lmacia 20

Pater ejus, ) elevatio: denique quod mireris

Gïb.l', quia

maximé , quande Evilmerodach vix ortus fce

Wittltiipe

puUo . occdit tot-Chaldxorum regno, (2) Je

cem n

chonias erexit caput, & Davidicum (plendorem

(ut j

Omninó verum eft Proverbiaftis, (/) cum plas

(in dj

cuerint Domino $i& bominis . inimicos quoque ejus

contertet 4d pacem.

Caterüm fi fedente Jecho-

'MM Hhta

nia feu Joachin in carcere & (quallente, (edebat

item & (quallebat David , certé magis idem Da-

EC['IO]H;? b

vid carcere arctabatur, tenebris premebatut,

P rf

cum fuo Joachimo fenedtutis & fierilitatis vitium

Rutttum,

infültabat : Ubi autem Domino dante benedi-

AMbrgj ii

&ionem nata eft Virgo Davidici fanguinis , fü*

Vtatdm

blevavit Deuscaput Davidis & ]oachin de car-

?*7 dUt f

cere, eduxit de caligine, donavit libertate, K

m,]djt km- |

folium ejus fuper folium, non aliquorum tane

li

])fChomæ

tum fed omniumterrg Regum pofuit atque ere-

A &læt t

xit: (£) Siquidem na(ci fecit Reginam totius

h

Rue j

Caílitatis juxta Chrifologum: reginam omnis

TU t tj

naturg fecundura Andream Cretenfem : (L) re-

n W?g'

JH

ginam Summam cceli , ad mentem Gregorii : re-

g &fuu

ginam fupernorum civium & Dominam Angelo-

rum tefte Ephrem : reginam & matrem Dei,ad

T

cem?

A

fenfum omnium, Axn aucem Regigam dul

Fecit,

/i""' di [

Gompemapc a t

( bä D:Zfll.eln-lf-

( ) H:/?" !

&i

(2) Menoch, in 4. Reg. a5. 6

1!0

20.

(£) Pro$,16. 7. (k)Cis.».-fa/.[er.m;;

, )

C(4) Adndr, Cret, orat. 2,. de affump. B. F, Grt£s

f:[

fd)

g r

(&W jmtt 1, 8. epifl, 2 2, Epbrem de (Aud. Deif.

Mdf 5

*

'

)

MAR-I*ANUS

143

meegltit

Fecit Rex Affuerus Reginam Reginatum Vafthi,

rorum lt

nontamen dulcem, fed fuperbia amaram , con-

tumacia acerbam . (») At regina quz nafcitur

iptrà u

: u()d fun

orbi, quia nunquam tindla eft, nec tingetur a-

UT

matitudine peccati , (emper & Deo & mundo fe

(

dulcem futuram promittit, Meritó orandum

&gnos

,;

i

f [plendü

H

cum Seraphico : ( » ) mifererenoffri fulgentisfma

,(

Regina coli , 69 de pinguedine gratie tuey dulcora

1

Mimmn VACATI.

j

as [

)

j

v

&i

$. 8.

jlents

n

Echonig nomen S Hieronimus (2 ) fic com-

|

T

ponit, ut fit, ex nomine Dei Jah, & , chonias

conflatum,

JAH autem ut obfervarunt dodi

ïen'üratisaa;?

dante b.emv

Hebrzi idiomatis, e(t contractum illud nomen

fnguihr

venerandum JEHOVAH , (2) quod folet bonae

Ípei aut Iztis rebus admifceri.

Et revera re-

|

gydin "

u

fpondit igta & Sanda ifortuna nomini Venera-

ibfffffc']f

bili Jechoniz , fiquidem in diebus ejus vox ía-

]i

yoru

i atquf'x

lutis & Iztitize audita eít in terra aliena dicentis

ofü

ac pollicentis Dei, (c ) 4aóo eis, cor, ut fziazt ge,

(egmüm j

r

ego ero eis ip. Deuxs , quia retertentur ad me im

w "

?j

teto corde fso.

Sic calathus Jechonige nimium

eníet

(f

(

bonus, & ficus ejus, ut ficus primi temporis,

7FIL

Hoc eft quod uiimus cecinit Prophetarum, ( 4)

jnm

Piacebit Domino Sa.rificium Tusa 68 gerufzlem,

(

Jieut dies feculi , && ficut anri antiqui. Quomodo

j il

f

ii r t

veroó

. -

2 al

(o2 Heffer. 1. 1 2. ('71) Bon. in pf.

4l, magn, B

* '/,

4d.8, 104. 6 9. 115.

( 4 ) Hieron, inc,

€ a

ET

1ypn

7j [p W

gerem- 1. 4*

K4) Lor. in Pfal. 61.. Ider im

/

L

V Gü,

Pfal. x 19. 9er. 3.

7l

j

C 4) Malatb,. 3. 4.

(« Jerem. 24 7

/1

"

!'l

f44

ZODIACUS

veró ad hujusmodi dulcedines perventum? (e)

1t hnibus

It manibw

Quia Jechorias juxta alterum. nomen fuum o*

peratus efl ipfe, cooperatus populo, Joachin

Dandis prz

enim refonat , Domini. praparatio.Ftenim ipfe

At Detsdi

com pun&us ad compunctionem,&Deo ferviens,

Qun:(;)

ad eidem ferviendum populum exulem adduxie

fl Dj

Regum enim exempla immutant populum, Vir*

Wf n

go autem nobis nata, MARIA appellata , quid

TUlta (j g]()l

nomine fuo promittit? Damafcenus (/) Ven.

ü/?ïül' üm b(

nomen MARIA , Dominam fignificare docet:

üttsqui

veré enim addit idem, rerum ownium conduta*

T05, COfona

»um. Domina fata eff , cum Creatoris Mater extis

futnieos

tit, Speramus igitur & expectatamus ejus coo-

Ti Ambn

perante gratia, candam nobis ut temporibus.

