us ardens & lucens eft virgo Mater , cujus de

3 r d

igne calent fibi devotz arz & aulz: Cum $

D QX

Dunftanum (7) mater utero ferret; in die pu-

ilb

rificatz Virginis, (ubitó omnis Chriiliani. po-

Et ecce lüx coelo

E

puli extin&us eft cereus.

D

delapfa , animat Dunftang Matris ceram , & ex

it a,

ejus cereo repatat fibi omnis populum Sacram

Cceram &. flammam.

Tu aurem Ó virgo cereus

FlgUS, t

lu Q

de cereo Chrifti, num unam urbem aut gentetii,

luce veritatis, ardore Charitatis imples? Ter

Sudy

ERN

te fatur Cyrillus tuust (£) weiberfa creatura ad

agnitionem Sevi Dei Senit , €£$ per totum orbem

Pt ty;

nds &t

conflrucie funt. Ecclefie,

Chriftus DELIS nofter

deífe, tu deillo &

tj

in illo lumen. ompiurf

tittm, )

3cntium.

Tte [

$ c.

protios

WUf j

L

Apidem quem reprobaverunt zdificantes,

hic factus efít in caput Anguli: (4) pro*

QUf Ceä

phetat Píaltes: Litera eft: Sinagoga princi.

pe5 . qui ad novi zdificii Spiritualis quod eft

mem wf

TT

Ecclefia ftudio fuo cooperari debuerunt , Chri-

ftum velut lapidem offenfionis & fcandali, (^)

Atv

virtoce

Tife fl

verbi)s fadifque rejecerunt: ille tamen

*

divina

(» Suriu-;..þmi 9. Mai, in 9ita Dunff,

( Cyril.

([;

r

j

Ál

orat, contr. Neffor,

C25 Pfal. 117. $. 2 1. 4ug.

M

Btillar. Lor. Gezebr, fói,

( Mattb, 21, 44

(f j Amgm

h

d. 4. X1. Roma 9. 33« I. Petr, 2« i

Idj

Hs

N

MARIANUS.

p

divina, faQus eft Caput & Princeps fidelis &

.quí t

novi mundi. Hic venit quxrere t cur mundus

m de lumia

dicatur angulus? Et refpondetur ab eruditio-

j

ribus, per refpecdum ad prateritum, nempe

Cereo Cerf

quod omnium gentium colledio ante Domini

r, cujus'

in carne adventum anguli unius formam por-

g: Cum)

tabat.

Quod enim in angulo, hoc in mundo

, &xty.*

immundo arte Salvatoris receptum Invenieba-

hriliao! f

tur: in angulo tenebre: in mundo item tene-

ce lüx ca

brz: in angulo Sordes , in mundo iniquitates t

ceram , N

in angulo umbrz ; in mundo figurz : in angulo

lum i

frigus , in mundo Dei negle&us & vacuum cha-

Q virgo t

ritatis. . Quare S. Hyeronimus (o) & Gafpar

Sanchez caufam reddentes, (4) cur Chriftus

j [mp[esf T

expectabatur ut-lampas accenía? quz4 inquiünt

yfa r

totum tcmpus quod Salbatoris prece[ft ad9enium ,

r um 0"?'!'

no&is E ieuebrvarum énflar erat qua obfura &

D EUS nqïf(?

frigida eít, quzque avida Solem expedctat ori-

entem. Jam veró ubi Dominus cum MARIA

matre fua advenit, mundus Chriftianus, vitz

profeffione, non ANGULUS fed AGON. inve-

nitur Agon Romz erat locus certaminis juxta

gdifcint

Tiberim, qui circus Flaminius dicitur, in quo

TROA

currule certamen folebat exhiberi: (£) addit

gt printj

autem nofler Tufo locum Agonis (/) omni

angulo caruiffe , & totum mundum & planum ,

munt ; Chff

luciqué pervium extitiffe, (?) Quomodo veró

nunc fe habet mundus Chriftianus? abierunt

tandaïi, u

en n

E 6

prava

ii

;/v

(t;) Hieron. l. 19.in dfai. — (d) Sanches in c, 6I.

lfai. . (e) Rofinus in ant, Rom. de fgon.

al

Cf ) Ambrof. Perbo IMgon, — (g) Tufo inc. A. Ecole,

,;fþ, 21«4"'

( dfaflid, Lexicon ferbo , agen,

» 7'

108

*zomAckusi

prava in direda, tranfierunt afpera in plana;

t (un

recefferunt anguli fordes & errores continen-

305 Contt

tes , pulía hyeme fervet charitas , exactis nodi-

tütls So

bus, it. funditur, difcurrit per mundum dies,

$lis 9

certat unuíquisque , qui Chriftum fido fertpe-

wem (]

&ore currum füum rite agitare , ad metam Com-

d.

prehenforum.

Quis hzc operatus eft? lumi-

—

NUS Qu

nare majus & minus, DEU S & mater ejus.

