tendo duo priora, promittit Deus Davidi, ()

n

femel jarabi in [an&o seofí Dabid mentiar: (hoc

(i, (7j.n-

e(t juramento per fanctitatem meam facto pro-

atris

miflionem Davidi edidi (c) & mentiar nequa-

æm&äl?

quam., )

Et Thronus ejus ficut. fol in confpeci u

| veïbll/ü $

meo , fcilicet ut Chaldeus (4) clarius conver-

j Indt ?

tit , folium ejus fplendebit tanquam Sol coram mt.

Et veró uc. prudenter Card. Bellarminns (e)

d

j um v

advertit, hzc promiffio quoad terreftre re-

" fwms

gnum nou (umpfit effe&um , nam Sol qui fulfit

,ír It

OCCidit, & ferenitas qua radiavit in Davide

PT d

non perennat. Siquidem tefte S. Au

guftino C/)

illa in Jechonia & Zedeua finitz e&

In Chriíto

ypii

TET

tamen omaium fecuiorum rege immortali , Dz-

vidice domus furculo, durat & gternabic ?

! qud W

TL

fed in regno coelefti , fpirituali , aliori, Quid

ub t

autem virgo Davidis filia, an item pulchra?

jp

clamat tota Ecclefia,

(g) tota pukira es &f

l

matula non ed in te,

Tors puléhra facis &

"m

meate , explicat Ric5, Vidorinus, ()/2ta ?sl«

€bra. carens alusli mortali I$ 9eniali mecula i*

terprectatur S. ( ) Thomas.

Etfivelunica ma-

exeru

cula venialis in virgine conftitiffet , jam imple-

riin ea non potuiffet, ut ipfe affrmat, tota

qili

pulchra es, "Tota pulchra es, & omnis pul.

B 3

€hra

ufüs 301?,

Ó

(b) Pf/ll. $8, 37.3 6.

(« Gide Genebr. ibi,

(4)

J*[.'

j B'!

Chaldeus ibi. — (6€) Bellar, in pf.88. Cf) 4ugs

(ontl]

de Civ. Dei lib, 17. &, 9. 10.

Cg) Caznt. 4«

() Rich, Picl, ibi,

. QD TÀ, 3. part. qu 271 , 4740

szIAcus

30

chra es , & non in parte ait

(5 Idiota fapi-

DT

entiffimus.

At fi virgo in origiae (ua culpata

A qui i

" pet t

eft , fuit in parte & partibus, fed non in omni

lite: (ed

parte ztatis, non tora pulchra, Et ceru mi-

ütet, |

nus turpis fuiffet, fi verbo otiofo polluta «

fec, quàm fi omnium turpitudinum & dede*

d j

Thronns Da-

^U gten

corum fonte, primo peccato,

vid ficut Sol fulfit, & cthronus Chrifti MARIA,

Quomodo :

DN

non ficut Sol?. Si tota pulchra eft ut eftvirgo;

Sol ergo in virgine fine macula.

Et certé ap-

Til

Ql ag

paret interdum $ol hominibus quafi maculo-

(us, non quia in fe recepit & portat maculam,

Pffcatuln 1

1lje

fed quia ita hominibus videtur : ita hic.

W]Um lf&

(3,

Chri

celeberrimus miraculorum operator (/) Gre-

gorius, v

Ocavit Pirginer tbronum regalem San-

()

Chr

ab DEO famf?ita!e /it-

di Santlorum , qui omnia

.

nunqu.m f!

era, — Quomodo veró virgo omnia fub Deo

Otien:

Sanditate fuperat , fi Adam in originis füz pun-

&o mundus, & virgo immunda? Si ergo vit-

g

o fapra totam fanditatis capacem naturam

80 pecc

findiuate füperior emicat tota. igitur fit. opore

tet, ut Sol fine macula.

Quzrit Angelicus

BU r

Do&or, () fitne poflibile uc anima jufti (ine

omni macula ut Sol detur? & refpondet : pu-

ritas intenditur per rece(lum à concdario, &

(dlmug |

ideó poteít aliquid creatum inveniri, quo nt-

W

pei

pot

hil purius effe poffit in rebus creatis , fine ulla

i Wib

contagione peccati. Etíubdit, Talis fuit pu-

t

: st;

ritas B MARUE, qua à peccato originali & adtu-

' hag

al

p

() Greg. neocefar,

(j

(&) Idiot. de contem, c, 3.

um

ferm. x. de ann,

(m) im t, Sent. d:'fl:'fniff.

| ^ni i

20« 4r, 3«

A (

F.

MARIANUS,

n

lo *

ali fuit, immunis,

Sic ille, Et veré! przfer-

i culpia

tim quia in Virgine intenta fuit puritas »oz f6-

lum per xeceffüm à contrario, fcilicet impuri-

o omm

1t Ce

tate : fed etiam per acceffüm ad infinitam puri-

pollua *

tatem, $1 ergo (;) cum íando homo fit

fanctus, virgo ad Sanctum San&oru m accedens,

eiqué zterno Maternitatis vinculo colligata ;

ron D

( MANA,

quomodo non inter omnium SS. lumina, Sol

fine macula? Sitalius Luna capax intrinfecz

eftitf

v o d

macule, fit ignis fumi füfceptor: at , ficut in

fi ml

Sole maculam, ne quaras : ita in virgine Adze

peccatum non invenies.

