& laudavit eam,

Laudavit inquam eam in re-

qïlïlateba:,

furrediene, videns eam in tanta multitudine fi-

- tht

liorum divitem , in re(urrectioneju(torum. $ic

E

* fetundo

ile

Nec minus ipfi filii ubi. fürrexerunt lau«

ffegotio HOAQ

daverunt ear , quia poft DEUM per ipfam ad

Iinp.ombilitag

refürrediionis gloriam (unt provedi, (z). & de

ffitatem,m

vermiculis mortalitatis, in phoenices & Aquilas

l Terledi

renati, medullam cedri, fclicitatem divinitati$

u

rapuecunt,

$. 6,

j

dbet

Y

^

Uma

?Grina S. Thomz eft, (4) poteft h

ömini ali-

ä&*ä

Wismumg

quid eíife caufà Spei dupliciter ut loquitur ille:

W

velqu

u

O

dfaciraiiquid homint poffibile, vel quia

:

O...

AU dv

l

facit eum exiftimare:aliquid effe pofüibile, Pri-

l

A(mpu

h

Mf S

mo modo eít caufa Spei , omne iliud quOd

auget p

ote(tatem , fecundo autem. modo illud

(1) Berz. de lasnezt, Firg, & BMPm':. i. z8.

V

(4) Aug. apnd Salas, in c. 3 V profer. pnum, 70«

) GLap

(m) Ezech, 37, 3*

(42 12, qt. 40. r« $s CUT D*

[

!'q»RE

!

Y

E

/MARIANUS.

x

llac a?

eft caufa Spei, quod facit alicui exiftimatio-

s & liorsz

nem , quod aliquid fibi fit poffibile,

Sic

Ya hoc m

ile, Etredé, Duplex enim eít impoffibilitas

erolno d

que fe fpei opponit , eamque peffumdat : altera

Da au2i

in reipía , altera non in re, fed in noftra exiftima-

Virgis i'uö.iL

tione. ( 7) Cinxerant Elifzum Syri atmati , qui-

TY

bus ut refifteret ille folus, in re fuit impoffibile :

qer, f

acceffit autem illi prafidium Angelicum, & de

niiïnmfumgä 5

impoffibili. fa&um eft poffibile ad refiftendum

rerum 1b

Syris, Porró cüm impoffibilitas ad vincendos

vulierezti?

hoftes Elifzi , per Angelos jam effet in rei veri-

m

tate amota, iri Giezi alteta remanfit impoffibili-

g jlonm?

tas; fecundum ejusexiftimationem , qui fe & E-

lifzum folos videbat, & Angelos defenfores non

eyetult f'l'i'f

ny mlp e'ü:iï

videbat.

Oravit autem Eli(zus, & Angelorum

quum d*

qui latebat , Giezi apparuit Exercitus , & fic pul-

, nilitg

fa eft altera impoffibilitas , non fecundum rem,

fed fecundum exiftimationem Giezi,

Porro in

j

negotio noftrz falutis fimiliter gemina obnititur

E

impoffibilitas fpei, altera fecundum ipfam rel

Qfvwi1^

)

Veritatem,ut fiquis manens in con(uetudine cui-

g*

p& & negle&u poenitentiz , malé de füa aternita-

te; ut debet, crederet & ominaretur.

Altera

ul

fecundum apparéntiam opinionis humanz , ut

fi quisnullius fibi conícius gravis culpz , & para-

ytelt fof?

exot

N

tüsomni divinz Voluntáti fubeíIe , tamen tui£bi-

f h

jv

dus fcrupulis, & erratico 'confufus judicio, ti-

tübaretin Spei firmo. Virgoaurem fpes nofira,

ig

p

j

D d

utroque modo valet efTe cauíà fpei cerca & diving

noftrz,

e[ti ffiv

Concludens Archangelus -oratior,em

fuam ; quapróbabat, ut quod naturz omni , &

n

Ia

vfa&u

Wf I5

»

I^ )!

(.,ä) 40 Reg' 6',

6 9 ; -

'zopi;&cu's*

fa&u & intelletu fuitimpoffibile ; evadat posfi-

m, j«f

bile ; nempe ut virgo falvo füo flore, & partum,

Lmfipur D

& DEUM partum proferat, fic ait: »om erz ime

fuitro gj |

poffbile apud DEUM omue Verbum ; fcilicet ut ex-

n fpem um

planat Toletüs (^) quanquam natura hunc par.

: Rondoyum,

tum efficere non poteft , efficiettamen is, apud

lm (bir

quem nihil eft imposfibile ; five cujus promis*

:(JXL'm, &

fio eft veritas, & dicere, facere.

Carerum , qui

1 Qine MA

,

fecit Virginem fàlvo: Virginitatis fignaculo Mae

! TüYenit infe

trem fuam, & removit id quod erat imposfibile,

| dia impo

is eandem elevavit , ut effet inftrümentum effi-

!f dlentbis

cax generale ad id omne, quod eít, aut vide-

: üledeimpo

tur hom1ni imposfibile. (4) Advertunt docti

r diyer

olim epud fudzos, ad exprimendum imposfibi-

ibila fl'angjt

le aliquid , viguiffe hujusmodi proverbium;quis

1 Rritedo

afcendet in coelum,aut quis defcendet inabiffum?

