b cedto

Paradiíus erat virgo , quia altitudinem ejus ar-

borum hoc eft virtutum , explicant alii, neque

n montïj

opulari, E

Angelici fublimitas ingenii potuic metiri atque

áttingere. ubi- autem de Libanoinferoad fupe-

wr almiï

j QU

rum Libanum accendit exultata , Paradifüs con-

clufus , fa&tus eft fcientie. Beatorum apertus:

enedidt

o 1

]

explicueruhnt fe rami cum latitudine, . tadices

!

-

cum profunditate, cacumina cum altitudine,

; bümlüawm

offOi'Of

L

& in ura virgine non feptem orbis miracula ,

[un AP

f

f

j

fed infinita Gratiarum prodigia patuerunt , ad

[neft;

qüorum reverentiam & cultum omnes cedri &

i er'gl'nllm'l

cypariffi Dei fe fe incuruauerunt. | Meritó ac-

uemact

$i

clamat illimellitus Bonaventura, (5) magza es

()

f

Domina &f laudabilis &aldd. in cisitate Dei celi , in

j

i,

Afícendifti al-

g

wniber(a Ecclefía eledlorum ejus.

rchas

ternantibus hymnidicis Angelicis choris , Arch-

n

, ; 'n[d,y

angelis conftipata , rofis & liliis coronata.

W[W

$ c.

p

d

yon *

;

i;nf R

Efert Sofomenus, (4) quo tempore Virgo

u

onfà

B' ab Angelo monita declinans infanticidium

L

? Mil

F3

He-

: PI'O

Pugm' (2) Reper. iz. c, 4, Cant; — ( Bruno de landib,

EQS 0. E.

(5) Bonaf. in P[al. B, V. Verfu 47.

mä/(a?-Soföm,b

f'/?. ecl. , 5.c. 20.

326

ZODIACUS

iliti, inea

Herodis, in regaum /Egipti intrabat, unam

atborum apudincoles ejus loci cultam & cele-

fimilaot «

Ümnes Sq

brem (ut pote qux oracula reddebat petentibus)

ftcum at

aá przfentiam Virginis cum fponfo & filio tran-

[euntis ad terram usqué fe totam curuáffe & de

& fCl'llp/f!,A

tem W)jo?

preffiffe. Ita fuperbus qui arbori inerat Spiri-

tus , ubi Dei paradifum cognovit adveniffe , vel

t:ai'mfpgre

dttlos e

inuituüs fui oraculi fedem profundé inclinavit.

putiatg n

Quando autem depofitis mortalitatis exuviis,

Spiritus & caro Virginis jam alia , regnis fucce

ii

debat xvernis, nonuna fed omnes Det arbores,

:ula. Àui

Paradiftm Dei venientem easqué fupergradien.

QU Glerrie

tem ,profundifffma cum reverentia fuícepére:

Jitüm jn ,

Phrij i

megue enim eas timor omaipotentis , fed chati-

&as Cognitz vifequé Sandhitatis movebat , & m

Ww/m" M

clinabat,

Nec fterit earum officium , intra de*

W ïüme '[u

bitz venerationis exercitium , fed praztereao-

$mnem fuüz naturz faguitatem , omnes Angeli;

ad ejus voluntatem imperatricem fubmifer&

Uid a[m

TTeftatur fecretorum coeleftium. conícia S, Bir:

DEU

gitta, (/) Angelos Affumpta in coclos yirgini

TEU Q

ita ob(equiis fludere, ut malint omnes , prits

inferni poenas fuftinere, quàmab ejusfibi indi-

Tidiig (ün

Sicut cum hortius

Ccata voluntate recedere,

p i

amznus , hofpitem quempiam complexus eft;

Wt P;m'bu'

ille hofpitali amznitate cjus captus , ad ejusle-

Q mm)

es fe totum conformat: ita B. Spiritus dum

Pul tmm

fentiunt MARUE viíceribus fe ftringi , obedi

,frmlä ü[

enti alacrem voluntatem , ad omne ejus imp&

M(mw

rium proferunt ac laxant.

Nec minus ingen

lt

caelos

u'ws

tes mcr?torum Virginalium tbefauri , in

illati,

(

[

t

h

(b) Bjrgith, r rafelat, &, 20,

«(l

E

)

MARIANUS.'

117

inttdbit, v

illati , in coelïs revelati, motam eorum mentem-

culam lt

timulant ad Virginis implendam. voluntatem.

Omnes San&i quotquot ad caelos venere, quid

ebit petti

n(o & füw

fecum attulere? illud , quod Apoftolus(c) vidic

& fcripfit, momentaneum ac leve,

Quid au-

; curuaffel

y inerat

tem Virgo ? /Eternum , & grave, Si Virgini-

tati$ Corporez attendas gloriam , (4) glorie ,

j alvenife

aternitas eft Virginitatis , pondus Caftitatis, $i

ind i

alitaus exw

puritatem mentis , (emper, pura quia tora pul-

chra: (e) infinite pretiofa , nam fine omnima-

m rcguls j]

cula.

Audi quomodo eam zftimet Deus fuus;

ges Det

apud Guerricum Abbatem : (f^3 Feni cleta mea

u ipt

f

&f panam in te tironum veumz mullas mnibi plex

sminiflratit in bumilitate meas nullh abundantias

mef ! [C d

tniniffrare $lo in gloria mea. — Communicafli il

ficium; M

guo

4 bomo fum , comtoiuniza

X

m tiöiw quod Deus f:ewf

fed Pm(f(

$ 7.

, gmá

"

j

u

idi a?üutem ex

didis hadtenus hautit fpes

jem

Q

Y

—^

noftra? quid capit expectatio noftra ?

