MEDITATIO.

Ad montem Calvariæ ſub cruce pro-
ſternitur. Adrich. ubi ſup. c. 16.

Ontium nomine vanos, ſuperbosꝗue
homunciones, anima Deo devota dle
velis intelligere, qui ultra altiſſimorum mon-
tium cacumina, dum vivunt, ſua quærunt,
& nituntur hic erigere capita, ſuperbiæ va-
nitatibus pleniſſima; quæ major poſſet eſſe
aut inveniri hominum ſtultitia? Cùm tales
imaginarii grandes in ſua ſtultitia & opinio-
ne ſtulta, Deo permittente, ſemper magis
ac magis eleventur, donec Deo vindice gra-
viori lapſu ruant, & ad terram uſque pro-
ſternantur, ſi non in infernum demergan-
tur. Sponſa Chriſti, hic attendendum altiùs,
qualiter cum ſuperbis, & qualiter cum hu-
milibus agat Dominus; fugiendum malum,
amplectendum bonum, imèò quod eſt melius
& optimum; Deus enim ſuperbis reſiſtit,
humilibus autem dat gratiam, quæ gratia,
dum eidem cooperamur, ſalvat rationem &
animam. Hæc gratia fœcundiori pluviæ be-
nè comparatur, quæ pluvia dum in terram
cadit, montes, colles & valles irrigabit,
montes quidem vix paucis madefaciet, valles
autem

ini
ennnlltis im
tbes el
uſe inbres
Pumlesgratin
e, Nio guba
enun caden
ns Aosetn
Ehltenenchn
um & WniNa
Erallunilt
mremreſen
Ade,

Oalmu.
. MIST
Deutrad

“

uſmin⸗
ntiudi,,
Uren.z.

Hwomdon

1eri⸗
I0.
b crune,
iſide
5, Uubetbt
Neoder
ltmorun M
t, ſun len
1, ſupetlien
nſor poſent
3 Cünt
titi in
lonper n
pincceg
n ulquent
n demerge
endumit
Uirer untr
ndummiun,
uoccknein
petbis lt
, gr gtt
1rtationen!
ripliet
umm in ten
les irge
elacien

Paſſionis Dominicaæ in figuris. 27 1

autem multis imbribus in ſinum earum con-

fluentibus fœcundabit; ſicut autem novit
Deus per imbres terram fœcundare, ſic ſcit
& humiles gratiis efficacioribus facere abun-
dare, pro quibus Chriſtus ad pedem montis
in terram cadens genua flectit cœleſti Patri,
rogans, illos emendari, hos verò ſervari, ne
& ipſi extendant ad iniquitatem, ad ſuper-
biam & vanitates manus ſuas. Dic Ave pro
gratia humilitatis ad Ancillam, cujus humi-
litatem reſpexit Deus Amator hum ilitatis.

Adde, ſi placet, orationem ſuprà poſitam:
O doloroſiſima Virgo, &c. pag. 204.

MYSTERIUM XXXVI.

De extraëtione veſtis & oblatio-
ne fellis.
TYPU S. Jeremias.

Factus ſum in deriſum omni populo, replevit me
amaruudinibus, & replevit me abſynthio.
Thren. 3. V. I4. & I15.

PROTOTYPON. JEſus veſte ſpoliatus, felle-
ꝗque potatus.

M 7 M E-

272 Meditationes ſuper WMyfteriis

MELDIITAITIIO.

Dederunt Ei vinum bibere cum felle
mixtum. Matth. 2 7. V. 34.
Hic tunica ejus extratta. Adricham. cit.
ubi ſupr.
VIe hic ſpoliatur ad ruborem nuditatis
ille, qui omnes creaturas ſic veſtit, quòd
nec Salomon in omni gloria ſua fuerit veſti-
tus, aut coopertus, ſicut una ex iſtis: reple-
tur amaritudinibus, cibatur abſynthio, po-
tatur felle & aceto amariore Toxico: dic
Pater cœleſtis, dic mihi, 6 Eſu! dic mihi,
Domine! cauſam hujus inauditi hucuſque
tractamenti; mi fidelis Chriſtiane! ſi ſcis,
ſi potes, ſi capis; reſpondet Pater cœleſtis,
propter ſcelus populi mei percufſi Eum,
Propter opera carnis ſic denudavi Eum, pro-
pter intemperantiæ & gulæ vitia ſic potavi,
ſic cibavi Eum; propter comeſſationes &
ebrietates tuas, & Chriſtiane nomine! ſed
non omine, ſic jejunare, ſic in ſiti & fame
abſtinere feci, ſic propter te & ſalvationem
tuam mortificavi Eum, qui nec minimè ex
amore mei & ſequelæ meæ ſtudes carnis &
inordinati appetitůs tui mortificationi aut
abdicationi, licèt toties ſed falsò recantare
præ-

ilnii
Ins: Mope
nn fummus
Ueomit
Kuüetceſlt
ohihcate)
giu, uecl
busei ue⸗
AAge oration
lag zw4.

MNIS

De(
1

ſemcnur,
Eclntmn
. Afrmgert

DhorOTYN

4
ilan
(fur Cal⸗
Eu
Ilhind
dln ſoe
Ain loco
Cltirloe

——

ſterii⸗

VLO.

ere (umn 41

1 E4
lctichumn ,

Orem nudie
ſ Peſtugt
lun fueritſe⸗
Exiltis: le
blnthoo,
Torico: d.
Uu de mi
i ucule
ane! ſlein
ter Crlhe,
etculci Ein
Wikun, n
tin ſe n,
nellanones
nomine el
n ſui Elun
Eſaleriene
minimtg
des carni
kentionin
50 kecanu

Paſionis Dominicæ in figuris. 273

præſumas : propter te mortificamur totàâ die-

æſtimati ſumus ſicut oves occiſionis. O af-
flictiſſime Domine Eſu Chriſte! da per me-
rita & interceſſionem tantoperè in Paſſione
tua mortificatæ Matris tuæ, ut fidem tuam &
eloquia „quæ eloquitur lingua noſtra, etiam
moribus ea fateatur & vitâ. Amen.
Adde orationem: O doloroſiſima, Gc. ut
ſuprà pag. 204.
MVYSTERIUM XXXVII.
De Chriſti crucifixione.
T YP U S. Samſon.
Si ſoptem crines capitis mei cum licio plexueris,
& clavum his circumligatum terræ ſixeris,

infirmus ero. Jud. 16. V. 13.
PROTOTYPON. JESUS humi crucifixus.

