ne; etſi liquidum ſit, quòd Communio ſa- Mroplhull
cramentalis, & quà talis, nata ſit producere omnidedh
fruétus majores, & quidem gratias ſacra- cadnle
mentales ex opere operato, quam vim ſpiri- lrefhlii
tualis communio propriam non habet: hoc iyimnn
tamen indubitatum eſt, quèd ſpiritualis iig ala
ſumptio cœnæ multum participare valeat de herttr
bonis & emolumentis in animam ſacramen- e dliißt
taliter communicatam transfuſis; imè con- l
tingere poteſt, & non rarèò ſolet, quòd ali- t
quis ſola ſpirituali refectione cibatus, am- ſum ſull
pliores lucretur & appropriet ſibi gratias, chent, Ean
majore diſpoſitione præparatus, quâm alius lanng.
ſacramentaliter refectus, minore tamen præ- g .R
paratione qualificarus, & remiſſiore erga mn iian,
cœleſte hoc Manna amore incitatus; juxta errnis “
deſideria enim amantis participantur mune- angtce
ra amati, teſte Pſalmiſta Regio: Deſiaerium 1keiti
panperum exaudivit Dominus, qui non minus uſren
piâ voluntatis inclinatione movetur, quâm- Kero dlun
realitate potentium, & bonam coronat vo- enline
luntatem, ubi bene volentis deficere videt nen- Gi
facultatem. Ex poſitis his principiis infalli- Nenſ⸗
bilibus movere te, Chriſtiane! debet ſana Nnhme
ratio & innata Theologia, quèòd deinceps iin
fortioribus deſideriis ferri velis erga ſpiri- gle En
tualis alm

ne

, un 1 U.
ucen Fen
o, gtunfe,
rumronlie
t Nd 1
lpunicpuent
naulmumlxæ

nmni, ddni
uetmaakt

Knbdnt

Dymmtu
Cnrone ſei
1, Kbanman⸗
Nerenn
lisin,
6Crrllune
eloge,
i keuirelsch

pro feſtis anni principalioribus. 43 5
tualis Communionis praxin, & ejusdem
propoſita ſalubria monita; utpote qui non
omni die cibari Sacramento ipſo poteris, diu
noctuque tamen uno continuo actu ſpiritua-
lis refectionis recreare te velis, ut de virtute
in virtutem progredi ſingulis quaſi momen-
tis valeas.
Supereſt nunc quæſtionis nodum diſſol-
vere, quid ſit Communio ſpiritualis, myſti-
ca & participata? De qua dico: Quèòd aliud
non ſit, quâm fervens & frequens deſide-
rium ſanctiſſimum Altaris Sacramentum re-
cipiendi, & angelico cibo ſeſe reficiendi,
ubi ſacramentalis deficit copia & facultas S.
Synaxeos: poteſt hocce deſiderium ſuis
augmentari limitationibus & metis, ut quò
extenſiùs, ardentiùs & ferventiùs ſe dilatat,
eò cumulatiore abundet grati4 participatâ:
ſic de variis legimus Sanctis, deſiderii hujus
æſtibus ſuccenſis, quibus angelorum mini-
ſterio allata eſt realis communio, & com-
penſatus multis mirandis effectibus vehe-
mens affectus, novo ſemper prodigio &
oſtenſo miraculo: unam ſanctam Cathari-
nam Senenſem pro omnibus nobis tali cœnâ
refectam proponamus, cujus deſiderium
exaudivit & implevit miſericors Dominus.
T 2

436 Meditationes pro feſtis anni principal.
O fælicem animam! quæ alio non æſtuat de-
ſiderio, nec ſtimulatur fame, quàm cœleſtis
hujus ferculi. O beatam! quæ talem vivendi
methodum uſurpat, ut omni die diſpoſitam Cpel
ſe inveniat. Cura, ô anima Deo fidelis! ur QGonn
cor tuum ita purifices , ita excolas, ita inar-
deſcere cures erga ſpirituale Altaris convi-
vium, ac ſi ipſam carnem incarnati Dei rea-
liter & ſacramentaliter eſſes ſumptura, ſic-
que gratia addetur capiti tuo, quæ eſt ipſi
Sacramento propria. Elice in hunc finem ſedige
perfectos virtutum tam moralium, quàm
Theologicarum ſuprà memoratarum actus,
eâ intentione, ac tantàâ intenſione, ac ſi
cum ipſomet Sacerdote ad aram litare, & Wol!
cum angelis aſſiſtere deberes, idꝗque præſer- Dpunin
tim age ſub Miſſæ ſacrificio, ut eſu hoc an- Pnench
gelico ſatieris in deſiderio, ſi participare 6 ſaſt
neqeas in facto. hincl
Dic: Adorote, &c. ut ſupràâ pag. 110. Uuent
Non
Dodimmken
MIm, Ann
AAuirller
gnillnnin
Düminn,

luitinte!
σNn
1

Myalenr
Ne)

X X*

lae uile

ken :( 0o :GDE 437
elte. e S t 3 †) 1 A A

Ene, une
n MEDITATIONES

mdH super Feſtis quibusdam San-
nimeDoht torum, per anni decurſum ſo-

inenchlg, ir .
M lenniorum;
D . . . . .
nenah, Ihitiatæ a totius Ordinis Minoris,
almen &“— Rhenanæ Provinciæ ſpeciali Patrona,
Aiöh „
fim, uil immaculats concepta.

e. Meditationes pro Feſto Im-
e maculatæ Conceptionis Beatiſſi-
mæ Virginis Mariæ.
Cumint, MELDILATIO, I.
eNE Diſpone te cum S&S. ſoachimo &ä Anna

d,Uerk pro concipienda divinitus gratia.

