gaudium. At Virginis narivitas gaudium annutüe

Ciavit, & fecit, non litaelis (ed Univerfitatis muie

fü[v'z;, 1& l

do, Etquemadmodum pauritas quz conceptio*

nemejus :pprehendit, nunquam dimifit ; fic na*

ta cum ipfa L:ecitia , deincepsconfufionem triftie

01.]85*&!&:

tiz non (enfit,

Voluit. Seneca , (0y letitiam 40«

PULL Q

miucfci, & eft non parva fzlicitas: avletitia é0»

Ti N

mi Ef nobiscum nata , feper omnta iviumpbot ini-

Em

!

micum, inquic $. Antonius M. ( famvitg vir*

"i ilpe

ginalis tractus, amaliquando à crefcendi profee

mhla*in n

é&u diftra&tus nos in eo generepilzs, virgo fa*

MWW

cuffa in

Cb[ .'Gus R |

giïtta-ï. Lt Sagitta de manu potents ex

eurrim

(9) I offic. de natali B, F-

€e Sfii:f. ep« 6—54.-.-*

(') Btn:ä

(4) 4Mtban, in Pita 5. d pters

; Wm,'l

MAR ïx.A.Nüsx.*"

:238

'

turrim Ilgneam,non interrumpit (uum afcenfum,

ikmorid

donec in fümmo turris fixa pependerit : 1ttaVirgo

reyin u

]u vivtniiy

ibat femper crefcens & proficiens , & de virtute

in virtutem procedens , donec Deus Dcorum in

:iCUJ'OaPiW'

Sion ei videretur.

Nos autem ficut in manibus

yione hu

Dei pilz fümus , ut monebat unus , fic in afcenfü

gnima : 1

& incremento Virtutum pilasimitamur, Excu-

n Darathrut

titur pilain altum, & volatinaltum , & moxime

woe o

hn t

petu qui eam vehebatexpirante, redit in cenum,

cadit i:rimurm: haud aliter nofter conatus, evo-

Noht ^

lat patumper ad coeleftia, & relabitur ad infima?

1 dolott'

Unde etiam imeretur fepe percuti , fepe impelli

qoncgu

utredeamus fürfum , quemadmodumiufores pi-

-merio

lamexagitant & verberant, üt repetat füblime ,

ROA

M

de quo decidit.

u

rnifl/ )

Felix qui fZism j u-!-inquit Berne»

Y

ardus, (e) iz movie Sion eSangelicam effe turrien

o i

confiruilum , ptr ipfam y burniliato corde, de Falfe

yibus i^

plorationis efeezd:t in celum, MARIA autem po-

d

fita 1n valle plorationiz nom per tuzris gradus a-

adium i

fcendit, fed ut Sagitta ingenti Spiritus $. conatu

gefitt

excuffa volavit in coslum,

Denique virtus. fi-

u of

palis perfeverantiz, quanta traxit Vtrginem ? ( f^)

m

Congtegantur Apoftoli, convolantprimi difci-

iiforea "

pult,cum Virgo ad ultimum perfeverantiz ter-

At

0

minunr Venit. Scilicet , quz gratiz , quaauxi-

um

ii

lia , Apoftolis & difcipulis ac cxreris juftis dan-

j I'prnf.iz ïf

tur difperfimà Chriflo in agone ultimo , hzc o-

LA

mnia in mattis tutelam morientis congeffitDeus.

dl

Rex juflts erigit terram inquit Qg) RexSapiens:an

p

!

wrgfïf

' b

Chriftus Rex prima & omni fuftitia juftus, cüm

e r*.

gt

vide-

uf

CUM du ( DaEae a d.

-de dormi, B.V. — g) Prof. 249. d* —

Á

139

ZODIACUS

videbat Matrem íuam benedidtam , juxta pcndus

juliiam d

mortalitatis cadentem corpore, Spiritu non ere-

Vettit puit

xit? Hzbrza habet (2) rex in judicio /hzrefaczet ter-

Uus (edm

ram. Chriftus autem quam cadentem erexit, in

&Cet mj

judicio (uo cotam , & ingenti cum altitudiae ftan-

Clz g

tem vidit Nos miferi mottales, erigimur quidem

Rn

à Deo,in noftro ultimo leti cafu, fed in tremendo

?! Boj

ejus judicio non invenimur toti ftantes: fed inftar

"Ut hr

illius terrz reprzfentamur,;quaz vallibus & mon-

Commyr

Nos , mqmt

m:llc [

tibus , plánitie & hiatu conftat,

Bernardus , (/) ad amurum continentie Vocamur uf

ibi confiflamus: deinde ad turrim ( perfectionis E

""" mcre

vangelicz ) afcendimus ; ícilicetucaltius & tutius

lllï, 720,: [

ftemus : /andem 1m culmine quieféimus.

Maria

""Wm folis

autem ubi conccpta, in muro inventa: ubi n*

£ P[C R

t2,in turri perfechonis collocata: quamdiu vi*

l ümm [r

xit, deculmine in culmen proceffit: ubi autem

!

fm/ hfj

vitam finivit ; in vertice montium fe coronatam

$ Ti

vxdx:.

ucze suml i

56.

Wms (

Uccedac]oameeomttræ, alter non minot

Qp

/Qn

$

tte

J

divinz Matr1s encomxafies Andreas Ep. Cre-

1 *Wb

tenfis, (4) lfte veró fic Affumpre gloriam de-

Vma'l[llr *

fcripfit. T2, mquxt eurrus Dei decem millibus gpul-

Bb 1 ifly

Biplex, qui millia locupletum , ad eum ( fcilicet ine

! CWp

NIQCa

carnatum Deum ) adamxiféi,

Expendamns ver-

Eum h

ba. Currus Virgo mulüplex, — Cur multiplex?

p

le[', le l

An quia boni regis eft, non. effe unum uni, fed

effe muluplicem mulus? Ub: vulgata refert,

]udt-

3) P'oS

(5 Heb».

f

L.