MEDITATIO.

Poſtquam venerunt ad locum, qui di-
citur Calvariæ, ibi crucifxerunt
Eum. Luc. 2 3. V. 33.
CI primùm Eſus Salvator tuus à militi-
bus ſpoliatus, ſeu nudatus fuit tunicâ
ſuàâ in loco, qui dicitur Golgatha, id eſt,
Calvariæ locus; erat autem tunica inconſu-

M 5 tilis

274 Meaitationes ſuper Myſteriis
tilis deſuper conrexta per totum, à Diva Vir-
gine propriis manibus elaborata, quæ cum
IEſu crevit à juventute ſua, nunquam ſordi-
data, licèt ad nudam carnem ſemper porta-
ta, ſuper quam & milites ex poſt miſerunt
ſortem, dicentes: Non ſcindamus eam, ſed
ſortiamur de illa, cujus ſit; ut Seriptura im-
pleretur, quæ dicit: Super veſtem meam
miſerunt ſortem; quæ tunica in hodiernum
uſque diem in Metropoli Trevirenſi cum
magna veneratione & reverentia adhuc in-
tegra & incorrupta aſſervatur, à S. Helena
Imperatrice cum aliis primæ claſſis Reliquiis
eidem donata, SS. Sanguine Eſu Chriſti
Domini noſtri tincta, qui ſacer ſanguis hinc
inde in cadem concretus ſenſibiliter adhuc
palpari poteſt, maximè circa ſcapulas à mole
crucis graviter læſas. Ut primum, inquam,
milites Eſum hâc tunicâ talari nudaverant,
acceſſerunt pro crucifixione ejusdem deſti-
nati crucifixores, & crudeliter Eum rapien-
tes, crinibus & barbàâ trahentes indigniſſi-
mè in terram dejecerunt, immanique tor-
mento ſuper trabem crucis extenderunt,
dein clavis groſſioribus cruci affixerunt: ita
ut hic Divinus noſter Samſon abſque forti-
tudine corporali remanſerit inter manus ho-
rum

ſmu.
,bberorun
umentamn
nn fuorun
wumn amotun
Aanorls, gu
1 lgmminlih
ldo, gue
aevincular;
Dninum ſtl
XYIgweronr
Ortotes, i
tentashumma
celeoniſe
le,
lonioli
ymd, ile⸗
0) Virgnmen
undo, un
DRel ommind
ib; Beatus
a, Dominn
le, ſ
l⸗ Gorr

n,aDirn
a, Iurar
Anquumſen.
elnper an,
bolt mlan
imus eann, ſ
tgeriptunin
Velten men
in hodiemn
reyirenii an
tia adhue i
§ Helen
l Chr
ungushunk
Uiter alu
Polusim
tn, mgun
nudarn,
nscen ekr⸗
Eum mier
aniqnen
endennt
gerunt: .
qne n
rmanuh

Paſſionis Dominicæ in figuris. 27 5
rum barbarorum, humi ſeu cruci affixus:
non tamen tam virtute clavorum, quâm Di-
vinorum ſuorum in bonum animarum no-
ſtrarum amorum; fortiora enim ſunt vin-
cula amoris, quàm ullius eſſe valeant vincula
aut ligamina lictoris; fortis enim eſt ut mors
dilectio, quæ fortiùs fortiſſima quæque vin-
cit ac vinculat; patet ad oculum, dum amor
Dominum JEſum vinciit, de facili vicerunt
& ligaverunt eum Philiſtæi, Judæi, dico
tortores, ſeu peccatores, quem nulla po-
teſtas humana aliàâs ligare, vincire aut vin-
cere potuiſſet, niſi id amor feciſſet.
Pete, JEſu & Mariæ vinculis amoroſæ
Paſſionis colligari ,pete eorum ſervitiis per=
petuò, inſeparabiliterque affigi, enixis
D. Virginem per merita & ſacra ubera ejus
rogando, ut merearis, quòd caro tua timore
Dei omninè filiali configatur, & beatus
eris; Beatus enim vir, qui timet, ſc. filiali-
ter, Dominum.
Adde, ſi placet, orationem: O doloroſiſima
Virgo, Gc. uti ſupràâ, pag. 204.

()
M 6 MY.

276 Meditationes ſuper Wyſteriis

MVYSTERIUM XXXVIII.

De duspendio in Cruce.

TYP U S. Serpens Moſaicus.
Fecit Moyſes ſerpentem aneum, & poſuit eum
pro ſieono, quem oum percuſſi aſpicerent,
ſanabantur. Num. 2 I. V. 9.
PROTOTYPON. JEſus ut vermis e Cruce
pendens.

MEDIIATIO.

