ASSUESCE BONIS.

Vivénsque tibi redde familiare,

NT

qï?ïdquid exercere moriens voles.

non

-

-

n

Nofe Mori.

349

ybisqu d

.&yon aliter infirmitati tux profpexeris meliüs;

magna illa in Vita eft,

iditur

in morte , multó maxima:

IG5 cumputr

quando, quidquid ufüs non reddidit facile,

prodromiszf

ufurpatu erit difficile.

L COGITANDIS.

[igm)

ll

Occurret citó, quidquid cogitaveris crebró:

ac 1. Ideam tibi aliquam d»vinz amabilitatis

"

ex infinita bonorum ejus copia,

Et in exhaufta Beneficiorumtibi preftitorum

a dj

yon timd d

ubertate forma.

Vide Sapientiam ejus, novos identidem tibi

benefaciendi modos adinvenientem j

TA'

Omnipotentiara, meris tui beneficiis occupa-

tam : utleviffimo inte fufcitetur monítu,

vt

ut in Spem erigat;

ad amorem inflammet.

2. Pertracta frequenter tecum

jj gt

Terrenorum vilitatem; ut deíerenda non

crucient ?

j l!

Cocleftium dignitatem; ut acquirenda ani-

« f

ment, afpice profentisvitz calamitatem :

profpice infellicitatem alterius.

Cogita

J

Hofpitii brevitatem; Patrie /Éternitatem;

Illius moras, hujus folatiis demulce.

p pcriþ'«

3. Previde, qui Morituro fint eventura?

ut cogitandi ufu familiaria,

ExpeGentur animof(iüs, fuftineantur conftan-

tiüs, ac totam illam

(s

decumbentis tui , ac inoxientis

at

feziem evocve.

jl

g

&

359o.

Sczentia Sanctovum,

& quibustum volesindulgere cogitationibus;

ltll

ufürpa fanus ;

quos experiri affectus,

dfersy

ad eos te exerce,

neind

Eáque, quibus noles cum angi, jam amolire.

fdne

Il. AFFECTIBUS ORDINANDIS,

(ri qu

T. Timoriimprimis :

quod non

Ne ita culpam afpiciat,

lccatore

ut veniam non fperet.

eti

neque ita poenam horreat,

J affi

ut Chriíti meritis derogat.

Time ut Filius, nonutServus.

'Time ante Mortem, ne tiimeas in Morte.

Time ad Pcenitentiam,non adDefperationem.

lt f

2. * Spei etiam:

fion

ut firmis nitatur fundamentis,

M'dkö m].nh

unde nullusdeturbet impetus.

Wi

quzque fperas zternüm, provideas tempori:

zude, ]

itáque fperes,

ut, neque tu fpei, nec fpes tibi defit ;

Sperareenim velle, &Spei nolle cooperari,

non fperare, fed preefümere eft.

3. zdinorideinde,

BURIS

Ne ita adhzrefcat ad creaturam,

æteïa,

Ut offendat Creatorem,

I

Ql bl

Neque ita dele&etur ufü:;utcrucietur ja&turá:

Ama,

Sed illum, quiamantem redamat;

& amando felicem efficit,

]i

quem amare non potes, & mifer effe;

4- Odio item:

Ut culpam oderis, non iperfonam.

" jl

-

Et

l,

AVoffé Mori

351

gritudor

Et illam quidem ita;'ut expxaxe fludeas,

non vindicare.

ly

Odieris, licet, fed non, quod Deus, amat,

ne in divinum fis amorem injurius ;

um anda

fed neque quod tu ipfe beaté zternüm

atnabts.

INN)

Oderis, quod amari nunquam meretur, pec-

catum ;

!S'

quod non odifle, eft exitium füum amare.

inn

Peccatorem adeó non oderis, ut amare,

d

etam invitam cogas naturam j

hïä[,

ne affuetus odiffe

definas in odio ,

gat.

Filius irz eternus.

yervs

$- Gaudio in(üper,

g Mot

vfpertó

Ut fit, non fucatum, fed fincerum ;

non de bono, quod mali caufa eft

Multó minimé de malo;quod bono inimicum:

Jmonty

xmpä[tls.

infeliciter gaudet, qui in lu&tu detinit.

iaj n*

Gaude, quód nomen tuum fit fcriptum in

libro vitz.

UD d»ü[

6. Triffitie denique

u

ut nibil doleat, niff

ee

aut confcientia mali, aut jactura boni:

,

Cxtera, fi affigant, non dejiciant ;

j

qratty

menfura doloris , Dei offenía fit ;

i

(

cui placando dolere Volo; non angi,

j aj

uidquid jufto addis dolori,

Tuá, non Dei caufà dolore, convinceris.

am

lt

II: BONIS AGENDIS

"12

Bene agis,quidquid cum Virtute agis,

Virtus eít,

ii

qnid

[

352

Seiemtia Sautdovum

qpum;

quidquid a&tionis bonz in bonum finem di-

rigitur

tintofuty

tontà k

nihil ergo mali in bonum finem age,

nihil boni ab finem malum

Diícel

!

$ed nec quod bene füfcepifti;male profequere,

quicquid autem coeperis malé , fini bene.

