«

:

in omni fit gente.

In coelo quidem regnas &

tdiyin

fedes Virgo ; fed per terras curris & clamas : ()

trarfíte ad me, qui coscupifcitu we, ££ À generatic-

drdhma

pibus sneis implemini,

Tranfius vobis & pa-

j (

M. [a?

li

fchata facitis de terra in mare, de privata ia pu-

blicam vitam, de portu in portum migrando , &

| &t fot

«

non pote(tis impleri: ad me, ad . me tranfite:

a, n

A

dibo opes, conferam honores , adjiciam , com-

& peo

moda, requiem przítabo, fructus expandam, &

5( m-q[ä/! /) (

4l

rE

omnem intelledtus ac cordis capacitatem imple-

bo, Quidnosadhzc? traheé nospoftte, ( & )

"I

1n odorem modefítiz & famz tuz curremus:

ete

)

dulcedine fuavisfime tug modeftiz. & bumili-

quuda

n

m humanitatis inescati , à te non recedemust

" Pecca«oo

denique tui zeli renovandi & Salvandi oinnia

iuius

inufica

—

/i pur"

h

€ l)l 4. Reg. 234 2 g;. (m) Eccle.

Gïfil ;h

( » ) Cakt, 1, $.

| 34- 26-

ZöDI'ACUg

mufica moti impul[xque de terris in caelum ad

Aum al

te faliemus , clamantes cum tuo Amatore: (0)

45« firgo finis Ira « purga culpas €f largre , nos

f xefp(

al

peratlo curfum mtmdi , pyo peccatis nom corfundi,

& uf

Deaique Tofias Parer tuus, 1cit foedus cum Do-

fittiy in

mino nonune populr, quod tamen di(folutum

fl i

eít: tu Foederis ooftri cum Deo ARCA, claude

no$inte foedus rumpemus nunquam.,

Wi plbe,

ptio Dei.

Itf Calh

ARTICULUS II.

QU Dei c

lag g

DULCEDO NATA..

Ut d &

Hl ^

f05 fudig

Atz. Virgihi Matri ut DULCEDINI no-

fulnea ä Dc

firz pulchre præiuxit in figura filius

Oi (j

Jotiz, rex Juda, advena Babyloniz

lechonias.

Et ille enim ex dulc! Patze, fcilicet

V (4)8;

Air f

S, jo!i'a natus : deinde veró Bab

jlone de forue

W

na fua, deprefla renatus , regio throno & fplene

Ut J

Ro v

dori refuifi, Nec minus $, Dei

genitrix , de

X m

dulcibus Deo parentbus nata , dulcis & nom

Gj

amara tum coelo tum noftro mundo iluxit,

Unde S. (2) Germanus Patriarcha Conftanti*

RUT

nopolitapus , exe/temus inquit o

mnes , bodie come

Q5 & Q

m'ü'm

BN

mune totius mundi gaudium ex j;,-[lk,bominibl(l

Bs

joacbim & 4xuna nobis exorium tf s laudatif-

b5

Flonig

ma nimirum Virgo.. Quis & qualis fucrit].CCho'

nias, in fymbolo ficuum Deus demonftravit Hie-

F Optiy

t

remiz, (£ ) Vidit ille ante limen templi s gemi«

!d

num

dl

C0 Ben4$, ip pfalt. min. quing. 1.

(a ) Girme

QOTniI. denat,B. V.. (5) ferem, 24'-:1.

LE

MAR-IANUS.ZA

T55

jc n (l

aum calathum ficuum, & quzfitus quid vide-

Amat (

ret, refpondit ficus bonas, bonas valdé: &

& lnph!

n

malas, malas valdé qux comedi non poffunt ,

zi n

Primo calatho bonocrum

eó quod fint malz,

rdus C

ficorum 1nquit S. Hieronymus, (c) & cum eo

en dif

paflim interpretes , rex Jechonias fignatur cum

hCA, 0i

fua plebe, qui fe ex Hieremiz confilio: & im-

IDe

perio Dei , Regi Babylonio tradiderat : Secundo

veró calatho exprimitur Sedecias obíftinatus ,

qui Dei contradicens fententiz , captus, exo*

.

culatus, & fervitute oneratus, & regio honore

ufque ad ífepulchrum caruit.

Pulchré autem

w

reges Juda caniftris ficuum diverfarum notane

tur,nam & tora eorum origo & profapia ut fi-

yciit

culneaà Deo plantataeft. Loquitur Deus apud

n ii*

Ofeam ( referente , fuo textu Doctore fcriptura-

« Wlfi

li. ) ( 4) Sicut u$am in deferto in&eni lfrael & fícut

Ub

i

1&(-1 Pll'

P h.

ficus i fículnea infenz Patres eorum.

Ficus, aut

v]ors "

nafcuntur; fi bonz fint, excipi ore, claudi fto-

[ï

oD

macho , vifceribus humanis includi : aut fi malz

d e l[þk?

I

fint; de manu excuti, ab oculis projici, beftiis

Qu

Ccalcandz dari merentur: ita Abrahamiticum

J

hr

hll

genus, & Davidicam progeniem . fan&am dile-

(

xl

xit Deus & ornavit ac defendit fpecialiüs ? im-

ii

u

probam autem pre cateris exagitavit, & (up-

b& uw

pliciis ac infamia oneravit.

Et veró, (e)]e-

j

l

ua,w

A

chonias videturut calathus bonarumi nimis , hoe

;l?

eft optimarum ficuum, non ante limen pala-

j t

IIH*

:mon

ce-

lh

süü

gii » fed anFe oftium domus Domini , ut indi

tur

((

9)

( ?k) Hieron, 1 s. ;'n c.24,9erem.. (d) Ofreo,

(AJW

1!'

n

19, Hitr, ubi þ:pr, (6) 7rr. ;,4' 2,

ZODIACUS,

f16

tur non fuiffe ille dulcis ad fpeciem & oftenta-

Jocum i

tonem quandam extimam , ut feré aulica fe

(C) aut

Bngu fimulatio , ( ^) fed in reiveritate & ab in-

trinfeco ut dmtur.

lo videtir

Ita Virgo B. naícitur Jo.

