Funiculus triplex diffculer rumpitur ut enim

aBNW

tum (

filum folum , infirmum eft, adjuncium aucem

aliis famit quafi robur (efe in integritate confer-

x eft g

gopam

vandi, & onera fuftinendi: ita dum charitat£

/

li

folitariz qua fe unusquisque homo naturaliter

gpoiil g

diligit, accedit amicorum deledus ac diledio,

lerfW'*w

infirmus homo potenter convaleícit, & contra

fortunz pondera roboratut, Non placet veras

ac Chriftianz Philofophig axioma (4) ftoico«

g

tüm; Jepiens feipfo coztentus ef , (u1 juris, nom

Tine'

alieni arbitrii. Verüm, cum neque omnis tel-

y if

lus, feipía fit contenta , ( quandoquidem nomn

omnis fertomnia tellus :)€e) (ed terraadjuva-

Mef

"

tur à terr4: quomodo pulvifceulus terrz veré

(edera

"

dicere poterit , fapiens feipfo contentus eft:

Tl

num Sapiens , uni fibi relius , fortisin omnem

J

[

,Fo;tun

€ audaciam íuffi

fj*

cit? Luna Sole, (»piens

amico eget: q

"em qui tollit, inquic Tullus,

t t

"

Cf) folem e

gallöf*

medio tollit,

An fapiens qui vita

um

nOn vitali fruitur , beat

us dici poteft? at idem

í an'cmnh

eft effe vita vitalis, qui

Cijccro quatit * cui pot

notr

"d

, (C)Ecql&'/; 49.12. (4)Senzec.epift, o,

jj

C6) Firg, Georg, I 2.' Cf Cic. de Aæici!.

ES

E

-

41;

ZODIA-CüS.

non in amici mutua benevolentía conquiefcat,

: torpi(

€4) Porró VITA noftra SS, Virgo, utpote ma*

Moa(eumt

qudit

ter pulchrz dile&tionis, clientes fuos ab üis fu-

miculis avertit, quos unum marfüpium ad lu-

tü dolor

xum. unum pratum floridum ad difcindam

||

Qus JJ

licentiam colligat : eos autem funiculos hoc eít

| ii

amicos fuadet, quos Sanguis filii (ui pretios& | WW

€olorat qui capiti füo ornamentum addunt.

t jf

fiüzolg

Quare legrmus non femel amicitias (ufpectasaut

improbas diífolviffe, & fandas fortiter concili-

P;a&mis |

aífe.

Ita ad B. Jordanum 5S, familizPradicatoe

Vs ur j

xum deinde Ge: eralem , C ^ ) plurimos ut apud

"R puder

eum peccata & dubia fua deponerent, transmi-

(lit tine

fit. S Ambrofius coccinum Rahab perpendens,

Bonälus,jæ

snulie: inquit quz fide vicerat, (i) figua fidel,

"td, (

atque : exilla Dominicz paffionis attollens, coc*

ileQor

cum ita in íeueftra ligavit, ut fpecies cruoris

(Xfütpm

anyftici quz forec mundunr redemptura verna-

dPrailu

xct, Ceccincus ergo füniculus quem MARIA

tf WV' 9!7)'5 l

* f

fuisotfe. t, eft JESUS paffus, illi enim canit Ec-

«lefía , ó Vera Chrifte charitas; hic eft ornamene

tum capitis virginalis; hictin&tusbis , quà Deus

; (Pö Rum

JUton gt

«uà hon:o, ardorerubentiffimz dile&ionis. lt

enim ipía virtute hujus funiculi mortem evafits

n

fiz & aliis ,, Mater eft falutis

In Rahab domo ;

UET

& — feueftra cenebat füniculum, füniculus fpor-

m

& m& in fporta fedentes: (/) in domo autem

Va

M&RHE . MARIA feneftra eft coeli , fed Sal

tor

d

Ed

P MLC

(5

€ g) IHem ibig, (byInm ann, F.F, Predicat, ;

Bm,'

(2 dsbr. lg. e 6. de fide,

ff';m.m.

Q k ) 70["0 ?"

73 .Mngg«ä in &, . lofte

ö.(

"

E

—Ó

MARIANUS.

ET

tongit

tor paffus, & feneftram , & qui per feneftram

tranfeunt potencffime fuftentat: hoc agnovit;

: utp&)ï?.m?'

/

s abiti

qui dixit: (77) 0 caput gloriofum & benedictume

tu dolores meos portas, & pro me doles, Bon,

um &

fius Florentinus cum longo tempore Mati!

. if

p

Virgini ferviviffet fideliter, ( » ) infpirante men-

xilos ho

(ui p

tem Virgine, erexit unam Sodalitatem, qua

ftipem pro pauperibus colligeret, & in memo-

"u

riam Dolorofz Matris, fed inprimis Filii ejus

ii

Patientis pullam veftem eidem & fibi adfcivit,

ruier

Vides ut iftum VITA noftra de fe velut. de fene-

ia

mos Itf

ftra pendentem , Filio fuo dolenti, velut coc-

cireo vinculo alligavit * Unde & fadum eft , ut

vangg

J

Bonfilus jam ad terram , pauperum curam ha*

pcrpf

1

bendo, fe deprimeret feliciter » jam ad (upera

E

]

j

, perfe&ioris , elevaretfe fublimiter, Reáé olim

uqlkenï»a

| Xenophon , (0) zon. eureum fceptrum efl , quod

WU pripcipibus regnum confertat , fed amici fídeles re-

puri VR:, gibtà Verisfima , tutifffmaque funt fceptra,. Nobis

17 ^^. veró funiculus coccineus MARIZE. & amicus

70 & (ceptrum fidiffimum eft atquepulcherrimum,

f ( p Rumpetur aliquando funiculus Vicz ut Sa-

i ^ 1omon aitar

genteus , diffolvetur Vita aurea . fed

Ac&iomi' j

"

j

, & adamantina fecularis amicitiz vincula lique-

gret

«

"

fcent, at funicalus MARI/E. in vita erit or-

ii . namentum , in morte piafidium , poft fata

ais

jomo

:cï fceptrum & diadega.

j, 87

C

$2

S.Rc?

| $

—

C2 Hl/lq

C2 B,""/'.f*v". 1. 22 caþ;*tejefunii.

