ifte Judzum olet. (7) Ruit ]crufal.enri , Juda

concidit, Quafivit aliquando Sidonius Apol-

(Téus , t

linaris, ( 5) quanta . putas fortuns fragmtntay

1 femps

i

Jíim mo

quatta felicita;ttig bumane fegmenta in terram t*

P

$£.

a46F0, C

um regesruunt? nempe per mortem. Cum

j(4) indin

:

Watit a

autem filii Jerufalem, filii Juda ruunt, cum te'

ges coelo defignati , loti , undi cadunt, ejus non

jTUStriuci n

1c2 menta , non fragmenta fortunatz ad rempus

iDefleeri,

&rboi 2 fed ipfi Dei paradifi , ipfi Carmeli, &

| itiin gt

Tl non pe

querccia Bafan , & palmz Cades , & cedri Libani

€adunt, & vixelt quivideat, aut exaudiat fra*

Pt Concusf

gorem rainarum, Cadancauiem non 1n terram

j "gto Dei f

fed (ub rerram, infra radices montium, intra

j Ounita in

"

ipías radices omaium maledicdtionum. Cur au-

Altémi äde |

rem fic & Judas & Hierufalem ruunt? Spica (ünt

Q6nd]; ipeh

ftragiles in agro mundi , futuri columnz immo-

(PANIRM co

biles intemplo Dei. Venit grando frigidz pau-

pertatis aut metus majoris, & fpica qua flete-

À

rat, fracta ruit, - Venit aper de filva, potentia

fuperba & in gratiam ejus peccatur , hoc eft rui.

iE

tur. Venit turbo difcordiz , & frangit fpicas a€

fterni« — Parcant fan&.i&þa omnia fpicis , fed

quO-

Roxlm

—tes

li,

( £5 Galat, $. $. 1. Hieron, ibi, Cg ) Suetvin Feff.

f

"hej

( ^ ) $idon. in, ep.

|

4

j

;ä

M UM

MARIANUS.

5

76

jno feiut? ties ipfz fe mutuo frangunt & in cafus pudendos

"hriftini, t

. dejiciunt, (; ) Imitantur homines fpicas Pharao-

ni$, quarum macra devorarunt pingues : quo-

adt sc d

ts

niam macri virtute, pingues pietate, exempli

mali faucibus confüumunt

Virgo fpes noftra,

3 udaiio*

mirm cut "

à mane conceptionis ad vefperum ufque facrz

t odOI þ

dormitionis (tctit in agro : cuftodivit Domious

introitum fuum & exitum füum. Nos ipíam

eniíilem

o $lo

. Oremus , ut faltem à momento converfionis no«

ii [

ftrz ftemus in. divinz Gratiz campo ufque ad

occafum mortalis. vitz.

Pulchrum eft audire,

ia in

et morta-

. (4 ) ingredierss n abundautia fepulcbrum , ftcst

z'riqfärt,ïr, acerGus tritici in tesnpore fo.

Sed eccz-

ia UM

vus tritici non eris ,. nifi 1immobilis iu-uinore

du

Deifteteris, Scis, quis coepit ftire in coeli cut-

ynatz P

Qu

mine , in gratiz & naturz verticc, fed quia iu ves

lpfl

ritate non perítitit, fe perdidit, cocium terrame

a

.pue concusfit,

Ergo qui coep:íttis coram Deo

18 agto Dei ftare, perítate ; & dvrate, (/) Finis

" HOn i;) u

non initia in Chrifhianis qugruntur : ut perftctis

montiü'ï*f

Al*

| áutem n fide , incharitate, in perfeverantia pa-

jonutt

i

tiendi; anchoram Spei veftrz , vas $

pei divinz:

ao j

czii

couniz P

MARL»AM corde retinete.

,b fig

ARTICULUS II

pia que'

: filvàs P Ul

SPES

o

NOSTRA NATA.

ul !

$. 15

frng!

f

Roximé laudatz Ruth & Booz filius , Pater

WfpiCl'S:if '

Jeffe , avus Davidis , Obed Patriarcha inter

——

Ee 4

claros

—

(Ai) Genes. 41, 37.

(4) Job. $. 9. 26.

]

) 5/!.'/02'";.1

(4) Hiera,nf in epift,

617

ZODIACUS

antari aüelr

£iaros B, Matris Majores non poftremum tenet

igCU,

"lius nauvitas expectationem trium

d eiplir

sandorum , Booz jufti , Ruth profelitz fidelis;

altabttur fa

Noemi patientisfimz explevit , Spes erexit, Sed

Senierit m

& Bethleem urbem fama Iztisfima excivit? quin

busDanm,

limlbore

domum Pharez , inter quinque ramos tribus [u-

dz , illufirisfimam, novum lumen fperare jus-

| Dlordena,

fit. Sonanter & canoré paucis eum expresfit

| n nofi

| m (ent

Scriptura. ( 4 ) In cenfu enim domus Judz de eo

dicitur , ipfe efl Obed , qui genuit Ijai, — Sicut

Vtitis orpu

Moy(es deícribens quatuor fluvios qui ex fonte

"s pasfm,

Paradifi emanant , deícriptis.aliis copiosé, ubi

"Rs mey-

2d Euphratem venit, (^) paucis multa com-

Attlemitide

pledens , dixit, ipfe eft Euphrates, Q. d. inquit

-;ïcer Obed &

gloflà, eum »omta dixi , omnuia expresfí: mon eget

H :/f', f

«ommendatione, qui fe ipfe fru&u füo commen-

,

dat,

Jàm veró Spes noftra Virginum Princeps

"U npjum.

