fcandala in novo Dei paradifo , qui eft Ec

cle d«

m

W r

Portó Vita noflra, Virgo Sandta, in ommem

Serpentis peítiferam propaginem ; non folum

Torn feter l

ipía nadta eft virtutem , fed eam aliis commlUni:

ltlgam Si

cat.(7) Hinc Margarita. & Pelagia MM. Virgi

[Isl

nes, ^ Matri divinz devotz Draconem ante

fgmäcæ

1 Sedn

"

quum czperunt ,

& vinculis oneratum judicibus

i

BN

M

Y

^

iuterunt.- Sevpentes carponi,

ut Tercullianus

i

iar;

ait, (5) incantati atque « ffumtgatt fugiumt: s

mnia autem reptilia infernis: 'fint licet 1gnem

Wæ& T

ad nomen MARLE 0"

mortemque fpiragtia $

Rupefcüüc

11,

p"ll

ml'm-

(5 Genef. 3. 15. Chald. textus.

(42

$alas, d'

1u

7!!le

)l

Hn.

concep, c, aB. numQ I11.

(r2 Su(. 29-

x

i^ ita,

(5) Tert. l, ad Mart,.

1

M-AiR IANUS. —

39t

ftupefcunt & diffugiunt.

Nec mitum: utdiem

m ii

nox, & impuritas puritatem non fuftinet: fic

m

mortis inftrumenta , vitz Matrem. .De Ezechia

if y

Scriptura, (4) -dermitit Ezecbtes cum . Patvibta

runpad

Mis y £f fepelioerunt eum fuper. . Seputchra filiorusa

rum;i"q

Ui

D«fid. VbiS. Hieronymus, altius Ezechiz &

g &f

excelfius fepulchrum inter reges collocatum eft.

MANA d

Virgini autem non mortis fed vitz monumenta

[ idé FW

& memorias excitat totus mundus & clamat,

modo f*

(4) Avevirgo mundi vita, tu cum nato da pe-

gt

tita, ut me Dei civitatis civem efle faciats,

ts

u(Oöx

21

quf!'l d

VITA IN NATWITA'IEE.

u

$. s

agl

Y Nter alias ,. fortunatiffimas Magnz Parentis

] procreatrices, bonum in Evangelio . feri-

Bm'e P

«

]

Jtort ^. j

chuntis filia, patria Chananza ,. proielita

l(rael, uxor Principis Salmon,, (2) Rahab he-

gt*

»"

,

roinatenetlocum. An talisprafuerit , (^) quas

n l

UL

lem illi titulum fcriptura prztendit; non pauct

1 1l

TU

litigant: Siquidem verbum hebrzum Zona , (c)

Ll

fic figuificat proftitutam , ut etiam fonet caupo-

nam,

Sed mittamus lites. Scholis in nobis au-

Dl'iconx j

tem Chriftianis , ex fenfu Ambrofii (4) cum non

u rawm "

LT

quzrantur initia fed finis , quzítuaria obeffe non

4l

li

Pa

poteft , que deinde virtutum fplendoribus veluc

22

"" Ll'

Sol

jit !

p

J

a

MC;

Ct) 2". Paral, ) ;- Hier,ibi« — ( Bonaf. in pfal..

//

misor, quinq, 2« (4) Mattb. 1, 9, g,

) fJW'

C& Liran, Abulen, Hier. . (6) Aug. Magd, in &«

a

)v

2, fofue. 4(/4 ) )!mþr. debono mvarrti:.

[

392

ZODIACUS.

Solinaltiffimis , fic indomoDei refalfit. (4)

somen

Certé in laudandis aliis fortaffe & una chorda

(r) Nws

€ytharg Spiritus S. (ufficeret, in encomiis Sandiz

Qüt aliqu

Rahab mihi pfalterium decachordum non fatis

|

dxerit,

videturf Vis fidem in Deum! (/) Apoftolus

elin Don

BUTE

cam laudat & inter heroes fidei admifcet, ipfa

autem msgnifica voce eam prodit . (g ) domimu

Thátnt e

Desa 9efler v ipfe eff in celo Deus far[um, 6f in terra

ittatis

deorfum, Nis poenitentiz Vigorem ? quod femel

l nomi

deferuit , nunquam repetiit, vidua laxius vixit

Voknsobfh

quoad famam , (2) non quoad promiftuam

m r

fui copiam, famam tamen in terra olentem,

Ws

fama 1n coelis redolentc oppzeffit , ande &me:

hi dl

zuit grande verbum Dei, (i) emor ero Rabab

! tll

fientis me.

Quomodo ícientis? exponunt aue

Gk)[h)ü»

thores,, fcientis me fcientia approbationis meg

Witeg ag .

legis & voluntatis, & fcientis (cientias ( ) 16

Anbyof

probatiónis exa&tz ztatis. Vis fpem & fiduciam

EM í

&n Deum intueri in ip(a ? Signiferam fpei ac Cru-

[/

7771 f,w í

€is eam vidit deícripfitque Ambrofius. (/) Mt*

[/7] A

xetréx inquit ille, que 1 exctidio Cibitatis , remte

HW (( I

dlia defperabat Salutis , quia. fide Sicerat , fignafideis

szj numm

«tque Vexilla Domivice pa[framis attollens, coccum

!f Vls pl

j

8fa in feneffra ligabit , t fpecies eruoris: myfitis

Müen

qu foret mundum vedemptura , Verzaret, Vis Dei

l

l" ] ucC

timoremi E/anguit loquitur ipfa, (2) cor noffrutts

Mttt

WF

"u

homncem.

d

VT

£ e) Ecde.!25,27,

Cf5 Heébr, &1, 1.

