Simeonis indicatur ab Evangelifta cum dici«

717 WH

, ii "

tur , (4 ) Zenedixit Deum fulcepto JESU puero

in ulnas fuas.

Hic veró quzftio eft quid nomi-

almm W

Q fit, ?

ne Dei (it intelligendum, Euthymius docet ; Si-

meonem benedixiffe D E U M incarnatum. ( 4 )

jotatut Y

jmus A^

Irenzus autem , ipfe inquit erat Chriftus, quem

portans Sxmeon benedixit altiffimum. € c )

uid

j

veró induxit $imeonem ut Denediceret DELIM

Qu£ f

T

incarnatum? Quz altitudo illum prodebat ue

pj

tanquam aluffimum reveretur & coleret?

Num

"D

ij

altitudo terrena? Altitudines terrarum enume-

jspate

"]

zans Gregonus, (2 )ait , ifte (unt lutra rerugo,

blase

[

Cx ) liaef, de lau B.F. (y) Berm jer. 2. de purife

(z) Gezes, I4. 10.

(«) Lat, 2.28.

"n

(5) Eutbym, in c. a Lur. — (6) Irenatt USTMIT

P u

( 0') GHg. h As mors 634v

!

-

ZODVIACUS' ;

T

blandimenta fubditorum , dititiarum abundantia,

Qu at

bonor (f./uälimi:m dignitatum. Certé hac à pau-

lefü altit

benedió

pere Deo infante aberant, Num altitudo c&e-

leftis?. Inter aititudines coelorum , repone, San-

Q

& $5

&os SpiritusAngelorum,& fplendores coelorum

Et fic natus Dominus illuxit paftoribus & regi*

ingui ]

bus. Simeon autem nec canentes füper cum Àn*

ledijgy;

gelos audivit, nec lucentem pro ejus indicio ftel-

Jonten

lam afpexit.

Quare cum benedixit Dominum;

pf Bon

fittás m

revelatione Spiritus motus benedixit, (e) quam

infirmare apud fe poterat,quando nihil divinum

Ofcilo

& infolitum erumpere de infante vidit, nec tae

m f

Bo

men offenía eft ingens & fortis fides, infantia

membrorum , vinculis parvorum , fed in par*

O

vulo adoravi: altiffimum, in puero pufillo; graue

* CCra

dem DEUM,

Iaparabola illa de vinea locata

Slüfüxïm

agricolis, ( ) pofiquam in irritum cefsere , 0*

Yuilen

mnia coufilia de fru&u locationis ejus . fic deniqi

Tinjje f

concludit Dominus vinez ? emütam flium. meum

gfätüm, !

dileclum : foritao cum bunc Pidertint ,Vercbnniur,

MIIM

Ubi Theophila&us, ( £ ) non ignoravit Pater fi-

ll !

um

hi

lium füum pejus tradaturos quàm prophetas,

Oij

fed fignificat, oportuiffe eos filium ejus revereti.

Notum eít, vinean hanc domum Ifraéliticam »

À Q Sfmc

. Dominum vinez Patrem zternum , filium ' Do.

hïä*m [: dke

mini.

JESUM Chriftum figurare.

An tamen

thkiï: wüu

coloni hoc eft. Judai verii & reveriti funt JE-

t C«

SUM ? anbenedixerunteum(7 ) V;dcrun

z

cum

N

NN.

(e) Luc, 2.2 6, Ambr."Thbeop. Tol,ibi,

20. 13.

(g ) Thtopbil, in. c, 20, Lttée

(') ?94);

C^) Joan, g*

dT

| M'A;R IA Nu-sk'.'.

33 ki

j um

cum natum pér eum illuminatum , an tanta coe-

lefti altitudine fcilicet miraculo permoti, eum

nihacipt

altint

benedictione füa funt dignati? Minimé: imó

r

cum czcus videns fa&us, eis diceret, »unquid

yres caun

&f 9os Puitis difcipuli ejus fievi? (1) maledixerant

onbus

inquit Joannes ei,

Scilicet Magiftro non ma-

(üptt u

)

ledixerunt,quando rudi adhuc eius difcipulo non

m

j

pepercerunt? Super ergo Pharifzos & Scribas

j Don

füpra Pontifices & Seniores crexit fe religio ae

Xif, (?ä?

pietas Simeonis; quia ipfum ille ulnis excepit,

gibil d

oículo Salutavit , verbis benedixit , quem ifti vi-

Vidih it

rum fulgentem miraculis, radiantem fignis, &

predicationibus, ejecerunt de vinea , & manibus

i, P

, ii

n

FA

gentilium crucifixerunt , & denique blafphemiis

j pl

& execrationibus fine fine fünt per(ecuti. ( 4 )

M

Sicut liliutn inter fpinasfic Simeon inter filios

w

)

Jerufalem, Exponens Auguftinus locum di&um :

um

nomine fpinarum , iütelligit populum Dei, in-

.ejus i

/|

gratum , nomine autem lilii 2ei fervum fince-

m ln )

Sit ibi

y f

rum in gratitudine plenum.. Et fatur.

lilium , (afcipiat mifericordiam De:, teneat. radi-

d

s

cem boni loris , mon . fit. ingratum plusie duli de

TT

calo &enienti,

Quz verba Auguftini relucent in

j éili rl

fa&o Simeonis.

Ille enim purum & $andum .

