Iando : jam & eorum cum füppliciis reftantibus,

üm E &l

eradendam plenitudinem ac pertinaciam ani-

v:[/fa

»inqul

mando, Alios memoria fepulchri vel pulcvfïï&

Amg,,.

terruit, vel potenter ad Sanáitatis confüummdas

tionem invitavit.

Alios eductos ab inferis ter»

ra reftituir.

Nempe; ut reconciliati Deo,

&

*

A Ti

ereptt

(l

(2 Luc, 15 Ay«. , (£) Philo.l de gigant.

Qorp

Wi

ii

(D Cérifel, Ser, 3. de prodigeo,

(m) Orlandinus

bip*'.f' 7010 9- 77-8. tbä:/l-4'

(n) Orlund,

( lg

d

ibid, l, 1 2.0, 49»

/

"

3']. (

MARIANUS.

zoïf

EGINAM»H

erepti deinferno, (2) redderent terre , quod

: ubielny

terrz eft: nempe hoftibus amorerm ac recon-

; ad

ciliationem , injuria à fe vexatis , congruam

eccaviit

faisfadionem & compenfíauonem , füperiori-

) homo 6

bushonorem & obfequium , officiis fuis vigi-

Hione Deit

lantiam ac dilidentiam, — Multi etenim opinan-

tur fe 1in tuto flare & deinferis in coelos tran-

ynto ca

filffe, fi peccata fua Sacerdoti detegant, & de

:

vungd

C£teri$ parum curant.

Chriftus D. ab inferis

g

m & dïq

non flatim evolavit in ccelos, fed prius rediit

(

ad fepulchrum , & reli&tam terram , in qua per

,logus )

Sic& Chri«

| «oeli. at

dies 46. ordinavit rite (ua & füos.

ftianus rever(us ab inferis, videat quoniodo tu-

Qïgïä(m)mä

jj s n

mnulum füum , tabulis ultimz voluntatis exornet,

W.Wlaqm V

& praterea aures arrigat ; an angulus terrzg ali-

TA

quis fe contra non murmuret? Et fimurmurat ,

o

Le Q

u

faciat eum quieícere & filere , aliter Saltum eoe-

li; quem bené ccepit, confümmare non potetit,

mum (

«

Imitetur S. Bonaventuram qui de (e , (p) ego

N li

dixi civca. dtmidium dierum meorum , Vadam ad

g o^

MÁRIAM ut me Chriflo veconcilict,

Addamus,

; It

IU

inventam tenebo MARIAM , ut me poft Chri-

ftum ad coclum falire doceat , z fíc. Sa&altori

J

qig r

Chriflo, inquit Auguflinus, (4) nefiro Cboro rc-

einacit

j d P

üa?deäïnw.

JJ

"

MNS coli

j

: :

$ 4.

n oltat p

À

Lterum Reginz vifitantis sumeramus bene-

T

ficium , divinum ab ea . fufcipere Spiritum.

Cerpus fine anima, anima fine divino Spiritu

j; jj

T

informé

7 d

as at

L)

(p) Bema$, m Cant. Marig 2.-

(

(29 4ug,. iv

(n

F/Ak87s. Qo) 40 infernoad terram falire quid fit,

-

202

ZVOD!ACHS' :

informé cadaver & iorror eft, Quanta ergö

ilhum dixit

retinendi animam in corpore eft .neceffitas vel

&v ]

cura , tantó & amplius Spiritus divini, aut coms

&iores Itt

parandi, aut coníervandi inftare nobis debet

jutes, [

folicitudo, Guftum.mihi grandem facit cum

Pïæcedu, j

mente revolvo dicum $. Martuni, (4) non Tu-

3 Vigie

p'usduge

. ronenfis (ed Galitiz Pontificis. O boro ad exeme

.

pla* compofítus di

Pimum , À «orpore ad Spirii m

V (v

quantum potes te f:flina reducere,

Q. d, ficut

ls qui r

ante diluvium filti Dei videntes filias homipum

Vr d

ad earum exemplar fefe compofuerunt. toti

k m.im'.'?m

fcilicet Spiritu & membris caro , ut dixit, Deus?

Viverdim

€5) ita tu creatüs à Deo, ad Deum videndum;

D'o fonim

efto totus Spiritus, & quafi nihil de carne. Á

€nttpa & l

corpore igitur ad Spiritum feftins * ut fias tous

Dünjyeg qi

Spiritus, imó adhzrens Dco, & spiritu cjus

RRM

animatus, unus Spiritus fias cum Deo. — Hoc

* autem utconfequaris , Reginz coelorum jungae

m D

ris,ipfa enim Joann: animam habenti, Spiti*

Tibdpte, f

tum divinum non habenti, eum atulit, atque

j

ap licuit.

Przdixerat Patri ejus , Angelus;

Btn N

E

Spiritu $. feplebitur adhuc ex utero mauis,

E

( Hac przdictio quando impleta?: tunc. cum

V fiis

in gaudio infans exultavit.

Applica mentem

"ftnts, i

S. Athanafio : (4) permulti fuerunt Sandi, puri

(,) MC u

omnis criminis: fiquidem Jeremias ex utero

ms « 1

Sancificatus fuit, & Joannes dum adhuc à

Qs s

|

gravida matre ge(laretur. exultavit in gaudio

Ti

ad vocem Deiparz Virginis.

;dem Angelus

illum

—— f m

mucl h

^

(a) Martinus Galec. de Pirzwt, e3

Q» Gef.

M

6.3« CO Lvc 14 154 (3). dibanaf, Scru M

contra árianos,

inm*ll

MARIANUs.