()y

4:41

€£2 Jof». a. x1. . (0) Magala. in c, 2, Joftts

$

(4) Pf2 86, 44 - ) Hnor, ibi,

Oj

001' (J

$* €. $« dt fdle, | Qm ) Zofvs aoX 1e

15' E;]

MARIANUS. —^

3553

ml enemermemfit d. mobis Spiritus ad introitumSefirum

kmms Q22 Vis humilitatem? Quzrunt interpretes;

comisid

cur aliquoties Rahab agens cum exploratoribus;

dixerit, Dominus DEUS vefter, (0) & non

fdur ao

etiam Dominus Deus nofter, cum tamen eunt

(f/) li

admilt.

-Solum & lnum effe Deum credidiffecs & re«

fpondent ex S. Cyrillo Alexandrino, (?) quia

it (9ie

rf r

impuritatis fuz memor, non audebat Deum

füum nominare. Vis religionis reverentiam $

lgl

jia 13*

. Volens obítringere fidem fibi ab exploratoribus

datam firmiore vinculo,jurate mihr per Domie

d proma*i

etra. 0f

num; non dixit per Dominum veftrum. (7)

* ; undf l

fed abíolute per Dominum , quia prater Unius

gt

Dei excellentiam quam . Ifrael adorabat , inquit

€loífa , ( * ) omnem aliam Deitatis notam apud fe

d eypo

exinxerat, — Nis fortitudinis virtutem? clamat

yobauot?

i'c:enziif(f/ )

Ambrofius , (52 difte Chrifliane .quomodo Perura

JESUM fequi debeas, quando Rabab contempfit a-

jpn

qfptt

(

vnia fua ,6y 3 ESUM infigura propter [imilitudi-

Á

1

Bem nomini eff fécuta, — Vis hofpitalitatis grae

;,brof!(l& u

stiam? £5 Ex operibus äalmb juflifucata efl ,. fufci-

T ]

piens nuntios , € alia Vid ejiciens , inquit S. Jacoe

jtrth

L«

bus, Vis prudentiam? inlino oftendit, fed non

ul '*

Vis juftitiam? Verbo ftetit ut pro-

j mlm *-?;

g,,;;///A

mifit , nec quafita quo illi iviffent , quanquam

1

-noffet , retexit,

Vis in Deum charitaiem? pa-

QU

t£1£ Charitatem, ( que omnes omnium amores

P

ut Tullius alt; (x) una compleza eft ) ei poft-

/

p

R $

habuit.

€n) Magali, ubi fap.

Co ) Crryl. AMlex, .

l',,l';h

i

P ) Cyrill. AMlex, (4) Jofse. 2, 82-. COGlofa

n

——

ibi,

(5 Mmnir, in p/. 37

( 19 Jacob. 2-

]

()4*

[]

236 Q92 ]qþ'.-jz., &, Qx2Chk. in off. lib, ts

394

ZOD!ACUS |

habuit,

Vis perfeverandi robur? Inttavit in

1271

Synogegam ait gloffa , ( ) ) & poft fe , ne rediret

HAB,

ad ;patriq's- Deos, fortiter claufxtf

itaque U

V'xdeteg

$&

.

| pou $

/Ec igitur tàm robuftz & multipli

cis muliet

! Meants

H

a Y

fideiac virtutis quomodo nafcenti prlufe»

zit gloriofz Virgini, adverte. Certé eam Eccle-

Mj

fix geffife figuram Patres adítruunt, 1/ainquit

tll B

D

IT

SVw

Auguftinus, (4) que prefumpfit in promiffone ,

u timnit Deum , cui dium e(l , wt. per fensftram

Ri

mitteret coccum , id eff wut in fronte baberer fignum

Bo i

Sanguinis Chrifli , faleata eft ibi ,& Ecclefram gt*

Bütye

tium fignificatit, ^ Origenes (5 ) autem de ipfà

deque domo ejüs locutus, infert: nemo ergo

M*m D.

femetipfum decipiat, extra Rahab domum; !

Mines (b

eft extra Ecclefiam , nemo Salvatur.

Nam fi-

quis foras exierit , mortis fuz ipfe fit reus,Unde

W, Qity.

concludere licet, domum Rahab

domum/vitæ,

Wüdos f

& ipífam Rahab, matrem vit ;

five VITAM;

P VH-A ä

fuorumappellandameífe, P

ropecapta Jericho

«c anatbeme

]u

uj [

proclamat Jofue: (c) Sit citiras £

ij

& omnia.qua in ea funt ,. Domino

: Sola Rabab

H

dom

u

emeretrix 9ibat , cum Unifer(is , qux cum ea m

j QUs

fenmt. Expendens hec verba S. Chryfoftomus ,

M.

W

(l'a ) ?"?;7*

e , exclamat zofam clementiam y qu P.

Ww

lege dicit ,| son machaberás ,

Ef f macbaberi v6

Cfum

DA

gnzam Dei 0

2 poffidebis ,

$erum iramsmutans 9t

(lim

Ti

b n

fjj

clementia, clamat Iï" jESUM Nafe; Raba

reiriX

l(ge

Nttdi

—— ]

if

C 2 Gloffa im P[al. 86.

(23 4ug, in pfal. 86

(&) Origen.bom, 2,in Jofue. — (e) Jofue ó: 17

(:;3

d

( 4) Ceryfof, tom. 3. b. $ de penit,

]

!f

MARIANUS.

39j

11 latt

vetrixfibet, Hoc igitur, verbum, VIVAT RA-

fe, iE 1

HAB, Joíue clamavit, DEUS concepit, coelum

]

itaque ut Rahabvivat , cum terra confpiravit,

Videte quanta eft ifta quam DEUS & Princeps

populi Sancti de periculo mortis abíolvit , &

pereunte Jericho cum omnibus,, privilegio vitae

Qpl

(cen! Püj"f'f

donat & coronat.

