tionem translati. fumms, atque & morte liberati.

nat 4T]

Quz Evam revocat ad innocentiam, ad grati-

Tattrem

am,ad vitzm , ad Paradifum , an Eva filios

Fl femy

tegliget?. (e) Fuit tempus cum Rebécca Jacob

Qmum À

& EKíau, utero continuit ambos pariter , ube-

sibus lacavit utrumqué fimiliter, ubi tamen ad

Wulierum

fificr.

coronam benedidionis paternz conciliandum

& Putie

ventum eft, uni/ favit , alterum fupplantavit:

Tat as

(f)non duxit utrosque ad unum: & intelli-

C t

gens Eu contra Jacob moliri inimicitias K

T.

mortem, non teduxit contraria ad unum , (f)

,mh)] m"

fed divi(o(s animis, diflraxit locis. — Tu au:em

mentcm ]

Regina

MT

(c) PIutarch- ip Lacor.

(4) Serg, in orat, d

dl m

nati$, B. V.. (6) Genefo15.23,

(f) G("u:TJ

(g) Gloffa n 28. c. Genef.

g

(4) Hm]

$

MARIANUS

163

xnanpt

Regina reginarum, nullum Evz filium à tuo

( n

Complexu arces , fed detuis brachiis in brachia

Dei inferis, & filios Irz- filios gratiz. efficis,

llpi? 0j

nec fiflis laborem Charitans tux, dopec mife»

lii

] Deo! !

rum peccatorem in participationem , fupere-

9s cipit!!

minentis divine naturz reducas, eumque Dei

hil unift;

hzredem ac Chrifti cui

cohxredem confli-

st hat

tuas, Salve igitur Regina, Salve contrarioruin

ad idem zeduá&rix,

em &

& s p

$ 4

l[&difumn . rl

i de Wi

Nimueróü, quanquam Rebecca de gratia

E

yui MP

Dei, Reges utero acceperit atque exclufe-

rit, prius tamen tolerantia longa exercita eft,

; D7l

safili! (

Namque viginti annis uxor, fed ncn mater ha-

bita eft.

Plané nomini fuo quod ferebat , re-

T

u ! ",:i

fpondit,

Nam Rebecca S Hyeronimo (2) refo-

hn

P d

l

nat PATIENTIAM, Quantum aurem patiendi

ptiam, 1

materiem , tantorum tradus annorum , & ju-

veni fjminz, & amantivirum , & zítimanti

n

domum Abrahz, & intelligenti ejus temporis,

n, p

j .m'rchf

mulierum benedi&tionem , miniftrárit, facile eft

fufpicari, operofum defcribere.

EÉt quanquam

; ybi r

^if

hzc Patientia nupferit Rifui hoc eft Ifaaco, (^)

( Ifaac autem rifuüm fignificat ) tamen extrinfe»

T

p &

cus inde linebant folatia , animum , intus autem

| m,'mfcitiäf

radix amaritudinis vivebat. Temperabat non-

ad unP

nihil mariti ejus amor afflidam & vulneratam

mentem , rifü tamen miícebatur dolore, & ex-

. D

M

trema gaudii lu&us occupabat, maximé quando

»"

alias nuptas, prole lztas & plenas, fe autem

um

j

vacuam

6(!11

(f

(4) Hytron, iv I/ai,

(^) Idem ibidem,

ZODIACUS

vacuam ac deílitutam eá videbat, Et ccrtä:quiä

pu. Q

fullerunt,

dolor urat nuptas & infoecundas ex una Rachele

diíce. (c) Quaz talem fe videns, ut ait Sacra

Tibus &

Charta , ait marito fuo: da mibi liberos , alio-

& putien

quin moriar, (d) Ad hxc verba unus interpte-

gollsder

tum : impotentia defiderii liberorum , fecithzc

Tex Afug

verba infipienter admodum loqui Rachelem.

( um aren

Caterüm error Rachelis facilé invenit veniams

Rgum; Q

fi confideretur conditio Matrimonii : de qué

Qoes b

Princeps Philofophorum: (e) non effendi cauft

tegum f

folum verüm etiam bene effendi mas & foeminà

VL ey

naturz ope conjunguhtur , filiosque procreant,

Ditoi j

non folum ut id naturz tributum ferant , vérüm

E cT)

Et Éul

etiàm ut commoda inde (üfcipiant.

Ertaen

naturaper hunc circuitur, adimplet aternita*

lrb "

tem quando fecundum numerum non potelt,

'mm. (

falrem. fecundum fpeciem.

Hzc Ariftoteles.

Tegi fl

Ergo Rebecce noftrxz, eífe & non bené effe;

Venti,

eíle nuptam nec habere przmium nuptiarum $

Vivere in debito , & non folvere tributum na*

tüiZ, expectare commodi adventum , necetum

Vs

videre, ftare in zternitatislinea , nec circulum

r

ejus adumpletum cernere, nonne vita torrmen-

Ea Rs

tum , & anni lancez erant? In hac ramen longa

At de a

annorum & cruciatuum rota , patientià fibi

n

QUE

conftitit , neque errore & zelo nutavit Rebecca

fb

ts

ut Rachel,

Plané ante regnum maternitatis»

poïüm (

regina virtutis?. (/) Gaudet quidem patientia

lt qugj

duris, fed cozonatur poft fpinas rofis, abeunt

dolores in gaudia, & poft vulnera veniunt Sce-

P"ïf

um

( Gezef. 30. j,

(4) Per. in c, 30. Ger.