1 archions

Ortum autem , habuit hoc proverbium ex ore

A od

Moifis , qui légem fuam commendans ut posfibi*

Pterer n

lem , mandatum inqu—it 2uod ego p acipio tibt bodit,

: "R Vitpine

»on efl in Calo fituta, nt po[fis dicere qui noflrum $a*

LU

let ad celum ascendere ? Hoc autem proverbium

* Atl s n

repetit & auxit Apoftolus, («) ne dixeris quis a$»

1É i v

cendet in coelum ? id eft Chriftum deducere &c,

. m lüCe'nt |

Qu ergo patuit aícendere in coelum, & dedu-

j lsrer

cere inde Chriftum, quod imposfibilium maxi-

Ut dl

mum ceníüm fuit, quomodo non in omnes im»

m T .

posfibilium humanituslegiones ut fic dicam, im-

perium de Dei voluntate acgtatia accepit ? Ubi

Ts

qui—

ll

Ect

vulgata legit ( f ) jaäa cogitatum tukzþfm/t:perk

ZH

'&lnfa

N'

(c) Talet; inc.X. Luces annot. III,

( 4) Corn, à

|

Lap, in ep, Rom, c. YO« Tolet, ibid, Deut. 30.1I.

tl

(Aag.

mþ

Ce) Remam, 10, 6« Cf') ijz.g4.z;.9ide Lor. ib

m r

L.j

d

)

MARIANUS

694

num, alij efferuntja&a fpem, aut expetlationem tu-

e, entt p

lOTC)&P :

am [uper Dominum. Vbi Auguftinus, (g) portum

at u d

qguaro non /axüm

Nos ibidem dicamus , jacta

(cliceut

fpem tuam (üper Dominam , & invenies portum

non faxum.

vatura huj

Ut nautz, petentes portumimpos»

tamenit,!

fibilem fibi redduat portum dum impingunt in

: cujus p

axum , & accipiunt inimicum fretum : ita fiepe

Carerutyy

qui Iine MARUZE adjutorio quzrit cceli portum;

invenit inferorum faxum. — At Virgo inter ipfa

j f;gnaculü

epat lmporlk h

media imposfibilium, & peticulorum (axa; dum

irumentió*

1

fe clienubus adjungit, portum efficit, & pos(ï-

M qum

bile deimposfibilireddit, Ego certé Virginem

agverum i

d

faxum dixero & portum:; faxum , quod impos-

fibilia frangit, portum qui afflidos excipit , &

nuumlmpOLL

gvb

fecuritate donat,

Margarita Montis (2 Ferra-

adieind?

tx March:om[ïa, fidelis Deiparz famula, acutise

fimis podagra doloribus laborabat, quibus ut

yrerblum

sls p

füfficerer, non credebat fe effe parem.

Ofat

ynitli in

Mik

ergo Virginem , ut rofa myftica fpinas de pedi-

bus füis, feufatius rubum ardentem evelleret:

4 (NWWF n

n j

At illa benigné apparens: porta crucem filia,

ic mei nau voluntas eft, & mea , u(que ad füme

s d 4"'*"

mndm lucem, Res tnira, ergmxs fimulachrum

m i

d

(ælü!ïïy

ab oculis recesfit, ipfa autem in corde Margari-

tz fuz (e claufit, quofa&um eít, ut rubum ar«

dentem qu1dem ferret, fed eum Lirentem non

fentiret , fed & dolores, quos antea fugiebat, a*

Mü( d Cäm

marect.

Ecce ifti imposfibile Virgo fecit posfi-

j WP"

WW/'W

bile, & in faxo, fregit faxa, & in faxo fecit por-

tume;

/

LWN

(*

zH

(g) Mug.inpf.g4-. (b 1In chbron, $. Dominici

n/ n

4d an?, 1284

d' w 1]

ZODIACUS

69,. :

tum. — Similis(7) Virgo illi. petrae ZEgyptiez,.

Ále eft as

quz fugientem $. Barbaram à facie gladii paterni,

t6, eleemofir

diíclufis vifceribus ut matet Virginem excepit ,

lus rerere

& turori patris eripuit, Quot enim . invenies, qui

'tperire d

à facie períecutoris jam jam devorandi » in Vir-

| itiocilos,

'gine, ubi tuto laterent cerrum prafidium ac re-

^Itderrim

fugium invenerunt? orandum fepe cum Plülte

rlti hgufi

Parthenio : ( & ) arundo agitata fum in confpedu

Müilomigus (

1uj0, tene me Domina fub jugo tuo,€f mon confundar,

';

fittDenpar

Servientes tibi plus aliis, invadunt Dracones in-

! ndelunr.

ifiïim Wgo fél

ferni, Afed tu Domina defende nos.

^dlat, forim

$. "o

^

atf ( dy e ]

lm vir quidam Uxorem, (4 ) equz figuram — «cieii

'habentemad 5, Macarium adduxiffer, & eam

TU (

in equam converfam coram Sando ploraret,

J t

dixit ille::Vos équinos oculos baberis, qui i

A JAnon. hu

bact muliere equam videtis, mulierem non videe

"hüttem, &

.tis. (^) Neício veró an equinos vel axninos

P

mülti abent oculos, qui ubi non eft timendum,

Sultfy

l]f('[ )

trepidant; ubi trepidandum , periculum non

T

j]

f

v ts h

vident, ubiípe audendum , timore tabefcunt ;

P Ritei v

&

reunt.

Non dormit Diabolus, cum non

?m Ài

po:et veris hominem cruciare tormentis , ina-

l

Uïs

AOT

H

nibus fpectris , apparencbus umbris , opinatis

9 n

exercet rerriculamentis, & fingit impoffibilia, &

3

Posfi-

R

figit in. mente. perturbata incredibilia

litm i

.ïc'zaï

x—

C £0 Sur, 4. Decemb, ia Vita $. Barb, V. & M,

u

$

/'M

C4) Bonab. in pfalt. B. V, magno, Per. 1 16.

4 l4

f, Hlfl l

Q«) Rofutid. inSitis PP, libr, 8. capy 19, C 204

hg,

r

j

( ) Boffin l, 2« v av n ;;':4 Maiaf, ääi(f'-ï'

N

$

MARIANUS.

