Tempus breve eff. 1. Cor. 7. 29.

JRedznentes tempus. Ephel. y. 16.

n

mt IU

Suravit per viventem in Jecula faculorun,

Y

quia tempus son erit ampliüs. Apoc. 10. 6.

p

Ergo, duim tempus babemus , operemur. o

n

zutm. Gal. 10. 6.

qii

MEDITATIO XXXVI,

Q

m

De pev/ecutionibus.

f

&t

N

U

M boni teperfequuntur ? Fxarina te,

an non caufam dederis.

Num malite

fi

perfequuntur? Gaude , quód moribus abillis

lt

difcrepes. INemo poteft placere Deo, & ho-

riäüï

miniþus. Nemo poteít amari à bonis, & malis

!

:

l

?

à

dDe Perfecubionibus.

rj

d

Si cupiam hominibns

placere , difplicebo

Si ab im

Jis

JESU Chrifto,

c molt

amicus ero JESU Chrifti.

piis odio habear )

ciam f

Perfecutio intentata ab impiis nos promo«

vet ad Celum. Avellit nos à creaturis,

y QUE

Continet nos in officio,

y auter

Impedit; ut non

j cumet

himiüm nos effündamus in exteriora, Juvat

uäm dä [;,

internam animi colle&ionem. Purgatnos à

WfoM!&b&

vitis, Virtutes ; i quas habemus , roborat,

Tzdium affert preíentis vitz,

Accendit

[quüm

mortis defideriüm, An DEO adhzreres, fi

Y

mundus te amáffet? An Deum exquifiviffes

ex toto corde tuo, fi

mundus te non repu-

liffet? Deus e(t , qui

legem ponit creaturis

a

Ille prohibet ipis, ne tibi blandiantur. Ille

ej][

gp!l 11

J

mandat; ut te reiiciant,

t ^

llle imperat, ut

te repellant, -

Deus totum iundutm armat contra te, ut

tc compellat ad auxillum ab ipfo petendum.

1ó

Vlle terrain fpinis operit; ne tu in terr4 quie-

,/acnïufm

TRUM

tem captes, [lle quidem non poteít vellé

peccatum j vult tamen effedtum peccati,

u

Odio habet perfecutorem ; fed amat illum ;

qui perfecutionibus impetitur,

tia tua

mi Deus ! quam admirabilis eft (a

!

piens

u

quàm amabilis eít P

rovidentia tua !

Si me nunquam vulaeráffes ,

fem fanatus.

nuaquam fuif-

$i fpinis me non undique cir-

eumdediffes,

longéà te fugitivus difceffiffem:

ynit

Non eífem ja

m tuus, fi mundus me blanditiis

füis allexiffer, Effem jarn contra te, i mun-

p n

;

li

dus non fuiffet contra me, O quantüm ob-

ftrictus fum edio mundi! O quantüm obliga-

0 :

tus füum tuo amori !

n

j

O quàm tuifti mihi fua-

j

8! PQ Gr(læt; S-Sle

viter

66

PEors L. Mcdit. XXXVII.

tüvis

viter feverus! O quàm amanter me fuifti

perfecacus !

Tib

mulari

(ymm

Verba S. S&ripturæ,

tionib

luple facies eorum igmomiuid CP quavent

0j

Nomen tuum Domine. P(al. 2. 17.

D

Quim

Domine im augufliá vequifierunt te, là,

fow

260 1 66

Sepiam viam tuam Jpims. Ot. 2, 6.

lpl

Eritis odio omnibus geutibus propter No-

dm

t&jph

guen sneum. Matth. 24. 9.

(in

Beati , qui per[ecutionem patiuutur proptev

juftitiam. Matth, y. 10.

predel

p

ltyi

MEDITATIO XXXVII.

10 j

e neceffitate ZAflicliomum && Perfecutiomum.

I Ulla falus eft fine cruce,

Nullam meri-

h

tum fine patientia.

Nulla victoria fine

certamine.

Nulla virtus fine exercitio.

!tj

Caro fine

Sl /

Aqua ftagnans corrumpitur.

m

fale putrefcit.

Ferrum fine ufü rubiginem

(th

coóntrahit, Equus fine calcaribus fubfiftit

lt y

immotus.

&ifg

Quàm miferabilis es , fi nullà affligaris mi-

(

feriá ! Quomodo martyr eris, fi tyrannum

i

non habeas? Quomodo Chriftianus eris ; Íi

nullam perfecutionem patiaris ? Quomodo

falvus eris , fi nullam füftineas tribulationem?

JEfus odio fuit habitus ab impiis, & tu

vie amari ? [E(us acriter fuit exagitatus ;

"

I

JDe neceffitate Pesfecutiomum,

67

r m l

tu vis in deliciis haberi? JEfus foit ludibrio

habitus à mundo, &tu vis honóribus cu-

mulari? Oportet te aut Martyrem effe, auc

u

tyrannum ; aut perfecutorem , aut períecu-

tionibus impetitum.

O JESU ! Tu folus mecum fis , & totus

9 u

u

mundus fit contra me.

Plüs amo odium,;

quàm amicitiam impiorum.

Plàüs amo per-

ut i li

fecutionem , quàm blandimenta illorum. No-

lo placere illis , qui tibi adverfantur.

Gau-

'n 6'

deo me difplicere illis,

njitr k

qqibus neque tu po-

tes placere.

Cuüm tolero perfecutiones, habeo fignum

ijnt

przdefítinationis mez.

Cüm tyranni me op-

pugnant , in cenfum martyrum venio. Cüm

impii me perfequuntur , incipio effe é nume-

f

ro juflorum.

d

Verba S, Scripturz.

