bolphonre

» re totam domum Domini reples , O Maria!

ienum a

» Viola bumilitatis, Lilium ceflitatis , Ro[acbaratü.

Ex harum trium florearum virtutum expreffis ima-

fipti:

pb

ginibus , S. hic Pater ceterarum omnium concor-

as

demin Mariatypum, & colle&ionem adumbrat,

ii ia

Quod enim Humilitatem concernit , ait Idem S.Pa-

j

» tet , Bomil. 4. [upev Miffuss Qua cfttam füblimis

Y

Ti

L

m«,? .*.

», humilitas , que nec cedere bonoribus; nec glo-

ifti SPDN..«ï»

» ria infolefcere novit? Dei Mater eligitur &an-

»» cillam fenominat. Non medioctis revera humt-

m d

veindato

»» litatis infigne eft, nec vilis res eft oblata tanta

É H., d 1('[25

» gloria nonoblivifci humilitatem, Non magnum

ménti V

»» efteffe humilem in abje&tione ; fed magna pror-

(it p/,[faï

», fus, & rara virtus ef!: Huwilitas bonovata. Vdeoqs,

$ ytem o

» etiam fi ex Visginitate placuit, ex bumilitate ta-

» men concepit. Charitatem Marix Virgïnis ele-

; ii

»» ganti fimilitudine exprimit Fetrw Damianu cum

p

»» dicit quod: quemadmodum ftelle funt mino-

s» res facule , & velut fcintille ad Solem, imó pe-

iogitt

»» nitus fe abícondunt cumSoladeft; ita Virginis

fU " mbW;

Jpra

» Divina charitas, ad ceterorum omnium divo-

» rum charitatem collata, velut Sol eft inter mi-

jmiid j

» norafidera, Eftque luceclarius hoc ipfum in-

?

ggneff

Rü'

jl

dicari ab Ecclefia, dum Apocal. 12. Virginem no-

ftram , Mulierem Sole noftro T erreftri amiflam vo«

1 m(ri(ofuf

j

l iüt u

«at, qui juxta veriorem Philofophiam , plusquam

!A.'

centies rerra omní major, totus formaliter igneus

j am!

j

eft, & ardentiffimus ; illa enim Virgo figura illius

Ignis erat , quem in Altarifuo femper ardere Deus

gsni

;

preceperat. Leyit. 6, v. 12. Ardere fcilicetflogran-

uofW

tiffima

D]

"£

|

dOR 424

AR

tiffima in Deum & homines charitate,

Charitas

ib

in Deum fortior effz non potuit, quia Materna fuit

Lilionuy (

in Filium, . & quidem unigenitum, — Charitas in

( s quo

homines nec robuftior , nec in totum mundum

tatur Jj

univerfalioreffe potuit ; Non. enim conftaret fibi

Piuitas q

adhuc mundus, nifi illifaccollaret Manra. , Coe-

fludhin

J

lum & T'erra jam jamdudum ruiffent, nifi María

:

a

RI

precibus fuftentaffet , ait $. Fulgentiws 1. 4. Mytholo-

[/IA Tilttg.

ie , & Miota in Contemplatione Virginiscap-2.. C-

ld if

»» teri San&i,, pro fpecialiter fibi commiffis, plus

li fs

$ Àmbrof

» poffunt seatiffima veró Virgo MAnIA, ficut

, omnium eft Regina, ita omnium eft Advocata,

» Cattti

» & curailli eft de omnibus,

His duabus coronis

n iim f?vg

floreis, Violacez Humilitatis , & Rofez Charita-

DI

tis, fi tertiam adjecero,. ex Liliis intemeratz , &

D Oïtm, (

maternz , Virginitatis , ex mente S, Bernardito-

y Cnent

tum idattigero , quod Dci Filium defede fan&iffi-

n hllMx(

ma T'rinitatis in uterum Virginalem attraxit, &

n fd()len

itulos nivinz Maternitatis , foli Deitati fuppares,

n tita)

inftemmata Mariz Virginis inferuit,

n lag

O! utinam omnes utriufque fexus Marianos

» CTamen

Sodales, wareszqueac raeminas, hxcflorea Co-

» dl V()lm

ronarum trias , ad le&anda Mariz Virginis veüigia

»l efurm

alliceret ,, &ad Coronas fimiles, virtutum ac me-

D) 'bl tio

ritorum , przmiatrices, in coelis ambiendas invi-

UM

taret; O ! fiin hortosmeros omníanoftra tranfi-

ia

rent fodalitia, O! fiin morales Violas , Rofas,.&

mig

Lilia, omnium noftrum corpora, corda, &ani-

f(

imatransmutarentur,

Utinam verificari de nobis

(e Omm

poffit ; quod dc salyige innoccate muffiá filiés

cribit

j

WO 405

a, C

Ícribit S, Hieronymus!. quam vocat : Rofarum c*

Liliorum^ Calatbum ,

Offi £* Ebori. commer-

luiaMatcrmi:

NU

«&um ; quodque de alia laudatiffima idem San&us

otum muni

teftatur , lib, 2. Epiff. 1$. quodlztafit univerfapro-

a ul

pinquitas, Rofam cx fe fuiffe profeminatà, Et in Epi-

Mi O

flola ad Principiam ubi . Marcellam & Afellam Vir-

"

|

j

a, u

gines Lilia vocat. Theopbylatlus afferit : Cum in Ec-

L

,

'w

i

l

clefia videra aliquem bene vivere ,. & luce virtutum

"m

"

ii (

A

A

]

fplendere , iflum vocato Lilium. — Hinc Chriftus Li-

ommi,

À

lium fuit, ut fuo.exemplo excitaret fideles : tefte

DMARH) lii

S. Ambrofio,

Nam $, Bernardus fermone 70. in

TA

» Cantica.. Quot virtutesin illo , totliliafunt. Li«

; lium fe vocavit , quod totus verfetur in lilis, &

habusco

a Cl

, omniaqua ipfius funt , |lilia fint,

Conceptio,

vt

» Ottus, Converíatio, Eloquia , Miracula, Sa-

» cramenta, Paffio, Mors, R.efurrectio, Afcenfio,

S u

» Quid horum non candidum, & non fuaviffime

lefcdf[mläj,;,

at*

, redolens? Ortum candidavit, incorrupta inte«

»» gritas Matris; converfationem , innocentia vitas

»eiulifh'f?ms*

»» cloqnia veritas; miracula puritas cordis ; Sa«

&t ynn

», cramenta, pietatisarcanum ; paffionem, patiene

»» di voluntas; mortem, libertas non moriendi ;

gt

hod

(/]

a» refurrectionem, | fortitudo ; aícenfionem, ex-

j

» hibitio promiffionum. . Fuit & Maria Lilium

j

(/

[]

Epipbanisu de laudibus Deipara vocat eam

.

Lilium

jl

HOR

u

immaculatum, R ofam immarceffibilem generans,

Ephrem C Raymundus : Lilium convallium, Datna[-

5 U t

cenus C Damianm : Lilium interfpinas ex Regiarae

)

dl:&ar

d

déce ortum,

il

!

jf

Ó

Sed

"WR 426

Sed quid moror aliorum encomia, cum clara

mo , fh

fintSpiritus fan&i n Canticis expreffateftimonia,

N qi

ubiàcapite ufque ad calcem cum liliis comparatur

conflanri

Maria,

Cantic 2. v. 1, Ego floscampi, & Lilium

lilium f

convallium , ficut Lilium inter fpinas , fic amica

Lilug, Q

meainterfilias, Cant 4. Duo uberatua, ficut duo

Celimver

hinnulicaprez, quipafcunturin Lilig. — Dilectus

üpitrore

meus mihi , & ego illi qui pafcitur inter Lilia. Cant-

€tiam Vir

téceleft

$. Labia ejus Lilia diítillantia myriham primam,

Cantic.6.. Dilectus meusdefceudit in hortum , ut

Hüme

Liliacolligat. Ego pileo meo; & pile&tus meus

QuíTjU,

mihi, qui pàáfcitur inter Lili4; Canric, 7, Venter

Uoardte,

tuus , ficutacervus tritici vallatus Lilia. Ex omni-

UR

bus floribus orbis clegifti tibi Lilium unum ; ait

Ih.'g, 0

E[dras 1. 3. v, $. Hoc Liltum Mariaeft. — Quid can-

Gxldus (

ä(ä fotor

didius Maria Virgine ? quid candidius ejus virgi-

nitate? candor ille Angelicus cít, nam Angelos

Gtsyifio

in vefte candida plerumque apparuiffe teftantur

II(WWW

Scripture , & exprefsé docet S. Hilariw. — Lilium

cingulo (

fragrans eft,' quod fortem odorem rebus vicinis

R hn

allinit, . Quid fragrantius eft Maria Virgine, quz

Mat,

in odoreunguentorum füorum, éccelisin uterum

Fs f

cum, &

fuum traxit DeiFilium, ^ Quid fragrantius Virgi-

nitate & caftitate ? cujusfama odorifera, tot mil-

l!njo|

lia Virginum, e deliciisattraxit ad vitam Monacha-

lil if

lem & Eremiticam , ex zdibus patriís in horridam

qei

folitudinem.

Lilium caule fuo: & 'foliis furfum

At

affutgit, & inter nimbos & pluvias conftanter eti-

Mf

gitur, Quid conftantius Manra , quz etiam 2

d ia Y

erucem Domini, corpore non minus , quam ani-

mo

non Pm

1

1

" 427 X

ji, tud

mo , ftabat in Dei voluntatem conflanter erecta,

vfttliman

Nec quicquam cafticati magis neceffarium quam

dv

1

conftantia, finomen lilii manutenere cupiat; nam

[icomp

lilium fraGtum, fpeciem,odorem perdit & pretium,

lis

I

j

yd

Lilium , quaparte terram refpicit , claufum eft, fed

u)

caelum veríuslaté aperitur, uttantó copiofius ex-

cipiat rorem gratiz Dei & influxuscceelcftes. Hoc

Llllll.' Dïx-fäï

mrer]ir 0^

etiam Virginitati neceffarium eft , ne fübtra&o ro-

te ccelefti lubitó deflorefcat.

rihum chf

Florete itaque Sodales Mariani , florete flores

kin hum

/ pl t

quafi Lilium ; date odorem, & frendete in gratíairi,

ji.» V

Obaudite me pivini fru&tus, & quafi rofa plantata

fupra rivos aquarum frudifiate, Eccl. 59. verf.17.

jj Bo5

"FOUR

18.:9.

Oculi veftrililia & roíe fint, nam color

, QU

candidus feu albus caftitatis vifum non difgregat,

ad comprehendum in ccelis Deum , & eternam

ds u

cjusvifionem. Quia, ut$. Hieronymus affirmat;

pn Af

quacutque virtutepolleas , quibuscung, operibus niteas .

nift rfä"'ï'ï

i 97

fi cingulo cafitatis caveas , omnia. per terram trabir.