25]

Q Ber, Ser, $. de affuwp.,

ä) Rülq

Sm

( ,mdr.(. Pels 0 2i.2. dc f'inmp.]iu donmf.B-V-

" (f)!

d

-

)

M.ARIANUS.

240

X,iuxtapoïnü jwäg*ializ determinat caufas, (b) Vatablus con-

Spiriumond

vertit , princeps co&rcet omnes : ecceunusnox

7 /ägnïm'.l ï(

unus fed multus , quia unus nonunum, fed co«

tem d

ercet multos,

Tiguripa veró eum. locpm fic

dhicudiott

;

extulit? magnus ViIr conficit per(e omnia. Ad

F.

d

dgimur u

mentem Platonis , (c) cuffos , inquientis; fapienss

dintrtmt

f boni. uniber[alu ffudiofus , unus eft pro multis,

ames-.k(i"ü

Ideóque phrafi Hebrea principes qui prudentia

ilibus &

& communitatis amore excellunt , vocantut

N j lïl'g

mille, five millenarii.

Cur ita? quia iaquit

fig futam

R, Himanuel; (4) is quem alii tanquam. magie

erfed

ftrum reverentur, & tanquam ducem feqvun-

tF , zez- fjmplex: boso efh, ft d millenus , hoc eft,

xtaltil!s&ü'

ts

l

tantum folus valens , quantum alii mille.

Sed

end: U.

& ipfe Rex mundi, habet titulum multi, Qe

M *XWW

Ub: enim communiter habetur , ecce DEUS €in«

(en$ feientizm voflrasrs alia le

G10 przfert , ecce

efic: u

DEUS multüs. Et vere cur

principes & reges:

" f (ofqnïïa

deceat titulus MULTI, optimam mihi caüfam

videtur reddidiffe grandis Grgcim & Sancus

Theologus ; ( /) populus inquic ille Cfenfüm te-

j m ,

Cito ) non eft una fed multiplex beftia, beftue

autem aíirg blanditiis, aliz minis, alix verbere

u !

yit gXoï!m*-'*'

domantur: Sic & princepshos metu ia of&cio

jm t

continet, iftos przmio demulcet:-illos aiperé

ut Contumaces, iftos placidé ut bonos regit.

um ( fb

]im autem fi quantus fit Virginis currus metiri

L

mdam]f's j

(ur

1

placet, multitudinem quam illa refpicit, ac ve-

, u

here prompta eft incuex*e.r Mifericordia Dei à

L

pro-

p f:;i

(2) þroü. 2?. IO. (o)Dlate, dialogo: Cz'ä?l'j .

—

(4) Salas, in , 26, prof. gtv 30,

(f) .705- g 6-

j

26. (f Naaian, orat. 2.

Apel, contra Jultan..

du

ZO DI'A CSUS

241

curabant it

progenie in progeniem - timentibus eum :

tuofis $a

Sic & Dei Matris charitas progeniem progeniei

fuccedentem colligit & vectat.

Una eft & non

Wt -Bl

una: una omnibus caritate fubueniendis non

V fs

una , fed multuplexs varía ac contraria, neceffis

rl r

tatibus remedia providendi atque applicandi:

& a,

Ipía eft quz bené multis determinat Dei judici-

tb g

um: iptacoercet omnes: ipfa per fe conficito*

M

mnía , quia ipfa eft univeríale & femper coniun-

/]qu qu

&iffimum DEO inftrumentum. —|.1pía, tuttis

lüyebor

À hr

una, &mille clypei: (g) ipfa una & omnià,

quia ex ipfa poft Deum pendet non una; fed o-

ptum,

mnis armatura fortium. . Quare ipía currus fic

ittotn.

multiplex ut millia fuüftinere, & füurfum efferte

U Cdors

poffit. - Nec otiosé addidit Andreas Epifcopus»

€5) currus Dei decem millium raultiplex : V

quia allufit ad illum currum in pía

1mo defcti

lida,

iCitur , CUITUS

pá, f

ptum fexagefimo feptimo , ubi d

Dei decem millibus multplex: vel quia illos

Ktullm Qch lt

Virgo Beata fpeciali compledtitur charitate &

UM

N

cura , qui de 1is eenfebuntur olim , . in patria

sz luaa

de quibus predixit Propheta, (i) mimmu i

lgm, $

qu

n mille: & maximé, quiita fe centies & millies

Bs

! ('-)

amant Salutare, ut tamen curent , decem implere

4 j

1

Quie autem: illa decem de qüibus Auguftinus:

k l

(&) quid tenet fides? ftprem , refpondet , iz dottíts

Vi

decem im. praceptá.

Novi ego quósdam malé

w"grlw j

per(uafos à Doctoribus non (atis finceris & cautis,

ffity v

qui de obfervantia decem preceptorum parum

cura-

ïg)..Ca"t. A. P. 44. CP) ä'ndr.(cret. orat.-3. dedore

(

ln 7

g

() 4

(I)Wl- 600 22.

( dag, inple.mm

UA

topa 8. Ser, 148, de tttrp.

(

W

^il

d

MARIANUS.

242

ailus t curabanc in omne nefas dicindi ; &in Spinis

jiem t

anrofis Salutationum Parthenicarum confide-

bant.