Non potes non, quoad vivis, agere aliquid,

Tide ever

a

debes autem nihil agere malé :

ut bene agas omnia, attende fingulis,

licliqui

Et quod voles, vitam bene claudere,

Bene, in vita exerce,

E

Virtutes maximé

,

Sine quibus vivere, uti hominis non eft,

H

cuj

us vitam à pecude Virtutes fecernunt,

u

limiqus

ita mori fineiisdem ; non eft Chriftiani;

uuumque infeliciffimum.

f

Virtutes ut habeas familiares, frequenter

DUPUTT

exerce illo, qui infrà ponetur, aut alio,

quo libuerit, modo.

Ti ïp

A

f

Vb ts

IV. MALIS TbLERANDIS.

1. Anima nihil malumeft preter peccatum,

D

moleftum eft, quicquid contrarium eft,

l

Illud in te non feres ne momento quidem.

Coge.

Hic folüm laudis eft, impatientem effe.

J

In aliis feres, quod corrigas, aut fiid non

E.

potes, condoleas.

T Citiüg

Hocferre, Virtutis eft ; vincere, Felicitatis;

moderari, cüm vitio tuo accidic, ZEquitatis:

lg

providere,ne accidat,non Naturz, fed Gratiz*

T t

2. Corpori quicquid moleftum ett,

&[Va)

malum effe putatur.

Autrum-'-

T

Noff Mori

333

l

m fiend

uütrumque unde eveniat, ferendum eft,

tantó futurum gravius,quantó fertur iniquius;

tantó levius, quantó to/^ratur faciliüs

finem a

ilum

Diíce ferre, quod dblet Vivo, utferas,

dolotes suoftz$.

eprolque

Nl

' patiendo morz difcitur?

Unde eveniat ; quod nateris, parüm laborat

gredipà

emili:

eveniffe, conício Beo, fatis eft

llle i quid adverfi immiferit? feresaequius,

j Kngulis,

faudatt

quia paterna à manü eft ;

Si quid permiferit, patere inferetitem,

Sufpice permittentem t

Dei tui Vicarius eft

s non d

"

quisquis poenas illi debitas,àte expofeit

l:

Rtert

"

!

]nimicuscerté tuus non eft; ad virtutems

f Cl

"u

rem optimmam, te exercet:

j

quam tu difciplinam firecufas, peffimus

r

J

es difcipulus :

TTu ipfe fi tibi moleftus es; füftine,

| !,'(uf 4ll)

(l

fi culpà tuà, quia poena eft.

Sin minüs , ultro fufcipe, quia meritum eft.

DL

DESUESCE MALIS

r NCLCï[uml

1. COGITANDIS.

jim ^

Coge ad Examen Cogitationes tuas,

fl (ilj

diícerne vitiofas,

m em

n

Vide, qui ultró fe ingeraht, qua acceríantur,

Jl

[i

qua& citiüs preító fint, que frequentils re»

j

aüeants

K

[

quz familiarius ; quati domefticie fequantur,

qulü[b'

quz blandiüs, velut amice, fe infinuent.

í n

Obferva, quz foris occafione, qus intus

l

n t

motu füfcitentur, -

Cu

at

RvPb Gmäet, $. ?i

Seientia SanClovum

354

Cui maximé Virtuti fint contrariz,

qubus

ancontraFidem dubiz, contta Spem infirmg,

contra Charitatem malignz.

qut t

ancontra Deum blafphemz , aut impiz,

qui

contraProximum iniquiz,deProximo finifltze

circa teipfum illicita.

Ecfi quas offenderis in confüetudinem duGas,

: iLf

contra eas potiffimum temuni.

n

Salutares primó , iísque contrarias fubftitue,

occafiunes deinde preclude.

. habe in promptu, quote occupes;

przvide, quo declines.

Recipe te

D.

imodó ad Montem Oliveti, aliàs ad Calvariz ;

Wt od

ibi Sanguinem fudantem, hic fundentem,

videDeum tuum:

gidgoi

It Vin

nunc in Vulnera ejus fan&tiffima teabde,

mox in (inum caftiffimz ejus Matris.

Uïbcneap

afcende nonnunquam ad gaudia Beatorum;

quod

aliquando defcende ad tormenta damnatorum.

vide iterum, quàm brevefit gaudium

Cogitationis, quàm longum fupplicium.

Ü

H, APPETENDIS. .

i prim;,

Scrutare Appetitiones tuas:

Omnfam

alteram illud eft in temalorum feminarium:

nullum €uiquam earum vitium indulge,

Ti

fed nec diífimula,

q

quidquid fenferis

autinordinatà appeti, autimmodicé declinari,

L ts

i

Kxad mediocritatem voca;

vide

(j

Til

"N

qui-

Ntpi

INofísà Mori.

355

"atit

quibus agiteris amoribus, quibus trabaris

voifte

defideriis.

r

qua te odia flimulent, quz irz inHamnient:,

quos alas timores , quas fpes nutrias:

utimi

toffnil

produnt ipfz fe,

autfine, in quem feruntur, att modo,

nem dicay

uo feruntuür ;

nun

Ex bene ferri poffunt, & malé,

s fübit

fi malxex,

ld

a

DESUXES C E.

,

Dum in naturam vitium nondum tranfiit.

iClv

neque adhuc cupiditas , facta eft neceffitas,

Noveris ,

ydentely

quidquid extra virtutem apetis, vitium effe,

in Virtute quicquid fugis, Errorem effe,

ytoit

utbene appetas, re&e judica, jufté pondera s.

Mi

quod parvi facis , parüm def(ideras.

| ng[cfumï

ynon

III. AGENDIS.

gaudium

a?pücium,

C-ita. ad Tribunal Confcientiz,

Omnes tuas aCtiones .