Beatimundo corde, quoniam ipfi Deum videbunt,

jt

hus

Mattb. y.8.

Quafi Lilium & R ofa fint aures ve-

qign t

gj

ftre; fepianturfpinis auresveftrz , ne quid fpur-

cum, & impudicum, ne quid detra&orium, & ca

g VJ

2

lumniofum, cum approbatione vcftra pertranfeat,

j

TU

Lilia inter (jinas commendat in Cantico Sponfus, &

Kegiz interflores Majeftatis fuz purpuram, nul.

;

m

lare magis , quam cin&tura, & armatura Ípinarum

o

j

Rofafacitvenerabilem, Flores, R ofze, & lilia fint

n

labia veftra, ftillantia myrrham primam Cart, 5.

u D

non praya & pratextata eloquia , non tumores fu.

f

quim

perbos

]

"WeNe 428 XX

perbos & adulatoria popyfmata , non fermones

| altom £

Ílreperos, & iracundiz tonitrua, Floreent tanquam

Vinim q

lilium , fruclificent tanquam rofa ubera, & cordaye-

intetior

ftra , non concipiant corda veftra, quod in faftum,

fitio Cor

fuperbiz , &ambitionis flatum poftea follicent

fim, car

ubera veftra, . Upienim uber , ibi tuber efl, Non con-

taturalis

cipiant corda veftra , quod indecorum, illicitum,

&tofeo,

Deo & confcientiz dcteftabile, denudentpoftea&

timyipf

manifeftent ubera veftra, Sedhoc concipiantcor-

fiRofte

a yeftra, de quo tanquam cafto & pudico, miferi-

quibus /

cordi & manfueto , humili & devoto , vobisutili&

inhorti

Deogloriofo, hic& inzternum frudificent , jubi-

&d iter j

lent, & ex totis przcordiorum affectibus, exultent

premif

pe&ora veftra. .. Floreant. quafi. lilium. fructificent

Vf fn

quafi Rof , manus & pedesveftri, Non inficit li-

Ug u'ït,w

lietum tactus qui liliaceus eft, nec officit nofeto

Mf sl

greffus, qui eftRofaceus, — T'atus inverecundus

prefy

lilia contemerat , greffus indifcretus Rofeta deva-

ilo,

ftat. . Florent officia matuum , qug porriguntur a

CiSäBor

fublevandam pawperuminopiam , frudificant grel-

Qsb

fus pedum , qui promoventur, ad minuendam in-

Vl

firmorum, captivorum, & defolatorum miferiam,

Quv d

Floreat quafi Lilium , & frudlifiret quali Roa Ventet »

Thuig

fitdue ficut. acervus triticà vallatus lilie, Cantic. 7-

Nihil venter ille defpumabit illicitum, quem lilia

| 16 Qua

Thángs|

circumfepiunt,

Non extendet fe , aut intumefcet

Woted

inaliquid , quod aut fuperba inflet ambitio avt lu-

aþd'xcat

xuriofa carnismollities, Acervum Tritici Eucha-

j t

riftici recordabitur eum , — quo toties facra ejus

o

paícitur , & faginatur efüries , que potum omnem

alium

| Am'm;

5

WR 420 — XX

aon fermot

alium faftidit, nifi eum folum, quefn miniftrat

Qniti a

Vinum germinans Vitgines. Zach, 9. v, 17,. Omnis

, r

interior babitudo animi, omnis exterior compo-

uodinlil

fitio corporis, quoad vi&um, veftitum, & incef-

aol

füm, candidafit , fyncera fit, liliata, Rofacea, &

f N*

naturalis, Tales Rofz & Lilia , fiin vere perpetto,

un, i

& rofeo, vitam femperliliatam duxerínt , & illiba.

il

tam, ipfæ Parcz accedere ad eos nonaudebunt ni-

H

gnCIPlZIIRFF*ï:

fi Rofez &Liliperz, & manibus dabunt lilia plenis,

jia i

quibus Angelililigeri , rofeas animas manuducant

ii

in hortum Spor/i coeleftis floridi , eu Naz.arei. ImO,

j

ad iter illud, tales/citare verebuntur Parcz, nift

hus

premifsis ante Rofis &* Lilis , Eos reverenter invita-

g fidit

verint. Ín Corbeja nova Saxonica, ante hacfolen-

nefuit , ut Cznobitz alicujus vicinam mortem;

n infdt )

fv

Rofa Stallo ejus chorali impofita, floreo indicio

iere m

prafignaret- In Monafterio Helmweardeshaufen

dicto,

non procul diftante àpriori, & 4.Leu-

Rof «va;

