77 Wmï

xima deinceps crux mihi erit, vivere fine

cruce.

j

ul

Vcirba S. Scripturz,

P lis, qui perdiderunt fufiuemtiam. Eccli.

u

2. 16.

(f "

1 3

Hec

E

b d

134

Pars 1]. Medit. LXF.

Nihill

Hoc eft evatia Deis fe prapter Dei cotifei-

entiam . [uflinet quis triffitias patiens injuffo.

d

L.Pétb, 2. $9.

j N

Onine , quod tibi epplicitum fuevit , accipe:

(ttn

€2 zu dolore füffiue, €? in bu

Trir

eutiam babe.

Eccli. 2. 4.

yzzflimtg zua pati-

freder

Gloriamur im tribulatiomübus ,. feteutes,

n

quód tvibu

la

:

120 patieutiam operatur , patien-

Dogt

tia autem probatiouem , probatio . vero fpem.

defint

Rom. y.3. & 4.

piten;

F'atientes efote ad oumnes./ 1. 'Theff. g. 14..

tipm,

(titeon

Chrifus paffus eff pro mobis, volis velim-

queus exemplumy ut þguamiizi vq/iz'gz'zz ejils«

d D

I Detr. 242«

A

Vi

li,

]u hon-

MEDITA"I:IO LXV

fs )

JDe Crruce, feu variis Motivis patiendi.

f r

A0j (

Olle Crucem tuam, animä Chriftiana. Non

T

*;fïg?—" fl

reperies aliam , quz magis tibi fit propria;

W

1

N

quàm tua, Sihanc deferas, utaliam arripias,

Em

plusdamni , quàm lucri accipis. Crux ubique

n.

ï?ifäfgitl

J

lantata eft. Reperiturin omni loco, tamin

l 'qmm

j

alatiis, quàm Clauftris, Deus, qui vult o-

klmm

mnes homincs falvos fieri, omnibus profpexit

üe

de Cruce : quianemo falvari poteft finc cruce.

Lin

jj pa

n

Il

Crux fructus profert admirabiles. Avellit

.

A0

nos à Creaturis.

'Tedium affert huj

us vitz.

Ts C

Accendit in nobis defiderium mortis. Satis«

Eerlderc |

facit pro noftris peccatis.

Facit nos fentire

'isí

gt

noftrorum criminum pocnas, Incutit horro»

i

t

rem fceleris. Deflruit pravos habitus. Efficit

mel'l[um |

nos fimiles JEfu Chrifto, Porrigit nobis hau-

W

r

riendum ejus calicem.

1«

P n

)

De Cruce fen Motivit þatz'*efzdzi 1 i;s'

| bei u

Nihil gloriofius eft, quàm pati. Nihil fua-

tiut i

Vius eft, quàm pati. Nihil falubrius eft, quàm

pat. Nihil magis neceffarium, quàm pati.

jerti t

antus honor eft, crucifigi cum JEfu?

Tr(ä

ari, ficut unum ex membris ejus? Con«

fl

fcendere Regium ejus Thronum ? Portare fce-

4

n

ptrum ejus, & Diadema ejus ? Confümmare

l fd

U:u

itit,

opus Redemptionis ejus? Adimplere ea, quze

h

defünt Paffioniejus? Exprimere figuram JEfüu

j an p

patientis? Continuare facrificium ejus? Par-

hef f. 1

ticipem fieri dolorum ejus? Adjuvare eum in

cruce portanda. Effevictimam amoris , ficut

li r

ipfe! Effe Martyrem, ficutipfe? Perfecutio-

ii

nem pati, ficut ipfe? Immolari, ficut ipfe?

Adoro tormenta, veluti Sacramenta, Reve-

reor hominem afflidum, ficut JEfum cruci-

D.

fixum. . Malo

pati cum JEfu, quàm regnare

cum JEfu.

;

j Wldi.

Deus caftigat, quos amat.

Non parcit

Si non cafli

er,non

yilin

virgz filiis inlligendg.

diligor, Sinon fim filius Dei, non

;

alvabor.

j p

Nunquam Deus magis irafcitur; quàm cüm

gt

nonirafcitur. Nunquam magis abundo fola-

, Qni

tiis, quàm, cüm me video calamitatibus cu-

il " :

mulatum.

B qUi w

Qui me punit in tempore, parcet mihi in

us

"

g

xternitate. Deus femper vifitat per fuam gra-

tiam, quos vifitat per affli£tionem. Gratiaeft

p ^

fru&us Crucis. Oportet itaque Crucem con-

" i

fcendere , ut fru&tum inde colligas. Nunquam

ort»

eris (inegratia, quamdiu hzrebis in cruce.

ic

Nulla eft virtus fine Cruce.:. Nullum eft

Hul['

lr' j

)^

meritum fine patientia; 'Tolle Cracem chari-

! j u l

tatis, noneritampliüstenera. Tolle Crucem

j

j

4

fpei*

—

/

136

Pars T. Medit. LXF.

]

fpei, non eritampliüs firma, 'Tolle Crucem

Quab

humilitati, non erit nifi vanitas.

'Tolle Cru-

fhay

cem fortitudini, non erit nifi infirmitas. Mo-

aniyk

neta nullius valoriseft, nifi impreffam habeat

TUSAT

efhigiem Principis, Hoxc autem per tunfiones,

Antynl

& preffuras auro imprimitur, efque valorem

wl

tribuit. Si vulnera non habeas, (i tunfionibus

ttmd)

non premaris, nullius pretii eris, Aurum tuum

Dos

.nonhabebit valorem

, ni(i Crux illi fit impl'Cf,;

Tritil

fa, aut infculpta.

