per ſedulam praxin, diligentem curam labo- mmſtie
remque indefeſſum manum mittat ad ara- Uunſenn
trum, & propoſita facta in opus redigat, ad Mon in
quod obtinendum non parum contribuent bwun
tria ſequentia:
Primum: De die ſæpiùs meminiſſe pro-
poſiti in oratione facti.
Secandum. Ad id exequendum nullam
occaſionem prætermittere, imèò ſtudio eam
quærere.
Tertium Examen particulare quotidie di-
ligentiuùs facere.

De Aßirationibus, ſeu Orationibas gein l
jaculatoriis. n
X Oratione mixta prodeunt Orationes icke
jaculatoriæ; ſunt autem hæ Orationes
jaculatoriæ, ſecundùm D. Bonavent. & Ma-

giſtros

1

Nnin et

urceſle

llolnat

nigne A
4 1
e polt ne

dlcilee

imexcteen
ledſinen
ncuramlr
Nitar ad e

reltor,
Cnrribyet

niniſepro

um nuln

Oludiocen.

Mrilec

Atiotie

In Oranon-
hæ Ontion
Wen dNl
Arn

De Orationis ſpecie. 4 5
giſtros Aſceticos, medium brevius, & com-
pendioſius, imò quocunque medio efficacius
perveniendi ad perfectionem, & perfectam
charitatem, & intimam unionem Divinam;
quod idem pariter affirmat Venerabilis Blo-
ſius his formalibus, Inſtit. ſpirit. cap. 5. Aſpi-
rationes illæ jaculatoriæ, & ferventiora Dei
deſideria ſunt via brevior, ac certior, cum
qua in brevibus ad perſectionem, ad ſapien-
tiam myſticæ Theologiæ, & Divinam unio-
nem pertingimus. Hoc idem Author re-
plicat, & in multis locis mirificè amplificat,
quibus urebantur antiqui Monachi; ideo
autem vocabantur Oratiônes jaculatoriæ,
quia quaſi ſagittæ ignitæ ſunt, quæ cor no-
ſtrum e -& immittit in cor Dei, quibus hoc
cor noſtrum vulneratur, ac magis & magis
in Dei amore ſuccenditur, conſervando in ſe
calorem, devotionem, fervorem, ne in-
tepeſcat. Deinde hæ Orationes jaculatoriæ
dicuntur Aſpirationes, quia ſunt quaſi reſpi-
ria & ſuſpiria pro DEO data, vel edita deſi-
deria, quibus mediantibus attingimus ad
ipſius unionem, poſſeſſionem & fruitionem;
hinc deberent illæ in anima noſtra æquè fre-
quentes eſſe, ac ipſæ naturales reſpirationes.
Finaliter dicuntur motus Anagogici, id eſt,
actus

46 De Orationis ſzecie.
actus amoris elevati, eò quòd ſint quaſi im-
pulſus animæ, & deſideria amoroſa, vel quaſi
alæ, quæ ipſam elevant ſupra ſeipſam.
Hic autem advertendum eſt, quèòd tales
actus jaculatorii, & aſpirativi, ſeu Anagogici,
qui ultimi docent, quò tendamus, debeant
eſſe conjuncti cum vera mortificatione cor-
poris, & animæ, & tuno in Deum ipſum pe-
netrant, ac intrant fortiùs in ipſa interiora
animæ, & tollunt omnia, quæ quoquo modo
impediunt acceſſum ad eundem, ejuſque
unionem. Et hæc via ſecurior & brevior eſt
ad obtinendum ea, quæ dicta ſunt. Ita Bloſ.
cit. ubi ſuprà. Cujus verba hæc ſunt: Aſſidua
aſpirationum, ſeu orationum jaculatoriarum,
& ferventium deſideriorum ad Deum emiſ-
ſio veræ mortificationi & abnegationi con-
juncta, certiſſimum eſt compendium, quo
citò, facilèque pervenitur ad perfectionem,
& myſticæ Theologiæ ſapientiam, unionem-
que Divinam; nam hnjuſmodi aſpirationes
efficaciter penetrant, & ſuperant omnia me-
dia, quæ ſunt inter Deum, & animam.
Ex his paucis verbis, & ſuis ſignificatis,
abundè ſuſficienterꝗque colligitur magna ve-
hementia & excellentia profectůús harum
Orationum, & earum exercitii. Videatur
Bloſ.

orre

iculavet
irlourn
in-ompe
allohel
ſuntinta

De natu
Oya

Aarn
tiumun
neus, Ein

1 1
Wrons
lun, 4
As, mial⸗
endd
unumigin
Denle
Ccrnt immn

Dle.

ie.

tolaelee
t, ln
leu Anud⸗
mn, G⸗

iſcationen
dum iplumn
ipla inren

oquomt

cen, kile

1 Abreri
nr. IEea
Cunr: Aſ
laroruru
Deum em
ewni
endium,

Aun, unnohen.

atmor

1Morun

De Orationis ſpecie. 47
Bloſ. cit. qui de his aſpirationibus, & actibus
jaculatoriis multum certé devoris in Reg.
vitæ ſpirit. c. 22. in Inſtructione ſpirit. c. 4.
in Compendio inſtructionum ſpirit. in Spe-
culo Religioſorum, & alibi, & inveniri poſ-
ſunt in tabula, verbo: Aſpirationes.

De natura, eſſentia, & eſicacia &.

Orationum jaculatoriarum.