I wofh

&udio Seraphici do&oris alloquium: girum

ipote, (

terrzg tu. fola circuis ut fubvenias invocantibus

hpiho (

te. (^) In te refulget fpecies caffitatis, lumen

vidili o

jufütig , & fplendor veritatis,

Girum terra

Itpiiln

Sol circuit, ut fübveniat terrz ad germinan-

&bl

dum, Tu autem terrz Ecclefiafice. omnem

fi CXPBQ

orbem luftras, omnem girum vifitas ut fubve-

ORl Y

mias fecundum cujufqué neceflitatem, — Girum

be;mm l

terrg Sol circuit, fed annuo curíu fed figna

Qmmipe ,

percurrens Zodiaci : tu autem Virgo lumen no*

ftrum , in uno momento cui vis confers. aunuttm

gratiz, & applicasíigna ac fignacula Spiritus

Fïttur

San&di, Solcircuit globum terrz , nunquam ta-7

- Bfug

men totum, fed medium ; circuit & reddit z

tuum autem limen fentit terra omnis, & 1lla

Wt e

& Vc'l.'»!nd

quz fcabello Dei hzrec, & illa qua purgatoriis

n nudit

in jgnibuslaborat & excoquitur, Tu nunquam

recedis nifi; repul(a,

Sol fpharam terrz circue

&

- —À

it, non femper unus & idem , nunc enim zfli-

s

vis ardoribus fervefcit, nunc hibernis merifi-

!t (

bus friget: eft quando longos dies ducit , 'eft

Tuz autem

tempus qnando illos contrahit,

charitatis fervorem nulla hora aut aura minuits

etiam

(

r

14,"

![c

É

MARIANUS.

xlog

minps etiam cum nos frigemus illa calet, etiam cam

'e5 COU

mos contrabimur , illafe dilatat. — Denique cir-

exatis n

cuitus Solis terram percurrentis, corporibus

undunda

Solis prodeft ; quanquam nec iis femper, Tuz

fido fen

autem Charitatis fplendor, veritatem mentibus,

netam t

nitor & clarias caftitatis fpeciem cordibus ;

.dillm Virtus autem & perfectio, juftitie. lumen toti

EE

vitz noftrz confert.

Contendebat Paulus in

agone, (/) & expedlabat bravium : certabat B,

; invocan

Agatha (£) in circo fuo , provocabat Deum,

dtatfs lt

vidifli Domine agoiiem meum. — Nec ii qui tibi

Gurm g

regina luminum ferviunt in agone fuo errant,

ad gttmi

abítinent fe ab illicitis, pugnant & contraici-

(ligg o

ta, expectant bravium , follicitant Deum , vide

ftas u i

Domine agonem meum ; (uícitant fidenter cerne

. beatum bellum grave, da robur fuave: vide

x Qu

TE

.Domine, & cqrona agonem meum,

o lumap

*

l

ferg au?

*

$ 7.

qila Spitt

i Eretur falutari virgo Parens quà lumen

a?

" genuum eft ad revelandum, nec minus

"m

meretür SALVE, quz lumen geutium eft ad

i E

.€as velandum, ; Egent peccatorés velamento;

€um nuditatem & defoymicvatem fuam obeunt

z prp"

Tonu

animo: tunc enim ulcerofos fe vident Jobos

; terr t

[i

federe in fimeto, & informis Lazaros cani,

4 enim ?

B. nofter Ludovicus cum in aula Czaris fervi«

etpis m

Iét (4) Solitus erat feccífum ab hominitus ,

: dul Ü

& obícuriores angulos ad agendum cum Deo

Tu£ que

qua-

(i.j 1. Cor 9. .vrzy.

(5 in off. -«S. Agatls:;; h-

eti

- &ur. antip^, 1.

43 Firgs Cepar, in. Vita Ü.

À

4[0.36; Gonzaga,

O1I

ZODIACUS

quazritare,

Quod cum aulici notaffent, pio

pttt mo

joco jadabant, Marchio Gonzaga cum angulis

ln Bnao

loquitur,

Erráfti curia, erráíti, in angulis

() cum.

quidem Ludovicus Deo loquebatur, fed non

Q p

angulis, nec digna angulis, fed luce fereniffi-

V nyter

1n3,

Tu vide cui loqueris, & quomodo, cum

Vil dj

Deum alloqueris; oras & rides, oras & fenfus

íeminas, oras & fabulas jocofqué intermiíces

fiquxd

hittte um

orando, temet zxítima, cui digna loqueri$,

Wrgmr |

arifue an angulis? Sic & cxteri peccatores ,

C g 14

quando imperata agere omittunt, & vetita a*

Pt t

gunt, luce ne divina dignum , an tenebris, at-

pl itlo

que angulis agunt? Cogimurcum Davide fzpe

chndum

de noftris operibus fateri, averte faciem tuam

fl ocoi

à peccacis meis,(^) & omnes iniquitates meas de-

le: quz egi non funt digna ut tu videas, non

Cfülicrt

funt merita qua tu legas, verte alio tuam fa-

ciem ab angulis meis, & dele dele, quod ni-

ltl )

mium turpier ego fcripfi in conícientiz ta-

t img,

Wnen 5

bellà. Caterüm hoc quod nos malé fcribimus,

turpiter agimus, angulis loquimur & opera-

Tt hm [

^mur, Virgo Patrona noftra, ne oculi vindidi

Nofer hn

f.' 1 31æ c'u

tern g videant, celat & velat. ]pía eftformofa

Rachel , quz informia noftra, non patere facit

fs noste

(O Rachel illa Jacobi, cum furata eífet Deos

auricatque argenti Patri füo , (4) éosdem füb

: ummcmx

ftramenta cameli abícondit, infüper füper €os

3 d

fedit ipfa.

Nec aliter püffima virginum , illa

D ute

quz malé amamus ac colimus , ut nobis fubdu-

D fu[fum

cantur , fæpe à Deo impetrac: ne autem pro-

—

pterea

——

(5 Pfal. $0. 11.

( m

M

( Gez. 2 1. 34.

(d) Perer,

l)

"n y

HO9A 4 in-Ger, 4d c, 31 S. X. num,T.

li,

'MARIANus.

