(/) ut enim facile eft homipi ollam igni appli-

nonti*

Dd 6-

dql Fl«

p

Care

Dl ,^

Cf) Jerem. 1. 13, 14. Bieror. iti.

Ce) Ezeth,

n/

l/

YT. $. 7. (5) Pzechb, v1.9. 11« (6) Gloffi

2

j (!

T

Ezeh,. ( &) Lyran. in c. 1.

,]60

ïer!mf ( caflrosibid,

» CD) Rapert, án 56 Genef,

E

636

ZODIACUS

fdà teí

care aut conterere : tam non opero(füm eft Deo,

urbes, cor regnorum , cüm volucrit:convellere,

*Xtra p

(1) Origenes confiderat in illa íupra tadia vifio-

Qàm, 0[

ne. vifa effe à Jeremia duo, primoó quidem Vir*

(7) Cäjw

gam vigilantem, quam ille legit, baculum ocula*

ttfprerg

tum, ( 2 ) deinde ollam fuccenfam & fumanteni

Tij Itqi

à facie Aquilonis, hoc eft à parte Babiloris; hac

j dl (

inquam confiderans, qui inquit, baculonon cor-

] Fs &

rigitur, in ollam mittitur, ut ardear, & tabeícat;

s quel

(? ) & deponatcrasfitudinis quer dam carnalem ] tinjy,

humorem qui mentis Vigorem diffolverat Nem-

NUTT

pe, ut bené advertit aliquis, qucm leviora fuppli-

J Apster,

cia ut Virg?,ut baculr non emendant,eum qua-

runt graviora, ut eft carcer obfe(fe urbis, & ar*

Iuf

dor public& calamitatis. « Porró cum Deus ait;

Moab olla fbei mci, (p) & eft fentus, ( quem Ge-

um em

nebrardus format ) Moab fubjicietur ad omnia

mihi, hzc quz nata eft in Metropoli Peurenfire-

) u

gia urbe& olla Moabitarum porisíimum tangl-

1 WWW W,

[

tur. Ip(aienim facta eft continendo Deo pet

*f d

Virginem MARIAM , vas aptum. S, Bafilius eum

Vltig

pí

almi locum explicans. ( 7) /pe»o inquit. Mos

m.æs E

Iho

mii perfecto fubjettam fores quomodo

feheft &alun

| 'thuax d() c'c

tati bursang ol2 five velit quispiam illam amo*

vere à foco, five admoveread focum, five intra

fl

domum retinere five procul cransferre five bo-

M

!

nis cibis replere , fiveinanem & quafi pauperem

i " IQmEm

relinquere, — Acque hoc ia Ruch Moabiride per

fedé

l, v

r

mn[fm, &

-

(m) Orig. b. 3.in 38. ( 0 ) ier. ia e, 1. fer.

x and]". ;

(2 4 Cafiro in c, d, Tereme a.

Cp ) Pfal $9.b

P

"]

l '539.

AL 10. Genebr, ij., C4) Bafih in pf. 5'9'..7

:

!

MARIANU—S.I

337'

fedté refulfit: hgc enim fida fuz focrui intra &

extra patriam permanfit ; hzc utramque fortu-

erit'cond

ipra tdi

nam, opulentam & pauperem- temperate tulit,

o quit!

C*2 Cajetanus autem , Moab olla fpei mez in-

terpretatur, fpero me inter Moabitas inventu-

baculume

;m & f

rum requiem , qualem inveniunt peregrini, cum

e Babilu

abluunt fibiaqua calida, in oila calefactáfatigatos

pedes. Et hoc noftre Meabicidi convenit opti-

baculoro"

m$, quz humilis & parata abiuere pedes fervo-

Jedty : [;Eifvï

rum Booz . ipíum primó » (2) deinde Deum,

COepit , & recreavit,

Ex ipía enim emiflus eft

hifolvet ï

a lenot

sl

Agnus terr& dom»inatgr, ad montem filix .Sion.

n dant

,

u»)'

"

?

ff

Equififti à Patrefam.ilias. Booz meffores,qua-

xcum Dt^

nam effet puella & unde ? que metentum

fii (q'JCU

tetga fpicas colligendo fequebatur , re(pondent:

Gu d*

X4a) bacefl Moabiis qua Fenit um No£mi, €$ de

o p

yislimun ,

mane usque nunc flat in agro , & necdmomentum

cndo QCO!

quidem domum re&er[2 efl, — Quid figurata altera

í

j

j

& fublimior Ruth MARIA? an à momento pri-

$

mz; ad tmomentuin occidentis diel ftetits num

T

/ f

aliquando Corruit inagro mundi£ (6 ) Qui nobis

rWä

ingens machina, Deo, Mundus ager.

Sic ip-fc

)läm ü am

j T^

explicans parabolam, ager inquit mundus eít,

meflis confummatio feculi,angeli meffores. («

]SwnC lf

Sic cenfemur de

Ubi autem fpicz ? ego & wu.

T

yobi

ccclis.. Videt Jofeph manipulum fpicarum fuum

ftantem, & aliosri coram fuo inclinatos : (4) pa*

cer

Zr)ä'ajet. inpþsg, (;)I/Ezi. 16«f.1. (4) Rutb,

jh!

,J

-219.6, , Q6 Chrifoft in Maib ( ) Mattb.

p

)

li 59./(4) Qtt. $7- T5

?

"

618

zODIAcus :

ter autem interpreta:ur duodecim familia$, in

pcan p

quibus , quot homines »totfpicz. /Efopus con-

prevents

Ü j

fideratis regiis optimatibus coram rege ZEgypti,

C 62 ffice inquit auwree ; pauperes plumbea, milites

(

ferrees eavites argentee , Senatores aurez, fe !

