habet inter profpera & advería? Scio quia intet

fpm

HZU 01!-*

profpera dulcefcit, an non etiam inter advería

amarefcit? Bené nos zterna Sapientia quan-

uml

(

T

quam cenfeamur partes regni caelorum , (4)

TL

maíle contulit farinacez $ hzc fine fermento

TE

dulcorem fervat,

fermentata autem acefcit :

" di

haud aliter animus mortalium , inter lzta riden-

qu d [

tis fortuaz , floret & duicefcitgaudio : ubi veró

illa fermento füo eum commaculat , fervet im.

4

patientia ; indignationc acerbaiur.

Audi que-

um e

1m.5-M i

relam Bernatdi : ( 1. digne explicare nom po[fum,

quot alter nationis modos meorentanets perturbatia-

jut(4

(i)

PLJ

f )

zibus induolMiodo me im fiduciam trigo , mosó àn

Ji/'f;lfntiam cadot nunc per conflantiam ficor,nunc

714

d"l I]'

h

fuöi-

H) DMII

(4) Matib. 1 3. Beda, iv Efarge

( &) Berz, de

pbl

j "

domo inter, & 64

(;

i 8.,.,.1*

ZODiACUS

fubitaneo terrove concutiov, symodó gaudio , modà ma.

tjf0: dem

rove diflrabor,

S: ita Bernardus contrariis affe-

fuclibus

j p

€ionibus concuffuüs eft , quis uniformem men-

us ferenitatem. & dulcedinem fe poffe femper

gteiptns,

] guad: ic

recinere copfidat $ verumtamen inter amaritu-

dines variantis fortunz , ut bené conditum &

Tib g

faporatum teneams affeQum , vis divina evin-

, Tédücbr

Aülülhm: l

cit Parzffi, alloquitur rex Deumy; s corffetin

j

?2neo mevn

A"naa

Perfus eos qui tribulamt me. -Qpid

-| DüftS um

hoc rerum? homines ab hoftibus circumfesfi,

, ftfünari

vallo defenduntur, muris includuntur, fosfis&

Ib sipi

aquis precinguntur, Deus autem fuos intertis

Bditiongs.

militantes , ne amaris vitiorum lzdantur telis, Afifïo(elcsl

menía munit & armáàt? Sicut, fatwr in eum

N Vefpci

locum Bellarminus, ( 4) ingeruntuf ab hofti-

| i n

bus amaritudines, fic fuppeditantur à Deo (t-

V petíons

vitates.

Ergo bella in bellaria , misfilia in mis-

Bttfong (

fus, przlia in convivia convertuntur, Sed &

Weaptim,

Virgo.non deeft füis invocata, habet men(am

a; L f

quz faginat & indurat in afpera, habet fuccos

r 1 tu

quibus bené mortis ipongias attemperat. Dida

WMlSjpd !

eft ab aliquot Petribus, ( « ) farinula Elifei, Quid

b i

ita? ante farinam Elifzi, in olla Prephetarum,

W Phxlofo

mors habebatur & guftabatur: Ubi autem ama*

mlmea iC

ras herbas re(perfit farina Elifai, dulcedo &

Me, (m)

llj

vità ollam occupavit atque implevit, Sine Vir-

t

ginis autem adiutorio, "& confolatorio fucco,

Pl..

amara eít Vita przíens; & clamare non unutm

mors in

m Vd"', B

cogit :- IDOrS in prædiol,rmorg in domo,

agro:

J drif, l

( C) P/d!. 22. ,'-

(4) Beller,in pf 22.44d ferf.

g

7*

(*5 Ricbard, $

17'70 9:1

Reg. 4.

. Laur, Fanaü. tn pfal. 4»

)) lnff. l

$

| MA,RIAN'US.-"

' 6 ïk'9

apro: demit tamen aouleum morti , & mortig

gaudio,moäcï

s cotttnid

Íatellinbus , nempe infüavibus curis Virgo, cu-

jus fe pe&ori interferit,

Sicut & 1nfolefcere 1n

jniformen z

prefperis nefcic , qui Virginem patronam fibi

Q intet at

przeífe facic. (// ) Uitenim triumphantem. Ro-

manum monitor ad bene temperatam. mentem

eng cordit

reducebat (ucclamans interdum , memento te effé

, vis dv

bomitiem * non aliter Virgo , vel inter divinosho-

um it ML»E;'

nores humanz facit non oblivifci fragilitatis. &

bulnt fl K

tenuitatis: (g) ^rofperitas. fPultorum perdet eos

ibus r*

inquit Sapiens Hebreus: grecus autem hujus

duntur, Hl

perditionis & caufam opportat, ( ^ yquiainquit

em fs

Arifto«eles pravus & ftultus fibi difpar eft, ma-

r Id t

ne & vefpere & nunquam fibi amicuss Cui &

t frV

Origenes nofter coníentit cum ait,tot in impro-

runut

bo períong quot mores: mores tumidi, (4)

r 200

perfong fuperbz.

At Virgo fuis inculcat,

3 mismiaiä«.

arrogantiam &f fuperbiam ego detellor, — Beati qui

TEU :

euflodiunt $ias meas,

Quz íunt autem viz Ma*

j habg;menä

tris Dei ? Ubi vulgata legit , cerjfiderafi? femitas

4y d [u((/

domus [u& , 70 exiilerunt, (/) axguffe funt &ie

í

iempet "

domts ejus, Vlbi notaex Chryfoftomo & ex pri-

mu»,g Eliftl-c

mo Philofopho, Deum univería viro non coms

2 l'WPW

mififfe, nec mulieris fed pulchré officia digese

Ub a?

fiffe, (7) illi forum , huic domum tradens, Mu«

; i, dUlCCä*

l?eris ergoþviæ currunt intra domum, (») Quid

Jerit. 5int'*'

[ uN

uDEEmS

au;em

CAURREID

[

olatri fa(

yie 000 V

(f) Valer. maxim. 16.c. 6,. (g) Pvof. 1. 32.

doto, " :

(2 ) 4rifl. l. 3. magn. moral (« 33.. (3) Orig. in

0

"

I, Reg. € Yo. (4) Pro$, 8. 13.