"m

Omou l

cisà Borgentrica diffito , fipgnum mortis imminen-

i

tis dabat /ilium , fi velin Stallo alicujus reperiretur,

i

veladaliquot paffus é candelabrotempli abfiliiffet,

j n

Tf mxf

erd

ued ultimum, anno 1515 in Fefto S, Elibethze

l[iRg(gV!Mlj«*

"Thuringicz adhuc annotatur contigiffe , pauló an-

f

te, quam nobile illud & Imperiale wonafterium, ad

jj l

M j

manus Hareticas fuiffet devolutum , cum Abbas,

n qucm

fet

uxoredu&a, & continentiz ac caftitatis Jilio à fe

j

abdicato,Monafterium LandtgravioHafsiz vendi-

pj

j

diffet, Acceditquodea liligerorum cadavera , ad

demonftrandam Coronz florez gloriam, quam

; f*wz o

Animzin catlis pofsident,' nontantüm ab homi-

j o

nibus

jj

* 430 v

Int

nbus , rofis &liliis, aliisquefloribus, pcrfpefä

Litium |

gantur, fed miraculis ctiam liliaccis a Deo folita

z no

fuerinthonorari, Ex ore s, Francifci , Religiofi

Veréen

Ordinis Servitarum , egreffum eft lilium, quodab

Ordine eo, & Senenfi nepublica , donatum cefsit

»fta

Regi Galliarum, habuitque fingulis foliis infcripta

n [Pifla e

ftater,

verba falutationis Angclice: A4veMarià. Eundem

Beatum, cumiin via delaffaretur , & deficeret, aea-

n BOCini

ta Maria Virgo fafciculo &ofarum coelitus allato le-

» Derum

» Cum, -

giturrefocillaffe, Virgo vixit, & mortuuseft ; ut

» Cando[

lomnio gravidz matris reíponderet eventus, dum

liliun à fe per partum exire ipfi videretur, B, An-

» perfw

tonius Ordínis eremitarum S, Auguflini , cum in

» Dei,n

» iff;[?yü

czmiterio fepultus effet infra ftillicidium teái,

fuavisodor éfepulchro emanans, & copia candi-

» mediom

dorum liliorum, inde ad corporis proportionem

n me]

» lyr

exurgens , indiciü dedit corporis iritorrupti, quod

ad venerationem efteffoffum, Ex corde B Ugo-

» iping

lini ejusdem Ordinis , enatum eft lilium candidum

» illufh

» &h()l

annis ab obitutriginta ; quod cum per impruden-

tiam fuiffet abíciflum , aliud eodem loco repullulas

»» patie

vit, & relitz funt in corde cicatrices duz, unde

» r&d d

prafata lilia eruperant,quz adhucanno 15 98,centü

» (^)Su]

annis poft mortem, miraculi memoriam exhibue-

» Ang[

runt, InoreD. Benedi&i, ex Ocdine Ercmitarum

»tüt. j":,

vallis umbrofz , poft annosab obitu trecentos,or-

uïis' I

tum eftlilium recens nive candidius , odoris fuavif-

» SE(&m

» Wb

fimi, & tempore quidem percgrino, ac rigente

Bruma, cum nives diffluerent, quacunque corpus

» mim.

deportabatur, & campanz fcipfis fponte perfona-

) tu:njf(

tent,

fa

d. r A0

m

In teftamento veteritalis etiam feu Rofa, feu

ji, pf

Urd

saDeoli

Lilium fuítSufanna, juxta interpretationem He-

brzi nominis fui quod Lilium feu R ofam indicat,

t, Mil

Veré enimlilium fuitinter fpinas ut ait S. Bernardue

lI) quo

yudum celi

», ferm. 48.. Spina ipfierat culpa, quam fugiebat ,

j

» fpina erat pcena , quam metuebat, Spina falfus

»» frater, fpina vicinus malus, qui au&oritate, le-

jj Vi

») Docinio, terrore, ad fcelus follicitabat, O te-

Mf t

» nerum & delicatum lilium / fubverfores funtte-

jl

» cum, Vide quomodo cauté ambules, tibi &

onuxdd

» candori conftesin fpinis, Interrafunt fpinz z

enm, d

» perfecutio , morscorporis. Inaére funt: lzfio

u M*

» Dei,morsanimz, Incarne tua funt: collifio

lii &

», affe&tuum, & perplexum confilinm. Veré non

ifium tt*

» mediocris virtutis eft. inter pravos hic vivere

ia

oyotitid

»; bonum, inter malienantes innocentiz retinere

» Candorem, Age O / lilium, quam diu hz fpinze

ynpi d

» Ípinz erunt, non pungent, fed protegentte, &

ordCB À 70'

»» illuftrabunt candorem tuum,

Aurum probat

» &hominem juftumtentatio tribulationis, Non

atl

» patietur Deus tentari fupra id quod poffumus,

o

Jl

» Íed dabit cum tentatíone proventum,

Fateor

sdüï; n

l

o

» O Sufanna! fepiuntte fpinz , punguntte fpinz,

01

u

» Anguítiz tibifuntundique. Sunt, fed verten.

] n f';h(þ

J

» turingloriam, Itaage,utrefolvifti, Sihocege-

n u

»ris, non effugies manus fenum fceleratorum,

[mnf?s!or.'

» Sedmeliustibi eft abfque opere inciderein ma-

)düïwï

»; hushominum , quam peccarein confpectu Do-

)

"T

» miní, Sanéa refolutio ! non poteft abeffe,

i

chP

fcu miferatio pivina, fcu potentia à tali propofito,

v

í4

j

j

Pf

[i

Noluit

WO 43 äïäi

Noluit peccare in confpectu Domini lofeph, 1deos

has, fui

que in manus Putipbaris incidit , imó in carcerem,

d citat

& mortis periculum, fed qualitentationis proveni

quando

tu? Noluit peccare in confpectu Domini Dapiel ,

viftas,

ideoque in Jacum Leonuim incidit , fed quali cum glov

TIés xtin

ria eftex codemereptus ? Noluitpeccare in con-

tertqu

fpe&u Domini Iuditb , & in manus affyrierum qui-

Kofitun

dem incidit ; fed quam gloriosá manu incidit jugu-

prodipic

lum Holefernis ? Nolucrunt peccare in confpectu

quem E]

pominitot gloriofæ Virgines , & Martyres, inci-

deruntin manus carnificum lafcivientium , fed Vir-

infpinof

fe,Jri

initatis lilium extorqueri ab iis non potuit, quas

Tüttüsinc

Spon[us Spiritus Santius virtute ex alto cófirmaverat,

Nec in fola lilia benignitatem fuam miraculis

V0 apf,.

