At t profufio & luxus: triftis,, ad momentunz

titillas, & in longum perdis.

Audi vatem; Indce

&MARH

«,,4(/ (/W t

afpice laté,. Florentes quondam 1u

Xus, quas

verterit urbes..

g"

REU

- €«) Quippe ne;*ii-azn*eü-m-" tantunr, nec tela ,

p

nec hoftes ,.

ore

; Q;amumz fola n

Oces. animis illapfæ VO-

-

luptas,

u "iqï

X 3

Jam

N dl

Á

( 4) Joan, Magnut, lib q.€ 2. (.5 ) Sotrat, apud:

Af

Stcbeum de parfim. Plut, in. moral. (c) Nazian..

n 'f' j

orAt.X6,.. (d )f.:'fudty'c.']'.ö-.. (e Silius. l35*

l

|

ZODIACUS |

T

4?6

! t

Jam veró quam felix, ille, quem propr

ius la-

M&

bor pafcit. Cf/)

Aliquis teftudini quz domum

*

um

ífecum femper portat, acuté

fubícripfit , fub

t , ng

parvo, at meo. llle füblimiorem nacus eft

v n j

fortunam qui tumulo incidit tria verba fuo , Yi

COR

l

wm; 1

meo &parvo. Vivuat mundi fpleodidé & in

Cilg,

fuperbia men(arum triemphant - nunquid fem

flavji

per de fao? Pater Minimorum$S. de Paula, vo-

ht ia

«

lens oftendere Regi Galliz , ( 2 ) qualis monetá;

mma &f

& unde nara regem aleret, veftiret, armaret,

Rittole

aureum coram eo aulaque frequenti diffregit di*

gitis. & conunuó ex eo diffrado fluxit fanguis

Trporg ref

quafi diceret, fanguis pauperum , fplendor di-

ln tefi

vicum & dominorum,

O fi Deus multorum

panes vellet frangere, & fercula unde prodie-

W*s&hag

Rtde

rin; manifeftare, quantz opulentorum menfe

dn] ley

lachrymis pauperum , fanguine opprcfïorumin-

9.

undareat? ( ? ) Olim Chriftianis in primo Ap

ts i li j

ítolico Concilio vetitum fuit, fanguinem. &

fuffocatum inferre menfis.

Hodie veró Judal

* Qd i

"saen

?) tafie

abftinent À fanguine & multi, à fuffocato ant-

mali, Chrifftiani, At quanti, fuffocati Fratris

t l

z:mæcharita

Chrifliani hodie devorant (üub&tantiam? LInus

in Evangelio ( ) fcripto legiur fervus nequa

iny

T g Dr

l['.m.

i

confervum debitorem tenuiffe, fuffocando, &

À

redde quod debes muguilfe: at nunc in viVO

Wt

Evangelio (fic voco Chriftianam Ecclefiam )

]lmo&'el.d

(4) videtur unus nequam & avarus fervus,

ass

Qe

( Ha,r,,T.

Cf Teflud. emblema, — (g) Fafii. Mar, 2- A;;ril,

[ -mïum TO

in 9ita S. Franc, Minimorum. (b ) A0.15« 294

at

Cc2. Mattb, 18«28«.— ( ) Gloffa in. Philippe epifl.

z

MARIANüs.*

487

decem, centum , mille confervos tenere , & (uf-

l WQT;USZ

focare & rugire, reddequod nondebes? Natis

in u(um lztitiz fcyphis. (/) Pugnare Thracum

eft , inquit ille: fed & fuffocare Chriftianos na-

)['cnphh;

m nid

tos in libertatem Evangelii ac coeli, fit Thra-

erba IT

cum : mittite barbarum morem , gentes fide

?

"m

D

cultz , & à fanguinefraterno , & fuffocato Chri-

pung

l:

ftiano abflinete,

Quod fi fürdi ad hgc verba

& ?8(1]3/ )

ftatis , videte, ne quod hodie viventes, crasmo-

ii

rituri, conculcata juftitia vorstis , tota deinde

j T

&ternitate non concoquatis, "Tertium condie

g df

mentum menfz veftrz adfit, ut dum ipfi vos

) f in

corpora reficiftis . Spiritus veftri convivio Chri-

LUPUR

ftum reficiatis.

"

jl

Cor non comtdas , monebat o-

lim Pythagoras, (7) hoceft ne té inanibus curis

eii mukai

| undc Pf,

motrdeas & conficias.

Quodíi viro virtutis 6-

mni temporeab eíi mor(uque cordis uj abfii-

[;ï.omm LJ'

pé,

nendum eft , quande amplius eum inter menüe

"us

munera, laxanda funt ab inquietis cogitstioai«

agl

n

bus corda? & animus reddendus paci, lenicati,

hg ven

&* ) manfuetudini , quz fünt cibiDei? Jo(ephas

Prorex ZEgypti, cupiens folemne prandium £a*

fu[ï()üm

li

jfoen

ternz charitati atque agnitloni dare, (.o ) ait do-

mus (ug prafecto: occide 9ilimas , inflrue con-

T

Bifium.,

Quas porró vi&imasille occidit, qui

aras /Egyptias Jofephi hoftiis non folere coli

Eowïdo'

gux !

nH

onerarique fcivit? | Viima de vicis hoftibus o«

(i

;

i

lim offerebatur : quos autem hoftes vicerst; qui

n

dc-viaiqis Concinnari c

onvivium jubebat: (py

tl

X A

Re*

l//

C ,Homt. l. carm. ode.21..— (m) Pyrbagore mo-

lr;z

J

mitums (n) Origen, bom, 2.in Cant.(0 ) Genef,

m

4.3. X6, (p)Pbile. de Mdorab,

pl

488

^ zopiACUS

Reípondent interpretes , fofephus feipfum vice-

itimqu

Iat, & malitiam fratrum. bene&centia fua obrue.

