elata radice fru-

lm

Gü profcrt,forma&ügura,villis ac pulpa quafi car

| (æ'hs

Ut

nea& fanguinea,agno fimillimum, Agnum caftum

| Atb t

vocant ; gramina circumfica videtur depafcere, &

p Ti

lupisquoqueindelitiiseffe, — "Talem agnum Vir-

r r

ga effe protulit, fed fru&um longé divintorem,

? enj i,

ut eum Joannes Apocalypticus expreffit, qui quot

Wt i

verba deco dixit, tot expreffit znigmata. In ve

Omn('j ) quüh

teri teftamento urbre merz ,. & figurz erant ,

|"hty

Itni

qus noviteftamenti veritatibus , & figuratis , pra-

füïünanL F(

luderent; quamprimüm enim Virga de radice Jef-

A .l('llls P

Tümo

fc florem noviteftamenti coepit producere, cotum

t

N

lil

id, quod, inveteriteftamento , vigere, & virere

5

vifum eft , illicó emarcuit;

'Tuncfortis armatus,

Pub('f[[[gm'

qui

*

doxe 217 Go

vlis, Pattit

qui ha&enus fua in pace poffederat, fortíori fibi

yefimilzli

fupervenienti univerfa arma & fpolia fua, diripien-

(f Roréfut

da relinquere debuit, Luc, i. y. 2 Tunc mors

t, cum at

quz invidia Diaboli in orbem terrarum introive-.

', in temt

rat, $ap. z. v 3. catenisinfolubilibus compedia

vll

ta; &ipfe Diabolus, qui naturz humanz à dex-

o gemi l

tris, & finiftris hucufque fteterat, Pfalm. 108,

Chrifto ad inferos defcendente, zternis vinculis

unusapid

conftrictus eft/ Anguftia temporis, & materiz:

jjy pl

laxitas , acamplitudo, non patiuntur difcurfum de

ea re prolixiorem,

llfraölitisy V

Ad alteram diclionis partem accingor. Virgi-

,a&halis, &:*

ioris t

nem Mariam Virgam radicis Jeffez diximus, Vire

, ,VPW

ge Mofaice antitypam, — Hzc enim plena Jufti-

farum COP

tia divinz fuit terroris & horroris, illa plena erat

clementiz & favoris; hzc folas fpirabat peccato-

yitt

rum vindicias, illa meros reconciliati cum terris

d

at

hl

ccli, favores, & mifericordias,

Virgam hanc.

ulpä

» K"num"l

Jeffeam, feu Virginem Mariam , cur parentes in

T'emplü Hierofolymitanum induxerint, non vacat

tf

il

lm

myfterio noftrz inftructioni idoneo.

Qua [lat.

in annofis ilex excelfa theatvia ,. in tenui. quondatis

ge

4

qW

füipite , Virga fuit, — Virgz olim erantarborcs ezs

pl

J m?fj!

omnes, quot quot vafto, & annofo robore, excel-

fum verticem in aftra cfferunt, & montem Libani

ja m

gt

coronant, Fertilior fundus, & gleba piqguïor »

fclicius promovent feracitatem adolefcentis arbo-

dl

reü. Noverant Joachim & Anna, in quibus vi-

d

a qo

r

ridariis, arboris Davidicz ftirpes Jeffez, amceniüs

gïc

pubeícerent, copiofiüs germinarent, & fpccio-

fort

, m

iüs

FE

WORK 28 WR

fiüs efflotefcerent, — Ad arcam teftamentiveteris, | tmmplis

ad tabernaculum teftimonii antiqui , ad finQta

iretur, d

trmentodey

Sancordm Nuther, 17. y. 4. adduxerunt Virgun-

hur, d

culamfiliam fuam ; Hic virgulam illam atboris pa«

vidicz plantatunt, utiülignum taleadolefceret o-

lortilfgas, ("l

lim , exquo, attificeSpiritufanctó, Arcanovi te-

ft, Kai

hibusmani

ftaimenti , novique reconcilitionis humanz tefti-

monii, exfculpereturs Sciebanc Joachim & An-

ftaditiots

na Moyfen, es divino mandato juflum, huic arcz

Mi . U

veteri, & tabernabulo teftimonii , tàm duodecim

Värga Aqroni

Virgas, duodecim Principum & Tribuum Ifraél,

fhem Maria

tum Virgam r$tiam tribus Levi, & Aaronis, inclu-

L

fiffe, Fizcaütem Virga Aaronica, ficca & arida;

n Htrémo t

intabernaculo fcederís collocatanon nifiunius no-

) )US l'ndljxff;

