Gi2523
author: Ginkiewicz, Michał

t

—

x*

m m n ao i R, w N aT.

a

M Y

E RI um

:

f WOue —

TURUS

—

£

—— u

-

pE

um

ccw

lm

-

——

Males

véciper

hx

T.

a

u

Eaf

RH

py

ag

2

a coabe-,.

Pl n aol

uY

-*

sE

AE

as

atb

s

"a

P

M

RA

RUE o

At ag atenn

3 o x p

d as

E

p

i

UET

EO

E

E

24

Mi

;

H

Es

A

Va

Dd

déw

m

L.

AO n

d5 r

ii p

ia Y Mi ii rlv

aeee.

ii

(

W

d us Ab G.

E

4

AR

.

»-

]

E

N

$t

I$

u

a

Cs

E

^

hs

*

Hs e

:

.Nx

*

363

s

W

x

W

u*

£

"

$

nu

"

as

w

a

aA .

A

^

RY

|

Ps

j

M

3

»w

vt

RA

W

N

r

Hom

A.

PON

aj

m

*

:

Ü

d

ia

E

d

:

*v

u

j

W

E

i

TT

E

»

ss

E

w&

..Mr.

5

"

m

:

:

i

"

"

wio ERE u- rf R

&Lbl

dickins

GR

N li N N

xj

ul ie s

iE disedgiés

T d

E

—

d us

UR

ciinie -s i i cidiaatii. s d sR o iib

e—Ó at

vmipenoniem h. r

^s

——

if

gxsen

n

as

M s

Mi a IUTEEET

METL i a, o E

C

D

u

H!.l

e

—

m

—

——

CO

. ml

v

v 4

—

eN

—

A

——

a

À

u

Ka

TU U

Vret$»,

5

"——

inpedpetiir

p

F$ od

*

EUA

l

———————— —— —

E

a i

——

o m —

x

—

—

ER

ia

D

z

w

PA

47

NY

:*&

E.

ER

NU

5

ij/,

NS

f

»/

»

u

W n(*

7//,

,

,

N

N

N

Á

—

N

ESSS

16

l

///j

//

L

N

EE

m

ll

/

IY

Xx

:

l

n

ä

ESS

MY

—

ws/!«

z

Z

ï?

SS

X

z

t

d

///

rv

Z

Z

*

q*

Eu

/

22

z

z

—

/

ü(

WNDA

— ——

N

Z—EL

——

—— -

p———— ——

E

z

)L

——

DAMRL

E

T

N

3

—

QY

N

JUSEESS

u

2

Z

j

L

L

.

/

,

?

ESSS

j

,

,

A

E

m

SSSS

NI

UccIm

,

NN

AS

/,

m

N

N

Xxï

7

N

N

as

A

N

»x&

N

I

N

ääöx

A

Z

y

N

77

NY

,

j

"

NNN

SNN

TET

'

n ï"!!:iï';';

"I; lf

!;nl lil m

ïlillïlïllll ïl.uhini;uïm;:.

T

T

ia

1!

Á

1Il

THHTIT

ul

THT

ii

-

oD

N

RILA

NU

Paf

A

f

;HT'

|

d.

aele|

io Q-ïjüfw.

m' kiewicz.

l

R

l

J

l

"!.i

l

4

G E D AN

s

|

i

'11" Iandfo::ä wä»

!

-

-W

s

H

1

i

ïf'..f

Md

w

— ——

—

as

"et)

LU

ZODIACUS

STELLARUM XII

:

SEXIES AMBIENS

MARIAM

/ILercesi

,

A

SEU Yf*

[

COMMENTARII IN

Z

|

SALVE REGINA

CANTICUM

X

g

NS

XII. MATRIS VIRGINIS SS.,

;

Titulos continens, refpondentes

Sex praccipuis folemnitatibus

ejufdem.

AUTORE

R.P. MICHAELE GINKIEWICZ.

€Soc. J.

/f?

r

$5

$

R

GEDANI,

32

—

Impenfis JE GIDII JANSSON"

à WAESBERGE,. 1707.

|

b

N

f

Y

-

Y

oj

di

Cim t

Ms

Vr f

I ltmj

* tf

li,

Qne, d

l

ücte (

-

"

!

[iS.&a';.q

l ]

m;'hïf l

POT

ER

iis

fü zDT"

h

*'1«,

4l

it

Annuu

-P&l

W

Q

N

It

Pübi

Qon fr

ib

M

[](rL

x

r

^

"i

o

( l

,BEN IGNE LECTOR

d

aucis te'premonitum cupio , atque

|

^

[2

2

inprimis , me hocce opufculum,

*Q,

Zodiacum fignorum duodecim nun-

( 235

cupaffe, eo quod , SALVE RE-

Ms

GINA dictum Canticum , duode-

cim titulos contineat, gene

ris divini atque coc-

leftis.

Quid enim tam füblime , füuperque

terras fufpenfum ac radians eft, quàm effe fi-

ne limitatione Reginam , perpctua foecundita-

te mifericordie Matrem ,

fibi, nobis: DVLCEDI

VITAM, Deo,

INEM tine amaritu-

dine, SPEM (ine confutione ^

& quod prius

dicere debueram. Salue.

perpetuum fine Va-

le, Qua in re preffi vefti

gia Melliflui DoCto-

ris,(a)cujus coronis eft in

hocParthenio carmi-

ne. Is enim, ubi quofi

uiffet, quid fidereum

micat in orru MARIZE

)

refpondet, quod ex

regibus orta, quod ex fem

ine Abrahze, quod

generofa ex (tirpe David,

A ddidi autem, Se-

xies Magnam Parentem a

mbiens.

