p peisd

ego fto inter calum & terram , inter. Deum Ef pec-

catorem , & ne mundus if

e(tris t

fl e pereat precióus meis

amantibl

ebtinto,

fs imple

?

$ s.

olo n

m noflri

Am veró qui Magnz Matris, vocem falutan-

n ;onittu ]

|

ti$ laudamus , ad ejus vocem, noftram opor-

yfam 3 n

tet conformemus, Adílat füper nos Deus qui

luce prima ad vefperum adus noftros profpi-

xcem Gttt

rinmpii

Cit: (4) fed & ejufdem aures, in omnem fo-

b sndii

num cordis & oris, morum ac operum inten-

dunt. Q9« prtas qugrit Origenes (5) ita canoe

TLLE

jj v

k

raSocís eff.. & itaSpiritus pure mente , qui (incere

canat, ub cantilena ejus ditinum pofft oble&tare

p ln

auditum? & refpondet, iZe qui zu'um peccati

fitentes

) li?

ggfmwm babet fonum.

Kt talis cantilena fuit Vir-

| Àt tui'pnä;

:,gifnixBeä;æjvita, nullus enim peccati fonus,

coram omnium morum ejus , motuumque fim-

j if,

PIUCHN

phoniam corrupit. Nunc tuam vitam , ó cultor

Virginis infpices & in quo choro canentium

, m i

verferis , liquida ne voce virtutis, an rauco

j 1

ue d

psccau ftrepitu refonantium , attende, — Salucas

Virginem , laudas Deum.tua voce , quali veró ?

Cum tüa curas & non quz fünt JESUI Chrifti,

z

!iq u aqä

qualt voce cantas, columbz an cotvi? rel

qum: O

POI]-

320 :fl"?;z

fibnit?

'.4ccAug::£äingxs $; *?*'ig('*fä ?W,&m "

Ciriffi,

gntimm& 4

, t

x(ze)!TbOmær'ä Kewþ. folilos. c. 24.

(;l ) !'73?/'772.:'4'4

std

-

inlaud, feria V.

(» Orig. h, $« in iib, Tudic,

j

(0) ng, tratl, in Tonn. 6,

Z£ODIACUS

$*

Cbr.i/z'g' $ cor,GL' funt &f non columbe: raucus i

gitur

tuz faud

& ingratus de te prodit peccati. fonus.

Tibi

Superax

W noC

debita petis dimitti, nec debitori tuo ea di-

Domini

mitds, quali voce refonas? rauca & ingtata;,

inutili ac infru&uofía cornix: Cornix garrit ; &

Edf

Smagd

nullum fructum parit: ita, qua fpe inquit 3«

Cyprianus orat (7) qui inimicinam fervat?

tisjitem

refpondet interlinear's gloffa , — talis orationis

Áries

nullus fru&us.

lguis, t

Rapuifti alteri nec refticuifti;

p

& tamen tibi darià Deo oras, íed qua voce?

&ilre Qu

vex quidem vox Jacob, manus autem manus

Eíau: vox quafi liquida , fed manus raucum ni-

quam luc

Vim adfe

mis peccati fonum edunt.

Nol; , monet Hip«

ponenfis Antiftes (e) ^one cantilena tua obfirts

10 Thc

Jm'O ng

pere moribus mali, . Mater Dei femper dulcem

U

& efficacem fonum Deo edidit , tu qualem?

Witnbya.

Accipe confilium fed neceffarium M. Auguftini:

J i,

Cf) cum laudatis Deum toti laudate ?. cantet

VCX , cantet vita.,

Tu intra mecum in vifcera,

lter [

& dum aliorum tota vita cantat , tuquare . an &

Ál

quis annus totus Deo cantárit? an mentis? an

Thàtet 1

hebdomadas ? an minimum dies, an hora? Vi-

tbus me

lg tCXm

tà fic canta, (cantare nobis pergit vox Augu-

füni, verbum Dei (») ) vità fic canta, ut nun-

'init i

quam: fileas.

Si quiefcit , fübdo . Deusà benes

faciendo , tu item conquieíce ab eo. laudando:

coaïims,

quod (i ille femper beneficiis fuis, nimium fo-.

QUzttn.

rpe-

IH Votis

noris me provocat j €ur ego carmine pe

tu

m foi

C4) C)Pr, Sevm, de orat, dom. Interl, in c. S-L, Matt,

(j

(e) 4 ug. in Pf. 146.

Cf Idem ibid, : D 4d»gp.

(4) l, l

f?f P/- [460

MT

MARIANUS.-

gaucus

tux laudis & gratiarum non illi refpondeam ?

fs. Ti

Super muros Jerualem conttituit cuítedes , (^)

tota node ac die non tacent laudare nomesm

j uat

TX

Domini: cur ego inter muros Jeru(alem ; hoc eft

Ecclefiz, infertus lapillus vel lacerculus, cum

IX garri;,ä

Smaragdis & adamantibus vivis mihi confer-

pe inquit*

ym ferv

tis, item cam cuftodibus Angelis non pango

laudes? Denique SALVE virginis Matris , ut

ais o

« relti

1gni$, ,e,xuiïi"t*þpeccazuxn, lucem . attulit , flam«

mam charitatis accendit Joanni: meumautem

Salve quot toties Dominz Angelorum repeto ,

gem m

$ ;aucuM

quam lucem menti, quam fcintillam cordi,quam

vim adfert crimini? Clamandum cum devotis-

, nontlt

fimo Thoma, Q) utinam ad fatufaciendam dc-

m :

fíderio bonorandi &f falstandi te Ó 9irgo , omnis

rl

memnbra sea 9erterentur. in Lng

uas, G hungua

u *X*m

in igneas Vaces,

n

$

E[gæ ((

(

Lter effedus ex voce flutantis virginis re-

T Vl(

A

; /..'. :

