loquitur Gregorius, (/) DElUSlatens in pedo*

re Pauli velut (füb tentorio ibat, & obibat mun-

Titus |

dum

C22 FideS$, 1. | (5) judir.. 7« 19« Gloffa ibi.

n

[/

!

€ € ) Roffzws, de antüguit; Rem, im anno Roman.,

Aug

(4) Suet, in Galoa, c. 1 8.

(e) Nazian, de p«[*

| V lfj

€f) Greg. M. in moralibus,-

M

MARIANUS.

| "*:4'19

f n

dum, fed & aliud fupervenit tempus , quoidem

reffus exclamavit , infelix ego homo , quis me

du 1

liberabit de tentoria mortis , ut legunt alii£ (7 )

du lr

j hls

Alibi quzrenda tabernacula non interrupta pas

cis , nunc ciim . Davide fufpirandum , (4) quam

dileda tabernacula tua. Domine irtutum.

Ubt

(jb nl

funtifta tabernacula quzrit Auguftinus, (i) &

refpondet, ibi ubi nulla preffura. In mundo

;

, Orint

autem preffuram habebius Apofítolis diGum,

C4) & Apoftolicis,infero , nepotibus relitum,

at d

n V*

Sedebit populus meus, promittit DEUS (non

j ac p

fedet hodie ) in pulchritudine pacis, (/) & in

tabernaculis fiduciz, & in requie opulenta, Ut

Q &alt

d

ii näC.»

autem íedeat, clamet nunc MARI/E, mutans

iU

nomen Evz, funda nos in pace. Tuvita, fac

o o

nos vitas: tu fundata nos funda : tu

bate

1

pacis plena

x

yi

ff:c nos pacis capaces, & hzredes,

I

K

0 P

$ df

n

cula füb MARIZE cura po-

lm

UT au-täm taberna

p ^

lita, fint pacis ac vitee zternae capacia , vide

quid debeant ab ipsá expectare. (2) Jubetur e-

figit DLLN

nim ca dilatare extendendo, pelles producere ,

L/?/[(]jff'

j n

funiculos prolongare , clavos confolidare. Quid

eft autem dilatare tabernacula , (^) ni

fx facere

coli

lmnlïn;

ut ea In latitudine dilectionis ,

i n M

& non in angue.

MA

ftis timoris,

quemadmodum explicuit Bellar«

a

minus proced

ia

ant. . S. autem Ambrqüus, C»

ad

-(g) Ram' 7. 240

/'ü h

Il

(5 Pfal, 83, 1.

(4) 4ng.in pf. 83.

QK ) Jear, 16« 33.

n L

ii

J

C D) Jfai. 32,18,

(4) I//)i. 58. 2s

(5 ) Bellar,

m àt

inppng; («2 Ámbr, iv pf. XA8. ad , g,

ZODIACUS

"

adilla Pfalmi verba.ambulabam in latitudine,qui

l:

inquit fecundum m mandata anguftam & ar&am

k curty

graditur viam , ambulat in latitudine.

/Enig-

Tiood

mati fimile: tunc dilatari cum ar&aris, tum

| ceru/]

ampliari cum anguftaris? At quomodo. Sapi-

«ccy j

ens, (übdit idem Ambrofius , ( 4 ) in cordis fui

tl ttia

ambulat innocentia,

Illi ergo füb Virginis cura

l,

ac tucela viventes dilatantur , qui cordIs inno-

. hitttcli

Andream

centiam, jpíà urgente fectantur.

c'ol &hge

Corfinum fterilibus parentbus (^) Virgo im-

ttum, |

petrárat, quem cum-mater utero ferret , vidit

t Wnen

lupum fuo ventre conclufum , qui deinde in

QUi f&

templo verfuseffet in ovem. — Eventus proba-

ülht & fg

vit fomnii vericatem,

Nam Andreas juvcm's,

fidng ,

vlulavit cum lupis, Virginis tamen monitU , O

"Iqae vit

vem induit, cum cucullum recepit, Huic pri-

Ms

mam Deo litanti hoftiam apparens Virgo, An*

! Á Cato v

drea inquit, deinceps mihi fervies, & fervivit

fl

in cordis latitudine , in arcto innocenug, &

lt (/)

dignus factus eft, qui per füblimem latamque

^U Vlie

fcalam tenderet, & tendere videretur , in angue

tl i

flam coeli portam. (/ ) Longos fac funiculos

8Tb p

tuos,.

Et facit Virgo tabernaculorum fuorum

':e;knigfg

longos funculos.

Refert Rofueidus, Vifum

effe de cujusdam Eremitz ore longum & igne-

1 mtaa W

um, continuumque in caelum afcendere funicue

lum , cum ille preces Deofunderet. — Hancquo-

Umv bly

[ pal

que orandi virtutem fuis clientibus conciliat.

«t

"Virgo :

didin

I"'*

U,ggoj

ia (ä ) dmir. æää/ät;:id, QD Surius, 6, Tanuarit

|

(?

ä

G?'eg

inbia dm-dr, Caxf

$n Vitis PP,

», C 3]?:'- $4 2 lxïoþ:eid.

l.s'

MARIANUS. ^

tiodt

"Virgo :'iungit illa labia labiis, preces precibus,

$ um

& curnt ignis catena in. coelum, & impletur

je Uj

mooitum Magni Theologi : (? ) Deo tanquam

certiffimo funi omnes inhzreant.

