Quod ego fum ex natura, hoc

At

ipfa

«5 29 $8

lm ipfafiet ex gratia, — Ample&ar eam

j capil:

amoris brachiis , aftringens Deitatis

mpcria

mez pracordis, ut ex virtute mei

um &

ardentis amoris , liquefiat velut cera à

d

facie ignis. Dile&a columba mea,

dii

fi mea effe velis : Neceffe eft, ut me

fimi

dulciter, fapienter & fortiter diligas ,

duuntü

uthzc in tefuaviter experiri valeas.

j

A/mor excitat Aniriam.

idiui

(o d

a expergiícere , O anima! quam-

Ej

diu dormitabis? Audi verbum,

ucuna'i:

quod tibi nuntio, Supra ccelum eft

i

1

Rex ,qui tui tenetur. defiderió.

Ex

J d

corde integro amatte, & füpra mo-

dum amat.

Ipfe tetam amat dulci-

| Vollif'

yhi

ter , ipfe tam diligit fideliter, ut pro»

pter te dimiferit regnum fuum humi-

T

liter.

Quserendo te , patiebatur ut

]u

l i

furem apprehendi fe. Ipfe te tam

jd

amat cordialiter , tam diligit vehe-

menter, tam zmulatur dulciter, tam

WnCU'

zclatur eíficaciter , ut floridum cor-

, n

1013

pus

|

«9 ;o te»

us fuum pro te in mortem traderet

i ä&Do

: fumn

hilariter, Hic eft, qui fuo tefanguine

lavit , qui fua te morte liberavit.

dl

üde

Quàmdiu te exfípedaabit , ut redames

eum ? Ipfe nimis pretiosé emit te

tevul

fricy

tuámqueamorem. Ipfe dilexittefu-

pra fuum honorem: Ipfe amavit te

yuy

plüs quàm füum corpus nobile, cui

T ]

nun

üam pepercit pro te,

Ille ita-

Corp1

uc

j

ulcis amor, fuavis charitas , fi-

D

:

elisamator, mutuum amorem exi-

qid

uj

git à te,

Hoc fi velocius velis ac-

dim

ceptare , paratus eftfe tibi defponfare,

Et ideo incundanter feftina , quid eli*

der ll

bcng

gas; jlli renunciare,

tïft )

Vox anime f2 Deo offerentis.

Ti

.

Go fum orphana absque Matre;

lor

Pre

n

inops & paupcr fum ego.

Jiu confolationem nullam habeo.

O

lpfefolus fitim animae meze poteft fa*

ht ;

tiare.. lpfecft przecle&us amicus cor-

, Ung

dis4gci & unicus. Ipfc cft Rex Regum

| fiügql

« 2: $69

i & Dominus dominantium, — Si ipfe

yiy fummus Imperator mihi miferaz, mi-

a, hi viliffimz oftendere voluerit fu-

jj amclementiam : Si ipfe mecum face-

sj re vult fecundüm fuüam infinitam mi-

ij fericordiam , hoc fola bonitas fua

aiy pravalet, & hoc ex bona voluntate

j,j fua pendet, Ego fum ejus propria.

jj Corpus & animam meam habet im

u,h

D

manu fua, [píe de me faciat quic-

«

quid fuz pietati placuerit,

Q quis

mihi tribuat, ut efficiar homo fecun-

idi d

düm cor ejus, ut in me habeat defi-

Qu

"

derjum fuum juxta optimum fuüm

beneplacitum! hocfolum me latifi-

care poflet & confolari,

Eji Jzsu u-

lml

nice dile&e cordis mei, dulcis ama-

tor , Dile&e , Dile&e , Dile&e , fupra

n

'

)

omne quod unquam dile&um eft;poft

te O vivens florida dies vernalis ! fuf-

»

h:blgu

mocdr

d

pirat , & languet amorofum defideri-

,ot:ü

um mei cordis.

Q utinam mihi con-

g

jids,

M

tiqgat » ut tibi efficia: unita vicir

l

quà

«55 $2 899

juó tunc à te vero. fole.germinatent

(nfe

Ípiritualis profe&usmei flores & fru-

5

Gus.

Exípectans exfi pectavite. Ve-

ni igitur ad me ficut turtur ad fuam

confortem,

Vulneráfti penctralia

cordis mei fpecie tua , & pulchritudi-

nc tua.

Dile&e mi, Dile&e mi, ft

I

ü

tibiunita non fuero , in aecernum lz

tacílenon potero,. Eja tuum & mee

Tif

um defidertum Amice, Amice, Amie

tahSc

ce, adimple per effe&um,

A

fv

Vox Chriffi.

fl

N Spiritu San&o meo dcfþonf"dbO

I'Cgm

I

tc, infeparabili unione mca aftrin-

Qu

am tc,

Tu eris hofpes mea , & egoó

Q

te recludam in mea vivida dile&ione,

Iw

Veftiam te nobili purpura mei pretio-

dCllw

fi fanguinis. Coronabo te auró ele-

tete

&ó mese amarae mortis,

Per meip.

fh f

fum implebo tuum defiderium,

i

Sícque te letificabo in

l

perpetuum,

fi

Con-

Eï

«95 23 569

fupita

i&

Confecratio anim& dilecfa fefé amore

Utitivo

erentis.

t Y

i

d r

Laudes Sponfi, -

entti

Uis ficut tu Domine mi ]rsu.

