veró ifte foetor apparuit? in eo, quia Pharao

M

bonam opinionem de iis amififfe vifus eft, ( ^

[

Circa quid veró? circa obfequentem obedien-

" mn !

4

d

tiam imperatorum laborum , quafi I(raelitz per*

Uits

i

tzíi laborum adotiumafpirarent, Nunc vide:

Q

"h

me

fi foetor eft mala opinio de otio , & vacuitate

l U

laborum , qualis foetor erit de vacuitate gratiz

W)n

[^

N

originariz , & laboreprimi in Paradifo peccati ?

—

non

(

)äffü 3'!

hii

M

(4) Leo M. ep, 85. c, ..' Ce) Hebr,7,26, Exech

(!)

EXG

$.21«

iL

:

Cf ) Cern, à Lap, ibj

ly,

afd

MARIANUS.

oj

non folum res malz ied & ípecies malz arcendz

, p

" j'mmssva,v

func juxta Bernardum à fama Papz , ( 2 ) quan-

tó magis originalis Culpa, à MARIA JESU ma-

j $p

IT

tre? que & rem & fpeciem tetertimam & feru-

lenuffimam habet, arcenda honori divino erat?

j ,4teüim0f

um d*

Conctlium Aquifgraneníe, reddens caufam , cur

i

M

Diaconos Ecclefiz viros boni teftimonii habere

if

[

li

" hu

)]

tonveniens erat, quia inquit ( ^ ) ipf in fublimiori

gradn ceteris , proximé circa avam Dei conflituti ,

&c Mimm l

(l

quafi colurmne altari confiflerent, — Virgineautem

, nipr

SS, quis in templo Dei (üblimior? Siquidem

E-3

j

ipfà non modó inter principes altaris columnas

gertonm?

m 9^

eminet, fed Altate quoque füpra omne altare

vivum, Deovero effe promeruit? Ubi vulgata

: providfmï'

rino d

legit, (1) memoria jofie im cempoftione odoris:

Brzcus extulit , zmmemnofii non Joffe i compv[itio-

i qu

we tbymiamatis,

if UCM

ii

De hoc aütem, fic DEU S.

ID

j

( ) Sandium Sandlorum Pobis erit tbymiama , taw

IU mbu

lem cempofitionem zon fecietis im. ufus Sellros, quia

Sandum efl Domino, Felix Jofias qui non mo-

(

) (a(:p"

E

dó Sandtus , fed etiam plené & (ublimiter (an»

1

4

&usinventus eft coram Domino. Nam inquit

J Pb

jj

(

unus,(7) tlrymid'm-cïl& nomen non meretur y cujus

j

odor von eft fuüper odores Santlorum, Virginera

obcdlcn

a

veró Dulcedinem noftram , thymiama füper o-

mcl

mne thymiama cenfent SS, Patres.

() At

x ]

quomodo erit

v

thymiama , fi, non modo

/

j

4pra Sanctes fenon cxmli(: ,fed cum peccatori-

DIRE st E.

bus

lib

(£) Bern,de can/id. lib. 34* d-

(55 dquifgr.

» t

Concil, c. $,

C £ ) Eccle, 4,9. 1. Grécus text,

j C4) Exod. 30, 36.

(/) Gloffa in Exed.,

..7,203 ^

(m) Dama(c, Epiph,

g-'*os-f

EUDIAEUE

bus commixta, fecem & fxtorem primi peccae | vlf

ti tulit? Sit certum , qui thymiama fibi Sane |tliact

&um,(7) hoc eft fpecialiter (acrum & feledurm, | w me

ab homine ufürpari vetuit, idem ut Sathanz 1n | um taleg

fumum Matet (ua cederet, nonpermi(it, & quia | bu n

potuit, & quia, nomini fuo & matris fua pre- | judii

fpiciens non permifit, Quare eleva Dulcedo | /y ,

noftra , vocem tuam füper gentes & fuper O» |'fii; (

mnes coelos , & dulciterin fümmo altazi furmahns | i $«

canta, balfamum non mixtum odor meus, Me

moria fofiz.in compofitione odoris facta: opus.

pigmentatii ? (» ) fed, memoria. non prima m

Inpy;

4

mundo prefentia. llle quidem compofitum

fama li

fuit thy miama de omni füffumigatione bona , fed llluiq.

non optima & tota: & laboravit eirca eum p* li ;

gmentarius non unus , ( ) Helcias facerdosime |t Ms

firuendus Sophonias propheta excitandó; fere vj

mias vatesad profedum zeii inclytiadducendo: | wj

proinde balfamum ejus mixtum , ( 4 Yodor ejus [j

non totus odor, quia in origine füa in qu4 pJg* u

l

mentarius homolaborate non potuit; horror & lüi.

frtor, ^ Tü beata,tu dulcistnater: canta una ?( ï.f"*stämm

I.'

unica, balfamum non mixtum odo; meus : quid , !

inte omnis conmpofiuo fanéb odorís inveniturs us

tibi pigmentarius Deus curam fuara Orienti ap* .

*v

piicuis

;tu j Adam.non Adam tu ia iuco: peccae | Ya

iricis maffe, radius Del, radjus $o

L;s, Heu Ya* , dfflcvem

|

à

pud nos, fepe gemimus,nec balfamnuns nee odof, t ;

li

O!lll'*'ï

adot wminirs meiin veritate & coram De

ia

(n* YCeorn, é Lz'p iU. ä'o,E'xod. (o.J Erc/e.xþï).lf ii

M

T4

iP ) 4"9— ngu 22*0 €.- 4 3".0:

4 );,S,e!i*m.; in tnuné

EU

-k'ï

i

Enism. $10 £o AH

£

m

for

hm tota balfamum , tota odor, tota lztz naris (pe-

4mh& clalis ac fragrans gratia: balfamum non mixtum

m&li? odor meus , canta beatacanta , & ad tuum can-

1

; tum talem, exultant cordibus, refültant canti-

bus omnes coeli generationes. Bené de tetuus

c[mifl!,& i

aris t

grandis (ervus ; (v ) quicquid im a geflum efd , to«

- Jum) puritas & (implicitas z totum gratia &f Veri-

14 fuit : & ideó immaculata; quiain nullo cor«

; &'fupü"*'*

aati um

Tupta, — Sed fi gratia, quomodo non gratia ?