Kümgto .

Jechoniz co1 , ut fciamus & colamus Servi Do*

P

minum , & averfi , ad illum in toto corde rever-

a&ar. ftitr

tamur. Speramus iiem & expectamus Domini

&emln 0s T

noftri naturalis illam. audire vocem , ego ero

]I(Wcm dflrf;

vobisin DEUM.

lpfa enim melius prapara

m autgm b(

bit corda noftra , quàm difpofuit Jechonias cor

ukcs grogü

lraélis, quatenus dulces & jucundi, & velut

(os (

Q

primi fructus evacamus Domino.

Finxic Ho-

M ht

merus, non fine magna veri particula, Cg ) duo-

LT

dofia in caelis ante jovem ftare.in quorum uno

æpoma, i

dira , in altero fecunda latent fata, quz jupiter

mxamm mx

juxta cujusque merita mifcet & temperat. Jam

] Qw

Wt

veró Vates veridicus, non dolia unde temperane

"Dtet

E

tur auteducuntür fortung mixturg , fed fories

n

m

;

(e3 Hie M lib, AL in geatm, — (f ) Damafe. l.rä-

n,lz

h

ortb.fíd.c. 154

(l

hj

Piutar, Hog,

(£2 Plþta À. a, d& repubi £v

;

d

(0!) LU

lf

MNRIANUS

.;45*

ervenhut

in manibus Domini contineri noítras docet. ( ? )

nomen l^

In manibus inquit (uis fortes mee , quibus fore

pulo, ]Oüä

mandis przefíe, & temperandis prafidere vo-

Nto,Eteni

luit Deus dulcem fuam matrem. — Audi Seraphi-

&Dto femt

cum : ( 2) Zifpo(itione tua perftSerat umundus, quem.

xolem a

t cum Deofundafli ab initio. Et ficutaddo fun-

dafti, fic fortes ejus difpofuifti : ita utqui te Do»

| OPUIUmA"

T

mina (ua gloriantur, pertineant ad calathum , ad

Wlla

CR Qu

canifirum bonarum, & nimis bonarum ficuum.

nifcas

Felices qui fuas animas & curas, laureas & pen-

um 09

nas , coronas & infulas in tua pofuére manu,( 4

tu enimeos formas, ut ficus & ficus nimis bo-

qeri at

na& Ambrofius confiderans ( 7) Zachzum in

;axamuS e'l[h'(t'*'

6f

ficomoro , prof:r!w inquit Pobá no9ua no

/»ot

ene

u i

ynus 9

poris pomum , nt in. boc quoque compleretur illud ,

arbor fici produxit groffos [uos,

)[() COf

dere

Et veró produxit

geminos groffos ficulnea Zachzi : cum dixit, (

)eaamusm

fi quem defraudavi reddo quadruplum $ dimidi-

voceta ^

jus p

um autem bonorum meorum do paup:;fï?ms,

Dülces grosfi , illi juftitiz , ifti mifericordix ! O

if

chomü

u

quantas ficomoros, hoc eít filvefires, & fatuas

,ucundh

ad fe.currentes, recipit virgo ficus, & vertit ac

IQ«

finy

format in ficus primi temporis, in nova jufti-

tb

; /) [

um

tiz poma, in exquifitos mifericordiz frudhus?

Jn]

Enitamur rité vitam noftram ad voluntatem hu-

n 0*

W

pdà

1

jus Domingz conformare, & poterimus confi-

, [Cm

O mor-

undc ;CmPU

dcntcr,gtcrnam g;tivitacem in termin

talizatig

CA

;, f

(2 'Pþzl.n';yog 16, (i') Bonaf.in mag. pfalt, B,

.F.6.133. (£) Luc, 19. 4.

Däm'l['!'

€D) Ambr, d. 8 in Luc. coments

r

(m) L"c-«l9u 9.

ZODIACUS.

D

talitatis expeaantes dicere, (2) tuus totus fum

Domina, Salvum me fac.

*00, quom

(tquofto,

'omm p

ARTICULAUS Il

Mum nor d

Bnyios: bo

DULCEDO ANNUNCIATA

fijtybns

$. T.

1j U[&P] T.

Anæumrold

Arrant Ranm fafti, (4) ]ma*ham re:

giam juvenem , Saltum quendamzr;grcb

libst, q

-

lire H[m)

ium vidiffe de frondibus arbor

T [ APL [

quentia pendere mella,

In quibus cum fum-

mitatem Virgz tinxiffet, eamque melle (apora:

tam ori admoyiflet , repente illuminatos oculos

fiffe,

Mm int

fen

Quod non fuit aliud, nifi quia exhauz

Seecm

, D

ftis viribus & Sptritibus, prius fundtioni viden"

V)l

f

dilumipa noniuiiicerent

deinde us confirma*

0,[ Iu

ts , (^) officio cernendi redé f ngerentur, E.

[&Wbäs

jmvero qui jn Sacram Annunciate

Vit ozms

M'/ lls

hiftoriam animum i: :tpnaem, advertet xb;anaü

M(/*g 77

filvam ingentem (ed micum & felicium arbo-

N "j i,.!gn

j zrm

rum ,item mellis ac dulcedinisplenam, | Et mis*

fis nunc alis, puma tria verba hiftoriz Virgi-

CU?'M;

nsUs, nonne

tib: trla v.debumur palchernma

L pm

& dulcedine manaatia lignaf Atzd s dici miífus

Qe

GQ ;Qxii

elus Gabriel ad 'v.rgm

(C) ecce li*

gnum Purxcans melle manans Chamaus. Au-

m'ï WWX

l, nec(yn

W

dis addi , miffus eft ad Virginem viro dcfponfa.-

tam , ecce altera arbos , fides conjugalis, Audis

'Itæ [4 5

w

i

tC['UO,

l(f í

h

!)q

( ) Boza*, in pfalt, B. V. magno, 8erf« Y23.

