Gi2524
author: Crasset, Jean

:

"

(s

Ti

Ro

Th

:

-

t

3j

n

a

i

2

ysf

aR 77

E

d.

L

2

a

.w..

?

5

Losidas a o

E

i

i G futiig

um

p

À

r

x r r

RR

i

us -

2

Ra

N

n R

ï

z

Sus,

*3

N12«511912904 021

UAAU

UB Tübingen

€

Q;g,ïg

v

WE j

E^

L.

*

at

——

U TT

Y

. MM 7Z u.,ib&u ur gl

J

I

Rev.

Pams

JOANNIS GRASSET, 5 ;g

|

NOVA

—— POR

FORMA

VE

MEDITATIONUM,

SINGULOS ANNI DIES;

UM SCIENTIA

SANCTORUM

OU

NOSSE MORI

Poft

Tertiam Editionem Galhca

Anno 1673. Parifiis 1mpre(ïam,

Latme reddita

X .42 1"-:'7';"-

(luodam SOC]CtatlS ESU

Sacerdote.

Vaf

ïff?æm

Ó

EDITIO OUWM P u utor-

CUM PRIFILEGIO CZESAREO, ET

FACULTATE SUPERIORUM.

—

Auguftz Vindelicorum & Cracovis,

Sumptibus Chriftephori Bartl,& Confort'um. Merca-

ier, & Bxbhcþbl Uoserfitátis Cracovienfise

Anno 1756.

ä

FACUL'TAS

ä

KRK.P.Jq-ROVIWNWCUCLA/EIS

Cum

PRIVILEGIO

C EXSAREO.

Um D.Chriftophorus Bartl typisrecudere

defideret li bu.m, cui Titulus :

Nova

- forma Meditationum ad fi anulos anni

dies &c. à Patre Joanne Graffet

Soc, JESU

confcr;p um, & jam alias latino 1diomate edie

tum, ego Adamus DichelSocietatis JESU per

Superiorem Germaniam przpofitus Provin-

cialis , poteftate ad id mihi facta ab Adm, Ke-

verendo Patre Noftro Ignatio Vicecomite

TAPURRUNTSEIET IN WUU RRE

Univerfz Societatis prepofito Generali, ei-

dem ad prlmam duntaxat hanc editionem fa-

cultatem impertio ; fimulque communico

Privilegium Czfareum, quo aliis bibliopolis,

& 'Typographis &c. prohibetur, ne dictum

librum citra cenfenfim Superiorum recudere;

aut intra fines S. R. Imperii inferre przíue

mant.

In quorum fidém has ei manu pro-

pria, & confueto Officii Sigillo munitas de-

di, friburgi Brisgoig 2. Julii 1752.

(L.S.)

i:

Apawus DicHgL.

CUA

:

[

$&$á:

$

:

8

Q^

:

i

i

8

sy» tv

Y3 9

ä*s,

y*

À

*

ä

Mi

Ve

Y2

E

UE

Q

(

TT

$

?

vï,

? Y

bä

?

-

| MQNET-A NECESSARE:A. |

Ad 'll]di()l'öü] ufum fäqucm

.

iumg

&

Medicatiopum.

t

Ompluribus Orationi -mentali. af-

fuetis minüs probantur Meditationes

R lu . h- N P P RRR :

fufiüs propofitz, velquód illis perle-

gendis tempus fufficiens non habeant, vel

quód memoriá illas . retinere non valeant,

Accedit, quód eorum mens, videns jam

fadtum , quod ipíis faciendumerat , &invee

niens absque labore, quod fcrütatione intel«

le&tüs quxrendum fuerat, negligentior eva«

dat, & veluti otiofa evagetur in vaftitate

illa materiw ab ,aliis prolixiüs - explicata,

j

Contrà &bi flrictim collectum habent medi-

v

tandi argumentum , absque difficultate illud

memorià retinent, cum profe&tu expendunt,'

)

& cum- delectatione deguflant : haud fecüs

]

atque artifices tantó füavius amant opus &

J

fe perfe&um , quantó majori laboris impen-

dio illud perfecerant.

Venator, quó longiori tempore predam

inveftigavit ; eó liquidiore pe:faoditur gau-

dio, ubi eàm denique invenit, & accepit,

Veritzs proprio conatu eruta vehementiüs

Commovet animum , quàm centum vcritates

J

&b aliis propofitas.

Lon

X2

m

E

r

Longé fuaviüs fentit animus ef,fe&u;n gra-

tix, quandoconf(ifítens in terra deferta & in-

via, & inaquoía, videtcezlitus delabi manna ia

nutrimentum , & fcaturire aquas é petra du-

Yiffima ad reftinguendam fitim.

, Regnum coclorum fimile eít grano (inapis,

quod licét minimum fit, multüm tamen cale-

facit ftomachum ubicontritum fuerit ac

contufüm.

Neutiquam obruendaeft mens nimii mate»

xix copiá , ficut nec ftomachus nimiá quanti-

tate ciborum, quibus bene digerendis non fuf-

ficit. Atque hinc eft,quód S. Ignatius peririffi-

1nus orandi Magifter, in aureo exercidiorum

fpiritualium libelloMeditationestradiderit ad-

modum breves ,; & tantó breviores, quantó

ampliüs quis in exercitiis füerit progreffus:ad

hoc nempe, ut anima omnem fuam in Deo

ponat fiduciam, lumen ab eo ardenter expee

tat, potentias fuas ferió applicet; € coclo auxi-

lium avidé exfpectet, claré agnofcat, quàm

modicum ex fe habeat; ut inde humilietur ; &

quantum à Deo recipiat, ut ad rcferendas

gratias inde exftimuletur.