(l) Prof. $1.

4l

T

]

27.70 Serfo. (m) Chryfofl. botn, 3

0]]'16: m? !

( 9) Mrifl.l, x oecon, c. 3.

d. in X T.car.

A

t

620

ZOD'IACUS,

autem intendunt currentes? nifi bonum & cu-

ftodiam domus.

QOntendtt

An autem & quomodo an-

Ctte porat,

guftz domus ejus viz? Siceft, nam tefte Xeno-

s um

phonte; Deus mulieres ad cuftodiam domus,

Thortfelcr

metu vehementiore , qui rebusaífervandis utilis

RTM

foret, prditas effe voluit, Sicigitur & viz Vif

Mf lg

ginis non laxz & diffluentes, fed ftridz & an*

Trtls g

guftz : nam ficut ipíà timore Dei crevit ; humili»

1 15 GiCere (

tate profecit, fic füuos in timore & humulitate

coní(ervat,

Exclamat Bernardus, (p ) 0 ita

Qui

j tb repur

Firzo, qua nutris tuos caleflibus alimentés

Hl

enim vult te habere, fe aífligat , delicias refpuat,

Q Deo ov

delicata contemnat: & qui amplius mortificatus

lt vit qudí

o;üdcbit.

f

i

fuerit , te amplius p

$.5

TRv g

: Idimus vitam , in

tueamur quoque mortem

lEntcntlam E

Domunz neftrz dulcem,

$, Auguftinus

FCefeg bt

explicans illud, ( 4) e/oguia Domiri dulciora feper

If90, (

mel & fa$um ,(5 )animumin corpore favum;

Al

il

& &Tj

eundem extracorpus mel liquidum appellavite

Doverbaejus. 5ife inquit quapiara jam (it math

l "&lüns [

W

qui jam folutus bujus Vita Ginculis expellat ditm.

8'5 ch]næs

quo Geniat im epulas DEI, fíóe adbuc fit fa-

1 üptr s

$us, ut quaí cera circumplicetur — bac fitay.

cui opus aliqua preffura ( non opþrimen:is ma-

Augunmus (

' N awr

nus Dei) 4«a dezemporaliin. eternam vitam t ts

n

queur, Ex quodi(crimen mortis facrz & pro

CfGCns qe d

fanz aliquomodo colligítur: némpe , proous

ilmr lil

vir dum fpirat, quanquam mellitus eífe DEO:

Y

CcoL*

Wntum

p d

gl

TV if

C0 ) Xenopbon in Cyropad.

(p2 Bern, in medit,

*Qnis

f'per SalBe,

(4) Pf

4(5 180 IFO (ä)äkgo ;n

()

f(dlm. 18, ad P. 1I,

A"Kv'faä

m

-

'

)

MARIANUS.

611

i bonum&

contendat, mel tamen fuum, in cera quafx in car-

4 qx'amoüv*

cere portat , quia prater ceram corporis , legl-

namtcm**

bus & timore Dei qua(x cellaardatur, libi veró

flodiom d

mors felix animam à corpore refolvir, ut pura

affervantat

mellis fübftantia dominice menfæ & ori oppo-

1gnur i?

nitur, Improbus autem non meminitíe in cera

ed friz

mortális corporis verfari, non fert divini timoe

stl

rij$ carcere fe circumplicari, totus folutus &

j & humh.«

exlex, diffluens falfis gaudiis purum putum mel

dui. (9)

ol

íe effc reputat, ljbi veró ad Dei judicantis, qua-

f")]p'ü/lfl V

fi ad prementis dona apum dexteram venitur ,

d lia o nj

mel Deo gratum non invenitur, fed tota carnae

lis vita quafi exfucca cera.,

Huic autem cera

plus moné

fatali & 1nani impowitur vitz prateritz meri-

tum » tanquam redus lichnus, Qui cum per

m

fententiam accenditur ultimam, cera fine melle,

quoque

fit cereus eternz Dei irz.

Porro dulcedo no»

$À

ugufb-'

yiri dulaom ,

ftra Virgo, ficuti tota fuavis & decora vixit: ita

corport i

dulcis & amabilis facrz mortis compcndxum te-

W

nuit,

"U Magdalenæ, verbum Dei toto tractu

du QPPdH

yiam J

fandioris: temporis, mellis vicem obivic, fic &

magis Reginz San&orum omnium eloquia Do-

jj oj í

u

H

mini füper mel & favum placuerunt,

Inducit

ed!f

u

d

S, Auguftinus (c) Joannem Baptiftam loquen-

tem , ego auris , ille verbum, ícilicet D, Salva-

PPH

jents "

tor:

rf'v

!;H])

Alüori veró & fenfu & affe&u Virgo de-

ccdcns credo dixit: egeauris, ille verbum, Ut

s at

|

p

in alveari, illud & taptum mel invenitur; quod

nempe

1

& quantum laboriefa apis infudit : ita cor Vir-

elits t

ginis infinita dulcedine in exitu vitz redunda-

n

vit,quonjiam nulla creata auris, tantum vere

)

bum,

TL

(C) Augu"w&. I 706710 I4u

szr.'*

z'o-D-I'A cus

d.

bum, & poft verbum imó & ante. verbum tan-

tum, obediendo 1n omnibus voluptati Dei, fü-

Qibus dec

Gnterts (ipe

fceplt. (4) Gaudebn k;('/þere ff d:fm/?z;äizäafä;ïx'

Titus Cphr

pender at un'is: magisautem gaudebis & dul*

core gaudu repleberis, i dicere poteris, ego

Ti i d

tora vita Deoauris. & ille mihi verbum, | . Hoc

hnná ipfal

veró uaica poft Chriftum caaere poteit Virgo

Wm, oje

€go tota vita mea ^eo auris; & ille mihi ver.

