746

ile.

Porró Virgo SPES noftra , inter eos

Hlerom

E

quos amat non difcernit ,. fi. juvenes. acci-

!

]oíth

pit. juventuti eorum. confervandz- attendit, |

11 Senes, eorum fervorem & juventutem , ut a*

llham,

fogmm

x s

i3- ;ratem laffam renovat. (/) Nemo inaula. |

One t

ejus veculus, nemo. Spe torpens & putridus. nule -

la ingyoeo eo ejus,curua & degravarainterram

! &oploy,

PTGVCIbu

cmnes.adolefcentulz & (pe erecta: 1n/coelum;

(üm mo

quia ipà catorem cordi. amplitudinem Spei a-

nima, Spmtus imnultz fiducie mfundlt. Cundi

fOn]um"

f H

& cun&z in choris ejus, ftantes, & in circulum :

; t lat

beatz zternitatis junétis manibus.& vocibus cure

rentes perfonant, C«c ) non poffüm perire, pra

QUif are

Dumera.

pl&tdtc MARIJE.

Spes de gloria Paradifi 1n

! ul Ht

cordeillius, qui devoto animo honorificave- |

yicillam. (22)

Quibus auxiliata fuerit Domi- .

[ quod

Ill n (H,

wm, erit eis rcfrigerium patis, Ef d quibus aferterin

fultum tuumy,non-erit.Spes Ad falutems,

qQui con-

fa'art inte , non timtbunt colubrum tortuoþm D

941 ltituc

Ghl exa /tam tepræcomzs eeaduntmanus HC*:G'OV*

. At ( l

z:y

Siccantant, fic jubilant, qui in caftrisMA«

"iU t

RUE, füb vexilo certz fiduciz. militant.

Nun€

la hïlga]

(tro d

f placet confer latitudinem. cordis quar Salo-

mona civinitus acceplc, cum magmcudmc amml

kliee Ds

quam Virgo in füis.ampliat ác delatat: Sapientior

t d

at &

'apuem

:mþn:us eft («e ) Salomon Ethan , explic

Hle*

IT go

N

&

upert. im Cant, x.

Ce) Bemnr. j:gnmu

22 ?077'1'72

(fï Li

( 44 ) Bona?, in pfal, majori B. V.

in ï'"fü C95 /m'. [dem ibids in 9er. jubilate, Id,

]

ibid.im $er/m Dosmina exAuM,

(ee) Hieron, i

! ln

|

|

trAdit, Heb;, 2« Rege

31.

10,42

A

MARIQNüïþ

747

, It

Bieronimus, ipfe eft Abraham ofientalis: Em

n

ipíe eft Moifesz Chalchol, ipfe eft gubernans

uvenej d

ndz attnd

Jofeph. Difputavit praterea Salomon, à cedro

atutem, Ut

Libani, ad hyfopum parietis. Vicit Aftrologos

cognitione fiderum:

(/f) Geometras , dimen-

) Nemona

fi

puttidüs- Ü

oné terrarum : Poétas, íüavitate carminum:

Sophos,

vataiDuf

fcientia naturarum, acutos fapientia

i n .

proverbiorum.

Addit autem Jofephus , Cgg )

dinem 3j

eum modos didiciffe & confcripfiffe , quibus

£onjurati demones verterent loca nec repete-

ind, t

tin drdb

fent. Hxc autem capacitas intelligentiz , (54)

num latitudo cordis? fic dicitur.

At qualis?

vvocbu ?

quafi arena quz eftin littore maris :

hoc eft in-

1nm pc[iffi ?H

ti at

humera, Quanti pretii f innumeri, (4j/^ Qmnes

mah extra numerum funt inquit "Auguftinus,

hosaricit

uno quod eft neceffarium unice & maximé ca-

yrit D

Árni

Iuit, (&&; Dei umore àquo recesfit: vera reli-

btb

i

Blone quam corropitz inter arepas voluptatum

m Q^

tirudit

qui latitudine cordis pollebat, hoc eft intelli-

Bentiz, (//) bazfit, mifer: an autem molibus

n iUP

earum non fit obrutus & fepultus eternum, fae»

; al

cula litigant & certant de eo: Scimus eum de

i, V

cedro alusfima ; ad vilitatem hyíopi ad culcum

"ml

íciicet Deorum deftendiffe an inde autem ad ce-

[udmc gm..ï

drum glorie fefe reduxerit, & medullam ejus

; SHPien"ï*'

Yapuerit, incerrum eft,

Spes veró Noítra,dul-

gpli*

fuorum pectora , adeó di-

l

fis Virgo, ita ampliac

//

MTt

1iz.

latat.

,451.'»

íl

[

h

(ff) Liram in1, Rfä €. 4« Tbeodor, ibid,

Wmäb

£ ) Joftpb. 1 8. (. 2 anriqu.

C5b) Menocbh,in

jl

$. Reg.c, 4.

( dng, in pfal.

CHE) Lat,

) Hl'"p'

à Q, 4720

(ll) LirAz.an 5« ng. € 4'

248

ZODIACUS

füm m

latat eorum vifcera, ut fcientia juftorum, ut

rudentia falutis anguftentur nunquam , etiam

Cünlj p

Trgnut,

in ar&o naturz, ardum non patiuntur gratiz:

& in ftri&o cadenus vite, amp

lum tenent Spei

Bu

Py Dui

& fiduciz: Itaque eorum cordis latitudo non

W.l/m [

arenz littorez quz nullius pretii eft, fed expan*

Bu /

fioni fiderum comparanda efít,

Iront jf

()qia

Y

$. 4.

