Judæorum (& noſtri in perſona ipſorum) eſt
actio, ſeu Eſu de ponte alto in Cedron præ-
cipitatio. Mihi, 6& Domine! non tibi talis IE!
de jure debetur & præcipitatio & ſubmerſio, Un en
quia es innocentia ipſa, ego verò in omni din e
loco non niſi ſcandaloſus homuncio, ſic, 8 .

. . Wn
quod expediret, ut ſuſpenſa mola aſinaria in O; ck

6
collo, „d

Paſſionis Dominicæ in f'gurit. 245
10. collo, ſubmergerer in maris medio, alto,
1ſuistn ſeu profundo. Da mihi, Domine, fortitu-
n18. a, dinem vitandi ſcandala, & in ædificationem
inrube Proximi Practicandi multa bona exempla,
S& conſequenter evadendi ſubmerſionis

Drophen. irgi
D æternæ pericula: per Virginem Matrem ve-

abbent racem concedas nobis Domine hanc gra-
nrr Adde, ſi placet, orationem ſuprà poſitam:
H O doloroſiſima Virgo, &Oc. pag. 204.
emn intene
4

n quenn riam ,ſalutem & pacem.
HM

ſübmelſion
ticinans on Acta um eſu cor Ai⸗ Anna.
erunt,eni TYPU S. Michæas.
imam men Acceſſit Sedecias, filius Chanaana, & percuſſit
anmimma Ni. Michaam in maxillann, & dixit: Mene

eCeduos ergo dimiſit piritus Deomini, & locutus esſt
usfuſ iu tili?“ 3 Reg. 22. V. 24.
ntgremnat PROTOTYLODN. Veridicus Salvator in fa-

niſonn ciem cæſus.
ncend M E DITATIO.
eſn Unus aſſſtens miniſtrorum dedit ala-
o verd in am Jeſu. Joan. 18. V. 22.
onunto, Rimen eſt læſæ Majeſtatis, injuriari ver-
molaznu bis, magis percutere Regem, maximè

. L 2 co-

244 Meditationes ſuper Moſteriis
colaphizare eundem repetitis pugnis, & ar-
guere falſitatis: quantò majus erit nefas, ſi
quis Chriſto Dei Patris Unigenito auſu ſa-
crilego præſumeret dare alapas, ſicut factum
eſt apud Pontificem, qui dicebatur Annas,
ubi unus miniſtrorum tantæ fuit diabolicæ
temeritatis, quèd in faciem dederit alapam
IEſu, arguens eum falsò falſitatis, uti colli-
ges ex eo, quòèòd reſpondit manſuetiſſimis
his verbis mitiſſimus Dominus: Si malè lo-
cutus ſum, teſtimonium perhibe de malo;
ſi autem benè, quid me cædis? In toto au-
tem juxta revelationes S. Birgittæ ac Mech-

Aina mea;

rsmundi

eins, inidii
eunis: Mari⸗
Ue Ar elipele

Mi, Marer!

n heinn obtl

1lleet, 4

NST
ii

Tr

tildis: Alapæ in faciem JEſu inflictæ ſunt V
Cer n gn

centum viginti; pugni verò in eadem re-
cepti etiam centum viginti. JEſus omnia be-
e. . P.
nèe fecit, benè dixit, benè docuit, & qui-
dem in palam loquens, & tamen cæditur
graviſſimis pugnis, cum manieis ferreis, &
arguitur de ſiniſtris ſuis doctrinis, qui Sa-

ruerun de
inlluntce
lbrefaenin

OTOTYH

EI

pientia eſt Dei Patris. Hæc mundi merce W

eſt, cui, quò plus cum JEſu, ex ejus imita-
tione benefeceris, tantò majores ab eo per-
ſecutiones & cædes ſuſtinebis. Heu mihi,
quia incolatus meus in hoc maligno & falſo
mundo prolongatus eſt! habitavi, cum habi-

tantibus Cedar, multùm nimis incola fuit
.* ani-

eni Ejus,
Scent.
Rre C

iannes,

knte Paſſionis Dominicæ in figuris. 245
ugris, N, anima mea; quis me liberabit à corpore
enit deh mortis mundi hujus? Ut ab ejus injuſtitiis,
enito ume technis, inſidiis & perſecutionibus evadam
,ſcuthen ſecurius: Maria Unigeniti tu potens es ſal-
cbatur Am. vare ac eripere à quibuscumque inſidiis
fiir dable mundi, Mater Dei. Dic igitur Ave, &c.
ederit dur & ut petita obtineas, ab omni malo cave.
atis, Mial Et ſi placet, adde orationem ſuprà poſi-
manſueiduu tam, pag. 204.

8: In toton IEſus Caiphæ ſeſtitur.

ittæ ac Med TYD US. Samſon.

ſasomtar Perunt oculos eius, & daxrer unt Gazam
— , vinltnam catenis, & clauſum in carcere mo-
cit, 8 4ye fecerunt. Judic. 16. V. 2I.
tamen caniu

Neisſeti, PROTOTYPON. Chriſtus in oculis velatus-
trinis, ud MEDITATIO.
mundinen Velaverunt Eum, & percutiebant fa-
egien ciem Ejus, & interrogabant Eum,

ra dicentes: Prophetiza.
oe 5 Luc 22. V. 64.
nalg N domo Caiphæ præſumpsêre miniſtri

rayl cunk . . . . .
, iniquitatis, velare oculos IEſu ſacratiſſi-

mis 1nool
nls L 3 mæ

* 5

246 Meditationes ſuper Myſteriis
mæ humanitatis, idque ideò, quia non va-
lebant ſufferre radios inde emicantes Deifi-
cæ Majeſtatis, divæque benignitatis, ut igi-
tur tantò liberiùs eum ludibrio facere, in fa-
ciem ejusdem tantò audaciùs auderent con-
ſpuere, quà falſum Prophetam Eum percu-
tere, ac cædere valerent, eidem oculos obli-
garunt, non attendentes ullo modo, quèd
omnia nuda & aperta ſint oculis ejusdem
Divinitatis, licêt velàſſent, abſque ullo Dei
timore, oculos ſuæ præfatæ Humanitatis.
His perverſiſſimis miniſtris toties digno-

ſceris eſſe ſimilis, ò homo peccator! carnali-

tati forſan, & fornicariæ iniquitati deditus,
quoties latebras, tenebras, angulos, ſecre-
taque repagula, loca ab hominum oculis,

ſn
einchatei
aAlupele,
Aceoration
gluri, pig
MTSTE
Priun
lu
TX
ur reſtenen
lefunann
ua, Glkeu

.