E

Permagna fané differentia eft inter lectio

nem &Meditationem.Quilegit librum bonum;

intelligere debet, quod legit, fine difficultate,

[^ 1

& (Ginelabore veritas menti legentis patere de-

bet absque inquifitione; qui veró meditatur,

ratiocinationis propriz lebore perícrutari de-

bet agrum Evangelicum, ut reperiat thefau-

rum gratiz in eo reconditum, Verum quidem

€£t, quód non omnes homines fint capaces,

"

t

Eu

ut propriá ;nduftrïä latentes er

uant veritates,

le

& convincentes efforment difcurfüs, unde

]«

compulfi funt maximi quique noftri evi fcrip-

l«

tores, in publicum edere prolixas Meditatio-

nes, inquibus propofitz funt verirates, cum

omni, quam habent, efficacia & exten(ione,ut,

$,

li

qui non pollent mente ita perfpicaci, & occul-

ta rima&te, juventurle&ione ejusmodi verita-

M

tum prolixiüs propofitarum, neque aliud por-

rb inter orandum illis, quod agant,fuperfit,nifi

u

le

ut bene afficiantur erga ea, qui penficulaté

Qui veró mentem na&i funt viva-

legerunt./

cem, agilem, curiofam, ardentem ac folidam,

4

modicum exiguntmateriz , quá fe occupent:

qua in re fimiles videntur igni , qui, ubi ni-

j

miá nutrimenti molg obruitur, penitüs chin-

-

uitur.

D

jl

"

Fateor equide

m; guöci fit perdifficile, omni-

um genio fatisfacere;polliceri tamen nihilomi-

Á

nus audeo, quód tam his, quàm illis commodz

"

futurz fint Meditationes, quastrado, Qui pa-

m

rüm materiz exigunt, velim upica folàm linea

reperient, quo fe longo tempore utiliter occu-

;das

pent, qui veró copiam materig expetunt,

tranfeundo ab unalinea ad alteram, tempore

]i

priàüs deftituentur, quàm argu

m

x

i ento fructuoe

ul

Íz meditationis.

.

iij

Rerum facrarum intellig

entes facile pärfpi-

1

D

cient,quód potiffima pars propofitionum;qui-

jf

bus conítant hz meditationes, fint fententia

l

fan&torum l'atrum, verbotenus feré in Galli-

^

xfm'

cum idioma translatz.Deftinaveram easanno-

j

ejus-

tatein margine, fed.confiderandoy quód

ZCC?)

X 3

modi

j

-

l

modi c!tatienes do&rïnaübüä potiüs libríis con-

veniant, & quód eas in füis quoque Medita-

tionibus pratermiferit P.Ludovicus de Ponte,

fupervacaneum duxi illas attexete.

At loco

texiuum SS. Patrumjjadjeci fententias facrae

Icriprurz, quz effent veritatum in Medita.

tionibus propofitarum fülcimentum & condi-

mentum, infalfa namque & infipida funt homi«

num verba absque fale Verbi Divipi; llla ne«

quaquar tantam vim habent ad permovenda

hominum corda, quantam habenttextus fa-

cti, quorum pondus & authoritas long? effica-

Ciós commovent bominum animos, quàm o-

mneslocutiones bumanz. lraque qui volent

Operari per fidem, poterunt inhzrere addu&tis

ivinz Scripturz fententiis; qui veró volent

intelle&tüs ratiocinatione , argumentum dif-

cursüs ex ipfis deproment Medítationibus;

Proponuntur autem hicMeditationes de po-

tiffimis virtutibus & vitiis, uti & de precipuis

iyfteriis vitz Domini noftri JEu Chrifti,& B-

V.Marig ; & quia fenfus harum veritatum

concludi debebat uná autalterá lineà , necef-

fatium eratconcinnarehasMedi:ationes in for-

ma fenteatiarüm, & brevium dicterum;,ut füua-

viüs animo illaberentur, absque tamenrhyth-

mica confonantia , quam vitavi , ut potui.

Libens fateor, quódaliqua hic fzpiüs quane

doque repetantur. Sed quis eft Meditationumi

liber, in quo nonidem eveniat ; & quispoteft

tractare materias adeó fimiles, ut non in eas-

dem quandogue incidat cogitationes? Addoy

rías

quód firadmodum proficuum,.easxdcm mate

bis

^

7

/

le

- bis aüt trq;i-mcditando repetere; Ve'rïtas*enïm;

qu£ aliquo tempore non movet, alio fübinde

7

tempore cfficacius movet, ut fapien:er adver-

tit S. Ignagus... Atque hinc de induftria qua-

dam binc inde re

petii » qux Nfaxcili negö;tio

potuiffem mutare.

Ordo Meditationum refpondet tribus fta-

la

tibus vite Spiritualis, Incipientium, Proficien-

"

tium, & Perfe&orum, ut nempe quivis facilé

-

1

reperire poffit àárgümenta Meditationum, fuae

"

difpofitioni conformia.

Hzc ipfa methodus

"

eft, quam fervavit P. Ludovicus de Ponte ;

la

quam & mihi fe&andam credidi.

