etiam confiliis ac fignificationibus voluntatis

1)[

"

4iving plené fe fübmifit.

$i pracepti, pa-

u

fere Virginem Cpuerperas ]

ege füua dirigenu )

. Mo) fi : numquid autem definitum eft przcepto,

E Iqqülf

&t'puerpera pauper, non nifi avem pro filio

l qmaï

il

offerret? & (i vellet, agnum pro.fcetu fuo . (5

p í

, Deo.dicare non poffet. Ia omninó, non fuit

-

Kai

przce-

Gf

(

|

?

I) 4"/2". l. 3.polit.e, 3. . (f ) Bafil. in bonj?i:;;;

z

)

monsf. CryCaff-in collat, P,P, a2.

j5

(

: 7' lO.

R. — QYLIN rz.«þä'.

"

$

110

" ZODIACUS

pracepti, fed liberz eledioni pcrmm'umä, ficut

| Qum, ün

Xt ta-

& oblatio turturum vel columbarum.

plicare 1

men Virgo quod non erat przcepu fed folum

tut (olio

r

interni à Deo infpirati confili , executa eft,

ts comi

Senis in ulnas transferre dulcem natum , non

lus il)c/,',

erat przcepti , neque confilii. & poteratà tre-

DEó g

mulo fene nonnihil parvulo fuo timere, verum

S0h, bol

divinum in hoc fentiens motum , fervivit feni ad

h EHUm 4

At

votum hgmilis & morigera Virgo.

/

Wim, ]

3f

;

] Obüs llfm

Lama nunc & non ceffa Bernarde tuba DEI,

Sndtm

'contere cedros , & przpara ad partum obe:

uþ'o fuiïem

dientim cetuas, (4) Dife terra /ubdt , difce pul-

V Volum.

$u obtemperare, — Erube[ce fuperbe cinu. Dei ma-

feptorum ;

M aà

ter fe bumiliat , 6 t te exaltas $. Regina tua ad

Dei confilium cera, ad nutum figimentum 5 tü

AO oj

uamobrem Dei voluntatis indicia quafi nodis

o

habes ludibria ? (/) Coelum coelorum Deo paret,

Qs i

difce terra fubdi: mons 1lle auri mons magnus,

fig)

$

(c) unde defcendit lapis quadriformem conte

QUi ii

No t E

rens ftatuam , Deo fe fübdit, diíce pulvis ob

temperare.

Paradifus omnium lignorum foe

TM

licium , (2

& fortnnatorum nemorum fe de

Bu

» ter

primit atque humiliat (ub preceptoz & tu fi

Wt

l

erbe cinis, tuüa contumaciá is contra prece-

Vbj

v

tum? Ecce & Jobus , («) petit fibi librum con-

D&j

(cribi, non excellendz fed obhedienus , tam

4Des G

gravem , ut humerum fupponere ei fit para*

Vütyeg]

»

tum,

Z

pE

(a) Bern. bonz. T. inmfe. — (( ) Epiph. delaudsB,

)

MO l

V. (0 Augufl, Ser, de B. F.

(2) Ruptr.

IIQ.A(

jn Cant, — (0) 7955 3 F. $ 9.-3 $.

fthrgg, :

T MERIReSES,

-

;iü'umk» [W

tüm, tàm carum, ut cápiti fuo eum circum-

Et tu libellum. vel fae

m Bu

plicare fit expeditus,

u [ (j

tius foliolum , decem Dei verba infcripta digito

execu

ejus continens füpportare grave duces? Ange-

naum,?

lus ille Apocalipticas, Cf -cujus caput Iride ,

yotennàt

pedes igne , hümeri nube , facies veftiebatur

yere , VU

Sole , habebat inquit $. codex (g) in manu fua

vimveti

libellum apertum, alter autem exponit textus,

J

& confenuunt authores , habebat in manu libel-

Iulum.

Lané vero ? ante Chriftum poterat

Jobus'ferre humeris mandstorum. divinorum

qde ul

grandem librum, & iu poft Chriftum , non potes

uno fufferre. digito. libellulum € (Z) Ipfe Chri-

d p

ftus volumen grande difficilimorum Patris prz-

W»' [ /"/"?

ün. DÀ

ceptorum tulit ufque ad Sudorem Sanguineums

ufque ad expreffionem ammz: quid tu fub-

x

-

ducis totam animam & carnem , ad libellulum&

x

m

Vis nomen tuum inferri in. librum vitz, Cu£

11 q

nop prius applicas humerum libello obediene

umDBOF;'

tiz ?

( Scripfit Deus in toto hoc univerío

qons ""1 quafi

in prandi tomó , uttibi ferviant cretaturge &

ormen

D

!

, Ergo tibi asfiftunt Angeli boni , girantur coeli,

| [CC p[]lïh

, pluunt

nubes , vivitin filice ignis, mare naves

l9. bor

Ü

i

tat, terra annuatim parturit; $oloritur,

orum

, Luna crefcit & decre(cit:

Scripfit idem Deus

01* tibl 10

- mandata, & tu non una & clamofa

contt

peccati bucca refonas, mandata ejus gravia.

iib

. Habes Servüm , cui fzpe portandum imponis ,

:diC'?u.z'

grave verbum ut Marpefium faxum : quod fi ille

non

L c.tl []

K 3

p

d

J

Cf) A4poc. 10, — Cg) Textus alter. Com.À. Lap.in

9[417&7.

j

€. 16, 4fpoc,

CPy Hebr, 10. 7.