696

E

t B

p bile eftaliis, omnis generls & fiatus, cafté vive-

1e, eleemofinam largiri. jejunils. parere , dies

( glaoupatt

lrgmcm qu

feftos revereri, conícientiam 1n fecreto Tribu-

jm jv

nali apenrc, & tamen non paucis intrans Diabo-

xorandi. 1

l

u

lus in oculos , pervertit oculos , & facit appare-

rehidium'

Ie ac videri lmposüblle.

lüxsmclamandum eft

t qui^ ilud Auguftini, ( &) tv von potes qeod ifli & ifíe ?

; lm it ',:,v Nihilominus fi & iftiad Spem. noftram confüe

?ann giant Dciparentem , ercpmüblfcrpc-nunxsocu-

umDracot** lis, videbunt columbinis effe posfibile, . Habet

enim Virgo remedium , quod cum benigne ap-

"

, plicat » fortiter de omni errore eyphcat. Plorat

l(aia$, ( 4) fe Virum polluta labia babentem , &

.ecce de faft;igio. templi devolat Seraphin, ad-

equæft

)(l NTCt L

/ fert vivum carbonem,, five carbuncolum arden-

tem, & rangit eolabia prophete , (e) &

aüvfo Ffw I.!

x purgat,

" Sed tamen hunc divinumi carbonem, peccata

; hdbeuss V

Eu €xpiantem, & lucis diving radios evibrantem

Jjceo

Carbunculus xfie

i109 vd 1""

non ipfe tenet, fed forceps.

con(enm interprecum Chriftus eft, Ivcz'ïu:, divi-

)n [Q P-arL M

Ui if uo"

Ntate , gravis humanirate: forceps autem bajue

FCHC

, la ca:buncui: Virgo Mater. (f) Vides ante or«

nore

mï tum-Virginis po ientiam Vifginis , nonh Seraphi

10]:13;

, tenet purgatouum 1gnem

fed erceps aliatis

ia

/ MARIA.

Hunc cui illa vult applicac, & cum

n,mss P " ap

plicat etrores & tenebras diípellit, & fani ju-

o ibln

?

dicii lucem xmpertm Pulchré 1lja fatur apud

o

P PLTLS

Kem*

(6) 4ug. P covfeff.

(2) Ifai. 6. $.

Ce) Ifat,

'þl '5

6; 6,. Hier, l; in If. Hieron. lib. 3. in If. Corn,.

y, U

à Lap,in c,

G. ifat, (e) dodr. Cret, orat. E.

J

//] I

de dormit B, V« GF ) 4nefls [inaifs l, 84 bexam,

j

ii

ZODIACUS

697

Kempenfem: ( g ) qui funt qui Volunt nocert tibi?

m T.

filis egopro te $idebo, Q« d. tu. fiepe vanis confu-

Áquendum

^

fus imaginibus , & timoribus perturbatus, quid |iim;|

D7

folidi boni fit, quid veri-mali non vides. Ego

J fnuilto d,P,ä

pro tevidebo , & tibi providebo, cum carbuncue

tüül) Sicilln

lum meum tibi applicabo, B, Apoftolus poftquam

Pfojim) ita.S

fpem vocavitanchoramadjunxit, incedentemad

| t v

interiora velaminis (5) ubi nomine fpei Chri-

1 Pl Anrei

ftum intelligit qui nunc nobis anchorz vicem

f Cmna Pl

obit dum in falo mortalis vitz navi clamut.Ifta eft

anchora quaz ingreditur interiora non folum

IT

velamínis hoc eft san&uarii celeftis, fed etiam

Jn

ttibus fort

velaminis cordis noftri.. (i) Ethaac anthoram |

j

lts orate

virgo cui vult jacit, juxta illud fpes eftin manibus 'iiny,

w

condita noftra tuis ; Ipfa cui vult interiora fane J

&uarii cocleftis dividit & patefcunt : Ipfa omni* tipi, i.

petenti iateriora velaminis cordialis diripit, & i, ,

concerptis velamentis. oftendit purum verum. /juj )

Paulo ante nominatus Thomas de gratia Dei di« tsl5 j

xit (4) quid eft impoffibile ea affiftente & jue 'F("mflducia

ante? Quid item eft imposfibile, MARIA asfi* LT

ftente. & juvante? Siquidem ipfa eftinventrix& — (u,

mater omnis gratiz.

"

,ültitur,&ne' i

ARTICULUS IV.

ll

BIRVECOT

d

UM b,o

SPES NOSTRA VISITANS.

W ïuwm:

Emini mein Angeïïc:) legiffe Magiftro, (4-),.

j

M

dam co* |

"

fpem fupra delïderium addere quen

natum,

(2 T/aom.- 4 Kemp, folil 24.(5) Hebr. 6. 1 9. Juffits.

(

)

Cb".(/?- [

ibi, (4) Menocb ibid, (k) Kemp

, /bhl-. f 3- :

BW. v(är"

( (22124 4 254 4r, Ts Corper,

Á

( (

",

BP

iO

69y

falunt n'mr!&?:

natum , & quandam elevationem animi ad con,

gpt Vr

fequendum bonumarduum, Sicut timor , ipquit

Perturbats f

idem ; /spra f'gam & abominationem mali, addie

non vt ]

frailiter d

giAli,

epresffonezn animi, propter. difficultatepe -

o um

Sicille. . Ergo ficuti timor deprimit, &-

oftolusp

Ptojicit, ita Spes elevat & fuftentat mentem in

at

aícentu, ac conatu ad bonum arduum.

