pleu fünt, ( ) ita nos. Adjutorio mifericordifli-

|

j

m

Mattis fic ditamur , ut nihil nobis defitquod

Tsele

ad x

rer

Bw

nam falutem profit. Et impletur jiad

Poahxla;pr(;

Beraardi , ( 4 ffe eff &oluntas Deiy 25 totums n5

Wäïl &X)mw

foluit babere per MARIÁA M. Sicut autem illa vo*

|

llf fe

luit. /£c Totum nobis venit & fluit per MARIAM.

O adjutorium mifericordi&, quod par aluud ubi,

on mHa

inter homines invenietur 2

ite"aa

M

CXURDENe n

$.5 Ma—

(4

Ce) Téb. 12. f, 3.

(4 Bernapd, ferm. ^in

/lloM

2AIP, DA

u

)Romg

353

Ll?iAIIUAN;lS. *

igratiæhei*.ï

nomnedi

$. $.

quaaeé

Agnum adjutorium, magnum P

äuluä, cate-

M

bus offerti

rique Sandorum , quia etíam .per eorüm

manus nos habere fia dona voluit Deus; verum-

yobis mm

d

taien fccundum partes, non fecundum torum :

oMatr o

Quare Leo M (^;) loquens de Apoftolorum

]

principibus cosinquit Jei gratía eó profexit ut in

tel

]

-«arpare , cki Caput e(l Chrifl ua qua[i geminum cozfti-

p

Iueret iumenoculorum,

dacumi d

Sicut autem oculi juvant

animam ad videndum, ron ad audiendum aut

ecus atq!

guítandum , & ficut per oculos hauritur (cientia

jelautolt

js du

vifionis utfic dicam , non fcientia autem audi-

tu$: ita per $$, füffragia certa acquiruntur

T plb

munera, Per manus autem Virginis omnis gra-

us

di

darum tranfit diípeufatio, ^ Caeterüm dubitabit

ü'-.öls 'QFX

1

"TA

aliquis, an Virgo in füumma cóclorum faftigia

i

provecaa, nos adjuvandi mifericordiffimam reti«

p

"

L

neat voluntatemf verüm folvat metum & refpi«

noven

emmad

ciat Spiritum $. de quo Apoftolus, (^ ) ip/é

jj

l)

i5 Pa

Spiritus adyubat ivfirspitzten soffrem, Nempes

"

fedetincoelo , & adjuvat tamen infirmum no-»

Ti

en Q

A

"ftrum velle, &'perficere; nullius eget, & tamen

qos d*

1

&il

" poítulat pro nobis gemitibus inenarrabilibus. Si

€;80 Spiritus $, nos adjuvat, quomodo non

I,'

Dd j

Sponfz ejus.Princ

eps qualis eft MARIA, quz

j d

« j

illi favet & adeft, c

ui item Spiritus adeft & favec?

a

Non inflathonor coeli MARI^M & rapit extra

ii

(6)

' f?, terrg afc'cndi:furfuæ, terra & manet,

| An.

m aE

i

j

( 25 Leo M, ferm. 1. in natali SS Pet;i 6 Pauli,

'IMM'/; WJZ ]

(6) Rem,8426, . (c) Come, Nataliss l, 7« c« 1!.

ZODIACUS

33*4

Anteum autem.terra fortem fecit contra HCICU-

petttts

lem , Terra adjuvit mulierem ( 2) contra Draco*

nem, v

nem, Benedidta quoque Terra MARLE femper

Miferic

memor (ui, & noftri pcr:cuh fciens , adjuvat o-

tendeA,

mnesmdxicrxmmaum filios mulieris, hoc &f

Ecclefiz.

f6, 14

Ti promde cum Seraphico Do&ore

ii

Ay.

füpplicandum, (»)

efilo wmbraculum pmteäw-

mer? :y "

W5 dateptattouibus noffris z. ex p.wf 0 Alarum i

apüü hv

arum defmdat 205 À deforante,

09UE [uräk

tIcorda c

$,

6.

»

-—.co

D (

Chryfoftomus Milericordiz Auxilíatticis

LOTP

5;

hujusmodi concepit effigiem : sifericordiain"

(M &in

quxt C4) "irgoeft ,

aureas babens alas , circum-

-Nimirum ad fincerz foen-

Omlulb[

ffecla per omnia.

DN

cord;z pretium concurrat oportet , intentionis

parltas , executionis celeritas, & prudentig u-

fus.

v) Q(!'

Atque inprimis caftaintentio,

Sapmnter

hmxd lu)

M Gregorius. (6) — Sic-4uique propimquanm

CaRgm Y

debet neceffitatibus compaii ,. ut tasaen per compav

Ti hoü

1

gfowem non finat fim fue intentionis impediriy u

nf us quidem mentu Vifcera repleat , fed tamtn

NU Go

4mmnhs

4 üözrztualt propofte nom AVertat,

Puritas ergo

intenttonis ad Mifericordiam faciendum mo:

LR Pu*p

'iu'ld ex

vents, patetexSpirituali propolito & fradu,

hw

is i deficiat,. Mifericordia non eft Virgo. Tunc

u mïïn

enim M&Hericordia Virgo e& , cum parit Spiritus

frudlum, quem fi non proferat, adultera elt,

Da ergo Mifericordiam quz fundit panem at

n um

Lasmssssndend

pCCU'

(t)

«!4!

(d) Apoc. 12.16. . (e ) Bonaf, in pfal. B.V. Ver:

107.

KT)EME

üMm

(4) Cbrl-/./?u 6'079".36.

À, 72« *mor, c, 18.

W*:

^il

NM

|

MARIANUS.

