cifuge No&uz, Nafum R hinocerotis fubftringites

W

cum pormitantio Hzretico dementie crapulam

| q [ Paüess

edormite ; continete falivam , quam hodierno

08 (;

efpuitis,

flic in facros Ecclefiz ritus, oreimpuro d

ui mfiüm

Érigite

A

WO 286 xR

, hm u

Erio

o

ite oculos ad vera fidei lumina faftidientes,

lllf [

Intendite in Lucernam Simeonis animos , nefcio

ultar M

cujus przpofterz opinionis phantafmatibus tumi-

; lumb !

dos, neclumina fpurcarum opinionum veftrarum,

«one ht

hzretica putredine lucentia pre pivinis illuftra-

tionibus adorate,

ju Kattru

Agite cur feftum fan&orum

nl

Luminum diem celebret Ecclefia, cür pleno die

vElis M

cereos accendat inter feftiva Chriftianorum gau-

bus, ]u

diaex Simeone fene vos tantó juniores fcifcitemi-

nt,

Hunc Diogenem confülite ; metuitetamen

qpti, I

taudcet.

cenforiam ejus Lucernam , nefi quid ab humana

us & 5)'02;3;

ratione alienum effutieritis , ftoliditatem veftram,

o lippitt

exhominum numero erafam, profcribatab seftías,

Proceffit hodie per Templum Solymzum simeon

Cuplas

p v

& 4mna , lofeph & Maria , quid obtre&atis, fi &

) m(?OWï?fj

nos hodie per templa bini procedimus ? Simeon

in proceffione fua Chriftum , Lumen Mundi, cir-

i

cumtulit , quid obtre&atis, (i & nos inluminiz

r

jeltes a

bus Deo Luminum facrificamus , in umbra ua.

"m

licunque veritatem, & in figura figuratum expri.

mimus, Autlegemveteremtotam explodite, aut

155 &P (f:ff.:'

umbras admittite lucis iadices

m

; admittite figuras

typos fïguratæ veritatis,

Abfit, abfit ut Mater

i gl

Ecclefiainftruatur à Filiis , &

quidem fpuriis ,

heri,

& nudiustertius abortiente

qui

äl ii p

Hzrefi in auras

infelices protrufi, venerandam Matris inceffunt

wJBUbon &

frnn

canitiem , & juvenililevitatetranfiliunt terminos,

!

[ib

quos Patres grandzvi pofuerant,

yiz ct

foit

Nos Catholici grandevorum Majorum vefti-

giis infiftimus, Nos vetuftiffimis primorum à

urodf

W ij

i

li

Aa

Chrifto

WOl 326

x

Chüifto fzculorum confaetudinibus mores ae

difommnt

devotionem noftram accommodamus,

Eorum

ctitsyita

exemplis, ac inftructionibus, promptos nos &

YeCitotan

obíequentes Filios inftrui, & informari finimus,

li j

in omnibus iis fidei articulis, quos fcimus per

lii Cere

omnia hucufque Chriftianz fidei fzcula teneri ,

"gt d

quos ab omnibus verz, & fan&g Ecclefiz Do-

, toti oj

&oribus & Confefforibus ( quorum non pauci

Attium

fidem quoque , & do&trinam nobis traditam, fufo

d Gre

pro Chrifto fanguine gloriofi Martyres conífecra-

runt) corde, & voce unanimi, fcimus effe agni-

GN

]

tos, & uíque ad nos feros Nepotes effe propaga-

inornm f

t()s.

Vosveró hominesnovi, & -cum fide veltra

lll

omnino novitii , é fecundinis infantiz veftra , vix

] Tïüm;fly «

heri , aut nudiustertius , ut modó diximus evoluti,

.j "tden

fpretis veterum inftru&ionibus, ad novitia, &

n E'&'Dv

nunquam ba&tenus audita opinionum fomnia , im-

hürene

prudentes & impudentes proruitis ; eorum magi-

Fabllests

ftcorumfpuria commenta, & fpurca cerebri deli-

f $

rantis phantafmata adoratis, quos neque approbao

m g

ta per traditiones apoftolicas fidei dogmata dum

Imum Hier

viverent commendarunt , neque vitz ac do&trinz

Titd I-llm

fan&itas in. Ecclefia Do&ores promovit , nec

^Lte

!læt:

mo:umintegritas Confeffores fecit, nec vita, aut

Ti ]

ff

mors D«o devota Martyres.,

Qui toto mundo

er"fälcm.

teíte, per facrilega ex Ordinibus Religiofts pro-

R Rn

fugia, & turpes Apoftafias omnem doctrinam

(]Ula hmm

veftram initiarunt, per fcortationes & probrofa

Pitit

conjugia, feu potius adulteria , per omnem crapu-

landi; ac vivendilicentiam, nomen veftrum uþiq;

I

J VOS] UVcna

l

.