() ii

€9 drif. li,0econ. a, — Cf ) Gloffa in:,zs.Gek-

( IMB&H

/

$

M*ARIANUS.

164

g. Btti

ptra. . Quanta in uno Imperio Romanerum

fulferunt, & fteterunt regnaft cujus tamen vi-

.ex u A

$, Ut i M

ribus acquifita ? exprimit fcriptura , confilio

Omnem 1nquit locum Romani

j lbamy

& patientia.

unus t

poílederunt (g) confilio & patientia, Mitit

jrum » fCClï'-

rex Alexander Siriz , Jonathz Machabao fibu-

qui RüChW

lam auream ficut confuetudo eft dari cognatis

mmi& o

regum :: (/). & cum fibula dat illi Accaron &

imoni

omnes fines ejus in. poffeffionem.

Fibulam

non dindit

regium fuiffe ornamentum- & fignum conftat

iam ex profanis fcripcoribus.

Nam de veíte

jimu d

ag p

Didonis Reginz Maro (i)

Aurea purpuream fübnedtit fibula veftem,

f ferant,"t

a.

lv

Eratautem fibula in militibus cingulum , in mue

lieribus pe&oris ornamentum interprete S.

ol 2

um 0"

Thoma. (&) Ututfit, data quidem eft Jonathz

regia fibula,fed fibulam excudit bellorum pa-

g Al

TOl

f-ientia.

i

ytt ""PW

,sy'

eft mbull!m

«t

orum veró hzc difputantur, nifi ut often-

Q

datur , Virginum Principem prodire de re-

ge vt

jort

£ina Regimam. Naícitur enim longo majorum

dudu de Rebecca, quam prius longa & regia

hac æmen'

TL

patientia ante quam filiorum, gemina regalis

fibula ornavit. (4) Grande enim regnum in fe

UL

| mazemw

poffidet, cui patientia in adverfis non nutat.

!

In quo item Patientiz regno Sanctiffimi Domi-

yjdem p^

1 rofis;

nz noftre perenes fünt reponendi,

quorum

T

foecuns

1 Vgn[llf

P !]

( 1. /'Mac.b. 8. 3.

(5) 1. Mach, 10. 39.

QD 4Entid. 4, — (K) Tbom. in 34 Macb, 10

Qu 6(":

€2) Incegnirni in F[al 77«

W;;hzf'

166

ZODIACUS

foecunditatem Deus in fenium ufque conelufe-

puien.

rat. (^) Non deíünt authores qui referant , in

Á vere t

wrericord

templo Salomonis duos Cherubinos ex auro

fadas (c) (qui oraculum & arcam tegebant

dcm&cgm

feitordz j

alis) alterum maris, foeminz alterum Speciem

ferit o

pratuliffe, (4) Nec item defunt, qui Beatos

Joachim & Annam , Virginis Parentes iis figua-

ts

zi doceant, fiquidem ipfi protulerunt Arcam

Mutitum

foderis MARIAM, & oraculum, nepoten

(intm am

V6IO 10f

J:SUM. Caterüm hi duo Cherubini tametíi

rimo auro charitatis rutilarent , tametfi füpet

hitag nof

divinz Providentiz arcam, defideria (ua quali

ttím t

alas diu tenerent, non tamen paudium prolis

Qm Læpe |

Vie d c

fufcepere: Verum arcailla quz the(auros omnes

continet, & unde prodeunt greges & coronà

1€ feturtur

h lia Y

filiorum, fibi tamen tanquam vacua, diu €o

torquebat.

Nempe, veluti l(aac & Rebecca

Urentts &

'Him dU[D

diuturnis fatigata molefüis Regia Patentia !n

duobus filiis duo régna parturiebat ; i52 SS,

Unt,. g (

AteS [iroo

Joachim & Annz longe gloriofior quia long£

vior item Patientia , quam meritis obiinuit,

LE

mm [ua

orb: Reginam naturg & gratig exhibuit, Hinc

autem tibi orbis terrarum quantum oritur So-

lnindo hæ

latium? Sienim de patientia Rebeccz & Anng

pl(lf l'mlk P

Màac & Joachim, Virgo tibi-regina oritur utie

que íciet ifta regina Patientiz , fübditorum one

ra portare, mores graves perferre, inobedi-

entiam ac irreverentiam fufünere? mó fciet

E

e, & ad

Wl;t'/m

divinam deiaam morar, & habetar

í

paticn-

n'g)

LT

( Hyereon, totn« 4. l, déortu B, F,,

( Dggnjg

[]

&t nali? B, Zo Wdf, (d) ä. 5:&.2

U) e'm.l

MARIANUS.

$

167

vfque eut

pauemxæ mgcmum fle&ere, Bonaventura: («)

fíveré utique juftiuam loquimini, juftitiz &

qui teíeri

ubinos t

müfericordiz honorate Reginam ?. juftitig qui-

dem chmam nam ejus frenat impetum , mi-

ircam w

fericordg item reginam , nam ipíà eft qua mi-

terum Sp

nt ; qu

ferias fervorum fuorum & tolerat patienter ; &

aufert potenter. Et fupcraddn Sandus, Rof

entes ]

wex K

Martirum te circumdant , Ó Regina , & lilia vir-

ginum ambiunt ( f) thronum tuum.

So!zné

colum, Id

vero rofe circumdant de patienua Majorum

herubin)

t umetf l

natam noftram Reginam ? etiam fpin cingunb

ecuam tribuli circumftant.

