jecifti. Tu nunquam aliquem in angte

ftiis pofitum fine miferatione praterii-

üyef

fti

Tu omni indigenti femper tan-

u (

Y

quam Mater fubvenifti. Tu omni-

bus teinvocantibus fecundüm nomen

hD

tüum piéaftitifti, ^Eja, & me indig-

?Bimæ,

Vnor

namàtene projicias propter peccatà

mea, neme repellas propterinutilem

PJUm R'

convetfationemmeam, — Ne me de-

* lf

: l

Ípicias, nede me dicas, ut quid etiam

terram occupat ? Sed i&cundum

HOknti:

qll

esS p7y $3€e»

p,!«quod habes in. natura, pi&,pié me

li cura.

Ecce in ultimna conítituta me-

ritotum inopia » vettio, venio ad illa

du charitate plena ( quz apud te funt^

lw pauperum xenodochia, ne fub dio

gpu 1nfoecundac vitae meze moriar frigo-

,gulïn,ä' re, & pluvia: fperans, ut de manu tüià

j largiflua detur mihieleemofyna, per

Tur, quam reparetur vita mea deperdita,

Ti

Ibíque ex velleribus multze miferatio«

r

nistue , nuditatis meze calefacias la-

lgicn

jj tera? ltex tua cbaritate cooperiantur

m

omnia mea peccata, & fuppleantur

univerfa neglecta.

Eja aperi mihi

(

Pr?äïTL

tuatutahabitacula, ut ibi falver tua

)

Per te mihi fiat in auxilium

[u ol

gratia,

ia Dei charitas, in qua fola efttuta

m

animz, & fpiritüs mei fanitas, Eja

m

"

óamor, amor, Jesum meum illum

u

l

"

tuum regalem captivum , diadema-

W

te mifericordie infignitum , quem

NU

ii

j

hác horá in tanta comprehendifti

n

d

violentia; Ut una cum o tibi pro-

prià

W

«95 176 Se&»

rié vendicares bona ejus omnia ,

"

l

!j

cumilla tua prada. nobiliffima , di-

tans co:leftia, & terreftia, bonifque

Qf

replens omnia, ex tui gloriofiffimi

MOf

Captiviabundantia, Eja illo charif-

ünid

n

fimo fpolio , illo tuo millies pracdile-

&o Captivo, vitam meam depetdi-

CR

tam mihi redime, & i1nutilem con-

imm

verfationem meam non jam in feptu-

m

lum , fed in centuplum mihi rc&i- lii

tuc.

Quia etfifola haberem omni-

Wg

um hominum, & angelorum vitam,

&

nequaquam poflem efle tanti , quantt

ille tuus przoptabilis Captivus valet

pretii, quanto minus cüm fim homo

vilis , pulvis, & cinise O fi mihi da-

retur optio, ut cum Jesu przcordia-

liffimo, & metantillam captivares;

vinculares , & proprié hacreditares:

Ut de illius divini Captivi confortio ,

& colloquio, fierem dc peccatrice ,

fan&da : de inutili, homo vere fpi-

ritualis: de inimica ; Dei vera ami-

[v M

A

-05177JD

wb cat de tepida, ver& Deum fitiens:

u,! de Pccrlll, & infoecundà germinans

boqu omnium virtutum pcrfe&ionem , &

sls totius religionis fan&itatem.

lbi Je-«

lochl sumichare, finus tuae mifcricordiz,

Ibi

Præo' fit inclufio capuwtans mez.

4yi catena divini cordis tui , fit vincu-

lm lum mihi, utin vivi amoris violen-

ii tia fiam tua perpetua Captiva, in-

yic dividué conglutinata tibi , tota vi-

eft [

vens, & adhzrens txbl, ut In

m

ætemum nunquam à te

"

valeam feparari,

Amen,

ts

i li

i ml'm

(

m

æn MF'/

æ[

d w

i

e

ol

,

? t

"v

ch j

G

( J

iM

$

P

"n

p

| VCW

AD

«u36 ( 173 ) tt»

AD PRIMAM.

Wi

p

COLLOQUIUM II |

IT

mX

Cum amore, €9 veritate, pre impee

f;]giam

tratione. patrocinü ipþw WRR TEU

4 cy]

dicis in. judicio.

IT

"Tua te cogat pietas, ut malanoftra fu-

1 d

eres, parcendó : & me indignam Voti

i

compotem ; inbora mortis absque impe-

Tij

|

dimento , tuo dulciffimo vultu faties, ut

t

mihi in te fit perpetua requies,

bl

/Chara veritas , Ó jufta.Dei zqui-

d

Q

b(

tas, quomode. apparebo ante

* T

faciem tuam, portans iniquitatem

n

meam, reatum deperditionis. vite

j mml

i

mez , pon—dus multe nimis negli-

A d

gentiae mex ? Chriftianze fidei, &

SuP

0njy

Ípiritualis vitze meg pecuniam ; heu,

h, $i

heu! non dedi nummulariis charitatis

1

"

ln

ad meníam : ut tu cum ufuris incre-

UOP

R

menti totius perfe&ionis ( prout vc*

T

RE

les ) reciperesillam, Talentum tem-

V

m

POHS

4»^ 179 GU

L p*ms mihi creditum non folàm et-

pendiin vacuum : fed amifi, & de-

! pravavi, öcpurdldatütum. Quó ibo,

juÓó me vertam, & quó à facie tua

W" fugiam? O veritas! übi funt indivi-

l* dui collaterales juftitia, & aquitas,

Tu in numcero, pondcrc & menfu-

nb

ra judicas omnia,

Quæczmque tu

W mm

apnrchcndls, evasin ftatera julla ni-

('u' lff

mis.