Quod-

ipfum Aurei oris fenfit Pater,

yomiüe t*

Spes inquiens, (^)

; andioz v

eft Catena aurea & firma,

qua de ccclo propenfa

M

l

fübducimus animas noftra

du

r

$. quz deindead illud

uior 1009

coeli faftigium retracta &

reducta, eos quiillam

-

manibus fortiter tenen

;æleüis, kis

7

M

t evellit & rapit füpra

fluaus prafentis V

l

it£ omnium longé periculo-

icat

fisfimos.

jl

Quam catenam fi amittimus , dela-

bimur ade

Xtrema malorum.

Porró Abbas cla-

wl inteinWf

(eunt ) j «

revallenfis de Virgine matread fuos dixit 10212

10li mei, bec peccatortum . féalasy bae maxima mea

;ordia]iï de j

T M

fiducia , bec tota vatio Spei mee, Quid eft autem,

quod S hic Dector, agens de Virgine, fcalam

T '

d dfiltnt L

cum fiducia ac Spe conjunxit ? quidnam fimilitu-

dinis fcalam inter & fpem intercedit?. Scala «e-

ilt u

net ac (uftentat eum qui aífcenfu fuo in altum

ipfacmnvcnt!f

nititur, & ne deprimatur atque elidatur, elevat

f

grave corpus, elevatumque detinet ; ( 4) nona-

liter fiduciaboni, mentem ut vidimus ex Patrie

:

iU

bus iu fublime trahit, Ce) & in excelfo & ar-

duo confervat, donec ad fummum intentz ac

(

defideratz fxlicitatis veniatur, Ac porro quem- ..

a

i

um

by

aádmodum

i

Gg

-

/

C Chrifoft. apud Salas, in e4 25. prof v 94

""

(e) Bem./&m. deáque duclu.. (d) S, Tbom &bi

llo ;

.'.

(7

Jipra, - (e ) Chrifo, ubi fupr,

68

ZODIACUS

admodum alias, fic Elí(aceth vifitans & ]o'a'ix-

,Ffffium'l

nem Sandificans , fcala peccatorum , & ratio

-D vifi

L

Spei habenda fit Virgo? nunc reftat difpicere ;

modó prius humili corde & voce illi concinue

EQIUC[& üh

ARb r

TANS.

rimus, Salve fpes noftra , cognatos cub;-MSfE

E

"Vdatae

$. 2.

At lentin

Dmirabilem quan

dam przdicens Prophet "Laf

Á

(4) vifitationem quam ipfe DEUS fa&urus — "ub

eiat; promittit omnia in melius commutanda ,

&f

& aurea fecula po(L ferrea , revocauda, Hiuftris

Jütnygn

Jutimmig

eft textus, & nobilisfimus Scripture locus, £ge

d-

Cinquit DEUS . Dominus f2leans te y pro 4re 4

^lingien

firam aurum, & pro ferro adferam argentum ;5

- dnice

pro lignis as, & pro lapidibus ferrum, Eece rivi

Aipkta

aureifeculi, " Et pergit. (^ ) Erpeaam Vifitetios

^i r

fl

f

il

nem tuam pacem, & prapoftos tuos ( 7o,& Hyee

)

Ttiode

fonimus extulerunt, Epifcoposs ) juflitiam, bt

"Htf

clarum eft; DEUM loqui. de vifitatione, quam

.,.*IWHIVS 1l

ipfe fa&urus etat, vifitans nos ut oriens ex alto?

r

Cc) ctunc enim , utbene Hycronimus loquitur y

'PfffTOS i

hl

in inftauratione fpiritualis Hierufalem ligna vete

lä:mmuo

tentur in zs, & lapides mutabuntur in ferrümz

"uf

id.eft bru:i quondam & infenfibiles homines in

frly

tii

eas mutabuntur materias, qua aliquam utilitae

Aütdom

tem adferunt, Ipfüumque ferrum & zs, per au-

gmenta virtutum in aurum argentumque mue

li

" R]Qr

lt

tabuntur, ut nequaquam. utilitatis fpeciem , fed

V mf

p

prcciumï

" TUm

(4) gfæi.f 60.9, 16, 17.. (5 Ifai, 60. Y7»

i)

lii c

70« Serfío,- Hieroz, libr, X

'n«t?)

5,1 in [/ki- cc ) !.lffu

1,58, Hier, ubb fnpyae

pdü

MA-RIAI—*IUS;"

699

usk]z Precium quóque habeant ac decorem, Nec hic

n, & n

&i vifitantis in carne fiftet bonitas , fed confti-

i p

tuta (üa, pro fynagoga labente , Ecclefia, relin-

lioue| quet & füb(tituec pro fe vigilantes vicarios, &

! iM quafi oculos inbonum gregisexcubantes, utnon

. audiatur amplius, belli tumultus, fed diledz pa-

, €i$ filentium à vifitatoribuscuftodiatur,

'Tunc

, i tui magiftratus & Epi(copi tanti erunt & prae-

:

4

RUS

el

ày| Tünt obi juftitia & fan&itate,ur cogariseos, non

Jmmmar.ä;-ï

ju&os & fandtos, fed ipfam juftitiam. ip(am San-

r

;, jj itatem nuncupare; — Tunc infuper spe & fecu-

;10cus. jj Dtàte immünitatis ab omni periculo clauderis, &

,P;o Jmt

;| àd hinniendum Deo tuo eucharifticum carmén

"

provocaberis,

f!üïr'/m n

Nam ( d )oceupabit Salus ( hoc

eft ipfeSalvator ) muros tuos: 65 portas tuas lau-

, jf

ä

u fl

!

dztio, Porró deinde adveniet altera in fine feculi

Iv

.Yifitatio,de qua vertex Apoftolorum,Zugiliamini

U fb porenti erapn Dei , ut Vosexaltet in tempore Vi«

fitidth

mnfi 1

w fItationis, hoc eft, utvos inocca(u mundi, cum

& Snäl'u;

Wütrexeritfeculum(e — judicare per ignem, non

$ lo

,

depreífos perdat. fed in nubem raptos falvet.

u

n

Bellarminus illa p(almi vezba ponderans, Cf ) in-

)lj

j; r

qp mdens ad Vifitaudas omnes gentes ,. son amiferearis

OminCS )

!

mpibes qui operantur iniquitetem : Neniet inquity

;[aliquande magna illa vifitatio omnium gentium,

i yul

"7

10 qua reddent omnes D«eo fümmo judici ratio-

557 Pfl p

-

nem faciorum füorum, & tunc Deus, nullius

i

"

j 1mpii miferebitur, fed omnes malos malé per-

cems

f'l

ulä;

j|Get. Tunc autem non adferet, fed qixret &

p

E

fcruta-

!

