De itevatá Prolapfione 12 peccatum.

f (

u

antó frequentiüs peccatum eft remif-

'mus abl!'

2

füum, tantó minüs eít venià dignum.

1tuSVi'i[*

Quantüm crefcit numero, tantüm augetur

j

j P

malitià.

if

j

Iterati lapfus funt periculofi. Vulnera in-

A&Gus tranfeunt

veterata fünt incurabilia.

in habitus, Habitus degencrant in mecelüita-

tem.

F 4

)

M

$8

Pars L. Medit. XLFTI.

tcm LÀ

Peccata evadunt graviora. Habitus

qu f

magis iz;valefcunt.

Gratig fünt debiliores.

Db

Cooperatio magis remiffa. Mens magis czca.

tdy

DUNS

Voluntas magis infirma.

Cupiditates vehe-

mentiüs infurgentes. Remedia lentiorz, Dz-

o fer

mones potentiores.

Eorum pofleflio magis

te M

tyrannica, Quanta ingratitudo, poft tot be-

ml

neficia? Quantus contemptus, pofttot illu-

ex o

)u

ftrationes? Quanta perfidia , poft tot pro-

miffa ?

danta malitia, poft tot gratias?

Itáne ludibríio habes Deum ? Itáne turpi-

*

tér deficis à promiffis? Itàne ludis ejus pa-

tientiam? Itáne abnteris ejus bonitate. Ità«

S;,,

ne contemnis ejus juftitiam? Itáne prafidis

jheum

deejus mifericordia? Itáne infultas ejus man*

E

fuetudini? Itáne prodigis ejus gratías ? Itáne

éteii

extinguis ejus fpiritum? Itáne illum expellis

h

ex corde tuo? ltáne illi Luciferum prafers?

fihi

Abundautiam fequitur paupertas, Gratias

I"l 4

poena. Patientiam furor. Contemptum vin-

nati,

dicta.

TU

O mi Deus! non audeo porró comparere

nf

coram te, poft tantum contemptum, & in-

ïü)/u

gratitudinem, Pofttantam perfidiam, & in:

"

1

fidelitatem.

Peccata mea propé immutá-

runt naturam.

Erant priüs ex fragilitate

commi(ífa, ]Jam veró funt indurata fronte

perpetrata. Erant errores veniá digni. Jam

unt crimina nullo titulo excufanda. Nume-

rus eorum eftinfinitus. Pondus intoleyabile.

Malitia irremiífibili — Curatio propé defpe-

1ata,

Gw

|

Verüm, tametfi grand'a fint peccata mes,

NT

longé major eft. mifericordia tua. — Peccata

üm,

mea

um

!

'

De Confüetudiue peccandi.

85

, Bbn

mea funt finita. Mifericordia tua eft infini-

deblis

ta. Poffum ad czlum contendere, quamdiu

Dd

nondum fumininferno. Poffum me ad Deum

tstts (

convertere , quamdiu fpiritum traho. Omni-

n D

no ferió cupio falvari: tedet me malé vive-

[din mj

re. Mi Deus! tolle mihi vitam; fi nolim in

ofoc

melius mutare vitam. Eripe me quantocyüs

nftat il

ex hoc mundo , fi nolim me fponteavellere

f p

ab amore mundi.

gmias?

Áne tj

.. Veiba S, Scriptura.

; us p

u

Sz, que deflruxi ,. iterum bec veedifico,

Tl

jrevaricatorem, s2e confiztuo. Gal. 2.18.

»CIWS m

Ecce fanus fattus es , jam noli peccare , ne

iil

detevius-tibi aliquid contingat. Joan. 5. 14.

m

Piunt noviffuma bowiuis ilius pejora prio-

T [2[5(5(

vibus. Luc. i1. 26.

, (

Impoffibile efl , eos,. qui /Z-melfunt zUluini-

zati, guflaverumt etiam domum caleffe, &?

ul V

pavticmes fadi fumnt Spiritüs [améhi &v pro-

u

lapfi funt; vurfus reuovari. ad peuitentiam ,

um «

vurfutm crucif,

entes. fabismetigfis Filum Dei,

nf

€7 offeutui ba

j

eutes.

Heb. 6, 4. & 6.

b imn?

j

lnj

a

MEDITA TIO XLVIII.

f ld

l

N*

Dg Confuetudine peccandi.

li

ltohg2

" :fnd& malum eft, affue/cere malo. Con-

p

(

rlxx

G

fuetudo peccandi eft catena iniquitacis

Quz captivam tenet animam , cámque red-

qur

dit mmcipium peccati,

imminuit cognitio-

y

neime

n

-

$90

Pavs L. Medit. XLPIIIL

nem,. Indurat cor.

qun

Sopit confcientiam.

vdit

Tollit pudorem. — Quó crebriüs quis peccat,

hq

eó minüs erubefcit peccare.

Committitur

initio fcelus cum horrore.

Keiteratur cum

inn

ing

timore. Cognofcitur cum delectatione, Per-

fite

feveratur in eo cum contemptu.

lh

Ecce gfadus iniquitatis! Ecce quà dedu-

btl

cat confüecudo peccandi !

lii

Corpus nunquam magis vgrotat, quàm

pecot

cüm zgritudinem fuam non fentit.

Pecca-

patrat

tor inveteratus , eft propé defperatus. Non

Tto

agnofcit fuam miferiam. Non poteft illam

ERUH

odiffe.

Dele&ationem in eà reperit. Non

QOtdis

vult inde liberari.

