di licentia cùm ejusdem, quamvis ſalutares,
monitiones ſeu correctiones ferre non poſ-
ſent, potum ſeu poculum mortiferum ei
dare conſtituunt, quod dum ipſi propinant
malevoli conjuratores, crucis ſigno vas be-
4 ne-

488 Meditationes

confregit, ac relicto monaſterio, amator
maximus ſaluberrimæ ac nunquam fatis lau-
dandæ eremi ſolitudinem in ea ſuaviter de-
guſtatam repetiit, ut ulteriores hominum
inſidias declinarer; dum autem ſic declinat
homines, incitat in ſe deæmonii inſidias ac
perſecutiones, in ſpecie merulæ, ut memo-
riam cujusdam merulæ ipſi renovaret, appa-
rentis, à quo, dum quadam die ardentes ad
libidinem Benedicto ſubjicerentur faces, ſe
in vepribus tam dirè volutavit, quò uſque
lacerato corpore voluptatis appetitus ſenss
dolore extingueretur, ac opprimeretur. Ecce
mihi & tibi, frater in Chriſto chariſſime!
in incomparabili Heroë varium & quidem
Præclarum valdè imitationis exem plum, fac
& tu ſimiliter, ſequere Deum, ama Deum,
quære Deum, non in curis & curiis tempo-
ralium, non inter hominum congreſſus, ſed

nedicens, Benedictus hic Dei famulus, illud 4

r
Profehn
MID

N cun Hen
u

Rhletiler
biyit, ginh
iN hoc taramen
og, Aßlu
is, nerin⸗

ni d
MohtemCAnn
Pollruel
IINöltacco

beatæ ſolitudinis receſſus, contra carnem, uuncent,

mundum & dæmonia atrociter concerta, for-

ud bitend

titer dimica, non cures, ſi ab hominibus 2 sAdilhn

fueris afflictus, in Deo enim malevolorum
declinabis ictus, ſi Benedicto aſſimuleris in
certamine, ipſi quoque aſſunulaberis in
victoria & glorioſo fine.

Pro

picengae
ehrig mdt

Cl Pun

Kam

nnk
S“
Wlunna,

Ulen

iril

ſuper feſtis Sankkorum. 489
Pro feſtivitate S. Benedicti Abbatis.
MEDITATIO II.
Ut cum Benedicdto benedicamun, Be-
nedibtQum ſtrenus imitemun.
Ec in ſecundis latebris latere valuit ad-
½N mirandi hujus Patriarchæ fama ſancti-
tatis, quòmagis enim hic generoſior Chriſti
athleta latere quæſivit, tantò mins latere
quivit „ quin con-& exquireretur à multis;
ad hoc tanti viri ſanctioribus exemplis com-
motis, ad ipſos mediante prædictâà famâ de-
latis, donec in-& conveniretur; & quia
multitudo ad ſe concurrentium quotidiè
excreſcebat, duodecim monaſteria ædifica-
vit, eaque ſanctiſſimis inſtitutis ae legibus
municipalibus communivit. Tandem in
montem Caſſinum conſcendit, ubi cultum
Apollinis caſſavit, ejusque ſimulacrum com-
minuit ac contrivit, aramque inanium Deo-
rum evertit, lucosque ſuccendit: quorum
loco ibidem S. Martini ſacellum, & S. Joan-
nis £Ædiculam erexit, extruxitꝗue funditùs:
oppidanos autem & incolas Chriſtianis præ-
ceptis imbuit. Quapropter Divinà gratiâ
magis ac magis indies augebatur Benedictus,
uctiam ſpiritu prophetico clareret, futura-
X 5 que

490 Meditationes
que prædiceret: patet hoc in Rege & Spa-
thario Regis Totilæ; Totilæ enim prædixit
adventum in urbem, maris trajectionem,
& poſt novem annos mortem; Spatharium
verò, ſe Regem ſimulantem, ſic affatus eſt:
Depone fili, depone, quod geris, quia tuum
non eſt. Hic Sanctus pariter propriis diſci-
pulis aliquor menſibus ante mortem diem
mortis, quo moriturus eſſet, prædixit; &
ſex diebus antequam tumularetur, tumulum
ſuum aperiri fecit, ipſo verò ſexto die ad
Eccleſiam deferri voluit, ubi ſumpto SS.
Viatico, elevatis in cœlum oculis, orans, in
corona filiorum, animam Creatori reddidit,
quam duo, utique ſanctiores Religiofi, in
cœlum confcendentem viderunt, pallio or-
natam prætioſiſſimo, circumfulgentibus
lampadibus, reſonante voce clarifſimâ ſimul
& graviſſimâ, viri ſpectabilis ad caput Sancti
conſiſtentis, & dicentis: Haæc est via, qud
dileltus Domini Benedittus in cœlum aſcendit.
O Aſcenſor aſtrorum glorioſiſſime! ductor
commiſſi tibi populi fidiſſime, duc nos te-
cum in montem Domini, qui mira, miran-
da in Caſſini montis apice, & circumjacente
regione, imò in toto mundo præſtitiſti,
Præſta nobis quæſumus, ac impetra gratiam
. imi-

.
miraions i
couetiniongt
ithicononn
Ceculn metemm

Deuml.01
eclero

noni ut

eluln
De Cantul

uno ſeln ig
ote oolnti
Wolrn Olt
uIt, Mle
Uis Phnent
ſiihehei
tem mihn
monr
eit 5 Rl

ni gor
krn

han,
nlnn kch

ſfſfuper Feſtis Sanktoram. 491
imitationis ſanctiſſimæ vitæ ac benedictæ
couverſationis tuæ, ut hic in vita benedicti,
ita tibi conformes converſemur in cœlis, ut
tecum mereamur bepedici conformiter, &
Deum T. O. M. benedicere æternaliter. Am.