Adm a

tamen fpicz & fpica.

Sed & labores Alexandi

Ti

M. unus cjus Ducumcum (uis conferens, (f)

&f0 qitn

4lexander inquit seff'it: Affzvi , ego fpicilegium

(eS. .

g

fco. (g) Sit fan& ad breve tempus meffor Afiz,

| mj

) fll

—

verüm, cum anno duodecimo regni moritur ;

| [rie x d

meflor ut fpica ab altiore meflore metitur, Sed

] Bitui,

—

—

qu

& ifte qui fpicas ex Afialegit; ipfe ut fpica col-

lt fedem

lec&us eft.

Genus omne ergo hominum fpica.

fCCUHdUS j

Et utinam fe nofífent mortales breves & miferas

à ingrej

fpicas;non tam facile miferabiliter perirent. Orto

| ia i

domeilico inter Galaaditas & Ephrathazos bello;

3 YUCMinr

C^ ) cum ifli fugerent , illi occupantes vada Jot-

j (W j quod (

danis, excipiebant Ephrathzos interrogantes,

| "p

dic Sciboleth, quod interpretatur fpica : quia ve-

ä mEW, 531)(

ró Ephrathzi refpondebant Sibboletli , tanquam

B

agniti hoftes mergebantur,

Jordanis fonat fiu«

| tl

vium judicii , coram quo nos omnes ftare opor-

| Of

tet, (7) tunc omnis interrogabitur, qualem fe

in mundo zftimavit & geffit, ut fpicam vel non?

certé qui contemptu füi non invenietur parvus

» Wt

ut fpica mergetur in Jordanis vada : 1n hoc ergo

ffundnm

mundi agro cum Ruth figurata ftetit, quomodo

ruinam

mninö im

fe -qhabuit? ut cadens an ut erecta ? ut

N

Qm Deys

pecgati

R

€e) InSita fop, Cf) Plut. in Apop, Gr&t.

|

|

(g) f, Md(lh I 9.8.

(b)]üdlfc 12 £. 6,

UI

'

(/) Hrerom, in uomip, Hebre

) ii

jr

"

-

)

MARIANUS.-

645

imw fonilityt

peccati patiens, an divinitatis fpeciali prafidio

, fEfoite

preventa atque effulta , ut firmiter. confiftens?

mrey Bj

Omnes iv Adam clamat Apoftolus peccaferuzt ,

plunhu,

€ &5 ergo & ceciderurt, *ic & omnesin primo

res aumt !

Adam ceciderunt: quid in fecundo Adam? O-

mnes 1n illo fürrexerunt? omnes imó omnes de

bores AU

conferent

agro mundi transiati in horrea cceli, intraverunt

Omnes.

"U i',":'a":

Confiderans $. Ambrofius (7) illud

pàlmi , elebamini porte eterzales &$ introibit rex

u$ meïbm l

glori« : debuit inquit novo vidori novum itej

lleg ni montll[

i mc('ltlllfo ij

parari, quia non unus homo fed totus in omni-

fe u a

um redemptor muadus iqtrabat.

]pfe porró

fiominm

fecundus Adam num in via peccatorum abiité

an ingrediens primió mundum , & impingens in

paradifi (axum, hoc eft peccatum, cecidit & cor-

rpetiren^

yuit « Minimé,

Idem confitetur de eo Apofto-

yradiao

g

lus, quod fit, (/2) faudlus , impellutus , fegrega-

Ins à peccatoribus,

An veró novi Adam & no-

i

va Eva, Sancta, impolluta fegregata à peccato-

J l'æ"qma..'.

oletis u

ribus.proinde mundum per conceptionem füam

ingrediens, inventa flans; & non cadens: ftans

dan

"o

& nonruens? Sic ea confitetur qux conceptx

nnesmmcp

Itf

qyl 601

huic Evz novz , folemnitatem affignat, Et certé

decuit ficut primum feu veterem cum füa Eva

It

g v

fine peccato inveniri Adam. in ortu primo fic

eneuut Par

& fecundum & novum cum nova Eva (ua effe o«

mninó impollutos & fegregatos à peccatoribus,

etlly

qUOH

at

[

Cum Deus plaga grand:nis vaftavit univerfam

«

AEgyptum , (» ) agri L(faditqrum intaéhi ab ea;

Uhinsitrrtt:

&

o

——

n

G"'fn

j(k ) Rom. $. $. 12« — (2 mbe. l, 4. de fíd, c, T.

.!u,c'

z

(G9) Heór, 2,25$.. (n ) Exod.p. $, 2g.

640

ZODIACUS

& fpicz ftantes inconcuffeque manferunt, Qui

pluties di

ergo à commuuai plaga eripere potuit fuos fere magnun;

vos:íanà culpa communis rui&a non pou.u: ex.

fiog? €nin

cipere fuam Matrem ; imó voluit; quia in hac

fentur. (

fpica latebat ejus honor.

Quare Ruth noftra

tànsjamt

altera, à pr:mo mane comcpuoms fuz. ufquc

g:ä.läm (0

ad vé(peram vita (uz, fteacin agro mundx,äratxa

3 Qul

erecta.

! Qureeus

$. 4

; "Qoftere,

'Nimvero cur Ruth Moabitis fteterit à primo.

L Q"OmOdoa

mane usque ad velperam in agro Booz, cauía

| Ut beneria

fu:t, quxa gratia eam detinebat jam agri plem,

Tilpnis h

Peceas 1lla licene

(4)jam mefloris (ibiaddidti.

