.ſelr dabit revera ipſa experientia, quòd fœcun-
QKieor ſoleat eſſe oratio, abundante affectu,
eini quò ſuccinctior fuerit intellectũs ſpeculatio.
,. Sextd. Ne contingat animum in diverſa
inigunn evagari „ & diſtrahi . neeeſsè eſt, omnia,
r, AüAtanquam nobis Præſentia , aut etiam intra
nos exiſtentia, concipere.
lil Septimò. Caveatur nimia intenſio in me-
E 2 di-

0

Ner
n

106 De Meditatione.
ditando, nec conetur voluntas exceſſivo niſu
ſenſum affectuum exprimere, in quo non
rarò eſſe poſſit læſio capitis ipſius orantis.
ORav. Sub initium orationis ſedulè ſtu-
dendum eſt attentioni, ut animus præſer-

vetur à diſtractionibus, & maneat attentus,

quod tunc facilius fiet, ut dabit eventus.
Nondò. Orahtes, qui multis evagationi-
bus moleſtantur, ante horas meditationis
ſtudiosè declinent ab occaſionibus immo-
deſtis, ambulando & conſervando ſe in Dei
præſentia, aliud nihil volentes cum Paulo,
aut quærentes, niſi Eſum & hunc cruci-
fixum. Nihilominus, ſi etiam hæc cautela
adhibita adhuc diverſis evagationibus aut
mentis diſſipationibus divexentur, conentur
quoquo modo ab eiſdem mentem in ſe re-
vocare, & ſi nec ſic quieſcant, continuò
infeſtantes, dicant orantes Roſarium myſte-
rioſum, conenturque cum affectu & devo-
tione attendere ad Myſteria, quæ in eo re-
citabuntur. Si in privato meditentur,
poterunt meditationis loco lectionem ali-
quam ſpiritualem ex libro legendam omni
meliori, quo poterunt, modo, meditari.
Decimò. Quèòd ſi in examine poſt medi-
zationem faciendo deprehendat, quèd illa
orans

4

“ 1
MS ann

Clgenerine
rudronem.

Nfohern
mumenade
men
ddmienit
Qunmn, n
H enie, A
ulem (
.

uurnd
Mrewnhn
ſufen
/
Alno
ened
lele anr leſ

tatene,

Olmgefaltt
meke, inn
plsipnornt
orroniſed
ut anumnus
Emanena
rabitefennt
multig eſtgn
Horo medta
CCrionibig i
Gnlerncolen
0ener an
nr cAu
enun ar n
Ngtionde
Cennct, colen⸗
memen ine
eſent, unt
SRohrummt
n Aedn
tn, and
Finrd mrln
I. .
lo Kaintn
boo hyenat
modo, nelu
cramle “
elendir,

S=

De Meditatione. 101
orans parùm benè ſucceſſerit, ſuper cauſas
diligenter inquirat, doleat, & his remotis
meditationem alias reiteret, & cum gratia
DEl experietur majorem fructum & guſtum.
Undecimo. Notandum, quòd licèt actio,
ſeu colloquium, petitio &c. in explicatione
partium orationis ponatui in fine & ultimo
loco poſt operationes ipſius intellectůs, non
ſunt tamen affectus, actus, petitio, oblatio
&cc. ſemper rejiciendi in ultimum locum,
ſed dum ſenties voluntatem ſeu affectum in-
flammari, tunc ſpeculationis tela reſcinden-
da veniet, & affectibus ſtudioſiùs vacandum
erit.
Duodecimè. Circumſtantiæ multiplices
non ſunt meditationi admiſcendæ, ſi unica
apta ſit ſufficientes oranti affectus ſubmini-
ſtrare; his autem indulgendum erit, dum
durat oratio, aut donec langueſcant aut re-
mittant.

Breviusculum ipfiusmeditationis, ſelt
Synophis eorum, quæ hactenus füſils
de meditatione dicta.

1 M Editatio, ſeu mentalis oratio, vel po⸗
tiùs meditari idem eſt, ac mente ex-
pendere aut revolvere, quod pium, bonum,
E 3 aut

102 De Meditatione.

aut ſpiriruale eſt, v.g. de Deo Trino, & Uno, “
de Divinis attributis, de vitæ, ſanctæ paſſio- Winh
nis JEſu Chriſti myſteriis, de morte, judicio,
inferno, & cœleſti gloria, ſeu quatuor noviſ-
ſimis, &c. ut ex eorum expenſione pius in
anima noſtra eliciatur affectus, v. g. deſide-
rium virtutum, aut pro diverſitate materiæ
odium peccatorum.
2. Ad hoc ſerviunt tres potentiæ animæ
hominis, ſcilicet memoria, intellectus, vo- mMühm
luntas. Memoria recolit, vel expendit arca- (Oünt
num aliquod Divinum, & intellectui objicit ner blln
& quaſi proponit; hoc intellectus deinde a
quaſi perſcrutatur, percurrendo ejuſdem un
circumſtantias; voluntas denique ex myſte- In
rio benè perſcrutato, ſalutarem aliquem
actum ſeu affectum producit.
3. Circumſtantiæ percurrendæ v.g.in ma- uli, h
teria paſſionis Dominicæ ſic percurri poſ-

4

ſunt: Quis paſſus eſt: Chriſtus, Deus & homo, Dmmete
infinita illa bonitas, ac Divina Majeſtas. Quid n
paſſus eſt? Irriſiones, perſecutiones, ca- ſen
lumnias, ſputa, clavos, lanceam, ſudores,
angores, mortem ipſam & quidem crucis.
Ubi paſſus eſt? Hieroſolimis, in monte Gol-
gatha, qui eſt Calvariæ locus. Quomodoꝛ
Quanto cum amore, manſuetudine, conſtan-
tial