ficotdia

ere contendebat;

Vicerat ergo feipfüim uc Do*

minum:, lumilitate : ut vindicem. placabil-itäte:

utafperum;enitate, ut durum man(uetudine :uüt

- JAen

venditum caritate: fed. & fratrum nequitiam vi«

DN

pl

cerat , illienim pafti ( 4 Jimpaftum eum & jeju-

t

num. Ifmaelitis in. fervitutem vendiderant : ifte

.lDI (Drttg

pro jejunio convivium;, pro. pauco argento; 0*

TWyithim

pulenta dona, pro fesvitute: libertatem & glo-

LUN T

riamillisrefündebat. Tale porró decet convi-

firium ef

vium omnerm Virginis S$, cultorem : decet enim

Ctpett

jugulare vi&imas, (.7 ) hoc eít omnis hoftilita:

QU Contem

ti$ In. animo: refideniis feritatem,

"Aut enim:

QUs patte

ille vulc Deurn fu. intereffe menfz, aut nonzfí

"r ab

vulc,Deus pacis victimas jugilari.vult hoftüilitatis z.

£. autem Deum à füa. menía excludit, rodet &

Anuam,

(durer

anordebit cor fuum; nec dignum: fe faciet, (5).

Db lI0n. o

ut cum aperiente Deo manurn füam omne ani-

Hs

anal implebitur. benedidtione ,. ipfe falutarem:

tcngxax X

&itam percipiate Occide vidtimas , infituecon-

T

vivium. Chriftiane,

Nec procul quare viti*

"d ii

mam , ( 75 in.te illa flabulatur , intemalé mugit?

inacta malam voluntatem;. & tractato bené Deo

Vsf lns

ïwmcmpja

comede panem tuum in letitia, - $. Gregorius

'M,Q]m 3

&^ ) loquens. de victimis- Jofeph,. dererfa eff ir&

mmmm

gua Appavebat ,.E9 monmerat : o enfa e]?.mf/ärifo,ï"

"ia

dia qu&erat ,E "on apparebat i.gu autem ab

fterge

M Ute

iramt

€2) Corz, à Lap.t2 0. 43. G-gpe/; (r )Glaþ.:;

w

C..4;:. Gene/.'.

- (52 Pfal.. 344..15.16».

C5 Greg, ip liby,

L. &ag..

(n ) Greg. in: Extthe

Üüg 5

.mil', 22..

ämh' $

W]'lug

MARIANUS.

i vt

ifam* que eft, licet non.appareat : oftende mife-

nti i d

ficordiam qua non erat, ut -agpareat--

pf ub

lacabli

$. 6.

fueudint

TAdenus ina&iva Marthz , nunc in contem»

nequitt?

* ^plativa vita Magdalenz videamus VITAM

eum &

nóftram Virginem Principem, Laudans Salva-

deraut:!

tor contemplationem Magdalenz , ( « ) optimam

inquit partem elegit , & quidem que non auferetur

3178?[1!0»7

xem &j

ab ea., & in qua unumquod fuper omnia necef-

fariunv eft clauditur. ^ Hoc veró fpeciali jure

decet con

du

competit Matri Virgini , cujus contemplatio fi-

cut contemplationem vincebat Magdalenz , fic

yistul

5 Allt &

pars partem , & unum , unum.

Ilud, non au-

g, at

fereturab ea, explicat & veré Toletus , (^)

vichoti

nunquam ego illidicam , ut deferat, quod facit,

& adjuvet te: fed tamen contemplatio Magdale-

:luö&l; LÀ

yielt

^|

V

n non raró aliunde interruptionem pafla efts

Atf omüe

MARUE nequaquam , ut non paucoram eft fen-

fV

tenti3..— Salutans Seraphicus Do&tor illam , (« )

1pfc

1541

n!ö*'

a&e inquit celum: fpivituale . fummum intellectua*

j

Je.. Si (ümmum , ergo füpra intelle&us huma-

u qütiü

qlclllilf

n

nos& Angelicos ( 4) At Angeli Sancti nunquam

D

àcontemplatione & amore (ui creatoris ce(fave-

W þ(nö

Iunt,cum ad rerminum vit£ atérnae pcrrexe--

ruptutVulgodocetur, Luciferum & Angelos

d

1[0 *3

*tfïm

jn

adalia confideranda füperbus avecavit affectus :

Wt

Sp'i

ritus, in amore & ele-

u 1

g';rlaitia;aucem- San&os. *

vatige

X 5

(r)

n

( )L»sr. 10 42.

( & Tolet, im c« LOv Lt in

coymw. C& im Amnaol, 71

(c) Mmbr. de

TOU

f

Virgiv, 5cotus, ( d ) &onab. in pfalt, minori :

j "

qw"nqææ;,

ZODIACUS

490

vatiffima eognitione fummi boni cenebat. S«Aus

qui f

fti: exg

guftinus (?) de Magdcalena loquens ; illa ait ,

Ti roy

fedens ad pedes Domini implebatur , quia aqua

defluit de cumoribus collis, & implet humilita-

quibus n

tem vallis.

atf

)

Quis autem Matre Dei inter omnes

hi

L

j

//

j

Ü

It

&horos ele&orum mente humilior? (/) Exina*

à

nivit feipfum formam fervi accipiens Deus, fe

Vütere d

Wit p

prius exinanivit Matrem fiiam , ut inde de for-

ma perfeda fervi , fervi formam mutuaret. (2 )

De, lhjl

Et certé. debuit effe (ümma in humilitatis pro-

Mi

T ) hWD.

funditate, quz caput contritufa erat ejuss qui

nomen fuum (upra omne nomen, altiffimá fü»

SDPIGpnu

eibiá elevare contendebat. Semper ergo MA-

I quoq

RIA ad pedes Dei jacebat.

