tumelis affciamt corpora fua im femetipfis.

fyria i

Rom. 1. 24.

Propterea. tradidit àlos Deus im pa[froues

n

ipnomizie. lbid. 26.

ï i'mpcfi'iüï

y non

j m

MEDITATIO LXXXVII.

I

De Obedientia.

àm beatus eft homo obediens! Exequi-

[ QU

Q

tur femper, quod Deus vult. Eft quo-

f i

1

(

dammodo impeccabilis. . Poffidet omnes vir-

tutes. Triumphag de omnibus vitiis.

j r

^

Heu! quàm mifer eít, fübditus rebellis !

Quàm impiuseít, & vitiofus. Multum labo-

[

gl r

rat, & nihil lucratur.

'Tentatur fortiter, &

j

a

tentationi füccumbit.

Impugnat Dei volun-

tatem, & Deus oppugnat voluntatem ejus.

à

Avere

2

w

/9

Pars 11. Medit. LXXXFII.

180

u

Avertit fc à diretione Bonitatis Divinz, at-

fiht.

que incidit in poteftatem iJuftitize Diving.

Widlt«

Non vulc fle&i, & Deus frangit ejus obítina-

Mtin

tionem. Non vult obedire Deo; & Deus fe

t w

epponit inclinationi ejus, Perdit imperium,

futiut,.

«uod babebat in corpus fuum, quia recufat

Dco fübjicere mentem füam. Non przftatur

lg

illi obedientia à fuis fübditis, quia ipfe non

obedit füperioribus fuis.

O anima Chriftiana, & religiofa! agnofce,

& adora JEfum in omnibus fuis imaginibus ,

five ligneis, five teftaceis; five aureis, five

T Mlo

a mandata

hg

argenteis. Accipe cum reverenti

! lny

Dei, five ea intellipas ex Amos, five ex Ifaiá;

URT

fiveex ore Ruftici, five ex ore Aulici. Obedi

file f

- Obedi in omnibus, ubi

Superioribus tuis.

Obedi ex toto corde.

non cít peccatum.

l

r Naj

Übedi ex tota mente.

Obedi libenter; ac

RE

r.

Obedi humi-

Ccleriter.

Obedi fimplicite

!

Ü

liter, fortiter, conítanter,

hilariter, Obedi

M

| Q W

denique cxco modo.

Imitare JESUM obe-

|

dientem ufque ad mortem crucis. Iliius exem-

plo potiüs vitam perde, quàm obedientiam.

* Wls, 1

Ed

Verba S. Scnptura.

j nü&dg

Ten

u]as

locaufa & vitli-

INunquid vult Dominus bo

il li

as , Cv non potilss ut obediatur e 2 Mefror.

Ril

UT

ii

«f obedientia, quàm viciima. 1. Reg. 15.22.

!

t na

Quafi peccatum ariolandi effy. repugnart)

nts nZ[u

& ouaft fcelus idolofatrie , nolle acquiefcere.

h hn

l.Ree. 1$,23.

^ Qj

Fir ebediens loguetur viclorias. PFOF' L

W Reh

28.

m

; Qui

EY

De difciplina Relzigi(yit.

r$r

J

Qui vefiflit poteffati, Dei ordinatioti ve-

Divin, ?

hit Rom, . 3.

je D

Oledite Prapofttis vefivis , €? fubjacete eis:

st

ipfi enim pervigilant quafi vationem pro aaz-

, us

mubus vefivis veddituri, ut cum gaudio boe

inptn

qia ul

Jaciaut, €9 nom gementes. Hebr.rl $LU

m pl

MEDITATIO LXXXVIII.

m p

De difciplina Religiofa,

il n

m

Religio eft zdificium, Regulz funt fun-

nrs, ^^

SI

damentum. Si Religio eft corpus, Regu-

; d

le fünt nervi. ' Si Religio eft arx, Regule

l

fünt muri. Si Religio eft locus fanctus, Re-

jj 0i

guli funt clauftra.

yibu ?

. Neutiquam es Religiofüs, nifi regulas ob-

qQuO qi

ferves.

Quas, fi dimidia tantüm ex parte

f

yodi D

obíerves, Religiofus tantüm dimidiatus es.

, Vr

Quin potius nullo modo Religiofus es. Si-

cut non poteft effe verus Chriftianus , qui

SIULI

non in omnibus eft fidelis. Nifi regulas ob-

Jis t

i

fervas, nunquam perfectus eris. Sanguis in

memb:a defluit per venas , & gratiz Divina

in nos derivantur per regulas. — Quot violas

L

regulas, tot perdisgratias. Non poffünt ca-

g

nales hi fan&tioris vitz truncari, fine mortis

l MW

periculo. Abfque regulis religionis , nemó

h

poteft pertingere ad perfpectionem. Obferva

J

T

€ges naturg, & eris perfectus homo. Ob-

,j

erva leges gratie , & eris perfectus Chriftia-

y (

nus. Obferva leges tui Ordinis, & eris per-

fc&us Religiofus. Nulla regula tam eft minu-

M;'

UA ,

Q«:

1$2

Pois H. Medit. EXXXFTII

d

ta, qu: non habeat gratias falutis. Quxe non

a

habeat omnem authoritatem Dei, Qus non

habeat directionem fapieatie Divinz. Que

lg

m

non habeat affilentiam potentix Divinz.

Quz non haDeat figillum bonitatis Divinz.

Y5 6

Yirt,

Quz non habeat charitatem fanctitatis Di-

vinz.

hugri

Si regulas non obferves, virtutes tug funt

P

ii

illufiones.

