priis dictaminibus tuis ? An non quereris, (i

! Itl p

quam patiaris jadturam ? An non murmurás

| Id f

in afflictionibus tuis? An diligis proximum

Ati]

tuum? An nullo verbulo illum offendis? An

a, q

ejus miferiis compateris? An non illi irafce-

Mitin

ris ?

Tettone

i hl[c ;l

Verba S. Scriptura.

B

] OVPUS |

Qui regis Ifrael , intende.

Qui deducis ,

Il lüco

velut ovem Slofoph. (; 79.2.

Va

Fefligia ejus fecutus eff pes tueus;

Job. i;.

Cæ&um (

II.

p

Sicu? ovis ad oceiffonem ducetur , €? quaff

O "

egnus covam tondente fe obiutefcet , € non

Amül'an

aperiet os fuum. 1. 53.7.

Ti

Obmutiti , €? zon apevuzos meum. quoniam

Cïh [

tu feciféi. PÍ. 38..30.

t

Jn bec cognofcent ommes , quia difcipulimei

E

eflis , ff dile&iionem babuerztis ad imcicem.

L: n

oan. 13.3j.

? znvicem vtordetis, Cv comeditis , videte

| CO:;(Jn-cri

"hty

7 þzä invicem coufumamimi, Gal. g.1g.

Tittr

-

TAE

)

d

2

ji1

De Aftenftone 9Efu Chriffi. -

Noumi

qirlür

MEDITATIO CXXII,

Odtín

Qmitib

De Z[cenfoue 9Efu Chrif.

o y

ymuni

Ál

gf

Uó ptozrederis Divine Paftor? Itáne de-

-

feris oves tuas? Quó pregrederis aman-

qus d

tiffime Pater? Itáne deferisfilios tuos? Quó

D

progrederis invictiffime Imperator? Itáne de-

u1

feris militestuos? Quid facient miferz ovi-

cule in medioluporum ? Quid facien: filii in

ncis p

gerers

medio platearum ? Quid facient milites in

medio füorum hoftium 2

motmus

norimut

Abi Dile&emi! Defereterram hanc ingra-

tam , quz tam crudeliter te excepit.

Cor-

ovdis! At

il -

pus tuum immortale, non debet morari in

regione mortis. Corpus tuum incorrupti-

bile , non debet morari in loco corruptionis.

]

Corpus tuum impaffibile, non debet morari

n

in loco affli&tionis.

Vade Imperator invicte, mundi Domitor.

Czlum conícende, quod fanguine tuo com-

p

paráfti. Accipe poffeffionem /Regni, tibi ab

omni zternitate debiti.

Deduc tecum , ad

pl

g

honorandum triumphum tuum, vi&rices

r)

turmas. Noli curfum fiftere, donecfümmum

T

Czxli culmen attigeris.

Aícende, ut confi-

v 71.07' ;

dasin Throno Dei. /Equuin eft, ut poft tan-

tos labores quietem capias, /Équum eft , ut

íi iil

»;a/ !

i ,r-h 1

pofttantam humiliationem gloriá & honore

Coroneris.

Progredere Arca Domini , poftquam tor-

,

mentorum procellis diu fuifti agitata.

Pro-

ff

]

gre-

ay

Pars I7. Medit. CXXIIT.

gredere, utquiefcas in fümmo culmine mon-

tium Ármenix. Exurge, Domine, in Requi-

em tuam, tu, & Arca íanCtificationis tuz.

Confregifti portasinferni. Pandenobis oftia

J

cxli. Intra in palatium glorig tuz. Vade

h,

parare nobis locum. Vade, ut prz£ntes nos

try ]u

Patri tuo.

Vade, ut illi exhibeas vulnera

At

tua,

Vade , ut fis mediator nofter.

Vade,

114 ;

ut mittas nobis Spiritum fan&tum tuum.

lt

O JEfu! Quoniamin coclo jam regnas glo-

!

rl

xiofus , nullam reperio confolationem in terra.

d

Ubi eft thefaurus meus , ibi eft & cor meum.

MM

Anima meafolvi defiderat vinculis corporis;

lng]

ut poffit frui prfentia tua. Quando tandem

Tra

li

liberevadam ex hoc exilio? Quando revertar

ad Patriam , mihi optati(fimam ?-

NE

O JE(fu! Spes animarum derelictarum.

Coníolatio animarum afflictarum. Tu promi-

fifti, quod velles attrahere omnia ad teipfum,

fiexaltatus fueris à terra.

Ecce! elevatus

Nf

jam es füper omnes cxlos, adimple modó

i

promiffa tua.Eripe me ex hocmundo maligno.

Ü

Avelle me à creaturis, "Trahe me fortiter,

W Wi

quia nimis arcté cerrz adhereo. "Trahe me

i Qi

celeriter, quia tedet me porró vivere, Heu!

W

qualis vita! Heu! qualis mors!

Mi

O chara vita mea ! Da mihi, obfecro ,

[ Ub

optatam mortem, qua mihi ipfi mcriar; tibi-

| lls

que zternum vivam.

b

r

l

Yi

g

Verba

E. r

[

De adventu. Spiritus fantii.

253

Tinems

n

Verba S. Scripturz.

onis t

nolis t

E£ Dominus quidem. J Efus, poflguam ]oeus

g, V

fus eff , affiumptus eff in celum, €? ledet d dex-

fris Dei. Mcrc. 16. 19.

ates t

ss Vil

"Afcendeus inaltum captivam duxit captivi-

r Vil

tatem : dedit dona bominibus. Ephet. 4.8.

