accedit?
Ore
anis ſpec

Dor

rupuibile
tionem
mir, o⸗
nemn Eilui-
Durus e
Contine

perxver,
banatio

Veritate

liudina

lant; .

mperl
D
Emit ltten
Dhlann deitt
elenrectt⸗
entettuc
Ni klhncte
Immumbonux
ier fentng

Llelbuſuns

1toresn.

5

pro Feſtis anni principalioribus. 3 55
conſummavit, fraternitatis continuæ indi-
cans exemplum: denique profanum accepit
panem, eique oculis ad Patrem elevatis,

cum magnis gratiarum intentionibus bene-

er. 8 5
dixit, benedictione & verborum expreſſio-

ne transformativa panis in verum corpus

ſuum, ſolis accidentibus exterioribus in per-
fectione ſua remanentibus; hunc tranſub-

ſtantiatum panem porrexit diſcipulis in ſui
memoriam & ipſorum gratiam, dicens: Ac-
cipite, omedite, hoc est corpus meum. O
verè magnæ potentiæ verba, dum verbum
accedit ad elementum, & fit Sacramentum!
O verè magnæ vis omnipotentiæ! dum ſub
panis ſpecie ponitur realiter & ſubſtantiali-
ter Dominicum Corpus integrum, incor-
ruptibile & glorioſum, idque ad manduca-
tionem noſtram ſpiritualem, at vitam habea-
mus, oan. 6. Niſßi enim manducaveritis car-
nem Eilii hominis, non habebitis vitam in vobis.
Durus erat hic ſermo Judæis, qui tamen
continebat verba vitæ; durus eſt ſermo hic
perverſis Chriſtianis hæreticis, qui vel im-

panationem cum corpore confingunt, vel

veritatem realis præſentiæ configunt, & ſimi-
litudinariam ſolùm repræſentationem ſimu-

lant; durus eſt ſermo hic illis, qui idem
Chriſti

3 56 Meditationes

Chriſti corpus conficiendi poteſtatem legi-
timis Sacerdotibus abnegant, contra aperta
Chriſti teſtimonia: Hoc facite in meam
commemorationem; facite, quod ego feci,
ego verba conſecrationis ſuper panem pro-
tuli, & in vicem panis corpus poſui; idipſum
& vos facite, ac corpus meum ſine pane po-
nite. Admirare Chriſtiana anima, collauda
& deprædica infiniram Dei potentiam, cle-
mentiam & magnificentiam, etiam ſacet-
dotibus peccatoribus impenſam : Extolle
Divinam bonitatem, cui non fufficiebat Fi-
lium ſuum miſiſſe in carnem, niſi & nobis
ejus corpus mitteret in cibum, ut ſuperabun-
dantiſſimæ, jugis, ac perennis charitatis ſuæz
relinqueret ſignaculum, quod æternis de-
mereri meretur gratiis. Amen.
Adde: Adoro te, &. ut ſuprà pag. 110.

MEDITATIO II.
De Conſecratione Calicis.
Po porrectum diſcipulis Sacro-Sanctum

Euchariſticum Corpus, Dominus noſter
JEſus præmiſſis iisdem, ut in conſecratione
pPanis, ceremoniis, vinum benedixit in ca-
lice, virtute pariter tranſubſtantificativa,
relictis nudis vini apparentiis, ſeu ſpeciebus .
acci-

ccidentan

aecipite,
ſatis vide
ciam &
Gomnib
ſti ſacriſ
& ſingul
debirea
cundame
Divinita
Vivifican
minicum
cato inle⸗
mmutr, /
dominabitu
ſectandde
adleoqe
tut, qu
tiant Hu
dam Bof
itaggen
gentiat
ſpecien
ſubtral
cie con
neque
ex Ore 6

pro feſtis anni principalioribuus. 3 57

Endl cdne .
“R n accidentariis, dicens :Hic est ſanguis mens,
Rl accipite, & bibite ex eo omnes; nec hoc feciſſe
Säl ciam & imitationem relinqueret Apoſtolis
uni & omnibus ritè ordinatis, & in perſona Chri-
Duppoll

ſti ſacriſicantibus Sacerdotibus, qui omnes

E meumn neps, . . .
Ninm ee, & ſinguli, vi verborum ad materiam aptam,
ade ſn,n debitè applicatorum, directè ponunt per ſe-
nüg cundam conſecrationem ſanguinem Chriſti,

Ueniun, e

. Divinitati conjunctum & vivificatum, ac
ine

vivificantem, per concomitantiam verò Do-
minicum corpus, utpote à ſanguine vivifi-
cato inſeparabile: CObriſtus enim reſurgens exr
mortuis, jam non moritur, & mors ultra non
dominabitur: Pari ratione per primam con-
ſecrationem concomitatur ſacer ſanguis,
adeoque ſub una ſpecie idem realiter ſumi-
INEH rur, quod ſub utraque; quidquid obgar-
IIO1 tiant Huſſitæ, aut obganniant ſingulares qui-
dam Bohemi, & qui his ſunt aſſeclæ; ſanctus
itaque ſtat S. M. Eccleſiæ uſus, quæ pro exi-
gentia rei aut diverſitate temporis utramque
ſpeciem ſumere permittit, aut calicem laicis
ſubtrahit abſque injuria; in unica enim ſpe-
cie conſecrata totum continetur eſſe Chriſti:
neque obſtant verba Evangeliſtæ, dicentis
ex ore Chriſti: Bibite ex eo omnes; hæc enim
verba

4

3 5 8 WMeditationes

verba ad ſolos Apoſtolos & ſucceſſores Sa-
cerdotes ſunt prolata & relata; etenim diſci-
puli Domini, ultimæ cœnæ præſentes, ſinguli
erant Sacerdotes, unde & addit Evangeliſta:
Et biberunt ex eo omnes. Deſine ergo Lutheri
ſoboles prætextare injuriam, aut torquere
Scripturam; non enim dilaceratur à ſangui-
ne corpus, nec ſeparatur à vivo corpore ſan-
guis, etſi calumniis dilacerare contendis
Matrem Eccleſiam, 4 qua tanquam filius de-
gener te ſeparas : genuinum audi Eccleſiæ
filium, D. Thomam Aquinatem, ex cujus
Angelico calamo in linguam univerſæ ſanæ
& ſanctæ Eccleſiæ influxit rhytmus ille cano-
nicus: Caro cibus, ſanguis potus, Manet
tamen Chriſtus totus Sub utraque ſpecie;
A ſumente non conciſus, Non confractus,
non diviſus, Integer accipitur; Accipitur
nimirùm in cibum & potum animæ ſub una
æquè ac duplici ſpecie: totum ſumpfſiſti,
omne ſumpſiſti, ſi unam digne accepiſti;
nihil ſumpſiſti, nullam fructuose accepiſti,
ſi indiſpoſitus ſumpſiſti: hoc cave, illud age,
& ſat erit tuæ animæ. Amen.

Adde: Adoro te, &c. ut ſuprà pag. 110.

☛ (†) 2
Me-

r.

M

Tertur/

11,
Uſta &:

exordi

barpto

em ſuce

iis execut

maculavit
rorum
delcendene
NNadi Wo
coripiti,

eretur:

dekert ca
manus c
Alta voce
Auine
animam
mundan
Validas
no Sh
contra (

pro feſtis anni principalioribus 3 579

B lunte —
l Meditationes PrO die Veneris
ier Sancto.
Nn, En Fertur per Pilatum mortis ſententia

tdlrennril in JEſum. Matth. 27.
Niidee TUſta & æqua, ſana & ſancta erant Pilati
lrmte arn exordia, dum pro tribunali ſedens perora-
urmgunt bat pro Chriſti innocentia, conatus eun-
nmaIs dem Judæorum invidiæ ſubducere, & à mor-
tis executione redimere; aſt finem exitiali
maculavit crimine, dum aggraveſcenti Ju-
dæorum perfidiæ nimiùum quantum con-
deſcendens, & invaleſcenti corum importu-
burme ee nitati inopportunè obtemperans „timore
Anan corripitur, ut JEſum perimi conſentire vi-
WN N deretur: alteras quidem Pilatus pro IEſu
defert cauſas, dum de judicii loco exiens,
manus coram univerſa multitudine lavat, &
altâ voce inclamat: Iunocens ego ſum à ſan-
guine Quſti hujus. Innocens Pilatus manſiſſet,
animam non contaminâſſet, lotas manus &
mundam conſcientiam retinuiſſet, niſi ad
validas carnificum voces: Sanguis eus ſuper
nos &' ſuper filios noſtros, mortis ſententiam
contra Chriſtum edixiſſet, invidiæ Poriis
6-—

eminer⸗
MoNAe, tlas

360 Meditationes ,
deferens quàm juſtitiæ, perſonarum factus fommen
acceptor, & Judæorum increpantium fau- Petitet;
tos; qui ad hæc ipſorum verba: Si hunc di- genetl
mittis, non es amicus Cæſaris, extradidit Pilato ſi

JEſum impiorum manibus, tradidit volun- mortem

tati, tradidit morti, & Innocentem poſtpo- Adde
ſuit Barrabæ famoſiſſimo latroni. O aſture hag. 20.
Pilate & fili tenebrarum! an amicus vis eſſe

Ceæſari, & tortor iniquus æterno Regi? Cur
innocentem declarâſti, quem mox ad mor- Ad (a⸗

tem damnâſti? Quàâ conſcientiàâ tradidiſti, 6
quem paulò ante ex certa ſcientia juſtum AItatr
nôſti & edixiſti? Quo jure juſtitiam revo- ſim

cas, quam manifeſtaſti, dum manus lavabas: Marizerzn
Quà exceptione ſententiam criminalem Deo cclliludh
& criminoſam tibi purgabis coram cœlo os r
& mundo, qui in palatio tuo coram toto equos, 6
populo Chriſtum defendebas? Quomodo ci inſtriun
poteras crucifigere, quem poteras dimittere? rentium
uid poteras contradicere, dum audiebas Denedicd
JEſum tibi dicere: Non haberes adverſum corpote
me poteſtaten,: ullam, niſi tibi datum eſſet deſuper. carniſie
A deſuper poteſtatem tuam vemiſſe audiebas, tea, ten
credebas, ſciebas; & tamen inferioribus he, tl
obediebas, ſuperiorem te condemnare au- muinis
debas, Deum ipſum tortoribus ſubjicere num ſa⸗
volebas. Volebas „quia volebat Deus Mhan torquet
ho-

.

pro Feſti, anni principalioribus. 361

. D e . .
ne hominem mori pro populo, ne tota gens
iin periret; inde tamen factus es reus, & in
Uk gente tua periiſti. O Eſul ne me perire cum
on, en

Pilato ſinas, ſed à perditione per ſanctam
u, üttn mortem tuam eruas. Amen.
nu Adde: O doloroſiſſima Virgo, Gc. ut ſupra
Wlhmoni 0 pag. 204.

dn M E D I T ATIO II.
Ad Calvariæ montem JEſus portat
crucis trabem. Joan. 19.
Mrlrai nemo poſſet, ſi decretam in JE-

ſum ſententiam inaudiens ſanctiſſima

i Maria exanimis cecidiſſet ante Filium, dum
mnle oculis lachrymantibus ſpectat judicis mini-
mn ſtros parare ad funeſtum hoc ſpectaculum
ne equos, coacervare arma, congerere ſuppli-
Ccii inſtrumenta, & educi inter lictorum fu-
rentium acinaces afflictum, qui ante erat
Benedictus, Fructum ventris ſui, de cujus
corpore, in loco litoſthotos dicto, violentis
carnificum manibus auffertur veſtis purpu-
rea, renovantur vulnera, recrudeſcunt pla-
gæ, duplicantur livores, & ad ultimi ſan-
guinis guttam exinanitut ſponſus ſangui-
num: ſacros humeros immane crucis li gnum
torquet, lictor portantem & vix pedibus

◻ ſtaxe

3 62 5Ieditatignes
ſtare potentem feſtinare cum trabe urget,
& animam quaſi agere in via jubet : hæc &
alia indicibilia tormenta ſpectat tenertima
Virgo Maria teſtis oculata. . Nunc devota
ahima; conſidera maternæ pietatis compaſ-
ſionem, doloris vehementiam, & horroris
concepti mœſtitiam : conſidera Patientis
Chriſti anguſtiam, & paſſionis cauſam, qui
propter ſcelera & delicta noſtra ad extre-
mam redactus eſt miſeriam, & actus in
luctam. O pie JEſu! ſponſe animæ meæ!
per graviſſimum crucis tibi injectæ pondus
S& onus exonera me à quocunque pondere
peccati, quod aggravat conſcientiam; ſub-
leva me in pœenis juſtè meritis, & ad ſatis-
factionem juſtitiæ meritò ferendis: fac me
tecum crucem portare, & per te deportari
ad montem gloriæ tuæ. Amen.

Adde : O doloroſiſima V'irgo, Oc. ut ſupra
pag. 204 ·
M EDITATIO III.
Qualiter Chriſtus fuerit cruci af-
lExus.

A ice Chriſtiana anima, ſi tamen ocu-
1

is plangentibus aſpicere potes, de-

ductum per tyrannorum manus, imoò raptum
tuum

umum
cuiimp
conſutil
reum v.
mis ma
manibu
gemina
trix Ma
nerrimi
datum in
dinisoc
guine co
Jue velo
matetn-
uilcrudel
nstere
...
Ginmim
projicien
letrorlur
bus kerre
cum oſſi
tes ‚Kͤ
lentes.
crucis ja
mal achi
bra, er
(upilcen

pro feſtis anni principaliorilus. 363
tuum JEſum ad montis Calvariæ apicem;
cui impiiſſimi & efferati Judæi tunicam in-
conſutilem, quam ei poſt detractum purpu-
reum veſtimentum injecerant, immaniſſi-
mis motibus à corpore de-& extrahunt, &
manibus in collum injectis fatales ictus in-
geminant: videt hæc omnia piiſſima ſpecta-
le trix Maria, qualiter virgineum Filii ſui te-
Ind/, nerrimi ac pudiciſſimi corpus totum denu-
n, Edhe datum impuris objiciatur maximæ multitu-
eaiu qinis oculis; videt, qualiter frigore & ſan-
guine concreta caro Chriſti ſui rigebat, eam-
meue que velo ſuo & capite depoſito contegere,
AH & materni amoris calore refovere cupiebat,
Cuis niſi crudeliſſimi ſatellites denuò nuditatem
dH ipſius revelàſſent, & omne humanum ſubſi-
uGm dium impediviſſent, maxima cum violentia
n projicientes ſacrum Salvatoris noſtri corpus
retrorſum ad trabem crucis, & prægrandi-
bus ferreis clavis carnem cum cute, membra
NIum oſſibus, nervos cum ſanguine configen-
1 tes, Se in ipſas uſque ligni cavitates impel-
t us lentes. Adjuva tuum ad & ſuper molem
crucis jacentem Redemptorem, devota ani-
lunt ma! adjuva, & contege denudata ejus mem-
“ bra, exuendo omnes tuas inordinatas con-
utrin cupiſcentias, ponendo ad confixos ejus pe-

” Q2 des

4

Petatson
un, Aln
Uüdeng pe

I

Ainecke n

364 Meditationes
des omnes tuos immortificatos affectus; ad-
juva Deum tuum denudando te ab omni
perverſa ac prava conſuetudine; adjuva
Creatorem tuum abjiciendo à te omnes illi-
citæ converſationis creaturas, & exinanien-
do re ab omni periculo allicientis ad malum
occaſionis; ut ſic ab humanis & mundanis
vanitatibus nuda nudum valeas ſequi & aſle-
qui Chriſtum; quod ſi firmiter ſtatuas, &
fortiter agas, veſte gloriæ indutus fælicita-
beris. Amen.
Adde: O doloroſiſima Virgo, &c. ut ſuprâ
pag. 204.
MEDIIATITIO IV.
Inter iniquos velut iniquiſimus ſu-
ſzenditur J Eſus innocentiſimus.
Luc. 23. .

On videbatur velle ſatiari tortorum ra-
bies, nec acquieſcere barbarornm Hæ-
bræorum immanitas, nec ſiſtere in ſola
Chriſti extincti morte crucifigentium cru-
delitas; niſi & cum vita Chriſti delerent
Chriſtianam memoriam, aut æternam po-
ſteritati transmitterent ignominiam; unde
infenſiſſimi ſicarii, diabolico intoxicati ſug-
geſtu, Eſum ſuſpendere inter nefandiſſimos
duos

5
duos lat
duos i
& tepe
percuti
ſacratil
nupe fe
lignum
& horre
tun locit
yrannic
Eja anin
Viro dol
pennas
Deumtuu
Centi ſül
TModu
Qelicers
diantes
tuis hoſt
das hoſt
tronum
tibus,
animas
admod
lalvavit
rum,

ienttA

nit n

0 I.
liſen

tettiſna

Niari wnn:
ebatbaner.
Nec ſlete

A Aeldu

vomminiun
coinronee
tetnebuti

pro Feſtis anni principalioribus. 36 5
duos latrones medium ſtatuunt: ac proinde
duos iſtos prædones patibulo præmittunt,
& repetitis malleorum tunſionibus Eſum
percutiunt, & ligno crucis pedes manusque
ſacratiſſimas af-& infigunt, profundam in
rupe foſſam implantandæ cruci excavant,
lignum cum corpore ſacro in altum levant,
& horrendo impetu præcipitant in excava-
tum locum, non ſine nova totius corporis
tyrannide, per hanc concuſſionem repetitàâ.
Eja anima devota! exere omnes vires, ut
Viro dolorum ſis ſolatio, & dolores mitiges:
pennas ſume aquilinas, ut ad crucifixum

Deum tuum in altum evoles, & in aëre pen-

denti Eſu totum te adunias: crucifige ſpi-
ritum tuum inter duos latrones, carnem vi-
delicet & mundum, vitæ tuæ ſpirituali inſi-
diantes: frange crura ambobus his juratis
tuis hoſtibus, ut mente pura mundanas eva-
das hoſtilitates: diſce in medio horum la-
tronum innocenter converſari cum peccato-
ribus, ut alieno damno ſapias, & alienas
animas bono exemplo tuo lucrifacias, quem-
admodum pendens Chriſtus reſipiſcentem
ſalvavit latronem : diſce eſſe ſocius bono-
rum, ne complex fias conſortii malorum:
diſce lucrari alios, & non perdere te ipſum,

QC3 ut

366 Meditationes
ut cum juſtificato latrone promiſſum tibi
audias, tibi acquiras, tibi fureris juſtifica-
tus paradiſum. Amen.

Adde, ſi libet: Odoloroſiſima Virgo, &c.
ut ſuprâ pag. 204.

Meditationes pro Sabbatho
Sancto.

MEDIIATIO I.

Eit per latus lanceatus post mortem
Dominus IEſus. Joan. 19.

N Ovæ crudelitatis tragœda ſcena hic
panditur in montis Calvariæ theatro,
& implacabilis judæorum rabies palàm aſpi-
citur, dum Chriſti Eſu, Salvatoris noſtri
innocentiſſimi, mille plagis cruentati, &
mortiferis vulneribus dilacerati latus lancea
transfigitur, ne putaretur aut eſſet vivus, de
cruce tolleretur, & mortem evaderet: verè
deteſtabilis furor Hæbræorum, qui duorum
erucifixorum crura fregerunt, ut ocyùs mo-
rirentur, & de cruce levarentur; JEſum
verò poſt mortem confixerunt ferro, ut
belluina ipſorum pateret feritas: Sabbathum
Paſchale & ſolenniſſimum diem violant, ut

Ir.

S

Tlum 1

ununt

.
Vr Imp.
commi
veritas
ſonari,

frmari,

Iis cancli
ſmgnine
ahumo
Volwit b

ugiab

cogitati
per forar
Iiais,
inDorn
bernace
deratte
aret
cordil
amnoris
Patear
Amen

A

Kuſit

ſm
Muyn

—

Labbr

l0 I.

u⸗ n
ln H
l len 4

Narin en
DsMN
WVudrs
8 Ccentiii
cenni kunlr
nele
en eitlatnt
mum, güdnr
nt, Nri
Nemmn;
erunt ſeni
itas: h⸗
dien vlkr

A,

pro Feſtis anni principalioribui. 367
Elum tantèò certids violentent: crura Chriſti
ſinunt intacta, latus autem cordis invadunt,
ut impleretur Scriptura, dicens: Os non
comminuetis ex co; debuit nempéè ſcripturæ
veritas mortui etiam Chriſti ſanguine con-
ſignari, & defluentibus de latere aquis con-
firmari, ut Sponſus animæ & Magiſter amo-
ris candidus eſſer & rubicundus; rubicundus
ſanguine, candidus aquà poſthumà, pro to-
ta humo & toto humano genere immolatus.
Voluit benigniſſimus JElus hàc cordis ſui
plagâ abluere interna noſtra peccata cordis,
cogitationum, & deſideria infrunita; voluit
per foramen lateris hoſpitium reſerare cha-
ritatis, & ſic peccatrices animas hominum
in Divinum invitare, & dein abſcondere ta-
bernaculum; ut qui vivum corpus ſuum de-
derat tormentis, cor etiam mortuum ſacri-
ficaret mortalibus egenis. O JEſu miſeri-
cordiſſime! & Chriſte amabiliſſime! infunde
amoris tui portionem cordibus noſtris, ut
pateant tibi, & tuo ſint aperta unico amori.
Amen-
Adde: Adoro te, & .. ut ſuprà pag. 110.

368 Meditationes
MEDITATIO II.
Pro Sabbatho Sancto.

JMus de cruce deponitur, & in ſinum

Virginis Matris reboniturn.
Matth. 2 7.

R EFrogira, Chriſtiane devote, condolen-
tem ſub cruce Matrem, Filii ſui Divi-
niſſimi acerbam mortem deplorantem, ac
circa exanimis corporis è cruce debolrionem
ſollicitam, quam pius Chriſti diſcipulus Jo-
ſephus ab Arimathea fideli operâ alleviavit,
dum divinitùs inipiratus acceſſit Pilatum,
& levari petiit corpus Eſu: obtentàâ igitur
à Pilato licentiã mercatus eſt Joſephus ſin-

donem mundiſſimam, & mox ſacrum cadao.

ver cum omni reverentia, decentia & pie-
tate de cruce ſolvit, depoſuiti, ac in gremium
beatiſſimæ Deiparæ reclinavir, quæ omnia
S& ſingula Filii ſui vulnera lachrymantibus
oculis inſpexit, & contrito/animo recogita-
vit. Diſce, Chriſtiana anima, pro amore &
reverentia erga Eſum tolerare labores, ſub-
miniſtrare operam tuam egenis, & te ipſum
pro Deo ac proximo exponere ad exemplum
Joſephi Arimathei: diſce animam tuad in
imi-

Pnilicudit

late Colß.

Matiæin

ruum ſup

exiſtente

ejus prel
ſonisacn
4Adde:

eg⸗ 110.

M L

Mſude

ſet
Nr
ſecl
qui ope
ſolieltuc
Pllimi ce
niſteriun
Pla ⸗
quodi
liniret
numen
& Pra
Dilce

10 I
bo.
1Gni
onutur

.

e, Conlle
fliluhi
rntn,

eceoſtun
Aenin,
Munm
enlignt
ehrwir⸗
lnmmck.
Z”Z
Aingn
ft, Gemmn
Ddnummm
Animonont
1, Noimag,
Nehbongt
nis, Aleh.
teadelem
nimmm un

pro feſtis anni principalioribus. 3 69

ſimilitudinem mundiſſimæ ſindonis præpa-

rare corpori Chriſti: diſce ad imitationem
Mariæ in ſinum cordis tui recipere Sponſum
tuum ſupercœleſtem, in Sanctiſſimo jugiter
exiſtentem, ut mentis tuæ oculis in realem
ejus præſentiam defixis, jugem habeas paſ-
ſionis ac mortis Chriſti memoriam. Amen.
Adde: Adoro te devoteé, &c. ut ſuprâ

Pag: IIO.

MEDITATIO III.
Pro Sabbatho Sancto.

Ikſus de cruce levatus, unctus est, &
ſepulturæ datus. Joan. 19.

ENir in publicum & ad ſepulturæ officium
ſecundus Chriſti diſcipulus Nicodemus,
qui operante in depoſitionem Joſepho, mirà
ſolicitudine centum libras unguenti pretio-
ſiſſimi coëmit, & cum pluribus aliis in mi-
niſterium cooperantibus devotis, corpus
JEſu de ſinu doloroſæ Matris repetiit, ut
quod ipſa copioſis jam laverat lachrymis, iſte
liniret unguento, ac poſtea ſepeliret in mo-
numento novo, exciſo ſub petra vicini horti,
& prægrandi lapide marmoreo operiret.
Dilce à devotis Chriſti diſcipulis, Qanima

Q fide-

370 Meditationes
fidelis! lachrymis parentare Eſu paſſo, vir-
tutum oleo linire, & lenire vulnera defuncto,
cor aperire in ſepulturam, ſaxeum pectus
tuum excidere in monumentum novum,
lapidem offenſionis amovere, & corruptæ

ſenſualitatis tuæ veſtigia mergere in pro-

fundum ſepulchrum, ut ſignara ſis ſigillis

Chriſti tui Crucifixi, & ſtigmata ejus me-
morabilia geras ſtylo indelebili tibi inſcul-
pta, nullo unquam temporis lapſu oblite-
randa; quod cùm per aſſiduam & continuam
myſteriorum ſacratiſſimorum contemplatio-
nem præſtiteris, placabilem ſe tibi præſta-

bit Deus, ut cum defuncto ac ſupulto tuo

Redemptore ab omni redimaris poteſtate
diaboli, & im libertate Filiorum Dei trans-
feraris ad montem gloriæ æternique gaudii,
Amen.

MEDITATIO IV.
Pto Sabbatho Sancto.
Sepulchrum JEſu ſigillis munitur, &
militibus cuſtoditur. Luc. 2 3.
HUraro jam Chriſti cadavere, & con-

ſummatis charitatis officiis revertuntur
proceſſionali ordine afflicti, S. Joannes, Jo-
ſephus

e
ſephus A
litgo,
tura occ
olentes

untind
Euia vi

novis nor
lenllumere

ulc accur

NJ

illentes uul

Plus Chr

7

liam keſun
mus ſietet

Türumt 41
Dro ſell
Riraquer
corpus,
perdere
cujus pot
tetporta
Kgillo⸗ c
læ Chri
dropolt
homo
Deum:
Plum,
mium,

pro Feſtis anni principalioribus. 371
ſephus Arimatheus, Nicodemus, Beatiſſima
Vitgo, Diva Magdalena, aliique in ſepul-
tura occupati, ad domum propriam, triſtes,
dolentes & gementes ſuper his, quæ accide-
rant in diebus iſtis: nec tamen præſtita ob-
ſequia videbantur amorem adæquare, niſi
novis novæ unctionis curis repeterent, &
reafſumerent ſervitia, unde ſepulturæ lo-
cum accuratiore memoriâ obſervabant: me-
tuentes autem Judæi, ne Dominus noſter
JEſus Chriſtus ſecundùm Scripturæ prophe-
tiam reſurgeret à mortuis, & error noviſſi-
mus fieret pejor priore, petierunt & impe-
trârunt à Pilato militum cuſtodiam, & pro-
prio ſigillo conſignationem ſepulchralem:
ſi iraque metuebant Judæi mortuum perdere
corpus, quantò magis Chriſtiani timeant
perdere vivum, verumque Deum ſuum, ad
cujus poſſeſſionem ſtabilem occludere opor-
tet portas ſenfuum, & easdem communire
lg. figillo continuæ mortificationis. Si diſcipu-
. . læ Chriſti nova unctionis beneficia reiterare
ne propoſuerint; æquum eſt, ut & Chriſtianus
es homo geminet ſervitia & obſequia ſua erga
iee,e. Deum ac proximum, ut in hac vita centu-
istber plum, & in altera æternum mereatur præ-
m. müum. Amen.-

tomnt enz

bilinbe

s weln
Daidr.

Gr⸗
(eneles
eucn ag
quem 1*
cucis in
ſe victos
nipuclab
cllce Ch
ellu, pe
diam erhu
Proximnos

372 Meditationes

MEDITATIO V.
Pro Sabbatho Sancto.

uxta quintum articulum in ſymbolo,
deſcendit Chriſtus ad Patres
in limbo.
Poc devictam jam mortem penetrat Chri-
ſti anima Deifica cor & gremium terræ,
ur & dæmonibus inferret victoriam, & vi-
vum aufferret ſpolium, volens de carcere

educere Patres veteres, & captivam ducere W
captivitatem: potuiſſet potentiſſimus Eſus nbusſuc
faucib rræ elevare in altum detruſas legrinos,
& faucibus terræ elevare in altum detruſas eg

Patrum animas, abſque eo, quòd mundum Aecku 4
& vitam deſerere fuiſſet neceſſitatus, boni- föiimn

tatis tamen ſuæ perféctam monſtrare volens amiuun
conſummationem non horruit obſcura vi- mde
ſere loca, & perſonali viſitatione conſolari lntem
mœſtos, redimere captivos, & ſervos anti- lolatur?
quos aſſumere in filios novos. Perpende Add

viſitatione conceperint gaudium, & ſenſe-
rint delicium piæ iſtæ animæ; quando tene-
broſus limbus clarà luce circumfuſus migra-
vit in meridiem, & monſtravit Redempto-
rem Meſſiam longis antea ſæculis anxiè de-
ſideratum: perpende inſuper, quantum n.
er-

.
Chriſtiana anima, quantum ex paterna hac

pro Feſtis anni principalioribus. 373
I0 Vernales furias tormentum invaſerit, dum
dngo. eum agnoverunt Salvatorem peccatorum,
X
“ 4 gquem Paulò ante promoverant ad mortem
crucis in conſortio damnatorum: viderunt
1 Een ſe victos à victore mortis, ſuper quo ante
ſ tripudiabant, & ſe triumphãſſe exiſtimabant.
npeen Ediſce Chriſtiane conſtantiam zelare in ad-
geninn verlſis, perſeverantiam in bono, miſericor-
chim , diam exhibere egenis, oppreſſos ſublevare
len Een proximos, anguſtiatos conſolari fratres,
hoſpitalitatem præſtare in ergaſtulis, paupe-
ribus ſuccurrere incolis, vagos recipere pe-
regrinos, & humiliari in te ipſo, ſi exaltari
utnumun affectas cum Chriſto: diſce in ſpe, ſilentio
ni i. S& fortitudine præſtolare ſalutare Dei, &
auxilium exſpectare in tentationibus; longa-
nimis enim Deus eſt, & nullum in ſe ſpe-
rantem deſerit, qui omnem carnem viſitat,
ſolatur & ſalvificat. Amen.

Adde: Adoro te, &c. ut ſuprà pag. 110.

* *

kan
ſeollsam
,,Cu

374 Meditationes

Meditationes de glorioſa Re-
ſurrectione Domini.

MEDIIATIO I.
Sub auroram tertiæ diei reſurgit Fi-
lius Dei. Marc. 16.
Onſidlera devota anima, quàm apté cir-

ca matutinum & auroræ tempus, die
Dominicâà & horàâ tertiâ reſurrexerit à mor-
tuis, poſtquam per triginta ſex horas mora-
tus eſſet in limbo Eſus Chriſtus, qui Domi-
nus noſter, & Dominicus Filius ac ſtella ma-
tutina, & lux eſt auroræ „ Divinitatem ſuam
viventi non ſolùm animæ, ſed & emortuo
corpori ſuo inſeparabiliter communicans,
& inſuper animas Patriarcharum, Propheta-
rum, aliorumque veteris Teſtamenti fide-
lium deificans, in ſimilitudinem & adoptio-
nem filiorum Dei. Conſidera, qum glo-
riose cxiverit Eſus & limbo ſtipatus innu-
mera turba animarum, hinc & hinc per mi-
niſterium angelorum eductarum de ergaſtu-
lo terræ & flammis purgantibus, rectà ten-
dens ad locum ſepulchri, ubi depoſitum
ſuum corpus plagatum, vulneratum & exi-
nanitum exhibuit ſpectandum, fub ſpecie
de-

lelolata

äum, pe
ratæ veri
re &!

(condolen
lia enume
dogia, &
encotnia!
Condione
Umbo an

bant Vici

Filiumta
ſencorden
ormuum-
in ludes
wvoces,
uando
Dis etas
kedempt

M
Deg

Reſu⸗

Pe

TI.
10 1 Ee
net

116,

vpro feſtis anni principalioribus. 375
deſolata & horrenda, ut redemptionis pre-
tium, paſſionis acerbitatem, & mortis tole-
ratæ veritatem agnoſcerent. Ahl! quis ſtupo-
rem & horrorem animabus iſtis ex livido
hoc ſpectaculo incuſſum enarrabit? Quis
condolentiam, compaſſionem & pia deſide-
ria enumerabit? Quis gratitudinis eructatæ
elogia, & laudum in cœlos uſque emiſſarum
encomia: Quis reciproci amoris teſtimonia
condignè propalabit, quibus liberatæ de
limbo animæ regiones aëris & aures imple-
bant vicinas, deprædicantes Deum & ejus
Filium tam clementem, tam pium, tam mi-
ſericordem , tam fidum Paſtorem & ſalutis
omnium Zelotem. Erumpe, Chriſtiane!
in laudes Divinas, ſolvere in gratitudinis
voces, ſi Paſtoris cœleſtis benedictam ali-
quando inaudire vocem deſideres, qui demo-
nis eras mancipium, & ſervus peccati, nunc
redemptus & donatus libertate Dei. Amen.

MEDIIAIIO II.
De glorioſa Reſurrectione Chriſti
Domini.
Reſurrectio Salvatoris operatur unio-
nem animæ & corporis.
PErpende maturâ diſcuſſione, & Chriſtia-

ne!

376 Meditationes

ne! qualiter diſcuſſum, & penitus deforma-

tum Chriſti corpus ad animæ reunionem
aſſumendam fuerit diſpoſitum officio ange-
lorum, qui diſperſas particulas ſacri ſangui-
nis, oſſium, pilorum, barbæ & carnis colli-
gentes, ſingulas ſingulis locis, organis &
membris repoſuerunt, & reingreſſum ani-
mæ accelerârunt, qui inſtantaneè ſucceſſit,
& totam corporis ſtructuram perpulchram,
bellam ac glorioſam reddidit, quatuor do-
tes eidem communicans, videlicet clarita-
tem, immortalitatem, impaſſibilitatem &
ſubtilitarem; virtute quarum Chriſtus mo-
lem petræ & ſepulchralis duritiem lapidis
pPenetravit, ſigilis illæſis, vitam exorſus
immortalem. Nunc hæc glorioſa reſurrectio
eſt noſtræ firma ſpes, ſimilitudo futuræ, &
certitudo gloriæ; ſi Paſſo compatiamur,
concrucifigamur Crucifixo, & mortuo com-
moriamur, ferentes immiſſæ nobis crucis
moleſtiam, & mortificantes veterem homi-
nem cum pravis actibus, ac fædis ejus con-
cupiſcentiis: ſi, inquam, per Dei adjuto-
rium contendamus fragilitatem noſtram
excitare, & in claritate luminis Divini trans-
figurare ac reformare in hominem novum,
qui creatus ſit, & recreatus ſecundùm Deum
N

in ſandtit

inem to

alliſtentis

noſtram
(orrobor.

Perſeve

t
N ſexu

Conſtan
lſime Ma
exeun, &

unctione

tibus odo

uutem an

ſolveran-

ile Virag

(epolchr⸗

Tevolutie

ſam pall

& per:

4 .
Oculis e
mortale

pro feſtis anni principalioribus. 377
in ſanctitate, juſtitia & veritate: in hunc
finem roga, Chriſtiane homo, Spirits Sancti
aſſiſtentiam, ut forti ſuâ gratiã infirmitatem
noſtram, quàâ nihil eſt infirmius, adjuvet,
ukem corroboret, & in bono confirmet. Amen.
eb, n

MEDITATIO III.
HDe glorioſa reſurrectione Chriſti.

Perſeverantiâ & conſtantià vincun-
tur cuncta repugnantia.

N ſexu etiam muliebri virilis ſpectatur
conſtantia, ſexum excedens, dum in
minid Paſchali Dominica tres erga Chriſtum devo-
m amn tiſſimæ Mariæ Cleophe, Jacobi & Salome
Nunmm exeunt, & ad ſepulchrum contendunt, alterâ
Wotm unctione ſacrum corpus uncturæ, & aroma-
RTE. tibus odoriferis condituræ; ſingulariſſimum
autem animoſitatis heroinæ ſpecimen tres
illæ viragines dederunt mundo, quando de
ſepulchralis lapidis, qui erat magnus valde,
revolutione vires, & animum applicare re-
ſolverant; niſi Dominus noſter & Salvator

,eriaH
. . . .
Iuen jam paulèô ante propriàâ virtute reſurrexiſſet,
ne. S& per angelum revolutum lapidem earum

oculis exhibuiſſet, & ſuam à mortuis ad im-
mortalem gloriæ vitam ac reſurrectionem
item

oninen

e Obwiar
llis avel
Ctionem
cfunit fi
alirerleyia

378 Meditationets
item per angelum indicaſſet. Recogita de-
vote Chriſtiane, exultantes ſuper Chriſti
exaltatione Marias, nuntii illius deſideratiſ-
ſimi revelatione animatas „& ita conforratas,
ut licèt angelus ille in eximia comparens ma- erlenh
jeſtate terram tremere, & cuſtodes pavere atii, ull
fecerit, teſte S. Scripturà dicente: Et ccce lenenti,
terræ motus factus eſt magnus, præ timore vllbilia
autem ejus exterriti ſunt cuſtodes, & facti æe in ſe
velut mortui, tres tamen Mariæ terrore præ- UVI Geer
dominante non fuerint dejectæ. Si unieus gitid. 4
angelus, amabilis apparens, & læta nun- M I
tians reſurrectionis gaudia, tanto corripuir
terrore milites armatos, & ipſam concuſſe- De 4o⸗
rit terræ firmitatem, quid non fict, ſi in
diſtricti judicii die terribilis venerit judex,
judicaturus vivos & mortuos, fulminaturus
adverſus peccatores, & damnationis ſenten- MEa
tiam dicturus ad impeœnitentes. Recordare, Wcon
Chriſtiane, quèd ipſa Dei opera perfectiſſi- zerangel
ma, ſuas concomitantes habeant difficulta- (um ait
tes, quas exaggerare & apparenter ſaltem lamq
aggravare nititur dzmon, ut homines à (lors
captis & cæptis retrahat & abſtrahat virtuoſis onon
exercitiis; tu autem animo cadere noli, ſed terrore
viam cœli arduam & virtutis meritum in exumim
conſtantia conſiſtere ediſce à piis Mariis, timore
Jtz

ns. Hrytn,
nus, Pren 4

gtcke den]
dN
Ancwnai.
, du
Nereit

8, Mnm

pro feſtis anni principalioribui. 5379

quæ obviam proceſſerant difficultatibus, &

nullis avelli poterant obſtaculis, nifi reſur-
rectionem jam factam percepiſſent: taliter
adjuvat fragiles creaturas Divina potentia,
taliter levia reddit, quæ dura videntur, Dei

gratia; taliter perſeverantiam coronat ejus

clementia, & impoſſibilia, quæ apparent,
poſſibilia reddit Spiritůs Sancti aſſiſtentiâ,
quæ in ſe confidentibus & perſeverantibus
non deerit tempore opportuno adjutrice
gratiâ. Amen.

MEDITATIO IV.
De glorioſa reſurrectione Chriſti.

Non ett, quod timeas, ſ. Deo ſandta
intentione ſervias.

MAEdrare „devota anima, præſentaneam
conſolantis Dei bonitatem ipſis Mariis
per angelum ſereno vultu & ore impenſam,
dum ait: Nolite timere vos, ſcio, quòd
JEſum quæritis: nolite timere vos, vos fra-
gilioris ſexus creaturæ; vos juſto timore alis
concutiendæ, ob viſum terræ motum; vos
terrore in virum conſtantem cadente meritè
exanimandæ, ob viſos veluti mortuos præ

timore armatos viros: quare vos timor non
colm-

3 80 Meditationes

comprehendit?: Rationem in promptu alle- woris n.

gat angelus: Quia ſcio, quòd Eſum quæ-

ritis; ita eſt Chriſtiana anima, ſi JEſum

quæris, pavor omnis foras mittitur; ſi E-
ſum adis, horror omnis fugit & abit; ſi JE-
ſum tenes, mæror omnis diſparet; ſi verè
JEſum declinas, horror 4 tergo eſt; ſi E-
ſum deſeris, Pœna é veſtigio eſt; ſi Eſum
Peccatis irritas, vindictæ præſens eſt; ſi
JEſum offendis, tortorem diabolum tibi aſ-
ſocias, & in die iræ „vindictæ & retributio-
nis iram tibi theſaurizas. Intra igitur in ſe-

creta conſcientiæ tuæ, & ad longum tecum

rumina, ac omnia tua cogitata, dicta, facta,
omiſſa & commiſſa ſeriùs rumina , an Jeſum
duæras, an te; An ejus gloriam, an tui phi-
lautiam: An Deum „an creaturas præ Deo-
Sic omnia interiora tua diſpone, & exte-
riora dirige, ut conſcientia tua te certificet
morali, quàâ poteſt, confidenti4, quòd ſo-
lùm & unicè JEſum quæras, JEſum poſſi-
deas, JEſum teneas, & Dominicæ reſurre-
ctionis gloriam Participes, quod per tui cru-
cifixvionem exequi ſtudeas ideo adjunxit
angelus: Eſum quæritis crucifixum; volens
per verba hæc ſignificare nobis, quòd ſola
via crucifixionis ſenſualitatum ac carnis
cor-

4 X
eulteriis
AI, non
11, non
nuslpi
e glori
d
eopoſſit
t, qui ant
iImnatus;
loregene
en, ſed
ſeccandt
les Ladic⸗
brriaperie
erin: hec
canipore
VItam. A

M.
Degla
Ardem
ethi

Plena
nis
angelun

pro feſtis anni principalioribus. 3 81
corporis noſtri ſemita ſit reſurrectionis: un-
de ulterius ſubjunxit Divinus nuntius: Sur-
rexit, non eſt hic; ſurrexit, quia crucifixus
erat, non ſurrexiſſet, niſi mortuus fuiſſet:
mortuus ſpiritualiter ſi fuerit homo, reſur-
. get: glorificabitur homo, ſi in veritate dici
de eo poſſit, non eſt hic; id eſt, alter homo
hjeſt, qui ante vix homo erat, per peccata de-
Nrln formatus; ſurrexit non eſt hic, ſed alius ab
hhulnd illo regeneratus per gratiam; non eſt hic
ednmin. idem, ſed deſeruit ſe ipſum, dum deſerebat
mageri peccandi occaſiones proximas, conſuetudi-
uumam nes radicatas, habitus inveteratos, & con-
c, ſortia periculoſa, à quibus ſurrexit, & forâs
,NN exiit: hæc ſi de te, de me, de omnibus veri-
nNI ficari porerunt, reſurgemus cum Chriſto in
s vitam. Amen.

lrnie MEDITATIO vV.
De glorioſa reſurrectione Chriſti.

Ardenter & ſuaviter amat nos Jeſus,
etſi auudenter & graviter à nobis
læſus.

Lena amoris verba & manifeſta dilectio-
nis teſtimonia Deus ſignificavit nobis per
