Ergo non ni(i nomine,

qu f

effata Evangelii.

Lal

Chriftianus eít ; corde autem eft infidelis. Dze-

mones credunt Deum, & conuemifcunt,

inpit

YU

Sed non credunt in Deum , quia non faciunt

voluntatem ejus.

Amator mundi credit

Sathan

Deum, fed non credit in. Deum,

credit, & contremifcit. Amator mundi cre«

dit, & illudit.

Deterior ergo eft daemone,

þd;uin

Quicunque eft amicus fzculi hujus, inimi-

ft ff

cum Dei fe profitetur.

E(tne hoc effe fide-

lem Regi fuo , amare hofítes ejus ?

wfpæm'

Fugiendus e(t mundus. Societas ejus peri«

E

culofaeft, Neque in cà quis poteft fecuré

vivere, Mundus eít mare plenum fcopulis,

u

Mundus judicatus eft. Mundus condemna-

tus eft.. Mundus malediétus eft. Mundus

excommunicatus eft, His expen(is, poterís-

W

ne adhuc commercium haberecum mundo ?

Satiüs eft , odio haberiab impiis, quàm amari.

Si muudo adhzreas, morieris in peccato tuo.

m u

Cur vis diligere mundum? Anille te crea-

vit? An ille te redemit? Anilletefalvabit?

y, "

. ?

JEfus dicit,fe non effe de hoc mundo: Et tu

f

dicis , te effe de hoc mundo. . Er

Diícipulus JE(u Chrifti,

go non es

v

AÀn non renuntiáíti mundo, quando fuifti

baptizatus ? Renuntiáfti fillaci mundo, ante-

Et nunc eum

quam haberes ufum rationis.

adoras, cüm polles ufa rationis, Renuntiá»

1

u

VT

42

m; L. Medit. XXIF.

fti illi, antequam utereris libertate; & modó

cum plená libertate eum diligis, — Certé (i in

primo mundi ingreffu ufum rationis habuif-

fes, utique baptizari recusáffes,

O TESU! Quot mundus cultores habet, &

quàm paucos tu numeras tuo addi&tos obfe.

N

quio! Decipit mundus omnes homíines , &

f

omnes illi ferviunt, 'Tu neminem decipis ;

Ti

nec tamen quisquam tibi obedit,

b

O mi Deus ! Ego Chri(lianus fum, Fides

D

me docet contemnere mundum, & non ado-

firi

rare, Malo effe parvus cum humili JESU,

quàm effe magnus cüm mundo ambitiofo.

ll

Malo plorare cum JESU afflidto, quàm gau-

AW

dere cum mundo deliciofo, Malo carere o:n-

nibus cum paupere JESU, quàm poflidere

W

emnia cum mundo fcelerato.

[

Q

Verba. S. Scripturz.

ln

Pa munde à fcaudalis ! Matth. 18. 17.

W

Ego non fum de boc mundo. Joan. 8.23.

li

[

INunc 2udicium eff mundi. Joan. 12. 31.

Non pro mundo vogo. Joan. 17. 9.

Pl

Confidite , ego vici mundum. Joan. 16.33.

334

Qui diligit mundum, Cbaritas Patris uon

tü

Ti

eff ia eo. 1. Joan. z. 1f.

Quicungue voluerit amicus effé [eculi bujus,

fe

inimicus Dei conffituitur. Jac. 4. 4.

f

f

MEDI-

m,;

De parvo uumero EleClorum.,

4$

lml

tf

MEDITATIO XXV.

lo

De parvo numero Elecorum.

hobend

Uando diluvium inundavit univerfam

m

terram , non nifi o&o homines in arca

ines , d

falvati fünt.

E fexcentis millibus armato-

m

rum non ni(i duo Jordanem tran(ierunt,

Agii undique frumento feminati vix quarta

v Fits

pars fructus reddit. Ex multis, qui in ftadio

nonade

currunt , non nifi unus accipit bravium,

Via inferni lata eít, & plurimi hominum

| JESU!

illam tenent.

&

Voitilt

Via Paradifi arcta. eft ,

auci eam inveniunt,

If pr

Deus omnes homines vult falvos fieri,

Q[Q Quv

neque unquam illos deferit, ni(i ipfe priüs

yliie

deferatur, Nemini denegat fuam gratiam,

Cur ergo tam pauci falvantur ?

Quia natura noílra corrupta eft. Quia

femper tendit ad infima. Quia nullanaturz

infertur violentia, Quia delectationibus fen-

n

füum frena laxantur.

Quia dolofa mundi

] 3'2;'

axiomata adorantur.

Quia non agitur pce-

Ljb

nitentia, Aut quia non agitur debito, quo

ib

agendaeft, modo. Quia feró nimisinchoa-

tur,

Quia differtur ad extremum vitz ter-

yri

minum , quando viribus jam deficientibus ,

fcelera patrari ultrà noo poffunt,

ji Muh

Deus contemnit morientes, qui eum con-

tempsére viventes. Dzmon retinet morien-

tes, quos poffedit viventes,

Raró in feneCtuteexuuntur pravihabicus

in juventute contrati. Plerique fecum de-

y

unt

44

Pars Z. Medit. XXF.

ferunt ad fepulchrum vitia primz fuse ertatis,

Penetrantintima ofium , & cum impio füb

cineribus dormiunt,

O mi Deus! an falvuserb, an damnatus?

Sifalvandus fim , id fiet ex gratia tua. . Si

EX

damnandus fim , id accidet ex culpa mea.

