y W

Ícpultum fomnum amoris capere, O

"

charitas, tufub tua cuftodia, füb tua

yoo!

pervigili diligentia, fervas animae

Ti

M

o^

mez pretium ele&um füper aurüm, 8

d*

topazion predile&um , quod folàüm

rli

)

l^

poteft reficere omnem meum defe-

li

i

Cum , & recuperare omne meum im-

i

perfe&um, Eja,ubi fervas in te re-

j

pofitum meum chariffimum thefau-

n

i

rum , ibi colloca, & repone etiam coe

tiv

j j

meum; utperte fpiritus meus to

v

$

)z[üm'

maneat ibi, chariffimum. Charum

Q

ieung

E

«a35 ( 210 ) $€»

O vi&a charitas!

ftd

meum habitat ubi,

d

ó fortis perfeverantia Domini Jesu,

ad te de profundo cordis afcendit fpi-

W

h

ritüs meiclamor! Eja, tu pro mele-

lr

gatione fungere , tu pro me bene lo*

mfup

A

I

quere, utJesus meus, Rex meus, &

Deus meus ( qui in te perfecit opus,

Ci[]lll

quod Pater, ut faceret, dedit ei in ma-

!t

nus yetiam perte mihi vili vermiculo

rl

TU

det cor purum , fpiritum invi&um fi-

bi ferviendi diligenti, & fideli ftudio,

o

[

mandata ejus fub amoris jugo PCf.fzi*

m

Ythtt

veranter portare humero voluntario ,

ut tu, Ó amor efficax in vita pariter, &

(

D)

poft mortem meum verum pretium

t r

fiascentuplum ,. & teipfum accipiam

p]tna

in bravium,cüm in te fit totum meum

Pa

me in d«

mca 1

& plenum gatgdium. Fac

ii

manti contritione, & humili poeni-

(

ml db

tentia femper utcatulum mea rodere

peccata , & defec&uum meorum inr-

perfecta opera , ut poft hanc vitam,

Dtty

B

v

ilam dulciffimam accipiam micam»

ln

inelli-

Y

a$9 217 t

i! sellifluz faciei Jesu mei fruitionem

]CX'J,

dülciffimam, ut per te fatier in geter-

l)

(

j

na lztitia, cüm apparuerit Jesu mei

W

gloria. O amor flabilis, fortis, &

x

infüperabilis , tua me doceat folertia i

j

,x

invincibili Jesum diligere conftantia:

g

eíque inviGa fervire perfeverantia , &

Ti

teexcitante, te commovente , fem-

midd

per fim parata, cüm venerit Dominus

i

meus in prima, & fecunda vigilia , ut

TU

nontorpeam, neque dormitem fa&ó

"

damore horá medii, fed te promo-

Qub

vente, te ducente, digné intrem

u

À

cumagnoad nuptias, Eja, & tunc

ul

te procurante plena charitatis olcó,

apläü

plena dile&ionts- incendió ,

lena

li

j

operum vivze fidei lumine fplendidó,

j

"

mea inveniatur ia-m-pas : ut per te pof-

fideam vitz aeternz delicias, — Jesu

p

j

mi dulciffime , fponfe predile&e, in

j

te nunc refufcita Ípiritum meum tor-

pentem, 1n tua morte mihi reftitue

y

vitam tibi foli viventem, Da mihi

1

l

j

03

con-

«3?9 212 S€0»

cónverfationem | pretio fanguinis tui . y,

digné rcfþondentem.Da mihi fpiritum

li

QU

te fapientem , fenfum, te fentientem,

animam, tuam voluntatem intelligen- — yj,

tem, virtutem , tuum beneplacitam

hi

s

perficientem, ftabilitatem, tecum per-

feverantem, Eja, & in mortis hora

Ti

aperi mihi fine. mora benigniffimi

[

cordis tui oftium: ut per te absque

mc;

omni impcdimcnto ingrcdi mereat

figh

tui vivi amoris thalamum , ubi fru-

o

ar,& habeam te, Ó cordis mei ve-

u

-i

rumgaudium , Amen.

