1 ium'

ndum &^

de plenitudine inquit ejus accepimus omnes ,

l

& gratiam pro gratia,

Quomodo veró, gra«

fatia.

mes

fhonorale

xiampro graiia? Non unam homines ex

riti$

:

(a),Cb;ing. £0f K« fuper. quis ego fam,

(5 Lira i» c. 1. Luca.

jp Mi

(45 Joan, 1, 16.

(C) Gloþ. in P/dlo 16,

68

*Z(')DIAC'US

hottis

ritis D. Chrifti accipiunt gratiam, gratiam ad

ghbus,

fidem, gratiam ad poenitentiam, gratiam vo-

$m (f

cationis five ftatus fui $ratiam item pinguio-

lubes

ris fortunz, altioris honoris, claritatem na-

üotia

fcendi, talentorum multiplicitatem: gratiam

don (

inveniendi & loquendi, bellandi & pacifican-

Dinat

di, ( Hz omnes & fingulz gratiz, qua inten-

fétent

tione à Deo homini dantur, nifi pro gratia?

W 'x?(u'

Qual: veró ? explicantauthores , ( f) pro ater-

2ülma

na gloria & vita.

Quomodo veró zterna glo«

de j

ria, gratiaf quia Deus ut non femel repetit

fed tj

Au.uftinus (g) nunc dona (ira feminat , ut poft

n6 &

bonum eorum ufüm, eadem in zternitate co-

ronct.

'dis.

Verum Auguflini fenfum phrafis do-

Dofüm.

&oris gentium oftendit, is enim nos prede-

Vi

ftinari docet , in laudem gloriz gratiz fuz : (/)

DI

hoc eft quemadmodum $. Ambrofins , aliique

Cr0ng

exponunt , ut laudetur gloria, fplendor , clari-

(Otgna

tas gratim ejus: laudetur autem non in hoc

füfis m

tantum , fed magis in futuro feculo , ubi prz-

m.[(.eu

deftinatio, non inchoata, perficitur.

Nunc

vide; quomodo tu procedas cum gratia Dei te

honorante, te (alutante: dico falutante, nam

/Ete

plerzque grati2, maximé temporales & cor-

porales à nobis in morte recedent , nobisqué

Anp

valedicent, Vide & time: an gratia impletus,

Wtpife

€am non evacues, non folum in vanum fed &

Qu

lil

turpiter,

Stat tibi gratia divina in agris,in &

lmll

h

hortis,

9:»:&

LOI

Qe) Hvge tratt. in Toan, 3.

Cf G/o[ï.:z'z: c.l, 3045

$4 1bi. Tir. Covz,

(2 4ug. ttatl, 3. in Toan

Q» .(?pþef. L $.4mbr,

(

ibf

ibi, Corv, ibi, u, 19. ]ujiiä

(j

MARIANUS. —

69

hortis , in..prædiis & villis, in armentis & grc-

at

gibus, in ciftis & fornicibus , an autem grati-

mtiam Yo

am tractas ut gratiam? an gratiam acceptam

n ag

habes pro.gratia? an per gratiam tendas ad

1tatem i.

gloriam? Deus in fuo judicio, gratiam, five

; gratih

dona füa coronat, (7£) an tu ita uteris donis

pedfica

Dei naturalibus & fupernaturalibus, ut tibi illa

qua"m&en-

vertantur in Coronam? (&) Si non cognofcis

TO gat.

te ipfum ex Dei donis; fi illa, ut-res altas non

J o a

«ítimas , fi illa-non Deo fed tibi attribuis, fi

a g

de us nihil ara , nibil. neceflitas fratris accipit ,

tnd reptt

fed tua horrea & opes anni, abliguriunt ca-

Jmt autpd

nes & equi, amicz & amici, tunc per gratiam

ernitat U*

tendis ad. gloriam? | tunc. de tot. floribus. do-

hirals &

norum Dei, nedis tibi fertum exultationis &

0s pfïdf'

vitz? Time, & vehementer time: ne tibi . cui

ia

nunc dicitur gratia plenus, adeft illi Dominus,

fins, f

coronat eum benedidionis annus, injiciatur

pdor, d

corona ftraminea pro vano ufu, fpinea , pro

nonin d

curis moleflis: urticarum, urens & ardibus

lo 1161 Pw

exercens , pro: floribus voluptatum.

Jf

Nut

;[atiä prt

$ s.

f

«ants u

/Et;:rum cur tur

bata fuerit virgo ad vocem

j & &

C

Angeli, 'mihi videtur Toletus verofimilem

, nobisqd'

attgiffe caufam , cujus do verba, (4) M./iin-

jmpletus

quit iZe, probabiliwa Pidetur, timoresm B, Figints

um !

A ratione incepiffe , 6 ad partem fenfiti&am per-

) ïiSsi",

Ffr)i]ä: cujus- caufa. fuit inffgnis Amor Firginita-

hors

$£,

Cum enim in. Angeli Verbis , aliquid quod

prolem

7) d

]

('5 Aug, ubi f«pra; (&3 Chrifofl, ubi

Jupra.

ap J

(2) Tolnj. in 0 k L?F. eumt, 75.

79

ZODIACUS

prolem & conceptionem vedoleret , apprebendiffet ,

dum &

& modum adhuc ignorafcet , timuit dubitans Vire

Angdi i

ginitatem [e conferfare. mon pof[fe,

Quamudm enim

u5 v

dngelum. agnofceret. Dei, Ef quod futurum erat;

aliud w

Dei$oluntaiem effe non dubitaret , ipfique in omnie

venrz

béus t conformen exbiberet ,. Virgiritatem. tamth

hIU

corferBare. fummopere cupiebat, . Sic Cardinalis,

tttjbus.

