jus tii

nimo d

cet, nihil mihi difpliceat, quod placettibi,

GRATITUDO,.

(s

n

r

Heu! ingratitudo mea peífima , Optime &

jut, 9

Benigniffie Deus! zternis tibi Beneficiis

füm obligatus; & nullo momento temporis,

yam pro

ubi debui, gratusfui, Tota vita mea, purif-

ydenct

mum eft donum tuum , omniáque vitz mese

r Qu

momenta meriti(ima beneficia tua ; & plena

T

füunt omnia Ingraticudinis mege.

g d*

Benefadlorem te agnovi, & non colui: Be-

)j de

neficia non eflimavi, utdebui : non ufürpa-

vi; utpotui; non retuligratias , quas exfpe-

,Ium:ïmn

Cabas ; non reddidi ufüras, quas exigebas.

Facul"*ö

Utinam! O benefactor meus liceret ad hoc

pun&um , totam vitam meam revocare; &

,cuerit;fæ

quicquid negledum eít, compenfare!

Utinam liceret Beneficia tua zílimare fuo

pretio! Gratias referre promerito: meipfíüum

i.

Ndarr

reddere pro obfequio:

Aa5

O Deus!

N

Scientia Sanclorum

374

'O DEUS! agnoíco Beneficentiam tuam &

fib0tUn

obligationem meam: Te Benefadtorem, &

Ti

me debitorem. 'Te Liberalitffimum in dando,

Me parciffimoum in compenfando, ingratiffi-

AB

mum in ufurpando.

Agnoíco'Te conditerem meum, me figmen-

(s

tumtuum.

Te Salvatorem , me perditum:

totus ac

te Juftificatorem , me injuftum: te Prote-

Tieti

&orem , me infirmum,

m met

Tbw

Creáfti me ad imaginem & fimilitudinem

tuam, ad Gloriam tuam, & falutem meam.

l£ QraQ

Conterváfti me ha&dtenus , tantis univerfi

Ü art

impenfis & propter me omnia.

ln

Redemiíti me à morte eterná , ad vitam

fs Qu

sternam , Vita & Morte Unigeniti tui.

hb udhy

lllaminaft: me Fide tuá, ne à te Fine meo

Ti

aberrarem.

Qüpi(ct

juftiicáfti metoties , gratiat

va indignum,

itete

& in xmicitiam tuam me reftituifti.

Qttnjg j

Peperciíti mihi toties, 'damnationis reo, &

r

in fpem falutis me vocalli;

Is d

Subduxifti me tot peccandi occafionibus ;

EY

IE(HQ;

&.in fecuritatem

€

tot periculis me affe-

lr

xuifti.

hag

Liberáfti meà totmalis, quz evenire mihi

LT

poterant. Suppeditáfti mihi plurima ad falu-

t vl

tem mcdia: pro quibus omnibus cóm non

Q

habeam, quod rependam , nifi unicum Amo-

faüldm

rem;

tsf

C [e

Amo te benefactorem meum ex toto cor«

th

l

demeo , & in compenfationem beneficiorum

( T (

tuorum, offero tibi omnia Filli tui merita j

lify

unümque .lud per eadem humillimé rogo;

p l]

lus

uti, cui vivo optime voluifti & fecifti, mo-

TUm n

riturum

Noffe. Mori.

374

n tuam d

riturum diviná tua beneficentia non dedigne-

]

lorem, (

ris.

m indind

, ingatl

ABNEGAT—IO SUT. I

nefgnte

O Deus!unicum & fummum bonum meum,

:perditum:

totus ac folus thefaurus meus! ia quo omne

te Dot

meum quiefcit deiderium, à quo omne vo-

tum meum expletur.

litdintt

Utinam fiat verum in me, illud veritatis

m Ia

tuz oracalum ! Ubz eff. the/aurus tuus, . ibi

€? cor tuum :

$s univ

Utinam Affs&us meus , per creatas Boni-

d vitt

tatis tus umbras vage diffufus, tibi aliquan«

( t

do adhereicac!

«[ine 1

Utinam nihil extra te , nifi pfoptet te con-

cupifcat! Ecce mi Deus! abnego meipfum,

ut te retineam : renuncio omnibus, ut inte

Fndignüm»

omnia inveniam.

j

yistto, :

Trado me tibi, ad quem omni jute perti-

neo: & quidquid àtead ufüm habeo, fponte

s[oniit

reddo; nonufurus, nifi ad placitum tuum.

Proteftor eciam contra omnes rerum de-

m D

le&abilium fallaces illecebras, contráqueom-

gi

E

nes Cupiditatum ftimulos , & vitiofas ad crea-

ta Inclinationes.

"TU

cm p

Quzque amare non poffum (inecceleftium

um

faftidio: nequeufürpare fineoffenfa tua , te

tefte repudio.

(iturum mead zternitatem reli-

qpo t

Etquz tran

Gura funt, ultro relínquo.