Va mihi, & millies vx! ft

j W)»

tradar tibi, non habens advocatum

refpondentem pro me. .O charitas!

putz

tu allega pro me.

Tu reí

fponde pro

rCD(] ;h

Tu

me, Tuimpetra mihi veniam.

u

age meam caufam , ut vivam ob tui

yys !

gratiam, 5cio, quidfaciam ? Cali-

)

cem falutaris accipiam ? Calicem Je-

Fdïïy

suponam in Veritatis ftateram vacu-

täm"'

am. Sic, ficomne, quod mihi deeft,

5 Char]'m

fupplebo

Sic omnia peccata mea

['un n[n

cooperlam

lllo calice omnes rui-

nas meas adlmplcbo, lMlo calice om-

P[OU[ l

jn! Bcimperfe&um meum fupra condig-

nuin

r

M2

«936 :$0 S8»

num füpplebo. Eja, Ó amor ! Jesum

fet

M

li

meum illum tuum regalem vincum

ex commotione vifcerum tuze miferi-

(

(

cordix medullitüs infirmatum ( quem

lt

h

tü hác horá cum tanta violentia traxi-

Q (

ftiad judicium: utei imponeres toti-

n

us mundi peccatum , cüm non habe-

1]

ret maculám , nifi tantüm mei amo-

L[Iimu

ris caufam, & meam, quam de eo exis

fit

gebas culpam)6ja illum innocentiffi-

Mie

mum , illum chariffimum , amorea-

UIUICITG]

moris meicondemnatum , & pro me

Ti EU

morti adjudicatum, accipiam hodie

judiciur,

ite, Ó amor chariffime ] judicii met

;Udtx i

Da mihi talemobfidem;

comitem.

T

d f

ut habeam illum totius caufz me

Mp

u

WtQ V

prafidem. O chara veritas! fine ]e-

sii meo venire ad te , effet mihi into-

& T

lerabile: fed cum Jesu meo apparere

0!

coram te, jucundum nimis , & ama-

Türt

bile, O veritas! nunc pro tribuna-

TWtete

li fedeas , nunc pretorium introeas,

"Ut

& de me, qux:cunque placucrint, pro-

y

fcras

*«

ebS 18: $49

"u feras. Non timebo mala: fcio ; fcio,

vinc'tu;

qgöd nequaquam confundcet me fa-

y nik

cies tua, cüm fit mecum magna fpes,

n

& tota fiducia mea.

Vellem fcire;

uam de me nunc diciares fententi-

J n

at

am, cüm Jesum meum mecum habe-

ynli

am, illum chariffimum., illum fide-

d

liffimum , qui meam fuftinuit mife-

d

riam , ut apud te mihi magnam im-

Occütllïïl*

petraret. mifericordiam,

Jesu. i mi

dulciffime, redemptionis mese pig-

| i

&pïüf

nus amabile , tu mecum venias ad

Tu fis

"

judicium. — Ejaftemus fimul,

v

judex , & advocatus meus. Enarra,

yde

quid fa&us fis pro me , quàm be-

J

nigné cogitaveris de me ,

quim

j i

caró acquifiéóris me, ut ju&ificer ex

jl l"

t Tu mihi vixifti, ne perirem e-

p

go. T peccata meaportifti. Tu

p

mortuus es pro me; ne 1n aternum

TU

morerer ego,

Tu omnia tua. mihi

j

contulifti , ut per te dives meriti fie-

n

tem ego, Eja in mortis hora judica

U

M3

me

e2S 182 t4»

me fecundüm illam innocentiam ; gtl

i?

fecundüm illam . immaculationem;

quam mihi contulifti in te, cüm om«

Qd

ne debitum meum folvilti perte, ju-

mi!brig

dicatus , & condemnatus propter me,

TX

ut quaepauper, & inopsfum ex me,

|

aupa

1li

Ü

omnibus bonis abundarem per te.

busmi

AD TEKRTIAM,

tismo

Qd

COLLOQUIUM Ill

Tv

Cum pace , €9 amorc, ut. diesm obeas

1 a

um

]»?Prcmum PT P plesé| veconciliaia.,

Qütno

Tua te cogat pietas, ut mala noftra fü :

, (

peres, parcendó: & me indignam Voti

qUOUSqt

compotem, inhora mortis absque impe-

dimento, tuo dulciffimo vultu faties , ut

qUOUSqa

OQuer

mihi in te fit perpetua requies.

TR

Pax Dei , quz exfupcras om-

"ii

nem fenfum , füuavis , & amabi-

Ti

lis, dulcis, & przftabilis , ubicun-

que tu vencris , ibi cft fccuritas im-

DI

; PCF'

es8 ( 121 ) 549

frznare

müs perturbabilis, Tufolapotes

310

iram Principis,

Tu clementiá deco-

cimit

ras thronum R egis,

Tu pietate, &

( !

mifericordid clarificas regnuim glori2e

OPICHF

imperialis, EJa, age caufam meirel,

n «t

& pauperis. Eja fub tuis me recipe

alis, ut ibi protegar ab imminenti-

PCF li

busmalis, quactimeo pro negligen-

1.

tiis meis multis, & maguis, Ecce jam

creditor ftat ad oftium , repetens à

Ll

me vitz mez depofitum. Exa&or à

me exigit temporis mei tributum ;

(

[

cum quo loqui non cft mihi tutum ,

TU

cüm non habeam,unde folvam dcbi-

tum. O paxmea, Jesu dulciffime;

gl

nam

quousquefiles, quousque diíTimulas,

u y

quousquetaces? Eja vel nunc pro me

jau

i

loquere verbum in charitate dicenst

Ego redimam eum.

