fa&re occafiones peccandi. —Videbit intra fe

corpus (aum jamjam deíerendum.

O JE(u Crucifixe! Quàm confpe&us tuas

confolabitur tunc juftos! Quàm confpedtus

]i

tuus confternabit tunc impios ! Quorodo au-

debunt in te refpicere, quem crucifixerunt ?

f(

Omnia tua vulncra fanguine diffluent in pra-

N

"DO C

fentia tam cradelium tuorum cat:nifxcum.

t

&P-C

De Sudicio.

r7

f

at

Et qualis erit mors mea ? talis qualis vita

fj

tua fuit. Moriárne morte Juftorum ? Omni-

ii

nO , (i vivas vitá Juftorum.

Moirárne morte

ho

impiorum ? Omnino, fi vivas vitá impiorum.

Vrl

Vivam itaque deinceps in gratia, ut moriar

fedt]

in pace.

Vivam fancté , uc moriar tranquil-

108

lí. Vivam in poenitentia, ut moriar in fe-

curitate.

Cotun

Corm

lldiCC !

Verba S. Scripture.

4tOES,

NI

Mors peccatorum pejfrma. Píalm 33. 22.

um

2rü: iujuffumi mala capieut im intevitm.

jniné

Pfalm 139. 12.

Cur tüimebo i die mala?. iniquitas calcanet.

suei circumdabit sue. Pfal. 48. 6.

n

Aitie

Reliuquent alienis divitias fuas , & fepul-

ji f

chra eovum domus illorum in eternum. Pfal.

u

48. 12.

Muortuus efl €? dives , €? fepultus eff in in-

lt

um

ePEO. luc.I16. 22.

INifi penitentiam babueritis , omues frmili-

gnau

jt r

Zer peribitis. Luc. 13. 3.

fi t

f u

u

MEDITATIO XI,

i

De S'udicio.

T g

EUS eft oeulus, qui vídet omnia, . Pft

J d

g

auris, qua audit omnia.

Eft manus ,

quz ícribit omnia.

Non video, & t:amen

jl

videor.

[

Non intelligo ; & tamen intelligor.

Non cggnoíco, & tamen cognoicor, Ocu-

i

B

lus

H

&P. Crafit, $. 3.

18

Pars £. Medit. XI.

lus, qui omnia detegit, tectus eft, Auris,

quz audit omnia , latet abfcondita. Manus,

[

quz fcribit omnia , eft invifibilis,

tü

Nihil perditur, nihil exerrat.

Omnia ex

li

tempore tranfeunt ad szternitatem.

Quod

tranfiit , revertetur,

Quod amiffum crede-

li

batur, reperietur. Crimen fepultum refüfci-

tabitur, [Id, quo tempus malé prodigitur ,

non tranfibit cum tempore,

Omnia difcurientur, fine exceptione. Om-

l

nia judicabuntur , fine perfonarum acceptio-

ne. Omnia condemnabuntur, fine remiílio-

ne. Omnia punientur , fine commiferatione.

Heu mi DEUS! Ubi meabfícondam, quan.

do ad tribunal evocabor ? Quid refpondebo,

quando interrogabor ? Quid de meffiet, quan-

do judicabor? Quid feciffe optabo , quando

condemnabor ?

i

Venite ad me, benedi&ti Patris

vmei ? QO

vetba amabilia! D^edite à me maledi&i ;

Y

Y

O verba terribilia ; Nos ip(i fcribimus in hàc

l

vità fententiam , qux tunc pro nobis, aut

h

contra nos pronuntiabitur.

Heu me infeli-

l

cem ! quando manifeftabuntur crimina mea.

Heu me infelicem! quando manifeftabuntur

K

Ín

arcana cordis mei, Heu me infelicem! quan-

do dicetur : En hominem , & bona, quz ipfi

praítiti: En hominem , & mala, qua con-

&t

ira ine cqmmiüt.

t

t

r

Verba S. Scriptüræ.

m

Quines ffabimus ante tribunal Chbriffi. Rom,

g

14. 1Q.

Qmnues

De Inferuo,

19

Atf

Omnes nos smanifeflari oportet ante tvibu-

W

ua] Chrifi, ut rveferat uuusquisque propria

corporis, prout geffrt , ffve bonum ,. /fve ma-

d

lum. 2. Cor. $.. 10.

Qul

Cuu&la , que fiuut , adducet Dominus in ju-

tlb

dicium. Eccle, 11. 9.

(iíc

dn fine bowünis . denudatio operum ejus.

itir

Biecli;X1. 29

Si juflus quidem vix [alvabitur , impius &?

On

peccator ubi parebunt? 1. Pet. 4. 18.

Qu

illi

MEDITATIO XII, :

(

]Uüü'

De Inferuo,

lo

W

Nfernus eft carcer Juftitie DET. Eft arma-

luandu'

mentarium vindiótz ejus.

Eft terminus

furoris ejus, Efít centrum malorum omnium.

n

Eí(t puteus profundus mortis, nunquam mo-

u

d

riturz. Eft regnum Dzmonum. Eft patría

Tb

[

defperatorum.

Eft regio lacrymarum. Eít

5

locus tormentorum., Eft terra maledictionis.

Hl

f

Eít exilium (ine folatio. Eft ja&ura fine recue

j m

peratione. Eft labor fine quiete, Eft dodor

h

gt

fine fine,

Eft malum fine remedio.

