iiimiffis puniti.

Cur non à canibus, curnon

Gd r

à tauris vel leonibus, fed ab urfis? Refert Pie-

U jttus

rius, (*) olim urfe aut urfi, imaginem deli-

V5 tug

gnaífe hominem, qui à diffoluta ad. difciplina-

Graxiæ dvir

tam vite rationem eífet redudus. —ría enim

W MANA.

informes filios elambit, Pueri ergo.in Elifeum

dotws

fuppli-

delinquentes, dum puniuntur , vitia &

WXO On

cia parentum (üorum oftendunt , quia ab illis

P'tit en

perperam inftituti, dum malé pereunt. jufto

Iïl!t, HO[) (

fupplicio eos mordent.,

Czterüm in Ortu in-

fantum nihi! poteft proficere parentum curaá;

Ccnavu slid

informes nati, informes £€o habentur: feli

WMWW

cior uría cujus elambit lingua.

Virium. natue.

B

rz; parvuli autem nati & originis macula i*

"m ügi '

butis; non tantum lingua fed tota etiam anim3s

Ti

"NI

qu

totaque parentum Sanditas, non poteft elam-

mui&

M

& d

bere atque diíuere incoctam profunde labem,

N

tmdm

€ ) Filius i;æ eft omnis infans.

mäto:, Y

5-4. Quos

(a

)

/[,

QG)r. Reg« 3e

(l)) Genes. $. 3. Olezffer, ibi,

merff fk j

Liram.ibi, (k)Pjer fX E Dier, & i3

KQWWQ

[

L

$1 124

Ce;h

J

i

i

MARIANUS.

du

A

Liiltott

; N

. 4.

T

Uos inter & Joannes reponendus eft , ma-

ja db i

" rris carcete conclufus, & Crimine originali

w &

infe&us.

Et fuper illum enim ira Dei pende-

bat, cujus tamen fini$ venit cum Mater DEO

onlift ; r

; fil u

advenit, Elevavit vocem, füper futuram DEI

sliudid

VERBI VOCEM MARIA , & ira quz ardebat,

refrixit, & vox faltu & gaudio voci MARIANZE

odidi y?

0 joco Q?."A

refpondit, ]Jufüi ejus parentes coram DEO,

& liae querela in omnibus juftificationibus in-

urfis düï:

inibus, &

cedentes, ( 2) non erant tamen , tanti ut omni-

fs d t

bus precibus & jejuniis, mtfericordiis & meri-

tis » & toto fandimoniz apparatus» eum in

j

D

TL

i

í

p

Gradz diving filium poffent commutare. . Ve-

(

N

nit MARIA , vocem extulit, falugem impartit,

n

& Josnaem à vinculo divingIrg, ejus vi quem

j

v M

utero portabat , abfolvit. (4) Non illa genu

pf'cfïit terram, non manus fupplices cempo-

; , ( i

n ]

iuit ; hon oculis coelum petiit, non jejuniis

membra attrivit , pon pauperum mifericordiis

qur

"

certavit, fed folum cognatam (alutavit, & co-

?aï

gnate prolem f(anctificavit.

]

o^

Ifle eít primus

Tipum 1

peccator quem JESUS quafivit ,. & per matris

fonum fibi ut gratiz filium, adjunxit Speret

mundus bene? Si tantum Virgo potuit, non

g 0207

orans fed falutans, quid aget intercedens? $.

p*

Bernatdinus. eximius Matris. mifericordig a-

ohunit d

mator, Vocavit eam («) sedicinam ommnium

z

O2

anaft

(4) Lzc, t, 6«

n

€5) Chryfofi. apud. Meiapbr,

anenfe Tulio. Asmbr, l. 2.im Luc. - (c ) S.Bernar-

h

Ü

^Winus tomo g.jerm. EI,2z7f. 1 l.,EU/;

4324

Y

»

Cd " (ï'an- ibi: Mepocb, 'h!

Z"o DIAcuS i

m

qua(fi nebulam , alludens ad illud [Ecclefiaftici di*

GQum , medicina omrium in feflinatione nebula ,

gt Sic

€$ ros ob9ians ab ardore febementi , humilem

mietia

efficit eum ,. hoc eft, criftaliinum humorem

cum tde

aquz gelu adítridum: & glacie compeditum.

& a

Seníus cft, — Quemadmodum ad fanandum a&

tompk&

]

rem vel aquam (quz. duo elementa fuo rigore

Tidy

gelu corrumpit) valet virtus füperveniens ne-

Mild «

bulz, quz rorem velut medicinam, adducit$

/fl'fffifl ]

fic benedida Mater, ubi animi hominum geli

ac glacie peccatorum fünt Izfi , & irae diving ad*

t &

firidi, eos gratiz divinz fua interceffione im-

Qfttts od

petratz velut rore refolvit , & mollit, & n

Wt er

priftinam Juftitis ac Sanáitatis temperiem re

D t

ducit,

Vide Joannem parvulum., & in €o

m

grande adora miraculum, ( 4) Vix conceptuS

g

jam ftatim irà Dei velut urenti hyeme in matris

lit, an

alvo vinQus, & glacie peccati compeditus l-

p mglfl

rcbat. (2/) Humiiis autem Virgo cum matrem

AE

ejus vifitans adfuit, ut nubes obícura, rorem

Qdj

Chriftum in fe claufüm portans ; (cfe,eï;plicuit-.

ap( &

M.

Hic.ros gelu urens fugavit, glaciem peccati

diffolvit, & de filio Irz Gratiz filium reddidib

Cf i

CfC Et adverte, Joanne nato, conveniuut 4*

" ofee

mici & vicini congratulantes quia magnificaVlt

! (kl,

Dominus miféricordiam cum illa, (cilicet cuit

UM

j

ejus matre.