! IJW(I

feryrum B. M ARIZR,. (02 Xenoph,inCyrop,

4 8,

/g, i

Cp 9 Eccdef. 13. 0s

P

ZODIACUS

$.. 8-

] lunore

R

Es animadverfione digna in libro Joíue dici«

(imorem

tur, (4) quod Rahab exploratores dimifit

düm «

er funem : Frater autem Domini ait , (2) Ra«

vero jl

habex operibus juftificata eft , fufcipiens nun-

NT

tios & alia via ejiciens.

Ubi duo obierva ;

( m

rimum , Rahab alia via nuntios (ufcepiffe, fci-

d Yab

licet per portam civitatis. & per fores domus

fuz: & alia Via eas dimififfe, (cilicet non per

(itrj;

Jttio,

portas, fed per feneftram domus (uz , quibus

verbis ut ait gloffa, notatur ingenioía fidelitas

Alrerum eít;

m

(c) Rahab erga exploratores.

U. n

quia non dicit S. Jacobus eam nuntios emififfe,

fed ejeciffe , quod primo tinnitu videtur violat£

Ht n ;

1 ?

hofpitalitatis fonare horrorem. Sednon e(t iff.

(4) Difcipuli inilli in Emaus euntes, & Emaus

Vberat

( N

m dl

roximi,dicuntur coegiffe Dominum, uc cum

»)XVH [//7] r

jllis hofpitio fociaretur.

An hzc violeniia;

rupit funiculum amicitiz ?. peregeizi inquit Gree

mi mn "

gorius («) 44 £ojpitium non. folum inficandi [tÀ

etiam trabendi (unt, Sic & Rahab , dum cundtaa-

Ninf

tur, dum hzrent Saluti fuz profpicere hofpites

ipfa timens Auroram illi nocituram , eos ejecih

(

hoc e(t dulci violentia à fe expedit , apud quam

Pt

Ti

b

jam nonlatuiffent fecuri, — Amacus fédelss y medi-

n

camentum Vite ($. immortalitatis inquit Ecclefi-

N

fllï'uN l

afticus. €/) M;di'cambn;um dutem co

rruptOS

Wtore (

hunio*

-— us

C25 lofu. a. 1 g,

(4) lacob. 2. 25,

—

(.c ) Gloffa in c« 24 Iofu..

( 4) Lste, 24.. 28.

Q e ) Greg? /Jamilg

[l

14*

n Ef)ng,' 23.

(f) E(C/c:/; ó,

((äï)PRr:

l

li,

-

-

| MARIANUS.

"R

humores aut confumit, aut ejicit. Sic & Rahab;

; ]Ofi]c &C;*

timorem & cundauonem fuüorum confumpfit ,

ious m

dum €eos ejecit,

Hac Rahab nuntiüis: nonne

QI'F;(S)I/'

vwero illufiriora facit MARIA t(uis fervulis?

:ipiens&-

Quosdam enim placidé dimittit de Jericho ;

p ohien

quoídam vi magnaejicit: (g ) S. Auguítinus ad

ïufcepifïc;»'ï

illa verba; inquire pacem & perícquere eam ,

(res d

qurrit; quz eít ifla pax lnifi quam non habet

i n

Jericho, five mundus? quz eít ifta pax, nifi

fig, V^

quam non habet ifla vita, quz in beatz vitz

jon

comparatione nec vita eft? Jericho ergo mun*

|rerum *

dus , &iinhoc mundo fugax vita,

Quanti fuere

(s

aote nos, & funt, & erunt qui plané ficut Ca-

ieur

leb & Phinees; ad Rahab, (4) fic ipfi ad-

dumdd

vefperafcente vitz mortalis die confugiunc ad

a, &E

m

ipíam clamantes , MARIA, füfcipe nos, Vita,

Q^

Salva nos

At Virgo nunquid etiam iftisinvos

y t

Cata non profui? Vitam à Vita retulére,

771

'äwc

p

gmeum

'PAr'um fuiffet Ntxntic.:ä Sc)i.imifxfi?: in pace Ra-

:erelüp

hab, (2) nifi illa feipfam ipfis in confiio

d

W al

prudentiffimo inclufam, dediffec

In montanas

"as

inquit confcendrte Lique tribus dicbus latitate , »fa

h

/f/m )

forte occurrant $obu reSertentes,

Quid vita no-

m

T

N

ftraVirgo? Ifiniti funt qui de Jericho,de mundi

amore evocati ejus ope in montana feftinavére,

u

funt cbarifmata m«

//

Mostana inquit( 6) Gloffa ,

3

liora

ss

GERDLTADI AAE

Eb

l

M

C2) Pfal. g;l./!ug, inlib, So. bomil. x,

1l

[

(5) Rabbi Salomon. in t, 2. lfu. ) lofu "

16,

(5) Gloffa in c. 25 lofit,

ZODIACUS

ea

liora , confilia perfetiora, Refpice nunc Elzea-

zium cum füa Delphina, Henricum cum Cune*

guide, in publico conjuges, in occulto Virgie

J

nes, ecce confiliis MARi/E in montanis aluse

fimis.

