didam dapibus erigebant , ( 7 ) lucernis ignems

foribus (erta apponentes, & carmina lzta cone

MTM

N

cinentes. Nunquid autem ut revertamur ad

! Wullxt,k

fic in*

Düme

Holofernem., ficut lztus& Qvans ibat,

travit

[

k)ïpgg

^ quí M

Q ) In Piza S, Piilip. Nery, — . ) guditb y.549.

X1O. (iJSerar, i5 cu 3. J1dith, (0) Curte l.

n

dj

$4 de peffís. Alexo Ms

9 ) Tirin, i2 £« 6 $o

-—

Vs

] 116

lffioad f, &i

d i

]

MARIANUS.

$59

jane,u t

travit feru(alem ? nunquid chori phxlomclarum,

is, n g

qui 1p(um circumvolabant & ftrepebant circum,

'tüf , dldw

Anduxére letum. Vi&torem in. urbem captam? .

] Nercumw

In:ravu ille fortasfis n Jcrufalem, ( ^5 fed ca-

, ,pommq*

pite tantum , nou totus: Viíus eft Iudibrium

fortung , & non fecic fibi ficut cogitavit fpecta-

culum Izti triumphi.

Hzc eft eorum figura ;

qui in Jernfalem Spiritu tendunt ,. fed per gau-

vt tendtt

dia dulcia, & fefhiva Paíchata , nec memine«-

ertexlieih

runt, immutabilis diQi ; (p ) £eati qui. [vgent ,

) jlrm *

quoniam ipfí confolabuntur,

Vereé Charidemus

yi f 6t

Dario, (4) bormines eum fe permisére. fortund ,

m umesmü'

etiam naturam dedifcunt, & 1n nimia profperitate,

Sobna Prz-

d i d

fragilitatis humang oblivifcuntur.

r Ut Hf»

fe&us temph, ( 7 ) dulci ebrius fortuna , putae

( )&WW

bat. fe.de Hierufalem ne eque poít mortem mo-

tum iri; cui DEUS : ecee. afportari te faciet. Do*

" AHM J

s ii 0

minus ,/ïcut q/)?ormtur galla gallineceus, Quare

vivus patrià exuitur mortuus in fterquilium

razAIcXBW

m:m:, HW"'

Babilonis quafi gallus recopditur

Vixit üt

; gallus füperbus, fepelitur ut. gallus. putzidug,

um W"

; Refert nofter Salianus, ( ; )eum coronam & au-

| fream laminam, quod (fümmi infigne erat Sa-

yo À

j0o 4

"

*-——

cerdotii affurpfifle , & (uperbe Sacerdoubus &

,æm:niü

Levitis, criftas erigentem tumidus imperitáffe :

]i g ^0

1519 l'mä

e€cce autem vindi&taà coronam decusíit , criftas

"d

'evulit, & Sobna ille de Deo templi animali ,

inplume , b»pcs, lta qui in Haemfalem, vive-

js b D

i

äat 3 quaü non in ]erufalem » moritur in. Babi-

lonio

"

)3"*'

(o)]zdutb 14.14, (p) Mattb. $.. f.

j

(4) SAlian.

Wt"

(4) Curt. lib, 3. (7) 123 22. 17

W:

4hh0 Iundt 3322« nufi. 254 Epitome,

600

ZODIACUS

lonio carcere , & conditur afini fepultura, Time-

* Doni

te galli, fuperbe criftati, & Ixtum canentes?

Qu volueri

C£) & cujus facta imitamini, ejus exitum per-

énter df

horre(cite,

En qui Hierofalimis infolenti dif-

QRI! QUi

fluebat letitia , mortuus caret lacrimis & ho-

Wt

nore fepulchri, In patria gallus cantans, tute

! UT peric

tur gemens in Babilonia,

Gallus 1n tem

pli piq-

(Rüfepir g

. l COf in

naculo , '.aünus in miferrimo fepulchro,

qmdl' [ ]

dj etl, ij

T adverte, Sobnæ- glgpcsü.tum Apo&olum;

"1 N]

E

Unus de Jerufalem in Babilonem defcendit;

70 hbt

neque inde rediit: Paulus autem per Babilo-

Md üt,

nem & quidem multiplicem , in Jerufalem pe

"1 d eten

netravit. Dicebat ille lxtus, non faciens ante

Alriile

mam fuam pretiofiorem quam fe: (4) ecce ego

u "m

Alligatus Spiritu 9ado in J-ru[slem,

Quo vadis

?.UP]:, Viïïüc

Paule ? vado in Jerufalem. Quomodo? alliga-

V Qllos v

tus, A quo? à Spiritu, Num alacer & fortis?

Pelgup:

(5 ) 9incula Ef tribulationes me manentin Hierte

ln

Qusel

f*lem. ego: borum nibil ercor.

Ad vincula ferri

«t

11l idlrn

tanquam ad torques auri feftino : tribulaciones

Q Sxtut

margaritas. reputo; quibus cum onetor, à Chrie

"ub

uj legum

ftohonoror. Alligatus vado Spiritu in Jerufa

amlnam

lem ; (c) velut animal Loro vindum, quod

A S*ïbn

fuus Dominus ducit agitque ad vidiimam. Nihil

M

vereor quz alii trepidant : necfuga me fubduco

» 1

aclucet

T f

tametfi poífem, (4) fiquidem &Xin hoc pr.

- mihl

ROU

t i,

(t)—cü'o 2. Pbiüp. 1 (4) d&' 20. 22, (6).4&.

20.23. C«) Lor, in.c,20. AB.. ( Aibt o

« li,

nef.inc. 10, Mattbs Vataklns i» , 20 6s

* (ng

!