10j

Qunt d

illum dixit przceffurum ante Deum , in Spiritu

& virture Elizz (e) hoc eft, ut explicant do-

? necelia

livini, atf

&tiores intezpretes ,- quémadmodum Elias Dei

e nobi &

judicis, fic Joannes Dei Redemptoris faciem

pracedic , plebem difponet, (/) Quali autem

jem fit

i, (4) n

à Virgine iaduecur Spiritu , quali virtute: com-

ag od

plures Patres & Do&ores fentunt, (7) 1udu-

tum Joannem non folum Spiritu Sanctificaaio-

y al r

o

nis qui originale ab eo repulit peccatum, fed

praterea donis S$piritus S. quibus ad officium

filiss homé

& minifterium Przcuríoris egebat : nempe ad

pofüerütt. ^

vivendum 1n folitudine, & quidem non rece-

), ut lellDï'

pro hominum more, ad pradicandum cum

Jeutm Vidm ]

Nunc te cif-

hjl de catt^

energia & libertate , & ad alia.

cumípice quali - piritu egeas Chriftiane, (7) Forté

ufb

San&ificationis, & clamas, cor mundum crea&

m

in me Deus, & Spiritum re&um innova in vi«

cum D&

fceribus meis.

Forte $piritu principali con-

caeorm

fobentl 1

firmante , forté Spiritu- officio tuo rite adime

plendo , competénte « Pater Spirituum aterui-

m aculit; ?

tatem , Mater Spirituum , omne occupat fxcue

eïus D AUF

lum.

Venit & abit 1ftud , & iil (uccedit aliud,

x oreto P

&in feculis fluitant gentes ,. non uno Spirita

jea? uf

egentes, & replet omnes cüpita benedidione.

pl 1

€G6) Nec mirere hoc quod dixi , fed intuere

n

01921

ipfüm $, Spiritum , quialiis Dominus, MARIZE

L

Ípon(us , Sponfus autem fponfz quid non com-

1 du aC:USï

municat ? Sponíus Spirituum omnium Domi-

I

Dpus ,

jden A"ïï'

( . Luc. 1. 17. Cf ) Tolez, in c. 1. Luc, anzot.2 ;

(g) Eutbim, in c. 1* Luc, Tites Boffrs ibid, Tolet,

j

l

ine. 1. Luc, ay0. 25. ^ (/) Pfal $0. 12. P/al,

;»"þ//tf(/t "

$01 4.(:?- Hisrans Serm, de a(fumpt,

d

104

ZODIACUS

nus , fponfam MARIAM , cui Spiritui non præ?

Yigo ttm

fecit? Audi nünc Bonaventuram dulcem, &

At ordna

lequere: ducem.

(QFD). QQuicumque fiprifermem

(étetüm

Spiritus $, gratiam adtpifci defiderat , ipfe floreta

ine&c

Spiritus S. in Virga querat.

Per Virgam enim

Vadinar

ad florem , per florem ad Spiritum 1n ipfo re

:Vlfmïz;s i

quiefcentem pervenimus, (/ Nomine aütem

At dmoy,

Virge virginem , & nomine floris. Chriftum

L

Ipfong ex

intelligig.

Wupu fti

$ s.

lii

Ertium Vifitantis reginz donum eft, munera

peto lg

* divina

T

prebere. Omnis poené ztas & di-

Q g d

UT

gnitas, hiat ad huniana munera , quz tamen

multis fuere hirundinum ftercora & veriena,

IWty s

€4) In Tobiz oculos demifit omus fui alvi hi-

rundo , & oculos ei abítulit ? munera autem

& colr

Multis item

judices & Sapientes exczcant.

Tfh fero

eadem munera, crumenam auxetunt, fed ani-

d?m V i

-mam occiderunt, nonne venena? Non fic aue

Smisc(m,c

Ü

!

tem munera quzg . propinat MARIA , auferunt

Tl hmph

venena , adferunt lumina.

Vide Joannem,

'BQHäVEntE

muneribus MARIZE docoratum. (/) Generofi

ire,i::( -

Al |

illileunculi , ut eos vocat Chrifoflomus , Prin*

At mwm

cipes Machabzi, (c) videntes templum Domini

N

T

inmunditiis Gentium pollutum , diligenter re-

ft

Ut

purgárunt, deinde dedicationis ejus feftum a*

RUT

gentes, coronisaureis & fcutulis faciem remplt

RUL

modó

Wt

exornarunt. Videnuncan not cgnümili

f

Vir;

4f g

(4) Benaw, in ffec, Firgec. 6.

Q Hieran. l. d

N—

ip Ifa.in c. Y1.

(4) To6, 298 1.

(5) Cori-

r

h

feft. iu Pf. A.

(f) Is A'!gfb. p

)

4l ïl

"M

n

| s

MARIANUS

205

Vlrgo €im Joanne procefferit.. Deflinatus ille

ii n

am duiet.

erac ordinatione divina in templum $. Domino ;

gut [ ] "

ceterum qui diruic prima in. Paradifo templa ,

ifte & ]oannis occupabat ; & omnem e;us

derat Wi

t Virgan t

Sanóctitacem profanamm tenebat,

Cum verà

tum i

Vifitans Virgo Deum Joanni applicuit , boftem

inde dimovit , & amiffum Sanctuario honorem

Nomine i

ls Cht

feíüituit,

(le & varias Gratiarum coronas in

ipfo vitz exordio quafi in fronte ejus füfpendit.