( Gloffa

eXtraor, m Pfal, 8.

b2

-

ZODIACUS

non portet, tu fulguras verbis, & oculis, ful-

ETNEN

minas rhanu, | At Servus iffe, hodie feryus;

tf mala

Ctà j

-€ras non: fruftum panis à te accipit , & tu to-

tum illam tibi fübjicis. Referte nunc adDeum

QUs ab o

Ó homo : cuite nativitas zternum fervum (füube

Ycedit,

jécit: cui te immenfis Charitas beneficiis alliga-

-enïm 10051

vit, fed & sternitas infinita mercede promiffa

D« Itong.

fltingit s & vide quitu illi fervias? Tibicini paret

b

tibia inquit Ariftoteles (£) comparans fecum

Wrns n

imperantem & obedientem. : Tuautem , dives

hg du

Domine & fervus tuus comparati ad numen

vule ! 4une

zternum duz eftis tibiz : tu, inflata favoribus

Pati (jb

divinig, & re(onans dulcé? Servus autem tibia

tacens , (übftantia mundi carens,

Et tamen tu

M

tibia vis aliam tibiam ad voluntatem «uam afli-

tltg (

lite & refilire, & ipfe Tibicini Maximo , negá$

humerum ad ejus mandatum ? Erube(ce fuperbe

UDt aUter

pulvis, difce luctum obtemperare,

Promittit

Deus ore Sophoniz, (/) reddam populis la*

: Infi

bium ele&um , ut ferviant mihi humero uno.

h

P ütpor

Mitte nunc oculos per fecula contumax DEO

TM Qu

fervet Servit Deo Jobus humero regio: Servit

lm

Wi

Moifts humero Prophetico:. Servit Jofue hu-

()

mero Imperatorio, »ervit Aaron humero $a*

W(; qg à P*l

cerdotali, Accedupt his humeris humeri 12«

tribuum Ifra&l quos coelum recepit , accedunt

humeri gentium omnium , quos ítola candens

gloriz conveftivit, Iu tanta humerorum DEO

8010j qn

Servientium unione, «u averfo humero (chiíma

0, dice$

onvcbis 1 () & recedens ab eledo labi

audax,

dnaid

(

[

)

hi,

Q drifl. & 3. polcc, g. -'(1) Soph, 3. 9.

(m) Jerem, 2, 20Q.

(C j Mlub

MA RIANUS.

'azg

oeuls, iäuäzx,-,fnon ferviam? Imprecans fibi Jobusven-

ii tura mala fi pupillum vexare aufus fuiffet, (2)

U

p Cadatà junctura humerus meus, Certé quis-

"

4j quis ab obedientia Deo, fponfzque ejus debita

E

fervut.

) recedit, ejus humerus.à jun&ura cadit. (2) Non

enim poteft partem & focietatem habere 1n

efici

jl

de pro?

jDei regno ,

qui prius .non habuerit in ejus

,humili fervitio. Ecce Regina regum , hodie

-

ibicinr p

atans j

"

'

intrans in templum , Jefum in ulnis , Moifen &

legem ejus portat in humeris. O fervule! fer-

jutem, d

l

vule ! tune humeros à 4

ege füftinenda coclgüi«s

y d nD

1

qà

æa;ris fubduces,

;

$7

u aut*ämïïï s

guum!

Ocet A-bgel-icus Magifter inter Virtutes mo-

rales (4) tantó eliquams potiorem e[fe , quanté

qum d

mxm Á

l

]

Aliquis magis aliquid contemnit , ut Deoinbzreat,

]

Sunt autem , fatur., tria genera bonorum huma-

beltt

ii

i

, pb

norum quz poteft homo contemnere proptet

; Deum : infimum fünt bona exteriora , mediunx

t ?OP"h

h Q U

j bona corporis, fupremum autem bona animz,

j

a i

Inter quz precipuum eft voluntas, in quan-

!)

à

Et 1nfert:

;

jtum per ipífam omnibus aliis utitur.

[egw

,

fj

(5 Ideà per fe loquendo laudabilior eff ebedientié

vt

4 Pirtus qua propter. Deups contemtit propriam Vo-

"

| hume[

, Tumtatem, Sic ille, Nuncad purificatz Reginz:

jg hum

;

ii

, attende obedientiam, qux utar&tius Deo adhz-

rplh

g ^

rerét, omnia bona (ua contempfit.

Poterac

Ibl . auro à tribus regibus relido Salva lege divinz

at Ofmfl /

j

um redimere, & placuic

yuttl?

l

"

f,;.ggnum emere, («) fili

3

Aibi

K 4

40 [gbIOs

yi

(») J05.31. 22.

(o) Gloffa extraor, in c. 31«

ob,

(4) 22.

q/wuu. 4.3. (6? ldern ibid.

9/70 ;"9' (6' / M 4"þu Zf

]

224

— ZODIACUS-

|

Bbi rurtute paupere, oftentationem vanzlaudis

' Al jj

«alcare Corporis gloriam , Virginiras pere

Affinit o

fij,

fechffima cumulabat, & tamen quaírcommunis

de vulgo Mater, atrium fübire Immundorum

non abhorruit,

Denique vóluntiatem totam

Deo confecravit, quando ea fecit ut merita fit

WAJ/T"

confignari cum Viro, (4) perfecerunt omnià

yeyele

fecundum legem Moifis.

Ipíaeft Aquila & qui*

tdo, q

dem grandis Patribus SS. (^) quz medullam ce-

Ápplic?

dri, non Libanitidis fed coeleftis tulit, & tamen

$ thimy

adpreceptum, ( /) Dei fic elevata eft, ut ar-

T$ (un

dua omnia fupervolaret, Arduum: eít 40. dies

lno Aty

purgationis pati , paífa eft, & (criptum eftatet-

I il

nitati: (g) poftquam irpleti funt dies purga-

od o

uonis fecundum legem. Moifi.