Pietatis tuz exercitia

a

regula

qumi

»

deflectentia fünt magni paffus à re&ta femita

giolm

deerrantes.

jem,

Quibus à perfe&ione recedis

potiüs, quàm ut illi appropinques. Spiritus

ftati

fingularitais eft principium hzrefüm. Ef

fs

peftis Religionis. Eft inimicus humilitatis.

E Rïgull

Eft. ruina communitatis.

Illius. pietas eft

tl

fchiftnatica.

Divifio eft. hzretica.

Senfus

ln

illius fünt arrogantes. Ejus exempla funt

] ,

plena offenfionis.

E

Qui non vivit ex prefcripto Ordinis, ma-

| M

li

lé tractatur à Principe Ordinis. Qui feà

i

m

communitate fejungit, perdit gratias com-

W

munitatis, Si non fis membrum corporis ,

Ti (

neque partem habebis de vita cerporis.

lj

TW

Membra uniuntur per regulas. Si abrumpas

h)

hzc pratiarum vincula, inter mortuos 6s

Nv

reputandus.

]

f;

Nifi vitam inflituas juxta leges Ordinis ,

$651

nunquam vives in pace, regule tuz funt mu-

ho

nimenta & propugnacula exteriora, qu te

um f

contegant, & defendant. Hecpropugnacu-

Tttron

la fi defideras , periculum incurris , te perden-

fitüm

di. Sinegratia vocationis nemo poteft vivere

K

inReligione. Hzc autem gratia eft affixa re-

A:

s ad nos

gulis, per quas, velu-tixper canale

d

— deriva-

VTT

De difciplina Reliziofa.

:5

s Q

derivatur. Quifquis tellit hoc commercium;

accer(it fibi infinitatem malorum.

, Qu

lica: fed

rinz, (

(

Regula, quam violas, videtur moc

damnum inde emergens, immenfüm eft, Le-

tiz D

yts D

ves ejufmodi infidelitates d

ifponunt te ad gra-

ndbuts

viores. Qui in modico infidelis eft; nec in

majori fidelis erit. Quomodo adimplebis res

us

difficiles , fi faciliores non exequaris? Labes;

1

a, rumpít claufüram Reli-

ii i

quantumvis, raodic

red

giofam. Effrenatio

h&c modica producet ma-

utnafcantur graviífimz

üne t

jorem. Cauffa erit

Vul-

tentationes, Ingreffüm aperiet dzmoni.

« 9

veftm. :

pe

s parvulz demoliuntur vineam.

Regula hzc, iniquis, eft mipima. Ergo

hurpilitar

$p

ts

facilior eft obfervatu. Iniqué ergo agis, fi

illam violas. Stetit illa multis lacrymis Fun-

Qu

ni afti-

il

datori, qui eam legem fancivit. Mag

ypl

manda eít gratia, que caró ftetit illi qui

vt

cam largitur.

Parva fxpé fcintilla contem-

it incendium. Perrui-

Q

pta, magnum excitav

nam modicam arx expughnatur.

Parva fzpé

T

m m

rima caufa eft, ut maxima quxque navigia

fubmergantur.

p v

F.

Dei

EU

j ao

. In Dei obfequio omnia funt magna.

xoluntas pondus addit omnibus, que

preci-

m

it. Deus has regulas di&avit. Deus has

eges tibi prafcribit.

Omnes fünt munitz

5 Oïd1

authoritate Divina.

Deus omnia dirigit ad

u

fuum finem. Omnes creaturas inclinat ad

[

0nty

centrum illis procfixu

m.

Inanimatas per in-

j

T

aut

levitatem. Rationabiles

natum pondus ,

t

"

per fuas leges.

Si cüftodias Ordinem , cu-

ocCWV

Si

flodiette. Si perturbes, perturbabit te..

p

deftruas, deftruet te.

TM

O

g

4

T

184

Pars H. Medit. LXXXFIH.

der

O Anima Chriftiana , & Religiofa! Netur-

bes pacem Fratrum tuorum.

Ne fuffodias

Yi

fundamenta Ordinis tui.

Ne deftruas fulci-

£alb

i Ón

menta Religionis tuv. — Ne perdas gratiam

Vocationis tuz. Ne difcerpas vifcera matris

Tib

tug.

Ne affigas cor Patris tui.

Spiritus

ia

cjus eft in regulis ejus, quas fi violes, ipfum

offendis. Quas fi negligas , ipfum contemnis.

JEftimas illum, ut imprudentem, quia rejicis

ejus gubernationem. — Videris illum habere,

ut tyrannum, quafi imperet tibij qus ob-

G(jf !

fervari non poffint.

l Millh

Àn ideo Religioni te mancipáfli, ut vive-

di

tes (ine Ordine & fine Religione? Per leges

| du

confervantur ftatus. Regule tuentur commu-

d

nitatem. Violare Regulam per contemptum,

lt

eít peccatum confequentiz. Potéflne quis

| "n

fxpé, acliberé regulam transgredi .quin eam

| Quj

contemnat? Potéíine quis ardenter defidera-

11

re perfectionem , qui non vult evitare etiam

Af

minimam imperfectionem?

177

O mi Deus! Quantopere reus fum , qui

ttli]y

án terra Sanctorum iniqua geffi? circumfero

lib

habitum Religiofi, fed fpiritum Religionis

419

non habeo, Veríor in loco facro, cum cor-

| "drm[]ll

de, & fpiritu profano. Sum peftis mei Ordi-

)V

LT

nis, Sum opprobrium mex Religionis. Offen-

diculo fum Fratribus meis. Afllictio fum ma-

tris mexz. Gravis füm Fundatori meo. "Trans-

fugafüm legum ejus. Homo füm fine difcipli-

na. Religiofüs füm fine Religione.