V.

Dnorornox.

eorumque converſatione remota ad Ppeccan-

dum, adque à Domino Deo tuo fornican-
dum quæliviſti; toties Deo tuo oculos,
quantùm in te eſt, eruiſti, & turpiter obve-
laſti, imò fædiſſimis ſputis fædàſti. Etenim
ſecundum revelationes ſeptuaginta tribus
vicibus turpiſſimè conſputus eſt Dominus
JEſus: Agnoſce culpam, propone reſi-
Ppiſcentiam, pete miſericordiam per Matrem̃
miſericordiæ, dicendo: Maria Mater gra-

tiæ, Mater miſericordiæ (quæ Chriſtus eſt)

. ſol-

”
leperunt ,

erter: M⸗
lentemn

l Optind
eim vet.
,Ugionin
u, unnd

leni
i non
icantes Det.
nitanis, Grig
facere, n
Auderente,
um Eum Pen
m Ocllost
moch,
ulis ejnetn
bbque ulob
lumanitats
totiesclige
CNtor/ Carni
litari dedlit
gullos, ſecte
unucd ooll
Drn ad enn

tO foe.

0 tuo c,
turpir e

Ediſi, enn

tuaginti r
6 ett Domn
ropone n
am per M.
laria Materg

e Chriku

Paſſionis Dominicæ in figuris. 247
ſolve vincla reis, profer lumen cæcis, mala
noſtra pelle, bona cuncta poſce.
Adde orationem: O doloroſiſima Virgo, Ge.
uti ſuprà, pag. 204.

M. X STERIUM XXIII.
g6ſus Pilato praſentatur, & in

multis accuſatur.
TVYPDUS. Daniel.
Tunc reſpondentes dixerunt corans KRege: Danicl
de feliis captivitatis Zude non curavit de lege
tua, & de editto, quod conſtituiſti. Dan. 6.
V. 13.
PROTOTYPON. JEſus coram Pilato iniquè
traductus.

MEDITAIIO.

Cæperunt autem Eum accuſare, di-
centes: Hune invenimus ſubver-
tentem gentem noſtram,
Luc. 2 3. V. 2.
Eſus optimè interpretatur Salvator, eſt
enim verè Salvator mundi, unicus & ve-
rus à Domino Deo mundo promiſſus Meſ-
ſias, tanto tempore exſpectatus, & tanto-

L 4 perè

248 Meditationes ſuper Wyſteriis
perè deſideratus cunctis gentibus; qui de ſe
ipſo teſtatur, quòd venerit, ut vitam ha-
beant, & abundantiùs habeant; venit enim
Filius hominis quærere, & ſalvam facere,
non ſubvertere gentem, non perdere, non
ſeducere, ſed eandem rectiori tramite ad
cœleſtia deducere, & à cunctis erroribus in
viam vitæ & veritatis reducere, & nihilomi-
nůs hic apud Pilatum præſidem à perfidis
Judæis iniquiſſimè falſiſſimèque traducitur,
quaſi ab ipſis actu inventus ſit, gentem ſuam
ſubvertens; Hinc & alibi ſeductorem Eun-
dem publicè proclamant, dicentes: Se-
ductor ille adhuc vivens dixit: Deſtruite
remplum hoc, & in triduo illud reædificabo.
JEſus Salvator nomine & omine dictus, ſe-
ductor dicitur: qui nec ſeduci, multè mi-
nus ſeducere poteſt: ſeductor dicitur, ad
fidelium ſervorum ſuorum ſolatium, quan-
do dicuntur ſeductores, fures, lupi, rapaces,
injuſti animarum raptores, dum perdita-
rum ſunt reductores, conſervatores, & mor-
bidarum fideles curatores, JEſu, Salvatoris
mundi veſtigiis fideliùs inhærentes. Pro-
cura perſæpeè repetendum cum devotione
Ave Maria, ſi tibi honor Dei, ſi amor
proximi, ſi tibi cordi eſt animarum ſalus,
&

Piſen
Hala, Ur t
atioanimna
tito luf
Mria, ſem
AAleoratioon
Apripar 10

MAVSTI
er 6

X
4t Achir al,
. ſaum un
11. E 14.
Noron.

1

ML
revit M
10, ih,
6 renniſt

Uuhrinep
ene, Hie
Uur, iüe
linii
os erod

ſeri
us; qaicet
Ut vitamh,
t; veniteti
lalyam DWM
perdere, 1
dri namte⸗
is erroribui
,& nilulon.
lem peni.
ue traduct
gentemſur
uctorembn.
icentes: §
t: Deſtruir
texdiftcabo
le dicdus,
1, multo
r Gicitur,4
Atium,
lupi, nre
dum pelir⸗
tores, Em
u, Alvant
Erentes,
Uum derotic
Dei, I
imarumſ

Paſſionis Dominicæ in ſiguris. 249
& cura, ut tibi in hoc tanto curandarum
negotio animarum Adjutrix eſſe velit, ſicut
Chriſto Eſu Filio ſuo fuit Mater Dei, Vir-
0 Maria, ſemper pura.
Adde orationem: O doloroſiſima Virgo, &c.
uti ſuprà pag. 204.

