Ífrcunda panum horrea refolveret. (&) Panes

m Vlï

olim propofitionis in domo fua perpetuo elfe

Damf(gnu

voluit Deus,

Cur ita ? -nempe devotio popu-

fæ át. ul

l,&eura templi Deo funt panes efurienti: fed

" ttä'"m

& populo ruunt de coelo , afcendunt ex agris

-

Qs &

Q

panes, cum ejus juflitia fatur & pulchrefcens

"

DEUS, famem pellit, & liberalem cornuco*

()

4l

piam

Ms

zI:' 35',6- i, IA. sæn('bffg [ [^9 € Ag!; 9V. 29-

'X"a

ly,

CE) Exod. 35 , 13,

lu

wz.&

t

J

MARIANUS.

276

, fttit

piam näovet. €/) Et adverte adhuc, quomo-

do Zorobabel, aliud. videtur, & aliud nomi-

gt 7-

nature

Videtur enim à Zacharia , ut arbos au-

lfcart iil

j & nont

reaolivg, & nominatur filius olei non olivz ;

(m) a&us non potentiz, exercitii, non potee

ondet, qUi

euim du

ftatis, " Videas enim multos principes qui cle-

Dei du

mentes quafi ac benefici populo volunt videri,

& noníünt: oliva apparent , quia de DEI

iiofi g

Dei ni?

gratia, gratia regnans , fedopus olivz (7) men-

gque n

titur, & imple!ur illud Moifis o/e«s babebts 1m 0.

dï: («d fubï

mnibus terginís tuis , €$ nom ungertá oleos ( 0 )

dbrofi

Olez in terminis multiplioantur , cum magie

ftrauss plurimi conftituuntur , nequé tamen

fcientiun

) La

oleo fübditi unguntur, (p) quando beneficam

Magiftratum clementiam in fe non experiun-

d

SUI' *

Quin imó experiuntur, quod iftz olez

! æmpom V

Qu

terminis circümfcriptz , terminos camen vaftant

& fübruunt, neque fundunt fubditis. gratiam ,

'[[(j i

[ j

fed (ügunt eorum fubfta

gdfaq/"c i

ptiam fimul & gravem.

gic at '

la::hrymam.'

gv

j

Liva dans populo cibum" Zorobabel , n

(uuri (

[ (

O

t

item Virgo? [m domo Dei plaztata inquic

b (

:

Damaícenus, (4) 4!que per Spirttum f[aginota y

j CTPW

inflar, oli$e frugifere Virttum omnium domicili-

, d

um efficitur.

Ecce virgo oliva & non fterilis,

, d

Z .(: ie

Ü n[(ki

oliva & ad fru&um. lnvicgc ipfa, (5 /r«

d

jl

r--—.- O0 ( u in m ol

k n

em a

(1;) Z(Mb. 4.- 33

QnoZacb. 4. Y4.

(m) dibat.

;l

50 37.

(0) Denst, 38. AC.

(p) Interi, ibi,

*

4xtraor,

(4) Damajc. l. 4« de fide c, 15.

&;;ü [

) ?fflu 24. 26.;

)

ZODIACUS.

unum dolo

4d me qui concupifcitis me, Ef à generationibu

meu implemini, (c) Tigurina vertit: aecedit ad

lo Vitg

me omnes cupidi enei, &5 fcite , ut frudliów mets

fola fagim

impleamini,

tl, tecoi

Sapiens vox & cauta, & facite

ut fructibus meis impleamini. Q. d. ego quan

-E&)&ml'fl

tum in me eft, oliva fum plena fructu, arbos

Yi d 4

fum usquein coclos excurrens, (4) cujus fru

qW/',J,' jf]-l J

&us , fructus nimius, vos vobis Ó mortalcs no-

1

Att, & d

lite e(fe Tantali novi,

Tantalus. captat poma;

Yiet Buigs f

& poma fugiunt ab eo :* à contra, ego pomi

fera arbor vos quzro, & mea poma ruunt ia

TUM

ora veítra, vos nolite habere fugaces bucca$s

Paj

S,. Catharinz Senenfi apparens Dominus , &

d lii

f

loquens de fua'Genitrice beata , (e) smater ine

L h lo ïii!:

chdOS münd !

quit wmea tanquam efca dulciffima trabit ad fe at-

que ad me 4nimas, / Non tantum igitur habet 0*

Wt

li jj

liva noftra fru&tum quo paícat, fed.tota cibus

109 (

eft, non amarus ut mundi bolus, fed dulcis,

ut efca ad DEUM trahens, (/) Dulcis erat

T ii

J

l

Job (uis domefücis e(ca, cum de eo dicerent;

! b a ]

quis det ut de carnibus éjus faturemur, qui

LUE tj

tamen carnibus ejus Saturati non funt. Virgo

r

contra carnibus fuis orbem Chriftianum Satu*-

rat

Regum, i

Refpice ejus folemnitates , quanti tuüc

COmesn l

ejus carnibus , quando Chrifti Sacratiffimo core

W [ &

r

pore faginantur? Qui ita fibi in confuetudinem

Cd&ïæ

vertére fixam ac falutarem , dulcem & (uavem;

T

QWNA

j

oriofa,

Ts d

üt privari eju; eícá , in eujs feüivftatc gl

unum

À

Q j "

&

(ndy,

(c) -,'I'llgur. ferfto ibi, A(J) Daniel. 4.9. In bynjzn.x

!l

h

').(

Gréc- Natalu Cemes,l,

C& S. Cath, Sentn,

(i)o

in dialog, (f) jo5, 3 1. 8, 31.

A?u' lä;

| MXARIANU*'S; !

L

$

E.