345

conttamt.

pecuniam, fed in corde non habet compaffio-

conra D

nem , verum indignationem aut amarorem* ifta

[ARUE t

Mifericordia Virgonon eft, quiafine fructu At*

ens dfurt

tende Auguítino, («£) ff manum pauperi porri-

'h.ka'.ï', w i

gar, mec n corde wifereavis , vibil fecifi, — Fcali-

h! — bi,C2) fi pazem dederis triflis , &5 poeem €$

;

yll

d

[

meri?um. perdidiffi.

Non dabo ergo concludis

,a n

aptüd te panem triftis , dabo Igtus & alacer; 1de-

odue curabo mihi tubis cani.

Ruríus tua Mife-

ricordia corrupta & mzxcha erit, — Cur ita ? audi

Deum. (:5) Cumfaris eleemofima , noli tuba ca-

] Auxdä

nere ante te ,. ficut. bypoerite fociunt in Synagogte,

. m'i(ïï'icm :

Quid efttuba canere? eft velle honorificari ab

7 //// / f/m

hominibus, (f/) Tu autem Chriftiane, qui vit-

ginem tuam Mifericordiam vis elocare DEO,

f w

u

t n

noli vang laudis appetitu reddere corruptam,

K Prud&w

F.

C£) Quisenim filio regis , fcienti corruptam,fi-

n 5

j

liam fuam in Uxorem elocare audet, tanquam

t

i jntn

caftam Virginem? Quare nec antete, nec in te,

p

nec poft te canas tuba.

m p

Nonantete, quid e-

ni l

j

PU

nim commodiex flatu tubz habebis? extra tu-

I ;

4:»

)

/ifif!

bam fonus, qui celeriter perit, intus autem tü-

purte

ba, perinde ut ante vacua. Hoc veró & non

i

ao

aliud ex tux eleemofina ?. Spiritu. hypocritico

U

ypolito

fada, fperas animoóeris Vacuus, & refonan-

I][pal

te vanzlaudis fonitu non dives.

Tranfibit Mi-

18&&

n

,(/ericordia tuacum foniru, & aere, (^) Noninte:

Päft

Mi

-

s

a

qu

Ui

quo-

df

) Aag.iäp/ïtsz (4) 4ug: inl*fztz-

(6) Matb.6.2.

Cf) Liran, ibi.

(2 fsterlin.

! WP/JJ'

L

Gloffs inc.á, Matib,

(b) Suod agit irtus,

360

neéfciat elatio, Glofa inc. 6. Matth,

íis

ZKO DIACUS

quoniam intus tibi cabá concinens, eodem VA* | njyay

p

Ditatis imples

]

evento; & quid inde referas, ui"

LA

ti

promp

fi quod terra fpiraculis ventorum gravida , con-

lordé pet

cuutur;laceratur, hiat,. Non deniquetubá ca-

Suï.g)tui

n2s poft te.

Foít. ventum enim feminatum

tin É6 n

quid arefcit? jam pradixit Ofeas ,. 47 &enzum

0portet

Jeminat mitet. inrbinem: nolles tuz fyluz incu*

Horgr

buifíe turbinem , cur eum fed (xviorem ibi poft -

3745 «

mortem proventurum. dum Mifericordiam fpat-

4fptlatio

$i$; feminas? Narrat B. Joannes, canentequate

fitur , n

to Angelo tubà (£) obícuratam effe tercam

Ma!us ö 1

partem Solis, Lunz, & ftellarum ia coelis,

Aütem D

Vide quàm maligni flatus & fonitus iffa fuerit

tuba

fib, (1)

in terra refonat , & in colo tot &*

alüng' )

clypfes & no&es facit.

Hac autem tüba

ü, Tnten

lBon .elt :alia;.

authoribus

confentientibus

r

nifi hypocrifis qua pietatis vifcera mentitür;

qf/wmo [

(z) & diem meritorum ,. vercit in nodtem poe-

Wkkm p

narum. Jamvero non fuffiiic Mifericordiam

Cütor.

effe intentione Virginem, nifiexecutione fiat À-

LATA.

rä(m/d/, |

Ubi habet vernaculus textus , de Cha:

'xm&nug !

Iittate, (2 ) Jampades ejtus lampadei z'g:zxäg, alius.

mllnug A

N

Ài

textus effert, a/le eju , Ale tgnise

Nimirum

quemadmodum Charitas fi non ferveat veloci

äW*Wuu

tate benefaciendi, ita Mifericórdia fi tardé gra*

Tüuy

"

l ü*&ï i«

tiam pauperi feminet , mipus fapit, ( o ) E/écme.

l

IC08, DT

ninpte.

n mzzgnittfda ; inquit Chry(oftomus , ze

Cuhbite

biæ, (y.

Wt

Vi

(,i) 0/2'æ.ä.7. CE) Apocal, 8. 12.. (7) Vega

39 dpoc, c. 8, comim., A. fe.Y3.. (m) Luxmi-

fericordia nulla mifeécatur tenebris, Gloffa. inte in

(P) 07,'!:

) Mfr,

i2 06 6, Matt£.

(2 ) Can«8.6, (o) Cbryfofrs

A(UX

M

bo 240 in HCär.

)

U^ q

d

,

MARIANUS

317

, eodt

cuxiavum multitudive indicatur

fed in dantium

ndereeti

promptiudine,

Unde redte Gregorius, (p) quz

jgranto

tgrdä pr»temfz du?

