Ab iis, quos à dura ſervitute liberârat
Pharaonis; ab iis, quibus legem dederat,
proprio digito ſcriptam; ab iis, quibus tot
& tanta exhibuerat beneficia, miracula fe-
cerat, ſigna & portenta exhibuerat, nemine
ſe, liberè ſe auxiliante.
Circumttantia VII.
Uomodo patitur? Ex toto corde, ex
propria voluntate cum promptiſſima
obedientia, cum vera humilitate „cum infi-
nita miſericordia, longa cum patientia, man-

ſue-

74 De Meditatione.
ſuetudine, ſilentio, fortitudine, cum ſtupore
omnium, ex perſeverantia laudatiſſima in
finem uſque.

Circumſtantia VIII.

Uando patitur? In tempore ſuæ floridæ
juventutis, in tempore ſolemni Paſchæ,
in quo immenſus quaſi erat hominum omnis
ſtatůs & conditionis concurſus.
Cùm ſupradicto ordine doceantur Fratres
Novitii facere orationem mentalem per
duas conſuetas quotidiè horas, attamen ta-
liter, ut ſe his punctis non ita alligent, quèd,
ſi Spiritus Sanctus cum motionibus internis
ipſos vocaret ad meditandum & paſcendun;
animas ſuas plus in uno quàm altero puncto,
vel etiam in quatuor Noviſſimis v. g. vel alio
aliquo impulſu aur tractu Divino, quèd, in-
quam, ab codem ſe duci permittant, ac de-
bent ſe duci permittere.

De Praxi Afeldtuum.
Rhant hic quædam mentionanda de af-

fectibus præter ea, quæ ſuprà in hac
materia jam diximus: Scilicet, quòd medi-=
tatio non conſiſtat in ſola intellectus ſpecu-
latione, ſed potiùs & præcipuè in operatio-
nibus, ſeu affectibus voluntatis, qui vel me-

Gnrn
ente Aun
tentin i
Foluote,
diunlün

Krgke
1

5

diante

e.

1

ne,onmſtn

luirlin

VIII.

poreſueſe
ſolemni
otninumon
.
Neantur-yr
mennalen
tus, Mamen
NNig iNtern
Ehuleencln
Aemopunde
iN.gNW
no, nd⸗
Umürtant,

Cuunn.

eNnonancn
lcet, gidenn
imelechoshe
poe in r⸗
tatisune⸗

De Meditatione. 75
diante Spiritus Sancti gratia, vel concur-
rente ad eorum produétionem hominis Po-
tentiàâ intellectuali eliciuntur à commora
voluntare; opcratio enim intellectus me-
dium ſoluùm eſt, ſeu inſtrumentum ad exci-
tandum calorem devotionis „charitatis &
aliorum in voluntate affectuum: qui vio-
lenter tamen non ſunt excitandi, quorum
etiam certa formula, ſeu delectus verborum
præſcribi non poteſt, nec affectus quilibet
quamlibet materiam afficit, ſed hic, res hæc
tum propriæ cujuslibet devotioni, motioni,
ac Spiritůs Sancti mirabiliter & dignativè
nos illuſtrantis, ſeu in nobis operantis
unctioni ac devotioni relinquenda eſt, qui-
bus & hoc loco omninò indulgendum eſt.
Nec obſtat huic doctrinæ, quòd pauca exem-
plaria ponantur pro tyronibus, ut, quod
nondum edocti ſunt per gratiam, diſcant
acquirere per artem, donec ſuperno lumine
illuſtrati artis limites tranſcendant. Inter
hos autem affectus videtur unus de primis
& neceſſariis gratiarum actio, quæ de
Meditatione derivatur.

(T)
D 2 De

76 De Meditatione.

De affectu gratiarum actionis.

Ic affectus gratiarum actionis eſt magni
momenti, & ſummè neceſſarius eſt,
non ſolùm in tempore orationis, ſed & in
decurſu tõtius diei, imèò dum durat ipſa vita
noſtra, quâ durante aliud fieri non deberer,
quàm Domino Deo noſtro gratiarum actio,
cùm in ea non ſit momentum, aut minima
fiat reſpiratio, in qua nos ab eo non recipia-
mus aliquam gratiam, & nihil eſt, quod
adeòè faciliter cogitari poſſit corde, aut pro-
nuntiari ore, quàm ſanéta verba hæc: Deo
ratias, Deo gratias. Unde S. Aug. epiſt. 27.
ad Aurelium: Quid melius animo geramus,
aut ore promamus, & calamo exprimamus,
quàm Deo gratias? Hoc nil dici brevius,
nec audiri lætius, nec intelligi gratius, nec
agi fruétuoſins poteſt. Et ut quisque af-
fectionem capiat ad brevem hanc gratiarum
actionem, ſciendum eſt pro conſolatione
devotorum, quòd Beata Virgo ſit auctrix
horum dulciſſimorum verborum, Deo gra-
tias, quæ unumquemque ſe ſalutantem hiſce
reſalutabat; ſic aſſerit S. Hieronymus apud
D. Bonaventuram tit. 2. in medit. de Chriſt.
c. 3. Salutabat, illa pro ſalutatione ſua Deo
gratias

ti

1

Eexiit, U

Deogniit
Cebettta
ſedp

lemmen
le nl

alioti

Konn eln
nateſtit

tiong, ſel
mncunti
ri non ch
rltiarum

n, ault min

deo nonter
niniek, 1
Cunk, Ann
Aa ur:
enlki
mogeum
ehripen
A breſn
gigrrin, 1
gunn⸗
kuegemen
Wwonl n
nn ra
n, Dg
elilummenk.
ictonynive
melltce
Itatione lul

