flliére ; Ethujus. fuit Dux famina fatit.

ll quam ahf

hoc fexu adjutore fub novo Evangelio ,

uti folet

PCl

Orcus , cum virorum operam minus cfficacem

| gum)(übx

fenferit,

Equux duo

ndtgravius Hafiia smalcaldii

1]

AnnoT$4*. cum La

N tis

04f

faderis Dux , occupatot

oto Brunswicenfium Du-

| gO mlms (

fceminz Hilde-

catu, V'olffenbutum obfideret ,

ex Urbe

MLTTY,

fienfes Mercatrices , quarum primipila ,

tismune-

IPIIUm &

Nova, Eberbardi Platen Vxor, compara

u l

ribus : Toga Holoferica, pileo fero , cum vedimictu-

M

loaureo , margaritis di[findlo ,

ér plumis verficoloribus

fíz , in ejus bene-

hag

tlabili , ad Landtgravium egre

t

Pütni.

volentiam fe infinuarunt, rogantes Ejus C

elfitu-

inem ;

OSI And

j

"eHe cor deR

roripat,

dinem, ut Hildefienfes participes facere velit novi Evani.

i N

gelj ; Landtgravius foeminca Legatione pudefa-

iffeinluit

C&us , redonatis centumaureis , viros, loco fce-

, u d

minarum , adcffc juffit , illius poftulati interpretes.

: Dofimit

Plebs civica, codém.novo Evangeliizftu demen-

(s Mi

tata , & ad feedps Smalcaldicum, eaipfa promiffio-

ycilo, J

nc potentiüs eftilleta, — Spargebat enim , quod

l

gcantaba!

inito eo fcederc , tbt Collegia, Monafteriía, Con.

lm r

ventus, Fraterhitates , ampliffimis fundis, ac redi,

digorc V

tibus dotata per Dicecefin, in, & extra Urbem $

Juti opimoï

quz ignavi, ac ogofi, ut ajcbant Sacrificuli, & Mo-

ortititt; P

nachi dilapident, in fua commoda impuné effent

zrePori [

attraduri; Inconditis ergo clamoribus yerbum

uj v

Déi. communicari fibi pofiumt , his verbis : 5yebbe

ejuttt

fop baf rtine QGort G'abes /— fo fb top genefen.

g inbt

Obftiteruntadhuc ex Magiftratu Catholicorum a-

)mc]?irfxur/r»"ïj

liqui, malenteshonore, gradn, &officio moye-

ri, quam ab antiqua neligione defcifcere, Sedcum

'.43;!- j &

[

Jtilo y

pauci adverfus multos non ptoficerent, 3oma Au.

[]HUS d

(

gufti, fub vefperum, Conful Sprenger , flipatw 20,

Equ& , duobus Predicantibus , à fide vera Apofta-

j

tis, Ioanne Pomerano , &* loanne VVinckel Brunfwi-

j

go miffis, obviam proceffit , si[que ad locum [uppli-

Tmtrll

ciie veorum deputatum Imó Septembris, Horum ho-

ji, ^

(Irb

Ismune

pitum, & plebis, impudenti imperio cüm juffus

ytit

fuiffet Reverendifrüimus ab Oletg S. Audrea Decanus s

,Jnm

non multó poft ele&us £

Euchariftiam, & Chri

pifcopus , C Patria Princepss

,

Íma , quz per horrendam

j

u

blafphemiam, magnum Baalvocitabant, ex rem-

"

[

PIO $. Andreano e(fferreq; Poueranus ibidem in

l

T

4

€on«

Wee 202 30X

concionem prodiit, hoc T hemate ufus : $3)0tf btv

Matfiuno t

fe gp verftoditeoilfeabeimer. — Poftridie fecutus

| dl Cipita

in Cathedram VVinckel, —cum direptioni rem-

| i if

lorum clafficum caneret ,. expilata funt rempla

| fyrirtntu

; Voslbbec

SS. Jacobi & Georgii, direpgoHicrothece, effufa

aqua Baptifmalis, Chiifti,

& Sapnctofum imagincs

litomnibu

« Adceelebrándam

| lts

confra&a funt , & conculcate,

veró memoriam factz deforma

t!:mis, Senatus re-

|bidineirm

formatus, in oftio Tc'rnpliþndteäpi',"hahc Epigra-

| ii quel

hen affigi juffit

»

"

Anmo 15 42. "Senatus , Populud,

defs, p

Hildefienfis , fincerum Chriffi Evangegum amplexi [unt-

queteig,

Scilicet Evangelium illud, quod infra fcamnum,

QU etiar

tot fzculis , latuerat, nec Chrifto, nec Apoftolis,

UCämpang

ediri T

neccuiquamVeterum cognitum , extraLutberum,

His initiis acriter opponebat , fe , e facro Pradica-

| Wib rotety

Rnl me

torum Ordine neverendiffimus Mifien[is Epiftopus &

Suffraganeus

gildefienfis Baltba[arFannemannus, & pro-

ESIV.