TIII

otfen,

pt-;-rea morte caftigemur , exorando quafi celat.

i cum anguäs

In Hannonicis refertur hiftoricis , Theodori

, Wü

C(e) cum-quendam Comitem multa damna $a-

ur, f

uce (ereul

cris virginibus intuliffe, & ab iis' petitum effe

ad mortem, Quibus virgo, non poffum hoc

modo, €I'

vindidz divinz proponere, quia me' uxoris

yss & nf

€jis quotidianz Saluiationes pro eo fufz ligant,

; intermil

latere nunc ejus iniquitates volo, que brevi

m loqtt!

emergent palam , ubi divortium cum uxore fe-

ggmw

cerit; & quod me ligabat, recefferit. — Et fic

, vt

€venit , nam divortio fecuto , quaíi remoto vir-

n ce.ntbrihï'

ginis velo, patuit fceleftus juftitiz , & inter

fl DäVidclä:

venandum objedus eft hoftibus prxda, ta-

v ficim

que occius. binos Cf) habemus, lampa-

j n

des ejus lampades ignis atque flammarum.,

g i?

C fcilicet charitatis ardentis ) verfionem 70 fe-

e aho IW :

Cutus (g) S. :Ambrofius legit , (^) alx ejus,

delt, quü j

alz ignis.

Nos veró cum immen( atque in-

coníatitl

numera SS. Matris recolimus beneficia, cogi-

nal r

hn

mur cam cum Patribus, Charitatem noftram

mur & P

vocare : hzcautem CHARITAS alata eft, ignita

oculi V

yii

eit: alz ejus, alz ignis,

Quomodo vero? alz

(s ft"

ejus nos tegunt à divina ira: ignis ejus exurit

" jtele W

noftra peccata : fivejuxta Ambrofii fenfum , (4)

j dl

dum lucemus fide, & ardemus charitate , alas

dem/

£05

ignis geftamus.

Has autem auget in nobis vir-

er fupm

£0 , ut tegantur praterita crimina , & fübleven-

ggioum

tüur furfum corda,

Veré & jucundé D. Bona-

nobisfübdfj'

—

auen D

CERETH UCUA E i

ven-.

p[c!'

( Extert. 9olum. Annal., Hannoä. €. 19.

pn

(f) Cant. 8.6,

€20 79 leitio,

(b) 4?7267'. ll Y

-

l n h

delíaat €,8..— (2 Ambr. ul:f fkpra.

I!*Zl

ZODIACUS.

ventura: (£) 4ui babitat in adjutorio Matris Dei,

f qui v

Concurftm bo*

etm Cl

in protetlione ipfius commorabitur.

Vi o

fs mon nocebtt ei , fagitta folans mon tanget eum ,

licerma

quoniam liberabit eum de laqueo infidiant

^ a

trojcer

fé& pennis fuis. proteget eum,

Dttiu

2 didy

$8.

V ywe

idimus qualiter Virgo Mater lumen genti«

UT

V

;

Mater yj

bus propofrmm, erga 1llas fe gerac, nunc

fleaet in te oculos, & vide quomodo tu ho*

d )

mo hoc lumen revelans oculos , & velans cul-

plb

pas, apud te tra&as, atqué habeas. Nemo

hb

abícondit lucernam, inquit (4) Veritas incat-

DO

nata , & ponit eam fub modio.

N ogninc lu-

n üdü lo

cerng Ambrofius (^) intelbgic fidem. qua re.

NT

peritur drachma qua perierat : Nazianzenus, (7)

hdri

fumit pralatum, cujus officium eft docendo

Wll/m 1

iluminare, & exemplo pralucere; Beda (4)

li hO

D. Chriftum , qui divinitatis fuz flamma, hu*

Mi

mana naturz teftam implevit ? Toletus (e) men-

Vr f

tem fanam , accenfam virtute, ornatam verità:

te.

Nunc judica , quznam harum lucernarum

M

meretur fub. modio poni ac recondit an fidei?

D M

fed fidei lucerna non eít coarctanda fub legis

t

veteris modio & meníüra , ait Ambrofius, Cf

Wt

Au pralatus Ecclefiz? Sed & lucerna ifta non

Bll

eft operienda amodio contemptus , cum didum

Cong;cää

a

litiþ

s

KUm qu

(l') 80?74-9-. :2 P/;?l[. fo/u, 90, (4) Lgc'g ' !.3 3.

—

(6) 4mbr. in c, YT. Luc,

(O) Naziaz., ibid,

j

m

(2 Beda inc. 1 1. Lec.

C«) Tolet, in c Lüca XEe.

(i) lfai' r

h,

anno, 28.. (f ) Ambr, ,,"h. fupre.

MARIANUS-

| 141;'

40 MalvüDä

fit qui. vos fpernit me fperni. .(6) Aunlu-

erna Chriítus? Sed & iíta non eft obruenda

Camw/M í

viui modio , fed fupra frontem erigenda,

An

y [Mg(l um

lucerna íani intellectus, fed & iítam vetamutr

projicere füb modium fenfus, hoc eít ut ap-

W/diävnlï-s j

petitionem feníus fequamur , contempto yatio«

nis dudu ac radio.