QSuompjo

achim, prodit mundo oritur coelo,non fimulatz

ag

plena , íed folidz £xta. mavnatcs, cui meritó no»

100; Bl

flra expe&auo & veneratio acclamare debeat;

ii udg

Salve feliciter nata DULCEDO.

h2 ltio

Vs p

L] 2.

lts figg

St fana & perquam Sandia M, Bafilii doüri-

E

Übiny

DA : (.4 ) fiViderta erbnicum Pile temperates &

NWI] I

zelique morum boneffatis fladiefum [vpra te, tuum

TU Nee

eliam fhudium intendes "t fias fémilis fruttuofa

lg m tzl

fícus qua perceprifai Giesmiam. Vires fuas. collipit ,

tis, &

ac d:jzej,'arem cobibens ,. snelius. fuos.fructus 4/1!,

: Bab

€e$ pmaw:;

EFam doctrinam videtur 1mb1bzlïs

'7/"3 Chald

Pater, Matris Virginis ]echomas Is enim trans»

latus.in.terram alienam,. atque à pama avulíus,,

'P'" quod

coepit pietate magis effiore(cere at fructificare,

ltm Üftn

& viresad ;num calendum Deum recolligerez

li

It 1

Hs

non quod' barbaros i!os Babilonios. videret

I

Qnlss

exempla. virsutum fibi. praferre ac miniftrate,

Wb

fed guod videns. caprificum : (cilicet Sedeciam,

WVlfgo :

ita malé de voluntate ;uf?x judicis :raaacum,

U

Tün:

alieno.malo (apuir, & fe à diffüfione in vitam

W*ï&

folutiorem , cahibuitae repreffio « Quid eft, (/)

Tij

Wi

quod caml"zrum bonarum ficuum , non videtuE

M v

ahibi, fed ad oftium templif jam. Babilonem

[ nnd

P.

NN

( )tha;, |

(f) Gt()þd Abl.

C . BAffl, apud.dnton., fer..ds

zeiOo

jeen £.

! (f)

L

QBP

/

-

MARIANUS.

"

em l ofïwä'k

joaähifn incolebac, & tamen . non ante aulam ,

fere aliol

(« ) aut carcerem regis Babilonisin fuo fymbo*

rinte & 4

lo videtur, fed ad porramtempli? Ego nefcio.,

, paícint )

quomodo ante cransmigrationem fe gefferit in

. nonfimi

aula velin templo Domini Jechonias , illud af-

vj merioi

firmo: Babyloniam illi fuiffe Jerufalem.. Chal«

dzam jJudzam, carcerem templum. | Caprificus

m;. t

diving ultion:s eum novis viribus virtu:um ,no-

voque ac dulci fapore 1mbuit,

x;o,mminans

Deus fupplicia. per prophetam,. promittit fe

fibilaturum mufcz Zgypti, & api Affyriz. ( 2)

VP

Et evenit ita.

i lmpm!,?

Venit enim rex /Egypti, rex

inufca Necao, & Jofiasrex Judz ab eo vulnera-

TOA

yili ]

tus in przbo occubuit.

Sibilavit fecundo . Af-

H

i [ 18 "

fyrus , & Ifraelem vaftavit Apis Affyria : fibilavit

teruo Babylonis five Chaldxis , & venit item

ii ,I,WM i

juris

Apis Chaldza: ( «

Chaldzos enim ícriptusa

Vocat amaram gentem.

Quid autem fecit. iíta

, r

8pi$? quod caprificus ficui ? apis de flore fugit

; pitti zv-'?"w'

n

e iL

t

dulcem rorem : é contra Chaldzus novi generis,

Id

divería apis , quod mali erat in Jechonia exuxit,

Mï"

& jJechonias dulcedo Deo, & dulcedo cptima

bilon !

apparu.

" n 'IJHN

J/

Quiddam confimile ifii murationi ,

H

Rata Virgo offert. (/) Afpice, five reco

Á

e

mmee

j j

j

TOA

motia fortunam S. Joachim Patris Virginis, qui

$1u fine prole quanquam orata & non exoraia ,

[ioYt

m VW

j CBN'

manfit, $terilitas autem longa & delíperantis

Q

non

naturg ztas, quid illinifi caprificus eratí nam

ipía

| f

T

URU L DGLMEG

( 6 Hieror, l, $, in c, 2 4. Hier.

4 ) Ifái. 3.

1.4.

Ce ) Häb!l.fo

Cf &piphban. de

:M 'If ^ !

Ye 9. .

jj i

44:44. B.. P,

$28

ZODIACUS

ipfa vires in illo pietatis intendit, ftudium orane | rj j

di collegit. Unde & factum e(t: utc dum fenex

M üriflm

repulfam ab altari divina tanquam arbos iafru-

Qd agtemy

(E0Q o

&uofa paffus, in montes , & ovile fuum abit,

ibique abditus vota, defideria, precesque mul-

& n

OPH/W. li

tiplicat , ficum bonam , nimis bonam , toti

mundo fufficientem & Deo femper gratam fuíce-

M

perit. Ecce & ifti; non templum templum;

mzturefci:, 5

fed campus templum fuit. Inter oves fledtebat, &

At HCug

Deus illi ante limen templi calathum ficus bonz

Áioinem b

& optimz parabat. Sume exemplum utrinque,

Nueliedoe

& (cito, cum non fperaveris, te dulcedine ree

pletum iri, modó tibi templum feceris ;

i Uqua b

—'*qbi

Áftà dQ n

templurm non vidc: fcnfusj

: x

Pr 1fn] me

$.