[

Verüm ut illis quoque fatisfacerem,qui defi-

derant habere Medirationestoto anni decurfü

:

ufui futuras, adjunxi Indicem , quo defignan-

/

tur materig Meditationum in (ingulos anní

dies, Quoniam auteni fieri non poteft, ut pro-

]

ponantur materiz hujus generis femper di-

verfz pro toto anno, & Meditationes hz ple-

nz funt magno numero veritatum , quarum

quzlibet fuüficitoccupationi plurium dierum,

äfï

neceffario bis aut terintráannum idem areu-

mentum:. Meditationis proponendum mihi

:

fuit, relinquendo cujusvis devotioni liberta«

J

tem mutandi Meditationem

» fi illa, que gfq

fignatur minüis ip(i arrideat.

Prafixi cuivis diei argumenta magis con-

formia Evangelio Dominicz , quodproih fuüb

cujusvis hebdomadz initium legere confültum

foret.Idem obfervavi in Feftis San&torum ;fug-

, Btro en'm Meditationesaut de illorum virtu-

tbus, aut de argumento |Evangclii , quod ,

iu

PN ,4

A

G

a

in Miffalegitur. Qui legent compendium vite

illorum, facilé poterunteorum exempla com-

ponere cum veritatibus, quas meditantur.

Sunt quidam bonz mentis, qui cupiunt quo-

vis menfefefe ad mortem rite difponere : ho-

rum devotioni ut fatisfacerem, ad finem cujus-

libet menfis aífignavi quatuor Meditstiones

huic fcopoperquam accommodatas. Illi veró,

quibus menftrua hxc ad mortem preparatio

minüs arridet, poterunt affumere : "as defig-

nàtas materías, aut ip(i feligereillas, quz pra-

placuerint ex Indice omnium Meditationum.

Utfrué&tus ex his Meditationibus hauriatur,

hic feré imodus eftadhiberdus. Poft przvías

prepaárationes ordinarias,de quibus dixi inMe-

thodo Orationisà me edita, lege cum reveren-

tia, & attentione Verba S.Scripture & fin-

gula accaraté perpende. Elice actus fidei, & (i

mentem tuam his oene occupatam advertas ,

illis inbzre, nequeadalia mentem transfér,

Quód (i veró animus non fatis pafcatur fen-

fu. Verborum Divíng Scripturz,lege primam

partem Meditationis tibi propofitz , & in-

hzre veritatt, quz majorem in animo tuo

affectum excitabit, aut incipeà primis duabus

lineis.Stude;,ut bene penetres fenfum;reflexio-

nem inflitue fuper teipfum & adverte , utrüm

vita tua huic veritati conformisfit: fin minüs,

concipe inde dolorem, & elice bonum propo-

ientia,

fitum. Exempligratia fi mediteris de pat

ubipervenerisad has duaslineas: Quidgwd 4

patior, nibileff im comparatione peue; quam

proueruz. Kevosatantífper jn memoriam po-

ti ima

E

j

fTl

tiffima peceata vitze tuz , compara locum, in

quo es, cum illo,in quo deberes effe; poenss,

quas toleras,cum illis, quas deberes tolerare.

W

Metire tempus dolorum tuoruüm cum zter-

n

nitate, & vide ; an caufam habeas conquee

q

rendi.

Dic; i Deus juftitiam fuam in me ex-

18

ercuiffet, ubi modó degerem? an non fuavi-

10,

üs bicvivo, quàm ininferno? fi illic habita-

tio

rem in turba damnatorum cum ardoribus

a

fempiternis, an non fzlicem me zítimarem , fi

(2

inde liderethuc redire,ac perpeti , qua modó

i

perpetior? Cur igitur conouerar ? nunquid

üt

inique Deus m&ecum agit? An non infinities

fl

duriora fum promeritus?Profequere hanc con-

fe

fiderationem, & cotopelie cor tuum,donec ac-

AV

quiefcat, & Dei 'ordinationi fe plené fübmit-

hg

tat. Deinelice affeQtus. Gratias age Domino

Y

noftro, obbonitatem & milericordiam tibi ex«-

5

hibitam.

Veniam petede tna impatientia, &

Ü

ftatue patientius, quàm ha&enus , tolerare

Y

t

adverfía.

jit

Progredere deincepsad lineamfequentem:

Iv

Ju compavatione glorig tue, que mibi eff pra-

i

parata , quam meditaberis, ut pracedentem,;

avolando, apis inftar , àforein florem , do-

j

:Xiü-

nec inveneris mel devotionis.

jrfml

Quoó fi nulld ratiome movearis, ne tamen

mu(u

eapropter intermitte Orationem, fed perfitte

n

tranquillus in Dei przíentia, aututere praxi-

n!i?a

bus quas docui in Methodo Otationis. Pote-

j

ris etiam legere verba devotione plena, quse

T

funt ad finem quartz Partis, ubi reperies

p

absqnc duþio coníolationem,

j

/

ann;,

.

&mndo p*eter modum aut ordinem agita.

:

beris affectibus gaudii aut triftitiz, confultam

erit , etiam extra ftata Orationis tempora hoc

|

agere, Elevacor tuum ad Deum , roga illum,

ut manifeftam tibi faciat voluntatem füam,

Dein librum fortuitó aperiens, inhzre medi-

&

tationi, in quam forté incideris, & frequen-

ter reperies, quod quzres.

Providentia

Dei , inquit Sapiens, ludit in orbe terrarum

cum hominibus , & libenter fe manifeftat in

fortuitis & indpinatis ejusmodi cafibus.