Vi

prodigiofam floracoeleftis exercuit, non ením mi-

nus in Rofam liberalis fuit, quam Florum omnium

O

Wenir ,

R eginam, & Reginz Sanctorum omnium Mariz

dlispi

maxime fymbolophoram facrz omnes& profanz

inore pe

Hiftoriz enunciant, De Virgine Mariaita canit

At &

Stdulius Poeta Chriflianus l.2. carm.

0

l

Et velut in fpinis mollis ofa fuvgit acutis ,

Vi

Nil quàd ledat halet , matvemá, obfiurat bonorts

Que v

Sic Eva de flirpe f[aera veniente Maria ,

Virgíni antiqua facinus nova Vitgo piavit.

Ormny [

Amenca

Sicut fpina K ofam, genuit 1udaa Mariam.

Sicutergo bonorum operum, virtutumque &

QaaPPan

1

wnem

indicium , & corona eft lilium , ita non minus 1e

Ti

mapiscft Rofa, Rofzmyftice Titulos, ob Ma«

mOrma

jeftatem Floris, ab omni Ecclefía adepta eft wa-

Monjge

ria, Nonmagis Lilium , quam Kofam inter fpi-

nas

| Hmk k

»

4

Wemb 433 eX

IliïD(!P'h i

) n arere

nas, fuiffe Mariam Virginem przter Sedulium mo-

onpor

dÀ citatum probavit miraculo $. Franafcus afsifias ,

quando anno 1222. celebre Dumetum Spinarum

Jomini u

vifitans , in quo $. Benedilus olim carnis tentatio«

iglangh

t

nes extinxerat , Rofetum formofifsimum in eo e-

CU

l".can:

rexit , quod etiamnum perfeverare dici

tur, & per

T L

Rofarum miraculaannua inclareícere,

1

Nec illud

i muiïtþ

"n

prodigío caret ,

TI

quod propé fontem in Jericho,

quem Eliízus ex falfo dulcem cffecerat 4,

Reg. 2.

li?

infpinofis arboribus formofiffimz nafcant

yin,

urRo-

jl Ofuitl [,U'jï

fz, Jerichuntinz di&z,qua in teftimoniü Virginei

partus,nocCte Nativitatis Domini fe aperiunt,de ce-

dl

teroante & poftconclufz , ut ex Adricbo

ag t

mio refert

Saligniacus. Tom. 9.c. €.

Poft Matiam Virginem,

yretit?

omnes illi, quos vitz , & virtutum fplendor com-

ym omu ,'l

mendat , cales Roíz funt ex mente

m '4,

[

TheoPhyla&i.

T alis puellailla &hode, latiné R ofa

di&a, quz ob

nes&'prar:nï

amoré Petri captivi,

Ador.12. quem cüm ante fores

Ms

ftantem & de no&te

pulfanté audiffet, & fui & Petri

oblitapra gaudio,i

ntró accurtritad domeüicos,lg.

Y

tifsimi nuncii baju

lafutura ante, quam aperiret ei,

,bfmmtbïw"

qué vel maximé intromiffüá cupiebat. 'T'alis erat in.

[

jl

omnigenere foeminearüm virtutum S. Rofa Vireo

"j,(f//«

Americána, cujus infantulz facies in forma R o.:

li

alïm'

/

fca apparere omnibus vifa, nomini illi R ofaceo oc-

utümqut'

Cafionem dedit,

n

i

Talis erat S. R ofa Virgo Franciícana Viterbii

o

M

mortua annó 1254. cujus facrum corpus in tefti.

"Ll

(j

[

moniüm Virginitatis non tantum integrum, fed &

4j lm

flexile perfeverat, Tales in patientia fucre & in ad.

verfi-

YUR 431 X

verfitatum tolerantia S, Rofalia in perfecutione

hietioo

"Trajaniin Sardinia paffa, & S. Rofula cum S, Cy-

incolis

priano Epifcopo Carthapinienfi, Martyrio coro«

Virginur

nata ; Taliseratin perfe&a fui mortificatione &

chinz&

contemptu mundi, altera Rofalia, Virgo Sicula,

onztioni

Filia Dynaftz Quisquinz, & Rofarum, quz in

Coton

fpelunca coelitum vitam duxit Soli Deo , & Ange-

Inperat

lis, cognitam, ubi demortuz corpus in obdurata

Foriatum

glacie, & ex aquis defluentibus concreta, Cryfl-

freciofif

linum invénit fepulchrum. Talis in cultu Deipa-

fete: A

r& B. Jofcio, five Josbertus, ex cujus Anno ir9t,

tfiofies.

demortui vultu, quinque R ofz enatz funt , infcri-

tium, &C|

pte nomine: Maria, quod quinque Pfalmos reci-

12 peta

taffetindies, quorum finguli ab aliqua ex iis literis

poüïlllf f[n

initiumducebant, Talis in Hofpitalitate'B. Ange-

; Cgim d

la Politiana , que cum Viros Religiofos hofpites,

W m?xt

magna catitate exciperet , meruit per Rofam fibi

Tüfieaus

coelitus in paropfidem decidentem, à fuperis ho-

mmm,

norari, "Talis denique per beneficentiam in pau-

At

peres S. Elifabetha Portugalliz Regina fuit , cui

tgis

finum auro plenum ad paupetes deportanti, cum

Ptionis.