Rada ipitur trahit Spes noftra furfum , 0

QDCO, j

T

PT

etiam elevata in füblime, rapit & elevat 1n

füblime? (2) lngrcffus in San&a Sandorum ,

tà qut

videc unum

l fantion

Amor Seraphinorum Propheta ,

gnontem in vertíce montium , in fübje

aiong cole

U g

lium, à ttibus divinis perfonis parari, exttui, fo»

Bfttiof.

lidari, & afflatus numine altiore intonat Ventue

mODS [

zis feculis, erit inquiens , eriz ie wobisfímis diebus

lHEin M

reparatus mons domus D

omini in 9ertice zmontium;

Ef fluent ad eum omnts

NVo, qu

&6 elebabitur faper colles ,

Mone

entes. (5 ) Mons ifte caput & corona

(6) lii

£ium, Ecclefia Chrifti ett, & in ipfa Ecclefia, Ma*

AttE £j

eer Virgo , tànq

uam primaria pars Ecclefiz, &

Vettice t

roximé conferta capiti Chriflo,

fecundum 1n»

medlo,ql

Montes terratruim,

£erpretes, quos allegabo.

? MA

vulgó ex cumulis pulverum, aut faxorum congee

deü m

zie coalefcunt : Virginem autem qui fibiin mone

.

lorum(k

tem felegit , & in domum praparavit » €

x omni

ti, Ün

pretiofo lapide compegit. — lll1 cedit princeps

N.

Tyri, illi Angelorum, (* ) deinde decollatum,

Ex cunis eum metire,

Omnes terra»

€aput.

rum

D

——

s.lll

(4)2 Jfat. 2. t.

C4) Hierora l, $n Ifai

V

(6) Eateb, a8. 12.

T

:

MARIANUS.

749

yotum !

fum montes quos fortünz favor deaurat , in

um , tl

cunis pulvifculi , Virgo faíciis involura, mong

neur g

magnus, mons de montibus,

Exuliate clamat

a af

B. Damaícenus , ( 4 ) montes : -fiquidem clarisf-

endo t

mus Dei mons pariur , smons inquam ille , qui

eü. f CWJ

tollega omnem ac tuontem s id eft. Angelorum Ef boe

minum fublimitatem exuperat,

Dicitür autem

mons i(le preparatus, hoc eft ante alios faQus,

(* ) quia dignitate przcedit ; przparatus autem

-

T.

à Deo, quia ipfe ut fundavit fic. confummavit

eam aluffimus. Fundavit eam in Sapphiris, non

Ti ee

; o

una autem Saphiro; quia non (olum fan&am

infantiam evoluta de vifceribus Matris nada eft

"T

l

Virgo, quomodo nos: fed praterea anteceden-

ter. & conceptio & nativitas ejus Saphirus, nam

j at

ntonad Vf""/'

pretiofa & munda, ( ) Undealius textue effere,

mons cocleftis.

Sicut autem fundatus momns

r d

j o

ifte in Saphiris tribus fic confummatusin calcula

novo, quetn nemo taxare poreft prater DEUMS&

PL

coron

,

C22 fcilicet in Chrifto, tanquam vera & digns

l]

Mater ejus.

Additur , mons i(te praparatus in

:ECCW

1 Eidfhlï

Vertice montium , non in fundamento, nccin

n

medio; quoniam interprete Gregorio M. a/ritze

Wmdum

t d

do MARIJE faper omnes fanélos refulfit, (b) a«

deo ut meritorum verticem fupra omnes Anges

um*

lflb!mm

lorum Choros, u(que ad folium Deitatis erexee

f

tit, Omnes ergomontes & colles coeli omnes

j M

fs

li. 3

lateng

; dlc pf.ü*

decollatüü

(4) Damafc, nr.fl.de natif, B.U« (6) Ifai. t

[;

9. I fextus alrus. Pfal, 86. 5. Ifai, $4. 1 1,

æ/

Cf I(2i, 2.9, Lo textus alius. (g) 4 pott, 3,17*

:

(b) Gng. in hbo ; Tj Regl €o K«

ZODIACUS

jo

! ounted

latent füb MARIA, quia majores & minores fi- -

lt deny

mul & in unum conferentes füa merita cumue

Sicut autrem

fcilieetef

lum, illam zquare non valent.

libioelet

elevatur Virgo meritis füpra merita cun&orum

Titto us

Comprehenforum , fic,& glori magnitudinem

| l, CXH

eos przcedit, Erexit verticem meritorum ufque

| lilolas

ad folium Deitatis, fedet item in excelío throno

iivl

adlatusSalvatoris. Alloquenseam Auguftinus,

m hij

(i) ute pofuit inquit rex. fil.

us 4uus «quod ex 4€

la df

fufcepit sibi te pofut Reginam ;

de qua illudfmpjïf-

79 ij

auod ex

?U

Neque enim fas efl te alibi e[fe) quam ubi eft.,

iflnti

egemitum ef,. Hic igitur mons in coelos rece-

bj /024[1',1

pus,

imó füpra omnes coelos rationales eleva-

id molitur? Quiefcit in gloria

9)Yu l

tu$, quid agit, qu

^

.

