defideramus Sponfum. n quarto fruimur

Deo.

'Timemus ad radicem montis Sínai.

n

Excacamur n

|letipit

Videmus prodigia in medio.

vértice montis,

Invenimus Deum in tene-

Appettus.

; ücimtiom

bris.

Moyfes, antequam vocaretur à Deo,

Ctts j

nonaufus ett ingredi illam caliginem.

Gratia vifitationis non fundac (tatum. Gra-

ttelris f

Qundo|

tiz quzdam fünt excitantes.

Aliz funt gra-

tiz. remunerantes.

Excitantes precedunt

st

meritum. Remunerantes coronant meriturm.

þh'al'lum j

Excitantes funt protempore. Remunerantés

. Igüis, N [

funtpro xternitate. Non potss tibi fecurica-

RaT

T D.

tem fpondere, quód femel [ESUM videris

transtiguratum.

Non debes teSponfam cre-

UM

tll

dere, quód femel przfens fueris nuptiis.

Novitius poteft frui Deo, ut tamen nonfit ia

It

t

Msj

ftatu poffeffionis.

Infolens prefidentia eft,

li

velle Sponfam efle, antequam fueris An-

N Y

cilla.

qlldmmuï

Poenitens poteft quidem interdum cantare:

Cl n

0R

fed propria ejus occupatio eft plorare. Anima

Thonsn

f

T abl

vulneribus faucia, non indiget Sponfo , fed

Medico. Debet quzrere medelam vulnerum;

"ingmt

Cüm ofculatus

Wt

Y d

& non petere amoris ofcula.

fuéris pedes Dilecti tui, manus quoque ejus

eli Ti

poteris exofculari

Cuüm feceris bona opera;

RD'V jj

poteris etiam ori ejus oícula figere.

O Do-

TRti v

mine, quis au(it petere hanc gratdam; fed

l Quus

guis potüt illam non defiderare?

mllhms (

-

Ani-

H

»

Je Uznzome Divina.

32r

Jl

Ánima per medirationem infiruitur.

Per

yonit o

cor, 3

affeCtionem avellitur.. Facit erumpere fua fu-

d. Qum

fpiria.

Deinde moritur omnibus fuis defide-

riis. Perdit ufüm vocis.

Non fcit ampliüs,

s Doninz

» It

quid loquatur Deo.

Fit filentium in corde

Jto fruim:.

ejus, quo in admirationem rapi:ur, &flupore

opprimitur, "erribilis cal':go omnia lumina

monts $

XoRCIDAET

illi eripit, Imaginatio ejus eft fine imagine.

Appetitus ejus fine motu.

Mzns ejus finc ra-

eym intad

tiocinatione. Memoria ejus finz fpecie. Cupi-

rettr D

inen

ditates ejus fine tumultu. Omnia nocturnis

tenebris funt involuta,

[latun

Quando Deus ex fundo caliginis,quà mons

lig uut g*

Sinaielt coopertus , animam vocat ad fuüuin

s parti

palatium , debet ipfa (ine mora illud ingredi,

lantmcri:!g

Ignis, & toritrua, fulgura , & precipitia ter-

rore illam complebunt. Atubi ingrefía fue-

gl

rit , Deus inferibet cordi ejus legem amoris,

U vt

n

& gratim , teacritudipis & fuavitatis. Coro-

nabit illam elaritate , & faciet refplendefce-

jj p

re faciem ejus radiis Divinitatis-

T

Medià no&e claufis portis Sponfus ingredi-

Ál t

tur cor. , Ibi celebrantur nuptiz Agni. Non

l fUCIiS /

audiuotur, nifi cantica

gaudiorum.

Ipfi

etiam fen(us in partem lztitie veniunt. Meas

hum

j

fola moratur attonita, cüm fe videt exclu-

ye A

fam abhis nuptiis, & nefcit, quà vià Spoa-

ol "

fus ingreffus (it. Solum cor experientia id di-

al

dicit, fed effari non poreft,

T

Beati, qui vocati funtad Nuptias Agni hu-

et

n

jus Divini! Beati mortui in JESU Chrifto!

bonid

d

Mortui ratiocinationibus naturz. Mortui fu-

y

[Qi

is curis, & folicitudinibus. Mor:ui fuis moe-

4f "

rtorihus, & deleCtationibus,

Mortui fuis ti-

!

R. P. Grafét S. 3.

X

me

M

322

Pars IP.. Medit. CLT.

moribus, & dcfideriis. "Tranfibuut à poeni-

Sndit

- ] Dfilore

tentía ad ftatum gaudii , & plenz poffcífio-

nis Dei. Videbunt labores fuos coronatos

) Imm

b al i

pace, fuavitate , quiete; deliciis infiniiais.

tomplede

Tulchrit

"

Verba S. Scripturz.

lD me

Scvibe : Peati mortui, qui in Domino 1mo-

ltl m

riuntur. Ápoc. i14. 13.

'

lDd me

"hnodo dicit Spiritus , ut

requiefcant à fa-

d Ti

Boribus fuis, opera emim illorum fequunturil

Jos. Apoc. t4- 1.

lilerog]

Pofuát teuebras latibulum fuum z. in circi-

filrig d; [

u ejus Taberaaculum ejus, tenebvofa aqua in

od

E

zulibus aéris. Pf 17. Ya

Cim afceudiffet Moyfes , opevuit aules tion-

zeur, €7. Dabitavitgloria Domini füper Siuaty

uube , fex diebus, fcptimo autem

zegeus zlum

J,

die vocavit euin à

v quedio calginis. Exod. 24.

11. & 16.

ä

Ecce Sponfus venit. Matth.

2$. 6.

? cumeo ad

Q:

4

^

up pavate eragt , imtravevum

|

& claufa eff jamua.. Matth. 25. 10

mlj)tz'as ,

ï;

Oratio ad SS. Trimitatem , proim-

peivaudá Gratid. Unionis.

