; &rei$, hoc eft poliutis labsis eum magnifices ?

g & C*) Ille tibi fonat & re(onat grandibus talentis,

,UL -9 vix nummu

ló eoque improbo il tinnis. Et

ao DA

Bb 4

tu.

mw;«" BEPSUN P

) Nazian, de abfoluto þr.t!ato. (4) Metth,

C

m

,

9. Qe) Jertm. 6. ago as & ferrum wuniferfé

7"'7. FIU'

&orrhpti,

4

döä

*ZODIAC(JS

tu grandem conaris efficere Deum? qui fic mi-

Iäf,& gäl

nutum vilemque eum tibipingis& MARIA fonat

Yenientem

dulci verbo , magnificat anima mea Dominum,

QIO, qut

tua autem anima an tua ?. Quid fi alieni come-

Quonay

dunt robur, & poffident animam tuam, & tu

Vtdure p

ignoras? Illa fenfus cogit in honorem Del, tü

ET

ad honores fenfüuum , omnem tuam curam K

Ti perj

fortunam impellis.

Cum te fic magnificas, an

Dcum magnificas? (/) Audi Annam Samuelis

fl o

matterm , exaltatum eff corpu meum in Deo mtt,

" Sy

05 meum dilatatum eff, Ubi nobiliter Rupertus?

Algelorum

veclé os fuum dilatat , qui non fe , fed Dominum

pradicat, Bend cormu füum exaltat, gui non fuzm

tUdenrs v

T extltor

ft4. Dei juflitiam commendat,

Quod ut confe

quamur feliciter oranda eft nobis cum Seraphi-

Tl Vites p

üdey

MU

CO Virgo mater: (g ) Afe Virgo cujus fen[us nun-

Wliore

quem fuit! depreberft

7 ar(agan:er elefari , A»M

I5 Cintn

injuffe glariA(i.

lm?rr

e

6.

] /

t

hA [470/

Ulce verbum Virginis , (4) facit exulta

D

Ut

& exilire Spiritum in Deo Salutari, Sic ipfa

TRitftm i

canens , exw/tabit , inquit Spiritus zneus n DE

Tij

M

Saluteri fuo, .K Grande opus fecit, qui Spiritum

humanum exultare fecit,

Quarit Philo (/)

Y

"S, &lm

cur Sara negárit fe rififfe, & refpondet: (£)

EU (emph

Verita fl , ne forte gaudium , quod nulli creatura

X

Q'mm 5&

£ovBentt , folius Deirem szær;)æj"e 9:'deretur.'—M'(l'

d)

oepe-

Q

l

ter autem San&isl'ima que Deum utero €

3l

J dj

us

ia

li

tl c

(f) r. Reg. 2, f. j( g) Bonaf, m pfalt. min. B. P

—

quinquag, tertia, ( 4) Luc, 1. 47« (9) Pbdvg

Ug

'm«

I, de (eg. gon feript. (6) Gentsv A8. 12«

V

Iqu.gl 4

*

-MARIANUS

581

m qilto

yat, & gaudium rem Dei , nulli creaturg con-

! MA

venientem coepit.

Quare etiam non dixit » aüut

ner Donzt

€aro, aut anima exultain Deo, íed Spiritus.

fi al

Quoniam rem Dei propriam condigné nemo

m tuam,

tradare pcteft niá. Spiritus,

Diximus pauló

norem D*

ante juxta $, Thomz (4) diftindionem , ani-

tuam CU

mam pertnere ad id in quo communicamus

magniflcäv

cum bruts$: Spiritum veró concernere id, pet

ao if

quod commmnica

mmus cum fübftantiis fpiritua-

um ii u

libus,

Spiritus ergo qui exultat in Deo, ad

liter Nj

Angelorum pettinet fuüblimitatem : il enim

u w

exiftentes puri Spiritus, in Deo puro iem Spi-

at i

fitu exuliare fünt. plene capaces. ( 7) Vidit o*

uod 1 P

lim vates par Seraphiaorum Sanáitatis diviuz

bis cum

laudes concinenuum, Ecclefia explicat, focia

| [lfjwf»w

exultatione concelebrantium,

Quis veró effe-

yit a

&us canentium & exultantium horurn $. Mp*

tüum ? ( f^) commota ingtit Ifaias , fant. fuperiis

(d

minaria cardinum , €$ domms vepleta efl. fome,

' f.äclt j

Illuftrat Hieronymus, ( 7 ) commotum eft, five-

,.'v"

salutat

fablatum liminare templi , & omnes illius caf»

ju; n2

&ines concidetunt, Por:z ergo procubuertitit

j (

omnes, & invitantibus , ac apertis oftiis, nulli

i li

104

nonad templum petuit locus. —Quando au-

di od

tem Matris diving vox Angelica irnó füperange-

M nui

jj av

lica cantat; & Spiritus ejus exultat, quid rerunt

fidrr

agitur ? quis furgit effedus ? obftrudz cceli

portz diícedunt

g u

» Angelicz poteftates Sanc&use

fij ftellati cardin

es emovent.

Quin & €anituis

l/

endiinisán

Bb 3

fu OS-";

j fh

] P//Al/

)

(453.7'5. in

[j

T

pifl. ad bebrc. 4« Ce5 Ifai6 3

,üt H'

. (g) Hier, l, 30 in II/ai.

