& viros vertuntur, (/) Nam quz virum cir-

äomïï

ne

a

cumdeditutero, (explicat Bernardus , virum

(13) Commt

Sapientia ) ( eadem viíceribus fuis füfceptos

B c;uialif

Producit & parit Deo item Sapientià viros , &

,liam, W

u

ViTrOS. Non meretur Sapientis nomen & lau-

[jet s f

j

ream apud Deum , qui^novum & veterem ho-

jb

minem , in fe noncontinet.

Veterem ,ut crue

»0(6 2"

j

fci&ga;, novumutinduat: Sicut, nec meretur

N 4

homie

i

r st

6'; "

h

(5) Damzafc , orat, Y, denatiqB.V.. ( i)þAïneia'.

fj

2.

RTH

( £5 Pagnin,inpfal.85.$.. (D) gerems

n

I

—31.22.

( Berz. ferm. fuper mifus.

196

ZODIACUS

hominis ac hominis vocabulum, qui folum in

ii

exteriore homine fibi complacet, & de interia-

liiantes

re cordis homine, qui eft creatus in San&itate,

IDübat (

curat parum. Fulgeat fanà exterior prudentia

lia item

eorum quz dilabuntur & tranfeunt,. prafalgeat

N&(Cbri:

tamen interior Sapientia juftorum , ut fobrié

d»'net P

fibi, jufté proximo , pié vivat Deo, ( ») Unde

piaua, í

-

autem hos Sapientiz latices hauriemus ? Utique

£t g

ab ea, qu& ut ait Bernardus profundiffimam di-

0 de py

ving Sapientiz, (») ultra quàm credi valeat;

Domipe de

penetravit. abyffum!.. luci illi inacceffibili ime

Vatofy:

Rtrulos €

mería. Hxc igitur qux Sapientiz mare & abif

fum penetravit , cui vult rivos coeleftis Sapieu-

P'ttmai

tiz, imparti:.

Vult autem iis, qui ad . fe accee

VStltys

QtQ: n

dunt,nonore, fed corde. Semper enim Sapi-

entiz fedes, cor eft habitum. (p) Quare ve

p

teres . fic membra hominis in domos & fedes

fencordia

Htl j

'funt partiti, Utin fplene quidem ref(ideret rt»

&

fus, in felle furor, in jecore amor, i

n "cordg

Tutpi i

fapere & timere

Quzri poffet, cur Romant

Wt a lts

:aus bullas aureas vel argenteas;

Tànr

"

» At

|pueris pracex

eordis [pecier praferentes , füfpen

derede collo

kmh; (

foliti effent; ita ut bulla pectus tegeret? C4)

Tintn Q

Kt refpondent prudentes , quia pedtus cordi

regia , fedes erat confilii & Sapientig. l]bi ergo

Fr|

UT

fedes Sapienciz, ibi juftum erat collocare ; coF

ii

dis infigne.

Vidit Salomon ( x ) duas mulieres

Iuj mw

d

tl

de uno infante tanquam de prole (qa contenden-

J

adïma

O en

C22 T)mm. 2. p EK 2.'

(e) Berr. $trm. fígtte

mz:zgn.

C(p2 4lex, ab Alex. gmial. dierutm. b

( -

$-€..25,

€4) Idems h 2 gtv dier. €, 19*

A

( 72 Pro?..9, 4.

("'3 lj

by

g -

MARIANUS

197

, qui t

tes:- vidit item duas alias, de parvulo & ftulto

liugantes. — Una , fcilicet Sapientia divina cla-

NT2

Y

mabat ( : ) fi quis eft parvulus veniatad me. A-

r p

lia item mulier. ftulta,. & clamofa, plenaque

illecebris-item clamabatz ^ qui eft parvulus de«

D Pf Z('JEE

m ut (C)

cinet ad me. — Quid eftveró , quia & caffa Sa-

j

A:

j

yo, 0U

pienca, & impura ftulutia, parvulum ad fe vo»

cec: tanta eftillis cura deuno? tanta follicitu-

d» de parvulo? Expreffit ipfa Scriptura quid

und 1 !Tïr.ï'ïf'l

; credi

nomine denotaretur parvuli, nempe inüpicnS, *

QECCC(&M

& vaecoirs: & alias hzc duo conjungit , ut,video

parvulos , confidero vecordem juvenem. Nem-

r

pe quemadmodum verus Sapiens, bis eft homo ;

cæ&eüis er

ita Stultus /eo, bis caret ratione, bis eft nón*

" ,a"[eälï

homo: nam & intelle&du fallitur & corde deci*

NV

piur. Quidautem mater $ion , quid mater Mi-'

du

dn

o^

fericordix? parvulos recipit, vecordes ad fe

trahit : illis (anat Izfx rationis di&daminas iftis

a I6

rumpit feducti cordis vincula & obftacula : fun-

ugr, ) :

cr MP

dit latices Sapientiz ; & diluit fordes aut 1gno-

v

a

rantig , aut liniofz & lutulentz fcientig, Quare

uv

Ecclefia, (4) foive clamiat vincla reis, profer

end

g

lumen czcis : lumen re&orum pruincipiorum

profer czcis corruptz rationis, ut funt hxreti-

dus *

1p

€1,& genules: vincla autem folve vecordibus

t

uil

i

Catholicis , quia viam vitz norunt, & in labyrin-

collat

tho mortis errant, feduci mifert, & feducen-

dua 7^

tct,

i

Sedudi ab fecunda for:una , feducentesin

[ig con

adver(a,

Ipfi enim infolefcunt profperis, &

alos exagitantadverfis, O fi faperent , fibigue

xr,

$m

N.y

Ízpe

»,/M!'

4n"

(r'-') Prof, 9. 12. 16.