! qutl

Ibi homo erit feparatusà DEO. Homo

ii p

erit malediéótus à DEO. Homoodio habebi-

"TA

turàDEO. Deus illum odio habebit , nee

poterit eum amare. Odium ejus erit infini-

tum. Odium ejus erit irreconcilíabile. Odi-

um ejus eric univerfale,

Odiura ejus erit

d

s tecnum.

(*

B 23

in

20

Pars L. Medit. XII.

In Ccelo erunt omnia, qui amabis. ]In

[

inferno erunt omnia, quz deteftaberis. la

Czlo erunt purz dele&tationes.

In inferno

l!

erunt püri dolores.

In Czlo nullius rei erit

indigentia.

lii

In inferno crit indigentig réram

Oomnium.

Ü

O rerum viciffitudo expavefcenda! Impius

fugit Deum in terrá, quem tamen ubique re-

[

fi

"i

perit.

Quserit Deum in inferno, nec tamen

unquam ilium inveniet.

Quid dico: Fugiet

Dcum ? Heu! reperiet eum ubique , nec ta-

men upquam illum amabit.

Dei prefentia

efficit Paradifüm. Dei prefentia efficit infer-

num. Maxima posna reprobi eft, Deum ubi-

que przíentem habere, fed irritatum.

O zernitas! quàm longa es! O zterni-

tas! quàm terribilis es! O nunquam , quod

(tn

nunquam finietur ! O femper , quod femper

Vjf

durabit! O przfens , quod femper cohsret

hn

cum przterito ! O prgteritum , quod femper

cohzret cum fuüturo.

O gternitas! annun-

[QTE

Xq

quam te formidabimus ? O eternitas! an nun-

fs

quam te animo comprehendemus ? Si te

Íemper mente revolveremus , nunquam pec-

lib

Ql

caremus.

Dor,

Verba S. Scripturz.

lo

Tervam miferie , €7 tenebrarum , ubi um-

Tüny

Ya sioYizs , CV mullus ordo , fed fempitermus

ltye

orror izbaéitat. Job. 10.22.

gl [

duutzfem feroutu ejacite 22 temebvas exterio-

À

ACl

ve$ — [bi evit fietus & firidor dentium Matth,

a

25. 39

Qui

De dublici. ZEtevinitate.

2

d

Qui penas dabuut iz iuteritu eternas d fa-

m

cie Domini , €7 d gleria virtutas ejus. 2. Theff.

[

19

[ elt

Pones eos , ut clibanum zguis zn tempove vul-

&tün

tüs fui : Dominus im ivd fud conturbabzt eos,

& devorabit eos igsis. Píal. 20. 10.

Feccator videbit , & ivafcetur ; dentibus

n

Iu

füis fremet, CP tabefcet : defiderium peccato-

AT

vum peribit. Pfal. 111. 10.

wit

qu

MEDITATIO Xrli,

anti

nit

De duplici ZEteruztate.

u-

Ivere femper & nunquam mori. Mori fem-

t

V

per & nunquam vivere, Poffidere omnia,

i

& nihil defiderare. , Defiderare oninia, & nihil

a

poflidere. Semper quiefcere, & nunquam la-

j

borare. Semperlaborare, & nunquam, quie-

'cmPCI

fcere. Semper lxtari, & nunquam triftari.

nl

p n

Sempertritari, & nunquam letari. Semper

Deum amare , & nunquam poffe illum odio

T

habere. Semper Deum odifíc, & nunquam

n

poffe illum amare. En! que fit hreditas bo-

norum. En! qu fit poena impiorum.

. O quàm amabilis eft Paradifus! O quàm

horribilis eft infernus! O quàm fallax eft

j

mundus ! O quàm cecus efthomo! O quàmn

j

breve eft tempus ! O quàm longa eft xterni-

tas! Longum non eftj. cujus extremum con-

j

fpicitur. Brevenoncít, cujusnullum appa-

ret extremum.

jah

Bs

[j

Ver-'

—

a

22

Pars I.. Medit. XIF..

V

* Verba S. Scripture.

i

li

Jbunt bi in fupplicium etevuum: . Sfuffi au-

la

tem in vitam eternam. Matth. 25. 46.

Utisam f/apevent , €7 intelligerent , € no-

j

vifma providerent ! Deut. 32. 29.

[!

Feriis eorua non qorietur . €2? ignis eo-

vurm uon extinguetur. Yai. 66. 24.

«

Difcedite se maleditli in iguem aternum,

qui pavatus eff diabolo €7 Ange/is ejus. Matth.

2f.41.

Fenite Beueditli Patris quei , €c.

1f. 34«

| Matth.

[j

MEDITATIO XIV,

D

De peccato movtali.

ls.

"

Uid feci? Offendi Majeftatem inEvnitam.

JM

Q

.Injuriá affec. i Perfe&iones infinitas, De»

Atj

firuere conatus fuüm Bonitatem infinitam.

Commifi

hn

Violavi obligationem infinitam.

igitur injuftitiam infinitam,

Mereor itaque

peenam infinitam,

li

Deus odt peccatum, quantüm poteítodif-

f

fe, Odit peccatum, quantüm amat Filium

^t

füum,

Odit peccatum, quantàm amat fe-

metipfum, Odit peccatum unicé. Odit in-

finite.

Odit neceffarió.

Odit effentialiter.

ZEterno illad odio perfequetur.

Et ego amo id , quod Deus odit, Quan-

tüm in me eft, i:

à illud amo, ficut Deus

odit

De peccato ttortali,

25

odit. Illud amo unicé, quód ille oditunice;

Amo imrnodicé , quod ille odit infinité. Amo

liberé, quod ille odit neceffarió. Amo con,

fin

ftanter , quod ille zterno odio perfequetur.

