thm

v

8« Hier. in c4 $4 Genes,.

ii

(52 /fa. 11, $, 6,

j

(

W

P -

l

MARIANUS?—*

. 5('26;(

fieret dont

( 4) Hoc veró parum facit ad novitatem mira-

TL

culi , fiquidem [in arca Noé («) ferz depofita

| Qu

adveríum fe rabie, filuerunt, Sed neque exe

i Vigie

plicari poteft, deaurei temporis claritate, cum

in dotici

temporibus Saturni fortunata ex auro fecula flu-

!

amum*

xiffejadtatur, Ad majeftatem ergo Chrifti fa-

cit, hoc quodait Hieronimus , ( 4) quia lupus

) incott

Tà C

rapax Paulushabitavit cum Agno , hoc eft Ana-

um , ( j )

nia àquo baptifatus eft : (e) & quotidie cerni-

nfbre t

mus in Ecclefia, divites & pauperes, potentes

joimodo f

& humiles , reges & privatos pariter commora-

omculo tf

ri , & pueris , hoc eft Apoftolisfübeffe, Porró

m f()näf W*

ipitio furgentis & herbefcentis Ecclefis. hoc in

S. Jofeph ejusque conjuge eft impletum ; qui

Yi

[yo 4àn?

füumma animorum confenfione utentes, ( f ) ta-

ufit, 3

men ita fe quoad corpora nefcierunt, quafi fi leo

duceret ovem.

5 Vim &Wx

Et hoc maximé facitad majefta-

tem Chrifti , qui parvulus rexic & minavit par

j n ?

| E W

conjugum per viam altisfimz puritatis , non fo-

u

lum intentatam vitz vefUgiis, fed neque cogi-

qo fetf

jden i

tatione delibatam, In ipfis impletum eft ante

omnes.(g) adducentuv regi Vrrgines po[t eam ,

n';ugäh'i-

qua fcilicet à dextris adftat: revera enim poft

matrem Domini, in conjugio Jofephi, Virginem,

cbens

& Virginum- fic copulatarum. Reginam , pro-

í o '*f

cedunt paria liliorum , füccedunt juga immacu-

jur A

M

"

latorum: poft eam Vadit Martianus cum Pul-

,Conlb!

cheïia, Henricus cum Cunegunde , Eduardus

yif r

Aa5

-

cum

?

jj

() äzeron. & 4 inlai,

(c2 lo Genes, c. T.

Qp

Rupert,

»enti

(4) Hier, ibidem ubi fupr.. (c) Ád.

9.18 i9-

C/2 Gloffa extraor , 'in c. 134 Jfoi.

jfh.

G Pfal. 444 16.

5

$642

ZODIACUS -

cum füa Regina , [Emericus cum fu-aPrinc-ipe,

ttft, fu('p

& ceteri, (5 ) O euantis , fatur Ambrofius, il

tss biber:

Birginibus otcurrit , quantas complexa ad Dominum

itfatur v

trabit , ipfa in Fornacem inducit Matrimonii,

taledidio

€ i (quia illud conciliat) fed & ipía lammam de

eü., &t

le&o conjugali procul excutit, & ventum roris

(l viols

flantem , (cilicet gratiam refrigerat£ carnis im-

pattit, Optimé Augu(tinus , (£ ) emnze bonum

puptiartm impletuss eff inparentibus Chrifli , pre-

[

it v

des , fidesy Sacramentum: prolem . coghofcimus

ï

Yoto dedi

ipfum Dominum; fidem, quia nullum adulte-

d 51

rium: Sacramentum, quia nullum divortium,

Ti qi

Felices , qui fic potuere ut Jofeph & MARIA

ma & Cs

permanere: quod fi non, faltem , qui omne bo*

tGlo ls

num nuptiarum affecuti funt, « Jam fi, nec hoc

hat

'conceffum eít defuper, (Deus enim frudum

At Doi

"uteri asfignat; ) (altem qui fidem & Sacramen-

(0 bae la

tum ducéntes fimul, matrimoni jugum non

lu teli,

corruperunt : fidem, quia adulterio carnem non

limy, a

diviferunt: Sacramentum autem , quia nullum

"n

divortium fecerunt, His accinendum.

(1) Felices ter &f amplius

N Prin,

Quos irrupta tenet copula, mec malm

Y

:3 4 /ïi)f D

Diäifi!,s querimontis

4

'ïïmlï SCdL

Suprema citius Solfet amor die,

tag'x&maz.

Quid iftis favis poteft effe dulcius? Sicut !

N

contra, ubi vinculum quod Deus nexuit, vaga

P fæCefüQ |

venus diflolvit, (» ) quid poteft effe hoc £elle

Tütts

p

amarius, hoc abfinthio acerbius ? Non fine

d

caufa,

(Vb') A4mbr. l. 2. de Pirge

(1) Dd'f. ;o 49.

Ulb

(42 Lugef V, de puptiis j c, X1.

(/) Horgt l

Aäol Atj

go €AT. 04e, l FD

(m) Numer. $. 27«

(

c)äm[;

hi

G

*

- /LQMIANus.

fé3

fieraot

€aufs , fufpeda adulterii jubetur squas amariffi:

jmbrofiu,i

masbibere, Quibus hauflis, fi rea eft thori;

z 4d D

inflatur ventre, computre(cit femore , & fit-

it Mattiro

maledi&io in populo.

Ita malum & amarum

a fammie

eft, Sacramcmumfædcra-eæ, juratzque ami-

t venqum P

-ci;iæ violatre.

tàt£ Cift

F ml

$. 8.

n

' Ain þvar»ö fi confide

uj O

D

h]

res Virpinis gloriaüfïïrfiæ 4

voto dedicatam «munitamqué Virginitatem ,

] (08&'3&!037

mallum l

dices ;( 2) hzc e(t terra lacte & melle manans.