À5 dimy

Sa"i.'&ü[um l

bum.(2) Quia unica dicere poreít , nunquam

mandatüm tuum przterivi: & ultra , quia uülta

T QT gra

imifericordias Dominir Domino 1n ecernum ptal-

let, nunqiam tuum-infpiratum , aut confilio

inumatum verbum rejeci.

Tibi ergo Pater ad-

-Vie(ïum )

venio filia obedientiz , tibi S. Spiricus. adfüm

.& Wagnur

fponfa cordistur: ctibi denique: (/) tili vifce-

Wéngmue.

rum meoruüum, Mater venio ancilla,

De Chri-

m

Wplendoc

fto P(altes vancinatur, (g) z»x re DE US olto

expiiationa p« confortibus (uis * fed & omnes

NüllCed ts

€bori Angelorum Virgini Vitam terminantaffo-

AU ie Ver

nuerunt, unxit ce DELIS DEUS tuus in Vita 0*

[ lmp kf

leo obedienuz, prx confortibus cuis; nam tüu

"m mQREmu]

unica, auris obediens: fed & pro (uprema ludia

(IMfA lpl

*8H,

unxit te Deus oleo Ixtutig ac dulcedinis pra con«

RT

nj

fortibus tuis. (^) Fuerunt qui in morte exultá*

ienta

runt , fuerunt qurcum rifu fan&o expiraruntz

ubwunhunm

fuerunt qui cantantes dulce carmen , per divi-

. tn?dl&ug j

fum vitz mortalis mare, ad littus beatz atet-

"t Q

nita;is tranfierunt z r;d tua moerientis dulcedo

T t feret

'W&(b)

|

€4) De imit, Cbriffi, 'liä. (eX Luc. 1g z,:

( P/41. 44. 8. (, ) Bellar, in pf. 44 Lor. ibidy

N

lg'

h, n

Ginsórar,. ibjd) (b Frattro $, ?:rnarä.

E

MARrANUa*»

[5

613

ywe verbui

| & gandium'üc fupereminet , & füpra fertur o«

mnibus decedentium Iztitiis , quomodo oieum

ylptau Di«

exteris füpernetat liquoribus (; Hugo Vido-

d.:;mfll;(;!"'*i

rnus confert oleum mund: cum oleo Dei, &

gaudcbzs&'f

inquit, 44 eleuma Dei mundi $aja difiiunt , oleum

e potei

j verbus !

tuands inSafís defiit; ^ Oleum Deidulcedo zter-

horum , oleum mundi delectario pratentium.

erc pott

Nos dicamus, oleum exukautium coeterorum

& ille n

Sauctoruin hunc abeuncium, fuit (ülla Jtifican-

orelt, u

B

ts €Or grauz, in MARIA abyfíus,

'ulita, qui

*

:

T

$.

6,

,

um, 44 w

Nieaum quoque no

bis defiderium eft coe

Ic&&

p p

& magnuir, ut evolud de cera mortalitatis

; Spiritt

inveniamur ori Dominica puri mellis fuavitas,

. (f) pf

Án autem huic defiderio , admovemus manus,

ï,nCIllao UCO

implendo * Virgo recedens à nobis, & accedens

nxu !EC

jb

ad duiced'nes zternas , dixit vere & fancte , ego

jí' fl d cü';

guriss ille verbum. an & nos fimili jubilo os no-

d

ftrum implere poffumus ? Ad hoc provocamur

$ quus Wï

cum monemur , (4) aurti 6ona audiet cum omni

yus $i

toncupiftestta fapientisms.

m

Quid fi non audiat ?

30] lepf [

auris malaitem audiet cum horrore fulminan-

;licdf"isp

j

tem Sapientiam: tu mihi non bona auris, ego

"w

tibi uon bonum Verburn, noluifti venire ad me

o expmï

benedidus , 1 1n ignem aternum maledi&us,

mell» P" ;

Refertur de Philippo III. Rege Hl(paniarum ,

ios b

eum in receffu (uo ultimoingemulffe graviter &

E ut im.

s

d

dixiffe. ( À ) Quid prodeft /regcm (m[e, ni

-

2norte

m

) Hugo Vitor l, 1. mifcellan. €. $t« (2 Fcele.

"MU

h

w'

AMLLECE

:

A;lmdcfgc in hs 1« Brg 6 2* 3 6

u

W, ll

717 ! !!

[ Ll

E

624.

ZO DIACXUV«S

sorte, fuiffe crtciet, Similiter veró quid prödä& f quum.

aurem perforatam baptifini promiffiore portare,

(ntadm

fi claufa invita, in morte cruciat? Pulchré dixit

Áis;quid d

qui morientem inftruxit: (c) feci quod - jusfifit ,

CrUtpare

Tu vide an feceris quod

&nt, o

redde quod prom dfifei,

VERBUM, juffit & fi auris bona fecifti, recipies

] YUA

l

quod illud promifit,

O Virgo , alloquimur te

lml

|

]

QU5 Cum dul

cum Seraphico , ( 4) diffillario dulcoris zui oblediat

animas Santlovum, E& infufto charitatis tue þpe(

l ,"fOll lid!;, l

mel dulcisfimum, Difüilla ergo nobis dulcorem

itmlüsin

obedientiz quem debemus: tuo Magno verbo,

;iv LUE

»e

—

u

[ïinusl P?d;

& charitatis fpiritum ur in morte non tim—eamgc

" 3552!!27 4

inimicuql, infuqde.