Gg2a

$0.

'7".-'-( d) If.»ii.ï 60, gS.fecum/Z-m textus Hfää.z'—i:'erom

À 17. t2 Hfai.

Ce5 1. Petr,

(

lii

5. 9. f;

) þ-w(f) g/.;[ GQ./ F. 6, Bellar, ibi,

/

«Z'ODILALCUS

769

fcrutabitut omnes , an fint aurum: ( ) quodfi.-

non inveniet, ferrum in lignum , lignum in fo-

]

NUn;

-a

cum vertet , & exclufos de fua civitate , ut canes

famem patientes, facite circuire, & amarum vlu-

: percar

lare, quando bon

i füuorum operum conclufi mu.: "at (j

- Gnofer

ro,fecuri de praterico & futuro portas cot-

dium & linguarum in laudem laxabunt fui Sal-

4 /'/WM )

* (iotodo

vatoris, Nuncvide, an. prima illa & dulcis,

ac bonz Spei plena defcripta vifitauio, [oannem

DT

t Mtument

per Virginis prazfentiam & efficaciam non com-

1 t tonfoi

prehenderit. (^) Num enim Salus muros Joan-

145 OC

nis non occupavit, quando ad Virginis vocem

& nati füi virtutem, peccatum fugit, juftitia au«

Jttnibus

tem arcem Joannis occupavit ? Num portas ejus

;:Ecdeüætc

1002 $pe

laudatio non implevit , lztitia non concuslit,

quando ipfe exiliit, mater autum faltu ejus ad-

( fenj, lat

(/) lac K

monita, oftia labiorum fuotum , in laudes incli-

tas MARUE foluit atque aperuit : Tunc item

3 'd""fa hac

impletum eft: (5 »oz audietur ulira iuiqnita in

* llldita pec

gerra tua , €$ Saflitas Ej contritio in terminis tudt,

ET

Nam Joannes fimul gratiam fimul confirmatio" ln

nem in gratia accepio ut amplius peccare. gta*. t

viter non potuerit, nec juftitiz fuz fines vaftare ij

& convellere terminos, Tunc & ferrum, & 25 lilgi

quodcünque in anima ejus fuit fugit

, & quicquid li,

in eo reftabat, ut aurum fulgebat,

Uade etiam . puigo

non jufti tantum fed juftiuiz ipfius, nec pacati iïl"æinferi*,

aut pacifici , fed ip

ferre prG» mj

H

freruit,

üqs paci; nomen

MT

$. Xg; Nunc.

(

MM

(22 1. Cor., 2. xi.PjIzl.

| HZJ,(

(3) Ij;zh 60. 185

42 Ifáis fq. :7.-7

E

^i

Nln, |

E

5$

MATR-IANLIS.;

.

| 70?

TO.

.,

1' "

Unc enimveró a;tgnd;, thaiiter bEUS in

Bgnum D

N

itue, Ui

-*carne plebem fitam vifitans; non à jufto, fed

à peccatore coeperit & inchoarit: planà ut ad- —

p amanitt

ventu füo quafi vocalisfimo clamore orbem

u,cond'lï'?

concufferit atque excitàrit, ( & ) soz Veni focare

y por?

juftos fed peccatores,

Verum & illud. confidera ;

bunt f

ila i

quomode ad primi juftificationem peccatoris

non fit alio, quam Matris füz przfentia, ufus in-

,jo, [*

ftrumento.

Nunquid enim non poterat fe folo,

j

s mun]

aut confortio ufüs alieno Joannis muros ut SA-

LUS occupare? Potuit, noluit, matrem pra

rinisr

D

omnibus clegit.

Sic autem fupra pinnaculum

Jgit,iüm"gf?

Ecclefiz toto orbe diffufe, fignum & vexillum

umpo u

bonz Spei, certz (calz in coelum , fixit atque e«

g 9

fült f'" Á

fexit. Incumbit nobis cum Bernardo clamare,

(/) hzc peccatorum ícala, hzc max

ima

LP d

fmmca ;ä-

n

ducia,hzc tora ratio Spei mez.,

8:d fortaffg

audita peccatorumi ícala,dubitare ccepiti de vee

jru ii

ra falutis fiducia,

Conflat enim fzminain , feae

TL l

| conülfüiiv"

lam peccatorum ab origine mund!, à fancitate

ufque paradifi effe coepiffe, — Quare ipfa Septi-

ect þ

ino didta eft (m) jazwa. Diaboli quz 1maginem

77 j

z

:.

C

Dei hominem elifit ;aliis vocata e(t ruina mun«-

um

i

di , aliis gradus ad mortem, fcala ad. inferos,Sa-

,E

Undcfï;?lk

pienti Hebrzo, decenfus Auerni, Siceüimille:

viz inferi, domus ejus, penétrantes in interiota

189 nCcFX&

W

mortis, Hoc eftjin mulieris domum defcendere, -

n

& cum ea vias Leviathan tortuofas decurrere,

Ggs3

non

[/ j Nüa:**

— (k) Mattb. 9. 13« (L) Bermsferm. de aqua du-

Gu — (m)Tertul.ae mulier, baly'm, initio Cypre

.Q-"'(

de clcrf copnts Prof,7, 2 7«

*jor.

