& per amorem , quo illum complexa eft fan-

*

j

&a Mater ejus Maria, ne me detrudas in in-

fernum, ubi nemo te laudat, nemo te amat.

Voca me ad Celum, ubi te videbo , ubi te

Y

amabo, ubi telaudabo in omnem «ternita

tem. Amen.

j

j

Poffuut etiam pvelegi eavo meditationes d?

altinis verbis JESU Chr

babeutur àu tertia Parte,

2 is cruce, gue

T

WE

l

l

W

s

Xll]lc'-'.'

*e

Qg

s

N-

$.

W

E

* d

-

Tij

7

»|

;:g

:,

g

Áig ]

l

r

i

2

j

*

E2

|

d

10 [j

d

——

O

r

M

N

A

2

'y

f//'mhr J

Q

chnüv

Nill

w/—

N

EE

H

tl d

(

a

n f

t

Cüu

Wn Wt

lf

"g

Al of

MU][UI

as

SE-

z

"

C2

III

tfim lt

Y

—

2

litig

Li

.

n

F

N

EE

2

u

&t

z

ais

x

2

3

3;.

5

ferottpe

Yogleoc a

.

E

d

7

LE RUE

fa C

$s

E

3

3

c

g

l, ääzä

z

9

A*

$

d

D

* (?/ü

r dl

:ä;

AT

;—

3*

S

E E s

g/(gr

u

du ii

0 t at

do, tit

SECUNDA PARS

» auatit

- MEDITATIONUM

vt

n d

PRo viA ILLUM INLATIVA..

MEDITATIO LIII. .

De Curá. propriz Pevfettionis. .

ErfeQi eftote , ficut Pater vefter czle-

ftis

erfectus eft. Filius debet con(i-

Q

7A

r

miliseffe Patrifao. Imago primz idez

füz. Effedtus caufz fuz.

Diícipulus mapi-

]

ftro fuo.

Qui non proficit in. fchola |ESU

«

Chrifli, non meretür ejus effe difcipulus.

Non progredi , eft regredi , non proficere,

eft de&cere. Non fe emendare, eft deterio-

)

rem feeri.

Non lucrari, eft perdere.

Non

poteft quis firmus perfiftere in fluvio rapaci,

quin aícendat aut defcendat.

Si moraris ,

defcendis.

Si quieícis, relaberis. Si dicis :

fatis eft, te ipfum perdis.

Multüm oportet lzborare, ut perfedtus

€vadas. Deps pofiidet feliciratem fuam abf-

que

!

-

I12

Pars H. Medit. LIII. |

que mótu, Angelus eam acquiritlevi motu.

"m

Homo eam coníequitur magno motu. Om-

( $

nia defunt illi, qui credit, fibi nihil deeffe,

f j

Gratia non vult effe (terilis, Amor non

ofteft effe otiofus. Ignis eft, qui nunquam

ftn; f

hd af

dicit: füufficit.

Aut ardet , aut extipgui-

tur,

Autcrefícit, aut diminuitur.

'Talen-

dgp:

j

tum aufferetur ab illo, qui nihil lucri inde

colligit.

lisi

Artbor exfcinditur , quz nullum

Iuj

fructum profert.

O mi Deus! quantumtemporis fine fructu

perdidi ? Quot gratias prodigé diffipavi?

M

Quam exiguum apparatum virtutum come

paravi? Quàm nihil hactenus profeci ? To-

l hn

tus mundus proficit.

Solus ego deficio.

Quivis Artifex proficit in arte füà, ego non

addifco fcientiatn falutis. — Difcipulas evadit

[ o

doCtior, ego (emperignarus remaneo. Qui-

[

Mi

J:

libet nititur.effe perfectus, folus ego pergo

mlls Ma l

effe imperfectus.

m'löemi

O Divine Magifter! ignofce mihi prete-

rita ; ftudiosé enim deinceps mox emendabo.

LUTT

Bov

Heu! nondum ferió incepi. O quanta mihi

reftat via emetienda.

lBs

^ Ut«

O quàm metuo, neà noCe obruar! Cur-

ramus, utferamus operz pretium, Progre-

Qb gr

Atf

dliamur, ne repenté à morte obruamur. -

T

inde hf

Verba S. Scriptura.

r

P n

Effote ergo ves perfeGi, fíicut &* Patet

,

velter C elefiis [erfettus eff. Matth. j. 48.

D

Aefeitis, quod ij, . qua im fladio currunt ;

it bva-

n

t

mes quidem currunt , fed vnus accip

[

ul

*

W

(

De Ovatiene.

113

lv mit

wium: fic currite , ut. comprelendatis. 1.

o (

ibl dede

Cor, 9. 24.

Ego igitur fic curro, non quac iu zricer-

dmor

tum: fic puguo, mon quaft aérem verberans y

jj rung

fed caffigo corpus meum €? in ferottutem ve-

jt &t

qu

j

digo: me fortó, cüm aliis predicaverim , z-

w, lt

Je reprobus eficiar. 1. Cor

Dd

o

. 26. & 27.

1 hat

Dixi , munc cepi, bec mutatio Dextree

u nut

Excelf. Pf. 76, 11.

yfneitit

: diip

MEDITATIO LIV.

gum

d T

JDe Oraiione €» diffrcuftatibus in ed occur-

p t

rentibus,

) "

od

Ur oportet nos orare? Ut honoremus

m V

Majeftatem Dei, Ut homagium praíle-

mus Magnitudiniejus. lit grati agnofcamus

Providentiam ejus.

