Sara à viro poteftatem irata, & immoderatius»

Detm yy

ultione permiffa utitur.

Si hzc Sara, quid

( ed s

aliz? Tribulationem carnis, ágens Apoftolus

tl (

(x) de nuptis, prophetat , habebunt ejusmodi$

LV

addo & mentis.

GN u

A

fito lii

$ c.

Nimueró hujufmodi defedum mititatis virgo

395 Mi

d

L

g

filia Abrahz nata fuftulit, & novum oppo-

tv

Y

fitum ornamentum attulit, nempe Spiritum

erpetuz .manfuetudinis & lenitatis, — Audisin

ancilla N !

feftis concini Marialibus, (4) ave maris ftel-

uT

W nj

la, & intelligis, mundi mare turbidum, pro-

cellis ferox , periculorum ferax, & te in eo

Vi

^ E

Ws

navigare confpiciens, horrore concuteris? ate

tamen cum (^) ad Matrem Dei retorques.co-

« KUMI

T

É gita-.

(tï 5' h. T

(J) P7'09. 300 23-

( Heffer, 2.

( Chriff,

in Genef.

Qw) 4mór, V, 1. €. 4. de Abrab:

mm [

(x) 1. Cor, 7. 28,

(4) In

^ B

bjmn.G(f!' de Bo Vo

(! m

(5) Bowdf. in pec. By Vv €, x

llä,

I'I;.

X

ARTA NüUS.

)umi" gitationém , & intueris ea

ut flellam ; (

&

rf ml vides eam pacificam & paci

care poffe omnia,

( Villi & confolaris.

Non vocat öcculca caufa cur

cehümo virgini in eodem hymno fic concinimus

» Virgo

n && fingularis, (2) intet omnes mitis?

Singula-

Qbf ris in virginitate. fingularis in mititat

e: inter

ritis ob

omnes caftiffima , inter omnes mitiffima: non

jadm habet fimilem in virginitate , (

) non habet

n w! parem in- mititate,

Quomodo autem? quia

us ()! Virginitati ejus copulat

a eft gloriofiffima mater-

qeprif mias: & mititau e

jus fociata eft. fümma poft

m Deum poteftas.

Sicut autem virginitas foecun-

[j

i, 9 da eft fine (ocio,

ita poteftas mitisfima eft fine

j Jf exemplo. ( Sic

autem o

mne regnum dupli-

j ml Cis in homine Appetitus

una cae

pit & poffe-

it; & quidem Appetitus conc

' virgo fi

upifcibilis ut

agularis: appetitus autem

ira(cibilis , ut

Anter o

mnes mitis,

(g) Ipía àSara longé rece-

Vcitotis V

, dens, Matris. defe

Qum füpplevit: (^) Sara,

! Domina & carbo

um 0 ravit, non leviter

de nomine, graviter impe-

adusfit & deaigravit ac. illa

p: 97 ancilla & Iux,

omnes feré, colorat bene o-

j II mnes,

Atque hoc promifit nafcendi locus,

n nata en;

m dicitur juxta traditionem C) Patrum

jjum: ia ovili,

Ergo mater Agni agna : mitis inter

&tt, 7 omnes,

Coníüe(ce & mecum Chrifliane , cum

sueris: ?

te turbidu; corripuit Aufter, aliena malitia aut

orgué ?

de(pi—

[ CUM

"d

P ((.') —Bern.

(

/.77. mrffus. Girgafngülarir

(4) inter

(u

)

W' lomnes

Tmillis cur corjuntila ?

(6) Bonat. zn-

i

J

ffec, B. V. c, 4.

CF Idiota de contemplat.D,6,

Q;Hi"' in nom, bebr,

(2) Bona?. in [jec. Mari,

MC

,-C. 130

(0 Damafe.de fide ortb.l. 4« c, 1 .

ZODIACUS,

$o

deíoicientia vjolatum ;

.

inclamare, ave matis

. ver(g !

ftellas inter omnes mI

tis, falva me , impera

H uetm

, & fenties crede

(0) m

mar, meo . disfipe tempe'tatem

05 Bl

expenentig, disfipatam.

Deícribens Rex

civitatis fandz in monti

bus fitx le-

ftitot)

Propheta

DT

nitaccm & capa

citatem ac copiam charitatis,

AEcce anquit. (&) 4

liesigena ,

& Tyris & populus

gutem E

unt illic.. (1:m)

Sermo eft de

Tmont

4Erbiopumy, bi fuev

defcendente de coclo , fcilicet

hus r

erufalem nova ;

de Ecclefia, cujus pars et

t prima &. maxima,

Qualer

t arx

& templum virgo

"rorib

& hujus civitatis velu

tibisi

nata, Abrahz filia.

(7) Hzc enim in mon-

tibus Sanctis , in privilegiis gratiaru

m fundata:

lHiS 4[C.

introitus &

Wl [

hujus part ;

(o) ortus & occafus,

lil &

exitus in mundum. fu

per omnia tabernacula

acob, nempe íuper

omnes vitas San&torum:

ac?'S hW

q,m& feC«

de ipfà glorioía dicta per

prophetas: ipía almm

0 detyy

& foli Deo habitata, q

uia

-

femper fandta Givi-

tas.

Sara unam Agar!

n domo, (p) imó n

P[æüdiuH

Mariz

T.

diftin&to ta

bernaculo patí non potuit.

m autem Charitati

s vifcera, & Philiftzos ( ut

n

40 hunc

locum extu

lerunt) & Tyrios acPhz-

Tüntes

nices, &

JEthiopes orientales & occidentales;

& omnes gente

$ capiunt, ac firingunt. chati*

"

tatce

Re&Gé cum

E

$. Cyrillo (4) falutanda,

"i vet

henfibilem in utero virgl-

|

Salve quz incompre

ttQi.

nali comprehendifti: per quam $, Trinitas pef (;

N

Wmï

&unt-

Abrg]

u'niverfam orbem odoratur & glorificatur

vería

i

—

däfäbm

H At

E—A*)- P-/:?-',ck 88- 4.