€um nafcendo affulget mundo, cujus Spes non

"QU renoy

eXCit2t , cujus dedderia nonterminat? Expeda

NUTTT

ba: S, ejus genitor patientiz fuz. fru&am & tu-

A fxpeäa]

it:(6) expedabat Mater ejus B, Anna flerili-

Ti (

tatis füz folatium & accepit : expectabat mundus

,!0 5"'""5":

Matrem familias , & nactus eft : expectabat coe-

TU fenos

ium Dominam, & viía eà exultavit, Expectavit

AU mien

divina providentia quafi Noemi dierum plena;

[b Q if

Miniflram ac inflrumentum magni operis pa-

RUT

trandi, & jam fibi conjun&um cernit ac gaudet.

d)

n

ru(alem

t Tm

um

(4) Audio nunc per omnes vicos Je

ln

cavncgi,l*i

m

(d) I' Pdrc 2-50 !;1.

"C ) Ge;ef 2. 14. Glof'

ibi,

dhpt,

C 6 ) Damsft, fer. de nat, B,V, ( ) Tobs

|

th'/;. j

13.22,

,

Im, (

21

jl(*

"

MARIANUS.

658

)

cantari alleluja. . Audio nuncper omnes mun-

Ytentum

ationem U^

di triplicis portas refonari illud Davidicam. Exe

xrofelie flu«

Altabttur. fenecdus smea. in. mifericordia uberi; Qe )

Senuerat mundus terre(tris vitiis, fenuerat lim-

)pCS a h

ECXCMH !

bus Patrum diu detentis captivis, fenuerat coe»

lum labore (uftinendi impios , fed & ip(à d1vma

aros trbi

providentia , quafi jam nihil melius haberet in

yen pttut

geum ey

ratione noftro generi providendi , opinione ho-

minum fenucrat. ( f.) Senuerant & ipíafecula de

mos u

Virginis ortu certantia ; & ecce dum Virgo nafci-

jit lj

tur, pasfim , & ubique canitur , exaltabitur Se-

10$ qu

necdtus mea in mifericordia uberi,

Matronz

1g copio "

icig i ?

Bethlemitides videntes Noemi natam Spem íci*.

licet Obed ex nuru Ruth conclamaverunt: (2)

(47 Q

natus eff , qui confoletur animam tuam, & enutriat

m/ n

Seneélutem.,

Nos item, nata Obedo filia dica-

h; íio CW

us omnium rerum claffibus & ordinibus , nata

cuji 9P

eft que renovet mundum;, nata quz enutriat fa»

imentes, nata quz coníoletur , animas » gratiam

nmäl? HP

folatii expectantes,

Verba illa pfalmi citati ,

fru&uW

Chaldeus , (2) effert exaltabitur fenimm meutm

- eleo Girenti frondentis olióe.. Siceft munde,tuum

vch mur

fenium renovatum exaltabitur, diluvium pec-

CX e&dbl.

catorum minuetur, inundatio poenarum ficca-

rit f*P' '

" bitur, os inferpi abforbens arctabitur, ecce co-

dlerüm P

lumba cum ramo frondentis & virentis olivz

üi OP

fic voco B. Annam , qux cum Spem noftram pe-

roit 16j E34

perit ramum olivg, (:) Mifericordiz fcilicet

t ]CW

diving incarnande protuh:.

Corpus Romani

(

gt

Ee-$

Impes

3)pfdl.91- e ÀiI

Cf) Dzmafc. ubi þpra.

.1.46'

('g)RW/J. 40 e1$.

C^5 Pf g« 9. 11. Ghaid,

TAG

"r", (3) GW"/; SQ 11e

659

ZODIACUS

Imperii quafi unum hominem Florus confide--

ss ttes

t dltets u

rans (&) ejusque atates diftinguens, à Cafare

inquit Augufto in feculum noftrüm funt non

Magider mi

A QUeras,cu

multó minus CC, anni , quibus inertia Czarum

quafi confenuit ; nifi quod (üb Trajano Principe

pitliprg

A tng

movetlacertos, & prater fpem omnium , fene-

&us imperii quafi reddita juventute revirefcit.

&U i

Pa (

Sicorpus Romani imperii (ub Trajano movit la*

certos , & reddita juventute fenium quafi excuss -

illat. ld

Hþto .

Certé univerfi divini imperii moles & la*

la, i

titudo , cum nata Virgineillüud brachium Domini

o Bul

[ r

accepit, quod fecit omnia, & nova omnia, ve

D

;f Qbea Ü

teribus recedentibus , el/& perfedurum,

| ltTt us

| ,mPUUIS à

"QU ipfe

N

Atus Obed imple:ri:z ;)erfudit—que lzetitia se: |

natum populumque Bethleem , Senatum:

Wt jn 0b

quia juxta verbum ejus pium ac comprecato-

rium , evenit Booz & Ruth.

Comprecatus att

0bed, g

tem fuerat eis is Senatas Dei motu excitus, ( 4)

aciat Dominus banc mulierem qua ingreditur do*

N

1 om

anum tuam fieut Racbel ? Liam, qua edificaterunt

domuwum Ifrael.

Rachelis felicitatem 1mprecan.

| W/ ) lg

1 Ml

turut fieret Ruth formofz prolis parens: L£

)

|

phui

autem fortunam optant, ut validam & mafculam.

!

ONyn: à

prolem produceret

]

Quod utrumque per Obed -

L G

& alios ab eo defccndentes impletum eft , utpa*

l Orbisw

tet in Davide & fratribus ejus qui militiz nomen | Qitbigy.

dedére : fimiliter in nepotibus Sororiis ejusdem

&i]la) x

e D?-

Davidis, (2) & quxdem ex Sarua Sorot

vidis,

(

C&) Flor. À s. in prolog;.