MXYSTERIUM XXIV.
7Eſus ab Herode ſpernitur.
T VYVD U S. David.
Ait Achis ad ſervos ſuos, vidiſtis hominem in-
fJanum, quare adauxiſtis eum ad me! I Reg.
2 I. V. 14.
PROTOTYPON. JEſus veſte albàâ contume-
liosè indutus.

MEDITATIO.
Sprevit Illum Herodes cum exercitu

ſuo, & illuſit indutum veſte alba,

& mremiſit ad Pilatum. Luc. 23.
V. 11.

Eſus Princeps pacis, princeps licèt Regum
terræ, ſapientia æterna Patris æterni Per
nitur, illuditur, obſtupeſcite cœli, hor-
reſcite Chriſtiani, Chriſtus irridetur &mili-
tibus Herodianis, à Rege ipſo, & à toto exer-
L 5 citu

2 599’9 Meditationes ſuper Wyſterits
citu regali Herodis. JEſus, inquam, Dei Fi-
lius, mundi Redemptor & unica ſalus, dum
Eundem contumeliosè nimis indutum veſte
albâà, non ſine maximo ludibrio contemptui
habentes remittunt ad Pilatum, quaſi inſa-
num, ſeu hominem à ſana mente ex toto
alienum. O veſana hominum inſania, què
uſque inſanis? Ut mortales inimicos amicos
te feciſſe putes, dum in JEſu facta es furia
infernalis; An tibi hoc adſcribis, quèòd in
illa die facti ſint amici Herodes & Pilatus:
Nam antea inimici erant ad invicem, ſi hoc
tibi adſcripſiſti, toto cœlo aberrâſti; nam
niſi Princeps pacis interveniſſet, & inſanos
ſanâſſet, horum inimicitia reconciliata non
fuiſſet: Sana me quoque, Domine, inſa-
num, & ſanabor, ſalvum me fac, & ſalvus
ero, da nobis pariter Domine veram amici-
tiam, remotâ omni inimicitiâ, da ſalutem
S pacem, quam mundus dare non poteſt,
da pacem per Deiparam Virginem Mariam
Matrem tuam, quæ pacem terris refudit.

Adde, ſi placet, orationem: O doloroſiſſima
Virgo, &c. ut ſupràâ pag. 204.

mS (f) WD

MTX-

IVSTI
7.
)C.
V D
1i Hyiipe au,
niemut n

MOTOTY

M
line erio
unE al
Tenge, mn

4 Wnpunun

Chnis
e Peleirn
Poc per imid
Immi cergor

lOblli

mntmten po
enogans no
a tu u
um. Nlilub
nerzilun
ulen mert
Rämnni B

Perii
ſlus
induumr,
iocoen

nente er

hinlania, n

immicodamien

facta e ini
ibis, Go

les & Dlim

Vicem, ſilee-

errikti; nin
, * inſand
nciliatanot
mine, inl⸗
c, Elin

Veramamid.

, daſlten
e hon porel,
mek⸗
nem Mariam
tisrefudit

Oclriſ

paſſionis Dominicæ in figuris. 251
MXYSIERIUM XXV.

De Chriſti flagellatione crudeli.
TVDP U G. Fieremias.
Irati Principes contra Hieremiam cæſaum eum
miſerunt in carcerem. Jerem. 37. V. 14.
PROTOTYPON. JEſus atrociſſimè fla-
gellatus.

MEDITIATIO.

Zunc ergo apprehendit Pilatus Jük-
ſum, & flagellavit. Joan. 19. V. 1.
Ttende, mi Chriſtiane, quèd Pilatus
non parum ab initio favebat D. N. IEſu
Chriſto, utpotè cujus innocentiam omni-
modè perſpectam habebat; ſciebat enim,
quòd per invidiam tradidiſſent Eum Judæi,
ſummi Sacerdotes, Scribæ & Phariſæi; ideò
ait ipſis: Obtuliſtis mihi hunc hominem, quaſi
avertentem populum; & ecce coram vobis
interrogans non invenio in eo cauſam. Ac-
cedit votum uxoris Pilati, dicentis ad Pila-
tum: Nihil tibi & Juſto illi, nam multa paſſa
ſum per viſum hàc nocte propter Eum; quare
eosdem interrogat Pilatus, quem velint
ſibi dimitti, Barrabam, an Eſum: Et ecce!
L 6 ſicca-

252 Meditationes ſuper Myſteriis
ſiccarium eligunt, Eſum verò. authorem
vitæ perdere volunt, dum ajunt: Non hunc
ſed Barrabam; quid igitur faciam de Eſu,
inquit Pilatus, qui dicitur Chriſtus? Excla-
mantes vociferantur: Tolle, tolle, crucifi-
ge Eum. Regem veſtrum, reponit Pilatus,
crucifigam? Reſpondent illi, non habemus
Regem, niſi Cæſarem, ſi hunc dimittis, non
es amicus Cæſaris: quòô auditô Pilatus inani
Cæſaris ſeu hominis timore perculſus, dixit:
Emendatum ergèò dimittam, & acceptàâ aquâ
lavit manus coram tota multitudine, dicens:
Innocens ego ſum à ſanguine Juſti hujus;
vos videritis. Quid vult ſibi hoc Pilate? In-
nocentem & juſtum proclamas Eſum, &
emendari vis, in quo nil emendandum re-
periſti ex propria tua ſententia, quâ Eum
juſtum declarâſti? Ah! actio hæc myſterio
plena eſt: emendare vult Pilatus, emendari
IEſus, non in propria ſed noſtra perſona,
quia portare voluit iniquitatem omnium no-
ſtrüm, ideò adeò atrociter ſuprà dorſum
JEſu fabricaverunt peccatores tantò lon-
gius, quantò ampliùs prolongaverunt ini-
quitates ſuias, carnales, brutales, animales.
Ave Maria, Virgo ſingularis inter omnes
mitis, nos culpis ſolutos, mites fac & caſtos,
ut

1 Ein callil

naſa

e, Oration

nlopra pag.
MIST.

