Thadæi, &c.

MEDITATIO I.

Homines rudes in ſæculi prudentia
illuminat Deus coleſti ſapientid.
Lera Chriſtus Eſus trina verba: Veni-
te poſt me, & ſecuti funt multi, ut ad
feptuagenarium & ultrà excreverit nume-
rum turba ſequentium ſe diſcipulorum, qui
erant rudes, indocti, ſimplices & parvuli
hujus ſæculi, prudentiam mundi parùm
edocti: voluit hos & ex his alios diſcipulos,
alios ſeligere duodenos Apoſtolos, prævià
tamen & mediâ oratione; unde noctem to-
tam Chriſtus traduxit inlomnem, & vigiliis
junxit

4
Initomn
Dblolniduas
novunk⸗
Sbenprl,
gjrorcyſlill
orem mund
elaims,

Ccunerais,

lumng, vos

LVpomes,

5

uenm neluſil

(IAlcetletſen
runr Aatol⸗

bnprehenb
Uulss ireſc⸗
Cionen Code
lgienim
ints, tkuttt

Enttttinlt

u, glil
mno notecon
lenin ed

ſuper feſtis Santtorum. 543
junxit orationem ad cœleſtem Patrem, quaâ
abſolutâã duodecim elegit ſcholares præci-
puos, quos & Apoſtolos nominavit, ſeu nun-
tios Evangelii, coadjutores officii, & propa-
gatores, propugnatoresque fidei, a dconver-
ſionem mundi, & ſalutem populi, dicens:
Ego elegi vos, & poſui vos, ut eatis, & fru-
ctum afferatis, & fructus veſter maneat: Ego
ſum vitis, vos palmites „ qui manet in me,
& Ego in eo, hic fert fructum multum: ut
autem meſſis ſalutis & fructus miſſionis Apo-
ſtolicæ eſſet fœcundior ac potior, non dubi-
tärunt Apoſtoli agrum Eccleſiæ proprio ri-
gare ſanguine, etiam propriãâ contegere pelle
novellas fidei plantulas, ne à pruina deco-
querentur aut matutino perſecutionum rore,
ſicut fecit S. Bartholomæus, excoriatus vivus.
O altitudo ſapientiæ & ſcientiæ Dei! quàm
incompræhenſibilia ſunt judicia, & inveſti-
gabiles viæ ejus? Dum elegit rudes ad eru-
ditionem doctorum, & confudit ſapientes
ad ſapientiam inſipientium: ſelegit pecca-
tores, ut faceret illos juſtos, & per hos con-
verteret injuſtos; ne dicere & objicere poſſet
mundus, quòd per prudentiam mundi eſſer
aſtuto more converſus, aut in humanæ ſa-
pientiæ verbis conſiſteret ratio fidei & ler⸗
„ Ua-

544 Meditationes . .
ſuaſio ſæculi. O verè beatum! quem tu Do- inzſnn,
mine elegeris, & erudieris in lege tua; ô ſi in WGD
mundo hoc unicus foret Apoſtolicus ſpiritus! haragunn
totum convetteret univerſum, quod tot per- MINigein
vertun. & vero ſpiritu averſi: unus omnibus
ſufficeret, ſi unus foret, qui, quod Apoſtoli
fecerunt, faceret. Convertere, Chriſtiane, er ht
ad Dominum, & te faciet Apoſtolum, per te icke: Vahi
aget Apoſtolicum officium, & facile con- Ium
vertet mundum totum, in maligno poſitum.

MEDITATIO II.
De S. Bartholomæo Apoſtolo, &c. lflitratea.

Miſſus cum Apoſtolis, conformari debet eltteltle
mittentis regulis. unn, i
Ecogita, devota anima, Apoſtoliei Col-
legii ad diſſeminandum verbum Evan-
gelii deliberatam methodum, quâ poſſent
aptis ad obedientiæ Evangelicæ movere ſe-
quelam turbas populi: confecerunt enim ex
Spiritũs Sancti dictamine ſymbolum duode-

li I

Crn folnn

ele

in wen

5

cim articulorum, pro baſi & norma univer- Elienenrfln
ſali, juxta Apoſtolorum numerum, per uni- Intſiccg Kon
verſas mundi partes una conformi doctrina minimickn
divulgandum ad obſervantiam uniformem: Conneckete
in quem finem antecedenter jam Chriſtus uallit ſpi
neo-Apoſtolis ſuis præſeripſerat converſa-
110-

Gainkat, Kncn

Jſuper Feſtis Sanlckorum. 545
tionis formam, & ſecuturæ paſſionis docu-
menta, inquiens ad eos: Ecce ego mitto vos
ſicut agnos inter lupos; nolite poſſidere au-
rum vel atgentum, neque in zonis æs; nolite
portare ſacculum, neque peram, neque cal-
ceamenta, ſed nec duas tunicas habeatis: in

quamcunque domum intraveritis, primùm

dicite: Pax huic domui, & ſi ibidem fuerit
filius pacis, requieſcet ſuper illum pax veſtra;

ſin minus, ad vos revertetur; eſtote pruden-

tes ſicut ſerpentes, & fimplices ſicut colum-
bæ: dum lucem habetis, credite in lucem,
ut filii lucis ſitis. His regulis voluit Magiſter
cœleſtis ſcholares ſuos monere inſtantes per-
ſecutiones, & Chriſtianam in iis manſuetu-
dinem ad ſimilitudinem Agni inter lupos
poſiti: voluit viam avaritiæ & ſæcularibus
curis præcludere, cum fiducia in Deumuni-
cè jactata: voluit viatores ſuos ab omni im-

pedimento eximere, ut abſtemii, parci &

caſtigati in victu & amictu nudum Deum
prædicarent: voluit reverentiam docere erga
domeſticos, & communicationem inhibere
cum inimicis pacis: voluit prudentiam ve-

ram connectere cum ſimplicitate columbi-
na: voluit ſapientiam apocrypham ſæculi
extirpare, & notitiam cognitionis Divinæ
im-