Quia ut

fex precipuis ejufdem

gloriofz virginis fo-

lemnitatibus fervirent.

Anununtiate & VISIT

Conceptz & Nate

ANTIS , Purifica-

te & Affumpte , allig

avi,

atque adítrinxi.

Qua ratione, uti hac opell

pulpito laborem detr

a volenti pro publico

axi, mihi veró auxi, Nam

non folum titulo h

ujus cantici explicando in-

fitto, fed ad funda

mentum pro feíto currentis

Evangelii me appl

Íco ,

atque arcto, Itaque

geminis me cancellis, ne

fpatiari animo ac ca-

lamo liberé poffcem,incl&(ï

,& quafi fluvium dua-

2,

bus

(2) Bezn. Serm,in c, 12. Apoc,

it ee

bus ripis incarceravi, Nec me tamen, quan-

nec carcer preí-

pretio

quam durus labor gravavit,

re Dei res

f U

fit, quando pro Matre, & pro Mat

4

jus operis

Tetüt

cít, Quod fi petas quid me in hu

Pt ec

ardui curas impulerit , multa funt, Princeps

illud fuit motivum, ut me vinculo Exactricis

& p

fhoer

gratitudinis a

liquomodo expedirem , folvendo

—-—

finy

pauperis ingenii lztum nummum, Certé vas

dl ) häi

pecuniam continens, ut cft facculus , non id-

circo tantum inventus eft, ut receptet metalla,

Q5 tri

QUs w

fed etiam ut refündat, & quafi pendat ; ita

omnis qui gratiam recepit, ut gratitudinis tri-

Nüttr,

Al Dre

buta ac fenfum perfolvat , fefe obligatum facir,

i

Bené T'ullius ,(a)grazia eft velut vas ,im quo of-

Qlatar

ficiorum alterius memerta , 9 remuneraudi vo-

duntas comtinetzr.

In mea veró viridi memo-

W er

W vf

ria vivunt Virginis benefactricis officia, quibus

onerata & .ftimulata voluntas , aliquod mu-

kaqx

phan

lo

nufculum ,.quanquam omnibus mifericordiis

ejus minor, parturire contendebat, Stant in

EUR

oculis fcuta defenfatricis gratic,(tant clypei non

Mu

femel propulfatorum difcriminum , fervator

4 u

auctorque falutis.

Scribat & cantet alius,

REPZ2AVHT - PER SCUZA PUER, Ego

a :

virgini canto (b)

Reptavi per [cuta puer ,ymveui[que ,[euexque

Yie

Scauta fuper portor , uulla uon iuce MARLA.

"tent

'Et veró confiteor perlubens, me hujufce ope-

*lther

ris initium in ipfis lethi faucibus, graffante me

üllttg |

circumquaque violentia peftilentiz , feciffe,

N0 &

hoc confilio, ut in nidulo meo iorcerer, &

Tateri

ficut Phenis multiplicarem concluderemqué

:ïCä l

dies meos, Perfuadebam enim mihi, ;os q:ai

"d

n

.(2) Cic, 1. 2 de inuent.

(b) Claud. in paneg. Honori?

V

)

h

| t

—

quit.

in celebranda virgine expirant, ödoratam &

[ prCf-

pretiofam felicioris Arabie piram conftrue-

Jei re$

re, unde quidem fürgeret cinis,

Sed fequüe-

opetis

retur deinde & refürgeret

Imelius renata avis,

Et ecce fcutum virginis

dnceps

.

; tela ridere mortis,

yarcis

& partem videre inchoat

1 operis, me fecit, Af-

vendo

fluente ergo valetudine

& tem

pore aggreffus

té Ya$

fum vian, SALVE RE

GINA commentan-

n id-

Ci, hactenus,

quod ego fciam , nullius vefti-

etall,

giis tritam, T

ametfi enim

putatus Bernardus,

t:ità

€jus verba meditatione ex

penderit, S, Bona-

jis tti-

ventura verfibus illigárit,

Petrus nofter Canie

fius brevioribus notis il!u

firarit, Abraham Bzo-

4 0j*

vius (a) quadraginta ut i

píe refert concionibus

dil

d u-

atarit , nemo tamen hunc ordinem modum-

3emo-

que exponendi, quem expreffimus

; tenuit, at-

que ufurpavit.

quibis

od m*

Itaque idem mihi quod Concicinenfium clc-

phanto contigit ;

,'cordiis

ille, (fi vera funt quz nar-

'['ünt j

rantur (b) cognitu

m

prius , rediturus ad locum,

rc&ta per obítantes

undas,

i nott

filuafque pergit , il-

j atot

las aut tranfcundo aut tran

ando, iítas probo-

Ícide cedendo, & in

gms;

via in viam reducendo,

.Bp

Haud aliter, faciem

& cgo laborum affümpfi

mihi cjufiodi , qua a

lii prefulferunt minimé:

74 W,

neque enim fec fimul

titulo cantici, & fimul

fententie — Euangelicz

L

LA

quam folemnitas

eope

Parthenica prelegit.| a

lligarunt.

Hoc vero,

altero impulfus confili

ye I

Oarrpui, ut nimirum

vcilles

pro fetlivitatibus m

agne

Parentis aliquam

materiam miniftrarem.

[vf

Unde non expeéta

mque

hic à me formatas atque

ordine digeftas in fua

s QU

€xordia, amplificationþs

verborum, impetus

J

af-

(a) Bzou. tom. 15. am.