Def(ideria ejus fünt (ine

A f

effe&u. Conatus ejus fine perfeverantiá.

etiamï

Vitia ejus tranfeunt in naturam ? Etconf(üe-

Tmede

tudo ejus in neceffitatem.

Tllmpa.«

Quando pondus counfüetudinis jam contra-

fringri

&z premit inclinationem naturz , tunc im-

lïs des

petus cupiditatis nihil amplius habet obíta-

L

VU

culi, quo retineatur.

lo

Eft torrens , qui abripit omnia.

E(t tyran--ï

Eft lex iniqui-

(Cl'icol

nus, qui peffundat omnia.

tatis , qui defpoticé dominatur voluntati. Eft

it d

Ttate

altera quzdam concupifcentia magis tyran-

nica, quàm füerit füb primum ejus exor-

tum. Eítalteranatura magis corrupta, quàm

prima.

Gratia (ine fructu aggreditur cor,

^f

quod peccat ex confuetudine. Hoc enim in-

T

fenfibile eft ad gratix motus. Impenetrabile

eft ejus fagittis. Faciliüs ZEthiops dealbabi-

DN f

1 tl

tut, quàm emendetur malum inveteratum.

Leviore conatu annofa quercus eradicabitur,

* put

quàm

t |

—

91

De Confuetudine peceandi.

quàm evelli poffit peccatum , longo jam ufu

cientt

veluti innatum.

i t

Inquo flatu verfaris modó? An peccas ex

m

ignorantiá? An ex vehcmentiá cupiditatis?

at t

i, It

An ex fragilitate? An ex con(üetudine? An

fine remorfa? An fine dolore? An cum de-

d

le&atione? An cum contemptu? Non eru-

QU

beícis ampliüs de peccato? An committis il-

lud cum magna protervia? An gloriaris de

t u

Qu

peccato commiffo ? An non times poft fcelus

Pt

patratum ?

to, M

Profe&ó es mancipium vitiorum. Pecca-

s il

ta tua tranfiére in naturam.

Ecce duritiem

j N6

cordis tui! Ecce infen(ibilitatem mentis tuz!

fa. f

iL nf

Ah! (i fentires xgritudinem tuam , fpes vitz

a qerant

Pete humiliterà Deo

etiamnum affulgeret,

N

medelam animz tuz.

Vires exere , quibus

rumpas catenas tuas, & vincula.

Refifte

!'lm qntt

minutis tentationibus, & victoriam obtine-

EuüC [

bis de grandioribus. Exequere res faciliores,

Affifte proxi-

& Deus perficiet difficiliores.

mo tuo, & Deus alliftet tibi. Exhibeilli mi-

f

g

fericordiam, quam tibi quoque Deus przíta-

Jer

l

bit. Sine miraculo non fanaberis, Sine cha-

li

luncd

ritate gratiam non obtinebis.

Tb

g

gi?

Verba S. Scripturz.

H l

]

MNonergo veguet peccatum im veffro siovtalz

Ccn[mh

corpore , ut obediatis concupi/centiis ejus.

ne!

g!]

Rom. 6. 12.

d

$i mutave potef? ZEtbiops pellem fuam : &

vos poteritis beuefaceve , cimn didicevitis ma-

luti.. Jer. 13. 33.

Pu«

d

Pavs.. FT.. Medit. XLIX.

É

Putruerunt, C? corrupte funt. cicatvices

M

suee à facie infipientie mez Pf, 37. 6.

Tif

luiquitates wwee fupergvefke funt caput

Atot

gueum; Cv ficut onus grave gravate funt [u-

TO

per me. Pf. 47. 3.

U

"Adolefcens juxta viam fuam, etiam cüm

grs

feuuerit , non vecedet ab ed. Prov. 22. 6.

qu

Ts

tem.

MEDITATIO XIJX,

pup

Pmdllw

De Praparatione ad Mortem.

df

V:gl

A

N paratus es mori? An bene ordináfti

A(à t

negotia tua? Majüsne habes negotium,

Qà |

quam falutis tux? Putásne, quód evafürus

Obty

fis mortem? Quod aliquando debebit eveni-

lte

re, an non poterit hodie accidere? Non es

follicitus , nifi de vitá, cüm tamen de morte

T0 ge

Cete, 4

potiüs te follicitum effe, oporterer. Non la-

J

boras, nifi pro tempore , cüm potiüs labora-

Parva curaim-

"t

re deberes pro zternitate.

nullun

pendenda eft parvis negotiis, maxima cura

Cj

rebus maximis,

Seró nimis follicitus es .de

morte, cüm tempus eít moriendi. Sapiens

tpit

0i

nihil magni momenti aggreditur, quód non

Dis m

Omnes homines di-

ferió priüs expenderit.

Tidj,

fcunt artemj, quam tractare volunt. Nego-

tium omnium hominum eít, falutem fuam

Yit p

F

in tuto ponere.

Nullo ftudio unus eft, ut

diícas mori.

At

Magno ftudio opus eft, utdi-

* D

fcas bene mori. Nunquambeneagitur, quod

Ut difcas| bene mori,

non ni(i femel agitur,

oportet fzpiüs mori.

Se-

De Praparatione ad Morzem.

93

Qu

1

Semel tantüm moriendum eft-. Error, qui

in tiorte committitut , irreparabilis error eft.

ii uj

A&or in theatro malé agit perfonam fuam ;

a u)

(i non frequentiüs fe ante exercuit. Advoca-

tus malé agit caufam, cui evincendz fenon

jitm i

priüs paravit. — Difficile eft benemori , cüm

a

quis non didicit, nifi vivere. An longus ni«-

mis eft vitx cürfus, quo te difponas ad mor-

tem? An prolíxum nimis eft tempus, quo t

l

prepares gternitati? Quomodo moriturus

produces amorisaGtus, quando

l.