546 Meditationes
implantare, ne filii hujus ſæculi eſſent pru- incleinls
dentiores filiis lucis: voluit denique omnes ſone 1
commoditates proſcindere, & ad delicias nbiba
æternas præparare animos evangelizantium, nre, un
ut omnia, quæ prædicaturi eſſent, eſſent & ſoncet,
operaturi, cooperantibus omnibus in bonum dete ſllene

Proprium, proximi & Dei. . cudie
Pro Feſto omnium San- ur
Ctorum.
MEDITATIO I. ſormma

beitltuco Ze

Guſta æterna delectamenta, & deſi-

ient terrena condimenta.

Mne bonum eſt ſui diffuſivum & com-
municativum, quantò majus autem &
magis bonum eſt, tantò plus de ſe participare npllimmm
ſolitum eſt; unde in Deo fontem omnis boni tgninnm,,
& infinitam proſtare bonitatem, ex hodier- unom ren
na lectionc patebit; dum Deus infinitæ bo- belb, mente,
nitatis ſuæ poſſeſſionem in innumeros homi- uunaſrizad
nes, Beatos ac Angelos dilatare, effundere lmenlins n
& prodigere affectat, ſalvare volens omnes, un;incalen
& aggregare maſſæ in cœlis candidæ, ubi irdenon, e
perfecta bonorum communio, omnis fæli- Rechum, e
Citatis cumulus, & plena appetits creati Ghlhall
habetur ſatietas, in quantum rationalis & litginn
in-

0

ſuper feſtis Santtorum. 547
intellectualis creatura capere poterit: hàâc
ſorte & fælicitate gaudent modè omnes
Sancti Eccleſiæ triumphantis in ea plenitu-
dine, ut nec lingua exprimere, nec mens
concipere, nec in animum hominis deſcen-
dere valeat, quanta ſint vitæ illius immortalis
ꝓgaudia, quæ tanta item ſunt, ut nec oculus vi-
derit, nec auris audierit, quid præparaverit
Deus diligentibus ſe. Ut autem aliqualis
in nobis excitetur deſiderii cœleſtis ſtimulus,
quantum cæci nos capimus & ſapimus ſic
beatitudo æterna deſcribi ſolet; quèòd ſit
aggregatio, cumulus, plenitudo & conge-
ries omnium deſiderabilium, imaginabilium
& expetibilium bonorum, videlicet integer-
rimæ ſanitatis, præſtahtiſſimæ nobilitatis,
ampliſſimorum honorum, excelſiſſimarum
dignitatum, profundiſſimæ ſcientiæ, & the-
ſaurorum pretioſiſſimorum copia, animam
beans, mentem recreans, & omnes poten-
tias noſtras ad plenum perficiens ſatisfactio,
abſque ullius mali mixtione, aut boni de-
fectu; in cœleſtibus enim regnis nec inſidia-
tor dæ-mon, nec rebellis caro, nec blandiens
objectum, nec dolor, nec triſtitia, nec læ-
dendi facultas, nec nocendi adverſitas, nec
ulla reperitur offendendi occaſio. Ohomo!

ſi

548 Meditationes HM

ſi ſcires eventuræ tibi fælicitatis ſpem, & nahenn
contra perpenderes præſentis miſeriæ cala- I Prenl,
mitatem, abſtraheres utique à terrenis, & in- N tienns,9
hiares æternis; apparentem deſereres boni ummminnn
ſpeciem „& permanentem inquireres civita- us, Ninh-
tem; eluderes punctum terræ, ut poſſideres iin, & ſon
immenſum ſpatium cœli: Pro iſto enim la- 6, qloln
boratur, & iſto labore hoc perditur, amit- eminiczel
titur, & ſubtrahitur: noli iraque capi à puncto, omilons
ut capiaris à cœlo toto, in quo omnis vitaæ, Minmanbit
ſtudii & curæ noſtræ punctum debet verſari. blhhen,
MELDITAIIO II.
De Feſto omnium Sanctorum.

Si cum Beatis vis beari, Beatos Rtude
imitari. 6len
Sria & efficax de ſe eſt Divinæ voluntatis
optio, ut omnis intellectualis creatura l
ſalutem conſequatur æternam; hæc tamen in Periumur
Divinæ voluntatis propoſitio abſoluta quoad MWnnmckre⸗
nos non eſt, ſed ſuis involuta conditionibus, iur, gidd
ut nempè cœleſtium gaudiorum participa- Ehfes, nn
tionem adipiſeamur, juxta cooperationis echmenn
noſtræ proportionem; quemadmodum enim ciabunnnr
tantum datur homini tormentorum „ quan- (ipllint
tum in deliciis fuit, ut potentes Peccatores ebliteen
tormenta potenter ſint paſſuri; ita quoque Etiin i,
juxta