Pritottos

ximo dieDnominico, j

JSeptembris , ip ZEde Catbe-

diali , ad confertiffimum auditorium , in cujus nu-

|

tu inlige

seyo ipfi. duo Pradicantes apoflata ,. Pfeudo- Prophera

E etïSegll

, impudentes nov!

erant , per duas integras horas

Evangelii impof'curas, tam graphicä depinxit, ut

ET

Neo Concionatores , illius Viri virtutem, & do-

d

pl

l

&rinam non ferentes, Magiftratui edixerínt, aut

T ue

:t?;

j D'ius p«

fibi Brunswigam rcmigrandum effe , autemigran-

dum Epifcopo, — Quare Magiftratus, pridie Na-

RA

Id

f

tivitatis Bcata: M. V. per apparitorem Epifcopo,

n T

Parochis , & Religiofisomnibusin urbe, fubpamá

| Rn

DEU

A£(

yita , & fortunarum , mandat, ut à Catbolici Coficiü-

hy

l

nibus omnino C peuittu ab[lineant. — 1mperat eiam

Mtyi

Men-

$

du o5 dpR

(s QUE

Manliano Wnperio , & Diclatoria authorítate , Cathe-

drali Capitulo , ne quem ultra ad Cathedram ad-

fleidi s

mittat, nifiprzemonito ante Senatu,

In eo cum

eptitite

tolunt T !

reperirentur adbuc aliqui Catholici in tumultus

olrar,

iftosplebeos non adeo propenfi , 27. Septembris,

hisomnibus exauctoratis, Magiftratus ex integro

gümingf

d udebrit

hzreticus fubftitutus eft , quiin rapinas facras, pro

js, 1

libidine irruit, genimas, aurum, argentum & pr-

tiofa qualibet deprzdatus eft, templaque vel Ec«

p

clefias, per ufus fxculares profanavit; Et anno fe-

n

quente 15 43. in ZEde fumma, exercitium Catholi-

nl

cum, etiam privatum , prohibuit , omnique pul-

yradonte

fu Campanarum & proceffionali circuitu protervé

yc Ap

intecdixit, T antam in Deum, & Superiores legiti,

mLutc

d

mos protetviam , quomodo caftigaverit, feu hu-

mana, feu Divina Nemcfis, exhibent Acta publica

j o

[

]Judicii Cefarei, & fidelia manu fcripta Virorum

TA

;.

d

primariorum, quz forté füotempore protraben-

tur inlucem; videbunturque tuncincredibilia po-

UL

TL

[ i

fteris ea, de quibus Patres eorum , tanquam obfee

ju

n

uiis Deo factis, gloriabantur.

Quamvis mira-

pl

culis evidentibus , & pcenis atrocibus, Coelcftes

p

difplicentiam fuam frequentiffime fint conteflati;

[

('m'& 4

Inter quz illud palmare cft, quod con[ul Sprengeruss

wdü'ffm!?

g

(

primus Deformationis , & facrilegarum rapinas

rum Auctor, cujus domus ampliffima totius urbis

ti

iM

fcpn

erat, nunc Braxatorium vocant, eó inopiz deve-

b

T

nerít, ceram fuam repetentibus Superis , s fefpen-

bg, ftlbp

[aé«ollo Mantica Coriacia flipem emendicare coatiw [it ,

"

TT

€» acceperit , ad Cartbu[iam , C Sultam , quas R-eli-

q

[ frl)m)

u

3

gio as

Mexk 204 308

giofas domus, ipfe olim Con]ul fpoliari , & everti u- | du

zaverat, Simile omninó fatum tetigit, Meimonem — | i, V

Codrtiber / exampliffima primarii Mercatorisfa-

f fmit,

milia juvenem, qui colle&ta Congerronum facri-

Vr d

legamanu, Pluvialiipdutus, & medium cafcum manu

| aeolcifa

praferens , ut impius [curra , facva hierotbesa , illuderet,

Dibtpt,

que Reliquias B. Virgini Deipare continet ,. donut La-

Ti

deyici ^j5 €ó fortunarum decidit, ut vicatim & pa-

ODonin!

gatim, cibosemendicare coa&tusfit, ac àmorte,

1tt, Q Til

inagrorcpertus, bis fepultus, & refoffus, xgré |

lbla, (

vice tertiafepulturam repererit, cum tamen idem

fQonotity

ifte, expulío 6 Carthufia Venerabili Priere, profiteri

deaf; Va

aufus cflet , [eilliw temporis, * Papatn. & Imperato-

ioeloffg

vemeffe. Ecceó Patria Hildefina ! ecce brevem imagti

| Cümeng,

nem przcipitii tui,

Tam periculosé titubans ,

ï .'mgyit)æ j

quod non cecideris , Mariz patrocinium eft.— llla,

| s n

cum Rofero Tuo Reliquias fttas affigivoluit, & non re-

Is

figi, clavotrabali tuam , cum R eli

o

oione orthodo-

TCC virese

xa, vifa eft firmare felicitatem.

Illa cum eemina-

titas, n

to miíraculo , «[fivis nivibus fundamenta Ecclefiz

Wwftily,

fuc apud te voluit ab Angeli dejeribi , noluit nives il-

Tintinn

las, hereticalabecontaminari. illa, illa Domina

el

exit ;

T^€m bene

tua, in te viderit aliquid, quod in aliis ne

o

0 Dormin

faltem in te benignaillud contulit , quod aliis non

| Udobit

injuftanegavit. Gande &* latare Virgo Maria alleluja.

EU

Cum totus vicinus Septentrio, ab Ecclefia abfcif

aT

fusfit, ha&enus tamen, ut verfü chronometrico

utar:

Wil

Virgineo HILDeslVM fLotVIt aVXILIo. Ce-

Toslt

ciderunt fedes Metropolitice: Hamburgum ,

rb

Brema, & Magdeburgum ; . Virgineo Bildefium fie-

D j

riit

:

o 205 30

i, Q

ait auxilio, Ceciderunt Mitre Cathedrales : Min-

tigt, Mant

de, Verde, Halberftedit, &c,

Virgineo Hilde-

i Mercaot

fium flovuit auxilio.