Optrgnt

O quàm perfectus eft homo patiens ! Omnes

At

xirtutes ejus fünt Heroicz.

Credit fe amari,

D]

uando affligitur. Credit fe à Deo in deliciis

Hyta

haberi, quando flagellis plectitur. Sperat con-

*'ïusl üViw

tra omnem fpem. — Tranquillus eft in quibuf-

od

cunque eventibus, Iwmmobiliseft in füa ruina,

t

Indefeffus eft in fuis laboribus,

fidils

Amat Deum etiam fine folatiis, Oftulatur

Áigm

virgas , quibus caftigatur. Indignum fe credit

rl

j

omnibus bonis. Dignum fe x(timat omnibus

[

z

M

malis. Totum fe committit Divinz Providen-

[

Yb o

L

a

tiv, Obedientiz ductum in omnibus fequitur,

m

Adorat omnes cruces, veluti facras Reli

l

quias

j

l&iünm

verz Crucis JEfü Chrifti.

Ts

Deus fapiens eft, novit optimé , quid agat,

h ltb

Bonus eft, non vult, nifi qua mihi conducentia

llnllh*owrr

novit. Immenfüseft & ubique prafens , videt

Tl a

quxcunque patior. Potens eft, poteft me libe-

IU)[ Qün

rare. Dives cft, poteft mihi affiftere. Juftus eft,

Bu

curergo contra ipfum querar? Eftamansimei,

cur ergo defperem? Patiens eft, an non ergo

Nl (

Ti y

imitari me illum pareft? Rex eft; an non ergo

pro fuo arbitrio , me poteft regere? Supremus

RUT

r Hnïd

Dominus eff,annon ergo plenum jus habet,mi-

hi quidlibet imperandi, &imponendi?

t

Zs

j

y,

De Cruce fóu Motivi: patzendi,

13*

yle Crutz

Quantum eft folatium,;harere in Cruce cum

TolitCn

JEfà crucifixo? Ilie tecum eftin tua Cruce. Tu

mitis V

cum ipfo esin Cruce ejus. Unitus elt tibi per

effamhi

tolerantiam, . Tu ipfi uniris per patientiam.

grtufios

An non beatum eft, hac ratione illi unitum vi-

vere; linio in czlo folatiis cumulat. Unio in

qu at

j cuniunia

terra dolores infligit.

Ài

Deus mnndum creavit , agendo. Sed repa-

[ if

ravitillum, patiendo. Operatur ut Deus cum

operantibus,patitur ut homo cum patientibus.

ens! nv

O anima mea! quod majus eft gaudium, quàm

effe cum JEfu in Cruce? Nones Chriftianus ,

f feamti

v deic

nifi per crucem. Nec perfeveras effe Chriftia-

nus, fivivasfine cruce. Affli&tiones nimirum

nerat COn

ln qxilbï*

timere, eft renuntiare Religioni fu.

ii

Particeps eris gaudiorum JEfü, fi particeps

fis dolorum ejus. Socius illieris ingloria, fi

, Ohin

focietatem illi przíftes in Paffione. Regnabis

um

j

E

cum illo, fipatiaris cum illo. Certandum tibi

!

—

)

!

"

cít, ut coroneris.

mat ori

Patiendum tibi eft, ut

falveris, Homo perditus fuit per delectatio-

gt

nem, unde & falvari

hl

non poteít, .n.i.ü per af-

ictionem,

« MP

JESUS vixit in dolore, & tu vivere cupis

in deledtatione? Innocens fuit caftigatus, &

, u

cgndllcfï' !

multorum criminum reus vult fibi parci? Fi-

d

lius coronatus eft fpinis, & mancipium rofis

yen "

" nl

vult coronari? Juftus cruci fuit affixus, &

impius vultconfcendere thronum?

l amgnsmf

Nulla Crux gravior eft, quàm abhorrere à

Cruce, Multi plus patiuntur, ut damnentur,

a Qon li

j

quàm patiantur, ut falventur.

Impius pati-

tur fine delectatione. Nullum habet folatium

] Supfemll

l i

in &rumnisfüis. Crux impii non habec un&tio-

o

1;

nenm,e

and

I

Pars II Medit. LXP. -

138

nem. Eft Crux perditi Latronis.. Nec fuavits«

tem habet, nec meritum. — Nemo illi auxilio

eftin Cruce bajulandá,

Eft Crux defperato»

Tnd

rum.

p u

Honoremus Crucem JEfu. Bajulemus Crue

Tut

cem JEfu. Amemus Crucem JEfu. . Crux eft

dfh PG/I;

myftica fcala Jacob. — Crux eít Thronus Sa«

hii ()

pientii.

Crux eft Cathedra hominis Dei.

Y Al

Crux eft Trophzum falutis noftrx. . Crux eft

[

vexillum Religionis noftrz. Crux eít fignum

ff dri

Predeftinationis. Crux eft Priacipium gratic.

lt ogt

Crux eft fundamentum Gloriz.

Cndt

O fan&ta Crux! adorote. O chara Sponfa

Filii Dei! Exofculor te, ampledor te. Ne

M^ f (

m?lï, Pro

quafo, dedignare fervum , quz portáíti Do-

01.1.1.

minum. Ne dedignare reum , quz portáfti

yilj,

Innocentem.

Ne dedignare hominem , qu£

ortáfti Deum.

O fan&a Crux! Tu fpeciali

T0

It

titulo mihi deberis.

Sandti nullum in te jus

habent.

Tu es debita hominibus in hac la-

tl

crimarum valle exulantibus.