In unum virginis ti-

| hic. ]

tulum tres $S. PP. Grzci confenferunt , (cilicet

(0) S. Chrifoftomus , Andreas (p) Cretenfis,-

r (D GI'C'

;,gd./!m "

& (4) Chr—iüppus, qui üc,.Salse ortts Solis qui

nunquam ferre potes occafum,

Ortus Solis five

mlf

n ib

Sol oriens vocatur (*) D. nofter non femel:

*

In facro utroqué infttumento : hunc item titue

j5 ( Pufþ

sl Cfgo V

lum matri (i communicavit.

At, fi virgo im

Adam peccavit, ortus non erit ortus Solis, or-

m pitüri

tüs erit occafiüs

"T d

, aut certé oregs-inoais & cali»

t

n CW

ginis 'gr-andis.

qlit

j

jl ji

$8

gacrato

Idimus fex titulos Davidis & virginis , qui-

[fy quül

I

* bus potiri omnibus nec poffümus , nec ex-

l

$Ó

nt?

pedit omnibus : imitemur veró utrumque in €o,

ut de nobis zternitas cantece Dominus eratcum

ahs flllï Pul

gl

*0, In conceptione quidem non erat , in nati-

À 4

vitate

C») Pfal, i, 26.-

(o) Chrifofl. orat. de Deip.

"s

,;M

(p) Mndr. in falut, angel. —.. (4

) Ceri(f

,l M j

(2 Zach, 3. 8. L« 1,78

fp. fer, 46

LÀ

B.K 9.

ZODIACUS

vitate non erat, in infantia tamen & pueritia.

quo 26

€rat, & alio tempore, fic quómodo cum Da-

(uo 2

vide erat.

Acuere veró debetin nobiscuram,

Ti eram

vigilantiiam , laborem , ejus tituli oppofitum,

t in

Quid enim foedius ad. horrorem, turpius ad

li &j

ignominiam , miferius ad egeftatem dici poteft;

3

quàm, ecce homo fine Deo? B. Paulus (4) vo*

TtQto g

lens in converfis Ephefiis. gentilitatis pudorem

() Q

ac deteftationem . concirare, eratis inquit i/o

& i

demopore [ime. Deo.

Quare aliquam creaturam

tj i

infra peccatorem tam pauperem , vilem, & ab-

Titoror

jedam , & non invenies,

(» Nam & jumen-

ln

ta & arbores, & faxa, & ferpentes, non fünt

Ti m

fine Deo, quantum enim capacia funt, habent

RUX

Deum in fe. Homo autei peccator , quia Dei

Tsf v

capax eít, & fecundum gratiam & fecundum

Vs i

Oordinem fupernaturalem , & tamen ea ratione

'kaa

Deo caret, omnium miferrimus cenfendus eft.

e, tj

Miciitó illi exprobrat Frater Domini, (c) tu

sf

HOMO INANIS: (2) meritó mater Dei, divi-

Dtim i

t65, vOCaV

$* 434

it in

r

d-

nae.

-& inaniter dimiffos , quia

Zm. Hui

omüia poené habentes juxta unam corporis

LUA

partem , («) in parte tamen fumma & Ange-

Pt g

lica, funt inanes.

Meritó Judas. (f) Frater

Jacob: & Domini, homines nequam appellat

eatg*üf 0

nubes fine aqua, arbores fine fru&u, mare

fine pacc, procellas fine luce, fidera fine or-

uülgante )

W&Uig ?

erat

dine, Exclamat Auguftinus Fg) tempus

A

quo

ffgm d!

UT T

(4) Epbef. 2, 12. Corn, à Lap, ibr,

(6) G 10'020

h

i» pfAl, $2,

( Jacob, 2. 20.

(d) L"c. l.

hi

As

Ce) Interp. ibi,

|

]

in conf.

Ooo jud. i5 camm.' CT

Gïlubï. l

4"" 8.4

MARIANIUS.

( purü

quo non amavi te Domine.

Vg temporti illi»

veum De

quo non amavi te: Cur autem? quia ego fo^

N CUaO,

ris eram fine te eram.

Refert pfaltes : (2) di-

xit infipiens in corde fuo , non eft DEUS, Si-

yppitum.

turpmad

bi dixit, in corde füo dixit, tacitus murmuürae

vit? C) 1n corde fuo non effe Deum vidit , &

dia potel

j (4) "

in toto mundo item prxeffe eundem negavit.

us purote

( Curtacité & in profunda cordis (ui pelun-

; ing "

ca dixit? quia fine Deo eífe; erubuit, & occidi

n crear

timuit! (/) nam. Athenienfes Protagoram,

nilen k

Theodorum, Diagoram , Deos , negantes , fu-

T &jum!n'

ftulerunt: ,Quo veró ibimus , ut de nobis xter-

nitas clamet feculorum, eít Deus cum eis ? Ad

i j non mm

ünt hiban

illam, cum qua Dominus fuit femper, & à qua

receffit nunquam, / Circa annum Domini. (;2

I quizDü

- fecundi

1480 àBeatrice de Sylva erecta eft una Con-

fraternitas füb titulo conceptz. virginis finela-

n fendi

be, cujus Sorores imaginem S5. Virginis ra-

dis Solaribus cindam , flellis coronatam , &

jnis ( ) t.u

et p I

puerum JESUM n alnis geftantemcircumfere-

bant. Huju(modi imago unum moncbat , alte-

imifos t

m co[POIn

rum promittebat. Et monebat quidem , ut vir-

ginem Solis inftar zílimarent ac pr cateris

j & A

) frarcl

SS, diligerent.

$i enim ut Davidi olim, (z)

daretur optio duorum ( Deo mundi peccata

m 3P Cn"

TAE n

ca(tigante ) ut mundus,, aut Sole uno, aut omni-

bus ítellis deinceps careret, credo ego gentes

"

& regna de communi confilio ac confen(ü re-

enpi

fpon(ura: quoniam aliter fieri non poteft , nifi

D

p

B $

-

aut

j6

10 lr

(5 Pfal. $ 2. 1.

