Per vias, & plateas quevam , quem diliast

Alb tus, V:

amina mea: quaffvi illum , & mou invemi

QOt um

Cant, 3. 2.

qba did

rto, Briti

MEDITATIO CXLV

cupiditatt

(olraruste

Be Dereliclione fui zpfus.

yes t

Eatus homo, qui confidit in. Deo.

Qui

Deustd

I

a D

fe totum permittit Providentie ejus, Qui

fe dirigi finit à fapientia ejus, Qfui plené quie-

nariusca

j st

fcit in bonitate ejus.

Nihil perturbat animam, quæ fe totam

W [j EX!UM

Deo commifit.

Nihil adverfatur de(id

eriis

ao

r

U

ejus. CO mnia ei eveniunt , ficut vult. Omma

A bt

ficut defiderat, quia nihil defiderat, nii

yots

quod vult Deus.

jl a

jnty o

Dormit illa inter (evientesprocel!as. Tran-

quilla eft inter perfecutiones.

Laborat fine

[

anxietate. Omnia agit fineinquetudine, De-

vs illi et Navis, & Navarchus, Currus &

Il

Auriga. Pater, & Protedtoer. Tutor, &

"

defenfor.

r

Anima, quz fe totam Deo tradidit, quie«

fcit intra brachia ejus.

Ponit cor fuumin (i-

/ JM'

Nihil

nu ejus. Nihil curac nifi ipfi placere.

cogitat , nifi illi fatisfacere, 1llicommendat

ype?

T $

E1

Spi-

N

l

298

Pavs 1. Medit. CXLF.

Spiritum füuum , cüm fit mortua omnibus ti-

motibus & def(ideriis fuis.

ME

Sed Deus vigilat, cümilladormit. Labo-

rat, cüm illa quiefcit.

Dirigit eam in itine-

| fumi

ribus ejus.

Portat. etiam in infirmitatibus

!

K,

ejus.

Exaudit preces ejus.. Prevenit omnia

l

|

Áim f

defideria ejus. Uhnicé curat omnia negotia

Mb ani

ejus.

Bene precatur omnibus confiliis ejus.

Mipand

Providet omnibus neceífiratibus ejus. Sanat

omnes egritudines ejus. Suaves efficitomnes

fqude

tim me:

amaritudines ejus.

Mitigat omnes dolorcs

ejus.

lodb Y

Trlent

Filiamea, ait Dominus, cogita de me, &

Anidi m

ego cogitabo de te. . Exequere voluntatem

r

meam, & ego exequar tuam. Negotia mea

hd

cura, velutifitua effent; & egotua perfici-

Atus (üm

am , veluti fi mea effent, Perfeverainquiete,

& nihil defidera.

Dona mihi cor tuum;, &

Imig, N

BU

ego tibi meum, donabo,

Ants m

Nntir T

Vetba S. Scriptura.

Htl

Beatus vir , qui [erat in eo. P(al. 33.9.'

"iltütus

IVon contriflabit juffums quidquid ei acci-

derit. Prov, 12.21-

* penie

J5 dolovz

À

us dormietis. la. yo. YT.

WS' me |

nz timet Dominum , nibil trepidalit : €P

An fuml

non parebit ; quoniam zpfe eff [besegus. Eccli.34

inj

d

Q

Tzhi develidlus eff pauper , orpbano tu eris

Mi lm

"ddittor.. Píal.9. 14.

! Wmnmdw

Scio , cui credidz , C? certus fum , quia po-

Mün?

V

Zens "/7: depofftum theumevvare 12 ilum diem.

ET

il

?. l if T. I2.

MP

m

;

*

JDe Develi&tione fui zpffus.-

299

Qmnibny

MEDITATIO CXLVI.

tuit, lh

eam ii

Quorzodo operteat fe penitüs derelfnquere.

fimialu

Eício , an fim damnandus.

Nefcio, an

VnIt (

fim falvandus.

Nefcio, an bene operer.

Ra n

Nelcio, an mal? operer. Nefcio, an proficiam.

onflis

Nefcio,an deficiam.Nefcio ; quid dicam,. Nc-

eus. at

fcio, quid cogitem, In tanta confufione cogita-

ffcitonm

tionum mearum , absque ulla perturbatione

nes du

dico tibi. Mi DEus!totum me tibi trado, &

Providentize tuz dirigendum committo.

adcmtx&'

Amici mci pertide me produnt,

Inimici

volunatat

mei perfequuntur me. Confümor doloribus,

u

Redactus fum ad extremam neceíTitatem.Spo-

ij t

liatus füm bonis meis. Denigratus füm ca-

ningith

lumniis. Nemo eft, quime confoletur. Nul-

* t

lum guítuin fzndo in exercidis pietatis. Ten-

Vires mez immis

tadones mex augentur.

nuuntur.

T

i

umina mea deficiunt. Nefcio,quid

1

d« meitfaturum. Dereliquit me cor meum.

Omnis con-

"m

Deftitutus fum omni przfidio.

1. latio mea inter zrumnas meas eít, me ip-.

jl t

fum penitüs derelinquere, & dicere tibi: Mi

Deus! me totum tibi trado , & Providentiz

T.

tuz dirigendum committo.

jb

An fumingratia? An fü/nin peccato? An

La

füm digausodio? An füm dignus amore? An

meriar bene? An male? An falvus ero? An

7 p

damnandus? An adcoclum ibo ? An ad infer-

num? Omnia hzc mihi fuünt incomperta,

j W ;0

Sed nihil horum omnium mc perturbat, In

uN

? (Ili ]

Deo

M

3o5

Pars. IP. Medis. CXLFI.