(f) !)706- 74 7-

dlgr, h

(4) dn bymno de B F. M.

. 198 |

"ZoDIACUsS

f pe declamarent, ( x ) seminem adferfa fortuma

Tooftales,

coruminuit , nf quem fecunda. d«cipit,

Ne ergo

D. CU

decipiamini & decipiatis, ftulti ad M ARIAM,

Gt n

vecordes ad Sapientie Matrem , venite ; miferi-

Mulier am;cta fole,

Tne, Qu

cors e(t, non vos rejiciet,

noneff

clamat Bernardus, & Luna íub pedibus ejus. (y)

40n e(fs

Ampledamur MARLE veftgia fratres mei, &

WOftgT n

v

.devotiffima füpplicatione beatis illius |

i

j,-adibus

WUitatis

Stculeis

provolvamur, addo, & (ufpendamur.

Plius ii

mutatur: ut Luna, (2) quia Lunz mundiali $

Tütofgm.

excors,appendit: appendamur Lunz mutabi

les, ad pedes MARUE, & Lunz migrabunt i

W. us

Soles , & Lunz 1n Sapientia fua manebunt non

D t

decrefcentes, fed orbe luminis pleno, ut 501.6,?

Qit:

tüngte m

Wm mxü

S d.

"mïa QU)u

Am veró rivos immorcalitads quis non firit!

PL zterpi

|

ejus ut guttas hauriat, quantas Curas & arum-

VE puer

nas homo füfeipit?Q4) Jadiant in mare , fatut $

8"3( ætcrmt-

Auguflinus rewpeftate f[eSiente , aliquando & vali-

(ldei

menias, $ ut Vitants projgiciuut unde ieant. Qui-

fü&m

Q*ag

bus excrüciantur doloribus qui curantur à me

"ls t

dicis? nunquid ut non moriantur ? Multi crt

Onam y

ciatus füfcipiuntur certi, ut páuci dies adjici-

n Y

&llrie

antur incerti, ^ Et cum omnino non eligant vie

il j

-tam finire, ne doleant, fed dolere , ne &niant

qæer

lir]

E

accidit eis ut & doleart & finiant,

Exquibus

lo Mlle

1

hoc unum relucet boni , ut mortales, 1n cot»

Q

ia

bere animas in*

n tj

l

pore morituro videant fe i

mot*

p d

L

()))' [H'fu

-f;x) '*f'e"?-:'fr, confolat. ad Heltiam. v

D

Srrn fuper (ign. magnam.

C

;;

)

B

[4

d. 27,l

m

(4) f

i

(45 4Aug. epif', Ag. ad Armen.,

(2

^

um

MAR'I-ANUSQ :

299

i adäf,],&fjmllï

mortales, Dubitent de iis qui volunt , ut Se-

pi, V0

neca, (2) qui nunc extremum vitz diem , vo-

jd MA

cat zterni natalem : nunc, afferit, hoc eft poft

venite Il

me, quod ante me fuit , ante veró fuüicSenec

j

itr amäcfr

noneíle, fic poft Senecam, ( ) Senecz erit

ndk*-ï

]

non effe, Crepet Epicurus cum (fuis porcis poft

li

morrem nullam voluptatem , (4) fed nequé

ib

voluptatis convivas dari.

Rideat & mordea

jamut.

Plinius dicax (e) longiorem hominum quam

brutorum vitam: nobis certé Chrifianis, mors

Luoz m

contemnitur quia vita zterna creditur & fpera-

tur. Certa eft refürredio mortuorum, certa

; ngi

d

& Dei jaftitia , bonos eternitati affignans for-

[

ï:*no:ms "

tunatz , improbos morti feponens xternz. Ce--

terüm ftudent immortalitati confequendz plu-

rimi, cujus tamen ufü non gaudent. Hicpiü-

qui m !

git ternitati, quam imber diluit: C/) ifte e-

as V*

dificat zternitati, quam cempus fübruir ; ille pu-

n me j þ;:;

gnat zternitati, quam mors proterit, 1fte ícri-

AMWW /

bit & ftudet zternitati, cujus labor àn cedet

fecundz szternitati , nef(cit,

Vertite morta

UER

iv

TT

j m

curas alió, retinete vota : rem bonam & nimis

ur Mu

bonam vaftitati immenfi animi agitatis , fed ad

eam veflris vils pervenire non poteflis,

Ín

d d&ä 2;»,

jpa &if

alto eft eternitas beata, & fupra coelos fedet ,

nihil caducum ad illam

Ecce veró

eiti ncfïï

pertingit,

Mater Mifericordiz ,

votorum veflrorum cer-

anh qu

al ,

v.'li

"

tum , inftrumentum, efficax medium- ]pfa ;

[ M

N 6.

efe 4j

gratá

d

-7

.

Ü

(-45 ) Senec, ep, 102.

(e ) Senec, ep. g 4.

/

.27"

( 245 Cic. 1. 1, Twfc.

qulfl-

Cey) Piie, 1..7. 04585

l

)lfg'üt

Mngnm.

-2 Zeuxes.lääþlon. A lex,

-

-zoblecusv

;oo -

$ratià & mifericordiá plenainquitS, (g ) Thaue

qumg

maturgus ficut verz Sapientiz fic immorcalita-

generat

& ftext

tis defideratz aperiet vobis fontes, recludet ri-

parit

vos Fortaffe requiritis rationem qua vobis id

fuadeam? Mater Mifericordiz eít, ergo non

homo

Vermjs

miferz fed beace xternitatis. : Videns maítam,

Jhonre

expulfam de fede Paradifi Evam primus con-

jux « (^) ut nubem illi difcuteret maroris ,

W0

hon fi,

molli velut Favonio ufus eft adípirans ait 1lli ,

Heva, hoc eft eris mater cunctorum viventium

mes def

An veró üt didum, fic fadum? omninó, Vita

jucflm

vitam profert, & amplificat, & per temporum

tcm:(,,:

fpiras & circulos tranfiens , infert zternitatl.

