ficüs; oliva. ut eft in fcriptura , ad regnum in-

[/1

$n

u

jj Vitantur: malogranatum au:ein. fymbolum eft

e0

j regni in facra profanaqué literatura, (;) In

um ?

vitgine áutem Regina, aitiores quare arbores,

o p

l)

vel certé fi easdeim, viciniores & florentiores.

] anepol

pro-

| n enim ipà , ut vitis foecunda uvam non

tulit

EL EDUER

(!') /&üärajz ! 2:c, 14de

Id

j^.

) juäic. 9.

144

TZODIACUS—

£ulit uva que expreífa in crucis pralo fangui-

Wf!*, in,

nem fudit & mundi nefas diluit? Zn ficumnon

Va & ( An

W Chrifoflon

edidit, cujus dulces grosfi amaritudinem ; &

Ia D

umbrz zítum fíeculi tcmpcrarunt? /n pacis

olea de ipía non e(t nata, cujus unguento Ql*

Ttttatum e

CU od

rantur vulnera, unguntut luctatores ad Saca

duella? Nec malogranati cuftodiam in ea defi-( 8*f

derabis, cum de ea Rupertum loquentem r

Wf) um

minabis , tranfeunt fines regnorum , fed $irgo regnt

TRV Wt

(i'tï' Wil aj [;

B

cuflodit, S,. przcitatus Mediolani Praful, poft

quam tàm przclara de regio Jacob agrolocutus

j VIO Vlofare.

eft, quafi coronidem laudum imponens , agtf

fer ! f& 0d;

agn Ple"i, Cil

hic eft de quo Dominus , Species «gri. (e) Cvur

N

gata legit pulchritudo agri) mecum eff.

Hot

veró Reginz Conceptz vel inprimis congruit:

tsmers

cum qua enim Dominus ; eft, fuit, erit, cum

ipfa omnis agri pulchritudo , omnis Sandtorum

ífpecies eft..— Qug eft veró fpecies , íeu pulchti-

Neins j

u

tudo agri rationalis ?. 4uguftinus reípondet,

ltt

Quit (4).

C f ) audite canticum? Summa € Vera pulcl;ritudo

"nl

eft. juflitia , ibi eum non Videbis pulchrum ubi d

Vfj li

Wi f'"m

prebendis injuflum. du autem in Regina noftrty

vera & füumma refplendet juftitia ? non appello

Ht i 4»?14' 7

ad alium , quàm ad ipfum , teftem Auguftinum,

Wem gem

N X

( qui pulchritudinem ejus deícribens , fi t€

WVIto

inquit virgo, matrem gentium dicam , prace

dis.. Si Dominam Zngelorum nominem , ptt

dQ

omnia comprobaris: fi formam Dei apellem,

mmtg

Dui

tium

digna egiüis; $1 virgo przcedit Matrem gen

ml'fgm |

qu

«f

lm,l(

& d) Rupert. in Cant, 7,.— (e) Ambr. ubi fupr, Pf.

(

'49- 5, 12,.

(f2 4ug. in PÁ 44«

QD 4

f

epud Bena, in fpee, B, V.c. 3.

4j

näg

*

*'t«*M

,

;

MARIANUS.-

M.

;)(znä

Y

que eft Eva , munda eft in (ua origine , & tota

cig pral

vita & i Angelorum Domina : non ergo barbari

c n f

ut Chrifoftomus ait (^) peccati ferva : denique fi

mariuudi

"

fo.

(

rmaDei, nil habet de informi maffà, qua

rmentatum

e(t omne feculum, Adamzi pec.

U5 U0 caei v

latores 20

]

Quemadmodum cum rex in agro fuum fi-

,gnum, poffeffionis initz fixit, nemo audet eum

ylium n

atatro taminare,

& ruere vomere : ità quiacum

r MA 717

1

ine ut agto füo füit femper Deus , injufti-

If s [:d WI

i

[

tia nulla aufa eft eam contingere, aut maledi-

qni P^ o viola

re. Proinde dic & exulta fumme Pa-

«b ter., ecce odor

1

filiz mez Conceptz ficut. odor

imponti! aorj pleni , cui benedixi

repete Davidis carmen,

r 4g7i (£

|Species & pulchritudo jufti agri , Matris flii

um !^ meiymecum fem

yrimis 9

Pcrcfat, eft,. atque grit.

NU

$ ï4-

onj u a

'i

fs

Reans Ifaac filium füum Jacob Regem : det

pccics;

;v

t

ufff ;

C

ytinus EE

1nquit (4) £ibi Deus derore celi, €$ de pingue-

dine terra, . Ubi autem. vox regni? Sequitur.

g hi tk Serfiant tibi populi, &f adorent te tribus

: eftlo Do-

i pilirim

j

,minus. fratrum tuorum , E incurbentur. ante te

j Reglmn:; filik Matris i. Grande , grande regnum, &

ii 7 quidem

geminum filio dedit, qui Dominum

lm AP

; Caeli ac cerra eum

l

inflituit. Et qui rorem coeli

, ii

, Cum terrz medulla five pinguedine conjunxit,

ys d l & fic conjundum dedit » quid ei febtraxit ? unde

j 077 & meritó , cum ru

gitu & lachrimis Efau pordio-

LE

nem regni petenti, refpondit, (/) & tibi poft

u

& decet,

iz

bac fli mis,ultra qfæi:;i fk'cinm?? Et yeró,

& often-

3

Iyï*

€

j !

