elaborato.- Nimirum uttibi con

P&Ce non

ftet ignava mnot.

calitas , quz nofti tibi torquere

la, & eain

4 Pittmam

þtetium & honorem Sceptri co

inmurare nomn

1111

I&rfdi[?.[ea

noffh Ecce quod nunc, ut plumbum premit,

Olmnes Tk

deinde ut aurum delectat & venerationem auget, -

fiti nor

Bené Sepumius: (£) rex ille Babilonis cum .

Niüm li&Ce

fquallore & pzdore feptenni ab humana forma

NI

^ (

exuláffet , immolata patienua corporis füi &

.A lvïfäïüis.

! Yegnum recuperavit, & quod optabilius horuini

J

"Hs V

eft, Deo (atisfecit.

|

Ergo tu quoque mecum

1

&7 IN

fac fimiliter, irnnmola Deo patientiam corporis

Pt

& Deo fatis

AR & o

, ut regnum obtineas æter;gqm,

faCias,

| ——

U» 6

C 4 ) Tertul, l. de

om

44tiez,

C(i) 7'05/-

4lsi

rE

.

-

"MARIANUSS

"69

facttonety

facias, ac fatisfaciendo, hoc quod premit flagel-

- Ece at

lum, mutes in auri ramum,

"

£

turdaMez.

$. 6,

tllo, t

norimt

Evertamur parumper ad Joannem filium Za-

lapideny

"*chariz, cui quando Spes noftra Virgo adflitit,

aminatit

ut fcala pecccatorum ille geminum motuim edi-

o; du

dit, alterum afcen(us fupra, defcen(us infra alte-

rum. (4) Quid hujusmodi ad prefentiam Ma*

tione ul

- ernfatt

gna ícalz, faltu prophetavit plusquam pzopheta

) fid T.

futurus ? prophetavit, hanc, quz fibi fcala de

peccato emergenti adfuit, futuram item fcalam

qntorrat

ad altisfimz faftigium (anctitatis a(cendenti..Non

jui d

yelt

credo ego, cum Elifabeth defundta, orphanum

Joannem audiviffet relidum, Virginem non in-

yem 1f

umis fenfibus ej compáflàm non fuiffe, utque

eninm Mfiï

ferit

Gek

Df:us pupilh fui fpecialem haberet curam; & no-

ll

|

minatim . cigca profedtum virtutum, calentiffima

itmo I

]P

vl;

prece non exoráíle, Hinc ille primum domum

iil

Kal

peternam íané divitem, & cum domo lautam

hzrediratem, tum omnes urbes & pagos, mox

yure V

omnes menfías & cibosdeinde vineas & ficeras ,

m pteth

nl

deniqs non commoditates humanas tantum, fed

etiam neceffitates ultima forus, trao filiitac tran-

[puts f

forti

fcendit. — Quo fübvehente, quo urgeute? fcalà

at

o n

!

]

Virginis.

Tantumne veró in Joanne, hzc cura

& graüa Virginis (ubftirit ? in 1nfinitos poene fe*

as I9

f& efüdit. (^) Rapit mead fe a Virgine tractus

ye £

& portatus, tranfiliens patrem & matrem, fpon-

j a

]ius*

fag-fxx& feþatorium"jculmen, Euphemiani f

ifte

ld

fic

(2423L

ütc

£

"EPSC ? (ä)ï?ur. 1;. 3"!- 3;?3 üitäs.

"m

lexii Rem,

-

Xæ

æf

ZODIACUS

710.

g ac fl

Iíte cum transmiffo mari, inter pauperes pauper. |

annis feptem & decem latuxfïcr, prodidit eum.

Qoruy

quzrentibus, V:rgo in imagine fug refonans,

fte àngel

" Y

:|

quil

atque utad patrem domumque ejus rediret 1m*

pulit iateriori hortatu pzne elocuta, amice a-

| &i hill:eh

ícende (uperius, Krgo fub (calis paternz: domus

it: oan

totidem ruríus annos traduxit, per pattem &

MARUB «

hraideq.

matrem per fponfam & opes eluctans fupcnus

ac (uper:us Caterüm füb fcala non latuiffet ni-

fiisconfe

fiinfcala Mariz; quz illi omnia erat, ftedffet:

00 dücami

nec caeleftishomo pon mortem in vuliu fuo ra.

EEE

diofum explicuiffet aft rum, nifi (plendxaa fpesju*

J donu:

ftorum virgo ei. prxfuiffee. Qvare merito $. (^)

ii ea

Bonaventura Virginem , fcalam Jacob appcl!av:r.

Tácwts fo

In illa fcala quam Jacob vidit, nemo hominüm

Mlæ fgm

appatuit, fed g

eminus Angelorüm ordo: (2) itto-

lþ() als]

rum àícendei n"'

!liomm deícendenrium, Vit-

gínis autem d»ac;fhmæ ícala recipit homines, ef-

Xpe&ac

ficit & portat Angelos Vis eos afcendentes vie

Ofdm

dere, varià vià , ad alta culmina ? Spectaculuim di-

es non Cagm (2 plenumautem exhibebit acer*

nitas. Occurrit nuac primus ad alta fap)entxæ

frend tHd

humans aícendens Albéertus, initio capacitate

| Uptc

Deinded

e dono |

:iPanS-

thl..; gendi pdrvt.nra

m&*ua.c i

.PJ;.»JL—)P i Magifter magnus ; cui pef igehs ad

3 u k l

fecali redeunti via sob;eklc fevirgo, & in fcalam

kmïl&n

patrocinii translatum, laureas Philofophize fpe-

Andy,

rare juflit, quas & de coclo decerptus attulit.

N iüq

22i$ Aquinace Thoma , (2) füublimitate Theolo*

*

gica

(5) Iaj

ogate. i Speculo B, F.