-nunquam di-

.

dicifti amare ?

Vigila , aut ex improvifo oppriméris. Pee

qeditd

para te ad mortem , aut imparatus morieris.

Qui non vigilat, ex improvifo obruetur.

pl

iv

Obrutus ex improviío damnabitur.

Diíce

i

bene gerere negotium , quod femel neceffa-

"n

rió gerendam eít, Quanti. intereft bene fa-

n de müm

cere , quod femel tantüm faciendum eft ?

j NU

Heu! quàm periculofüm eft errare , quando

crus hbw

error eíft fine remedio, & pcrna confequens

nullum habebit finem.

Ne fidas tempori ;

n

cujus infida eft promiflio. Plurimos jam de-

dtuse

cepit. Si tempori fidas, certó te decipiet.

d

O mi Deus! gratias tibi ago, quód tem*

"

li

pus mihi indulferis , me ad mortem compa«

!]

randi. Ubi modó effem, (i me ex improvifo

ommfi

j

l]

N

vitá priváffes? Vigilem deinceps mei curam

[

geram, ut bene moriar aliquando.

Moriat

((

Jj Cn;

quotidie, moriar frequenter, ut femel tan«

dem bene moriar,

,

tf 1 0

g

pl

y

Ver

94.

le.*L Medit. L.

eytar

Verba S, Scripturz,

tinep|

ht n

Tu

Memor effo , quia tmiors uon tardat. Eccli.

14. I2.

3

N

Figilite , quia ue[citis diem , ueque lzorahl-.

Matth. 25. 13.

üt h

Figilate omui tempove '.Luc. 21. 36.

Àn

c0nd

52 non vigilaveris, veniam a | té, tauquam

fur. Apoc. 3. 3.

.

Jam d

m

Jdeo C vos effote parati, quia qud-borá

zom putatis, Filius bominis veniet.

Matth.

bnceí

24. 44-

Qp

Ácium

MEDITATIO L.

Totter

Cl

«De Morteprompté, €?. libenter acceptanda,

]u

(ite

J

u

Idl

ij

id tfmcs ; anima Chrifliana? cur mor-

Q

tem formidas? Num pati non potes;

ntQn

quod patitur infans? Num agere non potes;

nunqu;

quod agit formica?

li

Omnia animalia noverunt mori, & tu ig-

hi Y

noras hanc fcientíiam ? Ad quid tibi data elt

Ws q

vita, fi nunquam velis eam Authori redde-

T&

Ic? An non Deus vitam tibi dedit? Nun-

"t

quid jus habet de eá difponendi? Ufüm tan-

Dié ag

tüm vitz tibi donavit. Sibi autem jus pro-

Ni

prietatis refervavit. Vita hzc depofitum eft,

lt po(ü

quod feriüs aut citiüs Deo reftituendum elt,

Pt vi

fed virtutum fplendore exornatum.

Ti

Quid juvat te multüm tergiverfari ? Ne-

Mon| t

ceffarium omnino eft , per mortem hinc tran-

i

Rider

fire, Stultitia eft, nimiüm timere , quod

"litye

evita-

De Movrte prompté acceptanda.

25

evitari non poteft, Dubii tantüm eventus

timentür , certi veró expcctantur, Oporte-

bat nunquam naíci, fi mori recufes.

d. B

'Tüne melioris conditionises; quàm Re-

es? Majüsne privilegium habes , quàm JE-

um

SUS Chriftus ? Ego, (i immortalis eflem , gra-

tiz loco peterem , poffe mori ; ficut ipfe.

LAb

Annon multorum criminum reus es;An non

condemnatus ad mortem? Decretum mortis

, lm

jam dudum fuit pronuntiatum contra Ada-

71

mum , ubi primüm peccavit. O quàm favens

hzc eíft fententia! O quantum bonum nobis

. Mil

comparat! Mors jam non pcena eft , fed bene-

ficium inzftimabile.

Gratiz loco debemus

,

mortem expetere ; (i Deus nos ad illam non

condemnáflet.

(

Judicia Dei fünt terribilia. Sed & mifericor-

"

diz ejus funtinfinite. Bonum eít timere, fed

meliüs eft fperare. Qui fperet in Deo , non

)

a

confundetur. Qui fe totum Deo committit,

à

gt

pOK

nunquam derelinquetur.

^

n

Aumelio? erit conditio tua , (i longiori ad-

huc vivas tempore.

Augebis potius debita

gl

tua, quàm imminues. Agam, iniquis , poení-

dpi d

tentiam, quam tamen nBondum inchoáfli.

j

hori f

Poenitentia maximi meriti eft, mortem prom-

uV

Wif y

pté acceptare in pocnam füorum criminum.

t

Nullam actionem adeó nobilem Deo offer-

lm 'U

TU

re poffumus , qua squivaleat facrificio pro-

pO

(

prig vite,

dum d«

jd

O mi DEUS: quàm felicem me zftimo ,

quód mori poffim propter te,

Non poffum

fi

j

)

il

equidem efle Martyr Fidei, volo tamen efie

ylilf

y

Martyr charitatis. Nen eít res magnas m. *

TUb

ri;

jl

Pars J. Medit. L.

96

ri ; fed magna res eít;' bene mori.

Mi DE-

Cttttt

US! ex amore tibi ultro dono, quod mors

D

violenter mihi auferet.

Dono tibi ex chari-

dinis

tate, quod non poffum fubtrahere necelli-

VE ttan

tati.

frud

adimm

n

Verba. S. Scaupturz.

