ut àSanáis tenentur in coelo, ( g ) figuificenteo-

:diuä,iämhï-

rum judiciariam poteftatem, qua dabitur eis,

, &inar

vindictam facere in'hoftes fuos prateritos, & in

yleti n

fanguine eorum lavare mànus.: camen & de aliis

jl

duobus gladiis exultant ; geminz fcilicet patien-

1 [Pcl !

tie, quando & impreffos fibi aliunde gladios (u-

J Clria &Of

ftinuerunt fortiter,& ipfe invi&ta ufi fortitudine,

yorit Pffïi:

gladium moruficationis in vifcera füa impegee

" di&"?*i

runt, fancto odioin fe hoftes, fibi non parceatesg

ii i'*

C 2) Videtur Agnus DEUS in coelo, iimó & 2do-

peit

tatur inthrono, quafi tamen occifus: niirum

!ttU/"'*'m*ï

'ViVüsS vitam fempiternam Sanctis fuis afpirsbatz

li

Ci)nihileminus mortis.infignia , ut fünt volnc-

u

ra, & loca clavcrum praferebat: hzc eft enima

ydt f

j gïä

altiffima Chri(ti gloria; & noftra feu San&orum

ydore

exultatio, Sicigitur & reliquus San&orum cho-

|

s

rus, hocquod in vita pungebat, quod. vulnera-

l

.

bat, quod dolorem excitabat, manibus ut dulce ,

p

olim pondus, nunc gaudium & monumentum

m

Hh4:

ribint ær

! : prz-

if

gt

(f) bbri/ö/i, apud Genebr. in pfl 149.9.5 6,

-Bellar, ibid. Lor, ibid.

Cg ) drnobsin pf, 1 49-

t) po

Palent. ibide — (5 d poc, 54 6.

H poc, c, 54 dicas. ibi,

(i? Riäer. im

(0g EM.

N

Pal

D

ZODIACUS

praferebat,

C&5 Si.enim prudenter apud quan-

dhum

damIndoru

IL77Y

m gentem, homines plebei, ad pu-

blicas digni

sates evedti, artis & fottis prifting

A

| N£ai

1gna geftabant , partim ut ipii in modeftià con-

Unerentur,partim utalii eorum exemplo & prz-«

-.1 Kqudg

1010 , ad paria virtutum decora edenda provoca-

.] dibi à

rentur : Certé & Sandái Dei , cum tenent ia c-

| Drobg, n

lefti gloria.

patientiz fug vaía & arma, de humi-

-1 Bdimp

litate fua ex

altata exultant,

& de patientiz gratia

] m dy

divinitus fibi olim fuppedi

tata triümphent. Hic

] hf me

tu qui San&orum cubilibus

conjungi defideras ,

| tde ia

te circumfpice , quos nunc

patientiz gladios in.

- Tetqoris

manibus contineas, quos. c

cclo: inferes. quos in

|Iltagà 1

Sanctuarium , eternitatis. P

rzíentabis deponen-

BUUT

dos? Pirrhus Rex Epirota

rum rogatus , ( / ) cui.

|ingrine:

Jcgnum cenferet relinquendum?

refpondit, acs-

] ie f

8ioreya babept gladium.,

Neque veró omanium

tUtem $pe

feculorum regnum alteri

concedit. DEUS, nifi

* fipoft i

acutiorem habenti gladiu

m.: gladium verbi cut

- hi j

Xredit, gladium zeli,. q

uo- fcandala abfcindit

- Iiptiis

:|

gladium patientiz,& Spci, quem tota vita portate.

Vide fj

li

-

le Ro

Tetusdr,

Àm veró fi ad glaä;'um. Patientig vocantur;

; P nofce

J qui purgatione criminum non egent, quantó

O m

2815 gladio fefe fübducere non poffunt, ii quo-

Cuam, (!ï

rum primi dies, dies immundi, & pofteriores,

TU fs

purgationis canales, ( 2 ) Exhortans S, Hieremias

AO r

fudam Machabazum ad bella Sandta , attulit illi

gla-

; jPeaabamJ

( 4) In regno manamataþæ.ïarifiw- jn biffy ejts vt«

( Luc.;

£"^ (L)Plut, ip paval.in Pirrbo,

lu,,g,

(^) 2, Math, 15, $, 1.

v t' l0, bi]

at

"

MARIANUS,

719

rapulqo

gladium aureum, &ait:. accipe gladium Santium

ebei, il

gunus à Deoy in quo dejicies 4d9erf4rios populi saei

oris pri

Jfrael, Porró cultor Virginis quis audis, MAe

nodelit:

RHEE animam gladium doloris pertranfüiffe, ( ^ )

emplolg?

& quidem ideó u: revelentur ex multorum core

dibus cogitationes, puta non bonz, (« ) fed ims

endapro

tenentit?

probz, nonneintelligis te exemplo Virginis, ad

gladium Poenitentiz & dóloris, ad gladium San«

rmi ilut

aj

&um atque à Deo miffum, capeffendum te urge"

I:? Quiquidem nunc tibi videtur ferreus , de-

ümpli^

1gi deliit

inde in aureum tranfibit.

Refert Turonenfis

Gregorius, ( 4) Crotildim Reginam Francorums

tie gt

feres qu

multasà marito perpeífam injurias usque ad

vulnera & fanguinem, tandem linteolum 1n fuo

hi

fanguine tinctum ad fratrem cum hifce mififfe:

us (

pondi

vide frater quid ego patior àconjuge, Virgo

tro 0*

autem Spes noftra, onus purificationis fuftinens,

: DEUS(

& poft illud toleratum & fuftentatum , gladium

doloris à Deo recipiens, quid loquitur fuis, &

jum r

m

inprimis, purgationis egentibus? utique illud.