'[u es haredi-

tas peccatorum, Tu es portio Chriftianorum,

j

Mihi itaque deftinata es.

Veni fan&a Crux intra brachia mea. Per-

Df C.m

mitte, ut requiefcam intra brachia tua, De-

fponfavi te mihi in Baptifmo.

Oportet con-

nubium hoc noftrum effe indiffolubile. O uti-

dirare

nam nihil unquam me feparet à te! O uti-

.I

Wf

nam nihil unquam te feparet à me! O folium

M

gratiz & milericordiz! Extolle me à terrà,

"sl l

ficut exaltàfti Salvatorem meum.

Si moriar

(*Fï' qui

intra brachia tua, Salvator ero, & falvus

Nl

€ro,

Deo animas lucrabor, & meam not

1

perdam.

Mi

Nerba

/

JDe Couformitate Foluntatzs.

139

Vecfü

Verba S. Scriptüræ. |

UI

y lp

B&n.edic'?um

;

ef Jz;gnum; per»gu.od 95 jujïz'tz'aQ

Sap. 14. 17.

ulems (

f Crut

Tunc SIESUS dixit difcipulis fuis: f quis

vult pof me venire, abmeget [emetipfum , &v

Throns

tollat Crucem fuat , €? feguatur me, — Matth,

vonins D

16. 24.

. n

Verbum Crucis pereuntibus quidem Bultitia

x dilz

efl , dis autem , qui [aloi funt , id eft sobis ,

piümgu

Dei virtus effl. 1. Cor. 1. 18.

Gaudeo ia Paffromibus pro volis, €r' impleo

j p

ed, quea dejimt-l)n[[zþmmz Chvifli, im carme

ii

meds, pro cevpore ejus, quod eff Ecclefía.

; gt D

Col. r. 24.

..

Mibi autem ab/it gloriavi, mjfí im Cruce

qi w

yniet j

Domiui noftvi SESU Chriffi. Gal. 6. 14.

du

Exacerbavit Dominum peccator , fecundim

Jf pt mv

wuultitudinem ira fue zon quevet. PC 10 4

p

Tooit

MEDITATIO LXVI.

yila

hia me. ,

De Conformitate Voluntatis toftra cum

h,g t ^

: Diviná.

(portt

Udicare ficut judicat Deus, eft c;(Te fapiens

|

ybil

]

tem ficut Deus.

Velleid, quod vult De-

4

j

0f

us, eft effe San&um ficut Deus, — Judicium

u

ejus eft Regula judiciinoftri. Voluntas ejus

n

c(t Regula voluntatis noftrz,

n

Sl mm

gl

Solus Deus habet jus faciendi, quod vult.

10

Soli Deo fas eft, propriam exequi voluntatem,

T

Anima mea! Tünerecufas ebedire Deo ? Sem-

qu

[

pírne

145

Pavs IT. Medit. LXFT.

pérne illi bellum movebis? Vífnelu&tari eum

(ni

Omnipotente ? Num brachium habes ficut

^

m

Deus? Efne fapientior Deo? Án modum illi

ftdere,

præfcribes gubernandi mundum? $i nolis exe-

l, v

eui voluntatem ejus, conaris illi rapere co-

LT

ronam ejus, paras conícendere . Thronum

ivaire

ejus, appetis nulli fübje&us effe , ficut ille.

qiidi

JEquiüfne eft, ut Deus faciat, quod tibi li-

f j

bet, anut tu impleas beneplacitum ejus ?

A |

Qledre

O quàm felix effes; finon velles, nifi quod

ttüliye

Deus vult! O quàm viveres in profundá pa-

ce! O quàm diverfàm negotia tua induerent

formam! O quot curis, & inquietudinibus

|

liber efles!

Deus promovet negotia

'ill.orum, ; qui ipfi-

lnt

us negotia exequuntur,

Curam gerit illo-

Afty

rum, qui confidunt in ipfo. —Obedit illis,

1071

qui ipfi obediunt, Amat illos, qui ipfum a-

m

mant. Implet defideria corum, qui ipfius

N

L

implent.

*l n

Àn non hoc eft, in Paradiío degere, vel-

'Q(ïm

le omnia, quze Deus vult ? An non hoc eft,

fit "

infernum incolere, nihil velle eorum , qux

Wm

fïg','l

Deus vult? Homo femper facit füam volun-

fs

tatem , quando nullam habet propriam vo-

luntatem. Homo nunquam facit, quod vult,

uando non facit id quod Deus vult.

Wt

Voluntas Dei femper impletur, five hoc;

five illo modo.

Si illi repugnem, repugna-

bit & ille mihi, Si illum affligam , affliget

me,

Si illum interpellem, ipfe quoque con-

P ?*oximw

filia mea

l al

perturbabit, Siilliferviam, & mi-

hi ferviet.

Fmþ[US gi

Omt

mwtp(

i

De ^dhmore Proximz.

141

»huder n

O mi Deus! Nulla fané eft deleGtatio, ti-

habes lr

bi difplicere, nullum eft commodum, te of-

TOi

fendere.

Quando tecum non bene conve-

^ nodse

nio, neque mecum ipío fatis convenio.

Poftquam tibi bellum movi, nunquam potui

]i r

re Thonz

invenire. pacem. . Conftitue de me, quid-

quid tibi placet , fi nolim facere, quodàme

j fnir

quod qui)

fieri cupis.

Fac ut ferviam tibi, nifi velim

amare . te,

Compelle me, fi recufem tibi

tum tj

js, nl

obedire. Trahe me vel invitum, fi non fpon-

te tibi velim obfequi.

rofündi p

y fpdpet

luictudinibü

Verba S, Scnptursg.

m (]m lFW

Bona €? mala, vita €? mors , paüpertas &

ul Cht U

boneflas à Deo fugt. Fccli. 11. 14.