Arduum cere.

Áot, (by

moais legalibus fubdi , & fubdidit fe , & ruríus

?0 o

ftriptum eft, ut. perfecerunt omnia fecurdum

Ordinae

lezem Moifis. (/) Auditis hzc minuta animal-

Wod od

cula , & tenuia volatilia£ Vobis feribitur, ves

^* Il0n p«

ftris operibus fübfcribitur ; faciebat: & quando;

FECIT, (ummum eft,

Cs

Reging autem veftrg

,aqus il

non calamus humanus, fed aternus expreflit

]te contra ardua

Wib

typus , perfecit , implevit,

Vr

tortes, & ad. Dei przceptum elevamini Avicu»

lz, nidus, nidus vos eternz pacis expedtat,

Á

quem cum attigeritis , migrabitis in grandes

pr QM)IW

obedientizx Aquilas ,' & inde contemplando

Tüefitn

lüntars |

eícam , faturabimina — Redé Grego?ius, (;a)i

& EQH V"'

(2 Loc, 2, gþ. (c) Hyeron, Serm, de B. Ve

(f ) Ezech. 1 7. 1. 2, .

(g) Luto.2. 22.

(')) Luc 2e 39-

( Greg. 4 moral, 31,€. 19*

-3. |

Pl

MARIANUS. *

215

anglud

ad praceptum. Dei eltbatur aquila , durm ju[fonibus

difinis obtemperan:

gniat [*

;

d3p fupernia fufpenditur jdelit(m"

ficommuli

fite,

[

mmunduu

*

iavem n

$ 8.

r al

Uis nobis tribuat, ut Deus oculos nobis

Tunt n

"* revelet, quanta excipiant in hoc & altero

uila &j

mundo, obedientiam przmia, inobedientiam

medullan

füpplicia? (4) Quafi fuper duos montes eleva-

1uflt ; & u

tus animo , duas vidit Matres, unam cum pr£-

ii efh M

mii$, cum poenis alteram, & exclamavit ca-

3 CMO-&*:

lamo Auguftinus , fo/a ozedientia tene

t palmam ,

jblzz ipobtdientia infenit penam.

Auguftino

um dul

; dies [

quoad primam partem acclamat Aquinas Do-*

qum dl

&or , (^) fi quis inquiens, martyrium fuftineret

j M

velomnia fua pauperibus erogaret, nifi hzc

" WJL'L

ordinaret ad impletionem divinz voluntatis ;

quod certé ad obedientiam pertinet , meritozia

xinya

fenbiun "h

effe non poffent.

Sicut, nec fi fierent fine

ut .'.& QW

Charitate , quz fine obedientia effe non poteft.

Hadrenus Hlie, Jam veró quia omnibus pecca-

quem " ,l

:mus ]

xpï »

tisinobedientia affignat poenas , refpice coelum

& Paradifum. De coelo dejicitur, per terras

T af.ü

ad inferorum carcerem conjicitur Princeps cum

vonii

as &

pe )

fequela Angelorum: Cur veró ? iuxta plurimum

nf*

probabilem fententiam Theologorum , (c) quia

:onccumï

meritum perfeverans ad tempus à divina ve*'

luntate przfixum , fed obfcurum, ponere de-

N

Ech[ImSJ ;"

tredavit, (2) Ergo tota divinitatis dextera & -

virgà

t

-

AU.

m

(45 Auguft, in Pfal. 7.Aconc. 2, (4)22,4. YO4p

4r. 3. (C) $uarez

,12021'

i

jn Geae,

" de'ïdngeli:g, ,(d) Rtfperz.

'/' 3,. f

N

216. |

ZODIACUS

virgá ferreà percuífus, clamat mundo: inobee

gitam r

€lientia invenit poenam. — Caput no(tri generis,

um cit:

ipíe quoque fenfit eum conjuge , longam poenae

MahUE

rum catenam & difciplinam, | Quis hancinve*

nit? ino-bedi-encia.

Pomum decerpíit vetitum,

&.virgas recepit , quas noluir.

Jom . veró 15.

L]

aitero feculo , ad quod (ufpirat fpes noftra, quis.

Kecogno'Cit palmas, & pro palmis ac victori$

Ri

A Sene E-

reddic coronas ? Item. obedientia,

vangelico hodierno ; tranfeamus ad z44 Senio»

Nity

xes coeli Apocalipticos, («) llle dum Spiritul

tht (f

monenti ire ad templum paret, videt, tradit,

anrcquaæ

ulnis geítar Salutare Dei, lumen gentium glo-

Nttats]

riam lírael. ifti autem in capitibus coronas , in

n gUæ&im

manibus cytharas geftantes, oftendunt obedi-

Qd &

entiz virtutem & fru&um. Ubi virtusquzrist

Wlaea

in manibus. Ubi obedientia? in cythara. Greg.

adyetüe

Naziauzenus, (f/^) mundum hunc ingentem vo*

Domin,f !

«avit citharam. . Cur veró ? quia ordinatis rité

l'liä, lor &

creaguris Mle conftat ut chordis, & nunc lztum,

Ciefo lts

nunc trifte refonat, prout eum fibi fübjedum

fno

vis divina temperat, & ad concentum inftruit,.

p

Haud aliter vir obedientiz, paret Deo utrobi-

Fendoyis

que, five is ad lztam harmoniam, five ad trie

Atf

ftem leffum difponat.

