cuit, (g) Ut enim jacula minus feriunt quz

j prove

Sapientia przvidet: ita gladii incifnius

fecant;

m 211.5

dl

l

& fore

pp

Apgd

dgf(lf

(4)—:9emr. de Vert.- (5) L?tc. py. — (0) Berrar.Sers

-

—

3. fuper miffu, (4) Loc. 24 C dmbr, Lic, 2.

, ob

ince2.Lucs | (f ) Piut.in Pirr&a. (2» Greg.

( ) n

bom, 35. in. Efang.

ZODIACUS

183

& fortius dividunt, quos prudentia regit ; &

fiitordia

expolit.

Quare cum .Mater Dei, omnaibus

plnam ,

Sandis gladium prudentiz habuerit acutiorem,

Inellgs

regina eorum & totius mundi jure optimo ha-

ticordis

benda eft & colenda, Nam, non fumma acie

fii fum

verbum Dei, omni gladio acutius, MARI/E

tem,nr

animam attigit, fed totam penitus pervafit, E

Yri nol

nos miferi, veneramur eos, & intumefcimus

At d

ipfi, fi verbum Dei , noftras fecit animas acu-

paíeb t

tas , fi prudentia dotavit , fi Sapientia ornavit:

Vrl p

& tamen gladius verbi Dei , non totas noftras ut

V, t

füunt profundz penetravit animas , fed iftam ,

C

parum attigit , illam magis intravit.

MARIA

Md

animam autem , Gladius verbi Dei totam per-

Dittre w

vafit, & pervadendo, in ea gladium Pruden-

protiays

tiz, qualem. nulli conceffit , reliquit. (/) Et

EE

veró fi in aliqnibus refulfit prudentiz gládius;

dl&a d

refulfit plumbeus.

Dicamus quod res eft, o*

U (repr

mnis Tullií eloquentia , virgilii Poefis , Arifto-

lt eje

telis Sophia , Salomonis Sapientia , Platonis Po-

QïUS amgnc

litica , gladii fünt fed plumbei : lique(cunt enim

tüntn

cum morte, & non fünt digni, reponi in di-

Ajþicm.w

vino Sanctuario, (7) involvi ephod, & denique

(l poy

recondi in ea vagina, in qua vivunt ccelcítes,

Q d

ccclefti Sapientia acutz animz: (&) de qua va

Prifmy,

gina píaltes , in memoria zterna erit juftus,

Tl s

GC d

540

Tiperon

N

Unc alteram Regum virtutem in Regina no-

ftra attende ; fcilicct Clementiam , & mie

fericot*

(£) Diog. Laer, in Cinic.

|

[or

Dig, (D1.Rgin?

) h

(4) Pf4l. 3. £, 6.

784»1 |

MARIANUS. :

183

fericordiam, (4) Aüdis eam Salutari ut gratia

via f

g, omi.

plenam ,utinter mulieres benedidtam , & noane

Mife-

tit apuu

intelligis claudi in ea Clementiz gratia.

't 0p:imoa

ricordiz thefauros? (/) Nom ignara mali mife-

n fümmi

ris fuocurrere difco, ait una regina? noftra au-

tem , non 1gnara mali miferis fuccurrere novi,

i, M

s perral

Á

Veré; noftrz clämepriæ & mifericordie , dum

vivitur , difcuntur, & dum fpirantur, nondum

ul

cjxanimas

perfeaeé fciuntur.

Virgo autem, quoniam

gratia plena, ante Salvatoris adventum eft in-

jenua of

vos Do4t

venta, non opus habebat diícere mifereri, &

nas,erH

clementiam largiri.

Modóautem , regina Mi-

fericordiz facta & in aeternum confirmata, cui

At

patoan

parcere non fcit, cui irafci novit? cui gratiam

protulata nonimpertit? (c) llla verba Serpen-

ais n

tis eritis fcientes bonum & malum (quz fünt

r

j

didta ad Adam & Evam ) aliqui fic difpartiunt,

idents o

/

ut fcientiam quidem boni viro primo & in eo

ECEA

natis ejus: (cientlam autem mali, Ev & filio

ocr $) An

ejus affignent, — Audiquid ipfie apud Euripidem

j Platoni

jgueia

li

fateantur : (4) zos timore plene futmus , ferrum

a[picere: non po[fumus , mulieres furzua ad bona coti-

1epo !

Od:

deni

fVlia pauperrime ,. mslortm autem emnium arti-

d

jfées. Sapientiffma , Ef tandem , mulieres. fumua

un[ [

miferrima. plania,

Probat $, Auguftinus, (e)

(D 9

mulier nec docere potéít, nec teftis effe , nec

rj ol

fidem dicere , nec judicare, quantó magis nec

imperare

Sed hzc mulierum naturalis & mi-

fera conditio , compeníatur bono mifericordiz,

Jianäf""

»

Non

um

feni

(4) £4c,1.28. (2) än;id. x; Dide. . (c) Gmg')'.'

3« 5*

(4) Ewrip, in medta.

(6) Mug. in

!

n

quafl. 9et, Teflame

184

ZODIACUS

Non ignarz enim mali, miferis fuccurrere di«

dicerunt , & citius ac copiofius jisdem fuccur-

runt.