Quod autem ait, B. Matrem ex verbis Angeli

z

Á Y

aliquid quod prolem redolebat , apprehendiffe,

sàeb,

(c) videtur ex illis verbis , benedicta tu in mue

ln femj

lieribus, colligi. Conftat enim benedidonem

t ()

illius ctemporis mulierum , in foecunditate fitam

Dl M.

fuiffe, nec innuptam fzminarum. fortem flo-

domim f

ruiffe.

Porró eandem ante Toletum rationem,

umj

Patres SS. tetigére: ex quibus Greg. Niffenus,

Tlttd Con

(4) 4ngelus, at partum denunciat ,. ia Virgini-

8€h C()g'n

tatem compleclitur z.s0n quod non . efft. obediens,

d proje

dibina $oluntati, fed quod Pellet ff poffet , Pirgint.

S. item Augufltinus (e) ean-

d r

tatem :on/l-räare.

dem caufam infinuat explicans illa. Archangeli

[: Ca(if'n

verba, ne timeas , invenifti gratiam apud Deurm:

ne à confpedu meo terrearis mater Domini

l tib

mel,ego conceptionis tux minifler adveni,

Cütn

non ut virginitatem amitteres , interveni. Dor-

lni du

mit Jaceb Cf opulenti Patris filius pauper-

peregrinus in cervicali (axeo, & aperit fefe coee

lh ttligi

&t Deoq

lum, & explicat ingeas íca!a de terra in coelos

pertingens , cujus imurm capite füo Jacob attinz

TOR ib

0fïicere

gebat , cujus (ummo Deus incubabat , cujus me-

dium

WE pf

ts

CO L;N'. Ié294 (4) Greg, m]: OrZÍ, J:C/Jri/].

zAUT.

(e) dug

(Sers 2. de doriune,

Cf Genef. 28.

-

MARIANUS.

: 7"*1*

aprilalij

dium & gradus, a(cendentes & defcendentes

j dubitani

Angceli implebat , & evigilat de fommo turba-

atl h

tus & pavidus, & exclamat: (g) non eft hic

futurm tl

aliud nifi domus Dei :

Hac veró fcalà, pro-

[aue in vl

videntiam Dei circa Jacob non defuturam , (7)

s itatem. /Ani

principaliter figurabatur: quanquam autem in

x Cudinal

omnibus, przcipué tamen in domo feu fami-

verts Ange

lia, ili sdificanda per feriem generationis,

yehendii

adeó , ut ( quemadmodum tunc Deus illi dixit)

ia t 101

in femine ejus effent benedicendz omnes gen-

enedidont

teS$, (/b) hocautem femen non fuit aliud , nifi

anditate 1l

Dei & MARUEfilius, Quod (i Jacob audiens,

, fortem ?

domum fibi, & progeniem Dei gratia dandam

ym ratiot

extimuit, quantó magis virgo turbata eft &

n Mïe»ü*

l

metu concuffa ; cum ex verbis falutantis Am-

h /"W'gmi'

geli cogitare czpit, ad domum confítruendam,

T

ad prolem egregiam concipiendam fe invitari,

pf i

fed forté, cum ja&ura diledz, & cultz , votz-

z

inas (

:

Quä Caftimoniz.

la A

$ 6.

apud D«

ger Do'

Ic til;i facem P

rxfert, quomodo vigilate

let adVCm;

cum timore & tremore pro caftitate Chri-

yeni. D*

ftianà debeas , orbis terrarum,

Sacraverat fe

jus p?!

illa religione concepti voti in caftam & mun-

ritfefe t

dam Deo domum , in templum S, domino , &

; in o

mox ubi aliquid quod ejus nitori & munditiei

ycob atl

officere poterat, füfpicata eft, (acro metü fe-

s

,aj

met ipfam turbavit & inhorruit : tu quoque

diut

anda

Chriüignc prbis in Caftimonig confery

glo-

"

(gi Theodor, qu. 82. in Gemf:

1

(2) Perer, rom.

| 4iin G dip,s, — ( ngcf 28, !44,

7À

ZODTIACUS

gloria vigila , & attende tibi. — Nam tu quoque

téflo p

quot fidelibus, tot templis Sandtis & dicatis

iolum jb

Deo conftas.

Virgo feré intra fe dixit , nolo

tU cordis

filium fi perdo lilium: tu dicere tibi memento

Ál d

cum S. Cafimiro Poloniz Principe, citius vi-

teptum

a

tam quàm lilium amittam. (4) Domus De

VJUS rrtmo

fum 1n baptifmatis Sacramento illi confecrata;

1/m ver

inaliis Sacramentisinfcripta, (^) domum Det

&tv i

decet Sanctitudo in longitudinem dierum : non

N n

ad horam, non ad diem, non ad menfem

tionig QO

Quadragefimz , fed, in longitudinem dierum»

Dore Chri

Confiderans S. Chrifoftomus, («) quomodo

Siie? Bo

Magifter gentium familiam Prifcg & Aquilz vo-

bt

caverit Ecclefiam domefticam , domus inquit;

QU t

prifcis temporibus Ecclefiz erant, nunc ecam

D6j? a

ipía Ecclefia , in domum redacta eft. . Sed for-

mep]um t

taffis eadem querela tangit noftra tempora, in

oc tCmpjl

quibus, & Ecclefia ipía, & templum corporis

noflri, non tractatur ut Ecclefia, non curatu£

ut templum Domino Sandum, Horrendum

("mmplur

Ül

fuit fpectaculum Judzls . (4) cum PilatusCz-

f

faris imaginem in templo collocavit: horrem

dum cum equeítris Adriani ítatua in Sands

LT

l. Crele

Sandorum fletit: fed maximé omnium horren.

hQDO—[e hab

dum videbitur , cum Antichriftus ; qua(i. Deus

At fül' C

in altari facro confidebit. («) Hzc erat abo-

M

minatio defíolatiopis..