Echrf'tua':'

Chrifte , dulcisamor meus, ex.

t , !

celfus & immenfus , & humilia refpi-

ff '2'

cis? Quis fimilis tui in fortibus Do-

nim

mine, qui inrma mundi eligis? Quis

; n

talis qualis tu , qui fundifti ceelum &

terram, cui Throni & Dominationes

ferviunt , & delitiastuas vis effe cum

filis hominum ? Quantus estuRex

alþon['b

regum & Dominus Dominantium,

[2 ib

qui imperas aftris , & a

:

pponis erga

i, V

ominem cor tuum ?

Qualis es tu,

j

edu'

in cujus dextera divitiae,

& gloria? Tu

1 (

delitiis plenus , & habe

s fponfam dc

Aj

um

terra ? O amor! quó inclinas Maje-

per P

ftatem ? Eja O amor ! quà ducis fon-

tem fapientiz ? Certé usque ad abyf-

y

fum miferiz, O amor, tibi foli , ribi

[

foli. eft hoc praecipuum. abundans

V1.

«5 34. S«»

vinum , quó vincitur, & inebriatur

cor divinum.

lum

Probatto Amoris,

c cft Deus nofter , qui dilexit

HI

nos amore invincibili, charirate

Qï

inacftimabili , dile&ione infeparabili

n

qui ad hoc atlumpfit fibi fubftantiam

Tiq;

corporis de terra noftra, unde fieret

ii

ipfefponfus , & unde effct illi fponfa,

'w

qui dilexit nosex fetoto , quem ama-

?

rc eft illi nupüffe,

(o |

Venite , venite , venite.

I

Enio , venio , venio ad te, ]csx'l

l

fb

amantiffime , quem amavi,

Ts

quem quafivi, quem optavi: proptet

tuam dulcedinem, pietatem & chari-

j

at

tatem , toto corde, totá animá, totà

virtute, amando fequor te vocantem

Fil

me: ne confundas me,fed fac mecum

mp

i

juxta manfuetudiné tuam , & fecun-

u

düm multitudinem mifericordiz tuz.

! :Lz'm-

e85 35 S69

ebriaty

LITANI/E

Anddor pro z'mlpc-tmndä

Agl omautes .

€orUum) dikiJdo.

li di[cwt

dantt

: Fons icmpitcmorum luminum

stt1l)

. S, Trinitas Deus, tuà Divinà

Omnipotentià confirma me , tná Di-

dantut

vinà Sapientià rege me , tua Divina

d i

bonitate fecundüm cor tuum effice

i (PO nül

nmec,

-

a

Pater de ccelis Kex regum, eja Filio

tuo Regi nuptias facere digneris in

j

me,

!te,J

Jssu Chrifte Fili Dsi vivi , eja tibi

) n

nubat amor meus , quiatucsi pís Rex

meus & Dzus meus.

E

Spiritus San&e Paraclete, cja illo

g du

".

amoris glutino, quó unis Patrem &

a

Filium , cor meum cum Jesu couni

in perpetuum,

cu

Sancta Maria Mater Regis agni,

d

Sponfi Virginum, eja introduc me

rdiämï

mun«

n

Se»

mundo corde & cör

gofe ad. Filii tui

|. Qr

esucontubernium.

|

n

Omnes Sancii Angeli & Archans

&t

geli, ejaobtinete mihi puritate Àn-

r

gelica introire thalamum Jesu Sponfi

1

U

mcei.

tim

Omnes Sandi Patriarchae & Pro-

yus

phetz , eja obtinete mihi charitatem

[ris

tantam ac talem , Sponíus meus Jesus

D

àme exigit qualem.

h

Omnes Sancti Apoftoli , eja orate

Qu

me cxperiri ofculum oris melliflui il-

)

lius, quod vosattrc&aftis Vivi Verbi

Dz.

füe .

BU

Omnes San&i Martyres, eja ob-

b

tinete mihi tantam vim defiderii , ut

Wt

cum Palma Martyrii merear exire ob-

Ül

viam ci, qui fert fertum rofz &

]

lilii.

ficr

Omnes Sanái Confeffores , eja obz

tinete mihi in omni perfecione &

d

fanditate imitari Spon

G mei Jesu

| mcd

mores,

Omnes

Üüfe

e099 37 9

El

Omnes San&z Virgines , orate

pro me , eja ut cafto amore merear

hdu

ut urtur nidificare inJzsu Sponfi mei

ite À

amoris vulnere,

] Sponü

Omnes San&i, eja obtinzte mihi

tam digné preparatam introire nu-

&

ptas agni: Sicut unus

juisque ve-

vt

Ítrum intro

d

3

ivit qd videndum faciem

1 i

Dzi.

Propitius efto, & fecundüm cor

Y od

tuum effice me Domine.

J

Propitius efto, & ab omni

uod

M [

me à te impedit , libera me Do-

mine,

P

g

Per incarnationem tuam , fac me

etll

toto corde duleiter , fapienter, & for-

yir )

titer te diligerc.

rofæ -*

Per paffionem & mortem tuam,

fac me mori mihi,& tibi foli vivere,

j

qu

Per gloriofam refürre&ionem , &

t

admirabilem afcenfionem tuam , fae

uf

me dedie in diem, de virtutein vir-

tutcm proficere.

Q?

C3

-

In

L EELEELA

lm

In hora mortis pet omnia vifcera

mifericordiae tuze fuccurre mihi, &

DI

It

12:1f8ca me in saudio cum vaultu tuo

Ü

D« mnimne,

m

in die judicii ab auditione mali non

timeatanima mea, íed fac meaudi-

thi

re gloriam tuz vocis: Venite bene-

Át

dicti Patris mei.