Sunt multi. qui ejus admonitu , fufcepta

W

prole , à conjugio feriati fünt: ecce alia monta:

na MARUE

Sunt tertii qui dato vale mundo,

ad Chri(ti pauperis vexillum evolavére , ecce

J

1

tertia montana MARL/E. . Quis cxtera enume-

lr

(

ret? in quibus, tribus diebus Servuli larutte

b

MARUL£, (c) fcilicet ut unus, ait, die lt

mquh»( 4

die wiftis fortunz , & die mortis,

Rahab fonat

pololy t

Latitudinem & meritó : nam illa inquit Orige

ïfffmcula

aes ( 4) unius oppidi excutiens angu&ias,vcniz

in medium líraelis, S. autem (e) Auguftinus

Uudcum:

fuar, C

eindem Rahab vocavit Stabulariam.

We, p

que nomern

NAT/£ VITZ noftrz convenit : la»

itate univerfüus

C(tiete

titudo e(t, nam in ejus nativ

!ms

zaundus exultat? (/) STABULARIA eít, nein*

fijg. '.l 4)

£er oyves nata S. Tabulo mundi praeít, & hzdos

mes, lii

gnutat in OVes , & oves de valle in montana

As

transfert. — líta die quà Salvata eft Rahab ; (f)

tàn

i

nucruntz buccinate & vo

1

jubilzi tubz perío

P

z

ffö Ti

.

ó Gentes in neomeni

a tuba, ia Jubilzi bucci-

z

H

^

Tltm

ni, quia nata Virgo , VITA eft vettra.

fuh'mm

4

N.XXX EM

P

|

AT

ARTI.

p

4

N—

Wv [

Qw ) noz, in pfal. 53« ( Orige inc, 2, lofts

(Pud If:

- €02 Hinguinloan, — Cf) Dama[c. lib 4 €,3g, &t

nj

MUa

fd: ertb, (g) fofae 6.8,

41f

MAR-IAN'U'S:

qunc Ean

ARTICULUS IIL

um O*

'culto p

VITA

manis "

ju, t

TL

lN.ANNUNTIATlONE.V

$.

LE

vale n

u

rid

Orpus humanum vitale , dici tabernacu-

ave

xerac

. um ex pluribus Scripturz locis con(tatz

milt il

Princeps Apoftolorum de fe vivo: izflat

inquit , ( 4) &«lox depo[itio tabernaculi mei : Coa-

Rab

poftolus ejusPaulus:(5) mos qui fumus in boc

u 0f

labernaculo , ingemi — [cimus aggraFati,

Sed &

a

Ms

vita noftra mortalis, cabernaculi nomine infi-

gaitur, (c) Ezechias videns fe peili de ftatione

a

p. U

M.

vitz, & portas inferi fibi venturo hofpiti aper.ri

ll

& (lridere; 4jxi, ait, generatio mea ablta eff

, fg[]['(fm

g u

i

4 me, &6

centoluta sf

-j*

7:;.-4]'2" M&ärzmruhfm pafos

"n

rum:(4) Ubigeneratio, ut advertunt intet-

( &bæd&

pretes, nuncupatur vita przífens, eoó quod in

Q?

o

fingula poené momenta, Vita noftra continuata,

N

traüfeac à non effe ad effe , & quafi renaícatur.

m

I

,l

Porró vita dicitur rabernaculum . quid corpus

(

bid

quod vitam recipit ac tenet, formaim taberna-

[h

culi , (e) ut Doctores no(tri & Hebrzi adverte-

runt,imitetur. Offa enim quibus homo com-

pingitUF funt velut fulcra tabernaculi: nervi

M

2$ 4

quibus

("'a )2. Petr. 1, 14. CD) 2, Cor. $« Cc)) Ezechiae

apud Ifai.38. 12.

(4) Corn. À Lap. Sanch,

li

Menoch, ibi.

nb

- e) &ieron. epife ad lfaöiolamf

^ 2

-

R, fïacada:.

ZODIACUS

quibus vincitur funt veluti funiculi tabernacu-

p tili

lum extendentes : pedes quibus inhzres , füunt

& fortij

clavi tabernaculum ; pellis pellem refert tabere

paltore

naculi JAtque huic infiftens allegoriz , meritó

Oportt

poteít lüper omnem defunáü tumere quis plan-

iey c

Oum Jllum. Jeremiz: (f) tabernaculzm meum

J af

Sallatum efl, osmees faniculi smei diruptifont, Non

P

z]

um

:ff gazz;' exfen

AU Ultra tentorium meum ,€ erigat

let ppj

pees mees,Ad quz verbaHierooymus:(g) »on eff

A

tlonee:

qut me relouver

*

Rurfüs eadem Vita compa-

lidendus

ratur tabernaculo paftorum : quoniam tabet*

Tij

Haculi prinius inventor, fuit Paflor, de quo

E

d

Moyfes, (

y,

*

$

4a genuit

Lrxá

AL

el, qui fuit Pater

n Ti

Babitantium in tentarín atque pzflorum, Nomine

Ri i

autem, Patris, Hebrzi perívpé, artis inventoe

QMdion

rem aut excellentem Magiflrum | exptimere

"ipcap

confueverunt : (5 eó quod ficut Pater naturalis

| Pnvoy

fztim, fic inyentor edac artem; ille de corpo-

Ug p

ris, ifls de animi lumbis, Er ficut Paftores,

p

M

^) vag1s fias & viatorias domus mutant cum

':,

Vüttore

ferba. pecori füo grata & utili: fic vita ho*

Ts t

nNoum usquituno confiftrere loco, & uni du*

à

Wt

Fidoui zc ffationi immorari: tranfit enim de

Wt

3 in pueritiam , de hac in adolefcentiam,

MK)! In

& robufüiorem ztatem, velutde prato in prae

P

tim, Excians Seneca ad philofophiam veram,

ïhqum

fuum Lucillum , (À ) fs inquit , ad?erfus boc cora

n

v

"

Ti ib

4

| liber eff:- 1 tanquam migraturus balita: prte

Irq

pont

x-

(f5 ')7"?772. 10.29. .(g) Hieron, l, 2. 22 c. 10«

JMerem,

(5)Gere/4.20, (i )Corm. Á Lap.