*

s.

Ü confül

nemur Oomnes defiderio, ur in fine vitz nófirz

i calo

nobis quoque accinatur, hortus conclufus ; pa-

j

onith f

pqe

1Tadi(us conclufus Soror noftra Sponfa, ln hoc

atterimur jejuniis, maceramur vigiliis , expoli-

gicur CU

mur precibus,

Infevit nos fides in Chriftum

] COmP]cxus

€rucifixum, complantavit nos gratia mortis ejus,

(U$:

án etiam in hora mortis , exhibebit nos eadem

gpiriti"

Eratia üt amznum paradifum virentem & fru-

» firinf! j

Qificantem 1ztis arboribus virtutum ? Gemir

mne dl "

Augufïinus mundum

confiderans prxteuituni ,

nf

F 4

& pro-

C | Z.R Cor. 4.17.

(4) S. tldafan. de B. V, la.

æ/'

( Can ag QF) Guerrs Serm, z.v de A ffump,

-

1':8'-

ZODIACUS

& pronunciat, (4) emara 'flää mundsus bie fuil:

dbury nec n

an mundus Chriftianus dulcis filva , & amznus

Tt quoque

Paradifus . Neício: qualis autem fit arbor,

Ti nptuli

unusquifque feipfum interroget , dulcisné an a*

Cheko d

mara Deo, feipfüm experiatur ; non eft autem

W vig [r

amarum nifi peccatum , nec dulce nifi de Deo

|

lum /f[u

audium.

Quod fi veró aliquem radix amarie

fulesftr

tudinis peccatum infecit» inferetur Magna pa-

D

renti.

R& w

Illa enim novit & exugere quod ama

rum eft, & impluere quod duice,

S. Bona

Sxormdbt t

ventura poftquam dixiffet. de Virgine, (2) de

te Oporter &

letietur coreflrum in [alutatione ejus , addit $ n*

I TO

Jiuet. exim Pobis radios fue& pietetzs , nempe ut vi-

UE d

deatis quàm malum ac amarumfit. exera Deum

li ln lp

Et pergit;

quzrere cum peccato gaudium.-

Bd

Jestifemms efd fudlus ilius ,im ore Ef im corde $4

L

picsté dalcefüt, — A dulci ergo ejus frudtu , verfi

Vdm aj

in arbores vitz, dulces parere fructus DEO

1103; ( j

copdifcetis, Sic autem fpon(z & Sorores,dum

üUlip r

exeundum mundo erit de praíenti , inveni-

pl ifedug|

miai à Deo & fü(cipiemini ut fponfz ut Soro»

Dne d lüm

res.

Moris etat. Jerofolimis , ut tradunt au-

(n

x

thores, (c) ut fponfus ad fponfam ruri mià«

POTIE tedr (

nentem fequé expectantem cum comitatu de«

x'äï»xllhm

fcenderet amicorum , (4) quam deinde in ge*

m

T lb (

nialem currum affümptam in domum fuant

lii

uN

vehebat choris canentium, & tzdas praferen-

mli]m

W q

tium Inflructus, (c) Currus autem genialis 1t-

u ( ) (tml

flar horti cujusdam ex cedri & cyparifli fron-

æ(f 0(!10

fs

dibus $

l':!k

l Häw

(4) 4ug. in Joan, tratl. 16.

(5) Bona$. im P[al.

ferfu 7,in nocurno,

(6) Samcbes i Catit, L.

(

xmtml 84

(d)--Sd/—M.l in proleg.Cant, | (€) Genebr. iv Pf A 4

Lr

D

MARIANUS.

129

m f-"*

dibus, nec non florum vatietate extruebatur,

filva, &t

Te quoque fpes Chriftiana Chriftus & ejus cur-

jtem li i

rus nuptialis expectat, modó tamen obligatam

, dulcisic?

Chrifto fidem, ferves ufqué in finem, & ad fe-

: non eite

rum vitz. Ingredieris in geniali curru Sanctam

lce nifidei

altamque Jerufalem , ornata cedris & cypariffis,

em d 4f

fulgens floribus & pomis fi tamen nunc cedras

jeur ag

in horto tuo alas, fi flores nutrias, fi poma no-

ya & vetera diledo tuo ferves.

ille currum

gt qüod*f

duiceu , :

exornabit, tu ornamentorum materiam füuppedi-

tes oportet.& ad gloriam & ad abundantiam,Ma-

124

ii

RIAM JESU. Matrem , ut matrem , quotidiano

jj

SAL

Jj

(l s Dfm

X W

[

VE cultuqué fincero profequere . novit illa

TT ]i

filias bené elocare , novit ad vefperum vitz , &

, BH

profedionis de hoc mundo venire, & fubveni-

re. . Narrat S. Vincentius, (/) cum Mater

0

, [ M&Js

e'usffuäüu

t quedam ad terminum vitz veniffet omnes &-

( fudus

| lios, quos illa antefe przmiferat, de coelo in

auxilium fui veniffe..— Hic veró & infinities am-

i Soroti/

yfenti, I

plioraffedus in extremis opitulandi vivit in vire

fyoníz U*

gine ad luam fpiritus prolem: adeft illa (upre-

mo agoni, confert flores, accumulat poma,

MT

n

gnfam TP

congerit cedros, & cupreffos, & quicquid ad

(

i

vehiculum pompamque nuptiarum facit. Nul-

com

1 dcmdc )j

la mater ita follicita elocavit fplendide filiam,

ut 1lla clientem.