Tu quippc- es

u

omnium miferorüm refugium, Tu

Va

neminem prateris infalutatum. Iu

u

nunquam aliquem ad te confugien-

I/

tem dimiüíti irteconcilatum, — Ejà

[

I

n

"d

M 4

«25 184 t6»

ne pertranfeas fine charitate me mife-

füin ,

rum , & defperatum.

Redde mibi

Qs

Patrem placatum., lecipe me in tuge

It

Prabe mihi

charitaus gremium,

;L

M.

Kal

fancaefpci hauftum aquz frigidee , ut

poftim vivere. O charitas | tu refri-

In j

geralinguam meam. Tu recrea ino-

D

?

pià fpiritüs jam pené deficientem ani-

li, V

mam mcam, Ejaóamor, amor! Je-

Wa

sum meum hàác horá pro me flagella-

UM

tum , fpinis coronatum, pictatc inc-

IHl

briatum , Jesum verum Regem me-

yung

um , fine quo nefcio alium ( quem t

um

q

fecifti opprobrium, hominum , abje-

hi q

&um, & defpe&um tanquam lepro-

n

VT

fum , ut Judxa eum negaret efle fü-

ul

um , fed ego tuigratid haberem eum.

ftrum

proprium )ó ut&inam! illum innocen-

t

tflfimum, illum chariffimum ( qui

m

tlf

pro me,quz non rapuit, tam plené ex-

D

]

folvit)Jesum mceü mihi dones in ani-

E

i

ma& mez brachium , utaccipiam eum

Am

füper cor meum , amaritudine dolo-

if

Iu

«55 :9; 609

Y

rum ; & paffionum ejus refocillans

m

meum fpiritum, - Ejailla amariffima

xuntt

pacis mez , quam ei impofuifti, difci-

lina , omnia mea perfolvat neglecta,

t n

n

& debita. O pax, tu fis meachara

tU

in Jesu perpetua ligatura.

Tu fis

Vrl

mez fortitudinis chariffima colum-

Uab

na , ut tibi al/igata individua amici-

n

tia, cum Jesufiam unum cor ; & ani-

digi

ma , in te , Ó pax dulciffima excipiens

u

charitatis. flagella , intima amoris

vulnera , per te manens Jesu meo

jgem f

us

perpetuó adglutinata,

O pax, ad-

huc unum mihi facito verbulum :

, i

aperi mihi illud digniffimum ( quod

n k[)ï

wg

apud te eft repofitum ) amoris alaba-

j

ftrum , quod fuo vivo odore meum

qnta

torpentem expergefaciat fpiritum.

Senfus meoslint,& perunge illius glo-

yutrl ':Q.E'

riofiffimi capitis cruore , illorum ve-

] Wx

il

!

nerabilium fenfuum dolore, ut illo

mm Ü

balíamitico fapore , tota immuter

, fi

jn p

àfpiritüs mei ignavia-, & torpore

r

*

cut

e$5 186 569

cut mutatur flerilitas terrze veris tem-

Tuf

liC

pore, fux novitatis in flore, Eja

]esu mi dulciffime , fan&iífimorum

futi

Al

fenfuum tuorum exercitium , fit to-

lij

tius cuï;:—æ meae opcrimcntum , ^ aM

ot

li

ROUUI

omnium negligentiarum — mearum

uh

Ti

u

fupplementum : ut quicquid mihide-

eftin me, totum habcam in te , qui

IT

te totum impendifti pro me, Amen,

U n

Ti

'Hn

AD SEXTAM,

h

lIt

COLLOQUIUM IV

m

D t])

Cum [apientia , €9 amores ut "irtute

$. Qucis in vnorte coutratenutationes , C

( (

inimici iufidias defendaris.

[j

T

Tua te cogat pietas , ut mala noftra fu-

Tioy,

*

*

peres, parcendö

& me indignam Voti

compotem,inhora mortis absque impe-

fonfit

dimento ; tuo dulciffimo vultu faties, ut

3»(] ,

li

mihi in te fit perpetua requies,

"i

Admirabilis Dei iäpientia,quäm

; valida, quàm pracclara vox tut?

Wt

d

en2 Y8y 669

i

'Tu fine exceptione vocasad teomnes,

Tu mhabms

C, Er'

qui crmcuplfcunt te.

(0RU.

humiles.

Tu diligis te dzhgentcs

Tu judicas caufam pauperis,

Tu )iC

jli

n

:;;

omnium mifereris,

Tu nihil ow(h

T

corum , qua fecifti.