Hinc Ariftoteles? (f) rmwlier inquit ef

U

melioris pietatis , €$ compofítiona quam Yir. Et

ts

alius Philofophus dixit, mulier immifericors

monfítrum.

ineliyj,

ita miferrimz plantz ut dixit

D

Euripides, bonos mifericordiz fru&us produ:

^

Nroati, ]

cunt. (g) Porró Virgo SS. mulier natura , ml*

ii u

fericors natura: fciens füpra omnes viros bo-

93'13 eü?

num, (5) fciens item (upra omnes mulieres

101 fjj

malum ; cui clementiam & gratiam fundere non

'(5'71 7"02' |

eft parata f Gratia plena eft, vas plenum mife-

J n f

ricordia eít , invocatur & audit , tangitur ge-

S. Bonaventuta,

fli i i

mitu , & funditur fuccuríu.

quibere

fata RI

(:) illa Pfalmi verba , moveatur mare & pleni-

tudo ejus , virgini accommodat , (£) quam &

f d

Q n

mare magnum in quod omnia flumina gratia*

rum intrant, vocat, & hortatur fideles, mo*

ducn j

veatur mare , moveatur MARIA , zzofeatur in*

pulti g

quit fsfpiriia & cafligationibus , lacrymias Ef oratiü

hus

nibus , tmoSeatuv elemofynis &f alin feneralionibus ,

C(ette h()l

mo$eatur plené ut nobis effundat de fua plenitudr-

fingie

ne, Et fübjicit opportuniffime dictum S. Bern-

QU a

ardi: (/) qui ait, v«s Jiquore plenum yff mofea-

EPT "

tur » de facili fubgertitur &f effundit Itquorem. (m)

"ïïüre: k

Sic B. MÁRIA , Bonabentura . excipit y fí moVeatu

r

"h füm

Pr:cibw ; efundit liquerem nebis,

Dttdy va

Quan*

müs Qü

C(f) áriff. 4 8 ? L ET. (2) Sentia od Clem.

Wt q

(5) Eurip.in Med-z,

(2 S. Bonaf, in Spec, Mat,

t 7*

(4) Pfal, 97. 8.

()) Bera. ibi, tfflfl

(') [

M.

ipfüm.

Gm) Bonab, ubi, fup,

()

Ál

;

181

-..MAARI-ANLIS. '

fuccurvrereim

jsdem d

" o

idier g

("NUanquam veró ex didis, & tertia regia vir-

um i

-Atus MARLE, nempe boneficentia poflit

jmmift

intelligi, pergamus tamen ulterius eam in illis

ntg u «

verbis Archangeli, benedida tu in mulieribus

udus p

fcru:ati, Exclamat S. Anfelmus. (4) O éense-

&diéia Ef ex

r

2

; WW* J(i

tata non tibi foli, fed etiam nebós,

ynes Vir

Quidefli quàm magnum efl , quàm amabile cff,

quod Pideo pev te efenire robis , quod Videns gan-

deo, quod gaudens cicere non audeo, — Ec fubdit,

m fu:xdcrcä

epfenum ?

$i i tu Domina es mater Dei, nonzs €$ lii

fili tu£ funt fratres Dei?. Sicille. Ex his patet

"o

Bgnmmü

quid benedida inter mulieres, proinde & exal-

s E

tata faper mulieres , imó & füper omnes puros

p u

filios Adz, agat atque operetur bené.. Nempe,

"

An

flumim

gïi«l

q

uia nos facit filios fibi, fratres Chrifti.

autem huic beneficentig par effe aliquid aliud

T

poteft ? Cum Athenienfes tempori & adulationi

fervientes , cogitarent Alexandro M. divinos

deferre honores , Demades Sapienter eos per-

ftrinxifle hifce refertur: (5) videte Athenienfes

j þ' 4 /z,mh.

quid agatis, ne dum coelum alteri datis , ipíi

l

dun ?

terram perdatis, Dii enim terrarum , norunz

n s

If

inferre: & concludere fic, cujus eft coclum,

l MWI

l/ 7/ n

T

ejus & terra, ego explico. Virgoaurem virgi-

num, cum nobis divinos conciliat honores;

perdit nihil,

Quin etiam dum nos Chrifto

fratres edit, ipfa in honore regali creícit. Nam

æil

i

incipit quot Chriftianorum, tot regum efífe

i

J

puu—

ma;es

n

v';ll

(l:lf:

/

Qo) Ar(tl, apud Bonab.in Specul, &JR. t 13*

jrn, P^

9) Piutar, in apotb, Gracorum.

:

4 m

Z(.)D.IACUS

mater nec regum utcunque; fed Chrifto fimi-

beatorum

lium. Satis habuit ille prodigus Evangelicus,

lonoris!

(5 fi pater (uas illum ficut unum de mercena

1n ftábul

rii feciffet: Satis Rex David , ego Servus tuus,

füvatur

clamáffe Domino. Illi fiqui amici Dei fadt;

Qué ipe

nimis honorati , nimis principatu fortes & po-

0777

tentes effedi przdicantur.

Angelorum bono*

Áetieny Er

rum, Dei filiorum datur titulus , & füfficit;

QUi rl

nobis autem , ( clamat S. Anfelmus ad virgi-

douliom

nem ) (2) video per te evenire, ut fimus mon

As (

folum mercenari & Servi, amici & principe

JW": !im

ac Dei filii, fed fratres Chrifti , quod utique

foondri

nemo hábet Angelorum. Oranda projnde el

lil pj

virgo, & S, Bernardi (*) affedu pulfanda , f«

Qd ine

à bentailla per gratiam quam intenifli , ut quitt

4(€[0mm(

mediante fieri dignat

Vr .J*

H -4

partieeps iq/l'rmitatisv

Tüm hbo

miferie noflre , te quoque intercedente vos fainl

U T7]

pxzrmlip'er?mtimdink

&& gloria fua , 4men. d

$ 6.

ufa j

Am fi defpicientia rerum flux

arum in Regina

Mu

]

noftra quzritur, haec quanta

EU i

ejus Magno

filio? (4) Statura tua affimilatae

Vemtenip

palmæ.