(b) Borus in hiftor,

Ecc. ad annum 1239. num. $,

od*

'Concicinen. zegni,

affeduum, conciones, hoc enim (ine gran-

sl

diori fumptu & minore fru&u ficri non

dtettd

potui Dixi, minore frudu, quoniam ufu

palchr

TAcent

ipfo comperiformas dicendi in facro pulpito ,

in diverfum fcindi,

Aliqui enim Oratorum

i,

Sacrorum fünt totiin concinnandis inventio-

m

nibus ingeniofis, multum lucis extimz, &

od

uftus aurium habentibus: Alii é contra àfo-

C

lido incipiunt, per acuta & non acuta, (nova

TU5 (

fl

veteribus mifcendo) pergunt, & finiunt in

cordis fagitta, minus plaufus , plus fru&tusin-

Id

tendendo atque obtinendo, Et primos ilios

t

fortaffe dixeris imitari artifices florum aéreo-

Wa

rum, flores autem aure voco, illos ignes in

Q 4

füblime volantes, & modicum in aere luden-

Wtant

tes atque apparentes, utfunt turres & colum-

Qs

nz,.caftella & machinz ex pulvere coactz ,

Itl n

deinde luce floridam , famemqué oculorum

h m

lüti a

pafcentes. Ut enim ifti aerei flores , & brevis

ífplendor, multum requirunt fumptum , &

borcsJ

nullum poítfe relinquunt fru&tum , folum

Ares f

otiofam fui memoriam, & aercas oris laudes,

i mit

miferum pretium! Sic ingeniofz Oratorum

Wid q

machinz , fed folido carentes veri fundamen-

?D'.ido ;

to, fplendore inventionis, ardore clamantis,

nefh

rapiunt mentes, occupant aurcs , & commen-

if o

dant dicentcm.,, fed quia ad cor non tranfeunt,

[m

auditorem non cdificant, Deum non magni-

mmg

ficanti fulferunt machinz & perierunt : reboa-

—— —

VCf

runt tonitrua, & pluvia non fucceffit : micuc-

T.

runt ignes & cruda in vitiiscorda manferunt:

Viera |

flores apparuerunt in a&re , & turtur penitens

ïïïera |

^

& fedens non gemuit in crucis fronde. Pz/cbré

Al

dicugt . inquit Magifter grandis divini fpiritus,

! IMB[Ur

pul-

j

f

palebrà dicunt , fed te Dowine taceutà cor. mon

; gran-

j noü

accendanut , o ipfelicem fortem ! Quid juvat

m ufü

pulchré dicere, & Deum non pulchré fecum

ulpito ,

tacentem habere! Àn vox clamantis dici po-

qocurm

terit, cum quo Deus non clamat? An judi-

yexo-

cem infüas laudes excurrentem accipict, cui

ng, *

modó DEUS concionator tacet? T'e tacente

'4 äfO'

cor non accendunt, quid ergo agunt? ignis

, (nova

Deus eft, & ignem accendere venit in terras,

iünt il

fed & nunc ignem feminare ore predicatorum

us«

intendit, Qui fiignem Dei non accendunt , vi-

y ill0$

deant ne fumum nunc vanitatis, deinde eter-

aereo-

nDitatis fe&tentur. Si cor non accendunt quid

"s n

ergo agunt? hoc quod Philo:mnela t pulchré

Juden-

cantant, & oble&tant aures, & nihil amplius.

'olurm«

Quis iftos homines cordis & non oris dixerit,

33&35 D

vel certe columbas feductas , & cum philome-

ylorum

la mixtas, quibus vox dulcis adeít, cor vir-

; brevis

tutis abefl? Alii é contra vivas imitantur ar-

i

bores, quaein terram defixe , radices condunt,

folum

flores fuis horis promunt, & finiunt in bonis

|audes,

ac mitibus fructibus, NNempe, quia nonquic-

EOTUITa

Quid cerebri calor agitaverit , arripiunt , fed

lamen

folido VERI fundamento incumbunt , flores

honeíte fobrieque orationis confe&tantur &

pre omnibus fructum aut confirmati fidei no-

mmCH'

flr& articuli aut vitii alicujus exfcindendi, ad

ner"Fa

magn

minus autem debilitandi, aut virtutis operif-

ïebOE'

ve fancti plantandi, fibi deftinant ac propo-

nunt. (b) Proferunt de thefzuris fuis nova &

picit

fcront:

véetera, nova ut aures alliciant ac detineant,

snitet

vetera ut intelle&um captivent, ac cor expug-

lib

nent. Vetera autem ex veteri novoque hau-

riuntur inftrumento, ex SS. Patrum & Con-

j

fitus

*

cilio-

p

(4) Kempis, 1,3, €,2, de imitar, Chrifti, (b) Matth, r3. s2.