(d) Gez, 28..12.

^

"Po H

z

( Babar,

CD !» alberto M.

N n

ä

7 Mart, in Vit. $, Tbom.

|

) DA«)I

MARIANUS

21t

ipespy

gica ac fübtilitate folida altior: illetamen prius

todidi at

chartz,Ave MARIA continentis comeftor, po-

[üg relont

ftea Angelicus Dodtor? Afpicio inter Evangelt-

]s 16de( [

ftas Aqu lam, (£ )quæ ad prmcxpxum &ternitati$

& divi

Aalk

nrtc

"ts 1 mlt..

aus coeterisaladus evolavit,; Et.non mies

(Fmæ f

ror: Toannes enim Salomoea vivente in vifcera

MARLE tranfiit. Levavit fe Leo, tunc privatz

Pef P&I[w

Qans uf

fortis de cabili (uo,; &m Impetatoris (2) oriene

n latu I[T"

talisconfcendi cvemcemæ Quomodo veró ?. cz-

J0n [

co ducatum przílat, eique finbundo qvzrens

vulaiot

aquam, inveait MARIAM; & cum MARIA tri-

endwaip

plex donum fontis, templx throni : fontis de quo

eme N

rPfcutcæLum :templi, qvo ere&o 1mplev1t ml

ob appi* m

raculis folis ortum 't*«rom quem pcr virgiriem

0 hO. u

fcale favorem ; occupay Vit Fac"tus Con(iamu Q«

polxtanuumneratcr.

);dO U/

(

-

af [[" Il.

hon'mf» l

E

*(pe&as fortaffe (4 ïvmb altetum monftrem

cengen

ordmem An? lorum p'!lt ;enia 1n. fcala. de-

e

fcendentium ? 4.3)1.

w

illos, Vocavs ad zeram

BLA:CUIJJ"

no

V

d

T

h!l'evl -U'

non tam COIPO(», qdam 'ih

itute, de.

fcendit ad eam $. Vincencius Ferrarius.

Hicz-

ld ;aI»/C'

gra peccatum fateri, & confeffione ad peccatum

1) 62 ällþ"

invitare, Exhorruit flagitium Vincentius, & lu-

I

a k m"

pam f(alvus cïv git; (^) jamque vidor Augclus.

Nam vi&usno

&in f

SAH""iUS Faflus eft deeo: qu:

a

Angclus de formce excx,(g

$t iiarn

mam ignis : in

)i0

pbl 7)

lgne inquit füit; & tamen non atíic,

Nonu aríit

s 4

&

"u

IN

(5) Ioanvis 19

o,

( Niepher, 0. 13$, Liffors

C4p, 25

23 Ih

(4) Sur in ila 9iucent

F. s. lqþ?b!-

lh

(2 Danid. 3.49,

ZODIACUS

911 .

OT

& ego pronuncxo, quia cum MARIA rore firo in

fornacem ignis de(cendit,

$. Francifcus Sera-

lcfe cum

phxcus,( )invitatusitem à quadam,ut in loco Qu

ab arbitris vacuo auderet veneris nefas, projecit | Hiatss t

fe in vivas prunas, & per ignemextinxit ignem: — /? qui

xtcemcrt,

fed Franciícus nunquam fine Vlrgme ad homi-

nes def'cendxt.

Qu& non in maria ac deferta,

0 Iiám

ro.umaze

,quas non in pattias barbarorum dedit fe alter,

pmum

nofler Xavetius: (4) quanus cum concubinis

& proflitutis non femel egit ; nunquxd auter ja«

| Dünug m

| i Cumj]

&uram pudoris fecitt minime,

Angelus de o-

ratione ad converíationem hominum VCHJC, ane

1 g areni

gelus à converíatione per converfionem homi«

Atgelico

num ad orationem rediit.

'Tuautem Thauma-

Ti 1

tu:ge Brafilienfis fofephe Anchiata, («) inter

Onatt de

! Mlam

nudos & invefles Brafiliz fexus, longos annos

agitans, an de munditie tamen virginali aliquan--

&Cmörl

'do excidifti, & Apgelum lucis exuifti? minimét — &ikt. (

quia te MARIA dcceperat in fua, (/) Fuit teme !' t fl

pus, éum Sodalis Parchenius percuffüs in faciem, -

n mlmm

corruit ad percufloris. pedem petens veniam,

; feipf iplüm

'5& D

qco1 non admiferat culpam.

Ifte Angelus de-

MAAI/E ícala defceadic,

Vidi ego ipfe, vidi

VlttS (e

pxrn * nobilitatis & fciencz juvenes füb figuis

!rg n:$ Marris militantes,lectos pauperum ver-

sáfTs. angulos earum à fordibus leváffe, ad (copus

Hommes

Vldu i

manum, pedes ed lutum coegiífe.

vxdeaantur & erant Angeix, fed Parthenii An-

churrm

geli,

h:

( )5ug,

( 63 BonaSent, in &ita S. Frans,

( 4) Horat. Turs —

Ü 4l

fetl. in9ita B. Fraz. Xafer.

(e) 3« part; bift.

N

08 J SAGD.. (f ) In libello Sedalitatis Partbenics

IQ

| MARIANUS.

713

]À toreltt

geli, turic altiffimé afcendentes, cam profundiu*s

ncifcui d

l

"m

efe cum Patrona fua dejicerent.

Etenim ipía

m ut ii

quoquead hujusmodi officia humilitaus & cha-

efs, p

Yitat$ , tota poené vita fee impulit, atque egit.