H“

De Meditatione. 77
gratias reſpondebat, primuùmque ex illa
exiit, ut dum ſalutantur homines ſancti,
Deo gratias dicant, id quod nos accendere
debetet ad ſ Grequentandum hæc brevia licèt,
ſed pretioſiſſim na verba, quorum Regina
cœli voluit eſſe inunctrix & auctrix.
Adde, quòd ſicut crebræ gratiarum actio-
nes, Domino Deo factæ pro Deheliciis ſunt
diſpoſitio ad obtinendos, ſeu recipiendos
majores favores à Divina Majeſtate, ita de-
fectus in dicendo Deo gratias eſt occluſio
venæ Divinæ miſericordiæ. Domino De
autem non ſolùm agendæ gratiæ, ſeu dicen-
dum Deo gratias pro conceſſis beneficiis, ſed
& pro infinitis ſuis perfectionibus, propter
quas meretur infinitè laudari ab omnibus
creaturis. Huic dicit Sancta Mater Eccleſia:
Gratias agimus tibi propter magnam gloriam
tuam. noc exercitium eſt altiſſimum & inæſti-
mabilis lucri, in quo plurimæ horæ medita-
tionis impendi poſſfunt, cùm ſint meri affectus
rememorantes Divinas perfectiones; ſed
requirunt magnam animæ Ppuritatem, cuùm
ſe fundent in æſtimatione Dei, in compla-
centia ejusdem, in gaudio multo bonorum,
quæ Altiſſimus poſſidet, quod ſit, qui eſt,
& tantis abundat excellenrüs. Solebat Hia-
D 3 cintha

78 De Meditatione.

cintha Moreſcotti, ut in ejus legitur vita,
in ultimo die anni trecentis ſexaginta ſex vi-
cibus pro ſingulis anni diebus dicere: Deo
gratias; cum addito: Domine miſerere
mei in gratiarum actionem pro feliciter
transacto anno. Dicamus & nos ſæpè ſæpiuùs
cum reflexione, ore & corde, in-& extra
orationem, in cella, vel choro, ſedendo,
vel per hortum ſpatiando, ſeu ambulando,
Roſaria vel Coronas integras gratiarum
exſolvamus, centenis mille & mille vicibus

repetendo pro beneficiis & Altiſſimi per-

fectionibus, Deo gratias, Deo gratias. Ut

ſanctam hanc praxin ſuis Novitiis implan-

tent Magiſtri Aſcetici, debent eiſdem non
rarò pro ſalutari pœnitentia dare inter ſe
dicendum repetitum: Deo gratias, Deo-
gratias, Deo gratias; nimirum pro benefi-
cio Creationis Deo gratias; pro beneficio
Redemptionis Deo gratias; Sanctificationis,
gubernationis, vocationis, conſervationis,
paſſionis, miſſionis Spiritus Sancti, inſtitu-
tionis Sanctiſſimi Sacramenti, ad ſolatium
& ſanctificationem animarum noſtrarum
nobis relicti, Deo gratias, Deo gratias,
Deo gratias.
Narrant Annales Capucinici tr. 2. p. 5.

1
tlo
dicnor
laudreamn

lls ceine

tich

e.

keenn ur
glergfmnl D
is “
vonine ni
emn pro 1
enoslepel
hor, ſele
len ambuln
gtis grint
Emillencc
Anlini 1
Nvgrik
is inole⸗
nt eildemn N
1 ae imnet
Kmis,
im nte
6; obent
Snctſtun
s, Cbleritit
isanlti,
hefti, d i
marum fetr
145, Deo g⸗

19

cinici II. ,

4

De Meditatione. 79

pag. 456. qnèd noſter ſanétus Felix à Can-

talicio, Poſtquam à à P. Alphonſo Lupo, Præ-
dicatore verèe Apoſtolico, certo die mirè
laudare audiverat illa verba: Deo gratias,
illis deinceps ſemper in plateis Romanis,
dum Eleëmoſynas quæreret pro FF. ſuis Ca-
pucinis, devotiſſimè uſus ſit, ita ur. toties,
quoties, dum liſdem urteretur, cor ſuum in
Divino amore inflammari ſentiret, hinc &
factum eſt, quèd in plateis turmatim poſt
ipſum currerent parvuli, clamantes: Deo
ratias, frater Felix, Deo gratias; ex quo
factum eſt, quèd in hocdickinuImn diem con-
ſuetudo in multis locis Italiæ, maximè Ro-
mæ, inolevit, quèòd intelligentiores ſe in-
vicem ſalutantes ſibi ſucclament: Deo gra-

tias, Deogratias.

De ahßeltu oblationis.
N concluſione orationis facienda eſt obla-
tio, ut jam ſupra meminimus, & quidem
Sanctiffimæ Trinitati, & Tribunali Divinæ
juſtitiæ, Sanctiſſimi illius Myſterii Paſſionis
Dominicæ, quod quis meditatus eſt cum
accuratiore reflectione, pro' ſatisfactione
ſuorum & omnium peccatorum rogando,