TVDI
lentnt Aral
terum alet
u, guen

flin Gen⸗
Mororn.

NE!
uponnte
ll, O
Ae

lanr Abril
Ticitariet
I Drepen

. Nofliono,
98 noln,
Olnrad

is Dns

Reri

verd authote

unt: Nonhu
cian ge
hriſtue
,tolle, ent,
reponit ln
, non luben
nc diminin,
i1t Dilurgin
etcullus, di⸗
Gacceprig
tudine, et
e ulti hun
oc Pilate, I
PElam . 4
endandum.
da, qun nn
D hec mkei
atus, ereti
noſtru lnm
mommnuumm
ſupri Cn
res tant D
ngayerungt
Ales, Animt
§ inter onn
5 ſadch

1

Paſſioni⸗ Dominicæ in figuris. 253

ut IEſu caſtiſſimo placeamus. Adde, ſi pla-

cet, Orationem: O doloroſiſſima Virgo, Gc.
uti ſupra pag. 204.

MXYSTERIUM XXVI.
De 7Eſu coronatione ſpinea.

TVYP U S. Aries Abrahami.
Levavit Abraham oculos ſuos, viditque post
tergum arietem inter vepres herentem corni-
bus, quem aſſumens obtulit holocauſtum pro
kfilio. Gen. 22. V. 13.
PROTOTYPON. JEſus ſpinis coronatus,
oblatus.

MELDIIAITIIO.ʒ
Imponunt ei plectentes Gineam coro-
nam, & o‿ρrunt ſalutare Eum,
Ave Rex Juazorum.
Marc. 15. V. 17
Icut Abraham, dum levaret oculos ſuos,
vidit arietem inter ſpinas hærentem divi-
nitùs præparatum ad victimam holocauſti
pro filio ſuo, qui vera fuit figura Chriſti Re-
gis noſtri, adeò ignominiosè & perquam
dolorosè pro noſtris & totius mundi pecca-
tis ſpinis coronati, Joan. 19. Sic, ſi paulò

L. 7 altiùs

254 Meditationes ſuper Woſterits
altiùs elevemus oculos mentis noſtræ ad con-
ſiderandas Mediatoris Dei & hominum ex-
antlatas Paſſiones, videbimus eum, ſicuti
eſt, & quemadmodum ſpinis dirè corona-
tus in die illuſionis ſuæ, & integrum ſertum
ſpineum tenerrimo capiti hujus Agni imma-
culati, & pro victima holocauſti noſtri oblati
infixum eſt: Cujus ſerti ſpinei puncturæ in
JEſu capite juxta revelationes &SS. Brigittæ,
Mechtildis, &c. ſe ad mille numero exten-
derunt. O dirum nimis dilectiſſimo Domi-
no Eſu adhibitum coronationis genus! qui
êcontra non amamus, niſi coronas honoris,
decoris, exaltationis, ignorantes planè ce-
ronas de paſſione purpureas JEſu & Mariæ
ex paſſione, Compaſſioneque tantoperè do-
loroſas. Ave Maria. Per Ave Maria pete
hic cum JEſu & Maria ſpinis coronari, ut in
æternitate coronâ roſeâ merearis donari.

Adde oratiogem: O dolorofiſima, Gc. ut
ſuprà pag. 204.

* x*
X

MX-

AIVST

uſmn

Sr Air

T
uſe alr
A uertetmej
MOTOTINON.

Venti

XAl
Dicit eig:
Arent

hcxiores,:

Domini PEle

9

Vtnd dlet
Kean⸗ 3
dchNC
dbonthe,

rig
Nſtreadcn.
fominum e.
eum 5 ð
ire cordn,
grum fenil
8Agniinn.
noſtri Cl
ipunckurrtr
. Bnion,
umero exe-
iſimo Don.
isgenlul
nas honori,
e Plandce.
lu & Marir
nroperè d
Maria lee
1Onari, i
tis domm

4
im Ge.

Paſſeonis Dominica in figuri. 255
MYSTERIUM XXVII.
7 Eſus dirè dilaceratus populo
Riſtitur.
TYPDPUS. Job.
Percuſſit ob ulcere peſſimo à planta pedis, nſeue
ad verticem ejus. Job. 2. V. 7.

PROTOTYPON. JEſus à planta pedis uſque ad
verticem excarnificatus.

MEDITATIO.
Dicit eis: Ecce homo! clamabant,
dicentes: Crucifge, crucißige.
Joan. 19. V. 5.
baries reverà Judæorum tranſcendit
& exſuperat barbariem omnium Barba-
rorum, dum ad Ecce Homo! Pilati, nihil
lacatiores, aut mitiores facti, ex aſpectu
Domini )Eſu à planta pedis ad verticem ex-
carnificati, dum horrendum in modum con-
tra JEſum Leonum inſtar rugiunt Judæi:
Tolle, tolle, crucifige eum: non mireris
autem devota anima Chriſtiana, quèòd JE-
ſus tuus dilectiſſimus tantoperè dicatur di-
laceratus, cùm ex revelationibus à S. Matre
Eccleſia in Concilio Conſtantienſi approba-
tis conſtet, quèd in flagellatione ſua crude-

liſſi-

ſimi

Ptwrinpo

256 Meditationes ſuper Mſteriis
liſſima ſuſtinuerit ſex mille, ſexcentos, ſexa-

inta ſex icts, à quatuor aut ſex flagellato- erckuli
ribus, ſeipſos alternativè ſecundantibus; un, ln
præter hos plagas & ictus in oſſibus ipſis ac- Anui cl
cepit ducentos & ſedecim: plagas minores inhe
in capite ſeptuaginta duas, plagas nigras & ec