Á g

jj wnum dolorem habeant. (7) Non comedic ia

caelo Virgo buccellam fuam fola, hoc eft non

etut: at

íola faginatur dulcis lgutu portione , matet

C

u

"o

1128

aui, &i

eít, recordatur filiorum , mater mifer:

.d egoq

eft , & miferis dividit efcam,.

J

Non pautur fe

y fw&u, 1

, vinci ab Aquila, ( 2)-que SS.PP, didla eft. A«

quila: Aquila ;n praruptis filicibus commoe

J

(4) cujus*

Ó motuth

ratur. & inde e(cam contemplarur, quametiam

g p p

intet puilos fuos partitur.

Sic & virgo , videt

, Deum, & capit cibum . cibum vetritaus & grae

[ *

die inter clientes. fuos

b

j

, i, quem etiam d

Y

poma [

&

A

commoratur in filicibus, &

ug?&es

" Ípargit

"

i

de (ilic

excutere Sacram flammam ,

" Dommu !

).

ä & in fuus Ax

*:"sre non moratur , quatenus illi

3;(,

€rudos mund: carnisque humores. digerant ac

"TL

if

, Cconcoquant efücaciter.

Denique hzc oliva ,

n ". füos fllios olei filios, ol

ivas fructiferas facit.

1, PU Quzris cui?

domui Dei? (i) ego fícut olifa fru-

Jl & J

-

, étfera ip domo Dei , cantat 1lli non unus chorus :

|

j u

ficut & alii chori, illi refponfantes & dona

d 60

dictt

Á

Matris a€ mitericordias recognofcentes in fe de-

fgurem

fuías ergo accinunt, ficutoliva frudtifera in do-

, mo Regum , principum , in circulo Senatorum,

i

vjf

1

in comitiis nobilium , in cuneis militum. De-

g, 07 nique fic. formar Virgo (uos , ut.non folum

Sa(ml :

U Ecclefim &

patrie fint illi dulces efcz , fed ipf

o^ DEO convivium exhibeant pretiofum, S.Tho-

qn 5 mas ad illa Apocalypfeos ( &) verba, cznabo

u bo-

WW

"

!

a«l cum ill?, & ipfe mecum, Zonus inquit £4/

"s

fpes,

, G Chriofl, b. 60: ad p&p.

(/) 705. 39. 28, 29.

f:

l/: 4'9' W

J/

, (2 Pfal, $1. 10,

(!e ) pota 3- 10. $, Thom.

4q4* ibi,

s a^

Ü

279

ZODIACUS

fpes & bonorandus,

Cerato cum ilo, ejm ait

plum efeci

fi4e & operibus deleciabor,

Et pergit : juf/us bené

fiflicus di

operans comedit , quia ip operando ietaturt & De-

Zorobibel

quinus conti$atur cum eo , quando dele&iatur m ej

ianü qui;

sneritu.

Et adducit $. Bernardum dicentem;(l)

Cxalunit r

tibus ejm panuenii mta ,cibus epus. Saius ynca ,. €ie

Aütem Jor Á

bus meus ego ip[e.

Quanti autem ope virginis

It pe

fic feipfis Deum tractaverint, ac pav

2

erint, n;en

£t lia

eít numerus muilituim ejus.

BIf r

$. 6,

p dp t

Leum lucem parit & alit.

Nec aiitcr,y oliva

umlab

At

O

* 4 ZaGrobabel,

Quid illud candelabrum à Za*

charia fpectatum fignificárit quarunt Dodores$

,Wlürii ngn

& cum non paucis reífpondet P. Sanchez: (2)

fignificari illo ,,templum Jerofohmitanum , pars

ln

MTt

enim (xpe fignificat totum ? alii ladus fignifica

SM(

V Y

tionem extendentes : (/) ajunt candelabra to-

CDat.

tam Judzorum rempublicam libertau reftitue

publes o

$. Hyeronimus legis fymbolum

tam fignari.

( (;C

) r

vulé iliud effe, ( 7) Certé hzc omnia candela*:

lt

Ht |

bra luce faera ac divina perfudit Zorobabel ,.

TM

j

templum quidem, quia ut czpit fic perfecit,

N

" Davldw

juxta 1llud , (4) manus Zorobabel fundaverunt

Pigajy

»Jüm

domnm . iflam, & manus ejus perficient eam

? flüq

EE

Nec lyoc tantum? Sed manus quoque ejus, hoc

W

eít operofa ac fidelis & pia induftria erudivit

T

QhS li

populum ad prudenuiam juflorum , eumqué

Ti

W!

velucunum ac vivum acSanctum Domino teme.

$u Obfcl

)

pum

(2 Berm. fey mone de ab*æä'zmtia , patientia & feo

pientia,

(49 Sanches i c« 4 Zacbar,

'5 Elc[

C T£eodor, ibi.

Cc) Hyeron. in e, 4« Zach. —

4

l rap/,,. ,

(2 Za«cb., 4. 9.

)

Wir D

$

MARIANUS.

ul plum effecit, — Quod videtur indicáffe Eccle-

P.erglltï]'"(þ'h

fiafticus dicens, (^) quomodo amplificemus

ío g

Zorobabel, nam & ipfe quafi fignumin dextera

77

manu qui in diebus fuis edificavit domum, &

um dicenté

exaltavit templum Sandum Domino.

Quale

T SJIW Jhá,

autem hoc fignum , &in cujusdextera? ponam

«n ope v

refpondet Deus alloquendo Zorobabcelem , te

quafi fignaculum elegi te.

Ubi

In

fua

paraphrafi Sanchez : (£) neque aliter à me at-

Cipieris dicit Dominus , quam illi folent , quo-

ET

rum ab amicis in fignatorio annulo exprimun-

cgndtläbw'mf |

tur imagines.