ut talis oblatio accepta habeatur, conceden-
D 4 do

80 De Meditatione.

do ſimul nobis omne illud, quod continere
poteſt tanta oblatio, & de corde bono in
eam condeſcendet Dominus, cùm ex natura
ſua Divina inclinetur ad acceptandam cum
incredibili guſtu quamcunque minimam
ſibi factam, aut faciendam oblationem,
quantèò magis placitam acceptamque habe-
bit oblationem Sanctiſſimæ Paſſionis Do-
mini JEſu.
Ideò quondam ſanctæ Mechtildi dixit
Dominus in favorem ſanctæ Gertrudis ex
occaſione ſollicitæ curæ, quam hæc habebat
Deo offerendi omne illud, quod faciebat,
quatenus poſſet magis particulariter offerre,
quàm hactenus fecerat, omnes actiones ſuas,
ſicut & omnes litteras, quas ſcribebat, omnes
pulſus ſeu cordis ſui motus, ſeu reſpirationes
vitæ, omnes refectiones corporales „ quas
ſumebat, verba, paſſus, & alia quæcunque
in unione vitæ, & quarumcunque actionum
naturalium Filü ſui Domini noſtri JES
Chriſti; in quo nec in minimo deficit, &
hoc exercitium eandem ad tantam perfectio-

nem elevavit, ut Dominus noſter loquendo

de ea, ſanctæ Mechtildi ipſi ſic dixerit: Non
eſt homo in toto terræ ambitu, excepto
Sanctiſſimo inhumanato Filio meo Sacra-
men-

Denand
Neam,
N
ſaclisenm
tium Kl
Nalen G

loeninn
ecorle bonn
5hn etne
Ceptuncam
nque minn
un oblatio
Ptandbe k
e Daſhong )

Mechrillia
Ar Cennldt⸗
umkecheh
lotuicht
lricrofen,
1iodesun
ederont
daternin
Nporits,
alin guron⸗
nqueacti
ini notti
inmo Ceiet
unrumpert
Enoſeronk
eie
mbitu, elc
lio me

De Meditatione. 81

mento Altaris, ubi magis particulariter ma-
neam, quàm in corde meæ Gertrudis.
Quis unquam crederet, quòd res adeò
facilis animam aliquam tam ſtrictè in gra-
tiam & benevolentiam Divinam collocare
valeat? Quid tam facile houini eſt, qui
mentem ſinceram habet proficiendi, quâm
ſingulis matutinis horis dicere Deéo: Domi-
ne, ego offero tibi hodie omnes actiones
meas, quidquid dixero, fecero, cogitavero,
& ex puro in te & erga te amore? Quid fa-
cilius, quàm dicere in principio cujuſcunque
actionis: Domine, vado nunc ad hanc actio-
nem pro te, petendo S. Benedictionem tuam.
Nunc autem, ſi Deus adeò acceptas habeat
actiones noſtras ſibi oblaras quotidianas &
ordinarias, quid non faciet in extraordina-
riis, in oratione mentali, offerendo ipſi ſa-
crata Myſteria Sanctiſſimæ Paſſionis Filii ſui
unigeniti? Fiat igitur cum grandi intentio-
ne & fervido interiori affectu. Aliorum
affectuum praxin doceberis in
ſequentibus.

XXX

D 5 Praxis

82 De Meditatione.

Praxis aliqua Meditationis, cujus
v. g. materia ſit de capti vitate

A Meduam meditationem exordieris,
muni te ſigno crucis, eleva mentem
ad Deum, non quaſi longè diſtantem à te,
ſed, ſicut in aliis rebus, ita ſpecialiori mo-
do intra te habitantem & cuncta implentem
immenſfitate ſuàâ, in quo propterea, ut
Apoſtolus ait: Omnes vivimus, movemur
& ſumus. Deinde ſine mora intende & co-
gita, quod velis meditari, quod idem eſt,
àac cum Deo mentaliter loqui. Quare
Primè benè expende, quantæ Majeſtatis
ſit ille, cui loqui intendis, ut ex. liac conſi-
deratione in te oriatur affectus reverentialis,
quem Deo noſtro debemus quà Creatori,
Redemptori, Sanctificatori, ac Conſerva-
tori noſtro clementiſſimo.
Secundò attende, quis tu ſis, qui Domi-
no tuo, tantæ Majeſtatis Deo, loqui inten-
dis, ut exinde in te oriatur affectus humili-
tatis,, dum ſcilicet cognoſcis te creaturam
quidem tanti Dei, aſt ob facinora tua eidem
abominabilem factam brutis ipſis inferio-
rem,

1en, Inn
lllan,
Nun
in ein
Piencltn

quolue

tur fn

1

W

Vethi M
Nr

ne,

katigniſ an
ptivitat

nem exord
, cleya met
e Giſtinten
heciglori
unch imnlen
0 oreret,
pimnu, ojen
iende A
logien e,
Qune
ntr Maſele
Ner uc
Nusreyeteni
qnn (n
Ii, acCo
8inls, gule
Deo auin
irafediui
olcis te den
Acinotiuutl
tis igloin
1

De Meditatione. 83
rem, dignum, adverſus quem terra de-
hiſcat, & quem infernus abſorbeat.
Nihilominus erigere in Deum, magnam
in ejus bonitatem & clementiam conci-
piendo fiduciam ac confidentiam; ex eo,
quòd ſcis certiùs, eundem non velle mor-
tem peccatorum, ſed ut magis convertan-
tur & vivant. Proſternerei gitur ante faciem
Divinæ Majeſtatis, & veniam tot delictorum
tuiorum cum lacrymis exora, & quidem ali-
quorum graviorum in ſpecie, quæ ſanctiùs
vitare propoſueras, quorum de novo ſtatues
emendationem, mediante Divinâ ejus gra-
tiâ inviolabiliter ſervandam.
Ut autem quartò meditationem tuam be-
nè & cum fructu peragere valeas, ad Domi-
ni DEl tui nimirùm majorem gloriam, &
animæ tuæ ſpiritualem utilitatem, & ad in-
teêntum fructum feliciùs obtinendum; Altiſ-
ſimi, ſeu Spiritũs Sancti gratiam implorabis
& exorabis, ſicut & Beatiſlimæ Virginis, nec
non Seraphici Patris noſtri Franciſci, aut
NN! aliorumque divorum pattocinium,
ſeu aſſiſtentiam invocabis inſtantids.
Præparatione brevibus & compendioſis
verbis peractà, proponet memoria intel-
lectui myſterium captivitatis Domini v. g.
D' 6 in