lividas mille, centum, nonaginta unam; .
guttas verò ſanguinis in tota Paſſione ſua ef- IVSTI
fudit ) Eſus tuus octodecim mille, ducentas, .
viginti quinque; in toto autem JEſu Chriſti De he
Paſſionis curſu vulnera fuêre quinque mille, 1
quadringenta, ſeptuaginta quinque. Nunc
meditare, ſi potes, anima Deo tuo devota,
quis fuerit Eſu Chriſti ſic flagellati, plagati,
pPercuſſi, vulnerati, & ſanguinificati aſpeéctus MornN.
& ſtatus: Quis doloroſæ Matris Virginis Mariæ umnd
ſenſus, & in tanta paſſione conſenſus: An non Ad1
meritò exclamare ad populum debuerit Pila-
tus præſentando ſpectaculum hoc adeò cru-
entum & cruentatum: Eece Homo! propter
homines ſcilicet, & eosdem ſalvandos, factus
quaſi non homo. Eſu Fili hominis, Fili Dei Ulrbe
vivi, Fili Mariæ Virginis, per merita paſſio-
nis tuæ, & compaſſionem Matris Mariæ mi-
ſerere mei nunc & in noviſſimo die, qui fla-
gellatoribus tuis annumeror crudelioribus, Echoſt
dum plus his omnibus ſuprà dorſum tuum , un-

fabri-

ulie rv. 3
igutel,
Maußlun,

cjulans /
ui dit

lerui
Centſn
ſe hgelen
Ecundantbe
libusinſte
lagas Ininat,
4geg higul
labinta unn
Dalſione ſus
lle, ducen
m PElu
linquemi
ninque. N
0 tuo Gere
li, loi
cati alpect
irgiriskn
eRlu An

debueri.

hoc a.
loml Prore
Vandos teo
minis, Fi-
merin a
is Marien
odie, glit
rudelionte
lorfum t

Paſſionis Dominice in figuri. 257
fabricator impœnitens fui, & maximus pec-
cator adhuc ſum. O JEſu! propono pœni-
tentiam, da per compaſſionem doloroſæ
Virginis ad hanc gratiam, & 4 peccatis abſti-
nentiam. Amen.
Adde, ſi placet, orationem: O doloroſiſima
Virgo, O. ut ſuprà pag. 204.

MYSTERIUM XXVIII.
De bajulatione Crucis.

T YPD U S. Iſaac.
Tulit quoque ligna holocauſti, & impoſuit ſaper
Haac filium ſuum. Gen. 22. V. 6.

PROTOTYPON. Eſus in ferenda gravi cruce
gravatus, primò cadit graviter.

MEDIIATIO.

Bajulans ſibi crucem exivit in eum,
qui dicitur, Calvariæ locum.
Joan. 19. V. 17.
Ulit Abraham ligna holocauſti, & impo-
ſuit ſupra Iſaac filium ſuum, cùm eſſet
figura genuina F ilii Dei figurati noſtri, cujus
humeris ex voluntate Divina & Patris cœ=-
leſtis diſpoſitione æternâ crux gravis injici-
tur, non parùm jam tum affectis; itaut ſub

hac

ĩ² 58 Meditationes ſuper Weſteriis
hac mole crucis tam gravi primò hic, quin-
quies autem in tota via ad locum uſque Cal-
variæ ceciderit Eſus tuus, ut teſtantur ſu-
pradictæ revelationes, Præter quos lapſus
cecidit, dum ab horto ad Annam duceretur,
ſepties; etiam ſub cruce inclementer truſus
eſt, & ultra centies quadragefſies peſſumda-
tus fuit; deinde elevatus à terra per capillos
& funes viginti tribus vicibus. Hæccine ani-
ma mea audire, legere „percipere, aut etiam
ſimpliciter recogitare potes, quin commo-
vearis, quin compatiaris, quin plangas, quin
accurras, ut Eſum tuum pro te cadentem
releves & erigas? Tolle crucem poſt Eſum,
ſequere JEſum, abnega temetipſum 2 erit
JElſu ſublidium, erit adjutorium, erit opti-
mum ſolatium.

Adde, ſi placet, orationem: O doloroſiſſima
Virgo, Oc. ut ſupràâ pag. 204.

MXSTERIUM XXIX.
De occurſu VEirginis Matris in

via Paſſionis.
T YVP US. Virgines ad Oniam.
Accinttæ mulieres ciliciis pectus, per plateas con-
Ruebant, ſed & virgines, quæ concluſæ erant,
Procurrebant ad Oniam. 2 Machab.zir. 19‧
RoO-

OOTON

MII

Poortracitu
llkiſine
cham in

P
Ve Fir

Vhem pun
modumak
Ai, gue d
mmeetticimn o
ttadlitonetet

Qis Hiw

ere angoſte
ris & amort
un compre

Uile Domint

lneſla, jun
I,cettum
udb imd d
Knorem; 0
Orub ⸗
idet 8 N

erii
oͤli
mn ulgnel
teſtmnt
1 quos hyf
mn Enceten
memterni
les peſlime.
la Percapl
Hleccineg,
ere, arteii
Ain comm
planons Gn
te cadentet
poſt Elan
plum, eri⸗
1, eritN

DAllnſn

XAIX.
Matn,

Oniam.
erPlatent
ntlcſen
lubeze,
Dne

. *
olt

Paſſionis Dominicæ in figuris. 259

PROTOTYPON. Virgo virginum ad Filium
venit JEſum.