Quam ob cauíam veró annuli

fignatorii nomine Zorobabel infignitur ? quia

"

; J f

ipfe imaginem Dei, fibi velut annulo fignatorio

incifam, in mentibus aliorum exprimebat: &

m

ficut Deus lux eft , (g) fic alios filioslucis red-

A v?

debat.

Quod ipfum regimine exteriori in fua

TT

republica quam gubernabat, conabauwr perfi-

; J P

cere. (^) Ergo illa prius füb modio Perfice

Ts

fervituts latens ac tenebrofa feptuagintaannis;

c m

j

deinde laté in regnis ejusopera reluxit, & fplen-

i D

a j

dorem Davidici generis pané extináum pro-

TU

pagavit , jam difcuffa fervitutis quafi nodte , jam

d!

(qe

purificata in Dei veri cultu fide, jam denique

Pf!6

legibus primum divinis deinde (ui principis Zo-

uoque qw

robabelis ríte parons.

Propter hanc igitur lu-

db

(tri t

Tt

u

cem in curá templi, in regimine populi , inle-

jorum :

m &

qm 007

gum obíervantia in J.udæa velut acceníà

pro-

,f;

,j

(?3-,56—01.. 49. !k;».. QO. Mggei 2« 23« Zanchez

fa.

i

3n parapbi, c, 2. 23« Agget.

i h

(£) l. ]04"-] (

Q R?be'r. in & 4 Zach, 9 15«

1

s

281'&

ZODIACUS

propagatam meritó vocatus eft, ( 7) filius fplen-

ivl majo

dors$; Àquo veroó Patre filius fplendoris! non

Tmantis ü

à Salathiel , .fed à DEO , à quo ficut lumen $a

mheticord

pientig ac pietatis traxit, fic eodem gente fuam

pro(plenc

eleda ut f

cum luculepta gloria illuftravit.

litegt? qu

$. 3.

RUE noy ,

jO&em & quide

m horrendam pateretut,

iWit fermo

.:)

""qui Matui mifericordiz Natze lucem íüb-

fnluy IuP"X

traheret,

Oleum parit & alit lucem; — oleum

M. p

autem MARLE lux eft , quailluftrantur omnes

c:*"däl!m /;

caeleftes & terre(tres regiones.

Petrus Dami-

lt oj

anilocum illum, (4) ego. feci, s oriatur in

Qtit(' )5l

calis lumen indeficiens , ipfisaccommodat , & ait:

[ r 6m 4

$icut Sol. Solus erbern . illuminat , ffc 9ivgo Solidiori

[(lbdlt L l,]

lumine Angelos , & bomines illufivat,

Olim La

sfnam, l

iij Reges , credebantur à Sole avo deícendere;

H15, Ut Pl

& in publico radiis folaribus vidcbamurcircumf

10 fondr,

fufi radiare , undeMaro (7)

mnfus, "b[

ingenti mole Latinus

Quadrijugo vehitur curru, cui tempora Circum

lm atj

Aurati bie fex radii fulgentia cingunt

*

m

Solis avi fpecimen .

t h

0 pon

Quid juvat Solis f(pecimen ;

fi virtus Solis dg*æï

V

Donder,

At virgo Solem (uz mifericordiz à progenie i

*ü(, )

N &tia

progeniem circumfert, & fplendores jaciens

ac faciens gloriofa in feculis refulget.

Veré

ih

N]

W n

Bonaventura, (* ) magta erga mifevos mifericore

?l

j AQ(P

W

ndo, [

wöorf. (y)

dia (uit 4WAR€/? adbue e?almtä in mu

ml

(

(4) Zacb. 4. 14« (4) Damian. fer. de nþ;n-]-)-h

Unp, m

B. V.

(6 ) JEnfid' 12,

lu

T "lü;

ä"o B,F,c. 8.

("c ) NBonpnF.. W

(

zh Kf

LT

J

MARIANUS.

283

()fih iprulà major erga mifiros eft mifericordia eitia 'am

lniii - megmantis incelo, Unde pro fplendore prioris

ficu lt mifericordiz fuit MARIA pulchra ut Luna ,

odemgcm pro fplendore veró pofterioris mifericordiz eft

electa ut Sol.

l

Quis eít füper quem $ol non

luceat? quis eft fuper quem mifericordia MA-

RUE non reíplendeat? Quemadrmodum Sol , ex-

cipit fermonem Bonaventurz . Bernardus: (2)

xiam u

ag lu

oritur fuper. bonos &f malos mdmferen:er, f M 4-

j RIÁ petitay non dz/äuttt merita , fed omnibus fe

lucem: ?

[u[hantdr

exorabilem pratet,

.,pccxcm mi(erieordis mu-.

peuiii

llens volens cxpnmcre Ecclefiafticus , ffcuz. in-

M -

quit (e) Sol oriepns mundo in altiffimis Dei, fie

m )

comW

jj mulieris bone - fpecies in ornamentum doms ejus ,

qj & fübdit, Lacerna fplendens fuper candelatrum

( lew

In hac commendatione bonz muli-

luamn

jl Sanium.

j eris , ut advertit Cornelius à Lapide fit grada-

m Aem—

tio laudum. (£) Quomodo veró gradati five

at

aícenfus, ubi depreífio videtur ac defcen(us $

quid eft enim lucern& ad Solem, nifi (cintilla

TH

j

" ad Silvam ardentem. — In eo veró eítgradatio:

quia mulier bona non folum curat familiz fuz

i ongit

de cibo &pocu de vefle & caxteris commodis

| vitae provzdcre , Ut officium matris familias

lv Iluss

, eXigit, fed etiam intenta. eft & [olhcxta, quo*

»rdWF'M modo eandem familiam in Dei timore & cultu

ndott ll , inftituat,

fp!c

Primum illud efficit providentia na-

IS " gc-

, turali , fecundum morum probxtate&vm&tum

/

, fulgore. (g) Dum de nocte (currexit ; dum an-

n!u i

cillis

il

/h ( ) Beezara,

(Ce) Eccle.26.