Quoniam juffüs füm nomen meum novz

huic editioni pr&figere , obfecro , & obte-

Ítor bonos omnes, per charitatem , quam

debent miferis , ut mei inter precandum

merminiffe velint.

Seguuntur duo Inllices. Prior omnium Me-

gitationum, que toto librd continentur. . fo-

flerior, Medstatiomum in fVogulos auui dies.

æä

R

A

Ws —— dbe- b

.'

j

fa

AO

-*^.

ER

A'.

77

—

PRI-

ï

ä:ff

(

^

xb

k

ITl

5

s

0C

:.(ä

ä

73

ää

g

ää

T

g:

$

;:ä

g

g

n

lm.

(

i

PRIMA PARS

j

l

ATIONUM

MEDIT

PRO

[

VIA PURGATIV A.

MEDITATIO I.

J

De Fine Hominis.

Deo ex nihilo condicus fum. . Dei füum

totus,

Non- fubfifto ; nifi in Deo.

Á

Non vivo, nifi ut ferviam Deo. Sicuc

non poffum exiftere, nifi à Deo , ita

non poffum exillere , nifi propter Deum.

Neceffarium non eft, me in mundo exiftere,

Quód fi tamen exiftam ; neceffarió oportet

—

me totum effe Dei,

. Omnia mihi loquuntur de Deo, Omnia

me rapiunt ad Deum. Oinia mihi Dei cogni-

tionem ingenerant. Omnia mihi exprobrant,

quàd vivere non merear , nifi vivam propter

Deum. . Quód cor habere non merear , nifi

velim Deum diligere. Quód non poffim duo-

j

R- P- Gr(tjät, 51- yl

bus

z

Pavs F. Medit. £.

bus Dominis fervire, fed quód oporteat me

aut dzmonis, aut Dei mancipatum effe ob-

fequiis.

Utri illorum hactenus obtemperavi : Cu-

jus dominio me fubjeci ? Cujus obfequiis me

impendi? Cujus beneplacitum adimplevi ?

Heu! damonis imperiis fum obfecutus. En

Dominum, quem Deo prztuli! llli me man-

cipavi. Omnem voluntatem ejus expleví.

Ah! exhorrefco perfidiam meam. Agnofco

iniquitatem meam. Cupio deinceps foli Deo

adhzrere.

Nolo amare , ni(i Deum,

Nolo

vivere, nifi propter Deum. — Nolo fervire ,

nifi Deo. Necef[itatem mihi imponam Deum

amandi , ejüs

que beneplacitum in omnibus

exequendi.

Verba S. Scriptura.

Notum fac wübi Domüne finem meum, ut

Jciam , quid deft mibi. Pal.38. y. & 6.

Jn gloviaim sneam cveavi eum , formavi eum,

€' feci eum. l(ai. 43. 7.

Unziverfa propter femetzpfum operatus eff

otiiuus. Prov. 16. 4.-

Ego fum principium €? fiuis. Apoc. 1.8.

42/ios emutrivi, €P exaltavi , 2pfé autem

fhreveruzt me, lài. 1, 2.

MEDITATIO II

ä

JDe dominio Dei in Creatuvas,

On femper extitiftiin rerum natura. Fuit

:

N

Deus te

)

tempus , quo non extiteras.

edu-

1

De Fige Hominis.

3

n

eduxit ex nihile. Ipfe tibi dedit, quidquïd

j

es. Tu ergoes creatura ejus.. Ille abfolutum

in te habet dominium.

Poteft tibi imperare;

Av

quidquid ipíi placet. — Poteft tibi prohibere,

J

quidquid ipíi placet. — Poteft tibi permittere,

"u

quidquid ipi placet. Poteft te collocare;

h

ubicunque ipfi placet. . Poteft te confervare,

Ml

aut deftruere. Poteít te extollere, aut de-

l

primere.

Poteft te confolari, aut affligere.

Poteft tibi mortem accelerare , aut vitam exe

(c0

Jeo

tendere. Sicut ille à nemine dependet , ita

jl

nemini obligatur.

Deus eft primum Principium tuum. Ipfe

(

Jf

eft Dominus vite cux. — Ipfe eft Confervator

u

tuus.

Ipfe eft Reparator tuus,

Dependes

ab illo neceffario.

Dependes ab illo effentia-

liter. Dependes ab illo abfoluté. Dependes

ab illo femper. Dependebis ab illo zcernóm.

D

Annon zquiffimum eft , obedire te illi; à quo

totus, quantus eít, dependes ?

]

Qui plantavit vineam , nunquid jus habet

velcendi fructibusejus? Qui domum conftru-

T,

xit, nunquid jus habet inhabitandi illam ?

Quanta iniquitas , ejicere Deum ex corde;

Bl

quod manibus fuis tpfe efformavit ? Ex corde,

jl

quod fanguine fuo redemit? Ex corde, in quo

defiderat commorari ? Ex corde, quod cupit

fanctificare ? Quanta acrogantia valis teítacei,

murmurare contra figulum , à quo fuit effe-

Qum ?

Deus eft ultimus finis tuus. Crcavit te ad

gloriam fuam. Defiderat te beatum efficere;

fai

quem in finem te in hunc mundum induxit.

Kes quxlibet tendit in finem füum. Finis eít

j [(d

A2

tcre

j

4

Pars 1. Medis. Tl.

terminus motuum ejus, Fít centrum quietis

ejus. Eft principium virtutis ejus. Eft pon-

dus inclinationis ejus. Eft cumulus perfectio-

nisejus. Extra finem (ibi proprium res quz-

cunque infelix eft, infirma eft, vitioía eft.