e

At

remiam

Ergit Deus apud Je

xdc Jechonia ; O)

V0to hüm

fícus. b bona: (ic cognofcam transmigratunem

XWHC(IS Te

Jfieut Jude,quam emifí de loco illo in £evram Cbalda»

IUIn,(

!);

erum inbonum, Etponamoculos meos ad pl*

ochfll(us

candum , & edificabo eos, & non deftruam. À

) f chï í

quz verba; do&tus interpres; hec omnia often-

U "/Ul

Wi

dunt, peregrinantem cum füo comitatu fic pla»

M ag

Tl

cuiffe Deo Jechoniam, (^) ficut qui ftomacho

Vi

) l)

e(uriente bonas ficus videc, & valdé bonas, Uae

d t

dé etiam dicitur Deus, oculos pofuiffe in bo*

N

l

At

i A

num , manum appofuiffe ad adificandum,artem

00/!]3 (

t

exercuiífe ad plantandum,

Quod quidem ex

na[(ercw

]

parte in Jechonia eft perfedum , in pofteris au-

tem & confanguineis abundanter : fiquidem Ut

fatu£

(p,

um

(4) Jerem, 24 $.

(5) Sæmi?z, in & ;;-

) 3 "lmg

gerem.

?

ii

x

4

?

MARIANUS.

us

(l

fatur $, Joan. Damafcenus, ( g ) genw Techonia

t dum*ïü'ï

ad Chriflun u[gue in bonove babert Voluit DEUS.

Quid autem cum furculo Jechoniz,ut fuit DUL-

j szos m

ile (oum ?

CEDO noflra, egit cura divina? Po(uit fuper

eam natam oculos in bonum, nata eft, ut. ficus

fecesqu?

bonant, "

optima. In ficubus inquit $, Cy rillus, invenitur

gratami

dulcisfimus fru&us ; ( 4) quz autem prz aliis

ym tenp'

mature(cit , vocatur ficus precoqua , przcoquas

autem ficus omnis defiderat anima.

Porró SS,

ves f

j

Virginem Principem przcocium ficuum haben-

um fs

lum u

; dameffe docet Ecclefia, cujus diem natalem con*

r

||

celebrat : nos tardius maturefcimus Deo, & non-

dulceditt

.

g f

j nifi aqua baptifmali afper(. ipfa inutero, & in

ortu (uo primo Sanctificata, ficus ante omnes,

& primi temporis inventa eft. Optimo Sandtiza-

ti$ fapore, & condimento gratiz imbuta, Nulla

li

j &x toto humano genere dulcior & przcocior

t W

j

y dpsificus reperta eft,

Felix Nathanael , cui

j

!

l

J

j didum , (« ) & effes f'ub ficu , Gidi te: Quomo-

T

jj do Chriftus Nathanaelem fub ficu vidit? inter-

[oi meo"

r pretatur Chry(oftomus , ?idi te defuper cognofcens

n dcfïï mm

y "t Dens, vidit addo ut rex Ifrael :

i

nàm Natha-

j nael auditis illis verbis Domiani ; continuó ex-

1

u

1

,j Clamavit , Rabbi , tu es filius Dei , tu.es rex . Ifracl,

/nrn

ii

y Qua exclamatione ut re&é Gloflà advertit, cp

li

i

.

(fe f

j Nathanael divinitatem Chriíli .. uc Petrus Apo-

"

pofüï

Dd

ftolus confitetur.. Matrem veró fuam antequam

i, , nafceretur, cum effet (üb ficu hoc eft in utero

J

Noq

alenï" B. Annz viditné DEUS? Semper illain oculis,

J

Ü

Z

nun-

jo

"——

;

l/ Cc) Damafc, orat, 2, de nat, V.

(d ) Cyïl!/. l, ;-

cont, J ulian,

( [4 ) 304?7. Ir 48. Cþi:y/i]?, lbl-

;,:;þ(h i

ZODIACUS

Po

nunquam extra oculos Dei fletit ; 1pía enim una| Jl

& unica inter omnes cantat, cozgratulamini) lt v

maa ftff

xnibi quia cum e[fem par$ula placui altisfmo: non

am fl

folum cum effem parvula fex menfium, placui

altis(imo ut Joannes , nec folum unius diei pat«

Yeyylu ;|

Iul

vula, vifa (üm ei ficus optima , fed etiam cum

primüm parvula ficus : apparui ei primi tempoe

Ti bong,

xis , ut Adam & Eva , ante lapíum. Vidit Deus

Ielum/f,/,,]r,,

" fettof

Jechoniam cum fua plebe fcientia approbatio:

nis, inquit $. Thomas: (7) nec MARIAM aliis

ämmos t

A

3p

——

refpexit oculis natam , nifi APPROBATIONIS:

n

[ Hiemnimi

vidit enim illam ut rex iírael reginam Ifracl, ut

(2 Cl

filius Dei Matrem fuam, vidit non de infra fe

"Wtng s

de(üper agnofcendo, vidit, guilavit, appro-

atem üt

bavi. echonias dulcis vifus eft non folum

lti ut Capo

!

Deo fed etiam genti fuz Babylone degenti,nam.