Wüdomm

Infirmitatis tarmen mez confcius, peto à te

permerita Filii tui,gratiam tnam ; ut me eo-

"d

.rum uíus, quibus carerenon poffum; non fe-

j m

Aa 4

ducst

r

376

Scientia Sontlavim

zducat , neque eorum affeQius Co* meum à

| Yique

te abftrahat, tum maximé, cóm mortíi vici-

| fim: (

nus tibififtat, terrenis omnibus zternüm f&

| Qu m

parandus,

en

|

Tun t

FPATIENTIA

J0m om

Yor

M

tl

Patientiffime Deus! erubefco meritó im-

J aQ

A

patientiam meam : dum cogito Patientiam

]J'Pl[

tuam, pudet me ignaviz mriez, qui totanno-

Jetig

rumdifciplina te Magiflro ad Patíentiam non

Ttitima

erudior: qui paticogor & pati non difco : pa-

NT

ti enim jubzor, dum vitam iogredior; pati

Derigy

mereor, dum peccare non de(ino: vivere non

db

poffum , quin pati debeato : falvus nonero,

Pa

mifi per patientiam,

qrdem

Quando tandem , tot obligatus ad patien-

dum debitis, tantis ad illud ipfüm invitatus

Qb

üïünem

premii, tot inftructns exemplis , patiar,

quz pati me , non odio, fed amore jubes?

lo

Quando patiar jubens cum ufüra, quz no-

W 'i'!l

lens, cum damno meo patior? Heu infelicem

W

fne patientem , qui ita patior, ut patiendo

hita Th

ampliüs pati merear; dum , quz jufté patior,

Tatiey

injufte deteftor.

LT

Pati ego tottitulis mereor, quotpeccato-

rum meàprima ztate reum, conícientia mea

llj

fimi

arguit: pati mereor, non modó quidquid

n

eveniremolefti, adverfi, iniquipoteft in tet-

hm

xis ; fed ipfos infüper inferos, idque toties,

Vg

quoties te graviter offendi , quoties autem

Ti

(heu!) non offendi(

)þï

d

|

Et talia. quidem promeritus , leviffimam

em, que-

manus paterng dedignoir correption

rórque!

P

N

Nofflé Movz.

377

y m

rórque ! Hieu! Famem patí zternam dignus

morti t

fum: & indignor, fi quid minüs ad appeti-

termum b

tum meum temperatum apponitur!

. Calumnias mortalium omnium , damnato-

rum eternas fannas ; rerum à Deo condita-

rum omnium exprobrationes füm meritus: &

verbolum amici jocantis , admonitionem Prz-

merta t

lati arguentis non fero.

farentit

Egeftatem extremam, ac rerum omnium

j totanti

penuriam promerui; & ftomachor , dum re

ntam

ininima carendum ett,

dito:p

Societatem damnatorum sternam

,f'um/

jior; ptt

meritus: & molefté fero mores

fratrum :

vivete m

defe&tus naturz inculpabiles.

i nontdd

Poenas inter Damnatos fempiternas jam

pridem fuftinere me oportebat , & tam ini-

t

Qué patior, brevem aliquam corporis: afflt-

; ii

&ionem , aut animi molefliam,

j pitn

Etquid mihi , eternos dolores promerito,

t iubes?

diuturnum in temp

Y

Ore, quantümvis änclc-

y Q v

ftum videri poffit ?

i

u in(üper, Benigniffime Deus, ad hxc de-

t pntien J

bita mea addis premiatua: & liberaliffimis

'Lu[tö PWI

patientiam meam promiflis fuftentas ; lactás-

que eam ac mulées eternis cocli gaudiis,

g

Polliceris bona tua omnia , atqueadeó teip-

fum illi in premium , eà folumlege, ut pau-

at

Ü uidqml

luluni tolerem ? Et hoc moleftum fit?

otelï'""'

Heu ! quanta & quoties, paffus non fum,

i T [Oïlä

ut vacarem vitiis, indulgerem concupifcen-

yu

111[(2

tiis, placerem hominibus, potirer de(idera-

tis!

lcwa

Aay

Hcü !

pndt

"

f

rq!i

378

Scientia Sanflorum

No

Heu! quid non patiuntur improbi,ut'fuP.

, c

plicia mereantur &terra! & ego pio zclo non

t« f

feram ,

uz mihi Deus meus immiferit!

pitien

Ut veró ctiam Exempla non defipit, quz ad

Lce

patiendum me follicitent 5 tu ipfe tot annis

diqun

toleras me , heu qualem ; quot peccatis, cu-

piditatibus , vitiis imperfe&tionibus plenum,

(e, qt

T.

toleras tamen & exfpeGas, dum refipifcam!

Tu Deus meus, in me, & à me fuflines,

ttemy

quz nullus unquam homo , abhomine füufti-

p

nuit, Et me quidem , quemtantis beneficiis

afficis , quem é fordibus exttaCtum , ad tan-

tam dignitatem evchís, quem inter Cceli

b

Hzredes , & Regni tui Confortes admittis,

Wt aude

Et quafi parüm illud effec , Hominem in-

[U My

duis, & bumana in carne hominum omnium

N

oVi

portas dolores. Eáque pateris, qux cogita-

que neg

Ech

re malignitas , quz infligere inhumanitas po-

tuit; quzque pati, nifi Deus Homo , non

aliundc,

Av

poffet.

Suftinet me Angelus meus, & tanta in me

DT

támque indigaa : Angelustanto me nobilior,

Q t

de,

tam behe de me meritus ; & períeverat tamen

mihi benefacere.

Nw

Suftinet me Mater me

a ,«& tat&ta Mater ;

ütacs

cujus primogenitus Deus eft: fuftinent me

toll

Beati omnes.

s

la

Suftinent quotquot nórunt, aut vident me,

teff.

& tanta in me flerilia fint Exempla ?.