.

lide (j

Eu fibi, non qui

efcit nobis. Voluptas eít tofïps

«ertx gaudium omnis Écclefie, trahit omnes

ttunr

Cilcet vo

geuntes furfum, elevat n alrum

Quomodo non

hüst

Vis

&rahit furfum, quando omaes gentes ad illum flu-

bacfurfum ? (&) Awe multe, popati multi$ O

ää(þmg ie

muesaqux, omnes gentes, & tamen aque ifie

qfe fs

nan defluuntin przceps, non ruunt in. profun-

dum,fed contra de profundis afcendunt , de rut*

Pfïfg rfu

Hortantut

nis furgunt, de 1mo fluunt furfum.

i

iefe Huvii nationum , exhortantur &urgent Ma-

((1 MI'

t

Wa

ria regnorum , & trivi rivis, & guttulz guttulis

x.qu

Auurmurant & füfürrant, ad montem montium,

li

IN

8

! Fum»

ad montem DEI, ad MARIAM fpem noftram

1]

afcendamus,nitamur , fluamus. S-Hieronymus

omodo

locum didum líaiz cxpendenls',(!) qu

Tigunt

d

—— QÜ

—Rïïiit-

|

G /Iug./e'r:m. de affetnp. B. F. (*) d poc. Y 1«l5

(n) Sopl

,-i)i J?f |

QU) Hrffon. À, 1. i5 Tfa,

-

——

MARIANUS.

75

fluunt ad montem Domini omnes gentes, addu-

minora l

rita CU*

cit alterum teftimonium ex Sophonia, venturum:

Sicut us

fcilicet effe ferum tempus, 7) quo , redditofibi

labioelecto, omnes populi fervituri effent hu»

| u

apnitud

mero une,Ft pergit;(2) fecundum fuam verfios

nem, ex finibus fluvrorum ZEthiopiz afferent ti*

orum

bi hoftias.Nonne veró vide vulgatam ex fizibus &

celo r

fiibinsBtbiopia fluunt-ad Virginé,€f peveam adDe-

dugili

um populi,quando peccatores à fuis Patribus confti-

lj T M

entia defperatiq( 0) &f toti non folum. f* ligine feele-

illu f'f'"?;jg'" |

vum indali, fedetiam umbrámortis,bot eff Spiritu

l efla M'w

diffidentie denigrati , MÁRIGE fefe commendozt ,

o d

€ folatia 'mi/ä';icardiæ ditine inucemta referuzt

ls d

CP) Vulgata legit.

Ultra flumina ZEthiopiz ,

n

inde fupplices mei, filii difperforum ineoruim

d

ER

ler

F,

iE

deferunt munus mhi,

Quid a

a /Ethiopiam,

qhir ?

"

m

m

fcilicet congregationem hujus vitz peccatorum

:

xeílet vis fciret flumina 1g0is purgar

$,ubi filii

" iluni

li

10

difperfi cenentur, fcilicet à rerrá exck

*perumore

l

m

tem,à coelo nonrecept per culpam. 15dequo-

n aquz :

que fluunt populi lachrimabiles & fuppiices: feu

i pWU

"

per (5 feu per alios ad Montem Virgineum , &

j d

àípe fua non fraudati , fed folatiis temperau ac

gornt

€onditi, munus laudum ei Deoque pérfolvunt,

*urgömwg-

uipore qui Matrem (uam Spem & auxiliatricem

j g^

fecerit tam vivorum quam mortuorum /Ethio*

mlf"; !

Wv

l moü

pum,

m nOflïïT: |

j

$.

fyero?

LU

l

etu

e Libano, ( 4 ) ductum

m -

RUunt a'qu;æ imp

*

r

.ld

D4

"^natura

m

m d

,

(m) Sopb. 3. 0, (( $) Soph. 3. 10.

C0 Beraf,

j

n ffe B,P. Fp) Sopb, 3. 10.

ZODIACUS

?2

nacurg fuz fequentes, grave enim deorfüm ten-

; LT

dere natum eft.

Interdum tamen de fummís fi«

LT

licibus, & przacutis verticibus, velut lzti hinnu-

"um pia

| wnum d

li fur(um exiliunt,

Cur veró? (^) quia peri

eulum vacui àquo abhorret omnis natura, m

| Chnil

minere fentiunt & quantum poffunt impediunt,

| &piofia

Chrifliang autem gentes cur in montem domus

| üttm hg

| fints, v

Domini fluunt? non eft alia urgentior cauías

nifl quia vacuum non naturz fed gratiz , non

Cordis, ]

Spiritus aérei, fed zcherei, ut eft humanus , me-

ll &i

tuunt, illidque propulfant. ( c ) Virgo eft in ple-

; Vs Iar;

hO , nos poené in vacuo illi torcularia redun.

proumo,

dant oleo, nobis níodicus lecithus: illi horrea

Rurine

Vde deco

ftant ubertate foecunda, nobis pugillus adeft tan»

tum farinule, llli cellaria füdant unguentis,

hon ficea

übiur :

nobis vix modicum quid fuppetit , ut ungamur.

( 4) De plenitudine ejus uc fumant, fluunt ad

s

VE jp (

ipfam gen:es, — Neque enim tantum ait Bernar*

éus , ( « ) plena eff fibi , fed etiam juperplena nobise

of

LE

Et hzc füperplena non ftringit apud fe benefi«

centig fontes, fed derivat, foris in plateis, Flu-

r

« Dündenn

unt ergo ad ipíam gentes.

Expertg & exper-

turg , quia refluet, & refundit Virgo flumina pro

i iflipc'[

RETM

rivis.. Loquens Dominus de fidelibus credituris

in' fc, cf) qu! rredit inquit in »»e ,,Fllminü dtf'en.

Wpetum,

gre ejus current Aqua Siée, — Quis eft ifte venter

þ!ïm in

fidelium qui miffürus eft de (e flumina ? cor Deo

Urz wa |

plenum, viícera Spiritu S. afflata, Fentris Pifcera

n

N—

( ^) drif. de font, orig.

C02 4 Reg. 4

(DG!?:,

( 4) Joan, 1. 9. 1 6.

1[343;

(e) Bers,ferm. /:"gno Mfg'!o

ju,

Q2 .7"'.)0 7. 38,

MARIANUS.