-

|quatt n

fultans , fuit Bapti(tz falcus. (4) Sicdeillo

U

mater, ut facta eft vox falutationis tuz in au-

rj mcn(ls

ribus meis, exultavic infans: hoc eft ut grz-

a hor: ^

cus textus expreffic, (^) (aliit, exiliie, fubíul-

t VOX M

tavitinfans. litcum Spiritus potens per cavet-

ju, 07

nas terrg iu vifcera ejus fe(e immifit , aut. ibi

yeisà bt

Coalitus, dilatatur & convalefcit; exitum inde

; Joudani

quarens, terram concutit & (übfilire facit:

nmmlm d

cr

ita Vocis virginez divinus & vehemens Spiritus

yine p

t Ce)

dum Joanniemkamavic, ad faltum excitavi

Caté-

d (I/aki'.r Pegc s

Jl

(2) Thum. à Kemp, folil.c.23.

W € f,l'"

[l

(g) Lut, 1. 44

RUL

an(zia m Spiritu,

(55 Gr«c. text, j (6) Saitus 30*

90

ZODIACUS

Catéerum hic fenfibilis furfüm afcendentis, &

u i Spn

deorfum Tefe deprimentis motus, alium-occul-

Detmardu:

tum , eumque altiffimum ejufdem puerundxca-

Addo ve

vit Saltum,

Unde autem & quo?. Saliit Joan-

fepleus.

ne$ à non mtelhgentxa füi, ad intelligentiam

NE at

fummi: Saliità Vacuo glauæ ad plenitudinem

—

tn, 40/: fL

Spiritus $,Saliit denique à (e muto, furdo, nil

f C'tl/'Cfet

fciente ad füblimitatem , incerta & occulta &

j

fupercoelef!:xa, vxdenus, audientis , loquentls

NSS pro

Prophetz, (4) Primum , plurimi Patrum dee

. Yitgini ]

tulére Joanni , fed nominatim Chrifoftomus (*

M. Leone

qui fic eum loquentem inducit: exa/to , quid

phetca «

un:äeriWäarem Gideo fovmam bominis fulciperez

Ttta at

exilio , quoniam mundi Redemptoregy Cogito incor"

Di, !s

poratum, em Cyriilus Hierofolimitanus, Se/us

Qoptere

inquit Joznnes corporeim oculis nibil Videns, Spi-

Tophe

ritu Domizum cagnaäzt im utero exüátcnt,

Pro fe-

PIO tgu

cundo ftant verba Angeli ad Zachariam dicen-

gm Va bh

tis,; veplebitur szr/m Sando adbuc ex . utero qua

Vr (

ztris f4&.. Cf ) Quando au:em hoc lmplctum,

ülfæ Iyg

(g) quando mqu it. Intrante

gloffa explicuit;

hüæ lY

Virgine exultavit in uteto genitricis.

Ne:vole

DCI

Pop

& füblimiter S. Ambrofius ? (2). eum . frlius effet

fl

!Detig.

reple:m Spiritu Sanclo , vepletit £f matrem, Cave

qunipe:

autem fentire , quafi hoc loquendi modoxmml-

nuatur gloria vocis Salutantis Virgineg ,. imó

DZ

hinc creícit.

Nam verbum per vocem Matris

tantam abundantiam in Joannem eft effudit grauæ,

ut

Uoj

Áàntu

€4) Fide Toletyin e, 1. Luc; apz0£, 118

(2 CEri-

fofl. apud Metapb. in Tulio Ciril, catb. 3.

( Bem &

CF)Lwce 1. 15.

(£) Gloffa :ä: 48 Per. 1.

(5 AHmó?r. l. 2« iín Luce

'(l;;'

MARIANUS.

91

endenus,

ut is Spiritu $. dominante fuperfufus inquit

al um oca

Bernardus, () & purgatus exeat, & repletus,

pueniyite

Addo veró , ut i$ in utero matris fieret Spm:u

- Salit p

repletus & replens. Tantum enim per os MA-

iel[igentt

RUE accepit gratiz , ut communicans eam ma-

Jenteudit

tti , ipfe fufficientem & uberem adhuc pro fe

Q furdo, 1

retineret,

Sicut cum fluvius manens in füa ma-

& ocoiio!

nicudine fluvius, intrat in aqug ductus, & fo-

loqucm

Denique vox

veas profundas, & inde exit.

| Patrumc*

virginis Jonni contulit digoitatem vatis, Audti

(o(tormus

M. Leonem : (£) nondum natus Joannes, pro-

D.MO!F

phetica exuliatione commotus eft; quafi etiam

qini ! /"f

Intra matris vifcera jam clamaret, ecce agnus

Dei,

Praclaníffime Chrifoftomus (/) omnes

"" i

Wm,;,ym

prophetz proprietates cum habentem inducit.

jl fi du Y

Prophetz eft audire recondita, auribus perci-

gfm!.

tOl

pio iaquit mifteria, quoniam naícor vox ma-

hrm***

gni verbi,

Prophetz eft futura, aut involuta

g um

videre: (») video, mqun: Dominum qui na-

; lmplctu-

turz impofuit terminos: in utero geftari $olem

t n

juititiz video.

Prophetz eft, canere occulta

NC;W!

