mutabilis, & indefedibilis omninó eft. — Arpo.

ia P

bius, vetus author , explicans illud fecuadi

nui te , Deus inquit beri &

4f

pfalrþi » C2 ego hodie £

€rae

)?

D

^

Q 6

[

(4) EIA'.. 380 '90

| Ce) $enec, in epii?'uä $.

)

(d) Senec. lläcd. m'!tl"- q,ilfla Cdp. 3*2 (.'

Mfþc I hi

C^ Arnob,in f/älqlg

zósiácus-

5

"

Cvas non babet , bodie babet,

Simillimum verà

lat q

Deo vivere, concepta VIRGO accepit , hodie

Clente

magnud habet, heri fugiens non habet, cras

lt om

inane non habet, Hodie plenum gratiz habet,

Ayolt

p o

(f) Quzrit Apoftolus, cui dixit aliquando A*

gelorum , (g). filtus. meus es tu , ego bódie genui

Anifmy

Afj

te? Ubi, hodie, ex confen(u interpretum fonat

ZEternitatem ; eft namque aternicas unus dies,

Xfu

totus & femper preíens, quem non precedit

L

heri, necconfequitür cras. Hocvero HODIE

Tudeficim

abfolutum , Chriftus Dominus qua Deus à Patre

áccepit omni creaturg incommunicabile ; aliud

Dj

autem HODIE , five eternitatem gratig , habene

m dj

tis initium , non habentis finem idem Dominus

tütior «(

accepit ut creaturis communicabilem , non tà-

Ti

men ut aQu , vel Angelis ipfis communicatan *

Wt

(^) Quanquam enim Angelt in gratia juxta S,

N

Augüftiaum (/) & D. Thomam fint creati ,.

nontamen in gratia inamisfibili z Una eft mater

UO

Dei, vita devita, quz gratià donata eft, ejus-

! Quy

modi, ( ubi primum concepta) ut onininó illa

foret indefedibilis.

m

Explicans. Doctor Sera*

D

phicus, (4) illud Archangeli, Domisas tetum ?

"t Q

qsiainquit Dorinus indeficientisffmua. indefcitn-

i

tisfend eff tecum , ided E& Iu indrficieriifme «s

A d

Ubi illud , indeficientisfimé

im &ternum fecus.

mmku

€i! tecum , fonat fingulare Virginis privilegiutmny

quale nulli purz c;*äacurælcollatum. fuit

m(f? 7^

j plicat

äc&De:

d

(f Hebr. . g, (p)

-Fj:-;l:. 24 7. Menocb. 1

bz, Av

Ntur. 1

mthoïm

dbie Hieror, Bellar. Genebr. ibs.

(5 1. parte .

gn. 624 ar, 3

QD dugPlibr, dé cAR A2 0*

(/)

BOM

9. C4) Bonaf.in fbecul. B« Vf cap. 8,

m

ER

M A'R IANUS.

". 73

hum

plicat quidem fe Deus electis per gratiaminde.

eph Mi

ficientem , plerumque tamen circa occafuüm,

üt omnibus electis, auc decurfum Vitz , ficut

hibet,'

racz hi

Apoftolis & Angelis: Matri veró fuz, quam

imándi d

prz omnibus dilexit, prz omnibus, in. primo

animationis iüftand fefe cum gratia Indeficienti

v ld ph

affixit.

renum

Unde non dixit S. Bonaventura, (7)

ideó & tu indeficienter es (ecum, fed , iüdefici-

i tf ii

entisfiméesfecum. Etrationem adjunxit, quia

101 PW- '

ero H

indeficientisfimus Dominus eft tecum . ut indi-

caret privilegium MARIANgE gratiz, fuper o-

yeus if

jbile; 4

mnia privilegia etiam Angelorum eminere. Non

enim dixit Dominus indeficiens , aut indefici-

g, hat

entior eft tecum , fed Dominus indeficiencsfi-

w o

lm L

mus indeficientiffimé eff tecum, — & tu, vería

Vice , indeficientiffima de illius gratia, in-

mimunt

deficientiffimé es fecum.

Nullum ergo tem-

I

ii t

!

[i u

pus, vel momentum vitz tuz affignari po-

teft ; quo in te defecit grátia, five vita Spiritua-

Jna d

r

lis« Quapropter canta benedida VITA noftra,

uacff , f/

!

à primo ad fupremum vite mortalis momen-

o

tum: vivens, vivens ego hodie, vivensin ztcef-

podot9 .

nitate. llbi enirn anima mea aternicati divinz

gminti "Fy

ccepit Convivere, me non temporalis ut pluri-

pu P

Iios, fed zterna gtatia, five zternitas gratiz

/;'/M/M?;y :

complexa eft, Vivens vivens ego hodie Veré

/ioente

Hieronymus z (Qmynulla res longa mortalium , o-

| IiVilcäiur'

m"üque felicitas fachli dum tenetur amittitur z

"! ruif» ' lf

fic & De: gratia,à plurimis dum tenetur amit-

ticur.