.ZODIACU SH

wai dein*

non folüm eft ad mortis regionem, (»)

fed in

üftendu

profundum ejus delabi, unde non redeunt nift

quos fpecialiter revocárit Deus. lbi morantes

?PK Ct0LUü

|piolis o

priusfilii, deinde Patres , tandem Domini crean-

; ugrum e

tur DIFFIDENTI/E. .Nec reputes hzc folum

convenire mulieri illi , que pudorem de fronte

| i topu

*: Dl dit

deterfit, S, Gregorius (o) Jobi uxorem , apella-

vit Diabolifcalam, Audi acutum Sandum. .

]

Áendun

: od (b

firum inquitillc, euzff iv quadam Sirtutum arct

5

: Brofrdur

j

Tavefidit, cori'gitxzïr mulierá tenuit , C& qtmff/äd.-

"dam qua ad cor Viri afcendere potuiffet, infenit. Et

ntim &

igas ob

addic ( p deinde, eccupatit Diabolus animam

ftalam

*

Vpara

conjugit,

Jj

mariti. Et merito Jobo fua cofta,

- Pttpot

Diaboli (cala: nam fuafit, ut qui ulcere pesfimo

Corpore tenus dilfluebat,faniem animo maledi-

: Vllimpig,q

!

- ts f

étionis conciperet, quam poítmodum per ca-

malemoris liquaret; Quid Tobizx fua? an ipfa

| Aiffsauz 7

àn cocluni via, (uftentaculum , vehiculium? Q!ld

funtilla, verba iratz, & indigne tumultuántus

snanifeflà Vna f'atla wf fDes tua., & eleemofima tud

] t t

saodo appsruerunt? Ego dicam quot verba tot

"( 1 VIOfUm 4

gradus ex ore ejus prodire, ( 4) ex quibus To*

dh tïz '*fom; &

biz Diabolus Scalam defperationis fabricare cou-

: .]ng la

tendebat.

E

m

Bené Gregorius? (r) Seit Sat^anat

2f

m

quomodo 4dAm dascipi foleat , recurrit ad EPame

i t

Neque veró dormit Sathanas, auttotus Adam eff

'xxx.*i:mxm

mortuus, & vivitde EvaEva -ergo filios Adz,

] Fä[OIUm A

priu.s

m

perfilias Eva: ducit quo vult, vult gutcm :

Md

Spet;

."80 OCUE

! Sp fl, ut w

C »)) Bed. in 7, praf, Menxoclz. iäjd, Ephef. 2- 5-

e;

x

€?) GNg- h. 3. mor, 6,6.

(p 2 (dem ihid.

M

(S)In/,!;ä

( ? ) 'Tgb.. 24 22.

( r2 Grege l. 5 mor« Go

Í Hi(rgn

MARIANUS.

703

Spei, deindeanimi noftri excidium. Quanquam

1,( )ft

l

1

diffitendum non eft

rzter feminam, dari alias

y redeunt t Üj

peccatorum fcalas 2 quales reputa eos, qui 1me.

Ubi motid

VO

probis con(iliis Principes fubruunt : qui quod

es ltl

iniqyum eft, patrocinio fui oris tuentur: qui

bella cogunt, & juftiziam fternunt: qui nepotes .

em d (W

injuflé ditant, & aureis gradibus ipfi ad orcum..

orem 3[

defcendunt, (5) Vidit unus;admiílus ad fecresa

| San du '

mundi fübterranei, fcalam quandam ex al to ia

1777

e 1n

profundum

Merorum excurrer

&,....x

qua aiccues

int m

iich ;Lw..

c:gc f(

dentium & defcendentium 1lo: nga

0'35.,

7 IMM!

jjolur f*

nj

& 1gnes obícoenos bibebat: eó qucc. abavus ini-

,),

que partam fubftantiam velut hzr

AAs

pr"!

tatem ad íe.

onolüw

' rosnepotes transmififfec, iftique maluiffent aba-

jlcett PPS

AA T

'*'5*'

viimpia, quam Salvatoris & juftitig beata h

ammo H*it

ditate frut.

Ita verum effulfit Hieronymi, (4)

)0("'91'

. difes aut iniqus efl , aut xniqui.bares,

ma' 4'

D!

Cln]m *

$. 4

tumJ! GJ

Y£

VE

DC C

.X Z Erum enimveró cum audis Vi

s'sh

' g[("W H

x'

iV

CULL UE

C!

torum Sp m &fcaäam pone í

v 1

Y t

T.

yot !

Ti

U'ï!OiGFL,

^. iim

4t44

1 difüi ngue turmas

W

CC&

to

In

T

i

o

hna eft dáfcendengiuex m pr:

[e

tp*a

DI

;!,bflif'

ü ubvz,um LOA afüs

fiJ»Huxu fuüz Evz, & ne-

j(l; S" : rþ

qde al Adz,ut fcala di .Mh,uæ, ut gradusg

eri

uxi"mmm.

Altera autem clasfis rep

vid

tur Pu.C-

yus Y

j

catorum Afcendentium de pmudeS: & conen-

ro ülwv

tium in altitudines. gratiz & juftitiz , atque 1ítis

!

gf

l

j

erbo ocurrit, & felpfam offert, utícalam San&tz

Spei, ut vehiculum & machinam certz fiduciz

'4",

in Coe-

Gg 4

-

/p/h/o; ï

(52 £m fpecul, Exempl, 9erbos agaritia.