20cibe cruciato

Ecante eum

cmquerubf

Scriptura , (4) cor znopis, monet, ae Ajj*?zx:.

im fundt

fs.f5 non p Nm/m datutm ang^flianti. Dc mque

quip il

$5

oportet fitMifericordia circumfpecta per omnia,

uæf)

Hortatur S. Gregorius Niffenus ,

ut miferende

jiorndi

inDeos tranfeamus. $i mquxt( e) mijerico: día

j lCOrdP H

Appedanio Denm decet.,

ad quid alind te ferimo bor-

tatur, Pifiutm frerda DEUS þ'zzs tanquam for«

cant

Divini

Ü effe t

amatus $ mfamma prnþru mm Deitatft.

cum llïï

autem ocuh, fic difcurrunt per univerfíam ter«

ram, (5) üt omne animal',

repleant benedi-

,mwsz/? L

&ione

Nonne ergo decetut noítra Mifericor-

j o U^

jc um

dia, intentos in omnem egentem verfet oculos,

gm(enmw

cum nihil fic digoius tefte M. Leone , (7) quam

ut homo fit fui authoris imitator, & fecundum

jce 0

Tmodum propriz faculiatis , divini fit operis exe

t ln noïfm ï

cutor-

jNNam cumaluntur efur;entes , vefaune-

Milü*u á

tur nudi, foveotur infirmi , nonne auxilium

u o

DElImanus explecminiftri , & beoignitas fervi,

xb

munus &

it Domin:,

dw-;!nlfa

Et veró optamus ommues ut

[

yif

non dormuenc füper.nos, Cz5) nec claudanture

divini oculi , id autem obtinere almrnonpofïu-

j

IW

mus, nifi rpfl ; oculis noftris xdgmemus fame-

"m

licos, veftiamus nudos.

Quare

Tobiss To-

Jlf,(ü)w

bigz, (* ) "oli 4Gerferefäczem tustn ab ulla paus

Qis»

n

[

peret ita enim þet, ut nec À te afertatur facies Da-

/Zni,

$.7. Nemo

)Pr.

M

(9) Oreg, mpa/ior.

3. 4dtm . 21. (q)Fccl4.;;

CrNifenia lib, de 6e4tztad.mbw.( 32 Zach* 4.10,

GW

ff

/ l

Pfal. X 44.9. 16.

C42 Leo ferm, de Quadrege

Wu,

(") pfülo 120-4.

(x)Tobz. * T*

;19

ZODIA C'u-sn

d

| tit mifefi

25 M

pientis

E Emo veró dubitare poteft, Mifericordiam

verut, &

* Adiutricis & Auxiliatricis noftrz , effe to-

jam pu

tam Virginem : ficut & omnia opera ejus virgi-

Yeenfe(

nali & intemeratá puritate omnia fülgebant &

ii

candebant. (4) Anenim veritatis mater Spiritu

|

f'pliat

vanitatis & gloriolz humanz inflari : inficique

Veni f

potuit? illa preíertim, quz . ficut grati fic

Afitrig ;

gloriz plenitudinem perpetuam pofledirs Rem

lomhgi,

2

neratur u benefacere aGaritta e[l « ffccits nquit Ame

brofius: ( 2 ) Virgo autem bonoruim nof(trorum

comü] mal

non eget, nec quicquam expectat, quod non

Vtitone

abundanter przhabeat, Ec quid. expectet 1ila,

ncm,(

quz BONIiM HUMANI GENERIS dicitur :

(c) Jam i placet cernere alas miferentis MA«

Mi ts

RL/E , mündum metire fuppedaneum, & illo

^5 &f

alium inferiorem,

M!þ vicordia MÁRLA fawr

XR Abbas

Ambrofius ( 45 fsffinat- &f difcurzi per mundum,

f'ä"'lar/a,t

Quomodo veró difcurrit, num more avis pul«

LT

los fuos colligentis, paícentis aut porantis ?

RUT

5

Difcurrit more fulgoris, quod ab. oriente in

Wg.

1

occidentem tranfuolat, vix obíervata celeritae

Bilig

te: /nifi quod fulgur lucem. quam fundit , fügi-

Viqem

H

aU[;

endo perdit, & implens curíu mundum, mune

WMOHS n

dum non ditat.

At virgo divini ordinis fulguts

'em*üuda

citó omnes terrarim partes pervadir, luce im«

| lrmm '»ï

Uli-

Plcns,'beneflciäs onerans, gratuis d/ita—ns. D;'-fc

rnit

r g

"

iU Ba//,',

( 4) Bonaf. n fpec. B,F. c.1. CE) fmbref ls offes

.Z. .'!4,'

(Gc) H pollinaris, in Cbr

Vfin,

4 A. in Lucam,

if?opatifme. (.d ) Ambref.

Vi

*

MA»RIANus.' A

P o

rit mifericordia Virginis, more ingeniofe & (a-

pientis animz, hzc enim frpe dicenda pr.

Mifercoin

vertic, & explicandos menus partus alienz ,

J cæl

jam pr&videndo tenet.

Firgo euim fatur Bafi-

en st

leenfe (e) Concilium , »oz folwm fupplicantes

j; lgt

exaudit, fed fícuti ex fiea clemaentia con[uetit , etiaus

LS mat ä?xï;ï

f'pplicantium, $2l f«pplicare Polentitum preves prae

flari: 1

Penit.

P(altes ubi dixiffet , /vff»m babitare . ia

j g

«Zjutorio altiffzni, addidit, (f ) fecapulss fuis a-

offert

bumbrabit tibi , €f fub geunsa ejus jperabis, Has

ii

àutem peunas Dei examinans, magous hzreue

corum malleus fatur , Deus Aquila erat ante in-

n o

carnationem , pallina fa&us eft poft Incarnauo-

jata guG :,

TU u

nem , (; ) namque Ifraelem velut Aquila porta-

*

vit, & provocavit eum ad volatum

e

Chriflia-

VE Qicuk;f

x ^

nam autem gentem quafi gallina colligit fub a-

lis, & fovet Charitate.