Nomine Palmz.- Salvator mundi non

Ters g

raró exprimitur, S. Petrus Damiani , (2) vo-

"tht

cavit eum palmam beatorum , alii palmam vr

t u

&orum: eà quod omnes Sandti ab eo decerpfe

me

tint & vires pugnandi , & conítantíam vincen-

&f T

ALMA

di., & gloriam triumphandi, :I(ia autemP

eato-

* l

l?"'ffia Hni

( Lw.)xy. $. x9.. Pfal, ny.ïlo. Pfa!.ug-

x*-

.9.17. 70&' £.6.

(4) 4ufel, ubi füpra.

(4) Caxt, 7. T-

m |

(e). Bernar, fuper. miffus,

|

(5) Damian, in carm, ad . perennis Vita fonittt -

) B:r,,l se

(O &m(. [

MARIANUS.

187

i Chrilol

beatorum , quàm pauper fortunis, quàm vacua

s Ea

honoris? non habet ubi caput reclinet , incipit

in ftabulo , definit in. patibulo vivere: («) feris

filvarum egentior, avibus coeli miferior.

At-

jo $t

jci Do*

qué in eam defpicientiz mundi curam , abundé

; fortett)

traxit füam rmnatrem,

Quare Annunciatz de-

ícribens Evangelifta ftatum , (4) miffus eft in-

elorum /

XS»RU,

quic Angelus Gabriel à Deo ad Virginem de-

jm &*

fponfatam Jofeph. u« ef? ii , exclamat Bern-

ardus , (e) irgo , tam Peneralilis u- falutetur ab

, r f

í & p

4Angelo , tàp bumilis ut. defhonfata fit fabro? & re-

u U

fponderi aliud aptius nequit ftatura tua. affimi-

möa PWmJ

lata eft Palmz: forma tuz vite , tracta eft à

Jndd

forma incarnatz vitz.

lu

puI

Ideoqué vocatut à $.

&hu'x

Hieronimo (f) quzftuaria, qux manuum fua-

eeti

'l

u

j"

rum labores manducavit : ab aliis pauper; qua

j n

um

opes exanimo penitus pro(ícripfit, Dabiturne

etiam nobis expirantibus audire encomiaften ,

"d

ftatura tua affimilata eft palmis? martyres con-

temnentes juffa principum meruerunt pramia

&terna, & coronati accipiunt palmas: tu con-

j u

temnendo , irritamenta mundi, an item coro-

"n ii

naberis & accipies palmam? (g) Ponderat unus

vato

rnil

h

Sapientum apud fe bona tnundi , & fic argumen-

ia

tatur: aut ifta bona non (unt, quz vocantut

ii pe

[)

bona fortunz , aut homo felicior eft Deo, Qu

eo d*

rl

enim nobis bona videntur non habet in uíu

iantlà

n

[

Deus Nec cnirx) libido ad illum , nec epularum

" au[C[T'»

Ít. üt

lautitia , nec opes. lmpgmbile autem e

homo

' pf:.'.h

TU

if

Q Ma::þ, 8. 20.

(d) Lü(-'- [J' 26. 27-

(e) Bern. Ser, x in miffe, Cf ) Hier, in Mattb,

(Ath h

fi

(g) $Senec, Fpi/?. 85.

1 8 8

ZODIACUS

termintr

,homo fi felicior Deo , ego infero: oportct

igitur humana mundi bona non eíIe bona , quo-

quanqua

niam non dignatur iis uti Deus,

Quid veró

fenfuütm

tu dixiffes Philofophe, fividiffes Deum in car-

im, &

ne, & in fumma fimul pauperie ac defedtu re-

Thomen

rum? tauc credo non calamo tantum, fed to-

tus clamáfes , difcite mortales , & ponite ftu'«

i

& dl

titiar , bona quz vocatis bona , bona non fünt;

& lm

neque enim illa Deus, & Homo Deus , habet

d. E

in ufü.

Ego veró & aliud concludo , vacuum

ïumfew

paupertatis , dignitaus carentia, eclipfis fplen»

dUfdm

dorum , negle&us voluptatum non po(funt eífe

&tongy

mala, alias, aut homo contraria iis poffidens,

effer felicior Deo: aut Deus mala eligendo,

infelix,

/Egiptii cum vellent magnum Lomi-

UE

nem , minuta hec & vilia mundi perfequentem

uj

exprimere, pingebant elaphantem , C/) princi-

*ty QUi

pem belluarum, mures venantem,

Qgemade

imodum enim & nullius commodi, & indecen-

Vttbgn

tiz grandis eft, venari mures: fic, & inutilis

Dinpe

& indecens cura eft , ut homo follicitudine

t-am' La

multa, bona venetur mundi. Hoc enim eít

55 der,

mures venatu perfequi, & omninó indigna;

RUT

rege coel futuro , occupatio. Oranda virgo

COgng[cQ:

fzpius cum Ecclefia: (/) vitam przíta puram,

W' SI.)'(( ]

iter paratutüum , ut videntes JESUM fempet

u

D

collzcemur? non orat Ecclefia, vitam præüa

N

Nos w

divitem , honoratam, delicatam , fed puram : fit

illa pauper , fit defpecta , fit ar&ta, modópura,

"ia

V dorig

Pura enim vita facit iter tutum, & pervenit ad

termie

' Nlles dlg

(5 Pier. bierogl, lib, a, 6,7,

;

(E) hh

t

(2 4fe Mari:

fíeffa Qymam.

Z

"

MARIANUS. —

!