Ya

f

Melior eff mors, quàm vita amara, &

veguies eterga, qudum lauguor . perfeveraus.

d0, u

Eccli. 36. 17.

Tensr

Q-smorsY £onum eff judrcium. tuum bomini

0 qt

indigeuti, C? gui sninoratur viribus , defetia

ftei

Dlnits

etate. Eccli. 41. 3. & 4.

dVoli metuere jgudicium mortis: memente,

las

we ante te fuevunt, C? que fuperventura

m

Junt tibi: boc judicium d. Domiuo ommi. car-

M

&i, Eccli, 41. y.

balom.

Scimus , quomiam ff terveffris domus noffva

&l$ Q

bujus babitationis diffolvatur , quód edificatio-

mxhx üm

net d Ieo babeuns , domum mom snauu facam

Nwr

Thoriu

Jed eternam im celis. a, Cor. $.1.

Jufelix ego bomo! quis me lJiberabit de cor-

N

toleri

goresortis bujyus. Kom. . 24-

9to sf

Catis

MEDITATIO LI,

A

"dffeflus animo juffe ,' Morte appropinguan-

Mi

ze, utiliter prelegendi àm ultimo guorbo.

^Dedi

t

Untiatum mihi eft, quód propediem fim

tl le

moriturus. O dulcia, & acceptiífima

D

nova! Vado deferere terram , ut ad cxlum

ülly

Cün

properem,

Vado exire ex hoc erumnofo

ts

4.P'c

Wcar i

A:eü. Auime jufle, €rc.

27

, Mi

carcere , ut intrem in liberrateza filiorum

DEI.

Vado liberandus ab hoc exilio, re-

quim

j ex du

ditarus in charilfimam mihi patriam. Vado,

re d

ut tranfeam à tempore ad zternitatem , à

figarà ad veritatem , à mutatione variabili

ad immutabilitatem , à morte ad immortali-

Bl

tatem , à miferia ad felicitatem.

vado, ut poffideam Deum,

VadO ; ut

fruar Deo. Vado, ut quieícain in Deo. Va-

(ilittty 6

v

do, ut transformer in Deum.

Vado , ut

mens mea repleatur plenitudine luminis, Va«

Tl þüm!lï

do , ut voluntas mea repleatur plenitudine

racis.

i d

Vade, ut memoria mea repleatur

plenitudine bonorum. Vado, ut fenfiss mei

| P

repleantur plenitudine deliciarum.

Ibi re-

petiam omnia, quz defidero; & nihil repe-

pernti

TL

riam , quod timeo. Ibi nullum mihi eveniet

malum.

Ibi nullum mihi deficiet bonum.

Deus erit mihi omnia in omnibus, & erit

hgt

mihi omnia in omnem zternitatem,

l (ldäfïfw

Nuntiatum mihi eft, quód propediem (im

n

;y(l;][(]:l;.'d&

moriturus. O dulcia, & acceptiffima nova !

Non ero deinceps cumulatus miferiis, Non

"n

tolerabo ampliüs ulla incommoda.

Non

ero aífli&us morbis. Non ero obnoxius pec-

Catís.

Non verfabor in periculis zternz

|

damnationis.

Nihil erit ultrà, quod me

cruciabit.

Videbo.Deum.

Amabo. Deum.

ypit"

Benedicam Deum.

j n ]

H erunt occu

nüm beatus ero,

pationes mez , quibgs gter-

pudit

O quanta fclicitas? Vado mori, Vado

[1]]15*

«

adlocum quietis mez. Vado ad terram vi-

al

ventium. Vado ad regnum pacis. Vado ad

rj

. P. Graffit, $. 9. G

p'—l

928

Paors. L. Medit. LL

palatium glorie, Vadoad nuptias Agni, Va-

t onyi

d Ing

do ad convivium , à Deo mihi preparatum,

Vado manducare Panem Angelorum. Vado

t J

videre, que oculusnon vidit, Vado audire,

qilbus

quz auris non audivit. Vado poffidere ; quod

Ofit p

cor non comprehendit.

Y p

Nuntiatum mihi eft, quod propediem fim

TO enj

moriturus. O dulcia & acceptiffima nova!

DT

Eamus , anima mea ! deferamus miferam hanc

CXtend

vitam, Egrediamur ex mifero hoc corpore.

habc[ac

Quid mori times? JESUS e(ít pro te mortu-

adtefi

vs. Ille fatisfecit pro peccatis tuis? Ill fol-

Vi

vit debità tua. Ille cautionem pro te prafti-

IHOrïturu

L

tit. Ille vadem fe pro te dedit. llle tibi pa-

radifüm fuum promifit. Ille te bzredem fue

Tneg [l

um declaravit. Iile omnia fua meritia in te

$05 q

traustulit. llle Corpus (uum tibi in pignus

Dl

dedit.

llle beneficía infinita in te contuiit.

Dsrmen,

Ille te ab infinitis periculis prefervavit. . Si

"

"m [j

|

perdere te cuperet, an pro te fuiffet mor-

"W ic

tuus? An vitam tibi tanto tempore conier*

B

váffec ? An.tantá patientid te expectáffet? n

Vi

tempus peenitentiz tibi conceffiflet. An tot

T Q

luminibus te illuftráffet. An tam amanter t€

lj

B gigr

vocáffet? An tam potenter te attraxiffct ?

Cuplois

An tot gratiis te preveniffet? An tot fancta

t i

defideria tibi infpiráffet. An in morbotuote

lpfc Cün

vifitáffet? An te Sacramentorum perceptio-

i

ne recreáffet, Ante figno predeftinatorum

lpmm

l

lii

infigniiffec? Si ferió ingemifcas, falvus eris.

