mentum amoris ſine amore accedere præſu-
mis. Accende in me, b amoroſiſſime
JESU! amoris Divini fornacem, ut
ſaltem Euchariſtici ardoris flammâ
accenſus, ſpirem quaſi leo ignem cha-
ritatis in Te & proximum. Amen.
Adde: Adorote, ut pag. 110.
F J ORA-

130 Mſteriun III.
ORATIO.
Pete per vincula Chriſti, Chri-

ſto in amore colligari.

QO'(ecro Te IEſu Domine, obſecro
per atrociſſima vincula tua, qui-
bus in ſacratiſſimis tuis membris durè
& dolorosè nimis, ac dolosè ſatis
vinctus & raptus fuiſti; obſecro Te per
irrogatas tibi contumelias ignominio-
ſiſſimas, quibus cum latronibus latro
es reputatus; obſecro te per intenſiſſi-
mum amorem, quo factus es male-
dictum & oblatus es, quia voluiſti,
concede propitius gratiam tuam, ut
Divinæ tuæ Majeſtati tam ſancto & in-
dividuo agglutiner amore, à quo me
nulla creatura divellere, nihil valeat
ſeparare neque in hoc, neque in futuro
ſæculo, exemplo tuo & Apoſtoli tui
dicçentis: Quis me ſeparabit àchari-
tate Chriſt?? Tribulatio? An anguſtia?
An fames? An nuditas? Angladius? An

ericuluim! An perſecutio? Certum me
fac,

4
e
Glei
Princh
fru,
Co, ren
Alin, n
hxcon
Iitate
Dommn
Mern

UId

Qunt

P

N

5 ln

ri.
oblen
tua, Il.
brison
lose ſi
ro Tey
omin
bus jartd
tenſiſi
8 Wale-
Volviſti
lam, u
(toin⸗
qo we
il Waen
jaforund
oſtoli n
tche
anu
diuitd-
ertum

De ftagellatione Chriſti, c. 131
fac, quòd neque mors, neque vita, ne-
que Angeli, neque Poteſtates, neque
Principatus, neque inſtantia, neque
futura, neque fortitudo, neque altitu-
do, neque profundum, neque creatura
alia, neque horum quidquam, neque
hæc omnia me ſeparare poſſint à cha-
ritate Dei, quæ eſt in Chriſto IE9 U
Domino noſtro. Amen.
Pater noſter. Ave Maria. Gloria Patri.

MXYSIERIUM IV.

De crudelißima Chriſti flagella-
tione, 6666. idtibus, juxta §. Brigit-
tam, facta, contra legem, quaæ nume-
rum quadragenarium excedere
vetabat.

MEDIIATITIOIrI.

Wuantum Chriſtus dilexerit non
diligentes ſe.
Fagrat ardentiſſimo igniti amoris ardore
erga nos Chriſtus; nos profundiſſimâ im-
penſi amoris oblivione extincti frigeſcimus
F 6 gquaſi

*

132. Mſterinumn IV.

quaſi in gelu conglaciati; ſaxeum in nobis

induratur cor glacie obductum; reſolutus
in Chriſto benigniſſimo prædominatur ani-
mus, ebullit amor; qui unicè eundem alli-
gatum tenet columnæ, donec teciperet ſex
mille, ſexcentas & ſexaginta ſex plagas, quas
contra Judæorum legem inflixit non tam
Judæorum furor barbarus, quàm peccato-
rum immanis barbaries. Chriſtus JEſus
à capite ad calcem percuſſus plagà peſſimò

ſolvitur quidem à vinculis corporis, aſt in-

ſolubili tenetur erga nos fune amoris; nos

Chriſtiani; parum Chriſtiferi, miſerè ſuc-
cumbimus, miſerrimé irretiti concupiſcen-
tiæ carnalis compedibus. Da quæſumus
clementiſsime Deus! per virtutem fla-
gellationis tuæ immaniſsimæ, ut quo-
ties ſacratiſsimi Altaris tui pedem at-
tingere, aut gradus aſcendere ſacri-
fi caturus (communicaturus) accingor,
priùs in veritate dicere poſsim: Di-
rupiſt: Domine vincula mea, & com-
pedes, tibi ſacrificabo hoſtiam laudis.
Ah! fiat hoc in tempore, & mancat
in æternitate. Amen.

Adde: Adoro te, ut ag. 110.
. 1 ME-

thece

Carrixan
guhn

(däbmlton
Inepllun -
Ccyr
atam
ume,

Nin nobt
relolung
natut .
indem
eiperer!
ligas,
t non in
m pecen.
ſtus n
gi peln
16, A
1Orls; M
lere .
upiſce.
ECarmmes
temfle.
utquo.
edemet.
re ſicri.
ccingot
:
,6. n
Ann aG
& wanel

N.

De flagellatione Clriſti, &c. 133
MEDIIATIO z.

Audi anima, quid tibi loquatur
Chriſtus ligatus in columna.