Jdenoch, ibi, Tirin,

( & ) Herat.

| i) s")(l

"L eArme j

E

ib

94?1 5-

(4) Senec, epifts 2.

lö',h.

MARIANUS.

4

taberhaw-'

pone tibi, quandoque boc contubernio tibi carendum, .

--

Certé five

trres, i

€. fortis erit ad neccifitatemm exeundi.,

een t

paítores , five milites , qui tabernaculis utuntur,

[z, DW

oportet ut & mulia & fxpe patiantur,jam des

quii h

fedu commodorum quz domus fixa przbet,

'Hh(m WW

jam affluxu adverfitatum , quam coelum & ter-

Fa in eos congregat: ita in vita mortali opor*

az;//ämh h

A

4 V ;l(:

tet pectus przpares & munias aheneo patientis&

"n

thorace: venifti enim ad pauendum, non ad

ludendum? (m) No» ef , inclamat idem Seneca

in qu

yum u

ridcndi in terrís locus , ad miferos adéocatus es, Pla-

d

né inflar Tamerlanis feu Temuris claudi, Magni

(zril pai

Cham Tartarorum, ( 7 ) agit nobiscum rerum

», Not

natura & fortuna.

lile prima die qua urbem

obfidione cingebat, vexilla & tabernacula alba

rtis f

ex !äf;'f/:

explicabat: altera ; fanguipea : tertia nigra : Ee

aT

lo

waj '

| primo quidem explicatu tabernaculorum candi-

i m

dorum , pacis gratiam obfeffis offerebat : fecun-

j Di*

do beilum Sanguineum , minabatur: ultimo in-

ternecionem indicabat.

van

Nec aliter vita huma-

( v L

na, nuncprofpero & albo utitur tabernaculo ;

nuac adverfo & Sanguineo territatur: denique

dun g

( m

pr&ter expectationem fe nigro involutam taber-

vt

macuio, mortis videt & plorat,

Venit annus

olcfü-

)[,1!(7/,/) P i

pacis, fuccedit belli, fequitur & lethi,

1meé

mv

aliquando una dies tria fpectat un: fixa diffor-

mia tabernacula. (0) Aman Macedo , mane

l uälff'/ d

invitatur ad prandium. in prandio velut per-

ii ! ;':

55,

duellis

: (m) Senec, epifl $2..— ( Iour, Leunclafiss im

n

il

bigorc M

z—

(0) Hefler. 1.

l rtf'"' !

/hir& 6n& libere 1

16,1e,

as

418

ZODIACUS

duellis in reginam accufatur: & derique ante

t 4po

tül':(e'

occafum inalieno patibulo, fuo tamen in palatio

fufpenditur: videsué ifti una die , album, ru-

J

ptr am

Aaum(

brum, nigrum , teníum fuiffe tentorium! al-

Wi

bum infelicitate prandii regalis: rubrum in com-

ff hi

minatione mortis: nigrum, in infami lignf).

Vidifgy

5- 2e

PI'Wo l

Pj 1

Uicunque Reginz cceli Salve VITÀ canit,

ifte quoque eidem, : Salve vitale Dei cum

f'tanjy,

hominibus Tabernaculum concinit,

Vita enim

Htl

& Tabernaculum vitale convertuntur,

Olhm

mp; "m'

di&um eftà Deo Moyíi, (4) erige tabernacus.

f h

lum , juxta exesuplar quod. tibt in gnonte gnovfirav

^^ Dei

n

m

tum ef/ , quod erat veteris legis velut funda

mentum , & fimul perfedio, (^) In nova au*

W ]þ

hI!

tem lege iterum eredum eít Tabernaculum, |

1* /ff

duratione immortale , Sandctitate. inimitabile,

b n

perfectione abfolutiffimum, hocautem eft Chri-

fXandm

ftus Dominus quà homo.(c) Et ficut Moyfai-

(l

cum, eredum eít tabernaculum, fecundum

tabernaculum in monte divinitus demonítra.

Veis

tum:ita Tabernaculum Chrifti in novo Tefta-

At dibi

nj Vitau

mento füfcitatum eft juxta rabernaculum Vi*

ginis Matris: imó veró eciam Tabernaculum dé

mb hn

DN

tabernaculo acceptum compactumque eft quia

"

Chriftus D. (4) carnem non aliunde , quam ex

um

i VIT

carne Virginis traxit Matris , juxta Ven. Bedam,

Jam veró Chriftum D* dici tabernaculum, patet

lus

ex

(«4) Exod.26.30, (6) Liram. ip Hebrec. 9.

k'ï H!&y

(« Hieror, epifl ad Fabiol, ( Fem. Brda lib

M.

t

4 £4px 49. i Luc,

ii 5

z

MARIANUS,

419

ex Apoftolo: ad Hebrzos (cribente: ubi dici-

gnqutant

n gt

tur; (e) Chriflus Pontifex. futurorum bonorum

(per amplisa , & p:rfeäius tabernaculum non manu

albur

torium..