Exclamat. Damafcenus. dor-

a'gmllm "

mitionem ejus facram & placidam contempla-

às p*

l?

m p

tu$. (7) O miraculum naturá preffantius mors

íi

9u& odio &$ execrationi prius erat ynuzc commen-

q

a

ii

datur & beata cenfetur?. Hujusmodi veró pla-

/

F 5

cida

"LA

s

( Vincent, Ser, 2.4e Affumpt,

( Damefc.

Juri

0?0!. X, de daïm. B. p.

qilnil

j

^

140

ZODIACUS

cidz mortis dormitionem fuis virgo conciliat,

tttot Maï

qui fuo SALVE aures ejus : fzlicem mortisho-

tulis Silve,

Ifti à Chrifto audiunt

ram petentes pulíant,

pulo at

cum decedunt, Veni Soror mea fponfa: (^)

K gerinr

Sponfía fide & charita

$

te, Somor ejusdem Ma

Coptri o

t;is unitate,

l-

E

-$ 8.

Ua Spiti

:D/emu j

Pud Jones hujufmodi referuntur fuiffe ft

Ivotyi te

"ituz , («) ut ad fe venientes duobus verbis;

e.n"l' Vim

Salve , refponde, excipereüt. Nos veró nifiit

.Vllffi," (

ftatuas mutas tranfire velimus. — Oportet ut f

PA a

pe , imó dietim, imó ad horz fopum, virgihl

n c

dicamus facrum 5alve. In quo illa nos przve

It i

nit, Cum Spirenfem Eccle(iam D. Bernardus

i('": .;nffgh

ingrederetur, fcribit Nauclerus , (^) Virginis

Julttor

Qu

$S. ftatuam prolocutnm effe Salve Bernarde.

m

4

An quz Bernardo dedit, nobis Salve fuum priot

D

bVCni(ii 17

fubtraxit? certé beneficia quz ejus interuentü

ti Yuigj

à Deo percepimus , quid fünt nifi benedidones

dulcedinis & falutis, quibus nos przvenic?ergo

m UN'(I

gratitudo noftra refponde pro Salve , Salve , $

Nüur, (;

Thomas , operi fuo literario immer(us , cujuf-

TMemy i

dam Cardinalis fefe 'vifitantis adventum. non

n mem Il

fenferat , (c) nec Salve ejus perceparat, Ho*

2vätum füb:

fpes purpuratus, nolens harmoniam magna &

QUi Ín

fublimia ejus mentis contemplantis rumpere»

expecaavit cantifper , donec vis vehemens men*

tis à fenfibus avulfe fefe remitteret, libi veró

mm lt

ea remifit, animadverfo hofpite Angelicus ex«

clamat

BN

(?) Cant. 4.8. 9. (2) Mpianus l, 8.-

(6) 701"0

Nancleri Polum. aeebrom, (c) Swrimm 7,444' hh

m B"öqin

5

MARIANIJS;

131

vit t

clamat Magifter, j4m babeo quod folui , Cardi-

icem mORiS':'

nalis Salve.

Ego veró iterum te convenio, te

Chrifto i

pulfo Gratitudo Chriíftiana , quoties tu. dicere

e1 [þonü-(i

& geminare Virgini obnoxia es, Salve Salve?

r tjusden!

Cogeris fateri cum te tuaqué circumfpicis , jam

habeo quod volui , virgo Salve, Oravite puer ,

ut me Spiritu fapientiz , decore caftitatis im-

pleres, per te habeo utrumqué , virgo Salve.

qtuc ii

Invocavi te juvenis , utmez., de ftatu & confi-

dudbus XV",E

ftentia vivendi, ele&dioni praeffes, & prafuifti,

Nos vel07

& favifti , per te habeo iter tutum, virgo Salve,

Qport

ZEger (anitatem , peregrinus ad meos reditum,

Um,vl

in afflida fortuna fübfidium à te petii & per te

U

fop

uo il

J

recepi, VirgoSalve, Imminebat mortis pericu-

lum , :nftabat ruina cau(z mez in judicio , vre-

$o D. jl

n, U

W

bar & corquebar (crupulis, imó faxis confcientise

[

ye I

tundebar , ad te exclamavi, virgo fübveni, &

$g

veliut?

fubvenifti, virgo igitur Salve. — Quod fi benefi-

; ejug i

ciis Marianis onerata, tacet tamen gratitudo

malé muta, quid fperat quid expectat! Czrza-

yli bent

X av

mus Cbarifimi exhortatur Seraphicus Bona-

ventura, (4) £* nobilem ac dulcifiuam Birginem

Salve' Wi

Salutemu , utin fut duledinu gremio quiefiamu.,

Anautem nobilem virginem habet, qui Salve

;

venu

debitum fübtrahit? an dulcifluam experietur,

m*cPäf d

ii P^

quiamarz in gratitudini fübeft? an in ejusgre-

n

mio conquiefcet, qui furdus ad tantarum cla-

Janus IV

[

ehent?

mores gratiarum , Salve dulci non refpondet.

Ub

tere

Angch

m

Üi

CAPUT

L $

!

j

(4) Bomf. in Pfal. Marie noaurng. Fer;/u ;;

T d

132

ZODIACUS

CAPUT 11

v;'ra devin?

