40⁸ Meditationes
imò perſæpè deteriores. Crede igitur Chri-
ſtiane, etſi non videas, neque cum incredu-
lo Thoma dicas: Non credam, niſi videro;
Beati enim, qui non vidcrunt, & credide-
runt. Credo & ego Domine, tu autem ad-
auge fidem meam, dum dico: Adoro te de-
voté, O. ut ſuprà pag. 110.

MEDITATIO II.
De 88. Euchariſtia.

Contemplanti &S. Sacramentum, ſtu-
por venit & delectamentum.
Oingularillmum Divinæ omnipotentiæ ar-
gumentum hic exhibert fides, quæ tamen
nec argumentoſa eſt, nec argumentis coar-
ctatur, ubi ſolius credulitatis infallibilis ru-
dimentis edocemur Doctore Deo, Chriſti in
cœlis remanentiam & ſimultaneam ejusdem
in Altari præſentiam, qui ibidem eſſe non
deſinit, & ſimul hic uno eodemque tempore
in tot locis & Hoſtiis eſſe incipit, quot ritè
ordinatus Sacerdos debitè ſacrificans, con-
ſecrationes perficit; virtute quarum exce-
dit panis vinique ſubſtantia, & ſuccedit
Chriſtus ſolis nudis circumveſtitus acciden-
talibus ſpeciebus, factus obediens unius &
omnium Sacerdotum vocibus, conſiſte nsfe
. ub⸗

1 Mu

Un ſbe

dlapun
adrirandanl
porenanirzt
Fünen ⸗
oonethl
lum Cug
Ciphuun
etkecit gunn
achumant
Corume K

.. .
Ectrin oe⸗

ilei, mrte
„ daed
orni

net

.

eglea
Gedin, Ai⸗
lenn, ke
ne, NM
ndco: n
1II0.
IO I
Curſti.
Aerinelten ,
Aanennn.

eed Crt
hndrmennizn
K31

pro Feſtis anni principalioribus. 409
ſubſtrato ſubjecto in mille millenis mundi
Catholici partibus. O rem nunquam ſatis
admirandam! quèòd relicto ſolo colore & ſa-
pore tranſit panis in carnem & vinum in ſan-
guinem. O rem verè Diviniſſimam! cujus
inconceptibilis ſucceſſus omnium morta-
lium & angelorum excedit intelligentiam,
& ipſiusmet Davidis inſpirati ſapientiam ſtu-
pefecit, qui in ſpiritu prophetico abreptus

exclamavit: Memoriam fecit mirabilium

ſuorum: verè Sacramentum mirabilium, &
ſecretum miraculorum, quod D. Thomas
Aquinas non dubitavit intitulare Sacramen-
tum maximum, & miraculorum miraculum.
Cur autem Divinæ providentiæ omnipoten-
tia voluerit Sacramentum hoc excedere hu-
manæ ſapientiæ captum, rationem aſſignant
myſtici & aſcetæ, quèòd videlicet Deus vo-
luerit in hoc Sacramento magis credi quàm
videri, magis admirari quàm ſciri, magis
adorari quàm inveſtigari, ut fides ſcientiam,
& cultus ſuppleret captum, ad majus noſtrum
meritum. Lauda igitur Sion Salvatorem,
Lauda Ducem & Paſtorem In hymnis & can-
ticis: Quantum potes, tantum aude, Quia
major omni laude Nec laudare ſufficis; Nec
laudari ſuſſicit devotè ſatis, latens Deitas.

§ Adde:

410 Meditationes
Adde: Adoro te devots, &c. ut ſupràâ

Pag- I10.
M ELDITIAIIO III.
De 88. Euchariſtia.

Chriſtum totum in toto crede, & adora
in qua vis hoſtiæ parte.
N Ovum omnipotentiæ & humilitatis Di-
vinæ documentum conſideranti occur-
rit, dum Chriſtus ]Eſus ſic eſt totus in con-
ſecrata hoſtia, ut ſit totus in minima viſibili
ejusdem parte; totus in una & millies repli-
candus ſub unius diviſæ hoſtiæ particulis,
nec tamen à loco occupatur, nec in loco cir-
cumſcribitur, nec in diviſa Hoſtia dividitur,
necà lædente læditur; ſed loco ſolùm defr-
nitur, impaſſibilis, inviſibilis, indiviſibilis
exhibetur; unde exore D. Thomæ Aquina-
tis canit S. Eccleſia: Aſumente non conciſus,
Non confratcaus, non diviſus, Integer accipitur;
PFracto demum Sacramento, Ne vacilles, ſod
memento, Tantum eſſe ſub fragmento, Quan-
tum toto tegitur; verba hæc olim elogia D.
Thomæ, nunc dogmata ſunt Eccleſiæ, olim
Doctoris, nunc fidei ſunt: veriſſimum enim
& indubitatæ religionis fulcrum eſt, quèd

Deus non foret Deus, ſi ejus omnipotentia
certis

un
s Can a
umimelectn
Gngtchendel
lalada hdes
ſidereooblis
Prrlenie ſ
finx donin
itacholen
Dumanigent
,utilimy 1
Chinsaunn
Urbann