(4 ) R!Itbf '4.9 st 1I;

Rn:b: 4.

( ) r. Paral, 2. £, I2. 444 I$

A

!

)

MARIANUS.

ó6o

glorus t

vidis, tres duces belli, Joab, Abifàüi & A(ael:

yens, 2

ex altera autem Sorore ejusdem Abigail, magnus

Magifler militiz Ámaífa, providerunt.

Quod

Ym finnz

jnertà C

fi quzras, cur Seniores Bethleem fortem puer-

perit imprecati (unt Ruth,ut Rachelis & Lig: (&)

Trjjmno Pt

Liz; refpondeo juftisfime , quia Pharez , & ante

m omiümv

eur Judas, ex quibus defcendit Bethleem five

rentut I

Ephrata , ( is qui nomen urbi dedit ) de Lia natt

Trigno 0"

num u

funt, — Rachel autem ideó nominata eft , quiaibi

fepulta, | Sic enimhabes in Genefi, ( 4 ) Morrgua

perii molaV

ejt ergo Rachel Ef fepulta ef inVía que ducit Epbra-

yrachiudt B*lsi».

ta" , hzc eft Bethleem,

Rurfus populum in

mova o

ortu Obed exulta(Te conftat.nam referuntur mu-

eCurutm

lieres ejus loci, congratulantes Noemi adjiffe ,

& nepotis adventum fauftum auguratas fuiffe;

eo quod ipfe fpes fibi natus effet , (« ) ut filii e-

uiquelt

jus5 , nempe Mahalon & Chelion qui jam obie-

nleer SCW'

fant, in Obedquafi refurgerent. Porró nauvi-

PT

um

ta$ Obed , & uni civitatis, & non toti tribui, &

COmP[C'üs .(f

brevis cemporis lztitiam attulit: Virginis autem

gour at

Matris gloriofusnatalis gaudium univerfo mun-

u

do, & omni poft eàm currenti (eculo annuntia-

q1 m

vit, Cf.) Habet Sanflorum editio inquit Ambrofius

o

latitiam plurimorum , quia juftitia eft commuie

oli P"cn

bonum: Matris autem divinz editio habet. 1x-

ldam&m'

titiam cundorum , quia ejus Sanctitas , (anicas

rumg

ucpefr

fuit, orbisterrarum. Prodeurte bozopr:ztipe in-

h

Plctu

n d

quit Plinius, qzaff ad felici exortum [ideris popa-

g n

dus exultat : (g ) Virgo aurem.cum nafcitur , non

-

orof

i d

EÉe 6

folum

gorol

fud

(

!

Qe) Genef. 29.0.35.. ( 4) Gen. 3$. 9. 20. —

(e) Rutb 4, 17« Cf . Ambrof. l, 2: comment,

inLuc, — Qg) Plin. Trajan, panegir.

)'W. [j l

6g1»

ZODIACUS

folum felix fidus oritur, fed fecundum etiam:

pCï tf, tuum(

hoc enim eft illud fidus , quod Solem feculis

bicot, ia

pro:ulit nefcientem occafüm. — Nafeitur Obed,

& Spes unius oppidi nafcitur : natz autem Vir-

gini Virginum clamant regna & fecula; ( ^ ) Spes

Ner us

utriusque mundi Salve , ut clamavit JoannesGe-

|

li

ometra,

10 Obel

Refert Blondus , ea die qua Edelphus

chræ, Que f

S, Ecberti regis filius coronam Anglicani fufcev

(4) Hoc ag

pit regni : (/ ) Angliam feftivis latitiis cantibus-

tlf namin

que perfonuiffe , & quidem ira, ut ceffantibus

T tomer oj

hominibus , Chori refponderent canentium An-

VIRTBNS

gelorum, Tua autem Ó. Spes utriusque mundi

;l l nom

apparitio , folemuis & aufpicata coronatio eft

diorum f

quia nafcetis regina coeli & terrz: cuus infantue

lls nepos.

lus vertex diadematautriusque mundi fuperi &

BUeres con

terreni fuftinet.

Quare non fola terra. profufis

Ve paden.

gaudiis fed etiam coelum omne harmonia dulci

"ts opy

perfonuit atque. exultavit,

Et quidem otbis

fideflæ hf

tezrz lxtitiain ortu Virginis patet; hanc-tamen

Aettur, v

& excitavit & pravenit mundus coeleftis. Nam

& U r

ante inftitutum, ( ) Natz Spei nofirz feftums

V (4) p

quotannis auditi referuntur Angelorum cantus

lndx. äd

Veier:

8,Septembris ante Auroram, refonantes, Qui«

ULTA *

bus permota terra. noftra, tandem folemnitate

ET redü

jucunda refpondit, refpondetque, — Itaque me-

xmutobe "

ritó Natz acclamandum eft Virgini, Salve Spes

auxl"

"utriusque mundi:: Spes coeleftis mundi -quia tu

Mu

ïrgnx

ejus ruinas implebis ; Spes terreftris-otbis , quia

"p LT

. per

vm,' Q

;j

( b ) Joan. Geomet. bimn, d B. V.

('z') Blendas

u) lul

de rebss dingl, deca

v Eediór, $« QR ) Ephemer,

m Ln

Marian, g, Stpfs

lj

u(]

661

$

M:A*R-IANHS.E

condus t

per te, tuumque benedidtum filium mors effuga-

à Solem i

bitur, vitaautem & qu-idczfaæcema redim:-

Nafciur )

natg a

fecula 03

]

Nter alias caufas ob.qïx.as cxultavft Bethleem

nato Obed, fuit, quia ipfe natus eft Noemi pul-

avit od

lje qui a

chre , qu& fuitprinceps Matronarum ejus loci.