4

ſuper Feſtis Santtorum. 549
usxta menſuram laborum merces compenſa-
tur præmii, ut non niſi legitimè certantes
in terris, gloriosè ſint coronandi in cœlis:
certaminum horum ſpecies enumerat Chri-
ſtus, Matthæi 5. Beati pauperes, id eſt, ſpi-
ritu, & voluntate propriæ electionis humi-
les, quoniam ipſorum eſt regnum cœlorum.
, Beati mites, quoniam ipfſi poſſidebunt terram
promiſlionis; à qua per conſequens elimi-
nantur ambitioſi, colerici, ſuperbi, iracun-
Ind di, blaſphemi, & ejusmodi farinæ homines.
IIII Beati, qui lugent, quoniam ipſi conſola-
Uncs buntur. Beati qui ceſuriunt, & ſitiunt juſti-
tiam, quoniam ipfi ſaturabuntur. Beati mi-
, Ntſan ſericordes, quoniam ipſi miſericordiam con-
n. ſequentur. Beati mundo corde, quoniam
WIIEipfi Deum videbunt. Beati pacifici, quoniam
filii Dei vocabuntur. Beati, qui perſecutio-
nem patiuntur propter juſtitiam, quoniam
ipſorum eſt regnum cœlorum. Ex his conſe-
quitur, quòd divites cor ad divitias appo-
nentes, erunt in altera vita pauperes; qui
oblectamenta & delicias mundi venantur,
cruciabuntur igne inextinguibili: qui rident,
tripudiant, & corporeis vanitatibus vacant,
lugebunt æternaliter: qui pupillos, viduas,
operarios, mercenarios, & æ& uos poſſeſſo-
. 1eS

8 N ..

55 Meditationes ſuper feſtis Santlorum.
res exturbant, affligunt, defraudant, aut mi-
ſericordiam nec impendunt, nec juſtitiam
diſtribuunt, fame peribunt, & immiſericor-
dem invenient judicem: qui immunditiis
contaminantur, viſionem Dei & faciem ejus
puriſſimam non videbunt: qui adverſitates
impatienter excutiunt, filii diaboli vocabun-
tur: qui verò præſcriptis beatitudinis viis &
veſtigiis Apoſtolorum inſiſtunt, venient ex
magna tribulatione ad perenne gaudium,
& inviſibilis conſpectum Dei, qui eſt hujus

mei ſpiritualis opuſculi & totius vocationis,

creationis & vitæ noſtræ unicus finis.
Amen.

Zrera
uh

M.

I ru
dporiam n
FEnnies Minri
AOrumn, n uni

Elaclee

r Sctihein
Domminint
Des Cancin
,ain
gnune

C r ds E, p r ̈ (1) FP Er e e S i En

Brevis acceſſus & receſſus Al-
taris in gratiam Sacerdotum.

Directio intentionis.

DEUS cœli & terræ! Rex regum &
. Domine dominantium, ego N. in-
dignus tuus & ſanctæ Eccleſiæ miniſter, in
unionem Sacrificii admirabilis, quod Uni-
genitus tuus in Cœna ultima & in cruce
conſummavit, in cultum ſupremæ adora-
tionis, quam tibi Creatori noſtro debemus:
in honorem & reverentiam ſanctiſſimæ hu-
manitatis Domini noſtri JEſu Chriſti: in
memoriam incarnationis, nativitatis, vitæ,
D paſſionis, reſutrectionis & aſcenſionis ipſius,
R in gloriam & reverentiam ſanctiſſimæ Dei
Genitricis Mariæ, & omnium Sanctorum
tuorum, in unione intentionis ſanctæ Ma-
tris Eccleſiæ, offero Divinæ Majeſtati tuæ
hoc Sacrificium, ſimulque pretium ſangui-
nis Domini noſtri Eſu Chriſti, & omnes la-
bores & cruciatus ipſius. Da mihi & omni-
bus, quos in Clerum & partem tuam coapta-
re dignatus es, morum integritatem ac vitæ

1 ſancti-

— —

752 Brevis acceſſus & reeſſus Altaris
ſanctimoniam, ad gloriam nominis tui: Ef-
funde tuæ benedictionis rorem, auge cul-
tum, excita ſpiritum, accende fervorem, da
rectam ad te mentis intentionem & animi
robur, concede virtutis conſtantiam, da ver-
bum Evangelizantibus, virtute multa, ut
omnes gentes, quascunque feciſti, veniant
& adorent coram Te Domine, & glorificent
nomen ſanctum tuum in ſæcula ſæculorum.
Amen.

Redka Sacerdotis intentio.
◻ Alemennitlime Domine JEſu Chriſtel

quoniam me indignum famulum tuum
legatione fungi apud te voluiſti: præceptis
ſalutaribus monitus, & Divinâ inſtitutione
formatus, audeo coram infinita Majeſtate
tua cor meum effundere, tibique pro omni-
bus, pro quibus me orare juſſiſti, ſupplica-
re: reſpice igitur, benigniſſime Pater miſe-
rationum, Eccleſiam tuam, auge in ſingulis

puritatem fidei, & munditiem ſanctitatis,

hoſtium ejus elide ſuperbiam, & populos
à fide alienos veritatis tuæ ſplendore col-
luſtra, ne pereant tot animæ, pro quibus
pretioſus Filii tui ſanguis effuſus eſt. Da

8
ſanci in
cxemon
Eedde oal
aclelen
pergre
bare, onnt
tis Cimina,
Keonnpe
(lufeurn
ne ien
(me onir
CAdnoN
en raanni
linm nin
Enu e
tu, Ktnm
te inbte
Pentum n
UueConikinn
edt, iune
korum ece
uſiben
er, Uſnnl
Kyidr en

tier

Summo Pontifici noſtro N. cor docile, da

ſancti

* *
in gratiam Sacerdotumm. 553

ſancti Spiritüs abundantiam, ut verbo &
cxemplo poſſit regere populum tuum, in-
tende oculos miſericordiæ tuæ in univerſos
Eccleſiæ tuæ Præſules ac Paſtores: fac eos ſu-
per gregem ſibi commiſſum vigilanter excu-
bare, omnibus inimicis meis notis ſive i gno-
tis dimittas', quidquid in me admiſerunt,
& eorum pectora vero illo, quem Dominus
JEſus venit mittere in terram, charitatis tuæ
igne incendas. Recordare etiam benigniſ-
ſame Domine eorum omnium, qui in pec-
cato mortali verſantur: quia non vis mor-
tem peccatoris, ſed magis ut convertatur,
& vivat; reſpice ad animas tuo ſanguine re-
demptas, quæ purgatorii flammis expian-
tur, & earum pœnas optato miſericordiæ
tuæ imbre reſtingue. Recordare omnium
parentum & amicorum meorum, pro quibus
orare conſtitui, da, quod ipſis maximè ex-
pedit, juxta eorum ſtatum & conditionem:
eorum preces & vota imple, & neceſſitati-
bus ſubveni: eſto eorum præmium & mer-
ces, ut ſimul omnes occurramus vultui tuo,
& victricem manum tuam laudemus pa-
riter in ſæcula ſæculorum.
Amen.