(4) t« Reg, 14,

(6) Aüdlfn. [P/À I. Reg. c. I4'

NNA

ml.u»

l

Liran, 16id,

Ce) La^ 127

D

»

J

547

tuus Ui i

tertio , quomedo fiet iftud , quoniam virum non

cognofco, ( 4) ecce. tertium Paradifi lignum ,

votum perpetuz continentig,

Quid horum

Ill

trium non duice$ fuavitas Vii'ginitacis oblecat

Angelos: bonum fidei conjugalis, acerba vitz

Em

f

Va

conjugibus temperat : denique voco ligata cafti-

ta$ , Ifraeli ignorata , inaudita, inguftata , Chri-

ftianz dulcedinis initium & primus Sapor.Quod

; þnaabsz

it, & non refo-

fiila et, quis fufpendere poff

Ordia-

uendami

nare Virgini debeat, Saive duicedo:

us arbo

mur à primo:

ibus citm ;

d

5. Zs

g

Ittus intentatg Virginitats folet florl con.

V

fetti,

Mlehre Catuillius.

nl i

3 2?

inftonit

5

4

aKitur bortís

"

(a) Ut flos m feptis feeretu

"

jeis 0017

Jguotus petori , nullo contufus aratro .

P[ïlï'»ur'.t!

]

P

vi

Mulii illug putri ; multa optaere puella

1

Idem cum tenticai

"

F

ptus defloruit uegui s

^f

"n^

*

f eftet Joi

Nulli lum pueri , uula 0

;'i

pET

puella:

43 ^"

quat d

)!

Sic Pirgo dumintadi

P IT

nets ttan :4ræjl'zfzif:þd

g P

Cum ceftum amifit polluto corpors florem

jonz V

Nec pueris jucunda manet , nec cerapuelia,

; hi

/

J FU;

;/W/,'.m

(f

Caterüm tamerfi apes de floribus legant prz-

dia

n

ís

flantia mella, & de Tarentinis preftzntiflima ,

,

g

non tamen quivis flos Virginirati$. arrider ocu-

'

Q?

l

l

iariau

"

lis, nec omne ejus mel , viíceribus fapit divinis.

j

siro &

1

j

Multz etenim Virgines , quafi amara fprerz

funtabünthia, Quinque illz, Virgines Evange-

gt

en

licz, (5 ) que ad nuptias, jverunt nec tam

ad

" [ ]2;,

&K4ALuc.1,34.. CA2 Catudeir carmin« puptiali,

71 IGM

-

j-

ZODIA'Cüs '

ad eas pervenerunt, cur, nefcio vos, à fponfo

(!)ftoqi

Sapienuffimo audierunt? Quia nimirum lam-

Lt Spo

m

pàs ornata illis aderat, fed in lampade, ignis non

[ Ht

f g

videbat ; nempe mundum corpüs, ( c) fed cor.

ruptus laudibus humanis animus: (4) Non ha

m

&ct Dei Saptentia iv more inquit Auguftinus, ( d)

LT

UET

Ut inirent. in gaudium ejus , qui non coram Deo,

ftd ut placerent bominibus conati funt aliquid fecun-

Wt |

dum pracepta ejus operari, Pulchré & interline

p tQovie:

BUf

aris , (e) ideó fos nefcio , ideó defero , quia per

t ge

Vize meritum mon recognofco,

Da igitur. Virgi-

n ewi

öu.

Wügt

nem, da caftam. cur involatz carnis honor flo*

m; & 0'3 ar

reat, fed meritis bonorum operum vita non It

CM

fpondea:, an ifte flos fapere poterit illi, cujus

telle (4)

nuptig ut inquit Hilarius, (/^) immortalitati$

lm, lipc d

alfiimptio eft £ Multimeminere olim non fpon*

Bortlaren

fas foium , fed fponfos etiam in die nuptiarum

V& lg b

candentia capitibus geftaviffe ferta : ( 7 ) caufam

," f r

a'Tignat Chrifoftomus,idcircó corong imponun*

RVM

tür capiti ut victorim figna fint , quod fcilicet li-

Wnel,

bidini antea impenetrabiles , item demum cubi-

D lir

culum ingrediantur.

Veremtamen, fi caput

Ulffdlm

$(

coronetur liliis , & animus filvefcat viticis nun-

KM

quid ad nuptias, hujufmodi vidor, perveniet

UIdn f

ii

hu

agni? Opus e(t, utrumque hominem flos Dei

Wuno

impleat, ut veniens Deus apis mel inveniat,

M

d

Z ]

& fecum illud auferat, & non aculeum figat ;

Vg »l

sï(

(^ ) fizo-

( 62 Grerg. P. Vx 3. i» EPang. ( d) J;z)g de ferb,

( )Bfm/

Domin, f rm,

(e ) Interliv, in c. a5. Mattb,

Ol;m'

Gap;

Cf) Hilar, íbid.

Cg2 AMex. ab Hlex. l, 2.0 5 fe*

-

|

J

ng. a

hi,

!

nial.Chrifoff, b,9. in A. Timothee. 3,

Eþt[(

|

MARIANUS. -

349

qos df

(?) fixoque & infixo implacabilis avolet, -Glo-

riaur Sponías Deus , comed; fa&urn meum. cum

niminm i

melle »mneo,

Quid hic magni mel comediffe cum

pade, i

favo? favus cera:us conítar celiis, ecamrié ce-

s (O t

ram cum melle Deus in fuo coüvivio adhibet?