fadum & introiiffe in Sanla , atevna redemptioneé

inbent4, Audi item Cyrillum Alexandrinum

m n

(f dicimus tabernaculum illud , quod à. Mayfe

m ïngIOn

erigebatur ,. Saniffmum Chrifli corpus , in quo

plenitudo diviritatis corporaliter inbabitapit, Et

Petgit. Tendebatur autem Tabernaculum , omnia-

Vm cam'n

que continebat , ut unum omnia , non multa effe i.

j u*

serentur : Upnus enimin nobss , quamis multifa-

Vinc

riam intelligatur ,. Chriftus. eff,

Tabernaculupm

y

quidem propter carnis tegumentum, Arca auteps

ubermit

degem Dei babens reconditam ut. De Patra f$er-

NU

bum: menía ut cibus E$ Vitag candelabrum ut

velor n

Inx fjiritala : altare Incenft , ut odor fusSitat s , im

y od

Sandlificatione $ altare bolocaufli, wut boflia pro

beti

'W'

1

Jotius vound: $ia ad crucem. atla.,

Hadenus

j ,'

Alexandrinus.

Hoc veró tabernaculum cecid.t

en

& dirutum eft in morte ait S. Hieronymus,(g )

gt MO

(wmd"

fufeitatum in refurredione : glorificatum in

afcenfione , manifeflabitur in judicii magni die,

d

1]

Ne dubites hoc tabernaculum VITZE effe,

] WW

imó vitam effe, tenetur difertum Dei verbura,

"

caro mea eft pro mundi Vita. Czterüm, hoc

Sacro(anádum & VITZE tabernaculum , unde

fumptum fa&umque eft? De Virgine, VIT A,

i qüüm /

de VITA. Oro, quid agit, quid intendit Arch-

vt j

angelus à Deo miffus? quid molitur , Salutatio-

;Clllumi?ï

S 6

nem

MUPUR I u r acearigm

Ce) Hebv, 9. 31,. Cf ) Cyril. Hlexam, dib, 4. d

Hfäh L 9',

goan. c. 28.. ( g) Hier. inc V. Amos.Eutbim.

h

pl

4

sWhid, $, Tbom. ii c, Y, Ephe]. Joan, 6. $ 3.

j

425

: ZO DiACU S'-'-W

nem þromende, legationem pro.ponehd!o ? füa- | i no

fionem admovendo , fidem afferus rebus concif

tibetna

liando, nifi difponit & habilitat Tabernaculum

ts f

vitz , ut de ipía fumatur, &in ipía item expan-

EU

datur Tabernaculum amplius & perfectius, (/)

m

d& n

fimiliter vitz ? Ubi vulgata offert: Veréum caro

f^tlum eff , & babitatit ia nobu: gragcus textus

hum

originalis habet , 9erbum , tabermaculum fixit i2

Tj €

zobh.

At hoctabernaculum carnis quod fixit

Ditey

in nobis, tunc quando Virgo, VITA noftra,in . Prisy

1

verba Archangeli confenfic, fecit de Virgine»

Jiepr

quz fuit de nobis, qux fa&a eft vita nobis

Porró hoc tabernaculum triplici tatione fum*

puim eít de Virgine : quà paftoriium , quà | yys

militare , quà Sacerdotale.

In paftoritio , p&*

Qu

ftor oves pafcit, (i) & ponit animam pro 1I$:

um

de miliare, Auguftinus: (£) Verbum in certi U pjb

tabernacula Velut imperater muilitatit pro nobis, in

ÜWtor

3pfo fua tabernactlo tentatus ef , ne miles deficertts

T0n mj

De Sacerdotali autem fatur Dionofius Alexan*

Dd

drinus:(/) qui in epiftola coutra Paulum $a* -

t f

mofíatenum, cum B. Matrem vocáffet vitz Ma*

Ts )

trem ; & tabernaculum non manu fadum nec

mmmi &

hujus creátionis, Subdit, i» quo4 femel in tone . w

LU

fummatione feculi, Solus OEUS &f firmimaus Pont:fes

s I

selroibir Y occultà in fe rem faciens dibinam, Ub*i'

W

adverte , vocari S. Matrem tabernaculum taber- | Á

naculi, five Pontificis Dei, non hujüscreatio-

Al |

n1f$

—

ia

n

m,ud

(b) ï&mm 1. 14- Gracus textus EN i? ïäav.iöï

|

Ix.

a

C& ) Zug- inpfal.9o,

(0y Dion, Alex,

(

L

ep ife. comt, Panlum Samofat.

(«

!

W

?

n

MARIANUS.

ET

x&n&o;üil'

'Siä, nonmanufadum. . lt oftendatur dignius

'tabernaculo Àárohico quod manus fecit homi-

ebus a

eralta

nis, (cilicet Befeleel, & Ooliab tabernaculum

autem MARLA ficüt Sanctificavit ita. fecit altis*

em &

fetius,

*fxmus: C2) & aliud tabernaculum Vite quod

Vtrom i

de ea (umptum eft, non operatio feu creatio

. humana architectata fed. Deus : ita ut quemad-

uln f ,

modum explicat Strabus, ( ? ) Ooliab zternum

Pa:rem , ( nàm nomen ejus fonat tabernaculum

i $ q:j(]'ä äïjt.

