terque fervivit, pro hoc autem fervitio. arbo-

rem & fontem vite retrulit, quare & ruinam

mortis, qua plurimi obteruntur , Sapientiffimé

TT

declinavit, quin &cum fonte vitz. faliente in

r

Itaque Simeon,

od

&ternam patriam cranfilit,

(74) uthomo nafcitur, ut juftus vivit, finit ut

d ln

Wiw.

Angelus.

Vox eít Originis, (55) babet. quilibet

d ngelorum in fe fontem aqua [coturientem im Vitam

ts & gloh

ta fe

lt

&ternam, Habui.t & Simeon aàn fe & ext

ejus-

t Dutpo

(r) Proé. 11. 3.

(9) Salas, in c. Y 3, prof,

NN

zum.1239.

QX ug. tn pf. Y 1B.conc, 22«

(Z) PrnG. '4—0 27.

(44) Josm, 4.

(lc)

Y

1140

(44) Orig,in c» A« J?ap.

9 AW

MARIANUS.

467

etitot

ejufmodi fontem , quo perfufus refonare czpit,

a, fudi

nunc dimittis Domine fervum tuum in pace, O

quanti alii non folum in Jerufalem, fed etiam

ys nolli*

fparfi per orbem, tunc vivebant, qui tamen non

funt meriti lignum vite & fontem in manibus

jjus &t

o meto

geflare: quiafcilicet,in timore Dei non fe te-

vig at

nuerunt: Ut Spiritus Domini ia fe requiefce-

Iet, nonfe comparáruat,

Dati fünt morti ut

"0' A:(VI"

fua ven

Satrapz illi, quos cadentes in lacum difcerpferé

leones. (cc; fenex autem juftus cecidit in lacum

N d

quodity

ut Daniel, & manfit illzfus ut Daniel.

Nunc

Si

d

tu füperftes mortalis, fcito quod arripias.

turbinem tumoris mundani fequaris, feres in

mnlö [fzm;(f

manibuslignum mortis , mareinteritus. Si hu«

ul

militer confe&tatus. fueris juftitiam , arborem

:ratDCO) !

vitz in mercedem referes fontem vitz pro prze

gue

mio recipies.

Sic autem nec zítum urentis

jl

j*

]

Judicii fenties, & famem vitabis 2ternam,

quin

contra mortem cantabis,

pentt "L

foncg vi cæäablutus,ä

«iio ?

i

u

"d i

lod fi in Sene pl.ll:hl'a & umbrofa refulfie

gt

jjt

Q

arbor humilis Juftitiz, quantó pulchrior,

T

& fronde fructuque ditior in Matre Vitz fefe ex-

T

j«

plicuit? Impletis purgationis fuz diebus, fere

N

NT i

JESUM in Jeru(lem : ecce arbos immortalita-

b»b'! qkl-

]

tis & gloriofe eternitatis in maribus MARIZE:

;ptfm "

Delatum , ( 4 ) redimit avibus , hoftiá volucrum

Ü

302

g

ferepurgat, Lexàpuerpera par alitum requi-

p

ó

rebat:

-

lL (i]

"u

!

:8- qn l

! Cec )— Dan, 6. 14.

.(Q45 Mup. in quafl, Legits

.;4.

4* 40« Chrif, b. de bipop, Lec- fér, 2« de nat,

*s

»

"

468 :

Zo D,»I'A cus

rebat: Unam in facrificium ,. quo füuprermus

ia

Dei dominatusin omnem animam hominis nati

ttit lo

recognofcebatur : alteram pro hoftia expiatio-

pent A

nis.

Porró virgo humilis , legique/favens im*

Sundiy

edd

penífe , utramque avem cum JESU fiftit Domi-

no. Etquidem avem holocaufti przfentari Do-

tl ey

mino à Matre Virgine non miror. cui enim ipfa

Áneh:

columba erat fübje&a , eidem & ipfius pullus.

icancg

Verüm quid facitin mundis manibus hoftia ex-

fütlctar

piationis & peccati?. Non eft aliud , nifi prote-

Á d

flatio humilitatis,

Quzrunt authores , hoftia

E J,

pro peccato in myflerio Purificationis legalis

RTE

puerperz pro quo offerebatur ? Et non. pauco-

Gütttis

rum fententia eft , (55 illam pro filio aut filia

Vi toní

nata, Ootferri folitam.

Sed verius, pro ipfa

W j

Wt

puerpera,

Sic enim. lex-fonat: (c) deferet

Aatty Ó

agnum Annisulnm 12 Bolocaufium , Ef pul'um £üv

17 ) Af 4,6/,

Iumba pro peccato , E$ tradet Sacerdoti , (4 orabit

74 D

proea, £ fic mundabitur À proffupio fanguints

fl

.Ubi audis dici deferet mulier agnum ,- orabit

u

facérdospro ea.,

Caterüm hoftia pro peccato;

m

quod puerpera expiabat peccatum? -De hoc

^ch

r

latéalu. veré Tole:us, cum (4 ) Ef

i

10 & a-

liis , profluvium fanguinis dicipeccarum. five

Wm "

poenam peccati, (*) Hoc enim profluvium,

w Whm

impedimentum quoddam erat legale , quod re-

—(-mhüþ'm Q

movebatur per hoftjam. Hinc autem Subori-

!'If(iüllz ;

ll

tur graviflima digiculias, cum in Virgine puer-

Qug

PS!'Q,

s

£4) O; E . 8.Ip Let. C? precitati, (".:5. Tol't,

b

)pq

42 6. R, L uc, apnot, 37« Lev, 1 2«

([iJ ) Ejrþf]]e

!.1

SEloiZoLep, ( g » Ta(,(rz 62* L;f?. angot. 38»

HGM

MARIANUS.