(f) Tu Chriftiane

quando in corpus tuum peccas, vide quid in

h ll"?þuclic

lt Vi

templo

C2) $ur. in 4« Mart, in 9ita $. Caffmn,

(5 Pfal,

Q] B"U. Rm

92. 9:7.

Cc) Chrifofl, in epiff. ad Rom. €. 6

A !

(4) Hyeron- t2.c. 24. Matth, — (6) Dan, 9427«

ïlqs

Cf) Matib, 244 155 X, Cor, 6, 18.

ii

MARIANU S.

þ73

n t qug

templo D ET agas, cujus imaginem , ftatuam,

dis & dia:

idolum ibicolloces, Crede, vel non crede , in

e d.

tui cordis Sacratiffima quondam ara Antichri«

1b roettt

ftus fedet, Deteftaris C Judzum, qui in con-

e, Citil

temptum Salvatoris, ad tollendam paffiopis

Domu ] €jus memoriam in loco crucis, marmoream

icoiict ftatuam veneris collocari curavit; Tibi autem

y domun U

cum violas Dei templum , crux füb planta, ve-

Vdeun:ó mus jn capitis calvaria.

O abominatio defola-

j n t10n01$ quomodo te ftantem in loco facro, incore

ii pore Chriftiano , is patitur qui virgini dicit

)« Salve? Bonus Mathathias füorum calamitatem

;iiyi/ deplorans temporum , (/) va mihi ajebat ué

m quid. natus íurn videre contritionem populi

a meif Sanda in manu extraneorum facta fünt;

A,& « templum ejus ficut homo ignobilis! Et tamen

; inp! hoc templuri, igni in cibum, feculis in fibi-

ln lum datum eft. — Quomodo veró rugiendum ;

NU cum templum carnis Chriftianz datur in manus

' yyri) CXtranearum - (2) : (fic meretricem vocat Scris

;m Plfäiusa

ptura) & quafi rufticum quid piam, & manci-

(

pium viliffimum tradiatur?

ylt hof

[

n

iemplum autem:

u !

:

ii

iMlud . coelum füfcepturum erat

) & zternitas in

Jj

m hat

; honore habitura? - (4) Audituri funt quidam

( ] anté fores coeli ftantes , foris canes,

Qui au«

,qui

Lj tem ifti omnes? omnes confentiunt i

nterpre-

(X) Eheu! adhzxfee

-J cyili: E » impudici & impuri,

videq"fä?f ru'mf Viventes extraneg , & fadi (unt quoties

extra

tetif

— ——

(£) Brev, Rem. inle. 2. nourzi inBent, S.Crucis,

'4) f ^

(b) 1.Macb.2.7.8. . (£) Prof, 7. $« . (À) 4pec.

IDUTA

(À) Corn. À Lapid. Ribera, Tirip, M«

Ml 9'27'

ntb, ibi,

7*

ZODIACUS

extra ? Extra f&, nam fadi füunt canes? extrá

Deoverh

nam ab eorum

fa. |

communionem San&orum,

parte aafcinduntur : extra coelum, nam foris ca»

MWxe

fetiam ;

pes mittuntur, mitandi funt in cura templi,

Machabzi , & eorum fequaces, de quibus 5.li«

: (/

tera : (») Statuerunt dimicare & confligere for-

,RM,f/m

titer.

t f

Erat enim prouxoribus , & filiis , iteme

qué pro fratribus, & cognaris minor follicitue

Yi C

ht db Q

ido: maximus veró & primus pro Sanctirate

timor erat templi.

Nec nos aliter. follicitudo

tl dedh

apprehendere debetz pro rebus temporalibus

€ura minor, pro Sanáitate cempli vivi timor

Ditm, j

timus , & maximus.

Ecce & mater Dei. mae

N |

ter no(tra,;

Átt f

pro honore templi íui timet ,.&

turbatur,

Pitie b

lt ls

:

$.7.

85 ft

Irg:; ad fä!ütäcion

em Gabri

elis turba&a,cogï;

Q fret

»

Nos quo*

V, totjm

tabat qualis effet ifta (alutatio.

que fzpe & diligenter cogitemus , qualis &

Ws pore

"t p

quanta fit ifta Archangeli Salutatio , qualis.iu

effeQu , quanta in excellentia

Salutacionetmü

plnbis.

Angelicam quis confecutus fit effectus , redié

L mmgat

expreffic Perrus Blefenfis: — (:) adwmirabiliter y

W d

inquit ille , &irgo affetda futt , i feparetione tare

Dpü Uoms

nu, im remotione fomtá , in birtute benediclonit

OU

lg

Go

In (eparatione carnis: nam caro Virginis, gratia

:

Ws

S. Spir:tus , non.folum fa&a elt caro Angelifi*

€ata, quod dixit Seprmus de carne Virginum,

(

Atftr,

(5) ted egigm' fadta eft caro deificata, utpote

'guæ

"

Deo

äf!.fm ]

(rnpaMash. t9. o M. ed18, 1000) IDb ROL

b"

f 19'

»S:r. &ede BL V.— () Tertul, derefurs carhtts

y

MARIANUS.

/

«uu Deoverbo materiem concipiendo digné mini-

In remotione femitis.