Tu peccata ho-

li

i

minum diffimulas , & ad poenitenti-

o

am eos mifericor dlter exípeGas, Eja,

]t qtl

& mihi aper! venam vitae, propi-

) r

ans mihi poculum indulgentie, ut

Íciam,quid acceptum fit coram te om-

ni tempore

O Saplenua' tu fan-

j

&um fignum zvi in tua geftas dexte-

J

jan

li

rà, tibi profperé fuccedunt omnia, Tu

TL

una , & fola potes omnia

Eja tu i

té 15novas omnt1a

Tuin te manens

innova, & fan&ifica me , ut in ani-

poli

namL

mam meam poffis transferrete, Tu

T

confütuis amicos Dei, Eja tu mihi

Fac me ma-

fut

acquire amicitiam Dei

né vigilare ad te, ut veraciter inve-

ii

niam te

Tuprzoccupa me, ut ve-

Yi

l

raciter concupifcam te, O quàm

j

pru-

«55 188 949

prudenter ordinando — circuis ;uP

yd

Atl

quàm providé cuncta difponis, cüm

Íub pratextu. falvandi bominem,

It

pxud»ntxfw Ímó confilió

aggrediens

anil

olun

circumvenires chcm g!oriæ fpeci-

W

ficans ei pacis cogitationem, chari-

tatis adimpletionem, & tenes prin-

ïupen

c1palcm Majeftatem , dorío ejus im-

DIUH

pofuifti amoris occafionem , ut por-

V

tarct fuper liznum populi iniquitatem.

lnl

Eja, & cja ó praclara Dei fapientia!

t

cujus magnifica opcra nulla potuit im-

f

iy

pcdire diabolica malitia , cujus pia

confilia non potuit immutare omnis

i

[l

humanz pravitatis ignorantia ; cujus

"

mifericordiae multitudinem , cujus

TU d

amoris maenitudinem, cu;us boni-

&

tatis plcmtudinem nuila quivit ex-

äægls

UUGUCTC criminum magmtudo qum

Tj

tua imperialis pxævalcrct induftria;ad

m |

dlfponcndum omnia fuaviter , attin-

*tndu

gens à fine usque ad finem fortiter. O

m

iapl..ntla diving Majcítatis, . virtus

Q

pre-

e$5 190 8549

i, !

praftantiffima, utinam in meindig-

, d

na tua pravaleat efficacia! Utinam

m

in me tantilla fpiritu oris tui efflues, &

annihiles omnia impedimenta tue

;grcdi:gä

i

voluntatis , & beneplaciti, ut perte

fl

Vincam omnia tentamenta, pcr te

1

fuperem ominia impedimenta ,. ut a-

lo P!

€)U5 [

moris magnitudine mihi moriens vi-

u

P)

vam in te , atque te duce bene eva-

U

dam hujus vitz naufragium , à teac-

U

cipiens charitatis tegumentum , dile-

QPIE

Qul

éionis operimentum , tecum con-

dens vivi amoris teftamentum.

O:

3

j

fapientia, qualem ludum tu perficis,

j: d

D

ualiloco Jesum meum circumvenisf

q

Tu denudas Regem eloriz , faciens

eum fpectaculum contumceliz.

Tu

( 1)01

u

affigis flipiti pretium totius mundi.

lo th,

Tufola ponderas , & difcernis , quan-

tum valeat hoc Sacramentum ad fol-

hu

vendumtotius pravaricationis debi-

h Rw

1

tum, Tu vitam omnium exaltas in

rti

yi

Cruce à terra, ut in. mortc fua ad fe

tra-

4

«95 190 549

trahens vivificaret omnia.

O amof

um

fapiens, quale tu conficis malagma,

ul

ut 1mplcrctu1 univerfalis ruina ! Q

f&!ISP

ülti

quale apponis emplaftrum , ut mede-

reris vulaeriomnium! O amor, tu-

Q

um coníilium eft perditis in auxilium.

lIt tU

Wt

'Tucondemnasinnoxium , ut falvifi-

ces reum miferum.

Tu effundisfan-

n

hi

guinem innocentem , ut p acarcpof-

fis )u&mam 1rafcemem & pauperiac

hm

anpl acquiras Patrem clemcntcm. O

QUf j

nl

fapiens amor , tuum di&amen eft mi-

ferorum relcvamcn.

Tu agis pacxs

w]

caufam,

Tu exaudis interpellantem

o ve

v

mifernicordiam. — Tu prudentl conft-

It

ft

lio fubvenis omnium anguftie , per

dcp

i

benigniffimam voluntatem tuz cle-

n EJQ

menti2,

Tufinem imponis univer-

ï

'open

fali miferit , per gloriofum opus tuze

019 tlv

mifericordim. O amor , tua adinven-

U

tio eft deperditis falum occafio, Ec-

ce , Ófapientia] jam tuum patet ple-

num pietate cellarium, Eja refpice me

mile-

«35 Yor 5é»

r

)

(l

imiferum forisftantem ad tuz charita-

ho

tis oftium.

Eja imple mea . paupcr-

"

tatis palliolum , benedicionetuarum

dulcedinum,

Ecce ante te eft defidc-

I

(

rH mei vacua craterula,

Eja apena-

yr, d

U'ïllu«

tur tuz plenitudinis ferula. Doce

"

1

cor meum tua calla confilia , tua prz-

Md

ub

cepta lucida , .&ua fidelia teftimonia,

Fac me memorem mandatorum tuo-

U

Püi

at

rum ad faciendum ea, Eja, ne fecun-

'PU

a

düm peccata mea facias mibi , neque

neli

fccundüm iniquitates meas retribuas

1

mihi jefu mi. Eja, ficut in fanguin&

IN

p

tuo veré propitiatus es .mihi ; fic per

il

h

U

virtutem pretiofze crucis tuge omnem

t

dcpcrditionem vitz mez reftitue mi-

t

hi. Eja, Ó amor fapiens! tutege, &

cooperi omne meum deli&um. Tuw

iUf

pio me -fupple omne meum ncgle-.

op

d

admï

Gum, per Jesum meum tuo

arbitrio Íponte

dereli-

Á

patei?

