gas? tacité indicans, peccata à juventute in Se-

"ngrine (

nedutem produda, n horrendos excreícere

l

lnter f

gigantes,

Sic fene&urem rejicit altare, & oppu*

l

lp

gnatGigante, Rejccit/enedtutem militia & curia,

Vtütem o

Lex Roman9a , (d) fatur Seneca, äquinquagefm'o

4nno militem non cogit , À fexagefimo Senatorem

1 thenefi.m,

zón citat,

Mifíera & contempta Senedtus , quo

"üti i

rejedaibis? quem pulía petes? Ecce Spes natà

Ts

litos

Virgo , tibi favebit,

Dubitas veró? refpice pa*

v:

——

d

efq'lbem

rentes ejus, quorum fenium fufcepit infans gaue

j "j 1 i""m;

dium, Refpice mundi zvum; non naícitur in

Á

TM

ejus ftante & vivida juventute, fed in ruina occa:

TO qu i

fuque feculorum. Ergo de fenibusin mundi fe

:

MU

nio nata , te enutriet. Quo cibo? S, Spei, Quis*

Vm.uuopm

piam juventutem cum expreffiffec in habitu flo*

d

rido , in vultu Vegeto , ( e) cumSpicai

n manil,

T

b

3d4idit

r

Th

(5 ) In Bibliotb, P—P. ep. ad 7)»144rium Bacliiariwi

Mity

tlg.

Cc) Idem ubi [upr, — ( d) Senec, l, deértfit, Vifé

'&'&Iu

tl

cl lllf.

(«2 Emblema jubentulity -

/lc Eu

MARIANUS,

j

674

vindo, tj

addit epigraphe, Spe pafcor,alorque. Juvenis

n reddeni !

enim ficut (anguine fic fpe inquiunt (apientes a-

aum, Contti

bundant: fed & expedctatione ficut fcrtioris acta-

tis, ita melioris fortunz nutriuntur & fuftentane

! rejcitund

tur.

yarius , if

E contra veró fenes ficutaudaciz, & fan«

xeda oft

guinis,fic defedum Spei inquit Dodor Angelicus

, pilloito

patiuntur, Senes enim , ait Ariftoteles funt diffi-

j inietritt ,

cilis Speipropter experientiam , ( £ in quantum

jjn

d

n

j facil&. l

experientia facit exiftimationem impoffibilis ,

ndatortt ?

cceteroquin in re poffibili, hoc eft potentiam

puic t £

humanam non excedente, (g ) Caterüm mater

efficiaut ïï;

S. Spel , novit & fenes eternorum Spe enutrire,

ä 'uvgmüïf ll'

& (anguine Chrifti, venas animarum ac confe-

odby t

quenter fapientis audaciz fervore replere. (7)

llli pangas : filii tui ficut novellz olivarum ; no»

g ia

vella autem olez , fpes futuri olei. Filii autem

Virginis , quanquam ad fra&am naturz ztatem

r i qt-:iiff"ï";h '

pervenerint, conftant animo; & mifericordias

um

ju SCM&M

Domini circa fe fadtas videntes, ex prateritis fu»

Tfnunt animos de futuris.

4Evi fpiritualis gra-

1j

Pfi L

dusdefcribens Auguftinus: (i) izfantia inquit

vei il

l,

jfcep

T

nofira fit inmocentia: pueritia fit ve&erentia $ ado-

N

lefcentia patientia 2 jugentta Firtus fenium meritume

Porró qui fub tutela Virginis latent, hzc omnia

p

in fua, fenedute congregata vident. Si enim qui

jbus! n

virtuti operam ab adolefcentia ad limbüm atatis

)0? $ SPSI.

ferin b

dederunt ; dicere poffunt quod ille apud ZElia-

num : ( ) juventus mihi ut ver floridum, fene-

pj p

Ff

[d

&utem

///

CF)S. Thom, l. 2.9, 40. ar,. 2.

CO drifl. lz,

if

Rbetor, c, 13. (5 ) Pfal, t27.9. 3«

(i) Aug, de

/

i, [

fUdibus catbech

iþmdis [1

Ck) 4lian, l. 2, Pari

j

j"

Hf

dt Euripide,

[

x

.

375

zonmc'uä

&tutem attulit, ut plenum fru&ibus autumnum ,

4

aa'aïterumm

quantó ma

gis hoc in moribus fuis expreffum

ho orgals

Spei füg, divinz — 1 fniri

vident, qui ver floridz ztatl$ ,

Matri confecraverunt? Cleanthes aliquando fo*

- [tftigne

diens puteos, auditus eft increpationibus perío-

lindapien

!lit p o

nare, C/) quzfitus autem ab Ariftone quem in-

creparet, qui folus foderet? weipfum inquit, ft*

Lom

J'itofít (

zem fofforem,qui canos babet ,. && mentem non ba»

De. Qui veró tibi Ó Spes noftra Virgo, tibi fe — li qi

à juventute dedicavit, in exitu zvi fui & canos

habet & meütem habet.

|

Quomodo mentem

non habet, quando te nutricem , te confolatri-

J fiptefent

cem habet?. Monitorem porró & confolatorem

APuta. £

"t elart te

verum, (/2) dixit Seneca advocatum bonz men-

$.

tis.

Sollicita Noemi Obed Avia de nuru fue, f*

"h z p

ia inquit mea, quaram tibi requiem, & prebidclo

fi

|

^. n

t bene(ttibis( m ) Et veró providit illi, & re

. U!

7

quiem invenit, fed temporalem Spes autem no-

') i«fi:yï Eüticzm

[

flri feminis Virgo quas compledtitur ; & in fene

CUR n08;

&ute enutrit illos . & ipfa finita, eos requie o*

?EfJMus Qp

pulenta dignatur & ditat« Hortatur $. (?) Bo*

naventura totam Ecclefiam , lauda [erufalem

5

Dominam ..£ujus gratia confervat muros tuos,

& pacem donat teminis tuis.