3 WOtrter

Wt

que ejus fium Salathiel, & nepotem Zorobe

be!, tanquam verum & carum fibi principem

Pt

p

ea coluit,

MARIA autem quàm dulcis Natà

^ q

audi Sergium Hierapolitam : (^) Qs« inquits

b

PAD as

lt

prafenti die feflo , ex Dabidico femime naftitmm

lt

"

i

Vra cuater ef0 , ddt reparatrix , E9« réPacatrix y

Lt

iounortalitatis fons, interitus corruptionis. Dicite

T Q

que & quomodo alia du(cior-iïmmafci po:ui:?

lii

,

:

"

UT

Y

5- A40

üty

Orquent (e ingenía expofitorum quaren-

Rnj h

^. tiug cauíam, cur Jechonias nomine & figno

optimarum ficuum calatho, denoterur: Aliqui

ut j

H

o&phus, («) referunt hoc in mitem ejus

natu-

h!

m m a IOP

,

L 2'

C s. Th.ine a4. Jerem. (5) Serg; Hï?'*/);z

lij

& at, de Bat, BA ) Jofeph l; ;9'!..;,6.472/:*9- -,( ) ^

:

M:QKRIANUS[:'

5"

j

s

naturam ? nam cum efífet natura benignus &

: n eut:

qüngn

juftus, noluit civitatem propter fe pericula &

- gnala füftinere: Alii referunt hoc in conftanti-

TL

am fideiquam datam Nabuchodonofori Serva-

enfum, J

unius &

re voluit , fideautem quid dulcius? Fides enim

(ed eir

ut ait Tullius, (2 ) Santlisfimum efl bumani pedio-

vis bonum, — Et Cato, maximum roffris emajoribus

i primité

(« Vi

[

j

telum fides fuit , ex quo plures pace fufcepta , quàm

Belfo gentesfuevint debite, Dulcia fenfum, fides

n Wm

animos expugnat, Torrensautem Doctorum,

u

$. Hieronimi omninó veram ( 4 ) fecutus fenten-

ROBAÜ

tiam caufam in Jechonim rejicit obedientiam«

um

À j

Audiens enim. ilie Jeremiam nomine Dei fibi

gi

dicentem, ut fe regi Babilonio permitteret, per-

u

mifit , ut captivi Sortem (übitet , fubivit, ut cul-

c,/f f '*

pas poenitenua emendaret , emendavit.

Ubi

j

j t

; exclamat Sanchez: (« ) hzc mihi maxima vifa eft

t me,þ

'

,O

M

4:' 'v"

^

j

bedientiz commendatio,quz ita caepit animum

] fzbi;ü

n

divinü, ut de illorum Salute,atq; honore cogitet,

yim lA

)

, QuOS pauló ante magno fuo meritó abjiciendos

)QH

i

, putárat,& ex ficubus malis valdé.ficus faceret bo-

j

/

Í

ii f'l

, hà$ valdé. E contra veró Sedecias dum Deo obe-

;

!^.. dientem aurem negat, collum in jugum infervit,

qI^ .. 3n caveam ut fera claufus eft , oculis velut Sole

//7 " indignus, . privatus eft, vivens honore regis ,

€aruit & nonnifi mortuus, decore vifitai do-

, minibus potitus fepulchri. Sic jufto Dei judi-

orum d.

j

WuistDews.

Z2a

€!9,

u

i5

M

Mde

o ^

"od

ï (5) Tkä, Á Z.HRäc*!. £.c ) Cato. aþud Lanz , ?erb, x

j

fides.

(4)58. Hieron, [, $. in. c, 24« Jertm.

L

p

-

!

1]

Ifd. Rabar., Hugc. Tirin. Mtnocb, ibi,

D

(/

i ( ) Sancb, Gefpar. in 24. Tere. v P 33«

r

5

ZODIACMUS- !

cio, ut qui monentis Dei frenum accipere de-

trectavit ficut infrenis beftia ar&aretur cavea:

'mm'l.' g q

Qu tibi n

qo &qui videntem cum (uo oraculo ,defpgx,e'

(X fieus

fat , ipfe potentiam videndi amitteret ; denique

iheortipy

qui noluit vivereut homo , inveniret Vitam at

gt

fepulturam , & pro benedidione maledi&ionem

[ ïed $

& fibilum & mundi fabulam , quando de eo for-

té, ficut & de altero dici coeptum eft: (7 ) 7

Mtyeny

zat te Dominia ficut. Sedeciam &5 ficut. Achab,

/Um lt &

quos foixit rex Babylonis in igne.

Unus interpte

Á a

tum confiderans quomodo Jechonias Babylone

Qul bon.

exiftens, & Dei voluntatl obediens ,. ( ? ) atta

]?fhoüfas'tr

men videatur in emblemate (uo , ad fores templi

Rplm .

Jerofolymitani , confolationem inquit hinc te-

lremggbylo

ferunt ex obedientia Deo parentes, & qui feie

patientes in affli&ionibus exhibent: quantum-

* gtl

vis enimilli longeé fe putent pofitos à Deo con-

NULT:

folatore, nihilominus in limine Dei fe effe fci:

Pt g

ant , ante templum , imó ante oculos Dei, fi

fited,

Y

quidem providentia divina eos (uper vigilat

WK[;

*

Diícat hic omnis anima fub potenti manu Dei

l Ln]

ïch'önia

humiliari , & jugum poenitendi quod Deus vine

tl(pïditgm? i

dex (celerum imponit ferre : (£) fcic & fubja-

ceat omne regnum füb graviore regno fi vult

*Dttre &

Sandis.

N j

durare, aut inclinatum erigi rurfus,

t

!t

IH'I]I

fime Bernardus alloquens DEUM : propter !t*

$0

M QM

merpfam facur , (&) feciffr omnia Deus, ut qii

HQMCQ

AZzur x0'

Palt effc fibi , && non titi , nibil efe inctpiat i

mrit

r

Slnm

1 ls

làte

Cf ) Serar. i 4. vegve. 24.. (g ) Jerem. 29, 2;-

C h ? Cbri/?opb. ? Cdfru i2 Ce A4. 7""- Ls WE

(

4)3

UY

C22 Senee, in Thytfl, atl, 3. '(k) Bern. in fttt,

)

MARIANUS.