occureret maritus Rex , & quid portet interroga-

eltie

ret, illa Deo fifa , Rofas fe portare dixit, atmo,

tlofis,

[as veré

divinitüs. in Rofa;& commutato , quas Ro

POHfaral

soliles fuiffe nemo denegaverit,

fütn

^

Que

Si itaque, qui bene vivunt ,&

luce vittutü fplen-

H

W tot

fi juxta Hit-

dent juxta Tbeopbyl. Lilia funt & nofa;

fi tales

Bo

vonym. Rofarum r Liliorum Calathi funt ;

.

allgs ln£

merentur in coelo, coronari i

llis coronis floreis»

4l Diütu

quas virtutibus fuisin terra exprefferunt , quam a-

mono

Tuentes

ü

Wdedé 435 OR

J

l

h ptrfccm':::

mceeno olim fpe&aculo demulcebit oculos noftros

dam(

in ccelis , tot millia Martyrum, Confefforum, &

Mayrot

Virginum in Sertis Rofaceis, & Liliaceis videre

vt

Keging Sanctorum omnium , in hodietna die CO«

,l Ma

tonationis fuz , affiftentes !

dinn g

Coronatiad extremum folent Keges &R eginz;

iDo g

Imperatores & Imperatrices. Matería talium Co-

s

ronarum eft omne illad , quod natura rerum , feu

t

Ípeciofiffimum, feu pretiofiffimum poteft fugoe-

j 9

fere : Aurum videlicet, & atgentum , gemmz, ac

gl

^

uniones , & quicquid ex iis metallis , omniumar-

atl

j

tium, acfcientiarum, ancillares ,

Y

& atixiliares ope-

; P[ilzïïp'

lj.

t2 , perartificia fuforia , fculptoria , & encauftica ,

"ETO

poffunt fundere , exfculpere & cffipiate, Maria

juc A

Keginaeftjure Nativitatis, — Nata eft ex complu-

10

fostuf

tibus Regibus, & Filium R ege peperit, " Com-

mune autem Juriftarum effatuni eft :

Partus feduitur

n

f

ventrem, — Silibera Mater,

liber eftFilius, fiferva

j

entint

Mater, fervus eftFilius , ergo fiRex eftFilius,

gína l

»

R egius erit & Matris uterus, Keginaeft jureado-

ü

ptionis, quíaà Deo Patre,

orunl

Re eRegum omnium,

electa eft & adoptata,

vt

Kegina eft jure defponfa..

TL

tionis , quía Spiritui fan

&o iüeffabili modo eft de-

Íponíata,

Regina eft communi cceelorum terta«

]U&SFW "

tumque electione , agnitione & acclamatione,

Jf

atl

Hinc tota Ecclefía eam promulpat Keginam An-

Lj

gelorum, Angeli qui Domínationes dicuntur ,

1,;[12"

alios Inferiotes mittunt.

r- "

Maria Anselos omnes

àd nutum, & omne arbitrium füüm liabet obífe-

" od

quentes, Angeli, qui virtutes vocantur , miracula

"f g .

2

fupra

WE 4356

fupranaturam operantur, Virgo Mariatota mit4-

gutie ,

culum eft.. $. 1gnatius M. facratiffimum monftrum

MatiaR

& coclefte prodigium vocat, S. Epbrem pratftantif-

plisqua

fimumorbis miraculum, | $, Damaf[cenu miraculo-

Daturd

rum abyffum , & officinam, Quidenim eft aliud?

D) /wmar

quod lu

quod creatura Creatorem, filia Patrem genuerit,

& Virgo Virum gravida circumdederit ? Angeli

plsrum

Throni funt illi, in quibus Dcus pergratiam fin-

Don folur

gulariter habitat, fedin nulla creaturarum fingula-

Tem pepe

riis quam in Maria.. An eli Cherubim fcientiá

Agite

pre cateris fulgent; in Maria collecti fant thefauri

giamve

Cotony

Sapientiz Dei, Colefí. 1. Seraphim charitate ar-

dent, ín Deum ut Creatorem, fed Maria *n eum

10t] met

ut Creatorem, & fimul ut Filium. María R.egina

dl

Patriarcharum eft, quicquid enim in his omnibus

&ttt ex

pivina gratia difperfit, idtotum collegit in Matía,

Titenrits

Adam de terra non polluta formatus eft, nec de

ehlm, w

eádem concepta eft Maria,

Innocentiam Abelis,

MHS; [j

fidem Abrahz, obedientiam Ifaac, prudentiam

tdles &

Jacob, caftitatem Jofeph intantum excellui: Ma-

maïgarit;

veteris, eXCt-

ria, in quantum figuras T eftamenti

&tur, |

dunt novi Teftamenti veritates,

Maria china

ngia lu

Prophetarum eft. Intantum proph etis fe commit-

Hl&oriæ,

Ym ]Hi

nicat Spiritus $, , in quantum fe revélat , Marizie

totum communicavit, quia fe ipfitotum defponfa-

vit. Maria Regina Apoftolorum eft , Apoftoli

Wt

pifcipuli fuerunt Salvatoris, Mariía Salvatoris Ma-

"tamar

1

:

ter, Maria Regina Martyrum eft, &Kegina Con-

lii

!y

fefforum, quicquid enim in Martyresomnes, &

In, C

tatis, &

:

Quj à]

Gonfeffores , collatum fqitpalïioriis. pie

gtatiæ $

|

]

Y 45 X

hratotit

gratiz , id omne colle&um creditur in Mariam;

m mnor ii

Maria Regina Virginum eft, euia Virginitas ejus

plus quam angelicafuit, Virginitas Angelica, quia

g p

qy n

naturalis, ideó meritoria non eft; Mariz Virgini-

vindi d

tas humana , & cum maternitate conjuncta eft ,

quod ha&tenus hominem nullum decuit, necin-

gt

pofterum decere poterít , quiahec Mater & Virgo

ub

non folum hominem, fed Deum fimul & honii-

gt

urarumfï.nïulï

h

nem peperit.