() Belar. ibi,

( Lor, 3.

n l

([-)l j

() . Gneebr, in pjal. $2. 4d 9. 1.

(m) Epbhemer,

Mari, $. Decembry — (5 a. Reg, ?4- 12.

. ZODIACUS

34-L

aut Sole aut ftellis careamus , quanquam dulcis

Oi

fit nimium nobis chorus ftellarum, tamen So-

i, füe

lem unum illis przponimus.

uod fi pro

Sole ita ftaret mundus, ut prz illo apud fe

retinendo , millia millium. ftellarum. poha-

beret: quomodo non item conveniens eft Ma-

J4

ttem fummi Dei prz omnibus Sandtis zftima-

fe, & cultu. perpetuó profequi? $i quidem

verum eft illud, (o) multz filig congregave-

A*

runt divitias, tu fupergre(fa es univerfas.

lexander M. (») unus totum orbem affedans,

Videat

mundus inquit duos Soles non fert.

veró cliens virginis, quid cum illa in corde fuo

r

geftet! Sta Solclamavit. (4) Josve, donec con-

Al

At

fumaret vi&toriam , MARIA autem cafto in pe-

étore tamdiu tenenda, donec confequaris pa*

D g,

N gt«

triam, Promittebat autem hujufmodi Beatri-

cis imago, (») venturum olim tempus, quo

mat, (!

at [æ,

fub umbra/ Mariani latentes nunc patrocinii

juce Solis induantur aterni, & fiunt ortus fine

Veriffimé

Hfm&c

occa(u, five orientes. ab oriente.

füty fic

Bonaventura, (5 M4R/4 inquits quia tota Af«

dens fuity omnes fe amantes , eamqué tangentess

Htl

lia

incendit & fíbi affimilat,

In que autem? Ut&

LIM

ipfi Lunam mutabilitatis calcent ,. Solem clari-

Nndi j

tatis xternz induent, (7) & flellis coronati

(

tegnent, Ergo immaculata Davidis filia, iterum

E

Bl

I

atqs iterum Salve, & nos ita difpone, ut in occafü

lij

lhj

vit2, invenlamur üncr macula. graviori

, imó

ii

omni$

lj Y

Il

€0) Prev. 31. 29.

(p) Curt. de reb, 4l. 7:'2;;

(h) Mwb

(5 Jofue 10« 12.

(2 Chrifoft, orat. de Deipar.

(52 Bonafe i Speculo,

(/) 4poc A2«

ITR

h

MARIANUS. :

| 35

u"äm dulcs

um o

omnis culpz , & inter (w) juftos com[puta-

ti, fu-lgearpus in reguo Patris eorum, Amen.-

w f p

]lo i f

im- P&ha

Vs

ARTICULUS II

ens elt Mi

us um

. SALVE

FELICITER

ET

congi"

NA T A.

ints; ^

$ r.

Atc;s infante

s amico Salve excipere,

f V

mos antiquiffimus.

Refert S. textus;

TT

fentiens Lea. (4) quod parere defiiffet,

Zelpha

f donec g

m ancillam füuam marito tradidit, Qua

yaoinp

poft conceptum edente filium , dixit; feliciter,

nfcqu3fls ?

ive ut 70 legunt bona cum fortuna , bené ve-

inoà B

niat, (5) Gad. Nato item ex Zelpha altero,

Ut qh't

ait Lea, £esti/sudo mea, quis autem beatitudi«

temp

( pat!

p

nem non falutet? Parit (;) Elifabeth Joan-

ntortis)

nem & congratulantur ei Vicini & amici , quafi

, AuP

cum: filio mifericordiam Dei coelo delapfam

excepiffet./ Apud Romanos rerum Domiaos;

u

? ex l Mgenm:

)

tantus natalium habitus eft refpe&us, ut non

J

folum homo natus, fed & dies & locus na-.

$0

" clar'f

fcendi illuftrium prrfonarum in honore effet,

€2) Ita Senatus cubiculum ubi natus eft Au-

Jjis co

;

(xlia, L

guftus Czfar dedicari curavit: & in M, Ducatu

u

) of.üii

1

Lithuanig, in loco dido antiqui Troci, M,

W'chis Vitoldi locus natalis, converfus eít in

;raviofl(;;m;

B 6

templi

"

fíi

;

äMatt*b. 13. 43. (4) Gem:/; 36,11,. (2) Gem.

"? l, MK

-30. 3 1.

Cc) Luc, 1. $9*

, (d) suet. i" 4'"

gefte €,

)

(9) Sirikehii de reb. Litbwan.

ZODIACUS

36

cempli reconditorium, five Sacriftiam : de die

j "p

patali Domitiani Epigrammaticus , (f.)

if fin

C2aíatris alma dies, & luce facracior illa

&re i

Confcia Dictzum quz tulit Ida Jovem,

Ageli

Perfz autem coenam natalem , (g) Titan, fo-

liti erant appellare , folem autem, feu Titanem

:

falutare iidem. in more habebant.

Et meritó

/)Orrö |

infantibus natis offertur Salve: cum apud o-

Toort

mnes gentes ufüs receperit, hofpitem de

lon-

Cedenr

gé venientem & carum venerari Salve. — Quis

E

ïfi quen

autem aut carior, aut remotioribus veniens de

Wt cui

partibus hofpes atque infans natus: Venit Pa-

tti hzres, matri corona » domui fulcrum , ami-

Sire l

€is radius, civis patriz , & non carus$ venit

(pe

liir

de regione Nihili longinqua , & de non exiften-

tium caligine, in lucem coetumque exiftentum,

i v'xm

Abnhæ

& non'de longé? venit de coelo donum, de

4l

omnipotentie manu opus, & non procul?