J

(

fplä

A4D

f

gt

ey5 ro? $69

AD NONAM.

i

|

ii

COLLOQUIUM V

flügt

nijli

Cum amore , €9 dile&lione , pro unione

Ti

M

ymportis tut Cum qmorte ;gni.

lvl

"Tuate cogat pietas , ut mala nóftra fü--

EU.

& me indignam Voti

(Onit

peres, parcendó

n

compotem, in hora mortis absque impe-

dimento , tuo dulci(fimo vultu faties ,. ut

t

Tif

mihi inte fit perpetua. requies,

tb

* Pulchra Dei dile&io,

O morte

Qqum

fortior charitatis 2mulatio!

Wit,

T escreatur reparatio, totius mun-

I ((

di falus, & redemptio. O quàm dul-

I« P;u

cis tua confabulatio ! O qualis tua

dffpcr.

collatio! Tuus convi&us non habet

(j

tzdium. Tuum confortium eft ve-

Al

psp

rum fine fine gaudium.

Eja intra

"Ia

meum vile cubiculum, & quiefce me-

lr

cum, Fac me audiretuas Spiritu fan-

l tcE

&o plenas collationes, ut tecum obli-

ld.

& tri-

'V.if(faf omnes meas angufítias ;

li

bula-

«epS 193 96»

bulationes.

In via hac, qua ambulo,

tu fis mecum , quia omnia bona ve-

u

niunt mihi pariter tecum, — .O hono-

rabilis dile&tio, ecce ego mifer ho-

0 M

muncio, circumagitatus negligentiae

h

mez ventó validiffimo, & coníci-

n

1|

entiz M eccatorum mceorum territa à

jil

nti

tonitruo: fub tuz pietatis te&a con-

ite Jf

1]»

fugio, quia nullam fpem, niíi in te

at

mihi fupereffe fentio , nec extra te

uspiam requiem invenio,

Tu tan-

t

quam Mater perditum foves in gre-

i

fl

M

mio, u provido nimis, & exqui-

"u J

(l

fito confiliousquead mortem illudis ,

(ime

nec parcis Altiflimi Filio,ut fubvenias

^

yis

defperato mifero,

O charitas ,

Q

!On ^

i

dile&io, tupro peccatoribus in Vir-

" di

ginis Filio , talem fecifti rem, quod

Elg [

in te omnibus defperatis dedifti fpem.

jtit

j

Tu propria benignitate omnes cogis

ii

in te fiducialiter agere: utque mifer

"

nullus adverfum te habeat caufati , tu

J

caufam omnium ponis in filutari.

|

j

N

OQcha-

e$9 194 9389

Ocharitas, tu mihi deftitutaé, mihi

i

no.

dereli&z , inte para confilii locum,

| p

refugii nidum , quó reclinem tribu-

latum fpiritum meum. Tu p

orta

Ting

Tu

QUi5

mecum caufam incolatüs mei,

tüs, mei,

tl

erige puüllanimitatem fpiri

"u confolare anguftiam cord

iPhei ;

COU

'

!

(

[

h

i

dicens mihi: Ego non oblivifcar tui.

tüm]-

Eja in hoc fit falvum verbum tuum, Ó

charitas ! & me ad tuas dignanter vo*

n

ca Calendas: quia anima mea vehe-

tU

menter tuas concupifcit nündinas ;

li

cis ad tua pia fora , mi-

ln a

ut pro malis m

hi tua conimutes bona.

Tu Jesum

80 V

fimmz

meum, dulcefalutare meum, tam

fortiter confixum tenes 1n cruce? ut

Bun

fub tua manu exfpirans deficeret pre

T

amore. QO charitas, quid facis;

t

(Otm

quem aggrederis? Tunon parcis, nec

uiefcis , donec fübvenias miferis.

Ms

u

'Tu nullum modum das amori,

[Ub Pl

ämmg

fontem vitae ficaffligisinfiti, ut non

fufficiat femel mori, fed jam mori-

D

ens

«s to$ $e»

, nl

ens fic exponat adhuc femetipfum a-

Quf

mori, ut morte multa pro fingulis

p

cupiat, & fitiat mori , perditos redi-

up.J

gt

mens pignore chariori,

ÓO amor,

[TH

tuainduftria nervum cordis Jesu mek

tam ftrenue tet

19

u

j D

it , quözi pra amore

hgl»h

corruptumemarcuit, O amor, jam

fcar [

l

tibi fufficiat, jam modum facias,

tuim

cüm Jesus meus in oculis tuis mortu-

f

uspendeat, Mortuus plané mortu-

Qtt

l thu

us, ut ego vitam habeam abundan-

[ndln

J

tits,

Mortuus , ut me Pater in Fili-

um adoptaret charius.. Mortuus , ut

yà ;mf

ego viverem foclicius, O mors cha-

!

ol

rílima, tu fea Ííors focliciífima.

l ii

TU

Eja in te nidum fibi inveniat anima

mea, 0 mors, O mors parturiens Vi«

tz eternae fructus?. eja involvant me

| ib

totam tui vitales flu&us.

Q mors vi^

Ü

u

o

taperennis, Eja fperem femper tuis

li

fub pennis. O mors falutaris, eja

fl

anima mea demoretur in bonis tuis

u

preclaris,

O mors. prctiofiffima ,

y i

tu

Ü

N2

«»6 196 te»

T

tuesacquifitio mea chariffima. — Eja

Ttü

tu totam vitam meam in te abforbe-

lu

as, mortémque meam tibi immcr-

W

O mors efficaciffima, eja fub

gas

T

tua cura mors mea tuta

fit, & fecura.

m

C mors vitalis, eja tuis liquefcam fub

D

alis.