MEDITATIO.
Prout traditum eſt: Maſtiſſimo Filio
mæſtiſſima Mater occurrit. Adri-
cham. in deſcriptione Jeru-
ſalem n. 118.

viam publicam Filio ſuo miſerandum

Irgo virginum & domo ſua egreſſa in

in modum affecto & afflicto obviam proce-

dit, quæ & Unigenito ſuo mœſtiſſimo
mœſtiſſima occurrit, ut habetur ex antiqua
traditione, teſtante id antecitato Andricham.
Quis hic potis eſt amborum horum tanto-
pere anguſtiatorum paſſiones compaſſivi do-
loris & amoris fortiſſimas deſcribere, ne di-
cam comprehendere ² Anguſtiatum enim
fuiſſe Dominum Eſum, afflictumque, &
extremè tormentatum ad ſexageſies in Paſ-
ſione ſua, juxta revelationes iteratò jam ci-
tatas, certum eſt, quæ & addunt, quèd ſuſpi-
ria ab imo duxerit Dominus JEſus centum
& novem; Cùm autem JEſu & Mariæ fuerit
cor unum & anima una, quis non de facili
videt, quòd cum adeò vehementer anguſtia-
to

260 Meditationes ſuper Myſteriis

to ac ſuſpirante Domino JEſu, vehementius
etiam fuerit an guſtiata, afflicta, tormentata
Deipara Virgo, dilectiſſima Mater noſtra
Maria? Qujus animam abſque omni dubio
in momento illius occursũs facti, doloris
gladius ad mortem uſque pertranſiſſet, niſi
à Patre luminum & miſericordiarum in vita
miraculosè conſervata fuiſſet. Pari miſeri-
cordiàâ nos Mater gratiæ à morte perpetua
clementer conſerva.

Adde, ſi placet, Ave Maria, & orationem:
Odoloroſiſſma V'irgo, &c. ut ſuprà pag. 204.

MXYSTERIUM XXX.
De ſeßione 7Eſu in terra.
TYP U S. Scala Jacob.
Tulit de lapidibus, qui jacebant, & ſupponent

capiti ſao, dormivit in eodem loco, viditque
in ſomnis ſcalam ſtantem ſuper terramz.
Gen. 28. V. I1.

PROTOTYFON. Crux, ſub qua fractis
viribus jacet, & reſidet Eſus.

ME-

Mſuni
LD
yihrinter⸗
tonem ane
Uid wirunn,
E g⸗
etis, ſaet,
tus vulides
Ale dorwien,
UIs, Wrenutn
Nconibus in
dorlo, humer
npli lure
Nelldwrent,
Gehciens nien
tpetitin did⸗
achiis ceep
ſbinti unmm
fne Ubinti
Ernn, in cruri
uuglum trigt

Etherpellst

umcruua
uninis, er.
Noratlüing.

Kenfinn

eng

Vehemenin
,tornenn,
ater
e omni

eh
r

lanſilet, i
liarum inni
Pari miſir
te Petpen

Kortionn
a ag. 104
XXX.
terra.
cob
,Gnnen

lown, Ulnnee
er terran

D
Elus.

Paſſionis Dominice in Fguris. 2⁶1
MEDIIAIIO.

Chriſtus in terram ſubſidit; juxta tradi-
tionem antiquam, teſte Andri-
cham cit.

Uid mirum, ſi ſub gravi tantopere mole
crucis, quæ ſcala eſt ad portas Regni
cœleſtis, jacet, & reſidet ]Eſus, totus ex-
hauſtus viribus, non ut Jacob ad pedem
ſcalæ dormiens, ſed vigilans pro nobis omni-
bus, tot enim onuſtus eſt, & vapulavit per-
cuſſionibus in brachiis, pectore, ventre,

dorſo, humeris, collo & cruribus, ut nec

amplius ſtare ſub pondere crucis, nec pro-
gredi potuerit, ſed planè & plenè viribus
deficiens in terram reſederit; volunt enim
repetitim dictæ revelationes, quòd ictus in
brachiis acceperit Servator tuus ſexcentos
viginti unum, percuſſiones in pectore &
ventre viginti, in dorſo & humeris octo-
ginta, in cruribus triginta ſeptem, pugnos
in collum triginta; quid mirum, inquam, ſi
poſt perpeſſas tot ernormes percuſſiones per
terram ex una parte jaceat D. Eſus tuus ferè
exanimis, ex altera verò Maria Mater JEſu
doloroſiſſima præ nimio compaſſivi doloris
affectu vix non emortua? Quæ omnia Hr⸗ tui
ono

mnii .

omiit in N

262 Meditationes ſuper Wyſteriis
bono & cauſa patientiſſimè ſubeunt tormen- uni In
torum genera JEſus & Maria. O dura & in- Ill, dhon
grata nimis anima mea, quæ nec in modico a mnce
moveris ad tanta tui causà exantlata tormen- hum Eincare⸗
ta! Eja Mater fons amoris, me ſentire vim inzimll
doloris, fac, ut tecum lugeam. Fac, ut ar- AGelstlltet
deat cor meum, in amando Chriſtum Deum, Iul, Cnonla

ut ſibi complaceam. Amen. n,ſel Enge
Adde orationem: O doloroſiſima Virgo, c. , elngben,
ut ſup. pag. 204. Unicoronn ud
ldus N acce
MYSTERIUM XXXI. sci
De portatione crucis post geſum. liin
TVYD US. Ethai tandemomnit
In quocunque loco fueris Domine mi Rex, ſive enrlrhi
in morte, ſive in vita, ibi erit ſervus tuns. e umcamd⸗
2 Keg. I 5. V. 2 I. ſernu amen
PROTOTYPON. Cyrenæus angariatus por- nomin
tans crucem. M e
Aum, ve⸗ e
MED 11 ATIO. mulbor,
Invenerunt hominem Crenæum, no- akin in

sine Simonem, hunc angariave- Mm
runt, ut tolleret crucem Eius. elhkne, um
Matth. 27. V. 32. umme;
Qo; Ethai in Antiquo, hoc Divus Pe- bo.dahe

trus Chriſto Domino, Magiſtro ſuo, Kdenlit,
re-

Nerit
beunt totre
Odnnt
hec in Imod
nntlatatan
me ſeiniet
m. Ear,
hrſum)e

m Mgl

XXVYI
. Johe

mi Rex, /
jit erdn

ngarinm ,o⸗

10.
ene,
goriedn
n Liu
1 .
hocDinu!
Mlagitto .