!s (I)

!*brahzm

am veró curn felix Sandtiffimz Ann2 uterus,

J g,

defperante natura , profperante divina gratia»

lm,

expectationem feculorum enititur M A R LAM

$i

"fn cul

qundo, profufis undique gaudiis coelorum

terrarumqué orbes exultant, & cariffimg in-

UT

CUI hc lb

faüti, bis victam per naturam gradienti & ve

nienti, Salve, Salve, conclamant, S. Leo M.

Ub r«

DN i

Ioquens denatali Dominico, exw/tec inquit. (^)

Santius , quia appropinquat ad palmam , gaudeat

d

peccator , quia infitatur ad Veniam , animetur gen-

näu

lilis, quia facatur ad fitam.

Confimili modo

FUi

exci-

h

QUl't hj

4

C(g) dlex. in genial,

(2 Mart. h 4« Epigr, T.

Dier. ^ 4 €« 3Qo

(5) Leo M. fér..1«de zat.

Domine.

ïi !(;) Md&bl j

Bu

|

MARIANUS.

737

m: d d

€Xcipienda eft. & Mater Salvatoris, ifti enim

$)

ipfi fines, eam ad nos traxerunt, & vexerunt.,

j la

Salve igitur virgo virginum feliciter hominibus,

[ovtt

Angelis, Deo nata.

Titan f

$ 3.

& Ti

h goertt?

P

Orró in choro exultantium de virgine Nata

mortalium , principem locum tenet , Magnus

Credentium (4) Pater Abraham : tanquamis;

yem de l

Sme' le

ad quem prima Dei hominis venturi fadta fue-

rit promiffio, Is ergo primus agitat.& vene-

g

j yeit Pi

Iatur cunas fuz filie , isante omnes maturius,

Salve Salve modulatur,

Vis. noffe cauíam?

um

&ccipe paucis, expende multis: MARIA DI-

as V

n exlit

TAVIT ARAHAM, At ditare Abraham quan-

tam vim opum requirit? Occurrens vidori

a

Abrahz poít cedem V.regum Rex Sodomz

p ào j

" yor

alts (5) da mibi animas , catera tolle tibi. Hic

Abraham quaíi ingenti laceffitus contumelia,

"T

lbo manum. meam 44 D. Deum poffefforem cali

d p

& terra , quod & filo fubtegminis ufque ad cor-

j

MARP

rigiam calige nom. accipiam ex emnibus qua tua

i «

f"nt , ne dicas , Ego DIT AVI ABRAHA M.

arifint ?

Cur fic Abraham locutus Sodomzo Regi ? Pro-

3dlcnï1& "

107

Copius refpondet (c) noluiffe ideÓ ditari ab

hoc Rege Abraham , quta nolebat boreinem f«a-

| mqwt W

rum disitiorum cau[am profiteré , nifí unum DE-

4ffl 5 !"

UM. Ambrofius autem , (4) quia nolebat

s

triumphum íüum obícurari muneribus, »4m

(imi 0^

inquit mémuit gratiam triumpbhi mercedis f«fce-

-

ptio

' in !;nw-

l

"L

(a) Mattb. 1, 2. '(6) Geäef. 14.

( Procop;

iwc14. Gen,

(4) dmbr,de Abrab, , £. €. 3.

38

ZODIACUS

ptio, & benefícii merodit gratiam, Pererius, (5

TU a

quia nolebat ex fpoliis pauperum opulentari ,

ICCCPtal

«

fed potius quibus reddebat animas, iisdem &

ereptas à g. regibus reftituebat; opes Alii, (f)

ftend

ne à perituris brevi tempore íulphureo igne

(cXïm j

peccatoribus, unde quafi contaminaretur , ac-

etin b

cipere: fiquidem qua munera repudiat ara,

n f

T

eoim

repudiat & jufti dextera. — Alii (g) ne mune-

rum receptu obnoxium fe fervituti Sodomo-

pa hw

rum faceret , fiquidem verum eft, libertatem

Inter p

Unde Caietanus,

Qpnang

perdit, qui munera recipit

(5) hemines inquit, qui muneribus corrum-

UET

untur non in recta ratione, fed in manibus

titil

habent cogitationes.

Quomodo veró? re-

TUr tey

:E

fpondet idem , fi manus funt vacuz, ;habent

Catecer

cogitationem unam: fi manus fünt plenz, ha.

Bw

bent cogitationem aliam.

Nempe, qui m

77'!! t

nera afpernantur, femper unum & invariabile

; F/./;/f/p

habent de rebus judicium : qui autem con*

Pt &

fe&dantur, multiformes funt Polypi, & varii

At

chameleontes,

Quanquam munerum fitientes;

qm'mn

etiam cum plenas habent manus, non unam

CIIRUf, [

fed aliam atqne aliam cogitationem habent.

Ts & |

Manus cnim impleri , arca donis onerari

itlel;.

poteft. Avara autem mens non poteít, fed

ïlt lmUs ,

congeíto pauper inauro eft, Hujuímodi por-

hd

mmm |

ró contemptu muncrum przdzqué, often-

i

dit Patriarcha (/) fe 9, regum vidorem & Im-

t

per atorem.,

Nam $. reges armis domuit ; quae

Ui

tuor

3

ilor;

(6) Ber. tom« 3. in c. 34 Gen, ad $. 2 3.

