chrymæ in die Natalis tui? Cur ab homine
ſollicitas auxilium, qui auxiliator meus es,
& protector omnium: cur ad abjectiſſimam
humiliaris paupertatem, qui es æternæ Rex
gloriæ, & infinitæ Poſſeſſor Majeſtatis exal-
tatus in cœleſti ſolio per ſæculorum ſæcula:
Confiteor ego homuncio miſerrimus, &
erubeſco jactantiæ meæ proterviam, qui
velut vilifſimus terræ vermiculus profundari
in abyflum, & omnibus gratiis privari me-
reor, niſi tu miſericors & propitius Deus
tuâ me ſuccolles clementiâ, & tuam ſuppe-
dites veniam. Amen.

Adde, ſi placet: Sanbdte opiritus, Sc. ut
ſuprà pag. 284.

X* X
*

eddidit

Jeſum

Vit,

Evie

nus

vinum P.

ſinu exce

Virinal.
o Nols
Minſane
ettime di
Kinum uirr

Ellius lach

Uterque ar
eyibtat,

Maer den

pedes tal

Obedienn

ua, ul

membra

lla übere

Oe prona

liani Carnen
uFlüm.
tia A.
Nans
nium N
Otenenn
1 tendun.
ur ab hons
iator meutt
bjectiäimn
es eterne Ne
ſgjeſtanigenl.
onun ſrcul
rimus, &
Wiam, qui
SPrOfondi
SPrari n
topitins De
wamun

nit, Ge

„

pro Feſtis anni principalioribut. 329

MEDIIAIIO V.
De Nativitate Domini.
Jeſum Virgo pannis invol vit & lacta-
vit, quem in præſepio inter ani-
malia reclinavit.
LDace tandem fœmineo pudore marer-

nus triumphavit amor, & animoſam
reddidit Mariam, quæ levatum & terra Di-
vinum Puerum ambabus ſtrinxit manibus,
ſinu excepit, & pectori tenerrimè appreſſit
virginali. Contemplare hic, pia anima, mu-
tuos Prolis & Virginis aſpectus, reciprocatos
utriuſque amplexus, & redditos invicem te-
nerrimæ viciſſitudinis affectus: Mater pri-
ſtinum timorem repetitis compenſat baſiis;
Filius lachrymas riſu ſapientiſſimo excutit;
uterque amoroſis oculorum jaculis amorem
evibrat, & affabilitatem infolitam fpirat:
Mater panniculos profert, Filius manus &
pedes faſciis offert; illa involvit, iſte ad
obedientiam corpus ſolvit; illa explicat ge-
nua, quibus Filium excipit, iſte comprimit
membra, quæ pannis obvolvenda ſubdit:
illa ubere de cœlo pleno lac porrigit, iſte
ore prono ubera ſugit: Puer frigore riget,
Ma-

330 Meditationes

Mater frigentem calore refovet, & medium

inter boyvem & aſinum reponit Eſum, ut
bruta hæc animalia cognoſcerent cœli ac
terræ Dominum, cui inclinant genua, & ſuo
more venerantur Unigenitum. O ingrata
mortalium pectora! què uſque brutis eritis
ſtupidiora, quòd nec genua curvatis Re-
demptori veſtro? Videtis Deum veſtrum, eui
non eſt locus in diverſorio; & tamen inſen-
ſati luxuriatis per diverſoria; Deus veſter
alget in ſtabulo, vos caletis vino; Deus
veſter diem natalis orſus eſt cum lachrymis,
vos natalitia feſta agitis in tripudiis: Deus
nodico lacte paſcitur, vos gulà ſaginamini,
& deliciis inebriamini: Deus velut Infans
lachrymatur, innocentiæ præbens teſtimo-
nia, vos conſcientiæ aggravatis onera &
peccatis peccata. Flete & plorate mortales

Perverſas vias veſtras, quas cæci calcâſtis

ruentes ad interitum; reſpicite, quod de
cœlo affulſit lumen, ut veſtram videatis va-
nitatem; redite ad cor, ut dirigat ſemitas
veſtras neo-natus JEſus, qui vobis factus ho-
die eſt via, veritas & vita. Amen.
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, &c. ut
Pag. 284.

ME-

j
MEI
De

Veo.natt
ſt⸗
EHexi
Htum
Virgo &l
menſam al
lajeſtaten
,& qu
aljus admm
4 —„
troniri, &
3

8 7
maa de p.
13

G Cun e
ülem dlesn

—

em trivial
ſuman
DAlonem
Dro ldte
no ſ, a0
tatrem (
iute dilee
es, quodd
Ent unica 8
Aicunque

1, Emelin
t CPſnn
erent on
tgennu e
m. 0 ½
le bruti
4 curya
Imveſttune
E tatnenitls
Deus feie
8 Vino; Den
um lar
uclis: Dei
4, lgi⸗ namintt,
Velur Intan
ens elin
Tis Oneri

rate mortik

Cæci calcil
te, quodt

im widearen
i riget ſeni
Os factutn

men.

irtue, Gel

pro feſtis anni prinoipalioribus. 3 31
MEDIIAITLILO VI.
De Nativitate Domini-

Meo-natus immenſus Puer pro nobis
fit vilis, exilis & pauper.