Aa

5 54 Brevis acceſſus & receſſus Altaris

Gregorius XIII. Pontifex maximus,
conceſſit quinquaginta dierum indulgentiam
Sucerdoti, ſequenten, orationem dicenti
ante WMiſſam.

Go volo celebrare Miſſam, & conficere
corpus & ſanguinem Domini noſtri E-
u Chriſti, juxta ritum ſanctæ Romanæ Ec-
cleſiæ, ad laudem & gloriam omnipotentis
Dei, totiusꝗue curiæ triumphantis ad utili-
tatem meam, totiusꝗue curiæ militantis: pro
omnibus, qui ſe commendaverunt orationi-
bus meis in genere, & in ſpecie, & pro feli-
ci ſtatu ſanctæ Romanæ Eccleſiæ. Amen.
Gaudium cum pace, emendationem vitæ,
ſpatium veræ pœnitentiæ, gratiam & conſo-
lationem Sancti Spiritus, perſeverantiam in
bonis operibus tribuat nobis omnipotens &
miſericors Dominus. Amen.

Orstio Sandti Gregorii ante Miſſan.

Acturus memoriam ſalutaris Hoſtiæ to-
tius mundi, cum illius digniratem &
meam intuear ſœditatem, conſcientia tor-
queor peccatorum, verùm tu Deus, quia

multum miſexricors es, imploro, ut digneris

mihi ſpiriturn contribulatum dare, quèd tibi
gra-

Zramlat
tusitikie
ommii en⸗
inpetpeu,
dar, omnb.
Prrlenich
tis Pern

(hrli, n
neum, ſtn.
.
mchrun

pplen
Uulrmemmen
ei, Cronni
3 Der e

4 Inlipler
önetlm gen
le lengto⸗
mnin Pennn
einiünmod

ruſe e, . mn Sa zig
in gratiam Sacerdotum. 555

gratum ſacrificium revelaſti, ut eo purifica-
tus vitali Hoſtiæ pias manus admoveam, quæ
omnia peccata mea aboleat, & ea deinceps
in perpetuum mihi vitandi cautelam infun-
dat, omnibusque, pro quibus tibi offertur,
præſentis & futuræ ſalutis commercia largia-
ris. Per Chriſtum Dominum noſtrum. Amen.

l hir un

A,

Alia ante Miſſam.

Ccedo ad Te clementiſſime Domine
Deus, & Pater Domini noſtri ESU
Chriſti, tanquam ad unicum refugium
meum, ſpem & conſolationem meam, &
effundo cor meum in conſpectu tuo, tibique
hoc ſacro-ſanctum Sacrificium offero in gra-
tiarum actionem pro omnibus beucficiis à te
mihi indigno peccatori collatis, ac præſertim
pro hac mea vocatione, ac ſacerdotali digni-
tate. Suppleat amantiſſime JEſu Chriſte te-
nuitatem meam virtus infinita hujus Sacrifi-
cii, quæ omnia peccata mea aboleat. Verè
enim Pater peccavi in cœlum & coram Te,
& multiplicatæ ſunt iniquitates mex ſuper
numerum arenæ maris, ſed copioſa eſt apud
Te redemptio, & miſerationes tuæ ſuper
omnia opera tua. Exaudi me deprecantem,
& in virtute oblationis hujus Sacrificii miſe-
Aa z rere

.
556 Brevis acceſſus & reeſſus Altaris
rere mei ſecunduùm magnam miſericordiam Aeh
tuam, & ſecundùàm multitudinem miſera- YPhemen
tionum tuarum, qui vivis & regnas in ſæcu- rerni
Oor .
la ſæculorum, Amen Onnene

petitio Benedictionis. kurn
Udi Deus meus, audi lumen oculorum lhen
meorum, audi, quæ peto, & da, ut li
petam, quèòd audias. Da mihi Domine in EMrte
omni bono propoſito conſtantiam, auge in eriati
me fidem, ſpem, charitatem, & reliquas hinn
virtutes ſtatui meo neceſſgrias. Dirige me adimdui

in via tua, ego enim puer ſum ignorans e ey,
. 01 Ne, EAenn
egreſſum & introitum meum. Da mihi cor Iamn al,
. . . Aluttm
pœnitentia compunctum, fiduci latum, cha- “
ritate erga proximum ſuccenſum, erga te
Lig mimn,
ſubmiſſum, & ſub potenti manu tua humi- ſaal 8
. . . UIalII, M
liatum, erga parentes pium, erga majores
ſubjectum, denique erga egenos miſericors, het
in proſperis humile, in adverſis forte, in Kenh
factis ſimplex, in dictis verum, in cogita-
tionibus rectum. Aufer à me, quidquid inn
oeuli rine Majeſtatis tuæ diſplicet, ell⸗
7 .
ualem ine eſſe deſideras, eſſe concede, quia i lee
Tu ſolus id potes, 6 IEſu 18 Chriſte Fili Palo

. tli, Mra
Mariæ! glnganin

lguen
A-

R

luönk 4 in gratiam Sacerdotum. 557
nbrn

Aßebkus communicantis animæ.