Bhe

Video infuper, amotris tui tefferam effe pa-

Ws d

tientiam; & quo quisque tibi carioreft; hoc

B

ampliüs pati.

facilc (

Novi

tijj

ANoffe Mc;ri.

379

Novi denique ufüram patientie Gratiam

hi t

effe, dotemejus, pacem , coelum hzredita-

Yi Zb n

vifent!

tem, Et pati adhuc recufem, imó vero pati,

patienda omnia non defiderem?

fnit que

fe tot a

Ecce mi Deus! paratum me jam tandem

aliquando ad plagastuas : cde, punge, tun-

Xrctti

de, crucia, feram per gratiam tuam: meo

s lat

merito , tuis promiffis, tuo , omniümque

|reípiut

exemplo doCdtus. Tu, Ó Deus! hic czde;

Y fu[lincsl.

onine i

ut parcas &ternüm.

j beneft

PETITIO.

m 4dt

mwer Ctt

Benigniffimé Deus ! animat me veritas tua,

ut audeam à te petere, quod non mereor à

saliniti

ymnem l

tc impeirare.

Novi enim, teneri te fpon(ione tua, nihil-

que negaturum , quidquid petiero,

ag

Experior, urgeri. me neceflitate mea , cui

vl p*

aliunde, nifi per te fatisfieri non poteft.

y, v

Novi , velle te rogari, quod dare delideras?

nectam impensé, accrebropoffe me rogare,

j n

* nobïlio!s

quin tu cupidiüs ac frequentiüs exípe&tes

dare.

era[ Mmü

Novi,perfpectas tibi effe omnes meas necef-

l

fitates , & infirinitates, miferías omnes , &

ya M

moleftias.

(linet P

Novi, parata tehabere fübfidia, idfolum

deeffe, ut rogem.

M

qut

Ejaergo rogo te peromnes tuas miferatio-

li

nes, da mihi, quod Filius tuus pretio fan-

guinis füi mihi comparavic: quod dare, tibi

orcfï) J

facile e!, & honoriffimum; quod impetrare,

mihi neceffariam & falutare.

N

Da,

380

Seientia Sau&lovum

Da , ut verum concipiam de peccatis meis

du dj

dolerem , agam poenitentiam ,. poenas ex-

qu refe

piem.

& euni

Da , utin Fide conflans, in Spefirmus,ie

a

ttmpore.

charitate fervens perfeverem.

Uteod

Da, ut tuumin me ad'mpleatur beneplaci-

verfo can

tum; tua in me beneficia non fint fru(tra-

ondiüs x

nea,

iqu te

Da, ut patienter feram, quidquid mihi ad-

fttum,

ver(i, aut molefli evenit: dignum me omni

tnoleftia , humiliter fentiam.

Üni J

qii qu

Da deuique, utinte vivam pet gratiam;

; uid

de te, per Sacramentum ; tecum , per glo-

riam: Moriárque Filius Gratig, viatico Cor-

il'md ipfur

Áiio

porjs tui munitus , bazres falutis, Amea,

mme, |

dtsmy,

AFFECTUS

$. COMMUNIO NIS,

Itqu

& ptrd

Dulciffime JEfü! patris viventium, viati-

cum in Domino morientium , quem in $. 5a-

p loe;

Ti f

cramento prafentem confiteor , & Deum

lsj

meum venetor, fine quo viverenon poffum,

V t'lmum

mori non fpero:

P

Thorts

Ecce pando tibi finum cordis mei, & para-

tum offero totum animi mei habitaculum;

tüm, '

i

dignare ad me venire, & mecum ad finem

Ub

usque vite manere.

utimUm

15 n

Et qui tenon roganti offers, ad te anhelan-

tem non defpice.

Obfecro te , mi JEfu! per

illums ipfüm amorem, quo te mihi in Cibum

communicas, & per iftud amoris Sacramen-

tum, iflam mihiex hoc gratiarum Fonte prz«

flimo

fta Gratiam, ucille Corpgris tuí Sacrati

cibo,

P

8812

ANoffe Mori.

cetümy

cibo, dignéreficiar in víta , pie in morte: eó-

. peena j

que refectus, faftidiamomnes terrz delicias;

& carnis voluptates, tecümque vivam it

Spefimua,t

tempore , quoad inte vivam eternüm.

Ut eodem confortatus, viam ingrediar uni-

rb

ver(z carnis, fiftárque judicio tuo, non dam-

Vf f

nandus ad mortem , fed falvandus ad vitam,

in qua te fum;no bono meo, beaté fruar &«

ternüm.

lquidmihiz:

um me (

O mi JEfü! tu luifti in Corpore tuo, quid-

quid ego peccavi in me: tu ablvifti Sanguine

« grazicj

tuo, quidquid ego deliqui in corde meo, Per

l Pfr g'

illud ipfum Corpus , per Sanguinem iflum

u Ut

fupplico , abRerge à me , quidquid reperies

,!5 ) Amw.

in me, qnando viatico ifto Corporis tui refi-

cies me, tranfiturum in ztern'tatem.

jNIOM

Et quod tunc fortaffis non potero, jam ro-

g0, perdivinum tuum erga me amorem , &

n i

per hoc amoris Sacramentum 5 ut ultimum

T

u;n S N

meum fit fufpirium.

pe

T

Deus abícondite, &Salvator , falva me,ut

ultimum meum fit defiderium , in viaticum

Ynortis fumere te : ut ultirnum meum fit fola-

sme;»ïï?'