Infuper fcutis robufüiffimis de armamenurario

filii fumptis fic eum munivit, ut deinceps Su-

perbo hofti impenetrabilis exifteret, Angeli-

wum d t

Cus enim docet, (4, Sancdhificatis in. utero,

cne n Á

ejufmodi auxilia à Deo dari atque affigt , ut de-

ytt , ( U

inCeps gXaviter peccare non po!Tnc. Jam veró

n (

foliné Ioanni dona tanta dedit virgo ? Quotquot

T

eam coluerunt, tot templi füi Sanctificatio-

i m[mff 1 y

Mu/(lS

nem renovatam acceperunt.

interdum qui-

dem & fzpius evenit , ut cogantur fervuli Vir-

lxcrunt, f

ginis clamare:(e) Detms Venerunt genies , pollue-

TRUb

runt templum Santium tuum , clamertitem cum

?A B ALnlL

l

S, Bonaventuta , (f ) DeminaVenerunt gentes in

vie

j joznf-

bareditatem tuam

IV

(ut

Ad quorum clamorem a-

m.(

jj

deft invocata & miferata Virgo, & depul

f foagmus j

peccatis tanquam geniibus vaftantibus, in mo-

æmp:um / ;

wentf

mento templum Deo dignum reparat, quin &

d

fcutis munit, quin & coronis exornat.

Quid

T

"i

enim fünt auxilia Bratiarum quibus homo prz-

is at

ventus ; & comitatus ridet tentatorem , nifi

li

j

oníin

fcuta & fcuta templum füum munientis MA-

RiIZE?

—

()

hm"-"'

(4) 3. part, q. 27. 4. P.

(Qe) Pfelm. 28. 1.

kþ) T

ih

(/ 2 Bena?, tn Pfalt, B. F.

b

206

Z OKDIA*CUS

ütft (j

RIZE? Meritó dicitur türris mille fcutis infitüe

DEET

&a, ex qua penudeat clyper fortium. (g) Hac

eft turris que femper ex feuc mare fluvios, fic

fit in r

ipía prafidiorum clypeos fondit & emanit, Non

tottelorum igneorum i1mbres pluit Sathanas,

N

Itaque .

quot millia fcutorum fufficit MARIA.

D

veluti ipfa (cuto Dei obumbrata non eft Virgo

( /) lt

Violata: (^)[ic & (uos diledos , fcutis defenti-

TIRt Quant

onis obumbrans Virgo , reddit inviolatos, H4€

Qo. Yi

eít turris quz- per mundum difcurrit , & cla-

vdit j

mantibus , ub tuum prafidium , prafidium fine

ps gt

mora & fioe miniftrat,

Hzc demum turris €

Y Cb

de qua pendent mille corong , non folum tem*

ü Y [

poris , fed eriam zternitatis.

Quis numetet

Scgig

laureas, Posrarum & oratorum, Sophorum &

( ) Pmdgn

Theologorum ,

Defenforum & Bellatorum de

á

!ii'r& Q*"an

gratia Reginz regum venientes :

() Àn foli Le

Vr ij

ema orientalis 1mpcr1iz

oni 1mpofuit virgo diad

üt l'o/L) tà

An Solus Henricus, MARIA movente ad ime

Vdofe (

perium occidepntale affumptus t (4) an mille

hm i

tantum in coclis, fuas coronas ad pedes appeit*

WX

dunt fuz promotrieis: Fuit illa canta jn terris

tefle Hyeronimo, (7) ut coelis daret gloriam :

mff"ï Y

fuic illa tanta adhuc mortalis , ut tota Trinita$y

Q Ne

t

prou: loquitur Bernardus (»).per ipfam fü"

meret gloriam, quomodo igiur non coronis j

) qïl &

Mu-

MARUE plenum eff» coelum & zternitas? -

"W. A&

QCH

ftqer

(5 Cant, 4. 4« Honor. Attg, Rupert, Sancrþ'n'z*. ibi.

Vi

n

(E) Bonat. in bymn. B.V. i. quingn, (P) Nictph.

Mi

! po

Áà5.c.25, . (E) Nautler, gener, 34 ()Bre

(

Atj]

*0n« Ser, de B. F. feu Sapbn";

. (m) Berm

N

Se?"m- f'per viffete

:

,—ï"MAR I;XN us.

j

2109

je feuis t

aera tua tibi fint dixit Daniel. Balthaffari jRegi :

a. ( 9

(») ego vero , munera tua Ó Regina, cocli , mihi

vare lu

fint 1n brevi, mihi fintin 1nfinito 2vo,

à

j & cman,i.w

$ 6.

luic 207

Uartum Vifitantis Reging beneficium , eft

ANIA, H

efücere, ut non nobis, fed Deo vivamus,

non el V

(2) J&at fe unus quafi de numero Sapientum,

n

fs d

vixi quantum fatis eft, mortem plenus expe-

g dato

Qo. Magnifica vox, fi & vita magnifica prz-

diuria

ceffit: ifte enim . opinione fua inflatus non Deo

n wüdlumþ

plenus, & fauis vixit, & mortem feexpedare di-

demum t

Xif.

Chriftiano autem. curandum eít. upnicé,

i non IOJUm[f

ut vivat fatis, & — mortem plenus expectet,

uj uf

Sufcipio & ofculor Magai Theologi di&um:

. Q horum

(-) prnadentz £&$ corda:n viri . "magna n

j

j

fW*À *itam fusm mctiri,

&u magna menfura

x;?An

il

viram ille metitur, qui vivitutaurum Corradat,

yentdli !j

ut voluptauübus innatetut nominis & honoris

fplendore fciacillet : primum pulvis terra , fe-

! p

cundum ftilla mellis , rercium radiolus vermiculi

" PT

node inter gramina rcfülgeatis.

