e(t, quem non amavit , ita nullus eft, pro

pulnt

quo non fit paffus.

Precipué tamen pro me

paffus eft.

Duriwi

fum ?

; Eck ego nihil patiar propter ip»

Quis lllgm Compulit, ut mortem fübiret"

pro ingratis? Qua de caufa miferias noftras

Y

induit? Mortem fubiit; ut vitam nobis red-

deret, Miferias noftras induit , ut nos beatos

7 gm:rl.

efficeret.

Semetipfüm tradidit inimicis fuis.

À fententià Pilati non provocavit ad aliud

fuüblimius tribunal.

Nullam patravit mira-

j

culum , quofeliberaret àcruce. — Totá vità

giti

fuá fuit crucifixus.

Cor ejus fuit crucifixum

"m

ante corpus.

Moriebatur prz defiderio mo-

d

riendi.

Maxima ipficrux erat, non poffe

yfis l

atrociora pati.

TA

O dulciffíime JESU! utique adimpletum

( j

eft defiderium tuum.

Saturatus enim es op-

xb

probriis, Non potes plura pati, quàm pat-

fus fis.

CUCSv

Non potes mortem crudeliorem

fübire, quàm fubieris.

Et ego vivere cu-

j 1

piam in deliciis?

ii

Ubiinveniam exempla tante bonitatis tug?

Ubiinveniam exempla tantz malitiz mez?

Ubi inveníam exempla tanti amoris tui? Ubi

inveniam exempla tantz ingratitudinis mez ?

Quanta in facratifins Paffione tua luculen-

j 5

ter apparent.

jz

Verba

.. Éars fll. Mediz. C

494

l

Cont

Verba ,S. Scriptura.

Vmead

d zpfo inbabitat omnis plenitudo Divinita-

ne lib

tiscorporaliter. Col. 2.9.

Vi

Q2 ho

Uzxit eum Deus Spivitu Sanclo , €? virtu-

Cendunt

fe; qui pertranffit lesefaciendo, €? fanands

ones oppre[fos . à diabolo , quoniam Deus erat

Tidt gt

li,

€um illo, Ac.:0, 58.

- Proomnibus suortuusef. 3. Cor. y. 1f.

omnibt:

lres, |

Qui dilexitme, €r tradidit femetipfum pro

"e. Gal.2. zo.

pnito

ET

.. Paptifino baleo baptisari, & quomodo Codr-

( Di

&or,usque dum perficiatur? . Luc. 12. 1.

frmum:

"d plautápédis usquead verticem uon efl in

Vitys

eo fauitas. lf, 1.6.

frdetu

brathis

f e

MEDITATIO C.

DN

Q D

De Triflitia Filá Dei z')z Horto Olivaruti.

Qs

äm [

Efus triftis eft usque ad mortem , ex confi«

Ex con-

DT

J

deratione fuorum tormentorum,

fideratione meorum peccatorum.

Ex confi-

guy

gis, ]

deratione íngratitudinis mex, Ex confidera-

tione miíeríiarum mearum,

Dn[) l

lr

Timore concuti voluit, palàm fa&urus,

quód (it homo: ficutego. Quód fit infirmus,

Ülten

HEU!4

ficut ego. . Quód exfpoliatus fit fortitudine

At

fuá.

Quód induerit infirmitatem meam.

Quód mihi communicaverit generofiratem

; M

am.

T

füám. Quód aifumpfcrlit timiditatem mec

one

Mi

L

T

d

HDe 7?1',0:'&12 Chrifli in borto.

20j

Contremifcit, ut me fecurum efficiat. Timer,

d.

utme adardua animofum r

;d:dar. Cadit, ut

77072

me füblevet.

Voluptas, & dolor producunt omnia pec-

h, Pt

cata hominum, Defider'um, & timor ac-

cendunt omnes cupiditates hominum. JEfus

J Ü füülü

ia at

vicit geminos hos inimicos , nobisque robur

addidit, adillosexpugnandos. Abftinuitab

omnibus voluptatibus. Suftinnit omnes do-

K

lores,

Renuntiavit omnibus defideriis.

Su-

ij

peravitomnes terrores. Sudavitfanguinem,

& aquam.

Certavit usque ad mortem.

. Q Divine Salvator! Quàm crudele fuit

;uomodw

" Ii'

primum certamen tuum ? Quàm fanguinolen-

tafuitprimapugna tua? Heu! ego eram in

"T

Ccorde tuo, ut te affligerem,

Ego eram in

brachiis Judzorum , ut cruciarem te, Pecca-

ta mea erant in mundo ante me, quia illa te

u

cruciárunt, & crucifixerunt,

O Divine Magifler! Quàm eximia nobis

l

jb

przbes exempla! Sed nemo te vult imitari.

"

Quàm do&as nobis prelegis lectiones! fed

au

nemo eas cupit addifcere,

Tu primausad pu-

g, 9^

gnam progrederis ; fed nemo tuis infiftit vcfli-

Bo

piis. Difcipulitui dereliqueruntte, Dormi-

) (

j

unt, dum tu agonizas.

Affigunt te; cüm

deberentte folari.

Perfidé produnt te, cüm

j

deberent tibi auxilium ferre.

j

( jj

Heu! quanta confufio operit faciem meam!

Succumbo tentationi unius bominis, cüm

cfofflm !

fuftenter à fortitudine Dei.

Etc JEfus fuperat

r

Omnes tentationes daemonum, cüm induerit

(ut

d

infirmitates omnium homigum.

j

Ü

593."»'