tium. "Tecum per Sacramentum Corporis

tui uniri: ut ultimum meum fit votum :

puhta

um a v

Ín manus tuas tradere fpiritum meum , ut

ultimum vite mez pun&tum termipetur amo-

re, Amen.

p

fid )

j

sf

tv

iil U

&t

ls

Ü

DE-

fort

I

| Gac

Scientia San&orum

382

D.EMX.O.LLO

|

018f

| Mfericor

In vavias füpplicationes digeffa.

j prompiü

I. AD DEUM PATREM.

(ras, a

$, Iori

O Pater Mifericordiarum , & Deus totíus

[ te

Confolationis! indignus quidem ego fum ifto

Wenffimo

te nomine appellare, qui Mifericordiamnon

'mpco p

merui, fed juítitiam ; non confolationem,fed

titras Q

tifeiss o

caíligationem 3 dignus tamen es, ifto à me

nomine honorari. At quz tua Mifericordia,

hn debi

fi mea defit miferia ? euomedo tu Confola-

Rn fnd

tor, fi ego non fim afflictus?

i

fi[üm (tan

Eja ergo; miPater! miferia meaeft, quz te

facit Mifericordem; afflidio mea te Confo-

loter

latorem ; agnofco me miferum, oftende te

sT

Mifericordem ; afflictum me fateor, Confo-

flttrer

latorem te teflare. Ego quidem ut mifer fim

elügmm

à me habeo? ut fim afflidus, mihimet im-

tig

puto ; tu veró ut miferearis, ut confoleris,

non mea te miferia , autafflictio , fed tuate

Q

movet miferatio & dignatio.

?0 y

Miferere ergo mei , tum, quando in me

RUT

R,

cum tinorte, miferiz fimul omnesincumbent ;

actum folare, cüm defolatio me fuprema

occupabit.

llD

Quo in a

gone oftende te P?trem , &fuc-

curre Filio.

N

m

MT

4 li [

iL AD

Noffé Mori.

383

I[.

A D FILIUM.

0

O JEfu Mifericordiffime! quiaFilius Patris

.

Mifericordiacum

P

qui ut mifereri poffes

tpf

promptius, mifer fa&us es; miferiásque no-

ftras, nafcendo füfcepifti, vivendo expertus

EM

es, moriendo expiáíti.

Ego te poft Patrem , miferigarum omnium

Dots totïi

« lum [

pleniffimus , humiliter apello , & demiffe

füpplico per omnes tuas , pro me toleratas

Kordmt:

lationeme

miferias, & ufurpatas in me miferatione$5 ut

miferias omnes, peccatorum meorum juttiffi-

j if it

Mi

mum debitum , admittas in miferiarum tuae

rum fanctiffimum commercium.

d

Faciásque, qus in poenamirrogas , in me-

ritum tranfire, & ad przmium eomputari :

ad

4 (f Cün.fü'

Mortem veró , miferiarum mearum in vi«

ta przfeate ultimam , quam obire communis

j 01(23& t

jubet neceffitas , obire feliciter , tua przftet

EM) CGI'. W

benignitas; eámque , mihi effe miferiarum

u[m'lälïï il

omnium terminum , & bonorum omnium

jl ?

f

principum :

p con

(

Idque ut fperem, facit in

'fïnitum, per quod

j (

fpero, Mortis tu pretium; quzuti mortem

fempiternam füftulit, ita vitam eternam con-

g W

€rat.

o

y li

III. AD EUNDEM CRUCIFIXUM,

[dy u

O JEfu Crucifige ! quàm fupplimis in finu

Patris , tam humilis in brachiis Matris, bra«

chiis crucis, Matris Synagogæ-

Quàm

jJ

iM

Seientia San&orum

Quàm gloriofus in ccclis , tam abjectus in

terris.

VA

Quàm àte beatus, tamà me mifer,

Quàm fplendidus in paludamento Majefta.

tis tuz , tam fordídus in lacerna Vilitatis

noftrz,

e

Dili

- Crede te Deum in. humanitate, & homi-

nem in Deitate, etiam füb fpinis faucium, à

TAD

vulneribus cruentum,

Spero in te, fupra me exaltatum per Dei-

; Ofind

tatem , ad me ufque exinanitum per humae

0 De

nitatem..

PRt0y ad

Et fpero à te, quidquid pretio Sanguinis

! Bprium

tui comparáíti pro me.

Adtta

.AÀmo te amabilem mihi , quia. Creatione

j "s, |

imapo tua füm : amabiliorem , quia digna-

tttnp,

tione imago mea es.

Wnen jf

Rogo te inifta Fide, per fpemillam , ex eo

t per

amore , adde iftud tuis in me beneficiis.

ïllls, D

"ts

Ut; quem in Communionem Calicis tui , in

crucis tuz confortium, in dolorum partem

l

ll

jubes venire, dones etiam venire in partem, &

Wt

focietatem Meritorum : per eáque, ita me

A(U]ug

pati, ut non füccumbam ; ita me fequi, ut

IG

non deficiam; ita certare, ut non cadam; ita

Nkntu

vivere, ut mori non timeam ; ita denique

Ti

moti, ut mors mea fit initium vitzillius, in

COI l

quo zternos crucis fructus, tecumbeaté de«

lm

guítem, & laudes tuas, cum beatis omnibus

hd

vternüm decantem.