!

jnoe ^^

M

Emoria Jofiz in c;)mïjoütibnc odoris, quia

non prt

!

d QOWPO'

'f

!

- ]

fama nominis. ejus omnem ut vidimus ex-

"

Chjl!'

1)/

Rabano. fuperabat odorem. Inter modos autem

tD

B

T

j a

u

alios quo fama nominis ejus odorem fparfit,

us t

j €ràt: quia nomen ejus antequam concipereturs

327ante przdicum expreffumque fuerat, Quid

axcuzn&

eï

j

T d

veró virgo Parens: ( s ) illa non tribus feculis,

fed plusquam mille annis, antequam nata pro-

H

(

clamata, de nomine ex

25 f

qdif

pzeffa, & templo in-

T

ij

| figni honorata,

Jotul': hü;

Quod fic evenit, uc plures &

j

» Ij

, Braves tàm Ethni

Ci quam Chriftiani authores re-

i

00

Vi f

2

j ferunt. . Argonautg , five. Greciz Principes ,

'J

t

r

; poftquam cum vellere aureo, Colchis fublato

L

mut

vent

k

patriam Salvireverterunt, in memoriam .tanti

J

"

beneficii templum in arce Atheaienfi excitare

;m lm

Ü

, decreveru

: L

nt? (:) rogatus veró ab illis Apollo,

,$5^. euinam il

lud facrandum foret, relidig folitie

j

ïllz

fuis.

g()fzm :

r Cr) Sopbron. boil, de üffump.B, P. (s Ti;,

'il j

in 3. g, ig;j:tx:z Salias, in epit. ahn, mundi.

9)

:f.

3061.tv». 6. aunü 380,pof. (4) GCax

J

f,'

jj

2amariel,coa7.

N

$08

: ZODIA^US

fuis ambagibus diferté refpondit, ( &) Sapientia

tupa vel

Ofiginali

Dei, Matrü erit bac edes, MARIA autem efh no-

D otài

men ej, Necaliter ut monitierant,; ( x ) Ja-

primum

fon cum czteris principibus fecerunt. Refert

1

duimititi

inter alios hanc hiftoriam B. Procopius M. o

|

fervant, autem alii hoc fa&tum ortum Domini | ;

[

Mmïj

Hic confet.

ïgtincipio

mille ducentis annis przceffiffe.

p ded

jofias antequam natus de nomine przdiaus;

Tlnt f

fimiliter & virgo.

lile veró nullo culcu anté

Q Cum

quam natus, honoratus , nullius templi honore

Türamr j

decoratus: Virgo autem in cultiffima genteGra*

D6 a

corum, ( fic Athenz nuncupabantur ) ( ) in at*

ce do&torum , Philofophorum , Mufarum teme

'372 m fe

eptüm

pli gloria celebrata, Ex quo non leviscogitatio

tangit, tunditque mentem, hanc, qua denomi-

NT

T. Mi

ne tantis ante ortum annis przdictaeft , & ade

"i i

Sacta de voluntateDei, fupra omnem morta-

lium memoriam , infignia, oportere effe fem-

Vf epjn

x

per dulcem Deo, & ante ortum füum omnem ;

i

non amaram. Quod ipfum ex nomine SS. quod

BIUY

Tb

nominavit oraculum coll:gi poffe videtur, MÁ-

ä

RIA enim ut do&tisfimus advertit Card. Tole*

enmtl&D |

tus tria fignificare poteft : (2) aut ex radice

ittet

Hebrza fenfum eruendo, amaritudinem, feu

Vr

Af O

mare amaritudinis , fic autem femper dulcis ha-

Alm m mg

bebitur.

MARIA enim mare amaritudinis Spi*

; Va

^

riibus nequitiz , (44) utpote nec fua aliqua

lu

Te s

( Spinellus in. tbrono deB. V,e,4.. (x ) N

Sur, 8. J uliiin S. Proc. ide Cedrenum,

!)

nb

|

l

li,

Q2 Piutarch :ip poph, Grecorum Suflin. biftor.

llbo fe

C z ) Tolet, in c, 3. Lutg annot, 61»

"man

C 44 ) Bonaf, i» (jec, B. P. c. 3«

Ál

MARIANUS. —

foy

culpa vel minima, ut nos , grata, nec aliena five

( te

originali Saporata , fed femper acerba illisjuxta

4 n

Dei ordinationem & publicauonem poft ipfüum

r (

primum peccatum proxime commiflum : ( ? )

pun. V

inimicitias ponam inter te ac mulierem , €f (emen

copiüs M

tuum 65 femen illius : Qu& igitur antequam nata,

rum D

à principio mundi, ipfius De1 ore inimica fer-

Hic &

pents declarata, femper illi amara , ut amara

c lt Zdl&

Solent effe fercula hominibus, inimici. ( cc ) Ma-

EU

ximé cum adjungat Deus , eo modo MARIAM

gem Pn l-»« l

futuram in:micam ferpenti, quo Semen ejus:

ima gt

Semen autem ejus quod eft Chriftus, (emper

xwï)mw

amarum , femper inimicum fuit Serpenti, quia

i

Nua

fegregatum à peccatoribus, (42) & Adam cce-

n kViswgg

leftis, ^ Aut, ex fdiomate Syro & Hebrzo jun-

Qim.