Ut teltemur fübjectio -

; Wihl W['l

nem, & indigentiam noftram. Ut Deum

T

moveamus ad bona nobis praftanda. Ut nos

quii p

dignos reddamus ad beneficia ab eo recipien-

da, Ut dilatemus cor noítrum

at

(

L] illüdquc

capax efficiamus gratiarum.

w

Oratio nos Deo uait, &conjungit, Ad-

xonni

movet nos divinis ejus uberibus. Exprimit

indelacgratim, Ditat nos bonis ejus, Sub-

venit neceffitatibus nofítris,

Sublevat indi-

12

gentias noflras.

Efficit nos potentes, ficut

T

l

eft Deus, Facit, ut trtiumphemus de ipfo

Dco. Corpus, quodnonrefpirat, eft mor-

[g[ïh- )

" T

tua.

tuum. Anima, quz non orat, eíl mor-

j

1 i

j

H

Un-

A. T. Grafet, S.7.

114

Pavs L. Mäz't. LIF.

Unde accidit, uc nihil à Deo obtineam?

(Ide

luiones

Quia petis res peffimas , & tibi noxias.

Quia petis animoe culpis inquinato, Quia

(uis d

petis inepté.

Quia petis fine attentione.

(s Qi

Quia petis (ine

twis, |

Quia petis fíne devotione.

tinents

humilitate. Quia petis fine fiducia. Quia

t

petis fine perfeverantia.

Oratio penetrat calos, Impetrat, quid-

Tittep

um []

quid petit.

Deus nihil illi poteft negare.

Sicut Dei natura non eít , nifi bonitas, ita

TU

nil magis defiderat , quàm fe diffunderc. Eft

( QUi

Altafar

nutrix, quz lacte abundat, Qusrit cor va-

cuum , quod repleat bonis fuis. Fidem fuam

fittum,

DT

obligavit. Filius cjus orat in nobis. Dedit

nobis Spiritum fuum. — Tranftulit in nos me-

'iplore

fririg

tita fua.

Quid non obtinere poffumus ; fi offera-

Áerate,

mus Deo merita Filii ejus?

of

Unde oriuntur diftractiones meze ? Prove-

"u frto

"

niuntà demone , qui orationem tibi vult

* m

odiofam reddere.

Proveniunt À tua imagi-

ln

r

natione, que levis eft & inconftans. Pro:

m d

ii

"m

veniunt,à meate tua, quz occupatur rebus

vanis.

Proveniuntà corde tuo, quod cre-

Wtm.

aturis adhzret.

Quod eó evolat, ubi eít

Üw

thefaurusejus. Quod confervatur cum illis,

quo D)

quz amat.

Quo

d nullam habet in Deo de-

A £a

Pro-

Tie D

le&ationem, quia Deum non diligit.

^

veniunt frequenter à

corpore , quod Spiri-

Vl

I(Cps

tum gravat, & deprimit. Oriuntur ex mo»

Vr

dica cura, quam habes de tua perfectione.

"'m [u'n

Oriuntur ex corpore tuo, & negligentia.

Dtre

Oriuptur ex infidelitate tua.

Sola r ortiti-

"Vetobe

catio accendit ignem orationis,

IT

Une

p

4

De Oratione.

:g

Jotiea.

Unde oritur, quód nullas fentiam confo.

DL atras

lationes ? Quia nullam habes afflictionem.

Quia delicias fpiritüs: nimis avidé concupif-

, Qu

mtentn

cis. Quia frequeater quaris folatia ex crea-

turis, Ut deprimatur fuperbia cua. Utcon-

p i

u Qu

tinearis in humilitate.

Ut meliüs cognofcas

temetipfam, lit experimento dífcas infir.

mitatem tuam, lt excitetur defiderium tu.

at qüïd-

E r

um. Ur puniatur negligentia tua, lIt exfti-

vitas, i[f

muleturigüaviatua. . lt exerceatur patiene

tia tua.

lt augeatur meritum tuum.

u

Ut

ydere, &

ab(traharis à fení(ibus.

Ut vivas fecundüm

j or v

fpiricum,

Ut ftabiliaris in fide.

Ut firme-

dem f

j Dd

tur ípes tua, Ut purificetur amortuus. Ut

jamos T

exploretur fideliras tua; Ut efficiaris homo

fpiritualis. Ut difcas gratiam eílimare , de-

fiderare, confervare, recuperare , ejüeque

)l df

neceffitatem agnofcere.

Ut modus impona-

tur fervori tuo.

lIt confulatur fanitati tuz,

"TOR

Ut promerearis bona à Deo tibi deftinata.

nü

Ut przparetur cor tuum ad recipi

endum in-

g It

"

fignem aliquem à Deo favorem, — it ab(tra-

lus l

hatis à meditatione, & transferaris ad unio«

qir

nerm.

qu

Oiff

'O mi Dens! veniam fupplex à te peto,

uc

t !

quód aboratione deftiterim. — Heu ! crede-

" cumï J

bam ego, te mihi in(znf(üm , quando tene-

i De

riorem erga me affe&tum teftificaberis.

Ero

p

hglt.

ucinceps magis fidclis.

Humiliabo me in

jol

p

g

paupertate, & índigemtia mea. ^ Vifitatio-.

M

nem tuügw exfpectabo patienter. ZEquo anie.

Q

i:0 perferam quascunque dereli&iones meas.

]

Iucüm'

'Tolerabo libens omnia tzdia mea. Nimius

d

111

&ilX honor eft, verfari in prafentiatua, An

2

nou

p

.

116

Pars £. Medit. LIF.

vlet

non hoc eft in paradifo degere, femper cum

iljqu

Deo commorati ?