Eþri/q/?e " ..Ge.no i (4) anf/-

(

"

d F,.;;e, g (» ngþ 27,-9.- 37

:4671

ZODIACUS

& oftendit reges magnos , ros de coelo, pingue-

lp uf

do deterra, «Coaeli rorem , ut vocant interpte

Tente aUtet

tes , (c) intelligo: dona coeleftia . fine quorum

lii "

Ppr

e(idio Sceptra condigné tractari non poffunt,

f übymm

Inter quz eminet

& in capite rcponenöus e&

t u

ros pietanis ac fincerz erga Deum religionis,

QUt, ( t

Audi M. Theodofium Imperatorem , (4) im

1745 ;

cetevas folhcitudines $ inquit , quas amer puban

D promil

perPigili sogitatione nobis indixit yprecipuam lnpt

o edutur

vatorie maje[lati caram ejfe perjpeximus, &era *

ienra (;

ligiomk imnaginem,

Cujus cultum: fí tenere potere

MTO

anut , bumanis aperim

ur inceptis 2 (e) Pinguedmi&

Wt g.

autem.fymbolo dicamus notari dotes & prafidia

lpfllm pl'inc:

nature , quibus reges in terra fulciuntur, W

j Imilnæ, i

fünt Sapientia & liberalitas , opum affluenti»

itriis

& populi

multitudo , fervorum & amicosum

W')xxwm

fidelitas,

Porró in Jacobo filio 1faaci & ros

m:mi, m

corli, & terrz pinguedo duo regnandi fanda-

Woni,

[

mina convenerunt. Non defuit ii , wquit Pro-

fim, f

eopius, Cf 7os ille qui ex regione il femgar f

Pa í E(I

fentium defiendens , piorum animis inffillatur ,nti

pinguedo terr ,

quia callata eff s facultas ,U h

T pl

pegandi ie f*^ j.?zmz!m reges , €f eos gubernanih

PU H

In filia autem.Jacob , Regina reginarum ; q!

litin i

loco rotis. cocleftis & pinguedinis terrae ftatue

münem D "

mus? Gloffa (g) geminz Virginitatis decus ,CoP

muwm tf

mentalis 1ntellexit,

Duot€

pom!is. fícilicer &

Gl ,

nim grandia regna

habet, qui mente & carne

intege!

n

(4) N*

(

Q ) Fintia. Hellor Santl, in c. 45« Ifai,

HWI./ (

&ephar, L. 33« €. X«

( Gloffsin Gen.

IGI

)

€f) Precop.in c423, Ge7,. €0) ö/of]k— ex:faor,fi'

3'4*4!1:

'M

Cani-

i

MARIANUS,. |

145

dccoelq»pï*hï

integer eft, — Carneauteminteger cft pudicus ,

vocuxinmi

mente autem carens conícientia criminis, (7)

i29f

n

|Latine regnes, atidum demando Spiritum. quam

ati nonþüf!ï fí Libyam remotis Gadribus jungat 69 uterque Ponus

re Omm

| ferbiat uní, — Similiter latius & gloriofius regna-

um dj tUF, cum caro Spiritum puritate, Spiritus au-

um () tem Deum zmulatur. Magnificis (uis implens

ia ov )! Deus promiffionibus populum recenter de Zgi-

,iium pto eductum ; & ad mandacorum fuüorum obe-

;j n dientiam fuaviter, atque efficaciter invitans, f

MT inquit (*) eudierità Voceps mearn , 9os evitis mibi

it(

)huy im regnum Sacerdotale, 6f gens Sanda, Quod

ipfum Princeps Apoftolorum genti inculcat

H dotCS &W

r fük

u

Chriftiang, $o; in

qqit ( genua. electum regale

ff Sacerdotium.

Cur ita? quia à gente Sancta ,,

»

,( totius hominis , five duplex repetitur perfectio,

|animi, nomine Sacerdotii: carnis, nomine ;

j regni.

Quid enim fatur M. Leo , () tamre-

T

j giwm , quam fnbditum Deo animum torporta fvi effa

ji il

'/Z [

j

jj« f*Rerem $. Et quid tàm Sacerdotale ,' quàm vo«

EU

N

f

ij vere Domino confcientiam puram , & immacu-

gt

jl

j,/latas pietatis hoftias de altari. cordis offerre?

if

p €Multos veges ff ratio te rexerit inquitSeneca: (»)

n

[

jf

pleuius dixiffet, multos reges : fi carnem ratio,

"? 1 rauonem Deus rexerit,

Sic enim rore coeli

udmfs

$d

, mundus confcientia ,

& medulla terra, purus

j

.

jele

üïcaüimonia ; abundabis

Querum utrumque ut

redà

j menté

p

CX um ran

,/f(l) Han:t. Ü Cars, 2.04de, 3. (k) Exo4, 15. f,

9' qul

',. 6.

(Z) I. Pff-ï. 2. F. $*

(») M. Leo. Sev,

FT

Mi

/

if

3» dt anime [u

(2 Smrr, Epif/.

r

i^

);'

jj

ais "F?Po

-

ZODIACUS

148

red? Gloffa dixit, (o) regina de tribu Jaco

ul spui

p

concepta, poffedit.

Ti eam d

lm muni

l

Unus Saer?

$s.

w LU

Cerrimus & gloriofiffimus puritatis Mariant

Nj

P

ropugnator Ildefonfus , (4) inter alios illu

Víts ttmpe

fires titulos, de

dit Reginz noftrz & hunc;

JEternitas virginiatis, cujus autem, nom &

It k

Aipli qn

reffit.