Pfiexis in, in terram genibus, & fixis in al-

tum oculis contemplantur Beatiſſima
Virgo & D. Joſephus neo-geniti Filioli im-
menlam: altitudinem, adinirantur infinitam
Majeſtatem, humanæ carnis vilitate indu-
tam, & quaſi in vilitatem transformatam, in
cujus admiranda metamorphofi rapiuntur
attoniti, & extra ſe velut extatici. An non,
Chriſtiana anima, in ſtuporem abriperis, in-
formata de pauperrimo ſtatu Regum Regis?
Qui cùm eſſet Sapientia æterna Patris, infan-
tilem elegit ſimplicitatem, ſervilem abjectio-
nem, trivialem paupertatem, imam humilita-
tem, ſumam manſuetudinem, & pleniſſimam
paſſionem, crucem reputans in ga audium
pro ſalute hominum: ergo & tu, cùm ho-
mo ſis, ad humanati Dei ſimilitudinem in
fratrem Chriſti aſſumptus, & fraternâ cha-
ritate dilectus, nolens volens conteſtari de-
bes, quòd virtutes, in Chriſto nato effigiatæ,
ſint unica & ſola ad beatitudinem via, à qua
quicunque ad corporales commoditates, ad
na-

33 2 Meditationes
naturales ſenſualitates, ad mundanas digni-
tates, ad earnales delicias, ad ſæculares vani-
tates deviat, is invius à falutis anguſta porta

aberrat, à recta via nunquam creationis con-

ſecuturus metam. Ad calcandam hanc crucis
regiam, & tenendam vocationis tuæ regu-

lam, calcar tibi addat gemina Evangelii ſen-
tentia: Venite beneditti- ite maledibti in ignem

aternum; hanc devita, illam invitantem ap-
prehende, ad eam per Incarnati amoroſiſli-
mam nativitatem viriliter tende. Amen.
Adde, ſi placet: Santte Spiritus, Sc.
Pag. 284⸗
Meditationes de Circumci-
ſione Domini.
MEDIITATIO I.
De Circumciſionis origine & obli-

gatione.
wbertum eſt ex ſacris paginis & San-

ctorum teſtimoniis, circumciſionem

fuiſſe verum veteris Legis Sacramentum, Di-
vino oraculo Patriarchæ Abrahamo inſpira-
tum & mandatum; in quo per actum fidei
& profeſfionem fidelium, in venturum Meſ-

ſiam credentium, remirébatur circumciſo

ori-

originali
ſſcramer,
igentili
ſillas præ
Qdimple
Chriſtus
innocen.
ulex im
Eepibus
drante
commixt
ſeno gen
deineey
enng,
lentie & .
egiſe do

Quere vol

(d zdiße

iyinis &
le edocea
eptor Di
cere volu
nobis, 8
D um; fae
Unpleam
bratiæ no

ndn alndcin
kainnn
ngihe
Creationie- n
lam ⸗*
loniig nen
lyvangeli,
edih e 1
inyitinen,
nariamoroſk
de. Anen.
Penm, 6

—

CüTN

0.

ne .

ginis Ed
rcumcifort
amentunm-
hamo inſt

et Actunte

enturuun A.
Ir ciraume

pro Feſtis anni principalioribus. 33 3.
originalis labes, & conferebatur ſignaculum
ſacramentale, diſtinctivuun populi fidelis
à gentili: & licet rigoroſo huic & neceſſario
alias præcepto, die poſt nativitatem octavo,
adimplendo, nullatenus fuerit tribularius
Chriſtus Efus, utpote ſupremus Legislator,
innocens immaculatusque Maſculus, & Pon-
tifex impollutus. verus Homo-Deus, nullis
legibus bpoſitivis arctatus, & inſuper obum-
brante Spiritũs Sancti operâ abſque virili
commixtione conceptus, abſque patre ter-
reno genitus, & à Matre Virgine natus, ac
deinceps 4à 4 circumciſionis petrino cultro ex-
emptus; nihilominus ad humilitatis, pa-
tientiæ & obedientiæ exemplum duræ huic
legi ſe ſubmiſit, & formam peccatoris in-
duere voluit, non ad imitationem peccati,
ſed ædificationem populi, ut & nos colla
Divinis & humanis præceptis pronè ſubjice-
re edoceamur. O Magiſter optime & Præ-
ceptor Divine! doce nos ex aſſe & exactè fa-
cere voluntatem tuam, qui legem poſuiſti
nobis, & docuiſti viam juſtificationum tua-
rum; fac ut eam exquiramus ſemper, & ad-
impleamus jugiter, adjuvando nos fortiter,
& dirigendo potenter per dona virturum &
gratiæ novæ incrementum. Amen.

Adde,

ſer conkort
obligarion
idelis ani
lualitatibi.
natis abre
pusreſien
Circumciſus in ſangiine & dolore, ppetiubi
exemploſuo movet & amore. ncircume
legibus jl
nl: eſt et
continua,
epitime e⸗
mine, Mm

niſſin

3 34 Meditationes

Adde, ſi placet: Santcte Spiritus Conſola-
tor, & . ut pag. 284.

MEDITIATIO II.
De circumciſione Domini.