1189

Ec'mi:'num] ESUM. Vita autem non puta,

;fero: o

(Íe boni,

quanquam opum abundans, quanquam orani

fenfuum voluptate affluens, iter facit nou tu-

5 st*d'

: Deum 1

&um , & excoecata JESU M non videt, & poft

momentaneam lztitiam , zternum non collz-

ac defedi

uum, (&!

tatur, fed audit? (£) quantum glorificavit fe

& 1n delitüs fuit, tantum date ei tormentum ,

k ponit !

bow nond

& lu&um, quia in corde fuo dicit, fedeo Re-

Blaa. Et ecce 1fla regina ; omnium tormento-

OL

rum ferva.,

xdudo; Väf"ï

Quantó melius regina fuiffet, fi

, edipis j

ftaturam vitz ífuz , ad ftaturam coeli Reginzt

)

"

j

accqmmodäfïct.

non po

jj ij p

dt;

g d

$ 7.

de ni veró Reg

ina noftra ,

hac inania &

* futilia mundi gaudia & bona non defpexif

gt

fet, qux feipfam, fibi fuppreffit? Quid enim

j

j

fecit; quando Archangelo , ecce ancilla Domi-

(

)dl! & n

ni refoondit? (4) Nimirum fe fuper omnes cho-

ros Angelorum privilegio Maternitacis exalta-

[ & um

o fol jau'

tam, ad fcabellum Dei , ad pedes Servorum

ejus detraxit.

S. Chrifoftomus (2) ad illa ver-

Hoc enit

pino

:

ba, quomodo fiet iftud quoniam virum non

O randj W

Ccognoícot Zane inquit propzer Poc pariens filizen,

hp

quia Virum z^n cognofcit, — Si enim Yirtmm COgno-

UM f

fteres , nov fuiffes disna, ut buic. mirifferio ftrei-

um

res, Nos veró adjungamus & aliud , dicamusqué

Reginz noftrz, fi virüum non cognofceres , &

f d p

M.

te gloriosé circumfpiceres ac cognofceres , non

!

& owen

fui[fc;s digna , ut huic mifterio fervires, Regina

)

Cras

C Apec. 18, 7-

"LA

^v44. in Gen,

: (4; Lu;; l.;8.k (5) Chrifoff,

ZODIACUS

xgoh

eras Angelis, & tibi latebas: mater affignata

Deo, & übi non apparebas: in Deo eras,.&

profandé in Deum intraveras,in te ergo non

Ál

eras , & tib1, ut cognofceres teipfam , non ade-

h

KaS.

]

milit

Obumbravit tibi Pater aternus, (c) n€

£m 8

te immeníus filii fui fplendor obrueret: nec

petiit,

minus idem Pater, fpecioíam ac pretiofam um

bram interpofüit , ne te , quanta effes , viderese

i,

in:&i

Jactet f& qui volet fub umbra Galliz trium li*

trt nj: q

lnorum, tibi umbram Beatiffima edidit Trini*

n f ff

tas , füb qua fecura ab zftu claritatis meridian£

federes,

Utinam Reginam famuli fequamur:

["l' fe,jn

!)f ul pi

& in noftris oculis, quando fplendemus in

alienis, tenebre(ícamus & vilefcamus.

Regius

4 Qufty

fuit JESU Chri(ti, referente Chrifoftomo , (4)

dcariam

introitus inte , atque in mundum, quia tu ei

OP

totam te velut limen pedibus fübftravifü : fter-

Tatfg C0l

namur & nos, qui cupimus Deum venire in

W. &An

nos , vilefcamus nobis, ut cari evadamus Deo,

WXbUIO If

Humilitas 9irtus eff inquit. Bernardus, (e) q"4

TU lp

bomo Periffima fui. agnitione (bi ipff erlefcit. Qui

Wl Y

ergo fibi ipfi non vilefcit, vera agnitione fer

^ ancilh

píum non capit: aliquidaliud cognofcit , & non

fe;

Reáé apud Rufinum (/) S,Senex qui-

dam : niü piftor velaret oculos animalis ad

n ]Ebores

LT

molam circumeuntis , farinamqué frangentis,

Comederet animal omnes labores füos: 1tà

Uonyi !

cum homo fe, fuosqué labores circumfpicits

morfu inanis gloriz eos coníuümet. Velandi ergo

TRttojtum "

funt oculi mentis, ne feipfüm homo devoret.

$. 8. I-Ef

[xïg, L

Cc) Luc. 1. 35.

(4) Cirifofl. bom. 49. in Gem.

L

!t

(Q)BGI"]. dfgrdd. bk"u./. (f)RufP.l.stüf-floPP.nnza

^ MM

MARIANUS.

191

vwuer df

Deo d!

$ 8.

te ey D

virtutum , aurigante hu-

Ac igitur quadriga

im , nq[ü.dt'

H

militate , virgo provecta ad Reginz

fti-

[:1

I$ , (

gium z & hujus intuitu, regnum fibi à Patr

rueret: n

petiit, quod mireris, fempiternus filius. (4)

retiofam

Synagoga potentium , inquit , queferunt animam

Q(&S D viden

meam ; &f tu Domine Deus refpice in me & mift-

jl u

vere mei : da imperium tuum . puero tuo , & Sal-

edidit TI

$um fac filium ancille tu4, — bi Ambrofius . (/)

js merid

Chriflus , inquit ; fe /ér$um & puerum Dei nomi-

j equi

nat,ut qui matrem antillam Domini babeat , ft*

cundum formam fersà (c) Hugo his verbis docet

ïþkndemuf/

qms. ^

4 Chrifto poftulari, liberationem à miferia, ju-

qiofomo. *

ii

diciariam poteftatem , [revocationem fui ab in-

j q*'

feris, ac re(uícitationem corporis, interpofita

jj

matris conditione, Hieronymus, (4) Augufti-

bf

liT yenl

nus, & Arnobius hzc verba de Salvatore in

patibulo moriente , Patremqué orante expo-

4»

nunt, utis per merita matris fuz, petitioni fiae

d (')

qifcth

annuet. Hinc concludamus , quantam vim ha*

riort "

:

beat ancilla humilis MARIA , ad obtinendum

ani

j

7

&ternum regnum, fiquidem Dei; filius , non

m

$,

perlabores paffionis & vitz, nec per merita

S gl

crucis & mortis fibi imperium dari oravit , fed

; f

quia effet filius ejus , qux dixit, ecce an«illa

fuos

Domini.