Salutatio Parthenica bona ett, Salutaris,

Jog h u

uemendls

& frequentanda, fed pungit, dum prodit ex

3tfal lt t

corde & ore pleno fpinis, & preteritis, quod

eft.m

minus, & futuris, & jam in affedu viven-

'e apph

at Dei "

j tibus, quod eft majus & horrendius. . Laudan-

dus & imitandus eft mos S. Apoftoli Japonici,

arie u

æmpel'

. (4) qui quovis explicato DEI przcepto, füb.

, iungebat , Ave cum hac claufula, Sanda MA-

h X?ï

RIA mater Dci ora pro nobis, utpolï'mue,

u &U

, primum, fecundum & decimum feruare DEI

ER una;

przceptum.,

Ex tali ore procedxt fpeciofa

itt pr""f

laus Coelorum Regmæ.

gárim d

ii p

1 æw*

inp j

Q

Uid autem ad laudem ergmxs facit, quod

1pfa,locuple:um millha ad Filium carne

d/[/'(//f !

] te&um vehit? Res onerofa dwes, tot habet in:

yd q

ur d

, f& plumbi talenta quot argenti aat auri injuíte

,, partt lucra,

Dives creatura non libera, (ed

jl y - D

, hgata, €O0, quo amat,

Monet quendam Au-

1) 7]:!

guPcmus (4) patrimonii qua es ligstus compedes

cenm's

, ém bac Pita refolte , abjice à te d:Gztzarum OLETA g

(

"]

abjm Pincula 9oluntaria.

Difes afæþf' fer9u« z0r-

TL

Hs beresinferi, Ante me dixit iapxens () qui

T

eongregat tbefauros lingua . mendaci, impingetur

d l'?"*" mort& ; ala lecio habet,(c) d:6es

fmcerlï :

injuflus Venit in profundum . inferni.

Montem

cpwfum

ergo

/ //'

(/) Herat, Turfell.in Gita. S. anc. Xauerii.

, Wï! j

j G Mup Ser, $. de Verb, Dom.

(6) Prof, 20, 6,

H

dl l Ce) Snlan, :61, num, 34

-

ZODIACUVS

443 |

érgo plenum plumbo portare, hominem Dia-

puptrer

boli & mortis laqueis impeditum, vinculis ad-

MANlA

ftridum, ferre non eft ingens gloria? (2) Eliam

Qumian

currus ille Angelicus cum paliio, quanquam

digoitan

honefto & jufto, tamen non potuit in Parady-

Crucifiy

fumportare: Virgo autem millia locupletum

o N

una füftinet , & expedir & vehit.

Quo autem:

Wa5 Yerer

non folum in coelum , quod minus eft, (ed'ad

It Dboy

Chriftum pauperem , quod ingentis ; miraculi

Jponfis,

eft, Sudant, & algent, punguntur & urunUt

Tfe poft

arentes ,. (* ) utuna tenera cervix corpuscu!i

C Spüni

muliebris (altus & infulas ut inquit ille ferat: t

AC Cufrym

autem filias ad pauperem Chriflum adducant;

Tánnisibos

tota mole laborum promiffionum; premiorum

non poffunt, Venit virgo tangit mentem , rapit

Ts d

quidem

rzdam, offert pauper, Crucifixo. Intuert

$. Elifabech , (/) quz fingulari pietate Matrem

$p00 Q

. Virginem coluit ,

& exuta regno in clauftrum

BD oj

vidua fe recepit.

In noftra Polonia füb Refé

NT

Boleslao (g) Ehabri mos inductus , ut ante

d

li i fe

pralium , acie$ omnes Pocana Matri V. facrum

cantarent: Stephanus Rex Batoreus fic Virgini

u QUi :

a&gedus ut miles MARIANIS nuncuparetut,

dQ

!

I$ 3

Sigifinunduslll. manu fua-nomen füum in al-

i ducet,

bum sSodalitatis Pat:henicz Bruusbergeafis i*

Pitn !

fcripfit.

Vladislaus IV. Concepte Virginis lt

In cm

la,

(

Varfaviz erigeretur Sodalitas author fuit, ejuste

N

En ut agmen- locupletum Virgo 2

Af hi,

præfm:.

— Ó

; paü'

uN

44 Peg. 2« 130 — Qe) Tertul.. de-cultu viulieór;

Z

Sur. 1G, zoem, in Vita, Elfab. Hungar,

-

ä

c

?

Crom, Hb F'ey, polon. Chriff.a

(

WBCOT. (2 albia Sod. B, V,

r[ä?i:im;in or(t'f

f) Cz,»,ï

)

[

"h

$

X

MARIANUS..

344

hoturen Di

pauperem filium füum adduxit. O currus Dei

MARIA Ó currus ! quanta te millia divitum cir-

, Yalb

loria )

cumítant in coclis, quanti genere, & gradu,

lio, quut

dignitatibus & laureis illuftres, pauperis tamen

Crucifixi fequela fünt fa&i & tuum currum co-

yut in Pt

ia looupl

ronant, tuas rotas osculis lambunt, tuas habe-

u9 du

nas venerantur fupplices & currui. (2) 4p cur-

ribtá : Pbaraonis a[fi

la$i te smmica mea inquit

jnusd

Sponfus. Heu: multi locupletes videntur nunc

;erm's nf

r &

ire poft Chriftumn & ad Chriftum, & articuli

effe Sponfet qui tamen à Chrifto recedunt, &

ervix corf

ad currum Pharaonis. tranfeunt.

Currus Pha-

MN e &('

ifum 26

raonis ibantpoft currus Hraelis , (7 ) idem mare

divifüm tranfibant, & tamen non eva(erunt in

yutts Wmmä

littus , fed haufti (üunt profundo.