HO

$i1c eft ; mel eft dulcedo interax puritacis , (2)

ugumnu&- :

m coran

favus aureim five excepcorium miellis, & puritas

corporis.

Non eit grande, non Saporatum

ial

Deo convtvium , fi melle tantum trades, cum

gj k inel

poflis auc debeas etiam favot nec exples efuri-

km, i

em guítumque Dei, íi corpus mundum illi fere

j igitil W

ves, & de animi finceritate , füuavitate , purirate

'.m.shon()f

OA

labores parum. — Junge utrumque, favum cum

l

melle, (£) & Deus poftquam meffuerit. mirr-

yetit

l

j

Ü

ham , hoc eft, ubituam collegerit falce mortis

immor

:gïmüon

J

!

mortalitatem , vefícetur cum gaudio utroqué,

i

Nec hoc tibi fit grave Ó Sponía Salvatoris, quo-

n die tf

niam ipfe te quoque confimili ratione tractat.

a

(, Mulï

?0

Philo Carpathius (/) hortum convivii divini,

oronæg il

quo ad mella & favum vocat £eus füos, inter-

god UP

pretarür Eucharifiam , ubi tantum inqait ille

m deuma

HO

dulcedinis cocleftis alimoniz adfert, ut re&é

wmen j

cum Davide dicere queat , (») . guflate &f Giaete

gef(l( d

W

quàm fuafiw eff. Domintts,

Ubi autem ut fios

WQHQ

convivas tradat Dominus? liique dat corpus

n

Sandisfimum , (ed & corpori addit füum Spiri-

m

nl

1

turam ,

1 a[ükum

:lum,-utfcxhcec duplicis tubítantiz. crea

Mi

(')duk

9

— À

(^) Bern, füper milT. bor, babet äpi»: noflva

4Ctto

"L

2

leum. cazt. $. 1.

( i) Menotb, 155. 2d Gtr/; 1

»

€ 3 Greg, niffez, ia c, $. Ca^t.

(1) Phdo Ca;-

x

!. l.flfu

path. Efnf*ap. €» $« CARL, (,,?-x Pjaim. 33- 9.-

j a Ó

zoolAcüs

350

€ ») duplici fua item fubftantia plené exfátiet,

Vientut f

Aquila illa Evangelica , quz cateros fupervola-

comemplan

vit: vidit unam de coelo cadentem & ruentem

fbl

ftellam , ( o) que nominata eft abfinthium, ()

Ym g

fortaífe autem ifta ftella cum fixa adhzreret &

ii

ftaret 1n. caelo , vocabatur dulcedo.

Nomine

Heilg.

hujus ftellz ii fignantur Hieronymo, (4) qui

Tintimore

voluptatibus fe tradunt malé dulcibus , & poftéa

r peceag

tribulationibus traduntur à DEO amariffimis,

fitiS Cidam

quorum ille gemitus & lamentatio, ( 7) repiefit

LTWT

me amavitudinibus , inebriabit me abfyntbio. Qu

TUndo

d. ego illicitis voluptatibus dedidi cor meum &

LTTM

replevi mala dulcedine : Deus autem- juftus

pfOVida ) Qi

vindex, voluptates mihi convertit in amarisli-

Wt5 (9).

mas, amaritudines, & obledationes ac gaudia

ETO

in tormenta atque abfinthium mihi veroó hac

fs. Vi

ftelia apté videtur referre fymbolum ac imagi-

Wcar-/m&aü

nem emblematicam eorum , qui cafticatis gloria

äcæ., hàn fe

lucere , fed non in coelo ; videntur atque appa*

rent. (5 ) Cafla enim contenti carne, de fordi-

T Wt

r "

bus aliorum vitiorum quz pollunt animunm, pl«

lam fufcio

It

pore At o

E)-äkill L

curam. Vagantur éninr X errant

W fng

m

ut volunt oculis, captant quz volunz auribus;

ll [03

r

lfïffüs D

&r.

guítui pihil denegant, linguam im alienam fae

Ü

Í

.'lïï?c & S-xf í

j

rnam, &

umin hoffimm ultionem, füperbiam

w*fä'm

i

ET-

3

CO

V oe i

crorum conwemptum , fine meni & reves

u

d

li.

rentíia D«i judicis folvunt & laxant.

Lfti ergo

N w? :

videi-

(Q»2 $. T^ops. in bymn.off - diff. Corp. Chriff.

(o) dpot 8. t1T.

Cp 2 epoc, 8. E 1.

(2)5 Hie-

H'*'N

ron.in dbren

C2 Téren. 3.1 g.

(5 Stella

(!)

hn

"'rl'! l

cadens quid r nificet /jmlwfz'æf

l' [W

073

$

MANIANUS.

h

Qp — videntur fibi aliisque qui fuperficiem rerum

nerosfip

contemplantur, quafi ia fublime coeli alicujus

nem &

- fublati fulgere verüm iftorum coelum , terraeft:

abfindiumi

lumen tenebrz , duicedo abfinthium. (7) De-

fjxa aditt

indejuftro Dei judicio contingit interdum , .ut

ftellz iftz . veré coram Deo dulces fteliz, inte-

edo, M.

nymos (

rim timore Dei non fortiter confixz , fed in le-

jcbus

viora peccata erraticm, atque audaces, lapíu

EO u

carnis cadant de gratia Dei, excedant de fübli-

r.'f)/'

ltiO; (

D

j

A

miíuo, & in carne ac fanguine, velut in im-

li

y: 4b fj*

mundo pulvere volutentur , & amatefcant,

Vera & prudens Virginitas , timida eft &

ddi cor 0.

provida , flans in coelo,

timet ne cadat in

eus autem IL

enii n

terras (») ne autem cadat, providet fibi de

oleo zterno, de melle perpetuo.