Vis ergo coeli cum $e-

Cs ii

nioribus implere fellam curulem , & diademate

D o r

cin&um portare verticem f tenecytharam , re

Marm

fona obedienuam, & fimul revoca tibi in me«

Cipreffn

moriam , ille qui his paratum cor meum DEUS

wt in [

dixit , exurge cithara clamavit, (g) Nempe ad

; glo-

(4 m

(» dpoc. A« 4- Apoc, $. 8.

(f) Nazianm oraf«

M0

)

Tolg:

.ii

de T'i'h

(g) P/kl- 107, 1* 2

: chï,'

MA*RIANü-SPI

227

nde: i

giotiam refurredionis , venitur per inftrumen-

n r

um citharz Deo obfequentis, — Salve igitur dic

ngimtte

MARI/E obedientiz REGINZE.

1 has

fic ventui

ARTiCUuLUuUS VI.

am vt2

nolltà u'kwï

ASSUMPTA.

j viaqrfö

REGINA

$.r

, AW

db Sæ,i*

Ntravit JESUS in quoddam caftellum & MarF

dum $p

tha füfcepit-eum, (4) Qauid autem egit Jefüs

]

antequam in Bethaniz cattellum fefe inculic?

det, u

gemiumfi

Recuat 5.Lucas , (/) quia oblatam de vitaster- -

g corona)

na quz(tionem , cuidam Pharifzo refolvit , &

quid faciendo eam coníequi poffit monftravit,

nb o

Pofthzc autem ir Bethaniam intravit, ut bené

qns

entar t

advertit.Card.

Toletus , (&) SS. autem mater

Domini dum digné in ccelis recipitur., de Betha-

nia, hoc eft de doraoó obedienuz, fcilicet. Ec-

ordimi!

ynunckflm

clefia militante exit,. & in. Bethel füblimi , hoc

eft domo Deialuffima ut eft empyreum coelum,

$u

entum !

NU

excipitur.

An item monftravit nobis quid fa-

ciendo vitam xternam adipifci queamus? Claris-

; p

fimé : teftis eft Ecclefiz cantus , de ipfa refonans,

m,fweadlp

qa a

Y

cujus vitainclita cundtas illuftrat Ecclefias; (4)

In quo veró? ucque principaliter in rectiffimo

d

coeliitiinerario, — Accepitillain zternis arcibus,

uant

( nbl n

expreffamorum fuüorum przconia , fed & reli-

quitin valle Jachrimarum peregrinantibus im-

mu

K 6

g) Ncmpc

ss

(2) Luc, 10. 38,. — (D) Luce, 16. 4. $, 15'.

NM(MI

[

€c) Tolet, inc. 10 L

utiAnnOl. 64 /(df) In ïaþ't.

-de Co(:f Natal, B, V,

18. " ZODIACUS

preffa Sanditatis veftigia , quorum du&tu melius

folttis R

quàm filo Ariadnz Thefeus; (e) & labirinthum

quadriga

evadere poffimus errorum , & revelata facie

jujutaa

gloriam Domini fpeculari atque intueri,

Hinc

s ()

illi infiniti greges & chori eledtorum , poft illam

Solis orj

funduntur , poft illam in odorem morum &

Jpu p

virtucum ejus currunt, & fupernz vocationis

itndun

bravium comprehendunt.

Porró Chrifti Do-

Vonfg :

mini in Bethaniam deícenfus, omninó regius

limilay

'extitit. . kt quia antecedenter Pharifxo introi*

dus, ()

tum in regnum zternz vite aperuit: & quia

Quantg p

curis diftra&z Marthz , ( / ) unum neceffarium

prete .

Cquod eft optimum , quod auferri non poteft,

ittibus ;

quod regium & divinum eft ) effe docuit. Nec

habeo q

dubitandum MARLZ in coelos af(fumptionem,

Vs &

omni Regum pompá emineret (e) utpote, quia

NANA.

ubi reges finiunt , ipfainchoavit füam nunquam

10n fj

occafuram majeftatem,

Eapropter íürge ter-

Omim 4

1a, & conjunge ccelo voces, plaude manibus,

LIIM

Ti b

exgl:a cantibu?, congemina, Salye Regina,

2

$ 3.

E

Wüty Q

Nt&n eft quod

matris diving in Bethel in*

M

troitum , ab introitu filii 1n Bethaniam di-

R &

flinguit, Ille pedes intrat, ifta curru provehi-

"r

r

tur, Noen mirume llle in terris formam fervi

i,

pórtabat: ifta de vinculis terrenz' concretionis

2bíólutà, formam manifeftz Reginz induetat:

(tggm,

reges autem decent currus. (4) Vehirur Se*

foftris

Y

( Pj.'lfaiiü T2 PirgeG. Aïmniï— Q VLz;:— 1942«

l'gu l

Greg, ls K, d libr. Rege e« 4-

(g) /jug. Seïc 27»

Md

de Verb, Domin,

(4) Herodot, n Thalia.

Hl

MARIANUS.

'z 19

hu i

foftris Rex ZEgipti in triumpho , & currüm ejus

fabirimts

:

quadriga Regum trahit.. Rex Latinus ; folemne

eydut

jusjurandum excepturus atque editurus Troja-

Ucric HM

nis, (^) quadrijugo vehitur curru , in formam

Solis ornatus, (c) Pharao dum Proregem Z7E-

" pofiihat

monnd

gypti Jofephum renunciat, poft fuum primum,

' Vocatt

fecundum currum eidem concedit. Sponíus

C

Sponíe acclamans, (4) in curribus Pharaonis

nninö ffgï*"

affimilavi te inquit, amica mea, . Ubi Bernar-

dus. («). Eccein una anima Sancta quanta acies;

iigo 1

jt: 80

quanta numerofitas triumphorum ?. Alii inter-

peceffati

pretes fic ,. fortitudine fimilis es equitatui, &

curribus meis armatis, (/) & falcatis, quos

impo

habeo ex ZEgypto caró comparatos.