Agite igitur O Sancti omnes! ad agnitam Re-

ia

ginam veftram hodierna die folenni cultu accedite?

ü mn;['nrül'/i

j du

Coronam illivel exauro &argento, aliove nobi-

liori metallo , vel ex gemmis & margaritis ,. vel

Maria t

aliam coronmam, artificio ccelefti encauftico ele-

TA

xh&&Omm T

ganter expolitam imponite.

Date plexam ex

margaritis ac unionibusó Angelicoronam! His

I

gR n W

enim , ut & vobis, vigorigneus cft, & origo cce-

s Cü) W

Ll

leftis ; ex coelefti nafcuntur coagulo, terreos na-

"

tales faftidiunt,

Nec ex humilioribus unionibus

ni

u

y

margaritas veftras effe oportet , feu pretium fpe-

(xül

il

&etur, feuquantitas, fedtales, qualesinter dona

qeteti j

negia fummorum Monarcharum fuiffe recenfent

M.

uiftoriz. CaroloV. Cafarià RegePerfarum unio-

g

h

nem miffum effe fcribit Celada, ad quantitatem Ovi

l 'er)

4 p

Gallinacei, Ferdinandus wagellanes , quiprimus

rgm

!

orbem circumnavigavit , cum in Hifpaniam redi-

[, A

y

ret; margaritas contulitad magnitudinem OviCos

mmns

lumbini, Gallinacei, imó & Anferini, ut refert

ugn",

Ent, Cleopatraunionem inaceto diffolutum abli-

gon)

]

)

guriit ad pretium. ducentorum fexaginta millium

WUSV

Dds

aurco-

! g[mh

AONE 458 ER

aureorüm, Rex Bifnagz, inIndia Orientali, vis

lonpitu

cino R egi vendidit margaritam pretio decies cen.

n0n al

tenorum millium aureorum, Pretium enim omne

Koi i

exfuperat unus is unio, unica ea Margarita Maria

buncuj

ad quam exornandam fimiles omnes uniones funt

D

coituri,

ToGem

Idem hodie, fioordine neginz Mariz prafta-

Extlib

bunt SanGi cateri ; vel Patriarchz & Prophetz,

Tás lp

vel Apoftoli & Evangelifte , velMartyres, Con-

&dhuc af

feffores & Virgines, Coronam finguli offerendo,

gullifim

velexauro & argento , vel ex corallis & fuccinis,

Imprimi

vel excryftallis , gemmis & adamantibus , carbun-

Qb

culis , pyropis, ac omni eo rerum creatarum per-

&un, r

fe&iffimo

enere, quz adhonores, & plaufus co-

j

Ttodi

ronarios,

leguntur unquam fuiffeelevatz. "Tefte

Itos d

Tavernier in ltin. Orient ;

Adamantem habet

m.w&fm

Grandis Mogorum Rex exa&é pellucidum, in fore

tlerat,

ma , & quantitate dimidii ovi callinacei,cujus pon-

luquc,

duseft579. Caratarum, quarum fingulz 4. gra-

dhupe

naappendunt.

Pretium gemma taxatum eftad:

ol

1172527$. Frencorum, — Jofephus Venetus, ad

"Tblo b,

Ufuncaffanum Perfarum Ree

[e]

em miffus, vidit apud

tll

eum Carbunculü tantz pulchritudinis, ut de pr erio

T T

in.t,crrogatus dixeritinzftimabilem effe, nifi integri

60

rcgni pretio diftrahatur Engelgr. Luc. Evatg. part. 1«

Mf

De Smaragdo, exAmeríca ad Philippum 2dum ne-

b 3me

em Hifpaniarum miffo jam füpradixi , qui tanti

Nl

pretii & vaftitatis erat, utnemo Gemmariorü,eum

Umma"[

eftimare pro dignitate potuerit. Marc. Paul, Venetut

lm ]

fcribit Regi Zeilano Rubinum fuiffe, ad Spithame

Ro

longi«

"E 430 9X5

Yiend

longitudinem , & craffitiem humaní capitis; qui

odecien o

non aliter quam ignis flammas fpargebat, fuitque

m enimonn

Regi invendibilis, Beyerl. in Tbeat : alterius Care

n

bunculi meminit, qui fuitin Aramaxima Monaftes

monen

rii Haverle, prope Lovanium, tanti fulgorís, ut

noCtemrepelleret, & lumen legentibus praberet,

Mp

Ex talibus gemmis, vellongérarioribus, ficoro-

| &P[opllflli

nas Imperatrici fuz San&i reliqui adaptent, nihil

gya

adhuc afferent nepiz ejus, & foli Deo fuppari, Au-

guftiffimz Mojeftati, Ego coronis his omnibus

uj

is vt

imprimis adjectum cuperem Thronum Monarchi,

i ?

cum ab Alexandro M. fibi in Urbe Babylone ere-

n

&um, tefte Atbenao lib 12. cap. 16,

Exat is totus

i

Jufast

Smaragdinus, pergradus puré aureos , ad 12, cu-

Te*

bitos elevatus.