„

1
ue

N
1 Ge Ge
linl
16 Acggerit
Akcenden

D =
enle, De Meditatione. 103

eolini ti! Quantâ promptitudine, charitatis ardo-
enir ancke re & reſignatione! Cur? Ut nos redimeret
gig genont, & liberaret à diaboli ſervitute, cœ lo & æter-
iEucunm næ felicitati ingereret, & ſic à gehennæ in-
meypenlon, cendiis eriperct. Quibus pie & exactè con-
Aech, Vv ſideratis illuminatur, in - & excitatur vo-
ochetinen Iuntas, & reflexa ad ſeipſam concludit ſic: Si
Dominus Eſus Redemptor tuus tam dira &
Nnei rente horrenda paſſus eſt pro te, an non dignum,
norn, mMelh imo juſtum eſt, quèd & ego crucier Salva-
Olelemnt toris mei amore? Qur ergo hoc, vel illud,
Wirlais hæc vel illa paſſio tibi tantopere gravis acci-
Annrlain de dir: Niſi quia flamma Divini amoris in te
ume e vix non extincta, aut nulla eſt; fac ergo Do-
Geiqkam mine, ut ardeat cor meum in amando Te
laten de Deum meum, & tibi compati, mihi ſuave
AWc.. G gaudium erit. Sic dices Per modum pro-
nettergt politi, & hæc tota orationis mentalis ſe-
telr kum ries eſt.

lsDee Docmentum finale pro Oratione

Derchucrul mentali certeè aureum.
eonnone .
6, 4 Ullus Frater Minor Capucinus ſe veſpe-
. 4 blne Xri dedat quieti, quin per diem ex præ-
((guidenm . . . —
d “ ſcripto Conſtitutionum Ordinis, duabus ho-
ee ris vacaverit meditationi. Quomodo hoc
ie locue C.

ſn practicandum, dum tempore horarum con-
anluctuclnc E 4 ſue-

104 De Meditatione.
ſuetarum fuiſti præpeditus, demonſtratur per-
ſimilitudinem. Primo, ſicut ſollicitus es ſuper
recitatione Officii Divini, ſic ſollicitus ſis
ſuper oratione mentali facienda, idque de
conſilio & ſuaſione Reverendiſſimi Patris
Generalis Previnciam viſitantis; ut ſicut
Officium Canonicum nunquam, ſic nec
omittes orationem mentalem. Scecundè,
ſicut horas Canonicas, quibus perſolvendis,
ſeu decantandis in Choro bonam partem
temporis impendis, extra veròô brevi, nec

longo intervallo perſolvis, obligationique

. . . . . . .
tuæ ſatisfacis. Sic ſi legitimè impeditus, cqm-

m uniter meditationi non interfuiſti; poteris,
imè debebis, alio, aſt breviori tempore me-
ditari illa, quæ pro meditationibus tuis deſti-
naveras, ſeu præparaveras, aut propoſueras;
exordiendo ſtatim ab actibus, Eu affectibus
voluntatis, & ſic fructum illum exinde re-
feres, quiem ex oratione mentali ſperare po-
tuiſſes, & forſitan majorem; præterquam
quòd ſatisfacies totius ſanctæ Religionis

conſtitutioni, præſcribenti quotidie duas

horas inſumendas meditationi; ſit tibi cordi
hoc documentum aureum frater mi chariſſi-
me, & producet animæ tuæ emolumentum.

Quèd enim miſeri ſumus, ac vivimus, quòd

Im-

Ccbtexrnn

.
imetehin
Mrd
nunſunltr

acuml,gin

Cams, dll ge

pomelkn
m. Au
Mlu, gie
un

tn De Meditatione. 105
npekenniſte

INE imperfectionibus, ac defectibus abundemus,
Bonſhllende, quòd inordinatarum paſſionum ſervituti
hüini, ſeſlicr mancipati laboremus, quòd veris virtutibus
lfaen, Careamus, quam cauſam aliam, aut rationem
Reretencilin- damus, niſi quia huic ſancto exercitio non
n hmts; u debite vacamus. Ora igitur Deum ferventer
Enmqum, pro me & te, mi frater, ut teporem in hoc
Uenlen. com - & admiſſum ſeriò de onamus, & in
„Jibuti melius, quod adeò multipliciter pecca-

Choro bonum 1 tum eſt, emendemus.
enni er bien, Amen.
. 11. .
, CAeni

Linniinne
Ninettlion .
kiitilenhuen . h . Ah . r. 5 33. e . b.
gionidisdisd . A. . . . . A.

un en . ,. de. Sh S . dib B,
Tummillun erind “
e nennlheene * SS
Nen; Noeen
ns nor Nei Z
Enben Gnice *
leriniͤſt
eummfenetni
1thuz enohn
us, e lüinn

E 5 BRE-

106 : (.0° :
C Ar : (1): 2
B REVES

MEDITATIONES

SUPER
DUODECIM MYSTERIIS
PASSIONIS DOMINICX,

Salubriter pro horis medita-
tionis legendæ, ſeu adhibendæ;

Quæ pariter pro bona præparatione ante,
& debita gratiarum actione poſt SS. Sacri-
ficium Miſſæ, ac S. Communionem, etiam
ſpiritualem, nec non ante 8S. Altaris Sacra-
mentum, maximè dum expoſitum eſt, medi-
tari, & utiliter alias domi per dies ſingu-
los mane & veſpere revolvi

poſſunt.