Atura & eſſentia Orationum jaculato-
riarum eſt actus ſupernaturalis ſubita-
neus, & inflammatus, qui de arcu animæ
amoris igne accenſæ vibratur in modum ſa-
gittæ in Deum; ſcintillæ hæ ſunt aſcendentes
de officina cordis ignita; ſunt lampades ſuos
ſecum fulgores portantes; ſunt artificioſi
ignes, qui in ipſam uſque aquam Divinæ in-
dignationis ardent, ac penetrantes ſagittæ
aureæ ſunt, quæ ſemper feriunt amoris ja-
culis; ſunt inſtar gladii bicipitis pro vagina
cor ipſum habentis, ictus & punctiones per
manum ipſius linguæ inferentis.
Deinde eſt earum efficacia tanta, ut vin-
cant immutabile, impenetrabile & invinci-
blle. Sume exemplum: David Rex damna-
tus erat tanquam reus mortis, in judicio erat
regiſtrata ipſius ſententia, quæ & bublien
uit

4⁸ De Orationis ſpecie.

fuit per os Nathan Prophetæ, & eidem Davi-

di annuntiata: aſt, ut primuùm hic, median-
tibus jaculatoriis, ſcivit pulſare & adire Ro-
tam Divinæ juſtitiæ, ingeminando: Peæccavil!
meruit exaudiri, & ſententia in alterum ver-
ſa eſt: Dominus quoque tranſtulit peccatum
tuum, ait ſacer Textus 2 Reg. 12. non morieris.
Quas & plagas ſui cordis ipſemet in ſuis
Pſalmis, ſeu Ganticis, confiteri non erubuit.
Horum actuum velocitas non poteſt eſſe
major, quandoquidem inſtar fulguris unico
actu & ictu ſimul & ſemel terminum attin-
gunt, abſque eo, quòd per medium tranſeant;
ſicut enim fulgur orit ab Oriente, & pares
uſque in Occidentem, ſic etiam David ani-
mam ſuam aſſimilabat cervo ſauciato, qui
fontem ſemper habet in corde, quem & ſum-
mopere deſiderat inquirendo ore.
Frequentia eorum poteſt eſſe tanta, quan-
tam volumus in omni loco & opere; non
enim poſſunt actus illi jaculatorii, ſeu Aſpi-
rationes impediri à negotio, ſeu labore, aut
alio quocunque, & ex variis accidentibus
format anima varias, & in DEIM emittit
aſpirationes „ quarum ſcopus nec cœlum,
nec terra, nec ulla creatura, ſed ipſe
DEUS eſt.

Praxis,

Cbpin
pote
h
N
norez

A
Enroon
Uhar
leindn
IECN

—

—.—

Kadte
co: De
emm
lit ua
non ma
emet in!
Onenbe
npotett
lerizn
ninuma
ntranler
, & in
Dawndn
lento,
vem Kln
e.
unty u
Nhere, i
, EoN

eNldore

8aeident
DEUNen
g ter
a, Ed

Praxis exercendi Orationes jaculatorias. 49

Praxis, quam debent Magiſtri ſuos
docere F. Novitios, ut cum fructu
valeant exercere Aßpirationes, ſeiu
Orationes jaculatorias.

Uemadmodum tres viæ ſunt in vita ſpi-
rituali, purgativa una, quæ ad prin-
cipiantes ſpectat; altera illuminativa, quæ
profieientium eſt; tertia, ſeu ultima unitiva
eſt, quæ perfectorum eſſe dignoſcitur. Sic
& tres diverſæ aſpirationes ſunt, ſeu Ora-
tiones jaculatoriæ. Primæ ſunt directæ ad
conſequendam Peccatorum veniam, & pur-
gandam animam à vitiis, malis inclinationi-
bus affectuum terrenorum, & hæ pertinent
ad viam purgativam. Secundæ ſunt directæ
ad acquiſitionem virtutum, ad vincendas
tentationes, ad amplexandas difficultates
& labores in facienda acquiſitione virtutum,
& hæ ſpectant ad viam illuminativam. Ter-
tiæ inducunt ad acquiſitionem unionis ani-
mæ cum DEO, mediante ligamine perfecti
amoris Dei, & hæ ſunt pro via unitiva
deſtinatæ.

(†)
C De

y5o Praxis eergendi Aſpirationés,

De Aßirationibus viæ purgativæ.
Tautem quiſque ſe ſciat benè applicare
huic ſancto exercitio, conformiter ſuo
ſtatui & diſpoſitioni; ſciendum eſt, quòd
aſpirationes, ſeu Orationes jaculatoriæ Viæ
purgativæ accommodatæ ſint hæ & ſimiles:
Domine mi Eſu Chriſte, qui veniſti
in mundum peccatores ſalvos facere,
ignoſce mihi vitam meam malam
præteritam. Pater, peccavi in cœ-
lum & coram te, jam non ſum dignus
vocari filius tuus. Domine peccavi
ſuper numerum arenæ maris, ô quàm
me pœnitet! Peccata mea cognoſco
Domine, & coram te lachrymosè
confiteor. Quidquid iniquuw &
peccatum eſt, abominor, & deteſtor
tanquam offenſam tuam, ſeu Divinæ
Majeſtatis tuæ, & ſuper eo dolenter
ingemiſco, & nolo ampliùs peccare.
Utinam, 6 Amor meus! ⅛ DEus meus!
nunquam! nunquam offendiſſem Di-
vinam Bonitatem tumm! Fac be-
nignè Domine! parce mihi Domi-
ne

tend
muN
munb
etpt
qO
Dron
tis ton
Donn
Poriht
Lpoll

WI. J
Ora
Hedn U
ezobi⸗
C ſt
u

ntet,

Uraltwe.

end apole⸗

qui reri
vos fact
nn mal
Ccayt in
ndien
e gecen
,0 an
cognol
kchrymne
inigvum
Ecerete
CuDin
ed Went
Plcepece
0Dlusm
Fencſſenn