Af a

tiam à íocru, vide quid dicat : // j«/es , &adam in

Wal ;

agrum, 65 coligam jpicss qua fugenm: 7247 us tt*

tbenefei

tentiums ubicunque clementis in me pætncfamllzdd'

Nf &

gratiam infenero,

Quare talem agrum , agrique.

f an:

dominum nacta, & gratia ejusinventa, agro feíe

ltnS ftriy

quafi affixit:

Quid altera Ruth Chrifti? an 1deó

lfitg divin

ftetitinagro, quia gratiam apud Domirum agri

NIU Brt

Sa-

invenit? Taceat homo, loquatur Angelus.

BLLT

lutans cam ait, C^ ) afe gratia plena, Lominus tt«

n ip dj

um t turbatam fplendore inauditz falutationis

n t

confirmans, isteziffi i inquit gratiam apud Deum,

fpmfshun ü

(i) Ubi non dixit, invenies, aut nunc invenis,

ii

0n1g

fed inveni(li, refpiciens preteritum tempus , &

h D

quia illud non reftrinxit,

C(4) omne tempus

Ingni llf

preteritum intellexit. (^) Obfervatum eft à Con*

fultis legum, verba principis repetita eadem, vel

plunes

(f) S!baþ '

(a) Rutb. 2.9. 2.. ( &) Luc. 1.6. 28. (c) Lac.

£ aj

1. 9. 30.. ( 4) Gieffa extr, ibi, (« ) leg. 6411j740

ff: 4d Trebed, .

( )Gm,f

Lapt T"l

!ï

S

MARIANUS.

641

qan-fcrun'» N

pluries altera phrafi, fed eodem feníu prolata ;

tuit ii

magnum aliquem & novum effectum operari fe-

non poui?

riose enim inquiunt, & cum myfterio iterata cen-

; qui i?

(entur. (f£) Princeps autem coelorum, jam falu-

re Ra

tans jam confirmans Ruth Ifraelitidem, gratiam,

ynis (t«j

gratiam congeminat, aut gratia plena, benedicta

tu in mulieribus, invenifti gratiam apud Deum.

Quare ejusmodi gratiam oportet in noftta Ruth

agnofcere, qualis nulli mulierum conceffa eft,

(lete:i:äPfïf;

Quomodo alioquin prz mulieribus cundis dice-

ro Bou/

tur benedicta: (g) S. P, Bernardinus , amator

!

DO

J

ünfignis hujus Virginis fic de ea: zuUum gra:te

jam sgf

beneficium alicui pure creature colatum , Virgivi

D!

ztgatum efl. . Creari autem 1n gratia, magnum

jin, i

,in m

eft beneficium gratiz, quod Evz ac Adam colla-

tum eít, & perfecta innocentia communicata eft

Angelis:an igitur hocRuth noftrz negari poteftf

ag

rentàs [

10

Agens fcriptura de primis hominibus, primis

i

chrfta

j

gratiz diving receptaculis, & per originem ejus-

dem gratiz canalibus: (5) safculum inquit,

Dommüm

jï

[ Angdklï'

& faminam creafit cos, &$ Pocafit nomen eorum

d dem in die 2uo creati funt,

Igitur Vir primus

, m j

Adam; & prima fcemina Adam, ut fic zqualitas

i

I

; 4;7;41 p

fpecies humang participatz Indicaretur in ordi-

ne creaciopis inquit Menochius. (j ) &anteeum

alii.. In ordine autem fedemptionis, caput hu-

omnä u

D

mani gencris ;jeformati Chriftus eft, cofta & ma-

ter,

aum*

t

g

ait a

( Sebafl, medici im tratj. de reg.juri, veges.ve

yi

8.€ l. (g)Bernardim. Sen. tom. 4. fer. 44«

Ü

(5) Genef $. a. (1) Menocb.in c. g. Gents Corns

(

À Lap, Tiriv,

642

Zo DIACUS

ter, MARIA. Chriflo autem quod nomen ? j in-

miltas 1ny!

Sic illa verba

ter alia, GRATIA nuncupatur,

quia (ib d

Apoftoli, apparuit gratia Dei , (k ) jnterpretatur

fpei hoc

Hieronymus, & Ambrofius,

Eodem quoque

D. Hy

titulo , que gratia plena ab Angelo dicitur,GRA-

lii

TIA , à Patribus nuncupatur, & mater Gratiz.

n d

QJodühomo hominem, & Gratia gratiam ps

1/4:/ 4d al

rit, quidin gratra & gratia pones non graciz ! ut

(/) Nomis

albedo, excluditn: gredmem ,&claritasobícuri

, Ts gemir

sitem , fic mater gradz: fic de Chri(ti munere,

Yt(is nem

MARIA tota gratia, nil. habet adveirfum in fe

T5, üe bOr

graus. Cateris fatur Hieronymus, (/ ? per partts

andOl Pä

praffatur , MÁRILA fe ffrnul. tota mfæa':t gratia

plenitudo,

Quot verba, tot miracula? S, MA-

Tifotiumn $

UI d'i!ll.":

RIAE fe tota Gratia infudit , ficut infudit in filii

BU

conceptione, nunquid aliquid fui fe ei fubtraxitl |

| ls füog

& fi plenitudo infudir, quam parnculam fu1 gra-

uL*(nnq

HB e1 non communicavit ? meme Clï contio*

B

H

verfum , eum cul datus eft fons ipfe datus & 9*

n

Q1

'l?

3"J u

nm's guttas foüris,

Proles fequitur ventrem,

Ehï Jh CJIU)

;um humana, jura naturz clamant?iu Ore

6'71?34/

dxm autem Gratiz, MARIA venter, Chriftus

IW

!0,;

d

|

proles, & venter fequitur prolem: proles totus

um Y C0r

"$

Gratia, totus Sancdhitas? venter quoque huju

D

prolis, totus GRATIA, totus SANCTITAS.