O mors vitz ftilla, eja in me

Yid

in perpetuum ardeat tuz vivificatio-

n

nis predulcisfcintilla, O mors glo-

Q mors

tj

rioía.

O mors fru&uofa,

(d

fumma totius falutis meae, amabile

i

foedus acquifitionis mez , firmiffi-

ligc

mum pa&um reconciliationis mege

m

O mors triumphalis , dulcis, & vita-

Pc;l

lis, in te elucet mihi charitas talis,

oty

cui in coclo, & in terra non elt inven-

'

DC

ta zqualis, O mors Præcordialis, tu

Thei

cordis mei fiducia fpiritualis. Q mors

t

amantiffima, in te mihi funt repo-

if

fitabonaomnia. Eja de me (it cibi

fCrVg

piacura, ut moriens fub tua dulciter

itului

pauibm umbra, O mors mifericore

.

L

ta mea faliciffi-

difïïma. Tu es vi

mae

enhó 107 $95

ma, Tuesparsmeaoprima, Tues

h

redemptio meacopiofifima. Tues

D

Eja

jnn

hzreditas mea przclariilima.

me tibi totam involve , in tetotam

j u

meam vitam abfconde, in tc mor-

1 ;

QU

Q mors ma-

tem meam reconde.

m

(l

m

nansdulcedine, tu morti meze pro-

vide, tu metotam circumda mortis

j

Al

in angufïia

Perte fecurum habeam

J

jl

"

tranfitum , ne latrunculi meum ob-

9

fideant exitum.

In tuz. chariffimae

J

;mab ]

acquifitionis gremium , meum recol-

lige fpiritum.

In tuz plenimmæ

j

M

charitatis cubile animam meam fufci-

W

pe» inte vitam meam abforbe , in te

$ [äl'*

totam me immerge.

O mors chara,

m

yN

Fac

in te mihi turc requiem para,

Jj

me in te fccliciter exfpirare , & fuavi-

Q

ter obdormire. .O mors præcordia—

f

^

n W

liffima , tu metunctibiin perpetuum

wcüïh

iu

ferva, in tua charitate paterna, in

| i

acquifitione, & poffeffione fempiter-

J

(

na, O amor, illam faluberrimam

«more

a

N3

p

«25 1985&;'3.-

b

£nortem, illam chariffimam fortem

fhdr

tu mihi acquisífti, 'Tu pro me tanta,

IY

& uliafecilti, quód metuz fervituti

!

li

in perpetuum obligáfti, Quid pro

TUf

tantis, & tam infinitis bonis retribu-

am? Quidlaudis, & gratiarum a&io-

&

nistibi offeram, etiam fi millies me

p

(

impendero; quid ego vilis homuncio

Tif

ad te, Ó mea copiofa redemptio ? Er-

f

go animam meam, quam redemifti ,

tl

li

totam tibi offeram, amorem cordis

U

meideferam, Ejatuvitam meam in

tetransferas, Tu meipfam totam ti-

I

füec

bi inferas, & me in te concludenste-

cum unum efficias.

O amor, tuz

m

divinitatis ardor mibi referavit Jesu

1

lr

mei przdulce cor,

Q cor manans

T

dulcedine, O cor redundans pietate.

O cor füpereffluens charitate. - Q cot

tf

A

diftillans fuavitate.

Q cor

lenum

J

Idl

miferatione,

Eja fac me mori pre

tui amore, & dile&ione.

O chariffi-

DN

mum cor, intc precor totum abfor-

O

bc

a-äxsmäao

be meum cor.

Cordis mei charior

nfota

neta

jl

margarità, ad tuas vitales epulas me

AC

Iv

V

il

h

invita.

Tuz coníolationis vina mi-

x

Pl

hi indignz propina, ut fpiritüs mei

ruina impleatur charitate tua divina;

t

j

& de tuz. charitatis abundantia fup-

10 d

pleatur mentis mez egeftas, & inopia,

ol t

Ui

T

jt

Oamor, utinam hoccor, hoc thy-

miama dulciffimum, hoc incenfum

tio

( [

(uavifsimum , hoc facrificium di-

«l

gnifsimumnunc offeras pro me ad au-

m

reum altare reconciliationis huma-

Il

ma

t

nz , in fupplementam omnium

mcórum , quos vixi dierum , in qui-

Ild

Ó

bustibi non detuli fru&um. O'amor;

tOz, L

in illius mellilui cordis p.rof—ïuvium

mrlt Jx

j

immerge meum fpiritum , in profun-

! mi

do divinz mifericordize fepeliens to-

lt pmï

tum pondus iniquitatis mear, & ne-

j

(

sligentie, Redde mihi in Jesu in-

telle&um clarifsimum , affe&ümque

gui'

purifsimum , utper te pofsideam ab

) ch;lmlN

omni carnalitate cor extrancum,

alie-

"

NA

/

425 2co $689

alienum, & liberum, utin mortis

m

hora, te duceimmaculatum Deo re-

t fpr

confignem f, piritum,

fl

&um cor, adte nunc clamat meum

Y

cor, Eftomei memor,tuz charitatis

lu

dulcor reficiat, quafo, meum cor,

fis

Eja movestur füper me tug: mifera-

hor

tionis medulla, quia, heu! mihi funt

Qufm

1ala merita multa , merita bona nul-

frii

la, Jesumituz pretiofz mortis me-

f

ritum ( quod folum efficax fuit ad fol-

'angu

vendum univerfale debitum ) condo-

lf

nct mihiin tc, quicquid male merui,

]C, ü

& redonet mibi inte omnia bona,in

0j

quibus deperii, convertens me tam

efficaciterad te:. ut in divini amoris

violentia penitüsà imemetipfa immu-

tata, illam in oculis tuis inveniam

Ü

gratiam, illam confequar mifericor-

(

diam , quam tu mihi meruifti, cum

amore amoris mci in cruce moriens

!