Gatide itaque, & letare Virgo

Tantum beneficium tuum, fi non

xIronIn l

Matia allelttja.

agnofcitSaxonia noftra Hildefina, ipfa faxa concla-

i af

N

mabunt,

Tertium Alleluja, Vubilum é tubilaum tevtium tibi

jin, du

U[vicltim t

O Domina! vovec, &feipfam tibi devovet sminima

j acimit

tUa, ( Filij tui IESV Societas inter Saxones boc anno

labilaa.

qeofus, g

Quid illa, à fzculo, egerit & paffa fit ?

m tamïmþtj

egonon exequor, nefufpectus, & ambitiofus vi-

dear, vanorum applaufuum captator, fi funda

ii p

n

illa eft officio fuo, fi negle&tain florem reduxit Sa-

yeremim

cramenta, fi ignorantes inftruxit, nutantes con-

firmavit, zgris, & cgentibus, no&u diuque adfti-

yd dub

i

jumch

|

tit; fiin juventnte informataftatus omnes, eru-

jt, o*

divit, auxit, multiplicavit : fiin proximorum falu-

tem vires omnes exhaufit, labores, fadores , for-

ne o*

tunas, fanguinem, vitam ipfam fcepe prodegit, non

janqe

ytit kcdi

noftri boc , O Domina ! operis , fed auxilituiefl, Flu-

minain mare , unde oriuntur rcfluunt, & inaucto-

dicit

rem beneficia, noc Socictatis officium eft,ut tuam

p

jis n

ó Domina benevolentiam agnofcat centenariam;

wd ,'ims 00l

ut debitis gratiis veneretur. Senatores Catbedr alitios

quià Filio tuo, perte inftin&i, inter tot Majores

[(yildäf!"if'

IESV Socittates, hanc minimam no[lram elegerunt, quae

( bec.] |

Dnomancv

inclinanti in precipitiü R eligioni Vicarioshume-

rosíubftitueret, Sitantz expeCtationi aliquis frue

n

Gus refponderit, nihil fibiSocietas laudis de cer-

ghug

pit, Sed Gaudetu, & letare Virgo Maria allcluja » &

4

ut

ai!df/f"'";g;

WwOME 206 — OR

ut magis leteris,tu, Societàti eti3 tez Amicos,con-

fivper fulg

cilia, Palladituz Saxonice Mazcenates, utfübtuo

lcgetibusgn

tem exoner.

pra'idio dilatatis pomceriis ín auguftius aliquando

Lyceum educta, nonamplius cogatur propudiosé

tiqundo

ftabulati, Quiarboresrobuftas expe&tat, femi-

n rfccg

nariumriget , & foveat , neccffe eft,

Omni majo-

. areim.

vUum expeciatioin cura juventutis efl.. Vosveró Domi-

t cont

ni Mufici plenis buccinis Jubilzo triplici Mariano

liboriofafy

applaudite, & quod hiclicentius, quam in catera

puc, q

Saxonia Orientali agitis, Marianum: Regina ca-

dï[üs; Qu

li letare , & letare Virgo Maria Alleluja , paíchali fo.

Ontor, &

lennitate przcinite,

Dixi.

j Cïiptim

ftmaridior

füri, «

FESTO VISITATIONIS B. V.

( Qrbïllj d

ApCACR FU

ti'us (ttos

ARtttm l

CONCTO- -T

um lt

& mer

Abyt Maria in montana.

ipnus |

I:ucg. .

V. 39,

Itl

Teninte

Drama Marianum.

Irpart

On femper mbres nubibus exciti camposinundant ,

! Qm j

non Aquilonibus concu[fa [pumofis , frementes in

Tnbetuof

féopulos ruit Ampbitrite : canit Horatiu, Eft fuafub-

inde & mari quies, & elementis cateris, ut, in

| Al

| Rl

confli&urixantium Elementorum , detritas vires,

B.

otii quieta fuavitas refocille, ||Non femper cae-

lum nube minaci gravidum laborat in partu, non

ii t

Íemper

S

ss

297 . 3W

2 Atl cos f

femper fulgetra parit, & fulmina , vel in fatalem

tes, ul

Ícgetibus grandinem vires fuas , & alvum ringen-

finsciqut

tem exonerat,

Aliquando blandi rident Soles ,

turpropndicaf

aliquando lacrymas imbrium fudiaéris jocofa fere-

nitasexficcat, Quod«aret altetá requie durabile non

;pc&at, t

Quitiqu

efl.. Atcum enervatirremiffa intenfio ; corpus in-

osvero D

firmat continuata exercitatio ; animum coarctat

ipld Mirt

laboriofafpeculatio, |Ompia tempus babent- "T em-

gam It

pusceft, cuminforofuo, feftum forifacit Caufi-

dicus ; cum ple&trafüfpendit, & & choro excedit

Cantor, & Muficus ; cum circinum ex orbibus

f Pglshuh h

deícriptisrecolligit Mathematicus ; cum ftriden-

tem ariditate calamum hauftu hilariore irrigat Hi-

ftoricus, cum per ferias fuas ferulam plagosi(4)

5 5

Orbilij declinat Grammaticus,

Habebat Hora-

tius hortos (5) Mecoenatis , & convivia , ubifafti,

h

Habebat T ufcula-

dientem lyram redanimaret,

num füum TülliusCicero , ubi raucama roftris vo»

l

cem mero dilueret, & «era latera otio deliniret.

