Nunquam fuit feparatus à gloria.

ii

fnit feparatus à Divinitat

e

Sempe

r fuit fan-

lnq

t

Semper Deus. Ter-

&us. Semper beatus.

LT

ribilis hzc.derelictio non erat ,

nifi füfpenüo

fenfibilis füccursüs, quem Divinitas commu-

Umbra erat illius

Acabat ejus Humanitati,

nferno

D

poene , quam fentit peccator , qui ini

Wi

eít derelitus à Deo.

;

T

Agnofco , mi Deus! quid fit, effe darona-

Wm

tum , ex dolore , quem Filius cuus in cruce

fufinuit. Si privatio pra-fentie us fenfibilis

' ^f

LU

& confelantiscauía fuit, ut ingemrifceret Fi«

u$

7*« S'

—

I

De Derelichione Chrifts.

237

T

liis tàus tibi fübítantialiter unitus, quis un-

quam. ferre :porerit pondus furoris infiniti ?

m

Quis poterit in iaferno tolerare feparationem

TM

zternam , privationem univerfilem gratig

tux, Amoris tui, Preíentig tue , Coníola-

tionis tuz, Gloriz tuz, Felicitatis tuz , auxilii

tui prorectionis tuz, omnium, quz defiderari

J

poffunt, ominium quz amari poflunt, cum di-

luvio malorum omnium in omnem zterni-

i, Di

1

tatem ?

Omi Deus! ne derclinquasme, quantüm-

(

vis ego te dereliquerim. | Privame, fi necef-:

fe'fit (elatiis tuis: At non priva me gxatia

: feat plff

u Q

tua, Si medeleras in vita, ne me deíeras in

morte. Si medeferas in tempore; ne me deíes

ao

rasin ctrernitate.

"

]u]l n

:O JESU ego füm, quipeccavi , & tu por-

g

arpuna

tafti poenam fceleris mei. Ego debebam ab

".

omnibus effe derelictus, & tu fuifti derelictus

(j

prome. .O quàm me terret derelictio tua?

O quàm me folatur derclictio tua ! Tu fuifti

guüw

derelidtus in morte , nc ego moriens dere-

anllüm

linquerer.

Ne queío Domine derelinquas

rl

s ^

me, quando totus mundus me derclinquet.

[ [ufpenüü

Verba S. Scripturz.

; n

Deus meus ! Deusmeus ! ut quid dereliquifft

gl

jl

gié? Matth.27, 46.

INon derelinquas me Dowiue Deus meus ! me

TU

difceffovis d me. PC 37.22.

Neprojicias sne 22 te

mpove feretutzs z cim

gl

i

" (iii

(

defecerit virtust

79* 9.

(tca, ue derelinqi a$ que, — Pfal,

at

Pa

Di-

"

228 :

Poys 1. Medit: CXIHI.

Tanti

Dixerunt / inimici anei / Deus: dereliguit

eumi; perfeguimini , £2 » comprebendite | eum ,

lm

jlv

quia non ef? , quia eripiat. Pf,7o.11.

pat

ANon me derelinquas ufguequaque, Pf. 118.8.

titcl

*

tisd

"

dpfe dicit:. Non te deféram

L

, neyue derelin-

h

Pïmm,' Hebr. 15.5.

o

(jpt

. MEDITATIO CXili.

dtem

litm

De'Sitxl"C.'l)ri/Ii 'in Cruce. x

fs

ESHS fitit, nec qufsrquam ei potum porfi-

i&n

git.

Pro refocillatione fel,; & acetum illi

offertur.

0]

Voluit fuftinere hoc tormentum,

fU

utin fepuniret ingluviem noflram : & tolera-

tt(tim

ret omnes poenas, pcccatis noftris debitas.

-

(eta,

Fuit derelictus in anima fua, & dol

:

s

oribq.s'

cenfumptus in corporo fuo,

lltcgo

Omnes fenfüs cjus fuerunt crucifixi. Ocu-

ttre

li ex afpe&tu crudelium inimicorum füorum,

DO

Aures ex illorum blafphemiis. . Odoratus ex

Qs

infe&tione loci £xtidi.

'Ta&us ex vulneribus.

de "l

Guftus ex amaritudine fellis.

Memoria ex

Y

li

j

cognitione noftrorum criminum. Intellectus

W

l

ex tenebris.

Voluntas ex terroribus. Appe-

At m

titus ex infirmitate, tedio, &triflitia. Nul-

&t

lam habebat corporis partem, immunem à

Qf

vulnere.

Paffus eft ut purus homo ,. tan-

TU m

quam nec Deus effet, nec Beatus.

o

t

Victima jam pelle fua fuerat exuta: inte-

ul

riüs vero fana adhuc erat, Llagella pellem

n

difcerpferant, non tamen viícera laniàrunt.

mutldo

mpe-

hi

Ut ergo affligeret omnia Qrgana inte

ran-

D Sitz Cheofi in Cruce,

229

lii

rantiz , & ingluviei noflrz , füftinuit crudc-

lem fitim. : Effecit, ut intra corpus fuum

"AUR

penetraret amaritudo calicis fui. Fuit nempe

f. n

tuhc liber Diviniffimi hujus Agni feriptus in-

T

tus & foris.

. JEfus queritur de fiti, probe gnarus, quód

nonnifi fel & acetum fibieffetporrigendum.

J

Cognofci à nobis voluit dolores fuos ; & ar-

dorem amoris, quo confümebatur.

Sitit fa-

lutem noftram. Defiderat plura tormenta ,

plures dolores ,. quia amor illum cogcbatp;a-

ti & mori.

.