Atque inp

rimis, confitetur mundis

T

Chriftianus omnis illam ante partum , in paltu

3

UTO at

Qtperide

oft partum virginitatis glo

ria floruiffe .corpo

ln d

ralis, proinde zternitatem Virginitatis COrpo'

mOItï]i, T

ralis penes eam effe. An item regina virgini'

DSSTNN

tatis mentalis, five zternitas virginitatis Spiri

QTE Qp d

tualis dicenda ? S. Cyprianus, (^) utramque

Ws djb

ei zternitatem affignat, — Matri inquiens di/finf

lt euro

plem'tudo gratie deó

ebatgr , C

Girgini abundantit

&f mentis Pirginitate i

nf

tsf (

gloria, qua carnis

Spirituali &f corporali , intus &

extra , Cbrifli pre*

P MUaf

In eandem fententiam allo*

D mfm'

entia frueretur,

quitur pius & fübtilis Rupertus

Reginam n0:

R t

Gdf

ftram: (c) Fenter tuus Ó. Virgo null; viro , "h

Vit,

carnali commercio acceffibilis , &$. mens tna 9

[

l

lg [gmm

gitio , mulli Spiritui nequitie fuit penetrabilis, Re

Q

lul

flat itaque ut carmine S. Bonaventurz concli*

l5 ma

V wPWa

damus , (4) fcuto Dei obumbrata , nunquam firgt

deflorata: Non deflorata carne quia vir illi non

NI

acceíffit, non Spiritus quia inquit Rupertus,;

munvw

»ullu

te

T

l Coyc

€o) Gloffa ubi fupr. — (4) Hidefon. de Virgin. B. M.

.€ YO,

(c) &

(5) Oypr. Serm. de natifit.

pertiincs 4 Cant, — (4) Bonaf, in Pfa

m

LY

It"o h

J

F, minort , quinquage. K«

LW'M N

MARIANUS.

13

145

i de t

zuju mequitie Spiritus. suentem ejus penetrabite

Extra eam defendebat Chrifti humanitas , intus

illam muniebat Chrifli divinitas.

Cum DodGor

unius Saerz familig , de xternitate virginitatiSe

no(trz Reginz nonnihil addubitaret , S, ZEgidius

riatis M

M, Franciíci difcipulus, (e) ejus internam per«

jyinterallo

videns tempeftatem ter baculo tutudiffe terram

m&lü & n

j

refertur, & tria lilia, virginitatis MARIANZE

amm " triplici$ ora, & teflimonia excitáffe.

Virgini»

af " tatem autem mentis zternam Reginz nofir&

qui,!! quis perfuadebit nobis? Stant in terra, florent,

,l* " & redolent duo ejus lilia, puritatis fcilicet à

vt

mortali, & veniali perfonali culpa.

Tcrtiugp

m i

auiem ut erumpat lilium , & perfonet confono

4 pl

ore mundus, tnunda virgo in fua origine , quis

a ( utüff

nobis dabit? Profer Chriftle crucem , tunde (o-

;Wam w

lum baculo.

Quomodo veró.

Rugitus M.

/

ng'üï l

! Leoniseft , C f ) plenus veritatis , oznes i2 Chráo

,j " flo regeneratos , fignum crtucia efictt reges, — Apo

44 " pheatur infantulo ad fontis facris praíenuam

n

f:mgn(lä[ï

fignum ctucis , & anima ejus per originale pece

s N3^

catum deflorata , florem accipit mentalis. Virgi-

j "

u mitatis.

Quis nos prohibet credere , Deum Ma-

Mi W

tri (uz fignum & meritum crucis füz omnibus

i uir^ hominibus maturius przapplicuiffe? Antequam

n ! viro defponfaretur, munivit earn fignaculo voti

j,/ A^ corporez virginitatis antequam anima ejus

, qui Q^ contadu & unione carnis, inquinaretur , prz-

mquiïmä munivit eam fuo merito, fpeciali privilegio.

, Eit, qui concludat :. MARIA femper Virgo

v

G 3

carne,

j

Co) Sur, 23. April, in Vita S. /Egidii,

J

j

Cf ) Lto, M, f de antii, affump,

E

T ;

ZODIACUS.

carne,ergo & Spiritu, — Urget confc'cmidnü

! Spïrims'Sm

os facriauriz »:bil famé inquiens (g) eff tene-

tilumba g,

&ritoftn quàm Firgimt.e eleocarezs, Quali oleo?

Dodor n

reddit Berpardus: (5) eaffites fime Charitatt,

ariem t

lampas eff fine oleo,. Si autem Virgo, fine chi-

8 do/ljm

ritais oleo, quomodo cum filia vitz , filia &

.

P

.

*

fotaty, "

lucis? quomodo mentis integritate pollerf fa-

[ lm 4fpa

cob antequam natus, Deo prz Efau diledus:

1 mlrifu

114 m GU

'€() Virgo quoque priusquam concepta , dile«

&a, & in Matrem Dco electa Jacobo Deus in

infiti

'omnibus faüit fcutum: MARiA autem canit $.

Cattry

Bonaventura, (£) asnquam defferata ,

lr d Kj

a

.gbau—bntf.

mïïzunw;;

5 601

D Gbits

fà i d

Ulrixinac S. Ambr

ofius («) in quandam put*

lam lapfam , quo tonitru? audi. De Pirgint

tlfl!ss, Of

Ung Ia

'inquit 3

f^A «s corruptio Satbana , de babitachi

A tht

Spiritus

S. tugurium Diaboli: qu& incedebas L

p!

eolumba , nunc lates in. tencóris t flellios qui

k

W

ulgebas ut aurum. propter Sirginitatie bonortm,

U'Ifuæ W

Dorir T

sunc Pilior faBa es Iuto platearum: qua feere

ella radians in manu Dei , Veluti de. alto rutti

Q Hier

onferfa es in carborem.