M

à prima, mané, Vigilià incipe , .in fomno

deíine.

d

Omnia tua ftudia, emnes percurre occupa-

tiones.

'feminarïh'm?

Vide , quid Dei , quid tuá, quid proximi

p ii

:

gratià agas.

1

qua ratione te imperdas devotioni, labori,

1

!

:

j

Converfíationi,

quid Corpori tribuas , quid animz.,

'

Obíerva, quid cuique defit; quid redundet.

Acienis anima, honeílaseft. & bonitas,

"E

Qrna-

q4

p

2

^

Selentia SanClorum.

856

Ornamenta funt, folertia,celeritas, affiduitas,

[ E

(in

vigilantia; attenti, Conatus ;

Sine honeftate, vitam non habet a&io,

Cim:

mánétque cadaver, quamcunque ornes,

Exbi

fine Ornamentis , fi vitam quidem habet;

Vigorem non habet, necdecorem;

DI

P

Quidquid porró, aut mali agis, aut malé,

llios

quicquid ita agere afluevifti ;

dedifcendum eft.

|

l

] Q.uold

À

Quod fi Confüetudo te aut ignarum trahit;

$

At t

' aut facilem duc

it?

|

J Ayer

. habe, quoimpetum fequentis tui frangas;

objice fcopulos, ad quos aliidas;

cämque ;

Infpice fa&i turpitudinem, poenam profpice,

:

paratam impcfterum, à tergo faquacem,

Poftquam veró ftiteris, urgentem,

tq f

pedum deinde refer, & incontrariumenitete,

quó ut facilem trahas animurm,

prom

f I

convince rationibus, promiffis allice,

premiis demulce.

n

1 Df

Coufuüetudinis porvo

aut obolendz, aut confirmandz, ut aliqua fit,

(

quam fequaris, via;

Totg

fic procede.

4. Agendum aliquid, aut pretermittendum,

8' Adm(

ll

firmiffimé tecum ftatue:

;

&. Momenta utriusque, & argumenta in

!

promptu habe-

afiqu,:

jubet fcilicet Lex fuprema,

Mpj

contirmant Sapientüm Teftimonia j

Monftrant Bonorum Exempla;

&

Suadetíalus; Ratio dictat;

|

LU

u-l'gt;t periculum;

n6

|

s

1

Noffe Mori.

377

we, cum velis agere bene, non poffis,

sy afb

tj

cüm nolisageremalé, agastamen;

idque tum ,

betudi,

Qu 0tt

Cüm ultimum, autbene, aut malé ages,

3. Exhis €ílima , agendi & pratermittendi,

idem ha

CCOTDy

parem neceffitatem:

illius utilitatem, hujus perniciem,

utmi

illiusdignitatem, hujusturpitudinem.

vili

4. Quod ut frequenter occurrat animo;,

Memoriale aliquod tibi ftatue,

anm t

aut monitorem etiamaliquem conftitue.

?. Advertead agendi , aut omittendi diflicul-

;uifrallgöïy

tatem

jl

eámque non a&tionis effe , aut omiffionis no-

mmpu

veris, fed voluntatis:

fiquo

quz (i promptaett,

nl

.&qué faciló, aut fiftecactio, aut fequeturt

x

promptam rauone efficiet & meditatio.

if

€. Implora & de coclo Gratiz füb(idium,

fjl

quo natarz malé propenfie Bectas duritiem.

7. Profitere Deotuo , te hoe agere, aut patis

illud fugere paratum.

! W a]*;qüïï*"

quicquid minüs prompte fiat ,

)

non arbitrii effe , fed pravz inclinationis.

8. Admove piam aliquam ip(i tibi violentiam,

l

xtitid

&ad pocnam aliquam te Deo tuo obliga ;

u

. frad numerum, quem tibi ftatues,

Lrgumema !

aliquid , aut non agas, aut nonomittas.

9. Admittc denique.à confcientiz tuz; mode-

eiy

ratore,

mmonil;

aliquam ad id obligationem,

n

|.quam tibi inexpiationem peccatorumi

"

imponat.

Y. Dd

[

Z3

358

Scientia amGevum

10.Defigna tibi tempus.aliquod,quo boe t&tims

nt, í

propotitum excutias: & explora, quantüm

D

wferasd

aut profeceris, aut defeceris.

TC COR

D.Isci«:f' A MORTE MORI

morere (

myrerefe

1. Mors foparat animaun d Corpore,

Tibo

Separa & tu à Corpore animam, non. morte

Mors r

fed. Mortzficatione.

&on centineat fe anguftis. Corporis limitibus.

animus tuus.

ï ).' MW'I

non adhzrear illi vitiofo affeQtu, cui con-

tonfen

jun&us

f

eft neceffario naturz nexu.

a

fepara abillo Cogitationes , abftrahe affectio-

Áf

nes.,

noli, quz corporis funt;amare nimis impensé 5;

,, noli defiderare nimis cupidé,

fo Möïj

noli anxié nimis curare.

Jaterit

2. Mors d Charis omuibus avellit.

Przaveni & tu mortem mortificationes

Di[l'.('. T

ut non rapiatur inordinaté,

nonadhzrefcat vitiosé :

p

Amanontuá, fed Deitua gratiá;

non quia placet tibi forma Corporis,

Cülp:

fed quia in anima refplendet Imago Dei.