De Virgine autem di-

: neulfs *f."ï

xit Abbas Guerricus. (£) | Nunc. babitamuas in

"" M/iKï. **

r

j W "

uN

«djutorie Matris alriffmi , poflea in conforito glorie

tpfíus ,

Addo ? nunc habitamaus in adjutorio

gort ^ J

matris aliflimi quafi pulli , füb pennis & alis

at

Galling,(7) de qua Chriftus alas & affec&um

j i u

galling accepit* poftea autem in conforuo e-

yerman a&

jusdem, ut veri aquifaruus pulli, faciesin fa.

, [undïï,-"

ciem Solis noftri intendemus.

Antequam aue

mundam*,ï.j,

tem intendamus, nunc curtit & diicurzic alara

;ordinit

eíta-

?xAifericoxidia'MARIæ , necíupervolitare c

hlff

bit,

ia P

E wl

Ce) Baþ'/ie;z. Conc.kä 4» € fà ;7/.' þo. 4.

(g) BeZar.inpf. 90.9, 4. — (0) Guer. fer, t, de

v

n

afjump:.

(2) Bozat. :'npfe!t..B. V! Mgrj(

L

Jhbpennis protegit (ais, V, 9Q«

Cx

zom"AcuSï

3 65 |

bit, nifi unum poft unum , usque ad. ultimum

ornes f

unum de terris evexerit & transportárit in zxet-

(cis 4C Vi

nitatis dulcem & fixum iiidum. ( 4) Denique vis

"t DEOf

tbis: ff

intuere multoculam & per omnia citcumfpid-

entem clemeptiam & beneficentiam matris Vir-

&W&R*m

Plena eft oculis ante & retró.

Retró

ginis.

non rerp.

l

ut nos praterirorum pondere peccatorum pref?

014 Qj

fos füblevet & allevet , ante autem, ut tempoe

T,.

ralium bonorum & malorum nexibus expediu,

Ültttiqu.

&terna fiducialius & conítantius perfequamur.

n Q

C/) Quziíit abilla. purpurá infignis, fed magis

V mratren

folitudine nobilis Petrus ; g224uid quia deificata

mofire [alutü oblita es*. Alloquitur hic. Petrus,

qua homo Virginem : in hominibus enim poene

lt igiml'

mos przícripfic, ut cum 1n terris derficanturs

MT

five dignificantur, miferorüm oblivifcantur,hoc

lftflmn

eít oculos amittant, Nutnina enim noftratia ;

ipürq fs

tanquam Gentilium numina,. cum honoribus

Wivigly,

coníecrantur-oculos habent, & iniferos non

yident.

At virgo quia deificata , in aldiffimant

dandum fOl'*

DE! memotiam recepta, & clariffimis pluribus*

R

Que oculis quàm tota San&orum Corona dona.

ta: proinde quomodo poteft oblivifci Mater

W DUke

parvulorum fuorum ? aut guftata memoria »

W

U1À P

terna in qua electi vivunt: deponere noflti me-

Ril

moriam in tempore? Solatur quandam defo-

latam DEUS , (;) cemplacrit , Inquiens, Domino

mo

inte, £5 babitabunt in te. filit tzi.

In te autem

& füpef

Ó Virgcj, Affumpta con::placuit fibi Deus :

omnes

4

C&) Epiph, delas B. V.. (1) D;min

-

( )Gïlr

nAal, Bo V.

(m) IJ-A,'; 62' y.

g,

l

:

x

Á

MARIANIS

I;Gl

ad dinz

omnes filios adoptionis complacuit , & tu jam

matir int

fcis ac vides, quinam filii habitabunt in te. T«

) Deiqué.

*in DEO falutati tuo exultas , & exultabis & habi-

duj tabis: filiiautem tui, qui modó fünt füb te,

nmull monne habitabunt & gaudebunt in te? Anautem

eu, M

non reípectat imó non circumípedtat mater me«

dia omnia , ut divifos locis filios , videat .con-

caorump

em, W W;:

jundós , & habitare in fe, & (ecum,

Redcté

jhus d

Guerricus. (2 Beata Mater Chrifli , quia mae

4ree Cb;i/?iawarum /E agnofjtit , curá quoque fe

guiqu

| «ei; matrem przftat, & affectu pietatis,

g'qll;ä i

" fic P

$. 8..

y p

V Ic igitur Mifericordia MARIE,'Vh'go , alata,

; dl

& per omnia circumfpeda, (2) Noftraveró

;

i

Mifericordianum Virgo , & non deflorata? nure

!

jlrii

ipfam fpes commodi, tuba fieculi , vriftitia dati

:

:"; 1

j 0*

j non violavit? An alata , vel certé plumbea? &

qua ad accipiendum difcurrit & feílinat, ad

i dul

dandum for(an torpet & gravefcit? Num circum-

J

"m

fpe&a non fibi tantum fed aliis$ & ponit ac fi»

(0

; git hominibus adjutoria , fibi xterna monumen-

(ofo

» ta

yícit

! /

* Dulce erat audire Pofito lapide Adjutorii

M

qt C5 )but usque auxiliatus eff nobis Domivu, Non

um

]

"

j minus dulce erit teftes Beneficentiz noftrz exci-

í trc an

j pere dicentes , hucusque auxiliatus eft nobis

(a i

,j, Homo

O quale erit fpedaculum , cum erupe-

ia "ELT

& fulgere caeperint piramides & coloffi

: Insf&w perpe

tui Miferic'ordiæ MARIAN/ZE?. cum kírc

omf' Bo

n

Marty-

Lj

" ( 9 ) Guery, fey,

1. de Jþmpt.

