Accedit, doceriab experientiá : cum maxime fte-

rationem"ih

rilefcunt ,

j rf h

À

d 10105 R

[5

rilefcunt ventres, imaximé foecundari cerebrum ;

quod numerofo partu, non liberos fundit, fedli-

E

bros , qui cum erudita fapientum virorum femind^

conceperit, etiam ipfi in Matres feraciffimas tur-

J/

gefcunt, & R eipublica totliberos pariunt, quot

informant. ^ Imófolilibri liberos faciunt, atque

J i

ingenuos, & é fervili conditione extrahunt inho-

norum apices, & faftigiadominantium, — Plus di-

co ; foli libri homines faciunt, cum ignorantem

d.

inter & brutum, tanta videatur effe affinitas, ut

itor Dd

cuidamlibrorum ,. & fcientiarum liberalium irri--

v u

fori, purpurato flipiti mapis, quam Principi, non

eum icoll

nemo refponderit : Calumniatrices literarum voces

]i 1

magu pecudiseffe , quám bominis,

Lb

Sed, quorfum tam liberalis, & prolixa, panez

gyris in commendationem Librorum, & Artium

ag

s diqgpt

liberalium, que librorum foboles funt? eloquar

ts o

brevibus, Librarium egi nuper in fefto Virginis

Annunciatz , cum vernz agerentur Francofurti

inm. 9

rorur « lv

nundinz ; nunc cum inftentautumnales , placuit

at

in eodem foro librario agcrelnftitorem, Librum

nuper omnibus venalem expofui, quem cocleftis

yin p

if tf

Pallas , increata Dei fapientia, fupremi Jovis, qua-

j

n

Mi

fiex cerebrofilia, conceptu foecundo, fermone

];r([c[f/lïä$l

gravi, fedftylo fuccin&o edidit, utinter delicias

,

Bibliothecz coelicz , & rariffima cimmelia, exta-

ret volamen unum, fynopfislibcaorum omnium,

du

& miraculorum Dei compendium, | In compa-

pi v

du

rationelibri hujus omne czterorum fcriptorum e-

vanefcit ingenium, — Ncc (4) Lycza Ariftotclis

r d

g

4

Stagyritica

Ydej 196

eleipft,

Stagyritico ;; nec Gymnafia Platonis Academica

nec Grecorum (5) Athenza, nec Romanorum

dtrim du

am Aud

(c) R oftra Oratoria fimile quicquam excuderunt,

In bilance libri hujus exatefcunt Parnaffi flumina ,

Giorem,

obmutefcunt (4) Camcenarum barbita , digitum

J pumins,

| ditri edii

ori imponít, ferax conceptuum, & rapax animo-

rum, vel Tulliana , vel Demofthenza facundia,

Anno m

qando Ài

Sybillarum carmina, Delphorum oracula, Sphya-

Spirito n

gis enigmata; omnia fecretz Philofophiz myfte-

Anunciay

ria, neumbram nunc

uidem, autnominisíufti-

í

pe&u Libri hujusindigefta

Jreto,

nent, autpretii, Re

fant Juris peritorum Digefta, antiquate Novellz,

bililii,

a, Vr

infirmz Decretales, fatue Extravagantes , inae

nes Palez, vacuitextus, & caffa textuum pro«

Uowndl

( lorcomy

verbia, . Omnis profana eruditio, ad iftam colla.

tainani tinnitu perftrepit , bullato tumore in fu-

tcml, at f

inum difflitur, & in ventum,

Gharta, Librié

mma) fmg:

Libid

membrana Virgine eft mundatota, & emaculata;

non rugofis vallibus hifpida, fed plené levigata.

Mitar, Y

"T ypus libri diverficolor, jam aureos oftentat,

dfvdefmatis

lïüüa, 9t

quibus pretiosé flavefcit, apices, jam argenteos

vibrat characteres, jam coccum induít, jam put- VO ven

ï ,Fï'ïlllm i

putam , jam rubrica fcribitur , jam atramento,

P

prout materia, hanc inter & aliam, letam intet

Tnipend

li

dtriftem, fediffociat; cumquetantafit, &tam

Mi

paradoxa libri hujus nobilitas ,-omnis libri matería

hw

0 jm

fihi

uno abfolviturin Verbo, & quídem abbreviato,

lllum

in quo exprimendo hafit conceptus Prophetarum,

Lj itr

& Evengeliftarum calamus ,. ipfe Divinus Pater

N lltf,,(h

tota zternitate Verbum hoc fcripfit, nec tamen

udilm mdl

exfcriplit »

oW 107 3

Acaltnt

exfcripfit, laboreadbuc intotam zternitatem poz

: Kormimit

fteram duraturo.

Cenforem Liber non habuit;

meyculti

cum Au&or, necfüperiorem agnofcat, nec do-

Giorem.

Editio Libri prodiít Anno mundi

afífun

plus minus 4008. hác ipsá die octavá Septembris;

li, dïg:ïïï'

erapaxamvï

altera editio infinities priori auctior , & exatior

Anno mundi 4022. in lucem exiit 25ta Martii ,

zi r

quando Archangelus: Gabriel , à Typographo

ag

fopliz my!

Spirítu fan&o imprimendum huic Libro Verbum

annunciavit, tanti operis primus admirator, &

oninl

przco, Nonexcurram ultra in przconia admira«

hujusindlgäï

bilislibri, ne verba prodigam & patientiam ve-

"

ftram, Vino vendibilinon opus efthedera, nec

ypintt,

geraum *

libro vendibili opus eft panegyri fcrupulofa. Hic

Auctor commendat fe ipfum , nec ideo au&orita-

"TT

tem , aut fibi imminuit, aut libro,

Dicam o-

qmore

mnia, finomen libridixero & titulum.