M, & $, Leo«

j d « fh*avi:,

pinfni -Ri$ vox eft, ( immatulata Virginitas concupt-

cura«opl

centiam nefcitet,

Quem fecutus nofter Toletus

quibu$*^13

dixit: (2) qwam antiqua Virginites fuitin MA-

ARIA , ita antiquitm concupiftentism qua eff jomes

yafligerei

i filiis; t

peeeati, Virg'o ipsorafit, | Ad mentem $. Oecue

menici Concili Tridentini, («) quod Virgi-

ànox (ollct.

)

T Sandi.-

em ab omni peccato veniali immunem extie

tiffe declaravit, tota vita,

Si autem Virgo ante

filii conceptionem , habuiffet in fe peccati fo»

tgmpOü;

mitem , iíte in aliquo veniali fefe prodidiffet,

lpü qiut

Ó

Richardus (/) tamen & nonnulli , ablatum cen»

j« DCI

| fent fomitem , cum concepit Salvatorem, — In

T

virtute benedidionis, Quiainuterum Virgipis,

verbo Angeli confententis non folum verbum

Deus, fed ut ait unus, (g) tota pradeftinato«

um Ecclefia defcendit, & cum contepto ca-

í w[bäf&aï

Cä

pite, totum Fcclefiz corpus fermatum eft, Si«

)

"

)

j

miles porró effedus, Angelicum Ave five Sal«

E qw

M

, Ve pronuntiatum formavit & format in. come

iti 9"?

1

pluribus: feparat enim cos à carne , extinguit

al

, aut mitigat concupifcentie fomitem , & virtu»

tem benedictionis , hoc eft facultatem fanctat

uirilh

!

p pliint "

operationis ad colligendam foécunditatem meti-

torum operatur. ln partibus Hannoniz Comes

gW- P

1

Gofeguinus , (5) ut divit

:'ïis plenam ita yitiis

'[ginlsf gf

D

P d

5

onés

An Cbh SUOUIS E

—

P

^

t Vlrg]num (Cö LCO/; ". À

VAb d) Tols

w.!n z'.' HES -L?!C;

annok, 69,

( Triài f/f. 6,c.23.

(f Rich

J UKP o gï

- "Hesc Sido, ] a uc. 3 8. de Emanu, (g) Hoficb, Ovat,

t

dii F*'f Dei par, Cb) Aumal, Hanxon, terty Polus (5

()

» 1

j m

ZODIACUS.

6

oneratam ducebat vitam ;; qui tamen cum O*

tes |

mnium admiratione , facultatibus fuis fefe ex-

Tet, ind

'uens, difciplinam complexus eft monafticam.

&

*s deinde rogatus , unde fibi morum provenit-

;

a

finexun

f

:

et mutatio ? dietim inquit Salutationem An-

Sols o

8

elicam virgini femper perfolvie hac autem

D^tat vt

mater

faluus, Spiritum falutis, & pr

:

[e] Salvcï',

ft//ï!lll M

Salve fuum mihi refudit,

wl

Fac W

$ S.

a

^

Am -verö fi eogites , quanta fit ifta (alutatio,

Vi'gül"?k

credo turbabere, & mecum expavefces. In

& lfs

coelis refonat, in terris regna coercet, in infe-

lts li

ris julitiam Dei ligat.

Magnus Athanafius

affirmat (7) Angelicas hierarchias in coelis h

O5 t

íce verbis affari Virginem , ave gratia plena,

ht ')

Dominus tecum , benedida tu in mulieribus,

1l mf

& benedictus fru&us ventristul* Circa annum

Bat()ïlb, (

D.1356. (^) Amadzus Dux Allobrogum So:

dalitatem Equitum füb titulo Annunciatz VíR.

Ts (

GINIS inftituit, quibus torquem aureum Viti-

$ob

tim conceffit, habentem , imaginem ab Arcl-

We l.

g of

angelo falutatz , & quatuor literas , F, E. R. T.

in memoriam M, illius Amadzi, cujus Virtute

Mp .

Rhodus Mahumetanis erepta fuit, Ille enim

VSXBQ, De

literz , quatuor verba inchoabant , nempe, fot-

Is n

titudo , ejus, Rhodum tenuit, Laudandus Se

Icrna A,E

niorAmadaus, cujus virtus Rhodum tenuit:

2[/6(31-0

pec minus celebrandus alter & junior Amadz*

uam fül

us, cujus pietas Sapiens Rhodum q

equite$

n

Ut

!m ih Rb

( Atban. Ser. de Deipar. (5) Epbemerides

yf-

élh, $

rian, 35. Mar.

n

M:-"A*—VRIANQUS.

77

men quii

equites tenere, imó & Chriftiani omnes debe-

s fuis (

rent, indicavit. Rhodus noftra virgo Maria

gnondict

eíb, (c) eft enim illa, inter humani generie

arionen

fpinetum unica Rofa, eft que protulit vivum

Solis coloffu, Chriftum Deum: eft qux im-

hzc 4u'

perat mari mundiali, eft in qua, non femel;

fed femper pluit aurum: eft in qua nulla dies

u ?[0 Sal?ï

ita nubila, ut fplendor Solis non fulgeat,. (4)

Hec Rhodus regna continet inverío modo.

Tranfeunt inquit Rupertus , fives regzorum , fed

t falucz&f

Virgo regna cuffodit , ipfa fe ferentes fert , Ef effert

guveltt

Ad celeflia vegna , ipfa fe tenentes continet in gra-

yreen n*

lia , retinet à vuina.

Quis autem explicare po«

us A

terit, quoties virgo Salutata ignes emendatori-

OS mitigat , & vento roris afllat ? Stat quafi in-

ii qtir

cantata juftitia, & tenereícit dum MARULE fi-

T

delis inifericordia, pro Salve, vale dicit pur«

in ml

Cira

gatorio. Gaudetcoelum , tremit infernus , evae

ecuatur purgatorium cum dico Ave MARIA , ai£

llobrop!