Sed & hinc di(cimus regiam viam ac

res

! clrcüm'FM

introitum certiffimum ad Dei füblime regnum,

Bené Ambrofius: (^) qQi cupit difinitatis tenere

L

7

fa/ligia

jomó d

j

(4) Pf/.85.14. 1.6.

(9) Ambr,- I $. 6. 3. de frde.

v

(c) Hugo in Pf. 8y.

(d) Hier. Aug. Afno 16iü,.

.9

?ï':lo! ho

J ( 4dmór.in Serm. quodam.

191 :

ZODIACUS.

fefligia - bemilitatis fidletur ima.

Ecce enim

fefe MAI

MARIA , quia humilitatis fectata eft ima, di-

Yidit qua

Yéntat m

vinitatis occupavit faftigia,

Sapientiffimé quz-

rit & refpodet Auguflinus, (/) altitudinem

(; Dar

quztitis? per Gallem perfenitur ad montem, — Vi

Deus er;

regnum tibi dare Magnum interrogat Seneca!

n Ftl";/;,

(g) rege teipfum,

Quomodo veró£ per val:

J corf

lem ad montem.

Ecce Regina noftra per val-

j* Vl

fttó torii

lem pervenit ad montem: occupavit monteri

divinitatis, fed deprimendo feipfam ad vallem

paratur?.

humilitatis.

Ideóqué ut ait-(2) S. Bonav

A

EU tdtm

en.-

1 4d d "

tura facta eft Vgllis vbencdi&ionis.

Bittrdim

ARTICULUS IV. -

z

pits wl

a. hdu

Vs

REGINA VISITANS.

tlienjj;

$ t.

0: QU4gd;

Oflrema ordine, non poftremo pretio'S;

Vif fote

Elifabeth verba fuiffe inveniet , qui expen-

Bfmmæ &

P

lordig w

det. Dixerat illa laudes fuz cognatz pan

gens, perficientur ea quz di&ta dbi fünrà Do-

) dar

mino. (^) I/& autem cxpenit Lira, (/) ditl4

f[bl]m ?

& fewm

fént tibi à. Domino , que ab. Angelo ejus propofíta.

b

Propofuerat veró Angelus , virginem parituram

N u

effe regem, cujus populus effet , domus Jacob

U

cujus thronus effet fedes David, (;) denique

plm'lam l

W

l

cujus duratio, zternitas effet, Hoc autem rege

It

auda, & plena, in confpedum Elifabeth dedit

TM SWUS

fefe

C/O 4ug. Ser. 16, de SS. mm;t.

— (e) Senec, it

UM

Epift. 37.

(9) Bonaf, in fpec, MÁAR« €, 13*

) PW

(423 Luc. 1« 45.

nh

(6) I.lnm. ibi.

CO Lue, 1, 37

1

A

»

]

x

MARIANQS- !

T9j

« du

i'ci'; MARIA, proinde & grandis Regina.

Hoec

vidit quz exclamavit; unde hoc miini, (2) ut

g diin

yenfi

veniat matcer Domini mel ad me? Hic Toletus:

(e) Dominum füum appellat , quia. Chriftus

^ al

Deus erat ac Dominus.

,^.

dmontim !

Defrendet (ittit piutia

3n $elus , propherat Píaltes de Domino fuo, &

rogat 9t*

vero pt!

illi conformiter Iaias 2 ( £) rorate inquitced: de-

a gt

fvper , fcilicer a&rei, & pubesplusri;sflum, Cur

veró rori & pluviz , defcenfus Dei in carne com-

upayit m

am àd v

paratur? Cur non akteri alicui fplendidiori rei?

N Bo

an tanta majeflas , minuta poturt exprimi gutta?

i

an ad dignitatem Maternitatis divine confor-

miter dicitur MARIA , vel vellus pluviam exci-

piens , vel herba rorem colligens ? (7) Quem:

[f

admodum cum Deus nubem foetam rempit; &

in terras diftillat , id quod nube claudebatur,

MM

deícenditin prata, & terras. fi nix , nix : á gran-

do : quando fi aqua, aqua.imó fi quzpiam nubes

onufta foret , vel auro, velgemmus, aurum &

(remop'a

gemmz ea fciffa deciderent.

lta vifcera miíe«

ne que

ricordig Dei , que velut nubes Chriftum conti-

g ]

nebant, dante virgine confeníum ad Archangeli

, dii f

verbum , verbum Deam in uterum virginalem

demiferunt. Ut igitur cerra liquido perfufa auro ,

j

dg (/M )n:

evaderet aurea, & gemmis firata', gemmea:

p p

J

j

fic virgo, (5) Regem regum velut rorem ac

h

domi)

'pluviam'-fufcxpi«cns, quz fibi fuerat. Ancilla,

i,

) $

facta eft rerum univerfitaci regina.