Cheli

Inveui virum fecundim cor meum , qui faci-

u p

et omnes voluntates meas. ACt. 13. 22.

INon contriffabit

Juffum , quidquid ei ac;i—

&Y2t. Prov. 13.21.

Quicungue fecerit voluntatem Patvis mei ,

j degmj r

ho

qui i& celis eff , ipfe

meus frater , €9 f'aror',-

C? mater eff.. Maxth. 12. 5o.

enm, v

: (Uam Y) ild

Nou ficut ego,» Jed fícut tu.. Matth. 26. 63.

ju) ïl»lm

[ qllO

um

MEDITATIO LXVII.

svult

; ii

De Zmore Proximi.

m

n

Affly

j

JRoximus efthomo, ficutego, Eft fotma-

)

quc 005

tus ad imaginem Dei, ficut ego. Eít re«

Zemptus ejus fanguine, ficut ego. Efttnem-

E i

rum.corporis ejus, ficut ego, Eft filius Ec-

clefig

(u

x4A

Pars 1. Medit. LXFIT.

]

clefie ejus, ficut ego, |Eft nutritus iisdem

hu

/

1

Sacramentis, quibus ego. Eft przedeftinatus

j

]

J

ad eandem gloriam, ad quam ego.

Áitt.

Deus mihi imperat, ut proximum diligam,

filiit

ficut meipfum.

IESUS orat hoc àme, &

ti ol

mandat. Sibi ipfi praftitum cenfet , quod

I

proximo exhibetur, beneficium.

Sui : loco

d /l

illum fubftituit. In eum tranftulit omne fuum

Jaas

js Vult, ut

proximo preftem , quidquid

ipfi debeo.

Non fum Chrifti Difcipulus, nifi proxi-

li

ium meéum amem,

Non fum Chriftianus,

nifiilli opem feram, / Si ipfum contemnam,

Ü 05'/1gm

Deus me contemnet.. Si ipfum odio habeam,

]

Deus me odio habebit.

Si illum affligam ,

Deus me aflliget. Siillum excufem , Deus

me excufabit,

Siillum tolerem, Deus me

PA itdd

lutiy

tolerabit. Si ei ignofcam, & mihi Deus i-

Wsf

gnofcet. Deus mecum aget, ficut ego cgi

cum proximo.

xgr? üwm ,

Pro menfura charitatis De-

|

TUl [

us me judicabit.

b

Amabo itaque proximum, ut amer, Juva-

Ti

boeum, ut juver.

Tolerabo eum, ut tole-

& m

rer.

Salvabo eum , ut fàlver.

a

];M Xy

. Amabo eum teneré.

Amabo eum univer-

lii

faliter.

Amabo eum generosé. Amabo eum

l

j

d

eoníftanter.

(

l

IFi

Eh li

lm

].u]s

Verba $. Scriptura.

-

i

E

j f

Diliges. proximum tuum, . /icut te zpfum-

l ln Ehc

Matth. 19. 19.

"m

iMigeve proximám tauquatmfeipfum, majus

ef? ommuibus bo[o

u

"u |

mzæ'ematüus » G Jaerificis.

Marc. 12. 33.

-

» -

/!

De Obligat. Paventum ergx,a libevos. 143

rcus ia

"lter altevius euera portate, €? ffc adim-

redelt

pielitis Legem Chriffi. Gal. 6. 3.

0.

-Aute ommia mutuatn in vobis metipfis cba-

umdiga,

ritatem coutimuam balentes, quia cbarstas ope-

vit qmltitudinem peccatorum. 1.Vet. 4. g.

oc àme t

enf, u

Iu boc coguofcent omnes , quia difcipulz mei

MO

eflis , £. dileliouem . babueritis ad smvicem.

itomnelit

]oan. 13. 55.

n; qiit

, t o

MEDITATIO LXVIII.

Chilits

contem

De Olligatioue Parenfum erga lileros, &*

ylio tl

Deminorum erga fervos.

p d

yfim, 4

Ater debet Liberis nutrimentum corporis

p

l, p I'

& animz, |Non debet liberos generare,

mj !

quos in infernum ableget.

cur vis cffe Pa-

CR

ter, fi non velis effe moderator? Quid pro-

deit tibi corpus nutrire, fi nullam animd

chm[a[is p

curam habeas?

Prima vita liberorum non eft, nifi be-

: gnd j

A [

(

ftiarum. Non agunt vitam hominum, nifi

poít aliquem temporis decurfum. ' Prudens

inflitutio efficit , ut ratio illuflretur.

San-

"m

Amabo [

C&a educatio, eft nova quedam nativitas,

Eft inffrumentum Fidei. - Eft principium fa-

lutis. Ett Fundamentum virtutis. Salus &

[

damnatio frequenter dependet ab educatia-

nc.

Infelices funt liberi; quibus Parentes

Sed infeliciores fünt il-

"L i

nunquam parcunt

li, quibus Parentes indulgegs onnia.

j fam;fïff;

Bo«

:/*JJ/(WM

(b:

144

Pars IL Medit. LXFIIH.

li

Bona Educatio debet effe füavitet feveta.

Ti

Parentes oportet imitari Deum , qui gerit

Bs

officium Patris, & inatris. Patris per feve-

qui adi

ritatem, ratris per teneritudinem & indul-

(; qui

entiam. .Non oportet femper punire; fed

qum ver

nec oportet femper parcere, Non oportet

qüm ce

lemper tacere; nec oportet femper loqui.

j f

Nunquam caítiga filium ,. quando itá effer-

f (

vefcis. Medicüs; qui egrotat, feipfum pri-

ii

mó debet cüurare.