Unde Apo-

us 4 F

ftolus, Virginem caftam & Chrifto defponfam ,

j mxh[ hml

qboun !

Yocat /en&lam corpore , & Spiritu. Corpore qui-

N

j

dem , nam fedes & nidus Caftimoniz eft caro:

j al

sque a

Spiritu autem , ut ábfit ab illo omnis gravior &

atl 44

aof

g v

foedior culpa. Da igitur fanctam Spiz*im ; OE*

3

meAT' ,

. pore atitem non integram , ifta homini n

u

s

i5í

:Jt

p

hf?hn

"U

da fanQdam corpore, fed non Spiritu, iftam

j «

M

M/uu)

Chriftus nefcit , Diabolus cognovit: da teruam

gv

Ccarne & Spiritu. San&am . iíta Chrifto uxor

jo

jn coelo fidus, lucet de oleo zterino, condita

éffly W l

cít melle perpetuo,

T

..

Ü

Cgaüh

$

Y

orrà

nsenste r

p

Ih

(

ae

,

£

2

U;)

( 15 Angufl,

S

« PVÓFE.

(l*; ) 175'

a*

f*« 33

Af

(

1. Co7.3. 344

m

ZOD I'A C us

$. -

L

] quim tirun

Ine

P

Orró Virgo Virginum

,f in utroque hom

fiine & mb

flos erat , fydus erat, fixa in coelo erat , mel

qui fpita s

& dulcedo erat, — Virgo, (4 ) teftatur. de ipfa

vadi (mjz f

Ambrofius, erar zom folum covpore , fed etiam

ha l,

$8377

.e

fs

» que nullo doli ambitu ffncerum adulterattt

It & i

af

1um. Etrationecorporez Virginitatis VO*

Q0t Vi du

Catur, femper virgo, ter Virgo, sterna Vitgo,

fimias d

gternitas Virginitatis.

In.fpiritu autem ,. quia

^ ff"/ þmt mq

non concepic anquam dolum , dicitur fincerum

IÉ ary d

non adu

Áv tzd

icer

a(fe affectum , pro-inde & Spirit

U&riüæ [E*ml

femper Virgo , Virginitas «ternitatis, — Beatum

LT

& felicem defcribens Pfalmographus , ait illum

At Gtee

eíle virum , (& ) cai Dominus . zon tmputabut pee

Cur ita ?

"atolicos

cattm , ntc. eff in Spiritu ejus. dolus,

Mentine (

ngchus Virginem , dolus Spiritum deflorat.

Hzc porró verba Píalmi expendens doctisfimus

?roædUm &

Cardiaalis Bellarminus , ( « ) trazfit iuquit P(al-

"ytenri

tev ab indulgentia qu& efl multorum , ad innocen-

f

ü

tiom qu& effl paucismorume O veré beatus ac

elix, quicunque ille eft, qui nihil fecerit quod

Xü!tmm& l ü

in peccatum reputari potuerit ; redtis(imo Dei

uT

judicio, Nec folum fado non peccavit, fed

MTM

ít,

nec'dolus inventus eft in Spiritu ejus, id e

Sic

"ii

W

neque verbo , neque cogitatione peccavit,

Catdinailis,

Abfolvic itaque Ambrofius MA*

RIAM ab omni peccato , (4) cum nullo doli

Rn

ambitu afferit (incerum ejus adulteratum affe-

&um, Hoc veró quam arduum confecutione,

O'Etemm :

quäm

" lon

Ca) 4dml, l. 2. de Firginib.

(b Pfal. 3 12«

v

m

( « ) Bellar., i£ i,

(d ) dmáér. , 24 de Firgini,

H 7.

l

mm]

JIW [

'l;riA*RIANUS.V

5

quàm rarum obtentu? Nunquid enim uno fe-

ioqur i*

mine & modo dolus poteft violare mentem 1 Et

coelo eti*

qui fpirat arnicitiam fed in dolo : eft qui huaili-

eeítaur d

tatis (umit faciem, aut patientiz portat fpeciem,

M

fedin dolo. Eft qui orat , & miferetur , abtti-

777 Adu!.'lh

net & jejunio maceratut , fed item in dolo. Ecce

firginid

ti«ïf

quot viis dolus mentem corrumpere poteft,

gterna

K

i

Ephramitas defcribens Propheta adulteros, ( « )

y autm: i

refer/ funt inquit , t effent abfsue jugo , fatti funt

hciur

quefí arcus dolofus, . Arcum dolofüum , perverfz

inde &5

f

"f

doctrinz feminatores vocat Hieronymus, ( [)

u

4

quia fagittant in occulto redos corde: Sanctus

N

D

autem Gregorius ; ( ) arcum dolofum explicat

[gphuSu

Catholicos illos , qui re&am fidem habent , fed

y (f p

(

Antentione (ua in fcopum vanz laudis obliquant,

ii

jnum &&

Sicut enim veri Dei operarii , in fpiritü veritatis

procedunt & agunt, (üaque opera velut Sagit-

d

$ Wl*

u

.ta$ potentis acutas in metam Sandz defigunt

Mïijïf qu

i

r

j

y

&ternitatis : ( ? ) fic quibus pietas eft fimulata ;

i y

b

)u

quaflus aut eorum commoditas, eftfcopus,

g

jl &6

Excutiunt & ifli fuas arundines & quafi in coe-

lum fagittare imprudentioribus videntur, fed ,

qediim

jit; !

il

arundines eorum configunt eos, & fagittze eo-

rum intrantin cordia ipforum, cum Spuritus de

M cx&ï l

ia'ilh

corpore exit, Quzruntenimin zternitate prz-

»CPBC

mium , nec inyen

lunt, quia fimulatio corrupit

jb

ol

meritum.