Patris) & Befeleel Spiritum $. ( nam nomen e-

À nomh

jus exprimitin umbra Dei ) olim prafentárit.

t 10

vone li

X his colligcrä lice't, xiuantüm hoc taberna-

P q

E

culum Chrifti , de Virgine Annuntiata fum-

Roflflü;ä

"T

nam P[U

..ptum przítec Tabernaculo teftamenti veteris :

1p illo enim Deus non agebat paftorem, paícens

rämw(",/

j m

Oves corpore fuo, ( « ) inhoevero agit: inillo

non militabat pro nobis, (^) bella & vulnera

j

(['Us AICXJ

pro militibus füfcipiens , in hoc autem fenfit pro

[

nobis, flagella crucem , clavos , inquit Auguítie

puulum^

, ucl

nus:(«) denique in illo non egit 3pfe partes

fümmi Sacerdotis ,. rem divinam faciens pro.

m

j

"

]u q

populo; ficut inhoc egic, & quidem adeó effi-

/flü

li

Caciter, ut non folum oblatà ab eo hoftià, ( 25

j D

fed etiam , voluntate prima offerendi vidimam; .

jnatm

fandificati fimus omnes. (^) Ruríus taberna-

um

1(3:

culum illud legis (cripte Angelus concepit, An-

j Ü

gelus

( Pjal. 45. 4

(2) Strabus ad c.3 2,Bxod,

(4) Jear. 6.52.

(5 ) dug. in pf4l. 9o.-

) 1

4l

J

C6) Dion, ubi fupr.

(d) chr- 19Q. 1Q.

(üth

C« ) Corn, à Lap, in Bxod. 264

4122

*ZbDJACüSA

:

gelus Moyfi monftravit, Befeleel autem

&Oo. - quin

liab manus elaboraverunt , fivecreaverunt? ta«

Qthatus

bernaculum autem Chrifti , Deus invenit, Deus

extendit,

quia t

Dixit enim Annunciator , ( ) Virgi--

vetulir

ni Angelus, Spiritus Sandus fuperveniet in te,

! Sitra,

& virtus altiffimi obumbrabit tibi, utex tena*

! äïffon |

fcatut SANCTUM. Qummodo veró virtus altis*

NACUM

fimi obumbravit V*irgini? refpondet Hilarius ,

äïsümæ (a

(g) Pirtus altisfimi Virginem ebumtrat , infirmi-

Tüttlis

tatem ejus Velut. per circumfufam. wmbram confire

n

Bmuans.

Alii autem in €o ajunt Virginem DEI

bonii;

virtute obumbratam : ( ^) quis quod naturali

| Qunta

efficaciz erat impoffibile , divina virtute factum

Tl (om

eít fuperveniente poffibile : non folum ut Virgo

] dttde

fztum, fed etiam ut creatura creatorem, umbrae

tübemac

culo, opertorio , five tabernaculo carnis circume

ipfic:

daret & veftiret.

U: enim homo doda phralt

, Ptf

hebrza dicitur umbra Dei, quia fadura cju$»

Vg

(iyejus fimilitudinem exprimens: Sic Virgo-

dcm[)[u

:

umbraculum carnis quale ipía circumferebat

Illa verba Ecclefiaftici

lib j

Deo ut filio (uo injecit.

LUTT

perpendens (&) Honorius, 4wi erea9it me vt*

Q

quiebrt in tabernaculo meo , fecucus Spiritum' Ec-

NILUT

clefiz, Virgini SS, adaptat, & ait: £? *

tf

Dei tabernaculum , tn quo Veniens ille requiefat

Bl riC i

de quo Pelut fporfus de tbalamo procesfit. Ubi duo

N

contrarija obferva , nempe & quietem & motunis

j 'l"s iW

Dcum in Virgine inveniffe: quietem quidem ;

"m t

quia

&Rj

(f) Luc. T 35-.

Cg ) Hilar, l. z4 de Trizit.

( h) Fide Rintum. l. 3« tit.X. loc. 2.

(1) L]fd".

T

(

!

Tur

in Gen. c, 2,

CK) Eccle, a44 12.. Honor, in

CZA2tf, 2.

[

(n)Ghl

r 314':

M;&RIANUS |

uzem&öe-

quia in ejus utero velut in florido le&ulo , in-

|vetn t

carnatus o menfibus requievit ; motum autem,

yeni J

quia inde velut fponfus, non folum apparuit &

(

refulfit, fed proceffit, five peregrivari cgpit,

ejtt I!

$icut autem fponfi non procedunt de thalamo

gre n

nifi congrué ornati, fic Verbum zternum, de

vinusd"

tabernaculo Virginis, cum tabernaculo mun-

t Hilani

disfimz affumptz carnis. & vit communis ac

m W/M

mortalis proceffit,

Hinc veró quanta utilitas

n "

& dignitas bumano generi acceffit? Sicuc enim

[ ia U".

Íponius non dicitur nifi affümpferit fibi (pon(am:

Od m[llm

quam vero affumit , affumit hberorum, (/ ) five

"

qie

Vit£ Communicandz alis, à fe autem fuavius

ducendz cauí(a: ita Deus cum de thalamo five

W

en,

tabernaculo Matris ut fponfus egreditur : duo

fignificat maxima à fe intenta? primum quia

i^

fponfam fibi de hominibus a(fumpfit , deinde

quia vitz & non motrtis cauía.

u t

j

d

Habitavit qui-

D

dem DEUS in veteri tabernaculo confertus ho»

;

n

f

minibus , juxta illud : (s2) facient mibi fandiua-

d

7ium , 6 babitabo in medio eorum ; Vbi Taberna-

n m 4

culum fzderis vocat fanQuarium, fed non tha-

lamum: at veró tabernaculum quod idem bee

m ^

[1

AT.

nigniffimus Deus de Virgine Annunciata fufce-

y/(i)l )

"

pit; fic eft fan&uarium, fit ut etiam fimul Sponfi

U

Ü

thalamus & recepraculum: ficut & caro Matris

ejus, non folum tabernaculi & fancuarii, fed

etiam thalami nuptialig vices obivit.(2) Non

pi^

qm

ergo mirum , fi olim Moyfes, afpero & horren-

do

rmm n

(/) Joaz. 3. i9. Aug; ibi; (m)Exod.25.8.

l)l/fli

[]

//mh

( ») Greg. bom. in E9ang, 39« Dettt, 4. 7, Coloff.