Terra, quia in propofito fuo defixa immobili-

lp divi

"

tér, & cujus cardines nemo emovit, neque ipfe

de ccelolapfus Angelus, nec ejus Dominus 1n*

;, qui usf

am üi n

carnatus.

cinit Poeta.

Dulciter illi ».veltus & Chriftianus.ce-

g enim f

(4) SalGe Sana parent, enixa puerperavegemn,

m t

noni j

qQui celum ,terramque tenet per fecula,- Cujaa

i 5

Numen , & eterno complecens ovsnia gyvo

rerioa t

Imperium (ine fine manetz que Gentre beato

fihy qm ,

. 'Gaudta matris babens cum Virginitatis bonere,

lnndum'

Nec primam frmilem 9ifa effynec babere fequentes

Sola ffne exemplo placuifti famina Chriffo.

pl

Wltimus Sedulii verficulus, nonnihil difficulta-

tatisexcitat, Quomodo (cilicet, MARIA Vir-

ginitate Deo placuit , ( ) cujus exemplum non

s? Y

g netU

przceffit? Nam Ambrofio Elias nullius feminei

Coitus permixtus cupidicatibus, invenitur: fed

dl

.1'35

:cfi

) M

& Elifæus,preiïït"iïliæ continentiam: & Hiere.

J

Aa 6

mias?

(4) Bona*, in pj,æ/. n«]0i d.

(* ) Sedul, qui circe

Ih;'w

n

43Q. anzum D. forut libt, 2.carmin,

(/) [

(C )ämä?o lo i, de Vfrgn

TL

S'54

ZODIA^US

) ib

mias Hieronimo ( d) zternus Virgos de fi

ad (exum reftringas : filia Jephte, fit Deo hoftia

laQ no

totius N

- fufo fanguine rubicunda , intaminata Virginitate

candidá, ( * ) Neque eft cred:bile , tanus decur:

Qu de

rentibus feculis, Virginem Iíraelis motti non

Tinnis

uod fi ifta eft,

Datj

eefti(e puram v1&1mam

quomodo íola fine exemplo placuit MARIA

lpwrm]

Chrifto ? Certe commodius quod nunc refpon-

deatur non occurrit , nifi quiaa MARIAM , nulla

D deir

Virgo, ( ) voto mnuptæ fortis lmpedxta p:z-

Attt Con|

€ucurrit, Inhoc ipía prima eft, in hoc Agni

st ff

fignifera ; poft eam, pofteam currunt filvz cum

li Vmuce

fuis liliis, currit Carmeius, & (altant montes

li,

cum decore puritatis, (£) Ipfa prima mate

Ra ejust

tranfit rubrum tenet timpánum , canit canti

€um, & poft eam funduntur & refpon(ant can-

txbus liliate ac:cs

Ipfa enim fanguini renun*

!fm&oec

p*mmm ;

ciavit princéps . timpanum carnis fubdidit mor-

tificationi perpetug, & cecinit dulce verbum,

voveo, (7 ) Quomodo fiet iftud, quoniam vie

rum non cognofco? inquit illa Angelo.

m

Ni(lenus: (7) quoniam Deo dicatam & coníe-

ORS, Q

&ratam cargem, veluti Sanáum quoddam do-

gulta T

[

Barium, intactam cnnfervari oportebat , pro-

Regis (i

prerea etiamfi Angelus fis, & de coelo veneris

Pmm Uibls

euamfi füpra hominem fit id quod promuus;

n W*.mu

attamen ut virum cognofcam , Hen non poteí

LW

U*)H*ä'

fitpofr

ïüm, &

( d) Hieron,l, g, df gofisiz,

(e Judic. 1f,

38. 39*

Cf)) Repert, in Cant. fmmbr, de Virge

U

Mj

( g ) Hter, ep. 22, ad Euflosb.

(5) Luc, 1« 34

4

d

lg;

( ) Nifen, Gmr. de Cleif. natif,

!] fs

E

MARIANUS.

!63'

€&) Habeo virum cui füum defponfata , eum

X

ütDeoheïh

tamen non Cognofco- voto impedita. S, Gre-

gorius Nazianfenus fpeciem Virginitatis Confe-

t Vlrgm?«

;anns qui

cratz defcribens,ita cecinit; (/)

$ moïü V

Inbenies Vitam , tbalam: conforte carenttm. -

1(,1&'*

Dixtrá 4mplexantem celum , Vitamque fenetla

euic Md

lgmrum, lafáque manu, decus atque perennes,

Dlültlda*.

unc dj

MKWM ,

He€ defcriptio , nulli illufttius quàm Virgini

Matri convenit: ipfa enim ccelum , quod alii

impedit

nlX j

po& fera fata vix. apprehendum , votag Caftimo-

niz virtute, cepit, & nunc verfat, cuique in-

;mm( |ad

Sed & fenium non eft

dulget ; illud applicat.

fülant mv"*

paífa ejus Virginitas , imó quo fenior , Sandtior:

] PFWB

De-

Ü

quantum annis tantum Angelis Superior.

, &inlt

nique quz Virginitate Spiritui S. nupfit , 1in do-

:ef Onüm(

u

tem & Oeconomiam, decus & gloriam , opes &

angmm L

, od

potentiam accepit,

i

du

Iccwf W

quomam

Idims tres altas & raras Magnz Matris ar-

V

bores, coelefti manare melle, quid nofira

aum

Vn'gulta , num fudant coeleftia dona? (4 ) One-

fU

"TL

gbil "

fili Regis Ciprii caput à cervice refedum , fupra

jft

portam urbis Amathufiz fuit olim appenfum.

qxo

ve

ïomu

n

Dum antem ea ignominig nota laborat illud, re*

pentinum Apum exaraen ibi confedit, & favos

99 P

Q

h

compofmt.