Prima ad SS. incruentum Altaris Sacri-
ficium præparatio, & ad condignam
S. Euchariſtiæ ſumptionem diſpoſitio, eſt
ſaluberrimi ſacrificii cruenti, & peractæ in
cruce paſſionis Dominicæ devota meditatio;
atteſtante Doctore Seraphico S. Bonav. quòd
nul-

cnrimEo

Mlun

Nlllun munn
Cun, mubn.
m, Mung

Cuminmmnel
Nicr Dahons
kcnaa
Numn tene

MOo lern

Hciun

es
veS

IN

MTSTTN
vonlyle

Hors nedt
erachbevoe⸗

ennrNe A
e Kl.
munionen, e
(N. Marsd
ZZ
onipetclal⸗
ſerekeſci
n.
mmennun Aun
0, AAdand
vonen Cl,unr
cruenti, Ael⸗
ct Geronml

Phicoann

Meditationes Paſonis Dominicgæ. 10 7

nullum Deo gratius offerri poſſit ſacrificium,
nullum mortuis efficacius applicari reme-
dium, nullum Angelis exhiberi majus gau-
dium, nullum SS. Trinitati excellentius re-
verentiæ, ac gratitudinis teſtimonium, quàm
continuum meditationis ſtudium, & Domi-
nicæ Paſſionis exercitium: unde Chriſtus
JEſus cruci affixus legitur apparuiſſe, & Ere-
mitam quendam, Deo per acceptiſſimum
modum ſervire volentem edocuiſſe, quèd
gratius & nobilius non poſſit offerri ſacri-
ficium, quàm Crucifixi Chriſti memoriam,
& vulnerum ejuſdem idæam, ac totius ama-
riſſimæ paſſionis tepræſentativam effigiem,
animæ noſtræ impreſſam, affectu vivaci con-
tinuèò circumferre. His itaque SS. Patrum,
ac ipfiusmet Chriſti Eſu teſtimoniis anima-
rus, ſuggero quædam potiora Dominicæ
Paſſionis Myſteria, tam Sacerdotibus ante
ac poſt Miſlam, quàm communicantibus,
aut ſpiritualiter etiam manducare volenti-
bus, ruminanda, tantò fructuoſius, quantò
frequentiùs, tantò ſalutarius, quantò
devotiùs.

ꝝ (†) 2%
E 6° MVY-

108 Mſterium I.

— —

MYSTERIUM I.
De agonia Chriſti Domini, ſan-
guinem in horto ſudantis.
MEDITATIO I.

Chriſtus ebibit calicem paſſionis, ut nos

potemur calice ſalutis.
Anima Chriſtiana! recogita in amari-
tudine animæ tuæ amorem & ardorem
amoris Chriſti, amariſſimum Paſſionis cali-
cem ebibentis, & copioſiſſimum ſacratiſſi-
mi ſanguinis ſudorem emittentis, ut tibi,
tuisque vulneribus curativum ſalutis em-
plaſttum conficeret, & in regno Patris no-
vum de genimine vitis pararet, & propina-
ret poculum ſuavitatis. .
Perpende, quæſo, anima devota! quèd
Salvator tuus uſque ad fundum calicis epo-
taverit amaritudines Paſſionis, ut te merito-
rum ſuorum unguento ſaginaret, & eſca
angelicâ de altari ſuo recrearet, jugi & quo-
tidianâ Agni immaculati participatione.
amoris Divini exceſſum.!! Chriſtus in noſtra
humilitate contemptus, in noſtra meœſtitu-
dine

Dnn
pecnmit
ſu, llk
mire inin
n Ekenſi.
iut

Cahnerdn
Uig, ulr
Unumer⸗
ſilhmnie
Prfoecn

! De agonia Chriſti Domini, Sc. 109

B dine contriſtatus, in noſtro eſt dolore cruci-
IIUN . fixus, in noſtro pavore trepidus, noſtrâ in-
„ frmitate indutus, & pro noſtris culpis pre-
Dynn,/rium redemptionis, innocens eſt factus:
nn. quid retribuis, anima ingrata! Deo tuo
pro omnibus his, quæ tribuit tibi: an ali-
IIO I, quando guttulam ſanguinis tui ſacrificaſti
dnkafnie cdlen Prori tuo? An vel ſemel à Chriſto
tn didiciſti pro Chriſti gloria ſeriùs ſudare? An
leſiuni⸗ pro ſalute proximi tui vel ſemel ferventer
larin an laboraâſti? An pro ipſa anima tua conſtanter
uAis Ccogitäſti? Ubi ſunt certamina, ubi agoniæ
unlnsd tuæ, in practicando bono, eradicando malo,
Unum α exercendo merito? Quousque dormis in
en, ul amore proprio ſupprimendo, in paſſioni-
Gundmse Pus ſopiendis, in charitate divina excitanda?
atenobun Quæ deberes veteri Adamo inferre vim,
e, K carnis renuntiare illecebris, ſuggeſtionibus
Satanæ reluctari, & ad ſanguinem reſiſtere
tmcete PrO anima tua, pro Deo tuo, cujus corpore
Erbum cltst toties cibaris, cujus ſanguinc jugiter potaris,
urme Cüjus pinguedine dulcoraris? Quæ, quæſo,
ratio, quòd toties abſque ſummi Boni & ſa-
lutis tuæ vero deſiderio, ſine fructu & pro-
ripinuftin fectu remaneas aridus homo, imè turpiter
Cnnn illicitis ſuccumbas deſideriis, & nauſees
ntane ſuper hoc convivio Diviniſſimo, tanquam
dadtt E 7 cibo

1o olnutt,
ecleltet, ,g

110 MWMſterium I.
cibo viliſſimo viſo, non dijudicans corpus
& ſanguinem Domini, eâ conſiderationis
menſurâ, ut animam Chriſtianam piè decet.
O miſeram te creaturam! reſipiſce, & dic
ocyůs:
PEccavi tibi Domine, miſerere mei,
peccatricis animæ, & omnium mei
ſimilium, qui ſpondemus emendare
in melius, quod ignoranter, quod in-
ſolenter peccavimus, in quo & ſacri-
legè forſan deliquimus: fiat hoc per
tuam gratiam & immenſam miſeri-
cordiam, Amen.