Potentia

Apientia DEI mei

guberpa. me.

S

Dei mei füftenta me,

Bonitss Dei meí

falva me. Spiritus Dei

mnei vivifica m

Amor Dei mei inflamma me.

Volugtas Dei

mei difpone de me.

Sane

T.

iDe Unioge Divina.

223

yout àpte

Sanétitas Dei mei fané&lifica me. Charitas

Dei folzre me.

ve pl

Majeítas Dei mei regna in

$. Coronda

rme.

Immen(ütas Dei mei reple mie.

Lux

jis if

Dei mei illumina me.

Mifericordia Dei mei

complectere me.

Pulchritudo Dei mei attraha me.

Dulce-

,

do Dei meipenetra me. Magnitudo Dei mei

t Dun r

annihila me. Pax Dei mei pacifiea me. TJufti-

tia Dei mei dirige me, San&iflima Trinitas,

vq!ligffrf"ïi*'ï

benedic me nuüc & inrætcmum , Àmen.

j figuri

Inbereudumerit cuilibet Fey/ui, €7 ille pre

E

cetevis deg

uffaudus, -gui agimum fuaoias come

lu

suovelat.

n

ilil

M

J

-cyl

g,

*

p

^

£

D.

h:

A

UN

j

j

1

46

i

s

f /J/

m

u

N

1,ï«

5

3A

hd

Kai2

! ]tv

7 Mi

zi

—

z,',»:ï?h

lat

l

u

j

i

j

eN

N

7 .

J

j pwl/

jf

lw

fl

"u

j P

V

Vm(ï

o

» Q

CAN-

y

324

Cantica Spiritualia ,

Oif

ii

&À» tÁs aÀs

b$5áá

&à

HU

T

$5

Hs

quod (ta

d

:

liivero

IIIIII

$

:

ä

$

u

"

t

:

i

f

CANTICA

Un

PIRI- o

' vl (

UALIA

licitm,

Tro animabus Sanctis.

Mdere

Iyeri,

0s t

CANTICUM I.

1 &i

'ütin tun

Icham eum

EUS eft in me, & ego fum inDeo. Deus

Deus eft

eft meus, & ego íum Dei.

dine. Qu:

propter me, & egoíum propter Deam. De-

LUET.

us cogitat de me, &.-ego cogito deDeo. De-

edie,&

us quiefci t in me, & ego quicíco in Deo.

N v

Vütyere

Deus operatur propter me, & ego operor

Ts

propter Deum.

Ó Deus meus , & omnia, quid eft , quod

dtïia mea.

quxram , aut defiderem , przter te?

ümuhvk

Qire f

CANTICUM IL

Hl

Nl

hil fupra Deum. Nihil ficut Deus.. Nihil

(

cum Deo.

Nihil przter Deum.

Unum uni: folum foli.

Totum toti, Cor

'tihi

cordi. Cor, quod amat, nefcit dividi, Cor;

D

N

quod dividitur ; neícit , quid fit amare.

1y

Pro animabus jandlis.

325

O miDeus ! quid eft in Coclo, & in Terra,

quod fit amabile, ficut tu? Quid;eft in toto

T

Univerfo , quod tibi poffit comparari ?

;

2

ï

CANTICUM Ill

il

OMnïs defiderium meum eft, nihil defide-

rare.

Omnis Voluntas mea eft , nihil

velle.

Omnis cura mea eít; dere nulla effe

folicitum. |Omne benum meum eft, nihil

poffidere.

u

Inveni, quem diligit anima mea, tenui

eum, nec dimittam.

Quzrebam eum; extra

l

me, & inveni eum intra me.

Quazrebam

eum in tumultu ,& reperi eumin pace. Quz-

inDoo. p

rebam eum inturba , & reperi eum in folitu-

dine, Quzrebam eum in mente mei , & in-

j ]use

veni eum in corde meo.

f

m

J

Quzrebam eum

de die , & inveni eum in nocte.

o k

a n

Non vidi eum; íed cognovi eum. Cor

meum percepit eum modo infenfibili.

Satia-

. en (pt

n

vit me przfentiá fuá.

Implevit omnia defi-

j

dería mea,

Su(tulit omnes anxietates meas.

jid

t

v

Cumulavit me deliciis,

Beati , qui hác

s

quiete fruuntur.

Et qui invitati funt ad nu-

ptias Agni,

J

CANTICUM 1V.

Duis p

)ul

; D

c mihi, obfecro, Dile&e me , wubi pa-

fcas , ubi cubes in meridie ?

(n

jj

.X3

In

I imam (

356

Cantico Spiritualia ,

qredebat

In corde puro, & ab omnibos creaturis

*

avulío.

t «

Cor mupdum eft locus quietis mez.

Eft paradifus deliciarum mearum.

U

[ ii

Nullus clamor in DomoDei. Silentium in

Paradifo.

Domine! non poífum ultrà lo-

nm, &

« lach

qui , poftquam tu mihi locutus es. Plenus

Vnhis Cà

fum - cogitationibus , nec occurrunt ampliüs

verba, qug eloquar.

O cor meum : Cuítodi diligenter thefau-

(

rum , quem pofítides.

Sponíus ingreditur

portis claufis. Egreditur , cüm funt aperta.

MOïS !

—

téüel

Occlude ante omnia portas fenfuum tuorum.

Pax,amor, fecretum , filentium. Ecce hac

Xiipus füa

W0 me e

animam in tuto ponunt,

ht

CANTICUM V.

Farö ïnm.

ftinfemn.

Ol*.