469

yo fgtti

pera ; nec peccato nec profluvio Sanguinis fu-

omoi

erit locüs, quz enim fine dolore Gaudium pee

perit Angelorum , ( /) eadem fine vitils & re-

flia et -

yve fayeni?

dundantiis nature Agnum mundantem peccata ;

| ff D

edidit: Quid igitur legis.Avis expiabats qu&

nihil expiatione dignum in Virgine invenit?

mzfenan

( eniat

Non eft aliud quod refpondeatur verius, nifi

fug ii

hac avicala humilitatem MARI/E promoveri ac

Confecrari, S certé Auguítinus, (7 ) innocuas

Ó h?ülä ü

& mundasaves quas virgo obtulit , cenfet fim-

T

OIC$ büäf

bola eífe juftorum , non qualiuncunque addo »

fed quibus radix & vena humilitaus alüffima,

ionis Ieg

u

Guerricus (^) Abbas . purificatz Virginis jufti-

"

a Q*

o iio 2

;l

tiam confiderans exclamat.

Adater pvm:üa.rica,.-

10nis pecc

P

PT

*

À

iM

n

»

n

dQ E$ exenfatit peccatum procaciter,

((

4Mater Sal?atoris non peccat, £8- fattafaci! baümili-

j

W

"m

Ler, u filii bominum » qui de matre $etuflatis tra-

Tu0

27

DL

ducunt. neceffitatem peecandiz de watre Notitatus

tQrabart — bumilitatem purgandi.

Nos veró

fya

quamnam harum matrum fequimur, vetuftatis

u

un, d

40t0 ?m

an novitatis, Materantiqua peccavit, & pec-

UH

s*B

catum procaciter excufavit; non plantavit in fe

J !,/h

arborem vitg atborem humilitatis, fatendo er-

Ll

hf t

:3tum quod commifit, fed ad. froiídes & 1na«

n um

'

(

qem

'v

nia umbracula & perizomata confügit quz fibi

n NVI

j

€oníüit que fibi confugit, fcilicet velamenta

ah

5

u

nequiug, & excu(ationum odibilium patroci-

jnem

care

Yi

i

nf

M

nia quziiang, (i)]ta & Bos.s fcimus pec

Cum

s aEga,

—

z

:

í

(f Bem.qrd.þrm.ä;n. "magre (') 4

v"g, lg., í 60

()

H

V

j

l

6 Y4. de cib, Dei, - (b Guere fo0

de :5-"3f.

Á W,

i

lJ

!;f(o W'W

€C2) Glofz, fn 6 3. Giéz.

Sén

POR

ZODIACUS.

cum Ev , novimus umbras excufationum prs«

7

pritüce:

tendere , cum illa,

Virgo autem peccati non

itm pur

conícia, poenz: non obligata, inter immundas

fontem

tanquam imai'unda confiftere non erubefcit. O

qua if

quantüm tu hic flagellarisimmunde pudor, &

fcog, n

fulta Poenitentiz erube(íccntia? non erube(fcis

Jltong.

te maculare peccato, Non peecavi , non pecca»

[its 0rg;

vi nofti millies clamare., & tamen (4 ) tzar zon

Worbyi:

peccai , non eft flium remedii, fed efl propagatio

R moa Ql

delidli,

Folium remedii, verbum ad fanitatem

Tiptoile W

&ternam ederes, fi, coram Sacerdote, peccavi

Qhritnr

peccavi faterére? tunc lignum vit, lignum ve-

Tntm

r humilitatis accipiens; ad falutem temet difpo-

Dj &

neres,

Wlasil

VRL

t by

Filit hominum exclamat predi&us Abbas,

lm aj

(4) tempus purgationis advenit, quando-

* il

mater fümma puritatis, de cujus purgatione, fa-

ll vt

&us eft nobis dies, pariter & fontem edidit, &

Nültgpe

exemplum dedit nob:s quomodo debeamus

P

purgari.

Fons purgationis fons eft juftitiz ;

mnum Ti

fons cujus virtute, detrunco peccati, furgit ar*-

bos vitz & humilitatis, furíüm afcendens, Pro-

T t m

LU

inde immundi., ad fontem, ad fontem,

(^)Le-

T

gimusin vitis Patrum, difcipulum cujusdam fe-

EC

nis pro haurienda aqua ad fontem miffuro , cum

Witg, Y

autem in ejus fundo vidiffetafpidem , fine baufta

Wt & l

aquz refugiffe. |Senex autemubire intelleda

pre[ï Oi

venit . hzc dixit , z/1 9enit Chriflus , ibi non babet -

llj ul

Pires Diaboli improbitas, & mox haufta aqua fe

.pl'O.

(4) 42g.in Joapz. (a) Guerr, uöifuprd.

(t)b[a

lY

(6) ln?:tio'PP. RO.FI:SA C L.

"! ! lb;.

MARIANUS.

"

'ätienumgræ'

proluitnon guftato cibo. — Certé multis ad fon-

pciar

tem purgationis Chrifti. accedere, videturad

er imnu

fontem afpidum accedere. nec cogitant tamen,

erubet.

quia i(te afpides ipfa virtute Salvatoris morti-

epudor; ;

ficate , non tantum non nocent, fed & contra-

"TU

Draconis venena profünt. (c) Contribulafli ca-

j, hanptt

pit« Oraconum in. a4quis canit pfalmus.

Profe-

J)tug m

€&ó veluti in aquis baptifmi , in fonte Salvatoris

, pwp«fg'"iö

primo, contribulatur caput Draconis, fcilicet o-

ab at

riginale peccatum t fic item in fonte humilis

m pw*"'1

Poenitentie , fonteSalvatoris altero, omnium

draconum tolluntur venena , & hauriunturt re-

,lignum"

v dl

media.