MARIA (onas, Dominam maris, & &c

S&&&C« ] J

turíus dulcis Deo, quia nunquam peccati fezva,

- ome f

Qualis enim 1lla Domine? reífpondet M t532

f

n d

naiïusr Cee i

À£J,

veirmte, fide; quia inquis 1j

j füum (s

t(t rex qui natus eft ex Virgine , idemque & Do-

opints

minus & Deus, ea propter & ma:er quz cum

" «

Benuit , & Domina & regina . & Deipara proprié

tüit Cäfd'

aC verécenfetur , nec veró DOMINAM tantum

zl]f t)l b

nomine in füo refonat Dulcedo poftra, fed Do-

gl

j

minam maris, five aquartum , quibus purificen-

qu

tur omnia, quas parricidis in cultum infütis tan-

gurid?

Bere more Remanorum nefas, (f/f/) in quas

j nf& m

"

fpuere , vetat Perfa, . ]pía enim quz providé ad

Ü

3

puri«

Y

v4'

$

QRb j Gmef 3. 15« Cec ) Gen. 3. 9. 15.

p

(dd j Heär.x 2:27. I« Cor, 15. 27. (n*)l]tbdv.

ufit !

ferm. in E$a

ngelinm Deiparee

Cf Cit.Pm

L

Ref. Ám.

uÀ

5"! o

"ZODIACUS

purificandas creaturas à Deo inventa eft, de e- | ngoq

jus gratia, nunquam non munda eft,

Aut de* |uneri, :

nique ex idiomate Hebrzo,fert nomen M ARLE,

Áipet om

figaificationem LUMINARIS ( 27 ) Et vero ple-

& gado

rumque luminare majus , hoc eft Sol, dicitur

Deus redemptor, qui przeít omnidiei, utpote

j Ja/& nf

qui illuminat omnem hominem venpientem in

Wa

hunc mundum, ( 4/) & de filiis no&tis, ut a

lis Chif

Apoftolus facit filios diei, five dies fuos, hoce

UM

ducidos totos. Nomine autem luminaris mino-

It d )

ris , intelligitur Dulcedo noftra quz przeft no-

&!Eöu l

&i, & ducitílellas. Quod fi virgo przett no-

uT

40i , an fupra noctes omnis peccati non prae-

Of

zninet? Et fi ducicutregina ftellas, hoceítSan-

üh'(ïm)

&&os, an füpra ftellas non pollet ampliori & fe

Mphanus

as d d

reniore lumine? Quare concludamus opotftet;

&memoria & nomen.

fofiz in compofiuoneo:

Voaty (

«4oris, MARTA autem tota etiam ante Qrtumm

- ol

U

du

€«Xxturm A. -.c,

xlor DE!I

Y

ure ii

acciamerur: ( 44) odor

üam'QW("

æ.ngsanztamm [4707147177 /Ziper 0?AU2ÍA ATOWIAALA ,No-

0in

mine ünguentorum, aromatum, odorum intet-

LUT) Q

pretes intelligunt famam Sanáitatis , nomine

^ Hf[m u

U

jufticiz, pietatis ac virtutum fragrantíam. — Ha

bent ergo, habeantque ceteri unguenta odo:

V9 t

n

rifera, aromata ben? reddentia: fed|tuz fandi-

N m

tatis odor füuperat odores, & nomen gloriofüm

Vs

W

tuum, nomen gloriofum Sanáorum, Oleant

3*1!/3

UW

ergo aliiin morte tantum ut latro, ante fnof-

'HCI)(

tem

füpr.

À

( bb ) Genef, 1. 15.

C4) Ta!tt.'ïäi. Ser, d. f

1-(0:

Ge»« 1. Cor. à Lap.

(nrï

) de./.;þ Sgn:ib. Tir.

Jng;,

Drelrio Mer, ibi,

MU l

dR

!

MARIANUS.

; ïll

'cnt&c(fa&f'

€em quoque ut plurimi, poft nativitatem ut in-

et, At

numeti, in utero matris, ut pauciffimi tu qux

meoyd

fuper omnes famá cedoles , nomine radias, vin«

) rvf

€e gradu fandtitatis omnes, tota. virá , tota ni-

tida , nunquam fctor, femper odor.

Quia o-

a sd) dj[l

idiel, ff

dor & unguentorum tuorum fuper omnia aro-

vepientti

mata. (//) Gloriatur & non infipienter Apofto-

lus, Chrifti bonus odor. fumus Deo in omni

0&13 ,U

Cum

;PJOS»,hOF

loco, Parce Apoftole, & te refpice.

ut alatus Angelus difcurris per orbem, (m»).

vinati mll

& [ESU nomen portas, cum raperis in tertium

u ptäeü'

€oelum & audis atcana verba , veneror teChri-

9 ordtis

fti bonium odorem: cum autem omnium mani-

a 09n .'77

bus, (»2) omnium cuftodiens vcfümenta in

i hod

: ,mpliori l

Stephanum fzvis, cum &rutaris, & vincis,& car-

"1

ceras, & damnas, & tollis Chrifli gregem , a&

dnis 0

tu bonus odor? Paulusideó bonus odor Chri*

wf[]POM fr

fli, quia rriumphare illum fetit Deus pex gra-

t 4 qi

L

Jl

tiam Chrifli, (ec) Atbenedi&ta Mater, in ompt

vettf (

[

r

leco, in omni tempore, ia omni paffu vicz bo*

gus oder Chrifti ; bontts odor 1n €uhis, bonaut

odortt

[4

4n vifceribus marernis , bonus in 1pfo Paradifo t

g

quia carpeatibus omnibus nobis pomum veti-

fjnill f

tum , ipía, utpote cruci jam prafixa , nonteti-

pH

git$ ipfa vidis omnibus, una Serpentem vicit

|'