fi

duj

ORATIO,

£0f

dj

Pro puritate , E [alute. anima tut,

G

a, Jesu vivens meus falutarisde

pia

EJ

terra Angelorum pulcher, &

r

1no

praclarus , heu, heu! in tenebris c&ci-

tatis verfatur anima mea creatura tibi

fra]

dile&a, Eja,fistu falus, & illumina-

BIN

tiomea re&a, Dile&e mi; per pu-

ras

(ig ;

e35 2153 569

irt

ras clariffimorum oculorum tuorum

jtut

lachrymas , ablue omnes peceatorum

j

oculorum meorum maculas: ut in

int

vita mez termino absque impedi-

d

mento, mundo cord's oculo faciem

J

f

]

tuam dulciffimam videam in fan&ae

!

jl

J

Trinitatis fpeculo, quiatu folus es,

il

quem toto corde defidero, — Eja, fub-

!

N

"merge me citiüs in abyiTum tuze frui-

u

tionis, — Eja, Jesu amabilis fpes mea,

j

Sponfe fidelis, & plenus mifericordiá,

u

qui nunquam fpcrm's miferorum fu-

fpiria, heu, heu ! proprio vitio obfur-

duit auris mea,

Eja , 6 Pater miferi-

cordiarum ! in auditu auris tibiobe-

7l

diatvita mea, Dile&e mi , per dul-

cem tuarum benedi&arum aurium

t

pietatem ablue omnium peccantium

d 8

, aurium mearum iniquitatem $ ut in

mortis hora non timeam ab auditione

T

umdbt

mala ,fed in tua vocatione dulciffima

umm»

auditui meo detur gaudium, & leti-

Ptï |

tia quia tu folus esexípeGatio mea.

N

Lja

93

e325 214 S£»

Eja tolle me citiüs ad tua connubia;

"

Eja, ó eterna dulcedo animze , cordis

mei dile&te unice 1 cujus facies plena

läw

eft omniamabilitate ,. & cor omni

NT

fuavitate : heujheul cogitatio mea pe-

p

il

reginaturabste. Eja, Ó Deus cordis

p

mei ! tu difperüonem mentis meage

recollige in te.

Dile&e mi ! per pu-

h;

ram tuorum fan&iffimorum cogita-

U

tuum intentionem , ardentémque

b

transfixi cordis tui amorem ablue

i

omnem malarum cogitationum mea-

hi

rum, & criminofi cordis meireatum :

l»y

ii

ut pafïio tua amariíffima meum fitin

lu

morte umbraculum , & cor tuum ex

N

amore ruptum, meum perenne fit ha-

bitaculum, quia tu folus es mihi pre

a

hs

omni creatura dile&us, Eja ne pa-

Vr

tiaris me diu elongari à te, dile&e cor-

dis mei unice,

f

Eja Jesu cocleftis Pa-

tris Unigenite , pie , & mifericors

s

Domine, qui filios tuos adoptatos

i

T

aunquam relinquis defolatos,

heu,

f

hcu

ea$ 215 $€9

[

heu multum . deliqui in lingua mea,

QU

Ej Ó egloria mea ! tureple os meum

laudetua, Dile&e mi , per vividam

n

QR

dulcium verborum benedi&i oris tui

u P:l

potcntiam abíterge omnem polluïi

oris offenfam

* ut in tuz mellidluz

*

Y

n

de hoc fecu-

pacis oículo laeta tranfea

lo qui1 os tuum mellifluum folàüm

u PU'

(pjé

confolari pote& mei cordis intimum,

mqll:

Ejaípeciofe amor, infige cordi.meo

tux vivae dile&ionis telum ,. ut exani-

j

T

mis cadam in tuze vitalis originis a-

VU

byffum, Eja esu operator fapientiffi-

J

me, artifex przttantiffime , quitam

laudabiliter repa'rä&i opus manuum

ya

j

tuarum;,quod ego deftruxi, heu omnia

opera mea imperfeGta funt., & non ut

if

Mu

lex tua, Eja Ó refugium meum , &

virtus , ex cooperatione vivi amoris

Cw»

tui fan&ificetur in te omnis 0pcratio

f

I

j

mea.