Tide

dmon

Verba S, Scriptura,

hi

Mp

uidoremuss, ficut oportet , ge[cimus , fod

Wirg,

ipfe /biritus poftulat pro tiobis gemitibus ine-

Wlty

garrabilibus. Rom. g. 26.

tid

Szue intevimiff/one ovate , im omnibus gra-

]

Wllre

tias agite. 1. Theff. y. 16.

(.

t Ra

Petite , £? dabitur volis: querite , & zn-

tl

venietis, pul/ate , €? aperietur vobis. Matth,

]

-

ielld

/

Dunjo,

i Sj;z'rz'tus €f] Deus, ? eos qui adovatt eum,

$E«

infpivitu, C? veritate oportet orare. Joan,

Quf

.« 24.

fottm

Petitis, &? nom accipitis, e0 quód muh

[

Wi Eeo

petatis. Jacob. 4. 3.

i eff

Oratio smea im ffnu ?ueo couvertetur. Pf.

MT

34. 13.

N

Et erunt , ut complaceant eloquia ovis mei :

TR

& meditatio cordis mei ia con/peGiu tuo fem-

Q ls

per. Pf 18. 15.

illtr.

Wt n

MEDITATIO LY.

0V

.De E(ko

m

Ulet

'Ilim t

fe fine fide, eít effe (ine ratione. Qui

Es

Vol

Chriítianus non eft, neque homo d'ci

EM

meretur. Fides traofcendit rationem : fed

ratio nobis dictat , quód homo non (it

lfllncpa

mmlbus

raionalis ,. qui rationi füx fübijcere velit

principium rationis. Quód homo fit fine in-

tll(ïl() [

tei-

De Fide.

117

telle&u , quiratione fua vult comprehendere

m

id, quód multüm excedit ejus intelligentiam.

Fidesnon eftevidens: fed ratio evidenter

demonítrat , quód habeamus veram fidem.

"

Antiquitas Religionis noflrz.

Conftitutio

Religionis noítrz.

Przdicatio Religionig

noftrz.

Diurnitas invariabilis Religionis

jl

vt d

noftrz. Miracula Religionis noftrz. Ampli-

tudo Religionis noftrz. . San&titas R.eligionis

p p

noftrz, Majeftas Religionisnoftrz. Docto-

res Religionis noftrz. "Teítes & Martyres

1 J e

Keligionis noftrz , certó perfuadent cuilibet

m

intelledtui fano, quód vel nuila Religio (itin

mundo , vel quód noftra fit vera Religio.

Si

j n

Si Ecclefia me fallit, Deus me fallit.

73

Ecclefíia me in errorem ducit, Deus me in

errorem ducit.

Non crederem Evangelio ;

gl*

nifi Ecclefia mihi diceret, fidem illi adhiben-

dam eífe. Non reciperem vel unicum fenfum

Scripturz , nifi Ecclefia mihi dicert , illum

recipiendu

m effe. Nihil credit , qgi non om-

nia credit,

"

g&ü p /Fi

Ut 6is Catholicus , oportet credere univer«

faliter. Oportet credere humiliter. Opore

ret credere efficaciter.

O Veritas Deus meus! in fole pofuifti ta-

L

bernaculum tuum. Ecclefia tua folis inftatre«

fulget. lllaminat totum mundum ficut fol,

Vitam tribuit toti mundo, (icut fol.

Volo vivere, & mori Filius Eccle(iz tuz.

iott Q

, ho *

Sum unade ovibustuis. Non poffum vive-

a,

refinePaftore. Renuntio proptiis meis dicta-

j*

) "

minibus. Submitto me penitus cffatis Fidei.

f

Rcl'igio mea non cffet Divina, nifi tranfcen-

J

(

deret

i

H 3

418

Pars IT. Medit. LFT.

10 ]

deret rationem meam.

Tu non effes Deus

meus, nifi cffesincomprehenfibilis. Cor me-

yulo

um non poffet te adorate, fi mens mea te

g

mnpl

poffet comprehendcre. Cor meum fübmitte-

refe debet legi tuz.— Mens mea fubijcere fe

frttt

debet fidei tuz,

fil

qtilt

Ti

Verba S. Scnpturz.

hm

tt ]e

Ecce! qui incveduluseft , non erit veGa ani-

fill

fna ejus in [emetipfo, juflus autem in fide fua

vivet. Hab. 2.

Ti

wyltg

Fides eff [evandavum fulffantzaverum , at-

at

gumentum non apparentium. klebr. 11.1.

lttte,

ÍIn captivitatem redigentes ommem intele-

&um in ob[equium fidei. 2. Cor. 10. $

Tlttem

l,

$z non credidevitis , non permanelitis, Ma.

7. 9. juxta' 70.

Site

Oluti

Habemus frimiorem Propbeticum [ermotem:

eui bene facitis attendentes , quaft lucerua lu-

fb

As (s

centi in calzginofo loco.. 1. Petr. 1. 19.

A

m

MEDITATIO LVI.

tito f

Thttm

JDe . fidei Dzrgflz'o;vze.

|

quimu

Atio eft lumen hominis. Fides eft lumen

Qi

Chriftiani. Ut fis homo , oportet te eiie

rationalem.

r"biïFex

Ut fis Chriflianus, oportet te

I[)

effe fidelem.

TT

Deus honorari debet tam ab intellectu;

mmend

quàmà voluntzte mea.

Honoro Deum vo-

T

il nnd

O-

luntate inea, quando obedio legi ejus.

noro

ïllæ, 0]

De fdei Dire&hione.

119

: efs D

noro Deum intelle&u meo , quando fidem

IU

preíto revelationi ejus. Voluntas mea inte-

ns i

ré fe fübmittit , quando'facit, quod ipfi

y fübni

non placet., Intelle&us meus fe perfecte fub-

1

tigit.