Hic flexis genibus dic devotiùs ante SS.
Altaris Sacramentum:

A Doro te devotè latens Deitas,
Quæ ſub his figuris verè latitas:
Tibi ſe cor meum totum ſubjicit,
Quia te contemplans totum deficit.
Viſus, tactus, guſtus in te fallitur,
Sed auditu ſolo tutò creditur:
Credo quidquid dixit DEI Filius,
Nil hoc verbo veritatis verius.
In cruce latebat ſola Deitas,
Aſt hic latet ſimul & humanitas:
Ambo

4

0 wemo

an
Aeoint
nrn all,
lyn laui
Wuel
Wi
vtelyn

ns iys,
nrla wer
Dreliſ
elen
Meimmmun
n

]

r, UIaI
Uenred
(lnbenn
Uriſtzun
9

acPiig,

n)
ronäftlen
4
nl, ei nlit⸗

De agonia Cbriſti Domini, &c. 111
Ambo enim credens, atque confitens,

Gim Peto, quod petivit latro pœnitens.
nnſblle, Plagas ſicut Thomas non intucor,

Deum tamen meum te confiteor:
be,miert, Fac me tibi magis credere,
eKomnim In te ſpem habere, te diligere.
dersenen O memoriale mortis Domini!
rer Panis vivus, vitam præſtans homini,
dolt Præſta meæ menti, de te vivere,
Ni: friee Et te illi ſemper dulcè ſapere.
mmnln nt.., Pic Pelicane! IEſu Domine!
Me immundum munda tuo ſanguine,
Cujus una ſtilla ſalvum facere,
Totum mundum quit ab omni ſelere.
enden JEſu, quem velatum nunc aſpicio,
Usekl Oro, fiat illud, quod tam ſitio,
Ut te revelatâ cernens facie,

eſoich

toun ſ
mum Viſu ſim beatus tuæ gloriæ, Amen.
gurti MEDITATIO z.
geciun 6;
1r Dltin Chriſti lader Rnssusuen à noſtris ſce-
ee eribus expreſſus.
luats ſeru us expreſſus
ſola Deiss Spice, ò anima, ſudorem Chriſti, noſtri
capitis; ſed magis inſpice ſecretum tui

4
mnt
D cor-

212 Mſterium J.

cordis, an non ſit potiùs ſudor ille totius

noſtri peccaminoſi corporis: caput quidem
ſudat, ſed à membris culpa emanat, & in
tantum Chriſti JEſu agoniam augmentat,
ut eriam innocentiſſimi cordis Chriſti an-
guſtiam violentâ crudelitate multiplicer,
preſſurà ineffabili. Pœnitere, ô anima eru-
delis! quæ ſecundum deſideria incircumciſi
cordis affectus pravos dilatas, & in pejus
abire continuas: cxcute ,6 anima! prurien-
tis animi & laſcivientis corporis paſſiones,
quibus appetitu inſatiabili non minus quàm
damnabili manciparis, parum curans æter-
nas, quibus alligaberis Pœnas, pro quibus
tam pretioſi ſauguinis tanta eſt profuſa co-
pia, uſque ad exinanitionem Patientis

Chriſti tui.

Lbera, 6⁶ Domine! ah! libera ani-
mam meam à culpis & pœnis
omnibus, in inferno aut purgatorii
igne me cxſpectantibus: appropria
mihi benigniſſime JEſu! Sacrificii tui
tam cruenti, quàm incruenti pretium,
ut in oculis tuis ſemper mundus in
tempore viæ, & coram conſpectu tuo
. In

„ Alelolale

Amnen
Alitee⸗⸗

Utbl.

r luhin
Montiilleni

ſun 1
doälsluler le
Norg: cr

ahen
egne
magt
nn cod ii

ttt tnr nl

onigr, iin
idelceruinenn
Ulns En

n cohann
pbll unninug
,mmalc
ung, l
ntt an
Mtcnem Nuit

net Wlbe
ollot de
letno zuifupn
nnbus Pn
e bl Octka
incrvent en
lenper nnd
Namcolheht

De agonia Chriſti Domini, Gc. 113
in æternitate patriæ inveniar beatus,

Amen.
Adde, ſi placet, Adoro te. ut ſuprâ pag. I10.

MEDITATIO z.

Voxr Sangninis Salvatoris de pede
montis clamat pro nobis ad thro-

num Patris.
e diml

Eni, anima! & vade mecum ad pe-
dem montis Oliveti, ubi amantiſſimus
animæ noſtræ Sponſus propter nos afflictus
angitur: nec tamen delicatum corpus no-
ſtrin um tangitur, minus cor angitur; quia cor-
pus noſtrurmm pro Capitis ſui ſequela compati
non curat, & anima commiſereri efficaciter
non laborat; cùm tamen æternus DEl Filius,
noſter in carne frater, Pro ſalute noſtra cœ-
leſtem Patrem reverenter interpellat, & hu-
militer exoret clamore valido; dum effuſi
ſanguinis vox potenti oraculo de terra in
c u clamat, & quotidiano miraculo de
Altari per manus Sacerdotis vocem pero-
rantem in nubes elevat.

ANima Chriſti ſanctifica me, Cor-
pus Chriſti ſalva me, Sanguis
Chriſti

114 Moſterium I.
Chriſti inebria me, ut dignè merear
participare te, hic de Altari Domini,
& tandem in gloria Sanctorum, æter-
nique Regni, Amen.
Adde & dic devotè, Adoro te, &c. ut ſup. 110.