Ínia perdidi , nil ultrà habeo,quod per-

At (jlliz

l

|

!

t omr

dam. Omnia inveni, nihil eft ; quod

ultrà quzram. Contentus vivo, nil ampliüs:

Uil

l

t b

defidero, "Totus Dei füm, niil ultrà timeo.

jl

Ts

Omnia reliqui propter Deum. Omnia in

Deo reperi

Defideria mea inciderunt in il-

lum, ficut flumina in mare, fine tumultu,

fine diftindione, (íine motu, fine violentia,

fine ar&tis aggeribus, quibus intra terrz al-

ESti.

veum con(tringebantur.

8

Qttot w

. Poftquam evanuit ex oculis meis ingrcf-

UX, & ll

füs fam Oceanum, demerfi me in hanc abyf-

füm. Perdidi me feliciter.

Confudi meum

Pt i

LUN l

effe cum efleDivino. Eram in tempore, &

Cre-

Pro animabus Sanchis.

)

2

Eram crea-

0s Crett

credebam me effe ia zternitate.

tura , & fentiebam me unitam Divinirati.

quietóti

.

O nox myllica, & fortunata ! ubi Verbum .

fe univit menti noffrz, in(ilenuo defiderio-

Slentn

T

rum , &cogitationum ejus.

O quàm fuavis

iun i

xe, D

e(t hzc hora! fed heu! quàm brevis! fileat

mrünt a

omnis caro in prefentia Dormini.

CANTICUM VI.

tntt qui

is hgt

Ors mihi minatur.

Circumdatus . füum

y n t

M

foamtuyt

tenebris. Agitatus füm procellis. Pro-

», ul

xir)nus füm portis inferni. Sed h&c omnia

non mie exterrent, Amor eít fortior morte,

Intenebris Rernit le&um fuum. Dormit fe-

curé in medio procellarum.

Coclam invenic

j

in inferao,

Paradifam fuum fecum circum-

M Wd i

fert, quia intra fe habet , quidquid defiderat.

Vult omnia, & nihil vulc.

Poftidet omnia,

já, V

ela

w

& nihil poffidet.

Deus eft th

irus ejus,

), rilampi

& felicitas.

oui

Deus eít omnia , totus

ye t

mundus nihil eft.

j s

*

jfenu [

CANTICUM VII.

ige

g vt

ESUS cogitat de me, & ego cogito de JE-

n t

J

SU. jESUS operatur propter me, & ego

operor propter [Efam. — Cor meum illi fuffi-

Ille fibi com-

nj

cit, & ille fufficit cordi meo.

ynds !

l

ia

placet in me, & ego mihi complaceo in

"!

nticum! quod ipfi con-

illoþ. Fccc amoris Ca

Ci-

X 4

g

328

Car?ica Spiritualis,

Quram sliam non ha.

cinn diu noctüque,

beo, quàm ut nullam curam habeam.Unum

(

bonum , quod delidero , eít nihil defidera-

Te.

Vivere fine cura, & fine defiderio, eft

.|- Diose

omnis mea delcctztio.

defe

fei von ]

CANTICUM VIIL

ttile tu:

165 tUos,

Uid eft, quod fentio in imo anime mez?

Ti ait

Q

Wnm, À

^* Quauideft, quodagiturinimo cordis mei?

B

Nuptie fiunt io Cana. JEfüs illic parravit

miraculum.

Aquam mutavit in vinum, In-

ditCS, m

DTTE

greflus eft medià nodte claufis portis fen«

Íuum,

hrbus,

0 D

Vidi eum , cüm non viderem. — Cognovi

eum, cüm non cognofcerem. Oculus meus

Atl o

non viditeum tranfíeuntem.

Auríis mea non

W

trim lo

sudivit ingredientem. Seafi odorem unguen-

torum ejus, Gu(tavi mel dulcedinis ejus.

Tim;

fitum |

O mi Deus! In quam Regionem me dedu-

Onplipe

cis? An verfor in Coelo, an in terra ? An

tdbos

vivo in tempore , en in zternitate ? Video

Pt t

te fine imagine.

Tangete (ine corpore. Sen-

fs t

tio te (ine organo.

Procul dubio jam vetfo

EQ,ün

jn Paradifo.

$i diutiüs ita frui dilecto meo

conceffum füerit ; oportebit me mori,

|

n

Bu

D .ll UH

T eü,

CAN-

329

1

Pro animabus fantiis.

am w

beam U

CANTICVM IX.

i

i

l df

de(idri t

D Ecéde à me Dile&e mi. Sed non diu me

defere. Subtrahe mihi tuam przfentiam,

fed non fübtrahe mihi tuum amorem. Sub-

J

L

trahe tuas dclicias, fed relinque mihi dolo-

res tuos.. Exime Paracifum tuum ex animá

at t

meá, aut rape animam meam in Paradifum

p cordemt

tunm. Non poffum gaudere , nifi in cruce.

Nifi occafiones afpera patiendi mih! fuppe-

ilic pati

dites, mortem mibi acceleras,

Liberalis ni-

n vinm f

j

mis es in folatiis, at parcus nimis es in do-

; p h

loribus.

O Deus meus! amor meus! Ominis dele-

j Qp

Gatio mea eít pati.

Omne defiderium me-

Oodus

um eft mori.

Anima mea , cane femper pule

s m

chrum hoc amoris Canticum,

yen u

Fixum mihi e in omnihbus exequi bene-

jni

placitum Dei.

Complacebo mihi in Deo.

Complacebit fibi Deusinme, cüm mihi com-

1emmededuv

placeboin illo. Conteftabor, meinDeo folo

T.

plené conquiefcere , cüm inter wrumnas

acl VE

meas tranquillus degam. Non quiefco in

g d

Deo, fi murmurem contra Deum.

TU

dico v

CANTICUM X,

LY

Umme mihi glorixz duco , propter te com-

temni.

Omnes divitias meas ítitno ,

Omnis delectatio

nihil poffidere prater te.

mea cít, multa afpera pati propter te.

Vivo

$

a

339

Cantiea Spivit. Pro animab. fantt.