Joannes ergo nafcitur, & magni*

|

lios

n

fica Dei mifericordia refulget & explicatur. 1n

VDtfi

quo veró£ (g)an quiaXRexd'ilis & (enex c

onCF'

plt,

NN

( 4) P/sl, x 15.

C )"Ber;;rdinw ub;' jicprl,

c 231::. L$9.— Qf Telet jn e a, 1iie anmb

( )'—).Pt!r. l

«

5

MARIANUS.

. :3!.7

[Ecclcüaïï:ci l

pit, & conceptu miferiam flerilitatis à

fe abe-

inalin dl

git? Sic certé illam mifericordia Dei, Joannem

IF". j huäü

miferia hominis, quia irz filium , involvit. At

um hu

cum idem nafcitur , jam mifericordia Dei pura

t conp

& magnifica fine admixtione matrem & filium

d fancin*

?

compleditur,

Unde veró ifta proceffit mife-

l

f

ricordia? & quando ? litique quando vifitans

enta At*

upewe;äf *

MARIA eum filium Gratiz , verbo fuz Salutis

perfecit, Tunc nebulam rore mifericordiz ple-

]nam ) d

j ominif

nam domus Zachariz fenfit. (4) Tunc quod

& irg d

in aliis facit virtus baptifmalis aquz, in Joanne

operatus eft ros Salutantis MARIZE,

Dixit

mercelló

& mll

autem Bernardinus (;) Virginem effe medici-

nam omnium quafi nebulam £ ut hinc difcat po-

j

tentiffiniaa MARI/E mifericordiam. Ecce enim

Vi

illa non folum Iram Dei quam in Joanne 1nve-

Vs

nit , finivit, fed ne unduam. illi obnoxius effet,

il

peregit, Semel enim de

T2

J ESU gratia per os

go CUT

MARLE , gratiz foboles

faQus , nunquam ipsá

excidit.

Non fic veró, non fic nebula facri

obícum ?

baptifmi, & in nebula latens ros mifericordiz

4 (de 'a?:

od T

nunc perfanat infantes: tollit & illa quidem ,

ac finit iramDei; non ponit tamen aggeres ,

zil

non obflacula multiplicat ut primum culpa

j (onvemï

noftra, deinde divina ira ad nos non penetret.

;ui'z

n

Itaque egemus iterum atque iterum rova Sacra

m

(cili(f:j

noS fanante nebula,

& mifericordia quafi denuó

1b s

baptifante , maculas

qué noftras abluente.

&exhc

gint

Gs

O 3

5- Sa Exul-

li

fll

d

(5) Petr.( Dam,

di

4

j

e Pift. BV. järw; (z )*B?rndr-

tb

dinus ubi fupm,

318

,zddnu«ä.cus

j

z Boium d

$s

.

&m m lt

Xulta jam benedi&e parvule, & canta cum

Tien YaQus.

E

locos mifs

Davide Joannes: (4) expe&hams expetae

$; Domimum €$ intendut imibi, eduxit me di

&m i lj

péteaur 4

lacu mifevia E& de lutofecis , fPatuit fupra petram

: Expeaä&i non fex diebus ut mun-

nj

pedes 7;eos-

dus quand

o in ornatu (uo perficiebatur, fed

Utj f exci

fex menfibus, &

Dominus intendit tibi, quia

At ml

in momento vocis mate

rng, & tibi os füuum K

gtmæl Wi |

Unde Ambrofius,

(

o

linguam confecravit.

citó adéentus MARLE, €& praft

nti ditine btnte

P'oprtg 4

dit fe

;ia declarvantur? imÓ , Dominus exten

n d

adte, ut legit He

brazus,

Contraxit fe quidem

f/'üine É ly,

d extendit fe ad.te matris

Ti

ille Setvi formá, fe

falutanutis gratia, qua aures tux Elifab

eth 5 &

Wly w

Hebtgeg:

fimui animam tuam inanem implevit.

.

Edpxu:

nus quidem

T)thijr;

infupet te delacu miferimg, Dormi

imdaxic te in lacum mifericordie, fed lacuste

fUv fj

LOT ;

accipiens

& complecteas induxit te in lacum

raiferi.

B

Ubi f(ciendum eft phrafx Sacrata 1ma*

pl r

petram , ptov

[e1]

tres dici

jacus. Cc ) Aattendite ad

0 us

cat I(aias füuam gentem , wzde ex

cifí effis , & 4d

püh Ql 4

hoc-eft contt*

Vi

cabernam laci de qua pracifi eftist

I

eftrum Abraham &

matrem

Wt l

derate patrem v

QUt:

veitram Saram.

Hunc effe (en(üm germanum,

j

C4 ) attendite 4d Abrae

Dullg

oftendit fequens verfus ;

olnts

bam patrem pejt

rum , 65

ad Saram qua peptrit

l

& longzva

Vore ij

fos. ACum ergo Elifab-c;h fterilis

Bapuüam

C 4) Pfal. 39.9. 3«

Q5) Zdmbr. 1. 2. in L;c. Hebr,

(IM" 1

0272.t. l]ki. £1, 1. H)

væ.

. dex. in pf2l. 2 9.

E

e—.r : 'ix

6,51. Ifain

(4 ) Ifai, $ U 2,

(mkm

MARIANIJUS.

ET

Baptiftam de gratia Dei fpeciali concepit , Deus

eum in lacum mifericordiz induxit.

Ifte ta-

e, Ka

men lacus mifericordiz , non eft fadtus Joanni

locus mifericordiz, fed ire : unde & projeqit

viuni p

!

educit

eum in lacum miferiz.

