parenm

l

Dolor Matris ſub cruce lachrymantir. 1 7
filiorum & agnatorum æſtuamus, amore ple-
rumque parum ordinato, & in Deum omnis
creaturæ Authorem vix unquam relato. Eja
ergo anima mea, immerge cor tuum in com-
paſſivum cor Mariæ; tranſcribe affectum
tuum in cor caſtiſſimi Sponfi Euchariſtici, ur
totus tranſeas in ſimilitudinem perfectam
IEſu tui patientis, & doloroſæ Virginis Ma-=
riæ tenerrime compatientis. Amen.
Adde: Adorote, ut pag. I10.

MEDITFATIO zꝛ.
Maria Chriſto compatiens, quanm fue-
rit ſub' eruce prudens.
Uerit major Mariæ, cujus tamen contri-
tio magna erat velut mare, major com-
paſſio, an prudentia, quis divinabix? Dolor
Mariæ erat Virginis, ſapientia viraginis, mo-
dum ſervans, & ſexum excedens: nihil vi-
diſſes, ſi Matrem ſub cruce conſpexiſſes, fo-
mineum, nihil muliebre, nihil fragile, ut non
immeritò D. Juſtinianus dixerit: Cor Virgi-
nis fuit ſpeculum paſſionis Chriſti. Confun-
dere hic, & delicatule! qui in adverfis virum
non monſtras, ſed mulierem, ſed puerum
omni vento mebiliorem; qui in tuorum

morbis deſperas ad mortem uſque, imò
ipſum

188 Mſteriun XI.
ipſum Deum, vitæ Authorem ,incuſas, quaſi
mortis tuorum amicorum reum. Ora Ma-
trem gratiæ, Matrem miſericordiæ, ut tuæ
ſuccurrat miſeriæ, tuam confortet levitatem,
tuæ auxilietur infirmitati per potentiſſimam
ſuam intercefſionem & digniſſimam S. Eu-
chariſtiæ fruitionem, dicens: Vitam
Præſta puram, iter para tutum, ut vi-
dentes Eſum ſemper collætemur.
Amen.

Adde: Adorote. ut pag. 110.
MELDITLATIO z

3.
Quaàm conformis Divinæ voluntati
Maria, tam diformis esö anima
mea!

Silabar Mater doloroſa, juxta crucem la-
chrymoſa, canit Eccleſia: ſtabat, non ca-
debat, fide ſanctàâ ſuſtentatâ: lachrymoſa ſta-
bat, ſed reſignata: ſtantem legimus, flentem
non legimus, ait S. Ambr. flentem inquam,
immoderatà fœmine levitate non vidimus,
minus murmurantem, minus ſe dilaceran-
tem, minimè vindictam clamantem, omninò
non blaſphemantem. Stabat ſexus imbecil-
lis, animo maſculino virilis nec à ſtatione
ſua

ir ln

”M

glo ſuo ni
uconpaſi⸗
t, necdife
lehnl, ſa⸗
enn conton
Pblshorot l
Kiiglualt
Eſteis, Inen
irämamtorn

Dn, Xu

16: leniul
pur in erran

Cemketalmn
ſrione lon
Pilefarttii
Polgens, il
EkmüIA.
Ade: 4
A

Quunun
Ne uan
l⸗

ctee

neulid gtl
h. Ora N
dir, U
et levitre
Dtentiſſin
imam 8,
: Vin
tum, N
olletenn

0.
2
luntati
inimna

ctucem ,r.
t, nonc⸗
Pnoſaſtr.
8, Nenten
, inqvam
npidim
dilacerz-
m,ommnint
s imberl⸗
dſtnion
l

Dolor Mariæ ſub cruce lachrymantis. 189
ſua poterat dejici, quia voluntatem Dei in ſe
& Filio ſuo viderat impleri, cui fida cuſtos
clavis compaſſionis erat concrucifixa, & ideo
ſtabat, nec divelli poterat, quam non virgi-
nalis pavor, ſed heroica in Dei placitam vo-
luntatem conformitas tenebat. Vide, ô in-
ſtabilis homo! Deo parum conformis, qui
ſtas & vigilas ad terrena commoda; jaces, &
dejiceris, langues, & ſuccumbis ad quævis
minima infortunia, quærens, quæ tibi ſunt
placita, & placitis te accommodans huma-
nis: ad ſenſualia quæque te inclinas, ad dura
caput in terram reclinas. O anima mea!
quantâ indiges transmutationé, antequam
cum Maria ſtare valeas immutabilis. Con-
fortare in ſtatione Chriſtianiſmi tui, ad cru-
cem ferendam dati, & ſtantem in fixa Altaris
ſtatione JEſum tuum implora, ut cor tuum
labile fiat ſtabile; ſtabile in aſperis, ſtabile in
proſperis, ſtabile in via & ſtabilienda in
æterna patria. Amen.
Adde: Adoro te. ut pag. 110.
MEDITATIO A4.
Quantum diſerepent opera Dei à meis
& mundi.
Non tantàâ disjunguntur cœlum & terra
diſcrepantiàâ, quantà mundana hcN
u⸗

190 MMyſterium XI.
ſuperna Dei opera: alritudo divitiarum
ſapientiæ & ſcientiæ Dei! quàm incompre-
henſibilia ſunt judicia ejus, ac inveſtigabiles
viæ ejus? O profunditas abyſſalis tepiditatis
& abjectionis mortalium, quàâm vilia & ab-
jecta ſunt deſideria ejus, & frigidæ opera-
tiones ejus? In rebus neceſſitate medii ſcien-
dis cæcutimus, in operibus neceſſitate præ-
cepti agendis tepeſcimus, in utriſque he-
beſcimus, plurimùm refractartii: non enim,
° Domine bonum, quod vis, agimus, nec
quod agimus, benè agimus; ſed quod odis
malum, hoc facimus. Opera tua Domine
perfecta ſunt, ſancta ſunt; noſtra manca ſunt,
mala ſunt; & ideo non amore, ſed odio di-
gna ſunt. Abjice, ò homo! opera tenebra-
rum, & fac opera lucis, Dei, tui Ducis.
Revela nobis, Domine, quid deſit,
& doce nos facere voluntatem tuam
omuni tempore,; ut ſicut omni die coo-
peramur tremendo Sacrificii tui my-
ſterio, ſic per hoc miniſterium te-
cum ſemper in omni perfectione
uniamur. Amen.
Adde: Adoro te, ut pag. 110.

ME-

yun

EDS
ANur ili
elat uj
nnt ofi
EMuerem

inr Ellusince
e: mmorſhl
SIenoranu;
Uwemt; i
erhliumcd
1 Munu tr
anun Iium

hilae
9 eltamen
Son ſaſyl
n oleit, n
Ulit, olan
mcNon,
UDalionene
lonemethte
Gam Enh
lamn ! quiun
Propniienor
Alemndah

Qiritnn
inconpr
eſtigtbin
stepidiri
vilia E
ide o
mediiſce⸗
ſſiare n
rriſqueke
: nonehn
gimun, ke
Nquododt
Domine
anca ant,
dodio di-
atenebr.
tui Ducs.
nid el,
ein tuarn
die coo⸗
Uitan .
erium

elfedior

Dolor Matris ſub cruce lachrymantis. 191
MEDII ATIIO 5.
Nec amor Filii, nec dolor Matris, im-
pediebat curſum Chriſti paſſonis.
QCErranr pro victoria amor & dolor, Filius
& Mater æmulatione ſanctiſſimàâ: pen-
det amor crucifixus, aſſiſtit dolor cruciatus;
patitur Filius in corpore, anziatur Mater in
corde: amor ſpinis coronatur, dolor acu-
leis renovatur; Filius lanceatur, Mater con-
clavatur; reſpicit Matrem dolens Filius,
aſpicit Filium doloroſa Mater, mutuâ amo-
ris, mutuâ repercuſſione doloris: Mater
amatum Filium quærit, Filius amaricatam
Matrem ſub cruce invenit. Vita Filii in amo-
re noſtri exſpirat, Mater in Filio mortuo pro
nobis ſupervivit: O mirum amoris & dolo-
ris certamen! quod amorem Filii de cruce
Sion ſolvit, nec dolorem Matris ſub cruce
diſſolvit; ò ſancta victoria! quæ moribun-
dum coronat, & mortem expugnat, nec Fi-
lii Paſſionem impedit, nec Matris compaſ-
ſionem eripit. O turpem diſcipulorum fu-
gam & probroſam noſtram à cruce abſtinen-
tiam! qui tantà mundanæ delectationis &
proprii amoris contagione ſumus permixti,
ut terrenis adhæreamus toti, & nec ex parte
UIS.

192 Mſterium XI.
iis, quæ Spiritüs, quæ ſunt Dei. Adhære,
anima! fortiùs Domino tuo, eumque in
ſanctiſſimo Venerabili accede frequentiùs,
adora profundis, ut ſpiritualia tibi ſapiant,
& terrena ad nauſeam abeant. Amen.
Adde: Adorote. pag. 110.

ORATIIO.
Quà ad cxemplar Chriſti pa-

tientis conſtantiæ, petitur donum
perſeverantiæ.

O Amantiſſime Eſu! noſtræ ſalutis
deſiderio tot improperiis dilace-
rate, tot puncturis ſpinoſis perforate,
tot clavorum fixuris confixe, & mille
millenis cruciatibus ſatiate, ac omni-
nò egenus facte, ut nec tuo amore, nec
Matris tuæ chariſſimæ dolore fueris
de cruce deſcendere permotus; ingere
ſaxeo pectori meo ardentiſſimam
compunctionem, & tecum patiendi
fervorem; qui factus ſum tanquam
jumentum ante te, plenum ferocitate,
plenum maledictione. TLibi, 6 Do-
mi-

hi

nve / bebito
En ao 9
le, legne
EAlds kumul
, totumm
nepem, A
mtettegorun
Marmad Diri
Nididocn, de
un ſareide
in omitic
Wlſewae
er wone
nllmin re
letrangann
Pochuifend

Diternoker

MNS
Deſte
1

De felle & aceto Eſu porretto. 19 3
ei Ade mine! debicor ſum; l'u me debitam
eumqe meum fac agnoſcere, Tibique (cui
fieqneni⸗ ſervire, regnare eſt) ſancto obſequio

d fideliùs famulari, ut qui totus tuus

ſum, totum me tibi tradam, totum
mancipem, & me cum amore amico-
frum terrenorum nunquam dimidiem:
hritti D non amat Divina Majeſtas tua cor di-
midiatum, nec patitur tecum diabo-
lum ſtare à dextera mea: fac me ergo
cum amantiſſima Matre tua ſtare im-
ſtæſili mobilem ad pedem crucis tuæ in ſum-
tis Gilce mitate montis Calvariæ, ut tecum
Perior conſiſtam in monte gloriæ, totus in
e, &mil Te transfiguratus, & tecum aliquan-

,AcONMN do clarificatus. Amen.
alnolenec

lore fuerit
Drusingen
Eenſr MYSTERIUM XII.
um pe .
mtge De felle & aceto, 7Eſu agoni-

bfetoelt zanti porrecto.
ibi, 00
1.

Ur donun

Pater noſter. Ave Maria. Gloria Patri.

1 ME-

Mjſterium XII.

MFELDIIATIOr.
uam ſit impinm, nec minimam Jeſu
Chriſto à Judzis ſubminiſtrari
aquaz guttulam.

Ffudiſti, ù bone Eſu! ſanguinem ſicut
aquam, & factus eſt ſudor tuus ſicut gut-
tæ decurrentes in terram, ut totam tuam
ſubſtantiam pro nobis, & ipſis etiam Judæis
effunderes in propitiationis hoſtiam: aſt, nec
hi, nec nos potum aquæ frigidæ, in ipſo
mortis agone tibi porrigimus: ô inclemen-
tiæ humanæ tyrannidem contra nefandiſſi-
mos maleficos nunquam auditam! ſitit in
aëre Dominus firmamenti, qui cœlo plu-
viam, & terræ miniſtrat rorem; ſitit in ara
crucis fons vitæ, qui in ara Eccleſiæ quoti-
dianum exhibet poculum ſalutaris ſui ſan-
guinis, etiam ſacrificulis indignis; ſitit Di-
viniſſima Chriſti anima, quæ toties cruore
ſuo noſtras vegetat animas: ſitit à nobis
ſitiri, qui præ æſtu concupiſcentiarum ta-
beſcimus; propterea ante violentam ſuam
mortem voluntariam inſtituit in ſanctiſſimo
Sacramento ſui memoriam, ut ſitim noſtram
reſtingueret, & irroraret ariditatem huma-

194

nam. Da Domine cordi meo aquam
vivam,

DeN
em, Ur le
ele Man
m ltbbun⸗
lnlate mer
ale: An

UIDI

Lu
nn

lmerar
Cnunec
, r /
Ur linctiline
Atio, Ocali
on Komachi
il honelen
Aitam: ne
hnhinmn
mmarurdpren
tunch
UiNts; I
geret w

6 lPrtal

0 .
nimnam N
niniſran
.
guinen D
tuus ficurg
t totam in
8etiam ik
ſtiam: alte
ide, inine
din Uelna
ta nekancll
tam! ſiri
Ui celo U
1) ſirit inan
geſe lo⸗
Gtaris fui ln
gnis; ſithi
e toties cruo
tk à vol
kenum
iolentam n
tin ſanctila
titim nole
ditarem hun
MeoO 4o
i

De felle & aceto ZEſe porretto. 19 5

vivam, ut te fontem vitæ ſitiam, & ad

cœleſte Manna, ad Euchariſticam ve-
nam, ſitibundus veniam, & inebriatus
ſuavitate menſæ tuæ recedam. Amen.
Adde: Adorote, ut pag. 110.

MEDIIATI O ꝛz.

Dum ILkſus exclamat: Sitio; felle
potatur & aceto.

nrernt d defatigatus JEſus à Pridiana
cœna nec ſalis quidquam, nec panis mi-
cam, nec liquidi guttam; ideòque paulò
ante ſanctiſſimæ animæ exitum, ſacratiſſi-
mum JEſu corpus totum exſiccatum à conti-

nuo humorum & ſanguinis fluxu, & linguâ

in faucibus exareſcenteé, exclamare cœpit:
Sitio. O cœli! obſtupeſcite, non ventriculi,
non ſtomachi, ſed animi in Eſu ſitim. O
cœli! horreſcite, & Judaicam deteſtamini
vafritiam: melleo Chriſti pectori fel datur,
abſynthium porrigitur, & ab amaris Judæis
amarum præberur poculum; non tamen po-
culum, ſed libamen, ſed ſpongia aceto felle
mixta; ut bonus JEſus non biberet, ſed

ſugeret; non ſugeret ad refocillationem,

ſed ſaperet ad mortificationem: facti ſunt
1 2 Ju-

196 Mſteriun XII.
Judæi non ſolùm propinatores Chriſti, ſed
& fures, aromaticum ſcilicet vinum, à piis
Matronis ſubminiſtrari ſolitum, furantes,
ſibi reſervantes, & IEſum ſuum novo artifi-
cio interimentes. O nefariam Judæorum
atrociam! quam nec dæmones in inferno ex-
cogitare potuerunt, dum epuloni ſitienti
Mihil acetoſi ad mortificationem addiderunt:
ſed crudeliores Judæis & dæmonibus dixero
mortales peccatores, quibus non ſufficit
Chriſto ſuo Hyſſopum felle mixtum offerre,
niſi & ipſum fel addant Draconum, crimi-
num nempe ſuorum venenum, & novum
morticinium. O ingrata anima! ſanguineis
lachrymis, quod agis, deplora, & aquas con-
tritionis Deo tuo Euchariſtico propina; qui
ut ſuam & tuam ſitim plenè extingueret, ſe-
ſe in potum continuè offert, teꝗue invitat,
dicens: Venite omnes ſitientes, & bi-
bite de petra mellis, bibite ex genimi-
ne vitis, de vino ſalutis, quod miſcui
vobis: venite, & bibite; epulamini &

inebriamini, ut nec Eſus, nec vos am-

plius ſitiatis in æternum. Amen.
Adde: Adoro te, Oc. ut pag. 119.

. ME.

urri, 9

Wir vir.

Orenpl
Nelgole
tithaupelti
Domion, gu
Meennonmn
deneraum e
umunſel
Errem: a1
lea

Lunh

rnickonn

Cermtan,
lum, co
Eis, e
nlimnisr
wondiscum
mmem, Aluc
einm munc
ſ6, nil,
Ius, Eer⸗
ſehellent,

Chridi,4 D
Finum, 111
m, furan
n novNα

mm Judeon

in infernmoe

loni ſt
naddiden
Oonibuscin
8 nonn lhi
gtumm ofen en
num, cuin-
„& Hopu
languinel
X aqas co
ropina; l
inguetet, ſe.
teque inni,
enres, Abi⸗
EX genimm

o wile⸗

epolamini

pec vOs
Amen.
ag⸗ 110,

De felle & aceto eſa porretto. 197
MFFEDII AIIOz.