(D "g. Hier.

(m) Lor. ibi,

Grep. i 1. Rege

(0) BOnag. Z'nþeC. Bn V. [A* 6'.

(»)

(p) 47

l. de laud. B. V. 70« i» Pf, 86, ad V, d«

(*3 Cbaldl

(4) Cyr:'lh.' Alec, hom. 6« contra Neffor,

Jrpr(

IMARIANUS .

vería creatura ad agnitionem Dei veri venit,

vt ii

, Inget

Hi fuerunt illic.

Qui veró? Chaldzus extulit,

tiescrt

(7) commemorare faciam laudes .tuas /Egipti-

lus M

:08, Babilonios; qui fciunt te.. Quomodo veró

fciunt? quia tu predicas & concionaris eis

charitto

miraculis & ; gratiis.

Hi fuerunt illic.

"Ubi

autem antequam in te effent, erant*? heu! non

p p

tmoe

in montibus Sandis , (ed in vallibus & gurgiti-

d

.]»E ;

l

bus profündis ! Hi fuerunt illic.

Quales; &

ElOaf

.

p m

qualitet compofiti? oppofiti elementis & hu-

moribus, divifi ftudiis & moribus ; difcreti-fta-

lum 9

i

tibus & gradibus , attamen in te quafi unus. Tu

illis arca No&, (5) illa tibi obfequentia ani-

n finddt

inttOïmsä

malia: tumitis inter omnes Arca No&, & Phi-

liftzos & Tyrios, & ZEthiopes, omnes in te

ab

facis,.mites & concordes.

TM

Hi fuerunt illic -&

quid fecerunt? O civitas Dei! Ó melior Sara!

; p

Ó.decus Abrahz! Ó refugium peccatorum , ó

d

przfidium omnium: Iflüi qui in te fuerunt,

2

t

M

qui fünt, qui erunt, fuerunt, funt erünt, in-

habitantes. lztiti

iftzo U

nantes,

,

am ,XC & carmen dulce perío-

o5 * |

a'denw"ï

$7

il

Am veró, quomodo ditavit virgo. Abraham

o il J perfetionem addendo ad perfectionem 1 De-

aus! feripturus omni Ambrofia (4) (uavior Dotor

[&u Abrahe perfe&iones; zzgnas inquit plané fir

qii Dórabam - & multarupi Sirtutum clarts infigni-

s

d

-bus , quem Potis fs. Philofobbia &quare non: po-

r'

d

z

dxcdabi

E

t,m.t'

h

ul

9) Chald, in Pjal, 86, 24 $.4..

G

) Dämid"-

fBQ V. (4) Jmör."?, )c.2. dt dbmb.

$2

ZODIACUS

tüf, Quxautem vota Philifophiz fuére! pau-

pertate mures vincere, (») de dolio oracula to«

Machik

QCCutfit

nare, (c) tonitrua verborum & imbres inju-

li De

riarum patientia eludere , mala mundi gaudia

(4) rifu refutare, calamitates mortalium com-

Dlus t

f& yj

pofito fletu Heraclitus lugere, aurum in. mare

fe in gloriz inanis paludem mergere, modefti-

' $U2 d

am vultus veftifqué inftrumento fonare, (l

E

imagines virtutis vulgo fuis actionibus pingere

liC p

degier;

& projicere, Cathedras Magifterii, tanquam

d

recti honeftique inftrudores , ambire.

Cate-

rumhzc omnia Philofophiz Gentilis (f/) in-

m,gä

Filam |

fignia , ^non fuére folida opera, (ed caffa vi*

CAr

'tà. Tàm enim aberant à vera integritatis di-

fciplina, quàm à cognitione zternz Sapientiz,

& lfs

. Wüt. G

]taque (v) Philofophia tota. defüit in. fpumam

folim y

fputumque veneris nefariz : & Philofophi , üty

dixit Tertullianus, (^) tranfierunt in Patriat*

it !ij

chas , non ut Abraham Sandorum , fed ut aní-| rj

AU p

malia gloriein capita (7) Hazreticorum. Qua

fe & (uccindo elogio citatus S, Ambrofius (£)

I

eas PefüfinXit, .dum fübjecit: simnws eff *quad

j l Domi,

p " J145

Philofophia finxit , quám quo4 Abrabam gräl.

Vis ergo noffe quomodo perfecio Abrahz à

B7

perfe&ione Philofophorum gentilium fete divi-

mir,«u, /i"!

ferit! fic quomodo homo pidus & verus. Vi

B.eu*ïMir

Propheta

UT

Qic þoc diícrimen rex, Sacerdos ,

. Melchi:

Vumem'

fito

(2) Diog. Cinicus

Ce3 Socrates.:

(d) Demo-

Y r :

critus.

(^) Zeno & Crates,

CF Sopbi.