,l

(^) vafo[?o b. 3€. (6) Ào Reg' 7*.»4!2- ;

-

361

ZODIACUS:

] tetfeut :

Martyrum Chorus clamare cceperit, hucusque

auxiliata eft. nobis Mater mifericordiz: ilinc | "ttonf

Dodorum Corona, & nobis hucusque ifthinc | ! Pjn

Sacerdotum ordo , hucusque , & ab altero lacere

D7 ""fe'

eundem

militum Acies hucusque, denique cum fenesk

) "u

1

juvenes, viduz & Virgines , digitos in figna in*

tendere, voce beneficia explicare caperint

h

^s

Hic & ibi , fic& (ic, denique hucusque aüxiliata

eft nobis MARIA? Tibr veró Chriftiane- quis

fünom

$i, ' qm

in caclo ponet memoriam , quis beneficentie

auxilatrici tug Virtuti figec trophaa , hucusque

Wt

auxiliatus eft nobis Frater Spiritu , feryus MA*

j DUVJ D

qux à | "t it

RLE? eruntné lingug & fempiteraz ,

&u2 mifericordiz laudibus aon ceffabunt:

An gfri( )90

D (luodï n

£ontra , te conira de coelo clamabunt multis

jam caliculum aque;

jam portiunculum panis; j

VCR |

jim panni fruftillum oftendentes , & dicente$,

Wtrolune

judex zterne, hic qui tibi. RELIS affiftit, nec;

ue nobis auxiliauis eft? Pone tuam Ca-

9s üper:

hucusq

"'3 ,ltlg !4(;, (

luaricam petram fuper caput ej

us, & jube no$

Mi in infetno :'fvn?,,m

devoluere füper eum Saxa : pone 1

smonumentum , cuirinfcribe(c)

;2:4?

f:ci! nf imny

cordiam cuvritad pramutn y69i 01 [ 4 s

'*geczm-

:i

MTO

vi£ ad papame.

li

Dtug :3

m

CAPUT.IV.

B2 ünc

VITA SALVE.

erità

Attis. Mifericordiae titulum ,. m

confequitur ctulus alter VIT

lpfï e

RQ- l) f

ging €n

im Mifericordis iiu&riffimum d.

- xenfe-] hi "

Lt d

- ,j "nGik

Qe) ä*rjof frn, &

MARIANUS.

7 363

cenfetur ab omnibus opus, vitam dareafflidis, —

jt, u

cordg ?

aut confervare, Superbius quàm verius vide-

tur Pyrrhus loqui apud Tragedum , (4) »wer-

a?

abalten

Lem mifericors /epe pro fita dedit; Veriüs apud

ge m

reges babtzte

eundem, Creonsi Regi Medca Cholitris ; &oc.

tos ii

(^) Magtifecum Ef irgens, nulla quod rapiat ditss

a d

Prodte miferis, fupplices fido lare . protcgeres

Portó nomen VITJE , cripiunt illi, Matri Vir-

chpl

Sini, qui fe nuper ab obedientia Ecclefiz,

benef

gremioqué veritatis abrupére: volentes fllud ,

has

null mortalium concedi debere,

Splendidé

uf

fané, ut folent, mendaces.: lbi vulgata le-

aE

git, (c) focafit dam nomen Uxori fe& Hiba s

«fb

€ó quod mater effet cundorum viventium , 7e

;mäbw- W

extulerunt interpretes , vocavit, (4) PIT4.

lii

Nec fuit hoc amare jocari , fic uxorem ab Adam

i, IÀ

utvolunt nornull, nuncupari. Necaudiendus

us QWK

elt Rupertus dicens, (e) quid izfarim , quàm

TA

in ilo talz cau[g jwdicio , nuncupare E&amn , id eft

f'USsM

Sit.m , que fitasa in fe non babcóat ?. . Nam E-

r il

j

yà , in illo aaticulo, & in fe profe, & in fepre

I^

3.

alis vitam de gratia refervatam conditoris ha-

a

tLU

bebat (e) . Neque iratus, ficut potuit, dixit

Mi Deus, auferam à te, fed multiplicabo con-

€eptus tuos, paries filios: (f.) habilem autem

P

effe ad concipiendum & pax'icnd:.:zp,"ö*.osi hoe

GRA du

eft

VE

Qsz.

n " —(a)» Senec. im Troed. allu 2,.— CU) Semecs in M&;

[

vü 1 l',«

A, 3.

CO Ger. 3. 20, 70. ferf.

(45 Pide

I

llu&[

Pl?,l, 6. in Gen.

( ) Bupert. l. 3. 0. 26, d&

Trin.Gen, I14, 36.

Cf drifl. lib. de gener,

364 —

ZODIACUS

eft VITAM in fe etiam pro aliis continere, Et

1it! Sic

ficut Adam, cui didtumà Deo eft, (g) pulvises,

Àdà no

ulvis merustuncnon erat 5 fed viveps ac ratio-

lum E

male animal: (5) ita Eva quanquam moritura,

hon au

'tamen quia vitam infe pro fe, proqué aliis -

m]km

xebat , VITA meritó effe, dictaeft, Adde, cum

4dnen.

"Deus tunicas pelliceas, poft nominationem E-

(MS d/[/

vz, (/) utrique conjugum porrigeret , eum, non

4j

dixiífe, ecce Vita Adz , monftrans Evam ficut

ftipuri

videns , vifitansqué nudum virum Sarcaímo per-

ln if

ftrinxit, ecce Adam quafi unüs ex nobis.Quodli

t lg

veró primi viri uxor, Deo confentiente dida

TiOter p

eft VITA , cur Mater Dei , cum injuria creatoris

(7) H-ffq

'appellabitur Eva & VITA? Eva fecundum (£)

Qüod ;f

S. Epiphanium per znigma, five figuraté dida

üunïm

eftVITA: certé fi figura. figuratz: VITA eft;

cur non magis, ipfa per Evam figurata, VITA

dffau:

'"nuncupari potrerit £. An fi Petrus pi&us vocetur

mef //

VITÀA , Petrus vivus non verius dicetur VITA?