Tuz autem gratig felicitas, dum vita

[þ ;&],j;

nun-

iæicþoatmr fluxa & tenetur, Ó Virgo, &

)l

P,le

quans

. ([Jlfl

U

C2 Bakg'u. ub ):4pr4,(;) Hi:r. i& 639 , 1f ab liba M

D 80*

ZODIACUS

374 -

Quam amittitur,

Aliis -dicitur ( 4 ) predpitabit

prisfo

Dominus mortem in fiaupiternum: íed tarde, cum

tiliam .

apparuerit feilicet Chriftus vita ele&orum (uo»

bilat,

rum n gloria, (o) Tibi veró in prima vitz

quando

Aurora, & non in occaíü feculorum , DEUS

77

tuus filius tuus , przcipiravit morrem in fempi-'

du

finfi

ternum , Mortem Reginam , & fzcundiflimam

" r

p

matrem , ex qua omnium animorum corporum-

l, n

que mortes eruperunt. .Canta ergo benedida

(üitari

VITA noftra, iterum repeto, vivens vivens

i t

ego hodie, vivens in xterno,

Quomo,

Tif d

d

LT

: Vldens Ezechias vita

m

fuamin mortem 4ruerc,

& EGac

.* tugilt, (4) Demine 9im patior refpoude pro me.

fïä[um r

Ín quo autem vim patiebatur? (^) quia 1n veri-

I am

tate ambulans & corde perfe&to, promisfionem

FOU[C[U;

fibi à Deo in majoribus factam , impleri minie

infgn,

mé videbat, . Promiffio erat Davidi fada: (c)

Hliter:

de fvutiu Pentris tui ponam fuper [edem tuamy

m no

Chaldzus addidit regem , explicant interpretes

Mátmen )

Mesfiam, lífte autem de fru&u ventris Davidici,

Umme; ?

per hzredes ejus Sapnguinis venire debuit Quo-

LUN.

niam autem Ezechias hgrede tunc caruit; X

|

d

d

confequenrer Chriftum ut frudum ventris füt

b l

&

:

fuícipere non potuit, Domine vim patior, in»

&

gemuit , 5, Hieronymus ad illa verba: (4) fíebit

MA

N

Laque Ezechias. fletu magno , flefit inquit prepter

Dttta

pro-

x—

( al 25.8. - (o).Grcg. l. 6, moral.caput $o

€2) Jfai. 38. 14

( Corr, À Lap. ibi, — (c) P[ah

V

R'lp"

1310 ll-ancþro tþi'

€4) Hieron, in 4 Reg.

(8

M

fe £0, ad P, 5

TA

X

MAR.IANQS.

*

375

m

promisfonem ad Dabid quam Videbat morte fuape-

l carts o

rituram , eo enim tempore Ezecbias filios nom ba-

doni i

bebat,

Porró refpondit pro Ezechia DEUS;,

)

rma V

quando illius, velut patronus favens , juftum de«

hu

fiderium implevit..— 44 &oc ,. inquit Rupertus

m

T femp'f

(2 refergatus efl Ezechias . ut. generaret , &5 im

f:;rie generationis Chrifh Pater cum Patribis rtfa?e-

candilit

cug

T£t,

Czterüm fi VITA noftra Altisfimi Mater,,

9 but

originaria labe inquinara prodiiffet , torahuma-

enj

nz maíIe Natura clamáffet, Domine vim patiot»

Quomodo veró? Tenetur tua promisfio in Pa-

radifo data: ( f') iuimicitias ponam ( Ó Serpens )

énter te 65 mulitrem G :pfa conteret caput tuum.

tem u

Sed Eva caput ejus non contrivit , nec ulla femi-

narum qua concepta eft , elifit ferpentis caput,

w ""

xxm W

imó omnes ficut & Eva in capite (uz originis

conteruntur, nulia inimica ejus, omnesanimz,

imó feruz ejus de fanguine Adz & Eva oriantur,

mpla

jfidt: V

$i mater ua , ejus caput , originale fcilicet pec-

1

j

"n n

catum nen conteret, (7) quz eft alia ab 1pía,

: IDMPW

& ramen promiffa, qua non contrita caput ejus$

utsz*d'*'

conteret ? (^) Omnucs expedtamus pro Eva,

Evam , & pro Evain znigmate , Evam in verita»

, dcbult QQ

C C'Bïü"L

te, & hzc non eft alia, nifi tibi à ce decreta

mater.

lpfa enim de te vita vita prodibit, ut

| WU*M )

T

te de fe, VITA VITAM fundat, Ruríus, f&

pa

bi

d) ;Vg

MARIA in ortu fuo primo , inquinata fuiffet

r

mquu/

peccato primo, honeftas Maternitatis divina:

Pö

cla-

—N

WLCRP P

Qe) Rupert. in c, /l (Nabum, | Cf ) Gezes, 3; $.I $.

j U.

(g) Ekius ferm. de concept,

y, l i

(f)) $4las, de concept,

B, V.C.IQa ?^ 170

ZODIACUS

373 -

clamàáffet: Domine vim patior , (2) flringunt

homines pro fama Matrurn eníes , ineunt pralia,

$:5

accipiunt mortes & vulnera , & tu cum posfíis

Obíer

dedecus à Matre tua avertere ,. noluifü ?. $i

Tepatay

przexitterent filii Matribus, & tu quidvis facie

NWOS, Q

endi peteftatem i manibus eorum relinqueres:

j

Jffüm n

faciem de Sole , Luna, fideribus earum elabo-

|

Yoc ay;

rarent , & reliquam corporis molem de.primis

fiU?/ï( f

elementis ; five flonibus corporum- caeleftium

i t

Ccomponcrent , dotes Ang;licas in animas trans»

ii "

funderent , & (ümmas omnium pulchr:cudinum

im, B

in eas deponerent (£) Quod fi taptus aimor

N

exornandi Matres urit, przcordia filiorum;

(f) [/17] l

quantó amplior oportet in Chrifto arferit, pre-

fitt uj

fertim quia prazceptum honorandi parencem,

& amor illabatz [ug famz tuendz urgebat Do-

minum virtutum acerrime,

Etcerté nifi Filius-

'05!15, (

VIT/E noftrz, antiquum quod. pridem dederat

7:qui f

mandatum , (/) fidcliter adiimpleret, matrem

L ;dorm

videlicet honore przveniendo: Virgo femiple*

'H"dl)mä

na gratiz effe probaretur:; caro autem Chrifti

"L fiyi i

Virginea quz de carne matris fumpta €rat, à

ll*. hgce&:

to:a difcreparet, inquit Petrus Blefenfis, Sure

falcrpm à

culus Davicice aiboris Ezechies, propter frü-

lt

é&um quem DEUS Præmifzt non eftfracus ; (0m)

nec fanctior Surculus ejusdem arboris inquit.-

mïümmw

Petrus Damianus violari peccato originis debee

ba(,, cujus fucurus erac, Deus frudtus.