753

forfin t

fünt inquit Gregorius , ( g ) »edia inteno, . fan»

fürimis

um d'fiderium,burmilis ad DEUM, &f ad . proxi-

um pia &oluntas,

Curautem flumina , & non

J n

) qumpcrr

unum flumen cordis venter effundit? refpondet

Chry(íoftomus, flumina dicit. non flumen, (^)

] mmnl

copiofitatem & ubertateminfinuans, -Qug (unt

jmp

nem n

autem hzc dimanantia fluminaf explicat Augue

flinus, venter interioris hominis, confcientia

yior

jiz, Wi

cordis, quz ifto liquore purgata fontem habe-

bxt, & iptà fons erit, ( ) Eitautem foas & flu-

a, P

odl "'P**'

vius ianans , benevolentia qua vult con(ulere

proximo, & ideó non ficcatur quia manat, — Qui

lam a

jl r

3Mitur in egentes (eminat gratiam quam accepit ,

TL

ifte de corde fuo crudit & proferc flumina, qua

non ficcabuntur, quia manant.

Danu enim

dabitur : & qui affluit aliis, non defluet , quia ir»

rigans irrigabitur, & guttula benefaciens, vere

Huun L

tetur in fontem , & faliet in vitam.

Tu aurem

an p

Spes noftra V:rgo, mons es in caelis, fonsin ter-

j

Hs in coclo obumbras ut mon$ peccatores ne

j W"

difperdantur, in terra autem lavas fordidcs ut

Jurelo n

mundentur;irrigas ficcos , ne penitus exarefcant.

&e

ummg pm

Et illi per te gracis implet: , übi elevant. vocem

gradarurm , aliis fundunt flumina mifericordiz

crcd]lur !

j i

operum.

Hortatur P(altes íuam gencem , (£)

fperate. im 0 omnis congregutio populi , effundite

fl

1«*

coram ilo corda Gf/?m.

Ubi non ait./fperare in

vobis congregauo popuh, (4/) retinete apud

jni f

vos

15

(g ) Greg. in Bzec. bom. fOs

(b Chrifofl inc,

b

USLII aprd Fmia ?4,4,

(2 dngo tratd. ia

.mlgh

(4) ?f«

.658, ( [em.:b:

jom, i.

zODIA*cus-.

714.

!

—

t um

ves corda veftra, (ed (peratein DEO, & effundi-

te DEO corda veítra. Quia fcilicet vana fpes

fit per

Yi - ]

in omni homine, in Deo autem , ejusque amicis

firma

Non fta in te, non innitere fpei tuz,quia

fint,

vanitas inhzrebit vanitati, & vanitas vanitatem

tüm n

lnde Genebraráus;

Maderer

non implet, non roborat

quis r

illum fequentem verficulum , mendaces filii ho-

minum in flateris, ut decipiant ipfi de vanitate

l, hoc:

in id ipfum, fic ex hebrzo conformat , (») fi a*

Tults o

(cendat in alteram librz lancem inanitas , & in

Düs MAR

alteram univeríum humanum genus , profeaö

TUoqis

inanitas ipfa preponderabit, & ipía vanitate in*

lWopleyit

venientur cuncti leviores, .Effuadite ergo coram

pot vis

Deo corda veftra, & quicquid miferiz ,anexietae

rcng POR

tis; & curg latet in corde,(7) proferte in lucem,

QU qui

propon'u:e infpe, & evacuabit corda veftra , ab

omni zrumna, & implebit corda veftra, omni

Lnum tantum moneo, ut

concupita gratia.

Hrfl

(

CNfa

|

fpe viva in illum excitat , (0) cor in corde mon

retinearís, inquit Auguftinns , /e4 effundatiu in

| Rtrtorl

Deum. Porró voluntas Dei eft, ut etiam coram

I hocy

matre füa , effundamus ut aquam corda noftra,

BLLT

in ea poft Deum fperantes , & inani fiducia in

£ ledul

vacuo & vano noftro non hzrentes. (? ) Ecce

i &äqugf

di&um eft luent ad illam omnes gentes, Fluent;

I Oi

tanquamad Thefaurarium gratiarum , tanquam

lm e

ad ceco10mam auxiliorum , tanquam ad eam de

li r

cujus corde mifericordiz pleno, fluunt & cur-

4 ä*cggüm

—

; runt

Ádito d

(» ) Bel, ibidem ad

(m) Gencbr, inpf. 61.8. 9.

n

£er. 8.

C22 Azzg..z'æpþ óIl.

Cp2 Ifah

^hul

2. l*

[

GE

MARIANUS. "

255

) f

"

runt flumina beneficiorum in omnes gentes, Vult

et vata [

"

fiti perire, qui ad aquam quam domi habet, non

usque n

vadit, Vult beneficiis privari qui ad eum non

[ el u

atl

feftinat , per cujus manus , non partem f(ed to-

ts vanid

MM

tum nosvoluit habere Deus. (4) Cum M. Ale-

jendinit

xandercratere Herculeo exhaufto obiviffet , ali-

quis refertur dixi(fe

jcss fl

»quod Alexandrum imple-

Ti

vit , hoc evacuavit. ( r ) Illi, fant non pauci affi-

at,(7) fl ,l'

muiles, qui non qu&rentes bona Domini pet ma-

nus MARLE, mergunt fe in bonis terrenis : iftis

anitd 5*"1

quoque, fiita finiverint vitam, ad(cribe, quod fe

m Pl'Offïþ

; at

implevit , evacuavit: plenus in vita, inanis

poít vitam, undans ante mortem , ficcus & a-

ia

g, n

rens poft mortem. — Non tinguntur autem ifíta

n u lllCeïæ

notá, qui fpem firmant in MARIA,

j d*

«t

3- '6-

moito

C

Hriftus fpes noftra, omne 'malum de nobis

extrahit, ( « ) nam virtus de illo exiens, fa-

PTLLI

í u?ld-iæ j

nat morbos, pellit mortem, Imitatur veró etiam

ii (

in boc Mater filium : fedet ipain coelo, & vir-

Ql'dä nof[[iæ

tus ejus currir per cerram, & extrahit morbidos

jf !

de lectulis . mortuos de fepulchris, peccatores

ï.ï

) Fa

de laqueis, Spe deftitutos de inferis.