Sicut fita

daris, o

pio.

eoccinea labia tua , &5 eloqutum tuum dulce .Hoc

in cordi

eft oratio intercedentis MARI/E eft inftar regae

lis cocci, quz ecam facit , ut labiafua altera;

yirgont

ordls 1

fcillicet clientum , rubeant quoque caelefti coc-

u

€o, & ligent invitum,

Szpé nobis labia ora-

y gt

tionum, livent à vitils ; pallent à dimoribus ,

übi tamen tu VITA noftra, MARIA, vitam elo»

fattth n

j dend

quii tui refoivifti , eáque aures filii occupatti ,

u prot

bullit & fervet fanguis ejus, & in noftra labia

cadens , tingit ea & (üo purpuriffo colorat, fa-

(

momtüi

citque vittas, fe vincientes, coelum obledantes,

Pelles cabernaculorum extende, (^) Pellis no«

; HWP?

W y/

ftra caro noftra, quz quando jejuniis, & ma-

Cerationibus in fe contrahitur, aternitati dila-

g

/

tatur. (7) Virgo autem fuis, fpiritum mortifi-

candz vitz carnalisac feníualis infpirat , & füo

exemplo inhalat.

Quid inquiens, filiz Jeru(a-

uf s n

"

lem, pellibus veftris parcitis, (&) me refpi»

j

cite, nigra füm, uft zítu & gelu: formo(a,

Qu i

decorata gloriofa carne: Nunc caro mea, pel-

j

1

i

lis mea , ut pellis Salomonis coeleftis fulget,

xeïUW

priustamen , eadem caro, ut tentoria cedaritae

rum, pluvias & ventos, nives & foles urentes

yuct

qií

1

paffa e(t.

In hoc corpore. in quo Deum por-

rivi,

lJ

E

Wi?irego' fudavi & al, ego flevi, & e(u

fitivi

C2 G;'eg Naziauz. orat, de féipfóv Cant. 4. 9.5

C5 ) Thren.s. ffie im orat, Hierez, 9-1 0. Ci) Cant.

j

ie5,

(4) Salafar,in Gant. ad c, 1.

43?-—

zomACus

;

firivi & vigilias pertuli , audete poft me vitam

Mtpeh

veftram , vitz aternz fctipta tabernaculá, Cla»

U Aj

vos confolida. Sic Virgo cum fuis tabernaculis,

ft0 Cotd

five vitz filiis, quomodo Jahel proceffit cum

tntes in

Si(ara.

De illa autem fic cantat Debora: (/)

p

ilwdm

benedilla inter »mulieres

J

abel uxor Haber Cyüzi,

(.ara'e jqi

&5 benedicatur in tabernaculo fao.

"dquam petene

jimgda

ti lac didit , &$ in phiala principium obtulit éutje

Áitz i

rum.: finiflram manuum mifit Ad cla£um , & dextte

It5 cot

ram ad fabrorum. malleos , percu[fitque Sifaram

[ Berwrd

querens in capite $ulneri locum , €& tempus 6alidd

la tyl

perforans, (m) Hortac*ur,Rupcrt'us Chriftia*

Á r

num, ut contra Diaboium, (üum Sifaram , ine

duat Jahelem: cujus Sifarz , caput eft fuggeftio

peccati, & quzrit cur Jahelin capite quafiwit

Ottaty

vulneri. locum?' . refpondet. autem breviter &

]

& ilj,

fapienter, quia prima fuggeflio peccati , clafo Do-

MM:W p

4

minic£ erucis , cum timori Domini malleo confi

!

Q.gid—[ï

ltin g

genda ef, — Nobiliffine & veriffimé,

veró , anima-non caputtantum fed cotum etiam

lpt Cfm(ha

infernalem Sifaram :ncipiat porare ? (;-z).Qy'id

"i Qdbus

fi hechirundo (Sifara enim hirundinem reío*

ht

nat) incipiat in Cordis te&o, & luteum nidum

L

Tf

fufpendere, & pullos inveteracz coníuetudinis

NI pb

'excludere? ( » ), Tum Virgo ut Jahel (uo clienti

hi

T ttie

[

adeft: accipit clavum timoris, & figit eum in

D

capite & cerebro peccatoris. Tu inquit judi«

N

w Obm

cem non times? fic fregic multos, Quod fl

clavus ifte non proficit, accipit fecundum»

nempe

(/) Judic g. 9. 24. 25, 26.

(m) Rupert, l. Yo

4 U

l

€ 74 in 3udic, . (9) Hier, in nomin, Hebr,

] ij

nlu

Co) dmbr,inpf, Y 18. ad fer. 130*

l0

/ MARIANUS.

.«43;'

f m vt

mempe horrorem inferni, qualem expanditnon

ii Ü

uni Alusautem ,clávum crucis, figit in inti-

taberatil

mo cordis , utde die in diem vírtutum profici-

rocel

entes in lucta, certent ufque ad (anguinem: &

)ebora: .

1illud Auguftini repetit (p ) torus Pobss fieatur in

H:Z(JH' W/

carde , qui tütta pro Vobis fixus e(f. in cruce, . Hu-

Apn

jusmodi autem clavo , reliquie quz reftabantSi-

I

farz , conteruntur ; fitque ifte dulcis cfíavus hz-

f ä/ 4n

tens in corde , fixus in capite, clavis referans ut

ait Bernardus. C2) Quid autem referans? oc-

j

^gj

culta myfteriorum , vifcera charitatis , fecreta

TEU

(ancta tþor:iS', coeli limina , fublimiora przmia,

gimm'

$. 7,

TL

D qu"'