(4) Hoc autem indicavit nomen puero colla-

Angici

detiis a

tum , nam inquit Sacer textus, Pocaberunt mnlie-

res nomen ejus Obed,

Obed autem íonat SER-

, lt alat

wanenis!

VIENTEM : ( 2) Ad guftum autem Noemi indi-

gt P

tum eft nomen SERVIENTIS , quiaipfe erat lo»

ia od

€o duotum filiorum , unus Noemi, velut filius

alias nepos, ferviturus. ( « ) Ly ranus autem has

qg; us

: muidi i

mulieres confiderans, virtutes inquit coelorum,

quz gaudent in fecunditate Ecclefiz, vocant no-

olstem p

e harmonn

men ejus Obed, hoc eft Serviens: hoc cít qui

E qüïdcmæ

Ecclefiz nafcitur, gratus hofpes Angelis eam

ingreditur , non tamen ut Dominus, fed ut O«

yet: hä"?'w.ï

bed; ut ferviens.

cadeli y

Nusc enim tempus eft ait

U.S

Gloífa ( 4) Deo ejusque Ecclefie ferviendi , de-

!

no(lt lib

p

inde adveniet zternitas regnandi & dominandi,

Jam veró Spes noftra Virgo qualis & quam ob

ogaülül

caufam ingreditur hodie mundum & Ecclefiam ?

item ut Obed ingreditur . ut Serviat Domino , ue

Ut mquþ

igi, 94

ancilletur Eccleüiz ejus, ingreditur.

Miriflra

faäa eff Pirgo inquit Ven. Beda, (e) Dro dando

$ mundl qw

tarnem y miniflra iteta fict populo ejus, vouotando

j

Wienlem .

de quo

*

;

Serviet mundo; ut fuu—s filius,

-//

Eu as U uptacrm

Pater;

i

(4 ) thlþo' 4

(5 Hier.in pom.Hebr, (6 ) Ly-

(

frB.iB 62 Ruib,

€(4) Gloffa extr. i t a.

(Hf glï(

R(:t/:. Ce) Bedasin«, Luf. Zatb. 4« 8, —

n

*e.

-

v :

663

Z'ODIA(;:IS

Pater ? ecce ego adducam Serbum meum orientem :

X tenebrat

quo eífedu£ pacis & gaudii: fequitur enim in Ll f

illa die dicit Dominus exercituum vocabit vir a* | itíimio

micum fuum fübter vitem , (f & fübter ficum,

vim Conti

ut (cilicet quemadmodum exponunt interprete& | pcp :

( £2 bibens & comedens duicia, dulci lztitia&

- N gniie

abundantia pacis perfruatur, Talis quoque 5er

Chriftus

3 ientes at

viens , proditvirgo mundo naíceas.

* [Bteinteto

fervus ORIENS, MARIA quoque SERVA ORI

LE

- vnöncm jü

ENS. ( €) Chriftus porró dicitur Servus Oriens

Vr ?

x

ax alto: oriens quidem , quia Chriftus qua ho

: j W)d de Ro

mo in Vigore & alacritate implendi Patris voe

|

1Ut, (

U toti

luntatem , nunquam occidens , (4) nunquam

th, pati' Ti

tenebreícens , fed quafi diem fivelucem fuz obe-

j xqo"tora

dientix inchoans, Exalto autem oriens, quó*

- Tertiaggg

niam obíequium quod in paternis implendis

m (

mandaus ( &) Salvator exhibuit, non de terre:

| æ[ä[.asy hOCI

bis morivis, non ex humanis oriebatur princi*

nenmag

pus , íed ex coeleftibus x divinis.

Sic & B,Ma-

45

ter in fámulitio divino nunquam noctem pà

occidit nunquam, fed velut femper incipieus;

&

e

t Btticfos

m

perpetua Vertigine Sol lucens & currens , feíe

habuit,

Nonillam ad orandum , ad mortifican*

j ttden

dum ad jejunandum vel ad aliqua ardua exequeu-

Qu dLF?lïum,(

. eægwï ü l[)tc

.. da, ftimuli refpedus humani ut nos impulcmnt,

fed femper lucida & pura, alta & fublimis intens

) tempexamda. |

tio elevabat.

BL

Nosautem , quantum ab illa recee

dimus ? Illa nafcens Serva oriens , quia lucis &

]

Kml',hfa'm n

grati& creatura, nos nec fervi päi ,& fervi no&is

N's.

ac

l

as

lj

Cf Zacb.4. 10.. (g) Riber, Sancb. kCor. 4 LüI:

:|

—

71) gfxn«' 4'

hi. (b)Lue, 1. 5, 78.. (1) Glof extro in o

deo &

* Luc, — (k)Incogn. in pf. !

d ru"

$

MARIANUS.

664

mum um

c tenebrarum de utero prodimus parentum :

quitt b

(5 illa, femper oriens düm Vivens : nos autem

m voc

fa&ti fervi orientes ex alto, ubi liberi arbitri bi-

& fubxel l

vium contingimus , Servi occidentes : fervi de

yunt n

profundo invenimut;

In cgtero vero vitz fle-

dulct lat

xu, quoties alternamus ; nunc orientes nunc oc»

ais quog!

cidentes fervuli ?^ Mane in templo orientes; ve-

£s

n

fperein tecto occidentes ? Monebat olim Galba

ucj?R&*b

Pifonem , émperaturus- es bominibus qui nec totam

r ss

ferfttutem pati po[funt , mec totam libertatem. (m)

hriflus i

Quod de Romanis di&um, ia Chri(tianis .vide-

xæ&Pm

tur, qui totam Dei (ervitutem quam amare de-

) n

bent, pati non dignantur.