P 357 R

bus monid

diffamarunt, paucis exceptis, quos política hypo-

gms, E

crifis in vita quidem publica pauló cautiores fecit,

rompos noj.

necideo tamenin do&trina minus Hagitiofos. Et

ymsr ii

hi funt ii, quibus exofa eft Lucerna S« Simeonis,

yr m

hiqui Cereos facros execrantur , quia lucem eam

:

hmh « l J

fugiunt , ad quam eorum fcelera, & fallax do&tri-

aE

na, toti orbi cxtero propalantur,

De fefto $s.

yum n p

Luminum panzgyrícos fuos dixit Chryfoftomus,

ia

dixere Gregorius Nyffenus & Nazianzenus, dixe-

rï&'"mm

l

runt per omnem Ecclefiz etatem complutes alii

m a

veterum Sanctorum,

Quanti Patres ! lumina

p

li

primorum fzculorum, Hieromymusacriter & facun-

cim de' y

t

j

dé Vigilantij infaniam explodens, ita in iftos Ce-

igrelrt

reomaítyges inve&tus eft, ut merító pudere de-

us

beat modernos obtre&atores , quod veteres re-

j tb

cantent fabulas , & ftramenjam pridem excuffum

tritürent,

Verüm fiin memoratis Patribus vene-

ifb

T

rabiles tantitemporis Canosnon revereantur pro«

'ü W"b::ï:

tervi & contumaces ?. Audiant faltem vetuftiffi.

" uchPE..';;"

(

mum, & Apoftolicis temporibus proximum Cy-

ogma[lt

rillum Hierofolymitanum , quiin hodierna folen-

od

d

nitate Luminum hiís ipfismet verbis intonnit :

)romovlh

Lztate, letare valdé Filia Sion, przdica letitiam

n

i^

Filia Jerufalem. Egredimini in occurfum Filiz

Í fü[o

jl

Jerufalem. Lampades nofttas alacriter accenda.

l(

í

i

i

mus. Filiilucis cereos Chrifto verz luci offeramus,

doannf

quia lumen ad revelationem Gentium mundo ap-

p

patuit.&c, Hc fcripfit Cyrillus Apoftolicam ,

2

a

quibus proximus vixitfecutus traditionem , quam

ii

lvgürum

vos JuvenalesScribz impié traducitis, & trahitis

.

U»

Aa 2

in

o

388 Zx0&

ín apoftaticam faperftitionem; integris Antícyris

Plendorgh

ternebantil

opus cít, ad perfanandam eam infaniam & fortiter

defricandam.

hices & lm

Circa hunc diem in menfe Februario ,. ut ex

mülum ferin

Au&ore Antiquitatum R omanarum lib, z. cap. t2

jreveri pol

refert Gvilicl. Durand. Orat.lib. 7. cap. 7. Ludi

lo Viroir

Cercales apud Komanos Gentiles celebrabantur ,

mug Vir X

folenni plurimarum facum, ac cereorumaccenfo-

FOHT 05 eor

Alii ludos eos inftitutos volunt,,

rum apparatu.

It qu

ob raptam Cereris filiam Proferpinam, ab Orco

QOnfiere ?

Inferorum Deo , quem Februum appellabant,

ii Chrits

Hanc enim cum Mater Ceres amififfet , per mon-

minesplo

Waenyj eos c

tesac fpeluncas , cum pluribus luminaribus accen-

fis eam dicitur requifiviffe,

AliiLudosiflos Lu-

! Veesadi

minares dicatos dicunt Lupz ifti à cujus uberibus

M. Matth

la&atus eft infans Romulus, urbis Romanz pri-

(Wms l'üm '

mus conditor. Vifum eft autem poftea fucceffo-

Wyttone

tibus Apoftolorum primis Ecclefiz Patribus , cul-

Da5, f

tum Dzmonum verterein divinum obfequium , &

&t CUX

ex ritibus Ethnicis laudabiliter conftituere Care-

Ws facum,

Placebat

monias Ecclefiafticas ac Chriftianas,

1t0:um, t

ipfis lucem extra tenebras quzrere, ubi in plena

Vtetii

lte Lycer

Evangelii meridie ifta clarefcebat, ubi raptatm

Orco Proferpinam Ceres , id eft Naturam humanam à

m dmch ]

"Tartarco Plutone quafi abreptam pivina Provi-

'

CHX Cefi

j

dentia per accenfam Incarnationis lampadem

'Salm

reduxerat tefte Simeone : Paraffi ante factem -

!g*hdhïe y

mnium Populorum , Lumen ad vevelationom . Gtt*

IT

tium.

Ille enim utad Hebrzos Paulus confirmat,

K, abl

"

t

& Concil, Nicenum

H

.

Lumen erat de lumine ,

Tetir

Tt

fplendor

M

W 329 :5

tegris hst

fplendor gloriz , & figura fubftantiz Patris De-

ia o

cernebantilli Patres primi, quod fi Roma Ethnica

faces & lampades Lupz accenderet illi, quz Ro-

bnno,

mulum ferino uberelactaverat, id multó zquiori

mlb

jure verti poffit in cultum Virginis Mariz, quz id

ubere Virgineo, ubere de coelo pleno, Mater fis

T (

y ia

mul & VirgoChrifto praftitifet, Quishic Zoilos

;reommarreniæ

noftros eorumi; obelos ne quidem obolares non

itrideat, quibus Ecclefiam Catholicam moliuntur

us x",

configere ?. Quam diu um in imsndo lux (um mundà

)immlE AM

ait Chriftus, Ioan, 1.

»Tl

I

Hinc cum Paftores, ho-

um 4p

ff p

ii

mines plebeios ad fui cognitionem attraheret , lux

magna eos circumfulfit. Luc. 1.

Cum Magnates

fnartoU»

& K egesadduceret, Magos ftella duxit ad prafe-

Lulor!^^

pium. Mattb. 2.