»memf:, l

&is intetftitio germinare cepit, & , turgentibus

'emmis , erumperein flores , qui folíis dilatatisin

»htiroj

amyedalas fru&tu fübitaneo fünt transformati, verf.

l

vliineie

| ? r&mm&gï

$. Similem Virgam, feu Virgulam, cumin Vir-

uncula filiafüa , ex ramo arborisfux Jeffez, fic-

: ! » ragione, j

» ptione: c

co & (terili, progerminaffe cernererit effceti con-

» mimrg, |

juges, éam coramarcá, & tabernaculo fcederis;

ftiterunt, fifortéilleflos, quem Jfajasc. 1. iü ex-

( nf Y

» €dcre M

furre&uram de radice Jeffe Virgam afcenfurum

przdixerat, tam divino germine, in folamenfuz

» Dtlfih'un-

fterilitatis efflorefceret.

Flos ille, cui Spiritus

D

v & fiond

S* incubiturus, quemq; feptemplicium donorum'

füorum elegantiaeratcoronaturus, — Nec votum,

):qumadm(

ac fpem optimorum parentum, fefellit propbeti-

ii

cum przfapium.

Ita enim in facris iftis Templi

1 00tem (

" nt,

D] dïhïfedw

penetralibus adolevit hæcVirga, & excrevit ;

cum

j

dene 29 GW

damtt

yj cumnuptiistradenda, catero Virginum choro ex-

imeretur, divino oraculo illi fponfo foli, fine de-

quf, al i

erünt Vg

ttimento devotz virginitatis, inmanum danda u«

beretur, cujus Virga inter cateras cognatorum

lh aborto

kadolefet:

fortilegas , fuperaltaricollocata; flores germinaf-

6, um

fet, &apicifuo infidentem fpiritum Domini, o«

mnibus manifeftum exhibuiffet ; SS. Patres, hu-

s humunzté

mudiím d

justraditionisauctores , vide apud Lerinum : Nu-

merorüm c.17.v.2., Unde & Patrum nonnulli in

, lüc

d

virga Aaronis virgam noftram de radice ]e(fc, Vit-

,timd

,

ginem Mariam intelligunt, — Eleganter 4uguffintii:

[ribunltt

ficui fine graphro lex feriptae[t in tabuli lapideü SPanem

Aaroni f

» in eremo terra produxit, cujus femen arator nul-

j (

yuifiu

»lusinduxit; Virga etiam Aaron annis fiecata

» plurimis, fine aqua revixit, in templo floruit,

y, u

, nucesproduxit ; Ita, quiícripfit lapideas tabu-

fiidias

» las fineftylo ferreo , ipfe gravidavit Mariam Spi-

gf

» ritufan&o ; qui produxit pancs in eremo fine a-

j at

» ratione, ipfeimprzgnavit Virginem fine corru-

ia

» ptione : quifecit Virgam finehumorce foliager-

, minare , ille fecit filiam David fine femine gene-

Y

!ä(ll]o fæljth'»

,rare, Virga ergo potuit contra naturam nuces

T

jj

,,edere, Virgo non poterit contra natura jura

s t

» Deifilium generare ?- Dicat ergo mihi Judzus

j okmmmz

» incredulus,, quemadmodum arida virga floruit,

,( Wm

» & fronduit , & nuces protulit, & dicam illi ,

I:Jm JOHOrum

(v

» quemadmodum Virgo conceperit; & pepererit,

» Virga illa, Virgo Mariafuit, quz verum Sacer-

H:

T

]

» dotem Chriftum peperit, fecundum ordinem

jls Tan

» Melchifedech , cum Virgam virtutis emififfet

Domt-

P5

xcreviti;;

Wene 2:0 — R

« Dominus ex Sion, Pfalm, 109. — Virga cxiens tns, ntci

»» fuit de radice Jeffe , & flos de radice cjus afcen-

üpit; t

»» dens, Efaj. i1.