Sic vocemus originale

ii p

peccatum, Anenim illud non lacus ? non vafta

&iimmanis cavitas & inanitas, quz capit & coü»

diebus i

*fiCiCban :

tinet, & excipit íemen omre Adami? An non

ndit llblh

lacus miferiz , ubi primum effe, eft non effe

gtatiz, ubi prima vita, primzva mors;fecun-

ubi os

xbrofiu

dz traditura? Bellarminus Card. ( e ) exHebrza

proprietate deícribens hunc ipfum Pfalmi la»

cum, Jocm inquit profumdus immuitur ,. carens

"T.4

/

yuxit

L

j

"

lumine & luto putvido pleum , ip quem multi de-

tiderint , ex quorusa motu £ ejus latu exiflat tu«

T

sguultus , C5 cenfufio magna,

Genebrardus ex.

"

Hebrzaorigine, locum Davidis pr&fentem e&ferc.

:

Cf ) eduxit me de lacu ferepenti, ive in quem aquae

)ommds

jv

cum firepitu & fragore decidunt,

Videautemg

g, d

p

numrita ab authoribus defcriptus lacus , noi

"

exprimat originalis peccati malitiam, In eum

j

(

enim aque multz, populi multi(g) imó po-

TL

uli omnes décidunt , & decidentes inquit.

eliíy

uf

Bernardus in lutum & in lapides cadunt, & cor-

'

ho

T

g

ruentes lu:o inquipantur, lapidibus vulreran-

tur: hinc clamor & tumultus, & confufio &

np

ii

ul

hl

nullus Oordo, Ratio enim lumine diminuitur,

;gnd:

voluntas fragilitati (übditur , memoria Dei obli-

vione inficitur , fenfüs contra rationem,appe.

iis

n

j

O 4

titug

!nh

(e) B;llar, inpf. 3.9.3. . Cf.) Gmeb'; i? ];? 39«

j

2 '9,—3.

J I'H/

ciicum.»

(22 'APC' I 7.' I15: Bergar, . fer, dc

*

ZODIACus

m

eitus Confra Sapientiam tumultuatur. — Illum

Driptacip

veré & breviter dixeris laeum primz ire DEI,

litüm u

ex quo effluit alter lacus zternz ir Dek EX | lg

hocergo lacu miferig, profundo &.czco; pu-

ongibali

&rido & fztulento , Strepenci & cumultuofo Vir-

£o Mater ; Dei virtute eduxit, Joannem & pe-

non mf/g,i

des ejus, hoc eít affeQus, íupra firmam pe-

p Comuny,

tram , fupra fcilicet perfeverantem in bono

! Krr,

gratiam ftatuit, — Jure illecanere cum $, Bona-

fs qeg n

ventura poteft (5 ) expedans expetlabi gratiam

ubi' W efir

gueys Domina , €$ eduxiflt me de lacu miferits

de fofea inimici.

Fui in lacu irz, & tu meinde

a h

B T

fuftulifti , & filio tuo agglutináíti , Ó pulcher ,&

] Pa

POtcnfs,«pimiumq'.ue magnifice FINIS irz Dei

VC r

CT

$.

6,

g

WU n

Oliné verà pärvul.

i cadunt inlacum miferre.

Il h; D

S

&lre Dei? (4) anetiam grandiores in eum

Qd pelf

wrgentur ? Explicans S. Athanafius proxime

Wf m

di&um lacum miferiz & fzcis eum vocat cam*

IDAt o

fas Soluptates ; Dydimus ( £ ) &itia eamalia , Cy-

V t

rillus, fetestia crimina , Bellarminus Jimum

p

þïü-ham] 1

l

carnalium. eupiditatum,

Auguftinus , peccatum

confuetudinis, V& tibi inquit ille ffamen. buma-

LITM

Nnarj

TWorg

r

ni mori , quis refflitet tibià Conítat autem a*

dultos canofis volupratibus, vitiis carnalibus»

ï*

N (

) iVlEQni

fxcentibus criminibus , limo cupiditatum &

fi

yifcofis con(uüetudinibus inquinari atque impli-

| ]rg

&im Dl l

'"ari? conítat quaprqptc; eosdem in lacum

D

C2) Bankä. in Pfal, B. V. Perfu 18,

Qw

s

Q4) Vide Lor, inpf. 39. Atbam,im pfal. 39«

(

r

C 22 Dydim. ihi, Cyril, Bellar .ibi. Aug. ibi,

^i

M

S

MARIANUS.

'ægu

g, D2

Dei przcipitari, ex uno perízpe in alium irae

yrimz t

Jl

'

lacum unde non reditur, detrudi ? In quo fe-

liciores vos eftis parvuli , quos fi mors 1n lacu

)d iIEDeE

0 &,CZW';"

originalis miferim harentes deprchendit, ira

gumladi

Dei, in lacum perpetuz Irz ad fen(us poenam

qinnen 1j

non mergit: nos autem ubi in lacum peccati

t fime?

corruimus , debitores lacus Irz zternz con-

ranus 0*

fcribimur, de quo fi ex mifericordia Redeme

( cumW

ptoris nos non füblevamus ,. de imo in imum

ul

ubi non eft redemptio , deyolvimur.