Quo vifo cives oraculum confulu-

erunt, & inter heroes numerandum didice-

runt,

p

[

im f[l

"

CA T. i2 c, 1. Luc. ann, 92.

(l ) Nazian.im

Wff ,

€ar, de biginit..

( 4) Plin- rere talurals i. XX.

]u P

*o$. Pier.l 26 €, 3.buroglxp.

:^

ZODIACUS»

ge6

Cilarmn

runt, tnoxque caput honorifice fepulturg tra-

dentes, ipfum divinis honoribus coluére, [ü

f:mqum,J

capite ergo Onefili, apes & favi confederunts

lt upj,

jn noftro autem cerebro , quis & quid nidificat?

ff

S1 meditamur inariia , mufcz: fi ultionem , cu-

CU tf

lices: fiterrena, formicz,

Cur non & Chri:

110, Àj

ftus , apum rex? 42 eff Dominus, inquit Bernar-

T0

dus, (55 aque pafcitur iuter lilia, que florigeram

ff fudes

inbabitat patriam Angelorum y undead Civitatem

SUNEN.

Nazateth , quz interpretatur flos advolavit, (7)

"o vt

& ad (iuaveolentem perpetug Virginitatis florem

advenit, illi infedit, illi adhzfi Quod fi Apis

ifta pa(citur inter lilia, moratur inter flores,

DUL

nobis , an falva perftant lilia? an puritatis non

emarcuere flores? Ecce Dulcedonoftra MARIA,

integritatis fuze candore traxit ad fe Chriftum,

E

num & noftra? Illaviro de voluntate altiffimi

fs

nupta, ftetitcamen totainnupta; nos autem ftatu

D

innupti, an defideriis errorum non nubimus?

Bu d.

Iila votum quo fe femel Deo alligavit, non re-

W g

ligavit unquam , nos autem an poffumus canere,

f"Pfr [

ul

wOr

vota meareddo Domino de die 1n Diem4-£2)

Mrcm,

Delicaté ctra&tatur Chriftus à Patre : audi Richat-

lä"n t

n

dum , (*) ab ipfa hora conceptionis füz Chri-

hi

andV

ftus D. replecus eft totius duicedinis & fuavitatis

l

plsnitudine.

Delicaté idem tractatur à Matre:

A

u&h :

Mea mater , ( alloquitur Dominus $.

Senenfem

LUTR

Catha-

PTOch'IE

mü)'mug(

( & ) Berz. ferm., 2. de ad&ent. — ( ) Hieron. eif.

1 7.4d Marcellam nazaretb flos Galiles,

(d) Pjäl' l!ïu 18;

Ce). Rieh, fidor, y 24 4f

"i

E"BMO. ""u.c; A 3.

!y' (

MARIANUS

*' $67

(epuïmm

Catharinam ) ( f) 4 me elela , pofita , parata eff ,

; colitt !

tanquam e(ca dulcisfma ad capiendas apimas , qui-

- confektt

bus captis , €8 [uacharitate conditis me pafcit con-

uid nïähïli

Tibam, Nuitigitur idem Dominus à nobis deli-

ultioncm»f-'

Caté tractari, in nobis fuaviter epulari, Etme-

ritó, Ad nos venieus ait Bernardus, Cg)apis

non &o

inquit

JESUS folum mel attulit, & nonaculeum, Ut

€rgo judex etiam adveniens, folum mel adferat,

u r

"m Qul

& non aculeum , ponathomo fel peccati , paret

; gdwm (

favos*vircucum.

vinitatst

ARTICULUS. IV,

god 14

T

VISITANS,

, un*ram'iï

DULCEDO.

Ie

ET

f O

Ella de rerum natura tollit, qui divino

ul

fermoni dulcedinem negat,

linde e

lunl

st

]

nim apes & flores & mella, nifi de 5er-

]i

ionis divini operatoria efficacia, de dulci dul-

tion ni

f

l QVlt [ fW

Cia? (4) Quam dulcia faucibus mets elogtiia tua ,

1

f'uper mel ori meo , inquitPfaltes, Et jeremias,

Offumüs (

(l

i pfem

( & ) infentà funt. Sertmones tui €f comedi eos: €$

fGum eff mibi verbum tuum in gaudium & in l-

(

a

(s

(it u

titiam cord. Vide hinc quomodo Dei verbum

utriusque hominis eft cibus dulcis.

Davidis

& f

jaur a

Mi

faucibus, cloquia dulcia : Jeremiz vifceribus,

fuavia & mellita , quoniam lztitia cordis, non

s

; X

(

provenit nifi ex dulcedine cordis.

linde Hie-

hi Ser-

ronymus cxpli»cgt » (c) converfi funt mi

inones

WW ]

li

(f) S, Cathb, Senen, i;:!idlog. : Cg) Ber», fer« .

7 Ih

de adéent, (a7) Pfal.318.103.. (2)

Waff «

j*ewmy

EIC

Cc) Hierom, V, 3. i Hierem,

—

v

ZODIACUS

&Igum D

mones tui in cibum, quia gavifus fum me tuis

paruifíle mandatis,

Clarius Auguftinus difcur-

( af

tichaviin

rens de verbi divini Sapientia, (4) szel inquit

Sapieutia efl , primatum dul.edinis tenens in efctá

bi eulcs,

cordis,

Q. d. verba Sapientum profanorum,

mylpca

ztima ut mel Silve(tre , vel mel fucorum , quia

la, h

palatum aurium hniunt, & cordi paftum; &

Mlomg

QOrtljum

rationabili appetitui non przbent (atietatem,

]

Divini autem fermones cor pafcunt & fatiant,

QUs i

Ppudo byi;

nec extra eos , alllus cordis cocus , invenit ple:

Quid

lu, lia

niorem quo pectus expleat, fuavitatem..

quod fapientum verba , vocentur favi & mella?