J

Perfequar deinceps peccatum eo odio, quo

debeo. Tan:o illud odio perfequar, quanto

j t

amore meipfum, & Deum profequi debeo.

Abominabor peccatum unicé, infinité, ne-

At

ceffarió, conflanter , &ternüm.

Ma&th-

Verba $, Scriptura.

at

ltiffimus peccatoves odio babet , €? impiis

reddet vindi&lam. Eccli. 12. 3. & 4.

Quid feciffi? Fox fanguinis fratris tui ca-

snat ad mue de terrá, Gen. 4. 10.

Deus pzepitius effo mübi peccatori. Luc.

.

$9. 13;

Zluima, qua per fuperbiam aliquid commi-

lEnl'.w?..

Jerit, five civis ille fit , five peregrinus , quo-

v D

miam adverfus. Deuan vebellis fuit , peribit de

fb

populo fuo. Num. 15. 30.

n

Odio fust .Deo impius C? impietas ejus.

t iuqü&

Sap. 14. 9.

Quem fru&um babuiffis tuuc in i, m

quibus muuc erule[citis? mam C? fimis illa-

RMK:

3

vtm tüors efl. Rom. 8e21.

t

m

Qj

mszr'

p

"2

B 4

)l

20

Pare J. Medit. XF.

NMEDLZDPASIIUL EV.

JDe peccato veniali

fii

Agna culpa eít, qua Deo adverfatur.

f!

M

Magna injuria eft , qug Deo infertur.

Omne

eccatum veniale DEUM ignomini

4

afficit.

Contri-

Offendit SanGtitatem Dei.

ftat fpiritum Dei.

Frigefcere facit amorem

l;

Dei.

Imininuit gratias Dei.

Seducit nos à

re&to tramite Divinz gubernationis.

Magis contemne Deum unico peccato ve«

niali, quàm honorare illum pofim omnibus

bonis operibus,

Confultus eft ,

abftinere

velab uno peccato vebiali , quàm bonaope-

ra omnis generis exercere.

Peéccatum vul-

nerat, & deformat animam mear,

Obfcu-

tat intellefctum meum. Debilitat voluntatem

meam,

Com-

Commovet paffiones meas.

mittendo peccata modica , periculo me ex«

3

pono patrandi grandia. Habitus venialis pec-

[

cati fen(im fi&e fenfü deducit ad mortale.

d

O quantüm te contempfi, Deus Majeftz-

Á

tis ! O quantüm te afflixi , Deus Bonitatis ,

O quantis injuriis te affeci, Deus San&ítatis!

[

Anima mea ! time malum, quod deducit

ad mortem.

N

Cave peccata modica, fi velis,

al

evitare grandia,

Modico czlum compara-

Pec-

ii

tur : fed & modico celum deperditur.

(j

catum veniale damnare te non poteft ; intee

f

rim tamen à leviffimo peccate damnacio fre-

quenter fumit exordiam.

[

Wor

Ver-

p —

De : Peoniteutía.

ay

Verba S. Scripture.

ul im tuodico iniguus efl, CW im majorz

dniquus eff. Luc. 16. 10.

f

Zcce guantus igmis , qudm muagnam frloam

vt

guceudit? Jac. 3. $.

fett

Nolite contviffare Spiritum Santium.Ephet.

oj

4. 30.

Dpntt

ui fhevmit smuodica, paulatim — decidet.

mota

Eccli. 19. 1.

T

De omni verbo otiofo, quod

docutà fuerint

bomines , veddent vatiomem im die judici.

(o Y«

Matth. 12. 36.

3uibus

Jinett

MEDITATIO XVI.

m

m

De Pehitentia.

Ql

yatdt

A Ut infernus , aut Peenitehtia. Non funt

(ot*

nifi duz vi.x ad zternitatem , lata, &

qe o

arcta.

Lata deducit ad iafernum. Arctade-

jispe

ducit ad celum.

Lata eft planior.

Arcta

j

eft afperior. . Lata frequentatur à plurimis.

vïüifflh'

Ar&ta à paucis terítur.

piuth

In quà tu progrederis ? Ambulas in viala-

&.iiel'lf5

«a.

Vivis fecandüm qmoórem communeir.

Non imitaris nifi vitia aliorum.

Non imitaris

ii

( lh

aliorum virtutes. Non obfecundas nifi pravis

n

inclina:ionibus tuis. Non fequeris nifi cupi-

i

n

ditates tuas indomitas. Horres ar&tam falutis

m

femitam , femper declinas ad laxiorem viam

j

perditionis.

Audax es ad peccandum; fed

non animofüs ad agendam peenitentiam.

Quam

fe

B;

EE

26

Pavs H. Medit. XFTI.

Quam nifi prompté agas, fübitó morie-.

[

ris. Nifi illam agas in tempore, feró nimis

illam ages in zeternitate.

O mi Deus ! noli mihi parcere in tempo-

t

rcl, dummodo mihi parcas in eternitate,

L

D

Verba S. Scripturg.

a

W

Facite fru&us diguos penitentie. Luc.3.8.

Nifi peuitentiam babueritis , ommes famili-

(

zer pevibitis. Luc, 13. 3.

dii

Intvate per anguffamportams quia lata por-

w

ta, & [patiofa via eff , que duet ad perditio-

nem; Cv mulii fumt ,

qui intrant per eam.

d

Matth. 7. 13.

u

[

Quam angufla porta, € avGa via eff, qua

ducit ad vitam , &» pauci funt, qui invenuut

Ti

eam. lbidem 14.

lt

Penitentiam

[

ti

Keguum. Calorusm. Matth. 3,2.

gite, appvopimquavit em'f(t

d

1

!