94 De Meditatione.
in horto factum, in puncta diſpertitum,
ut ſequitur.

Meditatio captivitatis Chriſti pro
ewyemplo.
Pctqnam Judas conveniſſet judæos, eoſ-

que certiorâſſet de tradendo Eſu in ma-
nus eorum, obtentâ militum multitudine,
feſtinat ad locum villæ Gethſemani, ubi
Magiſtrum ſuum eſſe ſciebat: in cujus pro-
ditionis ſignum, facinus indignum! ſta-
tuerat oſculum: cùmque adeſſet perventum,
directiùs ad JEſum tendit ipſe Judas, &
oſculi ſigno, quod acceperat, Filium DEI
Judæis tradit: quem in flagranti compre-
hendentes & apprehendentes conſpirationis

ſocii, crudelitatisque miniſtri dirè ligant, in

terram proſternunt, calcibus calcant, fu-
nibus conſtringunt, barbâ & crinibus tra-
hunt, & lupis rapaciores in Agnum man-
ſuetiſſimum ruunt & diruunt, ac corruunt.
O anima Chriſtiana! Domino Deo tuo hic
ex corde compatere, & ex imo cordis ſuper
dura nimis JEſu Chriſti captivitate ſuſpira,
& per intellectum-diſcurre, conſiderando
hujus captivitatis circumſtantias hic ad
rem facientes, vel omnes vel aliquas
cum

Cm Mltn

quimi
tradhnrin
tunnort⸗
Ahamumre
tenrogin
Calice un
onaln
fecl, Kin

Gun Elran
Detrwin
chulire n
elnnrin
Ilng,

Z

ſer ſideoe
do lninn
n multitde
hleman, 5
t mnonjuf
indtnum
Uetpenemm
N ltr,
,Elum .
Annn nnne
Crſirmit
Anelgem
Clcant,
ctindbun
n Agnum
, 1 C
binoDeo un
mocold
Prifüte lln
, olltetn
ſtantis H
s W

De Meditatione. 85

cum affectibus congruis, modo quo ſe-
quitur:
Quis eſt iſte, qui à Juda ita proditoriè
traditur inimicis conjurantibus? Quis adeò
tumultuosè capitur, crudeliterꝗue tractatur:
Ah anima mea! quid eſt, quod multum in-
terrogas: Scio, & ſcis tu ſatis, quis ſit:
ſcilicet innocentiſſimus unigenitus DEI,
Virginis Matris Filius, qui peccatum non
fecit, nec inventus eſt dolus in ore ejus,
eſt, inquam, Creator cœli & terræ, qui vel
minimo nutu tortores ſuos mittere poterat
in gehennam, vel in nihilum redigere; aſt
quod ſummoperè admirare velis anima mea;
etenim huic circumſtantiæ benè convenit
affectus admirationis.
Quid hic reperis? O ſponſa Dei! Sponſo
tuo cœleſti fidelis! quod imitandum habes:
Hoc certiſſimè, quod Chriſtus verbo & facto
tibi oſtendit: ſcilicet & inimicos diligendos
eſſe, & malum pro malo non eſſe redden-
dum, ſed pro malo bonum, de quo hic ha-
bes exemplum. O quâm parum, frater mi
chariſſime, conformis es Deo tuo, & quàm
eundem imitaris, imèò è diametro contra-
riaris, tum crebrius adverſus fratres tuos
vindictæ motibus, ne dicam tumultibus,

D 7 agi-

86 De Meditatione.

agitaris, iterumque agitaris: Væ! væ mihi

& tibi! ſi Præceptum Chriſti de diligendis
iis, qui nobis contrariantur, non adimplea-
mus, hoc enim caſu non habemus partem
cum eo.
Quid verò patitur dulciſſimus Salvator
tuus in captivitate ſua? Si bene attenderis,
invenies, quòd ingentes in anima pœnali-
tates ob perfidam pro-& perditionem Judæ
patiatur, huic circumſtantiæ correſpondeat
compaſſio, eò quòèòd in corpore pugnos,
verbera, tunſiones, vincula ut latronum
peſſimus, calumnias, irriſiones & oppro-
bria patiatur: & tu, mi Religioſe, (mi Chri-
ſtiane) refugis, ne dicam verbera, ſed &
paululùm duriora verba pati pro Chriſto
tuo. Erubeſce terræ vermicule, qui pecca-
tor es maximus, quòd adeò ingratus ſis Re-
demptori tuo, & quèd tanto amori ejus nec
in minimo correſpondeas : Ecce Domine,
ex nunc propono aſpera quæque pro te cum
gratia tua perpeti, & hoc Præcipue N. quod
inter mihi durius videtur, tamen ad imita-
tionem tuam; non enim eſt diſcipulus ſuprà

magiſtrum, nec ſervus ſuper dominum ſuum,.

Matth. 10. & 24. ſolùm ad hoc mihi concede
gratiam, ſine qua nihil ſum, nihil poſſim.

t, Ounon

Pro-

Mocn,
Pro riim
ſuo
Xponnin
Orli
1uO, enii
miletun,
zeckorten⸗
Aiquuttn

Propta EeN

Niegnunelei
A
n. uin.