-

E

«iMiorum non folum verbo, fed fpirita: ex

us

dictis fapiénter Chriftianorum & non Chriftia-

( la

morum authorum : :«& ut in fümma dicam,

At

explicando principia ;terne veritatis , eaque in

Nec tà

Iat

fuos ramos, & frondes, & folia deducendo,

ANec iftis defunt fui /lores, fed honeftatis &

It

hàn ,

gratizo : flores qui cadunt in ceelum, & in ara

3Dei recipiuntur 5 flores qui colore füo & bo-

160

j

liüdin

no odore exhilarant cetus pios, & recipiunt

lu

juítas laudes hominum , dignos flores, [a] D;-

I) «

«iflis inquit S. Auguftinus fuis auditoribus,

dl

Deo gratias y flores [uut ifH, fruclus queritur,

i&

Vide quos flores, di&tus à fenio Jubilzus, ha-

l: [

bucrit 5. Remigius,[b] de quoSidonius, Ar-

MI

vernorum Epiícopus, zzefz se Seriptis Resi-

Ff lüc

411 ait ((fic & in dictis) zrbauizas i2 figuris jvirtus

"E

:2 argumemüs, boudus ia feufibus , flumen im

AtVaty

verbis , falmen im clanfulis.. ltos recté collum

itvidin

Ecclefie vocaveris, de quibus Auguftodunen-

' z (c]

4 j

fis Honorius, [c] qzi, inquit, De Ferbi ci-

tf de(

bum deglutiunut ,C9 12 alzos quafi ia corpus tran[f-

enittuuk , werito collum Ecclelie appellautur.

]2 M&tt

Animadvetrtensigitur ego tam íciffos diver-

[ tioya

fofqué à (e formis, Sacros oratores, materiem

Pàqty

Pütüm

non cuique obviam legere & publico facrare

ii

ufüi contendi, àforma figuraque dicendi ab-

MT

fünui Ut autem illa, copiofior haberetur AL

G

dilatatione plerumque ceffo. Et quemadmodum

ia

ii qui lautam ac liberalem menfam inftituunt,

(lte.

fercula quidem plura & variaexponunt, convi-

(icere

vistamenfüum delcétum, & judicium five guü-

Qit erg

ftum palati relinquunt, ita nec ego cogo qui co-

piofiora propono, ut omnia fimul fundantur in

ïm [ün

unius

Ntqn

[3] Aug.in pfal. [b) Sidonius. 1.

9, €pift,7,

[c] Honorius

Avguftod, in figillo Marig c, 4.

D

iM

:unius horzaures. Hzreat quivis in'eo quod fuo Tpii;ï-

rilliaa

tui arriferit, meditatione coquat, difpofitione dige-

rat ,& fibi quomodo placuerit invifceret , & inferat.

cAm.,

yc i

?Nec tamen: opinor .contemnendus eft ifte labor.

Laudetur Salomon qui teinpli tàm nobilem for-

,CQP

do,

atis &

mam , tàm fcitam molem produxit. :Neício, an

non magis laudandus David , qui tam variam gene-

in a5

re, tam illuftrem pretio, tam innumerabilem mul-

& bo-

titudine materiem illi fuggeffit, & coacervatam re-

cipiunt

liquit. Agantur gratiz avchitecto qui arcem formo-

Ü D.

'fam excogitavit & produxit: fed & illi non parum

9ribus,

"Obligata eft gratitudo, qui materiem de filva deci-

enilh.

dit, & convexit

e

"

de montibus eruit & prafenta-

o t

'vit : de fornacibus eduxit & congeffit.

i, A

Sed & illud tertium me ftimulavit calcar, ut ope-

R

ri huic multum laboriofo me addicerem,, quia vo-

urtas

lui aurifodinam novam (quod fcio , ab aliis non ob-

'fervatam) Ecclefiafticis oftendere , ficut & nunc fine

t t

collum

invidia oftendo. Prima duo virginis fefta , Concep-

t€ fcilicet , & Natz videntur nulla alia, ad haurien-

dunen

rl (

dam in ejuslaudes, copiam , porrigere verba,

'hifi dequa natus eft JESUS. Atnon:eft ita Quot ver-

j dran-

ba Matthzi,[a] tot fontes dicendi, tot aurifodinze,un-

d

enova & nova eruantur encomia.|b] S. Auguftinus

; divet

precepta veterum Philofophorum utilia.aurum ar-

ateriet

gentumqué vocavit ,. quod quafi de quibufdam me-

facratt

tallis diving providentiz , qua ubique infufa eít

illi-eruerunt. "Nos verà cur illuftria Majorum San-

ii a

stur , 4

€&zx yiginis facinora , & pretiofa exempla , quae

facra ejus genealogia tanquam aurifodina Dei con-

nodum

tinet , metalla rariffima & cariffima altioris mundi

dituuDt

dicere reformidemus ? Horum aliqua ego fodi, at-

; conv

que erui , mecum aliíi qui mendicare erubefcunt, fo-

fe gt

dere ac fcrutari volent & confentient. Prafertim,

yaui o

cum fan&os Patriarchas, & reges, & eorum focios

mtur.ïn

celebrando thori,fulcra & fuftentacula beata noftree

unius

Ípei

yonit

[4] Matth. 1. v. 16. /5] s Aug. 1..:..«;ie do&, Chriift. c. 39.

fpei provid&amus. (a] Licuit do&o Ruperto de fuo

Abbate Sigesbergenfi dicere, quafi paxillus t mibi

fattus es, fixus in loco fideli ,in quo fpei mea vafca-

lum poffit fufpendi : multo amplius inconceffüum. no-

bis oportet non fit, cum eos qui in terris prluxere

exemplo, in coelis autem pollent patrocinio , fpei

noftrz fundamina poft Deum, & quafi paxillos de

quibus fufpendamus metu nutantia corda & voca-

|

If

mus & requirimus. Non fine ingenti fru&u: quem

"-';arcm.