Uenr⸗ Ivinà diſpoſitione ſacratiſſimis proto-
parentibus & Matri Chriſti JEſu im-

poſita ſunt myſterioſa nomina, ut
Joachim idem ſonet, quod præparatio Do-
mini, Anna interpretetur gratia, & Maria
4 Xquivaleat Dominæ, ancilla aurem ob in-
ſigniſſimam humilitatem proprio teſtimonio
nominata, dum ad angelum nuntium ait:
Ecce ancilla Domini, fiat mihi ſecundùm
IT 3 ver-

AA—

438 Meditationes

verbum tuum; cujus humilitatis exercitio
exaltari meruit in Matrem Dei: meruerunt
& Joachim ac Anna precibus ſuis gratiam
ſpecialiſſimam, nulli mortalium unquam
conceſſam, ur in grandæva ſenectute & ſte-
rili ſuo conjugio, ac ſenio venerabili, mun-
do unicam proferrent filiam, ex regia ſtirpe
Davidis originatam, miraculo novo con-
ceptam, abſque originali macula, per quam
parentes benedicti fierent, & in progenito-
res ipſiusmet Filii unigeniti Dei elevarentur,
de cœlo præparati ad edendam luci electiſſi-
mam cœli terræque Reginam, Spiritũs San-
cti Sponſam, & fortunatiſſimam Deiparam;
myſterio omnem ſenſum & captum huma-
num excedente, & omnibus ſæculis cum ſtu-
pore agnoſcentibus omnipotentiam pei, apud
quem omnia facta ſunt poſſibilia, quæ ocu-
lis hominum videntur impoſſibilia. Poſſet
meritò humana curioſitas velle erudiri, cur
benigniſſimus Deus tam morose & uſque in
ſenium mundi diſtulerit dare gratias, quas
Divo Joachimo & Annæ decreverat & præ-
paraverat ab origine ſæculi, & ante omnem
creatam æternitatem? Cur, inquam, ſeni-
culorum fervidas preces tardiùs exaudierit,
aut non citius diſſolverit repagula ſterilitatis?
Re-

Neſpolinn
eluehinnt
Pcienumne
lis, iintf
elamtintud
ſunr Crnien
Umenla cicl
limina, nan
eßcindlu,
inpemnin
velore boo
eo lecekin
CrAlinnnn

Ue: ſ ſele
Cneſtbigft
ord eele
Ohunbrnin
ommenn,

ſippollblah⸗

ntiſinen
Nonngine

n l, Cenm

iltus
nei er
be⸗ C R
omlun
ſerane
dſenenhll
In e 1 4

lo ne
inml,
1, Lin n
iüMedhen
ln hatte
apmmnr.
Aeodsomr.
Wenrumdeg
Wbla,
S
seletnut
nmane dt:
itext
1 Eegeſtul
ll, Aner
C, nun,
tudded
knglilis

ſuper Feſtis Sanctorum. 439
Reſponſum in promprtu eſt, eò quèòd Deus in
ſe largiſſimus non ſolcat largitatis ſuæ bene-
ficientiam in effectu commonſtrare, niſi pre-
cibus, iisque longis, continuis & in perſe-
verantia fundatis exoratus; & quidem quò
ſunt gratiæ nobiliores, & gratiarum emolu-
menta excellentiora, eò tardiora ſunt mo-
limina, ut tantèò profundiùs æſtimentur be-
neficia dilata, & ferventiores pro eorum
impetratione peragantur diſpoſitiones, pro
meliore bono animæ recipientis. Sentite
ergo rectè & ſanctè de bonitatis Divinæ pro-
craſtinatione, veſtras autem petitiones,
Chriſtiani! procraſtinare nolite, ſed cum
fiducia firma exaudiri confidite, teporem
excutite, puſillanimitatem fugate, precibus
inſtate, virtutum opera continuate, & me-
lioribus diſpoſitionis actibus qualificari ſata-
gite: ſi ſteriles, & paucis aut nullis ſanctis
conceptibus fœcundatos, imprægnatos aut
fœtos vos eſſe cognoſcitis, Spiritus Sancti
obumbrationem implorate, ſterilitatem Deo
commendate, gratiis vos impleri rogate, &
impoſſibilia Deo nulla opera credite, qui po-
tentiſſimus æquè ac beneficentiſſimus elſt er-
ga omnes invocantes ſe; propitius eſt oranti-
bus ſe, & exorabilis in ſe confidentibus.
1T 4 ME-

440 HModitationes
MEDITATIO II.
De Immaculata Conceptione.

Lauaes dic, & grates age Deo, quòd
immaculatè concepta ſit Maria
Virgo.
Nuenis hic, Mariane cultor, majoris ſti-
mulos devotionis, ſi attentiore animi con-
ſideratione te applicas, & altiùs conſideras,
quòd clementiſſimus Deus circa beatiſſimæ
Virginis in ſacrato Annæ utero conceptio-
nem tot operatus fuerit gratias, quot eam
nobilitavit Prærogativis, & dotavit privile-
giis; quorum primum ac præcipuum con-
ſiſtebat in eo, quèd ipſam in creationis ſeu
conceptionis inſtanti intaminatam Ppræſer-
vaverit ab omni labe originis, univerſo aliàs
hominum generi & ſingulis individuis com-
muni, quam veluti deſcendentes ab Adami
Propagatione incurrere debent omnes, &
incurriſlet Maria tanquam Adamitica filia,
niſi Altiſſimus & omnipotens Creator de po-
tentia ſua abſoluta & meritorum Dominicæ
paſſionis intuitu ipſam exemiſſet, juxta illud:
Sanctificavit tabernaculum ſuum Altiſſimus.
It. Quæretur peccatum illius, & non inve-
nietur. It. Tota pulchra es amica mea, & me⸗
cula

r
(laondk
Oris tenddl

Aufhorin 4
Ahentics,

niogranolln
ter idt Z
en, Pkui
eritlien,
me ulen)
Nnol unmu
CoNtkaCdboen
Terun ipi