Yen,

Audi Chryfoftomum , (i) Deus mifericors , p«

dgut

viendi jeéeritatem diminuens , & mortts perfonam

U. N

& ore

auferens , liberorum fucceffonem. largitus eft

quafi imaginem refurretlionis , per boc fabindican

lufuj,

€ difpenfans , ut pro cadentibus alji refurgant,

d fepu,

Evaergo & cxterg ejus filiz , £ecunditate mot-

tis damna reparant, & refurredione pro caden-

QU D

tibus nafcentium , immortalitatis agünt nego*

Btofre

tiuim.,

Sed diminütz & mutilz! quoniam non

Wition

ii qui ceciderunt, refurgunt , fed pro ii$: nec ii

At

qui refurgunt, femper flatuti refurgunt » fe

: dtin

ubi furrexerunt, & ftecerunt , ut alii qui c€

61*

ïtiu

i

I

derunt, cadunt. Nec mireris. Matres fünt fe

N

CODïq

L.

miferz, Eva (unt, vitz funt, fed breves & o€*

T

afciur miferia 1gl

cideuces. (£). De miferia 6

ffiuen$

tur, brevi vivens tempore , multa di

ii

zrumná, At mater Sempiternz Mifericordi£

À —A.

quem

G 6D e CF A. 24 6 HEuY,

(5) »Gz;-,'. 3.2

( )3!:1'7.21

))

(:'l'ïä/föjï. ;7,;8.27. Gfx,. (k)jbb. l4'þa l.

t

i

/x. - 1

MARIANUS. -

jot

:—s.(gmm'

quem generat ,eum nulla'.dics, nulla mors de-

gcncrat.

Tunc enim cum ii qui refurrexcrunt

: ii

& fteterunt cadunt , ipfa gteruitati facraaflimae

s, rede?

Lifitata fcripture locutione ,

n quid

paric & tradit.

homo (/) dicitur putredo, & fil;us homini$

elt, ett'

vermis.

lit enim vermes de putredine, fic

jdens ml

Siccine

homines de corruptione nafcuntur.

"

veró & Mater Mifericordig parturit? Sic , &

eret ni7

nonfic. | Sic. quia vermes: non fic, quia ver-

oirans 4l

znes de flore fuo parturit, Aípice primum e-

[umvianif

jus filium JESUM , & audi Patri zterno loquen-

omoim -

tem: (m) ego f4m inquit $ermis , 6$. non £omo,

et temp?f'

Vermis ; quia fcilicet humilis, proinde exaltari

j

"Erf Wpiï

dignus, proinde mortuus vita zterna donan-

dus.

Non tamen de corruptione vermis, fed

jbl

de flore virginitatis.

Vermis, ( ») ferpentcs

,

m 'P"

fuftuli, draconem fuperavi, infernum momor-

]

M d

']

di, fepulchrum erofi, & tandem renatus phzniz

i Mf l

d

f

1n arces immortalitatis fubvolavi,

jam veró,

T i

n

quo modo primum, eo pofteriores hzc Mater

jox [

profert filios, vermes humiles! de flore fuz

"]

yis

Tij

mifericordiz.,

Ifti enim quia deprimunt fe infra

g

terras , elevantur füpra.coclos : 1fti quia calcan-

ol

tür, deinde honorantur : quia ante mortem

vl

pelit

n

vertunt fe in cinerem , ficut phenix cum cadunt

i

y ii

refurgunt , cum deplumantnr plumefcunr ; cum

Zucs J

confümuntur , zternitetisin beata arces volaut

"d

(

( h

"

aícendunt,

Hezc eft igitur una Eva, una Mater,

ul m i

J

N

quz immortalitati vitali genczat filios.

$. Epis

nUla

phanius

(or

yid

(m) Pfala1. $,

(/3 Job, a$, 6.. Pined. ibi,

6;;,,3

Lortt db — (5 ) Bonat. in ffec, B.

112 W

jAs

ZODIACüs'.

j oqr.

(f ,

phanius comparans Virginem cüm Eva : ( ) illi

inquit datum eft operire corpus fenfibile propter

Gütig,

nuditatem fenfibilem: MARIZE veró datum eft

[l ais

àDeo, ut pareret nobis Agnum & ovem &ex

fri , qu.

gloria ipfius Agni & ovis, fieret nobis velut à

tualittr j

a

qud f

vellere, in Sapientia per virtucum ipfius indu*

mentum incorruptibilitatis,

Eva quos patit,

TIU A

fafciis involuit , nempe qualem proli vitam , ta-

/Z//X l]ï Ia

lem nuditati 'ejus impertitur veftem. M A RTA

Totin fïg!y

"

autem quia viros vitz Immortali parturit , i*

ttis noj

ii

ndddim

corrupribilitatis indumentum offert. Indumen-

Ctoftg) n

tum autem hoc non fila lanz , fed vifcera Chri*

tetr (

fü confecerunt: pulcherrimum , quia in Sapi-

r

entia

.

.

U d g

fortiffimum , & incorruptibile quia

b

j

per virtutem.,

Sed fi indnmentum Sanctorum

Vs v

9

Wt C

deteri non poteft, quomodo vita eoru

-m ali-

W defors

quando deficere pgterit'?

1l

ïüun (

5. y.