M

unus. C(e) Hic reftat, ut duo videamus, quale

à nobis & quantum procedat ad' virginem Ave,

nem 207

five Salve, qualis noftra & quanta falutatio?

Locutus efh dibes, &f Perbum ejus ad mubes per-

TP

dutunt: mnos.autem cum noflro fono, angeli

,aj

verbo, Dei fenfu Virginem Salutamus, ver? ut

, Ille $

divites loqui poffümus: fcimus enim etiam ho-

, nempt

dierna die, mültorum Salutationes intrare &

gudaüdus

lxtificare fidera, an autem & noftrz? Rece.

xdum t

dunte

miof Ank'lc? :

D ;

Í

m qu.

('c) äbüd&;. rofa. Diodor.1,6. . (d) Pindarus, So-

«

in. in Rbodo, Rupert, in Cant.

( Thomas à

Kemn Ser, foper. A$e MARIA.

Soliloq'^ c. 2 $:

E"lff 13.f, 28,

W/yjda J

ZODIACUS

]'oan'ncm 1

dünt à carne , minuuntur in fomite, augeniu.tü

fenes Deus

in benedi&tionis virtute , qui fideliter Virgini

reddunt ave, & Salve, cur non & nos iisdem

Q viros

litonem

donis ornamur . quiidem carmen modulamur?

& oj

Lego in hiftorüs .Indianis, unum qui ire ad

SALVE REGINAÀ dicendum recu(avit, à Cro-

Matrj g

Porplns,

codilo interemptum. (f Quid fi;ubi nullum fo-

N

nat Virginis Ave, nullum Salve, ibi contingat

Qfalmi, vo

dum non timetur infelix vitg, vale? & C.ro:

, .

Sindum,

Codilo bolus & jocus

N

ARTICULUS IV..

;

D hyie

, YO

SALVE HUMILITE

R

a

msl quibu

IOffUO N

-

A g

"

$ r.

"um [&ni

| be

Nvitat Pfaltes Regius, (4) regna terra

lIt Vocag

tate Deo s pfallite Domino, qui afcendit fésper

]

celum cali ad Orientem, ;

Quare autem Ccali-

Pt (v

tandum afcendent verfus orientem ? quid illu-

RUR

ftre, quid admirabile efficit aíceníu verfus Ori-

lU imp

entem 2(^) Ecceinquit dabit 9051*/&:4*,902 em Virtulits

mino in coelos , prini*

mfüc, Ui:

Quz verba Afcendenu Do

Raf

cipali fenfuü. competunt:

nihil autem obflat

Viïtgqs h

quin eidema fuper montana Judex afcendent

|

!

Rþlt. (;

corporaliter, & füper Joannem in utero ma*

t

tris , aícendenti per virtutem Sandificandi Spi-

quod lnnm

ritualiter , accipi queant ? An enim non ad orr*

fuper

Cl

entem afcendit , qui 'mirabilis & gloriofus

]oan'

(j

li

L

(f) 4nnales Inf[ul, Pbilip.x 6ot. F, Franc, Verrth

n

(4) P/kl. 67. 35. 18.

(5) Pfal, 67, 35« ug-

o

Lmu: |

Hyer, f.or. Bellar- in Pf. 674

MARIANUS.

75

Certe cum

s gt

oannem fex meníium apparuit?

fenes Deus Sanétificat , ad occidentem afcendit,

eler Vi

£ ov st

cum wros, ad meridiem , cum moribundos uc

latronem in cruce, aífcendit fupe: Aquxioncm,

modulawr'

; & no&is regnum,

At ubi vo

is ?

Vox

1 qw ll'e

tantxs:

à

Matris ejus Saciatiffimz Eiquoema

Vlt )

,vox plané , intimà , proprie vox ejus, quia vox

haullum !

Vll'tutlSo

Euchlmlus (&) i1ftum locum verfans

A o , pfalmi ,

Vocem virtutis explicuitipfum Spiricum

at

'Sandum, co quod ille efficiat linguas mutas

difertas, & oratacentia vertat in ora mvna?n

[V.

Dei loquenuas & infirmas arundmeïfque vOo-

ces ;in Voces fortes & virtuus, in voces fer-

F]T ! reas , quibus nulla ora refiítere poffint vel gia-

I

jiorum , vel Phxlofophorum.

SIC AP(*(G u:'*-

& di(ipulis pre metu ]udæorum filentiu:

-altum tenentibus filentium abrupit , (4) & fü-

' fum voces 1n omnem terram exire fäle, x Mk

Á [!MIFI j

fines orbis terrz eorum verba perduxitac pros

íe u J

pagavit. (e) Neque vero poft Ap':(ïoios, defiit

n

J nhe

facere virtutis voces & fonos: ficut patres fic

u

j; iel

filios xmplevn dono fortitudinis quuenm. Et

um

nunc, quisquis quod aliis fuadet, fibi prius

Pnt

períuafit, & ante verbum pofmt opus, vocem

od

ace

quten

virtutis inquit Bernardus ( à Spiritu $.

13

Ccplt

Caterüm cum DEUS incarnatus ad o*

7 Jce

1 uthO

rientem Joannis afcendit, ubi coelum cocli,

hfycandl

j

quod illum vexit? Advertit & do&é Lorinus

(g) coclum coaeli , dici fammum & excellenciffi-

g

fjf

D 4

mun

jrio

(4) 48,2. 11.. CO Pfi

(c) Euthimin Pf. 47.