Jv Q

Quid iterum quazro füaviter , in GRATIA:quæ'

QUtc

"Gf (

res ion GRATIAM ?

T d

$.

lu

.

Uod fi profund;orem rimeris caufam Cur

u ibi (

C

f

Pl'!hn

&Ruth Moabitis eratiam clementis Patris fa-

milias

()

finh ,

( £) Tit. 2,9. t 1. Hieroz , tbi, Ambrafzbz ( Hier.

ftr« de Aff mp, B.F.

D.

(m) Adxioma jyuris,

[2

"

(6

!

MARIANUS,

643

|od nomtt

milias invenerit pleno in agro , refpondebltur,

&iciluti

.quia (üb alas Dei Ifrael confugit , ficaurem olla

32

« fpei; hoc eft maternitatis Dei, impleta eft bonis

Eodero (

Dei. Hoc veróex verbis Booz mariti ejus col-

Jo dicii

ligimus.

Reddat , mquxz ille; (45 Dominu: p

k mater (

opere tuo, & plenam mercedern recipias à D. De9

àtia g

Vfrael, 44 quem Senifli , E fub cujts alascovfusiffi-

$ nofn

(24) Nomme autem alarum, fatur doctus Euche-

àl

at

.d

Iius, gemina protectio divina mtelhgxtur in ad*

Chti

[

vcrfxs ne mala noceant deprimendo , in profpe*

: 2016

rs$, ne bona vulnerent hominem fuperbia in-

flando.

Paupevibus enim inquit Anonymus ( «

U$,

([ g

4 mf"(hf f

negotium perambulansin tenelris infidiatur , dititi-

r[äful

bus autem , d.ewonium meridianum , fiteclare diei,

hoc eft vitz.

Deus autem füper juftos velut

It lnf 0!(1

jfeeia

puilos fuos, nunc unam, n"inc alteram alam ex-

d

tena

-

1f,

fhna

nicuam if

zi.,»

rigens iri adverfis , fobrietate mode-

I(M

f ol bumbrans in lztis.

Et cohzret Eucherit

mmc d

I fe,dä a

[09

expli

L

cauo cum Kriptara, übl enim vulgata le-

giur r

pit, füb 5 cujus alas »Onfugxm, Chaldzus eífert ,

l[nC

NU Gfm/haf!prazfgendum te fub umbra majefLatis

cunint

entily

il

glü? 2 ejms

Hzc porró protedtio ab alis divinis

yos

veniensS , contulit Ruth quafi geminam alarm; al-

teram ut Booz effet filiola ; alteram , ut ipía

rqüo

1 'an

Boozo mutuó & reciproce fieret ala,

Quod ut

MT

!

penetres, (cito apud Hebrzos, virum & uxorem

vacari alam & alam. -

Et nelopgé petatur pro-

batio, &bi communis verfio prxfert, (e) ego

fl u

f* Rutb ancilla tua , expar:le pallium tutam fuper

J

famulam

u P

( 4) Rutbe 2,6, 12.19

Cb Eucher. in pf 924

l(/

(6) 4noz., in pf. go.

Cd) Ruthb, 2. 12, cbaída.

, FH ii

[!-U'. (C)Ph"'?o 23 9-

E

l

644

ZODIACUS

famulam tuam quia propingtus es: (f) Hebrza

1 (P) inm|

habetorigo, expande alam tuam ,hoc eft digna-

Cafiodotu

re mihi efÍe maritus, Moris enim apud Hebrzos

lIs Comy.

erat in contractibus nuptxahbus, oram five alam

lelionem

pal!u faper (pon(àm ponere, in fignum confen-

CR

fus,

Rurfus , ubi vulgata tenet, ( g ) »on capz:t

l

110,/ spi]

fir-uxorem patrts. fui , nec refelabit operimentum

) ht THiny j

ejus : in hebrao eft: alam non revelabit, hoc

eít, uxorem non tanpget.

Etc ubi habetur item ,

maleditius qui concumbi: cum uxore patris fui , &

Atut Ru

regelzt operzme»mm leéluli féi :

Hebrzus lcglt i

li

el'tonfi

alam patris (ui. Pulchré autem vocantur conju.

Deideliti

ge$ al : quod quemadmodum avis unam habens

Thedoret

alam cfïne[e luper terram & fufpenderc in alto

14 alarygy

non pote(t : ita honor familiz non crefcit, ubi

W Tiomin

velin coelibatu vel in concubinatu vivituf,

E

Wüæpmu

ficutaves nuncuna nunc altera ala fe (uftinentin

Ts amol

aere, & auxtlium jam hujus jam 1ftius experi-

npnrem

untur : 1tà conjuges mutuo fibi fünt adjutor,oy.

P"lh habfan

murio fe fublimant; fzpe enim Vir creícit à

claritate uxoris, & 6 contra.

Denique bené

Quo,

Tütna Ma |

Gloffa : (;) Ruth confugiens fub alas Dei lírael ,

facta eftala Dco ifrael.

TEU ha

Quomodo autemé quia

evolavit nupta .Booz ad plenum cultum Dei

Wini "

lrael, & meritorum fuorum quafi alis, attulit

Deo , Obed I(ax,Dav:d Mariam , & in Maria

Fing, i

Matrem.