Si ergo

reges & repinas decent & ornant currus, an

fgtont

MARIA dum ccelos peut , in curru iriumphali

D uzpümü

n n

non fulget? (g) Porró olim infignes Spon(z in

domüm Sponíi curru. transferebantur,

Hoc.

pr ft"

enim & genialem pompam decebat. & íponfos

mutuam bonorum ac malorum Societatem nec

[ Regmg'

non fufferentiam docebst.

Ut enim cum duo

unum currum poffident , evenit aut ut uterque

commoditate itinerandi , fi currus placide voli-

j p

tet , (2) fruentur, aut fi ca(u aliquo ilie ever-

hao

:

tatut, uterque ad terram effündatur, atque illi-

r

r p?

tatur: ita nupriali vinculo ilhgatos oportere

grmam

[j

zquo animo , füblimem ac humilem ferre for-

con

qe

que ,

z iif

:upam. Et. quemgdmodum fEgyptig €

[ ner

refes

velàt *

( o

(^) 12« 4Exeid,

(2 Ger. 41.43»

(2 C^.

1-8.. (£) Berz, Scr. 39. iv Cant,

Cf) Me-

'L?IMZ.

xochs in c, 3« CABte

, 97

(g -Salas, i? Cent, proleg.

j Tb[ lh

(» Salq. i» Canta

S

, zo-biAc:us

2 ;6

bustune]

referente Sanch.ez, (i) curribus alligatz regïïä,

apuffime jugum fübibant, aqualiter nitebantur

wit, &

"

Wt deher

ü

n cur(u, fibique viciffim ita confentiébant , ut -

inter (eipfas ipfe , & una cum curru quafi coa-

Íex ,f

luiffe crederentuz : fic conjugibus necelle effe ,

Bis forugo

non modo in focietatem operum atque actio-

WU D

num confentire , fed preterea in eosdem fenfus

Wt (

& cogitationes animo , in idem velle & nolle ;

Vi Qu

appeticionibus, confpirare.

Quem ipfum gea- -

Átt qum

tium morem, fuo ufü confecráffe legitar Deus, .

V q

js enim tra&urus Sponfa de /Egypto, (&) & per.

deíerti invia, in montem SanáHficationis fug

NT

indu&urus, in unius currus confortium illam fe«

Cf

cum affumpfit , uade oculus propheticus, Cur*

UM

Tonnibs

rüs Dei , inquit, (/) decem millibus multiplexs

millia lztantium, Dominus in eis, in Sina s in

1 ?Mïau *

£n,

Sancto.

Currus ifte Dei, currus prius trium»

phalis, poítea auptialis, prius enim Deus hoítem.

fuz Sponfe devicit, poftea eam liberam, & gau- -

/fffram4

dentem ad fui San&itatem conjugii pertraxit,

m BI

Cum enim currus Pharaonis inferne ut inquit

Pt

YT

Lira (») redeuntibus aquis , deiuper autem . |

Vs Áin

U

tonitruis & fulminibus ,per&rcpentibus evertit

h ln no

npl

ac fübmerfit, Deus tunc. velur vidor currum -

ïfgcsl, n

T

triumphalem confcendit,

& fe gloriosé magnis -

Vi

ficum. terribilem & fortem declaravit. (97)-

Wlw

d

üne'h

N

D

M '

Quando veró legem daturus in montem Sina .

deícendit , comitatus Angelorum choris latane

LOT

tibus, & aciebus ignem ac tonitrua fundenti-

Á

P T

L

N dtij

G) Sanebez., in 6 ECant,9, $6, — (E) Agell, in

QT.

(

[

)

Pj,: 67- Beäzzr. Sdncb.- iöio

(D). Pfal. 67. 18,

Ti

(Qm) hirz, £t e. 1 $. Exod.

( Genebr, in pÁóTs -

ij

Ü

x

"MARIANUS.

230

üïg

wj bus.tunc fponfam ad currum Gratiz fue invi-

ernid

g tavit, & quibus legibus inter eos conítare &

(enddut

niü deberet amiciuia, propofuit, monuitQue

fimul , fi fibi fidelis in f£xdere novw« conjundtio-

Tu qua'[x :

PT

nis futura effet, (») habere fe currum Gloriz ,

Quo primum interrem ladis ac mellis, deinde

T

osdtii

feil

an terram fublimiorem viventium .eam trans-

veheret, Quod fi homines fuas fponfas, & Deus

e|[e

&l

,

fuam quam repudiavit amicam , curru excepit,

; pl

gmur D

& vexit, quale exiftimamus vehiculum , à $pi-

rku $. MARUE e(le inftru&um , im quoipfe cum

"ROL

Yficuuonh

illa, tanquam Supremus Spon(us, cum Suprema

cenferte thalami confideret? Quid non excos-

r-mm J! 4

Jieticit

giravit Salomon cum filiam Pharaonis , fcedere

connübiali fibi ad(civit? at Spiritus plusquàm

bos m

H

Salomo

h

4 xügm ,

gina.

n (& MARIA , plus quam ZEgyptia Rg-

W

n n

jl

$

mDus

libezm

W

C

æterüm eam ob eaufam » fupc'rtbo ad glo-

u

riam curriculo , Reges & nobiles fuas trans-

i

r

J

wehebant fponías, quoniam eas ut reginas , & in-

yferi W

vi&as Ámazones exiítimabant.

