cus Do&or, (0) non folum omne mortale (ed

onpi

etiam venàle peccatum à virgine Matré abfu-

B

Aün,

iffe; hanc tertiam affignat rationem , 2zi2 £z-

quit (fmgulari modo Dei filius , qui eff. Dei fapi-

entia, in ipfa babita!et , mon folum im Amuno

v

ff etiam rn. utero,

Dicitur autem . (p) z za-

ts

le£olam animam non introibit Sapientia , nec batbi-

[7m

£abit in corpore fubdito peceatis, Sic ille. Sed

[

fi fapientia Dei ab habitaculo íüo arcuit venia-

f-'9iw l

le peccatum , quantó magis mortale originale t

h. u

nam illud non con(tituit irz divinz officinam,

QU n

neque aram damoniorum , originale veró,

Cthat

utrumque.

Redé proinde. Dodor melliflu-

mehn;

us, (4) priu inquit MARIAM alriffimus quafi

Cdére

smundum fpecialiffmmuma [ibà ereafit , quam in

tuff

juffitia & fantlitate fundaret.. Cgterüm fi M A-

ory

*

RIAM fibi Deus'non folum ut Tabernacus

Onü.

lum , fedetiam ut mundum, non qualemcum-

At te

que fed fpecialiffimum, proinde mundiffimum

3 Y

creavit. quomodo Goliath infernalis , € fic ori-

ginale nefas voco ? in ipfa conftitit, ejufque ve-

D t

"ts (

lut caput obtrivit, fi originem corrupit?. Quid

W

li (

quzris in virgine maculam & juftitiz abfentiam,

quz non folum confumata & confílituta , fed

tl lt

LIN

etiam fundata eft in juflitia & fanditate? (7)

V,

In latibulo ub cubat unicornis non poteft (ub-

' fifte-

—

(o) 3. part. qu. 27. 47;. 4*

(p) Sap. 1. 4.

()1

(g) Bera de 8, MIIR!A- . (r) ?7400 WF Pf;T!'

01

i

t

)MARIANIUS.'-

E

ot QUi -

fiftere animal venenatum, & tabernaculum

Illo, At

divin*

fuum unicum, & mundum fibi fpecialiffimé

creatum , immundum eífe fineret Dei filius ?

lil

Salve igitur Gigantei peccati vi&rix

,qua una

taled

originis tuz claritate & glotia, o

i abf

pprobrium ex

Adamæo gcnerc abftulifti,

yuit fff»

ii

xi [i*

Ecund um Davidis .

j Anim

S

encomium, celebratum,

(a) ftieris pfallere , ffe fétens cytbare, Dehoc

| i me

ita

S, hiftoria : (/) quandocunque Spiritus Domins

yc li«

malus arripitbat Saul, Dafid tollebat citbaram &

|e, Sd

percutiebat gganu fua , Ef

refocillabatur Saul', Ef

jt Venude

Tebius babebat, recedab

i». Unde autem vis

«t enim ab eo Spiritus ma-

riginale:

tanta Davidi in Spiritum,

ficunarty

qui uni Deo. fübe

ftí Aliqui hoc rejiciunt in

j vttoy

Cytharz pulfatz v

melancholia

irutem , (:) quafi difcuffà

melül

; tanquam fede

Sathanz, eundem

p ph

cedere cogebat.

Sed Dzmon non eft avis »ut

A in

difcuffo nido avole

(4) ut, ad tale fi

t, Alii in ordinationem Dei,

( M&

gnum, fcilice-t*DaVidicæ citharz

yeroac

fonum , cruciar

e Saulum ceflaret. Melius ad-

Jemat

dunt tertii ,

quia David manu citharam

pulfa-

lifimum

bat, voce autem & S

piritu interiori, laudes

(fic ort

Deo concinebat,

Potens cytharzdus & non ha-

bens fi

(queve

bi parem! utpote qui voce füa & manu,

T vagid

Deum Sauli iratum . placabat, regem ab zgri-

fentiami

tudine folvebat , Spiritum potenütfimum Satha-

W "

nz à Saule ejiciebat! In virgine porró filia Da-

.

yue! (t

vidis, ne quzre citharam, qu& tota cithara,

xeít u

A 6

ffte

palte-

at ASO,

(4) I: Rtgo I6, 18-

(2) r. Reg. 16. 23.

272

(2 Liran, in V, Reg. 16,. (4) Dior, Cart,

P

ibid. Mthoch, ibj,

ZODIACUS

IZ

lat

pfalterium, harmonia eft. Res rité ordinatás,

& in fuos gradus diftindas, citharas dici in

tà ün

comperto eft. Greg. Nazianzenus mundum vo-

türbat

cavit citharam , (e) eo quod ordinata rerum

| b

fuperiorum , mediarum & inferiornm fpecie ,

b

& regulatis temporum voluminibus conftaret.

N

Aliquis Romanornm (f ad publicum fontem

lentia

€£g) Romz 4 appendi fecit citharas indicans

ts M

Rem Romanam. ordine quadruplici , fcilicet

d

duorum Con(uülum , deinde Patrum conftrip-

! h&m

torum, tum Equitum , denique Quiritum com-

10 ver

poni & perftare. . Jobus cum videret oecono-

1777 |

micum fuum ordinem, abfumptis filiis, inter-

Y t

feQis fervis, abadis gregibus, artubus deflu-

. pun,

entibns , folutum effe , ?erfa eff inquit i» /udum

li M

citbara mea , (À) & organum meum in vocem

li 1hoi

Y ln

flentium. . Jam veró, virginum. Reginam qui

ordinatam pulcherrimé, & ordinantem fuavif-

' fedo

fimé contemplatus fuerit , quis cytharam plus-

n

quam Davidicis in(trudam chordis eam per- : ffflüitu:

negabit? Ab xterno ordinata fum yox eft ejus.