Quid Auguftiffima Ma-

trum? lucerna e(i, €£) quà mulier Sanda :

| lumeh g

lucerna quà virgo fine macule , lucerna quà

- gergt , W

Mater Salvatoris, qui lampas de lampade pro-

nodo tU

düt. (/) Porró cum nulla lucernarum poffit

Dd

poni fiib modio

E]

an hzc tanta tamque illuftris,

& velons !

b M

habebitur apud nos fub tenebrofo oblivionis

veritaslin('fl

modio? Inducit Glofía (^) Chriftum de lucer-

na fidei loquentem , nos ipía verba accommo-

Nonit :

fdm qu*

demus MARUE t ego Jucerzam matris mea , i»

$efiris [emfibus accendo , &f in. Ecclefa pono, $os

azianzen

quantum in *obis eft , inde lucernas Veflras accen-

; elt doct

je: Bd

dite. — Revería eft Judith (7) cum capite Ho-

lofernis abíciflo in Bethuliam , & in eminen-

Jletus (')mä

tiorem locum juffa eft a(cendeze, ita ut à mi-

nimo ad maximurm accendentes luminaria cir-

ca eam congirarent univerfi.

An veró lucerna

m li

Dei MARIA non meretur in cordibus noftiris

ndit i

eminentiorem locum? . An omnis reverentiz ,

20 ib N

honoris, & cultus lumina? cur MARIA (ub

pedibus, EXTRANEA autem in capite? Vide

a T

i

Congregationes Regurmn , Cardinalium, Ponti»

, qnd

E]

Í

ficum quomodo coronent illam fuo lIucido ar-

—

dentiqué

DERe aM E.

Luc,

(5) Eccle, 26. 22.

W*f"'ii

V(g') Gloffa in c. Yx.

r t

G Ifai, 62. 9. 1.

(&) Gloffa apud Sa, in cq L Xs

J

UTO

th

Lu (lj guditb. x3. 15. 16.

*

a

114

ZODIACUS

dentiqué pietatis giro? & tuum lumen ubi eft

hum

Tenebraz in tenebris,

Ecce pufilli cum majo-

oftri $9

ribus accendunt pro ejus feftis fibi Sacramenta

tlplt EW

tribunalis & altans, cur non item tu? Po(u-

Slxe Kp

ifti lucernam pietatis increpat Liranus, (9)

gtit (

fuüb modio carnalis affe&ionis , quando eam

Octif n

in alto repones? MARIA , te tenet in corde,

Jhatong,

fixura in ccelo , cur tu eam detmes fub modio,

4 mpx

ARTICULUS VL

M. G

Vr Gs

SALVE CUM GLORIA

d lts

ASSUMPTA,

lil

E

Vr dn

$ s.

Hnucnd:

N S. Virgo Martha , quge dommum iR

ACf f

domo fua fufcepit, ab eo SALVE hofpi-

ts fs

A

p kf

tale receperit , mihi non eft controver-

fum. Elogium Domini paucis comprehendens

Mmhæ

B. Lucas, cepit inquit (4) anus facere &j do«

tl &ad

Ceïf

Breve verbum , laus ingens , faciun? 3n-

SALVH !

quit Bernardus , (P) a/iqui non docent ; alii non fa-

m

etant fed. docent, vopnulli neutrum, quidam utrum-

CU ln

qïl(,

Qui fecerit & docuerit, hic magnus vo»

cabitur in regao coelorum, (c) Primorum eft

Sancta ruf(ticitas :

Secundi fünt iniqui , tertii

1nutides,

VM

Docuit autem diferté Dominus Apo-

"h

ftolos & d:fcxpulos 70, duo quafi contraria, (4)

aQ ()bu

neminrem per viam falutawcrms & in quamcun-

OrOre (

que domum m:raæ erids , primum dicite, pax

"go at

huic

0 bv

(m) Liran. t5 c, z 1 Loc.

Q25 48 . 1. P, 1.

(5) Bern, in 9ita $, Malach,

(c) Mattb. 5, A9

(4) L'ie. 10. 44 L2cs.10. $.

r

i

M

sF

| MARIANHS.»

"f

;menubit

huicdomui, libi vetat viatoribus à viatoribus

flicum m

offerri Salve, five Salutatoriam pacem , prz-

) Sactumtit

cipit autem patribus & matribus familias dari

m t i

Salve & pacem , ubi domumaliquam hofpitandi

itanus , (f

gratia fübierint: (€) Non quod viatoribus in

yndo & Occuríu neganda fit humanitatis & bonz com-

mimcr. precationis fignificatio , & Solis patribus domus

N

es fib mol

ila impendenda, fed quia , ut. explicuit ben

€

M. Gregorius, (/^) in via ex occafione, & o-

l.

biter Salutatio facienda, domi autem, ex ftu-

,OR

dio & intentione optandz Salutis. Sanctaenim

funt hofpitii jura, quz ut coalefcant & ftabi-

[]

liantur , Salutis comprecatione fünt inchoanda

& vincienda,

Quod ergo Dominus di(cipulos

dominimi

facere juffit, hoc in domum S, Marthx ingre-

diens fecit: utqui fuerat Magifter , fieret exem-

m

An autem ficut

etcontt

plar & fpeculum humanitatis.

Marthz , fic MARIZEB. matri , ccelos ingredien-

'gmpfchwd?

-ti, & ad vocem füam obedienti, item otulit

j fan i?

— SALWE? Nullus dubito ; igitur ipfum fecutus,

; ii

Reginz Reginarum füpra ccelos collocatz tote

p yn

«um clientum ejus grege , fupplex offero, Sazvs,

——

.

d

gl

$ 2.

/

Jrimorun*

A. |

'f) Martha quide

m meruit D, JESU Salve

;niqull P m

E

munus À

j

1

tanquam hofpita, quz ad diverfandum, Do-

mino obtulit humaniffimé füuam domum, cum

prats

.j

Sorore fua Magdalena, ad breve tamen tempus.

Virgo autem. virginum triginta annorum circue

dicits P'

!