£g) Roman, 1. 24.. (P) Tertul. ade, Hermagtn,

(I) Gem

(G) Teriul, de - praféript,

")

(9 Amt, ubi f

|

) l]

MARIANUS.

t pii

f3

Melchifedech, (/) cum de cxde $ regum reverfo

E

acuh t

Occurrit, & dixit Abrahz: benedidus Abrae

yes inji

ham Deo excelío, quo protegente hoftes in ma-

n g

lum a

nibus tuis funt, Hz íunt hederz , vinum pet-

fectz virtutis In Abraham oftendentes : altera ;

m n m

j modtfb

quia Abraham ut veré juftus in protegente

manu Dei latebat :

altera, quia hoftes fuos

m C

fic cxpit & tenebat

» quomodo nidum avis

u p[ngcl'

dextera aucupis,

Unde Chrífoftomus, (»)

, iinqu

;

dextera ait Dei protegente , inii; mi fathi funtfore

s (

te5, Cf inermes dejecerunt armatos, Itaque A»

braham Princeps & Imperator fuit dexterz, &

j ali !

dextere divinz, idqué geminz

oriuuit

. alterius quà

ab hofte protecus eft, & ai

terius quà victores

; p

vicit, Grandis veró felicitas

, & omnibus non

p u

folum votis fed & nervis operum quzrenda ,

jofoptio'

ut hujufmodi manu Dei potiamur, $ed noa

j Pa

ed urd

potiur illà, nifiis qui ad eminentem perfee

€tionis gradum

um. Q

per multa advería tandem. clu«

Qatus efl,— Promittit Píaltes

(7) jufto patien«

brofi

ro

t1 , Dominus cuftodit te ,

? Ww

Dotmirus proteBio 1ua f^*,

per manum dexteram tuam: Hebraeus legit , Dews

jm f

Abrat

wnbraculum tenens f'per dexteram tuam , alii Do-

minus fcututm tuum.

Nomine de

Xterg inquit

(ele d

verus.

Bellarminus (o) intelligitur ,

profperitas fecu-

li , quz quando juftum non v

ulnerat, ideó non

Prop!

vulnerat , (p

Mad

) quia Dominus dextram ejus ut

fcuto prot

egit, & quando ferenitate meridiana

BOR Urit, non urit idcircó , quia Dominus ob»

( l) Dui

C 3

tendit

"i

GU HIPONES o

(*

( Genef. 1 4.18. 1o.

g

(2 Chrrfofe, in Gen».,

(») Pfal, 120.

G. Hebr, ibi tex, Cbal- itegn,

T

(«2 Bel,dn pfa 120* (p) 4ug. iäid.

$4

zoviAcus*

165 apy

tendit illi umbracülum.

Abrahe autem ut vi»

fiiltg

ro plené perfedo ; Dominus fuit fcutum fuper

Vvule

finiftram ( per quam indicatur afpera & rigens

tht

fortuna) & umbraculum füper dexteram , fci-

&utem f

licet-non adverfam f(íortem.

Unde nec in

?

nec à Rege Paleftino violatus,

i

4Egipto lzíus

-

phcs (

ivit à dextris

& à finiflris, per afpera & mollia

Wg.

ubique vi&or & benedidus Dco excelfo. Q

^

ua-

iC Dom

re & meruit poít benedictionem vi&oriz , be

(f)nog

nedidionem - gratia.

^Nam ut bené notavit

Cajetanus , (2) Melc

hifedech Abrahz benedi-

futat

oftendens eum excelfum facdtum

(in, d

xit vice Dei,

-

Tores a

ab excelfío, non ad füam

fed ad Dei gloriam.

ÜOtter

.$. 8.

tudi (

Írigs

Brähæ perfe&ionem tota Philofoþ&ia fuis

Á

1'0n fe,ï

'gquare non potuit: (4) Filig autem A*

Vorugy [

Bramitce Sanditatem nec omnis Chriftianitas,

"o For

*aec cota. Angelorum co

le&io attingere valet

honeftas ac Sapien-

T m

$ub pedibus Abrahz tota

t m

tia Philofophica, cum Pythagora-& Socrate;

UER

cum Platone & Sragirita , cum Zenone & apidte

T0 (j C

to jacuit;

fub plantis autem MARUEZ omnis

Dinig

mundus cum fuis legi

slatoribus & Judicibus &

Ut oh

(/) unde Luna pedibus

Sapientibus concidit ,

Hzc igitur, Abrahamum

ts

ejus fefe ap

:

*

pendic.

tl'l, MP"*

uando 1n

domutm ejus Nata venit, ditavit.

In dextera Abrahz hoftes divinitus conclufi hz.

OoS*

fcrunt.' ,(c) MARUÉE autem dextera quos h

tes

(a) AI)M

*l

(2 Be-

l4 |

(4) C4jtt. in.c, 14« Gen

ef. ag $. 18.

na, infpec. B. F. c. T«

i

(6) Apa€' læo/ 1.

O Genff. f4. 18,

MARIANUS.

: $5

em ii

tes tangit, hos Dei amicos reddit, five de filiis

finifirg filios dexterz efficit.

Abraham (4)

um fipt

ut invulnerabilis inimicis ; invincibilis profpe-

j V riptn

tera

r£ forcunz effet, Dei dextera tenebat;, MARIA

autem & hoc habuit, & aliud accepit, ut füz

je n&"

manus virtute Deum teneret.

Doctor Sera-

violàti

phicus (&) adilla Ifaie verba, non eft qui te-

; & molli

neat te, fatetur ante MARIAM non erat qui

o SU

fic Dominum detinere auderet , atteítante Iía1a,

!iä()l'ig ! ;

Cf non eft quiinVocet nomen tuum, qui con-

x t

furgat & teneat te.

Detinet virtutes, ne fu-

ahæ bcne 1]

giant, detinet merita ne pereant , detinet Dz-

fim iV

mones ne noceant, detinet filum, ne.-pecca*

ye n

tores percutiat.

Abraham quinque reges con-

tudit ,. (g) eorumque vires & exultationem

frangens, fpoliis exuit, przda fpoliavit, fed

$ic illi dextera

Jopo? F

non ferpentis antiqui caput.

g a

Domiui non adfuit: (2) unde & coaduse'tia

Md

chxiiïï-m"*

atrio Fortis armati , una cum reliqua Sancto-

rum multitudine, captivus per annorum 2000

X M

feré morari.