AC

pl

Et tantum non valeat opud vos

N

concors jam inde à Chrifto Ecclefiz au&toritas ,

jbis

(

l

ut per tot accenfas lampades , tot cereos & lucer-

T.

ia

nas , fatuitati veftrz medeatur, & czcitatem illu-

j,pi

..(s (v:

Ítret? . Tantüm hodie non poffint integri millio-

m

if

rauu

jj

nes facum , Deo luminis omnis au&tori ardere fo-

gt

litorum, ut verz fidei ac rationislumeninvobisó

L

n

Hszreticiaccendant? ExLucerna Simconis accen-

ub* Inp

iid]

dite Lucernam, everrite domum totam ut perdi-

.

u

humm*m

tam drachmám reperiatis,

tll

Felix certé Teftamentum vetus, quod in fimiles

D

Tif P[ !

vobis calumniatoresnon inciderit, Tricari certé,

T

u

digladiare vobífcum debuiffet Moyfes, fi perfua-

f u W

dere debuiflet, non no&etaniüm, fedtoto etiam

g

j

die , ab ignibusà Dco imperatis opus effe utillu-

yus

ftretur Templum Mofaicum, Leyit.6,. Quanta in

ent

de Ilm

fimilibus

j

Àas

WO 390 308

fimilibus oritura vobifcum fuiffet contentionum

ConmituDtir

feges ? Maneat itaque fixa & illibatailla hodiernz

minis vitz p

lo ambitto

diei czremonia, quam omnium Patrum prece-

dentium — & fequentium nomine indicat Ber-

diatür (übli

natd, fermone z. dehoc fefto : Offerunt Jefus

lumiliumfe

& Mariafacrificium laudis, facrificium matutinum,

Qu crcelle

Simeon & Anna fufcipiunt, Ab his 4. celebrata

m fuum

proceffio eft, qua per 4. orbis climata folennibus

lerifime c

hodie gaudiis ad memoríam revocatur,

älong&cog

Et vos hodie ad Lucernam Simeonis accedite

primat,

frigidi Catholici, Utinam tepor vefter ad ignes

Databimus

tantos incalefcat, atque in affectus nivini Amoris

quam fily

ardentes ebulliat ! prodigium eft in plena meridie,

phanatic;,

in zítu fümmo pivinz Charitatis non refolvi con-

Untrg d

cretaglacie pe&ora, fed in lapides indurari & in

m feperir

lateres ignibusillicitisexcoctos; — Paradoxum eft

TOR mqs

lumen illud , quod oculos czci nati aperuit , in

A i

illuftranda czcitate cordium veftrorum adeo fte-

rile effe &infeecundum. | Scio lumina ambitmun-

Cteceg j

CO

dus, fed non ea quz pio furto clepfit € ceelo Pro-

LY

metheus, hoc eft, qux Chriftus é fede fan&tiffim

Mmuw

Trinitatis in mundum intulit , fed ea, qua ab Infe-

COS, 'm W

ris eructata , Pluto ftygius gratuito munere obtru-

Clitürin

dit, Ardoresapperitmundus, fedeos, quicor-

licenta

pus & animam infelici incendio olim depafcant,

fi &Xcre

Multos enim in vanam lucem fuperbia protrahit,

AéDote T

& ardores ambitionis, rarefa&ione plus quam

philofophica, per puncta inflata faciunt intumef-

ræ: ]u&

cere, . Sordentumbrz natalium , anguüiæ fortu-

COttine;

narum , obfcuritas officiorum 5 in altiora femper

conni«

tüg Igfq"

d

SORE

391

m

: Contentti

connituntur ; inferius animo eft , quicquid ter-

aallalodin

minis vitz popularis conflringitur, Non acquie.

Panum prt

fcit ambitiofa elatio , donec tupra vulgi capitagra-

inefdit

diatur fublimis ; donec caput fuum é fordibus

Qfm s

humilium fortunarum erectum nubium , fiderum-

um

que excellentiis infecat , & ponat in Sole taberna-

culum füum.,

Fatua confilia! fi axem mundi vel

libl cckäxgu

atfb

leviffimé concufferit, qui humiliarefpicit, & alta

AUUT,

àlongé cognofcit ; humilia ut exaltet, alta ut de-

neonyit

primat, — Tunctanquam in mare defluanos poma

natabimus ; tunc inanes nos Soles, & ftellz tan-

vdicdig

quam fulgur de ceelo cademus , & omnia ifta fidera

spitinuro

vlenareti

phanatica, meritiffima involvct Ecclipfis, Plenae

mrcf)MME

funt facrz & profanz Hiftoriz, nunquam frequen-

ixduni &

tiora reperiri honoris præcipitia, quàm cum ho-

yilontt^

norifica nomina , juftó ardentíus exambita , in

titulos . nimis faftuofos excreverint.