Pauperi Jhſu ſußcit modica aqnua,
nobis vix tota mundi ſat erit ſub-
Rantia.
CObrenplae & admirare Chriſtiane

(Rel igioſe) homo, ad quantum deve-
nerit paupertatis gradum Chriſtus, univerſi
Dominus, qui in extrema neceſſitate aquam
brevem non minus humiliter Petierit, quàm
denegatam reſignaverit: recogita & tuam
quam confeſſus & profeſſi lus es ſtrictam Pau-
pertatem: an non contra ſolenne votum
tuum perſæpè conqueraris de vilibus, de non
ſat pretiosè conditis cibo & potu, an non,
quod deterius eſt, appetas ad ſenſualitatem,
ad voluptatem, ad abundantiam, ad intem-
perantiam, ne dicam ad crapulam, ad inſa-
niam, & contra naturz menſuram? Taceo
de his, quæ poſſides extra licentiam, quæ
conſumis præter indigentiam, quæ fortè ab-
ſcondis cum maledictione, abjice ſuperflui-
tatem, ſi luctari vis contra d'monem; nudus
enim mundum ingreſſus, nudus egreſſirus
es, nudus contra malignos ſpiritus luctatu-
rus, & ad exemplum Ducis tui nudè in cru-
ce pendenris. Gulam doma, ſi cœli aulam
I 3 amas;

198 Mſerinm XII.
amas; iſta enim plures occidit, quâm gla-
diſts: frœna linguam, quæ totam inflammat
rotam nativitatis noſtræ, ſi Religioſus, ſi
perfectus vir eſſe vis: tempera guſtum, ſi de
numero virorum illorum eſſe vis, qui guſta-
bunt cœnam Agni providi; cujus providen-
riâ quotidiè paſceris ,„ſaginaris & recrearis
in tempore, ut ſis commenſalis in cœleſti
hæreditate. Amen.
Adde: Adoro te &c. ut pag. 110.

MEDIIAIIO 4.
Scopus Chriſti fuit continuò angariari,
noſten est deliciari.

Nłcdum natus erat Eſus, jam cruci erat
continuæ deſtinatus, utpote qui aliter
quàm per paſſiones noluit intrare in gloriam
ſuam: nos ætatem à fletu inchoamus, & fu-
turarum calamitatum non intellecto metu,
miſeriam fletu ſublevamus, ducétu naturali,
ſi non potius animali præventi; ut tacitè in-
nuamus, quòd ſenſim jugum Chriſti patien-
tis excutere geſtiamus. Dum infans in cunis
gyratur, aut ex maternis brachiis pendens
titillatur, ridet & arridet, ſeſeque ad ſenſum
carnis inclinatum infantili voce prodit; cor-
ruperat enim omnis caro vias ſuas. Homo
vir

Eüirens

efel

git, & anl
endit, unn
li, le Eelni
eürln 4
leniſetiu
l ſenltlen
* u
orenimoc
Aynmmndis
Taleinvam n,
fim minguana
fumtoburun

Guke
A 4
Kmwen.
de.
LD
1 i E
ui
Funggin
i⸗
fendinr
Corenlt: g
ingkumman

t, qudm t
An inhann
eligiol⸗
guſtum,6,
71s, qul l
iusprovlk
i & recee
Alis in ce

Happaric
.
m cruci er:
te qui alten
tein Llorim
damnus, Efl.
elleco mera,
hn nararal;
utCNei
Mriſtipnie
intans inan
chiis
ue d lenle
epoclitz

ſuas. Hon.
ſ.

*
De ſello & aceto eſit porrelo. 199
vir diſcretus factus, quæ diſcretionis ſunt,
ejicit, & ambas manus ad fluxibilia bona
extendit, luxui totus deditus: ſic incipit, ſic
abit, ſic deſinit humanæ vitæ fragilitas, &
ubi petitur ſanctitas, plena erumpit vanitas.
O vani ſenſus hominum! 6 fallacis mundi
ſpes! Jeruſalem! Jeruſalem! convertere ad
Dominum Deum tuum: arctam elige viam,
porta enim cœli arcta eſt & anguſta; ſpatioſa
eſt via mundi & lata inferni: contende in-
trare in vitam, & revertere per aliam viam,
viam inquam crucis: ad decurrendam hanc
viam robur ſume Euchariſticum, quo perve-
nias ad montem Horeb in juſtitia & veritate,
quæ de cœlo proſpexit, & te per aliam quàm
paſſionis regiam attollere, non promiſit.
Amen.
Adde: Adorote. ut pag. 110.

MELDIIAIIO 5.
In ſiti IEſus est mortuus, Pro te, & eo,
qui tibi est proximus.
Vangelium, quod prædicatum eſt omni-
bus, à paucis capitur, à paucioribus de-
fenditur, à pauciſſimis intellectu practico

docetur: vapulat paſſus de dilectione DEl,

tanquam mandato primo & maximo; exulat
1 4. textus

„

200 Myſteriun PII.

ſecundo, quod ſimile eſt illi; & inde conſe-
quitur totius corruptio ſuperſtructi Chriſtia-
niſmi. Jubemur eſurientes paſcere, ſitien-
tes potare, nudos operire, peregrinos colli-
gere, infirmos inviſere, & quæ ad miſericor-
diæ opera ſpectant, ſancto amore zelare; afſt
potum ſitientibus, cibum eſurientibus, ne-
ceſſaria celamus indigentibus; & dum men-
dico opem recuſamus, Chriſti verba damna-
mus, & ipſum Deum inanem dimittimus,
juxta illud S. Aug. Vide, ne cui negaveris,
ipſe ſit Chriſtus; ſi enim non paviſti, occi-
diſti. Proximi amorem policiſmi verbis præ-
dicamus, operis exhibitione reclamamus,
miſericordes in lingua, immites in aſſiſten-
tia: aſinos & equos ephippiis ſuper aurum
& topazion pretioſis exornamus & onera-
mus; parietes deauratis palliamus parape-
taſmatibus, & ipſum pavimentum Perſicis
obducimus pannis, telarum varietatibus
contextis; ſed proximorum nuditatem à pro-
ſtibulo non levamus, nec animas, aſinis uti-
que pretioſiores, ruinis ſpiritualibus ſubdu-
cimus. Turgent vino cellæ, lacte capellæ,
& tamen occidere malumus, quâm reficere
egenos, parùm attendentes mandatum, mi-
nus

textus de amore proximi tanquam præcepto

etenphun
amium, Pol

Moratio
i ipumn
mens fubmnt

NMreemann,
n Umen I
iam Verean

Chulimit

itanlm
Imn leport
woumun che
0luamo
es nich
Maon, in
Ramemde
ppüm ront

UAe ,

am Drengi
Cinde conl.
ucti Chrikt
ſcete, ſit
egrinos
d miſen
re zelare,
ientibug,
E dumme
Verba dann
n dimittimm
ui negarei
vayiſti, oc
iverbispre⸗
teclarharo
8s in Alſliſten
ſupet aumm
us & onen
jamus parg
enrum Perid
1 Varietath⸗

ditatem

mas, Anisn

lalibus lube

lacte cape
quim ten
aAucdatunn,

De felle & aceto Saſu- porrebto. 201

nus exemplum Ejus, qui cùm eſſet Dominus
omnium, pro nobis omnibus factus eſt ege-
nus. Pro ratione ſtats pecunias plenis ma-
nibus diſſipamus, & nec obulum pauperi in
extremis ſubminiſtramus : proximus co-
arctatur, nos dilatamur; mendicus manum
extendit ad miſericordiam, nos retrahimus
ad avaritiam: miſeri clamant in digentiam,
nos prætextamus bonorum infufficientiam,
quæ tamen luxui dantur ad ſupereffluen-

tiam. Verecundare, ⅛ avare! dum recorda-

ris Chriſti tui ſitientis tam amarè, & ad ulti-
mam guttam ſanguinem ſuum ſalvificum
exſudantis: relinque theſauros tuos cor-
ruptiôni, & converte cor tuum adamanti-
num ad Sanctiſſimi Altaris Sacramentum,

ubi reconditæ ſunt divitiæ amoris, ut tui ſu-

mas teporis remedium, & majoris erga

proximum charitatis incentivum, dicens:
O Eſu! amor mi dulciſsime, & meæ
hoſpes animæ, fac, ut ardeat cor
meum, in amando Chriſtum Deum,

ut amem Deum propter ſe, & proxi-

mum propter te meum. Amen.
Adde: Adorote, ut pag. I10.

I 5 ORA-

Mſteriun XII.
ORAR IO

Ad Deum, à quo omne bo-
num habemus, ut mel pro felle
demus.
Domine mi JEſu! Redemptor
animarum amantiſsime! ah quo-
ties ego, mortalium heu ingratiſsi-
mus! myrrathum tibi vinum, abſyn-
thium & fel pro melle propinavi! dum
pro innumeris collatis gratiis reddidi
numeroſiſsima peccata, & pro bene-
ficiis retribui ſceleſtiſsima vitia; imò
ipſa bona, quibus tuâ gratiâ ſum per-
fruitus, verti in abuſum, verti in tui
contemptum: tuis militavi ſtipendiis,
nec tamen ſub tuis manſi vexillis; ſpi-
ritualia mihi porrexiſti arma contra
iniquiſsimi hoſtis agmina, ſed per
carnalia opera mea Divina hæc ſubſi-
dia retorſi in caput manſuetiſsimi
Authoris: mundo abrenuntiavi in
Baptiſmo, ſed poſt carnem abii, &
deſideriis me tradidi; Deum vnicnnn
um

vſel⸗
vconkel
idolorun
Nlielvun
1 leibeime
geleeſttim
Aſeci te:
npatvcn
mtinno Cvle
N,Ou
6psoment
Wre onpe
4

Kencda,
nrertio
n er in
Ultanterd
Illem. A
Maer nole

nne be
o kele

edemt
e ah
ingratſs
m, abhe
inayit un
is redcicl
probene.
itia; imnd
ſumper⸗
erti intu
ſtipenciis
Nilis; ſoi⸗
Na con
,ſec ſe
hecſubt
nſuetiſin
Untiavi !
m abii,
wuvieun

ſ

De felle & aceto eſu porrelto. 203
ſum confeſſus, ſed mox ad pluralita-
tem idolorum converſus. O amor mi
mellite! quàm ſerò amavi Te: amor
mi dulciſsime, quantâà dulcedine to-
ties refeciſti me, & quantâ amaritudi-
ne affeci te: amor mi ſuaviſsime!
quàm parum ſtudui guſtare Te, qui
continuo dulcore voluiſti replere me:
Da, O JEſu! mi amantiſsime, ut dein-
ceps amem te ardentiùs, & amorem
amore compenſem, ſanguinem pro
ſanguine reddam, & vitam pro vita
retribuam: da propitius, ut ſicut
ſcandaloſis vitæ actibus pluribus fui
offendiculo, ſic impoſterum ſanctæ
converſationis omnes ædificem ex-
emplo, & Divinam tuam Majeſta-
tem per infinita ſæculorum ſæcula
conſtanter benedicam, glorificem &

exaltem. Amen.
Pater noſter. Ave Maria. Gloria Patri.

X „X X*

I 6 Hic

9

204 Meditationes ſuper pherin
””ùẽ

entiſeima
Hic ſequuntur alia quædam umn

Paſſionis D. N. J. Chriſti Myſteria, per um (Vi

Figuras Scripturiſticas nobis repræſentata, Ubeenaren

Uln

& per modum Meditationum e
ſuum lel
adaptata. .
wom bene
Quibus ſingulis, toties, quoties, præter
ACirigamn

devotum Ave Maria, Oratio hic poſita ad

doloroſiſſimam Vir ginem Matrem pro clau- Ohlaällans
ſula valde utiliter addi poteſt: ſi tamen ita ellopoyl
libuerit piè meditanti. pertorurn
ORATIO, * uird
. . Nonts, 4
Ad doloroſiſſimam Virginem len
Matrem. Nt

O Deloroſil ma Vir rgo! Mater Dei Mone)
& mei, S. Maria, in tuam bene- apenul
dictam fidem, ac ſingularem cuſto- pevnorh
diam, & in ſinum miſericordiæ tuæx, (ble ele
hodiè & quotidiè, & in hora exitůs fammh 5
mei animam meam & corpus meum ſtenerag
tibi commendo, omnem ſpem & con- Mlnm
ſolationem meam, omnes anguſtias miemy

& miſerias meas, vitam & finem vitæ uolt
meæ

MNerit
1 qud
Myſteri

Srepræſemn

ltationum

nn
IIinen

Mater.
tuam ber.

icordien
hora en
orpus mer
ſpem c
es augil
.finem

U

Paſſionis Dominicæ in figuris. 205

meæ tibi committo, ut per tuam po-

tentiſsimam interceſsionem apud Fi-
lium tuum, æterniꝗuc Patris Unige-
nitum (Virum dolorum, & ſcientem
infirmitatem) omnia mea, ſecundùm
tuum, dilectiſſimiꝗue Filii tui ſanctiſ-
ſimum beneplacitum, diſponantur,
ac dirigantur reliquæ vitæ meæ opera,
cogitationes ac verba: quod ſupplici-
ter rogo, ut fiat in virtute infinitorum
meritorum amariſſimæ Paſſionis ejus,
tuæque doloroſiſſimæ maternæ com-
aſſionis. Ah! exora nobis, fidiſsima
Mater & Virgo Maria, ab infinita bo-
nitate ac miſericordia ſua, ut in vita,
Paſsione & morte, quantum nobis
pauperculis, ac miſeris, infirmis, ac
peccatoribus hic conveniens, aut poſ-
ſibile eſſe poteſt, Vobis conformes
fiamus, & ſimus, piè vivendo, & pa-
tienter adverſa ſuſtinendo, & feliciter
miſeram hanc vitam terminando ad
majorem veſtram gloriam, & anima-

zum noſtrarum ſalutem. Amen.
17 MY-

206 Mleditationes ſuper Wyſteriis
NMVYSTFERIUM I.

Crux ab aterno à Dei Filio glebla.

FI G U R A.

Agnus Apocalzpticus, qui occiſus est ab origine
mundi. Apoc. 1 3. V. 8.

PROTOTYDOXN.

Agnus DEI, Dominus noſter . eſus Chriſtus,
KRedemptor mundi.

MEDITITATIO.

In miſericordia perpetua miſertus ſum
Zui. ILſa. 54. V. 8.
Ho veriſſimè dicit D. Eſus, Salvator
omnium noſtrúm, cum infinito oſtenſo
in nos amere. Potuiſſet enim nos cum apo-
ſtatis angelis ſupplicio damnare perpetuo:
& ecce! non tantùm pepercit nobis, verùm
etiam decrevit pro nobis Homo fieri, idque
ab æterno; hicque in omni inopia vivere,
& in continuo opprobrio mori, ac in cruce
ab æterno electâ vitam finire temporalem,
ut nobis mereretur fælicem æternam; ipſe
Agnus Dei, qui tollit peccata mundi, ab
æterno miſeretur noſtri, qui ſicut ovis ad
00-

VL orationem
ninn 10,

gnostuolern
ʒ 1
chlalzcmloru
Nonone,
griubei

WNI
Hünſhl

ennin
Io

Di lber Nae
ntero nen

Ud .

Dzoror

Reni, Paſſionis Dominicæ in figuris. 207
M occiſionem ductus eſt, & non aperuit os
ſuum, ad ſui nimirum liberationem, ad ſui
iio Nedl excuſationem, ad ſui ereptionem, ſed ad
noſtram inſtitutionem & ſalutem, oblatus-
que eſt, quia voluit. O Paſtor animarum
1eſtahn noſtrarum fidiſſimel fac nos veros agnos tuos
haogdie, paſce nos agnos tuos quotidie, fac nos
agnos tuos tecum in regno Agni regnare in
ſæcula ſæculorum. Amen.
Propone, te Agnum fore pro futuro cum
gratia Dei. Pro quo dic devotè Ave Maria,
10, & orationem: O doloroſiſſima l! irgo, Gc. ut
ſuprà pag. 204.

Mſis Ciſ

rtuſun
MVYSIERIUM II.
, Jalwatot
nroched Habet 7Eſus abincarnatione cru-
ro,. cem internam pro portione.
re perpeno.
Obis, ein T VPDPUS. Samfſon.
fieri, idee
wrin int Erit puer Naxarens Dei ab infantia ſäa, GHeæ
, Ain utero matris ſuæ, uſque ad diem mortis ſuæ.

temmportlet Jud. 13. V. 5.
Anum; N
mundi,
cut oris ME-

.

PROTOTYPON. JESUS Nazarænus-

208 Meditationes ſaper Wyfteriis

MEDIIATIO.
Aprimo ad ſupremum vitaæ diem, loco
veterum victimarum, fuit Chriſtus
Veris Nazarzus, nova fackta oblatio
Pro ſalute animarum.

Ngrediens mundum Salvator mundi &
hominum omnium, dicit „Hebr. 10. V. F.
Hoſtiam & oblationem noluiſti, ſc. pro pec-
cato, corpus autem perfeciſti mihi, corpus,
quod pati poſſet, corpus, quod cruciari poſ-
ſet, corpus, quod ſcindi, flagellari, coronari
crudeliùs, & immaniter cruci affigi poſſet,
ad placandam tuam Divinam juſtitiam, ad
redimendas captivas abductas animas 4G
ſalvandos nos ab æterna damnatione: & Do-
mine JEſu Chriſte! Tu à primo momento
nativitatis tuæ uſque ad ultimum vitæ ſuſpi-
rium nihil tam ſpiras, ac ſuſpiras, quàm vi-
tam noſtramque ſalutem; & quomodo con-
tinuò uſque in finem crevit hoc deſiderium
ſalutis, ac vitæ noſtræ æternæ, qui tamen tam
exiguum tui honoris, tui amoris, tui ſervitii,
tui cultũs, agnitionisque tuæ in me foveo,
ac nutrio deſiderium, imè deſiderio abomi-

nando deſidero honori, ſervitio, cultuique

tuo contraria; quanta ſit hoc ante te, à Do-
miI=

ecpropon

UISN

1. 5

ue 15
Man

W

u uge
“
ln lalori

hdurh
Aneb.
Huohuhn
Mleriszinun
Pln hun
luge s.
1 ren
in
enn

1

dieni a
it Cn,
daoblat

AI.

or und,

lebr. 10, ,
1, lc. Propee

mihi, conm.

lctuciari
lari, corong
Khoi poli

lſtitiam, 2,

nimnas, A

ionc: De.
10 motnen

n VItæ .

1, Iuln i-
nomocdocor
deſidenun
uitamentn
, tui ſennit
in me foen
gerio abon
, allhuig
tete, 00

Paſſionts Dominicæ in figuriz. 209
mine! abominatio, tu ſolus ſcis, qui omnia
noſcis. O Domine! reſcinde mala, da deſi-
deria ſanécta; in quem finem devotum dic
Ave Maria, & orationem, ſupràâ pag. 204.
Hæc propono à me de futuro practicanda.

MYSIERIU M III.
Chriſtus à nati vitate agitur crucis
acti vitate.
TYPUS. Moyſes infans.
Sumpfit fiſcellam ſomrpeam, &' linivit eam bitu-
mine, poſuitque intus infantulum, & expo-
Jſuit eum in carrecto ripeæ fluminis. Exod. 2.
V. 3.
PROTOTYPON.
Chriſtus Infans arumnis expoſitus, in ſtabulo
natus, in præſepio inlinatus.
MEDITATIO.
In laboribus aà juventute mea.
Pſ. 8 7. V. 16.
Luctus tribulationum, fluctus feri maris,
fluctus hujus mundi, innumeris malis ac
miſeriis inundantis, circumdedèêre cunabula
IEſu Infantis naſcentis, ſecundùm illud
Iſa. 9. V. 6. Parvulus natus est nobis, & falctus
est Principatus (S. Crucis) ſuper humerum
Eius.

210 Meditationes ſuper Myfteries
Ejus. Etenim noſtri causà dedecus pro ho-
nore, inopiam pro opibus „ pro voluptate
miſeriam affectavit, elegit, ac ſuſtinuit:
quanta diſcrepantia eſt miſeræ vitæ noſtræ
à ſanctiſſima vita Eſu naſcentis! Naſcatur,
Domine ]Eſu! per ſpecialem gratiam tuam
in me novitas ſanctioris vitæ, qui es unica
vita vitæ ſpiritualis animæ; da, ut renaſcar
Domine, per virtutem efficacioris regenera-
tricis miſericordiæ tuæ, quam jugibus preci-
bus propono impetrare à bonitate clementiæ
tuæ, per pietatis clementiam Deiparæ Vir-
ginis Mariæ. Amen.

.. . X
Adde orationem ut ſuprà pag. 204.

MVSTLE RIU M IV.
De Circumciſione Domini Ycſit.
TVYVLDUS. Sephoræ filius.

Zulit Sephora acutiſſimam petram, & circum-
cidit ſilium ſunm, &; ait marito: Sponſus
languinnmtu mihi es. Exod. 4. V. 25.

PROTOTYLO,. Eſus poſt octiduum cir-
cumciſus.

ME-

Mummar
kreti

herm
ſeni ſolre
orleguet

eois An
leobc

.
Neles, AWan

nni!
Teperommin!

eccati, E
u,idihe 6
croris malin
neqne doln
Kconn mil
UUnun gek
Oellemi

erua:
decus Prdt
Pro volnnr
ac ſuſtinle
e vite noln
is! Naſn
gratie
qui es in
a, Uut renli
origregenn,
jugibusgre

tate clemeni,

e fllius,

m, Ganmn
arito: Iont
4. N. 15.

Octiduumcs

Paſſionis Dominicæ in figuris. 211

MEDIIATIO.

Conſuimmati ſunt dies oct o, ut circum-
cideretun Puer. Luc. 2. V. 2I.

terna Veritas! in veritate dicens: Non
veni ſolvere legem, ſed adimplere;
Auctor legis eras, nec ullà lege ligabaris aut
tenebaris; & nihilominus ut nos ad imple-
tionem legis dirigeres, d lege peccati redi-
meres, à mancipatu dæmonis ſolveres, legi
Te per omnia ſubjicere voluiſti, velut pecca-
tor circumcidi pertuliſti: O Eſu mi dulciſ-
ſime! verè Sponſus ſanguinum tu mihi es:
quèò Te tuus pertrahit amor amore noſtri?
Deus eras, Unigenitus æterni Patris Filius,
natus quoque Innocentiſſimus ex innocen-
tiſſima Virgine Matre, ſecundùm carnem,
remotiſſimus ab omni, etiam minimà labe
peccati, & nihilominus, ò amor! amor!
voluiſti ſtigmate adeò probroſo peccatoris
inuri, idꝗque ex ſolo & puro amore mei, pec-
catoris maximi, qui peccatum non feciſti,
neque dolus inventus eſt in ore tuo, ego
êcontra mille millenis vicibus in ipſam Di-
vinam Majeſtatem tuam peccando inſurrexi.
O Eſule mil adeò pœnaliter pro me circum-
ciſe, da mihi per merita ſtillantis roſei, in-
no-

212 MWeditationes ſuper WMyſtertis 1
nocentiſſimique ſanguinis tui, ut acutiſſimâ e
petrâ ſalutaris mortificationis ſeu pœniten- ira 3 n
tiæ circumcidatur cor meum, ejusque affe- pr⸗ t
ctus i nordinati; abluatur anima mea ab omni oc o
inqui ue ſolu di- Wuni: Elu
nquinameoto, Teque ſolům & unicum di-
ligam omni momento: Tibi ſoli vivam, Welſterna
◻

mihi penitus moriar. kni Vi
Adde orationem ut ſuprà pag. 204. ll unn
Inbugingredit
De oblatione Pueruli ZEſu in lurkin
1 reneib,01
enlo. 1 Mhial,
TVYP IU S. Samuel. acne, lal 21

Addaxit eum ad domum Dei in Sila; Puer ANn Klen
antem adhuc erat infantulas, & immolave- Iiil, Unl
rant vitulum, & obtulerunt puerum Heli. Iuum
1 Reg. I. V. 2 4. & 2 5. le, 0 ll

MEDITATIO. iunllirn

eluey
Zulerunt Eum ( Jeſam) in Jeruſalem, iel
ut ſiſterent Eum Domino. Luc. 2. Ladollene
V. 22. E M e
QOölarus eſt. Pſus in ipſo templo, quia ipſe mummſili
voluit, ut jam pridem vaticinatus Iſaias ſhumlind,
fuit cap. 57. V. 7. O quâm gratam & ad- mnullar
optatam habuit æternus Pater oblationem be n in⸗

hanc

Rernt
Ut acutiſin
ſen panit,
ejasqueds
Amea abor
Gunicunt.
i ſoli ri

Paſſionis Dominicæ in figuris. 213
hanc ſibi factem! intuitu cujus, nullis ultra
holocauſtis, nullis oblationibus delectaba-
tur, teſte Pſalmiſtà Pſalm. 50. v. 8. deſipie-
bant oves & boves, vituli ſaginati, hirci im-
pinguati: JEſu oblatio unicè grata, præ
cunctis deſiderata, hinc & adeò mira in fa-

ctis & actis; Vix enim Princeps pacis, divi-

1. 204,

A V
1 e

lel.
Elo; Pus
mmolne.
Puerum Hi

0.
eruſahn

10. Luc-1.

pplo, Ilinit
icinatus in
pkatam &
.—
r oblatione

u

nus ille Salomon, Rex pacificus, cum pa-
rentibus ingreditur atrium templi, & ecce
benedixit illi Simeon antiqui Teſtamenti,
Luc. I. V. 3 4. mox convertitur ad Mariam
Matrem ejus, triſte vaticinium! quot ver-
ba, tot ſpicula, quot ſyllabæ, tot romphææ
bis acutæ, Eccl. 21. V. 4. Ecce poſitus eſt hic
in ruinam & reſurrectionem multorum in
Iſraël, & in ſignum, cui contradicetur, &
tuam ipſius animam pertranſibit gladius.
Salve, 6 dulciſſimum doloris gladio trans-
fixum Mariæ corculum! offert Mater Filium,
vitæ ſuæ vitam, & hanc morte necandam in-
telligit ex ore Prophetæ, ut morte ſuàâ mun-
do conferret vitam æternam. O jeſu Prin-
ceps pacis clementiſſime! non ſis mihi in
ruinam, ſed in reſurrectionem vitæ; ſis mihi
ſignum ſalutis, cui nunquam contradicam,
pertranſeat animam meam gladius doloris
in hac non in altera vita, ut hie defleat de-
licta,

214 Meditationes ſuper Wyſteriis
licta, illic ſtolà gloriæ fiat amicta, tibi vitæ
principio uniatur ſine termino, qui me to-
tum tibi offero, conſecro & devoveo per
clementiſſimas manus dulciſſimæ Matris
tuæ, cujus animam tui & noſtri amore per-
tranſivit doloris gladius. Quare flexis geni-
bus eam peprecor intimiùs, dicendo: Odo-
loroſiſſima, &. ut ſuprà pag. 204.

MXSIERIUM VI.
Fuga in Kg pptum.
T YPD U G. Abram.
Deſcendit Abram in Ag ptum, ut veregrina-
retur ibi. Gen. 12. V. 10.
PROTOTYPON. JEſus in Ægyptum fugiens.

MELDIIAIIO.

Surge, & accipe Puerum & Matrem
Hjus, & fuge in Kalbßtum.
Matth. 2. V. 13.
Herodes furore turget, juſſio æterni
Regis urget, Angelus Domini ad Joſe-
phum, neo-nati Regis nutritium, ablegatur,
cheu! quantus in parentis corde dolor reno-
vatur? Jubetur è ſomno ſurgere, Puerum

ac Matrem ſecum ſumere; quò In Ægyptum
u⸗

Naſen
e, iMlre
7,Nump
,lu dulci
non Iu Doe
N4. Anno
Thominum?
i, Cpeis
Ctene
lg ſatiatn
nilegno, in
emd nofemn 4
tet, q
niibid tepta

Nleſtun ,
lum, Eenit
umadeb ing
emumtunn
nide Tin
Anhilatrin
mum panid

9

uid vindic⸗

munſuetlin
ileros, gp
phun cknun

rii

4, tibint

quimen
erored
imx Mn
tiamoren.
e
tefeyigget
0
endo: 0/.
94.

A VI.
tim.

am.

ſperegnin

um fagien
10.
&Mr
oyprtun.

,juſſo ent
ominiad
m, leter
gedolorten
ele, Duen

Paſſionis Dominicæ in figurin. 215
fugere, à furentis Herodis gladio ſe ſubdu-
cere, Natum protegere, Matrem defendere.
O JEſu dulciſſime! Princeps potentiſſime,
annon Tu Dominator Domine DEUS:
Exod. 24. Annon Tu fortis Iſraël, Domina-
tor hominum?: 2 Reg. 23. Et fugis à facie
hominis, operis manuum tuarum, viliſſimæ
creaturæ, Creator omnium: An ergo non-