Et veró

ex omnibus malis quz humanum genus patitur ,

t Flucvü'l,;

j

n

(]'

J

nullum eft defperatonis ulcere nocentius , nul.

lum curatione difficilius.

| 46

Q

Bené hoc expreffic

Augufüinus, qui fic: (4) quomodo qui fibi collum

i nt ü w

n

laqueo lgant, inde fe occidunt , quia ad eos non in-

»

Ii

ó

irat

P

(2 Plutarcb, in

7

j

j

(4) Berm. fermesfigz. m,;:gn.

L

epopbt, gr«c.

( a ) Lh'c. 6: 19.

(

! ferm. 21. de diter,

C4) dtfg.

5

Ed

od

wö-

zoolAcüä

Wamy

trat. Spiritus atris bujus:

fíc illi. qui defpevant d

Chtiofl

indulgentia Dei , ipfa je defperatione intus fe f«f

NT AE

immindi

eant, ut eos Spiritus S, Vifitare intus non pasfit, — S,

-

T00 anit

autem Gregorius Nazianzenus bis , (« ) defpe-

gutinus,

rantes in fe peccare docet , femel quia viam Del

gratiz venturz obítruunt, & femel quia exiturz

autem

abundan

fug orationi ad Deum oftium przcludunt. NI«

hilominus ?n tam nocens horrendumque pecca*

przdá

tum Virgo Spes noftra poteftatem accepit , Cul

totát Dy

lbxi mgt

-enim advertit vultum füum , eum à morus zter-

Bené Kcmpe-nfxs

tionume

nz proximo falvat exitio.

Thomas : ( 4) defferatus. quodamim

odo jacmi Ó

dlotegr

Bené Bafi-

fa. D

DBomina, & tua corfolatio me erexit.

lius Seleacienfis, Qe ) Quomodo clementie fontem

QUs (om

predicabo, 4uomodo benignitatis flueium celebrabo?

fiflni

e iPeluti smperitum

Deipara ip[a && m«ater mea ,

Pftnm

natatorcm, tensifli, Quid facitin profundoim-

-

4 'irad

—

peritus natator? tldque quarit quod araar pe

mnum

riculum, cui amen.fi asfiftat alius nandi fciens,

"lierat

aquas fübigit & periculum ridet.

TalseftMA-

QU g

RIA ulcerc pesfimo deíperationis perenfis : in*

mox'fuü,

luxny Py

vocata affiftic, & narandijgnaris, fua gratia ele«

vante & fiflentante medetur, — Oranda garomde

TM

eft frequentercum D. Bónaventura, ( f ste mae

mDch,&I

mä l.üilvu

dir orp^ an-rums miferere miferorum , tolhe jvdes &

preatesfuper pibess dealbata,

Docet Az*.gehcus

&tdip &

£

.

oX

P

Dodcotr, :

ante eum Ariftoteles . & poft hun-

Fsf

"j-?ö?-;iiff'

Vatres , fpeon d. in äaz')ais efficere , vt deie:

fibasus

N.—bl

E ) Naz:'m:. & Cbriflo patien.(d ) Kemp. /b/:'ï;.;

()0,

((376 4 Selez, Jelaud, B, M. Qf) 6ona$. i5 Lf

ml L

Uen.5 V. quingna lo ia fÉne, E2» qu. 17« 4f«

ls

1Q. Ar29. EcLiqa,

Ó

ys-

MARIANUS.

OR

$ibamus U operemur,

Nam fpes bona inquit

ifonti

wwf

Chrifoftomus ; ( £) hujus vitz labores femper

imminuit, deinde vires roborat & confirmat,

0n p ji; !

non animi folum, fed etiam corporis. (^) Et Au*

(g) t[

v v

guftinus, vires defperatione retwnduntur , cum

u ei

autem Spes fübeíl, majores apparent. Hoc verà

abundantisfimé (um praftat Virgos unde orat

Jdunt

predidus $. Bonaventura , (i) medere contritis

p

a

corde Domina, Ef refobe eos, ung uwento pietati, Di-

lexi matrem. Dei Domini mei , & lux miferae

| gnorusat

L Kenpeo

tionum ejus infulfit mihl, . circumdederunt tme

doloresmortis, & vifitatio MARI/E læufncav:t

m j

me.

Dolorem & penculum inveni , & recreaes

pb

gtf

tus füm graua illius,

Orat Píales Deum, (4)

j i

(* fHendor Domini Dei fuper uos, && opera manuum

nofirarum dirige , Chaldzus vertit : C0» fét duice-

( m

,rofunu«'

do Paradifi à confpetla Domini fuper sos , & opetu,

manuum nopmmm pr()/lwr:/flur.

Hoc verà

od W

exaggeraté illis eveniz , qui füb tutela MARI/E

n 'dl [C

l se.wf*

lauem, nám etiamíl videantur fibi cangmemfer-

ni offufi, ubi tamen illa 1n cordibus eorüm, re-

E,' g,«s L]

luxit, Paradifum exultaciónis explicat, ad ope*

] QIJ"m

d oro! i

randum jucunde pæm:nnn& dur& opera proe

movet, & poít hzc ad coilig 'enda virtutum tüee

fy t m

rita fuaviter trahit. & cievat

Excuahit iilis pus

AT ö»h

acedig & tri(litig, & vigorem alacritaus & fer*

vari$ 1nfundit.