Cf) Glef-

Ü

Pro,

4. in X 4.Genef,

(2 Liran.ibi. | (5) Caith

()

Ef(aglz

in P]kl' 2j« 04 ?o iO

() mf 1

| (

n

MARIANU S.

39

rerius ()

tuor autem alios reges, reítituens eis bello

receptam à fe fübflantiam , füperavit.

Quis

owgulentam

s,wlem i

enim eorum tantam temperantiam habendi

oftendiffet, fi fpolia ex przlio rapuiffet? Non

hureo Xy

folüm autem Abraham 9. regum vidtor, fed

ateuot , V

etiam bis, & de toto victor, & corpora enim

;udiar ifi,

manu forti flravit, & aurum ac argentum fapi-

|nt mune

entiffimo contemptu calcavit.

( In primo

/

yi Sotom?

par heroibus terrarum , in fecundo princeps

inter principes Sanctorum.

Extra Sodomam

; fibertauen

» Cajttnus

pugnans pro Sodoma 5. reges fregit ; ad Sodo-

bus Corru

mam autem, ipfam Sodomam , unus fine ver-

naculis & (ociis vicit.

in m

Difcite. hinc populo-

vero! V

rTüum reges & greges, unde ditari, quomodo

Ug y X*hgbäï

clarefcere , ut permixti. heroibus videri poflits

]

jenz, !

magni! (7) Regem monm faciunt opess nou e[fis

Tyrie color , rex af! , qui fummo pofitts loco , infra

6 qm m

TU

fe fidet omnia,

Ergo & muneta & fpolia pau-

perum &- przdas miferorum (£) Maledicdium

T

1:ncipit effe non. munus inquit (/) Seneca, in

yi,&w'

quo vitium accipientis ( nota, non dantis ) agnó-

fcituf,

, 100 w

Solida virtus, hoc eít regia magnani-

mitas -& fublimitas, temnit pericula, propüul-

m hbt

onis ondj*"

fat bella, tolerat laborem , poft qux omnia,

ait unus, (») ipfa fibi gazophilacium , ipfa

otcü ] d

l'ufmodi r

theatrum , ipía buccina eít.

$

uä, Ll

ZEterüm, ficut rex

yorenth

Sodoma non- poterat

gloriari ego ditavi Ábrahám , ita nec ullus

aliu$ y

d

(&) Perer, in. Gen, tom. 3,inc. l.A« num, 88.

EL

(f

(/) Eclag. 2.6irg.

(&) SenecinThiefl . 0.2 .in chor,

?

(

Qm) Ntüitric,

Q) Sehtés l 1« de bemf, v xx.

Ua

4o

ZODI—ACUS

alius, vis caü(am ? Princeps Dei erat, ut agno-

qua u

verunt in illo filii Heth, (4) five ut. gracus

W tift,

effert hunc locum. rex à Deo tu es in nobis, five

jua f

ut chaldzus, magnus coram Deo tues, Ditare

urla.,

ergo tantum , non cujuívis opus erat regum,

lt d

Hzc tamen gratia tibi. fervata eft. felix virgo

mmm

quz Abraham ut mittam alios, tribus modis

Tilles. jn

locupletáfti & ditavifti, Tibi glotiari in Do-

(f) k te

mino datum, ditavi Abraham; quia quicquid

fedt prac

boni in domo ejus inveni, auxi: ditavi Abra-

àd promi

ham , quoniam quicquid in familia ejus imper-

Pritordi;

W tim m

fedii reperi , fupplevi: ditavi denique Abraam,

etenim quod bonum in finu ejus non . depre*

ttait &

hendi , naf(cendo advexi

Ordiendo à primo:

t f d

fene&m

in domo Abrahz invenit virgo RISUM , & au*

xit. Videns Sara , fe juxea Angeli przdictionem»

?RCOI&M

fupra fuam fpem, factam efíe Matrem , €2) ri.

Iplei.

fum inquit mihi fecir Deus, quicunque audie-

poter j

rit, Corridebit. mihi.

Prolem fe portare Sara

fl Íatip

fenfit, & rifum dixit ; nam Sara ab Eva prorfus

N

gecedebat.

E9a enim cum C2ain E5 ábel utero

waïu E

gtf hsst , lacrimas geta?it inquit Auguftinus , (c)

Aater f

At Sava rifurn.

Et complacuit fibi 1n hocce riíu

lt i i

vehementnr illa, nam filium natum líaac, (2)

BUl re

hoc eíft rifüm nuncupavir , eó quod ipfe conju-

ii

galis vitz opprobrium & lu&um . diu fibi pra-

wplg? h

dominans, íolviffet,

Myfíon quidam in foli-

tudinem fefe abdiderat, & repertus folus ac

L m N

ridens, cur rideret quaíitus, («) refpondit,

quia

(4) Genef. 23. 6. Grec, Chald, text.

€5 Genef.

1,10.

2106-

(&D Vfug, Serm. 18, de SS,

(4) Hier,

() m

d a

in notn. beór,

(f) Bru/b"o [ $.€. 27-

lly

sdeP,

MARIANUS.

"

1 UL gt

quia. folus fum.

Sara autem acceffu filii audta

T

item rific, quia olim fola, nunc cum maxime

jnwwbis, !t

juxta curfum naturz debebat eífe, inventa eít

Porró rifus ifte

; ej, Vitt

non fola., fed auda prole,

erat f

Sarz Sanctusfuit, & Deo gratus plutfquam ali-

felix virgo

erum lacrymg , namque à Deo factus, Cur ho-

ts .md"

mines in rifüm. foivantur quarict Ariftoteles,

jrniam n JP

€£) & refpondet; rident .. qui verberantur 1in

D7 (]UJICQW

fede pracordiorum.