T itbond

Blcor 3 «

Favus mellis inquit Sapiens ; C e) eorpo(ta bere

6a , dulcedo anim& , fanitas osfrum.

Severus au«

fünfecutan

tem loquens de opufculis Auguftini , f4/1nquit

Wtind p

Cf fuut férmones AugnflHini , nedlaris pleni , delitia

* tnitos:

animarum , ex quibus ez quicquid ex fe minus

AUAl at

inveniunt, aut imbecillum fentiunt , refarciunt

ln (t

atque fuffulciunt, — Quod fi etiam fervorum Dei

verba , cordis habenda fünt mella ; quantó am-

"ia

plius Matris divinz; quz diuturno facrum Si-

TM

lentio os , in falutationem Elifabeth, & incare

lpfam

! idm

men fuum Eucharifticum , 1mperio Spiritus $,

t

Vb dyle

laxavit? Quare vox noftra humilis jure et aífTo»

R t

nat, Salve Elifabech Salutans, Salve DEUM

szm W

magnificans dulcedo.

Wm N

W

"

$. .2.

Nà fhml

Wm ulti-

li

Ria operari poteft vox dulcis , amicos

» Quoy

um ad

plicare, Deum magniü«carlc, & Spirit

faltum

C& ) duguff. in pf;Im, 80.

Ce) Pro?, £86. 24

( 4) E((l'

*6,

(f) SePertus tpe3 7.igzzgf-gjä;]?. Anga

a

MARIAWUS.

f69

Sententia eft Ecclefiafti-

s füt i

faltum gaudii excire,

€i (4) 9erbum dulce multiplicat amtcos, E& limgua

u(hnus ii

eucharis in bono bomine abundat,

Magna vis ver-

1) nl lfx

"ï-gns ii

bi dulcis, quod non folum facere, fed etiam

multiplicare poteft amicos.

Sublato & vivis.Sa-

profam u

;corum, f

lomone, petit populus onetum mitigationem :

j a(tut

Roboam autem , qui petebatur, refert rem . ad

concilum Seniorum , deinde ad: ]umorum Ex

- fatieno

WW & (w [

quibus illi fic concludunt, ( 4 ff loctitus fuerds

populo /m:c ferbalenia,erit. trbzfrüw cunéla du-

mwmt P

£s ltiautem, urgent Regem ut dura & ama-

arcm- Q

ii &5

ra rcfpond"a: popula. Ita fa&um eft, ut po-

puli cor à corde rcgis fcinderetur , tantumque

t l

confecutum fit odium, ut deinceps nulla arte

. Seitit

refcindi potuerit, Ita verbum dutce muluplicát-

mhf*'i"n "

fet amicos: Sedamarum, divifit ac dxlira*u:.

i r

feflinat arteptis armis in excidium duri Nabats

da&W

David, (c) occurrit illi rempefliva Abigail ,^ &

un[ fK

(uc

cum armis non poffet , verbis dulcibus pugnat,

,Wamm ;

& expugnat virum , fic autem pocenter , ut non

,; qu*

modo injuriam verborum remitteret , fed etiam

ipfam, adconíordum thalami admitteret,

Ita

C'hi &mf?'

verbum duice zdificat amicos; ( 4 ) Vaftlii Re-

?] spmrus

gina eó fortunz jam provecta erat, ut amplius

í /[]f ?

g

; DiV

Creícere non pofífet: Sed cum à Rege ad convi-

il

vium invitata, fuperbxa inflante, dura & acerba

regx rc(pondet » ejicitur de palatio, praí(cinda-

turà thoro.

Ita oppofitum dulci verbo ama-

Tum , quos longa dies convinxit , diffuit uno

at

momento,

v

nu

f

( 4) Eccle, 6. 8. 9.

q». loRc'g',

€4) 3, Reg. 12.

'4

ifi N

25« (4) Heffer, 3. 12.

u

$7

ZO DI'A—CUS"

y1)mento,

Quod fi verba , vulgarium aut pro-

ifettes t

fanorüm hominum extruunt amicos , multó ame

Qütndocan

,

plius certe Sandorum ?. Cum enim illi potue-

Y verbs t

zint dulcia loquentes, divinam fibi conciliare,

ANhrorer

& retinere amicitiam , quantó facilius humana

p

fcient rapere & posfidere corda , fuavium artifi-

QU pic

cio verborum? («) Lingna eucharés in. bono ht

fääwmm,

wnize abuudatinquit Ecclefiafticus: Grgcus vete

htlo darc

tit Jiugua. gratiofa, Menochius Ziugua pretiofa y

LU

aliü, mguapratia di$es, im bomo bomine abun-

Atüt Spime

ä'iä[o

Hoceft, bonus & probz vitz homo, non

lm pies

qualemcunque facit fed liberalem atque abun-

if s.

dantem frudum, linguágratiá , erudità , difertà

Vifne lg

uten$.- Nunc, verte obtutum , ad divinz Ma-

r o

f

tris'alloquium, Ingreffa domum Zacharig,gra

li

j

Writuciy

tiofa füa Iingua Salutationem. cognatz fuftulits

*

Qf f

Cf & TIoannem , amicinià Dei vacuum, ngati—ä

Veré dictum verba hominem often*

b alor !