MEDITA TIO XVII

Y

De Convevfione non differeuda.

f

(i poenitentiam agas, non falifaberïs.

N:

d

Nifi prompté ac celeriter illam agas, for-

ü

té nunquam rité illam perages. Non habebis

femper hoc tempus,

D

Non habebis femper

hanc gratiam.

Non habebis femper hanc

HU

voluntatem.

Qui abutitur tempore , pri-

tib

vatur tempore. Qui abutitur gratiá, pri-

t

EL

De Conver[atione differenda.

27

o

vatur gratid. — Qui abutitur fuà libertate;

0 t

privatur fuà libertate.

Cur differs converfionem tuam ? Decétne

tetj

te malum effe, quia Deus bonuseft? Deine

Al

patiencia caufa fit protervitatis tuz ? Num

ejus Juftitia ferviat iniquitati tuze?

Peccate cum fpe obtinendz veniz, eftpec-

care per temerariam fidentiam. — Eft confer-

M

vare vitium per gratiam , quà íillud deberet

deftrui.

1771

Eft nutrire peccatum, per reme-

dium, quo deberet extingui,

Eft mutare

rtn !/m'.

peenitentiam in fulcrum füx impoenitentiz.

iil

Cur differs id, quod aliquando eft facien»

^ tll

dum ? Quod cras cum fru&u peragi poterit,

an non & hodie fru&uofé peragetur? "Tüne

gp,quæ

certó tibi promittas vitam craftinam? Habe-

bisne die craftiná eandem gratiam ? Habebís-

77

ne cras eandem voluntatem ? Ergóne nego-

tium zternitatis fundandum eft in incertitu«

T

dine futuri temporis ?

Id , quod fieri poteít, certó fiet, fi Deus

non impediat.

Dzmon certé vitam tibi ab«

rumpet , nifi Deus ejus conatum impediat,

|

Mors eft Echo

Morimur , ficut viximus.

vitz.

Quomodo odiffe poteris in merte,

quod totà vità amáfti? Quomodo amabis in

morte , quod totá vità odifti? Latró falvatus

du*

!

eft, ne defperes.

Sed non niíi unus falva-

tus eft, ne juflo fidentius tibi poenitentiam

15j EU[

L

j

promittas.

Dicis, te à renulla urgeri. Et ego affe-

rcmpär

l

f0 , te ab omnibus urgeri.

Tempus, quod

tibi elabitur, urget te.

Gratia, quz te ex-

pl'l'

pïi*

citat; urget te, laradifus , qui tibi panditut,

f

urget

N

25

Pars 1. Medit. XFII.

urgette. Infernus , in quem prazceps abis, ur-

gette. Mors, quz tibi minatur, urget te,

judicium, quod imminet, urget te.

O mi Deus! Stultum nimis eft , differre

id, quod nimis citó fieri non poteft. — Infa-

num cít, continuo exercere id , quod fieri

nunquam debet.

Nolo expectare craftinum,

V

quia certas non fum de vita in craftinum

protrahenda. Vita mea tota quanta, tua eft,

Q

míi Deus! Cur tibi non Rifi modicam ejus

(

[j

partem impendam ? Tu mihiindulges tempus

ad te amandum ; an equum eít, ut illo abu-

N

Qd

tar ad te offendendum ? Si offeram Sacrifi-

cium Caini, reprobabor ficut ipfe, Nun-

p

D

quam fatis providere quis (ibi poteft de fecu-

ritate , quando agitur de zternitate.

ïpfm

Tl

infa

Verba S. Scriptura.

&tc

Comvertere ad Domznum , & velingue pecea-

D

Za tua. Eccli. 17. 21.

0if

n divitias Bomitatis ejus, €? Patientia ,

bcqfu

& longanimitatis comtemmzis ? [gnovas , quo-

l lup4

niam beuignitas Dei ad panitentuam te addu-

Atgte

€zt. Rom. 3. 4

IV

Ponuttemiui zgitur , " coäv:räimz'nï, ut de«

l

Jeartur peccata veffra.. AGt, 3. 19.

lus

Von tardes converti ad Domiuum ; € ue

ü,

diffevas de die ia diem : Subitó enim veniet iva

zus,t? i Lempore v

Iudi&e difperdet te.

Eccli. $, g.

Ünp]

l l)ec

Ftro, qui corripientem fe durá cervice con-

Zeunit

Dueft

, Vepentinus ei fuperveniet intevitus.

Ptl

Prov,

29. 2.

Me-

i Quj

De Conditionibus vera Penitentie. 29

Jj

g t

MEDITATIO XVII

Vr

JDe Condiz&om'äus vere Penitentie.

lt

l

( f

ra poenitentia ortum trahere debet ex

Büumy

VE

imo cordis.

Qinym

Cor peccatum concepit ,

quod proin à corde rurfum eft deftruendum.

j d

Cor longé receffit à Deo; Cor ergo reverti

1 qu

debet ad Deum.

Odium procedit ex amore.

2

TO

Nemo odit, nifi quia amat.

Tantüm quis

odit, quantüm amat.

Quare odiffe debeo

sl

peccatum tantüm , quantüm debeo arnare

Nuv

f

Deum. Tantüm, quantüm debeo amare me-

ipfum, Tantüm , quantüm debco amare Pa-

radifam. "Tantüm, quantüm debeo timere

infernum. Deum unicé amare debeo ; ergo

Omnia debeo

peccatum debeo unicé odiffe

amare propter Deum.