QU py

lt dí

G) Quomodo veró & quali ordine? zternz jufti-

::

tiz ac Sanctitatis. In cithara originalis juftitiz,

V ad

fic erunt 1n homine compofitz , difpofitzqué

pdtg

chordz, (fic vocat Gregorius, (*) membra,

fenfus, potentias in homine) ut fenfus animz

lu«

anima rectz rationi, ratio primo rerum prin-

As

ur, 'Athic ordo, hec

Injg fu

Ci,PiO & motori fübderet

»

harmo:

f"pcnc

(e) Nazian, orat, deTrin. (f) Pier,im bierogl,L 47.'

Xi

(g) Ambro[, Verbo Puteal,

(5) Job, 30. 3 1.

[) 8!7;7

y

Q) Prof. 8. 25.

(4)Greg. 4 20, €. 30. i2 705.

lil

1. part,

/

Bona

-

MARIANU-»S.

13

dindtdh

harmonia in ferie totius Virginalis vitz fpecta-

dic m

ta fünt, Ad infolitam Archangeli falutationem

um vo

turbata-eft inquit Bernardus, fed non pértur-

A verurt

bata: (/) inventa àS$, Jofepho gravida, & ha«

bita fufpeda , non tamen menté confufa eft.

fptts

.nnül' 27

Fugit in ZEgiptum , inquit Gloffa, (m) fed pa-

Contettt

tientia non excidit, à fe non receffit.

Alber-

indiut

*us M. inter quatuor modos impeccabilitatis ,

- fcilct

effe & iftum (») quartum docet. Quando aliquid

i

oníctip*

babet coujuntlionem ad naturam infertibilem (po-

m Com

no verba ejus ) per medium , quod fecundum na-

oecono

turam [fuam in fe quidem eft feparabile , fed ta-

sen quia omniné-eft [eparatum & contrario repu-

;, Inte

13 dCHll'

gnante , $el. vefiflente $el impediente , propterea i

1771

t4li fubiello eff infeparabile in fummos & . addit,

vocerm

Lot modo dititur B,Sirgo non po[fe peccare, Quod-

fi virgo fuit in fummo infeparabilis à gratia , &

qam Q

i fuavff'

recto ordine juftitiz , an inea locum fe parans

à Deo peccatum primzvum invenit ? quod

m pJUS'

fequitur nullus ordo & perpetuus horrorf A-

Ípie paffionem filii: hzc quomodo in omni-

etejte

ngju

bus difcipulis ordinem confudit, & feparatio-

nem adduxit? Virgo autem juxta crucem íta-

| 'u&itiær

ia

bat* & à pacis internz harmonia, & à recdtz

rationisufü, & decoro non recedebat. Nam

embrt

inquit Seraphicus doctor, (o) licet in MaRIA

aquae inferiores, id eft, vires fenfitivz fortis-

Ti P[m

dO;hæc

mis fuerint concuffe ventis in filii fui paflione :

ha

fgpcrioreï .camlf:n aqug ,

hoc eft vires, ( puta

Sürrttsens

RRE

10tel-

LT

a

ü

(D Bern. Ser, z.rmifi'.

(m) Gloff. in c, 3. «att.

[ ;I'

(71) dlö. Mdgn. 172 Marml. ifte 175.

JVI jüo

(^) BonaP, in fer. df' R. F,

14

ZODIACUS

d

intelle&us & voluntas) à fua non fünt pac&

; permotz.

Altera phraft vería fuit in lu&um

fifanr

qua d

*unc cithara virginis. Sed non ruptz aut diffo-

nantes fadz chordz. Sed, quomodo cithara

Tiato C

(en

bona , femel bené temperata manet temperata,

9pré

- five lgtum five trifte canticum refonare placet :

fic virgo nec fecundis elata eft, nec triftibus

p

- deiecta e(t. rebus.

!

d Aj

Cum igitur virgo effe&us

originalis fan&imoniz habuiffe cernitur , quis

Dodo

Te] cej

illi ipfam radicem originalis juftitiz fübtraxerit

di,&i

jufté? [Jam veró ; vide ut ordinata hzc citha-

Ta, ordinans alios ad Deum effecta? . /» per-

lts

ete ordizatis , docet M. Albertus C(p) ad ma.

r jnqm'

jorem potentiam [équitur major füientia, Ef ad

ijn' Q

! tj

enajorem fcientiam major operatie, Non dubita-

mus vero in virgine potentiam ac (cientiam

Á d

przcedere Sanctorum potentiam & fcientiam ,

qum

cum videmus & quia videmus à nullo Sancto-

Sic [/)

"rum tot fractas reparari tot ruptas innovari,

V re

0i

Xot remiffas intendi, tot male temperatas ad

600[0[13]

-^concentum dulcem reduci citharas non folum

(Cduqt.

hominum,; fed etiam urbium & regnorum,

-imo & feculorum, ünde ille Patruim conci-

"nentium de ipía voces, S. Germanus (2) vo-

Etti

cat eam calleiricem malé comjonantium , conjun-

SIM

-ricem jam olim diffuntlorum,

S. Bernardus de

bm M

incarnatione Dominica agens in utero virginali

hi

!d

perfecta , 15 inquit (7) agnofcitur longitudo bre-

RJSHe

£u , latitudo angnfla , altitudo, f'bdita , profun-

V nog

ditas

Nreupe

Qp2 M, Alb, in Mari.;z—ubi f* pr.