533

ml

rafi,

mnia: & qui tibi non fapit , defpit, alia ph

"Qaregr

qui tibi non fapit, quanquam fibi videatur prz-

raculo d

cox ficus & dulcisfima , attamen in. finceritate

aeret ; t

incorrupti judicii , invenitur ficus fatua , & infi-

pida & rnala valdé ficus. de calatho non Jecho-

: maköl&f'

niz, fgd Sedeciz,

ando t

m ell: j

E

Nimücrö DULCEIjo ;mflra Virgo, non fo-

ö //-Ml.l 1"51

lum ut Jechonias optimarum ficuum calathus

Ui

femel aut uno loco , fed femper & ubique Fi-

Áonidi

culuea bonas & valdé producens ficus extitit,

dient (u

]gchonias'enim videtur caniftrum (uave ante

!d

s;

) 33& £0ï5'35*

Ü

templum , (2) fed nonin aula, aut in caflii. :

] mqü'ïf"'

Item Babylone exiítens, fadus eft ficus praco-

qua & (aporatisfima : ia Jerufalem veró manens

2[][65:& ql»

ad caprificum vergebat

S5. autem Dei Matee

'lbentiïquï

in templo & in domo: incunis, & in menfis, iu

fitos 3157

r1

pattia & in /Egypto dulcis femper permanfit , ut

o Df?j

jare de ip(a dixerit unus, quardo MARIA s«m

MAÁARIA? (6) Quzris 1n illa naturam duicem

y (uptt ^

n

ut in Jechonia, fidem conftantiam, obedientiam

oD*

expeditam? omnia & fumma invenies in illa,

Demititate ejus quem fenfüm habeat Eccleíiz ,

" V

(2

"

enfiQ. l

audi ejus hymnum. (c) Pirgo ffngiularis inter o-

M

ii

qmnes mitis nos culpis folutos , mitesfac , &f caflos.

w

p

Rogo te, cur ifte hymnus Virginitatis decus cum

4 Dd

m::icate-conjunxic? exiftimo, quemadmodum

A

Virgo, in nitore putitatis non habet parem , ita

TL

in lenitate mititatis non habet fibi confimilem,

Z 3

Uni

t 91'

C4) 71e»rem, 24.

77 h 4"

[/

l) p

C«2 Hym, Eccle,

3. (4) Cär:y/ölagt. ferm. de pafch,

ZODXACGS :

T

Uade etiam , hzc FICUS Sacra , recedit à nativa:

] tde cooi

d Ri

ifta enim fí comedatur, durum & amarum inge-

tlrem fiq

nio . non facit dulcem &lenem , imó augetbi*

lemamaram: illa autem cui fe invocata cone

TR mrit

municat, dulcis operatur dulcem.

Jam vero

W um

VLj jf

Fides feu fidelitas quanta in Virgine? Cantatur

Wettili, e

in Litanjis( ) VIRGO FIDELIS, quis autem

laem g

illam in (uis necesfitaribus pieé implotatam , €&*

dec'am Yet

ertus eft non fidelem? Mentitur (zpe nubes

tT

w

& trerra me

Iz'w9

UTR

promittens pluviam, menti

mentitur amicitia faccurfum fidelem , MARIA

X*PP'HURS -Un

ID rv

quem ia fidem fuam füfcepit, illum faliit num*

X Bof 7

Q'ïäm.

In hymno Grzcorum pradicatur illas

MOu

(«) Fides corum, quibus opus eft filentio.

Tiyny

ot

d Qnte

Quis nunc enumeret eos: qui peccata fua in

Vs p

t

1

cosfcicauis füis & corporibus foedüm clamantiá)

QU

l

X

b

(x(

epe siamen VI

tginis muta apud Patres, Matres

W

«le

&ne,

d.":?n

snaritos reddidere? Nosaddamus Virgiai, fides

æml li

lt

eorim quibus opuseftclamore, Multi pro (ii$

Afetn* (

i

ad Deum nefcivére, & Patrona

us

peccaus clamare,

i

su ülu

eorum Virgo fupplevit vo

cem. Ita fidelis virgos

ä

(

V

A

T

in

filentio, fidelis & clamore,

& omninó de FIDELII

fX

;;

G,Sw

j

filio fuo , ( f )-FIDELIS, Vider B, Joannes. Du-

h

&orem Exercitus de coelo defcendere. cu1 no-

F*I

Q hod

D Jw,fnv

men erat FIOELIS & verax.

Ifte porró Det

TY

Fidelis in verbo , fide*

áimul & Virginis Filius.

hij at

utrobique dulcis: Sed tamen non

lisin opere,

NUmeS Ad

parum habens de acido juftitiz 2

Virgo autem

m , fe

j "lnos

non mixti & compofiti Sap

oris pomu

tota dulcis mifeti-

87 mCQ It

pomum przcoqusz ficulncz,

cotc P

l) tlip

&d) Litan.Lo, cit,

Ce) Hymn.Gracorum apud

M

PU

Butto».

Cf) 4poc, 19.

71

MARIANUS.

55

"

cordig copia, nihil participans de acore vin^

ecedici

ida. Refert Plinius, (g ) (aprificum five fil-

kamarumiüäï' *

eftrem ficum proferre de fe vermes, qui vici-

mu

, IU nam mitem fic

um perforant, evocantqueladte-

infoG0 U u

m

quendam redundantem humorem, qui

w 57 effluens infántiam pomis abfümis, Soli esim.