Ac me amantiſſime Eſu cum metu & re-
verentia ſanctiſſimo Altari tuo aſliſtere,
omnem negligentiam cavere, & devotè,
& attentè, ac vigilanter tibi miniſtrare: mi-
ſerere mei amantiſſime Eſu, & ſalva me,
nulla me occupatio, nulla concupiſcentia,
nulla denique ſolicitudo me à te (ſuaviſſime
JEſu) dividat aut avertat, ſed mens mea cum
Maria Magdalena ſancto tui amore inebriata
tibi ſoli vacet, in te rapiatur, tibi inhæreat:
audi me quæſo benigniſſime JEſu, miſerere
mei, & ſalva me: unum te cognoſcam ne-
ceſſarium, cui ſoli purè intendam, quem
ſolum quæram, in quo paſcatur & quieſcat
anima mea, qui vivis & regnas benedictus
in ſæcula, Amen.

Oblatio Sacrificii Miſſæ.
Ffero tibi clementiſſime Pater miſeri-
VYA cordiarum, & Deus totius conſolatio-
nis, hoc Miſſæ Sacrificium, in ſupremi do-
minii tui recognitionem & cultum, in me-
moriam paſſionis ac mortis unigeniti Filii
tui, in gratiarum actionem pro omnibus &
ſingulis donis ac beneficiis tuis, in remiſſio-
Aa 3 nem

558 Brevis acteſſas & receſſus Altaris
nem & ſatisfactionem omnium peccatorum
meorum, in impetrationem omnium, quæ
juſtè peto, & quibus me indigere cognolſcis:
in conſolationem omnium afflictorum in
converſionem omnium hæreticorum, in illu-
minationem omnium infidelium, in reſur-

rectionem omnium lapſorum „ 11 refrige-

rium omnium fidelium defunctorum, in
augmentum gaudii & gloriæ Sanctorum

omnium. Suſcipe Domine oblationem

meam in unione amoris illius, quo dilexit
nos, & tradidit ſemetipſum pro nobis Do-
minus noſter Eſus Chriſtus Filius tuus, qui
tecum vivit & regnat in ſæcula ſæculorum.
Amen.

Alia oratio ante Miſſam.

Eus, qui de indignis dignos facis, de
peccatoribus juſtos, & de immundis
mundos, munda cor & corpus meum ab
omni contagione, & ſorde peccati, & fac
me dignum Sanctis tuis altaribus miniſtrum,
& concede propitius, ut in hoc altari, ad
quod indignus accedo, hoſtias acceptabiles
atque placabiles offeram pietati tuæ, pro
peccatis & offenſionibus meis, atque cun-
ctorum ſimul Chriſtianorum culpis abluen-

dis,

s, R
Pe.
cehdl,

ualndn

Preunti

n
se

petanne
& Nreekzen

o non

Nhinſcoop
bus, Min
facmnih, l

Tuintis G
iInmncchh

40 boud

Oe
OVimnßme

Chmomg
Ibonmni

e gr ol
Mre N g
o

in gratiam Sacerdotum. 559
dis, & per eum ſit tibi votum meum ac-
ceptabile, qui ſe tibi Deo Patri pro nobis
obtulit Sacrificium.

Precatio ad B. Mariam Vinginem
ante Miſſam.

O Mater pietatis & miſericordiæ, beatiſſi-
ma Virgo Marial ego miſer & indignus
peccator ad te confugio toto corde & affectu,
& precor pietatem tuam, ut ſicut dulciſſimo
Filio tuo in cruce pendenti aſtitiſti, ita &
mihi miſero peccatori & Sacerdotibus omni-
bus, hic & in tota ſancta Eccleſia hodiè of-
ferentibus, clementer aſſiſtere digneris, ut

tuâ præſentiâ adjuti dignam & acceptabilem
Hoſtiam in conſpectu ſummæ & individuæ
Trinitatis offerre valeamus. Amen-

Ad Sanbtum, cujus Feſtum hodie
eelebratur.

Sancte N. ecce ego miſer peccator de
tuis meritis confiſus, offero nunc ſan-
Gtiſſimum Sacramentum corporis & ſangui-
nis Domini noſtri JEſu Chriſti pro tuo ho-
nore & gloria, precor te humiliter & de-
votè, ut pro me hodie intercedere digneris,
ut tantum Sacrificium dignè offerre valeam,
Aa 4 – ut

560 Brevis acceſſus & receſſas Altaris

ut poſt hanc miſeriarum vallem tecum re-
gnare poſſimus in ſæcula ſæculorum. Amen.

Alia ante Miſſam.

Mniporens & miſericors Deus, humili-
tatis meæ preces benignus intende, &
me famulum tuum, quem nullis ſuffraganti-
bus meritis, ſed immensâ clementiæ tuæ lar-
gitate cœleſtibus myſteriis ſervire tribuiſti,
dignum ſacris Altaribus fac miniſtrum „ ut
quod meâ voce depromitur, tuâ ſanctifica-

tione firmetur, per Chriſtum Dominum
noſtrum, &c.

Alia brevis oratio ante Miſſam.

A Djuvet nos gratia tua omnipotens Deus,
ut qui officium ſacerdotale ſuſcepimus,
dignè ac devotè tibi in omni pietate & con-
ſcientia bona famulari valeamus. Etſi non
poſſumus in tanta innocentia vitæ converſa-
ri, ut debemus; concede nobis tamen dignè
flere mala, quæ geſſimus, & in ſpiritu humi-
litatis ac bonæ voluntatis propoſito tibi fer-
ventiùs deſervire: qui vivis & regnas in uni-
tate Spiritũs Sancti Deus per omniaſæcula
ſæculorum. Amen.