Deo pono fiduciam meam. Quielco in mife-

ricordia ejas. Innitor meritis Filii ejus. Com-

NB

mendo iili Spiritum meum, Tranquillus fum,

cüm illi dico: mi Deus! totum me tibi tra-

|

do, & Providentiz tuz dirigendum com-

mitto.

Sfe, f

J

Sive moriar, fivevivam, five citó moriar,

dttosi

petit cib

(ive diu vivam. Sive fim fanus, (ive (im zger.

Sive (im dives, five (im pauper. Sive folatiis

iDun, La

abundem , five affliclionibus premar, Sive

Vantntis

li peneta

pace fruav, (ive bello urgear. Perinde mihi

eft. Tuum beneplacitum, eft etiam meum,

lt (cns o

Voluntas tua me recreat.

Nil defidero, nil

AUs Ol

tibi placere , & te amare. Tuesípes mea, &

i& Oa

omnia mea, Mi Deus! totum me tibi trado,

Ui , g

& Providentiz tuz dirigendum committo,

Üni D

N

il T

tinitudy

Verba S. Scriptura.

i.

Wtgs mca,

In manus tuas commendo Spiritum meum :

Ut Qu

redemifli me Domizue, Deus veritatis. P(al.

LU

ï

A te g

&

39. 6

"t i

, MIX i

In pace in idipfum dormiamy C? vequiefcam.

'

Pfalm. 4. 9.

V Omnigm

Ego mendicus fum &* pauper : Dominus fo-

Cäi(atiüneg

Jicitus eff smei. Píal. 39. 1g.

! Gtoin

Foftus fum tonquam vas perditum.. Píalm.

o.

V

Jpfe ldixit: uon te defevam , ueque derelia-

quau, Hebr. 15. f.

lg

P' ü&u«

i

ME-

| Vif &

;

LJI

De Aunihilatione.

301

ielcolnmi)

i ejs. n

MEDITATIO CLXVII.

nqgllisfa

ene tb t

De Azzniþä/ativne.

endum Qu

fe, fecit nos exire à Deo.

Non effe, fa-

ES

e cit ii

cit nos redire ad Deum. Donec animare-

(re ag

pererit nihilum fuum , non poterit repetire

. Sive s

Deum,

Latet is füb creaturis, tanquam fub

m 1

"

velamentis, & fpecicbus. Cüm quis interio-

ra penetrat, Deum aperté videt.

Derinde

Ut

etiam I

Ut fcias omnia, oportet nihil fcire.

gufles omnia, oportet nihil guftare, Ut ha-

deüdCWu

beas omnia, oportet oihbil babera. Ut fis

-,(pcs noj

g tibi t

omnia , oportet effe nihil.

O mi Deus ! Tu es mihi omnia, & ego ni-

eoromith

hil fum. Tu eslux mea, ego nibil fcio. 'Tu

esfortitudo mea, ego nihil pofíam. — Tu es

If

virtus mea, ego nihil operor. Loquere Do-

mine , quia zudit fervus tuus.

Os meum

juy 1

coram te eft (ine voce : fed tu nófti, quid

ii P

loquatur tibi cor meum.,

O felix anima, quz audit Deum in filen-

ngi^

tio omnium meditationum fuarum ! Tacete

cogitationes humang & carnales, Sileat om-

us

1

nis caro in Dei prafentià.

tm' Pfälü

Verba S. Scriptura.

T d

Sileat omuis caro à facie Domz'm'.þ Zac'h;z.

I

3)?:dnä?us fum im nibilum : abffuliflà quafi

y

ventus defä::-ium teum. Job, 39. 15*

ub-

E

Pars IPV.. Medit. CXLFTII.

!

302

hs fnos.

Subflantia smeatauquam uibilum anute te. Pf

3$. 8-

hns , d

Paulu

lum cim pertvanüfem eos, zuveni,

1

quem diligit ani:ma suea.. Cant. 3. 4.

"Affer mibi adbsc vas.. 4. Reg.4.6.

A

(hrifi

MEDITATIO CXLVIlI.

Á

0 hi

l

lii 1

(hnfo:

De quituique Gradibus Ferfetlionis.

Portet te, ut Viatorem, pereprinari fu-

l

lm fgo, [

]

O

per terram.: Oportette crucitigi. Opor-

;Mjïfui [

tet te mori in cruce, — Oportet te . fepceliri,

!t (lrf

Oportet te defcepndere ufque ad i:feros.

szffpu!i

Viator nulli xei adhzret. Crucifixus nihil

"r W

operatur. Mortuus nihil fentit, Corpus in

D

terra tumulatum pedibus calcatur. Nulla

UT

confolatio eft in inferno.

Edlmþg

O facrumnihilum ! Ubianima perdit füum

4

effe, ut transformetur in Deum. — O fepul-

chra viventia! Ubi fapientes wdificant fibi

EL

folitudines ! O Ager Evangelicus! lbi the-

faurus gratiz latet abfconditus. O terra vi-

li

ventitum ! ubi gr.num frurpcmi moritur , ut

refufcitetur,

;

J d

O DEusfolus! quàm es amab'lis! Preop-

Dofi

tarem tecum effe in inferno , quàm (ne te

It

effe in Paradifo,

Q utinam fim ex hís mor-

Á

N

tuis viventibus, qui funt vulnerati charitate!

'*Fümnia

O utinam dormiam cutn illis in fepulchro

[menr

fenfuum & cup ditatum !

*

lg,

O mi Deus !

Juünas mori

ar ut tu viv'as;

H

Vüm J

inme! Utinam deinceps miai 1.ihil lim, utto-

tu$

——

iil

JDe. PerfeHionibus Divinis.

3063

ante i

tus tuus fim,

Ut tu fis totus in me , totus

meus , & fi aufim diccïe, totus ego,

, li

E

Verba S. Scriptura.