& triumphavit; ipfi ante realem. pugnam cum

qe ?,w'

pl

antiquo Serpente - ipfe Deus cecinit triumphum

aof

"u

eum dixit: (pp) ipfa conteret caput Luutm, Me-

fo n

la, & conceprio tuaà

moria €ergo, & «p;'æfem

Ya

Dul:

"i

J

?" ) 2-—(—5;? iy. (mmä Chrifoft, /2 de Pailo,

n

m

(n») Aduguf., itonz, IO, (érm. 19. de $$, (00.) 2«

4[ Ml(bo

Cor,. 2414

Cpp2 Genef 3« 16»

ZODIACUS

Dulcedo noftra MARIA, odor fuper odores:

Eub, (

Sanctorum eft, & de Chrifto ipfe Chrifli odor.

dituntur

Speramus autem , qui hoc de te affeveramus ó

] Candotui

Virgo , quod fcripfit Philo : (2o ) Sicrt edora-

locum: |

menta [uabeolentia, veplent proxizaos

Sic igini

1

fe ufz,

contermini Sapientis ex

effletu — «phius emplisfimt

* 4 O m

diffs

(fo , meliores e$adnnt, "Tu autem divinitatis

trtDofty

& Sapientiz Iufinitz Capax, quos tuis finibus

Md g

clauíos clientes coerces , eos cocleftis Sapien

la djter

t.i:

edoribus afflas , & meliores perficis,

LUMM

nansi,p,,m

5«

äm»'/f fnà

/ Lterum Jofiz enco

mijum Rabanus (4) pus

f0 Q0nm

per pro fundamento pofitus protulit; Sa4«

Mi Bæem

Vi^as modeflie ejus omnem . dulcedinem fupevabat,

Wa rt;

Habet hoc. vera & Chriftiana modeftia mentis,

Ptetys ud [

conreftata exterioribus fignis, ut quemadmo-

" um

àum dulcia obiectant guftum , fic illa Suavitate

&ï?dl)lfm

perfandat jem oculos, jam animos.

Unde

,-L "nqm't, Il

etam meritó favo mellisfignatur atque adum-

i, 1142j

)

bratur, (^) In favo duo extant fingularia: alte-

/fæ

[

h,

ill

fum, apta roris colledi, dulcis, & vifcofi in

.

iu?

UI g

i [

1

íuas cellas coliocatio: alterum , quia ros ille

quanquami generetur in coelo. tamen humilia-

M!lm

d

ur prius, ut poffit ad os hominis aícendere

Q"k]&()

comedentis: humiliatur autem bis , nuncde coe-

WXX&.-

loin terram cadendo , nunc in apum vifcera

Pt i

Ve

deícendendo;ubi depuratur,& ab acore omni ac

für (;ü"

£ruditate. vacuatur, — Medeflia veró juxta Tul-

i[]lv

kfïk fh

Iium 5

'/CI[, l

L

(qf;)—Pbila. libro, de Somn,, ("ar) Rabar. in l, .

vl

Pgeade22,. (5 Gloffa.in CanteA« P p1«g — | )

-Plrj

:

^ MARIANUS,

m

[uptt od&»

Eum, Cc) eff féientia eorum que aguntur , aut.

at

Scientia veró collo.

e Chrll

dicuntur , collocandorums

affeverani

candorum, reddit unicuique fuum quem debet

locum: füperiorem enim fe fupra, inferiorem

)', fx[ufvcf;ïr

1777

fj

fe infra, parem ad latus fuum collocat: reddit

f n

DEO fummum locum , cztera illi fübjicit. Pule

m diyi?

chré Do&or mellitus hanc fcientiam. redé col-

- tur$ f

locandi expreffit : i» te inquit (4 ) confiflo: nom

s Saprei

ivfra dejicere , non fupra attollere , nom eBade in

Tene medium fi

f

longius , non extenderein latue,

205 Vis perdere modum : locus gnedius tutus eff : me*

dium eff fedes modi, &f modu $irtw, (e) Jam

Hugo non minus reGé : Poc eff , inquit pulchritue

jous C

dinem Vitendi tenere , confenientia cuique fexui &

;proulto

»m f"

pez/ona reddere: bic ordo gefforum optimw 1 bie

ernotus ad omnuem adtionem commodue,

Quan-

xielli ntó.

y p

tam autem & unde ortam habeat moderatio

dulcedinem expreffit Dodor Angelicus: (f

jclà W*ï*v

bec inquit, 1lle, pro?enit ex Quadam dulcedine

um "

4ffeliss , quaqut borret omnes quod poteff alium

p

toptriflare, — Nam aufleritas animi é contrario i-

T M

detur effe in e0 , qui. mon &eretur alios contriflares

Sic ille

Jam quod attinet ad Jofiz Regis mo-

J o

deftiam & humilitatem, tenetur aperta DEI

j

7 m

j d

confeffio : qui per Holdam prophetifam con-

fultus de futurorum eventu, fic refpondit: (g)

gunc at*

jm"

c'(."l

quoniam eudifli-Serba folumints , at2u€ ezollitum H

ff cor tum -& bumiliatus es im confpedta Dei ve,,

| QCO[EOW

Peritusque faciem meam , fcidiflé. Veflimenta tua

o j

a. s

£55

CcY Cie], 1 offce.. (4) Berz. l, 3. de conjde?;.

(Qe) Hugo,in profjerb. 8. (f222.qu,Mg T« 2r. 3-

4",/' Ith

-

(£ 2 a. Para', 34. 4 9. 21 ad 29.

tl

iUP

f

r

ZODIACUS.