Meditationes pro feſto S. Bru-
nonis, Carthuſianorum fundatoris.

M ELDIIAIIOQ I.

Stellata Carthuſia est relucens ut ſtella
in ſtellis.
Atres Carthuſiani ſic dicti ac nominati
dignoſcuntur ab aſperrimis montibus
Carthuſianis, in diœceſi Gratianopolitana
ſitis, ab Hugone Epiſcopo Gratianopolitano
ipſis, poſtquam eosdem in numero ſepte-
nario velut ſeptem ſtellas ad pedes ſuos
nocte corruentes in ſomnis viderat, pro

incolatu ſolitario, prout enixiuùs ſupplica-

bant, conceſſis: utpote qui ſacræ ſolitudi-
nis, abſtinentiæ à carnibus continuæ, & ſilen-
tii perpetui ſunt profeſſores. Originem au-
tem trahunt hi Patres Carthuſiant à Divo
Brunone Confeſſore, qui Fundator eſt hujus
veré S. Religionis. Fuit verò Bruno Colo-
. . — . . X . .
niæ Agrippinæ in Germania, à progenitori-

X 6G bus

492 Meditationes
bus genere & virtute claris natus ac procrea-
tus, qui àteneris non exiguæ ſpecimen de-
dit futuræ ſanctitatis: & quia morum gra-
vitate pollebat Bruno, omnia puerilia iſtius
ætatis Dei favente gratiâ declinabat, & co-
ram mundo taliter excellebat, quèd jam
tunc monachorum pater, & anachoreticæ
vitæ futurus in -& reſtaurater dignoſcere-
tur. In Sorboma Pariſienſi Philoſophiæ ac
Theologiæ præclarè ſtuduit, ita ur in utra-
que Facultate & Doctoris ac Magiſtri munus
ſit adeptus, nec multè poſt ob egregias vir-
tutes (NB. o egregias virtutes, non verò &c.
&c. &c. ut hodiedum ſæpè ſæpius fit) Eccle-
ſiæ Rhemenſis Canonicatu potirus, quem.
poſt aliquot annos ſpontè dimiſit, & mundo
renuntians ſolitudinem (ut ſuprà) Carthu-
ſianam adiit, ibique comitante S. Hugone
Epiſcopo cum ſociis, inſtar ſtellarum lucen-

tibus, ſanctiſſimè vixit, Ordinemque ſuum

mirè propagavit, probè ſciens ex Divina in-
piratione ac revelatione, quèòd beata ſit
litudo, imò quòd ſola hæc ſit beatitudo:
maximè ſi ibidem in ſilentio & ſpe præſtole-
mur ſalutare Dei, in continua vereris Adami
mortificatione, in modum ſtellarum tum in-
colis, tum exteris, bonis prælucentes exem-
Plis, De

UI 665

Dedb

MIID
Qihirch⸗

Pkaen
ſolitnulia
osaligunn
vs fnilia

uonisdleplin

Uhut Ponthcin
kenlenbui
id, golchi
igllannu r
legell,ienun
Aucdee de
ilebie,
, onnbbug
eniue, bid
er Fennndonn
hbrir Kogeri
deſtehenſg,
Dermont,iin
ſtergetehei

chn

R ſuper feſtis Saniétornm. 493
ainf De S8. Brunone Confeſſore.
Neun M EDITATIO II.
i Liti lux est in terris, lux erit & in
clis.
Poſquam Bruno cum ſuis inter ſaxa hæc
ſolitaria ſolus cum ſolo Deo ſuo per an-
nos aliquot in multa perfectione converſa-
tus fuiſſet, ab Urbano II. qui ejusdem Bru-
nonis diſcipulus fuerat, Romam advoca-
tur, ut Pontifici in calamitatibus Eceleſiæ &
difficultatibus illius temporis eſſet à conſi-
liis, quod & factum: donec Sanctus poſt
varias inſtantias recuſato Archi-Epiſcopa-
tu Regienſi, iterum facultatem obtinuit
ſolitudinem, unicè dilectam, reperendi;
quâ obtentà, eremum quandam in finibus
Calabriæ, apud Squillacum ſitam, intra-
vit, omnibusque ignotus, ac ſoli DEO
cognitus, ibidem altiùs delituit, donec
inter venandum à latrantibus Comitis Ca-
Elabriæ Rogerii canibus in ſpelunca orans
deprehenſus ac detectus eſt; quo facto,
illuſtriſſimus Comes ſanétitate viri mirùm
permotus, illum cum ſociis impensè cole-
re, ac tenerrimè fovere cœpit; monaſte-
rium S. Stephani ipüs ædificavit, ubi in
. X 7 ho-

494 Meditationes
hodiernum uſque diem S. Bruno requieſcit, t
& honorificè colitur. Nec liberalitas ſine

præmio fuit, aut manſit; Bruno enim ad- ſotss,
huc in dicta eremo agens, in ſomnis Ro-
gerio Capuam obſidenti apparuit, eique UIIl
patefecit qualiter Sergius quidam excu- Cyubuewet
biarum magiſter eundem prodere velit; & r
ſic ab omni periculo eripuit, ac liberavit, a
totique mundo per hoc manifeſtavit, quàm
fideles Sancti ſint piè ſe colentibus, etiam Dnuii
in vita, ſicut poſt mortem; quam tandem 11 Dommtin