Dile&e mi , per operum tuo-

ii

rum perfe&ionem manuümque tua-

rum crucifixionem, ablue omnem im-

li

Í

O 4.

piaru,m

«35 416 &S€»

piarüm manuum mearum OfFCDGO; D

! f

nem, ut absque impedimento in mor-

fe

tis hora in pradulces amplexus tuos

ruam fine mora, Qquia tu es legitimus

l

Íponfus meus, electus ex millibus, Eja

q

inextrema hora, non ex meo merito,

W

fed ex tuabonitate ingenita, agnofce

metuam propriam. Eja Jesu! juvenis

(

amabilis , amicabilis , & dcfiderabilis,

V

cujus focietas tam nobilis eft, & opta-

bilis, heu heu declinavià via re&ta, &

non cuftodivi mandata tua.

:

Eja Ó

chare , dux meusin tua voluntate di-

W

&

ige greffus meos.

Dile&e mi , per

Ti

dolorofam tuorum benedi&orum pe-

2

f

dum fatigationem , divinámque per-

forationem , ablue omnem peccanti-

um pedum meorum maculationem,

|

li

ut per te ( Ó fidele prafidium itineris

t

mei ) latabunda ingrediar locum ta-

bernaculi admirabilis uszqucad do-

i

inum Dci, quia tu es unicum meum,

Ij

pro quo curro; bravium. Eja tribue

mihi

esS 117 549

]

mihi ámorem impellentem , qui non

u

finat me tepidé,aut negligenter agere,

Íed infatigabiliter poftte currere, Eja

I])

JesuDeus magne, dulcis atq; benigne,

j

]

qui dare nefcis, nifi grandia. Eja Deus

vivens , cujus igneus influxus retrahit

iU

M

infuum finum , quicquid unquam ex

1l

(j

te profluxit, heu, heu deperiit, exaruit,

bl

& interijtomnis vita mea! Eja ó De-

us vitz mez, in te revireat, refloreat ,

OPU

& in fru&us dignos convalefcat vita

LQ,W

mea, Dile&e mt , per vitz tuz nobi-

")

d

lem innocentiam,purámque fanctita-

tem ablue omnem corrupte vitae

T.

mez focditatem, ut vita mea jam non

J

f

n

fit ultrà mecum ,. fed in tui amoris

V.

ignea vi;tota afportetur tecum , ut in

ii

mortis hora me in te foeliciter inve-

wncmt ||

niam;Ó vita mea vera: quiatu es me-

o

um fummum,ac predilectum bonum,

ml

& unicum animz mez refugium. Eja,

L

da mihi poft te languere ex amore,

v

mori ex defiderio , te laudare cum

jl

jubilo

mml B

«$5 218 $€»

jubilo, & zternaliter conflagrare tug

charitatis incendio , Amen,

f

PRO CORONIDE

(

Pete 4 Deo benedici , E9. diverfo vir-

tutum gcHEYe CXOYAAVL.

o

Enedicat mihi, obfecro, hodie]Je-

su clhare, anima tua.. Benedicat

(

mihi 1mper1ahs Divinitastua, Bene-

0

[

dicat mihi fru&uofa humanitas tua ,

intanta efficacià , uttua regalis mu-

4

nificentia mihi relinquat tuz benedi-

M

é&ionis figna tam evidentia, quatenus

àme tota permutata, inte amore in-

Pl

vincibili infeparabiliter tibi adhzre-

l

am. Fac me 1n tüo timore perfc&am.

Facme tibi placitam in Ípiritüs humi-

litate, in fraterna charitate , in cafta

fimplicitate, in humili verecundia,

in cordis mund:tla, in fenfuum cu-

ít Odm in Vitae fancfä:mema in PI'OI'H-

pta obcmenï'a ; in dulci patientia , in

fpm-

«55 219 569

j

fpirituali difciplina, in voluntaria

paupertate , infancta lenitate,in mo-

rum maturitate, infpiritüs hilaritates

& in omni veritate , in bona confci-

entia , in fidei conftantia, in fancta

(

erfeverantia , infpeifortitudine, in

charitatisplenitudine, & in tuze dile-

&ionis beata confummatione: ut

h

j

cordis mei fpinetum convertatur in

i

omnium virtutum paradifum , & to-

l

tius perfe&ionis rubetum, tanquam

i

ager omni pace, fanctitate, & pic-

:

)

tate plenus, cui benedixit Dominus,

Fja Jesu precordialiffime, tu fem-

t

per ita fis mecuim: utcor nseum ma-

neattecum , & amor tuus individué

il

perfeveret mecum ; & fic à te meus

)

benedicatur tranfitus : ut compeds

j

carnis abfolutus , meus in tc

j

continuó requiefcat fpi-

(

rtus, Amen,

Jilg

[i

INDEX

j

es8 ( 0 ) &es

EAU ERa

9)

GA

M

S

AO

d

AT

* o

Af

rA

V

CES

9j

AO DA

p

EUA

d

AA

t

"N

E U RA

i ho i il i

,.-.