implevit,

dunt, ex ofatione vir cegcofcicur, Ecce enint

Pmö |/ l:gln

T t £

Virgo falutatione füa iutonuit, & peccatum de

entgginfe-claz

Josane fugit : lingua Eucharis (uavi fono exiliit,

& exinimnico amicum Deo refecit,

Si tantum

v Sdeman

um M

edidit miraculum Virginis humana Salatatio,

r

quantum potetrit ejufüem füpplex pro peccato*

iibus intercesfio : Vim & fuavitatem bonorum

he. l(

|

x W

volens exprimere Proverbiafles , (g ) »sala av

Y 'vm

A

i

rea in letlis argenteis , Perbum. ditlum in tempore

m ledis

QNUH:, ( ;*

f« C^) Nempe quemgdmedum gratia

argen.

o d

£e) Eccle. G. $. Graca Parfio, Menoch, ibi,

(f ) Cerifoff, in Jul. apud Metaphr. Laért, in Socr,

gul. Cefar apud Saliufl

imen. Cg) Prof, af ?.

lu

&& (22anfon, in c, 28 pref.

L

E

&)slp'ï

us

2:

MARIANUS.

F

ritifn u

argenteis conciliant mala aurea ii$ interfperfa

os, mündt

quandocandor argenti cum rubore certat aurt

m ii p

ita verba tempori accomodata , ei qui dicit

bi condla

authoritatem conciliant , & auditorem mirificé

cilius u

afficiunt,

Verba autem Matris divinz , ] oant

uavium 4

i

qui pace carebat , ubi cum pace Salutatoria in-

rj n n

fonuerunt, pacem attulerunt, atque eum de

; Gï (5

ledulo duro fpinarum: in lecdtum paritatis'ac.

m

tranquillitatis transtulerunt.

Qui enim tene-

Jewit &

batur Spina peccati originalis affixus , is io mol-

t homy"

lem & pretiofum Gratiz Sanctificantis ledulum

j atque?

tranfit. Sacra eloguia inquit Ven, Beda (2 ) re«

&isfrmé lelts comparantur. argenteu , quorim lz.

n d

i di&'iüï

l

Üorum ornatvi mala aurea fuperaddit, quisque

r/vlilg

fdan

]

fpiritualibus fezffóuws ea/ plena demoz

fv

Qui

,-"nöfï fum

nimirum fenfus 3pté mala aurea dicuntur, quia

de arbore viue, 1d eft Dei Sapienua funt orti,

a P

onoan t

porró Virginis Matris verba, à Joanne audita,

m ï':

(e at

non folum fenfüm & Spiritum Joanni de Sapt-

tti

PT

ilére, fed

&

g pec t

il

entia in fe- claufa atque carne velata a

& ejusdem amicitig gratiam , & vitz fublimioris

i o

a.

l u

donum,

Meritó dicenda, £erba $i& , quia imot-

[ (

tem anim&. qualis erat primum peccatum expu-

léte,

Etfi verba Saprientum dica -op-portun&

tll

fonow

jam auri, jam argenti pretium valent, Matris

G)W»ä'

Dei Sermo , the(aurum aterrze Sapientiz Joanni

ff

m

attulit, C &) atpote cujus inftrumento ille par-

j il

hl

ticeps factus eft divinz amicitie* Hac autem

qum

g

infinius eft thefaurus hominibus, Meritó ergo

cum

ih

at

,Wþu

M/f // n

i

(') Bedde—in Cs zy.proäg f, 11

(&)Süþ.j. IA.

^

wz*

ZODIACUS

cum $, Raimundo Jordano nobis illa confalu- Mi (r)

1i.10 COl

tanda venit: (/) 4fe Thefauraria gratiarum Dei,

Jooneg? a

$.a

denj, Q('ja'

Micitie bonum maaifeftlans Seneca :

$, b:i?m-

b m

tem . effe dicit, que boraines bominibus emfitt,

t e

Melius & plenius Auguflinus, (2) officium a*

QOnjunyt,

micitiz definit efle, s Spiritus Spiritui cozagae

fllflctit (ati

Iur, É ita mifceatur , t unum Pelit fieri ex duo-

ét. / Hoc veró Joanni perfedisfime praftitit

t obf

vox Salutantis Virginis, ad cujus enecgiam , 0»

QUdior ferg

ine obftaculum quod inter Spiritum Joannis,

pl onfr

& Deiintercedebat, ceffit, & fugit.

Quo fa».

Silzar i

&um eft , ut ejus Spiritus cum Spiritu mifceree

n Vi[giner

cur Increato , ejusque commixtonis & unioni$

.

$, felpfux

factz, teíl

4

1

$ effet locuples, falius infantis. (« )

e

r

t Verü ln

Scmp

.

r

ï:

im heneftam amicitiam gaudium fe:

"dem d

quitur. Digna res notatu , interrogatum Joan*

[W/þgn[]

nem quis effct, refpoudiffe, ego vox clamanti$

iQ

Id ;

in delerto.

Eundem autem non interrogatümy

fed pontanea mente motum de fe dixilfe ac Chri

[ P"l

T

fto Domino : ( 4) emicu jponfi qui lat ££ audit

S?Mf j

TUl |

€4m , gandio geudet propter $ocesn [ponft, . Et veróà

convenit inter omnes, (c) nomine Sponfi qui

Wctm SP

11 funn

habet fponfam Salvatorem defignari :

cujus

WRW ?mp

!t

fíponía Ecclefiía , aut animainquit Theophiladus

n

Tl

C/) paranimphi doctores , arrha peccatorum re*

miflio

E

v

thalamus uterus Virginalis inquit

lQOP ET t

Bedas

Aj fPOH(,

(g)Senec. epift. 48.