W?orcs,

5.0 4- Cæ'*

(i)—(/äi. 18.14. (EVTbem. 3

.pü?l-', 7"- 27. AT.

4« Fatione X,

( £2 Petr. Blefem in inj rudlione.

(Kn )fj]l !';

n Ca DM.

ab Hleo, ILI, data Soldano fconih.

Damian. 0ra7. 2, de nats D. F.

Qn) Pffr,

M (

'."MRJ

| MARIANUS.

E

i d

'51 40

' ,æeerüin in re

ancuwzig

ddenda Ezechiz vita, du

o

j cungi

"-"obíerva maximé , tempus & modum ejus

noluiít Á

reparandz, Etveró , tunc DEUS dixit Fzechiz,

vives, cum tota aula , ar$ medicorum, & omnis

qud v

y tengut

rerum . natura conclamárat , Ezechias non vivet,

eutm &

Hoc autem ad famam fplendoremque miraculi

lm & Pf?mï

faciebat maxime,. fiquidem Dei virtutem pro-

j «

debat : nam tefte Auguftino , (4) i/lc iztercedit

animas

dipinwm adiutorium , ubi deficit. butoanum confr-

jchude

lium.

Et S, Bernardus expendens illud Domini

unius 4

di&um , (/) zondum Penit bora mea: Lora inquit

a filiorii

(c) mea extrema efl , cum bomines mon poffnt ,

j ts

tunc ego opitulor,

Denique cum fpes humana

d f aïtmfï

deficit, gratia Dei incipit, ut moníltet: fe fuper

morbosmortemque dominari. Sapienter Àm-

urgtbaf [

[l jl i

brofius, (d) meorói Deus wtitur ut fnis f[etelltie

Udemm

bta , qui teVinilis paatibtes pedibusaus afflig ant cuo

TEl m »

bili , donec [apiss magi ,. Hinc difcis verum efíe

gofemp.

illud Davidicum, ( ff ambulagero in medio um-

«em Q

bre mortis s zontimebo mala :QUonism tu mecum

e5: hoceft , fi eroita vicinus morti, quomodo

kn(ü. j

folet pgopinqua effe umbra comitis, (imul am-

d

bulanti comiti , non timebo, quia tu mihi adee

m

ris; Dominus vitz & mortis. C/ pJmveróre-

medium morbi, nunquid falutarem datum eft

ors d

« ddi

ili expellendo , & non fatius, ut adverterünt

j 5ml

docores,efficax , illi amplius exafperando ? (g)

T

Maífa

(a)g?*iug. fer. 89. de tmp,——(-gj

Bem.þr. 2. de 6:no

j il

Y

in Cana.

T

m

(6) Joan, 3.4,. (H) dmbr, in com,

r

Luc,. (6) P/al, a2. $, $ . Galent. ibi, (f2 bran.

ine.a8.1/a. (r) V'allef, de facra Philefepb, c.39«

ZODIACU/SL

Maífa enim ficuum vulneri izritando, aut ul-

TU r

ceri, & non leniendo magis fervit, — Hic ruríus

item ma

reverere & admirare poteftatem divinam , cui

homim

contraria, non contratia, & diffymbola, tan-

ypdi

quam fymbola.(7) Lutum natum eít oculos n*

TetQn,

ficere; quod tamen Deo volente eos refecit. (/)

dem u

Corvus ex natura carnivorumanimal , & tamen

P

Innjfj

ad imperium Dei , Efiz paaes & carnes miniftra-

fhi

yit

Leones fame cruciati , apti funt non fer-

f tevyll

vate fed devorare bominem ; (£) & tamen Da-

Q Dl

nielem fex diebusnonattigerunt, . Jam veró fi

[

quatras, quomodo VITA noftra virgo , decarne

Mtsdine

Adz, modo carnis ufitato. procedens , Con-

tne*

H:flämm 5

ttaxerit tamen. minimé, mortem animzf

ÀY

Viopas

lus vix refpoudebitur , nifi

,quia maífa ficuum,

linde

fa&a eít illi contra mortem antidotum.

Qu£

þhïn)us ;

eft autem maífa ficuum; nifi caro Chrifti, fumpra

Gicigy

decarne veterum Patrum2 Aud! Deum, diíe

miyíterium ; (/) quff poma

prima ficuluen inta"

LPTT

ciiine 9d Patres eorums -Fi

culnea fuit natura

5i!.1f4äm i

Ade , pomum cCaro

i, "

huiana pomum ejus caro

vidis, ex his autem

WW

Abrahz. pomum caro Da

Yil

ka

pom'is ficulneg,pomum car

nis Chrifti fumptum

eccatorum

[ i

eft : quod applicatum, omut ulcerip

B

medetur, Hinc ilie voces Ecciefia

*

Qpa culpaf

WQ) & [l

A

€4ro , pargatvaro, fanat D

[27 08 Deï CAFQ0,

Quod

voces maflam ft-

FOf

)

fi Evam Matrem ,ut nonulli,

cuum, eó quod mater fic hominum peccato

NB

rum:

heeruxumspen

— d

N

(Djesr.9. 11,. (2)3. Reg.*ü. 6«

C&) Danicl, 34« 31.29.

( ) Ofes. 9.

$, xo;

(n)Gü l

Gng.

L.Sam/i, ibi, t447, (n2) Hymuo de Afcenfion, Dam.