Promittit Moyfes:

ürore &

( ^) qui appropinquant pedibus Dei , accipieni de

'rtde,

Humilis enim auditor fermo.

dotlrina ejw.

num Deiinquit füper hzc Cornelius , (/) tunc

"h e On );

fit capax fecretorum coeleftium , cum fit humile

Dcei fcabellum,

Prudenter & profuode Lyra

TMM

nus'(4) per

edes doctrina Capitis auditut.

NI ünen

Vide hic üt fe dividat divina ab humana Sapien-

UT

tia: humana audit doctrinam capitis, per aures

W equm

ig

capitis: Divinaautem Sapientia non percipitur,

TT

ni(i aures ad imos defcenderiat pedes, & cum

W Vaæ; À

toto capite, fenfuumquearce. Humilibus enim

i Qa

revelat fe fapientia divina ; ab inflatis recedit, $.

VAl

"

Ambrofius ver(ans illos (ubcinéricios panes,(m)

Qïlm

quo$

) j

Hlitr

Qe2. Mug.ferm. 27. de Per^, Dogir.

Cf Philp.

2457*

(g) Genes. 3. 15*

(5b). Deut- 35*

$.5.

(2 2 Corn, À Lap. ibi,

C ) LDyran. ibids

(W

|

(4

jj

bln

(0) Interlin. in c. YV. Mattb,

(m) Gezes. 18, f

Hl'] d ï

n I,mbr. 1. d: Abfdb.

MPI W

MARIANUS ^

491

adbit

quos Sara tribus Angelis ex imperio Abrahz

fecit: ex greco vertit abíconditoss docetque di-

a5 h

jty qu'm*ä*

vina myfteriafignari , & profunda fcienuiz. Dei ,

quibus pafcicur Deus , aliosque pafcic

Cut£

et hum

s n

autem abíconditos fcientiz panes Deus vult efíe

fübcineritios, hoc eft ut exponit ( » ) Hefychius

1(09

in cinere fados , ut Suidas , cinere tectos? in-

ns D

nuit nimirum inquit alius, ibi inyeniri panes

: i d M

Dei, ubi habetur. humilitatis cinis.

Cum ergo

B. Virgo fupra omnem creaturam cinerem dile«

m//'(är/fflï

xerit, humilitatem coluerit , oportet ut- ipía

"LUA

f

appropinquans ad pedes Dei proximus, de do-

zkiïümä þ

&rina quoque acceperit uberius,

Salutanda

g"

igitur ore & corde $. Bonaventurz , ave coclum

gicit M

li, «

^

u

fg&ritalc;, fummum Jntelle&uale.

gt ^

50 7s

(,)rx'n:

gl j

|'

j

.-Hi—cron)y-.mus, &

poft eum non pauci , ( 4)

a

VITAM noftram Virginem , Aquilam ; ccele-

W,mdc

flem.nuncupárunt, | S,autem Gregorius , (^)

u a

fymbolo aquilz fublimem Sandorum intelligen-

tiam adumbrari obfervat, qualiter inter Evane

Pltl

j pcf

geliftas B, Joannes, Aquila vocatur. Virgo

()Pllm

i £^

veró Mater an ícientig fublimitate non íuper

fandias coeli aves tantum , fed etjam (uper ejus

yili

st

Aquilas non füpervehitur? Illa inquit Lyranus

u

(

Cc) non folum confervabat, fed etiam in corde

j p

u

füo conferebat prophetias antiquas cum novi

teftamenti thefauris.

Quzrit Deusapud job:

:

/P

n'l

X6

5?»une-

u

p

( Hefych, in X8, Gen, Suidas. Gloffaibi,

Ly 4h

)

i

- ^5 Hier, defita B. V.

(55 Greg, lib, 3 1. mor,

) (f

| t4p. 19,.— (e) Lyran, in c. 2« Lue, Job, 39» 27*

49

ZODIACUS

nunquid.ad preceptum: tuum. eleSabituv. dquila , &

Vjl

in arduts pom:*mi'd'um ffbá. Ubi Gr.egorius*, (4)

fdut

elevatur.anima per contemplationem , & omne

quep

quod przterit, cordis.volatutranfcendit. Certé

Y Nar)

tamen. antequam elevetur contemplatione, 0*

toftrg;

portet.ut. anima. Sancta fe clevecad: Dei praecee

Mul

ptum & confilium, ( ?) Eruftra enim: regis affee

27

état. convivium;, qui: prius non: implet pracee

hny, .A

ptum.. Certé & aquila dicitur pofterius: 1m at«

kWQOM

duis. nidificare, in.petris:manere ,. in filicibus:

t f

commorari.:: tum denique contemplari eícam ,.

n (j

eáque; feé: (üosque fü(tentare pullos 2: prius au

Audrjs

tem praceptum:audire; & audito.€o; nonfe mo*

& 3dfn u

titare. &. cundtari, fed. elevare;.