(*) $Qd qui 1

$. .

htparg

TAm veró cum confideramus Virginem füuper

Muïïïünis :

choros Angelorum Afífumptam, quid guítus

MILIM

Ub

Inde capimus? Coelum illi favus , & ipfa coeloy.

hi

Et quidem dum defideriis in agone fuo confti-

"

ts

tutà zftuarec videndi filium, quzilli amabiles &

|

h

J ty

D

predulces eliquabant lachrimas, fine dubio in*

natabat illa melli,

Gratia enim lachrimarum

Sanm) lon

inquit S. Ephrem nihil eft dulcius, maxime cum

MR

h

quis. defideraverit elevari é terris Ce) - Quid

'M&ieüï&

ergo erat poft lachrimas, cceli guftare delicias?

!*gpg Wttto.

Vidit Petrus gloriam Salvatoris in monte Tha-

.Mgu UM

borzo, & exclamavit , (f) £opum efl nos bic effe.

hd

Et tamen tunc juxta Damafcenum per rimam

carnis, vidit gloriam regni f:oeleüis: fed

& glo-

Qu'd f

riam

(f ) Ambrof, de bono mnortts.. ( d^) Bonab. in pfalt,

í

Dnm

fT

B. magnoerfg,

Qe2 Ephrem, orat, de txíre

|

*l

hi

(*)Pf,,(

n

N judiCn (f?B:rn,/&r. 68! n c—düf.

"N

MARIANIUS.

u

j quigt

riam quam vidit,.(g ) nonin füa diffufione, (ed

iffioneptt

contradtam in.u0a gutta vidit. — Qui:d igitur fen-

fus , quid dulcediais Virgo haufit, cum cadente

1 Poldrt

i gl d

carnis pariete;& gloria feíe infuadente ac diffun-

dente, bonum Dei (uper omne bonum gufta-

an fecttif

vit ? (55 Apud nos, regnum terrz, canitur dulce

fecilit

malum, à pluribus tamen malum ejus non fena-

«alloquit

lori ii

tur, cum dulce apprehenditur. In coelo coelum

[

non vidit, quiad iibandam Domini dulcedinem

jtutic M T

admiíIus interris proclamavit: ( 4 ) 442 ibi ef

;obis du!cof

Ma 110 D

ii celo , ($ Are quid &alui fuper terram? Hic Au-

guftinus, preguflata fuperne fuatitatu dulcedine

"non Umm"

ff abilter affetius diebat) quid mibi ef in calo?

(4) Sedquare in coclo coelum non vidit? quia

Deus pars ejus. in zternum futurus illuxit,Quan-

,

to dulcedinis Oceano tu perfufa es afÍumpta Vir-

vigntt

-

80; qu2 totum in terris, totum in caelis rapu-

ul f

9

ifti Deum ?. Hiero puer , Rex deinde , traditus à

lSy&iP(zc

j patre feris abíumendus infans , (/ ) cum in ore

ope

jj €jus examen apum pofuiffet favum, vitz red-

ii 403

)

;053.:ditus, regno admotus eft, . 1íti favus contulit

ipcdl

y

m

, fegnum, non tamen regnum , purum dedit illi

; d

.

favum. Virgo autem contra favam poft àvum

Js, ml J

, Racta eft, & parvula mundo terreftri , & adulta

t'iS. ( !

, fegno eterno.-

Nihil enim in omni viza 1illam

di

j

T

,

)

tetigit amarum , p

reuenta eít bcnedi&ioniþus

; mon

f

; dulchinis,)& circumfufa,

E

T mi"

.*8.

r

m

) Ulid veró inde folatii haurit noftra ienuitas?

s ^

:

Dd

Sam-

f

"

( C8) Damaj,orat, de trantfig. Cb ) Senec, Tragac.

j

7"; C: ) Pfal, 72. 25« dug. fer- 44« de San&u.

ng l

(0 P/äl: 33. 36. C15 gufi. bifl. l a23.

h

L

Y

4

zoDIAEus

Samfon lnvento in ore leonis fundi favo mellis,

j n volu

pátrem & matrem ad ejus confortium advoca*

Wnturm -f

Vit.

Virgo autem DULCEDO uoftra , nequa-

Alompti

Jari,C,

quam Sola favo pafcirur, queminvenit (4) fs*

fus diflillans labia tua fhonfa, mel & fac fub lingua

ditte fy,

| t

t2 , inquit Vitgini Spiritus San&us. libi com-

páratur Virgo mater favo, non comprefífo, neqi

i lo

cereis carceribus conclufo , fed diffufo ac re:

Moefris f

dundanti, & abündantiam fuavitatis: monflranti.

Áidnon em

Nimirum illa una filium refert optimé, cujus

*Ràtetrg, (

Ibardu .

gratía non claufa fervatur in corde , (ed ditfula

exundar extra limbum labiorum, extra clauftra

ä.w anilu,

Ori$.

Intg [ i

Sic dulcedinem & Virgo non arétat i fe

quam habet , fed ftillat & diftillat per fecula,

W. (f

quamdiu eledorum numerus.non completüt:

p

C(^) Mel & lac fub lingua ejus. Lac inquit $.

j"y tqn

I!

Thomas parvulis convenit, ideóque defignatu£

4,mil

&m f

fimplex dodtrina qua initia credentinm imbu*

o

untur.