Stabat juxta Crucem IEſu Mater

Ejus. Joan. 19. V. 2 5.
ęłvotè hic meditare anima, ſponſa Deo
tuo devota, quèd poſtquam crucifixe-
runt, ut dictum eſt, Dominum JEſum,
tortores, crucem in altum levaverint mani-
bus, traxerint funibus, & cum variis inſtru-
mentis arborem hanc Crucis cum D. JEſu
crucifixo erexerint ſublimiuùs, inque locum
Præparatum, & in rupe excavatum immiſe-
rint impetuoſiùs, ita, ut mitiſſimi D. Sal-
vatoris concuſſa ſint omnia oſſa & ſingula
membra, & renovata tot tantaque corporis
ſui vulnera, quibus amore noſtri vulnerari
voluit, ut mortalibus noſtris, maximè animæ
me-

eleteu Vuln
n Atertan
rnlt in imt
ugolbhns,
moctuchs tuit

r Cwis eit

lusrelurnl
no, ind ve
bebkd pedi
aumpetault,

lexvuletib

cer,n ahe⸗
& Nductn in
lorole Mani
ſisaemirecon
aimamet,,
lmpron⸗
Ulvatorerne
ne Kblus
diecompal
lentis di⸗
pindoah

urictucen
hhnnctucd
ade ora
Elnn⸗ ag.

Paſſionis Dominicæ in ſiguris. 277
KXXV mederetur vulneribus, & ſic erectus, & inter
4 coœlum & terram exaltatus, tanto tempore
Me, pependit in immenſis doloribus, ſudoribus
ns Moſiag. S angoribus, toto corpore vulneratus, &
ligno crucis tribus, vel ut alii volunt, qua-

1, G ir
i . . .
naſ. e tuuor clavis eidem affixus, benedictus DEI
N. A . . .
9 Pilius velut maledictus, velut vermis & non
Nennbele homo, imè velut opprobrium hominum &
ls eCN

abjectio plebis: ita tamen, qui aſpexerint
eum percuſſi, ſanentur actutum à quibuscun-
VIO, que vulneribus aut venenoſis morſuris: ſcili-
cet, qui aſpexerint eum cum amore, cum fide
& fiducia in Eſu Chriſti Paſſionem, & do-
loroſæ Matris Virginis, à latere crucis ſtan-
ſponſi D tis ac mire compatientis merita. Ama igitur,
am cmaf, anima mea, JEſum crucifizum, crede in E-
num ſum pro te paſſum, ſpera in Eſum DEUM
Werinem Salvatoremque tuum, & ſalvaberis, maxi-
nvigike me ſi JEſu & Mariæ ex toto corde amorose-
cm kI dque compaſſa fueris. Hinc Matri Eſu con-
inrlan fidentiùs dicito Ave, eandem inſtantius ſic

— 1 . .
mmimm rogando aà latere crucis ſtantem: Eja Mater!

125.

tinmD juxta crucem tecum ſtare, & me tibi ſociare
ſ l in planctu deſidero. Amen.
eanc Adde orationem: O doloroſiſima Virgo, Ge.
ſri uue ur ſup. pag. 204.

MMimnean

1 M 7 MVY-

278 Meditationes ſuper WMyſteriis
MXYSTERIUM XXXIX.

De exceptione in ſinum Matris.
TYPUS. Sunamitis.
Poſuit eum illa ſuper genua ſua ueſque ad meri-
diem, & mortnut est. 4 Reg. 4. V. 20.

PROTYOTYYON. JEſus & cruce depoſitus,
gremio Matris exceptus.

MEDITATIO.

Ecruce depoſitus gremio Matris exci-
Pitur J Eſus; etiamnum is locus (pere-
grinantibus ſc.) oſtenditur. Adri-
cham. in deſcript. Jeruſa-
lem n. 255.
Mimam inter Sunamitidem illam &
Mariam Deiparam, imò infinitam in-
ter Filium hujus Deiparæ & illius Sunamiri-
dis, ſi rem profundiùs conſideraveris, ani-
ma Deo fidelis, invenies fuiſſe & eſſe diffe-
rentiam, & inter utriuſque ob mortem filio-
rum parùm conformem condolentiam: illa
enim filium adhuc vivum, cum ſpe ſalutis
& vitæ ſuſcepit in genua, noſtra verèò Di-
vina Sunamitis Unigenitum ſuum, è cruce
depoſitum, gremio ſuſcepit ſuo, jam tum
mor-⸗

ſonit.
Mun, 4 ind
kenta lun
unonele
glececok, g
bhominum,
utmmopene
uns fuetit he
Tinbnito in ne
1 Homo pre

lendis dete

Mmende, uc
ane, ad an
Matris tam 4
Nlultars, &
etg fllin
pinem, fulſle
um, K
sdem ac e
nierlorumt
umquimn
0 Main
Wamei,
u, Uſciren
mte, ſcike
mnde;
mmngelo
Wonniban

Merits
DNI
Mas

amitis,

e AA

eg⸗4, En.

tuce Cepahn

ptus.

lLo.
Mariten;

Malus Gn

N. Acti
ula.

dern Unt
infhnium
liuenumne
eranets, iNi
e Keleech
mottemtl
lentiam:
hin ſe ii
ſtra verol-
um, ecn
0, jm 0
8

Paſſionis Dominicæ in figuris. 279
mortuum, & indicibilia, imò mortem ipſam
in præſentia ſua paſſum, & taliter conſtitu-
tum, ut non eſcet eĩ ampliùs neque ſpecies,
neque decor, qui fuerat ſpecioſus formã præ
filis hominum, in cujus labiis diffuſa erat
gratia tantoperè multiformis, ut nunquam
locutus fuerit homo, ſicut hic Homo, qui
ex infinito in nos amore mori dignatus eſt,
quà Homo pro peccatoribus & reis, pro
abluendis peccatis tuis & gravioribus meis:
Attende, inquam, quæſo, mi dilecte Chri-
ſtiane, ad amorem erga prolem utriuſque
Matris tam diverſæ, imò incomparabilis
qualitatis, & invenies amorem Mariæ Dei-
paræ erga Filium ſuum, Deum ſimul & ho-
minem, fuiſſe ſuper amorem omnium mu-
lierum, & per conſequens compaſſionem
ejusdem ac condolentiam ſuper dolorem
univerſorum mortalium, tam hominum vi-
rorum quàm mulierum.
O Maria! S. Mater Dei, & fidiſſima Ad-
vocata mei, magna eſt velut mare contritio
tua, ſi ſciremus tecum D. JEſum ardenter
amare, ſciremus & tecum eundem flere
amariùs; pro qua gratia non ceſſabimus te
cum angelo ſalutare per Ave devotiùs die-
bus omnibus, quibus hic vivimus, do-
nec