Sicille. Jam veró

adolgfcm

"Regina mundi, mente per peccatum primum

d

dl

Wi

deflorata, nonne his qua Ambrofius recenf(üit

dedecorum notis ; erit aliquomodo deformata!

ic,i'sp

U

Atnon fic eam Sponfus fuus , Pin-git in Cant

lg IMQ j

Sp;-

Int

16 o

(g) Cbrifsþl. h. a9. ip Mattb, — (5) Bern. m Eþi/ic

( Mmbr. /. 2, 0. 1« de Jacob.

(&) Bonaf, i

Pfal. roin. B. F. ubi

fapra.

(4) dmþru

Ww.

f,

(

(npfam Sirg. e, V.

ul |

s

MARIANUS.

TE

et Confttot

Spiritus San&us. (/) n« eff formo[a mea , wna

ens (p) "!

columba mea, una perfela mea

In quz verbs

Doctor Angelicus, (c) «zainquit «f Catbolica per

'"IJI QUll.l ((

"] /im CM :

erbem terrarum . diffufa Ecclefa qua ex vegiats

& ndolefcentibus cenflat, Qu £ vellà. columba

Virgo, I

focatur , quia Spiritus S. dote, qui m Specie co-

dlis vite,!

Iec uea

riate polle

umbe apparuit , Chriffo defponfata eff.

r Wao i

fl matri fae , quia ad exemplum illius , Ecclefus

qua jam Gbriffo fruitur , ipfa im bac pertgriratione

m concepti

enflituitur &f formatur.

Hadenus Angelicus,

& facobo D*

14 autem

Caterüm hz laudes quz dicuntur & exponun-

tur de Ecclefia, principali ratione de primo &

du li

principali ejus membro , quod eft MARIA in-

teliguntur: ipífa enim maximé una cft , &

nuio íchifmate & fciffura peccati à fe vel fpon-

fo (uo divifa: ipía prima & ditiffima dote Spi-

iti

n quun n

ritus $. ornata columba: ipía pr& cateris San-

1 aid,

Gis una mairi fiz & noftrz , fcilicet Hierufa-

j , H ii

lem triutnphanti, eam períede referens. fine

'

qut [/7]

macula. & .guga. — Ee 6 ia non efl perfccté Ma-

"11

m

Uíuz una, nnlla alia Ecclefix pars affignari

jl ,

poterit , quz fit fimilis, imó eadem , imó una

qlll

r

ccelefti Hiezufalem: illa deaique conftat reginis

fulull p

& adolefcentulis; quia Matrem fuam Deus non

c M ]&m

folum elegit fed praelegit fuperomnem chorum

eccatum l

Sandorum Ecclefim, (4) Fihus ejus de fe fibi

nbf

u

in(cripfit, rexregum; & in capite portat diade-

m Odo düa[['

mata inulta: ipía autem de gratia filii uberibus

jing! r W";

fuis la&riptum . portat, regina reginarum , &

in Capite coronata nitet non folum coronis A po:

G 4

ftolorum,

(9)

[ []

(

|

p

Eþ) Uant, 6,8 — (c) S. Thom. i2 , 6, . S. Cant,

() P.

(4) dlpocal, 1 9. 1 64 Ápec. 194 12*

Zb*DIACUSV

ftolorum, fed etiam paradifi, ac.coeli princie

qui Diltey

Wl? (itufg,

um; proinde, una; perfeda, immaculata,

á

olumba. Ne quazre in illa tugurium defertums

tireo egu

'ubi femper fulfit habitaculum Spiritus S. non

R lss

tenebre(cit illa ut fiellio, íed candet utlaüe

N ) &

lata columba:. dicat tota generis nofiri maffa

At d

Domino, tu pater nofter es , nos]utum : Vitgo

Md

femper ut fepties colatum aurum, Denigretüt

frtis tonl

alius ut carbo, virgo in manu Dei radiat ut ftella

4mat (f

Jacob Patriarcha » (») nato filio ultimo nomen

RUm rrce

indidit fplendidnm, filius dexterz , ( f quan

cwuu'a, üfin

quam Rahel eum vocárit, filium doloris. Credo

18 orongyi

more veterum , quibus curz fuit , nomina faufta

1 Cttgori

& pulchra imponere filiis vel amicis: ita is qui

QU

lg ) cm d

prius apellabatur tefte Strabone (2) yrtanus

ab Ariftotele magiítro fuo vocatus eít Theo:

Ti o

phrattus: (^) Benjamin autem vocatus eft à Pa*

[ ia.,) D] $u

'ére (uo filiusdexterz: vel quia dextera profpe*

.Angelm J

ritatem fignificat ficut Siniftra infauftam fortem:

fibnij,

vel quia dextera fignum eft Fortitudinis , pis

enim ea, quàm Siniftra habet virium : velquia

qu img;uir,

dextera, index eft amoris & honoris , qui enim

[ Del db n

ad dexteram locantur , cariores & honoratiores

vulgó cenfentur. Sic ergo Pater dexterz, filis

Al iiy

»m dexterz nuncupavit. Virgo autem Virgi*

num , ubi primum vitam mortalem guftare C*

pit, & dexteram Dei caepit., (9 Adþitit,'ih.'

Exmmns |

4l (mam

^ (—f) Oleaffer , ibi.

W(!m;

Sm

( ) Genef. 25.19.

Qg) Serabo. 4 13. de, Theophr affo.

(5) P«

ljll u ngi

rer. in ( 3 g. i» Genefeuutn, 4X. Oliaff. in &

()

35« Gen. Rupert, ibid.