3

gm W

$4

jj

j

/Eterum fpiritu & corpore Virgo, Matef

*

Dei , non fumpfit in manus fuas fagittas er-

Aa

rantes,

lm[,h (

) 0fe«, 7. 1 6. (f) Hyeron, ibi, g ) Gregor. ia

)P

4

moml.l, X0, 6 16, (P) Glofa extraors in e, 1 40fee.

if

ZODIACUS

$ )4

rantes,aruüdines vanitatis, mec curuata eit in | trai a

arcum dolofum.

Ia verirate enim creata, ii

t (otin Y

veritate fletit immobilis.

Non ficut ille Ange:

füm Dl y

licorum agminum Dudor ; qui in Veritatecon-

ctdo nofr

d:tus: & in veritate Deum amans , & doli totiüs

CQ2 j

expersiniio, (4) deinde in veritate non fte

Ht n

tit; & in dolofum converfis Arcum , fe prius,

Iingt

deinde füi cordis vani fectatores mendacio pro-

UT

fituit, & corrupit, Debuit Regina Angelorum

( Drove

nihilhabere minus ad Angelos lucis & Veritatist

QUs a

ergo-ut illi omnes fuas operationes , cum adhuc [t i.

tenderentarcus, & mitterent in (copum Sagit:

d Ubttm Dei

tas,in finceram laudis metam direxére, quam

FD a

& contigéte : fic & Virgo.

At carens in fpiritu

& Ti

dolo, quanto in Spiritu abundabat favo, aüt

*8lre o

dulciffimo gzoílo? (2) Cum Dominus mottali E'mv*ïegm'k

in carne, famem dignantiffimé pateseturs qua

"MD féttp

fivit in una. ficuinea groffos & non invenicnss

m r

quanquam-nondum tempus effet ficorum; fic

in ficulneam. vacuam fulminavit, ( c )uunquam

d

li

ex te frhiclus naftatur in atermuvo,

Et contintio:

ts

"

ficulnea , quaft. fülmine i&a exaruit.

Quo fuüo

E

T

fa&o,, unum oftendebat , ( 2) alterum cerrebat, [j

UR

v

j

páns ficulneam per ficulneam feriebae: Ficulnee [

TItcur

am.aempe- rationalem. per ficulneam intelledt ln

A

Vacuamn.,

AAE u

Rr»&

"

amen fibi ebedientem quafi intelli» Düse

gentern £ e.Synagoga enim.Judzorum percuféa [f

d

&(t anathemare.Domini Verborum, qua frudtumi finjo:

Ti

r hi

fr

QaY T22 &. 44..

(5 y Mattb, z:!:æ

xf)

Ts

,

QCYMasb; »1, 19.

C4) Glaa exrr o ib

AP" t

1

X

L

P -ïjfï;dih.iäia

^ (

2,]3

t

-

dAMeHE

; jf5

ii o

veritatis cum debuit non protulit, (/) & tamen

im ct

de fonitu viridantium foliorum , hoc eft (eripto-

icrut* 1N

rüm Dei verborum, tumuit.

Virgo autem dul

, Veritats

cedo noftra, Deo femper fructuofa ficuInea , &

u

cum unum fru&um benedi&um ventris (ui proe

jtaee no

tulit, meruit audire, femper ex te nafcatur fru-

um [CP

v

Qusinzternum Ergo & impletur, Succedunt

yendatil

enim generationes generationibus , & fructus

€X ea provenit manens in zternum , ratione

ni Angfkf

ag

cujus falvatz aut confolatz benedicunt eam o«

$, C^

mnes generationes, ^ Sequamur nos hanc fie

culneam Dei maximam, humiliores ficulnez,

(copum*

& cum quzretur à nobis frudus, (fatiabitur eo

irexteit

arens 7

Deus, Finxit Homerus ad Jovis in coelo pedes

duo flare dolia, ( 2 ) alterum mellis, fellis alte-

at f

0miüü$ y

füm , de quibus Tupiter hominibus divería pro

9;&56[53 j

merito temperat pocula. Fabella innuit, ho-

minum bona & mala opera, velut pluviz aut

yor ^

fot ftoor

ulguris materiem trahi in coelüm, de quibus

h

pE

yunt

aut dulcia aut amara nafcuntur, & re&mdun-

tüF prazmia,

Qri religioni vacat , juftitiam co-*

Al:

;litj fibi attendit , illi. mellito , mella DEUS

;ruir. l4

freft

/

;;m«*

|fundit t (4 ) at qui impius Deo, proximo inju«

Rol

nus, fibiincurius vivit, & ifte recipit partem

(cbäf

,J fü'àm, nempe amari fellis poculum. - Si audiat

ia n

"

"

nq»

jl

Á

,j D€us cantari, ficus pro:ulit groffos fuos , (i)

,i'[jï )

ftus feilicet operatus e(t juftitiam , addit Deus

sb

enedidionem benedidioni , & comprecatur

ïn) quæ Mvgx.

fplendidé frucdtus ex te nafcatur in aternum,

z

//

A22

Quod-

(f)"* Fen. Beda, in c, 3. Lzc.

€g2 Plut, ad'

p

À

dpollon, (b ) Incognit, inpfal. 80,. (i) Cagt,

171

i,l

;u !3. 4?12'5?. I;ö. 8- t0m. i?? LWCQ

P

Bäd

ZODIACUS.

Quod fi alii cantent templum , forum , domus

la, qu

ficus excuffit groffos (uos, (& ) ficus menuta

pra &

Ed

eít fru&us füos, nolens quidem, cogitur atta-

teo fü

men intonare Deus, Nunquam ex

ic nafcatuþr-

Wngeban

frudus dulcis.

^

V, m

Miteg,

d PUAM

000 a.