V

defecifti,

Et da mihi Jesu chare te

Tual

folum in omz;libus,- & fupcr omnia

PCFCS,P

ama-

ep? 201 Se99

(f

amare, tibi ferventer adhzrere, i&

t

l

te fp'cïare,&:, fuperfperare. Da mihi

f

lV

tue morti dignam de rcliquo agere

n

vicem , ut in mortis hora , absqueul-

Al

Til

lamora, cxperiri merear redemptio-

1

nis mez fru&um dulcifsimum, &

mit

mortis tüz prændägnifsimum meri-

tum , in tanta eíficacia, quantam tu

l fung

J

mihi cupifti , cum in fiti falutis meae

(

Ípiritum emififti, magnóque pretio

il

[*

fanguinis tui me redemifti.

O amor

(

in morte mea tu mihi dicas dulce va-

fl

] mü

le, utintefuaviter rcquicü:am in pa-

ynij

ce, Amen.

It

u

AD VESPERAS.

gt

v

COLLOQUIUM VI.

g

(

Cum /Amore, €9. Pietate pro (olutione.

l, q

debiti , €&* . [ublatione | omnis imperfecti-

jl

n

hi

Tuate cogat pietas , ut mala noftra fu-

Q

peres, parcendo ? & me indignam voti

com-

"d

N*

e83 105 609

eompotem in hora mortis absque impe- (

dimento , tuo dulciffimo vultu faties, ut .

mihi in te fit perpetua requies,

Ti

O chara

Dulcis Dei pietas.

t d

O

Dei liberalitas.

Tu omnibus

fm

expandis gremium, tu es pauperum

T

refugium, O pietas, quid confu-

tionc

TT

lis, quó fugiam à facie frigoris , jam

ferre non valens afperitatem hye-

ttstel

mis?. Tepiditas animi mei jam gelu

fl

conítrinxit omnia arva cordis mer,

fitnt

Ejatuis me obumbra fcapulis, con-

li

tegens confufionem mez nuditatis:

D t

j

ut fub tuis calcfiam plumis, & in &-

If

ternum tuis fþerem fub pcnnis. O

Qp

pietas pietas , meangufliatam ne de-

Qj

íeras, À fingultu meo, & clamore

ts

faciem tuam ne avertas,

'Tua te co-

Futur

gatcharitas, utme patienter audias,

E

Eja expande gremium, ubi repaufem

Wf

modicüm , & eífundam coram te

l'oluc:

meum fpiritum ; Certa de tua bonita-

Ui

te; de tua naturali pietate, quod nul-

tu!cri;

um

«e95 105 t&»

Y

lum fpernas defolatum , nec defpi-

tl

ciástribulatum. .O quäm apti mife-

ristuimores, Oquàm grati jam pe-

d

né deficientibus unguentorum tuo-

ii

rum odores. 'Tu erigis clifos , ttü

UPCFF

folvis compeditos, Tu in tribula-

u

tione nullum defpicis ; tu materné,

" j*ï

& mifericorditer omnium neceffita-

J

tesrefpicis, — "Tu defperatis pié con-

n

fulis; 'Tu omnium indigentiz cle-

j

mentiffimé fübvenis, Eja nunc mi-

, 0

hiindigenti aurem para, ut pro ani-

üdjnu'!

ma mea habtam tecum colloquia rara,

y'iuä

& àterecipiam confiliachara, — Ecce

fifs "

commiflà mea vehementer pavefco ,

omiffa mea valde erubefeo , deperdi-

à

tionem vitae meag nimis pertimefco.

p

Futuram timeo difcuffionem 1illam ,

^

:l' QM

ua Chriftus homo nobilis mecum

j

cpau[

pofiturus eft rationem. Si à me exigere

u !

voluerit temporis mei depofitum , &

j

talenti intelle&us, quod mihi con-

i

tulerit , lucrum ; prorfus nullum tuee

[uo

lj

chari-

*

483 ( 204 ) 5€»

charitati dignum invenio refponfum, y.

Quid agam? Quó me vertam ? Fo- ,

dere non valeo , mendicare erubeíco, v

O pietas pictas , aperi nunc 05 tUUm , p

dulce confilium tuum refocillet, obfe- j

cro, fpiritum meum. — Eja refponde g,

mihi , quid in his videtur tibi facien- g,

dum mili, quia fecundüm nomenjj,

tuum tu veré pii cordis es , & optimé yi,

nófti, quid in his expediat mihi. Pj

arce, & fubveni mihi , X in hac tri* j

bulatione aliena mihi effe noli

*

À

MO- ,fülo, j

veat te paupertasfpiritüs mei , & tacta y

-

cordis miferatione pié dic mihi.