[

retuliffe perhibetur S.Jofephus Poéta(b),qui quot fan-

] 'codur

&os ornavit verfa , tot habuit affiftentes fibi fupre-

mo in confli&u. Quapropter quzrant alii fztu in-

i

. Wt ag

geniorum vulgato famam & hzredem, audientes

Confültum juris eximium Baldum, cujus illa vox:

N

[c] quemadmodum turpe eft diviti (ine harede decede-

leit;ni»

dere ita miferrimum habenti gratiam intelle££us , po-

Vs

[

fleris c» fludiofis nullum. [criptum tanquam baredi-

rarium velinquere « quxvant inquam alii ex praelo hae-

Wg.

redem gloriam , mihi cenfum gratitudinis pendere

fs

Virgini , aurifodinas novas oftendere Sacro Oratori,

'Onfeng

encomiis San&torum demereri voluntates, primum

propofitum. Quanquam qui in honorem Majorum

p

"Ie

Virginifque laborando , terit fuos dies, non folum

hujus horumque , fed etiam Dei ipfius mereatur

Wltm

LT.

favores. Verum enim eft illud di&um à Hierony-

4n0, exceptum 1epetitumque à Seraphico (e), zoz eff

"t

dubium , quin totum ad. laudemez gloriam pertineat

Wi à (

Deé quicquid digm? Gemitrici [(ue impen[um fuerit.

BI

Quodfíi quid minus dignum Deiparz di&um reperies

T

le&or benigne , imitatus Virginem excufa apud te,

2

.

uu&(zj

culpam corruptionis

ficut & cum aliqua repeti à

ts

me obferváris, memento illius, Platonis [f] £is ez

(

zer quod pulchram efl. — Vale & fruere meis vigiliis

anl

feliciter.

E»W L

[a] Rupert. in przfat. de Trinit. [b) Menea Grzc. 3. April,

M

['c ] Baldus in proem. decretal. [.d ] Hier. fer. de aff. B. V,

r

;chonav.inpxoleg.1þccul, B. V. ( £] Plato. l, 6. de legibus.

V

9 defto

«« (o) 5

7077

( ff

W)'

.. CAPUT PRIMUM

m no

&l

uxere

^SALVE

T

f

No verbo duo dicit, qui PATRONO

illost

SALVE dicit, (2) Salutando ením, Pa-

: VOCÀ:

trono comprecatut , fibi ab illo fperat fa-

] quem

. lutem. Pulchrum eft primüm , jucundum veró

uot(at-

- fecundum.

Quid enim pulchrius dari, lzcius

i fupre

t If

afpici poteft, atque cum gratia parit gratiam ,

parit autem reddéndo, & expectando, Red&é

ydientes

Ja vox:

Neronis Magifler fuo Lucillo: (P) crédazzus ,

-inquit , »i grato arimo effe boneffius , omnes hoc

duttdte

7

ut

1 ,

j

Urbes, omnes etiam ex barbaris regionibus

harid«

Bentes conclamabunt, in omni judiciorum di--

ylo hz

verfitate , referendarn bené meritis eífe gratiam,

enöeï?

omnes uno ore affirmabunt

inhisdiftorsturba

Qratotls

confentiet.. Hinc igiturin oriente toto natum

príanum

& propagatum,ad magnum occidentem, Roma-

ajorum

y folum

nosQue rerum Dominos tranfiit, ut ficut aves

Orientem folem, Ita gratitudo humana , faluta-

yereatit

Tierot-

tlone matutina füos veneretur Patronos. Non

immerito.

) 4

Quemadmoolum enim volucrum.

natio à fole, lucem qua recreantur, calorem

þm*l jj

j j,lk, ia

qUo vegetantur , accipit: fic clientum turba,

yepet 05

cum füb tutela (üorum latet Mzcenatum , & va-

3pu u

let,&calet, — Quo genere officii quantum olim

Romana ferveret c

ys

ivitas audi Egigtamma,ci-

j

iiv

cum (c)

ij v

Is

Prima falutantes , atque altera comt

inet äorg ,.'

Exercet muq:tntia €

A

pil

Etc

;

| Q2 Senec,

ï

;

ep. 83. -

p

ibi

Alit,

(» S:x:ge, ep.—-gg.

(Q Marti

r

ZODIACUS

Et prox

imà nominatus Seneca, (4) Gulgdräg

j lo

fatur, &f

publicum Serbum , Ef promifcuum ignoti

Áf

A8e, trbem concutit , Enime

éro Auguftisfimam

l nobi

Magni Dei & faluatoris noftri parentem, occu-

( dletes

are ut Patronam officiis ardemus omnes, in

ire ff)

ejus perperua fide & tutela latere ,

ambimus o-

mnes, proinde ut jam veniente die, jam dece-

pl huj

dente fole illam debito colamus honore, diícors

arida tat

etiam, turba confentimus.

Qua autem norma

p&rc ln

à nobis confalutari

modoqué verborum eam

frrügy

decebat, nemo docebat.

*

Venit precentor de

vinisfimum, intonuit

Qottri

coelo Archangelus, & di

ftt f

Ave, & lxtus excepit quatuor choris füis ,

&

( fito

-qua(i unius la

bii homo mundus; refpondit, &

gelicum Ave, Expecta-

)

refponfat nunc edam Àn

Prit d

batur poft AvE, SALVE, & fuccesfit. venitque,

fats(im

quanqu

am ferius , non miuus tamen dulce SAL-

* (

VE.