91 U
emihior

ſen Orationes jaculatortas. 51
ne pro tua infinita bonitate. O uti-
nam primitùs potiuùs natus eſſem ſine
manibus, ſine pedibus, cœcus, & in
perpetuum fatuus, & brutus, quàm
quòd Te unicàâ ſolâ vice offenderim!
Utinam potiùs omnia mala adverſan-
tis fortunæ, quàm tuam diſgratiam,
Domine Deus, incurriſſem! Vellem
potiùs à mille malignis ſpiritibus fuiſ-
ſe poſſeſſus, quàm Tibi, vel ſemel cum
peccatis meis diſplicuiſſe. Da gra-
tiam Domine, ut potiùs morte ſubi-
tancâ moriar, quàm quòd Te amplius
peccando offendam. Potius eligam
poœnis purgatorii addici uſque in diem
judicii, quàm ampliùs prævaricari.
Converte igitur me Domine! & con-
vertar. Sana me Domine! & ſana-
bor. Salvum me fac! & ſalvus ero.
Quoniam non juſtificabitur in con-
ſpectu tuo omnis vivens. Si iniqui-
tates obſervaveris Domine, Domine
quis ſuſtinebit? Ab occultis meis
munda me Domine, & ab alienis par-
C2 ce

52 Praxis exercendi Aſkirationos,
ce ſervo tuo. Domine mi dalciſſi-
me! recordare, quòd licèt peccator,
tamen tuus ſim dilectiſſimus, cui ſem-
per benè voluiſti, benè vis, & ut ſpero,
in omnem æternitatem benè voles;
quare omnia peccata mea, iniquitates,
malitias, negligentias & tepiditates
vitæ meæ tranſactæ, ſeu præteritæ,
quæ iſumerabiles & graviſſimæ ſunt,
conjicio in profundum ignis immenſi
tui amoris, in infinitum abyſſum mi-
ſericordiæ tuæ, in ſacra foramina ſa-
cratiſſimarum plagarum tuarum, & in
immenſum mare magnum ſanctiſſi-
mæ paſſionis & pretioſiſſimi ſangui-
Dis tui, ut ibidem abſumantur, de-
ſtruantur, ſuffocentur, & in nihilum
redigantur, obtinendo à Divina cle-
mentia tua plenariam eorundem con-
donationem. Amen.
Cæterùm Domine mi, ſive ſalvus
fiam, ſive non fiam ſalvus, nolo am-
pliùs Ic offendere, & fugere propono
non ſolùm gravia peccata, ſed & quæ-
vis

Solere
Aute
yintnn
er
(gpam
gegt

ſamde

RR
Mnn
nomr
nbls
Ehn

1

tunet,

miclleic.
1heceng
U8, Cuiſen⸗
Kutloen
dene vo
niqhitnn
tepidite
Dræteri
Gime ſun
isimmen
m m.
iNal
tun Kin
ſundiſ
ilangnt
ntur, e⸗
nrihilven
iian ge⸗
NRemc

(yeſann
,nclo
lepgopon

ſdu

eu Orationes jaculatorids. 53
vis levia mediante tuâ Divin gratí,
& ſtudere perfectioni, ſeu acquiſitioni
vVirtutum: firmiter ſperans fore, ut me
ſalves. Major eſt enim tua bonitas,
quàm mea, licèt maxima, malignitas;
age igitur mecum ſecundùm immen-
ſam bonitatem tuam, & non ſecun-
dùm malitiam & iniquitatem meam.
Illumina tenebras cordis mei, des mihi
rectam fidem, ſecuram ſpem, veram-
que charitatem, ut impoſterum poſ-
ſim adimplere ſanctiſſimam volunta-
tem tuam. Dic animæ meæ (in facto)
ſalus tua Ego ſum. Niſi Dominus

adjuviſſet me, paulò minùs habitſſer

in inferno anima mea. Etenim mi-
ſericordiæ Domini, quia non ſumus
conſumpti. Da igitur mihi odium
peccati, & meiipſius, vires & fortitudi-
nem ad mortificandas paſſiones meas,
tum appetitus concupifcibilis, tum
iraſcibilis, gratiam faciendi meiipſius
rectum judicium, ut in hac vita ſatis-
faciam tribunali Divinæ juſtitiæ tuæ,
C 3 qua-

8

dKan

54 Praxis exercendi Aſpirationes,
qualemcunꝗque demum recipiam pœ-
nam, infirmitatem, tribulationem, (mßgt
perſecutionem & vilipenſionem, in moltst
ſatisfactionem meorum peccatorum. Manl
Finaliter da mihi Domine ſpatium ve- Salom
ræ poenitentiæ, perſeverantiam in bo- necien
no uſque in finem; & in morte cum uun
S. Auguſtino me talem reddito, cui mut
emendatorio igne opus non ſit, & mmi
omnia hæc in virtute meritorum ſa- umm
cratiſſimæ paſſionis tuæ, pretioſiſſimi Iun.
ſanguinis ſacrorum vulnerum, ſanctiſ- uwen
ſimæque mortis tuæ. Amen. n

Aßirationes viæ illuminativæ.
Rationes jaculatoriæ, quæ pro via illu-
minativa faciunt, quibus medianti-
bus progreſlum facimus in acquirendis
virtutibus, ſunt ſequentes hic annexæ:
Domine mi! Te adoro, Ie laudo, Tibi Wup⸗
regratior pro tot immenſis beneficiis ulim
mihi præſtitis. Glorifico Te propter onhmn
infinitas miſerationes tuas, quòôd me mihin
elegeris ab æterno, creaveris in tem- en n
pore, & redemeris pretioſo ſanguine
tuo,

int,
ihinmge
bolationen
Hionem,
eccaton
loatiumn
ntiam inb.
mortean
eldito, i
non ſit,i
elitonmm’
Netoi
n ancl
1.
native,
Epronin
IS meciam
Achliench
uc mdeie
Qardo,lt
Habeneft
0 le eoye
35, ött
welisinten
lolngun
4