Hle fatis vi-

j ana i [»äi

vit, ille plenus mortem expedat, & magna

menfüra vitam metitur , qui vivit ut Deus, Au-

s

iT

dio Seraphicum Magiflrem, (cy in quo quod

t [

)p

pfzm

audio & video : audio inquam , il Gifir vt de-

u

a

be! , qui amat vt Deus , exultat ut Deus , eitit ut

gterti

Deus, — Hbforbeatur hbussanusa in difino » 4bftedat

Varites , eccedat. dibiitas , uz totus fiam d Givus,

Sic ille,

Quaratione veró . ad vivere divinum

vl

m'm,

accedi poteft ? Pulcherrime Auguftinus: (4)

——

) Nl

?7,4

,Ü

(0) Dazie, £. Y7.

(2) Senec, Ep;*þ;." 61I,

h 54

p

(b Naziam, Greg. 44 Nicob. (c) Boraf.:pud

Édertumepag. x22,(4) dog. tradl, 26, in joam

208

ZODIACUS

wplaty

qui Pult 9ifert , babet ubiVifat, babet unde Vilats

Sit pulchrum , fit aptum « [it. [amum. membrum,

r : A

nhtur.

fifat Deo, de Des.

Omnes zítuamus calentis-

fimo dCHdGHO ut vivamus pOR mortem: Deo

cum Deo: priusattamen ante mortem viven-

Oanr J

dum eft Deo , de Deo,

Et fortafíe aliquis oftene

J

IYtje [a

dit nobis menfam alraris, & dicit , inde vivi-

WUs ltcen

tur de Deo: alius oftendic cathedram facri trie

Witg dn (

bunalis, & dicit,/nde vivitur fi amiíÍa vita di-

N f ]

vina eít , de Deo.

Ego veró totum mundum

Wofira i p

monílro, & emnium fenfuum blandimenta o-

AU Vpere

ftendo: hzc oimnia emanuere de Deo, cum

COT

his uteris, de bonis Dei vivis , de Deo vivi$,

tüm

TR

Heuf fugit vitulus vaccam , & vivens de bove

Wffm qua u

fit bos : fugit hinnulus ceruam , & vivens de

*m qmbw

cerua fit ceruus : fügit infans matrem , & vivens

Ti (

de homine

, fit homo,

Éheu ! Sandiffima di*-

r p

vinitas ! ru una es adeoinfclix, quam nos fu-

It (lrdi

8lmlJS 5 CU)US quaü mamimam omnem CICQCU'

u ïVtre7 &

ramtenemus , vivimus de te . & non ctaofimus .

t Q Yand

in tef Inforcunate mortalis , qui vivis de Deo,

HUndUm

w

& non evádis Deus ? Porró Regina noftra, cul -

T

sr '(g;

humilis caritás noflra jam veniente die jam de-

47

cedente dicit Salve,in manibus habet aitem;

qua perficiat ut nos vivamus Deo de Deo. Ver -

nitad Joannem, & non habenti divinam vitamy -

4

infudit inflrumento vocis divinam vitam. Man-

LY

fit apud eundem deipde tribus menfibus. Cuf

W

aurem refpondet Ambrofius, (-) ut ungeret

vatem ad ampliffimam virtutem & certamen?

Ufng Qu

ungte

URIAT T.

()

us

nj

( 4

(e2 K mór, 1. 2. in Lucam, commen,

LB;'.

(

j

MARIANUS.

109

uht n

ezgrbatur inquit &f qwefi bozus atbleta. exerces

E

batur : ampliffrroo enitm Virtus ejus ceitosnini pae

rabattts

gamus C

i moret?

$ 7.

yortem Vf

Oanni hcri'; tibi Regina ferviet hodie , fi velis

'vivere Deo de Deo , orat $an&orum unus ,

ealiqus d

Cl'[, mdeil/"'

cujus vccem fequamur, (4) O MÁRI1A] O Sara

eünm "u

nofiva , dic quod fis Seror neffra , ut propter tcbené

Kamm-a L

mobs fità Deo, €$ ob gratiam iui fibant anirro&

x TU

noffre in Deo, — Dicit fortaflis aliquis , non pof-

fum vivere Deo de Deo; carni inhzreo, Trade

þlandimem'*)'

j Doo; "

te Caro MARIZE, & faciet te à carne ad Spiri-

tum, à Sanguine ad Deum feftinare: babet illa

,deDo V

vocem qua te mutet , & aliumconcipiar , babet

av

s;f i

ubera quibus. lactet : habet virtutem qua te vi-

w&ï

fum Deo formet. (4) /ox ejws, ecce. ancilla ,

m[em J

s;l

Spirituta fecit incarmari , eadem ut tu excarne-

j I

uanm n

Tis (ficdico) prevalebit: ubera ejus DEUM

.f

ladavére, eadém te Deo lactabunt.

Virtus

quen

k pon ?

(j

€jus tot Sanc&tos effecit Deo heroes, fed iíta ,

Anondum exhaufta.

Clama & dic, ne ceffes:

j

qys d À

[Ó

(2 3alPe repina , Vifita acos flella matutina oritns

m*

ex 4!(0.

, hi a N

V

-!ï.,,ARTIcur.ü**s V.

o ngEOv

li

dinm "

vitm

REGINA PURIFICATA.

menflbug

$ r.

ut Ifb

.Re-

fabris' ;ti;ue i'ncudibgs

& "

[

Mu;:æäuidem à

gum

(^) 507;49;1'72 þec.«MJR. €, 6,

(5 Tolet, jm c. 1.