Sara autem cur rifit (g)

ad promiffionem filii? quia Deus tangebat ejus

duv 400

ejus impcr'

przcordia; cur item filium ut ri(um ladtavit ,

ut rifum 1n oculis habuit! quia Deus eam ver-

ye AbrtidP

beravit & permulfit: verberavit infoecunda vi-

non df

o à ptitto

fcera,. & duos tortores ejus , (cilicet fterilicatem

& fenedtutem excufüt: (/) permulüt autem

SUM; ul

mdiæonm

przcordia , quz. tanca ladis copia nàto ]fzac

implevit, ut non unumt

DITIQv

ewb

in i1id

Y 7

"

) I

)

3C , &3 plures

poffet la&are- infantes; ut colligunt aliqui ex

unqit yi

portitid

verbis fcriptura.

Ubi enun. vulgata. (7) effert

quis auditurus crederet Abraham, quod Sara

1

la&aret filium,. (4) Hebraice eít, quod. Ssra

g t

uwf

us

la&aret filios , in plurali. Duicis veró & veri-

tatis ifte rifus! quanquam multi fuos rifus co:

jo hocttt?

n Va (

gantur reputare errores, & increpare gaudia &

figere , ó gaudium cur ip(um deciperis, & me

j ipft qu

decipis ? Rifüm Sandum defcribens Philo [u-

dio fb p

m in P

deus, (/) rifus inquit eff fignam quo fe profert

oteultum. mentis gaudium , qui inter omnes alios

s fOI u '35

dl

affe-

quo

T

Cf 4rift. problem fttts 35. text, 6.

()0 Gen,

28, 10.

(5) Cajet. in. c. 21. Genef, Lir.

ial

(i) Genf/.' 21 6.

(£) Hebr, fext,

( Phi,

, m

libr, de pramiis,

AT

44

- ZODIACUS

affedus honeftiffmus e(t, replens tranquilli-

ii d

tate & fecuritate totam animam , lztam Deo,

1no, Qu

Et hoc affectu gravida rifit Sara ? nec rifus. in-

: fex

anis fuit.

Nam referente veronenfi (») Ze-

mindo p

none, rifit Sara cum fubitó frigens vulva ma-

lim'dx Hpc

terna, non inftindu libidinis, fed fomite vir* |

Ym

tutis incaluit.

Tantum autem Dei donum fuit,:

DA teng

ut Abraharmn ítans illud ferre non poffet, (»)

Audiens enim ille fibi à Deo dici dabo tibi fi-

g,

lium, & reges populorum orientur ex eo, ce-

W flfi] Vr

fütlent

cidit, refert fcriptura Abraham

»

in facicmþfugm';

& rifit.

--

ln wrà

T r

$s

Tif

Àm veró curm poft aliquot annofum millia ,

"4 mö n

W

]

non vetulo, fcd con(umpto in terrz pulvere

Abraham , oritut $. MARIA , an rifit ille fama

dttm )

nativitatis fuz ad inferos perlata! ita rifit, ut

omnem limbum quafi Nilus alveo fuo digredi-

um

ens Ixtitia impleret.

lila Salvatoris verba,

AU Dtimis

Abraham exultavit (4) nte viderec diem meumy

ii

vidit, & gavifus eft, (£) interpretantur non

pauci de die incarnationis & nativitatis Chrlfti,

b?f"f, T

Et bene, amici enim íecreta inter fe commu-

3810 i

nicant, ficut fübverfionem Sodomz revelavit

|

ei Deus & multa alia.

Quoniam autem Abra-

Vnf

ham à Deo amicus appellacus, etiam in. limbo.

UT

hi

manebatr amicus , tantum myfterium ab eo ab-

"t W

(condifle non eft credendus, quod ei in trifti

carcere

,'206. 1

(m)» Zeno veron, ferem., de I[aac. (») Gem/. 17.

46« 17.

(2) Joan, 8. $ 6.

hn

(5) dng, tradi,

AH [ dle'

in. 3oan, ICyril. Tir. inc, 8, f^.

n 'nN

MARIANUS.

43

carcere captivo, (c) folatio futurum erat ma-

ytfqile

'wam D

ximo. Quod ip(üm de natali virgine dici po-

teft : ficut enim nunc nativitas ejus univerío

pectüs

nfi (Mc-

mundo gaudium annuntiat, fic & univeríam

s vulya

limbi captivitatem /exhilarare potuit refcita,

Et veroó & ortum l(aac, (4) & nomen ejus ex-

ii W

jdonum f

prefsé renuntiavit Angelus Abrahz, ut habes

in Genefi , unde confecutum eft ingens Abrahz

1 Oæf' W

j dibo db

gaudium. Audi Rupertum : (*) O virum zter-

ure i d

no rifü veré dignum , & fempiternz jucundi-

tati bené przparatum! qui itacecidit in faciem

; ficien

fuam ut rideret: ita rifit ut in faciem caderet 5

ilius utique adorans omnipotentiam, cujus

in promiffioae audierat fingularem gratiam. (f

yorum mllnii

An veró non longe fan&tius gaudium habu:ffet

& ipfe & ejus Societas, fi intellexiífet jam eífe

w

ilel

Matrem Meffiz natam? quomodo tunc ado-

d

ràllet omnipotentiam , cum rififfec ad exhibi-

![g! .;fä mh À

tam gratiam ? (g) Reges terrarum in die natalis

« n d*

fui primis principibus exhibent convivium ,ut

ais

fecit Herodes Judzis, Xerxes Perfis, alii aliis,

; dit W

& rex coelorum cum in matre nata pranafce-

retannu 9

batur , fecretum Abrahz revelando , non obtulit

viaris CD! ,

fuis 1n. limbo Principibus, lztum nuntium,

fe co0f

quali juge convivium? Scribit Vincentius Bel-

)

m rere

il

vacenfis, (7^) Eremicolam quendam. fingulis

qutem At

noctibus annuatim recurrentibus , qua naralem

lam n hm

Deipare pracedunt folitum audire choros &

jm 29

Simpho-

"]

ca[CCl

(C) ]46'06. 2. $.2 3.