Si ex animo te convertas , remittentur tibi

üml(uln

peccata tua. nico fuüfpirio opus habes,

m

quo czlum lucreris.

Poenitentia vera nuus

quam eít nimis fera. Semper maturé fatis

te

p

A. uime mfe, trc.

99

gt D

te convertes , quandocunque ex intimo cor-

opinit

dis finu ad Deum offenfum te convertes. Ec-

m Ti

€e! JESUSte vocat.. Ecce! JESUS brachia,

qdo a

quibus te amplediatur, expandit.

£cce!

(de, t

Orat pto te ín cruce. Ecce! quàm potenti

Voce prote perorat: Pater tri! fgnofce iili ,

yelnt

non enim fciebat, quid faceret. Caput in«

Hma nn

clinat ad figendum tibi ofculum.

Brachia

j té

extendit adte amplexandüm. Cor apertum

g a

habetadte excipiendum. Vitam fuam pofüit

g mi

ad te falvandüm,

Nuatiatum mihi eft,' quód propediem (im

jte Pfæ"?

moriturus, O beata, O felicia Nova! Ea-

J i p

mus , libens iter xternitatis ingredior. Vic

o

mez libentiffimé renuntio , eámque reddo

yertà

Deo, qui illam mihi dono dedit.

Remitta

Jf

l)

p

Spiritum in manus ejus, ipli commendo cor-

TU

pusmeum, & animam meam. Dolco

; quód

aj

" rvam

Deum fíümmé bonum offenderim.

Mortem

libens accepto, in

fatisfa&ionem omnium

füfeg

Ameorum criminum.

Credo omnia, quzg re-

t u

»

velavir. Spero omni

!e&aü-et

a , quaz promifit. Dono

illi omnia , qug p

ollideo. Mori cupio pro

fe M

ejus gloria,

l amïnw

Mori cupio ejus amore. Mori

cupio in te(ti

at

monium debiti mei obfequii. Mo-

u "

ri cupio pr

opter juftitiatn.

Morior, quia

ipfe eft mortuus,

Mori

o

ar propter illum, fi-

y

cut ille mortuus eft pr

opter me,

Moriar ,

i

ut ipfum videam.

Moriar, ut ipfam amen.

le mna[l]"v

Moriar ,. ut ipfum

benedicam , & cantem ei

h'vu) n

j

canticum laudis in omnem ?iernitarem.

mgnw

O Pater mifericordiarum ! tcce ! filium

"b

jY

«

prodigum ; uni diflipavit omnia bona um ,

?

at

c[lfr

SUL

l

109

Pavs P. Medit. L.

qui comfumpfit vitam faam vivendo luxutio-

fpitr

sé; qui redit modó ad domum paternam,

piun

& humillim? veniamà te efflagitat. Heu!

Ti

vixi fiae ratione, jam inde, ex quo adeptus

tl (

fui ufum rationis. Non feci niíi mala, jam

Üquu

fiüy e

inde, ex quo cepi cognofcere bonum. Pa-

ter mi! peccavi in czlum , & coram te, jam

dip |

pittt

non fum dignus vocari filius tuus. Non fum

dignus, qui intrem"in domum tuam. Sed

$n

Ctoce

nunquid tu Pater effe defiifti, quia ego cel-

favi effe filius tuus? An perdiditi bouitatem

fl

lm d

tuam , quia ego perdidi innocentiam meam?

An non es Pater mifericordiz , quia ego fa-

Kdpel

Itics m

é&us fum filius miferiz? O mi pater! O Pa-

trum optime! miferere miferrimi filiorum

hg

tuorum. Pcrditus eram, & ecce! meinven-

li fux

tum, Mortuus eram, &ecce! me refuíci-

vela 1

e!

tatum. Longé à te recefferam , & ecc

tm, (

Q n

paratiffimum ad comparendum coram te. O

Pater mi! obviàm progredere filio tuo; da

W quæ[

mihi ofculum pacis. Ignofce , obfecro , pec-

hh

cata mea, Indue me denuó veíte nuptiali.

a

]

Recipe me in domum tuam. Admitte me

mmco

ad convivium tuum.

Tatüm

O JESU ! medice pauperum &grotorum!

Tnoyj!

Confolator pauperum afllitorum! Redem-

t j

ptor pauperum captivorum! Spes pauperum

term

peccatoru

m! En! me coram te fine viribus.

En! me fine motu. En! me fine voce.

Ve-

rüm cor meum interiüs tibi loquitur, quà

ardeat defiderio videndi te, & sgré accipi-

at, mortem differri. Veni,

O JEtu! Veni

quantocyus! Libera animam meam ex hoc

læm

carcere! Eripeme ab hoc exilio! Deduc me

L dom;

in-

*

ABB sls jufe; .

IOIL

j lo

in patriam mihi charifimam ! En ! jufti me ex-

patemlmy

pe&ant. En! amici mei brachia mihi por-

a, Bu

rigant. O quàm palchra fünt tabernacula

1p d

tua! O quàm admirabile eft palatium tuum!

ml i

O quantis gaudiis abundaboin czlo! O quàm

nn, ?

felix ero in focietate tua! Morior prx defi-

derio moriendi. Veni Divine Salvator! Nec

at jln

. N

patere me porró languere.

m *

Sancta Maria Mater-Dei, quz vidifti in

Cruce morientem JESUM rilium tuum. Ec-

TET

boniwtäül

ce! filius tuus infirmatur.