A

— Non turletur cor veffrum , vado parare vo-

i

bis locum , accipiam vos ad aueipfum , ut , ub$

minteti

um ego, €P vos fitis. Joan. 14. 1.2.& 5.

b

Ego , ff exaltatus fuero d terra,etuuia. tra-

Qu

bam ad meip[um. Joan. 12. 32.

o d

Trabe ine poff te. Cant. 1. 3.

prevt

MEDITATIO CXXIV.

ditum

Tuprm:

De adventu. Spivitás fautii.

lp

desi

NOn fuümus membra JEfu Chrifti , nifi viva-

T

mus fpiritu ejus. Spiritus JEfu eft fpiri-

tus vitz, qui nos animat. EftSpiritus Gra-

g

; foï[iw;

tiz, qui nos fan&tificat. — EftSpiritus fapien-

Traters

tiz, qui nos edocet.

Eft Spiritus amoris;

qui nos ar&ta charitatis unione conglutinat.

j IH

EftSpiritus pacis, qui nos pacificat. EftSpiri-

tus puritatis ; qui nos emundat, Eft fpiri-

Obfcfm)-

tus libertatis, qui nos & cupiditatum laqueis

Ti Ü

eximit. EftSpiritus gaudii, quinos folatur.

Eft Spiritus humilitatis ; qui nos humiliat.

Eft Spiritus obedientix ; qui nos efficit obfee

quentes.

qu

Spiri-

254

Pars HT. Medis. CXXIF.

Spiritus JESU , nos ex hominibus effecit

Deos. Ex peccatoribus juítos.

Ex infirmis

fortes.

Ex triftibus lztos-

Ex frigidis fer-

ventes, Ex iracundis maníüetos. Ex igno-

Tn

rantibus fapientes.

Ex timidis animofos.

lul

Spiritus [Efu, non defcendit in fuperbos.

m

Non quiefcit in cordibus turbulentis. Dete-

hr r

ftatur animas inquinatas. Averfàtur mentes,

vanitati deditas.

Non confentit cum carne,

|

Kom. f

l

r

cui bellum movet internecinum.

Non pote-

L

rat defcendere fuüper Apoítolos , quamdiu

(uin

fruebantur fenfibili prefentia JEfü'Chrifti,

| tlli Dv

Spiritus JEfu vivit in nobis per gratiam.

g

Moraiur per charitatem.

Kegnat per 'amo-

rem,.

la

Quiefcit per pacem. —Affligitur per

peccatum veniale, Extinguitur per mortale.

N

Amittitur per amorem mundi.

Depellitur

per amorem carnis.

O mi Deus! Quàm (uavis eft fpiritus tuus !

Quàm aufterus eft. meus!. Quàm fan&us eft

Ot q

tuus ! quàm profanus eftmeus! quàm humi-

hs

lis eft tuus! Quàm füperbus eft meus!

iuy

O fancteSpiritus! Pater pauperum, Con-

Dd

folator affli&torum. . Veni & defcende füper

ET

nos.

Veni & confolare nos.

Hiuftra nos

lumine tuo. Dirige nosfapientiátuá. Ani-

Centem

ma nos gratiá tuà. SanGhifica nos amoretuo.

l

l

Confirma nos fortitudine tua.

Penetra nos

|

fitem

)

H

unctione tua. Adopta nos Charitate tua. Pa-

| mlll'es Q

Cifica nos prefentia tua. Salva nos miferi-

Were]

cordia tua,

ag

r r('Eþ

Verba

| R D(

y,

De Santliffma Trinitate.

25j

bus t

x infrm

Veiba S, Scripturz.

ipids h

, B

Spzvitusef?, qui vivificas. Joan. 6. 64.

nl

diepleti lumt ommes Spiritu fanélo. AGt. 4.4.

ipei

Chavitas Dei diffufa eff 22 cordibus noffvis

ktisi De"

per Spiritum Jauclum ,

qui datus ef n.oäis.

j m

Rom. j. .

cum crt

$2 quis Spiritum Chriffi uon babet , bic ueu

eff ejus. Rom. 8. 9.

N

]U

|

l

Quicuuque Spiritu Dei apumtur, $i fumi

C

P Dei Rom.g. 14.

r g

Si Spivitu vivimus, Spiritu G* ambulemus.

Lt Jv

Gal. . 25.

ii

er m

MEDITATIO CXXV.

Dydit

De Santizffima Trinitate.

Ot cre

us t

T

dit homo Deos, quot diligit creatus

j Iu

ras.

Adorat Trinitatem terre , & con-

temnit Trinitatem Coeli.

s

Non zftimat , nifi

fplendidosmundihonores, Non quzrit, nifi

um, CU

iel

i

terre divitias. Non defiderat, nifi dele&atio-

"

j u

nes feníüum.

Spernit potentiam Patris.

u

n

Centemnit fapientiam Filii Defpicit boni-

tatem Spiritus fancti.

p

p

Eitne hoccredere Deum fapientem , fimur-

mures contra ejus providentíam ? Eflne hoc

i

wsmMP

eredere Deum omnipotentem, (j iramejus non

timeas ? E(ine hoc credere Deum fandum, fi

tot fceleribus eum offendas ? Eftne hoc cree

dere Deum intaminaturo, fi. voluptatibus (en-

p

íunum

l

Parvs 1II. Medit. CXXF.

li

256

füum totus inhzreas? Eftne hoc , credere

(

Deum bonum, fi illum non diligas? Eftnehoc

Afj

credere Deuminfinitze Majeftaus, fi eum non

hpel

reverenter adores ? Eftne hoc credere Deum

beneficum , fi nullas ei gratias referas :

MI

O fan&iífima Trinitas! Benedico te, Ado-

ro tc.