Trrius a

SALVE REGINA-

Scut & u

Rimusinter titulos Magnz Parenti datur

ghus at

1

titulus , in cantico Contradi , REGINZ,

ENUIOT:

V, f

quem ipfum alus anni temporibns eidem

Virgini accinit Ecclefia: tempore qui

dem Que&

J6t, at

/

dragefimali , Averegina coelorum : Ca) Paícha-

Is m[PEl'gth

libus autem feriis , regina coeli lzetare, (^) Quit

(b

VÜttrin od

veró caufz? Oratori & bellatori eadem feré lex

WU HO dene

venitfervanda, (^) Inrebellica primi certamie

fiis omnes potentes: inreautem oratoria priml

Dd

fü«:ls, EIdY

tituli , omnium fortioress nam qui perfuaden.

do obtinere cor Patroni nititur, ille digniffimum

"iiv

LTA

titulum tanquaur robuftiffimum arietern eJus

animoadmovet. "Titulus autem Reging , pri*

Dorim i

Sptrs [

mus eft inter füblimia virginis nomina , dignl

fU |

tate. Quzrit Carenfis Hugo, cur in Salvatoris

Genealogia David przponatur Abraha» €

um ta«

DULUTUN

eo factalit

Yi wl r

men illi prius tempore & meritis de

divinitus promiffio ?. & refpondet,

quia regti

Qub ( N

ró fi d-

digni as major eff quam natur4.

Jam ve

hj Pa

fter congeffit

sulos Virginisquos Contra&us no

i

infpicias , videbis czteros ad nat

uram; r;ginæ

tj

Nam Virgo;

at p

autem ad dignitatem pertinere.

quia fzmina nata eft , mater fieri apta nata elt:

" M

Sed & mifericordia feminis congenita creditu;

quia ut inquit Seneca, (^ mulier immifericori

Bs qior

non

emonfh um. Ruríus quiafilia Eva , quoquo

vitá

Ü

Gm. 3 2

(2) 4purf. ad paftba, — (0) 4 Pa/äb, 4ad Trit. —

LT

Feft.

(c) Macb. 3. 9. 9.

( dng

l

(4) Hugo in c. 1.,

f4nt

j Mdttlf. ( Senee, de clem,

0.'

um

MARIANUS

18

13j

l!

vita devita? Evam autem quod fonat vitam, (f)

maritus apellavit infin&u fuo naturz , uxorem.

GIN

Sicut & uxoriiviri dum fuüum monftrant copju-

ng Parent:

gibus ardentem amorem , eas fpes fuas , folatia;

amores corda , dulcedines; vocitare confüeve-

rad! ; AEG

runt, Ipfz enim fpem generis & Sanguinis pro-

mporibns &

pagant, amara vite cemperant , Solatia zrum-

nE qudem

nis infpergunt.. Regis autem & Reging nomen,

füm

;(

(2) non eft cra&tum cum Sangumc dum prrmnm

fs (*

infonuitin orbe ; meriti & virtutis eft przmium,

r at i

aut providentis fapientiz neceffitatibus huma-

ficaprim t*

nis , aut rectas leges monbus formandis ftatu-

M

crms ; aut innocentis à

potcnua Violentorum

ul PCI

defendentis.

Deos , inquit Ariftoteles, (^)o»

N

K

maues ajontin regio imperio e[fe ,

quia funt EY ipfi ,

w at

partim etiam nunc , partim etiam olim, Utautem

yen Mf

"

Species fibi accommodant homines , ita & vitas

l"

]

nis nom?

Deorum.

Quare hinc etiam oritur , ut reginze

g

o cur n

[

nomen, matris, mifericordiz vitz , fpei nomi-

q Ab

na , velut radicem flores aut fru&us confequan-

erus d ?

7l

tur. (/) Reginz enim olim matrum, ficut &

L

pondff)

Reges Patrum vocabula fortiebantur : (5 regi-

"

ng item quia fummis judicibus. beili przfeáis,

j

us n

legum conditoribus , Sacrorum magiftris junciz:

i ng[[]fa

if

erant, penes quos jus vite , dulcedinis & fpei

W

0s

erat, meritó fplendido vite , dulcedinis . fpei

g n

"T

eri

nomine gaudebant , cur Reges füfcitentur 1in po-

)ng g

"Tl

f

puhs quænt Themiftius? & refpondet, (/) «

j n

1

hiibf"

jl

Jd L

( Gen., 3,20.

QD riff- 1. 3. pol- c. 9. Gifa-

. Qits ibi in notis.

jf

QD driff. L 1. pol, c. 2.

/ b4 tþ-

Q Mrifl. 1 1. pol. c. 8.

(4) Homerus, Horat

)

carmm, l-

( Themifl. orat, de laud, Theodo(:

.

ZODIACUS

134

babeat bomeo quo confugiat

lege rigida ad legem

tufittyr,

clementie animatam. (m) CurSauli in convivio.

Hujts a«

armus obtigerit fciícitatur Theodoretus ? & cau-

pus cup

fam fubtexit, (7) quia robur regium totum Reip,

Inperia)

corpus /u/imet

&f non finit cadere.

Regum di-

YAtIOn f

deyj l

cuntur armatz preces , manus longz , os favus,

patrocinium anchora.

Ri:é igitur poft titulum |

lil

Reginz : cantatur parcntx divinz, vita , dulcedo,

Is Kee v

fpcs.

Quem ordinem nos fequentes , dlamus

Qul üm.

lt nf

Salvc Regina, &c,

(O f

Qitus (e

ARTICULUS I.

Tetr W]OT

REGINA CON CEPTA

füttits qi

l, (

$ r.

m l

Acob 12. Patriarcharum Caput & Archlpa-

PUme '

triarcha , Summ parenti , jam quà chmæ,

Mitit, i

jam quà fine labe CONCEPT/E , egregié üt

Qonig Conf

Pater Filig prelufic.

Ordior à regio fplendore,

Mg Mdi

(4) Nondum domui fuz , ut rex in parvo re-

NLIT:

goo przerat, adhuc füb cura & poteftate Pa*

&i ,

rentum latebat, & jam Regem agebat.