(f) æio 5-' 4

,

sï8'z |

ZODIACUS

fuos, & carmina fua quibus altiffimam concele-

4m veti

brant Trinitatern quaíi incerfufo fumo non yi*

|

NAM, ;

dent, audiunt novum in terris canticum, Cui

quorpd

impar legionum füpernarum canticum , & de-

fcendunt in terras, & di(cunt novum carmen

fequi rl

1f la

Deo modulari. (^ ) Cum Titus Flaminius labo-

fanti bellis. & fervitute fuccurriffer Grzcig,

QRetbos co

It homin

tanta applaudentium & exultantium Grzcorum

tünam t

'

concrepuere tonitrua, ut. vehementia. vocum

hm njg,

aves «unc prztervolantes de coelo decuteret,

& eia Tite Soter, five Salvator conclamantium

"t d D

PUdiaf) tipi

Vis, aérem moveret,. Cum autem concentu

'üporis fer

fuo vernat virgo, & in Sotere, five Salvatore

fuo exultat, non folum ut dixi, Aves coeli

'lpar Sancl

?00[8 ) & 8&

beati Angeli devolant, fed & humanz, pri,ll?;

depreffz, (2) (e erigunt mentes, & feró intele

ndilee

Wt d ag

ligint , non effe gaudium de creaturis, fed de

Soio Creatore. $. Auguílinus , examinans il*

Ils VOCe

W*bff, id

lüd P(aimi,cor meum, de caro pea exultaterunt

án. Deom Vibum, quatit cur àdditum eft VivuM?

ittnil» v

lt r !

& cauíam adfere, ut oftenderet , quia totum

quod non pertinet ad Dei culcum.

gaudium,

itihs (

IT

dcberemus habere quafi mortuum, |Quid aw

Nl

tem res mortuz conferunt ad hilaritatem? (£)

Sapientisfimé Bernardus: i/ud Perum ö'f'l"".'

mth D

eft gaudium , quoa' mon de creatttrA , fkd de crese

N

£ore concipiturz cui comperata omniü aliunde iu*

eunditas n4ror elf,' am?g&k jf?w;?f-'::a* dolor !f, opune

NN'

duke amarum,

)

$. 7, Jam

J "Iim/

hg,

]st

/(þj P/ur. in paral, in Tuto, — (4) $. dugnu[ints

fo7i. 1O, lib, bom, $0. bomilía 3 3s

(-k ) Bern,

L

epif, 1154

L

^g

mnrmus;' «

LE

,

N N

mam n

P

A'm vero mawt'er S

piritus , fequiturne M

AQ

fimo v*

canticum

RIAM, an averfus graditur? in quo exultat,

quomodo tripudiat ? Credo ego non unum,

ticum ,

fequi Ambrofii monitum : ( 4) eft dicentis ho«

wurm G «.

, nefta faltatio qua tripudiat animus, & bonis

aminius!

operibus corpus eleyatur.

Saltus impiorum,

i('(c; r

Sic hominem difponit. lt fenfus deprimat

m G

animam lafciviens; juxta illud , ( 2 ) /etiria ig-

menui V&

piorum ruina,

E contta veró cum animus ele-

so deait

- vat fe ad Deum, & extra feexiliens, in eo trl-

ondami

;

pudiat, rapit fecum gravern & depravantem

i

yem (

corporis fenfüm,

Illa I(àiz verba expendens

fiie

a

CafparSanchez: (c) gaudebit fpon(us fuper

fponía, & gaudebit (uper te Deus cuus , fic con-

hum |/

format dulcem fenfüm.

O Sion! Ó Ecclefia e«

féro/

59&

runt & audientur in te nuptiales atque. trium-

reatut

5

phales voces & ehori, quia Dominus fuper te

e

gaudebit , id eft complacebit fibi in te. Unde

M [,W»u

U'

1(«

gutem ifiz voces nuptiales? quia tu fponía , &

yo d

Deus fponfus ? illefuper te, tu item (uperillo.

iW

lt,

ydll

gaudebis. ( 45 Et ficutfponfus in d re nuptiarum

i

[

ducit manu apprehenfam fponfam in giros chor-

i

earum Iztas . ita te gaudentem deducette Deus

juiutt

, tuus, & de orbe in orbem; ac de giroingirum

f 4f.

u

Circumaget j ita videbis giros mifericordiz qui--

n J

i

bus przuenta es in benedictionihus dulcedinis :

/«M' :

4 4

giros.

J t

?

Bb)4 -

C4) Afmäro/: À 6. in tomment, Luc, (^) 7»5.

[]

|

hh

20. $. Juxta Perfion 10.

(6) Ifai. 62. g. San-

[/A

i

Cþfz- i" C( I-/- 62- n'um, 24.

p

;.a') Gloja. in &

í

62. lat ':xfraar,

a

ZOD!ACHS

giros juftitiz ,

.quibus erronea revocata es lt? Y46, f&tm

viam.pacis: giros veritatis , quia fidelis eft-

Bonaventt

«jui promifit, & nobis facientibus quod impe-

fine fuati

itacum eft, ille reddit, quod juftum eft. - Inte-

tbi bery

"Hin credo quoque majorem corum numerum

reperiti, qui non decreatore, fed de creatur

tis tripudiant; qui non nuptiales , fed infolen-

£5 voces concrepant, nec triumphos. victores .

Dig

iclebrant , fed intemperie mentis vitulantuf»

3ftosne tu dulces lztitia, an taraptula ad mot.

od

fos, & rif& mortifero faucios judicabis ? Nom-

femet ego mecum commeutatus fügr , cum re«-

f

£

b:nx

&i coelorum fermento & non azita» com-*

(

"liens, 8

parerur? Forfan autem & id eo, quia ;;.:,.:«Vn'mi

3

! Doyigi

gudere volunt de fermento, non de azimoy,

m egy.