206

Pavs IlT. Medit. CH

i

O Sanguis pretiofe! Quiirrigas terram in-

gratam, rriga, &inflamma cor meum. O

n(

ln

Redemptor mi! Imitabor deinceps generofi-

tatem tuam,

K efiftain usque ad fanguinem.

toYonm

Certabo fortiter us-

Pt

'Triumphsbo de carne.

que ad mortem.

Libens bibam calicem

lr (

ttem

tuum; quiatu meum exhaurire dignatus es.

tdn

3 T

Verba S. Scripturz.

J st

! r

Capit pavere, €? tadere. Marc- 14. 33.

t ilis: Tvifis eff anima ea usque ad

| ln p

smortem. — Suflinete bic €9 vigilate. Matc. 14.

LOT

Vtts

4.Fa£7us efd fudor ejus, ficut gutta fanguinis

lu

Tinte

decurventis im tevvam, luc.22. 44-

Ferà languores uoffros

»fe tulit, & dolo-

ii q

t

'o

LT

res noferos zpfe portavit.

$3. 4.

I W

hii

MEDITATIO CI.

ü?küa

gawiter

De Oratioue Chrifii iu borto,

W q

ESUS recedit à Difcipulis fuis, & lethalk

V

]

abforptus triftitià, preces ad Patrem fun-

dit.

Orat cum reverentià. . Orat cum per-

Ol'at,

feverantiá. Orat cum refignatione.

1 ng;

& non exauditur. Docet nos orare. Docet

TLT

nos plenam in paternum Dei beneplacitum

At

refignationem,

Ü

Bonus JEfus non voluit exaudiri; ut nos

exaudiremur. Nonobtinuit pro fegratiam;

P.itep

quam tamen pro me obtinuit.

L

Si

h

De Ovatioze Chviffi in borto.

207

temni

$i affligaris, adprecesrecurre. Orafeor.

m (

fim.

Ora cum humilitate.

Ora cum con.

sgenewä-

ftantiá, Ora cum refignatione, Ora cum

conformitate.

Necunquam ab oratione re-

'anguinem.

üriterts

mitte.

Dic Deo inter omnes timores tuos:

n ciet

Pater fandffime , & amanriffime! Ecce

)nalUSö.

calicem confufionis, quem inimici mei bi-

bendum mihi offerunt.

Tolle illam à me;

fi ita tibi placeat.

Verum tamen fiat vo«

j

luntas tuà, non. mea!

Pater mifericordiarum! Ecce calicem do«

[4- 3;' ;

t t

loris perquam amarum! Tranfeat is ab ore

meo, fiita tibi placeat.

Verum tamen fiat

Matc 14

voluntas tua , non mea,

Pater pauperum! Ecce bona mea, quia

| jïmgui!lii

violenter mihi eripiuntur! Ecce calicem ege-

flatis, qui mihi hauriendus offertur! An non

zl &..' /0/0.

poffum ab eo liber evadere? Fiat voluntas

tua non mea,

Pari ratione percurre cztera , quz tibi

molefta poffent accidere.

Reprzíenta ea

füaviter Deo, tui amantiffimo, & te peni-

j

tüs cum fandliflima ejus Voluntate confor-

tna.

g iil

gen i

Verba S. Scripture.

25

Progreffus puffilim , pracidit im faciem

u9 orans, Matth. 26, 39.

] p

Pater. mi , £ poffibile ef , tranfeat d me.

eplüdmw

calix ifles veruntamen zon ficut ego uolo fed

j g

/icut tu. Matth. 26. 39.

Fater qni, fí mon potef?

bic calix 'tmþjïre .

ni bibam illum, fiat voluztas tug. — Math a6-

M

42.

Deu

268

Pavs 2II.. Medit. CII

Deus meus , clamabo per diem, € nonexau-

(

dies. Pí.21. 3.

t

vion

m

MEDITATIjO Cl

| frmir

De lnjuriis d Chriffo JEfu toleratis in domo

| b

l

"dune 7 Cr/z])/)æ.

þapam infligere Deo? Faciem ejus con-

(puc

|

re? 'Tra&are, ut fal(um Prophetam?

U

Prrr amare illum blafphemum? Judicate il-

Y

lum dignum morte? Condemnare illum, ut

m

fc

Viv

ramm7 O 1mpletas abominanda! O

lh

crimen d

er

VM

eftandum!

T t

Mij

Hzc ipía perpetras, cüm Deum offendis.

Y ffiþ

Hzc ipfa iteras, cümproximum afiï:g;s.

JE-.

fum czdis, cüm cedismembra ejus.. Efüm -

[u] ]e) li

Ti

injurid afficis, cüm membris ejus injuriam

infers.

V filj

Folera (icus JEfüs convitia, quibus pet-

lii

Qd

ergcns. Toiera cum JEíu ivjurias, quibus

impeteris, Antu nobilior es quàm JEfus ?

/t]

uj

An tu innocentior illo? P'ejüsne tra&taris;

qvàmille? JEfus atrociifima quzque patitur,

Á

& tu nihil vis fülinere? |Efusultionem non

cogitat, & tu viadi&am fpiras?

O JEfü! mereor equidem contemni , qui

torieste contemp(;

Meteor recipere alapas;

ha

astoties tibi infixi. . 'Tu reus proclamaris;

À

ego innocens baberi defidero. 'Tuad mor-

tem iniqué condemnparis, & ego horreo vi-

l

tam ponere.

Moriar, ah! moriar pro te;

b

n

M

cum tu morwus €s pro me.

Patiar pro te;

f

uia tu paffüs es pro me.

þ'nram

Oc-

Al

299

* De 9Efu coutempto ab Herode.

7771

Occlude mihi os , cum voluero in querelas

erumpere. Liga mihi iingqam, cüm loqui

voluero.

iracundie mez freznum laxem,

(

non potero illam coércere.