Namque ut re-

Qd

[ ii

«l

ferunt non pauci, prifci olim homines, fponfos

gtl

qaat (u[wg

Itges , (4) & fponfas reginas vocabant. neque

gu

alio ritu Sacra nuptialia ab iis celebrari fincbant,

Joro*e

nifi verticibus coronas praferzent. (^) Quo

"

fine? inteftimonium & premium cultz Virgi-

gt

nitatisà Sponfa, & temperantiz à Sponfa, Cen-

nch 5

febant enim matrimonia non feliciter cohzrere,

juoa j

nec corda fponforum irrupta charitate ligari , fi

ante

,

)

p

'(q)[.?almt.', inpfat. 67, (2) Tertul. L. de covov,

J

:nfh ,l

"

)l

afm'bf' Perf. fat, z, (5 diexa, dk?' iab A E.

232

ZODIACUS

ante jugum matrimonii vagis libidinibus vacauif-

Cüttüm it

fent; ea veró fortunata & jn gloriam profedura

Totfis ha

m (im

credebant, quando Sponíus uni mafculus, &

Sponfa uni fzmina accederet: inde enim boni

dim for

ominis & nominis fpeciem & laudem fumi opor-

T praf

Et veró fi miles mereretur lauream ex

batur : li

tere,

eo, quia fortiter in hoftem feciffet , («) certé

Oportaj

juftius illis reddendas rebantur coronas, qui for-

tdg e(

Et fi rex folium fuum

T ootel

tes in fe 1pfos fuiffent.

occupaturus ,. diademate nitere deberet, ille

mäuæ; Viü

magis coronam metuiffe judicabatur , qui diffi-

cillimz & fimul gloriofiffimz virtuti in fe fedem

ac velut thronum excitáffer & vixiffet, (2) Lau-

Eä*ïimm

do hec vehementer coronarum feftivitatem,

' [ &Rfo

qua certe fi faliebatin fponfis prafentibus , mul-

mU!Upha/,;

tum boni operari poterat in futuris. — Excitari

lts

enim poterat acerrimé utriusque fexus juventa ,.

an dïdUS t

ut ad confervandam Caftimonie gloriam nequa-

quam torperet, fed meminiffet , olim adfuturum

££5

li

'",Rf& j 5

tempus, quo coronata eorum publice Virrus,

5 (uom

frudum laudis refertet maximum ; expedare

d

Qtty

eos currum nuptialem quafi currum triumpha

N

n

]em, quo victores luxuriz , quo reginz vitiorum

P0

lämg;

potentiffirng , quo Reges carnis fuz triume

IT

phaturi effent,-

Quodfi vernacula pudicitia e-.

t

m

jufmodi publicos merebatur honores, quz de-

WV

»tn m'

fisura erat , (zpedue cum animo non coharens:

Quautam putamus gloriám in coeleftibus fpatiis

"It lj

B

confecutam virginem, quibuscoronis oneratam,

? Ckem

quibus floribus effultam ; (7) quanrs lilus (uum

currum

(J)P[k

^ jy

(e) Stobaus Serm, de ':om"ug. :

(4) Iü:ran: in

-H:g.]

- Epiff.

Ke) Bede, Fen

MM 67'

MARIANUS.

/ 231 '

MT

currum triumphalem inftauratum , quz , gaudia

m p

matris habens cum Virginitatis honore, nec pti-

mais;i

mam fimilem yifa eft, . nec habere fequentemf

le enin Y

olim foribus tricliniorumRomanorum, S,T. lite*

m fümi tj

rz przfigebantur, Cf5 quibus filentium indice-

batur: noílra autem omnis loquendi poteftas;

r [aure:

s

oportet ad gloriam affumptz conticefcat,

Qui

ety (l) w

gus,quA

de ccelo eft novitcoeleítia loqui, qui terra eft,

non poteftcultius honorare cocleítia , quam fi

x foium/

doberets !

linguz, vinculum fzïxemvii injiciat.

Jf , ql" ,

$ 4

u fe f

4 Nimveró non egebat Virpo SanZta, qua ïpo:z;

f« D

, felitt

^fa & Regina, üt curru. proveda nuptiah &

entibut h

triurphali, cceli civibus fefe prefentaret, ipía

fibi enim magnus triumphum , ipfa grandis &

T Y

fs j*

fplendidus currus erat. Habent hoc Saudii , inter

gram Teq'

Sanctos, fereniffimi . ut ipfi currus & Aurigz vo-

t ad a

centur Regii & regnorum,

Cernensrelictus E-

b

« yit?

lifeus , quomodo Pater fuus Elias, igneo prove-

&us curru , per turbinem afcenderet in coelum,

(2) Pater mi, pater mi, currus Ifraél €& awriza

llm mbm

g o

*j'5, exclamavit, Decumbit deinde Elifeus in

,gm

leQdulo exttemo , & vifitans eum ac flens Rex

« [if «

Joss compellat , iisdem item verbis, (4) Parer

h Pudmnä

oress quï !

m» Pater mi, currus Ifeael €£ auviga ejus, Carrus

y hat

vocantur Sandi, quoniam füftentant regna ut

cnrrus, infidentem. (uftentant verboó monen-

Áiibus f

jgondd

Ti

te$, exemplo pralucentes, przcibus interce-

x

dene

m

qui

Cf Plut. in saoral, Pierius bierog. l, 26,

(A5, 4. Reg, 2. 1 2,

) H/(Mu

z'npþ 67,

/"([7) 4. Rrg. 13. t ALTocognit,

^

aM

*ZV'O DiA C'U.d-SV

Au-

dentes, mericis divinam Iram detinentes.

i velibaty

rigz autem dicuntur, quoniam eorum minimé

nue orm

erronea Sapientia, & Prudentia, verum finem

rüigiofa.

intendens , (c) dirigit czterosin viam pacis tem«

hino Pu[

pofalis atque eterng, Pridem regna corruiffent

onum J

nifi Sandi fulcirent & ignorarent homines quo

'fvlü?/ p

fe verterent, (4) nifi San&i tanquam fcinulle

V quicquj

Dei in mundi arundineto difcurrerent (*) ac

!