ht tl

Mater Caini & Abel, vitaeft: cur non mattf

r

ESuU Chrifti? Si fine cujusquam prajudico

Minn

n

|

'matres Regum vocantur reging , & Principutm

h

lfs

Principes, cur

Mater primz infinitzque VIT/E,

*

VIT/E nomen ami

ttec? Ac DEUS VITA eft In

[Q(ündam

verbo inquit Joannes , (/) quod erat m principie

aüten'h an

'apud Deum , fita erat , & VIT A erat lux botn»

w

»um. Ruríus de Verbo incarnato diferte pro

)

Vüm

nuntiat Apoftolus , (77) c»m Chriflts apparutrit

n glof

VIT À 9eflra , tunc &$ $0s apfarebitis cum idoi

(Vü) Blrr

vía

Q

(2) Gen. 3. 19. (2 Corr. à Lap.1ne. 3. Ge;;Z

M,*'

() G:nu 3. zZ24

(£) Epipb. b4r, 78*

- (2 Jv

dlüm

I 4e

(7) €oles, 3. 4.

(ü) 'fü'

:

"

'MARIANU'S;

lïöï

.minml' |

via? Sicut ergos quod Dens inditum nomen ab

Qu

Ada non mutavit, non abolevit ? 1ta quem titue

"ens av

lum Ecclefia dedit MARUE, hzreticus Zoilus

I moj

non audeatcarpere. Et 59a quidem pofferos an»

QQUE d

tequam pareret veíte Bernardo (7) . peremit , &

|, Mi

tamen VITA manfit: quanto Sanctius & Sapien?

vt

tius dicitur MARIA VITA , quz quos Eva ne-

ren

caviti(la vità immortali donat, & donabit? In

"1 m u

fcripturis ait Salvator Judais, (») putatis $0s fs.

tem 4ternam babere z Ec rurfus & (0) erba. qua

T

M

ego loquer , Spiritus 65 vita (ant ; cufladi legem,

ontiuit^

monet Proyerbiaítes, (p) && erit Fita animatue,

uria d

(q) Hec efl Gita eterzayut cognofcant te'ait Salator z

Qu

quod aliqui de cogaitione vifionis beatz expo-

T

nunt, (7)$1 ergo,verbaDei,fidei,aliide cognitiozc

u V]W

fi verba Chrifti, i lex divina cuftedita, ficogaiso

fidei aut vifionis beatz,dicunturVITA,quomodo

TM

as

ul

VITZE VITARUM mater, non VITA ?. Pit«. $9-

jcetit

men tefte S. Dionyfio Areopagita (*). Deo deéciu

j 000

princdipalter , creaturis autem participatitó taztum

& minus principaliter,

Hinc cum Ariftotele (2

y pra

j

& p

Philofophica perftrepunt fcholz , dari in herbis,

!t

uU.

in anmantibus , i hominibus vitam primam &

fecundam : primám, fcilicet animam, fecundam

j ym

/gI ïn/

autem, nempe ejufdem animz fundiones; Audi

TM

& Principem vatum , ut vocet animam »

H n

j d

ftti

Í

ndi gnata fab wi

märd.f.'

( Fitaqué cm?a gemitufugit i

3

Quid

T ;

(0) Bern. ferm. [uper miffas, — (2) Joan. s. 36:'-

(o) Joan. 6, 64,

(p) Prof. 3. 23« — (4) Jo4m.

6*', 640

(r) Pide Mald, ibi.

])]fl ;'

(52 Dion. de

Q

diSin, naminib. [41 6 *

C2 drifls l, a, de ais

$

(u) änfid. I Zf

u

366

-ZOD;IACUS;

üropenet.

Quid quod amantes (uis dilediis, & clientes

.de morteliberati patronis , & domini cocis. au-

filmi etgi

-Jpcato a

Xigis, modicis, vitz nomen imponunt: Deus

-|ab(olor

ille magnus Dominus , cujus fapientia non fal-

g:mis, M!

fitur , nec veritas ac majeftas adulari ulli po.:eiï,

| d Re

&icit apud Ifaiam cuidam, (x erzs coroza drzorí

diadema regni, €$ 9ocaberis Voluntas mea in es

; fwy [

btj

Quz eít ifta quz fic vocabitur ? refpondet Maxt-

Eurbiam,g

fnus in icripturis DoGor, Ecclefia. (;») Aquo

veró vocabitur: à DEO inquit.

Licet ergo &

N d

fan&iffime licet, Magdalenam & Chananzam; K

hs a

Wl f

€zteras olim peccatrices . in corlo coronas» VO*

care Deo, fuas voluntates,; & nobis exemplum

Dl

& os Domimni fecutis , nefas eric 5anQdam Sando-

j !HS- f?fþmr

zvm in coelis reginam , 10 terris appellare Vi*

ts

fu.

"LAM ?. Inde autem quod corpus humanum à

Ubj ,9m

fus Vitafive ab anima recepit, hoc nos à teexe

,a u er

pe3amus VITA noftra MARIA. (2). VITA cor-

Ui p

p5 aon odit ullam partem corporis , fed pla«

€idi intereft illi, eamqué regit & movet & perit-

Q W'me

ï'i.ta mlhl

€it. ta & tu Marer Dei, non folurn capita, fed

& pedes, & digitos Ecclefiz fiili tui , amabis;

Mlbug fa(

lide h

Pexfxcics. Salve igitur & non femel VITA.

i

I.

B mmtl

ARTICULUS

BLS

D

VITA IN CONCEPTIONE

lg

$. t

Ertum eft-mortem ut mortem, nihil in

oque

NN

fe vitg , actu continegc-: certum qu

$

- fit

('*'X:Q!o

m

()

r

(x) lfai.62, 9.3. 4. (y) Hreror, 417« in Ifah

à

!