-.44 1

(v)

i

]

MARIANUS.

IN

153

od - quit P(altes ;ggina 4 dexteris tuíe, in Peflitu deau-

h, imub v4to circumdata Varietate,

Quia nimirum virgo

]

um i& , exaureo regum , & principum ordine, bello &

y pace infigntum prodiit, — Sed hoc cedat ad par-

- Spiritis

| candet

tem. (/) Sequitur, omnis gloria filiz regis ab

etis noflri !

intu$. Auguílinus ex 70, legit intrinfecus &

quari qua íunt 1nteriora pulchritudinis? re-

,noslunmw.:ïiï

fpondet conícientia,

mm, Og

Ibi videt. Chriftrus, ibi

amat Chriftus, ibi coronat Cbriftus, — Virginis

yei radiat tf

lo ulimoni

autem concepta- qualis gloria? intus, in con.

!

Ü

fcientia, omnis gloria.

Ibi reginam rex Chri-

« (

i

3 dolons. «

ftus coronavit ; quando Angelorum à dextris

fui$ creatorum , initum €1 fimile conceffit.

lt nomipa?

'amjcfg,' It

Quod (i hanc non habet, non eft rezina à dex-

« (Q'

y

tri$, erit ab una & altera dextera Dei, non ta-

f

men ab omnibus dextris Dei: nec omnis glo-

vocauos t

N

1 vgcälus d 3

ria, in cjus inventetur , intrínfeco , quia gloria

Angelici primi momenti ,

a deueni] -

fubtradia eít.

quz potuit. €i dari,

At, non vidit iubirad&am , qui

pufami

dixit reginam à dextris, nec dixit á Siniftris ?

r

qui intonuit , omnis gloria filiz regis , filig prie

Lvinm

mz Dei àb intus, 10 conícientia, 1bi cam ama-

onorih q

vit Chriftus, 1ibi. coronavit :

"T

yonorati

faas ei 1mpofüit,

(Q2) ibi dngeras

Iær*t

yer d

o

autem

$3

u

ralen

Xb&rtans S. Amb

rofius altera

m Virginems »

E

Qu

ad curam caftimonix ,. (.) edferze 1nquit,

4 Quantum: Spiritus $, rignum . detulerit : Vel quta

: fel quia in6id m anmum

';/q , M

Sponfs e: regis aterni :

G $

rg/füo

TE at

gtT éns,

(ii

4/4, [

t

ll

( Pfal, 44. ^ 6.. i mg, i Pf Aq. ex TO. Gers,

) ij

il

;m) Auj. in f/. 44« («2 Ambr l, 1, r kirgin.

14

ZODIACUS

eno fnites

gerens, &b illecebris Soluptatum , non tdþtiGA'öl'

n divetfory

beris ,. fed. quafi regina dominarü.,

Hec veró,

Dirins , ao

ut patet, filiadivinz dexterz, quia Deo defpoü-

ilid iect,

fa , quia fuis affe&ionibus imperans regina , ni&-

ritó dici poteft.

Sed regina , communis , non

qui 1 u

Uttro nj

alta & füblimis: Virgo & regis fpon(a , fedcho

V0n gt

ro fimilium conclufa, & finita, Altera qua-dam

!

Oüüm fuum ;

eft , filia dexterarum , & una fuper reginas, X

fOnfüni ? i

vna fuper omnes, de qua dicitur: (/) addt

centur regi, fcilicet, virgines hoc eft anim|

Fonat t (

T trodem

snundz , fed poft eam,

Poftquam veró eam

utique poft eam, fupra quam nulla eft , qu

AA Qfonibu.

Ulwmv t

humeris orbem portantibus, qua uberibu

Deum lactantibus, quz vertice & capite Co

4 regil

At enim inquiti

h. Gtud

ceptionis füz excedit omnes.

R denen.

lego apud Gregorium in Menzis Grzcorum,

hzc verba , (c) ie qui à dextri Patric (Jtmqfl"'

DN

digreffus , fubflantiam. omnem tran[cendit , in !

ffbi diGerfarium deleurus adéentat , wut t 4 dex-

Mi

Iris fuis. corflituat , tanquam reginam dignitatt

bi propinquam , utque fe Pelut dexteram. [uam

95 Jfrgi

emribus lapfis ad refurgendum extendat, — QUat*

tAt :j;g i

-antequam in Virgine diverforium fibi Deus cou

quf ilil l

füitueret ( inferes) nondum fuit. regina à dex:

tris, nondum dignitate fibi propinqua.

Non

Rolile

inferes recté.

()

Etenim non folum virgo, di*

verforio humanitetis fux excipiens regem ct

M

lis regina à dextris eft conftitura; fed etiam

Ti V

l

|

quando ut diverforium conftru&um & primo

ETA

animatum ftetit, regina à dextris fteuit, — An

N

enim

us

()

li

(62 P/4.44. 17. Geneór, 4 Bellar, ibf

m

Ce) Greg. d mier, Grego 24., Maart, ode, 8,

()

Vg

MARIANUS..