Ti

3. Movs adimit omnuia Fovtune bona.

Q

id ne fine queftu tuo accidat,

mortemtempori przoccupa,eáq; priemitte eó

fs

ubi perpetuá eorum ufurá es fruiturus.

t

Divideeum indigentibus ;

»

&quod (l

Expende in ufuüm falutis tuz, &cultum Dei

a

néve id cum dolore tuo eveniat,

Wf

abftrahe affc&tum abillis, quz habes;

I

aut

MNoffé Morz.,

359

1 hotttit

aut, finon habes, appetitutm cohibe.

y quautia

4. Mors doloribus difcruciat,

etis

ut feras dolores mortis,affuefce moleftiis vitae

neccontentus ferré oblatas, accerfe ultro.

XON

morere Corpori, per fpontaneas affilictiones.

morere fenfibus , per eorum abnegationes.

Corp,

Laboribus te exerce, para doloribus.

p t0n t

Mors ferit mitiüs, quó minus habet , quod

lzdat.

lmis ]i

f- Mors delicias omues €?. delattatzonis

Jfubtvabzt.

mon

nonfenties earum jacturam moriens.

fivivüs iis carere didiceris ;

.

fed & facilé repudiabis Carnis,

he d

fi guftaveris oblectationes fpiritüs;

non zítimabis caducas,

fi refpexeris eternas.

" ïmpcnää

upidf;

4. Mors angit füturorum ignoratione,

fo

preteritorum recordatione, prafentium

horrore.

»

"

' «IL'BM'

Diíce mori, fpem compara, ut non angant

N

Futura:

ii

poenitentiam ufürpa, ut non crucient

vt

ant

preterita ;

Culpas in te dilue, poenas te exige,

:orpofisy k

Prafentibus te para * acquire amicos,

m

qui non deflituant: delige Patronos,

T

ui füccurrant.

vidth

$. Mors vitzee & Gratiz tempus claudit :

|

| ræmi[fcc'

tu certa cum valociffimo;

fruimnli.

& quod fiftere non potes; in curfa intercipe ;

Jis

j

ufürpa de illo, quidquid conceffum eft,

—

if

nec fecuturum aliquidtibi promitte.

qenit

Diem omnem tran(ige, ut witimum,

r

, W;gü

4

Sezentza Sandfovrum,

3éo

Horam omnem, utfüpremam.

s 1f

ec, ut fperes, quod incertum eft,

certi aliquid dimitte,

gt

Pa Mars füpremo fiftet Tudici

o f

Mortem; prevenis filte illi te quotidie,

$uem femel Judicem habiturus es;

g.

rzlude etiam judicio illi in vita,

Erige Tribunal in cordetuo,

| a md

"'Teftem acceríe confcientiam,

R.

€ogitata, diQa, facta eodem cita:

! fndemil

'Tu ipfe Reus, Judex, Vindex efto,

u

:

mequep quod nolis füftinere poft mortem,

in Vita diffimula,

Dj

$. Mors aufert é Tempore & tranfcribit,

Mortgl

A&ternitati :

fritus

Hoitare & ctu Mortem vivus,

ilt t

acdegens in tempore, confidera eternitatem,

fed & aufertempus cogitationibus vanis,

!w Mlüæ

verbis otiofis, cogitationibus inanibus;

ac melioribus confecra ;

(yem

:

lis fcilicet, qu& cgiffe in tempore, gaudebis

in zternitate.

E

20. Mors denique, quod in te Vivo non potefty

in proximo Mortuo tibi exhibet.

W

|

| Difce mor

ij finonin te, qui vivus €S,

fàltem in altero,

! an;

quem 6 vivo tui fimili mortuum vides;

D

« quod in illo vides certum

in te dubium non puta.

Wi

DISCE QUOTIDIE MORTI.

Dirige ad mortem dies fingulos,

U

& manéin.ipe, procede per diem, tanquam

1l

vefperi moriturus,

s

ac

CDg

'

Noffé Mori,

3 61

mam.

ac 1. fimul atque experre&us à fo mno fuerisy

mortalem te cogita,

n d

?

adeóque certo moriturm, quàm certum eft,

non fallere Veritatem , non errare Fidem,

Mortuos non vivere

tqutid

AUUS CT

plures ea nocte mortuos , plures eo die

invitiy

inorituros ,

00

te ad meliorem diei iftius frugem füperftite,

itiaty

2. Pete àDeo, vitz & mortis Domino,

m citat

ita diem iftum tranfigere , utfi ultimus effety

lex d

atque uttransaQtum fuiffe, in morte voles.

E mortn

Q Supvente vite Mortísque Domine! fcio ate

Morvtalem, cvedo ?02 moviturum: Tu dona

lra.nfcribiz,

gratiam, zta vivendi, ut mori non timeam;

ita moriendi, u? eterubm vivam.

(IIWS)

quanitit

3. Mifle facrificium , cogita mortui pro te

phusran

Chrifti monumentum.

st

quem dum mortuum credis, moriturum

h

te non dubitabis ,

ac per illius mortem,

Salutarem moriendi horam rogabis;

an W|

IPO

eóque ante mortem , Corpore refici , quad

sXh] C[x

pro te nófti in ara immolari,

ii

4« Venera:e peculiariter. Patronos,

quos vite mortisque fingulates üibi,

g &'dö))

in omnes dici horas clegifti

af

& ut morituro affiftant, roga.

(h

nominatim illos, qut & morienti in Cruce

ESU,

MOR

& in le&ulo, Matris ejus Mariz adftiterunit,

,naLIhJ

$. Ad horas ombes,rcnova mortis memoriams

a (W

:,

& cogita; tan;ö te illi effe propinquiorem

[:]

'/

$65

Sezentia Santlovum

poteris illad ad claufülam falutationis An-

inerJE

gelicz.