Hoc €

ft illud cantatum & tanta per fecu-

& conticeícens

1 alfe di

Jorum volumina deductum ;

BG

morienfqué nunquam , nec moriturum unquam

* dj

Salve

Hoc eft Salve , quod Hermannus, (*)

äf'n.cmenlii

di&us contractus, natione Suecus , natalibus Co-

Whïlod 1

mes de Veringen, profesüone religiofus , mu-

MIT

nere Abbas Saagallenfis, pietate , literisQue in-

"n r

fig

nis concepit atque invenit; Bernardus au-

?

tem Clarava

llenfis, (an&itate & fama fuper zthe-

üo*tïïït 3

xa notus, complevit atque perfecit. (f) Cum

uUl'vrQe'

enim in Spiren(i Ecclefia , veniente ipfo cum

iltg l Ó

multo przlatorum & clericoruim comitatu

, II'

Iud

——

MT

[U]

(4) Senec. l, 6, de benef, — (e) Bzo9. tom, t

pe"

545

41239.». 8.. Cf Prtr. canif, in. fuo. Maial.

1 r"'m

hg« ag

M*.

-

MARIA'N-US.

*»algm

lud occineretur, poftqué decantata illa verba

j ignotf'c

fanctisfima , JEsuw benedidum fru&um ventris

NY

tui nobis poft hoc exilium oftende, fileretur »

o

wcs».in

6 clemens! Ó pia! .Ó dulcis virgo MA rA , ex

ore G. peBore. Bersardi velut ex ignea fornaces

imus i

n dece

tres ignei & fonori erupere Blobi. Inde am-

; difcots

plius hujus cantici propagata religio , & velut

arida materies plurimz Fcclefüx facram fusce-

l normï'

vülutati

pére flammam., Hoc eft illud Salve, quod Gre-

gorius Nonus, (2) anno Pontificatus fui de-

entor de

intont

cimotertio , exagitatus Friderici Secundi Impe-

TU &

fatoris furiis, ut tandem ope SS. Dei genitri-

Cis pax optata redderetur Ecclefiz per omnent

ondit,-&

mundum fua authoritate, certis divinz rei ho

EXPC&?

ris üt adderetur fanxit,

Quid gratig huic fa-

enitque

€ratisfimo ineffet carmini

» Ccoelum demoníftra-.

CR

Vit.. (/) Refert enim gravis author Nauarrus

yer fett

! valle dida Roncha haberi fontem unum per--

;icchcHS

amoenum, adquem fingulis diebus Sabbathi-

unquarr

Dis , auditum Angelorum cantum » Salve regina

EE (')

Concinentium , quare & fons Angelorum ab in-

libus o*

colis loci meruit nüncupati Sed & S. Fran-

fus,mü'

cifcus'Seraphicus., () cum receptus jam in

is(iue Vff

ccelum rogaretur ab infirma gravisfimé ut fibi

ydus

Ope fübveniret , authorei fuit, ut Salve regina

xt g

TéCitaret 5 recitavit illud zxgra, & convaluit,

Soror Clementis Papg ]V devotisfima, dum pu-

( Culm

-blicæ hujus can

uci adeft modulationi , vidit (4)

jl » *

[

Á à

Regi:

»

2

gord (g) )AS'vrogoiub':' -/;//";, C

) Na&ar, in nanual de orat,

; !Mm

F. I9.

C) Benav. infita B, Franc. de liberatis

PL

& prriculo partue,

((') D, É ntonin, 3. part,

ZODIACUS

4

N

am coelotum tenentem brachiis filium ,

tl

Regin

& cum a

d illa effet ventum verba, JzsuM be-

2

qpiar

jina a

nedidum fru&um ventr:

s tui nobis poft hoc

exilium. oftende, eundem filium velut porri-

il t

lu

gentematque o

fferentem, . Et quo autluculen-

T

tiori, aut amp

liori figno coelum teftari potuit,

hujus SALvE;

virtutem ac gratiamé Na

rrat Ap-

f0

caidi

pianus (/) apu

d Jorias fuiffe miro quodam

modo conncinatas

ftatuas , quz vento ad cer-

COntin

duas voces advent-

dejn

tam temperiem intrante ;

DE»

Á rert

entibus hofpitibus , nempe ; SALVE , RESPON

refonabant, n negotio autem prafenti c

pit

Vntur,

"MP"u

terra, edere & fonare Matri Virgini Salve, &

m

refponditcoelum per cantum Angelorum , pet

i,

confilia Franciíci , per virginis apparentis pla-

ln t

cidum vultum : utinam veró & omnis terra cum

fuis incolis deinceps refpondeat Salve: non

finy

i

tüm facilepax &

juítitia oras noftras relinque*

ifta pallium pro fe (ub-

t f&

rec, illa umbram füi ,

flituens cum enim nos virgini fubtrahimuss

m af

IT

Salve, pax & juftitia nobis dicunt ingratum

vale, ficut & é contra,, Salve virgini virginum

iteratum cum fenfuü pieratis, vitiis & pertur-

bationibus. noftris adducitvale. Quo in gene-

re, illu(tre quiddam narrat Abrahamus Bzo-

1 p

vius :

(m) cum Pariliis , aliisque inlocis Patres

"

& Fratres Pradicatores 1

nitlo Ordinis, corni-

bus armatz , igneis formis horride Dazmonum

infeftarent, & jam die jam node publi-

fpecies

cam quietem violarent,

adeó ut oporteret ex*

cubias

j

Q) Appümu 1.8. — (2 Bzo?, anm. Eccl, totm. 15.

4d ann. 32294 PU. 30,

9t

MARIANUS.