Hl tribuli , qu;

fideria i

2udium

€um fzpe & diu divinam punxcrc patientiam,

ufque ad commotionem iramqué juftitiz , ad

hefauros V

te recurrunt voti$ , ut mulceantur folatus. Non

reoes & 0

fola lilia ambiunt thronum tuum, fed etiam

vacua;d'

urentes & moleftz impudentium urticz 3. 1llze

qc &

enim dum pro jgne timent ignem , ad te va-

e Mmenu

dunt, ut eum cvadant.

Quis tot contra fe

wmba(, [

ftantes linguas & calamos hzreticorum excepit

ofiot quü

ut tu$ fere non venit harefis, quz non laceret

g o

&loriam tuam, tu autem fic cundas in univerío

2 thlbun.

mundo harefes interimis, ut hzrefi infectis

um on

plurimis parcas, & omnibus ad te recurren-

ubeceli

tibus, lumen veritatis regnum gratiz pandas.

; mg OH(UI

(übditon"

$ 6.

ferte; n

Riflotelis (g) in eeconomicis eft dodrina,

«l m

A

"AXIMmMS bonor «f mqulcnus ,]obrw mulits

habedrt

fs , ff €ernat Virum fuum ferVare fibd caflitetem, Gf

P

ft pra4

VU I N

tl

( )302745. in

vP]alt. Gtrg. Gtr]u 32 im noDlar,

, (

(a) 4rifhe d z.o:conom.

(J) Benah, ibid-

:gc 7'

ZODIACUS

168

epr& ceteris ommbus ab eo. diligi. Hoc veró in

ftiit, v

fuo lfaac experta Rebecca, etíi ex eo honote

füo dono.

& amore folatiumi ingens hauriebat, attamen

&i locum

defiderio prolis calentiffimo aftuans , cum alia

fllam,

vja ad id confequendam non füppeteret, ad

De Hoc clara

Woflius

Deum recurrit cum füo marito,

BI r

$criptura: (5) deprecatus eft Ifaac Dominum

&j d

pro uxore (ua eó quod effet fterilis, qui exau:

Mi K

divit eum , & dedit conceptum Rebecca. Quam-

Vk non il

diu autem deprecatus? Nor ffatim inquit Chti-

Yuribu,

foftomus, (/) exauditus eff Ifaac, nec affecum

& (fey,

uod eptabat, fed 20. amnos perfe&erarit: orant,

Quid autem Rebecca, an quam dolor intimius,

Wiy f

proinde acrius etiam tangebat , ab orandi ftudio

n qus

fifpendit mentem.Mihi certum eft,orà(fe, Si enim

lüntie Y

cum parvulos utero ferret, eosque fecum col-

Ts DN

lidi fentiret, (£) perrexit Rebecca tefte Scti*

100 [jb

tura ut confüleret Dominum, hoc eft ut pa*

raphraftes (/) Hierofolimitanus effert , abiit ut

Wnibus .

eterec. mifericordiam à Domino , in domo

hchïïmis (

ubi concionabatur Sem. quanto magis miferi«

apcipigk ^

cordiam petiit, cum in utero füo à foetu V&

cuo , fua collidi doloribus vifcera in dies & ho

fas audiebat? Ecce autem fruduüs orationi$,

r

g"t; Sl quæ

8Uflg |

duo in ventre populi? An veró Regina nollra

non item filia orationis, ficut Jacob & Efau?

Wum1 fef

Wt

!Rg l

Omninó. . Narrattraditio ? (») tentabat B, Jo*

——

nm i M

!

achim altare dono fuo cumulare ,

interim ut

COf

Ti

ücrilis ,

Á

lm j

(5) Ger, 25.21.

(2 Chrifoft. b, 49, in Gez.

(4) Gen,25.2 2. (D) Parapbr. 7erofol, in c, 35 Gtr

(h) Baj[ 6[

( Epipb. de laud,

3 F. Damafe, l, 4 t« 159

d mnl

féeertbnt,

m

$

MARIANUS.»

169

; Bo

fterilis , voluntate Summi Sacerdotis ab ara cum

p ex eo d

fuo dono reje&us eft,

Quid facere? perrexit

"[ebat, 4

ad locum Secretum , intendit preces, fuícepit

luans , (

filam. An reginam veró? Samfonem inquit

[uppemeu

Bafilius (7) jejurium concepit , jejunium. nutri-

. De lo

Vit , jejunium irum effcit: MARIAM autem Jo-

ia Dort:

achimi & Annz , oratio concepit , laehrima for-

mavit.

lis, Qu

An autem ,oratio humilis dum impe-

Mi

trat non imperat? Oratio jufti, regina coeli ,

him i

Patribus, Reges Grzco nominedicuntur bafes

& (uftentacula populi : 4eprecetio item ait

(M;, ht 4j

pn/eïtwb' 1

Chrifoftomus , (o) s bafis Ef radix ommnibus Fir-

y dolor i

£utibus [ubflernitur.

Nato Bapifta quzreba: vi-

abornd )

cinia, quis putas puer ifte erit? (p) & nos ad

CR,()[;A E.SfP

infantulz MARLE fufi ftratiqué cunas cogite-

osque L d

mus , quz ifta infantulaerit? An orationis filia

ebet '**ïj*

non füblimabitur ad orationis omnis juftorum

Matrem? an gemituum partus , non przcietur

" hoC u "

omnibus gemitibus depellendis? An prius de

lachrimis quam de Sanguinibus formata non

ynin. P

accipiet regnum in omnes lachrimas, & dona-

r

bitur à Deo brachio & linteo quibus eas abfter-

j 0 i*

quinde *

gat? Si quz , ipfius oratio illa elogia merebitur

qdus 0C

à Gregorio (4) defcripta , oratio eft robur cor-

Regna !

porum , recta legum ac juris in ciyitate confti-

"OL

tutio , regni vires, belli tropheum, pacis fecu-

tej

":

rita$ » difcidentium confiliatio , conjuncdorum

m

j

confervatio, Oratio MARUE eft Virginitatis

IH

figillum ! matrimonii fides viatoribus fcutum,

H

dormi-

] 4

ií

nl

h

(0) Bafil, b, t. de go»v.