Dei populo? fum tuba inquit, () proferam

mn f "

filii Deiin carne difpenfationem, — Ecce adquos

quamque altos ac admirabiles faltus , vox virgt-

a U

nca SALW E fuum dctonans ;provæxem !

ez,

-

cem MA

57.

fodi g

Uod fi non falutata, nec rogata Virgo,

tancum Joanm ad fattum mentis, Saltum

dxvmum

ü (,)Cbn'

(k) Leo fer..4.

4b $

(t) Bern, Serm.de $. Joau. Bept.

/, [fn

in Epipb.

Q Chrifoft. apud Metaphr. menfe

7«5

(m) Ibldp

9) Idem 4bid,

92

ZOD!ACUS j

divinum adjuvit , quid faciet falutata pie, orata

(renta,

ttam,

fzpef Saliit Joannes faltum intelligentiz, &

fcnt ter

quidem hujufmodi , ut intelligendi , redé ; que

volendi ufüum non. ad. momentum acceperit,

WU tetra

Vk&m T

nec Solum in carcere uterino conclu(us exete

cuerit , fed eum natus fecum extulerit in lucem;

mf [i

totodue pueritiz tempore retinuerit.

Vox eít

Cuy, qe

fm'us -

Ambro(n (4) B. Matrem tribus menfibus apud

Eliabeth manfiffe ad profe&um [oannis, Infert

( tlhqu;

A Mi

inde Car. Toletus, (^) non autem proficere

potuiffet ,. nifi arbitrio ufus effet, Porró is ufus

£ Hfatia

qui ad nativitatem perfeveravit, extra uterum

Abolle;

m

pofitum Joannem non deftituit.

Nunc mihi

numera ftellas (i potes, quibus lucem ingenil;

Ti [rjen

memoriz ,artium, fcientiarum virgo Salutata fi-

OO vir '

deliter. accendit?. Sinthxc minora, Numera

T f

fi potes, quantis clientibts prudentiam jufto-

Clüm f.

rum , fcientiam falutis contulit? Septem intef

VTUnt 4yt]

candelabra luce cceleíti radiantia, vidit Jefum

i lfl

aler Joannes ambulantem: (c) millia veró

"ff

)

millium circumftant virginem in coelis candela-

DN W

i

brorum vivorum , quaz in terris jubar intelligen

'ati

tia fecrctiqris ac divinioris acceperunt , & tem*

lus

plo Glori

intulerunt,

Quis SS. Do&orum

D) iS

C

, pic

non magni

cé de illalocutust quis fapientiade

KE

coelis haufta poft illos fulfit, & virgini an:mo

æfeün im

prius non cohzfit$ Nimirum, de qua Joannes

Pattii

initium Sapientiz , de ipía omnes alii qui in

ho w

Sapientia non evánuére vim ejus, fumpferunt,

lt ,

infantis

Loquens thifdlogus (4) de Joannis

fcientiæ

.

('XJ Akg,

D

(42 ( mbrlib. 2 ,im Luc.. (5) Tol, 12 c.1. Luc, annot.

LUE !;

m"*M

H8. (0O 4po.Hn13. — (2) Chrifol. jfr. 38.

"

MAR-:IA'NHS.

7 R

fcientia , prius inquit meruit coelum fcire , quàm

itg pie, t

tcrram.

xdligentay

Inter homines autem quancd prius

fciunt terram , & coelum pofterius? quanti fci»

di d t

m a

unt terram, & coelum etiam pofterius, cum

vitam nempe concludunt, nefciunt ?

ul tà*

onclufu &t

men fi ( ut poffunt) virginem fuo SALVE folli«

yeritin fuct

yu, Vor*

Citant , de gratia ejus (Ciunt prius coelum & po-

flerius terram? coelum , ut docet Auguftinus ;

menlibob

C«5 tanquam bonum fuum, & terram tanquam

pannfS. [M

um prow

ad tempus, quiddam neceffarium. — Nec pauci

de gratia virginis gratiam acceperunt , ut prius

h POïïblsæ

& pofterius ícirent coelum , & terram ne(cirent

,unta D

" Nur m

femper. . Nec illi rari, qui nimium prius ter-

ram fclentes, terrena fapientes, tandem ex

ucem inj

J

dono virginis, pofterius, C poft quod in terris

d

non eft aliud pofterius) hoc eftin vitz receffu,

n NÀ

u

coclum fcire, & à coelo fciri meruerunt. Re-

"denriam

lf';

fapit ?

Éerunt authores (f apud Syros abipfis Apofto-

lis inftitutos, hunc morem Salutandi Virginem

N

nilli *

vigui(fe : paX tibi MARIA , gratia plena , Domi-

nDus nofter tecum, benedidaa tu inter mulieres,

"T

& benedi&us fru&us

qui eft in utero tuo JEfus

bat d

Chiftus,

r

Sanda MARIA mater Dei ora pro

Dobis, pro-nobis inquam peccatoribus. Amen.

«s Dodo

Citca annum veró 431:. (g) poft damnatum

s fapi,emm

^

haztre(in impülffimi Neftorii , additz fuerunt illge

Vij

/

/i

j 407

particulz , ora pro nobis peccatoribus, nunc &

qua

j

in hora mortis noftrze. Amen? Cur veró ad-

s ali g

prater

fumpe

Qitum ora pro nobis in hgra mortis?

n

alias ,

n5

(v

(e) Aug. bomil, en ferm. de suontt,

Cf Petr,

—

Can. in fuo Marial, l, $. €. 30.

(2) Baron,

L LW' /If"""

'7,!/0/' ffo l

:m. $« 4nnt A31,

24

ZOblACUS

alias , quas nunc referre non vacat, indicat;ä:-

Vasfett;

€lefia, habere fe tantam in. Virginis in:ercefli-

dens: ot

one fiduciam , ut ediam , ii qui totá vità coelum

Dinde I

Amefciunt, terram difcentes ac. docentes, vel

biputm:

morientes (cientiam falutis confequi valeant-

&onviln

jundus

-

$ 8.