:O.rtaturR'ex Prop

heta fü0s:(4) Deus Dominue

. brer

& illuxit nobis, confltuite diem folemuem in

j

&andzn/i": ufque ad cornu altaris, Quomodo verà

(

lj

[

jj

Ut

Aluxit? (7 ) uc triumphator fedens füperpullum

(

jiil"

afinz in dominica palmarum. Sic feré cxpa-

j totum

nunt Chriftiani, At fitentoria , five condenfa,

e (

j

ex frondibus arborum facienda (ünt in templo

du ^

& inurbe, quia Dominus illuxit, quas Iztiiz

. W,J]

fignificationes, dabit quas artbores, & hortos

u

coget plebs Chriftiana , quale feftum tabernacus

j (jo lorum eriget Deo (uo , qui ita Virginem oburm.

j U

bravit condenfis gratiz , (c) ut

fe ipfum quo-

hi

[.mu

& tabernabulo carnis,

* I'"ä; quc-'.'" Qbum*braretvafüxmpt

T

: 'munöü: C22 4ug. de palfiene Domini l. de S. Firgint, torZ

0i

6. (4) Bernar, ferm. 64. in Cant-.-

"

—

j

"i C2) Pfal. 317.35,26. (2 Bellar, ibi, Genebrar,

i5i. P4l, Lor,

f l

£00,

(c) Tfl;t. P , X, Luc, 4nrot ,

n

"

ZODIACUS

& figeret tabernaculum in nobis? Exiit vox ma-

t CO

gna de throno dicens, (4) ecce tabernaculum

gu;]ï ton

Dei cum bomizibu, — Quid autem aget in ifto ta-

fifitinqa

bernaculo f 4fferget Deus omnem lacrymgm . Ad-

admodm/

vertunt authores , (c) vocem magnam de thro*

tám: i

no excuntem : fignificare magnum beneficium,

D ïljn

quod Deushomines admittat in ccelis ad confor-

logipy

cium fui tabernaculi , eorumqué omnem lacry*

lal

mam detergat, |Ego veró pronuncio , non ml

tj in

nus beneficium eífe , quando dicere licet: Cf )

ücipi(ri

ecce Deus in hominum tabernaculo ,

accipiens

ïm 13

fupra fe omnem eorum lacrymam, Nec illud

DT

exile donum , quia Dei tabernaculum Virgos d2*

Botlgy

ta eft hominibus ut tabernaculum , fed vitz , X

V ts

vitz zterng,

Conftituite ergo jam non tribus

Vtponi

12 (ed omnes tribus terrz , feftum in condenis

folemnitatem in tabernaculis, & dicite introle

f/?, 7

bimus in tabernaculum ejus MARIAM,; (52 &

^ Proj,

adorabimus fcabellum pedum cjus.

T?'jomsa l

D) N

ARTICULUS IV.

M s

Mi

ISITATI QN—*E;

IIhfig

«VITA', IN V

'S, r.

t ib

LY

Nter Dei dona hominibus coll

VITA, inter vitas, autem( ^ ) Inte

llectualis | t

]

vita.

perit Paltes, inteleQum da mibi & 9ie

RUT

f$am: nunquid fenfibus utens crefcens , &incre.

mentà

(4) 31)06-42 I. 2« 4o

(

TT er, a, diesf | 128

Corz, à lap,

( Glo.lku in t. ;. Pbillp.

ff: ;.

(5 Pfal.131. 74 — Q2 P!k!. I

P

180 i 440 ïy

'Pa;a!

MARIANUS.

jivox t

menta-corporis percipiens non vivebat? (4)

E

agl

qtm/i non fi9iz, qui non fecundum reéatn rátionima

ec ia

£ifit inquit Gleffa, Re&e ( « ) Plutarchus : qeem*

;I)WWW

admodum ff non (it Sol , per reliqua. ajlra ageremtts

jmdetl

nodiem: itaquantum ad riliquos attinct fenfus ,

Si navis

beneli

vibil differemus àbrutt , vifi ratio adfit,

gad a

loqui poffet, nonne quafita quem maximé vel»

sem I

letfibi ineffe ac adeíle, refponderet, gubernato-

rem;ita interomnia bona qu& natura humana

00 P

i (

concupifcit , primum & przcipuum «enfetur,

Tatio recta , inquit Socrates. ( 7) Et gubernator,

0s -acc'ï?*r"

) d h

inquit.alius, etiamfi multum conducat , non

y

W

poteft tamep fedare verntos, & undas: ar ratio

! ,[ed t

&c mentis habitus, ( « ) non folum-motus animi

n !

componit , verüm & corporis morbos (zpe le-

yn n

p

yat.

Vox eft Sidoni Apollinaris, (f ) fícut care

1 d

eft , ivferior $ita in ereatione bomimu: fic ita ratio-

"i, ProbatSeneca: quia noncorporum fed vita

RläMsU :

"

rationis , hominem à feris, arboribusqwe fecer-

nit, £g) Ratioinquit ille perfe£e 4 bozutn bomi-

pis proprium eff , catera autem illi cum avimalibus ,

V.

fatisque communia funt, / Nalethomo? & leones:

fi

0l

formofus eft? & pavones, veloxeft, & equi.

Quin imó in ratione, tota alia bona eminenter

Ccontinentur. Unde laudat Cicero ; ( ? ) Biantena

j

Ü

Prianeum cujus cum patria capta vaftaretur ,

i ulic

civesque inde, cum pretiofis rebus abirent,

d À n

atque ut idcm, ipfe faccrctvrlur

gerent , refpondit ,

2

Á

u

jam

-

"

(^) Glofa ibi, ( cj Plut, in moral, ( d )—g*tob;

lälo

(ofer3. . Q62 Plut. in mor.

(f Sidon.l, 7.

I

epift.

C2 Soeee p

.

j pli

Barad, 1.