A

Charviffimi, olfecro vos , tauguam advegas,

LVIT

€P? peregvinos, abffineve vos d carnalibus de-

ffderiis, 1. Petr. 2. 11.

ATA

Chr;flo confixus futmcruci , vivoautem jam

men ego, vivit veró du me Chriflus. Gal.2.

eregrinariü:v

19.

dtgi (

Mortui eflis, €7 vita veftra eff abfcondita

cm Chriffo in Deo. Col. 3. 3.

e p

Jicfers

Confepulti fimus cum illo per Daptifmusm in

vcfmsa

7Tuortesm. Kom.6,4.

Dolores inferni civcumdederuntme. Vfalm.

/ Qu

17. 6.

s. NI

Eduxifli ab inferno amimam meam. . Pfalm.

29. 4.

a ium

, 0*

MEDITATIO CXLIX,

if

; Ui

0 grt

De Perfetlionibus Divinis.

moti(llflm

Uid eft Deus? Nefcio. Deus effem, fiid

fs r

poffem declarare. Deuseffes, fi idpof-

fes comprehendere.

n üngl"

exhs(fl'(

Quid eft Deus! Eftille, qui eft, Eft illejà quo

üntomnia, Eft ille,propter quem fünt omnia.

d

Eít ille, in quo funt omnia. Eftille, fine quo

nihil effe poteít, Eft principium, finis ; cens

t LUL)

trum , & fundamentum onnis eífe.

Quid

ii

j

Pavs. IF. Mdit. oXLIX.

304

j

Quid eft Deus ? E(t voluntas omnipotens.

Quid

EftBonitas amabilis fuper omnia. Eft felici-

Eft lümen zternum. EftRa-

Áemeiph

tas fuprema,

Qhnselt

tio falli nefcia. E(t Potentia infuperabilis. Ed

metfo,

uítitia. inviolabilis. " Eft omne id, quod vi-

tonseltí

deo. Nihil eft eorum , quz video.

Eft

ul-

Ett

Mumeno,

chrum, per quod fubt omnia pulchra.

bonum, per quod fuüntomnia bona.

Ettille,

!

Qüietem

j(

1 fte f

qui me illuminat ia fole,

Qui me calefacit

ia igne. Qui me refrigerat in aquà, Qui

| Qid d

| Og d

me nutrit in pane. Qui me recreat in flori-

bus.

ui me fuftentat in terrá,

D

EPT

: Quid eft Deus? Vidiftisne illum oculi mei?

Non, quia non habet colorem.

Audiftisne

U& nng

li & nts

illum aures mex ? Non, quia non habet fo-

num. Guftaftine illum lingua mea? Non,

: Quid

T Cü, D

quia non habet faporem, — Actigiftisne illum

manus mez? Non, quiauon haber corpus.

UT

: oUl

Quid igitur eft Deus? Eft effentia coloris.

"l

E(t fragorfoni, Eftprincipium faporis. Ef

Qs *

fundamentum omnhis fübftantiz.

Eft lumen

Csv

fuper omne lumen , quod oculus non videt,

|!

hi

Eft vox füper omnem vocem, quam auris

Va t

m ir*»?m, '

non audit. Eft odor fuper omnem odorem,

Vs af

quem edoratus non fentit. E(t dulcedo fu-

At

per omnem dulcedinem , quam guítus non

percipit. Eft fubítantia fipsr omnem fubftan-

N

(l

Eft effe in-

l

tiam, quam manus non tangit.

comprehenfibile, quod comprehendit omnia.

pïquïetu

Rn

Invitibile, quod videt omnia. Indivifibile;

quod unit o:nnia.,

Inacceflibile, quod eft in

lf

D

j

"

omnibus. 4Eternum, quod producit omnia.

Immobile; quod movet omnía. gmmutabi-

m:fns e |

lc, quod -mu:at omnia.

Quid

Vi

.

ib

L[Xf

De Pevfethionibus Dicvinmis.

$p

orniputt

Quid cft Deus ? Eft Spiritus, qui habitatin

, H

um, El

femetipfo, Quifelix eftper feipfum. Qui li. ff*

ciens eft (ibimetipfi. Qui coniinet emnia in fe-

; ;

xperabilis

metipfo. Qui magnus eftfine quantitate. Qui

id, quit

v H

J

i

bonns eft (ine qualitate. Qui infinitus eft finc

numero. Qui immeafus clt fiae exrenfiene,

ld. [

Qui sternüs eítfine duratione.

Qui pulcher

n El

eft (ine figurá.

ime al

Quid eít Deus? Eft Spiritus, qui eft per

TM

omnuia, & non eft divifus.

Qui eft in om-

vreat du

nibus, & non eítincluíus,

Qui eft extra om-

1

nia, & non ell excluí(us.

Qnui e(t füper om-

mociltt

nia, & non eft elevatus, — Qui «ft infra om-

, Avl

nia, & non eít depreffus.

non bt

]

Quid eft Deus ? E(t Spiritus, cujusnatura

, nàl N.

non eft, nifi bonitas.

Cujus magnitudo non

of

eft, nifi Majeftas. Cujus vita non ett , nifi

ub m

Fecunditas,

Cujus intelle&tus non ett, niá

jai r

Sapientia.

Cujus voluntas non eft; nifiSan-

Ctitas.

Cujus cogitatio non eft, niti Lumen.

, u

Cujus virtus non eft, ni(i Poteuntia.

Cujus

hs o ^

inclinatio noneft, nifi Amor.

3

Cujus «Ctiones

,qui V

non funt, nifi tiiracula,

Cujss motus non

« 08

eft, nifi Quies.

Cujus duratio nou. e(t, nifi

T

)

JRternitas. Cujuslocus non e(t, nifiifmenfitas.