Oluit quidem ad meliorem captum no-
ſtrum & exemplum omnium Puer JE-
ſus pueraſcere cum pueris, & ex amore erga
nos infantilibus ſubeſſe miſeriis, gemitus
& fletus edens, bibens & comedens ut puer;
attamen pueriles imperfectiones nullæ peni- utcr
tůs latebant, ſed eminebant in anima Pue- EAa
ruli tenelluli perfectiſſima ratio, uſus ſup-
preſſus, præſentium omniſcientia, præteri- M EI
torum reminiſcentia & futurorum provi- Dec
dentia, cum pleniſſima ingenii deliberatio- lun /Eſ⸗
ne, & pacatiſſima voluntatis concordia: unde .
per rationem comprehendebat circumciſio- 19
nis dolores, quos & per inferiorem appeti- (Onbr
tum apprehendebat, ut carni & naturæ ſen-
ſuali contrarios, per voluntatis tamen ele- fan edoch
ctionem omnes pœnalitates liberrimè am- Dromptituea
plectabatur, ut circumcidererur legalirer, emn, au
vulneraretur corporaliter, & mandato age- foinceco
ret

4

iritu C,

10 l,
Domin.
l
vamore,

en capuumn
ium Duer
eralnotet
is, genin

Gens Ulpuet

nulepenm
Arürhabu
O, Vlus ſh
ntia, Prer
torumn pro
i delberntie
ncordin un
t Circumcl
iorem anen
tis tamentt
lbberrimen
etur legli

mancdaro

.
pro feſtis anni principalioribur. 3 3 5
ret conformiter, directionem legis zelans,
obligationem nullam æmulans. Diſce hic,
fidelis anima, quèd ſuperior tua ratio ſen-
ſualitatibus valedicere, paſſionibus inordi-
natis abrenuntiare, indomitis naturæ legi-
bus reſignare, carni & naturæ puræ abjurare,
appetitibus innatis reclamare, & omnibus
incircumciſis motibus prædominari debeat,
legibus juſtis potiùs alliganda, quàm ſangui-
ni: eſt enim vita hominis vix nati militia
continua, pro perenni gloriæ corona, ſolis
legitimè certantibus addicata. Adjuva, Do-
mine, humanæ infirmitatis fragilitatem, ur
ad promiſſam pertingamus fælicitatem, per
IEſu hic patientis imitationem. Amen.
Adde: S. Spiritus, Gc. ut ſupra pag.284.
MEDIIAIIO III.
De circumciſione Domini.

Cum. JkEſu ſuſtine & abſtine, ut ſit tili
nova methodus vitæ.
OOmpatiens Chriſti Mater circumciſio-
nis applicationem jam concluſam & ra-
tam edocta, non minore, quâm Filius,
promptitudine amplectitur legis executio-
nem, aut potius liberæ electionis uſum; ac
proindè continuèò ad Sacramenti hujus exer-
citium

W/

3 3 0Gͤ Meditationes 2ðè”Zÿ
cirium mundat Bethlemiticum ſtabulum, ? ummm
lun nov

mundum ponit vaſculum, pannos parat, Sa-

cerdotem cum miniſtris ſubingredientem o, relee
comitatur, & cuncta ordine congruo diſpo- n l
altem ſin

nit, ut carnis intaminatæ præputium lapi-
deo tollatur cultro de ſacro corpuſculo, teſte Ihtausp
S. Epiph. lib. I. contra Heæreſ. cap. ult. in ioncm
cruento hoc myſterio quid copioſiùs ema- Oerumu
nàſſe dicam? An ex oculis virgineis lachry- unus lul
mas, an ex carne viginali ſanguinem? An ralia
magis Matris genas, an Filioli pedes made- Imus con
factos, an potiùs pannos pueri, an palpebras umciſo
puerperæ purpuratas? An plures Mariæ ge- Adde,
mitus, an altiores Meſſiæ fletus? An profun- Waig
dius Deiparæ cor, an Deificati corpus vul- MLD
neratum dicam? Si JEſuli dolores perpen- De (
dam, mortales erant, & tales, ex quibus
non unus Hebræorum infans ſub ſacerdotis
manibus oceubuit; ſi Mariæ compaſſionem
attendam, fatalis erat, & talis, ex qua per- Omen
plures mulieres ad mortem devenerunt. Mincife
Compatior tibi Diviniſſime Puer, & tibi pa- Ma nimi
tientifſima mulier, qui, ut vitam daretis enerrin
mundo, vitas dediſtis mortis periculo: ut ins, &⸗

(we core

æternos annos haberemus nos in mente, vos Imn adege
in corpore cæpiſtis novi anni calendas cum ſſſimam
lachrymis & calidiore noſtri amore ſangui- m imen.

ne:

pro feſtis anni principalioribun. 337
n Nablm ne: immutemur & nos in anni cxordio,
hos elt, cum novæ vitæ propoſito & æternæ deſide-
Ingredem rio, reſecantes carnis corruptæ præputia; ur
npruocr qui martyres eſſe nolumus cruenti, ſimus

epuim, ſaltem ſine ſanguine, per abnegationem vo-
puſalos luntatis propriæ, & voluntariam mortifica-

ca-M tioncm naturæ antiquæ; aliter enim non
Opiohis. poterimus in via vitæ proficere, niſi didice-
gineislen rimus ſuſtinere & abſtinere; ſuſtinere cor-
guinen/4 Poralia mala, & abſtinere à morali malo; ut
Pecdes ne. ſimus corde circumciſi & animo cum cir-
anpihen cumciſo Efulo. Amen. HW
Mieg Adde, ſi placet: Sancte spiritus, G&c. ut
Anprota ſuprà pag. 284.
corusb I M EDIIATIO IV.

es Nec De Circumciſione Domini.
, & Iubl . . . .
launs Cave corde incircumciſo reſiſtere Spi-
hnpulionen ritu San o. .
erqape⸗ Omentanea erſi ſuerit activa Sacerdotis
Gevenerune inciſio, paſſiva tamen in Filio erat in-

er, Athi tenſa nimis, ut præ doloris ſenſu relictum
ium ni in tenerrima carne vulnus longos expreſſerit
cricuo: u fletus, & ad amaros ac amoroſos circumci-
Umene,m ſimn adegerit, oculorum ictus versùs dile-
lends Ctiſſimam Matrem evibrandos, & manus ad
orelng⸗ Sam intendendas, quibus doloriferæ ex-
P preſ-

l

338 Meditationes

preſſionis ſignificarentur indicia & materni
adjutorii petiti argumenta: aſt Divina Ma-
ter ferendæ longioris compaſſionis impar,
oculos retrorſum avertere nititur, & amaro
corde flere proſequitur; nec tamen cordis
ſui vulnera, nec Filii plagam mitigat, quin