Et Martha

&104 habuit j.E-SUM fub fuo tecto.,

Domini

4l

(O dmbr,in «, XO.Luc. — Cf ) M.Greg. b, 17, i

(b Mdl

/

Efang..

jiule j

n

ZODIACUS.

quini corpus curandum , ficut ejus Soror,

pitticpn

animum ejus demulcendum fufcepit: hac au-

hibitavit,

tem duplex füfceptio inquit S. Bonaventura, (2)

V lams

corporalis Marthz , & Spiritualis Magdalenz

jhim,

perfeaiffimé. fuit in MARIA , quz Chriflum

Votanz

Dominum in thaalmum corporis & mentis fü«

t

-

fcepit.. Denique Martha , domo fua Dominum

Jutlo s

Dominorum excepit, non induitz MARIA

(

l

( n

autem quem hofpitio intemerati & Sandiffimi

facetdori

füi uteri ftrinxit, eundem domo carnis, domo

Cebit: (

non manu fada quz zternat in coelis fupervee

Sttim r

flivit & induit.

Tot igitur modis & juribus

17, loog

merita , recepit dulce & ineffabile, &-omni ra*

T0n. um

tione incomprehenfibile Salve. « Coelum fedes

Qs Ánjel

Dei, terra. fcabellum, (^) cztera creatura ane

liptaw t

gulus Dei dicitur, ed MARIA , & novem men*

Qte

fium domus, & architecta (apientiffima, cot*

Aügelgn

poris JESU domus («) Quarit Septimius,

nos fe

quando mundus non etat , ubitunc DEUS erat?

& refpondet fapienter ! zunc Dens fibi. ipfi erato

n (

fittlüm,

&j lotus E$ tempus , CX ommia,

Confentit. illi

tsl R

Auguftinus, DEUS inquiens (d) antequam con-

Sttelim

derit excelfa s & faceret fanttos , in feipfo baliia*

Qb li

bat , (ibi ipfe Santluarium erat.

Poftquam aue.

üm &

tem immotus tnanens, ccclum fibi fecit regiam,

W

m

& terram ftabulum , nullibi latius , nullibi com*

ag

modius, nullibi jucundius, atque in. MARIA

Ti

i t

tanquam in prima fua regia, & principali Sane

g/äOhS ïï

&uario , & de fecretis fecretiffimo cubiculo ha*

bitavit-

Uude , quam immenfa divinitatis füz

parti—

Ul

) Bonaf. in cap, 0. Luc,

(6) I-Ffi. 66.f. T.

(Q EW' :

M

(OTertul, contra Praxeam.e s , (d) dug.inPf. X22.

, (m) H]l?uz

M

j

)

— MARIANUS.

y ejs t

participatione replevit, in ea quafi in femetipfo

i hat

habitavit, Pulchre grzcorum nymnus ,(e) $ ZL-

Vaventuta (

VE locus ii , locus (antlificationts faperans Sera-

ís Mp

In locis fuis, videmus corpora alibi la-

phim.

uz Chrt ]

t

borantia , ibi feriari & quieícere : MARIA au-

& menti

h

tem de fe , qui creavit me, requievit in taber-

naculo meo, Cf Porróin loco Sanctificationis,

ij MV

five fan&uario intimo Dei; nonnifi uni fümmo

; & sundi

facerdoti, (7?) nonnili femel in anno morari li-

onis i

Cebat: (^) MARIA ausrem Deo uni habitatori

celis ipt

Sacrum remplum, praterea nulli, Dicitur au-

us &j

tem , locus San&ificationis Seraphim füperans,

t &,omnif

non üunum, fed omnes: & fi Seraphim, cune

Codum F

&as Angelorum hierarchias: ( Seraphim enim

1 erea

fuperant fandtitate amoris , claritate veritatis ;

&oovt f

dignitate & naturz & gratiz, omnes choros

enxfím *

Angelorum ) Virgo autem etiam ipfos Seraphi«

ærit Septlüli

nos.

Seraphim enim aftabant, folio excelío &

i DEU

elevato, (/) non portabant tazmen. Dominum

ij/ V/M

excel(üm, (&) qui tunc apparuit eis in habitu

. gv

regali FILIUS: MARIA autem, ipfum folium

j

Í

excelfüm portans regem exercituum : omni ex«-

TU

Ms

ceifo folioeft excclfius. Seraphim velabant fa-

pofiqu

ciem & pedes ejus, (/) id eft DEI ut explicuit

J fea: r egll

Hyeronimus, (w) fuos, ut alii: Virgo autem

nulhbhb

iftum quem genuit aderavit, tamen & quem ge»

( fi

j

nuit , ofculis fixit , amplexu ftrinxit, lacte aluit;

riipi

Hyero-

fafciolis involvit, -,Scraphim',- idem S.

nimus

)cubia!]a'i.*'

jinit!

j lil

/

"

( Hymnus Gracorum. (f-) Eccle, 24. Y2.

p

(2) Exod, 30.10,

(IZ.') H(fbr. 9'!6. 7.

) ffai,

j h

6, 29 (!(') -70422., 12.41,

(Z) [jüiu 6. 20

( Hïeron- l' 56773 If;ïh

'17!:171/,/":

ZODIACUS

nimus inquit, (7) fonant INCENDENTES: at-

&t caftel

tamen calculo ignito unius folum 1a1z labia pur-

eadigmis

gànt ,^ urunt, incendunt.

Tu antem Ó locuf

dm eff

Sanctificationis Dei Virgo, quem ad te recur-

tofpts À

rentem , non dimittis amore tur & Dei flam-

[

mantem ?. O locus Sandificationis fuperans

Boj

7977

Scraphim/!. ólocus :

fintestisf

$3.