(4) Genef. 13. 17.

; 6,»(/.1/

(&) Rupert. i, 5, in Genef. c. 35

C(f) Marr. 6,

(2 Alex, dier. geni, 4, . 20.

(5) Finc Belus in-

p hp

0::. bip.lo 6, [n 6;'

h

^

ZODIACUS

Simphoniam: lztantium Angelorum X dicen-

fiiy

tium hzc eftnox, quáà Domina noítra Mater

V r ;

Dei nata e(t.. Revelatum ergo fuit myíterium

VANA a

Natz virgioi$ Angelis , qui luce & gaudiis afflu«

165 t ter

ebant aternis, & credere quis poterit non effe,

Albeate r

idem fignificatum Abrahz , cui filia ofiebatur,

77

& oriebatur ut lux in tenebris, utgaudium 1n

D Itfnpore |

umbra fedenti morus$ Naftcitur in magna domo

- H

Patrifamilias filius & feftinat multitudo fervo-

rum eum nuncio przcurrere: &divina provi-

dentia quz Mater, Matrem mundo, Abrahg

ld s

fiam & confolatricem edidit, per nuncios

Nattis (

fuos tanti gaudii materiam ei fubtraxit; $it

it, ff

ergo extra dubii aleam , Abraham de rifü novo

MAUOT

in fva familia cum virgine nato , feiviffe , & ri»

(

£

Pitit ag

ml

"—

& infaciemcum choroS$8, incidiffe, &

Atf

Deo laudes, Natz filiz autem, Salve, Salve,

fults,

concinuiffe.

Nunc rifüm cum rifü confer. Ri-

fus I(aac, fed in tenebris, (ed in angulo : rifus

4 Ea

»QU&[I li |

MARIA, fed in luce gentiam & populorum ,

Irno !"x mündi uc eam

-

S

Esuar

M

(5 ]uPtinja-,

"I r

^

nus zppeilat, . us lfaac, fed deficienss cum

MARIA autem. fatur S, Methodius, (4) non

MUET

definens Iztitia venit.

Rifus Lac , non delibi-

Mamilias |

dinis , (ed de fomite virtutis ut Zeio (/) nupet

o.mo Á 0

dixit, natus: rifüs autem MAR/A non folum

de fomite, fed cum fomite virtutis , fine fomite

V fieni,

a

At

fceleris , 1mó ipía virtus , editus,

Nam ut $a-

MT

pienter bonus Idiota (»») ait, : Pirgine préttr

Tnem

für-

L of

QG2 Laur, J0flin, fer, .c;'e zat, B. V, ( Meths

-erat, bipop.

Q Zeno fer. de Ifaat,

(m) Idi-

Iw

(

um

eta de contemplat, B. F.

&

WI 4

MARIANUS.

"

m A r

firtutézp nibil aliud fuit.

Rifüs I(àa6 , cóelum

wjtra Mast

& terram ad corridendum non provocavit,

MARIA autem nafcente Angeli in coelis , homi -

j mterum

gaudm&ïu-

nes in terris, Spiritus juftorum in ergaftulo

erit D0n Vy

Abrahz corriferunt,

Nunc ergo concinendum

a Gfiebatut

cum Abraha filiis Abrahz eft, Salve virgo natá,

in tempore, nunquam interruptum feculorum

mudium Jl

m domo

gaudium & rifus,

jrudo f

divina r

$ s.

mey Abf&ui

Uid veró virgo nata imperfedi in domo

ep m

Q

Patris fui Abrahz invenit, & füftulit ? nunc

iubutaxiti v

dico, Ipfe quidem caput familiz , vir perfedus

T niit o

€rat, (4) & coram Deo in omni fphzra tem-

(j At

porum atque adionum ambulabat: de eo (2)

Ambrofius , tentatur ut fidelis , provocatur ut

! mCldJ u

i 9t

juftus, Nondum nati tamen implevit fententi-

am Ecclefiaftici , (c) noli effe in domo tua

r n !

T

m

quafi leo: extra domum oftendit fe 9 regibus

ilons

leonem , quinque quidem ut ad nullius occur-

&

Ü

"

füm paventem ; quatuor àutem , leonem mino-*

ribus feris pradam dividentem.

Confors ta-

iic jen5

CL;

IiUSs

d*

men ejus thori , quanquam Soror virtutis, Ma-

a

terfamilias fidelis mundi, aliquid 1eonini in

(, non

10 (D DUF

domo füa oftendit: nefcio an unguem , fclo ,

quia fremitum leznz habuit,

Expulità viro

I)

(me fpti

conjugem, (4) ab obfequio ancillam, de do-

mo fuftulit fepem? fit hoc parum. — Ifmaelem,

a t

, g;rgin! /

r

fanguinem Abrahz & fuüum, in eas vitz exilii-

í

us de

que anguftias coxppegit, ut nifi Angel

caeio

u

Ü

(4) Genef. 13. 1.