& patrem nutritium, divum Joſephum, ad

lachrymoſam compunctionem excitat. Ge-
mebunda hæc ſuſpiria & amariſfſimæ ſacra-
tiſſimarum perſonarum lachrymæ niſi te, G
Chriſtiane homo! ad compunctionem ſti⸗
mulent, & cordis tui penetralia penetrent,
ſilice & petrâ duriorem te dixero, excæca-

tioni proximum: compatiaris ergo JEſu,

Mariæ & Joſepho, ſi gratioſo eorum ſuſten-

iem inte

rque ſal

lam fllial

ravioribn

dera necl

tari vis auxilio, & emendatioris vitæ gau-

dere patrocinio; tua enim peccata fuerunt
circumciſionis Dominicæ inſtrumenta, &
ſanguinis expreſſi ferra, quæ Infantulum in-

vaſerunt acriùs, quàâm petrinus cultellus.

Recogita hæc, & reſipiſce ad meliora conſi-
lia, niſi brutis compatientibus crudelior, &

ſaxis compaſſionem ſciſſurâ ſuâ atteſtantibus

vel's dici immobilior. Amen.

Adde, ſi placet: Sanléte Spiritus, Go. ut
pag. 284 4

pro feſtis anni principalioribus, 339
a& Indernt

tDrm. M EDITATIO vV.
ſonim. De circumciſione Domini.

d an Cum Chriſto pati ſumus nati.
niign Hriſtus, etſi æternus Deus, vix tamen
leſn homo in tempore natus, nativitatis
euein. 6 exordium fecit 4 planctibus 2 lachrymis &
ilmeim doloribus, aêris paſſus inclementiam &ο cor-
til re,N poris nuditatem: necdum octavum vixerat
me niir, diem integrum „» & tamen fecerat ſuſtinue-
ctinrn D ratque ſanguinolentum: necdum Matrem
upenenn ſuam filialibus lætificaverat officiis, & tamen
o,. Mcte gravioribus contriſtabat cordis vulneribus;
cgo A ubera necdum ſuxerat, & materna pectora
fumſſte! doloris ictibus pulſabat; necdum Joſepho
Vur in e hibuerat fabrilia obſequia, & tamen ſuper
ati feln Jorſum ejus fabricabat tormenta: an non
mmente, 6 auditis hisce confunderis, Chriſtiana anima?
ulumin Quæ veterem Adamum tuum ita iudulgen-
oltelin ter mulces, & delicatè nimis titillas ; quæ
iorhcorporis voluptates carni blandè nimis per-
udelo, imittis, imo Procuras ſtudio non modico,
mteſtun cum detrimento mentis tuæ non ultimo:

pœnalitates excutis, & ſimul Chriſti jugum;
1ut, G. quæ tamen ob culpas patratas pœnis debes
vectigalia, ipſos merita infernales cruciatus.
An non certus cs, peccator! aut propria

1 2 ſcien-

340 Meditationes
ſcientia & conſcientia convictus, quòd cul-
parum non ſiat remiſſio, niſi ſubſequatur aut 4
ſanguinis effuſio, aut ad ſanguinem uſque
contra mala culpæ reluctatio, aut naturæ R
vitiatæ mortificatio, aut carnis tuæ infrænis
caſtigatio, aut ejusdem crucifixio, aut cervi-
Cis tuæ infrunutæ circumciſio, aut Domini-
cæ applicatio? Ad hos actus exhortatur te
S. Dorotheus, dicens: Daſangninem, & ha-
bebis Spiritum. Veritatem hujus elogii do-
lenter & ſerò nimis palpabit, qui neglectis
operibus piis convertitur ad opera carnis;
neque tunc, qui compatiatur, habebit, qui
nunc compaſſionem erga ſanguineum ſpon-
ſum & ſponſam non exercebit. Compungi-
mini igitur cum Maria, ſi ſum Sponſum

habere affectatis in via, & D. Joſephum

comitem in patria: compati verò non
poteris, quamdiu ſancte non dilexeris;
trahit enim ex amore originem compaſſio:
verè amare nunquam poteris, quamdiu of-
fenſas Dei non vitaveris; ſolus enim amor
Virginis cauſa fuit compaſſionis erga dolo-
res Filii patientis; ſiquidem Divina Mater

,
& Mari
veram.
dis evo

Adde

ſupra pe

M
D

Cur:

cortupea

Ucan in

Grutle pe
moraucet
particll⸗
lueritinn
guid in
tutn,Ne⸗
datut c-
tus pr⸗
ſo, murt
culi 4

diligebat ut hominem Filium ſuum charitate

naturali, & velut Deum ſupernaturali „con-
cordatis in unum geminis amoribus.

O IEſu
8Se

Albectib
ſis ſonis
oecaſion

pro feſtis anni principalioribur. 341
M, udan & Maria: hunc mihi inſtillate amorem, ut
Tublegnunt veram fentiam compaſſionem, & duabus his
nguinenie alis evolem ad creationis meæ finem. Amen.
0, m Adde, fi placet: Sancte öpiritns, Gc. ur

mnistueim, ſuprà pag. 294.

htio,ͦ1 MEDIIATI O VI.
d nde De circumciſione Domini.
us erhonm . 7
aupimd Cur voluerit Chriſtus eßſe circum-
Rujius dlni, . iſus.
t, guin Uæſiti hujus in promprtu eſt deciſio,

dl Opern quèd Chriſti circumciſio carnis noſtri
, labehi, Corruptæ circumciſioni fundaret initium, &
gninenm Vitam in nobis principiaret ſpiritualem, legi
t. Commm gratiæ per Chriſtum datæ propriam: hac
Ehun S morali circumciſione non una circumciditur
& D. t Particula corporis 5 ſed quidquid vitioſum
M “ fucrit in anima hominis; præſcinditur, quid-
non dlen quid in potentiis noſtris internis eſt vitia-
tum, & externis fenſibus vulneratum: emun-

gnen cnſe datur cor ab inmordinatis affe
1, dumi atur cor a inordinatis affectibus, appeti-
Iwenme tus à pravis amoribus . lingua 4 jocoſis, otio-
lors ens ſis, murmurateriis S detractoriis diſcurſibus,
en Dyinde oculi 4 curioſis, libidinoſis & periculoſis
mſaumct aſpectibus, aurcs ab allecticris & peccamino-
etnannd ſis ſonis, 8 denique totus homo ab omni
occaſione à ſtatu vocationis ſuæ abducente.

mmotibsl P5 er⸗

342 Ieditationes

Hæc eſt circumciſio illa, quam à nobis cir-

cumciſus exquirit JEſus, utpote nobiliorem
omni circumciſione præputii carnalis, ne
præpudio demergatur anima; quod nemo
evadet, niſi circumciſione hâc myſticâ præ-
ciſus; huic unicè, legali exclusâ, quisque
ſeſe dedat, qui cum circumciſo Chriſto in
corpore glorioſo regnare deſiderat. Amen.
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, &. ut
ſupràâ pag. 284.

Meditationes de Epiphania,

ſeu apparitione Domini.

MELDIIAILIO I.
De apparitione Stellæ in Oriente.
Ro hujus myſterii fundamento ruminan-
dum eſt, quòd Chriſtus JEſus in mun-
dum venerit, ut mundo manifeſtus & Sal-
vator fieret; hinc in ipſa Nativitatis nocte
lucem novam fecit oriri, & ſtellam apparere
in Oriente, quæ gentibus ad illuminatio-
nem & Regibus ad agnitionem nati Meſſiæ
Præluceret in via, & paſtoribus ſuper gre-
gem vigilantibus dux eſſet in ſtabulum.
Agnoſce, & Chriſtianel quanta fuerit Chriſti
pro ſui cognitione & noſtra ſalute ſolicitu-

do,

l
o,unice
Sce ad ado
Ebbiadhe
coratus ade
Olunxaxi
ſecura Ob
executio
ſi enim
proportio
iora elar
poſitis no
Adde,
ſupripgg.
E

Per ſel
4
o
beatr
Ibus uri
lamkt,
(phera,
erit,
ndekfe
tudo ej
cum,
Ulagie

pro Feſtis anni principalioribus. 343
do, unicè deſiderio deſiderantis, ut hac luce
dquce ad adorationem dirigeremus grefſus,
H & ſibi adhæreremus individuè. O ſi & noſtros
le lent conatus adæquaremus Divino placito, & ejus
glenli voluntari conformiter decertaremus, quâm
Gnnmihcte ſecura obveniret nobis Divinæ voluntaus
Kicſlan g executio, & noſtræ ſalvationis certitudol
ſi enim noſtra cooperatio operanti gratiæ
Alrhuuß proportionata adjungat media, Deus ube-
riora elargietur auxilia, quibus utrimque
e Dn poſitis noſtra utique ſalva erit ſalus. Amen.
lyyiun Adde, ſi placet: Sancte spiritus, &. ur
eum ſuprà pag. 284.
TIOL E MEDITIATIO II.

le lien Per Kellæ apparitionem cœleſtem
H diſcamus inſpirationem.
Uòd inſolita hæc ſtella non angelis, non
beatis illuxerit ad ſalutem, ſed inferio-
ribus univerſi hujus creaturis, ſat ex eo pa-
lam fit, quèd ſtella iſta non in ſuprema cœli
ſphæra, ſed in inferiori aêris regione appa-
ruerit, & quidem cum diverſæ ſignificatio-
nis effectu; infinita enim hominum multi-
tudo ejusdem objectum ſibi habuit aſpe-
ImG Ctum, diſpari tamen claritate; nam tribus
Unk Magis perſpicuam ſe maximè præbuit tum
P 4. in

MI

3 44 Meditationes

in ſplendore, tum in agnitione; peritiori-

bus Aſtrologis & qualificatis in ſcientia ho-
minibus diſtinctam magis impreſfſit intelli-
gentiam; hi enim ſagacioris ingenii & fir⸗
mioris memoriæ viri confeſtim cognoverunt
eam eſſe ſtellam à Balaam prophetizatam, &
nati in mundum Meſſiz nuntiam; unde
Orientales Reges, moràâ nullâ interpoſit,
dona colligunt, & Bethlemitico itineri ſe

accingunt, locum nativitatis providé inqui-

rentes. O verè fælix! & Rege fælicior! qui
agnitæ Divinæ inſpirationis ſtellæ pedes pa-
rat in obſequium, & ad nevum accurrit
Evangelium, omni poſtpoſitâ dilationis
morâ: huic verè affulſit lux nova & perfe-
ckionis nuntia, huic patebit in via mortali
novæ regenerationis reformatio, & in pa-
tria cum Chriſto unio; unio inquam pre-
tioſiſſima, unio deſideratiſſima, unio per-
fecte ſatians, quâ unico unimur bono æter-
no & immutabili. Huie bono, ſi uniri, ſi ſa-
tiari;, ſi repleri indiviſibiliter exoptas anima,
ſolve affectuum temporalium vincula, & tri-
bus Magis te aſſocia: ſi dona afferre nequis,
bona ſaltem fac, & unionem Divinam fe-
ciſti. Amen.
Adde: S. spiritus, &. ut ſupra pag. D