280 Meditationes ſuper Myſteriis niſen

nec per tuos & JEſu dolores in cœlum ibi- Ils, In d
mus. Amen. NPüC
Adde orationem: O doloroſiſima Virgo, Gc. Gltro 1
uti ſupra pag. 204. Afeltnit

MYSTERIUM XL. lerue velis,

Efollareunt

De 1 ultui IE ſu Chriſti Do⸗- Dcrucemmortu

mini noſtri. Uans dein e
T Ulnncktile
r U 6. Jonas. I non

PErat ſonas in ventre piſcis iribus diebus & tri- Ecendit ad
bus noctibus. Jon. 2. V. I.
PROTOTYPON. Corpus Chriſti ſepulchro (uneckons
illatum, quod ibidem triduo manſit. un adhis

MEDIIATIO. Dominns uie

Poſuit Eum in monumento, quod l
exciſum erat de petra. ſlu
Marc. 15. V. 46. enndinis,
Uis credidiſſet, Jonam à facie Domini
in Tharſis fugitivum & ventre piſcis geademil
Cete grandis vivum eſſe rediturum, qui poſt rorb Vir
triduum cx-& Icdivit de ventre dicti Cete, Dttdeinium
ex carcere piſcino adeò tenebroſo redivivus, rnne glot
dum eum piſcis hic fælicius evomuit ad ma- uünmme
ris littus, qui mori abſque dubio debuiſſet, iumime

mortuis,

initntis,

niſi ad vitam longiorem eum ſervàſſet Pater linſn
co-

Mlen

on.
udel
I.
duo munlr.
TI 0.
lento
detmu
4ꝛ.
1 hrehomin
6 vennte 1
inudum, gun
entre ioll
Drolo leceii
*
lubio ehis⸗
ſerriletl.

Paſſionis Dominicæ in figauris. 281
cœleſtis, ut vera figura foret ac maneat
D. N. JEſu Chriſti, qui ad vitam rediturus,
& ſepulchro reſurrecturus, poſt triduum
exſpectabatur vivus, ut ſic, quod benè con-
ſiderare velis, per eum verè Jonas noſter
præfiguraretur Divinus; Etenim pro nobis
in cruce mortuus eſt, quod fides docet, ſinu
Matris dein cum tantis lamentis exceptus,
poſitus eſt in ſepulchro novo, de petra exciſo,
in quo nondum quisquam poſitus fuerat,
deſcendit ad inferos, tertiâ die reſurrexit
à mortuis, ut nobis ſpem faceret futuræ re-
ſurrectionis, tum animæ, tum corporis,
dum factus eſt Primogenitus mortuorum,
Dominus vitæ & mortis: Eundem rogare
non intermittas, anima mea, quæ ſepulta,
ac mortua jaces non tribus diebus aut nocti-
bus, ſed tot annis in ſepulchro pravæ con-
ſuetudinis, in tumulo & cœno multiplicis
iniquitatis 3 peſſimæque Prævaricationis, us-
que ad emiſſionem intolerabilis ante Deum
fœtoris. Virtutis propoſitum ſit per Mariæ
patrocinium & frequens Ave, impetrandum,
æternæ gloriæ pro bono animæ ac corporis
avidum, mediante ſanctâ reſurrectione, deſi-
derium. Amen. Adde, ſi placet, orationem:
Odoloroſiſima! irgo, & ut ſuprà pag. 293.

282 Revelationet fatte &S. Birgitte &c.

REVELATIONES,

Factæ SS. Birgittæ viduæ,
Mechtildi, & Eliſabethæ, de nume-

to plagarum & aliarum paſſionum
Chriſti.
1. Alapæ inflictæ in faciem Chriſti 120
2. Pugni in eadem recepti 120
3. Cecidit in terram ductus ab
horto ad Annam - - 7
4. Fuit peſſumdatus - 140
5. Accepit ictus in brachiis - 621
6. Percuſſus in pectore & ventre 20
7. Percuſſus in dorſo & humeris 80
8. Percuſſus in cruribus - 7
9. Elevatus à terra per capillos & fu-
nes - - - ⸗= 23
10. Tractus per barbam - 18
11. Tractus per capillos - 30 5
12. Pugni in collum - -= 30
13. Suipiria ab imo duxit - 109
14. Anguſtiatus, afflictus & tormen-
tatus - - - 60
15. Ictus & mortalia verbera accepit 190
16. Truſus ad columnam = 1

17. Ictus in flagellatione accepit 6666
18. Fla-

AX/

1 Uhgele
19 lgas
. Dlige
11. TVuncke
ite
. 1 D
1. Truſus
14 In fic
65. Degr
1¹6. Mlne
. Kagit
128. Qu
19. Gutt
efful
1o. Vulue
Z1. Morm

Numet

tenſentur
d pie ſ

inee.
NES

vid

Gorun

hriſti n

4

1u
us a
4

14

de numero plagarum Chriſti. 283

18. Plagellatores erant ——⸗ 4
19. Plagas & ictus in oſſibus accepit 216
20. Plagæ minores in capite - 72
21. Puncturæ coronæ ſpineæ in ca-
pite .- - - 1600
22. Cecidit ſub cruce in via - 5
23. Truſus ſub cruce - - 3
24. In facie conſputus - 73

25. Plagæ nigræ & lividæz - 1191
26. Milites eum capientes erant - 580
27. Sagittarii ⸗= - 230
28. Qui tenebant eum funibu -⸗ 3
29. Guttæ ſanguinis in tota paſſione
effuſæ fuêre - ⸗- 18225
30. Vulnera Chriſtt - - 5475
31: Mortuus eſt 2 5. Martii.