Non

FUU eden

folum communi & populari jure, de quo Am:

mæum,x

brofius , (^) eum Desá corftitueret bominem , &

tl i À

d2 eo mores , [m/?uque plantaret , tunc motibus ejü!

ho

regale. :mpa/im imperiumt fed etiam : ut inquit

unus interpretum non obvius, (c) 7acob tar-

N

fomM

quam Pir Sanhis , regia quadam poteflate pmd;-

QSquæ f

!u

(m) YT, ng. IO,

(2) Theodor. ibi,

(2) Firsil, Ecl, x,

(5) Ambr. l, 1. de facob. m

(d) Gml/

lm

D

(^) Fernand, im 64 13 Gepm $p6 5 ". X$s

Gcm[

$

MARIANUS.

135

ripis d

U Pidetur , cum fit Dominss [uartm npp?:itiazum.

aili in COU

Hujus autem quod argumentum? quia non po-

foretus !t

pulus cupiditatum ,-non turba appetitionum ei

ET

imperitabat, fed potius ipfe illas, regia (anae

« Regt

xationis poceüacc continebat. Coxerat ille mo-

derati ac bené morati ventris cibum fübrufam

9nge; o

. lenticulam , (4) qua naturz neceflitatem exple-

utpof tii

X

rIet: Ecce veró laffus frater ab agro, primum

oculis, tum auiditate fervili involat in coduram,

1uemcs:d"fm

& de rufo, de rufo , ut Hebrza narrat Origo,

(2 fracrem follicitat minorem: minor autem

Dominus fenfuum , ut Dominus quoque Crea-

retur Majoris & fenioris , lenticulum offert, fi

frater jus diguitatis primogenitz in ipfum trans-

CLEPT;*

fundat. — Convenitur: ifte pulmento vili iniicit

buccam , ille primo geniturg apprehendit pur-

puram; quam nequé voluntas Patris illi de-

ypit "u

traxit , fed potius folemni benedi&ionis cere-

]

am qui N

PT/E, cgftgï*

monia confirmavit dicens t ( f') fer&iant tibi po-

[

lcüäf

pnli & adorent te tribus , eflo. Dominus fratrum

m

norum , 6 incurtentur ante te flii Matris tue,

rex Inp

"

& ptte

Adoratio autem Deo in ccelis , regi in terris de-

betur (edenti & imperanti. ClariusTbargum Soli-

mzum,() ferbient coram te omnes populi, && Subji-

cientur tibt oginia regna,Et veróPatris imprecatio-

il M!W'

fyrc t

J

nem fortunatiffimam & fereniffimam, eXcepit e-

' Ut Il

ventus $ nam de femore Jacob pulcherrimorum

4Iti

"

& foruffimorum regum proceffit filva , & maje-

nunc

[N l I!?M Pfl'

ftas qua femel (i'c.i ejus adhzfit (anguini , ut

edam

—

(4) Gezef. 25.

»

( Gem 2 5. 30, bebr. vcrfto.

Q5 G«

T

l i j[üþn

Geref.

.25.36. ( Tbnrgum J*rof- iv c. z;.

"BL

ZODIACUS

u

esam aggiutinata perítet, & veró in fümmo

lo Chri

N gent

Rege Chrifto , etiam perennabit , ficut & in ma.

tre ejus digniffima zternabit.

Siquidem qu&

füffe àelet

tefte Cypriano genuit inajeítatem , (7) gene-

Nomany;,

rando ita ip(& induit , ut nunquam exutura fit,

g&batmäu

majeftarem, An veró ante Chrifti. natalem,

f65 n ]

Virgo inventa eít habere dignitatem regalem?

|

vd; R

Profedó,illa Nata, ut regina Salutatur. :Sic

[/^ («:'* eyn:

(Qnüpin:

Ecclefia; (7) regali canit ex progenie exor&

lilius

MARIA refulget. Sic poft Ecclefiam , filii ejus,

J m

uT a

& noftri SS. Patres.

Quorum unus Petrus

Damiani, (4) eam Salutat & veneratur , / totiu

Hlïl!iä l

ii

Nunc autem

Dionfi

Nature reginam , de quo alibi.

Mitm

Poltys hat

filiam Jacob confiderantibus, reftat , ut conce:

ptam fine macula, Reginam videamus in emi*

A m

Oloiiei od

nentiffima gratia.

Wcbp

É

$ 2.

:

X ritu à Deo przfcripto Regem decet bonus

odor, Legimus enim in divino codice Prin-

UT

men;iæ ty

cipes & Judices Supremos 1fraélis, non fuiffe

undos, Reges autem ceremonia à Deo tradita

Rs nv

oleo Sacro , (4) & non profano , nec vernaculo,

fed raro & odorato delibutos. Dequo rizu ne-

lm dcfidm

Tder

que rex regum ubi in terras venit , fcfe excepit,

Titedy

li

(4) Undus enim fuit oleo exultationis, five

E

Spiritus Sandi unguentis prz participibus füis,

UTR

t re.

(l RWE va

Et nunc eum creandi modlum Reges , ferua

ligio

(5) Cy-,;;, Serp. de natal, Domin. — (2) In effic. B.

()Pl"uä

lr

PF.nate,

(£) Damian, orat, 3, de natit, B. P^

LA

(^) Pfal.