IF. 67T» (/1) Cir, in

p

p

T

. ZODIACUS -

L

jam vos in hoc przveni: omnia enim mea

;üc-.. äem:;s k

cumporto, Et fübjuogit Tullius: ( 7) Illa hzc

Cderatut

ludibria fortunz ne fua quidem putayit , quz

Patres ,

nos etiam apellamus bona,

Ego aliter, . Ille

Qui ve

omnis fua (e exculiffe putavit, quia chefaurum

any//(]i

rationis exculit , quz omnem (ibi fingere prava-

ts v

let fortunam, Nonnulli, illam ab Ezechiele

þïopmu

vifam rotamin medio rotz: ( &) animam inter.

Yl d Y

d al

pretantur rationalem , que quoniam &terna efty

quafi rotundz figurz fpeciem habet fine caren-

Dyfapi

r tonfe

tis, Et ficutilla rota my ftica, aliam in ferotam

continebat: fic anima rationalis fenfitivam &

Dis, g

vegetantem in fe claudit, ejusque vices & fün-

ITR

&iones optimé exercet.

Bené Tyrius Platoni-

"6s hm

cus , (/) cum przdixiffet , homines à leonibus

imet;

vinci robore , à cervis curfu , à pifcibus natatu,

Tràm d

infert: verumtamen cum Deus homini rationem

indidit, donum quoddam quod cunctis faculta-

MucMs

n

;

tibus illis zquipolleret, concefür.

Qui igitur

Ti

av

redam rationem habet, o:nnía habet: & qui

üj

füip. o

alteri donum & perfedionem rationis impate

Til

—,

Qtm Ob

&1tur; vitamv füper vitas ;onfer:.

; H mn][uv

$

n Jin[h

- Orrö cum SS. Dei

.c;li:fix Elifabeth cogna*

$

U.'undt

cam füam vifitando,, Josnni parvulo donum

m&w

rationis confert, nonne ut VITA & quidem e*

tlig; i r

minenseiilluxit? S, Augufítinus, (4) motum

T ltem

infolitum infantis intra materna clauftra confi«

derans

KN

(2) Idem ibid, . ( & ) Ezech. 1.16, ,In;erlin.

(») Stob.ffrm. 1o. (24) 4«g. $ 6. epif adDdfj

(5) Sld(lg

danum Tol, in c L. Lute 4550t. L AB.

) Sïub,ï

À

"^

MARIANUS,

a

um mcfm-

derans Joannis , fatetur ufüm rationis in eo ac-

celeratum effe, in qua fententiaalii. quoque funt

Patres, ut videre eosapud Card. Toletum licet,

;utav'ït ! qf'i

aliteh *

Quis veró dubitet , eam intelligendi gratiam Jo-

ja hd

apni à Chrifto ut primaria cauía, à Matre veró

ygere p

ejusut efficaci proveuiffe infirumento ?. Qua-

d

propter meritó eiacclamari poteft, (^) Salve

vita, qux rationis vitam tribuifli Joanni, — Hine

imam

m atf

autem aíiürgat fpesnoftra. — $i enim po uit Vir-

[ hx d

go, infana ejusmodi fublimem & pretio am vi-

tam conferre, an non in manibus ejus po'uit

pit?

Deus , ut & pueris, & juvenibus, & viris reóiz

[cnlfmvaml

rationis ufum impartiatur? Et veró indidit eas

s

vires humanz rationi Deus , ut indomitas feras

yrii fit:

eja

Jeu

edomet , imoinfenfibilem & brutam rerum nà-

turam domet & fuos in ufüs aptam reddat: fed

cibus nz^

& petribus ac matribus veríus fiios, & peda-

m

aj ^

gopis ac Magiftris comparaté ad difcipulos, eam

n

formandi virtutem conceffit, ut impolita & ra-

Q

dis raiio, omni fcientiarum theíauro per €«s

rg[)f[ ; L

jonis u

:N

repleatur ? (c) an veró non ultra hzc amplius,

quam orbis Magiftram & Pedagogam imó Ma-

trem iaflituit, Matri donavit? Et veró pedagog:

ac Magiftri cum fummum poffunt,in eo poflunr,

utfuüsid conferant quod Epidtetus dixit, ( 45

jgh

j 9

Si iéiinquicillerationem comparaterts , neque di»

du

Gitias d.fiderabis , negue paupertatem accufabü :

&q

Qu

fic autem in acceflus omni fortung evades:

"L

ufum tamen rationis infantibus , & ftolidis de

j

ld qu

T 3

nattie

1

p UE

pE

(55 S. Aug, li fupr,

-(c j Hymni.fïmcor.

j

[80

(4 )x Stob,,(.errn, 135

»

ZODIIACUS !

p

i dot

natura, Capacitatem intelligendi atque acumen

dman

ingenii , ]j iimprimere nequeunt: Virgo autem

hxc omnia. (e ) Quare ficut patria omniüm -

Cotam.

XEXNUS

more, una complexa eft, fic honos ac reve-

d edt

rentia, amor & pietasamplioruni Matri diving

(J

LP

mïx(z

tür, quam quz in reges pueritx, & ma-

Vytmuj,

gifiros intelligentiz folet à difcipulis, & fudiO:;

, Al

ribus conferri

Pulchré illi confitetur Seraphi*

Ttütira

cus, nobis Magifler , il5 difcipulus: Cf '* &

Qtnto s

Qlenh c

Mater illurmaizationis cordtu mei:tu es mutrix vejo-

9ens menfem) "UméaAig

Bené veró hec. duo con-

Ttan lll

junxit, matercordis, nuriX mentis : cor rtlue

Téorer t

Vremas

minans , mentem feuintelledum refovens : quo*

niam dona quz 1pía elargitur fuis, non obtene-

brant fed cor illuftrantz nec femel imbutam»

Ti

deinde de(ertam, relinquunt mentem, fed fo*

A2H

mentisaluntac nutriunt, Populares veró Ma-

giftri, fere fic cum mentbus difcipulorum pro.

