domus Dei, domina Angelorum? Quid quod

) w

pf , dederit Deo domum Davidicam , hoc eft

um o

j

'tarnem ex David? Hzcommuia nonne clamant ,

lp

—

:

J

domum Dei tot modis ac titu)ig decet Sancti-

yc donti

f

-tüd:- ab origine inlongitudinem dierum, à pri-

eliil 9

j

mo vitz momgntov, 1n gternum,

pl

jp iv

]

T Audans Eccleüaükxc.us .;'irtutes Davidis , (4)

js od

g

[;

.Regis inquit*, qua]f adeps feparatta àcarme,

u o

fíc Dabid à filia Ilrael,

ji

Adeps in carne fatur

j &

Cornelius à Lapide idem efít, quod pollen in

i, A

n

farina,medulla in offe, flos in arbore, vicelius

yei v

Ut igituz- adeps

in ovo, Xach?ima in vino.

gc]læPmP

pra-

-T.

R!'

(?1) Petr, Dami, Sevr4m. de B. V. Ant« "(m) Ídiota

"]

de laud. B. F,

(7) Hymn, Gr&t.. itegm Ricb. 4

. (;)

1

$, Laurent,

C22 Ecch 47« 2« Camüiäigr

fl' "l

ZODIACUS.

praftantia fua. vincit carpem,, fic David Ifrae

tim p'm:

lem virtutibus excedebat, « Czterüm advertére

(/) m

authores, non profano at Sacro adipi Davidis

&flo ali

conferri excellentiam , qui cum ho(tiá DEO

terit, j

€onfecratur, -Unde Gracustextus habet; (/)

CH7, pet

D«6id quafí adeps fepavatus à falutari , hoc eftab

^ (b |

hoftia pacifica, quz falutare, aut faluus victima

Nit Cott

dicebatur ; ( « ) eó quod pro falute ut plurimum

ln Boj

recepra vel recipienda Deo offerebatur, & voca

Qte, p

batur ut docet vatablus ( 2) Zoffia f:iix.

[n

manet, I

hac porró hoftia, quanquam pars carnium $2*

gnus [[f J

cerdoti, & altera Sacrificium procurandi cede.

11 Ocufs &

tet, adeps tamen totus Deo cedebat, & torre:

BICTIS

batur,

Sic fatur Rabanus.(e) . Dafid gratia Spi-

m ve

vitus adco repletus evat , ut à carnalium & pec

(

muüïm :

, tertuam . confortioin moribus € Vita fequeflvatus , &

mum,

alienatus. fuerit. (f) Juxta votum ac defiderium

Rlöaum [

fuums Sicutadipe & pinguedine inquit repltar

Vhgtttine

tur anima mea, — Quis eíft autem ifte adeps ani-

mum Davidisreplens ? Augufítinus C2 primoó

um . 1

; hx

nlmguam V

refpondet, (aturias pinguis Sapienti

-enim idtelle&um animg impinguat.

Deinde

Qs R

P pree,

faturitas devotionis, qua voluntatem DEO ut

ter Cuna[)sl

fubjicit , fic dulciffime afficit, .. Denique faturi»

LIY

Imin

ta$ gratiz quz ipfam an mz fübftanuam tanglty

gflo,mü

condit , implet.

Unde Genebrardus (/) locum

hunc extulit: gratia tga fagiuetur amuna mth

4 entii

Cle&j, f

&f tunc te Letis labim os. meum celebrabit, Tunc

Ruem p

enim

findig: !

(b') Grecus text, Bccl. 47« 2

(c) 1. Mach 4

560

(4) Vatabl, in 47 . Eccl.-

( Rabanm.

ims

n €. 47. Ecc.

Cf ) Pfal. 62. ó.

QD dug. i

(

Bf 6A. — ) Genchr, im pf , 62. $, 6

(

|

)

P

j

::b

MARIANUS.

i

258

flC paic l

enim pmgms anima evadit, inquit Auguftinus,

terum i

(/) cum à Deo figinatur,

Cxterum David

o adpil :

efto al:qu..ndo & (xpius adeps Deo íacer exti-

m holli

terit, aliquando tamen, & non adeps , fed

cxms habe:x

caro, nec Deo , fed cuidam PEREGRINO füb-

dita, (£) Uriz uxorem adulterio , Uriz os ebri-

i [zlmxs H&

etate corrumpit, David caro : Uriam depenna

Auteucplt-"*

fua projicit in gladium filiorum Ammon , David

Caro,

ebaur, V

Decem menfibus in ftatu impoenitentiz

manet, Davidcato, Adepsautem Dei ará di-

if f

s C

gnus frequentiffimeé , fed maximé , cum Saulem

in oculis & manu habet, nec ei oculos (uo fer-

socard

cdcbzt, u

ro claudit. Uinde Chryfoftomus (/) propter hoc

M/ //l(/»

fadum vocat eum Angelum , in coclo terráqué

illuftrem , & millies coronam Martyxii prome-

T Q"'þnw

ritum,

Ego veró dicam eum Dei Adipem,

um

]

plcnum mifericordiz fucco uberem clemcnnæ

j

pinguedine,

Jam veró Dav:d Pater tuus Ó Vir-

" inquiz.

t

mide il

go tam feparatus a. carne, quam non tu autem

nunquam Caro, femper adeps Deo : nondum

nata, & jam feparata: nondum concepta, &

p '-r

p

jam przeleda: inter omnes, una excepta: in-

ter cundos , una crace filii tui præügna*a, &

patem ^

ne in hmme ortus tui lzderére à vaftante An-

peniq^

gelo , una fanguine filii praunca. Habentifüi

bflamti i

,rius(

habent & illi (ua privilegia Sandti: 'pr&rogativas

TE

IW

eledi, fed filii mifericordiz, tu mater quia o-

mnem privilegiorum peperifti fontem, omne

1

MMM

fanaxtaus pr1v1lcglum, & punctum tulifti. Se-

quimur

"A

PT STAEPS

(

AM/

a.