MARIANUS'

]

: óot

pultun.'Tir:

mihi Dominus & verbo & exemplo. Habeat

tum catit

qui voluerit , animam füam , hoc eft vitam prze

g extum f

fentem charam , & pretiofam: ego crucem Do-

g infolent:

mini quam ore przdico , toto peregrinationig

acrim &

mez tempore porto & fuftineo. ( e ) Hibi Eccle-

làm períecutus füm , jbi pro parte Ecclefiz de-

s cantuti!

sintenp

Certare paratus fiümn, expeditusum, alacer füm.

ulchro,

Ubi corrapi malo ; ibi rezdificare volo bono pt-

tiendi exemplo. ( ) Pars enirn quedam fatisfas

&ionis eít, ibi poenam luere , ubi placuit pec-

m Apo!

care, Nihil ergo vereor , qui Deum in corpore

immeo habitantem revereor: nec vita mihi eít

yem dett

m y

mortalis cara, aütt pretiofa, cui mori lucrum

KT

eft , & cadere pro Deo votum & pretium, Vado

p Jerii

yon &i

,1n Hierufalem quz occidit prophetas, & per

'

eam pergo in alteram Jeruíalem , quz occifog

k: U

'

) il

h Q-C

,Tecipit, vivificat, coronat. ]am veró , quo-

"

hi

j

ii

1

d m

odo Paulus vadebat in Jerufalem fic lgti & a-

um

alace

jj lacres pergunt in Hierutalem MARLE Spiritu

n

;

5 alligatt, Quiseft autem MARLE purificatz Spi-

d v

; fitus , nifi divinis monitis ac afpirationibus pa-

'

Y

10:!"b ."

; Iere? Cg ) Sicut & ipfa quafi non effet ipfa, o-

, mnibus legum oneribus fuübiifit fe ceream imó

| gn'CI'O;!

,& adam

H

antinam, ut gauderet füper fe Deus (uus,

p P

, Nonficut Sobna, qui habensanimam non bené

Vmaüm U

eidumam

^

j fibi caram & pretiofam , ( ? ) Hierofolimis quafi

, in Babilonis palude vixit nec reveritus eft offi-

p m

j

M

cium füum quod tradavit , '& legem quam por-

i of

,tare debuit. — 1fle ergo nec Hierofolimam reti«

i

Cc

nuit,

p

(

;4

) p

,:( €) Beda, 48, 30. C f ) Loä. i? c, 20. fedl. Ver.,

z

(j

"L

24 (2 Gloffa incv 3. Lue, 9) Jfais 32. 174

n

601

ZODIACUS

nult, nec honora:am cadaveri [uo terram, Ba-

bilone invenit.

Ms od

Alhgata Spiriu alligata lcgc

f WNon

perrexic MARIA io Jerufalem, & nihil reverita

Telttum ex

eft. Sic vadunt poít eam filii, vadunt inquams

ij

non diffoluti viculante Iztiria, fed alligau obee

dienda & Spiritirs ductu, tanquam Sacraue ho*

lum t

rans * Quomo

ftiz. ad Hieru'lem , ad Dei atam (:) propt!-

rant, atque adducunuur.

Elevanda eít nobis

ii Jetil

j'm il /l«

C€uin Sanctis mpg.:cac:q t aPe P'irgo , 9eta mentem, .

te laundando diligentein , depamu inter £05 & i

L Deus.

anors depa(cet eos,

i m

$. 8.

/Eterum Dulcedo. noftra MARIA , perrexxt

0 Qüdere

|

Aitm w p.

üa ]eraclem ,

5on vacuis cum rnanibus, íed

" à tbis,

donum doaor: a J:5UM deferens. Neque verà

!l e ünts

coeieftis Jera(alezn procive eum recipic qui vae

* yumare

cuis manibus fine dono vulcui divin& appatet

W?H Qu

Securus ule & dives vemt qui jbeM 1 ulnis

ferendo venit.

Verüm ( hodie dum [PITO dum

fpümu

mblml[atfm

vivo JESUM 'aon porto, quomodo. vidà dee

fun&us; cum tenere inveniar? V:vis ergo in-

uh ï*anus "

clamatut , (

N

a ) por:ate Desm. n corpore WFIO-

hi lp

Grandis ra*

vel ut I'ertallia: nu$ legit, tollie

tio: tollite Deam, geitate , portate, in corpore

Pibier

veftro explxcac Chryíoftomus , /orzic «f iomens

f'igiendo z in ^piritu autem, nihil mali cogztan-

do.

lu

i

Cur autem: quia emptt eftis, promdevc-

rUm d

&" juris noa eftis; grandi autem pretio empti

ET

Z

cfhs,

[lne

Ccontra

Tifitm

(5 "onev. in pfal, "min.guing. t.

(43 ],Cdfo

Y

d

$. 10 Tiriej, adf, Jndeon, Cdrifof, n i 6

'o .ll

"n

|

lm'

--

'

)

MARIA)Nus.'K

603

füo tettt

eftis , grandi 1gitur quoque obligatione conftris

i al

& nihiret

éi. Non poteftis Chriftum. Sefforem & onus

veftrum excutere , neinfra jumenta Vosmet

vadunt ii

abjiciatis.

jJumentum enim emptum , portat

(ed ag

fuum emptorem, S. Gregorius ( ^ ) confide-

yum S«tie

rans quomodo J Pauíus allig atw Spirtts vade-

ram ()/'

bat in Jerufülem , cuy». Paulu; inquit tezderet im

anda d

Jerujalem , fub ejus tentorio ibat Deus. . Quod eft

o ,6!!4 m!!