€o) Chrifoft, L. x.,

"

l

de orando Dro,

W/'Nl

Nif.l, de orat.

(» Lec. 1. 6(- (4) Greg.

ZODIACUS

x

156

lathrima |

dormientibss cuftos , vigilantium fiducia » agri-

Joachimi

colarum fertilitas , abundantia domus, navie

Tànus eo

antium Salus , przfentium fructus, futurorum

Opimis ,

repratentatio,

n , fep

Uhpuntyr,

$ 7.

Itim df

Unc veró unum difce à progenitoribus Vif-

NTWO Ma i

l qi

ginis ;

alterum , ex ipía ; oravit Rebecca

cum 1íaac pro prole ,

& Deus vitium naturg

TM

oj r

correxit & gatiz donum ,

duos reges illis dedit:

ntiam illorum, & orant

jbus

Glcitg.

refpexit ad patie

u duorum F£

anO'

eum lachrimis, refpondit rifi

dl&ug stimw

zum.

Confimili modo, &

fterilitatis, & fe

TOS d rer

nectutis ad prolem füfc

ipiendam impedimentum

T u

ortavit tolerantiffimé ,

& ut depelleretur divi

i5 Q

nitus exoravit inftantiffimé

par beatum Joachim

QI'O bong

& Anna, & defiderium eorum attulit Dominus.

Ab his tu erudiris C

hriftiana anima, & rité path

"n2 d :

erfeveranter oOrare,

Exemplum inquit

To, COnf;

&

Chrifoftomus (4) horum

fterilium valet plufi-

" ï!ge (in

landosqué animos

TIBUls i

mum ad moderandos conío

B

fterilium, ut nec viri propterea co

ntemnerent

fhign

ferrent $ te

tüod S&]uu

uxores, nec mulieres iniquo animo

rilitatem füuam.

Et rurfum, (2) Viginti anni$

erfeveravit Ifaac orans Deum , & uterum e

Titey f

becce inutilem , generationi fecit. idoneum,

IPMM W

Quid B. J

oachim? Quadraginta & pluribus an»

9 Dolle

nis oravit Deum;

& exoravit fibi filiam , Deo

DI degor

Matrem , rerum univerfitati Reginam. Bené

lll noxæ,

oratio ungit Deum;

& Sandé Augufiinus t

lachri-

q) hr

(2) Chrifoft. b. 49. in Gem,

Q Chrifoft. ii

L

(c) 4ugufe in Epifl.

MARIANUS.

171

lachrima pungit.

Undáus- Deus oratione SS.

Viduntt

Joachimi & Annz, magnum vas de coelo per

domi, !

manus eorum dedit mundo, plenum unguentis

js, (

optimis, ex quo certantes ad luctam & victori-

am , reges ad coronam , Sacerdotes ad aram ,

unguntur Puncdus, DEUS precibus, dedit

unum dulcem & fuperefticacem ftimulum , ( fic

qudiu! Voco. Magnam Matrem, ) (4) ex qua ortus eft

i M

ille, qui Saulo de fe, durum eít cibi contra

STIMULUM calcitrare.

Neccontra STIMULI

vitium v

ss liil

hujus, STIMULUM Parentem , poteft mundus

calcitrare: dulciter enim & molliter hic bené-

| & o

/

juorum l

dictus Stimulus, juítos ad profedum , perfe-

A

€os ad regnum , peccatores ad ducendum pae-

]

grü!ltäf.lsi

Ex

m

edime

, hitentiz aratrum fodicat atque extimulat.

yeliett

J

, his fpes affulget, fi conjuges Chriftiani , fequen-

,j t€$ exempla Ifaac & Rebeccz, Joachim & Annz,

beammï

, pro bona prole precibus certent, eos non ge-

yuulicDo

; hennz fed coelo liberos de gratia Dei fufceptu-

Ils

'.; IOS.

Confulit Ariftoteles (e) legis latoribus s

yoplit

,ut legefanciant, quatenus mulieres gravidz

un n

i

"

ndoiqu*

1

fingulis. diebus Deos qui generationi praíunt ,

, Conveniant.

An igitur. Chriftianis grave erits

1017 quod Salutare habitum eft & faditatum à Gen-

im ^ ntibus ?

d

Digna res lachrimis, fternunt patres

þ) mgm

j& matres familias fuas preces Deo, ut aget

L

j

' fp-iCä, ut vinea botro , ut pecus grege luxuriet,

i. 0

n

& pofteritati confülentes, memoriam oratio-

[

" Dis deponunt? Non ergo mirandum , fi heroum

ii f fili noxz, fi divitum liberi Scandala Sic nos

eginïm' 1

'G.az

t£u

[:

) ungif

IL[ (4) 4der, 9. 5

CO driffs Ày 2. polit, c.

9

yon

ZODIACUS

tu vifita , dicit Ecclefia Deo , Cf) ficut te co-

Vil fn'

limus.

Ergo cum te non colimus , dum thoros.