Nihil enim mihi deeít ad confequendam falu-

Ti

tem,

Quid feciffe optabo moriturus?

li

Quanta poenitudo me torquebit in inferno?

Q

An longum nimis eft modicum temptus, quo

me prxparem ad zternitatem ?

qu

Ql

Hs

Verba S. Scripture.

lum

pllsl

Intvate per. anguflam portam: quia late

]

porta €? [patiofa via eff , que ducitad per-

q

ditionem, C? multi fugt, qui iutraut pev

eam. | Quim angufta porta , €» ar&a via eff,

Ire

b

qua ducit advitam ! Et pauci funt, qui inve-

R

niuzt eam. Matth. 7. 13.

Contendite intrare per amguflam portatm.

[

qu

Ile. 13. 24.

a

Multi fust vocati , pauci verà ele&tz, Matth.

20.16.

D

Perditio tua ex te Ifvasl : tantummodo in

Bto

gne auxilium tuum. Oleg 13.9.

Quid eff , quod dehui ultrd facere viuea

li

Bat

fué? , E? non feci ei? 1. g. 4.

us

Qffa ejus. implebuntur vitiis adolefcentie

ejus , G cum eo z pulvere dormieut. Job.

lh

;00 I1Ie

Viy

£s

Me-

Üüm

P

: De malo Exemplo.

4

at

pl

"MEDITATIO XXVI.

nator

»De Scaudalo, aut malo Exemplo.

o d

?Xemplum pravum , eít peffimus mapi-

n ma,

fter, Docet malum illos, qui id igno-

m ld

jrris!

rant. Perfuadet peccatum illis ; qui id ex-

horrefcunt, Expeditum efficit (celus illis;

nfemo?

qui id formidant.

Vitium commendarillis,

L5 quo

quiid odio habent,

Grandibus illudprzdi-

Inculcat illud , ut

cat, velut honorificum.

neceffarium, parvis. Suadet illud , ut lici-

tum , bonis,

Reddit illud acceptabile im-

"

piis.

Pro

flipatz vitz peccator plus mali cfficit,

üpt

quàm. fanGiffimus. quisque . boni. praítet.

qut p

Exemp'um pravum plures damnat , quàm

juiu

ab omnibus facris Oratoribus ad. falutem

gui n

perdu&i fuerint,

lgnorantia eft pars innocentie, Vix un-

quam quis malum patraret, nifi id ab aliis

parmh

patrari confpiceret.

Erubefcit quis effe bo-

at

nus , quando verfatur inter malos.

Non nifi que perfe&ta & abfoluta funt,

Oportet effe exqui-

producunt fibi (imilia.

fité fceleratum, ut quis alios pervertat. Vule«

/ »yi]]!l

gate nequitie homo eft quidam Anti-Chri-

flus. . Eít magifteriniquitacis. Eft corruptor

Wliil

innocentiz, Eft peftis bonorum morum. Eft

; h

vicarius daemonis. . Eft executor voluntatis

ejus.

Manifeflz improbitatis bomo evertit impe-

rium JEfuChrifli, Extendit regnum Lucife-

y

Ti

46

Pars L. Medit. XXFT.

ri; füb cujus vexillo militat, Ad cujus eaítra

Trucidat innocentiam.

plurimos adducit.

Damnat animas fratrum füorum, — Tot fce-

/

lera committit, quot ab aliis ejüs hortatu,

aut exemplo pattantür. Tot ex caufis dam«

(

qi

nabitur, quot ille homibes damnavir,

'T'ot

IU

gehenng patietur incendia ; quot animas

ij

eó precipitavit.

y

O anima protervé fcelerata! Quid [ESUS

p

in tecommifit , ut eum perfequaris? Quid

D]

roximus tuus mali tibiintulit; uteum orco

!If

tranícribas? Antu ideo nequam es, quia ipfe

[/

bonus eft? An ideo malum illi machinaris,

UuT

quia innocens eft? Àn non fat multa crimina

accumuláfti , ut aliorum quoque fceletibus

te velis onerare ? Quam quietem habebis in

inferno, ubi tot habebis carnifices, quot pet*

li

fimis exemplis tuis eó deturbafti.

O miDeus! Ignofce mihi propria peccata

Nu

mea, neque imbuta mihi crimina aliorum.

Ha&enus tyrannus fui.

Sed deinceps mat-

Wt

tyr ero. Vixi hactenus inftar dezmonis. Vi-

N

vam deinceps inftar Angeli. Unicé hactenus

Wi

Laborabo

d

laboravi, ut perderem animas.

deinceps toris viribus, utillasfalvem. Non

Qu

.ero unquam de falute meá fecurus, nifi tot

Ti

falvem animas, quot anté damnavi.

Non

Tnjt

fum natus tantüm propter meipfum. Proxi-

li

.mo etiam meoobftri&us füm, Vita mea noa

bus [

eít neceffaria nifi mihi, Atfamade mebona;

Qty

—

sliis quequeeft neceffaria, Mihi debeo pudi-

t

-

citiam.

Sed ingenuum pudorem ac vete-

Ttg.

Vünd

€eundiam debec toti mundo.

Vcrg

M

D

De Penitemtia exteviori.

417

T

Verba $. Scripture,

Ventuf

Totke

F mundo à fcand/llz's! Matth. 18. T.

hortd

( d

Qui [candalisaverit umum de pufrlis 1f/is ,

qui 1n me creduut , expedit ei, ut jitfp:izd(l-

n TV

TT

tur mola afinaria in collo ejus €? demergatur

in profuudum mavis. Matth. 18. 6.