autem Pauli tentorium fub quo ibat, in quo por-

j ia a

tabatur Deus: tabernaculum mentis & corpo-

I]$: ita nimirum decet nos quoque tentorio no-

ftro claudere , & dulciter ftringere Deumz &

" AN À ptlï

quidem ut Paulus perpetuó , nam & qui porta-

cum ml

tur à nobis, (emper vult portari à nobis, ficut

us K^

& ipíe unus & idem in bona veríus nos voluu-

p p

tate permanens , nos portat verbo virtutis füuz

& nofiri cau(a omnem mundum. (c) Exhor-

l äiViüæ aflï

l BU i

tans Seprmius Chriftianos ad conítantiam &

jedum p

uniformitatem ferendi Deum , nusquam inquit

gonod0

Chriftianus aliud eft , Evangelium , & idem JE-

) Va d

SUS. Tu paterin me es, ait JESUS, & ego in

m u "

t€, rogo ut omnes unum fünt, — Sicut ergo fi-

" G

lius fempiterna voluntate portat pacrem, itain

u

0[(3[57

mutabilt ftudio neceffe eít, ut nos portemus

0 nilt iil

filium : ceteroquin Chriftianus aliud. erit & à-

Ih,ü mg]i CU;

liud, fed & [ESUM faciet (ibi alterum atque al-

dis p

d

teratum, 1mó evincet ut aliud, non pacis fed

?

belli (e contra fcribatur Evangelium.,

Urget eo

rcmPrchE

! fu

mbrofius , (4) Et t» ad fi-

Md

pcfr argumento A

Cc 2

mtlie

"U /

(^) Greg. in moral. (c SlTer:u!. & de cor. milite

j

f- Fte Joan, 37. 21,. (4) dpibr. spif, 3« 48

Jufum,

04

iODIACus

Meíents f

snilitudinem | Domizi unus eflo, . Non hodie So*

í

brius, cras ebriofus: hodie pacificus, craftina

has fotay:

100 efras

die litigiofus . hodie frugi, cras incontinenst

mutatur enim unusquisque morum varietate,

t fl

& fit alter: in quo non agno(citur, quod fuit, &

É tunjy; j

incipit effe quod non fuit, - Sic igitur oportet,

110 (regy

Deum perfeveranter portemus; nam aliasut

1h, pet r

re&é Auguftinus , (e) 44d Deum fime. Deo fenire

l D6 qug.

nemo potefl,— Supplicamus Virgini hodie ut JE-

! lüyehiee

SUM benedidum fru&um ventris fuz nobis

Efjtorcm ;iuf

po(t hoc exilium oftendat, fed in(tantius long?

u'cm? ngibu:

com precandum , ut JESUM , in exilio; in ma-

nus noftras deponat : ad JESUM enim fine E*

"It 6f Y

SU venire non poffümus, (/) Filii Jacob jusft

li]sty.

ad Jofephum proficifti, & memores , quomodo

Omou l

moniti effent acriter ut fine Beniamin non cort*

E ïemifu (

parerent , orant Patrem, fi frater nofter mini*

D. /ttty j

mus defcenderit nobiscum ; proficifcemur fi-

UE p

mul alioquin illo abfente non audemus faciem

Ü hat

videre viri, Si ifti fine Benjamin ad Jofephum

n lts fütg

ire non potuerunt, quia in Benjamin larebat-

MTM

h

Rachel & Jofephus, quomodo nos ad JESUM.

if

1

Vdde 1

fine JESU & MARIA pertingemus? Quis mibi

mr,s Palf

det , fufpirat fponía , (g ) te frataem meurn [ugtne

A

RQFUm 21

fem; ubera mnatris mee ut infeniam te fari:,

UM

(

deosculem te , tf jam me nemo defficiat? Sponíz

i

Nut

votum , noftrum defiderium : fcimus nobis di-

li

Ptl

cendum , fores, fores , de mundo Mifericotdi

Ttogun

ad mundum juftitiz foras , forari de,fqb&antia

qllæ ludcx h

prz-

(h

D'?Pml

Qe) AHfug, tratl, 1 4. dn goan.,

« Gcrmi M

HWO" i

$. 24 (E)ant. Ü, 5' Ke

!

" .

MA-RIANUS.

605

J

Non hod

prafeutis feculi, ad folitudines alterius feculi ,

* ficus,

foras foras : pilum non intuliffes in capite,filum

g incon

non efferes in digito, foras foras. ( ) Miffzs

rom vari.c:;r

ef foras Rex regum , €& alligatus eff forisin berba

€ gramine: tu veró cum foras extruderis, qui

[, qno& [

modo creato amori , quafi vili gramini alliga-

jgitur o

ri$, nec herbam invenies, quam carpas , nee

$, nam ïï,"?

gramen , quod jejünus tondeas. Ibis foras folus,

j int pu "

jni odt j

Ibi, iavenies judicem, pudenda revelantem:

ultorem , infipientias pledentem , regem terrie

nis £ 7

j n HQNIN? k:

bilem, regibus non parcentem : tuautem optas

eum tibi reperire fratrem? Fac modó, dum in-

y exidio

M enm if

tegrum eft, MARJAM Matrem ; & portacum

illa JESUM.