3* 4- 7043. 14. 6-

ea

ZODIACüS"

do verbó terruerit & coneufferit fynagogam,'

Wrtt,

dicens, Dews mofler ipmik confumens : a& veró

Goit E

idem incluíus carneo de Virgine (umpto taber-

firoxi,

naculo, vocetur ab Apoftolo vita, 1mó veró.

awem j

ita, & à tota cantetur Ecclefia, mors & vita

Yur gj

duello. conflixere mirando, (7) Quid enim à

fAtédjen

íponfo expectes , nifi quod ille fponíam fibi co-

Wuinem

pulans inteadit? intendit autem vitam , & fibi

pingf,

& liberis novam futuris.

Adora proinde ta-

(tmo

bernaculum carnis Chrifti , & dic fupplex, falve

Q de i

vita , dulcis vita; Sed & matris ejus tabernacu-

um r

lum , cole quam potes fübmififfimz , illudque

at

Saluta, Salve Vita. MARIA, de qua procesfit

DT

tabernaculum nove & gternz vitæ, imó nova

f tabe

& aterna vira.

Qut, (4

V dbinsj

E

On difficile hihc: -d.edï.ci poteft B Matrcm;

/:Q'/ llll/(.]l

N

ter tabernaculum vitz, five vivens tabere

naculum habendum efífe : (emel fibi, (emel Deo;

Ill/jlui,g

Et veró vidimus

& deuique generi noflro.

7

wn[

li

qualiter- vitz tabernaculum illa extiterit DEO s

dq í

inde veró evidentet /equi videtur , fibi quoque

li Q

femper vivens & vitz tabernaculum exutiffe ,

An

utpote in qua mors nullius peccau . udquam .

tb cr

fübftiterit. (2 ) Pulchré in bymno grzcorum ,

Türum

caniur AMortelites iuferni.

Cur.ita ? quia ipfa

sl

3

moríum fixit, mortem intülit inferno.. Omni-

ff,(,x

no germana & (imillima JESU (uo Mater: qui

(üm .

£uus ero.

Titr

de lt- z (6) ero mors tuaó mors , vaor(us

inferzts

(a) Í» preía Pafch,

(a) Hymn, Gra4c. apu-d.þ

n6

Buteoz D. 123«

() u[:; 13« P E prejate.

M»,'

inpajcbe

n 1

MARIANUS.

hs

ivferne, — Quod tunc impletum eft, quando ut

yhigogam;

n

canit Ecclefia, mortem noftram moriendo de-

mpmbef-

ftruxit , & vitam refürgendo reparavit, Noftro

T

autem generian non vitz iX vitale Tabernacue

os U

lum exütit, que illud erexit ? Gregorius Ni-

uid ennà

comedienfis ( 7 ) confiderans oblatam in templo

Virginem , ip/a inquit eff Tabertaculusa Demigi,

äm flhi ij

quod nofirum erexit , quod ceciderat,

Ceciderat

autem noftrum tabernacnlum in Adam & Eva,

)rojüdf i

) khmw

quz de vitz cabernaculo tranfierat in tabernacue

qgpenit

lum mortis: erexitautemin filio , ei in negotio

, i

reparationis noftre Cooperatrix.

Apud Iíaiam

| proc

invitatur quzdam ad molitionem novi, & novo-

rum tabernaculorum creationem,

qm9 00f

Lauda in«

quit, ( 4) flerilis que non parü s decanta laudem

& binni, qu& non parturiebas, quoniam, multi

» Mi

flái deferta magis , quam ejus qua babet Virum di-

tit Dominu,

Et pergit,— Dilata locusn taberna-

TU

(V

€nli tul, Ef pelles tabernatulorum tuorum extendez

) nidi

2t pATCAS y longos f^t fanieulos tues , & cla$os tuos

i DEO

co7 folidas ad dexteram enim & (iniflram preetraes

bi,. Quznam vetó ifta eft fterilis prius, pofte-

',b';qüoqm

à C';(ïm*/l?)

rius fecunda? ante deíerta , deinde filiorum

n

j

turba coronata? olim unius tabernaculi, poft

um

multorum tabernaculorum Domina & - mater

rA

]

familias? Maximus in fcri

PT

pturis Sanctis Magi-

fter, (

* ) Ecclefiam de gentibus congregatam ,

g 0n

!u

& cum eo paffim expofitores intelligunt,.. .Et

J

Z

Jl 2"

meritö.h Quia & Apoftolus ad Galatas de gen-

s

tibus

(6) G;;g. Nicom, orat. de oblat. B. V.

n

,4.6. I. 20

C6) Hiers l. 1 $. in Ifai, Santb,.

w]*

Corn, Tir. Menoch, il i

-

416

Z OD IACUS

tibus converfis fcribens, adducto hoc ipfo Iaig

4t0ta 18

loco, füubjungit, ( f) »os autem fratres fecundum

Jfaac repromisfonis fili. fumus,

Nam, inquit

nunc qu

(Qqu

ibi Hieronymus, Ecclefia de gentibus virum

vACu DI

ron habuerat Deum, deferta à lege & prophe-

——

in/ull

tis: (g ) qui deinde in turmas excrevit fidelium

( r

populorum.

Nec vetat aliquid hunc ipfum lo*

Yt inqu:;

cum de VITA noftra Virgine Matre interpretari:

wit; k

quz eít prima, principalis, & Maxima pars

A qute

Ecclefiz.