Et incipiunt um Bernardo cla-

Fair i

—

lDdlC,

"

41

(5 3 Mrg. de qtian-

£2 ) Chrifofl. b. 67 im Gen.

pI ,

LHt. HZITIC. 22

( 2 ) Bonat, i: lp/'f/ M agno

pf5

/i

B. V,Serfv s beatus Vir & dilexi,

(4) Ff. 89.$

72100

ZG.

( 2 hu texts

79

ZODIACUS

mare, (») fecunditas tna S. Dei gnitrix gloriefa, . j «

fgecundit—at:m anebis conferat snetitorum.

! a &o

; um

$. 7

- 1 flumad

Rofert *ciuæ?cione

m.S.

.Pctrus Chrifologus;

! um ada

P

C 42 quid eft magis tremendum, quod (e Deus

|protuo

dedit terris, aut-quod vos dat coelo ? & refpon-

j tf00,

|

det deinde, eft utique terribilius, quod terra

(t)da

transfertur 1n coelum , homo Deitate mutatur.

; pritatim

Coníimili forma verbosrum, nobis qui efficaciam

fien a,

SPEI Noftrz vidimus quxrendum eft: quid eft

L

jucundius quid dulcius, au quod Virgo terra,

Dit pto

dedit fe coelo , anquod terrenosi & poené inlie

Vgf

müm immundum veríos, extrahit de luto, tra-

ter;ag fg

hit & elevat fürfum ? Utique hoc pofterius.

Nam quod Virgo (e dedit coelo , tàm fuit pro-

num acaviinaltum volare: fed quod peccato*

Placeag»

r:s, maffa plumbi, plumbum exuant, & veluti a*

tlem dj

vesin caelum fübvolent, hoc omnis natura non

Vttem,

poreft,

Magnum factum miraculum eft , cum

] &USiü h()]

Caro ad unionem verbi (übjecta eft: quia tunc

Qot poj

inquic Bafilius Domini caroterra, ( ^ ) per affi-

tbitltg

nitatem cum Dco fürfum affümpta elevataque z

RLT

ifta tamen benedicta terra nil attulit quod grava-

T eente

ret, ni] tenuit quo refifteret.

Quando autem

[PCS hod

meritis $8« Virguus, SPEI noftrs, peccator terra

lg

a(cendit fur/um, illud afcendit, quod prius O*

CUU ts

mnibus montibus & pluqibis pragravabat: illud

bt [i

elevaur, quod'ipfi Deo & potentiz ejus relifte-

Tfnaüï(t

bat, o grande miraculum, Virginis fa&um! di-

"Unà vf

m

gnum,

N—

(m) Bern. ferm, fuper miffus,

L

C2) Cbrij?)l./är.

)il

)

67. j (52 Bæj)h inc,2. Affzi.w

z

MARIANUS.

$359

aix lr

gnum, ad cujus maguitudinem coelum obftupe-

[/n

fcat , & omniscreatura! O mons magne ! quan-

tum tu trahis adte.quantum elevás terram ! non

folumad tacitum tribunal; pro mundo, non tàn-

ehnfalog

tum adaltarepro«cibo ; non modó ad clauftrum

aod li

pro tuto, fed etiam ad coelum ,ad thronum pro

«terno,

Veré de te fervus tuus Albertus M.

duf

j od tll

(e) elepabitur eminentia Santlitatis fuper colles di-

ye mutt

gritatum üngelicarum s €$ pro impetranda gratid

jdun frent ad eum omnes geutes, Tta eft? defluxerunt

[ quid d

fecula, & cum feculis defluxerunt gentes , aliz

Virgo (Cm!

nat& pro aliis quafi flu&us poft flu&us venere ,

& iítx fluent ad montem.

Vpe j

Quis enim in Sp;m

j Juto, n

Certam [? non extendit ?

x pollt

$. 8.

m füt f

Läceat- tibi Mund

yl «

e Chriftiane, 2mulari Ma-

trem divinam & tuam. — llla elevata in gloriz

d

verticem; trahit gentes furfüm, cur non & tu tra»

n i

fjl Cüyc

y

&us in honoris füblime, trahis in coeli füblime

quos potes? Illa; flumina beneficiorum fluen-

"T

tibus & confluentibus ad fe populis dividit ; cur

b) Pfïäm

ngW

non & tu mons gratiarum factus, temet Spargis

in egentes $ Pulchrum eft dicere Virgini; Salve

qud

gt W )

fpes noítra, pulchrius feceris , cum feceris alios

n

p d

0

[

tibi applaudere , Salve fpes no(tra.

imple va-

cuum tua mifericordia, refperge aridum tua lar-

n pru

!

/l

girate, ficilium poteris tibi & Virginem deme-

r bit

reri, ut cum tibi dixerit mundus & prafens for-

U 1v

liv

tuna valetu audias àVirgine tibi dici;Salveà pau-

fj ul

m

'— peribus

"7

(Ck) dläg M, in £$ 10« L'ï'r'fsfg

ZODIACUS

260

peribus concrepari , Salve, S. Bernardus ( 4) exe

ttyfy qu

pendensquomodo Dominus in fua ferenisfima

| fpict, m

transfiguratiope , operatus eft mirabilia , i& in-

; tertifün

quic, ele&abtit Spem zofiram. onmodo verà * puptte|

f (inon

Spem elevavit? quia oftendit , ( ^ ) quo precesfit

gloria capitis, eo glori.e, membra eJE fentura,PorrQ

gentium,

&m? Di

Spem (uam ille elevat, feque ad figuram fübftan-

tix paternz , parac & format, ( « ) qui affumptus

hii Qu

ad montem excelfum, hoc eft ad fortunz fubli-

m M»

mioris honorem, egentibus & minoribus , bene-

Pulchrum erat

14!!!, qu

ficenuz fuz radus refplendet

'erüm qui

Chrifto teftibus undique coronari, ( 7) eorum-

bet 'omir

que vocibus ornari, quando ut ait B. Remigius,

, hunc

Pater decoelo.