M

apud eundem ibid,

4l / H

21.22.

'Cf') Corz. & Lapid, in c. 26, Eccle,

W

(£2 Prof. 31. 13, 16.

ZODIACUS.

i

fanditstis

cillis penfà divifit , dum predas pro domeflicis

egit, dicatur fané & fplendeat ut Sol , fed in

tem lucer

exiguo hemisphazrio , & radiis naturz : atquan.

Qum eley

do usdem pralucet bono exemplo , domum

Cndelabn

fuam facit templum , vitam füam facit candele

tonfliur,

brum fandum , & ipfa de profano Sole, tranfit

T0gu! pef

in facram lucernam ? Sicut autem fulgor fandli

finda Mif

animi, przftat fulgori providentiz naturali$;

jis. W

fic fanéta lucetna , popularem vincit Solem.

Ài ex wer

Laudantes aulici Holofernis jndith dicebaat:

Seratr ;

(B) non eff talis multer fuper terram , im ajpttty

Tplendori

in pulcbritudine, && im finfu Perborum.

Qvid

fl o

iftiin Judith videbant? radios Solis parvi, lau*

des naturz.

fbl o

Laudat eandeg Joachim füummus

n

-Pontifex: (:) tu gloria Jerufalem , tu. Jatriia

Ifrael , quia fecifti iriliter , Ef confortatum eff cur

N y

tunm , 60 quod caflitatem amaferis.

Quid rur*

ptindy

fus ifte in Judith videt lumen San&um, lucer-

Wer], (;

nam. Dei , ignem templi , radios coeli.

Fecift

viriliter, ecce radius foraitudinis : confortátum

Iï[PO"dfr H

f pati, p

eft cor tuum , ecce fplendor San&z fpei: &à

quod caítitatem amaveris, ecce fulgor tempe*

mv'x(xer-e. ü

rantiz. |Quod fiproba domefticis & Deo mir

Her, Sol in alto, lucerna in San&o ; quid erit

Mater Mifericordiz ? nàícitur illa corpore in

ftabulo ovili, oritur animo , in aluffimo DE.I

lii "

w& Wmm

czlo, ( ) quoniam ut non parvi tenent» quan

do in *tero Matris füuz eft fanchificata, tunc

WR

Potelass

quoque ufu rationis donata . quo illuftrata non

altius

otiata eft in utero materno , fed aliius &

fandi«

N

(/J)»j'udt':/i. II.I19,

(2 Jnditb g, $,19. 11

(v

(« ) féde Salas. de conc

$

M'-A.R IANU.'S

a85

s produt

fanétitatis gloria & fulgore proveda. Tune

TX

item lucerna fuper candelabrum Ecclefiz San-

natutz ;

&um elevata : 1mó ut Athanafius (/) Zachariz

candelabrum explicat, candelabrum San&um

empo , d

am &t d

con(tituta, quoniam ut materiz expertem Deum

ho t

inquit geftaret incarnatum , eft difpofita, O

ytem fulgoxä'»:

Sancta Mifericordig Mater, ut tu imitatione

entig 10

premis , Mifericordiam , quam genuifti, (»)

y vt

llle ex utero patris in fplendoribus Sanctorum

ndith dl(iï

generatur: tu item ex utero carz genitriCis

Iplendoribus circumfufa (San&orum egrederis,

erim , P

serburum. *

O filia olei! Ó mater fplendoris: pércute nos

ípiculo tuz lucis, & duc adfplendore

s lp

&

$ San&o-

u

xum,

g.

j al " j

Lcum 'Zorobabqeiis,

medicina populi. Boni

T u

O

WFU li

J

principis eft infiáis Reipublicz vulneribus

li

mederi.(4) Invitatus quidam ad principatum,

] Sin&m'

,'

05' Cæh: !

refpondet zoz f medicus , € in domo mea non

eff pzn, Prudens excufatio, & indicat princi-

g ; (ont

qndz d

pis officium effe mala fanare , commoda populo

providere, (/) Volensunus ipjuriofum expri-

e fipor

p

imere principem , pinxit novaculam alatam ,

"i

(

cum hi(ce, hifce cedis$ Chirurgum imitatur

I "

laudabilis magiftrratus , qui vulnera (anat, &

h 1l COfPæ

caput novacula non vulnerat: improbus autem

[l Qliifämo

dum injuriis vulgum premit, acie male fanz

yi t f

poteftatis ferit: dignusaudire quod ille;Ó no-

i

ydift

quUO 11!u

(ut

j

Vacula cur facis vulnera , tolle pilos, relinque

artu$,

Ü

ed ii j

j

]

1

(—ï*) Atban, Epi,/ä. Nicenä quefh, $ V. Nin feripte

(7 Pfal. 199,

u

T

| -(a) lfaic3.7* . (0) Lyraz.

if

iói,

N

y

1865'

ZODIACUS.

artus, . Porró Zorobabel & medicinz , & panis

dts, (

cop;a fuos fovet , & vulnera qua invenit in füa

É yinpiy

Republica (anavit.

hrbidi ra,

Quin & antdo:a füturis

de pellendis malis, ac remedia legum applicuit,

mm &UU

& invenit, (0) . $ub ejas prin :potu ait Dew po

c i

pulo [emiavimi ; Spiritus mews erit i mcdiofefirum,

oj //l)gug ]

Ecce medicimam animi! gromittit irem. DEUS

ïïæwr HSX o

(4) ex die iffa benedicam.