4 4* Reæ

»

E

-

"

Á

5

MAR,IASUS.

7

lo ii

rumi (7) VITAM quoque SS, Virginem, voca

pic ti

item maífam ficuum , quia ipfa mater novorum

jvinamd

hominum, mater electorum ut eam SS, Patcres

|bola, !

appellant(0) Ut enim maffa ficuum , fibi foli

At oculil

relidia, non medetur , fed obeft ulceribus: ea-

ogrettt H

dem tamen virtuté divini copjuncta (ut patet

;a] A

M

in maffa Ezechiz ) prodeft ulceri, medetur in-

mes fult

[l

flanti morti: ita vetus Eva perdidit, quia à Deo

(ünt n

fe revulit? nova Evafalvavit mortale genus,

qumed

quia Deohomini utpore Mater ejus, conjunxit

qm

eíe,

Et quemadmodum maffa Ezechiz, fuam

gO

df[,ü !]

dulcedinem non amifit, & à Deo ut medicina

NI

affumpta, uicus fanavit, mortem avertit: ita

al

[

ji

M

Mirgo Parens, ipíafibi in orer(üo. lva manfit:

4

. deinde languidi medela mundi facta eft S.. Epi-

&

phanius , comparans antiquam Evam cum nova,

[l[h)m

li

"

concludit ; Cp ) unde seors illata eff , inde ita prae

pan"

cefft , ut Pita pro morte fieret, & quiper mnlierem

7] LU

/f///f

fita fatlus efl , mortem ex muliere indudlam excltie

fjic

deret, — Chriftus ergo ex fententia Epiphanii, bis

ginu

n«

ut VITA natus ex Patre ab zterno naícitur ut

1 ts qu

Vità; eX matre in temporeprocedicut VIT A

j

n

Kem, An autem Vita procedit immediat? ex

j pCCc

ji

morte, & non ex vita? Chriftus Patribus Sanctis,

)4 MH

& Matri , maífa falutaris ficuum, fed Patribus,

TL Q

eoruüm ulcus natum fanando, Matri, ne ulcus

as ma &nl

eriginis Coatraherer ut antidotum impedlendan

um

j

n

red«

NOn fola umbra ih'k;oz"glogio Achaz (4)

dens

€2) Gloffa, in c, 2- Canticor,

(o) Hfdo, $, Augo

L

J

70

Grjeg.

Xp) $, Epipb. baref. 78«

J/

(4) U4.. Reg, 20,

?

32 oi'-

ZODIACUS-

dendam vitam Ezechiz fignificavit , fed & Sol

tqnam

4n caelo.

eferfus inquit líaias ,. (£) eff. Sol de-

T.

dmo of

cem line.. PorrÓ Sol non rediit tantum in caelo

Comparaté ad clima & notitiam Judzorum , ftd

ipfe tj

quoad omne clima & notitiam etam gentium:

i, [la

(c) fiquidem Nuntii qui de Babylonead Ezechi-

pR

am venerunt, non folum gratulatum ei. reces

It qu

ER

ptam (aniratem venerunt, fed etiam interrogae

tum de portento quod acciderat fuper terram

lcharia

hocautem miraculum erat, retrogreffi in ccelo

ttrdig D)

d(!u, Ut

Solis, & diei novis horis au&ti, aut g. ut vult

Cajetanus, (4) aut 10 , ut melius cenfet g. Areo-

li ,()R IE

pagira Dionyfius. (^) Porró Ecclefiáfticus de

hoc prodigio loquens , nova utitur. phrafi 2 (

tMsN

in diebus Bzechie retrà rediit Sol, &f addidit Regt

i

Pitam,

Quomodo veró Sol addidit Ezechiw

hd

vitam , quando nec umbra addidit horologii Re«

Nernal

gii; fed-maffa ficuum? (e). Sol additam fignifi-

/'to co

cavit ut figaum, non reftauravit ut remedium,

dtengy

vitam.

Enimveró fi ad Ezechiz filiam refpici-

"lbicg

as , 1bi verificari invenies , Sol addidit MARIZE

W &

vitam; non $ol in caelo currens & umbras ia

Ü

terra faciens, (^) fed Solumbrá Spiritus $. ope*

Fitis

rantis involutus, & 1n utero MARI/E tanquam.

NUl

Spon(usin thalamo quieturus,

Dequo, Ecele-

m t&ïä 1

ti 0

Wünravn

fia, in no&urno Natalis Domi;j.ici canta

..tane.

-

^ Ctey

Id of

(6) Ifäï. 3808. t(l) 270 Pürülip.;Z.äegli

(2) Cajet, ibi,

Ce) Dion. dreop, iv epift. ad Pt-

j2

. licar,

( Eccie, 481 26.

(fi

N

(2) Corn., à Lap,

jb;. (b) Luc, l, 5 $.

(2 d nocl, V. Natal

IJ,W.

Demir,

.

,fg. Ad

MARIANUS.

,f; : l,

tanquam Sponfus Dominus procedens de thalae

BEU

(6) eff 9

mo. Quem vverficulum fumpfit ex pfalmo de«

cimo octavo, (4) in quo, diciturde »ole, &

ntüm t

ipfe tanquam $poníus procedens de thalamo

lgont

fuq.

