verefeante confpergebant 5 uteffent : nonitideco-

pl

:rCCUn :l? "

yo pulvere fordidi ut ait Horatiw. 1n Olympicis

Marianis , Ludlator Iefulus, non indecorum divi-

" hi

ji0!

nzíux Majeftaticredidit, fieam , Naturz huma-

J

dH

b

nz pulvere quafifordidaret , per emnia nobi fimilie

faciu excepto peccato..— In Olympicis veterum, j4-

[f

cul , catitu , faltu certabatur , & cur[u.

Etiam in

(rit» &6

Olympicis hodiernis hoc ludorum genere concur-

fum eft, eó fuaviore contentione, quo fanctior

dea g

tl

[[!

fuitpugna, & divinior laurea. Spe&emus Ath-

10j

J

f

letás, & diícernamus victorias, In fpectandis his

pe

Vj

uellis

"o 3lo

ducllis nemo fulmé excommunicationis formidet,

fefm , &

Certatum eft canru inter Elifabech & Mariam,

mpám, q

!

calcante maternum organum Joannulo, & Inftru-

(otem eyyit

mentum Virgineum. pulfante Jefulo. — Elifabeth

vrgett;

Antiphonam inronuit , quando voce magne excla-

lf)rum !acryn

"

mavit Ltce t,

Benedicla tu in mulieribus , & bene-

ftm foteri

diciw frutius ventrutui, Pílmum Mariafubcinuit,

ilv it fv

cum per folenne Canticum : Magtificat , non fe,

en Va

fed Domipum magnifiavit, ut in folido bumiliteti

Quv

baffo fnam fundaret muficam , quz in altum divinz

Mil

ptope exaltatíonis, per fcalas maternitatis Deie-

I Neous

ratafcenfura, Non faciunt deliciz Cantici Canti-

Nentig ii

corum ad füblimem melodiam talíum Pfalmorum,

Wtf d

l

l

Concentum coli quis dormire faciet , interrogat Vb ?

dn, Mtiy

paradoxü credidit ceeleftem harmoniá aliquando

m moms.

feriari, & fufpendi organa Angelorü, (ine fufpiriis,

Pt

ac interftitiis, perpetuo gaudio fupernam Jerufalé

RO

perftrepentia, Nec ego id abnuero, Si tamen fe-

Wtf

riz indici poffint tam perpetuo ; & amceno choro,

4m fuy

hodie indi&as credo , quando voce plusquam

0C

l

ly

Angelica concertarunt, Maria, & Elifabeth, ac

lo

inftrumentis divinis interluferunt Jefulus, & Joan-

T qpum

nulus, menfüram cantus ubique moderante Spi-

| toy.

» Quo

!f

ritufan&do, Erubuerintad modulos fuos Angeli,

fuiii

cum modum omnem excedentem muficam obítu-

[/7

$d

pefcerent, & difcipuli Magiftris non gravaté de-

l'i()rp

u

ferrent : Ofcelix mufica ! quz cum infonuit cce-

gü m tanm

lum omne , & terram attonuit,. fümmo utriufg;

(ylhar

ET

non tam obleCtamento , quam emolumento.

iber

i

Ad Cytbaram Ampbionis attracta faxa in muros Vrlii

Agu

Mp (

Thehana coierunt : Ad £yrem Orpbei fequacts fjlv«

-

l

V

WodMk s Go

riont& rl

febfum , & intelle&um , induerunt. Infelicem

peh M

mundum , qui , cum pfallit intelle&um fere & pu-

yulo, &l

dorem exuit , ex homine in faxum & truncum

dilo, Bl

obrigefcit ; qui, per cantum fuum , ciet Ange-

lorum lacrymas , & fletum ;; Ad cujusPfalte.-

)cemagnzn"..

li, d

rium Inferi eunt in tripudium , & Cantatorum

animz in ftygiam abyffum. . Severa cenfura, nifa

MuX

eam Vates Huffzustuliffet : Tesent Tympanum , &

ufat,

iil bumiü;u

Cytbaram , gaudent ad (onisum Organi , & in puntio ad

inferma defendums, — 1n hac materia etiam fapientif-

zi

T

fimo Regum Salomoni vacillavit ratio, & fal fas

pientiz fuit infatuatum.

Loquaturipfe : Feciftii«

TO

bicantores , & cantatrites , deliciasfilievum bomimums

um Dlnr

Et exce , utiiverfa yanitas, in inani tinnitu a&ris, &

MWW i(?Q

aurium momentaneo pruritu , omnis ea vocum

niíaiqu

u

(dy

pompaabforptaeft, Vix nata in aére tumulum.

fibiquefivitinaure, Infabulis eft orpbeum lyrafua

permam t

r Situm

demalfiffe Plutonem, d incantaffe Vnferos, ut Nym^

pham fuam Euvidycen teduceret ad Superos,

Utinam

ag

4

& hoc fabulofum effet : Nympharum, & Para-

v«

j PIUSHL

J

El

j

Mi

nymphorum, Adolefcentum, & Adolefcentula-

rum quam plurimos, lafcivis concentibus incan-

If lls

fl

f?

tatos, quotidieà fuperis revolvi adinferos ; cum

mo Cmt

fit facilis defcenjus averni ,. fed vevocare gradum , fupe-

pl

14:2, evadere ad auras ,. bicopus , bic labor fit. — Nec

gf

lyra Orphei, necBacchi Orgia, nec Veneris Or-

on [2

J [

gana , tanto prodigio fufficiunt, — Aliis opus eft

iniontt "

cytharzdis, quorum muficam vereantur Inferí,

Immo [

& Superirevereantur, Nonomnes Davides funt,

em()lüm(

quicorda; & decachorda (aa , Deocon[cetent & Atc&»

T

V4

on

1]

i 7.'i

LS NEUE -

Non omnes Ulyffes, qui Sirenum cantus; & fo- | isMaj

noram lafciviam, poffint aure obturata praterves | la Exbyi

hi. Nimis potenti veneficio blanda hzc peftisra-

put, duj

tionem fafcinat, ac fenfus titillat, ^ Nefcio quid

cienvefrih

fatalis diffidii eft inter Cantum molliorem, &te-

ftHio, anj

neram caftitatem.