Vide fili; quid ego à Deo patior? matrem me

".

effe ruam voluit, & quafi deimmundis unam fta*

re quadraginta diebus fecit. - Honorem Virginie

, yomfllf

tatis nafcendo de me, mihi non ab(tulit, 1n. pu-

blico tamen non fori fed templi quafi floms va-

q Wm

Tunt; ilq*"

cuam, (e) & fine lilio relidam , inter.plebeia-

rum fpinas matrum confudit: difficilis tempore

df

anni iter durum injunxit, & lubens füfgepi: ex-

$ Hicre,mïiï

pectabam patientiz mzz folamen, & ecce dolor z

L m M.i;

j

Hh $

Spcra-

(2) Luc, 2. 45.

( IEnterlin. ibi, origene ibi, Te-

J/& ,/'m fr

let, ibi, apnot, $8.

€4) Greg. Turon, l, 3,

)

610, Diff. Frane, . (e) Cante 2 P. o

T

ZODIACUS

i

Sperabatn obedientiz dulce premium , & ecce

tidkipli

pofito r

gladius.

Vide munde quid ego à Deo patiot,

&te immundum ad gladium doloris & paeni*

lapis &

Vetit i

tentiz compara & inftrue. C f/) Hicure, hic feca,

ut iB aternum parcas, orant multitudine innu*

l a

tulti?

merabiles peccatis pergraves: fed ifti, vertant

in fearma primi: ftringant contra fe gladios, &

&relyt

Df

qui fe impie reciderunt à Deo : amputárunt de

coelo, fcindent non veftimenta fua fed corda (7)

tf m

dinidere

Forían, tu qui hzc oras, hicuré, hic feca, habes

je&um venere (ordidum ; portas facculum, alie-

Qungn v

no turgidum : habes dentem , famz hoftem;

l mevolg

Ácadifa

poffides edem, & in xde periculum: Exere im.

petum, evagina gladium , fufcita ignem , & hiC

tiyt fj

12 poni

feca, hic ure, non parce tibiin tempore, utpar-

cattibi DEUS in zternitate.

Seris 1nter fratres

| litori

difcordiam, inter honeftas aures nugandi licen-

h

RUT

tiam, inter pocula rixas, in pace bellum: hic

As nog |

ure, hic feca , hic in te ut in truncum inferni

|

|

ïlt? ln li

ferro poenitentiz graffare: hic in te verte gla-

| ügüum) J

dium ut vivas (^) Stanislaus Radivilius Pria-

| MeQ

ceps imperii, & M. Ducatus Lithuaniz Cancel-

| .Sanaæ f

larius diguiffimus , pietate in Deum; fide in pa-

lm Doen

tri2m,quin & monumentis ingeni perquam cla-

] animam

tu5, refert, latronem quendaim multis annis pu-

«

b icas infeftaffe vias, Hictandem ferinz accru-

- SüàteT

eatz perczíus vitz , ftatuit apud fe, filvas quas

Tius Cum

fcclere lafamaverat, fanctiore vita (acrare: fed

| Wi d

hiacu defperaciqnis, confiderans enormitatem

'mul-

' Üjnodun

pl

] m!oä

) fíc Pirgo, (g )äbel. 2,1p$ (5) S?dni:ld!lf

"4?. (

; .Radfäilim i? opufe, Vernacula lingua edffo-

"M. |

æl

;

MARiA»Nus.«L

7it

vim, &«

multiplicis culpz, abforbebatur,

& à bonópro-

pofito retrahebatur.

Interim occurrit illi unus

à Deo pi

r & pt

lapis, & cur lapide cogitatio hujusmodi,

fi po-

cure, ii

teric inedium hujus lapidis, meus penetrare en-

hitudint us

fis, & mihi Spes ad paenitendum relid

E e[ï.Quid

jf w

multis? exemit macheram

; percusfit lapidem ,

: fe gl

&veluü ceram mollem fuo ferro pervafir, &

nmiox in humum (efe profternens , vale cruente

amputdt

sfed cori

enfis, jamalium fequar ? incipiam me, qui alios

dividere ha&enus fcivi.

hic fl*

Tu autem Domine,

ficciug'

quinon vis morterm meam, & oftendis dulcem

fhing hi

in me voluntatem tuam, ficut bona initia jecifti

fic edifica tuofavore, & fiui, quod coepifti. — Ec

s

finivit feliciter intra anhi curriculum abíolvens

iga(m ,

1pores U;::'

fuz poenitentig debitum, & poft exitum mira-

culis coruscans.

Quid tu putas Chriftiane , an

juintt

gugündf |

r;':l:-

iftius animam San&us pcenitentiz & doloris gla.

dius non perrupit, cujus ferrum lapidem tran(i-

ebeliti

yit? In hocuno, habes donum geminum, Spei

Ti

fignum, poenitentiz incitamentum: füper hec

autem, in Matre divina tibi refulget & doloris ,

du

iiz (

& Sanctz fpei gratia; ac nota Accipe igitur. gla-

dium Poenitentiz (anGum , ( i) tibi per manus

)u ä i P

& animam M ARLI/ZE miffum, ut dejicias 1n ifto

paqum

i avf

muaeie Dei, ejus & tuos adverfarios. C£ ) M,

Gracie Theologus, & in pace Martyr Nazianze-

n ^

jlr f

nus, cum non poffet gruum five anferum ( fic

^)

vocavit di(cordes , & iniquos Epifcopos) ferre

T j

fynodum, valedicens (uis, ncer alia brevibus ita

Hh 6

affatus

cnofmltïi

— ——

-'f

C£) s. Machi 1$5. 0. 154

C 5) Greg. nazzan. in

j

?