Quanti item

atl

J

rdim

J

& quidem non de plebe, vid:ntur exire de

ZEgypto quia confitentur, intereífe Iraeli, Ae

(i

gt

*

gnum enim Dei manducant , ire per mare rit«

«

qui «v

ploni ?

brum , quia ceremoniis Domnice paífion:s

affiftunt: & tamen cum vitam finiunt, in.mari,

fuäuf 4 V

in mari fe periiffe inveniunt, quia ad cupidi-

Va V

D

tates quas reliquerunt , redeunt, A curru érgo

otes *

Pharaonis ad currum MARUS fe transferant,

f pund

PJL

m!

ip&à ducet, & adducet eos ad DEUM i non

j

pauperem in terris!, certi ad DEUM divicem

[üi?

5c[gfn

rl

in:coelis: (&) Aliqui locum illum de curribus

uv

")

Pharaonis fic explicant, ie curribms falatis

n

orilla

a[fimila$; te amica anea , O , fi quz amica DEO,

j

lplclüm "

profe&o Regina & princeps Amicarum Dei,

-

habet currus falcatos , quibus falcat & oftendit

ïwfl,lïmm

L ;

fezna

il H;;ngïlf'

(55 C»MI. I. 9. Menocb, ibi,

(z') Exéd,. 14 234

C£) Capt, 1. 9, Menoch, ibi,

j Wh";

ijg |

ZOoDiACUS

fzna & flores fznis falcat & amputat longa &

u Ti

üt ofen

vifcofa multorum impedimenta annorum: poft-

«uam autem ifta falcavit , exhibet fe fuo clienti,

Wt erp

rhedam $olis ut dixit Geometra: (7) rhedam

SÀ R

Wepunan

quia vehit:

exponit,

Solis, quia ad lugf:m perpcfuaïn

gibus at

plefiuur

fUreat «

CAPUT IlI.

fencordia

MATER

brachim

MISERICORDIZ,

puam prri

Eco ordine titulum REGIN Z£ fequitur

tj fäü;g:(

titulus MATRIS -MISERICORDIAE. Re

8es olim Patres, & reginz Matres num

Til f

cupabantur. (4) Grzcorum princeps carminis

It Gam

Agamemnonem vocat parrem populorum , hoc

ficandis

€t regem : Lyricus latinus , Cafari Augufie

An; yr

&cribzns; Pzr, ait (^) ames dici pater atque princtpt

fdtem , jn

-

Sed

D ei

Qe Y

faias , regem Mefliam defcribens , vo:

fitien tofl

cabiiur inquit. princeps pacis, pater futuri fztuli:

pater, hzc eít rex, cujus regni non erit finis,

Opptefi à

€/) Ad regum autem.mores, conformiter ft

1 f :

habentes Reginz, dicentur, didxque fünt re-

(Ut Bo

gni, feu publicz rei Matres.. Quare fcripturg

ul

? ht ;

phrafi non raró , regna vocantur filiz, (4) Fi-

lia Babylonis zifera, hoc eft regnum Babylonium

PWH fm l?

l

futurum eft calamitofum : («). filia Judz. re

mï'?ütxx,

gnum Judz, filia- Samariz, regnum 10 tribu-

Urme

ttibg W

D

€/) Georaetra, i byizo 3.de B. V.

Q22 Hormer.,

(5) Horat.l, 1. car, ode, 2,

^g

€O 444 9,6, . (4) Pfal, 1304 8,

(

17

2'.

Á

Hfln

i

i

d

)

MARIA Nu s

um,

Ideb veró eo nomine regna ornantur,

mpdtat I |

ut oftendatur, regem patris , reginam

Matris

j annofit

!

(

(

IL

:

:

i

"]

vice erga fü

um populum oportere fungi,

et fe [

"

Sed & Mifericordia ,

titulus fequitur & preníat

OL

"

Reginam , & regem.

'Duo , propria virtus re-

cem pe

hia , alterum

feveritatls ut

gibus;/attfibuit brac

plectantur foptes ,

alterum Mifericordig , ut

Verumtamen mle

juventur miferi infontes.

[

fericordia regum , dextrum, fevetitas finiftrum

;'1

brachium eít. (z). /Eg) ptii fymbolo fceptri re-

d

ORD

giam exprimebant dignitatem, ita tamen

ut 1n

ejus fafligio ftaret ciconia ; n 1mo hyppopota-

NU

mus, ferum. animal.

]iia clementi£ ,

iftud

NICORDIE!

vindi&z fignum, Quanquam fi rem penitius

z Matreih

infpiciamus ; ip(a feveritas ultionis . pars mife-

r

ricordim eft, & habet de ciconiz pietate mul-

T. u

g

dum: ut enim citoniz in fuüos exercent pie-

crn Af

tatem , in ferpentes autem ferocitatem , quos

n

tamen tollendo, ferviunt bono fuo & n fi10:

defibenss

fic reges impunitam nequitiam non tolerando»

g fir

oppreffis injuria dant przfidium & folatium*

j non &

In quo fe rite ad mores divinitatis finguat, de

confor

dua Hieronymus; (b) »en parcif Dems ut. pav-

aæquc Jl

u m

€4t , 70n miferetur ut magt mi/äre.amr, Et Au-

guítinus , & Domire iuquit , ctiam Virdicans pro-

m

pitius fuiffi, (« Viginti quatuor Seniores Apo»

f0f Bäb) Md

calyptici vident, in uno Chrifto , & leonem de

fl J

ttibu Juda, & Agnum in fede excelífa: (&) &

regnu

mloü

tamen non leo terribilis , fed mitis agnus

ab iis

"n

/'

L4

ado-

"71

( Pier. bi

grogl.v l. 29.