Dum chordz filiunt, fubfi-

Áir nj

liuncaffe&tus, dumtoniex eravibus in molles de-

t pigi

clinantur, etiam heroum animi cffceminantur,

f «

Carolus V, oraculo pontificio Imperator maxi- — if f

Tun

mus, dum melancholicos humores , cantu pucl-

(em hodj

lari digerit , nocentiorem peftem animo concipit,

j uk) &]03[

Dum mufis virgineis nimium credit, in ceeci Cu«

j IEtmoilor

pidinis retiaincidit, factus ex auditore amator , ex

w P*gäün:öl

nonconjugeparens, ex Cefare, & Jove Roma-

| of

nilmperii, Veneriscaptivus, & pueri Cupidinis

j Poontrg)

ludibrium : Honeftiora dicam,

Illa quz juftis

Oif

nuptiis, & licitis Hymenzis interftrepuntmufica

r DT

inftrumenta, fidesille, fidei, & confenfus Con-

W Ht Vuh]gm

jugalis fymbolographz, quid aliud agunt, nifi,

liatig,

ut mediis in tripudiis, leffum przcinant funeralem

Donprer.

funere quamvis honefto , brevi poft moriturz vir-

Püone

ginitatis ? Epiphonema hujus partisfit : Ne fide

£s

fidibus; Non incantent te cantica, queDeo X

Ymf

Atéz facra non füerint, quz ad muficam caele-

tlope n

ftem Mariz & Elifabeth , jefuli & Joannuli, ore

| lts

) Uon(

inverecundo coguntur erubefcere,

u

!s neu

1n Ludis Olympicis alterum certamen jaculorüm erat,

IPX

N ln

quibus alternz ügittandi artes trahebantut in ex-

Cf

U

perimentum virtutis, & jacula jaculis collifa ful-

|À

l Qf

gorem glorie inyicem acugbant, In hodiernis

&f"aünm

ludis

j

-S0398 — 313

o

a, t

ludis Marianis, fi Matresbinz, & biniInfantes,

at przresï

Íceu Embriones in pugnam przmaturam infür-

hbrcpdio

gunt , duellum copitate , nonfurora , fed amori, Non

B

effervefcithic ftomachofi bilis , fedamorofa con-

glioen, !

tentio, animos, dum pié diftrahit, indiffolubi-

liter unit,

- i,

In proverbiis eft : p«igari vult amor:

Qs in od

dum pungit ungit ; & quz felle videtur oblinere

fcmittt

Ípicula, cófuaviori melledulcorar, Jaculatorem

myettor t

fuiffe ferunt , qui Cercerto iGutransfoderet. I.

dem hodiernis fagittariis Mariz & Elifabeth, Je-

es, t

apimo t

fulo & Joannulo fcopusfuit ; àquocentro, cum

nemo illorum deviaverit , vulneratifunt omnes,

i, n as

plagatantó luculentiori, quó fortior , & felicior,

fE. amZIOT:"

t Jorc N

Antagonifte, Vulneravit Jeíum Joannes, Si e-

nim contra Majeftatem non erat Deum vulnerari

iC

'

ab Adolefcentula, juxtaillnd Canticorum : Vulne«

lh

fl

vafficor meum , foror mea fpon[a ; magis decorum e-

rit vulnerari ab 1lluftriffimo ac Sereniffimo , non

conea U

Hifpaniz , fed Judez Infante , quiab utero mátris

d

mupcint

nonpuer, fedHeros prodiit , canente in Anti-

)Rmoriw"fi

phonis Ecclefia : Elifabeth Zacbaria magnum Virum

genuit , loannem Baptiflam.

Vulneravit & Joan-

aft: N^

nem Jefus, fortiter juxta ac fuaviter , tanta conten-

b ql)?Dfa J

tione, utin materno uteto exiliretinaltum Joan-

muäfm a

nes, nondolore vulneris, fed dulcedine, Mira-

;oannu j, 0

mini, neutri fcfelliffe i&um, cum uterque poft

fiparium abditus, poftparietes materniuterire-

!culon'lm I ]

clufus , magis ccecus pugnaret, quam oculatus ?

puntit

n?

gl

fzk:'

Non omnia corporeis oculis difternuntur, Eft

T

& füaanimo acies, in Joanne plurimum, in Jefü

l

Odj'cmö

[uiii

iniis

WO 4 N

.2

infinities oculata, — Uterque Propheta, aterá, Vi-

|

lonotispiy

dens evat 5 omnia videns Tefus, futura pravidens

]

]

etntem det

oanncs.