O bone Paftor! infequere me

Reduc o-

Si

vem tuam errabundam ad ovile tuum.

lupus cam feorfim vagantem reperiat, heu!

dcvora-

".

De difciplina Religiofa.

18j

fa N

devorabit eam. . Ah! volo deinceps fequi te.

Volo fatisfacere

Ve ffdi

Volo obedire legibus tuis

(irs

emnibus obligationibus meis. Volo deinceps

in Ordine, & fecundàüm " Ordinem vivere,

dug g

f mdt

Habere regulas, & eas non obfervare , eft

j n

apparere Religiofum , & non cfle;

ii inM

Y anans

,

,qiun

Verba S. Scripture,

um hi

j, a

Cuflbdz' lege;n, atque coufflium , & eritvi-

ta auime tue. Prov.3. 21. & 22.

jj uz

$2 diligitis me ,maudata 1ea fervate. Joan.

1 ferlg

14 lf.

yoor um

Qui fidelis eff in. minimo, €? in majori fi-

onrenpe

delis ef , & qui i modico iniquus ef] , & in

wl

g1070T1 1nigutts eff.. Luc. 16.10.

"T

- Qu

Qui fDertit modzca , paulatim decidet. Eccl.

10.J.

gt

d

"AMlixerunt [piritum Sautli ejus. 1. 63. 10.

Ozunibus odiofus , ut vefuga legum; €7 exe-

il (imt

cralilis , ut / Patrie, &v civium boffis. 2.

? girom

Machab. 5. 8.

p

j

(i)

Magna [unt Sudicia tua. Domine , & zn-

, m

enavrabilia verba. tua: Propter boc 1tdifci»

plinate anime erraverunt. Sap. Y7. L.

j

Qs OHC

Q) fin

".

N

-

m

nedl (l J

f

P

af

Ü

(

LE

UL 20

7

ul

j

p

K

.na[

M s

TEK.

dc j

u

186

& X o 8

ETU

nilt

g

&

&

2) s

L d --

C

ii

UR

/

)

Til

u

uffi

E I

j

|

0

Jx/

z

p/

C

L

Y

A La

l)

vcr;fl

pid,

hf[

ltne

Is

TERTIA PARS

Fræ

REftm

MEDITATIONUM.

QO

De præciþuis Myfteris, Vite ac

Mords Fili DEI & fan&ifime

;

r

f!h li

. Matris ejus.

ii

Ó

MEDITATIO LXXXIX.

lii

hi

il [

De Imitatioäe JESU Chrifl. -

16

l

lod JESUS dixit oportet credere.

Ergo pariter, quod JEfus fecit, o-

€g0 (

Q

portet facere.

Do&trina Chrifti el

Exemplum Chrifti eít

Regula Fidei nofirz

Regula vite nofitz. — Infallibilis eft in verbis

füis. Impeccabilis eft in actionibus fuis. Hz«

qu,

reticus fum intelledu , nifi credam , qu

ipfe dixit. Hxrericus füm voluntate; nifi fa-

ciam , qux ipíe fecit.

t

. Perfe&us ero, fi Chrifto evadam fimilis.

[

Deo in amoribus ero, fi Chrifte evadam tt-

Hs

;

mliiis.

De imitatione 9 Efu Chriffi.

"

milis. " Amabo Deum, fi Chrifto me fimilem

efficiam. Salvus ero, fi Chrifto evadami fi-

milis.

O quantus honor, effe fimilem Deo. . Vi-

/

vereficut Deus. — Loqui ficut Deus. . Agere,

pati, & mori, ficuc Deus!

Infpice vitam tuam & quzre ex te ipfo :

Itáne locutus eft JE(us? ftáne operatus eít

JEfus? Itáne paffus eft TEfus?

M

Fratres mei! induimini Dominum noftrum

JEfüm Chrittum, qui fit, veluti habitus ,

corpus & animam veftiens.

M.

Verba S. Scripturz.

Md

Infpice, €? fae fecundim exzmþldr', quod

tfine

tibi in monte monflratum eff.. Exod. 25.40.

Quos pradeffinavit confo

rmes (ïeri imagini

Fili juz. Rom. g. 29.

j

wi dicit, fe im ipfo muamere, delet fücut

ille ambulavit , €* ipfe ambulare. X.]oan.

2. 6.

2

Exemplus. dedi vobis , ut , quemadmodum

t CICdV

sf

h

;'

ego feci , ifa & vos faciatis. Joan. 13. 15.

j u

li

,a

MEDITATIO XC.

LA

De virtutibus 7ESU, comparatis cum vi.

fis

tus noffvis.

jum q

1 j

Ál

JE

SUS pauper erat, & ego füm dives. JE-

fus humilis erat, & ego füm fuperbus.

"m

JEfüs mitis erat, & ego füm iracundus. JE-

evadïm, :

S

;v

us

n

R&

188

Pars. H.. Medit. XC.

fus patiens erat, & ego adverfi nihil vole

füftinere.

JE(us veniam dedit inimicis, & ego ultio-

nem fpiro. JEfus obedivit, & ego imperare

volo. ]Efüs fuit odio habitus, & ego ab

omnibus amari defidero. JEfus fuit ludibrio

V

habitus, & ego ab omnibus appeto hcnorari.

N N

JEfus fuit abíconditus, & ego amo publicos

qu

Qu

plaufüs, & acclamationes. lEfüs caclum con-

&l int

fcendit per. dolores, & ego cxlum confequi

quim d

volo per delicias.