D) dug- ubi fupra.

(4)2. Reg. 12, 4«

6' (g) AF'U

(/) Chrifoft, homil, de Dafid

El 6'

235

ZODIACUS

quimur hortantem tuum Bernardnm : ( 44 |

ufft : cott

MÁRLI fontem fitibuuda preperet amima. noftra,

feram: (f

Ad hunc miíeiicordiz cumulum tota folkcnu-

um vu

dine miferia noftra recurrat.

lud com;

-

aliud p

$,

6

folo frer,

Ide nune€ dxixgenter quomodo Bernardus

dij fthy,

V

Matrem mifericordix depmgac. (4) Ait

Afülie: oft

-nim & definit illam effe cumulum Mifericor-

[ fuppllcu à

diz , nempe De;.

Ín, cumulo auri nolunt regts

depon:, pondusmuuhs & deformis faxi, multo

)"3 Mme

minus-rubiginem paduntur verfari, imo.pio-

UT

vident, ne quo cafuüin .maffam auri irrumpat

"I t

rubigo fi:e arugo quz aurum corrumpat- Tan-

thau l T

tine apud Reges aurum, & non pluris apud

HuP Iub

DEUM. NARIiA ? In cumulum auri non patiun*

tur ill! venire corruptelam auri, & DEUS 1n

Qjus planu

cumulum Mifericordiz , cum poffct. noluit ;

Vr Mate

cum fLiret , decrcaavxcxmpedxre, mifericordia

Dïl

10 um

fuz rub:

[o n

jem , infectam miferiam pr:m: pecce

7

Ü

ti? Nova Eva Patribus . dicitur Vngo' lgxcur

ld Ti

veteri oppofita,

Hzc cumulus miferiz totá;

i o

Eva tota

Áiten

ifta cumulus item Miféricordia tota*

af

A

T

primo peccato corrupta, & tota , miferià &

j dttuh

zrumna poft peccatum perfu(à atquein eam im*

Y

N I)

merf(a.

i

Corrupta corde, nam natavit in fide:

L

cum dixit5 ( 6 ) ne moriamur forte; corrupta

G

ore nam aufa eft fabulari cum ferpente: corru-

LU

pta oculís, nam vidit fru&um & videndo f

tl

[

Dty

J HæC

-

uffit :

(m) Bern, Ser, A. de fífazup. B. F.

NN

(4) Bern. u5i fapr.

(63.Bonaf, mqum.äüg f"'

(

de Nat« D. V,

N

( Gen. c. 3.

65

V

'

!

.MAQR—-I,A;MU u

1óo

uffit : corrupta aure , nam promiffionem pefti-

tdnm: (9)

g anm äfff."

feram füfcepit: (4) corrupta manu , quiajpo-

mum vulfit five tulit: corrupta guftu , quia il-

n to d

lud comedit: córrupta tactu, quia pro viro,

aliud pomum decerpfit, corrupta affectu , quia

fola fine viro errare noluit,

Quoniam autem

iodo Iv

duo poma, unum pto fe, alterum pro marito

ngat. (

avulfit: poft miferiam peccati , miferiam poenz

& fupplicii accepit: tota cumulus zrumnarum.

lum Ml&ïï

Quoniam reddita eft ex illa Paradifi regina, ex

j nol uptE

illa Matre futura Sandtorum , tota miíera , fit-

j miS fZXI; L

pra , intra, infra. (f^) Supra : füpra caput enim

as m

" am'i d

ejus pofuit DEUS virum , cujus imperio ac po-

teftau fübjecit: intra, quia didum eft illi,

amopee

multiplicabo conceptus tuos; in dolore filios

m p

paries : infta, quia permiffum eft ut. ferpens

aguri non?fïj

J

ejus plantis & calcaneo infidiaretur, — Quod fi

J

vero Mater mifericozdig , nova Eva, ergo illa

tota cumulus- Mifericordiz : non peccavit in

s n

virgine ullus fenfüs, non intelle&us , non affe-

p p

Nonenim

: Vl'ïgo'- Vg

cus: fed nec poena habuit locum.

prius florem quam libertatem perdidit fubjedta

3 mkïiæü

MARIA.

Jofeph: & fi illi obedientiam detu-

T Bu

j

103 1

ii

li, fic detulit quomodo filius eidem : (g) pepe-

rit, fed unum. coücepit, fed fandum, etfi-

,atquemü

dit fed (ine dolore: ferpentem calcavit , non

gt

caicaneo tentatorem. fenfit: denique mortem

fort

f Com

quam pertulit , filio conformis, & non Evz per-

: ent

culit, — Hac itaque totis fenfibus & potentiis

j

f

Il

ani

m

'm gs

l//

(rl) Geri; 3. 6. (e) E62 duo poma..—&'lgf, in —g.. ä,

in

uhi ) ug

Gen., €f) Gemm.3. 1665 Cg) Luc. 2«

261 X

ZODIACUS '

animz, difcolor ac diífentiens ab Evä, anin

dusef Mife

Cenceptu füo par Caino filio Evz? & non po-

deng (ipien

tius ipfi Evz de latere viri prodeunti ? quoniam

CUl itaque

tota & impermixta, & invariata cumulus miferi-

Culus lnte

cordiz diving extitit, S.Hyeronimus illud p(almi

commentans, (5) mifericordia edificabitur-in ca*

li , nnlum inquit tempi eff quo. »on. edificetur

lia (l

enifericordia in (ngulis quibusque Santlorum ,f in

Af lg

iu qui de peccato fe transferunt. ed irtutes, . An

Aitjnam lia

veró fuit tempus quo mifericordia D EI nof

quj U

zdificaret in MAKIA mifericordiam ?. Si conce

Fitii

piain peccati miferia , otiata eft divina tunc m*

muüomm 1

fericordia, quz tamen in fingulis Sanctis, nullo

tempore feriatur. ZEdificat mifericordia.divinà

Ti u

in San&is gratiam-ad gratiam , tanquam ada-

Xt &inm

mantem ad adamantem addendo: zdifica: in

^limipe

peccatqribus ad cor reverfis , prima gratigfun:

Ing /Efi:m,

damentnm locando: in MARIA auterm quomo-

m&og Qom |

dof Parcite mihi Sanci Dei, fi vos.vocavero

Pm— Wanm !

angulum Mifericordie Dei, & MARIAM ctr

ts h füeri

mulum Mifericordiz Dei, debet ergo differre

It gt

Mifericordia Dei zdificans San&os & MARI-

z

N gb

"AM. Siciliam zdificavit , quomodo Ecclefi-

HUl

am » in Sapphiris fundando: () fic illam. &di-

".

Wen cpa[ït'

ficavit quomodo cocleftem Jerufalem, Urbem

üu'&t

i&

Comprehenforum, omnem lapidem pretiofum

fi

bdm! Y

in ejus fundamentum originis deponendo, Non

ergo quzras in MARIA lutum peccati, ubi in-

v D&

veniuntur lapides pretiofi gratiarum,

Cumt.

[

— lu$

M ady

(2 Hyeroz. lib.'z; 429:7'. Pelagi,

(3) Jfüh

m

llu ngl 2 !

54. 11* Jeron, PA Saneb,

ili. lPintw.,,iöi. Jpon

()

Mi

Al, 10,

J

0.& Phi 4.;[

I

!

MAR:ANus.'

1:6-:

E F.vä. 1 lus eft Mifericordiarum, ordinaté digeftus,a(cen-

z!&m| dens fapienter , finitus DEO & pro DEO, pro-

uxi!g) cul itaque inde exulat mifer

"um culus- luteus.,

jæ vel unu'g later-

um

musillulpe

Jijf:/:bimr«uns

. n df

Ollicita eft Abkig;ilsb;,s;idi: (4) f infervexte

4ndori d

rit. bomo aliquando perfequens te , & quarens

animam tuam , erit anima Domini mei cu[todita

4 firtut

yia DE

quaft in fafciculo 9iGentium epud D. Deum tuum.

(») Fafciculus viventium Angelome eft cumue

u &U

e n

lus ju(torum mortalium.in. hoc mundo patien-

tium , qui ideó preffuris nunc conftringuntur ut

ulisndi *

hi(cricordmfdm

mutua charitate inter fe arctius connedantur,

c) & in manu fui redemptoris conferventur;

n Wam í

*

ai; £

o

Alii nomine fafciculi intelligunt prote&tionis di-

'.'lï')

ving feriem, qua Deus $andos fuos fibi ad-

nnz p

T

firi&os comple&itur & claudit , ne eorum cor-

: [I, stvww

pora paeiantur pericula, & animg, Salvos vir-

tutum & meritorum manipulos poffideant. Et

ARA

revera in hoc fa(ciculo corpus & anima David

et Cïgo a;f

tuta latebat.

Corpus quidem , quia toties à

0dos d

qomod

u

Sauleappetitus, & poene comprehen(us , alvus

tamen evafit, . lIt cum juffus in domo fua oc-

;-umfm: "

cidi , arte & charitate (4) Michol periculo fe

füubduxit ; quz loco ejus ftatuam fuppofuit, (e)

jdem p

jti

pone?

do*

eujus caput pelle hirta capra flavz operuit, &

loco pedoris iecur ejusdem capr2 recenter oc.

ecCat ll

cifz , & adhuc palpitans fuppofuit , ut. fic in-

j *

^ firmi

—5 ', (2) 1. Reg.25. 29. (0) dmgelom, in /iromatibw,

Iio

| €O) Lira in Y , Reg,.e, 25. Menoch,

(d) 1 QRegn l 90

j

ii

í

EQ jof'Pb- 4771iq, h6.6 m

ZODIACUS

26 ;

viventium

firmi fpeciem referret (£). Anima item Davidis

fa(ciculo claudebatur ut ipfe teftatur , »if^ Domie

puido,

Vientum

nus Adiufiffet , panló mimus in. dnferno äabit:äjä(-

anima me4, (g) Virginem porró conceptam

lm Sandt

num in fafciculo viventium continebat DEUS:

lum mifg

miferig r

num protectionis fug fpecialis auxilio, àruina

univerfalis montis , fübduxit ac fubftraxit? Fuit

dBS(f) [

tam amans mariti Michol, ut eum non f(ineret

Jititt, i à

à periculo leti comprehendi, uteum depone-

Vollipere &

ret per fene(tram, ut 1nclamaret, Salva te bic

ttem M

node. (?) Et minus putabimusà Deodiledam

Qu i od

matrem füam, quam cum poffet mifericordia

prevenire, fivittamen , ut Joannem ux Jere-

QD UI [ed

miam, orjginarii miferia peccati obteri & con-

3 lb g

culcari? De viris; miféricordig dedius fcripfit

00 & qtpe

Auguftinus, (2) magnum quidem & fublimés

mxm«u

fed omninó veriflimam. ^ Antefores ivferni flal

ia Celre

mifivicoria, E$ memunuem aifericordem permittt

ia dj

ea) carcereg. emitti, Quanto magis ante for&i

DO Itdiy

inferni, fübítantials & infinita. fterit MISERP

DO f

CORDIA Chriftus MARLZE filius, & imped:

vVit ne ferpens Vi&or-advolaret , eamqu& ut

ütüïdm fua

fuam ftringeret? Stetic J2 SUS ante fores prime

lorte

Drgr,

h

vitz Matris fuz , nec permifit in damnataé no-

t (

Rüyer

ftrz naturz carcerem eam labifeu rapi. À pa

tre enim Mifericordiarum , natus ab aeterno mi-

MR

ytdo "

fericordiz filius, quam fibi prz omnibus cle'

git» prz omnibus defendit, & merita paffionis

Cm, P

t

Imó non folud

ac mortis fuz præapplic'?it.

viyen.