AUquirur te, ò anima meal Creator tuus
Chriſtus Eſus, ſtans ad columnæ ca-
thedram, his veriſimilibus verbis: Vide pec-
catrix anima, multiplicata ſuper me flagella,
quibus aratur dorſum meum, tuis alias hu-
meris debita: Virgineum corpus meum co-
ram impudentiſſimis ſannionibus denuda-
tur; aſt oculi tui laſciviunt, & omnem objecti
incidentis luxuriam perambulant. Oſcelera
hominum! vanitates mortalium! turpi-
tudines peccatorum! quouſque me, veſtrum
Deum, facitis ſenſualium cupiditatum ve-
ſtrarum idolum? Idolum, dico, abominabile;
mancipium potiùs dicam omnium miſerabi-
le. Miſerere, & anima! Redemptoris tui,
reverefe unicum tuum Salvatorem; deſide-
ras deſiderio quotidiano ineſcari deſideriis
carnis; non recogitans, quòd mundiſſimus
Euchariſticus Agnus immundi mundi deli-
ciis nolit conſpurcari, nolit voluptuoſis dari
in epulum. Ego dolores incompræhenſibiles
devoro pro te, tu carnalitatibus reples te
contra me, dolorem minimum pati neſcius:
F 7 Re-

134 Miſterium I. D

Recogita promiſſum præmium, recogita ziͦ
comminatum ſupplicium, ſcilicet: Si com- onde
patimur, conglorificabimur, ſi de numero inn
iſel

flagellatorum non ſumus, nec de numero
præmiandorum erimus, ſed damnandorum; dim 4

qui enim in labore Dei non ſunt, in numero Alle
dæmonum erunt: non itur ad cœnam Agni I!
candidi, niſi per tranſitum maris rubri. Amen.
Adde: Adorote, ut pag. 110. CUyiſn

MEDITATILO z3. a

Qualibus vinculis Chriſtus ad co- D
lumnam ligetun aſtrictus.

(kirrane peccata creaturarum cum Crea-
toris amore de victoria cauſæ, quæ Chri-
ſtum JEſum teneat ligatum. Amor Chriſti
ait: In charitate perpetua dilexi te, ô ratio-
nalis creatura! miſerans tui; ajunt peccami-
noſi omiſſionis & commiſſionis noſtri actus:
Supra dorſum Chriſti fabricaverunt pecca-
tores, prolongantes iniquiratem ſuam. Ven-
dicet ſibi primas amor; nihilominùs pecca-
tum peccati horrendiſſimum eſt, ſi indignè

It u
lckaor

Peüibneulne

. . Mockktontdn
manducans corpus, & bibens ſanguinem Do-
mini, ſacrilego ſeſe contaminet reatu; ſorde n Lhm
. . à22 N .
conſcientiæ non lotâ, aut culpà præſcitâ non Doprie

abo- irnl

.

D
recogi
: di con.
enummen
e humnen
andonr
in numen
nam An
bri Ame

2

5*
Ad Cl.
1.

mCren⸗
uæ Chr-
r Chriſi
0 1atio⸗
peccani-
ri aus.
nt pecer
nam. Ver-
nds pece⸗
ſindig
Uinemb⸗
ltu; ſt
tſcnti un

De flagellatione Chriſti, &&¶ 135
abolitaã. O JEſu! munda cor reum
& corpus meum, antequam ad mun-
diſsimam Corporis tui Synaxin acce-

dam. Amen.
Adde: Adoro te, ut pag. 110.

MEDIIA TIO A4.

Chriſtum pro nobis flagellari non pu-
det; nos de Deo, ut decet: loqui tæ det.

Qvæ humana, aut Angelica lingua, ſuffi-
ciens Angelorum Domino dabit teſti-
monium amoris, utpote qui in populoſiſſima
Hieroſolimitana urbe non horruit pro nobis
publica infamia proſtitui, confuſione tamen
contemptâ? Sed quis hominum, humanæ
conditionis novit exprimere arrogantiam,
utpore quæ altiſſimam Chriſti majeſtarem
publicâ adoratione profiteri, & de magna-
libus Dei magnificè loqui erubeſcit? Vere-
cundamur incarnatum Dei Filium, cujus
ſalutiferâ carne toties paſcimur, humili genu-
flexione adorare; aut deportatum in publicis
proceſſionibus comitari, qui tamen ad paſcua .
ſequi volumus tanquam cæleſtis Paſtoris
oves propriæ, ut de ejus ſanguine indeſinen-

ter ſaginemur; timendum eſt, ne tales paſcua-
les

136 WMſterium IV.
les oves poſt ſola pabula abeuntes, pluries
indignè manducent & bibant de lacte Agni
Euchariſtici: abſit à nobis hoc! qui enim
indignè manducat aut bibit, non dijudicans
Corpus Domini, judicium ſibi manducat
& bibit. Abſit à Domine! Amen.
Adde: Adoro te. ut pag. 110.

M E DII ATITIO 5.
Qus carniſices crudeliores, es Chriſtus

Patienter patiens manſuetior.

INeomprehenſibilis, ineffabilis, inaudita
eſt lictorum contra Chriſtum carnificina;
inexplicabilis eſt carnificum, Chriſtum per
vicos & plateas trahentium immanitas; ma-
jorem tamen hac dixero Chriſti patientiam,
cujus manſuetudinis eminentia judæorum
excedit furorem, ut Chriſtus JEſus cæleſtis
Patris perfectiſſimè faciat voluntatem; Chri-
ſti enim cibus eſt, ut faciat voluntatem tuam
bone Deus! Eja igitur anima Chriſtiana;
ſi Chriſtus, ſi Dei cibus tibi ſapit, non deſipiat
tibi fervor implendi voluntatem DEl in ad-
verſis quibuscunque & quâcunque Divinâ
ordinatione emergentibus; ſi judæorum im-
placabili odio ſævlentium irreconciliabilem
crudelitatem deteſtaris, imitare Chriſti re-
ſigna-⸗

Mmue
Lortsame

4eke

diche
ad colon
tientet

Abr
ceſhlinnn
nnnnnicg
i mii
inpenii
nvpmnbis
Enerethi
emmel
enme
orihnon
3 t Uirh
ea
N

8, platie
qui ent
dijudicn

Dunl

0
Crie
ttior,

, inzudi
Arnificim
Num per
tas; IW⸗
tientiam,
udzorum
1s Crleſti
em Clri-
temm tuamm
Driſtiace
On deſhiu
Del ingd
gue Dirn

ZoruII

nciliabilen
Chrittin⸗

ſor.