VR o a

Ah ! cur non ergo ad Deum contendimus ?

Ah ! cur à Deo deficimus ?

O Deüs meus, &finis neus! Tues Prin-

cipium vitx mez.

Tu es Centrum quietis

mez. Manus tux feceruntme.. Manus tus

confervànt me.

Manus tuz fuflentant me.

Manus tuz defendunt me.

Semper hzreo

intra brachia tua , nec tamen unquam cogico

de te.

Semper verfot incorde tuo, nec ta-

men unquam amo té.

'"Creaturz tuz omnia

mihi przítant obfequia, & ego tibi fervire

recufo. Egóncillas condidi ; Egóne vitam

meam pro illis pofui ?

O mi Deus! creáfti me propter te, & mor-

Promittis mihi

tuus etiam es propter me.

eterna bona. Minaris mihi &ternamala. Et

hac omnia me non percellunt. Et poft hzc

|

omnia necdum amo te.

O Deus meus , & Dominus meus ! exure

Paradifüm, extingue infernum, Non requi-

ro aliam mercedem obfequii à me tibi praftiti,

quàm illam gloriam , que eft, Tibi ferviiffe.

Grande nimis przmium eft Paradifus amanti

te. Exigua nimis poena eft infernus non aman-

ti te.

O quaptüm me obleétant hzc animi fenfa

!

Egoífümà Deo. Ego fum Dei. Egofüm in

Deo.

Ego fum propter Deum.

A Deo ;

velut à meo Principio. Dei , ut füpremi Do-

mun

De Dominio Dei.

y

j

mini met

In Deo, velut in Centro meo,

l

Propter Deum, velut ultiimum Finem meum,

ij

Heu me! Ita hactenus vixi , ac fi,exifterem à

meipío. Ac.(i effem mei ipfius. .Ac (i exifte-

d

rem propter me ipíam.

Ac (i füfficerem mi:

j!

himetipfi. Ah! ero deinceps totus tuus. , Non

ferviam alteri Domino, nifi tibi. .. Non quz-

lt

ram quietem , nifiin te. Non laborabo; nifi

d

proptcr te.

i

nel

]

.Verba S. Scnpturæ.

(

I

cDominus Deus veftev ipfe of Deus Deorm,

Ef ZDominus Dominautium , . Deus suagnus 85"

Il

potens , €? tervibilis, Deut. 10. 17.

N

$i Pater ego fum ,. ubi eff bonov sueus? 89'

m

Ji- Dominus ego. fum , uli e,/l timor meus?

Malach, 1. 16...

lg

Manus tue fecerunt "mé ; 89' plq/inrwerunt

j

tie. Job. 15

2

E

les plantavzt vineam , 89" de fru&'u ejus

Wi

uon edit? 1. Cor. 9. 7-

O bomo, tü qzm e$, qui rdþondms Deo ;

u

Rom. 9. 2c.

[iy

Nónzne Deo Müe&'a erit anima ttiea Pfa!

i

61. T.

1Iïf

anü

MEDITATIO lll

j

f

De Cura proprie Salutis.

j

3

Alus mea eft negotium meum. Salus mea

p

eft unicum negotium meum. Salus mea

)

eít fummum negotium.

i

Á 3

Deus

[j

Pavs I. Medit, IH.

Deus ab omni eternitate cordi habuit hoc

negotium.

Filius Dei mortuus efl in cruce

propter hoc negotium, — Angeli noftri boni

operam: füam conferunt in hoc negotium.

Mundus univerfus non

'

pter hoc negotium. -

eft conditus , fliü pro-

Omnis felicitas mea innititur huic negotio.

ZEternitas mea vertitur in hoc negotio. Om-

nes dzmones adverfantur huic negotio. Non

poffum absque vigili cura feliciter conficere

hoc negotium,

Stultus itaque fum , fi non

ferió tractem hoc negotium.

"^Ego interim negligo hocnegotium. Omnia

alia cogito , preterquam hoc negotium,. Cz-

tera omnia majori mihi curz fünt , quàm hoc

ä

negotium. Ah ! nolo deinceps follicitus effe,

fiifi de hoc negotio, Nulli rei majorem ope-

vam impendam, quàm huic negotio.

Verba S, Scripturæ.

Urnman 6f neceffarium. Luc. 10. 42.

Quid prodeff bomini, ffmundum univevjum

cretur , anima vervó [ua detvimentum patia-

2ur ? Matth. 16. 26.

Quam dabit bomo commutationem pro auitta

Jfita? Ibidem.

tteude tibi. . Tim, 4. 16.

Mifeveve. auima tua ,

H

;:

z;lacem Deo. Eccli.

;OO 24.

i

li

Á

[:

ME-

De Cura proprie Salz)tz's.

hot

J

MEDITATIO IV.

Doti

Uf

De . Avulfrone à. Creaturis.

j

tio

N

Unquam inveni verum gaudium in crea-

turis.. Nunquam inillis quietem inveni.

)

vt

Nunquam in illis fecuritatem inveni, Nun-

uam in illis fidelitatem inveni.

n

Vanz funt, &inftabiles. Impurz funt, &

: 5

(

indigentes. Illepropter me fuerunt procrea-

tz. Ego non fui conditus propter illas. l.

u]il

lz abjectiores fünt , quàm ego. . Ego multó

14

nobilior ac preftantior füm , quàm illz.. Oc-

i

cupare me poffunt, at fatiare me non poffunt,

f

Perturbare poffunt cor meum , at fedare illud

p

non poffunt.