(

lj

(f) Theodos, in l, f Regmjv. 7;1-48. (g2 P?;z

ü

93-f. 17.

(55 1. Rego 1 9. . r 1. 12,

P ml l

646::,

) thg. bosn, 39, i2 lib, yo. bemil,

W

5

: MVARIANUS. :

X»1A64

a wenDo

viventium faíciculo , in primo conceptionis

atur, s

pundo, eam inclufit, fed etiam faíciculum

sferm Vil

viventium fecit: quia ipfam Generalem omni-*

um Sanctorum Protectricem creavit, & cumu-

ttà. Cotti

xinebat D

lum mifericordiarum, ad quam omnis noítra

miferia recurretet,

Bene eam vocavit Richar-

auxilo, if

dus (4) matrem miferorum , nam quos alii re-

fübürni

^

eüm noi'

i

jiciunt, ac dedignantur afpicere , eos ipfa ardet

qeum d

colligere-& ftringere.

Ego veró dixero ma-

trem Mafericordiz , Coeli vinculum.. Nam quic-

'ety NY

quid in ccelis mifericordia Dei zdificat, virgo

ii(et mlfeiï'v

flringit uc hzreant, continet ne diffipentur.

Non ufus ledionis, fed ufus morum docuit ;

simen !

in iis vIrtutum cumulum confervari integré;

i o

jp dednt ín

imó & augeri, qui pietatis ftudio in Matrem

mifericordiz excellunt.

Eorum autem bené

iav

ada ceflare, merita diminui, gratias folvi, &

7 ysi rf

aniínas diffipari , qui à cultu ejus red incho-

juritm I

l

.ato & redius continuato, recedünt, Cántat

w!* virgo Deo falutari fuo, (/) fafciculus myrrha

V

iet" diledus meus mihi: faíciculus quia me mi(e-

ii5 X* ricordia fua pracinxit: myrrha, quia cateris

q. (* morte preredemit.

Ad virginis cultores re-

gt* fpon(ant fuo choro ill

1: fafciculus myrrhz di-

(5 & leda JESU. mater mih

I: fafc,iculus-,"quia.ipfa :pe

iun? " Deo. meo adítringit adtriGumque. tenet: ()

d

us *

myrrhz autem , quia uíque ad facram mior-

|

—

[ï'

IÀ o

"

.tem, gd gternitatis incorruptionem, Ut ego

Em

:!s

M

inter

, metip

Í

'

eddihi

[

]mö )

Ti

( /f) -Ri;b. cAp. 23. ip Cant.

""

(

(/) Cant, 1.33.. (07) Cant, 1. 13« Bebr, textis

j ii

babti, - Ubera , ATIOTOS,

w]li/ Ü

264 |

ZODIACUS

inter ubera Gloriofi JESU reponar, ipfa intet

ditupit,

primos meos amores commorabitur,

4 afferui

Maier de.

ARDICULUS Il.

non un f

Dedyg i

MATER MISERICORDLI£

^ NATA.

Bd of

Rétidio u

$. 1.

iO Vtmm

Um multos viros gloriofos & Paren

?

Mp

patriz. (ux exornáffet Ecclefiafticus »(4)

läloncm. u

C

. delapfus ad Principem Zorobabel; qu&

LT

rit quafj dubius, —Qwemodo amplificemus Zore

* u2

babel . Ut cum quispiam videt ante íe ingezs

fU r

mare, & fibi adeffe 1ntuetur parvam navicue

s i

lam , magnitudine

ejus permotus exclamat;

11 r

quomodo tantum mare trajiciemus Sic Eccle

Vtem la2

fia(ticus, vidensin Duce Zorobabel , ultra . ho-

At Drocef

minem , quiddam divinum, excelíim ; & grane

de, quomodo amplificemus Zorobabel excla

"Id

i

mat? Fortaffis autem fufficienter ille amplifice-

M|

Ws

bitur, fi oftendatur Pater MAR IZE&] ESU.

hböf I^

lt )"Ufhl

Nam ipíe quoque filius diving mifericordiz »

H Cffmg

factus eft Pater. clementiz , fuz. genti affliQa»

Tly u

*

b!a

V

atque ex !a«—:—u miferiae ;mcrgemki.