Yibi vulgata habet, //ultas labim ceditur. ( D

"Fheodotion vertit , fermentalitur, nempequam -

m in fr

V Cramen 1

&o ut vult; infoleatem fecutus Letitiam effütit, -

Rur(us, abi communis litera flat, inflammae

Pütem B.

Yum eff cor mv , Hebrga origo legit, (g ) fer-

n fmlxæ ;

LU

gsentatn eff cor vyeum: quando fcilicetin male

garta dulcedine temporali , initium deledtat,

Pl

UT

finis acerbat & morder.

Jufti veró Iu&antur -

TUb

«entra, & deledantur ac exultant in azimis

LT

jun D

finceritatis & veritatis, — Kft quidem verum,.

Ttttro

quod dixitB. Nilus, (2) difficile eít apud fe

1

Wi

xnanere demiffuur & azimum , proinde dulcem,

D i

"

N

fed tamen contra vulgum conantur , & elevant

rvERmDES

voces

4

NN

(62 Mattb. v3,9. 33.. Cf/) Prof. 10. f 8, 'Tþ:afr

- dotion, ibj,

( Pf

) Bonqs

D

2 13.2 :.þlcbrf fers,

€ b) Nilus in bt

D TTE 2 J

M

Vij

)

MAR!ANüS."

| s

fevbtus t

voces mentesque (uasad Dulcedinem fiiám cum

Bonaventura ? ( 7) 4fe Virgo ffos eflatisy tu die

yia fidié

ys quoLig

Vine fztaü

L

um el. J

mobtá perrexiffi,

itatis , mel. Cg' manna Jufcepifi , & bff?

tum nui

(ed de d

ARTICULUS. V,

$, fed ii

PURIFICATA.

opho "i

DULCEDO

$,

li.

g v

ipuula a d

V"Uod Samíoni , hocVMagnæ matri puti-

yicibi! V

ficationis legalis iter decurrenti evenit.

(um' ) c

C^ ) Hlr, apparuit catulus leonis Savus

yn 220

f

& rüugiens, & oecurrit ei,

lrzuit autem Spiri-

9, qm

Iu Dowiniin Samíon, (5) hoc eft audacem &

pon d

fortem eum fecit,. & dilaceravit leonem quafi

j udlitt |

hzdum 1in fru'^ra difcerpens.. Incujusdeinde

Ore examen apum, & favum mellisinvenit,Vir-

Il nempc?' '

lenuan d

gini autem Beatisfimg , quanquam divinum par-

[lat, M'W

tum, enix£ , non una tamen à lege prafcripta,

] [fgifr (Kïf

difficultas quafi lezna erat fuperanda. (« ) Ma-

ycilicen

zer ia erat ut loquitur Seraphicus Bonaventura

ii &t

n6j morfs , tamen antiquz legis dura oneraine

qeri 1

violabili füftinuit patientia. — Et cum intraret

templum Domini, non unum fed tres dulces

ii ii VU

siem t

Patri eterno intulit , obtulitque favos : primum

illi dedit & concinnavit quadragefima : purga»

TEU

roinde du

tionis : Secundum, devota in Jerufalem pro-

fcctio ftipavit? tertium JESUS oblatus ac Patri

——Bb y

pre-

æ""/

110' Etel

fii

C 2 Benaf, in pfalt, min, B; F, qnin. 2, (4) 706..

14' gOköb 7*

(5 Sain notis, Judie« 24. Lir,

p AL

WÀy — (e). Bonaby i p[alt, Bs F« mim, quina.

6

ZODIACUS

prz(entatus elaboravit, Dixi autem tres favos,

Vi, Iäüa

quoniam ficuti cmpe vitium initio deledat, in

H"m) xllud

fine acerbat: ita virtus principio nondum exet-

pæninnm,

citats fenfibus , videtur quafi infipida , five in

empj, p

í

radice fua amara: at fructus e'us, fru&us dul-

? Qri" [T Gn

cis.

Ergo acclamandum eft hifce tribus favis

Í p 461 f?lü'!(m

Inftructz , & dicendum , Salve DULCEDO. Ut

bmæ; QU

porró noflra item dulcedo , ad Virginis cone

Vocan'quwn

temperetur dulcedinem, tria nobis curanda:

primum quidem , ut quadragefimam purgatio»

WUO t

nis rité impleamus? alterum ut 2muli Virginis

fui/igmw in,

«um alitibus in fupra Jerufalem fiftamur : denie

in, t aj "

que, ut manus noflrz, non favos fucorum,

"'lttm no

Sed favum San&dorum fcilicet JESUM benedi-

Nitdtm e

&um continere poft Quadragefimam vitz inve*

uT

niantur, Antiquis Philofophis; meldictumeft

l

Plitig &

(4) celi$udor: & nobis ergo pro melle divini

m & d

erdinis Sudare non fit grave,

s

hn fidgn

W!u 9

!t f

$. 3.

Nimveró differt noftra Quadragefima à Qua-

/-nlnmm F' j

E

i (v

t

dragefima Virginis: hzc enim quadraginta

D u: Ve

dierum ípatio , noflra autem totius erbe a€

ïïlmm

u

i

íphzra vitz definitur. Ec ficut Virginis quáe

dragefimam excepit lgta JESU oblatio quafi

Yetey

NX

quinquagefima gaudiis ita circulum vita noftr

Mnua

UY

coníequitur ; quinquagefima quietis & lgtitid

Qtpy

in Jerufalem illa fublimi,

Seníu hzc dixi Bern*

.ad.m

uj

ardi. (^) Dwo tempera celebrasnus frotres , ait

Hj

dle , quadragefane unum s Alterum quinq'uage/i'