Virgo-autem:

Dei genitrix , quz nobis confilia; fibihabuit ime

pofita tacitépracepta. — Virginitatem: perpetu-

am. voto: obligare;. non:füit mandatum grave?

l

äfh

r

elevavit fe ad: lioc: noftra: Aquila: matrimonio

dilce

féfe: illigare , & virginali-libertatefrui ,. non füit

?f/l!korg','4

arduumfadu$ mutto:cztera, Poft ejusmodi.

ul

expleta prazcepta., (f evolavit in:ardua:San-

Vlti,

€tis inacceffa: quod.aliis. vix: datus videre; ibi

Wtl

datum eft MARIZE etiam nidum locare : in: Deo:

r

Á

enim Spiritu San&o manfit, & de eo: foetum: ac*

Vs

cepit.. In:petra manfit;. quia: Chrifto:3 0 annis

w fi

conyixit;

In: præruptiS» filicibus. commorata

Wl ,

eít , quia Angelos fibi. obfequentes expera eff»

[ D

Cz ) lude contemplata: eft/ efcam , quia: Divinz:

um

inae

—

m

(5)54142

(d) Greg. 1. 3 1. ce 16..— (e) Interl inc. 19;]0be

Wji

39539.9.27. 28.29. 30« (( ) Grege lib 31v

(53 Mm[

?nor. 6 I19. (g) Gr'g, ibid,.

-)qu

MARIANUS.

451

majeüatis füavitatém: ,non. libavit tantum—r, C5)

Wqüffhg

rfgcmsxkgï

fed ut à multis Dodis docetur,. etiam: coepit;

em, &M

eaque paíta & faginata: eft 1n. Fili conceptione,

cendit. V.

in Nativitate; . &:alias;

In: uno tamen: recedit

nplatont;

noftrz Aquilz contemplatio , à contemplatione

i D

Aquilz: volucris:

Deiftius oculis dicitur ( £ y

eculi ejus de longé proffsciunt , cernuntterram. de

longé, . Atnon fic VITA noftra;; cocle(tis Aqui«-

inpe p

vt

la Virgo:: cernitterramde prope; quamvis cor-

(jb

pore: fejundia: fic à: terrz longe::: contemplatur

l'f y in

1j hfiw*

€ícam fibi,. contemplatur. & famem: nofiram.;

&udit JESUM de noftris miferiis fibi loquentem;.

ycp*

& adeít ut Martlia de: nobis follicita, ut nune

| mmu [c

No

v

njultiS',, poftea unqnutrigmun cibo;.

Mgöuk?

n

$.

^

-

v p

Idit füblatis ia coä

f

a

um oculis Spe&aculum:

- dulce'Ambrofius; (2 ) & paucis fignificavit::

; m

f n

mifevicordia M ARU currit & difeurrit ut. SaiGek,.

Ritu'aquilz fcilicet nam ut ipfa pullis quó: pro»

oft «j*

v

videat, efcam quam vidit, ( £ ) volatu perfequi--

tur , fic vitanoftravirgo quorum- neceffitaces: im

s i

ln

Deo' videt, eisdem: íupperias- diligenter .mittit-

o

miíericordia enim ^ ejus: per mundum. cur-

jf

109

rit , ut. falvet,.

Currunt: ab:ortu: in: occafüm:

Soles, (c yuc terrarum fpatiailluminet. currunt

um

per no&es aftra, ut cempora diftingaant,. (4)

€urrunt in orbem:maria,.uc aridam. humectent;.

"m

Cure

CL )?Qflfkh Jä';an-f.c; 63 z-.:lntäv.'

(13 Jot. 39v

293

C5 3. Mmbr v lib, 2 comment, in Lacam,

ii ?

il

C^ Maicl, colloge.de aibus,.

C Eccles 1« FoS u

C4) Genef. 3. 4v

ZODIACUS.

494

cäm' tut.

currunt nobiscum Angeli , ucin viis ornnibus cu

ftodiant, ( « ) currunt ieptem Dei oculi per gene

itins Sa

tes & regna , ut redié difponent, eisque provi-

inqit V

deant , currititem Mifericordia MARLZE ut fal-

qouth;

vet, O Vita!ó Salus mundi poft Deum MARIA!

llta f

quoties falutanda & refalutanda es ut VIT A?

iuod qa

Soles etenim currunt & aítra. maria, & Angeli;

iO Vi

tb lücis

& ipfi (eptem oculi Dei, nuncut Salvent , nunc

ut perdant.

Quantos enim $o ferenior uffit

us

& percuffit? quantos Sirius incendit , orion

fotim vj

merfit ? multos mare dorío tulit, multos item

hihil fenj

devoravit: fed & Angelus Domini Judam; (/)

t tg

& Ezechiam defendit, 185 millia Affiriorum una

HlmiHc &í

no&e peremit. Vos quoque oculi divini, nunc

"Vtinis, d

lucem nunc ignem mittitis ? aliquando cum pal-

P. v

ma, aliquando cum Virgaferrea venitis; Mifee

T timgn

ricordia autem M A RIZE tota vitalis eft; nihil

"' D

mortis habet, currit & Salvat , adeft & liberat;

Cum

u ; I

illuftrat & non urit; lavat & non mérgit.

MäRUE: l

divina Mifericordia, currit fimul Juftitia , & cum

clementia vadit Severitas: Mifericordia autém

Wlim at

w.;. ; 1»9

ttjty

MARLE, fi curritcum juftitia, curric ut eam

Ptj

Qd

refrenet, temperet, reconcilie, Caterüm in

n

fao illa comitatu nullam habet apem, dulcem

cum acüleo : curruntante illam gratiz cum cho-

WM&S (

zcum

RU

ris, feqvuntur pofítillam , (£) alig grati

W XXXX'W

fontibus acfluminibus mellis & lactis.