T n

d

fülatorm

i

)

JVo ? Moraz.

ET

vabjet:

IV. AD EUNDEM AFFECTUS.

S- COMMU NIONIS,

fet,

o Ya

Suprà

m Viiu

.Dulgiüïmer JE(u Panis Viv?ntium, &c.

t h

fsfandmy

V. AD SPIRITUM SANCTUM,

m p )

O fánGte Spiritus, O Bonitatis Principium!

j p d

O Deus amoris, in quo fpiro, per quem

fpero, ad quem fufpiro; cujus eft amare

) fupis

proprium & confolari.

Ad te,amore licer & confolatione equé in-

s Cretit

dignus, fupplex advolvor, nihil quidem af-

€rens , quod mereatur amorem , plurimüm

qiáp

tamen , quod de(ideret confolationem.

Et peramorem tuum, quo nihil habes cha-

il *

fui

rius, obteftor, ut & tu miferiis meis fuc-

U';, ïü

Curras ;

M

';ïm gam.'?

Iliis , quas & alienum primi Parentis viti-

um intulit, & proprium deinde adauxit.

j gt[ïm)a

Q u

Atque imprimis fordes animz tes , amo-

ris tui obftacula , Fonte gratiz tuz abluas:

T

Mentis mez cecitatem , & ignorantiam

j qim?

lumine fidei, & fapientiz difpellas :

j df

Cordis mei teporem , igne amoris tui in-

j 11110*

h

ammes ;

n

Ariditatem Spiritüs mel, vigore virtutis

,j o

£uz fcecundes,

;.

Quod quidem cümàte obtinuero, & Con

folatorem laudabo & amatorem fperabo :

Ir

Bb

ng«

R. P. Graffs $. 5.

586

Scientia Sautlorum

Quot

Quale te utrüm habeam, quando cum

fhortaus

mortis neceffitatelu&tandum ; tantó confido

dl

certiüs, quantó te amavero finceriüs:

. Ut vero etíam confidam , amo te ex cor-

n

de, & amare eternüm defidero.

0 Cu

VL AD VIRGINEM MATREM.

hibi d

üud!oü(lï;

O Maria, mea tot titulis , quot ego tibi

-

-

hOffco

ebligor beneficiis; tanró mihi benevolentior

funiltat

affectu, quantó propinquior partu ; Mater

Capil

imea es, non conditione Naturg , fed gratiz

15 bene

jure, füb cruce conftituta ; quando mce ge-

f enin,

nuifti, non ex utero naturzlem , fed ex corde

Filiuns fpiritualem; non quidem doloribus par-

hm ,

Tü0m to

turientis , certé tamen doloribus morientis;

QUtet v

non tui, fed in te morientis Filii tui ; unicé

dilcüi:

,

!

Ecce! jam Mater mea , venit ad te Filius

r

'.".m:im

tuus, Primogenito tuo longé diffimilis. Et in-

ter adoptivos tuos, infimus ; Filius tamen

*s D

Nityis

tuus , ad te Matrem füuam, &fupplicat pro

lü! Ct[m

falute fua, Sanguíne Filiitui partá , lacrymis

Wyi

tuis impetratà , Pátrocinio tuo obtinendá,

d&h&m

Monítra ergo te Matrem, & refpice Filium.

Quo normine fi ille indignus eft , tu certé

Dit at

Qu

materno digniffima : refpice ut fuccurras;

mmm [

recipe , ut falves: füccurras Auxilio, falves

be[a [

Patrocinio 2

Refpiee , & non defpiciet Filius; recipe:

f

NT

& non feducet inimicus.

Et fi quid in me offendis, unde difpliceam ;

g ]

in te reperis, unde placeam ; per te fcilicet

reconciliato Filio.

»

Quod

4

INoffe Movz,

387

gendo et

Quod utà te impetrem vivus, & obtineam

Wt Cond

mortuus , per illud tibi chariffimam , & mi-

etlüs:

hi dulciffimum Nomen Matris füpplico.

Q t

]

VII. AD 'ANGELHM CUSTODEM.

O Cuftos Angele, à primo vitz momento

TREN,

mibhi fideliffime , falutis mee nunquam nom

ftudiofif(ime ! agnoíco benevolentiam tuam

p p d

in Officio, liberalitatem tuam in Béfeficio,

nevoln

humilitatem in obfequio.

t ; M

Cocpifti mihl bene velie , càm coepi vive-

N

re; benefacere , cüm ccepi mala pati, (pate-

ho m p

ris enim , & mala pateris, cüm me (üftines

i r

malum , quem cuperes bonum) per iíftum

jb

tuum tam conílantem in me animum , cuí

muti

totíes vitem ; incolumitatem , & falutem de-

jtu, u*

beo, Quoties ea non perdidi peccando, aut

tu perniciem meam avertifti deprecando? Per

iltt filts

illum , inquam, tuum in me affectum rogo,

Til ii

dirige porró vitz mez curíüm, ut à falutis,

jjs t

virtutis & perfectionis tramite, nec emolli-

la

tus carnis illecebris, nec ineícatus mundi

, u

pempis , nec captus Diaboli infidiis , unquam

T

defledat, fed ad metam ufque, unde inci-

J

)

j

pit eternitas , decurrat,

n

qt

Quam tantó ampliüs tibi fpero eordi fa-

turam ; quantó pluribus illa periculis eft ob-

(l j

noxia:

Quz ut in vita & morte évadam, tu con-

" d

fillam tempori fuggere, & manum in necef-

fitate porrige.

jctaw;

liïpcf

(f

Bb2

VIIL AD

u

i

x

Scientia Sanclorum

388

VIIL. AD SANCTOS PATRONOS,

(

O San&i, Vitz, falutisque mez Patroni,

N. N. communi omnium , & mea impri-

If

mis veneratione dignifïïmi! Vos ego amoris

L

|

l

du&u fingularis, precipué colendos & invo-

| p

candos mihi delegi ; vobifjue me ac mea,

i if

fpei veltre nixus fidacià commifi.