"m t

9724«

( 22 Mex. a5 Alex, L. g. c. 21, ( 4 ) Brrm, f

l« depent, cirea fatm,

M

üro

0s

^i

MARIANIUS,

$97

s li

w — IH2 ante pasfónem , iflud bof refurreGio-

) dele'(hm

nem , illud im compuntiione cords ,. €f lamentfs

ondun* - paemizentie , if

4d in dePotióne Spiritus , Ef Alleluja

p li. fodemni,

Prius

quidem tempus efl. ita prafens2

fniW* poffevins Peró

quietem Sandlorum [ignificar , qua «f

TM

Sic Bernardus,

Contraxifti te

ILCEU! forta(fe, cum audis prafentem

vitam, duram

ngns! vocari quadragefimam , & gemit

uum ac poeni-

ysoum. tentiz matrem ? ifte eft fenfus,

hzc veritas de

um pf tertio ccelo' allata«' Accommoda aurem: (2)

ml Wi qué fumus im boc tabernaculo, ingemt[cimus gra«

lmur: . Paté , uf abforbeatur

quod mortale eff àita.Quane

ws 7 t& autem portione temporis gemituum oneri

UM^ vocandum eft? donec mortale non fit mortale,

li

! fed à vita illa abforbeatur fempiterná. (« ) Hze

pidi eXplicatio Ambrofii eft : ideó inquientis fngee

o ndtf mueimus & laboragus , donec mortale boc Petera

ognis indumentum, &f errori effelum ob noxium,

mobitas Gita Spirituals abforbeat,

Ideó l460rio/ä

penirentia , (ua$is evetia, . Sic Ambrofius. Cum

a

" igitur tota vita noftrà mortale vigeat, & nobis

,quif Velut veftimentum adiaceat, tota vita noftra

j,4)*' oportet fit Quadragefima purgationis , & labo-

jigns . TÉ0fà poeniteatia. (7) Quod S. Petrus Simoni

oilaio ( mago, hoc omni veritas dicit peccatori

» £n felle

g u 4maritudinis $ideo te e//z, — Juftus eft Deus! pece

]

j

j^ Cator , ad amaritudinem provocat illum: (*j

j Deus item in felle amaritudinis locat illum , ut

l

,

l

ufilt

"

talionem ejus recipiat, quod impié Deo inferre

6

tenta

n q"""i"ä

EEE

-,

/

í

! C5) 2. Cor. ,

lm

"

6& 4.

(c) zmära/; in p]ai. 38.

)

8923. é^) 0/54. 34s Bo

(d?dä.

588

'"ZODIACUS.

tentavit, — Dem neturaliter dulcis eff inquit Rue -

(

pertus, Cf mec parua poteff e[fe caufa per quam

Ad amaritudinem contitatus effe Videatur, CoE -

D

impoenitens hoc effecit, Ex quo, nova ratio | Sitingi

Quadragefimz purgantis, à nobis amandz o- . | fui jj

xitur.

Nam;. homo, & peccando, & in pec-

nj in;m

€ato perfiftendo , nec agendo poenitentiam,

Deum exacerbat.

Malum eít peccando ad.

lo M.

amaritudinem eum provocare, íed peius eft.

fitde f

provocatum in amaritudine detinere ,. & in f&

TOi (ecu

arniare.

Donec ergo mortale abíorbeaturà

mündior a,

vita , ipgemiícendum eft in diebus. purgatio-

mis.

ä(l( P:fh-w

At enim mult Bacchanalia vivunt (g) -

lls Qum

tota vit die? Sic eft. Sed eorum Bacchana- -

Wittarfi.

lia, comitatur & excipit longa amaritudo & .

l Celos Í

miferia, Refert fcriptura , Judaos (/ ). cum

lts col "

amara necesíitate ductos effe ad' Bacchi facrifi-

Qm ]Qca f

€ia: nofiri autem bacchantes quafr dulci cum -

t.m' Tior,

voluntate trahuntur ad. hederas & conviviaLi«

litobilre

beri: ubi autern mortale arreptum . eft ab ime

Ti

mortalitate ; quz ab(orbet peccatores.tunc a* -

aüs lngens u

snaram necesfitatem , dulcem quondam vitam -

lts

[

DT

fénuunt —Nunc illi faciunt ubi poffunt. Pafcha, -

ftn d

& cantant, fed. non (an&o cum Spiritualleluja .

poft alleluja mendax, fed ubi vita finiur, .

Pt

k UT

damnanturad Quadtagefímam non (alutaris, (i) . |

N h

fed inutilis poenitentig,Chriftianus , ut Chriftus . |

ilig

apis z apis finit opus in melle ; incipità lachrye —

kmfalem

imils-.

—

(4) Nar*

(f» Rupert, in . 14 Ofw.- Cg Jutenal. n! *

de!Jr' 3. ( b Y 2« Mache

-

(4

T

989. Dona 29 -

$, gi ) Bern. f"! dn,/.

hl(" z. l

L /m

47&

f

M A,'R lANus "**

485

& lentum de cor«

/ igquïc li :

( Narcivs/(i lachrymam ,

s[a r

tice gluten

iduatir, U

Prima favis ponunt fundamina,

, I f

Sic inquit Bernardus , ( /) tempus hujus &t mi-

]s amandt i

fératio di&ina indulfit ,

lo, &inf

v . i(ziggtitatem.

quo flere commi[fam debegp

:

Ceniten

Itgo M?xter citó ();gad;'agcü&xam Moifis, fed

peccando e

V

tarde (üi làQus finivit.