& fiebifli covam me , ego quoque exaudi te dicit Do-

MM (

mipnuet,

Ha&enus Deus,

Ex quibus conftat,

fuavitatem modeftiz , & dulcedinem humilitatis

Qu j (fi?

Jofianz in eo reluxiffe , quia verba Dei cum de-

miffione audivit, quia audiens, cor füum e--

lday

mollivit, & non induravit ut alii reges: quía

U

tetrore poenarum perculíus, fe toto animo ac

Md

Corpore Deo fübmifit , quia invifibilem quafi vi-

Mtf/t 4li

dens fuftinuit, quia in horrorem conteftandum

tss

de violata De1 gloria, veítimenta fua (cidit,

mss&füf

guia teftem doloris interni fleuim affudit, Un-

fet; & f

de & fa&dum eít, ut comminatam vaftitatem

li rf

templi , occupationem Jerufalem , (^ ) czdem

ämm PQQC;

gentis, everfionem regui , captiviratem populis

fim mj

generis fui fervitutem non viderit,

Et quan:

trí, v

quam fagitta vulneratus à Necao rege /Egypti

ptlige

obierit, attamen ut predixerat Deus, (7) ia

,!: 7177

pace ad Patres (uos fueritadditus,& quafiMartyr:

ln

"

LUE

pro populo fibi credito depugaans occubuetit.

D.

if

Unde & honore fepuichri ampliffimo , & Mau-

NJSQ)

lrim,

folzo infigni , & lameatatione $. [eremiz,

lte à

,

univerfique populifithonoratus. Dulcis enim

tdf

tl

hv

"

eft favus, in principe prafertim fiimmo , erga

Md

omnes modeftia. Sapienter Caffiodorus. (£)

)

Io]

"t

No$um efl [ub amore principu cufladire wodeflizm,

ä&'wj 'w

quetamclara quàmrara e/f : quia gandia /emper -

Q

i

xw

animoes inquietant , modus enizi latis rcbus, varà. ,

(dini

d

énterfenit,

Et Curtius : ( ) eontinentia & mode-

l

ratio, in altisfima quaque fortuna , . eminentia

bond-

( m

(5) 4- Reg. a3. z.Par.;f.: (Iy a, Par, $515

It

M

$

1j« CE) Cafffod, h a tpife QD Cnrt: lib,e,

li, r

h

a

-

x

n

z

P

MARIAN üs;

u

ii Poma, — Unde prudenter monebat Grzcus 'Co-

bus con

micus ; (."ï) ng)m:u infolefce quo magás beatus es,

m huriio

De cun d

5. 6,

, Gu (tum.

jUid autem fuavitas Marianz modeftiz? an

Q

j

& ipfa omnes ífuavitates , & dulcedines

j nqu: f

oto auit

ttanfcendit $ non eft homo, cui aliquando non

iofuerit. aliquid amaritudinis tantum autem a«

Vlent quiit

onceflandl

maritudinis illi ineft. quantum . immoderatio-

g (Cidït

nis, & fuperbiz. Superbia veró amara eft (em-

pers & ficut fine fale olim nullum DEO place-

m al

"

bat facrificium : ita fine felle füperbiz non fit

a

ullum peccatum ; juxtaillud, ( ) fzperéia. ivi-

U

qtem p

tum omni peccati,

Porró D, nofter JESUS

q»

Chriflus, Matrem fuam elegit quz caput omnis

p, E

T

Superbiz erat contritura , fecundum illud, (2 )

(

ipfa conttret caput tuuma.

Càput, hoc eft füper-

euti

& qi Mi

j

biam, quá tu pollens potens, homines icem

infecifti, -Nam ut bené obfervavit $. Augufti-

"m

fím

j

nus (c ) primum E6 peccatum f'vit Superbia , fci-

qt

licet appetitus inordinatus fimilitudinis divinz.

B

b

Quodfi in Virgine nuila unquam inventaeft im-

[Z!m/llül À

moderatio elationis, femper ergo. fuit in ipfa

tyfofü*

favus mellis, (cilicet dulcedo modi moderatio-

!d

n

nisque humilis, Quidergo quzris in illa pec-

,gm'll

[

catum , in qua non ftetit unquam radix arnari-

"F'Wl'

tudinis & peccati Superbiz ? Ipfanon (olum vi-

HHWV

"L

vens i0 mundo omnia verba Dei confervabat,

LE]

p

ï»a

fgd

a/

(») Comicmv-Gm'w; Apud Langitim Verbo,modeflia,

(4) 7ob. 4. 14.

CO des,

j

niit !

(^ ) Ger, 3- 16.

lib, de genes, ad ljr, li e, 30.

a^

$16 »

ZODIACUS

fed. etiam in paradifo cum in lumbis Ads lateret.

milatt

obítrudas verbo De: aures , erga (erpentem.

que atf

malé (uadentem . gerebat.

Refert Xenophon

Maxim),

apud. Babylonios. ( 4 ) viguiffe morem, ut cor-

um Q

Pöra, functorum. melle: ad. arcendam corruptios

Qp ]

nem imbuerent: melenim ut teítis eít Plinius

p

EUS;

putreícere non finit. ( ? YSalvator veró

sj

]

nonfundam tantum,fed à primo vitzinftanti ad

h diy

fimmunm, melle (uo, quo. 1pfe à Spiritu S. undtus.

litin I)

in previfione Dei erat, tinxit. caram: genetricem.

n &f00 Í

fuam melie inquam füaviffimz, & puriffimz mo-

n Vinum

deítiz atque humilitatis. ( / )Undeillud. encomi-

Qu eff

um, faüu&. diflilans labia tua- Sponfa, mel & lat

ftt5 hjf

f&b lingua tug.

Quomodo veró.? .explicuit S.