* * *

N
Reriſudl
Valebon
Lammon
lumbleal
bi, Ahucte
ſeculunſaal.
Kmmunintn
Kmenondo
ltcun: iu
Nlerunsge
CoTMemmn id
ANncdimiben
zuicenn, 4 1
ennpent l
(urſtl Rer,
yrgenitzn

berpqnel⸗

Onen
R Ge e 1
dlis ne⸗
eiaſ corpo
trihnhant
un, onnig.

in gratiam Sacerdotum. ℳ 1
Receſſus Altaris, ſeu gratiarum ackio
. post Miſſam.
D Xaltabo te Deus meus, Rex, & benedi-
tit 4 cam nomini tuo in ſeculumm & in ſæcu-
4 N . .
“ür u, Ium ſæculi. Per ſi ſingulas dies benedicam ti-
n bi, & laudabo nomen tuum in ſæculum & in
mik ſxcul lum ſæculi. Magnus & laudabilis nimis,

5
tüt & magnitudinis ejus non eſt finis. Miſerator

&& mitericors Dominus: patiens & multum
miſericors: ſuavis Dominus univerſis, &
miſerationes ejus ſuper omnia opera ejus;
confiteantnr tibi Domine omnia opera tua,
SS & Sancti tui benedicant tibi. Gloriam regni
rui dicant, & potentiam tuam loquantur.
Beatus venter, qui te portavit, & ubera, quæ
fuxiſti! Beata viſcera Mariæ Virginis, quæ
portaverunt æterni Patris Filium, & beata
ubera, quæ lactaverunt Chriſtum Dominum-

tebe

4

Alia oratio.

Onfiteor tibi ſalus animæ meæ toto cor-
de meo ſuper univerſis beneficiis, qui-
bus paſcis me à juventute mea, & qui me
pretioſo corpore & ſanguine tuo refeciſti,
te adoro Deus meus, Deus veritatis, in quo,
& à quo, & per quem vera ſunt, quæ vera
1 funt; omnia. Deus ſapientiæ, in quo, &

Aa 5 quo

4

5 ℳ Brevis acceſſus & receſſus Altaris
quo, & per quem ſapiunt, quæ ſapiunt
omnia. Deus vitæ, in quo, & à quo, & per
quem vivunt, quæ verè vivunt omnia. Deus
beatitudinis, in quo, & à quo, & per quem
beata ſunt, quæ beata ſunt omnia. Deus, cui
nos fides excitat, ſpes erigit, charitas jungit.
Deus, qui das nobis panem vitæ, averte à me
omnem vanitatem, mentis inconſtantiam,
oris ſcurrilitatem, oculorum elationem,

ventris ingluviem, opprobria proximorum,

S

ſcelera detractionum, inanis gloriæ appeti-
tum, adulationis venenum, avaritiæ atdo-

rem, invidiæ rubiginem, blaſphemiæ mor-

tem: reſeca in me mentis hebetudinem, cor-
dis cæcitatem, ſensûs obſtinationem lingux
effrænationcem, innocentium calumniam,

ſubditorum negligentiam, utr occurram tibi
Deo meo & Regi meo in veritate, & in cor-
de perfecto, & laudem te, & glorificem Te,
in ſæcula ſæculorum, Amen.

Alia post Miſſam.

Velle amantiſſime Eſu manu pietatis
tuæ ſpinas vitiorum meorum, infunde,
. „ . . .
ò melliflue Eſu: peccatori meo multitudi-
nem dulcedinis & charitatis tuæ; ut nihil

tcrrenum, nihil carnale dcſidercm vel cogi-

tem,

liomd

ſtem Kllenl
cotekelnd
r meocll
ustui,l
nbel
Ellin
momtuunane

uarerenict
Prlena En
inetlo, noe
Ute Kerulnon
m emuigkn
ſeme, “

anm htektie

denern
fukiherone
ortui lhern
D le

⸗
: di
4 ohete Eer
trklmni
eimiinnlte

Mort
en ne

in gratiam Sacerdotum. 56 3

tem, ſed Te ſolum amem, Te ſolum habeam
in corde & in ore. Scribe digito tuo in pecto-
re meo dulcem memoriam melliflui nomi-
nis tui, nullà unquam oblivione delendam;
ſcribe in tabulis cordis mei voluntatem tuam
& juſtificationes tuas, Da mihi amantiſſi-
mum tuum amorem, quo Te, donante te,
diligam & amem, tibi placeam, tibi ſerviam,
tua præcepta adimpleam, à te non ſeparer in
præſenti & in futuro: accende me totum
igne tuo, amore tui, charitate tua, jucundi-
tate & exultatione tua, ut totus dulcedine
amoris tui plenus, diligam Te ex toto cor-
de meo, & ex tota anima mea, & ex totis
viribus meis, & ex omni intentione mea cum
cordis contritione, & lachrymarum fonte,
cum reverentia & tremore. Fiant mihi la-
cChrymæ meæ panes die ac nocte, inveſtigan-
do juſtificationes tuas; ſit bonum mihi lex
oris tui, ſuper millia auri & argenti, & Te
immenſæ dulcedinis Dominum & præcepta
tua ſemper & ubique habeam præ oculis
meis: diligam te non ſoluùm verbo & lingua,
ſed opere & veritate, ut tuâ gratiâ in præ-
ſenti ſuffultus, in fine ad amantium glorlam,
te miſericorditer donante, pervèniam ſem-
piternam. Amen.