15j

ü$,

enim finiftrtam Dei MARIAM concipi fecit ?

y, tf MPM

an diverforium regis àterni primó vivens &

u W

Ífpirans, non fegis aliquando fuit? an qui fibi

uia D

illud fecit , (2) alteri & quidem hofti ceffit? aa

erans rego

qui 10 utero matris claufam fibi dedicavit, in

, Commun

s fponft, fe

utero matris ante Jeremiz tempus eam fibi

non confecravit? Atc,cum In eam ut in diver-

a, Altte

forium fuum defcendit, tunc reginam à dextris

| füper r

conflituit ? Sic eft : fed reginam apparenter co-

ficinitt (*

ronatam ? fed reginam non parvulum ztate,

« 07 fed grandem poteftate, unam velurt dexteram

fkqum i^ füam omnibus lapfis ad refurgendum extendit,

g n2 * Multum-autem differt, regina à dextris DEI

y, Q2 . ftans, & regina velut dextera Dci lapíos eri-

jekap* gens,

Gaudeat ergo & plaudat filia Jacob , uc

Aen/U füia dexterz, ut regina à dextris, & non à

leygis G

Siniftris concepta,

qni r

; ij '.r/

$9.

P LA

Romittit DEUS Jacobo, (4) e'ga.;vero d quafi

fi [IWIM I'

P

À

ros, lfraél germinabit quafi lilium &f erumpet

Jyt dl

rAdix ejus ut. Libani. ibunt rami ejus, $. erit

quafí vliba gloria ejus, €$ odor ejus ut. kibazi,

jmid

Hlufttiffima promiffio, DEUS erit jacobo ut

f ^

1os , & ille ut lilium florebit, fic 70. efferunt:

PI'O

ing

(^) & ille radicem emittet, qux fe in arborem

fgl

((

[ill

8»

dilatabit in gentem , gloriofam ut olivam , odo-

jpiens I^

ratam ut filya Libani, (-) Non pauci, Deum

stutd »

I(raeli fa&um rorem , cum eft incarnatus, ex-

yeum !

ponunt,

Tunc enim ut eft petitus fic deícea-

1f

G 6

dit:

(5) O/eoe l4x [

€4) Eccdl. 49.9. Jerem. x. $.

a/,,, lhn

(^) 70« textus,

M/h 3

( Reprr. Lira?. Menoch, ibi.

—

zomAduä

dit: (4) petitus eft autem ut ros, rorate ceeli

afä&uqui

defuper, & datus ut ros. (^) Idem nihilomie

lcus, (

nus Deus , matri fug conceptz, quanquam

Ium ad

nondum humanatus, ut ros ftetit non folus

l niis,

acob, fed & filia Jacob, Deum quafi rorem

affipnat

li jf

fibi cadentem & faventem experta eft. $. Hie

ronimus przmiífa Ofez verba fic elucidat .05

'7"/""/ h

D(um i u

ero e&s quafi ros ut fornacem Babilenicam ,€f ca*

minum effuantis incendil, mo rore extingudth

"IMMI [

Hoc veró quàm pulchré in primo Virginis orl

Wngm ]

impletum eíft? Concupifcentia illa: carnalis in

qua concipimur omnes , nonne fornacis magn£

D 81053,

meretur nomea ? utpote qua per fecula Ko*

ACITO

mnia mortaliuin genera funditur , qua a

fflamut

TO. t

omnes , accipientes inde velut fuligiaem peccatt

Y0t lg

maculam , & tanquam pertinacem fcinullamy

Mi m

fomitem delinquendi — Hujufimodi fornax , n6

*

o gra

ni

graret virginis ortum»

£ carpi

primum in utero de

.

ros Deus 1nterce

ffit,

filius Dei eum impedivit,

Tl Chrifi

fornacem Babilo*

üa: D€Um

prout figura in tribus pueris

nicam patientibus praceffit.

(g) Nam ipfe Rex

4

T j

i Umla u

ejus fornacis author exclamavit: ego video.

&

'viros folutos , & ambulantes in medio igni$;

Ui [

es quar

Ü

nihil corruptioais in eis eft, & $peci

wgæ in [6r

fimilis filio Dei, Utigitur tres pueri ;

pcricujo

Titi n ,

fed

ignis & mortis circumíepti quidem fuere,

4

RUT

Dei filii virtut

;

e, non funt à flamma. contriflatb

um ! ü&ni

Salvi funt refervati, & in ardoribus, ventum

j, Sähus'

roris invenére: Sic idem filius Dei, Matrem

Wore lp

fuam à concupifcentiz & primi peccati

effedus

affegï

(4) Sar. inl.- 3.6417. - (0 Ilfei, 4s. 8.

J () $

li

(f) H"rofü fg 14 0/;'9

(£) Danjth 3.92»

Wj

E

MARIANUS.

T

ros, fotitt

affectuqué exemit. Confiderans Doctor Ange-

) Idem ul

hcus, (£) qualiter infinita propé vis Marty-

rum ad fupplicia tanquam ad pramia cucurrit;

p qu

fleir 00*

& in ii5 tanquam in regalibus delitiis exultavit,

;affignat cauíam , qzia inquit Martyres iv tormene

um qual!

eta eft. v

tis exiffentes , pereipiebant aliquid de ditina gloria,

Aic elicidat

zon quefí eam in. fao fonte bibentes , ficut il qui

Deum per effentiata ident , f Aliqua glorie ejus

alileiam

p nrt t

X

refferfone. vefrigeraebazur.

Sic igiur & virgo

quanquam humano modo fit concepia. non eft

jino Vg

tamen peccati primi igne tacta , quia iplam di-

"u

ye fornict

"

vina gloria, Dei filii refperfit ac refrigeravit,

Quare $. Cyprianus , G) vas inquit electionis

p pet fl

(

uf :

Virgo , naturam communicabat. puta conceptas

W?

non culpam , eratqué ei proprium privilegium

fulgonm f

efle fimul Matrem & Virginem, Matri pleni-

Ws

m (

umf

tudo gratiz debebatur , Virgini amplior gloria,

.qua carnis & mentis intepritate, intus & exe

ii5

tra Chrifti eflentia fruebatur.