Filia veró Adz, non folum ab

& gt

ufü rationis nectantum nata, fed etiam in ute-

!e'&fpm

ro fuz Genirricis, denique in primo conce-

E o

puonis fug momento, ejus dirum ac triíte

ydjobi

caput obtrivit,

Puichré Guilhelmus. . (7) Pirgo

" d! MARIA in f& $. conceptione , douo . ditine gra-

pulu $4 , caput ferpentis contvitit , ut eam non tauge-

^

3

deI

C4

rft',

(4) Arnol, QQm, de laud. B. V. — (e) . Bonaf., in

| quOs ho:

:j?e;. B,V.c.7. — Cf If2 64.7.

(2) Genef.

—

14. (b)Lw. 11. 21. ex Mart.. Roman, in

/(

DL

25. Dec.

TL

( Guilbel, Frm. I. ge ftcretis fe-

eretorum,

j

ZODIACUS .

neltabils

4

ret , nec vuorderet. per originalem culpam , neque,

ex canfequmti per. aQualem,

() veter

Ipfi uni datum.

cantare, (£) leva ejus (ub capite meo & de-

lt: Bier

Michael

xtera illius amplexabitur me.

In leva inquit

Caffianus €/) fcribuntur & conduntur pecca-.

OC abanl

ta, proinde fubjungo & centurie poenarum;

- V Spintum

leva Dei trifte quid & infauftum fonat & fignat.

Ur, J

4 eXtUtje

Ad dexteram enim vocantur oves , hoc eft ele-

&i, (») ad levam ftatuuntur. hzdi- petulci;

i,

peccatores fcilicet impoenitentes, Dextera Dei

Vetüs ed (

facit virtutem ,. (»). dextera exaltat ad gloriam,

pttpfnz 4

portat ad vitam: finiftra autem ferream virgam

TE munitr

Iapit, (c) & omne vas figlinum malis odori-

um ,

bus humoribusqué imbutum , ftangit ac conte»

rit. . Sit ergo leva Dei fupra caput aliorum;

funmy

qua& conceptos natosque irz filios odit & aver-

àhe w

fatur: at Caput virginis, conceptio virgini$s

d&b

c:xterà protegitur amplexu amoris ftringiturs

0170 ]

£

& Deounitur. S* Bernardus (p) nomine De-

ws; onfe

xterge diving, Divinitatem , vocabulo autem

T

finiftre, humanitatem Chrifti interpretatur ,

Tüti,

quarum utraque virginem protexit , atque in-

gl U

accefíam ferpenti & primo ejus moríui ac ve-

Gb

neno reddidit. (4) $i juftorum animz, quia

Qtn n

$n manu Dei funt, habent privilegium ac. mu-«

t n

nimentum , ut tormentum mortis eas non tan»

gat? quantó magis virgo , Patri zterno affinis;

Tä« tr(

Fil-io Mater , Spiritus S, ut viro jundta , impe-

netra-

P o iil us o

Vf.'!l-t

j.(

( Cazt. 2, 6,

( Caff, in PP. coll l, 6. c. 10s

Qm) Mattb. 25.33,

(2) P/2l, 117. 1 6,

pi, H

(2») Pfah, 2. 9.

(p) Bern. in Cant, Ser, $1.

na*«m!

C22 Sapient, 3. 1.

"r

N

| MARIANUS.

J,ï

4m UM

netrabilis morus mortíui primogenitz extitit ?

wni datum

(r) veteres Theologi, ut videre eft apud Va-

n & de

ler: P;erium ; dexteram. DEI Archangelum.,

Michaelem , Siniftram autem . Arch. Gabrielem

levinqui

ytur pete

vocabant, eó quod horum fe& Principum

Spirituum operà, quafi manibus füis Deus uta-

Cenatti

ac & fignat

tur, jam poenas ad correctionem , jam folatia

hoc &i ele

ad excutiendum mazrorem ordinando & ap-

plicando, .Et veró plurium authorum (;) &

i petulci

DexieraD

verus eft fenfus, Virginem Abrahz filiam,

perpetua Angelorum cuftodia (7) ac diredtio-

TU

qem v

ne munitam fuiffe, & quaíi in manibus eorum

geítatum , quo factum eft ut ad petram ícan-

malig od

dali feu. peccati vel minutiffimam, pedes affe-

gitac n

étuum minimé offendere,

Caterum MARIAM.

t aliorum

àlabe primzvi peccati fervare illeíam, exce-

dit Ka

j gl

debat Michaelis & Gabrielis poteftatem. Sicut

€rgo in' providentia extraordinaria, ubi deficit

ris f

| nomm ,

vi$ coníeruatrix Angelica , exurgit. protedio

divina ità in ortu MARIZE adfuit caritas de-

abulo 4

fenfatrix , virtus redemptrix, & fides conju-

p

gslis.. Unde & vidtrix peccati, ac Serpentis

l j g[guö ,

yriii & f*

debellatrix cantat. leva ejus füb capite meo

gniids 0

C non in capite, non (upra, ) & dextera fupra

caput amplexans K cingens me.

;ium i m

eus nono

$ o.

d. lmp d

Ta ?*ergo* virgo feli

citet ià. domum Abrahz

gt

yenic,; eumque ditavit , meruitduenon unum

n

"d

us

Cs

nec

.

]

m

[IQF

a

( r')-"Piæ, lillz $. 'biævälgöwää ii.-/Jerä.jZitþ;ü.