Per Genetricem tuam , fac me ut

(il

lt

Veram Sponfam cxpcrm tui cafti a-

moris connubium,

[

- Peccatores,

]

QUOI

Ut propof itum caftitatis quod

li

tibi offero, mtcgrum & 1lliba-

tum ut pqu lamoculi in me tibi-;

It e

metipfi confervare dxfrnem,

hus r d. MOR sa

ü,

Ut facias me experiri in amore

-

[» d

$-

ür

fponfili

amplexu nuptza i

Qüa

quantus fis & qua I$

Ut arrham tui ngtus cum do-

'sou Ipnr snwcäm er

Ü

talitio integerrimi amoris mzlng

) l

concedas,

f

Litcum Vcüc nuptiali accenfa|

]am-

€e96 39 9f

v

lampa deinter prudentes Virgines|

in mortis hora , ut fponfa fponfo

m

nultt t

me tibi facias obviare,

Ut in ofculo tui melliflui oris ut

tuam propriam mec introducas m

at

thalamum tui feftivi amoris,

inbeteteage

E

pea

- Ut omnes nos inloco ifto tibi

P g

i

áte bt

ntt204 2 ],

&

fervientes: facias te toto corde?

*

diligere, tibi infeparabiliter ad- |

g

dc m u

[4

hatrere, & in perpetua fyncerita- ;

l a?

*$QU

te mentis & corporis tibi placere;,

Ut facias nos illud petere ,

uod dele&at exaudire,

qi

ilbe

li

Jzsu Fili Dei vivi , exaudi nos

in efficacia amoris tui divini.

[C nblv

Agne Dei, qui tollis peccata mun-

di, dele omnia peccata mea fecun-

f

2

dàm multitudinem — mifericordia

)U?.lr !

tua.

Agne Dei qui tollis peccata mun-

n?

r

di, omnia negle&a mea fupple tu in

n

!

extinguibili charitate.-

Agne Dei, qui tollis peccata mun-

di,

4

-654050

di , in mortishorafic in pace dimit-

j P

te me , ut facie ad faciem videamte,

NT

Kyrie cleifon,

Chrifte eleifon,

Kyrie cleifon.

ü

OR ATIO,

Ja! Tesu Sponfe floride, ficut mors

xixgnus

E

4 traníponit animam à corpore;

T

[ic amor tuuscor meum tranfponat in

l)llS d(u

te ; utglutino infeparabili adhzream

Ttbo

in te.,

gt

Y'. Suícipe me Jesu mi in abyffum

Qp

mifericordie tuz , & ab omni macu-

ttiqm

l:.f lava me in profundo tuz clemen-

lo

ua,

bä[)tm

- Sufcipe me Jesu mi in amplexu tuz

AT

cooperationis, ut tibi copulari me-

Tj

RC( 1

rear foedere perfe&z unionis,

Suícipe me Jesu mi in perfuave

lm

connubium tui amoris , ibi fac

füey

meexperiri ofculum tui

mlm

melliflui oris,

-VOUJ(T

sT

ORA-

eS £ d

t dini

ORATIO

t

'

Pro anima, 9 corporis perfetia ca-

d

f

Itate.

Eus caftorum corporum & in-

D

corruptarum animarum be-

«t nignusinhabitator, Dzus qui huma-

ayy nam fubítantiam in. primis homini-

(nu bus diabolica fraude vitiatam , ita in

jmi Verbo tuo ( per quod omnia factafunt)

reparas, uteam nonfolümad primz

originis innocentiam revoces:; Sed

gbvffum

etiam ad experientiam quorundam

v

T

bonorum, qua innovo feculo funt

habenda, perducas, & obítri&os ad-

i

huc. conditione mortalium , jam ad

Iu

lat

fimilitudinem provehas Angelorum:

If,

Refpice fuper me indignam famulam

tuam , quz in manutua continentia

pl

ii i

mez propofitum colloco, tibi devo-

tl

tioncm meam offero , à quo & idem

votum fumpfi, quod offero. — Quan-

do enim animus mortali carne cir-

cum-

(

C5

« 43 tfe

cumdatus, legem naturz, liberta- s«

temlicentiz , vim confüuctudinis, & w

ftimulos ztatis vinceret: nifi tu per j

liberum arbitrium hunc amorer ca*

Pa

ftitatis accenderes, tuhanc cupidita-

fit At,

tem in noftris cordibus aleres, forti-

ts U

tudine'mquc miniftrares.

Effufi|

fnodi

námque in omnes gentes gratià tud,

ex omni natione; quz cftfub ccelo , in

ff

ftellarum inpumerabilem numertum,

li

ho

Novi Teftamenti heredibus adopta-

tis; inter cateras virtutes , quas filiis

ent

ly

tuis( non ex fanguinibus, neque ex

?

ffe

Wi

&

,/I

voluntate carnis, fed de fpiritu tuo

il

l

itin

genitis) indidifti: Etiam hoc donum

in quasdam mentes de largitatis tue

ottts

fonte defluxit, ut cüm honorem nu-

fent

ptiarum nulla interdida minuiffent,

ïOpg

ac füper fant&tum conjugium initialis

ftor|

benedidio permaneret : Exifterent

DO!m

tamen fublimiores animae , qu& in

M

viri ac mulieris copula faftidirent

Til

connubium , concupifcerent Sacra-

mere.

es; 43 o€9

d nu-

lt mentum , nec imitarentur, quo

lii ptiis agitur, fed diligerent, quod prae-

[j notatur.