S. Auguftinus explanansilla verba, (4)

notas mibi fecifli Vias Site, fic explicat : 2otas fecifei

per me bumilitatia 9ias, quia per fuperbiam ad mor-

jtus Af

tem abierunt, - Quod Dominus zterno Patri,

hoc ipfum dicit omni homini: notas tibi feci

jit, (

] at j

vias vitz quas tu quzris nec invenis,notas feci

i c'd!äh !

vias vite per vias humilitatis , not. erubui cum

- qeba

Purificata parente quafi purificari in oculis ho-

minum , tuqui defideras terminum Vitz, feque-

re, non przcipitia altitudinis Sathanz peccantis

j g

jns 17

& non poenitentis, fed trade te, humilitatis Viz,

(nte

Jam veró (i ad exemplum Matris refpiciamus,

diescerté purgationis MARULE, purgationis &

hn i

i

qui

noftrz, Vtendum eft balneis, cum gratis pa-

tent; & deponendz (ordes, dum licet.

Nunc

(mgbami

m[f"fa:

poteft omnis purgandorum cumulus uria guttá

nu-

ii j

dilui ubi autem ?iegpurgatio.nis abierint,

[-—

bes !

u «

asssputgu) UPU APU s s

(f)P/dl.7;.l;.L0r. ibio (d) F/äIOISOGQIID

j ;;PM

Ang, ibis

ho

471

.ZöDIACüSf !

bes & maria, ignes.omnes & incendia, i'nco&ai:ï:,

tumls,

labem non poterunt eradere, — Cur prius bacu-

illtis (

4!!&& tan

lus nuceus, deinde olla (uccenía viía fit Jere-

miz folet quzri? & refpondet optimé Ambro-

Ws , (

fius, Cjuoniam (f qui baculo non corrigitur ,

Bopull

D208 |

elam mittitur , ut avdeat &f tabefeat. — Sic plan&

in hac vitaquod baculo corrigi potuit, fi non

eüucüere

'corrigatur olla xrernum accenía ; exuri non

Vs

poteit.

f N

$. 8.

t

Alutat Matr&m vitz Doctor Seraphicus ( 4)

V5 Dgl

N

d$e Pirgo Pite lignumy qua percnni laude di-

VUn. Ms

gnum » Sal?o oto qad Vofuffi , mundo fruttum 4l«

minag & o

£ulifíi.

Quam ipíam falutationem purificatE — |mmo

LE

accommodare pofíumus, & tanquam lignum

vitz Salutare, fiquidem non folum JESUM , (e.d-*

etiam bumilis Juftitiz frudum perenni laude die — & h

gnum mundo attulit,

Ec quemadmodum . þ)ffpæm

znater facta eft Salvatoris, Salvo , virginitatis VO*

füg lrl

to: itaad fe(tum purgationisfuz, Virgo venit,

Ws

Nosautem peccatores

& pottillud Virgo abiir,

mü&a |

cum purgantis MARUE exemplo infiffimus,

m t

Vi

Ti

fru&um perenni laude dignum tanquam arbores

: Ápt

m

vitz germinamus,

Accedimus ad fontem pure

ETT

j

lls

gationis gloriosé, & recedumus ab eo item glo-

ïmm cm

n

riosé Multis ferpensin occulto córdis fibilat,

X'"U'h

teipfum dedecoras, cum tua pudenda revelas:

[ Ui

iW 1&,

at mentita eft iniquitds fibi , ( 0) quoniam ad

ägf

"l

J

fontem purgauonis accedit anima ut meretrix .

-

Bu

; €

eIort. Y2

W

ï

E

»

(fj*ä*:äbr, én p;/ä/.- 38«

P/G[ l

ä

o pfal. tuin. BLP . gquinqu. Y« 94 Eo

E

ä

-;ä

"FW, g Inter domu,

lg ii

Q)

(;

U

j

MARIANUS,

m

humilis, & & fonte recedit quafi Virgo & fpon(a

djo d

ilimis. (€ ) Inter medi«m montium pertranfibunt

[ priusbmt

vifa f

43u& canit,

Pfakes, Ze medio petrarum dabunt

Poces , (d)) 'nempc aves cantu vernantes,

S.

tinte Anit

Nf,'l"i!.'f" h

Auguftinus explicat priorem fententiam.». de

magnis Sandis, quorum .(an&iatis cacumina

/ 519 p

yr, U

emicuere fuper vulgi agiina, ifti inquit acerbi-

exur m

tates fultinuéretanquam aquas per medium cure

rentes,

Nos veto d'camus , non folum verbum

fed etiam exemplum Auguflini fequentes, inon-

tes Dei, grandes San&i, ducente füum exerci-

hia U

ani l

tum, Matre vitz, matre dies purgationis (ug ter»

minante , grandia purgationum fiumina, hum;li-

i früg!.'m L

ationum onera, poenitentiarum torrentes- fubi£-

j p

Ie; & tandem arborem & fontem vitz confecuti,

quam h:ïïl

cecinere ur aves coeli cum Sene, nunc dimittis

g r

fervum tuum in pace, Certé ipfe Auguftinus,

l

(*) feptem píalmos poenitentiales Vicinus mor-

yemh

ti cam lachrimis fcribitur legiffe, & monuiffe,

qrgi

quantumvis nihil fibiconfcíum, nontamen de-

i*

« Pïff

d

2

bere efe ab humili Juftitia & paenitentia. folu-

tum & liberum.,

Non enim rigat Deus montes

lo

,l;],:flm

47 10 *

de füperioribus fuis ; hoc eít non fovet coelefti-

g'L/

Tit

Wem

j

us folatiis , (£^) nifi prius per medium mon-

tium currant aquz, Pulchre monet Origines z

C£) gaudete in Domito , ut. flagelletis Satbanam,

Omninó marien

nda (o

4]75

$ gaudium fuftipit à Domino,

& flage

oDlb

i

Hat imó mergit Sathanam, fi per medium

mdfl[*

Ll

ejus

)u

W rtcKcou ER

Á

€65 Pfa]. ro;—. 1í. : ( 4) dug. ibi.. ( e) Poffid,

d

"

in $914 4ug,

Cf) 49g. in pfal. 193*

j KC

7. lfdjn

(g.) Orig.in « $

x

ZODIACUS,

474

ejus currant aquz.