Ergo omnia debeo

gpum:

Deum amare de«

odiffe propter peccatum.

beofüperomnia. Ergo peccatum debeo odif-

iniihs

fe fuper omnia, Non poíffum excedere in

m

n

amore Dei. Neque poffum excedere in odio

peccati.

g

Poenitentia nihil prodeft, nifi fit de omni-

bus peccatis. Si gratia non deleat omnia pec-

cata, nullum delet, NNon poteft quis folüm

r

jj

ex parte Deo reconciliari.

Non poteft quis

fimul amari , & odio haberi. Non poteít quis

:'J(f f !'

in peccato fimul exiftere & in gratid. Non

poteft quis Dei fimul effe , ac Dzmonis. Non

u

gri! [

poteft quis Czlo dignus fimul efle acinferno,

Si quis non credit omnia, nibil credit. .Si

Mr

quis, -

R

—

;9

Pars L. Medit. XFTIT.

Ut fis filius

V

quis non odit omnía, nihil odit.

Eccleüig , oportet credere omnes. veritates,

1]

a

Ut (is filius Dei , opoztet odiffe omnia pec-

cata, Saulexcipit aliqua, & hzc eft cau(a

n

perditionis ejus,

Inimicus Dei factus eft,

yn

quia vivum (ervavit unum hoftium füorum,

Di

Quid prodeft tibi, vincere unum pecca-u:n,

fi alterius fis mancipium? Quid prodeft tibi,

[

deflere iracundiam tuam , (i mancipium fis

Üi

impudicitiz tuz ? Satis eíL unum vulnus le-

i

thale, ad vitam corpori adimendam. Sads

Yi

&t

cft unum peccatum mortale, ad vitam ani-

m tollendam.

W

Homo nequaquam eft posnitens, qui poe-

nitere non vult, nifi proaliquo tempore, Opor-

tet femper odiffe malum, quod femper o lio

habeturà Deo. Amicitia mon cenfetur diífo-

[/

1):

luta, quam quis ftatuit renovare. Eftne hoc

odiffe peccatum , velle illud iterató commit-

tere? Eítne hoc veram habcre contritionem ,

]

94

[

aliqualem tantüm fentire aver(ionem ?

D

Poteft quis odiffe peccatum fuum , etiam(i

non fentiat odium. Poteít quis fentire dolo»

D

rem, etiamfi non habeat verum dolorem.,

G

ls veré odit peccatum , qui decrevit illud

ft

deflruere. Poenitentia fincera non eít, fi. oc-

[///

cafiones peccandi non fugiat. : Si ames cau-

li

fas peccati, peccatum pariter arias,

Non fatis eft, peccata odiffe. Oportet &

[/7,

damna reparare. Oportet reddere bona , ini-

l [

quo titulo parta. Reftituere honorem , pro-

A

Ximo ablatum. Reparare ícandala, aliis da«

ta. Satisfacere illis, qui fuéreoffenfi, Opor-

li

tet per dolorem caftigare dslectionem, quam

quis

p —

De Conditionibus vera Petiteutia.

3I

sf

quis peccando haufit. Deus in poenitentiam

lt

tratisfert jus , quod ipfe habet , puniendi pec-

Ia

catorem. Si poenitentia parca fit in poenis in-

| nl

jungendis , luftitia

ei parca non erit,

Si

i d

posnitentia feveró puniat crimina , juflitia

TU

Dei non puniet.

(11

O mi Deus! quàm juftas. caufis habeo

fLt

timendi, ne adàuc haream in ftatu peccati!

j f

Odióne illud habui fincerà ? in fine anní is

g2

ipfe fum, qui fui à principio? Ah! ftatuo

O

vitam mutare. Mi Deus! Muta, obíecro;

m at

cor meum. Da mihi fpiritum novum , ut vi-

tam deinceps novam inftituam,

upee

Qptt

Verba S. Scriptura.

lt

— . Si in toto covde veflro vevertimini ad Do-

xl

mipnum , auffevte Deos alieuos de suedio veffvi.

dnelit

hag 73j

v

Qui ab/condit fceleva

iT

/iza, uon divigetur :

qui autem confeffus fuerit, €? veliquevit ea ,

sifevicordiam coufequetuv. Prov. 28. 13.

, etiti

Converiimiai ad ime in toto covde veftro , 6*

fe dOL*

Jeindite corda veffra, ? men velfimenta veffra:

phora

Convertimini ad Domáimum Deum vejfivutn

"

J

quia lenmignus efl, t? süfericors, patieus, €P

t(jür

multe qmifericordie , &

þw*æja'&ilis f/uper sua-

5 [

litia. Jo&l, 2. 13.

Jnanuia, cur temtavit Satbanas cov [p77)/

grtct&

mentiri te Spzritui fantlo , €7 fraudare de pre-

i

;W

?0 agri? Non es mentitus bominibus , fed Deo.

[ aPW

AU p

J

AVon eff reverfa ad ane , prevaricatrzx in to-

op

7o corde fuo , fed i suendacio. Jex. 3. 10.

j

"

j

Proji-

um

Pars l. Medit. XIX.

32

n

Projcz'tä à vobis ozines pravaricationes we-

Yi

D

la

Jfiras, €P? facite vobis cor novum, & Spiv

Z

Il

fum zovum, CP quare moriemini, Domus If

raé]? Ezech. 18. 51.

la

Tutn

MEDITATIO:XIX«

Tur,

De fuga Occafonum , & malavum So.

m

n

cietatum.

d

Ncaffum te abícondis , quia focietas tua fa-

I

Qu

cilé prodit, qualis fis.