Inftabat Abiathar Sacerdoti, €i )

JFili jacoïäï'*

Salomonis gladius , quem tamen ille in vagie

yores; u

nam remifit dicens : equidem Vir mortis es, fed

nupinna

boaie te non. intezficiam , quomiam portefli arcatm

yer o

(

D. Dei coram Dafid Patre meo: Vade ia Anathbotb,

rl

(4) Anathoth autem fignificat cantica, Quan«

auden

tos fimilis fors excipit in DEI judicio, ut filii

xin d ^

mortis audiant, vade in Anathot, vade in cane

enjamin

tica, — Vade ad populum qui »erpetuum cele-

0054 J

brans paícha, cantat lztum . & repetit iterum;

m d

yi

h

atque iterum . alleluja, Sed quare? quia arcam

j m

MARIAM, (/) cum fuo the(auro JESU porta-

verunt viventes,

Occurrunt foris exiftentibus

Vi Y

"

dirz peítes , & prateritz culpe, & ignorata

fomis V

W

, Peccatorum monítra, quaztamen non nocent ,

H

ldo Mf(

Flz

!

j quia judex non judex, fed blandus frater fadus,.-

j P 5

Cc 3

ofculum

t (b) D.fn?el. A Perf. 12« (42 3. Regs 2. 16,

i (&) Hieron, ip no

PrED

nfiþib. H:br.' (/) Apoc, 19, Ts

—

606

ZODIACUS

ofeulum porrigit, amplexum dividit, dulce ver-

.

t Marg

bum & quidem irrevocabile promit; Vadein

Anathoth , vàdein cantica , jungere millibus lg-

qurateb

tantum, auge choros pfallentium , incipe néc

| ts inlfa

. Vade n

quam afe

define feflinum | refonare alleluja.

cantica, & lztum canta pzana:. Amo mnltum,

Mirg: j

QU ztrer

& expendo fepe mecum, illud dulce & fimplex

- Trzgædus: /

Thomz Kempenfis vetbum : (;7) 51 quis snbsfo

L

tanter. ac bumiliter ad Firginem covfugerit , & dul-

A db f

ce atque gl,orz'oj?am nomen ejus imVocaterit , Fatua

goanu , Ab ea mon vecedet.

Quod ifte promittit:

N(.' L,(,' (ti n

Qu aum;,

Simeon fenfit , qui pignusSacrufn fibi poftulaus

tradi, accepit illud, & templum cum lumine

lt i

gentium cum gloria ISRAEL cantans intravit

Wattetovie

nunt dumniitis Domine SeiGum tuum impace, TU

quoque qui fimile carmen folutus ac. dimifli

rf'tyr, $ol

ll nto

de carneoptas concinere lztabundus & laudans,

vade ad Virginem , folve precem, extende mae

ïfr(rare, :

Af €f;

!

num 2 -& vacua cum dextera ab ea non recedes,

mj p

p

1l

N

b

i DUIc;

A RTICU-LUS VT.

(d) Iter ili(

7

LETT

DULCEDO ASSUMPTA

*

m r

$I

U

tliy H

Y l

xh

Eo & fibi vacantiumMagdaler;a fpecumma

(4).an quando optimam pro fe partem

lg

D

, ïnup]

elegit, vitam dulcem elegit, five dulce-

dinis portionem accepit? Sic omninà, Expen*

:ncu

fot*

TMeoten

'd'eqs Augu(tinus ( 2 ) verba Domini quibus

tem

Dd

NN

L. 10.

(m) Tborsas 2 Kerap. 3. part. fer.4. (4)

lt (5 Aug, de Verbs Dom. fer. 20« foms LOv

( ) S"'ft

LE

ha

'

)

MARIANUS.

M

607

nidit, i

h

tem Mariz forti pratulit Mertbz : auferetur in-

romu V

quit à telabor , ut requies detur: dulcedo veri-

ere milli

tatis in hzc vita augetur, in illa perficietnr,nume

, ma?e '

quam auferetur, Ter igitur dulcis fors & pars

.lljaa M

Mariz: primo quidem quia requiem habet, re-

Amoti)

quies autem à curis , mel fine aculeo apis, Unde

dule& l

Tragrdus: (c)

ETE

Stet quicungue 9olet potens. Zdule culmine lubrico :

j ugtri! ) v'

Me duleis fateret quies : Sic cum travfferint mei,

yfa h "'.'

Nelo cum firepitu dies, Flebijud suoriar fenex

d if go

Quid autem Saccari infit. veritati, oftendére

n fltl P.Oüb;

Philofophi : qua ut vefcerentur liberi ac libera-

um u li

liter: ifte aurum jecit in fretum: ille fe cotum

anaii

l

carceravit In dolium : alius oculos vt iis orba-

um n

xetur, Soli objecit: eft qui fervum egit ut in

utus aC ,

Philofoplo finiret.

Den:que iremisfibili frui

du & l'ï'"'ä'

veritate , quam nec oblivio , nec fraus , necullug

( exltüm

hofüis eriperet , nonne favus aterni mellis?

Porró B. mater non partem fed totum quod

erat in Dulcedine optimum accepit, Rupertug

( 4) inter alios illuftres ejus titulos, vocat eum

Vi

FAVUM MELLIS CHRISTI, Sed qualis favus

omnem rationalem creaturam Inccgnitus Ce)

JMPT.

-

sppellavit FAVUM. Cur ita? ut apes zdifican-

tes favos, lacrymas quarundam plantarum po-

alenB(P

e

nunt loco fündaminis: ita lapfum humarnum gee

xpf

"74

DUS , incipit à lacrymis , infiftit valli lacrymae

lh

[it

Turm, neque harum tranfeuntium, fed tenacium

Lmano

1

& vifcoforum. Deinde utapes cellas primó va-

Cua&

j qmb

l

ov

CcA4.

[/

hi

(6) Senec, in Tbief, aB, a, inchoro, (d) Ruper fs

6,'0 nw

l. jeinCant, — r ) dncogn, in pfals

608

ZODIACUS,.