Invocanda igitur Virgo eft

m(afet N

iterum cum S. Bonaventura , ( À ) Afe firgofite

r

im r

retie , f«c peccata nos perfetté , confitendo decorari,

7p G

da te femper enerari.

Volumus omines ut de

jusqod!.

nobis cantetur , in coelis , de manibus jufti nata

1 J/gite

eft arbor vit , (j) nunc ergo purgemus, jufté

0505 co;

injuftitias.

enz um

ARTICULUS. VL

8 a

M&

VITA ASSUMPTA.

& Wanda

tf d

$ -

f éllinte

'Artham & Magdalenam duas Sorotes,

iad /0]&1

duas figuráffe VITAS complurium

confeníus eft Patrum.

In has duabus

"Wfente r

Yonde Ie

mulieribus inquit Auguftinus, (27) intelligitis

duas 9itas effe Feuratas ,in Martba quidem prafen-

,m'ü'wve

sem , l'aboriofemy arummo[»m * in Magdalena au-

tem futuram quietam , beatam,. (5 Al autem

u

: guäï.m

Aàivam nomine Marthz, contemplativam no-

mine Magdalenz vitam indicari volunt.

Et h£

Ál at /w'!

fmog» à

quidem vitz, quafi rote divif (c) in Sororibus

iftis duabus cucurrerunt: in gloriofa autem

tror p

Vitetenc

Matrz rotain medio rotz , unita una alteri illu-

xit

Spiritus Vite erat in rotis ffb fociatis viusg

M Maraí

Prophecc:(2) MARUE autem, non fola rota

tl w

füper ccelos-elevata uteft vita contemplativa,

"L ouigf

cum

* of

-abunda-vi: vitz Spiritu, fed & alteram

ver-

lï;(j) D

(5 ) Benst, quz'n;;:mäi 2. circa fipem.

(i)PïOG-

fj

C2 42g. 27. ferm, de 9erb, Dom,

mG"gl |

(5 ) Greg. 4. g, in lib.vego & 4

(6e) Ezetb, L.

0ïhm

P

169

( d) Ezech, 1. 204

(l

h

3-39;19

»

MARIANUS. -

E

r vodd

veffaret rotam quaerrVegorius'( e) vocat ro-

frt 9:'rg99i!£

tam circumeuntem rerumtranfeuntium, eodem

do ditin

Spiritu fando replebatur. In aliis San&is hu-

fines üt'

jusmodi vitz diftindz , cucurrerunt feparatim,

s jufti n

in Virgine autem quafi duo grandes fluvii alue

mus, iil

o$ füos conjunxetunt.

In aliis San&is fi Ma-

$dalena cum Martha convenit, inventus eft cum

es & Lazarus poenitens? in thalamo autem

MARUE , inquit Bernardus , (f/) Maria tantum

& Martha inveniuntur, nimirum vita & vita,

T^

& nihil de morte.

Qualis autem Virgo inven-

ta eftiater nos vivens , talis zthereum affumpta

T foror

eft ad folium, talis fedet ad fontem vitz, talis

torrente irrigatur Domus Dei voluptatis: (7)

comþmwf

fs d

proinde meritó à nobis honoranda & confalu-

inellip

&

!

?anda,,Saivc vità, Vita.

d

///"7'

2.

jo ii

M

Arthz & Mag.dal&næ contemplatus S. Au-

u

guftinus officia pronunciavit : ( 7 ) iZzm in*

j

tentam fuiffe quomiodo iDeminum pajceret : iffiam

jnu

L

quomodo à Domino pafcevetur.

Et quanquam

pofterior príori fit przlata, non tamen prior

7 guc

contemnenda,

MARIA fibi Martha aliis atten-

Aieri 1'([11-

. dit: Maria fuam, Martha miferorum vitam fue

TR

ftentat:: Maria impletur, Martha erogat: Ma-

j (OXQ n

ia quiefcit, Marthz auriém tumultofum t ait

jatf

unus officium, ad qujetem pauperes compo-

1ap

ntium

"

«

nit, ( ) Dedicatum e(ï ilud 1in. Patre ge

Abra-

//

Ce ) Gregs in l. 1. Reg. ;. $4 qo B"?./er. 2. de

(

J, Durm

affumpt.

(£2) Bern. ferm. de $, l'idlor,

( ) Aug. fér,277. de 9er,. Dom.

) Eu: .Iv

T 1) Berz. fer.

3. deldäïtmr?. n*

DW

ZODIA^US

Abraham.

Cum Sideret. Deus, fatut Lyfa ;C£)

d $tp

Árus, w

aff um Abyabe ad bofhitalitatem, tres fectt ape

parere Hugelos ia (Decie irorum , ut eis exbiberet bo«

fpes dor

fpiialitatis offcium

Quare euiam , addit Ambro-

Ux) Ah

fius , (/) ubifedens in oftio tabernaculi tres ho-

ibus'dfft

fpites venire vidit , centenarius obviam cucurrit.

fifen.