(00)

22 MPerroese de anima,

h

»

MARIANUS. ^

367

üt,opertei, in VITA, nil mifceri mortis, Ab-

s K i

folvit ergo Ecclefia Virginem Matrem ab omnt

jjoi coos

eccato aCtionis & originis, cum eam nuncupat

onuniU:

ab(oluté VITAM. (4) Peccatum enim origi-

entia nf

ginis, Mors mortiumeft, In quo qualiter jnter

a ul pe

alios Rex Ezechias preluxerit quafi quadam

coi t

face, nunc videndum,. Hunc inter Triumuros

;ll n n

Sandtos fic Dei vox recen(et : (2) prater Dag:d, C*

a

»

T

Ezechiam,6$ Joffam omnes peccatum commiferunte

a« (Q)7

Nam reliquerunt legem altiffimi reges Juda, Di-

Lice

fündius autem, & expreffius in negotio VIT/E

hanani

noflrz fine labe concepte procedendo, lcgi-

coron

mus Ezechiam proximo mortis periculo divini-

s exeip

tu$ eréptum fic 1a fuo carmine euchariftico

mö&fï—xg*r

cecimíte : Q Fitens , itens spfe. conficbitur. dili

| W?eï'az"f

fi:ut & tgo bogdie. Sentus eít: (4) juflum g,ä u

us

omnis bomo quifi$e primà datatm , fite deinde vede

hgc mSol'

ditam per te fibi $itamfentit , te landibtes bonoret

) (

inquit Hyeronimus, Quare & epo. tuo bene-

i, H

?

"

ficio vivens, depulfo mortuis diícriiine, fcct

noe

&pöf

de vita mihi gaudeo, fic ex jure gratitudinis, tibà

g ag

laudibus facrifico: ego inquam per te vivens

hodie — Porró Virginem Matrem quà Adz fi-

jui, ^

:mehh !

liam periculo primogenitg mortis (») ( ficori-

ginale puncupatur deli&um ) fuppofitam fuiffe

['

feré iner omnes conítat, huic tamen non fuc«

|

cubuiffe a&u morti , poené omnis nunc confi-

ero

Et illa ergo Domino, cum Pa-

tetur Ecclcüa.

—

Q 4

tre

gerum W,'

(2 Gloffa in Rom,

(4) Eccle. 49.9.5.

(C) E/42 380 !90

(4) Hyeron, l. & 14 i2 H/a,

WL

71

(62 Chrifippne in byæ-no df.B. n

468

ZODIACUS

tre fuo Ezechia cantat, vivens vivens

ego, con-

ib ques

fiteor hodie Domino,. Cur veró divina beni-

li amb

£nitas Ezechig prorogàvit vitam , videtur ex a-

WK

lus ejus cantici verbis poffe colligi, dum can-

lute

tat . (/) ffeut pullas birundinis fic clawaho, mieditas

wl y

&ox u columba.

füs 1nt

Quz expendens verba Hyero-

nymus, (9) mert inquit. izzminens & languoris

Ws [

incumtent dolor, quaft leo ita ozania corporis st

i, ,M(

offa frangebat , fed ego. in. ffrnilitudinem birundimt

( IJFW,

«t colum^s fletibus ac geraitióus dies nodesgue jun-

TT

geb;: 72-

Verüm fi flere placebat Ezechiz, cur

s tht

Bon more turturis aut alaudz , fed inftar hirun-

TO d

dinis. ac columba: gemebat? Inter domefticas

"n g ]

& filve(lres. aves hoc intercedic: i(tz in agtiss

Ánpg v

aut filvis five fpecubus. iaacceffis , illz inter ha-

Q lh r

bitata. ab hominibus tedta , nidos fibi finguntz:

LU

quarüm iv numero meritó. reponenda eít co»

Ti j

lumba, & lirundo, de qua Maro ().

ii

L

? Garsula qua tent nidum fufpendu bisunde.

»Dire;,

Dum ergo Ezechias fefe domefticis avibus com-

ii

n,;,,h

lii,

parat, fe quoque domefticum Dei ,. & non ex-

Aj

Infirmitate lethali.

d

I

traneum quemplam innuit..

SQ]

preffus fic orat : (2) obfecro Domine memento quo-

Ut

LT

240do. amibulaferim coram te ip Peritate. Q. d. (K)

^h o

Veritas tua, domus tua; in qua lates & claude-

"l

zis , juxta illud , (/) veritas tua in circuitu tuo?

Wt

ego quoque non alio circuitu, velut homo ame

Ws

þicur tecto , claudebar : ibi meus cibus & potus,

Qelt

"o

-

Cf) E/ai. 38. I4e — (g) Hyeron. ibid,

ü 07

finj

C(2) Virg. , q. Georg,

(4) 4. Reg, 20, 3.

dühn;

CO Genibr, in p/ 88, (/) P/4^. 88, 10.

Em

MARIANUS.

369

ibi quies & fomnus. (») Abraham Pater te co»

mS ('gO, (M'

[

ram ambulavit nec ego ejus filius te coram mo»

videnttt

veri, & procedere deftiti : quocunque mevo»

luntate mea circumtuli, intrà domurn tuam de-

j dum

uabo

litul ; veritate tua tedus & ex omni latere claue

fus incesfi.

Jam veró VITA noftra, Virgo Pa*

verba Bl

tens , quzre quando non Dei domeftica ? Horta-

x &lap

tur Apoftolus San&os , (») jam non effis bofpites

7177/2]

n lm

& adtena , fed eflis domeflici : iftà tamen domee

d

ftici non (emper domeftici: prafüerint peregri-

n1, extranei , à longe, Non unus eorum Do-

;zechit,

in(lar h

mino queftus eft cum S, Augu(tino, (0) tv intus

erdt ,. C ego foris, Virgo autem benedict, ficut

: domelt

AE

fempert VITA , ita nunquam non Dei domefli-

ca« . llla vetba Pfalmi, (p)andi filia , oblitefteve

jl

populum tuum & domum Patru tui , Leo Impes-

t f]bl 6053*

al t

rator Bafilit filius Virgint Matiadaptatz cum

adbuc , inquiens (9) em Jumbts paternis contineree

/

M

*H , progenitor tuus clamabat , audi filia , & fide,

&f inclina aurem tuagm, &8 oblitiftere domum Patris

"T

Jj (

p

"4 Audi(li veré Ó filia commendationem, &

d

]

oblita espopuli, & fortis, & domus parernz.

m

"7:]

Caterüm, quia Virgo in lumbis contenta pater-

jj 67

d S

Ü

n1$, oblitaeft domus Adamez, de qua proceffit,,

oblita e(toriginariz maculz. quàm totam Pater

lstCS&,d

mäf

Adam infecir.-

Quz autem oblita eft domus A.

; ijcitt!

damzz, recept

8 cít in domum & familiam Dei;

luc ho j

quz eft fanda, fine ruga, & macula? (7) Gian-

cibus&PO??,,

de novum vifum eft fuper terram , quando fe-

mina

-t

lnE

Qs

( Ger. 13, r.

(n)bphef, 2. 19«

Q6 dng . l.

7

fo"f'f; ( Pf2 4

(3'^ Leo Imp. erat, de

to $

ä'mwr;f,' (?).H,næmf 25. 2Z2.

)

jye

ZODIACUS

mina virutm ,fcilicec ut S. Bernardus explieat e

| As Dtol

Chriftum circumdedit ? nec minus illuftreefful-

Ufa at

fit miraculum, quando Chsziftus circumdedit

Tinteg Y

fzminam. Quomodo feró? quia, ut loquitut

D. Dionyfius (/) in Epiftola , Alexandrinus,

Tutr

$Matrem incorruptam à pedibus ufque ad caput bt«

meditlam (er9air. — Nimirum, quia à primo con*

Inj

j

ceptionis pede quo limen vitz: mortalis attigit«

Afj

ad caput Affümptionis in coelum, fine labe pu-

f iv

ram cuftodivit,

In arcam illam Noe (quam

f :

merito domum Dei vocare poffümus , quia ab

Veti o

eo inventa, & provifa,3 dicitur Deus deforis

DT

inclufiffe Ju(tum , (4) ut doceret, inquic Chri-

foftomus , (x) quod fecurum fecerit Noé,quem,

Wt

ob id deforis claufit, ne is videns generalem 0*

Ui at

rmanium interitum , maximo dolore conficete-

fdsg

t£uf.

E

|

Matrem-item fuam de cujus vifceribus

carnem fumpfit, à diluvio primi peccati exemit,

TWfoccu

& intra.fua vifcera, omnis fecuritatis doinutm

hr Jttd

eaminclufit: nec permifit ut eam dolor poenie

At (

tentiz cangeret , quam culpa non infeci(Tec ulla,

f Q

(Q) Ubi vulgata habet: /feut pullus. btrumdinfi

Ws

clamabo , Symmachus extulit, (z) s birundà

"1 i

inclu[a camtabo. Hoc veró optimé Vitze noftra

Nmnre

MARLIZ congruit ; ipfa enim ut femper Deitati

Bu

inclufa hirundo & domeftica permanfir, & cane

ïmm "

Ti

tavit. Nog iïcutvnos, quos uua ho

ra ut inclu

li

$

Iuj Y

C52 Bera. ferz.fap. szjta. a. (rt) Diem, Alex,

pl

m epi/l. contra Paulum Samofatmz. (zx) Gene[;

4. r6.

(x) Chrrfofl, born. 25 .

(y) Hierone

4l :

(

"

Yi

15 lx' 2-73 [Oägtyæ-

)ng

]jaio 9. l-!--

(Q2) Symach, in f*.r 18,

() À

Em

/

« MARIANUS.

g

fas Deo hirundines videt, & audit cantantes; al-

espit

jlluded

tera autem ut exclu(as à Dei gratia fentit plo-

circini

fantes, & gemcmcs.

t

yutlogt

$. 2.

Jerindrit

Riumphat coram Deo , de Deo in fao cantico

t ag

T

ipimor

Ezechias (4) VITZE re(titutus dicens, vivens,

vivens ego hodie confiteer, In HODIE vim poe

ondls t

fuit , vivens inquit Hodie, feré non vivens nu-

fine tt*

per, non vi&urus deinceps, fed vivens hodie.

Noi (

Verum hoc Ezechiz HODIE quantum & quale?

, 0

Hodie vivens, heri moriens : hodie vivens,

pais à

Ü

cras poft quindecim annos moriens. . Jam , hoc

| gnquit'd*'-

pl

hodiernum vivere, num totum eft vivere? u-

quid atatis vetro efl, mors tenet inquit Seneca : (5

proinde quicquid & vitz retró eft, motti fubeft :

ore (

fed & quicquid ztatisac vitz ánte eft, nihil te-

us V

W!

net,occupat, noneffe, Iv puntlo fugientis tem-

(23[/5' dom[

porá pendeo inquit idem : proinde & vivens ego

hodie, (4) in punto vitz fugientis verfor, Por-

golor p*

ïchi£

( uf,!

ró CONCEPTA fzliciter vita noftra Virgo,idem

yi

carmen Ezechiz , (ed fenfu diverfo occinit, vi-

y W

:ï:f

lt

vens, viuens ego hodie.

Vivens vita Corpo-

) u

n

tali mortali; Vivens vitá Spirituali immortali.

M

Vltæ U[*

Nam vitaSpiritus & gratiz , quz mihi de meritis

fe per y

]

filii, impedita morte originali conceffa eft , i.

jniío

&