Addit Jofephus Judaus , (e)

ere ul

Rahab, cum (uis omnibus doiefticis & familia-

m

ribus Exploratores eripuerunt: quam dum ad

fe JESUS venire feciffec, gratias ei egit pro Ex-

d g

u pl

ploratorum Salute, & donavit eam multus a-

gris, & rebus maximis: honoravit. (/) Adjun-

g i?l

Bunt przterea Rabbini graves , eam fua fide non

Solum apud Jofue fed etiam apud Deum tantam

aol

qi; 189

gratiam adeptam effe , ut etiamfi ducentos ho-

mines fibi cognatione conjunctos habuiffet , illi-

mb dorte

T

que cum aliis 200 profapiis affinitates contraxif-

fent, omnes tamen ob ejus refpedum vitá do-

j r

"T

i

nandos fuiffe, Sic igitur non Sola fibi, fed etiam

Ti

alis VITA fada eftRahab. — Jam veró ficut Jo-

lt j

i a?v. XC[AC

fue uri Urbi, fic Deus toti orbi poít lapfum

)

primi hominis intonuit, (g) fitomne genus

hominum anathema , morte moriatur, excida-

m

4 SW'

tur: quicunque pafcetur, filius ire & mortis

" a !

nafcatur, fic & filia.

Una tamen Mater mea

(

i

MARIA vivat, cum univerfis qui in domo ejus

l

m!?ïu'"m )

j

erunt, vivat,

Atque hoc geminum Dei decre-

»

ull

tum mundus fentit,, Nam, & qui nafcuntut ,

; M

jl T

M

di

"

filii perditionis & non vitz nafcuntur, oportet

illos Vitz fontes quzrere , indeque falutis hau-

R 6

ftum

h

Vom

p

6»]

C5 Jofepb. l, x . antia. cet. Cf R. Simeeon in c,

J)W'

$, 30(;(?. (g )70J£IC. G« X 74

v(,

*

396

: . ZODIACUS.

ftum-captare: & MARIA eft cui didum eft, vi-

fttm e

vat cum omnibus(uis, — Fuit quidem olim apud

primum

Perfas, (7) & ante illos apud Medos, & deinde

laceranc

per multas gentes mos receptus , ut dies natalis

wedid;

-anniveríaria & folemni memoria celebrareun

Mtopa

xXecurrens : nihilominus obíervarunt Eruditi,

T f j

&K:) neminem Sanctorum veterum diem natali-

yunp;

tium fefto profecutum effe, fed nunquam Reges

lfïkf?rga,

in Sacra memorari fcriptura, ut Harodem, (*)

*& [ g

Pharaonem, Antiochum, quibus placuit ortus

) (hif

fui Solemnitatem inftituere.

Czterüm Sandi

LUE TT

-quibus vitz fallacis niota erant pericula , ejus

L2

primicas ludu & querimoniis dedecorare vo-

Y d

luerunt. (4) Pereat dies in qua natis [um, ]Ob

1 van

fan&us qüeftus eft , quibus verbis ut Beda ait,

a

C2) in íe humani generis mortalitatem deflet.

Vrf

Nec alter-aliter in utero quanquam Sandifica-

| du

tu$) (» ) maleditla dies inqua natuy fumy dies in

hi5

qu4 me peperit mater mea , nonfitbenedifta, Vbi

Htam hob

.

L

M. Gregorius , ( 0 ) dies natifitatis eft tempus no»

dfír mortalitatis quod. quamdin nos in bac nofira

tg n

l

"

"mutabilitatis corruptione velinet ,/ aterzitatis mo»

(

m

n immutabilitas non apparet,

Qui igitur jam

j

diematernitatis videt, :

.æ),]

taus fuftinet,

ægref diem (ug morcahf

OlUm Wtor

,/ Erüm enimvero ,. VI

TzE noüräe*, bencdi&ä

N

. Matti, (4) non rgorj-a:ur » fed vivat

, accla»

ts

Ü 1R.

Bl

imatum

I$ gt

C&Y PZntarch, I-]er&daiu»;.

(2 Pever. in c. 48

xï

Gesef, tom. «t,

Ky Mar,6.21, Genef, 40v

N

a0. 2. Mach, $, 2.( 0Y Job. 3. 3 m Bedh ibi.

[nf'f?. )

(»Y Hier,. 204

(

Vl

(42 Jofue,. 6s

E

2

Ma,;'

i p

F.

E

MARIANUS ^

397

lucis-

fidum d

"

mätüm eft de ccelo , ( ficut Rahab,) «um

demolit

h

" 1

rimum ufuram inciperet,

Ifte ejus dies non

lacerandus maledictis, . fed condecorandus be-

dos, A

nedictionibus ab omni gente & feculo.

Sicut

, der n

yg ceetn

& decoratur folemni fefto, quod in octiduum

Dat caufam Ecclefia in íuo

Z

'fefe exporrigit.

m diem j

"hymno: Na£kas, canens(?) a Dei geni-

nunquae!ff

frix Virga , gandium annuntiafit uniferfomundo,

KEx te enim ortus ef Sol jufliti? ( hoc eft San&itas

Hatodt^

tis) Chriflus Deus zoffer : qui foleens maledidlio-

ys pl

Cs

nem dedit benedilionem , & confundens mortem

"ona6it nobus 9itam Sempiternam. Preme ultima

ii

'verba , donavit nobis vitam Sempiternam. Qua-

agl

lem vitam? utiquequalis erat Sol: $01 autem.

gb h ;

natus eft nobis de Virgine Sanctitatis , dies ergo

jis urt

vlitem*

& menfes , & annos & fzcula donavit nobis San-

Gtitatis , hzcautem funt divinz , füblimis , ztet«

Y W WIP

A& vit£ portiones.