Car aurem feflinat Senex? Caufam reddit Chty-

——

df

b

foftomus , Pi/t inquit (») predam. quam Pena-

2f

& :æf?g/,'f;/)

ull'h'.

r ,25 dpfam. intra vetia fua conclufit,

Quis

:f;'äi foif

jam contemnat hofpitalitatis labores, (i. retibus

iv

ejus licec, felicem, & hactenus intentatam pre-

Yoarenm

dam omni venationis generi, nempe Angelos

Anor (j

coclorum, tanquam hinnulos cervorum conclu.

amorispra

dere ? Ecnon erac hoc epulum fimul vitz inftru-

Qd vt

ere, inteligentias coeleftes , & vitas (fublimes

E

(

E

ngmvenaæ

paícere, & cr

ac

ere? Donum( » ) Dei cenfent

Y quem

venatores , cum eis opima przda obrigit : fimili-

t]2 diiy

ter & hofpes cujus limen-fübivit, ut miffum à

WiCera

Dco munaus iub:vit: Pulchré apud Hometutm

. Qï&ium j

C») Nauficae Alcinoi Phecum regis filia Ulyf-

(

)

)

fen , fzda tempeftate naufragum füfcipiens , hic

QUi

mifererrans venit ad nos, quem nunc ornate

TT

oportet

a

f CH(H' (

A Jove enim funt omnes hofpitcsquevi p

lts IU

peresque;

t

j Donum quidem parvum

, fed gratum ,

O famul» date hofpiti cibum & potum.

Qau:g (h

Quomodo veró hofpes parvum donum & gra*

i, Df

m , ju-

tum ? Parvur, cenfu infipientium , gFatu

d;cio

x—

Ck ) Genef 18 ,. Liran, ib;,

( l)äm'l'r.!il'- 4'—2-;

k!')dmg,

dbr, C« À.

Q Chryfoff. bom, i Getef,

n

dd"g

(9)Genef. 27. 20,. (0). Homrr, odiff. 2,

l

^

x

MARIANUS. n

477

O

dicio Sapientum. — Quidüi gratum? quia non

lepus, non ales, non ceruuscapitur, cum ho*

rei [lb

T

fpes domo fufcipicur,

Quid ergo fufcipitur?

ddit m

(o) Abrabaminguit Ambrofius,Zum prregrinant

ibus defert bofpitium , Deum atque d ngelos bofbitio

culi u)

;

ym CUCUIT

fufeepit. — .:Quamgis & cum bofbitem fuftipis, baud

s dáit Chr

dubià [ucipias Deum , diceute Domino, bofpes eram

EP collegifti s me.

Mp ftti

Quod euim borum uni fediftis ,

mihi fecrflis.

S$ic Ambrofius.

Plato (2 ) ille

(, Qu

, ubul

divinusdefcribepns mores, titulosque Amoris ,

;er;aaxamþïf

vocat eum VENATOREM fagacem. Quid autem

Amor fuis retibus captat? corda, Retia enim

np Anei

,Oi-ugcofff/c"

amoris przcipua habentur munera, quibus quic-

TU

quid vult expugnat, Hofpitalis veró Amor quid-

jras fl

i

nam venatur? item Corda , fed tria: cor peregri-

ni quem hofpitio colligit: fubm, quod (zpe

pei cet?

male difperfum recipit, denique Chrifli, cujus

bl

in vifcera füa cogit munera.

Et veró tminimée

gt m

dubium, peregrinos hofpitalitatis gratia cápi

!

Md

foleret ( 7) abaltero expedtes; vulgo jadatur ,

;j r

J

quod pra(literisalteri: fed & feipfum capit , fe-

Hz,'piens;?

?

ipfüm ornat , feipfum reficit, qui vagum colligit

j

gt ?f

& reficit: (*) Exceperat aliquando | quosdam

qu

Grzcos per aliquot dies magnificé Lucullus , il

$u

veró mitari , quod tantum jmpendiorum fui

caufa faceret ? quibus Luculius. nonnihil veftri

W

cautà Ó hofpites,fed maxima peis Luculli gra-

Pu'»'1m'

j

g

tia, Deaique in Chrifti vi£cera , teanfire hotpi-

iU

fübsncam

tantis

: grl[',fm 3. .10

d

u

€p ävudmär. de r/Jämb. ( 4) P/ato ip. fmpoffo,

lh ,)läu j *

(r) 4ddagingz,

(52 /Pistarch, in apophteg.

W/-

Roma,

;,'yff li

-

*is

r

ZODIACUS

tantisdona clarum eft, quod minimis feciflis. (^)

mihi feciftis,

iprom

Ubi quafi furtim obferva fecre-

Im de d

tum fapientiz loquentis , mihi feciftis . quod mi-

ducialiti

nimis feciftis, Addidit minimis, non expreffit,

& ho

magnis, nec univeraliter protulit, quod meis

mhip |

feciítis, fed, quod minimis,

Heu munde ime

poim

munde, tu curris ad magnos, ad maximos, &

tariefl,

trahis eos ad tuam meníam ! non (unt ifti mi«

li infy.

nimi, vide in quz vifcera mittas tua dona. — So-

£Xf6 f

latium Cbaritatu inquit interlinearis gloffa , ( « )

IN t

Deumcapit: luxumautem vide quis rapit.Re&té

quo circa monet Ecclefiafticus, ( x ) trarff Poffes,

d) QU&

At

D

ornatmenfam , €$ qua in manubabes » ciba eeteros,.