»m;rh

C05 Hievon, in v 6. Mattbo

jl (

"a

704

ZODIACUS

in coelos. deducentis, — Advertit S. Auguftinus.

At f

dari modum & artem , qua ( 4) de vitiis & pec-

^ vibus qu

eatis noftris architectari, & erigere gradus in fi-

lo (ojen

dera poffimus. De iriis inquit ille »offra Jralam

: Tepapulis

facimus na&p&, f Gitia(m/im calcamus $. ele&alunt

QCtupatir

805, ff fuerintinfranos,

Porró Spes noftra Virgo

L

docet nos, & implet poteflate ác Spiritu calcan-

Trantorm

di vitia, & erigendi gradus in fublimia, fiquidem

tl petc

ut Alexandrinus ait Cyrillus, ( £ ) ejus opeva, gen-

Tibis idbà

£es Peniunt ad &a[nti "i pranam €f pomientrem

, IU poffr

S. Hieronymus , illam jacob fcalain expendens

f

I

fecum , io Auguftini fentu

£s

revolutus,eam Poe-

Mitptu

nitentiz figuram dixit.

At fcalata Poenitentig

At ub

xjuod ingeaium qug brac

hia poffent producere;

:llà Com l

hifi MARIA à Deo coníflituta flaret ad. finem

-

'Audy, (f)

P

i2

$95

3

"43 erial

idi Scala $, Spei, & poenirencig mylfterii?

Á

*

? Iibug, Ka

ianüs. Apoftolorum temporibus finii-

Wt

inui, Cc) oificia poenitentium deítribens; fédent

j a

inquit iv f/acecoy ) cinere inborre[cunt; cod.m ftcdlu

; Bo

geifiust , eisdem précibus ambiunt, eandem

Rn hr

MARIAM iuvocant.

Cur.non facco & cineri

Blte p

füofidunt? cur fleeu & gemitu non contentl ,

Jb «

infüper MARIAM invocant ? Quía revera qui

MARIA interveniente primum peccatorem Jo-

'lll lgnomr

At

annem à culpa originali abfolvit, idem nonnili

ejus cooperatione fceleratos alios fibi & Patri

Mi o

rj

reconciliat, Vox Augaftini augufta eft, (4) cer-

tiores

! : llfgllnem 1

Dntn

NN

(4) A:fg./är, 176, tom, I O, oper,

dlex, de laud, B. F. Hieron,

lib, regup,

i2 queflion, fuper

þf «[f ) Fa/l,'d

&iina penir,

» Tcrt:fl. (4) dug. l. (le i

(f ) HW!'

D

Ti

K

MARIANUS, —

of

"Hores funt clafes, quam corde vegum , quibus cla-

T N

vius &

vibus quodcunque In terra foivi:upr, etiam 1n coe»

prudus il

lo folvendum promittitur, Sape tamen tantis

repagulis ac feriscor humanum impeditur atque

nj /:4!4*

4l

l

u di

L

occupatur , ut eas nullz claves Ecclefiz aperires.

aof

nulli fafces regu:n fufficiant, Clodovaus Rex

jp i

Francorum primus Chriftianuss | (2) nefcio

nia, f

quod peccatum tacitus perpetrárat, ut illud cla-

4 tl

vibüs fübdere Ecclefiz, prout debebat, nüllate«

/

] /pæm(*,'ü

nus poffet. Quod divinitus cognofcens S, /Egi-

NG

dius, oravittanta vi pro eo-DEUM, ut. chartula

n (,X(

il

li

infcriptum portans peccatum de caelo decideris,

ni

(

Quod ubi Regi patefecit, ille fcientià & conícien-

tià compundctus in aures Sacerdotis illud trans-

y prodts

[ &d j

fudit. (/) Quantis veró eodem morbo laboran-

ldl

ug m

tibus, & xs triplex circa pedus, ne exiret pec«

catum habentibus, Virgo profuit; & Sanctam fae

)[.'bx& ]

[iben

4,)-A

« li

tendi audaciam conciliavit? Quantis-non folum

r uinj

papiro munda immunditiem fuam exhibuit,fed

jnts egndiä

edam chirographum delidi maxíni , ut eft (an-

co i i

guine fuo obligari infcribique Dzmoni, vi à Dz-

j contCHU

monibus extorfit, & lugentibus przfentavit?

t U

Cui ignotum Theophili facinus. (g) & Marizs

qatorem j

"

: d poenitendum virtus fuppeditata?In vita S.Bafi-

lii fervus quidam Dzmonis opera nobilis Virgi-

ibi &P/

nis conjugium obtinuit,(^) & deinde , Bafilio

TA0L

Virginem Parentem precibus fanigante. inftru-

I)

mentum venditionis animz fuz recepit. Itaque

Gg;

qui

n

)

(? ) FAffi Mdrianþi.»r.*&pnmär. in $, ,zfgz'd.

fin

ji

?

d l,

Cf Horat, 1. V. car. ode, (g ) Sur, 4.Febru, inVita

"

Tb'fl'b- (2 Sur. 1. jaï:. jn Pita $, Bof

ZODIACUS

706

quxchxrographum peccati cruci fug afiïxxt ldem * ] rtntig

in peccatum;ejusque folemnes obligationes Mas -

Ha CLS&

tri poteüatem conceflit.