Amabo te in tempore & zternitate.

Gloria fit Patri, qui me creavit. Gloria fit

Filio, qui me redemit.

Gloria fit Spiritui

D

fan&o, qui me fanctificavit. Cloria fit Patri,

qui me füftentat per fuam potentiam. Gloria

fit Filio , qui me gubernat per fuam fapien-

tiam. Gloria it Spiritui fan&to, qui me fandti-

ficat perfuum amorem. Gloria fit Patri, qui

confervat meam effentiam.

Gloria fit Filio,

M

&

qui intelle&um meum illuminat. Gloria fit

[ fapier

Spiritui (an&to, qui confecrat voluntatem me-

lftflïla uj

am.

O utinam fan&liffima "Trinitas femper

W.

fit benedicta ab omnibus Angelis , & homi-

(Otpus t

nibus nunc , &insternum! Amen.,

Gmnium (

hum

.Vcrba S. Scriptura.

mlmgnm

Tüy, (

Euntesergo docete oumes gentet Daptisantes

Ti

eos in Nomiue Patris, €?. il , €? Spiritus

fan&li. Matth. a8. 19.

Tres funt, qui teflimonium dant in calo,

Pater ,. Ferbum, €. Spivitus [an&fus, & &i

Tefrax

tres um funt. 1. Joan. y. v. 7

Dchl-f(

Santlus, San&us, San&us , Dominus Deus

UT

exercituum , plena eff ompis terra glorza £jus.

Wt an[b

l, 6.35.

OW.S n

[4777

BU

; R.P.l

7

[

De luflitutione Skcro/änä?æ Eucbar. . 2$2

:, Cs

- Oumne , quod eff in smundo, concupi/centia

?Bnchs

caruis eff , €?. concupi[centia oculorum , &

[ eumm

þþef&ia vita. 1. Joan.2. 16.

dere Deut

QUs

MEDITATIO CXXVI,

tb

atertlt

Ín Forma Dialegi.

Clorà i

jt r

De Inflitutione San&liffni Sacramenti

ia ha

Eucharifiis.

, C

Aff fapiïj*

. Difcipulus.

(u9 fanu-

D

Oquar ad Dominum meum,cum fim pulvis,

i tb

& cinis;. OmiDeus, quàm admiranda

hi

eít fapientia tua! Quàm profunda funt my-

Ts

fleriatua ! Quàm profunda fünt myfteria

"du

tua

Cur nobifcum moraris in terra , càm

&l

€orpus tuum fit gloriofum ?. Nobiliffiinum

"

omnium corporum, nunquid habitare debet

in fümmo cosli folio? 'Thronus tuus eft Fir-

mamentum, Terra eft fcabellum pedum tuo-

h

^

rüm. Qur non fedem figis in Palatio Glo-:

rietux? Curinhabitaslutofam hancterram? :

n

j

Magifter.

T

Terram íncolo, ut fatisfaciam amori meo.

4*

Converfor cum homiuibus, ut fatisfaciam de-

fiderio eorum.

Verfor cum Difcipulis meis,

gt y

ut con(oler eos mea przfentia

Habito inter

Relin-

g[ofirl p

oves meas,ut eas defendam à lupis.

quo me. Ecclefiz mex, utei fim loco Vidi-

R

mæ.

Jï-'f)c Gïa/jet S. :7-

lr

Pars HHI. Medit. CXXVT.

?

258

(redete

mx. Immolo me füper Altare, uthomagium

ghran,

preftem Patri meo. — Non haberetis Religio-

nem , ni(i haberetis Sacrificium.

Antiqua

qui ce

jam funt abrogata. Solus ego fum , qui pof-

füm immolari.

Corpus meum eft in coelo ,

ficut in loco fuo naturali.

Corpus meum eít

loquu

in terra, ficut in loco Sacramentali.

Cüm

m m

defcendi in terram , celum non reliqui. Et

of

cüm ruríus afcendi in cælum , terram non de-

-

t d

ferui.

of

Difcipulus.

'instic

i Loquar adhuc femel ad Dominum meutm,

X loyr

tpuel,

cüm fim pulvis & cinis. Cur in terra nobif-

cum manens, non te oculis no(lris fpe&tabilem

exhibes? Cur te abícondis füb-fpeciebusSa-

cramentalibus , cüm amari à nobis defideres ?

| n

Omnium corda fan&tà amoris violentià ad te

Atmyre

taperes, fi te o»culis noftris manifeftares.

|Tatt j

Magifler.

[

ln &

Eco füum Deus abfconditus, mori te oportet,

ut me videas. Abícondi Divinitatem meam

k Cib';QQn

*

füb formá hominis. . Et humanitatem meam

. Pï(:i],:,t) |

texi velamine Panis.

" n;ms H

Vita tua eftftatus fidei , in quo Corpus

meum : debet effe obvelatum.

Vita tua eft

DI

ftatus meriti, in quo mens tua debet humi-

*s

liari.

Adam noncredidit verbo meo , fed cre-

du

didit verbo ferpentis.

Cxca fides reparare

"gf

debet curiofitatern ejus. Fides confecratmen-

D

tem tuam. Humiliat arrogantiam tuam.

At-

o

tolit cognitiones tuas. Subjicit te. DEO.

W. (

re-

7

: De Tuflitutione Sacrofan&e Eucbaev. 259

hom

Credere oportet, utvideas. Fides precedit

a

loriam.