!(an

d

(2) 1* Reg« IO, 0. — 1. Reg. 164 135,

(

44» 8*

) mb;

4

$

^MARIAN(US.

d7

v init. figio: Chriffiana,

Quanquam confict ciiam

. i a

Reges gentium , odore unguentorum apprimé

Sigudtid

fuiffe dele&atos. Certé /Elius Verus Impérator

Romanus , (c) diem Perücis unguentis tfanfi-

em , (b) äï

m exütiti

gebattindus, no&ent autem inter mulee ódo-

al natdi

res Fofz; Reges ergo decet. & oftendit bonus

yvem repal

odor, Fortaífis idcircó , quia Symbcolo odo-

, Soouwt *

r$, (4) exprimitur fama bonz opipionis, juxta

rogetie 610

complures, Pulchre Bernardus, («) jufíws efe

lilium in fe candidusa , fed proximo odoratum pro,

ximo eniys f auam , nobís autern debeznts &j profi-

jum uns

n i

dezous con[cientiam,

Ab hac autem lege , reges

noón fübducantur : imó quia ipfi unguntur coiri-

,ONX y

pofitionis rarz , unguento eam fragrantiam

relta i

bonz famz procurare obligantur , ut unguenti

idczmä i

odoriferi indolem induant,

u;:-gumtum AUtein

ut bené advertit Gregorius Niffenus ,( f5 eolum-

bam robuffiorem efficit ffarabaura autem interiwit

nec aliter regis fama de duplici honeftate quafi

"d

Specie fragrantiffima compofita , duicedine cie-

w'nofo"l

t

mentie temperat & reficit bonos, rigoreauteni

jilit; n ü

Juftiuz minuit aut tollit improbos.

Caterüm

g i D 1*

hanc regum conditionem in Jacobo noftro mi-

" verit

nimé defiderabit , qui Patris de eo judicium ex-

penro

penderit. ]lle autem fic de facob. (g) Ecce

It j [6[6 CXCW

inquit ezor filit mei ficut odor agrt pleni cui benedi-

,m[ioms! E'

Xit Dominus.

Ubi Ambrofiusz - Erat, fatur,

r:icipibusf'ff (/73'74605 perfe&us in etnni flore Virtutum , €5 a«

fed !

:

erá

gCS;

ag

- Ce2 Pier, bierogl, 1, $s.

(4) Opr. 4ug.

Ó

-,) m

';

(6) Berz, Ser, 71« in Cant.

Cf Greg. Niff. apud

]

Oecumen, in 2. Cor.c. 2.

(g) Qez. 27,. 27.

!

|

(l

Q äm-bïr, V. 24 de Jacob, c. 1.

.zomAcus

138 |

era benediQiona , atqué celeflis beatitudinis vedos

hm (7)

lebat gratiam.

Addoin B. Jacobo non folum

Tulrpitiriy

odorem agri pleni , fed etiam fragrantiam alta-

(ürlfmm p

ris thuribuli fpiraviffe : nam illa Ifaaci verba fic

ptttirum fy,

Thargum convertt Hierofolimitanum. (;) S*

Wilrfty,

€ut odor incen(j ex optims aromatibus , qua tam

QUim 3

dem offeruntur in monte , ubi eft domus Santiuarii

(5 Cuete

Nec mirum.

Nan , inquit Ambrofius,. (4) J*

Gb s

cet. dulcis fuatis fít odor agri , quia efl cdor naturt

5 Diorifi

tamen in Santlo Patriarcha Pirtuium | Spiraba

Wris pj

gratia. Atque ita, facob ut dotibus nature

EUM (is

fecundis ornatus, erat ager odore plenus; t

iompoff(,b n

autem caelo defu(is virtutibus opulentus, erat

pïimip'h!m. |

odor altaris , cujus ífuavitatem: odorabatur Do:

Bu m

minus. De rege Patre, quomodo regina filia;

Walon i

& de parente optimi odoris , filia nunquam vd

firitg fu

in origine fua corrupti proceílerit unguent

'f' í, dyirj,

nunc adverte,

Quadam Spon(arum omnium

LA "

Princeps : dicit regi , cujus ubera , five pedoris

f?lliong /üm

clauftra fragrabant unguentis optimis , (/) cujus

Wt Wm i

nomen, oleum effüfum & laté redolens, dicit

Wt N

inquam, £rae mes poff te curremua im odorem ut

89 v.

Dott

guentorum . tuorum,

Ubi non dicit trahe nos,

f

Kfij g

"

ut advertit S. Bernardus, (») íed me,. qua

hi SPiti

folam , quafi unicam , quafi fuper dilectas dile-

Fl

&am: & promtttit , quia ipíà cum choro teg*

A Min D

narum inferiorum , non itura, fed cur(ura fits

EU

in odorem multiplicium unguentorum füorum.

fttg)

jj

Q quz eft i(t3?. quz tracta trahec , qua currens

melli

?aplet poft fe Nimpharum globos? Audi

í thUm

fluum

"( ) Thbargum i2 c. 23. Gen. () dmbr, ubi fuprh

()

() Cant, 3. 3.2 3. (m) Bern. Ser, a Y. n Carl.

in, ;

t

uh4.

b

MARIANUS

139

li? fluum. (») Non curram ego fola , & ff me folum

cobo not

?rabi petierim,

Currnnt & adolefcentule mecum,

'ragramiam i

curremus pariter eurremus ftmul,

Ego edore wun-

Jaaci v

guentorum tuorum , ia meo excitata exemplo at-

ianum, - ()

qué bertatu.,

O fcelix Ó fortunata quz eft ifta,

alibur , qu'

quz prima à Rege ccelefti trahbetur, quz ante

damus $a2

omnes curret, quam primam afflabunt, & in-

rbrolus, [

citabunt ad currendum , odoresunguentorum?

jiatl air n

S. Dionifius Areopagita docet, (») omnis un-

€tonis principium , omnis odoris fontem effe

Girtuum *

it doubus v

JESUM fuaviffimum , & pergit: ipfa Unguenti

odore piti

eompofítio myflicay ipfum nobu pingit JESUM ,

prindipalem fcilicet diéinorum odorum opulentiam,

g optilentis

v odotiodt!