Ecce medicina cor-

MIUP

porun,

Sed & 1ipfum folatur Zorobabel & ait:

PBrhaningi,

(«) ego »o$ebo celum parter. && terram, & ful

MEDICIN|

fertam folium regnorum , €f comieram far-titud:i-

Tot i

nem re;ni gentiten , iv die tba, affumam te Züro

babel,

Ecce quanta fanitas Medico Zorobabele

Oi i

tenente gubernaculum principatus ? Regna gene

?fOIum ) &ä

tium, paroxifmos., agones: mortem patentuf,

ANtex Y

(/) tuum autem ítabit imperium Ó Zorababel,

&14, foan

nam te velut annulum fïgnaccmum in manu meaá

LOm

fíi,

geftabo, & te, populuaiquecuum ut falvus ine

litcjgr

ter mortes regnorum perfiflat . ipfe confignabo

W Cf

De tua autem indemnitate , fecurus efto Ó meun.

Sicutenim manüm meam nemo

fignaculum.

l mund M ,

attingere , minus autem vulnerare poreít: fic

am&;d

()

TT

neque manuimex cohzrentem annulum , ut e$

hyf

tu. Jam veróan hzc Zorobabelis gioria abeft

nlï M

blmu *

à virgine Matre£ nequaquam,

Amator mifte

WY amm

ricordiz illius D. Bonaventura, (g ) nuncupa

!"nntm Q

vit illam, medicinam mundi, .Duo verba, in*

n

d f

gentia encomia, & non capit ea terra,, Mun-

Ti

W

dum circumfpice oculo Magni Bellarmini ; &

dices,

M ls

n

(c) A22- 2.6,

(4) 4gg«. 2. 20,

(e) Asp.

llt lS

1 tit

2. 23» 24'

Cf) Sancbez. ió1,. Riberas ibis

" i

W).

LT

C22 äanaü. iP pfalt. quinquag. a«

p

MIARIANus.- |

187

I

dices , (5 ) Keuodochium efl mundus , ibi aridorum

sediane, l

& bydropicorum , ibi cor porum & animorum greges

T im*cm'.äïi

worbidi elauduntur.

: gnüdod v

Fit fepe, ut X. medici u-

.num zgtum non poffint curare; MARIA me-

; legundr

ipeiu dl n

dicina mundi íanat omnes.

Sanat autem ver-

F'; qu t d!t""'"

bo, & lingua, verbo, quod genuit , ideoque

pracitatus Bonaventura alibi dixit cum Augu-

uttit itcæï;

ce medici/

füino: (1 ) ó quam beata ifla mater efl , qua fixe

& fine dolore peperit

tlorbábe

contaminatione concepit ,

MEDICINAM, Hocverbum illamovet, &

L

mors cum exercitu morborum fugit: hanc me-

( ""-f

hi '4[ n ;

dicinam ipía cui vult applicat; & zgritudinem

omnem animi abílergit. (£) Lazarus ille mi-

Melro

ferorum , & zgrorum miferrimus , Cum totus

g P

N &*S

difflueret putredine, invenit tamen contra ul«

i

N

XXLA

cera, folatia fi non remedia in lingua canum.

m D

Ah veró quanti inveniuatur adeó purulenti Spi-

umb

ritu , ut cjus remedia , nec lingua Przdicatorum,

um W i

!]

nec Confeffariorum ingenia, nec Superiorum

: l fe Conpän;

&iuficia inveniant.

$i tamen pro iis, Medi-

ytus dio mf

€ina mundi MARIA , linguam fuam interceífo-

Eu

riam & falutarem, applicat, extempló fanat,

yutt p

(4) fugiunt morbi, recedit peftis, & occur-

5407* zunt fibi mutuoó in. ofculo SandojDEUS & pac-

]

j

, Ditens anima. Extollamus illi rientem & cum

$" $. Joanne in nativitate ejus exultante dicamus,

,'3,(!) i

; G2 Salve fons medicinam offerens orbi ter-

l

4l

j Iarum,

1

5 9. Vo-

|

n p

m;lï;x ()J) Be.l!af. in conc.

(i ) Bonat, in fecul.. B. V,

P À

€. 24 bj citat. dug.

(£) Lw, $6.21.

v

-—7T,

0

7 (

) Tbor, À Kemp. de imit, Chrifty — ) Damafc.

j, I^ h

Jerme de natal. B, V,

]

188

ZODIACUS.

:

Ín Iapide [

50 9.

hum telte

Ocata ad regnum oliva, ( 4 ) vunguid pofum

lum fine

V

deferere pinguedinem meam dixic. Mater veró

lllud enj

mi ericordig elevata ad regnum gloriz, qui

Chrifare

de nobis, macie fua, dicit? Dicit Deo , dicit

lfllil/f, dl

mundo, dicit miraculis & beneficiis, non pof.

qtomodo «

fum diferere maciem meam quam habeo in tet-

Votious (

ris.

O ratio, fi humana es, o voluntas fi ra-

A tene A

tionalis es, tu poteris dicere, deferam, M&

AOria u

RIAM pinguedinem mifericordiz mez ? Ex hor*

INA,

tuifti ad vocem, cur non contrémifcis ad factum

Ql sdific

tuum $ An enim nunc Vit, ficut olim puer ad-

Vi Gtef

hares. Matri mifericordiz , olivz tuz ?jcur hetl,

ANAM

dies fine precum penfo non abibant, & hodie

contra? cur nuper omne feftum virginis non

decurrebas cum fíacramentis, & hodie non?