Numeri, ſuprà ſpecificati, non tamen

cenſentur eſſe de fide, ſeu articuli fidei,
ſed piè ſic credi poreſt.

Ne⸗

(r)

In-

284 ): ( O ): (
: (†): 2e 3 1 e
Incarnatio Verbi Divini, opus
eſt Spiritũs Sancti, quare ad eundem
ſic fructuosè orabis.
Oratio ad Spiritum Sandtum.
SAncte Spiritus, Conſolator dulciſ-
ſime, qui à Patre, & Filio ineffa-
bilicer procedis, & es Sanctificator
animarum noſtrarum mirificus, ſepti-
formis munere: veni obſecro, & illa-
bere menti meæ, ſicut angelo nun-
tiante præviè, illapſus es menti Dei-
paræ, ſemper Virginis Mariæ, in ean-
dem ſuperveniendo, & altiſſimâ eam
obumbrando virtute, pro Filii DEl,
Verbi Divini Incarnatione, quæſo,
repurga me ab omni inquinamento
corporis & animæ, eandem ſanctifi-
cando miſericordiſſimè: 6 lux bea-
tiſſima! lux ſummè amabilis! illumi-
na me, melliflua paradiſi voluptas!
fons puriſſimarum deliciarum, Deus
meus tribue Te mihi, atque in inti-
mis

Orutn

dmeis ig

acend
ſtem, ince
N, erka
leſta, ut
ſem ſem
ni ade
Uem caper
liereatun
is eſt;
depradie
norandan.
mimmam:
Dlvator i
uarnem)
ondidit.
Nopter
Uolſtras,
emn

7

ini Opll
deunden

nltufn,
tor Gole⸗
lio vve
OC hcit
jons ſet
10, Kille
lo Nun.
enti Dei-
, in ean
Dimeam
Fili Dl
3 Neſh

inammento
lncff⸗
lu ber
8l llom.
Volvpen
m, Dau
Ein in
N

Oratio ad Spiritum Santtum. 285
mis meis ignem tui amoris vehemen-
ter accende; largire mihi rectam
fidem, inconcuſſam ſpem, & ſince-
ram, perfectamque charitatem, &
præſta, ut tuam gratiſsimam volun-
tatem ſemper faciam, ut Verbi Di-
vini adeò myſterioſam Incarnatio-
nem capere valeam, quantum mor-
tali ereaturæ rationali hic in terris ſa-
tis eſt; ad eandem collaudandam,
deprædicandam, exaltandam, ho-
norandam, amandam, & ſalvandam
animam: propter quam ſalvandam,
Salvator incarnari voluit, ut carne
carnem liberans, ne perderet, quos
condidit. O JEſu! ne permittas, quòd
propter carnem perdamus animas
noſtras, per pretioſiſsimum ſangui-
nem tuum à Te redemptas.
Amen.

X* *

286 Meditationes

Meditationes quædam de in-

fantia & ætate juvenili Domini noſtri
IEſu Chriſti, quæ per adventum, imè alio
quocunque tempore piè meditari volen-
tibus, ſervire poſſunt.

Catere in hoc libello poſitæ WMeditationes de Paſ-
ſione Domini per annum & per ſanttam
Quadrageſimam ſervire aptæ ſunt.

MEDITATIONES
De Eſu incarnatione, ſcu Filii DElI

humanatione.

MEDITATIUNCULA I.
Semper gratitudo DEUreddenda, ob
tanta beneficia, tam collata, quam
conferenda.

OoOntemplare & admirare, anima pia!
totius terræ ſuperficiem, ſeu univerſi
Orbis faciem, & tantorum in eo degentium
hominum varietatem, & notanter nota,
quomodo SS. Trinitas ſuper hanc faciem
univerſi invigilet, reſpiciatue de ſummis
cœlorum ad terminos terrenorum, con-
templando omnia & ſingula creata, in bo-
num æternum ad imaginem Dei creatorum,
&

ifmnt

ehoc exe
Diyinar
nlio; utpo
Drem amno
6ioz hinc 8
tori grat
No ceatura.

AAde, ſn
1 284.
MhDI
lindex I

Tende
& elei
.
Alcurlas N⸗
Drumm agene
ſpies ſine
Ilubitatorte
Goblelphen
uiientur,
Julltteram
, damn.
Aatores:
endere
bent Divin
Dprühab

n dein
vini hoſtti
kari volen.

oner de e.

her ſunſin
.

ES
PiliiD

4A 1.
nda, o
,qua

mim
n unieti
egentiun
nter non,
ne kaien
ge ſummi
im, N.
ta, in bo⸗
redtonum
4

de infantia & atate Eſa Chriſti. 287
& diſce hoc exemplo, quàm proficua homi-

ni ſit Divinarum veritatum meditatio ac

cognitio; utpote ex qua oriri poteſt in Bene-
factorem amor, cum gratitudine pro bene-
ficio; hinc & tu ama, & incomparabili Be-
nefactori gratus eſſe cura, ut gratior evadas
Deo creatura.

Adde, ſi placet: Santte piritus, c.
pag. 284.
MEDITATIUNCULA z.
Vindex Divinus oculus, te doceat
agere cautius.