T

N

do

cedunt , ut feminator cum agtario , poftquam

glfmöe[h

ü flrper a

enim illud occata coafepelivit tellure , (2 ) am-

plius non refovet: aut ficut paítor cum filva:

Vmwm(

quam ubi igne admoto illuftravit, ne lux &

denteiu,m

flamma concidat. ulterius$ non laborat.

Virgo

Chf.V[ORW

autem VITA nofltra, quos ílluminat, €os üt

mjlü "X'l/bf.f lh

xnater & nutrix fovet ; ne fcilicet reda rationis

il h "

f-ïtm-. E«

)

N

infertus deficiat radius , atque ut femita jucis.

inchoatz, mentis fcilicet illuminata vigot » In

]

WI,'M.

perfedtam crefcat diem, ( 7 ) llluminatus à $2

H" d (io

u

u,m) [

picmira ]of?phi rex ZEgyptius, eum ann

w

p sst

(s

Ce2 CW.—t—ib.l. offic«.. (f ) Bona$. in pfalt m ajori.

B.V.. (g) Incognit.in pfal, 84« C^2 Genf .

4Ie

,.,z'"

MARIANUS.

4

s

TE

fuo donat, torquibus ornat, currui imponit ,

i

Wt

clamari à precope juber omnibus populis, ut

Vito

j

w

coram eo omnées genua fle&erent: ( 7) alter

ia o

^

lu

rextus. habet; clamaverunt coram eo. Abrech,

9005 4

id eft tener five amabiiis Pater ut ait S. Hiero-

: Mardin

nymus, (4) Si jofephus, & regi & populo Pa-

N d

(

ter , idque amabilis & dulcis pater, quia mentis

s, &

in futura excentz ac provid& fcintilià usrefulfitz

s

quanto Sanctius vita, Mater, nutrix dicenda &

lus

r

[f

m

€olenda eft à nobis Virgo , qu& mentem ro»

13

u)

P

ftram illtminat , illuminatai que confervat. &

refovet? iterandum 1lli nop femel. Salve vita 4

us: U

d

"

M

í qüv

szalvc mater menti$ , nugrix rationisbonz ngfhæ.

/

non Q N

50' Z'

g i

n

! YTi ratjone, cum tota natura uti ncqm't;

:mem D r

.grarde miracülum e(t: uti veró ratione , in

Wt

iv

4

a

€o obje&to, quod omnis Apgelicus intelle&us

dpo

MO

attingere poteft minime , fuis viribus relictus ,

, p

an faper miracula non eminebit miraculum ?

Uf57(

Venit Virgo ad Elifabeth ,-ipsáque coclefte divi-

qa

dente lumen infantulus fatur fibi« quod audivic

h

j

Chryfoftomus , ( 4 ) 9ideo Dominum qui zature

u "

imipofuit terminos, €& num expeclo,tempts nafcendi :

fflo* Y

Pidro in. utero geffari Solem juf'ttio : exclamo, qui -

G?) W.va

niam fdium Patris uxigenitum confidero carze in-

$

m

dutume

Sed unde iíte vifus, & clamor, & con-

TA

fideratio parvulo t refpondetapud (^) Ambro-

raculum fentio , my[ieri-

um , mnater parbuli , i

0

n V

K 4

7972

XX

—(z') Genef. 41. 43. 4[2& text, - 0 ) Hieron. : bi,

J n

"

Á

"

]

€4) Chryfofl. apud Metaphr. in Tulio, (b ) 4mir.

(H

D

/

"

2. fommmt. in Luc,

440

ZODIACUS.

um Agnofco , mater Demini Perbo fsta , þlena Deo

Biyloni

medium

eff : illa locta efl , par$ulus autem && loquentem,

€f in utero ejUs Deum latentem , intellexit.

Hoc

It expliti

autem quid eftt Vica geerna. (c) . Hac. eff Vita

Gteros D)

V

4terna , inquit Salvator Patr? , z£ cognofcatt te fou

Jun ersien Deum , &t quem mifflüá JESUM Cbri-

| nimy i

&l

fium.

Quod expendens $, Auguftinus : (4) «e-

gritione, fawm, bujss Geri Dei nibil melius , nibil

btiji

beatius efl y & ipfa efl Sera beatitude, Talem au-

Dtty ambs

QUnti Y

tem VITAM cum Virgo contuletit Joanni, quo-

ties , quantoque cum affe&u oportet iili Chti-

DEUM

CIdo n

ftianus acclamet orbis, Salve VITA eminencffi-

ma , Salve vita beata,

Neque veró aut poteftas

Apptrdm

aut voluntas defecit in Virgine , ut nobis etiam,

MDIUS

&cs$ füupra naturam omnem füfpenías , ad cogno*

m!gpixud

fcendum neceffarias , exerté revelet: radius Dei-

»

n

tatis dicitur $, Bernardo, (e) radius quoqut

Vopam h

eitatis , invocata (entitur : ila enim Quz 3

ng[a ,

Deo ut radius, & non tenuis (cintilla proceffít,

illa quz ad Deitatem velur radius grandis pul.

" las

vifculos generis noflri trahit ac reportat: ifta

à cecis vel infipientibus, five ignorantibus arca-

mn Q

na füblimiora Deitatis, inclamata, ut radit$

eIett

Deitaus illuftrans no&em intelledus refulget,

uis& liy

Quod olim Cyro Regi Perfarum , quantis hodie

T i

D

objicit DEUS , (f^) affmilati te , non cogrofifli

W

N

7:* : q. d, mater teó Cyre, objecit, (g) canis

D

Pmm À

Ttpye E

ubere fufcepit, ego juffi. Crevifti inter pafto-

, inter

iwdflmg

3€5 ; & radiare tefeci inter fugnmos reges

Bab)f-

€ « ) Joar. 17.5.3.