CENCESIS

j

?

^

VTE

*M*Mä&ï

FOTURO

:

^

^*

0

IND

EX

Ó

C

n ompnia Exercitia , E9 ffagulas ea-

[

vimy devotiones , €? . Orationes,

EXERCITIUM

7

nd.

Pro recupera.

134 Innocentia Baptifimali,

pag.t

-ngreflus fit ab imploradone Divine

miferi«

cordia,

0

I

Orario pro abrenuntiatione fathanz , & dono

el,

Z

N

h

Pro fignaculo fidei ad SS, Trinitatem.

3

E

Prc Exorzizatione ad Jesum Pontificem maxi«

mum,

3

li

4

Signum Crucis in fronte, & pe&tore,

P

ratio ad Jesum proimpofitione manüs,

D

k

Ad rutelarem Angelumin baptifino tibi affignas

tum,

li

$&6

0

Ad falem Sapientiz,

0i

Adfignum Crucis inauribus, & naribuse

Signum Crucis in manu,

Peritio Benedi&ionis à SS, T'rinitate,

ä

Oratio ad B, Virginem pro vitz innovatione &

ejus materna protectione,

Yo

Pro impofitione nominis,

Á

Pro immerfione. fontis,

IO

V

Pro Chrifmate,

Io

Y

€rux in pecore & humeris,

.

II

E

II

..l?ro candida vefte,

Pro

i

In&ex;

24

Pro illuminatione interiori,

vt

n

JU

Pro fufceprione vivifici corporis , & fanguini

:

Domini.

1f

35

Oratio poft communionem,

Pro Confimatione,

15

Conclufio variis repleta petitionibus.

I$

h

Commendaticne fidei; & bapcilmalis Innocen«

üz,

4

EXERCITIUM

ipl

Coaverfionis fpiritualis.

18

Qu

Oratio ad Jesum pro variis viitutibus impe-

vandis.

18

n

Sufpiiium ad Mariam pro ejus interceffione.19

InvocatioS,Spiritüs pro profe&uinReligione.20

Exitus de mundo ; & omni &o , quod non eff

m

e€sus.,

20

Hic abfcondi in Chrifto,

2f

Abje&io ad pedes Jesu,

2E

Ad induendum habitum fpiritualem,

22

:

l]

Precula ad B. V. Du&tricem in Religione,

pE

ii

Oblatio Caftitaris.

2

Oratio pro acquirendis neceffariis in Religione

:

virtutibus,

2$

EXERCITIUM

Spiritualis defponfationis, * confecrationise

2 d

Iu

Vox Chiifti ad animam.,

27

Amor excirans animame

19

ä

Vox animz fe Deo offerentis,

39

V

Vox Chiifli animam fibi defponfantis,

3Z

Y

£onfecraiio animae Dile&to fcfe amore unitiva

J

offerentis,

33

Il

lus

[/]

dndes.

Laudes fponfi,

E

0b

Liraniz ad omnes Sanctos pro impetrando eo«

Co

rum auxilio.

)

Oratio pro animz, & corporis perfe&ta caflitae

H

K

te,

41

u

Ad velum,

Qu

45

Ad impofitionem Corenz,

46

Aj

Ad annuium.

Pel'l

irpe

L

47

Petitio benedi&ionis à SS, Trit

EL

ate,

49

al

Vi

Da

Oratio ad Dominum, ur Vi rginitatem tuam fuze

Martii cuftodiendam contizner.

i

Oratiio valde füblimis, & cílicax ad SS. Trini«

tatem.

$

LU

PEERUCUPTHM

Profe[Jfionis. anine erga Deoum.