Quoniam autem qui talem

m!aj'iïf*ï' j

vitam nobis donavit, extevitam traxit , ÓVit-

Jf

£0 » meritó ficuc in.ortu ejus , fic etiam in orur

tuo. non mzret fed exultat univerfusorbis. Q«

i if hi 8?;

bm, («) plumbum erat fignum vitz , eó quod..

"n

onera gravia & intolerabilia in homines deriva-

if

Tét. (4) . Apud alios autem populos mei fym-

digm [u n

bolum mortis, fel f(ymbolum vitz habebatur,

*o quod vita, amaritudo amariffima ;propter -

yoírto Wä

multiplices acerbos eventus cenferetur , (y

p

IROrS autem ut optimum natur£ inventum ( in-

d

quit

;)Z;;ï/],rw "

(,H

A G(V,l l

(5 In fefl . natif. B, Virg, ad magn. antiph,

» Bü'a"'"

€€) Salas , 10 Pro$,c, 9.

(d). dcaflroine. 20,

p

J (eySeneee & 14 ae confoliad Mara

398

"20DrAcus

quit Seneca Philofophus) laudaretur.: Admen- | if

tem Jobi querentis, (f) quare dataeft mifero

confxdeg

vt ma)

lux, & vita iis qui 1n amaritudine animz funt?

Dodor autem Angelicus, (g) vitam noftram,

luo, |

noctem effe dixit, explicans illa verba , peree

Yo pi«

Dorr

nox t qua disttum eff ,conceptus eff bomo . eb quo

ut Sapienter dixit Cato , fícut in dibinis , fc in bu"

Á m

suants rebus multum infit. caligints.

Et nefcio;

arífu,

annon hoc indicare voluerunt /Egyptii Sacere

dotes , (5) qui templum ingreffi , vociferari fo»

Mb j

lebant, zenebre , tenebra , tencórz , Deus certé

in fe lux eft, fed hominibus tenebrz; Sed fi

fodc 'l, 1pü

Deusihominibus tenebrz , quid ergo illis; lux

1 Ubl t

erit? (i) Aliz gentes, puerperio fecuto folebant

U df

ad puteos currere, indeque colledtas viles her-

Qs

bas infanti prxfentare. Nempe, ut herba pu

Yoc

tei, de puteo prodit, nullius feré prerii, alt

& 0pg ,

ufüs* Sic homines utero materno excluti;

u (/,',,J à

mane ut herba oriuntur, mox induranter , are

4 lil ]

fcunt, velluntur,. (£) At, non hzc fymbol'a

Ut &

Vita noftra MARIA feliciter edita meretur , di*

MALT

cas ejus vitz originem non plumbum gravans»

läïc amcm |

fed purum aurum pretio. elevatum , Ípemque

TU

elevatis: nec fellis amaritudine imbutam , fe

"r ü

favo dulciffimo plenam : dicas non initium nO*

Pt o

&is , fed ut dixit S. Thomas , (7) ortum furgen*

n

m

tis Aurorg: Fienique non fxtentem herbula

[

IN

d

fmen

Cf) 795. 3. 30.

(g) S. Th. in c, 3« 795,

( 42 Horm, in (ymb,

(41) Grazat, in Duce petca

2

€ &) Pfal, 89. 6,

(n)n

(l")v $, Tbom. 3. p. 4 2

r

AT. 26

(4)

szrg

Á

MARIANUS.

T

g, A

fed florem odoris Chrifti, (») S. Aurei oris,

confideratis virtutibus Raliab noftrz eam vocae

hd n*

e animzio

vit margaritam fine confufione , aurum fine

j aol

luto , florém fine fpina, religiofam animam in

TrOTM

loco pietatis : tametfi prius aliter fe habuerit,

hao &Y

Do verba, . Era: iz fornice , 9elut i $olutabro con-

Jufa gemma , aurum in. luto atjetium , flos [inis

figi il

I

Eal

confofjus , veligiofa anima impietatis loco. veclufa.

Hos veró omnes fine £zce titulos VITZE natz,

g;pi !

Rahab filiz applica: ipfa enim. orbis preuofa

,voceti

,, Dui'

margarita, omnis expers lzti ipfa aurum fine

forde: ipfa flos finefpina, ipfa, anima religio-

ne.bïæ ! V

ettt ////fl

fà, ubi nata, in centro pietatis, & loco fandi-

tatis defixa.

[ccmo[oleba'l

iaj i

M

Os eft facris litefis,.homines mortis reos

vocare filios mortis, 1ta David contra uni-

NU

(

€ ovis raptorem , fifi/ , inquit (4) Dominus ,

t p

hi

!

term

a

quia filius mortís efl Gir quifecit boc, — Ec Salomoh

h

Abiathar. Sacerdoti qui partes ejus non fuerat

ydurante

x f

fecutus, fed Adoniz : eguidem inquit (2 ) Fir

mortís es , alius textuslegit, filius s;ortis esS, Fot-

, ndt

i

ta(Íe autem ideó rei mortis dicuntur &lii mortis,

) T

"d

quod quemadmodum filii in feminali Parentum

j

virtuté continentur, fic poena in culpa , &

imbudP

i

poena mortis in culpa mortali,

Porro Rahab,

1 /n

(

quanquam ífi ejus patriz merita attendas, unà

| orti

j

cum alus$ filia Mortis habefetur, nihilominus

m á

tamen à Jofue filia Vitz declarata eft.

Qua ve-

£ó de cau(a potiffi

mum? ex gemina fide, una

quz Deum , alterá qua concernebat proximum.