5

flhüm D

€ubias , fuccedentibus aliis pro aliis continuas

sv t

agitare: Patres de cómmuni confilio. Salve re«

;9& hot

gina antiphonam dietim cantandam conftitu-

iffe, indeque fa&um ; ut inquies omnis Dzmo-

g t

]ucien

num infeftatione excitata concideret , & vexati

à fpiritibus paci redonarentur prifünz. Nec

fi potmï,k

r Ap*

vero audiendi Novantes, qui nihil in Ecclefía

uoa'am

cani debere clamant , quod fcriptura Sanctanon

d

contineatur: cum tamen eorum prius fubulz

; :dVeni'

dein verbi divini magiftelli , cantus ediderint

& veríus, qui in eorum fanis profanis deto-

EsPONDE.v

n gt

nantur, Nermo Pezenvsm inquit (z) Septimius,

Temperat felle && beleboro, fed conditis pulmcnties

Salit»

& bené faporatis , &5 plurimum dulcibus , id mali

ij Licet illis fua venena condire fcripturá

muis pl

non compreheníis carminibus, & canz fidei ,

erra cum

& fang veritati , non licebit bonum verbum in

jey W

cómmodum publicum eructare? Nos venerane

relinq*

o felio

dam fíecuti antiquitatern & pietatem , dicamus

cum afcendente , repetamus cum folé defcene

rahirus

ingtit

dente, Sanavuvm ac reverendum ,VSAva.

g

pe

ARTICULUSI

jin gt

qus D2

SALVE IMMACULATE

(i$ paté

xVCONCEPTA.

$, g

zi

$ r.

E matutinis & importunis falutatoribus

g d

pronuntiat Salomon. (4) Qui Lenedicit

cubms

proximo fuo. &oce grandi , de podle confur-

Á 3

TU

gents

PT

—(n? Tertul, libr, de [Deac,. (4) Prof, 27,

r

*ZODIACUS—

(

gens y maledicenti fimilis erit, Nigebat enim olim

lm

€onívetudo in oriente, qux deinde occiden-

l

Patror

tem , adeóqué orbem implevit, ut clientes fuis

: (ONC

patronis antélucanas portarent, atque infona-

& q

fent falutationes, quas hic (^) Salomon vocat

Qulo,

benedi&tiones de no&é con(urgentium.

Unáe

*mori

Seneca (c) de Roma , matntina falutatio urbem

Álie?

.

€0ncutit ; & alius,

E

Prima falutantes atque altera continet bora ,

&j

Exercet vaucos tertia caufidicos. d)

Silie|

Ut igitur, inquit Sapiens, nefas eft hominem

* Con

innocentem maledidtis profcindere : ita quoque

Qnffte

non eft zquum, in aurem dormientis, offici-

Vihe i

P

ofum quidem fed importunum Ave transfun-

SIOIia ]

dere,

Quod fi vitalem fomnum patientibus

non licet Salve ingratum dare, quantó amplius

U

:dedecet, ferreum foporem habentibus ; five

D

anortuis , Salve cantare? Quantumuis autern ve-

fímbo

£eres, fundti officio funeris, foliti. effent , de-

lino q

4un&is , Salve & vale conclamare, (£) id tamen

Nam falve

MU

non quä*fun&is carmen iterabant.

Titnenk

dabant , animabus, àcorpore feiun&is, & no-

Antiur

vum ftatum , morem , locum, domum affecu-

lii ul

tis, quas & vivere credebant valeautem cada:

"g

veri de terra füb terras abeunti, Porró SS. Del

fin,

Genitrici per(epe. (f Occinit Mater, Salve:

KEUY

effert (e illa deterrisin coelos , & cantat, Salve:

'13) (w

infert (e de utero S. Annz in fortunatas regi-

dll[ïc (

asquà cunas, & repetit Salve: aícendit in tem-

plati,

plum

NU E.

(D Raban. -27-;'"05- (2 Senec, 64 lib. de beneftc,

—Nq

(e) Alexu

(4) Mart. l, A. epig, 7.. i2 cefligato.

(

&b dlex, diere gen. l, 3. 6. 7,

Cf) Ecclefia,

(

MPARIANUASV.

7

im.olum

plum przfentanda , aut purificanda, & cliens

cciden

An etiam eidem

Patronz congeminat Salve.

yes (uis

CONCEPT/E dulce füuum prafentat Salve? Cer-

ewonte

t6, qui credit eam in primo animationis arti-

on at

culos originali culpa oneratam, credit DEO

. [jns

mortuam , an autem mortuis animabus debetur

"o

falue? (z) Costerüm cum Ecclefia votivam

ejus conceptionem & folemni fefto, veneretur,

l hn j

& in ipfo fefto;ad initium incruenti facrificii,

Salve Sancte parens ei cantet, omninó fine la-

yominetm

be conceptam , vivam Deo , & non mortuam

Confitetur.

T

Cujus authoritatem nos fecuti,

$ Oæül

Salve immaculaté CONCEPTA, Salve-cum

ianitune

gloria vitam inchoans , concinimus,

cienubus

$

5 mp]m

Ua in te fidc q

ualite

;' Pater Filie , David

du |

Y

W

Q

Matri divinz przluferit quafiin figura & in

yyem r*

fymbolo. Videntes aulici Regem fuum à ma-

fent; j

ligno. fpiritu torqueri, porrigunt: remedium ;

d cama

ucquaratur Píaltes (2) qui illi fit folatio & le-

Y d

nimento, £Et mox quispiam de illa circum-

T & n

ftantium corona, ecee $idi, (&) inquit fiium :

" a[TCClI'

Jfai Betblemitem, féientetm pfallere. fortisfraum: va-

en

bore » G. Pirum Gellicofum , 64 prudentezs i $erbt,

N

€ Pirum pulcbrum. . Et Dominus efl cum eo, Ubi

r

PU

fex encomia , (ane fplendida , de Davide dici au-

, 80

dis, quz omnia in-virgine fandé concepta re-

aus 7 q

diiffe confpe&ius ac fulgentius licet^ conteme

jr i «

plari.