C/"' Uifu )

(4) Hieron, in t, 7, Ezech.

(2 Aug. iüP[q 98:

j U

( &) fpoc. 5,P'eg a föi.-(ää 34 "Hs A

*

:

247 k

ZODIACUS-

E

edoratur,- Et leoni quidem acclamatuf vi&to-

[ cbmp:

tutati me

Tía, qua Sathanam vicit, mortem "profligavit:

&gno autem defertur fceprrum & regnum quem

Tétt.,

mifericordia in. crucis ara immolavit,

Nimt-

benefcis

Tum, tuncleonis fortitudo & vidoria ut dixit

Hot qu

unus in Chrifto agno(citur , cum manfvetudo

3C lunig

gniin eo fpectatur.

Quare miféricordia in

" dobrgdoa

regibus, juftiig (üpereminet.

Quam igitut

Y

xeginam prius confalutavimus, non füperbam

Tttt nec

Principem, fed humilem Matrem, nec Domi:

fl

nam :2 memorem atque immodicam , fed cle

düPonercfcl

qmentix & mifericordiz plenam invoccmus,

^

Tm sop cc

Salve , iterumque ac iterum Salve.

"us f

Ti

ARTICULUS l

t quia

Potggre

MATER MISERICORDLIE

U p

CONCEPTA.

Wrr du ;

$ 1

Wï'c 77

"H

Uod aliquibus- pidoribus fui nominis

0 Suüdö |

amantibus evenit; hoc regio Pfalti con-

a Qp

tigit.

lli volentes Deos exprimere, fe-

f bencfaa

ipfospinxerunt; David autem düm mifericor-

i g de;

diz virum def(cripfit , fe ipfüm poüericaciexhi-

Cl m

buit, De illoficifte.(2) ucundus bomo qui

suiferetur €$ commodat , d'fponit [ermones fuos in

VIde tl

jzsa'icia . QUia in sterazum non commobebttur, Ql"

VOneg «

bus verbis, mifericordiz officium , & praemt-

Rlüterdio

um delineavit.

Officium quidem.

Nam mife

n

mife-

ricordiz , duæ (umpa,rtes ; animo alienz

r

(0 Ge»ä !

CO Tf5 TT z

( )3 'de(;,) :

P

$

MARIANUS.

248

Ti* compat, & bonis externis alienz. cala-

cclamatmlvie

-mitati mederi? Vir autem clemens.quia mife-

em p

retür, compatitur, quia commodat ,. utilis &

Y fegnup

olavit, 5

.beneficus aliis inquit Genebrardus fentitur. (5)

vidoria t

Hoc autem utrumque , non acidé , fed jucundé

ac fuaviter przítat , ut decet hominem ex in-

üm manfvgu

mifericord

dole redé miferendi operari, jucunditas veró

ac fuavitas fatur Auguftinus (c) mifericordem

Qui &

vegetat nec finit ex oreDei ejici eum tanquam

D0n fupfïï-

infüavem,

Premium autem viri iftius , eft

m, n&

]i

l

!j

difponere fermones füuosin judicio , & in ater-

jicam, fe

v Iv

num non commoveri: *Difponit autem ille fer-

12

mones faos , (2) vel quia gratiam confülendi

1éQéaliüsac fibi , ac ore utendi à Deo accipit:

aut quia os Mifericordiz divinz tanquam Ad-

vocarz pro fein judicio divino locuturz mere--

turc

Dimitiit inquit Auguftinus, ( Vir mifi-

T

ritors debita ut' fibi dimmittantury dat , ut fibi de*

[À

turi commodat ut (jb reflituatur ; miferetur ut

fäz' mifevicordia vefunsdatur,

Quare in tremen-

d

:

do judicio nec confundi nec moveri metuit ,

j ii

quia contra accufatorum ora , non verborum

"T

fed benefa&orum eloquentiam inftruxit, o

sapti* I

Sed & de memoria Dei , detergitomnem pec«

nl

catorum memoriam, imó in eam inícribet fe

offei

1 WJ,

veluti in marmor perpetuum, purum & jufum.

J

[

Vide aütem quomodo has mifericordie condi-

tiones & dotes in (e expreffit Pater Matris Mi-

if

gþ/l»" ^

er opera. mifericordiz

fericyordiæ David, .Int

ut

Jm j

s

L5

"

() Genebr, in píal. 141. $, 5, — Ce) Augufl. in pfal.

) 4

lia

E

( ) Bellar, ibi,

oO 4ng. ub: ]f:pr.

Cf.) Bellar, abi fup.

249

ZODIACUS.

ut eft virtus Deo digna , dào eminent, dare e.

ebim ext

genubus , condonare injuris inferentibus,

Hoc coiligo ex M. Gregorio . (e) qui fatur ille:

tati pof

tem mj

qui dat [ubflartiam , Ef wjurias von c9».donat ,

mellam mij?ricordiam

tià, at

fa. .E converío 1gitür

g,

qui dat fuübftantiam

& condonat injurias, o*

l

(U£ ol

£nnem mifericordiam facit,

]n utroque autem

Aque af

&enere. quantus réx David? (2) Feré puer ad-

Viltn. Qu

huc dedic e pro gloria. gentis,. fummo diíctie

Con(picu

gniai Cum carnea turre duellando: centum pie

miferos dl

puua Phylifizorum ut petiit Saul dedit. pto

&fitme |

Machol: (; ) utSaulis iram mitigaret, dedit fe

in longa exilia. & incommoda, - Miphibofeth

fmumh()m

Jtstonur

filio Jonathzx (& ) dedit quotidianam fuam rej*

fumugp|

a&m men(am , Isbofeth Saulis filio cum poftet

AT

€um opprimere, (/) dedit ut fuper 10 tribus

jerdigir i

fecurus regnaret: (z). denique ut /populus ha.

t á

beret ad Mafericordig Dei afylum recur(um ef-

ficacem, ingentem thefaurum Salomoni dedit;

g, (

il

unde.lle odavum orbis miraculum templum

lhoulor

fcilicer, zdificaret, . In condonandis autem 1n»

jurus quis cum illo certet?. Abíoloni condonat

E Q&ïg |

ämüa 1d

fratricidium , Sauli jurato hofti vitam

: lfiaf':'lf

fofít..

perduelli culpam, | Et quid non£

Tttüm ul

L 2.