Et quomodo fidem habebis, fi,

E

quod credis, non fit abíconditum?

m, qiji

JLin od

Difcipulus,

; nant

Loquar adhuc femel ad Dominum meum,

yai, (

cum fim pulvis, & cínis. Absque dubio hu-

mlqi. !

manitas tua, ut fit objedum fidei noftrz,

tan ol

zqué debeteffe abícondita , ac divinitastua?

fed cur füb forma panis? Num conveniens eft

ftatus hic Majeftati ruxe? Quantus tibi debe-

mmnti

tur honor? Quis autem condigné honorare

te poteft , hác füb figura reconditum?

a n

fydife

Maeifter.

x

gt

Sapientia mea non cffet infinita , nifi effet

od

incomprehenfibilis. Non effet admiranda, nifi

ilurts

creatt intelligentize vim longé tranícende-

ret, Sapientia fugit meridianam diei lucem,

& fe abdit in tenebris. Bonitas fugit tene-

bras, & vult palam fplendefcere, Sapientia.

Bonitas fe

riccopcïïf'

fe abícondit, quia vult fufcipi.

gtem me

prodit, quia vultamari. Deus ub forma ho-

a[em mülu

minis, eft mutatio magis obflupeícendag

u f

!

quàin homo füb fpecie panis, quàm corpus

fub formà alimenti. Nunquid manducabatur

ln [id^

j

Agnus Pafchalis ? Nunquid manducabatur

ext

q

Manna? Nunquid manducabantur facri Panes

0

(i

Propofitionis? Si manducabantur figurz , an

; repamv

non etiam veritas debebit manducari? Sacra«

[

g

mento tibi opus erat ad nutrimentum animz

gUb

tug. Qum vita tua fit Divina, opus habe-

p

Ü

2

bas

a

ld

D»

260

Pavs. II. Medit. GXXVI.

bas epulo Divino.

Ciim conftes anima , &

(

tbl

corpore, opus habebas anima mea , & eor-

ore meo: Niíi manduces carnem meam,

OM

mireteh

non habebis vitam. Omnes bhomines illa vefci

debent.

(tonizm

Neceffarium ergo erat ejusmodi ali-

mentum, quo omncs homines-ftui poffent.

u q

Tree de

Gauftus hominum multüminter fe differunt ;

ateviy

panis tamen omnibus bene fapit. Affumpfi

fpeciem panis omnibus amabilem.-.lit fine

ME

horrore manducarer.

lIt penetrarem intima

cordis tul.

Ut communicarem tibi fpiritum

meum. lt emundarem corpus tuum. Ut

lr d

mitgarem concupifcentiam tuam. — Ut fana-

rem morbos tuos.

Ut communicarem tibi

A(-rame;

puritatem meam , & dores mesas virgincas.

Qrmel

Panis eft alimentum, quod declarat effectus

hujus Sacramenti.

Volo , utomnes uniti fi-

"t |

Ti 1

tis inter vos, & habeatis cor unum, & ani-

mam unam , ficut multa tritici grana unum

t

panem conítituunt. Cupio vos in me tranf-

BI

Tueri

formare, Ego vivo propterPatrem , & qui

manducat me, &ipíe vivetpropter me.

* Wt

li J

li?

Dl*"cipulus.

^ us

O Divine Magifler ! quàm admirabilis eft

ii l

fapientiatua ? O quàm veré es Deus abfcon-

l tht

ditus. . O quisPanis! O quale Convivium!

Al Qub

O quz Meníà ! O quantum tibi füm obliga-

a

Atre

tus, quod mecum morari digneris ! Quod

hy

hanc figuram affümpferis , ut te nobis com-

Wt

municares! .Credo ; neque cupio intueri;

h

m

DW

quod credo. Fidelisappellor, & non Philo-

n T

fophus, rationes fub::ilicelj difcutiens.

Qn

p

Jl

De Aluore Chrzffi 12 SS. Eucärzriþ'ü. 261

anim, t

Quid retribuam tibi pro omnibus, quz re-

tribuifti mihi? Quoniam mecum verfaris,

Q Ed

em ftal

commorabor & ego tecum. Quoniam mei a-

sesilvdi

more te humilias , humiliabo me propter te.

Quoniam quotidie mereris propter me , mo-

jusmodiaï:ï

uoniam

riar & ego quotidie propter tc.

ii pf

TO

vivere defideras in me, ego quoque femper

in te vivam.

,

f

nr

y W

D]

Id

MEDITATIO CXXVII.

yem ia

ii r

gum, v

De Zmove 9JEfu Chrifli inSS. Euchariffie

Sacramento.

Bu

jcam 3

Acramentum hoc procedit ex amore, Sa-

; vigto

L3

cramentum hoc oblectat amorem. Sacra-

j d

mentum hoc generat amorem,

j n

Filius Dei inftituit Sacramentum hoc ex

l ( at*

amore.

Afcendit in coclum ex Juflitia, fed in

m n

terra commoratus eftex amore.

An homines

:

promeriti fuerant tantam gratiam ? Quin imà

Mf y Ml!

fe penitàs illareddiderantindignos. An com-

t

modum aliquod Chrifto in hoc Sacramento

accedit? heu! graviflimos in illo patitur con-

temptus. Amor triumphavit de Deo. Coé-

j

s o

git eum in terras defcendere, Obligat illum

j

ad commorandum nobifcum.

Detinet illum,

s

quafi captivum. Sacramentum hoc procedit

fin

€x amore. Eftitaque Sacramentum amoris.

Amor tendit ad unitatem. Hec eft finis

"N

In facra Com-

Qio

o

omnium de(ideriorum ejus.

fUClI)

jo n

munione obtinet , quidquid exoptat. In hac

,^

Qbifcum.