Quid

FMRQW

multis? Mifericordia MARUE curric cum ag*

Pt poi

mine triplicis vitz , naturalis , gratiae, & gloriz»

9) te lta

cur-

—

-

V) tj

(e2 Pf4l. 90. 12, Zach, 3k- 9.

n 4.kfg- 19»

()

l lt

15

(£ 2 etmbr, uibi fupra,

|

h, ]

: MARIANUS. -

491

eurrit ut Salvet, Andreas Crecenfis , ( 2) cele-

mulitte

Vi put"

brans Sanctam Matrem 1n coelos relatam , tu

sque p

inquit Virgo es penarium vitz , cui nihil auferri

NEW,

poteft; addo, nec addi. . Non addi, quid enim

ultra Dei matrem , füpere(t melius & dignius,

g VU

quod creaturg conccch poífet? Jam quid depee

J

"

,

nf

nario Virginis auferri poteft ! Promit Solde pe«-

yent ; g

nario lucistanta per fecula radios vitz faventes;

sexot UA

analiquis eorum defecir?. 'Tantum eft recondie

:pdit d

torium vitarum omnium in Virgine, ut de eo

nihil fterilitas & fames nihil morbi & lues, nihil

muli d

udatm, (

beila & czdes, prout apud nos, diminuerint.

ïïmommh'

A mille & fexcentis amplius annnis, dehorrea

Virginis , de cellario MARIJE , de Spiriu Dei-

dwml n

d cumP

parz, vivit Sanctior ; imó & totus mundus,

nullitamen penario Mariano , quicquam decess

eniti$o

fit.

jl t L

Dicum eft Magdalenz ,(5 de parte ejug

Optima, non auferetur ab ca: de párte autem

MW*'

j

MARLE , nec illi nec fervulis ejus immenfa

&i glfo

quicquam auferct zternitas. ( 4 ) Qui sne infenio

(Ltlds

o[dm i

i

ent , infenient Pitam ,. &f bauriezt jalutem 2 Dos

LE EILIPS

Credimus tibi Virgo Parens, vita noftras

curmi !

gt i

tibi inquam credimus.

(,E-x te mvemunt cum

per poftas oftii occidentalis exeunt , inveniunt

jl

du

ho

penatium vitz,( 7) quod perdi non poteft : hau-

"

riunt falutem qua nec epozan nec corrump;

g l

poteft: ut tua, fic illotum pars optxma auferri

us

(

Ron poteft, litinam nunc duram vitam viven«

m ^

u ^

m

tes, te utamur ut peu:a Dei animalia,

Lam-

u u

ü

bunt

( b dndr. cretez, erat, 2« de 4 JfJump, B. V,

r

j

(i) Luc, 10. 42,

(&) Prof. 8. 354

f)wwl

Ql) PI'OB- 8. 3-1--

d

496

ZODIACUS,

iutt, Ser

bunt. falis petram. animalia inquit: Gregorius ,

() & meliorantur, (cilicet 1n vita,

Lambamus

fim ,. hi

&. nos 1mitantribus vitz: veftigiis te divini falis

Írcilia,

petram , & melioremur immoribus. (2) Dete

fne hii

nobilis interpres: tota: Virginis: vita , jucundise

[nc tn

fimum animis: convivium: praftat ,. & coenam

ii

xeram. Inte namque invenit actuoía quomodo

lii omyj

familiam regatbene Martha ,. hofpites- excipiat,

'L'fm/w

d fltàn

Deum pane (uo tractet.

In te quoque concems

platrix Magdalena, quomodo-unum n omnibus

Áine

quarat, difcit, Te ergo utraque lambet & te«

Ietfond

nebit, & Petri Co ) verba verabies per Evam,

um didici

poculum: mortis: porrigitur ,. per: MARIAMi

t rj

VITA & PACIS poculum exhibetur..

EU I

W. ügn)

Püomor

CAPUT.V

Tipyiy

777

DULCEDO SALVE.

LU

.E poft titulum: VI T ZE, fequitur titulus

A f

" "DHUECEDINIS.

Mare etenim: natura . fua:

P ! iquam

fal(um eft,. VIT A. autem: dulcis.

Canit Poéta

W&&zm lte n

C« ) Ne(cio qua natale folumdulcedine cunctos

liy docen:

Ducit.& immemores non finit éffe füi;

Natale: veró.Solum.idcircó: dulce: eft ,. quia. ibi.

principium vitz: fumptum: eft..

Dulci eft ita

me

pr«|eos inquit.Chrifoftomus, (5 ) & plisamultit

iWecehris ..

Illecebrz autem ,; & condimenta: vit

OHOS Q j

lucundam

funt

(m ) Gregor. bomil. & T-in Luc. 16.

(2 ) Salas,

([) J

3nc. 8, P«o£

o Y Petr..Damtan. fer, 3.d€

D]

Natib, B. F.

C 4 ) 08id. lib, iK« de Pont.

7*'/10

i, l

(2 Córifoft, in Math, c, G.

U..

1

MAR ITA'N us

497

fünt;. Senfüum: oble&amenta. ,. focietas horhil-

T

Lanbon

num , honos officiorum,. opum. affluentia , &

fimilia..

e divirit

Quare meritó. Domocritus: (e) fitam

fne: feftititatibus ,. dicebat. longam: €$. daram: Piapy:

1 (n] 1j

3 jun:

Jine diterforiis, Socrates melius.: 8jta aParorum

, & u

inquit (4) fmilis eff f'unerali confitio.Cum enim il-

Iud. omnia babeat bominem ( ícilicet functum Y 2ui

[æ.quoma*ä

exdpt

fs fruatur,non baber,. Quod. ipfum. 1n. omnem:

je conie

aliam vitam quadrat , qua: tametfi cuncta habeat,.

fitamen ufir. dulci temporis cazet, convivium.

ip mb

tefert funebre,.

m&m u)

Quomodo - Julius C(ar , Cc):

o W?

cum.didiciffet, infidias: vitz (üz continuó à mul-

ti$s. fruj, ideoque cavendum.effe, refpoadit ;

I'C

lls

]än'.u eff eas feme! fubire gzmm/ääzper cabere €$ pa-

feret fignifican$, eum non.viveze, qui.iu per-

petuo mortis metu vivit,. Quod.ipfum Seneca:

Tragzdus , Cf ) morti: babet Gicess camt, . lente

£um trabttur Vita gementious.Portó vitamChriftia-

LE

namvel maximé ornat dulcedo. (7) Olim. re-

€eptum fuit more (ancto., ut tin&i Salutariaquas.

u

poftaquam guftarent. mella: quo indicabatur ,.

y nau "

vitam fine macula , abundare fvavitate,

Cazte-

caic P

F

rüm docente S. Auguftino., (/): ficut homines:

girear

mali, malos dies feceruntz fic iidem: improbi:

jucundam ex fe vitam, in amaram demutarunt;

T

"n

$i

Et € contra : quemadmodum homines.probi ,.

l

bonos dies fecére., (ic iidem , acerbam vitamin

U d

AFZ

iþc.t:!n*däfn:mutare; noverunt, Monebat aliquan-

iinet

do:

j

( X Stob, fer.1.6, (d ) Laert.in S;rr.; (6y Plur,

2 UQS

M;

in Tulio,

(f Y Senecein: Hereul. 0840.in cboro,.

u /!/':3

aU. 3. ( g ) Tertul, l, de coror, milit.

j Jim

&5 3- Aug. tome Y oVop.. fer, de ?er.-,f,

äæi

ZODIACUS

do jam didus Socrates,(i) i» fita tanquam in

(etfentg

theatro permianendum e[ft , quamdiu verum & epe-

Áint ce

rum bujus 9ita jucundum fuerit [fpectaculum. Vir

( R

aütem probus, in res jucundas intendit, opeta

[T7777

fuavia obfervat & edit, & fi alio grato caret fpe-

277

craculo, fibi ipfe theatrum , quia virtutis plenum

(utag [

eft, amabile & deledabileeft. TJam vero ficut

li; ,' D7

jüre Magnz Matri Titulum. VITZE damus, fic

meritó & alium, DULCEDINIS fübjungimus:

dj /ïjf/a f

falrs D

Ip(a enim amaram vitam noftram bené contem-

my a.

perare & dulcorare poteft, & folet, 'Vox eít

mj

Yullii , (£) qui nibil in 9ita babet jucundiws Vitas

At vetó

lUdOf/?; (

& cum Virtute 9itam non potefl. colere,

BU R

DULCEDO Noftra MARTA,cum puram ut

luft . f

petimus pre(tac vitam, praftat cum vita etiatm

«t ada

folidam virtutem,

Talis autem vita, dulcisfi-

mia,

Tantis analis , fatur Ambrofius, (/) se-

t &

Vtatoryb

fira eita vepleta eff , ut comparatione ejus mors vt*

üi*'.usi »

medium putetur e[fe,.- SS, autem Virgo , mala

pellit, bona pofcit, deniqueipfam mortem dul

P"f'«lntibu,

PO

cem reddit, Quare, Sa

i

Wt i

€lamemus.

lv? DLLCEDO, €1 at«

V* Quem

10n Jïümim

ARTICULUS L.

At r

DULCEDO CONCEPTA.

m

m w N

$.. 4

7 s

Uanquam prærcm-ium rerum amóre infafci*

lity imm

natis, uti voluptatibus, & fuübdi pe;ca:is,

cene

Á

(')Prai,

Z(Ti') $to5, f?r. 1 20. ( & Cic, l, 2, Rhet,

(1) 4dmir, fér.de $$. 40 martyribus, —

btf

() 62904;

»

/ MARIANUS.

2499

u

cenfeatur dulce, Dei tameu Spiritus qui res ut

mm t

funt cenfet, peccata amarisfimis rebus confert;

ulun. V

C 4 Fafus diflillans , inquit Proverbiaftes, /abia

idit, (f

sméretricia y. nofisfima autem ipfius amara quafi

o a

abfynthium, |Sed & Comicus: vos inquit, allo-

yti pl

quens peccatrices . ( ) e linguis dulcia didla da-

yero IU

lis , corde autem amaros facitu amantes,nam core

Is i

da feffra in felle funt fita , atque acerbo aceto. Con-

iunpimus

folans Deus füum vatem, (c) i2 medio inquit

j contert

domus ad amaritudinem protocanti , ta babitat,

QUIM

Amaritudo , quamdiu aon tangitur , fibi amari-

tudoeft; contacà autem tangentem afficit füo

L N Wi

amarore : nonaliter improbi hominum focietate

n*

exclufi, fibi f1uat acerbi, commixti autem cz-

um pL'l'l

t

m

[

teris, ad amaritudinem alios provocaut.

Finum

,

d dik

eorum fel draconvm , Yoquit Moyfes de Igtis com»

mM

)

potacoribus.

Ubi vinum vocat fel, & fel non

j qw Wh i

unius. Sed multi draconis? nempe, quia vino

y. 301

peccantibus; («) potare dulce eft, at eorum

" )[(Cm"

graves, amaros, intolerabiles in eberietzte ferre

: Ü

mores, eft felle multiplicium draconum tractati,

Hzc autem peccati aufteritas atque acerbitas,

non homines modó fed & ipfum Deum aíficit,

Unde Hieronymus , (f) t4ata inquit ef. aeerbi-

tas peccatorum . nofirorum , ut. Deum natura dul-

m

cem , atque clementem , 9itiorum. nofirorum ama-

ritudo amaryum faciat atque crudelem, Ergo vi-

tane

! l(ïf]l"ll

nï

pum imp-rob'orum,—'fþel eft non hominum

tum,

dl Pe[æ

cï

(ak) Prof, $. 44 (b) þlaut. (e) E;zecb. 12,

ZIE)'IJ

2, ex Perf. bebre

(;l) Dexzt, 32. 32.