; p

*

eEutm lHl

O JESU Salvator mi ! quid facere poffum

n

in tuum folatium ? Poffümne ego reftingue-

Ltolett

refitim tuam? Abfque dubioaliguid àme defi-

deras.

(gbis

Quzxnam obíecro., .eft fitis, qua ar-

dplri

des? Novi equidem, quidpetas. Defideras,

utegopeccatum hoc deferam. Ut renuntiem

perverfi huic focietati.

Ut crucituz appro-

j

(uofumv

pinquem.

Ut dolores tuos confiderem. lt

orationi me impendam.

Uc devotioni me

n«

r

dedam.

Ut filentium fervem , càm quis me

irritat, & offendit,

Hzc nempe fünt, queà

g d

v

me defideras, Hxc funt , quibus fitim tu-

am mihi licebit reftinguere.

Poteróne ne-

lB

hY

(ia M^

gare tibi hoc folatium inter dolores tuos atro-

u *

ciffimos? O fi & ego arderem tui amore; ficut

u

tu mei amore contlagráfti ! O fi poffem tanta

0j

pro te tolerare füpplicia,quanta pro me fufti-

jt

nuifti! O quantüm languefcere mefacit amor !

I

j de

O quàm diu jam defidero tui amore mihi &

mundo mori

i

n

, & folvi dg carcerg mortis hu-

d

'jus !

NVert-

It

P

3

Pare IT. Medit. CXIFA-

]

$39

tht

vt

Verba S, Scriptarz,

0f

— Ut confummaretur Sc;*iptuï& dixit: fítio.

tnm

oàn. 19. 29.

qmiay

"

&e

O ff quis imibi davet aguam de ciflevta. Be

nyte (

leem ,

we eff inportu, 1. Pár. 11, 17.

Mu

Á

;er da mibi bibere, . Joan. 4. 1.

$s no

Dederunt in efcam fel , €r in fftitned

tapfum

werunt 1e acceto, PÍ. 68. 22.

pota-

li n

Q'emadmodum defiderat. cervus. ad. fentes

npef

wuarunm, ita defideratlauimasmea &d. te. Deus :

Vibeond

Conf

5

jvit anima inea àd te, Deus: fitivit auima

hf

$uea ad Deumn fortem vivum;P(. 41.1.

Á ttm

fjl

MEf)ITATlo XCIV,

lnfmnig

lcen

DDe fexto Ferbo Chrifl in Cruce.

hod

ivf

Confummatum efít.-

tl |

gt

C

Um ergo accepiffet JEfüs accetum, dixit:

Tl

Confuimatum eff , quali diceret. Holo-

L

cauftum eft confümmmtatum.

Voluntas Patris

D

expleta eft Evangelium annunciatum. — Pro-

f ]

hetiz confirmatz. Pretium Redemjptionis

At Cm

À

umanz perfolutum. Ecce peccata homini-

Q

bus remiffa ! Captivi liberati. Paradifüs aper-

l moä(ä

tus. Sacramenta inflituta. Daxmones expugs

Qn(ïfce.

nati Mundus reparatus, Nihil jam mihi

OR

fupereft, quod dicam, quod agam, quod

| «

iT

patia. Nihil mihi füpereft, nifi ut animam

m C

rec-

fh'

LT

Bye fexto Verbo Chrifti in Cruce.

231

téddam. 'Ad homines porró fpe&abit, bene

^

vivere , & fe falvare.

O felix confummatio bonorum?! O infelix

sib: f

eonfümmatio impiorum ! Confummata funt

omnia, exclamabunt peccatores.

Deliciz

Recreationes noftre ab-

n

noftre tran(ierunt.

l

ruptz funt. Faufti dies noftri defecerunt.

ls

Spes noftrz evanuére. Tempus noftrum €

elapfüm.

Vita noftra terminata. Malitia no

ii j

fira confummata. [Inehoanda modó nobis eri

, jitt

etpeífio malorum. nunquam finiendorum

$

ubeunda miferia, nunquam confummanda

f Dar

'Confümmata fuünt omnia , dicent Sandi

njb u

Infaufti dies neítri tranfierunt.. /Erumnz no

ib

firx terminatz funt. Bella noftra finita. Tu.

multus noftri pacati. . Dolores noftri mitigati.

]nfirmitates noftrz fanatx. Lacrymz noftra

J

exficcatz. Miferiz: noftrze confummatz. Nulla

l

modó crux nobis fupereft portanda. — Nulla

advería toleranda. Nulla poenitentia fübe-

unda. . Properamus ad Regionem Pacis ubi

gaudium noftrum nunquam terminabitur.

terutram ex

(f d

Elige , anima Chriftiana , al

duabus his confummationibus.

Neceífe om-

"

us

nino eft , dicere aliquando: Con/ummatum

ef. Dicéfne id cum Lazaro in finu Abrahz t

umh

fne id

an cum divite Epulone in inferno? Dicé

p

cum JEfu? an cumi Pilato Judice iniq

uiffi-

j

i

j

mo? Quando tempus tuum confümmabitur,

jfus

agnafces ! omnia non effe ni(i vanit

atem,

j

dei noftre ,

& (alutis

p

O JE(u! Author fi

m

noftrz Confümmator

! Utinam pro te vitam

mf

j

meam confümam , ut tuam pro ine con'um-

i

n omnes voluntates

pfli! Udinam adimplear

tu35

4

432

Pare III. Medit: CXIA ——

tuas t UItinam totus confümat ad tuam gfoti-

am! Utinam ardeam tui amorce ! Utinam

corpus meum tibi confecrem in victimam !

Utinam me indefinenter abnegem ! Utinam

]

vmne beneplacitum tuum exequar! Utinam

munerimeo plené fatisfaciam ! Utinam imo-

gt

riens veré dicere poffim : Coufummatum eþ

H

N

Ü

Verba S. Scriptura.