MEDIIATIO 4.
In anguſtiis, exemplo Chriſti, ad Pa-

trem confugiamus angieſtiati.
O Anima devota! agonizantis Chriſti tui

reſignationem in manus Patris, & ſin-
gularem orandi modum accuratè nota pro
exemplo: Chriſtus ferventer oravit, volun-
tatem propriam naturalem reſignavit, ſeque
voluntate rationali in plenam Patris diſpoſi-
tionem ſacrificavit: Pater mi, ſi poſſibile
eſt, tranſeat à me calix iſte, quia naturali,
inefficaci & conditionato appetitu mortem
horreo, quam tamen liberé & ad rationis
imperium amplector; non ergo mea, ſed
tua voluntas fiat.
Heu! quàm parum conformes, multùm
difformes, imè rebelles nos gerimus Chriſti
exemplis, & Divini beneplaciti mandatis,
dum in adverſitatibus tam tepidi, tam frigidi,
tam negligentes ſumus imitatores Peientis
Chri-

R nn
COl,emun
ſmnichen

, euun ,

c
htnluit
0 ön
nnokn
ostdele,
Wrna wenen
Aok, A

Antp dn

N.

Dſenmamn

e

lng ein
Olind und
Etahn e
shunnie
Khcke n
1Dre Ulmin
umllnt

Unid llnn

etunm)

ne, int 1
icceilei
li nlonn
en,

Anne, lln

IIIO.
9 Criti 4
nigglſie

Poniunts
nnng Mb,
S
Eurrnnt, o
nltlrhnrt,
ean ars
MM, A

nche, dun

8 n e,

lne,

n tepichuntn
nhtanki

De agonia Chriſti Domini, &-. I15
Chriſti; remanentes debiles, imbecilles, in-
firmi & deſperabundi, quaſi in anguſtiis
noſtris, etiam poſt toties deguſtata Divini
convivii incitamenta, ac ſi poſt ſumptam buc-
cellam intraſſet Satanas in nos, in locum
hoſpitis Chriſti. .
O JEſu! bone Paſtor, panis vere,
tu noſtri miſerere, tu nos paſce,
nos tuere, tu nos bona fac videre in
terra viventium, Amen.
Adde, & dic ante SS. Sacram. devotè:
Adorote, &c. ut ſuprà pag. 110.

MEDITATIO 5.

Perſeverandum in oratione conſtan-
ter & fortiter.

Onteihlare ,pia anima, Chriſti in ago-
— nia prolixiùs orantis perſeverantiam;
quèò magis enim ingraveſcebat agonia an-
guſtiati, tantò confidentius aſſiſtentiam cæ-
leſtis Patris interpellabat confortata Salva-
toris humanitas, triſtis uſque ad mortem;
ideèòque non ſolàùm ab angelis conſolari,
à Patre illuminari meruit, ſed Deificatus
homo Chriſtus ſuà propriâ Divinitate huma-
nitatis confortavit infirmitatem, ut etiam
ini-

2 6
116 Myſterium I.
inimicis proceſſerit in occurſum obvius, vo-
lens noſtram confundere & corrigere tepidi-

tatem, qui ex leviſſimæ difficultaris appræ-

henſione ab oratione fugimus, & ad con-
ſolationem terrenam confugimus, moræ

impatientes, ac in mille diſtractionum vias

aberrantes.
Pie ESU! reduc errantes oves,
congrega de nationibus populum
tuum, & aggrega electis tuis gentem
noſtram, ut dignè communicantes,
ſancè& ſacrificantes, participemus de
menſa Domini fructum & pinguedi-
nem dulciſsimi tui convivii. Amen.
Adde pro libitu: Adoro te devots, Gc.
ut ſuprà pag. 110.

O RATIIO

Ad Chriſtum agonizantem.

Per amariſſimam tuam agoniam,
Da nobis Domine orationis donum
& conſtantiam.
ROsεοσ & obſecro Te Domine mi
JEſu Chriſte, per tremendam il-
lam, quam in horto montis Oliveti

ſub-

iſikit

Nen

Nr NMae
Uvitzm, aut
folchwun t
Eecnfclumact
Ppoloo ſen
Venlam, go
eltüexett
bum zn e
Klhnete
Gepotone!
Dynniun
nro
lls Ue
idoſlleti,
l, Abenpe
riegenn
en.
MAW.
ln.

“ De agonia Coriß. Domini, Oc. 117
bein, m ſubiiſti & ſuſtinuiſti agoniam: oro Te
eet per orationem illam prolixiùs con-
X dt tinuatam, tuumque ſanguinem pre-
s, ad. tioſiſſimum tam copiofo ſudore ibi-
nninſt dem fuſum adoro; ante omnia autem
ſupplico per charitatem iſtam im-
tesg menſam, quæ Ic ad hæc omnia ar-
popuim dentiùs excitavit, ut tribuas mihi do-
genn num puri cordis, ſanctæ orationis
nicamg & ſinceræ erga ſacratiſſima myſteria
emus devotionis. Da Domine, ut in omni-
ngnec, bus meis anguſtiis ad Te ſolum ſem-
Amen, Per contendam cum plenitudine fi-
ot, G, lialis fiduciæ, dicens: Abba Pater!
ſi poſſibile eſt, tranſeat à me calix
iiſte, aut beneplacens tua ſuper me vo-
luntas integerrimè ſemper impleatur.
Alltem Amen.
gonian Pater noſter. Ave Maria. Gloria
is donm Patri.

ominen N
endam! N
15 Oliyel
ſ MXY-

118 Mißſerinm II.

.—

MXYSIERIUM II.
De Chriſti Domini, à proprio
diſeipulo, venditione ad im-
pios inimicos.

MEDITATIOI.
De proditoris Judæ & falſo animæ

peccatricis oſculo.