J A&enus de Virgine S.S. egimus ,ut innuptas

Attus.

jam videnda eft ut Jofepho nupta.

Utrobi-

ht dr «

que dulcis. . Dulce eft bonum fidei maritalis,

l14 jij, /

hoc autem plena extitit Virgo , quia neque cogi-

li sl 427/[

tavit ut aliquando non effet un: defíponía Jofe-

(f

pho: Hoc autem quam arduum quam fublime?

$ etat

Sicut enim melli multi infidiantur fure$, ut urfi

Ohüm

inarboribus, ut fuci in terra : ita ut uni nupta,

men t

non perfeveret in fuo jugo , multi inftant. Ecce

l&nqmm (

mundus inundat his furibus. Bernardinus(4)

" ed d

contulit virginem Api, eó quod veluti apis, n&*

l;(zgi;/l /;1

fciens concubitum , mella componit:. Sic B.

AR pj

- Virgo , Virgo permanfit , & Paradifi dulcedinem

n W"erau

eneravi. Addo, apis prolem fufcipit fola;

Vüttci

"

& (upra fe habet regem cui paret , cui obfequie

t

tur;ita Virgo fine marito concepit, maritum

tamen ut regem fuum habuit , ( ^ ) utraque r&

huj c

Pü r

veritaeft. ut regem audiit.. Nam olim Sponli

Tgte n

dicebantur Reges , eó quod de corporis fui im»

: WMW

perio quod caílitatis lege ha&enus rexiffet,

ltu yjï [

tranfirent ad regimen uxoris. & futurz prolis,

Dulce eft in conjugio bonum unitatis & concor-

N&—u

diz

(t)s* Wol

(R) Abac. 3,17 18. (4) Bernar.part, 3, ferm.

l

uT

4. in prárogat. 2 a,

(6) Oim, fponfi Regti

(

)b

m

dicebantur, dléxe 4& «lex, lo 24 6. $.

^l

I

MAR—IANUS;

$37.

rumdom :

dig, quod jugum hujus vitz ejusque onus tem-

cus m

perat & folatur: («) ideodue olim nuptz viri

cogizun::.z

tecto fuccedentes, limen & pofles ejus, oleo

ungebant, laná coronabant, quafi promitten-

; ;e ndi

tes, marito fe futuras folatio, ut oleumenit

vulnera , & familiz prafidio ac ornamento,quo-

modo lana tegit & ornat corpora, . Explicans

,üt 1000

Rupertus, illa verba Apofloli , ( 45 fecuzdus

g Ut

Posio de calo celeffis , quia inquit Jofcpb. && MA-

je n

RIA ita fife corjuntlio tota fuitealefls , €5 Spiri-

janegee

tus $, ambortn conjuealis dmor , quorum u ique

kíponi

conäerf.;tw erai d2 cGid.

Unus Spiritus & una

fides erat in eis,

n i

Cogita hic quali lara Virgo

-fürei, U

domum Jofephi coronavit, quali oleo pofl-s

.ut u

& limen ejus unxit, quam Jofepho Spirius S.

iif

tanquam conjugalis amor adíirinxit,

'Iü »3) D.

tum eft clare quod didum fuit. obí(cere.

k

€

(

m

las

if

Defiendet ficut plufia iufelusalii leguntip

&

ia

133

Lana conjugalis fuitB. MARIA, (cd tam mur a,

?

R

if

tam tenera & dulci$, ut in ipíam filius Dei

dulc;dff

| (u(c?plt ;;S

inftar tacitz pluviz defcenderit. Refert Gregos -

rius Turonenfis . ( £) duos conjuges ex confen-

"ob

/ 1?/ /nlff*:

fu mutuó caftisfimé & fandtisfime vitam duxiffe,

Jumqe

Ex his vir defuncta uxore fuperftes, cum gra-

tias ageret Deo , quodintadtum ficut acceperat,

1 Ohm SP

yporis

Deo reftitui(fet : mortua fübridens vocem extu»

lit.

Fir Dd , file fecretum.

Nosautem tui (an-

ents IU

Aa 3

AQita-

T

/

mrü& WF*;

4

(£2.5« I/dorme l, 9, Etbims &y 7.

(d) lQCO;Q

—

i

15. 47. Rupertus l, 1.

"

,l

de glor, filii bom,

h /P Wþ

j C* ). ';5.71. 6, (f Qreg. Tur, de gloria canfe[,

ï!i

l;'

/

; 598

ZO.DIACUQ'

é&itatens conjugii Ó Dulcedo noftra Virgo, elo-

1 ejusa'em t

Dd mater.

qui non valentes , item cogimur filere fecretum.

13 quanqi

Juvenis cum Virgine; tot annis manet, & afa-

tU tentationis carnez uterque caret ? file lingua

qligatt,

fecretum.

Qec) n

Inter afpera, & dura tot conflidan-

tur annis, & nulla intervenit rixa? calame file

1 -longoundm

fecretum,

Tracant externa nego:ia, & domus

Qüe quod

t;pïel!ig. (

curam veríant conjuges, & in orandoac aman-

do Deo, Seraphinis pares: file mens (

VVR

Z'oru

etum,

fi /72'4/ 4 f

Solliciti funt quomodo mutuo fibi piaceant, &

7/?!7( PCP"/H

tamen divifi Deo non funt?. file cor fecretum.

Ws p d

Veré, quamvis nimis profundé dida eft Virgo

a.«'f fämmum l

TUmpfag N

Anfelmo: (g) Spoxfa ivfosfa2ta, & Epiphanio,

"t i a

Spon(a Triniatis! Et quomodo non dulcedos

"immDar

Ailits dice

$. «.