6. Si quid moleíti accidat, autoperofiy

]

praeludium mortis cogita;

& diícemori à mortificatione.

n

Ü

7. Morituris, fi ita res tuleric, affifte;

Et in eis mortalitatem tuam conterplare.

8. Dum corpori vacas curando, Eícam te

vermibus puta faginare: hóclautiorem,

qul

quó curas impenfiüs,

Qumdï

$. Vivus quandoque fepulchrum per cogjta-

t tranf

tionem ingredere, &qualis illic futurus fis,

|. liste

obíerva: acintra cutem tuam offa, mor-

talium fimillimaintuere,

f

1O. Á die tranfaCto , esterorum cape argu-

mentum,; annosque, quos vixifti, ad calculos

fevoca; quzere, quot fis deinceps victurus;

& audi, illud: Stulte! hac no&te, &c.

Et qua hora, non putas &c.

ODas

11. Confcientiamtuam ante fomnuminfpice,

MT

J

& penía, eámue offerre morti audeas ?

ac cum rationes ejus ita compone,

d

ut fi noneffes füpervidurus :

nj

22. Cüm cubitum fecedis, & ad lectum te

redu, (

comparas, aliquem , eo in opere mortis pro-

Eïdfllam

ceffum cogita, nec aliterte loculo

Creden

(

atque lectuloimponendum,

SUbfm

folo ex omnibus facultatibus tuis linteo

Ti

coopertum

Ti

actum , veluticraftiaum non habiturus,

'Teftamentum tuum conde:

ml'.mm

Vttin

Hzredésque tuos JEfüm fcribe & Mariam,

ln

Q

ut veró dormias fuaviüs, moriturus fecuriüs

"Inpto

inter

n

Y

Noffé Mori,

363

tationis

inter JEfüm & Mariam, Angelum tuum

& Jofephum te colloca:

atopttl

quos inter mori optabis.

tj

(ione,

DQODOOOOOOOOOO

i, al

M pEb d pPES

ontemplt

b, Hant

Frequenter per vitam ufürpandz,

oatioren,

ut morituro fint familiares.

)

Quando, quidquid in confuetudinem vitze

n

non tranfiverit, operofum erit, exercere,

jc füu

Has. te aut harum fimiles, fi non vacat

voffy t

uotidie ,

s

im hebdomadis feme

il7]

n

fingulis minim:

mop

Ed

ufürpa.

i

J

D

j i a

FIDES.

y Ti

ydt lt

T

O Deus. veritas! quanto tuo beneficio in-

aumiti p

ter tot errantes in tenebris Gentiuta myria-

des, ego illuftratus Fidei Lumine, video

izudiäsz

& credo!

np

O veritas! reverbero inte lumen illud, &

r

j h

änm'-'

Credo, quicqnid rnquam reveláfti, & per

e mgr[isp»'i'

Ecclefiam fponfam tuam, Matrem meam,

credendum propofuitti.

ob

i

Submitto tibi captivum intellectum'meum,

& quicquid de te non capio, per te credo:

QUi ][n[vo

quicquid nonintelligo, humiliter ample&ors

firmiffiméque teneo ;

1abltum5!

Tetrinum, effe & Unum; Deum & Homi-

nem: Creatorem , & Confíervatorem; Re-

Myrit

demptorem & Juftificatorem ; Teftzm & Judi-

T

W

"

cem; Vindicem & Remuneratorem.

i

$64

Serentid Santfovum

Infinité fapientem , ut nihil ignores,

Tanet

Omnipotentem , ut omnia poffis.

dias Dh

Optirn;am, ut omnia communices,

Qnnia i

Milericordem , ut parcas pcenicenti,

lpmapy.

Juftum, ut damnes reum:

Quide

Veracem, ut non fallas; Simplicem, ut

g qui

nonmutes; authorem boni omnis, quicquid

plüsitad

in przíens habco, & fpero impofterum , ac

iiperd

quicquid breviffimo tempore ago boni , zter-

Qd

nis te przmiis compenfaturum : . quicquid

tibisCor

memento unico agomali, &ternis te fuppli-

vf

ciis vindicaturum.

Va

Ecin hac fide pergratiam tuam opto vivere;

Wmen

fpero mori.

Qj

- Accontraerroues omnes, ab ea alienos pro-

Quitn

tcítor.

[g 8j

tl

iUus

O Veritas , Lumen hoc in me auge,

Wn: ]

in aliis Te ignorantibus accende:

icqid

Et da, utin eo, per femitas Juftitiz una-

pl

nimiter omnces, ad felicem ambulemus /Eter-

t u

nitatemn.

Ql

STES.

ïügamg)

lts f

: O DeusFidelitas! quam iterum tuo bene-

ficio, tot ieter defperatos, ego promilfis

Ws

lm d

tuis fretus, fperare non defino.

Tiv

Ta&o inte, quam habeo àte , fpem meam:

Yi2

promififti mihi poenitenti veaiam, Supplicanti

Gratiam, perfeveranti Gloriam , Confilium

0l

tis

in dubiis, folatium in adverfis, fubfidiumin

tj

periculis.

Ecce amplector toto finu fpei mez promiffa

i

f

tu? , & certus fum, fi fperarc non deftero pro-

D

;niffis te non defuturum.

Ta

INoffe Morz.

36y

Jtt

Tametfi ergo tentet Diabolus;ftimulet cupi-

à

ditas, blandiatur Mundus, mors minetur, &

t5

omnia in me conjurent Elementa, non time-

AYt

bomala, quoniam tu mecum es.

üm

Quid enim timeam , quando tu me prote-

mplicem !

gis, quiesomnipotens, qui me infinities am-

às, qiig

pliüs ftudes fervare; quàm omnes mei adver-

yftenm, !

fariiperdere ?

) bOni, !j

"

Quid contrifter? quantutnvis deftituar vi-

j

ribus Corporis perinfirmitates, animi Solatiis

n: quo

]

nis tl

j

peraflliCtiones , vit fübfidiis per egeflatem,

Hominum adjumentis, per orbitatem quoad

vopre

tu me non deflituis, in quo folo invenio

omnia ?

xdi

uid non fperem ab omnipotentia, cuini«

hil eft difficile; àSapientia, cui nihil incogni-

s j m

tum: à Bonitate, cui nihil moleftum? qua

u

uicquid vult, poteft; quicquid promittit;

p u

juflirir

preftat: & liberaliàs etiam, quàm ego fpe-

jmi A

rem; cupidiüs, quàmego defiderem?

Quid non expectem ab eo, qui dedit non

rogatus, illum, quo nihilhabuit charius , Fi«

lium fuüum,

p

Qui , ne vacillet pesmeas obligavit mihi

9 prormnü

füam divinam Fidelitatem : promiffa fir-

0.

mavit Sanguine ; Corpus füum oppignera-

[

vit?

Jos

O Deus fpeimez! quid tion fperet amicus

»

DJ

(in

j :

tuüs ;

nia?

qui etiam inimicis tuis promicgis orri«

(

!

Quem rejicias ad te converfum; qui eriarà

uy

àte averfum invitas, folicitas, & paffis brae

ehiis expectos ? -

| dCfiCW [ "

$pere

f

366

Scientia Sautforum

Ár

Spero veniam , proquo interpeilat inno-

cens fanguis Filii tui,

ltte;

" Spero vitam, pro quo in mortem author

i5 nata

vitz Filiv3 tuus dedit animam füam.

[

N

ipienti

Spero falutem, pro quo video laborare om-

(ujts R

fs Omn

nipotentem Filium tuum usque ad mortem.

O JEíü fpes mea! tanta eft Bonitas tua, ut

hd C

in ea , etiam peffimus fperem.

tmpis;

'Tanta eft Beneficentia tua, ut meritó

Ài

eam, etiam ingratus fperem:

Dtn t

Tanta eft mifericordia tua3 ut, quó ego

OT

füm miferior, hoc ampliüsà te fperemt

fligia: u

Efto ergo , Peccatoregofim; Tu meusFi-

Ttt: u

V,

dejuffor es.

Ingratusego fim : Gratia tuaomnem meam

AT

excediv [ngratitudinem.

ftprobi

lb d

Indignus ego (im; Excellentia tua omnem

meam fuperat Indignitatem:

Dd am |

Mifer ego fim ; major eft mifericordia tua,

Qüin;

Merita mea nulla fünt: tua infinita funt.

Atorisad

Age ergo anima mea! fpera in Deotuo: Eri-

hm

ge tedeterrenis, exurge ad cccleftia; Defere

Qtin.

caduca , fperaeterna: Renuncia hoípitio, ad

r

atriam anhela. Tibi conditum eft pulcherri-

Btyten

mum illud Coeli Palatium: | Confortes tui

lm

erunt Angeli. Amici tui Beati. Beatitudo

nigij

tua Deus: Tu beatus gternum.

Bll

lm

CHARITAS DEI.

Titüto

(sl

O Deus Bonitas! quanto amore 'meo di,

M

At

gnus es, qui, cüm tetot damnati oderint; non

amenttot reprobi , amari àme velis, & amo-

uÀ

re mco me facere beatum!

| V

cmu[

An

L

p N

U

pl

INoffe .Mori.

367

ellat i

Amo itaque teex toto Cortde meo,

In te, amabiliffimum, quia Deus es: Cu-

fem at

jus natera Bonitas eft: Cujus intellectus

I

Sapientia eft: Cujus voluntas, Amor eft?

iborareqr

Cujus Forma Pulchritudo eft: Cujus Pote-

|morten.

ftas Omnipotentia eft: Cujus Vita Beatitu-

i CQ2

doeft: Cujuslocus, Immenfitas eftz Cu

jus

"Tempus JEternitas eft.

Amo te ex toto Corde meo.

t m

Extra te, amabiliffimum , quia Deus meus

t, qd

es, ubique tui erga me amoris imprimens ve-

etani

ftigia: quocunque enim me verto, amorem

asf

video: quicquid de te cogito, amantem in-

venio.

m

JEternitatem confidero? inde usque étot

reprobis felicis me. "T'empus cogito? é ni-

f od

hilo condis me, & in temporequidem, quot

modis amabilis eft?

jurdatu

Quàm amabilis Creator es, qui folius du&u

amoris ad Imaginem tuam creas me; & to-

ia

s P*

tum mundum propter me!

i D;äk'ïf

]

Quàm amabilis Coníervator es, qui non

minore amore me confíervas, & mecum ac

hag

T

propter me catera omnia!

Quàm amabilis Redemptor es, qui tam ad-

g

Dd

mirabili amoris prodigio, perditum me fan-

guine tuo reparas !

Quàm amabilis San

&ifïcatof es, qui tam

gratuito amoris beneficio , vitá gratiz me

J

donas!

'mEO 8'.

Quàm amabilis Prote&tor es, cujus Amor

J

j "

€ tot periculis , toties me eripuit!

Quàm amabilis Rexes, qui amoris tui di-

h,) &3]]0'

vinàmunificentiá in partem Regni tui me ad-

mittis !

Quàm

p

Scientia Sanüovum

168

Quàm àamabilis Dominus es; "'qu'ï amore

ht ag

fervi captus ad folium Gloriz tuz me evehis!.

p gri

tf quem

Quàm amabilis Pater es, qui degenerem

Filium, victusamore , in gratiam toties re-

| Amoe

J

Cipis!

| i &

Quàm atmabilis Sponfuses , qui atnore tuo

ET

poft tam feeda, toties iterata divortia, me

| hl; a

1

dignaris ?

| Üne m

*

d

RLT

2

uàm amabilis Judex es! qui Amore tuo

; Àmojl

mitigatus, tot aunis fententiam differens, ad

tllv

peenitentiam me expectas,

L

. 'Toties amabilem, tot modis amantem me,

t e[l«

amo ex Gorde, Ó Deus! illádque per amo-

!deit, D

remtuum, cuinegaré nihilpotes: ex amore

Wi r

rogo, ut quecuüque ex amore mei creáfli,

ffoum

Àmoj]

finr amoris mei adjumenta ; quxcunque in

carne pro me affumpta ex amore feci(ti , aut

t defrro

fuftinuifti, fint amoris mei fomenta: qug-

E

.

cunque in Ceclis promififti , fint amoris mei

putrimenta: donésque ime zmare te fuüper

T oj

omnia , denique in amore vivere ; & ex Amoe

WtQye

re mori

unf f

A

l

V ,Qqu

i

Qs

CHAR?TAS PROXIMIÍI.

ao)äfn(

ln y

ODocus! noninte folüm, fed intuis omni«

f0

Ütbor

V

bus amabiliffime, amare te non poffum, &

Uüm

"

u

proximum-meum, íimaginem tuam , odifíe;

Ws

Sed nec amare perfe&é , & proximum etiam

1

inimicum non amare,

t

am Cg

Aio itaque ex corde, ómnes, comtuni

i

qx

l

Al

Conditionis vinculo mihi copulatos: Amico$

Q

M

pariter & inimicos proptertcamo, cujus gee

runt

ln à

; i

li

NQ//Q J/Oï'ib

369

gt a

runt imaginem per naturam , fimilitudinem

seevelii

per gratiem ; in quo folo fünt amabiles ; ex-

degeren

tra quem fiamantur, vitiosé amantur.

m

Amo e05; quia & mandato tuo amare prz«

cipis, & exemplo tuo amare doces; amáíti

aimoté t

veró ita ab zterno , utin tempore creáris ex

pDihilo: amareetiam sitcraüm paratus es, mo-

od n

dó ne amore tuo fe przítent indignos.

Amo illos, & quicquid in ill/s tuum eft :

Àmore tt

iferen d

deteftor vero , quicquíd illisnon tuum; fed

alienum eft, quale folum & unicum pec-

antam m

catum eft: quod etfi tuo illos amoreindignos

UM m

reddit, nihilominus reddit obnoxios : quia

uti amare culpam non poffum, ita odiffe

: e m

Yi creäl"rf;

perfonam non debeo,

Amo illos & femel amatos eteruüim ama-

ol

fl

re defidero; quo amote ut digni fint; optare

v que

ego pofíom , tu folas pralítare.

anors d

Ut veró etiam amare me probem impofle:

T5

rum, amorem illum conceptum Corde, te-«

ftabor Ore! Conciliabo mihi offanífos, & of-

& A?

fenfam , (i quge ab iis venit, excufabo: vitii

quicquid notáro, (ilicet, emendabo; verbu-

lo certénullo exalperabo: Opere etiam pro«

IMÁ

babo , amoliárque ab iis , quicquid veré ma«

um videro, Conabor veró, quicquid falutare

mmls [

Corpori, apimzQue cognóro omni ope; in-

of*

duftriáque mea procurare. Vertam in partem

j "

J

meliorem, quicquid Gniftrum occurrerit, non

" j [2

reddam certé , inifiré judicando deterius.

Cui qui

dem atnori meo, quicquid mihi aut

)

, t

ab illis contratiurn fueritillatum autab affe:

j*

"

&u meo mihi faggeftum, jam nunc deteftor.

, UP*

Et hunc amoris mei erga omnes , promifcué,

I

fen:

4. F. Graffit S. 7-

As

378

Scientia Szmäarum

fenfüm, uti tetefte profiteor, ita teadjatore,

Detel

retinebo ; fperoque, in ifto Amore & vi-

iprdt

tam agere & mortern obire,

tqam

CONTKTITIO.

Qltati

lii

Écce mi Deus! & adäolvor ad thronum

Em

Mifcricordiz tuz reus& fupplex, rogóqueta

&fily

,

per omnes tuas miferationes:

m

Per zternum tuum erga me Amorem, per

Vnitas t

fufceptes in carnenoftra pro me Labores.

N Qu

Per internos , graviffimósque pro peccatis

It

meis animi tui Angores & Dolores-

Qton.

qià t

Per omnes Corporis tui cruciatus in Psflio-

ne , cruce Morte, . toleratos,

EH[U Qu

Quom

Per accepta pro me. vulnera , & fufum co-

piofiffimé Sanguinem.