R Clerhatan
X..
mmindn

unke
n ari
ac H

e„,

8 Vel en

lide Clget
, honading
1
ubemm In

llinus Se
dene renee
Animma Den
itionen
2 oreſ
rpore an
Ur hmonn
Ns Epvr⸗
N,niCh.
tben, KA
d Crn⸗
e, grigenr
ingrunskl
Oahotleſn
Lecce Donm
ecue prorn
Nrehte
,lamen din
Kaiipluln
Fdominumän
vocmihicon

ili i

De Meditatione. 87
Pro quo, aut cujus amore patitur? Ah
pro te creatura viliſſima, pro hoſte & inimico
ſuo, à quo toties, ah toties fuit offenſus!
& non redamabis Deum tuum, qui, ò ſponſa

Chriſti! id patitur pro te abſque ullo merito

tuo, ex mera bonitate, pro te, nec minima
miſeratione, ſed æternâ damnatione & ab-
jectione dignà. Abfit, à Eſu! à me, quèòd
aliquid de futuro in mundo amem, quod
propter te non amem, &c. Amabo igitur
te, unicum bonum meum! uſque ad ſup-
plicium & ipſum martyrium. Adjuva tan-
tummodo me , & nimiam infirmitatem
meam, ut nullâ tribulatione, nullaque ten-
tatione ſeparer à te.
Quomodo iſta patitur? Maxima cum re-
ſignatione, humilitate, manſuetudine,
incffabili patientia, ſumma charitate, &c.
ut agnus manſuetiſſimus, qui ad occiſionem
ducitur captivus factus, & non aperit os
ſuum. En tibi anima mea ſpeculum &
exemplar incomparabile quod tibi conti-
nuè imitandum ante oculos ponere ſatagas.
Pone juxta hoc tuam impatientiam, ſuper-
biam, atque inobedientiam, corrige te, &
fac ſecundum hoc Chriſti exemplar, quod
tibi in monte, qui Chriſtus eſt, monſtratum

eſt ab ipſo Chriſto. A

388 De Meditatione.
A quibus patitur: A proprio domeſtico,
diſcipulo ſuo, quem educavit, quem in
ſchola Apoſtolica inſtruxit, & erudivit, ab
hoc traditur, venditur, captivus abducitur,
4 charis quoque diſcipulis derelinquitur;
à populo ſibi ſpecialius electo, ac dilecto,
quem tot, tantisque prævenerat gratiis, Cu-
mulaverat beneficiis, capitur, ligatur, & ju-
dicibus ad mortem traditur. Hæc & ſimilia,
imò multèò graviora à me patitur quotidiè,
& toties quidem, quoties à me graviter of-
fenditur. Sic anima mea age nunc & pœni-
tere ſuper tot & tantis prævaricationibus
tuis, & dolenter ſuper eisdem, & propter
ea tantopere patiente IEſu tuo, ingemiſce
contra omne peccatum, ſpecialiùs illud, in
quod toties lapſa es, proponendo ſeriam,
ah ſeriam emendationem! &c.
Diſcuſſis circumſtantüs vel omnibus, vel
aliquibus, inſtitues colloquium ad Chriſtum
vel cum Chriſto, (alias pro ratione diverſæ
materiæ ad Deum Patrem, vel divam Vir-
ginem, vel alium Sanctum) nunc aſlumen-
do perſonam ſervi loquentis ad Chriſtum
velut Dominum, nunc perſonam mendici,
aperiendo Chriſto ſeu ditiſſimo Regi pau-
Pertatem ac inopiam tuam, petendo ſiipem
en

ſenchhenm
cormſe⸗
Tuntö: W
Aut Cnim,
trem, Mn
admirdhu

Poſ ullri
lehitſuenm
nl, .

elhun
ſtinte din

dprocont .

ennt, gien
Getucnit
Dllynbabenet
Eerclngt
do, Ei
erit oratlt
t,ligannn,
Hec&Kn
in Non
imegranlete
ehune Cpon
NAAOni
, Cropte
, imemiſe
Ads dodi
endd ſeiin
7
donnbre,
unacekr
Onnane öttl
,NduuNI
) mmrahum
hrs A Criu
tlonam mend
Cimo Regir
Peteolht

De Meditatione. 89
ſeu aſſiſtentiam: nunc perſonam rei ſeipſum
coram Judice accufantis, & gratiam implo-
rantis: nunc perſonam filii, & ad Deum
aut Chriſtum, tanquam amantiſſimum Pa-
trem, aut beatam Virginem, ceu Matrem
admirabiliter fidelem confugientis, nec
laborandum eſt de verborum elegantia: non
enim reſpicit Deus verba, ſed corda, ſeu
cordis ignita deſideria.

Posct meditationem inſtituitur recol-
lectio, ſei examen, an bene vel malé
peracta, de quo ſupra in-
Fformatio.
Ualiter ſit inſtituenda meditatio de
morte, inferno, aliiſque materiis &
objectis, quæ non ſunt de Paſſione Domini.
Poteſt hic modus meditandi per circum-
ſtantias aliis quoque materiis & objectis de-
ſervire, ut ſunt dicta vel facta Chriſti, Bea-
tæ Virginis Mariæ, Sanctorum, virtutes,
vitia, quatuor noviſſima, &c. dum primè
ipſa res, textus, vel factum ſecundùm ſe
benè inſpicitur, & deinde ejuſdem circum-
ſtantiæ diſcutiuntur intermiſcendo varios
pietatis affectus &c. Exempli gr.
Si vis meditari de pœnis inferni, primò
quæres

90 De Maedratione.

quæres: Qutx illis adjudicabitur: Reſpon-

debis tibi, omnis quicunque in peccato mor-
tali diſceſſerit. Affectus: O Pater miſeri-
cordiarum! da mihi modè dignos pœniten-
tiæ fructus facere, antequam veniset dies illa

terribilis, ne in fine reus inveniar ærernæ

mortis.
OQuid & quantæ ſunt pœnæ illæ inferna-
les? Tantæ ſunt, ut damnatus præ deſpera-
tione Deo maledicat in æternum Marci 9.
Vermis eorum non moritur, & ignis non
extinguitur, ibi frigus intolerabile, fœtor
horribilis, tenebræ palpabiles, &c.