Jam nunc ergo

firmiter flatao, nunquam loqui, cüm tur-

bulenta mentis commotio me invaferit.

iindm

Verba S. Scriptura.

tjis o*

p

Unus . affrffeus. eniniflrorum. dedit alupam

yiicil

SESU. |osn.1?. 22

fllumut

d (

Blasphemavit: quid adbuc egesms teflibus ?

quid vobis videtur?. 44 illi vefpoudeutes dixe-

affndt

vUXmt: veusefimovtis.. Matth. 36,6f.

Expuerunt iu faciez ejus, €7 colapbis eum

a.

cecidevunt. Matth. 26. 67.

! ]Eülm

"

!

"

aciem seam mom averti ab increpantitus,

m]ü(/illü

& confpuentibus insne. W. $0. V. &

Dabit percutienti fe jnaxillatny farurabitur

u p

opbrobriis. Thren, 3. 3.

,qu

]

Quid mecedis? loau. Y8. 23.

) jEfLB!

"

Turbatus fum , &v uou fum locutus. Pfal,

Ti

hi

76. S'

at

a

MEDITATIO CIII.

Yj qm'

p

De Herode coutempto à SEfu Chriffo, & de

S'Efu Chriffo [preto ab Herode.

gnan)

m

Erodes defiderat videre |Efum , & JEfus

eum non refpicit.

Herodes interrogat

t

]Efum, & JEfüs cinon refpondet, Herodes

p L

imiracula perità JEfu, & JEfus nullum patrac.

Q

He-

Q

A. P. Qraffet $. 7.

se-

.

| b

2'06

Pars III. Medit. CIII.

| "n

Herodes fpernit JEfum, & JE(us n'hil inde

[

IE,

:"äiz

movetur, Sapienria Dei ítultitia repucatur ab

j

omnibus mundiaffeclis, Humilitas JEfa lu-

YT

dibrio e(t magnatibus, & fapienribus hujus

QW, J

mundi.

LT

Efus nonloquitur fuperbis. Non fe mani-

T

fe(tat curiofis, Nonfavetimpudicis. Hor-

Ál t

retadulteros. Ingratis fübtrahit gratias fuas.

LL

Con:emnit illos , à quibus ipfe contemnitur.

ftnda

'Tacet poftquamlocutuseft. Silet, poftquam

wocavit. Abfcondit fe, poftquam quarfivit.

; Ti

v?v 7-

Tu impie He

todes ! occidifti fanctum Jo-

annem. Suffocáfti vocem JEfu. — Contemp-

fi(ti confilia ejus.

Sacrificáfti illam cupidi-

teícit.

'Tu fuftu-

y

tatitux. — JEfüstibi obmu

"

lifti vocem ejus.

Ne mi

rare , fi tibi porró

n»,

non loquatur.

O mi Deus

! quàm terribile eft filentium

Nüte

tuum, Quàmtimeo, utmihi quoque dein»

ttj

aris.

Heu! quoties occidi

ceps non loqu

o

Prophetas tuos

? Quoties jugulavi Przcur-

. ljv

fores tuos? Quoties ex

tinxi infpirationes

tuas? Quoties rejeci gratias tua

s? Audio

Q

Lego

mum W

verbatua; quibus tamen non obedio.

inu

libros optimos , & nihil i

nde proficio. — Volo

hr

deinceps tibi prompté obedire.

Volo ad»

]H

huc hodie, ubi vocem tuam audiero, me

0l

ferió ad te convertere,

! NOVifH;

Verba S. Scripture.

| lts |

re vide-

Herodes evat cupieus ex multo tempo

ve eum eà quód atdievat multa deco, & Ipt-

|

flïum,

)

poflim |

dat fignum a(z'gubd videre ab ee fieri, Luc.

23» 8*

"

De j Efu Chrifto Parrabe pe,fpaft'to. 3Ir

alilil

Juterrogabat eum suultis fermemibus: at

pototürd

ipfe nibil ille vebondebat. Luc. 23. 9.

Sprevit illum Herodes cum exercitu fue.

5 JEfu h

Luc. 23. 11.

tbas uj

Quod flultuv: eff Dei, faprentius eff bomini-

TT

us , &* quod infirinum eff Dei fortius eft bo-

suinibus, i. Cot. 1. 2.

jds, B

"d te Demine clamabo: Deuss nefAleas à

ntemnit

;ratiasfuns

mes ue quando taceas d me , €? affimilalor

defcendentibus im lacum. PÍ.27, 1.

ï!POwa

Tempus taceudi , €? tempus loguendi, Eccl.

iquali

$7

ndun j

Contet)

m a

MEDITATIO CIV,

u i

t p

De 9ESU Chriffo Barralle pofipofite,

titit

s comparatur fcelefto. — Juftus la-

gt

INnuccn

troni, Rex mancipio. Deus fancitatis,

1 [

peccatori.

jl ?WW

Injuriam hanc minüs fentit Chriftus quàm

J

jn

illàin, qux à Chriftiano ipfi infertur, quando

j P

illum comparat creature, — Quando illi prz-

ïdw'

fert Luciferum. . Quoties peccas, toties ejus-

(IQi

,

modi comparationem inftituis, & turpiter

Vo

ï

JEfum contemnis.

ia ,

O JE(u! Maxime, & minime. Prime &

Noviffime! Quando te video proftratum ad

pedes Judz,non reperio ampliüs locum,quem

Occupem. Quando te video Barrabbz poftpo-

yum

l

fitum , non video, nifiinfernum, ia quo me

h

H

T

poflim abícondere, Ans&quum eft, ut emi-

in-

j p

nei€ velim füpra ce? En te deípectifimum.

ter

[

2

21*

AMPors H Medit. CF.