€e2 "Glayaqüie exir, — Cf ) Hieron, inc. 12« Ezecb.

foo

z DAR

tum; fed etiam ipfiusDei, Tu meeum impre-

(CAnà

cationem Jobi, ( g y füper impium obftupetcis :

dicentis , capuz 2ffidum: fuget ; & . ecce. mahitia:

" eept

Adver-

peccati , Deum: ipfunr felle fuo inficit,

prm.

tere Medici, fel animali inditum effeà natura,

Mym

ut fua mordacitate: & aufteritate ad. fordes ege-

(uo d

rendas expultricem adjuvet potentiam : fel au-

lob )

tem. peccati fordes non egerit, fedingerit, & fi-

!s f

quid boni hzret in. pectore , expellit..

Neque

Thlali

veró. hujufmodi: mordacitas. amara folis. affixa

fiti,

eft aQualibus criminibus, etiam originarium;,

Wi; At

imó. maximé hoc abundat vitio. Merito M. Gree

Leig:

gorius.illud. vocavit radicem amaritüdinis. (;

at a

$ub ditiua difridlicne inquit juffum efly ut propago

pum du

enortalís . elut infrutiuo[a arbors Ef im vamis fer-

d 1llud [

Pat amaritadituem , quam traxit ex radice,.

Cot«

l Vr

pus peccati , ut illud vocat Apoftolus , mala eft

(

& amara arbor (&propter illam propago hu-

M!w) (

man2) frondes ejus , a&uales culpz , radix. aue

t:m originalis offen(a,

Et alibr eam idem $«

m

Greg, nuncupat matrem : ( &)) Peccatur in fe in*-

babitans inquic illes. Zpoflolus. appellatit culpatue.

Cpmz; ln

dQuia ergo ex originali culpa fit: peccatum . Aclionti y

Tl

matrem ejus e[fe primam culpags vatid nominamus,

Vr il

Liberi autem:hujus Matris fünt, omnes concu-

Y f*WIi l

pifcentiz , peccata & vitia; Nuncveró attende,

W

Km mM

an morealiorum Virgo Virginum 1n fua origine,

ley n ,6

A

traxit deradice & Matre peccatorum. $i trae«

— Ü

15 pári

Xit,àmara radix eam amaram fecii? fi non dulcis

" M

debet;.

ia & dulcedo tota; cani laudarique

5) 2. San"

m

Eft/r,

'(gq)" 795. 26:—!-6-. (5y Fernel. Perbofel,

(Kl ) Greg-

(

2([;;

h 9. t,12, mor,

—(f) Greg,,!; 60 1$5 mgrdlov

)

Soeni us

56:[,

st t

5- 2e

ob

Q Anda Dei Ecclefia quz intemeratz ejus Con-

ecce n

* ceptioni diem feftum dicat , eam amaritudine

j, Ad

prim: peccati non tingit, In quo laudatiffimus

(fe.3 natl.

Regum Judz Jofías einon obícure przluxit: de

fordes f

quo-fic Ecclefiafticus , ( 4 ) fanénervose & glo-

Tlosé, JMemoeria inquit jafíe in compojitiont odo-

m fd d

ei &

rá , fadaopus pigmentarii: inomni ore quaff mel

v ONQ

dndulcabitur ejus memoria, &f ut mnufíca dn corf;fie

[oig if

fini. lbi, ter dulcis Jofias indicatur, ut thus

masi, utmelguítui,ut mufica auri. — Nec veró

grigimrïuma

fola ejus memoria poft receffum,fed etiam expe-

;ïitO M' Gü?

aidins. (

Catio ante ortum , & przíentia ad omne re-

gnum dulcisextutit, ut videbimus, Atque hoc

j ,A'

j m

eft illud grande & inztimabile virtutis prztium,

ut prefens & abíens dulcedinem poft fe relin-

u^

quat. Redé Sapiens: (5 ) memoria jufli cum

2j

daudibus , &$ nomen impiorum putrefcet , 99 extu-

a

j

leré , memoria jufli cum encomiis(c) Inter laudes

PT rad"& ï

bi u jdgmvä

& encomia hoc intereft, quod ille, vulgaria ,

iftz exquifita cenfeantur bonorum actuum prz-

"d

ia

'conia: ille populares , ifta heroicas feqvuntur

virtutes, jam vero Do&or Rabanus (4 ) füpe«

j r

iif

riora Ecclefiaftici confiderans verba fic diftin-

Xit : fazs inquit Jofre (uperabat omnem odorem

(

1 condd

f'uaitas mode[lig omnem dulcedintm , fludium au-

g m

tem reflaurandi cultum Dei , omuem mu[icam. Cu-

(ía of

gnfu

gur

jus partitioni nosinfiftentes , fingula percurras

[U

mus, Magua & infignis commentatio, FAMA

f i?

ad

(feu

dchao

)U

9;5)»

(4) Eccie. 49. 1.

( 2) Pro$. 10,£. 7. 70. Verf.

(

( 6) Ceilius, Rbodig, 9ar. letd, h 4« €. 5«

: (4) Ra*

710

n

"

ZODIACUS-

( feu nomen bonum) JOSU£ fiperabat omnetm

«ouset

odorem,

Et Rabani expofitionem Arabicus

- fentem di

textus confirmat , €e ) qui citatum Ecclefiaftici

Qne D

locum fic extulit : zomez 7ofíe [7777] tburi/;u!u(n,

viQ il

in quo eff de omni [«matione bona, - In hoc porro

fame & noministhuribulum . tria tempora füa

0154j

contulére odoramenta : antecedens nimirum Vi«

tam & confequens ac concomitans Jofix vitam,.

almver

Loquendo de antecedenti : Ob(ervavit Chryfo-

i

Y Gu

ftomus, (/) tres ante conceprum füum in S.