Moyfes ab inferno, Elias de Pa-

t d

radifo , (« ) Petrus de humo conclamarunt » hic

tb

elt filius Dei,

Nec minus jucundum erit audire

Wa j

homini in judieio divino, cum incipientibus Ser-

M./i/m HIM

vulis MARUE, & fratribus Chrifti paupcribus y

rqs, mipi'

jam Spes noítra Virgo, jam altera & maxima

"um ye

item Spes noftra Deifilius pro nobis conclama-

Áiis v

bunt, dignus e(t de gradu feculi fluentis , ad gra-

lts

dum feculi (emper ftantis promoveri , quia luc,

ln

alis Dóminus, pauperibus vixit & fulfit Frater.

QCs fün

Elevavit vivens Spem fuam, eleverur fundus ad

Q8, Ut ar

rem & fperatam telicitacem füarn Monet Eu-

t

genium Papam, Paterejus in Spiritu Bernardus,

heferre

Cf ) monlirofa res efl. gradus [ummus & animts i

hofpie

gmu. Imusautem animus c;us in corpore

lm t

tatu&

mm& Q

(2) S.:Berz. ferg. de transfig. Dom.

€ [4 ? Leoe

at

/Er. detransfig. (6) Hehr. 1.9, 4, (d) Mattb,

(X375. Ce) Kemig, in c, 17. Mattb

þ. (f) ,Befnf

(0]w

de ranjd.u 4d E:(g £.

ifri

Á

jd:'

us (

tatut, qui depreffos imz Sortis onere, non re-

. fereni

ípicit , non folatur, non reficit , feque ad imos

jbil, H

terrarum non recordatur venturum , ubi omni

omodt I

paupere pauperior mendicabit mifericordiam ,

) qn Prl(t!ä'

fed fi non fevit eam in agro Domini, in corde e-

emturi t

gentium, quomodo, inveniet, accipiet, metet

yam fl

eam? Dicebat quidam Czfarum cujus oftia pa»

guaflm

latii cuique mifero patebant, Cefav fumy fumr

onyoz

us fumy nummus non fum.

ljic zlau/m in arca

! jhus, d*

latet, ego claudi nolo, qui patere cunidis debeo, Coe-

ycbrum &

terum qui fümmus à Deo creatus,invium fe pra-

bet hominibus, ut fua non communicet homini«

(d) o

j, nj

bus, hunc ego, (üummum & nummum mea voce ;

j Ehasch ,

ejus fado pronuntio.

Vocata vitis ad regnum,

refpondet (g ) 4womode poffum deferere 9inum

E W

ial

seum? invitata ficus ad fceprrum, ait , »uzquid

poffem deferere. dulcedinem meam& Scultz aszbo-

d

j5

Ic5, accipite regnum, & pramittite ad regnum,

p

vinum veftrum, dulcedinem veftram. Sinite vos

m

i

fugi. vos manducari, ut fuffragia plura & po.

g od

AL Va d. t

tiyYvare

tiS.

x i

tentiora pro regno coelefti vobis co

j quia i

Ecce Virgo, Spes mundi incoelos elevata, & de

ylic at

coelis fundit £f vina ut vitis,excutic dulces grof-

Fluunt ad illam omnes

Unduh

fos , ut amabilis ficus.

gentes, & fluent dum fecula fuis rivis five aureis

Mooet

dl

Bernaf

five ferreis ibunt,& illa fluentibus fpargit botros,

fundit vina, monftrat ficus, applicat tuam dulce-

r j mr(l

dinem, Hanc imitemnini Elevatam elevati. Cla-

POIC D

a

u

matis cum Seraphico, ( £-) inexitu anime mea de

bo0€

(

Ti

Mil hh

(22394. 9.9. . 124 7) äonn. i5 pfalt, Ms

m

jorí. du exitu,

s.

zopiACus.

boc munde, occurre illi;Daminä » füfcipe eam , effo

illi feala ad regnum celorum. — At illa vobis, Do-

4

mini Elevati in itu vitz veftrz per hunc mun.

dum , occurrite pauperi, füfcipite illum . eftote

fcala in regno veftro, utilli fiant vobis fcala

pro regno Dei. Elevari elevate

Spem veftram,

FINI1S

l

« (0) 5t»

$

p um

vobis, De

huncmit

l, &

obis (d

Yi

VOR T

—

Mpb samesdducsr n T

ETE TR

æll'lïllllll.lli

nl

x

Nfu,

N

f

&

TNZ

UT

sv

i

v ii

atj enva

veE

$s

$

—

C

5

zi

j2

3

T

w

n

-

j

»

TO

N E

$

"

3

5 a ais hr

m

u

i

"a

f

s

£

ob

"n

-

^

2

m

—

VE

ans

8

T

EC

h

"

i5

s

E.

d.

x

Á

g

P

i

M

M

i

*

*

x

fa.

.

:

.;

3

i

]

':

:

2

H

d

iE

s

&t

*

$i

^E

*

L.

A

i

E

Pet

R

E

T

*

H

Es

?

t

Es

-

t

£

$A

A

s

R

T ue

".