D',-,qW. V

;rr.

18.5,

(f Berg. Serm. 59. i2 Cant,

p m

£5 Lorip, in Pf, 67. circa fincz.

8o

ZODIA cusf

mum ccoelum, quale eft émpireum fedes Dei;

clum : f

ficut Sandum San&orum, dicitur locus tem-

pli Sanciffimus, & canticum canticorum, can-

t mant

t fraten

ticum nobiliffaum, — Coelum ergo coeli , coe*

lum excelle

tttà Codi

1ffimum cum Dominus ad orien*

tur h

tem ]

inaret, erat Virgo mater: lpf&

lisdiy,

enim eüm tunc in utero portabat, quem coeli

P'tttem

coclorum continere non poterat. (^) Ipfius

Momiten

item vox Salutantis , vox virtutis.

Ecce inquit

Elfbeth, ut fada eft vox Salutationis tuz il

NoX n j

Véfo ib

auribus meis, exultavit in gaudio infans in

utero meo,

( dj

Dicere Salve, (:?) & infantem.n

Propbetam erisere , & matrem infantis, Spi-

tthite

fitu S. replere , non erat uti voce virtutis? Re«

gna igitur terrz cantate etiam Dominz , pfallite

t f

UT

Deiparenti: & pro Salve e

jus Joanni dacg;"

&opgeminate, Sálve, Salve,

I g

lnpig s

5 4

Tie lanc.

1 (),mkinum SALVE

» quod fibi mutuó dicunt;

ng, D

B w

«1x meretur dici Salve,

Salve enim falu*

lmndg "

iem refpicit: hominum autem Salve , fzpiffimé

h (

otiofum, Populus lfralis.fecutus fuum Abfo-

ntn

lonem conclamat illi S4/6£e Rex,

n

(£) & ecce

Rex Salutatus, de quercu füfpen(íus pendet &

Tey lll C

T

riget , & treslanceas portat. ; Hominum SAL-

VE dolofum? Judas in horto accedens Salva-

eæm,vm

HR]E

tori, ore ait, (/) ave Rabbi, & digito foquie

tur türbz, tenete eum.

lüte $n !

Vox amici, digitus

inimici; Hominum SALVE non raró pernic-

V ofum;

(55 Loc. 1, 9- 44*

QD 4mbr. l, 1. in Lue,

,

li, o

(k) àe R?g. Ió6. (l) Mattb, 26, 480

UY

um

MARIANUS.

$1

&1 fl

ofum : favum verbis diflillant , abfinthium mor-

it locus t*

tis manu parant. Joab Abner & Amafe, Sal-

ticumee

ve frater comprecatur, (7) & ore gladii la-

' OCQWQ

tera fodicans animam de corpore furatur. Vox

us adut

igitur hominum vox infirma & infirmans, Il«

mater: )

lis dicas , quod lufciniz adverfariaavis, vox eft

, quem &

pratereaqué nihil-

Vox in Salutando , vox 1in

O

promittendo , vox in orando , vox in offerendo,

. Eeeini

voxin laudando, hoc eft adulando: praterea

stionus t*

veró nihil,

Non fic veró non fic vox Genitrie

iio 1an

Cis divinz, vox ejus vox virtutis, Exclamat

& infaté

Card. Toletus, (») Attende Salutationem B.V.

] infnt J

Verbaque ipfa non tantum fignificativa , fed

T

etiam effectiva fuiffe, velut inftrumenta qua-

mllüïi. Plä]*;

dam, per quz divina omnipotentia operata eft

Wm i

in Joanne & Elifabeth. (o) Obfervarunt dodi

hnguz Sanctz formulum Salutandi hebrzis fu-

ife hanc , Sc£alom lach , (eu Scbalom lecba , quod

fonat, pax tibi.

Credibile eft autem quemad-

J

u) d

modum Mater Salutis, prevenit Elifabeth Sa-

|re enin f

lutando , morem communem (ecuta , ficin for*

Jre, p

mula falutandi à ritu fug gentis nen difceffe-

; fuum Av

Iit. " An autem cum Cognatz (üz uterum fe-

b &e

renti illa dixit, Pax tibi. pax acceffit fibi? O-

jj peidt

mninó. Non enim folum fignificans, fed etiam

minuim g

efficax-verbum Salutatdo protulit pacem ergo

edens $i

MARIJZE de ore prodeuntem, pax in anima

digito/f

tunc Sanctificati Joannisexcepit , & p

v

i.o

aici, p

Dy

a/cis fluv

i

n u

ofi

(")P Reg, 20. 9. 2. Reg. 3.

(n Tolet, i2 e. X,

/M

y Lt

Luc, enno/, 117.

(0) J anfen. in t« 1. Luc,

Bd?m?!, Cm, 1,/57,.0 01 [uper 4Pe gratia,

$z

zomAclus

in fe defufo , purus conftitit, gaudio praterea

fodati

inundavit.

Inundavit inquam , nam illud ves.

uc (ent

Jut ripis fuis egreffum , matrem perfudit, & pet -

ti, (s

os matris in aures Ecclefiarum & feculerum -

Silutato

diffluxit ac diffluit,

Pro magno Salvator pri-

fans lj li

vilegio fuis concedens , & ut pacem domuiquam:

fsj à

ingrederentur, darent (p) jubens: Si fuerit in*

d |

quit flius. pacis , requicfcet pax effra [upra illum

[ous

Filius pacis vocatur juftus , interprete S, Remie

W ïepm

gio: (4) Emmanuel Sa, comprecatione pacis

Attm pr

veftra dignus, (r) Verüm fi magnumeft, filio

Cafloncm

pacis ; ave pacis, Salve tranquillitatis dare; certé

TE

longé auguftius eft, & planà Matre Matrum

Prtspe

dignum, filio non pacis, beneficium pacis ime

Df eiug

parür, $1magnum eft, gaudenti addere gau-

ltt, (;j

dium , quantum eft (ub primi peccau triítitid

-

Dosiny

£

ementi, ut erat Jo

t

us &

aenes , bonum | ivini gau« -

dii conferre?