Simile fimili gau-

det.

Talis es , quales funt illi, quorum

l |

Yi

confuetudine frequentiüs uteris. Si «dmittas

perverfas focietates , credi facilé poteft te

Á

Wi

effc flagitiofum, aut faltem quód pauló póft

fimilis futuzus fis illis, quibuscum crebriüàs

hn

verfaris.

din

Bonum exemplum efficit homines bonos,

ftf

Malum exemplum efficit malos. — ignorantia,

& verecundia func duo propugnacula inno-

d

centia.

pit

Multa crimina ignorares , nifi ea ab

aliis committi vidiffes. Exhorrefceres pecca-

TA

As

tum , finemo illud patrarete docuiffet, Exem-

plum fplendorem conciliat fceleri.

Suadet

Yoy!

ls

illud juítum effe ac licitum.

Auctoricatem

Íceleri tribuit , & quafi neceffitatem. Erube-

[ 1

Yid.

fcic quis effe innocens in focietate malorum.

Nemo erubeícit peccatum , quod exemplo

lst

Tim

coronatur

Vanum eít, fperare , te bonum

futurum inter malos.

Malum facillimé con-

lr

fl

trahitur, quia natura in illud propendet.

l

lmitaturid, quod ab aliis videt patrari. Ni-

Dtog

» qui

nj

titur in vetitum. Non iempf:r fanus eft

vivi&

Ü

De Fugá Occaffonuth,

33£

i v

vivit cum fanis.

Sed facilé morbum contra-

d

hit, qui converfatur cum zgris.

mj

D«íceade in infernum, & intuere execra-

biles illas victimas,

Audi lámentabiles illo-

rum ejulatus.

Inqu're cau(as infelicitatis eo-

[

rum, Nullus reproborum eiit, qui non mul-

jo»

tis cum. l;crymis refpondebit: . FExemplum

pravum me perdiditc-

Societas perveila me

damnavit,

Placere cupimusillis, quos amamus. Fre-

tl

queater converíamur curi illis, quigenio noe

il gil

ítro prz aliis arrident. Nunquam placcbis

luorum

vitiofis , (i non pariter cum illis fis vitiofus,

fmittas

«t

At nihil, inquis, ego mali perpetro. Sem-

per innocens maneo ovicula , tametfi vivam

il

in medio luporum, Semper confervo dulce-

D

dinem aque in medio fal(i maris,

Semper

reípiro aérem innoxium in domo pefte infe.

mïmi)

&à. Egc autem affirmo, te effe mortuumynifi

credas te efÍs &grotum, — Potéfine absque

Jy n

peccato amari occafio peccandi? An non

ifiea

grande malumeft,fcandalum proximo datum?

; p

Quis credere poffit, teeffe caftum inter lafzi-

, Evtm

Sud

vos? Saltem non diu perfeverabis effe ca-

ftus. Exemplum eít magifter peffimus. . Ci-

oria

tó addiíces perpetrare fcelus, quod ab aliis

p

videris patrari,

Occafío te alliciet.

Socie-

nalorll["'

tas te abripiet. Tentatio incrementum capiet,

gU

PU

Timor imminuetur. Gratia infirmabitur. Pu-

T0

dor extinguetur. Naturaíuccumbet. Habi.

tus invaleícet. Voluntas obdurefcet,

Ecce

Qpcnda'

progreffum iniquitatis. Ecce viam impceni-

j ^

tentiz.

Ecce terminum impietatis.

J

d

ROP- Gr('æt, s- y.

C

sl

O- Ani-

ER

—

34

Pars I. Medit. XIX.

O Anima Chriftiana! devita occafiones.

[

Noli amare illos ,

Fuge pravas Societates.

D

quos imitari non licet. ^ Noli imitari illos ,

tl þ

uos amare non licet.

Noli placere illis ;

NT

quidifplicent Deo, Procul difcede ab illis;

a,

qui longé recedunt à Deo. Fuge perfonas

p

contagiofas.

Evita occafiones periculofas.

LU

Gratiam habes , illasnonadeundi. Gratiam

Mi

habes, te ab illis fubtrahendi.

Habebisne

l

etiam 2ratuiam, interillasfine peccato com-

^f

morandi ? An non arrogantis przfidentig fce-

t

luseft, gratiam fibi promittere in occa(ione

M

peccandi ftudiosé quefitá? Saltem perquam

infirma erit gratia, & inimicus tuus admo-

dum robaítus erit. E(t canis alligatus cate-

Ex-

nà, Mordet nos, fi appropinquemus.,

peclat nos oblataocca(ione. Si eó fponte te

conferas , (Anima temeraria!) füccumbes

tentationi. Qui amat perículum, peribit in

illo.

i

fils

Verba S. Scripture. ..

lo

INoli effe amicus bomini iracundo , negue

fc!en

atibula cum virofuriofo , ue fortó difcas fe-

r

mitas ejus, Prov. 22.24.

u q

Qui tetzgeris picem , zaquinabitur ab ea,

Ihay

€? qui communicaverit fuperbo , iuduet fuper-

V

biamm. Eccli. 13. 1.

[ p(

Qui /e jungit formicariis , evit wequam.

Anlm

Eccli. 19. 5.

(Cefc:

Si quis inter vos eff fornicator, cum buiui-

TO n

THOX: eibur uon fumite. 1, Corinth. f. 11.