Agnovit authorem Suum

a Beata Virginitas, & eemula integri-

opl tatis Angelica ; illius thalamo , illi-

s It us cubicalo fe devovit : Qui fic per-

li petuz virginitatis eft filius, quemad-

;rzriä:ui modum perpetuz virginitatis eft

mh; fponfus. Implorantiergo mihi auxi-

r lum tuum. Domine, & confirmari

ul benedi&ionis tuze Sacramento cupi-

gi j enti, da prote&ionis munimen & re-

Ti gimen, ne hoftis antiquus ( qui ex-

jn cellentiora ftudta fübtilioribus infe-

uiE at infidiis) ad obícurandam perfectae

il

j( continentiae palmam, per ali-quam

;Orcmnï mentis ferpatincuriam, & rapiat de

a propofito caftitati$ quod etiam decet

, moribus viduarum ineffe, Sitinme

jj Domineper donum Spiritüs tui pru-

'

|

j

| dens modeftia fapiens benignitas;gra-

jj

j Vislenitas,caftalibertas, In charitate

, lau-

T

ferveam , nihil extra tediligam

dabr-

m

«93 44 $t

dabiliter vivam , laudari. non appe- m

i

tam. Tein fan&itate corporis; te

t n

in animae puritate glorificem , amore

te dilipam, amoretibi ferviam, Tu

at

Doni

Íis mihi honor, tu gaudium, tu vo-

!uptas, tu in morore folarium ,. tu

inambiguitate confilium. — T'uin in-

juria defenfio, tu in tribulatione pa-

&-Iï

tientia , in paupertate abundantia , in

Qf

jjunio- cibus , in vigilantia fomnus,

li

ininfirmitate medicina. In te habe-

Y

am omnia, quem amare appeto fu.

Eu

per omnia, & quod profeffa fum , cu-

t

Ítodiam. Tibi fcrutatori pe&orum

non corpore placitura, fed mente

tranfeam-in numerum fapientium

puellarum , ut cceleftem fponfum ac-

El

cenfa lampade , eum oleo prapara-

tj

tionis expe&tem , nec turbata impro-

vifo Regis adventu, fed fecura cum

; t

tb

lumine , . przcedentium — Virginum

du

choro laetanter occurram , & non ex-

s

cludar cum ftultis, fed regalem au-

5

lam

«99 45 $65

lam cüm fapientibus virginibus licen«

al

Ol'lS |

ter introéam, & in agni tui comita-

tu perpetuó probabths manfura in

, 40

zmT

caftitate permaneam. — Per eundem

dU

Dominum noftrum,

ium,.

A. Velum,

Tuint

Ndmt me Dominus veftimentó

uonc J

falutis , & indumento leetitiz

u) aintmdedite.

n

Et tanquam fpon-

fam decoravit me corona.

h

Y Induit me Dominus cyclade

Ppefof

auro texta, & immenfts monilibus

fünb"

, ornavitme. Ettanquam fponíam.,

"

gt

OR AT IO,

if

!

J4!O mi Dilede , ex millibus ele«

um

E

&e, fac mefüb umbra charita-

Wf tistuz quiefcere, circumtegens me

alW tuz immaculationis vellere: Ibi ac-

17 cipiam de manu tua velum munditiae

[j quod te re&ore, te duce, illibatum

1 praeferam ante tribunal tue gloriae

h?

eum

y

l

etS8 46 t*»

cum centuplicato fru&u caflitatis in-

[

nocentiffima.

um

n

Ad dmpofitiouesm Corona.

n

A ntibbon,

ht

Ofüit fignum in facie mea, ut nul-

t

P

m

lum przeter ipfum amatorem ad-

mittam.

lo

E. ÁmoChriflum

1, in cujus tha-

lamum introivi , cujus Mater Virgo

eft , & cujus Pater foeminam nefcit ;

cujus mihi organum modulatis voci-

À

buscantat, quem cüm amavero ca-

fta fum, cüm tetigero munda fum;

&gc

cüm accepero Virgo fum.

j

Y Mel& lacex ejus ore füfcepi,

fOcia

& fanguis ejus ornavit genas meas.

Q

Quem cüm amavero, &c,

QUj

ORATIO.

hii :

* Jaló mi frater & fponfe Jesu; Rex

T

E

magne Dzus& Agne, pone, po-

nc fignum tale in faciem anima med,

quo

«$9 4

iiii qued fub fole nihil

7cfigam ; nihil ca-

piam , nihil diligam praeter te ; Ht

tuipfe omnium charorum chariffi-

[5

s5e facramentalis matrimonii fode-

re fic mibi copulari dignare, ut efti-

4 : clar tibi vera fponfa & uxor per amo»

oret

rem infcparabilcm, qui cit morte

fortior,

cujui t

dd annulum,

« n

Zfntipbon,

n l m

d

j

j

Nnuülo fao fubarrhavit meomni-

bus hoininibus lon

wv

gé nobilior

W

u

& genere & dignitate,

R, Jam corpus ejus corpori meo

l

N

T.

fociatum eft , & fanguis ejus ornavie

j

genas meas , cujus Mater Virgo cít,

cujus Pater faeminam neífcit.

X, lpfi fum defponfata, cui Án-

geli ferviunt, cujus plqlchriitudincm

fol&rluna mirantur,

cjöuik

j

QRA-

q'o

'6*84350

ORATIO.

!