Àn zquum eít, nt man-

Qu

cipium mitíüs habeatur; quàm Filius? Reus,

mnis

quàm Innocens?

tttlns ]

O quàm jufté timeo, ne fim inter repro-

i a

bós, cüm adeó fim diffimilis capiti prg:dc[ti-

*

| inii

natorum,

EJ

Qlt,

Verba S, Scnpture.

] Wtj

||

!

p

Nunqguid eff cor tuut vecium ficut. cov me-

Ünis

t/m. 4. Keg. 10.15.

)lh"qï.g'

Non ef Difeipulus fuper Magtfirum , uec

dtnt

'

At

Jervus fuper Dominum fuum. Matth. 10.24.

Fadlus efl nobis fapientia à Deoy & jufft-

üWCS 4:3

tia, £? fantificatio , € redemptio. 1. Cor.

fap

Atf

U&' S]

; 30.

Ego

Juth. via s veritas ; €? wits. — Joan.

DT

At J1

14. 6.

o g

i

rtp

tü

DN

AL Q

MEDI-

p

j

]

De Nativitate S'Efu Chrifi.

189

ü. alilw

MEDITA TIO. XCI.

gt

go inpe

De Nativitate 9ESU Chriffi.

Mi

f lr

lünquám Deum fe majorem exhibuit,

OT

quam, cüm factus eft parvus. Nun-

mo p

quam potentior apparuit, quàm cüm fadtus

; Grumot

eft infrmus. Nunquam amabilior vifüseft,

gm od

uàm cüm (e reddidit miferabilem.

[, n

Queando Deum video factum effe Filium

ilias: 1

hominis, agnoíco, quód homo poffit evade-

re filius Dei. Quando Deum video abjectum

ier m

in ftabulo, agnofco, quód neceffarium fit,

j p

fe humiliare. Quando Deum video in paleis;

agnofco, quód omnis mundi maguihcentia

noníit, nifi fimus, & lutum. Quando De-

um video plorantem, agnofco neccílitatem

f

mihi incumbere patiendi,

Omnis Sapientia Dei conclufa cft in hoe

f i n

Parvulo. Omnes ejus actiones fünt regule

fapientis. Omnes ejus vagitus funt lectiones

vi[iTW) "

fapientis. Omnes ejus lacrymz funt declara-

rR

::

tiones fapientiz.

Stabulum ejus eft (chola

j

b

fapientiz. — Profepe ejus eft thronus fapien-

i h

tiz.

Silentium ejus eft vox fapientiz. So-

mous ejus eft extafis fapientiz.

i l

Aut JEfüs errat, aut mundus fallitur. An

huic, an illi fidem tribues? Nativicas JESU

eftreprobatio mundi. JEfüs damnavit omnia ,

quz in Nativitate fuarejecit. Nifi fimilis eva-

dam buic Parvule, nunquam falvus ero.

Veiba

y

10

. Pars. HH. Medit. XCI.

4

b

Verba. S. Scriptura.

i Denn

uod

TR

Evangelizo vobis gaudium magnum,

nim?

erit omni populo, quia matus eff vobis

Í

odie

Salvator mundi. Luc. 3. 10

t

Paunis. eum involvit, &? veclinavit eum in

Áionem

W À

Brafepio. Luc. 5. 7.

uev natus efd uobis, C? Filius datus efl

dent

zobis. I(. 9. 6.

m hr

Tranízamus mfgue Betbleem, €? videauus

De g

boc Ferbum , qued fa&um eft. Luc.a. Vy.

00 pot

0fir

Verbum Caro faüum eff €? balitavit in

tin! ()

æoäis». Joan. 1. 14.

gt

Atsto

MED ITA'TIO XCIT.

Wt

QU

"djetius teuevierga Puerum ESUM.

Áj

füm; |

O

DEUS Sapientiz! Qui elegifti tabulum

»

Vi

in palatium Majeftatis tug. Qui elegifti

Wf

przfepe in thronum plorig vuz.. Ubi me ab-

li

Ícondam in tua profentia? An non merità

U

erubefcat füperbus, fi videat Deum in fime-

W

to? Quanta eít infolentia, terrz vermicu-

Uäm 2

um eciamnum velle in altüm extolli? Antu

mi JEfü erras? An fallitur mundus? Sapien:

3mähms

Q cis

tía Dei- num poteit decipi?

eus bonitatis! quantüm abfcondifti

Majeítatem tuam! At quantüm fecifti eluce-

qUäm Cl

* [

fcere mifericordiam tuam! Nunquam magis

Jain [

te reddidi(ti amabilem, quàm cum te exhi-

buifti miferabilem. Nunquam clariüs refplen-

finf,

U

uit bonitas tua, quàm cüm annihilata vide-

BN

batur

l

dffeklus evga Puerum SEfum.

T

batur Majeflas tua.

'Timebam te ante has;

L.

ut Deum : jam veró cogor te amare , .ut ho-

L

minem. | Quis enim poffet timere huac par-

"i

li

|

ii

vulum ? Quem non amore fuüccendant calen-

tes JEfuli lacrymz? Ploratus tui ad compaf-

TU

fionem me movent, & non timore concuti-

unt. Ad fpem me animant, & non ad diffi-

"IT

dentiam impellunt, Si potuifti te facere fili-

um horminis, annon me potes efficere filium

Dei? Si potuifti, te reddere miferabilem, an

ïf 'Uid!er

IC. 2- h"

non potetis me beatum efficere?

O Dive Parvule! O amor omnium fzeculo-

lal

rum! O defiderium Paradifi! quando teaudio

gementem ac füfpiranteminon poffum non tui

amorecolliquefcere. Reftiti, heu! nimis diu

potentiz tuz. At nunc cedo infirrnitati tuz.