Thalamus autem Solis zterni, (/ ) carne

am pentul

jneudltd

de Virginc fümpta obumbrati , fuit uterus Ma-

tris, in quo nuptias fecit Pater, cum cum natura

nund f

humana copulando, illius inquam Solis ; dequo

m t

üper W

Zacharias in füo Cantico , (7) per. fiftera miferie

tordie Dei noflvi, in. quibus Vifitait mos oriens ex

grcm ino

4lto,

Ubrerudité advertit Toletus Card. (») &

CTA

alii, . ORIENS non ut herba, fedut Sol, oriens

nf p A

gfallc t

autem ex alto fuz divinitatis, líte ergo $ol de-

dit MARLE vitam , cum defperante natura, &

hod (

,ddidi l

fterili & eflzta, fecit eam de Anna & Joachim

oriri : ifteidem Soladdidit vitam, quiaà morte

ii E

"otiginalieam defendens, vita gratiz n ortu (uo

hom)oär?c

primocomplevit, Ifte eftSol , qui & defcendit

ij

& afcendit dans vitam: defcendit ut Rabanus (»)

t [eUe ]f.'x'

explicat per'9, gradus Angelorum, ad decimum

íam 1f

gradum íeminis Abrahze quod apprchendit;

x yaMi

afcendit autem per novem choros Angelorum

T

tranfiens, & in decimo Matris füz fiftens: quam

us f

ficut (per omnes ChorosAngelorum afiumptam

p

iu ccelos evexit, fic orientem nobiliori gratia

rnglör

illuítravit.

Quia ex mente $. Thomz, (p) ex

| (anmL

r

hoc creatüra rationalis in juftitia confirmatur ,

nem,

//-

guod eHïcitLuj beaffx per apertam ei vifio

Ergo

Dr

L

€4) Pfa!. 18,6.

(4/) .Vide Sa in notís ad c, 1«

vn[Pl 4

Luc.

(») Luc. 2.

( 9) Tolet, in comm, in c«

h

) (ur /

u

-2. Luce, itezm anzot. 162.

(0:3 Rabzn. in 4

7& l l

R'g' üd €«2Q0,

(p) 8. Part, qu., 1OO, A7, 2,

38;1;

ZODIACUS

Ergo Angelica creatura ante beatam vifionem,

ftimdit

injuftiua de íe vacillabat , & nutabat, ficut &in

(ixt, Se

multis, cecidit, B. autem Macer ubi concepta;

V.

ftabili , immutabili , indefedibili gratia ornata,

peccit

AudiGer(onem : ( 2 ) qui per mulierem Sole :

at

mictam explicans B. Virginem, infert, — $ erat

!]

:

ut mulier amitla Sole jufliia, ejus [ub pedibus Luna

r

atj

lotius mutabilitads creaturarum pmdelat. At

S

Ti

tota mutabilitas creaturarum füb pedibus Má-

ftn u

RUE , ejus ergo caput non murabili , fed immus

Ditobaty

tabiligratia cin&dum erat, . S. Auguftinus com-

gt

parans geminam Chrifti D. nativitatem , (7)

ht &g

Chriflus , facur matus eff de Patre principium Vilds

277 771

de Matre autem fine morti. . Magna utraque &

SW j pufl

félix nativitas, fed pofterior ficut nobis vicinior:

ita gratior: quia Chriftus nobis natus, nobis

U

datus eft; ut FINIS MORTIS.

Nunquid autem

Ils t

oemnibus Sandis , Chriftus. fa&us eft zqualiter ,

WTJS j

ut FINIS MORTIS! nequaquam ; tibi Sande

Ü d14]ifn :

latro fadus eft Finis mortisinfine vitg tuz: tibi

SS. Peure & Paule finis mortis, jn medio vitz:

Jl at

Wt

tibi SS. Bapufta & Jeremia finis mortis poft ali

m

quor menfes Inchoatg viue : una eft MARIA, cui

(aü&m ] É

Chriftus faQus eít Finis Mortis, in ipía prima

[

origine mortalis vit&. — Ft iite FINIS Inoru$,

HUM j

es fecit, FINEMIRZE DEI,

unam eam fuper omn

-

u(hä d

utait B, Bonavendura. (5). Sed , fi MARIA fi-

ï"dffe;ä

nis ir& £ci, an in fine irz , principium u ,

Thbnig,

ut eff culpa prima , potuitlatere? ( /) Agens de

dligy,

fecun-.

Qués o cupy OR po, o nmot i eerruer

l-'m-? "

(3 3. Gerfom, de laud. B. F.

a Azxg./&rm», 1$

: £09/2,. 1 O.

C 4 )N Hänah inl/þffv B.V. ct) dygu

M

de Lre[f. cap, g.

W- h

L.

MARIANUS.

385

im vilbre

fecundinis puerperz unus door, omnino bené

q;, fidi

duuc, Sol Chriftus fordes natura in. Matre ficca»

bi cont

Vl—t .

Addámus : idem Sol fordes animi ut eft

tatla ofti

peccatum in Virgine üccavzt , & iccaiido vitam

; S0/€

addxült.

fen, 9

.6.

Hb Pldi ) W

S

Ennacherib ; Rex Affyriorum , temponbus

m//i;// A

Ezech:x , adducto. ingent! exercitu , vaftita-

: Cüw M»

tem Judzz, excidium & vincula Jcrufalcm mie-

nitabatur , at Deusprece flexus Ezechig , soz iz-

ji, &

n u[hmlh

gredzemr nunCiat,(4 ) uróeta banc, nec wittes

E

mmcm:

in eam Sagitiam , nec occupabit eam clypeus,

aztecedenter /þreätt te,€ jubfknnaüzt te Virgo filia

j

T uzrzquf !

Sion, pofl tergum tuum moSit caput filia Teru[a-

lem, MWincargumentati licet. Sitemporibus E«

ohistl

m,&üS, h

zechiz , ita cara fiiit Deo filia Sion. filia Jerufae

lem. ut ei re.pfa ab Affirio vi&ore illudi non fit

paffus: quantó magis Matrem fuam à vidore

»Cn H u&hfc"

1 hbï Sm

Paradifiaco, & primo Pugnatore non. eft paífus

Vinci, atque occupari, qualis eft Diaboluspri-

d u

mi peceati Inventor.-

Cur autem Jerufalem fi«

jis p i

lam non concetlit in pradam A(lyrio DEUS ,

cau(m Ipfe expreffit ; pretegam urbcna banc pro-

MARIAÁ

"]

prer $3 s.