*er homines ! Si me preferam vel uni foliho-

(ttm

pugit

mini, neceffe eft, ut me etiam praferam ti-

bi,

?

fitmaf

O Anima mea! patere contemptus, quz-

ttoni

re humiliationes.

Ne invideas fublimi alio-

Q

rum dignitati.

Ama potiüs abjectiones tuas.

!(liott

Sitehumiles, Deus te exaltabit.

Si te exal-

ff

tes, Deus te hurmiliabit.

Hs d

Va

titn tn

Verba. S. iScripturæ.

uesm voultis dimittosg volis: Barralam

( at

L

an S Efum ? . Matth. 27. 17.

*i:rdeincq

Cui comparáffis vue , €? feciflis fimilem? M.

pitg

46. $.

Clammverunt omnes diceutes: mon buuc, fed

1

b

0 gtj

)

Barrabam. joan.48. y.

A

Filies enutrivi, & exaltavi: ipff autem.—

gn

Ml

[U

fpreverunt sue. V. 1. 2.

n

Wt

lt

VW&

In

!

At

MEDITATIO CV.

T

De. Flagellatione 9'Efu. Chriffi. ;

X

Efus flagellis czfus eft inftar mancipii. lIn-

J

dique perfufus fuo (anguine, — Corpus ejus

Ti

non eftnifiunica plaga. Offa ejus confpiciun-

"t k

tur.per vulnera.

Ecce Agnum pelle fuá exu- .

tum, qui in cruce eft immolandus!

ïäïïr/ldzä

Anima Chriftiana! Manibus arripe hzc

!

flagella.. Tuteipfumpledte. Dic: egofum,

d

qui peccavi, Ego mereorcaftigari. Anequum

h

l tf

1

eft, ut vivam line vlanere, cüm videam Re-

|l [gþw.

gem meum plagis undique fzdé confciffum?

, h n

Quo

|

|

213

De Flr:ge;llatz'ö'm Chrzfi,

nl

Quomodo corpus meum glorificabitur, nifi

sfem

purgatum fuerit pzrtolerantiam? Qui puni*

ti non fuerint cumhominibus, punientur cum

yts t

dzmonibus.

m i

O fan&tiffime Agne! Quod crimen commi«

jOnestul

fiti, ut tanta perferres fupplicia, & tantam

Sitcei

confufionem fübires? Heu!

im catne tua

ple&tis dele&tationes fceleítas carnis noftrz.

Utexpiares peccara corporis noftri, corpus

tuum ta2m atrociter fuit laceratum.

?

O Caro virginea! quàm crudeliter te la-

Dinit

niàrunt ipfames homipam voluptates! Acri-

ter deinceps caftigabo corpus meum, at illud

niun

corpori tuo fimile efficiam.

MiDeus! confiteor ignaviam meam , non

u)

habeo anímum me ferió caítigandi.

Tuergo

flagella arripe-

Ne parcas debitis penis mihi

4'0/ um

infl/gendis

Paratus fum ad omnia, quz tibi

placuerint. Caftiga me, fiita (it neceffarium,

Sedcaftiga me, ut Paternon ut Judex, Ca-

[Nu

ftiga me ex amore, & non exfurore. Ca-

ftiga me in tempore, & non internitate,

jl

r

li

- Vetba S. Scriptura.

1pll

pit

Tunc apprebendit Pz'latu; 3 Efim, C flagel-

qVit. Joan.29, 1.

o

(

[id

Tradidit 9 Efum flagellis cefum. Marc. 15

l

1j.

d

Multa flagella peccatovis. PG, 31. 1o.

j

«

li

. Ego in flagella pavatus. fums & dolor meus

i con[bettu sueo femper. PU. 37. 18.

p

z labore bosinum non fuut, €? cum boni-

xdem" ,

; Abts uon flagellabuntur. Pf 72 5*

[

(gr

^

/

ii

|

Q 5

Qifs

214

PFars L. Medit. CPI.

| p

(

Quosamat Domimus, ccfigat, jTagellat au-

Til

2em omnuem filium, quem vecipit. kiebr. 12. &.

wit!

| Íef

MEDITA T IO. CVI.

| lul

De Chriflo ZEfu [pinis coronato.

; (

ESUS coronatus eít fpinis, Coronatus eft

m

ittr

doloribus. Coronatus eft ignominiis. Co-

roná hac redimiri voluit, utcaput ejus crü-

A

telir

ciaretur. Ut cxpiaret delectationes cogita-

tionum noftrarum, Ut puniret ambitionem

rj

noítram,

Softg

Ut Emundaret immagimætioncm

no(ítram.

Ut palàm faceret, quodnam €*

Ateme

pper

fes Regnum füum, — Ut declararet , quinam

effent fubditi fui. Judzi eum falutant Re-

Ttetq

UUR

gem füum, & tamen poítulant eum cruci-

figi.

Chriftiane! Ecce Rex tuus.

An illum

amas eum hoc diademate? Si Filius Dei es,

ficut ille, oportet te cum ipío crucifigi.

Mi

LU

$i auro coronari cupis in ccelo , oportet te

fpinis coronari in terra.

Num decet füb

k

lii

capite doloribus coronato, membrum vive-

re delicatum? Corohz mundi auro gernnis-

m

j

que fülgarant. | Coronz JEfü fpinis fenti-

busque horrent.

Efl

(

Filiz Jerufalem egredimini, & videte Re-

gem Salomonem in diademate, quo corona*

!

l

viteum Mater füa. Heu! Synagoga oon eft

mater; fed crudelis noverca.

illa ccropavit

l lf

| d

fe rofis, & Deum fauum coronavit fpinis.

