tine

—R ſuper feſtis Sanétorum. 515
e — .
iiine ſuos Dominus, quos ad ſuperna miſericor-
Nt . . — è—
In “ diter nititur ducere in ipſos cœlos: probat
i inquam ſponſum, an ſponſam plus diligat,
lbinn . Al . 5 8
n quàm ſe Dominum Deum ſuum? Probat &
AW 1Nen . .
Ruh t nos pariter variè Moderator cœlorum, per
uuuII varia mandata ſuperiorum, quos aliquando
. A

transplantare cogitat in regna æternorum,
leicotet mandatis, non rarò arduis ſatis, affectibus
innatis, naturæque noſtræ non modicè con-
ITAIIO trariis: ſi in caſu tunc cum Alexio inclina-
tiones naturales & naturam ipſam amore
JEſu Chriſti violentemus, ſecuriùs cum ipſo
ad cœleſtia conſcendemus: propoſitum ſu-
per hoc firmius formemus, fœlices erimus, ſi
in formato propoſito conſtantes manemus.
Adverte deinde, quàm Chriſto Alexius obe-
diat promptè: etenim ſine dilatione ingreſſus
cameram ſponſæ, eidem offert ac donat an-
nulum aureum, pretioſumque ,‚ in amoris
ſymbolum, corporale cingulum: & exiens
à ſponſæ thalamo, mutatis in vicino cubi-
culo veſtibus, in ſecreto & ſilentio noctur-
min 1: no diſcedens, cuncta ſua deſerit, & rectiori
kalin Via maris portum petit; ubi reperto navi-
gio, ad navigandum parato ac prompto alto
le committit mari, totus Divinæ innixus
providentiæ. Coœca hæc obedientia, reſo-
V 6 lu-

Danchunn
pruurriuti

ctanedmn,

516 Meditationes
lutioque generoſa, ſanctitatis ejus procrea-
vit ac procuravit initia: ita eſt, & hoc cer-
tiſſimum eſt, quòd unica ſui victoria, non
rarò, quòd quis ſanctus fiat ac evadat, magna
fit cauſa. Nota ulterius, quòd navis hæc
Alexium Laodicæam duxit, qui exinde per
terram Edeſſam petit, ubi omnibus, quæ
habebat, pauperibus diſtributis, vixit per
annos ſeptemdecim mendicatò, ſacratiſſi-
mam Virginem affectu recolens perſeveran-
ter devotiſſimo: ex quo diſces, quèòd ad per-
fectionem aſpiranti, primèò neceſſarius ſit
contemptus mundanorum, ſicut & ipfſius
mundi, deinde amor & pius cultus ipſius
Reginæ cœli; ſi tibi igitur perfectio cordi
eſt, contemne mundum, mundique facul-
tates, illecebras, ac vanitates cum Alexio,
ſitque tibi pariter cordi erga Deiparam pia &
conſtans ſemper devotio.

Pro feſto S. Alexii Confeſſoris.
M E DIT ATIO II.

Latet peregrinus ſub gradibus amore
IJEſaue Chriſti inter ſuos Alexius.
Evelato Edeſſæ Alexii nomine, & qui-
dem ab ipſa Beatiſſima Deipara Maria
Virgine;, humilis Alexius, ut applauſum de-
mam

n
cinethonin
mamünd
Peit,
(oli,
Drionsnncl
nlell,
ellet, uel
Aumſurt,
(uemn dond
adenfunr
Cemenlaetl
ur; Kenegl
iich, Enino
lgunane

NNeA5

menrint
IIm: ql
onmi.
Eſneinten
cior, dr i
niterergt
inml
hln,gin
1a gan

Japer feſtis Santctorum. 517
clinet hominum, Edeſſam deſerit, & Ro-
mam navigio, à ventis eò transportatus, re-
petit, ubi patrem, à quo tamen non fuit re-
cognitus, utpote à quo reſpicitur ut pere-
grinus in oſtiis Tiberinis, ſic utique diſpo-
nente Deo, reperit; & ne alicui gravamini
eſſet, aut eſle deberet, ipſum hunc patrem
ſuum ſupplex exorat, pro receptione in ali-
quem domus ſuæ angellum, eundemque
eadem via pro ſuſtentatione de micis, quæ
de menſa cadunt quotidiè, devotè alloqui-
tur; & ecce Alexius ſtatim exauditur: in por-
ticu, ſeu atrio domũs paternæ, in obſcuram
aliquam camerettam ſub gradibus, qui ad-⸗
huc Romæ ad S. Alexium in ipfius Eccleſia
viſuntur, immittitur, & ibidem à patre per
alios ſeptemdecim annos in continua ora-
tione, cœleſtium meditatione, carnisque
maceratione occupatus, toleratur, ac nu-
tritur: qui interea à domeſticis & exteris,
domum in-& egredientibus multipliciter
S ſine intermiſſione vexatur, & ut ſimpli-
Hin cior, ac vix ſanæ mentis homuncio, enor-
lei miter exagitatur; quæ omnia autem Alexius
ipſe in multa & ſancta ſuſtinet ſanctiùs pa-
tientia, gaudio ſpirituali, ac cordis læti-
tia. Sed attende, quèd hæc opprobria
L 7 exi-

Pyjffirer nd

4

Belul

518 Meditationes
cxigua erant in comparatione tormenti,
ſeu preſſuræ cordis hujus magni ſervi Dei,
quam ipſi cauſabant quotidianæ lachrymæ
matris ac ſponſæ, à ſe deſertæ, quas mœſtiſ-