"

uas erigunt, & diftinguunt, in quarum fora-

1 anpufta

mina ftipant füa mella , & ipfz latent utinaula:

Wtüt, D

haud fecus omnis rationalis natura condita eft

ht trraa

anultiplicis gratie Dei ac gloria: capax, Undede

fiodoni,

primo Angelo, ( f) (üb fpecie Regis Tirii dici»

?h dj

tur quod à nativitacis die foramina in fe habue-

LTedulia,

rit: quia capax erat formatus donorum divino*

TAU Qj

rum & coeleftium inquitGloffa. (7) Caterum

pf

ut inter favos apum multa eft differentia : inve«

famus, ett

niuntur aliqui patvi: majores alii: & ifli cum

il conc

€ellis vacuis, illi cum plenis quibusdam , cum

Átm prof

aliis otiofis : & ruríus aliqui cum melle fücorum;

icedine v

alii cum melle apum: itemque hi melle puro;

'itig, nq

alli pleni impuro : Sed &genere mellisdiftindi,

Sic inter intelleQuales fubílantias , & maximé

ïMET(

humanas , inzqualis latet in cordibus dulcitudo

& gratia.

Virge autem Dulcedo Noftra, favus

1 Aüguä

€ít mellis Chrifti : nihil habens in fe de melle

iDpells

faci, nihil deamaro, nihil de veneno : totus ple-

D'ttte 0po

mu$, capacitatis tantz ut Favum favorum, hoc

M

eft omnis dulcedinis poffefforem authoremque

f d Ro

Deum czperit & contiauerit jam corporis jant

lid: (v

animi cella. (25 Partem bonam mellis Chrifti

ärcurfum,'

accepit Martha hiodierna hofpita. partem item

NLTI

licet meliorem Soror ejus MARIA fumpfic fibi.

.QW* Vr

Nam five miniftare menfis in gratiam . Chrifti,

five contemplationi vacare , & guflare quàm

n d

fuavis fit Dorninus, fucci (unt nedlaris Chrifliin-

Iuj fi

quit Angnymus: qui tamen güttatim dantur??f

Hl

—N-...

E!

()

Ij

Q Egec'/:. 28, C22 Glofaibi, — (D),Lnn 10

- | U

A"z. in

Teíct, ibi annotat, 3.

g'm)

5

|

|

3

MARIANUS, ——

609

Nqu,arum [j

in-anguflas cordium cellas plerumque füfcipi-

qent t

untur.

De frutlu autemz & [a$0 MAKL [atia-

tur terra at Bonaventurat (7) & exclamat Cas-

yra Coid!

apax, U

fiodorus , o fruttus mirabilis , qui humanum ge-

nus dulcisfipa credulitate fatiatit. Certéfi dulcis

p m;&

m in el

d

credulitas , hoc eft pia cogitatio fatiat genus hu-

morum Ui

manur, quid faciet, ejus fructus vifio, fruitio,

poffeffio? Et fifavus ac fructus Virginez collz

DT

Rferenti:

tantus , certe & ipíà Apis qu credulitate favum

li & i

iftum concepjr,* & ipía in immen(um charitatis

favum profecit, omnescreaturarum ordines íua

usdam *

dulcedine vincet,

mellefücit

Quia illi, non pars bona ut

Marthz, non pars melior ut MARIE, fed TO-

hi lt pl

lsl

TUM ET OPTIMUM de melle divino datum

p

$, & mnä

Cgfb

'5. z.

ibus dl

; Noltu

: Auguftinus ( 2) vitam noftram mortalem

(e d

Jappellavit favum, Cur ita? quia de (ua pro-

M

ptietate oportet fic omnis . vita dulcis, utpote

eno : QUi E'

Qvorllm» j

donum & grande Dei, Si enim datur illa amara,

ar eft mord, Hinc M. Gregorius explicans

aitotet

illud : (5 ) de torrezte ip ia bibet . mortalis vitze

n corporit

decurfüm ,. poculum ac calicem mortis nuncu-

] mf/,//rv'. [M*

pàt; quia nimirum plus habet de turbido hor-

. parem "v

i jumpit

ridoque mortis, quàm de claro feflivoque vi-

t*. Vaftitatem , cedem, lachrymas prophe.

um OP

tans /Égypto venturas Jates, im Taphnm(t

ullar &

inqqit eigreftet dies, cuo fregero ibà Sceptra JE

£JP*i

um n ,;;

——

€ i ) Bonaf, in ffec, B. V.c, 1q4 Casfod, ibi,

( 4) 4dugvinpf. 18.

(0) GregA b 25 io Efang,

M

(*) Fü«&. 30 FP 18,

-

610

ZODIAC UISV'

Eypti. Ubi interpretes, ( 4) 4ies mon dies, &f

lii adf

lux non. lux erit , (cd quafi obícura nox, & caligo

Wif Hi

profunda, prz trifhitia & amaritudine homi-

P o

num. Sicut & Amos, occidet inquit Sol i» me-

vidie. (* ) Quomodo occidet, quando per me-

fitibus p

] hx rl

dium coeli curret? refpondet gloffa, Cf occi-

det mzítis , curret & lucebit non mzílis. Pule

t Dd

ittbo fen,

chré & Tragedus: mort babet Gices , lenté cum

trabitur ita gementibus,

Volens divinus Moy-

ltidem D

"lüm de (

fes,l(raelem terrere, (7) & deterrere ( quem pro-

num in tuinam peccati & maximé idololattici

. |'Btm oj

notaverat ) ab hujusmodi fítultitia, minatut

&t rirí

illi non dulcem fed amaram vitam ; qualem du-

ürdtto

Ug atque

cunt illiqui ad füfpendium damnati , moras

temporum ferre coguntur,

Erit inquit fita (a4

'iütinum

(ll/fl[-g/æ, 1

qua[t pendens ante oculos tuos , die ac notte, Cf non

eredes Pite tue: Hoc eft ubi peccaveris concita«

Wittdo

bit te contra DEUS hoftes , quorum flagella.