" 5, 70!70

ii

Ls E

Etc

p Dr

2 Cb')'þ]?- Hw'n. 5* de panit. tom, Hft.

wm.

iM

(4). 2 Rez . 12, $.

(6) 3. Reg. 2, 26,

400

ZODIACUS

Et de prima ejus fide claré Apoftolorum Mini-

X qual

mus: fide inquit (c). Rabab meretrix mon periit

frtem &

eum incredult , excipiens exploratores cum pact.(d)

flisoper

Abulenfis & cum eo nec pauci, nec obfcurz

o for

authores tenent , Rahabam habuiífe divinitus

b177/

revelationem de veritate divinitatis, ( e) ut &

M

verba ejus oftendunt,Dominus Deus vefter,ipfe

|

iüde des

eft Deus1n coelo fürfum , & in terra deoríüum,

TEU

Atque hzc eít illa celebris & fulgentiffima fidet,

T lol

qua fe in memoriam divinitatis fempiternam ine

OCulte

fcripfit , ac de qua gloriatur Deus, ( / ) memot

m, D0n]

ero Rahab , & Babylonis fcientium me, S. Hie-

Il/&', [mn :

ronimus & Auguítinus, (2) Theodoretus, &

Commcndw

Euthymius , nomineRahab , fumunt illam Chae

ts fcu:

tlb

naanitidem qua. Jofue exploratores accepit,

QUs hofp,

quam ait DEUS SCIENTEM . SE, & videturos

dwcamï i

mnibus Scienubus aliis przponere.

Alii enim

25 ditem

fciunt inferiora ut Geometrig & Aftrologiz mye

D (üf(ipm

fteria , Rahab autem ME DEUM.

Sicut. autem.

V

objedum Scientiz Rahab objedta aliarum (íciene

hi

T

) Áiby

tiarum tranfcendit: fic ipía Seientes alios fupee

. s Qu

xat , De alteraautem Rahab fide veríüshomines,

h 'Diül

Frater Domini? qui fidem fine operibus cum

n

Atfem mmf

pronuncdaffec effe. mortuam , probat hoc, fub»

, AOf

jeQis de Abraham & Rahab exemplis, & fubditz

l

'WV

C ) ffrdliter & Rabab meretrix wonne ex operitus

hf

Vfl

H

ilïhxï i

jufiificata efe « Sufcipiems muntios , Ef alia. lia ejicte

0ll dv

:

£5:1 Ex quibus. verbis eluce(cit, fidem Rahab

Mib

ly

non

MUAMAGPMÁULA m e at

p

A

:

|

( Cj».—H?äï.. I; I. g L. ( (2 3; A bnl,. gt 48;.-.,'72 70]/93'

J

L

7).4*1

Cc ) Magodalin Jofutsin c. 3« Cf ) Pfal. 5.6. 4e

M,

hr i

h

i,

N

'

)

MARIANUS,

7 qot

olorum l

»on qualemcunque ; fed vivam & actuofam,

jriy n

fortem & puram fuiffe: (;) namque eam egre«

giis operibus nobilitavit, non folum cum petie

rg,f[h?h?at!:?l

,uc 0»

culo fortunarum & capitis füfceptos explorato-

res occultans ,. & dimittens , fed integra fide &

mif& dimä

:atiS,(')L'

eonítanter 1in dato eis verbo perfiüen-s. Splen-

dide deea Ambrofius : ( & ) Rahab exploratores

Jeus t

JESUI Navecivibus fuis quzrentibus denegavit ;

w äeorfuä

yenil

& hoftes patriz , legatos tamen fidei, maluit

eccultare quam prodere.

Non eam minz civi«

ag

i5l pmi

um, non bellorum pericula, non incendia pa-

tti2, non difcrimina terruerunt, (/) Et alibi

m o

ob

c€ommendans hofpitalitatis honeftatem, & tu

potes ficut Loth füfcipere Angelos , fi advenien-

gt

"ii

« 19

tibus hofpitium tuum offeras, Quid deRahab

dicam? quz hoc munere invenit Salutem. Mu*

; j d

ya

nus autem hofpitalitatis , cum homines tractet

ac (üfcipiat velut Angelos ,. ofteadit infignem.

at

fj

robuftamque erga homines fidem, Sic igitur

Rahab fide ut dixi gemina facta & renata eít VI-

T us r

"]

T/E filia, cum haberetur ut cateri, flia mor-

tis,

$. Dionyfius Epifcopus Alexandrinus Bs

"i

u

H

ji

Matrem nuncupavit filiam vitz fic contra Pau-

lum Samofatenum fcribens, s22 inquiens (z;) &

u

fola Virse. filia $ite , genuit Ferbum Vibens 4 per

] ;)W/W?

f fsfiflens, increatum. & Creatorem.

Profe-

pic ts

f

&ó fi ad SanGorum attendas fidem . & tempera

( ii

j

fidr

juftificationis, Ccogeris dicere, : $ancdes omnes

u

e(Te

OIM

7) Corn, 4 Lap, i 2, 3 2co, Menocb. in c..z.ja:a&-

4!/(48'

n

jjel

(55 4mbr. inp[. 37.