Non th

yt p

creícendi , & inclarefcendi modus eft à Chrifto

um i^

rl

canonizatus. Nom qui fe ip[um exaltat , Ícd qui fe

yftdd

T

bumiliat exaltabitur.

f éca

Aliilacem n luto querunt, margaritas onte pore

fedcfznäilüg

cos, in umbris lumina falfa invefligant, & fedu-

1 i "

Il

u

cunturinpaludes, Pyroposin noéte quzrunt, &

jt

]jucentes tollunt vermiculos, velvilia putris mate-

j

T

rie excrementa,

Poft Veneres abeunt , fed fine

jo/

hi

feenore , damno maximo , negotiantur, Alliciunt

j

illos fcintillantes in altero fexu, oculorum illece-

TM

brz , la&te & purpura interlucentes genz , labia

juncint

coccineà , eburneacervix, & nefcio qua appeti-

]euülï D

]i

tus lafcivientis, crepundia, Quid Sichemitarum

o^

(

Aa4

Prin-

qv

"MR 302 X

Principi profuit, Dinam Jacobitidem, Genef. 34

Vosveto

inftar Dianeadoraffe, &infatuis concupiícentiis

lheni, &

ftolidos fatigaffe amplexus? circumcifa eft luxuria,

tum fecerni

& pro dote fanguinem dare debuit, & vitam, Can-

Vf Til

dida Cydne, fliva Lycoris ,. & caterz lafcivien-

fat, lb

tium Poétarum pupulz , quarum teneris nomini-

tipoliteft

bus, ii paginas paffim omnesillinunt , & infamant,

TWnlttem i

teftantur abunde argumentum thematismei, &

dm labeti

dum quotidie à quibufdam memorantur in fcholis,

Hchlisvel

incautz juventuti tantó nocentius venenum pro-

Qeonis,

pinant, quó dulctusintereunt,

Ad alia venio ab

Qs Pufio.

haris difcedens, indignifunt gregalesifti, in qui-

infimpet

bus bumani aliquid , aliquid plus quam pecuiní ,

Accedie

Lucerna Diogenis hodie aut fcrutetur, autdepre-

J nerabics

hendat.

ledoceí

;

Nec Lucernam Diogenis, fed pro Deoignem

j li.

|

habent, cumPerfis , multiimpetuofi , & iracundi,

BENNR

quibus perpetua bile inflammantur przcordia, &

|

lipntoci

ex caufis leviffimis irritantur ad vindictam.

$to-

| ii .ïllming

machos ftru&ionum circumferunt, nihil prgter

Olttno

ferrum edunt , & concoquunt, unde perpetuz

hd. «

exdes, & funera generantur.

Domus eorum

j

» Opm

continuis fulgetris, & tonitruis circumftrepunt ;

» umbm |

fed hzc meminiffe hoc loco fuffecerit, tanquam

Eï

ll Io,

alio loco non femel memorata,

Mundus pró !

AQet

ci

dolor, ad voluntariam fe condemnat cxcitatem ,

Vüm ,

nugatorium Andabatarum lufum ipfi exercere pla-

guam) W

cet, ut eó certius titubet, eóaudacius in ruinam

Ht

) Camc

prqfiliat, &ininteritum, — Huicinfaniz meritum

A ii

leflum accinit Joan. c.5. Lux venit inmundum, C? dilee

Vos

Xerunt bomihes tnagis senebyas quam lucetne

WE 303 30

m GNf

Vos vetó 0 Sodales Mariani ! quos Sodalitas parz

ondpitti

thenia, & diviniorcoeli apientia , afiliistenebra-

ciadu

rum fecernitacfeparat, vos filij lucis eflis. "T heffal,

Votam. C

T.c.f.. Videte tamen nelumen quodin volo eff tencbra

u !afriv/fq.

fiemt./ Án brachio Simeónis, velutiin candelabro,

qei nnite

cxpo(ïta eftiux vera, qua illuminat omnem bomineam

p inini

venientem in bunc mundum. joan. 1.

Hanc lücem

matism;i, i

dum habetis, crediteinlucem, & credet ettam fe

nurinkdhols

brachiis veftrisluxea, quz fe credidit brachiis Si-

meonis,

Imó tranfeat per plurium brachia pivi-

VneDum pre

TUTSUD

nus Pufio , ut plurium pectora lucis fuz ardore

inflammet,

sil 59

g ptcl

Áccedite cum Simeone & Anna Senes, quibus

T.

venerabili canitie perfpergiturcaput, Solvitz ve-

ftrz ad occafum paulatim devergit, movetur con-

oD

traGabaon, & curfum cjus pullus jofue imperio

fuo autfiftere poterit, autrctardare. Iofugyo,. Caa

Ts

ligantoculi veftri, & acutiora exigunt confpicilias

Præcordüx ; |

alia lumina paulatim circumfpicienda funt, — Ex

jin. *

hodierno $imeonis cereo cereum etiam vobis ac-

| pl

J

cendite , antequam abeatis interram tenebrofam,

mdi PHIPEI

Ü

n

omus &

» & opertam mortiscaligine, terram miferiz ubi

, umbra mortis & fempiternus horror inhabitat,

cumüffpu'p':;

lob. 30,

Nihil horrendum metuet, qui talem

rl an;ïm

habet luciferum , lumenà lumine xterni Patris ac-

J J'.uj "

cenfum

»

.

'Tali luminari inftructus vocalem lin«

at

uam, in cantica Simeonica fecurus laxare pote-

xxe

«

st

rit, Cantor & Precentor Cygnus funetis ipfe fui;

)

Nunc dimittu , &c,

j

M

durmd

Et

Il

dOR 394 — ROR

Et vos, ó Viri & Juvenes! é cereo Jofeph &

Mariz cercos veftros illuminate. Sig lumbi veffri

(1) pij

pracindii, & lucerna ardentes n tmanibus ve[Iris. Luc.a1.