Chriftiane ; quoties dele&aris cogitationibus

9!

h

obfcznis , aut aribitiofis , toties renovas h&c

Chriíti tormenta,

Spinis crudelibus ca-

put

21f

De Chrifto [pinis ceronato

Affligis mentem ejus.

put ejus config s.

Coronas illum ignominiis,

lia

Filie Jerufalem ! Ecce Homo , qui vos fal-

& iM

vavit! Ecce Homo, quem egiftis in Crucem!

Ecce Homo , qui vos tam ardenter amavit!

M.

Ecce Homo, quem. atrociter perfequi non

Omt ]

ceffatis !

)tonatu!fï

o pulcherrime inter homines! O maxime

inter Regs ! Nunquam deinceps te offendam.

niti. V

x u

Nunquamàte deficiam. Jadzi recufant tibi

obedire.

Mundi clientes cupiunt obedire

n5 u

Czfari,

Divites colunt Deum divitiarum.

mbitir

iif

Senfuales adorant Deum voluptatis.

Ego

Adoro Regem

pinit '

au:em eligo Regem doloris

Nolo alium.

pauperem, & contemptum.

d. qwm

du

venerari Regem, quàm JEfum. . Opto fpinis

coronari, ficut jEfus.

em a

h d

Verba S. Scripturz.

n D

Milites ple&entes coronam de [pinis , impo"

) quc

Jüertmt capiti ejus , C7 vefle purpuvea circutti-

op(]ïlt

»

q

dederunt eum, |oan. 19. 2.

T

Exivit SEfus, portans coronam

Jfpiteamy,er

m

purpureum veftimentum.. Joan. 19 5* :

n

Ecce Homo. joan. 19. f.

j d

Ecce Rex vefler. joan. 19. 14*

Corenans coroabit te tribulatiome.

If Zæo

vt M

Y

8Non balemus. Regem , nift Cafarem. Joan.

j anonw

1.

p

i «t

a

Zï;l.u Nasarenus Rex f)'udædrum; Joan.19.

pl

|s

19.

A

ii

h'

Rex meus, €? Deus imeus, Joan, 19 ! ?

us

[gnowü !

4

j

Pave IJI. Medit. CV H. -

216

| p

MEDITATO CVII.

15

Ta,

De Fia 3Efu Chvifli , Crucem bajulantis.

EU

Efus bajulat Crucem fuam hurreris (üis,

t

J

Succumbit íüb graviflimo onere. Sub.

0f

ftituunt ei vilem hominem , qui crucem pro

fine[

ápfo ferat, qui crucem poft ipfum ferat,

Tlitt£ |

t0tatmt

Cogunt ad Crucem tollendam , & fequen-

dum JEfum.

Portn

Tunar

Quz caufa eft, cur TEfus admittat hoc fola-

tium? Curnon patrat miraculum, quo poffit

llme ;

crucem füam portare? Voluit auxilio fibi effe

Simonem Cyrenenfem, ut doceret horninss,

quód cruxhzc ipíis effet debita. Quód ipfo-

rum amore illà voluerit onerari. — Quód nos

D

eum adjavemus ín Cruceportanda, noftram

fijfyr

Crucem patieater ferendo.

Quód oporteat

/y

nos tollere crucem noftram fi cupiamüs effe

TM(/

Difcipuliejus. QuodipfeJEfuüs Crucem no-

"lb

flram nobifcum ferat, — Et quód nos cum ipfo

mi!lll)t (

dcbearnus bajulare Crucem ejus.

K N

O beatum Simonem, qui portavit Crucem

qu"

|Efü! Penes te eft, mi Chriftiane, eandem

jj

cum Simone felicitatem confequi. Omnes no-

UT

ftrz crucestüntparticelz Crucis Chrifti, quz

M

attigerunt animam aut corpus ejus. llle pri-

mus bibiccalicem noftrum, |ille füftinuit om-

]

j

nia, quz nos fuüftinemus.

Ille füfcepitornnes

dolores noftros , quorum nullus eít, qui non

!

intimé penettaverit cor illius.

B g

O JEfuDomine mi! fequarte, quocunque

jéris. Etquoniam Cruce onuftus progredetis,

s

"a 1

tecum pariter Crucem bajulabo. Hac elt tro-

phz-

De Chriffo Crucem bajulante.

219

phzura falutis mez.Haec eft vexillun Religio-

1l

nis mez, Hzc eít figillum pradeftinatienis

mez, Noloitaque eam deferere.

Noloeam

julni

invitus trahere, fed alacriter eam volo porta-

retis (

re, & tecomitari, ac przeuntem fequi.

( ob

O fan&a Crux! qua confecrata fuifti fan-

V p

guine Dei, recipe me intra brachia tua.

Per-

um f

Dona te

mitte me requiefcete in finu tuo.

x gt

torammihi, íficut ego me totum tibi dono,

Portame , obfecro, ut ego quoque te portem.

thoc(ü

'Tamarcté me brachiis tuís cenftringe, ut ni-

qo ol

hil me poffit à te avellare.

D Hbl; d

Born

Verba S. Scriptura.

modl h

P1

r

du

Bajulans fibi Crucem , exivit ia eum , qui

)

vt

dicitur Calvarie , locum. Joan, 19. 17.

Fen? , fequereme, Marc. 10. 21.

j gpoflfll

qmüs

Tuno JESUS dixit difcipulis fuis: f£ quis

Ti

vu/t pofh mie venire, abueget. fesuetipfum ,

qu p

zo/lat Crucem fuam , 7 fequatur tue.. Matth,

1€. 24.

[ Cl'llfäm

Sequar te, quocunque ieris. Luc. 9. 57.