Ne, obfecro,

illum deferas in exurema hac lucta.

Veni,

ym meti

ja o

recipe fpiritum meum, & defende me ab ini-

micis meis.

"G

j fl

Angeli cxli, defcendite in terram, & mi-

mv

hi füccurrite. Cingite me undique fidiffimá

veftrá cuftodià. Pellice hinc infernalem Leo-

n Iefll[d'

n,&tffc

nem. Confervate me ufque ad mortem. Poft-

quam me falvàítis é tam crebris naufragiis,

u *

ne quzfo permittite me perire in portu.

jj ub

iaf

Progrediamur ad czlum.

Properemus in

Paradifum, Paratum cor meum Deus! Para-

Iü p

g p

Admltlcü

tum cor meum! Paravum morariin terra! Pa-

ratum hinc exire! Paratum vivete! Paratum

Yi

mori! Fiat, Domine , fandiffima voluntas

gruto

j M

tua, in omnibus & per omnia, nunc, & iü

zternum. Inmanus tuas , Domine , commen-

spl

perïü

"

,.

(nc i

do Spiritum meum.

Ll

1 vOCGv

y

jtit

qü

jCClP

Verba S. Scriptura.

qr

y

iT

[

JElu

Letatus fum ia his , que dida funt mibi ,

gl

uf

ibimus. Píal z1. 1.

pe

L

in do;ïmtm Domzn

G 3

ea-

102

Pors L. Medis. LT.

Beati movtui,

qui in Domiso woriurtur.,

Apoc. 14. 13.

Deati , qui ad cenam auptiarum "dgui vo-

cati funti. Apoc. 19. 9.

Tir

Ín te, Domine , Jfb

£YAUÍ, HS0H corgfundar

$n atervuum. P(. 39. a.

Quid mili eff imcelo, €? d. te quid volui

Jiper terram? defecit caro uem, & cór qme-

P

um Deus covdis uei , € pars suea Deus ia

eteruum. Pí.72.2$.

Coavüor à duobus : defiderium balens diffol-

CR(

l

i , & elfé cum Chriffo, multó magis sseliüs.

ccrpor

Fhil. 1.23.

UT

Unasmn petii d Domino , bunc requiram , ut

3ubabitesi in doso Dosini omnibus diebus vita

Bog

Tim,

sueg — Víal, 26. 4.

Tolen

Quudm dile&la talernacula tua , Domine Fir.

Yides

futusal concupi/cit, €9 defiest auisua mmea m

0,

atria Domiu. Vf.:3.2. & 3.

tim bo

Dea: , qui babitaut in domo 1ua , Domine :

m

iz[ecula [eculorum. laudabust te.. Pf. 83. .

Pt

Totus hic Pfalmus plenus efl. fuavibus cogi-

Qd

tationibus ad accendendum in xgro deíide-

Q

rxium Paradifi.

dedji

$z inzquitates obfervaveris Domine , Dout-

We , quis fuffipebi*. 129. 3.

..

etin

-pud Dominum muz/ertrordia , &f copio

Dy

apud eum vedemptio. 129. 7.

A I

IBCI"P,

m[)'um

Iits

Dortis

Q "

ME-

( ygly

' Pavaphrafis. Ovationis Dowinice, 103

fhortom

MEDITATIO Ll,

1 a

Pavapbrafis Orationis Domirzlicæ', in fo-

! uf

- datium egrorum.

ii n

C urt

PATER NOSTER , QUi ES IN C;;Lïs.

« i

Redo, mi Deus! quàd tu (is Pater me-

il

us, qui dedifti mihi vitam animz, &

corporis , ut tibi fervirem; & te amarem ;

g:': 77

quam etiam repará(ti per mortem. Filii tui ;

atfit

poítquam eam peccatis meis miferé perdide-

dul

ram.

(Yu es Poter omrium hominum, &

miferrimi hujusinter omneshomines , quem

w

vides in hoc le&to proítratum.

jigu i

O quàm gaudeo, quód Patrem habeam

tam bonum , tam fapientem , tam fan&tum,

& tam potentem! fpero quód, càm vitam

».

As

mihi largitus fis temporalem , zternam quo-

que liberaliter mihi fis donaturus.

vibust?

O Pater mi! reítituo tibi vitam, quam

T qi

dediíti mihi. '"Dolco , quód tam malé eam

impenderim, eáque in tui offenfam, impié

jn i

fuerim abufus.

Pater mi! Peccavi inczlum, & coram te;

: T

jam non füm dignus vocari filius tuus : fed

recipe me, obíecro, in numerum (ervorum

tuorum.

Pater mi!. An poHïbile eft, ut hic calix

mortis, & paífionis tranfeat ab ore meo,

fi-

eümque necdum hauriam? Verumtamen

at voluntas tua, & non mea.

Pa

y

3104

Pars L. Medit. ET.

l

enil

Pater mi! glorifica filium tuum, ut filius

tuus gloriicet te. Et quoniam te non hono-

Tunà

ravi in terrá, fac, ut zcernum telaudem in

Mf

cxlo.,

Ti (

[

Mo

Qui zs IN Czus.

trllim

p

H! tu esin Czlo, & ego adhuc moror

Tiorte

in terrà.

Tu es in loco pacis, &

quant

ego füm in loco certaminis, "Tu es in.cxlo,

tem tj

tficere

ut mibi premia retribuas. Et ego fum in

terrá, u& honorem tibi exhibeam.

blls, u

Aüdot

Spero, mi Deus! quód pauló póft tecum

futurus fim in cxlo.