Felix! qui dxcerecum pfalte potuit:

IT i

: & tu]

(4)

|

&Llpm

TOpe w

Cf Hebr. text, Liran.ibi, Hier, Tiri», (g ) Delrr.

edage 17 1. Deut. 2a. V. ult, Hebr, text,

!&64

(52 Ueute 275. 10. Heóbr. text

( ) Gloffa extr,

1nO, 3. RUib

u

4

B'"Mr

MARIANUS

645

(f

Ck) inumbra alarum tuzvum /þcrrbo ! nam Ut ait

,hoc dig

Caffiodorus , prote&io Do:ini meritó nofitur

| apud Ht

alis comparata , quz nec fübjectos onerant, &

oram Iul

lzfionem totius contrarietatis hz alz emendant

ignum g

C/) Repetendum dietim cum. Do&ore Strido-

(s

DlO , z umbra alavum tuarum [peraboy dnm. ad-

" a/ymlfll*

buc moror in corpore , tua muniar protedioney

melabll )

j habetuf It

$. 6;

i.

pt puttti ).Us

Atuit RuthSub alis protectionis divinz & non

L

eft confufa :

Tebras f

an & Spes noftra Virgo Subalis

cantuf o

Dei delituit, & à primi peccat: ruina libera fletit?

um i^

Theodoretus ad illa pfalmxverba, (4) fub ume

endert 19

bra alarum protege rae À facie impiorum , alg in7

" cre(cm

quit nominantur velox & efficax divinz provi-

g viviit

dentíz protedio. Sicut enim ( pergit (g ) Bern-

T

ardus amplius has declarare alas) videns mater

jfus t*

accipitrem. venientem, expandit alas fuas ut

j i

pulli habeant tutum refugium: fic nobis parata

y Vir CIC!

eft , & quodammodo dilatata finu extenta eft

Dequ

fumma illa & ineffabilis pxc:as Domini noftri

JESU Chrifti,

Quod fi pietas ac providentia

alBSWH

jp tD 9

divina & vigilat & acceleratut fervos (uos de-

fendat & protegat inpericulis , certécrederenon

poffumus , illam ad protegendam Matrem fuam

j ahs, ai!«

; &inM/

à moríu primi Accipitris, hoc eft peccati, tar-

dáff: , & tuliffe , ut animarum illa regina vulnus

alce PO'

acuperec mortale.

Petebat illa quodammodo

» n

./

& prope]urc fuo repetebat pro:ege me à facie

lmPIO'

. (g ) D[m

(k) PÍ2l 62.09.9. Casf.»d tbza.

C Hieron, in

J fith

bfal. 62.

C a) Pfal, 16, 8« T»'"eadoret ibi,

T

(^) Bernar, iu pf. 0.

ZODIACUS,

646

impiorum: q. d. ( « ) alios protegisà pede, alios

hi me![o

à manu aliosà denubus impiorum , ut ine to-

exghcam ln

tam protegas ücutprcteges ab omnibug articu-

Hac um

lis umpiorum, fic protegeà facie, à capite , im-

tedida, f

piorum , fcilicet à primo peccato,

Pramaiferat

d

| Pa

C 4 ) in illa petitione Píaltes , ante poüulanonem

l

alarum , cz/fodi sme,ut pup:!lam eculi, Hoc veró

!f t D

|

fi cui fan&orum , SPEI certé noftra fervit. qu

lHap[gl

non folum extrinfecam íed etiam intrinfecam

T erat pr

cuftodiam & protedionem Dei ut mater ejus

h&s muliet

merebatur: protedio enim füb alis exrrmfecum

( Tam.

qu:d fonat , cuftodia autem ut pupillz intimum

lr*f Juiur

quiddam. & intrin(ecum oftendit.

-Porró ete-

'onet il ca

dimus, declarante S. Tridentino Concilio, (* )

MücMan :

ergmem tota vita ut pupxllam effe ceftoditam:

uwurcns d

quia ut pupilla non modó faxum f(ed eriarh mi

Pf Wi ^Dlim p

nutisfimum pulvxfculum non admmxt* fic V:r

"Inomim

go, non modo graviori perfonali , fed etiam mx-

nima veniali macula caruit

[ dibitas

Quomodo verà

füoditamm

credesdum eft illam tunc non effe Deo à Deo

ïtm()npnmæ

cuftoditam, quando creabatur ut Dei futura pu-

lEx Qäþm um

pilla, & fe non poterat juvare pupilla£ Qui te ^

Pm .üprg 8

creavit provide canit illi Ecclefia: (f.) ergo pro*

m ü]llrdo J

wdennæ, ergo pupillz Dei, pupilla creata eft.

"E'iüa

Quz igitur pulverem non tulit füuum. alienam.

*uïieque.

Acclamárunt Bethulien*

non portavit trabem,

!u muh

fes ]ud:th C g) benedilla tu &5 flm à. Domino

D

GCP

Deo

n EVa

m PSESL)

Wm f

We

j

t

Titürg er

Cc) Pfal. 1 6.. 8.

1Ó;

(d) Pfal, 16.6.

l m

(e) Coza trid. fefss 64 cam,

280

( Hym. de B.

F. in laudit,

w—

(2 Judüb. 13. , z;. Liram

Aäklo '6'0

ltb. |

"

MARIANUS.

648

it3 pe & n

D?o extelfo pre omaibus mulieribus fuper ITAU ,

üm , u :ch

explicant interpretes , quz, funt, füper terram,

mnlbUS

Hc autem prz omnihus fui zvi mulieribus be-

a Cap: IC,

nedida, fic de fe. (/J) Fiit Deminus quoniam

, Punii

cujlua:ä:t m fingelm ejm, & hinc euntem , €$. tibi

poftulat

tommorantem £5 inde buc rtVertentem , €$ mon per*

li, Bo

smifit ine Dominus Antillam faam . coinquinari, . Si

fuit ita propitius DEUS mulieri, anciliz , quo-

a (

m 1f tf

modo eracpropmu Matri fuz, mulieri fuper o-

ut me'[ d

mnes mulieres quz funt, fuerunt, & erunt bene-

dictz? Tam diu tenuit alas. proceuxoms fux fu.