Ttende attenté, & aure apertàâ per-
& excipe ſingulorum hominum verba,
diſcurſus & dicteria, ſi non deteſtabiles mul-
torum agendi ſeu loquendi modos, & per-
cipies ſine mora, quàm malè morigeri ſint
inhabitatores hujus perverſi ſæculi, quomo-
do blaſphement Deum, ſeſeꝗque invicem in-
jurientur, dilacerent, ac calumnientur;
qualiter amicæ, ſanctæque veritatis ſint oſo-
res, damnabilis verò mendacii opifices ac
amatores: & per intervalla non negliges
attendere ad conſilium, quod inter ſe ha-
bent Divinæ Perſonæ in altiſſimis cœli em-
pyrii habitaculis, ſuper humano genere redi-
men-

28 Meditatienes Deinfan
mendo & ſalvando, & diſces cautè, cautids, MIED
imò cautiſſimè agere & converſati in hoc De.

S
mundo; viſo, quòd vindex oculus divz .
juſtitiæ inceſſanter ſuper nos vigilet, & el ang
apertus ſit. UNcig,

Adde: Sancte spiritus, G&0. ut pag. 284.

UIDi
MEDITATIUNCULA z. „ah
Per Verbi Divini Incarnationem, de- unp lora,
let Deus hominum prævari-
cationem [Nusm
dum

KRſiee ſimul & ſemel ad opera & actio- uppler n
nes hominum, ad homicidia, furta, falſa fumDyin⸗
teſtimonia perverſorum, qux fiebant eo tem - cindin,
pore, quo SS. Trinitas decernebat ſubvenire qui ſbi 8
humano generi per Incarnationem Divini crhoc hi
Verbi, & tunc hic innumeras dicito æterno jcrentiz,
Patri pro Incarnatione ſui Filii, Salvatoris arionum
mundi, & tanto peccatorum anthidoto, entin, i
gratiarum actiones. (orum,
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, &. ut kun komir
ſuprà pag. 284. reces
ormento
X X X Adde,
19. 184.

De infantia & atate Ieſu Chriſti. 28 9

MEDITATIONES,
e
oculis in. De Nuncio Gabrielis.

igler, 6 Gabriel angelus lætus fit Zachariæ
nuncius, quò d ſibi & uxori futurus ſit
tbag. 2 filius. Luc. 1.

MEDITATIUNCULA I.
Cum Zacharia ora, Deum fiducialiter
nen, A implora, tibi aderit preces offerens
r. angelus ſine mora.

LDEns miſericorditer reſpexit Zachariam,
dum pro ſe, uxore & toto Iſraële exorat
&ααι ſupplex miſericordiam, clementiam & gra-
urtLE tiam Divinam, quando eundem non tantùm
teotem. exaudivit, ſed & angelum expreſſum miſit,
ſobrenie qui ſibi & nomen filii naſcituri nuntiavit:
em Drii ex hoc hic diſce orare cum attentione & re-
itoateno verentia, ſi cupis recipere intentum ſuppli-
Glyaors cationum tuarum, & exaudiri à Divina cle-
immhidag mentia, idque mediante miniſterio SS. An-
gelorum, 4 quibus dignanter hic eircumda-
mur continuèò, quà cœleſtium miniſtrorum:
qui preces noſtras Deo quotidie, imò omni
momento offerre parati ſunt.
Adde, ſi placet: Sancte spiritus, G&c. ut

bag. 284.

1, G u

N ME-

29 0% Meditationes
MEDITATIUNCULA z.
Deo ſemper ſide, ſed homini cui vide.

ZAharias ſuper repentino nuntio expa-
vit, & inter ſpem & metum dubius va-
cillavit, dum fidem in inſtanti non adhibuit,
ſed eam verbis angeli-negavit, ſic factus eſt
mutus, donec filius eidem in lucem eſſet ex
matris utero ſecutus: ex hoc capies creden-

dum eſſe bonis inſpirationibus, non autem

obiter omni ſpiritui, ſed probandum eſſe,

ntrùm ſpiritus ex Deo ſint.
Adde, ſi placet: Santcte Spiritus Conſola-
tor, & 6. ut pag. 284.

MEDITATIUNCULA z.

Grates pro beneficio, Deo debitas ſæ-
Pius dicito.

V Ix Eliſabeth concepit, & ſuper novitate

hac vix non tota defecit, ita quèd nulli
ſuper hoc verbulum intra quinque menſes
patefecerit: ab Eliſabeth doceris, quòd Dei
beneficia priùs ſint cognoſcenda, quàm
publicanda, ſeu divulganda, & ſemper ex
poſt gratanter rememoranda; omnis enim
gratiarum actio eſt gratiæ novæ petitio.
Adde, ſi placet: Santcte spiritus, &c. p. 284
ME-

im

MEI

e aonunt
Vir⸗
UEDI
bendi⸗

Ehnd
Prokur
Qutn ellet
ſlutara
ſr conci
ururali!
Nutusmun
tiam tant
gutende
iſtad cel
tiam fery

intres ad
us, quocd
Ade, i
MLDI
llann⸗

66
Otar.

mopete

De infantia & atate Jeſu Chriſti. 291
OaD MEDITATIONES,

αια De annuntiatione, ab angelo facta
nuntio en, Virgini beatiſſimæ. Luc. 1.

e MEDITATIUNGULA.
,ſchn 72 agendis prudentia, fit tibi ubique
lucemtle magiſtra.
cpies gele EF. pende „quæſo, mi devote Chriſtiane,
, Nohane profundius, qualiter beatiſſima Virgo,
bindumd dum eſſet in orationibus, fuerit ab angelo
ſalutata reverentioſius, & ipſi annuntiatus
im Cnt ſit concipiendus in utero ſuo Dei Filius, quòd
futura ſit Mater illius, qui Salvator eſt deſti-
natus mundi totius; expende ſimul pruden-
LA J. tiam tantæ Virginis, dum expendit & ipſa,
debiti’ quèò tenderet, & quid protenderet ſalutatio
iſta è cœleſtibus, & imitare ejusdem pruden-
tiam ferventiùs, ut cùm Sponſus venerit,
intres ad nuptias cum virginibus prudenti-
ate ne bus, quod faxit Deus. “
6, iub Adde, ſi placet: Santcte spiritut, &c. p. 284.
eh, MEDITAIIUNCULA z.
lenm Conſtantiam Virginis mirare, enndem

ernoyitn
ngnddn

onmnien conſtanter imitare.
epetiid Ota 1r. Quèòd Virgo integerrima ſum-
„,Gl.l moperè ſuper eo mirabatur, quèd ab