Nec infirmiores erantpharetrz Elifi-

exciledt; $

beth & Mariz , vulnerumappetentes non homi-

SiammoM

cidiorum, Nonenim expectate hicludithas, non

DI (]uan

Jaheles in militaria capita Holofernis & Sifarz ,

Cettonian

velferro, velclavoferreo, fceminea virtute ar-

Wtrercrit,

matas,

Non Penthefileas, non Amazoncs, fa-

Tit3conie

gitta, & arcu, fupra tnollitudinem fexus, cfferatas,

tttis, fedY

Jacula virtutum erant, amoris pharetrz , fagittz

N D;»'hiïo ] ü

humilitatis , quibus in alterutra corda collimabant

Amor

otnicidfun

efus & Joannes , Elifabeth & Maria.

j Mona, erf,

duellum hodiernum incepit , abfolvit humilitas.

12 iïfieriml,

Quóà magis dejiciunt fe illi, eó fublimiüs exur-

ttidio, qio

gunthi. Ab amore Jefu & Mariz, ere&i in al.

|"rttlne

tum, Joannis & Elifabethz honores accrefcunt,

Qs (

De proprio folio demittit fe Jefus , ut ad proxi-

MU

mum fibi folium, inter natos mulierum, Joannem

| JHitap,

exaltet, Domina Ancillam falute pravenit , ut

[ t

partum ei acceleretfalutarem, Hic apex charita-

| atuïü'cm

tiseft, quiin aliena amicitia ftabilitur , non in

l aturx&v

propria Concupifcentia, qui propria commoda

prodigit , ucpromoveataliena.

| "ltptgj

O fiomnibus faperent tam ínnocentes ludi , &

| pltte d

fancta duella, veré olympica / quibus ccelum ex-

| pdcifüioc

pugnatur, &triumphatur Orcus, won diffiteot

j

!»n CKW ^

J

injacula, tela, & fagittas , fatis promptus ruit

Y

mundus. In mera duella prurit non amoris, &

u

Pl"*ghr'la

humilitatis , fed ambitionis & vindictz, Vindicias

: amnitum

honoris noftti exigimus , cfto per opprobrium

honoris

! Alerfis M

|

l

i

EL EEE

vt tr)

honorispivini, Si vicinuslzvos oculos in prater-

ün prævm'r:,v

euntem detorferit ; Si incauto verbum afperius

;hamræï*i!ï

exciderit; Si honore falutationis non pravenerit;

tes nonli

Si Amano Mardochzus nonaffürrexerits Si mi-

Tuditns, t

micam quandam corporis curvaturam, mimicam

xis & ln

€zremoniam, & theatralem, alter aut nefcierit, aut

ya vitttd

,

neglexerit, illicó proruiturin arma, vel certe ar-

&mzton.cs,'-'l

mataconvicia. Sagittz non ex Jefu & Mariz pha-

ag ia

retris , fed Vulcani officinis accerfantur, Oritur

yeit

ex nihito jurgium , ex jurgio odium, ex odio fcepe

di wlhmzbeti

homicidium, Quodfi infervidiora Magnatum pe-

p d

]

Gora, ex fimili collifione, honoris mutui ignicu-

li abfilierint , mundus omnis infelici fumabit in«

frit hum

yimiüs &&

cendio, quod humani fanguinis integri torrentes

lfIC&[ i

zgre reftinxerint. HiLadinon Olysipigi funt, non

qacte

ceeleftes , fed Tartarei , digni ubi circum omnem ,

d po

feu Theatrum , Spelator , C Premiator Orcus circutm-

fideat.

n IOEFDST

p ^

In veterum Olympicis tertium certamen pedibus age-

!

Jute

4 ag

batur & curía,in quo potior nominis fama quzre«

batur, & victoriz celebritas, Curfores meminit

fs 1

r m

Antiquitas, quos nefcio an in exemplis , fabulis

aut prodigiis Naturz memorem ? Sunt qui feras

W:&

agilitate dicuntur przvertiffe, — Hinc de Achille

ettes

(G/Um (

Peleifilio Catullus: Hicper[epe vago vidor certami-

«t

on

mecurfus , — flammea pravertit celera ve[ligia Cerve,

(

Papyriw , à pernicitate pedum , Cyrfor dictus ,

mPlUS f

am()[lsu

l

plus gloriz collegit ex Curforum ftadio, quam ex

VIU u

d

Samnitum Triumpho non, quod in przliis plus

?

,op

averfis pedibus fideret, quam manibus,, fed quía

b [

gnOfs

Velox

"omeé 316 308

velox pedum beneficium, vertitintriumphicom- — jl

pendium. Nec pueris laudes ftadiodromas aut

| bet & honc

encomiainviderunt veteres, 4f4; puer , referente

! Apoliioct

Plinio, nonumannum vix exccfferat, cumà me-

ifudiium

tidie ad Vefperum 75. paffuum millia perpetuo

t'ratipun

curfu dícitur confeciffe, In hodiernz diei Sacris

brpordiflol

Olympics primum certantium decus 3 curfu eft,

us d

feftinat , currit per montana, Maria, occurtit

p

Elifabeth, illa celeriüs, hzc tardiüs, quia hec

&USJ &hbyï

plus annorum portabat, & fenecutis, illa plus

| dthilay, )

ámorum, & virtutis, Venit faliens in montibus,

| Id Digno

& tranfiliens colles, Jefulus ; exfiliie, fubfiliit,

| Qui, u$

joannulus, . Exultavit , ut Gigas, ad currendam

L

Wlitdipe

viam fuam: maternum calcavit uterum , indigna-

fivifus Naturz repagulo , & fenili matris tarditati ,

| fs tl

quz in primo Salvatoris occurfu, ab exercendo

|. ttto m

Officio magni Prezcurforis , cupidos pedes re-

| g

morareptur: [ta in Infantulum Spiritus, & virtus

| me?mn

duplex Eli2, jamtum infilierat, — Praire voluit ,

| Qu &

imó precurrere antefaciemejus , cum ire non-

Of

düm didiciffet, imó nec ex utero materno exiiffet.

tüt, ]mtr

Quis metam felicitisaffecutus fit ? quis in ftadio

10n dj

expeditiüs decurrerit ? non definio.