[ibe

mittit, quando credit , quod non intel

Fides confecrat intelle&tum hominis. Effi-

cit illum Religiofum. . Subjicit illum Aucto-

ritati Dei. Sacrificat illum gloriz Dei, Unit

æl

illum fapientiz Dei,

Replet illum verita-

te Dei.

Efficit illum re&um, certum ; &

j uitt

if

falli nefzium, ficut eft Deus.

Fides nobis manifeftat myfteria Religionis

noftrz, Deducit nos ad finem no(lrum. . Con-

t !

fervat nos in unitate. Retinet nos in humi-

pl

litate.. Suftinet (pem noftram. Animat cha-

a at

Ql

ritatem noftram. Diíponit nos ad gratiam.

Éificit, ut promereamur gloriam.

j

;l

Sine fide mens noftra profana eft, equoe

folutior & fine R eligione.

Errat in cogni-

if

t

um

[

tionibus fuis, Hallucinatur in ratiocinationi-

[)

bus füis, Non attolit fe füper terram. INul-

U

lum mereturccelefte premium. Non fe füb-

jicit fuo principio. Non obedit fupremo Do*

mino fuo, Nunquam intuebitur primam Ve-

jl

ritatem.

/ O. quàm fides eft ingens Dei donum! O

quàm czcus eft homo , qui fidem non habet!

O quàm rationabile , eft mentem füam Deo

fubjicere!

at

Mi Deus! Credo quod non intelligo. Ope-

g

!OP

ror ; quod mihi non placet.

Adoro te, fub-

mittendo tibi cogitationes meas , Amo te (üb-

) ime(le?i

mittendo tibi dcfideria mea, Ut obediam legi

ub

tuz , oportet renuntiare proprie volgntati

j g

,,

4

mem.

f

1y20

Pars H Mddit. LFIH.

|

N

mez. Ut obediam fideitue , oportet me re-

nuntiare proptiis di&taminibus mels. Nemo

citü

tibi veré fübj«&us eft

» qui non vult agere,

Tinis,

nii quz ipfi libent.

Nemo Difcipulus tuus

denar

D« n

eit, qui aon vult credere, nifi qu& ipfe intel-

ligit. Ut fim fübditus tuus, neceffe eft, ut

ait,

tranfcendam propenfionem meam. lt (im

D

Difcipulus ruus, neceffe eft , ut tranfcendam

qi w

Yationem méarm,

luamo

fatem|

Verba S. Scripturz,

10 i

Abun

Pe Éf

Z

titorf

A. Cot. $. ".

dem ambulemus , €? non pev Jpeciem.

ts i

Sponfabo te mibi in

«

Jïd;: & fries, quia ego

lii T.

Domizus. Of. 2. 5-.

Nl

Credidit Abrabam Dee , €? reputatum «f

itl Ne

3i ad juffitiam. Kom. 4. 3.

hafelis

Exiit uefciens , quóiret. Heb. 11. 8

ls d

: Ju columta zubis loquebatur ad eos.. Pfal,

m

98. ^.

du

tl

é1. 2.

MNánue Deo fubjetia evit auzma mea? — Pfal.

Z

Mj

T &n

MEDITATIO LVI.

llly

nlü]njï

[

De Spe , €?. Fiducia iti Deutn.

Tion (um

hjl j!

S

Pes eft virtus Divina, quz innititur dile-

m

&o fuo. Honorat ejus bonitatem, Red-

"bt

dic homagium ejus magnitudini. Agnofcít

ejus Providentiam. Ex hominibus nos Deos

Jl

D

q

efücit. Ex infirmis nos omnipotentes reddic.

mtü

Q

Ex pauperibus nos divites facit

N um

12l

J

-De Spe, &^. Fiducia iu Deum.

t met

Nunquam magis oportet fperare, quàm

d. N

cüm omnia videntur defperata. Nunquam

ilc ag

minüs oportet timere ; quàm cüm omnia vi-

polos t

dentur effe metueuda

Nunquam oportet fe

tl

Deo magis committere, quàm, cüm quis

credit, fe penitàs effe derelictum.

d t

», Ui

Deus communicat füam fübfiftentiam illi ,

qui proprià fe exfpoliat. Deus communicat

ravfendit

fuam omnipotentiam illi , qui agnofcit infirmi-

tatem fuam. Deus communicat füos thefau-

1

ros illi, qui agnofcit indigentiam fuam.

Abundantia querit egeftatem. Debilis in-

nititurforti, Fortis fibi complacet in infirmo.

M fpmen

Deus füftentat humanitatem , quz non inni-

titur , nifi ejus Divinitati,

ils; qm täl

Nulli fulcro innitere, & Deus te fuftenta-

bit. Ne habeas fübfiftentiam humanam, &

-epura!flü f;

habebis Divinam. Non fidas tuis dictamini-

bus, & habebis fapientiam Dei. Non fidas

Y

il :

tuis viribus, & habebis potentiam Dei. Non

fidas tuis virtutibus ; & habebis fanctitatem

ei.

"

Ah mi Deus! Quis fum ego , & quis es tu?

Tu es meum effe, & ego non fum, nifi ni-

hilum. Tu es meum robur, & ego non fum,

jj

nifi infirmitas. Tu es mea fanctitas, & ego

non fum , nifi malitia. O Deus meus, fpes

)ul

mea! Totum me tibi committo, In te quief-

co.

Tibi foli innitor.