Pater iracundià nimium

tattos f

exardeícens, debet ipfe priüs corrigi. Pocsna,

Ict n

& corredio eft medicina , applicanda tem-

Á lr

pore convenienti, Poenajufta, & moderata

Üfertg

mentem eimendat & erigit. Quando vero

W

nimis frequenter, nec fatis confultó infligi-

T llsin

tur, generat contemptum,

ld Qp

Ut bene educes filios tuos, oportet eos

Rs

3xequaliteramare. Inzqualis partitio affectio-

It v

num , eft caufa omniüm difcordiarum. Cur

m N

differentiam inter liberos flatuis, ubi nul-

"t N

lam natura conftituit? Cur violas jus, quod

Ut m

illa tam fapienter ftabilivit? Rami ejusdem

Qj :

lT

arboris, nunquid debent ejusdem generis

foliis veftiri? Natura operatur ex ingenita

Tij

propenfione. Qui autem amant verà chari-

[ Ü i

tate, plus boni conferunt in illos , à quibus

T.

1

Imitare De-

fentiunt majorem averfionem.

4 HdUP

Al

um in fuà gubernatione.

Nónne Deus erga

0 u

h

Przdeítinatos majori afficitur teneritudine ;

MT

Q

quàm erga reprobos? Abícondit tamen illam

mne(xlon

[

Q

in hác vitá. Unde impii bonis non invident.

Y

Sepé plus amicitim exhibet illis, à

X

! adv

magis offenditur.

quibu&.

.

f

luün

In-

Ü

ijf

Ill

De Obhigat. Paventum evga liberos. 1 4f

vitet fv

]

Inflru&iones modicüm conferunt , nifi an;»

l

li

n,qu

mentur exemplis. Deítruis a&tionibus tuis,

[is pv

quod zdificas verbis tuis. Manus plus efh-

& inde

cit, quàm lingua. Exempla plus poffunt ,

[ jpunirc; i

quàm verba. Filius plus credit oculis fuis;

Not i

quàm credat auribus fuis. Credit fe habere

omper I

jus faciendi, quz videt à parentibus fuis

üdo ii &t

fieri, Gloriam fuam conítituit in parentum

N

imitatione, & fe perfectum exiftimat, fi Pa-

jndi ii

rentibus fimilis evadat? Omnia peccata tua

yrig. N

funt- fcandala, quz inficiunt liberos tuos.

licandt t

Sunt hzreditas iniquitatis , qua tranfeunt

N

& goti

ad pofteritatem tuam.

iindo

Patres, fi liberi vobis fint, fingulari cu-

wü[üi[ö i V

rà illos inftruite.

Corrigite illos moderaté.

Amate omnes zqualiter. Non obedite incli-

]

nationibus veftris.

Non obíecundate aver-

o

j

fionibus veftris. - Non connivete ad flagitia

j

illorum.

Ne blandiamini eorum concupi-

Ajurim C,

fcentiis.

Non fovete eorum vitia. Non fu-

L5

i "

ftinete eorum diffenfiones.

Parcite illis ,

usj

quando parcendum eíl. Sed caítigate illos,

g d

quando fünt caftigandi,

n f"

Vi

Domini, tracate fervos veílros, veluti

J er 1

W

fi effent filii veftri.

Non fünt quidem filii

j i

titulo generationis: funt autem fpecie qu&-

Jo, ^ qllï

dam adoptionis. Deus vobis committit cu-

Jmial

ram eos nutriendi, & educandi.

Vos illis

g

d5

lii

debetis, ficut liberis veftris, inftructionem,

corredionem, & exemplum. Filii veftri,^

IH'

[ um

j

& fervi veftri in die Judicii erunt . judices

g m

Veflri, adver(arii veftri, teftes & accuíato-

TA

Jiiy

tes veítri,

!

K

Vetba.

&. P. Grafft. $. ?

146

Pavs. I Medit. LXIX.

l

t d

Verba. S. Scriptura.

Gndm dl

h

Filü tibi fuut? erudi il , & curva illos

hu Ti

d pueritia illorum. Eccl. 7. 25*

Patres nolite adiracundiam provocare filios

Qupiditun

$ Qu

veffros, ut non pufillo auimo fiant. Col. 3.2

fril, 3

Qui parcit v

irga , odit filium fuum , qui

autem

Prov.

Cs Onor

diligit illum, inflantev erudit.

Deis d

t dj

(s

fcandalizaverit unum ex pufllis iffas ;

qui in me credunt;

expedit ei, ut Jüfpendatur

Atl e

2

Q fac

7H0.

la aftzavia im collo ejus €? demergatur iu

profuudum maris.

Matth. 18. 6.

Efï df

€? maximeé domefiicorum

A i

Si quis fuorum ;

Fs h

curam nou babet , fidem negavit ,

€? ff znfideli

deterior. 1. Tim. j. 8.

M'C um

t i

MEDITATIO LXIX.

V [j

Ü RVC

h

V ao

De Maufuetudiue €& Irá.

Al

It

li

W

Làm beatus eft homo mitis! Quàm mifer

!

Q

(

ïS«-mn

eft iracundus! Quàm fapiens eft homo

Wij

mitis! Quàm ftult

us eít iracundus! Quàm

s

"d

T

dignus amore eft homo mitis! Quàm dignus

Nl

odio eft iracundus! Quàm fa&us eft homo

ET

mitis! Quàm fceleítus iracundus !