WWMN

nnhpntn
Dei Trkenen,
enim, ia
klb lut,
Cohlunmgite
küwnegen
in genate
nontchnnck

ſedelounine

Weonn ar
Munna

„ ſuper feſtis Sanctorum. 441
cula non eſt in te. Quos & ſimiles Divini
Connin oris textus ſacræ Matris Eccleſiæ infallibilis
cede authoritas appropriat in diverſis Conciliis
Ghirſt authenticis, Beatæ Mariæ ſine culpa origi-
nmalis peccati conceptæ. ccundum exemptio-
. 1 nis gratioſiſſimæ privilegium eſt, quòd Præ-
“ rer dicti peccati aliàs uiniverlalis immunita-
tem, Dectat fomite ſeu carnis rebellione
le fuerit libera, & in tranquilla ſpiritus liber-
tciuket tate radicata Beatiſſima Virgo, abſque eo,
nr Mon, quòd unquam experiri potuerit ſenſuum
ieu gn contradictionem contra rationis imperium.
lns Tertium ſingularis chariſmatis ſignaculum
erat, quèòd tam immobiliter fuerit in pleni-
rudine gratiæ confirmata, ut nullâ cogita-
tione, Verbo alit opere venialiter etiam pec-
Nb, Mhi caminoſa potuerit offendere, ob intimam
Wonäntä Dei præſentiam, & continuam ejusdem aſ-
Gendncit ſiſtentiam, vi cujus ſemper id, quod per-
e fectius fiuit „elegit, & ſanétâà operatione
conſummavit: unde acceſſit & quartum per-
fectionis genus, nempè omnium gratiarum
in creationis inſtanti infuſarum poſſeſſio,
ut non ſolùm nullus Sanctorum in terris, aut
Amiunt angelorum in cœlis Beatam Virginem fuerit
mu, A aſlecutus, & nec omnes ſimul eandem
emaf potuerint adæquare, quin ipſa omnes ſupe-
5 ravit,

442 Meditationes
ravit, eò quèd dona, quæ aliis per partes
conceſſa ſunt, fuerint in Maria ſimul & ſe-
mel inventa. Congratulemur itaque omnes
benediétæ Dei filiꝰ, & electiſſimæ Divini
Filii Matri, ac ſponſæ Spirits Sancti ſpecio-
ſiſſimæ, tot præeminentiis & irremiſſis at-
que illimitatis favoribus deſuper afflatæ:
dicamus laudis & gratiarum elogia ſupremo
bonorum largitori. Diſcamus non nobile
originis ſtemma, non opulentam æſtimare
proſapiam, non regios extollere genitores,
non aliis qualitatibus dignificatos commen-

dare nepotes noſtros, ſed omnis gloriatio

noſtra in bonæ conſcientiæ teſtimonio, in
animæ benè cultæ puritate, in virtutum

progreſſu, & ſancto gratiarum efficacium

uſu ſita ſit, ad exemplum ſuperbenedictz

regiæ Virginis & Genitricis Dei Mariæ, quæ
tanta erat & eſt perfectionis Magiſtra ð
ſolis virtutibus nobilem ſe eſſe fuerit in hu-
militate gloriata. Huic ſupplices advolva-
mur cum ſuſpiriis & lachrymis, ut nos miſe-

ros Evæ filios à peccatorum væ præſervet,

fragilitatem noſtram adjuvet, carnis lenoci-
nia repellat, rebellionem ſenſuum com-
peſcat, infrunitæ concupiſcentiæ fomitem
refrænet, in gratia conſervet, & per ſua
me-

1
nerii, Al
wimn nnmns
Lunmunkon
Imncln
Diumnr. ne

DO E

R dumid

l hreuin
unlu

ummen
unnd eflenit
(en Kde

hnan ke

o
(Pcomn
Rhrhiom

Ulti niike,
lumge

lllrisnn
l un,

ter
i
M lnlt
lemnr
EElin
rtndrnt
Nis Aneni
bu Celin
hnnnin
Dlanemt
lohlenmna,
nlaeke

MMomni lit

te, iu,
m We,
Kichedlen
nn Me1
ene
li ig
lcnmdun.
CavnIYE
adine, ni
ſonen knun
Denlcenieli⸗
Gllenet, A

= =

Juper Feſtis Saubkorumz. 443
merita, Sanctorumque interceſſionem Di-
vina in nobis charifmata augeat, donec ex
immundo mundo mundi exeamus, & intra
immaculati contubernii ejus thronum reci-
piamur. Amen.