Jam qui poteít ftellas numerare; poterit & illos

tingt lg

int d hr

fecenfere, qui hortatu Virginis de fubiimi forte,

in 1mam claufltralium conditionem, ícfe 1gnea

g 4c d

jedi dl

voluntate dederunt, (g) 5tellas pr.mas feptem

m con

(prout vifz funt Hugoni Epifcopo ) Dodor Pa-

r£ónus mortuus Cartihufiano ordim exciavit:

juid autaj

Pce

íed cumillz nutarent, & r

vv

fim agitarent, Vit»

ngdur d l

um vett d

go adveniens in fuam fczlam eos transtulit; & in

Angelico propofito firmavit. ( ^ ) Quis B.Ludo-

jonem ht

vicum in Socieratem JESU traxit, & de Marchi-

em T?

, (

onatu derraxic? Scala [acob.

Quis B. Stan,

Koftkam patria & ferico exuit, in viam longam

pogot!

& peregtinum faccum impuïic, Romam ufque

nali df

[ mb

deduxit. (i)in novitiatum ad $, And.ex abare

dit? S$calaJacob. pfedux magnus ordianis no-

f Ri

ftri minimi prius aulicum, poft inilitem, tandera

T fä(älïl

n 160

& fe ipfüm totum exuit, quo praeunte? przeun-

te & via fcala Jacob. (£) Ecce A

Arngcfuï G'

,

ngelo? defcens

jf f

deþccs fcala. MARIAN/E.

(ib (xgms

s

8

um v

Idïit ä'liquando admi

ra

ï»ilis ille Francifcus,

: df

gon|

- * C4) duas fcalas ab humo ad coelum ufque

cane

cxcurrerg, quarum Ema erat purpurea;altera

nhcniif*?;

dida,

gc*u

//

€g ) Surein $ita S. Brun, 6, Odobr,

C5) In Vita

B. 4lois, Gonzag.

(32 Sacchin. ia 9ita. B.

jj I

(4) Ribad. i* Vita $. Iguatii,

Af['. b/ ]

$Sian, Koflka. .

(«2 l'ading.in Chbron, Minor.

u

j

714

ZODIACUS

dida, Vidit item Fratres fuos per fcalam rubram

licob tot

téndentesad domicilium beatorum. ( 2) eo ta-

lum demo

mén eventu, ut illi proximi porta caeleftis i(ti

Cdoat Do

de medio (calg deciderent , & ruina gravi conte-

duci loqu

rereatur. Miferabili permotus cafu fuorum ex-

d

clainavis, utad candidam fefe cransferrent , ejus-

fs qui a

que mad,busm f;ftentes conniterentur in altum,

eptde fe

Quod cum fadum effet, fine lapfu. fecuri. evade-

biolt

bant in ( 'üpera, & intrabaat coelum,-

Et intelle-

lus d

Xit prima (cala cocc nca , Sd!mtorcm fecunda

! K convell

ailxæ Matrem e;

$ fignar

& illam quidem elfe

] TCTUS tan

predofiorem, hanc Rcuuorem » €o quod illam

Mumd

componeret majeítas & amor, (c) m.ferlcoldla

frentüm |

& Iuititia, Dax

& Ju üdicium : iftam autem, con-

Tiate aut

cinnaret fola chartitas, pu;amxfar:cordla, unapa-

NI

Cis gratia.

Hoc nos exemplo moniti , primam

;1

U dClHCl

Ícá am adoremus, iwaun"ïa

tàl

j

tmperfecti conicen*

* MàNAM

fiïi't'ïïïse

IN .tz'] '"'

1€Cip!* ad fe venientes, &-

ncocmuine

n

£

A

n

A an

aí

(tücIslib

cet, nec quem femel rec

.xï,

ii

nom

Áhuere

niittt foras, modó digae Deo, concolor pa

; Biutt Ca

ejus incedat. Quod fi afcenfores affedtum quem

| If

piimo attulerunt, promcffu temporis corrum-

DAT

ant

Chl'lp' il Q

p

t, & in aíceníu di(cenfum medxtentur, quxd

Vorum(

mirum frpatientia itritata, fiat furor, & excutiat

i mäüeatm

ingratost Scala autem-MARUE, reci Ipit pecca-

Qpere j

tores, nec excutit,. modo illi vcl fummo devo-

It ln

tionis pedeilli inhzreaut,

Ipfi enim cantatuf,

am

ptccetores non abborres,[ime quibus mqummfaru,

fanto:dizna filio. ( d ) Tcrculhanus hanc fcalam

Sïa lt

þcob

Cb) [)ZGG nan?) Ll(o. 1270 Z, Iz.

(c), Da4

(0)dy,

fc a Cü*f/mmnmr. (4) Tertul, ad Gcr. Mnr-

W f

£i0n, 1. 2,

*

(

MARI A Nus.

714

n jacdb confiderans, (calis his inquit itet ad- coe-

OL

lum demonftratur , quo alii perveuiant; alii de-

; cadelhun

€idant Domini confüitutuni effe judicium , & ad*

61

T

ducit locum Amos, dicentis

3547

i edificot in «aluim

1 (üotind

enonfibi foli, fed &

afcenfum fuum, (« utiqu

etren d

fuis qui cum illo erunt,

Coeterüm fic Chriftus

ntür Indo

erigit de íe fuis (calam, fic a(cenfum fuum non

(ecut) &

fibi foli edificat , uttamen a(ceafum füuum quem

, Erint

fuis edificavit,fi illià charitate deficiant,deftruat

rem, 60

& convellat, veluti qui fit juftus ju

dev

CUOA .

& non

22

| quidem

merus tantnm rec!.-smg tor.