Putri

num maríupium mihi fic& tibi: O ib

pietas, pietas , tuapud te habes repoft- ts

tas tantas & tales divitias,quod coclum jj

& terra non fufficiunt ad percipien- j

dum eas. Tucompulifti Jesum me- ;,i

um pro anima mea fuam dare ani- o

mam, pro vitamea fuam : utomnia "

íua faceres mea, & fic ex tua abun- ,

dantia erefceret. pauperis fubftantias j

j

quyw

mïWEja animam meam famelicam ad tu-

llam voca praebendam, ut ex tuis di-

l/ witiis vità vivam: & teeducante, te

Wenutriente me, füb difciplina Domi-

/! ni non deficiam,donec te duce ad Dc-

ft um meum revertar, & ípiritum me-

i'um ei, quidedit, reddam. — O pietas,

$w6 bonitas, Ó dulcis Dci liberalitas,

q'tuin tuo conclavi habes repofitum

i l auoddam admirabile xenium , quod

! ftupet coclum, miratur terra , cui à fe-

J culo, & in. feculum fimile reperitur

6 nullum. Tu pro me quotidie Deo

i | Patri ad altare tale offers facrificium,

ji' tale holocauftomatis incenfum; quod

T. excedit omne meritum , & veré valet

i folvere omne meum debitum. Tu

df repraefentas Patri Filium veré fibi be-

j neplacitum , ut eum mihi reddas pla-

g/ catum, & veré reconciliatum, — Eja

uf per hoc Sacramentum, quod optimé

Jj/ poteft fupplere meum imperfe&um ,

j omn

émquc meum rcpararc defe&um,

yitam

Il

«39 ( 200 ) $€»

Vitam meam innova, & in centu-

plam mihi reftitue omnia mea deper-

dita, utin te meaexultet anima , per

Q

te ut aquilz renovetur inventus mea,

adteconvertatur vita mea , tibi fcr-

(un.

viat omnis virtus mea, te glorificet

ii

tota fübítantia mea.

[esu mi, tua

pietate omnes iniquitates meas dele,

Ti

tua charitate omnia peccata mea coo-

p

per5 &tege, tua dilecione neglecta

(PmFe

üyrt

meafup

le? tuo amorein illam liber-

tatem

f

pirit

Wmihiin

üs reftitue me, qua tu

hares innocentie moriens pro me,

dato pretio proprii fanguinis, libe-

)

ram feciíti me.

Fac me tug volun- g,

tati conformem , ut inte vitam me» i

amtransformem, Fac me totam ta- jiy

lem, tu me velles effe qualem : ut poft M

hanc vitam reíicó corporis ni-

N

biló, faciem tuam melli-

lm l

fluam videam iü

flïlltitas

jubilo.

ïlora, |

Uded

AD

eB6 207 $89

Catt

AD COMPLETORIUM,

d

j

Ü

COLLOQUIUM VT.

MM

m

t!

l

J

, Cum. amore ,. €9. per[everantia pyo

pri

-omnis peäfeöï*ionis, e J/dm(fimtis COf«

plo»ento,

tl

Ti

Tuate cocat pietas, ut mala noftra fü--

u

peres, parcendo : & me indignam Voti

N

9N

compoter, in hora mortis absque impe-

!l

dimento, tuo dulciffimo vultu íaties, ut

(( l'.

I

mihi inte fit pcrpetua requies,

u

K 7Y Perfeveranscharitas Domini fe-

n p

lL

su, qui nos dilexit usque ad

h

!

? (üP

mortem. Tu fola geítas regni dia-

" dema, Tibi debetur vi&oriz trium«

QU phus, glorie titulus. — Tua provida

,j diligentia , tua diligens cuftodia, de-

[

JH

, fert Regi regum munera talia, coc-

J

lum.fïuþct qualia, O perfeverans

Charitas, veré vox tua dulcis, & fo-

nora, facies tua fuavis, & decora.

Tu dc deferto colligis tam rara xenia,

"

!

taum

«9€ ( 208 ) $€»

tam multas virtutum fpecies , & aro- vf

|

EU

mata; quod Deus cocli vultu hilari tu-

am reverentur faciem , concupifcens ,

jef

& laudans pulchritud:ipem tuam &

of

| pecicm.

Te pra omnibus Deus ad-

jita

juvat vultu fuo : nam in tui medio

Id

:

n

on commovetur , rfquicfccns, ut

if

fþonfus in thalamo. Eja tu me ad-

tUtj

juva mané diluculo, in te , Ó vera me

ht

ridies! animam meam fervans ab om-

l p

ni czcitatis crepufculo,

O pcrfcvc-

|

1

It

rans charitas ! tu es omnium virtu-

föpultx

tum perfedio, & fpiritusfanitas, Tu

t

onera gravia facis levia, bono uíü

Ri

Á

tuo omnium virtutum labores dulci-

W |

ficas, & jucundas reddir tua affuetu-

(Q b

do, O Perfedia Dei charitas! in te g

omnis dulcedo , & fuavitas, Tu $ $

vera pax , & fecuritas 5in te impet- yr,

turbabilis pax ; & tranquillitas, Tu yg,

es omnium bonorum finis , & cot j

fummatio , mandatorum Dei adim- j

In, i

pletio. Tu fabbatorum iïaþbatu,m.

[(^

«n s 200 SE»

t i

te fapientia füum fternit otium , inte

ht

amor fuum perficit negotium, .O

fct

(

perfeverans charitas, tu in Jesa meo

ia

confummáfti opus, quod. ei injunxit

tUt

Jietas, .Tu adimpk?&i opus noftre

Qd

redemptionis, ut revocares perditos

19

infortem adoptionis, Tu Jesum me-

m

um in pace fuaviter facis obdormire ,

j

in

in te à labore quiefcere , fub umbra

u

tua paufare , in feriando dulciter fab-

i

Ptï

batizare , fub tuo figillo claufum, &