(q) de pra-.

fent. B. F. Germ,

() li,

Mif/te ,

(') Bff."o h?ï-no Z.PP,

H

MARIANIUS:

ditas plana ibi agnofcitur lux mom Iucens , Gerbusa

1t pac'&

lucum

jufans, panis efuritns , aqua fitiens,. Eic igitur

quz diffonantiam oppofitorum in verbo incar-

idiffo-

nato operata eft, harmoniam & cceleftem con-

) üuta

centum in hominibus quoque ad Deum prz-

Dpera

cipué conciliat,

Quare meritó dicla eft oratio

:place::

pulchra hy'mnographorum omniux : (5) hoc

enftbus

effedus

eft argumentum (acri poématis, quod calami

Dod&orum aut etiam ora eorum concelebrant :

Ü , qufs

vel certé fic ordinatum à Deo carmen ,ut laue

buraxtit

gc adte

di, & admirationi facris viris fit femper. An.

dreas Jerofolimitanus dat hujus caufam : quia tt

du

) 4d T

&5 inquit (7^) ergauum latitia , per. quod. delitli

eoftrá condemnatio expiata eff , ac Veri gaudii ple-

,d

| dübm"

na compen(atio fata.. Ex his concludere licet,

centier

ficut cithara Davidis , ipía maligno fpiritu nun-

jentiam ;

quam tacta atque afflata, ab aliis eum difpulit:

Sic virgo cithara Chrifli , ipfa in fe rité ordinata

) SändQ'

ac refonans, femper, aliorum citharas malé

nnovanx

confonantes ad concentum

reduxis gratig, &

tatis

reducit.

;

orum y

$ 4

; Qu

Eltium Davidis e

ncomiunr, VIR FORTIS-

( ?) VO'

$

SIMU$ ROBORE.

, qunite

(4) Hoc veroó defcri-

bens Ecclefiafticus , (^). cw» leonibus , fatur,

us

virgni

Infit quafi cum agnis, & in urfis fimiliter. Lu-

j i

fus ifte, pugaat erat, Nam in utraque literatu-

j F/pfün'

Ia non raró ,ludere , pro certare fümitur,

7)

Surgant pueri & ludant habes in libro regum

& pueri

r

(3) Ephr. de laud, B, 9, (£) Andr, geror. i« falut,

» W!,

dingy Q2 4 Reg. 16285 () Eccls 47.3.

x

—

16

»ZODI-ACUS*

(c) & pueri 24 . fic luferunt, ut mutuo'in* vi-

! þftdcim

fcera demetfis gladiis, ludere non potuerunt,

liliaem

Horatius autem Martem alloquens , beu zimfs

tl ]

longo fatiate lude. . (4) Et credo ego prima in

ioras

mundo bella, vocata fuiffe ludos, quia tunc

tonculj

ut teftatur hiftoricus de gloria certamen fuit,

Jor for

(e) deinde autem avaritia atqué ambitioné (ua

p Iegcr,

figna inferente , certatum de latiori poffeffione,

Mu

Porró virgo Potens , alios à David habuit quos

lfs

domuit leones & urfos , in longé terribiliori-

Mi

bus debellandis beftiis oftendit fuum robur:

IV eni

Leones & urfi noflri, füat paffiones internz';

R v

& maximé duz , altera concupifcentia carnis ;

mu,l[[]m :

altera ita fitiens vindictz, Has qui fregit , fu-

; fllfiilam

pra Davidem vi&oriis inclytus ftetit. Multis

Ti (

imperavit fua cupiditas , fub te fic hoftis tuus,

LACN

C(f) & fübtus fe eum egerunt: füb te fit rex

Til eu

vicinus, & eum fübegerunt, Clamat veró re-

Paj

rüm natura de mundo, clamat Angclus &

filärAda

Deus de coelo , füb te fit appetitus tuus, & tu

^2 Inte

dominabere illi, & tamen fubigere eum non

ite f

offumus. Viro patienti & forti in adverfis

Ri jl

Eliphas Themanites fex privilegia promittit, &

E Qlofs

claudens €a ait, (g) 4effie terra pactfece erunt

ET

tibi, Ej [cies quod pacem babent tabeynaculum

fütonah

iuum.

S.Gregorius (üper hzc verba, per be-

Hetm.

flies inquit. (5) terré poffant motus carnis intel-

*Pil&m-m

ligi , qui dum mentem nofiram irrationabilia fua-

Dongi

dendo laceffant , contra nos. beflialiter infurgunt,

d

E

(4) Horat, l. 1. carin, ode., 2;

(') 2" Rf'gü 20

( guffin. l x. biffs — ( Genef. a. 9.7. Cg) Job.

(iry ;

$4 22.2). ( Gregs lib. 6 c, 16« mor,

T

.!7

T

Et deinde fübdit. (/) uwis emim in bac cerrupti-

Xturetutta

bili carne fubfiflens , bas. terra Geflias plené edo-

a nimi

mat? Pax plena tunc erit, cum wens noffra uee

p fn

ignorantia cacatur , nec carnü fua impugnatione

ia v

concutitur, Cum eflemus in carnedocet Apofto-

tet] füjla

lus, Romanos , (&) paffiones peccatorum quz

iiont U2

per legem erant, operabantur in membris no-

ff

ftris ut fru&ificarent morti.

Ex quibus verbis

diícis

truculentiam & contumaciam harum

jbuitquo

3fribilf0rl'

befliarum in carne noftra ftabulantium. (/)

m [oblll'-

ipfz enim ad peccandum provocant, ipfz per

; ii

legem vetantem , amplius efferantur , 1pfze tu-

d carts

multum in membris contra dominium rationis

&cgif , fll'

fufcitant: ipfz cum pariunt, mors catulos ea-

, Mul

rum fibi velut fru&us íuos venenatos repetit

(s tU

& vendicat.