]

dl

Confunmatum ejf. Joan. to. 30.

CC Y|

ac uta oblatione confummavit

m do

» 28

ternum [antlificatos, Hebr. r6. 14.

TCR

Afpictentes in Autbovem fidei

A mor

€? confumria-

tovem SEfum. WHebr. 12. 3.

flls Dic

idicit ex iis , que paffus eft, obedientiam ;

m n

&

confumratus , Jactus

€ff omnibus obtempe-

umj

vantibus fibi caufa falutis.

eterno. Hebr. g. g.

D

Si atmtis multis vixerit bomo, & in. bis om-

Qrl li

vibus letatus Fuerit , memtmiffe delet tenebrof

t nj

temporis, ? dierum malorum; qui , cim vene-

Y

Ms

vinty vauitatis arguemtiv praterita. Eccl.1.8.

D RW

Ht [þlkm

NH i

W

t

w

!

'(

E^

gm]æ l

g

L

]

j

À

ä&

ETA

qv

'/S

z

N

Mi

!

I

i

k

D

M

f

i

J.j/

i

Ü

v

ZA

k

Ti ]

(D

m

N

CO 3

"

At

$5

(D

-

e

[

LT.

)

t2

M

H

mmanug

0lmn»

ME

]

]

Deultimo Verbo Ciri/ïi i2 Cruce«. 333

umj

BI

^^ MEDITATIO CXY.

Vidümam.

1 Utn

-

. De ultimo l(eüo Chrifi in Cruce.

T Uttn

titomiy

Pater! in manus tuas commendo

mj

r1

LE

20 9piritum meum.

^

ESUS Íe tradidit Patri, cüm. ab ipfo fuit

]

derelictus, -Docet nos mori , ficut nos

2

ocuit vivere. . Docet nos fiduciam

, Poa'

i n

quam. docuit.nos patientiam.

Imitemur JEfum viventem. Imitemur JE-

füm morientem. — Quiefcamus

inter expanía

uf

ejus brachia.. Commendemus fpiritum. no-

uintit

rum in manus ejus.

Ipfe Pater nofter eft,

quomodo poffet nos deferere ? Ipfe Salvator

ii

nofter eit, cupiétne nos damnare?

W f h

TT

Mori jam proximus ,

dicam Chrifto JE(u :

Pater m

i ! commendo tibi Spiritum meum.

TU

at

Egreffus hic eft à te veluti ex fiio principio :

fedand

ecce revertitur ad te, veluti ad finem faum.

Eft fpiritus oris tui. Eftemanatio fpiritàs tui.

Eít pretium fanguinis tui. Eft Sanctuarium

gratig tuz.. Commendo illum in manus tu-

as, quz pro ipfo clavis funtperforatz. Com-

mendo illum cordituo, quod ejus amore con-

flagravit.. O Domine! curam habe fpiritüs

mei ,. & quando is reliquerit corpus fuum,

ne quzío illum derelinquas. — Nifi recipiatur

inmanus tuás, heu! falus ejus eft defperata.

Domine! ne (inas perire animam , quam

tanta pretio redemi(ti.

I

P;

Egre-

Pars II M. CXE

214

Egredere anima:; mea , defere corpus tuum.

Cur mortem adeà formidas ? JEfus pro te

mortem füam interponit.

Ipfe. te Patri fuo

commendavit , quando ipfi commendavit fpi-

ritum füum. .Qui Deo adhzret ; unus cum

ipfo fpiritus efficitur.

Egredete é corpore

D

tuo, anima Chriftiana ! in Nomine Patris;

Mo

quitecreavit; in Nomine Filii; qui te rede-

o d

mit ; in Nomine Spiritüs fan&ti , qui te far

ts qu

&ificavit. JEfüs vocat te ad Paradiíum fuum.

Nutons

lüclina caput tuum im figoum Obedientiz.

ht f

Ne timeas; fecuraenimes intra manus JEfü

Chrifti.

m

g

Wind

Üb

Verba . S. Scripmräc.

Qbys (

iHImolzm

Clamans voce magna ,. Pater ! n mams

Amicum

£uas commendo Spiritum meum , G bec dicens

0 divim

ex/piravit. Luc. 23. 46.

"'ttin

[nclinate capite tva

didit Spiritum. Joan.

| O

19, 3O.

Deus ,

Rex nofev ante facula , bpemtus e/l

Tund

Tim W

falutem in medio terre. Pf.73. 12

M

uz adbevet Donaz.

mo, umus Spiritus e/i

* Welni

1. Cor. 6. 17.

| agj

$2 Deus pro no

bis , quiscontramas ? Rom.

a. 31.

[

ch)

irl

Ttagque &

bá, qui patzuntur j&cgndüm velutt-

! wl Tl

tatem Dei, fideli Creatori, comimendent ati-

| hi

was. fuas im Benefacis. 1. Petr. 4. 19.

| Fl

1

h

li, à

;MEDI-

fïnü&m

|

|

í

21j

De Morte Filii DEI. :

p

Ts put

e iil

MEDITATIO CXVI,

rf

*

De Morte Filii DEI.

T

: o

!

sine D

S$US mortuus eft, quis mori timebit?

F

M

ortuus étpro nobis; quis recufabitmo-

u t

ri pro illo? Mortuus eft confümptus dolori-

i uitcl

bus; quis mori optabit confumptus deliciis ?

difm at

Nortuus eft, ut nos redimeret ;: quis alteri

Obediet

volet fervire domino , quàm ipíi ? Mortuus

Tanu b

eft propter peccata noílra, quis audebit,

peccando denuo illum crucifigere?