Quod fi

petas ; cut non potius Senicula acclamárit ho«

,E

2

p HTEN

*

I

Mi atepe n

fpitz ,

(2 Luc, [.'43.

(e) Tolet.i» c. , Luce.

(

) jut

Cf Pfal, 71. 9. c. Jfai. A$ Y. Hieron, ili,

4h [

l/

(

Q Gijaini, P Ja. — Q Glof i « g. La

ii

ZODIACUS

fpitz , unde hoc mihi ut veniat mater regis mei

Witste,

adime? hoc enim auguftiorem videtur (onare

quod illi

majeftatem ? Refpondetur , quia.ad 1ntentionem

llld Saï

declarandam., magisillud. quàm. hoc ferviebat,

jttori t

&; Intentio vero fuit klifaberh , declarare in-

Qm Yg,

dignitatem tuam , quz tantz. vifitat.one Mauis

u grg:y/[

honorabatur : indignitatem autem magis often

Qu lo

dit (üubjectio famule ad Dominam , quàm füb-

)XS Wengü

diz ad Reginam. Regesenim & reginz prg-

Z xmpm

fünt,. non Servistantum , fed & liberis. & am

m Ob/?rm/

€is, & nobilibus & principibus, imó & con.

Wityj, ij

fanguineis ac affinibus. Domini autem nomen

VP t

refpicit fervos, ficut Dominz, ancillas. — Nos

TP

veró eam Virginis Sandiffimz vifitationem at

& tgce[f

£endentes, elevemus vocem & mentem dicene

&8s , Salve Mater VDci.,. Salye Regina mundl,.

fbx&ü Tefide

C]P]

fUOrm

"

^

M

: H'Wf/fn

Bfervatum eft À viris eruditis, Pafto

ris 50.

TT

: regis nomen inliteratura Sacra & profapa

Mimore

dJ lít

lly

fzpé confundi, Ait DEUS apud vatem: (

Dv

gui dico Cbviflo meo Cyro, paftov meus es, — Etapu

fühlx do

Ti

€/) Xenophontem , aliquis » f(mlia , fatur , opera

UM

&6

e

e & Paflorite.

Et Philo judæus artem.

|

jzmz

"fmofis

ZA

Dro

paftoriiam. praladium vocavit "inagiftratuUme

j

n Wf

AU

Scd. & Po£tz; Qc) reges Paftorum nomine cor-

«

pellant, at caufam dictus. Phulos (4) quia pul-

Vici h hs

cherrimogregi bominmm pra[unt. . Portó pfima-r

Ü Sa:l ?

li

li

,Eium Paftoris officium & regis eft, gregem fuüum

Vil«

«*x&

[ [0'0

£0 Liras. i? c. Y Euc,

- Q03 Jf2 441 8.

[

,

J U "'"I)

( .Xenop,/s'. ,. 8 Cyrcpædo

F )

( Ebilo ) de 1,"

/epä.

4) Ividem,

DET

IQS

4

)

MABIANUS

ïa [

rater g

yifitare , ut fe habcat ille difpicere, & malurn

| wdeut (

quod illi adhzrere invenerit, depellere, juxta

ad n

illud-Sapientis. ( Dihgenter agnofte 8ultum

3 hoc k

pecoréis tut ; tuosque greges confidera.

Quem 1o-

, dechit

cum Ven, (/) Beda Paftori Ecclefiz applicat;

itat;ontfi

ut greges fuos luftret, agnoícat animos, adus»

que fingulorum , & fi quid in eis vitii fordidan.

y agb

m giuW)

tis jnvenerit, citius caftigare meminerit. Bafi-

lius Imperator (

T. xeginit'?

£) dans filio (üo Leoni prece-

pt2 » obfiringe te inquit. necefftati buic , ut omnia

j ibes U

tibi oculás infpicienda «ffe

difcas , & mibil noninffe-

um pratermittas,

j aurem I

Regem habes eum qui do-

minatur in coelis, c

ul ficut omnia curz fünts ut

sQDCïllas'-* X

: v

Deo neceífe eft, & tibi curz eífe

Ut regi. Cae-

terüm rex Deus, & in coeli,

1

& in Virginei uteri

i folio. refidens ,

curam habet, providentiam fu-

Regin&wl

fcipit füuorum .

Ecce habituut homo inventus,

.. (&) hoc eft more infantum infans clauíus utero "

1

]

qi

, &cens eloquio, & quafi nihil operans, matrem

(ti$y W

; tamen movet ad

Joannem , & illa mota; exurgit

vt &p Iüf

i

diluculo

; abit in montanpa

i a

n

» intrat Hebron, (7)

jv

, fubit domum Zachariz| &

dum $alutat cogna-

yh t

: tam , virtute filii, v

' .

oce fua Sanáificat cognatz

W, le ,

n

Senioris

4

prolem,.

lj

yint

M

In officio vifirandi

- Plané Regina regnans, quia

ai[m!!

þ;

gregis fui vigilans, Tandem

;

Ü

, YauCa ac

!

totis teculi$ claman

tes Prophetarum

g P^

i

l

, VIC€8 & VOCeS .. acci

piunt finem. (^) Vifita nos

.

4".'!5"

or

PT

; 1n Salutari iuo deto

nabant illz Deo : ecée in ma-

Ea

tre

&l 8r€5:m M al Mi du

M -

? C Pr/ukï';. 27 ).3., (/)5

era in 27 . Prof,

p ('g) Bf n

aptd l-rvom ad «ynum $8 6.Chri-

T MT P

n

C PLilp, 24 7.

€2 Ffal 1054 4.