:

QUd1do lir

Uid veró de f

[e]

ntibus Marianz dicemus

hus QOrci

pietatis€ Semper illi fcaturiupt , & quos fa-

EM

lutati fucco perfundunt, Chrifto copformes

pueriaiæ, ü

fratres reddunt,

Vidit hoc Guerricus Abbas

MT

i&ml

UH

cumdixit.(2) M 4RIA filios etff fint genitiVerba

Veritatis , nibilominta parturit eoi , quotidie defide-

Wïm actu[

rio & cura pietat , donec formetur in illis Chri«

M n

flus. Ex quibus conftat , verbis, (^) Matrem

pu'lthämm*ï

Mifericordig & gratiz Increate , matrem quo-

.C( Chïlüz)g |

que habendam & colendam effe , Mifericordiz

m Thfophlll

creat,

N

(o) ff//z,ab [. 3 bares, 78. ad*, baref.

"h

|

(4 ) Guer, Serm, de natit, B.P,

u

lib, de S. I'iyginj;,

(2 Augufinüf

;i;

l7

i

MARIANU S.

dos

s Ent:l

creatz , five filiorum Mifericordim , prolis

Gratiæ.

Et hoc indicavit Auguftinus cum fcri-

nfibileprt

vero dau*

fit: fuit MZRIA mater Spiritus , non capitís no-

&orem À

firi; quoä,&f!p/ä SalPator , 4 quo magtsipfa Spiri-

tualiter nata eff , fzd plané Mater membrorum «jus

t nobit

*guodþmzm 70$.

At nos peccatores $ Solvit

m ipf]üï [ü«;

4 quà p

metum Anfelmus,(c) Si :Ja propter peccatores

f^cla cfl mater Der , cuv tion illam propter noss pa-

roliras t

reztem faturam [Berabo? 1n quo veró fudat Ma-

em, MÁÀ

j paputt ;

tris noftrz pietas & mifericordia circa nos pec-

catores? in hoc , refpondet Guerricus, (4) ut

fert.Indif

formetur Chriftus in nobis.

In multis 1ille in-

E

av

€hoatur, fed non perficitur: in multis, forma-

? qlll;ï 15 5gf'

tur, fed deinde deformatur : Virginis autem

muplt d

pietas vigilat & laborat ut inchoatus confüume-

m Sznä?dftfï

tur Chriftus: ut formatus , non deformetur, («)

ut deformatus reformetur, An veró deformari

Jlle non poteft & S, Virginicoletz exhibuit ali-

quando Virgo fuum natum , vulnere füper vul-

if

*

nus cor

Va

üm, & addidit, hoc eftopus eorum

juz d*

qui facinoribus fefe tradidere, & nominatim

im &

"

pueriti& , 10 peccandi licentiam diffolutz. Virgo

fio. cai

.,

)

tamen etiam hos Chrifli (ui coníceleratiffimos

yuras P

h

violatores & deformatores non deferit, fed in-

l

ll; þ:n[ g"ïi!r"

r

l

VOCata accurrit , afTociata collaborat. ut rurífus

T

j iil i

formetur Chri(tus in illis.

Quid tu putas, an

J inillii 'f

pulcherrimé olim concinnatus & aptatus , non

3,(6) "

eít Chriftus deformatus: (/) à Theophilo illo ,

mg[fem

diuvit

in Theophiloïi&gm tamen quantum ac

M I[f)' (0

(

Mife-

qe

i

(€Ó . Mnfel. de latid. B. P. '( d) Guer, ubi fupra.

TUD

( 62 Steph, Jui, in Vit, coleta.

Cf) Suriw. 4'.

l) A

Febr in Tbeophilo,

5

304 -

ZODIACUS

Mitericotdiz Marer, ut priftina Chrifti forma

] qud par

in ipfin rediretc In quo imizatur. Virgo Deum

pent g

Pa:rem, hominis plaítem , de quo Florens:

dtt, (m)

recog:ta inquit , ( £) totum limo il occupatum

Qt $i

Deum, at deditum, mauu , fenfu y opere , couje

Tosttt m

lio, Sapkentia , protideniia , E ipfa mprimus n'f-

die fe[i

—

feäwn;, que lincamenta duclabat s quodcunqüc

tifr)]

enim limus exprimebatur, Czriftus cogitaba-

fità p

tur, homo futurus, Simihtervirgo'cum atfe-

Wept,

|

!

&ione pietati$ fuz nos circa corruptos verfatut

P Afte, üC

& laborat, quid cogitat, quid refpicit? quid de

*?00 QDnye

limo noítro exprimere conatur & ardet? utig

Chriftum.

Sed, Pater Chrifiuin in limo cxprie

mebat , ut hominem futurum:. Virgo aucem de

F p

nofiro 'educere limo contend:t Chriftum, ut

IQ piee

Deum fulfurum. Charitas ergo pietatis MARLE

& m

format in nobis Chriftum, cum Chrifli implet

Jot &j ;

charitate.

Nam forma Cbn(!z' tunuc babeturs

1 proy

fatur Auguftinus ( / ) cum ti Spirituali diledtiont

adhareturz Nequeveró definet antequam mun-

dftfr-,,,,, ithe i

dus corruar, Virgoin nobisformare Chriftum:

volunmeml

quoniam conjugium quod ipía cum S, contra-

ENTN Chrii

xit Spiritu nunquam definec: (:) Honor 2utem

Otfenf to

cozjugü 6$- matrimonii dignua: , Chryfologo do-

wmm

1 1

h Y

cente , eff dultisg, procreatio liberorum, (& ) Vi*

Wlï'ïhtle

tus altiffimi inquit Angelus virgini obumbrabit

Wt

N

U W

tibi, ut per te explicat Gregorius de Spiritu $.

formetur Chriftus : (/) Sed «u de eodem Spi'

Mrï!fj

i

li

ritu Deo filios adduces,

Quzrit Deus, nun.