Sculari vult Judas Magiſtrum in amici-
tiæ ſymbolum, dum doloſum ſpirat
ex ore venenum: oſculatur & inſidiatur, ami-
cum fingit, ſed proditorem agit; ab oſculo
proditionem incipit, ut ſe perditionis filium
eſſe aperiat, & innocentiſſimum Agnum lu-
pis tradat dilacerandum, mactandum &
perdendum. O Juda: oſculo Filium homi-
nis tradis! amice ad quid veniſti? An ad
prodendum me veniſti? Quorſum ergo, ut
inimicus, tam amicum offers oſculum: An ad
ſalutandum me acceſſiſti? Quorſum ergo, ut
amicus, accerſis tecum meos inimicos? An
non meminiſti, quantis te beneficiis & gra-
tiis cumulaverim etiam uſque ad corporis
& ſan-

lunins 1
inder el
Ieolalen
nour ſdk

Huin mtn

OIINNS,

um Düllenne
Aenimu dens
nlna, quen
ſcrüchm Ce,
Dhunsnt
ppunionvanel
niopptmn
,Eaenimn

4

azeſu
dirnſt
EAllnenn

Akaen

n Ann,

De Chriſti Domini venditione, & c. 119

—

II.
propnn

1 1.

0 1.
vanine

in amic.
um ſpina
Arot ANi⸗
Wofſeulo
Onisfüium
Agnumk-
tandun &
lium hon-
i? An
Im ergo,t
nlum An
ſum ergot
imicos?
flciis g
d corpon

Ale

& ſanguinis mei communicationem: Eja
anima meal recordare, cui te velis aſſimilare,

an Judæ oſculanti? An cani rabido mordenti:
Olſcularis ut judas, & mordes ut canis, dum
ſævis in myſtica membra Chriſti, aut in
proximos tuos, à quibus ſumis vindictam,
dum ab iiſdem nequidem recepiſti injuriam,
ſed eximia beneficia chariſmatum. Accedis
ò anima! quotidie ad Chriſti oſculum, dum
ſacratiſſimi Corporis bolum & Diviniſſimi
Sanguinis ſumis poculum „per Sacxæ Com-
munionis acceſſum; attamen totus in pec-
catis profundatus, fœdis ſpurcitiis macula-
tus, & teterrimâ malitià circumdatus ſacri-
legos dentes mittis in Deum; ah! quoties
execrabili ſacrilegio peccâſti, trandens ſan-
guinem juſtum!

OArce, 6] Eſul parce peccatis noſtris,
qui veniſti portare peccatum mun-
di, & ſolvere pretium ſæculi.

Adde, in genua ante SS. Sacram. provolu-
tus, Adoro te, &. ut ſuprà pag. 110.

X x XXX

ME-

ßerium II.
MEDITATIO z.

De incomparabili benignitate Chriſti
erga Iudam & infidelem animam.

Qa⸗ quæſo, mortalium comprehendere
valebit incomparabilem Chriſti prodi-
ti erga nefandum proditorem Iſcariotem
exercitam benevolentiam? Noverat cle-
mentiſſimus Dominus & Magiſter infidi
diſcipuli falſitatem, quem tamen tam tenerè,
tam amanter amplexando recepit in ulnas
ſuas, ut deferret in cœlum, nili ſupinâ ma-
litià ſuà maluiſſet feſtinare ad infernum.
O anima mea Judæ non abſimilis! ſi pollutis
labiis SS. Euchariſtiæ cibum, panem ange-
lorum, & ipſam Dei ſubſtantiam tangere
non abhorres, dicam te Juda pejorem; quia
non ſolàùm toties, ah toties! viliori pretio
JEſum prodidiſti, ſed & infenſiſſimis ini-
micis vendidiſti. O nefas horrendum! ê im-
mane piaculum! quod pœniteat æternum.

Adde: Adoro te devotò, &c. ut pag. I10.

C (1)

i lietit

1

tlbri
ian

H. Venbr
korol

Ud
Eertnen
itenan
/7

1
UMer ,l
.

11 Inne

2.
te (hyg

nimann

tchencet
wiſtipoot.
Iſcariotn
overat d.
iſter ind
am tenen
t in ulne

„„
PIHäIne

hfernutn.
pollung
lemn ange⸗
mn tangele
orem a
liori ein

ſiſimis m.

dumoin
Yternumn

ur pagell

MI

De Clriſti Domini venditione, G. 121

MEDITATIO 3.

Sicut Chriſtus inimicis, ſic anima ob-
viam vadat tribulationibus.

Eemplariſimum DElI tui factum ſit tibi,

homo! in exemplum; ceſſet tua vin-
dicta, & exhibeatur patientia, dum cernis
tantà animi Promptitudine obviam procede-
re inimicis juratis Deum, ut doceat homines
diſcere manſuetudinem, & ipſam inimico-
rum dilectionem. Chriſtus Malcho abſciſſam
reſtituit auriculam, & internum dedit veræ
fidei auditum, ut nos ad fidei normam redu-
ceret, & ad ferendas gaudenter tribulationes
animaret. Appræhende, anima! ſcutum
patientiæ, & de ſacra ſynaxi quotidie ſume
robur animi. In hunc finem dic: Adoro te G.
ut pag. 110.

MEDITATIO 4.