Ipfe rugiunt inquit (;&) Grego-

rius cum tentant, mordent cum ad confentum

m

pertrahunt, In flatuinnocentiz, omnis natuta.

t Vfl'ö It

fuit Adz fübiedta & pacifica: quia (cilicet be-

tl

J

QD

ftiz interiores, lt appetrtus. concupifcentiz

& irz filebant perfe&é, Certé & nunc proxi-

- eum n

mus ille coelo eft. Et vicinus ac aptus Deo ,

j Bdïjefgs

qui hofce leones habet edomitos. Veni de Li-

ynitti

bano fponfa mea, (») venide Libano, veni,

fut mm!

coronaberis de capite Amana , de vortice Sanir

& Hermon , de cubilibus leonum , de montibus

l, /76, [

pardorum,

Evocatur inquiunt authores (0)

m m"

bilid /'"

fponía de Libano, hoceftde Jeru(alem militante

um

ut beata tranfeat ad gloriz coronam , tanquam

injit

matura

(2) Idem ibid,

(&) Rom, 7, 9. 5.

() 3uflin.

i, ?

p h

Corr. à Lap. 36. (m) Greg. À 6, 0. 16« morat,

(E)M'

(, n^

(9) .Cm' 4.8. (0) Menech. ibg Cor. Tirinus ibi,

"

ZODIACUS.

matura viro Chrifto, tanquam nubilis & þe'r:-

Colun

fecti decoris. Horum autem omnium indicium

[ä) CZI'«

tündui

eft, quia in montibus arduis,in eminentia vir-

tutum, leones , fcilicet paffiones fuas ad obe-

(omm

dientiam & pacem revocavit, Jam veró robur

O&od

virginis in füos leones & urfos intuere.

Toto

hT

—

vitz tempore, non eft paffa rebelles fpiritui

Ditd,

Nitinis

motus nunquam paffiones ejus fru&ificarunt

morti,

Beftiz terrz fic morabantur in ea;

Tynf:

quafi non effent. Hujus autem optimum argu-

T l

Tunc in-

0nis n

mentnm fuggeffit (») Gregorius.

quiens pax plena à beftiis terrz erit, cum mens

[e"t E

neque ignorantia coecatur, nec carnis füz im-

nlhl] It

pugnatione concutitut, In virgine autem utrume

David,

que fignum refulfit.

Primnm probat M. AI-

6a

bertus. Cognoftebat inqtit (4) MARIA perfzdlé &&

lt, (

intuitié? animam [uam, 69 anims fua motus &&

ng

Aiones : dngelos , Damona ,Ef corporum fubflan-

Al //./)]/

tias 5 Ac demum ompnia naturalia , omniaitem bona

lnc a

& mala, Etalibi, (7) in conclufione decima

litgm

univerfim pronuntiat, MARIA nullius rei pro-

mj

prié babuic ignorantiam.

Secundum autem

Vtà J

patet ex Bernardo dicente, (;) omnibus fir-

—

of

mamentis firmius firmamentum tu Domina , tu

fl e

in medio aquarum divififti aquas ab aquis,

m ef

atfectus videlicet eternorum , ab affectibus tem-

*tij f

poralium, ia quz paffiones feruntur fcilicet.

N

$. Hieronymus.;n titulum píalmi $$; commen-

tan$» (2 . vocavit Davidem, co/umbam mutam.

Colume-

U

) Gl()i

(p2 Greg, 1.6 6 I6,1n Job. (2) 4lb, in Ma*

541 7

fiä!. Ce I 49-

(r) AHlb M.c. 141. ia Mars

li,

0

(52 Bern, in Salge fero3,.— (0) $. Hier, in pjï. 5y.

j

19

Lis

Columbam quidem , quia ut explicuit () Gl

of-

fa, caruit felle amaritudinis, muta autem Se-

indicum

cundum Vatablum , quod Dei . volnntati omnia

ia tll

« d.obe

commiferit, nihil fuis adver(àriis refpondens.

ero Iuf

Quod erat. fignum, addo ego iracundx & ul«

J

Tot

tricis fübiugatz paflionis.

Virgo veró filia

David, qugzre quantum afflida, & exercita à

; fpirii

nificarunt

vicinis, ab ZEgiptiis, à Herofolimitanis! & ta-

yr n &

men femper muta columba,

Credo ego à pri-

ma habitatione in templo paffa eft contradicti-

um A gu'

Tunc i

ones multas, ficut & ejus filius, attamen fine

felle amaritudinis, cum patientia taciturnitati$

T

nihil refpondens columba.

Rurfus, optavit

m uttum

David, (w) quis dabit syoibi pesimas ficut columba

€ ?olzío £j re,quiefcani.

Lorinus noíter extu-

y M

lit, . (x) quis mibi dabit u't']ïm columba inuocens z

perffgi í

Origines, (y) quis mibi dabit pennas puritatis ,

À qi

ut fim [pivitus Velut purus à carne feparatus : Et

p ln

hoc votum, confecutus eft David poft bellum

j m

e decit

finitum Abíolon, quando ab u(u uxorum de-

"r

j p

cem fe ipfum fequeftravit.