Gemmz prope innumerz ,

u

x n

nobiliffimz, & pretiofiffime opus omne conve-

flierant, inter quas emicabat Carbunculus no&u

il

um, y

ïm

diuque , inftar facule eximid inardefcens. Deinde

ctic

(ngi£l

ad hunc Thronum adftantes optarem 4. fmaragdi-

nosobelifcos, qualem unum apud Babylonios vi-

jyatim

L

| Va j

dit Theopbra(lws,ad 4 0. cubitorum longitudinem,ad

jv

latitudinemveró ex parte quatuor, & ex parte duo-

ul

rü, Thronohuic infcripferat ipfe Alexander: Ortu

net

o

J

€ Occa[us , Boreas mibi fervit & Au[ler.

Reftat nuncTitulus fopremus MaRtE Virginis;

p

m

qui ipfam Celi, TerrarumQue Imperatricem ap-

pellet& Coronam Imperatoriam ei hodie à facra-

1

qul u

tiffima Trinitate, é ftelleis cceli Thefauris impo-

arwfu'c

fitam manifeftet.

uI

Imperatorum hodiernorum

f

1

modernz coronz , de jure triplicis generis fünt-

i*

Prima

[

W 440 s3XoR

Prima etgentea vocatur , & ftatimab ele&ione, fi

dcboil

adfit Neo - Rex 4quisgraniimponitur, ob Regnum

tte. d

QGermanicum, Altera ferrea. dicitur , qux ob Re-

torius

gnum Longobardicum in oppido Modeetie propé

Tum a

Mediolanum Kegi folenniter datur, quamvis utraq;

Rrimis«

tota aurea fit, gemmis, & margaritis , fumptuo-

gletant

fiffimé exornata, eo folo difcrimine, quod illius

$dC

interiorem ambitum , quà caput contingit , te-

tiofiSc

nuis circulus argenteus, hanc veró circulus fer-

tulllibu

rcus, ad fuftinendam cognominationé circumdet,

tum, v

"Tertía Corona, aurea dicta, Roma datur à fum-

Clabant

o Pontifice, Necanteeam acceptam R ex abfolu-

bus Ro

tc Imperator, fedin Imperatorem electus vocatur,

Verü Be

Manr5s Imperatrici Coronam ftellarum impofi-

Ufp,

tam fuiffe , fententia primz veritatis eft, Apocalyp-

tmef

ftos cap. 14,. ubi Corona ftellarum t ei impotita

ïïï'm Q

fuiffe exprefsé manifeftatur, An plures diverfi ge-

Ptj

neris & colorisà fanGiffima Trinitate ei impofitz

!c*ffaremj

fint : Stellas enim à ftellis differre non folüm in cla-

pttit, &

ritate , fed etiam virtute , calore, ac colorc , fciunt

Watytg,

Mathematicl : an veró feptem ez flella quas Filius

tl

hominis, Apocalypfis ttno. in manibus gcftavit, etiam

àbur|

in fertum coronarium coiverint Mariz !mperatrici

öfin te

imponendum, id Scripturz interpretibus rclin-

TEimp

quo, ut definiant: anin Sacramento feptem [lellarum

(ine ej

Apotal. 1. v.10, cenfeantid contineri,

hOn Poü

Hoc certü cft,quod B. MariamVirgíné, Stellam

anS P;

ex Jacob, Stellam Maris,Stellam Matutinam agno-

Q ob

fcat Ecclefia , de qua ditum Apocal. z. v, 27. &:8.

Ef

Qui vicerit , & cu[todierit , u[quead finem, opera tmea

U0

füla

li

!

WR 441 Mex

d&l

dabo illi poteflatem fuper Gentes ,. ficut ego accepi à Patte

OR

meo, C dabo illiStellam matutinam, "Titulus lm pera-

quole

torius, ante quam in perfonisJulii & Auguíti Cafa-

j

rum ad Monarchas R omanos tranfirct, iis cum

amutdj

primis dari confuevit qui exercituum Archiftrate-

kg)(umpïuo-

gierant, & ex iis quidem magis vi&toriofis, qualis

: ng»':"'&&ms

apud Grzcos Epaminondas, apud R omanos glo-

ninpt, P

riofiScipiones, Qui re przclaré gefta, & aliquot

ydratrte

millibus hoftium cafis, vel ex acclamatione mili«

tum, vcl ex decreto Senatus Imperatores renun-

d

clabantur, Poftea Titulus Imperatorius Principi-

phadi

busRomanz Reipublice propríus effe ccepit, Jam

du

veró BcatamVirginem,Vi&ï"icä&Archiüratcgam

qum m*

fuiffe, fupra deduxi, Orbis quoque Impera-

tricem effe patet, ex communicato cum Filio Im-

h Il

perio, qui , ut pauló ante loqui textum Apocaly-

T

j d

pticum diximus, dedit ipfi, tanquam victrici, po-

TL A

teflatem fupra Gentes , quantam à Patre fuo acce-

perat, & potcflati huic, pro dono adjecit: Stellams

yunne

f O,W' Mlj*

matutinam, Com itaque Imperatorem Dominum

l

I "

cf/e Mundi dicant Jurisconfulti.

Chrifto autem

à Patre fuo datam effe omnem poteftatem in ccelo,

yül&'iïvw