(

Contemp(i Majeftatem tuam ; At nunc.me

xul

fübjicio humilitati tuz. —Oppugnavi te, ut

Deum; Jam veró ut homo triumphas de cor-

jjb

demeo, Oppofui me furori tuo? jam veró

u t^

non poffum refiftere amori tuo.

ia

O Rex maxime , & potentiffime! quàmate

g 1

tonitum me reddit Majeftas tua? Sedin quan-

"

ynit hm

tam admirationem me rapit humilitas tua ?

ven

Quàm admirabilis es, ut Deus? Sed quàm

j p

amabilis es, uthomo? Majori ftapore abripi-

or, càm video te humiliatum, quàm cüm te

" r

video exaltatum. — Cüm audio te plorantem ,

quàm cüm te audio tonantem ,. & fulminan-

abeo"d*:*iü

tem. Unicafolüm àte profufa lacrymula ma«»

i li

j

jüsin corde meo accendit amoris incendium ,

du

quàm flammsx ornnes montis Sinai. Pofiquam

Wl

j [g[Plf['

affumpfiti mala mea, fpero quód largiturus

j

mihi fis bona tua.. Poftquam defcendift im

iblan'

' terram »

192

Pars IHl. Medit. XCIII.

terram ,

czlum.

fpero quód me fis [ublgvaturus in

D

Ts v

Titim:

O chariffime Fili Marix! Veni intra bra-

m

chia mea. Requiefce fupra cor meum. Irriga

Tüsmg

me lacrymis tuis

Inflamma me amore tuo.

Hs

Benedic milii parvulis manibus tuis.

Ofcu-

lare me (üaviífimis labellis cuis.

Obliviícor

lenis j

iib d

jam mei, quia tu videris oblitus tui. Si de-

Ti |

bitam tibireverentiamnon exhibeam, adfcri-

Vs f

bes id amcri tuo. Redde te minüs amabilem,

ODi:Vmw

fi non vis teneré amari. Quando te videbo

fedentem in throno, íacro horrore confter-

T feCrts

Hglï7 q

nabor. Sed quando te contemplabor in prz-

*lunti

fepi vagientem, amabo te ex toto corde meo.

Ql m

Appropinquabo tibi fine ullo timore. Amabo

te fine diffidentia.

Serviam tibi fine txdio.

At

E

fl

'Totum me tibi donabo fine exceptione. Be-

Ia

HUUWS) 1

nedicam te fine remiffione. Laudabo te fine

| N

intermiffione. .Gratias tibi agam nunc & in

d

N Ut e

æternum, Amen.

üfl'iü

5

lt Vi

[j E'F'clin

MEDITATI d ,XCIII.'

! h(m(

li

r

De Paupertate JESU Cbrifii.

ptf(l]na l

ESUS fa&tus eft pauper , ut nos ditaret. . JE-

]

fus natus eft nudus, ut nos veftiret. [Efus

"Ut

deícendit in fimetum, ut nos füblevaret in

OU

(

thronum. . JEfüs contempfit divitias, utnos

hi

doceret eas contemnere.

:

rrcæ,

Comparate, O mundani! domus veftras

Urp]

i

cum ejus ftabulo.

LeGos veftros cum ejus

praícpi. Plumas veftras cum ejus ftramine.

Ve-

D

E

-

l[

De Paupertate CbrifH.

193

at

Veftes veítras cum laceris ejus panniculis,

Luxum veítrum cum ejus nuditate.

tint

JEfüs paupere(t, & vos abundatis divitiis,

un, lr

JEfus moratur in (tabulo, & vos habitatis in

amore a

palatiis. ^ JEfus recumbit in paleis, & vos

i. (

flertitis in plumis, JE(us nudus alget pre

Obl

rigore, & vos commodé, ac fplendidé eftis

vi at

veítiti.

]Efus caret omnibns comtmodis, &

a, dit

vobis affluunt omnia. -

amdit

O Divine Infans! quantüm Nativitas tua

ott qii

me recreat? fed quantüm paupertas tua me

ye cult

affligit? quantüm Infantia. tua me folatur?

bor p*

fed quantüm przfepe cuum terrorem mihi in-

cot

cutit? Amabo pauperes , quoniam non pof-

Y Ami?

fum atnare paupertatem. Solabor pauperes,

i (ine d

ut füblevem neceffitatem. tuam.

Veftiam

im !

pauperes, utcontegam nuditatem tuam,

i

Non falvabor, niíi tibievadam fimilis.. O-

;l i

portet ut egenus fim, (icut tu, aut ut uilo-

cuples(is, (icatego. Ego recufo egenus ef-

fe, (icut tu.

Oportet ergo, ut te locuple-

TC

tem efficiam, (icut füum ego.

Tibi bona prz(lantur, qusz pauperibus ex-

hibentur.

Tibi ergo auxilium praflabo in

il

petfonà pauperum. — Te nutriam in perfona

j

pauperum, Tevefliam, & hofpito excipiam

fa.

l

!

!

i

in perfona pauperum, .O quàm felicem me

in.]

reputo,

quod reddere tibi valeam, quz mihi

blevml í

donáfti,

ód poffim neceffitati tuz füc-

fihy

u

currere, quód poffim te veflire, nutrire, &

j

ofpitio excipere!

jl

qui

ü j

j

R,P. Graffit, S.9)

N

Ver-

154

Pars IIl Meiit. XCIF.

00

' Verba S. Scripturae.

b f

Fulpes foveas babent , €? volucres cali Hin

lonorg

- Filius autem bosminuis non babet ; ubi

dos

-

ptis a

put

s'eclz'net. Matth. 9. 20.

alro i

m in

* Iu propría venit, €? fui eummon vecepe-

yurt. joan. r. 1 1.