&4 mbr, l, 3. epift. ag

p/

Jl

l

Pl

( m ) Dion. Alex, epiffy Corir, Paul, Samofat,,

) jm

02

/ZODIACU'SI

effe & fuiffe filios ac filias Vite : utergoSalvetut

VAUE

Dionyfii didum , quomodo Virgo Sola extitetit

flliam im

Filia vitz, oportet ut ad ejus exordia attendas,

Obunuer

An veró quz imitata eft Rahab in titulo Filie

Nonir

vite ,

imitata quoque eít in caufa «hujuíce

füblimis tituli, (clicet FIDE? omnino. . Nafti-

VWIM 1

((CQ (6)(

tur Virgo ut filia vitz , ( » ) quia ex viva, forth

ha atipy,

a&tuofa fide fuorum Parentum:. Rahab ex fide

Et veró fides in Deum

Mf -

& Virgo ex fide vivit.

frts i

SS. Joachim atque Annz , longa fterilitatis pa*

tientia, & expedatione prolis exercita: fides

Biti j

autem hofpitii voluntarii, tota vita culta eft : do"

inus enim eorum ficut & men(; nulli non pate*

Jilo, v

bat hofpiti. (o) Quod Grzcus commendavis

Poéta brevibus, hoc S$. Parentes Virginis, totà

Tiesaute

chatkatis,

colueré vita; Pulchré Menander , Poffes at

k kaDHan

boffites cole, Primam fententig partem compro"

bat orator Romanus , ex- £ae $ita inquiens Cp2

L fj

N?.Qe

difcedo , tanqtiam ex boffitio , non tanquam ex d-

fuPCfäliS (

Mie , commorandi emim nnturA diperforium

, 008

babitandi locum dedit.

Secundam veré ejuídem.

n cmpcäüf)l

A N(

fententig parter acuit Auguftinus przmio : (4

difce inquiens Chrifliane fíne dj

Gvettone exbibert

ln LY

bo[pitalitatem , ne forte cui. domum «

lauferia ft

UC tebe

DEUS: tollit Ambrofius dubitationem, (7)

Pide recen[ens , quia dbraba

m D rec:pir:bo i-

T n

tio, dum bofpites quarit, In

hofpite eft Chriflus

NT

fe ait,ho[P es

ïila ) in [

quia Chriftus in paupereett, ficutip

fui & collegiftis me. — Ergo beati VI

T4E noftiz

2 p

M.

öqu'mm

(9») Dama[c. de ortbod. fide. l. 4.

(e) Menand,

(

in laudib, bofpitalitates,

(P) Cicero

de Sened.

Y

äil "

C9- Ange l, contr, barefs, Qr ) Ambr, l. de oj

(

-

J

^s

P.

:

]

: f*MARm:Nus-

493

tergié

MARLE Parentes, dum hofpirem füfcipiunt,

o Soheatt

rdia at

filiam invenerunt & cum filiaDeum nepotem

«

obtinuerunt.

'9.5'-

ub

DRonuntiat Apoftolus , ( 4) juffus ex fide eipit,

qua A

défumpta fententia ex Propheta Abacuc , qui

JniHO».

v

fic, (£)ecce, fatur qui incredulus efl non erit re-

AX VW!)I?L

&a anima illius n fémetipfo, juflus autetm in fide

Ra

fvea $i6et.-— Si autem juftus ex fide vivit , utique

fides in?»?

prius fidesin jufto oportet vivat. ( « ) Sicut e-

à üerilizäuïi

nim anima pida autfidta non poteft corpori im-

M

partiri vitam, quoniam eamipfíe non poffidet

NT j

ita fides mortua , nec juftum facere, nec vivo

liT

jufto, vitam juftidiz propagare amplius p'oce[h

( ;

Fides autem non oftendit fe vivere nifi per opera

"

€haritatis , uteftinteralia, gratia hpfpiraiita;iä' ;

.

["B:iü'xs:l?;

& conítantia cultzamicitiz.

m

hj n

Intuere hujus ve»

/

&itaus fplendorem in Sanda Matrona Rahab ,

xfttl

Ü

It

T

&45 hzc enim quales accepit hofpites, tales

fuperats omnibus difficultatibus à fe dimifit,

n

jiit

u

/ ffl

nempeà node ad nodem, & usque ad abitum

Ti

Salvos, Non ficut complures , qui ex levi cau-

iij

[me"

fa fanda hofpitii jura diffolvunt, & modicos pro-

p

ii

pter refpedus , vincula contradz (ancdtzque a*

um

uc!

þW;

micitiz difrumpunt. (e) Quis in horum , ta*

T

metfi re&is corporibus , curuas habitare animas

i in

)

dubitet , quorum fides prius redta, deindeobli-

qua , in grandes Errorum umbras detorfit fcfe ?

1te

d

al[,þ'?'F

ubi vulgata habet, 2u; ivcredulus efl , non erit ve-

)7

ül

h!

&a anima il!ius/, alter cextus ut videre eft apud

Galtp.

.

M

C4) Rom, t, 17,. (6) Móac.2.4. : (c) Gloffa

ÀN

y

I

Zbi' (d)ïüfile 2-60 lo 8-

(e ) Perf. fatyr.Xs

!

Cf 4iac. 2 4« abter. textus,

g^

-

F AOT

Gafp, Sanchez effert, (g) son placebit anime

tl Q q

$£. (vox eft Dei). Quomodo veró non pla:

Cientum.

cebic? Explicat idem author , o profperabitur

A. mt.

ii , nibil fuccedet ex Poto , E$ cum temptms martate

&t tongi

fita abibit , ipfa peribit. ( b) Sic curuz in terris

animz , & coeleftium inanes, dum à Deo homi-

fpovi, q

(cteli,

nibusvé data fide recedunt , quoad alios redz;

ütng

àn feipfis curuz,, fibi placentes, fed Deo difplis

Ctlates

centes , ad hoc detortis perveniunc itineribuss

Mnibus A

quod apud Auguítinum minatur ejusmodi

RLT

Deus: (/) Veniet tempus, quando nec mihi

T5 erogid

placebis nec tibi: mihi cum judicabetis, tibi

It L

€um ardebis, — Rahab Sanda, ftans fortus n

thiaiis À

arrepta fide cum videret hofpitibus fuis inflare

n CiICu;

lethi periculum, feipfam pro eis objecit , (p&

Árnts df

flipula lini, ab exploratoribus. ac fatellitibus

Ws b Rqï :

regiis., eos contectos, defendit,

Enimvefï?