,5

Petitio ad Deum pro perfectione religiofa,

jj

Pro Benedi&ione,

À

1

Am

invocatio S, Spiritüs.

57

Àm

Oratio ad illum ipfum Spiritum S,

$8

T

Oratio ad Jesum,

$8

Mp

ü

O:ado fuppletiva ad SS T'rinitatem,

29

Oratio ad Jesum bonum Paftorem.,

59

60

bt

Oratio ad Spirirum S,

i

Oratio ad Jesum pro infcriptione in librum vi-

i

U.

6t

Al

Oratio ad Spiritum S.,

6I

A

L

Oratio ad Deum pro animz , & corporis defene

Ali

fione.

62

«Pla [

Litanis admodüm efficaces pro aquirendis vir«

tutibus ad flatum religiofum neceffariis,

62

Q

Orario ad Deum pro profc&a in Religione, 7t

Invecatie Divine Sapientiz,

7i

Obla*

f

Indes.

j Oblazio chirographicae profeffionig,

7

i

311

inm,.

73

Qu

Converflio ad Dotr

73

!

Ad fulcipiendum jugumS, Regulg,

Yl

*

75

[

m Domino.

1

TT

T |

Hic profternere c

1

iolone,

75

W

Oratio ad Jesum pro profc&u in Re

ii

f

Oratio pro impo lixione $. habitás,

7

Aípiratio ad Jesum.

Peririo ante $, Communionem,

j

73

J

Defiderium in Domino confummari,

jl lt

Defiderium in D«o lepeliri

oils in &o recondidi,

)[

O«atio cordis, & omuis am

FE

us

j

Commendario, & oblatio fürin abyffum Dïv?.

44

nge pieratis.

EXERCITIUM

|

!

Diviti-4uiorit,

$6

!

|

Amor motutimüs. *

$6

Amot metidianus.

92

r

i

Amar vefpertinus.

97

|

Entheati affe&us-erga Deum,

u

Seprem Orstiones ad Dominü

m pro perfe&à addifcenda

arte-amoris Divini ad inodum penfi cangniciin feptema

j

horas diftiotte,

10',

h

Oratio ad Mfatutinume

'iof

[

176

^

j

Ad Primam.

Ad Tertiam.,

107

u U

xeog

/

Ad Sextam.

Ad Nonam.

110

!l

1iz

Ad Vefperas.

i

sdtfü'

Ad Coriplctorium.

j]

'Pia defidcria anbelantis a

d aimorem fuum jesum Ge

Tirtü-

ztg

dis,

Jgti

Qiario pro Confismatione ameris,

atZ,

j

$

EXERCITIUM

m!. l

520

1l

dundis , gm;iarum néláetilto

Qietie

d

».

Index.

6ratio adDeunm pro ele

mentifíimo ejus afpe&a,

[6.]

FXlevatio menus :n Deutn.

122

Deleétatie mentisia Deo,

225

Benedictio Dei.

126

Laus Dei.

128

Subilatio Dei.

Oratio ad Deum pre fupplemento laudis fuay

1:9

Salutatio ad 7esum amatoreni,

353

Benedictio Dci pro omnibus miferationibus fuis.

155

Hoítia Jubilationis.

1j

fOratio ad Deum.

156

Melos Benedictionis,

144

€armen jubilationis.

[ 2v

Apiratio animz ad Dei fruitionem.

1f2

1;8

Dilc&afponfo fuo cupit zternaliter uniri.

Oratio ad Deum pro felici morte.

15j

Peütio benedi&tionis, & confirmationis fui ameris,

179

^

EXERCITIUM

Suppletionis pyo petcatis, t praparatio ad mortem.

173

Septem Colloquia ab anima ad. dile&um pro remiffione

peccatorum inftituta,

173

'Ad matutinum,Colloquium primum eum mifericordia , &

amorc.

173

Ad Primam, Colloquium fecundum cum amore , & vetie

tate.

178

d Tettiam, Colloquium tertium cum pacc; & amore,182

Ad$extam; Colloquiumquartum cum fapientia, & amoe

re.

186

Ad Nonam, Colloquium quintum cum amore, & dile-

&ione.

192

Ad Vefperas, Colloquium fextum cum honore , & pie-

tate,

20R

Ad Completorium, Collo

quium feptimum cum amore, &

207

perfeverantia.