Atque ut incipiamus ab ultimo , Dowr-

plu

In quo veró & quan-

Nus ERA!.' CU-M DaAvip,

À 4

do?

i hanf

—

2

() 4

( -Vide Salas, de concept. c, 33.

" 4'

lii

(2 R. 16,

L

ZODIACUS

|

do ? refpondet S, litera univerfaliter , (c) 44«

iaj

jugit enm Dominus in cuntlis ad qu& perrexerat.

Ctum

NititurSaul lanceá eum configere , & non con-

i? 8

fixo, ait (criptura, (4) timuit eum,Pideps quod.

as

Dominus effet cum eo, Procedit in fingulare cer-

tcelo.

tamen cum Gigante, & fterniteum (e) Curau-

Tinc

—

tem ? quia inquit Ecclefiafticus, (f) Domi-

d pl

u5 illi dedit contra inimicos potentiam, Namque

Qunt,

ubi primüm undtus eft à Samuele in domo pa-*

tr, p

terna , additur, & diredus eft Spiritus Domint

flernuy

à die illa in David (g) & deinceps: Hebraus

bis fic

autem textus effert; & profperavit, Jam veró

lirtg

à Patre ad filiam oculos retorquendo , quando

n

MaARLA fine Domino? Dominus tecum, (7)

Dj

Augelus ei dixit falutando, fed nos quzramus,

(

quando M AR 14 fine Domino?. Defcribens Jo-

mane, i

fephus certamen Davidis cum gigante , (?) oe«

þi!yr. c

euarit inquit Péilif o Dabid jubenis cum Deo. au-

in Qu (

xiliatore [uo 4 qui 4b Lbofle now Pidebatur, C

Wdct;

emittens de fundibula petram; percu(fit eum in fron-

li,v

r

16 , Ef wique ad. cerebrum pertranfisit, . Sic Jo-

T.

fephus,

An veró & virgo filia David non in*

3 g

venit Gigantem quem confecitf Gigantem ego

& Maximum Gigantum voco originale pecca-

tum , in omnes formidabile , i, omnes potens,

& fimilem illi Gigantem quem $. Antonius (£)

"Dttuc

T? 0

M. aliquoties vidit, vertice coelum, brachus

fines terrarum contingentem, & conantes in

b.*]m 'A'r

fuling

fublime evolare animas, quafi minutas volucres

de

unit (

ll

'ifglf;d ;

(£) Paral. 18. $, (4) 1. Reg. 18.12.. (£) 1. RegaT.

Cf Eccl. 47. Y0. Cg) r. Reg. 16. 13, (0) Luc i. 28.

J

(2) Jofeph, antiquit, — Judaic, 1.6, c. 1 1.

?

ldl JA

(Q At./wu.— in Pita S. Anton, M,

MARIANUS.

*

9

:) "

de alto dejicientem.

Annon enim Adzpec-

rexitnth

catum à pomo incipiens , ad coclos ufque cre-

)n Colle

yit? & quantumvis fanctitate inclytos Patriar-

l quod-

€has & Prophetas ante adventuim Domini de

Jarevt

coclo in limbum Abrahax deiecit? An etiam

Cur 4l

nuncoccidentem orientemque & quatuor mune

| Di*

di plagas manibus non implet, quas ubi con-

Namqüc

cutit, ruunt morbi, furgunt bella, fames ori-

omo p*

tur , peftis afflati mors graffatur , gemuntregna,

Dormin!

fternuntur gentes. Cum hoc ergo terribili omni*

gebreis

bus feculis Giganté virgo congreffa, triuumphum

Aff verü

reportavit, & inuno non decem, fed millia mil-

.quad

lium füperavit. Quibus viribus? Davidis : quia

jf , (b)

Dominus erat cum ea, quia Deus auxiliator ad*

fliüc ei, — 4diutabit esm Deus, capit pfaltes , (J)

bens o*

mane , diluculo, Dets in. mediolejus mon commo$e-

j üo'.

bitur, Quam veró adjuvabit Deus mane diluculo?

; u (

in qua fefe velut centrum in medio defiget? re-

(l

fpondet adliteram interpretans(z7) Genebrardus

pifrtl

& alii, partem füam , Ecclefiam füam, quod nos

sc ]

fümus,

Sed(íi Ecclefiam , quomodo non Prin-«

cipem & Matrem Ecclefiz MAanrTAM Deus adiu-

iem 4

vit mane, Deus comitatus eft diluculo ? Ita ut

e e u

fanctificaret tabernaculum füuum füper omnia

tabernacula , non folum mane, fed anteomne

yiis (

3

mane? & fandctitate originali cumulatam immo-

brachi

bilem ab omni actvali lapfü fervaret? S. Au-

ante

;

guftinus Davidis certamen expendens , i»teZexit

VofuCI'ö

inquit (7) Sau/ cum fideret audentem puerum ,

d

d&guid difinitatis in eo effe. . Vlbi quafi cauía

As

quz-

Lü&'nllz !

w(/,) Pfa—l. 4$.3;

(m) Genebr. in Pf 45. Bell,

l

ibid, Lor.

Q9 S, Aug. in Genef.

10

VZODIA;CUAS

quzdaim innuitur, cur Dominus fuiffet cum

lia

David, quia aliquid divinitatis erat in illo, In

füum

Cteztü

virginem antem non aliquid, fed tota divini-

tatis plenitudo fefe infudit.

Probans Angeli-

Sülve