Qua amat periculum , imillo peribit. Eccli.

fh)m

3:24*

Aece-

De loua & mala Confcientia.

$$

ceufn

Recedite à talermaculis impiorum; & nolite

are il

tatpeve , Qv ad eos pertinent, ne imvolva-

at d

Umini péccatis eorum. Num.16.26.

cete 1

$2 oculus tuus dexter [candalisat tey erue

] 2') ims;

eum , & projice ab: te$ expeditemim tibi, ut

afna

percat unum membrovum tuorum ,. quám to-

riciltl

fumi covpus tuum uüitlatur im gebennatu.

Qriiun

Matth, j. 29,

dubebnt

Denunciamus volis , fratres, in. Nomine

at 000

Dominmi jESU Chrifli, ut fubirabatis vos

ntig o

ab otini fvatre atibulante inordinaté. a heff.

yecufon

3. 60

perquam

s dmo-

MEDITATIO Xx.

s

u D

De bona &? anala Confcientia.

pont f

o

O

Quàm borium eft , Deo fervire! O quàm

jucundum eft, Deum amare! Quàm

pctibu j

bonus eft Deus amantibus fe ! Quàm terrí-

bilis eft Deus offendeutibus felQuàm felix eft

l/

bonaconf(cientia ! Quàm infelix eft mala con.

j

fcientia! Quantis gaudiis innatat cor (anum ;

jz'/:.f! ]

Quantá trifliciá ablorbetur cor xgrum!Quans

ta quies in anima bona ! Quanta perturbatio

"zL

in anima impia!

yJi

Confcienria jufti , et Paradifus. Confcien-

tia peccatoris eít. infernus.

Deus poffidet

| MW'

animam juftam.

Damon poffidet animam

Íceleratam.

Homo probus nibil timet. Ho-

7 Muf'

mo improbus metuit omnia.

Homini jufto

[

lh

Homini ícele-

bene convenit fecum ipfo.

fto male eonvenit fecum ipfo. Homo virtu:is

C a

ftudio-

hi

/77

6

Pars L, Medit. XXI.

ftudiofüs ; libenter moraturfecum ipfo, quia

m

Homo

(f

omnia interiora ejus fuünt in pace.

impius horret ingredi in feipfum, quia omria

X

Atybi

interiora ejus fünt perturbata. Homo juítus

vitam plàs zquo non diligit,

Homo pecca-

[

;

tor nihil magis metuit, quàm mortem.

N

O quàm dulcis eft virtus! O quàm vitium

N

eftamarum! O quàm pretiofa eft mors Jufto-

Wo

Vil

rüm! O quàm horribilis eft mors peccato-

rum! Ah! amabo Deum in tempore, ut

h,

amare illam valeam in aternitate.

Vitam

Wt

nunc fan&am inftituam, ut fperare poífin

Qnte

Vi

mortem beatam.

(;

Verba S. Scripturæ.

AU

Peccatum tueut contva me eff femper. Pfal.

T

fo. $.

Vi

il

Non eff pax impiis , dicit. Dominus. . Va.

M

48. 22.

[

Iv

W

Secura mens , quaff juge convivium.Ptov.

1f. 15.

i

m

Trilulatio, € auguffia inomnem animiam

bominzs , operantis talum. Kom, 3. 9.

Jufevnus domus 1ea e.. Job. 17. 13.

G/loria noffra bec eff , teffimonium con[ci-

estie nofire. 2, Cor. 1,12.

)

444,

l

MEDITATIO XXI. x

De Pace Animi.

[/4 ['WA

G]

Ptarem equidem in pace vivere. Qux

O

b"'lzm

caufa eft, quód pace non fruat ? Nón-

[j

ne, quia nimiüm indulgeo fenfibus meis?

Nón-

g

Á k

De Pace duimz.

.$37

Nónne , quia nimis adhzreo voluntati mez ?

Yi

Wimy

Nónne, quia repugno füperioribus meis?

i onr

Nónne, quia nihil pati fuftineo ? Nónne, quia

nojilt

ambitio me inflat? Nónne, quia invidia me

n

torquet ?

Nónne, quia Deo bellum moveo? Nón-

(

myttür.

ne , quia refifto voluntati ejus ? NÓónne, quia

me oppono Providentie ejus? Nónne, quia

asl

p

volo , quodille non vult? Nónne, quia no«

lo, quod ille vult? Quis poteft in pace vi-

:Orc, L

n

vere, fi Deo bellum moveat? Quis poteft

contentus quieícere, fi malé cum Deo con-

u polïim

veniat!

O anima mea! fi contra Deum infürgis ,

Deus quoque contra te infurget. Si pertur-

bes pacem ejus, perturbabit ille quietem

lper.?ïaï

tuam.

Si cuftodias mandata ejus , mandata

ipius te pariter cuftodient.

Si perturbes

difpofitionem ejus , difpofitio ejus te pariter

conturbabit.

Nihil defidera , & jhabebis

yn r

omnia.

Imple Voluntatem Dei, & Deus

tuam patite; adimplebit.

TL

UT

*

Verba S. Scripture.

"T

Foluntatem timentium [efaciet, Pfalm.

244. 19.

Unde lella €?. lites in volis? Nómne binc,

u

ex concupifcestiis vefiris? Jac.4. 1.

Gloviain altiffnjf Deo. €» in tervd pax

bominibus bone voluntatis. Luc. 3. 14.

"

A

Pacem 1ueam do vobis; uom turbetur coy

Ü

$

vefirum. Joan. 14. 27.

qu

Pax;

N

3

(äi'*—.

33

Pavs 1. Medit. XXIT.

Pax. suulta diligentibus legem tuam., | P(al,

l

118. 165.