ü

qUi

T

W(Eï'?'frïu/. l. de refur, carnis,

r 5 Aug, l, de

Q

VIrp. Com. G.

4t [T;

(/) 5, Chryfolog, feyme 9s

fP lRia;

(* ) Lsc. I. $3.

(42 Greg, 4 33. mor, 6 $s

MARIANUS. -

7 ;OS&/;

Chrfti r

quid parturiet terra in die una? faut parietur

gensfimul? & tacentibus omnibus , ipfe refpon-

r o

quo Fl

det, (7) parturivit, €$ peperit Sion filios [uos.

i 6[(1//';1'

Quz Sion? illa, cui dicit univería Ecclafia ,

mater mifericordiz , mater gratiz.

Hzc una

j , Qptrt t

die feftivitatis fuz quanta gentium agmina pa-

ja ipsti

; que

rit?(7) Ifla uno die Stephano füo cum Hua-

(tus cc»;lr.äf-*

garia baptizato , gentem quafi upam probem

accepit.

Sicut ergo poteít una die exercitus

mgo cun:;

p t

parere, fic pariendi ejus virtus cum tempore

refpicd qU'

?0'9 minuetur.

TY

yin Jimo l

:,

$.. 6.

Virgo àut t

Ecet porró nosfilios pietatis MARIAN/E,

á

.

1n pi

etatis exercitio , in affe&ione nmiferandi

Chritm,

eam zmulari,

Proles enim fequitur ventrem ,

mmw*v'

hboc eft matrem,

g Ol

Decet nos quoque conntti ,

ut in proximis Chriftus formetur. Cujus often-

a I

l

dit modum Bernardus. (4 ) .Quando $éritatem

iril'a'!ü í

i?cäff

. ameqü'lm

)

Alterum intelligere. facis , Chriflum. gignis: nofü

v;

voluntatem D EI, & confentis, aut confentire

jP

facis ei, Chriftum concepi(ti , aut concipi fecifti.

ans

Confenfit concipitur , affedu naícitur , eftectu

r

l

DUütfitUr,

Vidit aliquando $. Melehzuldis ( £.

one

,

)

in Spiritu elevata Seraphinum in coelis ad pedes

2 LA

virginis procumbentem , eamqué profundeé ado-

?

ínl

hu

jt gpmu

rantem , & multas gratias referentem, quod

e[

Mater Mifericordiz , (ua vifcera pietatis exere-

jcci

ret, & nova prole coelum augeret ac recrearet.

j De

Qi!id

134

".

tf

( f/dr'. 66.8, (n) S$ur, 20. Aug. in Vita S,.

lfs

nf

'S"P,b. Regis Hung.

( 45 Berz, de domo z'mf'r.

lü

l

6€68. (6) ;Uec&[il. l. &« de grat,

; nih

LE

106

ZODIACUS

Quid fi & nos filii virginis, ut poffümus DEO

h gr?tiai

fiuos , Chrifto fratres ,. Seraphinis Angelos no-

txi0mà,

firz pieratis ufü. augeamus ? Poffümus, veli-

mus.

ftfa enim

Pulchrum eít audire choros concinen-

Commod;

tium, non poffüm perire , prz pietate MARI/E

tüm napy

C«2 Sed &illud erit dulce carmen , cum acci-

'&*tffüï;/or

nent nobis (lvati cives coeli, non peri prz

& nr MA]

pietate fili MARLE. Ceterüm pium efle mu-

t (etmQ

tis, & non effe pium vivis templis ; crudelis eff

Mater. mií

pie:as.

Non mihi hoc vérbum excidit , feà

Tntis t

Deus illud de ore $- Valerii excidit. ( 4) Crt-

dïbus,(!)

»n

delis eff pietas , qu& ne[tit condolere mifiris, &

lm i

Itlp

/Et!)sz"re perituri.,

Ejusmodi , timeant illud

AU

Quintiliani , fmam ipíam inquit Ce ) 1lle i»fe

'émpe i f

mabimut , 6 quod miferis uleimum eff miferatin

YéU. (

nem quoque perdidimus,

Taliter igxfames, an

Jistagy W

MAR'IE filii?

Chrilan

$. 7.

Fcet przterea, & altera vià conformari nos

(?l'?['gqam j

D

Matri Mifericordix & gratiz. In quo veró?

Q(Eh.. V d

in divina quzrenda gratia, At nos quarimus

ülm

qu M

diligenter, & inquietamus Deum inftanter ad

dj 4

obunendam gratiam non interruptz fanitatis »

rCJSfï 95

ad confequendam gratiam agri aut. vineg , aut

thori,

j

Sed hzc omnia & extra eum funt, &

N

s&ternitati noftrz non commenfurata,

pruden

g

firgo, ait Bernardus ( 4) »oz Sapientiam ffcut $4-

lomon, non difitias , non bonores , mon potentiam

£

st

ï'""übh

(c) Berz, fer. fup. mi-fw.;.

(4) anefiu!-

bom. t.

-

Ce» Quintilian, declamat, 124

x

: H"l'l !]

Ca) Berz, ferm. de. natit, B, F.