() Toer. iæz) nbl

1:96:"l

ZODIACUS

tre & cum mh-re fua vifi at, & Salutaris, five

(itjem di

Kex Salvator » grati'am novz Saluus Joànni im-

fpiu

pertt: & fimul nos cum Marre fua, regina $2

üt emm |

lutis , (e vifitaturum promittit,

Quod uni, hoc

[: Concup

omnibus fiet, (/) non enim eft dittinctio apud

of

eum Judzi & grzci , biberi & Servl, dives in Q*

Ben fu.

mnes iparget fug beneficentiz radios ad omnes.

6'31/177"03 |

Docer $, Thomas , (7) reges reginas, principes,

W?*", [

l

JIJ'

s

l

fine motu irradiationis ut inquit ille diving,

Atf tv pe

non pofle preges fuos rité regere'

Quos inttf

Tunc

motus przcellit ut ille vocat circularis,

autem «ircularis motus radiorum divinorum

exercetur, quando Princeps (aut Regina ) di-

It

vina illuminatione ipíe prius irradiatus , 1rtà

Tefing j

diat fübditum , hic autem illuminarus, elevatut

f10 nobis

ad contemplandum amandumque Deum. $i

smähicw,

enim ab eodem in idem reditur.

]amr verb

Wil

d

Hf "

Dei Mater, noftra autem Regina, in hoc cit*

&y

culari motu verfatur perpetuo: ut enim ; ipfa

D i

divino Radio-fubítantiali atque infinito , per*

Mdl R

Ü

Il

fufa .luce perfudit Joannem . ( ut 1lle qui noní

j le S

dum noverat Matrem . agnofceret , incogniturm

Coeli Regem ) ita & cateros, maxime lucis fü£

fitientes , itradiata irradiat , & irradiatos 1n D6

um attollic & movet. (7) Aliquis Sap:entum,

mwe

1]

Priacipem ergafuos vigilem, cum Sole conti*

lit: eó quod ficut Sol circuit terram & illt

TU Qu

]

minat, & illuminando eam perficit: :ta bouus

Princeps non fuz quieti tantum vacar, fed lu-

Iw,ff][gd

f

ftrans omnia, & feminans bona , alios ad fifl;i'

. citatem

p end

"

hg

[PIU

- QD Rom. 16. f. 12.

Q ) Tf'me de régis

G.M

hi

Print«l, 3, 6 2,

(7) 4Egid, de regim, printip,

)

Ws

3

" WARIANUS

197

&itateim difponit & maturat.

Hujusmodi Prin-

EU

lus o

€ipis 1n. oficio verfatur Virgo continuó: cir-

[ü 1l

€uit enim terram ut Sol, & irradiatomnes qui

fe concupifcunt.

Quod u

Czpit vifitare fuos Regina à

dittdio

Josnne.& pergit & non definit ; necvifitatio-

I'VI , diráit

nem íuam finiet , nifi cum Sol moveri. finiet

idos d ?

&ex , inquit Proverbiaftes , (o) qui fedet in folie

j gt

Jeaktii ,. difipat osmne maluza intuitu fv Nee

uic ille 0"

aliter rex Deus, in cceli foiio refidens, diffipat

oine malurn judicio fuo

idemin Matsre í(ua ,

y QU

novi bonoris novo throno collocatus , ejus ad-

VEDtU , fuo intuitu ,omne malum d/ffipavit To«

anni: nec diffipare ceffat in nobis, quoniam

( gut ngmä

regina à dextris ejus fedens, ilium nobis.cum

gl v

"

um

pro nobis (upplicat ,applicat. Exciamat DoAor

Seraphicus, (p) ó Regima « fu es 9ia , pey gxan

ag D*

F

X0$ Salus de [üpernu fedi'us Vif

t4fi? , addumus,

d.

& vifitat & vifitabit.

erifldy

p

Quamdiu clamare terra

non ceffaverit , (4) vide & vifita vineam iflamm

grenm

" nf

tamdiu Regina mundi nos vifitare in Salutará

(ut jlie q'

fuo, in quo Spiritus ejus & exultavit , & exule

tat, non omictet, non definet..

Cfö D mwg

as

p I

p

s

i

$3

jqui

Saplf

)

Ti Nimvero 6 vifitantis noftrz Reginzeffedium

gole^

placet intueri

» lllim optimé S. defcripfit Pe-

cum

, tetrai

tru$ Chrifologus, (;

) Hic confiderans parvuli

g

mutationem Joannis

rficit

; exclamat, a»re inquiens,

(a

d t

47 lange?et lerrums ante

m v

perümï 4d celum, qu

ld) i

j

13

A cepig

tw[g

(9) Pro$, 20, $,

(p) Bena?. in Pfalt, B. F. Ser.,

6, poft notiurnum.,

f

u i

€2) Chrifols Serm. 9x.

(4) Pfal, 7?. 15,

" W"M

:

:

198 |

ZODIACUSL

accepit dibinum Spiritum quàm. bnmanumt antt

Gregbrius.

Jufcepit. difina munera , quám bumana membra

dant in n

Hazc autem 0*

ante cdpit Gieere Deo , quàm ffoi,

wemptitn

mnia ad przfentiam Virginis , qua velut fuo or-

l M dedün

gano ufus eft infans Deus , funt perfecta, In-

il puþ

duimus ergo fiduciam, etiam. nobis de favore

iit i,

hujus Reginz eventurum , ut faliamus de terra

Adimp:

ja coelum: ut accipiamus divinum Spiritum:

DN

ut fufcipiamus coeleítia munera: denique ut

Áitm nj

Djeo & non nobis toti vivamus, Ordior à pri-

tetrriyi

ino, Salire in caelum , grande negotium , Sal

mr"m. & il

&us Angelorum. (4) Saliit eum Saltum Joannes

Sitis of

€ooperante MARIA : docebit nos quoque it

s Qui

falire benigna Regina., Omnes, cum terram

Wt2

Aiaquemus,; fub terram ; ubi nullus eft ordo fa-

.inff:rog Wi

hre nolumus, fed in coelum.