We, C

nuptiales vifitas, nos prztereas. Prodeant ex

Novit

Cirentes

conjugio, tanquum ex ftabulo. equi,

mündo,

fecreta coeleftia qui dixit: qui conjugium ita

& lloyj

fufcipiunt, ut Deum à fe & à fua mente exclu-

.

egtc o t

Tni mj

dant, & fuz libidini ita vacent

ficut eqvus &

Vendi,

mulus, '£) quibus non eft intelle&us, habet

Vs

oteflatem damonium füper. eos.

Exhortue

fattines.

ifti Chriftiane ad vocem dzmonii , & non €x

WWO 4

alluifti ad vocem equi, & non intremuifli ad

Tàt, (b) ,

oblivionem dementeDei? Cantant Poétz, (/)

Sius,m n

"Frojam Afiz frontem , ab equo ligneo periill

L 'ffäatinn

qui armatos noQu fundebat, Acumen eft;non

Toinde tl

veritas, Confentio, Eqvus , Trojam perdidit;

YOX t N

Eqvus, fed quem genuit Priamus. Iíte enim

£rildty

ficut eqvus, alienam uxorem corrupit , fuam

*l jp f

.patriam perdidit. — Audi & íequere Armbrofi

f!lïr/' D

vocem: (/) qui prolatis eorum exemplis qui

æ-m: 1 eügt

pro prole futura fupplicarunt , £* r« fatur, /

l 'Vülgara

perfectis fueris , babebis pofteritatem l«titit,

exrltationis bareditatesm.

Perfe&us autem D2

Í

^i tj

t Me:,

ter , ficut non fola carne conflat (ed etiam Sp*

?c.äutem

ricu , ita filium prius de gemitu mentis poflci

* ts ca

de s.uþfta'ncia' catnis ;rogenerat;

Ilü, thu

$ 8.

ür UM

Orró Nata noftra Regina trium nos admonet;

ff&omm

& cotidpm promittit, admonet autem nàtl'

vitàtlf.

-( f Eceief. in bymn. Corp. Chrifli, ad matut.

V1tj,

(g) Tob, 6. 1 ]. Eng. Raphbael,

h) Firge amtids Y | (à

W

*ll

5:)(7»6". £. Ls de Aäfa/r. e 4

F. Ó

-

-

MARIANUS. |

173

^ fietet

vit:tis t iplicis , ex carne, ex flumine, in s&ter-

y;, n

mitate, Caro nos geruit pauperes pilo filoqué

, Droan

carente$ , (a) & tales nos füumma dies efferet

CqUin .w

mundo, & ficut nihil in illum intulimus, ita

conjg

€x illo nihil efferemus: proinde in pertua ani-

j ment?

mi modeftia, & przíentium contemptu vi-

ficut &V

vendum. Influmine veró Sacro , ut eft gratias

vleduss

baptifmatis, divinz generationis fa&i fumus

i, EM

participes , fed rurífus , ubi dignitatem eam

nfi j & nO'

peccando perdimus, ipía eam in nobis inftau-

jntremu

Iat (b) Que prefenti die nafcitur , inquit Ser-

1u0t pott

glUS , fita mater efl , per quami in ditine matzr

0 ïlgneo l

p^rticipationem translati füummtn , E transfirimure

Acuma

Proinde tinnire debet in auribus noftris frpe,

mj p

Yox magni Leonis: (i) «guofte d Chrifliane di«

N Y e,:

gnitatem tuam , 69 difine confors faBus KAurd,

m corti t

noli in Veterem Vilitatem de genere confer[atismá

gl

redire, Denique poft confümptam mortalitae

um &

tem , reítat unicuique nativitas in mortalitae,

W 6 ii

Ubi vulgata legit , (4) cuza diebsa quibts mili-

j ul

foy expeto donec Peviat immutatio mea, — lia

vf

Perfio babet, dontc Veniat SanBa natititas mez

H&c autem immutatio in melius , & Sandaa

f il c(iïf

"T

natvitas eft gloriz immortalitas M. (e) Grego-

ina Generatio tranfit ut vidcmus, & tamen

of

€am expectamus in campis : in caulis , in vineis,

Cur non magis expectanda & curanda gencratic

Ti

rectorum quz non tranfit? Jam veró Regina

jym 9d

H 3

noftra

X4) 1. Timotb. 6« $,.

() Gerg. inorzt Je Na«

ti$. Deip,

(c) Leo Serm. 1. denatio

"LA

oCbH'p.

(d) 706. '4. 90 '4.

Ce) Greg. iv mor, lib, 12,

(f

€49»

a

"w4j

ZODIACUS

noftra nata ex Rebecca tría ut dixi nobis pol-

fer um

Vg a

licetur, Rebecca Apoftolica mulier , & cariffima

at defc

mater Jacobi, tria illi fecit, (f/^) induxit pri

fgig r

mó ut primogeniti perfonam indueret, colli

nuda protexit & manus: cibos denique quos

hrtinge

Patti offerret coxit. — Nec aliter filia Rebecce

& noftri amantiffima mater MARIA: inducit

Scljl £Ot

tiplex

nos & per(uadetut Chriftum moribus indue

lQn 1ny

mus, cujus Sacramenta frequentamus ; fed &

citcunfl

cum noftra paupertas nec pilum aliquando boni

19 fjeni

hominis habet , ipfa nuditatem noftram DEO

MI [j |

coram protegit, atque, ut eam nosS quoque

hia Rep

videamus & horreamus, efücit. Deniquequis

efficacius illà ad obfervantiam praceptorum,

Wi e

ad obedientiam divinz voluntau deferendam

lticing

W W

mos urget atque ipfa? Cibus autem Dei, imo

Mom]

toavivium feftivum, noftra obedientia. (g) At*

€ollamus igitut vocem cum Sando: mifereIe

tiæ humg

DI

gnei Regina gloriz & honoris , & ab omni pe

NKM![' j

giculo cuftodi mentem meam , & Salve.