J extrit

u 1llæmï'fïJ

per Judith ut munda fine peccato confíervaretur,

donec illà caput auferret Holoferni: nec certé

, Doti/

defuit Matri (uz obumbrans; alatusque , & citó

oConal.w ij

(fe coflodt

füccurrens, donec amputaret illa , caput inferni,

principum peccati. Cuftodiviti illam Angelus,

dcnarr

.m.tm i

. MlamDominus : ille fub a.xs, ifte in fua pupilla.

Quid dubitas virginem in Dei pupilla latuiffe

, g eunot

cuftoditam, qui Dcum de illa audis (erpentiin-

,omodo lu

j Do2

ventori primz culpz dicentem : (7. 1pfa conte-

nf2

ret caput tuüum; non.jpíà quz adítat tibi: fed

pa tüt

Fu

(

ipía fumpta ex jpfa quz in fcienua & Charitate

upill

mea mundo provzdcnte manet inacceífa.

Qu

Ipfa,

hoc eít Eva. potuit de.Adam educi jam peccato-

jy qn -

re, & educta non eft, fed ex Adam Sandto Sandta,

Aniffl «

A

& quafi de pupilla Dei pupilla: fic & nova ac

untBethuhcz'

p

melior Eva quoniam przvifa eft ut olla' SPEI

ji

PA

DEL, five (perantisac ordinantisDei qug caput

Contritura erat Serpentis, nonde peccatore A-

dam peccatrix, fed de cælefh cocleftis edudta eft,

1l

lo

[

-

aA

diniin

Bclluam

L

?

J

h

(9) Judub, 13.0.a0.. (£ o Genen 3 15

ZODIACUS

649

Beiluam matinam defcribens Jobus, (&) fer-

Domino poí

Pefcere faciet quaff ollam profundum mare, .Hoc

Aet qund

negotium Patres Dxabelo affiznant , qui primos

(ea, [

parentes, o

ollas

i, vafa fidilia fic i igne illicitz

cüh,qma T

concuplfcenuæ (UCCC»ïdlt uccum illis & in illis

du nt, s

omnegenus noftrum Cupldltate pomi vetiti fer.

lus t

veret,

Iu que imitatus eft morem Tiranni 1e-

j Moom ii

gere ardentis, qui, ut redié advertit. Ariftoteles;

Utl ,

(4) imperave nos potef!, vili turbidum fecerit. ejwm

'

pmfh icmy

veipublice flatum , cui praejfe contendit.

Cate*

f [id præ ;

rüm cetus ifte infernalis nihil in SPEM noftram

nf J fd

Dei matrem potuit , quia fervere ip(a ad ejus vo*.

*mnqmnams

luntatem non potuit, quz inimica ejus voluntati.

'Ulnata P qual

pravi(a, eledta; & ab origine mundi declarata eft,

A: ücut n

(m) Interpozuxc Deus inter capm]onæ . & folis

'm lnpmm

ardorem umbram hederz, & Jonas non sítua-

vit : quanquam alii ferverent: fic umbra pro»

?Wnamur l

te&tionis divinz, zfítum communis concupifcen*

tiz, ne comprehenderet matrem fuam, fregit, &

averti Loquitur Dominus apud $, Augufli- -

num cum Manichzo.

1 d l

Quid eít quod te pet- -

d ere

movet in mea nativitate ? non füm libidinis con*

So

^

Uflmuando

ceptus cupiditate, (» ) Ego matrem de qua nafote -

ver feciego Piam meo itineripraparabi, atque mun*

[

emmUS Aüte

&i oflr

daBt.

Hant quam de/þzcu Manicbee, Mater. meA

Jf «

eff , féd manu fabricat a mea.

'Pafut mqumarl

eum eam facerem, potui (inilla ) inquinaricum ex

LU mm öm |

!m'

Erg

ea m:jc'erer. Verüm , inde inferre & refpondere .

lltam

Domino

nf

muæspm b

VItoffng.

kï) ïaä. 414 9,2 a, fide Pinedamibr, (L1) Ar:/lof.-

3. polit.ce 324 (0m) Genes, 3,9,15. Jona p

(0) G!m l

9. 6. ( 9) Aug, cop. G. de y. bartficugo

Ti

| MAR!A"NUS.

'6',?0

$

L

obus, ( ^

j

Domino poffümus , fi tu matrem fecifti, fccifti

um min, !

p

autem quando perfecto ejus corpuículo animam

nt» qi PW

creafü , corporique univifti, valde bonam fe-

cifti , quia qux à te facta funt, valdébona effe lau-

ic igel

m illis &ït*

data funt, i mater tua , (») fabricata eit &

goniitt!

z dificata tua manu,nunquid tu zdificando illam,

rem Titur

ruinofam fecifti ? 1mó collapíam ? Iter tuum na»

yir Arfot

tivitas tua, via tua Mater tua: hanc autem ficut

parafti fic mundáfti : atqui eam ais te non paraf

hi fur

Wiflm]i(' ?33

fe, fed przeparaffe, quare eandem non íolum

ePrM n

mundafti , íed premundáfti. Denique fi tu non

esinquinatus cum eam faceres , nec ip(a eft in-

pf u Ejüiï'x

adum

quinata , quando à te, & non ab ullo alio eft

facta: ficut nec tu, necEva inquipati eftis, cum

ydi dettit

cam jn paradifo faceres,

Manus ergo tuz mun-

g:]onæ ] Nf

de mundam Matrem fecére, & ale tuz , ne co-

ynas nod p

fl ( umbf? [

inguiqaretur in diluvio- univerfali tcxäre, |

js o

$.