Mel veró quod de rore. cceli confid

df JPP"m

ereditur.coeleftem & Spiritualem doctrinam fi*

"p

gnificat', qux perfedis convenit.

u auteni

W &ämg[

Beata noftra dulcedo, quem non imbuis humi

?': Vl[ ginem

liori dodrina iucipientem , quem non form2$

Ptnis.

altiori & coelefti fapientia perfedum ? Nato Do*

Wte d

imino €snit Ecclefia, (« ) Podie per totum smune

/i

It u

d'!'hn 7;-;61!;(?/17ü2' f/!fil /.h'?Jf Cæ!i, fed & MSCEFDEI

J "RUR i

tU fu;ï"titä.rï & rena(citüt Incorrupto córpof&

ii

Jnek hr

in coelis, per totutmi

m

undum mellifluum pluunt

Ü

HOC IT

torem €aoeli.

An enirn illa gloriam Deo afcene

wm)Præ ['

&ens non iütülit,an pacem in tertis hominibus

. bonz

j

lt Á

(:?ïf'äæfe 4.5. 1 : (ï )57/:0;;2:»:4 qui.)

*jhn

L^

C 62 in effie, naty Chrifii 1y modl, réfpone ds

tj

)

*

MARIANUS

625

il bong voluntatis non divifit? Neque veró tune

mumgs tántum , fed etiam in omni folemnitate gloriofse

uoma.

Affumpnoms fuz. |Quinaudet S. Bonaventura

teflari, (d) & ita omninó eft; Gratia €f dwi-

)VCII

cedine tua ó Domina pleni funt celi &j terra , um

1

às l

]

dique tuis benefrciis mos irretitifli femper.. Sullant

ompm

T

0

favi aliorum Sandtorum de coclo in terras, &

beneficiis fuis ungunt, recreantque mortales,

dxFJw:

yis moil

fed non femper.

Virginis autem gtatiis madet

opum í

tota terra, (Lomodo autem expresfit optimé

z—

j Bernardus : zz inquit(e ) MAÁRIA fera dulcedo ,

"dC, r

, exiti

|qua amaritusinem peccati expells,que gratia dul-

cedinem laveiris , qua' ad patrie fuabitatem per-

noni Hää'

ducis, .

Cf2 Refert Surius foeminam quan.

lat PCI'

non inter-

on COf*

dam -gravisfimi peccati ream ,

li, non node habuiffe quietem.

- Intus

] nf

UE dth«v

enim eam fzva & perturbata lacerabat confci-

entia ? extra autem infultabat ei Sathang vifibi-

d emm'v os

.liter apparentis, & quoddam-in charta defcri-

"U qiu

ptum peccatum objedantis moleftia. Ignara re»

! do&rm«*'

, medii &amara veneno patrati piaculi, confugit

b

4 bUS

" adV:rgmem poenitens , & ecce jam ferenitatem

( Confcientiz, jam cbartam amaram recepit. Jam

9!« ,j Qualiter dulcedinem largiatur gratiz loquantur

linus eorum, cor meum orat, tuo

lfW,r"'

, Cxperti.

dulcore inebriatum Virgo guberna, & in fàn-

W

Buine Agni conferva ; C2 ) &in latere filii collo»

p

j €a.

Hoc veró amator ejus , confecutus eft to«

fiu P^

tum , pre cateris Elzearius Comes, qui opitue

D€0 f

Dd2

lanteé

W"

( d) Bopab, in p/::l- majori, pfal. ;ua'tm Domine,

; Ce ) Berr, in.Salfe,

f 4'

(2 Ser. 3A Ipr Cg) Berne

ICI; V

f»

yfe

t

61 8&'

zomACus

lante Virgine, & ejus dulcore inebríatus , conju*

(

gém qualem accepit talem moriens reliquit in-

SPE

tactam , (^) & uíu frequentisfimo ac. decentis-

fimo Sacramentorum in fanguine Agni cor

Arl

k

fuum confervavit, denique ubi inveniretur qu&-

C

Tiin

fitus, in latere JESU, refpondit. — Jam autem

.tv

NOSTRA

ad (uavitatem coeleftis patriz , ut perducat, ta-

centibus aliis, (;) B. Joachim Senenfis doceat

qrfdy )

flta, N

atque oftendat. Iíte ab ineunte atate femper

»

u$ monitu

1 (enfo

Virginem teneré coluit: deinde ej

ordinem fervitarum füfcepit, ibique rare cum

1 qui d

Ál g,

exemplo virtutis complures decurrit annos,

Tandem ipfo Affümptz die, dum divinis(imo

(s p,

«Ef,-r.m inlu.

Minifler asfiftit Sacrificio, morbo correptus

1 pents (

epileptico( quem in fe ab zgro, oratione trans-

14

lldrai 1-'3'27 :

tulerat ) repente cecidic , cereo tamen in aete

l

if as

fufpenfo & divinitus confervato, — Nec tamen

natw

tunc mortuus , fed Sextz Magnaz ferix viduma

&fämfi

Y

iom;

Chriíto offerenda refervatus, 1ta fuos di(ponit

!]

1

Virgo ad patriam. ( &) Dixit Sapiens & cum eo

Ti

a

multi: iz$emi morte amartorem. mulierem , qui

2 &81

Qf

peccator eff capietur ab ea, Mte aliud. canere debet:

Ocam,(,) |

cum Matrem Domini inveni,vita dulciorem mu-

lierem inveni.