Omues 0s quaff oves erravimus, €7 pofuit

| eandcm

m

omitus im eo imiquitatem ommium nofirám.

yii

If; ji 6.

p*

iif

MEDITA TIO CVIII.

junm

De SESU Crucifixo.

| qui n

Efus extenditur in Cruce , manus ejus, &

j

pedes clavis perforantur. Affigitur cum vio-

gl'edwsl

entia. Attollicurcum ingenti cruciatu. To-

lt

O

ta

P

218

Pars I7I. Medz;t. CFTIT.

ta corpoeris mcles manuum pedümque pl:gis

innititut, Scaturíunt inde quatuor fanguinis

"t

Qd

flumina, quz irríg:nt agrum Ecclefiz, & elu-

un: omnia peccata mundi.

ilon

At

Offerunt illi vinum amarum, quod fopire

non nihil potuiffet dolorem ejus. Deguítat

i t

illud füpremis labiis , ut amaritudinem fen-

—

tiat, non tamen illud 'iberaliüs haurit, nefor-

p

té cormenta ei dulcefcant, Blafphemator,ma-

ledicitur, invitatur, ut de Cruce deícendat,

m.

in qua tamen ille perfeveratusque ad morte

O JEfu! adoro te ín hoc Throno doloris, &

ignominie. O Divine Salvaror! Conjicio me

(

M

intra brachia tua , quz extendifti ad me am-

O facra amoris V ictima undequa-

i

plexandum.

j

que ardens, & confumpta doloribus! O ma-

neSacerdos nov legis ! quid agis in hacCru*

üi

Tm

ce? defcende,& totus mundus credet in te.

Ah! non defcende. Si filius Dei es, moríen-

M0

D

dur tibi eft in cruce. Siinde defcendas, nemo

credet in te. Nemo volet fequi te. Omnss fu-

(h

gient

crucem fuam, Omnes mori recufabunt.

l

O

Crux mihi chariffima ! exofculor te, am-

"u

b

ple&tor te,

mori cupio intra brachía tua.

deíponfavi te

mihi in Baptifmo meo. — Con-

l

n

nubium hec e

ft indiffolubile, quod non nï;

fi mors poterit feparare.

Ne mihi porroó

77

omini

L

mundus moleftus fit, quia ftigmata D

mei JEfü Chrifti in c

orpore meoporto. Cum

h

P

Cum illo defidero mori.

ipfo füm crucifixus

li,

Anima mea! re

fpice Salvatorem tuum in

Cruce. Peccata tua illum egerunt in Cru-

cem. Semel crucifixus fuit in monte Cal-

va-

De Chriffo Crucifiso.

219

p

f

varie, at quoties tu illam crucifixifti in

corde tuo? quoties illum offendis, toties

g d

illum crucifigis. . Oportet crucifigere JEfum

autcrucifigere concupifcentias tuas.

i gt

chuüu

O JESUS! facme mori, ne fim caufía mor-

tis tug.

Crucifige corpus meum, ne cru-

inem t

i neh?

cifigam Spiritum tuum.

natiryt

efeendi

Verba S. Scriptura.

1mortet

jolorsd

Crucifiverunt eum, C? cum eo alios duos

vjicot

biuc, €? binc mwedium autem JEfum. yjoan.

m

19- I 8.

af

Dedevunt ei vinmtn bibere eum felle aniflum,

y 0s

&€? cum guftáffet, noluit bibere, Matth, 27. 34.

nbicu

Totá die expaudi smamus meas ad populum

snton credeutem , C centvadiceutem, Kom. 10.

qmoret

j

21I.

hs *

mnó lj

Chriffo coufixus fum cvuci. Gal. 2. 19.

Qu

i Chrifl funt, carnem fuam crucifixe-

M

Icu

(*

Yunt cum vi

tüs , €? concupifcentiis, Gal. $.

Or [e, [j

4.

jf t

Mili autem. alfit gloriari, miff im Cruce

jl

Domini uoffri SEfu. Chriffi, per quem mibi

u m ,

muxdus crucifixus effy €? ego mundo, Gal. 6.

ii

14.

"

I)am(lll

Rurfum cruc

if

entes fübimet ipfis Filium

, 0f

abentes. Hiebr. 6. 6.

Dei , €? offentui

1

;uP

j

jÜt

(

ME-

220

Pavs. IHIl. Medit. CIX.

tb

MEDITATIO CIX.

Til

ifen

De primo. Ferbo Córiffi in Cruce.

D

quid

Efus diu pendet in crüce, ne verbulo qui-

p

]

dem prolato,

Profündum obfervat (ilen-

San-

gt

tium, nec queritur de doloribus fuis.

q

guis ejus non pofcit vindictam, fed potiüs

tat

poorí

gratiam, proiis, qui illumeffundunt.

pro illis, inter acerbiffimos cruciatus.

Et

dum illi infültant ejus miferiis, excufat illo-

rumpeccatum, Minuit ejus malitiam. Ad-

D

vocatum agit illorum, quorum eft Judex,

[

Oblivifcitur propriorum malorum fuorum,

lj

ut medelam aíferat malis hoftium füorum.

j

Magis ipfum affligit illorum interitus, quàm

Iij

mors , ab illis ci illata.

Obferva filentium ,

anima Chriftiana!

quntij

L

quando Crucem feres, | Noli conqueri de z-

ltl

rumnis tuis, ne perdas fru&um calamitatum

tuarum.

Abfconde te in fiau humilicatis, &

Aj

requiefcein patientiá tuá, — Ora pro inimicis

tuis.

Oblivifcere injuriarum , quas tibi in-

tulére,

Excufa faltem intentionem illorum,

fi non poffis excufare actionem,

Indignus es

.D(P,

gratiá (i veniam neges imimicis tuis.