7

Magnus Agamemnon fceptri Trojani terror, &

excidium, animi caufa pueris delitias fecit , qui pa-

rem inter Grzcos non habuit, inter pueros par

wm,

iniparlufit; qui Equo Trojano füblimis infederat,

n

is cum infante filio in arundine longa equitavit,

r

J n

Impetuofos Saulisparoxifmos ftitit, &in quietem

H

uafuþ-

Davidis Citharacompofuit, Ipfe David tzdiagu-

jj i

bernationis dulcedine pfalterii decachordi cendi-

*t[itas Vï]'f«(s

vit. Ab aulx Ítrepitu , ab infidiis Regum, &

Keginarum , ín facrum Carmeli montis ocium

d

artls Y

Elias, &Elifzus, feceffit,

Jonz Prophetz cu,

!

riofam

r

o 208 $

fitiitincris

riofam choleram, fuübnatacalvo capiti hedera um-

tamoculorui

brofo frigore temperávit, Joannes Evangelifta

füblimem fuum cum Aquilis volatum, interrupit

medmvol

aliquando , & cumaviculis minoribus venerabilem

lm'qua omni

canitiem oblectavit,

Et vos viri graviffimi , Domi-

ltitts gn

ni Sodales Matiani , gravifïïma negocia, vel Keipub-

häu!iquotie:

licz fatigant, vel Ecclefiz.

Accedunt privata fa-

(f ln

Nl Orbis.

ftidia, qua fertili proventu domi plexunque pro-

CU[i]ocus, (

pullulant, — Itaque ad agros hodie invito vos,.a

fylvas , adnemora, quo Sponíus in Canticis proli-

ütesmihi,

citSponfam.,

Veni egrediamur in agrum ; Cant, 7.

h, tg01

Antecedithodie Maria Virgo , ut noftra Marianos

100 nihi j

rum Clientum poft fe trahat veftigia, Non deviat

Mp üptd

Viator tali fecurus manu ductrice,

Non errat

tfles n

"Tobiastalitutus Raphaele, Iter amcenum polli-

.fbfm m

T

ceor. Utquid enim triftitia infufcabit confortium

Virginis, quz cceli Terraeumque delicias bajulat ,

lt N

univerfo Orbi gaudium paritura, |Non horrete

! Chpln M

ambulationem, cum fexu foemineo; nihil fapit fce-

Cties, N

mineum Virgo Maria, que virum circumdedit , &

Atietrofí

Juvencula virorum omnium gravitatem exceffit ;

Cülam, f

non defloratur in confortio illius foeminz fama

Umb()mn

OSinogf

integritas, in quaetiam pariente non defloruit il-

libata Virginitas, in cujus utero impolluto, ipfa

| Y05 Wdifc

habitat, & portatur Deitas, — Si fufpeta fintno-

j hi

minafylvarum, & nemorum, in quibus olim in-

cefta Nympbarum füfpiria, virtutum fpolia, im-

J N, & fïdili

puritatis anathemata, omnibus paffim fcribeban-

(umbllfam,

tur, &legebantur, in corticibus,

Nihilin vere-

pe&ahms

cundum habent eanemora, per que ducit Maria,

Fini

| umur in !

E

299 3528

;itiheäeraum

Fin tincris noftci erunt Theatra c* Spellacula, non

tam oculorumillicia , quam folatia cordium, Co-

S Evangeiïf;

ym, Intety

1

mocediam vobis polliceor hodie, in fylvis agendam,

isventrie

in qua omnia fuerunt eximia , . quz blandiri in

"Theatris gratiam fpectatorum folent. Comaedia

ayifimi,

hzc aliquoties repetita , femper plactiit , plaufum dedit,

j vdie

& tulit.

Inter auguftiores eft Comcedias , quas

TT

i

vidit Orbis ; illuftrem & excelfam , fecit, fpecta-

hn

!]

culilocus, quiaig Montanis Iudea efl exbibita. Vos

h)

ioyot

Cancs p

aures mihi, & mentisoculos, date Domini Soda-

m CJ'F"'

les , ego apetio fiparium,

Sufpendenda tamen

non nihil in prologo , veftra eft pia curiofitas,

of Mi

Non expectate in hoc Theatro nugas Attellanas ;

j Non CK':;

non fales Satyricos, quibus Juvenalis, & Perfius

Orbem Romanum defricuit, & inceffendoluxu-

qenum polþ

riem ztatisfug , vitiamagis docuit, quam diffua-

fit,

Non Plauti ore loquar; (4) non Terentit,

jb

Ngn hl),'f-f!';

Defipit mariane verecundiz Ethnici Theatri fpur-

cities, Nonbarbatulum quendam , & crifpà cz-

i

farie troffulum in Theatrum inducam , non molliz

jl

4ten cx[?l?hi

culam, fibilantelinguá , & fra&o vocisfono, ac

lumborum gyro, juvenculam, neoculos mode-

fgcint

rgäl

ftosinceflem , &irritem animos, Nequevifuros

] degrUfU í

vos credite infanasAmphitheatrorum fübftru&tio-

m

nes , fpirantia in marmoribus Deorum, homi-

fl

numquefimulachra ; non redolentem per pulpi-

lus oïim'in'

ta, & fedilia quzlibet , crocum , aut Bluentia ,

Í ()Hh n

cum balfamo , cinnama,

Non Floralia V eterum

j fc[ibfbïn'