Scala pcemtcmlæ ut

Pæ MC']N

1 t occaf

certó tendatin coelum, oportet ut ftet in aquis, -

Ut enim (7) primum captt Draconis , /Ji:mer "

1 us lts

eff in baptifmi aquis inquit do&iffimus Arnobiusz

PM laihP

hb"tl ter

ita pofiquam fuis 9itiis pofl baptifmum mundos , dte

vigratit idem. Draco, & fecit. nigredink perfidia

llUleum

4Ethiopes, caput Draconis magni in penitentia coue.

fringit Dominus, 6 in aqua lachrymarum. Vitgo-

Rurms; J

autem non folum fundit has aquas fuis , fed pr&-

fe Uhf, H

Referunt annales Societati$,

fundit prior ipfa,

JSCU" dii

Hd)ul

unum militem plurimis annis,(ine Deo, finecone

feflione vixiffe (celeribue gravem. (&£). Hic áu*-

*thmj

tem ubi ad aram Vir ginis fupplicans, vidit fimu-

(i* *loao

lachrum Virginis ï?fum brachio tenentis lique-

fcere oculis, & gemmam poftgemmam ttudere

P aron)

adeó ut omnia altaris lintea lachrimis made-

4 ürdi

ld mc

rent, tandem cum flente cocpit & ipfe flere ,. &

3 Qüdia p«

deinde de con(cientia in auris Sacerdotes. culpa$

1 hd. D

egerere, & Draconem conterere,

O. (cala p

ï j otlns

nitenttum MARIA !

j !*'P"nam :

-

mkf»[ ]r T

ehdl It

al

Ugo de myüc.ua Eccelfiz Fcr.bens. (Mpæ-

p

H

S ul

nitenclam à poena feu pumc*o*xe de duct ;

a lïü**n

quai poeaicentia fit. punientia quzdam , & poee

P CCCatom

nitere mqmt Sipontinus quod & S; ufurpat Bern-

| U USHL

ardus, (^)

fit poenam tenere.

Scala ergo poe-

j

mtcntlæ

derus)(

b

C22 4drnob, mp[.23. (K) 4danua Sacze!m:s]ï:su

] C

Indicie. Beneditlus Geomst

Ca) Hugo de mpfh, .

P æmt, i

Bcch l $. (b ) Sipontinus, Bern, de punit,

P h.

"

J MARIANUS.

707

af nitentiz de uno latere armatur

gladiis ,.de alio

i. - Flagellis & Virgis

. Cur ita? oportet enim vere

poeaitentem omnes peccati prafertiminyetera-

ceniente!

ln

ti Occafiones amputare, pericula cedere, habi-

T dl :

tus fternere, Llbi nos legimus; /vrge amiczsprüs

us Amots

pera, tempts putationis adeenit, (c ) alius textug

habet, te

;

mpus plorationis advenit, Eít auzem

mll '

ilucidum ,

ii

tempus poeniteptig tempus effe-

gnititi

Vi

plotationis , igitur & putationis & ampttationis,

a. 1

Ruríus, quz poenicentia landem perfedi operis

üiS; $d W

retulit, fi non in peccatorem Vir

gas explicuit,

flagella diftrinxit?

N

&

& Soc

^apiens colle&io Tertulliani

e(t, C 4) ufimetus ulla jj emendatio proinde nullaz

Jto, at

ubi emendatio mula psnitentia neceffario $anaz At,

() BU

g ridti

quomodo metus erit in poenitente, fi- admini-

genis

cula merus collantur flagella 7 Multa flagella

ym d

p*ccatoris, (perantem autem in Doimino miferis

Cordia circumdabit? ( e) An veró, quia miferie

yims 9^

cordia peccatorem cir

je t ^

cumdedit, jam juftitia &

vindicta Dei omne fla

gellum ab eoa

li

DILU

i 6

n

Quod íi non abftulit

»

: intonuit, apprehendite di«

"T F

fciplinam,& di

Á

Ü

ciplinz arma & vaía, ne qui uunc

miferetur Dominus, vacantibus à labore puni.

endi irafcatur: & vos qui coeperatis bepe ire,

!s (äx' H

fed poftea à via juíta quam commendant flagel-

Ia; defeciftis,contra fpem veftram pereatis Scala

e de 'Mg

peccatorum Virgo, an' porrigit fuis poeniten-

jm,* ' ,

tibus flagella? $. Virgo Mechuldis, ( narrat Ra-

It'uTPM,:

ja r

derus) (g ) nefcio qui

d humanz 'impcrfï:ü;oüis

n

Gg 6

com-«

m

€€) Cant, ä.'; 2« eltes a ledlio, (4) Tertul. li, de

:

H!/,Mj

7;

j

?l

Jj

penit,initio,. Qe) Pfsl. 3 149. penalr, Cf PfAl,

d

2:12. (£2) Radrr. in aulas, in Mechtil, .

!4 f[ti;ifi

us

ZODIACUS

»o$

commiferat, neque tàmen eam fatisfadtione con:

ficiat s

venienti mulctaverat, & deterferat, Ecce autem

lum mi

Spes noftra Virgo, fub cujus fide & tutela Mech-

|

tildis vivebat, adeft cum aureo flagello, erroris

admontet, fatisfa&ionis debitze memoriam exci- Erert

tat, & niin pofterum offendere adlapidem;pe: "u

. dem caveat, dulciter renidens comminatur. Ia j Ut (cla

hoc ego flagello Virginis duo video: alterum , | n

neceffitatem , ut voluntaria cafligatione culpas — Un(;

nofiras ple&amus, ne deinde pro tranfeunte, p

& per nos non tranfeunte , (2) fed à no-

äï Ábturug?

bisv.neglcao flagello , incidamus intorrentem

1 ao e

fpinarum & funium , qui zternitatl alligant

| Adaltsfin

Virginis Matris flagello, imó & honeftatem ac

! (Tedo &

- poenarum.

CG) Alterum, ucilitatem in pre-

] 2onem

tium intueor ac Veneror.

Non enim Mech:

ts fenf

tildi apparuit, cum coreaceo, aut ferreo , (ed

j D;uspu i

cum flagello, de primo & pretiofiffimo metallo,

4 ml(l??[im (