Jtt g

l

przlucerent, (f/) joannes Geometra infignis

|

|

Tidttetg

laudator Reginz hujus, vocat eam currum Eliz

| I$ trangf

Audis

rapidis virtutum quadrigis concitum.

: ii

currum , intellige M ARIZE capacitatem , & füfti-

) dirg

nendi ponderainvi&am facultatem, Portat cure

Cttugy

rus Reges , portat MARIA, prater reges, etiam

1 ïmï*&ïw

regna.

Suftinet curtus onera quibus eít pat.

4 QUE tot

Maria autem quz Agnum Dei peccata mundi tol-

f&l

lentem füftinuit, quotquot eam invocant pece

Wte

catores , ne ruantin profundum , moratur aC re-

j

'quüld [;

tentat, — Optavit Themiftius, (g) w reges f'«bdi-

!

j

UM

!

tos tanquam pretio[um depo[itum tratiarent & cu-

Qu

r

ftodiant. Inhoc veró nec Regum nec regina-

DN

rumulla zquare potet MARIAM. Quare eti-

Vonis s "

am infinitz ex toto orbe illi clamantanimaz , me

10 OmO, ü

intuam benedi&am fidem , & fingularem cufto-

j

d7

diam, hodie & quotidie commendo, Currus

"L ünoy

eminet fupra terram totus , rotax auterm minima

19 q"idlo l

Jl

fui parte, & raptim terram tangunt, (7) $i

BL M

quis autem , ftans 1n terra , in coclis verfabatur,

Iumu

v:rfa-

| r a

€c) Dyran. in. 4. Reg.

(4) Fulgent, Serz.

(f) sap? 3* ?-

Cf ) Geomet. bymn., de B. V,

Ü

90507

& Tbemijï.apud.ïmäo Ser. 40,

(b) /ii«lgüjgc dl

D

€barit,

1,9

ff

lnm

: MIARIASU'S.

134

Ms )w' 2

verfabatur M ARIA,fiquidem Deum fuper omnia

"m minimä

Aliorum quanquam

atque omnes diligebat,

,;umï-s.cm

reisgiofa corda inquitM Leo , () veceffe eft in bu-

paciste

mano pulbere fordeftere: Virgo autem in 1pfo acti-

vorruld

onum humanarum pulvere aurum tractabat,

fordes non contrahebat.

nines q^

Fabulosé Midas (4)

» fcinul

ille quicquid tangebat: in aurum vertebac, (fci-

OL

licet avaritiz affedu , non effe&u ) at Virgocum

tractaret non aurum, ia aurum fed divini ordi-

n n

um b

ni$ transformabat.

Quare etiam merito Solis

j 4

udi

currus vocanda , de quo vates

(/) Aureusaxiserat, temo aureus, aurea fümmz

em,k(u *

por

Curvatura rotz , radiorum argenteus ordo.

j

qggs, el

Jam veró currus Eliz hoc fingulare continebat,

»US&W

quia totus de igne lucidiffimo conftabat , qui lu-

d

cendi facultatem habebat , non item , przfertim

in(eflorem füum exurendi.

In tota vite MA-

your )

ol 20

n

RUE, quid erat , quid cernebatur nifi ignis & 1-

h

] y/!f

gnis ? auro.enim ignitz charitatis tota perfuía re

diabat , ignem aureum omnibus fpergebat , vim

m

N

U

boni exempli przbentem , afperitate convería-

d

Qäi

tionis nequaquam llrentem. Et ficut tefle Chry-

4nime p

foftomo , (») poft Spiritus , receptum in. Apoflo-

em qu

lie, lutum otiabatur, ignis loauebatur zita quia MA-

RUE nunquam non aderat virtus S, Spiritus ,

à Qu

vll []'llmm2

quicquid loquebatur, quicquid operabatur, & fe-

cum meditabatur , 1gnis erat , charitas erat, (can-

"

"

dalum quod alios macularet non eràt, Sublimá

qli

g

concepru de ea Honorius (») Auguítodunenfis

dixit

Vr

(55 Natal, comes my«

T

(ijïLeo Ser.4. de Quadr.

l

tbiot, l, 9. c. 15.

() O8id. metam, (m) Chrye

L j

f^fl. in c.2, A Blor.

(n) 'Honar. in figillo, &« Ke

231

zObetus

dixit: Virgo erat mertdies , de sz'lritzz $. jfälmdmf

At fer'("ïem , " qua Chrifus declinatit eflum libi-

dinoforum, Yotelhge nunc munde,qua tu ratione

Prerjy

potiffimum moleíiiam in coelis fedenti creesDeo,

In

W

(o9) Clamor Sodomorum immundorum afcendit

$ n

in coclum, i& detraxit Deum ad. nubes ignis&

Viiduy,

Sulphuris: Sed & tuz libedines quas tu n an-

(f

gulis ac tenebrofis latebris multiplicas mittunt

Itl qu

fulphureos ac maie olentes ignes 1n coelum. qui

Itot ia

ufunt ejus padlentiam , fimulant ejus vindictany

Ti

& ubi eos declinet in coelis locum non invenit

!/'lli!älh a'ma

gfátiorem, atque Secretarium & Saoctuarium

l jf

ug matris: fargatus tuis incendiis. propter

Q t

quz terrailli foetet , intratin Meridiem matrist

Ti «

ib: nullum opus nodiis, nullum defiderium aut

tfüm Eg&w

cogitarum videt & invenit tenebrarum.