-—7 . Ls (c') Bonaf, in Cantico ultimo,

s

3!o

ZODIACUS,

iï!iqlufcreba'

gum Reginarumqué poffünt & folent prodire

coronz , nulla tamen precofior extenditur,;

Cirifoftor

quàm jlla quz obedientix malleis formata eft,

priitis vl

(4) Lamentatur jobus ulcere percuffus,fo

fr-

Wt boy;

tunis exutus , /PoliaPit me Deus , gloria mea, &

Jit 3

fO-'JimUJ' f

abfiulit coron2m de capite meo. (^) Nomine Co

ronz intelligunt alii copiam & ubertatem bo

Wuorig

norum: ali regium honorem, Pro hujufmodi

( n g

fibi ademptá , exaríit alterius amore , & dixitz

[ n

(e) Quis mibi tribuat auditürem , ut defrderiut

Vrn d fs

1

l

mtum audiat. omnipotens , €5 librum fcribat ipft

I Dopien

mibi qui judicat , ut in humero meo portem lum

TM

E. circumdem illum quafi coronam mibit Qlli

Wioltntre c

veró eít ifte liber , digito & calamo De

i fctis

u$, & de-

Wi

bendus, in humero à ]o*bo portand

AIm dori

inde in coronam capitis convertendus ? M. (Z)

MULU

Gregorius vocabulo libri hujus, mandata facit

Qu ? (j

eioquirinterpretatur

, qu4& fi 7s0dóà bené portentit

WOrum 4tt

iu opcrt, poff nobía coronam

V.Horis exbibent in

hms lt ü

retvibulione* / Obedientia igitur verbisac legibus

)nmp«m

divinis debita, liber eít in portante

pon IJS

Ti

& N

humero , honor & cotona in capitis

faftigio;

&

* Botty

Pnpth*

Qu

Videmts , fawur Apoftolus , ( 7E$UM,

t Bunc

p^ífionem mortts gloria $ bonore coronAtum

Qu

dien:

b ffgl [

lem autem paffionem $ utique amore obe

"n fünd

tiz fu(ceptam.

Certé apud Romanos p

ffio;

DN

U

& patientía belliaut duelli fine. voluntauis Itf

U.

peratorig confenfu, non coronam capiti Cf)

C0n "

( quanquam victoris ) impone.þac, f;d)CaFU.F

d

(J) Cm(

a. 7

VT

Q4) Job. 19.f. 9.

(5 Pintda. ibi,

([) 70?4

', PA t"l

31. 25.36.

(4) Greg, ]. 22.mor.c. 20*

€e) Hebr, 2.9.

(n)

7) PJ

(f) Vä(?fïo Mas h 65 exfi?gfo

'MS

-

)

MARIANWUS.,

i

" (olent p&of:

illi auferebat : Quare locum Apoftoli exponens

jor exti

Chrifoftomus , (g) «xirezam inquit, 355H

jeis formit prefitit obedientiam , propterea €9 fupremum ac-

ercullit!

copit bonorem, — Loquitur aliquis in pfalmo, (7)

Joria t

ge expetlant jufli donec. vetribuas: miin

S, Hye-

"

Normi

ronimUus convertit, in me coronabuntur jufti,

EE

Ü

ExponitHyeronimmum nofter Pineda, (/) ego

ubertaté

| pro jl

dicens ero ekem;;lar reliauorum juflorum , qui e-

o l

runt d te premia Ej covonas accipturi, Quis au-

tem hxc loquitur? In fententia multorum prz-

j il aj

jnm frV

ter Davidem Chriftus Dominus patiens, atque

ufque ad mortem Patri obediens : (4) ficut enim

i P"",m'

'f

m m

E

in voluntate ejus Sandiificati füumus omnts , ita

in obedientía ejus coronamur omnes,

cala

go D6

1

Qug

X XXS)' j

autem gloriofor fabricari oftendiqué poteft co-

l

)

jnand

IOna atque illa quam Sapctus Sandorum & Rex

Regum, cum univerfitate omnium coeli Coro

ll;

"LL

7 /M

natorum accepit ? Defcribens Propheta () (u-

i!

fyit !9

blimis regiam JESU poteítatem, fz e/i inquit

Brincipatus fuper bumerum eju.

Audis hume-

qubisit c

n )

Fum, & recurre ad Jobi humerum, ifte portat

Poïl

g ^

& ille portatlibrum fcriptum, ^ Non dixit, fa-

j p

ES[W!

Prr

&tus eft principatus füper fanguinem ejus , quan-

, (

il

quam regius & Davidicus is eflet ; nec dixic prin-

Cipatum fuündatum fü

pracaput , quanquam ple-

; amOl' (

o

ï

nus Veritatis & Sapientiz haberetur: fed fuper

humerum. Nempe, quia Dorizw , üt explicat

n

"NU

Aüäl.

ronæ

ju

S. Hyeronimus, '(m) eraceyo (uasn ipfe port

Hac

lüebah

(g) Chrifofl, i Rpift. a4 P/c;'li,a. i

À) Pjal.x4x.8.

(

Hyer, 8ers,

(/) Pinez,. in c, 9. 70b. v, 6.

d [? 'þh

h

»

(&) Hilar jip Pf. x 4x. Pido iói Lorim.

([) (/45.9- 60

j

i

(Ff) Byer l. 3. in Ifa,

Es

^

[

212 |

CZODIACHS

Hzcautem ex imperio Patris impofita excetps

hecicon

eíit à Domino , non aure vacua ,non nutu ca«

ipà dom

pitis; non ofculo oris , fed humero exequeate,

ao d

ita aucem fibi ficut nomen fuper omne nomen,

bmcdich

fic diadema Super omnia diademata tulit , me-

L

ruitque.

Anitem Mater ejus purificata? Àn

l

dj

hujufmodi corona redimitz caantet mundus;

Tup, lt

Salye Reginaf 1ta omnino,

Wi arte j

b

fipender;

$ z.