(2) Ethzc eft al-

tera leonum & be(tiarum nobis infitarum vi-

o

gmbuS fr

&ori, Virgo autem in genere puritatis An-

u

jomitid s

Bclos etiam 1pfos füperavit, quiain ipfa imple-

tum eít illud grande miraculum . Za£itabiz ju-

ab a

fenis cum Virgine , 6f leo. cuma. ofe«

yibus tem

(44) Nam

nupta manfit innupta, & convivens viro, man-

r fühcä'

. In

comn?

fit Intemerata , Föb) vclà defiderio maiiti

ViIrO

lm 7)!//4":'

Colum

Q Gloffzs ibi. Vatabl, im pfal, $5.

Cw) pff?/-

d

(x) Lorin. ib?.

j, i M

$4« 7.

(y) Orig. b. 27: in

— Le$it,

(2) 2 Reg. 204 3.

(42) lfai, 62. s.

it M^

/

(66) [/-Ji'!.. II., 8.

:i

p

E

20

ZODIACUS

viro virum non vidit , qbæ dixit, virum non

tii

cognofco, (cc) Cum igitur urfus concupifcen-

(us,

tiz carnalis, & leo iracundig ultricis verbo, cum

liil

omnes beftiz terrz (cilicet paffiones infite fu-

d m

erint in virginé domitz, & nunquam relu&an-

tep

tes ; oportet fateri innocentiam quoque primi

Wi

ftatus. fuiffe illi conceffam.. Sic antem. muta

In&:

& pura columba, utpote leones frenans, &

buts

uríos elidens, fada eft fortium Domina , ficut

bt

David Pater fuus factus eft 0. fortium Prin-

p

ceps, (d4) & pfi fupplicatin terram procum-

KT0 (

bens Ecclefia & dicit, nos culpis folutos , mi-

Pt pen

tes fac & caftos :

mites ut columbas mutas,

Wt

caftos ut columbas in folitudine procul ab ac-

W.

eipitre degentes, & intuto latentes.

d

LT

$ s.

Ya

UARTUM Davidis encomium , VIR BEL-

pecar

&LICOSUS. (4) Res mira, nondum David

tUt Ber

türrem carneam ut vocat S. Chrifoftomus (2)

fon

Gigantem ftraverat , nondum bella gefferat, &

dm|

tamen vocatur vir in juventute, bellicoíus in

Bunen

acé. Nempe quia indoles bellica, & animus

tl

Martius in eo emicabant.

() Porró - bellandi

lgi,

virtas , & fortuna, deinde fepe eluxit, maximé

qu&

tamen in duobus bellis quz finivit, alterum con-

TWtm

tra Jebufeos, (7) quorum arcem hactenus

n

invi&am c&pit, & reliquias Jebufez gentis e-

radicavit, alterum contra Philiftzos, viris ar-

—

mifque

Ur

Q M*æ

(ec) Interp. iv pfals$4..— (4d) a. Reg. 23*

() dul

(4) 1. Rego 16. 18.

(5 8. Chrif, bom. de Da*

fi4.

W

[

CO Tirin. ibàh. | (4) a, Reg. $.7.

MARIANUS.

AT

"t non

mi(que potentes , & munitiffimis urbibus inflru-

upiítt

&as, & durosiTfrael domitores,

Dicitur enim

bo, CUf

bumiliaffe Pbilifleos, & tuliffe TRIBUTUM freni

j füe

de »anu eorum.

(e). Quod Abulenfis Cf in-

yelnot

telligit :de tributo freni quod Ifraélitz pende-

4 Prili).

bant Philiftzisz Jofephus (e) autem , Serrari-

em Iu

us, & Salianus interpretantur de aliis item tri-

Danl$, i

butis duobus , uno; quia David expugnavit ur-

bem Philiítzorum przcipuam quz vocabatur;

Di« W

um Prit

tributum freni, (^) &hzc erat urbs Geth. al-

| pl'OCum'

tero , quia onus tributarium fibi vice vería (eme

jos,

pet pendendum Philiftym impofuit ficque eos

18 mUIZS !

velut equum feffori, (:) Iíraeli fubiecit, Jam

u ib

veró , non unius , fed omnis gentis, qua coelo

fuLe(t quis eft hoftis tenaciffimus , & quafi Je-

bu(xus & Philifteus pertinax, qui armis gra-

vat, & freno tributi arctat?. Dico claré, fomes

VE

pecca:i.

Velis nolis habitat 1n te Jebufzus in-

quit Bernardus: (£) & alius, Philiftym etiam

uD

ïomUS (0)

Samfíoónes gravant.

Apoftolus de fe, fentio

,efchm, &

aliam legem in membris meis repugnantem le-

)

gimentis mez, & captivantem me in legepec-

Jjcolis 1

Cati.

& anirt

( Nomine legis repugnantis mentali

y bellió

legi, paffim intellegitur, hic fomes peccat :

qui & funem captivis injicit, (») & pede o-

,,mgximf

um C*

mnem membrorum noftrorum apparatum ob-

Un-

hader!

cntiS D

terit, & quafx veftigio impreffo configaat.

de

, Vi

(e)y2. Reg, 8. I.

Cf 4bu in 2, Reg. 6 8,

nl

( Jofeph., in antiq.

(b) Serrar, iv 2. Rez.c.8.

-

(£) Ber-

( Sal, in Epit, Az, mundi 3991.7.2.

D

';!: hr

nar, in Sent. Glof/a, ine, 1 $. 3ud.

(J) Rom.

n

7. u) dmbr. Chrifoft , Tuflin.. Tir ibi. $4Tb.

n

21

: ZODIACUS

de Ambrofius ut folet elegantiffime.