*

Jam veró

jat '"i["';r

finisirz Dei V

»rgo quid in ütrumque lacurm

Iæa& us

utriusqué Deiir

€ poteft ? Hoc quod mater Mi-

í

feriCordig ut e

ïh Q pl)]d]

nim lüx tenebras ubicunque in*

: EUR :

venit perfequitur, & expellit: fic mate

r Mife-

rcordim, five Mifericordia fxcunda ,

ubicun-

que miferiam invenit, eam profcribit; & quia

in J s

ipfa fa&a eft Mifericordia omnium maximé fz-

api

cunda , peliit ubi reperit vifitans füam fpeciem,

íus ]

miferiam maximam. quz eft peccati, . Porró

eutm yocat

inter peccata , ceníuetudinis five mali moris

jj "

culpa tenet principatum,

Confuetudinem 1m-

mmmw"*

probam, flumen moris dixit Auguftinus, (4)

fed vi non poffit refift;,

thnusl P ;

bupari m

V2 tibi inquit f'vmmen

li

funtth

0r& , f quis refffet tibi

H Quare oratot

Romanus, (e )

pl

t u

af feelu ts inquit itj';is unsi rei dedi-

s a

Us Y G dngenivm (5 artem fapeVincit : ufüsautem

7

affiduus peccati, talem Dei iram provocat, ut

u n

eam nulla unquam natura tota füa m

r d!

ole & po-

L

teflate vincat, (f) De Cretenfi

bus refertur,

s

apud

—l

h

?c—) 4p«4l.14.19 (

d) ug. l. g.c

ezfef. c,35,

(*) Cic, orat. pro. Corp. lialko,

i P/' ;

4Allex. gtnial. dier, 1. 3. e, 22,

A"!' Ihl

*

sz—lA,äcus.

apud eos acerbiffimam viguifïcimprccationcm;

fm mf

ut hi quos devoverant diris, mala confuetu.

ln Offici

dine deleGentur, & fubdit Alexander ab Alexan:

me * .m ;

dro qua imprecatione nulla eft efficacior ad ex-

] dedecoro

cidium properandum , (g ) tanquam qui in ab-

& DOCED,

ufüm lapfus femel fuiffet, amplius emenpdare

hie, g

facinus, & ad frugales mores reverti nequiret,

u t Dei

Quz, quanquam vera fint , tamen virgo in 0*

T

mne virus peccatl , habet in fe remedium, (/)

15 vel cr

prout ipa indicavit S,Birgitta , ego /um , loquens

UO pirer

Mater. mifeyicordia & Deo con[lttuta , &5 pulim t

LUUT Q |

ita alienatus à Deos qui ff.me intocaferit , mon rt

fertatur ad. Deum, €$ babet mifericordiam.

E

f ls

[ ïnduau

veró non diffitemur, improbz confuetudinis

P"'fhfa Tepi

vim effe vehementem , & peccata ubi cranfiere

"ts r

invitia artem & naturam vincere : Virgo ta-

Pt tsss

men contra flumen vceteris ac corrupti motis »

o

mater dicitur à S.Bonaventura, (7) & eft, NOVI

Tilg At

MORIS, non folum quiacontra morem natur,

6; f

Virgo peperit, & Virgo permanfit, fed etiam

] uf

quia multas animas, ut meretrices habitibus

Süie £

?

$]

malignis fordidas accipit, & in mundas Virgr*

" i

nes commutat.

Non eft tantum Virgo Fini$

ts UT

Itz Dei, fed etiam appellata eft à Petro Raven-

nate, (£) FINIS VITIORUM. Z inquitille;

qu& gratia Dei , terrs DEUM dedit , dedit & fi

Mmm

mem i, — Pulchré in hymno graecorum, Sal-

Tig

ve , canitur O FFICIN A ad refingendam m:'C

—

lg fe(

Aütem lg

(g) Idemibid, (b) Birgit.in reäelat:n : ( D )-];0-

(l

'M'"M 1

nab, im pfal, minor. quinq, Y,

X k3 f:mn Ra*

M)zhlb

fer, in explic, dfig.

uog.

?) (

W

À

MARIANUS. ".

323

i* faps meffram.(1). Ut falces quando fabri fübe-

mala qnit

. unt officinam mutantur iu vomeres , & lancez

ntrb!/ belli. in arma pacis : ita Virgo novit & poteft,

dint! dedecorofa confüetudine induratos ut ferrum

qunq/ & nocentes ut ferrum, füz pietatis igne emol

lu e* Dre, & füavibus (uis malleolis tubas Sathanz ,

evert n

]

m

1

in tubas Dei glorig refingere. (77) Pulchra ne-

ynvi]?- minatur Virgo ut Luna : Luna olim bobus qui-

gmdu) bus vehi credita eft. prafidebat: confuctudo

gf veró peccandi jugo boum exprimebatur anti-

( quitus: eó quod difficile poffit exui illa, ( 7)

gt ficut boves (ua virtute non poftunt jugum quod

(rari^ . Collo induerunt , excutere,

Virgo ergo, Luna

,ui pulchra regi: malos boves,

& cum illi compla-

g ii €uerit , poteft jugum frangere quod longo tem-

qu WP pore bosSathanz portavit, Percurre S.Domi«

gf micivitam, (») & videbis eum plusquam centum

;

j d milla Albigepfium Mediante Vir

gine conver«

w tffe: ficut & fa

mofas meretrices jugum vene,

n g,[eä

& Tis exuiffe.

Acclamandum proinde illi eft.

"T Salve finis Irz Dei, Salve mater novi moris ,

nmundäsw Salve officina maffam refingens, SalveLunabo-

"L ves Folxruechinisinnprebæ dcfiungens,

3PCUOW,€

Jucind

'Pï'f

5- - 771

d/fad

(d)'l;,*

« C/Et'crürri qua fin

is irz Dei primz, peccate

j fcilicec in tempore adnexa . éadem Finis

gr

g

L

[ WM

| DEl irz fecundz, zternitati alligatz,

lotieg

l

—

autem nos miferig & calamitatis vaía, de lacu

Gübanapeesem r

O 6

fzcis

7) (l)M

4nteà 26 Tan.. ode s,

Qn) Cant. 6, 9.