[ ;

tofoty

A/RT ICULus L-

À

Dd |

REGINA ANNUNCIATA

"ll

$ r.

1

Aittm

t

Bi Deus in Virginis defcendic uterum

Virginem ad regale afcendiffe faftigium

ammk j

LJ

ifb

indubitatum eft, — Approbat orbis Chri*

Vidy l

ftianus confeffionem Joannis Damafceni

; (2

; 'ier

()

l ET

Cf ) Raperr, in Gem;/. !

(g2) Bonaf. im Pfalt,

Pirg. tnajori,

4 D),!'[

€ Efs

(4) rügm-,,þ. L 4 'de urtþï f

l'l,

MARIANUS,

175

Gerà verum omnium conditarum Domina fata ef

IN nobisvyä

fili

Virgo , cum creatoriís tmater extilit,

Quid au:cm

n&a

I

ante defcenfüm zterni Verbi? an etiam tünc

E

ndu:

reging regnantis principatum tenebat? omni-

duere t

nö-

Hoc prodidit os falutantis Virginem

deniqu

Archangeli, hoc oftendit vox in verba Archan-

fiia R&*

geli, confentientis Virginis. An enim qui gra-

: i

tia plenam Salutavit, gratia plenam non vidit ;

joribus

non invenit prior? Gratiz autem plenitudinc

(amus : !

circumfluere, eft plu(quam regali coronamen-

fiquand!

to fplendere,

Nemo Sapicntum adhue Jam-

goflram/

blichi improbavit Sententiam , («) qui inter o-

Ü nOSlqï'.

mnia Regum ac principum opera pratulit , li-

p

, Denign

beralem eorum magnificentiam,, cum gratias

inquit ingenué proferunt nudas & fibi cohzren-

J

)

a O

g

tes, . Hujufmodi enim gratiarum decus meritó

Quod fi gra*

w:em. Dülx

coronam imperii appellaverim.

jientih V.

tiz humanz regüs de canalibus dimánantes

do: D

oftendunt in rege non hominem de vulgo, fed

1 ab at

regem fupra vulgum , quantó amplius , divina

k Oi

gratia cul affluit, fupra regesterrarum , regem

& coronam indicat? Sed & fuo ore Virgo fe

prodidit quid effet, Nunquid enim, (4) ecce

ancilla Domini quz de (e dixit, non reginam &

x

Dominam Dei fe fecit ? Duo loquendo univer-

fim regio throno applicat mortales , fublimitas

animi, & humilitas cordis.

lilam homines in

endit U

hominibus attendunt maxime , iftam Deus.(&)

"nTo

Vidit Deus unius anni puerum Saulem , cum

j ^

tàmen

H 4

1am2f5m' "

(b) 1. 2, qu, 113« at 9.

(c) Jamblie, £n Epiff.

[]À

[

?1

l

44 Dyftolium.

(4) Luc, 1. 38.

(à t. Rega

/

13« I. Puer. innocentia puerili, Menoch, ibi,

j j n

176

ZODIACUS

tamen veríandz maturus effet Stiv , & queni

Ienifta

humeris fuper .vulgum eminere fecic, poteftate

fedibus h

i n

prima vulgoprafecit. Viditin Davide, quan-

quam vidtore urforum , domitore leonum;ani-

Deum «j

znam inftar pulveris minorem , eumqué Ifraeli

Tatm at

Regem, €/) fibi Patrem & Dominuim elegit,

Qum a

Redé in carmine füo Mater Samuelis , 7) (uíci-

u7

:at de pulvere egenum, & de ftercore eleyat

IHf , din

pauperem.

An non de pulvere & «quidem ut

ERM

nabrza origo habet, minutoprimum hominem,

hoc eft Regem terrarum, & naturz vivents

finxit? (^) qui de pulvere , virum formare at-

lin ]

que animare potnt,. an de Smaragdo educere,

(

Oif

an de adamante extruere , an de auro adificare

eundem non potuit? Noluit tamen: aempe

() pori

Quátügr Y

ab initio mundi illum ad regnum per regnum

difponebat: ad regnum cceli per regnum terra

p

(tntj) r

U igitur regnum univeríz tertz non contulit

"t Détre

Smaragdino , admantino , aureo , fed pulvereo

Wittnr, n

homini: ita coelefte Sceptrum indicávis fe illi

LSTM

tantum daturum qui originis fuz meminiffet,

V0 u

& fic Deo (ubditus perftaret , quomodo pulis

manui attificis, pedi viatoris. - Bené Septimius

(1) tiemc imperator omnibus major eff ,. dum fulo

Wt fs

Wi m

fero Deo ssizor efl, Olim rei , volentes judicum

aut principum captare favorem, triftem (4)

Ra D

t

Saccum aífuüumebant , cinere caput refperge-

Tg Q

bant; & in pulvere confidebant, Quifigratiam

lul

inve

:

Qd &

Cf 1, Reg. xÓ.

C2 1« Reg. 2.8.

RUP

(/*) Gen!/; 2e 7. beär. Ffr.fo

Q) Terrul, in apoh

$£. ;Qc

(D) Rofp, in antiq.. Rom, d. ju

W fihgid'

lifl.ug

$t qj

"MARIANUS.