) ufhls

Quid eftDeus? Eft Spiritus famperprefen:,

(iboi

*

p

& femper abíconditu

S. 3C

iper agens,& fem-

J

fi

perquietus. Semper colügens, & nihil la-

ihcndl

[Om"i

crifaciens.

Semper eífundens, &orunquem

i

f

exhauftus, Semper amans, & nunquam iü-

,a :

quietus,

emper conquirens , & nunquam

gt

exiens é centro beatitudinis füz.

p

O imagne Deus! O magneSpicitus! quàm

ic *

terrib?is es cogitacionibus nqür

H

fed quàm

Qu!

U

g2mea«

A UP. Grafet $. 9.

366

Pavs IP.. Medit. CXLIX.

amabilis es voluntatibus noftris.

O Sancte

San&torum! Omnia offa mea, quantumvis

fint iafen(ibilla, fenfibilia tamen funtad tuam

Clamant nocte & die: Domi-

Infn

prafentiam.

ln

ne! quis (imilis tibi?

( Dota

O Anima mea! Quid quzris femper tet-

ts

*am? Bonitatem? Hzc eít in Deo fine ma-

litia.

Pulchritudinem ? 1Hzc eít in Deo fine

[

f

[uit f

I

!

TT

macula.

Perfectionem? Hc eftin Deo fine

:

defec&tu.

Scientiam? Hzc eít in Deo fineer-

ll 0!71.'?

|If.1I,

rore.

Fortitadinem? Hzc eftin DEO fine

| hrj

infirmitate. Pacem ? Hzc eft in DEO fine

UET

perturbatione.

Delectationem? H«c eftin

Abundantiam! Hxc eftin

1 li' Hx

Deo fine dolore.

Deo fine indigentia, Felicitatem ? Hzc el

inDeo fine miferià,

AL

O miDeus! amaboteex toto corde meo,

uoniam tues gaudium meum, & fumma feli-

citas mea.

Nihil deinceps quceram exua tey

quia omne, quod quaro, invenio in te. O

quàm gaudeo, dum cogito, quód te plüs pof-

Ti

fim amare, qvàm tepoíflim cognofcere ! Non

Qv

poffum te comprehendere mente mea, At

Qw

1

poffam te continere corde meo. Et quare

BU

cor meum nonefíl totum tuum, cüm tu fis to»

p

tus illius ?

titlha

O Pulchritudo admiranda ! O Bonitas infi-

! nj

nita! Quando tandem te videbo? Quando

'

Qnis

tandem teamabo? Quia mori neceflc eít, uc

! lþ(x",? D

videam, equum eít, ut amore tanti Boni in-

finities moriar.

M

LOT

l l(h

!N

tigf

h

. Nerba

i

Y

[

De Amalilitate DEIT.

30

BEU

Verba S. Scripturas

quzmun.via

fontadtut

Ego fum, qui fum. Exod. 3. 14.

die: D

kgo fum « €? « Principium, & Finis, di-

eit Domiunus IDeus, quà eff, qui evat, & qui

femprt

venturusef? Ommuzpotens. Àpoc. , v. 8.

Dep (it

Quis ffmilis tui in fortibus, Denine? Quis

( inDatt

fauifis tui ?. Magnificus ia fantfitate, tevribi-

HinDeot

Áis, atque laudatilis, facieus anivabilia. Exod,

n Delne

i. 1.

ii

Ex ip[o, €? per ipfum, €? 3a ipfo fumtome-

i DIOR

fia, ipfÉ Gloria àm fecula, 2dmez. Rom.

) Bd

Ij. 3f

b

? lt

MEDITATIO-tCL

y m

&;'ummz!cl:

Dä Amalilitate DE £.

f euat

jj pe

( yàm immenfus eft DEus,qui creavittam

j p

&.grandia! Quàm pulcher eft DEus, qui

o V

creavit tam pulchra! Quam bonus eít Deus,

gm

qui creavit tam bona? Quanta mihi Deus

! E qmnf

preftititbeneficia! A quantis me defendit pe-

jn u

riculis? A quantis meliberavitmalis? Quan-

ta mihi promittit bona ?

Qnt

j nï

Quis potiori jure meretur cor meum, quàm

t (

patit

ipfe? Quis pro corde meo obtinendo majus

mihi pretium offert, quàm ille? Cuiiddo-

A

" j j

nabo , aifi illi; qui füüm mihi cor donavit?

Cui id vendam, ni(i illi, qui pretio fangui,

àne cor impium qui,

Qis fui illad emit? lt

va.

Ü a

T

]i

$308

Pars IP. Meit. CL.

valeat Sanguíni Dei ? /Equivaleat vitz Dei?

JEquivaleat cordi Dei? ZEquivaleat Regno

ME

DE!?

Omi DEus! Non mereor vivare; fi vive-

m

re velim propter aliud, quàm prop:er te.

Non mercor habere cor, fi quid aliud velim

amare, prater te,

O quàm feró, nimis te

ä

i

|Memas

Adem

amavi.

Pulchritudo femper nova, & fempet

antiqua? Heu! quàm przmaturé ve offendi,

ï Amorp)

Bonitasfemperamanda, & femper adoranda,

| ompia

Horreo iugratitudi-

| t5 ment

Agnofíco tenebras meas.

nes meas.

Semper && amabo, Deus Boni-

l Qtdeel

qin if

tatis! Nunquam te offendam, Deus Maje

ftatis!

At d

W05 mv

t ater

Verba S. Scripture.

Ampr [

Diliges Dominum Deum tuum ex totocor-

UE

de tuo, €? ex tota auima tud, C ex oqieibus

Amaz II

viribus tuis. Luc. 10. 27.