Mi Deus! Cor meum permodicum elt in

(ua fübftantia ; fed infinitum eft in fuis defi-

deriis. Tantum eft, quanta eít beatitudo

tua, cujus capax elt.

Condidifti cor ineum

ad te amandum.

Formáfti illud ad imaginem

L

& fimilitudinem tuam.

(l

Cor meum eft fluvius , qui in mare delabi-

]

tur, Eftignis , qui furfum ad fuam fpheram

contendit. Efítradius, quiad fuam properat

redire originem. — Eft ferrum, quod appetit

fuo uniri magneti etiam non cognito. -

LCCU'

Heu! quàminfelix fui, quando creaturas

amavi. O mi Deus! quoniam conditus fum

propter te facilé perfpicio, quód nunquam

dofleffurus (im pacem, aut quietem , nifi in

te.

A4

WVerba

,

Pars 1 Medis, F.

Verba S, Scripturg, «

Fanitas vamitatum

ccle. 1.2,

, 89' ommia vanitas.

Fide in omnibus vanitatem & affli&ionem

enbni, CC sibi

2« (L6.

permanere. fuh. fale. Eccle.

IN u — L C

Conwrtere anima mea in requz'em ?uau ,

quia Dominus Lene fecit tibi ?. Pfal. 114..7.

Jt quid diligitis vanztatem ,

mendacium ?. Plal. 4. 3.

& gu?riti:

MEDITATIO V,

- De 'Pölunmte Dei.

í

On exifto in mundo, nifi ut exequar,

N

quod Deus vult. Mortem incurrere me-

reor, nifiexequar, quod Deus valt, Nun-

quam perfe&us ero , nifiexequar , quod Deus

quod Deus vult. Vol

vult,/. Nunquam quiete fruar , nifi exequar ,

ens nolens exequi de-

bebo, quod Deus vul

t.

Sapiens ero , Sicut Deus ,

fiidem cum ipfo

judicium habeam,

Juftus ero , ficut Deus;

fi eandem cum ipfo

reguülam habeam. Sàn-

Qus ero,

icut Deus, (i eundem cum ipfo

&morem habeam,

Potens ero, ficut Deus ,

fi idem velim

» quod ipfe vult, Beatus ero,

ficut Deus ,

fi eandem curm ipfo delectatio-

[

nem habeam.

Omnia mihi obedient, ficut

q

Deo, (i eande

CaAm;

m cum ipfo voluntatem ha-

Heu !

De Obligationibus amandi Deum.

P

Heu?

uàm infelix ba&enus füi j qiamdiu

contra Deum bellum geífi. | Omnia reoupná-

runt voluntati tnez, quando Diviaz volua-

jl

tati repugnavi. .O mi Deus ! ne tradas me

o

concupiícentiis meis.: Ne permittas ampliüs,

t

utte offendam, Everte voluntatem meam,

ne per ipfam evertatur voluntas tua. . Com-

lfl

pelle me;, (i tibi obtemperare detrectem.

]^

Exequete circa me voluntatem vuam, fi

r

! quando recufem exequi. bencp.lac-igum 'tuum.

' Verba $, -S.c'ripturæ.

Fita in voluntate ejus.. Pfal. 29. "

Sicut fuerit voluntas im calo

1. Machab. 3. 6o. -

"

; j:'c fz'at

IVon quod ego volo, fed quad

z;u. Marc.

(l

I4. 30*

Ti

Domini voluntas

Vi

fíat. -A&.,ZI. 14.

quz'ne, quid me vis facere? A&. 6. 9.

ts

n

"MEDITATIO.VÀ

|ide

D ebligationibus DE UM atandi ,. eique

n

n

Jevviendi.

u

1pf0

ia Deus cít prima ac füprema Effentia.

.- "QJ

uid ipfe maníbus (uis formavic me.

ilhy

d)

Quia creavit me, utipfüm diligerem, Quia

yuo

eripuit me ex ipferno. Quia vitam füam mihi

donavit.

j

Quia redemit me fanguine fuo.

lg

Quia nutrit me carne faà, Quia animat me

tudi-

fpiritu fuo. — Quia prOfnittït mihi Beati

nem

cll'

1o

Pavs T. Medit. .

nem fuüam. Quia ab zterno dilexit me, Quia

comulavit me beneficiis infinitis.

Quia re«

ü

mifit mihi fcelera infinita. Quia fe totum mi-

hi dono largitur.

Quia totus , quantus fum,

omni jure illi fübjectus fum.

Quia non füb-

1

fifto nifi per ejus grariam. Quia ipfe mei

amore exardefcit. Quia unicé defiderat me

|

pari fecum felicitate beatum efficere.

Amabo itaque Deum ex toto corde meo.

Non ferviam alteri Domino , quàm ipfi. Ad-

implebo omne ejus beneplacitum., Gloriz ejus

:cï

me totum confecrabo. Mi Deus! Opto; ut

[

vivere definam , nifi vitam omnem unicé tuis

obíequiis velim impendere. Deftrue meum

effe, ni(i velim tuus effe.

Éverte def(ideria

mea , fi q-uid aliud dcüderem preter te'.l

I

Verba S. Scripturz.

Serous smeus es tu. lai. 41.9.