Lumbi juvenum perículafunt animarum, 1n hoc

ul

D) m

vitz genere manus fine lumine precipitia funt, &

hutedidhan

lapfus, fine vig duce, Cavete ne illudamini ab um-

bris, tum maximé , cum in ultimo vitz certamine

(f) D

qun n ex

resad Triarios petvenerit : mortemífcilicet , judi-

(0) i

cium, & eternitatem; quando complofis & con-

M4dymang

fra&is lagenis corporum veftrorü , incluíz animav

ffilifu,

rum veftrarum lampades , divini judicis cenfurz

palam manifeftabuntur. 1ud, 7.. Ne tunc fera p&-

nitentia, threnos & fufpiria yceítra extorqueat

TT

Sapient, s.

Ergo errayimnus.

Sol intelligentia not

ertus eft nob.. &oc.

b

Denique ne animi ingrati vitiumincurram, &

vobis ex dieihujus facraluce cereum accendo Do-

sini Benefatlores Maviani. — Deteftor politicum ce-

reum , quem Diabolo fuperftitiofa mulier obtu-

NT

!

liffe dicitur : Ne noceat.. Sed ceream offero , qua-

lem Fundatoribus,, & Benefactoribus fuis , domus

relietofz folentaccendere.. Veftrum donum eít,

quod pauperies Mariani Oratorii augufliori orna-

ïmcürc

turefplendeat : quodin veftitu honeftiori nitidius

Cacum

J

compareat Statuz Mariang decor, & elegantia;

R Obe]

quod parietes deauratis fulgeant tapetibus ; Altaris

quue n

pavimentum pretiofis periftromatibus fubfterna-

mmdï |

tur, & multiplici cereorum luce coronata altaria

fj

corufcent, Vadem me offero, obftringofidem;

8O 0rtc

non vincitur bencficiisMariaVirgo,fed vinculo ar-

tr:xanttqu

&iori devincitur,

Dixi

NOT-E«D

j

Wexe 305 X

o o

NOCONC TU

$i mlvl

(2) Diogenes Pbilofopbus [olitw fuit , pleno meridie

if t

in publico foro bomines quavere cum accen(a lucerna.

yun, 1nbi

(b) Res valde erudisa ad Lucernas Cleantbis elucu-

idpMmf, li

brata dicebantur.

ylaitiUt-

(c) DeDemoflbene ait Hieronymus ; quod plus elei

od

quam vini expenderit.

aldit;je

(d) Epidéti Lucerna , ut Lucianw tradit, tribus

yophls d

drachmarum inillibus venjt , ob Viri aucloritatem , lieet

ii at

fidilu effet.

iudcs ?

1034

ln enqi

FESTO PURIFICATIONIS

gl

BVMARI A&

s

CONCIO V,

Ti

,plitim

Soror no[lraparvaefl,co ubera nonbabet.

f mujirrc 1

T

Cantic g. v. g.

mo CFOJ

"

n

Ubiuber, ibi tuber.

If

n

o

Imeftre eff DD, Sodales, quando montium

l( [/

nl

j(]

cacumina, acuminaturrium , pyramidum fa-

fligia, obelifcorum frontifpicia templorum ur-

ka*'l!!h

j n

biumque immenfa corpora, naturg & artis non

tam prodigia, quam Magnitudinis abortiva , &

, i

9t

d[ï

quicquid in vetuftis operibus fuis maximum , ma-

gno ore crepuit faftuofa laudum fuarum buccina-

7If

jogom

trixantiquitas, idomneinfcenam hanc Marianam

Qu

produxi ;

':?6 396 $5

tedicente:

produxi, ut infanarum molitionum fluxilem pom-

pam exploderem, quzin ftatum perfe&um exur-

pirvamim

gere non potuit, nifi Regum Potentiífimorum

iritabo, p

exhauriret eraria, populorum fudorem exugeret

bais dorlür

& fanguinem, laboriofa , vel integrorum fzculo-

mapnitudin

rum, velannorum complurium , abforberet cur-

tundendo

ricula; utveró difflaretur in pulveres fubüderetin

&Mathefe

cineres ,in ruinam fatifceret, non nifihoris opus

Mgulz Ar

fu.it, aut dicbus pauculis, . Cum enim cetera o-

hiclia Cl

mnia tantarum rerum magnitudini affatim fuffice-

quibus mit

rent, foladefecit perpetuitas , una, & fola, re-

lefülcitm

rum maximarum coronis, & corona.

In poft-

Unum tresj

hugjis tantorum operum cineribus magnitudini

mani 7

Per dorfa fubverfo-

Marianz trophzum defixi.

, Vntam (b

rum montium , ruinas collapfarum turrium, cada-

gtl

vcra obelifcorum & pyramidum, per urbium, &

Viv

templorum, fpaciofa rudera, gradus ftruxi hono-

quiido

rfarios, perquos gloriofum enitererur in folíum,

qcrit Dags

vixconcepta Virguncula, & fimul tamen multer

Citing t

|

magna, cui pro amictuSol, Luna pro calceis ,

Vr

Stelle procidari, pro throno Ccelum,

Szïgnum

Tltaes

vcré magnum , omni magnitudine majus, uno mi-

of

nus altifsimo, Signum à magnïtudine fu; non de-

ngenis,

ficiens cum Luna, fed cum $ole femper proficiens;

mlhlbm,

ufque, in plenam meridiem , beatz zternitatis,

| üplicems

Hzcnuper. Alium nunc de Maria Virgine Panz-

!.nïtïfecan:

gyricum meditor, paradoxum fateor, fed tamen

lt

orthodoxum., | Quod verba imp'licant explicnbit

PUmeli w

fenfas , non meus, fed fupernz veritatis. Si parva

mamm)

magna dixerim quis Archimedes affentietur? con-

tradi-

| (Itqujdqn

Pdexe 397 9

(L

il

mpw

tradicente znigmati vocabulorum proprietate. Si

efiume

parva magnis majora dixerim, omnem Mathefin

yentifrtt

irritabo, Periculum fübibo, ne baculis fuis Jaco-

ortm engit

bzis dorfum mihi metiantur Mathematici, & de

v fad

magnitudine, aut parvitate indicium fumant, ex-

!