Serpen:

* "t

Pulur

inquit (») é4 eff Diabolus in auribus Ade E& Ef

femitam fecity. fecit. & in pedibus quibts interdi-

|

ld |

(l cor

um fuit. iter «d arborem fecit & in manibus;

de '&Xii.*

quibus contatia funt pomA . fecit E$^ im lateribu ,

dutm in eis non ut fuerans conce[fe , celebrate funt

ex,

A fttei

puptie &fc.

Porró filii Evz , hzreditamus ve*

fügia & íemitas ac cauterii ftigmata à Matre.

Viyo nj

Ms n

Coeterüm in virgine hzc lex peccati ceffavit:

üftlt hm

in ea exadtor tributi pudendi non confütit ;

ipfà frenum in corde, ore, opere non tulit.

tdi.

ld.

Ubi nos legimus dire&dus eft Spiritus Domini

inDavid, (») poftquam unctus eft in regem ;

"ii

Htv Q

7o efferunt, infilit, (p) fcilicet quia tunc

p d

David fpecialius ut equus feffori, fic Deo di-

rectori parere coepit.

(4) At idem Spiritus

güifam !

tll

ubi anima virginis 1b . corpus fuum , ftatim ipfe

in animam virginis infiliit, & providenuz fug

hi D7

Q [

veluti freno eam circumegit femper, Etveró

lii o

Spiritus. Domini qui in tenerum regem Davi-

dem inflüt, & refiliit in. adulterio, Davidis:

Ts

lt dæm«

Spiritus autem. San&tus qui femel, femper vir-

ginem tenuit ac rexit.

Fomes peccati, five

concupifcentia corrupta vocatur peccatum.

lMlno :

V ml

Non regnet pcceatum in corpore veftro mor-

tali monet Apoffolus, (»^) hoceft concupifcen-

Pt

f

tia non nimis in vObis imperet, (5) Vocatur

autem illa pcceatum quia ex peccato eít, & ad

x.

peccatum ijnclinat inguit Tridentinum,

Ad-

(I L Tr;,,'

"

-

yer—'

!4

l,

Q)

1b mc, 3;/0;-09, c, $.

G)

F. Reg. 16*

i S(n!

( 70 ferfio.

€2) Glofja ibi,

/ ugul

(4) Hüer, $ Tbs Angeibi,

(.7) Rüm. 75

DT

MARIANUS.

23

vertt autem fagaciter Richardus Vidtor: S.

fujtt!

Paulum de fe ita loqui :

( jam "on operor

T

iud, fed- quod inbabitat. in. me peccatum , hoc

177

mibud,

eft concupifcentia.

Quando veró loquitar

de alis, fatis habuit dicere, zoz regzer.

Et

atriba

r ir

exclamat Richardus , fo/i :ffi fingulariter datur,

ut peccatum. im corpore ejus inbabitete

Ergoné

:&mus VEI

j Mate

virgo nihil fuper Paulum in hoc nada eftí In

nobis regnat; in Paulo habitat, in virgine nec

j (e(ïaVil':

S. Bernardus cum ordi-

conf?flit ]

ftetit hoc peccatum.

náffet , fic ut Ecclefiam infra, virginem füpra,

" culit-'

s Donii

tandem in fümmo Chriftum , collocaret , gsi-

erinquiens (4) inter Solem &f Lunam , MARIÁA

p r

gia t

iter Chriflum . €$ Ecclefram : pauló poftinfert,

nam & defetius omnis fub ea,. EY i quicquid fra-

Deo dl'

gilitatu E cerruptionts eft , excellenti([ema quadam

Spintts

Jetblimitate pre cateris omnibus excellit , ut meritó

m

fb pedibua ejus Luma dicatur,

At fomes pec-

jeyz

«ati torris eít incendii, defedus gravis, cor-

) joeo

rüptio optimi , fragilitas fortis, five validiolim :

] Da*fi'

tyrannus fententiarum Magiftro ,

CYw) inna-

j Di*

tus damon Bafilio, (x) Lerna multceps (y)

u

Chrifoftomo, lacus miferiz, lutum fzcis Au-

þgf!'

fit

4tly

gufüno, (z) feminarium Sathanice multipli-

SccatP

Ci$ malitie aliis. Merité Richardus (a4) fu-

iro mf

pranominatus, explicans illud píalmi, aufe-

ypife!

rens bella usque ad finem terrz , nomine ter-

Vowüf

inimins

eibusins

dunzls.

—

!æ!.

i, H

Ü

() ;I'rid.' þj ki

(

moA

fbo /.2. €4 31. l(«'t tmma;z.

—

d

Bern, fey, fgo. magnum,

(v) Maeif. fint L.

2. sent. dl:/?, ;o-

Q Baffl, - Q2 Córtfofh,

;g' n

(2) fug. in pfal, 3 9

(44) Rich. d& Emman,

j n T

hs 2g.

A

14

ZODIACUS

l

rz àbellis vacug San&am Matrem-interpretae

Monet

tur, in qua nec arcus tentationum fraudulens

át & t

tarum, nec arma violentarum -motionum fi-

I

|

t 1n :

repuerunt , (/5) Dealüs didatur, contur-

um

batz funt gentes propter impetus ferocium

| hgyar;

paffionum:. inclinata funt regna propter fo-

T

mitem univeríalem ad peccandum frangentem,

41 príci

fufceptortamen MARLA bella, MARUE in o«

ifigo

mni terra fuftulit.