(55 Be*

LL

774?3 1'72&»,&80. B. V. 684

) Bgfæardi». £0ms

fciþ

V Ser 61. ar. 3. 0 6,

ZODIACUS:

H

nec populare Salve.

An etiara ab üiniverío

puttdo,

tifonum

mundo non meretur Virgo feftivum recipere

Sálve; qux eum gaudio refecit, thefauro dita-

guautem

vit? Ri(um fecit illa Abrahz , quando venit ;

fitmts

an & nobis item fadtura eft? Hugoni , (4) ftu-

UY fiml

pidi ingenii puero impetravit illa fublime &

b ;

capax omnium fcientiarum ingenium , ob quod

iHFU/iGreg

deinde in Mariebürgenfem provedus eft" Epi-

ii iqy

fcopatum,

Ifti fecit rifüm naturg, fed cum

T

ille diffoluté viveret, & filios Heli 1mitaretur ;

MRU

& cohoy

monuit aliquoties , Satis lufifti Hugo , ceffa jam

de ludo (7) cum autem ille non ceffaret, de

Mi

le&o raptus; ante altare occifus, & in fletum

"um a

aternum miffus eft, Iíti volebat virgo ri(um

at (

&ternum monendo parare. íed quia ternpora-

&lm ,

lia gaudia prztulit fempiternis, Hugo fibi de

Ludo fecit longum plandum: Mater Dei ad

BU

morem Dei fe componit : Deus (c) non pro-

ia

jicit fimplicem , donec impleatur os ejus rifu ,

& labiajubilo. S.Gregorius ad hzc verba, o$

inquit (2) jwffi tunc rifu replebitur , cum pie-

Vrl

um corda finitis peregrinationum fletibus eterna

hr

Sic omninó &

leiitia exultatione faurabuntur.

T0 r

virgo, quos fimpliciter in via Dei, & in füo

qum i

obíequio pergere videt, eis ita fquam curam ap*

P"fgabam

plicat, ut non ceffet priufquam os mentis €o-

Citilas

rum fecuritate poffefli gaudii repleatur & fatue

s demü

retur,

At quemadmodum Deus non porrigit

manum rmalignis, eos aterno foedere fibi co*

pulando,

(() PW&';:

U

)Gllg ,

(Q4) In Bec, exempl. $erbo, MÁARIA,

(2 1. Reg.

2. zz.

m!; lfþ

tj

(c) 7o5. 84 20,

(4) Greg. lib 8,

LT

ZED merali in 706.

Cnn:,

MARIANUS. .

59

jwmsrb pulandoj nec rifum communicat qui cor ad

v fecptt thronum ejus exultat; (e) Sic & virgo, mali«

(wodir gniautem cenfentur, (f ) qui bona non bené

1do 'iit ;

aciunt: ufürpant Sacramenta vitalia, (^) fed

j,()e non fimplici & finceta anima, fundunt eleo«

(dbimeà mofinam propter vacuam gloriam; offezdupz ,

Momuod inquit Gregorius, (P) exteriua bem'gm'mtem ,€

qui i dolos iniquitatis interius abftondunt,

Hic fe(e

,f o un

usquifque fodiat, quomodo fe ad rifüm Dei;

mitrettn

MARVE tutelam difponat.

Et fi fentit fe

0

fíalt f

€ cohorte hujufinodi malignorum, imitetue

[

f d Abrahàm Patrem virginis & füüm, Is enim poft-

y i t eaquam audivit (£) Lothum ífuum captum ,

jigo nl

acdutum fine mora, coegit exercitum ; fufcepit

terpo

ellum, inuafit vidores, & recepit omnia.

; Sic & nos ubi adverterimus Deum abeffe à ta-

w M

|uet p

ernaculo cordis nofiri , maturé contra nos, &

Sathanam bellum füfcitemus, -Felix quicum

)n I

x qi fil

Davide gloriari in Domino poterit , (/) iz ma-

I

Tutino interfitiebam omnes peccatores terra , ut di-

2 Vc[ba j

f

i üerderem de Cibitate Domini. omnes qui operan-

j

.?

, 4 Pt iniquitatem, Vbi Genebrardus, (;; Sum-

,;

,

jj o mane, maxima diligentia & ftudio, ante-

quam invalefcerent, nulla interpofita mora,

| &m In

purgabam ]Jerufalem à (celeratis,

$1 nefcis

euram q

nemi 9

Chriftiane , & tu parua Jerufalem es, (7) gran:

"n

]

dis deinde & nimium alta & fublimis , & opue

j o o

C 6

lenta

lll Co3 Pipeda n c, 9.

Cf Job. ad $. 20, z. t.

gt

pul'äïï/ü" (5) Greg. ubi fupr,

(2 Idem ut fupr,

(£5) Ge*

"efs Y4* 14,

Q) Pfai. 100, 8.

(m) Gt*

n5

(g.

nebr, in

i

j

Pf. 190. ad?.VS.

r/g. llþc

Cazt,

(» fenpert. r d

6o

ZODIACUS

lenta fatuta, tolle ergo & purga malum de

d dep

-medio tui.

Parata eft virgo quz ditayit Abra-

fj cel

ham , & te ditare, modo inveniaris filius Abra-

Ceftami

hz, & in quo fint repofitz verz opes fcias,

Inducu

Audi (» Ambrofium dulcem, & (ublimem,

IN

Veré dives eft , qui in confpedu Dei dives po

tonpij

teít videri, in cujus confpedu terra exigua ;

&

:

Solum illum . Deus divitem

p

snundus anguftus.

us M

novit, qui fit dives &ternitate,

Eíto ergo

hum

Chriftiane non Abelfed Ifaac: (9) Abel inanem

MU

fonat, Ifaac rifum Dei, ut autem fis rifus Dei,

fj i

efto fletus mundi: expedtat te virgo, os aperi

lerin

gternitati , & implebit os anima tug infinit

i (

J ESU fuo, rifu tuo.

s

t

li N

AR TICULUS ,in.