!llben&am

Scriptura pranunciatos deícriptosque eífe :

Samfonem de tribu Dan. judicem , Joannem

] Binfiusg

Yty pf

Domini przcurforem , & Jofiam przíentem. (5

di, C

Etisquidem 327 annis, antequam natus, de no*

k n |

mine pradictus , illisverbis , Prophetz de Juds

1l aomin

advenientis', & contra altare Jeroboam , in ejus

Qs Du

præfcnua fülmin

antis: (5 Altare,altare bec di*

u Dominas , ecce

fíiius nafcexur domui Dafid 7o-

hn

l W/;?) Mlm

ffas nomint , €&. immolabit fuper te Sacerdotes exe

celforum. Quz prophetia de excidio altaris &

rl o

Vftigis D

idololatrig criminis, impleta eft decimo fexto

anno regni Jofiz u: vultSalianus. (7) Loquen-

T fWQ iü l

hg.

do verà de tempore mortem fuücuto ; nomen Jo-

fig (emper in thuribulodaudum odore

m Iþar'fit;

n?mma V

eft gofias . in

ïluigds? |

Ait enim S. cextus, ( &) fepultus

maufcleo patrum fuorum &f unifer[us

j«do «c j

ixmm, l

é: cujus

)u]t?ïw)

rufalem luxerunt eum, Jeremias maxi'm

It ii

lh

| omn*fes

!

, [/

| Mp Mþ

( Mrabic, tex, Eccle, 49. 9. 8. Cf ) Chryfoft.int

" le j

t. Matthb,

Cg ) Tirinus. in 3. reg« (e13.

ifl, muts

(5 ) 3. Reg. 13. P. 10 2.. ( ) Salian. in b

Mäïln. /ä'

epitom, — (ky 2 Paral 35. 9. 14» ',5'

,

«

MARIANUS, -

wf

)

a

| .5o3

at n

omnes cantores atque cantatrices , ufque in prz-

em Aüficlü'

fentem diemlamentationes fuper ofiam repli-

: EiClEW

cant* Denique quem odorem bonz famz in

j thirii

vita ille parferit , faftos regum confule,; &

|n hoc p

gnox patebit,

;gmpota!ï

nimiru

$

| oüæ Vlfk:

Nimverà fi petas,

unde colligi poffit, Dei

E

n a

SS Genitricem , Dulcedinem 1n fua. origine

j [j ?^

habendam effe, refpondebo, ex bono nomine.

h

Etipfius enim mermoria in compofitione odoris;

" ]gannöï

five, phrafi Rabani, fama omnem fuperabat o-

z(cnicm' U

j

dorem, Conftat & divino & humano, quin

l m&k&ä»ü'

& naturz jure, odorem lztz famz, five :hus bo-

hetz d

h

nl nominisomnibus, in primis habendum effe

xm, 1*

curis . Pulchré mellifluus Do&or, ) Ze*ezt

snores neffri , [nos colores & odores : colorem incoz-

al i

m Di

!n

füientia, odoremin fama ; odor autem in fama , 0*

Gutt

" "

dor eft bonorum morum, $anditatis confpicu;

& nominisexcellentis. Quod fi veró odor in

)

qeott

fama five in nominis claritate. omnibus. curans

«

)l

dus, quantó amplius iis, qui velut in prima ho-

p

jï

minum , acie véríantur, & confinia intraverunt

W

/

(yet p

divinitatis? Idem S. Doctot , formans Eugeni-

)l

TR

um fuum , tunc Papam, ( 2) ivzeref£. inquit /s4

" ï"

perfeBioni, & malas res Ef malas pariter [pecies Vi-

gare, in altero confcientia, in altero fame tu& con*

umv a

o[m

fulis, — Vellire duplicibus . non fit in can/Eien:ia tud

nutans ir[irmitas modice fidei, non fit in fama ne-

y

oco füi

fwf mfalæ /peciei. ( c) Volentes Apoftoli I

)CW :

feptem

,,(,15

(4) Berz, ferm.71.in Cant, (5 ) Bern, decwzþder..þ

! ;f;h [j

ad Eug'n. l.) 3961 4' CC ) Aa.. 7-99 i-

( P

ryo4

ZODIACUS

feptem Diaconos menfis przficere, primorum

horoltm

Chriftianorum , cozfíderate, monent, fratres, vi«

r jux

v05 ex fobis Goni teflimonii feptem, plenos Spiritu S

( magis.

&f Sapientia, ^ 'Sed & M. Leo ( 4) in eledione

ttel quæf

Epifcoporum , vota requirit civium , teftimonia

lenfr;

populorum , honoratorum arbitrium , eledtio*

Cnolium

nem Clericorum.

'Hzcautem quid aliud viden-

! DlaWHOSE

tur tibi effe, inifi odorata & plena thuribula;

E

dulcem bonz famz fragrantiam de Miniftro

f Mitr

Ecclefiaftico expirantia? Quod fi homines in

i l,

tantum folliciti füére de Miniítris majoribus &

Y QUij n

minoribus Sacri Altaris , ut voluerint omnem

prä 1101 40

nzvum malz (peciei , & graveolentiam ab €o-

"t (ed

rum nomine abeíle, :an :divina Providentias

ïwüma DC(

quz D. JESU fümmo Sacerdod , primo altari,

LTOP

confummatz hoftiz matrem fecrevit, quemad-

At g

modum ipíum Pontificem, fic quoque Matrem

Wim

41',('

ejus ab omnibus peccatoribus mon fegregavit?

7

Obje&árunt Principes Ifraeliticarum tribuum

d7

[ D7

Moifi & Aaron cum amara querela, ( 2 ) fatere [ee

db

ciflis odorem nofirum coram Pbaraone,

In quo

L

in&ug, fE