7*

fam/t

X didis hadenvs fluunt duo, alterum eít,

j

*

yod t

quod fperemus, alterum quod imitemur ,

atque imitando fpei noftrz anchoram fundemus,

, libidnst

Speramus autem ollam SPE! divinz , futuram ol»

gipih

lam fpei nofirz. Chriftum Domini vocari $, em,

(4) conflat ex multis, & claris(imé ex hymno :

1] Mi j

;atui n

u

1u lumen €/ flender Paireu , tu SPES perevvis 0

tmnium. Ergo confidimus illud vas quod Spem

u]üi"

" ]

noftram Chriftum continuit atque edidit, nego«

&r

(pO"dff

pyr

tium Sper beatz noftrz efficaciter promovebit.

—

um Sandisfima Dei ma-

Nec te offendat vhomo, fd

Ee

tet

u

(

(9) Gekg;. I, Gthes 2.

(«) Hym. de nat.

í

il

Demin,

641

"ZODIACUS

ter vocatur olla Spei tuz , (^) divinam fequi-

| Ligoand

mur linguam ut David de Moab dixit, Mo45 o/a

qüam conft

Spei mee : divinam 1tem féquimur manum: po»

MV No

&UC fri:

tuit Deus hominem ex auro conflare, ex adat

mantibus concinnare, noluit: voluicde luto ut

1 Dinlhn

ollam,ut vas fidile plafmare, & quod factum

Te hss

eft abeo, nos fatemur. ( c) S, Ambrofius vocat

Hs ii

"

SS, SPEM NOSTRAM , aulam Spei,, alii vas

IG & (ene

fandz fpei, alii Anchoram fiducix, alii unam

3-äugufünug

aurcam Speinoftre, Sed i Virgo . aula (pei eft;

l"äüdtiamm

huic ergo ferviz ibi quere honores , inde eXe /'tnji;

peda provenire opes , hinc praítolare tua com*

V pl ve

moda & gaudia — Et fi Virgo vas SperSanétz efb m

fpes igitur non fandtas & inanes à teprefcinden$; Panter; g

in vas hoc totacordis devotione te claude : &fi |

MTR

eadem Virgo urna Speitüz eft, noíce fontem, &

*.dnm Tn [

affufis precibus venerare , unde faluts aquas

ilorm, €

haurire debeas.

Verum neque te ab urna tu&

"nem po

fpei abjunge, fed potius , tu funem urnz, & te

fï.lïigs, übj &

funi connede, aliter urna non fervit, — Eunis

F'".Wüs h l

tüus quoridiana tua oratio , hac tange & prende

100 potet l

Virginem , illam autem nulla die intermitte:

Hdtagget

(4) In vitis PP legitur , duos eremitas fimul

[ m!depmg

orationem edidiffe, & ab ore unius globos 1gnt*

RUT lan

/os 1n coelum volitaffe , ab ore autem alterius fü*

lg DT

hiculum igneum ad coelum item excurriffe, Fuv

'j fülpj; fOïUm

niS igitur tuus hujusmodi teneat MARIAM;, t

"Ht i

!

faner quem aprrehendiili ne dimitte, Teneté

|

m

| mäi"e Cbrj |

vos mutuo, funis üraam , tu funem, Demu

P

? ï' 0ä4mv fan

f:*i) fai. $9. $, * o, Ge;es.-4 7F Ce) 4mbr d

(?

Vi.f'g. PÉitut, ; g a.

Á

*

(4) Rafy:fid. fu Wlf

|

Ppg

.

r [,

stmm

] MARIANUS.

) divinin

fi Virgo anchora efl fpei noftrz , ne te de navi

b digit, i

quam confcendifli ejice : nam . anchora fundat

ur mantt

navem, Navem tuam voco Ecclefiam veram,

oofiare, t

hauc ferva: navem tuaminterpretor, Sedalita-

volui t

li

tem Parthenicam cui te addixifti, ne-excende,

N qugd(;:

ne leges ejus omitte. ( e) Pontusubique, teme-

Abl

peftas (evit (emper non juvenesfolum fed etiam

Viros & fenes perfeqvuntur cafus & pericula:

m Spei

doz; UP

$, Auguftinus adilla verba , xo» dabit in aterpum

jrgo aT

f'üuationcm j"f'o , quaro inquit portum non

yoré , I

faxum ubi anchoram fpeimezfigam, — Anchora

reftolre

jaci poteft vel in faxum , & non proficué, quia

faxum anchoram non rccipit; vel in lutum, &

a 9t &

inaniter, quia lurum quidem anchoram recipit,

iepr

receptam ramen retinere nequit ? fundus autem

peic du

fohdus, & recipit & retinet; in hunc qui jacit

o

ade u

anchoram; facit fibi portum, . Nos veró qui

Virginem poft Deümanchoram noftram agno-

"TTUL

ícumus , ubi eam locabimus ?in faxo crude irg,

jpem u'IDZ)W

perunacis malitiz v faxum hoc anchorz uniri

n (cmfc y

non poteft. In luto voluptatum?pecibihzrerc

T2

y

T

anchora porett,

Quid ergo? in folido .fundo,

in corde puro humilique , ibi locus ejus. .Cla-

y erent l

mamus ad bane anchoram funda nos in pace:

jis 090* j

m dheth

fed ut ipfa fundet (e in nobis. addendum, nos

culpis folutos mites fac & caftos. 5, Paulinus

eycormit

explicans illud , Moab olla fpeimez , (f) non

t MARMH;

folvim inquit de. Juda , fed etism de peccatorum

jmiue. T^

origine Chriflus fumpfit carnem , € decoffa. qua(t

gem "^.

per ollam carnis noflra cruditate , Sandificatit m

-

]

^

—.

À

Ee 2

14

LA

e) P4I, $4. 0. 2

3/. 494?, ib('. f2 Pkulimk, tpi 3.

fg/?!lf'd' "

: 4d ftPerum.