Áimm

dmen-dico volis: Quamdiu feciffis uni ex

&t

Videre

bhis fiatribus gmeis nziniin('s? mibi feciffis.

2j. 40:

quinti

Egenus fatlus efl, cim effet dives , ut zllius

Viletdo

dnopid vos divites effetis. 2. Cor. 8. 9.

MEDITATIO XCIV.

frin

De Humilitate Pueri JESU.

:- li

:

[

EUS fe annihilavit, uniendo fe nihilo.

lg

D

Humiliavit omnem Magnitudinem fuam.

w

Tam parvum fe effecit, quàm magnus erat.

"ll

'Tantàm fe demifit, quantüm erat exaltatus.

Qf

Humiliatio ejus eft infinita.

Humiliatio

ejus eft fübflantialis, - Humiliatio ejus erit

Y

eeterna.,

Quamdiu confervabit humanita-

tem füam, tamdiu confervabit figna humi-

Df Hn

litatis fuz.

Cur bomo f&us eft? Cur paffibilem ,

& mortalem naturam affumpfit? Cur car»

]s

nem noftram induit? Cur infans jacuit iü

T

prafepio? Cur natus eft ex muliere? Curin-

Hl

coluit flabulum? Ut domaret nolftram fuper-

]

Uut

"Im

biam.

Ut doceret nos humilitacem.

fl

corda noflra fibi devinciret

Ut fimilior no-

bis evaderer.

men

p

OTnt

De Humilitate Pueri SEfu,

19$

]

O Divine infans! Quàm magnuses in ce-

[]

lo, fedquàm parvus esfuperterram? Quàm

TT

honoratus es ab Angelis, fed quàm contem-

"T

ptus ab hominibus? O quàm reverenter te

adoro in formá Dei! O quàm ardenter te

tll f!flf*»'

amo in formá hominis! Admiratione diguií-

fimum eít, videre Deum fe ad ima demit-

nf

terec,

Sed multó magis eft adwirandum,

jli j

videre hominem fe in altum extollere! &

quantüm confandor ob fuperbiam meam,

videndo Deum mei amore humiliatum ?

4

Verba S. Scriptura.

a

Quicunque bumiliaverit fe ficut. pavvulus

ifle, bic eff major u Regno celorum. Matth.

BU

18. 4.

u

j i

Ecce Deus, Salvater smeus, fiducialiter

agat , C? uon timebo. i. 12.2.

qvmls :

'emetipfum exinauivit, fortmam fervi ac«

cipiens. Phil. a. 7.

[ eüm

Buni

MEDITATIO XCV.

"T

[ hum

l

De Humilitate DEI in Myfferio Yacaraa-

igni N

T10Uis.

fle

p!

Erbum erat DEUS, & fadum fe& homo.

Qu*

V

o

"

Verbum erat beatum , & (a&um eft

)

w

miferabile.

Vetbum erat (anCtum, & induit

"i

fyrt

ormam peccatoris,

(mmllïPe'

Factum eft homo; ut nobis communica-

j

nili

t

tet Divinitatem fuam. Factum eft miíerabile,

[i r

N a

ut

)l

196

Pars 1Il. Medit. XCF.

ut nobis communicaret felicitatem [uam.

d

Peccatoris formam induit, ut nobis com-

municaret fanctitatem fuam.

O JEfa annihilate füb forma hominis! O

I

JEfu annihilatefüb forma peccatoris! O JE-

fu annihilate füb forma creaturz miferabilis !

N

O Maxime & Minime! O Prime, & noviffi-

p

me! O füblimiffime, & abjectiffime!

Ti

An fuperbies deinceps anima mea, cüm

1'5, qï

Deum tuum videas annihilatum ? An fanctus

Nomn

videri defiderabis, cüm Deum tuum videas

fetidho

füb fchemate peccatoris? Àn vivere cupiesin

Wt jn

deliciis, cüm Deum tuum videas afflidtum

t t

tiferiis ?

OEU

- Onibilum! An non tandemteannihilabis?

Qun

Annunquam te in abyffum niihili tui dejicies?

1 fs

Quid boni: unquam fecifti? Quid mali ngn

I tïmmun

perpetráfti? Unde venifli? Autquó eundé

Alifs,

tibierit? Intoleranda füperbiaeít, quód ho-

m

mo audeat fe extollere, cám videat Deum

J

füum humiliatum.

Ug

uY

-

Verba S. Sc:ipfuræ.

Qu

—

lïx ]þam

Fevbum caro fa&um eff. Joan. 1. 14.

Wi

Exiuamivit femetipfum , formam fervi ac

BY

ciptens. Phil.2. 7-

H

ü

Deus Filium fuum mmittens 1

u /z'mz'litadinem

injri

caruis peccati. Kom. 8.4.

NB

Eum , qui non noverat peccatum, pro u-

MT

Bis peccatum fecit , ut uos efficiamus. uflitia

ium(,

Dvei in ipfo. a. Cor, $. 21.

Is

ME-

X

Be S5. Nomiue JESU.

127

yem li

MEDITATIO XCVI,

noUis t

De S$S, Nomize JESU.

omitis (

asl OP

ESUS eft Nomen Majeftatis, JESUS eft

vfertlt

Nomen fuavitatis.

JEsuS eft Nomen

,ai

poteftatis, E(t Nomen Majeftatis, quàd fig-

nificac Deum hominum. Eft Nomen (uavita-

! -

m

tis, quod fignificat Patrem hosmiinum. Ef

joli

Nomen poteftatis , quod fignificat Salvato-

m v

rem hominnm,

Majefias ejus facit, ut ado-

retur in ccelo.