Si deviem, tuijcaufa

ii

"m[ dnf

eriserroris mei. Si cadam , tu caufa erís lap-

at

M

Süsmei. Si me perdam , tu eris caufa ruins

l

jl

p

mez; quia omnem fpem & fiduciam meam

otes me perdere, & in

in te figo. 'Tu non | P

erro-

y

i

I22

Pavs IL Medit. LVT

errorem inducere- Nihil itaque timeo, quia

metibi exintegro committo,

Cognofcere Deum, & non cogno

fcere pro-

priam miferiam , eft caufa nimigz praefidentig.

Cognofcere fuam miferiam, & non cognofce-

]

1

re Deum , eft cauía defperationis, [Eíus non

(

folüm eft Deus, fed Deus Mediator.

jE(us

l

of

non eft ampliàs JEfüs, fiilli aufferas miferi-

cordiam.

Non eft ampliüs Salvatot, (i non

ToS t

Qu x

mifereatur peccatoris.

Ch

Ws Q

Verba $. chriptu—ræ..

Mp

Das |

Que eff iffa, que afcendit de deferto , inmi-

Id

xafuper dile&tum fuum. Cant. 8. g.

ts

ui fperatt ia Domino , mutabunt fortitu-

(

dinem , affument peuuas ficut aguile , curvent,

lt àmpe

€? non laborabugt , ambulabunt €7 uon defici-

Amorq

cent. la. 40.31.

tij p

Multa flagella peccateris , [Derantem autem

in Dozmizo , müfericordia. circumdabit. Pfal.

d afper;

m

3j. 10.

Tj NI

Dixit Dominus ad Gedeon : amultus tecum

gec tradetur Madian in ananus ejus :

0 (

-eff populus,

Wtt ag

Zze g

Jovietur contra me Ifraél ,

€» dicat : mueis

vzribus liberatus fum. judic. 7. 2.

L

non fubli-

ntm ,

Dioitibus bujus feculi pracaipe ,

mlhl I

que fapeve , neque [Derare i ncerto divitiarutt,

te&ne m

fed in Deovivo , quipraffat uobis omuia abut-

T'tile

dà ad frueudum. 1, Tim. 6. 17,

Vg

LIY

Tittfe

cünju;l&

ME:

123

!

De Charztate

Íntt, i

MEDITATIO LVIIL

vt

De Charitate.

yafent

n at

Haritas eft thefaurus meritorum, qui nos

, Jl

locupletat. Eft thefaurus gratiarum, qui

. fl

nos fan&ificat. Eft thefaurus fanctitatis, qui

fons i

nos reddit. perfectos.

Eft thefaurus pacis;.

qot, f

ui nos beatos efficit,

Charitas delet omnia peccata. Sedat om-

nes cupiditates,

Producit omnes virtutes,

L

Reddit nos fimiles

Mitigat omnes zrumnas.

Deo,

Unit nos intimé Deo.

"'Transformat

orit; i

nos aliquo modoin Deum. Facit, ut Deusfit

f

totus nefter, & nos toti fimus Dei.

f

Charitas non quzrit femetipfam. . Amat;

ut amet.

Amor ejus eít delectatio ejus.

ja, t M

u

Amor ejus eft merces ejus.

Charitas efthu-

milis. Patiens. Benigna. Benefaciens. Non

n ml.'r:f

eít afpera.

Non inflatur,

Non indignatur.

Nemini invidet. Credit omnia.

Sperat om«-

jl

nia, Suflinet omnia. Ignoícit omnia.

O Charitas Deus meus! cur imperas mihi,

"

gl

ut te amem?. An non prohibere potiüs id

mihi deberes ? Potéitne mihi obtingere majus

d

h

l

bonum, quàm te amare ? Potéftne evenire

/

;

d) m]y)/i' :

mihi majus malum , quàm te non amare ? Po-

té(tne mihi minari majorem miferiam , quàm

j

prohibere mihi amorem tui? Qui fieri poteft,

ut nonanemus Deum infinité bonum? Deum;

qui nos infinité amat ? Deum , qui nobis bo-

naconfertinfinita? Deum, qui intimé nobis

conjun&tus eft titulis infinitis?

In-

y

124

Povs II. Medit. LFIH.

Interim tamen te non amo, Deus bonita-

tis! In corde meo non habeo , ni(i phantaíma

charitatis. Superbus fum. Impatiens. Afper,

Iracundus.

Operor malum. . Sum invidus.

Nihil fuftineo. Nemini ignofco. Heu! quo-

modo falvabor, cüm nihil habeam charitatis!

O quàm feró te amavi , Bonitas femper an-

Qt

tiqua! femper nova! Nunquam deinceps de-

finam te benedicere, telaudare, &te ama-

dele,

re,

uf

ifnis n

Verba S. Scriptura.

Diliges Dominum Deun tuum ex toto corde

hi

D

Tétoos

?40, C? in tota amuma tua, €r n tota tuente

ttit, f

l li

iua. Hoc eff maximum C? primum manda-

tum, Matth. a2. $7.

Dus

100 Qpe

Finis precepti chavitas, de co rde puro , de

Ih, m(f

con/cientia boua, €r de fide non fila. 1. Yim.

l. f.

r l

Q

ühgm

Charitas operit multitudinem peccatorutt.

D'üpter

1. Pet. 4. 8.

Remittuntur eipeccata truulta, quoniam di-

| ncqu«

9]

Jexit multutz. Luc. 7. 47.

of

(

Deus Chavitas efd, £? qui manet. in Clari-

£ate, in Deomanet , €? Deus i eo.. 1. Joan.

At

, I6.

N do

ALtgrie

-Hec eft Charitas Dei, ut mandata ejus u-

flodiamus. 1. Joan. $. 3-

litidpo

ui babet mandata mea , €? fereatea , ille

Vil

ef , qui diligit me.. Joan. 14. 21.