$i [caudalizsurverit te mmanus tua , abcinde

[EG

am: bonum eft tibi, delilem introire invi-

? Qi

tam; quim duas manus. babentem ire in ge-

Til

bennamy in ignem inextinguibilem. Matc.9.42.

T

Fa illi, per quem [candalum venit ! Luc.

jitsy

17. l.

m

T

M kEDITATI O XXVII.

j

De Peuitentia exteriori , &' Mortificatione.

uf

hil magis alteri eft unitum , quàm ani-

l pCCW

NI

aliont

1na corpori, Nihi! minüs alteri eft uni-

tum, quàm anima corpori.

Quando unum

T

s

J

.V

progreditur , alcerum reirogreditur. Quando

j

unum afcendit, alterum deícendit.

Quan-

du

abOH

do cnum eít fanum, alterum e(t egrum.

Quando unum eít robuftum, alterum cft in-

firmum. . Non füm homo, (i obediam indo-

niit

mitis cupiditatibus meis. Non fum Chriftia-

l.

M

p

nus ; nifi bellum moveam pravis affe&tioni-

l

bus meis,

Non fum peenitens, nif(i acriter

n

g

In-

comprimam erumpentes animi motus,

ncbonfl

certus fum , utrüm remiffa mihi fintpeccata

« [

mea,

Incertus fum,; utrüm paena mihi fit

C «

non

€ondonata. Incertus fum, uchm Deus

s

H

Ro

48

Pavs L. Midit, XXFIH

me (it caftigaturus afflidiione fpiritüs, In-

A

certus füm , utrüm Deus menon fit punitu-

fu.

rus poená corporis, Si mihi parcam , Deus

!

tlitt

mihi non parcet, $i fponte me caftigem,

Deus me non puniet.

Si me odio habeam,

NI

Deus me amabit.

Si me amam , Deus odio

n

me habebit- -

?

Caftigabo deinceps corpus meum

predeftinatus. Oppugnabo hunc inimic:m

Dei, ut merear coronari.

Mortificabo fen-

füs meos , ut vivam vitá fpiritüs. — Crucifi-

gar cum JESU, ut refufciter cum JESU, A-

l

verfabor corpus meum, ni(i plagas habeat,

avel

ut corpus JESU. — Quiaipfe horreo me affli-

t )

gere; libens tolerabo plagas, à Dee mihi in-

Sp

fligendas.

Anima Chriftiana! Effice: é corpore tuo

Tis (

victiriam viventem, & morientem. Coérce

puse

perturbationes tuas, fenfus tuos , de(ideria

d gla

tua. Afflige te in omni tempore , in omni

loco, in omnibus rebus.

Ponis fponte füf-

Tsl

fceptis fubige corpus cum moderatione &

&

prudentia,

Dona Deo carnem tuam, & ille.

tibi donabit Spiritum füum,

^

prol

Tn.

Curam habe exteriorum , &illi curz erunt

fitin

interiora cua.

Fac, quod facile tibi accidit,

& ille preftabit, quod arduum tibieft, Pro-

q

gredere , dum potes ; & ille te portabit;

Crifi

cüm progredi ultrà non poteris.

uf

Tib

Verba S. Scripture.

Q

Caro concupifcit adversüs Spiritum , €

liobis |

Spiritus adversis caruem. Gal. $. 17.

£

X di

(

D

JDe Excelleutia mortzficationis.

49

t

Qui iu carme fumt, Deo placere mon pof-

tpuih

þnt- Rom. 8h 8.

m, D

Qui Chráfii funt , carnem fuam crucifixe-

al

vunt cum vitiis , & concupi[centiis. Gal. y.24»

hobaty

Si fecundim cavuem vixeritis y suorzemini.

1

Jeusod

Rom. 8. 13.

,

y itit

MEDITATIO XXyVIH .

iticun

C4bo f

JJe. Excellentia Movtiftcatzomis.

Crit

Uid eft Mortificatio ? Eft mors amoris

J

.que vitsm tollit fceleratam. Quz

habeag-

avellit animam à fenfibus. Quse eam fepa-

W

rat À fuo corpore, Quz illi tribuit vitam

qibi

Spiritus,

Quid eft mortificatio ? Eft facrificiumamo-

Qre u)

ris. Cujus Sacerdos eft Spiritus fan&tus. Cor-

, Q

pus eft victima.

Cor eft Altáre, Tribulatio

iiiei

eft gladius. Amoreftignis. Gloriaeft fructus.

j qi

Quid eft mortificatio. Eft martyrium amo-

ris finecrimine , & fine tyranno. Minüs cru-

pcntc Ól

ation

entum , quam martyrium fidei, fed magis

m»&'!

prolixum, & magis moleftum ; tnagis libe-

rum, & magis voluntarium ; magis honori-

ficum , & magis innocens; magis tediofüm;

& magis conftans.

(,

Quid eft morrificatio ? Eft continuatio Sa-

crificit JESU, quo completur id, quod deeft

paffioni ejus. — Qua corpora noftra efficit

membra ejus,

Quz nos animat Spiritu ejus.

Quz nos participes efficitdolorum ejus. Quze

nobis metetur thefaurum gratiz ejus, Qusge

!Wg

nos difponit ad thronum Gloriz ejus.

D

O uti-

17' W

&. P. Graffit, $. 3.

$o

Pars F. Medit. XXIX.

O utinam moriar morte juftorum, ut vi-

(tr

vam vità juftorum! O utinam evadam vi-

r

&im; amoris, ut moriar morte amgris !