ERN

4 !n

WI/!?//A

SALVE. SINGULARITER

ANNUNTIATA,

Dobane

CUf

-

$ r.

Wj ,

A

Qua frigt"da APi

meé [itienti, bouts muntius de

W ljw;

terra longiuqua alt (4) Proverbiaftes, Qua

fua docet fententia , (6) bona qua fcimus come

rinunicanda effe aliis , prafercim iis qui à patriá

d

joco difiandr, expectatione fciendi, quid ibi

A

boni agacur, tenentnr.

€c) Ven. Beda. hzc

Mlb

verba 5$$. accommodat Angelis, qui inquit

fobUm

quotidie de terra longinqua defcendentes , hoc

Qh 4pi

-

€

Msidalin

lm f)

(0)- mä'.*.-l; 3.ep. .. Cp) Hiere n nomin , Hebr,

(2 P»of, 2 $. a.

(^) Salas. inc. 2 ;ïproü'. "HHP.

ls

15. €«) Pen. Bedas ia €4 2 g. p:-oG.

() Bnpj

MARIANUS.

7

':fialum l]

eft de patria ccelefti , juftos , vel in tentatione

havit Abre

fpe coeleftium roborant , vel finitis tentationum

; us Abre

certaminibus ad palmam perpetuz retributionis

opn (cias

inducunt, Hujus Ven. Patris nos fecuti filum,

( (ublnem

" Archangelum Gabrielem ad virginem primice-

1 dives p

riam miffum vocemus,

Nuntium de terra lon-

4 exigu!

ginqua , quia de coelo ad Nazareth: imó di-

)u dirtt

camus Magnum Nuncium quia Archangelums

Y 8

onum, nuncium, quia cum Verbo Salutis

Abe inne

€reato atque increato : nuncium cum fonte

TT

- frigide aquz, quia plenum refrigerii quo xftus

fg0, 0* aptü

defideriorum. temperantur: nuncium ad ani«

-mam fiientem, quia ad Virginem amore re-

"m

parationis humanz calentem.

Venitné veró

bonus Nuncius cum bono Salve? Audi Evan.

geliftam ? ingreffus Angelus ad eam dixit, (4)

4ve gratia pleaa, Dominus tecum , beneditla in

mgunlteribus,

Bonum hoc Ave, bonum Salve

m

probant f(ecula & regna qua virgini perpetuó

h

Concinunt. Am tamen virgini bonum, neício.

Turbata eff inquit idem S. Scriptor, (-)«» Ser-

?*.-oneþ 6jtà y $ cogitabat qualis -efet Salutatio iffa.

gafles. ]

$ 2.

!'a'mgfs COE*

" chfiä

- CyUid rerum vertitur? pacem & peccatum

—€Áve Nuntius bonus apportat virgini & illa

] q

qid

Bedi-

l

i

turbatur benedidam nominat , & illa fuipendit

. verbum , examinat AVE, Ave quatuor fignifi-

"m

Ccata apud authores habet.

Primum quidem

jentths d^

ldem fonat quod gaude: fic Bafilius M. (4)

M* ia

'0']"',; Htä'(l

(;-7) Luc, x, ids

(2 Luc 0. 29.

;frofaW"

(4) Bafil, bomm dé generat, Chrifits

61

"ZODIACUS.

Maria inquit edodta &f jvffaeft ab Angelo gaudere:

| mdma

deinde idem fonat, quod Salve; ita Gregorius

guftoi,

Niffenus: (5) t« Salutis principium , | ficut E6

t füt,

mortis : in illa ferpens enenum quod omnes perdi-

tutbatior

dit , in te. Deus. medicinam qu& cun&los fanabit ,

tyt? t

depofsit,

Tertió , aye, vox gratulationis eft ;

lia ()

fic (c) Auguítinus, q. d. Angelus, gratulof

ucidot ((

tibi tam de bono privato , quia füper omnes

WR

creaturas es exaltanda: quam de bono com*

f o

muni , quia fru&us uteri tui, pretium futurus

f0 |

eft redimendi mundi,

Denique, ave apud

Atore,

Hebrzos idem refonat , quod pax tibi, ita (4)

"dou lh

Hieronymus,

Sicut autem exercitus Angelo-

fübaam

rum , przeunte eodem Gabriele , nate Domino

d (

cecinit , (*) pax hominibus, ficanteconceptum

Ifünt n

Dei verbi,idem Angelus, Cf dulci falutatio-

lins, «

ne pacis, animam virginis fitientem refecit,

Ventur,

Gaude igitur virgo, quia gratia plena: Salve,

(tp,

quia Dominus cecum: gratulor, quia benedi«

litig: (

&a: pax tibi, quia inter omnes mulieres benee

Üfim

j

dida: Prima enim ut tuba Diaboli bellum ce-

l, V "

cinit & invexit mundo , tu bellum terminas , &

fcendeme

nos in pace fündas.

In hoc autem multiplici

"r

Salutationis Angelice intelledu, quid trifte;

Wt: qt

quid terribile? Et tamen virgo türbatur, Quo*

qua flius Í

modo veró turbatur ? refpondet doáé (g) To-

"t

letus , ^ffeétu " animi in[olito commoetuy , cum

' qua-

(

( N'ffen. orat. de natali Domini,

(e) iug. Ser,

ii

15. de patiu. Dom,

(4) Hieron, Ser, de laud,

r'!lldi

MBLF. (0) Oppr.orat. depat,Dopy,. ( f .-!möf'.