Is Ín

MARIANUS

$

307

offtma !

j;d gfatmm reQtirebat,

Ft pronunciat grande

axiomna.

nis Angs

Sola eft gratia quà egemus. ( ^ ) Cz-

poffumi

tera enim quibus egemus. brevis horz funt in»

horos C

commoda, grat!a aternitatem refpicit,. Quan.

jeaue Ml

tum namque grati£, tantum refundetur nobis

mep, du

æternæ glorige

Etinfert, queramus gratiam,

non j

& per MARIAM quazramus. (() . Et fimul al-

mplumh

tero fermone precibus nobis prait

Jam te

Mater mifericordie per jpfüm finceziffimum

jis, cnui

ni excidt

ments tuz affectum , tuis jacens provoluta pe-

xcidit (4)

dibus. (7) Luna, mediatricem fibi apud So-

jert. 1049

lem juftitiz conftitutam. devotis füpplicetioni-

ö mw[

bus mterpe!lat ut in lumine tuo videaclumen.,

nq'ln ( ,

Nempe in lumine gratiz tuz, videatlumen glo-

rig Dei.

Clamahc olim. Jotue, (

eY Luna ze

Sed & tu Luna

jier P

smotearis contra 9allóm djalon,

Chrifliana fecuta Bernardi confilium à MARIA

ne movearis , ne recedas , fed (emel de pedibus

futaberis

ejus pendens ; fixa ibi perfevera.

cateroquin & decrefces , & quod Luna neícit

t

coeh, tu Luna terrz , coelo excides

Muiti

i J qu

A nOS

n,f

enim qui MARIAM reliquerunt, a mxfeucot-

dla abícisfi penerune.

peum il

zcrruptz V

ERTICUE LIS VI.

fi [ 4l Vm*

m cum m

MATER M ISERKCORDUE

n

-nmrztä-

VISITANS.

s 4[71"2"/"

$.

I.

(ís "W "

nen-

"

INter fablimes Magnz Matris titulos , repo

dus

— ,.

h

4)

(^) Idem ihid,

€c ) feidem.

(«4) Berz., Jerm.

le "0

J'ptr fign. magn,in fme,

(8)30/219 1O0;, 12.

1

308

ZODIACUS

dus eft ille,à Doctore Seraphico ei. datus, (4) | liuzafí

MAPIA ef fri Ire Dei,

Hujus tituli ut magnie

Cf h

tudo & fplendor elucefcat , recurrendum nobis

liriam e

eft ad iniuum Irz Dei.

Hoc autem quid eft,

his dieb

vel quiseft? Tu es, & non alius, fupreme o

WO (f)

potdt, g

mnlum Angelorum , (4 ) tu prmcxplum viarum

Dei, tu initiumIrz DeL.

ut prmcxplum vie

01j o

rum hoc eft operum Dei, primos & przcipuos

f'Ttéette

mifericordie D EI rapuxm flores :

ut n.tmm

Rromt: Y

Iracund:*

2$ tu prlmus, à tota zcernitate nou

fritiqu

ardentem , iràm Dei fodifti, excitafti, incendifti

Wt 4

(c taü inceníaám in. Angelos tui fequaces propue

& itthdar

lifü, & denique ex Kucifero faQus ignifer ,&

LY

publicus coeli ipcendiarius, fodere iram Déi,

D'oniga. |

homines pnmos docuifti , & fic coelum , terratu

inferos irà Dei 1eplcvx&x.

Sed, non ut incho:

TOX

are, fic finire iram Dei potuifü ; imo nec tuu$

omnis comitatus, quin néque omnium San&i-

tas X Sapientia Angclorum-

]il hoc reli&um,

A(Cr C

li

quz infra te humiltate , fupra te digmütaté

ilæ, Jm I[

præ&at, (4) Illafinis Irz Dei , qua principium

ïamen mOlC

inifericordig Detl ,

principtum inquam Incarnáe

(

ïfgh Vil |

tam Dei mifericordiam mundo reprafentans

L P

h

Quod igitur omnes vires inpumerabilium non

VDitten, i

poterant przftare Angelorum , MARIA Matet

l Gte

MISERICORDUE perfecxt.

Ignis eft ira Dei

Tà ul à

à fümmo coelo incipiens , per fpanamfra coelos

Wi

nlta

g.

——

Tij ày

Q« Bona$. in.p[/alt, B. V, quingu. ,

( b

49* 14« Pineda., ibi.

(« Pyrbagoras, igntim

(

Du,

gladza ze fodias, iram ne ju/cztes.

(4) Hymnm

(4)

m

gracorum in menais. $. Maji ode, 2,

./ 4:"0/

æ*

CMARIANUS

— jop

fita tranfiens, in noviffimis inferni fübfiftens,

q1 Ci. (W. i

s tilusy

( c) fed hujus tamen Ignis, MARIA finis, . Di-

urrenduc?

luvium eft Ira Dei , non quadraginta, fed ater-

nis diebus perfeverans, contra quod non eít

qutem q033

jus, Jipit

arca: (f/) Mariatamen hoc diluvium . finire

incipium Tl

poteft, & in momento pondus zternitatis plu-

entis (iftrere, ac difcutere,

Ira Dei eft mater,

princj

Qs & pr?

precedente peccato , omnis miferiz, quaz nos

r ; u

coronat: MARIA tamen finisIrz, finis & mi-

T

feriz , quoniam fine finee(t Mater mifericordiz,

jafli ff

Fruamur aliquantulum hujus tituli dulcedine,

fequacti

& attendamus , quomodo Virgo finem ]rz divi-

n& Joanni parvulo attulerit. nobis omnibus

Eaöuswf,f"ïï

pdere "

promattat : ut merito illi Elifabeth. vificanti, ac-

clamandum fit, íalve finis Irz

"

crlum

Mifericordig,

Dei, Saive m-ater

*,ö ) noió L

fl Jmö y

P

l

&t-er claffes &'-. legion

es multiplicis humana

lii

[ t n

iz,ira regis, & Sculti primas tenec.

litra

tamen moleftior ? exiflimo Stulti,

Nam 1ra

g p

Ji

i

regis vel juftaeft, & juftitia lenit dolorem : vel

MUQU]

p 1

f

Ti

injuíta ,attamen cum habeat authoritatem, leont

um

In patiente moleftiam,

Stulti autem ira , utro-

l

que carec, (4). Quare ira Regis confertur leni :

d

WARW

(l

ira Sulri faxo &areng. ( ) Rugitleo in filvis,

I$ f

frd

& monitus viator recipit fe in latibula: pellitur

qua

nàVIs à vento fubfequente valido in faxa, vel

-—

arexja-s, & contra hoc non occurrit remedium,

Salo-

(b))

-

I

'(e),Deu;,. 13225 40 Gm. 7. 12,

X'W

i

W

(4 ) ProSerb, 19. 13.