$eala aute:

H

Ccane

0 quod l

dida ejusdem Jacob, «dificat de filii meritis a*

míertid

fcenfüm pro fuis inccelum, & nihil fibi defeve-

qutet &

ritate attrahit judicii ; fecurus ergo me credam

deiä; u;ä?ï'

MARUE.(f)i$ic & /Egiptiaca meretrix vifibili-

jit p

ter à crucis Dominicz ofculo rejecta, cucutrit ad

«

MARIAM , promifit mutationem , & recepit

^Atovs

w

vt

i

à

crucislibatz gratiam, " Hanc fecutus errat

itei

onm

ndt

$

fequere ad coelos redeuntem & fcandent

E

S5a-

pienter Cajetanus, ( 7) malum populi, Pagellum

Fccïum Qüfü

repis:fic & petcatum Chriftiani, flageliura eft

Chrifli, quisautem regum f(uftinet flagellum fer-

nis cot

nttls *

vorumf Mater autem Domini, efto fit & per-

j at

maneat in coelis Regina mundi, attamen quaradiu

ille peregrinatur,i(ta matris & fcalz rnifericor-

dis fuftinet officium . quare & maié fzpius tra-

yno d |

Clata! Ó pictatem fupra pietatem ? non rejicit

1 Cälïïq[:: ;

Jl

4

fa:

^

ante diem füupremum torpentes & ingratos,( & )

;(/](þ'flï/

I

fius,

ac k

Scala coeli eft MARVXA inquit Magiit?r Pari

w

.a

i,

:,

dans

D

(Le )4moenS. 9. 6. . Cf) Sur. 9. April,in 92.1'4 Ma-

rit 4ipt. C £) Cajet, inc. X 4« Exod,

d

N

C 5) Magifler, fent, d« BF

F

ZObiAcus

7162

dans fingulisviris lilium, — Quale veró? an pu-

Chriian

vita fubfi

ritatis quam conciliat? an bonz famz , cujus

odorem propagatí an Spem regni, quam in-

! eflut a

fundit? (: ) Lilium enim & bonz Spei, & divi-

utem de

tis regni olim habitum eít fymbolum. Omnia,

j Qrpusci

Hzc peccatorum fcala Inquit Damianus Petrus,

* fültnenti

de qua licet fübfilire in coelum, ( &) Credo, cre-

À gemmis

; Mtüete ve

do,cum Joannem fandificatum afpicio, Ipfe

enim ad przfentiam fuz & noftrz fcalz, exulta-

| epent

Topirat

Vit in utero, & (ubfiliit, xuc[reciperctur in cgelof

hpolt]j

ARTICULUS V.

| Wbifio c

! Viam (ib

olus &n

SPES NOSTRA PURI

] uXit) jndi

FICATA.

1 Wabl

T

—— Allititni

Y On eft judicandus omninö*mifcr,v',qui

(nd qu

| Ketedu

IN

|tametf; omnia quz pofledit perdidit;

! kqulig

Spei tamen divinz pofíeffionem non

perdidit.

S. Eligio, (2) fpes dicta eftpes. Curf

| CO]O ic

| &t Q dl'v'll

ita 1 qui fpeanimante,ficut pede adjuvaure poteft

homo recedere à malo, & accedere ad bonum.

Ilie pauperrimus& fimulinfeliciffimus reputan*

" AMOXUS

dus, quem fpes divini ordinis, quanquam caetera

dnmoram

affiuant , defervit.

nf

Comparata cít à quodam

g

cum fanguine, riec malé, ( /) Corrumpitur alicui

fanguis & vitalaborat in periculo : nec aliter , fi

dfidos

Chrie

| 5

(? ) Pier, in lilio, Lierogl,

C& ) Damian. . fer« 4

(c)(fn

de annunt, B, V, M.

( ) Anon, in bfal, 4«

(47) Eligius, bom, 11.

mf'z

)

th

^

,j

MARIANus;"*

717

vero? ao

Chriftiano Spes corrumpatur , quomodo in eo

vita fubfiftet? Una eademque via , cum fanguis

fam? , Wiï

n, qun:

cffiuit, etiam animus fequitur , & abit: («) Lbi

autem de corpore ceffit ifte, quid catera quz

a, Qni

corpus circum(tant, juvant$ Ita qui perdit Spei

mionts P

fuftinentiam, quantumvis circumfundatur auro

& gemmis, inops eft, & nihili centrum. In Juda

) Cr&d) fïï

s[picio. D.

intuere veriratem : ( 4 ) habebat Chrifti loculos,

fcils CXU&'

a&cceperat infüper tfiginta argenteos , gratiam

eur n

magiftratus templi & fori adierat , in dignitatis

Apoftolicz fuüblimitate adhuc ftabat , vegeto ac

robufto corpore vigebat, & tamen nodo infami

|

vitam fibi expunxit? quia fpem amiferat, — Diae

p

bolus enim inquit Origenes ubiin peccatum in-

duxit, inducit triflitiam (cilicet defperantem, C« )

quz abforbet. Caterüm, ficut non omnes qui

filii carnis Abrahz. Abramitz exiftunt: ita non

€uncti qui fpem divinam fe habere mentiuntur

O miff n

,lji'

& credunt, fpem poffident, — Ex qua veró nota,

p

& quali ex charadere eam dignofcemus ? Spes

fionen D

Theologica fi Theologica eft , nunquam eft fine

dips "

ferro dividente, nunquam vadit fine dente mor-

yane pl

dente. Non hec ego, fed hzc in me loquitur

,,2,"4' donurm

&poftolus, $p« fatur Apoftolus, (f) fieut

gipu

ancboram babemus anime tutam ac firmam, An-

m at

chota autem dente-tenaci humum |mordet ut

[

g

, 3

navem fundet teilurem vulnerat,' ut nautas,

j jtul 3;[

m do-

« dittr

.akaiaos fanet. (g ) Nempe quemadmodu

cente

( !