2

De fſiagellatione Chriſti, G. 137

ſignationem pro te, tanquam Judaicæ co-

hortis anteſignano tot dura perferentis.
Adde: Adorote, ut pag. 110.

ORAIIO.

Sicut Chriſtus ſuſtinet flagella
ad columnam, ſic roga gratiam pa-

tienter perferendi obviam tibi
calumniam.
Doro Te Domine dominantium,
& per acutiſsima flagella, perque
acerbiſsimos vulnerum tuorum innu-
merabilium cruciatus enixiùs roge, ue
intuitu tui copioſiſsimi ſanguinis pro
me profuſi, gratiam mihi dignanter
impertiri velis, quatenus ad tui in-
comparabilis amoris imitationem pa-
tienter recipiam de manu Divina pa-
ternè irrogatas caſtigationes, quibus
anima mea purificetur, & in tribula-
tionibus conſtanter ſufferendis diri-
gatur. Fiat hoc pro tui ſanctiſsimi no-
minis gloria, nunc & ſemper, & in
ſæcula ſæculorum exaltanda. Amen.
MVY-

138 Mſterium V.

S shunam-
MYSTERIU M V. mim
De diabolica inventione ſpineæ Ahmak
Chnſun

& dedecoroſßiſimæ Chriſti coro-

nationis.

MEDITLAIIOr.

uanto cum rubore Chriſtus fuerit
coronatus à Judæis, & uſque modò
cum quanto dolore coronetur à ma- erl, An
levolis Chriſtianis. pobro,hi
cenntim

Ogita ô homo! ſi tamen ſatis cogitare
Agpotes, Dei hominis, Regis & Saſvato⸗
ris noſtri coronationem doloroſam & pro-
broſam nimis; quam non potuit humana ex-
cogitâſſe petulantia, niſi diabolicâ infernali
invento edocta malitia ſuggeſſiſſet malefi-
cium; cui implendo debuit mare juncos, lle,
terra maledicta ſpinas ſubminiſtrare &
rhamnos acutiſſimos; ut ex oculis & auribus I
per longiſſimas & mille puncturas perforatis Afer Nn
ſacerrimus flueret ſanguis in pretium hu- 1
mani generis. Quis, 6 bone JEſu! totius 1
corporis tui fabricam tam dirè dilaceravit Porni
An juncus, an rhamnus, an uterque ingra- Ditenn
tus Nünn i

0
acn, unl

“R

—

N V.
ſpir

li core.

0 1..

us funt
que d
turAme.
s Cogita
4 “
um & pro
umanzer.
c inkernli
ſer malef-
Ne juncos,
niſtrate &
aurbuu
taspetlonn
pretium 1
E w
Rdilacenn
erque ng⸗

e ſpinea coronatione Chriſti, Gc. 139

tus humanus ſexus? Chriſtus Rex noſter hu-

miliatur, dum ut fictus Rex coronatus pro-
clamatus: nos Chriſti mancipia potiùs, quàm
Chriſtiani, ſemper in altum elevari, ſemper
in altis ambulare, imò & ambitione inflati
contendimus regnare, & præ omnibus co-
ronam victoriæ reportare: ſed, quod pejus
eſt, innocentiſſimum Eſum novis peccato-
rum aculeis laceſſere non deſiſtimus: O ani-
ma peccatrix quouſque ambis clarere im-
perio, dum cernis Deum tuum ſaturari op-
probrio? Non coronaberis cum Chriſto, niſi
certaveris pro Deo; non paſceris cæli deliciis,

niſi terrenis renunties illecebris; non deco-
raberis roſis, niſi ad ſequelam coronati capi-
tis elegeris pungi adverſitatum ſpinis, quas
tibi ſanguine ſuo dulcoravit tam pius, tam
ſanctus, tam Divinus Pelicanus.

Adde: Adorote. pag. 110.

MEDITITATIO z.

Amor IEſum erga nos, nos nihil erga
IJLſum movet ingratos.
Ondera, ò anima! in recti judicii tui libra
Divini amoris ſtaterem, & ad commen-

ſurandam tui teporis gravedinem opponæ
Chriſti

140 MWſterium E.
Chriſti amantis propenſionem; quanta ala-
critate Salvator tuus pro te ſalvanda corona-
tioni ſubmiſerit caput; tu verò ad minimum
contumelioſum verbum refractariam oſten-
tas cervicem, neque unicum injurioſum vo-
cabulum patienti retines auditu; dum tange-
ris, fumigas; dum læderis, fulminas; dum
honor tuus diſputatur, alto elamore voci-
feraris; aſt dum Divina Majeſtas à te, à tuis
ſubditis blaſphematur, damnabili ſilentio
taces; dum contra ſanctiſſima Sacramenta,
contra Sanctorum Dei cultum profana inau-
dis, inſenſatus obmuteſcis, nec pro debito,
pro viribus tuis oblatras, ſed canis es mutus.
Quid tibi ex his ominaris? Niſi quòèd chari-
tate DEl deſtitutus. O JEſu! accende
in cordibus noſtris ignem tui ſancti
amoris. Amen.

Adde: Adorote. ut pag. 110.
MEDIIAIIO z.
Dusdm fuerit infame Chriſto, coro-

nari Einis.
TUdæi Chriſtum, cælorum æternum Re-
. . . . „
gem, ignominioſiſſimâ ſpinarum coronâ
Regem faciunt, ſed ſuppoſititium, ridicu-
lum

uphͤn

Uun Aie
Atamme
Tüumphn
Angelos 4
nOs lue
in mllet
(li, An
wenlim)
ſaturem
beneftinmn

mmrene
n
Ir mnd
un ſoſse
unbuf⸗
Nhwen

NID

4
unimn
litgen

quantudk
di coren.

Aninime
riam Ole
koſmg
dumtan
inas; n
tmnore e.
3te da
bili ſlenn
acramen
Ofanainn-
10 debite
es mun.
d har⸗
accencde

ui Cotii

.

De ſpinea coronatione Chriſti, &c. 141
lum & ludicrum; Chriſtus cum corona in
altam Crucem elevatur, ut in abyſſum uſque
triumphali fictione minoreturx; qui ſuper
Angelos elevatus occupat thronum Dei, ut
nos ſuæ authoritate excellentiæ coronaret
in miſericordia & miſerationibus, qui veluti
filii, & novellæ olivarum, aſſidemus circa
menſam Domini, edentes, ac bibentes, donec
ſaturemur de carnibus ejus: horum tamen
beneficiorum nihil nos commovet, ac ſi fore-
mus omnis amoris expertes, omnis gratitu-
dinis obliti, & omnis humanitatis ſenſu, erga
Datorem bonorum omnium privati, ingra-
tiſſimi cuculi. O nefas nefarium, ſangui-
neis expiandum lachrymis! Excitare de

ſomno teporis tui. anima! & conare
ſine mora Fidejuſſorem tuum fidiſſi-

mup roſis coronare gratitudinis ſpi-

rantibus fragrantiam debitæ cCcharita-
tis. Amen. Adde: Adorote. ut pag. 110.

kune M EDITATIO 4.

Supplicium reddimus pro beneficio;

ethum N.
rum Cor
uin, ridie

„

.

nihil ferre volentes pro noſtro vitio.
5 *

Eccavimus ú Domine! perversè egimus,
iniquitatem fecimus, ſuper iniquitatem,
= & ta-⸗

142 Mſterium V.
& tamen pœnas peccatis debitas, per peccata
meritas, horruimus ſuſtinere: imèò tyrannis
crudeliores beneficia compenſamus male-
ficiis ei, qui pro nobis deriſui habitus, ſpinis

coronatus, & in ſanctiſſimo Altaris Sacra-
mento in cibum eſt datus; heu conculcamus
pedibus pretioſiſſimum ſanguinem JEoU
Juſti, qui pro noſtris injuſtitiis ſe in cruce
obtulit, & quotidie immolare ſe non deſinit.
Ave ex nunc Rex Jjudæorum, ave Rex

Chriſtianorum, adoro Te coronatum,
adoro Te in Altari immolatum, ut mi-
ſerearis mei, qui aliud non ſum niſi

peccatum. Amen.
Adde: Adorote, &c. pag. IIO.

MEDITATIO z.

Cornua ſuperbiæ impatienter erigi-
mus, ſi Chriſtuim patienter humilia-
tum non reſpicimus.

Qlſtere hic, anima! ad coronationis co-
lumnam, & contemplare in humilitate
Chriſti patientiam, patientiæ modeſtiam,
modeſtiæ manſuetudinem, & in tota paſſio-
ne jucunditatem, quà cæleſtis Rex Salomon
pertulit pro diademate Regio ſpinarum ſer
605;

Pften

eos,lnn
cllas C

veris uni
ekketrelctl
Pis grmu
omne, u
tranſitue,
tul, an n

Ghri

Itmdnun
4e⸗

Md
tiendld
enl,
leun

O

De ſpinea coronatione Cbriſti, G&. 143

“ leos, quos meliùs nominavero ſpinoſas aci-
“ n. culas. Contemplare & verecundare jacta-
D bunda anima mea, quæ ad folium venti mo-
n veris in bilem, & pro valore unius ſtipulæ
als eſ efferveſcis indignatione, & pro modulo tur-
onallien pis gratiæ lucro te erigere conſueviſti ſuper
inen H omne, quod humanum eſt. Ah! quis hic
H tranſitus, aut phaſe eſt? An Domini Chriſti

tui, an Anti-Chriſti alieni? Extollitur Anti-
m, avelt chriſtus ſuper omne, quod eſt Chriſtus; de-
oronaun primitur humilis Chriſtus infra id, quod eſt
vumum Anti-Chriſtus. Confringe, 6 Domine!
Oſumm cornua peccatricis animæ, & crea in
me ſpiritum manſuetudinis contri-
10. tum, ad imaginem humilitatis, ſimi-
0 litudinis tuæ. Amen.
ter gi Adde: Adorote, ut pag. 110.

humilie. OKRAI I O,

„ Pro obtinendo deſiderio pa-
omii tiendi cum Chriſto, ſuperbiam de-

in burni teſtandi, blandimenta mundi pro ſpinis
2 mocdek reputandi, & ſpinoſo capiti noſtro
in totaße nos conformandi.

Rer An O Rex æternæ gloriælper ſpinoſam
Ppinanm⸗ coronationem tuam tam pro-
. ôêä bro⸗

144 Mpſterium V.

brosè infamate! ſupplico tibi per

amoris vehementiam, tanquam fun-
damentalem hujus tuæ deluſionis cau-
ſam; quatenus mihi ardens inſtilles
pro te patiendi, tibiꝗque efficaci vo-
luntate compatiendi deſiderium, ut
caducas mundi blanditias declinare,
evitare & aſpernari valeam, & ſub Te,
coronato meo Capite, membrum eſſe
merear mortificatum, ſpretâ quàâcun-
que delicatæ ſenſualitatis meæ con-
genitæ complexione; ne dum caput
meum Chriſtus lachrymatur, mens
mea parùm Chriſtiana in diſſolutio-
nem reſolvatur; ſed ſpineæ coronæ
tuæ martyrium mihi continuò oculis
objiciatur in modeſtiæ exemplaris
ſtimulum; ut dum in ærumnis quaſi
ſpinis configimur, & tuâ paternàâ
dexterà juſtè affligimur, ſecurâ ad Te
compunctione convertamur.
Amen.

☛ (†) W„

—

AI

Wn

Alter

A
De Su

erlß

udionn .
le
E uun
n lun
mon

3

tibi Ne
guam fun
ſionisc
ns inſtl
fficacin
jerium
declinn
,& ſobl.
nbrumelt
ägosen
weæ CNοα⅓
Im Ca
t, Wen
iſſolorio⸗
e corone
ud ocvl
templaris
nis u
à Patett
cutäadl
ttamur.

C o ): C 145
MXYSTERIUM VI.

3 . ..
Qudm varia d varus in IEſum
alternentur tormentorum SLenera
dira Paſſtionis.

MEDITATIO r.

De Eutis ſub Coronatione in Eſum
eructatis, & aliis inſolentiis.
Olluviem tantam tormentorum in bo-
num JEſum à2 ſacrilegis Judæorum
aſtutiis derivaram lego, ut ea omnia ſimul
& ſemel excogitabilia fuiſſe ambigerem, niſi
de Judæorum malitioſo nimis nocendi ſtu-
dio cogitationes & lucubrationes continuas
ſcirem: Angelica Chriſti facies, quam omnes
cœli adorant, & cui cuncta cordium ſecreta
patent, ſordido tegitur velamento: ſacra-
tiſſimæ genæ impiis vapulant manibus: bar-
ba illa ſpecioſiſſima, in virilis vultis elegan-
tiam à natura data, depilatur; crines in or-
natum capitis deputati vellicantur: puriſſi-
mum os fœtidiſſimis conſpurcatur hædorum
Judaicorum ſputis: tota Divinæ ſubſtantiæ
figura commaculatur: membrorum coor-

dinata harmonia diſſolvitur: opprobrioſiſ-

ſimæ

146 Myſteriun VI.

ſimæ calumniæ excogitantur; & multa alia,

ſicut ſcriptum eſt; blaſphemantes in eum,
Judæi effutiebant, horrenda inſanientes
malevolentia. His Judæis, & anima Chri-
ſtiana! (Keligioſal) comparanda venis, quo-
ties ore polluto. & corde immundo præſu-
mis recipere ſacram hoſtiam: indignare ergo
non tam Judæis, quâm tuæ Judaicæ perfi-
diæ, tanquam læſæ Majeſtatis Divinæ reæ:
pœnitere ex totis mm edullis cordis tui, & dic:
Parce Domine, parce Eſu mi! quia
vir pollutus labiis ego ſum; munda
cor meum, ut tibi reconciliatus cal-
culo Iſaiæ ignito emunder à delictis
meis maximis. Amen.
Adde: Adoro te, ut pag. 110.

MEDIIATIO z.
Quò plures alapas Chriſtus excipit,

tantò plures ejus erga nos amor
appetit.
N On ſatiatur Chriſti amor ſputis, nec ala-
Npis, quibus colaphizatur ac ſauciatur,
non tot numeroſis potuit percuti, quin re-
percuti amet. O immenſi amoris continuum

affluxum! in immenſum pro amore noſtri
ex-

Vu
erotleli,
uibuwnn
tiari, niun
ris molt
gatumm n
dum, n
6Chrite
Giſeipun
ad Locte
fortimtine
qneztn
wonn
Dnrtim,

W

ibite
ſe⸗
ie!
e ſin
elleti n
el eronni
gocltce
ene

—

Nmultadi

tes in enn
inlſanien,
anima C
1venis, .
undo Dn
Gignalets
daice
Divinete
lis tui, A⸗
L milani
1; munt-
ſiacus ol
à deliche

2.

1 ercipit
amnor

datis, hec
ac ſaucinm
i, guin
isconninn-
amore mI:
6

Qudàm varia à variis in Heſum Oc. 147
excreſcens, ut nullis etiam quantiscunque,
quibuscunque, qualibuscunque poſſit exſa-
tiari, minus exhauriri cruciatibus. O amo-
ris magiſterium! nulla menſura, nullo pla-
garum acceptarum modo circumſcriben-
um, minus terminandum. Fac me
6 Chriſte! in ſchola crucis docibilem
diſcipulum, qui me toties admittis
ad Euchariſticum convivium „uUt in
fortitudine cibi illius te ſequi delecter
uſque ad montem paſſionis, uſque ad
mortem Crucis, uſque ad vitam re-
ſurrectionis. Amen.

Adde: Adorote, ut pag. 110.
MEDITATIO 3.

ILus ad omnia, tu anima mea ad

nihil te reßignare aut tacere nöſti.

H! quàm contumelioſum tecum,
Chriſte! excogitat Judæorum rabies
ludibrium; jam enim tunicâ tuâ benedict&
exueris, ut maledicto novo induaris: jam
veſte propri4 ſpoliaris, ut alienæ togæ ſar-
caſmo deridearis: modò veſte albâ in inno-
centiæ tuæ deriſum; modè purpurea in
G 2 ſan-

Remot
Dhrnil
teſtunonun
tati, Ue
mus, gitl
2d ulinn

148 Mſteriun VI.
ſanguineæ Judæorum ſitis teſtimonium te-
geris: mox iterum denudaris ut ſtolidus,
mox coccineo paludamento habituaris ut
abjectus. Et tamen ad reiterata hæc ſpolia
ſiles, ad reddita veſtimenta taces, ut nos nu-
ditatem, ſuper qua contriſtamur, doceres;
ut nos veſtium luxum, in quo ſuperbimus,
dedoceres; qui nullius rei indigentiam,
quin altum conqueramur, ſumus ſuſtinere
nati. Frequentamus jugiter aram Domini-
cam, & tamen omni abdicationis aut re-
ſignationis Chriſtianæ habitu remanemus ii im
nudi, imò imperfectionibus pluribus cir- Eet; Met
cumdati. Ah Domine! pone cuſto- (le
diam ori meo, & oſtium circumſtan-
tiæ labiis meis, ut non declinem am-
plius in verba malitiæ, aut queruloſæ
impatientiæ, & ſic dignus fiam con- rili
fidentialis tui alloquii. Amen. ining
Adde: Adoro te. ut pag. 110.
M EDITATIO 4. r
Dum Judæi colaphizant, tentatur 4
chriſtus, ut prophetizet, quis eum
colaphizet.
KEPurakue Ric Sapientia æterna Patris in-

ter ſcurras & ludiones: veridicus DEI
Pro-

uari? An
lia, tealit

moniutn e
Ut ſtolid
abituarir
ta hæc ſ
5, Ut noin
lur, doctn
ſuperbin
indigent
nus ſultim
an De
jonis au .
teimanen
uribus l
ne cuſto
curmſtan.
inem am
qnernlo
fiam conn
ell.

0 4
,tennt
EE
ulieln

Iail
etidicn!
.

dm varia à variis in Zeſum S. 149
Propheta aſſimilatur Pſeudo-Prophetæ: qui
teſtimonium irrefragabile perhibuerat veri-
tati, ille ignoraſſe putatur, quis eum pri-
mus, quis Recundus „ quis tertius, quis uſque
ad ultimum percuſſerit. O temeritatem in-
terrogantium! ô⅛ humilitatem patientis cola-
phos Chriſti! quis inſcrutabilem patientiam,
quis inveſtigabilem hanc clementiam ſat no-
vit admirari, & ſecundùm quid volet imi-
tari? Suſtinet Deus pro homine inenarrabi-
lia, recuſat homo pro Deo ſuſtinere poſſi-
bilia: homo Deus in ludibriis ſibi compla-
cet; terræ vermiculo injuriari in minimo

diſplicet, & tamen Deo ſeſe conformem eſſe

mirè jactat. O quanta Chriſtum inter & ta-
lem Chriſtianum diſtantia virtutis! quanta
præſumptio dignitatis! dum homo imper-
fectionis ſuæ conſcius ad unionem Chriſti
Euchariſtici ſe accingit: aut Chriſtum paſ-
ſum imitare, aut à ſacra Synaxi elongare
larvate Chriſtiane. Amen.

Adde: Adoro te, ut pag. 110.

; ME-

150 Mſterium E I.
MEDITAIIO 5.

In Chriſtum ſævit hominum malitia,
in homines inftuit Chriſti cle-
mentia.

Ogita, ò anima! tuum contra Chriſtum
& Chriſti in te influxum: Scribarum
& Phariſæorum ſævitia in tua & omnium
peccatorum perſona dilatatur; Chriſtus pro
te ultra angariatur novo amoris oſtendendi
certamine; ut ſuæ bonitatis ſupereffluentiã
tuam corrigat inſolentiam. Subſannatur Je-
ſus continuò, nec tamen fatigatur amoris
incendio, quin irremiſsè patiatur, ſe à par-
vis & magnis, à divitibus & pauperibus,
à nobilibus & ignobilibus, à laicis & Sacer-
dotibus, (quod cogitare horrendum eſt)
à Judæis & Gentibus, ab inimicis & amicis
excruciari, quibus tam inſignia influxerat
beneficia pro iniquitate & recepto odio: nec

ceſſas, clementiſſime D „ingratos homi-

nes ad quotidianam Altaris tui refectionem
admittere & invitare, non attentis tot tibi
illatis ſacrilegiis. Abſit deinceps à me
indignè accedere ad te; &, ne dæ-
moniacæ ingratitudinis aut ſacrilegæ
offen-

oRenhont

G

mige c
Te, Nont
fruitiore
Acle:
DrO I
ummenon

ccrun
4

Me
Al,
Anpy
ra
Alicnein
eu U
umlitole
Mohmidn
ludieſnm
(llie 10
ono le
eo jere
an

0 †.
n maolit,

iſti cle.

tra Chriſn
cribamn
& ommun
Chritk
8Oſtended
vereffluent
ſannatur ſ.
tur amolt
, ſedpar-
auperibu⸗
is & acel⸗
encdum el
is Aamcis
2 influxerat
00010: net
raroshon
teleckiore
entis tor i
ceps an
&nel
tſaorilen

offe

uum varia à variis in eſum, S&c. 151

offenſionis labem incurram, da Do-

mine colere Te, adorare ITe, amare
Te, uniri Tibi, per digniſſimam tui
fruitionem in Altari. Amen.
Adde: Adoro te, ut pag. 110.
ORATIO,
Pro impetrando judiciorum
humanorum contemptu, & inimico-
corum amore, ut pro Chriſto ſtulti repu-
tari gaudeamus.
Oᷣſecro Te, coronate Divine
Sponſe, per incomparabiles tuas
injurias ſub coronationis crudeliſſimæ
actu perpeſſas; obſecro per ſputa, co-
laphos, irriſiones, ſubſannationes
aliaque innumera ſupplicia tibi irro-
gata, ut ſingulari me aſſiſtentia in
humili tolerantia judiciorum huma-
norum foveas; Divinum furoris juſti
judicium amoveas, & omnis inimi-
citiæ, activæ & paſſivæ, odium à me
longè repellas. Da Domine cordi
meo veræ ſponſæ charitatem, ut amo-
re Tui contemnam amorem ſæculi,
G 4 &

152 Mſteriun VII.
& ut ſtultus reputari pro honore no-
minis tui affectem. Concede propi-
tius veræ ſapientiæ practicam, in
operando bono ſcientiam, & fugien-
do malo voluntatem optimam, &
tibi per omnia placitam. Amen.
Pater noſter. Ave Maria. Gloria Patri-

MXYSIERIUM VII.

Chriſtus, Barrab homicidd, mor-
tis magis reus, vità habetur mi-
nis dignus.

MEDITATIO I.

Dimitte peccati mortem, elige Chriſti
vitam, & vives æternam.
MANsna ,ſi non maxima, hic detegitur

Judæorum injuſtitia, Chriſtique in-
juria, quòd innocens & ſanctus, & ſanéctum
Sanctorum JEſus, qui tot ægris ac mortuis
vitam dederat, omnibus electis æternam
vitam promiſerat, tot miraculis infideles
vocaverat ad vitam, quèd, inquam, bene-
factor maximus maximo malefactori, ho-

micidæ ac mortis authori Barrabæ compo-
natur

uuIN
teptlenl
tioneminn
nein tn
nis, N
digniorhu
ſtus Julut
Tterhibn
It arbinirn
tueari, N
Vellercn

eneanl
e, ſaco
Mencinl,

Ndle,

Mlslin:
Urrl un,
Ue nn ial
m, Tonr
E Fi
Wmanncn

Dnore n.

de pron
Icam, 1
& fugte
mar
Wen.
dria Pin

—

VII
, mr.

p mi.

CClriſtus Barrabd mindhe dignus habetur. 153

natur & poſtponatur, & minus vitâà dignus
reputetur: Chriſtus ſine excuſatione accuſa-
tionem iniquiſſimam pertulit, tu accuſatio-
nem juſtam non petitaâ excuſatione præve-
nis, & non modè dignis poſtponi, ſed &
dignioribus quæris indignus præferri. Chri-
ſtus Judæorum voluntati ſe ſubmiſit, ut
æterni Patris voluntati ſe conformaret: tu,
ut arbitrii tui libertatem licentioſam nimis
tuearis, Divinæ voluntati contra proprium
velle te contemperare recuſas, & per conſe-
uens in idem cum Judæis ſcelus te præcipi-
tas; Barrabæ, non Chriſti Patronus. Chri-

ſtus ad cœnam magnam te invitat, tu pro

I.
e Chriſti
m.
Geegiut
ltique in.
&(andkun
ACmOII
8s ternun
is inkldch
lam, ber
bæ compe
Nun

otioſo mundi negotio animam tuam eſurire
& ſitire permittis, dicens cum negotiatori-

bus ſæculi: Rogo Te, Chriſte Euchariſtice,

habe me excuſatum; juga boum emi quin-

que, vado probare illa, & damnare me;
uxorem duxi, carni ſervio, Spiritum excu-
tio, rogo Te, habe me excuſatum, quia car-
nalis ſum: villam emi, vado videre illam,
ut vilis fiam, rogo, habe me excuſatum, ve-
nire non poſſum, jumentis ſimilis & bos
ſum, non carni vivifici, ſed ſœni comeſtor.
O mors & vita ſine vita! ſi te excuſaveris,
dum eundum eſt ad manducandam vitam,
5 ad

154 Myſterinum 'II.

ad bibendum de ſacra vite: niſi enim man-

ducaveritis carnem Filii hominis, non habe-
bitis vitam in vobis; ut ergo vivas, Chriſtum,

qui vita eſt, devotiùs ac frequentiùs ſumas,

SG vives in æternum, Amen.
Adde: Adoro te, ut pag. 110.

MEDITATIO 2.
Humilitatis Chriſti cum ſuperbia
noſtra oppoſitio.
Paritur Chriſtus ex humilitate voluntaria;
nos pati nolumus ex affectata ſuperbia:
Patitur Salvator hominis, ut redimat homi-
nem; dedignatur homo pati, ut lucretur
ſalutem, & videat Salvatorem: indignè fe-
rimus comparari minimo peccatori, non
attendentes exemplar ejus, qui peccata
omnium tulit: pro Chriſto humiliari con-
fundimur; pro ratione ſtatůs ad omnium
pedes procumbere non tergiverſamur, &
inſuper non gloriamur in malitiis: primos
in cathedris amamus recubitus, & Magiſtri
vocari; potiùs diaboli ſcholares, qum
Chriſti diſcipuli vocandi: in ipſis Dei Ec-
cleſiis dilatamus philacteria, & fimbrias
noſtræ celſitudinis, & imaginariâ deluſione
ſanctos

4 Grſpehn

ſandwrorn
is Peom
mideſtn
cis uli
jus hunl
tionis
gentenn
pem inn
abyn
Aace⸗/

Nlumcn
.

7

likllnog
Ulkesonn
nnkh
hen migle⸗
IunmWun
Eekirlna
hmo iimnen
ſlünenkerl⸗
nion

OCYhriſtus Barrabu minhs dignus habetur. 155
lenim mn ſanckos nos recenſemus, quamdiu pro publi-

8, non uk
46, Chriſtu,
ntids ſun
0.

0 „
1 ſupet,

epoluntn
ta luperbi
maromi.
ut lucretu-
indignet.
Norl, non

gui peeraa

Niliari con-
d ommniun
llamur,5
is: pring
. & Maplt
res, I
ſs Dei
E fümbi

deluia

ſandn

cis peccatoribus non declaramur. O Do-
mine JEſu! ſub ſpeciebus Euchariſti-
cis quaſi exinanite, da per ſanctæ hu-
jus humilitatis fructum veræ cogni-
tionis noſtræ documentum, ut in-
gentem noſtræ ſuperbiæ oſtentatio-
nem in tuæ ſepeliamus demiſſionis
abyſſum. Amen.
Adde: Adorote, ut pag. 110.

MEDITATIO 3.
IEſus nudus &] ſanguinolentus populo
oſtenditur totus.
VENiN , pie Eſu! omne animal tegu-
mento, terram operimento variegato,
& animam meam ornamento innocentiæ
candidiſſimo; nunc impudicis millenis ocu-
lis ſiſteris omni decore nudatus, & inſuper
cruore tuo purpuratus, ut ſanguis ſangui-
nem tetigiſſe appareat: virgineum corpus
tuum totum excarnificatum, totum à Ma-
jeſtate ſua abalienatum objicitur inſolentiſ-
ſimo inimicorum tuorum conſpectui, ut
animæ meæ ſpoliatæ nuditas non imputerur
ad damnationem, & natura in naturalibus
G 6 vul-

156 Mſßeriun II.

vulnerata, in gratuitis ingrata, in ſuperna-

turalibus repudiata ſanetur redintegranda.
Tu Chriſte Eſu Jeroſolymitano populo
monſtraris in ludibrium, nos mundo exhi-
bemur in exemplum; ſed eheu! quàm di-
verſa tui & mei teſtificatio probationis: tu
non moveris à ſtatione, ego ex quavis levi
ratione fugio, & in reſpectum humanum
victus inclinor, quaſi malum agere eſſet bo-
num, & bonum facere malum. Eja anima
mea, quieſce perversè agere, incipe Chri-
ſtianè vivere, perge ſanctè perſeverare; &
à Chriſto tuo ſub Euchariſtia in reconditorio
Altaris diu noctuque conſiſtente pete perſe-
verantiæ finalis ſingulare donum, Amen.

Adde: Adorote, ut pag. I110.
MEDITATIO A4.

Populus, qui paulo ante intonabat:
Benedictus & Sandtus, Sanctus,
nunc vociferatur: Crucifige!
Crucifige!
(Onjurata contra Chriſtum erat vox
publica Babylonis, vox inquam ſceleſti
ſubornati populi: Crucifige! Crucifige!
ideo enim urgebant mortem Juſti, & ⸗
. em

Enhher
Gennane
fxi mrennt
Nosoaum-
delichum
hocleber

Cus, N

Ccetnlaudt

ur cruci

mecoon
telpreimme
Valichnond

ctt, inlnnr

Tilid
Nnfterr
cin in
eſpinn
Conſtmsn
eimbiben
ben her
Pun hane

ler

in ſupem

dintegianl
ano bope⸗
mundo er,
eu! quin.
bationis:
X quanish
m human
gere eetl
. Lja nm
ineipe .
eyerare; A
condlitoto
vete perle.
Armen.

4.
totubat:
endtus,
iſgel

mn erat
am ſcelei
Cnnef
ſti, &⸗

Cbriſtus Barraba minus dignushabetur. 157
dem probroſiſſimam, ut deleretur Cruci-
fixi memoria, & æternaretur ignominia.
Nos cum Pilato manus quidem lavamus, ſed
delicta non abluimus; cum Judæis Deum
hodie benedicimus noto illo triſagio: San-
ctus, Sanctus, Sanctus; aſt poſt horam vo-
cem laudis ſupprimimus, & contra Chriſtum,
ut cruciſigatur, denuò clamamus; imò Deum
è medio tollere, ut liberiùs peccemus, in-
terpretativè deſideramus, dum noſtris præ-
varicationibus eundem, quantum ex nobis
eſt, infra nos abjicimus. Quid faciam
Tibi, Domine! niſi quòd adverſum
me confitear injuſtitias meas: quid
faciam, niſi ut calicem Salutaris tui
accipiam, & ſordes animæ meæ in-
conſtantis abluam, & Te fontem juſti-
tiæ imbibam, ut in Te totus abſor-
bear, nec à Te unquam amplius cx-
ſpuar. Amen.

Adde: Adoro te, ut pag. 110.

W (†) D

Orheben
0

Noncut
dicer nn

158 Mſterium VII.
MEDITATIO 5.
Mundi ſequi judicium, iniquitatis est
indicium, perditionis ett initium.
Mndas; quod ſuum eſt, diligit; quod
de mundo non eſt, mundus negligit Onm
& odit; pro juſto iniquum, pro bono ma-
lum probat, & Chriſto Barrabam præferri Mn
approbat; falſa præ veris æſtimat, & veritas erehtume
fatuè ſonat: O depravatum mundi genium! Filins, D.
& tamen plerique adgeniculantur decipienti domirr,
huic ſæculo; adulterino excæcantur judicio; Pann, E
ſeducenti potiùs diabolo, quàm veracis in ng
Chriſti teſtimonio jurantes fidem: creditur, Canin ,
ſi non corde, ſaltem opere, ſed non ad juſti- Hiug,
tiam, Machiavellismo, ſpreto vero Chriſtia- nhſime
nismo; adhæretur Policiſmo, agitur in Angkurt
Atheiſmo, cavetur pro Sataniſmo; relict4 (einmt,0
ſoli Deo oris confeſſione, ſed non ad confi- ſcor nn
tentis ſalutem. Captivare incipe, animal Gtinnunt
in obſequium fidei intellectum tuum, & ²

IImOron
ſacratiſſimo Euchariſtiæ Sacramento maxi- ah
mè abſcondito ordire fidei tuæ fundamen- D⸗
tum, credulitatis tuæ meritum, & cætero- cn
rum myſteriorum ſupplementum. Amen. Ehtun
Adde: Adorote. ut pag. 110. guunfil.
lülnile

ORA-

0 7
luitatite,
initiug
dus negln
0 bono n.
darn prete
at, N venii
indigenr
ur lecipien
nturjudicn
m veracs
credimn,

n ad ſuſti.
0 Chriſti.

„ agitur n

mo; keldhi
on adcon⸗
pe, Onnine
Ntuum, &
mento ma
e fundane
1, & eren
m. Amen
0

0N

Chriſtus Barrabà minus dignus habetur. 159

ORAIIO.

Non cures, quidquid de te ju-
dicet mundus, modò non ſis im-
mundus, aut mundanus.
LDomihe JEſu Chriſte, Rex gloriæ,