Jlor v

Pev multas trilulationes oportet uos intra-

,i&o[iz üüf

re 22 Regpum Dei , AG. 14. 21.

2 quid patimini propter jufditiam , beati.

Qro J

1. Pet. 3..344

niipt

Communicantes Chriffa paffromibus , gaude-

T.

1e, ut im revelatiome glorie ejus gaudeatis

exultantes. 1. Pet, 4. 13.

jpr

"

Omnes , qui pió volunt vivere in. Cbriffe

g

Í

S'Efu » perfecutzonem patientur. 2,'Tim.3.12.

J Crl:si 4

Qu

m

I

N

E

ME-

$8

Pars J. Medit. XXXF II

Puri

MEDITATIO XXXVIII,

Yi t

Áitnne

qud d

De rvefpedu. Humano.

villuio

üüm [

D

tfplicere Deo, ex metu difplicendi homi-

DI

nibus, Omittere bonum ex timore per-

li t

verforum. — Credere in JEfüm Chriftum, &

etübsl

erübeícere Evangelium ejus. . Diffimulare

etübe

Bdem , quando eam oportet profiteri, Eft

(

effe apoftatam, & infidelem. — Eft effe Chri-

témif

Ítianum nomine , & opere infidelem,

O

Sunt quidam Apoftatg cerde. Alii Apo-

Profte

fint ore. Alii Apoftatz opere & aGtione,

D

'Tu non es apoftata corde: Sed es apoftata

ore. Tu non es apoítata verbo ? fed es apoftata

op

ere, Et hoc fufficit ad tuam damnationem.

Non fufficit ad falutem , fidem habere in

corde, Oportet eam etiam vefbis

teftari.

i

eceífe

L

Non fufficit eam verbis pro&teri fed n

Diffi-

!

etiam eít, eam operibus comprobare.

mulare fidem, ubi occafio eft eam profiten-

ith f

di, eft renuntiare füz Religioni.

"i

[

Si confitearis JESUM coram hominibus;

ty

confitebitur te coram Patre fuo.

Si renun-

"ll

ll

ties illi coràm hominibus , renuntiabit tibi

coram Patre fuo,

Si erubefcas effe illius di-

Ht gj

(ui,

fcipulus, erubefcet ille effe Magifter tuus.

Si eurn àgáofcas , ut cuum Dominum , ille se

TA

cognofcet, ut fuum fervum.

Mi

ne mi! Jam multo tempo*

re Chriftianus fum nomine ;

O JESU , Domi

& Paganus

UT

aGione. flabee fidem (Phriftiani , & vita

)m

a

P.

Il

JDe re/þeffu Humane

65

Pagani duco.

Renuntio Religioni meze ex

vano ümore dicteriorum.

'Timeo nempe

U

folenne illud : Quid homines de te fentient;

quid de te dicent ? Magis times joculares ca-

villationes impiorum , quàm Martyres fortmi-

dàrint crudelitatem tyrannorum.

Heu! tà

ceuditt

me confeffus es coram Patretuo , & egoti-

time t

bi renuntio coram hominibus,

Tu non

briduty

erubefcis me in cxlo , & ego frequenter te

Diimi

erübefco füuper terram.

fitéti, 4

O quantüm abominor ignavam animi mei

t Q

remiffionem! deteftor diffimulationem meam!

*lcm:

Oltendam deinceps, me effe Chriftianum;

Al Ap

Profitebor Reli

gionem meam, corde, ore,

i at

& gpere.

o

u

Verba S Scriptura.

i2

n

1.

ij i

Qui timet bominem , citó corruet. Ptov,

à

29. 27.

fel o

Dico vobis amicis meis, me terreamini ab

purt. p

dis, qui eccidunt corpus, C? pofl bec non bas

p "

bent ampliüs , quid faciant.. Luc, 12. 4.

mnis, quicunque confeffus fuevit me ca-

i

vau bominibus , ? Filius homzuis coufitebitue

g

lum coram "dagelts Dei : qui autem uegave«

gt

vit we ceram boyinibus, uegabitur coram zdg-

gelis DEI Luc, 12. .

g

Qui sue evubuerit , C? aneos feviones, butie

gïfl

inim

p

Filus bominis evubefzet , cium venerit in Ma-

Jeflate fud , €P? Patris, &* fanilorum 2dnge-

u gt

lorum. Lue. 9. 26.

h

j

lj

J

E 3

Me-

s

496

Pavs . Medit. XXXIX,

QY

Qitah

MEDITATIO XXXIX. -

fug

Tüm,.

De Detratfzone,

ub

Auls,

"Erbum detractorium facilé dicitur, fed

fm d

damnum inde illatum non ita facilé re-

3

Og

paratur. Leviter dicitur : fed crudeliter vul-

Vett

nerat. Transfigit cor Dei , qui prohibet de

j

tra&tionem. "Transfigit cor proXimi, qui pa-

titur detractionem. "Transfigit cor amici, qui

audit detractionem, — Transfigit cor illius ;

qui eft author detradtionis.

J

. Detra&io eft vipera virulenta , quz vene-

4

j

no inficit omnia corda,

Eft culter acutus,;

N

qui diffecat membra JESU Chiifti, Detra-

fil j

Coris lingua crudelis eft, que Chrifti cor

fumy,

transverberat. Eft rapina boni omnium ma:

41

ximi, Eft cwdes vitz omnium zgch»ilifïïtïraeg

u

Eft vulnus animz, Eft malum fine remedio,

y

Sperari non poteft venia, nifi fiat reftitutio.