Quomodo veró?. quia in(ultaverat

nuncus Affynorum Rabíaces, non (íoium E-

XN) mo l

$ l

zechiz , (2)) fed etiam Deo, quafi eam non pof-

Nbl

&ctdCfendere' A Locridiet fes EzechDias dicens z

um

Dominus l:bnmbtt Z0$s

Nuznquid , liberafeznzt Di

ne

p

lumh:l

[5 Ms

gentium ,unusquisque terram fuam de manu Ajfy-

()

gierum rtg::? übi e[i Deus Emaib, & Árpbadt

g

u&..

j [,'

/n

,!/gr

A

)"*'

Qd) 4. Reg- 19.

(2 Ifai. 36, 18. 19

394

ZOD.IACUSV

Ubi eff Deus Sephbaruimt nunquid liberaferuntSa-

li? f

mariam. de manu meat Ne'ergo nomen Domini

Vitpinali

quod fuper omnes Deos emineba: nota, infamiz

tlivo d

laborarec, DEUS -filiam Sion, captivam furi

Dis prin

Sennacherib nonpermifit. — Jam fi gloriaficDe-

Sm'w/;,y,

um pungebat , pro lutea & lateritia filia, quan»

p f

tum eadem follicitabat pro Sandiffima & azterna

hc l)

fua Matre? Dodor àngelicus , (c) docens cum

V (j)

fenfü communi , VITAM noftram B. Dei geni-

Uj v

tricem omni peccato veniali caruiffe, primam

Gge;um Y

adfert rationem, nam inquit Virgo non effet

Yi (ie n

idonea Deo mater , fi peccaffet aliquando :quia

Aj ól

honor Parentis redundat in prolem , juxta llud

LOT

proverbiorum , gloria filiorum patres eorum.

Wtme, i

(4) At minus fuiffet idonea SS. Virgo, DEÍ

ma ne

Mater , fi originali macula contaminata fuiffet:

nam veniale peccatum non fundat eternum Dei

muc'/fämc

odium , ficut originale füundat. Alteram caufam

D

hn

aflignat Deus ,(e) protegam urbem hanc pro»

"t o

pter David fervum meum : quia fcilicet ab ipfo

quod JHC dm

capta , Deo fuit facrata, Gregorius, (f.) autem

Eühxm» ,

Poncfex Neoczf(arienfis, virginem vocavit cIVi*

Md

tatem Dei animatam : alii Jerufalem glorioíam

: VCIö audi,

Dei utbem. 'De Jerufalem porro ut futura

Ws

eft San&torum 'Comprehenforum civitas, pra*

[ l['io M t

dixit Tobras Sepior,(g) per vicos tuos canta»

ME

bitur alleluja, fcilicet vox lztitig & laudis.Ergo

fu

L

& Dei viventis & Redemptoris civitas , oportet

alle«

perpetuó & per omnes vicos fuos refonet

—

lyja!

Wfäx

(65 1. part, qu, 27. &r. 4« (d) Prof, & 7. 6,

luvlb!'

Qe) Toflatu in 2, Reg. $.. Cf ) Gregor, orah 3. dt

t

annunt, B. F.

(g) Tob, 134 23«

()

4 Rl!,

X

p

MARIANUS. :

E

iberabenn

luja? Ét veró ut fic dicam, vicus fenedtutis,

;orgcnüos

Virginalis & mortis, vicus vitz, & nativitatis

mot n

feftivo decoratur alleluja, cur non item otigi-

apim 1

nis primus vicus? (7) Jurafit Dominus Dafid

Reritatem , & non fruflrabitur eam.,

T &

Quam au-

a f

tem ? de fruBu Septris tui ponam fuper

/Edem IUAPL,

hoc eít, Meffiam ut Chriftiani interpretes vo-

() Q

lunt. (7) Fru&us enim fuit Chriftus , & fru&us,

; UE

unius ventris, fcilicet Virginalis.

Ut igitur

N"x(rcs F&;

&terum iftüm , prater Chriftum nemo habita-

Vino *

vit: fic uterr iflius Mentem nulla culpa profa-

q3

fuunit

'

!

navít. Glicas hiftoricus ad pauca reípiciens ;

gj

iy

sd verba illa Dei, protegam urbem hanc pro-

g u

pter me, & propter David Servum meum, ad-

jecit, ne putaret, inquit , Ezechias, (4) ora-

Vi

^

initt V

tionem fuam juftitiz cau(a qua przdirus erat,

exauditam effe , juftos homines etiam vita fune

at g^

D

J

eranm

&os , viventium patronos agere oftendit DEU $.

Detraxit non, parum Sandio Regi Glicas, fed

a huni

«lice 1

quod ille detraxit , reddit fermo Dei ad eundem.

s,(o Pl

Ezechiam. ( /) Quz deprecatus es me,

fu per

Sennacherib Rege Affiriorum , audivi,

Quomo-

do veró audivit? fic,

jem

W y

qualiter deprecatus eít

í

idem pto vita (ua ,

& refponfum accepit: audiyi

yro *

" [/V/(IS:

Orationem tuam, (

E

0 ) & vidi lacrymas tuas,

Audit autem Deus in

quit unus cum exaudit,

y 10

:

&l

D

»€umnegat, Sicut, (7) & videt i;-

;.« furdgs eft

us d

j

NU

Cv

o Ra

Cï]-

j ;chHct

(5 Pfal,

I;g' 'I.