HaGenus Auguftinus,

Quz

qi oecfic

qui nitur

Virga, ut etiamait, Rupertus, weZ plentata, ned,

Yigata , germinans , florens , fradlificans Virgoeft , que

prod

fine virilt femine Chriflum protulit , verum flosem , ve-

modas, K

qumda, decus generü bumani s inqua Virga fpeciofe novi-

Qu implanta

VAU , Vetue Eva genus reviruit : inquoflore, carnuno-

todpiofun

fira fylvareflovuit : inquofrudunuca quaffa , val fra-

Marum , fet

a, per lignumruci , anima noflra nucleum vita in-

dem ul

| CL um

venit , & efutiensinderefeaefl, — Qua Virga litem di-

veit , fuperbiam ludaicam compefcendo , palamá, fa-

tertriemi

eiendo ,. 4uia non carnale ,. [ed (birituale Sacerdotium

fIAtcf]0,

Deocureeff , quia (olus Cbriflus Sacerdos in aternum

)

Rtasg[adiaror

efl, non fecundám sauyorum, ( bircorum cades, [ed

ï' tüatonum,

fecindem ordinem Melchifedech. | Similia commentaz

| n dmim

» tur Bernardus. — Quidergo, ait, Virga Aaron

BU N

» florida, nec hamectata, quam Mariam conci-

Vi

» plentem, quamvis virum non cognofcentem,

UR

» portendcbart ?

—

i

Ü

Nec Virgz virorem floris lafit

Cl u

»» amiffio, nec Virginis pudorem facripartus edi-

lii

»tio. Attendite autem in Virga potentiam, in

Cs

»» flore frapantiam, infru&u faporis dulcedinem,

Wonet b

» in frondibus fedulam prote&ionem, Junge

[ 7 ll

» Virgam deradice Jeffe, & inde enafcentem flo-

Wtte, 4

» rem; ut flos fit filus, virga mater; quoniam

Wtf

» virga floruit abíque germine, & Virgo conce-

Wil

»» pitnon ex homine,

1vo Cornotenfis cum Ma-

ríam rubum ardentem non combuftum dixiffct,

üüS t

TO.

Exodi, 5, &Solisradium, qui Chryftallum pene-

LT

trans ,

^

WR 2

wans; necingrediendo perforat, necegrediendo

. Vi

alicecjit

diffipat ; — tandeua eam virge Aaronis affimilat ;

s. (

quz nec fucco animata, nec femine feecundata ;

quod natura non habuit, flores, fru&umque

i lat

agb

produxit,

Tanti erat. viridarii fan&i apta come

moditas, & glebz pinguiffimz Solymza fertilitas,

v f

cui implantata Virga noftra Jeffza, in florem tam

n f

prodigiofum fce exporrexit! O fi parentes omnes

pj um

fuarum , feu prolium, feuvirgarum, ac acborum,

j qw[fh W-! '

cadem culturatangeret, eadem educatio follicitae

guiu vt

ret ! Samuelabubere genitricis abla&tatus, circis

"11] lifü!

tertriennis, uthodie Virguncula Maria, ex voto

j nj

materno , nonadtyrocinia martis, non ad palze

i u

rdut i d

ftrasgladiatorum , nonadaularum xpbebia, non

ad fltatorum & faltatricum choragis, fedindu&tus

g d

eft in domum Domini in Silo. z, Reg. z.. ubi cum

ia comme?

educatus, ex ephebis exceffiffct, in Prophetam

, Vg t

Mariam (

evaáfit , in Judicem, Domínum & Sacerdotem ma-

num totius populi Ifraclitici. | Ramufculi teneri

of

a

:

cile curvantur, & quaquaverfum contorti pro

yem fortl

libituinclinantur,

Atbores grandioresobdurato

jcipr

cortice, curá omnem ac operam eludunt; hinc Eccl,

piim !