"5

TU

a Jzsu. mi .virginalis pudicitiz

[

U

"

8

frudus & flos, optima pars

lnl

haereditatis mez & regalis dos , qui

ul

l

me fubarrháfti annulo idei, fignaculo

a

Spiritüs tui, fac me aptam tibi meo

Wt

vivo lilio, ameniffimo flori: Fac

I

metam indiffolubiliter conjungi tuo

y

recentifíimo amori , ut prz vi dile-

j

fi

&ionis tecum effendi , fitiam mori,

dir

& focdus , quod tu iniifti mecum ; à

pi

me transferat cor meum , ut jam non

ultra fit mecum , fed amore individuo

]

cohabiter tecum.,

&, Regnum mundi, U/ fuprz,

|

OR ATIO,

f

D

À , quefumus Omnipotens De-

! (

us, ut ego indigna famula tua,

ll

"a

qua pro fpe retributionis acternze tibi

ttn

Domino defidero confecrari, plena

Q

fide , animóque conftanti in fando

pro-

nlg[

49 Se»

propofito permaneam. Tu me Omni-

potens Pater fan&ificare , & benedi-

TU

Cere , & in perpetuum confecrare di-

m u

neris,

Tribue mihi humilitatem,

9,1

caftitatem, obedientiam, charitatem,

ignacu;a

& omnium bonorum operum quan-

tibi n

titatem, Damihi Domine pro ope-

d

ribus gloriam, pro pudore reverentiá,

T J

pro pudicitia fan&itatem , ut cum

qi d

fanctis Angelistuis in zternum lau-.

n n

dare valeam tuam gloriofiffimam di-

um

gnitatem; Amen,

tjgmnüi

a(

Petitio Beneditlionis 4 $5, Tri-

nitate,

nedicat & operetur mihi Dzi

Mra.

BE

Patris dulcis paternitas, maje-

ftatísque Divinitas,

Benedicat &

oteniDc;

copulet me Dzi Jesu hrifti dulcis af-

gl*

finitas , & humane propinquitatis

confanguinitas,

Benedicat && foe-

"

cundet me Spiritüs San&ti dulcis be-

Ü hr

ignita charitas,

-—ni.gnitag , & ejus

D

PT:

Benc-

«y9 ro 6e»

Benedicat , confirmet , & corrobo-

ret me tota imperialis Trinitas,

DBe.

ID

nedicat & couniat me Dei Jesu Chri-

Á

fti gloriofa humanitas , qui me fibi de

mundo dignatus eft eligere, morte

01

fua demonitrans fe multum me dili-

n

gere , méque fecit fuo amori nubere,

Tif

ut per. ejus falutarem viam , & dul-

ilnpcj

ciffimam benedi&ionem , apprehen-

fltinl

dam omnium virtutum perfedio-

fitig

nem , integram & immaculatam ca-

u

ftitatem ( quam profeffa fum ) cufto-

GE

diam, propofitum teneam ; humili-

dcfc[

tatem exhibeam , caftitatem diligam,

W

patientiam confervem , & in omni

DN

fanctitate usque in finem perfcverem,

Q

& pofthancvitam merear accipere

C)a,

caftitatis coronam in ftola candida,

uf

inter liliofa agmina fequens te agnum

fine macula , Filium Mariz Vir-

at

H

ginis, quocunque tu vit-

| W

ginum flos ieris;

Amen,

Qlac

O R 4-

e3$ ;f1 $66

li

ORZATIO

l

Ad Dominum, ut Virginitatem tuam

;1 lr*

Jue. A ari cuflodiendzem . confignet.

li

Dile&e votorum meorum, ó

nont

"T

Jesu. chariffime omnium cha-

Yb

riffimorum , reconfigna, & recom-

menda me nunc Matri tua Virginez,

s

yeht:

imperiali rofe , quz pro tuo amore

ii

fit in perpeteum dux,& cuftos virgini-

tatis mez.

Configna meillis mani-

am

bus delicatis, quaenutrierunt, & edu-

) ul

caveruntte Filium Dei Patris, ut ipf2e

hi

defendant,& adjuvent propofitum

jj

mez cafítitatis, ducentes me fine

macula per viam virginalis munditiae

vettt

feu caftimonialis continentiaz.

Eja,

;ccinff

andlü ]

€ja , dicito de me illi rofe virginez :

Sufcipe banc in curam tuz materni-

tati5 , ego eamtibi comrhendo in to-

e' Ti

ta virtute mez divinae charitatis.

jlg

Vide Mater, quomodo mihi eam im-

fentes , & Íecun-

gxasulatam Ieprae

D2

dàm

"u

ex f $t

dàm cor meum educatam reconfig-

*&a]

nes, Amen.e

1101

tt0

Per Hymnum.

JiU)

Te DEum Laudamus, dic /audes fem-

R

RI

pe venemnd& Trinitati, cum Ovatione.

IN

Ibi Trinitas San&a ( de qua ex-

t

ífplendet Deitas viva, exftillat

fti

vita, amor & fophia, emanat virtus

ÀY

nativa, fapientiacoéflentiva, fuavi-

j

A

tas cffluxiva , charitas ignitiva, fan-

f

&itas extentiva , bonitas omnium

TIfi

impletiva ) tibilaus , honor & gloria;

din

tibi gratiarum a&io , poteftas & cla-

T0

ritas Votiva , pro eo, quod tu cedrus

D

alta Libani , extenta fupci' Cherubin

hr

Divinitatis Majeftate regali, in .hac

I

niferizc valle abyiïali dele&aris con-

fini

jungicalamo hyffopi, amplexu nu-

04

ptiali , amore fponfali, Et tu Ó

l,

amor Deus, Sanctz Trinitatis nexus

lm

& amicitia, recubans paufaris & de-

| Quo

ane

litiarisinter ülios hominum, in $

&a

| d('l' 1

$4

«85 p3 $e»

o

&a pudicitia , que in virtute tua

amorofa in fanátis delitiis tuisfragrat,

ut colle&a inter fpinas rofa. O amor,

; J

amor , quo itur in hzec amcena ! Quo

pervenitur ad haec fpiritus pinguia?