Vivo ego, jam non ego.

Sum ego, &

non fum idezn ego.

Tu & ego unum fumus.

Omnes volunta:es n:ez defecerunt. Omnes

r

Omnia defideria mea

Ínes megeverfz funt.

extincta funt.

'Totum effe meum annihila-

ä 1

tum eft. Non laboro ampliüs, ni(i propter

te

Nonrefpiro , nifi per te,

Non fubílfto,

nifiinte. 'Tuin re , ego in te, Tu pro

me, ego pto te,

&

Effe , ubi vis.

Velle, quod vis. Agere,

uod vis.

Pati, quod vís , efficit hominem

beatuin, & perfedtum-

(f

ll

; Finis Canzicorum Sþiritual?um.

»

a

i

s

"— —

N

l DIICI

7

N

]

X*,vux

Z. nvcnl

f( ,

.

J&

,

A

EE

e

*

s.

s

;' Ad]urq

NY

Q^

l

u

N

-

DA

W

usqu

A

4 n

AT

"--—7 »

ï' )

J. B

tf

i

foi

$ Of

"

N

) fedl (

P lt

VER-

Cs

*

N

ao

33!

m q

VO t

E

AQ

w

vunt, Onz

s

Val

r

SOEIES

dcfideii

As

Af atj

377

äääääää

, Dilprot

Mn l b[n

i, T

VERBA SACRJ/E

| vis. &j

SCRIPTUR/E.

Tcit hum

Caftisanimabus,C hrifto

t

JE(uDaFilio defponfatis, fre-

quentiüs expendenda.

Dlie&us meus mihi, & ego illi. Caz?.

17*

2 Invcm ; quem diligit anima mea: tenui

eum, nec dimittam. Cauz. 3.4

3. Adjuro vos Filix Terufalem , ne füfcitetis,

neque evigilate faciatis dlle&am ) quoad-

usque ipía velit. Cazt. 2. 7.

4. Ego dormio, & cor meum vxg&lat Cant.

l

$.2

j. Pone me ut fignaculu:n fuüper cor tuum,

ula

ut figaaculum faper brachium tuum:

foms e(t ut mors dileGtio. Cagz. 8. 6.

6. Ofculetur me ofculo oris fui.

Cant. 1.1

Sub umbra illius, quem def(ideraveram,

. fedi. Cagt. 2.3,

8. Anima mea liquefacta eft ; ut dilectus lo-

cutus eft. Cazr. $.6.

j

9

352

Ferla Saevo Sevripture.

]

9. Qusfivi, & non inveni illum: vocavi, &

1 Boct

non refpondit mihi. Cazz. j. &.

hobitab

10. Quid mihieít in Ccclo? & àte quid vo-

lh

lui fuper terram? P/a/. 72. 2 g.

A. Dofüj

1r. Defecit caro mea, & cor meum: Deus

Quitt &

cordis mei, & pars mea Deus in eternum.

d. Cm«

P/al.72. 26-

haretit

12. Quz eft expectatio mea , nónne Domi-

3 Tuus|

nus ? P/4l.39. g.

uj g.

13. Dixi Domino ; Deus meus estu, quo-

Va

niam bonorum meorum non eges. //a

)l.

1f.if f

Dj

j Domir

) 4. Dominus pars hzereditatis mez , & cal

i-

Til af

cis mci, tu es, qui reftitues bzreditatem

LXCT

mceam mihi. P/al, rj. f

Qtuia D

1f. Tibi dixit cor meum, requifivit te facies

!

-

mea: faciem tuam Domine requiram.

1 o

Ne avertas faciem tuam à me: ne decli-

ditation

nes in ira à fervo tuo. D/a/. 26. $. €? 9.

U

16. Domine, anteteomne defiderium meum.

.

1EXpe&,

Palv ;

itmihi

17. Fluminis impetus lztificat civitatem Dei,

9. Al

fanctificavit tabernaculum fíuum Altiífi-

Qj! (

mus. Deus in medio cjus , non commove-

Ym (j

bitur, adjuvabit eam Deus mané diluculo.

— Pfal. 45. g. m 6.

[

18. Dominus vircatum nobifcum ; füfeeptor -

31. Omh

nofter Deus Jacob. P/a/. 4 ..

19. In pace in idipfum dormiam, & requie-

Til

1 Mi

Ícam. Quoniam tu Domine fingulariter

Wre;

in fpe cop&ituifti me. Z/aj . g.

72. li,

£0.

*

Ht

Ferba Sacre Scriptura.

| 333

: v

20. Hzc requies mea in feculum fieculi: hic

60

Y

hsbitabo, quoniam elegi eam. Pfal. 131.

itt qi

]u

14.

j

41. Pofuit tenebras latibulum füum , in cir-

meum: D

cuitu ejus tabernaculum ejus. P/à]. 17. 22.

s i at

22. Cüm dederit dilectis fuis íomnum , ecce

hareditas Domini. a. :26. 3.

n o

23. Tuus fum ego , falvum me fac. P/al.

119.94.

st

24. Pax multa diligentibus legem tnam. 7/.

1 u l;!:'

i. 16 j.

2f. Dominus benedicet populo füo in pace.

yz, M

Pfal. 29. 11.

borediatt

a6. Cenverte anima mea in requiem tuam ;

. quia Dominus benefecit tibi, Z/a/m. :24.

fvit tl

g

" requirïi?'

27.

.Concaluit cor meum intra me , & in me-

"TU k

ditatione mea exardefcet ignis. P/a/m. $3.

Jd- V?, ('/Jj'

gt

48. -Expc&gns expectavi Dominum, & inten-

ditmihi. P/alm.39. 1.

29. Audiam qvidloquaturin me Dominus. ——

qien

Deus: quoniatm loquetur pacem in ple-

bem fuam. J/fafr. $4. 9.

p m

j du

39. Nifi Dominus cuftodit eam. J/a/g. :26.

1.