ïgm

l

Non dimittitur peccatum , niíi reftituatur

ii

ablatum. Non facilé reparatur bonor, ali-

l

quandoablatus, Vulnus detradtionis eft ia-

l [

curabile.

Cicatrix femper remanet.

O mi Deus! quot commi(i latrocinia!

Quot czdes patravi ! Lingua mea eít penna

leviter fcribens; & tamen confcribit fentene

tiam, quz aliquando in judicio contra me

pronuntiabitur. Lingua mea me abfolvet à

crimine, Lingua mea me condemnabit.

Heu ! quis ergo, falvus erit ! Quis dicere

is di-

Tanci

poteft Ego nunquam aliis detraxi? Qu

cere

IXI

| De Detvatione.

T

Cere. veré poteft : Reparavi malum, quod

detrahendo aliis intuli ?

MIS

FFuge detra&ores. Satan eít in lingua eo-

rum, quando tibi loquuntur. Satan eft in

auribus tuis , quando detrahentes libenter

audis, Tolera detractiones : fed noli illis an-

du

Damnhum, 6 tuis detrationibus

aol

fam dare.

ortüm , repara meliori modo, quo potes.

ydi

rlb

Veritas, quam non fuggerit charitas ; €x-

pers c(t charitatis.

[ qlli '

ramicyi

[]

as

- Verba S. Sclripturæ.

qor ii

Detrabentem fecvetó proximo [uo butc per-

J Ya

Jequebar. Pfal. 160. 5.

EM

Nolite detrabere altevutrum , fratves snei ;

m

qui detrabit fratri, aut qui judicat fratvem

] Chtlü' (

fuum , detrabit legi , €7 judicat legem. ]af:.

mnïUW

4. 1I.

Qui detvabit alicui vei , ipfe fe in futurum

It .'CWE

obligat. Prov. 13. 13

i TC[H[UR':

INom rapaces , mec ia

ledici reguum DEI

r

polldebuut. 1, Cor. 6. 10.

j]

Ex verbis tuis juflificaleris , €? ex verbis

:Onis [j

fuis contemmaberis. Matth. 12. 37.

!

n

Qd

I

,dr

MEDIT ATIO. XL.

d

De Triffitia.

Confl'l

Ti

(o

Use eft caufa triftitia tux ? Absque dubio,

qnal

quia cor tuum eft egrum.

Quia €

I

u

mancipium alicujus cupiditatis. Quia ftulté

G-

iU

4

7*

Pavs L. Medit. XE.

Gm;

deperis aliquam creaturam. Quía flagras all-

quo defiderio.

Quia conícientia tua eft in-

quét,

quinata, Quia crimen aliquod perpetráfti.

d

Quia apetis aliquid, quód obtinere non

& C

potes,

Quia non potes id , quod cupís.

Quia non vis, quod Deus vult, Quia vis,

quod Deus non vult,

Quia nihil adver(íi vis tolerare, Quia ni«

mis 2r&té adbxres fen(bus tuis.

Quia mune

dum nimiüm formidas,

Quía ardentius de-

(

fideras vaniffimas vite licentioris " delicias.

dul

Quia. plüs zquó diligis temetipfum.

(im.

O quàm beatus eft , qui nen defiderat , ni«

LY

fi Deum ! O quàm jncundus eft, qui non

i g

timet niü Deum ! O quàm fecurus eít , qui

lat

bihil habet, quod perdat! O quàm felix et

qui bene & fan&é vivit.

qui t

Nihil zftima , nii Deum , & nihil teaflli-

hum

Quis t

et. : Crede amiffa omnia, qus potes amit-

dema

tere. Noli diligere bonum , quod er

ipi tie

bi pote(t. Nulli rei periturz cor affige.

à

. Ujd-,

Ts

quid perdas, conferva pacem tuam. — Vive

itd

lh

femper bene, & nunquam triftaberis, Coms

Tiyn

mitte te um Deo, & femper gaudebis.

tiil

t

Vüi'ba * Sgripturæ,

finj

pain

Tyiffitiam longà vepelle d te. Eccli. 30. 2.41

Latamimi im Domimo, €" exultate juffi.

litgj

PBL 31. XH

g

lt ]j

Exultate juffi im Domiuo , vedos decet col-

Wl

faudatio. V

Íal,

.....

32.- T.

L

d

'

gl feq»

Gan-

De malis effstlibus Tviflitia.

73

1

Gaudete ig. Domino /ämper ; itevum dico,

tudià

audete. Philip. 4. 4.

- Quafi tvifles ,

pl

TURper- av z.

xtinert

2« COI'- wa I2.

gt (j

Qj*

MEDITATIO XLI

& Quianï

De malis effetlibus Triffitia,

Quit

jetins d

Omo ttiftis ignominiá Deum afficit, Pas

; dilii

làm facit, fe non credere ejus Providen-

T.

tiam.

Accufat Deuim ignorantig.

'Tacité

(denit,!

illum arguit injuftitim, — Ego füm, ait Deus,

TL

qui tibi hzc bona auffero. Ego fum, qui

ydst

hanc perfecutionem permitto. Ego füm;

mitlrt

qui te hoc morbo affligo. — Et tu audes mur-

murare ? Et tu audes conqueri? Potéftne

vtl

quis triftari, quin murmuret? Si non blatz

o

phemas ore , bla(phemas tamen corde. Af-

uod fïipi ü

firmas, quód non fit Deus , aut quódis non

f t

intelligat modum gubernandi mundum,

j N

Homo triftis, ac tetricus offendit proxi-

)Eri& CUE

mum, Virtutem illi odiofam reddit, Aver-

tit illam ab obíequio Dei, utpote cui fervi-

Perturbat

re durum (it, ac injucundum.,

f

familias.