Qui- feruit ei , capietur ab ea;

& deducetur ad patriam füblimem —— O quoties

t

D

hi

illi cum Seraphico Do&ore canendum : ( /) f//ll |

nobts guttam fuatitatis tuey quia tu 65 PINC ERN 4 KL

gratia dulcori,

OmUnm

CA-

1 Negtor

[ ARIEDLARE

P

( b ) $ur. 27. S':p:. n Elzario, - (i) Epl;erb. 16, 0

irgm' 1

dpril — (k) Eccle/2, a, . (0) Bonafo inma* ) l

H (

n pfalts pfal, miferere mei Pomina, '"

-

'MARiANiLIS

629

l

i t

CAPUT SEXTUM,

rietisreliqäïf' SPES NOSTRA SALVE.

moa m -

Arpunt nonnulli qui ex nobis prodierunt,

;uine Ll

& à nobis tóto coelo Ecclefiaftico receffe-

jnveni] -

C

runt, quod Virginum principem SPEM

LO

NOSTRAM vocamus: ( 4 ) Maleditlus tomo , us

üt pgrduczf.c

€onfidit in homine , inquiunt , pronunciavit Pro-

Sueii *

heta, Si hzc Sententia fine temperamento :

u u*

ju(li fenfus accipienda eft, maledi&us ( £ ) Pau-

üdc eius n

lus, qui dixit, qz« enim nofltra fhes, aut gandium,

iiqri

i

Á

4ut coroza glorie? nonnt 8os ( Theffalonicenfes )

decutt ?

:

j

« 42;5 D.nofirüm 3ESUM Chriflum eflis iv ad-

du dwwïïg'v

fentu ipfts. Yd eft in die judicii, Idem ad Phi-

norbo.(ïmfj

lippenfes fcribens : i'«ouc inquit , fratres mei &&

gU dedderatis ol gaudinm veui, & ccrota mea ffes

) i. e£ via ad ter

minüm, corona autem fpei termite

, V^ nus, & tamen nibil Deo deiraxic, qui tanturi ts

g R tulüm hom;n;büs actribuit

Pruüdenrer intere

IT Pptetés, matrum verba fumpfic Paulus, (4) qui

pus!" fpem igloriam,

& coronam gloriz difcipulos

TU

Vocavit.( e). Confidit in illa corviri, & fpolus

yd at

non indigebit, verba (ünt Spiritus Sandi:

qui

jl tamen non addit

; rnaledi&tus vir qui confidit in

£3, imobeatum dixit; qui talem fibi duxit. No-

s 0f

mine fpei duo intelligenda veniunt, aut obje-

xium: U

, Qum fpei, aut caufa & auxilium fpei : utrumque

T

" 'vetó munus fpel, minus principaliter obire po-

(

]

, eft creatura: de primo habes teftimonia pra-

Dd 3

citata

p i

] (a ) jerem. 1.7. 5.9$.. (5) K, Tbeþ/- 2» 19.

p

| (e)cors. 4 La

Ü

j Í

p« ibi. Phbilip. 4. 9. x, ( d) Sasbout,

r) BNM U

lblg (B') PIOF.SI. 60 ll'(

'

/

j

J

"

5

*

P

6&0

*ZODI;ACUS

^ Qf i f

Gitata Pauli: de fecundo audi ipfum Deum.

tüm Prim

inquit ille amicis Job fermone lapfis, Cf ) 44 fer*.

mus. fid

$um meum Job, 3ob autem jerfus meus orabit pro

Dion ut in

fobis, faciem ejus fufcipiam , t mon impuretur Vo-

Ario col

bi flultitia, Ecce Job orans, fpes & auxilium

T0 , f

(uorum amicorum 1n ordine ad effe&um fuper- |

tht anc|

naturalem, linde Gregorius, afcendens adal-

3 Gl

tiora, (g) prediflinatio inquit iu&atur. precibts

d fpes

&f meritis Sanorum, — Juvatur?. Sandi igitut

"tto Cicer

auxilium & fpes ad zternam gloriam, Ipíe]o::

1

bus gloriatur ; ( 7 ) rep?fitam ejg.vüääm*in /fmffu;a.

'Tfägædo Í

Quam fpemt fidem de refurre&ione ex mortui$

d de

E

fides autem etíi donum Dei eft,non tamen Deus,

|

TCS, um M

fed quiddam creatum, infufum, quod & dari po:

j

teít & auferri: fic elemofing à Thobm (/)

| Bue di

Myís

fade vocantur [pes, quastamen quis dicat in*

D

creatum aliquid? S. Thomas in termi

nis piO» | "l d

ponit quzftionem , utrum posfit. aliquis lieité

MUItas a

ah'f fþcs 1

fperarc in homine? refpondet autem , fperare de

bontne Vel de aliqua creatuva (icut de agente fevune

Bsj

darió E& inflrumeutali, per quod aliqui. adjuta" UT

tar ad conftquenda bona, in beatitudinem ordinatt

: NOOIS tim

!sl tur)

licere, . Ex quo patet vera explicatio illius lod

Jeremiz : ( £ ) maledidtus homo qui confidit in

; oangri

homine tanquam in caufa principali, tanquam

| ts

l QUi«

U

in adjutorio primario? vel maledictus homo»

' STRA

qui fperat falutem per hominem Dei inimicum: ,

(/) quomodo fperabat Sedecias cum fuis fequa-

cibus

J

€/) 7». 472, 8. Cg2 Greg. , z. dialog, €: 8:—'

C2 ) 705.19.9, 17, (2 Tob. 2.9. 22. $, Tbom, in

QBera

/050 22.«0, 1704- 4 6s

C&5 S, Tbom, ubi fap-

b

1'35!!4

7( L) Hrren, ibi, in 6 V7, Jers P. $.

]

MARIA uSs.

631

!