erat, difceffus, Bzobius. in anr, cccl, anno 81,

l) gur

WT. LAs C DN

j i

n

zooiAcu$

affatus eft. Mefrientotelapidum meorum , quïa

] vetbor

mus, f

fcilicet, ut poene exancta confubftancialitatis fi-

des & gloria revivifceret. ipfe imbremlapidum

& Tepe

tüctun

ab Arianis pertuli, Vos autem peccatores , imó

& nos , hujus latronis lapidem , & MARLIZE do-

Wi (

Don f

loris enfem portemus.in memoria, ut primum

ad purgationem poenitentiz, deinde ad patien-

; panita

tiam , juftorum erigamur ; & fic in filios SPEI

ymus

conícribamur,

ptopof

$. 6

lerz )

Rat Seraphicus Magilter ad Virginem: ( 4

p

Wram ;

O

à

fæpe expugnalerunt me & jütentute mea inimi-

tlH, Wm;

&i mei , libera me Domina E Vindica me ab ipfs,

' S: Detn;

Quz verba fumpta funt.ex Davidico píalmo :

Ls imagc

€ ? ) ibidicitar, (zpe expugnaverunt meà juyen.

Iitümqu4

*ute mea, etenim non po:erunt mihi, (c) Ubi

. fntquo

clarum eftillud, expugnaverunt improprié füm, . mfry;

pro oppugnaverunt, unde in Hebrzo flat, f/epe

| Rsopür

angufliaberunr, in grzco. bella&erunt , (4) fed

| M prate

quando non potuerunt przvalere , oppugnavee

m

runt non expugnaverunt, beilárunt non debel-

Cdit

làárunt. Nihilominus vox expugnaverunt, indie

] Bol i

€at atrocem inimicorum conatum & affültim,

| "ereng

quafi ea vi, & armorum potentia fibrinftitiffent,

ntö(]uod

K« )ut parum abeffet-quin expugnarent, Felix

BRT

lííael qui canere Dómino canticum graduurm

! " mihi

poteft, fepe me oppugnaverunt, fed mihi non

D0n f

potuerunt, Pluresforte fumus qui in fincera

ver

2)

N*

(4) Beraft, iz pfal. magy B. V. ferfu 128;* x

(hih

(4) Pfal. 328. 1.2. (6) Genebr, Lor, ilie

Gw. s

(4) Belar.inpf. xa8 ,. ( Anon, in pfsle1a8..—

$ &j l

»p.

'MARI'ANusf"

" T

neotun, t

"verborum proprietate non. canimus fed. gemi-

dantiliteté

mus, fzpe expugnaverunt me à juventute meas

brenlpi

& repetimus, fepe expugnaverunt , etenim po-

Ceatorti, I

tuerunt mihi. Subdit $. Bonaventura: fac zos

: MANEU,

digne E? laudabiliter. panitere , ut beato fine ad

i, It

Deum 9eniamus, . Et veró digné ac laudabiliter

poenitere nórunt; qui MARLE fefe credunt. In

ide ad pi/

jn fl

hymnis grzcorum datur geminus. ad. noftrum

propofitum ferviens, (f/) Virgini Matri. titulus

alterg Pirgo, tm es peibes emundans can[a?mtz'am

irgx'nem:lïff

nofiram ; alter ? tu materes gladius Girtute exacu-

Usy inimici caput ab[cindens. (g) Sententa fuit

temtti

u nt l

S. Bernardi omninó vera, paenitentia , 2ternitae

uio pl

tisimago, omniatempora complediitur , prate-

ritum quod redimit , füturum; cui profpicit;prz-

mtme'äïu'f'f

mlblo

(

«,*

fens quod mundat..

Vide autem qualiter Spes

l,

7

noftra Virgo, ad laudabilem poenitentix operam

1 ropriä

o

i

nos optimé difponere valeat. Pelvis enim mune

"

l; (

dat przterita inquinamenta, & przfens tempus

u

|

emaculat : gladiusautem, futura mala ne noceane

q

L.

jt non

:

coedit & amputat, & ne in agone noftro. Dia«

Sic illi

d

bolus triumphet caput 1lli. abfcindit.

auferens caput, nobis confert coronam, utme-

& jffitih|

rl

rito quod S. aüirei oris de gladio dixic Pauli,( 2 )

j

nos ejus gladio, virtute exacuto . acclamemus,

rcnt' Fh

"

ii

fit mihi gladius MARI/E procorona. Et veró

p g^

d um P

non fum nefcius dignum poenitentiz laborem,

effe opus arduum & magnificum & multum

T1.

D

fumptum

d

Cf ) Hymn. Gracor, apud Buteonem. (g) Menea

Ó

Gracs $. Mart, in Peler,

Jf fh'

(.?) Chrifoft. /vamf

de $8, Petro ($ Paulo,

j

zODIAi:us,

7

fümptum fequirens ; ( i)|quo muri qui cotrue«

Gbxtet

runt peccantibus, refürgentut fcintillent; juftis.