(iny

p

m t

Verba S. Scripturee.

t !)

Olfeero 2os, Frvatres ,. per suifericordiam

lu

dnini

Dei , ut exbilebatis corpora veffra bofliam vi-

gentem , fantlam , Deo placentem. Rom.t12.1.

CO

uotidie szioriov. 1. Cor. 15. 5 t.

DI

Cbriffo confixus fum. Cruci. Gal. 2. 19.

b

"ddimpleo ea , qua defunt pa[ffonum Cbrzffis

fs

lt5 de

in carme sted , pro corpore ejus, quod eff Ec-

elefra, Col. 1. 24.

C

Quere

Si Spivitu fatía caruis mortilicaveritis , vi-

w:ti:. RO"I. 8. 13.

de,u

Dife

[

li f

MEDITATIO XXIX.

f

l

Ui

De utilitate , La ueceffitate Teutationum.

OE

hi

Anet

Onum purificatur à malo. Furentium ven-

B

torum turbo corroborat arbores. Ventus

M

fsgregat à tritico paleas.

Ignis excoquit au-

Wt

rum,.

Nix terram calore fovet.

Pugna pro-

bat virtutem. Infirmitas confervat humilíta-

lls

tatem. Nihil elt;

Wt The

tem, "Tentatio auget chari

cui non aliud adverfetur.

Bellum producit

Cltuun

&

pacem. Omnia fübfiftunt per oppofitionem.

Nunquam falvus eris; niíi per tentationem.

& Te,

Nifi tenterís, non es przdeftinatus. — Nift

pugnes, non coronabaeris.

mfi impugneris,

jam deviétus es.

Cer-

De utilitate Tentationum,

f1

m W [

Certamen hoc moleftum quidem eft ; fed

valim v

neceffaríum. Exercitium prebet virtuti tuz.

i

Compsrattibi coronas, Id, quod animat re-

pugnantem conatum tuum, coronabit patien-

tiam tuam.

Seníus nihi

] nocet ; ubi animus

non przítat confenfum.

friara

Deus tecum eft, quid times ? Fortior eg

Aifums

inimico tuo.

Non poteít te vincere , nifi vo-

od

lentem. Non pote(t te mordere, nifi fponte

appropinquantem.,

-

Principiis obfta ; & follicité obferva tenta-

v

tionis initia,

Ora Deum affidue.

Occafio-

nlb

nes devita, Fortiter infifte tuis propofitis.

Confilium pete in tuis dubiis. Auxilium

aritiyi

quzre in tuis certaminibus. . Czlum confcen-

de, utvideasthronum tibi vincenti paratum-

Defcende in infernum , ut confideres locum

tibi füccumbenti deftinatum.

y

Forté ab hac pugná pendet falus tua, Ex

hoc momento pendet zternitas tua. Ex hac

j

vicoria pendet vita tus. Ex hac tentatione

pendet pradeftinatio tua.-

ii

O JEfu! mi Rex! pugno propterte, & co-

ram te. Tu es fpeGtator laborum meorum,

'Tu es

s

teftis infirmitatum mearum. Non fü-

Pu n

n

ftine

; Ut tuus fim proditor.

ut me

Non permitte,

t huml]l

pcrdam, Exurge Domine Deus exer-

]i

s

cituu

m.

pmd"[*

Veni extempló in auxilium meum. Defen-

po

[

i

de

me contra hofítes tuos.

Difüpa illos; qui

u

ederunt,

la[[ls.

g

av

D a

s

$2

Pars 1. Medit. XXX.

Of

8j

Verba S. Scriptura.

Tine|

Qui non eff teutatus , quid [cit? Ecdi.

Dhea

confe

34- 9-

.

In igue probetur. aurwm , & avgeutum

.

NT

bomites veró veceptibiles a. camino buinila-

fuamg

tiomis. Eccli. 2. 5.

enh

vt

Ümue gaudium exiffimate, fratres mel, cim

$n tentationes varias itciderztis. Jac. 1. 2.

ept

diit

Iu paucis vexati , m tuultis bene difpouen-

&ur, Sap. 3. 5*

qui,

ftaye

MEDITATIO XXX.

ioe

[

]U

n

JDe Caufis nojmrum Tenutationutue

tàr,

C&, li

U funt caufiz mearum tentationum ?

Quia arrogans es, & füperb

us, Aut

of

TOl C

i

quia non ferió cu(todis fenfus tuos. Aut quia

non evitas occafiones. Aut quia contraxi(ti

Ts

Tn

pravos habitus. Aut quia non vivis ordinate,

I

Aut quia deferuifti vocationem tuam. Aut

quia cor tuum creaturis adhzret. Aut quia

l T

m

non fatis es occupatus.

Quia homo es. Quia Chriftianus es.

Quia

uf

Téqm

defideras felicitatem confequi,

L

Cur dzmen me tentat ? Qui

a odit imagi-

nj

nem Dei.

et homini.

Quia fibi

Quia invid

illum vult mancipare.

Quia cupit habere (o-

cios fuz damnationis, Quia vult poffidere cor

[ tiil

tuum. Quia vult confcendere thronum Dei,

il

Quia vultprophanareT

emplumDei.Quia vuit

à te adorari.

lt crucifigere JESUM

lg,

Quia vu

Chri-

De Caufis Tentatzouum.

9

Chriftum.

Quia vult renovare ignominias

ejus. Türe obfecundabis defideriis ejus ?