In hac nos vi-

eni:m TEfus fe unit n

R

3

ciffim

fens

L]

Qld

Pars HII. Medit. CXXFTI.

Dun

262

ciffim illi unimur,

In hac illo fe transformat

Tde.

in no3, & nos transformamur in ipfum.

In

fipr]A

dilismo

hac fit ille idem nobifcum ,. & nos efficimur

idem cum illo. Ex alimento, &eo, qui ali-

1 df

tur, non fit nifi una. períona. Atque bxc eft

Atyis Qj

Anima)

uniointima , qux amorem miré oblect.

Hac eft, quz Euchariftiam cfficit Sacramen-

4

um

tum amoris.

! auiiempa

tlidont

Cognitio generat amorem. Pra'fentia nutrit

amorem. Áffectio inflammat amorem.Benefi-

W. Den

ciaexcitant amorem. Anima in facra Commu-

las

nioneconfpicit Dile&um fuum.Gaudet de ejus

AOCT fe (

prafentia, Agnofcicejus affeCtionem.Cumula-

NT

tur ejus gratíis. Cor poteft refiflere odio; fe

tadica ;

non poteft re(iftere amori. Ibi reperit dile-

i NI

&um (uum. Ibi repetit delicias füas. Ibireperit

B

amoremfüum.E(t i-taqu-eSabmmentum amoris.

iNony

u igitur caufa eft, quód glaciei inftar ri-

tïlls. NOI!

geícam? linde oritur, quod tam exiguus fit

"üttne

amormeus? Cujus complexionis eft cor me

tf

um ? Quomodo (e poteft defendere. contra

W t

facra amoris incendia? Ündique circumcin-

1 poffxü

gitur amore, &nefcit, quid fit amor.

Ut

- Amor confpiciendum fcobjicit oculis meis.

- Mu

Amor percipiendum fe prebet auribus meis.

Amor guítandum fe exhibet orimeo. — Amor

fentiendum f& indalget cordimeo. Amorime

vocat.

Amor me allicit.

Amor me accen-

Hil

dit. Amor me oppugnat. Amor mihi blan-

ditur. . Amor me obligat. Amor tentat om-

Af

| fm;n) ll

nia, ut me fibi devincat. Et ego nefcio;

L

qwd fit amare.

lo

Un-

p

Uil

De amore Chriffd iu SS Eucbavifflia. 26 ;

r

Unde oritur tanta cordis mei durities , &

ipim, !

flupor? Aut quód amem creaturas. Autquód

Qs efrdt

abillis non fim avulfüs. Aut quód cor habe-

9, qii

am divifum. Autquód non fatis edomuerim

N

gt

noxias cupiditates.

& obl

Animaniea! Erisne femperingrata ? Nec

j ag

unquam Dile&o tuo cedes cor tuum ? Deus,

quifemper tecum eft, Deus, quiíe totum

fentm

tibi donat. Deus, quiíe propter te exinani-

yrem D

vit Deus, qui ope tua non indiget. Deus,

a Cone

qui beatus eftabsquete. Deus; qui tam ar-

xü(llefdöiiü

denter te diligit. Deus, qui fummo amore

m Cumi

dignus eft. Dcus , qui tanra in te contulit

xeodior*

beneficia , non poterit fibi devincire cor tu-

um?' Non poteritobtinere affecionem tuam?

, lting?

Ah! non poffum ultrà refiftere tanto amo-

ri! Non poffum ultrà eludere fanctos conatus

um

jdifart

ejus. Nolo ampliüs ex timore à facra Com-

munione me fübtrahere. Quin potius amore

) cxjguus ii

dioxe

impulfus fidenter appropinquabo. Voijo, ah!

ge m

volo me generosé pervincere , quia vivere

non poffum absqueamore. Volo frequenter

d

aol

communicare ; quia

Jj

vivere non poliqm abí-

que nutrimento.

aol

yibus

Y

^

M

yo

Verba S. Scripturz.

| Amorm-

F lfradl dixeruni ad invicem Manbu.

m

u

j

Quod /ig

wificat , quid ef boc? lgnorabant

.

r

g

eninm , qui

deffet. Quibus ait Moyfes: Iffeeff

Panis, quem Dominus dedit volis ad vefcen-

dum. Exod. x6. 16.

o

Hic

ld

R 4

Pars HI. Medit. CXXVIIT.

m

I

Hic efl Pauzs , qui de Celo defceudit, mom

fícut manducaverunt Patres vefiri thanua , &

iliapi

[camar

siortus funt.

uz 1auducat buuc Panem, vi-

cet zn eterzum.. ioan.6. 9.

timerer

D

Quis det de Cavuibus ejus , ut faturentur ?

Ob. 31.31.

findifes

Caro 1ea veré efl cibus ,

& fauguis meus

Ti

| fümmey

veró eff potus. Crui manducaf meam caruem s

€» bibit suevim fazguiuem , iu we mauet , &?

| Vil

'

LUl

ego 24 ille. |oan. 6. v. y7.

Curm dilexiffet fuas, qui eramt in tuundos in

iptm

Yinem dilexit eos. Joan..13. 13. v. 2.

l

nrdnti

| i Qum

MEDITATIO CXXVII,

tilpof

A pf

pnefo

De Säcjm Cominunioue.

filz J

Q d.

FI

lie jerufalem , nunciate dilectx mez ,'

Ttote hn

I

quia diu noctüque illam expetto ,. ejüs-

W

Q

que amore languco. '

, Cxlum deferüi ut venirem ia terram , &

Md i

W dtüderï

cor ejus lucrifacerem. Formam panis affumpfis.

ut faciliüs amarer, & (ine horrore manduca-

D

rer. Alimentum factus fui, ut me . ardtiffi-

b

ts

mé unirem ingratz huicanime. Cupioeam:

nutrire, "Cupio eam ditare thefauris gratia-

Dloily

L

rum mearum, Cur illa me contemnit: Cur

me fugit ?