O boenum Paftorem, qui mortuus eft pro

^

ovibus füis. O magnum Sacerdotem , qui

immolatus eft pro hominibus: O fidelem

ET

Amicum, qui dilexit nos ufque ad mortem.

sjecd

O divinum magiltrum, qui Cathedram fuam

"

erexit in Calvariz monte!

Wn 3035*

O JEfu! càm tu mortuus fis pro me , z-

quum eft, ut & ego inoriar pro te. Quo-

niam exemplum mihi dedifti fancto mortis ;

jnitl

&quum eft, ut moriar ficuctu, Veniam ita-

queindulgeo omnibus inimicis meis. Spere

'g],,',itusc-"

Paradifum à te mihi donandum.

Commen-

da me , quzío te , benigniflime Matri tuz.

! d

Dic illi, ut fedulam mei curam gerat. Ah!

i d

noli me derelinquere mi Deus ! cüm totus

mundus me deferet.

Robera me gratia tuas

"d

)

cüm perdidero emnes vires corporis mei.

Sitio, defidero videre te.

Sitio, defidero

fan&é mori. Quando tandem advcuiet finis

vie

y

"6

Pars II7. Mdit. bXþII.

j

vite mezx? .Quando confümmabo facrifici.

um meum?

M

O Pater mi in manus tuas commendo Spiri-

tum meum. Unio ac conjungo mortem

fmeam cum morte Filii tui.

Memento quz-

[

fo, quod me redemerit pretiofo fanguine fuo.

Ne perdas , obfecro, animam meam , que

tanto pretio eft redempta.

n

Verba S. Scriptura.

It

Qtderat

Jnclinato capite tvadidit. Spivitum. Joan.

18. 30.

'rn;

Rinduere

guffus perit, C? non eff , qui vecogitet in

"t p

eovde fuo, 1. g. i

]

Atf

Recogztate eum , qui talem fuffinuit d pec-

Anoper

catoribus -adversis — [emetipfum. contradiélio-

à Qu

wterm, ut ne fatigemimi , auimis veftris deficten-

fes. Hebr. 12. 3.

»

^0 frmi

GT

Pro zmpiis mortuus ef, . Rom. $.6.

IMinim

Chrzffus pvo nobis stortuus eff. ibid. 9.

In boc Chriffus mortuus eff , €7 vefurrexit,

Wi

Q atf

«t C? mortuorum , £? vivorum dominetur.

Qtis

Kom. 14. 9.

DEU

Mortui effis , €? vita veffva a

D/condita e/l

; if

eurs Chri/7o im Deo. lbid. 3. 3.

;

h

af

L

d n

MEDI-

Fl

:

237

lo r

ürqt('o circa feptem Stationes.

neuol:

f»;,MIEDIF'I.'AT-IO CXVII,

-

ul TO

afe

ementog:

ürvülmtlio circ

iptem Statioues len Dei

fanguinefu»;

k

Patieutis.

n , q

SEXTIQUO

Ó VJESU, .SalQator mi ! qui fudáfti fangui-

a,

nem & ajdam in monte Olivarum , ex

confideratione tormentorum ,.& peccatorum:

i. J

meorum; qui expoliáfti te fortitudine tua,

ut indueres infirmitates meas. Adoro te, un-

recogi!:!f

dique perfufum fanguine tuo. Gratias ago

facratiffimo cordi tuo, quod pro me fuerit

m a;»

tamacerbé afflictum. Deteftor omnia pecca-

gt

ta, qug cauía fu&re tanti moeroris tui. Sta-

d

tuo firmiter, mori potiàs , quàn unquam

deinceps teaflligere. Largire mihi gratiam, ut

f

poffimficuttu ; concipere dolorem inten(iffi-

"TE

mum de iniquitatibus meis, ut refiftam uí-

T

que ad fanguinem tentationibus demonis &

| d

carnis, atque ut tuo exemplo animatus, me

in rebus omnibus voluntati Patris tui plené

Iægniim:?

«€oauformem.

'STATIOIL

O!

ESU, Domine mi! qui fuifti alapis per-

C

uffus, illufus , & peffime exceptus in

domo Annz & Caiphz : Gratias tibi ago;

quod mei amore tot injurias & opprobria fis

y)

perpeflus. Heu! quoties alapis te perc'u'flïï

f

238

PFars IlI. Medit. CXFII.

du g

& opprobriis affeci in perfona proximi mei?

quia tibi ipfi illecum z'ftimas omne malum ,

g

Ti

quod aliis infertur. Rogo humillimé veniam,

& firmiter flatuo , deinceps tui amore tole-

tbf t

fis, ne

rare omnes injurias mihi inferendas , & nun-

quam amplius te offendere in perfona fratrum

Inguine

LU

meorum , nec opere , nec verbis, nec judi-

cio, nec vuluntate.

E

Sp r T OCUME

(5

' JESU , miRex, qui fuifti ludibrio hab'ii*ug

U

^b Herode , & ]judzxis, quandó tibi

ub

prztulerunt latronem feditiofüm, & homici-

ROt

dam ; veniam à te peto , quódtoties tibi prs-

D Ás d

tulerim dazmonem , ac viliffimas creaturas.

T «

Promitto, nunquam deinceps ampliüs te de:

UM

fpicere. 'Tu femper eris Rex cordis mei.- Mo-

lbt o

riür potiüs , quàm ut , quod hadtenus, pró

ZGUOI'C,U

dolor! fzpiüs egi, te abjiciam infra pedes

"trum

] ^^.

luciferi, Latronis feditiofi, & homicidïæ: 9-

gnium. þominum.

*

STATIO IV.