S$ic igitur Jacob

TU

filia, Deum liabens affiftentem fibi , refrigeran-

fornaci

K

temqué fe(e rorem , effloruit.& germinavit ut

ynr

amlh

libum , ut inquam Regina inter omnes fiores

J

um "

Puritatis: fa&a eft radix fan&a , unde eruperé

mcle ,3015

v

virgg in carnem dominantium: unde exivere

Tami femper caftitate virentium , unde procef-

T

]

ferunt olivz pacem in carne & mente haben-

dtit fugro

tium , denique unde fe diffuderunt filvz. nobi-

mi COüUm'

li

les, Saltus Libani, mundum implentes , coclum

jriou v

odore Iztificantes.

Huic item reging femper

j, I!

(2 clamant de

cccau

l

reginz 'virginitatjs Aumusque ;

toto

f

(£) S,Tbom, de g*e fife th:. 13. ( Cr.de Lhn/z'.

,4;,"

D

naó. —— ) Hjm.m » 4fe marn flellae

il

| ZODIACU&

at

E

toto mundo hortuli & plantz ejus , nosc

eusem e

-*'?Pï

rolgcos, mites fac & caítos,

Virgo Mat

At ehar

| Aa'ricuLus -

aem 8 p

€jus 7 orl

REGINA NATA.

íde ]

dir t j

$ t.

n

At cuen

,Eus magnus Dominus volens fibi un

i

pittotm,

regnum fpeciale in terris fundare , tre$

T Inpet

D

fibi San&tas elegit feminas , Spiritu prir

Cpes,

flerilitate humiles, regum deinde mà

Abrahz , alteram líaaco,

tres, quarum unam

Sara enim,

PErpcnde'nw

tertiam Jacobo propriam dicavit,

& ]

Rebecca & Rachel, fotmá quidem liberales;

filim in ,

fed pariendi virtute pauperes. (2)

Ifaac certé

viginti de-

40. annis Caftiffimus & innuptus ,

ïegnum ;

inde maritus fed non pater , non ex fe, fed ex

&ttt volui

impedimento fuzg Rebeccz infzcundg, Qua*

rit caufam Theodoretus cur tánto tempore

&t o

d ,

Xfaaci domum tenuerit fterilitas? & refpondet?

Üütt peri

(5) 9olens DEUS cempomere genus 1 T aE lMticumy

offendit illud, non naturali. (ucceffione [ed gmtif

t [ Pm

£f feSore f[uo multiplicandum: quia ChriftusD.unt*

omne [egnu

m

genitus Dei filius , inde (ecundum carném naftl

l'ks ïtgnm

debebat, Chri(li autem excipit Chrifoftomus,

(c) introitus in mundum fuit regius, Quomodi

'ttur d

veró regius? quia Gratiz divinz, ut Maxime

&l

d &

Reginarum feruit omnis vulva naturz,Chriftum

g [0]

autem iq uterum Virginis traxit; &

de utero

ejusdem

Vi |

p nnndd

€2) Genrf 25. io. tä) T/lea.?. qtt. 74.- in

Genth

(e) Chrifoft, bom q9.6m, - Geneje

li ] Gt?.

lj

MAR IANUS.

ts

ejus w

ejusdem eduxit. Gratia non natura. Porró

Virgo Mater, regni divini pars magna & Pa-

triarcharum filia, item de fterilibus , perordi-

lI

aem & vim diuing gratiz proceffit: quareitem

ejus in orbem introitus , fuit introitus regius,

& ipíà de Reginà Gratid regina,

Acclaman-

ATÀ

dum ergo illi meritó eft, Salve Regina:: (4)

utpote quam Sol fimul hominem vidit fimul

yolens bt

principem, quod dixit hiftoricus de M. Com-

:

r fundit

quo Imperatore.

2$ SPWP !

" 5 ,.x

um d7

r

alieram

Erpendens Rupertus vitium fterilitatisin Re-

becca,

Bené inquit (4) dibima proPidentia

g Wt*

;uxdcm

talem in qua non. po[fit omnis caro, fed fola fides

4) T Ü

gloriari pro&idit. Unde licet colligere, unum

)

upis "p

regnum , quod omnia regna tranfcenderet eri-

gere voluiffe, ovi natura fübeffet , gratia prz-

pon & K

fecuntt

effet, quodqué regnum Regnorum vocandum

effet.

Et veró omnia regna hominum quz na-

T

i u

j

tura parit, aut induftria humana excitat, con-

"

(

ili

ftant ex partibus , & fimiliter temperatis , nam

if

(( WP

omne regnum in fe divifüm, defolari ac ruere

ja hr

diffiparique neceffe eft.

Vide regnorum ca-

jum

a

]

put, regnum Romanorum , (/) quod concot-

y C

(6

dia corum de Societate paftoritia , crevit in ur-

glUSo

q

bem orbemque Regum, difcordia autem civili,

"T

h

J

fe fe evertit ; orbem ruina implevit. Porró

Deus codli quod regnum fibi in una gente

at

"

i

unda-

t

líraélitica fundavit , ejus gentis ac regni fi

qüidf

tores

(2) Herodiarus in Cammodo.

( Repert in c

77 j

25. Gen.

(6) Floruss libe X 61

3

T

/derAcus

& cbnfum

tores , 'ut funt tres primi Paz—riarchæ,j *Abrä-.

3 gterng

ham, lfaac & Jacob, ex diffimilibus, ac con-

trariis conftare voluit.