Tiojdnm

2

Ornamenfam capio, ciba czteros intelligo,

Qitmen

tranfi hofpes, nonaffequor. (y) Eft qui dicat. &

K, if

ita eft, hzc verba effe duri patrisfamilias , qui

llg ib u

in zdes íuas invitat psregrinum , fed (ub condi-

Wüjs ; ]ü;

tione inamabili & fordida, fi pores flernere,

(4p y

mneníam, & te, mequeaccateroscibare Fortes

AaCepty

& ifte fen(us non erit abfonus, fi, hofpiti hofpi"

V o

tanti five Patrifamilias dicatur, fterne menfam ;

"ii b

da quod habes, ciba viatorem, & tranfi: tranli

RL

de peccato ad poenitentiam, tranfi de poenitene

TUnt us

tia ad felicem mortem, denique de morte à

Nfe dm P

immortalem vitam, An enim qui fufcipis Chri-

d üttto

ftum , non te difponis , ut fufcipiatisä Chrifto?

[

A

.

L]

E

X hifce patet , qui hofpitali vitz vacat, vit fe

hx

confecrare , & filium vite fe fcribereztern&.

At

d

( h,

() n a

(4) Matib, 35, 40

(2 Mattb, 25. Ibid gloffts

W

»'3'"]1

(x? .Eccle. 29. 33.

;(.

( 722 Corn. á Lap. Tjr. M.

h

(t)

G*ïf

l

M AR IANUS —

479

àe ff (

At pronunciat Siracides : (4 ) 6t4 xeguam boffi-

bíerya lt

tari de domo in domum , € ubi bofpitabitur non fi-

ducialiter aget , nec eparict os [«tm , (5) quare

i. quolffl'

on epl^

& hofpites hujusmodi colligere, non erit o-

. quod nf

mninó laudabile.

Cave, verbum, NEQUAM,

pundt i*

pro improboaccipias: (« ) vita nequam hofpi-

ximos, "

tari eft, vita mifera & laboriofa ? non tamen pro»

vnt llh II»'«'

bis indigna, utpote quam in füfcepto viatorum

jny À

corpore, rex cceli dedicavit & nobilitavit: ficut

?)XQRM(II.)

& exceptores hofpitum Regina coeli, vitamun-

i

di, quz regem coeli füícepit, confecravit: (4)

Tif

nj

ba]f!ïi

Advertére nonnulli , primum hofpitalitatis Ad-

ia t

miniflrum in facra laudari Scriptura Abraham:

Iile enim An*

5 müïïw

quitamen priori cedit Virgini,

qui d

gelos , ifta Dominum Angelorum excepit: (« )

ille ub umbra arboris non in tentorio fuz man-

lmih'ss j

iib

fionis. iftafua viCcera Deo obtulit tabernacula,

"

P

(f) Anlaverit Abraham füorum hofpitum . pe-

n

desin certum eft, dixit enim, /;fentur pedeseffri,

R

j

j

(g) &non, lavabo: Virgo autem vita noftra

n

przftitit Deo infanti quod matres, & pietatis

ranfio [HL

fug , ejus lavacro; lacrymas mifcuit , quod non

faciunt matres.

Abraham hofpites quos in fer-

g

vore diei, accepit , ante no&em dimifit: Virgo

$ C'nh

quem utero füícepit, novem menfibus porta-

ap'

n

vit,

D

Qu

Appofuit Abraham buccellam fuis, quz

^

[

con-

at vle

a

C 43 Gloffa, inc, ag Mattb, — (06) 75"1'49- )9.

Cc) Corn. À Lep, Tir, Menoch., ibi.

(2) Perer,

u

H

.

tom, 3. in , 38, Genefe num. 12

Ce) Genf.

l

l 84-

Cf ) Perer. ubi fupr. num, 10.

Ti

£ ) Genef 18 4

x

480

ZODIACUS

confumpta e(t : Virgo quam carnem Deo viato- lt m

ri dedit, inconfümptam vidét , & latatur. Sed, |ttm 8

neque tu Sandiflima Domini Hofpita, Sotor

Alone adn

Mariz, Virgo integritate , plena cháritatis ac

vifcerum Martha , zquare potes,

hofpitalitatis

officium Mariang,

Exclamat fuper fadto tuo

d

Ità lo

Card, Toletus, (5) magnza Pirtu; boffitalitas efl ,

f

G. Deo grata! Chriftum autem excepiffe valdà

um d

commendandum eft, przíertim apud ]udzos.

lr p

qui eum fummo profequebantur odio, Coui

ANA vj

mendatur ergo tua caritas fortiffima quam flumi-

iiludque (i

na 1bimicorum Chrifti nou obruerunt,

Com-

Primim «

mendatur & religiofa divini verbi fames, nam |

tj Boj

tu quoque initio cum Sorore ad pedes fedens,

ittm f

C/ ) Capitis tui cacleftem rorem apicula füugebas,

UY |

C « ) Dicit enim de te facra hiftoria, qua et'am

Va G m

fedens, fecus pedes Domini audiebar verbum

l. gx.r/w,w

illius

Maria fedebat & verba Dei aüdiebat;

m"'/ä' h

cum Maria etiàm altera fedebat, & hzc non eft.-

alia, nifi tu Virgo Martlha. — Cnmmendatur &

O

4

Y

ua prudentia : (/) (ciens enim Quantum excee«

A

jttr

piffes, circa multa, ut Dominum omnium palfcee .

Tsf

A

res, fatagebas: nec ille improbavit tuum aut

nf

Equmm !

affedum aut (tudium, (») fed tui miferatus , f&

&

"ii à

paucis eontentüum, te multis non debere effe.-

&i

diftr

act

ap5M

eir

^ArYy

"l

)l

) a€ diítentam oftlendit Denique cam

'ïaccba

te monuit Martha. Martha follicita es: ( ) h&c

du

u

D Clegy

repeutio nominis , indicium fuit diledionis;

hac

(v) M

(5) Taïet. i2 0 1o, Luc- z'k cOomtnent,

f

um

Gl

M ,

19. 35,

C&5 Telet.in c, 10. Luc, apbot. 66

hxh

(5 Ghffa ince a osLuc,. (m) Greg, lg i2 libr, rtg

It M

Cde — Qn)dug, fér. de erb, Domin. .

f l

ä

p N

MARIANUS.