Nomen

us o^

Libri eft : MA R1A,

su hoc eft Deihominis,

&cmüfu i

Mater.

"Tituluslibri e

t

Biblia; ut mirariproin-

jl

de definatis , mehodieBibliopolamagere, cum

"T d

Biblia, exponam venalia,

Quicquid in Bibliís

fcripfit veridicus Dei Spiritus , per Secretarium

UM

Spiritum fan&um , hoctotum per eundem , vclut

TM

incompendio, exfcripfitin M 4 & 1 A.

lu [

* MARIA Liber Gene[is cft , Liber Generationi. — Li-

»'taäf! u

ernon jam fortigm, utaliàsdeduxi; fed Gemera-

fjnat

tionis debilium ;; cum infirmitas totius mundi , per

abbmiw

Mariam , in novum robur fuerit ere&a,

Corru-

rophc

wuï

pti, nefafli, fuiffentomnium Generationum no-

)ivinüs hh

firatum codices, nififcfta, &fafla, celebritas

f " tgmf.

N;

13

) :XM) M

Wexe 108 Xv

dieihujus, quogenita cft Maria, omniain Gene-

Deifils,

ais Mattis

rationem , & pofteritatem Adami, decretadivinz

uftiie anathemata, ceepiffet expungere, —In

libifer

forocaelefti, intabulis divinis , jam conceptum,

getlt,

etmánpe

jam defcriptum erat xternz damnationis chirogra-

phum, nifi in foro juftitiz, horribilibus decre-

Vincls f

tis, interceffiffec mifericordia ; nifi fcriptum ia

adhucTyra

membranis veteribus retra&affct,& per benignius

T pto

refcriptum in Mariano codice, Verbo unico ,

vincilfe,

correxiffet,

Captivids

Quot quot Eva generabat liberos,

tot condemnabat, heu/ nimium degeneri, & i ergdr

infelici, generatione,

Inunico liberorüm, quem

Ibergeg

generavit Maria, omnem generationum humana-

Ware ub

rum ordinem perturbatum reftituit, immutato,

Mnngdefc

&inviam meliorem reflexo, | curíu fiderum Ge«-

( irfmtm

nethliacorum.

Tanti periculi fuit parere Evam,

ET

nifi Maria felicius parturiiffet, — Legite Ó Pofteti

Inis )

Adami & Evz, legite Librum Genefis , leu Genera-

&tübit n

tioni Marie 5 inhzreant memoríz, imprimantur,

mlüdpazu

infculpantur cordi, dulciffimi hi chara&teres , per

ïllmfibm;

quos Mariareftituit, quod orcus vitiaverat, ut

O tonpiti

jam mundo geniti gigni poffitis & coelo, & fem-

Ts man

per vivantin cordibus veftris : YESVS && MARIA.

LIT

M ARA Liber Exodi k ,. Ícu exitus ex ZEgyptos

| ülnws, to

Non egreffa effet ex captivitate Dzmonis humana

/ A(iosAmbiti

infelicitas, nifi ex Jacob fuiffet egreffa virga ,. feu

| Wil

potius virguncula, qua illibato Virginitatis flore;

Jl mmm,

Deofoacunda , novam nobis felicitatem germinas

hi

Tet, In compedibus antiquis captivi adhuc ha«

3C li

Yerent omnes , nifí pedes fuos in faltum libraffet

Dei

1 um Vïtog

M

MOX 109 3W

ompiie

Deifilius, & àdextra Dei Patris in uterum Virei-

| at

nis Matrisdc(iliens , mirabileillud choragium ex-

hibuiffet , quod omnem naturam dulci horrore

pung. |

(l COHCCPi*Z

perculit , cum in faltus paradoxi prodigío, ipfi

etiam Angelirationem, & intelle&tum amitterent,

tionising

ribilns d

Vinculis fcelerum noftrorum implexos retineret

if r

adhuc Tyrannica ZEgyptus, nifi Deum, &homi:

nem, prodigiofa unione copulatum Virgo Maria

pb

Verbo ub

vinculaffet, — Horreamus Dowini Sodales , vcftigia

captivitatis veterís, necincautos pedesreferamus

abl

jn erg

o

aftula, ? quibus, mandu&rice Marià , in

1 degeneïi.

libertatem filiorum Dei exiimus,

Quid juvat

berorüm t

mare rubrum ficco tranfiffe veftioio, & coeleftis

iomumAuma

mannz deliciis, fluminibuslactis & mellis, deli-

j immut

catam famem faginaffe, ac fitim demulfiffe, fi ad

iib U

surtre n

Nili eluviem , adfoeces ZEgypti retrofpicit fervilis

indoles ? fi fuper ollas carnium veterum captiva

d lt opoit

excubat inpluvies , & poft ccepas & allia, turpi

MELA

| imprimifm:

mancipatu, brutus iterum fertur appetitus? pi«

leum libertatis ambimus omnes,ad libertatem vct-

nrzäffffuft':

vt !