(4) Mdug. Serm, 112« de

( 3H0"

PUZD.

l)

n

(«) Bern, in Salue. regina,

12122

451*

M

p

&dfin lb nb

D

MARIANUS.'

441

Babylonium & Macedonicum Monatcham , tu

m

medium tenes: quafi Deum quendam in terris

M u

te explicui: ( ^) me tamen unum ut coleress

d. W

EL

cxteros Deos ut abjiceres, non cognovifti. Sie

& Chriftiani permulti affimilantur maguis , olim

mll

fsuM 0^

nimis depreffi , neque cognofcunt maximum:

& (icut Cyrus cum vero Deo colebat & falfos z

li : ()'

fic & ifi. Deusillis vindidae(t, Deusavaritia,

L

Deus ambitio, Deus Cupido. Verumtamen Ó

T

u

quantis VITA noftra, dedit cognofcere Solum

L

t

DEUM. (:;) Appendit pallium fuum Goara $a-

T 2] 'Ci-.

| fminflïïh

cerdos in radio Solis, & fanditas ejus refulficz

appendunt.:ífua corda ad tua lumina Clientes Ó

gar u

RADIUS Dcitatis, & illucefcit illis fanctiras &

d

magnitudo Divinitatis,

Benedi&us Magnus;

$, ü COSIF

C&5 in uno lucis radio , omnem percepit cogni-

v ii

tionem hujus mundi : nos veró Ó Virgo cum

AT

130 radio circumfündis , mundum quem amavi-

gin Vs

Iu$, non videmus , DEUM unde noftra pen-

77 M

det felicitag , Ccapimus & tenemus.

nl

-

$. 4.

eport à

NT On poteft iniri

$ q

N

numerum eorum , quorum

mn[lbi

"exerrantem virgo correxit, maximé in at«

g P

(lf

duis & (üpernaturalibus objedtis , intelle&um,

m

ln nuptis ( 4) Canenfibus cum defeciffet vi-

ifit $ h

QU

num, vinumà filio VITA noftra petit, & ad

n

(0*1!0

fpeciem rejeda, in veritade aütem €exaudita ,

(ili

venit ad tniniftros convivii, & przmonuit, ( 4^)

d

pl

yt

quodcunque Vobia dixerit facite, — Übi ttia Virgini

: rcgïsï

T$

occut-

(5 ) Hier.ili,

D Vstr. 6. Jul5i in Vita Goar,

j

[]

T

Q Greg. milit, 1. dialog. c. 3.

(4). Zufltn,

(

quaf, gent, vefp. 136.

4

*.

-

4

ZODIACUS,

occurrerunt: primum quidem , völumas fili hi

Attetm :

ad fuccurrendum novo vino: (« ) deinde mos

diviokatis miüracula patranus , fciebar enim | "m

anim

fcripturas terendo . ex impoffibilibus íxpt,

Lrm

fepe & ex contrariis elicere Deum contraria:

It f

demum timebat, ne miniftrorum reludans 1n-

Wpta t

telligentia & voluntas , miraculi impediret opus«-

Ergo de duobus prioribus certa. de tertio au*

D dti

Á Gen

tem anxia & pie follicita :- quodcunque dixerit

p

;

vobis, facite, hortatur. (4).-

Vobis videbitur.|'"nexh

ejus imperium riduculum, & inutile , videbitu£

Hinqii,

grave & infuave, vos tamen,» quod juchrit,'fa'

cite. Si jufferit aqua repleri vafa, Cavete n€

Mf(&) in

axetis: judic'iä Itt on

frontem contrahatis, aut rifum ]

veftra cjus fübmittite judicio: & v

idebitisfüble- | W

ID t

vatom nuptiarum.

paupertatem. — Et fa&um efl

ubr miniftri füuum

fentire , Chrifti fubmisére ju-

ftloy|

Exclamat hic. | "he,

dicio, aqua In vinum migravit.

Cord. 'Eoletus : (e) hzc eft eximia & prudens

wj

mifericordia . qua ne homo in malum incidat,

Ws d

cali- |!

l

Y

i

i(iümm

pravenire novit,

Enimveró prodeat nun

qui fe corre&ione in judicando |tip j

quis audaculus ,

non egere jactitetí qu

is eft cujas intelligentia | Wtj

m non errec? LamentatuF

t tolr

faltem fepties per die

píaltes, Cf »endates

filii bominum in. ftatertte

H

la

lius nomine ( g ) fta-

W v

1n qualibus flateris £ S, Bafi

ter accpit judicium rationi

$, quod tunc menz N

& hodierna qual

titur, cum vana quafi folida,

c ftatera

eterna bona ceníet, . Cur aqtcm hz

men-

Ü

)05,

(c2 Ta./f-t. "m joam. ;mnm;. II

(45 Corr«A Lape

m?fi'.q

Ce ^ Tolet &

J

l

inc.2. 70/417.

bi fuprs (f) -P;:ül,

XS Es F. 9.

C g2 Bafit, ibi.