Facilé excandeícit, Onerieft fu-

Moleftus eft fuis equalibus,

perioribus fuis.

d

Íntolerabilis eft füis fubditis, Bilem aliis me«

vet, Converíationem amaram efficit.

'Tol-

at

lit inde omnem füsvitatem. Moeret , cóüm

lm' (/fff! h

alii rident. Indignatur, cüm alii plorant.

4Egré accipit , fi quis ei appropinquet, Negli-

gi e queritur, fi quis ab eo recedat,

y

on

[f

Pars I.. Medit. XLI.

Non eft fana mens, cui dominatue trifti-

l

tia.

Non eft ratio, ubi cura , & molsfta fo.

6 lf,

licitudo animum lancinat,

Homo tri(tis feipfüm perdit.

Confümit fe

melancholià.

Abrumpic fibi vitam corpo-

Yis,

Occidit animam füam. Cor ejus fimile

eft infergo,

Dzmon jus habet, in eo com-

morandi.,

Agit eum in defperationem. In-

CUr

ducit eüm in omnis generis vitia.

Propo-

nit illi dele&ationes carnis, in defe&um de-

fünta

litiarum mentis.

rf

O morbum expavefcendum , qui tali re-

feDy

femetj

medio opus habect! O JEfu ? qui nunquam

fuifti tetricus , aut morofus , cüm tamen fem-

Wfant

per haberes caufías triftandi! Ne, obfecro,

fu.

tradas me huic perturbationi.

Ne me de-

m

&tma|

mergas in hunc infernum, Semper deinceps

£quo ero animo , fempet contentus ; quia tu

ilo f

Ms

omnia difponis in bonum meum. Reverebor

tuam P'rovidentiam.

Proximis bono exem-

Wsdlcu

plo przlucebo, Inchoabo beatitudinem meam

hn

m

in hàc vitá, femper deinceps eadem fruiturus

Yi

poft mortem. Servus morofüs ac querulus

A

fuccm

injuriam facit Domino fuo.

Servus DEI

nunquam debert triíítari.

1

N

4

Emp

lo t

Verba S, Scriptura.

dw[m»

Non evit triffis, ueque turbulentus, Mai

fün, (

45. 4.

( 09

Quare vultus tuus tviflis of ?. 2. Eídr.2. 2.

[um

—

Quaft ivifles ,

( tili

s. Gor. 6; d10i

Jemper autem gagtdente:.

W

Cor pravuim dalit triflitiam. 'Eccli.36. 22.

INolt-

"

De vemedüis contra Tviffitzau.

vt t

Nolite fieri ficut bypocryte ; tviffes, Matth,

"

rl

6.15.

"onfüti

MEDITATIO XLI,

am o

vjusí:

De r?mez?z"is contra Triffiats,

jneo at

' Ur affiigis temetipfum ?

uod malum

Qnen. !

& n

— exiftimas , noneft malum. - Miferiz tua

fünt mifericordiz. Calamitates tuz funt be-

f d

neficia Dei. ' Avellunt te à mundo. Uniunt

te Deo Domino noftro, Revocant te intra

Q1 al

| nunqt

temetipfum. " Tzdium vitz hujus tibi inge-

nerant. Dolorem de peccatis tuis in te ex-

amend

ux. Sunt pi-

,U

citant. Sunt tefferz falutis t

An non Deus

nora prede(tinationi

s tus.

N at

Et quis hominum plüs

amavit Filium fuum ?

;

g deinä

illo fuit afflictus ?

us p

Malum tuum non eft

formidandum. Si

Rcvet'ähf

Si vio-

modicum fit , facilé poterit tolerari.

b

Grande

jiimme

lentum , non poterit diu durare.

diuturnum.

Si non

inalum non poteft eífe

"

aliunde pellatur , neceffa

rió tandem fibi ipfi

[ quCIU

j

füccumbet. Aut vitam tollit, aut fenfum,

"Ub

P

Non nifi in inferno malum immortale.

'Tempus, etiam te non cogitante ,lenit erum-

nas tuas. . Dolor tuus, non peteít durare

i

diütius, quàm vita tua. Et quid eft vita

tua, fi comparetur eternitati ?

]u ?

vivere ia hoc mun

do fine af-

Cogitáfne,

v

fli&ione? Quomodo eris me

mbrum JESU

fl

m ipfos

Af

Chrifti? Quomodo poteris regnare cu

, [

nifi :äiüääaris cur illo ?

Often:

m

ï,'

-

76

Pars L. Medit. X LIt.

Oftende mihi hominem fine cruce, Et

volun

ego te cruce tuá exonerabo. Eftne equuim

qui

vt pro nihilo habeas, quod tanto pretio eme

D

runtSan&i ? Quem gradum obtinebis ín coe

lTatior

lo? Quem locum ibi occupabis ?

fim 1

Omnes Sancti plagisfunt onerati, "Tu fo-

imagin

lus ibi fine vulnere deges ?

quad

Calum cogita , & triftitia tua difïïpabitu;;;

Qu

Spes magni boni producit magnum gaudium,

fogn

Omnis cruciatus eft modicus , quo zterna

Vitan

gaudia comparatur.

ddin

Lenis eft dolor, qui nos liberatab aterni-

D (

tate pocrarutm,

Corpus leviter fentit dolo-

rem, quando animus verfatur in coelo, Ne-

M«

lhce

fcis , quàd paradifüs fit hzreditas sfflitorum?

u

" Quód.(itregnum crucifixorum ? Quód (it por-

Tif

tioanimorum , adverfía fortiter fuftinentium?

i.