ſen Orationes jacxulatorias. 55
tuo, & quòd dederis lumen veræ fidei.
Gratias tibi ago pro paſſionis & ſanctæ
mortis tuæ myſteriis; pro tantis mihi
particulariter impenſis beneficiis.
Saluto, exoſculor devotiſſimè, & be-
nedico in æternum univerſas plagas
tuas mei amore tibi inflictas. Ahl
reconde & abſconde me in ſanctiſſi-
mum vulnus tuum laterale, ut nun-
quam ampliùs à dæmonio inveniar.
Lava me ſacratiſſimo ſanguine tuo,
ut me dæmonium ampliùs non re-
cognoſcat. Imprimere, ac inſculpe-
re digneris plagas tuas in cor meum,
ut ſic plagatum fortius remaneat ex
amore tuo purpuratum. Aperi &
oſtende mihi Domine virtutes, quæ
reſplendent ex ſacratiſſima paſſione
tua, ut poſſim eas imitari, ſectari,
acquirere, & me totum tibi unire,
conformando me tibi. Largire mihi
meiipſius humile judicium, profun-
dam humilitatem, perfectam obe-
dientiam, paupertatem ſpiritús, im-
4 ma-

56 Praxis exercendi Aſpirationes,
maculatam caſtitatem, ardentem cha-
ritatem; in ſumma, da mihi omne
illud, quod tihi mihi dare placuerit,
& meæ ſaluti cum perfectione con-
veniens eſt: ad majorem tui 88. mi
Nominis honorem & gloriam.
De Aßirationibus vix unitivæ.
A Spuationeè ordinatæ pro via unitiva
hic annectuntur:
Domine, mi Deus, & amor meus!
incende animam meam ejuſque viſce-
ra igne inextinguibili Divinæ chari-
tatis, ut eo accenſa ardeat, & con-
tinuò magis, ac magis inardeſcat.
O quando amabo te verè? bonitas
infinita?! Quando? Ah! Quando
me totum transformabo in te? Trahe
me poſt te, rape me poſt te, jube me
venire ad te, præbe dexteram infir-
mis & impotentibus Domine. Te
ſolum appeto, te unicum deſidero,
& quæro, nullum alium volo, præter
te Domine; quid enim mihi eſt in
cœlo, aut è te, quid volui ſuper terram?
Ecce

6

lenn

eli.
gulen
esathot
eyttatt
lorunn
wee
bonne
Cumche
Tlnhien
Dernnt
Mning

nmet,
demenct,
mihn
re placde
lone .
n tui N
Driam.
Unifide⸗

Ammor nen
cbenli
z Chan⸗
K r
gurdelen
boniun
(vend-
1e Luahe
obem
nc inht
Nine, I
m elcen
olo, ter
Wihick
urci

ſeu Orationes jaculatorias. 57
Ecce, nunc cœpi, hæc mutatio dexteræ
Excelſi. O quàm mihi nauſeat, quid-
quid extra te eſt! Tu enim unicus
es amor, Sponſus meus, & non alius
extra te, ITu ſola ſpes mea, lumen ocu-
lorum meorum, didrachma, & gemma
mea, divitiæ, ſeu theſaurus, & omne
bonum meum; deliciæ meæ ſunt te-
cum eſſe, & converſari; ſum totus
tuus hic in vita, volens totus tuus eſſe
per infinita ſæcula.

Notamina quædam ulteriora de his
Aßirationibus in genere.
Mnes iſtæ Aſpirationes ſecundùm præ-
dictas vias fieri pofſſunt in omni tem-
pore, & loco, manducando, laborando, iti-
nerando, ſedendo, etiam in lecto decum-
bendo, & in quacunque alia occupatione,
maximè ſi anima paululum fuerit in ipſis
exercitata, cum ſint plenæ amoroſis affecti-
bus, & influxibus, cum quibus nos in Deum
elevamus, & ſemper magis ac magis cor
noſtrum in ſuo amore inflammamus. Teſte
Henrico Harffio in ſua Theolog. myſtica
tip. 5.col. I0. p. 602. dum ſic ait: Debet fidelis
C 5 ani⸗=

7

18S Praxis exercendi Aſpirationes,

anima in quovis loco & tempore, ambulan- cmhn
do, ſedendo, jacendo, etiam comedendo. uuundh
aſſueſcere ſemper ad dilectum Aſpirationes nmn,n
mentales, & etiam vocales emittere, for- do El
mando ad hoc Orationes debitas. ihl pero
De his S. Franciſcus Saleſius ad ſuas Mo- AI

ome
niales ait, part. pr. de Relig. ſic: Frequen-
tate per curſum Dei Orationes jaculatorias,
habetote proviſionem aliquorum verborum
inflammatorum, ſeu ignitorum eloquiorum,
quæ vobis de tempore in tempus ſerviant ad
excitandam animam.
Iſtæ autem Aſpirationes debent procedere
de corde vivo, & eſſe breviſſimæ, quæ & de-
berent eſſe continuatæ inſtar reſpirationis,
id eſt, deberent quaſi nunquam ceſſare; ete-
nim ſi vita corporalis dependeat à continua
reſpiratione „pari. modo vita animæ con-
ſervatur per continuam ad Dominum Deum
aſpirationem, & elevatur ad altiſſimam per-
fectionem. Euleb. Nier. invit. ad perfectio-
nem §. 9.
De earum diſicultatibus.