Uhi eſt infernus? In lacu profundiſſimo,

in centro terræ, ubi nullus ordo, ſed ſem-

piternus horror inhabitat. O₰! quis habi-

tabit cum ardoribus ſempiternis, Iſaiæ 33.

Si de morte vis meditationem inſtituere,

quæres primò: Quis debet mori? Omnis,
omnis, ſive bonus, ſive malus, ſive magnus,

ſive parvus homo; ſtatutum enim eſt, omni-

bus hominibus ſemel mori, inquit Apoſtolus.

id eſt mors? Eſt terribilium omnium &

terribiliſimum, ait Ariſtoteles: eſt punctum
illud, à quo pendet felix aut infelix æter-
Nitas.
Uei morieris? Quomodo? Benè an malè:
An

Munme⸗
Mbocle, dn
Nelen un
Nekin
Cln kord
Uerit, men
Kmeglen
Ahitencem
iporktin
mes Wechm
d ribt
nur pontze

1
Unimit
tiole

hnont

N
Dun Ne
Einpecete
Cgne⸗ Pakn
myenetce
inyenlart

1.

S

5 -

ne ille int
Ansprecen
etnum Mr⸗
Nlenbie,
, ce.
Notunli
o, ledſen
O qbshe
s, Wie,
nen indne
eto On
An,ſienucnn
menumch,on
ingor Moh
ibilummonmi
els:ckounn
aur intclr

o: Benenn

De Meditatione. 91
An in ſtatu gratiæ vel diſgratiæ? Quando⸗
An hodie, an cras? An poſt horam, an poſt
menſem, an poſt annum? Neſcio, ah neſcio!
Neceſsè igitur eſt vigilare, ur te Dominus,
cùm horâ, quâà neſcis, aut non putas, ve-
nerit, inveniet vigilantem . paratumque. *
Si meditationem circa aliquam virtutem
acquirendam velis inſtituere, quod uriliter
fieri poteſt in feſtis Sanctorum, corum vir-
tutes affectando, deſiderando, imitando,
&c. poteris uti hâc facili praxi, & eam in
tria puncta dividere.
Primum ſit perpendere, in quo conſiſtat
virtus adamata, En à Sancto nobis relicta
ſalutari praxi & doctrina?: Quomodo à
Chriſto, vel Sancto, quem imitari cupis,
ſeu verbo, ſen exemplo edocta, & nobis
commendata ſit?
Secundum punctum ſit, perpendere ra-
tiones & motiva, ob quæ tanto ſtudio &
fervore talem virtutem aut doctrinam exer-
cuerint, ut & tu ex his movearis ad eandem
ſectandam, & mediante meditatione exer-
cendam ſeu practicandam.
Tertium ſit, varia media inquirere, quibus
perfectio talis virtutis obtineri poſſit, de-
mum propone, &c. gratiam pete, &c.
Pff.

92 De Meditatione.

Dihcultates, quæ incipientes maxime “WW
. . . 5. uu. Ei
à meditatione alſterrere ſolent, hic 4
eliduuntiun, 7. remedia præ- candii
ſ. Wibuntur. trinDnn

Ui in meditatione aliud non quærunt, pocenonnt
niſi ſummum Dei beneplacitum & ani- un inißnt
mæ ſuæ ſpiritualem profectum, certè nec melil ſen
propter conſolationes eam frequentant, nec luul,
propter ariditates aut deſolationes cam de- nronen
ſerunt: aft non omnium eſt hæc firmitas, Mml wln
ideò multis de cauſis meditatio redditur dif- olgirn,r
ficilis. oalluchnn
Prim, difficilem ſeu adverſam eam facit cuß
ariditas interna, quæ efficit, ut inutiliter
tempus terere nobis videamur. Hujus ari-
ditatis, cùm duplex eſſe cauſa poſſit, etiam
duplici remedio ad eam levandam opus eſt.
Prima cauſa eſt defectus debitæ Præpara-
tionis, & qui in hoc ſe novit culpabilem, “
doleat de negligentia, veniam petat, emen- Ulſnmd
dationem operari ſatagat. end Wl
Secunda cauſa eſt diſpoſitio Divina, quàâ inth

lei
vult, ut vel inde ſumamus occaſionem nos m, Eenſan

humiliandi, vel ut probet, an ſerviamus fmnm
ipſi ex amore, an propter conſolationes? 4, oe
Vel denique ut intelligamus, conſolationes li i

ſen-

☚

De Meditatione. 93

Pientenn ſenſibiles præteritas fuiſſe mera dona gra-

ereſolent
Medis pre.
,.

lud non Ile
Beplacimunk
tum, ent
Keqnentmn,
htones emn

eſt hec ſimi

Ttotelinre

lam eanal
t, W immi
t. Hujse
hpol,
Vndmoywe
1s Ecbienene
ot alhle
lim ent en

.