Oa

Jia boc apparait Charitas Dei, quoniam Fi-

njtti[o. ]

N

lium fuum unigenitum mifit Deus in muadutu,

ut vivamus per eum. Y. Joan, 4. 9.

fttiy

INos ergo diligauus. Deum, quomiam ipfe

Àmy]

prior düexit mos. 1. Joan. 4. 19.

fsj

Diligam te Domine, fortitudo mea ; Do-

A M

?RiMUS fivmamucntum ueumy Cp vefugium meum,

Any]

€? lilerator meus. Deus aneus adjutor meus S'c.

ln Obnac

Pf.17, 2. & 5.

WäCia [

ROt

At

Top f

l

| t i

ME-

l

|

].

Deï "uove Dei evga bomsmes, — 308

extvitti

vilest It

MUEDIFATIO" CLL

vare, Lt

De Jdmore DEI erga. bomiaes, €? bominum

n pupat

erga Deun.

i aliod v

rïfö, nimis !

Memus DEUM, quia ipfe nos amat.

Amemus Deum, (icut ipfe nos amat.

TT

rv df

Amor Deiauntiquiffimus eft. Amavit nos

abomnizternitate, Semper fuimusprafen-

1peradorac«:

tesin mente ejus.

Sempsr fuimus pracfentes

*eoingraüui

in cordeejus. Amor illius tam antiquus eff,

, Dus

quàm ipfe Deus.

Nunquam fuit, quin nos

, Dus M

amaret, Sicut ergo femper fuit, ita femper

nos amavit.

Vult nos etiam deinceps ama-

re in zternum.

i

Amor Dei eft purus, & nullius lucri cupie

dus.

Amat nos, opis noftrz non indigus.

g m

Ama:t nos, nec quidquam commodi à nobis

puram il

expectat,

Amat nos absque ullo noftro

j zmnidlle

merito, Amat nos absque ulla fua. obliga-

tione,

Amatnos, ut viciffim à nobis ametur,

ji m

]

& per füi amorem beatos nos efficiat,

Amor Dei eft cener,

Eft amor faavitatis.

!

m;ni.»nn "/3'*'

Eft fuavitas amoris, Eft amor patris. Eft

I

J

amor Matris.

Eft amor Nutricis.

jj

Amor Dei eft fortis, T'riumphat deomni-

figiin

bus obíftaculis.

Beneficia confert ingratis.

i

Beneficia confert rebellibus.

Beneficia con-

fert inimicis fuis.

r

Amor Deieft infinitus, Amat nos eo amo-

Bona nobis con-

re, quo femetipfum amat.

tulit infinita. Mala pro nobis füftinuit inft-

ní-

y

U 3

Uy.

31O

Pars L K Medit. CLI.

nita. Sanguinem füum nobis dedit, qui eft

1

Gratiam füam nobis commu-

pierii infiniti,

nicat, quz eft thefaurus. iofinitus. — .Gloriam

lithri

fuam nobis przparat; quz eft bonum infini-

^

tutn.

If Prta

Amor Dei eft univerfalis.

Comple&itur

omnes homines.

Sisd n

Nemoef(t, quem nonamet.

Nemo . eft, quem non vifitet. Nemo efi,

qtediln

fimner o

cui non ferat auxilium.

Nemo eíL, cui non

Nemo : elt

tlf v

tribuerit Cuftodem Angelum.

|- Cundiby

quem non redemerit, Nemoeít, quemnor

velit falvari.

A db

O Amator incomparabilis! Ubi reperiam

lag

1 D

amicum tam fidelem, tam antiquum, quàm

L

te ? O anima mea! porésne noun amare il-

lum, qui tantopere te amavit? Potésne de-

negare cor tuum illi; qui cor fuum tibi do-

)

l

nivit? Compara unum cumaltero. Metire

magnitudinem unius, & alserius.

O Deus meus, Amor meus! Fuitne un-

D]

quam ingratitudo cquiparabilis raezz? — Tu

4

ff

meainas, ex quo es, & ego tec

iib

endo, ex quo

M

fum,

Tume amas ab omnizternitate, & ego

M

|

non veli»ite amare in tempore ?

T0 p

Amabo tedeiuceps, mi Deus! ficut tu m&

hst

amáfli, Amszbo conítanter. Amabo puré.

trds

Amabo teneré.

Amabo fortiter.

Amabo

"05 ní

zternüm, Amabo univerfaliter.

In ornni

"L&Qrtm

loco.

1n omni tempore,

In omni ftatu &

w

Rttjo

cenditione.

In omni genere perfonarutb,

N

Me

fOttm

& in exacifimá adimpletione omnis bene»

placiti tui,

invif:hilis,

Ti

Ver:

. btiml tif

J

De. Incomprebentibilitate DET.

311

dedit,qit

Verba S. Scriptura.

pobis com

s. Gl

J Chavitate perpetud dilexi te.. Jerem. 31.

bonunici

*

Jpfé: Pater. amat vos. Joan. 16. 27

Conpkit

Sicut mater: unicum amat filiutm fuumy zta

Mer n

ego te diligelamy 2. Keg. 1. 24.

t N

Quimes bomiues vult falvos freri, € ad age

TU

aitiouem. veritatis venive. . Tim. 2. 4.

, Nm&

Cüm. dilexifJót fuos, qui erant i2 muando, ii5

v qua?

finem dilexit eos.. Joan. 13. 1.

Nunguid voluatatis swee eff mers impii, di-

Utigt

cit Downnus Deus, C? uon ut convertatur €

n!fqlllïm) g

noa anit

qus füis, 89'*. vivaut? Ezech. 7118.,, i$4

? Pa

ME DlTAT'Iöä XLVII.

rfiun i?