Sacrás proportionibus in augufliffma quaque Spiri-

qodo J

£nalium. difinos apores immittentem , in quibus

Spivitus $uatiter 2f Hi, facrisqué perceptionibus

i?

ydli v

pleni, Spirituali utuntur alimonta , edoratá diffri-

jonünim

butionibus a4d ipfarum intellectuale , dibina parti-

tipatione fubeuntibus, Sicille, Ex qua de(cripti-

bcfZ: MF.CI

gpriais« (

one , habes, primum Regem unguentorum ac

yo ial

odorum divinorum ac intelledualium , qui Sa«

Cros vapores non quomodocunque immittit,

ii "m

; dici nl

fed Sacris proportionibus in. auguftiffima qua-

que Spiricualium deriuac.. Inter auguíta autem

j Íed n

fpiritualium , quz creaturarum auguftior illa,

um chort!

qu£ ipfum DIVIN/E VIRTUTIS (») (uper fub-

ftantialem vaporem meruit excipere & conti-

i curi

nere? quz facra proportione , principali odo-

uoram !

rum cauíe accedit conjunctius & vicinius in-

s (

UZ(U:

firumentum , quam Virgo domus Jacobezx

06

)/L:

li

decus

(^) Berr. Serm, 21«i9 Cant. — (0) Dionif. dc Eccl-

Am&f [

D

]

bitroc 4 p 44 (po Sepe 7- 255

SIV ! "

| ZöDIACUS

decus & filia? $, Bernardus (4) cum dixiffet

findum df

Itdtrmptori

(pecies Unguenti ex quibus conficiuntur Regis

Regum odoramenta , effe fapientiam . & juftiti*

DN

am, Sandificationem , & redempsionem, i,

Puchteags

Ciufert ) undlionts , & olei viGi. deri$antur in nui,

Q vel! j

qui nos eurrere faciunt. poff ipfam.

In Jacobi

pralu o

autem filiam: non folum hujus olei, augufti l

Vrj ag

riyuli derivati fünt, fed ipía fübftantia, & o

Vtingria

mnium odorum cocleftium plenitudo. Quatr&

( g

abfit, ut alicujus vel primi odor peccati, 1h

Qomi, [ fun

€a fit inventus,

Nam poft AUGUSTUMRe

Süfäfurm Q

gém Unguentorum divinorür. ipía eft omnium

umverü üly

creaturarum auguflisfima, & Ueo Ungenteate

,nmk Ctri

gufta Regina. Ubi nos legimuss z eft. ifa

SRURN u

qué aftendit per defertum ficut Virgula fwni: (ïsz

"L d

$. Ambrofius legit , (s) ficut Pitis propago, fumt

[F"' (2) fiu

incenfa, Vit& autem , fatur Guilelmus S. Predi

Wt p

catorum familiz , Doctor Parifienfis, (£) dum

i .F'cth[ISflma

fforet , bane. Virtutem: babet , quod folo odort [ut

:'fgcamg;æ, hi

Íta & bac firge

eapellit aut extinguit ferp*e*ntu;

Wt

S$, in fua intemerata conceptione ,. per animutis

m ) ïmm

tantam redolesit cbarifmatum abuadantiam, quid

in ea penitus extinum fuerit Venenum ferpenti

[ yap(m

autiqui , videlicet peccatum originale , À quo peti«

$ic

Kiblenr, &

tus preferPata fuit ex fpecia'ffimo Dei dono,

" W

f

ille. Unde veró propago. vitis habet ut fio 0*

f Wi

J

dore dum floret , ferpentes extinguat ?. ex vit*

Qux

m

tute vitis, Sic & virgo Concepta redolevit cha*

rifmatum abundantiam 5 fudit odorem quoeX-

OUf fïh& |

cinétum

d

(

d

(q) Bern.Ser. 2 2, in Cänf.- (7) szt.

p 90 6'

(tjo

Q Amór, l. ac Ifac. e. $,

( Gulicly Ser. Y.0f

"F* [

4L

intemerta conc, B« V,

(w)

M |

$

MARIANUS,

p

( um &

tinQtum eft peccati originalis venenum ex gratia

yoficiumut!

redemptoris fui fiiii,

Sicuc enim nobis ille eft

entiam &

viris, nos veróillipalmutes. €4) Sic & matri,

Pulchréautem concepta virgo dicitur afcendens,

oprionta

(efiäa»!af

[]

quia veré veluti regina Sandtorum czteris. eft

przelata & przhonorata. (w) Sicut & virgula

"TP In Jï

jus dtis l

fumi, quia Sceptrum £ilii , 1nquit Gloffa (x) ex»

traordinaria. Cujusvefo fumi? non Adamzi

übflantt,

niudo. Q

qui eft vanitas & inapitas concupifcentiz vetiti

pomi, fed fumi, Chrifti, - Dicitur enim (» vir-

dot ,peccam

us

gula fumi ex aromatibus mirrhz & thuris, &

univerfi pulveris pigmentarii: quia thus divi-

N

: Deo unEwF

mitatis Chrifti; mirrha morctalitatis & pasfionis,

denique univer(us vita mortisqué apparatus, ei

ss M /fïl

favit.

il

Wt

A pud Ecclefiafticum Sapienzia divina de

fe 1 (2) quaft Libanus non inci[fus &aporafi babita-

ith P'Wgh"

dtioxem meam,

lm

Quz eít autem habitatio prima,

pretiofisfima , mundisfima habitatio Sapientig

UL

[

incarnatz , nifi virgo clemens & pia? Huic Sa-

1

pientia iucarnata , redegit fe in fumum odora-

ET j

ul j

tum , hanc vaporavit, & Serpentem fugayit, &

reginam fuper eum conftituit, Hoc fumo affla-

: AMMIW /

f T 4

ta & vaporata Virgo , facta eft & ipà vaporatio

nl

redolentisac dulcisfumi. libi enim vulgata le-

indis

Bits (24) queft ifla qua afcendit && ficut Virgula

j D ?

fimi , Symmachus extulit , ffea£ &aporatio fumi.

i habetut !