O JEfü! veniam impertior inimicis meis,

ignofcoillis, qui me crucifigunt. Ah? non

lt

Íciunt, quid faciant,

Credunt fe mihi ma-

ll

lum inferre, cüm plurimum boni mihi pro-

'curent.

Credunt, íe fibi bencfacere cüm

At |

plurimüm fibi mali acceríant. Períequendo

füa ad

mc

tl

De primo Ferlo Ubrifli in Cruce. 221

me, plus boni mihi przftant, quàm ego ipfe

,

mihi poílim procurare, Sibi ipfis plus mali

Is

inferunt, quàm ego ipfis poffim optare,

Domine! ignolce illis ,

on enim fciunt,

quid faciant. Ego pecco per malitiam, ipfi

yib qi

peccant per ignorantiam,

Si tot haberent

t lt

gratias, quot ego, non effent itaimpii, ut

& O

ego. Siadeà vehementer tentarct, ac ipfi,

l potiüs

pejor forté forem, quàm ipfi.

t O

u H

facilo

Verba $, Scripturze,

N

judex.

Prtev!. dimitte illis , uon enim feiunt quid

faciunt. Luc, 23. 34.

QOU

Relinque proximo tuo nocenti tey €? tunc de-

(oorut.

precantz tibi peccata folveutur, Eccli 28. 2.

j quäm

Diligite inimicos veffros , orate pro perfe-

f

if

quentibus , &? calumuiantibus vos. Matth. y,

4H

T2

Mibi vindidlam, £?

e

jtauum

'ge retrz'&um,n ; dicit

Domiuus. Rom. 12, 19.

TL

nimic

MEDITATIO CX.

g

lLt

gnus d

JDe Pleuitentia boni Latronis, &? Impami

zentia qmali.

j mliSj

j m

L

Atro unus confitetur JESUM Chriftum,

lj n

Altereum[execratur.

Unus eum adorat,

Altereum blafphemar. Unus per Crucem

p

uam Codum conícendit.

; u

Alter de Crucs

fua adinfernum defcendit.

Unus falvatur,

g

N

lateri Chrifli proximus. — Alter damnatur,

Al-gcc

222

Pars HlI. Medit. CX.

[/

lateri Chrifti proximus. — JEfüum Redemptor

eft utriusque , ac non nifi unus Redemptio-

p

nis fru&um participat.

JEfüs vitam fuam

I

ponitpro utroque. Etalter moritur in füa

ii

ervicacia obftinatus.

- O Judicia Dei , quàm eftis infcrutabilia!

O Bonitas Dei, quàm es amabilis! OjJufti-

tia Dei, quàm es terribilis! O Providentia

Dei, quàm es mirabilis! Quis non timebit,

]

fe periturum? Quis non fperabit, fefalvaa-

dum? Damnari quis poteít in omni loco,

W

cüm latronum alcer lateri Dei proximus dam-

f

netur. Salvari quis poteít in ómni tempore;

(

càm latronum altver in ultimo vitz termino

tittg

falvetur.

tbere

O verba egris ac moribundis , du

lcia , &

DT

folatio plena! Hodie mecum eris in Paradifo.

flüti'e |

Domine memento mei modó , cüm fis in Re-

Du

no tuo. Bene equidem mereor crucem,

Cis, üt

quam patior:

Sed tu quod crimen commi-

Of

fifti, propter quo

d in Crucem es a&tus? O

p

audiam te mihi accla-

Domine! Utinam!

Ij

mantem! Hodie mecum eris in Paradifo.

Ttir

üteþs

Verba S. Scripturz,

b

LU

Unus de duobus. latronibus Mlafphbemalat ;

-

i

dicens: [alvum fac temetipfum , & os. Luc.

Al

23- 39.

fytes

- Zter

lütin

iucrepablat eum dicens: Neg;t: ?u

d2mes Deum, ibidem.

-

LT

Nos quidem juffà , natm digna fatiis recipi-

ii

qus: Hicweré uibil mali gert. loidem,

dC ld

&i

De-

JDe Pafftone B; F. Maria.

223

lemptt

Do:nine suemento mei, cüm wveneris in Ke-

empi

gnum tuun, Widem.

m f

Erunt duo iu le&lo utio ; unus affumetur, &

rin(ü

alter velinquetur, Luc. 17. 34-

um

0j

MEDITATIO CXI.

videnta

timelt

De Paffone B. sz'rg. MARIE.

fv

n ld

O

Bone JESU ! cur indulges Matri tuz ; ut

yis du

fequatur te ad Calvarig montem?

empoti

Quomodo fuftinere potes, ut te videat mo-

termiti

rxientem ?

An non immunem eam fervare

deberes à dolore usque adeó aceibo.

Quod

chia; l

crimen in te commifit, in cujus poenam af-

[)mdif À

fiftere debeat tuo füpplicio ?

nl

Deus vult MARIAM ftare ad pedem Cru-

Ut

:ruccm')

cis, ut cooperetur noftre Redemptioni.

cortm

Offerat Deo grande hoc facrificium, t re-

st Ü

paret errorem. Eva.

Ut concipiat omnee

j u t

Przdeftinatos.

Ut Electorum Mater decla-

Ut par-

ldir l

retur, ltaugeat dolores Filii fui.

ticeps fiat Paffionis ejus. Ut de calice ejus

bibat, Ut evadat Regina Martyrum. Ut

€oronetur fpinis ejus.

m

Martyres patiebantur pro JESU Chrifto.

"2

. MARIA patiebatur cum JEfu Chrifto. — Mar-

tyres patiebantur in corpore. Maria paticba-

tur in animàá.