Miffis czteris lfaac &

Itoni cor

It ,in

Rebeccam confidero: ifti regni hujus Satores,

x tàm

quanquam in multis concordes, in regno tà-

qui fid

men propagando omninó difcordes ac contta.

rii. Conftat enim Ifaac foecundum , ut DEUS

€oilut, n«

W m

ipfe teítarus eft Pati ejus, ejus autem thorm

J

k long*e n

fociam Rebeccam, 1nfoecundam maturà €xti-

e&xd"x;. |

tiffe, (c) Viginti-enim anniS viro juncta , fteri«

Teitü'ton

lis tamen reperta eft, Nihilominus cum divina

m

gratia eam refpexir, uno concubitu duas reges

Ciriare (

concepit , in uno utero duos populos portavit»

€4) uno partu , quomodo nullaalia , duo regnà

effudit.

Hoc autem peradmirabile concrario*

N

N t&i ä&y

rum vinculum & mixtura-quid refpiciebat?

|

Rebecca, MARIAM $, aurei oris, ubi fecum

Wtf

TUj

confideráfet, trium priorum regum , intelligo

Qidlim

Patrrarcharum , reginas fteriles fuiffe, caufam

Titorum

ämgnat ; ( at ex admirabilt partu /lgrili(am fæ,-'

mnarum, javm tmpc prefiruevetur ac giuriretur

)'üfinoüi I

fides s parivs Virgivis, — Quod (i Rebeeca grandis

mütj, ,

1UC fed

regina, quia mater duorum regum ac regno-

rum de divino favore ac gfagia, quo tandem

s una.

d

t hanc [

in culmine reginarum figenda eíft. Nata virgo,

quz infoecunda fadia eft foecunda , & victa na*

Bü ss

tura protulir regem & regnum , quod ut ait

Mmuw

Daniel (f in aternum pon diffipabitur , &

li Con;

alreri populo non tradetur, communuet autem

Qs q

DP Unum

& con*

(c) Genef. 25$. 20. 26.7

(22 Gezef. 2$4234

G

(e) C/:rifaj'?.b- 455 Gez, . (f) Dar, 2. A

|

d

MARIANUS. "

il 6t

d

iarcit, M

& confumet omnia regna hzc, & ipfum flabit

in gternum? Et veró in Rebecca & lfaac hujus

ilibus, 49

cates

regni confidera radicem , in Virgine autem flo-

rem , in partu ejus fru&um ? & dic tibi: fi ra-

hujus s

dix tàm pulchra hujus regni, quid erit flos,

, m j'cgüü"i

quid fru&us? . Ex contrariis) quidem radix ifta

des ac 00

coaluit, nempe ex foecunditate & infoecundi-

jug, Ut ^^

tare maritali: at flos hujus regni ex poenitus

y anem ?

& longé magis contrarus erupit, & frucdtum

y narà *

edidit, — Quid veró mundo promittit? Pro-

(o iun&av t

mittit'contraria non contraria, fed paria & a-

pus cun d

micabilia fe perfe&uram , & ultra Rebeccam

biru didf

ulos p

charitace fe erga genus noftrum P;occ[ï"uram.

"

alid, 4110 l

*51.30

iile cont

N»'ternaligs quibus

Virginem Salutant orientales

u v&g'xüf

hu

Ecclefiz, titulos, & ifte refonat, (4) Sa4/fé

oris, !

vednülrix contrariorum ad idem.

Quorum verà

jiti

regum

j

& qualium contrariorum ? An ut difcordes ele-

; hus

mentorum 2aturas in unum coliigat ? íe

M oszt&

d hu

j /(WM

jufmodi moliri unionem , fcit natura & fua

j n

mixtio.

An ut nox vertatur in diem? fed &

hanc reductionem ad idem novit facere ignis

ul

m r

& Luna. An ut hyems cozquetur zítati ? po-

yo i

teft hanc converfionem ars humana operari.

j, Mi n

f

An alia mundi contraria, mundus enim Aue

& "at

guftinus (5) ex antbitbetis conflat $ & hoc parum,

uod U

llla contraria virgo valet reducere ad idem;

ffips

bitl/j

qualia divina gratia non natura in fe reduxit

J

ad foce-

m

&u

poocs

ad un'um'vnempe fteriitatem Virginis ,

cundie

( Hymntw Gracorum apud Butcenem. p. 126

"/ 25',2;'

4". z: 44

(2) Aufgu(i. Iradl, in ,70480

tóz

ZODIACUS

cundiratem Matris, — Quidam fpartanorumRe

WMint 1

gum de fe & uxore loquens, (c) cem fumu

Complex

Inquit , concordes , unus nos leQus capit, cum di-

Dtt inft

fordia tumersus , domus Ef cifitas mobisfunt , av«

nec f(l

guj?id.

Quid autem homo cum Deo? cum

Tum p

funt concordes, omnis locusillos capit? cum

Iinen.

autem peccatum eos divifit, nihil unire, fó-

p

Yerejem

ciare nihil poteft, Virgo tamen ad hoc Re-

LE

gina diviniuscreata cít, uc Deum & peccato-

i m

rem reducatin unum , ut Evam & ejus prope

niem reducat ac reponat in Paradifum, Audi

Sergium Hieropolitam in infigni die Virgini

iNinye

natz canentem, (2) /m boc , inquit Natifitatit

De, 8

ftffo Spiritualibuccina clangamus,

Etenim qui

D s

prefenti: die ex ^ femine ! Datidico mafcitur. ( no$

Mttqe:

dicsmuslfaac & Rebecca) fite mater e(1, Bf4

Dia

reSocatrix , per quam in ditine nature. participte

fpondiy,