—

(;') 4Eneid. Yo. (d) Mattb. 27. s'gï E c ) Orig.

1'/"]' Ffl ':l

in &« 27. Matth,

Cf) Hibr, 6,19,

W-"' E

7

(4 ) Bernar, epifh. 32« ad nicafium.

m

B

»7i80*.

zöDIACU's

cente Bernardo charadter cledorum eft patientia

f quidn

fic proprietas & infigne Theologicz fpei eft ad-

(^) fj

verfitatum füflinentia, Qvid multis intuere hu-

myi qua

jus di&i vericatem in. Sanctiffima Marre. purificas

if rl

ta, íed prius folve mecum hymnum & canta.Sal-

Domimj

vefpes no&tra; virgofiae labe, materfine nevo

phocr

"

KU2 COFOU

&kzamen purificata,

$i 25

Quaqtem «

ocet Angelicus Magifter, (2) fpem : divini

lit 9Q

ordinis Cpono eius verba) Ferfaritirca boe

Quenomy,

num po[fhile, arduum, futuiumy diuitm. . Ad

l Viri

tale autem bonum confequendum, opus eft fer-

EEE

ropatientiz gemino : uno, quo- difBcultates in

fentuciat

arduooccurreptes, amputentur : altero , quoa-

patientia

nimus, qui multis vitreus eft, ad. fuftinenda one-

Ermelig

ra (pei quafi ferrugine tingatur, atque induretuty

Ohi £j

Ordinat. Apoftolus genealogiam Sanáa fpei &

t Jac Q

dicit, (^) Tribulatioeperatuy patitutiam, patitge

jTt non

tja probationemy, probatio Gepo /pem. fpes.autem von

M lepyn

canfundil

Qvidautem fpes nonconfandit? Uiti-

f ts

que quod pauentiaintendit, quod probatio ex-

m &i

pedtat. Quid veró patientia intendit : Oftendit

'Lufam : V.

$. Petrus cumait ,. ( £) zoaicum Vos paffos, Deus

f toy

ipfi perfitiet, corfirmabet fa/z'äabä:gfuä, Patientia

$^ Quitipe

igicur pro fru&tu accipit peifedionem, & con-

A g

firmationem folidam in bono.

lo

Hinc Augufli-

j

UR

nus : (2) Poftcatumhominis, nonnifi ad gratie

am (uám Deus voluit pertinere, ut homo accedat

f i

ad eum, velut homo non recedat abea -Jamve-

ró

ä

x.

( Tj

j

(4) !0 I. ?ïl. 40: 4^, I. 6. (6) Rom, 5. 45- 4

3)

II';& :

; Q r-Perr.$, 10,

€» Ts

(4) dug. de dqpo perfeter.

fit Doe

?

4 (

-

MARIANUS.

749

T

ró quidnam probatio expectat ? coronationem,

(e) Hoc procerto babet, inquit. Sara Raguelis, o*

2 fpe

$ 10tee u-

ynnis quite colit, q$od ita ejus fí 12 probaiioue fue-

àtfe ph'l*

rit coronabitur.. (f) Sed & Bernhardus: tu doces

n& Canas

Domin eJESU manus meas ad Ftælsum exeme

veríine

P!O virtutis tuz tucapi ut meuin pOLqC Vi

&oriam

tu

& coronas przfentia miajeftatis : Sive qul" pu*

gnantem te fp»d o. live quiaa teexpe&to non fo-

lum corcnantem, fed & C()ïundïïï. jam veró

fyut d

quantoivis unó ore de omniorbe cantet Eccles

M]am'r'» h

t

d

53 VT

hi. Spes noilra faive, illatamennon pri-

us SPESPEUBLICA OMNIUM SECULORUM

,On

lvl

M iv

Bul !

renunciata eft, quamin ea tribulatio! panennam,

patientia probationem operaretur. (g). Attende

lero, Q

x

üintodo o*

Vangeho pofiquam impleti funt dies purgatie

" nriu ,Jl'

Onis e;as. Cujus ejus & matrisnean filii$ Exere

cuit-hec difficultas Do&ores; (^) & refponde-

du

rünt non pauci, nomine E)us intelligi hinum ,

j m

í ),/!M'

- pam leguntgrzci non pauci, ejus. mnalcul;inum.

Sed&

]qu

vt

( relativum quod correlativum reí s).au: pro-

ximum f fil ium.

Sic enim habes apud divinum

T Md

Lucam: Vocatum eít nomen. ejus JESUS, (2

T 6 *z.w

7,,

p

quod vocatum eft ab Angelo priusquage n utee

iil

tüt

)r*z funt. dies

i

n['l

Io ca"clperetm $ &poüquam I

j &,COU |4

purgationis ejus fecur uum xrsääm Moyfi, tule-

runt illum.'in ]qu(""**

Nalulominus Clïüfïrlt

T

!

eam litem (apienda & aumo.xras Ecclefiz, (4)

mdgü"* *

nu B-U-æ t

qx7 D

) Jmuf'

[

Qey Toó, 3. 2 T.

(f) Bem. Sertne 7« i& Canty

—^

(4) Origen, bom. 14«

Cerifoff,

zi

( Lucs. a, 22

de bipep futüzm. in IM. 2.

[

L»L( 21 2!?

w

22,

(f;) Ia

'Áf[ali. defefto purif., EPange

A

716*

ZODIAC LIS

quz in Evangelio folemnitaus. — Purificatt le-

Itpott q

git, poftquam "impleti funt dies purgationis

fufcepm )

MARU£. (D

zc veró ledio vera& legitima |IVii

eft. Siquidem ut bené netavit Card. Toletus,

€onfn]

purgatio fecundum legem Moyfinon erat pue-

ïmi, (f)l

11 íced Foeminz matris

Mulierinquitlex, () : bunaj

Ff fufcepto femine peperit maféulum, immunda erit 9. wl

Porró

donec impleantur Dies purificationis fud.