It Citere

4

-

AC Cert

$ 3.

&UE M

-.

)ut ?a&a e-viï-'r'

E

Xultavit in- gaudio infans, (

As C

vox Salutationis tuz in auribus meis,

A -

Bul m

vertere nobiliores interpretes, (7) ad vocem

TM

falutantis Virginis , duo coníecuta effe miracu-

la, idqué eo ordine , primum ut Joannes Sanctt

Wt ds

ja

ficatus & ab originali peccato exolutus , imple-

O

retur Spiritu S, & gaudio geftiret: (7) deinde

Dotny,

augmentum

antem &; poflenus , Elifabeth ,

DT t

t

San,

(P) Lsc, 16. 6.

(2 Remig. in c, 10, Mattb, 16

Q $a. in & 10. Luc.

(2 Lwc. $, 44.

(t) Corn,

4 Lap, Tir. Menoch, in c« x« Luce,

(9) Toltt

W) L!!tl l

[

,.

()t

l

$2 6 K« Lico comumetfein. Vers, AT.

n PM

m

Pa

»

MARIANUS.

, á

jo preitt

Sanctitatis perciperet, & Spiritu S. implereture

m illud

Huic fententiz & ordini favec Evangelica hifto^

Tülditx&Pd

ríia, (vw) quz fic ea miracula refert , ut audivit

: (ecuitut

Salutationem MARLUE Elifabeth , exultavit in*

jlvatot p

fans ir utero ejus, & repleta eft Spirita $. Eli-

lomuiqué

fabeth : favent & SS, Patres,

Quos inter Am-

$i fuerit Y

brofius, (x) vocem prioz Elifabeth audtvit, fed

p il

Joannes prior gratiam (enfit,

Non prius ma-

tss

ter repleta feft Spiritu S. quam filius.

Ex hot

at p

autem prius peccator, deinde juítus fumat oc-

numei m

cafionem gaudendi in Domino: nam Virginis

a dire t

miraculofa & przpotens divini opetis vox,

[ure Va

prius peccatori Joanni, deinde juftz ac San&ta

m piót

matri ejus gaudium excitavit, ubi vulgata ha-

d addere f

bet, (2) impalfus everíus füm ut caderem , &

:

)

ag

.

Dominus fuicepit me , Chaldzus & Genebrar-

um

i

J

Vm[ 3!1

dus extulit: impulfione impulit me peccatum ,

ut caderem, fed verbum Domini adiuvit me,

Hec certé verba optimé canere potuit, gaudio

de voce Matris divinz defcendente perfufus Jo*

annes. (72) O peccatum primi parentis im-

[) ut faaz !f

E mclS. ^j

pulifti me ut caderem, dejecifti me ut in forte

fli ad Voaï

fortunatz Innocentiz non fübfifterem , fed ver-

d m

bum DEUS , ipfe tacens , at matris ore clamans,

"" Sam:':

me deje?um erexit me impulíum , ut amplius

TP im.?g

non nutarem voce matris füuz tanquam organo

potenuz &$ratiz fuz roboravit, (/^) vox er-

( dan

go exuladonis & falutis, fupreffa & contice-

'augm""f

um tentoriis, nunc re-

fg:zx?s in everfis peccator

D 6

fonet,

J

(y

(W'j Luc l, 4t.

(x) Ambr, l, 29 Lucam,

p

(44) Gezehr,

()!

(£) Pfal. 1 17. AA Chaldeus tex.

(85) Pfa117. P« 1 g

: in Pfala[lT.

84

ZODIACUS

mutat jn

onet, & hilarefcat in tabernaculis iuflor.um;

Quod fi &tu quem peccatum per(onale impue

ton ei [

MANA

litin ruinam , dejecit in. pureum ! triftitiz , vis

exultare in tabernaculis juttorum. Domini ,- &

Qmis,

sfeddi uibi lztitiam Salutaris divini , curre ad Ma-

trem Salvatoris, & pete ut ipía pro te os ape.

yiat: vox ejus exrltare facit peccatores.

(

Détti

Voone

Coclum coelorum eft MARIA : decoclo fugiet

dolor & gemitus, non tamen fonante caelo fü-

Bïit&mmg

git à peccatore dolor & gemitus, Ad MARLE

viffeu:, )

tamen unum SALVE , diffugiunt dolores in«

PA

ferni, nec fuübfiftunt. defperantis atque abfor-

Viünty

bentis triftitiz abyffi, . (42) Veré & bene nova

Bim prí

-Eva Patribus di&ta, illa lachrimas inquit Augu-

pl a

ftinus, (ec) ifta gaudium , quando Salyatorem

tidere.

inutero portavit. De lachrimis Eva , quas ile

N

la de Serpente concepit, natz íunt & nafcun.

GU k

E

Lachrima

t

um mentis lachrimz filii carnis.

T C

fuit Cain, lachryma Abel, lachryma Seth, &

AUYonen

omne genus nepotum ejus, Quin etiam nom.