4

4
Ilele
plage
tores p.
Regum
ſatelliti
ſervitio
verè ſte
lum, d
moniun
AN,;
tem omne
D
diuntkx
lam, qu
dunt vo
Utique e
TINat.⅓
menob
riumil
& non
canter
bit aut

qui ob

vo Feſtis anni principalioribus. 345
NINSI M E DIIAIIO III.

e Srella quidem lucet omnibus, ſed ſeque-

M an LDablt 4 Pau otott U5S.,

nlmen Tella illa nova patriam habuit Orientalem
n plagam, ſpectatores plurimos, aſt imita-
ele mmim« tores paucos, ſolo ternario Orientalium
Mi l Regum numero conrentos, quibus tamen
Rtlemtmte, fatellitii acceſſerunt famuli, politico potiùs

ſervitio, quàm Dei obſequio dedicati. Fuit
verè ſtella iſta Evangelicæ veritatis ſymbo-
lum, dum verum facit illud Evangelii teſti-
monium: multi ſunt vocati, pauci verè
electi; vocat nempe ſtella & Deus ad ſalu-
tem omnes, invitat omnes, adjuvat grati4
ſuâ ſufficiente omnes; aſt non omnes obe-
diunt Evangelio, non omnes ſequuntur ſtel-
lam, quin potius ſterilem & inefficacem red-
dunt vocantem gratiam. Melius & mitius
utique erit judicium non vocato, non illu-
minato, quàm vocato, & videnti, non ta-
men obedienti. Veniet ſuper hos imprope-
rium illud: Vocavi, & renuiſtis, clamabunt,
S& non cxaudientur, cùm volunt, quia vo-
cantem audire noluerunt, cùm poſſent; ride-
bit autem vecans Deus in interitu ipſorum,
qui obturaverunt aures, & obduraverunt
P 5 cor-

*

346 Meditationes

corda inſtar ſaxorum. Unde dum tempus

eſt, operemur bona, & hodie ſi vocem ejus
audieritis, nolite obdurare corda veſtra:
Divinæ enim inſpirationes voces ſunt incla-
mantes, ne repentina ſuperveniat ruina;
quæ certè ſurdaſtris erit domeſtica & æterna,
niſi in utramque aurem dormire ceſſent, & à
ſomno mortis ſeſe excitent. Amen.
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus Conſola-
tor, G&c. ut pag. 284.

MEDITATIO IV.
De exitu Magorum & patria ipſorum.
QRaendi magnitudinis & miri ſplendoris

erat ſtella, in Polo regionis orientalis na-
ta, mira magis fuit eſficacia gratiæ in genti-
lium Regum cordibus exortæ, & repentino
converſionis fructuosâ meſſe preturgidæ; ete-
nim tres Magi uno eodemque intuitu prodi-
gium ſtellatũ & prodigiosè natum agnoſcunt
Meſſiam; meteorum aërium mox inſequun-
tur, & patrium deſerunt ſolum, deſerunt
regium ſolium, & novum abeunt inquiſituri
Dominum. Confundere horum Ethnicorum
Promptitudine mi Chriſtiane! mi Religioſe!
qui clariſſima præ oculis habes Scripturæ
teſtimonia, Sanctorum veſtigia, Majorum
&

AAlagorumme
ontinuos cor
Lespro op
lia excitaton
erids & exten
horum ſingul
pore aut lo
Muirengumm.
Meye galudiun
mis VOlupes
um tuum De
otſan nonim
in termpore
Deuminveni
ſenter, & d
venies Deu
dicem, ſee
fem: oſten
ciem tuam
apertar, ne

Adde: S

—
edunm. pro feſtis anni principalioribus. 347
Wleſrce Magorum exempla, regulæ tuæ præcepta,
NrNEh, Continuos cordis ſtimulos, inſpirationes cœ-
onesi. leſtes pro opportunitate temporis, & mille
im Ihentia alia excitatoria cum adjutoriis Divinis, in-
tomekiate terius & cxteriùs excitatus: nihilominus nec
horum ſingula, nec omnia ſuſficiunt te de
opore aut loco dimovere ad Deum tuum
inquirendum. Recordare, homo! quâm
breve gaudium & modica tibi ſit cum crea-
turis voluptas, & quam ardens erit deſide-
AIIO I rium tuum Deum habere tecum, quem tunc
nmgigin forſan non invenies, eò quòd ipſum nunce &

en dormiteceler
Went. Amen.
dule Nrnu

4

in tempore opportuno non quæſieris. Erro!
lenchr . .
lee Deum invenies ubique, utpote, enter præ-
ſenrer, & ubique potenter præſentem: in-
r venies Deum, non tamen propitium, ſed ju-
dicem, ſed vindicem, ſed moræ tuæ ulto-
rem: oſtende igitur nunc mihi Domine fa-
ciem tuam, ut ad Te convertar, & nunquam
avertar, ne æternaliter deperdar! Amen.
Adde: Sancte Spiritus, & . ut pag. 284.
MEDITATIO V.
Ad exemplum Abraham Magi ſuam
relinquunt terram.
Eus ter Optimus volens Abrahamum
n et,