Bonum votutmn;

Qu W

fst medium: Linquamus vivi & fpirantes tet-

, ( j

C/uy $

Eàm, & íciemus mortui füpra coelos exilire,

Ecce hodie virgo. Vifitans exultat & falit ani*

B

mo in Deo, (4) proinde fuper omnes ccelos,

NJT,:!

prus tamen illa cum ad. Elifabeth feítinavit,

VItpe

terram calcavit.. Quomodo non calcavit , qu£

mmam ma«]

icfpedus humanos conculcavit f calcavit lin-

A0 p

g a$, ecce fola fers puella. calcavit judiciay

Wloter

ecce Vaga fine comite juvencula: calcavit cune

Ctauones & moras exhibend» humanitatis , nari1

UM

ls

A

eo concepto ut viferet Joannem , feítinavit

Ergo ejus exemplo animemur ad conculcandam

3PPf0mm

ànimo terram, terrenosque refpedtus ,-& difce-

À gl

mus fübvolare noítrá Choreá in- coclum,

$

( infr

Gregov-

u rentdde a

( Genef. 28,12,

(f) Gm l

( 7o5. 104 22,

(2) Lste 14 474 G/ofz, ibi.

Ü

Wt

P

j

!

$?

imnum' in

ïGre'gbriusM. C2 explicans illud, ezce iffe P-vit

g m

Saliens in mmontibus : Seniendo Anquit Dei flius ad

Hac ausi

rtdemptionem noflram quosdnm ut ita dicam Sale

1u5 dedit, — De celo Penit in utevum , de utero$z-

3 velut t

erfedu !

wit in prafipe, de pra(cpi9enit in ceucem , de eruce

fevit in fepu/cbmm , de k-pulcl»ra vediit ad celum,

obis de if

Ad eum portó modum Virgo fuos falire docet,

aumug det

fed inverfo otdine , nempe ut inde ipfi Saltuma

um $p

fuum inchoent, ubi Chriftus defcenfum fuüum

qy; denqu

terminavir: Chriflus aucem. de Cruce in fepul-

Qriar/

chrum, & infernum de(fcendit.

nre um*

&rgo a(cenfus

Saltus noftri ab inferis & fepulchro inchoan-

gahum [*

4

dus. Quid enim? nunquid cum de pulveré

005 quot

terrz coelos nobis fingimus, peccatores apud

inferos nofmet non invenimus? Inven' fe ille

us ho

qui conqueftus eft, (f/) repleta eff mali anim&

poim ^

:mpe44 Éf Vita mea inferno appropinquasit, Com-

g n

cilium Salagunftadienfe in Germania 1623 cee

] celo d

lebratum conftituit uc pfalmus ifte « (7) ex qua

lr & il *

prefens verficulus decerptus eft egris reciioree

tür, nempe ut memores peccatorum , quibus

b RV

animam fuám malé repleverunt , difcerent edu-

d at u

am poenam peccatl, nempe infernum , ex cu-

pl

jus horrore compungerentur ad peenitentiam

j !

H

Wb

& componerentur ad dolorum patientiam. O

giTMA

j m

quarti gemuerunt & g

VERRA

i

int , repleta eft ma;,

umamtäfls*

ii

lis. peccatorum anima mea , & vita inferno

nems f

appropinquavit! Q quan: putzveruntad por-

j

i a

as coeli fe ftare, & ipfi invenerunt. fe ad por-

PC

qui

tas inf;rarum hzrere.

(5j Invenerunt ioquam,

In

(oflum !

l4

. quiáa

0

0*3 Greg. haü. 29.in Eéang, (f .) Pfal.87. 9.4.

19 i

,(g),LWJ' iz Pfal,81.inargumteto . 9) Ifa, 3?.1,

ZODIACUS

200

quia utcunqué colentes: füamm REGINAM , radi-

tl dein

um .ab ipía lucis acceperunt, & ubi effent, vi-

treeft c

derunt. Et fimul «um prodigo ad fe reverío

Cntionem

dixerunt, furgam, (:) dicam, peccaviin Caee

fitstauor

lum, (£) Non felum Abraham homo caeli,

burhor

non (ólum juftus qui fub protectione Dei cotli

Viotingd

homo coeli , moratur : & ego homo coeli , quia

RUETET

à Rege cocli pro coclo fum creatus : & ecce yl-

Uxf, f «

vensS defcendi in iníerpum.

Nunquid autem

tl

4qui defcendi non aíceodam ? Surgam & dicam,

Wt fhrn

peceavi in coelum, übi Chrifologus , (/) füt-

ï*Eï f

zexit ifte de profundo inferni, coeli alta cone

I 40,orti

tingens. B. Nofter Francifcus Borgias (») myfli-

A fever

cz Theologig, five confufionis thefes propue

foidys Átim

£naturus , & refpiciens ad retroadum . vitg

D'tetes

-&urfum, inter alias hanc quoqué fcripfit , ine

W&X&Wm

fernus domus mea eft. | Hanc autem abfcon«

Cgt m

ditam à multorum oculis domum (») Virgo

.«Matet i retexit, quam fiagulari pietate coluit,

Milftgr g

Quod ipim permultis aliis fui Regni fübditis

gl""fl. 113(4 d

fecit: jam peccata gravia, nom reputata often*

,'WWM T

deado, jam culpabili oblivione obruta, revee

Ui