Mif

Zn Ko in L"G.

1

7^

(;g)äTol::. in e, Y« Lee, d':mæ'.-

4l

Q

UY

MARIANUS.

65

teatdttts

Ad mentem Au-

quadam torport altératione,

Gregorit

guftini, (7) qui animi affedus, feu paffiones,

j

ju E

ut funt, dolor & gaudiüm , timor & audacia ;

nnd yrdr'-

turbationes vocavit. Quo veró affe&u move-

j /m

tur? timore agitur & trepidat, Ambrofius ex«

ionis efl;

plicat: (/) confternata refpondere non poteft,

: gratulor

elucidat (£) Hieronymus? non folum arnimo

at m

concepit timorem inquit Card. Toletus, (7)

bono ol

fed ex timore facratiffimum ejus Ccorpus coni-

motum & alteratum eft. Turbata tamen virgo

um faturt

a

timore , non eftperturbata, docente (7) Bern-

ardo , quomodo, Zacharias turbatus metu per-

tlbl ) It (d)

us Anft

turbatam habens rationem, ad incredulitatem

defecit, (») In virgine autem Sol & LunaSte-

(d Domiüg

concptum

terunt in ordine, ratio redté di(currendo , vo«

luntas, recté volendo.

Ad imitationem Filii

; üuauo

yem r

venturi; compofita erat mater. Ille turbavit

43 jife

(eipfum , fine diminutione internz fuz tranquil-

ui: i

cncdf'

litatis: (0) ifta turbata eft ab Angelo , ante de-

jere

fcenfum infüum uterum magni confilii Ange-

li, Utautem pifcina probatica , turbabatur de-

pelune

piinds, ^

fcendente & movente Angelo (») nec tamen

mulcipli

extra ripas fuas quibus circumfcripta fuit ; pro-

ud !l'll (

dibat: itahzc Sacratior & grandior Pifcina , in

qua falus mundi natabat (4) ( pifcinam eam vo-

Uf QUF

, (g) Tg-

cant probaticam Patres) ad Salve Angelicum

[/7/]

" turbata

TUf y

p

() Fug. trac. Go in g.

Q2 Miimbr. l. 2, de

Firgi.

(5 Hyer. ad Euff« epift.

( Tolet, in

jgin

6 B. Luce anr, 74. $. 2,

(2) Bern. fup.

TL

J,,;äfo

Miffus, bom,

(?) Luc. 1. 12.

(o) Joan. x 1.

34. Hieron, in , 26. Mattb,

(p) Joan. 5 4.

f n

(2) Pet, Blefes, fer. 1. de irg-

ZODIACUS

64

turbata eft timore, non evería ratione, non

affedtibus vitiosé emota.

Unde autem timor

in Virgine? An quia Angelum fàlutantem in

Ur

fpccxc viri confpexit ut aflerit Ambroüus, C)

bara

idque node profunda? an quia iníolita clari-

ts nf

tate eum effülgentem obftupuit ut vult Augufti-

Per (iri

nus, (;) & Ecclefia, expavefcitinquiens Vir-

DN in

go de lumine? An quia ipfam Angeli effentiam

& o

divinitus elevata penetravit, ut fcribit Athana-

Cgteum

fius? (/) An quia infolitum falutandi modum

Ti perdi

audivit, ut docent (4) Ongenes & Hyeroni-

Tüonemy

must Non pnmum certé ,. nami vxrgo affueta

135 noff

erat alloquio Angelico:. non fecundum , quia

claritas Dei non femel eam circumfulfit : non

N Wmüu

litre,

tertium: quia qui elevavit, fic elevavit, ejus

J

D

"n i

mentem ad videndam Angeli| effenuam, cor

f d.

ejus confirmavit, ut poflec fuftinere Spiritua-

Qut m

bs lucis naturam,

. Non quartum ,

fi enim ma-

(ut quj

gmtudmcm füblimis mirata fuifTet (alutationis,

tlmor, li

utque Evaugelíta fcripfiffet, (w) Cogirabat ,

&U n

quanta effetifta (alutatio, non autem qualls,

ut nunc (cripüc! Nec demum hzfíit timida,

ATOpluus.

ust

Spiritum bonum à malo di(cernendo, qua gra-

13 plena, donum di&erneadi :piritus. praha-

lt &xpl

Onnem,

beat.

lorum (

Umg; D

$ s. Cur

[ me

(F) Amä'ï. /, I, offco Cs 18.

(52 4ug. fer. 1 44 de

n4t. Dom.t. adé, i2 1,n08 re/þan. 3.

NN.l

(0) Athan, qu. 12.i0 95. 2d dntiochum,

(2 0«

vig. bare G, f2 Luc.. Hier. ep.ad Eufloch, dmre

Q Cbnj

BV,

Hier, Sephr

Qwj Tolet im c, Y. Luc, annot,

llïll

75*

(«) Tott i €& M. Luc, annot, 67, , 73:

1j

MARIANUS.

65

tione, t

ntem tini

-—

S hs

juantem 1

Ur ergo ab Angelo falutata, fada eft tur-

f 0[1?51 (i

bata? Unde ií(te vehemens tremoris ven-

(olrta tt*

tus concuífit totam domum? Sententia eft S;

] Augil

Petri Chrifologi, (4) qui intenit gratiam , nefcit

uiens Vi

timere , 'imet qui non in&enit , fed perdit.

Certo

teffentan

& limitato fenfu. hzc fententia habet gratiam :

jb hat

cterum etiam ille timet , qui gratiam invenit,

ndi od

ne pcrdat.

In timore Dowmini eflo tota die, (!)