bo connitimur omnes, fed fa&a ipfa reclamant,

Pronas manus, & promptos pedes in vetera vin-

G'O u

yil

cula, fpontenoftra, nullo propé impulfu, rein-

duimus, tot fervi Dominorum, quotvitiorum,

T l

Alios Ambitio devíncit , alios captivat Gula, alios

qnihun

T

( v

Tracundia vinculat, alios aureis torquibusillaqueat

Ü

Mammona , alios vifcofo glutine pueri Cupidinis

jl

moim

famofa Materirretit, & implicat, — Nihil foedius

hac ultima fervitute, cum nihil magis dedeceat,

qhucl

bnnff

quam viros rebuftos à levi pueto Qupidine in

(1l ll

triume

4

w 200 $

triumphum abripi, & magnas , heroicas virtutes;

Qnibus

excelfa ac fublimia facinora in finum Dalila de-

TWerate ?

oni.

menJen

M ARLA Liber Levitii eft ; in quo Sacerdotalis,

uíun,

& Clericalis, facri Ordinis pracepta omnia Cz-

quinury

remonialia, tam dilucidé , & doctcinaliter , expli-

—

(Gloncs

cantur; utaddivina officia, ad tremenda mylte-

olin, qu

ria, deputati Aarones, difcantagere, quodae

TESP r

gunt, ne folas agere videantur Ceremonias,

QUlitha

In hujus Mariani Levitici charta nivea candicat in-

Xl

taminata animi , corporisQue puritas; in aureo

N(rS

»

Libri frontifpicio, igneusrenidetzelus, & ope-

Mosi

rofa charitas; in artificiofa involucti elegantia,

UT

decora emicat morum exteriorum compofitio,

iif

Me, vosque Sacerdotes & Clericos, hac fpe-

€at Levitica Exhortatio , ut effe connitamur ,

-

L LeLg

Dtin o

quodhabitu przferimus , ne vetusà tot SS.PP. de-

UT

cantata, in vítamnoftram, renovetur parzmia,

'm[(ubü .

& replicetarceníura; quod aurum , émoribus Sactt-

P

dotum , & Cleri, incalices [acvos defluxerit , & candot

«lf

puritatis ab animo exulans, in folo Ephod lineo,

Yongyf.

in exteriore veftitu, in fpeciofis fuperpellicei ni-

U

vibus hzrere , ac fuperbire, cceperit; cum olim

LT

Vereamut;

Sacerdotesauve ,. C lignei effent calices,

Tonnjfif

neinveftibusfacris, ad celebranda divinamylfte-

tt hf

etía , nosaccin&tos, truci farcafmo explodat

Nl

cavillator Diabolus , & illud libri Regum primi

luy to

exprobret ; Nun4uid Saulinter Prophetaa ?. 1. Kege

Cap. II. v, I2.

Y d

lo

MARI4A Liler Numerorum e[t ,. adco. numeris

omnibus

It l

^

o 201 ROR

jeroicisvté

omnibusabfolutus, utlicet, nonnifi quinquenu-

imum Ddl

merare poffit ; tot enim literas comple&itur no-

men Jzsus, & Man1a , quz huiclibro fola infcri-

yo Srcetüt

ptafunt, Adeotamen feecundus eft ifte literarum

1pt onmid

quinarius, utperdivinasadditiones, & multipli-

d d

cationes numerum fine numero conflaturus fit

vemendaty

olim, quando emnes Matris M ARLA Filios, Chriffi

igee, qo

IESV Fratres Sodales Marianos , lub eloriofo pallio,

yr Careme

colliget Patcong Virginis protectio,

i cinditt

M ARLA Liler Deuterenomij cít , feuLegi/; nom

veteris , pleniffimz feveriffimi rigoris, quam

jras; Iu

ais 84f

Moyfesintérfulgura, & fulmina, traditam pro-

luci df*

mulgavit fed novz,& pleniffimz amoris, in quani-

hil infauftum eft fed omnia funtfecunda. MaRrA

m n

s, hi

Liber Legis fecundz eft, quam Spiritus fanctus

connitnt

non in tabulis Judzorum lapideis, fed in carneís

ytor 5500

amantium , & amatorum Sanctorum cordibus

yetut ?afï

infculpfit. MantA LiberLegis eft, non multis

J

praceptorum centenariis onerofus, fed infinitis

n

T

C d

ccelifavoribusgratiofus ; inquo Deuteronomio

jrin, d

fphol

ln

non nifi duo infcribuntur przcepta: Amare IESV Ms

& honorare MARIAM,

í Pelhcö

upEr

m

MARLA Liberlefueeft, JofueSolemftitit, fed

w (

non nifi femel , obediente Deo vocihominis. So-

Vr

um

Jem Juftitiz [esuv , totiesftititManrA, quoties

,dn

"T.

PO

voluit, Pracepta enim Materna quoties audivit

Filius , toties obfequio , plus quam filiali, obedi-

chllm

pflr

vit, — Audite Liberi, & obícquium erga Parentes ex

p

hoc libro edifcite. Annorum longzvitas obes

dientiz promittitur. Cavete ne canos vefiros

lt

o D

gmmþ"'

Præg.