* Wi

(tl

u)[,

B

5. 2*

af

IN muius Zorobabel

figaram Matris Miftri-

m

m Fua

*cordiz egir. (^) illein captivitate Babylonra

€x Patre Salsthiel natus , vincula

capti&'itatü'

x—

! difrue

—

(«

4

,md[& À l

Q Ecch 49. 13.. (0). Hyersin 6, 4 dggtis $h

(4)

A

Esdr. 4«

fþalog

)

|

MARIANUS'

11-6 ó

mi,U) difrupit , gloriam libertatis , & reditum in patri-

abitit

am afferuit fuz gent. exulanti

Virgo quoque

.Maier de capuvis nata parentibus, libertatem ,

)

ll

non uni fed omni genti attulit. (c ) Tenebatug

S. Joachim & Annain vinculis fterilitatis & fe-

|

| nectuus, & fuper hzc compedes maledi&ionis

C

maritalis geftabat , quando £ructum uteri , üt be-

ncdidio illius temporis requirebat, non habe-

bat,

Verum ubi precibus diuturnis extortam

"T fuícepére unicam , recepérelibertatem & benee

ddiamcml

dictionem, Unde credo cantatum eít ab iis , (4)

di?'hp*iþi Pincula m:a itbi facrificabo bofliam lau»

E

&. Porró Zorobabel quando natus, gemina

N i

y €um fervitute eft natus: altera corporis quà

:

"

; Regi fubjiciebatur Babylonio , altera menris,

4j QUa originalis peccati catenam ferebat, Virgo

"mou

!

u

; Li

jgj &utem filia Zorobabel libera carne & fpiritu de

utero proceffit genitricis, Nam & bené poft

"m

Xcdr [un

l

ii Teditum in patriam, nata illuxit, & gratiZ ac

l/]

; benedidioms filia fupra conditionem cztero-

j hd

rum, lucis ufüram haufit.

Tres tantum hac

gt

j libertate illuftres retró a&a mundi íecula vide-

kns mlf

4 1 6» Jeremiam, Joannem & MARIAM. Czte-

jj Tüm ex his tribus,

princeps & eminentlor li

i "" bertate S

piritus Virgo: Siquidem íüper alios

ent

füllam, (e) fuper MARIAM autem in utero

Sandificatam Deus rivos gratiarum diffüdit, &

nis"/'ïj ommium fütium fo

nteém, quibus mifera ligatur

; Mi

50

^Ma

mortra-

ia

:45 :

b

"C02 D&m

/E'. lc 4.. H'G.de 07!5. ( IS'-

—

, (4)5 PfAl, xig. 3.

0(6) Hyer, ad.| Pame, im

"T.

äpo/og.

VZOD—IAC«uïs

Ea

267w

mortalitas, alió avertit.

Sublimiter Hyero-

" dofrix

tfinolata ,

nimus, (f Pidi ffetiofam afcendentem . defuper

ri$os aquarum bené inquit defuper ri$os aquarumy

li5 fed b

Ti ver

quia [uper aquas refeciionis educaterat eam Doe

sninus , Ef nutrierat , de qua multi edudi rivis

Dt'mcipem

omnem irrigant & infundunt hortum voluptae

'Dedidure

tis. (£) Zorobabel non continuó ubi natus;

QUZ Cpit

dipis fs

prerogativa Principis infignitus: Virgo autem

f Xu

ubi edita, in locum Luciferi defignata , & Do*

mina- Angelorum declarata. C^) Nomen Zoro

a Den f

babelis, fonat Magiftrum Babilonis, five con-

m ed ïeä

fufionis, non ponendz fed tollendz, Et re

DEO &t

fpondit ille fuo nomini quando in certamine

Sapientum Babylonis , declaratus eft vior, (7)

"Ortptibo

& eca

Cum'enim primus Sapientum dixiffet & fcripfit-

?h wl

fet inter fortia, fortiffimum effe vinum , alttr

Qütm yer

autem regem, ipfe mulierem & veriratem de

terminàvit & in confpedtu Regis, ac purpura.

iler ii

torum ; rec non populi, probavit , & palmam

Wute? 5

Sapientiz retulit , (4) judicio regis & populi, à

m ,'

quo etiam ofculum , & cognati tiiulum , infüper

U b

hiberalem ejus voluntatem, ut haberet quod pe

T

7

lp

tifet, obunui — Quid autem Zorababelis fi"

lditge Atj

g.uæm g[atia

lia? ipfa item non folum Babilonis, fed etiam

Hyeruíalem , nec tantum confufionis auferen-

3 m lo

dz , (ed omnis quoque redi erdinis Magiltra

RE

2c

Cf/) Hyer. a];ud Bo'n;zü. in fpec, B. P. c. 9.

(,) BWMB

(£) Y Esdr, 4.43.

CA2 Hyeron. Agge Y- €

"

Ribera in c, 4« Zach, v. 3g.

(3) 3. Eidl.

Pa

3- !C.

uCl

(4) 3« Esdr. 4. 41,

"Md ä

MARIANUS.

268

a€ do&rix. (/) Et quidem uunc in coelos

j

translata , docet non ore , (ed fadto, non pagi-

gmm dfflf*'

nis fed. bencficiis ac miraculis Chriffum fum-

rifot p

jerat um

mam veritetem, effe fortium Signiferum ac

Principem, item fe Fzminam fuper omnes be-

jri edudit

nedidione,; ac fortitudine eminentem , ut pote

um volj

ib i

qua caput Serpenus infuperabile obtrivit, &

dilapfis |ESU & Ecclefiz fortibus juxta crucem

J Vitg Wï*f

ftetit.

Nata veró oftendit , nihil lacrymis con-

[

tra Deum for:ius efie. (() En enim ipía Forti-

Noma ii

um cocli regina non alia vi coelo dedudia, a

nis, f

ez P

DEQ extorta , ni(i potentia lachrimarume.