Quare fumus Dei;odor Deiin MARIA nunquam

tlf w Ü

ndamus

pbngus fuit; & nuncin coelis, (ut afce

g redolt

à Con-

odorem 1

"

tf

df

"d

(3) 30472. 1 s. 5. $5

(w) Cazt. 3. $, G.

jil

(x) Gloffa. extr.in 3. Cant.

QD Menothb, Sancb,

(unh.

Cor». à Lap, ibi,

(e) Ecch 244f 2 1.

A J

Gul

(40) Canto 3 , $, 6. Symmacb,

! ZODIACGS

142

à Concepta ad Coronatam noftram Repínam) d d re

fic et VirgaDei,fic fumus Chrifti, ut. fempet | ( m j

fit a&ualis vaporatio Chriftiani, Inftruens Arch | i,

angelus Tobiam fuum quomodo damonium ni

tis infeftum effet fugandum: (25) cordis ejus

( fcilicet pifcis tunc capti ad Tigrin) partici

Martni

lam fi fuper carbones ponas; fumus ejus extti

Áitihy f

cat omne genus dzmoniorum, (cc) Fec autem

Al Dii,

creditur ab authore naturz vis , füumo hujuspr

Vitinegi t

fcis impreffa , ut fuperbi dzmones , rebus cor

AUE Qdor as

poreis fübjicerentur. Verum fi fumus cordis;

11 &jf0. fgm

fluviatilis pifcis, Damones extricabat ; quantà

t (

magis fümus Redemptoris qui fe pro virgine I

Oi us a

Cenditin cruce, aditum przclufit hofti malign

O t ieds

Conqueruntur filii Ifrael coram Moyfe & Aaro

^: f t

(44 fideat Dominus , €$ judicet , quani::infeïi/ffï

/lfli!. In bol

Quis

odorem fateve noflsum coram . Pbaraone,

W ji

veró ifte foetor Pharaonem excerbavit ? m

Ms ij

infamia affectat: otil. (ee) Atvirgo. nulla non

A ungum!o,

die, nulla non. parte fi4 odor bonus Chrifts

gul Ph"ïmus ?

Nos miferi vix conceptis , & expiramus Mephi*

WA?" fs

tim graveolentem: Vitgo cantat :

qu;&f Libanti

Wotofi

son incifas , $apor & fumu odoris mti, Juff-i(

k ]ZfOb (

duo debita promulgans Bernardus , ( ff ) jvf

inquit proximso debet odorotam famam y[ibs & Deo

candidam conféteutiam, Q;-id* veró Sanc&us Sans

Vlm m

W UIWR l

fta]

&orum & caput omnium Juftorum , an reddidit

gm u ïï(ï

proximo quod debuit? [nter omnes proximos;

T .

proximior ceítilli Mater, qua concepta noM

Wi

b

M EL M

olere,

"fnlm ]P(ä

( To£. 6;. $. 8.

Cecy Seraz, ;n t 6. Tob,

(44) Exod, g. 2 t,

C0 Corm à Lap, itis

) n

t

Cff) Berr Ser. 7 V, ip Cant,

)

h

D

'

J

üs

MMARIANUS

z

winnij olere, fed redolere debuit, & redolevit fpirat-

qué famam, integra & candidum fibi & DEO

hrifl u

j, Infiruei

fgmper habens confcientiam , atque animam,

lo dmoyi

.

x

: ( od

À -

$35

Tigin) P

Ronunciavit Ifaac de Jacob füo filio. . (4)

fumis if

Eece odor filit mei y fícut odor agri plent , cui be-

q)Wu? Zedixit Dominus, Nec aliter Pater coeleftis, de

, fümo tj Virgine Filia fibi Concepta : ecce odor filie mez,

ficut odor agri pleni cui benedixi.

Ambrofius

pntt , 109

T

in agro Jacobi quatuor arbores confitas ad-

"Vértit, () vitem cum uva, ficum cum umbra,

:xmcaþäï ,qllï

i fepro vt

Olivam cum pace , malogranatum cum cuftodia,

Do ejus verba,

In agro 3acob u$a ila reperi-

fic ho m

A

y dT . que expreffa fanguinem fudit, & mundum

"

m

diluit, — In boc zgro eff ficus illa, fub qua Santli re-

jut i

j mum i

| quiefcunt , Spiritualis gratio fuafitate recreati. £m

"u

Bot agro efl ia oliba frutlifera , dominice fluens

; eyct

wirgo ?

g p4cis unguento, — In Loc agro florent imalogranata,

Q qua plurivos frudius n fidei mtnimine tegunt, Ef

]

r boni

2

Hactenus

i

( quodam foeent. Cbavitatis: Amplexa.

gx?ïïmursl

/

j Ambrofius, Lbi obfetva, quatuor arbores in

Iu

j d'.'?"ü mmr j

;agro Jacob confitas ftantesqne enumerari, o-

l

J

mininó regii nominis & decoris.

Nam vitis ;

gïdüï; (f

li

piti