Totà

ï'&?&ü& Y

eft fplendor finemacula , tota feruor fine remis-.

Dem?

fione, tota Miraculum & opus Spiritus Sandi,

——

( nan , |

fine notá ingratz carnis.

O San&e & fempet.

Bfi j fgw

j

pülcher meridies , quibus te laudibus explicem-

Tl

neício. Sit fane Eliasoriens Spiritus $, quiacone

vertit corda Patrum in filios , & feré poft occa-

íum , redaxit cultus divini diem : (7) Sit Jobus

iij

1;

lamen Aquilonisqui in medio gentilitatis frigo

u lnügne :

re, & profunda caligine , interra Hus reluxit: fit.

Latroin cruce moriens & Chriftum confitens,:

Q Qïtpmm

AV EW lE

Spiritus $, occidens : at Virgo à primo vitz die

tlj Cmmt

tll 1

luculo ad diluculum.alterum zvi (empiterni,

l ]hq

li

Spiritus $. fervens & fplendens meridies, .O

Ht p

qualis videte, eít ifte currus ?

[2

lnem

meridiana componit,

quem totum lug

$ 5. Cæt?-ï

(9) Genef. 38,.— (p) Luc. 1. 17.'

)

tdu

E MA'AQRIANAUS;

236

i, fl

f ab li

N

$ s.

't,

quat mutt

C

JBterüm currus ifte Reginz noftrz, confta

lenticretibt

non qualicunque , (ed virtutum ejus quadri-

jorum alfan-'

ga. Sicenimait Geometra: MÁR/A eurrus Elie

| ndbes 1

rapidu Girtutuoa quadrigds concitut, S Bernardus

uas d

(4) in fefto Affumptz expendens illaCanticorum

iplicis t

verba, quz eft ifta quz aícendit de deferto, qua-

p coslit

tuor enumerat quz. Virginem evexerunt, & in

ipía ; uealiosevehant , remanferunt, némpe fir-

us und

n noo i

ginitazu detusy facunditauia munussinfígne bunuli-

: Sa Luan:

tati , diffillans Cbaritati f^8uss hzcenim quatu-

or & potenter trahunt furfum , & celetiter, five

Qs« pfoP

xiem m

rapidis ac concitatis motibus locant in füummo

du

rerumfaítigio. — Ec veró decus Virginitatis,quo

U

raperet virginem, nifi unde defcenditad Virgi-

ebrarum.

gor i*

nem? Quopiam autem erat füper Angelos,

( nam inquit idem Bernardus meruit S

quiius n

piritus

fieri $. facrarium. & habitaculum filit Dei ) ita &

pde IT

dibus 9j

foecunditatis munus , fide fertile, magnanimita.

TA

te nobile, obedientia illufire, quo deduceret

qus?

"u

Virginem | übi deductam collocaret. nifi gbi (üze

r po

bu

!

/;)51[]0

foecunditatis gloriz , auguítus partus refidebat?

sHf

]am infigne humilitatis , nonne inpetum fiftere

pultat

débuit provedionis in (ümmo , quz defcen(u fuo

jj rehlw

um £0)

fit

deprefferat (ein imum € Denique favus Charita-

tis cui cedere oportebat, cui otfferri, cui uniri,

5mo V"æ

nifiilliquiultra omnes fel amarz paffionis gu-

mmd t

ftavit: Ego veró & alias quatuor virtutes qux

Virginem ad inaceffum provexere füblime in.

r ia

vcnio',wquacuor vitz ejus parubus, (cili

cet con-

I

ceptioni

6

(4) Berr, de 4&4»?, B,F. Ser«4.

E

237 '

iG5tÁCUS

ceptioni & natali , tra&tus vivendi & morti Sacrz | !'tizlj

QntCip (

1cfpondentes.

In conceptione reperio pürita-

tem, in natali Iztitiam , in cractu vivendi , au-

äbat t

i itutr

gmentum creícendi, in mortis articulo, perfeve-

$m dj

rantig'prrérogativam. ]nconceptione f:a divi

fit fe itinere füo ab omni Adanmr anima: nos e

Depiri

nim 15 orcuprimb defcendinus in barathrum &

Mitgg

Wt wl

€haos magaüum primi peccati, utpote in COncie

pifcentia carnis concepti, & fingulari favorenon

p qu.u

Gdltijj

preredempti: Virgo contra: Noftra Nativitas

lp

incipir à fletu , & feminar matri dolores, aliis

lachrymas, Virginis autem ficut conceptus fint-

Unde ;

Vitdein

labe , ita nativitas fine dolore, ut meritó illi ac-

clamet & cantet Univerfalis Ecclefía , (^) m4tfi-

I

gas tua DEltgenitrix Virgo gauc,:'ium an«sunciatit in

* QUo d

vniferío murdo. Unusceft inter natos mulieruti

s (

m/i,«',,ä ;

qui natas fecit gaudiuzm non ompibus tamen fed

mulis, mult inquie Angelus im natlvirate ejus

jorgzi,

fm in hi