Í

ret

(lfs

|

1

T

qu

tundendo fuftibus, quod argumentis nequeunt,

MU

& Mathefeos principiis. Non tamen terrent me

lia

Regulz Archimedis, decempeda Euclidis, con-

m i

fpicilia Clavii & Tychonis.

Alia funt principia

jfutm if

quibus nititur Mathefis, alia fundamenta quíbus

4 ht

u

Íc fulcit myftica Theologia, Si tres unum funt, &

j

unum tres funt, quid ni, & parva magna funt, &

p, h]

magnis majorn funt ? Non affequxtur terrena acies

mgiit

Ka lübren

tantam fübtilitatem , quiafaftam fuum deprimere

lïl'iuml Md].

non poteft mundusad Chrifti humilitatem. Evol-

vam znio

o

ma, in quo tamen Oedipus poteft effe ,

TIUL

qui infchola non Archimedis, fcd Chrifti, non

sf

urin i

fuerit Davus, Ibo perfingula Artis & Naturz fpe-

um P^

cimina & facem quzram preambulam propofitz

veritatiilluftrande. Nec littem movebit Mathefis,

ip

( (g](fiiw

nifi otbe toto cclebrem famam detrahere velit fa-

]

Sjgüm

u

mofz iftilinez , quam intabula corrivalis füi Pro-

j

"

y p

togenis, tertio penicilló , & colore tertio fed ma-

nulibera, tam artificiose defcripfit pi&or A pelles,

t d

duplicem lineam fubtiliffimam, tertia fabtilitate ,

(frm',jus.

J

interfecans, utnecoculo fpeciem pene, necma-

jj

'.

l* d mmfi

joriartificio locum , nec ulteriori victoriz cam-

pum reliquerit, Opus nobiliffimum , talentis efti-

i cxplim

j

matum, Julio Czfari pro miraculo habitum , fen-

iSv 5] P;'fi;

,

i

j

D

M

fit quidem inimicum Vulcanum , fed Patronam fa-

st

4í

L

:i/

inz

p

Pee 308 $X

eme xternitatem,

Non currulium zdilitiatum,

nlima quy

i

dritr

non Grzcarumin Elide bïgarum , non quadriga-

rum triumphalium ea gloriafuit, is fulgorab auro,

f fumia

& gemmis emendicatus, quantum fibi decus, &

Mgum pl

gloriam , artifici manu conciliavit. Myrmecides

toriy fincl

Íículptor, dum quadrigulam Ículpfit, fuis diftin-

mnm, &

&tam rotulis, inftru&tam temone,currulibus mem-

fmmitima,

bris omnibus adeó exactam , & exilem, evanef-

fimia , li

cente prope ante oculos artificii prodigiofa te-

gantum fto]

phonemate

nuitate, ut opus totum alamufcz contegeret, &

abfconderet,

Galenus in gemma annuli Phae-

lum non

thontem fculptum vidit, quatuor invc&tum Equis;

ht mica

ubi &frznum, & os, & dentesanteriores, & fe-

Pa&ä& M

decim Equorum difcreti invicem pedes, diftin-

W, É ls

uebantur, ea operis fubtilitate, ut crura, exa&té

|Witdiyitbi

articulata, crus pulicis non excederent Capodw

hh. c

Senenfis totam Chrifti Hiftortam, perfonas ejus;

Fs tb

& omnes a&us , in unguibus digitorum fuorume-

lecantiffimé delineatos circumtulit.

Francifcts

Ym v i

Alumnu , fymbolum Apoftolicum, cum S, Joan-

L Wi

nis Evangelio , in exigui nummi orbiculo incidit,

d.

Metmm.

ftupentibus Clemente VII, Pontifice,& Carolo V:

Cafíare, artis, in minimo ludentis , portcnrofam

ial

mapnitudinem. Nucleus cerafi quindecim teffe-

71 I)Iggn A

rarum paría includens; Nucleus alter ,totam Ho-

| SSAUgUQU

meri Iliadem manufcriptam complexus, quid aliud

VIS, hOC D

Íunt, quàm miraculaartium , à parvitate magnitu.

Üors

dinem confecuta & pretium , tantó majus, quan-

t ll co

tà fübtiliüs in minimoars luferat, & magnis operi-

pOfi),' (iü

bus illuferat, Etiam Naturz folenne elt, per mi-

W "TM

nima

WR 309 — RO

!?5

wm edlfim,

nima quzque, virtutis fuz magnitudinem dímeti-

T.

Imitare , fipotes, ait Tertullianus apis adifi-

, Xhqali

ieporiban

tia , formica [labula , aranee vetia, bombicis flamina.

mibides, !