(5 Prof, 27. 3. Grafe

(

d

; e/ZJQZ-Wm & omrrn/gz Aren4s

1

;l

EY

i

j'o

ZA CC

Salomon oneroíam ftulu volens exprimere

ttf5, (io

iram,, ifá inc;mt (e - n ,/7":.-15 Stulti rfgfu;'e/, d Ubt

à vulu f

tacite *'apien::siram fübindicat: hac enim per

htgelotu

fel Sapientis tranfit, & non fubfiflensia ventos

pïexu D

abit s in Stulu veró perfonam illapfa , eum non

Anieur,

tranfit, fed occupat. in ejus menus & cordis

hf/ï 4tior

& i.

finu holpitatur & quafi hiberna exercer,

At ftfrgg,

mul modos ultionis excogitat & cudit ,

quali

Wünspor

remediairg, cum tamen fint magis ejus

fepta

Pifc'aubug,.

& propugnacula , qu& afpiciens Sathanas ridet

&t i j

& ovat.

Q:are Sapienter Ambrofius , loquens

Wa gj

deirato, vindidtam machinante, (4) a«ebemu

Piïl /;dæ. /& d

eaGere , ne remcdium no(lrum. [i. Satbama triume

T r

phu. Quanquam verÓ ita fe res habear , non

40 g

ce(t tamen ira fupra Dei iram , quam quinque i

BD finfon

firuunt & augent, nempe regalis authoritas »

sz &X&m [

juftiz Sanditas , Stulucie noftrz 1niquitas . a*

5 tOrmen

! pirepuij

pientia modos vindidz ipveniens , poteftas de*

nique eos exequens, — Intuere Ada' peccatum

ffrldc;t g

quod fecutum cít Dei odium & ira, & fequiture

cansï Q I

Quantum veroó $ ad cafas & cuoas pauperum*

RR st

Quamdiu? ad unum anpum?*

etiam regum.

Wamm j

l

etiam ad annos & perannos aternos,

Ín viros

Gtügy;

1 hl.u

tàntum & adultos (zviens? etiam ad lactentes,

N

etiam ad patvuiosin vifceribus matrum latente$,

Wt r

Quis euim parvulorum, non dico la&enuum 5

ii Wm

fed aate ufüm lactis materni conceptorum, exe

H5 t

&R

b

pers Dei irg? (2 Filii irz concipimur, filii e«

C?/[as /fïf

Tür

!

asdem irz edimur: & quidem talis irg , ut nift

T

ei provideatur jufto remedio, paryulus 10no-

cenS:'

n rtrs s i cin at

()ïii

j*

£ ) ficcel 7

10,- C4) dmbr, l- $. de pæh'u;;i]-

Ü h

D

»

4

r'ï?f:'.

J

2. 4

*hhbau

r

5

MARIANUS.

tos &

€ens , fuo h&reditario tanuim peccato nocens,

à vultu Dei, à cxtu Sandorum . à domaicilio

rfg:f;f; h l

hec enti

Angclorum , à £zlicitatis plenz omnisque coam-

xlengin

piexu , zternum refcindatur? Quis hzc fas

amuretur, non dico eloquaturí kgo fempez hic

aP[*A, a

enu & (

hafi attonitus, & dixi, (f ) /abor efl snte me s

exeltis!

donit irtrezi i2 Santiuarinm Dei- Aflignat acu-

tiffimus Dodorum caufam , cur de tanctis etiaim

: qudit ]

pareuubus, ut fuére Zacharias & Elifabeth pro-

xagiS Ciüï'

Sathana!

deant 1r filil : (g ) parezzes. inquit Saziz 202

ofius, bj

generant filios quia Santi, quiaut. fíc mos funt

filii Ade féd Dei, à quo habent Sanctificatio-

; (a) i

sujun

nem', generat autem filios, quia funt filu Adz,

s hn -

à quo naturam vitioíam acceperunt , & fic viuá-

tam tranfundunt in pofteros. Veneramur cau-

imqu

fam, cum qua tamen adhuc patimur difficulta-

tis tormentum.

Cum natura vitiofa moretur

j g^

in parencbus,ut filiis Adz , cum item in iisdem

)*

? 3&6&'&5*

xzefideat gratia quà filiis Dei, eas totos ganciufi-

d 14 CKN/

i &[fqm

Cans, cur natura vitiofa vitiofos, & non sancta

1 PQU?Q

gratia gratiofos Deo generat filiost Jam Adaz

p

peccatum in Ada confumptum , jam idem pec-,

unt m &

]

catumin fiium poft eum viventem transfutum;

nOSo »

jl

remedio baptifmi eft füblatum : jam nuila in.

El

Benerante regnat iniquitas , füpponitur enim

um

non peccatoríed Sanctus gencrare. AnSandi-

(o pf

I

tàS ut fanctitasgenerationi obftac : (5 ) ied San-

ceplOfu

il

, CQiitas /Eterni patris,. in fplendoribus Sando-

jl

rüum , Sandum. Sandorum generat, Sed &

ais

£AV GR

A da:

g T

*

$93 Pjal, 72.9. 1 6, .