Quare & jufto Dei

lucat i*

judicio tota libertate gaudere non merentur.

Veré & acute elocutus eft Seneca

tota €ita /er Pi.

efuls l"'?'

tium efl : (n) certe, fi h

hominem-ad hominem

dei

dÀ

, 05

referas, hoc omni vitz non convenit: quod fi

gncbalb* P

hominenrad Deum reducas, ficomnis vita fervi-

tium,

Creatus enim homo nonalio fine eft in-

quit gloriofus nofter Patriarcha, nifi ut reverea.

Ü noäcm

x maplfd"

tur, ac laudet füuum creatorem , (») eique fer-

j a

viens tandem S$alvus fiat.

Laudo fagiens Dio-

nis ctïatum, C p ) Areus , lyra , £opmo , laxamento

h ad'mt"&

$i9s»1,. fi iatelligatur de contentione laborum

108""PUI€'

temperandà. Noao tamen fi ufurpes delaxamen-

to Servitutisad Deuüum,

Relaxa arcum ne fran-

fubhmlsl"'

gatur,liram ne rumpatur, laborem ne te corrum-

ma lll&

pat.

j 8( WW

C/) Interlin. in c. 4. Zach

(rn) Tdc!t lo l. blþ

(») Senec. de irav. c, 10.

(0) S,. Ignat. i2

| lþ CWI

ndam, exer, [Dire

C(p3 Dion, aptd. My[lag

Juh

4 O E2 d. .

L

ZODIACUS

664

pat: at ferviendi Deo continuitatem .Cavé re« iij

laxes , ubi relaxafti : hominem perdidifti: vult

fionem i cor

enim Deus ut tota vita noftra fit fervitium fuum:

feus du

nosque ut fervi orientes & orientes pérgemus

Cklïïlüä, M

femper. ( 4) Et quemadmodum $ol non folum

Tit, od

cum nobis oriuur , eft oriens, fed eciam cum

&i/ i)]qu"m!

caelum afcendit , aut poít meridiem defcendit:

[ pugtu

nam.alio in climate oritur; fic inchoatam DEO — /rtuij fn.

ferviendi voluntatem oportet, viridem, recene' i (g.

tem & quafi femper orientem geftlemus , ut & i (ysi.

ipfi grande nomen OBED, SERVIENTIS Mere

''tidfe pra

amur, & de nobis gloriantem Deum audiamus;

ho

E

A

fipondi fi

ecce Seryus meus ORIEN S.

ELf'nObms [

Pt D

$,

[1

Malon.

]

INf conjugiis deligen

dis quatuor effe

fpe&anaa

:effclndms ( fi [

vult Ifidorus; nempe, (4) Pirtutem, gerus, pur

BU

ebritudinem, Sapientiam.

Meritó autem primo

"N quema

loco virtus pofita eft , quia que matrimonia Vif*

Ti Mrgpe

sus conciliat, gloria & fortuna coronat. 1n Pa*

AU. (i

j

triarchz autem Obed parentibus: quamquam C* Wg.

Y

mnia quatuor convenerint , virtus tamen primas

MT

tenet, Nicolaus de Lyraquarit, (4) num ju-

Ht

m

ftus Booz , juftitiz damnum non fübierit, cum

Vles

non de filiabüus l(rael, Sed de gente alienigera

n

MT

'(6)7(41

Moab Sociam fibielegerit? & abfolvit eum à

Bl

MF

peccato, ex eo, jam quia Ifraelitidem nova pro*

US,(,)

AC

feffionis duxit, jam quia gratia fratris fui ut €l

femen juxta legis prafcriptum fufcitaret,viduam

morem

accepit, Libi quis.no'n videt , vim fidei? a

P

DI

FEScerenc ts

fratet*

m

Kg » Gloffa extr, ine. 4. Zacb.

(4) Jf h$*

471(2. l :

67« 53 Lyra.in c. 4« Rutb,

|

nm. DL

ä

92

$

MARIANUS.

jem d! fraternitatis,obedientiam legis, fuimet quafi obli-

etdidili: V

vionem & contemptum , commiferationem pau-

erviuumiz

peris & viduz , ad eas nupiias conciliandás con-

jentes pf

curriffe , Mater autem Obed quaniz. virtutis e-

n Sol nl

rat , oftendunt de ea verba Boog prolata, (c)

, fed enim

$ii* inquitomrzis populus qui babitat intra portas

urón mea te mulierem Virtutts efe,. Qualis autem

idiem delt

inchoatam

virtutis? Interlinearis exponit robuítz & ma-

vindem f

fcula. ( 4) Et patet ex hebrzo teztu , qui fic ba-

eflemis; P*

bet : (e ) Scitomnis populus, te mulierem for-

C &il

P

IiY

[e]

a

vigvTi

7

tem eífe : proinde & Virtutis fortis a

Mcule,

Refpondic: fic (ug Ruth origine: non eninrfolum

d

de.nobili, fed etiam de regio fanguine, ( /) ut

retert Lyranus trahebat , eam fedet vir ejus pri-

mus Mahalon de primis tribus Jude principibus

deícendens (ficut & frater ejus Booz ) non duxif-

r C[TC [PFJT

fet vivo prefertim patre, mulierem obfcuram.

TA Zingsf,.