Qnes,

Agnoíco veftros in me favores, & meam

quacun

fiom ve

erga vos ingratitudinem , qui tot veftris oc«

Silo.

cupatus beneficiis , non refpondi obfequiis ;

toties fenfi in neceffitatibus amoris velftri

pintcft

vicem,

U

opem, & non retuli honorís mei

Agnoíco interceffionis veftre patrocinium,

thtun,

licer:

& obligationis mez vinculutn ; i(tud ut dein-

D

ceps mihi à vobis fecure pollicear, hancex-

NC

plere feduló conabor.

Doero

Et veftras ubique laudes diffundere,

cultum

H P[

veflrum propagare, exemplum denique ve-

Mom

ftrum fectari :

P

Wþ(,n»

Quod ut przítem , v

eflra icerum faciet

BU

univerfam

benevolentia, cui & vitam meam

)

offero, du&tu veflro tranfigend

am, & mor-

'Rnïm

& fub

tem commendo, veítro in confpedtu,

Bs

tutela veftrá obeundam.

ltl

i

Vos ó6San&i N. N.

de veftra jam falute

fecuri, de me eftote foliciti: Et quos in vl*

Dcum

trocinantes eX«

ta Patronos elegi, inmorte pa

Avel

bifcum beats-

T

periar: vidurus deinceps. vo

Patrocinii veftri memor eternüm.

hi

l

h

i

PRO*

Noffe. Mori.

395

NONO,

PROTESTATIO

Coutva ommues insmiei infidias.

z u

mos inp

Umme DEUS, quem imimenfüm , credo,&

TU

ubique przfentem confiteor ! Mater Vir-

yos & i

go; Michael Archangele, Cuítos Angele,

ne ao m

5. Jofeph, Patroni mei religui. N. N. Sancti

ü

omnes, quos in Verbo agnofcere non dubito,

is', & m

quacuaque ego de me conflare vobis, ad Glo-

riam veftram, & (alatem meam de(idero! -

lr

Siflo me coram vobis, & confíciis vobis

j obl

us v

protcftor.

1. Deteftari me ex animo omne peccatum

j i.

gt

meum, & quidquid oculis veftris in me di-

fplicet ;

lh g

il hu

Nec deinceps admiffurum aliquid ,

nevero difplicere.

quod

jg, lt

z. Proteftor, credereme: quidquid Eccle-

iti

T

fia Romana, cujus membrum fum, crédendum

proponis ; errotésque omnes ab ejus fenfu

alienos execrari.

gn

3. Sperare icem me peccatorum meorum

1 uniïüm

ff &mg

veniam; per fufum pro me JEfu Chrifti fan-

guinem , & zternam meritorum meorumre-

Pedüa Ü

tributionem :

4. Amare meex animo, unicé amabilem

n Iili*

il

Deum meum, & amaturum , quidquid etiam

[ qUOSI

gt

adverfi immiíerit ; ac preter mentem, arbi-

triumque meum futurum, fi quid natura do-

"

lendi impatiens, relu&tetur,

[

j. lnvifas mihi effe, & ut confido , dein-

ceps fore , omnes rerum caducarum illece-

Bb 3

bras,

i

.399

Seientia San&'brum

Ti totalt

bras, nec iis captum , detrectare me, aut

tetritd

detrectaturum divinz tuz providentiz circa

Detel

me, vitámque ac mortem meati placitum.

tme p

6. Nolle me , ullum rei cujuspiam|à me

T0 m

bene gcítz plaufüm ac omnino, velle vive-

IT N

re, ac mori, quotnodo me tu , Deus meus,

tridim

volueris.

ilhdcom

7. Et hanc voluntatem meam, firmi(fimé

(te hr

mihi modó decretam cupere me; in vita &

tttt no

in morte effe incommutabilem.

Reügnc

Quod ut confequar à te imprimis , Deus

i Doml

Optime , maxime, à te deinde virgo Mater,

1 unive

Archangele Michaél, Cuftos Angele , fancte

ilontcin

Jofeph , cateri Patroni N.N. San&i omnes,

€x animo obteftor.

Àif

lum ii

,tama m

Brevis Superiorum affe&tuum Sy-

m

nopfis ad ufüm frequentiorem con-

ttinj af

tracta.

Ts

Redo inte, O Deus veritas, & quid.

Cnpert

C

[ ty

quid te revelante Fidesdocet; & Eccle-

Cufm

fia proponit : adaugein me Fidem, & da, ut

n

in illa finceré vivam & conftanter moriar,

0b

Spero in te, O infinita Fidelitas, unicum

dit The

acíummum bonum meum; & fpero à te;

t j bd

quam promififti , veniam, gratiam , glori-

ftlor

am; & precor, uthzc fpes me non deferat

Tiftn

injvita, non confundat in morte.

l

Ut

Amo te, Oimmenfa bonitas, & quidquid

l Dmne m'

teeum, ac propter te eft amabile, idque ex

t9to corde meo, Et hoc amore opto anima-

r

p

Nefé Mori,

391

ri totam vitam meam, & vitz meg exitum

t6 mb d

termiaati,

dentie t

Deteftor ex animo , O sterna Majeftas,

i plactu

omne peccattüm meurm, non quia fummum

ispamd d

meum malum eft, fed quia fümma tuaoffen-

, lr

fs eít.