Jheto. [

I

De . fgcomprebenfibilitate Dei.

od

T

Mnia tempora non poffant metiri Divi-

;Rian*iüaew

O

nam Effentiam, ^ Omnia locorum fpa-

du

tià non poffunt eam includere. Omnes intel-

)

le&us non poffunt eam comprehendere. Om-

y

at

nia corda non poffunt eam fatis amare.

j

Deus nihil eft eorum, quz video, Nihil

i, A

]

e(t eorum, quz tango.

Nihil eft eorum;

g 1

quz fenio. Nihil eft eorum, quz intelligo.

" il

Nihil eft eorum , quz cognofco. Nihil eft

perfon

À

Ef Effentia

eorüm , quz mihi imaginor.

TR

invifibilis, fpiritualis, & incomprehenfibilis,

O mi Deus! Quàm dives fum, fi nihilha-

beam, nifi te? Quàm illuminatus fam, fi ni-

"

[id

Uua4.

312

Pavs IF. Zlfera'z't. CLII. |

hil videam nifite? Quàm intelligens fum, (i

nihil! cognofcam ni(fi te?

Quàm beatus fum,

YP

fi nihil guftem, nifi te.

Video omnia, quando nihil ampliüs video,

G ufto omnia, càüm nihil ampliüs gufto. n-

l

telligo omnia , cüm nihil ampliüs intelligo.

Pofíieo omnia, cüm nihil ampliüs poffideo.

$ finp

[

Sumomnia, cómnibil.füm ampliüs.

Mens (

|

Venerot omnipotentiam Dei, per Sacrifici-

gionem,

um mearum virium..

Veneror Majeftatem

|

|

a defide

l

Dei, per Sacrificium mez gloriz. — Veneror

l W AOru:

Bonitatem Dei, per Sacrificium defideriorum

| Desef

mcorum. Veneror Incomprehenfibilitatem

timejts

Dei per facrificium mearum cogitationum,

, Non

ivacua meir

I

i0cam team imaginibus fuis,

n hgb

& Deus eam replebit Effentià fuá, — Evacua

"üramor

cor tuum affectionibus fuis, & Deus illud

M velbun

1eplebit bonis fuis,

Evacua mentem tuam

QD

conceptibus fuis, & Deus illa

.

m replebit lumi-

nc Sapientiz fuz,

Cui bong

"n t

z

Ws

Verba S. Sgripturæ.

?ä,

]i

n

Magnus coufilio, €? incomprebezfililis co-

LWS[M

n

gitatu. Jerem, 32. 19.

nm]m a

Cuz eompay ff

€? fecilbis femilem? V.

CR

hi

g's 2H€,

46. 4.

W "A'ml

Aenuit confolari auima Nua: GnEMOT fui

rep "Tes

Dei, € dele&latus fum. Pf 76. 4.

M&lr

»

ld

Quinuia off.

[/

1 mea dicent: Douine quis frmilis

tütltna

tZZI Pfal 34

j o

«U][a pat

Exzuanite, exinanite usque ad fugnzamen-

* M

fum i2 eq. Pfalm. 136. 7,

W

t e

L

ME

"n

.l

De . Srmplicitate,

313

ligens ,

1& Deatus lu

MEDITATIO CLIIH.

ampliteri

üs gulo, t

I^ Simplicitate.

lii

nplüspalis

Sro fimplex:mente. Efto fimplex corde.

E

plis

Mens fimplex non habet nifi anicam co-

gitationem.

Cor fimplex non habet, nifi uni-

j pf

or Majut

cum defiderium. Sinegemina liac fimplici-

x Ves

tate nunquam pervenies ad unitatem.

n deffdettt

Deus eft purus actus.

Nihil eft fimplicius,

ehenfiilttd

quàm ejus effentia.

Non po:eft fe multipli-

care. Non poteft pati duplicitatem. Ab zter-

ogfatiünr

no non habet, nifi unam cogitationem, &

maginu

unumamorem.

Omnia dicit uno Verbo ; &

i, Bd

hoc verbum non eft ni(i vericas.

Si cupias

gDor

quentem t

uniri Deo, oportette imica?i hanc fimplicita-

tem.

m»:pl'fbitfuml-

Cui bono fuünt tot cogitationes? Adquid

ferviunt tot retiocinationes? An non con-

vi&tus es à veritate? Cur quzris, quod jam

Iffs

peperifti? Fac, quod fcis, & gufta;quod vides.

E(t magnum

Deus eft magnum Verbum.

T LLE

argumentum orationis.

Proijce te in huac

Oceanum,

in

Merge te in hanc abyflum.

j ul

Deo reperies omnia.

Extra Deum nihil

reperies,

T

Martha nimis folicita es, & turbaris erga

plurima.

Curz tug füst inutiles.

Nimis

;;;yr/iifvxrf

multa paras alimenta Verbo, quod vis pafce-

t€. Ad quid conducunt tot cure? Unum

Jj

tantüm eft neceffarium. Imitare Magdalenam

forogem tuam,

Meliorem illa partem elegit.

y

u y

Au-

Pavs FT. Medit. CLII.

$14

Aufcultat, & non loquitur, Qaiefcitabsque ] lil

ulla folicitudine.

Summo. abundat íolazo,

fri qi

Á

quod morari poffit in przfentia Dilecti füi,

quado

Fuge multiplicitatem,

Amn2 unitatem. Ecce

UT

Qntat

unicum. necefífarium, nec e(L ni&i unicum;

quod te poffit pleaé fatiare.

pace,

Ut habeas unicam tantüm cogitationem,

(or u

oportet non habere, nifi unicum defiderium.

tOUt0,

Ut liber evadas à cogi'ationibus tuis, cura,

lts i

ut liber (is à defideriis tuis. Sine cordis fim«

d

plicitate nunquam habebis (impl:citatem

tpner

mentis. Millenas res diligis,& tamen de nul-

Ümi]

lá cogitationem vis admittere? Morem geris

d qu.

cupiditatibustuis, & quereris contra mentis

qii e

evagationes? Querelz tuz non (unr rationi

qüto, d

conformes.