Olympioti-

| Sinpli

€et , (eu victorem cuv[us , fapremus Agonotbeta , C Lu-

Ofgs :

derum Direor , pronumciet. Me judice, Athleta-

(ltifgy

rum fingulis fua debentur proemia; finonparia,

ii

nim

Íciéndum eft, quod impares fecerit conditio fta-

!

Wcmus,

tis, virium prerogátiva, & przjudicium, Quid?

(luämyed'n

quod de paribus noninvenufté Cicero : Si primis

Csf

foné exiideri, bonefhn eftin [esundi quod, » tertiod, ,

latisint

confiftere :

1

Wene 70 G

)

tht

confiflere : Si Docloratum nondum affecutus es, ha-

$i

diodromi

bet & honores fuos currens Daccalaureus,

pur, d

Apoftolo credimus Domini Sodales Mariani , & nos

in (ladio dectrrimsu- — Currunt multi, bravium pau-

t, cimi t

ci praripiunt.

Aliorum vires , in medio curfa

ia pepe

vt die i

torpor diflolvit, aliorum fervor inconfultus ante

tempus delaffat,

Alii luGantur per przcipitia ,

j d cutié

peravia curfum obliquant, diftorquent peranfra-

faria, o

jis qi

J

&us, & labyrinthos, & ficut flulti acimpáj incircuitu

*

ambulant, Aliquiin metam bonánullo fuo merito,

is,

ä

J

j

fed magno Dei beneficio ,. fortuiti impingunt.

n od

"

illf ; fubfüïïs

Qui, ut Seneca queritur, mon agtnt negotia, fed in

ea quafi per fortunam , inzurrumt, — Mundiftudia Da-

d arti

mini Sodales circumfpicite , & totidem hominum

um,indp*

grisrdiat

curíus explorate ; contraries, contradicterios,

diftortos omnes , nullos ad veram metam paralle-

b r

los;

Permare ,. per teyras currit Mercator ad Indos;

0s Cdes r

Vitam pro mercibus, hoc eft, pretiofiffima qua-

f.xtUS)&W

que , & chariffimafibi: conjugem , liberos, rema

Drait v

omnem familiarem , provilibus reculis , nundina-

Cum i['e jjl',

m

tur, Intervitam, & mortem, perpctuó flutuat ;

non alio fejunctus , quam unius trabis interftitio,

j

Simpliciter, & pié conqueritur aureus Afcetes,

o

Thomas àKempis : Pro una Benefiio, quanta via

Mil älh

qurritur ! pro vegno celorum nemo commoyetur-

. Ri

Ad Univerfitates, ad Exteras Nationes , currit

[

j PJTU]

Juventus, & difcurrit; utinam! ratione magis,;

At

f0 14

"

quam pedibus,

Ltinam ! difcurreret Ariftoteli-

in QUI

cisfyllogifmisin Gymnafio , non popifmis Ovi-

/

T. 2[""?

dianis n Gyneczo. Inde funt inlubricis curfibus

iib

tot

uf

SOR ss m

tot crurifrapia , indetoties in fcopulos incurritur,

ï. TESTO

quoties non ratione , fed aut impetu duce, autte-

meraria cupiditate , curfus inchoatur,

Currit

M

fponfaiu odorem fponft. c. 1. Currit David viam mandes

torum. pl.vi9.. Currit Paulus nonin vanum, adcal.2,

(

Currit nonin vaéuum, Philip.2, . Curtir non quaf in

incertum x, Cot.9,. Currite c» vos, fed currite, uf

Pulyyit

comprebendat&. Nepracurrens, & feftinata mors,

anteadtumbam vos conftituat, quam curfum ve-

ftriim direxeritis ad metam.

Dum vos tot curfi-

C

bus incerti fatigamini , quot jactamini paffioni-

Nus

bus, fenfim currunt in clepfydtis furtivz arenz;

*

u g

currunt in horologiis , dies & horz

.

& nospro-

777

piüs admovent zternitati ; Ab hoc curfa; & ab

| häztmum. l lw

hoc ftadio neminem eximium fecit nafcendi con-

Uïïln(m ] hG

ditio; ferius ecyus, omneseodemcurrimus. — 1ta rem

Wtl

fuam quifque inftituat, ne defle&tat à meta : Ut

E ttra

Dee , Angeli , Homines , quibus in curfa fpedlaculum

|

fin(y pheuæ

|

facli (umus , fint victoriz noftrz Laudatores & Bra-

I dles

MT

beutz ; ut exigi per nos jure merito a fpe&tatori-

M

busnoftris poffitfolenne, & feftivum in ludis &

?Q&Xïm?uü

Ípectaculis viftorum Acroama : Plaudite,

N ec

NCOVT-. E

Mdpfä(

(a) Fefcennini ver(u apud Veteres omni obfcanitate

LA

fU

leni.

i

Nroinfni

(b) Lupercalia evant Sacra Veterüm Deo Pani dicata,

g (

peregebantura, ab bominibw nudis. Flovalia ludi erant

DN lum j

Dea Flore , bortorum ac florum prafidi , (acrati.

l ræluderet.