Spero in meritis pre-

Ámm.

tiofi fanguinis; à Filio tuo pro me effufi,

Quicu

O quando veniet dies hzc! Tedet me por-

lw

Heu!

ró vivere exulem à tua prafentia,

itaq üe |

quàm fordet mihi terra, càm Czlum afpicio!

O Paradifüs! O Paradifus ! quid non agen-

dum eít, ut comparis? Quid non patien*

dum eít, ut obtinearis ? Quid quid patior,

nihil eft in comparaciong pramii, quod fpero,

Ml

Cj

SawcTIFICETUR INOMEN TuuM.

od

M C(Ina

Dorandum Nomen DEI mei! Veni ia

te

Á Cní

hunc mundum, ut te fanCtificarem , &

tamen vix aliud egi, quàm ut te profana-

rem. Veni in terram , ut darem tibi gloriam;

Ril n

& aliud non egi, quàm ut te injuriis afficerem.

$u

Glorificavi nomen meum , cüm glorificare de-

buiffem Nomeatuum,llluftravi nomen meum,

d

cum

.

Parapbvafts Oratiottis Dominice.

10j

2 tti

cüm illuftrare debuiffem Nomen tuum, Ve.

non ho

niam à te füpplexefflagito, Deus Gloriz &

d

Majeftatis! & quoniam te non honoravi in

vità, cupio te vel maximé honorarein mor-

te.

Morior propter Gloriam tuam, & ut hu-

millimé venerer immortalitatem tuz Effentig,

per defiru&ionem vite mez,

Cuperem per

mortem meam tantum gloriz tibi tribuere,

Inemwt

ptti i

quantum dilectus Filius tuus per fuam mor-

esinci

tem tibi tribuit. O utinam jam nunc poffem

d Á

efficere, ut honorareris ab omnibus menti-

bus, ut amareris ab omnibus cordibus, ut

..bü tecit

laudareris ab omnibus linguis! O fan&if-

fimum Nomen JESU ! Tu es omnis Spes mea.

r

" CM.

Quicunque te invocaverit, falvus erit.

Invoce te cum amore & reverentià,

Ne

j

yi, I

itaque permittas me damnari,

m

Q*

p

M

ApvENIAT REGNUM TuUuM.

yn p

1uid

pwt'

I DEUS ! Quando tandem hoc tempus

quoüT "

j

adveniet? Quando plené regnabis in

corde meo? Quando ego quieté regnabo in

ul

corde tuo ? Heu! non permi(i hactenus te

[

regnare in terrá.

Contetftatus fum totá vi-

támeá, quódnon haberem alium Regemni-

j

fi Cafarem.

Tran(cripfi cor meum, quod

Per-

fcirt

eft regnum tuum, poteftati dzmonis.

tt pïoW

mifi in eo regnare omnes holtes tuos.

j

yip

-Sed mi Deus! per tuam gratiam agnofco

"

u

errorem meum , & perfidiam meam. Fateor,

d

g

quód.mortem mercar. Accepto jllam ex.to-

u

*

te

n

106

-- Pars T. Medz;t."L]l'.

l

At

to corde meo in fatisfattionem peccatorum

meorum. Spero, quàd mihi daturus fis in-

fi vo

greffum in Regnum tuum, quamvis te reje-

itgré

cerim ex Regno cordis mei. O quàm beati,

ilum t

mi Deus! funt, qui habitant in domo tua:

Üm

in fzcula fzeculorum laudabuntte. Beati, qui

m tar

tibi ferviunt fuper terram , quia tecum reg-

Cttca

nabunt in czlo,

li

Anima mea! folatium cape. Ecce Reg-

Tüüm,

Non nifi unicum

libore

num DEI appropinquat.

emomentum ,tribulationis tibi reftat.

Vl

, (

Quid non faciendum eft, ut corona óbti-

neatur? Quid non patiendum eft , uc para-

Vif

Vi&ima j

difus comparetur?

lvl

Fiar VoLuNTAs TUA, sicUT IN C&Lo

KT IN TERRA.

Im

[ DEUS! fentio immenfos dolores, cot-

Á

pos meum cruciatibus opprimitur.

A

Mors undique me impertit, Non poffum ul-

m

trà refiftere infültibus ejus. Propinat mihi

Ti D

hauriendum calicem perquàm amarum: An

h

l

nullas fupereft modus, removendi illum ab

Itet e

ote meo ? Verum tamen tua voluntas fiat »

Angelo

noa mea.

Pto d

Mi DEUS ! intuere animam meam ín ago-

Tütrm

nia. Mens mea turbatur morte appropit-

tCm, !

quante, Timet periculofum hunc tranfitum;

Áhby

&gré deferit corpus fuum ,. optaret diutiüs

nOfltem

morari fuper terram, ad redimendum tetmr

[ pr[

pus przteritum , & reparandas jacturas , quas

h

m?

i

paffaeft, Oportétne bibere hunc calice

L

lgt

An

Pamþbr:yïs Orationis Domimice. 107

p

Àn non poteft obtineri remiffio? Mi DEUS!

Utinam eam

türos

fiat voluntas tua, non mea.

wis tt*

integré adimplesm moriendo, quoniam fxpé

quämbu:l

illam transgreffus &m vivendo.

O mi DEUS! Si poffem non mori, mor-

| domo t

. Dd

tem tamen à te peterem gratiz loco , ut ía-

i tenumm

ctificare tibi poffem , quod chariffimum mi-

hi eft in mundo.

Ut poffem imitari Filium

Bo M

tuum, & gratum me fiftere amori ejus, ae

bibere ejus calicem.