1. N 2 ange-

292 Meditationes

angelo ſibi nuntiabatur, nihilominus cer-
tiorata ab eodem, quèòd omnia futura, &
complenda eſſent operante Spiritu Sancto,
abſque minimo virginitatis ſuæ diſpendio

conſolatio, & incomparabiles reddidit gra-
tias Deô. Nota hic ſecundè zelum puritatis,
dum dixit: Quomodo fiet iſtud, tantæ rari-
tatis, quoniam promiſi & vovi Deo votum
virginitatis „ & quia virum non cognoſco:

Hic imitare conſtantiùs propoſitum ſervan-

dæ virtutis, ſummæ integritatis, ſeu virgi-
nalis caſtitatis, divæ Mariæ Virginis Matris.
Adde, pro libitu: Sance piritus, &c. ut
. 3 2
ſuprà pag. 294.
MEDITATIUNCULA z.
Ze docet: Ecce Ancilla, quanta hu-
militas fuerit in illa.
Uæſo, altiori mente revolve hic virtu-
tum quaſi omnium genera, quas hic
oſtendit & Ppracticavit Virgo tam juvenis,
tam tenera, in legatione ſibi proveniente per

æthera, ut cas imiteris per tempora, ut

fructum feras per ſæcula: imprimis autem
nota humilitatis, reſignationis & patientiæ
opera, à te imitanda, dum ab angelo in-

ſtructa

De
emiliſe

Ade
apri ag.

aut præjudicio, mira exinde ipſi oborta eſt

ME

De Dlilat

tilliman

MEL
Ommun

Rer.
Velisin
ter Naet
relatione

Erm Pliſi

miraculos

itdue hun
Ein nece
ollicitum
uiis, &!

nligent n

UNductus
Uulniſtrari

Adde:

Otninun
Huumn, 6
ititn Sene
e Gilpenli
Plroborn
umpuritti
4, tantetni.
i Deovonn
n cognol
ſium lener
8, ſen vig
ginis NMn
r, Gl. I

LA/
guetal

4

Fe lie inn

prims
& PMien
b angele
Sa

De infantia & atate Zeſu Chriſti. 293
ſtructa generosè dixit: Ecce ancilla Domini,
kfat mihi ſecundium verbum tunm.
Adde pro libitu: Sancte piritus, &. ut
ſuprà pag. 294.

MEDITATIONES,

De Eliſabethæ viſitatione, facta à bea-
tiſſima Virgine Maria cum feſtina-
tione. Luc. I.

MEDITATIUNCULA I.
Omnium miniſter eſto, id te docente
Mariæ miniſterio.
PRecor te, amice mi chariſſime, quòèòd hic
velis in altiori ſilentio attendere, quali-
ter Mater Dei, poſtquam ex angeli percepit
relatione, cognatam ſuam d multèò jam ſteri-
lem Eliſabeth, concepiſſe in ſenectute ſua
miraculosè, cum feſtinatione iverit, vene-
ritque humiliter eam viſitare, eidem ſervire,
& in neceſſitatibus aſſiſtere; & diſce einde
ſollicitum eſſe in exercendis charitatis obſe-
quiis, & libenter ſerviendo iis, qui noſtris
indigent miniſteriis. Hoc quoque exemplo
inductus Chriſti, qui venit miniſtrare, non
miniſtrari, ut nos doceret ſe imitari.
Adde: S. spiritus, &. ut ſupra pag. 284.
N 3 ME-

294 Meditationes

MEDITATIUNCULA z.
Ut viſiteris à Maria, eam frequentilts
viſita per pium Ave Maria.
Ix à Virgine ſanctiſſima fuit ſalutata Eli-
ſabetha, quin fuerit Spiritu Sancto re-
pleta, & tantæ conſolationis copid plena,
quòd & parvuli in utero præ gaudio exulta-
verit infantia: hic iterum diſce quærere

medium, quo merearis viſitari à Virgine

Maria, nimirùm per devota ſuffragia & con-
tinua ad eandem emittenda ſuſpiria, per ſa-
lutare continuò ingeminandum Ave Maria.
Adde: Sancte Speritus, Oc. ut pag. 284.
MEDITATIUNCULA z.
Per magniſicat cum Maria, Deum
magnifica ſæpé ſæpils, grata ac pia.
Dn audivit Deipara, quèd ab Eliſabeth
deprædicaretur Mater Dei, & quidem
beatiſſima, inter mulieres ſummè benedicta;
laudare & magnificare cæpit Altiſſimum, ut
Authorem bonorum ſuorum omnium muni-
ficentiſſimum, dicens: Magnificat anima
mea Dominum, &c. movere hoc tanto exem-
plo, ſemper & ubique, in foro & templo,

& ſatage, dare gloriam & honorem Largi-
rori

vl bono⸗
ue, in
adasd vit
mne goori⸗
Ade, ſi
lpripag.2
ME.

Denatiyi

MED
di prox

Oun
lüm
neonati
enixacllet
nium; ſc⸗a
unproxin
Neſinctie
Piniklita
Adde 5.

DI

unm Pir
V JOn
gle

1.
LA
requentil
karie,
Clurmnd.
n danctor.
oi Rlen
Udioeiul⸗
e urtt
i Virgir.
agia eor
lia, perle
Ae Mc
1. 254
A 3.
, Deunt
ai
bliebetn
Equiden
benedii
hmum, 1
niummumn
ncar uun
tantoeten⸗
tenpn
rem lar.