&0 convertetur,

Y (ie"

31. Oratio mea in finu m

Pfal, 34.13.

ï;

&fcqüïv

32. Mihi aucem 'adhzrere Deo bonum eft, &

ponere in Domino Deo fpem meam. . //2/.

í

ngllllfim

J

7?. ls

,

33. Ad

*

334

7eräa Sacri Sci'z'ptum. ;

33. Ad levavi oculos meos, qui habitas in

V Spiit

ccelis, Ecce ficut oculi fervorum in ma«

tüs Al

nibus Dominz füz, ita oculi mei ad Domi-

j

num meum, donec mifereatur noftri. 7/.

4 Doni

.

D

2112.4.€9.2.

j

& Bu

34. Servus tuns füm ego; da,mihiihte!le&um

Dfal. 119.125.

24.56,

| 45 Dacer

55. Si ambulavero in medio umbrz mortis,

non timeo mala, quoniam tu mecum es.

f0 Ece.

Pfül.22.4.

f Que,

3€. Deus cordis mei, & pars mea Deus in

« m

xternum. a. 72. 26,

PT

; f Donj

37. In tenebris ftravi le&ulum meum. Joj.

od

| f Quid

38. Nec afpiciet me vifus hominis. ob.7.

furgens

$.

& dl

minus. 3. &eg.

Af

39. Non in commocio;v-xe Do

29. [

J Mane

40. Ecce

eus Salvator meus, fiducialiter a-

l

gem, & non timebo :

quia fortitudo mea

| . ä'os,ü

& laus mea Dominus, & factus eft mihi

b

in falutem, Z/z. 12.2.

Wtin

Apern

41. Tuautem in nobises Domine;, & nomen

tuum invecatum eft füper nos, ne dere-

NU

ld

linquas nos. S'er. 14. 9.

42. Sileat omnis caro à facie Dom

ini. Zac).

fs.

"

?5

2

s

T* d

43. Mo

dicum laboravi, & inveni mihi mul-

&n f

tam requiem.. Ecc/r. y2. 36.

fb Difr

44. In emnibus requiem quiz(ivi, & in hzre-

Togh

ditate Domini morabor. Ecc/i. 24. 1 1.

MU

4f. Qui perdideritanimam fuam propter me

inveniet eam.. JMat£tb. 16. 2 j..

Ht

Verba Sacre Scripture.

335

Wi ib

46, Spiritus fan&us fuperveniet inte, & vir-

tus Altdiffimi obumbrabit tibi.

Luc. i.

oum i m

melad Dot

3J.

rnotti

47. Dominusmeus ;

& Deusmeus. gloan. 20.

28

Iiinrelez

48. Pax vobis: egofüm nolite timere. Lzc.

24. 36

imbre m

49. Pacem meam do vobis. 'oay. 1. 27.

$O. Ecce Sponfus venit.. Marth. 2 . 6.

Q mecur d

j1. Quz paratze erant, intraverunt cum eo

me Dant

ad nuptias, & claufa eftjanua. Matb.

Dkab.

? d. Eü

j2. Dominus eft. 9oaz. 21.7.

fa. Quid timidi eftis, modicz fidei! Tune

fargens imperavit ventis & mari, & fa-

j J

&a eíl tranquillitas magna. Aaztb. $.

;

26.

jnts. J !

—

j4. Manete in me, & ego in vobis. joaz.

l .

[

iridb

3 5. Vos (imiles hominibus expe&tantibus Do-

minumfuum , quando revertaturà nuptiis,

j d

utcüm venerit, & pulfaverit, confe(ítim

aperiant ei, Lac. 22. 5f.

It ^^

i

Q

dVI(

56. Pax Dei, quzexfüperat omnem fenfum,

0s Y

cuftodiat corda veira & intelligentias ve-

ftras, in Cbrifto JEfa. P5z/ a. 7.

cmlm Z!

j7. Ad eum veniemus, & manfionem apud

eum faciemus. Joan. 14. 23.

nl P

nb

$$. Difcipulus, quem Ciligebat JEfus, qui

d

recubuit in ccena fapex pectus ejus. oan.

l

21.20.

H,H'

hT

g

y9.

i

[

336

Ferbe Sacre. Scriptura.

$o. Mortui ellis, & vita veftra & abfcondita

cum Chrifto in Deo, Co/off. 5..5.

n

€c. Ipfe e(t pax noftra, Ephe/: 2. 14.

d

ä

À

g

D]

61. Inipío vivimus, & movemur, & fumus.

|

"dBor. 17. 25.

i

:

ä

€2. Beati mortui, qui in Don'ixino moriuntur.

Amodo jam dicit Spiritus , ut requiefcant

à laboribus fuis: opera enim illorum le-

quuntur illos, 7poc. 74. 3.

TE

Excerp:a

"-

W C

. «

N

S

xülu"

d

o

t

-

55

SN

i

':-2

"ll

M

i

!

E

j.

Ó

m

E

E

g

—

T];

E

A

i

,

NY

N

K

272

W

A

!I

li

UAU

A

1 g

Wt

] V

Wi

fnl

]r

Y

fet

J Dd

xn[

To

& T.

VER-

iæ(

quw

Il

g

337

& X oX 8

abfeond

;

av o

3'

$546

C**fä-

(5

:

$5

n2

3

es Ào &Ào ss as )

4 -

A d

À cÀo eÀs cAo zAo À

neÀs

f-xï

"

o RRE HO

CR2

3. n

€

& fum

lva ("(i) H!

eya

Q

Y* & Gyh

vh ur oya

$ s

£$€

$

U

-gz:u

?