.r . inht
N principio hujus exercitii non deerunt

Pone
difficultates, & faſtidia; nam cùm ſenſua- d⸗
litas noſtra adeò ponderoſa & terrena ſin, n
KAl
ele-

ihnt,
e,arhhln.
1comedend,
nAbirni
mittete,
as.
8 d ſunl
: Fregr
ſiculeon
m vetbenn
ndoqnion
sſehinmd

Irprorenet

rd.

irariond
celiuezet
Rcontm
anüime cN
binumDeun
Mwumde⸗
Ahelkttt⸗

tthue
i on den
umchnlelt
EE tenen!
6

ſeun Orationes jaculatorias. 59
elevanda in altum, & quodammodo ſpiri-
tualizanda eſt; & cùm ſit beſtia multum in-
domita, refrænari debet, ſub jiciendo ſe ſpi-
ritui, & ſubmittendo illam jugo amoris Dei,
ipſi per omnia adhuc inuſitato.
Porrò unicè neceſſarium eſt, ut anima in
actibus iſtis exercendis conſtantiùs perſeve-
ret, pulſando ad portam Divinæ miſericor-
diæ ſine intermiſſione, ſive devotionem ali-
quam, ſive nullam ſentiat, ſive fervida, ſive
frigida fuerit; tandem ſibi planabit apertam
& ſpatioſam viam, cùm hoc exercitium agile
ſit, & aptum, expeditumꝗue ad conſequen-
dum amorem, & Dei unionem. Per exerci-
tium hoc piarum ad DEIUM aſpirationum
paulatim anima mittet ſanctas radices in
Deum ipſum, & ſeipſam in Deo fortifican-
do, & cor ſuum in ejus amore de die in diem
progredietur accendendo: & ecce ſtatim
Deus ipſe exibit eidem in occurſum cum in-
fuſione ſuâ Divinà, per quam in ipſa creſcet
amor Dei ſui, & cum hoc ipſo m agna ſuavi-
tas & efficacia. Virtute autem hujus amoris
incipiet anima ſentire præſentiam Divini
Sponſi, & hoc ipſum eſt familiaritas multum
ſuavis cum Deo, tunc cum Apoſtolo dicere
poterit: Moſtra converſatio autem in cælis est.
C 6 Cùm

60 Praxis exercendi Aſpirationes,

Cùm igitur tanti fructus ſit hoc ſtudium
& exercitium faciendarum ad Dominum
DEIM piarum aſpirationum, debent in-
ſtructores ſpirituales modo particulari in-
ſiſtere, ut illud doceant ſuos filios ſpiritua-
les, ita ut ex frequentatis actibus tandem
fiat habitus, aliàs, quod cirèò fit, citèò perit.
Tantèò magis (uti jam tranſeunter tetigimus)
ducit nos ad DEUM, & facit nos acquirere
reconditam illam ſapientiam, ſeu Theolo-
giam myſticam, de qua ſcripſit D. Dionyſius
Areopagita, & vocatur ſecreta, ſeu myſtica,
eò quèòd nec verbis doceatur, nec é libris
apprehendatur, neque ingenio obtineri va-
leat; ſed ſolus Deus illam infundat, operan-
do in voluntate amorem magnum, ſuavita-
tem, gaudium, jubilum & exceſſus; in in-
tellectu lucem, intelligentiam, & altiſſimam
cognitionem, & in toto homine pacem &
tranquillitatem, ex quibus omnibus venit
anima in admirabilem experientiam Divinæ
præſentiæ, & incomprehenſibilis boni-
tatis ſui Creatoris.

XXWX

Gocent
inu
mine l.
Cbu D

boe Uudin .

Donind
1, deben
atticulu
lorhiin
kibus tint
t ,lt e
tertetionne

nosgeglit

len Ther
1D Dont
lumſtg
Ner löin
hrineri.
opern
n, uarn.
los; ini
X Alimm.
ne ueen
Uibos veni
KumDwin
lsborr.

.

ſeu Orationes jaculatoriat. 61

De excellentia hujus 2 heologiæ
Amoris.

Xe Theologia amoris excedit illam,
quam conſequitur ingenium & diſcur-
ſus, & quæ intellectum ipſum occupat; hæc
verò occupatur ab affectu & amore. IIlam
docent homines, hanc verò ſolus DEUS cum
divinis illuminationibus in interiori ſinu
animæ. Illa imprimitur in libris, hæc in cor-
dibus. De hac nunquam humanum deſide-

rium dicit, ſufficit; ſed potiùs & ſemper re-

manet magis famelicum, & non ſine cauſa,
quia in illa non cognoſcit homo ſummam
veritatem in ſe, nec cum eadem ſe unit; de
hac autem prorumpit cor ad dicendum: Suf-
ficit; quia cum ipſo ſummum bonum eſt, cui
unitur, transformando ſe in ipſum. In iſta
cor ſæpiùs impletur ſuperbiâ, & tenebris
variarum opinionum ac ertorum; hæc in-
cendit affeéctum, & illuminat intellectum.
Illa requirit magnum ingenium, ac ſtudium,
& ſic non omnes ad eam diſcendam apti
ſunt. Pro hac quilibet idoneus eſt, qualis-
cumque artifex, & ruſticus, aut quantus-
cunque idiota, vel ſimplicior fæmella, modò
modicæ capacitatis fuerit. Illa diſcitur per

C 7 ope-

62 Praxis exercendi Aſtirationer.
operationem intellectús, hæc verò per ope-
rationem voluntatis; illa cum rationibus,
hæc ſuprà omnem rationem. In illa primè
Theoria eſt, deinde praxis; in hac autem
contrarium; nam primèò neceſſarium eſt ha-
bere uſum ipſius, ut per hunc uſum venia-
mus ad intelligentiam dockrinæ, quæ de ipſa
ſcribitur. Illa multum tempus requirit, ut
comprehendi poſſit; hæc quia Magiſtrum
habet omnipotentem, citius obtinetur: hæc
ſapientia abſcondita eſt, de qua dicebat
Apoſtolus, quèd de ea ſolùm inter perfectos
loquebatur, quæ & ſuprema perfectio eſt,
& beatitudo vitæ præſentis, cujus doctrinam
reſervavit ſibi Divina ſapientia; ut intellige-
rent omnes mortales, quòd Magiſter in cœlo
ſit, qui docet homines ſervos ſuos veram
ſcientiam mediantibus radiis ſuæ cCharitatis,
claritatisque ad confuſionem ſapientium hu-
jus mundi, & quòd ſimplex fœmina, & homo
ruſticanus poſſint acquirere Divinam ſapien-
tiam abſque eo, quòd didicerint ullam litte-
ram, aut uſi ſint quàcunque humanâ
induſtria.