De infantia & atate Zeſu Chriſti. 29 5
tori bonorum omnium, Creatoriꝗue tuo;
dare, inquam, grates memento, ut liber
evadas à vitio ingratitudinis, & cujuscunque
vanæ gloriationis piaculo.
Adde, ſi placet: Sancte opiritus:, So. ut
ſuprâ pag. 284.
MEDITATIONES,
De nativitate, & Divi joannis circum-
ciſione. Luc. I.
MEDITATIUNCULA I.
Si proximo faves pio aßectu, eundem
refove reali efectu.
Ntao hic fidelis anima, quèòd non ſo-
lùm parentes & agnati, ſed & vicini
neonati, congratulabantur ſterili Matri, quòd
enixa eſſet puerum, dum ageret tantum ſe-

nium; ſic & tu lætaberis ſuper bono & for-

tuna proximi tui proſperantis pro imitatio-
ne ſancti exempli, cujuscunque agnati, ſeu
vicini Eliſabethici.
Adde: Santcte Spiritus, Go. ut ſupra p. 284.
MEDITATIUNCULA z.
Dum ſpiras Spiritum, inſpirantem ſe-
querne Deum.
Non abſque Divina inſpiratione, ne-
glectà parentum omnium ſuaſione, Pa-
N 4 ter

296 Meditationes
ter & mater puerum Joannem cenſuêre vo- N
candum, poſtquam à Domino ſic ipſis fuerat
intimatum: quare non item & nos obedi- Deaom
mus Divinis inſpirationibus potiùs, quàm
mundi & hominum vanis ſuaſionibus ut
ſalvi ſimus è periculis & fraudulentis de-
ceptionibus: MII
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, &c. Pp. 284.
MEDITATIUNCULA 3.

Solvere ſtude linguam, ſemper in lau- A
dem Dei condignam. V

perat,

luis pr

. . . . mittere
IT primum Joannes circumciſus fuit, WUte
. chanxca
lingua Zachariæ ſoluta remanſit, & quir eind
dem miraculose; ut is, qui non legitur pa- vem
. . . PX Vitginen
tràſſe aliud miraculum per vitam, ad minũs 5
in initio ejusdem daret probam, & argumen- 1
acculare

tum, futuræque ſuæ ſanctitatis notam: Diſce
continuò laudare Deum, & cum Zacharia Ercur
benedicere eum, propter tot & tam varia re- HWl
cepta è cœlo beneficia, dicendo cum eo de- Mm
votè: Benedictus Dominus Deus Iſraël, &c. ientae

de die, ac nocte. H Nunn
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, G&. ut „ iie
pag. 284. i. 284.

ME-

Cenluete,
X 105 Cbet.
tii, g
ſoonibu, .
dllenti

,,.
ULX;

per inlan
.

mcilus li
ltt, E gui
1legirurge
n, ad min-
NX Aounr.
notam: a
Iin ZYachari
talnyariate
ocuin eo
IUrnehd

iftte, Cel

N

de infantia & atate .Eſu Chriſti. 297
MEDITATIONES

De admonitione, quam Joſeph acce-
perat, dum deliberat, ut ſponſam dere-
linquat. Matth. io.

MEDITATIUNCULA I.

lenis probat aurum, tentatio homi-
nem juſtum.

A Ttende, qualiter divus Joſephus; Mariæ
Virginis ſponſus, voluerit occultè di-
mittere illam, poſtquam redux & domo Za-
chariæ eandem vidit, ac percepit gravidam;
etenim cùm eſſet vir juſtus ac bonus, noluit
Virginem traducere aut quidquam ei obji-
cere, multò minùs eam coram judicibus
accuſare: hic adverte, quèòd & quandoque
perſonæ ſanctæ agitentur tentationibus, ve-
latis velo alicujus apparentis bonitatis; & ro-
ga Deum, ne tentationi ſuccumbas, aut
à tentatore quocumque modo decipiaris,
quiscumque fis, etiamſi ſtas, vide ne cadas.
Adde, ſi placet: Santte spiritus, Oc.
pag. 284.

N 5 ME-

298 MWeditationes

MEDITATIUNCULA z.
Confdentes in Deum, tentationis non
ſentient ſiniſtrum efectum.
Om ſic ſecum deliberaret Divus, appa-

ruit ei in ſomnis Domini angelus, &
eundem liberavit à turbine, quo turbabatur
anxius, dum ipſi & Matrem & Filium, qui
naſci debebat, commendavit affectuoſius;
ex quo erudiris, quòd D. Deus nunquam
permittat hominem ſupra id, quod poteſt,
tentari; confide & tu firmiter in Deum, &
in tuis tentationibus hunc ſenties effectum.
Adde, ſi placet: Sancte opiritus, &c. ut
ſuprà pag. 284.
MEDITATIUNCULA 3.
De tranquillitate cordis Joſephini &
gaudio, ejusque ſideli patrocinio.
Uis cordis Joſephini tranquillitatem
dicet, & gaudium ſaris deprædicare
Poterit, poſt hanc viſionem & rei integram
cognitionem, ſcilicet omnimodam integri-
tatem ſponſæ, & Filii naſcituri Divinitatem:
ob hodiernam Joſephinam devotionem
propones ſingularem erga Divum Joſe-
Phum deinceps venerationem, utpore qui

apud

Gud alr

Mnrem,
Ee, Elen
ſer de ce
dce,
(prpag.

MI

uper:
Ber⸗

MEI
Lumm

Oed
ſcude
profciſe
lIarla,
in nativit
minimo,
mlistem
ceret ee
Inkliter n
bihaben

OLA.

tationinn
dunm.
Dinu, ,
angeluet
uoturbiben
t affectuoltr
ens nung u

quod potc

in Deum,4

Scfectum.
c, Cl I

LA,
ſephini0
troliui.
nngnllinten
Geyrrdien
relinege
damimter
Divinitaer
devotioner
ivum de
pore

e

De infantia & aætate Jeſu Chriſti. 299
apud Salvatorem, & ejusdem benedictam