Itaque quemadmodum in parentibus Obed: (àn-

i n

T

guis Abrahz & Loth convenit , & virtus virtuti

ao

,l

junda eft: (ic ipfe, partis virtutis habeatur ne-

coronat

nf*

v

cefle eft, & ; Veré primus Philofophorum, ut

l

nf

exhominibus homo , & ex beftia beftia Íic ex

g ameP

bonis bonum generatur. Pulchré & Sacerdos

) gutt

;f

Esdras: (2 ) qualis ager talia & femina , 69 quales

; (ibit

flores , tales && tindiurs » 6 qualis agricola, tala

ente

n

M

«t "

& cultura,

Fortes ereantur fortibus canit Lyri-

bíol

CUs , ( i) accinamus ei: Sandi efflorefcunt de

p

MER UE

San-

fgats i

yciart

j

foti

(c)VRu'tl:, )3.£,I11, (4) Inte;l. ibi, (6) Hebr,

mttl'

text, Rutb, 3, 31« Cff) Lor,ince Y, Rutb,

(2 4rift l. 1. pol.

[

*

(4) ]/Mi'

7 f.4. (fb)ESdr.loq..C.j".

(4) Horat, c(rm. lib,

: ZODIACUS

667Tï

Sandis. S. Cyrillus Alexandrinuä loquens de

ttifis erum

fplendore virtutis , virtus inquic lucidiffima eít,

hcyms, &i

C* ) habecarma fplendida , & quafi fulgurantia?

Deo quilt

Cur veró virtus fulguri fimilis : cum fit Sole,

femur (ns a

fuo fplendore fgperior? misüs aliis caufis hanc

Wa

oitero , quia efto illa in fe vià , &in (uo.loco &

Deagereur

ceatro refulgens confundat fua cla:itate folem ;

| doeder, q

oimuemque coeli ignem., tamen à morcalibus

1 um nenii

non pexelt nec [5léc uf inflar fulguris videti;

T

qlls füipir

VAX appare:; d

i

inodeít;ià ab oculis hominum

(P) Verum |

lIoub Va

&v

"

emiCun, & alio transfertur! cut-

r

perorber

X

Is

H

)C0Flt

erít

Ann;panus,(

H

zingir oculos ; exCacaret,

|tlret tem

h e9os:ata Xfixiiatraret:

Etctales ego , Beatis-

|Iüsque urer

fimz SPEI noílcz parences adverto, quorum

Caflitag ipitü

iinutas fcintillas tantum , ex aliorum fcriptis

l;zem & mem|

radiare videmus, nonrobur & integritatem to»

1

Vtt deni

tiu- lucs

Tres toprimis tcintillas annuus €o*

!

|

Wolideft.

rum proveatus oftendie: (7) cujus unam pare

*s Damofen

tein L eo & Ssacerdoubus, alteram h-o(pmbus &

j t Joathir

egentbus. tertiam fibi füuzque domui divile-

mmi, Vitus

runt. Vita Joachim & Annz ( alias (cincillas

| '?rglnïl?llm f

virtutis prodit idem Hieronymus ) (») fimplex

& recta apud Deum & homines irreprehenfibilis

05 qi

erat & pia. (») Elttraditio ad annum ztatis,

p li

fexagefimum vitium fterilitatis in parentibus

M. Mairis latui(fe: & fimul adamantinam op.

Ytlante

probzi in 1frael fufferentem patientiam & hu-

|, " pülth

militatem adhzfiffe. Cegita qualis, quam ignea

/ex

aminu:quod l

—

MUU T

LN

C &) Cyril. i2 c, 3. Mbac.ad f 1 1.

(4) Hieron,

n

li

ETA

t9. Q« de ort V'irg, (m) Idem ibid. ( m) 9idt

J

Ó

! 5

Chriflcbe. 4 caftro ia l;ä'l'ï' desBu d outeds

inly, t

MLON

!

5

lx-/lAR!ANLAIS.,'

668

inus lo

ex ipfis erumpebat oratio ?- quantis jejuniis &

v lucifí t

lacrymis, & mifericordiis pauperum prolem à

af n

Deo quafiverint ( (») In Halefina regione re-

& Cum o

fertur fons haberi, qui ad cantum tibiarum in-

tumef(cit.

Jliis a

Ut autem SS. uterus Annz , dono

&unfuo w

Dei augeretur & tumefceret , & thefaurum mun-

Claatattil

do ederet, quantis non tibiarum, cantibus , fed

n À m()l-:;'

lu&tuum neniis, fed columbinis gemitibus , fed

r fagini v

mzftis fufpiriis, uterque conjugum perfonueret

us ii

(p) Verum ut ait Ven. Beda , non eft ablatus

vonilent

Annz partus,fed per fterilitatem dilatus, donec :

al v

tranfiret tempus carnis, & cupiditats, caftiffi-

ales d b

musque uterus Virgini concipiendz pararetur,

:

Caftitas igitur Virginitatem peperit, Virgo au-

"LT :0!

qm

y ajoum 7

«em ex mermbris feailibus, longé à naturz fer-

n

vore alienis ; tanquam divinitus datus fruQus

produdaeft,

Sic Beda. Optimé hinc conclu-

grlis 09

nicr

dens Damafcenus, (4) ex ventris inquit veftri

us

um hf"

frudu Joachim & Anna , immaculati agnofci-

minl.,

Virtus Virtutem peperit

& calílitas

ge d00/ ".

; (s

Virgin:tatem generavit.

Ex virtute autem nata

jl

virtus, quid boni noa promituc mundo £ Spes

»i5) *

,

Ó S$pes ucriusque mundi MARLA nata 5alve.