Suavitas ejusfacit , ut ame-

p

]

jj dul

turin terrá. Poteílas ejus facit, ut

yltimea-

tüur ab inferis.

LI

m

Quando pronuntio Nomen JEfu , repre-

uidi

fento mihi Maximum inter Reges. Aman-

did ma]i ü?^

tiffimum inter Patres. . Fortiffimum inter Bel-

latores. Homillimum inter homines.

Fide-

.

liffigum inter amicos.

Mitiffimum inter

quöd li

ao

Dominos, Potentiffinum a4 rapienda om-

nium corda.

Amantiflfimum inter omnes

fponfos.

h

Quande JEfüm pronuntio , triftitia mea

difpatur, Animusmeus erigitur. Cor me-

um dilatatur. Spiritus meus evigilat.

Pa

p 14'

)

fiones mez quiefcunt, Defideria mea fedan-

W"

tur Animamea redundat gaudio,

Omnss

inimici mei aguntur in fugam.

" d

Si JEfüs eft falvator meus , an non poteft

/

mefalvare? An non debet me falvare? Onus

ilf;

n

li

TT

P

fibiimpofüitprocurande falutis mez, — Spon-

te acceptavit eam curam , voluitque hoc

Nulli labori par-

unum effe füuum negotium.

Ccet,;

N 3

y

19$

Pars III. Medit. XCFT.

cet , utfalutem mihi procuret.

Quin & vi-

tam füam mei amore ponet.

Quid formida-

re deinceps poíffim, cüm habeam Salvato-

rem( Quid fperare non debeam, cüm tan-

tum hàsbeam Salvatorem ?

O JEfc ! Pater. pauperum.

Confolator

DEU

afflidtorum. |Anima mea coram te eft (ine

lj

hm

vOce.

Cor meum dicit tibi, quód tu fis

tj

omne bonum íuum.

Sis mihi JEfus in vità.

qui

Sis mihi JEfüs in morte. Si quid commifi,

llss Q

unde damnati poffim, tunon perdidifti , un-

Düss

de me fàalvare poflis,

D |

O J&tu! Pone te ut fignaculum fuper cot

d lon

meuie — Ut (ignaculum fuper os meum? Ut

bt r

fignaculum füper brachium meum, Lit non

ttel

cogitem,; nifi dete, lit non loquar nifi de

Ür

te

Ut non laborem, nifi propter te.

us

O JEfu! Adorote, ut Nomen Majeftatis.

MudJ

^l

Amo te, ut Nornen füavitatis,

Invoco te,

W

ln

Opto fanguinem pro-

ut Nomen Pot*;latis.

IT

fundere, utfalvus fism ; quosiamtu fangui-

t

nem tuum dedifti, ut Salvator effes,

Defi-

—

Ws

dero vulneribus fauciari, (icut tu, ut tecum

lh

fiam Salvator hominum,

Ty

Áity

Verba S. Scripture.

T autem in ztobis es Domine, & INomen

DI

LU

fancium tuum invocatum eff fuper mos, ne de-

lu

velinguas zos.. Jer. 14.. 9.

Omnis , qui incocaverit INomen Dotuiti ;

falvus evit. Jotl.2. 32.

AVec enim aliud Nomen eff fub Calo datum

bomimibus, im quo oporteat nes falvos fieri.

| Hl

(

A. 4, 14

ME-

i

195

De Reglno DEL.

.Qxin&fp

MEDITATIO XCVII.

jd frmi

m db

De Reguo .DEL

y d

EUS regnat in corde hominum. Homo

D

Conflat

regnat ín corde Dei. DEus regnat, cüm

Vi

homo voluntatem ejus exequitur.

Homo

n d

régnat, càm Deus voluntatem illius exe-

quitur. Deus adimplet voluntatem homi-

Bs nv

i corm

nis, cüm homo adimplet voluntatem Dei,

didili t

DEus obedit homini, cüm homo obedit

Deo. Deus regnatper füam Providendam,

& homo per fuam obedientiam.

Servire

yfipet

m

Dco, regnare eft,

Obedire Dco, impera:

re eft.

n Is

O mi Deus ! quàm juftum eft, ut cibi fa5-

qu li

jedus fim! Sed an juftum eít, u; i mthi

ter t

! Hrf']lfm[;!'

fis fübditas? Quàm xwquum eft , ut cgo ad-

impleam voluntatem tuam! Sed ao 2quum

lo *

€(t, ut tu meam adimpleas? Interim tamen

guinempï'f

9t [angtj

tu promittis exfequi voluntatem eorum, qui

j D

executuri funt cuam.

Ah mi Deus! Tu femper eris Thefaurus

meus, quoniam cor meum zftimas ut The-

faurum tuum, .O benignum Dominum, qui

exequitur voluntatem fervorum fuorum!

y J

O impium fervum , qui excufat exequi vo-

luntatem Domini tam benigni!

121051 W

! j

Verba S. Scripture.

j

cd

Foluntatem timentium [e faciet. Páal. 144.

,

19,

Ege

NA4

f

£co

Pays ITI. Medit. XCVTIT

Ego in tedio veffvum futh , ficut qui mini

UT

firat. Lüc. :2 57.

p

."ddveniat Regnum tuum. Matth. 6. 10.

p

Regnuin Dei intva vos effl. Luc. 17. 21,

imitt

Ádetec

MEDITATIO. XCVIII.

itdori

niatin

De Regno 9'Efa Chriflii, €* fatbama.

Qnrig,

Non d

On poteft quis nulli fübeffe Domino,

atret

l

N

Nec poteft quis fervite, nifiuni Domino.

quide

Oportet fervire aut Chrito, aut fathang.

d i

k

Jllius fervus es, cujus voluntatem exeque-

tibity

11s.

