angelum, ad mulieres loquentem & dicen-
tem:

nehuunte
dis, gul
un,

382 Meditationes
tem: Citèò euntes dicite diſcipulis ejus, &
Petro, tanquam Apoſtolici Collegii Princi-
pi, quòd vivus ſurrexit à mortuis Chriſtus Ide Em
IEſus; citò ite, & dicite, quia tarda neſcit upron
molimina Dei gratia: citò dicite, & annun- ögrublt
tiate reſurrectionem Domini mœſtis ſuper Binluen,
éjus morte diſcipulis; vult benigniſſimus ehcian,
Deus extemplò conſolari triſtes ac deſolatos Qumgu
ſuos diſcipulos, etſi tam præcipitato ſolatio r hi,i⸗
indignos, qui in fugam ſe & Chriſtum in ki, Juine
majorem præcipitaverant deſolationem; ni- I luperhon
hilominùs ex charitatis exceſſu citò recreare osKinile
voluit Deus ſuos, & præ cæteris Petrum, QnCnl,4
Anern trina negatio & fidei datæ violatio in- rymarliͦ,
amem potis fecerat, quàâm de tam ſubita MII
conſolatione meritum: reliquerant Magi- Degack,
ſtrum ſuum in Judæorum manibus, & dere- h
liquerant eum in tempore tribulationis infi- Dive M
di & ingrati ſcholares; his notis tamen omni- ſun
bus non obſtantibus compenſavit Deus amo- Vn üic
ris teneritudine ingratitudinem; longani-
mitatis ac miſericordiæ nobis tribuens exem- ddalzl
plum, quòd videlicet pœnitentia vera locum inms
inveniat veniæ, & fortis ſit veluti mors di- (eem
lectio Chriſti, etſi actibus ejus opera noſtra ohnpalion
minimè correſpondeant. Reſolve ergo, eeſorn
Chriſtiane mi, amori amoris vicem redde- tent
re,

pro feſtis anni principalioribus. 3 83

lil te, proximum propter Deum ſinceriùs ſuble-
Clike vare, tenerius diligere, conſtantiùs fovere,
mmE corde & ore, opere & effectu conſolari,
Nu bona pro malis, gratias ingratis rependere,
t,A& imèò gratis dare & mutuare; ſi enim tantùm
miimi diligimus eos, qui nos diligunt, aut nobis
lbeige benefaciant, quam mercedem accipiemus,
iles id aut quam gratiam faciemus? Benefacite ĩgi-
n tur & his, qui oderunt vos, ut ſitis filii Patris
veſtri, qui in cœlis eſt, qui Solem ſuum oriri
Eelien, facit ſuper bonos & malos, & pluit ſuper
le juſtos & injuſtos: hæc facientes adimplebitis
arikm legem Chriſti, & gloriam veſtram firmabitis
Aenlti. in regno cœleſti. Amen.
Wcmi M E D IIATIO VI.

d De glorioſa reſurrectione Chriſti.
untons Ne,

ubiim. Divaæ Matri apparet ILſus post re-

ſurrectionem glorioſus.

Ntstntu
del. Sfiens piiſſimus Eſus Diviniſſimæ Matris
lren e O ſuæ mœrorem, anguſtias & deſideria,

Mürbme quòd ad ædem de monte Calvariæ reverſa
Hrmurm diurnis & nocturnis cruciatibus ſuper paſ-
Gcelim ſione & morte Dominica anxiaretur, ac præ
eiuet compaſſionis ſenſu doloroſiſſimo nec cibum,
Mches nec potum ſumere ante reſurrectionis diem
enene Poterat, firmàâ ſpe in diem tertium reſur-
rectio-

384 Meditationes

rectionem exſpectans, adeò ut magis ac ma-
gis appropiante hàc promiſſionis die, magis
magisque avidè anhelaret glorioſum in car-
ne impaſſibili videre Filium ſuum unigeni-
tum; ideoque Chriſtus Eſus, qui Apoſto-
lis in auxilium ſe monſtraverat, Beatiſſimæ
Matri ſuæ in ſolatium ſeſe exhibebat viſibi-
lem ſub diei tertiæ diluculum totus glorio-
ſus, Sole ſplendidior, & incomprehenſibili
claritate perlucidus, ut vis4 hâc corporali
clarificati Filii ſui præſentiâ in extaſin abierit
ſacer Matris animus, inter cœleſtes utique
ſpiritus elevatus, abreptus & abſorptus: re-
greſſa autem ad ſe ipſam procubuit pia Ma-
ter ad pedes Eſu, exoſculans ſacrorum pe-
dum, manuum & lateris transfixi ſtigmata
novo fulgore nobilitata; complexans tener-
rimo amoris affectu, & brachiis conſtrin-
gens totum Eſu corpus, & intenſiſſimos
eliciens affectionis maternæ actus, donec
IEſus Matrem ſuam filiali amplexu de terra
levavit, & angelorum choros in ejusdem
præconia demandavit, canentes ſupercœ-
leſte illud canticum: Regina c&li latare, alle-
Iuja: quia quem meruiſti portare, alleluja:
reſurrexit, ſicut dixit, alleluja; accinamus,
& concinamus & nos cum ſancta Maiu⸗ le.
cleſia:

nitt 1
dela: Dufe
Ind tewmn,
Defedmmn
Alelujr Ane
MED
De gord

Pyepitig

Ne. e
No, guo

l Cieite

dus in
4

uncltis d

n⸗ chule
Nrcbi
ünmenn
oneene,
wſeteche
l.. d
ul, atonn
uisniren
eban N

pro feſtis anni principalioribus. 385
Ecleſia: Ora pro nobis Deum, alleluja; ut
unà tecum, glorioſa Domina! in cœlis
mereamur audine gaudioſum illum jubilum,
Alleluja. Amen. :

MEDITATIO VII.
De glorioſa reſurrectione Chriſti.

u6 Propitius ineredulis ſit JEſus diſci-
Ppulis.
N On acquievit Chriſti benignitas in ſola-
tio, quod Matri ſuæ, nec iu auxilio,
quod divæ Magdalenæ, aliisque devotis tri-
bus Mariis exhibuerat per corporis ſui re-
ſurgentis oſtenſionem ſucceſſivè factam; ſed
omnes ac ſingulos ejusdem gaudii ſocios &
comparticipes fieri voluit diſcipulos; qui-
bus in cænaculo ob metum Judæorum ab-
ſconditis & congregatis præſentem ſe ſtitit .
januis clauſis, & in eorum medio dixit:
Pax vobis! At illi putantes phantaſma eſſe,
timuerunt valde, ut Domino ac Magiſtro
ſuo nec ave, nec ſalutem dicere, nec ſe loco
nen movere cogitaverint, ſtantes immoti, tur-
r bati, attoniti & ſtupefacti, exiſtimantes ſe
Hαν ſpiritum videre; unde nec Chriſtum à mor-
A tuis reſurrexiſſe, nec præſentem ſtare cre-
debant. Notate, Chriſtiani, hunc in primis
R Chri-

386 Meditationes
Chriſticolis defectum & obſcuritatem; aſt
magis obſervate in poſteris Chriſtianis, mul-
tisque tam Eccleſiaſticis quàm Religioſis per-
ſonis teporem, ſomnolentiam & ariditatem,
qui in Divinis myſteriis plus cæteris illumi-
nati Deum ſuum Euchariſticum in ſuis ora-
toriis, cænobiis, atque eccleſiis præſentem
nôrunt, ejus excellentiam, altitudinem &
majeſtatem agnoſcunt, nec tamen debitâ
adoratione colunt, in quem Catholicaâ fide
credunt; non aliter ac ſtipites & inſenſatæ
ſtatuæ coram Venerabili ſtant immobiles;
imò nonnulli ex his Deo ſuo, aut deſpecto,
aut neglecto creaturis vacant, ſacrilegè adul-
terantes verbum Dei. O miſera hominum
conditio! ò⅛ horrenda ſervorum Dei incurial
quam ultima dies deteget cum irremediabili
ſalutis diſpendio. Volens igitur clementiſ-
ſimus Deus & homo Chriſtus omne penitus
velamen à diſcipulorum oculis relevare, &
ſuam reſurrectionem ad captum plenum re-
velare, invitavit eosdem ad carnis ſuæ
tactum, dicens: Venite, & palpate manus
meas & pedes meos, quia ſpiritus carnem
& oſſa non habet, ſicut me videtis habere;
quibus dictis oſtendit eis manus, pedes & la-
tus ſuum; ex quo tandem, quem non cre-

dide-

nßn
derum, n.
Eeammnste
meciumatin
Genda amuns
at conyinon

L in imene
Ilnera; di

R
Meecenuh
Menoganited
iAberent
EuIN n
mndan
iu en
iGninn,
bo g 1

pro feſtis anni principalioribus. 3 87
diderunt, vivum reſurrexiſſe viderunt. Vi-
deamus & nos, ac cognoſcamus, non eſſe
medium ad illuminandas mentes, & accen-
denda amoris igne corda noſtra potentius
aut convincentius, quâm plagas Eſu Chri-
ſti jugi recordatione inſpicere oculis mentis,
en & in imagine effigiati Redemptoris legere
lindin „ulnera; ibi enim proſtat liber vitæ, & in
enene arbore crucis patet lignum ſcientiæ boni ac
enCIN mali, de cujus dulcedine, quiſquis guſtave-
rit, mores ſuos reformabit in melius, actio-
nes emendabit ſanctius, & ſeſe conformabit
Divinæ voluntati penitids. Expende ulte-
Anigead rius, Chriſtiana anima, quèd palpandi vul-
Enhammimm nera Chriſti licentia in quorundam diſcipu-
lotum cordibus nondum ſuſtulerit omne re-
ſurrectionis dubium, teſtante Scripturà: Illis
non credentibus, & præ gaudio mirantibus,
interrogavit eos, affabilitate magnâ, an ali-
juid haberent manducare? Ipſi autem obtu-
lerunt ei partem piſcis aſſi & favum mellis,
& manducavit Dominus coram illis omni-
bus. Recogita hic novam Salvatoris be-
nignitatem, qui in diſcipulis ſuis volens ſa-
nare morbos & vulnera animæ corporali
el cibo, quo ipſe aliàs non egebat, uſus eſt
pro medicamento & ſpirituali aliorum phar-
K 2a maco:

Ncarktuen 4

geſis

mugpe⸗
. ene

3 ·8 8 Meditationes
maco: uſus eſt, inquam, JEſus proprio
piſcatorum diſcipulorum nutrimento piſcis,
ut per hoe mutum animal diſertas faceret
linguas fidem reſurgentis profeſſuras, uſus
eſt piſee & mellis favo, per illum mortifi-
cationem carnis, per hoc ſanétæ orationis
exereitium præfigurans, velut cibos in ore
Chriſti Dei gratiſſimos. Cognita itaque ple-
nariè reſurrectione Magiſtri ſui cæperunt
ſcholares Apoſtoli mirâ exultatione tripu-
diare, Deum magnificare, Chriſtum adora-
re, ſacra vulnera & carnis ſtigmata exoſcu-
lari, amoris lachrymis irrigare, & plenis
vocibus ac choris decantare, accinentes:
Gloria uni Deo, triumphatori mortis ac vi-
tæ glorioſo. O miſericordiſſime Eſu! mi-
ſeri nos mortales cæci non minus & incre-
duli ſumus ac Apoſtoli tui, quibus dum lu⸗
men fidei miris modis impreſſiſti, nobis
quoque ſingularibus mediis inſtilla fidei,
ſpei & charitatis motiva, ut quameunque
Divinam & Apoſtolicam veritatem animoſo
zelo agnoſeamus, profiteamur, & propu-
gnemus ad tui Nominis gloriam, & no-
ſtræ ſalutis gratiam. Amen-

X *X *
*

*

lednns

I
De Aun⸗

tls Fen

ToNren On
ſice mn⸗
Ueciumael
en, Min
Icn

dis, riekt
gonbusin
Cümſeeſen
k Sr
Lallslenin
Epreclnn
Uluitoale
culchlun

incrl,

Kri li gen
elllrigrets
,Chrämk.
Komman
Nur, Aglun
, Nliſente?
ioris et⸗
bme r.

Tenmd, n
Egbun e

n. Aen⸗

pro feſtis anni principalioribus. 389
Meditationes pro Feſto Aſcen-
ſionis Domini-
MEPDIITIATIO I.
De glorioſa Chriſti Aſcenſione Do-
nini.
Ceingere, & Chriſtiane! & ſolutis ala-
tus pennis cvola de valle miſeriæ ad
montem Oliveti, mentisque tuæ oculis re-
ſpice mundi Salvatorem in culmine gloriæ,
medium angelos inter ac Patriarchas ſtan-
tem, Prophetis & cœleſtibus ſpiritibus cir-
cumdatum; ſumptà enim à Beatiſſima Ma-
tre ſua reliquisque præſentibus dilectis ſuis
valedictione, ac datà éisdem Divinâ bene-
dictione, conſcendit Olivetum, inde aſcen-
ſurus in œlum, ſtipatus angelicis hierar-
chiis, cœleſtibus ſociatus choris, SS. Patrum
legionibus inveſtitus, & à lucida nubecula
ſonſim ſine ſenſu, lentè ac morosè, ſucceſſi-
ve & gradatim altius evectus, & tandem
oculis hominum eſt ſubtractus. O verè clara
& præclara nubes! quæ Apoſtolorum obnu-
bilavit oculos, dum lucem mundi & Solem
cœli abduxit ſum Chriſtum, aſcendentem
in cœlos: verè glorioſa nubecula! quæ Do-
3 mi-

390 Meditationes

minum gloriæ ſua texit obſcuritate, & evexit NItD

ad ſplendorem infinitæ majeſtatis. Recogi-
ta, Chriſtiane! quòd craſſa nubes ſit noſtro-
rum culpa peccatorum, quæ è cordibus no-
ſtris rapit & abducit Deum; nubecula enim
noſtra prævaricatio eſt, nubecula noſtra in-
obedientia eſt, nubecula noſtra malitia eſt,
quæ Dei viſionem intercipit, dum per man-
datorum transgreſlionem à Deo nos dividit,
juxta illud Jeremiæ: Oppoſuiſti nubem tibi.
Conſidera, ò anima fidelis! an ejusmodi nu-
becula ſuperbiæ, concupiſcentiæ, aut alterius
cujuscunque ad creaturas depravati inordi-
nati affectůs te obſcuret, obtenebret, excæ-
cet? Hanc, ſi deprehenderis, diſſipa, me-
dia efficacia oppone, Deum̃ roga adjutorem,
ejusque ſanctam gratiam imploraaſſiſtricem,
ut beatifico intuitu nudam Dei faciem con-
templari valeas, & hujus vitæ obſcuritate
devictâà æternam claritatem mercari merea-
ris: quam tibi & mihi impertiri dignetur
ille, qui eſt lux vera, qui eſt lux ſine umbra,
qui eſt lux in tenebris, & lucem dat mundo;
modèò ſeriâ converſione, & ſanctâ converſa-
tione, abſcondamus nos à ſæculo & abdicatis
creaturis, ſub alis humilitatis, atque abnega-
tionis contendamus elevari in altum. Aman⸗
ME-

De An
mn iG

Utriu

Dil ,

Marian, K

Kamom

Ser

Innoeentan
dimorum
OUodDonin
Dortamarnt
unerdct
Dkug, n l

4
üintn
ſſſtis Nt

Umbahnt

ni eol
beclinit
Noſra nalis
it, dun N
1Deomci,
Altinlbens
lneßunol,
Celte den
nnit
Erten ene
Clin, me.
Nachunen
NMorallln
Dahe
8SMede

inpemi
etluhrene

DcemcA

Llancdtcnn.
ſnloin
i Ahletht⸗
ndnnnk

N.

pro feſti⸗ anni principalioribus. 391
MEDIIAIIO II.
De glorioſa Chriſti aſcenſione.

Cum Jeſu & Maria triumphabit, qui

utriusque Virtutes zeélabit.
Poquun jam diſparuerat, & ex oculis

ſuorum evanuerat, elevatus virtute pro-
prià Eſus, intendebant omnium oculi in
Mariam, relictam mortalium Matrem ac
Magiſtram, quam veluti unicam Ductricem
ſuam omnium corda reſpiciebant, demiſſiſ-
ſimè reverebantur, ac in directricem, con-
ſervatricem, fidiſſimamque aſſiſtricem elige-
bant; ut inter varia hujus viæ ac vitæ peri-
cula & naufragia ſecuris perduceremtur ad
exſpectationis promiſſæ portum orphani
diſcipuli, & æterni Patris cœlica taberna-
cula, in quem finem omni quoque conatu
attendebant virtutum documenta, & data
à Gubernatrice hac Divina perfectionis
exempla ſectabantur, imitantes morum ejus
innocentiam, & totius ſanctiſſimæ vitæ ſan-
ctimoniam. Meditare dein, devota anima,
quòd Dominus Eſus Chriſtus ante cœlorum
portam conſtitutus, à cœleſti ſuo Patre &
univerſa cœli curia magnificentiſſimè exce-
ptus, cum gaudioſiſſimo jubilo amplexatus,
R 4 &

392 Meditationes
& reſonante undique lorioſiſſimo trium-
que g

pho fuerit introductus in atria hæreditatis

æternæ, ubi Victor ille mortis ſuper trium-
Phata carnis, mundi, ac diaboli nequitia
æternis gloriæ præmiis decoratus, atque ad
dexteram Dei P'atris collocatus reſidet. Vis,
Chriſtiane! fieri tantæ gloriæ poſſeſſor:
Sis paris laboris imitator; vis inferni eſſe
victor, ſis dæ'monum triumphator; vis æter-
na aſſequi præmia, terrena fuge delectamen-
ta; vis paſſionis Chriſti eſſe particeps, ſis
Paſſionum tuarum vindex; vis cum Chriſto
glorioſus aſcendere, te ipſum Deo & ſanctæ
legi ejus humiliter ſubmitte, ſanctam Ma-
trem Eccleſiam reverere, & ſic cum IEſu ac

dilectiſſima ejusdem Matre fælix elevaberis.
Amen.

Meditationes de Pentecoſte,
ſeu Spiritũs S. miſſione.
MEDITATIO I.
Syiritus Sandtus in terram deſcendit,
quia Chriſtus ad cœlum aſcendit.
)Uòd Chriſti aſcenſio noſtræ fuerit ſalu-
— tis promotio, Divino edocemur ora-
culo; ſi enim ille e mundo non abiiſſet, Pa-
ra-

“ nike⸗

cletucenon
raclimrnenn
s elin
mnsnigeln
og,, dundn
Eenria u
enlbilinnane
Dammfunchrne
oiſri gun
Mnnis, Cenen
umdeDiun
Aerechunne
Eminer, h

ſeeceltubrg
Allprüvccle
ELaAlmenvonn
iqne, dtene
Umiane Een
Ulend
Urae ninge
rln ani
imtin ie
R Gulſklenn

.

lline tie

tn hert

ulnend

bol
Narns,

1tbsrelce

Rorir alt
is ilen
lhubt,ir
eiebt

lenmimn

n lokle
Allmnl.
un re.
denen.

IIG!

in iee

GNGeNE

Alre kei
edocemnn de
Nncbile!

p⸗

pro Feſtis anni principalioribus. 393
racletus de alto non veniſſet; niſi ego abiero,
Paraclitus non veniet ad vos: rationem hu-
jus viciſſitudinis & Divinarum Perſonarum
transmigrationis exponere ſatagunt Theo-
logi, dum dicunt: Quòôd Apoſtoli ex præ-
ſentia ſui Magiſtri mire delectabantur, &
ſenſibili nimis complacentia conſolationem
ſuam fundaverint in aſſiſtentia corporali ſui
Magiſtri; quamdiuautem homo ludit in hu-
manis, & externo acquiefcit ſolatio, ſuper-
nam & Divinamnon meretur perfectè poſ-
ſidere Spiritũs Sancti lætitiam; ſed prius fo-
ràâs mittere, reſignare, & abdicare convenit.
terrenas delicias: in hujus ratiocinii confir-
mationem fervit hiſtoria Iſraëlitica, quando
Dominus Deus in ſolitudinis Ægyptiacæ
receſſibus noluit filiis Iſraël pluere Manna,
niſi priùs ceſſaret terreſtrisEgyptiaca farina,
& alimentorum naturalium abundantia: ſi
itaque, ò terrene HRomo“ internà nondum
viſitatione deſuper viſiràris, crede, quòd
uſquequèò aucupandis externis gatidiis inor-
dinatè nimis occupãaris. Sed obmovere mihi
forſan poteris ac voles, an ergo Chriſti præ-
ſentia impediat Spirits Sancti adventum,
quaſi Hic non veniſſet, niſi Iſte aſcendiſſet:
Ita eſt. Chriſtiane; licet enim Verbum & Spi-
R z, ritus

394 Meditationes

ritus ſint unum in eſſentia, unus tamen ab
altero eſt perſonaliter diſtinctus in unitate
indiviſa, adeòque niſi Chriſtus ab Apoſtolis
nimià ſingularitate ex proprio commodo in-
fectis receſſiſſet, & ipſorum humani amoris
adhærentiam deſeruiſſet, non fuiſſet trans-
fuſa ſeptiformis Spiritůs Sancti gratia in
diſcipulorum corda, utpote terrenis affecti-
bus oppleta, & ad cœleſtia perfectè capien-
da mins diſpoſita; hoſpitari enim delecta-
tur unicè Spiritus in pectore à creaturis va-
cuo, libero, & ab omni nævo purgato. Jam,
anima devota! contemplare, quèòd ſi affe-

ctus Apoſtolorum erga JEſum tam fincerus

& ſanctus ob admixtam propriæ utilitatis
aut emolumenti portionem potuerit pleni-
tudinem infuſionis Spiritůs Sancti retardare;
ſi inquam diſcipulorum lucroſus erga Chriſti
humanitatem & præſentiam amor proprius
longiorem causâſſet Divinitatis Spiritũs
Sancti ab ipſis abſentiam; quomodo Spiri-
tůs S. dona & chariſmata ſpecialiora recipere
poterit pectus mortale plenum creaturarum
viſco, ineſcatum ſæcularibus deſideriis &
peccaminoſis corruptum, depravatumque
voluptatibus? Repara igitur te, & præpara
animam tuam puris ſanctis deſideriis; ſepara
te

nie

1 dibuen

(cakils YMn
Ui dined
ſincta ect,
MID
DN)
Bouitun

tre

Iin,

6

eormnatn
ns Ciceen
wen it
ird

Cnio neni

Mils ut
ninun
ritw
Dtoconm
Imkummie
non ilſetd
nct Ni
Netenenga
D
aienincts
Weiten
opupno N
, u,
man Aiuen
ie lai
Wreid ſen
Nltee
lnetelt
n mI

winnuns rta.

onobt
Peellcam
enuncenmt
ubus ee
. S
nte, AN
Geſeris

pro feſtis anni principalioribus. 395
te à quibuscunque remoris & curis, ut ſe-
curiùs Spiritum Dei recipere, & conſtan-
tiùs digneris conſervare, ingeminans cum
ſancta Eccleſia: Veni Creator Spiritus, Sc.
MELDIIAIIQ& II.
De Spiritũs S. miſſione.
Bonis exemplis & ſanctis precibus
obtinetur Spiritus Sandus.
Agiſtræ officium ſanctiſſima Virgo Ma-
ria, & perfectionis magiſterium com-
miſſis ſuis diſcipulis exhibuit, erudiens eos
magis ſanctitatis exemplis, quàm eloquen-
tioris facundiæ verbis, ut & nos docibiles
faceret, quòd proximis noſtris, aliisque cu-
ræ& noſtræ concreditis ſuffragati tencamur
virtutum portids veſtigiis, quàâm ſermonis
perorantis phaleris fucatis, & ad artificium
magis Ciceronis, quâm ſervitium Salvato-
ris expolitis: quare continuæ orationis exer-
citio meruit B. Virgo ſibi & 88. Apoſtolis,
quòd Spirits Sancti Perſona in totum cœ-
næculum lumine deſurſum apparente, & ſub
ſgura ignexrum linguarum deſcenderit, ſu-
orà ſingulos in oratione defixos reſedérit,
& tantâ amort vehementiâ omnium accen-

derit corda, ut excuſſo omni timore fidem
R 6⁶ Chri-

396. Meditationes
Chriſti Evangelicam longè latèque prædica-
rent imperterriti, ad Dei Ter Opt. Maximi
loriam & infallibilem multorum ſalutem:
hujus Sancti Spirits in anima tua, Chri-
ſtiane! reſidentiam te habere cognoſces, ſi
ad unius ſolius Dei gloriam omnia tua opera
direxeris; requieſcet autem ſuper te Spiritus
Domini per juge & fervens orationis ſtu-
dium, & boni exempli miniſterium tam
activum, quàm paſſivum, ſeu datum & ac-
ceptum; quod utrumque ut efficias, pio,
animo dic: Veni Creator Spiritus, &c.
M E DITATIO. III.
De Spiritús S. miſſione.
Ad vitam Chriſtianam præcipus ne-
cſurium ett habere Spinitum
Sandtam.
Onſidera Chkriſtiana anima in fervore
Spirits arida, quèd ad vitæ corporalis
conſervationem non minùs, ſed pari neceſſi
tate oporteat reſpirare, quemadmodum 3
myſticæ ſeu ſpiritualis vitæ ſubſiſtentiam ne-
ceſse eſt ſperare, & in Spiritu S. ſpirare
utrinque enim mors eſt, ubi alterutrius de-
ficit conditio; quod eniin cor corpori, &

anima eſt cordi, hoc Chriſtjano eſt gratia,

&

ne 6

genntin
us exanimmu
vec A hmün
cmini Splinl
nhuberün
Uenditur ant
adultru,
Tahencd mu
Erpronmtr
Glitus cienn
rorittonn
No aninn 10
olerennind

l, A

en
0Chrilimen
Nni nlale
Imeliul
eſuken
mis Khar
Piriuſrin
ſeretule,
ävern
au ſclet
in. n

5 ro feæſtis anni principalioribus. 9:
egenet & gran , iri 8 :ſic i r.
eee S grari⸗ pirirus Sanctus: ſicut enim cor-
udr Ni pus exanimatum & inanime nec movetur,
unmkh nec ad functiones vitales ſufficiens eſt, ſic
um anima Spiritu Domini orba progreſſum nul-
lum habet virtutis: ſuigitur tam aſſidua im-
nnaue penditur cura, & tam exquiſita collocatur
hertehhn induſtria, in prolonganda., fovenda & pro-
WMois rrahenda vita corporali, quæ levi tamen.
ünſetime ſymptomate extinguitur; quæ, quæſo, aſſi-
duitas excogitanda & applicanda non erit.
pro vita gratiæ, æternùm duratura? Si etiam
pro anima à ſocio corpore ſemel disunita

0 polſſet reunionis ſolvi pretium., quid non-
ne expenderetur, aut prodigererur de theſauris
H“” cunctis? An non ergo tantum & omne to-
ſegee rum pro ſtabilienda, redintegranda & per-
Wtun petuanda ſpirituali vita ſit profundendum?

O Chriſtiane mi! ſtylo ferreo & plumbi la-
minà inſculpe præcordiis tuis, quòd Divi-
nus Spiritus ſit anima animætuæ, quò d ſine
hac ſupernaturali anima. ſit anima tua exani⸗-
mis & horribilis mors, quòd tua vita ſine
Spiritu ſit ſine vita; hinc hanc vitam vitæ vi=
vere ſtude, & eo tantùm fine vive, ut vivas
vitâ vera, vita inſolubili, vita ſupernaturali,

NN quæ ſola vita eſt, qua verè vivitur. Dic pro hac
lnocſge, vVira: eni Creator spiritut, So.
R 7 ME-

398 Meditationes
MELDIIATIO IV.
De Spiritũús S. miſſione.
Nobis ſimpliciter estt negelſaria Spiri-
1us Sanct; gratia.
R dimentum fidei eſt, omni viatori Chri-

ſtiano ruditer etiamnum in Catholi-

cismi Principiis illuminato notum, quòd ho-

mo natus de muliere multis repletus miſe-
riis, & fragili ſit folio labilior „ ac inſuper
nemo ſalvari valeat ſine habituali Spiritũs
Sancti dono, aut actuali ejus adjutorio:
abſolutæ etenim neceſſitatis eſt ſidei ,ſpei ac
charitatis infuſæ habitus in parvulis, & actus
in adultis ratione urentibus: & licèr Deus
T. O. M. ad ſe amandum, credendum & ſpe-
randum (ſaltem quatenus bonus eſt nobis)
naturalem inſpiraverit ducéctum & inclina-
tionem, attamen ex nobis ipſis abſque novo
ſupernaturali actuali dono & adjutorio im-
Pares nos profiteri cogimur eliciendis in ea
altitudine ac perfectione Theologicis virtu-
tibus, quæ impetrandæ beatitudini ſuper-
naturali foret proportionata, ac per conſe-
quens ſolis naturæ viribus nil ſuprà naturam
Poſſumus; ſiquidem ſolus Spiritus Sanctus
eſt, in cujus nomine nomen JIEſu dicini
olus

ClusSun
eüigllueke
OCnlos mend
jen exclln,
Eectionenb
Donataektan
ſinte al u
Uanta icen
Cum pronn
uin kabinds
un ad ſliin
Cearionpvote
Edim, anl
(enani tutet
rhrnczrec
Ceun n 4
D
e
Uin irti

Ne 10

lntus.
Uhemmin
eikanan
utüt

3

Niſtre
ini,
etg
omnifiavie
norum ,
. .
is ehlenn,
Dlr, ai

A
KlaDeu
QencumKhe
Donnscke,

eberindit
ttn, NN
Vnl innn

1 inn

nen Eld

pro feſtis anni principalioribus. 399
ſolus Spiritus Sanctus eſt, qui nos de ſomno
evigilare facit, in viam Domini impellit,
oculos mentis dirigit, ad fidem, ſpem, amo-
rem excitat, & eàâ promptitudine atque per-
fectione ad Deum ire movet, quæ Chriſtia-
no nata eſt convenire: quantàâ autem neceſ-
ſitate ad paradiſi conſecutionem opus eſt,
tantâ identidem ad ſalutis noſtræ procuran-
dam promotionem eſt allaborandum; ete-
nim habitualis & actualis gratia æquè mul-
tum ad ſalvationem, quantum ſalvatio ad
creationis noſtræ finem importat: unde con-
ſequitur, quòd pro obtinendis mediis &
creationis noſtræ fine à nullo ceſſandum ſit
neceſſario opere cooperationis, ſed eò ſedulè
collimare opera noſtra debeant. Dic: Veni
Creator Spiritus, Gc.
MEDITATIO V.
De Spiritúùs S. miſſione.
Sine Spiritàâs Sancti numine nihil estz
in homine.
Pter abſoluram pro æterna beatitudine
Spiritũs S. afliſtentiam, ad omne inſuper
ſupernaturaliter bonum & meritorium opus
ræviè aut concomitanter requiritur donum
Spiritũs Sancti; etenim nec bonam, in Wiete
en-

400 Meditationes

ſenſu, cogitationem concipere, nec dignum

proferre verbum., nec ſanctum poterimus
exercere actum, Divinæ Majeſtati gratum,
nec nomen Eſu dicere, niſi adjutorio ejus

Præveniamur, aut adjuvemur, teſte infalli-

bili veritatis nuntio, dicente: Nemo poteſt
dicere Dominus JEſus, niſi in Spiritu Sancto:
quia, ut ſupra jam inſinuatum eſt, ſolus Spi-
ritus S. eſt, qui nos illuminat, inſpirat, in-
flammat, qui velle & perficere dat; qui cor-

da noſtra emundat, ſenſus purificat, & to-

tum eſſe noſtrum dignificat; qui ad bona
commovet, in ſanctis promovert; qui ope-
rantes perficit, & perfectos ſanctificat; ita,
ita eſt; Spiritus omnia in nobis ſinenobis
ſpirat, & nobiſcum omnia, quæ bona ſunt,

conſummat, & provenit omne bonum per

ipſius donum; uxpote ſine quo miſerrimi
ſumus, infirmi ſumus, cæci ſumus „Pper to-
tum plagati & vulnerati ſumus; idipſum olim

cecinit D. Thomas Aquinas: Sine tuo nu-

mine Nihil eſt in homine, Nihil eſt in-
noxium. Si ergo abſque Spiritus Sancti ſpi-
ramine nullum exit opus gratum de homine,
quis, quæſo, hominum erit adeò inſenſatus
& ſui ipſius ſalutis incurxius ,qui non affectet
totis conatibus afflari, & Spiritũs S. ardori-
bus

ſe⸗

binuine

crusuin

Calumpolet
el olusDrn
Crdium Ne
umrenire
Gium wel,
Nlſceraindnn
Um homnnrtt
1enanonelzcen
Uent tenehol,

e parnigohon
ileſerhnir,
unn ACNn

Funnlarnine
hn .
MIN
Deht
ubuructn
tnanlt
Ulrline
luchine
hnum r
granlenfin

Pehuendet

Enmn, ah

Dae, Nedi,
un
D
gin e
Nliatjn
enn, Tlri
ingiinge
unck, ,
net, inſhin
e unter .
n; ANA
nnt, li

„,

9

vbis Knenod⸗
Auedomin,
.
.

ind
Vemnbike 4
eit adedilſe
,lionttn
nnd

pro feſtis anni principalioribus. 401
bus intimè inflammari? Quis non ambiret
totus transnihilari, ut in Spirits Sancti va-
ſallum poſſet recreari & transformari, qui
eſt ſolus Dator munerum & unicum lumen
cordium? Veni ergo, ah veni Pater paupe-
rum! veni dator munerum, veni lumen cor-
dium! veni, & præcordia noſtra penetra,
viſcera inflamma, pectora concrema, & to-
tam hominis ſubſtantiam purifica; quia ſine
te rationales creaturæ manent frigidæ, ma-
nent tenebroſæ, manent culpis inquinatæ,
& pœnis obnoxiæ. Miſerere igitur noſtri,
miſerere Domine, Pater, Largitor, Sancti-
ficator & Conſolator optime, ne æternùm
pereant miſeræ animæ noſtræ. Veni Creater
Siritus, Ge.
MEDITATIO VI.
De Spiritús S. miſſione.
Vis Paraclitum propitium, animam
tuam ei dignifica in hoſpitium.
Audatiſſimæ urbanitatis & reverentiæ
uſus obtinet apud ingenuos, quòd ſere-
niſſimum aliquem Prineipem, Magnatem,
aut grandem virum ſub tectum recepturi, ita
Præparent diverſorium, & adornent hoſpitii
thalamum, ut hoſpitem ingredi dignantem

pla-

402 Meditationes
placabilem habeant & propitium: pari ſol- .
licitudine humani cordis aula eſt dealbanda dd etk
& exornanda, in qua domicilium eligit, an nesſlhit
& ſtabile capit habitaculum Spiritus San-
ctus, ne quid labis in ea offendat, quod moremand
ſupremeæ illius Majeſtatis ac Divinitatis of- o&tunck
fendere poſſit oculos, qui ſunt mundi &
mundiſſimi, odientes quamcunque macu-
lam, quam ubi advertit, ad nos neutiquam
divertit; in malevolam enim animam ſa-
pientia Divina non introibit, nec habitabit
in corpore peccatis ſubdito. Nec ſufficit mniun leiß
purgatam ac mundam eſſe interiorem ani- uum mun/
mæ noſtræ domum, ſed inſuper pretioſis c anun
excolenda & deauranda eſt virtutum Præci- ANe lue
puarum ſuppellectili, ut in ea delectetur & &
delicietur Divinus Sponſus, cujus templum A
funt membra noſtra, inſigni nobilitanda flore 3
humilitatis & virginalis diademate caſtimo-
niæ; per duas enim has anteſignanas virtu- ſte
tes ea eluxit in Deipara ſanctitas, quæ ipſam
dignificavit, ut dum in Deum ſederet de- (hel
fixa, à Spiritu Sancto meruerit adumbrata
Divini Patris Verbo fœcundari, & Salvato-
rem omnis carnis mundo proferre, ac pro-
priis oculis intueri Salutare Dei, erga quod
ſummo ſemper deſiderio ferebatur , S aſſi⸗
duis

e

—

uit

et
hinn:
Kahel.
Coniclin .
ln Gine
0endr
isac Dining⸗,

„.

G1i ſunt nn
unomnqr V

ilr ni
Uünmmgt.
naddedenf
, Cſutn
Cinchltrc
Guleme
Cnl
Cnclits, gen
nDeum cee
wenett an
ndani, r
6 nukn, 15
nehei, au
ehnl,

pro Feſtis anni principalioribus. 403
duis orationibus elevabatur, probéè ſciens,
uòd cœleſte hoc Numen ad nos invitari,
atque à nobis ſolicitè velit deſiderari, ante-
quam accendat lumen ſenſibus, & infundat

amorem cordibus. Tantæ Genitricis exem-

lo & tu mi Chriſtiane deſiderium tuum ex-
plica, cum Davide exclamans: ſicut cervus
(ſauciatus & irritatus) deſiderat ad fontes
aquarum, ita deſiderat anima mea (vulne-
rata in naturalibus, irritata in gratuitis) ad
te Deum, fontem vivum, fontem gratiarum
omnium. Veni igitur dulce refrigerium ad
tuum imperium, poſſide cordis mei hoſpi-
tium & obſequium: Sana me, & ſanabor,
falva me, & ſalvus ero. Veni Creator Sspiri⸗
tus, &c.

MEDITATIO VII.
De Spiritús S. miſſione.
NWe ſis elinguis, Spiritus Sancti loquene
linguis.
Obaebar Maria in domo cœnaculi ſolitaria,
non tamen ſola, ſed cum Apoſtolis in ora-
tione perſeverans ſedebat, ſilebat, promiſ-
ſum Spiritum S. cxſpectabat, & ecce dum
ſilentium & oratio quietos tenebat omnes,
factus eſt repentè ſonus de cœlo, tanquam

ad-

404 Meditationes
advenientis Spiritůs vehementis, & replevit
totam domum, ubi erant ſedentes, & ap-
Paruerunt illis diſpertitæ linguæ tanquam
ignis, ſeditque ſupra ſingulos eorum. Cur
fœliciſſuma hæc apparitio in linguis & forma
ignis facta eſt? Denotare voluit Spiritus
Sanctus apparitionis ſuæ, quem in anima-
bus creatis producit effectum: ſicuy enim
lingua corporalis diſtinguit ſapidum ab inſi-
pido, dulce ab amaro, innoxium à noxio:
ita Spiritůs Sancti fruitione diſtinguimus
inter caducas & ſtabiles, perituras & æternas, 1u , ueg
humanas & Divinas creaturas; quòd una ha- 42 ⸗ Gne
rum damnoſa, periculoſa & abominabilis H

enitte ingtan
iſeimla,

Ganisad aenn
Ee, l Gtli
uummur rorb,l

ntuf glnm,
ſit, altera proficua, ſecura & expetenda. Et, Nrcdcnln
ſicut ignis metalla purificat, liquida quæ- len
. . . . N
dam indurat, vile à pretioſo ſeparat, ſolidat, ch lüuer

confirmat, & ſcoriam ipſam perſæpè emun-

dat; ſic Divinus ignis mentes noſtras puri- Kanc
ficat, rubiginem peccati dividit, indurata 7
eliquidat, imperfectionum labes ab-& con-
ſumit, frigida corda accendit, languida in
altum elevat, luce cœleſti clarificat, amoris 4

calore fovet, ardorem concupiſcentiæ in
fervorem Divinum transmutat ,„ & totum
terrenum hominem transfigurat, transfor-
mat & tranſubſtantiat in ſupernum, unione
in-

pro feſtis anni principalioribus. 405
NKleng indelebili. O Domine mi miſericordiſſime!
tu dixiſti: Ignem veni mittere in terram,

ie Incnr 3
glereann & quid volo, niſi accendatur? Mitte, ahl
d 2 . . . .. . .
dalant cinitte in aridam cordis noſtri terram amoris
e as dui ſcintillam, accende ignem ſancti tui Spi-
ule olun de

ritũs in pectoribus noſtris, ut illuminemur,
inflaniinemur „emundemur, & de terrenis
ad cœleſtia, de humanis ad Divina, de mun-
danis ad æterna transplantemur: da Domi-
ne, ut nes elingues creaturæ tuæ linguis lo-
dquamur novis, & tua deprædicemus magna-
lia: da, ut de ore noſtro aliud non eructe-
neſlin tur, quàâm ad proximorum exemplum, tui
elüniui⸗ Nominis gloriam, & multorum ſalutem;
tghnuk, ut omnes cognoſcant vehemeutiam poten-
lalur tiæ tux, & novitatem reformationis noſtræ,
quèd aliis loquamur linguis, à Spiritu
Sancto in nobis noviter efformatis. Veni
Creator spiritus, GSc.

X *
X

tgur, u
hemun,

Me-

406 Meditationes

Meditationes pro Feſto Sa-
cratiſſimi Corporis Chriſti.

MEDIILAIIO I.
De SS. Euchariſtia.

, *
Deum debitè honoras, ſi Sand iſtimum
frequentils adoras.

PRocumbe viator Chriſtiane in genua, &
flexo poplite pretium redemptionis tuæ
in Sacratiſſimo Altaris Saeramento recondi-
tum reverenter adora: proſternere in faciem
coram Altiſſimo Deo tuo ſub ſpeciebus Eu-
chariſticis in carne glorioſa replicato, & ele-
vatis in cœlum mentis oculis meditabundo
intellectu conſidera myſterium myſteriorum
Diviniſſimum, Sacramentum Sacramento-
rum maximum, miraculum miraculorum
quotidianum, ac mirabilium mirabiliſſi-
mum: urtpote in quo totus Deus, totus ho-
mo, & inſcrutabile continetur unius Chriſti
compoſitum, e Divinitate, quâ in cœlis
gloriosè reſidet, in terris præſentatum: in
hoc ſanctitatis abyſſo humana laret anima
Divinitati inſeparabiliter conjuncta, caro
& ſanguis animæ indiviſibiliter copulata,

Deus

lim

ligve cpul
Cllurd eyhetet
Dio itm

borgtim D
ldr,
isteſetehiim
oletennden
hulilin
itate Ali
nernigconn e
Ein D

dlnin

net
—
1 keſon
vorisChrik

IIO
lunſti

4
Acorat.
tlhunein en
Klenni
Geumemdenr.
Istrinul.
hlemd Ae⸗
Usweäürhee
DhnNNRti
Ennum dur
alum niunn
Neblliun t
otuDels n

pro Feſtis anni principalioribus. 407
Deus & homo æterno vinculo deſponſati
in unitate Perſonæ, & dualitate naturæ: in
hoc eſſentiæ unitas & perſonarum trium-
phat Trinitas cum omnibus Divinis attri-
butis, proprietatibus & perfectionibus infi-
nitis: coram hoc Venerabili Sacramento
tremuli aſſiſtunt angelorum milliones, &
immenſa cœlitum multitudo, prout Divus
Joannes Chryſoſtomus „Sanctus Gregorius,
aliique apud Deum magni meriti ſacerdotes
oculatã experientiâ tradunt, & de viſu pro-
prio iſtam angelorum circa Sacrificium
Miſſæ apparentium realitatem atteſtantur;
imèò veritatis hujus fidem aſtruunt alii, Miſ-
ſam tantùm devotè auſcultantes, inter quos,
omiſſis aliis, annumero S. Bonaventuram,
B. Benevenutam Auſtriacam, B. Veroni-
cam, &c. Similem viſionis quaſi beatiſi-
cantis gratiam contin gere poſſe & nobis ne-
mo diffidat, modòè æqualem cum Sanctis
iſtis reverentiam, vivam fidem & ſinceram
proderemus devotionem, defectu cujus ſub
auguſtiſſimo Altaris Sacrificio exiguâ exem-
plaritate aſſiſtimus Sacramento, parum in
externis compoſiti, minùs in internis recol-

lecti, minimè Deo intenti; ſedentes,
fabulantes, irrcverentes, & foraneis ſimiles,

imè