Aa 6 Alia

564 Brevis aceeſſus & receſſus Altarit
Alia brevior oratio post Miſam.

Aaipetens ſempiterne Deus, qui me

peccatorem ſacris Altaribus adſtare vo-
luiſti, & ſancti nominis tui laudare poten-
tiam: Concede propitius per hujus Sacra-
menti myſterium meorum mihi veniam pee-
catorum, ut tuæ Majeſtati dignè merear fa-
mulari. Per Dominum noſtrum IESUM
Chriſtum Filium tuum, Amen.

Oratio post Miſæ Sacrißcium.

PDrikcert nos, quæſumus „omnipotens &

miſericors Deus, Sacramenta, quæ
ſumpſimus, & intercedentibus omnibus
Sanctis præſta, ut hoc tuum Sacramentum
non ſit nobis reatus ad pœnam, ſed interceſ-
ſio ſalutaris ad veniam: ſit ablutio ſcelerum,
fit fortitudo fragilium, ſit contra omnia

mundi pericula firmamentum, ſit vivorum
atque mortuorum fidelium remiſſio omnium

delictorum: per Dominum noſtrum
JEſum Chriſtum Filium tuum.
Amen.

(†) ☚

Ada

Cumtam. .
II
E 4

Onix
one
ulonemin

Cmcianne
mi flite
NeN
eis Ile
iuetecdun

4

e cabren
EI

lurn, ſl

Otine

indttn

NN

in gratiam Sacerdotum. 565

anh. Juccindtus modus fructuosè au-

diendi Miſſam.

Ad acceſſum Sacerdotis ad Altare.
F IG U R A.
Comederunt Adam & Eva in horto. Gen. 3.
FIGURAIU M.
Egreſſus ibat in montem Oliv. Luc. 22.
Oratio.
LDmine JEſu Chriſte Fili Dei vivi, qui
pro me miſero peccatore imminente
paſſione tuâ pavere, & mœſtus eſſe voluiſti:
da mihi omnes triſtitias ad Te, Deus cordis
mei, jugiter dirigere, quas Domine in
unione paſſionis & triſtitiæ tuæ mecum di-
gneris fufferre, ut mihi merito paſſionis
tuæ reddantur ſalutares. Amen-
Ad initium Miſſæ.
F I G U K A.
Sume calicem furoris hujus. Jerem. 22.
F I GURAT UM.
Paten, ſi poſſibile est, tranſeat caliæ. Luc. 21.
Oratio.
LDormine JEſu Chriſte, Fili Dei vivi, qui
in oratione poſitus ab Angelo confor-
Aa 7. tari

566 Brevis acceſſus & receſſus Altaris
tari voluiſti, da mihi per virtutem orationis
tuæ, ut oranti mihi ſemper aſſiſtat angelus
tuus ſanctus, qui me confortet, Amen.

Ad oſculum Altaris.

PF I G UR A.
Joab' ſub oſculo interfecit Amaſam. 3 Reg. 20.
FIGURAT I M.
Zudas oſenlo prodidit ZEſum. Matth. 26.
Oratio.
LDOmine JEſu Chriſte, qui à Juda oſculo
tradi pertuliſti, da mihi nunquam in
proximo, vel me ipſo te tradere, ac calumnia-

toribus meis ſanctum amoris officium non
denegare. Amen.

Ad Introitum.

FIGUR A.
Sedecias percuſſit Michez maxillam. 2. Par.
FI G U..b,ͤ’RʒA T I M.
Unus miniſtrorum dedit alapam EöU. Jo. 28.

Oratio.
LDwine JEſu Chriſte, qui vinctus ut ma-
lefactor armatũ manu iniquorum ad
Annam deduci voluiſti: da mihi gratiam, ut
ad nullum peccatum 4 ſpiritu maligno, vel

ho-

11

hormmenm
4 Oinnun
en.

Mar n

Uum i
Onir]
Demmmn
Lcdrtünmuun
ne, grh,
Karmmean
Ete, W
Glampends

lſemntin
Dnn.
11
4 hhrrinr e
Dr
6

dr⸗

. . „
in gratiam Sacerdotum. 567
homine malo, ſed Spiritu bono deducar ad
omnia tua Divina beneplacita voluntatis,
Amen.

Ad Kyrie eleiſon.

F IG U K A.
Mane mecum (David.) 1I Reg. c. 22.
F I G U R A TL U M.
Dominus reſpexit Petrum. Luc. 22.
Oratio.
Ominæ Eſu Chriſte, qui miſericorditer
Petrum, ter Te negantem, reſpiciens
reatum ſuum amareè deflere feciſti; reſpice
me, quæſo, oculis tuis clementiæ, ut ego
peccata mea coram oculis tuis valeam dignè
deflere, & Te Dominum Deum meum nun-
quam verbis vel factis negare, Amen.
Ad Epiſtolam.
F I G U R A-,
Falſum teſtimonium tulerunt contra Suſannam.
Dan. 4.
F I G URATUM.
Cæperunt accuſare OEſum. Luc. 23.
. Oratio.
DOmine JEſu Chriſte, qui ad Pilatum
Mqdeduci, & coram illo conſtitutus falso
e . accu-

NN

W

568 Brævis aceeſſus & receſſus Altaris
accuſari voluiſti: doce me iniquorum falla-
cias evitare, & fidem tuam bonis operibus
veraciter profiteri, Amen.

Ad Evangelium.

F I G U R A.
Anon raſit dimidiam barbam ſervis Davidis.
2 Reg. 10.
FIG URATUM.
Herodes illudens Eſum remiſit. Luc. 22.
Oratio.
LDmine JEſu Chriſte, qui pro me ab
Herode ad Pilatum mitti, ac per hoc
inter eos amicitiam fieri voluiſti: da mihi
iniquorum adverſus me conſpirationes non
timere, ſed eorum exercitatione ſic profi-
cere, ut tibi merear conformari „Amen.