(1) Zug. Hier, Lor, Genebr,

// Bell,

05,17' ,

ib — (E) Glicas , annalium. paete 5,

;,I

(!)4- Rt'go 19, $. 21.

h

(7) 44 Rere 204 F. E

gäf [

( 9) Loroinpfal, 139.

L]

ES

186 ;

«fZODIPACUS

erymas juftorü, quas in vinum fola

tii mutat,non | J2 g

fcnpturæ,

videcaütem lacrymasimproborü,(o) quas cibum

igni zterno deflinat, oravit ergo pro vita fua E*

la verba,

Tinus eyr

zechias; & exauditus eft. (» ) Porró VITA noftra

RU

T

Virgo,antequáin utero Matris concipetetur,non

(

W'i ; a

erat ; in mente tamen Dei fzcundá praexiftens

mïm, Dm

quafi orabat , an me Pater dicens, primam filia-

|

MT

rum, & tü fili, unam matrem tuam , & tu $,

121 tfad

Spiritus, Sponfam tuam deferes? Et capiet me*

"Iotà g

am animam hoftis tuus & meus , cujus corpus

N adflo

non capiet amicus tuus & meus Jofeph: (D

n

k f

Mifit. Deus motus oratione Ezechiz Angelum

?

(

(t)

fuum qui centum octoginta quinque millia exere

Vi

U5 vult

citus Affyrii exanimavit, Quo vero lethi gene-

ye? Herodotus ficut in nomine Se

nnacherib.,, ;

TO n i

miultis, (7) Alt

Dt. E

corrumpendo illud errat, ficin

enim illum aufum fuiffe templum vulcani apu

ff lo

quod immifiin

N x?

fOs 10

JEgyptios celebre expilare, ob

ejus exercitum mures, arcus & pha

rethras, &

! fD.no[am

Unde

flmmob,]e

fcuta de boum tergo contexta corrofere.

«oa&us fuit turpi fuga fe falvare ,

& (tatuam ab

L W

rtare, qu£

g

D

fEgyp:is in eodem templo fixam po

LT

in.ejus perfona murem cum hifce te

nebat vere

[

[Uq.e tems

bis: i me quifis intuens , prus effo

N

fpolies, ne mures fentias,

(,) Erudit

Vs

pla ne

exercitum.

QWW

veroó c

hriftiani interpretes , afferunt ,

Sennacherib, igne facro de coelo

tactum , con*

QPOT 6

bonus vindeX.

"iete

fump:umque fuiffe quem Angelus

]uüinæ 1

h)

V.

2

i.

(o) Gl?f?a im c. 2, 7049. .

C p Salafar, in €. 8:

7

Prof.

((0) Herod.in

hus

(42 4. Reg. 19. 35*

?!,i]

Esterp. num, VAV.

(s2 Ht

eron, l, 4 in 0s (

1

d

! emcb. , 6

Iféi,

(4 ) Sanch. à Lapeibi. Ifai, Y O. 1241 3*

n

MARIANUS, —

387

Juftitiz- applicuit, (/) — Nituntur autem |locis

ti u

ícripturz , (ats fortibus.

S. Hyeronimus ad

) qu;;Cubä

i

illa verba , propter hoc mittet dominator Do«

"

Jro v

, Al

VTAV

nus exercituum in pinguibus ejus tenuitatem,

5 )&fubtus gloria ejus ( Sennacherib) fuc-

yopttetiti

cenía, ardebit quafi combuftio ignis: inquit,

ü p "

mittet Dominus Angelum fuum, & una node

; pnma?ä

185 millia de tuo morientur exercitu: & ficut

w* Hebr.

j

ag

zi tradunt, illz(is veftibus Aflfyriorum ,

Corpora occulto crementur ardore,

Nunc à

aj*

Patre ad filiam, reduc oculos.

Ezechias unum

op" Am

gclü & femel pro fe fuisque de coclo devoca-

du M

Vit: (x) Virgo veró quos vult, quando. vult ,

qi la

"

quibus vult Angelicos applicat ordines , utpote

primo in vitz limine jam iis gratià conftanti fu-

$uU perior. Ezechias ipne per Angelum admoto,

sU C» 3 uffit ho

mines; Virgo fine labe concepta

j 9^ urit i

píos nodis Angelos: utpote cum vident

uod m £

bi ruinofam & mobilem , illi inamiffibilem at-

u

que immobilem à Deo effe gratiam conceffam,

gU Cz) Biser

E

£0 urüntur

; femel pro amiffa fua,

g

& femel pro fübftitu

l

onaiwïf !len-;ia & felicitate,

ta loco fu1, Vir/ginis excel-

w

$,

3«

& Ee

lh

;

i

y

!]

]

Rimas inter laudes Ezechiz facinus refertur ,

* €42 quó aufus eft Serpentem illum zneum

n

g

xï-*'

tempore adhuc Moyfis fufum , eredumque con-

? M&t]m)

j

.ü',

fringere, & in minutum pulverem redigere. (2)

j o

R2

Quod

;

]L (* ) Nabum j.mlul:

Menocb. -Tir. ibj,

( 45

ju

Áifi n

Reg. 19. (y ) Hier, i, 4« in Jfas-

(Z ) Gf?'.

/im. "bi f4bra de

LOm

! C) Menech, 1Éj

laud, BP (4) 4" ng' 'la-o,

n

,0 I;l

3&88& |

EuE

Quod fec

it motus zelo honoris divini , tttpote

luic Setp

quia populus credens aliquid divinitatis illt in-

Hic confidera

effe ; incenfo cum honoraret,

t

lt . u

quantum vi damnofa queat mutare vetuftass

(c) & quomodo juxta fenfum Ariftotelis , mv

Sorfe Í

dicus initio error, nec amotus , degeneret in

Ta() |

maximum. EcceSerpensDei inventio, Chrifli

Bitrily

figura, Moyfis opus, populi Vita, ferpentum

fuuum,, (

ferpens , recedentibus aut filentibus melioribus

ftlt db

Magiftris, & antiquitate temporum , impiam

mmuæ 1

conferente authoritatem , de metallo vili in De-

QUi plu i

um evafit. 1ta cum reges zelarepro Deo, S&-

Vgj

cerdotes pro ejus honore vigilare ceflant, (4)

M13, Qr

fumit fuperftitio grandia cornua , & publicum

T lonipit

fcandalum, putatur religio.