TU n ho

contenti ,. in peccaus concipi, lachrimz nafti,

üttqun

ficut uxor Loth in falem, fic ipfi cranfeunt (/f)

Ites «

Attamen 1fiz

in vivam lachrimarum ftatuam,

Wt i

vivz Spirantes , ambulantes lachrimz , fi Matri

Bhbm M

divinz dicunt Salve, refalutati ab illa , & Salvati

Ra gt

peripíam, migraat in rifum Deo, gaudium An*

dT

gelis; coelo ,plaufum.

Cantus MARIZE , Ev£

Unore

plandum exclufit (gg) ita vox virtutis , VOX

dülmis.

intercedentis MARLE, plan&um peccatoris ,.

mutat

reng

p

"her gm

(&«) Zpoc« 21. 44 Bonaf, in

-S;P"- t« $.. (dd) Bers

ftr. fígnum magnu

(ee). 4vg, fer. 18, de $8

(bbïïudit

tl

(fj) Get, 19. 20» . (gg) eug: nbifupra,

MARIANUS.

t5

lis jultot

mutat in affedum exultationis: Fuit, & jam

non eít Judith lgcta Hraelis: Q22) eft & erit

(onale iny

nl !

MARIA, lztiüa; Deum quarentis peccatoris

omnis.

Domiu

curre aV

$4

0.te 054

Efert in (üa hiftori

a Hector Boétius , (4) cum

pres, (

R

NI

^

g cuto füt!

xones ea tempeítate. adhuc. gentiles, 1n

wnte cdo/

Britannos ad fidem reductos, impia arma mo-

- AQMAN

viffent, Britannos omni auxilio humano de-

ftitucos ad Sanctos Antiftites Germanüm & S$e-

t dQlöICS r

verum confugiffe. 1lli veró Utero Regi Brito-

1 a!quc äbeä

; &b

num perfuaferunt, ut exercitum qualem cunc

poffet cogeret, & inermes ad militandum con-

inquit 4j

» alyatort

traheret, -Di&um , fadum.

Procedunt ergo

Chriftiani ad pugnam Deo armati, juftitia lori-

d Q

m k

cati , & ante eos Germanus veluti Dux & Signi-

"

fer, cetum Clericorum ducens vadit, unum

admonens omnes, ut voci fuzg quam elevatu-

g etiam DO

rus in hoftes erat, uno clamore retponderent-

Procedunt & Saxones feftini, armis fidentes,

hrimg

rapfeun .

inermes autem Britannos ridentes,

Ergo ubi

acies in matuum conípecum fibi convenere,

juamin !

Z;IMU

globus Sacerdotum docente & prxeunte Ger-

mano , Alleluja , alleluja , alleluia ter conclamat:

j;, k &A

raUdlUm ,

& Deus voci eorum dans vocem virtutis , adeó

timore hoftes percuffit, ut abjedis armis, &

u

Es W

[

animiS, de(erus ca(tris, &-fuis rebus, paffim

rütis

fOflSI

fugerent, in flumen vicinum intrarent,. feque

pcccz

guu

—

demergerent; cum interim Britanni, alicluja

z

à S.

,?Jd) bt

(bbi J"4ih. 15 10.

'01180 d' Sl,

- $cof,

(4) Hedl. Boer, 1;&.4 9. hi.

n

86

ZODIA

tettediet

à S. Germano inchoatum repeterent , & terro-

rem, veluti Gedeonis milites tubis, veheinen-

libies, v

Wa ts

ter hoftibus angereat. (/) Hi deinde quafiti,

q foint

cur Salutem ab armis & manibus, in pedes &

fugam tranftuliffent, refponderunt, veftris Sacer«

Ctorg j

alriy,

dotibus, vobisqué alleluja conclamantibus,

tantus fragor & fítrepitus aures noftras imple-

Vlt ut créderemus , non VlC!näS modo rupes 8(

Atv

montes inter fe collidi , inque caprta noflra ru«

ere, fed ipfam coeli machinam cum tonitrubus

|

$ fatd.

& fuhmmbus convulfam & concuffam in nos

tet confjj

defcendere, :

Ita ergo ad lztam vocem Germa-

luct ptir

nl, hoües fugerunt, Britanni tuumpharunfc

An veró tu minus voce tua potes Ó Sandtiffim

um cord

Coeli térrzqué Regina? nunquid non t ia tu

Utf E

Germano & Bn*anno clamabas alleluja maté

FE güm t

& auxilium Chriftianorum? Cantant & fine fin

(44/ IT

iterant ad. thronum divinitatis confiftentes tut

aaa/rrm ?

bz Ele&orum palmi virentes, (c) ftolis cam

"Wm lal

dentes, felix & dulce allelujae

At tt ; pno

£1ms l

:cææ'

illis 1nchoas ;

& clarius czteris audiris,

in tres -

Qtam an

claffes dividuntur in ccelis Sanctorum voces: (d)

phomam

refonant quidam ut aque certantes cum aquis, -

Ifglms

alii uc tonitrua magnifica & acuta audiuntur,.

?an

alii denique fonant ut dulces cythara.

Ín t

f'ti d (

autem vox omnium Sanctorum habet locum

lïgmem

vwirtutem. Cum loqueus peccatori, ut aqu

m ts

abluis & mundas "

*dzfpclhs peccatum? cum

quäh Lo(

oimmnes tibi fe

fubmittunt

alloqueris Deum ,

cytharg bemorum, quoniam potencffimé in-

terce.

n

('X Tümn

(£3 7u2

T.27IA

( Apecal, 19.

17 Wf!

(4) Apocal. 19, 6s

(t) äkg. [

J

M.ARIANUS.

,E teml

terCedis£ at in hoftes noftros vifibiles & invi-

fibiles , vox tua tonitru , tu fulmen.

Dulcis &

, Vent

verax tua vox apud tuum Thomam: (e) ecce

vde quli