(6) Ambr. À. de Abro 1.612,

;Mfo (W

(c) Ecches 4 35«

(4) Gesef. 16,

ZODIACUS

46

coelo erranti fuccurriffet , fontemqué indicáffet,

"r

Sara aliquid Ifmaéli debuiffet , quod folvere

d^. n

Centtm 9iros ,- aliquis

früler ia

nequaquam potuiffet.

dixit

( unum fape tentorium capit ,duas aue

lumeo m

tem suulieres , mec. vegna.

Res mira! in ordi-

TOsQ. d

nata domo Abrahz, (f) trecenu verfaban-

Dattr (

[

L

;

j

tur vernaculi qui tamen omnes íecum quafi

//4 ni |

unus agnus: duz tamen mulieres in una domo

tint, l

Abrahz , íine quiete erant,

Origo, Agati

Mu

viro eidem nupta, íed origine & forte domi-

T

nandi impar. De gratia Sarz, fada viri ejuf-

ADUottlie

dem cofta (g) levavit in Dominam fuam cal-

Ottihun

cem ingratam, dentem mordentem , cervicem

Wt nor

contumacem.,

Ergo mulier ZEgiptia, coada

!! qunta

eft fentire Chaldzum €/) (fcriptura autem

Dbl

Chaldxzam vocat amaram, hoceít cholericam

Ws Qi

gentem) & dum non reveretur£, , nec diligit

U hmx

Dominam fuam, ut domus lucernam , experta

Pa

eft Saram , quod nomine praferebat carbonetn

Sare enim nometn,

Pt (

urentem, & denigrantem.

18 fne "

S. (£) Bonaventura ait refonare carbonem, Et

approbavit Deus exilium quod Sara Agarz

m

contra viri voluntatem ícripfit: & merito. ()

ofum hn

Non enim terra Domus .Abrahz , tremebat &

movebatur à Sarz dominantis, íed ab Agar&

M

At T

Dominam fuam fterilem ' (/) defpicientis Spi-

At

Videte hic viri ,

Ptiag l

ritu atque mmpetu violento.

hi

A

ptti

duo: alterum eft, quam & qualem jufatari

diffina

Ariftotelis doctri-

l ttm

vitz fociam vobis eligatis.

ná

Ce) GOrecus Comic.

Cf2 Genef. :'4. 14«

à

CO Genef; 16.

( Abac, 1. 6,

( Benaf,

[

)l

/lnfi L

f'ff. n

in[pec. B:V. (4*) PFDS- 39025- (l) 6134'16'4,

))

C[Md i

MARIANUS.

P

ubindclt

nae(t: (m) lac mulierum | nigrarum — meliua

e[fe , & majoris cibi quam albartm.

Certé etfi

yod foft

fin, al

mulier interdum minus formaz aut dotis, plus

,'/le ,;*'*M ü]

tamen modefliz, & humilium praferat mo-

ira1 ia

rum, anteponenda eft illi quam color & dos

nti verlabà

Jautior commendat, (») 4/ka ligufira cadunt

, fecurn QU

WPaccinia nigra leguntur * Sic certé & inter ho-

n um df

mines, albz fzpe pudendo cafu cadunt , nigrz

origa ! Agï

leguntur à Deo, & educant melius prolem,

y forte f

reguntqué domum : Plutarchus (»)conjugem

api contulit, apis nigra & mellificat ? ficin cz«

A n

xinam (122

tu hominum illa preponenda, que fuavitate

nte»

morum non colorum pravalet, Alterum eft:

ccmfï

goipui, 9*

€P) quantas oportet Chriftianus gratias DEO

nipura 4

períolvat, pro beneficio (uz vocationis Chri-

ftianz , cujus Sanctitas vult, ut unus mafculus

di dultré

uni foemininz nafcatur,

Multa paffi vel ip(i

U w« i

f

;etam

SS. Patriarchz propter polygamiam ,ut enim

poteftas, (4) fic anior impatiens eft confor-

[C

bar o

tis, hinc eimultus & duella & bella domefti*

j4 enim

gon

Ca, ut cogatur mifer conjux; fimul uxoribus,

s ( rboncmo

*

4 u F

fiÉnul litibus prxeffe vel potius fübeffe, &ubi

aliorum fanantur , ibi ipfe nova & quotidiana

m

Obfervavit Tacitus

C

" gem

du

vulnera. accipere.

folerter, quando principes frminz ad fecun-

das nuptias tranfeunt, magnum futuris fuccef-

j

foribus periculum creari, $1 hoc una fzmina

jdee BIC'

jem j

diftindis temporibus faciet, quid fiet ibi, ubi

duz vel plures fimul uno tempore habentur.

igitis d

Quod

(m) 4rifl.1; 3 animal. — (n) Eclog. a. &irg.

14 IDb

( . Piut, in mor.

(p) Tertul, de monog.

()

i

[

(4) Claud, in land, Stilic,

(72 TA4ci , 12 ant.

( n

L

48

ZODIACUS

Quod f zerra motetur , juxta 70, (5) concutitur

gittonur

fecundum Hebrzos zremit , ubi uxor & ancilla

V5 m

in una domo regzant, quid fiet fi duz Vafthi

& confol:

unum (2) Ahaíverum habeant? FEcce in domo

Vi n

Abrahz Agar & Sara concurrunt, & domus

lnde Chrifofto-

lgYl

nutat, & Abraham patitur.

nj Afj

mus ficalloquitur Saram, (») Perfuafus & ob«

OUn6$ Cf

temperans mandato tuo Abraham ad ancillam

tübet f

ingreffus eft, quare igitur viro mulier tuin-

pttm in

juftitiam improperas( Et Ambrofius Qw) ih

Vlfgl'nicaci 4

Sara oftendens latere leznam, accepit inquit

Titgs; &