Qudem Vil

EX hoc QPatre Mifer

icordiz concepta Virgo

Wttis EU

*B1na , jure gaudet titulo Matris Mifericor.

Emem 'W

diz. Quoniam autem Mater mifericodiz,erga

quä üVc

fine peccati ,originali:s &rumna, Mifericordia

Pitttters

eniLn

tadiCQm ;

€£) Greg. M. bom,in Eang,

(^) t, Reg. 17.

€ :) r. ch- 380

& 2 2. Reg. 2,

(2 a Ra 23. Q a g

(4

j Pmc.

() ^ij

aE

-

S

1 yvq

minent lt -

enim excludit miferiam, necin uno corde mo-

$- if

rari poffunt hzc duo fecum hoftilia. Que at-

)qu ii

tem major dici, cogitari , fingive poteft mife-

! bt qDH

xia, atque peccati malitia? Eft miferia qua di-

Conveti-]

gitum, quz pedem . qu& caput. qu& rufticum,

i injurih

quz nobilem qui regem fed figillatim exagitat

j UE Fïf

atque afperat, peccati autem miferia eft, dilu-

Clara eft Salomonis & multum

) t p

vium mundi

Conípicua fententia (4) jrflirta elebat gentem,

, fummo?

do. centuj

iniferos auteg. f«€:t populos peceatum, | Nide quid

Suil dedi

affirmet hic Sapiens £. 1num peccatum, non

unumhominem;utCain,non unam urbem ucT ro-

,tigaüh d

j Ml?hlþüf

jam,nonunam tribum utBenjamin,non unum re-

guum utPharaonis/Egyptum, fed multos populos

m iam

flio n

facit miferos. (^) Ortum gentes , fimul Ef beatas

p ?

perdidit Urb«s , canit Lyricus, fed fcelus gentes,

fimul & beatas perdidit oras,

Diviné Stagirita

T popu!i'-*i

lum rccuf'h'g,j

docet, («) zune remputlicom . ejfe beatam, cum

in ipfa beata. Vita figet.

Vitam autem beatam

hm

:?.

ulum (&0p

& fingulorum feparatim, & publice civitatum

m&ïs aüW'il

eam effe qux fit cum virtute bonis fortunz in-

firudia, ut acionum ex virtute particeps efle

jolou ^

jj s "

poflit.

Ex quo colligitur tria ad beatam vitam

rerum publicarum concurrere oportere , primó

o

quidem virtutem animi , deinde bona fortunz ,

tertio actiones-feu ufum virtutum.

Peccacunm

concep '

autem hzc omnia perdit; virtutem inprimi$,

iris M

quia five per exceffum five perdefectum fübruit

vl

virtutem: deinde ufum ejus, quia qui füccidit

'

Mif?fffï

radicem , in radice obtruncat flores & fructus:

d

L6

des

-h M' !

)

l

—(—;) Prof, 14 3. 4

('/15 HorAt, lycarss,

[

() mj

£02 Arifly l. 7« polits && Vs

"

zcl:;m-c-us |

demum bona fortung, que Vpcndckntþde manu

divina , voe meretur autem minora bona actipere ,

ET vt

qui majorA , ut (unt bona Virtutis pe[fumdedit , in-

g

quit Incognitus. (7). Porró nofter P, Quirinus

venialis

externam & temporalem Reipublica felicitatem

Tnotfeg .

advettit tribus conüneri , nimirum , (e) imperi,

al pa

copis, & multitudine Civium: qu& omnia u

Qtonunca

rapidus torrens vaía papiri, aufert peccatum

Ti j

inducens illas tres triftiffimas, peítis, fames belli

üon quos

plagas. Nam peílilentia multitudinem populi

Vepooriy

diminuit: belli calamitas, honorem & przemi-

15 miedi

nentiam imperandi ut plurimum mutat , fames

W6 g.

autem opum copias exhaurit : ficut videre eftin

m?"i it 4fe

miferia /Egypti, quam pecunia, jumentis, 2

Vld, Cu'

gtis exutam Pharaoni fübiugavit. (£.). Verum

( Qu

,ergo eft miferos facitpopulos peccatum. Quz-

41 calin

xit caufam Ariftoteles (g) quid fpartam perdi-

Ptom;

derit? quia prater bella , alia flud;a nefcivit : fic

3U$ (l !

,€ivitas facta eftpauper, privatos autem legis-

lator fecit avaros,

* (

Quare bellum gerentes,

*5 Q (

-erant. incolumes : imperio veró potiti perie-

T.

Tunte

i

(

Ubi interpretes in. hunc Ariftotelis lo-

Wt

u

cum, (2) quia Lacedemonii imperio potitis

PJO['US! j

quia nullas pacis artes ac ftudia noviffents

füperbia, luxu, infolentia & feditionibus inter

El mtmu

Íe perierunt,

Quz ipía feré vitia Romanam

Et nunc floren-

i'.ï an

Rempublicam perdiderunt,

TUf

';,ifïï.ma ïai"egna vaítant.