Martyres cruciabantur in car-

h i

nefua, peccatisinquinata. Maria cruciabe-

tur in carne innocente Filii füi.

Martyres

j /-'fwl

de(iderabant mortem.

Maria non potetat

2

deliderare mortem Filii füi.

Cor Martyrum

j

re-

Pars. I1I. Medit. CXI.

À

224.

TU

rudundabatgaudio, XCor Mariz obruebatur

moeftitiá.

Amor leniebat tormenta Marty-

Áibtsd

rum.

Amor acuebat dolores Mariz.

h, u

JEfus duplici modo fuit crucifixus, Infuo

e h

carpore, pendensin Cruce. in fuo fpiritu,

p c

jn corde Matris fuz.

Maria duplici modo

& Mn

fuit crucifixa. Spiritualiter in animá fuà.

( i

Corporaliter in carne Filii fui. Amorinflige-

Mina

bat cordi Matris vulnera, quibus fanciabatur

tein Ma

Corpus Filii.

Quz lzthalia non erant Filio,

tb fii

Matrierant lethalia. Lancea, qua aperuit

las F

cor mortuum JEfu , perfodi cor vivum Ma-

& f

Sicut nuila Mater vehementius dilexit,

rig.

15 .

ita nulla Mater acriüs fuit affliQta

Qtrliy,

O Filia Sion! cui comparabo te? Dolor

T b

tuus eít fine exemplo. immentíus eft, vult

fim j

mare.

Profunditas ejus eftinfinita, Latitu-

Q p

do ejus eítimmenía, — Non eft , nifi dolor Fi-

il t

lii tui, qui tuo poffit comparari, & qui ex-

"It

cedat dolorem tuum, Ipfe eít Rex Martyrum,

fibty

]

& tu es Regina. Ipfe eft Vir dolorum, &

V n

tu es Mulier dolorum.

O anima Chriftiana! Confzende cum Ma-

ria Calvarie montem , roga illam, utte re-

cipiat i filium füum. — Participem tc redde

j

dolorum ejus. Mifce lacrimas tuas Maris

)

lacrimis, Noli augere ejus aftictionem. No-

i

li renovare ejus Paffionem, | Quandocunque

Dar

peccas mortaliter , denuo crucifigis , Filium

ï

Atf j

ejus O quàm mors hzc illi accidit acerba!

l

O quantàm affligit faccum corejus! Confen-

l, j

if

fitilla in mortem corporalem Filii füi: Sed

ls

confentire non poteft in mortem ejus fpiritua-

(*

lem. Prior viam nmobis reddidit. Altera

lp

mor-

m

(]

De Paffone B. V. Maria.

$21

rue&tut

mortem nobis affert. Suftine, ficut illa,

t any

fübtradionem emnis folatii. Perfevera, ficut

!

illa, conftans in omnibus arumnistuis. Non

,' i

eris Filius Mariz, nifi cum illà per(everes ad

p

pedem crucis.

Mulier ecce Filius tuus!. Fili

ff

€cce Mater tua!

imà (l

O fan&a Virgo! O Mater dolorum! O

xiudpe

Regina Martyrum ! O Sponfacrucis ! Eligo

vpatt

te in Matrem meam, Recipe me in. nüume-

t

rum filiorum tuorum.

Imprime cordi meo

T

plagas Filji tui. Confige me fortiter cruci

n M

€jus. Fac me participem dolorum ejus. Si

sdilei

reus fim, xquum eft, ut patiar.

Si inno-

cens fim , xquum eít, ut patiar. Si innocens

! Dolt

fim, vquumeft, ut te imiter,

Perfode cor

d n

meum illo dolorisladio, qui cor tuum trans-

J

fixit. Da mibi bibere calicemfellis, quo tu

dol i Fþ

fuifti inebriata.

Denique Materna tua ope

qui Y

affite mihi morienti , ficut adítitifti morienti

um

Filio tuo. Recipe animam meam in manus

m |

tuas? eamque inter Paradifo,

(

ï,ï';tba S. Scriptura.

u

t

j m

MW

IO'

Muliz'erm' Jortem quis inveuiet. Prov. 3i.

, N

m

- Stalat

juxta rucem SEfu Mater. Joan.

g

(

19. 25.

i

j

Dixit Matri fue : Mulier ecce Filius tuus,

g

Oano 19- 26.

(Onrfu

&d

. Dicit Difcipule : Ecce Mater tua. joau,

u*

i9. 27.

j

"

n

-

b

A

-- Zs5

n

lÜ

LP Grafi, &X

Pars. III.. Medit. CXIT..

226

. Tuam. ipfius animam pertranfibit gladius,

| hst

qui.

ut vevelentur , ex smultis . covditus cogitatio-

oses. Luc.2. 35*

(up

itio tua. Thren.

r

Magna eft velut snare con;,f

t À

24;13*

m

URT

MED

t r

ITATIO CKii

plün,

De . Dereli&liore Cb-rz'/h'þ:v Deus sueus , Deus

lii n

tem?

meus ! ut. quid dereliquifl me;

Üni:

"JQuàm terribilis e

ft hzc derclidtio ! Quz

"u p

facit ingemifcere Deum. . Qux fecit plo-

rare Deum. Quz fecit clamare Deum, Quz

w $

eft unica'caufa querel ab eo prolate coram

Miottg, -

Tisin g

inimicis füis, coram immenfa populi multi-

tudine, pauló ante; quàm moreretur. Qu&

Oj

audientibus conqueftion

em ejus, argumen-

uül Pæl

utrüm fit verus Dei

imribus

tum prebet dubitandi

i&us.

Filius, cüm à Patre fuo fit derel

jng,

s à gratia.

qüy

JESU$ nunquam fuit feparatu

Nunquam