'

Tne fatisfacies perveríis cupiditatibus ejus ?

i Bd

Hoc autem toties agis, quoties tentationi

:

confentis,

Cur Deus me permittit tentari ? Propter

1rg!üm

;g'þumi:'lä

fuam gloriam , & majus tuum bonum. Vult

explorare amorem tuum.

Vult tibi ingene-

Vule

T

rare intimam fui ipfius cognitionem.

experiri virtutem tuam, Vult te continere in

( 14

T d

debita fübjectione.

Vult teinftruere ad pu-

gnitiem tuam, Vult

gnam. Vultexftimulare fe

te avellere à creaturis.

Vult te obligare;

ad opem ab ipfo efflagitandam, Vult tibi oc-

jr

cafionem przbere , beatitudinem promerendi,

Q mi Salvator ! jam non miror, me ten-

yuifh

tari , cüm tu quoque fueris tentatus. Bonum

eít, ut cognofcam te. . Bonum eít; ut co»

gnofcam me.

ji N

Agnofco , quód tentatio me impediat, quó

D

g

J

minüs temeré przfidam.

on[mll

Tenta me, mi Deus! Proba me. ' Vide,

! jnt'

80

num ulla in me (it iniquitas, Ah! noli, no-

ym.

li me tentare. Heu! Agnofco infirmitatem

j

meam. Libera me potius à tentatione mea,

Aut faltem robora me contra tentationem

d2 Q.M

meam, Dxmon zqué tibi infenfus eft, ac

mihi. Defende te in me , & per me.

ylt D

ijb

Verba S. Scripturz.

pica

Tentavit Deus "dhrabam. Gen.22. Y*

(

M

Nelite timere , ut enimprobaret vos , venit

n

Qu

)

Deus. Exod. 2Q. 20.

3

D 3

Yi

J

Ü

$4

Pars I. Medit. XXXI.

Tentat vos Dominus Deus veffer, ut palàm

puts.

Jfat, utrim diligatis eum , an. son, Deut.

QU0h

13. 3-

0n

Inasmia , cuv tentavit

fatanas cor. tuum?

dumot

A&or. 5. 3.

me nl

|Unusquisa

ue tentatur à coucupifcentzd fuá

fhe t

abfevattus , ilegus.

]ac. 1. 14.

tiih,

Deus teutavit eas , €r

inveuit illos dz'gnq:

b

— Sap. 3. 5.

MEDITATIO XXX.

L)

t Y

De Perturlationibus animi , &* Maxictati-

bus. auentis.

il

Mttg

H

O

Quantüm me torquent peffimz cogita-

nes! Et cur, obfecro, indeaflligeris?

t

(f

Timeo, ne confentiam,

Si times , non confentis.

"Timor tuus fe-

[

D

curum te debet reddere. Sedlapfus füm, in-

quis, in peccatum, . Oportet ergo prompte

ly

inde refürgere. Deus irá contra me exarfit.

In tua poteítate eft, eum placare.

Progredere majori cum diligentiá. Labora

majori cum fidelitate. Confitere (ine dilatio-

nc. Humilia te fine perturbatione. Malum

Peccatum

unum non reparatur alio malo.

Ab

non fanatur peccato.

It

Tentatio hzc admodàm importunaeft. Ita

MUU

fané: fed neceffaria tibi eft. Continet te ia

te'[:[l

humilitate. Efficit , ut pergas Deo fübjedtus

DT

eífe. Obligat te ad orandum. Impedit ni-

non

Ch

miam tui przfidentiam. Sineltcntatione

Tünd

p*

z

De Taclinationibus Naturi.

$5

nl

petes probari.

Sine certamine non petes

coronari.

i D

Sine cruce non potes falvari.

O mi Deus ! affifte mihi auxilio tuo, &

TET

demones non timebo, licét omnes contra

me iníürgerent.

Non fum , niíi infirmitas ,

fine te.

'Tecum autem non fum , nifi forti-

177

J'

tudo. . Si habeo, unde me perdam, tu ha«

ihedg

bes , unde me falves.

Verba S. Scriptura.

I

Nou turbetur cor vefirum. — oat, 14. t.

25

Auitt

Quia acceptus evas. Deo , tieceffe fuit , ut

tentatio pvobaret te. 'Tob. 12. 13.

Fidelis Deus'eff , qui mou patigtur vos ten-

g

£ari füpra id , quod poteffis, fed faciet etzam

ul

eum tentation proventum , ut poffrtis fuffiue-

ye. 1. Cor. 10. 13.

g

[ fD

Beatus viv, qui fuffert tentationem, Jac.

I. 124

00

prcm?l

g i

MEDITATIO XXXIL

ii L

*

De Inclinatiauibus Natuva.

(ite. D

; V

Mare ex inclinatione ac propenfione na«

À

p«

u

turz , eft amare, utamant beítiz. Ama-

re eum inclinatione , e(t amare ,. ut amant

homines,

Amarte (ine inclinatione, eft ama-

WBHH I

re, ut amant Chriftiani.

Amare contra füam

u

inclinationem , eftamare , utamant Sancti.

oft]

n

Charitas Chriftiana compleéctitur totum

ln

.Pcdxln

mundum, Motivum ejus eftunicum; & uni-

sv

v6le

Fö

L

4

$6

Pors P. Medit. XXXIHL

l

|

veríale.

Si amem propter Deum illum, in

m

Ws

quem propenfo fum animo , amandus mihi pa-

riter erit, qui genio. meo adveríatur, Utér-

Tios 1

Trinco

queeft creatusà Deo, Uterque factus ad ima-

ginem Dei, Uterque redemptus fanguine Dei.

bomi

fires

Uterque vocatus ad glotiam Dei.