! neadD:

Mirüit tamen laborem Virgo, & fumptum adfert

! fbf

de (uo, . Ipfa enim eft VAS emundans.conftien-

! dans lb

tiam noftram, ( ) VAS, fed cui mate, cedit Sa-

NT

lomonis, imó & omnis gentis: hoc enim VAS

- Portumyi

dile&i Msgni filii adfert (anguinem, & - gementis

; Ctftor

alterius filii parvuli mifcet cotdis füdorem , de-

.. Quit Betm

nique his duobus, lais fui adjungit compofitio-

: Hiotig b

nem : ficautem, quantumvis denigrati fuper ol-

; Dàm df

las ZEtnz , (/) & carbones juniperi /Éthiopes

| li^ V

emundantur , & accipiunt candidum byffinum,

Dttans,

Clamant illi, munda me purificata, & mundan-

- Tedente

tur, Olim fuit in more pofitum, ut fole deli-

lr fl

quium patiente, cüm vacuis pelvibus prodirent,

j meä: yt

easque pnlfarent mortales, quafi füppetias labo-

ranti fiderilaturi, Eum nos morem imicamur ,

! m&((w'äel

cum diliquium in fplendore Fortunz nofirz

| d r

paffi aut paffüris ad Virginem fupplices recurri-

WHTOS l

mus, eamque grandibus votis pul(amus: utinam

., ampüus [

vel partem tanti affedus ad pelvim & Spem no-

; VOniper

ftram purgantem confereremus, ut à rmaculis

: &UOE'jmug

O mifera

animi, ejus ope emundari poffimus,

-- Bitim,

anima rationalis, Ó mifera! bos & eqvus, majus

2 ïathnm

habet apud plerosque pretium , pre te! Pro his

ao

enim pul(atur /gemitu Sandiffima cocli Peivis;

n

pro te immunda,aut non; aut parum.

; mf

. llf(og&;

e & lau:

Tütltum

JAm yexTö cur (Q 3 Bonaventura dign

dabiliter

—N.

t ») P/a!.yd.ü

?

peuul. (ky 3. Reg, (0) lfmlþg

| (b)Bm

inpÍ 73v Ca) Benaf. uj fupra

3lnj

—

M ARIANUS

: -'m

-qui cott

-ï

dabiliter poenitere petierit cau(aeft; ut beato fi-

[lent, j

ne ad Déum veniamus, Sicut ipfa Virgo pelvis

nptumad

fibi fuit cum purgationis leges fervavit.non mun-

qng cont

dans labem, fed addens nitoremad nitorem , &

Porró ad hoc

yte, t v

deinde cum Deo venit ad Deum.

oc enin!

x';:

fortunatiffimum itinerarium quisVirgine Ductor

) & gcm

certior & (ecutior? Noz poteft. quiefcere. illa , in

(idorté

quit Bernardus. ( 2 ) dezec peccatorem à defferas

o

tionis baratbro pia manuretrabat , Spei medici-

gu t

nam afpiret, & horrendo judici miferum recon-

er Bj

Cilier, Vidit quispiam per terrarum viícera pe-

um ij

netrans, Rachelem in limbo fedentem , & ama-

re flentem, ac clamantantem, (c) von referten-

4 & mmffï'

At folt Ü

tur filii tnes ad tevminos fu0s , non rePertentur, Spes

? P:odi!fäi

recejfit mop vetertentur:. & afflatus Deo, folatur

j Cmsbc:'&

cam: quiefcat $ox à pleratt, 6j oculi tui À lachri-

[ imi(lmF

mis, quia eff [pes motisfimis tui, Ef vetertentur filü

unz 0

ad terminos þios.

Nos autem cum ad fratres

fies I

noftros qui nos przcefferunt, fed ita errantes , ut

m

amplius eis ad terminos redeundi pacis, Spes

T Spcmfï«"

non fuperfit (nam à fine recesfifíe ultimo eos co-

p ia

gnovimus) cum inquam ad fratres noflros re-

fpicimus, non poffumus non exagitari animo , &

, 0 /n,"l:äï

fuif 10315?

in lachrimas liqueícere : fed & fcientes, quia (i

g ?

quando, in'ultima vitz hora tranfeunda funt la«

«era mille periculis & hoftibus plena, ambulan-

ai M

dum fuperleones & dracones, (2) fuper bafi-

"

li(cos & afpides, non poffumus de noftra falute

forte

'multum non effe folliciti, ac füfpenfi, ne

li

"

quod

"d.

— —

gb

(vb) Bernar, in deprecat, ad B. V,

Ce) ermm.

(()Arn*ï

31,17*

Cd) Pfd!., 90. 150 :

í

; 'à

:

716

:zomACu'.-s;» |

quod illis, hoc nobis contingat, . Verüm eum

malitia |

ad te benedicta refpicimus Ó Spes noftra Virgo,

*'. priutur i

tua voce reficimur, quieícat vox à ploratu, & o-

ER

culi tui à lachrimis: quia eft fpes noviffmis

tuis, & meifilii, filii Fiduciz, ad terminos rever.

Ttpetat,

tentnr, nunc exulant, nunc & (zpe errant, fime

tamen Rachelem (üam ron deferunt, ad teimi-

nos pacis & vitz revertentur. Narrat Augufli-

SAL

nus Mannus, ( « ) Italum quempiam quotidie il*

lam precatiunculam, füb tuum prafidium con«

fugimus,pie recitare folitum fuiffe, Is prope

littus ambulans cum in hoítes fuos íclopetis at*

MAgni

matosincidiffet, nec eorum vimaliter. declinare

:Om

pofíet, infilutin cimbam qug littori adhzrebat,

: Quconf

camque n alterum fluvii littus propellere coe

- asf

pit ? hoftes tamen globis eum affecuti, non fe-

* Gons d

mel mori coegiffent , nifi partona Virgo, fefe in-

3 rz""Pl*fom

terpofuiffet.