Fleatibus ením, & diu lachrimarum profluvio

d C

laborantibus ejus Parentibus , ipfa concetiae

Redé exclamavit Petrus Cellenfis : (726 /achri-

ffe m

In

ma bumili, tua efl potentia tuum vegnum.

m

quem veró? In coelum, in Deum: tu inquit

& yet Mi

alter fincis infillum , ligas omnipetentem. Cuarta

l$, « Pm,x

"i

[14

virtute? amulá Chrifto paffo: /acbrym« fatut

aVlh&P

[

Auguflinus , (e) eft Picaria paffonts Chrifli,

A

Audijam bis curue infenium & vitium munde ,

jimi

& ad cunas Matris mifericordiz natz te tota a*

jeret

viditate aurium extende atque appende. Tu

ZO[QbM

f

quzris gratias per jocos , & cum non invenis$,

lo

imó cum loco grauz , odium contrahis, fero

il

j

ruüoms

lamentaris cum Salomone , (p) rifum reputavi

od

nih

i

errorem , & gaudio dixi quid fruftra deciperis,

& de-

m .

M

Q ) Bonaf, in pfä

lt B

?rn. ffgnmagnum ferm.

r V'(,QI

(2) Petr, Cellen. Vs

de

(») Damafe, ubi fupr.

gt ^

fl

panib, c. 12, Cb:y/öl. /Er. 64.

co) 4dug. ftre

(

| X ivad 34. Eremi,. (p) Eccle» 2« 36

f

ZODIACUS

269

adum &

& decipis: Qua re gratiam perlachrimam, &

fi apud hominem ( fi tamen homo eít & non

ànnuünciat

petra ) eam non repereris , apud Deum fempet

ittes : f

nancifceris. Flevit Ezechias, & movit Deum,

vate Ka

ac revocavit vitam, ( 4) & retró egit Solem;

ao pott

flevit Petrus amaré , & con(olari meruit dulci-

ter,

Veré Antiochus.

Ubi lachryma , ibi exo

rabilis . Dei clementia.,

Sed & vos Parentes,

bt en

difite fecretum , accipite dum Virgo Nata pane

injets

dic mifterium, .$1 vultis dignam Deo, cartati

lucermi i

vobis, zteraitati fcribendàm accipere prolem;

du f

inollite Fzcunditatis omnis datorem lachrymis,

Tüm imerpr(

Percuffa Petra, Moifis virgá dedic fontem, &

: lia ]u

cum fonte melle faturavit.líraelem : (7) ita &

T mindo.

Pater Pattum ve(tris percuffus lachrymis , quaa-

Til Catr

guam alis durus, fundet refrigerium veftrz

N n

fenecuti, & monumentum lug gloriz. Flevit

Viot te;

fteriis Annajugiter, & idcircó inquit Chrifo-

/If':? D Ignc

ftomus (52 fterilitatem . eius in. fzcunditaterm

1 ftorg

mutavit Deus, & quafi é duro quodam faxo,

Ttta mundj

agrum fertilem reddidi — Lavit David (1) per

AUs i

finguias noctes le&um fuum & ideó 1nquit Am-

Wmdmg

broíius tantam gratiam meruit , ( ) ut ex'ejus

Gby,

familia Virgo ehgeretur, quz nobis partu pro*

prio Chriftum[ederet;./| Mula per rifüm & ve-

M

tita gaudia quzrunt prolem, & dum nolunt,

N

?i

lachrymas & pudorem natum vident, plorant

& erubeícunt,

Maria de laehrimis nata Jo-

Porlforeg 5

achim

(22 4 Reg. 20, 3. Hdmbr, fer. 46,. Autiochb. b. 10.

() Zj

de compuntd,

(7'-) Erïf)vi- 75 6,

(73 Chri-

nl i |

foft. h.. 6, in. Mattb.

(f) pf'-?i,. 6. 7. 1

i

(92 dmbr, l. de paniteut, c, 8,

u)

li (

MARIANUS. -

270

lechriany

achim & Annz, gaudium fundit , & rifum

mo & ia

annunciat univerío mundo.

Vos cogitate Pa-

| Deun i

rentes : fi potuit lachrima, apud Deum exca-

vare & educere MARIAM , quomodo eadem

movit i

non poterit obtinere, minorem aliam prolem.

Q ii 501'51

TT

»

.

e

EULT j

J Idet þenul'-timu

s Prophetarum , (4) unum

V

Vi a?

ingens candelabrum auro fulgens, feptem

n Do, &

lucernis atdens, (2) cujus à dextris & finiftris

duaz ftabant ex auro. fufz olez.

"

Non pauco-

rum interpretatione,, hocce candelabro Respu-

yem li

blica Judz pracipue tribus defignabatur, qua

st fout

: (05

in mundo , velut in. Dei templo, regnis cis-

rius cateris extabat & fulgebat,

Auro ejus

ii f

Ut enim aurí

jgun V

fummum pretum figurabatur.

valor cetera metalla vincie, (ic fudaica respus

wæ lonæl :

blica, igne tribulationis Babylonicz excodta,

ii Ü

; [ff[llmmc

& à fcoria falfz religionis libera, pretro fuo

regna mundi vincebat,

Llampades ejus magi-

gotam/

jyid (/P |

flratus fignabant , lux autem de candelabro

procedens , lucem verz ac (olidz pietaus icdi-

o

cabat.

Quid.autem duz olivz , juxta roítra

TO. q

aurea candelabri fitz denocabant? Rogatus fü-

J ?W,*iï

per hoc Angelus , (« 5 if£i f(zzt , refpondit, d«o

"

filiü olei, eui affiflunt dominatori uniferfe terr&,

k du ff

Obfcura hzc Angeli refponfio, ingens inter ex-

sj P^

t certamen , (2) nunc

pofitores Sac'ros excitavi

M 4

miffis

l--,'mis 03"3 ;4

[ r

-

l

(4) Zath. 4. ! (b ) Liran. in & 44 zach, Cy-

1 f),!um

rillus in coleBones.,

Sanch, Tirin, Menoch,

|

)

Ribein, e. 4. Zach,

(6) Zach, 4 34

n

Á 7'

N

€ 4) Lir, Cir, San. Tir, Men. wbi faprae

d

T2

ZODIACUS-

/

miffis aliis opinionibus , dicimus Zorobabel &

:

tionis füg

Sofuam hifce olivarum fpicis exprim1, quorum

btuphus ,

AUXI,

À

ille curiam ifte aram regebat, Quam veró ob

caufam Zorobabel figno olive exprimitur?

fücceffr,

oleo fimiliter & oleá tam in divinis quàm in

] unpaj

profanis literis mifericordia explicatur, & tan-

Yone d jj

quam íuo fymbolo indicatur.