»Ff !

j

Myrbiolog , À $. c. 17.

(9) Ifdor, |, 32,6,g.

(p

(. 9 ) Cb"n-. 3.

Deomins Pradie, Fnnds

d

-

,'ZQDIA&u*s

fxcis inlacum Ignis conjicimus f cum & pecca-

Todo. ve

musfortiter, & remedia peccatis adhibere re

MISERIC

fugimus miferabiliter,

Sepe dilatat os fuum

quando ;

& mf

fupcr nos infernus , ad fores (cilicet (üas ftantes

€(4) & pulíantes ! & nos ridemus ? Evaferat de

mplon

Anjelyy

carne S. Furfei Spiritus, qui videns trcs ingentes

fornaces igno multo ardentes adverfum í& ten-

((t0n3 fj

dere, trepidare,& Angeli L u&oris opem implo-

Niciomi

rare czpit.. CuiDux: quod zon fuccendifis hu

Doywier

zon lues. Ponat veró jam unusquisque cor füum

SERICQRS

iC füty.

füpraopera füa, & videat quot & quales forna

ces fe contra fuccendit? comeditur , & bibitur,

Ti

D

necjüfté nec cafté vivitur : ifti (uat ignes in-

feri. fed quantdi & quor ? Una fcortatio, unam

Tine Vfïö

quod

inferorum fornacem fuccendit , quid plures?

(ll-læl'irt unus Sandtorum , ä:æid aliud ignis alteviu

fecili , nifl tua — deforabit: peccata ?- Quantó am-

li.

fæpf Qp

plius nunc tib! parces, & carnem fequeris, tantó

durius poftea lues, & majorem comburendi

4401:,5-!

materiem refervas,

Addo, nunc irafíci tibi, &

H i "t

poenitere non vis , ( c) ( poenitens enim homo:

4"?:5:;;, lh

eft San? iratus fibi tefle Auguftino ) fed audi

apientem : ( 4 impii usque in noiffimo , ffne mi-

Et Efdram : ( « ) extit

ferícordia ira /uperbeniet,

| .0" fin

ignis ex ira Cf quis eft qui extinguat eum EcCe

T du

tamen fi nunc cum currunt dies falutis ad M?*

l

Vi

erem mifericordiz recurras , illa finem Irz Dei

Moni

fine mifericordia, eílicaciter inveniet,

QIO.

'aymünä

.modo.

torur

(2 Fen, Bda. in. biff, dnglic, Suritus 16 7'4710.'

€5) Tbopiz de init, Chrifl. l, 1. 244

m

At

€6) 4ugufl. in l. So.bomil, — (d) Sapint19

g )RQMG

$1. («2 4 Esdr, 16. 9.

, R*M

at

$

*MA RIANUS."

: ïäz';

tamtt

modo. verb ? ipía tibi Incarnatam & infinitam

MiISERICORDIAM conciliabit.

Jacebat ali-

us adtilt?

dilatat 0*

quando proftratus in preces S. Pachomius , (//)

& mifei,cordiam Dei cum lachrimisf fupplex

ilicet st

mus ) Eu

implorabat: ecce autem medius duos inter

jensusi

Angelos apparet juvenis inftar »olis fulgens , &

corona fpinea 1n capite ejus,

Tum Angeli ad

ydverin 4 )

ons p

S. Pachomium , quoniam expetivifti ut ad te à

Deo mitteretur mifericordia , ecce ipfe eft MI«»

p fiat

uisque COIIL

SERICORDIA , Deus glorie. JESUS Chriftus,

hac fruere, licet, — Qui femel Pachoniio , quo-

d W"S [.dþ

ties aliisinvifibili modo adeft MISERICORDIA,

i,

que manu Virginea tanta. eft, ubere.lactata,

jii g

nunc veró ab ejus pendet ore intercefforio ,

forai V

quod ubi Virgo aperit ; Mifericordia peccatori

u qwd ! "

fe advertit, & communicat, & à foribus inferni

juqu

avulfum, coeli ad oftia transfert.

Oranda eft

.5,43—(23';&*»"

fzpe cum Seraphico Doctore , (2 ) -«ozPertere

m g

44 me, & Pibifica Domina ,de portis mortts reduc

« C

mes in extremü terre rebela mifericordioms €$

Ine ifü(ïi n

audiatur zomin tüum,

ens enim ?

»u[ïmo)

f

!

W

$. 8.

mf;;' Ilf

A

: Oh tantum ver

o Mater Mifericordiz nos

u

if

)

^1n falutari füo vifitans extinguit iram DEI

"T CUM

fine termino ar(üuram, fed etiam materiem ei

fubtrahit , quam alias peccator illi minifirat,

jafenl

Raymundus ( 4 ) Capuanus clariffimi PP. Prz-

im:gnl'ö- 'ä

dicatogum ordinis San&tus Generalis , vocavit

—

Virgi-

v,,ïwlöj*g

€f) Clausl, Aquab. in pfal. 4444 ejus Serfum $9.

',flz4' Í

Cs ) Boucf, inp(. B, V. 9. 4. in zelurno , & 9. 11

il

»»

(42 Remundus p, 14. c, $6.

;zäw

ZODIACUS

/v/r(þi: hi

Virginem Sizeulaw femi. — An quia ipfa femper

redia ut virgala, & odorata ut fumus aroma-

Mhtn v fu

0n cnt(et

ticus vixit? (^) quo fumo ne fordeat terra pu-

tate Dei

rificatur, quo fumo, ut mordeantur oculi pec-

Catoris & Salutari poenitenda humeant ac. li.

vosterico

tüum D(

quefcant , excitantur ? An quia ipía (ordes mun-

di, ne provocent jacula iratz Juftitiz, velat

9n pie

Wide , a

& tegit? Sic eft.