Kegum palatia, Neronis equilia, Perfarum tex-

toria, fintlicet maxima, majoramaximis funt ifta

l p

minima, Suffragaturfapientia prov.30. Quattor

P'Jt, fi ilit

eyrbymi

funt minimaterra , C ipfa funt (apientiora fapientibus :

Unde Gi-

ero, at

formica , lepufculus , locufla , (lellio.

gantum ftoliditatiillufit non nemo, Satyrico Epi-

Í Praiögioü l

phonemate cum diceret : Superiora magnarum z«

o *

dium non habitari,

Etalius : Non erat in tanto cor-

ya ii Ph-'f

pore s mica (alis | E. contra, in parvis vis omnis com-

ycunte

pactaeft : ubique ignis, & vigor. Manliu maxi-

vrorts,

edt, dis

u , Eques Romanus, menfuram nominis , à par-

f «i

vitate duxit bicubitali, qua etiam poft mortem mi-

raculo fuit , cum fpc&taculi novitas, adfepulchrum

lo Q

ejus , traheret avidam pofterorum curiofitatem,

erlons t

4&tas Theodofii Czfaris , fifides hiftoriz, homi-

umb

nem vidit perdice non majorem , cui, Nicephoro

j n*

tefle , prudentia rara inerat , & vox à Mufis non,

j n S']m'

abhorrens, Cardanw oftentatum R omz pumilio-

f

b !D a

tol

nem memorat;

« n

cubitilongitudine, fed atate per-

fe&a& virili, — Mirabilisin parvis magnus Dew! . infi-

,m]yv l

nuat magna de minimi , qui non efl parvw in parvis. ait

jf

jont

j

S. Auguftin, Quod naturaftaturz detrahit in par-

(2

[

IN

vis, hoc Deusplerumque compenfat, & ftaturz

5 u,,qulï

Ti

corporis exilitatem , animi nobilitate, ac magni-

j

Ü

tudine congeminat,

Celerrima funt minora cor-

qü

IU

pora; cum fpiritu vitali turgeant, cujus inopia

1js0P^

[4

vaftas turres carneas lenté propellit natura , & vix à

"

T

j

ftipite

WO 400 XX

füpite fubinde difcernit,

Tefls David Goliathivis — Ciry(oli

limimmil

Gor. Te[fis Alexander , cujusvirtus molem corpo-

ris fupergreffa, & eluctata anguftias, in' eam ma-

giii igi

gnitudinem pufillum extulit, quem Orbis ampli-

lm ompe

tudo, nec exzquare potuit, nec fatiare.

Quid

Udif. Ho(

Ritinumpri

corpus humanum quantamcunque vaftum fine

oculo? quidoculus fine pupula feupupilla? adeó

Hl)lümvit l

in angufïum, in minimum quidlibet , coar&tatur

Biniquod

ibetis

humana perfe&io, Species vifibilis, quantula res!

& tamen totam cceli vaftitatem comple&itur, Cor

piafin du

vitz principium , cerebrum officina fpirituum ;

V ipnobil

fiyHerio,

magni corporis parvz portiones, &fuum mem-

UUR fj

bris vigorem, &fuum fanguinicalorem, & faim

nervis firmitatem, & fuam toti compofito fanita-

lt i

tem difpertiunt, Protafi di&ionis Epilogum im-

"t ii

ponatgemma Hexacontalithos , heteroclytiqui-

amdep

l's'nj

dem nominis, fed magis heteroclytz virtutis, &

bt

Ates.

pulchritudinis, Sexaginta pulchritudinum dicitur,

DT

I

Q n d

li

1ta in pü(illo ejusorbiculo parvitas certat & venu-

S

ftas. Maremiraculumhoc concipere dicitur, &

l nuW :

cum parturíre idipfum incipit, cum ingenti fremi-

pe lm &

tuinterram conjicere , quafiindignetur, tam no»

d!en[em 3 ax

bilem fcetum inaliena transferre cimmelia, Certe

lr

]

D (]üo

nihililluftius in annulum fponfalitium inferre pol-

tf

[!d

fet Neptunus, efto, &rivi omnes gcmmiferi in

m

obfequium famulare confluerent , & ipfam Jovis

gUHtUrædiH

Conjugem procaretur. Una hxc gemma, reli-

]

R era

i

uarum omnium compendiofa fynopfis eft, — In

]

Il defe

hac flavet Achates ,. nivet Onyx, viret $marag-

li dl

dus, rubetCarbunculus, Amethyftus purpurat,

lp Um) üt

Chryio«

j

AUR 401

vii Gol

Chryfolithus fcintillat ; herbam Topazius, & vióz

smoltmcop

lam immifcet Hyacinthus,

Natura bíc po(uit quic-

EU

quid ubique[uit ; Formam ing

emma natura exacuit,

a rb m

um omnes in ea Charites ordinato artificio con-

fudit, Hocnature

ii QU

prodigium Atlantibus populis

gvlun t

nativum primus prodidit Naturz fcrutator Plinius ;

T

;u Fupü&

illuftravit 1fidorus , Origenes obftupuit à natura

,bff) COH&;IL;

gigni quod naturz opera videbatur fupergrcdi.

, qu:nmlaz:.

Habetis Protafin di&ionis mez Domis; Sodales

]

. (

pl

7

Epitafin dabit Purificatio Virginis,

patva quidem

& ignobilis nomine, m

agna veró & nobiliffima

" 1P1;imum:

myíterio.