W 202 ER

Ti j at

precipitet, contumax veftra , & refractaria juven-

tus; nein obedientia demerito , confummati in bre-

tus; q

vi, expleatistempora multa, qus vobis protelan-

lettcidüc

da fuerant inlongitudinem dierum, nifitelam , &

m

vitz filum inobedientia precidiffet,

tülteaft

M ARLA EKiber Indicum cft, & illorum quidem

V nim duf

duodecim , quifupremo Judici in (edibus duode-

Tilb

cim affidebunt, ut in duodecim tribus 1fraéliticas

Qu (cire:

decretoríam , feuferant, feufulminent, horren-

Cfff, Qion

di tribunalis fententiam,

Felicesilli quorum no-

propritni

mina , & res fcliciter geftas, eo tempore, Liber

Y en al

ille Marianus , Liberpradeftinationis beatz , con-

Marino ]

tinuerit, ut gefta, tali libro infcripta ,. fummus

QU

judex Chriftus, & Librorum Cevfor maximus , 2p-

UFT

probet ad gloriam ,. cum aliilibri quamplurimi,

C hg

reprobabuntur ad ignominiam, & manu carnifi-

lf

cum infernalium in rogos , & ignes aternos ,

U Yeterum

damnati projicientur, Lepgant hoc in Moriano

| calamma-,

Judicum Libro exlegeslibertini, & legum viola-

&Dcomis,

tarum vindicem, fupremum Judicem, expavefcant.

Yocaem f

Iudex ille cum fedebit , quicquid latet apparebit , nil in-

ps lu

tltumvemanebit : hic nullz tencbrz proficient, o

Tonfantib

mnia in luce clarefcent : nulle latebrz, omnia

eruentur, nullifecreti receffus, nulli labyrinthzi

sltter

anguli, omnia complanatapatefcent, — Nibiloper-

; Vlnof

$um , quod nonveyelabutur ; nibil occultum , quodnon

Ti

vtl

füieiur : Matth, re, — Audite Dovidi R egi intonan-

tem Nathan : Tw fociffi im alfionditos ego autem fla-

Culæ' HN

guam inoculie Solis bujus,

d

Atl

ültau

fe-

M ARIA Liber Regum cft , quorum ] Mbpr-

m

b )!m[lm

.

Ws 203

wijm — riem in arbore Stemmatographá defcripfit Mat-

Qummatinl

theus; quorum omnium fereniffimus fanguis ,

jbisprote

licet traduce propaginis gloria defluxerit in Nepo-

,ilumy

tulam Mariam , non ideo tamen animum illius exe

tulit elata fupra vulgus wobilitatisconditio. Avo-

um qii

rum clriffimz imagines, ímaginationi Virginis,

idibusdid

nihil ambitiofum ,. nihil inflatum imprefferunt

buslfccli

cum fciret illuftres parentelas majorum encomia

pa, lo

effe, nonpofterorum; nam fua cuique nobilitas,

propria virtuseft, Hanctolleà Maria, & omnium

[j quorun

n

empoft) ^

in ea natalium lucem extinxeris; legant hoc in

sbent, t

Mariano R egum Libro clati pavones, ut pofitis

arro

e

ganti criftis difcant detumefcere.

Pfä j lus

n

M 4 RI A Liler Paralippomenon cít , feu derelila-

qU. Paralippemena enim przcé , latiné relidta funej

yamplurs

]anu cattu.

In expofitionc hujus Libri, omniumSS, Patrum;

Ícu veterum, feu recentium, copiofa fluxerunt

c; dteru

calamaria; plenis buccis , & buccinis, crepuerunt

E Marisg.

lum

encomia, Hujuslibri przconiisfolitudinem fuam.

vocalem fecit Hieronymus applaudentibus Nym«

,ail

TL )

phis fylveftribus, & per approbatorium Echores

Íponfantibus; Hic Gregorius magnus nihil hu«

vt f

At o

milefcripfit. — Hic Auguftinus fuprà Auguftinum

n

affurrexit, Hic Ambrofius, non nifi Ambrofiam

| /gbjlfl

d

ex calamo fachario fudit,

Hic Arcopagita Dyo-

a

nifius, nihilhumani commentatuseft, .Hic Da-

, i

mafcenus , expertus teflis, per Tyrannum trun-

jintonit*

T i

cat& , per Mariam reftitute dexterz, laudes Eu-

charifticasimperavit. —— Hic Bernardus mellifluus;

y

nihilnifimelleaclocutuseft, — Veré favw diflillans

Jf

labián

f

*

SeR 204 R

lalia , & calamus Bernatdi,

Nolo hic Dotnini Seda-

Jus&ex

ler iotegrahujus poctorisalvearia, fed unumex eo

framhüic

diftillantem favum delibare : fileat , inquit , miferi-

henim, 1

eordiam tuam O Virgo beata!. qui invecatam te in uc-

Thg, ant

&t [fitatibus fui meminerit; fibi defuiffe.

Hinc inpeti-

teiFllot

eulis , inrebw dubjs, Mariam cogita, Mariam invut;

1itj, Epo

gon vecedat ab ove , mon vecedat acorde, e , utimpetrea

defizcaln

étarenis fuffragium , non dejeras conver[ationis exem-

li, a

pium. — Exurgitenuncin ipes novas affli&z men-

(Iinü. N[

tes, qua pondere calamitatum , & peccatorum,

totdum t

graves, miferum humi trahitis fpiritum , & ani-

Wetyan,

qmam infelicem.

Efto maximas in anguítias

ttig Doffz

coarc&tatz fintres, feu fortunz, feu confcientiz

DT

veftrz, dilitate nihilominus corda, & animos ,

V, &i

$n gaudia, mox é coelis, ^per Mariam affluxura,

V t f

Maria mater dereli&orum, materaffli&orum eft,

Citilgl

Ringatur, frendeat hzrefis, oblatret infernalis

Cerberus, nonfallitzterna Veritas, non fallitur

lr

.

T.

confenfus Patrum , & fides Catholica

.