Ípe&abitis " floris puellaris fpolia, Non arma-

yhilin

buntur in mutuas czdes mucrones gladiatorum ,

ferarum

drd 'vïä;g

W 300 X

ferarum dentes, cornua, & ungule cornupetarum;

! ( Refai,

nihil de prifca barbarie retinet Chriftiana manfüe- — | idiiz Tha

tudo,

Audite argumentum, compendium, &

Non lb

Íynopíin a&ionis , ne aviditati veflra videar ulte-

luin e!fganu'

Aidorem

riüsilludere, Locus Comedis funt Montanajudææt

illa in hodierno celebrata Evangelio, & in muudi

W 'rgini

totius perpetuanda praconio,

Theatrum hic eft,

timuniyerf

non illud celebre amphitheatrum Pompeji, Ve-

tidebit,

neris delabro magnificum, feddomus, £ babita-

|nprodi

culum Zacbaria, Virginis hofpitio honorificum.

&lufpicite,

Perfonas [uas in Cotmodia agent , non ex Italis, &

it Atdun,

Anglis, fele&i Hiftriones, fed ex Angelis, &ho-

l

toriui «

minibus ztatis omnislectiffimi Ludiones ; Zacha-

h; Cf

vias & Elifabeth , Íenio , & canitie fpectabiles, &

| þ?iccn lic d

tamen fcecundi Parentes, Maria Virga Iuvencula ,

| liteatro

& tamen gravida,

lefulus c lo«nnulus nondum

nati infantes , & tamenactores in theatro mani-

Yicidh

Comadiam banc invenit , &

fefti, & eloquentes,

ol

difpofuit , &terna Dei Patris Sapientia, defiripfit Ían-

; ÜtQuo fc'r.;

G Spiritus benevolentia, pennis columbinis, ex

, &IT&

quibus mellea omnia, nihil fellis peccatorumde-

tit Qim

fluit,

Interlufit diviniVerbi , in humana carne,

Ilariæ &t

perfonata facundia, eadem poft fiparium virgíaei

4 g:nfraremh

uteri, dramatis [petlatrix , & adrix, Omnia di-

| Mitis f

J

xero per compendium, fi dramatistitalum expref-

*

|

ïmï(), UHX l

feto

*

Canticum Virginis , C Tripudium loannu,

| Pt n

Quanta pauculis in verbis coeli miracula / & Natu-

1 ngmura

r& prodigia / Sileat nunc pompofa antíquitas , fi-

leatínluxumtheatralem fupcr&itiofa prodigalitas.

OQ tsf

VU t

Sileant profcenia, & orcheftrz Veterum: Sileant

R ofcii,

| N D mü

|

$4 o

as

J

comuperanr

(e) Rofzii, fileant Chzrephontes, Ethnicorum

ianim

delitiz Theatrorum.

mpendim

Non habuit ullaunquam Comcedia,, aut titu-

lrevident

luin elegantiorem aut conceptum digniorem, aut

Auctorem excellentiorem, quam 1lla ; Canmti-

ionna ]i

, &ina

eum Virginis, * Tripudium loanni.

Omnis hic re-

hum

rum univerfitas commota eft; ccelum terris mifce-

oj

ridebuit, cum Joannes, cum Virgine, in Thea-

trum prodiit ; infpicite archite&turam Comoediz,;

m CH

o hororit

& fufpicite Architectum. — Prologum Dramatis di-

n & frds;

xit Archangelus Gabriel,

Primam Scena. partetm

copftituit : Verbilncarnatio, Imtermedia egerunt

ngtli &"nl:x

Angeli ; Choros luferunt Maria & Joannes, | illa

[ones ; 1

fidicen hic chorcebus, illà cantatrix hic faltator,

þc&übfffsl :

illain rheatro manifefta , hic retró cortinas occul-

j at

tus., indignans tamen , in materno Ergaftulo ,

u n

onw

ypeqroma

vinciriadhuc à naturapedes, cupidos faltus expe-«

"EL

ditioris , ut officium magni Przcurforis impleret ;

de quo fériptum eft: Ecce ifle venit faliens in monti»

; iif

bw , &tranfiliens colles,

Proloeum dixit Ga-

PUA

JCiCJIU[UTHJI:

bricl, quando & Virgini filium przdixit & vetulz,

Mariz & Elifabethz; quorumfiliorum alter Vir-

um Fänfï

"

Ilo

ginitatem Matris non violaret, alter fterilitatem

Vl

m um

B

Matris fcecundaret, gemino Conceptionis por-

(

Aulm

tento, ut à miraculis ftatim inciperet Drama,quod

in mera miracula, & prodigía , erat defiturum,

il

", fuutmh

Primam Dramatis partem conftituit , Incarnatio ,

j EY

(

i "

non enitn fine hac priore pars fecunda fubítitiffet,

du

Quid enim per Matrem Dei in Joanne fan&tifica-

pm

j

li

retur, nifi in carne Chriftus exutero Matris ope-

MU

raretuc?

jb

woe 302 2$

raretur ? quid Joannes przurreret, nifi Chriftus j inmenfim

Hli Pigmg

immediaté fequeretur? Quem agnum Joannes

demonftraret, (i Chriftusin carne non appareret?

lit, nec t

tCrflo :

Altera Dramatis pars Joannis exultationem com-

Erte ou:

pleditur, eó mirabiliorem, quó altiüs fubfiliit

Joannes, élabe originis ingratiam feftinata San-

Jrizimirab

lum o

&itatis , é cceno in coelum, é fortehominum fupra

Saltus ille omnes condi-

fortem Prophetarum.