C52 Aug, de amictt, c, 11,

(c2 Jo«n. 1, 2 3. goan. 3. 29.

( 4) Joan.3.29.

0b

41

€e ) Cértfofl.ibi, 4ug

phil.in c, g, Joam,

.Irall,in Joan. . (£) T UT

l

(d[n 50 ]

l

^b r,

1

MANP hs.

!

^ 573

s 1 u

Beda, ( 7 ) dos fanguis,confummatio Matrimo-

nii in ccelo,addit Emmanuel Saa.

Quid autem

gralimdi

Joannes? amicos fponfi, ftans, audiens, gau-

dens.

Quando autem amicus , & cujus opera

enett, T

fa&us? utique quando mater Sponfi, voce (ua

ninibu v

excitavit, ejusque Spiritum cum Spiritu ! filii

conjunxit,

Tuncqui jacebat , erexit fe , & qua-

^) offici

iilud ctt

fi (tetit (urfum füblevatus de regione diffimilitu-

dinis , ad gratiam fimilitudinis.

Tunc , furdus

i fei t

sfime p

habens obferatas primo pomo aures, factus eft

s en C[gx'dm ,

auditor (ermonum Dei. (^ ) Tunc Spiritu prin-

cipali confirmatus , fenfit fibi datam letitiam

rium i

r Q

Salutaris fui, In hoc ergo titulo ab infantia fibi

per Virginem dato complacens , piéque exul*

piri t

yus & 1P

tans , feipfüm defcripfit dicens , amicus Sponfi.

S fofnub.

Et veró ficut id decus parvulus accepit, fic in

€odem deinde fixus & immobilis permanfit, a-

"N Bmdim-ï

wrrogältfl*» äüïï

micus fponfi , ftans , audiens , gaudens perfiften-

do,

Quid eft flare quzrit Auguftinus? (;) &

yinemp

reípondet , eff. permanere in gratia ejus quam ac-

!

cpit, Quid eft audire addsmus? ff obedire foci

: dmüc i

j

;

l [

Sposfí inquit idem, — Quid denique eft gaudere

ad vocem Sponfi? inducit Auguftinus ( & ) fic

7

D

ipfum Joannem füa verba explanantem,

N9 :

7

Sponl j

lt

gaudeo propter Gocem meam, [ed — propter. 9occea

gnar

Jponfi : gaudeo epo im auidiendo , te im dicendo: ego

o

Phlm

auris , ile Verbum.,

Porró Virgo Virginum qug

at

cooperata eft Joanni ad- obtinendum titulum,

ypili li

amici fponfi, eadem nobis adeffe, & opitularj

h

[m

parat

; A

'(g)/: B;2

a. dbid, $a, 161d.

p

C5) Numeror. 2444.

;Wl»

h

Pfal. $0,14...Q4) Mug. trals 14 in Joan,

j

j

/ ] (4) "ng. trallein Joan.14.

$74

ZODIACUS,

parata eft

Sicut Vitta cocciuea labia tus , & elo»

Áttim

quium dulce, 71 0 extulerüunt , (/) ficue funiculus

C r

Ccoccineus

hoc eft, ó Sponía habes labia. qui»

lvetunti

bus formas fandta: & dulcia verba,

fic rubentia

T tont

ut coccinea vitta , ut funiculus purpureus Labia

mem

ergo Matris Virginis, & Inter omnes

Sponías

dl([m e u

Spiritus Sancti, fupereminentis , duo habent, li«

| ln Dtor

gant vinculo, dele&ant guftum ;

ligant vinculo,

Ut d

quia vittà coccinea ; dele&ant guíftum ; quia

Pa (ces

dulce fündunt verbum. Iatercedens enim Virgo

bUh ite & !

apud filium pro populo, eum alligat amicitiz

SatmG

San&dzvinculo: ut qui ante Vagus & di(folutus

lümá átde

Ita autem.

fafcis erat , Deo deinceps cohzreat.

'"fdhgu

:meu.ede'ado, mulccc aures , & recreat (uo mel»

Qhati Qte

le palatum filii , quia eloquium ejus dulce. Alií,

$40 (dcer.

ut infinuavi legunt , funiculus purpureus. (»)

* Cllipens

Quia nimitum Virginis orantis& labiis fuis pro^

l'f' IUF ao

nobis laborantis Charltäs, non qualemcunque ,

ï.im

8 D0g (

fed (übl.mem.& regiam & diving majeftats ple«

li I'lnu. ,/1

nam in nobis amicitiam operatur,

Purpura

b

enim aut regem, aut fegis. amicum declarat.

W6 H titq

Linde tres principes regii cubiculi certantes fe-

b U afi'lr

cum, ( 2) Sapientia acumine , inter alia. V;d'ton

hd

? hbj

pramia recen(ent cujus fermo apparuerit, 5a-

N

" xümyn T

pientior, dabit:lli Rex Darius dona magna; &

DN me"

D

purpura cooperx.x. (o) S. Ambrofius vitam

N

l

iftam coccineam difcutiens , /4£ia inquit Sponft

C'C fdrlom

i

dicuntur coccinea , id eff 7'4*0" quodam fanguinto

LUUT) 5 fi

eufg dignitate [«f ufz , quia bæa tindla funt Chrifhi —

f jAMY 10

ffmgm-

"

(/2 Cant. 4. 3. 1 o Perffo, Menocb, ibl«. (mm Y Cante,-

4« 3-4lia &erffa, - ( . Efá, 3

. P. j: 6

(n)

[

Q $, dmbr , in pf B. rääiogem;&..

!

HU

AtMy (

—

MARIANUS.