177 "P'ö /

& arma te circumvolitabunt , & continu£.

mortis expedaatione detinebunt (üfpen(um, adeó

Ti

(

ut videberis tibi vitam quafi de corpore egref-

) & (lmd

fam , & ante oculos tuos ipfam cum morte con-

fufam ftare & ludctari.

Porro Sapiens Hebraus

vitam amaram , non fimilem morti, fed acere

Ut Y

biorem judicat dicens , ( ? ) melior eff mors quám

4mara$ita, Quomodo veró? quoniam inquit

As m 2

unus, mors habet, vel fecum tralut carentiam

U Qs

T

& boni & mali (i) vita autem prater carentiam

; ïchd-m

ont

Vetn D

M

( 45 Corz. à Lap, Prad, Menocb,

A(e ) 4mos, öo

f.9. Cf) Gloffa extr, in e.

9.4mos, . (g) Dtnfo.

* f

28.66. Lira». ibi,

(2 dneminpf, g o,

Cb)fff(': $9,17.

—

-

(l

Ttyj

!

|

.

!

MARIANUS..

; tt d)

351

: nos, Ui

boni adfert praentiam mali, vita inqvatn a«

mara. Hic placeat homini reducere oculos fie

jtudine l

pra opus, five tincdionem fuam. DEUS hoe

quit i in

minibus primis, dulcem vitam conceffit, &

yando p£

Vm P (,f/) b

hoe probat favus magnus & dulcis , felicitas fcie

licet Paradifi : fed homines illam primi crimini$

T

TM

acerbo Veneno tinxetunt & corruperunt. Rur-

fus idem DELIS quà redemptor, dulcem nobi$

; divinis

vitam de facro fonte renatis

propinat, cuju$

ere(qu

fignum olim füit, mellis poft baptifmum u(usz

ni idoli

& ecce rurfirs quod Deus dulcoravit ( 4 ) pecca»

itiliai mmäf

tor altero & acerbiori quia fuüi peccati veneno,

m quit

tingit atque imbuit.

Itaque cui prius illud

muu, !

Plauunum dici potuit, (/) ecce fetulus meus

jipqit!

:za.rï

dulciculus , jam clamatur, eece abfinthium &

a m

amaritudo amaris(ima.

Veré Auguflinus - (»)

r

bonum opus facit concientia &cna , & quid duicius

yonm M^

fratres confcientia bona ? E converíu autem in-

g o

feramus oporter, malum opus facit conícientig

:;[ enfime

mala , & quid amarius fratres conícienga malae

corport

m mof (j

M. 3.

T

lplens

j

b

Utcedo veró noflra , Mater Virpo, tota at

jorth

o

j

vidimus FAVUS mellis Chrifti. Nam quera

, (/] n

favum Eva in paradifo perdidit, ipía

in primo

gonam J

fuo ortu invenit,

femper reunuit & auxit,

Et

hr at

ne difcedamus ab hodierno convivio Marth

z

j a

Videtur Deminus in difiribuenda vità & vita

mortalibus, quomodo aflolet fieri in conviviig

NW'

rité ordinatis procedere. In his autem fuse

[

Cc 6

tb

!) I

partes-

(C*) Tertul. l decoron malit, —

jl

(2 Plants

(9) n [er. 45.(( difer.

od

.

ZODIACUS

artes uniculque. convivarum traduntur (4)

lononifics

obveniunt, (ed amictoribus meliores atque opi:

ts nqu

xniores. Prorex /Egypu fofeph. tradiat pane

*

i fj

fuo fratres, & Benj

amino quinque partes ampli-

exuni f

ores cxterorum pardbus porriguntur. . Cur

( r

&ta? quia ( ^ ) /Ze de fangnuinibus , :[Hi 2e fanguint

ï ditdoban

wodem tantum dejtendentes inquit Ven. Beda, El-

! ME omy;

€ana Pater Samuelis , dat uni Uxori (uz Phenen-

MRUH'HO['UE

Tgillengn

a& partem & vültu ferenos(e) dat item alteri

uxori partem , fed triftis, &nubilus, Cur ita?

& Magil

zefpondet fcriptura, quia Annam diligebat, (7)

It lr

i1mo, quia diligebat lztiori vultu nece(le fuitut

Qu Schol.

daret.

Non: quia diligebat ideà trifti. vultü

Atpultodm

elabat.

Volebat ille tor & plures dare partes

quomodo

Annz,(e)quotPhenennz, fi gratia materni»

t a

tatis eam commendaffet, fed quia noncommen:

hmpädt fi)

xlabat ; manu fercula, oculo ceompasfionem por-

DI m

arigebat.

Quanquam & illam partem quam de-

Tuulit fe

«lit Annz, dedit ut Chaldzus legic, (f ele-

li tnor [

&am.

Porró dignitas Matris diving , cui $an*

Ü

€torum non przeminet? Docet Geríon ipfam

wunam fupra tres Apgelorum hierarchias, (£)

Ad Pkam, t

Pl

quartam & fingularem conflituere in caclis

Caterum nihil przfulget in coelo, quod non

prius prafulfit in imo: & cujus nunc gloria;

"t ier

Ri

&ran(cendit gloriam San&orum , prius vita in-

"-

i y ii

€lita cunctas illuftravit & vicit hierarchias ,. &

mlfü ) i'l ob

minus

|

Ecclefias, — Quare Agbroüus (2) non

N——

hono-

&K^4) Gentf. 43. (5) Beda, in c:;.]oan;'

(i)

!lü. üi'

1 [ Rtg.