! 481

m Dtovtt

hac geminata vox Martha, Martha , (0) familiae

(

Tetatt

MM

ritatem .& dulcedinem quandam cum reprehen-

ifione vadmi-:.;tam fignificat,

[Pm ! t

"haritat

;

hofpitali.'ä

er fido d

4

Orró hofpitalitas 'vit.aä noftre Virginis, nom

^ folum Abrahz & Marthz fed & omnium San*

þ;'læ/:'mf j

spilfe 1

'€orum charitatem claudebat & fuperabat, Tria

M [udæOF

tamen przcipué in convivio, (4) quo Deum

9s Q5

MARIA triginta annis tractabat , eminebant,

gamdit

illudque fingulariter ad guftum Dei condiebant.

unt.

(

Primum 'erat frugalitas ,( ^ ) quam matrem o«

funes. D

mnis boni nominabat Pithagoras : plané juxta

edts f

Leviticum five regeftrum à Deo przfcriptum z

ycula ff

Initiuin ite bominis (c) inquit "Ecclefiafticus ,

Wiaa qu t«

4qua 6 panis , &f Peflimentum, &f domus prote-

debar/

Jl

gens turpitudinem, ( 4) In grzco textu legitur ,

'.lw

pa ais

artbi , ffe precipuum , fumma 8f caputSite buma-

1'.

»4. In menía Virginis hec aderant , ( ficut &

&hzm

T

d

d

, domus excipiens, & veftimentum 'contegens

lf"

, Deum hofpitem ) aberat autem multitudo & va-

J

ïuanjfb':ï*

m

,'Bietas ferculorum ; & antecedenterturbatio , &«

n

ynt u

»

ha

, €onfequenter mala animi , corporisque habitu,

mo

d

i.

(do. Panis delicig erant, miffus olufculum.,

.,E

W:,

Sal condimentum. (*) Hzc mediocritas DEO

j 0C

u

, Placebat ; quam etiam propter, cum poffet di.

pen

'x

j

[

"

, Vitem ,'-clegitiMatrempauPcrcm. Alterum quod

ul

on

Of«

jt o

CU

Y Qo) Tolet, iz c, YO. Luc, in comment,

4//"

A

5 CA) Hitroz. inPita. B. V, fév Sopbr.

C^ Juflin

th

"t

lu Zo. bip.

C6) Eccle, 26« 27.

€(2) Gracus

/m f

l

J

V

[

Textus Menocb, jbj,

(« ) Bona. de $ita Cbr.,

) i

. 7.

"

|

481

ZODIACUS

ornabat men(am Virginis, erat, non alienus fed

| Qundo t

n , (

propriuslabor, Gloriatus eft olim Apoftolus,

Cf ) mibi && bis qui mecuri funt miniflraterunt

ov

ln & !

snanws ifhe. — pESU veré veftimentum , cibum,

[X d

potum miniftraverunt manus Marig.

Solemus:

vt nofl

non dona tantum meníz , fed etriam vulnera

pugnz de manu, vulnera infligentis. zftimare,

te((cdhiby

1777

€g) Duo Reges Madian. à Gedeone victi capti"

que videates decretam inftare fibi mortem , ul-

tptnret D

Ti t te

timum quafi Solatii petunt ab eodem,. T» f»7g^

&f irrue in »os, ( 5) Aliuslethale telum in mo-

UCH

"optdio r

xibundum librans, quafi leniens iftum, /Eneg

magni dextrá cadis. Diocletianus.(i ) Eximpe-

pl e

xator tracans lactucá manu/(ia.confità, de meo

dcre;(m

borto inquitamice, €f bracbio,

Uxor Maximi:

Atores i

Czíaris micas ,. de manu. Martini Sancti cadenz

m;",wm T^

tes collegiffe : ( 4 ) & quafi facras reliquias fum-

NUfeS er

pfiffe refertur, , Non dedignata eft Virgo manus

Dtylo

fuas demittere in gratiam JESU. fui ad culinarios

labores: cui.patriz , illi J E S U fumus.dulcis ee

Ut D

* ts

xat..(/ ) Sicut & tempus quod orationi ac me-

(

M

y

ditationi füpererat, ut affirmabat B. Bonaveli

tura in manualilabore collocabat ,. ac colo &

um

acu quxrebat fibi ac filio neceffaria : fuebat ergo

ngnaro, a

M

:

& filabat mundiDomina, paupertatis amatrix.

i

Sicille, Atque hoc fortafíe Spiritus San&tus in

N N

ia foru. quam defcripfit ,. fignavit muliere-:

quando

,

d fu. 4j

(2 44. 20- 34

(2?7w»dic. 8. 205

(5 JEneid. Y 1. (e ) Baron, in annal. 4d r*

P)gg '

P [/

n"um i180. (kYSen. Siulpit. Ep..inPeta S. smnarte

Ep.Twurom. (1) Bona?, defir. Chr.t,12,

P

m

MARIANUS.