ipſe noſter hic Sanctus, meritis ac virtuti- moreion
bus præclariuùs refulgens, non minùs ſan- urhem dlea
Ctitate, quâm famàâ doctrinæ clareſcens, er, Lruli
oppetiit, vitam victurus ſine fine beatam, Puc ilegi
ac lucidam in cœlis, utpote quia multos obriiioe
ipſe erudivit ad juſtitiam in terris, ſic ful- bir: ilens
gebit ſicut ſtella major in firmamento em- eydebet ind
Pyrio fixa, claritate majori, in perpetuas nmancipinm
æternitates. Ut & ipſi ibidem cum Divo lerpronin
Brunone lucere valeamus, hic mundo & e phoind
proximis ædificatoriè in omni virtute, per- Judd nii l
fectione & ſanctitate prælucere ſtudeamus: telohehentl
profeſſio enim noſtra altiſſima eſt: non (miineon .
enim ſolùm vovimus omnem ſanctitatem, es, Ciſtien
ſed omnis ſanctitatis perfectionem, inquit Erolingren
D. Bernardus ad fratres de monte Dei iueel
ro

.

Cerun

Jſuper feſtis Sanktorum. 49 5
Pro feſto S. Dominici Confeſ-

ſoris, Fundatoris Ordinis Præ-
dicatorum.

MEDITILATIO I.

Sanctus noſter ides Dominicus, quia
amator Domini & proximi erat
miriſicus.

Dmirabilis & vix effabilis fuit in S.
Dominico, dum hic in terris degeret,
amor Dei & proximi: pro proximo enim
anathema eſſe cupiebat, ut eundem libe-
raret, & periculis crueret, lucrifaceret ac
ſalvaret: huic quidquid habere poterat, ut
ejuſdem ſublevaret neceſſitates, impende-
bat: res domeſticas etiam in hunc finem
vendebat, imò ipſemet venumdari voluit
in mancipium, ut & manvipatu redimere
poſſet proximum ſuum: ſi autem neceſſi-
tate proximo ſuccurrere non poſſet, eò
quòd nihil haberet, in amaras lacrymas
reſolvebatur Dominicus. Notãſtis chariſ-
ſimi incomparabilem hanc S. viri in fra-
tres, Chriſtianos, quoſcumque homines
& proximos charitatem, ferventiſſimum-
que deſiderium eoſdem adjuvandi in ſuis
qui-

ibend,inn
Uteni

ſulteſCtMe,

496 Meditationes
quibuscumque neceſſitatibus, anguſtiis &
plagis, tum corporalibus, tum ſpirituali-
bus. O utinam in cordibus omnium Chri-
ſtianorum ſimilis affectus vigeret charita-
tis ! utinam is ſic exardeſceret maximè in
Præcordiis Religioſorum!
Quàm ardenter autem D. Deum adama-

verit Dominicus, facilè colligitur ex eo,
quèòd ſanguinem totum & vitram omnem

pro Chriſto ſacrificare irrcemiſsè anhela-

bat, imò exquiſitiſſimis tormentis pro Deo

cruciari exoptabat, cupiebatque vehemen-
tius Deum amari ab hominibus omnibus,
quibusvis creaturis, imèò ſi poſſibile forer,
à damnatis ipſis univerſis, ab iisque co-
gnoſci, honorari, adorari, ac ſervirit
quæſo, quâ viꝗ & modo potuiſſet hujus
ſancti Fundatoris amor in Deum magis
cxcreſcere? Confundamur hic nos, qui
adeòremiſsè Deum amamus, & tam tepi-
dè illi ſervimus, certi, quèd cor frigidum,
ſervitium tepidum, & tributum lentum
ſint abominatio ante & apud Deum. Unde
autem Dominico noſtro tantus in Deum
amor? Reſpondeoe: Quia continuè con-
verſabatur recollectus in ipſius Dei præ-
ſentia, cum viva præſentis memoria, reve-
en-

i
hemtu Kſil
ſetotunDen
consllſi,
lumn conel
continnozc
Drovincuscnn
Coribig et
conyveünint
ſonis Ctio
mlonihli f
Inlia nfccln,
gemium 6
nent, Hn
loelcei
n Alcomnen
nlchlunn
efnutlanmng
Sgli, conetie
turnm; oqn
nin, labeton
nsdem e

ecce

let, Ini

uananetelln
im enro
minis, &
2oninnenn
efenllne,

d

ldt, Nnſi
etbonnn
itlnigee

hantelefan
lon

inen Demn

enenike

r.

NWN

ee
ummn DNa

Im, Anmn

o unktun

ibizen

ſuper feſtis Santlorum. 497
rentia & pia ſemper oratione, ſie, quèòd
ſe totum Deo conſeeraverat, & quèd Dia-
conus factus unicè prædicationi ac inſide-
lium converſioni vacaverit: ita, ut per
continuos decem annos toras quaſi Galliæ
Provincias cum maximis laboribus ac ſu-
doribus percurrendo, & hærcticorum
converſioni inſudando, per gratiam Dei,
jejuniis, orationibus, controverſis diſpu-
tationibus, ac prædicationibus ad centum
millia infidelium ad fidem Catholicam &
gremium S. Matris Eccleſiæ orthodoxæ
reduxerit: Et quia ardentiori inſuper de-
ſiderio deſiderabat totum illuminare mun-
dum, & ſic omnes traherc ad Chriſtum,
fundavit ſacrum Ordinem, cujus ſcopus
ac finis eſſet principalis prædicatio S Evan-
gelii, converſio peccatoerum & ſalus ani-
marum; pro quarum bono nihil non fuſti-
nuit, ſequetotum quantum impendit, ut
easdem ê peccatis eriperet, ſicque ſalva-
ret, qui & aliorum culpas „ ut proprias,
amarè deplorare ſolebat, apprimè noſcens,
quàm carò Chriſto Eſu anima ſteterit ho-

minis, & quàâm cnormis offenſa Dei ſit

abominandum peccatum. Roga Deum
ferventiſſimè, frater mi in Domino per-
di-

ſonen nel
Url⸗ e len
AMer Mt
aimnun⸗ 7
Neſcionngton
Motttlt, e

498 Meditationes
dilecte, ut omnibus Chriſtianis, maximè
Religioſis, ſingulariter tibi ipſi talem co-
gnitionem „auimarum harum æſtimatio-
nem,;, ac deſiderium eaſdem, ac præprimis
animam propriam adjuvandi, curandi ac
ſalvandi miſericordiſſimeè concedere, elar- Ogum enn
girique dignetur. Ameu. 1Iimn, d
Pro feſto S. Dominici Confeſſoris. han
NEDITATIO 1I a
Peccata peccatoris magis deplorat pius ientiiin
Dominicus, quàm ipſe peccator mmnolle n
impius. lbenſeniatbn⸗
V Eſtitus hujus hominis Dei erat pauper- liniyrin
rimus, victus verò continnum jeju- mummde
nium, eò quèd ſe ſolis eſurialibus ſen qua- Miite
drageſimalibus cibabat: cilicium aſpe- amit nſ
rum valdè portabat, catenâque ferreâ ad Uncian aid⸗
nudam carnem præcinctus corpus doma- ulmmmnuzek,
bat, ſpirituique ſubjiciebar. Lectulus ipſius n ſuoce
vel erat aliquis gradus ſuppedanei Altaris, Wundam
vel nuda humus, vel ſcabellum aliquod, pongteſtn
in quo ſedens requieſcebat, Sponſo tamen Irlafali,
ſuo, ſicut vigilans, ſic dormiens, ſemper motte nere
collateralis; licèt enim dormiret, corta- aponiert
men ejus vigilabat: ita ut ſingulis nocti- ſtien ial
bus tribus vicibus, ad ſanguinis uſque e coro,
i10 -

Juper feſtis Santtorum. 499
ſionem, amore JEſu Chriſti, pro nobis
paſſi, ſe diſciplinaret, licèt nanquam mor-
taliter peccaſſet: & tu, qui multa fortaſſis,
neſcio in quo numero, commiſiſti crimina
mortalia, te tractas quaſi innocentem?:
HE quanta deceptio hæc eſt! ſcitote cha-
riſſimi, quèòd què plura & majora fuêre
Ommnict noſtra peccata, eèò major & multiplicior
TITIO debet eſſe ſuper commiſſis noſtra pœni-
tentia: pro menſfura enim delicti, niſi
interveniat hæc pœnitentia, erit & plaga-
rum modus. Vixit autem hic ſervus Dei in
his auſteritatibus ad annum ætatis natura-
lis quinquageſimum uſque primum, quo
tempore apparuit ei inter orandum D.) E-
ſus Chriſtus, eundem ſic alloquens: Veni
amice, veni, & poſſide præparata tibi vera
gaudia: quo accepto oraculo paulò poſt
infirmatus eſt, & in hac infirmitate, ani-
mam ſuo Creatori reddidit, per omnia
mundam: quam & angeli in cœleſtia de-
portavêre jubilantes ſibi jucundam. O fæ-
lix! ah fælix ille! qui ita hic vivit, quòd in
morte mereatur à Chriſto vocari amicus,
& avocari ex hac miſera vita ad immarceſ-
ſibilem fidelibus Dei ſervis præparatam
coronam, & æternàùm duraturam glo-
riam.

raramch⸗⸗
gtllumec

1 Aen

500 Meditationes

ma mea morte juſtorum. Amen.

Pro Feſto S. melliflui P. Ber-

nardi, Abbatis Clarevallenſis.

MELI T AIIO I.

Si cum Bernardo heroicè certa veris,
.
cum Bernardo quoque victon co-
ronaberis.

Onveniunt Sancti Dei homines, aſce-
tici ac magiſtri ſpirituales, quèd non
pauci Sanctorum propter unum aut alte-
rum actum generoſiorem, ferventiorem,
& verè heroicum à Domino Deo promeri-
ti ſint non exiguum virtutis ac ſanctitatis
gradum;, dum fortes fortiter reſtitêre ten-
tationi, & obviam ivêre & ipfi tentatori,
reluctantes eidem non ſegniter; hoc patet
in D. Thoma Aquinate, qui poſtquam
Bertam ad ſe labefactandum immiſſam fu-
gâſſet Titione viriliter, ſenſit ſibi lumbos
ab Angelo præcingi in ſomnis ſuaviter:
ita, ut deinceps nihil ampliùs ſenferit de
rebellione aut tentatione carnis, ſe aliaàs
continuè ſpiritui opponentis petulanter.
Sic juvenis Bernardus, licèt ſilentio, ab-
ſtractio-

8

riam. Morere iraque, ah morere! & ti ani-

abionimu
asedr,li
iuunuin
Mum; glun
en; ir
inucſelrnerle
dHenem rton
netlin, ed⸗
Alinlgumt
dlins, konancln
ofignunigen
Ekunetsligte
neonnugen.
iilins Mon
manme!
n, Adne
it DeumIn
ochlori vnn
ln cum ae
1Snweg len
tem nonnle
ſeclm, nn
unteihin
Decum 60
uforn

aa ſuper feſtis Santtorum. 501
ſtradioni à mundo, & quieti internæ to-
tus deditus, licèt curam puritatis tum cor-
dl poris, tum animæ haberet ac gereret maxi-
mam; quia tum aliquando eò ſe abripi
permiſit, quòèòd formoſiorem domicellam
HIIOIinadvertenter licèt curioſiùs ſpeculatus ſit,
advertens periculum, & inſtantem fortè
ei conſenſum adeò confuſus in ſe remanſit,
Se ſibi indignatus eſt, ut in pœnam aſpects
illius, licèt involuntarii, ſe præcipitaverit
in ſtagnum rigens aquâ congelatâ plenum
ad fauces uſque; ex quo tandem quaſi ſe-
mi-mortuus extractus, & propterea ſin-
gulariſſimà à Domino Deo gratiâà donatus
cſt; quia ex tunc nunquam ampliàs ſen-
ſit, aut expertus eſt ullam moleſtiam car-
nis. Beatus & tu eris, quiſquis hæc legis,
ſi oculos à vanitatibus averteris, ſi peri-
cula cum altero ſexu declinaveris, ſi in
ſimilibus occaſionibus & te ſimilibus
ſignaveris heroicis actionibus; facies au-
tem non tu ſolùm, ſed ſi gratia Dei fuerit
tecum, quare eandem humiliter & con-
ſtanter implora, cum multitudine piarum
precum: & Chriſtum omnium gratiarum
authorem humillimèé unà mecum
adora.

Aoner
nn inn

6Cluenee

lenigune

502 Meditationes

De S. Bernardo, Abbate Clare-
vallenſi.

MEDIIAIIO II.

Si cum Bernardo fueris Religioſus,
ſs cum Bernardo pariter operoſus.

Errefactus multùm ex ſupràâ audito
caſu bonus adoleſcens Bernardus,
propoſuit firmiſſimè, tot ac tanta homini
imminentia in mundo pericula ſedulèò de-
clinare; quare ſanctam Ciſtercienſium in-
greſſus eſt Famil iam, ex toto corde deſpi-
ciens familiares omnes, ac quoscunque
agnatos ſuos, cunctamque nativam, amore
Dei ſui patriam; & tanto zelo cœpit Do-

mino Deo ſuo ſervire, quèd videretur vi-
tam iſtam ſtatim velle finire; frequentiùs
habebat in ſermone, & continuò in ore:

Bernarde, Bernarde, ad quid veniſti in ſa-
cram Keligionem? Recordare ſanctæ,
dum intrares ad Dei ſervitium, habitæ ab
initio intentionis zeli ac fervoris, & mi-

ſericordiſſimè tibi factæ à Domino miſeri-

cordiarum vocationis; numquid veniſti
ad Regularum obſervantiam, ad pietatis
ſtudium, ad virtutum amplectendam ac
promovendam diſciplinam? Hoc fac,
&

=
igesi din
Num, pelin
kuminetunen
cati, gldtn
lle; vicedu
Sebat, ulee
Eucabah o
E non Corme
Teratioffnn
rum, Eß
(eariachbo
Ulliis Ulotra
umn ubere
ler nk i,
ing kie
olas, muind
nektohdelid
gli,ſenrin
lbiciene:
n IGck
one b le⸗
btionen,

(oren, N

ð ſuper feſtis Sanbtorum. 503
Aunl &vives: hinc erat ipſius ſilentium perpe-
Nlerd. tuum, paſſiones, omnesqꝗque ſenſus ipſius,
ITIIA tum in-tum exteriores, erant adeò morti-
l ſicari, quèd videbatur eorum uſum ami-
1 üſſe; videbat enim Bernardus, & non vi-
nnilfuinen debat, audiebat, & non audiebat, man-
IIi i ducabat, & non manducabat, dormiebat,
Ds & nen dormicbat: per annum fuerat in
Uuumk aſcctatio FFrum novitiorum, ſeu camerâ
mAipſorum, & ignorabat materiam, ex qua
Chim laquearia elaborata eſſent; Eccleſiam, quæ
multis illuſtrata erat feneſtris, tantùm
unam habere putabat; taliter Bernardus
„noſter erat in Deum recollectus & ab-
ſorbtus. Hoc adeò fervidum Bernardi
Wemi Principium deberet quilibet zelare Reli-
u gioſus, maximè novitius, illudque ſibi
ponere ob oculos ad imitandum; & ſæpè
ſæpiùs, ſicut ĩpſe faciebat, ex ſe exquirere,
& ſibi dicere: Ad quid veniſti ad Religio-
nem ? Id eſt: Quid veniſti facere in Reli-
Tgione ? Et ſic ſe excitare ad obeundam
obligationem „ habendum debitum fer-
vorem, & Religioſam perfectionem
ſectandam.

(†)

Pro

594 Meditationes r
Pro feſto S. Thereſiæ Virginis, an
Reformatricis Carmelitarum (ximonnil

Ordinis. vellne in
MEDITATIO I. Daturallote

. .—. Are
Quod teneriores cum Dei gratia vir- um
gines, cur non poſſent viri for-
tiores!
Ivini timoris lacte, à Deum verè ti-
mentibus, in Hiſpaniæ Regno Abulæz
degentibus, pietate, virtute æquè ac ge-
neris nobilitate præclaris parentibus nu-
trita ac educata eſt S. Virgo Thereſia: ſic
quèd à primis vitæ annis magna futuræ
ſanctitatis dederit indicia; ex lectione tan-
dem ac meditatione vitæ Sanctorum tan- (Hen,)
tus in ea Spiritůs Sancti ignis aliquando dihuen
exarſit, quòd domum paternam clam de- ltſe, g
ſerens, trajecerit in Africam, ibidem
Sanctorum, Martyrum excmplo, pro Chri- Mäl
ſto & ſalute animarum, datura non ſolùm
ſanguinem, ſed & vitam ipſam: aſt, an-

K

Caleſt

tequam hoc piiſſimum ſuum adimpletum ebellere
videret deſiderium, à patruo revocatur Wnum harei
in patriam: quo facto, continuò inge- u mlait

milſcens, quærebatur ſibi occaſionem præ- tmnin, n
reptam

Juper ſeſtis Sanbtoram. 505
reptam fuiſſe optimam pro Chriſto & proxi-
mo corpus ſacrificandi & animam: quam
elcémoſynis & aliis ſanctis operibus com-
penſare ſtuduit quotidianis, donec matre

4 Ci
Dnd

IIIOE naturali orbata, ad illam orationem Dei-
Ounine Paræ Virgini factam: O beatiſſima Angelo-
4 gdt Cſ. „ . .
rum Domina, regnique cœleſtis ac mundi

n Regina: Monſtrate eſſe Matrem: voti com-
inul pos facta eſt: ita, ut exinde ſemper ut filia
D. Virginis patrocinio perfruita fuerit. An-
num agens ætatis vigeſimum, ad Moniales
ſanctæ Mariæ de monte Carmelo ſitibunda
mortificationis amore pro nobis patientis
Eſu Chriſti ſubeundæ, ac patiendæ, con-
u volavit: illud frequenter in ore habens: aut
pati, aut mori. Et ecce! iterum voti compos
effecta, per viginti duos annos, Domine
ſic diſponente, pro bono bonæ ſponſæ ſuæ.
Thereſiæ, graviſſimis morbis, anxietatibus,
mirisꝗue tentationibus ipſa exercitata, me-
ruit à Domino in caſtris Chriſtianæ patien-
EN tiæ ac pœnitentiæ, nullo omninè interea pa-
nnmn Aum bulo refecta cœleſtium conſolationum, con-
AEin u ſtantifſimè perſeverare: donec placuit Al-
riſſimo raram hanc in tantis anguſtiis, in-&
externis miſeriis patientiſſimé cxercitam
α perſeverantiam, tandem coronare viſitatio-
unlimtn⸗ V ni-

= Z
E

Umumcenoft

596 Moeditationes
nibus ac conſolationibus abundantiſſimis
cœleſtibus, ita ut ſæpiſſimè rogaret, modum
imponi Divinis beneficiis ac chariſmatibus.
Erudire hic anima tribulata, & diſce veſti-
giis patientiæ longanimiter inhærere The-
reſiæ, ſi cum ipſa hic à Domino cupis viſitari,
& ibi tandem in regno gloriæ beatificari ac
coronari.
Pro feſto S. Thereſiæ Virginis.
MEDIIAIIO II.

Sicut Thereſiam ainoris telo, ſio nos
confige Domine honoris tui zelo.
Anto Divini amoris incendio cor The-
reſiæ conflagraba, quòd meritèò vide-
rit angelum Dei ignito telo ſeu ſagittâ ſibi
præcordia transverberantem, & audiverit
Chriſtum datâ dexterâ ſibi dicentem: dein-

ceps ut vera ſponſa meum zZelabis honorem;

quo conſiliante, & arduum maximè emiſit
votum, efficiendi ſemper, quidquid per-
fectius eſſet, ſeu eſſe intelligeret: ex que

Sancto ſublimiſſimà cœleſti ſapientia, in-
comparabilique Divinorum ſcientiâ, multa
conſcripſerit, quibus fidelium mentes ad
ſùpernorum affectum mirificè in-& excita-

VIt.

8

it. Ine
utibas, don
ſauten, ic
laritn
Aurumhen
APPptobm,
Virisobeann
Verèin ton
Virginöann
tis, X Din
Mtutinegn
Uultruecft
humunran
nle ali/
Aon ſohe
Mein
Leilobe

Minaz Ihetk
lcommtenebt
n, lei
Nanzahn

rüicoen
& factum eſt, quèòd illuminata à Spiritu colud

Popheiecen
wottis ſie
munit, ſen
igem, Negl

oneni 40 6

—

fJuper Feſtis Santtorum. 507
vit. Inſuper cùm angelicis præfulgeret vir-
tutibus, non tantùm propriam in Religione
ſalutem, ſed & publicam ſollicità charitate
curavit: quare ſeveriorem veterum Carme-
litarum Regulam, Deo afflante, & LPio IV.
approbante, primùm mulieribus, deinde
viris obſervandam reproduxit, ac propoſuit:
„ veré in hoc tanto eluxit opere, ac effloruit
Tkthln virginis conamine, ſingularis Omnipoten-
IIIIOtis, ac Dei miſerentis benedictio; dum
potuit inops virgo, duo ſupra triginta mo-
naſteria ædificare, utpotè omnibus deſtitu-
ta humanis auxiliis, imò adverſantibus ple-
rumque ſæculi Principibus; quorum quèò
major erat pro hoc vel illo ædificando Mo-
naſterio oppoſitio, tantò majora ac meliora
de illo bona præſagiebat, adeò à Deo illu-
minata Thereſia virgo. Infidelium & hære-
ticorum tenebras perpetuis deflebat lachry-
mis, atque ad placandam Divinæ ultionis
iram voluntarios atque inuſitatos alios pro-
prii corporis Domino Deo dicabat cruciatus.
Prophetiæ dono claruit, quare prænuntiate
mortis ſuæ die, Eccleſiaſticis Sacramentis
munita, fratres ac ſorores ad pacem, chari-
as tatem, Regularemque obſervantiam ad-
eninb hortata, ſub columbæ ſpecie puriſſimam
V 2 Dee

n Mgi ki,,

—
508 Moeditationet
Deo reddidit Creatori ſuo animam, eæque
morienti Chriftus adeſſe viſus eſt, inter
multotum agmina angelorum Thereſiæ con-
ſpiciendum ſe exhibens: & ecce, arbor ari-
da cellæ proxima ſtatim effloruir; corpus
hujus ſacratiſſimæ Virginis uſque in hodier-
num diem conſpicere licet incorruptum,
odorate liquore circumfuſum; ſic mirificat
Sanctos ſuèòs in terris Dominus, qui & ex-
aludit eos pro clientibus ad ſe patrocinantes
ſeu clamantes in cœlis Propitius: propitiare
& nobis Domine ſponſæ tuæ perdilectæ
Thereſiæ piiſſimis precibus clementius,
Amen.

PrO feſto S. P. Auguſtini, Epi-
ſcopi, Confeſſoris, & Ecoleſiæ
Doctoris.
MEDIIAIIO I.

Si Auguſtinum ſecutus es errantein,
& ſequere pœnitentem.

VIta à primævis annis inordinata Augu-

Deo, Mele

.

ſl. aernn
berninms e.

ſtini notiſſima eſt ex proptiis ſcriptis in
u9) Ke

hujus Sancti, etenim illecebris ab adoleſcen-
tia hæc fuit plena, & à vitiis parum, vel nul-

latenus aliena: vixit namque ſine fide, ſine

Deo, „

tie

H ſuper feſtis Sanètorum. 509
Limdnum . . .
Deo, fine lege aliquando Auguſtinus vere
le 8
1

libertinus, donec tandem ſuper eum illuxit
Spiritus Sancti radius, donec cecidit ſuger
cjus intellectum, tenebras ejusdem difſi-
pans, ac eundem illuminans, corque ejus in-
flammans, ſplendor Divinus, & quidem cum
tanta efficacia gratiarum, quòd ipſius volun-
tatem longius abſtraxerit, & penits re-
traxerit ab omni affectu creaturarum, ille-
cebrarum, ac rerum peritutarum: ex quo
apparet luculenter, quàm homo, terrenus
licèt, terrenis renuntiare valeat faciliter, ut
primuùm Alriſſimus ipſi cœleſtium cognitie-
nem pretioſam ingerere, ſeu dare dignetur
clementer; fæliciſſimus enim eſt, qui hanc
habet cognitionem, & eandem deducere
I nitltur ad operationem; ſi quis autem dictam
dn cognitionem actu non habet, ſed prius ha-
ININ bere deſiderat, poſtulet à Deo, ſed talibus,
precibus ſimul, ac operibus, ut ad eam ſibi
n dandam moveatur Dominus.
un en Non contentabatur autem ſolâ fide Chri-
ſti mediante ſacro Baptiſmare receptâ Augui-
ſtinus, ſed in terram ad pedes Crucifixi pro-
ſtratus, ferventioribus Dominum ſupplica-
bat orarionibus, pronus ac ſippinus; eun-
dem rogando demiſſias pro nlteriori illumi-
X 3 na-

NW

W
0

a

710 HMeditationes
natione rationis, pro affectu efficaciori ipſius
voluntatis, pro cognitione, amore & obten-
tione vitæ Perfectioris: : quare omnibus vitæ
malè actæ prioris, ſub pedibus proſtratis, ſe
in villam aliquam, remotæ ſolitudinis, re-
eepit, ubi tres annos, con-& ſubſequentes,
in meditatione legis Divinæ, Divinorumque
eonfecit. Hoc, hoc, verè verum eſt, quòd
tunc verè incipiamus vivere ſoli Deo, cùm
Primum omnibus ſpeculationibus valedici-
mus terrenis, cůùm mundo & meditationi-
bus cleſtibus unicè vacamus cum affectu
cordis profundo: beatus (enim) vir, qui in
lege Domini meditatur, voluntas ejus per-
manebit die ac nocte; ſic & tu meditare,
Auguſtinumꝗque ferventer imitare, ſi animam
cupis & vis beare.

Pro feſto S. Auguſtini, Epiſcopi
& Confeſſoris.
MEDIIATIO II.
Mira Auguſtini vita non ſolum admi-
randa, ſed &v ſideliter ab omnibus
e imitanda.
Soiens tandem Auguſtinus, mediante ſa⸗
crà meditatione, in ſolitudine edoctus,

quèd fundamentum vitæ verè ſpiritualis ſit
virtus

6orus undint
eandenaum
cohllul, I
Eulmfn
in, Cgten
hoNH l N
polt ell,
conk.
niter e lhe
kini
ndeznn
2 Hunducgn.

.

(rcroncdk N
ſe, inlotn
Ig: Coninn
Coem, ſenr
rumlqee
ſende n id
lann ire ¹

md,

tn “
nchid
tpörn
HD
1 Ohr
Wenoe

ſuper feſtis Santtorume. 51I
virtus humilitatis, taliter & adeò ardenter
eandem adamavit, ſibi firmiter propoſuit, ac
copulavit, ut ad humiliandum & confun-
dendum ſe toti mundo ſua peccata revelave-
rit, & quascumque miſerias ſuas nemini
non publicçaverit: utque pariter eas ſcirent
poſteri, ſcripſit omnes in apertis pagellis
confeſſionum ſuarum libri- O qum enor-
miter hic ſuperbias tuas confundit hujus
ſancti viri humilitas! quisquis adeò ſtudiosè
abſcondis proprias culpas, ut nulli morra-
lium quidquam de eisdem notum aut reve-
latum cupias: cupis haberi bonus, cum non
parum ſis malus; ſcates peccatis, pleniſſimus
es habitibus malis, & nihilomimuis vis inter
pios numerari, numquid gratis: Subjectum
cuùm ſis (ut ſcis) impietatis ac iniquitatis: an
I E heæc non eſt plus quàm deteſtanda ſuperbia,
ejus, in quo tanta reſidet nequitia perverſi-
tatis? Confundere, meliora ac ſanctiora
propone, & cum humili Auguſtino te pec-
Puttn un catorem, ſicut verè es, confitere, & ad ter-
40run ram usque pro indulgenria humiliare. At-
ntud. tende ulteriùs, quèòd licet Auguſtinus præ-
ſtantiſſime à Domino foret dotatus ingenio,
ita ut propterea admirationi eſſet univerſo
muudo, nihilominùs dabat ſcripta ſua re-
V 4 vi-

712 Mleditationes
videnda & cenſuranda quibuscunque; ofſten-
dendo per hoc, quàm parum ſibi præſumat
fidere, & quòd neceſsè habeat multorum
informatione., Nunc verò multi, ſcientiis
& doctrinàâ liceèt deſtituti, ingenio parum
acuti, homines bruti & muti, cœci ut talpæ,
ignorantes valdè, vellent attamen ferè ſu-
prà Auguſtinum ſapere: dum plurima de ſe,
& certè nimia, arrogantes, præſumunt: pu-
tantes, quòd nec falli, nec fallere, aut quo-
quo modo errare poſſunt in iis, quæ ſcribunt,
dicunt aut faciunt; ſciant autem omnes,
quicumque de numero ſunt horum, quèd
toties, ah toties! nimia hæc de ſe præſum-
ptio ruina fuerit multorum, & quòd multa
is ſciat, qui ſe parum aut nihil ſcire putat,
ſeque pro ſtolido reputat.
Factus Epiſcopus, licèt invitus Auguſti-
nus, admirabilia ſunt, quæ dixit, ſcripfſit,
quæque pro gloria Dei & proximi ſalute ac
animarum bono perfecit: Etenim hic ſan-
ctior Hipponenſis Antiſtes zeloſiſſimus erat,
ac invictiſſimus, ſcilicet in defendendis fide-
libus, in extirpandis abuſibus, in eliminan-
dis hæreſibus, in ſubveniendo proximis pau-
peribus; ita, ut vaſa ſacra Eccleſiæ vendi ac
conflari faceret, ut in defectu elcëmoſyna-
rum

ſe

unn genle,
(orele, Al

1.

0

Ouammommniben
Celitnenen
. Lvuur
Penitemie
et, Einhet
ihleitrii
nullsn,,
Ulugunnnn

Jſuper feſtis Sanblorum.
rum flebiles, egenos, ac debiles ſublevare,
fovere, ac reficere poſſlet. Utinam! & ho-
diedum in omnium Chriſtianorum, maxi-
mè Prælatorum Eccleſiæ, cordibus hic vige-
ret veræ charitatis ignis, vel ſaltem ignicu-
lus, aut ad mins deſiderium aliquod milſe-
ros adjuvandi.
Præter hunc amorem proximi erat in cor-
de ignivomo (prout depingitur) Auguſtini,
maximus amor Dei noſtri. Fac, ⅛ Eu Do⸗
mine! ut & ego accendar hoc Auguſtini
ſanctiore erga te amoris igne.
Quatuor annis ante mortem ſe hic San-
ctus, totum ab exterioribus expediens, re-
cepit in ſolitudinem, ubi in orationée ac jugi
cœleſtium contemplatione omnem con-
ſumpſit noctem ac diem; & quamvis ſetvus
Dei, poſt Baptiſmi gratiam, per duos &
quadraginta annos ſanctiſſimam duxiſſet vi-
tam, undecim tamen ultimos vitæ dies, poſt-
quam omnibus ingreſtum ſuæ cellæ ſine ne-
ceſſitate prohibuiſſet, in recitandis, de lecto,
pœnitentiæ Pſalmis, in fundendis lachry-
mis, & compungendis peccatis totos impen-
dit, & in facto oſtendit, quod in vita mul-
tipliciter dicere conſueverat: nimirùm quod-
nullus quantumcumque in diebus ſuis viſus
V 5 fue-

514 Meditationes
fuerit virtuoſus, ex hac vita diſcedere de-
beat, niſi pœnitens, niſi lachrymoſus. Ut
peœnitere & ipfſi ſaltem finaliter valeamus
quemadmodum Auguſtinus, ad hoc nobis
omnibus elargiri clementer dignetut gra-

tiam miſericordiſſimus Dominus noſter,

Deus Unus, & Trinus. Amen.
Pro Feſto S. Alexii Confeſſoris.
⸗ MEDITATIO I.
Alexii cœ&ca in Deum obedientia ſan-
&Aitatis ejus procurat initia.
Aexius nobiliſmi civis Romani filius,
A infantiles annos in diſcendis litteris,
bonis, laudandisque tranſegit moribus: in
juvenili ætate conſtitutus, ex voluntate pa-
rentum ad hoc induétus, nuptias iniit cum
filia æquè nobili Romana; ſed ipſa nocte
nuptiarum, Chriſto eundem alloquente, &
ſic ſuadente, relinquit ſponſam intactam,
eamque deſerit, ſicut & domum paternam,
ipſamꝗque patriam propriam; & peregrè,
ad viſenda loca ſacra, proficiſeitur. O verè
arduum Domini alloquium, inexſpectatum-
que neo-ſponſo Alexio conſilium, ipſi pro

dilectæ ſponſæ deſertione datum! ſic drodr
os

nn
CosDonmims
Cirer unnm
ingnun hon
umlehon
do all,

ansphm
mnncan,
innarb,,
rriis: une
fones gunndh
lnCrini⸗
Acelibizannl
rorimunt⸗

Uimmmorl
nho
amenmminl
Illum anrenn
Srbolun 10
. m.l
lkril
allorethu
Wallcelene
Tld mars dor
P, AUniie
ſe Conmint

roldene