Ccibus io Rege idololatra ZEgyptio. —Nos autem

fir D.

cum Primam Virginum ut fpem noftram invoca-

apfls; (]U'

mu$. fiduciam zterng adeundz vitz in illa,

y m n

non ut in principali Adjutore, fed ut in fecun-

n :WP".U

dario collocamus, Dicimus illam baculum fpez

fpes &

noftrz , fed poft baculum crucis Chrifti : nomi-

effedut

Afentid

namtüs anchoram Spei noftrz fed. pofteriorem :

Spem falutamus, fed non adoramus, hec enim

,uüamr

€ft Spes (uus filius nofler Dominus, (») Licuie

r? 9d

vero Ciceroni de Virgilio (pes altera Romz &

(oriam P

Tragedo ípem renafcentis Trojz , & communi

j p

phra(i de bong indolis juvene, ïpes patrig.,

aloncfX"'"

fpes familiz , licet dicere, & radet. alicujus au-

j0n u^

res, cum Matri Matrum, & primz Dei creaturg

yod

purge dicimus, Spes noftra ( » ) *alve? Audiv

eaThO

Moyfes, e Deum Pharaonis dici, & nihil inés

nqii

Deitati decesfic : minus certé imó omninó nihil

jp m

Divinitas amittet cum nos ejus matri clamamus,

st M"

Salve fpes noftra.

Perípem minorem, Mna-

j^e6

1U'Cm

ramus & indicamus Summam. Pulc

Ub'—

d! 5[ m

ferie , titulum dulcedinis, fequitur c ums Spele

l M*'* T

Nobzs enim fic conftitutis nunc, ut non folum

j JIW W

((f

in belli turbine, fed in pace ipfa quoque amari-

at i

tudo amarisfima occurrat frequentisíime , quid

u

dulcius , quid prius Spe?Salve ergo SPES NO-

(I n

TRA,

iv

aledl&usþ

ARTICT(LUS

I.

SPES NOSTRA CON-

a^

j

CEP T A,

JM/

h

o angulo, non eft hodie

r

OBrcura olim in fu

obícu

j

Dd 4

jl

Tif

(m) InVita Sirgi Senec, iv Trosd (n) Exod. 1. 9. 1

)5'

f

/

m

6131

Z OD'IAC us

obfcara RUTH in Evaagelio Lucente Sole,ftel- | Didsn

Iz latent , occidente autem . furgunt; Ruth item | (/) Mi

nüpta marito priamo, quid & quantum? fplen-

genuum!

dorem contineret, latebat : illo veró orbata in

( Ri

immenfíum relux:t.

Reluxit fide cum Noemi

m z/?pmg

Prefil M

dixit: (4) popilus itités populus meus E& Deustuus,

Deus mew $ Reluxitfpe:audiens enim dicià fo-

lblan,

cru , num viros ex me fperare poteftis, fpecone

hijrtr Doy

tra fpem tendens , orpha recedente , (^) adhz-

Áütttn imeny,

fit inquit fcriprurafocrui fuz. — Reluxit chatie

Qs aun f

piturorem,

tatis ardore & fplendore cum dixit : ( & 4uocume

gae pertexeris pergamt Ef ubi morata fueris & tgo

| fteretur r

parier morabor: qus te terra morientem f(tfüþg'

| inium T

rit, i» ea moriars ibique locum accipiam fepultura,

hoz enjor

E

r

lec mibi f'aciat Dositntis, €$. bac addat, fí non fola

&1Dto (n)

$wsors yae £$ te ftparausrit,

Reluxit conflanta

m d e

péuendi, nam pauper pauperi, & exuli exul

; s if

jundaeft, Imexiio antem 1nquic Glofla, (4) »il

90, it&

pliad meritur, nifí [eges patzentie,

His & cateris

Totslibus

j(

:

po&ca teferendis virtutibus , illuxit populo Be-

]

u

Tiuas &

thleeinitico ?. f« inquit Booz , ( e ) omnis popts

] 'Onorem, àt

ius . qui babuat intra portas uvbís mes, mulierem tt

/

effe firtutis : iduxic Senicribus- Bethleem, qui ei

TT

-cómprecati funt, faciat Dominus hanc mulierem

qua ingreditur domum tuam |ficut Rachel &

LOT fol

Leam.(/)Illuxit Ifraeli. Ut enim fex modios

y

V

hordei , Ce ) attulit filWocrui foruismulier: ita

t

)

j'!

15 ia

orum.,

;

läxilluürislimqrum facta eít mater Sand

Davi-

N'*-.

—

(42 Rutb. I 9, 16, (6) Rutb, 1. 9, 1 I. 140

l

( 6O Rwb. 1. 9. 16.17.. (4) Gloffa, ibi, extr,

!)Amhu'.

CQe) Rutb, 3. 0. E 1.

(f) Rutb. 4- Go ll-deHo

li me

* l r MM.

parapbr, Cg) Ruth. 3.1 ï.

M ARIANUS.

J

633

ycenttot

Davidis nempe & Danielis, Ananig & Azariz s

unt; Nitrt

(^) Mifaélis& regis mesfiz,

Illuxit Ecclefige

uantum j

gentium: pulchré Theodoretus , ccepit , inquit,

QU) Rutb, plenam mercedem à Domino , quando fa-

vero qtà

ide cun Y

&a efl progenitrix gentium 6:0:4181072!4. Iiluftrius

Praful Mediolanenfis : Ruth, fatur, ( &) intratit

yus d D!

$ cmm j

Ecclefam, & fatla efl lfraclitisy & meruit inter

!Oteülsa I

$24j0res Domin:ci £genev ts cumputarz prap!er coganas

Jionem menits elecla, vom corpori, ( ) Mluftrisfimé

Jente (

Reuit !

Os auri (acri: Booz pro merito fuz fidei acce-

pit uxorem,ut ex conjugio tali fanctificato genus

xiti (

nafceretur regale,

Denique illuxit ipfi rerum

n fW j

omnium Domino, Pergit idem $, Dodor. Nam

gerii P^ K

Booz (enior conftitutus non fibi duxit uxorem,

ipum "

,,Jf/ar,jf

fed Deo.(7) Quomodo veró? refpondet Gloffa,

nam dum ex legis obfervantia fufcitat defundi

du (

j j &l

fratris fui femen, (») Davidi & Deo ex eo na-

fcituro, accepit Matrem.