. Hildebertus Virginis in communi proptie-

MT

136 exprimens , ( «)i irgo dixit, e

f oslifie

meDrtä];[al

Püstue. Magna Virginitatis gloria , fed rata 4*

«xsin terris, Virgo oblivio naturag s plures re-

Vx .Vcïüm,

peries quibus dicas , virgo memoria Naturg. '$8

nj

t ps

virgo oculis humanis eripiatur, fi ipfa non ad*

L

7uj

mictat alienos 2 fi patris ut infomnis Draconi$;

j Ünlty

fi matris perpetua cuítodia cingatur, poterit

Ul iacum T

At

virgo effe oblivio nature. ( ^) Quod fi ut Da-

Q [

nae illa, turri quidem claudatur , canum vigilia

Qm&ü l

muniatur, admittat tamen, & permittat auti

l

pluviam in manus cadere, (c) efficiet imbef

lethd

ln

aureus, ut oblivio nature cedat, & memoria

as

]I

ejusdem

(g ) änjs[n de !4". B. p,. EPszO ibo d' Zauü Bi -A—J:-

(

J

V.

T

( 45 $. Hildy inep,

(5) Mitbiolog, natalis l. 7.

!

1!27'

j

€418.. (c) Horat. l, gecarmo 0de, 16.

Ohgml

MARIANUS.

$59

ejusdem redeat, ^ Jam veró Dulcedo nofira,

; Vi

Dei mater Sandia, tametfi viro nupta & trad -

leteístto

anet, &*

ta, quanquam domicilio ufüque vivendi loco

alligata, ut tamen in fe Confecraret , oblivio-

e ii

nem naturz , fic viro convixit, quafi iaterfufe

tot o

longo undarum freto, ab co divideretur. Ita-

41 i

que quod monebat. füus Pater, hocin fe ipf

expteffit.

Canebat & monebarc David , (4 j 2u-

ndoaci

Ei filia, €$ Gide, & inclina aurem tuat , E abli-

wn$ fecret

fiftere populum tutsn.

Audivit aure fecréca ve-

b

H )J'Lüv

od

q

nas füfürri.divinis (e) vidit incoinquinatorum

cot k

certaminum ubi caftitas in perpecaum coronata

ia i

triumphat , Virides femper laureas, & inclioa-

i

vit.cor & aures , ut neque populum fuum nesuc

domum Patris in memoria portaret. (/ ) Popus

X

lss (dus dicebat, beata nupta, quz n

v

elii$ G-

lvarum coronatur: domus Patris clamabat mas

st

Iedida quz non fufcirat femen Patri fuo, ( 22

d t

D&C mortalitatem ejus , partufuo reficit aC ícla-

"m fcd mu

gur.

Vetüm , ad bzc Virgo claufit aures, ob

; p

firuxit oculos , & quemsdmodum zit Grezorias

£

fii;

r

x Va

( h) $ifibiibus fubtracha , Ef vepleta 1n9

)

Libis y

[ p

pefedié contempft, X cum Solis fulgor infudic

ii

Jgttt

fe n locum quem tenebra occuparànt, non eít

gä

tl Pol

memoria amplius noctis & tenebrarum, fed

uo

düüf»

Is

totum lux poffidet : itainquit $. Macarius, ( 7 )

a

anima quz plen illuftrata cft, ab illa ineffabili

PC!

gitd

pulchricudine glorig luminis vultus Chrifti, &

Aa 4

d

p m*-P,?

S pi—ri;

p

eu

"4

(e23 jot*; As 12* $2p,4. 2.

m

/i B.A"

(f) P/dl. 12743*

( g2 Deut. 1$,$.

(2) Grer.

MMKH

4, 5« ( 2 9R0rAl,

(i) Matcar, AEggpt, bome &«

M,fl 'U

-.$60

*ï—»*zooxäcus

Spiritu S, repleta, & digna quz fieret domici" | (JJj,

hum ac threnus Dei, tota oculus, tota lumen?

Qul ) f]q

tota gloria, tota Spiritus evadit, Qua verba

Adver(ir

eifi 1n aliis íqum , primum tamen in Virgine Vir-

pliariy

ginum locum habent: ipfa enim in domicilium

tempor]

Deo & thronum Chrifto, & thalamum Spiritus

: [77

S. defignata, totaoculus immería incorruptibi-

V, r

libus. tota lumen , excludens Opera cCarnis, tota

Fa g

gloria , utpote Antefignana Virginum , ( 4 ) tota

Spiritus, quafi de carne non conítaret, evafit,

EY

lii K

$. Hieronimus (/) confiderat quomodo primi

umj

parentes eodem nomine Adam, oraculo divino

I &pper

fant appellati: quia inquit Adam fonat homi-

lito füty

nem ? hominem autem effe tàm Viro quàm fae-

l

J

minz convenit,

Czterum Eva-fuo Ade, non

D

ofeph |

TUIn3 aní

du Adam, nondiu homo permanfit, Spiritu

Y

enim (erpentis deflorata, ferpens viro extitit,.

ttret y

quem decepit, & fidei conjugalis bonum ami-

fic.

RChrifi

Non ficautem Virgo nova Eva, ipía Ut

m

Deo femper Virgo, fic Jofepho fuo femper ho- -

ln ltht

imo, femper Jofephus, oblivio quidem natura,

"üne d

íed memoria perpetua gratiz conjugalis.

tnes.

T ln

Dventus Mesfiz indubitata defcribens figna

UT

"It

Regius Vatés; (24) /ee inquit & ofss fimul

morabusrur ,5 puer parfbulus tminabit eos* Quod

l

W

VOf

D

vaticinium judaizantes ad tempora Chrifti;in fi-

q

l

ne mundi venturi detorquent, quafi tunc o«

t B

mnes beítiz redigendz fint ia man(uetudinem,

(£)HoC.

(

)l

(k) GC?.?. S. z,