(d pelit

Poftquam enim o-

mnia fecundum legem perfecit , tunc. afiris

nere , &

ab(orbtit

mundior audit , eua7n epfius azimam doloris gla-

dius pertranfibit, (4) Anautemhic doloris gla-

lus QUij

la vint! (

dius cum venit.in pas(ione filii; & animam

n k

pertranfüt , & recesfit? an rurfus poft acenfum

)u

in ccelos filii, cum pasfionis ejus memoria pu-

;3 amarit

blicis coli coepta eft officiis non rediit? (2 ) an

s ( 4

cum loca fanguine refpetía, doloribus coníe-

| at

uf d*

€rata , morte, refürrectione aliisque filir mifte;

J

ris nobilitata & non femel adiit (c) (ut cert

14 o

!T

referunt authores ) non toties animam ejus lu«

&us ingens vulneravit? Et hoc tibi turtur ho-

qorers U

diernus innuit, cu

ndäm n

jus vita gemitus perpetuus ,

fed tamen dulcis.

Nam ficut flere eft quedain

PO

/W[ Pl/tb

li

g

toalle

Voluptas, ita & gemere habet (uum faporatum

€ondimentum (4) Jam veró , nos dulcis Ma-

g mv

M

tris fzpe amari filii tenemur defiderio Sandiam

& altiorem cum ea purificata purificati ingredi

jl

i

Jemfalem: arglem,us calentisfimis votis ,

fifti

xl

Vi

Do-

»

MTRU

" d

me

Ck ) Firg, G:a;;g-. 4.. CD) Berp. ferm, ad Scholares,

€4) Luc 2 1$.. (0) Ruprrt, in Cant, (6) Hier,

;) lith

-

de Vita Qiï;g. (42 0fid. triff. , qeeleg, 3v

$90

fZODIACUS

Domino, & per manus ejus in. altari illo funt-

Muit porr

Tltis Fr

m2 reponi gloriz: fed oportet prius dum Qua:

dragefimam mortalis vitz trahimus cum Matre

Contamin:

lborapt,

noftra fub onere purificationis noftrz gema-

mus.

Illa intravit in templum Domini cum

&.qm'd fi

Wittgt c

turturibus, an nos cum philomelis ? Refertur

de Henrico IlI. Rege Galliarum , cum videret

:ille fillum fuum vehementiori ftudio Mufice

A ollg

teneri, & fepe fepius cantillare, monuiffe:

Gf f

canta fili canta cum alaudi, non cum philomee

3.13Udi5 I y

li.

Innuens fortafe eam animi morumque

NUH cmm m

temperiem ei quarendam effe, qua illi cantus

N 4 f&

perpetui fit caufa : quomodo alauda feré toto

illgd,

Or

anni fpatio perftrepit füa vocula, verfus cae-

A. l

lum tendeus , elevansque fefet & non ficut

1 Dofiies i

philomela quz exigua anni particula auditur in

! Milnai

viridi fronde concinens, fedendo , non volan-

L

do in coelum,

Àt nos, cum philomelis non

Ls

cum alaudis Quadragefimam vitz prafentis du*

1j mu"dl, n

cimus, imó multi, nati ut alaudz coelo , vi-

A0 h m

vunt ut philomelz mundo.

Soror Prognes

n

Philomela, (*) uteft in hiftoriis veris & de-

MM

inde in fictis fabulis, vitium paffa à Tereo , ali-

quantulum ludtibus vacaviffe narratur, eó quod

UT

l:

n PUIPUTC(

virgo regia , injuriam tantam fübjiffet? commi-

Ts M T

ferauione autem Deorum in lufciríiam verf(a eft,

NY

N

quz deinde dulci cantu omnes oblectavit.Unde

M

Epigrammaticus,

l

mlf&s hm

Cf Flet pbilomela nefas incefli Tereos , Ef qua

^i !

[S(

Muta puella fuit, garrula fär(ur PT

hu $ic

Huig

N.-

C ) Ofid, in Metam Natalis im mitbel, 7.6198.

(f) Mart, l. 144 Eptgr.

f ) Mmb

IN

MARIANUS.H

$91

dtsri i d

Huic porró Philomelz confimiles reperiuntur

rius dum (

multiz Frenim deperdita Dei gratia, & vitiis

us um M

contaminati aliquantulum luctibus & gemitibus

nofirt (

laborant, deinde veró obliti quid fuerint olim,

Dorin d

& quid fint hodie , infolentu lztitiz fefe per-

mittunt? cantantin terris, nihil cogitantes de

Jis CR

ccelis.

Iftis , modó (üb tutela DULCEDI-

, Cum "i

NIS noftrz vivunt, infonat Virgo Mater: canta

[ monlmï!

fili canta fed cum turturibus in gemitu, (edcum

d

alaudis in. virtutum — profedu. atque . a(cenfü,

- um Ph

y motuti

Non enim in fupernam Jerufalem cum lüfci-

DUS, , ) fed cum turturibus incratur , juxta

g Wa

illud, (2 &eati qui lagent , quoniam ip& con(a-

lauda ff!t ION

labwntur.

In vitis PP. legimus de S, Eretico-

l, ver [uS q

la Dofitheo, eum in juventute cum malis mun»

& n

dj philomelis ceciniffe, attamen Matrem Vir-

cüla qudiy

ginem ftudiosé coluiffe,

Ecce autem die qua-

9,n0n qit

,hilomch'; W

dam incidit , in tabulam quandam quz philomee

las muridi, in turtures Orci conver(as repra-

; praiia

dz « "

fentabat, ílz aves filebant fenfibus , fed in ani«

j

mo horrendum & trifté perfonabant. Ergo cone

cuui timore totus, deinde & in nubem tnagni

$ ch

J

lu&us cogi , denique pluere lacrymis, Hic V.

r T&ft0)

qe

Mater purpureo peplo fulgens, & dulci vultu

2*

renitens Dofithee ; inquit; ignes afpicis, &

fet

' Comm

ht

flecuj lique(cis? fili in (ylvam abi, & age gemene

avl

tem turturem, Difparuic Virgo, & Dofitheo

duv

vanitas mundi , gaudium folitudinis & Paradifi

illuxit,

Ergo ordinatis rite rebus avolavic in

tl H n

Silvas. Sic ergo & tu quicunque de Spiritu

r

Vir-

p

/77 P Qg) Mattb, g P. g. Rofacid, inPitis, PP.