L

tem ho

On dcvl'uh*t autho

res , (4) qui referunt, B

4

'Puil ! bw

Martham vicinam leto, divino evocatam

QULUS n

D

e[f* àd caeli gaudia oraculo, ^ S. autem Vincen-

tit fcm (

sius ,. (?) gloria ordims Przdicantis. refert,

intcrr upa

Gabrielem Archangelum ad virginem Matrem

TUnote h

cum ramo palmz virentis deftinacum effe , qui

Tj (

eam proximam morti ad filii complexum de

SCVX muta

vinculis exiret corporeis,

Quo íymbolo pal-

dni:(),

m non una fupra coeceros mortales , vidoria

n WMW

& excellentia ejus figurabutur. qua eminebat

W opif,m

atque extabat.

Atque inprimis rapuerat 1lla

[ T

palmam pra matribus omnibus, (c) quianulla

lm yi

ex his , ita digna fuit effe genitrix fuo filio, üt

Áübin, r

illa Deo,

Nemo hominum tam digné excepit

hofpitem in domum füam venientem , ut MA*

Vs of

RIA creatoreém.

In fuo utero , deinde in do-

Wt

Inftrsens Salvator fü0s

micilio hofpitantem.

TU

quali in dome, & apud quem eis hofpitan-

Wn, (

em,

dum foret , in qu-amcu.nqqe; ait (7) civitat

m [

d

aut

Qent

( Byeron, ibi4,

(2 Sophron, in 9ita B,V,

Q C

(^) Fincent, Pradic, Serm, de 4ffump. B.V. -

(À Gloffa in c. 19. Joam. extraor,

AO. X [412«

(2 Maf:&.

Jj

MARIANUS

E T-

DENTÉS

sut caftellum intraveritis, interrogate quis in

Valb

eadignus fit , & deinde in domo digna manen-

antem o lo

dum effe.

Quis dignus veró ceníendus eft?

ad t

hofpes Apoftolis cxcxpxcndls , multa lis eft, pla-

& Dal

cet interim fentenda Toleti , nomine Dignti

us fupti

Hofpitis , interpretantis: (e) 9ir dignws erit bo-

mo 6&onus Dei cultor ,

Salutis fise. €upisdus , nem

contentiofus y . de fkma publica not us»

Quid au-

tem horum 1n vxrgme non cateris palmam ra-

puit? bónitas, nullà malitià contaminata , Dei

vrefernt

cuitus nulla negligentia corruptus, amor falu-

jmo &v

antem Vi

tis femper feipfo contentior, paci ftudium,

mterrupcum nunquam.

Ec hzc omnis non

jicants f

rumore hommum incerto confirmata , (ed fa-

rintm Mit

macum ele.t

ma in coelis nata, per orbenr deinde, ore An-

gelt falutantis propagata.. Vox eft Philonis u-

cynpla

dzi : ) etiamfi tota terra &urom ,att ff quid aue

)mbOW

yo preiofrus e/f , repente fievet , :nax?uä per -

.m!cs i

tes opificum s in porticts Ef Gelibula , i aulae &f

q n

Ef areas , ade[qué. facras zmpenderetar, ne fcae

r WPWI

bellum quidem Dei pedibus dignums fieri poffet. Ec

qman»

fuübdit, Dignum tamen domicilinss ei anima eff,

modà fit idonea,

De virgine autem dubitare

! dxgnf 2l

nefas eft, eam dignam Deo idoneamqué ani-

Quem, n Bh

mam attuliffe , utpote cu;ustotæ vita plena coe-.

qundt ii

Ie(ti gratia, non. opinione & buccinis bomi«

gulrator [

num, fed rei veritate , tubifqué Angelorum.

eis hofpl»i

Jam fi palma debetur Patientiz, quis virgine ,

/) CW]WW

patientià firmior, & crucis vicinizate illuftyi-

or? CætenMartyrum acus pundcuras pcrtulcrc,

G[NBIV'

virgo

D

j

)

N

(5 Tolet.in «, 10, Luc. a2not, 19,

(

Cf Phile, lib, de Chernb.

.:iäþ

ZODIACUS

virgo autem cum juxta crucem ftabat(g) dolo-

AD:afm, T

ris. gladium , faam animam pertranfeuntem, &

dl (j)

quidem lato fed lento tranfitu ferebac, Ut me-

T05 jj p

rio à Patribus, miraculum Patientiz , Regina

bttatiisg

Martyrum , Princeps dolorum appelietur. Ce-

o

terüm palma coelitus allata Matri SS, prius ad

at x

mortem , deinde ad vitam gloriz Virginem vo-

li: k

cabat, quia ejus obedientiam mundo & (xculis

d Nats

commendabat.

Tota enim vita virginis , ut vi-

t lt

tà Chrifü , extitituma continua obedientiz, vi.

*luomodo |

rens & vigens vidloria.

Sela autem obedientia

, terr

inquit Auguftinus (2) tezet palmam , Sola inobe-

lii

dientia in*enit panam,

Ut igitur Dominus ex

Pofpa

Ál

obedientia fic & Mater ejus füfcepit mortem.

Certé, fi virgo voluntatis fug guftum fequi vo

TRU t

luiffec cum moriente filio mori , cum abeunte

Thlel

; i

in coelos, abire przelegiffet, nunc autem poft

W Sdiit?;

ejus abfentiam longam toleravit viduitatem , &

Al ad m

eftuofi defiderii flammam, donec tandem quod

Tl

vl plor

fummeé concupierat 1n fenedute reciperet; &

Atj

üümus

przcipiente Domino moreretur.

Tante igi-

tur & toties vidtrici, quis non feflivum cum

dl de Mat

coclo & terra conclamet latus Salve.