Veré & Sapiemct

Abrofi

Chryfoftomus , (e) melior ef epud Deum n

t Sem

juftts , quam totus mundus peccatoribus plenus, k

Dl

alius

Sapius pietas

vera in paucis fübfiftit, i

multitadine corruit,

Ecce Ezechiam, (f) Hi

Ml f

nil veritus antiquitatem temporum , peraniffio-

Uleri.

onem regum ac Sacerdotum, populi fupetftitio:

älltem Rnu

neim , ferpentem non folum £regit , fed & in pul-

yerem comminuit, Quin & eundem Serpentem

"0tio T6h

vocavit Noheftan, aut ut Theodoretus ícribit;

Em

€2) Nehuftam: Seu uc Philaftrius Nohaftan,

] ha

Qi

(&) Sonat autem hoc mulcplex nomen as€0»

EY

Ws

* p

rum, CU-Pw,m eorum; cuprellum eoru

Tity

Dd

Q.à

.(,C) ;Jffïfido ;n Arl .

(4) Raban, it 4«

(

Re0.

Ce5 Chryfofl, b. 2 2.in Mattb.

4'1?:37'

(f) Glaäïz int. 34 Mattb,

C g ) Theodor. qu49«

[

)I.perw

u

in4. Beg 38,.— (b PhHlafe, de ;,m;[,

MG;

3: !) Lir GJW. in in Regt I 8'9

Doy,

MA&IANUS. Vs

389

Q. d. Ezechias populo, vos ut patres veftri

divi,nï ! -y,

ytts U.

huic Serpenti credidiftis, aliquid divinz infuiffe

virtutis , ego veró vobis,vile & inanime metal-

Hic i

yute veti

lum , cuprellum & ariculum demonftro.

Et

1idocts,

fortaffe propter hocfadtum, íta de eo Scriptu-

, degit

Ya. (£) . Itaque poff eum non fuit ffmilis ei de cun-

d

j

jvent)

&à rtgibui Juda , fed ,neque in. bás, qui ante eute

fuerunt, — Quid Virgo Vita noftra: & ipfa con-

jj &t

jbus W-l*fïw

fregit obtrivitque ferpentem , non &reum, fed.

mareru ac corruptionis expertam : Serpentem,

rum ^

«illo

qui plus uno pomo, quam omnes Bellatores

vafis armisque fuis potuere, Halitus ejus pefti-

fepro D

t Ctüjüü 'xï

lens, omnes afflavit, omnes perdidit, & nihil

in hominibus intactum fanumque reliquit. — S.

d Muhhc

a

Ambrofius de eo: Serpens in auribus Ada &

Eva Semitam fecit: (7) fecit & in pedibus qiue-

"9)

Afí

,

j

bus interdid'um fuetat iter ad arborem , ( »

] W(W-

fecit &in mauibus quibus contadta. (unt porze

idi iüb[*f*f

hat

Bafilifcus fertur ea veneni atrocitate plenusefí,

Af

;f

ut herbas & prata quà tranfit , exurat - Serpeus

f

autem Antiquus , (7) ubi femitam in hominibum

j

Uh N?C(

j

"

"

|

fecit , ibi omnia COrxupit : implevit aures inobe-

dientig venenos affecit manus tepore bent

ji

ioreu

agendi , corrupit pedes celeriterin malum cur-

rendi. lta quicquidattigit , morte polluit, Ve«

jj VP

rüm ; totum illum , Dei infinita caritas MATRK

ff

fuz vincendum objecit, Nam inquit Cizici E«

(

pifcopus Proclus ad Ephefini Conclii Patres: (

E

&bi

JKATN'- (55 4- Reg, 18.v. g.

m(ï)Amör l. de Salom.

MM! /

"7 (m) /;'Pe" €4p. 30. inf;'agment.

(7) Maiolae

Ti

collag, de i

t hi /f'

Dem,

"ftli, — (o ) Proclus. [:rg;, de nátifis

390

ZCDIACUS

| fpecunt

ubi ferpens per inobedientiam Vivus fuum infuderat,

Cfcilicet in Eva ) i££ 9erbum per obedientiam in«

VOx, &

mortis iv

greffom Sibum fibi. templum exedificasir, Quod

enim agebatur vitaerat. — Dantur templa & ate,

Xrüptur,

f."ü:ä/gw

& fepulchra San&orum nonullorum, in quibis

- Mi N

à ferpente morfi fanantur , atque de periculo

Sisilsí

motrtis ad vitam revocantur: MARL/E autem

- Vpyan

in omnesinferni Serpentes & afpides poteftas,

Termoria

nec loco nec tempore ,

nec modo. medendit

vita ef,

DT

ar&datur : ubique & femper , ficut in fe

"0 Q me]

ita Serpentibusiftis, mors & Morfus. Ubi vul-

gata legit: inipicitias ponatm inter te ( O Ser-pöüs)

€e$ inulierem , inter fementutan & ]?meniätm : (P)

VITA

Chaldazus legitt inter filium tuum & fitium iliw.

Quis eft filius Serpends ? aliqui originale pecc

tum , alü & melius omne grave peccatum:

N d

protte

aiu; (4

) omnes Diaboli adjutores qui íerus/

|