Ramum . olez

Tübt)goj

refert Noe emiffa columba, («) & Ambrof(ius

Oletr, um

explicat , £m romus trat. ditina anifericordia m*

f5 MARA

fgne,

Ex numero decem . virginum, quinqite

Áudjo W

fufficiens ad lampades alendas fumpfere oleum

TT fot

(£5 sliz non,& ideó illa ad nuptias recepta,ifte

Tgyt dii, 4

à fponfo exclufe , quia fatur Chryfoflomus (f)

i VTR

virginitati carnis , inifericordig oleum adjun.

hr lg

$ere nolueruni. (g) Olim cum Dis füpplt-

LT

PE' Ü

caba:ur, & eorum clementia quzrebatur , ala$

P " M'(ä,mm

altarium foliti erant gentiles infternere ramis

Wt i ul

-olivaruin,

Ruríüs vidi, à vidtoribus parcifi

volentes, non'lauri fed clez ftondes manibus

t-l "mhtr g

^f LP

pratendebant.

Zorobabel autem & filius mi

m at

fericordig diving , & Pater humanz, Filius

cOHiglg Vu. j

quidem : nam ut ait Gafpar Sanchez ( ^ ) ipfum

Vty Mi

&UC

-Deus fpeciali fua ex mifericordia excitavit; *

TT r

gratm (üux donis ac privilegiis unxit & conie

€ravit, ut poffet condigne reducis de captiVi-

Tif d

w]

tate populi onus portare , ficut & portavit füa*

Mäl ?Ql

viter & fortiter.

Pater autem mifericordiz ?

t

l

mina*

*

d

guia ipfe jugo eïutum populum, j-ugo do

.

tioni$

m 1][] fc't

(e2 Gen. 8, 11. Ambr. ]. 3.de arom.

(E) Matth,

Nx

25*

Cf) Chrifeff. ibi.

äneid' 8! Ligo dff. l.

(i

(») Samþ.* dn 6 ^

a'efo,,. (

H n

-d!n

Zach, f. 14.

25

^MARIANUS

$

i

" T

tionis fuz non aggravavit, fed potius facilis,

benignus, & acceífus omnibus, fui amorem

] l"imia W

un t

auxit.

An veró Candelabro candelabrum non

i p

fucceffit , ficut Synagogz Ecclefia fucceffit? an

7 lampades amplius non lucent, fed cum Aa*

dvinis que

oliaur, 8

rone & altari- ejus; aternam noctem accepe-

runt?an oliva non venit poft olivam, fundens

um *

oleum , ungens populum ? Zorobabeli filia

j u

girit

ejus MARIA fucceffit, filia item & mater olei,

Audio $. Toletanum Archiepifcopum, (*2

';.num, qïE"

Honorabilis

cujus vox me recreat, & excitat,

(umpíeré *

xis rect]f

inquit dies, €£-Secra feflititas , in qua mato eft

Virgo MÁRIA , Dei genitrix,

Hoc eff. gaudium ,

CM*;[OFIOWGi

vig n

boc. felicitas noflra quia quando oluit , fecit Deus,

Ht nos per fuam magnam | Mifericordiam 'fcilicet

per 9irginem Siftaret, — Exultemas && letemur 0-

n WMW

ennes in celebrattone hodierna feflititatu , in qua

i

Rede mptor omnium ifitationem) mirabilem incboa-

dortu

fit ,. Ef mos de captititate ad . priflinup, vegocare

fiondes P^

locum dignatus eff.

Sic ille. Ex quibus verbis

utem i

Ál

f

l

colligis , Virginem natam non folum filiam fed

huraate

etiam Mifericordiz Matrem cenfendam effe, (&)

gde

camque non mifericordiam utcunque , fed ma-

"T d

gnam Mifericordiam dici debere: utpore per

j; unit

quam , noa de capuivitate temporali & carnali,

" hh (i

ut Judzi per Zorobabel (ed de captivitace. (em-

piterna & animorum , genus univerfum Adz

p n

e(fet expediendum.

Quaproprer acclaman-

ip

dum illi fe(tivis vocibus, Salve filia Mifericor-

j

M 5

diux

NMI

(

?

05117

( t) I[dejfa;g, /ärp);.rdde nztíio., D, V&

g

n

o fer. de natitit, BL F,

C k? ildefon,

:7 ; . -— 3À

ZODIACUS.

diz divinz: bené veniat in nomine D

Y

o,migi,

K nonmet

snater Mifericordig.

E

tmpe Do

: ;

pevis et

LÀ

ElliHüuä Doctor I;er

Iek deyot

nardus ( 4 ) tria r.xi,unek-

DEHUPNI

'"^1a & nomina olco .aflignavit , nempe quod

d

Áf Doia

fit cibus efurientibus, lux 1n tenebris , medi-

cina vulneribus. ^ Hzc autem tria & in filio &

Delid.

Mm

matre olei copiosé dari videbit.