(c) Ludi Olympiai fuerunt ab Bercule inflituti. 1n

eu (JrUm "

finguli quinquenniis baberi erant (óliti.

FESTO

P Vr

1!

"oxe 310 30

losinciit

FESTO VISITATIONIS B. V.

j duce, at

xtur, Qu

NPOA R I E

ilriamma

ii d.

CONCIO TIII.

i l

fsl curitl

Exultavit cum gaudio Infaus m uteromeo.

Lucz r,

V. 4L,

fitintoros

amarünt

Chorez innocentes.

st

Nnus, eft DD. Sodales Mariani , cum incan-

mini pl*

Qrtire t

tu, & curfü O/ympionicas , hoc eft in Ludag

n

Olympitis Vidlores vobit fliti:: Mariam , lefulum , dj

loanpilum.. Mlam Pfaltriam, hos Curfores, illam

. quüs 2

nf

dicinem, hos Lu&atores, illam Choragam, hos

Interlufores. Spe&aculi hujus novitas coelum tra-

y !

a

j

xit, & terram, Nec enim aut delicatiorem mufi-

j(ü lþf&äf

j

cam Orpheus, aut Ludos nobiliores R ofcius («)

in theatrum intuliffet, Scenahzc non artificium

o

AuGtoris , cd portentum fuit, Currebant vini&is

p

pedibus Pufiones Andabatz, &, in tenebris ma-

n m [U(HS&

terni uteri lapfum non timebant,

va

Hoc eftqued

Davidpredixit: ip medro umbra mo

rtis on timelo

j

siala , quouiam tu mecum es. P(.22.. Cum gratia, in

altezo infinita , in altero maxima facem praferret,

& greffus folidaret indeclinabiles,

Gurrebant

j Mi i

nondum nati, ut füz uterque Nativitati miraculo

jui

j

f

przluderet; cum utriufque vita, perpetuo miras

culorum tenore, pofthac effe decurfura, Minor

jf L

pracurrit majori, debilior fortiori, lfule 1eans

p

nl ,

ä

o

30 3

fedlenuditim

nulus , ut hic officium magni precurforis nondum

ls afïurgunt

natus inciperet, & ille paffus Antagoniftz fui pro-

dromos, per faltum divine poteftatis compenr

| fecidn, a

; Impia gii g

faret, Sed hzcanteannum, Domini Sodales , cala-

| inm vefïig

mo & fermone prolixiori, Quo eodem tempore

hodiernz dictionis me debitorem conftitui.Quos

mimm,in Q

lypminfi

in Stadio Curfores oftenderam , Iefum Mariam ,. &

Mitir, ij

leannem, cos Saltatoves Olympicos me hodie exhi-

biturum promifi.

Quamvis & iftam materiam

Iptimis

t Sltatori

curfim non nihil przlibaverim. Favete auribus &

animis fimilium deliciarum Avidi, Nihil his cho-

tropareri

reis Olympicis hircinum interfilit, In his inno«

'h:m it i

centi tripudio Agnelli colludunt, inimitabilem

TOítSpopf

motettam, feu. Canticum Maria intercinit; ad

j t od

quod obmutefcunt fere omnes ;. ij foli vocales

Ptonty.

funt, qui (équuntur Agntim quocunque ierit.

le& mae;

nj

ul

Multa fcepe multos irritat faltandi prurigo, 49

í

ditoves Mariani. Si pedes & vobis pruriunt: Hit

cüinu& &Q Y

Rhodu , bic Saltus fl , ubi Jcfas faltat & Joannes.

V uj

Wücenri.

Hunc filtum , nec ipfa, fi adfit, erubefcat Vere-

cundia, Quid multi pecuniam prodigimus ; & ca-

Wütime.

ró proftituimus innocentiam ? E Gallis , & Italis,

s f

UT

Chorearum Magiftros accerfimus, quafi ad ul

corruptelam íola fibi Germania non füfficerct,

jn Præfürfoï

US,ne

Magiftelli illi pedibus leves , corpore agiles; a«

qui

nimo mobiliores, Germanum robur effceminant

QUil

docent circinare pedes, utanimi, & morum, in-

RT llahü

tegritas in vertiginofum rotentur turbinem: Do-

B r

cent artifici füfpendio librare in a&re corpus, ut

tür Qmplmu

fi artem pes fcfellerit, non fimplex ac rufticum,

fülhus ilq

inter

j

Woxe 1 GR

vloris m

fed eruditum incurrantcrutifragium; In Capreo;

los aiTurgunt Fauni Capripedes , ut, aut interram

nj fip

recidant , aut decidantin Tartarum,

Non ita o-

[htis con

d ul

Iympici artis Saltatorie Magiffri lefulus C loannulus 5

orum veftigiis quifquis inftiterit, évalle lachry-

Ddem t

marum, in colles beatz aternitatis, & terra ín O-

confliu t

a

lympuminfiliet; cum vidoribu Olympicis olea cota-

^ f

nabitur , quianon (altavit extra Oleam.

gchod

W U,v

Inptimis Jefülo, etiam pumilioni, magnum ar-

fs

i

1

yet i

tis Saltatoriz Magifterium nemo derogabit , nifi

derogaverit & Scripturz : Ecce iffe venit , bodie fa-

Mi

liens in montibus , Cv tranfiliens colles. Cant,2 ,. di-

Inli

jnimict

cebatSponfa, cum hodiernum faltum animo pras

ciperet, Hodie Virginalis uteri fubve&tus effedo ,

yercnh !

per montana Judez fulfultim feftinat Jefus ,. ut

l']' l/l.jl" ;'adl»

Spiritus materni, in Deo falutari fuo exultatio-

yitl

nem, gaudiaElifabethz, faltum precurforis fui ,

l' [mig(), ,'1

feftinus deproperet, Nefcit sarda molimina Spiritus

r P

fandiigratia, Amoralashabet, & moras odit be«

neficentia,

40]

Quicitó dat, bis dat, Duplicat be-

pdt *

neficium celeritas, Minus Joannnlum amaffet Je-

p l

fulus, fi feriàs fan&ificaffet, gratia naturam , &

h

;?Hln&

nativitatem przvenit, Labem originis, infutus

yl !

1

to Precurfore fuo,, idque celeriter exterfit Chri--

i

li

Mgum

ftus, ne quis Lucifero maculas exprobrare poffet ;

f agd?h g'

quifolem , fine macula, erat anteiturus, Primo

:fr.ämm

occurfuabftulità Joanne Jefus , quod Natur con»

o ,

tagium affricuerat , . ne quid mutuos morare-

j

tur amplexus; ne quid poneretur obftaculi, quo

i

minus in cognati, & amati pe&us, toza fe ama-

T

triX

j

Wa r2 3v

l

trix Divinitasinfunderet, "Tanta peccati feeditas

TRUE

Áinis lpl

eft , quz Chriftum arcet à fanguine, quantumyvis

fims, C]

|

cognato, 'Tanta Salvatoris benignitas eft, quz

| um Jryten

ratiam peccatori accelerat,, etiam obftinato ! Hi

faltus mifericordix funt; occurrere omnibus, ut

| Wieflitetin

IT M

citiffiméfalventur, Salvatorem fe mundo proba-

Il periclo

vit Jefus , cum exultavit ut Gigas ad currendam

viam fuam 5. 2 (utmmo coclo egreffio eju.. pl. 18. v« 7*

Mtts f

Broclires m

Venit, ut Bern.ferm, r, de Adventu : de corde Déá

atv ; Venit à (ummo celos

(ttte elütin

Patrisin uterum Virgitis M.

tiam Q

án inferiores pariesterre, — Nec abnuit ipfe Chriftus:

Hiben

Joannis . Exivi 2patre , e veniinmundum, c«

Wt Jonne

curatiori ftylo Iefum , Magnuim Saltatorem exprimit,

magnus Papa Gregoriusin Marc. c. 16: Veniendo ad

l:l! Usgmpll'(

"s, p

Redemptionem no[fram , quosdam , ut ita dicam , falts

dedit, Vultisipfos ejus faltw agno[cere? de corlo venit in

*'M"trexi;

SSTEM

enerun ; destero verit in prfepe . de pra[epi venit in

erucem ; de eruce venit. in fepulcbrum : de ipulhra

j y

^

redijtincolum, kaille, Ver

[*

! Gigantzi faltus , qui

MU

Wndukm

omnem pumilionum Naturam excedunt , & coha-

tumludificant, eofolo excepto Pufione, quiim-

ï ghmüæwm '

menfitatem Divinitatis fuz in anguftias Virginci

| teceiïefxy ]

uteri coartavit , uteffetim engu[loauguflior. — Fa«

Übituite

mlücu]u,n

teor, & Luciferum eadem viz menfura, de ccelo

Trini, a.

defiliiffe in tartarum;Hictamen ordine retrogrado

non faltus , fed lapfusfuit , quem fua lubricitate

lturj()ann

Wt p

promovit fuperbia, & imiperavitjuftítia; que &

(b) Phaethontilora pracidit, & alas evulfitIcaro 3

RTM

ut, fuprafortem Naturz faz, altius non fubvola.

lum,fgu 1

j nam

rent — A fimiliffaltu nongloriaacquiritur , fedin-

amis

meuu

!

M

WR x X69

ecaied

famis lapfus contrahitur ignominia. Si ítaque Viri

ye, qu

fumus, Chriftum Salvatorem & Saltatorem Pue-

tonitas d

rum imitemur Chriftiani. 1lle in terram defiliit,

; obf

re omibi!

utrefiliretín coelum ; Artificium docuit, quo fine

fíalis Iacob , cocli; terrarumque inter capedinem,

L

emundOPffi-

ine periculo emetiri poffimus

I

non per gradatio-

yad cutti

nem , Íed per infültum,

Utinam ad faltum hunc

j p

proclives multorum pedes , non adcó tenaciter

y d

!

terrz glutino implicarentur.

jj

j Qu

Etiam Joannulus hodie faltatorem egit , tefle

jtip

;':

Elifabeth : Exultayitinfansin ttero meo Luc. 2. Sal-

m "

tavit Joannes, & in titulos tam füblimes infiliit ,

gt

quibus ampliores nemini decrevit Evangelica Apos

lfs I/fnit:.fzwi

theofis, Non furrexit tnajor loanne »quia per filtum é

iulam)

terraaffurrexitin ceelum, Saltavit hodieJoannulus,

T d

Quid enim aliud, ille, plus quam Propheta David,

T l

f"?,*;

"

i

ante Arcam Virgineam ageret, qua non typum ,

, d

:

fed veritatem, non manna, fed Dei filium intra fe

,anrï L

|

li

b

concluferat, Ideoque mirumnon eft, fi Regem

viditl u

grandzvum pumilus Ínfans , faliendi artificio , àn.

uüOne) q

z

tecefferit, Ille enim ante Arcam MHrael exiliebat ad

ufms Y

l,

obfequium, hic ante Arcam juda fubfültabat ad

lll

il

miraculum , ad ejus folius honorem, qui (uperbos

WMJ

du

deprimit ; &* exaltat bumiles.

00['&"fl

Vitam à faltibus or«

er

y

ditur Joannes,, ut faftidium tetrz inculcet, cujus

ia ib

pulvere, nepedeminficiat, curfimtranfilit, Vi

(f

i quä

M

tam i faltibus propriis orditur Confeffor , quamin

m

odium, feu pretium alieni faltus erít pofiturus Mar-

pot

fpe

Á

tyr; namut Ambrofius l.5, delVirgin: Premium

jrii

Saltattict , ters ef! Prophete, — Quod pedes impu-

j

dentis

WO 24 X*

dentis meretriculz peccaverant , luit caput inno-

hefumCivim

centis Prophetz , & falaci,, feuluxui, feuluxuriz,

|imtntum, -

in difco R egio, erigitur crudele anathéma, Aureé

|Columpanpt

Chryfologus : Nunquam tam laut? gula cenavit,

dis, inoda

?)]:]5 hoc eod

Margaritum men[aimpo[itum efl.. Huic fimilenulla ab-

ligurivit (c) Cleopatra,

ff f

Habetis hodiernos faltatores ,. Domini Sodales

1b Citito

Mariani.. Deeft feu Lyricen, feuFidicen Maria :

fä&idiose' fe

Saltus fine mufica, corpus eft fine anima, & fine

tiamicecor

fole planta, Tolle muficam, quicfcent pedes ,

l Abf&h;

quos fola ple&ra plerumque titillant , fola Organa

N n

animant, Amphion lyrz cantu affilientia faxa tra-

"m T0j p"

xit, & in muros Urbis Thebarum compofuit,

hls j

|

Orpheus Lyricenarbores fjlyarum, in faltus cho-

ïl'?'ïm r:7]1'('[1(1()

rearum compulit, Inferos incantavit, Plutonem

I""'?E'*Xkïllm. i

vit, vel fal-

|

ipfum modulorum dulcedine vel delint

l

Tf

temá violentía conftrictum cohibuit- F fabulz,

Tüy,

*Xübusï

Weriora & majora egit Lyricen MARIA , divinios

| l'JSAngd

OY

ris muficz artificium edocta, Saltus Montanorum

L

udzz in choreas prolicuit : Senes effeetos , Za-

LL

chariam, & Elifabeth , exultare gaudio, & exilire

| xlamiimä(y'j

coecgit : ludo revera n

on puerili.

ManiA Lyti-

| Cbituy, Hl(

cen, füperosincantavit ; Deifilium de Íede Maje-

Ip[i [hm'd:

flatis fuz interram detraxit, Plutonis inferi ferita-

hus

il

tem manfaefecit ; alligavit enim fortem armatum »

Tlbttato

ne in pradas hominum, tam audacter, pofthac

ili&fftd]cer 1

profiliret, Manra Lyricen Jefulum & Joannu-

mfmg QKR (

]um in divinum hodiernz dici tripudium impulit :

LU

has Ecclefiz petras, non in xdificationem Urbis

M ]

!t

"Thebanz , fed cocleftis Jerufalem , confilirc fecit:

[

eium

|

5

Wexe x5 Wi

lat [

JefümCivitatis illius fandamentum, Joannem ful-

ui, ul

cimentum, Icfum lapidem angularem, Ioannem

hm At

columnam prímipilarem, Siquzritis quibus mo-

( u

dis, & modulis, perftrepuerit Lyra Mariana, id

í þmihmä:f

alias hoc eodem, & loco, & tempore, prolixé

perfecutus füi,' quando Mariam philomelam in

p

füo Cantico Magificat exhibui,

Non libet hzc

Fidicen

faftidiose repetere , fed Lucz 7. cumIefu & Ma-

; animï» d

ria amicé conqueri : Cantavimus vobis , & non (alta-

j p

flis.

Abraham exultavit ut videret diem Chrifti ,

, DO

vidit, & gavifuseft, loannis8, — David ante At-

cam non pre lafcivia , fed pro Religione faltavit, . ait

Hlientia(am'a

m n*

Amb,1. 6. inLuc,c, 7. Iefus & loannesante Vir-

ginem faliendo non tam fuis , quam noftris gaudiis

iaf

it platoit

preluferunt.. O quam multorum affe&us in alia

omniaabfiliunt! Aliis, cum Adonide, pedes pru-

inyi f*

« Bs

riunt, quibuspro religione , lafcivia eft : pro cho-

")

M. dü

ris Angelorum, chori funt Capripedum Fauno-

rum,

Si juxta Petrarcham, & medicos : Saltus if

o

j ngIGF)

gyrum volvit , gyrw in vertiginem, vertigo in apople-

[udlo: M

xiam;im & maniam veriit,quis malo defperato me-

jnÉ

debitur, nifitotus mundus in (2) Anticyrasabeat?

Ipfi Ethnici, Naturz inftin&tu, vitium hoc infe-

H

bMi

(l (il

€tati funt , quod naturz ftatum inceffit, Domitia-

T j

ii

n ImperatorCosliumR uffinü fenatu movit, quo

TL

Yb

faltaffe diceretur,ut refertXipbilinus. Qnid enim non

jet;

At

metueret R efpublica, tamlevipedenixa, & pro-

ff

p

nainvertiginem ? Tulliu Citero pro Murzna : fo-

D

brium bominem (altarenegat , nififostinfaniet, Hlinc

yiot

nmlfc

i

Tiburtiw lmperator Saltatores ex Vrbe proferipfit » n€

j

3

juu

$GR n6 Zs

ex ArceRomanz gravitatis, & fapientiz , face-

conaturli

rent morotrophium levitatis & amentiz ; Confir

Nbbi;dod

mat hocipfum Alpbonfus fapiens Arragonum Rex,

fibi blandt

Isenim hocfolum inter ffultum , C (altatorem difiti-

|giaminpr

men facit , quod ille perpetu . hic , faltu durante, infa-

| QU5100 n

niat.

Horreamus cenfuram Sanctorum Patrum,

DI

Choreas , atit temulentie, aut amentia figna vocat Am-

! tontibilcon

brofius : Diaboli Tripudia Bafilius : Diaboli Bata-

t ferdlo

qrum Hieronymus : . Lafüiyie , e Bomiddij semina

|atítcim,-

1ia Fulgentius : Velumina antiqui Sevpentis, Ephrem,

*

| dm, feda

Guilhelmus Lugdunenfis oit

.

Cborea Circulus efl,

$td, exalta

enjus centrum Diabolus , c circumferentia Angteli eju»

Es if

Nec enim folz , quz delectant , chorez funt,

ts noffg

» Fractà in mollitiem pedum mobilitas, compo-

itue

»» fitainlafciviam corporum feminuditas, tactnum

I mpi j

» & complexutim, nec cafta nec cauta fatis proter-

quem, Q

»» Vitas, occafionis vicinitas , inimicz pudicitiz,

T dntat

» & amicz Ícelerum , noctis accedens fecuritas ,

implicgg

» hzcfünt, queanimos juveniles irritant, inno-

u'lt. ch;

»» Centiam in gyrumagunt, & putitatem in nau-

gls; An

»» fragium ; nam cum Sirenes modulantur, cum

Rüpas, [

Dclphini ín mari ludibundi fubfiliunt, proximum

Tnigly

naviimminet periculum. — Epiphonemaaddat, &

Dum r

monitum falütare Sapiens : Ecclef, 9. v.4. Cum

i n li |

muliere f(altatrice ne a(iduus fis , ne fortà pereasin effua

T0 g

€i4 illius.

j

| nff(im [j

|

Aliorum faltus ambitionis eft , plurimorum lap-

o

D)

b D ft(

fibus infamis, In primosaccubitus in menfis , in

Onomm f

|

primas Cathedras in Synagogis, in honores Ma-

Ples: ts

gaatum, in favores, & amorcs Principum , magno

conatu

mmdm

A

deMe 7 309

conatuinfiliunt,

Gaudent ab homínibus vocari

apictt f

yatiz; Q

Rabbi: do&iffimorum, fubtiliffimorum Epithetis

fibi blandiuntur, Scientiarum omnium Encyclo-

irragonumR.;

usl

pediam in proprio parturiunt cerebro : Artium,

hdu

quas non nifi obiter delibarunt , magifterium

orum r

fibi ipfis gloriofuli preriptunt,

Cum in fuüblimi

T :gnavoul:ï?

nonnihil conftiterint , omnes, infrafe , arroga-

LaudaremjSaltatorum

: Did o

ti fupercilio defpiciunt,

dbl j*

artificium, fi hoc in faltu, non corporis, & pe-

ia

dum, fedanimi conftantis fervarent zquilibrium,

Sed, exaltatio ante ruinam eft, faltus antelapfum,

i C

ia p

Ex affultu in arborem fcientiz boni, & mali, o-

mnis noftra cecidit felicitas, Ex eo lapfu tota

, dora?

bltas, COT

hucuíque claudicat pofteritas. Praftitiffet Ada-

ylus d

mum magis in faltu rudem fuiffe, & minus atro-

gantem, — Quid Ariftotcli faftuofa contulit fcien-

us

imicæpïïö-üfu

tiz oftentatio ? fiverax fama eft, tantum ingenium

implicavit Euripus, & inter fua enigmata abfor-

alts g(HF:Lï

buit, Chaldzorumfcientiz veríz funt in prafti-

siriut

ul

gis; Artes/Egyptiorum, plerzque abierunt in

nugas, Hoc Ícientiz inflatz fatum cft, Pares

jl

iontu

Abfalon in rhro-

nzniashonor elatus expe&tet,

T Pr()ïlfl'N

num Patrium propé exilierat, Cum nimiumubfi-

on:mjüd j

ü

lit, in laqueum proprium incidit, & dependet &

,[' [ [

Amani nomen

T

ii

qercu famofa ambitionis appendix.

[

nefciret pofteritas , nifilapfus magis, quam favor

Felix Belifarius , f

regius , feciffet famofum,

yi;noc

honorum fallacias obfervaffet oculatus , & locu4

nmcn 1f

b

ples , quas claríffimé infpexit, & defpexit, coecus

onot

COrfOs

j

& mendicans, Qbolus unus, in ftipem

[Püm)

[

j

Jj

N A.

gatus,

"O rs S0R

iatus, plus illi fcientiz contulit, quam fpolia Pro-

*.;Q

dintr pl

vinciarum , & auriftipendiariimilliones. Noftra

y r ileten

temporanonattingo, Nimium feraces funt omnes

jv Püs, p

Europz agti leguminum ventoforum. Hoc mo-

»t5, d

nuiffe fufficiat ; quifquis ita falire pergit, caveat

ia ltteulni

ne]efus & Joannes ,. gratia Dei ac favor, ipfum

a Qo0m,