W ]

thr

Filiz Jetufalem , nunciate dile&x mex,

n

4he.1utü

quia diu nodque illam expedo, ejüsque

amore langueo.

i «

fj

)

Ego

ll l

p

De Sacra Communiotte.

26f

Ti

vtl tt

Égo fum P'anis, & non venenum. Vitam

ia d

l

illi cupio elargiri, & non mortem inferre,

Duun, o

Utamarer, hanc formam affumpíi, non ut

timerer.

Ut manducarer, füb panis forma

atuntítr!

me recoodidi, non ut admirationi effem, Ut

fan&ificarem corpus ejus, carnem meam illi

donavi.

Utvivificarem animam ejus, Spiri-

tptit Wi

tum meum illi donavi.

Lt eam unirem Di-

1 611"1(?'25

AUf y (

vinitati mez , humanitatem meam illi do-

navi.

T

Sapientiffimus cüm fim, non fcio , quid

priftantius, illi poffim donare.

Opulentiffi«

12'

mus cum fim , non habeo, quod exccllenti-

us ilii poffim donare. Potentiilimus cum fim;

I

non poffum illi nobilius quid donare. Curer-

go mefugit? Cur ergo me timec ?

Filie Jerufalem , nunciate Dilectz mez;

quia diu noCtüque illam exípecto ,. ejüsque

g&z mFæ!

amore lanoueo.

[o]

, Qf

Ut convivium

hoc illi pararem, fümptus

profudi infinitos.

Nullis impen(is .peperci,

atamy &

ut defideria illius plené fatiarem. — Corpus

T

meumilli propono manducandum.Sanguinem

meum illi offero bibendum.

Cumulo illam

T

gratiis meis.

Dito illam meritis meis.

Ke-

Quot?

pleo illam virtutibus meis.

j p

-Omnes homines invito ad Convivium

"d (

meum. JEgros, ut fanentur. Debiles, ut

roborentur. Czcos, ut illuminentur. Tri-

i [

ftes , ut folatiis recreentur. Peccatores, ut

j ciüsqüö *

fan&ificentur. Quz ergo eft. caufa timendi ?

Non expofco finem hujus Sacramenti , velut

medium neceffarium ad hoc Sacramentum.

Filia

K j

2366

Pars HI. Medis. CXXPUIH.

£

Filiz Jerufalem , nunciate Dile&z: mez,;

lat f

AImort

quia diu no&üque illam exfpecto, ejusque

amore langueo.

direi

Acce

Nunciate illi , quód fame fit peritura, nifi

t om

Panem hunc manducaverit. Quàód gratiarum

WMandoc

donis fit deftituenda,: nif(i Convivio meo ac-

um tes

cubuerit. Quód non fit habitura robur. Quód

non fithabitura fanitatem. Quód non fit habi-

| t

tura vitam. Quod non fit habitura folatium.

; tinten

Quod vehementer fit tentanda. — Quod ten-

tationi fit fuccubitura.

Quod, fi recufaverit

venire, epulas meas non fit deguftatura, nec

in vita, nec in morte.

Nec in coelo , nec in

| Dj

terra.

Quod inilliuslocum advocaturusfim

"st

€zcos ,. & claudos.

Quod contemnat me,

cüm venerari me deberet.

fhim

Quod aflligat me,

UT

cüm folari me deberet. Quod offendat me ;

cüm deberet me oblectare.

Qn 6 |

H

O Panis Angelorum, qui de coelo decen-

LOT

difti! Audebóne fufciperete intra cor meum?

DA LUC.

Poffümne terecipere; prob&,incelligcns, quis

Àt.

fimego? Poffümne terejicere , probe intel-

( qty

ligens , quis fistu? Poflümne huic Convivio

14. 14.

appropinquare , confcius fan&kitatis tuz ?

hn

poífámne inde recedere , conícius necellita-

tis mez?

2l

O divine Amator ! qui nos invitasad nup-

tias tuas , & qui nos tam amanter invites.

Indue vefte nuptiali me prodigum pocniten-

tem. Non equidem mereot hunc honorem.

Indignus füm hác gratiá : at agnitio humili-

tatis mez füpplebit cefectum fandtitatis mez.

'Tu ita vis.

'[u itadefideras.

Tu hocimpe-

ras. 'Tu hoc przcipis. Comminaris mihi

iram

p

"

TII

De Sacva Communtone.

267

?

ede mtt

iram tuam , fi nolim te recipere, Satiüs e&;'

0, Qu

amori obfequi, quàm timori. Praítat obe-

dire invitanti , quàm fibi plüs aequo diffidere.

tituto, n

Accedam ergo cum reverentia. Recipiam

te cum fiducia. Ample&ar te cum amore.

1 gratiamm

VIO tD d

i«Manducabo te cum latitia.. Gratiastibi agam

"um temeritudine. Loquar tibi cum liberta-

ju. Qui

te. Serviam tibi cum fidelitate.

Benedicant

;on f

te in tempore, & sternitate, Amen.

ra o

de [u]

fecurt

Verba S. Scriptura.

daturay N

j i

Defiderio defídevavi boc. Fafcha manducave

catanss

voliscum , antequam patiar. Luc. 22. 15.

oradt D

Quimanducat meam caruem, & bibit meum

ag

Janguimem, im me manet , C? ego im illo.

n I

Joan. 6. $7.