W (†) W☚

Cun
traokuie

chren

Dedſeg

Im ntond
in hue .
Naniunckt
Culum ſer
E, Iur en
recguint
in Mſtr
bünetut
e nn Cidt
nerpenſe
Nelterkioch,
Gcockrinn
imele.
Gerincn
Oluos ſern
Uechirtng
Dieminmku.
in, Ahore
fnamſapter
MMaml
Gehunnt

De Oratione violenta. 63
Alia est ſecies Orationis, quæ dicitun
violenta, de hac nunc pauca.

Vderin Oratio violenta majoris eſſe effi-
caciæ ſalvo meliori, quâm omnes aliæ
Orationes; & quèòd faciliùs & citius faciat
pertingere ad perfectionem, & unionem
cum Deo, e quèd quinta eſſentia ſit, & ex-
tractus omnium aliarum Orationum, ac par-
ticipet de vocali, mentali, mixta, aſpirativa,
& jaculatoria, & hinc aliarum partus & filia
dici merebitur. Hæc ultima Oratio fit, ſeu
formatur per viam invocationis, hoc modo:
Quortidiè te ad certam horam determina-
tam, ad locum ſecretarium, ſolitarium, vel
in aliquam ſylvam recipe, & ibidem à Domi-
no Deo pete, mediante voce cordis, vel etiam
oris, incendium Divini amoris, mugiendo,
rugiendo, ululandoque, ( modeſtiùs tamen,
& diſcretè valde, ne cerebro violentia fiat)
& cum Deo, qui omnia audit, ac intelligit,
& ſcrutator eſt cordium, loquendo in ſilen-
tio, in ſpiritu, linguaque aſpirationum,
& reſpirationum, ſuſpirando, aſpirando,
reſpirandoque, & cum vocibus gemituum,
ſingultuumque emittendo de intimo cordis
& animæ planctus, ſeu clamores, inclaman-
△

64 De Oratione violenta.

do univerſam cœleſtem Curiam, omnes
Choros Angelorum, cunctosque Sanctos
cum Beatiſſima Virgine, imèò ipfam Sanctiſ-
ſimam Trinitatem, dicendo:

O immenſa Bonitas, ac Majeſtas
DEl mei! qui Trinus & Unus es, ego
Creatura tua viliſsima, ITe adoro, ITe
honoro, Te laudo, & confiteor, rogo-
que cum omnibus creaturis tuis, ut
mihi miſericorditer elargiri digneris
tuum diviniſsimum, ac dulciſsimum
amorem. Ut me tibi perfectè unire
valeam, & attingere ad talem altum
gradum amoris & perfectionis, ad
qualem creatura pertingere poteſt,
ſoluùm ut tibi placitam valeam exhi-
bere ſervitutem. O abyſſus amoris!
inamora me, inflamma me, accende
me, combure me, incinera & conſume
me. O Pater! 6 Fili 16 Spiritus Sancte!
ſubmergite & ſuffocate me in mari
magno veſtri Divini amoris; mittite
me in abyſſum ardentiſsimæ fornacis
veſtri prædicti amoris. O ſanctiſsi-

ma

1
Nu
med,
ofonbui
Men
Polet
inobione

None nit
Eun
hneo

WNnN
Ri N
lumtie

Wlen 4

ta.

ngre dn

40 Mpe
lnbses
e oro
teot n
Uristuis
gi Cpen
asimer
Echs ni
en al
iis, 4
1e pott
leam exni
Iramoris
Accen
Aconſone
Hncs den
e in
disz win
me folne

De Oratione violenta. 6 5
ma Virgo, amantiſsima Advocata
mea, impetra mihi hunc amorem!
Sancte Michaél Archangele cum
omnibus Archangelis throno Altiſſi-
mi aſſiſtentibus, intercedite pro me,
ut hoc potiar amore. O ſanctiſſime
Joſeph! Joannes Baptiſta adjuvate me
in obtinendo ſanctiſſimo hoc amore.
Sancte Angele Dei, qui es cuſtos mei,
inſtare & ſollicitare velis pro expedi-
tione mihi facienda hujus amoris;
Sancti Patriarchæ, Prophetæ, Apoſto-
li, Martyres, Confeſſores & Virgines,
interponite vos pro me pauperculo,
ut donari merear hoc amore Divino.
Sanctiſſimi Angelici Spiritus, Throni,
Dominationes, Peincipatus & Pote-
ſtates, Virtutes, Cherubin ac Seraphin,
impendite vos omnes, ut quò citiùs,
eò meliùs obtinere poſſim hunc amo-
rem Dei noſtri. Seraphice Pater ſancte
Franciſce, vel N. N. exora pro me hunc
amorem ſanctiſsimi Advocati, omnes-

que cœleſtes patroni mei ſuſpirate
PrO

66 De Oratione violenta.
pro me, & hoc amore, quia illum af-
fecto, illum deſidero, illum volo, ut
ex toto emoriar amori pernitioſo, &
mihi-ipſi, & omnibus amoribus mun-
di deteſtabilibus, & me totum dedica-
re & conſecrare valeam Divino ſolùm
amori, & quidem taliter, ut aliud non
cogitem, deſiderem, aut ſuſpirem,
quâm ipſum, de quo eleganter S. Aug.

de amore Dei Hom. ad pop. Antioch.