li Virg'mitz

tionis humanzlimitestranfiliit ; Nemo illum ho-

1t5, hoc df

diefaliendoaffequitur ; Hic divinus Plato jubet

Matia? tac

fducis Anf

quieícere, Intermedia A&ionis egeruntAngeli va-

rlos, induti Proteos,

Aulxdos, Citharzdos;

Rnbitlfri

Ephebos , Cornicines, Tubicines, & quid quid

picadeb

talium obfequiorum exigebat fcena plenamajefta«

T. Con

tis, plena Divinitatis,

Fieri enim non poterat;

| hn Chfiüus

B

ut Angeli defidérent in codlis, cum Deifilius ho-

minem agit , & peregrinatur, interris. Inter-

D

ludium fecit , é Clero Sacerdos mutus Zacharías,

if a

inftructus pugillaribus, non verbis trabalibus ,

tl

multa do&us, & docens.

Arrifitinterludio cce-

; Hf

lum, quando geftus mutos Senis animavit in ver-

| CüDineo

bavocalia, balbutiem vertit in facundiam , ut in

O

Deilaudeslinguamfolveret, extra eas cautiüis ta-

cituram,

ChorosDramatis animaruntin gaudia,

| rl (j

; mmmm

& in tripudia, hic Maria Virguncula, ibi pufio

&

|

Joannulus, illa Virgo paritura, hic nondum na-

Wur, p

tus , fed à Matre, eadue Senicula , patiendus,

| kmulfe[i'mw

Illa Mater Verbi, hic Vox, & Precurlor Verbi,

i ] du

illa voce Virginea , hic faltu Prophetico. — Illa,

| FïOperandnv

cantu fuo, Cæluminterramtraxit, quandoim-

L!«*mikesabEc

immene

'SePk . 303

xR

,

immenfum D um finu inta&o comprehendit,

, i d

Hic Pigmæusidcm , & Gigas fupra ccelos tranfi-

onum Jom:

0

liit, nec tamen extra Rhombum faltavit, teftan.

101 appam*r)

teChrfto : Nemomajorillo (urrexit.

qtiontm o*

Ecce quanta hujus diei myfteria, & Dramatis

aiüs db

Judi mirabilia : Canticum Virginis ; tripudium

| fefïfnazzfza.

loanni ! Ó felices Angelicz chorez, quibus Ma-

iminum d

tiz Virginitas intercinit, in quibus tripudiat Joan-

anmer o

Canit

nes, hoc eft, gratiz divinz innocentia,

Jemoiïlumho'

Maria? taceantSirenes, QuidOlori, feu Cygno,

us o fqbïï

raucus Anfer obftrepit ? quid cafto Turturi og-

runtA

annitlafcivus Paffer? quidinter lufcinias, earru-

Cilua

lapica deblatterat? Canit Maria? concinant Vir-

) &quidil

gines.

Concinant Canticum , cujus Antipho-

lao

'

nam Chriftus Agnellus przcinit, cujusR efpon-

non o*

Ti

!j

l

d

Íorium Caftitas intonat, cujus Melodiam, feuto-

QDQIX fl

num , nemo fcit, nifi quem Virginitas inftruit,

wris It

Canit Matia, accinant Laicá , Clerici, Sacerdotes.

AT

KUSZM

Canit Maria, & Dominum voce magnificat, & fpi-

T

qdiott

ritus fimulin peo falutari exultat. Quid enim voces

inerldo

exanimes? quas Spiritus non vivificat ? Quid labia

tl

fima n

honorant Deum, quem cor dehoneftat? quas

VX (f

[

1

horas Campana loquatur , cui index non con-

asl

t

cordat? Canit Maria, & in Deilaudes effunditur,

f."

canamus & nos , & in mundi ineptias non diffun-

j hm

camur, Feflinat per Montana Maria, utfuum

Ondum ls

fimul feftinet Canticum , temporiqueaccommo-

anwdm-

det,

Canamus & nos, &feftinemus ; non de-

r[Oï Vcrb'u

properando verba, fed raenfurando tempora, ne

l

etico

limites ab Ecclefia prz.ftitutos lenta fegnities tran-

(

eats

quanu

a

Sone

304. 5$

feat ;

ne inurbanus pfaltes labia fibi a Domino vefhts . V iey" |

vi aperiri poffules , cum ea. vel torpor clauferit , velbal-

Tines jn t

butiens erapula,

Sihic feobjiciupnt montesanno-

"pural Mic

farum con(uetudinum? feftinemus per montana

| tlimpictur

Viri exemplo tenellz Virginis : pedes noftros fir-

ft qode

mabit, qui folidavit Virgineos , 1efus Cbriftu de-

jketdtifele

fiderium collium aternovum, Canit. Maria, faltat, &

hd

tripudiat Joannes. Etiam nobis fubinde faliendum

Gpttzosy

eít, fednonadaliastibías, quamin quibus vere-

;ll Ftngb

Nolo hic move-

cundia choros regit Marianos,

10 iper

ri Orgia Bacchi, & Agathyrfos ; necSatyrorum

10 icet.

petulcosfaltus, vel Adonidiscrepundia, inqui-

A pend

busperlunares, & femi lunatescircinationes pe-

Vodumef

dum , ridiculas Capreolorum inanias libraturin

UT

aérem corpus, & modeftia, virtus vitrea, fimul

in altum attolli:tur, periculofo refultu , terrz illi-

UM

FJette

denda.

S$iullibi, hic in infaniam haac calamum

Tl r

ftringit SS. Patrumfeveritas, — Hic tonat Tertul-

MAT

líanus , frendet Origenes, gladium fuum ftríngit

ar'ti di, "

Cyprianus ; hic apes Ambrofii aculeum exerunt,

Auguftinus totus ignefcit, & & rupibus, ac an-

tris Bethleliemiticis, offeus Hieronymus rugien-

Pricipft

Blbfinor

tem Leonis vocemattollit , ut orbem univeríum

terrefaciat,

Verum diverto fermonem ab hisin-

QU as

q

(a[tUs

eptiis, & fufpendo materiam aliàs fervituram.

lle;

A5l

Non faciurt huc leves chori & effeeminatatripu-

Usam

MU

Wort

dia ; revereor facram loci hujus majeftatem , & vi-

rorü coram quibus loquor, feveram veneror gra-

Cltur W&

vitatem,

PUl

Saltat , tripudiat loannes.. Ex nobis li-

tU

'Gptr

brandi quandoQuc funt pedes in faltum fed facra-

tiorem

mnquamu

3

"eMe 305 — X

J

D

l

l

j Ditun]

tiorem.

Saltabatante arcam David ;; & vires o«

qfrit, vb

mnes in tripidiumconcitabat, Non interftrepat

T ontes d

garrula Michol, & pium pfaltem rixofa Xantippe

s ptr o

calumniectur,

Nihil devenuflat purpuram R.e-

[s n

iam,quod cedit adDeiGloriam, Etiam Chriftus

fu d

l

li

r

'.Eï).i«

ipfe faltaffelegitur , quando exultavit ts Gigas ad

hria, Í

currendam viam fuam ; non enim minores, quatn

)inde fd! d

Gigantzos paffus exigunt, faltustam vafti & divi-

Jaubuntte

ni Etnobisaliquor, fed humani faltus tentandi

obl

funt, imperante Dei providentia, in quorumarti-

ncc u

ficio, licet multàm contribuat natura , multüm

i, 1

tamen pendet ab arte, & experientia propría:

cinatione

Saltandum cft ex nihilo in aliquid, & in matris u-

T Iibmtyr

terum : exutero in mundum, & in infantiam , ex

i, If

infantiain pueritiam, ex pueritia in juventutem ,

o

€ juventute inztatem virilem, ex hac in fenium,

nhanccaW

fübinde etiam capulare, — Quantumvis naturales

tont

uU

fint faltus illi ,. plurimüm tamen habent proprii

T i

artificii, ex quo, verz rationis ductus, ftatum

gt

vite noftra regulare ceeperit; ideoque & fospe

fi J ]7

periculofi funtíaltusilli, & plurimorum crurifra-

Il

li

n

giisfamofi, Intereftenimnonquomodo faltes,

[jb

Ícdquam artificiosé, — Maximé tamen horribilis

b u

fj

j

eft faltus ille zqué naturalis , fed magis meticulo-

jj n

fus ; faltusà quo nemo mortalium eximius : faltus

H

jl

p

$yitainmortem, àmorte in xternitatem, Hic

j ml'l

u

fciturunde profiliatur, nefcitur quo, vcl defiliatur

(

n

füf

apudinferos, velfuübfiliatur ad fuperos, — Hunc

faltá, fi puerilem dixero oimnesfacile affentientur

Engh

j

f

j

inrequantumvis Íeria & gravi, Saltum puerilem

g

novimus

"$ER 306 3

novimus omnes , ubi mixte puerís puelle ;

iun&isinvicem manibus, unum in medio feden-

() euili

tem circulariter circumfiliunt; quem medius ille

ex orbe faltantium extraxerit, abit é choro cztero-

Muf

! [) Mait

rum ; foletque feré in coscadere fors, qui magis

Nif"!fnw,Hom j

joviales, minimé cauté , & maximé genialiterfo-

( Attit

lent fubfilire,

Hic faltum Mortis imaginor ,

778 Attt

choris vitznofttz , & choreis, femper interme-

D g

diü; quz, cumjam illum decimat jam iftum, etiam

Wtf lf

vivaciffimum quemlibet, & jovialem , omnibus

- (0) Mf

rzparandos effe pedes moner, ne, quando ille

i,

fatalis, & tamen neceffarius, cum morte, faltus

tentandus'eft, inepté faltemus & inzequaliter, se ul-

gimum ComadisnoflIta AGum agamu s infeliciter , cumi

01

agenidaerit anima. Flabetis Domini sedales, promif-

fumàime Drama, habetis & Apodofin ejus, boc

eft brevem ad mores allufionem,

Epilogum

Dramatis hodie ne expeétetis; exhibebitur die 29.

Aueguftinon finefaltu, à puella regia Herodiadis

Filia exhibendo ; qu dum ante oculos Herodis

Exm*gem

R egis gratiosé fubfiliet, à faltantis hodie Ioannuli,

/fii

tunc Joannis, corpore , caput amputatum gladio

Spiculatoris de(iliet ,

accinente Maria Pzana

Confeffori, & Martyri, quz Genetliacon ho-

die accinuit Prophetz Infanti ; ut exacté fibi con-

Emrm

cordans Comadia, in cantu , & (altu, incipiat acfinia-

P

Vlürem

g. — Tempuseft : effluxit clepfydra : Claudo fi-

nCtQ, mTf

parium.. Vobis Domini Sodalesft Drama placuit,

* M l

Deo, Comodie au&tori ; Jefu & Matiz, Joanni,

xcq lm

Zachariz&Elifabethe przcipuis AGoribus folen-

"i, Ns

Dixi,

NOTAE.

niter agplaudite.

M

L. EEE

us p

DO0 RB

inmediofcdc

(a) orbiliw Ludi Grammatici Magifler in pueres

wmnt plagofus fuit.

échoroct

(b) Mecenas Romanus Eques Cafari Auguffo gra-

(')fs) (IUi H»k

tiffumus, Horatij & Virgilj patronus erat,

i genial:'mf:

(c) Atrella Ofcorum Civitas , ubi fabule agebantur

yts img

vidicula , Attellane dicia & Gracorum Satyri fimiles,

ayper It

(d) Dea Flora-honori celebrabantur floralia , cum

! u lafcivia.

m hum

jjcm, 0

(c) Refdns & Charepbon celebres olim Comadi

q, g fuerunt.

mortey

w

? UEHW:M

jtiin?

FESTO VISITATIONIS B. V.

TT

BIOA RI JE

Mn f/'(vli, Ü

, Bf

CONCIO II

yurdt!

:G'IZ Hg[(]dlïï

[/

Bo

Exurgeus Maria in diebus illis abyt in

j

montama cum feftinatione,

lo feloitt

Luce

L

a

[

J

M n

Ludi Olympici.

Emini cum hodie, adfcenam vos oliminz

gt

l

I)

vitarem, Domini Sodales , dire&ore Spiritu

f l;(M

jl

C

fan&o, in Theatro montium Judzz , à Comce-

dis, & Interluforibus elegantiffimis exhibitam ,

]t

T

cui caelum omne & terra, feftivo applaufit acroa-

l*lZ!j

)

f

mate, NNuncíialia placent oculorum pabula, illi,

Va

€ia

r

(

J

dese 308 $

ciaanimorum

L

*

Exfurgite ctm Marie , abiteiterum

Lu&atotes

án montana, Certamina, & Ludos, videbitis, non

li, fea

tamen Ethnicos, ín quibus, aut integritatimo-

rc're, um

rum, aut religfoni illaditur; ubi, inter (a) Fef-

yodpotot

cennina ludibria, develata verecundia, falaciam

r &i

'

revélat& ACtorum & Spe&àtorum. — Dum Lidoi

J veterum

bosdico, non Pythios cogitate, dicatos Apollini,

mofasOl m

non Nemeaos confecratos Herculi, non Iffbmios

Chrfianos

Neptuno affignatos. Dum Ludos hos dico, Lu-

tliori cal

percalia, d Floralia veterum ne fomniate quidem,

10005 quay

ptüculos n

DDedecet virgineos cultores , velin fomno fpe&are,

uod rminuüs virgïniä animos poffit ob!c&ar?.

M a,

Audite Apoftolum : Ownis immusditia non tiomt-

Irim z

neiurinvoli. Ownis;fiveea, qux noxiam vo-

mn(ïerugg

luntatemafficit, fiveea, quz innocentem irritat

lbt n

phantafiam, &, nefcio qualium imaginum no-

Fryetum

&urnis fpectris, integrítatem confpurcat, Sint fux

lïfmm n u(

Ludis Lupercalibus (5) Lupz; fua ftabulis profti-

tf

bula, Spectacula Flordliaipfum nomen fuum de-

Qu La

fcedant , adeó feu pudorem , feu candorem, exue-

Veteleant

bat, quidquid ibi, autinrofisverecundiz, aut

90 lm

3nliliisflorebat innocentia.

Satratiores bodie Lu-

at ianis j

; nontamen

dospromitto. Quosillos? Olympicos

DAT Ms

Grzcosin Olympico motte lovi (acros ,

fed Hebrzos

d "IVFre,

in quorum inftitutione Olympus , hoc eft Celum;

Ut

iif

| (

artes omnes, & gratiarum thefauros, liberaliffimé

Yi

prodigit, InludisVeterum Olympicis, Agano-

Jorii

theta erat, & Lu&tatores, Agonotheta quidem

Ue

D

certaminis aufpex , & arbiter, qui, proje&ta map-

MU

pa rudis initium daret, & proclamaret Victerem:

MUTA.

li

j

Lu a«

:

Penk 300 XER

ui confertis invicem viribus, feu

, ii

fudcatores,

videbt

lu&a, feu cur

í

u, alterutros feftinarent antever-

integrïmd::»

tere, feffe Herodotol.8. Inhodierno Ludo Olym-

n i

pico Agonotheta fuitzeternus Pater; Lu&tatores

nio, ls

Maria, & Elifabeth , Jefulus & Joannulus, Olym4

» Dunj

pica veterum annos Fthnicos fignabant per fa-

aol

mofasOlympiades. Hodierna Olympica annos

Chriftianos fignaht per MarianasOlympiades , eo

, n

xlhosdto

feliciori calculo , quodibi inter nefaftos dies, &

il

annos quam plurimos , fafti pauciffimi ; hic inter

pauculos nefaftos, faftorum longiffimus ordo;

jl

Ofüï OURU:

pe: Mariam , defluxerit.. Olympica Ethnica fub

ii m

initium fecularia erant, tum in quinquennalia

tranfierunt; ; Hodierna Olympica Matiana , fine

4 nOXiälF "

yentem I

ullo temporum decreménto, in, & ex Virgine,

m

perpetuum 1ubileum exhibent, perpetuum feculum

u 51'03;'

aureum , quod ferream peccati neceffitatem feli-

ciori forte exclufit,

(bl

In Olympicis Ethnicis vete-

rum Luctatores, quo pulveri infüefcerent, pul-

gl