Muri noftri me:

PES Aþä(

ritorumcumuli ,hos Virgo nobis confiruit ; quia

ad bené merendum loca, tempora , ftatus, mern-

tes di(poait.

Quod fi eosnoftra culpa evertab

Ländg ]

Nec

vet pegligentia dilabi finat, ipía reparat

lïW qux

hï:c

&

G

rátia cogtenta , terminum Vitz noftrz fe-

i

N

nium £cilicet, in bona Spe enuttit ,

& pofï huné,.

ad.

Mi n FP

d

u

24

MJ

445,

€

dog.

A£rl, .4 (»» S?n&ït'. ep. 94.9- (2) Kh'l;äo'

Pjal

QUA

3

| WM

3.f d. Qo 2 Bonaf, in pfaliamajorte

:.(

j

[

MARIANUS,

: &6 -

)

us autm adal

terum mortis terminum , ben? difponit. Et

fiis ag hoc fortasfise(t, . (» ) quod ipfa dicatur regina

l

)

in fimbriis aureis : fui enim cultores funt pallium

pei (üts :

Ts aliquandp:t

' deauratum ejus

Quid (untautem boni fenes in

fancta pace motientes, nifi fimbriz ficut naturz,

atonibu t

riftone i

fic gratie ejus? No&£mi. natum Obed narratur

füfcepiffe, in finu fuo pofuiffe, & nutricis ac ge-

ipfum

Cwentm p

rulg officio fundia effe. Nos veró fiduciaim«

i

J

m Vitg Ü

plet, quia fpes noftra Virgo , ( 4) finu nos fuo,

*

iU

ynd CI

ectos de finu Ecclefiz & univerfz terre, acci-

ævi ii

ynodo ?

; piet, & gerula officio fungens, ac bajule , [JESUE

1

; fuo reprafentabit; ac dulcesei offeret. Llbi le-

e qui

f

: B,C conit

MT

; git vulgata : filii cui ficut novellz olivarum ; ( )

4 alter etfert textus , filii tui ficut da&yli palma-

gum bt

"

l

;'Ai'

rüm, quia palmarum, filii vidtorcs , quia dadlyli,

] de num

;; dülces.

i

Ergo hortanteS$. Bonaventura Jefezztis.

1

Tf

"

/

h

em

qi torda noffra cum emanibts d ilomy, ut fuatn infla-

&

j

it il

pe; t

(

entiam fentiamus. (:) Influentiam lucis contra

l

, principes nó&is, influentiam gratiz & gloriz, ut

[

m

"

?

j fedeamus cum principibus luminisgloriofi.

w,fo D

l

7'.«;,

ARTICULUS II.

ää

c[Uü?'

]

PES NOSTRA ANNUN-

"t mi

Itf

[ S

-

LA

...

(; 09

CIATA.

Cen(guihg?ï

M

B P

ais

Uafndo Angelus Virgini Beatz dixit, (5)

;wlpg M

invenifti gratiam apud Deum , invenifti

j

h

n[g,?:

Spem mundi dixit.

Gratia autem Dei ,

j

^

EF2

Spes

i NI

i

Kt) Pf2 44. 9 15.. Cq) Ruth. 41 16. 17.

w

li

4 P[al. y 3. $. 3. altez t*xt, (52 Benaf, inp[al.

"

majo(e. (4) Luta1. 30

z;'m-

nE

677

zonxACds

p fitre] Or

Spes'/muhdi :

-

*

Et verb nonpro fe tantum inve-

nit Virgo grati

am Dei, fed pro totius mundi fa»

m

ita locutus eft , & hzc

lfalces,paeis,

lute, Namque angelus 1

duo conjunxit, inveni(ti gradam apud Deum,

, prolenarg

ïiUS COlon i

ecce concipies JESUM. (^) Quid eft autem JE-

!t iil t

SUS, nifi Salus & fpes mundi, prout canti íuo

fatetur Ecclefia,-

; Ulettum i

(c2 T» fBMlendor &f lumen Patris, Tu Spas pe-

:

rénzis omnium.

P'ogonabg

MUET

Porró ficut concepit fic Virgo peperit, JESUM

SPEM mundi. An autem Spem non SPES con-

Qf

ttindic

cipit, non Spes parturit? & Spem mundi , non

Spes mundi£ Quare Bernardus ita affatur S,Ma»

Wtllutis

"m babeamus ad filium ó

Tl invenir.

trem:( d) per te acce[f^

benedicla In&entrix Gratia genitrix 9ite, mater |4*

D

"

od cyg

dutis.

.nvg'qt—ri-. ääoïliendæ,al

Vides quomodo hic $. Do&tor, 1

^m

cem Gtatie, cum Matre falutis five S

pei conjun- Mil &

xerit? Nam utdixi, gratiz Dei, Spes mundl,

Til e

fons falutis : & quiillam invenit ;

fimul iftas aC« "ii

" fed, (lbl

cipit, Quomodo & inter homines, qui inve* ^

'nit gratiam apud regem, invenit Spem & la* n

vem,ad lztamSortem. — Nunc attende quisIne u ,

ventorum cum Virginis inventione

certare pO* "t lpyin.

teft? Tubal organa,

Tubalcain ma

lleos ; (V',)'MFCS,adm

res (ationem frumen* " ..

1

Triptolemus aratrum , Ce

tariam, (f.) Pallas oleam,

^

Nemrod venandi , i« "u

4

|

nus bellandi artes i

nvenére, an autem SPEM o

!