Pro Feſto S. Andreæ Apoſtoli.
MELDIIAIIO I.
S§. Joannis Baptiſtæ Prædicatio ad au-
res Pra venit, & ad Andrezx inter-
num habitaculum JEſus
bpervenit.
COnremplare ,Chriſtiane mi, præcurſo-
ris Domini in meſtſem ſalutis emiſſi de-
votionem in obediendo, pietatem in ope-
rando, charitatem in proximos juvando, &
perſonam Chriſti in præſentando, quæ omnia
S. Joannes Baptiſta digneè eſt proſecutus, ut
tantò evidentiùs fieret JEius manifeſtus,
quem & digito præſentem monſtravit, ex-
clamans: Ecce Agnus Dei! ecce qui tollit
peccata mundi! noluit enim Meſſias prodire
in publicum, nec miſſionis ſuæ Evangelicæ
ordiri miniſterium, niſi priùs ante faciem
fuam præmitteret Joannem præcurſorem „1n
ſalutis nuntium, & futurum COhriſtianiſmi
. T 6 my-

444 WMeditationes
myſterium, cujus prodromus erat veſtitus
de pilis camelorum, victus herbarum agre-
ſtium, cibus mel & locuſtæ, potus frigidæ,
& totus homo auſteræ admodum vitæ, ut
per breve prædicationis compendium eò
efficaciùs alliceret mentes hominum ad di-
gnos fructus pœnitentiæ, quam ignito ſem-
per eloquio in brevitate ſermonis commen-
dabat, dicens: Pœnitentiam agite, appro-
pinquavit enim regnum cœlorum; quibus
auditis Divus Andreas Joannis individuus
diſcipulus miſſus eſt ad Chriſtum, ut ab eo
nec dimitti amplius, nec dividi potuerit,
amore captus, & ſermone convictus, & in-
ſuper D. Petrum fratrem ſuum Chriſto ad-
duxerit, & Evangelio fuerit lucratus. Con-
ſidera hic, flexibilitatem Andreæ, prompri-
rudinem Petri, converſionem ſubitam utriuſ-
que: admirare, ô anima! conſtamem ge-
minorum fratrum erga Deum affectum, &
concordiam in unum, dum unum poſt al-
terum è Synagogæ collegis ad Eſum perdu-
cere nihil non moliti fuerunt. Cogita ſeris,
quòd & tibi & mihi tam alacriter obtempe-
randum ſit Divinæ vocationis voci, & con-
ſtanter adhærendum ejus voluntati, ſi pro-
priæ curam gerimus ſaluti, aut proximorum
in-

tore ſäimm
“ Uni
miabimmklan
lboren, a
mium Emn
Iinuein
iates, CAnule
Kinkemln
guechrcin
in nniln,
UINIT.
Nd
Acrralpei
un
(Nmr DS
AHenlon

& Uunhand

Prelcxing.
Aoret, un

unmmcnn
luiit
munri⸗

t

4 N
8

ukahnn
le, nt
dnoi,
ni unn
Nes fonnmm
,unini
e ſennni

entimagte n
m lnn e
Pumnn ir

Ariwrmd d
AMe
nerſinr⸗
umncnt
ueun s
n, An nß
lgen n
hemm C
n Acie
Nettonuſel,
i 6lorti
Nni,Arnnmn

nden

ſuper feſtis Santtorum. 445
intendamus charitati, aut peccatorum invi-
gilare geſtiamus converſioni, aut Dei ſtu-
deamus honori; non enim ex opificio vilio-
re dijudicamur, nec ex nobilitate eminen-

tiore ſalvamur, neque (ut in opuſculis Se-

raphici Patris S. Franciſci memoratur) præ-
miabimur ſecundùm dignitatem, ſed juxta
laborem, cujus merces eſt æternum præ-
mium, ſi pro gloria cœli ſtrenuè decertave-
rimus prælium ſæculi, contra mundi vani-
tates, carnis ſectamenta, diaboli tentamina,
& infernalis turbæ inſidias; quas nos ſubju-
gare doceat divus Apoſtolus Andreas, & ad-
juvet benigniſſimus Deus. Amen.

MEDIITATIO II.
De 8. Andrea.
Andreas Chriſti famulus, & laborum

ejus initator mirificus.
Uantos Divus Andreas poſt Chriſti
aſcenſionem pro Deo ſubierit labores,
& lucrificandis animabus per Evangelicæ
prædicationis diſſeminationem impenderit
algores, ſudores & curas, loquuntur non
tantum commentarii hiſtorici, ſed & ipſa
ſaxa in diverſis terræ regionibus calcata re-

ſolvuntur in linguas, ut ſolvantur in elogia:
1T/7 lo-

446 Mleditationes
loquuntur itaque Judæa, Schytia, Ethio-
pia, Thracia, Cappadocia, & remotiores
plurimæ aliæ provinciæ, Apoſtolico Divi
Andreæ zelo, doctrinaâ, miraculis, anima-
rum lucro, verbi Divini meſſe „ & electo-
rum infinitâ copiâ fœcundatæ & amplificatæ:
meminit diverſa maritima plaga plagarum,
Periculorum, calamitatum & miſeriarum
Per S. Andream pro Chriſti nomine exantla-
tarum, quarum enumerationem nequit hu-
mana eloquentia ad ſufficientiam prodere;
magnalia enim ſunt & mirabilia „magna au-
tem per viam ordinariam perfici nequeunt,
niſi à Magnis & laboribus magnis. Erras ergo
mi Chriſtiane, & delicatus es miles , li abſ-
due certamine putas poſſe vincere, abſque
Prælio præmiari, & abſque conflictu coro-
nari: ſi in labore pro Chriſto deficis, parum
Chriſtianis proficis, & Capiti tuo evadis diſ-

ſimilis, de quo S. Scriptura: In laboribus

à juventute mea ; quia autem D. Andreas
nec labores fugit, nec in cruce mori timuit,
ut Crucifixi imitator fieret, hinc & ad æter-
næ ſalutis bravium in beatorum ſortem
tranſire gloriose meruit, ad Dei ſui ſeque-
lam, & noſtti doctrinam amplexatus cru-
cem, dicens: Salve, ô bona crux! diu deſi-

de-

Letarn,nall
Gecolen e
luläeneln
Elligſme
Cpint, glfct

o

imnltatore m,
qui onmnhn
Amen

HMoheh

IID.
Mnt,
ſmas
144
erei
unngi
ED. Thoneen

ahiel Kin
ebr ne

fecithhez

Nnibugtenhi,
minis,gin⸗
Cln clt,
Aenaeke

l, ch

dnd ſuper feſtis Santtorum. 447
H derata, concupiſcenti animo quæſita, quæ
m decorem de membris Domini ſulcepiſti,
an ſuſcipe me diſcipulum ejus, qui pependit in
, Muul, te Magiſter meus Chriſtus, ut per te me re-
nimt, 4 eipiat, qui per te me redemit. O bone Eſul
nlemt nos quoque per ſanctam crucem tuam fac
n imitatores tuos, & paſſionis tuæ conſortes,
um e qui omnem hominem per crucem ſalvas.
Gtäimmde Amen. .

H Pro Feſto S. Thomæ Apoſtoli.

MEDIIATIO I.

Malam fuge, bonam elige ſocietatem,
ſi amas Dei benedictionis largi-
tatéeim.
MAlorum conſortium peſſimum, bono-

adchi rum optimum efſſe, adagio docemur,
2= D. Thomæ exemplo; ſi enim eommunitas
nm he ſancta eſt & in fidelium communione ſalus,
WümDe Væ bonæ converſationis apoſtatzæ! qui de-

okede, flectit ab hac acie benè ordinata, & dæmo-
nibus terribili. Væ ſoli, & à ſanctitate non

ſeret, hurdt

bemm minus, quâm communitate ſeparato! quia
i, Aeii! càùm ceciderit, non habet ſublevantem ſe:
emme experto crede S. Thomæ, qui Dydimus vo-=
HL3NW e

catur, eò quòd non erat cum eis; id eſt, cum

Sbomcu
aliis

448 Aeditationci =

aliis Apoſtolis & diſcipulis, quando venit

JEſus; ac propterea deſertor ille communi-
tatis Apoſtolicæ deſertus eſt à Divino colle-
gii iſtius ſancti Viſitatore, ut nec Dominum
pacis viderit, nec fructum pacis Participa-
verit, quam dedit eis, dicens: Pax vobis;
manſit itaque S. Thomas per octiduum vi-
ſione Magiſtri ſui privatus, & in increduli-
tate ſua ita obſcuratus, ut Apoſtolis omnibus
uno ore reſurrectionem conjurantibus fidem
nullam aſtruere voluerit. Ex hoc diſcas ve-
lim, Chriſtiane, quantæ molis ſit ſancta de-
clinare collegia, & devotorum frequentare
conſortia, quibus ſolis imminet Divina viſi-
tatio, & cœleſtis impertitur benedictio.
MEDITIATIO II.
De 8. Thoma.

Vera & ſalutaris fides eft credere,
quod non vides.
Onganimitatis & immenſæ clementiæ
Dei teſtimonium incredulo & in infide-
litatis obſtinatione conſiſtenti Apoſtolo
Thomæ impenſum videmus, dum decurſis
octo à reſurrectione diebus apparere denuò
dignatur Chriſtus, & viſibilem ſeſe exhibere,
ad particularem non credentis ſalutem, &

ge-

r
Ebetlen n
nem, Mlh
incteclnnd
1i Oincmm
ulitremun
Confunct,in
leclcit En
Münus nen

ſcixit monm
Fetbis, dunrd
celitagbe
6 geli

gli
Muncncnm, in
Mömhſterozr
endumenl
DAlndar
Ahdisohet

un

l 5 NE

Lonyidenn,
ne Chiſtine
dem barie

lenihn

t

Aenie KMR

ſuper feſtis Sanktorum. 449
generalem omnium aliorum confirmatio-
nem, non obſtantibus tot jam enumeratis
incredulitatis actibus à D. Thoma monſtra-
tis. O incomprehenſam propitiantis Dei bo-

ink nitatem! qui incredulum Apoſtolum blandè
: confundit, infidelem convincit, ſeductum
u N reducit, & negantem exclamare facit: Do-
u, Kim minus meus, & Deus meus! vidit Thomas,
miuutl & credidit, vidit hominem, credidit Deum;
nore

ſcivit mortuum, novit reſurgentem fidit
n hhud, verbis, dum vider apparitionem, & ideò ac-
munhl, ceſſit ad beatitudinem. Otempora! mores!
u 6 genios ſæculi hujus exulceratos! credere
nolunt homines, niſi viderint res; ſcire no-
keddn lunt fidei articulos, niſi articulorum palpent
UIN N. eventus; ſigna volunt & miracula, nec ta-
m. men acquieſcunt prodigiis neque credunt,
quia prodigia viderunt, ſed quia ex panibus
Ad manducant ; commodo proprio eredunt,
nne non myſterio; non aliter ac ſiper temporalia
ſ emolumenta & lucrorum veſtigia eſſet æter-
na poſtulanda vita; cujus contrarium verbis
& factis oſtendit Deus, dum ait: Beati, qui
non viderunt, & crediderunt. Eja chariſſi-
me Chriſtiane! ſi ſtas, vide, ne cadas; ſi
fidem habes unicam, habes omnem; ſi mul-
tiplicem habes, nullam habes; ſi fidem pro-
fite-

Cchuſun
isbilntceene

cecenis Aimn

4 50 Meditationes
fiteris, operibus fidem proba; fides enim piun Min
inanis non eſt, nec otioſa; ſine operibus ). Mrheule
infructuoſa eſt & mortua „Mortua autem ad ecanolen 1
vitam nihiloperatur: unde crede vivà fide, ſereufn
& dignæ fidei opera operare, ut ſalvum te oonzenn E
faciat fides tua. Muum

PrOFeſto S Matthæi Apoſtoli. ngr

melbun Cn
Sequere Deum exemplo §. Matthæi, ennohnn

dnum tibi aſpirat öpiritus Dei. etninlnn, d
Editare, ò anima fidelis! ſermonis Dei t, An
ancipiti gladio penetrabilioris effica- ilturm,

ciam, in converſione D. Matthæi oſtenſam:
etenim Divino Magiſtro ſatis non erat ad
ſervitium & diſcipulatum ſuum vocare, de- n
ligere, & ſui ſequaces inſtituere rudes, idio- Ue, MIny
tas, pauperes & viros piſcatores, niſi & his mamn dle
adjungeret in unum collegium peccatores Wi, Anlen
publicos, ut univerſo mundo palam faceret, uI t
quèòd propter tales & eorum ſalutem morta- gul
lem induerit carnem, & mundi ingreſſus lr
fuerit Orbem, ſicut ſcriptum eſt: Non veni
vocare juſtos, ſed peccatores ad pœniten- in
tiam. Veniens ergo Salvator noſter Ca- Qcui ln

pharnaum, vidit hominem ſedentem ad te- Anpwemllne,
lo-

.

lroen.

n
cl ſnen,
S
neerk
Neint, i

Matthæus autem paucorum horum verbo-

than
III10
b N
hytuN

ecen
9 Claor or.
ihenktenm

ſuper Feſtis Santtorum. 457

lonium, Matthæum nomine, prout ipſemet
D. Matthæus ſeſe nominare, & publicum
peccatorem profiteri non erubeſcit, quem-
que Deus juſtificare & ſanctificare decrevit,
vocans cum, & dicens: Veni, ſequere me;

rum ſonum capiens, & myſterii eſſficaciam
præſentiens, ſubitò locum dedit voci & vo-
cationi, ac relictis omnibus continuèò ſecu-
tus eſt Eum. Confundere Chriſtiana anima,
veterano ſomno tuo ſepulta, ad vocationis
verba indurata, & ad Dei invitantis vocem
ſurda, quæ toties inaudiſti verba eadem:
Veni & ſequere me, nec tamen acceſſiſti; ſed
audire voles: vocavi te, & renuiſti, & ideo
ridebo in interitu ſuo. Auribus percipe hor-
rendum verbum hoc, & voci Dei obedire
diſce, niſi in peccatis perire non horreas:
æſtima cum S. Matthæo bonitatem invitan-
tis Dei, & miſerentis Chriſti, qui ſcholæ
ſuæ nos aggregare tam miſericorditer eſt
dignatus, qui ſumus Apoſtolis longè ru-
diores, miſerabiliores, deteriores & in-
digniores: deſerit Deus alios in maſſa damna-
tionis, præ quibus nos eligit in vaſa honoris,
qui tamen ſumus illis ineptiores: ſi ergo amas
propriam ſalutem, Divinam noli negligere
inſpirationem. ME-

452 Meditationes
MEDITATIO II.
De 8. Matthæo.

Tuge murmurationem, ut effugias Dei
indignationem.
Nvie benigniſſimus Deus mille modis

& variegatis mediis hominum extolle-
re ſalutem, dum alios in oratoriis, alios in
foro, alios in publico, alios in privato, alios
in miſeria, alios in ſplendore, alios de me-
dio convivii ad ſe adducit; ſic volens Mat-
thæo uſurario publico, telonario impio, &
menſæ lucris inhianti prædicare Evange-
lium, & vitam ingerere Apoſtolicam, permi-
ſit ſe invitari ad convivium Publicanorum,
etiam cum prolixo murmure Scribarum, &
furore Phariſæorum, indignum fore repu-
tantium, quèd Magiſter Chriſtus cum pec-
catoribus & publicanis dignaretur mandu-
care & bibere; quibus exprobrans cum ma-
jeſtate ſolita nequitiam, ait: Non indigent

ſani medico, ſed malè habentes: cibus nem-

pè Chriſti erat facere voluntatem Patris ſui,
& miſſionis ſuæ miniſterium & ſcopum con-
ſummare, qui eſt vocare rudes, & ſanare
infirmos, erudire indoctos „ congregare

diſperſos, conſolidare claudos, & juſtificare
pec-

lie clolgie
Deiinduchnn
Prt Aline
ſuneeillin
bemn pis

Mofelonk

ll⸗

Albl

Oletimen
6
Muelruten
ercit a
Ueccdunknd
Cnnim-
Un Domio,
entmandaonn
Egrins ſen
Chün neehler
ti clenſe
ltril, mo
a ſurl

AIIO 1 =B luber feſtis Sanktorum. 453
ler peccatores. Diſce frater mi, murmurationis
àre elongare ſpeciem, quæ abominationem
en nefie Dei inducit, malitiam enormem induit, Ge
teen, leprâ aliisqua plagis percuſſa ſæpiùs luit,
NuDer 8 hanc percuſſionem ut evadas, murmuratio-
ürim nem fugias.

Pro Feſto Purificationis B. Ma-
riæ Virginis.
MEDITATIO I.
Oblationem Domini compenſa obla-

tione tui.
. P)Rocedit hodie ad templum Dei virginea
Midi Mater Chriſti, cum ſponſo ſuo, ſuique
W KNW

Unigeniti Nutritio Joſepho, oblatura be-
nedictum Fructum ventris ſui in Jeruſalem,
ut ſecundùm præſcriptum legis ſiſterent
EFum Domino, & exactam nobis imprime-
rent mandatorum obſervantiam, & debitam
legitimis ſuperioribus obedientiam: licèt
enim nec Puer Eſus, nec puerpera Geni-
trix eſſent præcepto oblationis indictæ tri-
butarii, utpote ſupremi Legislatoris privi-
legio ſingulariſſimo exempti; oblatus tamen
u eſt ipſe Homo-Deus, quia ſic voluit ſecun=
edE qum electionem libertatis ſuæ, ut ſuo nos
exem⸗

üunmf

454 Meditationes

exemplo ad perfectam alliceret conſecratio-
nem in ſervitium ſummi Dei. Diſce, & terra

& pulvis homo! diſce cervicem flectere ſua-
vi jugo Chriſti; diſce Evangelicas ſectari
perfectiones, & ſemel promiſſam tui ipſius
oblatioenm nec retractare, nec ſuſpendere,
ſed accuratiore zelo inviolabiliter cuſtodire,
ut nulla dies tranſeat abſque linea gratitudi-
nis pro acceptis immenſis beneficiis.

MEDITATIO II.
De Purificatione B. Mariæ Virginis.
Mo Sanädtorum fadtis & adtis inten-

tus, ut cum Simeone moriaris
contentuls.
lix & fortunata fuiſſes Chriſtiana ani-
ma, fi oblationi in templo Jeroſolomy-
tanæ interfuiſſes oculatus ſpectator: didi-
ciſſes ex his, quæ vidiſſes, miranda, & hau-
ſiſſes delectamenta doctrinalia ad ſequelam;
quæ ſanctiſſima Deipara, Divus Joſephus,
beata Anna Prophetiſſa, & annoſus ac proba-

tiſſimus ille ſenex Simeon prodiderunt: pro-

didit videlicet Beatiſſima Virgo omnigenæ
Perfectionis magiſterium, incomparabilem
virtutum theſaurum, in-& externas pietatis,
fervoris ſpiritualis, reverentiæ & amoris in-
te-

ueiinidle dn

6geruni
n eanlenmd,
ci Anecn,

1

Duerumm En
mirislenunn
Clli meidin
nillli mnicln
lurumm moen,
rummtuumincn
puncl Nur d

Anl eclenet

P grrammnii:
tchh, al,
ir le fialien

ManmuA

manmket

tn, onlio
Une cke nen
bons, Kaln
II Merr

len a
mlde N
Lianienlet⸗
Eebagi

ſuper Feſtis Santctorum. 45 5
egerrimi motiones intenſiſſimas; quibus
ita cxhilaratus, & in ſpiritu excitatus Sene-
cio Simeon, ut in ulnas ſuas aſſumens, te-
G nerrimisque compreſſionibus complexans
Uürlnt Pucrum JEſum, exclamaverit: Nunc di-
n, el mittis ſervum tuum Domine, quia viderunt
iltlinu oculi mei ſalutare tuum; quaſi diceret: Pro-
Mrlnagt miſiſti mihi olim æterne Deus, me non vi-
erm ſurum mortem, niſi priuùs videro Unigeni-
IIIO Itum tuum in carne natum, hunc Salvatorem
lreſ mundi nunc in diebus ſenectutis meæ di-
unatus es oſtendere, & promiſſionis imple-
odn re gratiam mihi: nunc quoque aliud non
r, affecto, niſi per medium placidæ mortis
exire de vinculis carnis, de medio ſæculi,
lectkime ad tuam beatificam viſionem. Eja Chriſtia-
na anima, ſi morte juſtorum mori deſideras,
Eſum cum ſene Simeone juſto videre af-
fecta, promiſſionis tuæ in Baptiſmi profeſ-
ſione factæz memento, à caducis elongare
bonis, & ad regna polorum unicè aſpira,
nil præter JEſum amare volens,
Amen.

nen
uuke

(†) ₰

ſefeteniann

456 Meditationes

Pro Feſtis §. Joſephi & Annun-

tiationis B. M. Virginis.
Vid. ſup. Medit. pag. 297. & Medit.
Pag: 291.
Pro Feſto SS. Apoſtolorum
Philippi & Jacobi.
MEDITATIO I.
Ambitio non ſine vitio.

Qc- perfecta evaſerunt fundamenta
Eccleſiæ poſt Spiritůs Sancti deſcenſum
Apoſtoli, tam imperfecta exiſtebant, ante-
quam in Spiritu eſſent confirmati, cujus
utriusque propoſitionis ſpecimen exhibent
duo filii Zebedæi, Joannes & Jacobus, ma-
gna nunc Evangelii lumina, & fidei co-
lumnæ; de quibus Marci 17. perhibetur,
quèd ab initio vocationis ad Apoſtolatum
manifeſtis verbis ambierint primatum, præ-
maturo matris ſuæ conſilio allecti, & pro-
priæ ambitionis pruritu titillati; audito enim
Magiſtri ſui Chriſti promiſſo, quòd ſuper
duodecim ſedes ſeſſuri, & totidem Tribus
Iſrael judicaturi eſſent viri Apoſtolici; cre-
debant horum verborum ſenſum ad præſen-
tis ſæculi regimen eſſe torquendum, ac Prae
inde

H“

deheſpeh
Pritnatunmmd
Zchelzi, il
n flüßgin
muter uon
pohuldr
UndeCin
oteltlhetel
ſune lckſ
bare alten

ſegnumolnzi

u. Maail
en Aete, Ad
do ur Hrn
. t
Uinpotihedon
Nirris on
nutcl al Nne
onin: Mr-
ſenten Cn
ſenmn nl
Imnnimun
K collcen⸗

D ſuper feſtis Sanbkornm. 45⁵7
ühn⸗ inde hujus ſeſſionis, judiciariæque poteſtaris
lliitgnn primatum minus ſapienter ambiebant hi filii
*Zebedæi, quid peterent, neſcientes: imò
præ filiis glorioſior ambitionis æmulatrix
mater has pro filiis primas ſedes manifeſtis
Cotoe poſtulabat, ad filiorum tamen inſtantias;
Katt Unde Chriſtus IEſus converſus ad illos , ait:
1I Poteſtis bibere calicem, quem ego bibiturus
Ol ſum: Id eſt: Quemadmodum ego prius ebi-
i⸗ bere calicem paſſionis debeo, antequam
ln regnum gloriæ, ab æterno mihi præparatum,
& Deificatæ humanitati meæ aliàs jure debi-
tum, obtinebo; ita & vos omnes per mul-
qu tas tribulationes oportet intrare in gloriam,
quæ gratuitò nemini nec abſque Baſcons da-
tur. Diſce ex hoc Religioſe, Eccleſiaſtice
& Chriſtiane frater mi, ambitionem vitio
non carere, in quantumcunque apparenter
ſancto aut Apoſtolico homine inventam,
quin potiùs ab omni officio, prælatura & di-
gnitatis faſtigio ſit removenda, juxta D. Ber-
nardi ad Eugenium Pontificem perſcripta
monita: Non volentes, aut currentes, ſed
renitentes compelle intrare; honor enim
fugientem ſequitur, ſequentem ſe fugit,
maximumque relinquit onus, obligationem
SX conſcientiæ vermem primats polſſeſſio,
quan-

458 Meditationes

quantò magis ejusdem ſolicita aucupatio:

quantè altiùs enim in altum ſurgunt cedri,
tantò ſunt graviori lapſu viciniores, & red-
dendæ pro concreditis animabus rationi
ſtrictius expoſiti, præpoſiti, exaltati.
M E DITAIIOII.
De 88. Philippo & Jacobo.

& veram gloriam velis, ſollun eam
quæ ré in &lis.
PRater perſonalia & propria pericula ex
ambitionis inordinato pruritu naſci ſoli-
ta, pediſſequa ſolent quoque ſubnaſci ſcan-
dala, jurgia & murmura, inter ejusdem fori
collegas; quod aperto documento eveniſſe
legimus in Apoſtolico ſancto collegio, ubi

omnes Apoſtoli ſuper humilitatis à Petro da-

tæ exemplo, dum in captura piſcium ad
Chriſtum in eadem navi ſecum conſtitutum,
ait: Exi àme Domine, quia homo peccator
ſum, mirè fuerant ædificati; êcontra con-
tra filiorum Zebedæi attentatum ambitio-
ſum tota Apoſtolorum univerſitas ſummo-
perè admirabatur, ne dicam ſcandalizaba-
tur, quòèòd tam inordinato appetitu petere-
tur primatus à duobus, qui tamen in duo-

bus pacificè reſidere difficillimè poſſet;

displi-

r
Glplait D
10 Moln,
cxllan wen
Dumilumu
exiſtimmmn⸗
tendunr, n
commenk,
Deusconnen
Deo onnend
an, Anen
tum, & lle
Vermoncl, n
tczethlin

orche

MINW
unmzre
a fnet
kam
AKede
rlne, n⸗
ſnqzni

ſunfmelch

,

Erinlentiin

te ſuper feſtis Santtorum. 459
nn diſplicuit & idipſum non modicè ipſi Divi-
nin no Magiſtro, qui, quod duobus fratribus
giſii eyxaltari volentibus denegavit, ſoli Petro
IIInI, humiliato ultroneè contulit, indignos fortè
i,ali exiſtimans promotione, qui promoveri con-

IIIO tendunt, juxta illud: Non qui ſe ipſum

ohfk commendat, ille probatus eſt, ſed quem
Daieus commendat: fac ergo, Chriſtiane, te
n 1ei ſne 2
DRH Deo commendabilem, fuge inanem glo-
e riam, abdica exaltationis honorificæ cona-

tum, & ſola æterna gaudia quære, ubi nec
vermis rodit, nec tinea corrumpit, nec fu-
res effodiunt, nec prædones poſſeſſa aufferre
poterunt.

Pro Feſto S. Joannis Baptiſtæ.

MELDITATIOII.
S§. Joannes pœitentiæ præco, doctri-
nam firmat pœnitentis exemplo.

JNanis eſt prædicantis clamor, niſi imitan-
tis accedat amor; vana ſunt oracula ca-
thedræ, quæ obfirmata non fuerint vitæ
ſanctioris ſignaculo, nec fructuosè pœniten-
e riam prædicat, qui eam in luctu non practi-
mninm cat, ad Sanctorum utriusque ſexis, præ-
, ſertim ſanctiſſimi Baptiſtæ, præcurſoris Do-
Ger Anl U2 mini

46 0 MWeditationes

mini imitationem; quia hæc ſola ſcientia
Sanctorum eſt, facere & docere, moveri &
movere, verba facere & opera, ut & veritas
in ore, & juſtitia inveniatur in operatione;
de quo utroque regni cœleſtis promiſſionem
atteſtatur Divina veritas, dicens: Qui fece-
rit & docuerit, hic magnus vocabitur in
regno cœlorum. Admirandum autem præ
omnibus Sanctis eſt in Joanne hoc auſterri-
mæ pœnitentiæ genus, eò quòd in utero
matris jam ſanctificatus, major fuerit, ex
proprio Chriſti teſtimonio, inter natos mu-
lierum, & tantus in opinione Judæorum,
ut pro Meſſia eum recipere & adorare vo-
luerint, niſi alienam gloriam ſoli Chriſto
propriam fugiſſet, & Magiſtri ſui juſſu in
omnem Jordanis regionem excurriſſet, Ba-
ptiſmum pœnitentiæ in remiſſionem pecca-
torum prædicaturus, altà & agitatà voce
exclamans: Pœnitentiam agite, appropin-
quavit enim regnum cœlorum; in quæ ver-
ba dum os & linguam ſolveret, de membris