MaARIA

dfs; &m

gnater dereliGtorum eft, . mater affli&torum;. ac-

VOl

«urrite pupilli, derelii, ad Tutricem , fervi

Hsl p

oppreffiad Dominam , infirmiad Medicam, a

MaRrA matet

TM

fli&i, & defolati, ad Matrem.

Eu ff i

fVot

mnifericordiz, refugium peccatorum, falus infit«

mamHun j

morum, confolatrix afflictorum eft,

Finio nundinas librarías, & in medio Bibliorum

| Wün

lil

^

textu , linguam interpretem fifto, — Tu vero ó

^

Qu mim

Dominavigiles Patrocinii tui oculos, é coelis deflc-

€tcinterram, cosáue inclientum tuorum neceffi-

"n

D. 13»

tates intende, — Angeflia wobis [unt undig,. Da

Intus

hg UT

i

A

du 205 u$

hicDatr

Intus & extus pugnz, intus & extus imores, Pref-

fedumna

füram fui calcei quifque novit, quiafentit. Exfen-

ingit, s

fu enim, intelle&us eft, Propria quifque autapis

at

mz, aut corporis, vulnera tíbi deteget, ut pe£

. Hinciny

teàFilio tuo autimpetret, autextorqueat Medicis

Matnitm

nam, Egoadte, ó Domina, publicastotius Ec-

TAf Dd

clefiz calamitates defero, Orbis Europzi vota, &

fufpiria, ad facratiffimos pedes tuos humillimé re-

f

clino.

a didzot

Nondum abbreviata eft. manus Filii tui,

nondum tui apud Filium patrocinii au&oritas e--

N p

yrium,

VG?.

nervata,

Non memorabo nunc Germaniz , Pa-

s i p

triz noftra , fata dura & afpera, cujus flavii propé

omnes minus aquarum volvunt , quam lacryma.

[ contot

, m

rum, &fanguinis. Nonincufabo Nationum ex-

terarum, feu zelum , & mulationem , feu fero-

g d

ciam & barbarifímum.

Abfit enim abanimo, &

.'arü!ftorflmdt

hire mtcm'z.:

calamo neligiofo, linguamin eos calumniatricem.

as, non J "Lr

ftringere, quos una in mutuum vínculum ftrinxit

fides, & in uno baptifmate idem fanguis Chrifti

li : u

ff "

copulavit,

Utinam ru ó Rex!. & ru ó Regina

i j

pacis! in mutua feedera manus Principum Chiri-

eliam P

Ítianorum recolligas, quostot annis , autambitio,

ARM mEff:

aut fervoris nefcio cujusaftus diftraxit, "Tuam,

tuam Hungariam, ó pomina, à Stephano R ege(e)

ii

fan&to, fingulari mancipatu, tibidevinctam , ut

if

aliàs fcepé , ita & hodie tuo confpe&uififto, Non

Tu vero!

quidemlaceram, utpauló ante, fed tuis aufpiciis

cæhs dci'l

Tibi & Regifuo Leopoldo famulo tuo, vindica-

tam , flu&uantem tamen adhuc & inter eventus

qm n

u

fl

bellorum varios ,. ancipitem , ac fecuritatis fuas

Y

yj

ambis

WR 206 288

tarum v

ambiguam, . Averteó Domina ne Sathan aliquis,

autincuríusmalüs, victorias eas corrumpat, qua

tionem Q

fupratot Heroum Chriftianorum illuftribus tumu-

éormiden

lis vi&trices Laurus fuasfolidaverunt. Hiftoriarum

hii

veterum funefta terrent veftigia, & parium fato-

cte Donini

rüm viciffitudinem , meritó metuimus, cum;

| Muiriüor

paribus deliétis, coslum irritemus,

Hierofoly-

ma RKegnum Sanctum , Chrifti Jsu, fignatum

veftigiis, & fanguine purpur;tum, Duce(f) Gode-

frido Bullionio Tyrannidi Saracenice, tam illu-

| ; t U

fttigloriaeztortum ! quambrevi tempore , quam

facili impulfu ? recidit in manus barbarorum,

"quljj

ac nunquam denuó furre&turum, in ruinam.pro-

G)m;uj,/,,,i

cübuit ? Inhorruit Orbis ad cafum inexpeGa-

N

"]

tum , nec tamen ftelera correxit , quz cladem

( Atl

acceleraverant,

Averte Ó Domina ! ne fimilis

LULTM

calamitas tempora , & fcelera noftra , toti po-

Q Ms

fteritati diffamet, Fortunam Hungariz, fi noftra

peccata fufflaminant,tutamen optima & feliciffimá

IT

meritaesó Makntra! abfitut, tibi Matrifuz, ne-

"W iij

get filius , víndicias patrímoniitui, ^ Tibi eafors

debetur ó Domina, qu« fceleribus noftris jure

'

(d) u

aneritiffimo fubducitur, &c,

li

M

T'empus medeficit DominiSodales; cateros

(

Bibliorum libros, aliifeutempori, feuinterpre-

J Hmæ

ti relinquo.