Si velis liber effe à triftitia eijce peccatum

t vl

ex anima tuà, Hoc enim contriftat damnatos,

WNam

. Hoc illos inferni cruciatibus torquet. Sipec-

T

cato carerent, etíam triftitiá carerent. Quod

u i'.g

gaudium habere poteft , qui Deum ejecit é

tf

corde (uo ? Quà quiete fruetur, qui venenum

T

fovecinfinu fuo ? Si nullirei adhzreas , nullá

b

reaffiigeris. antum patimur, quantum ama«

mus,

Defideria noftra fünt carnifices noftri,

i

1a|

Non deferitur fine dolor

e, quod cum amore

Ahte

poHïdetur.

D

Tüne defideras nunquam triftari ? pone fpem

Vs p

, tuam in Deo. Illi expone atflictiones tuas,

n

Abillo folatiam pete. Perfevera in oratione,

1

Submitte te decretis ejus. — Permitte te to-

fit,

tum Providentiz ejus. — Conforma te cum

lnds

vO-

Atqn

*

De remediis coutva Tviffitiam.

"

n !

voluntate ejus.

Et ftatim invenies , quod

eaqu

uxris.

retoent

Defiderásne liber ab omni meerore vivere?

As od

Rationis ductum fequere-

Corrige phanta-

fiam. tuam.

Nemo mifer eít, nifi qui fibi

j Ti

imáginatur , fe efle miferum. Dolorlevis eft,

quando opinio illum non auget. . Opinio elt,

qua efficit omnia mala, Nemo infelix effet;

if

1 gaudiun.

fi nemo fibi imaginaretur, fe infelicem efíe.

vitam tuam eonforma principiis fidei. Non

uo at

di&aminibus fenfaum. Coníule rationem, &

1 attt

)1on opinionem.

ntit ol

Metuisne malüim , quo;i tibi iptentatur ?

'æ!Os Ne

Hoc eft affligi fine ratione, affligi, antequam

Ti

cau(a affli&tionis prefens te urgeat. Deplo-

u'od ür ,?r.n

ras malum preteritum ? Lacrymz tuz non te

ii

inde liberabunt.

Cur non facis ex neceffita-

du

te virtutem ? Cur non proficis ex jadturá,

[ dmmmi

quam paífus es? Quid prodeft tibi, mente

p N

revolvere xrumnam , quz jam tranfiit? Cur

te iterum reddis milerum ». poftgnat jam an-

n u

m de

té fuifti mifer ? Dedecus eft boimini fapienti,

non definere triftari , nifi cüm jam plorando

ui Veneü*;;

qis

eft fatigatus.

Satius eft ; dolorem repellere,

quàm expe&are , donec ipfe nos deferat.

gt

(ice

(e [

-Prateritum noli.ultrà refpicere, Futurum ne

cnmsz

ante tempus.profpicias. . Przefens non eft ,

nifi momentum. Cur ultró tormentum tuurn

fftï

vis protrahere ? Oportet fe accomodare z

p

rumnis füis, (i quis non poffit fe illis libera-

j

j

re, Triftitia auget jacturam, nonillam repa-

' od

rat'

Solum peccatum mocrore deftruitut.

it [ t

Unde non oportet moerere , nifi propter pec-

j t

.catum,

O quàm

Vh

28

Pays £. Medit. XXIL

O quàm effemus felices , i corrigeremus

TOentet

imaginationes noflras! O quàm lztam vitam

t put

duceremus , fi nihil de(ideraremus in terra!

lbusve

O quantüm fuüpplicium eft; ardens de(ide-

Yipe

us il

rium! Homo juftus femper beatus vivit, fem-

per habet; quod vult, quià vult, quod habet,

T.

Rerum creatarum mutationes Juftum noh

(

at

inutant 3, quia innititur Immobili.

Cipit

Verba S, Scripturz.

Dargr

fi. |

"Aninà , cur fles? $, Reg. 1. 8

».

atit),

Mhiin

Quare triflis es anima tnea , C? quare con

í

Dem.

zgrbas zue2 Vf. 41. 12.

. Dixit illi : uoli flere.. Loc, 7. 13.

Mi

Fratres anei gaudete in Domtno. Philip.3,1.

Eu g'm

Letetur cor quereutium Domiuum. Píalm

Íam t

j

jare

104. 3

d l

Tviflatur aliquis veffríun? ovat; Jae. $.13.

aulon

MEDITATIO XLIIL

us

J

hal)ee ,

De Superbia.

Quod

Agna mifericordia eft Deus humilíatus.

U.

Ws ! (

Magna miferia eft homo füperbus. Su-

O NI

perbia eft fons omnium vitiorum , ficut hu-

1 Quje

militas eft mater omnium virtutum. Irafce-

Áin l]

ris, quia fuperbus es. "Triftaris , quia füe

W

perbus es.

lmpatiens es, quia fuperbus es.

d

i

ne

lt A

Divitias concupifcis , quia fuperbus es.

&Omma

vides proximo , quía fuperbus es.. Impudi-

Nitus

€u$ 6$, quia fuperbus es. Deus humiliaé

men-

]Cifom

* le

"d

De Superbia.