Zorobabel tribus nominibus à Deo compella-

MATE]

iuseíl, annuli fignatorii ut vidimus , lapidif

Àj

ftaunei & lapidis primarii praterea, (^) Hat

ipfa& nomina & officia (cito effe penes virgi«

nem. Ipía eft etenim Signaculum altiffimi 1ma

UTuæ

ginem ejus fuper onnes creaturas portans ca-

LUE

J

ríffimi, & eandem imprimens fuis, quatenus

Mm.

illafi conferventur tutiffimé , ac fidcliffime, O

Yn

Rn

quoties tibi clamandum eft. annule Dei figna

me, tene me: annule Dei pelle chara&e:em

mum

: m*.w

s&.

befliz de anima mea, («) imprime mihi Salva*

toris imaginem , ne peream à devaftante Ange

pO/i lfes Q

lo; fed potiusà claricatg i,n claritatem tranfeatte

E

(4

H)g

Q«2 Judic.9. 9, . (5) Aggei. T uk.,-z«/:.a

(n4' Za:

IO.Z4ch, 4.7. (€) Apm, I6.9, 24

$ ZB:

IN

MARIANUS

289-

Ín Iapxde ftanneo eft nova vis.

- Habethoc ftan-

num teíte Hyeronimo, (4) ut nullum metal-

g

lum fineillo poffit in igne perfittere illzc(üim ;

jiri Matt

ilud enim defendit ab igne. (e) Quid . tibi

m gotlæ

( Chriftiane debeatur, te InterToga , 1gnisne g«

Dicit Dcm»

ternus, an temporalis* Impurum metallum ?

ficis, 1

quomodo tu fübfiftere poteris & habitare cum

m habCO

ardoribus fempiternis? Vis eos vitare? . ftan-

) voluncas

num tene MARUI/E : Sicut, ut mitius in emen«

defcram,

datoria uraris flammá, defende te ut. flanno,

! MARIA, denique MARIA lapis primarius :

niícis adf"

quia- ædxücmm quod ceptum eft confümar, ( )

Vis tu crefcere in templum Sanctum ecli , tene

:ormpü

! MARIAM , nec dimitte, .

ww * C

hum W

ARTICULUS

II

j

& hüdxf

MATER MISERICORDLE

300 meP

.mdn *W

ANNUNTIATA

)fZlef

So LE

)tæ cnff'

jün ak&lï m&

Urug mortalium ammæ, qua cura$

verfant inanes , in terris quzrunt fortu-

WW

C

nam,

Sed terrarum fortuna tantum va7

i 1

r d

!f"'

let, quantum (ttelle terrarum , flofculi horto-

rum,

, Plerumqae qui foxtunam in terris inve-

4l

qulc p

j

l

niunt, fe perdunt, Pompe)us ille Magaus, (

Pellc di

rimc

poft tres confulatus ac totidem triumphos in»

'

quit unus , in tantum difcordante à fe fortuna

[

gl

N'

riard

i

—COOD

25

(d) Hyeson, in Zach. 6 4de

(e) Ribera.

vzwu

m

€4 Zacb, num. 24

Cf ) Sanchez. in caf.

W Zacb,

(4) Felleim., l 2.6,$3.

]60?'2'

-

250

ZO*DI"ACUS

corruit, ut cui modó ad vi&oriam terra defüee

Ya cum f

zat deeffet ad (epulturam. Alii cum reperiunt,

Citra Àten

ad breve fpauurm, nec reverenter eam tradant ,

üor, (r)

Ita Galba (/)

Giter , ugg

fugiente ipfa, & ipfi difparent.

ji(a:f /oriy;

feró Imperator factus à Fortungz Tuículanz cul-

tu ad veneris Capicolinæ venerationem tranfiens,

/a ï-ïf'ï J [

audivit per quietem eam de fe conquerentem l

fb o

E

Nobis veró chzriftíanis ,

[ i

x.äüa

iu mey, ego te defero,

prima inter quxrendi ftudia , reponenda eít Dl

Qod l Vi

grata, quam qui invenit, in terra pedem, It

Rifericorta

Jd.cli) ronam

€xcelo fortupam habet- Non mutat, fimus fe

Voictida pe

€uri , quod femel fundit Deus verbum. («) qu&*

rite ioquiens primum regnum Dei & juftiuiam

tD

ejus, & hzc omnia adjicientur vobis. Cum va*

ä*dkam i hU(

PO noh.lï [

tii fculptores & pi&tores , fortunam alio atque

alho modo exprimerent , inventus eft unus af*

"t qgk

term

tifex didus Bupalus, (4) qui fimulachro fot*

* Ug ;

tuna, polum 1n capite prapofuit , & manul e*

A Infepy,

jus cornu Amalthez inferuit, (e) Etquidem

TR

Tl f

Qu

cornu Amalthez five Copiz ; felicitatis terrene

Mu

abundantiam fignificare voluit, fi tamen , nou

Ufm l f"

M.

Wi

fortuna fed ipfi mortales , ut ego explicos coclos

incapite, hec eft coeleftia primas inter cufas

6p

i Q

teherent, Enimveró Virgo virginum coelos in

Mte,

a[n

u

Tàt L

capite ferebat, qui& gratiam, divinam omnibus

H

terrarum bonis anteferebat & quarebat. Án

Niant)

autcin quod qua fivit ,. invenit? Invenifti, fatuf

littem

inies

Archaugcelus (f ) illi, grauam apud Deum. An.

vero

— Ó

) ]

D yt'?r

CH Y $u in Galba,nums 18.. (6) Matthdu] 3-

A 24.1

Qd) :i./f.?;:z?n, t."f;' j)i['('x. /. $. €, 13'

(e) Nati

!l

n

Qafms?l, Q L 1. $9*

) O

3—

Y

'MARIANUS.