TA

Übi ubi vitz via, ducens ad prata

u d

Deumrorantia, fitibunda corda re-

xl

li

ficientia! O amor, tu folus noícis

yuts

€a vitae & veritatis itinera,

Ín te

fuiY

peraguntur San&ae Trinitatis chara

r

y

foedera, — Per te adminiftrantur fpi-

mout

ritus charifmata meliora!

De te re-

ülüm;

dundantfru&uum vitz femina ube-

u

riora,

Ex te emanant dcelitiarum

cu

Dei mella dulciora.

À te cflluunt

eriil

benedi&ionum Domini Sabaoth ftil-

h

"

licidia pinguiora, fpiritüs pignora in

u

finibus noftris heu , heu nimis rara!

qu r

O.amor , amor , in pulchra dile&tio-

ne, mihi ad te viam para in calla

La

charitate! Ín perpetuum fequar te,

t

quocunque ieris , amore nuptialis foe-

j

dcris, ubi tu regnans & impcrans

divi-

D3

e2^

4

divinitatis Maje

eft

ate pleniffima , in

:

:

viviamoris tui copulatione dulciffi-

äï

maà , & ignec divinitatis tux viva

amicitià, ducistecum in coclefti cho-

rca beatiffima , Virginum millena

millia przclariffima, quas tecum una

IN

ornat veftis nivea, Jubxlantes peren-

nis connubii dulcia cantica, — Eja ó

Ó

amor, in hac miferia fic cuftodi me

tuz charitatis fub umbra, ut poft

&i

Di

hoc exilium, fan&uarium tuum té

5

duce intrans fine macula, inter illa

Vzrgmea agmma , una me reficiat di-

vinge amicitiae venula , unaque

fatiet fruitio mcthua. A-

Ai]

men, amen, dicant

Oonminia.

€8 (o) R&

d

hi

hj

li

EXER-

m

«25 $5 505

Vi x

idést evarar a

&

[3

v MA

m

E C)QM—C'

..i

—

WE OE h N E

u

2

rpie

m

TRU

4.....

Gd

ww

QO p

foxereeo

LC&iCh?

EXERCITIUM

U

cum t

PROFESSIONIS ANIMJE: ERGA

& pcm-

DEUM.

, Jii

Votorum rcnovatio cft

lüo(fl m;

emiffe Profeffionis Confirmatio ,

p

DEO perinde , ac ipfa füi nuncupatio

um

tatà , Ücaccepta , maxime fi ignitiffimis

hifce Gerirudianae pietatis defideriis,

i 7H

& orationibüs peragatur,

Cüüäld[

PETITIO

mgqut

l

44 DEUM pro ge;feäioize Religiefa.

[

Eto mifericordiam tuam mul-

tam nimis, Pater Omnipo-

tens, mifericors, clemens ,

pius, benignus, & prafta-

bilis fuper malitia, ut mearidum ra-

mufculum ( que tempus putationis

mea* , quo complantáfti me huic re-

Da4

ligio-

p

e99 $6 $€»

ligioni fin&iffimz , heu heu non

obfervavi , fed totum tempus vita:

^mez in flerilitate multa tranfegi)

per tui ipfius ingenitam bonitatem,

per amorem praedile&ae. Matris tuz

ilt

gloriofiffimae Patronz noftrz Virgi-

ficit

nis Marig , & per interceffionem

Wt

beatiffimi Benediái , venerabilis lc-

nm

gislatoris noftri , vifu tua mifericor-

fii

dize & charitatis hodie digneris re-

mf

fpicere : Ut in te tota convalefcens

reviream , & in veritate fandificata

'refloream: Vera San&z Rcligibnis

cuitrix , vera fpiritualis vitze obferva-

trix fiam , tibíque amatori meo toti-

Y

i

us virtutís & fan&itatis fru&tus feram,

B

ut in tempore vindemiz , hoc eft ,in

Iv

Obitis mei die, in omni religionis

at

perfedione , plené matura &

n

confummata inveniar co-

um

ramie, AÁmen,

d

f

lt

dlfm

Pro

«95 57 $t

a m

Pro Benedichione.

is Wi

nes

1

Ua divina omnipotentia, fapi-

zl

entia ; & bonitas, Deus meus,

TU

dulcis amor meus, benedicat mihi,&

:g

faciat me voluntate promptiffima ve-

Áf

nire poft te, veraciter abnegare me-

dbl

metipfam , & corde intentiffimo ,

ifenot

fpiritu & anima , modo Pcrfe&iffi-

wis t

mo fchu.i te, Àmen,

;

4

vild

al

Imvocatio $. Spirititr.

Vr

Dulcedo & dile&io mea Deus

O

onit

meus: mifericordiamea, Eja

j t

Spiritum tuum fan&um jam de excel-

yfen

Isemitte, & cor novum & fpiritum

novumcreain me,

Und&io tua do-

æ. C[h'r

digi

ceat me de omnibus, quia te. elegi

T

prz millibus, & te fuper amorem

animze mese dilieo chariüs,

Pin-

(

gueícat virtusanimae meze illo, quam

tu concupifcis;charitatis decore & pul-

chritudine , 'quia, te defidero vehe-

D

d

l)

-

Tnermn-

ew$5 $8 $f

menter,

Eja fac me coram te appa-

l l^

f£ere decetiter, Amen.

"

Venite.. Ececee venio ad te, quem

amavi, in quem credidi, quem di-

lexi.