Paſſionis Dominice in figuris. 263
repromiſit in Novo Teſtamento, dicens:
Domine, etſi omnes ſcandalizati fuerint in
Te, ſed non ego; paratiſſimus enim ſum,
Tecum & in carcerem & in mortem ire; ſed
angariatus à muliere ex poſt ad prunas ſe ca-
lefaciens turpitet negavit Dominum Jeſum
Petrus, & non ſolus à Eſu defecit ipſe Pe-
trus, ſed & fugerunt ab Eo omnes diſcipuli
ejus, relinquentes Eum ſolùm in manibus
inimicorum ſuorum ſine ullo adjutorio; à
quibus & accepit ſucceſſivè ictus & mortalia
verbera centum nonaginta, ſicut edocemur
per B. Brigittam &c. in revelationibus, ita
ut tandem omninò impotens factus ſit feren-
dæ impoſitæ ſibi crucis D. Eſus; hinc & co-
acti ſunt comportatorem Ei quærere: inve-
nerunt autem hominem quendam Cyre-
næum, nomine Simonem, hunc angariave-
runt, id eſt, coëgerunt, crucem portare poſt
JEſum, vellet, aut nollet, compulerunt enim
eum ad hoc. O mi Chriſtiane! portanda eſt
hic crux in finem uſque poſt Eſum, non
coactè, ut Cyrenæus, non ex triſtitia aut ne-
ceſſitate, ut multi etiam Religioſi, ſed bonâ
voluntate; cantant enim angeli, dum hæc
ſcribo: Pax hominibus bonæ voluntatis; qui
& benè ſcis, quòd hilarem datorem diligit
Deus;

264 Meditationes ſuper Myſteriis
Deus; porta igitur hic crucem poſt Eſum
& Mariam, & fructus crucis percipies poſt
hanc miſeram vitam & viam.
Adde, ſi placet, orationem ſuprà poſitam
pag. 204. Odoloroſiſſima Virgo, Gc.

MYSTERIUM XXXII.
De beneficio à Veronica Chriſto
impenſo. “W
TYPUS. Tunica Joſeph ſanguine tincta.
Tunica filii mei est, fera peſſima comedit eum,
beſtia devoravit Zoſeph. Gen. 37. V. 3 3.
PROTOTVYDON. Chriſtus linteo Veronicæ
ſanguinolentum vultum ſuum imprimens.

MEDITATIO.
Hæc matrona (ſe. Veronica) ſanguino-
lenti Chriſti faciem ſindone ſud ex-
breſſit, ut paſſim notum.
Adrich. cit. l. C.
M Ihi videor in ſpiritu videre generoſam
certè matronam illam Veronicam, per
medios hoſtium Chriſti cuneos totis viribus
penetrantem, ut ſanguinolentæ nimis faciei
D. Eſu occurrere, & ſuccurrere linteo ſuo

ad hoc præparato mereretur; licèt enim
4à Bar-

beis pium
Vrun Dom

enoleltius .
innocentiot

hobond inte
ſo getnis l
nor, ili
roperahlt, gu
Nencode NMag⸗
6s huncmolier!
eſtin Me;

Imayit, dum

tObt une non

henmaminpenn
Wacriczob
militet, Aden
tenter. Man
M, imbrem
Ktuun pletati
tlamoris,
mile gnetin
D dbenet
ſranite 4
minpemrne
le, uplree
Vn, Ee.

lerii

poſt N

detcipie⸗

upnl Poltr
Ge⸗ .
XXII
64 ⸗

ine tinc
Comecten,
7,Nzz.
20 Veronie

mprimene

d.
)ſanguin
ne ſuier.
otun.

e getenlki
Onicam,

totisvuihe

Paſſionis Dominicæ in figuris. 265
4 barbaris pium & multà compaſſiene di-
gniſſimum Dominum circumvallantibus,
miras moleſtias & graves contuſiones pate-
retur innocentior hæc perſona, non tamen
à cæpto bono intento deſtitit, donec Serva-
tori ſuo pietatis ſuæ beneficium impendit:
& miror, ſi Chriſtus his barbaris tunc non
improperavit, quod antea diſcipulis ſuis eos
arguendo de Magdalena dixit: Quid moleſti

eſtis huic mulieri? Bonum enim opus ope-

rata eſt in Me; quod & tanto miraculo con-

firmavit, dum ſanctiſſimam faciem ſuam,
prout tunc ſanguinolenta multum erat, in
perpetuam impenſi beneficii memoriam lin-
teo à Veronica oblato impreſſit: fac & tu
ſimiliter, & beneficium recipiet Chriſtus

gratanter. Præſenta Eſu tuo copioſiũs ſu-

danti, imbrem ſanguinis & facie ſtillanti,
linteum pietatis tuæ, ſinceræ compaſſionis,
intenſi amoris, continuæ gratitudinis, &
irremiſſæ gratiarum actionis, & Chriſtus
beneficium beneficiis multis hic in tempore,
& in æternitate compenſabit. Dic Ave Ma-
ria, ut impetrando gratiam faveat pia.

ninfri Adde, ſi placet, orationem: O doloroſiſi-

e linteo li
licet en
1

1e

ma Virgo, Oc. ut ſup. pag. 204.
MA Mrv.