& Byeron

monemur à Sacro proverbio,

Dies nofítra,

jjrgo ii

$tas noflra: tota die tota etate, etiam ftando

idurm, ql)fl

in juftificatione, oportét in timore Dei non

iulfin: 0

nutare, Grzcus legit, 72 Zimore Dei flatue aut

evayit t

columnz inflar per[la.

(c) Ut flatua. in bafi

wuam, (

fua rite conftituta, ftat die , ftat nocte: ita in-

at $?XWW'

quit Ambrofius, (2) Ecclefiarum viri probati,

f eum D

funt quidem columnz, fed eorum bafis, Dei

falugnoh

timor, in quo vetera(cunt, Ultra aí(cendendo,

) cogifzi&ïl

etiam timet qui invenit gratiam Dci, nec eam

m (

amplius perdere poteft, Timor Domini San-

(ig ii

&us permanens in feculum feculi, (^) hoc eft

) quæ g"'

ut explicat Genebrardus, (f) in eternitatem

ts Pïzm'

omnem , quz inquit nihil aliud eft quàm fecu-

lorum perpetuatus ordo & feries.

Et addit,

ümor Domini, durat in coelo, & migrantem

5; Qut

Unde etiam ti-

é corpore hominem fequitur.,

tulus

p

DA

þr IW

5

u*

( Ebeifol, fer. 3. de anna, B.T.

) (6) p.'OF.Z;.

18. Vez, Beda ibi.

(c) Gracus textus Salas,

7[& Am!"

? 4",]0/(

ibien.Qz. . (d) Ambr. inpf. x18,

185 r1- : Vr(f) Genebr, ibi.

Qe) P(äl,

7' '/O 7,,

* 66

.zopmcusk

tulus ei adjungitur ; (g) in latiho-qüidem

& gtand

San&us . in grzco autem textu caftus, Sanctus

lum effe

apud Grzcos dicitur agios, (4) hoc eft, fine

tlido g

terra: timor autem Domini probatos Deo vi*

ft nj

ros pofüdet, non tantum quando illi terram

Matrem

carnis circumferunt, fed etiam quando felici-

ter eam exuerunte

Et ifte timor caftus, &

m, (|

ERN

fponfalitius , ac amabilis five zternus eft ? Quia

iwit L

alius timor qui czpit & non permanet: qui

quia nj

nátus in Sacro Poenitentiz tribunali non durat

exzltatyo

immutatus , ad tribunal ultimz Juftitiz, fufpe-

Tominun

étus eft, defpon(e fide, Scit ergo timere qui

p n

gratiam invenit, & eam perpetuó poffidet:

Tet bose

quanquam nefcit timere, qui perfecta impletur

tanda 0

charitate, ifta enim foras mittit timorem, fer-

De, aC

vilem , non fponfalem.

Hic quzrit pradi&us

i? Nu

Chrifologus, (i) 4wid timet , qua fecuritatem

rerum. concipit? parit' gaudia . feculorum? quid

timet qua . fufcipit eutm , quem timent omnia qua

TT

'ütn enr

timentur ? Kefpondet $. Ambrofius, (gg) quia

BY

benedithionis noVam fovmulam . mirabatur , qu&

Rotelt

nunguam leda efl, nunquam anid comperta,

T

Dtieni

foli M A[ïlæ, bac [alutatio debebatur.

(älum P

(CO um .

".5 4.

*

E pl

E

X hoc autem inftrui poteft. noftra impru-

QUens de

dentia , quomodo nobis item. timendum eft

$i

de plez

cum nos Deus Salutet fuis donis & gratia.

! Brata

ile nova benedictionis formula nos honorare

"It pro

dignatur ; nobis cognitione humilitatis noftrz,

&

(

( Atbanas. contl, Adriam,

|

(55 Chrifofe, fere

()y

3. de Ann- B. F.

( Hmbr, lf I. i2 Luc,

)

m

MARIANIS.

67

T qä&m & grandi afti

matione füz gratiz, refponden-

i, Sandt

dum effe.

Rité Chrifoftomus: (a) Ubi efl ple-

oc d lt

nitudo gratia , ibi fe ipfum bomo in omnibus cogno-

os D r

füits neque . mobit. ves altas fibi attribuere, — Vide

jlli tera:

Matrem Virginem, qua ab Angelo , quid apud

lo felió

Deum, (five de Dei gratia) effet, declarata,

caüus; &

extimuit & turbata eft, non de appariuone

s d QU

inquit Lira: (^) Angeli, fcd de falutatione:

manet: (

quia nihil mirabilius eft vere humili, quam

j non dürd

exaltatio . (ui,

Certum eft autem , neminem

tirig, *

hominum dari, quem Deus non impleat íua

qimere Q

gratia, non falutet bona fortunáà, non exhila-

ret benedi&ione.

j poffdt:

( Quare uricuique imi-

3, implett

tanda eft virgo, & de.gratie. communicatio-

orfm, ff'

ne€, ac de falutatione divina timendum

Cut

& ('X.&XW

ita? Nulli hominum Déus füam impartitur gra-

í NW/.//I/?

tiam , nifi propter füam, ejufque , id jeft ho-

D

l

Indubi-

777

qül

minis gratiam recipientis, gloriam.

ii t

tatum enim eft, hominem non alio fine à Deo

/ (gg) qlm

cteatum effe, nifi ut poft'emenfum laudabiliter

mortalitatis curfüum , ad metam zternz gloriz

MUf Y )

! ,Wtrlh

perveniat, Quare, & gratiz quibus Deus nunc

falutat atque honorat mortales , ejufdem gloriz

fcopum refpiciunt. Pergratiam igitur eundunm

eft ad gloriam.

Baptifta Sandtiffimus, (4) lo-

quens de verbi zterni, & incarnati excellentia ,