"

Effe mitem, eft effe hominem. Effe ira-

Ui

fle mitem , €

i

| Wl

^cundum, eft effe beftiam. .E

W

efle Regem.

Effe iracundum, e

ft effe manci-

Vi

n

Effe mitem,;

eft effe Chriftianum:

lmf'üIne

&t

pium.

"

EfIe iracundum , eft €

ffc Ethnicum, Effe mi-

ljn

tem ;

uX

De Manfuetudeze & Ipa,

147

tem, eftfignum predeftinatorum, Effe ira-

Ua

cundum éít fignum reprobatorum.

. Homo mitis eft fimilis Deo.

Eft abfoluta

& anid ;

imago JEfü Chrifti.

Eit Dominus füarum

]

cupiditatum.

Revertitur in ftattim innocen-

r

tix. Gaudet profunda pace. Semper eft fibi

j Og

fimiklis. Spiritus fanctus requiefcit in corde

m

ejus. Gratia in eo ftabile fibi figit imperium.

T ]

Deus clementer cum eo agit. Veniam pecca-

torum ei indulget, "'Tolerat ejus detectus.

7 fl ij?

Cumulat eum fuis gratiis.

m

Homo iracundus eft fimilis Demoni. Sem-

ng [

[

per eft furiofus, ut Damon. - Eft mancipium

fuarum — cupiditatum,

Eft profcriptus ex

j dnfitt

commercio hominaum, Nunquam eft in quie-

m,f;'effiflyïi

te. Nunquam íui ipfius eft Dominus. Ture

batregnum gratig, Expellit & corde füo Spi-

ritum fanctum. Pandit ingreffam dzmoni.

D

Nec Deo parcit, nec hominibus. Unde nec

ipfi Deus parcit. Tra&at eum cum rigore.

Caftigat eum. cum fürore. "Punit eum fine

2

remifhione,

j Q

m j

O JESU mitiffime inter omnes hominäs!

I

f

s

l

Miferere mei ferociffimi inter omnes dzemo-

ov

i

nes! manfuetiflime Agne! qui permififti te

J

tj

pelle exui, & jugulari fine ulia contradi-

1

(s*

ione: effice me mitem , & patientem inter

ndis-

adverfa. O bone Paftor! qui lupos arces ab

f

jn

ovili tuo! quomodo me toleras in domo tuá?

g

gid

Quomodo me füftines inter oves tuas: Aut

f

interime crudelem hanc beftiam , aut con-

"

Verte eum in mitem oviculam.

j 07

u

gicum

Ó

n2

Verba

x-

148

Paors H. Medit. LXX.

tutis

Veiba. S. Scuptura.

t /mi

dbater

INe fis velox ad irafcendum , quia ira in jt'mu

OM

[fulti vequie[cit. Eccl. 7. 10.

.

n

Diriget mazfuetos i

u judi

cio: do&e&it flii-

lii

tes vias fuas. P. 24. 9.

ülirq

Semper jurgia querit malus , "Angelus autem

tf

erudelis snittetur contra eum. Prov. 17. 11.

lrm

Manfueti autem bereditabuut terram , &

torques ]

delcflabuntur in multitudine pacis. 36. 11.

imägo h

Q D

Qmnis, qui irafcitur fratri fuo s reus erit

judicio. Mawth. y. 22.

.

Qlæ (

h nf

Deati mites, quoniam

1pfi po[:'deäunt ter-

ram. Matth j.4.

j

E

MEDITATIO LXX.

i

AL etoy

|'tin;

Dg Remediis fra.

| Vi

T fis manfüetus, opotet te effe humilem.

| Wil

U

Ira oritur ex f

uperbiá.

Ut fis mafuetus;

L

oportet odiffe te ipfum. Ira oritur ex amore

;

Mdy

roprio. lt (is manfuetus, oportet cor efle

| Qs

iberum à cupiditate rerum terrenar

um: lra

Oritur ex amore bonorum creatorum,

Qui

T

A li

fibi ipfis nimiàüm fuünt mites, plerumque Ie-

Dio

veriores funt erga alios. Qui mites fünt erga

hj

alios, plerumque feveri funt erga feipíos.

li Car, [

Quid commodi obtines, cüm irafceris?

bg

Defiruis fanitatem tuam. Tollis vitam ani-

i

Ts

mz tuz. Repellis ex €a Spiritum fanctum,

r

d

Ingreffum demoni pandis.

Non promoves

V

s. Per-

lol

J

negotia tua, Ngn mederis malis tui

turbas

x

De Remediüs Ivm.

149

turbas familiam tuam.

Domum tuam infer-

n

no fimilem efficis: An unum malum fanatur

ab altero?

TT

O fi te irà füccenfüm poffes intueri, vide-

tes fané te transformatum in beftiam.

Ulu«

hi t

las, inftar lupi. Spumasinítar apri. Mordes;

inftar canis. Crudelis es, inftar tigris. Fu-

gt

riofus es, inftar leonis. Dentibus ftrides, in«

ftar damnati in inferno.

Vultum fzdé con-

V.I'/'-H'

n

torques, inftar energumeni.

Hezccine eft

;6, Il

imago hominis? Hzccine eft imago Chriftia-

y I'IWVD

ni? Hzccine eft imago Prxdeftinau?

. Que caufía eft, cur irà exardefcas? Anm

Deus nihil à té tolerat? An tunon aliis quo-

du $t

que uberem patiendi materiam prebes? An

non inferni fuüppliciis dignum te effecifti ?

Nunquid flammis ejus ardere commeruifti ?

Y

Cur ergo excandefcis, quando quis vel mi-

nimum averfatur voluntati tuz ?