266 Meditationes ſuper Wyſterits M

MVSTERIUM XXXIII. uuman
De ſecundo lapſu 7 Eſu ſub cruce Muin⸗

ad portam Golnms, inte

mnlt lententi
TYPUS. Dux Amaſa. mniuonnodh
Amaſa conſperſus ſonguine jacebat in mediæ jalin, tun
via. 2 Reg. 20. V. 12. canimame
PROTOTYFYON. JEſus ſub cruenta cruce in moj pudn
via lapſus. adeſudiciofe
MEDITATIO.
MV . ellonun
IEkſus ad portam judiciariam iterinn in & on
cadit. Adricham. ubi ſupr. cte amn Il

Aſum denuè graviorem fecit Divinus onbunnn
noſter Cruciferarius ad portam judicia- lricorde
riam civitatis Jeruſalem „caſum, inquam, mtum bend
pœnoſum ſibi valde, ſecundum quidem, 6
non tamen tam ſibi, quàm nobis ſecundum, e, iphee
caſum dico, quod benè attendere velis ani- uſ
ma mea, fecit Eſus tuus ad portam judicia- IISTE
riam, deficientibus ſub mole crucis viribus, „,
non cauſantibus eum caſum Divinis ſuis, e j⸗
quibus in nos ferebatur affectibus, qui Judex M Supe
tantus futurus eſt & vivorum & mortuorum, icgnorerde
à dextris ſedens Patris cœleſtis, qui Pater min lan⸗
Eidem dedit judicium facere, quia H n 10znl.
2

In Paſſionis Dominicæ in figuris. 267
NII hominis eſt, & quia ſimul Mediator DEI
& hominum conſtitutus eſt; hinc ante por-
0 i tam judicii in genua cadens, & in terram
provolutus, interpellat pro mitiori in nos
ferenda ſententia cœleſtis Patris, quà Judi-
cis omnium noſtrú⁴m, in judicio futuro tum
particulari, tum univerſali, clementiam.
Peccas anima mea quotidiè, irremiſsè & ſine
enta aei numero; parùm, ſi non omnindè nihil ſolli-
cita de judicio futuro, in quo tamen ſtrictiſ-
0 ſimam debebis reddere rationem omnium
rrransgreſſionum, imò omiſſionum; ſcienti
ieh cnim & non facienti, peccatum eſt illi.
Cipr. Flecte cum JEſu adeò dolorosè cadente ge-
ct Din nua: ora Patrem miſericordiarum & Matrem
tumſudis miſericordiæ pro peccatorum & omnium
m, inum pœnarum benè meritarum remiſſione, &
lum quen vives.
poſcandan Adde, ſi placet, orationem: O doloroſiſſima
erelsni Firgo, & e. ut ſupràâ pag. 204.

mmtä MSTERIUM XXNXXIV.
ed Filiæ Yeruſalem flentes.
TVYPIS. Super Joſia mulierum planctus.

naſa.
ebat in pel

mottr Omnes cantores & cantatrices aſque in præſen
, gik tem diem lamentationes ſuper oſiam repli-
gan ant. 2 Paral. 3 5. V. 25.
S 2 PRoO-

1

268 Meditationes ſuper Wyfteris

ploratur à commiſerantibus.

MEDITITATIO.
Filiæ Jeruſalem nolite flene ſuper me,
ſed ſuper vos ipſas flete, & ſuper
filios veſtros. Luc. 2 3. V. 28.
S quoquo modo Joſias meritus eſt lamen-
tum ſuper ſe, uſque in hodiernum diem;
quantèò magis deploranda venit nobis ſors
adeò luctuoſa dilectiſſimi Domini noſtri pa-
tientis Eſu Chriſti, in finem uſque ſæculi,
ab omnibus iis, propter quorum ſalutem non
dubitavit tam dura & dira, tam probroſa &

aſpera perpeti, manibus tradi nocentium,
& crucis ſubire tormentum?: Debet autem

planctus hic longe aliter eſſe qualificatus,
quàm filiarum Iſraelitidum, niſi audire cum
hiſce velimus: Filiæ Jeruſalem nolite flere
ſuper me, ſed ſuper vos ipſas flete, & ſuper
filios veſtros. Præprimis ergo, antequam

Chriſtum & amariſſimam ejusdem Paſſio-

nem deploremus, contendamus ſuper nos
ipſos & ſuper filios, dico, actus noſtros flere
amarioribus lacrymis, lamentantes conti-
nuis cordis ſuſpiriis ſuper cæcitate, infideli-
tateé, iniquitate, malitia & impœnitentia
noſtri

ſinie

,1
PROTOTYPDON. Chriſti luctuoſa ſors de- Aled enor

line rübz re
Syon Plan
weigitl an
erenn E e
ebetbͤtbia,
XMariæcon
an iãlare
mola, hi,
UndClere, 0
Ade, ap

rgo Ge. ur!

1SNTI

De non

—

1Y

urduetaute
imemunt
liſarerdori

Mbhub,,

ummm.

D

Merit⸗
uolaſne
intibug.

110
Are ſierg

, 6 e
3.P.28.
kituselſt imne
Giernumncit
enit nobis
mini noltn
n uſque ſenl
nfalutemn
n probrol,
1 nocenktin
Debet anm
e qullſtem
niſtaudiran
emn Mltefet
fer, Ein
go, AMeglu
usden i
mms ſer
noſten
entantes n
tue, im
imparnic
1

Paſſionis Dominicæ in figuris. 269
noſtri adeò enormis & multiplicis criminis,
& tunc prius veniendum eſt nobis ad com-
paſſivum planctum Dominicæ Paſſionis:
Plange igitur anima Chriſtiana planctuma-
gno peccata & enormia crimina tua, & tunc
mereberis tibi applicare Eſu Chriſti parien-
tis & Mariæ condolentis merita infinitè pre-
tioſa. Eja Mater doloroſa, juxta crucem la-
crymoſa, fac, Maria tecum flere, Crucifiæo
condolere, donec ego vixero.

Adde, ſi placet, orationem: O doloroſiſima
Virgo, G&. ut ſuprà pag. 204.

MYSTERIUM XXXV.
De nowo lapſu 6ſu ad pedem

montis,

TVYP U S. Onias.
Sacerdotes ante Altare cum ſtolis ſacerdotalibus
jatctaverunt ſe, jam verò, qui videbat ſum-
mi ſacerdotis vultum, mente vulnerabatur.
2 Machab. 3. V. 1 5. & 16.

PROTOTYPON. Eſus ad Calvariæ montis
aſcenſum cadens.

M 3 ME-

270 Meditationes ſuper Myſteriis