79

f

mentem per corpus. "Tradit fuperbos fzdis

fvl

& pudendis concupifcentiis.

effiarum pel-

n t

libus veftit illos , qui ad Divinitatem afpirant.

i d

Superbia eft peccatum dzmonis , qui pri-

mus illam commifit. Czlum eft locus nativi«

vt

yod ht

tatis ejus. Infernus eft locus fupplicii ejus.

ylum n

Cztera peccata fugiunt à Deo. / Superbia

audet cum Deo congredi, Deus füpetbos

capitali odio veluti hoftes fuos infe&tatur.

Dat gratiam humilibus ; faperbis autem refi-

ftit. Deprimit illos corpore. Deprimit illos

animo. Defpicitillos in tempore. . Defpicit

illos in eternitate. O grande malum , quod

mrmx

Deum habet inimicum !

Mi Deus! Unamà te peto gratiam , ad tu-

am gloriam, & meamíàlutem. Ut cogno-

ä;ïüïïp.a-ï

fcam te, ut cognofcam me. Ut cognofcam Ma-

gl

jeflatem tuam. . t cognofcam vilitatem me-

il

am. Ut cognofcam benefieia tua. Ut co-

12l

n

gnRofcam ingratitudines meas.

Ut cogno-

Ícam bonitatem tuam.

Ut cognofcam ma-

JJ

litiam meam. — Ut cognofcam id , quoed ex te

habeo , ad laudandum te. Utcognofcam id,

quod ex me habeo , ad defpiciendum me.

O Nihilum pretiofum, in quo reperio ome

nia! O Nihilum illuftre , in quo video omnía.

gl

wabus y/

O Nihilum delitiofum, in quo gufto omnia ?

(atl

In quiete dego , cüm in Nihilo verfor, quia

j

Mfw

füm in loco mihi proprio. iNulla quiete fru-

or, quando extra Nihilum moror ; quianon

)

qull

ng[büS

fum amplius in centro meo. O Deus meus;

l

& omnia! Quando tandem ero penitüs evae-

j

j

"

hr

cuatus ab omni eo ; quod ego fum, ut im«

y

plear omni eo , qued tu €s; fiatque cor meum

cr-

Deo plenum?

FE]

Pars d- Medit. XLIF..

)

Verba S. Scriptura,

Ym :

deet

Alhominatio Domini eff ommis ahog:*rnä

p

Prov. 16. 5.

t0nà

Suyavit Dominus . Deus in animá fud , de-

fufine

teffor ego fuperbiam Sacob. Amos; 6. g.

g

ui fe bumüliat , exaltábitur , €? guí fi

altts

It

exollat , bumiliabitur. Luc. 14. 11

dhmen dico volis y miff comverft fueritis, 6?

Cüm

efficiamiui ficut parvuli , uon intrabitis in ve-

&t f

libdi

guum celorum. Matth. 18. 3.

Deus fupevbis vefiflit , bumilibus autem dak

b

&gratum. - Jac. 4« 6;

li, «

LY

MEDITATIO XLIV.

Qu

homo

De vemiffioue Injyuviavum.

m

debes 1

Qd

Eus hanctibiimperat , & nos obtempé:

rabís? Kemitteres injuríam in gratiam

has

Qu (

Regis tui ; id imperantis, Quis habet plenum

Q j

jus imperandi ; nii Deus? Tüne ergo agere

nihil vis, nifi , quod tibi lubec? Commodum

N

fervi debet cedére auctoritate Domini füi,

f

Quod Deus tibi prohibet, prohibet totí

Wj i

mundo.

uod Deus tibi imperat ; imperat

ïHa (

toti mundo;

ien

Sicut tibi prohibet , ne odio

perfequaris inimicum tuum , ita pariter pro«

]u Q

hibet inimico tuo , ne re odio habeat; Sicut

CHCS |

A l

tibi precipit ; ut ames omnes homines , ita

precipit omnibus , ut te ament. Eftneal

r ]

&quius ; quàm hoc mandatum?

äquid

l ii

Deus

tendm

p

-—

De vemiffone Injumiarum.

8r

DEUS hoc tibi przcipit tanquam Rex.

A

Idem à te rogat tanquam Pater.

Hoc te

docet tanquam Magifter, manfüetudine fuá,

| a?ngnu;

& patientiá fuà; vetbo & exemplo fuo. Quid

non à te Deus tolerat? Quan:à patientiá te

fuftinet? Tenet una manu uliionem, & al-

Wï/u:ï;l!f*

17

terá patientiam. ^ lna eft illi necefTaria , fed

altera eft ei perquàm chara.

Deferit ultio-

LU

|]i

nem, ut confervet patientiam.

Ignofcit

N

cum gaudio.

Punit cum dolote.

Ienofcit

hinhi

o

j

ex inclinatione.

Punit ex neceffitate,

Si

fubditi fumus, obediamus Regi noflro. Si

a

filiifumus , facimus voluntatem Datris no«

flri. Si di(zipuli fürbus, fequamur exem-

plum. Magi(tri noftri.

Cur odio habes fratrem tuum ? an non

n

homo eít, ficut tu? An non Chri(tianus eft,

ficut tu? fi eum odifti, quia peccator eft,

j

debes odiffe omnes homines, Erásne juftus,

quando JESUS te amavit? Ubi modó effes,

10

d

fi JESUS non amáffet peccatores? Injuria,

qu tibi fuitillata, levis eft, (i comparetur

d

cum injuriis , quas tu Deo infers.

emr

Contemneris; fed nunquid meruifli con-

'ommüd'ld

temptum ? Poté(ine fatis contemni damna-

»mml b

tus? Auferuntur tibi bona tua? as non Deus

ghlbcï f

illa tibi eft elargitus? An non jus habet ea

pf

r m

à te repetendi, quandocunque illi placet , &

"ia

per quemcunque illi placect? Ne hoftem ap-

d

pelles illum, qui tibi occafionem prabet cz-

D

h

lum lucrandi. Si te offendit, utique punic-

,

tur.

minth

Damnatio ejus eft inevitabilis, nifi ti-

iif

bi fatisfaciat, "Tüne potes odium tuum pro-

tendere ultra eternitatem ! Committe DEO

F

/ Nine

M R.«P. Graffet, S.5..

Pavs ]. Medit. XLIF.

82

vindictam ; jus enim ulcifcendi etl ipfi pro-

rium. Tu veró conferva patientiam, ma-

láómque tibi illatum libens accipe , ut poe

nam, iniquitatibus tuis debitam.

DEUS eft tibi norma mifericordiz. Tu

es Deo norma juftitiz.

Si tu non exhibeas

mifericordiam proximo , ficut ipfe, vindi-

ER

Qam de te fümet!, ficut tu.

Si ames ,

amabit te.

Si odio habeas , te quoque

Wy)

odio habebit. Si proximum excufes, te quo-

patt

que excufabit.

Si condemnpes , te quoque

hus ]

condemnabit.

Si veniam indu!geas , tibi pa-

W

riter veniam dabit, Si punias, & te puniet.

Mu

O JESU! quando te video morientem in

ttfis

Cruce, non retineo ultrà fel odii in corde

Mu

TneO.

Quando te audio orantem pro inimi-

T

cis tuis, vifcera mifericordiz exhibeo hofti-

Mi

bus meis, Pater mi! ignofce illis , qui me

l/

offenderunt; non enim fciebant, quid face-

bitte:

rent: fecerüntque ea , que ego plurimis ti-

Qu

tulis fui promeritus.

Qj

L

pet

- Verba S. Scriptura.

ib

ll

Dimittite, €? dimittemini. Luc. 6. 37.

b

— Diligite inimicos veffros, benefacite bis;

Cfed.

qui oderunt vos. Luc, 6.27].

il j

Si autem mom dimuferitis bominilus , uec

]u

Patev veflev . dimittet wolis peccata. vefira.

hu

Matth. 6. 15.

It

lii

ltum

ME-

De 714'(]1'&2'5 bomiuum contemuendis. 83

p

amy m

MEDITATIO XLY.

UP

d 1

De S'udiciis bominum contemuendis.

T

f v

K4 Risne femper mancipium hominum? Aru

gl ume,

nunquam. contemnes refpectus huma-

Y

.nos? Cur non palàm declatas, tc folius Dei

t

partes tenere? Cur non renuntias vanitati-

bus his? Cur non frequentas Sacramenta ?

e guoqu:

s U

Cur non deferis hos focios tibi noxios ?

Mundos te ludibrio habebit ? 'Tu potiores

s punt

-

emem

caufas habes, mundum ludibrio habendi.

$r

Mundus eft maximus hoftis Dei.

Et Ty-

n [

rannus Fidei,

Eft perfecutor innocentiz.

ybeo hüi"u

Renuntiá(ti amicit z ejus , quando fuifti bapti-

, $!

zatus. Nifi velis renuntiare mundo , oporte-

bit te renuntiare JEfu Chri(to.

TT

"

Quanta mentis ignavía, reddere fe man-

;lurimii'-'

cipium bominum? Quanta infidelitas , pro-

fogum deferere figna JEfu Chritti? Quanta

perfidia, jungere fe inímicis ejus? Quanta

1j

impietas, erubefcere Evangelium ejus?

Homines tibi illadunt? Hoc eft teftimo-

!

3

nium meritorum tuorum.

Defpedum te

crederem, (i w(timareris , ac laudareris ab

TM

illis, qui non approbant, nifi vituperanda,

J

V6)

ula bonerum.

n

Judicium impiorum non eft re

o

ji

/ V

P

Àn oportet te definere effe fapientem, ex

metu ítultis difplicendi? Quale jus habent

impii, legem tibi prefcribendi? Quis te füb-

ditum gorum confti

tuit? An times di&"ama:

F2

x

r

4

Pars L. Medit. XLF.

li

riab infamibus? Anformidas honore fpolia-

riab iis, qui ipfi funt fine honore ?

Impii te condemnant ? Sententía nulla eft,

"

dit,

& fine au&oritate , cüm ille; qui condem-

nat , ipfe meretur condemnari, Eftne admi-

ratione dignum, quàd ille malé loquatur de

aliis, qui Ipfe non novitbene agere? Si im-

pii habeant unam linguam , quà te accufenr,

aut tibi infültent, tu duas manus habes,

quibus ipfis refpondeas. Defpectio ab impiis

profe&a, eít elogium virtutis. —Non poteft

[d

ln

quis effe Chriftianus , nifi eontemnat ; & con-

ltteo

temnatur.

.O JESU Domine mi! quàm paucos in ter-

l0s j

ra fervos habes! Video equidem tyraunos;

Thit,

fed nullos invenio Martyres.

Unicum hoc:

pu

lcenti

Quid dicent homines? plures efficit Apofta-

Qnfi

tas, quàm fecerint omnes Nerones. Heu!

quomodo fuftinerent ictus 'flagellorum , qui

[EWarf

WRCUF

.pati non poffunr aculeum linguz ? Quomodo

lu

foret Martyr Fidei, qui formidat efle Mar-

p

tyr charitatis? Ego fané nunquam erube-

bon;

Ícam Evangclium tuum.