Qu injuria tibi fuit illata? An non bona

tua ad Deum pertinent? An non illa. pro li-

3frchumlm

fs ml

bitu poteft recipere? An non illa jure à te

poteft repetere, quandocunque, & quacun-

g i

que ex caufa ipfi placet? Quis poteft à tetol-

g

lere capillum capitis tui, fi Deus non velit ?

um

gnim M

Quam mifericordiam obtinebis à Deo; fi non

"s.

g

Aque

miferearis proximi tui ?

O mi Deus! fateorequidem , quódiniqué

P

irafcar, cüm nemo tanta mala inferre mihi

f*

gi

r

poffit, quanta fui promeritus. Meritó offen-

f ll

O

; V

jn^

dor ab aliis, cüm toties te offenderim.

if

quàm zquum eft, ut alii adverfentur volun-

f

tati mez, cum toties refifterim voluntati

l

ngoïï

tuz! O quàm jure mereor contemni, cüm

j

totie

j

3

1jo

Pars. ]. Medis. !XX]

toties te contemptui habuerim. An conque-

[ Del

ti poffum de afflictione mea, cüm toties fce-

D [

leribus meis te afllixerim?

It j

O mitiffime JESU! largire mihi gratiam,

T

ut poffim imitari manfüetudinem & patien«

ilfry

tiam tuam., Propono firmiter arctum cufto-

ho«

dire filentium , quotiefcunque ad iram me

h

fenfero commoveri;

Nec unquam loqui;quan-

Titim:

do iracundia me inflammabit,

Dep

[ deft

Verba S. Scripturs,

Wt

nf

"d quem vefpiciam, dicit Dominus, mifi

Ümi

ad manjuetum , & contvitum fpivitu, €? tre-

tl

suentem fevimones 11e0$?. 16 66,2.

Deati mites , quoniam ipfi poffrdebunt teve

vari. Matth. j.4.

Difcite d mey quia mitis fum , €? bumilis

l

corde. Matth 11,29.

LY

Quare irabus es?2 €? cur concidit faciet

lu

iqa? Gen. 4. 6.

D

D

À

MEDITATIO LXXI.

l ]5

li

De ZAtlionibus leue perageudis.

16

li

] Es à me vult honorari per. hanc a&io-

nem, Expectat, ut ei obfzquium prz-

ftem in hac actione.

Gratiam füam affixit

huic a&ioni, Agnoícet, utrüm ipfum amem,

€x hac actione.

Gloria Dei dependet ex hac actione. . Sa-

pientia Dei difpofüit hanc a&ionem. Maje-

I

Y

ftas

M

)

De ffdelitate in vebus miniuis.

1fT

It QUYn

tas Dei pretium fecit huic a&tioni, Sanctitas

Ltots

Dei confecrat hanc, actionem.

Voluntas

Dei imperat hanc actionem. — Providentia

l griin

Dei dirigit hanc aCionem. Magnitudo Dei

illuftrat hanc a&ionem- Amor Dei expofcit

& pro

dom cul

hanc actionem.

d itom v

Pax mea continetur in hac actione.

Me-

aique

ritum meum oriturex hac actione. Perfectio

mea affixa eft huic actioni. Deus offendetur,

Non obtinebo

fi deficiam in hac actione.

"

gratias, quz confequentur hanc actionem.

Forté falus mea dependet ex hac actione,

TP

Omni ergo curá allaberabo, ut bene pere.

j U

agam hanc actionem.

ht t

Vcrba/' S. Scriptura.

pl

Juffà , quod juftum ef? , perfequeris. Deut.

16. 20.

jj [i

In omnibus opevibus tuis pracelles effo. Eccl.

: 23.

Maledi&ius , qui facit opus. Dei fraudulen-

ter. Jer. 48. 10.

J

Reddet unicuique juxtajopera ejus.. Matth.

16.271

li

Dieue omtia fecit. Marc. 7. 37.

t yM

MEDITATIO LXXII.

jum

pk

i

"d

De fidelitate 22 vebus minumis.

Oncl

$

Agna flumina nafcuntur ex parva origine.

M

*

, i

Magnz. arbores ex modico femine, Ma-

gna incendia ex parvà fcinullà. Magni ap-

li

4.

4

LE

1j2

Tavs IT. Medit. LXXIT.

fus ex parvo peccato. Magnz pertutbatio-

lil

nes ex levi infidelitate. Magna dependent à

Hj

parvis. Parva deducunt ad magna. Qui

[/]

amats zítimat omnia. Qui timet , nihil ne-

gligit.

Magnz. actiones fatisfaciunt homini-

bus.. Minimz actiones dele&ant Deum. Qui

infidelis eft in minimo, nec in majoribus fi-

delis erit.

Qui fidelis eft in min

?ino., &in

tnajoribus fidelis erit.

Nihil parvum eft, ex quo falus dependet.

f

Omne, quodzftimatur à Deo, magnum eft.

Qdf

Homines confíiderant manus ; Deus autem

I (

intuetur cor. Fidelitas eft virtus, magna fa-

V5 f

ciens omnia, quz animat. Fac, quod nófti;

CUR

& Deus te docebitquod ignoras. Fac, quod

Gb

potes, & Deus te adjuvabit ad faciendum,

N

quod non potes.

aj jj

O mi Deus! quoniam non poffum tibipree-

Tüum

ftare obíequia grandia, minima fàltem fideli-

qu.

ter tibi praftabo. Quoniam horreo aggredi

|. Ti

ardua, exequar faltem 'omnia, qux mibi

| Wa

ergnt: facilia.

| tem»

W

AA

"Veiba S. Scripturz.