;g'tntï

U patens illa, excoquitur melius, & per vulnera ;

À 07 fuavitatem & maturitatem . fru&ibus impertic.

g" Quiddam veró permile accidit nobis, Szpe

^

rX U enim aut injurizs hominum, aut Dei perfóramur

e

g m

M

. fuppliciis ; uod

w

fitucuna cum lade fortunz in-

lf!"'

n fantiam mentis deponamus , & fimul', D

&A

edi -

'x.uemfïï*!"ïni noftry J&SUM benedidum nujbis oflende

&vea/

; prev

1/^ clamemus

Nec moratur Virgo, (^) & (upe-

us t

p

Tans vota ante confümptum exilium vitz, often-

A N ET

I

emn

Es

i^

jp0!^ dit noftrz Filium fuum noftrum $o

l

mlümc

L

Ergo hifce fuis vulneratis

AC CC

H

4

1

W eptiz.

iu,aj

i at ; Cat benedictum JESUM: aliis ut timeant judi

musvi(;fm&"'f cem, aliis uc compledaatur fpe lacera Redem-

(

p

X

d

o

, Wi ptorem z iflis ut oftendit ut agant quom

j

A.

; . JESUS, illis uc fortiter patiantur ficuc JES

q fl Sic autem. vaolneratos fanat, infantes in vi

s

*5

08

;

H

1

nt!

nninödcfm'f fotmat, Silveftres re

tdulces , & imm

E?

irO$

I

z menftae.

k:l

u* maturos ori divino,

LE

Quod fi dul-

;n:'ierc,cüï"f Ccdo obsdientig qux

iil

urin Matre Virgine, hxc

Jl , . ip&a habet primum poft JESUM locum , à Pa-

u

g radifo ad fummum ledulum.

Ifta eít una que

d

Q^ inlumbis Adz latens vec

tura pomum nori teti-

iroaü?g' git, ut nos oinhes , fed

fadta obediens à prima

j

m?m?f, vita, incorruptam obfequendi gloriam fetvavit

PO

as

n

to

*

L*

a

"

»

4

þ«'-

(g) Phn' !Q ls- C' I 9. nakaur

e Y€£?s

C2 ) Salt reg ,

Hymn,

( f

4

zomAcüs

tota vita, lnde & accepit vires, ut*convkuma-d

vt d

ces Deo, ad obediendi lenitatem reducat. Olim

Joanni ver

Sapientes volentes exprimere inobfequentem ad

] fem indyj

manfuetüdinem obíequendi redaGum, ( ;) tau-

Ovisauem

ram pingebant , qui collo coronam de foliis c-

Olrni,

prifici plexam ferret..— Dicitur enim ea visinefe

'þ/f"dh uü

ifüs foliis, ut taurum immitem & jugi impae

Wt ttibugJl

üentem , ad manfuetudinem & facilitatem pa-

fet hls (

rendi redé componat

Monet Sapiens : (£)

IU Datfiaty

non te extollas im cogitatione anime tus Velut tatte

UOi diver

rus, ne forté elidatur Pirtus tua.,

Hujufmodi

.l Nïlgik, f

veró tauros virgo patrocinio fuo luícepit, & ad

i

ovsdcutue magrüetudinem cogit. (:/) Qiro po:

"-

: Q in eïug

*

::.ïï;-'

Ee1

d

ii ?- folis caprifici, 1mitatione Dominr

At tuatteg

€

CEUCIS

1

Tuus inquiens Dominus, obediens

füs Ura?

1

JS

:

m

f

L

ifque ad mortem crucis, & tu non'

L:

ïi

"i

D

h hac a

eun

m obedientiam nata de S. ] oachimo;

*

fur ! Qyi

;ï

PTERTEL

*

d');,

;*iï

in €o

Y

Is ut diximus rejectus à

Wt Mp

i

:t fice , ad mapalia narratur paftorum Seces

&

'ï

f

-

MW

;7n prece dies nodesque fixus tranfigens.

.'W/i" lil

1

o3 maturius aris. & Sacerdoti fe reddidiffe

X

cuazm dulci prole augeretur.

Non ficut alil

2l

h(u

i 90 pa:ci qur. contra Sacerdotis imperium';

Mtàt cbe

£

EM

Q

m fübeunt templum. (7) Jam vero lo-

[

Wotid

&t

«ü$ nafcendi , ovium receptaculum,

Ita mater

Ti

ftre

Der Agni. nafcitur in regno Agni, quzfitura

hi

Oves, & rzceptura oves, ipfaovium Maxima fü-

dlfnd

160

05 im*

1

9f m

l

ti2. Q.'re meritó S, Epiphaniþ (0) 0

st*

C«2 £ier. Pierogl, lib,13, 66 $2.* (&) Eu!e.öï;

: Dm"/ |

(/) Fener, Beda, lib. $40 1] , in &v 9. Luc.

(1),

. (m) Damaf. l, & vortb, fid. c, 15.

() Epiph

(')zx

| )

R'g l

de lau., D:ip,—

L"W

a

]

MARIANUS-

!

$37

, Ut

mactulata difla efl , qua peperit agnum Chriflum.

Joanni veróDamafceno ( e ) 4/GNA,ex qua paftor

j redua. o

obfequenmi

ofem induit , Veteru mortalitatis tunicis laceratis,

aum, (*

Ovis autem fymbolum, obfequii, ovile domus

obedientiz, — Audi pfaltem , ( p ) qui regis Ifrael

am i ol

nim a

jntende , qui deducu 9elut. o$erm. gofeph, hoc eft

qui tribus Ifraeliticas, velut ovem tibi obíequenes

& ,'ugi Ü

facilitatet

tem habes. (4) lt ovis enim nec pafcua qui-

bus nutriatur , nec fontes quibus reficiatur, nec

v Sopiti

ULL

no&tis diveríoria, in quibus refpiret & moretur

:

Buj

fibi eligit , fed oblatis à paftore hifce acquiefcit :

ita verus obediens przíertim Principum paftori

QRQ(CCQ[VC ! !

p

Deo , in ejus voluntate fua defideria terminat,

Inter matres fuas afcendentes Virgo numerat

ia

;

u

[

tiuS; qu

prius Uriz ? ( 7 ) deinde Davidi nuptam Bethía-

ben, hzc autem quali fub emblemate , defcri-

ys, EU

bitur? Ovis parvula.