ZODIACUÉ-

x 1592.

Virgineo cenferi vis heres - canta fili cantanon

] ss e(E;

I5; & ad p

cum -philomelis , fed eumrMan'anis -:ugtuxiþus.'

piccati gl

ls & a

On unum, fed par turturum Virgö attulit

V, (

n t«

. * "^ad templum Domuini t- nec nobis unus , üut

- admittamur 1n füblime Gloriz templum , (uffi-

T08 Yipens

cit. Laudaus colefüis fpontüs fpontam p

DT

chre f«nt , mquit, (Q4)gene tue ficut turturut

fitt in i

2111 verö legunt , (b ) pü/cäræ /Fæ-m geng,tuæ qut

li, dim j

FT 8 Bier

Purtures, qud-tfacic ad puïchritudixnemmrwlf?

.genz eoim zubent & albent pulcbrz , tursü£

TUndinj C

au:em lxti colozs non eít,

Sed adverte ex

Fæüd Etur |

DoG&oribus, olim filiabas Jerufalem in more

r t u

fuiffe, (« ) utab utraque genarum parte portae

UT dim

rent eX aliqua pretioía materie turtures formas

, &

»

plo.

tos , ut fic naturalis formz velaugerctur velíüp.

?u

,

(f

pleretur gratia? & monerentur fervande pudi-

»» Dlohg

citiz, cujus turtur fymbolum & Magiftra eft.

"M Udi] v

Chriftianus autem, fi dulcis Deo füo cupit ine

Ws f .

veniri, oportet ut duplici ornetur & re(onet

& mb

8 &

J

gemitu, turturis vicem referens gemini: alteros

T mer

n

ut ploret peccata , alkero ut fufpiretad coeleftis

Bittig

patrig guudia: quorum fi alterum abfit, nec

L ij

af di

i

.pulchra a(pedu, necfuavis cantu Deo habebi-

DP

tur fponía,

Junxerat in.fe duosiftos turtures

t

]ij

qui dicebat , ( 4 ) bei mibi quia incolatus meus prou

H l!fa mn :

longaiusefl: habitati eum babitantibts Cedar. Vibt

Q

QUi

bené advertit Gcnebra;dusï Ce) hanc vocem ge-

mcntlj

TUl

(4) Cant. l, 16. : (Lä) Hieroz.le&, — . (6) R.

AHbrab.im 1. Cazt P X

€y CAf EX P

€e Y Genébr, iij

Jr

hg

J

; MAx'RIANu-s."**

$93

a fl a

mentis effe : & peregrinationem (üam de

ploran-

i us

tis, & ad patriam fufpirantis: item miferiam

peccati plorantis, quia apud Cedaritas , infide-

les & peccatores , nonnihil de eorum vitiis con»

m Vi

traxerat, — Cedar (onat nigredinem s obícurie

tatem , tenebras. (f/^) David autem inter nigros

gobis um

emplutm, :

iflos manens & tenebrofos , & obfcuros, nigre-

1

dinem in moribus tenebras in mente , obícuri-

(pontam ;

!

i

tatem in virtutibus patiebatur.

Nec alibi ver»

, ficur m

j

fatür, dum in mando converfaiur omnis, Ma-

«t pl

7 ]W

ter 11 Hierüfaler furfum eft, mundus Cedar

vudinentl'

mundani Cedaritz : inter quos vivendo,& non

jcht£ ; W

posfidetur patriaquz furfam eft, & posidetur

ed i

D

non una culpa qux obfcurat & denigrat,

Hoc

Yfalem !

P

m partt P^

igitur , dum vivitur, gemitur : hocà Sandis plo-

Tatüt, & ploratus eorum definit in dulces fru-

^

yj

| zurmrcsïoj

l

étus. ) Excitans idem Sponfus coelcftis fu&m,

r

l,

Vehi , propera, duo motiva admovet , vox tut»

.[crvand j

Ti

;

tutis audita eft in terra noftra, ficus protulit

g Ml

groffos (os, — Q.d. digaain te judico quz mihi

h] fï)O (

P.F

jam nubas & copuleris, quia video & audio

ra

" WN

te fcire gemere & mala qua olim commififu ,

m

& bona patriz, quz fpe & defiderio inflamma-

, Wmdg(ffäl

to fufpirare didiofti: dulcia te expe&tant poft

( i

[ ^

jbe

amara, poft acerba íuavia, poft Quadragefi-

us

mam Paífcha, poft Babilonem flebilem ridens

| lüos tuftlln

Jerufalem. .Neque à Dei more recedit Mater

, MM mm

, J

Dei : quos amat (uos , €0s tenet in mundo ut

li

j (un

turtures, non Iztis cantibus vernantes , fed ge-

(

u o

menli

mi'wtu p

j

ntes,

um

*

Aæteritorun) & futurorqu períona

Cum

H

u

J

/

j

" ,l M'