:

MUNDI, (£) erexére £ an fglu:etu ejus

dem € l.

rexete, "n

(5) Luc. 1: 30.

(e) Hy'r&na in 9efpe natal,.

Da-i

4':

)

mini. (d) Bern. fer. 2. de ad$9. Domin.

:

r

mbr: :'f

€(e) Ger, 4» 21 224 "*^(f) Georg« K«

; (g ) Gentà

iO. 9-

: BIf ii

-

MAR-iANUS

*'»-»:-67X8

vexére 1 ,Organa]hbal, (4) fimul jubili fimul

um

xius ml

etus inflrumenta : mallei Tubalcain, primó

falces pacis, deinde belli lanceas extudere: Tri-

"T

ptolemi aratra unum Sulcum terrz , alterum e-

1 Aud Il

j eftatt

jus colono imprefsére; Ceres fevir panem, in

pane fimul temperantiz venenum : Palladis o«

rout cit

lea, uni fanavit, alteri referavit vulnera : Nemro-

if lL (; j

di ferrum à Lupis profecit ad homines: Ninus

l

pro gloria bellare coepit , & finivitin crudeli vi«

0m'iüfï

I»v

&oria

Itaque horum Inventoruni 1nfignia, fi-

npfr lf. ]E

rjon $pb

mul Spei & non Spei, fimul (alutis & interitus

fulsere indicia.

Virgo autem 1nventrix gratiz ,

m mundh*

Mater (alutis tota , genitrix Spei San&z integra-

FJ

l

pía invenit organum recreandis , malleum con-

ii

:

erendis cordibus : ipfa aratrum obftinationi e«

" 6["7 Wl"(

jodor,

molliendz, artem ferendi panem vitz ,. oleum

vulneribus & regibus, Vznandr Deum modum;

jre s

"T

fübjugandi gentes paci reperit vafa, (;) Jam ve»

T

1!

1ó Abel invenit quidem gratiam ut- Virgo apud

Deum, fed, (ibi, non fratri ? & No& tete Ambrge

mmciu ( ;

fio ( &) pereunte mundo fervatur quafi ftirps

pit Gpem

u

Incorrupta , ut novi mundi fic origo, & novo-

rum hominum feminarium: Et vocetur íané

g t

( malko

$

ille Spes , ad novi mundi , Satus,; ad novoruns

li

hominum, qui ramen terram finesque naturz

;opem

qeit

nonexcedant. (/) Virgo autem prudentisfimé

(

à Geometra fpes utriusque. muudi nuncupata

) gutem

€ft, (cilicet antiqui & novi, Novi, quiaipfa Chri-

j*

j

i;nos novum genus, f

egale Sacerdotium , ter«

Ff 3

refires

((5 3uflin. L. x bifl.. (1) Gen. AL 4.

j ^

C4) 4mér, de Noe Ef arcacc 4« (1) Joan. Gro-

i l.- M mttr, de zona. By V.

*

z ODIACUS

m

: Ml as tt

reftres Angelos,.

Fortes juftitiz, gentem chati-

tatis femper edit,

& auget in coeleftibus : Antiqui |hteuui

, D. omn

autem : namque ipía peperit illam Clavem , que

! Collimantte

cocli aperuit ac reclufit poftem.

Canat ergo illi

Salve SPES no« | "ii

|

meritó noftra fupplex devotio,.

fura

| Htj

2

Pt glo

e.

2.

duo df

DUTNT

Ogmaeít Angelici Dodoris, »

;l Tiam qu

objecta Spei, nimirum bonum expedatum,

& divinum auxilium.

Expecdtamus autem &

j inbenti

|"etatem f

dcideramus inter bona,beatitudinem cacle(tium

1 ideudo: (

tanquam primarium , & temporale bonum tan-

as ioc,

quam fecundarium,

Hzc dodtrina eft ad men-

: homiae

tem utriusque Te(tamenti,. ZEftuans torrentis-

- ndorio

fimo defiderii igne, exclamat rex: ( 9) quid mihi

Wt st at

eft in celo, 89 2 te quid $olui fuper

terram ? hoc

eft, quid mihi eft in coelo fuave, præter*te,,['ine

m i

te; & tecuim non volui quicquam in terra. (c)

J m noffr;

Lan

$

gueo tui amore,dcficio expediatione, tu Deus

fiter (je

€s petra córdis meit t portio mea aterna, Nec

£oclum me poteft fiae te beatitudine implere,

R, Cur

mecaliacreatura, inte eft totum quod volo, iü

Bu Züme

UT

te omnium defideriorum fagina: ego tamen quia

te ut totum propter vaículum cordis mer angu*

; va:?'ni &Uv

Ü

'W

^ d

P

Qafe

íium noncapio,te ut mea adaquata & exf(atia-

tiva porrionecontentor, ( 7) Ut cordis. mei ne-

cordis mel

1no eft ;*rcgtorprætcr te, fic ejusdem

nulla

n

b

dj

u

( 45 L.2. q6. 40, arti, 7. corp. (5 Pfal, ) 342 '5'—.

(€ ) Gencbr, ibi, Hebr, texttis. ltem bebr. texte

(4) Bellar, ibi, Valent, in pf 12, 9. 25, £u pars

| K; :* Cüml ä;

bereditaria, tu Deus defidetii ossuts ad Titnms, 1] li

12, 1535

W i j

d

M ARIANUS.

* 68o

)

, gcntem»

nulla alia creatma po:e& efíe portio prater te.

In te ut unüm, utprimum beatitudinis mez fco-

e[tibus: ij

pum, omnes deíideriorum altisfima & igneze

m Clavend

Canat t

collimant tenduntque Sagittz,

]am novi tefta-

Salyt

menti Magifter hortatur »to'/-&fzf,

W/gfa & pie

Pifamus ,im boc feculo, expi G

antes beatam Spem C

d"-nmm glorie magni Dei ,. & Salbatori noftri

jESü Cbrr:?