Homo quid

a fecit catiata tagnan, 85" ve-

d

eavit multos, C? ceperunt frmul otmnes excufa-

i

g o

f£/|. Luc. 14. 16.

Dico volis , quód nemo virorum illorum ,

qen u

j n

qui vocati fugt , gullabit cenam meari, Luc.

14. 24.

Conri

j u

Pauperes ac

deliles, €? cecos €? claudos.

introduc buc.

j necell(!ïï'

Compelle intrave. Luc. 14.

21.

ggatt

l nVlIïï'

(l [

houOWm'

j hum

n

n

MEDI

gcina

W

j

268

D]

Pm IH. Medit. CXX'IX.

l

MEDITATIO CXXIX,

]i

Oratio ad Dominum noftrum

I]Efuüm Chriftum.

Tís

ti?

Que þ02$ ufüi effé pro Gvatiarum Aione

a

of Jacram. Communzzouem.

| tiheri

L

A

Nima JEfu fanGifica me. Sanguis JEfu la-

Vulne-

iil

vame. Paffio JEfu conforta me.

| mnibus

ra JEfu fanate me.

Cor ]Eíu recipe me.

| nj [p

Spiritus JEfü anima me. Bonitas JEfu recon-

tunfecra

cilia mé. Pulchritudo ]Éfu attraheme. Hu-

militas JEíü deprime me. Manfuetudo JEfu

Nem

mitiga me. Pax JEfü pacifica me. Amor JE-

fiom,

fü inflamuna.me. Regnum JEfu veni in me.

tll et)

Gratia JEfu reple mc. Mifericordia JE(u falva

Tsni

me. Sandiitas JEfu confecra me, Puritas JE-

fü emunda me.

Crux JEfu fuftenta me.

Wyei

tf

Clavi JEfu configite me. Spinz JEfu coronate

Wl q

me. Fel JEfu inebria me.

Os JE(ü benedic

Ti u

me , in vita & in merte, intempore, & in

&ternitate, ÀAmen.

J

t

Oportet cuizlibet Verfui inbereve , €? . [ua-.

E

viis expendere illum , quo muagis auimus a

! PCinxl',

A

pios affe&us commovetur.

| Ii?:) i

]

| g

| ancrt

MEDI-

—

XI

De Devotioneerga B Firg. Mariaw. 269

U

MEDITATIO CXXX.

De Devotiose evga S. Firg. Mariam.

nolnum

U

T fis filius Dei , oportet te effe &lium Ma-

rie. Heceft Mater omnium jüftorum.

m A

Hac eft Advocata omnium peccatarum. Hzc

l)

eft Regina omnium Predeítinstorum. Hec

illos genuit in monte Calvariz. Dati fünt ipfi

js Ed

in filios "ad pedem crucis, Ipfa vitam dedit

1 Vllinf'

omnibus hominibus, dando vitam Deo ho-

eipe n

mini. lpfa cooperata eft in falueem omnium;

Ef Qu*

confecrando illum Patri fuo.

qUA h

Nemo poteít accedere ad Patrem, nifi per

Amt»

Filium.

Nemo poteft accedere ad Filium ,

ni(i pet Matrem: Pater nihil denegat Filio fuo.

ff da

Filius nihil denegat Matri fue.. Non falvabor,

us

nifi per merita Filii. Non falvabor, nifi per

ea o

interceffionem Matris.

Filius eft Mediator

u

nofter apud Patrem. Mater eft Mediatrix no-

ftra apud Filium.

à b

" g

]Efus eft Caput Ecclefize, Maria eft Collum.

JEtus eft fons gratiarum,Maria eft concha.]E-

fus eft fol mundi.

Meria eftluna, Nihil pro-

l]

,Wt

J

ducitur in operibus nature , nifi per Solem;

j ^

& Lunam. Nihil producitur in operibus gra-

tiz, nifi per JEfüm & Mariam. Luna reci-

pit omnia à Sole, & concurrit ad generatio-

nem rerum. Maria recipit omnia à JE(u , &

confert ad fanctificationem animarum.

O fancta

yp

270

Pirs I Medit. CXXX.-

l

fndl

O fan&a Mater Dei! Nuncdemum incipio

refpirare, quoniam à te depender falus mea.

pim or

Filius tuus eftSalvator meus; fedidem pari-

ipfdicit:

ter eftJudex meus. Bonitas ejusanimiat me?

li

fed luítitia ejus terret me.

Sum equidem

Maria

T ady

multorg criminum reus, nec audeo coram

ipfo comparere. At tu, chariffima Mater

| 0 &t

|Miner

mea ,nil habes , quod timorem mthí incutiat,

Tues MaterGratig, & non Juítitis. ldeo

L

effe&a es Mater, ut pigneres nobis Salvato-

| üpotr

xem.

Mater Dei non effes, fi nulli fuiffent

? n'ma |

O Mater! volo effe filius tuus;

| d:atis.e,'['

peccatores.

utíim filius Dei.

Volo effe fervus tuus ; ut

| ivolabi

fim fervus Dei.

At on

6&[*&3, qw

Wltg,

Verba S. Scriptura.

QU (unt

Dicit Matvi fue : Muher ecce Filzus tuus:

t

deinde dicit Difcipulo : Ecce Mater tua.Jjoan.

(s [

19.26. & 27.

Jf

Ex jilla bova accepit eam Difcipalus in fua.

Joan. 19. 27.

B

lim,

In Jacob inbabita, €? in Ifraél bereditare;

i

€» i eleilis ineis mitte vadices. Eccli. 24

Tn,

13.