Daplicitas occupat cor tuuim.

l u

Evolat cor ad thefaurum faum.

Dele&atur

m

inillo, quod diligit, Quoaiam ergo non de-

quiefcm

le&atur in Deo, Deum non unice diligit.

lncïpiam

Non es Dominus mentis tu&.

An autem

ia m

non es Domíinus cordis tui ? Non potes care-

cminu;

re omai cogitatione, Sed an non potes liber

O0

effe ab omnibus defideriis ? Non habebis co-

£

SQ

gitationes mslas, fi non habueris mala defi-

dmei

deria.

Include te intra cor tuum, ibi enim

qid de

reperies, quod ames.

Quidquid obftrepat

al

mens tua, cave ne portam illi aperias. Fra-

AC Q

na ejus levitatem. — Comprime ejus curiofi-

tatem,

N il'n

Quód fi eam coércere non pollis,

permitte curfüm menti vagabundz. Atcave,

neillam fequaris. Permaneconftans inquie-

te tua. Contentus eíto inopià tuà, - Quid

Cumï

suzris, fi Deum praíentem habeas? An fi-

1

Me-

dcs non magis certa eft, quàm fenfus?

»

ius

De Si?-üplicimtæ

315

Satiüis eft

'Icitahsquu

liàs eft amare, quà

m. cogitare.

Frueris dile&to tuo,

lat (oln

frui, quàm defiderare.

Diledi f

uando eum amabis, nihil ultrà defiderando.

effes, fi Deo

atem i

O Anima mea! quàm felix

nifi illi

contenta viveres, fi non quzreres;

(f uniQU,

placere ; fi nil velle

s, nifi, quod ipfe vult!

Cor tuum in Oratione eflet,

ficut lapisinfuo

gitzziamm,

defideriut

centro. Sicut lamma in fua (phara. Sicut

fluvius in fao.oceano.

Sicutacus magnetica

tüis; QU*

cotdislt

dire&é refpiciens polum (üum. Sicut ferrunt

pl t

magneti fao c

onjunctum.

O mi Deus

d

!

! Quid eft, quod cupio, & quid

menden?

eft, q

uod quzro? Quid eft quod defidero,

lyen gtl

quietem ine

nra m

quid eft, quod exfpeto? Ah!

(gncratd

quiro, & femper in motu fum. Cuperem

- Ut tüdd.

in pace vivere, & femper bellum voveo.

Fatigatus tandem fum labore, volo deinceps

Dd

Nimiis abuado cogitationibus,

p n d

quiefcere.

Incipiam modó ardenter amare.

Guítemus

jl

fuavis fit

h autdt

anima mea!

& videamus, quàm

Douminus.

S

;/ ous [rid

O Deus vitx mez! O pax animz meg!

l Ogt.Shtfl'

Latusobtuli tibi univerfa in fimphcitate core

hs?

Tu fcis,

dismei. Tu nóíti, quid queram.

$ m).lu -

Cor meum rectum & (im-

,l

jul

!

quid defiderem,

plex eít, mi Deus! caret omni duplicirate,

i

bürepi[

Fac ergo illud ingredi in requiem San&o-

PC

ris. !

ol qui

(

rum, ii;lüdquc attrahe ad centrum unitatis,

/

qnp

"u

La

. Verba S. Scripture.

n

qL;C

Cum fmplicibus fermocinatio ejus. Proverb.

jgà

3- 32.

2

1

1y

[i

| Sin.

j

]i

316 | — Pars IF. Medit. CLIF.

Simplicitas jufforum diviget eos. Proverb,

omnia!

ll, 3.

Sünt foi

Si oculus tuus femplex fuevit, totum covpus

| mitítin

tuum Iucidum evit. Matth. 6. 23,

-

Ti Qs

Turbaris erga ?')lurz'ma, porró unum eff ue-

Qd

ceflavium. Luc. 10. 41.

fs p

In famplicitate cordis quervite illum.Sap.1.

(GRUTR

Y.

MEDITATIO CLIV.

D)

lüilmlll

De Pleuitudime Divitiarum Dei.

(fead

(n

Eus fufücit fibi ipf; — Non indigetoperá

Vf

D

noftrá.

Sufficiens eft creatu:icfuis, que

WT

non indigent, ni(i ipfo.

TMber d

Deus eft omnia omnibus hominibus. Eft

^ 1

lumen cecis, . Eftfanitas«gris. Eft confola-

tio afllictis.

Eft robur infirinis,

E(t fandti-

|

tas peccatoribus.

E(t vita mortuis. E(tpax

vivis.

O daulcia verba'!

Deus meus & omnia!

Quàm fuavia funt animz, cui Deus eftomnia,

Aj

& cui omnia cetera, preter Deum, nihil

tl

funt,

O Deus meus, & omnia! Def(ino ego cogi-

Ditm

tare, inquirere, & ratiocinari. Omnia re-

OUSOm[

perio in duobus his verbis; Deus meus, &

omnía.

Ü

Omnia, quz lego , omnia, quz in-

hn

telligo, occupant meatem meam.

Sed non

d

replent cor meum. .Ubique reperio vacui-

em & indigentiam. In tefolo invenio füm-

Mmam votorum meorum. OXDcus meus &

emnía!

p

Á

De Plnitudiue Divitiarum Dei,

317

;, Dtovel

omnia! Duo hzc verba fünt mel ori meo,

Sunt fons aquz vivz cordi meo, quaextin-

QTR

guit fitim ejus, & plené fatiat omnia d. fide-

)

1

ria ejus.

um d

Quid defiderare poffum przter te? quid me

fatiare poteft preter te? O Deus meus, &

creaturz omnes mihi nihil erunt.

lum p

Verba S. Scripture.