Tuus fut ego. Pfal, 128. 94.

Sive uivimus , /fve tiorimur , Domini fu-

,

suus. Rom. 14. 8.

MNon effis veftri , empti enim efTis pretio ma-

&4o. 1. Cor. 6. 19. & 20.

i

O Domine ! quia ego fervus tuu

ancille tue. P(al. 115. 16-

$, €7 ]ï!im'

MEDITATIO VII,

Cogitationes utiles ad stentem. d smundo avel-

feudam.

Uis me introduxitin hunc mundum ? Cur

yivo in hoc mundo ? Quid ago i

n hoc

À

mutie

1I

Cogitationes utiles,

mundo ? Quá quiete fruor in hoc mundo ?

Qui

LG

uando emigrabo ex hoc roundo ? . Quo ibo,

n

cüm difcedendum mihi erit ex hoc mundo?

uid me fecille optabo , cüm per mortem

[ut

[ib

egreffurüs eto ex hoc mundo?

Ergóne ob caduca fallacis mundi

bona, pef-

Ti

Muj

eràm dile&a , zternis torquebor iacendiis ?

fi perdam animam meam , quid mihi prode-

rit lucrum totius mundi ? Ec tamen irterea

ia

N

omnis labor. meus unicé intentus eft compa-

ie)lli

randis perfidi mundi bonis,

O mi Deus! aut eripe me ex hoc mundo,

"!

aut avelle cor meum à vanitatibus mundi,

[

j

Effice, utmundus moriatur mihi , aut ut ego

moriarmundo, Separaanimam meam àcot-

lr

pore fuo ; aut tolle à me noxium mundiamo-

xem.

Verba S. Scriptura.

Quid prodeft bonimi , ff mundum univevfum

lucretur , auime vevó fue detrimeutum patia-

^

7l

iur ? Matth. 16. 26.

Vs de boc mundo effís : ego tron fin de boe

j

auundo. - Joan. 8. 23.

Pater jufle , mundus te n0n cognovit. Joan,

j

17. 2f*

De mundo n effis. Joan. 15. 19.

MEDITATIO VII,

| (wff'

De sorte,

[]

Ut

Orieris aliquando. —— Non nifi femel tan-

M

tüm morieris. Nefcis , quando (is mori-

u

tu-

Z

12

; Pavs. T. -Medit. VIII.

turus.

Nefcis ;; quomodo fis moriturus,

Nefcis, quo loco:fis moriturus, -Nelcis, quo

in ftatu fis moriturus.

Morieris citiàs, quàm

tibi perfuadeas, — Nifi mortem follicité pre-

mediterís , mors improvifa te obruet.

Mors eft talis ;; vita qualis, . |Non addifci-

tur uno momento , quod nunquám anté fait

Q

tractatum. Non dediícitur uno momento ;

quod femper anté fuitin ufu.

Y

Ti

'Poft mortem füpremo fifteris Judicï. Poft

judicium migrabisineternitatem. Quid tunc

!

optabis feciffe ? Quid tibi proderunt caduca

W

mundi bona , tot curis conquifita ?

P

O Mors! O Judicium! O Salus ! O ZEter-

V

nitas. Mortuus füm, nififerió mortem prz-

cogitem. Amensíum, nifi /Eternitatem pra-

Y

mediter.

Non mereor falvari, nifi timeam

damnari,

í

li

k

Verba S. Scriptura,

I

Elccl'e. propé funt dies movtis tuæ; Deut,gl.-

,

li

14.

O mors! quam amara eff memoria tua bomi-

P

nipacem babenti in fubffantüis fuis. Eccli.g1. t.

[

ANVefcit bomo fiuem fuum. Eccle. 9. 12.

1

Statutum eff bominzbus [emel mori. Hebr-

[

9.27.

i

Et vos effote Davati , quia quá bord men

putatis , filius bominis veniet. Luc. 1a. 4G.

)

Difpone domui tue , quia morieris tu. M.

D

38. I.

Áy

Ilq

ME-

De Morte yztjioru'm.

13

Qu

MEDITATIO IX.

Y

qui

De Morte. Zufforum.

que

TM

Ó

Quàm jucundum eft mori illis , quos vi-

verenoa dele&tat ! Sine affliCtione relia-

tfül

quitur , quod fine adhzfione poffidetur. Sua-

at

vis mors illi eft, qui nullum ia hac vita quz-

rit folatium. Anima (fine dolore migrat é do-

hi

micilio, quod nunquam libenter incoluit.

t

Acceptabile eft divortiurm illis , qui fe mutuó

Qici

non diligunt. Quod perdité amas in vita,

affli&io tibi erit in morte.

Quod te affligic

Trt

in vita, folatium tibi erit in morte,

ye

Quid poteft in morte aflligere animum, à

p

rebus omnibus , dum viveret , fponte avul-

il

fum? Fortis eft, ut mors, dile&tio. Przver-

tit nempe dile&tio id, quod mortialioquin fo-

ret prxítandum. Separat anima à fno cor-

pore, nec quidquam morti feparandum re-

linquit, Quid neceffe c(t " violentiam à morte

]L;!I

infcrri animo , qui nulli creature heret affi-

xus? Thefaurus meritorum fanCtis Virrutum

hr

aCtibus comparatus , bonum eít , quod animo

4[.[.

eripi non poteft.

Pretiofa fané hereditas ,

"

quà mors fpoliare te non valet, O quantum

tibi morienti erit folatium , vitam bonis ope-

fiür

"

ribus exegiffe !