1000 7

$. €.

j i Pa[cm,;

-Ratulantes Bethleemitice Matres Principi

mmmm;r

"m

íug , pulchre Noemi, £enediéius inquit ( 4)

Dominus quod babeas qui confületur animam tuam,

f quzm-r

luahs

& enttriat Senetiutem, De. nuru enim tua na*

—

tus

— o —ÁÀ— M ——

^

/U

li

(a) Mj/fag. Crr/al. £:3.€6 27 .j',tu'. A. Cp) beda,

[

izLuc.c. 1.

g lb

/

(3) Damezfe. 0*4t, de z4t, B ,

(4) Rutb, 4 fer. 14. 15.

L[/(. fvz'

*

669 |

ZRODIACUS',

tus eft , quzte diligit, & multó tibi mehor eít,

1 portig

quam fiíeptem haberes filios, — Vide quid ilbe

dmvoc m

non thyrhgero, (cd coeli afflatz halitu fpirent &

itqut Glof

loquantur, nolentes prophetant, & vigilantes fu-

9&fbæ(0'g/n/a!m

türa íed veré fomniant. Duo autem pocz'sfïmum:

] n d

unum: quod animam, (£) alterum quod cot-

IT

pus Noemi concernat? animam inquit tuam

|ilid [leire

confolabitur, fed in tantum, ut unus nepos,

ts (f

feptem filios vincat : fene&utem tuam enutrieb

TU animag |

ecce curacorporis, Spés autem noftra Virgos

lts afeq;

nobis nata. nobis data, num confolatur animas

,

ide Qt .fu]ge

nofítras? num fenedutem enuirit? Litrumque

1

facit abundantiffime,

DT E

Grande opus , grande

: 3n'm 4pud or;

negorium animas folari? $i habent corpora mot*

lt patet; a

bos f105, animz certé & plures & periculofio-

W nl ty,

res eos habent: coníolator autem animarum»

» X'm;& üncü

eft Medicusanimatum —— Ubi vulgata legit: (£5-

" Inpendj

confolatores 0s onerofi , alius effert textus,; medici

J Foid üttes,

vo$ idoli, Quibus verbis notantur ii qui ad con-

At [ncogp,

folandos afflidos fefe ingerunt, & przftant ni*

hil.

Sicut qui aderat idolum , nihil facit; vel

É g

fiquis curaret idoli oculos, aut pedem , aut ca-

stb

put, ageret nilil,

S, Ambrofius ad illa Canti*

' ï"f

li

Pr'opof

corum verba ( 4 ) comedi panem meum cum mehe

Ti

W üop

meo ( ficipfe legit) bibi vinum meum cum ladie

i

m€o, comedite amici & bibite & inebriamini

i po:eü, Qny h

eharisfimi , advertit boni confolatoris animarum

expre(ía effe officia,

f ?nmæ(lut* v

Qui enim afflidi animam

? t"dam «

& nonaures permulcere fuo verbo ac remedio

tofl

n

volet , oportet utei folidam dodrinam velut pa-

».ini

neni

d

(') llR&. 1

?6 2 Gloffa ibi,

€ «2 Job. 16, £, 2 alter texttis.

M.u.

( 42 Cati. 5.9. 1. AAmbrof.. ibi,

"Wlxmr:

MARIANUS.

S

670

vt n

neim porrigat ; dulcem item velut mel: liqui-

Vide qui

dam ut vinum , ut lac innocentems

$epe enim

halitn o^

inquit Gloffa (e) ozerofi con[olatores "porriguut

PAU

Perba confolatoria sniferzs , fed ut gonatbas mel in

L

"

m pocs

[

firga : dulcia primá fpecie , fed quia deceptoria,

füm qui

amara ut eft pueris Virga , & utfuit Jonathz mel

n ingii h

illud filveftre, quodipfum ad amaram mortem

j; ünus 1

trahebat.(f ) Porró SPES nobis nata fcit, poteft,

at du*

vult, animas folari pane folidz veritatis , melle

y noftn Vi

dulcis affe&dionis, vino ut oblivifcamur mala,

Mater Obed

nfolutr

lade ut fulgeamus innocentia.

noftri agenscum Booz , (g) :»$eni inquit gra-

o of

j

0 i,

ltiam apud oculos tuos Domine eni.

Unde autem

gopo

hoc patett 2ui confolatur es mes €& locutus es 4d

cor azcille tue,. Quo loquendi modo innuitur

Ti

w 10

vera & fincera ratio folatii, quz animabus de-

pl

bet impendi,nempe fi loquamur afflidtis ad cor,

non ad autes, ad cor, non in ventum.

Utenima

vt

yri ié

inquit Incognitus: (2 ) quantumcunque pulchré

piétus , & vive expreffus cibus, puta panis, galli,

PIIML

nihil

"L

pifcis, famelicum non fatiat , quia Solis oculis

edcm,äüï

ille accipitur editurque, fic quantumvis delicatis

u

J

verbis propofita fuerit medicina ggra animg ,

WW]] t

) n

fi adcor non tranfit, non (anat.

Quis autem

adcor melius, & profundius, & fonantiusloqui

um Cuml

poteft, quam Mater zterni verbi, & dülcisfima

primzque veritatis ? S, Germanus Natam Spem

füam ac noftram excipiens ; (4) /2/Pe inquit

ftigi

bo x l'cm

"

CORNLI , ià quo angueati pigmmtum. Pulchra

n

cone

jnam

iil

v

'ïe) l.l&e-g. 14. Cf ) r Reg. 144 8,43. (g) Ruth,

- 2.,5.13.

( & ) Incogn, in pjah A|, . (1) Ger-

i

Jl

,i

Wan, orat« gt nataly Vire

«

N

ZOD.IACUSV

67;

confolatricis animarum adumbratio.

Vocavit

cämpi tiegi

eamhic Sanctus CORNU, quod nubes maftiuz,

OT

& nebulas iu&us oberrantes animis potenter

& aof

diícutiat, & venulet, imó & confodidt. Ego

Db

dicerem Virginem Spem noftram corns Mono.