01

O JESU puriffime , & caftiffime inter om-

Cj

nes homines ! cujus .caro innocens lace-

| i

rata fuit ictibus flagellorum indomo Pilati , ut

mWHS, (

expiares delectationes fceleftas, quas indulfi-

q

li

muscarninoftre. AÁgnofco, quód mei amo-

re füftinueris tormenta ufque adcó crudelia:

Ti

doleo , quàd te tot vulneribus conftiderim,

8 iU

& toties ea renovarim per dele&tationes illi-

Vi PerfOI

Cita5;

239

T

Oratio circa . feptem Stationes.

oxint t

citas, quas fenfibus meis indulfi. Obfecro

ne m

té per dolotes tuos ,' ut fan&ifices corpus;

mévetin

miegm , & animam meam, eárique laves pre- :

Vmore t

tiofo tuo fanguine ab omnibus iniquitatibus :

5, Em

fuis, neque unquam permittas, ut caro mea

fanguine tuo emundata , ullo deinceps pee-

i Frmuæ

; tj

eato maculetur.

$54 4,..4. .M V

'

JESU Regum Maxime ! qui füifti rpiäi.

O

coronatus: & humeris tuis porcáfti fi-

yiohie

undo d

gnum Regula Principatüs tui; agnofco , &

&choni

veneror te; ut Regem meum , quantumcun-

is ulip?

que fis defpe&us, & deformatus, Et quo--

; quiti

niamin toto corpore tuo non eft inventa '

fanitas ; nolo deinceps ullam voluptatem in-

.pliüs p

*

L

fed vivere cupio in

p M

dulgere corpori meo

imus; V

dolore , ut fim fidelis fervus tuus, & dignum

fs if

membrum capitis, mei amore fpinis coro-

nati.

;

gl

STATIO

V1.

Q JESU Redemptor mi! qui pro me Fui'i'ti

jt p

crucifixus, & omnem fanguinem teum

"

profuditi, ut me eriperes de poteftate da-

Va

) Pilz[i! Ei

monis, cui mancipatus eram ; gratias tibi

"

ago de incomparabili hoc arnore , quo me di- -

T

Av a

lexifti; de tantis tormentis, qux pro me fü-

ftinuifti: Exofculor cum reverentiá facros pe-

"

,

des tuos , & facras manus tuas pro me clae -

COty

jl

vis perforatas. Adero (aer&ra tüum

g

qued

2

Pars III. Medit. CXFII.

vikan .

quod

mei amore lanceà fuit apertum ,V& pro.

UI

mitto potiüs mori, quam deinceps unquam

t in;ra cor meum crucifigere,

[/777]

DI

STATIO. VIL

juri

þl!' QU

O

JESU! vita mea! qui mortuus es pro

(rijftg,

me, atqueà l'atre tuo fuift

i derelidus,

duj

ne ego in morte derelinquerer. O mitiffime

Agne;, pro- falute hominum immolate!. Vi-

|frar p

€tima amoris , & patientiz, qui fuifti con-

fumptus atrocitate dolorum! O Sandte San-

ME

Gorum! O Rex Regum ! Quid agere pof-

l

füm, ut gratum me fiftam tantz bonitati ?

LUitinamanori poffem pro te , ficat tu mortuus

DC

es pro me !

)

|

Credo, te e

ffe Salvatorem meum : & nifi

!

lcefi

5eu f

hoc crederem , penitüs defperarem. Spero,

benigné à te mihi condonanda omnia peccata

f fiem

mea , &przm

ia «terna largienda , quoniam

Ptin

vitam tuam mihi donáfli.

Deteftor ex ani-

W 'xïlum :

mo immania crimina mea ,. quz funt caula

Jan

PT

mortistuz. Vitam potiüs ponere paratus;

quàmut te unquam interficiam in corde meo;

t f

hzc infinities acerbior tibi eft , &

o

quia mors

l

ignominiefa ,. quàm fuerit mors crucis.

Ve-

Htl

[

niam à te füupplex rogo pro omnibus , qui m€

l

|

10 Cb

offenderunt. Totum me confecro fan&tiffime

| U.

l

Matri tux, quam &in meam Matrem cligo;

|'s, p

ac mori defidero intra brachiaejus. In manus

[l

tuas commendo fpiritum meum , & obte-

CM

d

ftor te per extremam derclictionem tuam; ne

UC

me derelinquas in horá mortis mez; fed , ut

I

il

l &h

E

me recipias in Paradifum tuum,. ut ibi te

|

u

Vi

jh

De Sepultura. Chrifiz.

24

videam , amem , laudem , & benedicam in

mf

g?eternum. Amen.

u

Oratio bec vecitari potef? tempere Miffe ,

aute Confe/fouem £* Communiouem ; preci-

|

puà veró cüm quis eger. decumbit , €? quovis

per anuum die F'eneris coram imagine Chri/fi

Quus t

eractfixt.

derelo,

Oportet nounibil inberere ceuilibet

Statioui, CP ex iutimo covdis elicere aQus ,

) mitir

grc! V

qui ore prouunttantur.

f t

ande 5

MEDITATIO CXVIII.

gac p

De Sepultura S Efu Chriffi.

i

gmoti

ESUS ex cruce depofitus eft in fepulchrum,

]

J &U'f

Ecce finem laborum ejus. Eccelocum quie-

j

tis ejus. Ecceterminum viarum ejus ! Difcipuli

n u

pfflh

ejus fidem feré perdidére- quia amiferunt ejus

prefenuam. Timidi funt, &terrore perculfiy

, noküäm

gt

quia illum non vident; necaudiunt ampliüs.