(&.&:u: verbis oftendit Apofto-

1 (,;) tT

lus viam qua itur,zerminum ad quem pervent-

um £ AP.J

tur, in D»amudmepnmaua (e) HFtar enim 5$o-

hum d

brietatem fibi, pietatem Deo, jufüitiam proximo

inem o

reddendo: (f/) pervenitur autem ad beatem

l[&le b0n Jr

$pem, hoc eít ad' gromxfïwn à DEO, & fperatam

ir 11 Cfï 5('

ab homine beacitüdinem. (2 ) Qua tunc veniet;

asf

cum glorlotus DEUS judex adveniet, qui ut $al-

( (þ)mll

vator dat gratiam , ut equi redditez

ganOE

, ;;mm '

in,

^ N

caufarum Supremus reddit 2loria

Sic xguu:z

r v n

bonum expedatum bea*xtudmxs cceleftis, objee

m'f!u

'*11[1

Gum no[ïræ ioex praí en"w:r

'/) CGSA Cium cïu-

datiQna

"AA .au

tem Inter fpei ob;ccm, divinum numeratur 2uxie

aa Z cru"l

lum.

Cam autem divinoiüm auxilioru

m,qua

udint "(

euam acaales appellantur gxanæ, infinitus. fit

qui

numerus, & muaipecxcmm varletas, noiaiüe

n um ny

divini auxilii hic intelligi ille& debent pratiz

j* Cl 3'1

G'*æ ad CO

anfe

200

fü*

cudtionem (peratæ beatitudinis

j5 CW

perpnatuz4iis esficaciter mmmnt, OUIbUS ä vitiis$

C

epoc

of fLIS m

x2 31l 1"1;,[.15 D

V.t

atorum avocamur;

^&ad

Ug

!'.D jn virtütil

2i$ CXC 1t31.ulfu'c

Dixit ali-

pI

ä:vllt

DEUM fime Deo perfeni-

- €ubr At .qzxiixx7 134 ( 2 ) 44

:

/,'

h

!

l j

Ffa4

L

/

UL

u'-f,

J'H

(e) Corn. à Lap, in cu, a. ad Tttume

(f) ïu/fz.

('zfc 4

J.--ïl-. Zöia'

C £2 Menocb, ibid

(h) 2. qö/.

ii

4Oe ZT 7; $a

(2 dngufi, ferm. de monte,

"P

i

ZODIACUS

re son poffumus, Quomodo autem ad Deum fine

.| ptibiq

DEO pervenire non poffumus ? nimirum ad

flet & con

D£UM ut glorificatorem, fine Deo utauxiliato»

. |Rrittes pre

rem, Qui ergo defiderat cum Helia ad montem

fíepradom

Dci Orcb pervenire, ( & ) ibique Deo fuo frui,

1 Dpisefi as

oportet ut auxiliis ab codem Deo fuffedtis tan*

] P;lienu'a tne

quam Subcinericio & Augelico pane reficiatur,

H Miscfüecur

Hortatut

& (olidetur, ne deficiat in grandi via,

äm»fedff

animam fuam P(altes , ( / ) &erumtamen Deo fub-

jl lgem,

jetla eflo anima wiea , quaviam Ab ipfo patisutia

2glonem: (]lllb

mea : in Deo f alutare meumy & gloriamea, DEUS

-u fioceí

auxilii mei, && Spes mea im. Deo.efl. (2) Ubi ma-

.'meam, 0R

nifeftum eft prophetam loqui de Salute zterna,

'Eäb"neb(). j

ut exponuntinterpretes: dixerat enim prius de

"que i fj

fuis hoftibus , € 2 ) pretium utum cogitaberunt re«-

PUOL eyone

;»ele'ere.

(

x (ünt autem 1fti qui Cogitaverunt

*

w ipfc (ad

pretium reBullere 7 ifli, qui pretium (uum vo*

J

l

J p

lentes perdiderunt , fcilicet Angeli; (0) qui non

j'* Glider

fervaverunt füuum principatum , & honoribus

]

feternis culpafüaexciderunt, Iíli ergo invidia-

; f."?*"*fö Vite

laborantes,omne pretium meum diripere,omne

/C]füüm m à

pretiofum & gloriofum à me auferre cogitayee

" D i

iunt: & manentes in obftinata nocendi ac me

qu

d:przdandi voluntate, cumultuantur & fremunt,

'(x)

liveni

minantut & ringuntur, (» ) & poft tonitrua ver-

QWI,& lel(

borum, pluunt laqueos & pericula.. At tu ani-

:W

ma mea, ad Deum te rectipe, illi te fübmitte, in

J

m f

allum intra, illo te circumcinge quafi inacceffa.

ligois Y

EEE

petra;

MLTM

(&) 2« Reg. 19, '(l) Pfal, 6!.79.6.'. 7. 8.7 :

D

j

1 f!.m'

(») Loriz.in pfal. 61.

(2 Pfal. 61, 4*

h

Co) Bellarm. ibi, Jude« — (p)) Gentór, ibid.

g-l?'

D

ii

v

682

)

?MARIANus.- |

madDemit

petra, ibiquelate, & file. (4) Qu&madmodum

| niminn i

Silet & conticefcit viator ingreílus rupem, qui

o uad

grandes pretio lapides portat, & quzrentium

lia ad mj

fcíe przdonum voces atque hortamenta audit.

Dto of

Opus eft patientia pro coclcftigloria: fed à Deo

o füffe?

patientia mea: ( 7 ) hoc eft patiens expedlatio au«

ane t

xiliiac fuccurfus : opus eft ingentifpe profum-

V Hü[i'ïii

ma te, fed (pes mea in Deo eft, Quoniam qui

pamem Di*

dedit legem, dabit & virtutum ac gradarum le*

d i

gionem, quibus ego fultus & fuccinctus Salutare

meum hoc eít liberationem à malis, & gloriam

rium

XORUS

meam, quz eít fümmum & zternum bonum ,

obtinebo. ( 5 ) Non fixi egoin me fiduciam , ied

Siluc zi

enim pra*

neque 1n filiis homimum t quoniam qui in vario

ngwücrw

fperat, evaneícit , & qui arundine fe fulcit, illa

fra&tà ipfe cadit, Petra roboris mei Deus eft ,

" Qp

ejum ii

(7) inipfo poíffum omnia, cum ii 1

pfo defixi

mea defideria,

Pt

äelix ()09*

d

jj p

Arm veró Virgo Ma:cxï,Sp.ei nofttz ut utrun-1quae'

]

obje&um 1ila reipicit, przeftatque opitulatur,

j

at

Et ioprimis ad bonum expectatum . hzreditatis

€ternz confequendum , vide quomodo concur-

gl 4f

" fremunt

Tat. (2 ) Invenitillagratiam-quam cum cteris

divideret,& dividit auxilia Spei noftrz miniftran-

( um

da: concepitilla JESUM , hoc eft Salvatorem:

,a. At u V

cujus regni non erit finis: quare ipía fada eft

L « fibnit

m

mater. nobis in falutem , in regnum aterpum

qu

quod expedctat beata Spes noflra. $i enim Sal-

m

Ff $

vator

(7) Hebr, textus, Pf. 61. 9. $. (r) BeZar, nbi

16' 7' g.

fupr. "4ug. in pf, 61.

C 4) Bellar, ibid.

;j d

(d) Lzlfo 1. 30,

n ii

C2 Hrbr, tes, pf 61.f, 7

683

ZODIA'-C'US.H

vator pet. ipfam venit ad nos, terrz colonis,

| in. It

[ fontali: At

certé ipfa eiam terrz colonos, ducere poterit ad

-| &idi, cons

regnum Salvatoris, ( 7 ) Proclus Conftantinopo-

litanus Epifcopus vocavit eam Ponem, prr quem

| Tüt (s

| Dodee

DEUS «d bomines defcendir, Pontes edificari

vulgó folent in iis locis qug aquis, aut luto;

| Ti s(en

- Ils p

aut paludibus impediuntur

H

, ut libera homini-

bus commeandi detur pote

ftas, Aquz ne vgrö

3 | F(Wi[lläcem

L

eluviones, aut lutofaecoelum inter & terram 1n»

um Jj

tercedebant paludes, quia Virgo pontis vicem

Deo deícendenti obivi

t2 Ce) Malediium )

|Phtat, 7

TTR

mendacium ,. €f bomitidium inundaferunt. fuptr

gerram , inquit ejus luftrator ante Domini ac-

yentum: qux autem lacung coenofz , qU*

L r

abysfi aquarum,ifti diluvio inundanti: fuper tere

NH

fam, pareseífe deformitate poffunt? In ipfa

| l g

num Pontifices & Sacerdotes,

H

gente Sanda ,

r

]

num fcribze & Pharifzi, non exterit

1$ fplbndid?,

llam, li

!

i

MM

intus lutofi? in ipía ferie Genealogiz Domini-

«

c£ , quis fine macula? quaüti vorago !

mmuinda,?

ts

Vias amat homo pulchras ; fed & Dei viz omnes

efctndit d

omnes pacifice , exiguntur.

Cum

lem &mm,

pulchrz ,

iftz deelfent,

xdificavit DEUS, Ponrifex fütu-

m ii

rus eternorum , MARIAM fibi foli pontem

Wtupt p

ontem fide folidum, Spe fortem ; Charitate

Wtis e(? ,

: ï: wm

lauffimum , puritate mundiffitaum , affcauum

3

i.

m,']

moderatione complanaciiiimu m,paupertate cqe»

)

i

A u&g "

liscontiguum, patientia Calvariz vicinum hu'

ä UWO tcml

N

militate fundatisfimum , artificio gratiz clabo-

NN

ratiffimum, ftupendis virtutum molibus otna-

clau-

tiffinum , voto contingnciæ omni homini

( )B""l L

fum.

.A'I'S.

C02 Precl.orat. de Corif, Nati, — €€ ) Ofee,

'"SM:I(Q |

"

j

! M'ARI'ANuä. |

]

"m

fum. Inhunc

I

poutem quicquid pretiofi habuit

cere p

coatulit Abraha

m, Iíaac, Jacob : quicquid íplen-

didi, congeffit

yonftanun?.

David, Ezechias, Jofaphat, Vve-

rum (i poterat

pons i(te füfficere de(cendenti

itm, p

n *

Dco de ccclis, an par e(fe non poteritomni ho-

mini aícendere conanti in coelos? De(cribens

qis, al li

[ibera U

mellitus Dodor, pontem Ecelefi; .

Eugenium

Aqe t*

Pontificem, ( 4) pértingit

inquit pozs iffe

ufque

4d DEUM ca fiducia, qua non ffam fed &j

a

u gjo-

Yiam quarit,

Pertingit ufque ad proximurm , ea

m

pielate, qua non. fibl , fed ipfí placere. defiderat,

Quod (i pons Ecclefiz, omnem proximum,vehit

yiert!

ad altiffimum, ejusque bono expedatioais gter-

yc D

n& fervit, quantó amplius pons Incarnati verbi

Cæn()fæ !

MARIA? Applico aurem cordis, hymno Ori-

àni: Áf

oftunt

11

entis, & condeledor plurimum, tu refonat ille,

Ce)6 MARIAM pons es Sacer , traducens de. mortc

Ij

Ad Vitam, de terraintalos,

Et quid amplius ege-

vt

mus teflibus? ni(i fortete

ftem in excel(o infu-

oal 833

p

u

per attendamus, DEUM verbum: qui [ïcu; ideó

li

defcendit decaelo, ut nobis fe fterneret, pon-

& D u

tem & viam, ad vitam & veritatem, ita quam fe-

gunti

J

cit & invenit in terris füum pontem, iis omnibus

3

quotquot przordinavit ad vitam communem

(l p

t

dignatus eft relinquere & offerre pontem £ Vidi

&f »

pi&uram , (f)in qua exhibebatuir mundus in

um» 2

[

fpecie unius rapidi & ceenofifluvii, in. quo alii

ALIPCI

cingulo tenus, alii-collo tenus, alii totis (übmere

qdmt

7

la

Ff 6

fifo-

Pl

r r

p f

hi f

j moll

Ü

- € d) Bern, ad Eugen.tratl. de morib. & offic, Pre-

j

' homml

!

ldt. €. 30

(e) Hymnus Grec.

CF Cracof, in

p

jn Sacelo Congr, 5,7. feceliarium.

(

T

ZODIACUS

fi fola manu deaquis exporredta, extabant , -

lios fola tantum crux deaquis eminens, indi-

Vue :

1

E

1

N

cabat vivere, — Qua 1magine ingqualitas pecca-

»

1

H

torum fignabatur, quorum alii gemunt füb lue

&t cong

to libidinis fine cingulo caftitatis. alii ibidem;

tümyalter

f:d tamen orantaliquadido, manu operantur ali-

Aiqiny,

quando,& capite, hoc eft cogitatione & defide:

Ügkerum,

rio patent coclo: Qui autem collo tenus mert-

(étenta h

guntur, prioribus impuriores & fceleratiores, 0-

10 Ambro

ratione fola aliquomodo eminent, & jejunio,cu*

frriaua '/'1

jus virtute, ficut cibos vetitos ita tentationes

& Aufer

graviores abigunt,

Qui autem unatantum mas

QU finde

nu de fluvio eminent, prioribus fceleratiofes »

ämmo » Qu

fola elemofinà hominem oftendunt. Denique

QUoties Dj

quos totos aquis hauftos, fola crux prodit; fi-

UI j pro

grificat fceteratisfimos , utpote qui omnia me*

fü'dl', (i)fi

dia falutis, à manu mifericordiam , ab ore jeju*

"

g

tlim

nium, àcapité bona defideria, à lumbis conti*

st fpera

nentiam depulerunt, fola autem exterzna crucis

fut al il

profeffione, fe Chriítianos reftare , oftendunte

: M:cj

M tf

Quid ergo? iflisné omnis fpes vitz & falutis

iL i mi(u;

amputata eftacprzcifa? Nequaquam: ad pon-

tem ad pontem Dei redite peccatores: elevate

[ "s iqui

vos de fcelerum aquis: incipite natatu frangere

] od o

& vobis fübigere, mundi fluxum; carnis coenum,

th fulsv

& przcinente,Seraphico, tollite vocesin fidera;

ff]m [

Waü()ne [

Cg ) 4fv Firgo Spes bumana preme Ventos, ffudlus

&dü';

plaua: ut ebitlis mundi undis, eme

rgamus de fra-

ts

fundis,

", Mi

x

Emiv QESBRTO CUM

5 4. Neque

QY

^v t

) G(lg

UA

(t & 2 Bezaf, ip pfal, B. V. r)n'n. quinqs 3»

[

la

j

686

| .:'MA*RIAN'U S,

$. 4.

, t

emintos, !

Eque minus efficax (entitur Vi

rgo n auxiliis

gqualitspo

l

'gratiz ad confecutionem boni (ummi exp e-

&ati, conciliandis. Spei diving geminum eít offi-

i gemuti

is, ali b

cium,alterum eft portare & (üftentarepatientiam

r operanwlf

umanam, ne excidat à propofito boni ac virtue

tis,alterum eftut. provehat 1n melius , & ad in-

atione &

ol ten9?

crementa honefti opituletur, Pulchré de pri-

mo Ambrofius , ( 2) f Spemz auferas, non poteft

kfcelerariagiä«*'*

perpetua effc patientia , nam patientiz radix Spes

j i j

du

eft. Aufer radicem arbori, quidin illa fubfiftet,

quid frondes & brachia füftinebit? aufer Spem

nunatantu;!? 3

animo , quo Vigore erecia ftabit patientia? Jam

u$ fccleran:!fj

quoties P(altes Sper divina datalas £ Solatur ju-

x D

ftum in protedione Dei coeli latentem , & pelli-

r r

3(

cetur , ( 7) (üb pennis ejus fperabis.

Etipíe de

equ on

fe, in yelamento aiarum tuarum exultabo, alii

4 3b of

legunt fperabo, velexpectabo. |. Quid autem fa-

eetic

€iunt alg iftz ? refpondet Genebrardus , ( & ) /zé

Alis ejus. confidenier ages: explicat Bellarminus:

lates d

i

[l

fecurus À miluo ub alis omnipotentis aquila latebos

yitt

Tantumné veró? addunt alii , alz , me auxilia-

À yam j

d;

tricis aquile ut pullum füurfum portabunt. Hu-

; d

jusmodi porró Spei dona & auxilia mimftrat

famulis fuis Virgo , patientiam nimirum eorum,

m

(

M

j

expedatione fempiternorum fuftentans bono-

ocen

rumz & de Virtute in virtutem altius afcenden-

(

lts

di fpiritus generofos quafi pennas alasque fuffi-

p] n

ciens,

Mulier illa fortis dicitur (/) 4uwefreiffe

lazam

(-5) Ambr, in pf. 318. ti)P/fil- 9o, F. $.

fM

C 4) Geuebr. in Pf. 9o. Bellar, ibidq Lorin, ibid,

(/) Prof, 3 1, 13« Liratnibis.

710

Ka

ZODIACUS

D

lanam & linum, €$ operata con(ilio manuum fade

fiotum dy

YUU,

Nomine Lini mundi , intelliguatur , jufti

feni fenil

eledi;ficut nomine lini crudi. fignantur ad da-

- dendijy

mnationem przíciti, Lino, ut evadat mundum,

! i!ïlprinu't, f

tolerandum eít multüm; maceratur aquis. Cà*

. litdbitorm

ftigatur pe&inibus , torquetur digitis , ligatur in

: Ftminhocf

textrino , & varia politur arte,donec tandem in-

- 'itiindi

timam cum corpore humano accipiat unionem,

Midig, &

Lana enim quantumvis purpurea , quantumvis

| Bfütür defo

auro & argento intertexta, regio corpori proxt*

1 inrO Eiug "

mé non adiacet.

Sic & jufti nunc per gradam ,

- Bdtgenere

"

deinde per gloriam adhzrent, (/4) ut unus Spi*

L

ritus cum Deo, at prius exercentur patientiá,un-

de & multz tribulationes juftorum. Quid autem

- oftos r

mulier fortis MARIA £ lanum tradtat, & in pati-

TU paten

entiz laboribus depofitum, confilio , & manu

b

adiuvat, nimirum quia ipfa intercedendo fuorum

[ tinici

patientiam firmat, & exemplis fuz tolerantiz &

l Mla HVC (ie

Chriflirecreat, reficitque (7) DicuntItali paue

g, ;

perem miferabilem de(cribentes brevibus crudo

I'um & dolor

& nudo, Ita non femel (uggerit virgo fuis, ferani"

W&BIH

Qhet

mofé vexationem Domini, ne inveniaris alibt;

[/

tljjj; ln

& relinquaris, crudus & nudus. - (o) Vifa eft ali-

IW(, fg ?

quando virgoanimam carnis exuviis liberam, fe

"'am(

I$ g

igneo carceri adiudicatam in finu fovere, & füc-

"O ites

Cis afperisignes purgatorios cemperare & miti-

mba.anon-b i

gare. Qvid autem hoc erat? nifi quia linum füum

m a

*.(w

ut mundum evaderet, patiencie vitalibus füccis

Ti

1

imbuebat, ngd fi in feculo altero , patient

t

N—N

C y a.Cor, 6. 1 7; fn) Italicum Proferb,

P

UE

Co) Mart, Rbo, de flatuanime poft mortem , '

L

$

-MAR.I-ANL'IS;K

j m

fuorum advigilat virgo, quantó amplius in prz-

elliginut;

fenui feculo? Nam in feculo altero uritur qvi-

fignani ii

dem eledum linum fed Dei igne. qui dolorem

evadit mL'F'M

imprimit, fed fordes abftergit, & Dei vultu, quo

(atuf äqlli'ni'»

fatiabitur mundum, dulciter folatur. Linum au-

jgius, L

tem in hoc feculo; patitur inflammationem, tole-

lonecuid

rat incendium, nunc libidinis & avaritix, nunc

cpit yis

invidig, & variz cupiditatis, & fiepiffime deni-

r qi

"

gratur deformiter, rejicitur à Dei unione, & gra-

tiofo ejus vultu privari meretur. (») Non eft vir-

o coprt"

unc pf

g[!d »

80 de genere Amalec, qui ut eft in libris regumy

u

fuis valentibus & fanis, utuntur ad negotia , eos

Q

ntur p

autem zgritudine laborantes , quafi marcidos

flofculos relinqvunt, & lacerandos motibus ama-

us QU

Til

&

rg impatientiz proftituunt. ( 7) Adeftilla ut 4«

onflllo ]

mici Job, & patientiz (olatia porrigit, quomodo

nonamici Job, ( r* unde& nuncupati fünt one-

-[!

qg ii

tofi, five degravantes confolatores: Virgo autem

j

Dicunllüï

adett feflis. adeft laborantibus füb faíce negotio-

rum & doiorum, eorumque fortitudinem fideli

j brcvibüi.c(f

lr :J

folatio vegetat, Hinc Damafcenus , ( 5) £2 fola

j

eini

n

mobis in terra confolatio relila es, 64 te Vitiente fomul

2 .

g 3."

Proere, & te myoriente famul mori beatum efl. Nos

,uy!fshbmaï

dicamus: £u fila poff Deum nobis, confalatio reli«

44 es, & te patiente, compatiquoque, & te in

V

aperité v

"tribulationibus exultante, item exultare , bea-

um

tum eft,

quil

,

Salve igitur Pauentig noftrz Spes, &

* folgtium;

i

j Pa":ï

$. $. In

-

///

(P) LI- Reg. 30-2 YA.

Cg2 79b 2. 1 t,

j)

: 7??—95- C13 Dama]cy O0Ahy o r ais

H

"u

kidDiAcüs

| ude digit

N fuga mali addit th(;rtïiibus timot :;las: .(»4')

! M 00 0U

*

in

ftudio autem boni & virtucum addit item,

! lum t

Spesalas. Clara eft propheca: deficient pueri

Apudadterg

£5 laborabunt, €$ juenes in infirwitate cadent,

- Qfo ii

Qui autem fperant in Damino mutabunt fortitudi-

Wt G

nem , e[|ument.pennas ficut aquila , current & mon

| 05/1'//!0. C

laborabunt, ambulabunt €$. zon deficieni, . n aue

D Virgin

tem Dei quoque fuis cliencbus mutat fortitudi-

| lodys p

nem mater? an pennas Aquilarum ut cant de -

| EH, qu0m0da

vinute In. virtutem ut explicuit B. Jeronimus .j

——

T0 f

applicat & confertt ( 7 ) Mulieriilli Apocalipti-

; , ne ver

cz quà fignificata eft Ecclefia , & confequenter

(s M.

digniffima & prima pars Ecclefiz Virgo , (&) da*

ts qui

tz füuntale Aquilnz, ut volaret in defertum,

( tttrrm

Num veró Virgo pro fe tantum accepit alas ut

m & te

Draconi íefe fübducat, & non etiam ut easfie —

tm d o

liis fuis quos Spiritu parit , dividat atque impare

hUR

tiat ? Certé Rebecca ( 4) . ut eveheret fortem -

Ml ltem med

Jacobi fupra fortem Efau, pelles hzdinas ma-

g

5 Qu

nibus ejus circumdedit, collo aptavit , fine qui- -

mdincs fem j

bus , non ille fplendidam primogenitura portio»

li

ET

nem rapuiffec . Virgone fuis defitin. neceffaris,

(

Ur

D

T Quem

fine quibus non temporalis quz expirat, fed

F

L

IUTEN

coeleflis qug zternat; obtineri nequit hareditasf

Mære: af

Dat igitur & expandit fuz , maternz protedio»

l]

nis alas.

—-:

——

Sciebat cui preces fuas profterneret,

& crederet neceffitates Seraphicus Dodor, (e) —

.

unde

t no

pn—

i

bent

C^ ) 4£ueid. 8. de Caco If2i, 40O» 30. 31.

C ) Hreroz. lib. L. in IHffai

(6) Apoc, 124 14«

(2)Gen»,27. 15.. (e) Bop,

us

l

ämmææ&ö

magno, Perfu, $34

mm' Mn

ï

MARIANUS.

^ &po

unde dizit Domiza in nomine tuo Salóum me fac,

imot du /

ut non noceat tibi calliditas inimici , fub umbra a-

ym at i

larum tuarum pretege me,

Audiamus quid ipfa

; dint i

apud alterum &i1amatorem loquatur. (f/) Ecce

ego ffo inter colum €$ terram ynter Deum €$ pec-

Ánmiut r

i [

catoremy & ne mundus ifle pereat , precióus meis

? at

obtineo, — Cogita hic ftudiofe Virginis cultor, fi

tanta Virgini cura & vigilanda 1ncumbit , .ne

i, 1

muar r

mundus pereat,-qui tamen fepe contra ipfam

rum u &

eft, quomodo non amplius inter coclum & tere

ram Virgo íe interponit, & vigilem agit cufto-

, o

jl pf

dem , ne vernula (uuspereat ? (g ) Vi(us eft ali-

quoties M. Anronio Sathanas in vaíti forma gi-

& coniig

gantis, qui capite nubes, brachiis autem excea«

igo

tis terrarum fines contingeret & msedius. 1nter.

" d;x'clf-ï

coelum & terram confiftens, animas inílar vo-

yacepità

lucrum ad coelum fubvolantes & conantes; de*

eim u

Cuteret,

i

1

Virgo autem inter coclum. & cerram

t at

uf

flat item media , ucanimas Viribus defedtas fuis

l

favoribus quafi alis exceptas ; provehat in alü-

j fgdinn?

tudines fempiternas,

S. Hieronymus locum

J:avih[""öqï'

láiz przcitatum de alis aquilarum expendens,

pE

;eniwri

C £) ait, quemadmodum aquilarum fenedtus re-

TI

a yfats :

vireícit mutatione pennarum : ita fan&tos repue-

rafcere, & affumpto immortali corpore labo-

;uf( hxrcdïw

Iem, non fentire mortalium , fed rapi in nubi-

" Pïotcm

. prolit

bus obviam Chrifto. Quomodo veró fancti re-

puerafcunt non alis fed animis? utique vel ma-

; DQOOH |

!

Ximé, Sperefurredionis, & retributione Dei ju-

//

dicis animati.

Sic & Virgo, quanquam infinitis

? 1!

mam

aliis

l, [2-

n

Cf) Kempis, folil.-c. 24« — (£) Atbar, ( Pita S,

P/k/f("

: ánton, M? ) Hieron, l. 1. i2 lfai.

*

59:

ZODIACUS

aliis modis & rationibus, fingillatim tamen re«

( of

furrcdionis venturz gloria , Spes & labores (uo-

fun fuftentat.

1 hm , qu

Nec mirare, ipía hoc medio ufa

ET

fuper Martyres & Apoftolos evolavit füblimi-

| Queft n

tate patientisfima fanctitatis. . Da aurem mel:

inttpja

lito Patri, (7) quiloquens de Virginis füb cruce

tione, (j)

flantis conítantia, non defperabatinquit, fed pi

: lurmíi

acju&é dolebat, fperans firmiter, fortiterque

1 t a

tenens ipfüm , (ecundum promiffnm fuum, tet*

| Tnpofübi

tia die refüurtedurum.,

Surrexerunt filii, (4)

| Jrtis, Doy

& beatiffimam predicaverunt mulierem fortem,

- 1 foltskio

Vir ejus & laudayit eam. (/) S. Auguftipus hzc

L

verba intelligit de refurredtione juftorum in die

; h ecund

noviffima: quando inquit furrexerunt filii ejus

, "m (ojo

& ditati (ünt, tunc attendit eam , infpexit eam,

| Wl