monet c, . y.2j. Filii tibi funt erudi illos,

d

Cuirva cervicem in ju-

n / Wg:

gurva A pueritia. illorum.

ventute , & tundelatera eorum dum infantes funt,

"m

uontam

neforté indurentur & proterviantinte, uttextus

fj

jrgo 0Y*

Syriacusloquitur, Equus indomitus evadit durus,

& filius remiffus evadet. przceps. Ecd, 30.. Opti-

,üscümm

morum parentum degeneresfilios , in remifía co-

" dni [j

rum cura expertus eftDavid, inAbfalone &amone,

eu

us ]^

P4

g

"o 212 408

Heli 8 Samuel, in £iliis fuis populi Ifraelitici Judi-

bitídinem

cibus, & defignatis fuccefforibus fuis, quorum

fatricem,

hos avaritia, iftos, ingluvies, à Sacerdotio, &

Tfejs qui

Principatu, abjecit. t,Reg. c, 2. &* 7. Optime

circuml

Chryfoftomus Hom. de At C Sainuele : oportet

Gj , ]

filios ab uberibus carnis, protinus transferri ad

&Cespatrn,

übera fpiritualia , ubi rebus divinis affüefcant,

fatemdüum,

Quod licet Anna, Elcanz uxor, in Samucle filio

DP

Íuo laudabiliter exercuerit, laudabiliàs in Matia

Quofts,

filia fua hodie praftitit Anaa uxor Joachimi, ob

dlthiecnan

curam, non proli huic magis quamilli, fed fexui

li tbifn

huic magis quam illi, fummé neceffariam, Unde

Dotfolon

fapienter Egel. 7.633. — Filiz tibi funt, fervacorpus

Clr fnepre

&arum , & nonoftendas hilarem faciem tuam adil-

2f

las,

Serva corpus carum, & ex fervato carum

:

Rir or

corpore, nonunam, & earum; & aliarum, vel

ii

fervabis, vel proftitues animam.

Serva corpus

Tgtbgn

earum, & veluti nummumaureum include arcz,

nf

chartz, vel linteo involve, ne de fplendore ejus de-

IIC d |

teratur, & pretio, Si enim promifcuis aliorum,

Iv

aut oculis, aut manibus, paffim proftituitur, fi

Yet Cb

exponitur vel nuda, vel per nebulas textorías lafci-

od

vé adumbrata , filiarum aurca Virginitas, tranfibit

]

Pltestes

aurum inícorias, & qux publicé venalia circum-

| QUi

feruntar ubera, in przcocía curgcbunt mul&ralia,

t i

acuteri virginales, inabdomina puerperarum , &

Tithice

hydropifin maternalem. | Aurum nifi accuraté in-

T

cluferis, fordidis manibus fcedabitalius , an jufti

eammw |

ponderis fit, manu examinabit, & appendet alíus,

æntiæ Qüt

alius, & forté Judzus, circumcidet, Dinam Jaco-

i ïndigæ

bitidinem,

J

AE 233 XX

if

bitidinem, mulierumalienigenarum curiofam fpe«

IU

Gatricem , incircumcifa Sichemi defloravit luxu-

pucerdot)

ríes, quam poftea expiare debuit doloséperfuafa

e Qu

circumcifio, cum excidio gentis Sichemitarum:

atl : p

Genef. 54.. Egrefla eft Dina, utfcripturateftatur,

us transe

zdespaternas, & confervatam hactenus virgini-

inis df

tatem fuam foras extulit , .quam referre potuiffet,

inSumidt

nifi lafcivientium virorum ftupro eam prodidiffet

curiofitas , non virorum, fed folarum mulierum

biiusin M

,' oachimi: j

alienigenarum incauta fpcétatrix.

Ideoque fi

yili, L

Filiz tüibifunt? ferva corpus earum, à coníortio

fürin, U