E

Pior gv

d-

Atem

has à

À

u ia

n

t, f

Rzceptum olim fuit in J

scob ,» ut in fello

Mo$;

p

Iabernaculorum fumerent ut ait fcriptura,

mqü

i ny

(2 frutias arborts pulcherrima , (patulasque pal-

Qu

&

"ts

eparumz, £ ramos lignt. den[arum frondium , &

Wt

M

f lices. de forrente » (fcque' lIttarentur coram Do

z;nint

De

lh

( Ton 2, 35.

(5 4

*b i

(j

(4)9 Til, 2 3 ' 40',

g. in Fíal, 7Qu. fonc, 2

n(,.

?

" ]fü

5

WM ARIANUS.

I2I

(labar (j

Deo fuo. Quo fine? in memoriam inquit Meno-

panfeunten,

chius (^) prote&tionis divinz quz in deferto He-

ereba, Utt

brzos ita protexit, ut fine domibus, in ta-

len ti j m

bernaculis quadraginta pet annos hyeme & z fta-

ppcüccur. [

te vixerint. Et tandem addo ex aliis; de caber-

j $5, pRl

naculis evoluti , eductiqué , in terram mell's fint

Virginen"

indudi. PPorró in folemnit&te Affümptz Ma-

uml

gnz Matris quid mater noftra , recolit Ecclefía ?

avirgiis

etiam feftum Scenopegix & tabernaculis, nempe

obediati,

quomodo Virgo de morrali tabernaculo expedi-

td , in terram viventium, fitindudia,

Gauden-

Auterm —0525'1'*

JH y 50!4

/]

dum igitur nobis eft , & vehementer lztandum,

j Domin

& poftpalmam Gabrielis, arborum pulcherri-

[cepit at

marum frondes fumendz & preferendz, Te-

fum ) Petur certum vaticinium , (c) gloria Libani ad te

Peniet , abies , Ef buxus , € pinus ad ornandum lo-

[lX ,wm atir'.ï

um

É

nonc at

Sandificationis mese, — 10.legunt, gloria Li«

7

jiue, 9àn1 ad te. veniet in cypariffo & pino & cedro

yec tandthi

; imul,utglorificetur locus SanQus meus, $,

Chrifoftomus (4) de ligno $. Crucis , verius alii

" Tui! .

de Ecclefia interpretantur Ifaiz hanc fententiam,

1

y f

lii de Matre Salvatoris, fi

quidem ipía eft pars

potior & major Ecclefix.

S. Hyeronimus (e)

SalVfu

autem has arbores inclytas, quzg gloria Libani

dicuntur , fpiritualiter effe ac

cipiendas docet ,

iil hoc eft pro Sandis (ublimibus

]

; ut S. Cyprianus,

2U 1

onfeffor Hilarius,

j ait fcnp !

; inquit, & noftri temporis c

, qu& ut excel(e arbores xdificárunt Dei Ecclefi-

r

j

Mquw

!

fa,lälllæ )"

am. Po;rö cum bcnedivaa Mater ramo palmz

n

á

F

evoca-

-

iQ

5)4 M?mcf:. ibi,

(t) (/-41.. 60. ? ;. 700 leäigg

-— .

j

de aderat, Cruca.

( Hierom. (.

, 70' m

Uhin Haj.

322

'ZODIACH';F

evocatur, (f) ut in caclis affimiletur flaturá

Mhtijj,

prima Palmz, nempe fuo filio , an gloria Libani

h ddutgji

mota eft? an cedrus & abies. cypari(fus & pinus,

fiindo t

& buxus fuis de radicibus fe fe evellentes , ad

Iedulum Virginis fatalem cucurrerunt? Traditio

eft conftans, (g) Apoftolos, & primos nafcen:

Tigo t

tis Ecclefiz difcipulos ad ejus fzlicem de hacvits

Cpotis

tranfitum conveniffe, Ecce cedri, cy pariffi;

M

abietes, quz Ecclefiam Dei zdificaverunt ! ut

Jocum Sandtificationis Dei honorarent M AR*

& eior

AM, quomodo convenerunt ?. Certé fideles por

für(üg g]grw

ts

puli mirabilia circa matris Dei exitum fieri vr

dentes & perpendentes, admirati fünt deindt;

li, (b

Ctdto, v

conturbati fünt , (^) commoti fünt, tremorap:

Ut lm e

prehendit eos,. Cur autem quia Viri totl 1

fittem h

animarum Salutem intenti , locis penitus divifi

Aqüinas, :

equis & curribus deítituti , ad vifitandam Virgi

nem unoó tempore animis confpirarunt , admi

C[f/]g ij Al

d n

niculis ufi cceleftibus convenerant: Quis h&

non videt de arboribus iftis oracula ruere , D

tomparari t

* m ib lu

Vocesaudiri: locum San&tificationis meg glori

ficabo ? locum Sandificationis mcz glorificaiz?

Pbtalm,

fG!iora/Q h

Ecce cypariffi & cedri, principes hortorum De

7"":( ] la

Volant per aéra ; convolant ad lectulum morf

li,

entis . movete vos quoque ad ornanduim locunm

Porg

Mor def;

Sandificationisdivinz , arbuítà tenuia, & hum*

l

les ; mificz ; & audite Seraphicum Magiftrumy

*ltoqu

ü

Flinen

( exultate jufli in Virgine MARIA ,&5 in vedlitus

dine cordis collaudate eam,

"tccedite ad eam cum

b Patfm,

ais

rf!eä

—

foï.lïctfa&iw

€ )Cant 7 G 7. '( w) Damn/ä.[ermde Zar

niit^

DN

s

B.F. ()Pfah A7. $.. ) Bonaf, in. Pfalis

h

h

J (,;

erfes 475

4j

/"P'u :

'MARIANUS. »

tmifett d

vefeventia , & defotione , Ef deleBetur cor feftrum

aü gïori& W ,

dn Salutatione ejus,

Quare egredienti illi de

rl t

imundo, non vale, Jed:congem-in;tc Salve, Salve,

evellent.