('?SL-"SF

3

[

1

$

*

u

Sg.oaa*

Q eoruntu

i

| illorom

VERBA AMORI

Excerpta ex Libello de Imitatione JE--

SU Chrifti, in ufüm Animarum afpi-

rantium ad uwwncm

v

pR

'lix, quem veritas per f'e docet, & non

FF

per figuras, & voces traníeuntes.

bv sc. 3.

2,

Ex uno verbo omnia, & unum ly«uun

j

wur omnia. Lij. :. c. 3.

3.

Cui omnia unum funt, & omnia ad unar

ttahit, & omnia in uno videt, pmci*

ftabilis corde effe & in Deo pacifi

cus

cus

permanere. L. :.6.3

fac me unum

4.

O veritas, Deus meus!

tecum, . 1. e. 3.

Tedet me fpé multa legere, & audite

in te eft totum, quod volo, & defide

r um w

6.

Taceant omnes DoCtores, fileant unix«

H

Íz? creaturg in confpeQu tuo , tu miái

n

loquere i'olus. 425.21. 003

m

/

R. P. Graffet S. 9.

J

Ferba inovis.

338

72

7. Regnum Dei intravos eft. Regnum Dei

eít pax & gaudium in Spiritu fan&to. Lil.

Quf

bunt

Z6*

1

$. Càm Chriftum habueris. dives es, & fuf-

i Tues

ficit tibi. Zz/. 2. c. z.

[yts

9. O JEfu fplcndor eterng glorize, folamen

C)'.

peregrmanüa animw3 apud te eft os

mcum fíine voce, & ilentium meum lo-

T D f

quitur tibi. £. 2. c. z.

qud

ts pl

Totum boc Cr)þut pyorfus Divinum eff, 7 þe;

vidoueum ad folatzum anime, que & in ffa-

l Tuva

48 defolationis.

Uate

m ]

iO.

Audiam, quid loquatur in mc Dorinus

funm

ineus.

Beata anima, que Domi-

fam,

num in fe loquentem audit, & de ore

ejus confolationis verbum accipic. Zi£.

DT

3 CuT-

Is

11.

Loquere Domine, quia 2udit fervus tuus.

&if

Servus tuus fum ego , da mihi intelle-,

&um, ut íciam tehimonia tua. z. 5

Y SXIW

€.

A

12.

Hzc dicit dile&tus tuus: falus tua ego

i

fum, pax tua, & vitatua. Lij. 5. c. :

Qll

13.

Domine Deus meus, omnia bona mea €s

tu. Memento Domine, quia nihil (um,

s

4l, Oqu

Lb $.

nihil habeo, nihilque valeo

Gje

Deu(

14.

'Ic"u ?olus boqr.us, juftus & fan&us; tu om-

It

. nia potes, omnia pra:ftas, omnia imples,

N

folum peccatorem inanem rclinquens.

l

L. 3. 3.

Wt

Yj.

!

Ferba dmoris.

339

Véemum D

lf-

Eja Domine Deus amator fanc&te meus,

T

cüm tu veneris in cor meum , exulta-

buntomniainteriora. Zz. 3. c. y.

& 6tl

16.

Tu esgloria, & exultatio cordis mei. Tu

fpes mea, & refügium meum. L. ;.

yig, ln

A

u te d

a a

17.

Da mihi hoc femper defiderare & velle,

quod tibi magis acceptur eft, & chari-

usplacet. L. 3. €. 1 f.

"ao

VEUV

;r

'M fJ W']

18.

Tu véra pax cordis, tu fola requies, ex-

tratedura funt omnia, & inquieta.

in

hac pace in idipfum, hoc eít, in te uno

meDonit

fummo zterno Lono dormiam & requic-

lL

m

qu

Ícam. Jij. 3. c. ( 5.

j

12]

l

lh

19.

Hzc mihi fit confolatio, libenter velleca-

rere omini bumano folaiio. Liä. j-

j

€. 46.

lïnhl

T

J

20.

Super omnia, & in omnibus, requiefcas

" Jhj

anima mea in Domiro femper, quia ipfz

Sanctorum zterpa requies. L. 3. c.

jjs t

21.

]ij

j [f

T

21, O quando ad plenum dabitur mihi va-

j al

care & videre quàm fuavis es Domiue

iU

I^

Deus meus! Quando ad plenum me

recolligam in te, ut pr& amore tuo non

rl

h

fentiam me, fed tefolum, füperomnem

atl n

j

M

feafum & modum, in modo non omnibus

ydiu

noto ? Lij.3,c. 21.

!

Ya

is

340

Ferba Amoris.

yf, Ah!

Lege Caput 48. lib. 3. quod eff fuaviffmum,

tUt

lite

&? Confolatione aäyndaiztiämum.

y, Tui

22. Fili, quantüm à t& vales exire , tantüm

[

Sicut níhil fo-

in me poteris tranfire.

üe

ris concupifcere , internam pacem facit,

bus,

fic fe interiüs relinquere , Deo conjun-

habi

git fequere me: Ego fum via, veritas &

vita. A. 3. €.. 56.

N

Vert

23. Domine, quz eft fiducia mea, quam in

m

hac vita habceo ? aut quod majus fola-

d

tium meum, quàm tu Domine Deus

meus.

Ubi mihi bene fuit, finete? Aut

3. Ven

quando malé effe potuit, prafente te?

lum

Libj. 3s.€-/.$2.

huyi

24. Malo pauper effe propterte, quàm dives

fine te.

4t

Eligo pociüs tecum incrra pe-

U qu

regrinari, quam (ine te cocfum poflidere,

Qu g

Ubi tu, ibi coclum : atquc.ibi mors &

üraïe(

infernus, ubitunones, L. 3.c. f9.

(tte

5

u

ha

Lege totum boc Caput, quod eft ultémum Lr

Y

T

lt

bri tertii, & multum aude [olatii capies.