ODratio propuritate, & falute animz tuz.

?I2

Ero Coronide, pete à Dco benedici, & virtutum genere

Agornat,

218

K 1NI1IS

LE

u

li

D

Md

lu

]

D

y

u

y

u

j

u

1:

Ü !

i.

Il

Iv

aM

[l

:om'ialh

f

gm

j

m

ul

T

i

[2

)

"12

ul

o

Ej

r

(

nf

l

m

T —

Ro

sss

*

CQ

—

—

M

-

BWONGAWSenU

"s

"

F.

z5

?

-

Felstel us

X

L.

^

d

u

-

t

jf

d

H

3

'

)

x

«

*

H

M

A

v

*

"u

3

——

3b

-

4

3

"

x

:

A

at

2*

p

-

$

" RUE

:

5

?

m

"t

—

*

^

]

dà

PS

2

E

£5

ey

m

-

|

h

$

—

E

*

P

p

4

*s

R

7u

[

E

PA

jj

33]

4

aX

DA

A

? :

2

RE ETO

x

"

X

s

uOES

iM

-

:

3

d

j

-

i

"

E

-

ï*.

qe

"i

t

94

2;

$i

$

P

-

x

(*

i«

:

r

x

—

?.

E.

r

E

r

d

l

—

3

r

e.

hs

3 --

T

X

j

4

A

2291

?h

U

d

D6

d-

z

*

8 n

$:

pj

r

s

*

hi

d

"

E

j

9.

4

jz

es

RT

j

x ar

4

z

J

5

4

"

£

$1

M.

^

-

"x

"l

3

n

p

Z

.

T

i

AA

p*

s

A TREOS

*

HC

PC LA EE

*

x

E

-

"

:

d.

E

:

.'l

"

^

.

n

^

od

As

,?

a

g

dU

Ht

U

R

d

*s

st

2

«s

m

M

?^

A

^

m

E

E

A

w

zi

1

*

AC

"m

*

":

P

i

É

-

P

Id

&

t

1

*

i

X

s

-

.

:

4

u

4

Vr

A

i

"

d

VAos

v

D

E

$

M

*

j

OP

s

P

d

i

"

;

&

UE

P

-

v

4

A

*

*

X

b

vé

Y*

"

?

KL

)

Aj

h

4

x

H

*

:

D

:

M

$.

P

*

z

»

*

at

»

n

m

se:

E

$d

Eu

-

*

4,

5

3.

"

M

d

E

A

$

r

Dd

-

:

A

A

E

w:

m

2

P

*

$

»

j

j

3

D

n

o

X

(55

M

3»

31

2

"

&

P«

*

j

j,

P

"

U

';

"

$

$^

E

g

*

»e

ï

$

j?

i

k

*

Ms

$

*

Y

X

j

E)

x

j

z

a

s

Dd

-

i

^

s

p

31

*

P

z

y1

I$

At

*

A

T

H

i

"

PA

a

Vi

3

Euroskala Offset

a

e

VierFarbSelector Standard *

E

SPIRITUSG? FITA.

Hoc eft:

—

ää

ä

E

EH

S. GERTRUDIS V.

-EHEH

m

ä

[

EXERCITIA

13

INSINUATIONUM

DIVINJE- PIKTÁATIS

12

Iuriue Devoriouis SuavrraT

[

Caftam animam in Deum

1i

elevantia,

"üas

5 &.

t

10

l'ï

Omni

i

us, quidem virtutum Canditatis

admodüm proficua, fed vel maximé Religio.

fis , & vitam afcericam profitentibus

peraccommoda:;

ä

Operá, & ftudió cujusdam Ànonymi

Pethrufiano - Benedi&tini ob fuam excel-

lÓéndam, & fublimiratem denuo recu.

1

!5

fa, & emen

dadüs cum Facultate Su-

periorum Luci publicee

reddiza,

3 d

s

7,

hN

*

L

FO ERE

I E E

Z

7

d

AR CTARY Y

3 d sf

AR T

E

EAU UAR ESLUE NI S

»

JS VAE CTORK

*s

x

3

A

CONSTANT 1 4£

Typis, & fümptibus Joan. len

atii Neyets

Annó M DCC XXX,

d ^ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

?x