[Ftulm N

Agnes V, & M. clarisfima , apparens.S. Birgitte

u Mmj

mortali dicens.,. C2 ) ficut. Sole: inflammantur:

cocleftia. & terreftria.: fic ex duicedine MARLEs.

ln Àqi

Pa gl

nullus: eft;, qui non: per eam fi petitur ,. fentiat

IQf (

pietatem, — Sedinde licetafcendere: & arguere

ligd g,

Cujus lingua & deprecatio humilis, dulcedines.

El.a ^ f'? itc

omniumintercedentium pro nebis vincitSandto*

M

rum.; ipíà non. folum.1n.lingua & fub. lingua. fed.

*otia (er

& 1n capite: corde vifceribus, & verbo, totá;

Rn (

nihil eftaliud nifi favus & favus. dulciffimi mel-

R".'()Qt, m [j

ls. C^ ), Clamabat fuo. Eugenio. S. Eernardis,

NT

Jeue medium s [i momis Pärdere modum.,

Virgo:

autem im fümma fortunz fublimitate mediocri-

)

T

D.

ftia hüt-

-æa-zem.rf;.sinens-,. quando.à modo.& mode

Tl

M m N o EUR

. mili—-

l ^

(4 ) Kenopb. lib, g. rerum grecan.. Qe ) Plin, laT

(;X;;.

4 H(P'

£, 14.;3

n

!

Cf) Cant. 4, x 3. (g ) S. Birge refel,,

j

LÉ.4ec EX. (Qb) Bern, de conft. [i5. s.

Dan

hd

Ó

MARIANUS.

$17

s Ade [

militatisreceffit? In ipfa fraca eftilla catena,

ga fepet

quz paffim in orbe cernitur , telata à Valerio

t Xeny!

Maximo, (;) fxlicitaus & . modetrationis divi-

yrem, ut V

duum . contübernium. eft, Quod ergo indivi-

duum 2 felicitatis. & fuperblæ

lpfa dicere

m corip.

;s eli D

poteít illud Euripidis , (&). 2mat »e modeflia ,

donum pulcherrimum Deorum, . Ypfa enim eít ut

;ero DX^

infdant

alicubi dixit Bernardus, (/) Evatransfufa ; qug

N und

veró in Eva prima fzx peccati? fuperbia: MA*

n cngmb

RIA ergo fineSuperbia, dulce, elatum , defeca-

urifimum

tum Vinum : pura, humillima ,. modeftiffima.

Cum effet parvula , placuit altiffimo : fed & pla-

Alud cnco-

A feculo 1n

)17 m!l

cens aluffimo, remanfit parvula.

feculüm Virgo fine macula : à (eculo ad feculum

j cxphcmï

ensS Bï)

item humilis fine aliqua fuperbia

Bene unus:

Eva Aquila , MARIA columba,

Cur vero ?

Ramm

Eva volavit in altum, & fecit cadaver : MARIA

neM J

vgiit

domi apud. DEUM latuit, & ferpentem vicit,

Vicit? Serpentis prudentia inquit S, irenzus , de-

jre V

fidla eff in columbe fimplicitate, Loquitur autem

jjs, du

hic San&us de Virgine SS, Quz eft autem pru-

x Vr

a

dentia. fcrpenus ? caput à morte fervare:

sed

1274

[

columba fimplex & humilis invenit contortum

m

caput , fuper quod. & victrix ítetit, cüm Origi-

ii

yifim v

nale dedecus obtrivit : & humilem Deum pari-

: Be[naf

tura, nec una (uperbix guuula. afperfa in ortu

igdli"'l /

fuo. prxmævo reluxit.

Dedecebat enim nimium,

!

"

humilem Deum, de fapeiba & lmmoacita vel

o

I

modicum ,, nafcz

5 7. Tet*

C3) Paler. l, 9. c. 5'.

C^

BUTIDe (5 AMedt,

yni

(l) Berg, ]tr. Fgr . Mzz& num,

(m» Anonim.im

s

if-3s.

( Iren.l. $.c, X9

Y

p

j :«-8'

ZODIACUS

*

$.

T.

;dem IT

E,rtiuä;ä Rabano

T

Jofiz encomiu

m datum eft

i Sapitt

:

( 4 ffudium veflaurandi cultus dibini omntm

guberna

sou(icam fuperabat,

Ad mentem Ecclefiaftici:

eX (copu

Te&um ;

(^) qui tamen plus addidit, memoriam Jofiz

effe.ut muficam in convivio vini. Non ergo

pottum

nudz muficz aut intempeftivz , aut rudicontu-

fntd n

lit , fed muficz, in convivio , non in lu&u , in

Würseri,

convivio vini, non aquz.

Zelus enim ejus

lUt arde

€rat regius , altus; eminens , quo in reducendo

Veus

populo ad veri Dei partesurebatur, ]pfe nam*

"ititi g

que templum refecit, librum legis ut vult ()S.

(ä) //fW/"/B t

Hieronymus invenit, eumque fibi privatim, de*

'ïa' Dminm

inde populo publicé pralegi fecit: excelía in

W) 8 iïh

montibus abftulit , lucos infames excidit, cut*

MLA

1ius Solis cremavit ; eorumque cinerem in Cee

Rutenij n

drontorrentem demerfit, aram Jeroboam con*

17

tra aram veri Dcei erecam deftruxit , magos &

f p

pythoacs 6 terra (ua ejecit , foedus cum Deo no*

?[JMM /;

vumicit. Quare de eo Ecclefiafticus. ( /) J^*

"Wïl'?m

ffas dereldun of dibiniti im panitentiam gentis ,

Qu Vnen

guternabit ad Dominum cor ipfm.

Dire&us au-

* Rheto

tem-dicitur, quomodo Sagittarius peritus di-

7UU s

rigit jaculum füum in fcopum przfixum : Deus

um

autem Jofiam ut Sagittarius Sagittam in provi-

N i

dentiz frz arcu tenebat: quam & ad metam

Vs

W

u

iug gloriz propulit ac direxit: & poft eum a*

It fs

PU

lüjje

lorum ineates, ut novas fagittas movit, Porró

) U

idem

d

C22 Räb. i5 4, Reg.

(5 ) Eccle, 49. 1.

i,

(4) Hier, in libr,

( 4) 4. Reg, « 22« ( 234

o

Ce) a, Paral, c,

fhi

E Reg.

(2 Glafa ibid,

34'.5, ;f- (f) Eccle, 49 3« 4

ä;

Á l

MARIANUS, —

"119

idem Jofias qui comparaté ad Deum ut

Sagitta

määtum:& :

ad Sagittantem , fe habuit : relaté ad populur ut

djiini o

gubernator navem refpexit & movit , eamque

Ecdelalt

ex fcopulis & vadis infidelitatis expeditam , im

re&um religionis curfum, & in Salutis zterng

ram o

Plané re-

B

portum gubernavit & circumcegit.

fpondit nomini fuo , quod refonat igzez DEI,

judic

ip du

Faáus enim eft ignis Dei , fibi, populo, DEO:

:ms Wm Egm

fibi ut arderet , populo ut preluceret, Deo ut

d

aramejus impleret & ornaret,

Quare Zelo &

t

, um

virtut? ejus teftimonium perhibens (cripturat

(5 ffmilis ej non fuit ante eum vex,qui vetevteretur

u

&d Dominum in toto corde fuo, &j in teta anima

r

;; d

fua, & in uniterfa Virtute fua juxta omnem leges

T

ng(i $ neque poft eum furrexit (fmilis illi.

Nec

cxcid/t.æ '.fl

mireri$ $ nam ipfe , ait $, codex , (/ ) «/fo anza-

g ^

pyum erat cum regnare ctepiffat e fecitque quod pla-

a

(itum erat coram Domino, €$ ambulabiz per omnes

jil t mæm

(

c )j

Fias Dafid Patrá /2ti, non declina9it ad dexteram

ff?* ad fiviflvam: hoc eft medium virtutis in o-

Qus (f )

maibus tenens , & fequens Moyf(is directionem,

ul

Dlrg&üi

Unde merito (») $. Ambrofius de eo, Jofias ze-

l

lo fuo omnes füperiores reges vicit.

At hoc

quantum ? hoc eft muficam fecundum omnia

f«um:

Organa aurium :nftruxiffe.

Tullius quidem ab

mu

ii

m

unoquoque repofcic (& merito ) ut fic vivat,

né forte quid difcrepet ut in fidibus ac tibiis: &

of e!

p

Go*

qomo

mulcó maäis c:iam, quo major & melior a

num

i

$ h

(5 Gloffa ibid, ((i) Hier, i nomin, Hebr,

VLL

C5 4. Reg. 23, 2g.

(l)q-o ng, 2212X $.

Jl

Mg'

(m) 'f'"äf!'l! l- $. 39 gf, ( n ) Cic. h, 0ffc'.

$10

ZODIACUS

num quam fonorum concentus e&-.Verumtaniem r po

€um hominesá concentu rectarum difcrepant &

lk ac Mi

ditedus e

recedunt actionum, infigne profedo & coelo-

rum mufica praftantius opus exegit, qui alios

Us., fed l

&ad coníonantiam cum. neruis virtutum ac illiba-

&um a

tz religionis reduxit,

Ifte & convivio. Deum

/'.;Z'.'/ A ü

| excepit : ut enim noscibo & potu vivimusoble-

Lm f M, j

&amurque? ita inquit Ambrofius ,' Ze/m , Dei

fita efl : Ef quo ipfe oblebatur, €&& quo-mos Pegetau

lat Mana

UY.

*

Ifte in cellaria vinaria divinitatis tranfiit:

Spiritus inquit (? )S, Bernardus , repletus vehe-

t D

menti zelo, non plané aliundes quam à cella

fOJ:ï/?wizm

*Cl-m'&i vinaria reportantur,

öl-!,ïcf üäïüus

[

l

:

j

1 Viteini

$. 8,

as a

S. Dulcedinisnoftrz z

elo ,-

]

Am verà Virginis $

(43 Rïbifror

quis ccelorum terrarumque angulus nen ree

Wä!!i:r

fonat? lbi ejus mufica & fymphonia emulan-

n hi,

tis pro-Deo,, Deique rebus & cultu , ron audi-

Pj "

tur? non movet? ( 4) Jofias à puero incipiens

MW

Deum Patrum fuorum SS.colere , faQus eft vas

1

ädäu;F,

dtgy,

& organum quod errantes. ad viam religionis &

f

veritatis revocaret: Virgo veró, non folum di*

Copzm li "

recta eft in poenitentiam unius,fed omnitm gen«

Wïïuml

tium : nec unius popult cor gubernavic ad: Do*

äm habms

minum fed onmium populorum & poft fe fe-

W A

quentium féculorum, — Quapropter in Litanii$.

|. ttfc

l

w

d

'Ams

Latinis meritó. dicitur, (^) REFIIGIUM

| ïütiug n

Uj

PECCATORUM, & in hymno Gracorum di-

* m

ty

rectrix

Qo) dmbr.inpf. t18«— Cp ) Bern, in Gant, ferv

j

2

4* ng, 1

49.

C2 4. Ke

!)

li,

(4) Hymn, Gracor.

£« 22. Eccle, 49,.— 3

Ya

u(,

"i

:QVAR IANUS

f;Verummm!

te&rix Poenitentium : & à Patribus Guberna-

u1X ac Mediatrix Chriftiani mundi,

Et veró

y di(atgt

edo &

dire&us eft zelus Jofiz ad pznicentiam füz gen-

us, fed & ipíe prius à poeaitentia. coepit & cor

g t

fuum ad.Deum direxic: nam dicitur, (c) so2

um acli»

fuit anté eum, rex, qui reberteretur ad. [, ir toto.

anjViO W ,

eorde fuo, Reverterecur, dicitur: quia prace-

viyimuso

'ï Z,/W,L'-

dentium regum exempla , ut Amon Patris, ( 4)

& ayi Manafle, forraffe nonnibil pueriles ejus

ii Hb

annos à cultu veri Dei 1etardabant .-

Virgo

at cani

fe ïcwsvc:ï

autem Poenitentia non eguit , & ad poenitendt

à

4

& S n

conflantiam nunc etiam nioyet gentcs &

7132

S«Éerpardus quaric, cür in Evangelio .5ff

"Ed

peg Virginis, cum mentio fiat exerta Sororua,

non fia: earum fratris Lazarit & refpondet:

Qe) arbitror , nec id. quidem à propofita. fymitse

«nofttt Zï';

dime difcedere. — Virginalem. enim domum initisyi

i 9^

Polens Spititus , feluit maon incongrué penitentiam

j

i 5n

$4 malum utiaue comitatur.

ALfet evim ul pro-.

prii quicquam inquinamenti domus bt aliquando

j

habuiffe dtcatur , ut. i ea proinde fcopa. Lazari

Qs i

i

quareretur, Sicile. Ubi vides, poenitentiam

g

t

Scopam Lazari dici, & nomine Lazari inteiligi

, olum*

peccatum,

'Virgo ergo carens peccato omni ,

m

g d

& non habens in fe ullum Lazarum, ícopa La-

j

a

231 ícopa poenitendi non egebat, Et tamen

u

ut fic dicam , fa&a eft Scopa ormhis Lazari, &

et It n

[l

totius mundi. Audi, Joan Damafcenum , qui

guel

i

fic affatur virginem ; ( f tua puritas Virgo Ej mo-

jí

gl

d

YUFER

— .

yii

Cc) 4. Reg. 23.2 g.

(4) 4. Reg. 21«

j

(-e) Bernæ [&r- 2v de 4Jl4m.. Bu V.-

4i

in Canon, ode, 9«

/( f qud/?".

R

a

$a2

'ZODIACUS

rum integritas , fordes &f maculas uniter ff orbis exe

OE

pérgabit: te armaturam infraam bo[libus obten-

wmodoVir;

Omni tem

dirmus , tu fola wmortalibus fupernaturalium bono-

rum procuratrix,. . Neque veró hic titulus de-

| gt

honeftat Virginem , cum non dedeceat DEUM

T m

Scopatoremagere, Perdam, inquit Deusapud

lfàiam, (7) Babyloni nomen , &5 fcopabo eam i

ij ;

fopa terens , vatablus extulit, ffopa 9a[latriet

lHoltay

eam Verrarz, ( b j Ubi fcopam vaftatricem vocat

í uïcedo.

fuam vindidam , five Regem Perfidis , perquem

Bo ]

vaílatio & verfio Babilonis faQda eft, — Virgo

l'&m'lï Itl

autem non eft (copa vaítatrix , fed MundattiX

TT nj

ita, ut uno eodemque minif(ïieïio, & fordes de

AUS tta C

animis everrat, & gemunas i animis ac oraa»

tum pla

menta divina relinquat ; quod eft divinisfimum,

hompi f

& ipfius increatz Sepientiz, deinde Incarnate

] 888 Vi

efficium , quz fe fub mulieris drachmam qu&-

rr""jif/! &i

'entis, (1) & domum everrentis fymbolo ex-

LT

pieffic SUBLIMEM SCOPARIAM. In tali ergo

t r

copa Dei quid quxris Lazarum, aut fordems

p

I i

edurs, nec furle

( ^) Quare non levis eft conj

M

Uün Q;efm

omninó argameatum fj Virgo à Deo fada c*

Opc

*$y(

tniverfalis, quod omnia loca & tempora poft

d

M toui

Cürftum eantia, SCOPA PZENITENTIS

MUNDI, ezm omni macüla, etiam originali

: N

liberam fuiffe, $: eoim Bapufta & feremias ,

D

qui folius l(raelis Scope erant. Emundantes if

dH (e

lced

ln |

manu fummi Scoparii Dei , caruére peccato ori-

. g,inaii

—

l xfl'qw t

Cg) lfzi. Ya. a3. ! (2) Fatab, ibi. Hier. :n O

P

£4.Jfa CM ) Lur, 39. WR ] Greg, gu bormit,

A Rff

"

in Ebang.

«ml l

&ARIANus.

ginali antequam Solem .afpicere poffent , quo-

m'ügyþ vt

ojdud

modo Virgo Dulcedo noflra , non jufté creditur

walim

omni tempore ab omni macula & amaritudine

peccati vacua extitiffe? 1n Mufica five zelo Jo-

sic tl

deceat D

fie przcipuum eft quod eminet , (/) q«ia ipft

fecit Pbafe tale , quale non eft faflum À dicbu Tu-

qit Deutt

tl Abü MW

dicum qui judicagerunt Ifrael , & omnium . dievum

t un

Regum Ifracl 8 vegum Tuda, Tuum autem Phafe,

Ó Dulcedo noftra Virgo, ipfum Phafe Jofiz u«

at

peravit, Ipíe enim 1in regno JTudz uno( nam

Iraelis 10 tribus abactzerant in fervitutem ) tu

| 6l

in omnibus facis regnis: ipfius Phafe five tran-

ei Mu

p k i

fitus tranfiit, jam non eft, operatur nunc nihil:

tuum pbafe non tran(it, (ed durat ; & omni die

TU