Pauper , (s ) inquitPro«-

q 507

pheta Nathan, La&ebat unam ofem parfulom,

j

2l

huU

ml

f

queam emer at &f nutriterat , de pane illiuscomedens,

[ Á

qq

w

& de calice bibens, & im ffnn illiu dormiens. (1)

rhxus ^l

Ovishzc Bethíabe, pauper homo lirias He-

uf jii

ii

thzus, ( » ) qui emerat illam fine dote, nutri-

yon ft

verat cibo menfe , calice potaverat eodem,

du IU

k

finu providentiz fovebat, & quia obfequentem

"l

m

Ibi , ac reverentem nactus eam fuerat; tanquam

[

jm. P

filiam habebat, & ranquam parvulam gratia obe-

Agnh

quï

diendi experiebatur.

y"

Hujus progenitricis Vir-

iV

8o fili: , Ovis Ovem exprimit , parvula in cunis,

o

NÀ

Z5

par-

-

(v ) Damaf, orat. Ye denat, B,V, — (p ) Pfel-79.

/k') Eu',,','ä"

Y. (4) Lariz, ibi.

(r) Mattb, 1. 6

yhly

n)

/

ul

(

(")ltkfg- la4 - (0)Cór

i/OJ?c iï?P/:?!o SQ-

4 Ltran, in Reg» t« X 20

n*

ZODIACUS

arvula & extra cunas, quia femper obíequens

Vaj !

Deo futüra: fed fimul grata, quia adhuc in ute-

| &&ndey

fo, imó in primo vitz exordio , non imbuta

Tünt, Tgn

Maplltr $

«alice veneni primogeniti , íed redempta & pr&«

potata ac prafervata calice Salvatoris Dei, ac

N (y

proinde femper illi dulcis , & nunquam nonia

I Mi

finu pacis ejus quiefcens.

Nos veró an cum

LT

Virgine dulci, dulces Deo ac parentes oves

;

Hlv

Conveniat unusquisque confcientiam íuam ,

audiat quid ibi balet ; aut blateret.

Rogatus S.

Bd

( x) Abbas Apollonius ut dzmonium ob(eílo de

['J.&fg, U) fl:

Corpore exigeret, vix tandem coufenfir, Tum

13 prerie

accedens in nomine Dei fugere illud jubet: ree

1 Ttrba

fblnnt n

fpondit veró Sathanas , parebo monenti , modó

rhihi folvas griphum proponenti , & fatur, QUI

V, Clapio

EU

fünt oves qui. hzdit refponadit Eremita: Oves

funt jufti, hadi peccatores quorum ego primus

177 Vidi,P;

füm

Et mox . folura qua(tione. difceffit im-

Tn; of

probus Spiritus.

Quod ifte humilicer , nos co-

ä'as Q

gimur fateri fortaffe veraciter, Oves hominibu)s,

tülmv

Dco videmur hzdi & fumus,

l

ll

ibor

:

e

6.

i

Efcribens Propheta ftacum Jech

hia Pl

"Wt

m

D

.

H

[

M

inqui

t(a) cálatbum qui ficus babebat bonds

Atl

nipvus., ut Solent e[fe ficus prim: tempovis.

Quz

Khh,*ü'

N

funt autem iílz ficus nimis bonx quz in grandl

ü

calatho cum Jechonia traoslatz (unt in captivie

] Udn :.

tatem ? ( 2 ) Resmira? quod fclicitas celat, hoc

*

(

adverfltas revelat, Si quando eteni

m , cerié

? tgj,

translag

D0j,

f

(x) Rofueid. in l'itis PP, l3. n« a, (a) Jertm

(i) Ndz;q

34.2. . (5) Hyerorl, $,com, iv jmm.

l dld;"a *

KM ARIAN US

- fi9

et o

translato Jechonia in exilium , ( « ) magni Sandi

z adhüc nf

ac San&tz velut ficus prime & optimz apparue-

, ton i

runt, Tunc Daniel, ( ) fomniorum interpres,

Magifter Satraparum , judex judicum , tríum

lenpad !

Regum Confiliarus emicuit.

Tunc Pdifaei ; Ae-

ytoris Di«

nanias, Aíarias, vi&tores 1gnis & 1dolatrie re-

yquam 10

veró 4

fplenduerunt, — Tunc Mardochaus Aman , («5

Hefter vafthi locum occuparunt: tunc Ezechiel

atentes oïf'ï

videt vifiones Dei : tunc Zorsbabel, & Nehemias

um figr,

; RO?,WS

ac Eídras magna lumina , dulces Deo boli matu-

ruére, ( ) tunc Sufanna qua neíciebatur 1n pa-

ium ob

tria , predicari coepit in univerío mundo, Quare

yext

ii p

ila verba feremiz, ut ficus temporis primi,

explicant interpretes , ut Patres antiqui pleni

mone

| 'mq.i

fide, charitate & reverentia erga Deum, juxta

jj as

illud: Ofez , ( g ) qw2ff prima poma ficulnes in ca-

prenti« v

cumine vidiPatres eorum.

Hoc eft, Moifen &

yme

Aaron; Jo(üe & Caleb quafi primas ficus guftus

n« d'lmlï s

optim! habui in deferto , quibus refpondebunt ii

yaliteh f,mi.'

quos captigitas Babilonica exercebit, Cur autem

ficus nimisbonz ib terra nimis mala; i: eft. Ba-

bilonicá ? (^) Quia divinz parentes voluntati;pa-

üentia-excodi Inquiunt euthores , mature(cert.