Sic autem factum, ut pallium las

MRX, f€d

cerum,corpus omnino falvum domum referret.

ficeforg

Quod ifli in vitz curfu, hoc omnibus in MARUE

od fubtta&a;

p:zfidio Spes fuas collocantibus, in ejusdem de-

- Scateg

curíu eveniet, Ibimus & nos in alterum prater-

fluentis mortalitatis littus, ibimus, & noftrum

T fiies

üten Vi

latus, ingens hoftium circumflabit. exercitus ,

V Cato.

ignea tela excutiens, & mortem immortalem

'ttüneg

intentans,

Verumtamen, fi Virgo poft Deum,

T qua

noftra altera Spes eft, (/) non confundemur

IDotlent

cum loquemur inimicis noflris in zternitatis

/ Oi

porta: excutient illi tela & nos ridebimus ; 1n*

I eg&li li

ftruent accufantia ora quz Virgg claudet.

V2N

QNüm.

—-—;—6"—..

iAlf-

(e2 Mugemannus in felecto exe

[ 7

x-

n

Fero ultim. (g) Pr09.4. 320

E

MARIANUS

:

-

737

Vetito t

malitia faa (inquit Sapiens de infipiente,) ex-

nolra u

peletur mpius, fperat autem . jufius i2 morte jua,

Jloram,&s

Ut autem fperet in morte fua, millies & infinities

e HOVJ f

xepctat,Salue, falve fpes noftra Virgosin vita fuae

munosudt

ernt,l

ts at

AR TICUEUS. VI.

T Aug»-

SALVE SPES NOSTRA

quou»

æf d

ASSUMPTA

50 It

IS P[v(

Agni Salvatorxs,trans&guracxonem, ejus au*

elopcu: ;

aer du

tem: Augufliffimz matris Afïumpnonem,

J ldhmm/

qux confimilia: afferuerit, à vero.non errárit, In

jpellre (

transfiguratione Dominica, (2 gloria refurre*

&ienis demorftrata eft ex fenfu Patrum z 1 af-

, n*

filmptxonc autem Virginali, non folum monftra-

Jrgofk :

palluré

ta eit, fed & conftanter perfeda : fiquidem Chri-

m rátt

fti refürre&uri gloria oftenfa eft ad modicum ,&

j MW

fübtracta ac obnubilata ad. tempusnom exigaumz

Sicut etiam fplendor transfigurati folum reluxit

u;dcm v

mm pfæn'

in facie, non autem toto in corpore: Affumpte

i nolw

autemr Virgini$ decorem & lucem ,. tota anima

ext ItU

tota caro diffudit quz non defluxit.

Ibi ait in-

wmortit

terlinearis gloffa, (2 ) gloriam ma;eüatxs often-

dit, quam-tamen. humilitate fervi patientis. &

o Dié

pfundr

morientis obruit : hic autemream.qua ut ait $.

Cyprianus Cc) gennit majeftatem, cum majeftate

guetnio

blmus [

regali non unquam interitura & occa(íüra, coe-

]bi Dominus ex

des (

lorum. latitudini exphcuxt.

mente

C 4 ) Remig. in €, 17. Matth.

(4 ) Jnterlin. ibid.

W )

(Qe) C)'pr./erm. de matnl Dom»«

d

Xiï*

-

5

ZODIAC 'uxs

menteS. Hicronimi, (4) qualis futurus eít tem-

toifsà n

pore judicandi, :alis apparuit Apoftolis: cum

"fecratio

Moife enim & Elia , (e) ( dat caufamHilatius, )

pos ve

quibus teftibus eft przdicatus , judicabit Lírae-

in füpa

lem : MARIAM aurem qualem aflümptam vidit

Roman

coelum, talem in judiciaria nube fedentem con-

]

protex]

fpiciet, ad judicium fufcitata & convocata terra:

l

lii a

Cf) nempe fole ami&am; fideribus coronatam,

|

|- fiperf

Luná calceatam.,

Chriftus D. in transfigura-

-- ftir

tione fatur D. (g ) Thomas teflimonium habuit

| Cinflas

de coelo à Zatre, de inferno à Moife, & ab Elia

1 lo

$ ttn

de Paradifo , à diftipulis de terra. — Virgo item

ettptam,

Mater cum digaé ad filium aífumitur , omnis

ä

u) g

munditeftimonio, dilecta ejus mater in qua fibi

ïeüa:, i

ille camplacuit, comprobatur : Zngeli enim de

Dütdi,

coclo, morsde fepulchzo, Diabolus de inferno;

*

o

Apoítolus de humo , eam glor'e Dominam, &

.

j

dexterz filit Affiftricem prazdicaverunt.

Deni*

que quod maximé fimilem Matrem . exaltatam,

; Ls

transfigurato filio facit, illud eft, quod dixit

; "m

1

Bernatdus: (6) Cériffus in. faa tranifiguratione

1

TO pigi

elebabit Spem nofiram,

Num enim cum Domie

nus Matrem (uam de forma mortali ad immor-

! luüïjiün

Pf

talem transfudit, & faper Choros Angelorum e-

Vj

evavit, non elevavit illam utj $pem noftram?

BNTM

(i) Solemne quondam fuit Romanis , impera-

Vi

tores fuos vita functos, publico in loco, odora*

Tibun.

ti5 ac pretiofis fuppofitis lignis cremare, & e-

pottfn

miís

fripli

( 4) Hrer. in c. 1 7. Mattb,

Ce ) Hilar, ibid,

àet

(f) Apofdl 12.I.