!76',4 l

MEDITATIO XXII.

De vaa?;— Defideriüs,

m coptenta vivis anima mea? Quid

. defideras füper terram ? An Deus tibi

HE

non fufficit? Nunquid ipfe eft omnis tus fe-

tl

licitas? Quando , obfecro, fruebaris quiete

abíque illo? Et quando inquieta eras cumil«

Tet

lo? Quid quzris preter Deum ? Quid (atía-

mor

re te poteft, (i Deus tibi non fufficic?

Defideria tua fant tyrannitui. llla te rede

D

dunt infelicem. &lla cor tuum difcerpunt.

Tita

O quàm felix effes, (i nihil defiderares!

Oy

Qljd lucraris defideriis tuis ? Vanis defide-

I

tiis celum praeclufuüm eft. — Hxc fünt demo-

tij,

nes inferni. Hectorquent damnatos. Ceffa

«

defiderare ; & liber exibis ab ínferno tuo,

(

O mfDeus! Omnis abundantia extra te,

D

egeftas mihi eft, (Omnis dulcedo amarities

redilz

mihieft. Avarum nimis eft cor, cui Deus

N

non .fuchit?

ti

t

Verba $. Scr-ipt,uræ;

Àij

— Radix. emnium malorum eft cupiditas, d

Tím. «. 10.

GPT

Defideriutm peccatorum peribit, Vf. v11. 1o.

tj

Defidevia ecciduimt pigrum. Prov. vi.v.af.

jtiy

Omte deftderium averfe à te. Eccli. 23.f.

-

Ne tradas me, Domine, d. defiderio | 1neo

lr

QU

Beccatovi, Pf 1359. 9.

W.

Mar-

/Mx

De Tepiditate.

39

n N

Mavtha, Mavtba , follicita es , & turbavis

erga pluvima. Luc. 10. 41.

ll

MEDITATIO XXIIL

/4De. Tepiditate.

j

u ! quàm infelix eft anima tepida! Deus

Jeus t

H*

js tf

illi jam non fapit. Caret Divinis fola«-

tiis. Exerrat à femitis Divinz Providentiz,

; qiit

gcum

Peccat fine timore.

Mala perpetrat finere-

morfü. &Horret in feipfam reverti.

Tiddte

d

JEgra eft, nec fentit vim mali- Perverfa

db

eft, & credit íe bonam,

Mancipium eupi-

p

ditatum eft, & liberam fe credit.

Abutitur

d

omnibus remediis.

Rejicit. omnes infpira-

y Mi

uones. Infen(ibilis eft ad omnes gratiz mo-

n

tu$,

Devotionem nihili pendit.

Proximis

"n

eft offendiculo.

Communitati moleíta eft,

nü t

Gravis eft cordi Dei , é quo jamjam eft eji-

a

cienda forté nuaquam deinceps intra illud

amatitiii

reditura,

i De

Sümne ego in ftatu, ufque adeó mifera-

biliQC Calidüsne fum , an frigidus? Sümne

totus Dei ? An dimidiá tantàm ex parte ?

Anima ergo mea eft tepida,

O Divine Salvator, quanto tempore jam

fitn !

te affligo , quanto tempore cor tnum pree

molAh!noli me adhuc evomere.

Noli me

'quu

privare amore tuo. Repelle me, (i ita tibi li-

j

d

beat, à Paradifo tuo ; fednoli me ejicere é

corde tuo. Retrahe bona tua abanima mea:

jj

Sed non fübtrahe mihi amoremtuum, Heu'!

C 4

plüs

!]

—

40

Pars 1. Medit. XXIF.

plüs timeo odium & averfionem tuam , quàm

f

Omnes poenas inferni.

]

Memento, anima mea, feliciffimi illius fta-

(ua

tüs , ex quo excidifli.

Reftaura fervatem

dum

tuum priftinum. Quod ni(i quantocy"s fa-

«

cias, tolletur candelabrum tuum, & aliusin

r

Thon

locum tuum fubftituetur. . JÉ(us: te incipiet

evomere é corde füo, intra quod forté nun-

N

quam deinceps recipieris,

Yl

Du

Verba S, Scripturæ.

[

(i,

Utinam fvigidus effés, aut. calidus! fod quia

tepidus es, incipiam te evemere ex ore qmeo.

IY

Apoc. 3. 15. & 16.

Qm

lm

piritu ferveutes. Rom.12. 11.

Menov effo, unde excideris , €? age pari-

h

[

gentiam , C? prima opeva fac : Sim autem;

veniamtibi citó €9 smovebo caudelabvum tuum

Yire

A

de loco fuo. Apoc. 2. $.

Y

MEDITATIO XXIV,

b

W

De Odio Muxudi.

$ul

SIn

MUndus eft fallax. Oportet eum eon-

temnere, Nihil preftat eorum, qug

VC

promittit.

Bona illius vera non fünt. Non

]t

Yatura.

funt folida, —Non funt pura,. Non fünt due

qici

Non poffunt replere cor. Non pof»

fünt fatiate mentem.

Moleftas generant fol-

leq

licitudines,

n

Nec unquam quietem indulgent,

bi l]

nunquam ftabili fruebaris

quiete, quamdiu

Ws

mundo eras ab obfeqx-zi;isä

Vs

Opor-

p

- De Odio Muudi,

41

i

Oportet odiffe mundum , quia eft inimi-

cus JEfu Chriíti,

Quia eft fautor dzmonis,

sl

Quia eft tyrannus virtutis.

Qui amat mun-

at

dum, creditaxiomata mundi.

Non credit