Unicum di&is votum adjicio , ut

Miicy

quoníam feriz inftant literarig ,' quz libris, &

! ,()Godg

literis otium permittunt, bunc tamen Librum Ma-

yianumin manibus veftris, aut feriari, autotiari ,

Mij

i

nc velitis,

ltafiet, utlibri mendofi conícien-

tiarum

ü

"xR 207 E

hag

tiarum veftrarum , ad hanc emendatiffimam edi-

Ortumpt

j

1

tionem corre&i & cafligati , cenfuram nullam

;

Juftibustt

reformident, tunc quando Liber feriptw proferetur ,

x Hiloic

in quototum continetur , undemundi judicetur. — Va-

lete DominiSodales, & donum Bibliacum Libri

&piriumir

tius, d

Mariani boni confulite,

Dixi,

, Hl

i ügmm

N. O uT .

Df G

nicg, U [

(2) Lyceum fuit [chola Arifloteli feu Gymnafium ;

barbarott

in quo Pbiofophiam profiteretur ,— quod Plato in. alio

Gymnefio pevagebat , quod academia vocabatur,

rüjpamfe

n inape

(b)' ^4theni eleberrima. apud Gracos erat ludioz

u C!ddä'

rum Vniverfitas ,. binc Schole Atbenaa vocantur.,

L aefm

f1, wd Fk

(c) Reffrum fuggeflus evat in foro Romano cónflu-

l'lïlï'æ- ü nO!'*ï

;12 &fgff(ilüff

us , ex quo conciones babebantur ad populum à Cice-

vOMC ,. alijid, Oratoribus,

gl

Tibieli

(d) Camena dicuntur Muf , Yovis, d Memorie,

y d j

d.

k g

(e) Hungaria , olimmajori ex parte Turgea, nunc

at

pafim ad Chriffianos redjjt,

l adii(iW uw

14 Iibrii,

(£) Godefridus Bullioniwe prinita, pofltecuperatam

,j

Bierofolymam , iidem Rex fuit.

- a

,

i

FESTO

Ydexe 208

FESTOPRASSENTATIONISB.

ppettam

It fïu&uf

V MARI .

qpævirturi

Miconjug

CONCIO I

ac,inrcrpe,

! Saforifi

Egredietur Virga deradice Seffe , coflosde

Uil

T jerpt

radice ejus afce ndez* ; Q requie[cet [uper

eam spiritus Domini : .

Ptqudtm

Iíaja c, rt. v.1. &a.

"oetoe

Ti

m

" Documenta damus, qua fimus

origine natt, — V;zgilius,

tbf

Ut ]

Hftitur hodie in Templo Hierofolymitano in-

v lrb

nocens, triennis , pupula, Virgo, dicam, an

"88 d

Virgula? meritó utrumque; quía utrique nomi-

Wmum

ni, inhacpupula parallelo & Scriptura applaudit,

htlj

& Natura, Virginem Scripturateftatur, & talem

Amn&nlim

quidem, quz dotes cxterarum omnes fupergref-

LT

fa, documentumedidit, hac&tenus orbi toti hetee

'"'igdal'ma&f

roclitum , nec cognitum Moyfi ,^ nec approba-

^Nlice

tum : poffenimirum, cum vitahominisin primo

ALOfen

flore, &vigore, perpetuare, & confeneícere;

"i (

fine opprobrio fterilitatis , — illibatam Virgínita-

E

amho

tem. Applaufit huic prodigio Natura, & latata

* f V

eft, cam fe parturiiffe ac edidiffe pupulam, quz

T

ad maximam pratiz plenitudinem (uper fceminas

nel'æ(&]w [

omnes, àSpiritu fancto, elevanda,: fine femine

P fmt [

fcecunda, fine complexu maritali puerpera, nec

Vi i

perpe- 3

Wene 200 3

IN

perpetuam Virginitatem amitteret , ncc defidera2

ret frudum, . ac benedictionem, maternitatis ;

D

qua virtutis virginalis,florem fimul & fructum, fta.

bili conjugio femper copulatü, retineret, &, poft-

]

hac,inter perpetua gratiarum miracula,inter fancta

u

San&torü facrariain templo Solymzo adolefceret;

l

V

.

,

Uti Virginem, ita & Virgam effe

pupulam Ma*

.

Aj

riam Scriptura tcft

atur, nec diffiteturNatura, Scri-

(

ptura quidem apud Váajam. c, 11, v. z. cum Spiritur

Prophetico eam orituram prazfentiret5 tuncenim

J

ita predixit: EgredietutVitga de radice leffe, &flos deva--

ao

dice eju afcendet : qualitatem floris fupra in themate

efcripfimus. — Alterius Virgz mentio fit in Scri-

il

ptura ; Ngm 1

7. übi Principes familiarum Ifraelis,'

à Moyfe juffi

bfymftxnoï'

funt, finguli unam , ideft, z. fimul

virgas, afferre

» quas illein Arca , feuintabernaculg

) dicartj

yrique 1

federi , coram te[limonio depofüit, um autem ,

tunap?w"

fequenti die , effetregreffüs, invenit quod Virga

4aroni reliqui addita decime 31ia, numero germina-

hr M^

yelipt

tit, C turgentibus gemmi in flores, d folia,

é frudus

smigdalinos (imul eruperig,

verf. 8.. Virgahzczyribui

at

Levitice $acerdotium

Ifraeliticum

g

przfiguravit ,

& Aaronem ex ea Tribu genitum ,

" Sacerdotenm

miisi i

fummum divino oraculo conftitui

m

yit

t,

Nec prz-

fentatam hodie ín tetnplo Vi

tginem

i

1.'1'621[11!1'

» etiam Virgus

m

lam , feu Virgam Jeffe, di

d

tetut Natura; quia

"

qL

€à experitur indies, quodab cffeetis ftirpibus tc-

nerz cfflorefcant virgule , quz & ipfa poftcafz.