AC titlnm

purgationem hanclegalem five 40 diebus, ()

HC q

ut communis vult Sententía five quadraginta fex . jj

diebus, ut fenfit S. Ildephonfus, Anchiepifcopus -

Wiür C

Toletanus, ,C?) tolerare,non erat talentum ferri.

(&id magn

prementis portare? vel ipfum nomen Immundzs

AU pj

quantum pondus facitf Et quidem primis feptem

Gtmeus, d

diebuss menftruate onus portabat ; (p) aliis au«-

Y£ Virtyr

tem triginta tribus confequentibus diebus, omne -

^i

Sancum, utlex vetabat, minime tangere pote«

nj

|

rat, nec in Sanduarium ingredi, Qvis noflrum

B t

fi modo alit intra przcordia Chriftiang pietatis.

!

|

tthyfli

femina, non concutitur horrore, non erigitur

iTetpuurd

timore, fi diftri&us Ecclefiz gládius contra eum -

E

OD(curyga

|

in limine templi confliterit, & paradifum omni-

1 idem pgm

bus patentem fibi patere nequaquam declara*-

[

vit ?. At ecce virgo :-40 diebus, lege Moifis qua-

füilir.

fi facro enfe ab ingreffu templi przcifa humiliteE .

- t

i

eam quafi contumeliam excepit & portavit, (4)

' mfmsþer

Cui tamen legi fe non effe (ubje&am probe fcivit;

tam» Q

(D Toletus im c, 2. Luca annot, 3. A4I1..

'ä lllcem. !

(m) LEGitc I 2.

(2 Telet. in c, 2. Luc, auuet,

p ii

(e) IHdefon. Ser. x, depuri[ie. — (p) Lebit. Yg,

(4) Bafil.inc. 3. Ifai. Ciril. k 3g o deador, Chrie

()g

^

|

()

Q

féff de bipop, Bern, 'S:r. depurife

E

-

MARIANUS,

-

72I

Purfcad

D

A

utpote quz Sandum San&orum

l

l

; eumque non

s pup!

fu(cepto virili (emine-edidiffet,

Hujusmodi ve-

era& u

IÓ Virginis mundiffimz

conftiitit ?

patientia & probatio ubi

"ard, Toktt

quid inyeniet ? Senfus eft Chrifoflo-

on ep

mi, (7) patientia hominem ab imo ad fümmum

locum adducit, — Sie & patientía Virginis ab imo

nquitkïs

mlf

vernacule opinatz matris ad (üummum-1ocum

ac titulum evexit.

Quem illum? SPES P[]-

i,

o d

BLICA, quz non confundit.

Mittens DEUS

Ezechielem ut oraculum füum a

T

d gentem obfti-

Whi:pfccïïx

natum, ( 5) Zedi inquit. (aciem- tuam ut

ficeon

Quid magni, quid gloriz habet fi

T

lex in Sandis?

nen lo

quid privilegii novi accepit, h

omo de natura

u

yprinisl]

carneus, de novo Dei dono filicinus?

quid no-

va Virtutis fümit,

cum filius Buzi , fit filex? O

T (P)alüifj

«diebus

fihoc ip(um & mihi vel aliquando,

vel propeoc*

«afum vitz, velin pundo ultimz r

uinz contins

angt

gat, ecce homo , filex.

Silex fi mulceatur vel

qi a

m

amethyftina manu , fi in vipam generofiffimum

N (s

mergatur,íi in-nimbos florum deponatur, manet

j

»

,

T eonti

obícurus ac niger, frigidus & (ine honore.

At

idem percuffus ferro,

refpondet igai lucido, ex-

,dim

p d

cutit no&em , inchoat paruam diem

» promit

fcintillam quz poteft fternere filvam,

lta cui

j hu

Deus patientiz & probationis fuz contulit vir-

od !

tutem, percu(fus relucet , attritus ardet, & cum

tacet, mirapoteft, Ecce & Virgo, percuffa eft

npsobcifï*:b

ferro durz legis & emifit lucem (ü

per omnem

" d

lucem,

Ut meritó illi,

poffit accommodari il-

j Ab

FW

i

lud Grego/rii » ( momentancam feculi lucémn per-

lls i

didit,

(r) Chrifof, bom, 64. in Gen

judin "

ef (5 Ezech, 3 $,9,

(t) Grtgof'in l.RFg.'co 7' liär. 5.

v

ZODIACUS:-

"'7&2; j

Ti ?

didit , fed. ineffabilem claritatem eternitatit, in-

fenit, Patientiam in legis onere habuit, & mo-

fetitut

dicum paffa, utefíet (4) VIRTUS DEI PEREI-

arbityat

CIENS, CONFIRMANS, SOLIDANS clecos,

hrus &

invenit: probata e(t brevi morula, & coronata

brofug:

eft, REGINA fandz Spei,

j nräifrii,n

fecula,

per o;nnia labengia

«

" ////'/4;:/,/;

€

à

$.

ti me n

Es mira. Rugitu E(au lachrimantis, permo-

D Matre

Jim Alite.

*tus Pater, poítquam benedidtione terra pin-

guis, & coeli rorantis eurn honoravit & munivit,

Áit molen

fuper

adddidit,crifte verbum poft lgtum donum.