Re&e $, Nazianzenus , (1) patistia «ff decodlio

o

hi lin

molifliavum: utautem decodtis acerbis cibis vir-

] fult

n

'tute meäisinqui: Hipocrates, ( & ) fanitasin ani:

qip

mali

; of 17 o

L osessiesaie M

Qc) Daz, 2. Dan.ä. Das. 6

(4) Deriel 3.

UHE i Vf

[

jaus "

(C)H!/g. 2. I 1. He . 10,

Cf) Ezecb. 1,

DEÉjGr.

3« 4« tebem, 1.2. Amþr. in 24 ?;'rem

e;emü-

g

(£) Ofée. 9, 10.

Ch) Hyerone in c. 2 4, jer,

s

2

gento

]/fu

(4) Nazian. poem.in definit. E ) Hipocr, [

»

(

i

de diet;:,k

i

ZODIACUS

$40

mali-augetur: ita quantum pauenua moleftia-

itgtut Scr

rum digerit, tantum animus Sanctitatis ac San-

TM

&z dulcedinis acquirit. -

Jam; qu:s tibi ó Dul-

ttant cupy,

cedo Virgo , primos adamatz à Deo ficulnez

commhz

frudus non affignet? Siquzruntur frudtus pu-

d &fchx

ritatis, nafcuntur mortales immundi .

tu omni-

EL

um purisfima, primi proinde & purisfimi ftu-

Nibughy

&us tui.

Nam licet Hieremias & Baptifta,quan*

Qimim, h

do nati inventi funt mundati, non tamen ficut

Itl Cory

tu:

Namin Jeremia remanfit fomes etiam ad

Chldgus

mortale , (/) in Baptifta item relictus fomesfal- -

pïæcepn,m

tem ad veniale , in te autem grauæ fpccmhs ex«

Caonggg db

tinxit fomitem culpz omnis,

Si quaruntur

Titodigh

frudtus agmtxoms & pulchrz dzlc&xoms, tu io

tUforis fmhu

agmuone tui creatoris, tu ln amore onmlpottn

Tütàts o

Expe-

us primas & przcoquas ficus attulifti,

TU e

&ant alii & longo quidem tempore , donec ratio

TU feden

in ufum fidei maturefcat , (;») tu ubi nata jam

Wïï)il/]ct

inaturitate donata.

Debuifti enim pnmxccna

VRi g

Virginitatis , (» ) & regina Maternitatis omnis

TM

donari privilegiis ,

cumulari pr&rogativis

|! A NQlu

quomodo nemo.

OPtlme

1

mvtauomm

$.

T

Vi h

F

Oft trxgmta feptem annos in captivitatis one»

Wi c

re evolutos , juxta Chronologos dodtiores,

manx N :

(4) Jechonias fublevatus eft de carcere, & in

thug

terra aliena recepit regiam majeftatem. — Nam

um li

mqutt

([) BJ"»&'Q 1"&6608392 c.xl'

(m) Salas, dt

CerQS B. F. 0. 3344 &9.42.

(2) Bern. ffr-

) l'?a»-

$.fup miffas.

C 42 4« Rega a5. 28« j'oncbmi,

|

1

)J

fni, ;

idem qui Jecbonies, Tirin, Menotb, ibía

"i

MARIANUS.

f

enüa ml

inquit Seriptura Evilmerodach Rex Babilonis ,

utatis z

po/uit tbvonum ejus. fuper ibromitm vegum , qui

us uibi ol

erant cum ea in Babylone , C muistit Veffes ejte, &

i Deo fii:

comedebat panem femper in confectiu eju.

Grane

dis & felix mutatio.

vur fruduj

Unde veró traxit impe"

tum atque Originem £ ( 7) Aliqui referunt hoc

yii, ii

ad Nabuchodonofor, qui redux in humanam

purisümi'v'

Boptiftajt

formam , humaniorem induerat animam , & ge-

neris communis recordatus ( Abraham enim

on umen j

fonies i

Chaldzus erat) (c) fieri gratiam moriturus

[idusfom

pr&cepit , ut fe de vivis foluto, Joachin five Je-

chonias abfolveretur de carcere,

Alü, Evil-

i o

$ giri

merodach, (4) five Balthaffarem Nabuchodo-

noforis filium & regaiSuccefforem , propriz vo-

luntatis motu, eum favorem exhibuiffe captivo

ore OmmPf þ

ul E.

referunt, eó quod cum Jechonia in carcere fi-

mul fedens ( in quem Pater eum. conjecerat )

gre, U

li

contraxiflet familiaritatem , cujus memor , eum

n ub

à vinculis & carcere, fa&tus Rex Babilonis, («)

abfolvit Solent enim amicitiz inter zrumnas co-

ii

Terti

alitz, arc&tius fibi agglutinatz hzrete.

j g

& optimé , Cf£/.) in Dei SS. providentiam hanc

murationem derivant , quz ficut vitz , fic . ca-

lamitaus humang periodum definit : qua eiapía,

ilio

poft quam fatisfa&um eft juftitis , co

lub

it ho-

gpti&'

M

minem mifericordia & recreat, & novz fortis

Qs

qtit

inflituit Deminum.

Et certe à Domino factum

at

£ft tàm luculeïta & admirabilis fortune. con-

VGFE-

",

Oi

PSSS OR a

——

uD ORRT o m

—

L

"(

tä) Liras.im &. Reg, — (e) ']u;/z'tb. $..G.

, Bsz"

(4 ) Tirin. in 4. Krg. 2g. 264 27

(e) Stob,

ab

' &€am icit.

Cf ) 3erar. i» 4 R g.

W(þ. f'þfl,

"

zonxAcus

verfio , utpote de carcere ad (olium regaleafcene Mf )

fio: deinde füpra thronos caterorum Regum

Tontamen.

€ quos fubjugatos armis, (£) captivos habuit