Q ) Hier, in nomin, Hebraico | (g ) Cant. 2 AT,

"

zbbm-cus

$94

Z

Cum audet clientes fuos in choro gementium &

ttj, ib ai

flebiliter ac fine folatiis inanibus viventium 'fo«

nantes, (2) vox turturis, exclamat , audita eft

pteum odf

Wt, TüvM

in terra noftra, ficus proferat groffos , nuttiat;

TC tempo

maturet. Narrat Caarius (;) matronam quan*

tons fortgm

dam colonienfem , quoties penfum facrati ro»

lbus &

farii Virgini Matri legebat, toties dulcedinem

Atrindy, d

quandam in lingua fenfiffe,

Cujus exemplo

n un

permotus, cum quidam Marfilius eandem ro-

Vi fider

farii devotionem or(us effet, initio qurdem nom

Wt & ob

deinde autem poft fex hebdomadarum decur-

füm, Saccharatam.expertus eít Salivam. His

t ütdttoe,

(tarenis u

te, quilegis hzc,adjunge, Atinquis ; pridem

id pietatis & orationis genus ego ufürpo, nec

Wa YOX t

faCOQUA er

j

tamen dulcedinem experior.

Bené eft (ed vide,

an ifta.duo in te conjunxeris , vocem turturis$

* aC (jb

Wl mf

cum grofífoficus. — Tu ficus vis fentite, & d;ci

V 2nmm |

gemitu non guftare prius, hoc veró , inverfus

P rf

ordo rerum eft. — Difce inprimis gemere tua &

?^ reclan

alieaa peccata : incipe recordari Sion, fufpen-

um r n

dere Babilonig laetitiz organa in amaris falicie

At fl

bus, & ficus de corde in linguam afcendent.

Sicut, & Marfilius non fübito ut coepit rofarium

t us

legere Parchenium, libavie faccara : fed pofl-

quam ludu beato, expiavic & praparavit ani«

3? chïlüo fug

mam.

N

Referunt authores de Hierone rege $i

M

ciliz: ( ) is de patre rege, matre antem ferva

äämir rllpu

natus, avibus ac feris expofitus fuit à Patre.

Quem tamen videns crudelis Pater , à ferisnon

M m

fnng & ü

punanmespessud.

tangi:

ET

(17) Capt.2. 1 1. (i)C.t/;ar.rl. 7;0. 50.

—

gk) Plin, 4 1, c. 5- 7".6.10 23. Pter. t, 26. 63*

ïk U) Hïgbo h

l

1

48

;

.MA-RIANUS.V /

fos

o gemacz

tangt , ab ïapjbus non morderi fed pafei, rece-

; vivcmm'ïïï

pit eum ad fe, atque ut hzredem regni educa.

vit,

Tu veró Chriftiane mecum exiflima, te -

amat, ll

roffos, n

nunc temporum mutationibus Subiacente ? Hie-

ronis fortunam ferre,

nattonan(t

Traditus es, mille

fom facit/

cafibus & periculis, plusquam fetis & avibus

je; dul

lacerandus, & veró fi non dilaceraris, laceraris

Quus &X

Sed períta,

tamen & pungeris & vulneraris.

jis eundt??

& fiin fidem..& tutelam Virginis te dedidifti,

") qu'[dm NI

perfer & obdura: conceditur tibi fine patien-

wdarum

tiz dedecore , ut moderaté incolatum tuum cum

av

Cedarenis lugeas, & promittit virgo, ubi li-

]

quida vox turturis ín terra tua audietur, ficus

»

inqii/

1

]

p ufuro "!

przcoquas erupturas, Nequeveró hujufcemo*

di viz ac vitz labor te gravet: hac ivit & ipfa,

gni dl

s vt

tua & noftra DULCEDO. Hefychius (/) qui

circa annum D. cor1. floruit, nuncupavit Pirgi-

j fenxt'xfe.

H

"

t vet0»

um

xem turturem mundam s €$ impolutam colum-

"

j gent

é«m , preclarum naturz noftrz ornamentum ,

gloriam lut noftro.

Hzc tamen hodie Virgo

j Siof Ó

fn ämm

j

efferens , filium quid audit * (») tuam ipfius

animam pertranfibit gladius doloris ut revelen-

| uam affcn&

jl [0[2/ !

tur ex multis cordibus cogitationes. Sed qua-

t (

les? Chrifto (uo filio, confiliis, vocibus, factis

(

i

7 am!t

[

& turbis, clavis & cruce contradicentes, Ecce

jerone f&

quomodoà gemitu non eít data quies Virgini,

gemit füper parvulum : gemic füper Virum, ge-

$ fU

H

mit (uper miraculis corufcantem , gemit in op«

jgif

probrus & doloribus fuper occumbentem, &

j

t

Tune igirur in

i

caqdem ad. dulcia -pcrtingi:.

gem'tü

C

7.[: 50'

n

[

J

l

(» Hef:ï(:. orft. :'df $. Mai. (m) Lucs 2435

y

ZO D/IACURS;

gemitu laborare grave duces , qui gladium zter-

( fottun

Qroals »oi

ni meruifli doloris, & non turturis, fed im»

(4) qa

mundi cotui diu gesfifti figuram? Fodit gladius

cor. Virginis , & apparuerunt peccata Judao-

teom! H

rum, materies gemitum, — Tu fode cordis tui

"uram tüno

parietem, & videbis abominationes , ac defo-

flrz ij

lationes, (7) mille falfis nubibus diluendam?

Gs Tpa.

Vox eft Hieronymi : omnia genera Lefliarum ade

Wal r

Á arüm (

74: f/ulta religto: Utinam non etiam corrupta:

& modicalu

Ti putyy

genqi gemendique pro peccatis ne

cesfitas ?

5

t Sporí

$

&t lm «

m

Eque veró folu

.viïcns fuum jESUM in.