$ 3. E

Denren

«((i)xlrmg. n f;xl.v (e) Salaz. in « 4

prob, mu.

j5 244.8.

Cf ) Génes, 47.

( 4rif.1. 2-63.

(

l.gs

P-ü "T. »

(22 Ubrrtus G

()L'z

adrifl,in c. 3.

gfnmfu LE T pfoli!.

I"j"ü

bi

S

-MARIANUS.

152

den n

$:g

d

wl.'.'."l' veró nemo pro

borum e/t, qui non

; -

peþmdt&,k :

A& gnam Parentem de lapfu peccati mortalis &

lerD, Qï-*'

"venialis excipiat ; atque ab ea miferiz fpecie

yicefeli

matrem mifericordige vendicet: czterüm ori«

ginalis peccati miferia eam eífe afflatam aliqui

nj i

ug o

pronunciant. -Hoc veró eft, hoc crimen, o-

tfen ii

minium infelicifümum & miferrimum, quod

non quosdam , fed omnes omnium feculorum

(uis, fam

udinem p

regnorümqué populos , beatitudinis copia exu-

it, maledictionis diluvio involuit,

Excepta ta»

rem Kpr?

men matre mifericordiz ? (4) Mofericerdias Do.

p at

jqimdttt

mini in 4ternum cantabo, re(onat Pater ejus Da-

vid, Curautemrex Sandte & magne cantabis?

, jurens

n.x

Q Quoniam dixifli : 4n aternum mifericordia

TRU

eccatum

«dificabitur in celis, .Q. d. tu mihi Deus dixifti

& promififti , ego autem excepi aure, ample-

j pb

yiant

xus fuüm gratitudine: (c) dixifti autem , quia

de meo fanguine zdificabitur ingens mifericor-

y aüttn *

dia, quz coelos implebit, & cum coelis xter»

m

nabit.

T d

Quz veró eftifla in coelis edificanda

mifericordia ? Refpondit Euthymius & Nice-

T

phorus . (7) de ventre David, fru&us ejus qui

in

« p

"

de mifericordia natus , terras 2d tempus, coelos

Ti

in zrernum , gratie operibus, & monumen-

diioniil

tis juftorum implebit, 1(ta mifericordia ergo eft

qri Ro

Chriftus, Ad mentem Davidis interpretatio ? ipfe

t nuuc u

enim alibi cecinit, (») Deus sneus mifericordia me».

!

Ad mentemHyeronimi,quiChriftum vocavi: gra-

p

tiaun

— À

)h

J

(4) P/1, 88. T.

(P) Pfal. 88. 3

(6) Loriz. ibi,

/r

//4:

jil

(4) Eutbim, m pfal. 88, Nicepb. ibí,

(eï)l)j'æ/.

1700

^

!

EL 2o.wgron.in. 6, 24 epift. «d Titum.

ZODIACU'SQ'

tiamlfübftantialem: Ad mentem Ecclefiz orantis,

MARIA mater gratiz , mater mifericordig. Ad

lfert:

mentem zterng veritatis. ( ) Si enim Deus ca-

illa 4

ritas eít, & qui menet in Deo; in charitate

lu Donj;

manet , quomodo non vera pr0pofmo eít

ten d(]/]w

Chriftus mifericordia eft 1. linde. autem : ilb

Dd N

miericordia in coelis decreta, in terris nata?

ftaa od

Utique quemadmodum homo de homine, &

f(?.,&c)

ceruus de ceruo. ita Mifericordia,

Pariens

& utordi

autem Mifericordia Mifericordiam , Virgo beata

Aniclis d

|

eít, Et meritot(g) Nam mater. Mifericordig

hoc d f

i]

Quid ine

oportet prius fit in fe mifericordia.

Vi t

de ? Mifericordia pariens Mifericordiam , Ó*

MTR

portet fit Vacua omois miferiz verg: proinde

&t de

& omnis peccati,

Nam ficut miferos populos

Müqtite

facit peccatum, fic & Matrem Mifericordiz ,

13, W dgn

non reliquiffet peccatum Ada. puré mifericor-

P'incpip,

diam , fed feciffet miferam: An autem miferia

Lf

a

cum mifericordia cohzrent? Quarunr Theo

il

grariam [

logi, an Adam ip flatu beatz Innocentiz potu-

iffet prius veniallter peccáffe quàm mortaliter?

R,

ahqu

&t plerumque negant.. quia beanitudinis. flatus

Wi

of

$ &i

cum excludat muíeriam omnis peccati fecum

BU

non compatitur.

Eleva David vocem, & cum

A

Rmm

Davide omnes qui honorem Deiparg diligits,

tily

x&d

mifericordias Domini in zternum . cantabo:

Ang

"

thux k

quia Mifericordia promiffa Davidi, zdificata eft

TM r

de Virgine Davidis &lia, tanquam de purä.&

MARI

totá Déi MISERICORDIA , fine miferià omnis

peccati.

D u

$ 4 Di-

lh

cul

(f) d. 70472 4« : 6. (»f 2) [/.,,';-.fan;./g"r, de natif,

B, F. Vocafjt eapa mmagnam. Mifericerdiatim

;&J, l j

[

MARIANUS.

]

254

vdefia t

I$ 4.

ifencortt )

!fertä prophetat

Zacharias : (4) erit in dieöu&

D

Y enim 0i

illá domus Dakid quaff aomts Dei , fícut Ange-

, in d

lw Domini in confpetlu eorum, (/) Nomine au-

topolin!

tem domus , intelligitur familia feu. pofteritas

nde 0

David.