Nihil pulchri eft in hac vita, nifi oflium

jn

]

pulchrum , per quod inde egrediaris, Inter

omnia bona, quz defiderari ab homine pof-

.

funt, maximum eft ; fan&té mori. Mors neu:

vixit,

tiqu?m illi eft formidanda , qui bene

Mors

y

14

Pars I. Mditc IX.

Mors namque eft finis certaminum ejus. Eft

corona meritorum ejus. Deus in dieilla malà

confervat animam fibi fidelem.

Jubet illam

quiefcere in fine füuo. Munit illam gratiá fuá.

Mitigat dolores ejus. Diltfipat terrores ejus.

Angelis fuis mandat , ut folentur illam ; &

protegant.

Ut illam in pace confervent, at-

que ad Paradifum deducant.

O quàm pretiofa eft in confpe&tu Domini

mors San&orum ejus! O quàm honorabile

Deo ett hoc faciificium! O quàm acceptabi-

ä

lis Deo eft hzc victima! Mi Deus, poteróne

fperare bonam mortem , cüm. vitam usque

adeó perverfam egerim? Verum eft, perdidi

li

innocentiam meam , quam tamen reparare

poffum per posnitentiam, Ah! Vivam vitá

Q

u

juftorum, ut mori poffim morte juftorum,

a

Verba S. S'cripturæ.

[

Beati mortui , qui in. Domino moriuntur,

V

Apoc. 14. 13.

1

— Timenti Dominum Lene evit im extvemis ,

l

€? in die defuutiiouis fue benedicetur. Eccli.

Í

I' 130

li

Pretiofa in con[pettu Domiai mors Sando-

li

Tum ejus. Pfal. 115. 15.

8

His fieri incipientibus , refpicite , €? levate

Ti

capita veffra , quoniam appropiuguat vedem-

li

pt20 veffra. Luc. 21. 28..

lim

du letitia egrediemáni , C in pace deduce-

T

wini; Thontes C7 colles cautabunt coram volis

laudem; &e. la. y . 12.

Ü

li [

ME-

De Morte Peccatorum,

1j

3

MEDITATIO. X.

mii

um

i

De Morte Peccatorum..

j

lj

M

Ors eftgrande malum. Gravius malam

It d

eft peccatum.

Sed mors juncta pcc-

cato eft malorum omnium tetribiliffimum.

E(t malum zternum.,

oriti

E(t malum univerfàle,

E(t malum fine remedio. Eft comminatio ma-

patit

ximé terrifica , quam Deus irritatus poteft

ptabi-

intentare.

erüt

i

O quàm formidanda eft mors impiorum!

Confterpantur horrore , cüm fe ex improvifo

TOi

vident conftitutos in ultima linea temporis;

marï

qued tam impié diflipárunt. Cüm fe adver-

y v

(Hl

tunt jamjam abripi in carcerem zternitatis ;

ex quo nulla eft redemptio.

Incipere videre, quod nunquam fuerat

fpe&tatum.

Incipere comprehendere , qued

lumw.

nunquam fuerat cogitatum.

Incipere expe-

riri; quod nunquam fuerat apprehenfüm.

t"mm ]

Incipere fentire, quod nullo experimento

P

fuerat precognitum,

Incipere pati crucia-

tus zternitati commenfíos. Defertá patriá de-

t

liciarum , ingredi locum tormentorum, De-

fcendere ex paradifo in profundum inferni,

T.

il

Tranfire ab opulentia ad extremam indigen-

T

tiam. Precipitari ex throno gloriz in abyf-

füm confufionis.

O quàm terribilis eft hzc

j

l

mutatio! O quàm dura eft hzc calamitas !

O quàm hzc novitas eft improvifa! O quàm

hic þa(us eft expaveícendus :

(luod

-

16

Pars T. A!ed-it. X.

Quod in juftis accendit defiderium, impiis

incutit tetrorem.

Homo juftus nihil arden-

l

tiüs defiderat , quàm comparere in confpe&tu

tf

Dei.

lly

Homo impius nihil magis formidat,

quàm fifti in confpectu Dei, Quantus horror

Itpi

Vi

N

erit impio videre fe coram Deo, quem irrita-

vit ? Coram Patre, quem iniuriis affecit ?

Vg

i

Coram Rege , quem defpectui habuit? Co-

tam Amico, quem perfidé prodidit ? Coram

Qu

Belli Duce, quem turpiter deferuit? Coram

Sponfo, cui fidem fregit ?. Coram Judice,

quem atrociter offendit?. Coram Salvatore ,

quem fceleribus fuis in crucem egít ? Nihil

D/

magis reformidat impius, quàm metuendum

)

irati [udicis afpectum ; quem tamen rninimé

Ms

poterit fübterfugere.

C

Tunc iotuebitur omnia fua flagitia, qux

T

infürgent ad ipfüm accufandum, Videbit dz-

tnones truculenter illi inhiantes, Videbit (u-

ia

pra fe Judicem irá fuccenfüm , fulminantem

A

d&ternz damnacionis fententiam.

Videbit in-

L:

"U

h

Íra fe patentem inferni puteum , in quem mox

li

(

erit przcipirandus. Videbit recro fe mundum,

l

à quo turpiter fuit deceptus.

Videbitc ante

[j ,

fe bona fua perdité amata; jamjam ipfi eripi-

enda, "Videbit juxta fe creaturas, qus ipfi