&« 1. Reg. 1.

(a)IQReg- Y.

(6e) AMen

T h

) Cbal. v. Reg, 1.9. Cg) Suar, de dngely

p ) Ambr, l, 25 de Firginib,

Mlg

x inü"lB]

l

MARIANUS

613

adünt

honorificé quam vere loquens de Virgine, €i)

res atl

t4lis inquit fuit M^TRIÀÓ s ut ejus unius Pita o-

suniwm [ dzfap!zna.

Anna Samuelis mater

N

É pane $Af

" extitit füà vità, forma fterilium ; altera Tobiz ,

C4) laborioforum, tertia quz à templo non

xguntur. L

if Á

difcedebat viduarum dxfc:plma, fed vita. MA*

I/E omnium inftrudio. (/) Habuit familia

Ven lr

n füz Ph*F

Macrinorum. Romz hoc elogium, ut vocaretur

du m

magiiterium Ventorum , ficut Pompejus dictus

bis, t ;

eft Magifter regum, (7) quos Vigina quatuor

in caítris babuit z fed Virginis vita, omnium fta-

n dil gtv

qnecale

tuuim Schola. (2) lUnde meritó dida eít ab

ijeb vl

Auguftodunenfi. Honorio dux przvia Ecclefiz,

quomodo columna lucis & nubis dux przvia

o àt pl

riua m*

fuit Sinagogz: Virgo enim Virginibus preiuxit

lampadc fua & oleo ardenti, fcilicet puritate

; non of

spasltont 9f

«arnis & mentis : vidua poft mortem Jofephi

Vil

ptætuhc facem viduis , utpote feculo & defide-

a

Vi

Jegity

Ts mortua externis : nupta autem, in obfequio

&ad maritum , in cura ad domum , in educatione

T /

, Gerl

]"

ad prolem , radio prafulfit , denique quomodo

oshmus & debeamus vitam no(tram rité come

yerat

, ponere, verfus DEUM , ver(us nosmetipfos ,

juett !

denique veríus alios, & nobis præluxxt. Hinc

o j

j

Bernardus; (0)ferPeó2f inquit i» quærendo gr4-

liam MARL charitas , [DBlendebat in carne Bzrgz-

| pnus Ti

mtm, in abfeqmo bumiltes eminebat, — 1ta ejus

unius

h

non

(;)I.Reg.r. ( F) Tob. 2. 19. C D) Luc, 2374

L

(m) Plut.in parall, in Pomp. () Honor. t figil.

5 I

MARLE. c,4. (0) Bernardut, apmi. Benaf.

,UI

jn fee By Va majeris c, 9«

.

.

614;

ZOK*D-IACUS :

unius vita , favus fuit totius Ecclafig. Et—vþ»rö

T /146;!

duo malé condire folent vitam mortalium , alte-

H enfm p

Ángelorm

rum eft infolentia in profperis, & alterum de-

Dronurtjala

jectio. in adverfis , juxta ilud' quód orat Eccle-

fia, C ) ut fimus inquic , & inter profpera hu*

DiOinmy

miles , & inter advería fecuri,

Virgo 'autem

| m asf

dulcis, utriusque fortunz afpergine tínda eft,

Et inprimis quis illa adverfis acerbius infeftatus

o

: Ui enfeg

eft? Conf(iderate inquit Hieronymus, ( 4) quo

cruciabatur amore quové defiderio aftuabat

| Ürpiens jj

Es

jm, & D

hzc Virgo dum revolveret animo cunda que

audiverat & viderat, & cognoveratt S, Birgittà

jun, & y

W* S.- Àn

(r) appellat in fuis revelationibus Matrem

Do mini , zzegzetem c&li , addo , fuiffe illam etíam

Mi nf

W u pj

maguetem ferri, Ferrum áttrahit virum inquit

Septimius , (5) fed & mulierum fortiffima, fer»

* M

rum adveríe fortunz & attraxit, & atcradium

l

^0 Matig

? pf o

in coe los direxit, Sit parum , gladium doloris

|

à Sim eone indicatum , tata vitá in anima gcíta»

'ilüg, a

;Mnc;

d CUtm

tum : clavi certé Dominici , quorum immanita-

tem fensére elementa, cujus pedus haufere?

AUl

"—i"?þati, n Q

lancea illa Quz mortuum diffidit, nonne ejus

vivz cor diflecuit ?' fpongia illa felle imbuta que

ANCInu p

niin()nha

fitienti« Domino admorta eft, nonne amaritu.

dine incompsrabili tota ejus vifcera traxit &

l

j

hu 4di

qu [

petvafit ?S. Chrifoflomus expendens quomodo

Abraham offerens, ferrum vidimz corde ma-

]j

nuque attraxit , »a/wra inquit ( 7 ) bumi proffr4u

taerat cum armis fuis , 4tque wunifer[o e.nrcim.;

L

! t circufm

€P orat. Eccl,

(4) Hieroz. de $ita B. V.

(

[ 4 )Bi'git. lo reGel. ;. [

| gz;ïda

tm

32, ( Tertul, in Sporo

€) Cirifafi. bem, 3. in

2« tpif^s Cerjn,

z' '35, '.

MARIANUS. -

61f

At ille fLabat porre&a manu non coronam tenente "

a-üæ. n

Je4 enfem qua$is corona. [Mendidiorem 2 Ef populue

jralium,i

& alieun?

Angelorum applaudebat , & Ó celis DEUS 9iorem

pronunciabat, WVirgo autem cum juxta crucem

d or R

ftabat, & earum pro mundi redemptione natum

1 profpcrah-*

DEO immolabat , nonne fortiustotam naturam.