Et nollem illud unquam à me com-

Des m

niflum : ac ftatuo te adjuvante , nunquam

x

illud committere, petóque, ut,

uem nófti

j

ile pocni-

N

fine peccato non vivere, don

»

;

j v

tentia non mori,

Refigno me tib?, O füpreme rerum omni-

its, )

um Domine; tuoque beneplacito vitam me-

am univeríam fabdo; firmitérque decerno, ab

n

] e'e j lþu..

illonec ia profperis, nec in adverfis , nec i

vita, nec in morte recedere.

ao

Agnofce beneficentiffime Deus, divinam

tuam in me liberalitatem, tot beneficiis tefta-

tam , quot vixi momentis ; tormelsobfequi-

tUP

nj

is dignam, quot habeo mentis , cogitationis ,

l

animi affectus, corporis membra , refpirandi

g

vires: gratiásque ego ex animo , méque in

compenfationem integré reddo , quoad totus

n

h]

, M

per mortem tranfeam in Gratitudinis holo-

Q

cauftum , eternis à me gratiis tibi offeren-

; uU

dum.

1

ul

O Deus meus & omne bonum meum! pu-

j mOmI'

det me, quód te non contentus , bono infi-

nito , bonitatis exigus umbras fim feétatus :

«

f

]

deteftor prepofterum illud ftudium meum,

& renuntio omni bono , quod te minus eft,

g dC[frï

illudque peto, ut tu folus deinceps expleas

j

omné meum defiderium.

qmd'ï

g"

Bb4

: Mi-

i

j

Seientia San&lorum

392

Mitiffime Deus, qui non minüs te patien-

M t

do mifericordem , quàm agendo Potentem

D

$

!

oftendis! Offero me tibi ad ferendum, quid-

quid immiferis , 2ut permiferis , ideo folüm,

COR

quiía tu me ferre jubes: petóque iftam à te

gratiam , ut non finas patientiam meam, aut

HU

vitx moleftiis, aut malevolorum injuriis,aut

la

1morborum , mortisque doloribus convelli.

Mhri

Benighiffime Deus! qui ut me ad . peten-

ij

dum allicias , petenti omni promittis: Ecce

fretus promiílis tuis pétam veniam veo,

AUrea

folatium affli&to, fubfidium egeno, ignaro du-

- Cot

tbium

Qum , intirmo robur, vivo gratiam , moritu«

Yo perfeverantiam: pérque ipfa illa promiffa

tation

tua , quibus divinam tuam obligafli fidem;

Tecitant

Y0g0; petenti annuas , petita dones, donata,

fetm

couferves. € Deus, Pater mifericordiarum!

i O

O Fili Dei! miferiarum Confors! O Spiritus

paur,

Ían&te, Miferorum Confolator, per ifta mihi

Xänquan

dulcillima nomina obteftor ; ut,quem Patrem

ïit*ndum

appello, Patrem habere merear : quem Fra-

IU

trem , & coníortem agnofco, Fratrem expe

fotei

riar : quem Confolatorem veneror, Confola-

tkudg |

torem fentiam , tum maximé, quando cum

g

morte luctandum eritpro zternitate; utque

Rn

refectus Pane vitz , Crucis virtute adjutus,

D

patrocinante Matre Virgine , tutante Are

i

changelo Michsele, affiflente Angelo cufto-

t

f

de, Patronis meis íuccurrentibus , Beatis

Ü

omnibus-auxiliantibus, felicem confequar de-

*l bj

victa morte eternitatem, Amen.

CO-

Noffe Movi.

393

is tepi

lo Poteti

ndom

, denfl

CORONA PRECATORIA

de Sanctiffimis & Suaviffimis

qc il

i medmé

SESU Chriffi Plogis, ab iis vecitanda ,. qui

n ini

lone wmovtis cupidi, fe cvuczfixo 9 Efu &

s u

Marie, prope crucem collacrimanti , man-

P

uad t

cipaverunt.

vritis:

vetiam

| lirea hec de quinque JEfu Chri(ti plagis

1 ignara;l

" Corona, quinque continet peculisrium

Orbium feries, in quorum fingulis quinque

ium, n

jl gus

Orationes Dominicz, & una Oratio Anpelica

recitantur,

In Orationibus Dominicis con-

igili

ys, u

fiderantur acetbiffimi cruciatus JEfu Chritti :

rcodurt

in Oratione Angelica Mariz dolor contem-

plarur, E (ingulis vetó plagis, dulciifimis

q0g

g

tanquam é fontibus, donum aliquodeft hau-

riendum : & plaga finiftri pedisomnium pec-

; g t

catorum remiílio expetitur; é plaga pedis

dexteri adeptio virtutum, & preferiim for-

m

titudo conira tentationes , & conatus mali

f m

Dzmonis expofcitur ; é plaga (ini(tre ab in-

uando Ü

ferorum füppliciis libertas po(lulatur: é pla-

jtaty m'

T

ga dexterz coclcftis regni poffeffio efflagita-

tur: é plaga lateris ; fuaviffimo vel ex alvco,

qam

melieus, & fincerus JEfu, ac Mariz amor ex-

Tf

oratur; unicuique demum Coronz hujus fe-

ss ".

riei his cantiunculis finem impones.

i

[

Glo-

l

Bb ;

N

Scientia Santlorum

24

GloriaPatri , & Filio, & Spíritui fan&to,

Ql

ficut erat in priacipio ; & nunc, & femper,

& in fzcula fzculorum , Amen.