benedicere, magnificare, & in gentem
P 6 ma-

Amdleyku
Qemguin

Umakrun

Netekoun
Crlimlnie
ime
Nlls kebes A

348 Meditationes
magnam excreſcere facere, juſſit eundem de
terra & cognatione ſua exire in locum, quem Medi

monſtraret ſibi; ſic Deus per ſtellam Magis 1
D

monſtravit viam ê terra ſua in regionem lon-
ginquam, ut ipſis benediceret, lumen fidei
infunderet, eccleſiæ inſereret, & in Sancto-
rum albo locum daret; dat nimirum Deus Iufan,
intellectum bonum quærentibus ſe, ut ſi de
terra ſua exeant, parentelam ſuam deſerant, Ptoe
patriam ſuam relinquant; tunc in aliena ſcen
Summum Bonum inveniant: unica enim potuiſſe
Deum quærendi & inveniendi via eſt ſæculi precipin
derelictio & mundanorum valedictio; ad ambitio
cujus effati mei veritatem non una eſt Sacræz toram
Scripturæ dictio. Hoc ſi præſtiteris, & qui- inſooſel
dem viam à Deo tibi monſtratam elegeris, taat per
beatus es, & in æternum eris: emigra ergo dumma
àtuis, ſed emigra corpore & animo. Amen. meret,

Adde, ſi placet: Santcte piritus, &. ut ka
g. 2.,84. lecte: (
Pag. 284 explora
juſſittr
Bechlen
X X * X X bimat
ſimo
. ne Eſ
Mutin

de feſtis anni principalioribus. 349

dale Meditationes de infanticidio.

nnfunnen MELDIIAIIO I.

SHõ

De trucidatione infantium.

Erinmm Infantes innocentes enecantur aà no-
Arenbule centibus.
ſmdimfunt Erodes Rex neo-nati Regis fama ena-

ſcente vitam ſibi natam eſle experiri
potuiſſet, niſi mortem ſibi & aliis adſciſcere
præcipitâſſet 3 aſt terreni regni poſſidendi
ambitiosâà nimis prurigine abſorptus, famam
novam novum ſibi fore fatum autumans, &
uginiKdli in ſuo ſeſe regno ſtabilire contendens, ſciſci-
INumti tatur per exploratores tempus, locum & mo-
Nes eide dum nari novi Regis, ut Eſulo vitam adi-
meret, & & medio tolleret, à quo ſibi ſce-
ptrum aufferendum præſumpſerat minũs
rectè: cům autem Chriſtum natum nequiret
explorare in individuo, impiis mahdatis
juſſit trucidari in cumulo & univerſo omnes
Bethlemiticos & finitimæ regionis maſculos,
bimatum non excedentes, ut hoc crudeliſ-
4 ſimo æquè ac univerſaliſſimo infanticidio
ne Eſus quidem evaderet vivus. O vulpina
aſtutia! an, iniquiſſime Herodes! arcana
P7 Dei

dole henn

. . D 70
350 Meditationes

Dei conſilia eludere, & æterna decreta putas
evertere? An ignoras, quòd non eſt ſapien-

apletas .
furores,

.
tia, nec prudentia, nec conſilium contra i H
Dominum?: An non perpendis juſtas homi- 5 ns
num indignationes contra hoc tuum facinus: eke
An non totius mundi æquiſſimam cenſuram abiis
contra iniquiſſimum hoc tuum concluſum ſern ne
vereris? Abſtine à cæpto propoſito ex timore eira
Dei juſto, aut ſaltem perpetuo tui coram ſeuaemn

omnibus mortalibus improperio, tyranne Teleribo
immaniſſime! Diſce, Chriſtiane homol

. . . armittere
barbariem execrari, & manſuetudinem eiet,
ſectari; nam beati mites, quoniam ipſi ter- Chrilun
ram cœleſtem poſſidebunt. Amen.
interintan

Adde: Odoloroſiſſima Virgo, Oc. ut ſupra Eleiet ac⸗
pag. 204.

Odnomol
MEDITATIIO I.

uscolh
Serils aut citils Juſtitia datun cri- Emonti
minibus. uſeyian

HAber longanimis Deus vindicativæ ju- bilkr
ſtitiæ ſuæ menſuras; nunc diſſimulan- 8 ren, .
do, nunc in flagranti vindicando culpas, ken 9
nunc limitando, nunc aggravando pœnas; 1 4

nunc differendo, nunc exéquendo ſententias N.29
fulminatas; nunc in principio, nunc in fine 8-20
compenſando noxas; prout Herodes, poſt
ex-

aendene
Ciltnctt⸗
eCNllm.
hehenlu .
Mnalcenumnte
allinuncet
lor mum tont⸗
opopoltoetin
eteeno mien
Ntcheio,
t,00
. & Mne⸗
1s, an
. Arn

,GeNl

IINI
tie Gn.
u

. Anul ſe⸗
englenhlan⸗
hinnit
urlknte,

7

pro Feſtis anni principalioribus. 3 5 1

expletas ferocitatis ſuæ plagas & completos
furores, perſenſit duras juſti Numinis ma-
nus, percuſſus à calce ad verticem infirmita-
tis excruciantis horrore, ut irremiſſum in
externis membris dolorem, in internis te-
porem, in utrisque fœtorem ediderit into-
lerabilem, volens violento ferro ſibi ipſi
ferre necem, niſi ad ferenda alia duriora
reſervatus , debuiſſet inſtar canis rabidi
lenta extingui rabie. Hæc fuit contemperatz
ſceleribus juſtitia, ut qui regnum temporale
amittere nolebat, collum nolens neci ſub-
deret; & qui inter infantes innocentes
Chriſtum trucidare decreverat, alio decreto
inter infames maleficos turpiter vitam effun-
deret, ac animam inferno adſcriberet. Sape,
ò homo! damno alieno, ne proprio excæca-
tus commodo, regno cadas æterno: trucida
& mortifica paſſiones carnis tuæ, ne in alie-
na ſævias corpora, & ad irrefrænata tranſeas
deſideria: Herodiana fuge veſtigia, & Chri-
ſtum inter innocentes vitæ ſervatum ſequere
& veſtigio, ut ad faſtigia pervenias ſempi-

terna. Amen.

Adde: O doloroſiſima V! irgo, &. ut ſuprà

pag. 204.

ME-

352 Meditationes
MEDITIATIO III.
Omnis cogitatio humana contra Deum
e vana.

upeſeere & exhorreſcere meritèò de-
bet humana pietas, quèòd Herodes im-
Piiſſimus infanticida quatuordecim jugulari⸗
fecit millia innocentium maſculorum, unum
inter hos omnes ſolum intendens delere JE-
ſulum, qui tamen ſolius DElI providentiâ
nefando ſubterfugit gladio, & in fuga inve-
nit ſalutem; ut humanorum contra Deum
conceptorum conſiliorum vanitatem patulæ
inſinuaret veritati: in fortitudine & ſilentio
ſervavit inhumanatus Deus vitam tempora-
lem, qui quà Deus verus nullius poteſtatis
timere poterat rabiem. Diſce, ò homo! in-
juſtas ridere & ſilentio celare perſecutiones,
abſque interna animi perturbatione; ſola
enim Divina clementia ſervare novit, quos
ejus providentia ſervare decrevit; hæc pa-
terna erit, ſi confidentia noſtra filialis fue-
rit; hæc liberabit & laqueis, ſi nos præca-
veamus peccatorum periculis; hæc fiduciam
noſtram coronabit, ſi nos conſtantia arma-
bit propria. O Domine! adjutor eſto in tri-
bulationibus noſtris, ut 4 Fericeutotibes
c-—

Ecuri trat
oEaNIS
Adde:
mng. 107
AYAI
Deus
eNE
tlar
ac tanta
pore, el
ſericordli
lumamt
(In relled
Cetèe R c
tam &
muillin
6s huyus
ernatt.
mundohr
tuam ejlse
Pprimitiæ
Illx meln

Peratut a
Innocen

da dolol

4
IIN n.

ulghtren
le

1 .
dio, Einflortr
dlo, Alnot.

pro Feſtis anni principalioribut: 3 53
ſecuri tranſeamus per viam juſtitiæ, & in-
troëamus portam gratiæ. Amen.
Adde: O doloroſiſſima Lirgo, Gc. ut ſuprà
pag. 204.
MEDITATIO IV.
Deus permittit mala, ut inde eliciat
bona.

Quo piiſſimus & juſtiſſimus Deus juſti-

tiam in æternum dilexerir, & mala tot
ac tanta toties permiſerit impunita in tem-
pore, eſt æternæ ſapientiæ abyſſus, & mi-
fericordiæ placidiſſimæ abſconditus actus:
humana tamen ſapientia ad Divina hæccon-
ſilia refle ctens, ſuis ſibi rationibus ſatisfa-
cere & complacere judicans, dicit: Violen-
tam & præcocem infantium mortem per-
miſſam fuiſſe, ut ex certis miſeriis & prævi-
ſis hujus vitæ peticulis tantô ſecuriùs ad
æternia transportarentur gaudia; & ut ſuper
mundo hoc fallaci triumpharent ante cogni-
tam ejusdem nequitiam, & per conſequens
primitiæ fierent martyrum in innocentia,
quæ meliùs ſervatur inviolata, quâm recu-
peratut amiſſa. O mira ſuper his fortunaris
Innocentibus Divina diſpoſitio! execran-
da doloſiſſimi Herodis tyrannis! ex qua ta-
men

3 54 Meditationes

men omniſcius Deus tam grandia novit eli-
cere bona. O fæliciſſima ſors noſtra! ſi ex
eadem miſericordia de malis noſtris erue-
rentur bona : Fac nobiſcum benigniſſime
Deus miſerationem, & ex anteacta noſtra
vita placitos tibi pœnitentiæ fruétus; fac in
nohis veri doloris incentiva, fac ſancti amo-
ris incendia, ut Te Summum Bonum nun-
quam deinceps vel leviter offendamus, ut
corpus cum potentiis & ſenſibus ſuis rebelli-
bus, quæ peccatorum fomes ſunt, ſtrenue
mortificemus, & per juſtitiæ ſatisfactionem
ad tui pertingamus unionem. Amen.
Adde: O doloroſiſima Virgo, Gc. ut ſuprà

Pag. 204.

Meditationes pro die Jovis
Sancto.
MEDIIATIO I.
De inſtitutione &S&. Altaris Sacra-
menti. Luc. 22.

LAnduntur hic in una menſa recreationis
noſtræ varia fercula: Primò enim Chri-
ſtus Eſus diſcipulorum lavit pedes, humili-
tatis eximiæ nobis apponens myſterium:
dein menſæ accubuit, & cæptam cœnam
con-

—=

conſumm
cans exe
panem:
cum m-
dixit,

ne tran

ſuum, 6.

ſectione
ſtantiatl
memori
ipite,
Vverèma⸗