^m f

Vita noftra Virgo Virginum , an de fide eminenti

lm lag

AParentum edita, ipfa quoque fplendere fidei ge

minz non effulfit deinceps? Videns ejus fiden

DWJCH

erga Deum , füb modio modeítiz ardentem &

Wne

lucentem exclamavit Sanda anus, ( 7) beataque

t*mdldüm

1]

eredidifti, Tanta erat, ut eam effari non poflets

u

ij

indicare folum valeret! Non fecus atque fi quis

"vf

RO

quarens nummuni inveniret thefaurum , querm

amico indicare poffet , ipfe autem nulla v aufet-

n

ze poffet — Fidem autem , quanta cum conftam

CR

x,plïi-

ht

tia & perfedtione , colat ad morgalcs quis

cet '

(/)

p

W COI"

(£2 Sanchez. in c.2. Abatoad9, 4« — (b) Perfitts

m

[

$atyr. 1,

(4) Muge in pfal. 49. ad Verf. 11s.

:'

(k)]ü([uhz. gu 6—.

80)345 i

(/) Lut, 14 4$8

ld Canl

MARIANUS.

cett. O quantus ex variis orbis partibus globus

! pldtläl'f -

vero nj

clientum illi clamat : (;»$) O Domina mea $. M df»

RIAs, me in tuam benediftam fidem bodie Ef quati-

( 72 p /Qþm

l m.,p [7] ,;W

die comtendo, Nunqgid tamen alicui horum re-

cmz i?

fpondet, quid me fatigas ?* cur me inquietas

iDo

querelis , altioribus ego intendo , füpplicibus

d d

fuperabundo , ( 7 ) vadead alterum Sandorum ?

fed Jodi

Cocli fores, & MARUE aures die nocteque o-

junr i

mnibus patent,

Dormiebant Exploratores,Ra*

wr d

hab vigilabat : illi feipfos non videbant , ifla pre .

g W

iis providebat,

Sic & vigilantiffima fidelitas

ydicabth !

VIT/7E NOSTRAE dormitat nunquam: fed inflar

us n

animalis Apocaliptici , plena oculis retto & ante

& in circuitu , in fimilitudinem fulguris coru-

jbus i P

8Q

bjet

fcantis difcurrit. — Meritó precatur lic Seraphi-

: ac Cfll'

fih

Cus: (0) emitte Virgo lucem tuasma €$ gratiam

ud&h ]

'Iw'ä

4

EIAT) , É rtbara denuo Pitam méam Ef confcien-

d

tiqm RE

23

.md

g(fäü

€

ocor meliifluus condi-

';dET*s 5)05

D

Efcribens "brevi-bu; D

4

tonem Jufü viri , (« ) juffiu inquit eff llium

z !

Kl

$Ü

)W*

candidum in fe , fed proximo odoratum |Sic omni

nóeft. Juftus enim candere debet integritate

od f

as

confcientiz , & proximo fragróre bonz odore

MY

am?*. faraautem non colligitur odorata,nifi

".

q nl

de operum laudabilium conftantia , que & O-

DOR CHRISTI!, ficut odor vitz in vitam dici-

cun

ales qulif!

tür: (^)Sicut & facinorum perverfitas , dicitur

fetor Corruptiodoris, five odor mortis in mor-

tem,

-

m

E*) örat. inof. B.F, (*)fpac. a1. 24.

"

(0) Bonaf, in pfalt. mejori B. V.

(4 ) Berz fer.

jl

J

A

710 in Cänt-o ( Ó )*-2. Cor. ;Jl !*j'.

406

ZODIACUS

tem. — Rahab intuere : quæ: fecundum aliquos | um y,

ubiaccepir famam de rubro mari Ifraelitis apere

frfuio &

to, (c) & fuper Pharaonem claufo , omninó

fu atqut

vitz genus mutavit, & Deum Ifraelis (üper. o-

ftatiom, (

mnes eminere credidit : quare & bonis operibus,

Yowi

cafta mente & carne infiftens , fibi lilium candie

prelit, d

dum, aliis odoratum effe capit, | Unde& exere

Vn05m Qrj

citium harum virtutum nadla, nullo alio nifi

Tonggd h

Dci re(pectu, exploratores & cafte fü(cepit, &

L Qtatia

fufcep:os vel cum capitis fui periculo defendits

"Ut i

(4) Fecit inquit fcriptura a/cezdere im Solarium

i, M

domus fu& , operuitque eos ['ipula lini, quaibierate

Maxdy

. Hocliaum , ajo fuit charitatis odoratum lilium:

Trults (b

(«) nam nuncios , quos tanquam hoftes patri&

m h

fug prodere potuit, refpedu ,. & impulíu veri

Dei meta cui ferviebant illi; non prodidit fed

Foeg Y

texit : & fimul ut inquit Theodorecus , €/) f//-

J tlentes

mera peccatoruma fuorum multitudine éonarum cone

ha atj

texi', — Quarenon eft audiendus Abulenfis , qui

^ Hf

merita Rahabz charitatem in populum Dei exet*

d)

'Joanncs

centis, docet intra bonorum naturalium pr£*

Wt

mia ftetiffe.

Certé quz (e & (ua peccata con-

tex:t , merendo limites pramil naturalis exces-

fit, & fe xternorum bonorum proponioni-ut

MU

u ïehg

docenteuthores accommodavit, — Jam veró vita

[

noftra MARIA ,. an.ficut fibi candens omni

Ti

NUE w

genere candoris fulfic lilium , fic proximis odo*

*

ratums

V)

llri

(* Gbps inr. z.ïoþx;. (45. j-o[ae. $. 6.