AMnite h

LIM

uml 0[

MEDI-

j Q"

IQ

De Puritate Intemnizomis.

12f

us byit

| phama[m

MEDITATIO IIX.

ets, M.

m ia

Ha! g

m hat

De Puritate l?tentionis,

jenptt

dincpid

Otus es Dei. Totus es propter Deum.

OmniaàDeo habes. Ergo nihil operare

T

debes , nifi prdpter Deum.

Talis eft a&io tua , qualis eft finis tuus.

Si finis tuus fit bonus , aCtio quoque tua bona

,

erit. Si veró finis, quem intendis, malus fit,

actio quoque mala erir, Si eundem tibi finem

T

prafigas, quem Deushaber , a&io tua fanta

TU

erit, ficut aCtio Dei,

T

Deus non operatur , nifi propterfe, & ta

non operaris nifi propter te. Deus non quz-

orJeW;'i

rit, nifi gloriam fuam, & tu non quzris nifi

6&& ],Tlm'

gloriam tuam, Deus te cupit falvare, & tu

Ípopnte ruis in interitum.

Si nihil opereris

j p:cmlsrïf'

propter ipfum, quid potes expeGtare ab ipfo?

Si nequam fis tibPipfi, cui bonus eris?

quanimäi'

Deaüs non refpicit manum, fed cor.

Non

cen(iderat donum , fed affectum donantis,

"D) (

Tantum operaris , quantum vis operari. 'Tan-

tum donas, quantum vis donare. Tantum

a V

lucraris, quantum vis lucrari. Intentio fola

quandoque prodeft (ine actione: fed a&io

Vitt g

nunquam prodeft fiae intentione. Places Deo,

fi vis illi placere. Amas Deum , fi vis illum

nl j

n

amare. An non meritó folatium hinc capies ?

Ah! nolo deinceps laborare propter mune

dum. Omnino volo deinceps foli Deo fervi-.

* — Quoniam tibi placet , mi Deus? quis-

yy

quit

126

- Pars H. Medit. LX. '

(pe

quis defiderat tibi placere. Quoníam té amats

Drtuns

quisquis vult teamare. 'Tu melior es Domt

nisquibuscunque. Nilultrà deinceps curabo;

Ánpef

quàm ut tibi placeam, & te amem. -

pins, .

tofcens

1

«

Veiba S, Scripturz,

NiD

&v

Omnes , que fua fust , quavunt. Phil. 2. 21.

afim,

Nunguid efl corv twwm vecum; [icut cor

JHUII. 4. Keg. 10. 15.

puetfi

n quero bomiuibus placere? Gal. 1. 10.

" Q

Si odbuc bominibus placerem , Cbrifli fer-

Ut

Ulm, ut

vus uon e[feim. Tbid.

DAU

Sive mauducatis , ffve bibitis , ffv

e aliud

quid facitis , omuza àu gloriam Dei facite.. 1.

i

Cor. 10. 51I.

TU W

fütbi

'

U

]

(

Qu

MEDITATIO LX.

i

|

Que fit Iatentio uobiliffaa.

hil unquam amittitur , cüm Deo fetvi-

lg,

N!

tur. Tantó plus lucri comparatur, quat-

7]5 luas [

P'"S.l

tó minüs coneupifcitur, Poteft quidem Deo

praeftari obfequium , uclucrum inde capiatur:

GT

fed hoc obfequium non eft magni lucri.

D Átfgy

Verus amor fe ip

fo eontentus eft. Id quod

Sufpectus eít

1

diligit, mercedis loco habet.

i

amor, quí quzrit aliquid cum Deo. Metce-

narias e(t amor, qui exípectat aliud bonum;

IT

quàm Deum.

Infirmus eft amor, cuialiud

A'on

Perfe&us eft amor, qui

fl

f

Dco contentus ett.

placet, quàm Deus.

DT

Ope

t

]

127

Que fft. Intentio mebiliffma.

Opersri, utaliquid lucrer , eft obfequium

m téami

reDur

fpe&tans proprium commodum. Operari , ut

fim perfectus , eftamor nondum usquequaque

g5 i

u

purus. Operari, ut Deo placeam, eft amor

naícens. Operari, quia Deus mihi placet;

eít amor confumatus.

7

Mi Deus! vires non habeo, usque adeó

evolandi in altum.

Cor meum terre nimis

Pa d

affixum hzret, Neque ita facilé actollere fe

; Jatt

poteftfüperczlos. Serviam, antequam dili-

gam. Ofculabor manum tuam , antequam

"MU

ofculer os tuum.

Amabo remunerationem

(hifi]!

tuam,; utnihil aliud obtineam, quàm amo-

rem tuum.

f ii

O quàm divesero, quando non operabor;

gifüfif(' l

nifi propter te,

O quàm períedus ero,

quando non alteri defiderabo placere , nifi ti-

bi. O quàmbeatus ero, quaudo nihil ama-

[

þo ; preter te.

i

. Verba S, Scripturz.

i DCU "

fi

Juclinavi cer sueum ad faciendas juflificatios

ues tuas in eteruum , propter vetributionetn.

patit

qll

Pf 118. 1123.

aidon ?

Quid mibi ef in celo , €? à te quid volui fu-

ii j

pev tervam ?. Deus covdis suei , €7? pavs mea

Deus in. etevnum. (al. 72. 2$. & 26.

jl p

du*

AVemo , quod fuusu eff y quevat. 1. Cor, 10.

2 .

"

[

y

Tili foli. PC. yo. 6.

jl

gtl

ji

Non quafi bominibus placentes ,fed Deo , quí

o

probat coráa go(fra. i, Theil, 2. 4.

z

r 4

u

ME.

s

158

Pars IHI. Medit. LXI.

Qumi

m

MEDITATIO LXI.

lil à

($amg

De Signis pura luteutionis.

quttam

Qmnià

operer fine turbatione. Si operer, fïnc

SI

follicità feftinatione. Si operer fine teíte.

Si operer , ac(íi non nifi Deus & ego effemus

[I7

in mundo.

Si gratum mihi accidat , quód

Q/e'ill

alii operentur, ficutego, Sí gaudeam, quan-

D

do alii operantur plus, quàm ego. $i non

lil

&gré feram, quando opus meum ab alio in-

U

terrumpitur. Si equo animoaccipiam , quan-

A l0.

do opus meum felicem fücceffum non babet.

li

Si zque armncm malum operis fücceffum ac

1li]n,

bonum: Si zquéamem, quietem, ac occu-

Aj ]

pationem. Si zqué amem nibil agere, quan-

do Deus ita vult, ac multum agere. Si

t

p

amem contemptum, ficut gloriam. Si poff

rem benegeítam non mihi vané complaceam.

Signum eít, quód habeam puram intentio-

nem,.

.Q mi Deus! quàm multüm haGenus labo

ls

ravi, & nihil lucratus füm! Multum folli-

(ïl

citudinis impendi , nec quidquam fru&tüs col-

&or

Feftinanter ambluavi, & nullum pro-

ET

Jegi.

gre

flum feci. Laboravi pro terrà,

nihil egi

t

fffl(?bræ.

pro cz

lo? Laboravi pro corpore , nihil egi

lts

proanimd. Laboravi pro tempore ; nih

il egi

fi

* n

pro eternitate, Laboravi pro me ipfo , nihil

e€gi pro te,

IDIUm'

N Tane

O Domine! Quoniam non füm creatus;

er tG.

(

uïfi propter te; nolo vivere nii prop:

Quo-

A'Gn

—

,

De Humilitáte.

129

Quoniam non fuübfifto, nifi per tes nolo o-

perari nifi propter te.

Unica deinceps ob«

u

íequii mei merces erit, tibi ferviiffe. Mer-

ces aimnoris meierit, te amáffe,

Qvando non

IIf

quiram niíi tey in tey & tecum inveniam

omnia

t t

erfnett!

Verba S. Scripturz.

qodi

Nónge cor tuum veGlum? 4. Reg. 10. 1f.

t ^

Quem queritis? Joan. 18. 4.

jeam ) QW*

Mulier , quid ploras? Joan. 20. 13.

j0, $18

Martba , Martba. follicita e», € turvbaris

yab aliot

erga plufima: porró uuum eff meceffarium.

um qu

Luc. 10. 41.

p hi

Repi faculorum immortali, & invifibili,

(ucfuni

Joli Deo bonor €? gloria in facula faculorum.

JH6H. Y. Llim. T. 17.

g u

yoetty qm,

Que placita funt ei, faciofemper. — ]oam.

m d

: 29,

hm 3*

wmplac.u

(

. MEDITATIO LXII,

um i

De Humilitate.

j

ii

lisestu, mi Deus! & quisfumego? Tu

Jokam "

es omnia, & cgo nihil.

'Tu fcisomnia;

d

& egonihil, Tu potes omnia, & ego nihil.

nili

n

Tu non es nifi lumen, & ego non für nifi

n

ii

(

tenebre. Tu es fortitudo, & ego infirmitas,

i7]

yil

Tu es fan&titas, &ego malitia. Tues San-

i

&us San&orum , & ego füm peccator pecca-

j l

torum. Tues RexRegum, &ego mancipi-

um mancipiorum. O quàm tecum fortis fum !

4 gtl

O quàm (ine te infirmus füm,

n

Ra lJ- GWIJ&: S- 7*

]

. Ani«

if

Qa

130

Pars 17. Medit. iXII.

Anima mea! humilia te, aut Deus te

dren

humiliabit.

Quid habes, quod non acce-

jore,

pifli? Quid habes; quod ex ve ipfo poffis

Wifb

confervare ?

Quid habes , quod non poflis

percuo

bene uti? Virtates tug, fine humilitate non

hn

te falvabunt.

Vitia tua cum humilitate.non

NI :

te damnabunt.

Humilitas enim expellit o-

I

mnia vitia, corümque loco introducit cha-

ritatem,

Euamfi fuiffes zqué impius ac

Achab, fi te humilies, Deus non te puniet.

Hj

Deus enim fuperbis reliftit; humilibus autem

äl[f(!'lm

dat gratiam.

lus

Poteriíne deinceps dicere, falutem tuam

ff (m; )/

gffe impoflibilem? Viam ad cxlum effe nimis

Ti jilþf

arduam? Non poteft unufqui(que f& extolle-

n v

re; fed quis eft, qui fe non pollit deprimere:

dllimaþlm |

'otus mundus non poteft afcendere , fed quis

IT

eft, qui non pofit defcendere?

'/fl If

Omnia pofium facete, li me poffim humi-

LU eæ, j

liare. Non poffüm jejunare: fed poflum me

humiliare. Non poffum plorare: fed poffum

Q!ll &f

me humiliare. Non poffüm orare: fed pof-

Ml/u

hg

füm me humiliare.

Virtus humilitatis fup-

plet defe&tum Charitatis. P

eccator fecurus

Cor contritum;

Ml

éft intra brachia humilitatis,

& humiliatum Deus non defpiciet.

O Anima meca! Toleremus contemptum.

Defpiciamus contemptum.

Amemwus con.

Uldqu

temptum. Defideremus contemptum. Qua-

W

ramus contemptum.