Wty

Vi

Qui [pevnit modica , paulatim — decidet.

X

lN

Eccli. 19. r.

af

Qui timet Deum, mibilueglgit. Eccli.

,

LU

9. 19.

€

W

W

Qui fidelis eff in mminimo , €7 in majori fide-

LU

Dis eff ,. Er qui im modico iniquus efl , 1 majori

ftr

"$ e. Luc. 16.10.

imz

A ]

Ui rem grandem tibi dixiffüt Pv

Of)bfffl P

WP

certà facere debueras , quantójmagis , quia munc

dixit

1

]

De bonis O])e-rz'hts.

153

tütbat

dixit tibis. Lavare & mzt.(zriaäeri& 4. Reg.

euont

r.13.

Q

Fiüruta fidelem quis imveniet ? Prov. 20. 6,

n

nibl

:honi

MEDITATIO LXXIIIL

in Q

Qrbus!

- De bouis Opevibus.

, &i

:

C

Hriftianus fine operibus, eft arbor Gne

fru&u. Lampas fine oleo. "Terra fine

lependet.

n d

meffe. Fides ejus flerilis eft. Fides ejus in-

s aten

firma eft. Fides ejus morituriens eft. Fides

if

ejus mortua eft. — Qui nihil operatur, nihil

yodf

credit, Qui credit, & nihil operatur, judi-

" Ole

cabitur per fidem fuam.

Quantó plus cognofcis, tantó magis es

denduml

culpabilis, — Parum repetitur ab illo, qui pa«

rum recepit. Nihil boni agere, eft malé

at

ib

agere. Sterilitas eft fpecies iniquitatis. Ficus

g

frudibus carens in ignem projicitur. Talen-

tum auffertur ab €o, qui illud (ine lucro in

qu?

terra defodit.

Fides nos falvat, aut damnat.

Pejores,

aut meliores nos efficit.

Credere bonum,

|

'

& facere malum, eít judicatum effe ante

Judicium, , Eft condemnatum effe ante ac-

! Jlfü'ï

cufationem,

Qui non facit, quod ctredit ,

citó omittit credere, quod non facit. Fides

non diu vivit poft mortem charitatis.

jj If

Fac itaque bona opera. Fac illa abundan-

PT

ter, Fac illa in gratià,

Fac illa ex bono

fine.

Fac illa fine dilatione.

Fac tot bona,

P,;o'äbl(u' [

quot gme fecifti mala. Fac quidquid boni

ï

T

j

5.:

j

P'OCGS.

us

Pars. I7. Medit. LXXIF.

Yj4

potes.

Et tamen crede, te nihil agere.

It

[it

GU

Operare bonum , dum tempus habes, quia

pauló poft tempus operandi non erit am-

p

P 1u$.

Dye

trt |

(

Verba S, Scnpture.

Qu

Filius bomiuis venturus eff in glovia Patris,

p

€? tunc reddet unicuique fecundim opera ejus.

jili

Matth. 16.27.

A

Ecce venio citó, €? merces smea mecum eft ,

ktf

Deod

reddeve uticuique fecundit opera fua.. Apoc.

/

22. 12.

Vf

Fide, quomiam ex operibus ;juflificatur. bo-

Ti

p

$10, £? non ex fide tantiim. Jac. 2. 24.

Szcut corpus ffue [piritu mortuum eff , 1ta

n

€7 fides üne opevibus movtua eff.. Jac. 2. 26.

m

Succide illam, ut quid etiam terram occu-

—

indiges

pet ? Luc. 15. .

.

fitm,

Terra venieutem fupev [e bibens imbrem ,

]l d

tis dl

proferens autem Jpinas ac tribulos veproba eff ,

& malediclo proxima. Hebr. 6. 7. & 8.

lg

Evgo, dum tempus babemus , operemur bo-

h mm

autt. Gal.6. 10.

r

tli D

MEDITATIO LXXIV.

kug;

Itn,

Je Eleemofyud.

pom'g

li

yIves pendet à paupere. Et pauper pendet

*üsqu«

j

à divite. Dives magis indiget paupere,

d

quàm pauper indigeat divite. Pauper vitam

P

corporis à divite recipit. Dives à paupere

K

recipit vitam animz. Pauper pendet à divite

ET

pro

. De. Eleemofjna.

1jy

pro tempore. Dives pendet à paupere pro

at

*

&ternitate. Sine divite pauper morietur cor-

pore. Sine paupere dives morietur animo.

AUE

Dives eft Judex pauperis in terra. Pauper,

erit Judex divitis in czlo,

Gratiz, & poenz fünt in manu pauperis.

Quando pauper petit mifericordiam, Deus

;Irni

eam indulget diviti. Quando pauper petit

V du

juftitiam , Deus illam exercet in divitem.

A&um ef(t de falute divitis , quando non ha«

vt i.

bet favorem pauperum. Nemo poteft coram

, Apt

Deo defendere illum, quem fames pauperum

accufat, Diem malam experictur, quifquis

"I

pauperes non habuerit patronos iu noviflimo

ie

Benefac pauperi, quia homo eft, ficut tu,

m

r

& tu esmiér, (icut ille. Illeindiget te, & tu

indiges illo. TESUS recipiet eleemofynam

u

tuam,

Ille eft conftitutas in neceffitate.

lile efürit in perfona pauperis. Ille recondi-

iil

lt

tus eft fub formá egeni. Ille ibi latet veluti

:

in Sacramento. Pauperem fuo loco fübftituit.

1

u

Inillum omne fuum justranftulit. Rationem

accuratam exiget charitatis tue Gratum f&