2191.:

i*erö cum gratia , & fortunam ?. Exclamat prz-

a

Citara Arctanggli verba crutinans mellifluus Do-

cüm '[ykm;

ereun a

&or , Cz 2 invenifli gratiam apud Deum, — Fei-

Citev , unom ctrüvm dixit , quia mens ejts immen-

u Gu

jlfa zig

!'ortunt Virgtzalh octtipata , lingtanm in plu-

; Tofctlat

Fclicitetr. (5) . Et

ra berba ref.lévee mon potuit,

1onem u

fubdit, quafi recepta mente

Semper hxc in-

conqut

veniet gratiam , & fola eft gratia qua egemus.

) Cl

Quod fi Virgo iuvenit graam, invenit & DEI

ponentüt

mufericordiam. Hzc enim duo fcripturz phrafi

a pet

ldem fonant.

Orat fervus Abrahe (7) pro in-

Qutdts l

;

venicnda Rebecca, occurre obfecro mibi bodie Da-

um U

'

maixe De

D

79 9

& fac mifericordiam cum Dosmino mto

a

ää?abamk, hoc eft gratiam, d5ppernit inquit A.

j[ Y

poftolus ( &) gratia Dei erudiers nos, hoc eft 0*

um *

ftendit nobis mifericordiam fuam.-

Num au*

eS

q

termm, qu£ invenit gratiam & mifericordiam ,

(j

g m

(l

Dei 1nvenit & maternitatem ? In illo articulo

: O'JH,W

y

TUl

iv

temporis, quo defiit virgo, ecce ancilla Do-

jl

"

mini fiac m.hi. fecundum verbum tuum , loquis

T

"

jj

matrem íe fecir & invenic, (/) Cujus autem

[ d

Jilh

Matrem? Gratiz & Mifericordiz.

Nuncoriens

0U

KCO)(

dicat, nunc occidens refpondeat, feliciter, fe-

TUf jr

lciter. Parir Liz ancilla Zelpha fihlum, & ex-

j

lmu

Clamat Lia quafi pro partu fuo Izta. felicitere

0 )

TU n

() Quanto juftius oportet terrarum otbis prz-

u

Cinentem fecutus Berpardum concinat, Virgi.-

J

$ mwml

N 2

—

Ri5

qu

(0 Berz, Serm. denatió.B V | C5 ) Idem ibid,

lySuar.

Í

(!3:Gen, 24:12« (£y 44 Tit, c. 1. 125

[ D

x Vm,þrll

A"*

in 3. par. t0o7z. Feqtts 2:4r.12. dï/P*' 10./&5!.60

(

]

€n) G. 39. 11,

h

d

292

ZODIACUS.

£

ni, Mifericordiam divinam concipienti, feli«

"

Virerem

lo & pt

citer. & fimul (alutet, Salve Mater miferic'oïciiæf

*im DE

2

$. 2,

petfong

]

Mpleta regalis anima & gratitudo donis & mi.

MISERIC

fericordiis Domini, parturiebat magnum ali-

OJfIMI]' (

quid , & tandem edidit cum dixit , ( 4) adjuer

&t, (4)

meus tibt pfallam , quia Deus fufceptor meus t :

Ui ptox

Deus meus mifzricordia mea.

Verba hac pon»

ütionem

derans Card. Bellarminus, 54 inquit (£) clat-

pauend (

ditur 9eluti f"mma E& compendium omnium D E I

tolli, n;m

beneficiorum y quibus ad ipfum Deum Selut ad fum-

Vcrbiaurcn

muse bonum perbenitur.

Gradus. veró quibus

mm'a,nc d

noftra miferia ad Deum ut ad fümmum bonum

Uoiie, m

afcendit, fünt ifti, de nihilo educi, & donati

exiftentia: implerivita & non tantum effe : id-

tüm Qu

ftrui fenfibus, quibus velut canibus fummum

€Us ex

bonum veneris, ornari praterea facultate it

[on/l'fl'tm-

teliigendi, ut in omnem veri difcretionem pel*

ER/CO](a

venia$, denique gratia & donis fupernaturale

W fOcar

bus evehi, atque elevari, ut bonum excedens

p lfntiam t

natur£ oimne bonum coníequaris.

Et veró

Dit y

N UT

propter horum $ graduüm bona, Deusánobis

IS[R]C

vocandus eílet eílentia «mea. vita mea, fenfus

n

LT

meus, intelledus meus , bonum fuper omne

bonum meum.

Nihilominus ut advertit. 9»

Auguftinus, (c) multo amplius eft Deum dici

UI& Y

W

MISERICORDIAM, quam fi vocaretur , Salus

T

vita, fpes noflra, Nam DEI mifericordia €

llll

) dye

u$, ut

CUm, bl;;

velu; mater & radix , u:k eíffemus & pgfïem

vive-

(«) "fa. 58. 18.

(5 ) Bellar. in Pfal, g $. d

(1)

£, 18«

Zz.?y

Cc2 Augufl iv p/al. $8«. «ult,

(4)

Grrg 'I

MARIANUS.

29j

)ncipiend, i

v.

viveremus & fentiremus, ut liberaremur à ma-

" mifcüwm':

lo & proficeremus in bono,

Porró non tan-

*1im DEO uc DEO , (ed etiam [ecundz iDeitatis

erfon , 1Liisse /Fterno v

erbo

: nomenclatuta

udodonr

MISERICORDUE apponiz -4,

venit ,

quod fic

oftendi poíle videtur.

Docet

ngcn..,

e

at magnumlä

MOA

dor, (4)ratio miferendi, iquiens , eff 4 PUl us

f

(eptür L

puta proximi carentiam boni pauentis propter

erba hat

unionem amoris , vel propter poflibilitatem

ii (

patiendi fimilia, — Defedtus autem. non poteft

7171 omnin*

tolli , nifi ille, & modustollendi eum , fciatur.

Dui 551""'"'?