Ater li

Per omnes irrogatas Nomini tuo ignomi-

Quim

nias.

T otius

Peromnia Vite, & mortis tuz merita.

0R

Q Thor

Per merita item Virginis Matris tuz, Ange-

li mei Totelaris, Patronorum meorum , &

l

Y p

San&torum omnium, eorümque & Ele&orum

omnium füuffragia.

D

P

Refpice illis me oculis, quibus Petrum te

negantem, Paulum perfequentem, Mattheum

( pl

in telonio fedentem , Magdalenam ad pedes

Quà

tuos jacentem , Latroneri in cruce pendene

llla, [

tem refpexiíti: & preíla veniam, quam non

BG g

j Yi

merui; Gratiam, quam perdidi; miíericor»

diam, quam neglexi.

U i

Doleo de te offenfo, tam amabili Deo meo,

r t

quem amo ex intimo corde, & amare zter-

|!

IQCal-c |

nüm defidero, ac

W

Dete-

Noffe Mori.

371

teadjito

nore & v

Deteftor omnia peccata mea, nepligentias,

ingratitudines ; & imperfectiones & quicquid

unquam contra infinitam tuam Majeftlatem,

cogitatione ; verbo, opere omiflione de-

liqui.

d thronu

Eja mi Salvatoc! mementonomen tuum,

& falva me perditum.

gt

Si magna (ünt, quz commifi; major eft

Bonitas tua, cui füpplico,

moram p

Ldorts

Si magna funtmea debita; majora fant tua

merita.

YO pCCC:lüï

(

Quomodo non recipies ad te converfüm,

us,inPah'ïü'

fiviti cum Dolore ?

qui à te averfam, invitáftiex Amore, quz-

Quomodo rejicies Miferum , qui es Filius

& fifünde

Pater Mifíericordiarum ?

Quomodo deftitues a-folatum, quies De-

ii ignomi'

us totius confolationis ?

Quomodo non parces füpplici , qui pro

ymetth

Reo mortuus es?

tUX A'ngi'

Eja Pater, refpice Filium, memento illum

eorum l

non pro te, fed pro me, non pro fuis, fed

[ Elf&üwm

pro meis peccatis effe mortuum.

Potuine ego plàs te offendere, quàm ille

pmum [

te placare.

Mat

n

Quód fiinire rationes mecum velit Juftitia

gl ptäö

tua, ecce offero Thefauros Filii tui, infinities

j pCH

Ti

debitis meis majores.

U

g

Si mipus ille pro me przftitit, quàm ego

t

jeit

Contra te peccavi, utere in me jure tuo.

At minüs ego poffum offendere , quàm ille

j o

j

placare; minus ego méreri, quäm ille fufti-

p*

nuit,

Ecee

i

(]

Aa2

Sezentia Sauclovum

373

Ecce Pater! in Filiolytrum meum! Ecce é

N

vülneribus ejus, & manibus, pedibus , latere

10, 8

eit dl

ftillat, quod o:fero!

. Refpice Pater Filtum unigenituin, & reci-

N

pe adoprivum.

puelt

-

Qi

RES'IGNA'I;IO.

üt,

$n

OSupreme rerum omnium Domine ! Non

Yi l

inea, íedtua voluntas , in me & per me fiat,

PauPer

in tempore & eternitate,

Yi f

Satis meus fui, qui tuus effe debui: fatis

Micr

diu inte injurius, quia in me benignus.

Mu

Ufurpavi rae mihi, qui füm obligatus tibi j

itis,

abufus meipío fum Mancipio tuo : anima mea,

!

tui imagine ; Intelle&tumeo veritatis cuz fpe-

culo: Voluntate , amoris rea3 Memoria, Be-

ln

neficentie tug teíte

b

L

fenfibus denique , ob-

Bcnign

fcquii tui Miniftris.

Áin d

Deteftor tandem iniquamhanc meam pro-

Wi

prietatem, ac ne momento quidem deinceps

W.

ullo quidquam , ut meum , retinere (tatuo;

T

Sed totus, quifüm, in Jus tuum tranfeo,

n

meque & omnia mea tibi refigno; ac divino

ls

tuo beneplacito om'nino permitto , offeró-

Wf

uc.

UT

Corpus in vi&imam , cor in templum,vitam

äa.ha

in bolocau(tum , vires omnes & Facultate;

li

in beneplaciti tui obfequium.

pud

Statue de me, quicquid tibi placuerit, cui

placere non poteft , nifi falusmea.

quicq

Utere me, velutretua, meis omnibus , Fa-

V

p

ma, víta, fortunis: Corpore, anima! ad arbi-

trium tuui,

fedd

Nun

Noffé . Mori.

375

nl E

Nunquam tua circa me voluntas, ab eter-

, lt

no; nifi optima fuit ; nunquam deinceps

erit alia.

2 V i

Nunquam mea haCtenus bona fuit, nec effe

poteft , nii tue conformis,

Quicquid ergo de me decrevifti eterni-

tate , in tempore exequere,

Sanum vis? Sanitatem tibi impendam:

jne ! Nt

Vis ZEgrum ! Egritudinem : vis Pauperem?

erme

Paupertatem : vis Opulentum: Opulentiam;

vis Felicem ? Felicitatem.

Vis Miferum ?

: f

Mifcriam.

us

Id unicum modó, tuis in me adde bene-

ficiis , utnihil mihi placeat, quod tibi difpli-