1s Oecien!
det, n ſatin
ler lolrin
ls, CoNe

4
K

tuita. Et quandoquidem ex his cauſis pro-
veniat ariditas, renuntiandum eſt omni
conſolationi ſenſibili, cum plena reſignatio-
ne in Divinum beneplacitum, & tenendum
pro certo profectum noſtrum, & perfectio-
nem in iis non conſiſtere, ſed potiùs ab iis
impediri ſæpiùs.
Secundb, difficilem facit orationem ſeu
meditationem agmen irruentium diſtractio-
num; poſſunt autem hæ habere triplicem
originem: vel enim proveniunt ex noſtra
culpa, dum nimirum curiosè ſenſibus noſtris
exterioribus circumvagamur, vel pro recol-
lectione exiguam diligentiam adhibemus;
& hic remedium eſt noſtra humiliatio coram
Deo, petitio veniæ, ob nimiam incuriam
& propoſitum emendationis adnectere.
Aunt proveniunt ex ſuggeſtione diaboli,
conantis impedire fructum orationis; quod
ubi advertamus, viriliter proſequamur opus
inceptum, nihili omninò facientes inſultus
inimici; ſi enim Deo nos fideles exhibea-
mus, certi ſumus, auxilium ejus nobis non
defuturum.
Aut proveniunt ex vitio naturæ vagæ,
quæ hinc inde ad res frivolas, nugatorias
& in-

94 De Meditatione.
& inutiles convertitur, & hic diligentià
& ſollicitudine opus eſt ad repellendas ejus-
modi cogitationes importunas, non tamen
nimis anxie; Sæpius enim labor, quem in
iis repellendis adhibemus, eſt Deo gratior
multum, quàm meditatio conſolationibus
abundans, quæ cuivis optabilis eſt. Nihilo-
minus apprimè cavendum, ne nos ipſos de-
cipiamus, & ob frivolas quasvis cogitatio-
nes filum orationis interrumpamus, oratio
etenim actio eſt Deo præ cæteris gratior.
Tertidò, difficilem facit orationem igno-
rantia fructûs, qui ex meditatione percipi-
tur, quæ ignorantia multos hoc exercitium
tanquam inutile rejicere fecit; qui ſi non
percipiant aliquam ſenſibilem devotionem
aut conſolationem, quam fortè dante Deo
aliquando habuerunt, infructuoſam exiſti-
mant orationem. Hæc difficultas, ut tolla-
tur, ſciendum, fructum meditationis non
conſiſtere in ſenſibili devotioue: quin hæc
ipſa fructum ſæpiùs impedit, eò quèd in-
dulgeamus magis amori proprio, quàm
Dei beneplacito: ſed tunc reputabimus nos
bonam orationem feciſſe, cùm ſine omni
etiam ſenſibili guſtu, plenè in voluntatem
Dei reſignati, bona & firma concipiemus
pro⸗

P

,ℳnutn e

d contormn
Aorun,
Purohonruni
1
CunDeo;
Utionis et,
eroro: gu

nluallee

ralnr ,
Ue odar lun

chn

⸗
ntonue
, , 7 1
Obernr .

mnoen

de S De Meditatione. 9 5
& Mi Uleen propoſita, & ea in opus redigere ſtatuemus,
lepelends ad conformandos nos exemplo Chriſti &
Ins, on Sanctorum „ & acquirendam eam, quæ
nlͤbor, n puro homini in terris poſſibilis eſt, unionem
ekeog cum Deo; Hic enim finis primarius medi-
9 Cnl tationis eſt, & nullo modo ipſa ſenſibilis
bilisk. devotio: quæ ſi datur aliquando à DEO,
ne nie agamus gratias; ſed præterea caveamus, ne
cisgn Ea ad ſenſualitatem noſtram abutamur ſed
umpam, inde robur ſumamus in ariditate peræque,
Merigrti ac in conſolatione Deo ſerviendi.
ornoteng Quart, difficilem reddit orationem dif-
Htnineen, fidentia quædam, quà laborare incipimus,

Henniin dum, quod petimus, non impetramus; at
qühm imprudenter: hoc enim nos potiùs animare
n deitan deberet ad perſeverandum in oratione, cùm
Grddnme) ſola & unica coronetur perſeverantia. Hæc
dnolmet diffidentia manifeſtè oſtendit nos in oratio-
Kolleitms ne nos ipſos quærere, non autem DEI glo-
geliations riamn & beneplacitum „ qui ſcit . quando,
on günt & ubi nobis expediat, quod Petimus „dari:
h,ai Primariò autem & per ſe bona ſpiritualia pe-
tenda ſunt, per accidens corporalia, eaque
conditionatè, quatenus animæ ſaluti pro-
unt. Ur verò huic diffidentiæ remedium
im adhibeatur 5 purificanda eſt intentio . quàâ
ſimanf ad orationem acceditur; ad Deum nimirum

l Popro,
netepunbinn
e, Cun ſnet

96 De Meditatione.

& cjus beneplacirtum quærendum, non
noſtrum commodum, niſi quantum DEO
placet.
nintò, difficilem meditationem reddit
labor in ea adhibendus, præſertim incipien-
tibus, quo multum abſterrentur ab oratione:
aſt hæc plerumque illuſio eſt dæmonis præ-
videntis fructum, quem ex hoc ſancto exer-
citio habituri, & ſibi comparaturi ſunt,
cùm ſe in eo aliquamdiu exercuerint, quare
eundem quoquo modo conatur impedire:
hinc & per puriorem intentionem & gene-
roſiorem conatum adnitantur, difficultatem
hanc ſentientes, ſe in-& excitare ad modi-
cum ſaltem laboris pro Deo, & ex amore
JEſu Chriſti, qui pro nobis in laboribus fuit
à juventute ſua, impendendum; certiorati,
quèd opus illud, quodcunque eſt, benè &
utiliter impenſum, quod pro Deo fit, licèt
abſque guſtu ſenſibili, imò quandoque me-
lius eſt ſine quàm cum illo guſtu, cùm cle-
mentiſſimus Dominus ſoleat parvulos, licèt
non ſemper ſimilibus, ſub initium conver-
ſionis favoribus lactare, utpotè, quibus ad-
huc lacte, non ſolido cibo, opus eſt, cùm

hic ultimus ſoleat eſſe ſpecialiter dilectorum
DEI, & paulatim proficientium, quos
&

l,
amge⸗ .

.

Eluelie

ſet uelcie

Deunbe
ulbuönolrs
2,0 1 d
tknt no
Eacyetranro
Uminigen
Euhbors
wvl hettn
Oimedn
enimummer,
immount

RK

Nrllite
mki
Narzagt
uririghole⸗
onrenn,

irknieb
unlice

y,

7„

Erendun,
Ohunnum)-

ligtionenn
Elertiminen
enturabott
elt demon
Xhocſindh
oinpatarui!
Netclelitt,4
Conhr int
Monen
Nl, AKnlen
Cate AM
, NN
aldborburk
nm; cetin
ge let
1o Deo fr, N
unaglr
acn
erpoiI,
Abinunmc
not, Albr
, C et,

cialtetdleat

De Meditatione. 97
& ſucceſſivè à ſenſibilibus ablactare conſue-
vit, ut deliciis paſcat æternis.
Demum benè notandum eſt, quod Tyro-
nibus noſtris ſuadet noſter pater Barbanſon
p. 2. C. 2. dum dicit: Neceſsè eſſe eiſdem,
ut benè & probè notent ſuas imperfectiones,
& advertant cum diligentia, quâ re potiſſi-
mùm indigeant, & quid eis in ſua vocatio-
ne plus laboris ac moleſtiæ faceſcat; ſi com-
moda, libertates, ac vanitates mundi me-
moriæ eorum adhuc obrepant, eorumque
animum mœrore impleant : Excitent ſe me-
ditationum ſuarum ope odium & deſpectum
capientes contra latratus hujuſmodi bellua-
rum, animæ eorum ſaluti tantopere præju-
dicare volentium, & earum loco omhi poſ-
ſibili ſtudio in id incumbant, ut voluntatem
ſuam moveant, ut firmius ſtatuant aliquid
pro amore Dei patiendi libentius. Quòd ſi
inſuper illis res quædam difficillimæ, ſeu
etiam impoſſibiles victoriæ appareant, ita
ut ipſos vix patientia non deſtituat, econtra
impatientia abripiat „ v. g. dum experiun-
tur in facto ſe durè & aſperiùs ſe haberi, ſe
contemni, mortificari, humiliari, confun-
di, tractari abjectè nimis, &c. remedium

e (Optimum hic eſt, ut in meditationibus ſuis
Tcientlun, enz

E ſeipſs

98 De Meditatione.
ſeipſos ad ſimilia ſufferenda animent, exci-
tentꝗue ad ſe amore Dei confundendos, ad
humiliandos ſe pro Deo, & eo, qui humi-
liavit ſemetipſum, pro nobis factus obediens
uſque ad mortem, mortem autem crucis,
licét Rex Angelorum & Dominus Domi-
nantium, & totius univerſi Moderator &
Creator eſſet, mortificandos, & eidem ſe
conformandos, conſiderantes attentius,
quèd indigniſſimum ſit abjectiſſimis terræ
vermiculis tantis ſtudiis & conatibus hono-
res, & vanas hominum mundique totius
æſtimationes quærere, dum Deus homo
factus humiliatur, deſpicitur, vilipenditur,
imòè calumniatur, &c. & ſic in omnibus ſuis
difficultatibus, malis affectibus ac imper-
fectionibus procedere debent, & erit hoc
ipſis infallibile reportandæ victoriæ me-
dium ac remedium.

Documenta quædam, pro meditar
incipientibus, hinc & inde jam tum
in ſuperioribus facta.

DRimb. Lectio meditationi præmittenda,

quæ ad intentum ſpectet, & ſit ad mo-

vendum apta, ſeu idonea.

Secundo. Lectio ſu tranquilla, benè per-
penſa,

ul, e
Oomuum.

1.
mij Vi⸗

lbent,
m inm
ſmeſint

vonunct,

Gerſſte
Olmagnin,
end Ne⸗

ydoze ,
u, E

ne De Meditatione. 99

gemn n penſa „ nequaquam autem curioſa, ſed
N iaig, Dominum Deum amandi ſtudioſa.
I TYertib. Dum in legendo eandem anima

e noſtra afficitur erga virtutem cujuſdam, v. g.
i ſententiæ, aut textus, &c. illi inhærcatur,
hunmu maſticeturque talis in mente, donec affectus
nModena reſultent 5 quibus voluntas ignem conci-
,Kln piens inflammaſcat: & hoc in quacunque
Gums mm lectione ſpirituali obſervandum erit.
TAecin martb. Diſcurſus intellectũús tantùm ſer-
Kammhum viat, ut medium ad voluntatem excitandam
nnue/ & permovendam, ut malum vitet, & quod
Anu bonum eſt, ſedulè ſectetur; ut primùm au-
nIen tem dicta voluntas. incaluerit, diſcurſus
homuii abrumpatur, ceſſetque, donec repetendus
UheaI. veniat calore voluntatis deferveſcente.
Cen, Kertn Quintb. Studium meditantis primarium
NH tendat in procurandos potis affectus, quàm
in ſpeculationem intellects, quo facto