Non eft neceífe, omnes homines zquali

hi

amore diligi.

Neceffarium tamen eft, nul-

lil

lum hominem odio haberi, Amicitiz parti-

Ws

f

culares , funt odia univerfalia. Uniones ex

W

naturali inclinatione orte , funt fcifmata, &

(mpe

berefes cordis. Quantüm afficeris erga unam

Til

perfonam , tantüm te avertis ab omnibus aliis,

Si totum te impendas uni períonz , nihil

obfequii preftas czteris omnibus , committis

l

injuflitiam. — Negas illis , quod ipfis debes,

Y

faucias charitatem. Dividis unitatem. Con-

)

temnis regularem obíervantiam. Offendis

vl

communitatem. — Fugis folitudinem, Horres

r

[/

€onveríari coram Deo.

Committis plurima

lu

peccata. Mens tua elt fine colle&tione, Cor

L

tuum finedevotione, Preces tux fine guftu.

Communionses tuz fine fru&tu. — Vitatua fine

q

ln ?

pace. |Labores tui fine merito.

Ài

O mi Deus! quantüm in morte exborre«

l

Ljir

fcerem , (i cognofcerem , quód te non amaf-

fem.

Si non amem omnes fratres meos ,hn€

vel unum quidem propter te amo. — Si aver-

fionem ab uno foveam, neque charitatem et-

g2 omnes alios habeo. O quàm tempus malé

prodigitur! O quàm noxiz fünt privatz fa-

I

miliaritates! O quot colloqdia peccaminofa !

ls Y

Pro-

De animo. ab aliis aver[o:

)7

ii

- Propter te , mi Deus! Amabo omnis ge-

üsmipe

neris homines, ÀÁmabo amicos meos , & ini-

tur, Ut

micos meos. Amabo cognatos tmeos, & ex«

lusaditt

traneos, Amabo divites, & pauperes. Ama-

aguincDei.

bo magnos & parvos, Amabo pari charitate

füaves & morofos , hilares & tetricos.. Ama-

bo illos, qui bona mihi przítant,

Amabo

ial

T

& illos ,. qui mala mihi inferunt,

Quia om«

nes fünt tibi fubje&i. Quia omnes funt filii

dj

fnionai d

tui. Quia omnes funt membra tua.

Quia

cmaty

omnes diligis. Quia exiftis in omnibus, Quia

m DI

mihi imggras , ut omnes diligam,

nibusd

nz, nl

Verba S. Scripturz.

wmmm'l?

Rom. 2

Non eff acceptio perfonarum apud. Deus.

ri.

p(ïs (&Chö

t Üf

Solem fuum ovivi facit j,ilþefäonos & malos,

(ftdi

& pluit fuper juffos , €? imjuftos. Maxth.g.4.

p r

ANon accipies pevíonam. Deut. 16, 19.

j

INunguid non Pater unus omnium noftrán?

(f /

Nuuquid non. Deus unus cveavit nos?. Quare

(ie g

ergo defpicit unusquisque moffríum fratvem

g

fuuum ?: Malach, 3. 10.

Hi fünt , qui fegregant [émetipfos , animales

h

; r

|

Jpiritum uon. habentes.. Judae vers. 19.

non qn

gei

MEDITATIO XXXIII.

g

De anitmo ab aliis averfo.

ia

i

|/ Ulnera cordis fant lethalia. Odium oc-

cidit charitatem. Nobiliffima ex omni-

AU ll

bus vi&oriis eft, triumphare effrenes animi

ab aliis averfi motus.

ÁÀmare amicum , eft

D ;

virtus

n

Pars L. Medit. XXXIII.

$8

virtus Pagani.

Amare inimicum, eft vit-

vt

tus Chriftiani,

Qu

Fortior eft hxc dile&io, quàm omnes alix.

qdl

Sibe

Qaia debellathoftem potentiffimum, innatam

fcilicet animi abalienationem ab iís , qui genio

&

noftro minüs videntur conformes,

Eft amor

bue

amplior, quam omnes czteri , quia ampleGi:

I]

Q

tur amicum & inimicum. — Eft amor purior,

quàm omnes alii, quia unicé propter Deum

fn

fit

inimicus diligitur.

Eft amor divinior, quàm

omnes alii , quia ex folo naturz dictamine ne-

lt

Ü

mo diligit inimicum. Eft amor magis meri-

torius, quàm omnes alii, Quia nihil magis

fl'ga

arduum , quàm inimicum diligere.

ftop

Dcus amat omnia , quz fecit. . Solum pec-

h

(

catum Deus averfíatur. Creatutz, quz (ibi

mutuó adverfantur , in mente Dei quiefcunt

t

Ttjh

in pace. Deus nullam habet antíipathiam,

quia effentia ejus eft infinita. Magnscanime

$o

nullas fovent inimicitias.

Dominantur om-

fcipx-

nibus objeGtis.

N

tate materia.

Non funt divi(æ ex diverfi-

t

Intra cor illorum omnia verfantur in pace;

Solum peccatum nullam illic quietem habet.

Quia San&itati repugnat.

Amor proprius

tti

divifus eft, Amor Divinus non dividitur, In-

[

clinatio naturz przfixos I abet certos limites,

Charitas (ine limite, complectitur omnia.

f

Amare omnia preter peccatum, eft amareex

charitate.

[//

Eft effe (imilem Dco, Eft habere

€or zqué amplum, ac cor Dei.