(62 Magalian, in gofue, €« 2. anty 6 9. A

g:")

fr i

(f) Tbeedor. in c, 2. lofue, 4bul. dn (W. i, 6..'410

l,'u'

Mégalh, i& c, 24 df AE Ó 0T«

4l

! E"k-dtg

5

407

andum d

ratum? Vóxeft Hieronymi ( 7) 4 delet effé cone

Aaclusi?

Perfatio E$ Vita Pentificts , ntomnes motus C gref-

ufo, 07

fs. atque umiter[a. apera. ejts calefi«m redolzant

ais üpd

gratiom, . Quod Hieronymus fcripfit , hoc in fe

bonisopfnï

Pontifex JESUS Chriftus, MARLE filius ex-

i li

preffit, & in. Matrem i1mpreflit,

Utriusque

Unii?

enim omnes motus & greílus , & univería opera

non modó redolebant gratiam ; fed ctiam coele-

nullo ^

TT

ftem gratiam , & nunc magis ac fragrantius redo*

ticulo d9

lent acfpirant. (7) Rahab nuntios lino crudo

r il

texit.. Nam flipulz lini ut bene notavit doctus

[ni, qM^

1l

P. Menochius , funt linum nondum ftuppariis

malleis (übadum , & ab aceribus purgacum,

dorunli

m honöwl

Quid filia Rahab? quz non duos, fed innumee-

l

i

& ump

ros prope ab Ira Dei ad füpplicium quarente

ii

l

protegit? Illi,linum crudum Virgini ut Patro-

o p

nz clientes offerunt, ifta linum mundiffimum

gl

qm

fux charitatis & interceflionis eis offert & red-

j ii

di.

Biffinum enim funt orationes Sancdtorum

; A h

ait B. Joannes, (/) Retorque animum in opera

vuraliofo ]

quz nosclientes Vitz noftrz patronz molimur ;

& invenies non uno modo cruda.

nid enim

a ec a

g

quiill

funt noftra jejuniorura munera, precum penía;

Omu

& cxtera religionis officia, nifi crudum linum ;

PFOP

Md

f0

quo non principes , fed pauperes ut icriptura lo-

quitur , utuntur & veftiuntur ?;( £ ) Lini Semen

cgnöehs j

vaftat agrum , juxta illud Poétz

xmïli |

pro

n

( ürit enim campum Lini feges.

Et

/

[/] h 6'

/

C2) Hyer, in 1. Cor,c. 2. (—/J ) Mm;cä. inc 24

, n

ib

- lofu, ad $, A.

(i)dþatal. )! 9-—80

Jfi

]

C£) Ecdle. 4o. F. 4.. QU Ferg. Grorg, lib, P

408

ZODIACUS.

EKtnos perfzzpe cum bona opera fpargimus;aliute | ij« g

de proximos fcandalo urimus, Et ficu: flipula lini

lib muliet

naícitur cum clava : ita nos non raró ubi aliquid

peogua f

boni egunus, velüt Hercules in monftra claya

feà wolr;

potentes nos & vyictores inflamus. — Et tamen

Tift pj

VITA noftra Virgo, pro crudo hujusmodi offi-

plcoi i

ciorum lino, nobis charitatis füz remetitur

Wi

€andens biffinum, tegens culpas , veftiens nudi-

mg/äö'. (

tatem , exornans egeílatem. — Ipfa noftras ftolas

n Ljgy

immundas in fanguine mundat agni , nec remittit

i

fuam curam, donec Inter exetrcitum caadentium

lt ii

t

& palmatorum conftituat.

Hoc eft quod Bern-

il ii "

ardus abipfa , & nos cum eo fupplicamus : (7)

find,

n

copiofa Cbaritas tua noffrorum coopeviat multitudis

TM

nem peccatorum , E facunditas

gleriofa [æeu(aditflf

d"igïïs EX

tem nobi conferat meritorum,

Nütrotg i

i

DA 0.

$.

7.«

V r

!'(ffäni

Ahab exploratoribus bis dedit vitam , finott

m, ,kplf f

R

vidimus, filo ut dicemus,

Timens enim

/

Wni Wbm

illorura periculum , excitavit eos à fomno, ad

MT

Ui (

fügam hortatrix impulit , funem de feneftra ap*

mn*s i'eþ

Wt

pendit, (4) fportam in qua federent obtulit,

MM

& fic , inquit fcriprura demifit eos per funem

m& Qot cfl

é feneftra, Porró funisifte à cribus habet come-

L T

mendationem , primüm quidem à fortitudie

MLI'

nam de fortibus & multis filis eractortus & con-

xco e

Bet:

(

flipatus: deinde à colore, erat enim coccineus:

blem

)

d !f

denique à pretio: 'nam ut aliqui afferunt, Q

e

Em

D)

Vrj

Q Berr. ferm. [ uper miffus,

(4) lofue 24 15.

(

A

55 Magal, in t;' 2'

fa

g

Joft,

n

"KQ Ggq

--

-

»

2

2

j

MARIANUS.

m

ti Ra-

pargimusalit!

ille erat fedimiculum capitalis ornamen

ficuc pit

hab mulieris copiofz,

Poterat illa altero,ftup-

r ubisl

peo puta fune uti ad exploratorum ejedionem,

| montta t

fed noluit : ut oftenderet autem quanti eos zíti-

ni, VU

maret , capitis füiornamentum u(üi eorum ap-

hojisao

plicui, — Et veró funiculo fignari charitatis be-

fog 159

nevolentiam atque amicitiam clarum eít ex Ec-

yveliti

Clefiafte« ( c ) melim tf , inquitille Zzo: effe quáms

aof

unum , babent enim emolumenium Socitaetis fate