Anima, quæ tangit amorem Dei, nihil
aliud poteſt cogitare, nihil deſiderare,
ſed ſemper ſuſurrat, dicens: Sicut cer-
vus deſiderat ad fontes aquarum, ita
deſiderat anima mea ad te Deus meus.
Aſt ubi reliqui medium optimum
obtinendi hujus amoris, quod eſt ſa-
cratiſsima paſsio Domini noſtri Eſu
Chriſti crucifixi, qui ex omnibus par-
tibus ſui ſanctiſsimi Corporis ſpargit
fontes, torrentes, flumina, imò maria
immenſa hujus ſacratiſsimi amoris; in-
vocabo igitur omnia ſua paſſa & lace-
rata membra, ut illum obtineã amorẽ.

bigilon
lun 1Coe
denniidl
norbbien
Otumcet
Diinoſt
U alior
t lolpir
unter
0) Anne
eneini
Genn,
end
Nurum,
Deus Nn
noptimun
gnoektſ
noltrei
ncdase
Porblr
,ind
miawonis?
prlie
tietang

De Oratione violenta. 67

£ Qualiter orandum, ut petita

obtineamus.

Ratio, ſi fiat cum viva fide, conſtantia
& perſeverantia, in Deique voluntatem
reſignatione, erit oratio bona, & tandem
amoris Divini &c. impetratoria, quæcun-
que orantes petitis, credite, quia accipietis,
& evenient vobis. Credere hic vult dicere
actum certum intellectus, & fidem indubi-
tatam, de quo & illud S. Joannis 14. de
Chriſto aſſerentis: Si quid petieritis me in
nomine meo, v. g. per Paſſionem meam,
hoc faciam. De Patre autem cœleſti S. Lucas
c. II. V. eodem ſic: Pater veſter, qui in
cœlis eſt, dabit bona petentibus ſe, petite
igitur, ſed credentes petite, & accipietis.
Nimirùûm juxta D. Paulum: Tempore ac-
cepto exaudivi te, & in die ſalutis adjuvi te.
Intellige, tempore accepto (mihi, non tibi)
exaudivi te, &c. Hinc Iſaias 48. V. 8. ait:
Hæc dicit Dominus, in tempore placito
(mihi, non tibi) exaudivi te, & in die ſa-
lutis (tibi) auxiliatus ſum. Orate igitur,
& curam DEO relinquite, & quia indiviſa
ſocia orationis eſt perſeverantia, orate per-
ſeverando, & perſeveranter orando, Deum
t1-

68 De Meditatione.

timentes, DEO obedientes, quia
Pſal. 144. V. 19. Voluntatem timentium ſe

Deo, obediet Deus orationibus noſtris; ſi
non hoc anno, ſequenti. De quo D. Baſilius:
Petite, & accipietis, & ſi menſis præteriit,
& ſi annus, & ſi triennium, acriter perſeve-
rato tu, donec impetres. Unum enim de
duobus, ſecundùm D. Bernardum de orat.
indubitanter ſperare poſſumus; aut dabit,
quod petimus: aut quod noverit eſſe utilius,
fiat, ſive fiet.
Nunc redeamus ad ea, quæ meditationis
ſunt, & pro ea ſuperſunt

2

Materiæ quædam Meditationis, 4
Reverendiſtimo P. noſtro Generali
P. Auguſtino a Ziſana, pro horis ad
meditandum deputatis,
aſſgnatc. .
IN die Dominica quidem. Chriſtus vale-
dicit Sanctifſimæ Matri ſuæ, ipſi gratias
agens pro præſtitis ſibi maternis obſequiis,
ſpatio triginta trium annorum, petendo
ſanctam maternam benedictionem lacrymæ
doloroſæ Matris, petitio veniæ in caſu, quo
ipſi non ſerviſſet cum amore debito; quæ
&

ENhe
J Clevlun

bec gin
atin
Delli
. el
wrelgen
ſiniunnice

focimge

Urkatt
enle

De Meditatione. 69
3 nce ipſa ab eodem requirit benedictionem:
nmeoſculum valedictionis, & ab invicem
chels diſceſſus.
buenef Dic -Lunæ. Exitus in hortum; triſtitia ad
duol mortem; apprehenſio peccatorum totius
nenehe mundi, præſentium & futurorum, inter
Alter hæc etiam meorum. Proditio & traditio
Uhum ei activa Judæ.
dun ee Dic Martis. Capitur à Judæis, ſtrictiſſi-
nu; Atd mè ligatur, opprobriis, injuriis, calumniis,
Geittleum injuſtitiisque ſaturatur, & ſupra omnem
modum gravatur; ſuper quo à D. Joanne
euudaten Sanctiflima Mater ejus ad amuſſim cum im-
menſe cordis dolore informatur.
tatianir, Die Mercurii. Miſſio ejuſdem ab Anna
ad Caipham, à Dilato ad Herodem, à quo
fB Gtuyi inſtar amentis veſte albàâ induitur, demum
nlia reverſus à Pilato dirè flagellatur.
in Die Jovis. Ducitur in altum fori publici,
monſtratur populo, auditur: Ecce homo,
Crhe & crucifige Eum.
, ie Die Veneris. Portatio crucis, occurſus
tanuclen Matris, tonſiones miniſtrorum, caſus ſub
uum, e cruce, adjutorium Cyrenæi. .
iorenoan Die Sabbathi. Depoſitio de cruce in
ir nelts brachia Sanctiſſimæ Matris; affectus ejuſ⸗
Atin,4 Acm; collectio inſtrumentorum iſionii,
„s

70 De Meditatione.

Pro hora Orationis veſgertina,
ſeu ſerotina.