&tcen

Oannes à vacuo gratiz ad plenitudinem Spi«

Zio Wt

pet u

]

ritusS, ope Virginis fahit "An item ali? E

plicans ut folet erudité & pià Toletus illud. Spi»

Wonulp ;

ttanfyor

ritu San&o replebitur? zewo inquit (^) plenm

eft Spiritu Santlo , qui non eminenti gratia , inf

Yetüm By

nibws donüi , ac Pirtutibus preccllat, ()) Euam

Vinis Date

ad hanc füblimitatem perfe&dorum fübfiliunt &

Tofninr n

afcendunt virginis cultores: imó, nulli homi»

[U )'magin

nes CitHls,

Unüm produco exemplum, (£)

V0 Clare

Duo fratres Galli Equites captià Soldano Cair

tXme]Um

urgebantur , ut Mahumetem induerent , illi re»

* Denr

miti , nefasqué deteftati, Soldanus filiam fuam

L tony

I(meriam ut fratres à fide avertat fübmittit , fed

" i"fæïlm

illi in hoc felicíores, eam ad fuam traxere fi-

Dutw y

dem. Et quia religiofiffüime Dei. matrem cole-

UlClus, I

bant, ejus laudes coram Ifmeria concinunt;

Tpipy f

ejufque amore inflammant | Inflammata Virgo ;

|

ia 0

imaginem Magnz Matrs petit: fed cum ejus

copia non fuppeteret , futi 1n preces, coelitus

Adeft 1(me«

eam dum dormiunt, accipiünt,

rfia, Videt ftatuam virginis puerum. TJESUM

SAL'

tenentis , videt item luce admiranda circumda-

feéntit ?

tan, & odores expirantem caele(tos

*

- .trans';

Y

[

-(7;9) 'Jii;-!-:nl f. ' () -TO.'-)(':; In cammghque Iþlo

(.) Ex mgg,al.!äw Melz'tmfumg

n

J 1

4-MA*RIANUS

yt, inditl

transfert in fuum conciavæ venerabunda & gau-

;inis.-inzertä*r

dens: ornatque eamauro, gemnis , fmaragdis,

ytàvia d

"Deinde per quietem docetur ut patrem fugiat ,

d o cens

baptifma füftipiat, Maria vocetur, Nec mora

jai val

-«convafato auro fuo & pretioüori mundo , cum

juvenibus San&is ; quibus fponte reclufe patu-

érecarceris fores;abit filentio noctis per Cairums

'&inlittoreinveniunt navem, & wanívehuntur

um V

d d

per Nilum ope Angeli, Inde, (dum quieti

feusiud 3

nonullz indulgent ) inveniunt. fe. mirabjlirer

transportatos in loca Veramandugz , patriam ju«

u o

yti gt

venum,Bapti(mum l fmeria füfcipit,templum Ju«

venes Patronz (uz Lib^ratrici erigunt, 1bique

74!& (t) I

m füblilu

reponunt miraculofam virginis ftatuam , & vo-

» mili bf

cant imaginem Lztitiz,quz in przíentem ufque

diem claret beneficiis, radiat miraculis. — Tu

yes um l

; ol

exemplum propofito noftro conforme , expen-

de. Denique cultores fuos virgo facit prophe-

|ueretty

j

"

t4$, non uno modo.

Philoni (/) Prop^eta eff

D irflrumentum rejonans, "Quis autem ita re-

clübnith

fonat uv virginis cultores: refonant Deo laudes

m 1

dulcius . refonant in f;cris pulpitis potentius,

guitien

refonant fibi ipfis certius, nam multi diem fuam

t?laimam ope virginis previderunt.& refonárunt,

^

fed um ?:i

ARTICULUS V.

(5) c(fl'l(ä

!

Adefï lf

j

SALVE SINE LABE

E

SSSPURIFICAT A.

i od

J

$ 1.

j £

J

^

m

Sï quando, purificara certé Mogna Mater ,

H

ae

;/)l/if ' ]

Q? P?/iivo qtm bares dz?m reruta l.

"

ZODIACLi'S

Magnum Salve exigità toto genere noftro. Cut- | liil qui

lm L

ira? Unum Salutavit, & per manus unius, o*

mnes ad fui benedidtionem invitavit, Quomó* | . At

do veró ? obtulit Simeoni feni bonum fuum | !!litgini

quod genuerat (7) & manibus fuftinebat vere | ! d

bum^4 & in uno verbo omne donum.

An ifta

80, Cal

non grandis reputanda eft jure Salutatio ? Me-

liuseft, communi zítimatione hominum , dulce:

N

ho

verbum , quam tri(te donum: (^) melius item-

&

eft donum tacentis dexterz, quàm refonantis

pouim;

linguz: ille autem in Salutandi officio palmam

Cäll[æ : Df

recipit, qui bonum verbum cum divite dono

Té'tlatione

conjungit.

Felix Simeon quí in Spiritu venit

Ws mater

in templum, & mazaibus excipere meruit à Vit*

ültte puti

gine fibi oblatum , Deum verbum: hoc eft bo-

W( Alitem b

num verbum, & omne datum.

Sed & Virgo

fitlonehonc

Virginum meruità Simeone , ( prout utfadum.

16 cel

eft ) benedici : (c) & pro verbo recipere vere

l$ feyere

bum , & pro dono donum. Recepit autem pro-

verbo incarnato Simeoni dato, verbum pro«

phetiz, quores occultz fibi, conftitére aper.