Cantetur M. Magdalenz;

fejrn

(ec) celebra feflitztates 2uas , quia non adjiciet ul-

ira ut pertranfeat ia te Belial, uniferfus interiit.

quia deipía Petrus Blefenfis , fcripfit, (44) quod

lttm

firtute cbaritatis &j peitentia Yn fe fenferit extine

j

N1

Gum peccati fomitem : qui fuit in ipfa, habita-

i

vit, & tranfiit, fed ut rediret, ut ruríus ant-

ls f

In te

W/'K"Uf 1

mam ejus pertranfiret, fuppreífus eft.

| U.äl[e fmu

autem Ó virgo , nec tranfiit nec pertranfiit , nec

| 5C€pns di

ut rediret adjecit Zelial, Belia! concupifcentia.

Belial fomes peccati , ubitu vivere coepifti, in-

mälta:m

teriit.

Voco autem fomitem peccati Belial,

quia iple ut ait Sanchez , («e ) eff freni impatiens,

l

AetCtde

T bb

jugutn excutiens , obedientiam detretlans , pe[Hilen-

T

Áol

tiam afflans.

An autem hunc fuftuliffe Belial

hh

parum bellicofi pe&oris eft opus? Intolerabile

L Dm

certamen, exclamat Archidiaconus Blefenfiss

"ts

M

Cff) cum a.-cingitur homo contra feipfum /

n

quam difficilis victoria , ubi idem vincit & vin.

"d

f

citur!- Dubitas . fortaíffe ?

hörmm

proba :e ipfum.

"t

Monet

at n

Ó [ed

i l&

qul

b

CA Anon, in pfal 4s. :

(e£). Nabtiio; 1238

lm D

C24) Blefen, ferede B. 24, Magdal.

(ee) Sanch,

dnc,IY. Nabums nutmt. 654

Cf Blef. ul

d

Jfun

)

Pf'bag

L

MARIANUS.

2

stertte

MonettePythagoras, (7) ignem gladio nefo.

troudula

dias, & tu bené ftis ignem fodere peccatum in

um (

te.& in aliis quafi dormitans, excitare, Cum

j wuure

autem dicitur, fomitem peccati non alas, fed exe

feroom

tinguas :heu fortem mortalium miferam! omni-

*oprcr h

bus eleemofynis ; orationibus, jejuniis ; nefcio,

an perficies! Fuge ad virginem quz frenum

angentenh

MEn o

Philiftzo injecit, ut faltem inhabitet, & nosm

od

fegnetin te peccatum.

aditit t

a inhtti

$. 6.

(di) pl

Uintum -Davidis encomium , (4) PRU-

óril uditr

DENS IN VER BIS.

Divinam in verbis

;, hibit

Davidicis reluxiffe prudentiam triplici ex capite

vuríus

colligitur : quia fcilicet verbum ejus fic vene-

r

li*

rabile factumqué fonuit, ut facrificium : quia ,

nfv t exceptis duobus , omnes éjus adtiones & opera,

gpt?» €rant refonans confeflio , excel(am divinitatem

d il* & fan&titatem , denique quia in genere placand:i

at jl & 1ntercedendi apud Deum, efficaciffimum,

jigui Primum habemus ex illis verbis Thecuitis pro

p i reditu Abíolonis interponentis fefez (2) frat

life DdlJ Perbum, Donini snei Regis fcut f*crifiium. 'Et vi-

»

( de veritatemz ore, manu

» faxis fugientem à

gl facie Abfolonis maled

icit Davidem Semei, («)

| (eipfum" in quem fremit & ultionem parat miles , at Da-

ncit

gm VId: Dominus przcepit ut rmalediceret David.

v )

Q: d. ego quidem fentio me cxdi verbo , uri

wo* maledi&o, tamen hoc totum «t pátiens vidti-

— maquam Dominus fic exerceri decrevit , (ufti-

m I'l,'

B

ne€o,

(e:)

54»[ li

,/,s

i

i

"r Pythag. fioboly.

(4) 1. Reg. 16, 18*

? [/

Q a. Reg. 14

(f) 29 ngo I6.I0,

ZODIACUS

26

neo. Secundum eruimus ex Ecclefiaftico , (4)

m &

dedit. covfefftonem Dabrd Sancio && excelfo , infer- | Bipot:

&e, VUbi Rabanus, (&) omnia fada fua non | (s

àn fuam, fed in Dei retulit gloriam, juxta il-

Wem.

m verbum bonum,

erefr

lud, (f) erudtavit cor meu

dico ego opera mea Regr

Tertium item pà

tet , ex illis verbis.

Edudo de vagina

peüj-

LT

Angelus , Davt

UP

fentiz gladio coedit populum

hoc videns exclamat, (

2) Ego

fam qii peccafio | uv

ego iviquée egi , ifli quioges fent

quid fecerunr P&

i ms, fl,/fc

mox gladius recepit fe in.vaginam,

dicente (/)

|

: lide

O, contine manum tuam:

ropitiato Domin

lf l

&Inde fcriptura.. G

) Jpeoca?it Datid Dominum;

^ Qu

E. exaudifit eum im igne

de celo þtfer. altare bo»

ä;

£

ütine

gnum inquit Gloffa ,

21

Joaufli, quod erat fi

'fto a

áta preces

H

& victimam Dav

idis placuiffe Deo ;

E

ficut hofti

am jufti Abelis, (/) quam de coelo

l

I

|

Ompe d

inflammavit,

ignifque de coelo lapíus confum-

|

E D7

inis Matris vIS Vi

|

|

fi. . Jam veró verbum Virg

I

Plfnirudo (

dere ut. pondus facrificii ?

nullum thyrmiama

| männa Itin

illo fuavius & facratiuserat: fed maximé quan-

E

do juxta crucem ftabat, tunc ore tacens : COr e

n

elamabat & fac

rificabat jam filium, jam fe ipfam

li

Deg

in hoftiam. beneplacentem zterno Patri

offe-

rens. 4»cinquit (7»» Arnoldus, rmaire f"

Q d

DT

plz'm

nte , filio interpetlante , patre propitiantt , f*

l'ïäm

yna

djus 4

d pelus matris & ubera , Pater ad filii cru-

lU

[54

—

ht

Afflle

Qe) Rabanta ibi.