D- Dominica. Lotio pedum: Inſtitutio
Sanctiſſimi Sacramenti: amor cujus vi-
gore inſtitutum eſt: de contento in Sanctiſſi-

mo Sacramento: Sanctitas, quæ requiritur in
eo, qui illud recipit: Communio Apoſtolo-
rum, & ipſius Judæ: gratiarum actio erga

væternum Patrem, diſceſſus à cœnaculo, &

id, quod in via contigit.
Die Lunæ. Oratio in horto: reſignatio
in voluntatem æterni Patris: ſudor ſangui-
neus: agonia: confortatio angelica : dor-
mitio Apoſtolorum.
Die Martis. Captivus abducitur Chriſtus:
ingreſſus in civitatem: concurſus populo-
rum: alapa Eſu: effuſio ſanguinis per eam
cauſata.
Die Mercurii. Coronatio ſpinea: ſputa-
tio in ſanctam Chriſti faciem: percuſſiones
in dictam faciem cum alapis.
Die Jovis. Sententia mortis: ejus publi-
eatio cum ſonitu tubarum: præparatio crucis.
Die Veneris. Crucifixio: erectio, ſeu
plantatio crucis: ſocietas latronum: ace-
tum, fel: ſeptem verba de cruce prolata.

Sab⸗

oa
Conpi
N.
ſuntiis,l
d lome
ſecundn
teriaman

e
M

nn, Anie
ninnen
un,; Nen

un
1

eerin
.
edume It
ti: amoran,
tentoindnn
uetfequin
mmunio Aet
barum adine

Acenae

De Meditatione. 71
Sabbatho. Proceſſio pro ſepultura: mirè
compaſſivi affectus Sanctiſſimæ Matris
Mariæ.
NB. Hæ materiæ præcipuè ſervire poſ-
ſunt iis, qui non multum habent temporis
ad longas lectiones frequentandas, quæ ſi
ſecundùm circumſtantias ordinarias ad ma-
teriam conducentes meditentur, aptæ ſunt,
fructum producere bonum, & pro hora
meditanti ſuſſficere. Prætactæ autem circum-

ſtantiæ, de quibus jam tum aliquid ſupra

orto: Ieſon⸗
7 lllrlig

Aelcn? d

lucror nt.

Menlſus
Cnghunahe

tolhinen

en: Petah

.
mnolts: eiuf
! Prtanno
io: Aedll
6latronun
lechcepto⸗

tetigimus, hoc verſu continentur:

Quis, quid, ubi, quibus auxiliis,
cur, quomodo, quando.

LD- ſingulis hic ſubnecto tibi aliquam
praxin, pro libitu & varia materia in-
citandam.

Circumſtantia I.

Uis patitur? Eſus Filius Dei, Conſub-
ſtantialis Patri, & per omnia æqualis;
Summa bonitas & Sapientia, Innocentiſſi-
mus, Sanctiſſimus, Creator & Gubernator;
Dominus univerſi; potens in opere & ſer-
mone; Rex regum, Dominus dominan-
tium; ab Angelis adoratus & ſtipatus; à
Pro-

72 De Meditatione.
Prophetis prædictus & glorificatus; à Pa-
triarchis avidè exſpectatus; deſideratus cun-
ctis gentibus; conceptus de Spiritu Sancto,
natus ex Maria ſemper Virgine; viſitatus
à paſtoribus; tributo datus à magis; agnitus
à mari; reveritus à ventis, qui & terror
factus eſt dæmoniorum.

Cincumſtantia II.
Quid patitur? Subſannationes, crudeli-

tates & conſpirationes totius populi:
internas afflictiones in anima: traditiones,
fatigationes, ſanguinis ſudorem: ignomi-
nioſam captivitarem, falſa teſtimonia, vitu-
Peria, calumnias miniſtrorum, ingratitudi-
nes ſuæ gentis: opprobria, ludibria, deriſio-
nes: graviſſimos dolores perſonales, flagella,
ſpinas, ſputa, clavos, alapas, pugnos, concul-
cationes, tunſiones, percuſſiones, cruces,
lagas, acetum, fel, imèò mortem crude-
Erznan.

Circumſtantia III.
Ui patitur? In Hieruſalem: In Civitate

omnium ſanctiſſima: in civitate populis
aecumalata: in civitate, ubi rantopere fue-
rat honoratus, & in qua tanta patrârat
miracula, &c.

Cir-

.
Tſemnt 13
Geſcenne
eSitimde
hgnte
imngßzze
, gui Et

1
II
Niones, l
8 wiiu
mi: Madltn
Gen, lnon
Linoni,, in
yingraick-
Een, Ar

rded

Nognodent
Vlliones, n
mortems

lII.
llen: Ir

inclriteg

Ubinunnßet

n tanna unun
⸗

De Meditatione. 7
Circumſtantia IlV.
Pko quo patitur? Pro traditoribus, pro
ſe negantibus, pro ſe delinquentibus,
ſententiantibus, tormentantibus „ Crucifi-
gentibus, id eſt, pro nobis hominibus.

Circumſtantia E.
Ur patitur? Non pro culpis ſeu delictis
propriis, ſed alienis, ſeu peccatis noſtris,
& quidem, quia infinitè bonus & immenſæ
charitatis eſt, pro ab-& ſolvendis noſtris
debitis, ad occludendum nobis infernum,
Paradiſum verò aperiendum, & ut nos Ppar-
ticipes faciat ſuæ gloriæ eœleſtis.
Circumſtantia VI.
Quibus Patitur? Seu quibus auxiliis:
