tibi exhibebit in fine mundi.

'Táne JESUM

ablegabis in ftabulum? Tüne illi negabis ve«

J

flem, quà (e contegat? 'Tuüne recuíabis ei

porrigere fruftillum panis , quo fe nutriat?

Quamdiu opitularis pauperi, tamdiu nony

e[t, quód paupertatem timeas. Nihilunquam

" mdt

tibi deerit, quamdiu non fines aliquid deeffe

T

ii7]

pauperibus,

Tu aurum feminas, quando

d vlläm

pecunias tuas elargiris. Manus pauperum

Qtd

ager c£ ,. qui centuplum fructum reddit,

[A

pm

| ]JESus

16

Pars. I7. Medit. LXXIV.

JESUS fe conítituit debitorem tuum? Ille

!

fpondet pro paupere. Obligat fe per contrá-

n

€um. Promittit tibi bona temporalia. Pol-

licetur tibi bona ezterna.

An tu Deo non

t

ï!li'! |

fidas? An opes tuas illi concreditas , cenfes

jj

male elocatas? An illi deeft modus, tibi libe-

ralicer retribuendi?

O JESU! quàm teneré dilis pauperes ;

quia eorum conditionem affumpffti. Quia

]

pauper fuifli in terrá, & quia pauper effe vis

etiam in czlo. Tu íané dives es incxlo: fed

pauper etiam es in terra , quia lates in perfona

i

pauperum , & ipfe cum illis eleemofynam ro-

as

$

Beatus dives, qui Chrifto JEfu eleemo-

Íynam prgbet. Maledictus dives , qui Chrifto

NI

JEfü eleemofynam negat. Dives avarus elee-

N

| D

mofynam in morte petet à Deo, qux ipfinon

| !

ninr

concedetur.

Petet gratiam in die Judicii ,

quz illi negabitur.

ddg

4l

lu

DT

Verba S. Scripturz.

Yi

:

Peecata tua eleemofynis vedime, && iniqui-

U

fates tuas üiforicordis pauperum. Dan. 4

Y

2

li

ui viderit f; itrem fuum neceffitatem ba-

Nj

beve ; &7 clauferit vifcera fua ab eo, quomodo

h

Cbavitas Dei manet in illo? 1. Joan. 3. 17.

fri

. Ego precipio tibi , ut aperias manum fratri

Kti

T g

Puo egezo, CT paupevz. Deut. Yg. 11.

lg

Date , €? dabitur vobis. Luc. 6. 38.

Til

Beatus , qui intelligit fuper egenum €? pau-

Ü

peremi in die mal

iberabit eum . Domanus*

m

Pfal. 40. 2.

?

g

Fenite

/

| De Fa ve&la Sfufforum.

1577

ia

Fenite benedidli Patvis mei, polfidete pava-

CQQLtà

gum vobis Regnum à conflitutione mundi. Efu-

i. N.

rivi enimy C? dediffis mibi snanducave , fitivi

Je0 tt

& dediflis mibi bibere , &c.

Matth. 25. 34.

, t

35. €36.

gl

MEDITATIO LXXV.

lupcrci j

; Qu

De vid ve&á , per quam. Deus

veferi

l: &

[4 uczzf.

f?uþuzn

pcrfom

nam o

VI

z Dei funt admirabiles. Sunt pulchr&.

Suntzquz. Suntre&z. -Sunt fecurz.

cjeem

iC

Sunt vie gratiz, quas natura non novit.

Sunt viz íapientiz.

Incomprehenfibiles à

nydee

ratione,

Sunt vi& paci$, qu& mentes tran-

yipimt

quillas reddunt.

Sunt vi& amoris, qua cor-

judiciir

da gaudio complent.

Deus laborat pro nobis, quando videtur

effe contra nos. Appropinquat nobis, quando

videtur à nobis recedere. iNoftra gerit nego-

i

tia, quando videtur ea evertere. : Divites

nos efficit, quando videtur nos exípoliare.

Du

Vitam nobis tribuit,

quando videtur earg

nobis eripere.

l

at D

!

Ad pacem nos ducit per bellum. Ad per-

4«0"!0 ]

fe&ionem per imperfectionem. — Ad gloriam

L

^

perignominiam. Ad thronum per carceres.

] jï'[l" j

Ad terram promiífionis per defertum. . Ad

celum per longum purgatorium.

l

[

O mi Deus ! neício, quam arripiam viam,

jj

j

l

quà ad te perveniam, — Quz mihi videtur bo-

n

na; poteft efle mala; Dum arbitror, me cu-

u

jw

Pars I Medit, LXXJA

l

158

;

lum confcendere, forté defcendo ad infer-

4

l

num. An per profperitatem , an per adver-

Mi

J

fitatem ? An per pacem, an per bellum?

Àn per gloriam, an per ignominiam? An

aj

I

per abundantiam , an per indigentiam? An

per fanitàtern , an per morbum potero ad ts

[/f

pervenire, & falutem meam confequi?

UMT

Nemo eít, nifi tu, qui hoc noveris. Non

NT

Juts

itaque volo, nifi quod tu vis. "Totum me

ermitto Providentig tuz. Rata habeo,

ttieit

quaecunque de me ftatueris.

Progrediar ,

quocunque me duxeris.

Acceptabo libens,

jj

quidquid mihi immiferis. /Plené conquie-

Ícam , quocunque in loco aut ftatu me col-

l i

locaveris.

Nunquam inde recedam , nifitu

me indé retraxeris.

Abftinebo deinceps ab omni libera ele&tio-

ne, & propriam penitüs exuam voluntatem,

| Ui

|

Ífe

quia non novi, quid mihi profit, aut obfit.

l

l

l

dFVfarïol

l

Nihil deinceps ampliüs expetam. Nihil recu-

|

l

i

fabo.

Deduc me, & dirige me, mi Deus!

Wt

Totum me tibi permitto. Curam habe deme,

T df

quia in te unicé quiefco.

'Tu Paftor meus

la

es, & ego fum ovis tua. Si te fequar, nun.

li

quam perturbabor,

Si me tibi committam ,

tl

ite

nunquam damnabor.

h

j

l

NT

Verba S. Scriptura.

*

ii

j

Juffum deduxit Dominus per vias vetlas,

Sap. 10. 10.

B

Rxo, k

F2 ejus vie pulchre, & oumes femita

l

ius pacifica. Prov, 3. 17.

j

|

Ef

j

159

]

De félicitate permittentium fe &vc.

. Ef via , que videtur bomim juffa : novit/ma

at i

autem ejus deducunt ad movtem. Prov. 14. 12.

yrad

- Dominus suovtificat , €? vrvificat, deducit

: belm)

tiam

ad sufevos , €? veducit, 1. Reg. 2. 6.

Exiüt, ue[ciens quó iret. Hebr. 11.8.

tim? àt

te ddi

. Notam fac mübi viams, im qua ambulem.

Pfal. 142. 8.

ii

ets Mi

Sicut exaltautur celi d terra, fic exaltatee

Totum t

funt vie mea , d viis veffris, €? cogitationes

quem à congtatz'onüus vefivis. M. $. 9.

3 ha,

-ogrcdia:,

] Jiberfös

MEDITATIO LXXVI.

COl'quIC'-

j me d

De felicitate eorum, qui fe Dei dire&ioni

»y n

periuittunt,

s dl

AUdi Deum fine ratioci

natione, ObediDeo

yuntoy

fine murmuratione.

Sequere Deum fine

gt

deviatione. Permitte Deum operari, abfque

V) reco

ullà tuá re(iftentiá.

Quiefce in Deo, abíque

yi D

perturbatione,

Permitte te Deo, fine ullius

T

rei defiderio,

jlor n

Si eum audias, loquetur tibi, Si ei obe-

TW Ti

dias, folatio te perfundet. Si eum fequaris;

pl

deducet te. Si eum operari finas, omnia tibi

profperé füccedent. Si in illo confidas, con-

fervabitte. Site illi ex integro committas ,

falvabit te.

a

O Veritas, Deus meus! Sapientia mea ,

t y(&äf,

& benedictio mea! ne permittas me feníui

meo, & propriz directioni mez. Si te defe-

4[P

ram,; heu! füm perditus. Non fum , fecurus

Bifi tecum fim,

Si ambulem, dirige me. Si

aber.

l

160

Pors. H. Medit. LXXFII.

[

Aberrem , revoca me. Si in via hzream, fti-

"fl

inula me.

Si cadam, fubleva me.

Si laíie-

qiat

Ícam, robora me. $i infirmer, porta me.

ts |

Si ab hoftibus oppugner, defende me. Si

quf

perditus fim, quzre me.

Tte, ]

Sino mc plené dirigi à fapientia tua. Con-

Ti

quiefco in Bonitate tua. nnitor fortitudini

Sl 1

tue, Confidoin Mifericordia tua. Arcté in-

p

hzreo voluntati tuz. Devoveo me obíequio

ptat

tuo. Metotum committo Providentis tuz

165 en

nunc, & in zternum.

pone

tunt (

Verba S. Scriptura.

ft, (

OROR

Deduc me Domine in vid tud. PÍ.gg. 11.

| Nuh

Sub umbra alarum tuarum protege me. Pf

| LC p

16. 8.

L

Erravi ficut ovis, que perüt: quere fzr-

|

| Ui

vum tuum. P. 118. r76.

l

"n

"

Deduxit illos ia via uiralili. Sap. 10. 17.

| "r

^

E(lonc t

MEDITATIO LXXVII.

ld

Y

De infelicitate eovum , qui fe fubtrabunt. di-

| elk V-lhw

veclioui Dei.

"I5 D

Ti

Hi recedit à femitá bonitatis, intratïf'emi-

N

* t

».tam juftitie, Qui fe avertità via man-

füetudinis, ingreditur viam rigoris. Qui non

hi

habet Deum amicum , habet illum inimicum.

|

* s

lh

"

Qui fugit voluntatem bene facientis, incidis

k

in voluntacem punientis.

dlccüm

Si

Upr'

l

De ?'nf:lz'cz'täte fübtrabentium&rc. 16

« li

* Siillicfím, ubi Deus meeffe vult, ero in

S hd

quiete, & fecuritate. Sapientia cjus deducec

DO IDEl

me. Potentia ejus proteget me. Bonitas

m d

ejus folabitur me.

Gratia ejus fan&tificabit

me. Benedi&tio ejus comitabitur me. Mite-

ts (

rieordia ejus circumdabit me.

Quicudi

$i non fim, ubi Deus me effe vult, omnes

dU

paffus mei errores erunt.

Omnes vio mez

: obeqi

precipitia erunt, Omnia confilia mea iilufio-

knti t

nes erunt,

Omnes labores mei vanz occu-

pationes erunt. Omnes deliciz mez miferiz

erunt. Omnes profperitates mex caftigationes

erunt. Omnes adverfitates mex , caufz de-

fperationis erunt.

Non habeo quietem in mente mea.

Ne«

t

u

€ pacem in corde meo.

Neque benedi-

'gge [2

à

ionem in laboribus meis. Neque confola-

tionem in zrumnis meis.

Preda fiam con-

pl

cupifcentiis meis. Exercebor tentationibus.