" f1) l

J

Á fs

pe excrefcunt i arborem [ublimem , atque robn[lam,

[

ö* aägäm ejus [

wPfH:

6ujv alsitidp yertingit ad fæ!um,

ld

"i

P:-

k

-

vmnaos

Wdoe 210

eyimem tervam 5. ( rami ejue pulcherrimi ,-c frudus

portentor

siinius , qualem defcribit Danicl : c. 4. 9.17.

toto orbec

Ti gernj

Noverat & natura, ex fcripturg vaticinio hanc

ETRT

Virgáde radice Jeffe Virgz Aaronis, fcu Leviticz,

DI

in Virgine quog; Maria analogam, in floré olim, &

m hodier

fru&ü exituram, qui rribus utriuíque; Leviticz, €

Ka

!

Davidicz , Sacerdotalis, & Regic, omnes prz-

Atl

lt

rogativas illuftriffimo vincnlo in. fe combinaret,

RORT

UndeS, Angultin : ferm. 3. de temporetom.10.. Vitgá

tram if

Aaron ,. Virgo Maria fuit, qua nobi Cbiflum verum

ii hodj

Sacerdotem concepit C peperit.

Quod ergo bacVir-

Ttnggjs

ga nuces produxit , imago Dominici corpori fuit. &t

TU tgty

uam nucis ad Euchariftiam allufionem , ibidem

Hinc

| Ufmfen

S. hic Pater. elegantiffime profequitur.

) Pbf

etiam merító hujus Virgz flori acclamat David :

F pitto

Tses Sacerdosin aternuti , fecundum ordinem Melibi

(Ms, d

fedesh. pí. 109«

ï[æïldmü(,

Nimis fertili conceptuum varietate luxuriat

dtmfoi

przcitatum di&ionis Thema , Domimi Auditores

Ptj

Mariani? & ideo varia dicendorum abundantia

ViNeme

przgravat me, acpropé obruit : funtenim & aliz

l

Virge celebres , quarum Scriptura meminit, Sunt

me

Virgz Principum imperantium fymbola, & Mo-

TC Cfe

MUET

natcharum pro fceptris indicia, Sunt Virgz, €

i

cujus fummitate mel linxit Princeps Regius Jona-

m

! mlta(ul

3

thás, felleo propé infortunio, X Reg.I4. — Vit-

mcnn

J ü

g fummitatem ofculata eft Regitia Eflber, perterrita

Moylis,

^uw lt

.arPCäu rcgio, Effber:ig, KEft&Virga

AQnes ,

POHCH-

s

Wede cn o weR

visi,

portentorum glorià, & ZEgyptiorum excidio ;

4 M

toto orbecceleberrima, ^ Multa quoque de Virga-

rum germine dicenda venirent , plura de flote

2 vaticinio:

earum, & longé plurima defructu. — Sedlaxitatem

i feul

»

materiz coar&tat temporis anguflía, Itaque prie

nforéd

mam hodiernz dictionis partem occupabit Virge

j Levlliza

Jeffez & Aaronice, cum Virga Moyfis, allegorica

J omfic!

Anthitefis , aleram,veró in przdi&tis virgis extue

fe conbit

berans ad moresallufio. Omnia ad honorem, &

yimao. H

gloriam illius Virginis , quz tanquam Virga Aaros

j Cf

nis hodie in templo Jerufalem przfentata, & in

ub p Ml

Tabernaculum teflimonj cft recondita, Num, 17«

Wpülïd MfF

qua tanquam Virga Jeffein eam arborem excrevit,

joncm, 9^

cui fimilem Nabuchodonofor non viderat, quse

yitul

non beffia; tantüm , egimalia, £ volucres füb um«

düma Di

bram patrocinii fai colligseret , fed ultra omnes

"m

ccelos, adipfum fan&iffimz Trinitatis folium ,

afcendendo connixa, florem & fructum fuum in

eodem folio Trinitatis deponerct.

[

m

"

DMW /

n

Per Virgam Moyfis ZEgypti eaftigatricem; di«

j n

vinz Nemcfis Virgam vigilantem intelligo, Ierens, 1

i

mntfmm

ilam in fcelera Nature hominum recalcitrantis

M

Íemper ere&am , Virgam indignationis Dei,

mfm]ü"c

j

Thren, 3. in inemundi ombibüs olim gentibus in.

0f,

Maximis

i yit

cubituram tefte Irenzo : . 4. c,fo.

miraculis, & celebribus decem plagarum monu-

i* [

H

entis, divifit Deus ZEgypti osab líraele Exod. 11,

fmn

jin p

yih

y.7. Ut noverint gentium omnium Tribus , &

Nationes; quam luctuofo divortio iratus Deus

r

i

Q2

ï€PfO-

de oD Ws

reprobos ab eleétis fitolim disjuncturus, — ZEgy«

piVirgad

paameni

tios ab Líraélitisfepararuntaque, quando Deus

(icamine |

Zigyptiorum equos & afcenforcs dejccitin mare,

d opir

filiios vero ifrael , ficco veftigio, per aquas fecit

equnpri

pertranüre.