Et ipía enim fterilis & non fterilis$ ;

tvl

deferta & non deferta : fterilis enim. de natura,

quíl d

facunda de gratia: deferta & invia Viro , popu-

tl m

loía autem & habitata de S. Spiritu, Cum enim

Monite &

de eo concepitSalvatorem, ( ^) cum eo omnem

in:clligxm

cepit & excepit Salvandorum gregem, ait unu$,

Theglo

Quam

veró ob caufam dicitur artis fcenofadto-

htit l

riz (ive tabernaculorum Magi

ftra? Quia phrafi

Tos d.

ícripturg matres dicunturjam tabernacula , jam

tabernaculorum Miniftrz : ( i ) tabernacula qui*

At ey

ä" 'di!(url

dem: quia utero filios & filias continent & de*

ALCUlo |

fendunt: tabernaculorum autem adminiftrz s

W f

quía eisdem corpus organizatum tribuunt. CuF -

j allter

veró ifti Deferte dicitur , dilata locum taber-

naculi , & ruríus pelles tabernaculorum tuorum

"If tete

V, [l Ve

extende? quia VITA noftra Virgo, inquit S

Auguftinus ; (4 ) fic fada eft Mater Chrifti , ut

Hl g

fimul ereda fit in Matrem Chriftianorum. Et

N

ünum ergo virgo tabernaculum habet, & multa :

—

unurm

(l) Lj

Cf Galat, 4,28.— g Hier. ubi fapra.

(t)di,

!tb i

b ) Gloffa in $ 4. lfai.

(3) Liran, ibi,

Hl

M

Q ) 4ng. lib des Virgini!f £, 0$

Ü

mmx»ms; |

a

if t

unum in Chrifto , multain grege Chrifti, " Audi;

j ruundam

nunc quomodo id ipfa ore Ecclefiaftici afferat

ere

u iani!

(J) qui creafit , inquit me, requietzt in ta)

bus v?

naculo gito , & dixis mibi , in Jatcbinbabita , &

k propl

in Ifrael bereditare , 8 im eleüis metu mitte radi-

d

ces, (97) Creator in tabernaculo MART/E requie-

jplin

vit inquit Honorius , cum füfcepta carne ibi la-

qpretl

tuit, & deinde velut fponfus inde proceffit.

m p4f

Cum autem dicit, in eledtis meis mitte radices,

zquivalet alteri. metaphorz tabernaculorum ;

de mIUfl/

quafi diceret, clavos confolida . pelles extende;

ità, PUP,T

alias, multitudine fitiorum electorum | gaudee

Qum nl

Nomine enim radicis phrafi (acra filii non raró

intelliguntur, (7) ut dodtisfimi adverterunt

[ äimui

Theologi & expofitores. ut cum dicitur, C02

(ceno h

Picit leo de tribu juda radix Da$id , fonat, (»)

j

ftirps & furculus David, nam in alio capite (5

m

hïm

dicitur expreffe: (r) ego fum genus David:

.macuW

Egredittur $irga. de radite TESSE, hoC eft de

,'nent&' J

furculo JESSE ; qui fuit David. (5) E^5 germi-

jnintt

!

nabit ficut lium , E$ erumpet vadix ejus : (£) ta7

dix autem foras non erumpit , fed manet invos

Jwï'

gbf(

um

luta terra, radix ergo erumpet, hoc eft furcue

j

lus, five Virga & ftirps de radice. ( 9) Fortaffe

7 ;pgmk

2utem ideó filii dicuntur radices, quia veluti

Cini

valtam arborem fuftentant radices diffu(: ita

domos

jonum

-

& multï

,

üf/

(l) Ecle,24.12,/— (m) Hen&r. Hug. in C'Am".'

//

(5 ) Riber, ine, g

(p) Me-

(o) 4poc. $.$.

ts

nocb, ibid,

(7) JPOC- $.$. (7') JPOCO 22,

(« Sanchbez,

!

li

I q- Ifälul I«

(4) Ofta. 14.

ibi,

418

-.ZOD!ACU"S TOE

domos firmat, & familias xternitati transmït-'

àm, f&

tit , fucceffio filiorum,

Cui ergo dicitur ; in

prels «

libetaloy

ele&is meis mitte radices, ei gratia data fignifi-

Catur, ut mater ele

Ab g,

aorum coroqa filiorum

€8,/;

!æte;ur.

DN

TRit hoc deüderiuxï; on:.mes , ut füb candidb

liil [

Pacis tabernaculo vitam ducamus; & non

K[?()ndgt

tendatur nobis ut olim Tamerlanis ( 4 ) Orient&-

libus populis , aut fanguinea belli , aut atra mor-

( &

tis téentoria.

At hoc nequit modo haberi. Vidit

Vlibity

unus panem dealto ruere, & fternere ac pros

ruere tabernaculum Regis Madian: ( ? ) & altet

etyiey

infertz quid facient gladii & lapides, fi ha:c at«

Attr (

(Omen ]

dent panesf Romanus Confulaut prator («)

in tempio Jani menfe Septembri figebat clavum :

0s viti

ut fic tabernaculum & fortuna populi Romani

4 0j )

firmata zternitet : at ubi nunc utrumque?. Diu

fimulacrum Fortunz ( 4) de palatio anteceffo-

ri$, in palatium Imperatoris faccefforis transe

ï&ürc

ferebatur folemni ccremonia, nunc autem &

fllä, fll

procul Romanos fortunareliquit, — Fixic DEUS

qm debm

li

Judais in Abraham , 1faac , & Jacob felix taber-

BbT

ACl

naculum , at deinde inquie Nazianzenus refixit 5

Ce) deipfis autem unam calamitatis columnam

tk x&w

od

toto orbe fecit

Erat tempus , quando ut alter

!] m