A

l

2j. Quis mihi dec Domine, & inveniam te

1

;2- UH

folum , & aperiam tibi cor mcum, &

li

fruar te, ficut defiderat anima inea ; nec

l'de[

ulla creatura me moveat, velrefpiciat;

lB;

fed tu folus mihi loquaris, & ego tibi,

&eg

ficut folet dile&us ad dilectum loqui?

Lib. a. €. 1.

p

26-

Ferha. HAnovis.

341

26.

Ah! Domine Deus , quando ero tecum

Jf

IT

totus unitus, & abforptus, meique tota-

liter oblitus? z. 4. c. 13.

27'

'Tu in me, & ego in te; & fic nos pari-

eyite, tantt

ter in unum manere concede.

Veré*^

Sicac i

tu es dile&us meus, electus ex milli*

p a

bus, in quo complacuit animze mez,

habitare omnibus diebus vite fuüg. Lz/.

, Deoung

E

ia veutil

a CM

*

28.

Veré tu paci

o meus,in quo pax fum-

181 quam,ï"

ma & requies vera, extra quem labor

d mj

& dolor, & infinita miferia, Li). z. e.

Domine Ut

3.

29.

Veré tu es Deus ab

f'ccmd'itusr , & confi-

gintel

, paer

lium tuum non eft cumimpiis, fed cum

humilibus & fimplicibus fermo tuus. Lz.

( (I'?'?'-m i

4. €. 13.

Vl

rv

30.

O quàm füavis cft DomineSpïritus tuus,

UM

qui utdulcedinem tuam in filios demon*

lpofs&

ftrares, pane fuaviffimo de czlo delcen.

")

»

dente, illos rceficere dignaris. Li&. 4.

tv

l

;

35-

Verénon eft Natiotam grandis, quz ha-

;

a j

beat Deo appropinquantes fibi, ficut tu

lJ

J

ii u

l

Deus nofter ades univerfis Rdclibxus tuis.

Li. a 0:3.

T

Vcnïlïü '

2.

Magnus clamor in auribus DEI eft, ipfe

T

ardens affectus animz , quz dicit: DE-

m '

LUS meus, amor meus: tu totus meus,

«

J

& ego totus tuus.. Lil. g. c. j.

] CgG li

'

;d-um iaqï'".

Y .

F

N

—

42

Ferba "imoris.

Ferha bec excerpta ex Libro de Imitatione

SESU Chrifli, poffunt auimaunfuavitev

d

ac uiiliter occupare àim. Oratione, C? pof

'h

j

4

l

facram. Communzonenm.

I)

b

b

d

N

i

Y

!

Y Mi

[2

s

f—

vé

A

d

lNO

oU

m

EOE P

2

D

N

lTa Vhit

D

qui

üga

Ti

N

,lw hi

N

.

: QW lt

p

eu

UOd.

SCI.

Utfpcr;lrti

343

1X X o X XX

Iniittit

N

—X

,

n fiin

A av

L

E

/..

ine 6p

LO

u lo

—

É

d

E

:

7 u :

T

EM

y

: IeAe

C M

z

^

d

i

Q—T/(

o

i

SCIENTÍA

SANCTORUM

h3

NOSSE MORI

P 4

I

NECESSARI

A OMNIBUS.

Nemo

it fcelcrató, quin optet Mori bene, ]

lTa viv

Defperatiffima Vitz eft,

qui Mortis bonz caret Voto.

Roga, quem voles improbum;

Talisne mori velit, qualis vivere au

det?

Oifendes Neminein,

lta parüm folicicum fui, cautum futuri:

Nifi;, qui aut Deuro neget , aut Inferos ne-

Íciat.

aut rideat zternitatem:

Quod itaque adeó eít in votis, cur non prz-

. ftatur fa&tis ?

Quod fperant omnes: cur pauci curant?

ita multis vivitur,

Ut fperzri, nifimiraculo;mors bona non poffit,

V.

Y4

Cur

344

cientia Sl?nä?;f'u"f:

Cur rejicitur

Mo

In tempus alienum, quod haber fuum?

Quod, dum negligitur, nunquam tempori

praftacur.

Nüla f

Nl fa

Cur aliquando fa&cturum |ftatuis,

quod aliàs, aut non poteris, aut non voles ?

Omne

- Ex jam dum potes, negligis ?

Cur

ümnes (

Vis dicam, quà ZZvere differas?

Dum A£orz cogeris.

Ad illi

Voles fcilicet, cüm eritde(imendum, incipere,

qu

At, quzffo te,

Unde ifta bonz /Mortis fiducia,

Cüàm nulla precedat bone /7te cura?

| At ill

Nunquid mereberisVivendo malé, Morz bene?

Qu f x

E

l

nunquid,

Qui Zzveztem miiericorditer tolerat;

p

Mortuiim jufté non judicabit?

Difce ergo Mori.

| iil

Id non difcere, id neícire, acne fcire quidem

velle, peilima eft inertia:

U

Qu te, 4e occupet, omni induftria tua pro-

Q Tnto

r

vide.

De te agitur: age non fegniter.

G

Ekf(n

Negotium iítud, negotiorum fummum eft;

Lucra in eo damnàque vertuntur s&teraa.

Al

Ti

HL

ii

(

EXPERIE»ND A SEMEL,

AMotmenztum eff,

Mi

Quo experienda hec fcientia eft:

Qulb

E

A'có quippe /Veffe Mori, arduum eft,.

Ut, cóm illud ;nnis centum didiceris ,

N

Me-*

n

Noffé Mori.

34*

Momento folàüm unico experiaris.

ber fum!

"d Momeutum ergo iftud,

)er omnem te vitam exerce.

J811) [BfüFiï

Nalli: facie

diuturna ad id diíciplina eft,

m fatus,

Nulia fera, nifi cüm jam proximum eft:

t on YO

Omnes eodem Spes tux ac "Timores,

w

Curz omnes, Solicitudines ,

fsl

omnes Cogitationes, & affe&us fpedent;

Ad illud, confluent omnia mala tua;

,

;

. quz cüm plurima fint, & fpontanea ,

umyndp

unde fiducia reo?