177

w i

inveniffent vefte mundiori donabantur, & in

fedibus honoratis locabantur,

Ut autem reus

ECit,?Q(Cüï»

Javidt, Q

ad Gratiz, fic homo ad folium glorig apud

Deum afcendit, & inter füos principes fübli-

deonum?

umqut Ui

mem accipit locum.

Certé, fi humilitati fac-

cum animus portat informem, fi originis (ux

inum &

lis, (

meminit pulverulentz, fi finis fu1i meminit ci-

ecore V

neris, dignum Deus judicat, quem c&teris

praficiat,

hi »';UW

um homi

520

gurz n

yin format

Lim Reges in publicum quadriga equorum,

O

nj o

nivis inftar candentium provehebantur :

airo 23

(4) porró à privata forte ad majeftatem, iidem

amqn: üw

quatuor virtutum jugo evehebantur , ícilicet

Sapientia & clementia , beneficentia, & defpi-

n pt d

cientia rerum.

Et veró Sapientiam reg;bus

effe perneceffariam, in confeffo eft. (5) Im.

gon

, tà i

telügens , inquit Spiritus S. gubernacula po[frdebit.

ia

Et meritó: Si enim Sapiens quzritur guberna-

i

tor qui navem perundas agat: quantó urgen-

g n

omodo P

tius in eo fcientia & prudentia requiretur , qui

inter fluctus populorum & temporum , magna

pacég

[j

i,

navigia moderetur regnorum ? Conftatin Chri-

ftiana Philofophia , (v) intelligentias coclefti-

jees

NU

um regimini orbium przeífe, & tamen machi-

nz coedlorum turbari ac refiftere, tumultuari

T ELL

f gn

i

& mifceri ne(ciunt.

At in Sphzris regnorum,

QQH

(l

quod & quoties ocurrunt tumultuofi, & tur-

--/

barüm ac novitatum amantes ? proinde iftis

H 5

í

prz-

i i

(4) "Eneid, 12. '(6) Prof, 1. $.

(C) S. T]J' l.

pm !

de calo Conimb, tbid, Suar, $n psetap,

179

ZODIACUS

przeffe Magnam oportet, licet earne onuftam

V itdign

Intelligentiam,

blndif

Quxrit Ariftoles, (4) qwid

eonducat ampylius , fub Piri optimi , an legum opti-

tjo uf

marum e[fc imperio? & poft multa , determinat;

Porrb r

leges fatius quàm viros prodeffe poffe reipubli«

ET

C£: quia inquit leges non funt ; homines au-

Qdf

tem fünt obnoxii perturbationibus. (e) Item,

lt

quia qui legibus gubernantur , Deo parent: qui

Atl Cl

autern homini tradic imperium, fízpé belluz

WC Cl

tradit , utpote quem de mentis ftatu, ira k

Ad no-

avaritia, odium & amicitia deturbat,

T

firum dicamus propofitum : leges femper ptu-

T g

dentes , ficut & Deus nunquam non Sapiens:

QU prud

homines autem dum non timentur, nec pi*

V m

tant , défipiunt.

Nec minus Clermentia, reges

ceü(ia EW

decet, Cf) Mifericordia inquit Salomon & Ye

li

ritas cuflodiunt regema , Ef roboratur Clementià

gbronus ejus.

Sapienter Rabanus: (g) qu

& 0 p

prafunt populis fi volunt firmum ef(fe folium:

?h Nohi

femper hilaritate & gratia vultus plenos exhi*

D

bcat , ne per arrogantiam rigidi , plebis odium

mdgnk fma

incurrant.

Prudenter Jacobus Caldora ; dux

Wt exi/iim

fia ztate clariffimus , (^) cum fereniffimos à

d?üfcr: i

j

facie Serenitatem populis exhibendam invi-

j Mfw

táffet, rationem adjecit, 44is, inquit, 4exter4

tuj QUia

corpus , animam Vultus pafcit. — Diflinguens pri*

z

vml(*xm

mus Philofophus tyrannum à rege , («) ide , f*

tur zoleztibus E& infitis , ifle Volentibus & latá

Vi

imperat ? nempe quia ille clementer, ifte fuperbe

& in-

p

m

! MW !

(d) Arip. I. 3.P0!f;o €. I .0

(«2 Arift, l. A. Rbet,

(/2 Pro$. 20,29.

(2) Raban, ibi,

( Jofiph.

()

l

jj

sl

Lang.Peréo rex, — ( drift, 4 $* €. 10, polit.

i

MARIANU S.

.'79

& indignanter prze(t: Rex eftin primo femper

n onit

blandiflimus anno , canit (^) Thomas, Morus

l$; W

ego infero, Sole ergo fimili rideat ille fuis,

, anhgt

j , deteti

Porró rex qui beneficentia caret, quo caret $

offe r Clp

Si Sapientia, capite, fi clementia cotde, fi

beneficentia, brachiis,

Proclamatum eft. à

- hominti

u 9

compluribus feculis , régibus infuntlongz ma-

nus , fcilicet, cum munificentia non ar&antur,

eo parcn.'

nec Chiragra tenacitatis laborant,

Invitatus

, fape ?

ig fs T

unus ad Sceptrum, (/) efto princeps nofter,

refpondit non füm medicus, non eft in domo

-.urbat.

ges empt

fea panis, Q.d. principari non poffüm , (»)

quia prudentia & confilio, ut morbis Reip.

n non $p

) w

veftrz medear , non valeo : Sed neque benefi-

centia animos mihi adjungere novi , nam copia

:kmenc'h D

largiendi mihi deeft. Refert Ariftoteles, (»)

c Saloron

L

ar U

olim beneficos, proficere folitos ad Regum

ia

faíces . Zoc enim inquit eff £ozorum Virorum offici-

wnus « V

98972.