Aheritatem in fratres deponamus,
meditantes manſuetudinem Domi-
ni, ſ eum amamus.
PAndirur nobis imitandæ Dominicæ man-

ſuetudinis campus, dum nobis ab ipſis
Chriſti verbis inculcatur longanimitatis ſti-

F mu-

—

Dor

122 Myſterium II.
mulus, dum ait: Diſcite à me, quia mitis ſazmn hlin
& bumilis corde: Verba hæc Chriſtus verifi- Kickinin
cavit in actu, dum non ſolùm Judam furem, lern,

hoſtem & inimicum ſuum per tres annos in Nnate

Apoſtolatu fovit, & in Collegio Apoſtolico Phugiun
paſſus eſt eſſe commenſalem, ſed & occultum oanen
ejus doloſum cor nulli hominum revelavir, Micdk
& inſuper eidem obviam procedens allo-
quium fecit amiciſſimum, his amore & ma-
jeſtate familiariſſimà plenis verbis: Amice
ad quid veniſti? Diſcamus hic amoris ma-
giſterium, qui in domeſticos, in proximos,
in fratres noſtros unius nobiſcum menſæ
Domini comparticipes inſurgimus, aſperi-
tate „ auſteritate, & duritie, imò barbaric
efferati, quaſi manſuetiſſimi Agni Eucha- 0
riſtici carnem nunquam deguſtaſſemus. AdCi
horrenda res! lupi fimus, Agnum toties I
comedentes! Pro remedio dic: Agoro te de- Eltn⸗
votèò, ut pag. 110.

MEDITATIO 5. rn

Clinwund
Ahrrdonen

Voml

Si vis eum Chriſto cibari, cum Chriſto N
oportet pati. ſummp
lun, l

LD* mi Chriſtiane cum Chriſto dignam
Chriſtiano homini conformem Chriſti un ,
nomini patientiam, quàâ ad noſtram in- Ganphen

ſtructio⸗

iſtus veri⸗
dam fure⸗
res apnt
Apoſtoln
& occulin
n reyehii
Cedens dl
more En⸗
bis: Ane⸗
ammoris n⸗
1proxinm
Im men
6, aleri
ddarban
gni Luche
Alemmus (
Enunn 1 nic⸗

Almte

6.

Oumn CNO

hriſtodie⸗
rmem 0
noſtran

ſtrue

De Chriſti Domini venditione, Gc. 123
ſtructionem (omnis enim Chriſti actio, no-
ſtra eſt inſtructio) durè voluit ligari, duris
percuti, duriſſimè à perfidis Judæis tractati,
propter generis humani ſalutem: nos pro
ipſius gloria nec in minimo collaborare, pro
ejus amore vix quidquam pati, pro noſtra
ſalute certare in ſtadio patientiæ non con-
tendimus, imò Deum noſtrum in tormentis
conſtitutum deſerimus, & tamen continuò
ad fractionem panis eundem comitari volu-
mus: Chriſtus Dominus ſuſtinuit Judam
proditorem, & nos non ſuſtinebimus ca-
lumniatorem? O hæc quanta nimis in Chri-
ſtiano indignitas! Adde: Adoro te, ut pag. 110.

ORARIO

Ad Chriſtum in oſculum Ju-

dæ ſe ſe inclinantem, ut nos bona
pro malis redderemus inimicis.

LArgire nobis, quæſumus Domine
JEſu Chriſti, cordis charitativi gra-

tiam per charitatis tuæ ſupereminen-
tiam, quâ impiiſſimum proditorem
tuum Judam nequam, tam manſuetè
es amplexatus, & tam ſuaviter ſerpen-
2 tina

124 Myſterium III.
tina labia es oſculatus; ut & nos eùâdem
manſuetudinis virtute animati, im-
miſſas nobis tribulationes, tanquam
paternæ tuæ charitatis teſſeras, & cæ-
leſtis benedictionis viſitationes, gau-
dentes ſuſcipiamus, bona pro malis
reddamus, & cos, qui nos perſequun-
tur, amplectamur, propter ſancti no-
minis tui amorew. Amen.
Pater noſter. Ave Maria. Gloria Patri.

MYSTERIUM III.

De duris ligaturis, Cα probroſaj

Chriſti per Hieroſolymam
deduèliont.
MELDIITIAIIOI.
Non tam Judæi, nec peccata noſtra
magis, quam amor Chriſtum ligat.

Uouſque indignaris anima peccatrix,
Judæis Chriſtum in Gethſemani horto
tam durè ligantibus? Tuis potiùs indignare
prævaricationibus quibus longè arctius,

longe

Iutemame
ſecebese

cobis Ppiri

lbentem
nemuqre⸗

elen ge
7 1

U
Cnſui

nmd
ed
eoflenner

De durir ligaturis Chriſti, G. 125
Oseiden longe ſtrictius, mille millenis criminum ca-
ati, in tenis Preſſius vincis, conſtringis, & in ipſam
tandn captivitatem abducis Dominatorem cæli ac
33, terræ: erro tamen, ſi teaâαnca! dixero
primarium captivitaris Chriſti lictorem, dum
eh, d video Chriſtum ſuo erga nos & noſtram ſa-
9rO MHE Ilutem amore vinctum, qui ſub Euchariſticis
tſeqhnn ſpeciebus contrahitur quaſi ad punctum, ur
and nobis ſpirituale fieret nutrimentum, & in
libertatem gratiæ elevaret miſerum homi-
nem uſque al conſummationem ſæculi, ſuam
realem præſentiam nobis exhibiturus ſub
velamento ſpecierum abſconditus, juxta
IUIIl. illud: Ecce vobiſeum ſum uſque ad conſamma-
tionem ſæculi. Accede ergo ò anima! tota in-
obr flammata, tota accenſa, ad ignem hunc lu-
ͤ centem, & omnia peccata mundi conſumen-
tem; hic enim eſt ignis & Agnus, qui tollit
peccata mundi. Amen.
Adde: Adoro te devoté, Gc. ut ſup. pag. I10

ria Patn

—

1
ta no MEDITATIO z.
lee Chriſtusfunibus ligatur, & catenis
pecemt ouer. atur.
manifinn Anima Chriſtiana! quid tot funes, tot
indiguu vincula, tot ferra, quibus Eſus tuus
5

ud ddled Violenter ligatur, aliud dicunt, quàm
S k ; E.