(£) $. Th, in comen, Mattls

17. . (7) Bern. ferm. de transfig. Dom,

(

(2 dlex, i diróne zenialibs l. 3. c. 7«

[ IF

| MARIANUS.

739

turoseltte

N f

miísà in coelum patens Aquilá, confecratio,con-

yoltolis: t

fecratio conclamare & inter Divos coelo recee

."a;nHilzriusS

ptos venerari.

Cur veró ? credebant enim. eos

udicabil

in füpera translatos, Spem & Tutelam imperii

Rimpur

Romani futuros:, quafi ii qui vivi rexiffent &

(edemun i

protexiffent fortunam Quiritum, inter Deos re-

nvocati

lat amplius eam curaturi forent

Quod fi fal(a

us CoLOQUP.

fuperftitio ; Spem fuam cum Imperatoribus con-

ia a

fecrari elevarique credebat, quantó fapfentius

noaiüm i

Chriftiana veritas dum divinam Matrem; in coe-

of

)

l

li

los totam elevatam credit , cinerique & morti

, Vil if

ereptam,Spem (uam elevatam confitetur & exul-

nitir,

tat? Etde hác nobis parvulis grandis. fermo

TET

reítat, intezim, accipe Magna & publica Spes

n

d a

mundi, exilem famulorum Sufur

P

þum , &.falve

j de i

; Spgs noftra -Afïumpca.

omiti

*

m P

* 25

Eus & Dominus nofter Chritus J

Efus, fpes

hominum omnium nen femel divina vocacur

l qugd Ü

L

j

i!l/»

in pagina.

Sufficiat interim illud Apoftoii, il-

T

luftriffimum: ( 4) Deus entera Spei repleet $£os0«

b

J

Zd lmmm

-snnigaudio & pace incredendo, Advertit autem]u-

gb

" ftinianus nomine, DEI SPEI, Chriftum innui,de

m no

(tl':r

pfo enim ver(u proximo przcefferat : radix effe,

fils , lmP

& qui exurget regere gentes, in eum gentes fpe-

Mw, Y

xabunt.

Porró Chriftus D. Spes noftra, tribus

"ETU

:l [

potiffimum officiis fpei, noftrz fe commendat

fragilitati : primó quidem quia ut fpes vircutem

P d

habet trahendiad fe: deinde quos traxit ad fe,

lin

ele-

TA "

Pt

—(;) Rom. 15. 13. Juflinian. iói, Rom Vg« 9. I2,

(x!/ai.c.xx. M

740

ZODIACUS

elevandi fecundum fe, tum denique utfpeslabos .

fut oeli

rem, & dolorem, à fperante aufert, fic 1pfe ex»

Chridus

trahit omne malum de animis in fe fperantiume

Te m

Primum & fecundum, verba: ejus nobis perfua.

inqii f

dent, ( ^ ) Egoinquit, ff exaltatus fuero 4 terras t

[77373

mnia trabam àd meipíum.

Audis:: traham, an

lx

dubitas ei virtutem trahendi ineffe? an folus

tienits p

RU quod«

Pater trahit hominem ad filium, & non etiam

! þninig,'&

filius ad patrém t ( « ) an ofís ramo Piridi, puer ntt-.

L

cibus, miles lauro trabitur, €$ nop fbftäus- anima .

7777

firtute Vevitatis quam amat Ef praponit fibi fuper

omni^ ? Rectécum Auguftino ( cujus verbaprae

! qnifuca

: d my

mifi) Chrifoftomus: €4) filio trahente. Pater

« qut ())

trahit : dicit veró traham;quafr à tyranno deten-

; Mmeq

tos, & psr feipfos non valentes accedere;. & il-

lius.manus effugere.

Videt Ezechiel quendam

N-

humana fpetie auguftum, (e) cujus corpus &-

louiar|

capite ad luinbos , Speciem pellucenitis fuccink

referebat, inde autem coetera membra ignis. vi--

* IE, &D(

7 «ts, i

debantur. ( /) Complurium féníüus eft, hac per*

| ]ESUS 1

fona exprimi Salvatorem., qui mundo ifto quaft

curru utitur & vehitur, & in animos fidelium ut

aT.

'OC 8mnw

honoretur amplius; n mentesautenr infidelium -

ut cognofcatur nefcitus, invehitur,.

Sandi au-

um

Mb

tem hunc currum trahunt, quoniam fandi , ex

mundi cognitione, & ordine, Deum ut fciatur &

Oi

honoretur,applicat. Curautem fuccino;indui-

E "j

!

tur

m

"

AA

Ts

(6 ) .7047)0 I2,. 6. 12.

(c)

;tgu/lL 28 in

N-

joam. 26. Cd) Chrifofl, inc. Y2, Toan.

(e ) Ezech, 1. £

| p

P ;6. 274 ( f ) Hieron, ib Pradut,

ï'öio ]

ll'

rem

MARIANUS

j 74*1/

eli [pesï:l&

tur pellucido ? Succinum paleas & feftucas,

t icipht

e [perantt

Chriftus autem omnium corda trahit ad fe, Qua-

re maximus in facra fcriptura Magifer: ( g ) cezte

nobis pti

inquit fzlgor & majeflas. difiuitatis occulte , qra

j um

etiam in bumana facie,relucabat, ex primo ad f* $e.