Sapies, fi tempori expies ;

jucity

; qua

Ad illud concurrent omnia bona tua,

quz fi modica funt, fi imperfe&ta infüper,

|Jints

unde folatium judicando?

gr toktn

auge, dum dotes, & perfice.

Ad illud comitabuntur te omnes pravz

liciht?

confuetudines tuz,

Vitiorum tuorum nutriculz;

d

| quas tu, qua ratione cohibebis tunc ,

cüm natura eritin&rmior, impetus vehemen-

ts pf

tior,

Gratia, quia negleCta, minor?

gt

Exfcindes, íi melioribus corrigas.

Qu tj

Ad illud fequentur te omnes affcttiones tuz;

r at

Timores, ante alias, & angores:

quod tu, qua ratione frenabis infirmus,

cüm vincaris, fanus;

Ub

oppugna, ut vincas :

Ad illud fiftent fe omnes tuz obligationes,

quibus Deo teneris, & Proximo,

non receffüre, quoad te expediveris,

d

Id tu poterisne tunc ,

Jf e&)

j

!

cüm aut nihil, aut parüm poteris $

dfdiccrih

[

Yy

age

-

Sctentia San&lorum.

age ergo, ut nihil cuiquam debeas,

N Judi

nifi ut diligas:

Ad illud adrepent omnes penz. tuz,

tam , quz ex culpis dimiffis funt reli&z,

$

quàm quz ex novis commiflis funt additz ;

quando veró, & ubi expiabis ?

diluas in terapore, ne luas in zternitate.

Qüd u

Ad illud properabunt omnes adverfarii tui,

[

extremüm te, & vires tuas experturi:

Tonture

qui cüm te (zpiüus victo, animofi fint,

ac tum, te infirmo potentes,

quz fpes Victorie?

Refifte, dum firmus es, & infirmus non time-

bis.

Ad illud przító erit Angelus tuus,

Dis

tot fuis, per annos plures , obfequiis ,

de te optimé meritus, à te peffimé habitus;

quod expectabis ab illo

Vitz tuz Teftimonium? quod Saluris Patro-

m )

cinium ?

a M(i?'z'is

audi momentem Vivus, & fenties juvantem

Moriens.

! A d

Ad illud convenient Patroni tui,

fi tamen

aut elegifli aliquos, aut aliquando coluifti :

l Qmïqt

Quod (i negle&tum eft, quis patrocinabitur?

jort

Q

Elige, quos libet, cole,ut decet.

Ad illud denique aderit Judex tuus,

h qüo?

qualis, heu: fi offenfus?

Et quomodo fuftinebis offenfum,

Otldem ]

MO) l;

Cujus, ipfis intolerabilior inferis, offen(a eft:

Quóevades Immen(um ?

od

€nlnf

Quomodo refiftes Omnipotenti ?

Quaratione falles Sapientiflimum ?

Omn6q

Ne

m

p

1!

iVoffe Morz. -

347

bensy

Ne Jüdicem timeas, ut Patrem dilige.

Heu! somentum!

n Q

Omni £Zezipore potiüs ,

fan la

Si felix eft, depredicandum,

funt addi

Si infelix, deplorandum

ypilis

eteruitate.

y aterntut

Qtfod ut terrori non fit, utere Tempore ;

Qeranii

Ufura Temporis,

expcrturi:

Foenerare zozmztum unicum;

yimot t

?00:46910 QnlCO ,

(en(6

etevin (atem.

p

qmosnona

*

H

us tU

DISCENDA SEMPER

obfiqih

Unde veró,

We[Hmöhäbm

T

Cüm Morz, nifi femel, nulli contingat:

Jbf

l

At Mortis nihilominus Difciplina eft,

Et difícitur Morz, & docetur.

j j

DISCE A VITA.

a tj

1, Qu quantumvis à ZJorte abeft longé,

gndo C01W

AMortis przludium eft ;

d

Quóque prorogatur diutius, hoc minuitur

amplius :

detth

j tb

Et quos ahinos numerat tranfadtos,

otidem invenit fibi detract

"

0$;

i

Morti adje&tos,

[;

b

s

2. Qusz die vix toto peracto, in fuam

. fenfim quietem definit ,

j

]

omnó

o

[

que, M'ortz'; Fratri, reflgienda tra»

ditur,

Jma V

3. Qux

Scientia San&forum

343

3. Quz infirmitatibus fuis morbisque ob.

tondte

noxia 5

Cüm confiftere fe credit, diditur,

l

kt cüm annos impofterum plures computat,

quudo,q

Mortalitatis fuz à /orzzs prodromis ad-

monetur ,

4. Quz necellitatibus fuis obligata,

Nifi paret , càm jubetur,

lmperio Afortzs fuübjicitur:

Oteuret

Adeó à cibo, & potu,

V, ldean

Quibus 7zte alitur, Mori difcitur.

r in

f. Quz periculis ex omni aditu objecta,

liteda

Mortem frequenter, ubi non timet, op.

petit.

Vi f

bonef

DISCE IN VIT A.

Üntips

: u

Nulla Mertalzbus ícientia; conven

fentïor ,

Quàm morzeudi:

Quam qui fuiffent olim con

fecuti, Safpientes

1

fünt hab:ti;

Tetos

Quando Sapientia nulla fuitcredita fuüblimior,

uàm JVéffe Mor:.

Cl

Quód fi jam Mor:, eft definere Pzvere,

ï"ïq

MT J

AMori bene novit,

N

'Qui in Zzta bene novit defíinere.

Ut bene definas, bene incipe,

Semper profíce, conftanter perfice.

Uhus |

ld ut diícas ;

fv

)

ly

N