Sed & alio modo , Virgo,

virgula fumi-

Docet Ariftoreles; («) & ejus

tanfiel

Mdiæ, i

fenfum approbat experientia, fumum immedi-

stam eíle ignis materiam.

Sive enim li-

ls petions

Tintj g

gnum , five flipula & oleum vel altera pinguedo

(o8 Dw

accendatur, in fumum primum antequam gnem

concipiat refolvitur, Noftrorum autem peccas

läUdGS De

K, dra

torum quz eft potiffima materia? ( 4) . Vanitas

vanitatum , fumus defideriorum.

Virgo au-

i,

tem vena noítra diffi

Ubl o

pat, bona yera & folida

oftendit,

Vr gyy

Imé ,.

ARTICULUS V.

tD

R rdg.

MATER MISERICORDLE

hn

Bs

. PURIFICATA

Ws D

5. I^

i

4

tkïxæ) "

Xpendens S. Bernardus illa pfalmi verba;

mämmg |

qua Ecclefia Solennitati Virginis Matris

mdicam |

E

attribuit, nempe, (2 2 fuféepimius Deus mi-

Wm wül

féricordiam tuam in medio templi tui , fic fatuz (4)

tgm fn ]

Jufcepit

xN

(5 ) Cast. 3. 6,

(6 driff, ip problem,.

(4) Eccl. 1.2,

CA ) In introitt suiffs in. Purify

(I)Cbry ot

B.F, (5 ) Berz, fer. Y, de fefo pnr;f. B.F.

*

X

MARIIAHANU*S.

fufcepit banc mifericordiam Dafid , /Z'A(E!Piquff Si.

j pl

meon , fufcepimus &f wos.

Sufcepit autem Sime-

fums m

on mifericordiam Domini, cum JESUM Salu-

leat tefye

tare Dei in ulpnas accepit, quando etiam duice

r oculipi

mifericordig carmen , nuac dimittis Servum

mmeant C

tuum Domine in pace cecinit, Quid eft autem

Yi (ordesm

in pace dimitti, nifi in. benedictione miferi-

la

cordi& , ad locum pacis , ad finum mifericordiz

do , V

tanfire? Atque hoc carmen pacis & miferi-

$5 (f) W

cordiz , quod intra angulos templi Zorobabe-

um (

lis perfonuit , dimiffum item eft & exivit in o-

jre u

m»nes gentes.

$. Chryíoftomus confiderans

yenprge

C«5 $. Davidis affe&um quomodo 1s invitet ad

nru

/

2

Dd

laüdes Deo pangendas, creaturas de coelis &

quien p

terra , dracones & abyílos, juvenes & virgines,

|(d] Va

exclamavit ? O emagnam cytbaram bomtnuta totius

, W

orbis ADimas,

Feluti nerfüos quosdam unam.in

con[opantiam , nnum glerie férmonem concrepan-

tem , &5 congregantem.

Seá & S, Simeon exul«

tans in DEUM vivum, & cantans Domino mi-

Y.

fericordiz ac pacis canticum , revera ut gran-

dis cythara , otbem fonitu jucundo implet.po-

QRDU

pulosque & regna terrarum velut chordas in-

gentes movet & .excitat.

Ergo Chrüftianz Ec-

"

clefiz , nulle non die, incumbente vefpere,

memores fupremz horz , reíonant Domino &

indicánt füi cordis votum , nunc dimittis fer-

j

ii Mf

vum tuum Domine, (4) fecundum verbum

u Di*

'fí

h

tuum jn pace canendo. | Nequeeuim in Solius

üg hii

l2V

fenis

[TlL

TA

^l

C Chyféfl, m €, de penit, — (4) , dtban, l.

"

de commu, Effez.

J

jb

3-

ZOoDIACUs

fenis Sacerdotis finu , (e) fpes felicis mortis

. epedatic

t cüm !

requiefcebat, fed fimilis expectatio confolatio:

nis non fugitivz fed ftantis implet fidelis Dei.

on judtus

Su(cepitille mifericordiam, & cecinit, Anfo

ff p

lus autem füfcepit , & non etiam nos? Non

DEUM;

&bivit de templo , non ceffit de orbe cum Si-

—

bony, ]

—

meone Mifericordia Dei , iz zempli medio inquit

Sieonii

Bernardus *mzfericardia eff , non in angulo, aut

Wwierg

difer[oric, quia nén eff acceptio perfonarmm apud

(l $

Desm. Sed & Matris Dei praefentia & miferi-

0 5 v

córdia in coelo fedet , in terris fentitur ; inftruit

Iuj

B df

grandes, concinnat parvas eytharas, ut tada

mortis ungue, refonent cum Simeone; nunt

Mieiar,

dimittis fervum tuum Domine in pace, Quare

AR Mil

ejus ineffabilibus otbsata beneficius, urgetur

ff!fäijcam

Purificatz concinere, Saive Mater. Pacis, Salve

Votnt )d

7ehl,

|

Parens MISERICORDZ.'E, noitra graktinfdo.

Atum y;

K

$o

TEUM j

Agnam artem imó artem omniumartium

Jumdam Q

M

t

ille percepit ; qui difcedente corporis cum

fm (f i

anima vinculo. refonare potuit , nunc dimitti$

p ne

Servum tuum Domine in pace. 1fte enim con-

&U i

fumpto cum omni miferia bello, in eternz pa

(UrCiptfe (

eis pulchritudinem |feftinat. dignatus.

Artem

a j

autem canendi ita; docet S. Evangelifta, qui

d.

cum Simeonem juftum, timoratum, expedtan*

,l,musa m

tem confolationem lírael laudat , ( 7 . nobis fe«

4)"907: 4

€rctum obtrinendz pácis geternzindicat. Indue

te igitur Ó homo jqfhcia, imbue timore, imple

U)To/f?,,

—— G 25

cgpcaaj

l"'l?)

(2 Tolet, in , 2, Luc. ammot, Ag.

CF2 Berm

Y

|

PU

Jer« A de purif, B.W.. (4) Luc, 2.15;

d

Y

$

felies nut

expediatione zternorum & cytharam ad fimilis. -

ter cum Simeone fonandum 1inflruxifti, Sime-

tio codit

Jer f

on juftus,& timoratus.77//w inquit Toletus ( & )

ecinlts Anj

er[us proxime, lbmoratus fi$e religiofus $av ftes

DEUM , expedtans confolationem 1frael ut fibi

m nos! J

: orbe i

bonus, [USTUS. Mon pervenit quidem ad nos

Simeonis jufli virtutum catalogus , ex effectu ta.

"

in 4

Mfä; [

men eas & illuftres & numerofas illi infuiffe

?

con(tat.

S, Ambrofius(c) ex allato olez rae

. y/äll/f/m 7;

mo , juftitiam Noé colligit.

Siinquit r4mus

a K

niuui; H

M

bic ante dilutium florutt , gatifts efl fir juffus frue

Gum de Seteri femine veferatum , $. inde colligit

hii U

Mifen'cardz'æ in(gne dibine, Si autem tempore di-

sumeont,

g p U

lutii natum eft [oliutm adtertit, juflus no$4 femina

fruttificare mifericordia celeflis ut radices arborum

fcis, uf

Pieerent , €& quafi refumpta anima fatua germina-

Y W&f

rent, . .Quando autem Simeoni Regina colum.

ln g^

barum Virgo, divinz mifericordig furculum

JESUM benedidum reprxíentat, utique ejus

juftiuam confpicauffinam mundo facit.. Verum

j u

j

enim eít illud Davidis, ( 4) non permanebunt

g ^

injufti ante oculos tuos, — Audis dici, accepit

Á lec m'ï

eum in ulnas fuas.

An injuftz ulng Deum

Jea

füfcipere potuerunt ? Amat juflitia. men(üras ;

I ZWW

j

ut ulnas, libras, pondera; vidit Deus Simeo-

llinam deícribens

nis ulnas, ulnas Juftitiz.

ungdll^

unus, ait effe (« menfuram , €$ retlam liueam

Lurtt 9)

"

P I?eäor- ad ultimun m-;mus procedentem,.

. Ulna

(4/

"0 H

ergo

jndici

C & Teletus in c 1. Luc, ip comm.

Ceodmbr,

um

]u

À, 1. de Noe E$ arca.

( d) P/ülos. s.y- LuC. 2.

ü

28.

(—ej Alexeab Álex, Gen-|Mior. , 2 cap,

(f

i»pï

29.

J A

i

'zobIAcüä*ï

ergo jufta incipit à pe&ore, finit in extremo

eanem

3

mznanus, Quomodo veró reditudo Juftitie S1-

u,(1) d

meonis proceffit, an à pedore ad digitum?

4d libert

mundo ;

omninó. Expe&4bat inquit facer textus , con/os -

?

lationtm

L

tfv acl.

Non fuam , non füorum, non

Tum; (5

Sacerdotum & Scribarum (f) quanquam ipfe Sa*

dende j

cérdotii & Scribe munere fungeretur , fed Ifra-

fnfrtog

el, hoc eft plebis lraelitice , quod declarant

bedh

ejus cantici verba, ut dicitur, paraffi Salutare

tib divin

ptuuxo, gloriam plebis Ifrael,

Certé fi aliquid

Bof v

aliud evidentius, cura & follicitudo boni com-

TW um

munis & publici, oftendit juftitiz gloriam ve*

F t

£etam & florentem,

Ariíloteles eo de argu*

fl

mento difputans, ( g ) difirióus inquit condutifs

t

nt ca qua ex Velligalibus vedeunt. colligere , & uni-

Sittquem

Perfa egentibus ditidere oportet, — Et t4li ferd sgudo

Yi

(u)

stentes Cærtbagimn/ä; popsle utuntur amice, Sic

n

"

ille, Plinius, laudans ( ) Trajanum , quomodo.

]k

:

-

Ilpy ó

inquit »egzificus i2 publicum es, (1). Et Mzïftialis .

Ht ii

Neroni przfert Domitianum ; qui fecerat deli-

l, pia

cias Domini, deliciaspopuli. — An autem qu£ -

Mlli a

à pe&oreczpitin digito finivit Simeonis juftitia?

Et quidem in digito DEI.

De ipfa enim prz--

T0 POWH

dicatur, Spiritus Sanctus erat in eo. (& )

«lluïc

N

autem Spiritus, DEI eft digitus,

R la

i

t

EE

$.

3«

alær m,

E

T canere cum Simeone, & dimitti in pace, : LT

Quid

nobis quoque votum eft & primum -

eft

—

U)ri)n

Dr.

Cf2 vide 're $$, Tolet. citatum,

Cg ) Ariff. "m

Q

Yi

post..e. ,

( 5 ) Plin, in pancpir.

(2) Marte

[/

"i

du

"Pl]d

l

Àhi.Epign. (k) .Hjmn. 4e Spir. $.

M A,R'ï AN"u's. X

TT

ia eft autem dimitti in pace? refpondet Ambrofi-

| u(hïi'ä N

us ; (/) dimitti poftit , qua[fi A Pinculis quibusdam

ad libertetem feflinaret, Et reverahomo 16 hoc

d d

extus,

mundo imitatur Achior Principem Ammonitas

yorum, !

?

rum; (7) ifte ab Affiriis ad arborem alligatus ;

d

deinde à Bethulienfibus folutus ; & populo Det

quamipl

"

ur ,f

infertus, Sic & anima illa princepstotius mun»

[

n

od

di afpedtabilis ad corporis velut truncum vin-

yufi

eulo divino eft adítrida, (» ) Nec folvi inde

t

(jd

gr.

poteft nifi qui colligari fecit, adveniat. Arde-

mus autem omnés quotquot immortalitati bea-

o bon

foritm

t2 natos nos fcimus , ut fzliciter à vinculo mor-

j

talitatis abfoluti, fafciculo viventium & populo

. deit

j

ele&orum inferamur. . Itaque oportetutjuítum

7qw0"/"

j

Simeonem moribus exprimarnus , aliter in pace.

qui

xondimittemur, | 3vflitia E& pax inquit Pfaltes,

TY

7 ,;mim

:"

(0) oftulate funt,

Ubi Auguftinus., (p)fac

ju[li;iaü && babebis pacem , ut juflitia Ef pax fe

Vm1q

j

M

inticem. of ulentur.

Si enim non amavetis jufti-

tiam, pacem non habebis. | Et veró , ficut im-

fcetit 4'

poflibile eft inter homines ofculum confici, nifi

l auram !H

onis !

gemina conjungantur labia; ita pacemtinvenire

nonpoteft, nifi qui quzrit juítitiam.

Nunc

f

eumi

ht

veró in tuam juffitiam Chriftiane oculos retor-

Q

(

que , & ulnas tuas examina.Bené Ariftoteles (4)

citans antiqvum proverbinm , juflitia eff bontim.

alienums . 'Tu autem in quo bonus aliis?. num

es fr-

tua non conccnf:usäivi»djs aliis quam pot

licita-.

mi!'tl' pf "

mi

p

(41) dmbr. l. de bono smortís c,2À1 . (992) ju;l—itb.a (;

:

—

l

j

[

(n),]u!!!trb.'u;,. 6. (9)P/aA84.1t, (p) dug.

g).d

4

' 1:'»

i pfal. 84,

( Ariff la g, Erbic

t

) i

: Cic, liby de

]

repsjujit, féras äeäat.

^

r

i

zo'DIAcus

licitatem ? Et ff dividis, an de pe&ore? Et fi di-

titnt n

idisan manu ,. & non ore tantum ! & fi dividis,

MISERI

an meritum béné Operantis juftitiz , noninore

la w

hominum , non in alis volantis famz reponis?

quos r

Quod fi agis , aliis arcam ut vehantur & Salven.

frudin

sur edificas. & te periculo diluvii magni expo-

dedit, (

nis, $i enim inquit Gregorius (7) pro frrtun

Áontg])

quam egit , fabores busmamos quarity vem magni

T (ert

snomenti ili pretio Genalem portat.

Unde coeli

V od

regnum mereri potuit, inde pummum tranfie-

ri Sermonis quzrit,

Quo nummo, an falutem

n fUUm

fuam non vendat , videat : Difpiciat autem qua«

lm

liter in confedanda juftitie perfe&ione nobis

BENTIM

praluceat Virgo purgata. . S. Bernardus legem

illam Moyfis perpendit , (.) wulier qu& fufcepto

ftmine peperevit. filium immunda erit, & conclue

NY

dit, pater ftaque quod lex ifla matrem Domini nn

Simm]

includit ,que non fefcepto . femine, filium peperi!;

Wa )

Nihilominus quanturn fafcem legalium onerum

Mul (

in fe fufcepit & fortavit, non alio fine, nifi ut

Vebe r í

impleret omnem juf&itiam ? Cantatur in €jus

Titonem l

folennitate purificate , (7) fufcepimus DEUS

B

mifericordiam tuam , & addit alter verficulus,

Dottiog fl

Juflitie plema efl dextera tua(9) | Qu eftifta

Ytbig

dextera, nifi B. MARIA? hanc DEUS operi

Wt

manuum fuüarum porrigit quod diligit. 1fla

veró dextera dum juri purgationis paret, plent

Altitiss

Juttitià apparet , nam bonum commune refpi-

Tü G.

en

IG

f

( 7') Greg. l.' äo 7)770"4!..(. 2$.

( $) Bera. fer. $

(

Gnm.

de parif. B. F.

(':) P./kl' 47' 7« 8-

(mktb

jl

*&f. de 14"- Bo F, 3060 '4- 159

D

tz.

MARIANUS,-

333

ore! b

eiens,Simeoni, (& per ulnas ejus ii uInas noftras)

j fs

MISERICORDIAM Deurn tradit.Plané (4) £oza

i, noytt

terra üt vocavit eam S, Ildefonfus, quia ut terra

quos fructus profert, hominitradit: Sic Virgo

m r

pur& l

frudum Subliimem quem cdidit, noftro géneri

dedit, (y) Ego veró terram vocabo ; habentem

j m d

( ) [r,' 1]

fontes bituminis, ubi quinque reges contra qua-

*l,, n mg

tUOfr-certavere. (z) Verum bitumen 1llius ter*

Uth

IZ corda cordibus & dexteras Regum dexteris

um t

non aggluünavit :

Virgo autem ut dulcem na«

tum íüum cum Simeone univit, fic peccatores,

10,10/

at auttt

& amplius juftos bitumine gratiz , glutmc gloria

el araxmme confoclare laborat,

fetiont P

erniril 4

jir t i (u

gtl &CW*

IMEON TIMORATHS. Timor five religie