ORATIO..

c'xfn)ä

U exhilaratio fpiritus mei, tuaus

PT

j

cordis & oris mei Jesu mi: Se-

l&

quar te quocunque ieris, Cüm cor

tnf

meum tibi vendicaveris, & propri-

[cip(u

um poflederis, inaternum mihi au-

atuff

d&

ferre non poteris.

Zintipbon, Vcnite,

Et &ccc ve-

ïibim(

m

Á

OR ATIO,

Oi

wle&e mi , charitatis amplexu in-

feparabili ad cor meum ftringo

teJesu mi, .Ecce jam apprehenfum

[

toto cordis mei amore tenco te: €-

tiamfi millies benedixeris mihi, nun-

| lg

quaim ultrà dimittam tc.

; l'eni-

4515'955

"p

Venite filie, Et ecce venio ad te.

Ut fupra.

s

OR AT 1O.

A (

W^Ota efficacia & virtus divinitatiä

tuz laudet te pro me , tota ami-

citia,& affe&us humanitatis tuz fatis-

j t

faciattibipro me, tota magnificen-

fl

M

tia & Majeftas imperialis Trinitatis

A

m

gld:ificct, nïggnificct & honorificet

( ?ïopï

teipfum in teipfo pro me illa laude

gl

altiffima » qua tuipfe folus tibi fuffi-

cis & omnium creaturarum defectum

"d

tibimet ipfi fupplens in te perficis ,

Amen.

1

An.tif)ban Audite me, timorem

Domini docebo vos.

1p1£XL ,

ORATIO,

)

]"

if

td Cm

hHN

aJesu paftor bone, fac me au-

E]

dire & agnofcere vocem tuam

Q p

mhbn

abomni, quod me impedit à te. Ín

j brachiotuoleva me, Fac me ovem

f

tuam

enS 6o Sf»

tuam fpiritu tuo foetam in finu tuo

quicfccrc. lbi doce me, quomodo

timeam te, Ibioftende mihi, quali-

ter diligamte.

Ibi inftrue me, quem-

,

üm |

admodum fequarte, Ámen,

Zntipb, Accedite ad eum, & illu- |qt«

minamini , & facies veftrae non con- 1 g

fundentur,

$li

ORATIO,

V

C

Cce accedo ad te, 6 ignis confu- |m,

E

mensDeusmeus! Ejainignea |itii

vi amoris tui me pulvifculum vorans | 7/

penitus confume, & abíorbe in te

! me

Ecce accedo ad te, Ó dulce lumen me- tl

um! Eja illumina faciem tuam fu-

V

per me , ut fiant tenebrag mea ficut

meridiescoram te,

Ecce accedo ad

te Ó beatiíTima unio!

Ni

Ejame tecum

unum effice in vivi amoris glutino.

D

À |

P/al, Domini eft terra.

Qu

' Zintiphb, Haec eft äcncratio quie-

rentium Dominum , querentium fa-

«iem Dci Jacob.

j

ORA-

e95 61 5€»

int t

OR A TIO,

J0ffidt

Ac me dulcis Jesu afcribi & an-

j

E

7 qUCHf :

numerari in generatione fcien-

tium te Deus Ifraél, in generatione

;,&il[»: quzrentium faciem tuam Deus Jacob,

n (

jin generatione diligentium te Deus

Sabaoth. Eja ut innocens manibus,

& mundo corde accipiam benedi&io-

yui nem , & mifericordiam à t« Deo fa-

, lutar1meo,

g

,

P[(4l. Miferere mei Deus.

Antiphon, Cor mundum crea in

T

ga P

Deus, fpiritum rectum innova in

tiin

j vifceribus meis,

a

ORATIO.

cc0d0

Nabyfíum charitatis me immiffam

CHU

I

olutmc-

mergefatis. Ejaó amor, da gra-

?

tis, lavacro gratiz ab omni macula

mundans me , in te, vita mca verá

I!5 innoya me,

gm Pfal. Qui habitat,

0V

dnt 'Pb-'

«99 62 $49

Zhntipb. Qui habitat in. adjutorio

[

T.

altiffimi, in prote&ione Dei cocli

commorabitur.

d

lm

ORATIO,

d

Ufceptoranimae meze, & refugium

Q

S

meum in die malorum, fcapulis

Ür

tuze defenfionis in. omni. tentatione

ri,

obumbra me , fcuto veritatis cuz cir-

T gr.

cumda me, Tu ipfe Íis mecum in

UT

omni tribulatione mea: fpes mea; ab

fhimyl

omni pcriculo corporis &t animz

dw,w

MT

femper defende, & protege me, — Eja

& poft hoc exilium oftende mihi te-

b

T ytg

ipfum dulcc falutare meum , Amen,

0

LITANI/E

Obtm.

AH5 dmnodum effcaces pro aqm'rmdi.r Vir-

ttdi

tytibus ad [latusn .æeligiojitm necc]]äriis.

O

Yrie eleifon ,

Chrifte eleifon;

1llum

Kyrie eleifon.

Saná&a Trinitas unus

Deus , da ui fa:k:]

PT Ineum t5 pmeat, t« diligat ^ i

|

eM 63 $o

u &e fcquatur', quia tu es verus. amor

ü d ineus,

San&a Maria paradifus San&titatis,

- lilium puritatis, tu fis dux & cufítos

mez caftitatis , quia in te eft omnis

di gratia vitgs & veritatis.

fcapuï;"

Omnes San&i Angeli & Archan-

w geli, obtinete mihi corpore & ani-

u ma gratum fervitium impendere illi

un! regi , cui fervire eft regnare, cui vos

»o/ miniftrando affiftitis fine omni tz-

.aj dio , cum ineffabili jubilo.