- aratuny

nientes poterat trabere afetiu. — &t pergit probae

re quoddixit, :Si evim in wmagnete lapide , &

At ul

fuccinit, bac effe $s dicitur , .ut amnulos & flipue

jb t

las, £ fiflucas fibi copulent, quantó magis. Domie

ii

us ommiuyn creaturarum ad ff trabere poteraf'

ynit fl

u0s &ocabat,

Non folum autem trahitChriftus

T verpt

ad fe mortales, fed etjam elevat fürfüm, Ege in-

n H

quit ( b ff exalratus fuero à tería , omuia trabam

od

Ad me : q. d. exaltatus exaltabo , elevatus eleva-

cederts 5*"

bo. Quomodoveró exaltatus Dominus , exal-

ul u

tat fuos? Exaltatio ifta de qua apud JToannem

JUS. WW

loquitur Dominus,( 4) non fuitalia ex ejus men-

n

te, & Do&ornm , nifi afcenfus, & fublimitas

«rucis, & 1n cruce mortis, Exaltatus autem

p

Cüx haCFH:i

JEsus ad crucem , traxit hoómines ad crucem ,

ipibt?

rius credendam , poftea ferendam, — An veró

; defjum

hoc grande opus, an magnitudine Diviná par &

í mäd:lfllï

dignum $- Certé Chrifoftomus, (5 & bene,pau-

d

«is magna indicavit, cum dixit, explicans illud ,

omnia traham ad. me.

| (an&i, 5

Plus boc efl quam fi di-

it (ciawf ü;

aiffet refurgam: Cxedere ergo in crucis Domi-

i

num, & crucis ferre pro modulo tormentum,

[

cut enim

majus eft refurg;aione ? itaomnino, Si

' PDOMï-

h

(g) Hieron, l. 1,i» Mattb.c. 9.

'- C(b) joan,x3.

"l

7N

12. (i)4ug. tradl, in Joar, iChrifof', ibi, Re-

"mig, Joa7, 12,12.. Ck Chrifofl, ubi fupra,

$

s

74

ZODIACUg

Dominus gtandius fecit miraculum gratiz -& | (;

charitatis, cum crucis afcendere dignatus eft li-

"g:umin

gnum , &in ligno emittere fpiritum| quam cum

1 p

-eum tertia luce recepit : ita quem ad confortium

Inveniti

fuz crucis dignanter.ac benigné admittit, plus

tfit fini

illi doni quam fi de morte eriperet, impertit,

3 fiomud

Nam donum ref(urrectionis etiam ad improbos

i Prr i |

extendetur, (/) munus autem crucis, folos

ET !t

quzrit ele&os, nec gloria refurrectionis , fupe-

; T noflr

-fat exaltationem ad munus ctrucis : quoniam

UT

lila, folum corpusin melius immutat: ifla au-

1 ielim,

tem omnia quz funt in homine, ad nobiliffimam

] Cm tanpe

|

Chrifti 1maginem: fublimat.

Audi Auguftinum

; bt |

| bä( Omne:

qui exponensillud (s2 omnia trabam ad me ,

omnia inquit, Spiritum, animm €$. córpia. Quod

: Vabl

fi exaltatum in cruce Dominum , dubitas poffe

' ,ï fxmdcba;,

trahere fuos fürfum, intuere S, Lucianum Mar*

— Fj!lqwm l

tyrem, quem Maximianus Imperator , nonnifi

[ Qu

Venena li

interpofito inter fe & vultum ejusvelo, voluit

alloqui. Fama enim ad eum detulerat , nec vana,

Luciani, non tantum fcriptis, erat enim dodis*

fimus, non folum verbis, erat enim difertiffie

mus, fed ipfi faciei eam infidere virtutem ; ut a-

tefu

fpedu folo ad Chriftianz fidei gloriam & amo-

C

dlim

rem Dominicz crucis, poffit pertrahere & eleva-

m BN

re, Si tantum famulus & non plus Dominus?

j & ma

Quapropter currit mundus ad crucis Chrifti cons

Dltniggi

fortium,

Vis caufam fcire? 1bi induitur novi

ïasïþen

icum

flno& "

regni purpura, Audi Tilmannum, ( » ) qu

dixif-

Uit ) Of

i (h

—(l) 1. Cor. 15.8. 5 1.

(m) Augy traGl, in Joan,

n

Sur. 7« Jani in 9ita S, Luci, M. (») Tilmanu

in allegein Mattb, em $. Petry Chrifol,

( ln,

m

E

*

MARAIANUS.Q

?

un pria

dixiffet $e/lese Agni Qui toJi peccata mundi, munso

ii di

regrum indimentüm e[fe copt-xtum,additur, quod

m qui

in purpureum fulgocem eruor tingcret paffongs, Ibi,

ad coniti

invenitur gradus & fcala ad regnum cujus non

alnitàj

erit finis.

Fatur Leotuaudi (0) 44 fanguiwe

re, i

f0 mundum redemity Viam sperit ad calum, €&

per erucis füpplicium graduas Pobts , parat afceufiaw

u

| ctuc

nü ad reqnuma, - Portó tertium. Chrifti D. pri-

edions,

mz noftrz fpel officium eft. extraherede nobis

omne malum.

Quod vide-ut claré fateatur E-

(; g

utt; 1

vangelium, (p) Omnis inquit turba.quarebat

T

eumtangere, Cur autem? quia Virtus de illo

í Augu(liaa::

exibat & íanabat omnes,

Quid eft autem fana-

r;&äl/l i ;f

bat omnes? malum quod inerat corporibus e-

vocabat, bonum fanitatis quod non Inerat, in-

'qips U

d

fundebat. : Exibat virtus, non minuens Domihi

virtutum Vires, & fimulexibat mors; & moibus,

»

m

AU0f W','j:

ab eis quos illa rangebat,

Sicut & peccatorurn

i

]SVC!O) lu

venena non poterant ibi fübfiftere, ubi Rex vi»

tz;; Medicus cocli aderat,

,E

icenimdwfïlä

3.