Witt derss

t

ày

te: recepit& pro dono donum, (7) hoc eft

) ïmn V

f

doloris gladium, Per iplum enim Regina Mat*

qu3 Vr

tyrum eft conftituta.

Porró cum Simeon bon9

h A lügrt

verbo Salutatus eft à Virgine, in ulnas ejus de

W C()

thi

pofito, nos ad refalutandam eam mirificé pro-

U

D

? Wt

vocamur, Audimus enim, fenis voce, Spiti-

PT&MM

tus 5. veritate Chriftum Dominum przdici, pa*

MUET

ratum effeante faciem omnium populorum , (?)

fcefe tà d li

1íraeli

0l

u Sa

(2 Luc.2.

(&) Gloffa in Pro$. 1 8,9, 1.6, extrAd

([-) Luc- 2e

(R) AW

lláy

€4) Interi, in l.:m. P

(2) Lute, 2. 3[.

23' Iltl

MARIANUS.

937

axfisni Ifradli quidem ut gloriam , geatibus autem ue

Qus.utius, t

umén. Lumen inquit ad revelationem gen-

tium. ^ Atqué hinc exitamur & provocamur,

iV qumj

bonun üt

ut Virgini Altiffimz, offerenti nobis, dulce

u(lin

diy & dives Salve, tefpondeamus illi noftro, et

um A0l

ex'i'xgyuo , calenti tamen & non inani SALVE,

Juatio ? Y

5 x

yuum, d r

N hqc giofiofo vir,

ginis Purificatz fefto , dux

j ndis v

ünir " potiffimz , ad eam confalutandam nos urgeat

j caufe: prior eft, quia ipía mundo , lumen ad

oiECiO )

m dit

j revelationem gentium protulit: pofterior, quia

, spiriut ?P

fa , mater & univerfalis luminum Regina , hu-

,j militate purificandi fefe , effe meruit.

Mere-

emenui

'

jjt&ur autem benefica lucis natura, humana Salu-

q| tatione honorari, Quo in genere przcinunt nobis

E

prou ul

axaves coeli gallus enim , ante lucem, lucem ad

'

o tl

nos reverti febtiens cantu pravenit, catera

Falituum turbz qua cantu vernant , adexortum

fcplf g[]lc

vb

[

lucis concentu geftiunt... (2) Uno leone minor

;

2

"

inter feras, elephas trenatum Lunz videns fi-

onm[Cl'e

, dus , frondem non ignobilis decerpit arboris,

!

)

'

j & quafi venerabundus , eam jactat in altum. (2)

Apud inortales autem, tubi lux, ibi lucis ho-

; sineon

nos$. Complures namque gentes, in honorem

ulpas 6

!

Solis, currus & equos Soli facros habuére, &

miriticer

przfedos hifte equis , Sacerdotes, 1fti . ubi pri-

| v9Cts

,müm coelo dimoveri umbre, & primi rube-

|

; fcere radii czperé, currus eos conífcendebant,

ntz fic beneficum fidus

)pnlofm;,"; folique Salve deronaba

E

vocali

:9,16.0& (42 Maiel, in col/og.,

de quadr up.

( 4.'£1€æg.;

h h

g 3. 11,12. Semf, ili.

9t

ZODIACUS.

vocali cum l«titia excipientes. (-) Propagataeft

Cantiper/

Donine (

in plures nationes hujufmodi religio, imó &

[ Wirunt

gentem Deo facram afflavit & profanavit, Le

gimus enim currus Solis, zelo fofiz effe com-

gtium,

buftos, (4) Atque ex hoc more gentilium,

natum effe , etiam hodie vigens proverbium;

plures orientem quàin occidentem Solem ado*

]i ttà

rant. Platorefert. (e) Socratem in con(üetudine

|

&

habuiffe , ut omni mane, converío ad ortum

limenad

Períz

Solis vultu, preces quasdam folveret,

Wt miram

regiam. poteftatem , ( cum ea vacaret ,) (

tür: um

illi, de (eprem proceribus, detulere , cujut

Feli, [

prior equus , hinnitu Solem falucaffect redeun-

futyft

tem, Porró religio caíta & fincera, Soli cul

fpletiores

tum, ut Deo, malé non detulit, fed tamen

Tilgorsf

Salomonis monitum minimé improbavit-,: CO.

€lis de Y

xam Deo. dicentis (g) oportet Solem pravenirt Ad

P[?/mj, g

Bezedtillionem tuaga, 6$ ad ortuma lucis .!/d'amre!;

a

non lucem , fed te lucis aternz fontem, Ete

Wt dis à

nim fi olim in oriente & occdente, (^) d

diES W

mor Salutanrium: clientum aut Mercenariorur,

T o

urbes concutiebac, & implebac divitum atria:

* m

(): quantró juflius lux lucis.Deus, antelucana

! t (

dignus eít religione coli cantarique ? Nec mi

D flaterm

nus. Mater ejus Auguftiffima , quz lucem mun-

itdy Tiol

do edidit,, Salutarià mundo meretur t ille qui

Wt

dem ut fons ab »terao; ifta , ut vena lucis in

W

X

dgünico- tempotris £vo.

Audio fenem. cigneo

Atem btn

canïlf

Qitnti

Q Plataych, in morb/iä.,

(4) 4 Reg, 23. 12

Ce) Plato: de legib,

(f) 7&/21':*2. LE b:/tï,

(4)8;»,,

U

(42 34p. 16.28. — (^) Senec. l. 6. de benefe

(b) i At

24' FIQ

(2 Marh, l 4 (Qigr. 79

m

hs.

u

MARIANUS.