Tunt. Qm'

cerotis, Ut enimin partibus Africanis gregatim

lus ts

animalia obfervant & feqvuntur Monocerotem,

W Érsttn

quando ipfe aquatuim vadit: eó quod cornu füo

Y

Iclidia a venenaus auimalibus toxica purget &

( imap

diffipet: fic Virgo criftitige noftrz caufas tollit,

fait figwre

qu& ordinarie folent effeadmiffa peccara, . Didla

n afidio

cft precerea CORNU unguenti : ipía enim foto-

; 1 flhl If W

res noftros füorum unguentorum fragrantia

q

"& Nedir

1

obruit: ipfa debiles & trepidanies ungit ad lu-

&am ut carni fuz inflent , mundum conte-

JFutun, g

mnat fui fili.

Ipfa confecrat ad regnam habet

* ton(ola

enim on lenticulum , fed. immenífum Cot-

AUl cor,

nu regalis olei in manu fua

Demum ipía e

A eultor ;

;

!

(

Cornu pigmenti: quiaipfa mala noftrain bona;

!«'Mulmfzæ*lf

& medicamenta convertit.

Ut enim pigmenta-

* tUmparm

rius non qui colores , fed qui fpecies medicina"

ïpx ii

lesvendit, ferpentes & viperas, in medicas I

' iüulfl'mag E

digit ac temperat rationes, uteft inter alias the«

|

-

!

rczuhf cormi,

raca: fic Virgo Spes noftra, de ruiua noflra

OLUTT

elicit rebur. ftandi, de venenis virtutes, dema-

|

"Pt &

lis. confuetudipibus , ftatus vitz ferventiores &

M

meliores. ( ) Recordor me ab uno fide digno

Abbate audiviffe , in quodam opulento regni

Numl Qen

noftri. Mona(lerio difciplinam religiofam re-

oj

E

frixille, & confüetudinem SS, Virginem publi-

flf'g

fatdo &

€is quibusdam ritibus, colendi concidifle, Ergo

£

T dl

—

campi

(42 Exemplum i. Polonia rtcenf, :

DI

BM.

u

)$

MARIANUS.

67:

[

btatto.

[

camp1 negarc Fruges,armenta & greges ihterire,

|d nubes m

diripi bona à malis vicinis, denique pax diurna

animis p

& noc&urna collabi.

Nam horrenda Daxmo-

x confodià

num $pedira, ejus loca & collasinfeftare coepee

runt.

iratm COTl

Quid facerent , pane, pace , poffesfioni-

Africanis j

bus carentes? Omnes 1n luáu & lacrymis na-

ur MOi

tare.

Eratinter hos religiofos unus Sandiz vitz,

9 quoc i

& magnus Servus SPEI no(irz , is quadam die

gtoua p

coram imagine B. Matris in oratione pofitus ,

[irg aisv

Coepit fuaviter quzrere, lacrimis madens , unde

fpit

tanta afflidionum feges fuccreviffet? cui, piiffi-

ma, filii inquit, veftri , me relxquerunt, & Deus

u: lplW

ntorum $j

eos. Redire ad interiniffa piexatis erga me of-

Reditum eft

dantes nj

ficia, & ego ero vobis propitia.

ac turum, & invería ac lata fteritrerum faciee,

mundum V

Ecce coníolatrix animarum , quomodo novit

T rc*nfh

Bené

,mmcanW

loqm ad cor.

eraphlcus Dodtor, Maria-

nus cultor : (/) Firgo eft arcus fadcris ditint , 6f

DcmuWI "

reconctliatioz ts uoftra cum Deo.

Ecce qualiter nu-

Jo ol i

l cnme*L

bes erumnoarum discuflit, pacem exadtis damo-

nibus reddidit, Deo homines reconciliavit, lités

fpeiti

judiciarias, & pradatores bonorum extinxit

i jl

? rf[ aLaS

Protulit cornu, & confodi timiens inferpus, rc-

cetfit: fudicunguenta & odor pietauis rediit, fe-

dc [Ulh3 D

( €it pigmenta, & mala 1n bona, luctum in folatia

yertit,

; £enerw

*E.

buno qei

Nutrit Seneöutem Sene&uti feré undxque

0 ulerw

E

malé eft. ( « ) Affligit eam natura, fanguinem

" relxglo'

:efngranao& m.nuendo humorum intempe-

Vg r

[

rem molelïam cau[ando, suffibus afperis con-

conad* ^

Ct-fhh'

A

(1) Bonafy in pf alt, quisqu, 3. (m ) Ruit. Q

4 14

í-

"

ts

ZODIACUS-

6?3

cutiendo, corpus in arcum curuando, fenfus he-

d :Jdit 'e;;igrä

betando, & anhelitum difficilem reddendo. Poft

] m fcat f

fublatum quafi fignum belli à natura , contra Se*

bundanz: (ed

nedutem, quis einoninfeftus? rejiciteam altae

-] 'itaelio

re. Adverut doctus (^) Bachiarius , nusquam

W. Econt

in facrificio animalia (enio confecta offerri per-

. Mnisxüüdcfe

mifífa effe, fed agnum , vitulum. pullos columba.

Fitüntif, fe

rum. Cur autem? quia inquit i»eteraza pecca*

(utptiro

14 non merentur 9eniam , adde, facile, Lade ipfe

"Ipttienti £

acuté & fapienter inftat in Cunctatorem Emen-

Jütrouin i

dationis , ( c) quid expectas inquit ut 1nimicus

ltintm nor

tuu$, hoc eft error peccati , efficiacur in tegl-

| H i