?7i

" Ef"

f^nguine,

Omnes quidem Sandi, tinéi funt ;

jcur f

- Chrifti fanguine, & ficut ftolas fuas fic & linguas

)cs lgba fl

laveruntiníanguine Agni: nemo tamen Sando-

;, fh. mb

rum, tantum dcfanguïneFFaerrpt0£ls ut Virgo

reus [cv

recepxt ; quia Ipfa primo mería , pra profun-

diifimé tin&da:; quare cum labia ejus nofirum

naes ?

uo hibet

€um Deo reconciliationem tractant , ita rubent,

.gantvmü

& tanta dignitate fuffufa, ut in eis nihil aliud

purpurafcere nifi f(anguzs. Chrifüi , nihil. aliud

(om

:5 Gu j ,[

bullire & refonare, nificruor Agni videatur. (p)

$. autem Gregorius, fymbolo labiorum ruben-

zgac an*ln

S&dhb

tium & ardentium, Charitatem orantis q,onfæ

IM le

mtelhgxc.

MARIA autem qto veriori nomine

H

o C1eat

l g'nu

ornati potef?, nifi

aaritas pro hominibus nun-

ys dulte ? h

quam tacens , Charitas operiens peccata, Chari-

tà* colligans corda? Vis nofle , quid euiam nunc

ur quUSu

operetur nos vifitans Charitas fonora MARIE €

wbis iif

alhgat nos ( .,) Deo ut vitta, exornat ütpurpue

T algm(lnfa

Bicit

I3, Vinciz juftitiam ut Ral mb coccinum.

j bonum verbum pro malis, & incipiunt illi re«

z

dire, ad vmculapræceptorumferenda ad con-*

cum dec

"

filia qug arripuerunt reunenda ,reinduuntyota,

que labia eorum difünxcrunt,

rm//i p

benique qux

vagi in viam cordis abierant, currunt ad fa(acu-

parittt '*

luta viventium , illiqué fe includunt, & abdunt.

4 mggM)

yin u

(7*) M. Theol logus Grzcie legens verba Bafilii

de ratiohe bene vivendi confcripta , faretur fic:

'Jlt W"

«nimo €f corpo:e

purgor , tempiumgqne Dei capax

r',m) j/wg Wä

M! [pn

| efficior, Loc retüzcinnox Cy componory aique im

"n

Al

]*ïl

(v) W'

(p) Greg. in & 4. Cam*

2) Zof*ty 2« 21,

17'

£ r ) Nazianyorm, de laude De

M

576

'-.ZODIACUS,

alium Pirum migro , debinitusque immutor,

Si

Menihur l

tantum verba Bafilii, quid poterunt in animi$

At ilump

ope:ati , fermones Reginz Bafilii , Magiftra Ba-

filii?

pus, il

E

Tit mitra

C hi

Idimus quomodb .d:x;l::e Verbum MARI;E

'W.f//l lj

V

facit & multiplicat amicos, videndum reftat;

fipnay

qualiter magnificet Dominum. Videns immene

(5 X noq

(j

fam Deipocentiam in filii Dei incarnatione

Crntta m

exercitam , & infinitam bonitatem , in fe diffu-

fam, calentisfimo cordeait Virgo, ragifiat

"t ii ;

aninma mea Dominum,

Res mira? tres pueri

Ti i

miraculum ingens experti, ut magnificarent

Uile

Dominum,; omnia opera Domini ad benedi-

"ia C

cendum invitárunt, Virgo autem íolam unam

Am pot

fuam ad laudes Dei grandes animam applicát.

"Rthig ver,

€(4) Non mireris: quia una anima, plus valet

Wt

omni mundo, Pretium anima non efl , inquit

V noflry

Chrifoftomus , ze zziferfus mundus. Porró rex

Utj ais

n

Píiltes item magnificaturus Deum , creaturas

AT

quidem irrationales reliquit , omnes autem

Ls

Atlon,

gentes excivit. ( £ Laudare inquit omzes gtntei

u hii [

"n

|

Dominum , & magnificate eum populi ( fecundum

Htalii, (

l

-lJedionem S. Pauli; & 70) Virgo autem nec

fugoi

u

creaturas nec gentes, (« ) fed animam fuamad

N

infigniter laudandum DELIM evocavit,

Quid

Wil hs

ita? quia anima MARL/E, xquivalet & pravae

W

Audi Bonaventuram,

let ad omnes gentes.

(2 Feré opus wirablile MARIA, quia uusquam

l Wlms l

infexi-

€ 4 ) Chriofi, de pret, 'anim.,

C5) Pfal, i1$ . T

(

i,

70. ferfío;

(c) Rom, 1g. KTo

( d) Besaf.

l

ii

1

ly,

M

liæ'gäeml. Girg.)c. Jjs

MARIANUS.

397

TT

ipPenitur. fimile in "niterfis regnity. Nam prg-

runt n

ter affumptam à verbo naturam , nullum eft o-

, Mpl

pus, nulla creatura, in qua tanta divinz glo.

riz materia reluceat, ficutin MARIA. Etaddu-

cit Ánfelmum, ( e) fic Virginem alloquentem ,

bue W

Leneficits tuis plenus eff mundus , Cbaritas tua in-

dendumt

ftrno penetratit , celos fuperatii, Quzrexet ali«

(idens 11j

quis & non immeritó, cum virgo przíente

yamuot

cognata füa magnificare Dominum coeperit,

'em nic

€ur non ita fuüum carmen fit exorta : magnifi-

roo, f

cat anima noftra Dominum , maximé cum be«

neficium ià Virginem collatum , non illam tan-

i? 6T

x magn W

J

tum fed & Elifabeth , & omne genus noftrum

i

j

mini 4

refpiciat? (f£) Verüm hic fciendum eft, nemi-

nem poft Salvatorem dicere de plenitudine con-

cm Oläm !

umam aPP

fcientiz veracis potuiffe, anima mea nifi Solam

j

Virginem. Cur ita? nefcíio quomodo pasfio-

j p

qmm'h

1

nes nofirz intempefatz , affedusque cxorbi-

tantes, animam non finunt effe fuam , fed iis

ndw' Doro:

rebus affigunt fervam , quas$ amat inordinatà,

TE i

Dicebat bonus David , ( g) 4nima mtea in mariis

ons P

j i

bus meis fémper,

Quomodo autem ?. refpon-

qu

p

dent alii , qiia in periculo ver(abatur vita : alii

(W i

yi

grem

quia quodjuíta mens volebat;hocDavid faciebat,

p !