(Qa) Pibes in gladio, &f fratri tuo fervies

Quid

!10-nvoly

387

eft quia Pater virum colonum terrz, ad arma

damnatí & à raftris ad ca(tra cransfert, & à falce

1000 Dayy

&d gladium applicat? Sed inagis mirandum quia

CUM

filium Pater (ervituti minoris fratris fübjicit, cut

qUa il D

imperio & fuffragio naura dominari competee

'ié Lyr

batf Confeníus in eo. eft inierpretum, (2 ) gea-

!Rüpere f

tem Idumzam quz de lumbis egreffa eft Efau

J Vi

bello acrem, armis vividam fiiffe,adeó urqueme

bt o

admodum loquitur Jofephus; (c) 1n. armatam

Ianlgin

aciem tanquam ad feftum procederet,

Sed &

; Iqm.d'eu"

fapto vixifle, & flipendia non examinata . belli

;;(.et' Mun(

juititia, temere ac audader (uüfcepiffe. ( ) Que

omnia providens 1faac , malé ntentem | gladio;

1'aïi:hi]dcbw

fervituti fübjecit melioris acjuftioris. . Mifertus

F& g

inquit

[ d

ibnccsstmersisrtus IU guexequi

1 n

lor

( 2 ) Petr. $. 10.

(4) Geisfi 33 46. -

N—

9) Perer. inc, 31. Gen. 9. 46. num, 96s.-

(coouMenoch, ibi, Cor, ib Hitrs (4) 72/;?

(j ]

l

A d 6:1(0* j daics

f; h

M'W

51

MARIANUS.

..- 7.': 3

hurmiti *

inquit Philo, (e ) imprecatus eff. Pattv filio, u2

obut, 9?

erbitutem qtte idetur malum mnaximum , ferbiret ,

pti 8j

arbitratus vem e[fe infipienti ntilisfmam. — Pulce

)ANS d

hrius & dulcius eodem u

per argumento Am-

Ti

brofius: (f) Merito ei libertatem proprii negabit

arbitrii, ue Velut ais in ffutlibus fime gulernaculo

)fnniä li

fluitaret.fed [ubdidit eum fratri,ut ffc regentis izopee

rio faum melioraret 4ffecium,PorróSa pientia etere

räntiSs ch

na Matré fiiam,omnis gratiz & veritatis plenams

3

]

ne i

jam ante finitam, jam poft finitam purgationis

fug molem gladio fubjecit. Et quidem cum pute

lu

gationis füz dies illa decurreret, ei gladium pal-

lio-involutum, ut fan&uario fuo credidit. Quid

/grï'tff ü

g, ?

ita? Narrat fcriptura, illum Goliz gladium ,

j

quo David precidit illi caput, involutum pallia

n'nüd'm? li

poft ephod in San&tuario fuiffe affervatum : non

quia ille DEO confecratus extitiffet, alioquin ut

; lii

u m

bené Lyra advertit, (^) ad uíüs profanos eum

accipere David non potuiffet. (ed quia, memo*

tümrf

n

n.

«f d P

riam Victorig divinitus partz, revocabat. Cert&

& Spes noftra Virgo gladium doloris fua vifcera

d) ut?

J Am»

fecantisin purificationis decur(i (enfiffet , nifi

fni

aliquid eum, quafi pallium texiffet & invotuis*

fely

gt

íet, Mundam effe & immundam cenferi: vi-

-rum nefcire, & cogniti viri onus portare: legi

(4

(

etf glzc

l

nihil debere, imo de lege privilegio: nulli con-

ceflo excipi, & tamen ferro & duritia ejus one*

« ME

Uq,x

rari, non doloris jufti materies: Nec tamen eum

d

doloris i&um fenfit, quia filii innocentis, &

Hh 2

circum«

(ó

.

(« )Pbilo. liä.Quod p;;oäw, lier. . Cf ) Zäbr. [A

if

hm

;f. « « de ] 4cob. g ) 1,Reg a 146 0) Ly'm&f. ibis

714

ZODIACUS

; dltéth

circumcifi exemplo; quafi pallie, doloris Sege-

Tonimu

tem involuit & texit,

Verum enimvero qui gla*

pataei

dius, quietus & pacificns in Sanctuario Virginei

quim m

cordislatebat;opera Spiritus San&ti à pallio evo-

tejin d

lutus & in inanimam ejus impactus eft. (;)Quan-

apiem?

do veró ? Tunc cum Senex accepto Deo 1In ul-

: Clrilum

nas illi przdixit, £wam ipftus animam doloris gl4-

Tiphicus|

dium pertranfibit. ( k) Erit ille & figetur in fi-

Mïm,ö

num cui contradicetur, fed & te mordebit ei fa*

ts ralit

& , conttadi&ia : Sagittabunt in filium tanquam

COnffrVo,t

in fcopum odiorum , confilia, & iniquz lingus:

fed & te tangent, & divident, eum vulnerantes

W) tthe

,

blafphemiz. Denique ipfum, doloris gladius

f de

nemp

ecrux, (/2 & crucis clavi ferrei penetfa*

m'dndi f

bunt, tunc quoque cor tuum medium ft

indet

asfio & mors unigeniti. t veró, C loquituf

&,Wm ul

Vg prin

Bernardus ) poftquam emifit Spiritum tuus illé

ESUS, (7) ipfius plané non atuigit animam CIU*

! Atm ul

Nnc mf

delis lancea, fed tuam utique animam pertranil-

pf

vit. An autem fic pertranfivit hic gladius Vi*

fcera tua , utinde recederet? Nequaquam. $66

quemadmodum Sandi Dei , exultant in gloria»

(2 ) & incubilibus zternz pacis Iztantur ; & t2

UT

atiCn:I

men gladios ancipites in manibus portant,fighé

fuz victoriz, monumenta nobilitaus : ita tu Bea-

tiffimz doloris gladium, tota vita deinceps geffa-

probur

GUm,( ]

vifti, & in choros thronosque intulifti, QuI

autem

1773

()Lsc.2.35.