N

85;

ZODIACUS!

bis carnem [uam , in &tevpum cibum. — Sicut au-

; Uiüahzen

tem coeleftis olla cato Chrifti Moabitarum de-

Eb

coquit crüditates , fic de gratia Chrifti, & matet

f die, lm

Chrifti confumit füz Chgritatis fervore noftras

imperfediones, Quis numerare valeat quantos

d C

V Cofrgam

illa carnalitate crudos, vindi&z fpiritu 1ndige

ftos, fuperbia aliisque vitiis humentes decoxe-

,' r;?ülud)üdon

, Quor

xit, &in dulcem Deo cibum verterit atque ob

e«ulerit? ut meritó vocata ficà S, Ambrofio olla

"Ut die,

feruenti fpiritu plena, ubi vulgata habet, (7)

D f&l dies

Moab olla ipeimez, Symmachus & S. Bafilius

legunt, vas lavacri mei. O Moabitis Sandtisfi-

MUET

OU & io

ma! Ó Ruth nova & fpes noftra Virgo ; pet te

guz non gentes, ad grauiam bapti(mi pervene-

ï* * vra Glo

Mu (l n

runt? per te, quanti ZEthiopes diu nigri Ut

:|

ollz inferni, füper nivem dealbati effulferunt?

'mn;m ;'n(illit

L

J

MT

Ruth alas fpei non fibi tantum fed & fuz Noemi

invenit,quiá ejus (enedutem pacificé fuum diem

1

|

It,:].ïäuü f, ep

expedtare fecit, Tu autem quantis alas tuas ex-

'j;'lus U:

|

«endifti, totiqué eorum vitz temporali atque

]

1

A fec

&ternz confuluifti? Meritó tibi acclamat Joan* ''litgy

. nes Geometra2 (2 ) £& ffes Chriflianorum qua Mj :

mon confundu z tu fpes defperantium clamat tibi.|/sg Wf

Ephrem. Liquefcunt fzpeut Icaro, alzceree d i u

multis, quia fpes fuas vident expiraffe; & fein "ao

mare zternitatis turbid ruere, & ecce ad unam ij ;

L

1

tuam intercefforiam vocem, occurrit illi DEI

!|

j

lQ f

. mifericordia , fternit alas ;

portat furfum, ftgit1

| $n nido gloriz.,

€g) 4dmbr, ubi fupr. P/al, $9. 0. Symm, Beflii

I

r

fext

H

l

r

f ptluj

( ) Joam, Geomitr, orat, defefcs BP

lr

iav

Epbr, de /aiS B, F,

x

|"IM 6

MARIANU«:S.

6f4

2

» 8.

dum, Sut

--Uid a:izem nobis a

dimitandum Ruth noftra,

Moabiao*

Q

»PES no(tra proponit? ut tota vitz & mes:

chaft, us*

; fervort i

iS die, flemus in agro Dei , gratia erecti, fpe

vividi , charitate ftabiles, & neque ad momen-

re vale

tiun cofruarmus p eccantes,

Caterüm , verum

y fpidt r

eft iilud ifidori Pelutiotz , ( ) mundus ruinarum

umene

?Ulüh4.,

Quomodo veró? quoniam continuó

veneni t

q&'.

ipfe ruit, & ut corruantalii ipfe trudit.

Trudi-

$, Ambrd

m

10'

türdies die, novzque pergunt interire Lunzz

jgta hi

(5) fed & dies cum diem trudit , nos de ftatione

cus &$7

i

aut veri aut virtutis occupate detrudit

Ergo

odbiist

f.

Iuimus, & in ruinasaliosimpellimus, linam

r Vif

f

-.1'

effec vera Gloffz ordinariz explicatio, ( ecce

aptím f

bic pofít us efl in ruinam , 45 in re[uivtllionem y im

)pes dlü D,Ty

ruinam inquit Vitiorum £f ia re/arreä(amm five

TT Cg"liï'

futiry, . Sed Ógloffa: fivirtutes Per Chriftum.

f 7

refurgunt, ergo prius ceciderunt, jacuerunt z

uf

melius tu ipía: pofitus eft Chriftus in ruinani s

usl

illorum qui fteterant, Olim vociferatus eíti(aiag

aenp

& rugiit clamore grandi , ruit Jerufalem, & Ju-

jbi at

da concidit, irruet pepulus , vit ad virum.

gf

(4) Sed & poftea Jerufalem novam, non quz

À um

occidit fed qux audit prophetas, ruere Paulus

i [a[o ; alæ*

vidit quando clamavit, ftate ftate.

State clama-

ey jf

vit Ephefiis fuccin&i lumbos , (e). & alii ad

i ett

hanc vocem (uccindi ftetere , alii baltheo caíti-

ocCUff" I!:';

tatis abjecto corruére,

Clamavit idem Apofto-

lus

yu: 005

Ee 3

—

i

C 4 Ifd, Pelufs, in epif,

(5 ) Horat, carm. l.

'í

"

€t)-Gloff. ord. in c, 2. Luc.

€4) Ifai, 346 5«

Wifv MI

1 (f)prgþ 6, f, 24

'ZOD.IAC'U'S; |

6n

lus Galatis, ( f ftate.& nolite jugo, fervitutis ite-

titipte(en

d;jicmm.(i

rutm fübjici ; hoc eft cum fitis Chriftiani , nolite

judaizare : & quidam audiverunt ac fteterunt ;

, quatun

M myer

quidam in jugum judaicz fervitutis impingentes

etiam hodie corruunt, .. Jugum Judaicum voco

fmh u

avaritig peccatum, quisquis enim cum Veípa:

DU3ne Con

fiano clamat, lucri undequaque odor bonüs,

dOlmiliogis |

| oium f