48

quando eam laudat à manibus, quibus plantavit

s deni

vineam , (77) àbrachio quod roboravit ; & non

i^ APQ&OIUS

diffolvit, à confilio manuum quo operata eft

winffbi*:f"*l

um , 7

lanam & linum , & interalia , de zedte inquit (ur-

rexit » deditque pradam domefficis futs,

Certé

p

[

li

vita noftra virgo ; ( 7) ficut David Pater in in-

am n

telle&ibus manuum fuarum pavit greges, fic

j æ(ïimï"'f

"

ipía confilio manuum fuarum linum & lanam ut

vidi

j

operiret Deum, Deum hofpitem , vineam &

Vorte y

vitem ut reficeret eundem operata eft, diurno

m,'ï" f

Nam

labore: Sed neque pepercit noctibus.

telumlm]

expedito tributo naturz, quiete , in przdas

ifium, "

captandas fe dedit , ut domefticis fuis eas divi-

q) Bf

^

[!

deret. ( ) Nomine autem predz ut advertunt

i^ ^. do&iores interpretes, non fignificantur fpolia

Ur!" militum , fed fpolia quz colligunt ferz matres,

$03 t igituramans lezna fui catuli abla&tati , dum

t!^ homines quiefcunt, ipfa currit, quzrit, portat

j/f " pro catulo efcam: Sic Virginum Princeps. &

j mater Dei peregrini laboriofas duxit noctes ,

( nendo, texendo, acu pingendo, ut haberet

j " quod unà cum caro Jofepho in fymbolam com-

4 )P munis menfe conferret, & Deo in terris efurire

,,,,mor«i dignato , apponeret

Terüum, quod Maria-

;! ^* yam condiebat menfam erat , cum cibo corpo-

451 vis, cibusanimz conjundus. — Defcribens Ori-

$9^ genes apparatum Convivii fpiritualis quo DEUS

j ^. gaudet : pax inquit ( p ) p rimus cibts eff , bumili-

l

E 145 [imul apponitur , acpatientia , man[uetudo quo.

z

que

?0r

(m) Pvo$. 21.17. I3. I$.. (?) Pfal. 27.9. ul).,

J

j

anwin

C0 ) Cajet, in pro$, 3 1« Salaf, Corr, & Lap, ibi,

I C p Orig, bom. , in Cant.

6"0"' l 4

TA

414

ZODIACUS

|

ue ac lenitas ,Ef quod [ummea ei fuaGitatis ef , pue

DI

ritas cordis, — Charitas autem in hoc convivio

A&uedi

principalemobtinetlocum, Porró vitenoftrz

titem. o

M

Virginis poené tota vita hujufmodi Deo fercula

mmur

explicabat, fed maximé Jofeph :aucta & JESU.

| Votem t

Invitat S, Bonaventura , ( 2) 'confpice qualitet ts à

ifti tres comedunt fimul ad unam menfíam pet

Conráy

fingulos dies , nonlautas & exquifitas , fed pa-

dj

peres & fobrias :coenas fümentes: nec minus

U iphy

mente.reficiantur quàm corpore; qualiter ;po-

Ittet, j

ftea :colloquntur , non inania.& .otiofa verba,

m

j

n Charie

fed.plenaíapientia, & Spiritu San&to. — Quodi

D0, flljlls-

pax & patientia , manfuetudo & lenitas dulcis

[am Bitfm

Deobolus, hos fzpé virgo offerebat (uaviffimos

f nten:

& rariífimos ; jam ut ait Petrus Canifius (7)iQ

Walis a

ZEgypti peregrinatione ac manfione , jam iri ha*

!N

Humchus

bitatione Nazareth pluresinjurias , ac fuperbo-

Vtdcr

rum contemptus perpeffa , ( s) & laborum fuo-

Puritatem &

ä P'ïümü J

rum iniquam fraudem patiens.

CT

Charitatem in MARIA ne quzras, ficut nec in

mari aquas,

ts m

mrwGQdmn

$

At r If

7Ec Chriftiane qu

i aft;ndis, & MARI AM

H

jlsdg

VITAM tuam agnoícis, nonne ad duo exti-

ia li.

mularis urgentiffime ? alcerum ut hofpites mife-

ricordia colligas: alterum ut triaMARLZE condi«

Wmmm

F

Lw

menta, meníx tuzapponere labores. In ho-

fpites officia omnes gentes feré receperunt,

nequeo.

q

quas ego mitto, fed Su;ciam omittere

K 4)92

.

( 42 Bonab, med, de Pità. J ESU. c. K5*

(r23Canis. in Marial,

HW i

(52 Bminü. d: meit

Yi

tim.

$ite Chrift, , 324

U

nlb

MARIANIUS.

;, 48;

iil

(45 Carolus ejus Rex legem fanxit , ut Gothi,

hoc (

& Suedi jam inter fe, jam ad advenas hofpitali-

Oi

tatem: obfervarent, ( verba hiftorici refero )

iDeo t

fummumque nefas ducerent, quicunque viae

i

torem tecto arceret, — Quod f1 quis facere ten»

ooice qu

táffet, & idoneis teftibus ter negaffe hofpitium

menltt/

convi&us fuiffec, zdes ejus comburerentur, ut

15 fel J

domibus propriis jufté privaretur, qui earum

qec m

ufum. inhumaniter denegáffet,.

Hoc Suecum

adet (

-u

terreat , illud:Chriftianum omnem ad hofpita-

lem Charitatem excitets igne non: ureturzter-

(0, Qþ

no, cujus domus lucet exemplo MARIZE.

dAenics^

Jam parfimonia, ( ^ ) quem non invitet? pau-

has u

cis contenta , vedtigal domi auget, &.nolenti-

xulits/

bus aliis aut invideutibus diu vivit;.

Polchr&

Plutarchus, Fphefiz Dianz templum tutosred-

mc,jam 25'*

;S,ic H .&

debat à creditoribus: at multó. mapris frugatitag

o

& parfimonia przbet afylum pulchira reseft , ime

fl

quit Theologus Grzcorum , tenuitas victus : (e )

3 I :

Joaones camelo tegitur: Petrus lupipis: veíti

tur , Gedeon( 7) cavá bibit, & vincit addo egc