Verbiautem zterni (àpientiz congruit ficut o-

mnia,fic defe&tus (cire, & remedia contra eos

hs a?

noffe, Jam veró cum confletad virginis affen-

chCi 1 H 00.

fum Angelo nuncianti atque expectanti prafti-

tum, DEUM VEREUM de Spiritu S. in utero

T

canbus!

j

ejus ex vifceribus caftiffimis conceptum effe ,

conficituf. Iiquidó, Virginem MATREM MI-

4u ha

il

SERICORDL£E conflitucam . effe,

Sicut enim

T

,

qgia conceffit illa Deum, mater Dei: quia $a-

y

pientiam mater Sapientiz , quia Sandtitatem pre

yonir !

bb

mam mater Sanctiraus dicitur: ita quia cence-

pit MISERICORDIAM , mater

:

y, DA

MISERICOR-

,ifca met

DME- efTer diciqäe promerita eft,

us p

3

j ut äd'fc

Ui& vetó inde boni

noftro provenit femini ?

n Cü DeumJ

Q

Gregorius Thanmaturgus expendens, (4)

atl

((j

illud, ave gratia plena , invenifti gratiam apud

[ m

fet

a/römw

Deum, £inc inquit zobis Sapientie Cf immertali-

j &

N

N 3

t£2tte

(d) 22.49, 30.ar. 2.c.

In

hi

J

!

C4) Greg. Thau, de anpun, Ser. 2,

T

£

^

294

ZODIAC'U.S'

Biculam

zatis fcaturiunt fontes , qui limpidos at puros preta«

(/) Qu

tis rifos effundunt, Vlbi Matrem Mifericordiz

l bowi

& gratie videtur cum mari conferre, ex q»?

fluvv

rontes autem

'ut fuam

erumpunt fontes, rivi,

triplicis boni ne;;sde Mat

re Mifericordie fca-

TNater fj

Secundus

fert f

tilpasecs Ünus Sapientiz , puta verz ;

ímmortalitatis , fcilicet gloriofz: tertius pleta"

1p/rfjn

tis, nobis proficug atque ad omnia urilis. Ifli

autem fontes revehunt nobis amiffz per Evam

uT

fxlicitatis rivos, (^ ) llla enim , audiens fibi-

pieto, ] i

laütem ferpentem eritis fcientis omnia , petd-

Wt I

derat nobis: donum Sapientiz, dubitans, né

t de

Sae

forte moreretur ; amiferat, prarogativam im

tti lt

mortalitatis: appetens fimilitudinem divinita*

'IOI' maümæ ;

tis; Cerruperat, dotem pietatis.

Ubi vulgata

W odl

]

bomo t$ Lemo

etfert , (c) nurzg?fzid Siom diiet,

mm L'I,i:jï::i';ü

j

vatus eff in ea4, S. Auguftinus legit ( 45

mater i

Wyy ['E[m

Bellarmi

cet Sion , bomo & homo natus ef in ea.

M z,-?'g,, "

0 natts i?

nus fenfum aperuit, ( «) bomo & bom

Mi i,

Hyerufalem , dicet. Sioni. mater.

Qu

z eftiftà

Qj Vnfey

Sion admirabilis , qux homines paric in Jerufe

quqs Ntty

Jem , fedhomines, bis homines? Nomine By*

VW

erufalem hic defcriptz Ecclefia,

communi fenft

lm dfdft lt

m qu£

"lenrs

accipienda eft ( ) neque enim Hyerufale

occidit prophetas, fed Ec

n

clefiam , in qu

3 dum

?chn &

Viv

occiduntur, refurgunt pr

ophetz, fundavitAl-

rufzlem, Siot

tiffimus, (7 ) Porroó bujus Hye

& propu

Inem

D

erit Mater Miferic?rdiæ , Utpote arx

gnaculum

Q 8& r, no

C^2 Gm;g.s. ic) P[al.86. $. — (4) df

inpfal. 86,

Qe) Bellar. iói.

C(qo

Hyer, fu,

4014 [

Lor. BeZ, Men, ibi-*

(g) 4nge Ser. 1.3. d

fempores

la

MARIANUS. *

*i9s

gnaculum Ecelefiz, & Sione & Sina Sanctior.

'usMï'*'*"f*"

(2) Quomodo vero homines , bis homines

ii Ml(

ww

CU

bis bomines nafcantur 1a ea , & agnofcentes eam

ferre; 9

qones ?

'utfüuam genitricem , clamant & concrepant,

nmater Sion , mater Sion ! Quia ipía parit & pro-

hfericoltt:

fert filios Sapientes , ficut de carne fua protulit

ert; ^

UMT

ipfam Infipitam Sapientiam.

Sapiens autem

homo, non eftunus homo , fed homo & homo:

m i5

five unüs eít numero, non unmus virtute &

al p

predo,

In equo Trojano mulu latuere homt-

. au(.ileüij

nes,in Sapienteautem plures (7) Loquorau-

jg t

v

bitt

tem de Sapiente coeli , quem vitgo parit: hic

i Ü

'enim licet. parvulus ; 1mplet virtutem. genus

nj j

fortiffimz , & quanquam nullus fepe ceníeatur

TU

yem df

ii

lr

"

"

in oculis hujus mundi Sapientum, horum ta*

.

MY L

men millibus, ille unus eít ma

lnde Pa-

j

jor.

li

Bninus vertit: (k) ipfi Sion dicetur, Tir Ef fir

i

cglt

y

matus efl inea: Szpiffimé enim Sapientes (xculi

1[(/1

TL

o p

um Dei timorem exuunt , rediguntur in puee

.TOS, tranfeunt in infipientes: & contra autem

[Uun

A

quos virgo parit, ztate quamvis puéri in viros.

«

jf'» l g