Beatus ille, quirecipit intra cor fuum TE-

f e

fum é cruce depofitum ! Granum frumenti ,

ut fru&tum afferat, debet mori , &interram

LCOïdeme]'.

abícondi. BrachiaSacerdotis in altari, fünt

dbi. Cü !'v'.

lj

brachiacrucis. Cortuum eft fepulchrum, in

nid

aul )

quo Chriftns optat quiefcere,

y

Beatus ille, qui crucifixus eft, qui mer-

| ünal

j

tuus, &fepultus eft. Qui jacet in terra ab-

fconditus. ' Qui pedibus conculeatur. Qui

J

Iu

latet. hominibus ignotus.

Qui quiefcit in

k Mu

Deo. Refuürget piuló póftcum JEfu Immor-

UM

talis, & impaffibilis, ficutipfe.

; [

RBAP. Grajet, S. 9.

Q.

'Be:t-

r jl

[

Pars IIT. Medit. CXFTIH.

442

Beatus ille, qui confervat fidem in morte,

& caligine fenfuum.

Qui non perdit fpem,

Qui non

tametfi amiferit prefidium füum.

ceffat diligere , tametíi careat omni folatio.

D

O JEfu! Abfconde me in fepulchro tuo,

IAnvolve me facro fudario tuo.

litinam de-

inceps latere poffim ignotus omnibus homi-

BU |

nibus! litinam moriar omnibus fenfibus meis!

1

Vf ]

|

| d

Paratus füm tecurn. defcendere ufque ad car-

I

ceres inferni,

Si enim tecum (fim , nihil ha-

(f

10ptt

uod timeam.

beo,

Infernus te prafente

4 Den

mihi foret Paradifus.

Paradiíus, te non pra-

L

fente , mihi foret infernus.

ol

Anim

'tituy

Verba S. Scripturz.

|

oyrde:

fTüCifïgas

"Accepto corpore , ?Q/E;,xb imvolvit illum zn

fidone munda: €7 pofüuit ium $n mmonumento

TE

Vsel

fuo.110vo , quod exciderat in petra. Matth. 57.

$9. & 68.

&t 7

ts wl

Mulier , quid ploras?. Tulevunt Dominum

auum, €P mefcio, ubi pofuevumt eum. .Joan.

Ws j

x f

2ó, 15-

Repleta eff malis anima mea , €? vita tea itt-

i

Tïiïj f('im

ferno appropinquavit. Pf. 87. 4.

ZEflimatus fum cum de[cendentibus in lacum:

Mhmn

fa&us fum , fieut. borno /ne adjutoríe , inter

ï(Hfmaul

qnortuos liber. Pf 87. y.

QU ægïu

Pofüevunt in lacu inferiori i2 tenzbvofts, C?

Anäma

in unmbva mortis. PÍ. 87. 7-

F&Pi[nw

Sicut vuluerati dovimientes 3.

nfepulchris. Pf.

Itj

87. 6.

cïUCiääis

ME-

/III

24

m ia

De Refürretizoue Cþrijä*'ä.

MEDITATIO CAIX.

pesi b

y Qu

mni f

JDe Refurvetlioue SESU Chriftà Domini

yldho t

nojfiri.

Ttinen

vibs ht

ESUS fürrexit àmortuis. Vita fruitur plo-

enfbusmc

X riofa. Prodiit redivivus é fepulchro. Mor-

ufoue d

tem devieit. De Sathana triumphum egit,

n, n

Confregit portas inferni.

Spolia inde abftu-

fe pmfü

lit. Perterrefecit fepulchri cuftodes. Con-

j tenonj

fudit Judaos.

De omnibus hofiibus fuis tri-

umphavit.

Anima mea! noliultrà plorare. JEfus re-

cepit novam vitam. Non morietur deinceps

1.

in corde tuo , nifi peccatis tuis illum rurfus

crucifigas.

d d

Re-

T

]Efüs refürrexit in animabus noftris.

Nerfus eft in Regnum füum. Demones inde

l K[aüh 1

€jecit. Triumphavit de peccato. — Cupidi-

tates noftras captivas detinet.

Moratur in-

jDo?

ira nosper gratiam füam. Vivit per fpiri-

T.5

xum füum.

Regnat per amorem fuum.

Quieftit per pacem fuam. — Tota Ecclefia eft

u

refufeitata. "lotum ejus corpus eftextra fe-

pulchrum, Omnia ejus membra rurfüs funt

Qiþa;

jl j

j

animata.

Nullum füpereft mortuum , nul-

j

lum zgram.

Ü

Anima mea! noli ultrà plorare, TEfus re-

ll!ïþ

Cepit novam vitam.

Non morietur deinceps

in corde tuo

; nifi peccatis tuis illum rurfus

j

j

crucifigas,

Ma-

í

Q 5

244

Pars. 1Il. Medit. CXIX.

Mane nobifcum, amantiffime JEfu! Écce

Ecce dies declinat ad

nox appropinquat.

occafüm. Ecce damones adyersüs me conju-

Jtrri

rant.

Ecceleones rugiunt.

Ecce paffiones,

fi. Luc;

& indomiti affectus rebellionem concitant.

Ecce mun-

(f

Ecce mali habitus refüfcitantur.

dirymy

dus arma contrametringit, Eccecaro rur-

65

fus invalefcit.

Vira tua, mi JEfu ! in tuto

non eft. Infernus contra te confpiravit. Im-

fa.

Cf

pii conjurarunt in necem tuam. Renovare

snoliuntur Paffionem tuam.

| ]gllfllï,

hm i

Anima mea! noli ultrà plorare. JEfus re-

LT

cepit novam vitam. Nonmorietur deinceps

M ipr

in corde tuo , nifi peccatis tuis illum rurfus

crucifigas.

ME

O infenfati Galat

w! Quid machinamini?