9"W,ïm/

Uid Regium in ortu quzrit Bernardus fül

E Ob:die

ferit MARUE , (^) nos autem item €onli.

s jj

Itüttm el

deremus quid regium in Purificaiz folemnitate

refulgeat ?. Ubi obedientia, ibi grandis coront

]Hl V]&m-m

Vir obediens inquit Sapiens , (5 Jequerar Fidlee

T

rías; Sed fi loquetur Victorias , loquetur & pal»

pmüb, n

mas, loquetur & coronas : íed & palma& ac co*

Volinigis

ronz , ipfequé vidorig , vidorem illum laté

| Wht.' Obfdh

loquentur , & refonabunt.

De przliis Jud£

ET

»eum

^l W

inquit (-) S. pagina zarrabant omnes gentts ,

proptér crebras ac luculentas. Viftorias nominatu

Omnia Qm

eff u[que ad. extremum terra, (4) Unde autem

R oylin

Principis Machabzi vidoriz ortum duxere

«L'm WRn

quia Patris füi. przfertim , moribundi implee

vit mandatum. (e) Jam veró in Virginez mi*

b mlam

fterio Purificationis quanquam plurima. virtu«

tm*mæ

tum ejus lux refplendeat , vincit tamen cateras

ulwmm

legis obedientia,

Hzc enim 4o diebus clau*

jd (dolü[]

ult 5

fam domi tenuit, þæc templo Domini arc

Mp Us

hæc-

(42 Bernar. Ser. de N-4 B, V.

(3) Prof, 21« fs

(

28.

the/ :

( Macb. 3. 26.

(d) 1. Machb, 5090

jj Gmg

À

(') - Ml(-'b.s Ze 50.7

MAR'IAN"US.'"

217

hecàconver(auone hominum difcrevit: denigs

ypolt t

j,n0f ii

ipfa domo eduxit, in templum induxit, & in

yero t

atrio immundorum $acerdoralem expectare

I gmntïimf

benedidionem fecit,

Libi vulgata legit , (/)

maa tUt

$enu germ--ïhw 1455 ( Verba funt 1í(aac ad Efau ,

unfcau)

de Jacob ) fraudulenter , & accepit. 6enedictionem

gt Dd

£u4m , alter textus habet, *ewu germanus. tuus

t£um arte , 05 tulit beneditlionesn.

Quz verba

expendens doctus Procopius , (g) vir, inquit,

bonus , vibil mon avtificin? acir.

Qua vero arte?

arte obedienuz, llz enim legibus & majori-

j gt

bus íe fubjicit: & leges. majoresque eum' obe-

][em Itcm'*

dientem elevant ille fibi vimnfert , obedientia

ag ol

ili vidtoriam loquitur , coronam affignat. Vide

rinds f

;, hgi/!ü/ f

rem in Jacob; ipfe 1n arduó & periculofo fané

pun&o, matris voluntatem & confilium, fuz

N

voluntatis & raconrs. inclinationi lucique prz-

r dnd

tulit: obedientia , autem eum coronavit ore

otem iliumf

Patris, eum anfonuit i (5) adorenz :e popult £

omm,/,wmï

dribus, . Quomodo autem Jacob, fic & filia ejus

omnia cum arte parendi egit, cum purificauo-

r WW

nis znyfterium peregxc:xparui: legi, & lex eam

j Ut

declaravit Reginam. — Benedixit Ifaac obedien-

um

tam Jacob : benedixit item Simeon . obíequen-

nonbund' n

tem filiam Jacob, & detulit 1li. Sceprrum Pa-

v ergmel

j

tientiz , quz períeverans, Sandtos declarat ,

Salvat , coronar.

, piuflm*

Tu«minquit(z) amimam gla-

DH

diw (doloris feilicec ) pgrzv'.-,npþït. . ArS jaco—b

(

ormen

D m

app?rux:, quando EFau hi(gidum & def

induit:;

d

Q Genef..27. 354 & rfto altesa,

(g)f*-r;c-bþ. in

g

Dd

£. 395. Guf | ( G 274 29..— ) Luc 2.

214'4

zoDIiACUS

induit: illufirior tamen ac Fapiemior ars Virge

nis 1lluxit , cum mundis omnibus mundior , ita

0rri Ó

fe habuit tamen in templi publico , quafi ime

p d

munda , & vernacula mater,

Vitioria inquit

firm g

Alexander magnus. (£) wom ormamentorum d-

tenuilt

tore , f:d ferri. 9irbute quaritur.

Quod autem

Á fl ;

ferrum gladio MARIZE acutius? qui in cocto fa«

Id g (

bricatus, in terra quem poft Chriftum feritet

(05"Quo[1 1

acrius, MARIA . non habuit. Quz item virtus

m Borby

obtemperandi par gloriz Virginali: Fuit teme

M

pus cum Athenienfes exccperunt Alcibiaden

Untm & a

vidorem, non tanquam vidorem, fed veluti

IUts lr

ipíam vidoriam inquit idem luftoricus , exifti

tlbi pedi

mantes unde ille fteriffet, eó fe vidtoriam &

g

fortunam transferre. (/) Sed vidtoriam Alicibi«

adis fübverric dies; MARIZEautem victoriam,

tl pu

Polus , qu

& ipam tanquam vidoriam , & przfens , & ad

Non

C Dafto f

mundi finem fuccedens celebrat dies.

Unparyr .

folum autem ut.vidoriam , fed etiam ut coro.

Wl MA I

nam regiam. ide verbis nobis $. Epiphattii

xUnc Xcgm

Salutanda venit, (/z) Saí6e e»rona Rrgia preftane

quaüdü X)'m i

ziffonan babens Lopidem, Qualem autem lapi-

.m flig ob

dem? qualem & ]ESUS circumcrifus,

lile pece

carum noa habuit, & remedium peccari inquit

Vültqe fp

S. Bernardus (*) fufcepit MARIA irem pariene

N trfecr

do purganien:a nature non fü(cepit, purgari

eüï&ïxægne |

tamen voluit, quia obedire dilexit — Hic eft

engdï&wen

lapis corong.