MARIANUS. ^

i 44?;i

mentitut? quia lanxnon eftfixa, Audi Aureum

n

Patrem : ( 7) ffeut ; inquit ille , f£atera , ff lancemi

) demoum

loco motam babeat , pondera ju[le non judicat : ita

(ciebar 1

E5 anima nifi rationis lancemm flabilem ,. ac firmiter

xlibus.

fi difini timoris affxam babeat , ves fincere digudis

m u

eluduid

eare on Valet,. ]n quantum veró hzc nutans.&

Corrupta rationis ftatera mentitur? Sepéin ran-

pedir CWV]E'

tum, utipfiffima & omnis vanitas; eam vincat,

.

du

Audi Genebrardum , ( /) hunc p(almi verficu-

n J de//

y

lum ex hedrao textu. nobiliffime exponentem.

| obü Wxt

$i inquit, a/E:ndzit in alteram libra lancem inani-

tj 0^

tas in. alteram 9eró. uniferfum bumanum genus ,

)d U(Ta cïb

Caterüm

profecto inanitas ipfà preponderabit.

j

! quac

inter homines fzpe ita evenitt ut vanitas & in

Pa

" Xüd( ]

anitas voluptatum , honorum, opum, non fo»

lum hominem, & homines, fed & coclum, &

Ed

(

Angelos & Deus ipfum vincat pondere, Malunt

MUA

m

enim erronea fecuti judicia (e, coelum Deum,

p

quam vanitatem voluptatis , honoris , aut opum

n &wa,,

perdere

Virgo autem VITA noftra, ftateras

um J*

judiciorum corzrigit, motas veritatis lances de

jec

ul

locofuo . inlocum reponit, res temporales , ut

nj

ridiculas & damnofas revelat: ad Dei judicia jue

Ti

Wpf)

j

dicia noftra reducit : Machiavellos ut in(anias,

; umfn

& falfirates proponit, & apparet vanitas ut va-

ff

u

nitas. .Sicut apparuit. ( & ) B. Franciíco Bor-.

W(WQZ

gia, Duci Gandiz , ( qui (/) Virginem Matrem

awi

6

tenerz-

if

Mi

(^) Cär]M'; inepifé.2. -ad Timotb. ('.6 ) G,-meär.

inP['ZIO 6!- 90 9-

(&) Scbott. im Sita ejus,

C'orf-'l T

)

iL

(/2 Sacchinto 3

J)

$2

. parte bif,. foc, JESU, lib g. *

Ph

M

^

444

ioDIAcüä

tenetrimé colebat ) qui querens [fabellant íü

BEU

tumba à fe repofitam , neque eam inveniens;

im. hi

Chorrorenim & f(anies faciei incubabat, ) ex-

Cf eí

clamavit: vanitas vanitatum & omnia vanitas,

(mï W

Ergo mundo íe fübducens & S. Patris noftri

xer//o

A i

IGnati magifterio fe fübmittens, per calcatas

aulas & principatus , imó per fe ipíum depref-

./1174(101'15', j

fum & contritum ad vexilla pauperis Crucifixi

(") Mf

evolavit, & deinde aliis fcripfit. (m). Niff (u-

Wütem,

imum 9ani benoris atque exiflimationis propria pro-

it dteng

eulcaberinus , facile ab boflibus noflris conculcabie

ponebygn

enur , 6 Chrifli difcipulieff defnemu. (» ) Olm

Utf :

antiquitas inter duodecim figna coeleftia repo«

J5 lt veri

fuit, & compofuit fibi vicina, VIRGINEM ,&

j v

LIBRAM, cur ita? fortaffe , ut. vindicaret;

IES.M (ur

quemadmodum Virgo corpore. fic animi huma-

Wung

ni libràm débere eífe incorruptam , fi fe coelo

Dts

^lt yore

dignas fingete mortales przoptarent. Vel certé,

quoniam. Virgo illa coeleftis , (0) Aftrza five

V Hifrey,

-juftiuia eft: innuere. horum vicina fignorum vo*

W:J,gm

?

luére, hominibus oppido elaborandum effes

[ [iun,

Ü

ut in- librá judiciorum nou errent , fed fe, &

Wfla!i:

Al

fiia,omnia liüjus mundi bona ad veritatem &

Wh! Egm

fanctitarem. fuftiug diving expendant , five ut

n L

paulóante dixit Chryfoftomus, ( ?) oportere;

) At

ütlanz raionis vi divini timoris affigatur , tri€

KWWM

ttübec, & rerum pretia confundat ac mentiatur,

Noftram

Porro S. H:icx?onymus—(,g-) VITAM

- Sandiam

On|

—.

CY Ba?g. eþ]ïf'",/?.m ( n ) G':'arg, Hb, d. Pitz, lib YO«

6 294

Q6 O01doe , E- Metami,

Cp) Chryfofe

:2 ADepif. d Timotb. (4) Hier, ad Prineie

(')flc l

lem, ,;?fm, di fifa firze

"MJD"

44

MARIANUS.

Sanclam Matrem , non femel nominavit Aflra-

Tbdlato

m ineott

am. hzc igitur Librzrationis noftrz prafir ne-

ubabat, "

ceffe eft Mentiuntur filii hominum in flateris

manjà Vank

.fuis ; neque nos defivimus effe & computariin-

ter filios.

Neergo, & maxime in ceníura vitz

; us

gterng erremus, 1llam; cafta prece, & mundis

, permw

pimit

, jejüunus, alioque humili cultu nobis alligemus.

7) Refert Cicero Cricolai Libram eam habuiffe

tl C[l]ükï :

T

Vircucem , ut cum in unam lancem animibona,

yit praplitf'f*

in alteram autem corporis & externa bona im-

ponebantur, tantum propeuderet lanx prior,

f//o' ny]ü]lu'

" (n) 01'

ut terram & maria deprimeret, Hac fabella no-

bis in veritatem vertetur , modó noftri Intel-

eita Id

ligenti Librz cocleftis affiftat Aftrza, — 1lla enim

;[R(,WM:i

res ut funt reprzfentabit , tempotalia ut fugitiva;

l

& in interitum deprimenda, aterna. ut. flantia

«canim

JE

& Dco, Deique gente digna,

Amo S. Bonaven-

v

tur£ vocem: (5) Dosina conterte 9ultum tuum,

j

& miferere mii.