Hinc reprobos olim ab. elcéus

rzvius diffociabit ignis , ut tantó manifeftius

': Ph.'ü(um y

! t hum

creata omnia in cineres ,. & favillas abeant ,

una cum homine , in cujus favorem omnia

il mf

condita erant , quem ex pulvere , & cinerí-

| t Íngi; ,

|. Qnonamus

bus, compegerat Deus, & in cineres, & pulverem

teverfurum edixerat,

! Witiletne

| Vige

] tünitafj

Ber fetvitutem Zgyptíacam filiorumlfrael, &

oneraimportabïlia eorum tergis quotidie incum-

quitml

bentia, fervitutem Naturz humana intelligit Ec

Ttoris t

| "n

clefia, in quam veteratororcus, per peccatum

originale, totam Ev pofteritatem fraudulentet

DT p

IC Lüpu (um

impulit ,

& indicibili Tyrannide, captivos fuos

Fititio,

quotidie przgravatos , afflixit & oppreffit, Per

V lm

Vitgam Mofaicam horribilem Dei juftitiam agno»

Íciteadem Ecclefia, quam in enormía, & indies

fuccrefcentia rebellis naturz humanz flagitia, pet

Pfimui

&l

famem & peRem, per terrz motus & incendia,

TACOntg

per generalem totíus orbis cataclifmum extendít

Deus, &toto orbefecitformidabilem, Sedhac

UT

E

ufquead certum tempus, ultraquod non eft fzvi-

tum, Ufqueadtempus, quod divina providentia

oïuid"&di«

& ejus comes mifericordia, futurz Hominum re«

wmm "

| "teig

concliationi predeftinavit, Ufque ad tempus ;

quo ex terra effoeta, & hattenus fterili, exoriri cce-

kl

Plt

Weme 25 — XUM

.

pitVirga de radice Jeffe, omnesVirga Mofaicz plaz

(s E

gasameeniffimo flore fuo,& fru&u, admirabili me-

quandoD:

(rctint

dicamine perfanans.

Nec multis ad hoc pharma-

cis opus fuit, fed unico tantum verbo ; quod ab

q aquas jj

jim ab d

ea quamprimüm prodiit, omnium veterum Pro-

I

phetarum verba comminatoria , infortunam lapía

naturz humanz eheu ! nimis ha&enus vocalia ,

bnilis d

Aorem. 0

ilicó mutafactafunt, & elinguia, Defcendamus

ad fipgula plagofz Virge Mofaicz prodigia , &&

g, at

opponamus Virgz Jeffcz famofa antitypa, — Me«

res lt

miniffc tamen id fub initium proderit , has decem

Vi'rgæ Mofaice plagas in vindictam eorum Íceles

rum incuffas , ut Auguftinus babet, quz ha&enus

ynlla

votidiein

quidem folanature , & re&z, à Deo participatze

rationislege, fufficienter omnibus vetita fuerant ,

s indlgi

flatimtamen, | poft tranfitum maris rubri à Deo

g p

ipío, propriis manibus , in tabulas lapideas in-

p frauduf

fculpta funt, & per Moyfen dile&o populo fuo I-

L

jl

(

fraelitico, ad efficaciorem inculcationem , publicé

0 pl'( mtl

"

L T

^

2

& folenniter funt promulgata,

j

[/

N

[

l

f

Es

rl

Primum Virge Mofaice prodigium eft , quod

ea in colubrum converfa, converías pariter in

st

Dracones Virgas A?gyptiorum incantatorias s

í

) :lef»*-"

Dei virtuteabforbuerit. Exodi 7.

Illuftrius pro-

f

d

digium Virgz Jeffez eft , quod per virtutem floris,

[ d

t

qui de radice ejus afcendit, ferpentem Ev incan«

od

tatorem enervaverit , cclebres Orci fauces con-

onint

ftrinxerit, laté patentes in hominum quotidi ana

excidia, inferni portas forti repagulo con«cluferits

1

r

3

" 214 3M08

utlongéante pradictum erat per Ofeamé, 13. .14;

tepecil

Ero tioTs $a O ! mors ,. ( mor[us tuus ero inferne.

vtyitimir

Confirmatid D. Paulus Apoftolus Hebraor : c. 2

Kummutata;

V. 14 "per thiortem de[tuxit eum , qui babebat morti

a r

imperium , idefl Diabolum : & liberaviteos , qui , ti-

arcadis l

pnoremorti , per totam vitati obnoxij erant [ervituti.

üihse d

Praludium . ulterioris tragcediz fuerunt deglu.

fs Shtor

mf cjt

titi à Virga Mofaica Magorum 4Egyptiorum pra-

ftigiatorii Dracones, Pofthzc ad primam fcenam

omeslene

proeeffumeft, « Hzctota cruenta fuit : poftquam

ttbatos.

enim Moyfes Aaroni imperaverat , ut fumpta in

Wt (

manum, &extenfainaltum Virga percuffas aquas

hltram j

JEgypti , infanguinem converteret , tunc illicó,

hn

quicquid humoris aquei in omni zgypto fuit, ver-

Fal

TIidey MOH&(

Íum eftin cruorem, ' Cruentavafa omnia, quzjam

anteaquam hauferant : cruentilacus; cruentifon-

| titig.

tes : cruentaflumina : totus cruentus Nilus , àlo-

|

]

Lt

co ubi in A gyptum ingreditur, ufque ad cjus c-

Is C

gréffum , adoftia Nilímediterranea, — Nilus ille;

5 o

Syptotm

ut Theodoretusait , in fangüinem mutatus , quafi

Altry

conquerebatur de czde puerorum Hebrzorum ,

F

per ZEgyptioscommiffa, « Nilus ille dum crüentis

ChIf (om

vorticibus impetuosé perflreperet , ^ conterritze