126 Myſterium III.
IEſum eſſe virum dolorum? Eſum vinculat
purus noſtri amor, JEſum humanavit amor,
JEſum captivavit amor; & nos nullo Eſu
ligamur amore! Nos nullis mandatis ejus
alligari volumus, excutientes ſuave Chriſti
jugum, diſciplinam abnegantes, & libertati
filiorum Dei abrenuntiantes, mundanam
ambimus libertatem; dum pompæ mundi, ſæ-
cularibus deſideriis & illicitis concupiſcen-
tiis abripimur, ſervituti dæmonis miſerè
illaqueati.

O Angele Deil qui cuſtos es mei, me
tibi commiſſum pietate ſupernàâ
fove, & percute latera mea, ſicut per-
cuſſiſti ſalutari ſtimulo Petrum in vin-
culis dormientem, de cujus manibus
ſolutæ ceciderunt catenæ; excita ani-
mam meam de morte peccati, de
ſomno mortis; ut ab omni vinculo
mali liberatus dignè invigilem tuis
mandatis, & pane Euchariſtico ſim
omni tempore munitus. Amen.

Pro qua gratia, dic: Adoro te, ut pag. 110.

.

ME-

ces

D
Al
riu

Piwnl
Gru
1
prunrp
giis, i0l
ACifcaven.
Kmaima
Acehds.

n vincule
avit amot
nullo n
ndatis e⸗
ave Chu!
& libeni
nundann
mundhl⸗
ncupiſek.
nis mien

mei me
ſupern⸗
cor per⸗
minvin⸗
manibos

XCcitzanl-

ccati, Ge
R Wocd
glem l
iſtico i
men.

Ut pagi

N

De duris ligaturis Chriſti, &c. 127
MEDIIATIO z.
De infami confuſione Chriſto per

dcaptunam illata.

Erpende, homo! infamiæ enormitatem,
quà Chriſtus tuus, velut ſicarius & latro,
raptatur per eandem urbem, quam tot prodi-
giis, tot miraculis paulò antè ad ſtuporem
ædificaverat cum inſigni applauſu populi,
& maximâ ſolennitate honorifici ſpectaculi
exceptus. O miſerum me homuncionem,
Judæis potiùs, quàm Chriſto parem! qui an-
teà ad aratrum Dei manum applicavi, nunc
reſpiciens retrò benè agere verecundor, va-
no territus reſpectu hominum; infuſam in
Baptiſmo fidem ſacrilegè & perfidè violo;
Crucem, Chriſtianiſmi profeſſionem, palam
formare erubeſco, S. Euchariſtiam reveren-
ter frequentare negligo, viaticum ad infir-
mos uſque comitari dedignor, & pro Chriſto
humiliari deteſtor.

Pater clemens! O Pater omni-
potens! O JEſu Fili Dei vivi! noli
erubeſcere me, qui erubeſco Te; ſed
ſacrâ Euchariſticæ menſæ fortitudine
me erige, ut pro nomine tuo confundi,
F 4 uæ

128 Myſterinm III.

tuæ ignominiæ partem participare,
& Dominicæ Paſſioni tuæ quæram
communicare. Amen.
Adde: AMdoro te, ut pag. I10.

MEDITAITIO 4.
De chriſti mira in opprobriis

patientia.

Irare & admirare, ſed & imitare, ani-
ma mea! Salvatoris tui invictam, in
tot, ac tantis opprobriis „patientiam: con-
fundere delicata nimis anima, quæ pro pa-
tientis JEſu amore, & tuæ bono animæ nec
puncturam acũs, aut morſum leviſſimi ani-
malculi nôſti ſuſtinere patienter; potens ta-
men pro carnis, aut mundi poſſeſſiuncula
tolerare audacter, neſcio quæ tormenta.
Timeto aliter quàm Chriſti patientis tunicâ
adornata, accedere ad nuprtias Agni, ne illud
audire debeas improperium: Anima quo-
modo huc intrâſti, non habens veſtem nu-
ptialem? Ejicite eam in tenebras exteriores.
Non ſic, Eſu! non ſic; ſed patien-
tia m habe in me uſque dum patientiæ
virtute induar ex alto, & juxta veſtigia
tua

Deb⸗
mund
10, Ae
le
AI

. W
N
(len n
Aceiſhl

tiatzin
4le

icipare,
Juxran

4.
obrii

Are, al⸗
ictam, in
m: Col-

erpa⸗

Imæ neH⅓

Imi ani-
Dtens t.
ſiunonl
oriment
is tunic
ne Ullad
Juo.
jeſtemn.
exterloles

Apatien

atient
veſtigt
ui

Deoeduris ligaturi, Chriſti, Gc. 1 29
tua ambulem in habitu nuptiali ſacra-
to. Amen.
Adde: Adoro te, G. ut pag. I10.

MEDIIATIO z.
De Judzorum ingratitudine.

I ingrato nihil ſit turpius, quis non videt
Judæos eſſe turpiſſimos, qui teterrimàâ in-
gratitudinis notàâ ſignati condemnârunt Sal-
vatorem ſuum morte turpiſſimâ, poſt tot viſa
miracula ac recepta beneficia? Sæviunt in
Benefactorem Judæi ut tygrides, ut ferociſ-
ſimi leones, exuti omnem humanitatem, in-
duti beſtialem feritatem. Nota, ⅛ homo hu-
mane! ad terrorem tuum infamem Judæo-
rum ingratorum notam, ne & tibi ſimilis
inuratur nota turpitudinis, dum amoris à E-
ſu tuo tibi tam exceſſivè impenſi ex toto, aut
tanto obliviſceris, etiam quando ad Sacra-