Yi u

lat

Volo equidem coníumi in hoc le&to dolo-

rum, & in altari crucis mez , ut victima

orona

Majeftatis tuz, ut victima juftitiz

1z, ut

[[, ü pm

vi&tima amoris tui, ut viclima Gratiz tuz ,

ut vi&ima Gloriz tuz.

N (

PANEM NOSTRUM QUOTIDIANUM DA

NOBIS HODIE.

plote

9

atus ille, qui manducabit panem inRe-

o

It

BE

gno DEI.

Gratias tibi ago ; amantiffi-

! omlm*

me Pater, de omnibus bonis corporalibus,

o P

& fpiritualibus, quz mihi in hac vita; libera-

r

yi il

liter es elargitus, & faper omnia de Pane

Angelorum , quem toties manducavi , fed

a?

pro dolor! ex mea culpa, cum tam modico

fru&u. O Panis vitz! non timeo ultrà mor-

mln2

f

tem , quia te füfcepi in ultimo morbo meo.

T

Ambulaboin fortitudine Panis hujus ufque ad

g

j

raontem Oreb , qui eft clara vifio DEI.

u

i

Tupromififti, & jurafti. O Veritas zter-

lnd m IW

na! quód, qui manducabit corpus tuum ,

turt

J)

p

& bibet tuum fanguinem, (it victurus eter-

T

num

108

Pars 1. Medit. LIT.

P/m

nüm. Ecce in quo fundetur fpes mea! Ecce

freire

unde diffipentur timores mei! Quoniam uni-

tifoe

ti fuimus ia hác vità, fpgro , neque in alte-

rá nos dividendos.

E

O JESU! dona mihi hodie panem meum,

confirma me in gratiátuá, utbene peragam

hoc iter zternitatis, & conítans perfeverem

Uc

ufque ad finem.

Sine hoc pane deliquium

Y

l

patiar, & viribus deficiam, nec unquam po-

mpesin

tero ad clum. pertingere.

liceLe

fit deny

Er DiMITTE NOBIS DEBITA NOSTRA SICUT ET

I!Clo, Qu

Wbte m

NOS DIMITTIMUS DE.BITOR.IBUS NOSTRIS.

LUb

t v

Omíine ! numerus peccatorum meorum

D

eftinfinitus. Si tu rationes ineasiniqui-

ATU

1 Qu

tatum nóftrarum , heu! quis poterit fübfitte-

re? Exfpecto falutem meam à pura tua Gra:

Em |

bum

tia, & nonà tua juftitia.

Non poffüum ampliüs poenitentiam agere;

Wk'.m'. ad

J

: khäkm

non enim jam fum eo in ftatu, in quo orare

Ts

poffüm, aut jejunare.

Quid igitur agam;

ut mitigem juítitiam tuam , & falutem meam

Ti

Vr

1

in tute ponam?

r

Tu promi(ifti, dimittere illi, qui dimittet,

i

gratiam facere illi, qui & ipfe aliis gratiam

faciet, Mi Deus! ignofco ex toto corde meo

N

omnibus , qui me offenderunt. Rogo te, ut

veniam illis largiaris , nec illis imputes ma-

Mïll() |

lum, quod mihi intulére, Ah! Nefciebant!

h

quid facerent.

Veniam mihi largire , mi

"meam

t

Deus! ficut & ego omnibus veniam imper-

la

A

or. Oblivifcere malorum; qu& tibi intuli;

i

E

ficut

m

'

anþbmþ'; Oretionzs. Dominice. — og

s ml

ficut & ego oblivifcor eorum , quz ab a]ijs

X

Qu

mihi fuerunt. illata,

t Ü

ET NE NOS INDUCAS IN TENTA-

m t

TIONEM

ent peig

s pl

Unc, mi Deus! vel maximé opus ha-

n ii

béo protectione, & auxilio tuo. Ecce

: unqunp

omnesinimici mei circumdant me undique!

Ecce Leo rugiens egreffus eft de inferno, ut

me devoret: at fi tu mecum fis, quid ha-

beo, quod timeam? fi ambulavero in medio

T4stUr

umbrz mortis, non timebo mala, quoniam

IU

tu tmriecum es.

Si confifrant adversüm me

caftra, non timebit .cor meum: Si omnes

yum met

n

daemones inferüi me inpugnent, non time-

51

pesit?

bo, quoniam tu mecum cs, & fpondes mihi

(ii

gteti

auxilium tuum,

Exurge itaque ; Domine, Deus Exerci-

p ? i

tuum! ad adjuvandum me feíftina. Mitie S.

ia

Michaclem Archangelum cutm milita Caletti

ET

in auxilium meum.

Nófli infir:itatem me-

gt

am, quà major non eft in mundo. . Fraícr.

(l*

va me itaque mi Deus! à tentatione, velfal-

tem non permitte me tentationi fuccumbere.,

yi d

j

PT

SED LIBERA NOS A MALO.

yo

v

p

Malo corporis, quód meritó pati.ar. FY

(^

Á

n

mslo animz , quod mihi imminet , libe-

! Ngch

y

rame à maximo malorum omnium, à ma-

lo eterno, Ecce unicum malum , quod ti-

que

n

j

mtco! Accepte reliqua ompia, que&cun

7 Ilb

i

vo-

lu

ftG

Pars L. Medit. LII.

volueris mihi immittere.

Paratus fum luere

NU

in Purgatorio, ut fatisfaciam juftitiz tuz ;

fed, Ó Deus Mifericordiarum! obfecro teper

|

d

pretiofum fanguinem Filii tui ]Efu Chrifti ,

)

ä