(*g )4üg. l. 2« 2r ptcc,

AI;

& srat. c, 3. E lib 3-06.8. 9- (^) Sazdiuas

"

j jlfmndifam"nan otj;f:a:'. Pjals $OU. 3.

"

| ZODIACUS

311

Adam fiin originali Sanctitate manfiffet , (anctos

hortot? «

1n Paradifo filios genuiffet (4) Jam & hoc non

- fettes (

eft incertum , gratiam, qua nunc ex meriti$

iDeo te

Sancificamur Salvatoris, & digniorem & effi

n trar

dtm r

caciorem effe gratia originali.

Cur igitur San-

&i San&os non generant, (£) Parumne mali

Vb ,

Un, in[äm

portaret mundus, fi de gentilibus, & infideli-

bus, nec non peccatoribus parentibus, filii irz

Wa

profluerent.

Nunc autem quem admuratio

; lgl

non rapit, quem dolor non pungit, quando

orum, à

Wt i

& fandti generant prolem divint odii ? quando

de rofis prodeunt fpinz, de adamantibrs cat-

u,"& [v

'

lts lony

bones, de civibus coeli , cocli exules?

T$ pili

$. 3.

fep()(iü TU

D Arentum vitia ad filios eransmitti videmus,

N

(ed-& virtus patrum in nepotibus refulget,

[ RP'bUS h

cur non item gratia quoque? (4) $i zenuiter

h [imo

ttj

ri$us fluit , inquit Hyeronimus aon . eff culpa 4*

i"üw ht

luei, fed fomtis: verüm , fi fons parentum non

hiij

H H

(i

eft curbidus fed limpidus, cur rivus filu lutu-

N

AL tf*

s

lentas$: Fixüm eft Dei verbum, (^) benedidiio

)

W

u

péirts confivmat domos, maleartiie Parris eradicat

l D It

b

Wlu;

f**damenta, | Omninó ita eft: (0) ad —þenedix'

"

E

-éionem líaac Jacob in tribus &

populos& in*

Narrat. alicubi S, (4)

|

Y .

genres CEXCIECVIC NOPCS..

L

bl

Auguftinus , decem filios à matre percuffos lt |

b "m

n h

maledictione tanta util perpetue membrorum

tremore agitarentür,

Hic veró flupor1 hi

l

horrot!

(

(?75 Zngr in Gmcf (4) Aäbr-. in pfal, 37.

h

"

( 43 Hyeron., Epift. 73.

(2) Ecd. 3. 11.

l ;D' l

()

LP

Ce ) Genes, 27,.— ( d) dug. l. 22, de Cifit, ?- '

al

*

MARIANUS.

vifet ,

hotror? ante (ufceptionem filiorum orant pa-

tentes fteriles, & benedi&ionem fzcunditatis

]am &

gt &t £

à Deo reportant, qua tamen ad animas filiorum

non tranfit; & de gratia Del dati, gratiá ejus-

piorm &

dem carent, (^) Euripides alicubi cecinit, p«

Curgurá

Partims n

ventes effe animam filiorum , eó quod ab illis vi-

tam , infüitutionem , & omnia accipiant, &

m & mþ[

nubus, * ]

quemadmodum ab anima corpus in fua depen-

det fxlicitate, fic bonitas, & vita laudabilis fi«

yem d

liorum , à parentum exemplo & meritis. Cur

u v

tamen animz parentum Sandz , quanquam ve-

odl -

lint & conentur, unam filii animam gratia fan-

gmantát

Gitatis nonvegetant, non vivificant? Felicio-

yls!

res pulli Aquilarum, (f qui ubi nati in arduis.

repofiti , coelo fruuntut vicino , & Solis ape&tu

digno(cuntur.

Hominum autem infantes, de

m Vlw

rupibus Sandtis , de petris excelfis deciduntur,

yibis 1

& in limo peccati hzrere inveniuntur. (g ) E*

) 8

hu

melioribus mieliores procreari at Ariftoteles, pro-

n !

babile eff. . Hic veró errafti Philofophe : tu ne-

; 4

I'I !

Ícis , nos credimus , five à melioribus fiveà de-

m

M*

terioribus parentibus, pares peccato, fimiles

, ( "

irz Dei refpe&u filios provenire.

Quemad-.

pl

/() 4

modum filius ftulti aut Sapientis pro

genitoris,

nil differt in Sapientia rerumque ign

orantia ac

h

j

vacüitate rationis ab aitero , fic bonitas paren-

ghcub?

tum; nil imprimit in animas filiorum.

Ad-

pch" j

res , de Cain non effe

g

vertunt -fcript'uræ dofïo

P^W

O

didum

(

f

h J

C) Eur

Ipides, apud Stobaum. $erbo prentes,

T

f Cf Job,

-39. 27. 28.

-,]ug./?r.lh 50 79";

]

(

"u

lifs€. 8.

f (Z 'dræo Iib. 30?0

o

d

Ed

H

T

zoDIAcuä

dicdum

» ( ^) quod genitus fit ad fimilituidnem

| Uos'i

atque imaginem Adz, quomodo de Seth refer-

tur: Caterüm, qui in media vita ab invicem

ts (

funt divifi, in principio vitz Cain & Seth ea-

ifeQus,

dem malitiz fimilitudine funt confufi ; refulfit

Vat, oij

1n Seth 1mago bonitatis Adamez , fed tardius:

&tvenit,

in ortu tamen fuo , uterque fimilitudinem Adz

NYRHI J

peccatoris, Deo ingrati atque odiofi portavit,

Tf i

€C;) Pueri ilii qui Elifzum amaro joco claman-

Itpotd,

tes profciderunt, narrantur ab urfis divinitus

* lt que