Ad denudationem calicis.
F I G U R A.
Nudaverunt Joſephtunicà talari. Gen. 37.
FIEGURATIU M.
Exuerunt OEſum. Matth. 27.

Oratio.
Lmine JEſu Chriſte, qui pro me veſti-
bus tuis exui, & ad flagella denudari vo-
luiſti: da mihi nud peccatorum meorum
con-

4 Nyr
lonmml

p
(oorfelice
Dpectbult
mNen Nud

Ad

nniniiir
ii
lan Binf

Eröltzn
toni Agener
Snpdeunn

II6

lwenmncn

dund

3 in gratiam Sacerdotum. 569
anani confeſſione veterem hominem cum omni-
ie us actibus ſuis exuere, & in conſpectu tuo
te nundquam nudum virtutibus apparere-Amen.
ſpelunt

Ad oblationem Hoſtiæ.
lae F IG UR A.
eremiam cæſum ziſirunti in carcerem. Jer. 37.
F IG U R A T U M.
Pilatus Eſum flagellavit. Joan. 19.
Oratio.
) Pmine JEſu Chriſte, qui pro me ad co-
lumnam ligari atque flagellari crudeli-
ter volniſti; da mihi flagella tuæ paternæ cor-
rectionis libenter ſuſcipere, & te peccatis
meis impoſterum nunquam flagellare. Amen.

Dum Calix tegitur.
F IG U RA.
“l Vidit Abraham arletem inter vepres. Gen. 22.-
F IG U R A T U M.
IEſum coronärunt ſpineuà coronà. Joan. 19⸗
H Oratio.
LDorie ia Cirid, dui pro me ſpini
crudeliter coronari voluiſti, fac me
Pœnitentiæ ſpinis ſic dignè compungi „ut
à te merear in cœleſtibus coronari. Amen.

Ad

570 Brevis acceſſus & receſſes Altaris
Ad ablutionem digitorum.

F I G U K A. nuh
Stlotus fuero quaſi aquis nivis. Job. 9. 17
FIGURATUM. Muluti⸗
Pilatus lavit manus coram populo. Matt. 27.

LDomine JEſu Chriſte Fili Dei vivi, qui DAum

à præſide Pilato pronuntiatus innocens tenanlhin

audire non recusàſti furibundus Judæorum geſen
ſucclamationes, concede, ut innocenter vi- (eemimn tl
vam, & propter aliorum in me malevolen- Acimnen
tiam non turber, Amen. jnlan A
Ad orate fratres. WWen
T I GC U. R A.
Jojada oſtendit eis fliam regis. 4 Reg. yußnhin
FIG URA T U M. at
Exivit Pilatus foras, & ditit: Ecce homo. MWuc
Oratio.

LDohine JEſu Chriſte, qui cum illuſionis Duirh

inſigniis pro me Judæis oſtentari vo-

ſaim, nll
önuili,urt
etum nb
gnelenn

luiſti: da mihi oſtentationem vanæ gloriæ
devitare, & cum eisdem inſigniis myſticis
ante conſpectum tuum in extremo judicio
apparere, Amen.

ere N. N
.

Cini

in gratiam Sacerdotum. 571

Ad præfationem.
F I G U R A.
Tulit Iaac ligna holocauſti. Gen. 22.
F I G U R A T I M.
I Eſus bajulans ſibi crucem exivit. Joan. 19.
Oratio.
nmnne JEſu Chriſte, qui ſententiam
damnationis ad mortem, mortem au-
tem crucis, innocenter pro me ſubire di gha-
tus es: fac me etiam mortis crudeliſſimæ
ſententiam tui amare, impiaque hominum
judicia non extimeſcere, neque alios ſiniſtrè

judicare. Amen.
Ad memento Vivis.
F I G U P A.
Totus populus cum David aſcendit montem.
F I G URATUM.
Sequebatur OEſum multa turba. Luc. 23.
Oratio.
Loi JEſu Chriſte, qui in miſerabili
illo itinere, quo pergebas ad ſuppli-
cium, mulieres ſuper te plorantes benignè
monuiſti, ut ſuper ſe ipſas flerent: da mihi
fletum tibi placentem, quo peccata mea
dignè lugeam, da piæ commiſerationis,
ſanctique: ainoris lacrymas, quæ me tibi gra-
tum efficiant. Amen.

572 Brevis acceſſus & reeſſas Altaris

Ad ſignationem oblatorum.
FIG U K A.
Jahel clavo defixit caput Siſaræ. Jud. 2.
F I G U RA TI U M.
Calvaric ibi crucifßxerunt .Eſum. Luc. 23.

Oratio.
L) ine JEſu Chriſte, qui duriſſimis cla-

vis pro me cruci affigi voluiſti, atque
chirographum peccatorum noſtrorum, &
mortis eidem affixiſti, confige quæſo, ſancto

timore carnes meas, ut præceptis tuis firmi-

ter inhærens Epper cruci tuæ affius ſum.
Amen.

Ad elevationem Hoſtiæ.

FIG URA.
Erexit Moyſes ſerpentem aneum. Num. 21.
F I G UR ATU M.
Milites erucifxerunt ſum. Joan. 19.

Oratio.
nine JEſu Chriſte, qui pro me in eru-
ce levari, & ſic à terra exaltari voluiſti:
fac me quæſo à terrenis affectibus ſublevari,
atque mente in cœleſtibus habitare,
Amen-

Ad

ſ

AEndelalen

Eymme ol
. E!

g,
uguufhy/

Onie
lvend
ue ſcntlet

erßceee

Plgungte

(conen

Nlt e

Ule