T

j

Vl

Dixi Domino : Deus meus es tu, quoniam

bonorum seorum son eges. Pfal. 1y, 1.

i D.

Offendam otume bonum tibi. Exod. 33. 19.

Qui replet in bonis defiderium tuum, Vfal.

102. j.

i

vici

Quid mibi eff in Celo, & à te quid volui

füper terram? . Deus cordis snei, €? pars "ea

j P

JDeus im eteruum ! Pfal. 72. 25. & a6..

f o

MEDITATIO CLV.

pf nd

j, I

De Paradifo,

j & DmnüI

Aradifus eft Domus DET.

Eft cerra viven-

j clïOm",iï

p

yn, P

tium. Eítcentrumquietis. Eít Oceanus

bonorum omnium. Eftabfentia malorum om-

05000

)

Y

nium,

Eítmetaomniumdefideriorum. Eft

fons omnium deleéctationum.

Eft thefaurus

m

omnium divitiarum. Eft thronus omnium Ex-

cellentiarum. Eft finis omnium curarum. Eft

TA

gim

cumulus omnium confolatiqnum.

»

[

l vl

gioli

tbi

j qas

omncly

318 :

Pars IF. Medit. CLF.

]bi videbis, & amabis.

Poffidebis 53 &

lh

audebis. Habebis omnia, quz defideras.

t (

ibi erit

Nihil habebis eorum, qux times.

t d

bonum fíine malo.

Delectatio (ine dolore.

lhl

v:

Abundantia fineindigentia, Sanitas fine mor-

|— Ül

bo. Vitafine morte, Quiss fineinquietu-

dine.

|

:0( [*qnfz'f,

gpidla

O quantum gaudium! videre omnia, quz

funt pülchra, | Amare omnia, quz fünt bona.

M

Poffidere omnia, qu& funtmagvnifica. Gufta-

re omnia, quz fünt dulcia, Videre primam

Veritatem,

Amare primam Pulchritudi-

nem.. PoffiderefupremumBonum. . Gufta-

Tperw

re íummam fuavitatem.

f

Quàm dile&a Tabernacula tua, Domine

TicoleQi

virtatum ! Concupifcit & deficit animamea

T diying

in atria Domini. O quàm mifer fum in hoc

w d

exilio! O quàm beatus eroin illa Patrid! Ani-

Türedi

1ma mea, fi diligas bona hujus faculi, perdas

m (te

bona zternitatis,

Si terre deliciis te oble-

f us

Ges, carebis füaviffimis Coeli deliciis. Heu!

tïonibus'

quàm fordet mihiterra, dum Coelum «fpicio!

onpm

Mi Deus! Utinam moriar quàm citiffimé,

ii

utte videam! quia nemo videre te poteft,

f

ni-ïï.* moriatur.

Titg

Vetba S. Sctipturz,

menm

CTeQ

j

Offendam omue bonum tibi. Exod. 33. 19-

RUNE

Wt

Aeplebimur im bonis Domís tue. Pfal.64. s

Li()(

Satialor, cimn apparuerit alorza tua. Víal,

Wa

16

[2

fi!t["

'inhmtur ab ubertate Domís tue, C?

N

BU

torrejté vomp'alis £a potabis cos, Pfal.

3. 9.

iViüita;

Ab*

s

7

De Uniong Divind.

219

[ï;debïs, &

" Allievget Deus omnem lachrymatm ab oculis

y dedens

eovum: Cv mors ultrd non erzt , neque Ju£tus,

BU

megue clmnors ueque dolor erit ultrd. Apoc.

(ine dott

21.4

ia nem?

Oculus 102 vidit , uecauris au

Jivi't, wec 2n

neingti

cor bominis a[cendit,quepreparavit Deuidis,

qui diligunt illum. 1. quinvth. 3. 9,

eomoi m

s fntbte

MEDITATIO. CLVI.

ific, Gu

jere t

De Uniotne Dz'vinä'.

Pulciril

jn Gl-ün

T perveniatur ad unionem, opus eít ma-

U

gnamortificatione. Opuse(ít magnaani-

" Donit

mi colle&tione,

Oporxet fe totum permitte-

j um

re divime Providentiz.

Oportet fe finere

v t j

plené dirigi ab obedientia.

Oportet renun-

] Pa[fü.l An[-

tiare judicio fuo. — Oportet abnegare volun-

lCUül pCï i

tztem fuam. Oportet expugnare cupidita-

(; t

tes fuas. Oportet obfequi divinis infpira-

tionibus.

jds. E

lii

Nonpotesfimul agere cum Deo, & cum

lt C'i

RUO

hominibus, Non potes abeffe à te ipfo, &

] [ POKAI

prefens effe tibi ipfi. Converfari cug aliis

& manere colledus. — Cor habere ligatum,

& mentem liberam.

Amare omnia, & nulla

derecogitare, Moti fpiritualiter, & viveré

fenfüaliter.

T

. pid

1]

Actio priecedit contemplationem, Labor

ducit ad quietem. — Titnor fuftentatamorem.

1/1 all

T

)

Poenirentia difponit ad gaudium. — Ratio ad-

juvat fidem. Humanitas

]

ij j

JESU ducit ad ejus

r

l

Divinitatem,

Ho-

o

320

Pars JF. Medit. CLFT.

Anra

Homo fapiens, & difcretus difponit gradus

in corde fuo.

Primus eft versüs cor. Secun-

if ong

fu. D

duseílin corde. Tertiuseftcordi. Quartus

eít (upra cor,

1ls Perd

In priio timemus Doininum.

In fecundo audimus Magi(trum.

In tertio

qit loqa

ts qu.