-

/

iil

ZEterum quod Domin

.us habui ts Vin»M'.atre

n P

C

m i*

affumpram , quantumilla potuit capere , to-

tum tfransfudit, non enim volebat (e ab illa vine

xctä & CW

C1.

llla, omnia membra fibi dedit ? ipíe illi

; Dom)nïffä

Gol

plenitudinem gratiarum refuüdit, Ergo fpes no-

ftra, Spem noítram, ipfam fecit-. An autem fuc.

nduitUF'r'cf';;

F'Jf

€ino & eleiro fuo, ut nos ftipulas traheret , in-

J

duit ? omninó.

Et ipía enim n ccelos elevata;

(n)qmd

t ad fe.

'48- inj M';ä

in throno Vgloxïiæ exaltata, omnia trahi

Corpo-

4(0) —L;:q m ferm detransfgur. - (p) Luey

'1.

$, IVBO-—'

|

|

744 H

ZODIACUS

Corpora quz putitate ornat, animam quam fide

i puetoa

munit , Spiritum quem charitate implet, Non

Non ve

unus calamus San&orum prodidit, (2) MARL/E

etiam a

in terris adhuc peregrinantis afpe&um, ad cafti-

Vetba (

moniam fuiffe magnetem, nonne veró plus nunc

&onven

illa poteft.conjuncta quàm difiuncta à filio? Ite-

du

que quz olim vultu, nunc nominis íui fonitu

| linguor

frangiti vires cupidinis, ( 7) Expertus efthoc rex

T CQ

Galliarum, qui cum captivg cujusdam Virginis

tt veloci

amore exarfiffet;pernomen MARLE obteftatus

t ;d te

ut pudori fuo parceret,pepercit, Etretulit de-

Ti [

inde felicem vitz fuz cum rara cordis contritio»

Dotr,

ne exitum, Quis autemanimasad fidem, $piri-

fingere

tus ad perfectionem Charitatis vocatos ope Vit-

jugut

ginis enumeret? Trahit füa quemque voluptas

105 non

ait Poeta, ( 5) Cujusverba ruminans $, Augufti-

Vs ater

nus, ?rabit inquit ( £) zon neceffitas , fed oluptats

tll

zon obligatio, fed delettatio, quanto fortius nos di-

lh.

ceré debemus trahi hominem ad Chriftum per

MARIAM qui delecatur beatitudine, delectatur

folmea

fempiterna vita , quod totum Chriftus eft$ (4)

Áeptoni

Trahe me, petit virgo in Canticis: & promittit,

ll p

fe: tradam in odorem unguentorum fponli

Domini, curfüram, at non folumin odorem in-

Wt

quit, ungaentorum tuorum curremus.

QO d.

lühqu'u

ego tracta à te, traham aliasitem ad te: tracta

Ünjj

ad beatitudinis terminum, traham item ad ejus»

Pljfkding

dem felicitatis confottium: tra&a ad v

itam fem-

A E

piternam,

C 4 2 Canis, in fuo mariali,

€r) Carolus 8..

()

M

C 52 Firgil. ecloga. 2.

C22 dug. traii, 2 6, in

li f

Jeoam. (u) Cant, x. »

(4'1) l']

MARIANUS.

745

m quam

T lel, N

piternam, (* ) traham ad vitam fempiternam,

Non veniam incomitata, fed mecum accurrent

( MM

etiam adoleícentule comites inez.

Ego ifta

Luy ii

verba Canucorum plurimum Affumptz Mati

Convenire video, fiquidem explicant authores

à iU

ea de amoris languore, quafi dicat, fic amoris

pis 1 d

languore debilitata fum , ( y ) ut nec pedibus va.-

usdliit

leam confiftere, minus autem ad te volare , vel

slam Vg

te velociter currentem eonfequi. Quare trahe

p odl

me ad te: venite percupio, amore deficio,mors

pueoie

mea languor charitatis,

Non alio. premente

rdiscont

motior , nifi pondere amoris, quia te defidero

" Hdem,S.P',f'

ftringere & occupare. | Satisviez datum eft, cu-

ao OD* W

jus guítus tua voluntas, cujus fapor, tua difpofi-

que 10l

$10: non me morbus in tumulum frangit, fed

; A.

vita zterna quz in te eft, (ed beatitudo cujusin

, lr

divellit,

te eft plenitudo , fibulam morcralis vitz folvic &

rusd"

Ergo; trahe me adte, & ego trada

citnr

traham adolefcentulas , quz te nimis diligunt,

4 dclcQ:ü?

'r

poít mead te. (z ) Vide autem quos traduram

TM

fe promittit Virgo, nempeadolefcentulas, — Ane

& pron

gelicus Do&or Spei naturalis motus

& impetus

Qrum /PCS

in fenibus docet deficere, (24) in

juvenibus

orern

autem abundare & vigere, Cujus caufam attee

00

iJIED

Xit, quis in ,juüenibm propter caliditateg natur ,

DEU

adte

6 omultitudinem Spirituum cor 4mpl:'4tur, ex Ame

"d

plitudine eró cordis eff quod aliquit ad apdyua pop.

j um

dat, &f ideà jubenesfunt animofi 6 bone Sptj, 'Sic

I 1

ille,

pltCIF

MUUH

WM S'

(x) Menoch, in 1. Cant. 9er, 3.

(2 Bernay.

dus fer, de affumpt,

C £) Cant, 'T»20 ^

ib i

(44) 142. Q€4,40. &r. 6 corp.

ZODIACUS