10 habe

Qipls,

Sau&a Mater iffud agas;

t5 in

Crucifixi fige Plagas

Qontet

Cordi meo validj.

onfidr

ümües [

Qui tamen coronam hanc recitare nequi-

m

-

bit, quinque Orationes Dominicas, & quin-

fitit

que Angelicas, cum quiaque Gloria Patri re-

ierion

citabit, ad dulciffimarum plagaram decus;

& ornamentum ; quinque illa dona nuper

f

ii

relata, &eo, quo dic&tum eít, ordine poítu-

landa.

p

Áequend

Metbodus meditaudi bDauc eaudem

Doprig

Coronam.

yatedi

Vrig.

Uínque plagarum precatoriam Coronam

Q

meditari unusquisque poterit, variostum

pia, in

Qt Dj

intelligentiz, tum voluntatís actus eliciendo.

In fingulis plagis tres ab intelligentia actus

T

t

eliciendi fünt, amorem modà, modó dolo-

rem , modó plagz illias, quam meditatur,

t

Qury ;

pretium perpendendum ; voluntas quoque

tres actus eliciat, gratias agendo , veniam

TC arg

precando, & quinque illadona modo nuper

di&to, exorando; in quinque veró precáriis

Dïtx

qutgy

globulis alíi etiam a&us elicíantur hocmodo.

Primó in globulis precariis primz feriei

um

0 1,

quinque actibus finiftri pedis plagam venera-

"

beris. r. Recognofcendo re hominem ne-

l'atres!

"ï Si

quam, imbecillem , & peccantem ; hujusmo-

di enim es, in iniquitatibus, & peccatis con-

T if

auXilier

ceptus.

m

Noffe Morz.

335

^tol nl

&l

]

ceptus. 2. Talem te hominem effe;pro cer-

to habeas,

3. Talem ab omnibus haberi

cupias.

4. Omnibus te creatis rebus poftpo-

nas, in illarum fingulis Dei immortalis dona

contemplans, in te veró , quod à te habes,

confiderans, $. /Equo animo adverías res

omnes patiaris , cum bono illo fure concla-

jtrt t

mans , /Vos quidem juffó: mam digma factis

recipimus , quinimo, igferiorameritis, cüm

3 df

ona Pa

inferiorum pocnas promerearis.

tüm diti

Secundó , in. globulis precariis fecunda

dona nvyï

ferici, quinque eríam actibus , dexteri pedis

ytine[u

plagam obfervabis , expreffa Chrifli veftigia

fequendo.

i. Chrlftum imiteris in ftadio

um

propriz perfectionis, 2. Inftudio falutis, &

perfe&tionis hominum.

3. In ftudio divinz

gloriz.

4. Incruce tuam vitam degere cu-

; (urtn

pias, ia quam tuus JESUIS eft. adactus, ut

,ai

cum Divo Daulo dicas: Chrz/fo cozfixus fumn

TU

eruci ; y.Pro Chrifto mori defideres , quipro

jf o

te mortaus eít, atque his verbis tuum defide-

j d

(j

rium excites, & pro te mortuum JEfum allo-

Eal

quaris ; zdmoreamovis ?ui fuoriav , Quiano-

» u

ve amoris quei dignatus e$ morz.

) m

gom

Tertió, in glohulis precariis tertiz feriei,

j

quinque aCtibus, (iniftre plagam vereberis ,

()/

g

quinque erga homines amoris figna preben-

t

do; 1. lilos. tanquam Dei Filios , Chrifti

i

W Wl]eIi

Fratres, ipfius fanguine redemptos, & divi-

ni Spiritüs templum eontempleris; 3. Om«

!

lngm l

] h[] Uäm

nia illis bona cupias$ 3. Verbo, & re illis

auxilieris, Chriíti verbisintentus ; Quod uxz

(

[]5(0

cep[ll&

[2

3956

Scieutia SanBovum

ex minimis meis feciflis; 4.lllorum falutem,

EL

& incolumitatem procures 5 f. Pro

ipforum

falute tuam offeras vitam.

i jicund

vulnen

Quartó in globulis precariis quariz feriei,

tique

quinque aCtibus, dexterz plagam meditabe-

ris, quinquies erga immortslem Deum tuum

ibpttü

U

amorem exercendo ; t, Deo fuam naturam,

fuásque perfeQtiones inpumerabiles gratule-

Duos

III füi

ris; 2. lllis gaudeas, oble&teris; 3. Omne

illi creatarum rerum obfequium defíderes ;

4. Te ad divinam voluntatem conformes ;

f. Auguítiffimam Dei naturam videre ex ani-

mo cupias,

Quintó , in globulis precariisquinte feriei,

quinque acGibus, in fuaviffima divini lateris

plaga immoraberís, quinquies ad zternam

A

beatitatem inhiando ? r, Cadueas , & fluxas