Ws Cf5

ter voces, manusque contradidorum ge*

Wffirat,

muit Virgo, fed etiam fe videns & JESUM poft

Ther qujm (

afcenfionem non videns, ideoque poft eum ite

r Mmmf,

ardens, gemuit ut turtur Virgo. Nobis fcilicet

17 T

in exemplum z ut, licet nihil nobis confcii fi-

tfmm:m, t

mus, gemitum tamen , cupientes diffolvi &

U:71777

eífe cum Chrifto , non interrumpamus., De tur*

"ttmare.

ture Maro, (4)

U o

Nec gemere aérea ceffalit turtur ab ulme.

105 tol

Origines vrró & Eucherius referunt , (4) no-

j "m o

Qu

mine turturis folitarii & fublimis olim intelle-

, um

&um zthereum , fecretiori & divinz Sapientiz

ltht

) fe

fignificatum effe.

Quis veró minus de bruta

PA

terra, & plus de zthere divino habet intelle«

UM

&us , quàm qui faftidiens caducas oras , defide-

mmortales

xiis alu'oribqus infert fe in partes i

p

(«) Fortu-

r »

0 MUU

€»5 Hiers l, 3. in Bzech. 8 (a) Firge ech £«

(

g ) Rm]

' r?m

€ £2 Orig. £. 2. ip Cant, Euch, de Spir. $.

N

li

ch-Lff' 1

A

)

MA':RIANUSQ*

der

yiglnt

Cc) Fortunati , quos omnis dies intetrogat, &

omnis nox excitat quzrens , ubi eft Deus cuus $

urtünis, i

n1 Rodtje

(2) quo abit dile&us tuus, & quzremus eum

tecum? Hortatur Os aureum , quecunque fi-

pecau i

fode C

guram turturis in mente veftra portatis, hujus

fobrig imitemini caftitatem. (* ) Sicut. ergo fi-

ont$ « g

delis nupta , nec dividit (üos amores in abfen-

lus dilte:

tia mariti, nec fe inebriari finit aliis, nifi la«

eabifiam

crymarum folatiis: ica anima füam Quadragefi-

T

mam purgantem nunc portans & fimul abfen-

tiam Sponft. folis gemitibus fe folatur , & ,deft-

pio ptctät.läf

deriis olim videndi pafcitur ac vegetatur,Bené

unus? (f Pere fépiens , dum tempori fer$it , eter-

fuum ]ESW j

24 [wfpirat, Red&é Bernardus: fox. turturis ge-

suadidu f

menti quám canenti ffmiliov peregrinationi nofira

; BU

204 Admonef,

Pergit (g) Cerzere eff turturem

j t

Yempore f[ua Viduitatu ubique (imgularem , ubique

, N

gementem , ut tu ab eo difcas voluptatum viren-

nobis

»Jl

tià velut virulenta virare , & terrena defpice-

ye d

fe , ac amare cccleftia, Res obfervatione digna,

npa,mu& "

cur Abraham juffu Dei non duos turtures aut

duos columbos,(2) fed unum turturem , &

t f

unum columbum ? Communior & verior re-

prin, (

Ü

fponfio, utraque hac volucri.unam gentem A-

"ub

bramiticam, fed diverío (ub ftatu , figurari. Cura

jrinz 3

illa per defertum 40 annis peregrinata eft, ture

mins &

turis formam habebat : cum autemiin terra ladtis

btl

Ü

& mellis confedit Domina, columbz fpeciem

domefti-

j

'(':) Pfal.A4r *f

UA ) Cant, $. 17« Ce) Chri-

( Rl

! foftom, in Genes,— Cf ) Gloffe in p[al, Ax.

( Berz.ferm. g 9.in Cant,

(^) Gere $,

r"'g. "l. l'

Abul.—l-ir. Tirin, ibis

flf ! s'

$08 —

"ZODIACUS,

domefticz retulit, Nec tüu Chriflianc,*ut colum- W j

bus terram. viventium poffidebis, nifi prius in

füipüm d

terra imorientium gemere ut turtur , didiceris.

Indokere z

Alloquens DEUS $. Philippum Nereum, (i)

lorost ile

& docens rectum iter in coelum : eporzet inquil

phttntm

fonuqæ, U

ut Rome , quafi im. deferto ifipas,

£m lg

$. 6.

Q n Jemál

Ártat S. textus cum Holofernes tenderet

1 lt

' Jerufalem , cum cantu eum perrexiífe : zm

Tüt, 1mmy

ferfarsz inquit Sacer textus (& ) roium babi-

ftiag W ;

Patores , €5 princtpes, & bonorati ffmsul cum po-

lito, (5) ]

pulu exibant ob$iam Senienti , excipienteseumc.m

(lium Tatyr. n

coronis Ef lampadibus , ducentes cbóros in tibys &&

ijlinus hu

zympanü. Quaz omniaapud veteres ut advertit

*« tl

'Serarius nofler (ümma lecntigz ( /) & reverentiz

argumentaerant, Quod ipí(üm Alexandro M.

A de Bu

ID ij i p

Rogif*ïanes Babiloniz Prafectus fecit, (7) 'qüi

n E /ffk! 4

totum iter quod tranfiturus erat Alexander flo»

At parg

26

ribus conílravit, coronis adornavit, altaribus

Tonis quaí

argenteis hinc inde difpofiis, ( qua non thure

| Ut

folo fed' omniaim odoramentorum genere hala*

L

ipubu,

« $

baot,) complevit, Sed & novo Anno appe*

u

tente , non paucz gentes Fortunz menfam fplen»

Q

;

lm Í