» J

San&e Joannes Baptifla , obtine

gii

mihi illo vero illuftrari lumine, cui

tü venifti teftimonium perhibere,

; hi

O mi pater Abraham, illam mihi

À

obtine fidem & obedientiam , qua te

gl perduxit ad Dei viventis amicitiam,

il

ODeichare Moyfes, obtine mihi

iif illum fpiritum manfuetudinis, pacis,

"

& charitatis , qua te dignum fecit

j faciead faciem colloqui cum Dormi-

J

i

j ne Majetatis,

!

O Da«-

U P787

O David Rex,& Propheta venera-

fetet

bilis , obtine mihi integritatem fide-

dul

litatis; promptitudinis, & humilita-

u

tis, quz te fecit hominem fecundüm

lit,

cor Dei , utver placitus & charus ef-

li ts

ícs Deo regi.

f

OnmnesSan&i Patriarchee & Pro-

ydi

hetz , obtinete mihi fpiritum capa-

M

citatis & intelligentia.

Qbtije

San&e DPetre Princeps Apo[ïolo-

Itn j

rum , authoritate tua mefolve à vin-

loitor

culis omnium meorum peccatoruni,

b

San&e Paule vas ele&ionis, ob-

ütis

tine mihi donum verz dile&ionis,

Qu |

O michare Joannes difcipule quem

1

.m'

diligebat Jesus , obtine mihi illam

fl

ietatem ; immaculationem , & fan-

Iny

&itatem fpiritus: quam in me con-

T

cupifcit flos & filius lilii illius, cujus

dl

tu eras cuítos delicatus,

Q0tj

OmnesSandái Apoftoli Jesu Chii-

?ï()'po

fti; Sponfi mei fratres &camici, obti-

p

nete

N

eyo 6; cqo

Lt

heté mihi ; ut iphi uniar charitate in-

m f

Íeparabili,

um

Sanc&e Stephane, Protomartyr

cuniit

eé&e , obtine mihi pro amore Chri-

dhatü

fti fitire Martyrium ; ut & ipfe fiat

mihi in auxilium , qui tibi füuum ime

140

vendit ia morte folatitiri.

un d

. San&eé Laürenti , miles invide ;

obtiüe milii amotreni miorte fortio-

hod

rem ; quó fuperifti incendium &

ii

toítorém,

q

Sande Georgi fo$ Mirtyrumi ;

(

öEtih*ö ihihi in DEI fervitio invi-

oni

ff

n

&um fpiritum,

i

Omnes fancti Martyres ; obtinete

p iM

inihi dülcém patientiam , ut pro a-

more JEfu parata fini exponere cor-

myw

us & animam.

i f

f

IT

. San&e Gregori, Paflor ApOfïoIfcö;

m d.

óbuncé mihi in fanáz Religionis

r

propofito u(?que in finemi vite mez

)

perfeveranter vigilare,

10

i

]

San&e AUgufïinc fpeculum Eccjck

E

fioe

«95 66 S&»

!|

fiz; obtine mihi, ut tota vivam DEO | jj

& Ecclefize.

tme

O totius Religiónis Fundamcmüm

hmi

rrnobile ,Pater ii BENEDICTE

diligcr

DEO dilecte , obtine mihi in rigore

(

fpiritualis vite tantam animi con-

0i

ftantiam : ut tecum bravium vit& &

yite

tern& accipiam,

äum

Omncs fan&i Confeffores , obti-

l

nete mihi indui Confeffione & pul-

U

chritudine , ut omnis vita mea, &

"n

a&io confiteatur Domino miferatio*

lia

liv

nes ejus in ormmn) opere,

Sancta Catharina , vulnerata cha«

lt

ritate divina , obtine mihi omnia

ïl,[

terrena. defpicere , & JEfum folum

h

concupifcere,

gc'm'

Sanda Agnes, delicata agni pe«

lag

diffequa , obtine mihi charitate ignea

iT |

fponfum meum lefüm diligere ; cu-

þlcrc

jus tu te gloriaris cogftri&am amore;

fubarrhatam fide, & ejus thalamum

Ibtc

introifle,

San*-,

Wj "ma

nX ^ San&a Maria Mzgïleüa j férven-

tiffima Jesü! Chrifti amatrix , obti-

ff

ne mihi, ut fiam fan&s Rceligionis

EDiCT

diligentiffima obfervatrix.

in f

Omnes fanáze Virgines, & Vidus;

mi &t

obtinete mihi fic in omni fpiritualis

U

vite fanditate profïccrc * ut ad fru-

Qum centeftmum poffim pervenis

5, Obüi

re;

Omhes Sanái ele&i Dei, obtihes

mïï;&

te mihi talem & tantam fan&az Res

s

ligionis obfervantiam ; per quam vo-

biscüm petveniam ad illam vitae a&«

n Ü

ternz patriam , qua nefcit nifi gaus

Í at

dia, ubi Deus eft omnià;

" fOlllF-

Propitius efto peccatis, & nieglia

gehtijs rneis Domine, & omnes ru«

g

inas deperditz coüverfationis meaé

tua perfe&tiffima converfatione fups

qur

Yeftj Ü

plere dignare;

;U ngfït

. À pufillanimitate fpiritus & tempes

ftate , ab omni cordis perver(itate &

u

carpalitate , ab omni mentis cecis

M

E3

tatä,;

«X 6$ te»

tate & flerilitate, & ab omni mo-

l

|

wf