*

lf Nün |

d

5, ;c Pon'ä

Ü

( ;7::/7';7. A((fo?*, LU -,xu ! C0 Jufl. Pifts L. g«

: ,"'"0 (hrj

l

f.

"

st (m)/f?pipki de land. Es F.

€^) ng""o 3rs Ke

Ka) .*iug— 1

!d

de eircipn. Dom,

ll.g' U

-

r

MARIANUS.

S

21f

jentlof tt

$32

bus munlt

Orrö $.H

yeronimus [5] Virginem SS, £or«

um deliciarum dixit , im quo conftra funt omria

blico,

Jiloni

jïarum genera

Legimus unam S, Reginam eum

v at

tenuiffe morem , üt'quoties per diem Regiaam

fe falutari audiviflet, aut nominari, toties flo»

| wodsu

1qui g .

rem ad Corclorum Reginz effBgiem deponeret,

chftut £

(A) Quo fignificabat ofucio, fe cum fuis honoe

uz w

rum floribus illi fubeffe.

Regina autem Coeli1,

inali; RU

purificationis contuetudini parens,non florem

unum & alterum , fed totum deliciarum coeie-

o Ald

yrem , f

füum hortam, cum floribus omnibus Dei fca-

Miaricus. &

bello ac pcdzbus fubjecit.

Elorebat in ea. flos

33

virgioitatis, (c) qui eminebat fuper flores An»

vidorum ^ h

gelic& puritauss eum tamen ad plabtam DEI

d j

pofuit , quando quafi non virgo . fed nupra &

r sï**

de marito foecupda , marito comitata in templo

| €omparuit: Confanguinatem de. Davidis domo

ia dieh. ^

4enp o

duxiffe MARIAM 1iíon dubitat Aucuftinus : (4)

obis $

il li

& hunc regium florem Deo depreffit virgo ,

j quando paupet de turture, non dives de Agno

uM ngv h

mv

pro filio obiato voluir cenferi ; () EFloruit in

jem AU

" 1pla alaffimz & pulchernmæ devótionis ota-

j

lUSo

ny

tlonisque Spiritus; fed virgo etiam iftum forem

m ? (.CBU

j Deo confecravit, (f) Nam non Simeonem (ua

yl p

" benedidione & oratione honoravit , fed ejus

ficephh "

benedxmonem humihn animo ac vertice acece-

d

pltn

Non eft dubium , quin ipía ab eodem

$immeone

ff (a) Hyer. SH', de æju/np

(^) Crotildis, ad. an-

j

/

pum Chrift, Bar, 553«

(«) Bonav. in fEeey e. 3.

///] häl

(4) dug. l, i de confen, Ebang, C« Ke

() Leses

)W' "— 22 $, (f)LHHZ.

-

21:6* K

fz'obïAcus

Simeone & Anna vidua, füblimes laudes fuas ] mun if

prafens audiverit, 11lacamen non fe ftrpariflo- |. quuo p

ribus voluit, fed omnia preconiorum florida | pl epy

ad pedes Dei ftravit, ut unde prodibant , €o

Tatg ulpjg

1

quoque redirent (üi nunquam marcefcere valen-

N gl

Otla

tes flores.

Sic autem fuum horrum Deo fub:

-pï'um, QUia l

jiciens , & nimbos florum facrans, proveda eft

Vi i

nom folum ad Regnum regnorum , verum eti.

Pt

am ad Sceptra & coronas, jam in terris jam

flt ii

extra terras, aliis dividendas.

Vocat S, I-ly;-

"t Tl

ronimus (7) Virginem deliciarum hortum , It -

Uf j

quo confita funt omnia florum genera, verum

!0 (l

D lol

obedientia hunc hortum Deo fubdxdx-'t,l& ho

&umi regum effecit,

Cynllum Pa

Id &thi

$

d.

IO, hQIUm |

EU

X

Emplum illud à 5alomone olim conflrue

&uim , quantá gloria ceteris templis 1n 0*«

"reters

mnibus regnis prafalferit, nulh fcripcurasle-

Q auonem

genti eft obícurum, (4) majifées emim Dominis

Q (]mnet flll

illud cum dedicaretur mmplevit, — Sed qualis?fn

Dl Wib

nebula & igne

Nam ut refert fofephus (^)

DN pl

iga:s de aére defcendens, omnibus videntibus -

TU len

Ri d

adaltare, hoftias toras corripuit , atque abíum".

püc Nihilominus,de templo pofteriori à Zoro*

Ti

« f

babele conítru&o pronunciar propehtica veri«

T.

em&

ib

tas, magna erit glorià domus iftius noviffim£

plufquam primz dicit Dominus exercituum »

qui(

ol

füpe

&in locoiíto dabo pacem. 5ed quare? veniet

far

difideratus cun&is gentibus () & implebo dor

Sg;

L

mulm

— Ü

7) Hyerev, Sevm, deaffampt,

Cà) 3. fag. 810

U)sx"x

(

h .da

C2 Jeftphe ! 3 t k amriges gl

$

MARIANUS'.*

215

mes fudat

mum iflam gloria.