0j

Efus eft clementior omnibus Regibuä.

& fling

Saátüan eft crudelloromnibus tyrannis. JEfus

pl

mos amat, quantüm poteít amare, Sathan

Ni

10j

nos odit, quantüm poteft odiffe.

JEsus

p

regnat in pace.

Sathan regnat in. perturpa-

Vünfcen

tione, JEfus nos deducit ad coelum. Sathan

Wilere.

nos przcipitat in infernum.

üemceps

JEfus nequaquam Rex nofter eft, nifi man-

V

T

data ejüs cuftodiamus. — JEfus regnat in men-

tibus noftris per fidem. — Regnat in cordibus

li

noftris per charítatem. Regnat in defideriis

Ug

noílrisper fpem, Regnatinanima neftra per

&t [

pacem, Regnatín corpore noftro per patien-

Ptj

tiam. QGuberhat nos per füam fapientiam.

^ f

Suftentat nos perfüam potentiam- — Sandtifi-

"i J

cat nos per füum amorem, Sapientia ejus

ïhcre

nos gubernat, cüm renuntiamus propriis ju-

ho

diciis noflris.

Patientia ejus nos fuftentat;

li,

cum tenuntiíamus propriis viribus noftris.

Amor

r

7Il

De Regno Chriffi & fatbatte.

201

[ gai [

Amor ejus non fanctificat; cüm renuntiamus

propriis defideriis no(tris,

th.&nt

Agere, quod Deus vult, Pati, quodipfe

immittit.

Confervare fein ejus gratia. Pof-

llC. ]70 lh

fidere cor fuum in pace

Nihil operari ex

indomita cupiditate.

Obedire Divinz in-

UI

fpirationi.

Promptum efífe ad facienda

omnia.

Paratum effe ad omittenda otmnia.

j jatösmæ.

Non de(iderare profpera,

Non formidare

fs D

advería.

Divinz difpofitiong femper ac-

Hoc

jutiDort

quiefcere, "Vivere & mori in cruce.

yt lil

eft Regnurs JEfa Chrifti.

In hoc fandatur

tem at

ejus imperium.

O JESU Rexmeus! Ecce ego fervus tuus,

& filius Ancillz tuz.

w

j

Heu! quomodo in-

st

gredi potes cor meum , é quo toties teejeci?

Multo jam tempore non vivis intra me, quia

at

i

perdidi gratiam tuam. — Multo jam tempore

nonregnasinme, quia pacem violavi.

Ke-

j

»hm], S

j

vertere Domine in Regnum tuum, neque

deinceps unquam ex illo recede.

Defende

Sa-

j

te intrame contra ho(tes Coronz tus.

eü,m "

than ait, fibi jus dominii in me competere,

j

g

Mundus afirmat, fuis me mancipatum effe

ia

obfequiis. Superbiaafferit, fuo me imperio

n

gt

effe (übje&tum.

Senfüalitas fibi me fervum

j HGW

vendicat. Et ego profiteor, me omni jure

g

I]M

effe (ervum JEfu Chrifti, Me redemptum

[

effe JEfu fanguine.

Me alium Regem non

$n

(

Mori me exoptare

f

habere, quàm JEfüm.

in obfequio JEfu.

Nullä vi me feparandum

r yi

fitd

((l

à JEfu.

(5

u r

]

N ;

Verba

2062

Pavs II). Medit. XCIX.

Verba S. Sctipture,

Tf

Vidm,

Ecce . Rex vefler. Joan 19. v. 4.

tim j

Reguusu mueum zon eff de boc mundo. Joan.

n

18.3 .

n a

Dominare nofivi tu, €? filius tuus.

judic

8- 2,2.

"

pliisy

Cü, qul

INon ergo vegnet peccatum in vefiro mor-

quonpn

tali corpore, Kom. 6. 12.

Rex Regum, €" Domimus Dominantium

pifs

li?

Apoc. 19. 16.

(uis

qoitgr

MEDITATIO XCIX

t )

i,

De Paffione. 9 Efu Chrifli im geuere.

r

Efüs eff verus Filius Dei. Eft fapientiffimus

As

omnium hominum, Eít maximusomnium

| lii

| li q

Regum.

Eft optimus omníum amicorum.

l

Qui neminem lxíit unquam,

Qui copiofa

Á

Atlé um

toti mundobeneficia contulit.. Ettotus mun-

dus mala illi tetribuit.

Sicut paffus eít pro

d M

omnibus heminibus, ita paffus eft ab omni-

8

bus hominibus,

Omnis fexüs & conditionis

BI

bomines confpiráruntin Paffionem ejus: Ju-

W

li

D

AU

dxi, Gentiles, Sacerdotes & Reges. Om-

nes allaborárunt, ut ageretur in erucem.

119

fublre, q

JEfus paffus eft omnis generis pcenas in

corpore, & anima. In mente, & in cor-

Plam d

Aily

de. n memoria, & in imaginatione. In

H[Wem

honore & bonis, In cognatís & amicis.

In omnibus fenfibus & membris fuis. JE-

IIBVcn

Wi

íus eft vir dolorum, & ego volo effe vit

deliciarum ?

Wt

LI

A

jJE

h

De Paffone Chrifft.

203

2

JEfus eft vidtima omnium temporum. — E(t

Victima omnium heminum. Elt viclima ome

140

nium juítorum,

Eft vidtima omnium impio-

m )t

rum. Sicutinfe füfcepit omnia noftra crimi-

na expianda, ita effectus fuit omnibus fup-

r jtl*ï'-

pliciis , noftrze malitie debiiis, Sicut nullus