Ts

oh

Abfícondamus thefauros noftros, ne quis

Qm

At

nobis eoscripiat. Deprimamus nos, ut De-

afïltwne

us nos extollat.

JEftimemus errores incul-

LIS

) (

pabiles , qui nobis accerfünt confufionem,

Ams-

.

JDe . Patientia.

131

t Dant

Amemus omnia, qux nos continent in ab-

| non d

jectione.

hp

Effle bonum, & apparere bonum; eft res

| a p

periculofa.

Apparere bonum, & non effe

vilitte Yi

bonum , eft hypocrifis vitiofa.. Effe bonum,

millitent

& non apparere bonum, cít conditio beata.

j cxpelüt ]

whot di

Verba. S. Scrpturr,

i jnpis?

j te p

Hurilia valde fbiritum tuutmy guia vz'ndi;

lii at

&a carnis impii iguis. — Eccli.7. 19.

Fenite ad me ommnes , qui laboratis , €? ope:

item 0i

vati effis , C? ego veficiam vos,. Tollitejugum

m f m

7üewiM fup

er 005 , C? difeite d mey guia muztis

a

Jums & bumilis covde ,

€P invenzeiis vequierm

,

anitmabus veftvis.

Matth. 1 1.28. & 59.

Quicung

t ld p

tté voluerizt 1ntev vos snagor fieri , f£t

veffer minifler , & aui voluerit inter vos p

On]m'ï;mi:

us effé , /it veller fervus. Marc. 10.43. &

qpulitt

p

4Qui fé exaltat , bumiliabitur , €? quife ba-

"

'

Suiliat, exaltabitur.

Lüc. 14. 1 1.

slitah

d

MEDITATIO LXIIL

y o

De Patientia.

'

on (ill

t Plü*

memlbf

Uidquid patior, nihil eft, in comparario.

h

yaüm

nc poenge , quam promerui.

In compa:

rationeglorim , quz mihi eft priparata. In

0

[

qv

comparatione mali, quod commifi. Incom-

;

paratione boni, quod omifi, In comparatio-

TA

u

14

n6 cxli ; quod mihi promitfum eft,

n

i2

S

p

135

Pavs I1. Medit. LXIIT.

Si abfque cruce vivam, non füm Difcipu-

ln

Ius JEfu. Si non bajulem crucem meam, non

f

regnabo cum JE(u. Necetfarium eft pati,

u M

five in tempore , five in eternitate.

Non tranfiturà deliciis ad delicias: fed à de-

liciis ad fupplicia.

Non tranfitur à felicitate

ad felicitatem:íed à felicitate ad infelicitatem.

Quando advería patienter fuftineo, JEfus

mecum patitur,

]Efus regnat in me. . Sum

"

!

Victima amoris ejus. . Sum Thronus gratig

|

ejus.

Sum Trophazum gloriz ejus. Satisfa. 4

Wt

cio omnibus debitis meis.

D

Congrego ingen-

L

lr |

tes thefauros. Exerceo omnes virtutes, Ha-

Ti

beo fignurn preedeftinatorum. Przvenio poe-

V, D

urgatorii.

Securus fum de Paradifo.

ïeüüq! 2

x

JEfu Salvator mi! Reverenter excipiam

n

omnes zrumnas meas, quia tu eas confecrá-

Al

fü. Non fentio ampliüs crucem meam, quan-

DN

do cogito crucem tuam.

Omnis confolatio

um

mea eft, meditari Crucem & Paffionem tuam.

lm

'Tormenta tua dulces efficiunt afllictiones me-

uY

as. Morerer

( &h&]

præj dolore, fi vivþrem abíque

dolore. ;

füQ

D

Va s. Scriptufæ.

Htæ;üi

Ti

AVou funt condigne pa[ftones bujus temporis;

Ima d

ad futuram gloriam , querevelabitur iu uobis,

lia

om. 8. 18.

Per multas tribulationes oportet uoe inira-

ve in vegnum Dei.. AQ. 14. 21.

P'atientia vobis uecefaria eff , ut voluntatem

v2 facientes , reportetis promiffronem. Habr.

513, q

"

VIOU 36-

$i

RR

l

De Exercitio thimti&.

133

m Di

$1 quis vult pofl me venive , abueget femet-

memypi

ipfum, Cv tollat cvucem fuam, &5 feguatur

n d pl

me. Matth.16. 24.

fs

s; i

- MEDIT ATIO LXIV.

Ti

validutit

De Exercitio Fatieutie.

ll ]E("

nm,

oniäm patiendum eft in hoc mundo, ne

rous g

perdamus fru&tum tolerantiz , patiamur

propter JESUM, — Patiamur cum JESU. Pa-

s Sadm

jgpie

tiamurà JESU. — Patiamur, ficut JESUS,

itutes, 1

. Patiamur fine quzrela, & (ine murmura-

axenio

tione. DPatiamur cum refignatione & indiffe.

rentia, Patiamur fortiter , & conftanter,

v a

Patiamur cum gaudio & amore.

Patiamur omnia adverífa.

Patiamuràtoto

as Qu

neng

mundo. Patiamur in omni tempore.. Patia-

mur omnibus modis.

j m j

'TToleremus Crucem.

Adoremus Crucem.

muzcmmi

Amemus Crucem.

Quazramus Crucem.

fj

O fan&Qa Crux ! Adoro te.

r d j

Ample&or te,

quia Chriftianus füm, & filius Crucis. Vo-

lo vivere, & mori in Cruce. ^ Tu es arbor

vite, & falus mundi, Tues afylum pecca-

"

torum, & folatium afflictorum.

Ah!' ma-