&lunit

Magna fuit in conceptu mirabili Virgo

; t

Maria ,. Ícd major fuit in purificatione venerabili

Mater Maria. — lbifüprafortem filiarum Adam eve-

nofíto m

gplogit

[

Í

xiteam divina potentia, hic infra fortem filiarum

Adam depreffit eam humilitas

od

proptia, ut eó magis

fupra omnes affurgerer ,

quó magis infra omnesfe

ii

A

/

iinumdt

minoraffet, 1deo reff

exit bumilitatem Ancille fua ,

quia in eligenda Matre

t

» faftum Dominarum illuz

ftrium defpexit Chriftu

$, qui talium illuftrem fu-

,fredfcilüf! à

fb

perbiam & faftum , vil

ia queliber & humilia fafti-

1 jugmti

dientem, abominabat

AT,

n

Ita vel maximé afcen-

g, ]

n

ditur , quo majori defcenderis

m

artificio Theologiz

myftice ,. quam animalis oc

ulus

non affequitur,

l

mmff"*

Quó humiliüs fundamentum cft

iyme

1

» eó folidiüs erí-

*

guntur edificia, qua fein ccelum conantur cferre,

"

(n]"

FHzc vera ma

g

gnitudinis regulaeft , quam ipfe Dei

vemmll

filius,

de finu Patrís defcendens in uterum Matris j

»Püs d

intulit : defcendens , utafcenderet, humilians fe

j

ipíum , ut à Deo exaltaretur ; Prehabitam ante:

us

f i

o

Ízcula

dR 402 3v

fitufti

(eculain ccelo magnitudinem, in terris pené an-

nihilans, utnullam, ac inanem doceretomnem

luanm

terrenam gloriam , quz extra ccelum quaritur ,

quodeff

etiam in excelüffimis thronis Regum & palatiis,

tuperabij

Hac via negía cft , quam calcarunt Sancti omnes,,

Deonunf

uotquot ad veram magnitudinem connixi funt,

tctimutdo

Joannes Baptifta cum fead corrigias calceamento-

D'oEnte ;

rum demifit, eóafcendit, quo inter natos mulie«

Sitilla om

rum major nunquam affurrexit, Maria evecta eít

Dotmg f

adincommunicabile privilegium pei maternitatis,

Quo mjor

ux magnitudinem fuam hodie abjicere didicerat,

tior 4 ff&a |

ad conditionem feeminez fragilicatis, 'Tumidum

c. odonof(

Efau (upplantavit manfuetus ac huimilis Jacob , &

Uonem]yr

jura primogeniti occupavit poftgenitus : princi-

MeILores

atum familiz demiffione meritus ,&, propter ma-

Atefntellee

leficia Fratris , Patris benedi&iionem,

Utl

Errarunt quotquot aliis viis cum Phaethonte

[ ICMlume

affurgere voluerunt non per humiles virtutum gra-

M C

dus, fed per fuperbaarrogantiz pracipitia ; ideo-

Xe0 Paüu

que celebribus rui

nis fuis, diffamarunt hiftorias ,

ll,acful

faftuofzinfla-

inexemplum facti, & ingemitum ,

Ti v

tionis. " Lucifer fiinfrafiderafedem pofuiffet, fu-

Dotlo w

peraftracceli radiare perrexiffet , illo folo inferior,

Qui hcum

I -

fupra quem folium fuum fruftra erigebat, Tu

Wm, P4

bidus Aquilo infolentem fpiritum infatuavit, &

It "

affe&ata fimilitudo altiffimi, infra creaturas omnes

Ti b

eumin Tartaradejecit, O Eva! nimium tumida,

Atud]

& in perníciem humani generis nímium aurita, . In

Tübt i,

fibilante colubro tria verbaaudivifti, &, in faftum

Tnode,

u

ferpentinum elata, totam pofteritatem orco pro*

ituifti

1

W 403 X :

r p

flituifti : Erita fiut Dj — Dea cfle volebat; qua

(oceret OT

humanam omnem rationem exuerat ;. affe&abat

lm qatir

quod effe non poterat, & quoderat, damno irre-

t pl

euperabili , hoc ipfo , amittebat, Affe&ando

gadtiomi

Deorum fcientiam , infcitiam, & czcitatem fuam

m

toti mundo publicabat, pro re umbram captans,

y d

proznte nationis, prodigens juftitiam originalem,

ærnamsmull::

Similia omnium füperborum infortunia fünt, cum

d

maximé fapere fibi videntur , maximé delirant ;

e1mi

vt

M

quo mijora petunt, incidunt in minora; quo al.

ïiccredïäffïf*'

tlorafeGantur , ad humiliorarelabuntur.

Nabu.

" Ti

chodonofor Babyloniis faispro Deo habitus , ta-

jís i i

tionem humanam , quam inter magnitudinis fus

jtus : p

affentatores perdidit , inter pecudes recepit; Non

T

ante intellexitIfaiz 40, v. 6. Onodomnis caro fenum;

n

€ omnis gloria ejus tanquam flos agri , nifi , poftquam

p o

exficcatumefl fenumn ,. Cv fpiritus Domini infufflavit in

sr

eo; C ipfe Nabuchodonofor fenum tanquam bos comedit.

Ex eo paftu ratio in cerebrum rediit, &inanimam

, P

an il

Dei, acfui oblitam , peenitentia, AZorum 21, Ob

fimilem pivinitatis ambitionem Herodes R ex ab

fgüü()fzm?

yolalt^

Angelo percuffus, & à vermibus confumptus eft,

ofooir"

quificum Jobo ;ap. t7. dicere didiciffet : Putredi-

j

nidixi; Pater meuses , matermea, c foor mea , yer-^

f

/