] If"ämilï

liium (utcepit mifericordiam Dei in uinasj, ille

n

tenuit radicem boni floris, quia JESUM qui

, n Siïï

eít radix David, & de flore Virginitatis proceflit,

ii

tractavit reverenter & mulco cum timore,. Plue

M

viam veró lilium de coelo venientem excepit ,

—

p

M

quando

m

, ('iS Bo

I^

9. 17.,28, (&) Canls 3« 2. Aug. in |

: Pklgg.x.!

n

ZODIACU-S

quando refponfum Spiritus S. de videndo Chti* | ugeic

fto Domihi fecreta aure bibit, Quisautem in | Jousver

i

gratum Deo hoc 1

AX

um dicat ; quod Deum pàt*

tamen 41

vulum benedixit? Sequitur in Auguflino: C/X. | st pai

ingrata funt fpina , crefcunt de imbribus, adignem | Daut f

erefcunt , non ad borreum, | Sic crevit Cajphas &

Z f!w»

Annaás, fic Seniores : decaelo habueruntin quo.

Cooditor

fibi plauferunt, verüm cum maledidctiseum one-

ercet, (

raverunt qnem benedidione omni profequi de*

um dpyl

buerunt, creverunt ut fpinz, Dominum pln*

G. sl

gentes, Chriftum Domini crucifigentes, gentem. | libu ;

fuam lacerantes omnemque gloriam ej

uS 5

1

denique creverunt ad ignem,

& übl 'bonæ

um ficits

P

:

$. s.

[Am veró quis eft il

le qui cum Simione nolit | l, ,

]

dimittiin pace? Hoc fuit Sanétorum defideri* | i,j

um, Admentem Abrahz locuturus DEUS; & | g,

donum donorum collaturus , zz , inquit (4)

ET

ibis ad patves tuos i paces quod & confirmavit | t

Tema

ceremonia juramenti, quando clibanus fumans |tly«

in quo latebat Deus inter divifiones hoftiarum | hu

tranfire vifus eft, (5) q. d. moretunctemporif | jj

CIPIT

ufitato iurantibus Deus, qui pacto conclufonon | k

Chrj

feterit, & ab eo recefferit fic diffecetur ut il | &

i

hp

A

]

victimz inter quas ambulo, -Senior Tobias (^)

Y

AV f

|

faigatus malis & fingulariter amara tirannide | «

d.ï'x

infultantis uxoris cruciatus précipe orat Dominty | T,. -

ln

jn pace recipi Spirituta vieam, Aqüg autem rcc;ipij mkkä

&

utique -

(7) Aug. ibid, ubi fupra,

(2) Ge». 15,15,

(^) 54 in Gem, 15, |

L [

v6

Cc ) Tob, 3. 6,

u fl

*l

AQMAR IANB»SA

337*

utique à quo mutuo datus eft corpori Spiritus.

jdeiot!

Jobus veró tacité quidem & fub obícure, ( 7) fed

misauta

d DCWF

tamen ardenter idem petebar.

Qu det ut fee

iuftino

miat petitio mea, &j 7;;0;2 eæpeä?a tribtrat anibi

riW;äi

j

?

Deust Et qui cepit, ipfz mecontevat , SolSat ma-

num [uam & fnccidat me. Vbi Gregormus, (e)

:vïtCBiphäs'l

buerumin?

conditor nofter , cum nos per. verbera non

dianund

exercet, quafi manum ligatam tenet, fuccidit

cum flagellat, fed ita fuccidendo amorem monz

j pro[ctïïï!*'

ominum|

ftrat.. Petebat, ergo bonus Jobus, ut mifertus

fui Deus , mortem quam differebat , feftinaret,

entes, E?

manum (íuam quam ligatam tenebat , exolveret;

tium &

& fibi bong voluntats quafi fecuri, pacis, rut-

nam fuccifo'pararet. At veró qui vult in pace

fuccidi, oportetut in timore Dei jugiter perfi-

ftat, $1 enim mens zterna ordinavit, ut nemo

mS'W'.gï

i^

gaudeat bono pacis, in morte , nifi qui didicit

forum

iturus

W

fortiter fe tenere in timore füugjuftitim. — Nulli

ih extfemis occurrit mifericordia, njfi quem

If mqu"ï

Tradunt au-

g conttr

ante extrema ju(tificavit timor.

d

thores pro felicitate füx urbis confervanda , (/)

jipanus P

m

"

Athenienfes Mifericordiz , Spartanas Timori

jnes I^

erexifle aram.

Non malé fa&um, fed. impere

u fega,

!

Chriftianus autem qui zternam expe-

ol

| &fat fortunam, in uno corde aram neceffe eít

jffecut?

| erigat, & mifericordie DEI & timori: miferi-

J

[

anior

jt

| Cordiz, ne à flatu & turbine delperationis fub-

amäfä j

; Vertatür: timori autem ne fecundis ufus velis ,

on eft hoc confilium

P

mei

ag;:ï:;"?m[okfcat & infletur, N

uvvemR du

( d) 7*06. 6. 90 (0) Grfgc lo *7."207.'*5. 7;

nl ( f2 dlex, abldl:x. dier. geno ], 1.0, 134

s

ZODIACUS

!.58&

mei Capitis, fic Mater mifericordiz, jm DEO

Colljit p

gravida , jam Spiritü fublimiori excitata ceeinit.

|te iil

(g2 Et mifericordia ejus À progenie in progemem ,

Quis autt

limentibwus eum,

Ubi audis non alibi mifericote

Métà tLar

diam morari & refidere nifi füper timentus

edt pard

eum. - Si ergo defideras mifericordia perfrui,

iW/me

& mifericordiz dono maximo , ut eíldimitu

[ fiut Mtoc

Non emendabitur

m quo

in pace, tene te in timore,

píalmus qui à multis annorum t

nillibus canitul,

id t con

E: quis ejus fru-

beatus Vir qui timet Domtnum.