Cf) hh.

AMirn il

A4. P. r-. Cg) a. Reg. ult.. (b) z. Reg 1417

.

m

() Paral, 21. 26.

(&) Gloffa ibi,

() Serar..

ibi Menoch, Tir..— (9m) 1'2(?20!. C

Wffon,

g(not, in irat

(*JL

HC. ll'

de ldudï BQ Vu

M ARIANUS.

17

aflit, Ü

Et quid inter tanta

eem. & Pulpera vefpicisbat.

ce(/b, mïeþ

pignora non moverent? LItautem virgo Excelfo

& ia

& Sanco Deo in omni opere dedetit confeffi-

] ,'ai.Xïa lï'

onem fonoram, & exquifit verbi, pulchré hoc

Jm boiti

expreffit B. Ildephonfus: (s) qui cum illam

m itemp

cum arca foederis contuliffet, fubinfert, $izgo

am Y

Inqulens , ommi cuflodia legis &f manna fuit ,

us

qn0d eff mirabile Sacramentum.

P.crpende vet-

ii pl

ba: ven. Beda (o) agens de obíervantia virgi-

d M[M/ .) !

nis , czffos inquit ferbi Domizici manebat &tere

224

i C

Ildephonífus autem non cuftodem, fed

3anum

ipfam legis divineg CUSTODIAM nuncupa-

j Di*

vit. . Quid autem non purz perfe&tzqué lau-

" J

dis divinz à tali erumpebat cuftodia ? Addit,

Glofls !

virgo manna fuit , ego veró plufquam manna ;

,e.cuilff D :

adjungo. In eo par manna fuit , quia ut manna

"m &v

omne deleaamentum'faporis in fe continebat,

píus 0^

ficin omri opere, oreque ac. verbo virginis,

Mai

plenitudo.dele&ans Deum claudebatur: (ed

m d

n

ianna mane cadebat in caftra : Virgo autem ;

d

qUw

mane, meridie, vefpere, denique nullo non

pcens

u

tempore afcendebat ut Deum reficeret in. coe-

lis.

De gratia autem interceffionis quid dice-

mus? (p) plena funt mundi fpatia & fecula

o D*

"

qu& clamant de illa non eft talis mulier , foper

jl

terram, in afpedu , in pulchricudine, & in fen-

i

fu verbotum,

"H

Bene eam alloquens S. foan-

7 ï»

nes. Neque enim, tui ipfitus cavfa progeniia eff.

d

!

( À

l

dQuocirca à Deo itam. babebis , ob quem in Vitam

(

B a

pxodi-

h ib

f

dícutinil;

"

T.

i.

QU

(») lldefon, fér. l, in aj ump!.'

(o) Bedes. i

m,(,[fim« Lu,x3. (p) judith, 1j 19.

ZODIACUS

rX

»

prodüfli, (4) «t erbis uniberfí. faluti sniniflra

qua fa.

fe pmb:re:.

Quomodo veró? merendo, &

L. U rcgq

ttndo du

oraüdo, Quis autem San&orum tantus eft ore

intercefforio ut orbis univerfi faluti profpice*

| ml n

re pofficé nec mirum, regula juris eft, (7)in-

Á Sun

caufis agendis eadém & unaeft vox patris &

W/]lbncm

filii. Certé in negotiis zternorum pertractan.

(uin, )

dis feculorum , in MARLZ voce, verbum &

[ i, (ei

authoritas clauditur fempiterni filii? Inde au*

E

tem infertur virginis fine labe conceptz ho*

E g

nos, ut intulit S. Anfelmus , //. inquiens ()

t

eremias qui in gentibus erai Propbeta futurti s

d sg

in 9ul$a SanBificatus efl ,. €$ . Precurfor domini

OCCidit, |

goannes Spiritu S. ex utero matris eff vepletus ,

T0 ytre

quis differere audeat. totitm fecnli: propitatorium

Il j ]EC]

mox in fu& conceptionis exordio Spiritus $. gratia

illuminatione deflitutum ?. Expende , totius feculi

Tiüitg

propitiat

orium, .In propitiatorio templi $a-

[&d m fj

lomonzi ftabat Cherub (7) & Cherub uterque

At v

ex aurot quantó magis duo mundi prop

itiato*

dlmgt tO:

!

ria, majus & minus, JESU S & MARIA fine

Tisty

H hn

vitio originis, (») fegregati à peccatoribus ,

(l

mentc, "

innocentes , impolluti , omni auro mundiores;

4 [47,7

& coelis excelfiores, fulferunt & fteterunt ?

Lt

tcrp

(«[a Wm

$ 7.

l

li a

Extum encomium Davidis, €4) VIR PUL-

hra &

CHER, Ter pulcher , facie quia rufus, animo

qula

À

Dn)

(42) Damaf[c. Orat, de nat. B. 9.

(r) Lege fim,

[

Ó

e, mpuber,

(G). dnifel. boril. de Concept, B.F.

^ildgy

(») 3. Reg. G.

(9) Hebr, 1. 26,

à (i

[

(4) I, R'g- 16 x8,

! lii

Fh

MARIANUS.

3123

ninidun

quia fandus, throno quia lucidiffimus , five ut

endo» j

nunc reges infigniuntur , fereniffimus, Et mit-

suseltut