Nobiliter Boetius : (o) communis fatur eft

u 5(& f

ptovincialium fermo , aznum bonum non tám de

J WS r

magnis frutlibus , quàm de bené & ju[ld regnantibus

d ?ngü

e[e exiflimandum, - Nec minus Salluftius pru-

Calt

ort

nili

fimo

denter: exiffimo rczem armis quam munificentia

at

Binci , minus flagitiofem. (p) Ratioin promptu

h !bandam ,

m

€lt, quia qui vincitur armis rex, non folus

qulh

1

vincitur, unde & plures id infamiz pondus

piing'*

l,

baiulare coguntur: at rex qui munificentis

rch, (')

vincitur, íolus vincitur , & folus glorie (uz

d

[g[d

j

appen-

tchl

(k) Moruá ip carm.

(l) !/.4". 33 6. 6, (m) Hf&.

Pint.ibi, Sanch, à Lape

(») driff. in polit.

,ililo!' l

(;) 7)111

(2) Boir, J, 1, de con[olat. philof.. — (9) Saluff, de

/

f

brlo Ipgurtb,

Ó2 p

lw !

186

ZODIACUS

appeníam onerofam notam cogituf portare.

de(ctnhi

Denique deípicientia rerum, carumqua mor.

uti p

tales infatuant , regi fugienda.

Ut enim vena.

tinflia ,

tici canes, quorum visodora eft, cum fe poft

hii de

leporem egerunt, non finunt fe ab odoratis,

Sentenp

pratis, herbis floribus detinerit ita fegi cui

I)[//lylim

publici boni incumbit venari predam , cxtera

COpttaton

oportet fint faftidio. Pr. Magni Con(tantni

DN ;

Chlorus accu(atus , quod colligendi curam the-

od

fauri defpicerett pa4íice inquit (4) opes melim

tFingi

Et bonus

Dj

& pluribus, quam ab uno- babentur,

princeps qui magis à fuis diligitur , quam time-

Dnin,

Non

tur, habet, quicquid cives poflident.

I$ b

femel Magna Magni vox audita eft Alexandri,

tl

()) de paupertate Jecurus fum , de gloria regni la

QU t

boro, Sed & Socrates, plané ut Socrates, hoc

UP &'m

L Naz

eft Vir Sapiens monebat, (;) iÀud. regnum in

gradu aterno flaturum . eff, ubi zminimum Virium,

?!75////,,;

ht ,

feneris pecuniequé cupido fibi Vindicárit, (15 Rov

manorum clariffimos , adeö pauperes mors$

Mil b

oftendit , ut uiri triumphales ad jufta extrema

«u:iæm,

non haberent pretium 1n arcula, fed eorum

R

cadavera publico fümptu fint rité curatae

J

R'thgebat 1

$ 3.

4E itaque & virtutes velut quadriga rariffima

Tiln

H

E

-

Q

reges ad folium de folo vulgari provehunt:

quz etiam in Virgine clariffime , cum alias feme

per, tum maximé Anmunciante Angelo D EI

defcen-

n

Ahtt !

(42 Lang. Serbo.vex« — (9) Curto l $. de reb. gcz

My

h

M. äler

( L«err in Socr,

(f) Flerts,

Mc.m

[ f.

T

MARIANUS

181

piut p

defcenfum refulferunt, (4) Prudenti & Sapi-

entís proprium ef inquit Seneca , «examinare

romqi p

] enim

confilia , &f non ctto facili credulitate ad falfa pre-

TL

labi de dubiis non definitam fed füfpenfam tene

ab odtti

Sententiam, Regina vero noftra , audita Angeli

jta &j

nunquam audita Salutatione, animo hzfit, &

gam , C

Cogitatione apud fe difcuffit, qualis eílet ifta

falutatio , (^) quin & turbata ;non fübitó vocem

à G

adi CU

effudit, Pulchre Bernardus, («) 4«ed turbata

ef/ inquit , Perecundie fuit Firginala: quod non

(q) gpt: n

pirzurbata. fortitudinis : quod tacuit. &f cogitafit

" D W

prsdentia, (4) S. Ambrofius (2) ad illaSimeo-

J Wm(y

( !

nis verba, tuam ipfius animam gladius per-

tranfivit, nomine gladii intelligit verbum Dei,

m

hris il j

quod totam animam MARIUE haufit & perva-

fit , & infigni prudentiareplevit, Do ejus ver-

tSoC[Qlö) "

ba, No» anima fftd corpus vnaterisli gladio trans-

i "t^

Perberatur.

yimin

i

Ef idró pmdmtiam MÁRIZ baud

ignuaram wiflerii caleflis. oflendis.

VFibum cnim

Perbum Dei , &f Validum , Ef acutius omni gldio

up

?

ee m

]

üa eXKCl'U«

Atutiffemo , fecveta ferutatur animorum, | Rogatus

Regum unus cui relinqueret regnum , refpon-

" [ d

&it, illi qui ecutiorem habet gladium, (f2 in-

TC

telligebat autem de gladio bellic:e fortirudinis ,

Melius foreaffe de gladio tenuiffet prudentiz ,

qui ipfüm gladium belli & moderatur ; & exa-

[rigstarimh