2 *

mnt? Ti

rimos nd

Tra efgo» honoratur cum Virgo de :aberna&ulc;

bcem de hat

corporis evocatur.

Quid autem agitur cuni

Ecdfia &Wm

de inferiori ad Superiorem Libanum locus fan-

fifcarerunt

&ificationis & hofpitii divini afcendit? Movet (e

orarent Vi

rurfus gloria füblimioris Libani, accurrunt ce-

"ene f

dri & cypariffi, & tota cocleftium atborum no-

j um

bilitas, (4) convolant vox Domini concutit

ax (u

€edros , vox Domini agitat & pellit cypariffos;

; fün t

ut locum Sandificstionis Dei, Seraphim fupe-

qua Vir

S. Thomas

rantem honorent & glorificent.

lCis' emä 9

Aquinas, (/) confiderans Epiftolam quam Ec-

sni?" clefiain Affümpte fefto prxlegit in facrificio ;

pl üdvertit cam ut ASSUMPTAM, fex felicibus

r U €omparariarboribus. (») Quaff cedrur, exalta-

xl 24

l

fétn ini Libano , quaft cypreffus in monte Sion :

monigmcljy* quafí palma exaltata [um in Cades , &f qzm.þ' plgzn-

/

mcæglofiw Latio rof.t n Teritboiquafi olita ffeciofa in campis,

«; hao E qunff platants exaltata fum juxta aquas in pla-

: , féa. Porró fymbolo harum arborum vult S»

" Dodor defignari , fex beatorum ordines. (7)

;jin & Et tedro quidem. naturam Angelicam propter

; Ml altitudinem & incorruptionem : Cypariffo cho-

j,61 Iu Patriarchalem , propter odoratam vitz

gg;efadwj Cöuyerfgcrion.em p

E

3

alma Apoftolicum eollegium

Fa

m

.

fr/md' datf (

£) Bfal. 8.

f4n,

N Honen dquc D SIU as af

3

"i

",

tp;æ ,-f—m) E*'lf-24-i5er, 13.. (0) S Tborà,

ZODI ACU s

propter vi&orianf de mundi infidelitate : rofe-

g oj

Wa Hor

to, Marryrum exercitum ob invictam fortitue

dinem usque:d Sangvinis vitzzqué profufionem:

pttus (

olivà confefforum examen propter mifericor-

ao & d

diz vifcera: platano ,virginum claffem propttt

tadis r

gloriam caftimoniz. Jam veró a(cendens virgo

( uptad

ad cceleftem. Libanum intulit fecum de glotia

Vafeg Vaf

omnium horum ordinum: neque qualitercune

z

L ?DTM Y

ue, fed in eminentiori & confpicatior: his 0"

domxm)

Varaifg.

mnibusgradus : Quareetiam non cedro com

r ho

aratur fimpliciter , fed cedro in monte, &

ffo populari, fed in

Angdlü [i

quidem Libani: nec cypre

m vet-

monte Sion; fic neque confertur pal

Attbtere.|

naculz , fed Cadenfi, & fig de aliis.

Cur i?

TU Lb

quia magnificavit Deus cum benedida matt

du[qs, Á

vijaeny

fua: graciam, & honorem donaorum fuorum,

ita ut non folum attingeret , fnblimitatem An*

um prof

Patriarcharum gloriam, Apoftolorum

gelorum,

victoriam ,

Martyrum forticudinem , confello:

rum mifericordiam , dignitatem Virginum , Ie

Wmm t

etiam füperaret,

Quapropter quemadmootin

jpie

in orientali Ecclefia caniturilli, (o) $

alee loc

Camar ii

fic 1tem

Sanüificationis Dei fuperans Serapbim ,

7713 )

falutanda eft ut fuperans Patriarchas & A

poüo-

W"/4 L

Ubi vulgat?

los, & cateras Beatorum acies.

d

legit (p) Portus concin[us Soror mta fpon a, hortis

æmïïg mh Hj

conclvfus, Hebrza origo recitat , paradifus com

clufus.

An tantum Soror, & non etiam màá'

ter? imó, an quantum Soror Sponía, tantum

RHC" j

'abAnz

& mater virgo Paradifus conclufus? Mille v&

&ibus & feris, mille turribus & propug-nacu::

) R«P

T7,

——

!u(

d

(v) -H)rm;. Gracor. (p) Cant. A. 13» (ü&&.f"'

M A'RIA,»NUS.X

BI

:ndclixat,eiïcfi

prx omnibus protecta, munita & claufa fuit MA*

.vi&am fatt

RIA. Hortus €$. Paradifus erat 9isgo 1nquit Ru-

: proRür

pertus (2) «£ ar£ores qua in alits Sandis erant

ter mii

ffarfe & ditife , flovevent iv MARIA collebe : Pa-

faffem pt?

xadifüs conclu(as erat MARIA, inquit $, Bruno;

(r) ut przdator qui. in primo Paradifo ; Spiri-

(cerdens

tuales vaftaverat hortos, de Paradifo virginis

« de g

Je ql),aïy*m('

ihéc poma nec aquam ( hoc eft ne minimum Dei

Conclufus

jcatiof.i hi

donum) potuerit. inde furripere.