( k)ToZef' AZ9?. '76.2." Cs 2 Lüt'

orig. in Luc,

(

C1) Béfíl, apud $a, Sa. in & $

Pj hi

Luc, £z notls ffec, — (mm) Bern, ferm. fgt ;-ma.

gmtm!

(») Pfal 149, $« 65

| D

|

MARIANUS.

ns

autem inde coufecuta es honoris? Audio Hie-

oloti :

ronimum, (2) B. Dei genitrix quia fpiritualiter

v

paffa eit, ejus caro gladio pasfionis Chrifti, plus-

jto Vi

à pl

quam martyr fuit.

Regina autem Martyrum ,

regina & Patientiz , ubi glorie fuz terminavit

«

to Dot

apicem? Chriftus SPES MUNDI, tu altera poft

Chriftum Spes mundi, (» ) Hortatur Doctor Se-

4miall"?ï"ï'»

Idphicus fideles , reffiremus ad illam in. finitione

fpat

nofira, E5 refivabit nobts atria triumpbantum, Cete

yprdiet

O

té » velutifervus nequam. repetens debitum à

conferyo,tenebat & fuffocabat eum ita fzpe dum

T Uæ[i"yt

animus ruminat füa peccata olim multiplicata,

DWWHEFI :

(4) tenetur in ardo, & poené fuffocato fpei

o

fpiritu /deficit : Verum qui MARIAM fpem

r p

mundi effe credimus , ad eam refpiremus: (ed

diun P

!

& cum ultima dies , coegerit nos finire fabulara

fö, :( leqlfaï

vitz, expirent alii nos refpiremus ad illam:. fic

hum 1

autem qui fub gladio miferabilis & mortalis vitze

ii

nunc militamus, victores

per cam facti , in attja

i

triumphantium migrabimus,

uc gladrc'sä'

"*

A 3

mquäm

M'l' E

gl

Uuod fi Spes mun;liM;äRIA vixit I;ub gladip,

Mll[l][ ! ji

patientiz & doloris quisnam filiorum Spei,

yoname

fine (uz patientiz gladiolo, exiftimat (e poffe

m uU

probari & coronari? Non uni, fed omnibus di-

émte

P(s T

&um, ( ) tribulatio patientiamy patientia proba-

gl "

Lionem operatur y. probatio fpem y fpes autem non

ai

confundit., Charatier elelorum , fatur Bernardus

Hh 3

(5) eff

i

(0) Hier, ferm, des(Jump. B. V.

( ) Bena$. in

Mh n

PÍ*l. magno 9. Gerfn. laudate pueri,

"j

gm

*

7

16

ZODIACUS

*

x

(5 ) eff patientia, veproborum autem impatientia ,

1 iutergre

loquid

quzetiam fuam habet genealogiam , & arborem

confanguinitatis : nam tribulatio parit pufilla-

Ceht «

ent;fe

nimitatem, pufillanimitas perturbationem , per-

&xerceb

rurbatio defperationem, &iftainterimit, —Quis

tés DEL

aurem interitum eligat, qui falvare fe poffit In

"

,

| fjl

tabernaculo illa, (c ) quod Domino præfcrib*eþi

te,eidem zdificavit Moifes, primo loco pofitum

Vnete &

ütàind

erat altaré holocauftorum,ubi gladius, ignis, fan«

j t jj

guis videbantur, pofterius autem, & in fecretto»

riejus parte, urna aurea cum ccelefti maniia ,

Vlüdiüam

finguinee

Virga regni & miraculi, — Quid hic mifteriif fot-

taffe id . ( 4) qui defiderat ad imanna fpei diving

:ï düobug |

ervenire; quz omni melle dulcior eft , & omne

1 "g

"herui

deicctamentum continet, eum oportet prius C£-

di, uri; fanguine perfuadi ,ut Deus dignam pa*

äadium [

tientiz victimam curm odore (uavitatis tecipiate

Í l, hat

Vox et, orantium non una vice Deum, Aie ts | U)Vi

i

771'; fecas ntin eternum parcas, — Attu iü&e , audi- 1: litutip i

quoque Deum tibiinclamantem, hic te ure; hiC | Vuyj

tc íeca, hictibinon parcas. Ecce mater mea , hi

| U)nltij

""

| It

Tefecuit à fe humang reputationis grandes atti-

-

lil

cülos , hic fe uffic, calcans urentem pudorem,

& non parcens fibi, meruitut ad ejus interceffo*

; lgt

riam vocem,parcam ejus clienti omni. ( e ) Extls

3 Mxhü(.

tabunt Sentli in gloria , latabuntur in. cubilita

D ar)quü

f* canit pfaltes, Quibus verbis eternus fando»

Ql o

eorum

rumhonor,; & le&ulus pacjs deícribitur

»

NN

inter.

MU

d

| (f ) bäri

( ? ) Berr. epiff, 2a.4d Nicafum, (t) äxad. þ4ïo;

, Bfäar:

26.

C4) Gloffa extraor. in c,

Bdlmt.

(9) P/kll 14,0 5' 61

i

dp "-(

&

,

MARIANU £

7"1'7

j ääpd:ienäa

interpretum concen(u, Claré Clirifoftomus, ( 1]

loquitür de coelo, ubi San&i quiefcent.

Quie-

y a

Ícent confirmat.

purit p

Bellarminus, fed non dotmi-

ent:fed in continuis Dei laudibus guttura fua

ationtto f

exercebunt, exultantes pro gloria fua, exaltan-

;erimit- QT

re f

tes DEUM pro gratia (ua.

Qua potiffimum?

quia gladios bis acutos poterant manibus fuis

noprat^

tenere & vivere,

Quanquam autem ifti gladiz

ol