99

Propagatzt

cantu períonauntem ? nunc dimittis fervum tuum

Domine fecundum verbum tuum in pace :quia

hglo, lIDO

rofinanit; l

viderunt oculi mei, lumén ad rcvelaucnem

gentlum.

) fig E&C Q

[e gennh

$ 3

roverti

m Solemé

Bi tria obferva, Filium /Eternz virpinis ,

n con at

dici lumen , itemlumen gentium , denique

Iumen ad revelationem.

Quatugr vero nsodis ,

er(o 1 0i

verety

ut mitam cateros, D. Chriftus lumen voca-

a ;)

tur: lumen inprimis Patris 4 J»umez, canit

cmlcrcr l

Ecelefias (4) & fflendor patris 5 quem titulum

lura(ïct n

fumpfit ex Apoftolo dicente , Chriftum effe

fplendorem Patris , (/) fplendor autem eft lux

hr fed

radiantisfima, Lux item fibl, nam dies de die,

Deus de Deo.

Alludeas S. Maximus ad illud

wäwh ]

pfalmi , (^) dies diei (rnlïnzt ferbum , 64 nox notii

jum ;mW

y/ll[b' 4 ,

indicat. fcientiam ; diés inquit eff f/iws Dei , cuá

[bntgmr

| pater dies diPiritatis [ug evntlat arcavum , Jp(c

enté Q

eft dies qui ait per Salomonem, («) ego feci

ut oriretur in coelo ]umen mdeüc.ens. Lumen,

McemrlafJ

dwltüm d

eft matri : ut epim fulgor Solis criftallum tran-

2

fit; nec criftallum Izdit, ita Dominus nafcen-

aus änf

j Ue

do materna vifcera þermeav:t » C2) nec refe-

rando violavit.

Quanquam in altero recedat

ul

um t

jl

E

à Solis fulgore: hic enim globum criftalli per-

reub»

Y ent lUfr

means, non vertit 10 globumlucis : Dominus

autem benedictam. Ma:rem fuam in globum in-

(2

deficientis Iuminis convertit.

linde proxxme

E2

citata

fl l

(4) Hymn. denatal. Dom.

!) Hér, 1. 3.

/[."

( Maxim. h. 2. de 04/2/7 P[el 18.3

( Eccle,

jgif'"f

24. P. 9.

(4) Leo, Ser, de nati?.

X

'z'ömAcüs"

100

olmdiceba

Citata verba S.

Card. Damianus, («) ego feti

adunc ad f

in coelis iadeficiens lumen , ad Chriftum,;q

ï.li

*

Donng ,f

Matrem fiiam novi

olis honore implevit , re«

*

nus lumen noftro

| riiem at

fert, DeniqueChriftus Domi

Ls $0

generi, quod in duas propagines fcinditur , al

nos & 4f

teram Iírae

lis,gentilium alteram. Lumen Ifraeli

Tüw,(lic

Dominus venturus expetebatur.

Propter Sion

qui i f

inquit Ifaias Cf) 2on

tacebo & propter jerufl-

ut jjl-lendor

Á tltiden

lem non quiefcam , donic egrediatur

£$ Saléator. $elut. lampas accendatur,

&üllt frd &

j 9

Chriftus venaturus ut lu

€g) Quibus verbis.

men fecundum utramqué

naturam expedaba

Ht g

gfts tf

tüur: Secundum quidem divinam , ur fplendot.

Secundum yerö

d naee

Splendor autem lux cceli:

| otnts

humanam ut lampas accenfa ,

»

hzc autem conti*

| I n

netlumen terrz, — Nec gent

bus aliter promif

fus eft Dominus: cui pater apud Prophetam:

at h

B3t0s teneg

(2) dedi te in lucem ge

niiums,ut

/fs /alm 7eA z;f'q'ue'

Q3 Ubi Hyeronimus ; de

1 pcf T.

ad extremum terra.

di te ut illumines univerfüum mun

dum, & a

Ienu'us [

30 at

lutem meam per quam omnes falvi fiant ufque

ad extrema terra facias pervenire. . Nunc vit«

[

UT

ginis grati

am, & tuam gloriam atteü

E

de popule

n fplendotk

hij i D

Gentium, (£) Ecce quam pater i

bus San&dorum genuit , eundem virgo ut fplen-

Vi

dorem tibi edidit, & Simeoni , tanquam nominf

Gentium poffeffionem hujus fplendoris capienth

obtulit: Suneonis ulnz ruz vulnz (ed & virge

ln

erbia: ())

nis favor,tuus fplendor Mutantur prov

olim

nat?:üw

CO Dam, Srm. de /fump, BV. — Cf') Ifais 619-h

( Hicrs 1. 1. in dfai,

C» lfai.49.6,. C Hytmn

D UT :

l

| 9

lm

433v in Ifa — (E) Pfalm.1op. (() Proferbitm

—

MARIANUS.

IOI

!

olim dicebafur fplendor regum eclipfis populorum z

,0m

Chrlum,t

adhinc ad finem mundi jacabitur : fplendor

Dominz , fplendor gentilis ancille. (») Chae

» japiio!

'

ritatem aeterni Patris filius erga mundum expli-

s [umenos -

Ccans.

Solem inquit füum oriri facit fuper bo-

(cimdittty

d

,n

os & malos.

Signanter autem dixit Solem

Lumen li

u

fuum: fcllicet ut explicat Auguftinus , Selem

Pupitt ?

uem ipíe fecit, O quam gratiam fecit bonis

j

r )v

& malis idem Pater , qui (olem füuum quem non

Aur ut

pfez

n

'fecit fed genuit , per MARIZE manus illis trae

p (

[

didit? Hoc intuitus Zacharias exclamavit, fi/f-

rentits U'A tafit inquit (») mos eriens ex alto, "Tota /E-

20 0" giptus confternata metu, triduo jejuna & fi-

1 I! !^ Jens marcebat , quando S$ol oriens de profun-

«W doeam non vifitavit.

Certé, fi noftro generi

« d7 virgo Solem de profundo pelagi emergentem

g iil attuliffee & donaffer , inligni nos beneficio obli-

u1 eatos teneret, nunc quando Oriens ex alo,

i5 "^ per manus virginis nobis offertur, femper hay

qui bendus (emper retinendus , quis calor affedtus-

s; dua pratitudo voces noftras animare deber?

TOU üïr

"" Dicamus & congeminemus illi Salve, quia /u«

i P suen ortum in alte.divinitati inquit Toletus, (o)

0

, rf

À

mebu in umbra morti. fedentibus, prd]&ntgc?it &

Ti

co"mmn'nimfïi(.

n

H uim HO,J

5*4-'

:ndorisf'jpiï Mem veró frudum ex hoc lumine nobisg

VRM

expeaarpusï Lumen in-

'!

.naco;,fnobis dato

— quit

l Prgm

Ü euseesere isunasec .

E.

-—-— ;

P

f,

(m) Manþ

.5' .- 4;1 4nug.in Serme. d, eerb. Dom,

1]

,7):

i2 monte,

€n) Luc, 2, 78, Exod, & 0. 2I.

b

C02 Tolet, in c, 2. Luc.

?

(

102

ZODIACUS

quit Sitneon (4) ad revelationem gentium. Hoc

quod hi

timt ibl

eft lumen, quod gentes illuminabit, Salvabit,

beabit.

Sic PP. Atque hanc explicationem

t pltea?

colligo ex prepheticis verbis przcitatis: dedi

JIHP, (d') /

de in lucem gentium ; qualem autem lucem ? quez

(iütang po

ar

peccata revelaret & oítenderet, proinde con-

funderet, non autem ea relevaret & tolleret?

Vf tplic

Q vt

$ic venit plurimo l(raeli, cujas peccata pradi-

cando oftendit, (ed repul(us peccata non de

$ lf

Gentibus antem nofh

DLT

pulit, fed aggravavit.

ficfed datus eft in lucem beneficam, (2) inlu-

tlon Ljje

men falutare, in Jumen fürfam attrahens quia

Drato of

$p(e nobis fa&us eft fons gratiarum, falutis prin-

& n

cipium , currus furfüm.

Lumen ad revelatio:

Ti j

nem gentium. (-) Olim credebatur Deusinir

Curi v

Sanda Sancdtorum quafi in palatio fuo morari

A lt

Jàm re

fed Saucta Sanctorum à populo 1frael dividebat

$ngens oppanfum velum,

Gentes autem tre«

Futey i

dempte qua nunc exgratia Virgiuis plauditis

"

lt eí

dicite,, quot & qualia velamenta vos à vero

At dj

Deo dividebat ? Srabat ante intelledtum omnium

P .Dmsa Vït'd

nationum appenfum velum noa unum fed mul

ln (j

Stabat alterum

tiplex infinitorum errorum,

lm , Que;

velamentum finum (uper corda Gencium , affe-

LU

&us idololatrici: Stabat tertium velamentum

j W

legum rationi diffonantium , quibus peccata

UM :

ermittebantur excufabantur: Stabat quartum

Ti V

de fectis Philofophorum contextum, quod po*

WHI 1

! ()

pulo reliqum lucis, naturali quafi auferebat,

Quis enim de vulgo, fibi non fuaderet licere,

m

quo

4!09 39!

(aj Ambr, in cy 2. Lvc. Beda. ibz';

(2 G!ajk;

f- 62. lþ?h

( Pbilo». 4e legib,

LT

«

!

*

!

MARIANUS.

103

a h quod þhilbfophus tanquam honeftum; cum

ji, sl tamen inhoneíftum effet, declamabat in Schola

eniu &platea? Uzalenfis Ecclefia habuit unum ve-

zcità

g 4lum, C4) in quo erat civitas depicta, & ante

n lucemt

civitatis portam draco, quem S. Stephanus

roinde t

configebat .& pellebat. (e) Quam picturam

4

. collir V€

li explicabat $ Auguftinus: (/ ) ecceinqui-

a

g €DS dratonem de Seflra cititate cernitte fugaium,

&f expulfumz ecce cructs. tropbeum per. quod Vi-

eccta Dor

)À

Porró ante Domini adventunt

us antcm

1

cifiis mumdum.

l

, non Ulzalenfes tantum , fed totum mundum..

at ( )

Draco obfidebat, & lucis aditum ad ipfum ar-

Bm'jhcns

|«ebat. Ubi tamen lumen de Virgine natum

j (alurisfï

reluxit: illo ipfo tempore, quo velum San:

j ad r

r Dey

€tuariü Judaici crucis clavi ruperunt, Dràco

Y

fixus, & confixus ab oibe cedere eít coactus,

yio fio

yd d

& jam reges in ejus lumen & ambulant , jam

[

gentes in fplendore Domini Dei (ui exultant,

T EE T

pleta eft prophetia & receffere velamenta,,

ginls pu

Q »

"

a

,fu

nditur diés, & tenebrz fugerunt. (7) falüs in

i v

, portis, vita in via Chri(tianorum.