Namque titulo domus non raró in. S.

in zcn'lï u

pagina jatclligitur liberorum feries.

Sic Jacob

de (e, (c) tempus eff ut faciam domum mih: , hoc

de hom"»**f

udo, l

eft utordinem pofleritatem mesm,. — Ec Arch-

angelus de Jacob : regzabit inquit «2 dorao 7 «co5,

jam sVirgG;

n

hoc eft familia, in zternum, Etc Nathan Da-

vidi nominé Dei, fidelis erit domus tua , (4)

)ïdia- QMV

hoc eft ftabilis erit & non deficiens erit ordo

ia

Regum de te de(cendentium.

Nunc defcende

z ii

j

& inquite quando domus David , hoc eft fami-

j

m

jl

lia, ut domus Dei effulfit, in quibus regibus,

u n

principibus, períonis? Non eít negandum,

lj At

i n

1a non paucis perfonis fobolis Davidicz vigu-

j

iffe gratiam Sanditatis, ut Dei imaginem, ita

uæwm

nnoccnlïw

tamen ut domus Dei, & non Dei in iis mifce-

rentur : aliquando Angeli , & aliquando non An«

i m

uml

)ll

geli.. $i enim pofteri Davidici feminis non

offenderunt Deum gravi culpa , levi tamen eum

Pe:d" 1

contriftárunt :domum autem Dei decet (andi-

dm(cmï

iij

"l

tudo, & domefticos familiz ejus innocentia

Dg;p!læ

mt&t

Angelica, Reftat ut concludamus , magnificam

um

j

hanc promiffionem non impleri nifiin J ESU

ji1d

; ul

Da-

& MARIA, qui erant dcþdomo & familia

.vid.

gj

(A) Zacþ.a X 24 s-

(5) Riber, in c, 124 Zacb.

0Um. 11,

H

(€) Genes, 30, 30« ex alia Perf.

Luc, 1,. 32,

(4).2« Rego 7« K6« Menach,

jf h

f

lt [

40fs

/jr

d

255 H

ZïODI'ACüS

vid, C&) Sicut & illa altera per. Nathan Davidi

tits [amir

intimata, ( f-) Fidelis evit domus tua, & 'regnum

homne,.

tuum u[quà i aternum y ante faciem tuam, Hagc

feticordir

inquam prophetia non 'eft impleta in aliis Da-

tendum /

vidis pofteris, quorum fucceffio in regibus &

ypfa did

principibus ante adventum Chrifti defecit: Sal-

K:au'o hij

vata autem efít in JESU & Virgine, quórum

gelis,:a/;k 1

regnum perennat,

Rurfüs. David ipfe audita

Ji, deni

tam illuftri przdicione , concludens fuam co-

fittütimpd,

ram Dómino orationem ; 1ncipeergo, orat, X

Rütcat. &

benedic domui fervi tui, ut fic 1in Sempicernum

U5, Y wite

coram-te: hoc eít fancta & tibi placita. ( ^)

OM

Et tamen non modo in filus David feré omni«

AbosDgi.

bus defecit fandtiras, ut Amone, Abfolone;

Rnl C

-Salemone, & in nepotibus regibus compluri-

'Dei,degm

bus, fed etiam in 1pfo David. (;) Nam polt

Cs D

Dei promiffionem factam, & füuam orationem,

110/'9; dfdcn

lapfus eft adulterii ac homicidii culpá , quod m

randum,

Domus ergo David ut domus DEl;

W Dj

ut familia par angebs, ut.benedicta & Sanda

W. 0i

femper in JESU & MARIA perfeveravit,Quod

mü mæ le]

fi virgo domus Dei pars, angelis equalis, non

ergo extia domum Dei aliquando inventa , non

benedidione, vacua-non Angelis odioía. Ri-

hg

&AL

E

bera Nofter. (£) domum David ut domum Dei;

W

ut familiam, Angelorum docet in eo fulfiffe,

f' DM

4 à f

lnqu

quia heroicis virtutibus abundavit, Angelorum

Coti

vitam imitatione expreffit , & Dei voluntatem

ul

aliis annunciavit, Ifla veró Angelice proprie-

lii o

dic

ta;ij

QD Lw.2.5. (f z;Reg.7. 16. ( z. Rep,

(

L

Vr D

7. 19.

(b Tirinus, ibi. Menoch,

(!) 2. Rego

d! lW-E

12. (^) Ribera 1'?2'6'- 12. Zacb. '?Q if

[] »Hi]m |

j

MARIANUS.

,525«6

Mahnl -tatis lumina , in.nullo pofterorum Davidis puro

i 69

homine, clarius rutilarunt atque jin Matre mi«

Íericordizg: in qua non virtutes tantum reve-

a tum

a in li

rendum fuum thalamum pofuerunt; (/) Sed &

o n 1l

ipfa dicta eft, virtus fanctitas: in qua. non imi-

tatio tantum Angelorum apparuit , (77) fed An-

fti ekc d

-gelis ipfis imirandi datum eft (peculum & exem.

rgit d

7 ine V

plar, denique, cujus non os, non lingua

tantümmodo Dei voluntatem hominibus an-

lens Áur^

1805 or

nunciavit , fed & afpedus, & inceffus , & ma-

nu$, & vifcera & ubera voluntatem Dei expli-

gempittl

j placito

cuére, ut non immeritó dicatur, Oraculum,

ad fare 0*

aut..os Dei. (») Quid quod Mater mifericordi

; non folum fit de domo David , hoceft de domo

NU

N mmgfut

-Dei , defamilia Angelorum, fed ipfa quoque fit