Wt

&us? (5 ) 4p memoria &aterna erit jufiuae — Quo«

Miqn.q

modo veró ad memoriam zternam , (1) five

Qüintos

memoriam pacis tranfibit?. Utique per oblivio-

SlW'lO]gæ |

nem omnium, quz eft mors, ( & ) in pace Hi

foliido

conceífam,

Unde veró colliges te timere Do-

Rultz?

minum & quidem.beato timore timere? Sub-

Üj volis

it Pfaltesin mandatis ejus cupit nimis , non

Qui ime

junx

in frangendis ut. filii belli ,

(2) fed in fervane

unde Augufti-

dis ut filii pacis, cupit nimis.

Ws

pacem illius cozdificationis adae

Tiliete

nus, (7)qu!

maverit. in mandatis ejus volet nimis, & pax

CIIP[Um )8

interra hominibus voluntatis bonz. Resjufta,

^i

Thgt.

.....

1

ut beatus vir & timens DEUM, ( 7 ) /4 mandafi

iïP

M.

Ubi unus, W

suandata tua su[t'adz'-ri' niniti.

AE

amandáft nimis , tu vis cuftodiri nimis ; ^l*

Y W(tosg

UET

mis autem.qui cuftodit, prius vulc nimis, . Et

!

vero poftquam cuftodieris mandata Dei nimi$ |

;

]

Mi

&Q :

adhuc time:. Obfervantia enim . mandatorum;

ll dtn

colligit

x

m

C22 Lluc. l.?

[* D]

—(/7)- Ffal. I11,9. 1. ) P[.

&

IIb.$. 7

(R) Ariffot.. (D) Pfal 3134 . -

(0) xdr)zgj

m 4dug inp[al-A XY.. (5 ) Pal x 18. ga lat

tlg.

4dquab. in pfal, 148 6,. 4e

Y

MARIANUS,

339

æ;imm;

colligit grandem cumulum thefaurorum, Apud

citata Go

te Chrifüane eorum- eft arca, fed non tutela,

jn jrugt

Quisautem per infefta latronibus & longa iti*

ncra tranfiens, cum arca thefauri, nou femper

li mfer

| ä mW

eft pavidus ? ne forte qui nunc eft nimis dives,

judia p

in momento fiat nimis pauper? Eft in nobis

.

fatur Arnobius arca teflamenti Domini, (o)

2 þeiï ol

l emöndffä

quàm quotidie conantur nobis hoftes eripere,

libusie

id eft conilanriam animi, quz pro defenfione

virtutum. contra vitia bella committit.

Sed

T

j "

Y

(

ifta arca , quanta claudit in fe virtutum decora,

'/[;yfllhl

quantos. pretiofos lapides, ex Dei teftamento

ndffl j V

1)

inviolaté cuftodito , colle&os? Pro quibus, qua

i

follicitudo, quistimor nos.agitare debet? Quo

)u pr

multa? ecce ipía Virgo purificata in mandatis.

u timemi

n

ejus voluit nimis , & timuit DEUM nimis. €p )

Qui nmet DEUM uihi? negligit, hzc eft. nota ,.

p

r^ Ifl /'m'j

hzc proprietas vere timentis DEUM , in omnia

mandata ejus intendere curam;, nullam eorum

Unt Wä

negligere partem?é Quid autem puerperz pre-

ii

t mm;S. ,

ícriptum ,& à MARIA non explecum ? Metitó.

illi applicat Ecclefia Ecelefiafticiillud, (4) ego

x V

" g

mater palobra dile(lionti €£$ timors. Virusobee

dientiz inquit Auguftinus, (7 ) efl quedanima-

V NU

l /

ter cu(tlosque virtutum in creatura iationali.

jj

yui P

Ego autem dicit MARIXA dum aihil negligo

m!

quod debeo, £a&a füm filia obedienus: & de

d*

filia afcendi in. Maternitatis gradum , uc. fim tie

".

Pz

g

morisf-

Msnmnent]

(

jb

Qaj:, Arnob, in pfal.73.9.3« ( þ) Kcdfe. .

pj L

9.39. (2 ) Ecdle, 24424- (r);-'dug.l.ig'.-

jl"

Ev 207'.- d? VCI.B:J

.340

ZODIACUS:

moris & Charitatis,, fine qiuäbus non poteffcon- | Diem,

fiftere obedientia , £xcunda Parens

Bené bo-

Tjem din

naventura, (.s) ^eatus &ir. qui timtt. Dominam,

dorum

p ;;

Exortum efl in corde illita lumesn Dei, Sed quare

beatus vir timeat Dominam? quia ip(am agno

ls (

At wwv

fcit & reveretur, ut matrem pulchra dilectionis

& timoris.. Matri autem debetur reverentia &

tintis,

timor.

Ne forté fi noluerit alicui effe.mater

o (

í

Timortis, nolit item effe Mater dile&ionis &mi-

D

j

VIneonis

..

Dd

fericordiz, & fic lumen Der in ejus cqrde'egs

F

tinguatur.

lonfm, [

$. 6,

Q Y

lejtat n

IMEO N' expettab

at confolationem Ifrael. (4)

V

P

Advertunt & obfervant Sapientes, non dictum

é Wiifä/ä(f

effe, (^) Simeon credebat, aut fperabat con.

tm tïuo

Nempe

trlir j

folationem Ifrael, fed , expectabat.

quia antiqui Patres & prophece quibus revela-

Dütimys (

tus erat Meffias, fed nondum datus, fide &fpe

W.üium, [

ilum attingebant,

$imeon autem quia jam

Qd fdt

proximum ejus adventum noverat C fortafie

n u

autem & natum , ) non folum credebat & fpe

m pee

rabat, fed etiam expedabat , & fimul cum Mef

Qs r

fia confolationem Ifrael.

An aliquam tempo

*i0n Et

ralem & corpoream? Talem & genriles priüci"

hh.

pes. contuleré fuis.

Scribit enim Ariftoteles,

E

N

Stüm

€c) Tarentinos principes urbis folitos poffeffi-

E

b

ones fuas cum. tenuioribus communicare.

"rcren

Cicero narrat, (4) Cimonem Athenienfium

Ducem

"v

(4) Toltt,

(5) Bonaf. in pfal, B. F. ferfu 1II,

Bür] !t i

inc 2. (5) Luc, in commen,

(e2 A?'!Wo

M"Lm

pol(z'. hé.c. g. (9) Cic. Á 2 offic,

'4.2::;'

.

!

M»A&RIA,NUTS.

T

o potttn

Ducem, Solitum eum hortorum fuorum mace-

n Beri

riem diruere, omnibusque fruduum colligen-

dorum przbere copiam , . eáque liberalitatis

p u

)ui, d

gratia , magnum fui- fibl populi amorem col-

legiffe. (£) Expectabat quidem populus Ifraél

[a ip[am qu

hre dl

feré univerfus, ut dicebant illi duo in Emaus

r reurao

euntes , redemptionem íuià fervitute Rom a-

norum, (7) & jugo Afcalonite Harodis,

ed

qi &

jedion/

Simeonis altius^populo defideria a(cenderunt.

Expectabat ergo ille invifibilia & &terna, (^)

quor

)

nempe gratiam copiofam , mifericordiam diffu-

fionem, redemptionem à Belial, regnum in

coelo,

lilam expectabat conífolationemm. quam

uml ! (

legerat 1in 1faia: (/) cozfolabttur. Domninus. Sion

& con[olabitur omnes ruinas ejus , €y ponet deferz

res 10

tum (jus quofi delicias , Gaudium €&. latitia infezi-

u

Eniur in ea

Quz verba ut bené refütat $. Hye-

N

ronimus ( £ ) temporibus Zorobabel non cons

d

g

hi

veniunt , cum ea fuerint mediocria & non fplen-

[

dida, fed temporibus ut idem (/) ait Apofto»

tem quli

e (

)

lorum quadrant, & Choro credentium. Tunc

enim petra fepulchri fui, exci(a refurrectionis

eeiel

jl

ejus gloria fudit & genuit innumerabiles filios,

&Sion Ecclefia fada eft velut paradifus, non

ij

jam !

arboribus fed cceli civibus florens ac delicio-

a

J

fa

gc

nl

d

i|P qua przter vocem gaudii & lztitiz aue

]

il

ditum eft aliud. nihil.

Siquidem five tenuem

(oiios

fumerent cibum primi Chrifliani , (7) fume-

P 3

bant

Athg[]len

r

(e ) Plut. i2 Cimone.

C£) Lut24.

Cg2 Titua

Bofirenus inc. 2, Luc,

( 2 Tolet, app, 40,2

z DTQ

6 2. Luc,

(

(41) dfzi.$14. 3*

C& ) Hyeron. l,

I4. i2 ffai.

(1) Idem ibid.

(m) Acl. 246

ijiin

ZODIACUS

: 347-;

N

bant eum cum gaudio , five flagellis ezderen.

tur; interacerba ílagella, quafi inter Paradifi

dili p

Qindus [

amena , (7) exultabant: Hujusmodi futurorum

fs matr

coofideratione quz Chriíli adventus contulit,

finienrig

fuftentabat patientiam füam , & fe in fenilis lexi

&tatis conftitutum fovebat

Quare , ut metc?

1004

W. ]

tor, dum attendit ad deliderata lucra , non fen-

|

0 d m

tit adverfi maris pericula: (o) Tta Simeon ex-

&t a

pecatione videndi Promifli Chrifli , (ene&utem

quem «

quae continuus morbus eft, confolatione tem-

tünt qud

pérabat ; nec fzces ejus fentiebat, cum ad no*

(

vum de coelis miffam vinum refpiciebat,

duione d

;

Vülterata

fä."ï.

^A Drerfitates ergo

temporum confolatione

r

- venturorum zternorum bonus Senex fibi

n -T

condiebac , & nos (imul docebat , unde veta

J yyj;

ac fincera in nofiris miferiis ac doloiibus pe

R,(öv) C

tenda fit confolatio, — Nulli unquam jufto de*

fuit aut deerit ia amaritudo , & patiendi feges

LIT

Wi

S, Gregorius ( ^ ) illud Job ponderans , gri fadit

quitat

Arüvrum 6 oriona , rogat quid ArQurinomine

10 ].

figaificatar , ( 7) qui in coeli axe. conflitutus

feptem ttellarum radiis fulget £ nifi Ecc!;fïa uni-

verfalis qug in Joannis Apocalipfi per feptem

Vlogi

Mtum

Ecclefias fepremque «andelabra exprimiur

"Quid ergo ? .pergic' Kc) Gregori,us:' 37*??'"'"

m

: "üiï*lm

femper F)cr/;ztur, & nunquam anergitur: quia '*'[i

.

20?2!: 10«

"KEcelefía —Per]e'cutian.es äniyyomm fíne ceffat

: «le»rl!a

QUs

C2) .faä. $.41. Co)Senecims fenaturt.-

LT

i

Pïitg

(4) Greg. L. o mor,e, 64 (6) 7ob. -9- 9-7;9»-

(c) dpocal, 1.4.

Ml

«

'

MARiANus.'

d

)

lerat , fed támtn usque. ad mundi tzrifzimim fne

eeli t

defelu perdurat, ( d) Quid orion? horret prg-

| ]prer t

Sit mihi

od fotut:

cin&us gladio, & in coelo fulget.

fas matrem Domini purificationis folennitatem

enti COni

finientém vocare orionem.

Cur ita? dixi jam,

e1n jl

"

N

Orion-in coelo fulget, & gladio precindtus

uate , unm

x

horret. Ecce at Dei mater omni caclo fublimi-

Nlllcvü 00

or & mundior , hodie tamen gladium doloris

[a Sittt

de manu $. Spiritus per os Simeonis accipit,

d&l ? [cr,tïl

quem tota vita füa non depofüit.

Nam reíe-

aol

runtauthores , eam po(t Domini Afcenfionemp

, &U

(*) in continua benedidiz ejus paffionis recor-

Picicban

datione dies füuos traduxifle,

Necdubium eft,

vulneratam defiderii perpetui plaga eam vixiffe.

;Non fubjitis mibi , inquit Auguftinus, Cf) nune

y coni

perfecutor flammas , fed- fubjicit defiderium. Salsa-

for&, ta mater SS, dum viveret dicere pote-

Qs 55-'7"2.:

dy, ! M;

T2t : Vulnerata ego fum non ferro , fed charita-

te, (2) Quod fi Ar&urus Ecclefiz femper ver-

um )P

fatur & nou-mergitur, quod fi Orion Virginis,

( iendi

nunquam dum illa vixit, à gladio abfolviturs

[U

deto vj

quis natorum utriusque Matrisfi modoó ut ftella,

in .colo fulget, ab adverfis & amaris íe pofle

Afau[ j

]

aut debere effe exemptum credat aut fperat?

jl

du

"Nihilominus expectauione zternorum , omninó

melioram , fe ipfum in trbulanone reficiat:

r

"m

quoniam poft rempeftatem (equetur ferenitas,

oftllS m

& ludum precedentem obruet fequens gau-.

:

Pa

dium;,

UUW

j f

,

( d) Ürien chorum Martyrum notaGregorio ubi fu-

praz Vz'rga autem Regina orionum,

Ce) :Hyerons

mml!o'

de Sita B, V, (f ..4ug./:r.3o. de SSQ

l

€ £ ) Cantic, $. 8. ex 9erf. 70.

7064 '9' i

T

ZODIACUS

dium, & poft gladium corona , & poft bellurn

Aufet f&

pax.

Ecce nunc fupplxcat Ecclefia Matrt imife-

fic cont

Xicordim, fünda nos in pàce mutans nomen

Evz, ( ? ) Petat qul vult, clamet præfenubus

affixus. funda nos in pace, & deind* audis

quam non vult Dei vocem: ftulte hac nocte

AT

nima de corpore , panis de tuo ore refiliet, &

tu neício quo, 1n tuo pane luxuriante , famem

patxcns caninam : (2 ) Ecclefia non fic; funda

nosin pace: Suflicit mihi mica panis ; quomo.

0

do Domxtxano, C4) Irperatori füffecit , quxcæ-

nationi fuz infcribi voluit, MICA.

Interim tü

[()

«t

Virgo funda nos in pace , doce viam ,

ftende

J

Funda

D

m

terminum , excipe tabernaculo pacis,

V

nos in pace, fed mutans, /non"confervans ii

£v

btmm

nobis nomen Evz.(/) Eva, poft peccatum

Vr

-

Wtfuam

quando debuit vocam Mors; appellata eft vin

nosEvz filii, vitá, Vitá malá delinquimus; vità

( cre

1nalààhono fperacæ pacis excidimus., Mergi^

JUdæ) Cont

tl

4nus nos in vite fenfualis amorem , & expeda-

tionem confolationis I(ra&liticae deperd:mus-

qui mn

Vivimus vità gentium, & non pervenimus à

fl Qty

47/)?7/ 'ü

vitam Angclorum

Clamat nos fuper Augufli-

mus, (z) vitá fic canta ut nunquam fileas : no$

NQIUS Qul

in vita filemus Deo, & noftrum filenuum vor

ï W'M

n

cale peccatum eft , quare per &temitatem non

]

cantamus. | O Virgo! Ó Regina Ó mater Mifeti*

Dl Q

IAM.,

glm-mt(

cordlæ, muta noftram Es&m, planta MAR

Aufer

nj

pl

f

Mi

C5) 1'2 Pbymno ad fefpevas B.F,

(2) Lac, 12, 20.

) O.

.

((') M4rt.[ : 9^ epigr.fg.

( !) Gt'??. 3- 200

ï

(2 Mng. in pj 146.

Q

|

(e)Lum;

"-

-MAR:A&hs"

-

34f

Aufer fenfualem , counfer intelledualem vitam s

; polt lt

ja Mart i

fac contemnere temporalia;& expectare zterna.,

iutans d

st praieto

t

dende 2

ARTICULUS VI.

e h&C W&:

MATER MISERICORDLE

jre s

ASSUMP T A.

Ciafte s p

n fit;?

S I

3ni$, qï**

Onfulturus homini D E U S, fic þro fl'fo

'urfccihqu"

conclufit , ( 4) zez eff. bonum ,. borninem

" Imcrf

«[fe fotum. : Sed neque Deum , qui homi-

q'mm ] GQ

ni (uam impreffit lmaginem , eamqueé reforma«

p ^

3'"*38.

vit, bonum fuit effe (olum.

Tametíi enim illi

«Con

J .

in unitate naturz fingularis effe, fit bonum &

" «

neceífarium effe , in fingularitate tamen perfong

elii c!fï

fübüflere, non eftbonum ei fic effe. (2 ). Cum

lag

judzi contradictores ; Incarnato Deo quafi Soli

lii "*

detraherent , folus non furn refpondit ille, ífed

lu

€go & qui mifit me Pater.

Soius zon [* s ex.-

'.

".

plicat Chry

?A

E

foftomus , Cc) quia eifi miffus fum per

m d

CATHEI) , Lamen ego €$. Paier fimul per Deitatem,

sJl

" Auïaf

Solus non füm, aliter interpretatur Auguflinus :

;uam

(

(4 ) quoniam tametf formam Dei non amif, Ygno-

Wdum

g

Ícendum proinde videtur Marthz de Magdalena

apud Dominum conquerenti » Soror mea reli-

Mlï

J

"

quit-me Solam, (e). Ignofcendum fimul & po-

L

Ítulanti; dic ilh utmeadjuvet. Sola oneri non

-—

l

fuffi-

d

lncodn

(2) Gez. z-. 13,

4)L

J i

(5 Jan, 8. 19; .

E

Cc) Chrypopl, ibi.

( 32 Zug, iradi. in Toan,

G i

&e) Luc. Yo, 40«

ii

ZODIACUS

fufficio ; fuppetiasà te peto; dic illi ut meadju-

Vdye 4v

Miericot

vet 5 alioqui , ( ) tuo ori affixa, & dulcedini de

te loquente mananti immería, non avelletwr,

Quod fi Martha folitudinem (uam fenfit, fibi foli

relida ad brevem horam , cogitemus , quo íew

In

'iDe

fu feipfam Ecclefiana(cens circumfpexit , cum(e

orbam Matre mifericordiz viditt O quoues ge

v p

&UE f

mitum imo de pectore ducens, iteravit, reliquit

me MARIA Solam? Vox eft cujusdam pii,(42

Caryslo

fft cxlum plenum poff-ffione unius apima. Quanto

p r

T$ lj

magis impletum eft coelum , fed fimul vacua f&

manfit terra à poffeffione MARIA , illud capti,

.fulfulm's,

Kmtileri

1fta erepta.

Quod fi Magdalena dulcedini 10*

tenta verbi, fed obícuri fed snigmatici ; non

ue orda

potuit ad juvandam Sororem avelli: ( /) quid

Tülsiny

MARIA ? audiens quomodo Pater. xternus lo-

[

Vte, d

quatur füum verbum non obfcure fed dilucidé

& fine umbris , an poterit inde ad auxilium

Wil

Ecclefi» abítrahi? Verüm , ^ne dubita Matet

Atttit; j

Ecclefia de Matre mifericordie , non potert

11 Qu

illa inter (üumma gaudia tu1 oblivifci: tu dices,

Xllm1 d

adjuva me . refpondebit ilía verbo & affectu B.

[2

1

L

lii, (i) ecce ego vobiscum (um usque ad con:

h"dqqm&

fummationem feculi. Receffià te, & creata fum

IT

äm

mater Mifericordiz omnibus miferis, in cotlo

Y

l

l qu

autem miferia non fubfiftit, in terris affluit ; a*

W

R

dero ergo miferis, & juvabo auxilis. . Quod t

Bd

3ta eft , ut eít, eleva Ecclefia vocem & mentem

Salve

"i

p

Yt) ( 1

( 4dng.fer. 2 6, de Verbis Domin. Sa, in.c- A

M ,

Luc,

(g ) Franc. Garziaf.

C B) Mdug, trdllo

(r) Lip, )

4 Joan,

(3) Mattb, ult. $, aQs -

e) n

M

MARIANUS. *

347

n

frürmel

Salve- Auxilium 'Chriftianorum , Salve Mater

d

L dulb

Mifericordig A(Tumpta , clama.

jpn a

.

lg

fmflbübï

"

R TEmo jure conqueri poteft h

omiäem folum

nys. Q

H

* *"iDeo eflerelidum. — Munivit enim charis

j silt , üd

tas & providentia divina , immenfis undequaque

j Qu

[d

auxilis.naturam noftram. (4) Etqui dixit , fa-

eraeiftd

clamus homini adjutorium fimilefibi, ifte anti-

nj

€ipate praparavit.ei, multiplicis adjutorii tur-

qime

mas & legiones, Siveenimin coelum oculos

(imul vl

WL

fu(tuleris , five per terram omnem eosdem cir-

«cumtuleris , ubique auxilia tibi homo difpofita

Y dulclöd.ü:

[

atque ordinata deprehendes, -X Temporibus Sa-*

an]gm.ïfl

muelis invaferant Philiftzi regionem Judaorum;

vll

u)

fed orante Samuele,; & coclo pro Iíraelitis mili-

"E

tante , diffipau funt, ac cxfi5 atque eo inloco

utt

inquit(^ ) Tertullianus ubi paítos impafü, &

1 d e ad jüM

j )

armatos inermes cedere ac períequi defierunt ,

e Üi yld

in monumentum pugnz fixit Samuel grande

r

nun Flï

faxum, eiqué nomen ur refert Lira , (c) 4£e-

W[Z/. Ill

nezer , boe eff lapis adjutoriiindidit, (4) eó quod

p

hucfuque fuis auxiliatus effet Dominus, De Ca-

u

T.

tolo item Magno refert (e) Crantzius, cum

i

gde

difficili quodam przlio , tandem obtinuiffet vi.

n

m(cl' Ój 1

&oriam , Dei favore pro fe Rgnte . eum in

ertii 4

l

gratitudinis perpetuam memoriam, montem

xillto

vicinum, montem Adjutorii vocaviffe,

Nos

can d

yero fi reci€ DEI beneficia, & noflta auxilia

P

cenfere

&4) Gez. 2.48.. (2 Tertul.l. ad9e pfichie, ce1e

$ii

"

€c) LIPU in PTS Rje.g'. €, T.

(4) r. Reg, 7

P

)/

'13'1

(

( e ) Cranziusd. a, bifl. Saxoms 6« 4«

72

—

*

/348A

PODIAÉOS

cenfere volumus , ubi faxum cum Samuele, ubi ,

Inflturm

montem cum Carolo M. terminum & monu-

tule ;

mentum adjutorii divini ponemus? $i in nubi-

peccae

bus erexerimus , adhuc fupra nubes , ípaua

haous

"

"þgü.?

funt plena humani adjurorü: fi in terram de:

fcenderimu$ , plena eft cerra pro nobis contcri*

ft'i//jf.&

pus praeíidis, Unde, terminum quoüsque

. fioti j

nobis auxilieeur Dominus , non inyenimus,

E7

Bene Pfaites :6(f) adjutorium. nofir

um innomunt

City ol

Q. d, coelum

Domini qui fecit celum & terratm.

Ecceíi ,

& terram quzque intra ifta duo continetur va«

Adg edu.

riecas creacurz , plena eft adjutorii humani , &

Vpote u

ultra, & ukra.

Nam ipfüm nomen Domini

iiie IuSa !

quod eft coelo füperius, & terra profundius,

Citcglor.

Carerüm iítis adju-

adjutorium eft homini

.aa(d)

torii millibus hominem munire non contenta

Vtot

divina providentia, füuperaddit adjutorium fi-

Pitr ]

mile Adz, five ut vertere 76 (z ) adjutorium

fli!g/ li

(ecundum eum. aut ut Chaldzus, adjutcorium

Qnple

pen es eum.

Re&é Chryfoftomus , (^) quan

MUET

punuis inquit, vulta irrationabtlia animalta ad*

dlæ[cfpm

jufent. bominem , im. laboribus [uis , nnllups tameh

par efl , rationali mulieri.

Et pauló poít, folw/

qma t hu

bu:c vationali animali praflart , «t mon fólum b*

Wf"oqejus

nefló, fed etiam commo

gä fibat , adiundo illi ad-

& BU

t

ju:?rio fimili,

$.

L (!zrm

i T veró quomod

om

ul.ier adjutorium Qiro,

athan£

7que 1mpcdimcmumx& Scandalum,& $

) u

inügl-

TT

(f P/2l. 310,2. (£ ) Ge. 2,18,70,. Per. chals.

)o,

3ny

[

fextus. — ( b) Chryfoff, bom, 14.:?7!6'"?- x

—

q

MA RIA*NUS." |

349

Samud i

inffrumentum extitit viro? Qui adjutorium fi-

m i

mile ,. qu fimilitudine Dei virum exuit, & larva

eccati deformavit: Invehitur in eam Tertul-

91 Sing

lianus »(4) t4e5 Diaboli janua , tu es arboris tllius

nubes, f

in m í

refignatrix ttümaginem Dei bominem tam facié

eliffli. Proprer tuum meritum euam filius Dei

nobis i

mori habuit,

Verüm quod primz Evz defuit,

jn qu/

p ia

altera Eva füpplevit. (^) Quanam vero illa ? $v

Chry(oftomus & Anaítafius Sinaita refpondeut

/]rm'l'" M

Ecclefia , («) hzc enim de coíta & latere íecundi

(hd.t"c--

contitti.

Adz eduda, faca eít illi adjutorium. fimile,

utpote fuo fponfo candido & rubicundo ; ipía

[n humäüï

fine ruga ine macula , cota pulchra & decora;ac

ml hr

y, pf

cóncolor. linde Chryfoftomus illa pfalmi yer-

ba, (4) Dems ip adjutorium eum intende, ii«

Eurt (s 'ï;

terpretatur eo fenfu , ut oret Chriftus , quatenus

& 0 qu

; aj

Pater laborantem . (uam Adjutricem. Ecclefiam

benignis oculis reípiciat & propitiatione íua

aT

compleciatur,

Verumtamen nulli aptius Ad-

;5' ! deü(üz

jutorn. Adz fimilis titulus, ut Matri mifericot-

RS,(/;H

diz refpondet, Etenim fimilitudo ipter Chri-

ftum & Virginem in eo intercedit maxima ?

n WW )ï

quia ut humauitas Domini affumpta a verbo z-

"

p

teino ejus infinitati füo. modo. communicavit,

j m W

ad cujus poffeffionem exaquandam nec hacte-

Mjlllläo P

nusadmiífa eft ulla creatura nec deinceps ad-

mittetur: ita-fatus S. Bernardinus ( «) oportdit

ïäfginem elebari ad. .quandam «qualitatem difi-

V

2nAUS

a

j

bx

*lum.& M

(4) Tertul, l« de babitu smul. init, — ( 6j Chrifoff,

! j

h, 22. in Mattb.

Qc 2 Mnaflas, in Genef. 2 €&

f

€4 Chryfoft. in pfal, 69. 9. 2.

( e) Bernardin,

y

Senen, cog ;.fer.þh 4r. 1. €, l2.

! m&[lh

ZODIACUS -

"

mam, per quandam quaft infinitatem þ!rfg&ianwf

Dd quo

&6 gratiarum , Quam egualitetem «reatura nuhe

&tg0 M;

quam experta eft,

Sic 1lle.

Deinde, dida eít

injuria.

Hugoni Cardinali ,4 /^) Virgo adjutorium altis

Wem )

fimi, & illa verba pfaltni qui habitat inadjutorio

tií

- Saluri

al

Al

fimi, explicat. qui habitat in MARLE pa*

Jébtiod

troeinio quz eft adjutorium alaffimi. 1n. proie-

v pf

€uone. Jei coeli commorabitur,

AItceanm He-

A

fter (2 ) fadaeít Regina quatenus laboranti pro

ftiting

falute Judzorum Mardochzo fieret ei adjuto*

(0. M:

rium: Sic MARIA , alfampta eft ad/:Mareroitáe

diæ; 3de

tis divinz faftigum. Vl brachio Domini pr&

iffino,

mundi redemptione laboraturo , ipía coopera-

retur , & Salvatori accederet quodammodo fal-

(

vatriX.- Neque hic titulus excedit metas hurma.

^nolt

aitatis purz, audi Abdiam. afcendent inquit Q)

RY

Salfatores n anontem. &ions jadicaresmontem Ef

onim

€$ erit Daminrbx«regmz;m. Q2) :Qqem.locumuqlü"

C[f bOI)m

«dam exponunt de Machabzis, qui & montem

mquit ( 4

Sion pofleffum à genribus armis receperunt, &

lt !it

fiios Efau expugnaverunt, (4) melius tamef

W erim

docdiiores (/).de Apoftolis intelligunt, (gz)qui

hn

nontantum 1n montem; fíed etiam .de monte

Tem t

Sion accepto Spiritu, fupra gentes utSalvatores

Motiig

afcenderunt, Salvatoris doGrinam tradentes»&

W&ü[; &

miraculis traditam confirmantes, ita ut non tàne

U

tum filit Jacob , fed etiam filii Efau hoc eft gen-

s

tiles jugo Chri(li fefe (übmiferint, & reg

mmq

92

pa

Atig, 1

CQ Hztga;in Lf.90. g2 Heffer. 4. 14,

x-

(^) 4bdie 1. (i) Menoch. io $,2 1. APH. .

u)

Ck ) Corz. 2 Lap

!firl

j,

(0) AHg« Fom, A.

dés ( ) sm/;. in AM g, 95

*

(æ) Hfh

x

MARIANUS.

3j

; perfeämm

Dei quod fide & charizate coalefcit auxerint, $1

ergo Machabzi, fi Apoftoli absque divinitatis

eregtura h

de, d*

injuria , à Spuritu S. . dicti func Salvacores, cur non

item Mater Salatoris, mater (aluus & matet

varium dt

- Salvatrix .dicenda? Quare Richardus à $, Lau-

kj -

T

j

rentio dixit, (2) MA&KIA ef Coadtutrix Chrifli

in pefzaw £X redemptione generts bumanzi,

Nec

ni. Y

U& il 14

injuria redempturus evim geuus. Pumarumdotum

abgfam

pretiom contulit in MARIAM i inquit Bernardüs:

'&o) Maneat ergo certum , Matrem mifericor-

j adi

adMeus

diz , adjutricem c(feDcx hve adjutorium fimile

:.miïim 9.

Donilf

( o

24

!

m

Uid autem Solaui inde exped&are poce&

Q

noftra miferia? hoc quodà Matre mifericor-

cne

gt

" unl ]

diz, ab auxiliatrice Redemptoris, nempe omne

I)

bonum :. Veríans 1llum Geneíeos locum » non

j ii

'.eft bonum hominem effefolum, Elorens, Piro

]

j

ul &mün

- anquit ( 4 ) £oxitas dié£pa |DjHITORIUM pro-

þexzz, ne quid nouboni, € fupple ; «eeffec). non

d

"eft enim bonum homini effe folum. Sciebat 1iliy

gelis V

M

fexum MARI/E obfuturum.,

Ü

(

Ex quo patet Ma-

g Ya

trem Mifericordig , e(fe Adg & generi ejus Ad-

^i

/jutorium , non- quod obíuit ut Eva. fed quod

Lcsutsaïmï

profait: & quidem fic profuit , ut nihil boniad-

Qu

)uvantellla mifericordicer nobis desflet,

Ad-

j

jutorium ergoVirgo plenum gratiz & mifericor-

" hoc äg

(

dlæ, & non ficut Eva, plenum miferiz & fragilie

nh&I

K&atl$.

Horcatur B. Apoitoius fideles;.(^) ne

d

defi-

f-4'

Ih

n

( u)thly p. 1044

- Qo ) Berz, ferm. de natif,

9'"'/17*1

ETA

(4) Tertul, ) 2. contr» Marcigc. 2.

j

(5) Hrör. n.G. 15.

;

zobIAcu—'s

defint gratizDei,five utoblata fibi gratige Dei ve-

lint effe contemptores , inde enim omne malum

fluit , indenihil non boni diffluit. quia audemus

M

Mj

deefle gratiz Dei, qua idcircó nobis ottertur ,ut

'.

tij

nunc & deinde nihil boni defit nobis. Et camen

Yo3n)fr

Atét cet

noftra fragilitas,oblatg gratiz diving decíle,eig)

1

Qüatt Lec

non cooperati auder $ Ecce veró Mater muiíeri-

cordiz, nobis DElIgratiz. non reípondentibus,

Bitdpibx

fed invacaum accipientibus , idéóque donis Dei

!g'//)arc ;

Tera luy;

dilabentibus ,. fupervenit à DEO dacum Adjuto-

:rium ut nihil nobis defic.

Non (ecus atque cum

ànimim 4

alicui data eft regia clavis ut fibi chefauros regios

Bullandu

p

aperiat eisque acceptis per omnia diteícat? ipíe

Wlongg i

vero aut quiatiti Clave uefcit, aut quia voluntaie

Ws j[a

toiquefcic, ipsá non utitur , & 10 milera egelftate

Rünen, p

manet Huicíifüperveniat amicus , qui clavis

Wun

äjlgufg) 1

ufüm-monfiret, qui torpentem ad ufus excitet

quanti adjutorit eftloco: 1tanes pertape virgo

pmvec?a, l

neícientes docec, ignavos permovet, ütc g»tauä

Til

(

Dei, dum adeít, utamur. Et quemadmodum

Vr

psr Raphaelem duo. Tobig omyübus bonis t€-

TU ájj

[