Hic autem defideratus ;

quando primo íuo adventu & przfentia tem-

on mp,:

yniorun i

plum exornavit? (4) utique cum matris puti-

md!k*!ï;l !

ficatz ulnis portatus hofpes templo fucceffiu,

uefcent

Sed & gloria Domini tunc idem implevit tem-

plum, quia benedidta & gloriofa mater (ummis

m Do^

virrutum irradiata fulgoribus apparuit , & plané

" provctïf

quemadmodum illa Apocalyptica mulier, C)

m in tf

D

Sole palliata , Luna calceata , fyderibus corona-

ta illuxit,

VO(QQ Su'

Et veró gloria templi Salomonzi

jf hortüf

auro & gemmis dlftinda mieabat, at virgo al«

tero coelefti auro, cum humilis imtravit ; tem-

qener

sidic,

plum Zorobabelis deauravit, Loquitur apud

Cyrillum Pater Deus , C/) non indigeo auto,fed

potus germanos & finceros adoratores requi-

fO, horum fulgore tbmplum meum inaurabo,

)

, Aderant quidem tunc veri in Spiritu Dei culto-

nt Ohm '9

h

, K€$, przter Simeonem & Annam alii

quoque qui

rj itp^

,£onfolationem f(ra&l expedabant

, Verüm inter

yl enpu

"

.hos omnes fulgentior & ardenti

Or, ut aurum

4 5 ^ feptem

ignibus colatum reíplendebat V

irgo.

$ ^ "Tunc i

]

mpletum eft illud Ezechielis,

(g) eleva-

& "

,Verunt Gherubim alas fuas,

& aicendit gloria

j " Domini de medio civitaris

E]

ftetitdue - fapra

4077 montem,

Simeon & Annam d

uo Cherubim di-

pl ^ camus, quibus dum dixit $

"

l

piritus , confolatio-

ppi^, nem & e

zpecationem Ifra

€l adveniffz ,. ocius

motis

fs quafi ad

ad talaria alis ad templum con-

45 &t volárunt . jam

enim Dominuüs Gloriz. hoc eft

4 qi " JES US infans

$ ]am&

Gloriz £Zomini currus

K

m

Virgo.

Pl

i (4) Sanches, ibi.

( AMpoc, 1.

) $

N

1

in P. a.

) Ezecb, X A« 22,

Cf) LJ.-J?;:

3

Üfte svl

j

Virgo de media; civitate afcenderant in

embi

tem domus Domini.

Sic major gloria templi| quy|

*1

pofterioris, prioris priorem oppreffit. — Naue| n

q«ue ut iaterpretum doctiffimus explicat, (^)

t ver

domus poflerior priore tancó luculentior & glo-

au; U

ziofiorextitit ,. quantó melius eft nobile cor-

pea.|

pus, umbrá quam corptus ptojicit. (£) Aliquid

da [

i:Divinitatis habuit Salomonica: moles, (ed Zo:

£ ettt

zobabelis, ipfam divinitate: umbram glorizil

Atj

iud .templum iftud ipfum glorie pondus MA-

Wonttyar

RIAM. Et quomodo non acclamemus illi ;

C0 n

Salve regina Gloriz, Salve templi gloria , Salye

!?rtllls

D

.gegia- corona , habens pretiofisfimum

Tott d

-

a

Pl dem,

Qu (

h

m d'.Vm

A

$ g.

Orina füpremi Philofophi eft, Zosum Virum,

iij & ?

D

oportere no[fe && pofe , & parere & imperare i ac

Parere quidem idcircó , quia beno viro cum /""'rangn';

principe eft magnaafüinitas ,tanquam bonocum| Qu ,

bono, Etquia eodem loquente , ille qui p* At y.

get alteris« eft veluctibiarum opifex , imperanti i

verb'urtibicen qui utitur tibiis, (4) Imperaft| t ,

autem vir bonus debetnoffe , quia virtun debe| di, ,.

tur imperium, (^) ut autem qtuis bene'imperet| W

iïgim

l.

paruerit aliquundo neceffe eft inquit. Cicero:] i

(^) & qui modefté paret, videtür , qui aliquando| i w

"

imperet ,. dïg*nus effe. Dixit Plato, (2 1t2 0&| 9ftr

emni| lo

Sanchez, in c. 1 « Aggai. n ib ! (;j -Gl'ojä'/in j

.R€g 5-8; / (4) A!'IF. "N 3(,00].'6'. 3. (-'f') Arifs ('Nh—*

l

Y

«ade ljegib,

€c) Cie, l, 3. de legz'b-. 44).v-£flw »

L^ 2,

5

VM ARIA N us

1

n

omnibus homiriibus exiftimandum effe: nun-

; glor-ia (

quam laude dignum fore Dominum, qui ipfe

s N

non fervierit: fic & praclaro veterum jactaba-

expid

tur verbo ait Ariftroteles, (^) difficile effe fa-

urlentiori

&u, ut qui nunquam bene paruerit, bene im-

ft nbl

peret. Virgo porró Virginum rectiffimé afcen-

it. () H

dit ad regni & imperii gubernacula , quoniam

10/85,

bene parere, follicité didicit, & quod didicit,

ram Q^

oftendit. Redé parendi Virtus, tres oportec

1 : ()Qdm )

montes arduos (uperet , ( ^) unus mons eít prze

amont

ceptis parere , alter confilia majorum fequi,

oli lo

tertius , nutum , five fignum voluntatis à Supe-

Áimum V

fore editum ,. celeriser accipere , & fortiter

exequi. (?) Quitres obediendi gradus non£o-

lum divinis reperiuntur in occafionibus, fed

edam in humanis;fæpil!ïm&. Quid enim in vo-

tis eft parenti aut hero, eantumn? ut. ejus le-

J 56: n

M

r ")

.'

gibus ac mandatis , à filiis & feruis obtemperee

"

Cut,an etiam ut confilia fua quoque iidem fae

bono M

, quantuz, & ad nutus eorum perceptos moves

quili

]

| anturf Regina noftra, dum füz purificationi

nté : üï l

pérficiundz iaat, - non folum przceptis , (ed

)quX: n j