Documento infigni

m

; Hus&fï*'

mortalibus , quando non hinnulorum affeáus ,

fed gravitas & (anctitas nuptias conciliat, DEO

lux" Po Uw

honorem, patriz fulcra, familiz rplcndores ex

(: g]])Nf

Sicut etiam

TA j

t'

ejusmodi connubiis prodire folere

quz juga matrimonialia eqvus & mulus trahunt,

Bethc'fl"f

,5hancmü1 d

mulos non homines uafcx, mulos qui calce in-

grata non folum patriam , fed ipfos progenito -

[xcm W

res fuos pul('ent feriantque, lit enim quzren-

nbus primà curá Dei regnum,catcera adjiciuntur:

orusm""*

-

Dd $

1C

T san "

(ä) Lirain c. 3, Rutb, €6i) Tbeodor. in c, a. Rutb,

j H

(

C4) Admér. e, 3.com. in Luc.

3 Cl;r);ffi born,

TA

1.in Matib, (m) Idem ibid, ^ (n) G/effa, i. in c

fFl Iu

lm Md"

"

634

;JZSBïAqus

fic honefta conjugiiinientio, fortunam captivst

icfytnbo

ttias vid

& po ü'f.e flucit : cqqn.trarïiaf j ?e(ï'umdat.

[uctnfi

$, 3.

pliat i

faecund

queci i;tuxr'jä*uth 4

äregq;n 'Matef, Ia/u-

titytj 7:!;

E 3dabilis Deo Uxor, veríus Loth fanguis , flos

& pupey

renovatiIftaelis,gloria Moab,primipila gentium,

H g,

MARVE Sanéta proavia, eandem ut figura &

nb

imago jam mundé conceptam , jam ut fpei no-

i

firz Dominam, rmuündo oftendit, ( ^ ) Lztatur &

tilem , 1

gloriatur Deus; in duobus pfalmis, poené iisdem

j

Nubuiret

verbis, 7uda Vex-eneus, Moab olla [pei med Chal-

X

dausvertit$:

omo Juda rex meus, ille smibi vegem

Qittes. 1

fippeditabit , quia de tribu Juda, rex meffias eft

füttür ol

ortus. Cur áütem regi Judz,, olla fpei de Moab

Wi praci

cohjungitur? (2) Quiaidem Meffias de Ruth,

Mtior

illade Moab, & primariá ollà Moab, hoc eft

!dmodum 1

verbo metropoli procesfit. Ajunt enim dodi

ll Qug fm

autores, inter quos eft B. Hieronymus:( c)c-

vitatem dictam PETRAM vicinam deferto, fuiffe

metropolim & caput Moabitarum. unde natales

[ t ttir

fuos B, Ruth traxit: innitentes 1lli textui ; (2)

Sed.

1; Oquunmr Ye

emitte Dosnine. dgnum dominatorem terre,

Pt

unde? de PETR 4 deférti ; cui autem? ad montem

filie Sicn, nomine vero Petrz deferri, Ruth

à

NU

Moabitis Petrenfis fumitur, (e) ex qua natis

amtashm

eft obed. ex obed I(ai, ex Ifai David , ex Davide

rex Chriftus.

Pradixi autem, nomine OLLZÉ

[

( Af o

:

dicis& fignari urbes Primas regni , idque phr

at

(t

r

"t l

C^2 Pfal. $9. 9. 10. Pf 197.9. 10. (6) Lor.in

lu

hg,

Bf $9- (0) Hieror, in Ifaice.g6, . €d) lfaf.

E

"tb. |

l?.po l! (f)Ru;b- 4-5023:

d

)

MARIANUS.

61f

rtunu

acfymbolofcripturg, Quarit Deus quid Jere-

umdat,

mias videtet? (f/) refpondet autem ille, o/4

fuccenfam ego Pideo,

Quz vero ifla OLLA ? ex-

plicat ipl'c Deus: ecceezo contocabo. omnzes cegna-

/5

, ummter,fg

tones regzornm 4qui

£w

zti AIt Dominus : E$ Venient,

oth fangüiiuf

&f ponent unusquisque folium fuumin introitu por-

farey. Jerufalems

Ubi vides ollam nominati

imipliffé

jem u

ac deícribi Jerufslem (2 ) Ezechiel elevatus in

Spiritu à 2 5 viris principibusjadaari audit de Je-

j (

rufalem , hzc eft lebes nos autem carnes. (5)

Quibus refpondetiratus Deus, hzc non erirvó-

J$: Pæn&läi

carnes,

bis in lebetem , & vos non eritis in medio ejus

Porró fapientisfime metropoles vo-

tllkh ,-l[,mif«t'ï

, rey DP

cantur ollz & lebetes grandes. Velquia ordi-

narieé przcingi folent muris, muniri fosfis, arma-

u

Mïias d

Ti tutribus, arcibus defendi: ( : ) unde fit, queme

i Mobo

admodum mufcg non audent contingere car-

nes qua feruent in ollis : fic cives fecuros fe effe

ijum ^.

o mRS

feputant in munimentis metropoleos habitantes,

m dCfow':'-'

( ) Velquiain capitalibus urbibus füprema ha-

bentur tribunalia: ut igitur cum carnes in olla

qim. U"dc.i j

coquuntur , cruditas extrahitur, cibus falubris

il r

producitur , vitiofi expirant humores. | Sic in

yur "

V

1 a m

regalibus ac judicialibus urbibus , ple&untur vi-

,qrert !

tia, emendantur peccata, vigex juflitia, & legum

fanitas cives & regnum confervat. Vel denique,

;vld D

ü

hac figura ollz, infirmitas oftenditur regnorum:

