conducibilia apparent, vel nociva; adeo-
que digerſis actibus fugæ, deſiderii, odii aut
amoris voluntas utitur & abutitur, fabricat-
que orationem mentalem aut bonam, aut
malam, juxta ſubſtratam materiam, ob-
jectum, ſubjectum, finem, uſum aut abuſum.
Sic de impio ait Pſalmiſta: Iniquitatem medi-
tatus eſt in cubili ſuo, Pſal. 3 5. Econtra me-
ditatio ſemper bona erit, ſi tres animæ po-
tentiæ verſentur ex fine bono circa objeéctam
materiam bonam, & applicentur ad myſteria
Divina, ſpiritualia, Chriſtiana moralia, vir-
tutes inſerendas, vitia evellenda, veritates
fidei, præcepta aut conſilia evangelica, & ea
omnia, quæ huc directè ſpeckare, aut indi-
rectè reduci poſſunt pro Dei gloria, & noſtra
aut proxlmi ſalute. Liceat mihi hic uno ſim-
plici exemplo manuducere ad praxin meos
Neophytos: V. g. Si quis affectet meditari
ſuper hiſtoria quadam Evangelica, neceſſa-
rium erit primò, ut memoria vires ſuas præ-
viè applicet, & intellectui objiciat ea omnia,
quæ ab Evangeliſtis de propoſita hiſtoria,
ſive myſterio in ſcriptis recenſentur: dein

fide

20 De Orationis ſpecie.
fide vivâ & mente devotâ ruminandum eſt
myſterium quaſi recens, & ex antiquis ſæ-
culis ad noſtra hæc tempora reviviſcens: de-
nique per operationem diſcurſivi intellectus
ventilandæ & diſcutiendæ erunt omnes vel
aliquæ potiores Chriſti patientis, reſurgen-
tis, prædicantis, &c. circumſtantiæ; quis,
qualis, quantus ille ſit, quem nobis in exem-
plum proponimus Chriſtum; quantum, ubi,
quomodo & quando operatus ſit gloriam
ſuam & ſalutem noſtram; in quem finem
aptiſſima/ occupatio erit diſcurrere per tri-
tum hunc circumſtantificatum verſiculum:
ais? Quid? Vei? LQuibus auxilits? Cur?
omodo Quando? De quo alibi plura.
Copioſiſſimis etiam argumentorum mini-
ſteriis plena ſunt loci Rhetorici, decem Præ-
dicamenta Philoſophi, quatuor cauſarum
enera, ſimilitudines, contraria, & his ſimi-
a, prour quilibet guſtu ſingulari ſentit ſibi
tanquam ex ſilice excuti devotionis ſcintil-
las, quibus cor accendatur ad amorem, aut
conteratur ad compaſſionem, aut exſtimu-
letur ad imitationem, aut trahatur ad virtu-
tem inſtar apis argumentoſæ; finis enim ope-
rationis intellectualis aliud non reſpicit in
hac divina meditationis practica, quàm pios
vo-

.
hunrsse
P
Nus lehen
oroleinn
Pol, un
teniututnn
Unrrocnee
Unrnenn,
Us, u e⸗
.
Kemll
tonſgennn

Veur,; no

mnenkon
oN
inlinend
fümm,
Pronſto
un hu

1,
minandim
,

friimele
Intomnen
tis, reling⸗
antie,
obisiner⸗
Auuntumm
s ſt ghi⸗
n gben i⸗
nere ern
ſerlculim
lius? C
Ahi Pln
Drümn min.
decembr
Or Calſarnn
,‚hislin
Ni ſentit
dodis ſelnn
amorem,
, Aeiſin
haturad nin
iniseimon
on 1ehier
43, quimpi

De Orationis ſzecie. 21

voluntatis generare affectus, tanquam neo-
natas regenerationis cœleſtis proles; quæ
totas ſe impendant DEO veluti ſummè ama-
bili, unicè per ſpem expetibili, ob majeſta-
tem infinitam adorabili, ob beneficia con-
tinua perennibus gratiis laudabili, &c. Poſ-
ſunt quoque eliciti iſti affectus, ſeu regene-
ratæ mentis proles ſe ſe conſecrare proximis
ſuis, ut hos in neceſſitatibus ſpiritualibus
& corporalibus foveant, ſublevent, erigant,
conſolentur & ad ſalutem æternam promo-
veant; non attentis etiam inimicitiis forſan
præhabitis: poſſunt pariter affectus excitati
rcferri ad nos ipſos, dum contra nos tan-
quam odibiles Deo peccatores concitamus
odium & ſanctam exercemus vindictam, per
impoſita moderatæ mortificationis opera,
ut nobis ipſis indignati erubeſcamus nudita-
tem, vilitatem & nihilum noſtri, illudque
exornemus congruis virtutum ornatibus.
In his præjactis documentis tota verſatur
ratio & ars genuinæ meditationis fructuosè
inſtituendæ; reliquas excitandorum af-
fectuum , & ſtatuendorum melioris vitæ
propoſitorum formulas dabimus per decur-
ſum hujus Opuſculi in locis aptioribus;
unum tamen ſimile, fas erit hie ſubnectere,
vVi⸗

22 De Orationis ſpecie.

videlicet proportionem illam, quæ eſt inter
tres animæ meditabundæ potentias, & cor-
poris alimentandi facultates; ſicut enim ad
vegetandum, nutriendum atque confor-
tandum corpus requiritur cibi præparatio,
ſumptio, maſticatio, digeſtio & in alitum
converſio; ſic tribus dictis animæ potentiis
perficitur meditatio; memoria enim mi-
niſtram agit & cubiculariam, præparando
meditationis puncta, eaque ſuppeditando
intellectui; qui velut dente rationali, ma-
turà cogitatione maſticat, & æquo diſcuſſio-
nis deliberatæ pondere ac menſurâ mate-
riam propoſitam appendit ad ſtateram ju-
dicii; prout circumſtantiarum expoſtulat
qualitas; demum voluntas ſani adinſtar ſto-
machi, per electionis palatum recipit in ven-
triculum myſteria maſticata, eaque digerit
amoris ſupernaturalis calore, ac in ſpiritualis
ſubſtantiæ myſticum alimenrum convertit,
coëuntibus in unam operationem affectibus
admirationis, compaſſlionis, compunctionis,
deſiderii, amoris, firmioris ad emendatio-
nem ac imitationem propoſiti, &c. pro hoc
propoſito potior collocetur labor, præſer-
tim in initiantibus, purgantibus, & con-
templativis neophytis, ſiquidem abſque ſeria
emen-

5

enlidn
ANanum o

verant,cun
ſumen
Jrschl
indllr .

een
gihtn en
Efmnd
leſn

.

ueckin
nn, Ec.
ſcurenin ll
1qle conlg
Prrpurt
in Air
ime Potennn
la ehim n.
Prxparant
ppeditn
Monal, n
odlleule⸗
nd mat.
Menmn i,
etpolbll
Winſtarſo⸗
Chitinren.
gle Aen
nſpttinuli
n converd,
eaRebb
whundion
denmendhri⸗
,Ne. goh
hot, Del
big, N n
ablcnele

Elnen

De Orationis ſpecie. 2
cmendatione & imitationis intentione, tota
in vanum abit meditatio.

Quid & quotuplex ſit meditatio.
Onveniunt SS. Patres ad unum omnes
in re, quòd mentalis Oratio ſit mentis
in Deum elevatio; ſicut autem virtutum aliæ
ſunt infuſæ, quas Deus in nobis ſine nobis
operatur, dum homo ſanctificatur, aut cum
incremento confirmatur; aliæ acquiſitæ,
quas opitulante Divinâ gratiâ, comparamus
induſtrià & cooperatione propriâ, uti ex
S. Aug. docet D. Thom. I. 2. q. 54. art. 4. ad 6
ita duplex aſſignatur ſpecies meditationis;
una acquiſita, quæ & ackiva; altera infuſa,
quæ & paſſiva vocatur; hæc gratiam Dei
& cooperantis voluntatem hominis reſpicit;
iſta induſtriam & exercitationem quaſi ante-
cedentem, gratiam verò Divinam velut
comitantem habet; ita docet Th. à Jeſu via
orat. c. I. & Dionyſ. Carth. his verbis: Oratio
dauplici viâ, ſive modo exercetur; primo regu-
lariter & communiter per rationis uſum ſive
diſcurſum; & hæc oratio rationalis, ſive ac-
quiſita dicitur; cujus complementum, decor
& forma debet eſſe dilectio Dei: Altera infuſa
dicitur, enjus opus pleniſſimum eſt, Sun
lau-

24 De Orationis ſpecie.

& laudibus Creatoris purà mente inſiſtere; hoc

enim damones fugat, deſideratam gratiam
eftuenter meretur, & vitæ cœleſtis præludium
eſt. Hanc infuſam meditationis dulcedinem
S&S eandem obtinendi methodum optimam
docet nos eloquentiſſimus ille prædicator,
qui per integros quadraginta annos ſeſe ſtitit
ante conſpectum Domini tanquam mutum
brutum, & ingemuit, dicens: Ue jumen-
tum factus ſum apud te, doce me orare; ſtitit
ſe tanquam infirmum ante Medicum, tan-
quam ovem ante paſtorem, tanquam pupil-
lum ante curatorem; rogans ſanari, paſci
&£ curari; qui & tanto illuminatus fulgo-
re, tanto accenſus ardore, tanto inflam-
matus eſſe meruit incendio, ut in medita-
tione exarſerit ignis illuminantis, ac chari-
tatis inflammantis eâ vehementiâ, eui ſuffe-
rendæ præcordia vix erant ſufficientia; unde
altefatus Orator atteſtatur, quòèòd ſalubrio-
rem orandi modum nullibi invenerit. Ad-
mirare mi Chriſtianc, Religioſe, vim Di-
vinæ inſpirationis, quæ efflatur & recumbit
ſuper hnmiles; imitare humilitatem,
ut meditationis aucuperis
facilitatem.

Mcjtoti⸗
eent 1

Us Keiotc
Uenleid il
Dhenemut

ni,

Tnnonmn ig
Deinecon
1

1. 4
tenſlengl
Tatamn Vtig
ehin
isCloelie
dum Opiin
lepretle
nnosſeleſi
quam munr
: um
ebrare, i
edicun, n.
lgumplne
nuni,
unns uſee⸗
mo infan.
t inmeddi
, A e
11, aliſuſk
jentie und
d ſalbn.
Nenetk. A
0le, in)
tur A teumt
humiruen,
Upeis

De Orationis ſpecie. 2 5

Meditatio est donum DEIhingulare

Ecunda hæc Orationis ſpecies eſt donum
donorum DEI ſpecialiſſimum ex iis, quæ
clementiſſimus DEIS animabus ſibi devotis
elargiri in terris conſuevit; donum deſide-
rabile cunctis, appetibile 4 Paucis, incompa-
rabile multis, & exſuperans omne donum;
cujus pretioſiſſimum valorem qui compræ-
henderit, facilè poſtponere volet omne pro-
phetiæ, miraculorum, & cu juſcunque alterius
doni gratuiti, poſt gratiam ſanctificantem
ſuperædificati donum; Etenimn anima donum
meditationis perfectè poſſidens, fæliciorem
ſe æſtimet, quocunque alio viatore, multo-
rum talentorum, magnarum ſcientiarum,
altorum ſpirituum poſſeſſore; quoniam dona
naturæ in proximi ſalutem applicanda ve-
niunt, & non minus cum ſubjecti defatiga-
tione, quàm proximi convertendi fructu aſt
meditationis conceſſa gratia & anima con-
templativa ſuavis eſt ſuis ipſius requies, Di-
vinorum favorum centrum, chariſſinnttmn
Divinæ complacentiæ objectum, & Divinæ
Majeſtatis delicium, cui ſacro-ſancta Trini-
tas amoroſiſſima præbet oſcula veluti inau-
guratæ ſponſæ ſuæ electiſſimnæ ex millibus.

B L. icèt

26 De Orationis ſpecie.
Licèt itaque à paucis appetatur deſideratiſſi⸗
mum aliàs hoc meditationis bonum, maxi-
mam tamen ejuſdem neceſſitatem aſtruit
D. Laur. Juſtin. Tract. de Orat. adeò, ut ſine
ſtudio hoc Orationis mentalis nemo ſalvari
poſſit; verba ejus cordibus noſtris ſilice in-
ſculpenda hæc ſunt: Audeo dicere, neminen
ad aternam ſalutem poſſe pertingere abſque iſto
ſtundio. Quiſquis ergo ad æternam ſalutem
aſpiras, ſuſpira quoque ad Deum pro medi-
tionis dono, quæ vehiculum eſt ad portum
cœli, adjutrix virtutum omnium, baculus
peregrinantium, bonorum cunctorum origo
& auctrix; & viciſſim orationis mentalis
neglectus univerſorum malorum, & totius
miſeriæ noſtræ prodromus eſt, teſte Prophe-
rà: Deſolatione deſolata est omnis terra, quia
nullus est, qui recogitet corde, Jerem. 12. No-
tari autem hic velim benevole lector, quèòd
nobis nondum ſermo ſit de contemplatione
myſtica ſeu ſpecialiſſima; ſed de ordinaria
& communi, quam ſuprà activam nomina-
vimus; e& quoòd exercitio & labore humano
acquiratur, adjuvante tamen Divinà gratiâ;
quamque Henricus Harffius de Theol. myſt.
ſcribens, ſic definit: Oratio mentalis est pius

affeltus mentis in Deum direœlus, circa inqutſi-

tionem

Religon bl
enrl,
elio Kun
Laid
Dindi⸗

nen,6

Petlenrte

(binelis

Unt ſonn

.
1dellert.
önlnn, N,.
ltaten 4

Ade, Ut

nemo ll
Oltrisſllcer
ere, nemn
eere Acheh

hamn ſalara

eumpromet

adpom

ium, Daalk
Kommmori
ns menta
n, & Mi

ektebrone.

tena,
lemn.2. N
lcor, gldl
memplnion
Ae ordinu
EWamdoN
lborehum

de Theokn

De Orationis ſpecie. 27
zionem ſupernorum, & deßderium invißibilium,
nt nimirum intelleltus occupetur in cogitatione
caleſtium, & voluntas inflammetur in amore
inviſibilium. Unde Clemens VIII. ſanctâ
ordinatione ſancivit, ut omnis Novitius
Religioſus bis de die incumberet orationi
mentali, & neo-converſi ſaluberrimo hoc
medio penitus abſtraherentur à terrenis,
& citiùs ac plenius transferrentur ad cæleſtia.

Diſtinäitio inter venam Meditatio-
nem, & ſimplicem cogitationem,
ſei ſpeculationem.
PhRopriam differentiam meditationis &
ſpeculationis puræ allegat definitio R. Pa-
tris Mott Ord. Seraph. dum ait: Meditatio
est attenta conſideratio unius ex altero, in ordi-
ne ad excitandum pium affettum. Per primas
quatuor particulas excluditur cogitatio illa,
quæ objecta ſua ſolùm volubiliter repræſen-
tat intellectui, abſque debita rei objectæ
perſcrutatione. Per tres particulas medias
ſubintelligitur diſcurſus & inveſtigatio, quæ
ſunt formale ſignificatum definitionis. Per
reliqua poſtrema vocabula indigitatur ef-
fectus meditationis veræ; quia pia affectio
& inclinatio excitata in voluntate, eſt id,
B 2 quod

2,8 De Orationis ſpecie.
quod primariò per meditationem intendi-
tur, ſicut per ſimplicem & otioſam perſcru-
tationem intellectuùs perficitur cogitatio ſim-
plex; etſi enim ſpeculatio firmo intuitu per-
videat ſua objecta, attamen intuitus ille ad
nullius virtutis operationem refertur, adeo-
que nec peccati odium, nec rerum peritura-
rum contemptus, nec ſupernorum ſubſequi- nnolen
tur amor ex fine & opere operato: êcontrà wermani
veri contemplativi non conſiſtunt in nuda Wünna
ſupernorum cognitione theorica, ſed pro- oclen
grediuntur ad praxin virtutis & perfectionis, uenin
Deumque ipſum, ut quærendum & ardenter
amandum accedunt cum Pfſalmiſta: Con-
caluit cor meum intra me, & in meditatione mea
exardeſeet ignis, Pſal. 3 8. Ignis ſcilicet amo-
ris DEI & proximi, cum excluſione amoris
proprii. Ex his veræ meditationis funda-
mentis apparet, quàm inanis & frivola fue-
rit Ethnicorum & veterum Philoſophorum
Prætextata meditatio, quæ pura putà ſpecu- Cmilucrn
latio dici debet, utpotèé quòd in ſuis medi- mnien
tionibus acquieverint, de Divinis quidquam imn l,
haurire luminis naturalis, & intra naturæ Iunpreſe
limites cognoſcere perfectionem ſpiritualis imntn e
entis, abſque ſupernaturali agnitione practi- oo
candæ virtutis, Deo gratæ aut meritoriĩz. mnn

rrin
Puun

De

De Orattonis ſpecie. 29

De Orationis mentalis dignitate.

Ignitatem meditationis manifeſtat no-
bis ipſa religionis virtus, cujus illa actus
eſt præſtantior; eſt autem religio virtus in
efennn 4 voluntate conſiſtens, per quam debitus cul-
etumpelm tus & reverentia Deo exhibetur. Hæc poſt
rumn fubie virtutes Theologicas Pprincipatum habet, &
tno: α inter morales omnes Pprimatum: cùm ergo
unt inm meditatio ſit actus religionis, erit virtutum
Nct, n quoque actus præſtantior, reſpiciens quidem
Cpenfdlin finem inferiorem & contradiſtinétum à fine
nCaden & cauſa finali virtutum Theologicarum,
Inik: altiori tamen gradu præ moralibus elevatur
Atumnen in Deum; & ideo clevatio mentis in Deum
lcliceram dicitur, quaſi meditabundum pigeat relin-
Wüoneanm quere mentem luto creaturarum immerſam,
tons fud & conſiſtere infrà Sanctiſſimæ Trinitatis tri-
Xfürohme clinium. Duplex etiam eſt Orationis finis,
lolphonm ultimus ſcilicet & non ultimus: ulrimus eſt
Naperiſpen beata illa cum DEO unio „ad quam toto co-
Winhism natu aſcendere anhelat pia anima: non ulti-
Gnsqndn mus eſt, qui interioris hominis reformatio-
imm nem præſefert; partim per vitiorum extirpa-
nenhin tionem, & naturæ vulneratæ meliorationem
gniihen in occupatione & decurſu viæ purgativæ;
utmettn Partim per victoriam & virtutum victricium
B 3 ac-

intuitusile

30 De Orationis ſpecie.
acquiſitionem, ac veritatum Divinarum con-
ſecutionem cognitionis clarioris in via illu-
minativa, ad finem ſimpliciter ultimum im-
mediatè ordinatà, qui eſt via unitiva animæ
cum DEO. Duæ hæ viæ meditationis à ſolis
cognitæ erant Chriſtianis, quibus præambula
erat & alia ſemita, Chriſtianis quidem nota,
ſed Ethnicis potiſſimum approprianda; eſt-
que ſola hominis exterioris ordinata & ho-
neſta compoſitio, ac reformatio in ordine
ad vitam moraliter bonam, & juxta honeſtæ
educationis ac legis naturalis conformitatem
decenter inſtituendam, de qua loquitur Ci-
cero 2. Rhet. ubi Religionis virtutem ſic ex-
ponit: Keligio est virtns, quæ ſuperiori cuidan
naturæ cultum, ceremoniamque affert.

Meditationis partes aſtgnantur.
ein Aſcetæ diverſas delineant medi-
tationis partes; præplacet verò illorum
Ppraxis, qui eam in quatuor partiuntur ſe-
quentes: Prima eſt Præparatio. Secunda
Diſcuſſio, ſeu Conſideratio. Tertia Aßfeltus ſeu
Reſolutio. Quarta Colloquium ſeu Concluſio;
quæ ultima tribus plerumque actibus con-
ſummatur, nempe Gratiarum altione, Obla-
tione & Petitione. Gratiarum actio exercetur
circa

agetul

lee
ckekbos

Onnidpee
Veluttris
alendo⸗
Umn Mdn
Geni
(n
Onnunden

ruleimuns

Nuspreinhe
quidemm
priundh; 6
inata A K⸗
nid in otd
Xjurtihonei
VMormitre:
oinrC

temn ce:

erori cMidan
Z.
fen.

tantur.
inennt med
erdillotun
Pthönuk 4
(ig. Jeoll.
i Alut
, ſen Cndg
e ACibus
,Alline, 0
actioeltle⸗
l.

De Orationis ſpecie. 3 1

circa gratitudinem agendam DEO pro gra-

tiis cæleſtibus, illuminationibus, inſpiratio-
nibus piis, affectibus fervidis, aliisque bene-
ficiis ſub meditatione receptis. Oblatio
conſecrat meditantem DEO, eique præ-
habita omnia pia deſideria, affectuoſa incen-
tiva, ſancta propoſita, & conſequentes ex his
omnibus effectus, fructus, elevationes ac pro-
greſſus fælices præſentes ac futuros attribuit,
refundendo ea in authorem, unde emana-
runt; idꝗque in unione vitæ & paſſionis uni-
geniti Filii Domini noſtri JESU Chriſti,
ejuſque immaculatæ Virginis Matris, ac
omnium Beatorum, maximè corum, quorum
feſta & merita in præſenti recolit Eccleſia
Catholica. Petitio collimat in invocationem
aſſiſtentiæ & ſupercæleſtis adjutorii altiſſimi
Dei; ut ea quæ intellectu compræhenſa ſunt,
efficaci voluntate compleantur: Et licèt hæc
petitio ultimum hic locum teneat, omnibus
tamen orationis partibus, imè ſingulis acti-
bus apta erit, quoties pro exigentia materiæ,
ariditate animæ aut alio quocunque eventu
neceſſarium fore, Spiritus Domini ſuggeſ-
ſerit.
Abſolutà meditatione ſuper ejuſdem ſuc-
ceſſu & factà omnium partium applicatione
B 4 breve

32 De Orationis ſpecie.
breve formare examen conducens erit; ſique
ex recto conſcientiæ dictamine rectè omnia
ſucceſſiſſe deprehenderis; agendæ erunt Deo
omnium bonarum cogitationum inſpiratori
gratiæ in ſpiritu humilitatis, tunc autem ſuc-
ceſſum judicamus Proſperum, ſi ſalutarem
aliquam veritatis anté minùs cognitæ ſeſe
aperuiſſe captum inveneris, aut efficacia re-
ſolveris propoſita vitii corrigendi, virtutis-
que zelandæ. Qaſu quo autem reum te vi-

deris ſomnolentiæ aut ariditatis cauſatæ, ne-

gligentiæ aut tepiditatis incurſu, aut alterius
utcunque nominatæ aut innominatæ culpæ;
vehementi compunctione tactus, erubeſces
cum pœnitentia, aut etiam particulari voto,
commiſſum defectum deinceps vitandi, &
cum fœnore compenſandi: Fortiſſimi pro-
poſiti & optimæ meditationis eventum tunc
divinabis, ſi facta propoſita perfectioris vitæ
crebrius per diem redeant in mentem, ut in
opus quoque exeant: ſi prima virtutis prin-
cipia frequenter præ oculis ſiſtas, & earum
impedimenta removeas, Gccalioncs oblatas
exequaris, aut deficientes invenire conaris.
Nunc ad partes meditationis in particu-
lari, & quidem primèò

De

N

Ctuln, g
Imnm A

en anlu en
Uer eim
Neum un
tiorhl,
OraNnG

clen a
eAnn

nhuk

fuN ee⸗

Reen

tone

Wrin

De Orationis ſpecie. 33

De praparatione ad meditationem

ndrenumn) in genere.
m inlint Ræparatio generica aliud nec ſonat, nec
Patchul poſtulat, quàm hominis in-& exterioris
, 1t ſalorne

congruam ad orandum diſpoſitionem, in-
utk clamante hanc Prophetà Regio: Præparatio-
rekteren nem cordis eorum andivit auris tua, Pfſal. 9.
ndi, imm Hæc enim facilitat orantem „& inclinat
enleumte Deum exaudientem; ut-tantèò celerius fiat
icnimen cxorabilis, quantò decentiùs pulſat mens
bautalei orantis: Vis ergo inflammari, vis amari, vis
niurale elevari ſub actuali meditatione; ſtude eſſe
,enbels inflammabilis, amabilis & elevabilis in præ-
iollati doe paratione; ſicut enim in agro cordis tui ea-
GVtund, dem, quæ inſeruiſti, colliges in meſſe; ſic
eriini re quidquid prima capit teſta, ſecunda ſapit;
cſenummm id eſt, ſi in meditatione ipſa vis pias tibi oc-
Kdoisn currere cogitationes; talibus præviè te im-
enem, Min buas ſermonibus, ſpeciebus repræſentativis,
GIIISi lectionibus & diſpoſitionibus, ut inter præ-
lus, K via & ſubſequa ſit æqua pietatis proportio.
Clonesodln .
Velireconri De præparatione remota.

is inpenor. PkRaparatio remota eſt genericæ diſpoſi-
imd tionis applicatio, & omnis impedimenti
hanc impugnantis remotio; ut omne id am-
B 5 plecta-

Conite

34 De Orationis ſpecte.
plectaris, quod diſpoſitionis uſum poterit
promovere, ac id repudies, quod poteſt hunc
retardare, etſi idipſum forſan utile aliàs vi-
deatur, aut etiam neceſſarium. Primam verò
diſpoſitionis ſedem dixero eſſe animæ inta-
minatæ puritatem, quæ què erit purior, eò
guſtus Dei erit certior, ſuavior & conſtan-
tior, juxta illud Matth. 5ỹ. Beati mundo corde,
quoniam ipfi Deum videbunt, & Pſal. 3 3. Gaſta-
te & videte, quoniam ſuavis eſt Dominns. Ete-
nim puritas cordis tritiſſima via eſt, quâ
ſponſa anima tranſit inoffenſo pede ad thala-
mum æterni Regis, & amplexus Divini amo-
ris; quidquid hujus conſortii læſivum eſt,
id deteſtationi eſſe debet: unde non ſolùm
à malo, ſed & ab omni ſpecie mali, ſive letha-
lis, ſive venialis, erit abſtrahendus medita-
bundus animus; quemadmodum enim le-
thalis noxa mors eſt ſpiritualis, ita venialis
culpa morbus eſt animæ ſcabioſus, deturpans
& inficiens, ac per conſequens Divinum
Sponſum ab amplexu & ſuaviſſimis oſculis
deterrens, & nauſeam præſentiſſimam inge-
nerans. Sit itaque nudus & ſeparatus à cadu-
cis inferioris mundi, qui ad ſuperna evolare
intendit: aciem mentis ad montem contem-
plationis dirigat, & alas à terreno contagii
viſco

coorasl

D

cduncrle
Mllo tenpe
Conalnnumn
Celunfue
Mmzinquer
enmi fen
hemicet
Mnde:
Mek
uluß/

ae
ilgenpe
iöſlegei
Neeleäie

iaqoqne
loc

Pulun i
olorekker
utlealdet
Drimamn
Eeaninein
eitppniot,
or & eorl
timundhont
hlz,
Dominu, H
A k,
pegeaathi
6Dininiame
lelrum ch
enonl
iſge letr
ndus medin
unm enin’
, itl veninl
,Cenupan
dens Djinu
Rms
niimamin
epermbict
lupemeſe
onkemcone
eirend cn

De Orationis ſpecie. 3 5

viſco ſolutas ſpiritus dilatet, ut ſuper pinna-
culum cœleſtis templi expeditiùs transvolet,
nullo temporalium affectu, aut paſſionum
conglutinatus pruritu; ne affectus pravi quie-
tem turbent animi, dum ante meditationis
acceſſum fuerint indomiti; ne mens inordi-
natis inquietata concupiſcentiis, indagandis
æternis veritatibus inepta debeat dolenter
ingemiſcere, & ſibi ipſi ſucclamare illud
Pfſalmiſtæ: Turbatus eſt à furore oculus mens,
Pſal. 6. Et dereliquit me virtus mea, & lumen
oculorum meorum, & ipſam non eſt mecum,

Pſal. 37.

De præparatione propinqua.
ORcim præparationis propinquæ, quæ
& proximior ſeu propior dicitur, eſt,
prævidere meditationis materiam, eamque
prælegere & relegere, prout ad illuminatio-
nem intellectůs & inamarationem volunta-
tis judicaverit convenientiùs: ſicut autem
hæc lectio eſt præ cæteris primèò neceſſaria,
ita quoque neceſſarium eſt, ut ſit pia, devota,
ſancta & plerumque occupata circa Domi-
nicæ Paſſionis ſingulare aliquod myſterium,
qua ſanctior, fructuoſior & ſalubrior nequit
haberi meditatio; ſic lectio illa brevis, fæ-
B 6 cunda,

36 De Orationis ſpecie.
cunda, & benè intellectu comprehenſa, abſ-
ue ſubtilitate & curioſitate, ne anima po-
tiùs docta, quàm devota evadere velle videa-
tur; unde neceſſe non erit totam materiam
memoriæ penitûs mandare, ſed principa-
liora tantùm puncta, & ea, quæ ad rem &
finem meditationis faciunt, ſcilicet ad fugam
& odium peccatorum, ad ſui ipſius abnega-
tionem, ad vitiorum maximè familiarium
eradicationem, ac virtutum deſideratarum
familiaritatem. Ex his ſic practicatis lucra-
beris confeſtim fructum non modicum, ad-
jutorium Dei centeſimum, & ſapientiam
ſupercæleſtem illam, de qua Apoſtolus 2 Co-
rinth. 1. ſcribit: Sicut ſocit paſſionum eſtis,
lic eritis & conſolationis.

De præparatione proxima.
Ertia & proxima præparatio, meditatio-

nis afticit principium, ut per actualem
mentis in Deum elevationem homo ſe ſiſtat

in præſentia viva Dei, & Divinæ Majeſtatis

conſpectu, quaſi jam conſtitutus ante thro-
num empyreum, de facie ad faciem viſione
beatificâ intuiturus Omnipotentem ſibi verè
præſentem, circa ſe exiſtentem, intra ſe ma-
nentem, & omnia replentem per eſſentiam,
præ-

Acmum
lentet,l

tlemram
Eenn M
chl
ſeerpotentun
efſoe
uneriwacet
iumvmun
Ekunlit
inon,
Tetne)
Conmnbe

Demn o
nignum,
ſedinm
u Ic
Mhler
elnti⸗
Uo,in 4

reelle 7“
tann matei
ſed Prine
Guradten
icetadſun⸗

plius dbnen

Lkamnliant
Cellgeraran
Wicnrs Iun
Nochcun, 4

Oxinna,

, mecltati⸗
hen Ahgen
nomd leld
nr Mujetr
Ers ntetn
hcen Wn
enten bbir
mn, immle
tpeteen⸗
⸗

De Orationis ſzecie. 37
præſentiam & potentiam, juxta illud: Enter,
præſenter, Deus eſt, & ubique potenter: Per
eſſentiam intimos cordis receſſus quaſi pe-
netrat; per præſentiam opus, quod agitur,
cognoſcibiliter & compræhenſivè obſervat;
per potentiam orantis adjuvat affectum. Poſt
hunc vivacem fidei actum, aliarum eminen-
tium virtutum ſubſequetur comitatus, nem-
pe humilitatis, compunctionis, fiduciæ, pe-
titionis, &c. Humilitatem excitabit partim
æternæ Majeſtatis conſideratio, quam tibi
& omnibus rebus credis præſentem; partim
vilitatis & dependentiæ tuæ agnitio, quâ
tam corpus maculatum, quàâm animam in-
numeris peccatorum reatibus depræhendis
ream; vi cujus agnitionis elicitur contritio
& compunctio, eò quèòd Deus peccatores
non exaudiat, & ſacrificium ac incenſum
iniqui, ſit abominatio Deo, Iſa. I. Nihilo-
minus contrito corde magnam jactabis in
Deum confidentiam, in ejus confiſus be-
nignitate, qui non vult mortem peccatoris,
ſed ut magis convertatur & vivat; quam vi-
tam ut conſequaris, emendationem pecca-
minoſæ vitæ propones, & denique fructuoſæ
meditationis ſucceſſum humiliter poſtula-
bis, in ordine ad ſcopum præfixum conſe-
B 7 quen-

3z8 De Orationis ſpecie.
quendum per interceſſionem Beatæ Mariæ
Virginis immaculatæ, cujus auxilium im-
Plorabis, ut honorem & beneplacitum Dei
unicè exequaris.
In caſu autem, quèd aliquis non præ-
miſsâ debitã præparatione ſeſe accinxiſſet ad
meditandum & meditationis horam, mo-
net ſapienter Pater Bellintanus Capucin.
quòèòd propterea non ſit meditatio ipſa in-
termittenda, ſed omni meliori conatu ni-
tendum, pro viribus, ad meditandum juxta
capacitatem. Addit idem myſticus vir: Quèòd
licet præparatio non ſit de facili obiter
tractanda, minus negligenda, aut per-
functoriè inſtituenda, attamen in ea diu
hærendum aut immorandum non ſit; benè
autem, fortiter & nervosè cum debita at-
tentione præparandus animus; qui enim
orationem inchoat, & vivacem conferre
attentionem non laborat, is cribro quaſi
aquam haurit, potiorem tempotis partem
otiosè inſumit, & ne totam orationem abſ-
que ſperato fructu tranſigat, eſt timendum.
Hæc de prima Orationis parte,
nunc

☛ (†) ☚

Diin
llecß
Ninil
olab
eim oe
üirroncen
CECullkuntn
ſen muetir

Wnn, en

Amandmn,
Unlyyh
ONtavi
umu
WE e

1.. .
Lumun

ene it,
Mnluumn.
phrimmd
is non .
ccingillet
toram, m.
1s Ciplcn
tio ihla n⸗
ficonatun.
Vndumfun
Tlli obire
Aut per⸗
in ea din
nſe; ben
Adebit .
qui elin
nn conkent
bro qu
Cts en
Ationemdh.
eRtunendun
i hane,

De Orationis ſpecie. 39
De Diſcuſtone, ſeu Conſideratione,

quæ es ſecunda pars meditationis.

Ecunda Meditationis pars eſt Conſidera-
tio, ſeu Diſcuſſio, hujus officium eſt, ma-
teriam propoſitam attentè conſiderare, bre-
viter ponderare, ſimpliciter perſcrutari, &
circumſtantialiter diſcutere, pro varia rei,
ſeu materiæ hujus varietate indagando na-
turam, cauſas, proprietates, & ſimiles cir-
cumſtantias, non tamen ſubtiles ſpeculatio-
nes volendo; quare ſimpliciter, vivâ tamen
fide, ea ſoluùm quærendo, quæ affectum & vo-
luntatem accendant, ejuſque duritiem emol-
liant, ut ignis, ſeu Dei, & virtutum amor
in cordibus noſtris, in virtute ſanctæ medi-
tationis in -& exardeſcat, (oo modo, quo
mediante ferro ille ex duriore ſilice excuti-
tur) qui accendat ſimul & illuminet. Atten-
dendum interim diligentius eſt, quòd medi-
tatio ſit medium efficaciſſimum ad DEUM
amandum, & ad virtutes in anima implan-
tandas, præſtantiſſimum, êcontràâ remedium
contra vitia & ad ea extirpanda nulli ſecun-
dum: quare ordinariè (ſi amas bonum animæ
tuæ) meditationem tuam ad illud vitium
eliminandum, quod tibi majora faceſſit ne-
80-

4⁰ De Orationis ſpecie.

gotia, & virtutem illam acquirendam, in
cujus praxi plus reluctantiæ, at minus victo-
riæ experiri edoctus es, dirigere ſedulèò ſtu-
deas: & ſi quandoque in pio aliquo deſiderio
Domino DEO placendi, perverſa vitandi,
erfectionique ſtudendi efferbueris, mox
ad particulare deſcendas, & in facto ipſo
oſtendas, quàm ſerium tibi ſit, à malo quo-
cunque declinandi, & bono unicè & con-
ſtantiùs adhærendi.

Detertia Meditationis parte, quæ est
Ahfeltus, ſeu Reſolutio.
Erri Meditationis pars eſt affectus, ſeu
Reſolutio; eſtque principalis pars ipſius
orationis, ex qua fructus Meditationis unicè
dependet, imè ipſiſſimus & proprius ejuſ-
dem fructus dici poteſt; & nihil aliud eſt,
quàm affectus illi, & actus, quos voluntas
in ſe producit, poſtquam per materiæ pro-
poſitæ ponderationem & diſcuſſionem fuit
commota, & excitata; inter præfatos autem
affectus numerantur Amor, Timor, Spes,
Gaudium, Triſtitia, Deſiderium, Admiratio,
Compaſſio, Compunctio, ſeu dolor de com-
miſſis peccatis, & ſimiles. Inter actus nu-
merantur nolle, velle, proponere, gratias
agere,

nenmes Kenn
Kropor
Plz,Un

Citanonec

aimrinnel
onomn
Tudere N
Emornsc
ſioni ſir
lumeſun
iunnd.
baur

Lencin in
Minupnid
teſeclb
vodellen
erſa vinn
etis,
nkacto i
mahod
nice G.

e,leef

kche, ſa
Sparns

lomisund
oprins el⸗
i Alicd et⸗

105 Polunnas .

Utetie glo.
Gorem n
riarcsanen
Timot, N
In,Adnirnt
dolorcecon
tet Mn
nere, un

40cle
4666*

De Orationis ſpecie. 41
agere, offerre, petere, laudare, & his non
abſimiles, quibus communiter Meditatio
perficitur, terminatur, ſeu concluditur.
Affectus recenſiti non omnes ſemper eli-
ciendi, ſed pro diverſitate materiæ & per-
ſonæ, diverſi, plures, vel pauciores. Benè
autem notandum eſt, quèd non parum ex-
pediat ſingulis punctis meditationis conve-
nientes affectus, & congruos actus addere,
& propoſita practica formare, ſine quibus
parvus, ſi non omninò nullus fructus ex me-
ditatione erit ſperandus, præviſis, imò ſtudio
etiam quæſitis occaſionibus ad ea practican-
da, & exequenda ,& ſic major & certior erit
meditationis fructus. Poteſt tamen quan-
doque reſolutio, affectus, ſeu actio differri
ad ultimi puncti finem uſque, ſi id patiatur
materiæ, ſeu orationis qualitas „NHatura, aut
diſpoſitio. Conformes affectus eliciendi
veniunt in meditationibus; affectus quilibet,
non conveniunt cuilibet, ſed debet quiſque
ſtudere & benè attendere, quèòd affectus
& motus conditioni convenientes, & diſpo-
ſitioni ſuæ tunc conformes eliciat & in vo-
luntate ſua excitet. Niſi ſenſerit ſe à duétu
Spiritũs Sancti magis duci ad hoc, qum il-
lud, qui tractus Spiritũs tunc erit ſequendus.
In-

42 De Orationis ſpecie.

Incipientibus igitur in hoc exercitio po-

tiùs motus doloris, timoris, petitionis veniæ,
deſiderii ſe corrigendi, vitam emendandi
conveniunt, qui & eliciendi erunt median-
tibus conſiderationibus de quatuor noviſſi-
mis, morte, inferno, judicio & cœleſti gloria,
de æternitate, & gravitate peccati mortalis,
&c.
Proficientibus verò conveniunt motus
Spei, deſiderii, & propoſiti multa bona fa-
ciendi, de virtute in virtutem proficiendi,
quamvis ex his proficientibus non ſint omit-
tendi aut negligendi affectus incipientium,
ſcilicet timoris, doloris, &c.
Perfectis benè convenit affectus amoris,
& ardentis deſiderii amorem tunc continuò
in ſe, & in aliis augendi, &c.
Idcircò dum Oratio mentalis fit v. g. de
Paſſione Chriſti, incipientes debent præ-
primis in - & excitare ſe ad compaſſionem,
fletum & dolorem de peccatis, quia cauſa
fuêre tantæ, & tam amaræ paſſionis, &c.
Proficientes verò ad imitationem virtu-
tum, quæ in Chriſto patiente tantoperè
elucent.
Perfecti tandem allaborare fortiter de-
bent, ut excitentur ad conformationem,
quâ

lirhen
inpulin
vobispul

Denulin
Cl

Pha
lot lec
lrrhetfei
Monncon
Linlimen
laum, gu

m

Dedarces
ledtemum
Ceſlone e
annes

Odlebei

Ub
u

ie

Hatuor nor

Ccleti G

Ccatimont

niunt m

ulabona
nprokeet
Monknron

Cus arnott
nc Cconki

npalonen
Jun
ns, N⸗

e lantohe

e ſortler
Orunatonen
0

1

Eetetign,

etlilonisren . .
n impulſus Salvator tam dira & immenſa pro

De Orationis ſpecie. 4
quâ reſpondeant tanto Divino amori, quo

nobis pati dignatus eſt.

De ultima Meditationis parte, quæ est
Colloquium, ſeu concluſio Me-

ditationis.

E hac jam tum ſuprà aliquid dictum eſt
poſt recenſitas partes meditationis, qua-
liter perficiatur. Dicitur autem colloquium,
& non inconvenienter, quèd ei proprium
& inſtituendum ſit, quaſi ſermo amici ad
amicum, quaſi allocutio ſervi ad dominum
ſuum, nunc petendo gratiam, nunc incuſan-
do culpam, nunc dirigendo hoc colloquium
vel ad ipſum Deum Patrem, vel Dei Filium,
ceu Verbum Patris, vel Spiritum Sanctum,
qui dator eſt munerum, ut munera ſaluti
neceſſaria largiatur, vel ad Divam Virginem,
S. Angelum Cuſtodem, & ipſos Sanctos cœ-
leſtes Incolas, eos enixiùs rogando, ut ad con-
ſequendum meditationis fructum ſuâ inter-
cefſione concurrant, ad quod & ipſi medi-
tantes affectibus & actibus voluntatis, putà
oblectationis, gratiarum actionis, imitatio-
nis, petitionis allaborare non negligant. De
quo in ſuis Exercitiis & agit D. Ignatius; qui
& pu-

44 De Orationis ſpecie.

& putat in addit. 5. quèòd examen in fine me- mtl
ditationis de bono vel malo ſucceſſu ejuſ- penduli⸗
dem ſit tanti momenti, ut nullus ſine eo ſit lenetien
facturus progreſſum. rum
Porrò Religioſo, ſeu unicuique ad per- glol ier
fectionem aſpiranti unum unicè poſt medi- ſushutort

tationem eſt neceſſarium, quòd ſcilicet ipſi niotzil
non ſufficiat firmum propoſitum exercendæ eicenu
virtutis, aut vitii eradicandi, ſed ſine mora quinbren