Palàm profitebor

Religionem tuam. . Non cupio placere illis,

Nihj

l'a[, |

qui tibi difplicent. Exhorrefco placere illis,

Null

quibus tu non places, nec placere potes,

e]eem

Ifati

Verba S. Scriptura.

ficif

BI p

INoli erubefceve. teffimonium Domini No-

Q

fhri. 2. Tim. 1. ?.

Si adbuc bominibus placerem , Cb

riffi f&rvu:

f

ton effem. Gal. 1. 1Q.

pj

Ne

UoDe Avaritia.

8f

..'"INe pro bis omuibus coufundaris, & ne ac-

; p

eipi,

[/:

ber/onadn

u£ delinquas Eccli. 42, 1.

nl

M.

^

iautem pro minimo eff ,

ut d volis ju-

dicev, aut ab bumazo die. 1. Cor. 4. 3.

contar

dne d

wquamrdi

MEDITATIO XLVI.

eL t

ais

De varitia.

3

sini

I defideres bona terrena , amittesbona ce-

o pl

^ leítia. Avarus Fidem perdit. Senfus ha-

T

bet contrarios Evangelio, Beatos zítimat,

Miferos zífti-

n at

quos JEfüs miferos appellat.

mat, quos JEfus beatos appellat.

Fides op-

mannl)Si

pugnat concupifcentiam ejus , & concupi-

m

1 A

icentia ejus tidem oppugnat.

Non poteft

confervare hanc , &illam. Siergo velit con-

s Il

fervare fidem, neceffarium eft , utrenunciet.

yuth qui

concupifcentiz füz,

n

dul

Avarus perdit fpem: Quis enim fperare

poteft , quod non credit? Avarus eontemnit

j &

bonazterns. Nonzítimat, nifi temporalia.

roütew

Nihil agit, quo czlum lucretur. Nonlabo-

T i"ä'

rat, ni(i pro terra.

Nunquam Deum orat.

Nemini

o

Nullum bonum ab illo exfpe&at.

eleemofynam elargitur. De(iderium habet

infatiabile. Eft idololatra. pecuniz.

Huic

facrificat cogitationes fuas. Hanc fibi pre-

figit pro ultimo fine.

Hanc extollit füupta

wi]lif'i NJ.

Deum. Hancadorat, tanquam principium

felicitatis fuze,

In hac omnem fpem füam

dcfïgit.

ji/

Ava-

F 5

86

Pars J. Medit. XLFI.

Avarus perdit charitatem.

Cor ejus eft,

ubi eft ithefaurus ejus. Nemo pote(t duobus

dominis fervire. Nemo poteft Deum amate,

& opes. Avaritia occupat totum cor. Non

Nj

patitur divifionem.

.Oportet committere

te p

grandesiniquitates , ut grande lucrum repor-

o

tetcur.

litc

Qui fe ditare cupit , rapit otnhia ,

quz poteft rapere.

Natura paucis contenta

Qf f

eít: fed concupiícentia non habet terminos.

Á

Rapit, & corradit (íne menfurá, quisquis

10

concupifcit (ine moderarione.' -Lucra l&gitie

Á

ma, funt lenta, fequuntur curfüm naturz.

LUA

Lucra grandia fünt furta grandia.

Magne

Qlt'ü

divitiz plerumque funt magáz injufticiz;

UT

Quoimnodofalvari poteft avarus ? Non.ágs

fl

nofcit peccatum füum.

Non agit pceniten-

tj

tiam.

Nunquam reflituet bona injufté par-

f

ta. Quod facilé rapitur, diflicillime reftitui-

titioy

tur.

Aquz furtive fünt dulciores, quàm

fitlig

publico omnium ufü permiffz.

Omnes ani-

f

mi motiones immoderace conferunt ad fur-

f5

tum. Omnes pugnant pro ejus defenfíione.

O mi Deus! nunquam excrucier ob bona

terrena! Tu fcis , ubi fit thefaurus meus.

Heu! expeditne zternüm damnari proptet

opes neceffarió deferendas?

Nihil intulimus in hunc mundum.

Cer-

tum eít, quód nihil etiam inde fimus abla-

turi.

Beatus ille, qui Deo contentus vivit ;

Qüanr

omnémque füam fiduciam in ipfo figit. Aue

rum, & argentum funt Dii gentilium. Sed

li

Deus cxli eft Deus meus-

G

Vtery

T ha

Ver -

97

De iteratd Prolapffone 12 peccatum.

du

AT

Verba S. Scripturae.

T at

. N

INoli l&þomre , ut diteris , féd prudentie

yumitt

zue potie modum, Vrov. 23. 4.

gt

INolite [perare in iniquitate ? vapinas no-

i mti

lite concupifcere : divitie ff ajftuant , uolite

fund

cor apponere. Pfal. 61. 11.

tertunt

Qui fflinat ditari, mom erit imnoceus.

Prov.28. 2».

qisi

£» ani-

gl

"dvaro mibil fceleflius , bic. enim

) Datur

muam fuam venalem babet. Eccli 1. 9. & r6.

Mzgnl

Quàdm dificilé , qui pecunias babent, 1im

lts

vegmm Dei intrabunt : facilius eff enim Ca-

N

anelum per foramen acís tranfire , qudm divi-

yete

tem intvave in vegnum Dei. Luc. 18. 25.

Qui volunt divites fievi , aucidunt in tenta-

n']uüö n

ii

tionem , C? im laqueum. Diaboli , €» defideria

sinuta. imutilia , €? nociva, que mergunt bo-

( qw

Ti !u

mines im interitum & perditionem. 1. Tim.

6. 9.

"t il V

5fcnüon&

MEDITATIO XLVII.

[ D M

nis n*

i p