Et inprimis

äde8g

in Principe Zorobabel, intuere cibum fame

Fed,

lieis, Vixit ejus temporibus propheta Aggaus;

Moitg

(55 is à Deo nuncius miílus , fic populo: o

ORtihs do

nite inquit corda Pefira fuper Vias Vefiras , jemi-

ve(la multum, & iutuliflis pbarum: comedifi,

fsf co

&f n»on effis fatiati , bibiflis && mon ejl:k»inqþrim!i-

Ilm DEU

Quam eb caufam 2 (c) quia domus mea deferid

m kae e

eff , &5 os f:þ'inafz'is unusquisqué in domum þgm-:'

propter boc fuper vos probibiti funt coli , &f terra

Vatdfm í

probibita eff n& daret germen fuum , €$ Pocafi ficti-

D ibl

tatem faper terram, — Quid contra hecremedii ?

T.

lotre

(4) dedic & dixit Deus, afcendite im montem

t

portate lienas adificate dumum.

An autem f€'

medium famis, templum Domini, miffum elf

in effectum ? Subiungit Aggaus: («) fufciravit

d

Domints Spiritum Zorobabel, filu Salachiel ,

Md dub

3.

& ingreffi (unt, & faciebant opusin domo Do*

mini exercituum , Dei fu. Ex quibus verbis

RE*QHR |

"

pmm R

prophetz datur colligi , cur inter alias caufas

Deus famem mmittát hominibus, ita ut feminent

Uln, ty

t df

& non

( dferze fer, $.in Cant

(£) 4gg. 17 $ av

( ïHem !

( COP g. 1T4:0-TO, I Rs

(2) 4gg. ( . 8.

Ws

' Tbo

(e) A2g. X. »14.

()

'"6!0[ 1

$

MARIANUS.

& non metant, comedant nec fatutentur ; quia

ynint Dom*rdi

nempe Domus ejus negligirur , fquallet fitu,

pervia efít imbri, deftituta eft ornamentis, ca-

ret. devoto fibi populo, & is feufus videtur

()mm

naturam noftram pervafiffe nam cum propheta

«t 4 nempcq'

e

fic Poéta confpirans. (f^)

veadint,

Delida majorum immeritus lues

i o

Romane, donec templa refeceris

i, E

ZEdesdué labentes Deorum, &

e obin !

Foeda nigro fimulachra fümo,

opheu N

' Nequemirere, fi Deus panem fübtrahat,cum

ic popu!

homines domum fuam negligunt, Hujus enim

" üe]fwr,fä

gemina & congrua cau(a eft: altera quia homi-

ym: n

nes templa non eurantes, -nec orationem cu«

i

7

i ,/f;;/l//

f

rant, aut cultum Dei, (g) hzc autem faciunt

i

N

.Xu*.

cum rité excercentur, gratum & faporatum

dam;ä m

*Deo conviviüm,

jj m

Cum igitur homiines DEO

prandium & quafi bolum fübtrahant ,' jufté

at tU

N

DEUS , inhibet pluvias ruere, terram germi-

P

pidl

//

n Wi

nare, horrea repleri.

Altera cauía eft, quia

J

omittentes domum Dei, domum . orationis,

jj ?*

animas füas fame crüciant mortales : ergo Deusy

mlf(u

non datis inquit vos Spiritui in quo imago mea

Yil

f

eft quod debetis ,- fed (übrrahitis illi religionis

"TU

gj 97

Cibum , ego quoque corporibus veftris fibdu-

cám regionis fru&um : famem elegiftis & amatis

ysln dofRO

ub

Spiritus, famem quoque tolerate tameríi non

vultis, corporls & membrorum, Hvng fen-

nl u j

ui(f"r'"

rofii: (5) qui conü-

n

fum kcliciov ex verbis Amb

M 6

derans

/r

I M'tl

(f) Herat, carm. l, 3.0de. 6,

(g) 4poc. 3.2 ;j:

oc

NB. $, Thorpas ibi citat duo Bernardi loca,

j*

[ l

(Q» Ambrof.tom, 3. epift, à2. ad Irenaum,

r*

:.7;&':

'ZODIACUS

deransilla Aggzi & Dei verba , afcqn*dit*ev m

pia o

montem , zdificate domum, inquit, qui ivfr4

do Zotol

terram babitont , non. po[Junt. adificare templum

TAUt, !

Domiæi .

Qui autem (üb terra & non f(upra

Ie3oliv?

terram habitant£ luxuriofi re(pondet, qui re

Qq) du

quirunt umbroía palatia , dum enim delicias

fiis. Jj

fuas querunt, zcium domus Dei deponunt:

Bu Qu

acediofi addit, quia iaquit defidiofi ignava (üb

J not (ünt

terris agunt otia. Certe qui nec Dei nec animi

Qritas a

fui explere efüriem fatagunt, utique non füb

fole , veritate circumdati & lucidi, fed íub tere

mmtug u,m !

fa, mendacio involuti & tenebrofi vivunt:

quare dum templa & Dei & conícientiarum ne-

ts plri

gligunt, merentur fami tradi, (/) Laudandus

OIWIfubdm

in hoc exaggeratiffimé Dux Zorobabel, quivie

Rltatun

dens Dei verba cum prafentia temporum co*

Wt .wu

hzrere , velut é fomno inquit fufcitatus, curas:

Tefinni c

fuas ad Dei domus opus convertit, verboqué

TUrupt

& exemplo in idem czteros, adeodue popu-

; fugunt &

lum omnem impulit ac traxit, Sicautem dum

EU—

i DJtim,

Deum religiofa fua voluntate , Spiritumqué

fuum paícit, elevatus eft à Deo , ut coeli nubes

claufas aperiret , & obferatz telluris vifcera in

Lin Qs