Virgo 0*

cum armis (uis & exercitu patientiz fa. tubdi-

sine t

derat f nonne tunc non unum , fed omnes Mar-

cbiusinfell

tirum enfes porreca in coelum manu tenebat?

(DU$, (q) f

arripiens infolenti (pectaculo populum Angelo-

ydero tl

rum, & DEUM inuttans , ut íe Reginam Mare

o atf

tyrum, & vicricem dolorum pronunciaret?

t $B

Quare S, Anfelmus , ( &) quicquid , fatuz crude-

vibus Mf

litatis injïiä:gm eft corporibua Martyrum , lee fuit

if ilunte

eut potius nibil , comparatione pasfonts tue o Vir-

jitumi

£». An veró cum morte filii terminata eft pas*

forifim?

d

fio Matris? "'Tota vitz deinceps torcular dolo-

M & at

rum ipía calcavit, ipfa re(urgentis gloria , ipía

wion d

majeftas , aícendenus , renovabat mentis ejus

vulaera, cum hifce vifis diceret fibi, & tantus

tl imma ,

in majeftate & gloria, potuit tautum ab ingra-

m

tis pati; in contumelia, dolore, & exinanitione?

j

j m

Nec minus fortis apparuit, Virgo in fortuna fe-

st

cunda ; non habebat opus monitore

jonnt ?

gt

(x) Rebma adberffs amimofus etque

jfett mïï

Fortis appare $ Sapienter idepm

jens qu'

Cpntrabes Pento nimium . fecundo,

d

fela,

Tgrgild

sg o

jyri

j

Ndlhm unquam creaturam tot t

antzque felici-

itr d |

tates circu;pfud&re; nulli fortunz tam pr

[

opitii

milie

71

77

('4 ) Jn;ql. h dt tkctls B. V.

x k)' Horat, 6&r,

W!o

TA

3. 966 f«

'!'!h

&

ZODIA*C—UISQ |

militárunt venti, Virginis tamen in fecundis

TT

tempeftatibus vite curfus , plenus, modeftiz ,

lt Permi

ac temperatz mentis fuit , ut meritó $. Raimmun*

Bs pobuli

dus eam vocarit (y) NAVEM inuffitorís de lougd

lnus? Vitg

panem (eventis ; fed qualem ? mundi, ne 1$ Cor-

Ws dece

ruat, Angeli ut vivat,

An tamen hujus panis

Mefrenup

& copia , & pretium, fobriam Virginis animam

| fümiff T.

evertit ? Scio quia mults, nocuit panis ubertas;

ET

& ficut panisGedeonis provolutus in caftra Ma-

. ts Vermi

dian, (z) ipfa excidie: ita é contra multotum

panis nimius , conatur & nititur ftulte in coe

S[ffndj[].gt: l

lum.

Hefichio-dida eít Virgo item Navis

Hb ced

mercibus referta, (44) procul & de ultimis fi-

nibus gradiens , & in primis füblimitatibus con*

fiftens: quz tamen naufragium pafla eft mini*

ltpo t

mé, quanquam ipía fua bona, & divinitus fa

|

Düfquan

&ta fibi magna & mirabilia , confpe&tisfime nof*

ïbct Inter

fet, — Meritó Damafcenus, (45 ) H«c eff qua du*

Fipera dul

plicem | Virg.nitatis. naVem. incolumen . fer&aterat y

itecie? p

z

animamque mon minus qmàm corpus incolumtn

!quim Wr&'lä

suflodierat, («c) 70 , illum locum, quafi navis

:g (

Atyl

inftitoris fada eft, fic exculerunt, fadia eft tan*

T

Ukor m !'cr

quam navis mercatüram exercens de longé.

(j dlierin

|

Congregat autem hzc vitam. aliz naves , alig

|

Aüttng.

animz, congregant panem , & cum pane more

1

Ptnesc

tem : at Virgo totam füam mercaturam exercuit

|

]

Wt

€ifCa vitam & vitz panem ac favum, S. Maximus

; fth

H

ADUAS

liil

Ttrtal

aifatur ita Virginem , T« es inquit (d4) m

wbtio

ä()uj ]r,'!['ol

ö) Raimun, p, 1.4.; €639. €2) 7&:!:':.7. l;.;.

Vi |

(42) Hefychb, orat. a. de Deipar.

€4) Damaft:

orat. I,de dormit, ( «c ) Prof-

31 14 79 /tflih

(4 I

€44) Maxim, férmm, dgramis f!f'?f'.".-

'

|

MARIANUS.

hs

!

en in t

febtilü & Blendida , fuafis & Fivgo, de qua gigni-

us o

tur Vermis Chrifus , que Velutlcalitus Seniens cnn«

Rara

rito $. Mf

&i populis cibusn fuabiorem saelle defluxit.

laus? Virgo totá (üà vitá dulcis & fuavis ut man-

yfruri i

ndl j n H ,

na, decoelo veniens, in terra commorans, &

yen bujbp'

terrenum tamen fihil (apiens, tota humilis j&

fübmiffa, tota fübtilis, & fuperbiá non craffe-

jrginis d

i panis ul

fÍcen$, Viscau(íam noffe? Quia de ipía Chriftus

us eliol

natus Vermis, qui nifi vermem humilitatis-in ea

vidiffet . non in eam ut vermem indueret, de-

yyra Ti

r ftule n ?

fcendiffet: Porró vermis MARI/E, omuem fu-

o ien V

perbiz cedrum erofit ; & confumpfxg

TT

$.

)Jimiigmbuscï*

a fa.vus dulcisv, & mutata

| il ts

Irgo totain vita fu

' nunquam in deterius , vita veró noftra ut (E

& d

Áiné