Irradiatio gl'«:rid tua dilutidat

n

Wtcletlum , &f lux mifem:io;mm tuarum producie.

ignot

ynndi

Jj

Ad falutems — Scire Ef cognofcere te , radix eft im-

anortalitati , &f enarvrare Virtutes tuas 902 efd. Sa-

«;

i14t3, Egoaddo. Crux [JESU , canitur; (£ ) f/a-

m

o dera faäa cavpürzk,' !;g!itque praedam Tartari:

u

IRS

tu autem Ó Vita 6 Salus poft Deum noftra, fta-

d

099"6[ ]

li

a

, téra facta es memium—, rapisque pradas Tartari,

a

(W'

L m

li

(

$. $.

N

n (olum mente

NU

Q

:

m ]oannis rerum fublimium

—. cognitione, fed etiam voluntatem ejus , nulli

f

homi-

PW;, i

J

(

/

(r 66 l$, Tuforl quafis . C1) Borabe an pfalo

PL

J

majori, B. V, (« ) Inoff. de »«Crace.

e

ZODIACUS

444ä

hominun: guftato gaudio VITA NOSTRA Vit-

. dnps «

go complevit | Loquens S. Ambrofius de mota

IOT

Joannis in utero, (4) 44 inquit £ae£ar. exul»

euc &

tandi affetumy babebat quoque intelligendi fene

qud r

fom.

Sed unde exultand: affedtus? unde gau»

!UM A(ïy

dium füper omne gaudium ? inde, unde intelle-

B7 I?MJ&

&us fentiens coeli regem (uper omnem-naturas

N Lab

lem intelledum. — Clare & füblimiter (2) Cards

Witt, &

Toletus, infignis cultor B. Virginis z exwiratio

du Dto,

infantis pre gaudio, Cf repletio Spiritus S. f^da

Yuteit

Elifabeth s effetius fuit Chrifli operantis per $erba [ae

numf)VO]l

lutationa Masris fug, . Ex quo rectéinferes , ubi

MARIA ibi Ixtitia , ubi Mater Dei, ibi vita

(

T us

Deum fciens. de Deo gaudens. («) Andit vo*

T dolor

cem MARLZE infans , & exultatintramaternum

! ptim,

€arcerem fubfiliens, Cogita: San&dam & fine

"& hr

querela Matrem fortitus erat Joannes , & tamen

| treden

toties vocem ejus audiensin utero non exultae

vit.C4) Suftulit ingentem admirabundumque

TRl [

clamorem ad primum adventum in. domum

(Pnas * ao

fuam MARUE illa , infans tamen quietus manet,

^R tol

utante, Credo fi omnes, quotquot in líraele

tunc erant Sancli falutaffent matrem ejus : imó

" f c

Primgin

fi Angeli fu. reli&i virtuti. fymphoniam cho-

rosque cantantrum ei circumfüdiffenr , ad tale

itto [io

w*m& WQI(

gaudium , minimé parvalum emoviffent, lna

Ti Qw

MARIA venit, vocem exculit , Salutationem

titid »

peregit , & quietem motu, & triftiniam 1z

qu js u

abrue

N—

VM

M. h)

(C2) 4mhr. l. 3 , in Luc.

C ) Tolet. in c, Y, Lat»

W

4nZEol,. T 2r.

63 Gloffa i te x.»l-nr-

LT

('1) Lat, lod 3.

"

a Mr'

MA WIeROS

w

o t

abrupit. "Geminum Verbum Virginis, Pax tibi

roftus d

€ 4 hic enimerat mos falutand! hebrzis ) con-

1777 *

cuffit & moyit, & gaudio replevit infantem,

yuligmél j

quid facient plura eloquia? Hic dicas quod de

asl t j

Tudith Affyrii , ( f.) mor eft talis muler [uper ter-

m

yamy im ajpeciu , ip pulcbritudine, in fev fu. &erbo-

mnem p

»um. Lkabia movet, & ofífía cabtant: vocem

sier (

rofert, & animam elevat . Salutat verbo ; &

Difcat hinc mundus , unde vera

: m

ditat Deo,

j il

haurienda fit Ietitia. Unus ejusfapientum pro-

yi r ii

nuntiat,volo Ixtitiam tibi domi nafci. Cz ) Nun-

quid veró nos cum Iztitia nafcimur, qui lgu-

acmföf &5 70.4

Q i

tiam quzrere monemur? Itaeft — Non ex ute7

ro, dolor & lu&us nobiscum fimul ex utero,

j A

Ut prima, juxta S. Auguf'inum, (/) fic omnis

ntrammf

gnäam Á

Eva, lacrymas in utero portat , cum marito

p

hgredem geftat. "Recté Comicus Grzcus;trifti-

[mü ]

j i

qui

D

tia vitz aflinis eft mortalium, (;) Expers do-

i

loris nulla vita vivitur, nos ad cunas , dolor ad

yifà

p

j Pl

€unas: nosad vivi fontem ladtis, eundem no-

qu

J um

biscum collectanea fugit triftitiae poft equitem

mil*l

fedet atra cura , ( &) fed & in vertice regum

.[qüof

J2

0]/ J

gemmasinter & aurum fedet item atra cura, &

j

veneno luctus findit mentes.

Clama ergo Sa-

/

*

*

non es

lts

aä i

piens , volo lztitiam tibi domi na(ci

natus cum illa , nec eam domi tü habes, & (i

j e

gt

d ejus

t