Üf

Q

4 üe Wroenevit, iuoeniet vitamy €? bau:

QUi

viet Jalutem à Domiuo.. . Pxov. 8.35-

(htio li

j H[ämg

MEDITATIO CXXXI.

"m

Quj

JDe Conceptione ln)ii;nculata B.F. MARLE.

n ts j

E

Elix eft Maria, quód concepta fuerit fine

Pt

i Q

?

peccato. Felicior eft Maria, quód nullum

lgl

unquam.peccatum commiferit. Magna -

ra

p

j

]

M

De Concept. Immacuf. B F.Marie. ayi

um ii

ftra eíft infclicitas, quod contraxerimus cul-

tfalüsme

pam originalem. Sedlongé major eft noftra

hm pd

infelicitas, quod commiferimus peccata actua-

mimat n

lia -

p eidia

Maria licét nunquam peccaverit, multa ta-

dep CO

men advería fuftinuit. Ego indefinenter pec-

üma Mutt

co, & tamen vel minimum quid patirecufo,

hiincut

Maria erat infons , & tamen traCtata fuit, ut

i, Ht

rea. Ego fum multorum criminum reus , &

5 LU

cupio tractari ut infons.

Prima gratia Mariz eft fundamentum feli-

]i if

flias (5

citatis.ejus. Cooperata fuit gratiz fidelitate

inviolabilitoto vite fuz curíu.

s; t

Sunt quae

dam gratiz in hac vita à Deo nobis communie

catz, quz funt principium otnnis felicitatis

noftre. Suntqusdam peccata in hac vita,

h

quz funt principium omnis infelicitatis no-

filiMr

firz.

u

Cooperare omnibus gratiis. Evita omnia

peccata. Magnoperecaveilla, quz aliis effe

i ij

poffunt offendiculu. Hzc fünt peccata pe-

ftifera, quz fe diffunduntinalios. Hzc fünt

j

peccatacontagiofa, qua corrumpunt natue

ram.

O fan&a Mater Dei! quàm pulchra es,

p

» Mi

il

quàm pura es! Et macula non eít inte, Con-

ceptio mea , cüm non fit Immaculata, effice,

ut vita mea fitimmaculata, Si contraxi pec-

Xl

catum originale, fac, ut evitem peccatum

rX[

actuale. O utinam Filius tuus in morte mea

intuens animam meam , dicere poffet . Tota

ynm

pulchra es amica mea, & macula non eft

[üen[ M

W ,

in'te!

n

NVerba

j

jn

l

I

472

Pavs HII. Medit. CXXXII.

Wmia (p

icm,

Verba S. Scriptura.

Vade in

fmmai

Geuerationenm ejus, qui enarrabit 2 1 y3.

atmanibu

tAt

. Tota pulchra es amica sueay C macula mon

| Dunine ,

efl in te. Cant. 4. 7.

| mioviden

Dorinus poffedit sue ia initio viarum fua-

pl ant

vrum. Prov. 8.22.

nead re

Opus grande eff : negue enim bomini prapa-

Yebs t

vatur babitatio , féd Deo. 2.Paral.29. 1.

hpios

* Domum tuam decet fautiitudo , Donine in

" cemt

longitudinem dierum. Píalm. 92. y.

Mram, q

of F

MEDITATIO CXXXIL

of

^

T 0ntend

De APurz']ïmfiom B. F. Marie.

W !

uttate i

Aria eft Mater Dci; & tamen videri vult

M

effe tantüm Mater hominis, Quanta hu-

'

O Mite

militas! Maria eft fplendida inftarfolis, & ta-

l'ïï"! fettat

T

men ut purificaretur, venit in templum.

Quanta puritas! Maria non eft fübje&ta Jegi ,

MO

; £ chpue

& tamen fpontc feilli fübmittit. Quanta obe-

dientia! Maria non habet nifi unicum Fili-

PUï, dcbe»

105 m

um, eümque fibi chariffimum , & hunc l-

charitas !

wm;quod

crificat Deo in templo. Quanta

lmitare has Mariz virtutes.

Efto humilis

Ht

Oltfy

€orde, ficut illa.

Efto purus corpore ,

anima , ficut illa. Efto prompté obediens fi-

'al'lmm l

O£er Deo;

fnil[e t

cutilla, Efto liberalis, ficut illa.

quidquid 'habes chariffimum.

Sacrifica illi

Uïnüil, u:

partus tuos , cogitationes tuas, defideria tua»

pïïmïban

em-

DRRT

L. (

J

De Pavificatione D. F. Maric.

273

omnia opera tua, Donailli cor tuum, cor

unicum, cor primogenitum.

Q

Vade in templum, ficut Simeon. Recipe JE-

fum non intra brachia tua, fed intra cor tuum

jii? g

Cane cum illo hoc

ex manibus Sacerdotis,

amoris Canticum:Nunc dimittis fervutn tuum

"n

Domine , (ecundüm verbum tuum in pace:

uia videruntoculi mei falutare tuum , quod

vitunjo

paraíli ante faciem omnium populorum, lu-

men ad revelationem gentium, & gloriam

n p

plebis tug Ifraél.

3451

In pace vives, (inon de(ideres,nift JEfam.

Dunitr

In pace morieris, (i non ames, nii JEfum. Ora

Mariam, uttefuüfcipiat intra brachia fua; z

te offerat Filio fuoin fine vitz tuz.

NI

Pracftabit illa tibi maternum hoc obíequium,

Si contendss effe Filius ejus. Si (is bumilis, fi-

$i ardeas

Á

cut illa,

Si (is caftus, ficut illa.

Charitate , ficut illa.

ii

O Mater Dei ! ne dedignare effe Mater mi-

[n manus tuas commendo