à

O quàm felix effem , (i certó fcirem , me

cum verá charitate diligere! Non poffum

((

verz

*

JDe animo ab alhiis avevfo.

ryo

, d

vere charitatis certius habere indicium,

quàm fi amem inimicos meos propter Deum,

nneyti

Si diligam illos , qui moleftias mihi creant,

ynnatat

Si beneficiis cumulem illos; qui mihi negant.

| quigcni:

Si amem illos , qui me odio habent, $i illes

Vant

benevolo affectu profequar , à quibus natura-

umplc&.ï«

lem fentie averfionem.

'Tunc enim veró tam

certus , fum , quàm effe poffum, quód Deum

Q prit

xer D

finceré diligam. Quód omnía peccata mea

fint mihi remiffa ,

ii

quia propter illum diligo

lamineuf'

inimicos meos.

O mi Deus & Domine mi

X.! volo meum

gpls d

iil uj

erga te amorem teftatum facere , amando

propter te illos , qui nihil habent amabile ,

du pet

benefaciendo illis , qui mihi inferunt mala.

m i

Converfando cum illis, qui mihi adverfan-

tur. Affociando me illis , quos durum eft

ii

mihi etiam intueri.

ipudit

Hinc, mi Deus ! co-

gnofces, quód fim filius tuus, quód fim di-

nzanïmz

Ícipulus tuus.

d

Quód non vivam fecundüm

genium meüm. Et quód te diligam ex tote

e d

Corde meo. -

p

Verba S. Scripture.

q i

Si diligitis eos , qui vos diligunt , quammev.

l' roFliü

cedem babebitis ? nóuue & Publicaui bo

e faci-

ii ?

"unt. Matth. 5. 46.

wslfmiïä'

— C $i fülitaveritis fratves veffros. tantim ,

y

quid amplils; facitis? uónue €". Etbuici boc

gt

faciunt ? Matth. y. 47.

dmen dico vclis , quamdiu mon feciffis umi

de aminovibus bis, nec tnibi feciflis.Matth.ag.4y.

J

9

Divifum

i

Of. 1c. 2.

ef? cer eorum , mune interibunt.

"

u

ME-

(

66

Pors 3. Medit. XXXIV.

p

Jii, (

;MEDITATIO XXXIV. .

]u

De immodicé fui Fiducid.

i

HCS, |

Jony

Uis es tu , qui arrogantiüs fentis de te

Q

ipfo? Quis anté fuifti? Quis modó es?

ftby

Qump

Quis eris aliquandoy?ï Scis, quàód peccaveris:

fed neícis, an peccata tua fint tibi remiffa,

w

Wte

Scis, quód Deum offenderis : fed nefcis, ut-

tion

rüm veniam ab eo obtinueris, Scis, quod

dH

perdideris gratiam ; fed nefcis, utrüm eam

tecuperáris,

dcrej

forib

Sed, inquis, jam fui confeffüs peccata mea,

tiotg

Fuitne autem bona confeffio tua ? Fuitneins

Sdy

tegra? Fuitne conjun&ta cum dolore? Fuitne

Y

dolor ille füpernaturalis ? Fuitne (incerus ?

fl

Fuitne de omnibus peccatis ? Fuitneex to-

to corde elicitus ? Fuitne pro totá vit ?

Q

Num vifüs es mutare mores tuos? Num

lr Yet

volun

verus eft dolor, qui, ubi primüm conceptus

Wne

eft, ftatim moritür? Nullius quidem culpz

VU]t !

tibi conícius es, fed non per hoc juftificatus

t

es. Non oportet quidem inquieté turbari de

tütte

praterito , fed neque jufto fidentiüs fentien-

dum eft de futuro,

y

N

Quis modó es? Poffidéíne Dei gratiam ?

An nihil culpz lancinat confcientiam tuam ?

t

UT

Cor hominis eft valde reconditum. Spiritus

Dazmonis eft admodüm callidus. Vitia imi-

diu |

hlm (

tantur virtutes. Cupiditates turbant cognitio-

nem, Facilé quis (ibi perfuadet , quod amat,

T

Nlïlla

innocenter àfeamari, Nullus fibi ipfi hoftis

ít. Omnia defendimus , quz amamus. Re-

tate,

Tedrd

pata-

ürür

- De immodica füi Fiducta.

6t

putamus quzdam peccata effe rantüm venía-

A

lia, cüm tamen quandoque (int mortalia.

Judicantur quandoque leves effe detractio-

h

nes, quz tamen calumniz funt graviffimz.

qts d

Bonum , quod operaris, non certó fcis , an

fir bonum, Quocunque in ftatu degas , certó

ml

p

compertum non habes, utrüm degas in ftatu

bono.

Ad hoc, ut actio quzvis fit bona;

x rl

neceffe eft , illam procedere ex bona iaten-

neícit

tione, Hanc autem quis cognofcit? Plures

1 u

de(cendunt in Egyptum, credentes fe afcen-

mum &

dere Jerofolymam, Plures obnoxii fünt illu-

fionibus, credentes fe verfari in contempla-

ita It

vt

tione. O quàm dolofüm eft cor humanum!

Solus Deus illud poteít intimé perfcrutari,

) f

Non oportet ergo tibi nimiüm adulari, neque

(icets

falfa tibi de teipío perfuadere,

n l

Quis deinceps eris? Num fecurus es de per-

gj

feverentia? Poterifne fpondere conflantiam

y M

voluntatis tuz? Heu! quoties illa te decepit!

Nunc fecuritatem tibi praftat voluntas Dei?

Sed

em cule

Vult quidem ille efficaciter te falvare.

j

te oportet ejus auxiliis cooperari.

Obliga-

L

türne Deus, tibi elargiri omnis generis gra-

154

tias? Debétne ille privilegiis cumulare arro-

gantis, & prafidentis animi hotnines ? l'ec-

grafiäm ,

cata modica difponunt ad grandia. Salus

"

quandoque pendet à minimis rebus. Quam-

gaiti

diu vivimus füper terram ; poffamus ad cz-

jj i

lum confcendere. Sed quamdiu non verfa-

o

mur in C«lo, poffumus prolabi in infernum.

a[[l"j

Nullam invenio fecuritatem , nifi in humili-

j

y J

tate, & obedientia. Lapfüs magnorum me

y

reddet parvum in oculis meis, Kuina füper-

O De-

,

borum humilem me efficict,

62

Pars. 1. Medit. XXXIV'.

O Deus meus , Spes mea ! Ne, quefo,

me tradas fpiritui arrogantix. Omnia tolle

à me, non multüm moror ; dummodo hu-

Subtrahe mihi ta-

militatem mihi relinquas.

lenta tua , qux non peto ; dummodo poffi-

deam charitatem. . Si me intuear, non re.

t

perio nifi caufas timendi. Site confiderem,

copiofa habeo argumenta fperandi. Heu!

qià (

ego decipio meipfum: Sed tu non me pote-

W

ris unquam decipere. Ego fzpé mihi ma-

Yit n

lum expeto.

At tu femper defideras bonum

traf

meum.

Salus mea tutior eft in manibus tuis,

(ui

quàm in meis. Semper itaque mihi ipfi diffi-

Worta

dam.

Ac femper deinceps in te confidam.

ts

Quisquis vivit five diffidentiá füi ; graviter

st

Íe decipit; fi fecurum de falute fe effc c;edic.

pie

(is t

Verba S. Scripture.

ffm?oj

nj

. ANefcit bomo , utvin asore , an odio dignus

1[ur.

fft. Eccli. 9. 1.

n

Pravum eff cor omnium , & infcrutalile;

Wy.

quis coguofcet illud ?. Jer. 1. s.

&f

INübi] mibi confcius fum, [ed nom i5 boc ju-

et

Jlifrcatus fum, 1. Cor. 4. 4.

Thom

Fide flas? Noh altum fapere ? fed time.

Vatj

Rom. 11. 20.

Ihor

Humiliamini igitur [ub poteuti mauu Dei.

Ttodj

I.O PGC. j'- 6-

Ag(

Flll&u

n

m

ME-

&

à

De bono ufu Temporis.

63

t j qUæFDw

)mnit u

MEDITATIO XXXV,

mmodo

shem

De bono ufu Temporis.

ohpá

Empus eft pretiofum. '"Tempus eft breve,

li

T

Tempus eft irreparabile. Pretiofüm eft;

i, D

quia omnia ejus momenta valent zternita-

pme p

tem. Breveeít; quia non durat diutiüs, quàm

: mili t

vita noftra. Irreparabile eft; quia; quod

as oO

tranfiit, nunquam redit.

ibus

Quid proderit tibi , vixiffe in deliciis, fi

iif

moriturus fisinpeccato? Quid proderit tibi,

confn

tranfegiffe tempus voluptuofé vivendo, fi in«

j quit

felix is futurus inomnem zternitatem ? Tem.

pus conceffum tibi eft, ut curam geras falue

ia

tis tue, Neque tibi fupereft nifi modicum

temporis.

Ecce mors appropinquat.

Ecce

]

&ternitasaccelerat gradum. — Ecce vita dila-

bitur,

Ecce fanitas deficit.

Ecce judicium

al

tuum imminet.

Stulte! hac noCte animam

üfü-gz.-»ïhi:.

tuam repetent à te, & quz paráíti, cujus

erunt ? Cui bonus erit, qui fibi ipfi nequam

j [ bc*l/ä

:eft? Tu defiderabis poft mortem vel unicum

momentum temporis , cujus magnam partem

jjis

vanis oble&ationibus diffipas. Dolebis poft

mortem maximeé ja&uram temporis, quod

n

modo inutiliter prodigis.

Ageitaque ,tempus omne utiliter tranfige.

Fru&tuo(íé impende pretiofa momenta. Re-

dime tempus malé deperditum.

Praíentá

fan&é utere. Difpone fapienter de futuro,

Quram habe fal&tis tuz. $alva animamtuam.

Ag-

y

64

Pars l.. Medit. XXXF.

$ et

Angelus juravit per viventem in fiecula fiecu-

yir

lorum , quia tempus non etit amplius.

Aticus

O mi Deus ! dona mihi adhuc modicum

temporis , & ego plené tibi fatisfaciam. Heu!

Il

mereor equidem privari tempore, quo tam-

W ad

Cnnti

diu turpiter abufus fui.

Deinceps autem re-

At

&us temporis ufus fummg mihi curz erit.

intm

De nulla re magis ero follicitus, quàm de fa-

lutemea. Reparabo tempus amiflum, &be-

vitis

ne impendam , quod mihi eft reliquum.

Tedi

D

fouy

Verba S. Scriptura.

AT

Sublatz funt ante tempus.. Job. 22. 16.

ld

ll W

Ne impià agas multum , €? noli effe ffultus,

T

H£ HO2 TULOVIOVIS £Z temþore «om two. Eccli.

7. 18.

t It

Da