$. Hyero-

um ^

nimus-(^) ad illa verba, dedi te in lucem gen-

; uf al

tium , quz inquit fedebantin tenebris & umbra

Slähat almf

mortis, ut aperires oculos czcorum qui ante

ngriüm;

Deum non videbant,

Alibi autem nomine te-

m

glimel

nebrarum explicat, errores varios: per um-

ybus p*

bram autem mortis , intelligit mortale pecca-

xibit QU

tum, (2 hujss'autem umbrz corpus, ipíam

qJO

[

E 4

damna-

j

(e) Baror,

gderc i

(4) Efodius. apud S. Aug. £09,. 1O,

4nt0392. (f dug. ubifuprae — (g) Djai. 42.

70 : (b) H]cr(m. [. 124 in l/-dldmo

(2 Hyerom.

T.

" 4. 1. f'n c. 8, lfai.

A

loäj

ZODIACUS.

damnationem — Quz cum 1ita fint , quis [feram

Dut lp

'Córdi, frenum ori imponet Chbriftiano , ut non

W0 n&t «

tots vifceribus atque affe&ibus conclamet!»

EH

Salvelumen gentium, Salve & tu luminis gen-

piet ,

&um Materdigniffima. |S. Eonaventura expen*

N- (0n

dens Virginis partum , radrofisfgia inquit, (À)

apitir,

radiups aternum protulite

Inde autem ego &

TU m

mecum oranis cultor tuus Ó Virgo lucidiffima,

fs Dens

exultat, Cum $, Goar fiaret in judicio , & pal-

stj g

lium pluviá gravein radio Solis illac tranfeun-

Atültm |

tis (üfpendiffet , omnium fenfir & voce abíolu-

Oonbrgi

tus eft, ( .Nobis quoque poft hujus vitz €-

ha, Tj

xilium , inflat acre judieium, & ora.accufato,

limnim s

rüm mulia: verum tamen fi tü docess radium

Im DEU

güem peperifli amare, & in eo tanquam in

Tl nate

pofuo lumine: fpes defigere , corda (ufpende-

[.30)

xe, ne corruamus in judicio, tenebit. nos &

10 6; de

fuftentabit ille auxilio.

Et quia «ternus eft

À de fj

xeddet nos zternitati, ut revelata facie glori-

i, ü

am Dominl,

per gratiam ejus ac waml f?ef?

CE

&ulemur.,

^

V

T fündo

:

-5 $.

Am fi ad virginis Purificate onus honoreme«

LTT;

]

qué attendamus , Iinveniemus eam matrem aC

-üïeus l

reginam noftrorum luminum, cui novo jure

C

SALVE à clientibus debetur.

Ex quo terra

Vil u

moftra exultet , & coloni terre , lucem femple

ternam quam mortul$ füis imprecantur , ípe-

coelis

zent , atqué expeäent. (4) Habebaturin

UM 4'

Pater

iïii[l l

( Benaf, in [f ec, c; 3. — ( Surits in Pitu SS, 6,

() Dtmia,

Rmv y

juliim."in X Gyanr.-Sarer. (4» Jacob. 1, 11»4

!

-

MARIANUS.

105

, quit

Pater luminum apud quem non eft transmuta*

ifligno, QUi

tio, nec vicisfitudinis obumbratio.

Ubi ad-

Js u dan

vertunt authores (2) alludi ad Solem , qui fiC

y lus

pater,fons, pelagus luminum dicitur, ut ta-

ventatatif

men- converfionibus à tropico ad tropicum

ja inqilt;

agitetur, umbra(que faciat & recipiat, jam.

z.

o Jutél A

nubilis jam noctibus à noftris fenfibus direm-

prus: Deus autem immotus manens dat cundia

) lucidftr

udklba &P

moveri, & femper lucidus , conuerfionis um-

lac trané

braculum ut legit Hyeronimus (c) ngomenti

x voct a

obumbrationem , ut effert Auguftinus non fü-

beat.

; hojs

Tale fibi confimile lumen,' noftrorum

luminum matrem , Pater cceleflis in virgine e-

TX

doctu r

rexit , quz ficut xternitas Virginitatis, fic ater-

nitas maternitatis & charitatis meritó eft dicen-

o unqu

iaj

da. (4) Non funt in. Deo tenebrz ullz ? nec

bt i

in ea: de lumine Dei prodeunt lumina creata ,

& de lumine virginis accendimus lumen no-

ja n

"ET.

ftrum. Ut enim de tenebris tuz caligo noftra

H

gaeuam

procesfit: ita de Sole virginis, (fic enim eam

vocavit Petrus Damiani (*) ) lumifaria lucent

in mundo. Moseft in Dei Ecclefia, laudabi-

liter indudus, & per fecula ad nos propaga-

tur, ut ritu folemni in folemnitate Purificatz

" humf&'—

V.cereus in ara confecretur , ex cujus lumine,

€zteri accenduntur, (f/) Cereo benedi&to Sal-

g 0010

i o [7]

gnar confílat, (g) qui de

vatorenq mundi defi

E 5

; geml-'

p

recantil

Mi 1IS. Sutamus Ts . CO F

a a

py

in c. 1.7 acob,

(4) S, lidefons, de B,V , integrite

(&) Damian, Ser. de natieit, B.V.

(f2 mifal

jl

11

Rom, pro feflo purifs V. — (g

) Prudeni. de c:r-r

Mþ' hy

: P"/cf'f*(?-.

E.

106

ZODIACUS

gemina natura, humana & divina quafi dece-

ümms, d

10j mondi

ra &ignecomponltur: Hujus autem de lumine

t a

haurimus lumen, & de igne accendimus ignem.

Primus autem & proximus huic Cereo Cere*

mhus , p

[