"m

nimam f

U

Hoc veró fen(u pofteriori , an anima David in

manibus ejus femper ? nunquid de manibus fuis

-

in formam non aberravit Baríabe? nunqsid de

manibus fuis non avolavit ad fanguinem Uriz?

gt

m(;

An avarus poffidet animam, qui auro vendidit

,

animam ?

[

n

Q* ) 4nfel. apud Bona, ubi fuper. — Cf') Tolet. in

n?

€. A. Luc, notat. 1 24«

C22 Pfal, X13. 109s

4

i)

Ler ibi, Mtp,

Wbj Anmet ibi,

578

ZODIACUS

animam? An ambitione ardens (ui eft poffeffor,

multorque

quem popularis aurg cumor in bullam conclue

Lf

fic honoris ? ( 7 ) B. autem Virgo 1nquit Toletus

Deus'm p

In terraÁn

qu& ab omni . peccato libera erat . & 1nordina-

to affectu carebat, nullique rei creatz ullo mo«-

vidbs n

11 &Of

do feiviebat, ipía potuit dicere perfede, anie

ina mea

S, Thomas animam à Spititu fic di*

Áptriame

lg l

füinxitz ut fpiritus fit & dicatur id , per quod

€ommunicamus cum fübftantiis fpiritualibus

AT prop

Anima (; ) veró illud, per quod communice-

I quico

mus cum brutis, Ciim ergo Virgo magnificat

Qb iQ,

Dominum , qui fe ad formam ferviin ejus utee

IO Contraxit ,. fenfus erit,

O fubítantia mtà

i delis

! Inter

qux communicas cum brutis , non brureíces

Qum

ífenfüs mei, cautores Domini mei períonate

—

ï."dcs tdfün

—

j

€i gloriam : oculus & auris mea, efto illius tu

; Dfo»nc

p

1 Of N

ba, tactus & guftus meus , refonailli buccinat

effa mea convertimini in organa ;.artus mei mie

V, (£)

grate in ejus linguas, — Magnus in medio d

]

eft, famina Virum circumdo,

*T nj

$» $..

.

i At f

Ic Virgini$ anima , quid noflra? Magni

RUP

T m

J

*

il

àn Yer

vit illam D'ominus füper omnes animantes &

€reaturas , proinde juftum , u illa noa. paruifie

1qui f à

Nondum lle-

T

cex fed. magnificet Dominum,

n

)&0(

noftr gratiacor fuum humanitati noftre ag*

xäm

At

glutinárat , & [obus (4) tamen clamabat;

L

quid efl Fomoguia magnificas ewm , aut quid appos

vll

Cb

]

&55 €"fA &um cor (Leum $(5 j Contra. Platonems

multos-

—— Á—itü)

-';äj* Tolet, in e, Y« Luc« €, 124*

Aey $ Tbomas.

W

'

i2 , A epilfead wHti*lvr,. (4) 7ob- 74 f, 17.

6.9. ;

;

)

[

(5 )"- Naziareorat, 38

| 'lmm.

MARIANUS,

? $79

;

zmultosque alios S. Theologus Gtegorius homi-

fuied l

bullam t

nem magnum mundum vocavit, quem inquit

) inqui T

Deusin patvo collocavit : collocavyit pergit idem

in rerra Angelum alium , miftum adoratorem ,

"a

crea ul

vifibilis nature fpedatorem, intelligibilis my»

ften: eorum quidem quz in terris (ünt regem ,

perítüty

fuperis autem fübditum : medium inter magni-

| Spitin V

'idfper.ï

tudinem & humilitatem , idemque per animi ad

Deum propenfionem deificatum.

Hzc & fi-

s fpiri:uat

milia qui confiderat , quomodo gratitudinis fpi-

od tomim

culo iX&tus, non Dee laudes refundit? Sed nos

J

igo mj

, plerumque imitamur malos debitores ; qui &

u (u

!

tarde debita profolvunt, & minus quandoque,

) abf

j

l

j & interdum monetá adulterinàá.

1n noftras

,a

"

4

D

, làudes cffundimur , à divinis filemus: vix ali-

m

Idem

quid Deo, nobis toto gutture canimus.

Lr CHO i-lljü

"

Gregorius Nazianfenus ab officio amici boni re-

(oni üh bu*z

, Quitit, ( «) ut in omnibus temporibus ac re-

w3 bus nusquam adniterinum, aut fubzratum quid-

37

. dam tinniat.

Te veró Chriftiane , quomodo

!

r

non amicum füum facere intendit, cui tantam

-

Terum magnitudinem & multitudinem commie

j

li^]

fit ? an veró tu fincera ei laüdatione refpondes$

" a

; €4) quid fi ore (andificetur nomen tuum de-

.j .F 2

promas, & opere, àc adultera voluntate pro-

K fanes? quid (i totus pér eum aureus cffedtus ,

limti no