]

An non cognofcitis ampliüs JEfum Redemp-

torem veftrum ?: Ante biduum ploräiïis mor-

s illi necem paratis?

f

ÉN

M I

temejus. Et modo rurfu

bus eum diícerpa-

|

Ws teí

Jam flagra atripitis , qui

A tbite

tis? Spinas jam colligitis, quibus eum coro-

netis? Praparatis crucem , cui illum denuo

Ptl nj

a Wlmu

affigatis ?

, mali tibi intulit, ut.illum

T n

Quid, obfecro

.

.

rurfus vel

]J$ Cruci

figere ? An reus eft mortis

ad mortem ? An mor-

D

quia te amavit ufque

vit?

Tint (

tem fuit promeritus, quia te falva

D

Anima mea! noli ultrà plorare.

jE(us re-

tb

cepitnovam vitam, Nonmorierur deinceps

T

in corde tuo , nifi peccatis tuis illum rurfus

UM

d

crucifigas.

BN

Ü rat

BN

Vet-

"n

De | Fulnevibus Cbvifiz.

24f

H

j

dedii $ -

Verba. S. Scupturz.

i m aj

Survexit Domiaus verà , C? apparuit Sinto-

tepiftct

m oyot

fi. Luc.24. 34.

Chriflus vefurgens ex ttor tuis jam mon vt0ri-

Bd

fuv , movs illi ultrd ton duminabitur. Kom.

Coe m

6. 9.

ol

Rurfus cvucifigentesfobimetip/ts Filium Dei,

woiri

, Md

C offentui babentes. Hebr. 6. 6.

Jgitur , /£ confurrexiflis cum ChrifTo ,

H

4

exe

fe st

furfum funt , querite , ubi Chrifuseft zn

tera Dei fedens : que furfum [unt fapite , nom

r lt

que fuüper tevram. Col. 3. 1. & 3.

,

ilum r

MEDITATIO CXX.

nachinamïï:

J Redcmi

De vulgeribus JESU Chrifii.

joili

p

ESUS retinet vulnera, etiam cüm à mor-

tuis refurrexit.

Ne te extereant vulnera;

p O

quatibi remanent poft refürrectionem tuam,

gaum q

n t

Nihil mali eít, ea fentire. Magni meriti eft,

ea tolerare. Efto impaflibilis , ne ulli cupi-

j V j

ditati indulgeas. Efto immobilis, ne ulli

tentationi confentias.

J5 CRW

Vulnera JEfu illuminantfidem noftram.Fir-

Hnü'rü

mant fpem noftram. Inflammant charitatem

j

noftram.

Non poífümus deinceps dubitare

o

[

de ejus erga nos amore. Vidimus cor ejus

tUf danæ)

per vulnera. Non debemusampliüs diffiden-

j

tiadejici. JEfüs eft advocatus nofter in c-

0. Orat pro nobis per tot ora, quot vulnera

exhibet in füo corpore. Clavi (ünt claves,

r

Q 3

qui-

*

246

Pars IT. Medit. CXX.

quibus aperta eft hzc arca Redemptionis no-

firz.

Omnes thefauri in ea reconditi,modó

funt in noftra difpofitione.

O JESU Sslvator mi! Quàm folantur me

vulnera tua? Quàm fíecurum me reddunt

vulnera tua? Quantüm 1ne infiammant vul-

BIND

neratua? Promanat inde balfamum , quod

fanat omnia vulnera mea.

Quis audebitme

|

ts f

accufare, qui noverit, te effe Advocatum

| at

meum ? Quis audebit me condemnare , qui

tifer

noverit , teeffe Judicem meum? Quis aude-

lnatin

zi

bit mihi adverfari, qui noverit, te affe Sal-

vatorem meum ?

gt

Utillisi

O DivineSalvator! Imprime mihi facra tua

lerd

i"tigx-nata. lmprime illa animz mez, &cor-

pori meo. Quis vivere poffit fine vulnere, vi-

fitlhm

dendo te undique vulneribus coopertum?

ts

Non pofífum amare cor meum, nifíi vulnera-

t tl

d lrto

tum fit, ficut. tuum. Heu! Quod folatio

perfundet predeftinatos , immane tormen-

fs

tum erit damnatis.

Diduit

M

Verba S. Scripturz.

m

Offeudit eis manus C? pedes. Luc. 24. 40-

CT

Offendit eis samus €7 latus. Joan. 20. 20.

L

* 51

j

Quid funt plage iffe in medio mamuum tua-

TWf

?

rum? Zach. 13.6.

h

w

"

y!

His plagatas fum in Doro eorum , qui dili-

fs d

geb. nt me.. ibid.

Pni

Ecce án maaibuus meis defevipft te. . M. 49-

X Ne

16.

M t

Quem tu percuffiffi, perfecuti fuut,

fuper

It We

daforem vulserum sueorum addiderunt.

Pfal.

l

|

h

$.27-

ME-

ais

^

De 9 .Lfu bwmo Pafforf,

24*

mptinitte

onditi d

MEDITATIO CXXI.

folantur m

me reidüt

DE S9ESU Lono Paffore.

mmant v

ESUS eft Paftor bonus. Cognofcitomnes

W , i

5 audot

oves fuas, Cognofcit illas, ficut ille co-

gnitus eft à Patre fuo.

Vitam illis: donat, fi-

Adoctt

omnare, V

cut ipfe recipit à Patre fuo.

Qmnes vocat

Qu at

nominatim.Deducitillas per vias rectas. Pecu-

deue

liari providentia illas gubernat.Semperanteil-

las vadit, pedum crucis in manu gerens.R efti-

tuit illas in viam re&am, fi forté inde aberrent,

yhi aert

meæ, &IGE'

In afpera dumeta lztus fe conjicitut perdiram

Oviculam inde eripiat, Inventam füftollit in

n

qopet

humeros, eamque ad ovile reportat, Magnum

nij ht

inde teftatur gaudium , nec quidquam mole-

fli infert ovi perditz & recuperatz.