Defiituar prote&ione tua. Percutiar maledi-

Pl io' !7'

Gione tua. Vitam agam fceleribus infamem.

Mortem expecare dcbeo peffimam, Vivam

in perturbatione, & moriar in defperatione.

uVll'

Àn €o jam inloco füm, in quo Deus me

effe vult? An refpondi vocationi mee ? An

j P

Deus hanc occupationem mihi injunxit? An

fponte me ingefli in hoc officium? An Deus

vult, ut in hoc ftatu & conditione (im? An

[arratffmï'

U

ità obeo munus meum, ficut ipfe vult?

O mi Deus! quàm timeo, ne aberrem à

um

viis tuis.

Quàm volupe mihi eft, me to-

nf

tum permittere Providentie tuz! An non

j

uj

20c eft morari in czlo, femper tecum verfa-

L

ri?

!

PP Gi"ä;'?ätp 9 .c-y'

162,

Pars. H.. Medit. LXXVII.

ri? An non hoc eft infernum incolere, à te

M

femper exulare, An malé cum illo agitur,

qui eft, ubi tu eum vis efie? An bene cum

illo agitur, qui non eft, ubi tu eum vis effe?

Non permitte mi Deus, ut me avertam à

Tl

dire&tione tua.

Reduc me in viam rectam,

fi ab ea aberravi. Compelle me redire in

ht

91

viam vanitatis tug , per rigidum mandatum

SPT

1€, f

juftitie tuz.

Da, ut reparem per patien-

tiam errorem aCionis mez. Da, ut recupe-

Crel

0 atti

rem innocentiam meain per rigores poeniten-

tiz.

Bol

&i

fjj

Verba S. Scrpturz.

IN

leïns üau

Nunquid uon iffud fatium eff tibi , quia re

W. |

liquifà Dominusa Deum tuum eo tempore , quo

tyt s

ducelat te per viam? Jer. 2. 17.

EM

uid tibi vis in via' ZEgypti, ut Dilas a-

t R

quam turbidam? Jer. 2. 18.

pialy

drouet te aalitia tua , € averfro £ua Zn-

"ts

erepabzt te. Jer. 2. 19.

[

Scito, €? vide,

uia malum €9 amarum

efl , reliquifé te Dominum JDeuim tuum. Jer.

2.19.

Fide, fí via iniquitatis in me eff , €» de-

h [

duc zme ia vid eterud. PL. 138. 24-

$

lj

Aom

J?!!ia E

'Gm 14

If dj

fa'] m

D cl('

ME-

[

De Siccitatibus €? Avidibatibus.

163

lerty 1

b ag

o

*

'MEDITATläc—) LXXVUI.

De Siccitatibus €?. Aviditatibus.

mvisc*l::

av i

"Redo, quod video. Spero, quod tango.

m ,

: qediti

" Àmo,; quod placet. Credo in lumine;

muundat

Spero in affe&tu fenibili. Àmo in confolatio-

ne. Ecce vitam fenfaum!

x gt

Credo, quod non video.

Spero, quod

Qu

non attingo. Amo; quod difplicet.

Credo

5 pællilü

intenebris, Spero in derclictione, Amo in

defolatione, Ecce vitam fpiritüs!

O mi Deus! quàm fenfüalis eft devotio

a

mea. Non te hactenus adoravi in fpiritu. O

felix ftatus! ubi anima videt Deum fine lu«

mine. lbi fperat in. Deo fine fülcro. Ubi

j, p

amat Deuin fine folatio fenfibili. Hoc eft vis

i ]

dere Deum fine fpecie. Hoc eftuniri Deo fine

"101

medio, Hoc eftpati divina. Hoc et non am«

pliüs habere fübíiftentiam propriam. Hoc eft

vitam agere fü

rfn t i

pernaturalem, Hoc eft regnuæ

JEtu Chrifti,

j a

t :

Vetba S, Scriptura,

4

E tetebris fravi letulum meum.. Job. 17.

!

1

Non eff Regnum IDEI efca €? potus , fed p

fHitia & pax , €? gaudium àn. Spiritu fandto.

Rom. 14. 17,

Jpft difpergentur ad snanducandum: ff vevà

ton fuerint faturati , uvmurabunt.

Pfal.

$$. 16.

L5

Ex-

y

T

164

Pavs 1L. Medit. LXXIX'.

|

Expedit vobis, ut ego vadam, /f euim non

d

abiero, Paraclitus uon vetiet ad vos. — Joan.

f

fj

4$6.7.

Spiritus eff Deus , € eos,. qui adovant

Dos f

Wobis a

eum , in f/piritu C? veritate oportet aderare.

Joan. 4.24.

N

tph

l

MEDITATIO LXXiX.'

Tnin]by

(IIf (

De. Silentie.

fnds

f

p

Ulchra fané fapientia eft , nóffe bene loqui.

Tb tum

Hanc nunquam addifces , nifi fcias.tace-

Üvtim

ve: Bene loqui, & multum loqui, nunquam

Jotts

re&é conveniunt.

Omnes difcunt loqui;

ttm fs

pauci difcunt tacere.

Interim tamen prima

'epor

fcientiarum eít, nóffe tacere.

(b

F

Exiguus fübeft fenfus, ubi multa fünt ver-

&d

ba. Homo fapiens parür loquitur, quiati-

MT

met, ne malé loquatur. Longo tempore fibi

g

ipfi loquitur, antequam loquatur aliis. Stul-

Á

tus fempergarrit, quia nil cogitat, nifi de

J

confabulatione.

'lotum fe ad exteriora dif-

Mi

fundit, quia non poteft fecum ipfo morari.

lll

Deus ab omni zternitate fervavit filentium;

UA l

neque unquam hominibus locutus eft, nifi

Tif

ut illos inflrueret, & falvaret.

mOnc!

Obferva filentium, ficut Deus. — Non lo-

T

quere, ni(i neceffitas urgeat. Anima Deo ple-

i ü

na non novit ampliàüs homines alloqui.

Qui

N

n

multum loquitur cum hominibus, aperté

ngu

T

monftrat, quód Deo fit vacuus. Ut citó per-

"uf

ll

ícCtus evadas, difce tacere, — Qui Dominüs

J lm

—

!

De Silentio.

16j

eft linguz fue, Dominus eft cupiditatum

ï

0

]

:

füarum. Solitudo & filentium funt geminz

Íchole virtutum.

In folitudine & filentio

u n

Deus fe cognofícendum prebet, & loquitur

it um

nobis ad cor.

Silentium promovct orationem , & ora-

tio promovet filentium.

Poftquam Moyfes

locutus eft Deo, non potuit ultrà loqui ho-

J

minibus. Qui folatia quxrit extra fe, modi-

J;X

cum confolationis invenit intra fe.

Spiritus

fan&tus amat filentium.

Vox eius eft inf'ar

[uavis zephyri, que nequit audiri , fi vel le-

enclog:

vis tumulus exoriatur.

(iop o

Nunquam defere

filentium, nifi propter aliquid melius. Non

a

potes bene loqui (ine gratia. Poterifne au-

. lt

tem íperare à Deo gratiam, fi loquaris eo

m pnlü

tem

j

ore, quo Deus tibi prohibet loovi?

Qui

bet loquitur de re, quam amat. Iin-

i (inty

gua eft interpres cordis. Qui mundum a-

n u

mat, libenter loquitur de mundo. Qui De-

orc L

um amat, libenter loquitur de Deo. Ex

li

j

ingua cognofeitur homo. t per linguam

judicabitur homo.

a[ m[;['

L

Mi Deus! largire mihi amorem tuum,

'['0 m

ut libenter de te loquar. Reple me fpiritu

fa.

tuo, ut amem filentium,

Nunquam ero o»

j

rationi deditus

g &

» quamdiu amabo confabus

ationes,

ul

Loquere parüm. Loquere demifsé. . Lo-

quere cum ratione. Loquere fine commotio-

n*. Non loquere, nii ex neceffitate. Non

"

Oquere unquam contra charitatem. Loque-

(f

Yecum finceritate, Loquere cum fimplicitate.

Loauere fine affe&tatione. Loquere fine va-

Dommü)

nita-

Li

k 3

166

Pavs IL. Medit.- LXXX.

nitate,

Loquere, quando lo

gucndum eft.

Qu

Sile, quando filendum eft,

per f

ii

D

Verba $, Scriptura.

ti p

prten

Si quis i verbo non offondit, bie perfetut

ol

tf vir. Jac.. 3.2

fem, |

Si quis putat, fe Religiofüm effe, non ve-

,

ilb, f

Jrenans lifzgunn; Juam , 4 ujus vaua eff Reli-

TE I6

gio. Jac. 1. 26.

n

Ex quo locutus es ad fervum tuum , impe-

ditioris, €? tavdioris linguæ Jfum. Exod.

fp Qp

» IO.

P

; df

w wli

Ubi vevba funt plurima, ibi frequenter ege-

Jlas. Prov. 14. 33.

| ( nl

| n

lu ore fatuovum cor illorum, & in corde

Japientum os illorum. Eccli, 21.29.

l

| nf

Szb ommis Lomo velox ad audiendum, tar-

] trim r

dus autem ad loguendum. Jac.1.19.

; p

li nihi]

A. X

MEDITATIO LXXX.

(s j

lt uin

-.D.€ MOV&ZS-

f m

Q

EUS morbos nobis immittit, vel ut inde

Ü

D

educat füam. gloriam, ficut czco nato.

Ti w

Vel ut puniat noítra peccata, ficut Paraly-

at

* tico.

Vel

1

Vel ut nos probet, ficut Jobo.

ut nos contineat in humilitate ,

W

Y

& Timotheo.

/ücut Paulo

V (

Nihil in morbo poffum agere: fed poffum

EO n

pati.

Multum poffum agere, fed multum

3 g

poffim pati. Alii propter me laborant: ego

r[l(m h

au;em

L

De A;!eräz's.

165

ondüm t

autem patior pro aliis.

Illi Deum honorant

per fuas a&tiones: ego illum honoro per me-

am patientiam,

Mul-

El

Bene meritus füm, quod patior.

Satisfacio pro

tum promereor patiendo.

prateritis,

Congrego in füturum.

Deus

ia

tollt à me fanitatem, ut det mihi fandtita-

tem.

Ille mecum eft, & ego patior cum:

J, m

illo. Ego porto Crucem ejus, & ille por«

ud lo j

tat meam,

O quàm validus eft fpiritus meus, quan«

g, inh

do corpus meum infirmum eft. . O quàm in-

"

firmus eft fpiritus meus, quando corpus me-

um validum eft. Morbus vitz hujus t&di-

T

um mihi affert, unde cor meum non nifi ad

czlum afpirat. Caro mea! tibi non minüs

T

quàm fpiritui pocna eft fübeunda, & purga-

j

torium tolerandum.

Quód fi purgatorium

um 1

non patiaris in terra , paticris illud in infer-

"

no: nihil enim coinquinatum intrabit in cz-

lum. Non eft alius locus, nifi terra, & in-

J

fernus , in quo corpus purgati poffit. Gau-

de anima mea! hoftis tuus depreffus jacet ,

jam non eft eo in ftatu, in quo tibi poffit no-

cere.

"

O mi Deus! mereor equidem morbis ob-

«l

vl

rui, quia toties fanitate mea abufus füm. O

ab

quantum tibi fum obligatus, quod mihi

hunc morbum immiíeris! quia fi mihi non

o ^

g

parces in tempore, parces mihiin eternita-

te. Quia me caftigas in vita, propitius mihi

j

eris in morte. O quàm gaudeo, quód cor-

[dp

pus meum tibi confecrare poffim in victi-

isi

T.

mam amoris, & patientie! Nullum eft facri-

j

fici-

4

4.

v

168

Pn-:rs IT. Medit. LXXXI".

ficium ma

gls acceptabile oculis tuis, quàm

D

f.crificium amoris patientis , & patientig a-

r

Ynantis.

ttden

p

Tentg

Verba S. Scfiþturæ.

Dus:

Jaffrmitas bec non eff a mtovtem

*

*

mj

] pey

Til

gloriem . Dei , ut glorificetur. Filius

i per

€az. Joan. t1, 4.

IT

tim

Ecce Ümus. Fuflus es: jam ttoli peccave, me

detevius tibi aliguid contingat. Joan. g. 14«

Qui

WE

Cm ivfirmor, tuuc poteus fum. — . Cot,

132. t^.

'

|. Dirihl

Qtit

Fili! in tua iufirmitate , me defpicias te-

z^/im , fed ova Dominum ; t zþ/& curabit te.

Qs

lccli. 38. 9.

M T

| ternis

Mi

h

: MEDITATIO LXXXI,

sf

r

De M:le/lz'zz.

AU

A.

X vultu cognoftitur homo, Anima co-

s

gnofcitur per corpus, quod eft, veluti

M N

)

fpeculum, animam reprzfentans, in quo

NU

ipfa ad vivum exprimitur. Corpus leve in-

t

dicat animam levem. |Corpus modeflum in-

fu.

dicat animam modeftam.

Corpus aon ope-

Átiy

ratur nifi per animam , nec facit quidquam,

At

nifi quod anima in ipfo operatur. Quando

Ün

corpus eft diffolutum, judicatur, quód mens

ts

quoque fit diffoluta. Quam fpeciem habe-

Qüzm

it anima, que deformem adeo figuram tri-

?uit corpori immot

LL

le

fto ?

Wim [

Decens

]

rl

JDe M:;defiin.

169

l qu

Decens morum compofitio & modeflia ex-

tieia

terior eft (ignum animz perfectz. Animx

tendentis ad unionem cum PDeo.

Animz

perturbationibus liberz.

Deus habitat in

^

mente tranquilla, quz nunquam turbatur.

Deus non moratur nifi in pace. . Componit

!

Ffl

omnia per fuam prefentiam. Imprimit füam

!

modeftiam animz , quam amat. Quód fi il-

TY.

lam non imprimat, recté arguitur, quód a-

nima illi non prompté obediat.

«t v

j C

Quando video corpus modeftum, excla-

mo: Eccehic eft domus Dei! Ecce templum

4 r

]

Domini; Omnia hic fünt in pace, & bene

ordinata.

Modeftia hujus animz refplendet

ii t

il

exejus corpore, Sanctitas interior per re»

teritis.

am morum compofitionem fe prodit ex-

Modeftia affetata non poteft diu perdura-

|

Ye. Quando anima eft bene compofita, cor-

pus femper eft modeftum, — Geftus corporis

parüm compofiti oriuntur ex immoderatione

animz, Ejufmodi anima agitatur cupidita-

juma t

tibus, Cedit tentationibus. Succumbit fuis

N

follicirudinibus. Permittit fe abripi fuis de-

ny

fideriis, minis ordinatis.

Qui Deum intra

€ habet, non quzrit eum alibiextra fe. Fer-

g

[Cnum Ih

xum eft in quiete, cüm magneti adhzret.

o

g

Anima ; qux Deo intimé conjuncta eft, quieta

Jl j

ij

permane&t abfque commotione.

Trit

mi Deus! Quàm tranquillus eft fpiritus

j

u

tuus, & quàm meus eít miíeré perturbatus!

Quàm gravis e(t fpiritus tuus, quàm levis

p i*

qun "

eft meus! Quàm modettus eft fpiritus tuus;

quàm effrznis eft meus. Si tu effes Dominus

cor-

v

L

170

Paors I Medit. LXXXIT,

cordis mel, utique & corporis mei Dömigus,

pl

fores.

Si morum curam non habeam, dz-

lii

mon facilé mentem expugnabit. Volo ita-

' h

que ad modeflie leges oculos, aures, lin-

ts

f ar

guam, thanus, greffüs, & omnia exteriora

quni

mea componere, ut tibi legitimo Domino

integrum conferveni cordis mei imperium.

n

Q

N

- Vetba S. Scripturz,

ij

Quj

Ex vifu cognofcitur vir, C ab occm*fþ Jfa-

im,

eiei copnofeitur. feufatus : amidlus "COFDOYIS ,

j

& rifus destium, C ingreffus homimis euun-

li

log

tiamt de ije. Eccli. 19. 26 & 277.

| ed!

Modeflia veffra uota ff omuilus bomini&us.t

Yif

Phil. 4. s.

ptn

]

Que defürfum efü, [apientia- þacz';ïbzz ef ,

V

g

miodefta. Jac, 3. 17.

Il gju:

N

i

Qui alfconditus eff cordis bhomo ,. ia iücor-

ff

ruptibilitate quieti, C? modeffi [Dirituss qui

Ya d

€ff 12 cou/pethu Dei locuples. 1. Petr. 3. 4.

I

Ofecro vos ber tuaufuetudinems C? enodeffi-

:

f,

|

Qnis

at Chrz/fi, 5. Cot. 10. 1.

Jnduite vos, frcut ele&i Dei, bumiálitatem,

i

Wrà

modeffzam , patieumtiam. Col. 3.12,

D

tibi

MEDITATIO LXXXIL

f& am

ii

De iufpirationibus Divinis:

um

m

EUS tacet, poftquam fuit locutus.. Con-

VR

temnit, poftquam fuit contemptus. Ab-

fcondit fe , poftquam quafivit, Recedit,

Whg

t

Po[t-

]

De infpivationibus: Divinis.

171

Domixäus

poftquam vocavit. Punit, poftquam diu (u-

ftinuit,

(m, t

Voloit

Infpiratio eft vox Dei,

Eft fpiritus oris

i5 It

ejus. Eít radius fapientig ejus. E(t impref-

ektétln

fio amoris ejus. Eít femen aternitatis,

Eft

Donin

principium falutis. Eft pretium fanguinis

]Efu. Eft gra;ia , vitz cjus. difpendio nobis

m

comparata.

- Suffocas vocem Dei , quando neoligis ejus

'

4

L. infpirationem. Imitaris Herodem, qui de-

- collari juffit fandtum Joannem. Imitaris Sau-

U

w;;*/ïl .G"

,

lum , qui . interfecit Sacerdctes,

Imitaris

nzporm

h

judzos

*

, qui Occiderunt JEfum 3C Prophe-.

ii tl

tas

a

eifiüis, S;pi'ritu,i' fancto. Peccas fine igno-

atl

rantia.

Peccas per obflinationem, | Peccas

per malitiam, — Defodis talenta Dei, abute-

ri/fld (/g !

ris ejus donis,

Filium ejus pedibus concul-

caS,

Spiritum ejus injuria afficis, Profanas

p i

pretiofum ejus fanguinem. Veritatem capti-

i, (

vam detines, Abrumpis fibum , ac feriem

DN

gratiarum ejus. Salutem tuam periculo ex«

iil

onis.

Auffere-

. Juftitia Dei fulminat contra te.

ij

tur à te talentum , tibi commiffum. ' Alió

transferetur Regnund gratiz, Deus nunquam

tibi ultràloquetur. Spiritus fanctus nunquam

te ampliüs afflabit.

Verbum Dei nunquam

u

tibi ultrà infonabit. Confcientia non te mo-

nebit.

Spes non te animabit.

Charitas te

non inflammabit.

''imor te non retinebit.

Remedia tibi non proderunt ampliüs. Abu-

;

^.

j

teris gratiis extraordinariis, quarum copiam

deinceps non habcbis.

d

O mi

poü'

175

Pavs IT. Medit. LXXXII.

O'mi Deus! Confiteor, quàd fim prodi.

il

gus, qui- diffipavit omnia hona rua. Quód

fim Herodes, quia obmutefcere feci vocem

tuam. Ah! nolo deinceps expeGationem

tuam fruftrare. — Nolo ultrà refiftere oratiz

DEIIS

tux. Nimis longo jam tempore pulías por-

tam cordis mei.

Tul

Hodie adhuc omnem tibi

aditum pandam.

lm À

Marat

Vis, ut deferam hec, aut illa "peccata?

- Verbum

Deferam,

Vis, ut mutem in melius vitam -

Qineam? Mutabo.

L

Vis, ut renunciemlufui? ^

!

m

It

Renunciabo. "Vis, ut ben'gné alloqu:

*

dhrin

micum meum? Benigné alloquar. Vi«

frequentem Sacramenta? frequentabo, V!S,

'*"** ii

ut te unicé amem? Amabo te nunc

35 0

; öïc'ïin*

€ternum?

Amen.

1j

Yi

Ts

Verba S, Scri pturz,

l foti

At (

Y.! qui

Jpevmis: nónne C* ibfe [pertevis?

Q5 Q

H3»na4

N

p

Focavi, C? venuiffis , extendi manum me-

ap , €? non fuit , qui albiceret.. Defpexiffis

h ]

ente eonfizum mmeum , £ increpationes meas

t if

seglexiffis, Cv ego 3* interitu veffro videlo,

UM

& fubfanabo, cim vobis id, quod tzimebatis,

ACta

advenerit. Prev. 1. 24. 25. & 26.

pett

Ego vado, && guevitis me, €r' in feccato

I

Vef?ro tnoriemimi. Joan. g. 21.

*

l

Tritum molite extinguere. 1. 'Theff. y. 19.

! Suj

A

odte /? vocem ejus audieritis, molite obdu-

ID

vare cerda veffya, Pfäl- 94. 8.

lii

W

MEDI-

ii

LUE Pa D

178

i fim

ts (

MEDITATIO LXXXIIL

feri v

vt

De Ferbo DEI.

l m

D

EUS verbo füo mundum condidit.

Non

aispe

vult falvare mundum, nifi per Verbum

Qrnen t

füum. Redemit mundum per füum Verbum

incarnatum. Nec falvabit mundum , nifi per

h t

verbum íüum annuntiatum.

elis vt

Spiritus fan-

&us productus eft in mente Dei per interius

veem l

:

Verbum fuüum.. Spiritus fan&us non produ:

lnoqm!' [7

citur in corde hominis, nifi per Verbum ex-

] H' ü(:' :

terius..Non es ovis JEfu Chrifti, nifi audi-

u Vs

as vocem ejus,

Cor tuüm. non

roducet

w E

erbi Di-

nifi fpinas, fi non recipiat fenien

vini.

JESUS loquitur per os Concionatoris,

llle tonat in ejus lingua. .Ille procedit in-

^

dutus fono vocis ejus, ficut prodiit indu-

us corpore carnis nolirz,

Verbum Dei

; /p;mrii.?

fcriptum in libris, eft Sacramentum falutis,

Litera eft fpecies. Efüs eft fenfüs, Ver-

n

bum Incarnatum unit fe verbo Creato, ut

Dl/þlïii?H

fe infinuet in cor noftrum , atque illad fan-

p t

ificet.

Quanta impietas, contempere hoc

"T

Sacramentum! Quantum fcelus, conculcare

n

pedibus Filium Dei !

H

*

eu! quoties tantam i

mpietatem comr;mï-

jj

fi? Permitto Dei Verbum in terram decide-

Vefcor hoe

re. Suffoco illud in corde meo.

d.

pane celefti, nec ullum inde fru&um capio.

j

Audio Verbum Divinum, neque illi mores

meos conformo.

Nifi verbum Dei me con-

"wertat :

Y

174

Pars. H. Medit. LXXXIF.

vertat, certó me pervertet. Nifi me bonum

dial

reddat, malum me efficiet. Nifi vitam mihi

Q]

ttibuat, mortem mihi affert. Nifi me (alvet,

qiny

condemnabit imne;

Tyram

Á ln

«tb

Verba. S, Scripturæ.

m

Beatus veuter , qui te portavit €c. quin

p

3mo beati, qui audzunt. Fevbum Dei, & cu-

qu Y

Jfodzunt illud. Luc. 11.28.

quivo

Qui declinant auves fua$ , te audiat legem ,

L

eratio ejus eff execvalilis. Ptov. 29. 9.

4

on in lolo paue vivit bomo, fed im ommi

Ferboy quod procedit deore Dei. Matth.4.4..— —

Al

Fidete, ue vecufetis loguewtem. Hebr. 12.

ib

25.

i

U

(

ID»

Semeneft Verbum DEL. luc.g. u1.

N

77

MEDITATIO LXXXV.

i Qüri

fu.

it ]

De felicitate flatus -Rteligioft.

Elfg

ii

R

Eligio eft paradifüs, ubi femper Deus vi-

detur. libi femper auditur ejus voX-

l]

Ubi femper vivitur in ejus prefentia. Ubi

l

li. |

femper frui licetejus familiari confortio. Ubi

Íemper adimpletur ejus voluntas. Ubi fem-

(j

per ejus laudes concinnuntur.

Ubi raró cae

li f

Vr

ditur. Leviter peccatur. Prompté refürgi-

tur. Merita indefinenter cumulantur. Mors

177

eft fuavior. Salus fecurior.

FW&

quàm grave eft jugum mundi! O quàm

n

RUT

imoleftz fuünt c.mces eus! O qQäm ?marui

ii

Lt

eft

)

De felicitate flatus Religtoyr.

U

meton

eft calix ejus! O quàm pungentes funt fpinz

vitummil

ejus! O quàm peítifera fünt exempla. O

il

quàm periculofa eft ejus converfatio! Q quàm

tyrannicse fünt leges ejus. . O quàm pernicio-

Íz fünt do&rinz ejus! O quàm fedz fuünt

h

dcle&ationes ejus! O quàm fal(a, & imagi-

naria funt bcna ejus ! O infelices ZEgypti ce-

p 9!1!5

pz! Vos lacrimas elicitis ex oculis illbrum,

qui vos manducant.

Plorare . facitis illos,

)!i) SJJW' iàs

qui vos amant.

tl

Verba S. Scriptura:

; ;"/1 fl

"Abfiulit , ffcut oves populum fuum , €? per-

h 4l

Webr. i

duxit. eos tanquatm gyegem àn deferto. . Píalm.

ZTO$2.

iNo

I

& füut vecordati smamíüs ejus , die , qu&

redéinit eos de snamu tribulantis. Pf 77. 42.

- Quàm dile&la Tabernacula tua, Domine vir-

Xle

tutum ! coucupi/cit , C? deficit anmima qnea i

;

a£ria Domini. Pfal, 83.2. & 3.

Á

1

Elegi abjetlus effe za. Domo. DEI magis

wim babitare im tabermaculis peccatorum.

D

as

f

Tle22.11.

qus

$

Melior eft dies uga in atviis fuis fJuper mil-

']m« u

lia. lbid.

Á

ii

m

Omnis, qui veliquerit domusm , vel fintres,

tti

(j

aut foroves, aut

atrem, aut Matrem, aut

jnne

uxoreu, aut filios, aut agros propter INomen

g

Il

queums centuplum accipiet €» witam eternzam

j

M

polfidebit. Maxth. 19. 29.

"4men dico volis: Nemo efl , qui religuerit

o

domum, aut fratres , aut. foroves, aut Fatvem,

pier me,

j

aut Matvemy aut fil205, aut ngws, P

& pie-

[

176

Paoys H Medit. LXXXF.

& propter Evangeliumy, qui nou accipiat cez-

v a

tjes, tantum nuuc in tempore boc cum perfeca-

quimo

]

Tidive

ziouibus , €9 in [ceculo futuro vitam atergam.

Marc. 10. 29. & 30.

Inpu

ls. Qm

"dmen dico vobis: Nemo eff , qui veliquerit

donmum , aut paventes, aut fratres, propter

o

Regnum DEL, 6 non accipiat multó pluva in

d In

QQm0d

bec tempore, & in J/aculo veuturo vitam a-

ferttant. Luc. 18. 29. & 30.

Doriny

MEDITATIO LXXXV,

"

]

r

1

l

l

1

um

JDe Paupertate.

l

! t

Auper fpiritu nulli rei creatze adharet.

ff

p

Pauper corde nihil defiderat. Contentus

Atf

eft neceffariis, Quin & neceffariis quando-

Aph

que carere appetit, Pauperi contento parüm

! jj

deeít, Diviti avavo defunt plurima. Modi-

hi

f.

IUY.

ditati.

cum fufficit neceffitati, Nihil füffieit cupi-

'

Nl

O quàm dives eft, quiDeum pondct! O

n !

quàm pauper eft, qui Deum perdidit! Quàm

65

beatus efít, qui non quzrit, nifi Deum!

Quàm avarus eft, qui Deo contentus non

l

cft! Deus replet cor vacuum. Univerfum

hoc ftabilitur in nihilo.

Habebis omnia, fi

bueris.

nihil defideres. . Reperies omnia, fi nihil ha-

O mi Salvator! Quàm dives hzreditas eft

Bu

Paupertas! Quàm liberalis es in illos, qui

lih

ll'gl

omnia deferuére? Potéftue

quis naíci paupe-

Yi

th

l&

rior, quàm tu fis natus? Poréfine quis vi-

vere

U [

(j

- De Caffitate.

177

vere pauperior, quàm tu vixeris? Potéfine

tj

It p

quis mori pauperior, quàm tu fis mortuus ?

T t

Tu dives eras, & omnium egenus fa&tus es,

Ego pauper füum, & appeto ditari. .Tu ha-

bes omnia, & voluiíli tibi deeffe omnia.

i

Ego nihil habeo, & nolo mihi quidquam de-

, It

efle. Iniquiffimum (ané eít, ut mancipium

hi h

Q vrdttié

commodiüs vivat & pluribus abundet, quàm

Dominus.

A

"u

Verba S, Scripturz.

Nolz' timere, fili md! pauperem quidem vi-

tom gevimus, fed mwMÍta bona habebimus, ff

Tus

timuerimus Deuti. 'Tob. 4. 23.

Beati pauperes [biritu , quoniam ap[ovum eff

Corti

jj p

Regnum colorum. Matth. 5.3.

$i vis perfe&us effé, vade, vende omuta ,

n

que bales, C? da pauperibus , € babebis tbe-

" u

'

fítit i*

Jaurum im celo, Matth. 19. 21.

Nibil intulimus im bunc mundum: baud da-

biwm , d nec auferre quid po[Jumus.. 1. Vim.

o(fldc!!c

70

ii (

i

g

MEDIT Aïl"IO LXXXVI.

du

n

De Caflítate.

fl

[

ESUS amat Virgines. JEfüs elegit Matr&m

redlw Ü

]

Virginem. — JEfus teneré amavit Difcipu-

ilts, f

lum Virginem. ]JEfüm in cxlo fequuntur

o p

Virgines,

M

Plus

j qUJS

T

h, P.v Grafft, S. 9. :

178

Pars H. Medit. LXXXFT.

Plus fum quàm Angelus, fi Virgo fim.

Deo confimilis fum, fi Virgo fim. Sponía

füm JEfu Chrifti, fi Virgo fim. Aureolà

Potius

Iiti

coronabor in cxlo, (i Virgo fim.

prz aliis jus habeo refürgendi à mortuis , fi

]52

ü h

Virgo fim.

Virginitas eft pretiofus thefaurus , fed con-

quitiy

Anm,

fervatu: difficilis. Humilem te oportet effe,

T

ut caftus i. Deus humiliat fuperbos. Labi

* m

eos permittit in peccata infamia. Spiritum

T nj

punit per carnem. Opprobrio & confufione

"

ts ij

operit illos, qui non habent fan&am animi

demiflionem.

lh

Pmpteï

Non poteft imperare , qui non novit obe-

fit rj

dire. Non poteít effe Dominus, qui non

linjlis

didicit effe fervus.

Caro obedit fpiritui obe-

dienti.

Caro fe fübmittit fpiritui fan&to.

On, ,

Caro rebeilat contra fpiritum rebellem. Qui

1 Pmþh

imperium,

UT

non obedit fuo füperiori , perdit

uod habet in fuum fübditum.

Qui non in

officio cohibet fenfus fuos, evadit mancipi-

ME

umcorporisfuüi. Vigila fuper te ipfum, &

ora. Fuge occafiones, aut peribis.

biam ,

O mi Deus! Quàm timeo füper

quia demergit in coenum luxuriz.

Quàm

il

nnocen-

amo humilitatem , quia confervat i

Obedi-

tam.

Humilis ero, ut fim caftus.

dämmo

]l

am füperioribus meis, ut & mihi obediant

fenfus mei, & appetitus fubjiciatur rationi.

Heu !

Permitte me potius cafliffime JESU, pr&-

Qüam l

m) &

tatem.

cipitari in infernum , quàm labi in obfczni-

Vr

m j

Verba

kVI

iDe . Oledientia,

179

Vi !

N

Verba S. Scripturz, |

, At

y hi

Dilipulus, quem dilz'ge&rzt SESUS. Jean.

qmortü

I

Hi fünt, qui cuim unlieribus zon funt coin-

i, d

quinati, Fivoiues enim [unt. — Hi feguuntur

dgnum , quocuugue ierit. Àpoc. 14. 4,

p di

erbos: L

6. 20,

Incorruptto facit effà proximum Deo.. Sap.

m

Mi

(u

.1:

In vefü

efitrieHone neque nuleus , zeque tulen-

conflt

E

tuv, fed evumt fícut Jdngeli Dei im calo.

Matth. 22. 30.

Propter quod tradidit illos Deus in defide-

PT

vàa cordis illorum, in immuuditiam , ut con-

3 quï, d