ET

2

fe

vt

i

J

EN

.

t

E

u

s

TA

h

A

m

m

*s

$

n

i

A

wor

:l

"

*

2

:

d

A

äi'

H

—

x

3

a

^

"b

Es

u

*s

Ts

ER

Zs

EM

T

i

v

EY

23

Ti

A

us

m

pE

d

Ls

i:

i

&

i

i

eu

:

"E.

2

m2

G

d

RU

t

a

9

ïr

NT

x

ss

d

X

E

"

E

3

d

g

x

B2

Y

z.

3

u

T

M

N

Ed

z

»ä.

LA

7

$

As

EU.

r

2f

-

d

at

u

T

4

j

2

d*

VE

$

3

m

sv

»t

ERN

z

z

2

g

-

A.

:

M

At

5

E

E

W

as

^

*

j

3

.

i

E

E

Vg

19

um

zi

i

ao

"

p

X

3

m

x

E

*

x

: OM

3

3

H

i

OM

^

p

1

*

2

*

*

r

:

Xs

t

j

D5

:

«N

d ii

LA

P

.

"

i.

XÁ

Á

ig

MVR

E

5

PT

E

*

E

rE

x

—

x

^

i

3

1

d

N

dus

21

r

d

*

Ea

A

d

E.

a

$5

W

i

:

»

E

l

2

D

d

n

&

Iv

i

P

r

ij

X

Vs

-

z

x

a

n

TO

x

4

&H

s

d

d

:

M

:

n

i

EN

£

W

*

v

t

ls

P

35

$

d.

a

i

u

wg

3

E.

"

i

Wa

I

S

»

""

s

st

s

*

m

k

M

X

"n

P

7

As

$

E

É

&

D R

"

T.

r

2

T

A

d

4

m

j

EE

H

L.

n

*

"

*

24

-

€

TC

f

v

-

M

P

z*

^

Tlb

X

vl

31&

gg

^

a

od

"

L

E

ts

*

j

2

Á

*

:

e

-

*s

b

1

E.

P

$

6,

&

3

TT

R

zi

b

E*

$t

t

j

[

W

j

RU

Y

i

TRU

s

d.

r2

d

a

i

Ü

A

E

sj

»

x

".

1

xer

r

B

w

r

R

a

i

K

-T

hs

d

vt

j

Ó

:

s

:

L

y

4

P.

K

z

EM

s

ii

i

s

8

d

*

L.

&

ä;-

Vs

;

E

CUROT

M

^"

4

*

$s

E

-

C

s

W

^

ia

F o

E

o

bX

E

—

*

1

E

*

Y

u

Es

r

-

h

j

i.

uN

*

35

d

HUR

aj

ia

M

AV

1

hi

RE

a

i

d

$ts

*

J5

iX

n

T

iv

z

D

d

u

d

b-

"n

d

*

*

P

a

n

T

d

$

x

x

"n

z

r

3

P

g.

s

s

3

3-

:

A

i

7

i

u

$.

-

x

2á

:

A

1

us

od

k

"

A

*

D

"

n

u

-

*

T

i

i

u

d

*

2

p

m

z

$s

ET

K

i.

.

2

:

2

b

n

m«

£

É

Pul

-s

*

E.

iE

v

-

i.

a

r

R

a

d

:

d

av

Y*

p

x

E

3

$

ia

hs

ii

as

E

d

^

—

n

i

É

u

d

k

m

*

m

Ts

"

18

i

2

n

2

$

g

d

*

n

d

B

9

eo

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

E

r

ä

16

ä

E

SEES

15

ErrL

Iä

BENIGNE LECTOR

14

m

D

v

x aucis tepremonitum cupio , atque

Q

^

[2

inprimis , me hocce opufculum,

Gu

Zodiacum fignorum duodecim nun-

19

"

/?ä

CT

cupaffe, eo.quod , SALVE RE-

GINA di&tum Canticum , duode-

[e)

12

cim titulos contineat,

c

eneris divini atque coe-

—2

leftis.. Quid enim tam füblime ,

fuperquc

terras fufpenfum ac

D

r

adians eft, quàm effe (i-

11

ne limitatione Reginam , perpctua foecundita-

te mifericordie Matrem, VIT A M,D

eo,

10

fibi, nobis: DVLCEDINEM (

ine amaritu-

dine, SPEM (ine confutione :

& quod prius

dicere debueram. Salue.

perpetuum fine Va-

ic.

Qu

a in re preffi veftigia Melliflui Do&to-

ne

ris,(a)cujus coronis eft in hoc Parthenio carmi-

s enim, ubi quafiuiffe

t, quid fidereum

micat in orru MARIZE

E

, Iefpondet, quod ex

regibus orta , quod ex fe

ee

mine Abrahe, quod

bb

nerofa ex (tirpe Davi

d. Addidi autem, Se-

xies Magna

m P-arentem ambiens.

Quia ut

Íex pracipuis ejufdem

l5

Bloriofe virginis fo-

lemnitatibus fervirent.

Concepte & Natze

Aununtiate & VISIT

ANTIS , Purifica-

te & Affümpte

; alligavi,

atque adílrinxi.

1CC

Qua ratione, uti hac opella vol

enti pro publ

ICO

pulpito laborem detraxi , mihi

Veró auxi, Nam

non folum titul

o hujus canticic

Xplicando in-

fitto, fed ad fundai

nentum pro fefto currentis

Evangelii me appl

Íco ,

atque ar&bo, I[taque

geminis me cancellis, ne

fpatiari animo ac cz-

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

lamo liberé poü"cm,iuclïfï

,& quafi fluvium dua-

2,

bus

i

(3) Bern. Serm,in c. 12. À poc,

—