" fohta

Bene mutrit oves

j t

]Efüs eft Paftor bonus.

fibi charitfimas.

Ducit illas in pafcua pin-

guia.

Nutrit illas Verbo füo.

Saginat illas

o

carne fua, Inebriat eas fanguine fuo. Ro-

borat eas gratiàífud. Animateas

fpiritu fuo.

j Aj ?

Ditat eas meritis fuis.

Á

i^

"u

Quis Paítor nutrit

oves füas carn

e füa, & fanguine fuo , ficut

j mm]] M'

j/

Chriftus?

/

JEfus eft Paftor bonus. Vitam füamponit

l ?W j

Non fe nutritcarnibus ovi-

proovibus fuis.

T

j

um. Non feveftit lanis, & pellibus ovium.

j !

Seipfum exfpoliavit, ut eas veftiret. Jejuna-

Vit, ut eas nutriret:

Non laborat, niíi pro

J Ü

li

P )

illis. "Tuetur illas contra lupos, quos arcet;

Mi

ne

4

u

Pars IT. Medit. CXXI.

248

ne gregi appropinguent. Adjuvat oves, ut

lupos repellant.

Sublevat eas, cüim lapfz

funt.

Portateas, cüm triftes funt. Solatur

cas, cüm trifies fünt. Sanat eas, cüm egra

funt.

Refufcitat illas , càm mortuz fünt.

O JHfu quàm veré es Paftror bonus! fed

IT an

quàm perverías habes oves! Subducunt fe

] D

diredioni tuz, Contemnunt pafcua tua. No-

| It vo

lunt cibum capere de men(a tua.. Ultro lupos

L

undique inguirunt.

Ululant, & currunt

V Qu

cum lupis , ac cum illis oves devorant.

Ji

i5 (

O Paftor miDivine! fequarte, quocunque

[

! Ym

deris.

Nunquam me avertam à femitis tuis,

i Üm m

'Tecum montes confcendam. Tecum defcen-

üünty

dam

in valles.

Nunquam te conquerat.

Int lr

Semper directioni tuz acquiefcam.

ftoum

Nis n

Verba S . Scnptura.

W Nm

in f

Egb Jum. Paflor bomis.. Joan. 10. 11.

fütip.

Cogno/co oves meas, €? cognofcuntme mea.

Eïmet. Sim

Jean. r9. 14.

f

"dnte eas vad:

z. €P oves zlum /egu;mtur.

Bitgl

Joan. 10. 4.

Visnu

Et ego non fum turlatus, te Paforem ft-

Wi

quens. Jerem. 17. 16.

l 1T0n q

otmmimus regit me , Cv nibil anli deerit,in

| Utiri

|

Joco pafcue ibz me collecavit. Pfal. 22. 1.

IT

|

Erravi ficut ovis , que periit, quere [er-

TOum fuum. PÓii 8.' 176,

Vi

| Uf i

,

ME-

!

De ovibus SEfu. Chriffi.

249

J.t ETU

du lp

. MEDITATIO CXXII.

t Sum

y m

De ovilus JESU Chriffi.

v n

bons!

Ui amat Paftorem füum, fequitur in om-

bdvcut f

nibus dire&tionem ejus. Audit, & ag-

j tun N

nofiit vocem ejus. Cum ipfo fecura degit.

(llrolip

Perit, cüm ab ipfo deviat. Bene progredi-

& cumt

tur, cüm ipfum fequitur.

YOrant,

JEtus commifit fan&to Petro curam gregis

fui.

juxcungt

Vox ejus auditur in Ecclefía. Extra Ec-

qyíds ts

clefíiam non auditur.

Virtutes fine obedien-

m d

tia funt magni paffus extra rectum tramitem.

ququ

Errat potiüs quàm progreditur, qui fine Su-

h

periorum dire&tione vult progredi.

Ovis non ratiocinatur. Vadit, quà duci-

tur. Nunquam redtiüs progreditur, quàm

càm fequitur Paftorem füum.

Ipfius ductui

fe totam committit.

Hn

In ejus focietate nihil

MTLIUA

timet. Sine judicio eft, qui nimiüm fidit füo

judicio. Caret dire&ione, qui fe non . finit

in omnibus dirigi.

(gquumüï-

Ovis non murmurat.

Non erumpit in im-

patientiam.

Non offendit Paftorem füum.

f

/',.

Non quzritur de ejus direGtione.

Facilé

tonderiícpatitur. Libens ad mortem vadit

)

Jugulari fe finit; Moritur, & obmutefcit.

Summa patientia opuseft, ut tolerentur ho-

?W" I

mines impatientes. Volunthi, ut Deus pa-

tiatur ab ipfis: ipfi autem nihil volunt pati à

Deo,

y

Ovis

Q ;

250

Pavs III. Medit. CXXH.

Ovis noneft armata dentibus.

Non more

det alias oves.

Eft mitiffimum animalium.

Nihil habetferocix , nihilfevitiz, Odit fin-

gularitatem

Servat unitatem,

Quazrit fo-

cietatem. . Complacet fibi in communitate.

Signa ovium JEfu Chrifti, fant manfüetudo,

(b |

& charitas.

fj

An tuesovis JEfa Chrifti? Anamas Paftc-

! tfme]

rem Ecclefie? Anfequeris ductum Dei? An

; opre

te totum permittis ejus providentize ? An

| bris i

|

pj

obedis füperioribus tuis? An renuncias pro-

|