ſimas ſemper in e-& regreſſu domũs obſer-

vabat, cô quòèd nullibi reinveniri aut re-
periri poſſet Alexius: nihilominùs hic
ſanctior Chriſti Athleta in propoſito firmi-
ter perſtitit, & ſenſum omnem carnis, af-
fectumque innatum ſanguinis conſtanter
vicit; idque per affectum majorem, quo-
ferventiſſimè ferebatur in Dominum JE-
ſum Chriſtum, mundi Salvatorem; ex quo-
& factum eſt, quòèd nunquam hisce, tan-
toperè licèt afflictis, ſe recognoſcendum
dederit. O quanta hæc eſt generoſitas!
quanta, fragilioris etſi cordis humani, hæc
eſt firmitas ! tandem mortuum, & gloriã
cœleſti donatum, miraculosè univerſæ
Romæ, totique mundo patefecit Dominus
Alexium: in ipſoque omnes, tum Reli-
gioſos, rum ſæculares inſtruendo, quèòd
ad dignè ſequendum Chriſtum, debea-
mus carni & ſanguini quemcunque amo-
rem negare inordinatum, & ſoli DEO
omnem cordis noſtri ſacratiorem conſe-
erare affectum; qui enim amat patrem vel
ma-

matlenh.:
me, non e
Gnetttonn
uplumach

Gedit, uen
gelo⸗
DIo Kelo

6ronn
ID

(Ma frel
Wlſerai

4
üan 1
Unddan
more ciſen
Tleömendtin
uurum nirin
Vleinomomn
chrtuliti
lumeſdhn
Hin, u
mapnibeb z
hoe Cle
inn iyen

H lber

ſuper feſtis Santtorum. 519
matrem ---- aut uxorem--- plus quàm
me, non eſt me dignus: qui autem reli-
querit domum ---- aut uxorem,--- cen-
tuplum accipiet, & vitam æternam poſſi-
debit, ait æterna Veritas in SS. ſuo Evan-
gelio.

Pro Feſto S. Claræ Virginis,
Sororum Clariſſarum fundatricis.
MEDIIATIO I.

Clara praclara puritatis Angelica
conſervatrix, & rarion caſtitatis
amatrix.
Podquam D. Virgo Clara cor ſuum Do-
mino Deoconſecravit, nunquam illud
amore cujuscumque creaturæ profanavit.
Ideò meruit in morte viſitari à turba mul-
tarum virginum, & Regina ſeu Virgine
virginum omnium, quæ & ipſi miræ pul-
chritudinis magnæque pretioſitatis pal-
lium & ſedibus ſuperum donavit: quo &
ipſam, quà ſponſam dilectiſſimi Filii ſui,
magnificè adornavit, addens clarâ voce
hoc S. Claræ elogio: Hæc f’dem Filio meo jn-
ratam, in finem uſque ſervavit illibatam.
Hic, ſuper hiſce meditando, geprſenia
115b1

520 Meditationes “ D
tibi Filium Dei mentaliter, & attende, lechenetyn
quid Matth. 22. Saducæis Dominus noſter (gecnnihen
ſe interrogantibus, & ſcire cupientibus, M- an
cujus futura ſit uxor, in vita ventura, quæ cgradaßuin
ſucceſſivè hic ſeptem habuit viros, attende., cotplinmn
inquam, quid ipſis reſponderit, perquàm ibimint,
diligenter ſcilicet: Post reſarrettionen ne- (dkeyilt
que nubent, neque nüubentur, ſed erunt ſiout An- ſtus
geli Dei: Adora anima mea hoc ſapientiſ- Cichsceint
fimum Salvatoris tui reſponſum, & conſi- ierilunon
dera ulteriùs, quèd, ut imitari valeamus ſenſis ihin
ex nune puritatem vitæ futuræ, omninò Qmunt
neceſſarium ſit, ut in tantum Hc humilie- ubis, ni
mus carnem noſtram ſeu corpus, donec diem, 4
nullos ampliùs ſentiat aut habeat ſenſuales
motus: ut e uſque purificemus imagina-
tionem, donec nihil ampliùs nobis repræ-
ſentet, quòèòd poſſit labefactare puritatem: bon
& ut taliter animas noſtras cum Deo unia- Elonepnnin
mus, quod nullum ampliùs affectum in- (e homine
ordinatum pro creaturis, imò nec nobis qlin nifun
iplfis habeamus; ſed unice Dominum inmundon
Deum ex toto corde amemus ac diligamus. kerent homn
Quia autem hoc in praxi, quam diu in hac cttanlemti
miſera terra degimus, valdè diffcile eſt, vlanon
hinc & Filius Dei divulgataà hüc doctrinâ Iuſclu g
addebat: Qurpotest capere, capiat; & con- Detentzcon
2 cinnin

Jſuper feſtis Santtorum. 521
ſequenrer, ut videtur voluiſſe annuere, ad
executionem procedat.
Hic examina & reflecte te, in quali
gradu puritatis invenias te? Eſtne caro ſeu
corpus tuum tibi continuò pœnale? Eſtne
tibi animus, quèd illud audeas mortifi-
care, in quantum neceſsè eſt, ut verè ca-
ſtus (ſeu caſta) valeas perſeverare? Et quid
dicis de imaginatione? Quomodo & qua-
liter illam gubernasin occaſionibus, dum
ſenſus inopinatèò tibi impura ſuggerunt?
Quomodo re habes in ſubitaneis tentatio-
nibus, an hisce quandoque non in-aut
adhæres? An ſimilibus hic & nunc non
præoccuparis 2 Eſtne cor tuum perfectè
DEO unitum? Eſtne ſoli DEO & unicè
adhæ ſivum?
Ah Domine! adulamur nobis ſuper poſ-
ſeſſione puritatis, cùm ſola recogitatio pu-
dore homines fuffundat impuritatis: &
quàm rari ſunt, qui corde mundo in hoc
immundo mundo vivunt! ſi oculis pa-
terent hominum omnia, qui intùs fiunt,
ac tranſeunt in mortalium anima, quanta
& qualia non detegerentur extravagantia!
Tu ſolus es Domine, cujus oculis ſolùm
patent hæc omnia, interioresque phanta-
ſiæ, inania ac turpia ſomnia. »

5722 Meditationes
Aſt, mi optime Deus! ſi permittis, ad
humiliandos nos, quèd hic patiamur in-
firmitates corporis, & miſeras ſequelas
peccati originalis, ſaltem non permittas
nos commaculari peccatis ullius impuri-
tatis; ſanctiùs enim tibi promittimus de
futuro fugere quaſcumque periculoſas oc-
caſiones, corporis commoditates, ſeu ille-
cebras omnes illicitas adhærentias, lectu-
ras, univerſasque reffexiones, quæ capa-
ces eſſent in impuritates nos præcipitare:
corpus dabimus mortificationi, animam
verò tuo ſancto conſecrabimus amori, ro-

gando cum Pro pheta: Cor mundum crea in
me Deus, Pſalm. 50.

Pro Feſto S. Claræ Virginis, Cla-
riſſarum Matris,
MEDITATIO II.
De in -& exteriori monialium olau-
lura Clariſſarum.
Lauſura, quam obſervant moniales
+ !Keligioſæ, quæ profitentur primam
Regulam S. Claræ, adeò ſtricta eſt & auſte-
ra, quòd nihil ſimile habeatur in tota Dei
Eccleſia: quid quæſo judicandum eſt de
zelo hujus ſanctæ matronæ, quæ ſe primam
omnium

Ormmmümudh
cleudene
er , I
cgitum,i
ſotorinh ſe
Doktenunn!
tia Cuammn
Chjuseumgee
Uravenb
in- umerete
E conſen
clinſur ene
elehelgol
inir nocun
(Alinutenr
nmn Al
cdlen,
Vetclauen
lemn: Lienin

Gnn imi

omnidugi

keclioniblg
Conſerret;
chimtonez
in conttarin
Rachit
Uolblle

Juper feſtis Sanbétorum. 523
omnium recludit in monaſterii clauſtrum,
à claudendo ſic dictum ac derivatum, ita
ut ex eo nunquam ampliùs meditaretur
bire Aitum, ita ur nullius impoſterùm, præter
anzk, ſororum, vellet intuitum, ita ut nullius niſi
, poſt cratem ligneam, & quidem in præſen-
tia duarum ſuarum ſororum, admitteret
cujuscumque alloquium.
Ut autem benè capias quidditatem tum
in-tum exterioris clauſuræ, benè & atten-
t& conſidera eſſentiam utriusque: Praxis
clauſuræ exterioris eſt virtus heroica pro-
feſſæ Religioſæ ſororis, per quam renun-
tiatur quodcumque jus habitæ libertatis;
ſed virtus hæc perdit omnem ſuum ſplen-
dorem, & degenerat in vilem & ſervilem
coactionem „ ut primúm non comitatur
per clauſuram, certè ſanctiorem, interio-
rem: Etenim hæc eſt, quæ ipſam animat:,
Uuimnim quæ ipſam ſuſtinet, quæ cor humanum
Geken. omnibus quibuscumque commerciis & af-
fectionibus humanis clauſum ſubtrahit &
conſervat; quæ omnes quascumque ma-
chinationes, adulationes & perſuaſiones
in contrarium pedibus, amore ſolius Spon-
ſi Eſu Chriſti, ob ſervandam fidelitatem
inviolabiliter, conculcat: per hanc enim

ſpon-

724 Moeditationes
ſponſa Dei aſſimulatur horto concluſo, ex
quo ſolo ſolus ſponſus colligit, & colli-
gere habet flores & fructus: aſſimulatur
fonti ſignato, cujus aquas nihil poteſt, aut
reddere valet turbulentas aut turbidas, in-
tellige cogitationes, ſenſus aut hominis
motus.
Hic pro bono tuo te reflectes, quòd &
mundus habuit homines Religioſos, qui
clauſuras obſervavêre ſtrictè fatis interio-
res; ſed dicito mihi, qualiter nos easdem
obſervamus inter Religionis & cordis no-
ſtri parietes? An non quandoque deſide-
ria noſtra effuſa ſunt ad exteriora?: An non
anwiè hic & nunc quæſivimus, aut requiſi-
vimus commercia mundana: An non cum
ſexu altero, ſic ſuggerente pervers natu-
râ & dæmonio: An non æſtimavimus illos
vel illas, qui ſimiles præ ſe ferebant habi-
tudines malas? Fuimusne poſt tales exte-
riores converſationes in pace, vel turbine?
In indifferentia, aut anxietate: Eramuũsne
poſt hoc inclinati, ut prius, pro es ercitiis
ſpiritualibus, obſervantiâ & Regularibus?
Stetimúsne in obligationibus erga Deum
cum eadem certitudine & ſolitis devotio-
nibus ut priüs? An non viluit in nobis
amor

mot &
Kars:
Donin
Cconditoren
a0n Viren,
I mlllee
in eo ninl n
wetlaſl,
Pedibueſelen
ineipioſlſec
rcalionezcel
ler lleim,
lenn, 4 ann
ure, Eelini
ſnlutungte ſe

Voe, INNdn
ids hon en
elen, ſhi⸗
gunmelmt
Ieheinn, an
Unholugt
Y ino 100 mno
ſolo ne torun
üllndluman
F lonen Anin
Muntio, X I

Aein
lun

8

Juper feſtis Sanbtorum. 525
amor & æſtimatio ex poſt Religioſi
ſtatus? ⸗
Ah Domine! tu meliùs, quàm ego, nòſti
conditionem mei ſtatůs; Etenim neſcio,
an vivam, aut mortuus ſim mundo? An
tu mihi plus quàm mundus placeas: An
in eo nihil mihi præter te arrideat?: Mo-
menta ſunt, in quibus omnes creaturas
pedibus vellem conculcare, ſed me ipſum
incipio ſuſpectum habere, dum non ceſſo
occaſiones deſiderate & quærere, ut vi-
dere valeamam, & videri, ut placere va-
leam, & complacentiam invenire, æſti-
mare, & æſtimari. O Domine! amove à
me quascunque periculoſas, tibi non pla-
citas, & malas occaſiones. Etenim reſol-
vo me, quò d in tota vita mea easdem am-
pliùs non requiram; ſed declinabo ut
peſtem, fugiam ut mortem, deſpiciendo
quorumcumque hominum conditionem,
reſpectum, aut ſortem: tu enim mihi ſo-
lùm ſolus ſufficis, qui me tibi totum Di-
vino tuo amore vendicas, ac devincis:
volo me totum pro te recolligere, nec
ullam aliam ampliùs quâm pro te ſpecula-
tionem admittere: & ſic hisce cunctis re-
nuntio, & Te ſolùm & unicè deſidero;
hinc

nnende

526 Meditationet
hinc cum Pfalte exclamo Pſal. 54. Quis
dabit pennas ſicut columbæ? Volabo &
requieſcam. Amen.

Pro feſto S. Felicis Confeſſoris,

pauperis Capucinici Collectoris.

MEDITATIO I.
De obligatione mendicandi Reli-
giosé F.
Anctus Confeſſor Felix ortus eſt Canta-
lacii in Italia, poſtquam profeſſus eſt
fratrem laicum apud PP. Capucinos, miſ-
ſns eſt in ipſorum Conventum Romanum,
in quo & vixit uſque ad annum ſeptuage-
ſimum ſecundum, in multiplici praxi fer-
ventioris orationis, jejuniorum, diſcipli-
narum, vigiliarum, & multarum aliarum
diverſi generis mortificationum. Officium
ipſius ordinarium fuit collectura Eleémo-
ſynarum, quod per quadraginta annes
cum magna devotione, debita humilitate,
& patientia admirabili continuavit: dum
autem pro dicta functione exiret & Con-
ventu quotidie, ſolebat toties quoties con-
ſorti dicere ſuo: Eja frater mi chariſſime,
Roſarium habeto in manibus, oculos in
terram demiſſos, ſpiritum verò elevatum
in

ivere
cummſtante,e
Uinndcoleti⸗a
Rome zano
0Onagelnot
Gos etd

ſelicisteconta

Nonc, nedia

leptelanb
lem, Olninſ⸗
Pyangelimen

n, tel, en

mnlune u
Uenge, .
nalncle i

eleenoſſt

libis idi
leinoßne
poraneen
Ule, inqno
eipoſſunt Pr⸗
altch ne
leunſtantig
lniibus lel
nan Nn
mnin ne

m 8

And ſe
60
letone
Mrncie
III
altnd i,
le

thi in u

Jſuper PFeſtis Sanbtorum. 527
in ipſos cœlos. Hæ ſunt in effectu tres cir-

cumſtantiæ, cum quibus hic Sanctus con-

tinuò collecconem fecit eleémoſynæ. Eſt
Romæ anno milleſimo quingenteſimo
octuageſimo ſeptimo mortuus, inter San-
ctos verò à Domino Papa Clemente XI.
felicis recordationis, relatus Anno 1712.
Nune, meditaturus hanc materiam, tibi
repræſenta D. Eſum diſcipulis ſuis dicen-
tem, dum ipſos ad prædicandum S. ſuum
Evangelium emitteret: Wolite portare au-

rum, vel argentum, neque in zonis as, - - -

manducate, quæ apponuntur vobis, Matth. 10.
Attende, quèd per hunc textum Dominus
quoscumque diſcipulos ſuos pauperes re-
bus fecit, & mendicos conſtituit, & de

elecmoſynis vivere voluit, ut ipſos in vir-

tutibus ſublimaret: Etenim occupatio
eleëmoſynæ conquirendæ primum, poſt
laborem, exercitium eſt paupertatis Evan-
gelicæ, in quo & plurimæ virtutes practi-
cari poſſunt præcipuæ; quod ut fiat, ne-
ceſsè eſt, ut in eodem ſpiritu & eisdem ferè
circumſtantiis S. Felicis fiat; hiſce enim
& ſimilibus deficientibus exercitium adeò
ſanctum vix non degenerabit in vitium,
vix non in mendicitatem trivialem deli-
catam

528 Meditaätiones
catam & avidam nimis, plenam laqueis,
ac præcipitiis: Etenim quantis differenti-
bus tentationibus ac probationibus non
eſt expoſitus quotidiè eleémoſynarius Re-
ligioſus? Cui inſidiantur vituperia & lau-
des, opprobria & chariſmata, mentis
evagationes, & aliæ omnis generis habi-
tudines & pericula. Hic ſi mendicus Evan-
gelicus aut collector es Religioſus, atten-
de, qualiter & quibus ex motivis motus
fueris in quærendis hucusque eleemoſy-
nis? An non quandoque in hoc obedien-
tiæ genere te oppoſueris? An officium hoc
ex cauſis particularibus, & merè humanis,
non exquiſieris? An ſpiritum internum,
durante hoc exercitio, conſervaveris?
An modeſtiam Religioſam & neceſſariam
in omnibus occaſionibus habueris? An in
mendicando importunitatem & negligen-
tiam vitaveris? An eleemoſynam cum
debita æſtimatione receperis? An ejusdem
denegationem miti animo ſuſtinueris? An
exprobrationes, an injurias cum patientia
admiſeris? An non ſis vanè gloriatus, quòd
plus aliis quæſtuaveris? An non velatatio-
ni, dum paucis donatus es eleémoſynis,
te tradideris, non eſt operæ pretium cir-
cum-

cuypite eamnn
Anomnuhee
Obonmne
in⸗ Centelnu
aber aiein
oc enin
Iint ac afkut
bricatugenee
las, N E
celitrezheg
Ummate fnnn,
(amiNance ⸗

(ccomnuli,

moblrinl
ludun
Dolnt Ad
Tradicee, 8
nufieto, l
(lmimia
(urmangst

ian e ſuper feſtis Sanczorum. 529
Uern cumire, eamus ad bonum amicum? &c.
An omnia hæc ad gloriam Dei retuleris:
O Domine mi! nullus mortalium hasce
in-& externas ſcit pugnas, niſi qui in hoc
habet experimentum. Ideò non miror,
quòd antiquiores Anachoretæ non miſe-
rint ad civitates, ad divendendas ſuas fa-
bricatas reculas, v. g. ſportulas, corbecu-
las, &c. & ſublevandas conventüũs ſui ne-
ceſſitates Religioſos, niſi Religioſos con-
ſummatæ virtutis, ſeu optimos. Oquanta
examinanda habet collector Religioſust
hec omnia ſcio, à Domine! & eorum non
ſum oblivioſus. Eapropter reſolvo me r.
quèd nunquam pro collectore me velim
prodncere. 2. Si juſſus fuero, non con-
tradicere. 3. Si ad officium hoc deſtina-
tus fuero, quèd totis viribus S. Felicem
velim imitari. Exurge Domine Deus, exal-
tetur manus tua, ne obliviſcaris Paupe-
rum, Pſalm. 9.

X X X

X X*

2 Pro

53 Meditationes
Pro Feſto S. Felicis Confeſſoris.
MEDIITIATIO II.

De ſtyiritu paupertatis Evangelicæ,
quem S. Felix conſtanter poſſedit
. feliciſſimé.
Anctus Felix in tantum adamavit S.
Evangelicam paupertatem, quòèd non
ſolùm omnem domũüs paternæ reliquerit
ſubſtantiam ac proprietatem ,‚ſed & mun-
di totins poſſibilem poſſeſſionem: etenim
nihil volebat in mundo pro ſe aut fratribus
ſuis D. Felix, niſi quod ipſi tribueretur ob
IEſu amorem per ſauctæ collectionis ſeu
mendicationis exercitium.
Antequam meditationem tuam hic
exordiaris, imagina tibi Salvatorem in
monte ſedentem, circumdatum diſcipulis
ſuis, eosdem docentem; accede & tu, au-
di Divinum hunc Magiſtrum, de perfe-
Gtione altiſſimè & ſapientiſſimè ſic inter
alia diſſerentem, Matth. 5. Beati pauperés
ſpiritu, quoniam ipſorum est Regnum cœlorum.
Expende deinde, quèd .
Sicut ſpiritus divitiarum conſiſtit in eis-
dem cum ardore deſiderandis, cum gau-
dio poſſidendis, & timore ſuper illit hen⸗
en-

endszin
In cergune
tolennt
unm, gel
tane, e
Pineniik B
paupenbuz⸗
beräliurnn
(elſindbenell
tirum ab kie
Uumn, is Flfi
ſits neellut
Aisomnihnz,
,Min
ſet Kommull
Pemumxrt
00O Eniner
cum Chitop
Kel, glit,

4

eteonn hae

uminnd nut
.
qne ctam,
ülſinenae,
eg, Gim o

Aunnt .
Juper fæſtis Sanklorum. 531
dendis; ita ſpiritus S. paupertatis conſiſtit
in ea exquirenda cum ſincera ſollicitudine
Puimtd he S tollerantia voluntaria incommodita-
Gnnm tum, quæ ſolent derivare ab ipſa paupcer-
uiße. tateé, quæ omnia ferenda ſunt læta cum
patientia & recuſatione ſolatiorum, quæ
pauperibus obvenire poſſent ex nimia li-
beralitate proximorum, ſeu bonitate ex-
ceſſiva bencfactorum. Quisquis habet ſpi-
ritum ab hiſce veritatibus benè penetra-
tum, is vivit contentus, etiam in mediis
ſuis neceſſitatibus, felicior eſt in ſua vita
aliis omnibus; cujus ſignum eſt eviden-
tius, ſi ſibi in ſuo ſtatu multùm compla-
ceat, & cum nullo alio etiam quocumque
permutare prætendat: tandem certum eſt,
quòd finaliter in recompenſam laborum
cum Chriſto poſſidebit regna cœlorum.
Sed, quis, quæſo, ſibi audeat promit-
tere regna hæc cœlorum de iis, qui in ſe
continuè nutriunt, ſentiunt, experiun-
turque etiam vehemens deſiderium mino-
ris ſuſtinendæ, aut practicandæ pauperta-
tis, quàm modè ſentiant aut practicent:
An non cum gaudio nimio recipimus, quæ
nobis aff- aut offeruntur pro ſublevandis
neceſſitatibus? An non ſumus nimis ſol-
2 liciti

Mie i
UIin

e d,
⸗

532 Meditationes
liciti in ex-& conquirendis, & fortè cum
exceſſu & præ judicio aliorum pauperum,
eleemoſynis? An non in impatientiam
abripimur, dum eleemoſyna danda dif-
fertur? An cor noſtrum inſuper non ha-
buit quandoque murmur internum? An
non ſumus aliquando deſuper conqueſti⸗
O, ſancka ac ſaluberrima paupertas!
quàâm pauci ſunt, qui te oculis §. Franciſci,
§.Claræ, & S. Felicis reſpiciunt! ésne no-
ſtra chariſſima, ſicut eras ipſorum aman-
diſſima: O quàâm nos confundit zelus pa-
tris noſtri, matris noſtræ, & fratris noſtri
S§. Felicis! O anima mea! ô⅛ cor meum! in
quantis me reprchendis ſuper hoc puncto
erfectionis? .
Solve Domine, ah abſolve cor meum
ab omnibus terrenis !redde me alienum ab
omnibus commoditatibus corporis, ſanctæ
paupertati contrariis; ecce, Domine Deus,
ex animo ſanctè tibi ſpondeo, quèd dein-
ceps ſolis iis me contentare velim, quibus
mihi paupercula noſtra ſubminiſtrabit
Religio: reflecendo me non rariùs, quèòd
cum paupere Chriſto, qui mei amore pau-
per fa ns eſt, & ipſe pauper factus ſim ex
voto ſanctius tibi promiſſo, qui paucis quà
pau-

Puuher cn
uu
uls, enete

imennn
lo Nl
II

Seprenn

4 Nundne
ler wo

tenunr nt

eim, Epe

eline

Juper feſtis Santtorum. 533
pauper contentari debeo, & multis, quà
talis, carere habeo. O patriarcha pauperum!
8. Franciſce, nos pauperes, cum D. Felice,
fac ſpiritu, conſortes redde ſuperum ereptos
ab interitu. Amen.

Pro Feſto S. Petri Apoſtoli.

MELDILIALILIOI.
Stetit firnus Petrus, Eccleſiæ factels

Vetra.

Rundinem vento agitatam muliebri ſci-
licet voce dejectum Petrum levavit, &
elevavit Clementiſſimus Deus in petram ſo-
lidiſfimam, inconcuſſam & inexterminabi-
lem, ut primum habuit obedientem: ex
tunc enim dixit ei aliud nomen, ut qui antea
Simon, nunc vocaretur Cephas: Tu es S1-
mon, tu vocaberis Cephas, id eéſt, Perrus,
& ſuper hanc petram ædificabo Eccleſiam
meam, & portæ inferi non prævalebunt ad-
verſus eam: firmitatem iſtam verificaârunt
tot præcellæ navim Eccleſiæ verberantes, tot
perſecutiones ſponſam Chriſti invadentes,
tot adverſitates, perverſitates, hæreſes & ty-
rannides petram Petri impugnantes, qui
nullo harum inſultu fractus, ſed animoſior
. 3 ſem-

3

534 Meditationes

ſemper eſt factus; opitulante & confortante
eum ſic Divinâ gratiã, quâ eum nondum
firmatus & confirmatus eſſet, Deum ſuum
trinà negatione confudit in reſpectum ho-
minum, & à muliercula oſtiaria tremefactus;
poſtquam autem in Feſto Pentecoſtes virtute
Spiritůs Sancti ex alto fuit indutus, abiit
omnis timor, & prodiit in forum Petrus,
nomen Domini ſui Eſu Chriſti manifeſta-
turus mundo, & ſermonem ſuum miraculis
confirmaturus, ſigna faciens, & ſic in verba
prorumpens, ſcilicet: Oportet Deo magis
obedire, quàm hominibus; &, quomodo
poſſumus ea, quæ vidimus, & audivimus de
verbo vitæ, non loqui? Ad tantè latis ex-
tendendas veritates Divinas per univerſum
Orbem diſceſſit eroſolymis, & conceſſit in
Samariam, ut exinde totam doceret Ju-
dæam, quà doctrinis jam illuminatâ perrexit
in Pontum, peragravit Galatiam, viſitavit
Cappadociam, intravit Aſiam, circumivit
Bythiniam, & undique jecit Evangelicæ fidei
cum ſemine & fructu fundamenta, Sacer-
dotes initiando, & Epiſcopos conſecrando.
Pervenit tandem Antiochiam, ubi fixit &
ſtabilivit perſonali ſua Septennali reſidentia
primam Chriſtianitatis Sedem, ita ut Aruta⸗
cheni

4
Orüffnin

ſeptenio d

delumoo
man

e

mumcumO)

Ctlone Nexot
Pcdinn, &

1 zpte 1l

Gh,
Goren Ne
oorenimn tin
Nonine vitun
Deri ezen
n, I i

ſuper feſtis Santtorum. 53 F
cheni primi fuerint Chriſtiani vocati: elapſo
ſeptennio & ſubſtituto in Antiochenam Ec-
cleſiam novo ſucceſſore Epiſcopo petit Ro-
mam, quam univerſalis Eccleſiæ Matrem &
omnium Eccleſiarum caput inſtituit, fundat,
ſtabilique ſuâ ad longos annos manſione
confirmat, atque in ea & ex ea plurima pa-
trat miranda; mittit enim S. Marcum Ev an-
geliſtam ad fundandam Eccleſiam Alexan-
drinam; confundit Simonem Magum, va-
riosque Apoſtolicos viros ad Evangelii præ-
dicationem dimittit; donec tandem & ipſe
D. Petrus edicto Claudii Imperatoris Roma
pellitur, & Jeroſolymas progréditur, ubi
in Concilio decretoriam dicit ſententiam
Apoſtolis, & Ægypto, Africà, aliisque ter-
ræ partibus denuòô poragratis revertitur Ro-
mam cum S. Paulo, ac ibidem juſſu & perſe-
cutione Neronis carceri mancipatur, flagel-
lis cæditur, & pedibus in altum tractis cruct-
figitur, capite in terram dimiſſo, non judicans
condignas hujus ſæculi palliones ad futuram

gloriam & perfectam imitationem Chriſti;

amor enim timorem vicerat, & pro Chriſti

nomine vitam ponere perſuaſerat. Ex quo
D. Petri exemplo noſtrum colligimus tepo-
rem, qui minimas perſecutiones contendi-
, 4 mus

536 Meditationes
mus evadere, & paſſiones effugere; ac pro- &obiuuüin
inde ad diſcipulatum amoris Divini nequi- wunmmoonin

mus pertingere. Ah! miſerere Domine no-
ſtri, & ſolius charitatis tuæ incendio nos
concrema;, ut in ſervitio tuo vires noſtræ

conſumantur, & novo ardore conſummen-
tur. Amen.

MEDITATIO II.
Pro commemoratione S. Pauli bunii
Apoſtoli. Eicſhnmiri
Ex Saulo Paulus fiet, quem Pauli Uilohos I

üIitcnn

.

lus, Ppoſtea Paulus dictus, intulit Eccleſiæ
Dei, cui juratus exiſtebat hoſtis, ut minas &
cædes in diſcipulos Domini ſpiraret, deva-
ſtando Eccleſias, viros ac mulieres cuſtodiis

. SS” . beltas ict,
vintutes imitari non piget. lemnemie
NArrent nobis Jeroſolyma & Damaſcus ſnent,
E½Nad horrorem perſecutiones, quas Sau-

la nontult.
& catenis injiciendo, morte variâ varios af- , un
ſiciendo, Stephanum enecando auxiliis ſuis, ehlrniter
& ita judaizando populis, ut ſuprà modum inng Ko
eſſet perſecutor Chriſtianitatis, & aborti- ubdicerep
vum ſe ipſum poſtea profiteretur; quando kaumſi,
propè civitatem Damaſci Divinâ luce per- ſln⸗
fuſus, & Chriſti apparentis in via voce pro- müme
ſtratus, ad fidem autem Chriſtianam ctectun ind, HRM

4 4. e 1
liſt in

lete,uv he,

Jſuper Feſtis Sankllorum. 537

& ab Anania fuerat baptizatus, ac ab eodem

mutato nomine Paulus nominatus: ex tunc
mutavit cum nomine mores, cum fide vitam,
& cum profeſſione famam, ut qui antea eſſet
Chriſti inimicus, jam Apoſtolus fieret, &
Apoſtolorum alter Princeps; utpote qui va-
rias in Arabiam, Syriam, Ciliciam, Derben,
Lyſtram aliaque loca peregrinationes per-
egit, variis piis viris Barnabæ, Silæ, aliisque
ſe adjunxit ſocium; varios genuit Evangelio
Epiſcopos , Timotheum, Titum & cæteros;
eſtias vicit, corpus abſtinenriâ, ciliciis &
aliis pœnitentiæ operibus domavit, cœliba-
tum ſervavit, abſtemius fuit, terras & pro-
fundum maris tentavit, miracula plurima
edidit, aliaque multa converſus fecit, quæ
ſoli gratiæ Divinæ attribuit, dicens: Gratia
Dei ſum id, quod ſum, & gratia ejus in me
vacua non fuit. Cogimur quidem & nos fa-
teri, quòd gratia Dei ſimus, quod ſumus;
ꝗquòd gratiis excitemur, adjuvemur, præve-

niamur & confortemur; ſed & utinam cum

Paulo dicere poſſemus : Gratia Dei in nobis

vacua non fuit, otioſa non fuit, inanis non

fuit, ſed cooperatione noſtràâ perfecta &

conſummata fuit, quæ ſola eſt noſtra glo-

riatio, & certa animæ ſanctificatio ac ſalva-
5 tio:

538 MWeditationes

tio: quemadmodum ſola gratia Dei effecit,
quèòd S. Paulus humilitatem fuerit tantam
ſectatus, ut minimum Apoſtolorum & Apo-
ſtoli ſe nomine reputaverit indignum. Hæc
gratia Paulum inſignivit, & confirmavit in
charitate Dei & proximi, ut totum ferè
mundum decurrerit, in omnium ferè corda
fidem plantaverit, aut erroris ſaltem ſuſpi-
cionem infidelibus cunctis impreſſerit; hæc

gratia inexplicabiles mitigavit angores, quos

S§. Paulus in arida & mari, in invio & in-
aquoſo, inter Judæos & Gentiles, à falſis
fratribus & peregrinis, in foris & vinculis
perpeſſus eſt, & devicit cum patientiæ glo-
rioſifſimæ victoria, & innumerarum ani-
marum lucro; maximum reputans lucrum,
capitis ſui pro Chriſti fide diſpendium, pro
quo & capite plexus & vità exutus eſt, meri-
tis & annis plenus, prout prodigia poſt mot-
tem viſa, & Romæ adhuc recentia indigi-
tant. Ecce Chriſtiane mi, exemplar virtu-
tum & ſpeculum Chriſtianismi in converſo
Paulo: conjice & tu oculos in Saulum, qui
Saulus forſan es, ſed & attolle oculos in
Paulum, ut Paulus fias, in charitate, patien-
tia, humilitate, doctrina & exemplis me-
lioris viteæ; ejus enim doctrina & Divinæ
Epi-

IID
Mawdae 1
Mifecrie
Ypnid
.
Goc Doit
riitcwoqte
or dtnunch

cgeret, ſl D
unl & lolchen
MlreraFilha
Uluter akiliofu
l, & aum eo⸗
Denri: etancit
UUUumaingo
rolnn Molr
Der arpo.
kangelun
Azennn certio
B
le ann Cnrl

nin

ſuper feſtis Santtorum. 939
Epiſtolæ noſtris ſunt norma moribus &
diſciplinæ. *

Pro Feſto Aſſumptionis Bea-
tiſſimæ V. Mariæ.

MELDIIAIIO&ñ) I.

Mundanz vitæ valedicas, ut cum
Maria cæœlum conſcendere valeas.

E* ſuperioribus meditationibus eluceſcit,
quèd Deipara, terræ cœlique Reging,
fuerit quoque poſt unigeniti ſui Filii in cœ-
los aſcenſum diſcipulis Domini relicta Ma-
giſtra & Marer dilectiſſima; quæ eò uſque
inferiori huic mundo ad doctrinam & ſan-
ctitatem data eſt, donec Eccleſia in fide jam
adultior facta, lacte non amplius materno
egeret, ſed ab aliis Apoſtolicis viris propa-
gari & ſolidari poſſet; unde tunc Divina
Mater à Filio ſuo petiit carnis vinculo diſſol-
vi, & cum eodem Unigenito in cœlis col-
locari: exaudita igitur eſt pro reverentia ſua
piiſſima Virgo, & ab angelorum mille mil-
lenorum multitudine circumdata, meruit
per angelum de mortis ſuæ ac ſui Filii ad ſe
adventu cerriorari, ac tandem diſſolvi, &
eſſe cum Chriſto, corpore glorioſa; fuit
6 au-

540 Meditationes
autem beatiſſima anima à corpore ſaeratiſſi-
mæ Virginis per triduum ſeparata „ Ut tri-
duanam imitaretur Chriſti ſeparationem,
quo decurſo per angelorum miniſterium
corpori eſt denuè aſſociata, & und cum eo
in cœlos deportata. Diſce, ô anirna Chriſtia-
na! diſſolutionem partium tuarum pi præ-
Paratione exſpectare, & nec mortem horre-
re, ut cum Chriſto eſſe poſſis; aſt noli ni-
miùm æſtimare carnem propriam, ſed cura
totum te dare Deo, ſi totus cum Deo cupis
jubilare, regnare & æternaliter glorificari.

MEDITATIO II.
Pro Feſto aſſumptionis B. V. MariĩY.

Vis exaltari, & in cælis coronari diſco
in terris cum Maria humiliari.
PR cæteris virtutibus frequentior in hu-
jus opuſculi decurſu mentio fuit humili-
tatis; eſt enim hæc fundamentum virtutum
omnium, imò ipſiusmet ſanctitatis, & à San-
ctis omnibus miro conatu exercita . præſer-
tim ab ancilla Domini, humillima illa Divi-
na Matre Maria; licet enim hæc inter ſydera
glorioſior cunctis elevaretur, à cœlis ipſis
aſſumeretur, inter Sanctorum agmina &
feſtiva gaudia deportaretur, ac totius cœleſtis

Cu-

cningint

AMeuinkk
mmet anchihn
lekenlhonnn
tumen lyen,

ſstamenanin
Dellum Medn
Gatenneclth
ſeeſt,
Elelglenta

ndenm anli

Donnb
argelonmgten
emembromnn

relliner e

uhmblarorezte

t, Aletan

Unsclclt

Cdnnt, E
U. Pi⸗ ingu

rlan

ſuper feſtis Santkorum. 541
curiæ aggratulatorias exciperet ſolennitates,
applauſus & jubilos, ac denique ante ipſius-
met ſanctiſſimæ Trinitatis thronum conſti-
tueretur, omnibus cœlicolis veneranda; hanc
tamen ſupercœleſtem pompam, celſitudi-
nem & majeſtatem decentiſſima decorabat
humilitas Virginis exaltatæ, ut licèt ſederit
ad Deitatis infinitæ Triclinium, internæ ta-
men ſubmiſſionis ſemper gerebat officium:
ſtetit auguſtiſſima hæc ad dexteram Filii, cu-
jus tamen animus cupiebat ſemper eſſe ſca-
bellum pedum ſui Unigeniti: coronam &
diadema geſtabat in capite, Sole fulgidior,
& ſtellis ſplendidior Maria; ſceptrum tamen
gloriæ cœleſti Patri flectebat in obſequium:
angelorum conſtituta Domina tranſcendit
angelorum Hierarchias, Dominum tamen
angelorum prona ſemper adorat compoſitio-
ne membrorum: gratias à ſpiritibus beatis
inceſſanter recipit, quas Divinis Perſonis
cumulatiores reddit: pro clientibus ſuis per-
orat, & ſe tamen clientem ſanctiſſimæ Tri-
nitatis dicit: ſublimitatem cum ſubmiſſione
coadunat, & humilitatem celſitudine deco-
rat. Vis itaque & tu, Chriſtiana anima! ex-
altaxi, ſublimari, atque in cœlis coronari,
ac gratioſam experiri Patronam, fidai in
Z 7 teæerk-

542 Meditationes
terris venerare Advocatam Mariam, fideli
ſervitiorum homagio & humili obſequio-
rum miniſterio: vis ſupercœleſtibus gaudere
prærogativis, fac, ut in hiſce ſublunaribus
plagis cximiis valeas præfulgere virtutibus,
Mariano cliente dignis, anteſignanàâ præſer-
tim humilitate, quæ ancillam Domini eleva-
vit in Dominam cœli & terræ.

Pro Feſto S. Bartholomæi
Apoſtoli.

Quæ & ſerviat Feſtis SS. Mathiæ, Simonis,