Enuu, CDen
Ahumtltrs,
riotem
nlChrten
Ctedo CuNne
Cnckicin lie
Deng, Kenuh
Untia Diin
ielr; Grch

e I0 Cllg

4

pro feſtis anni principalioribusũs. 411
1,Ee. Ue
N

certis arctata ambularet limitibus, aut hu-
mani intellectus ſubeſſet conceptibus, noſtris
comprehendendus lucubrationibus; nec fo-
ret ſalva fides, ſi quod homo credere vult,
videre oculus poſſet. Tam indubitatæ realis
intele præſentiæ veritatem complacuit tamen Di-
epumt. vinæ bonitati variis credibilitatis ſignis &
z Ahumimd miraculoſis revelare indiciis ad varietatem
Gnüamm humani genii, quando ipſa dæmonia, au-
ehumen guſtiſſimo Altaris Sacramento infenſiſſima,
InIMH divinis compulſa mandatis, eloquio ſuo pro-
IImIas, fitebantur realitatem ſacramentalem, ad in-
len fidelium converſionem, ſacrilegorum terro-
rnbmd rem, fidelium confirmationem, devotorum
Mtaliim conſolationem, & ſuam ipſorum confuſio-
Uhmé nem. Hæc cum ita ſint, captiva, & Chriſtia-
ne! in obſequium fidei intellectum, Hecte

IIOI
Nriti.

ſls,, .
DE genua, & Deum tuum denuè adora in ſpiri-
ſnenuih k humilitatis; vivacioris elice actus fidei,

firmiorem concipe fiduciam, & ardentio-
rem ſolvere in amorem; dic corde & ore:
Credo ex nunc firmiùs & firmiſſime, quèòd in
ſanctiſſima Euchariſtia verè præſens ſit verus
Deus, verus homo, anima humana & ſub-
ſtantia Divina, corpus vivum & caro glo-
rioſa; credo & adoro te infinita Majeſtas,

ſobt: etln

ſglaunck, . . 1
flmmelt quæ in cœlis regnas, & ſub panis ac vini

,eſs ⁶ 2

ſpe-

412 Meditationes pifki
ſpeciebus latitas, & alio longè modo & lcond
excellentiori methodo quàm in aliis quibus- ndeiin,
cunque creatis rebus habitas: credo, con- ilbls, Mln
tremiſco, & veneror te Auguſtiſſime Chriſte, , nee uncn
ne cum dæmonibus ſolùm credam & con- umftenmn
tremiſcam; ſed & ut cum ſanctis animabus Nobis, unn
frequenti uſu te ſumam, & à te ſumar & e, Enul
conſumar. Convetſone,
Adde: Adoro te, &c. ut ſupràâ pag. 110. nentunti

M E LD I T ATIO IV. wenn 0

A: lige etorn,
De 88. Euchariſtia. “
„. . e ſemmian
Deus Euchariſticus nobis factus est ſenlini

cibus. awnilhrtri
No cuivis ſanæ mentis res eſt, quèd Armhe
munera concilient amorem, & amantes
ſe donis ſoleant amoris conſervare exerci-
tium; ut eò teneriorem valeant experiri Binponmn
amorem, què pretioſiora & frequentiora Mmieren
alter alteri transfundit bona: eſt & alia aman- uiienft
tium proprietas, quèòd abſentiam amati ægrê ns, &
ferre, eamque nec deſideriis ſedare, nec i, ugte
muneribus ſat compenſare poſſe videantur, oliuniline
donec reali præſentia uniri, mutuis aſpecti- Eranntl
bus recreari, & viciſſim concorporari pote- e deſden,
runt: hæc & longè eminentiora amoris erga Mde

nos officia imitatum fuiſſe Chriſtum JEſum
agno⸗

Deth
Uhun

4
P .
n ,

lkllindi
in gecaie
nluckt
D

4
I lurir 1

TIO U
huiti.
ifi
,

enhecn

pro feſtis anni principalioribut. 413
agnoſcemus, ſi accuratiore meditatione per-
penderimus, quòèd ille dona dederit homi-
nibus, nulli amatori liberaliori comparan-
da, nec unquam majora aut pretioſiora viſa;
donavit enim ſe ipſum nobis, coadunavit ſe
nobis, univit ſe nobis, concorporavit ſe no-
bis, & tranſubſtantiavit ſe in nos ſpirituali
converſione, dum ſe nobis in cibum & ali-
mentum reliquit in & ex jugi Altaris Sacra-
mento. O Divinæ clementiæ raritatem! quò
uſque erga miſeros & miſerrimos mortales,
terræ vermiculos ſordidiſſimos, Divina ſe
extendit bonitas? Què uſque ſe tuæ cxerit
magnitudo charitatis? Ut nos à te elongatos
ad te attraheres, non aliis contentus nos mu-
neribus exhilarare, niſi & propriam carnem
in nutrimentum, & roſeum ſanguinem da-
res in potum, ut nos ubertate propriæ tuæ
ſubſtantiæ recreares, dulcedine tuâ fatiares,
ſaavitate reficeres, ſoliditate perenni con-

fortares, & te ipſum totum nobiſcum uni-

res, nosꝗue in te totos transformares. Tibi,
ſuaviſſime )Eſu! immortales reddo grates,
& tecum eſſe, tecum manere æternùm, uni-

ceè deſidero.

Adde: Adoro te, &c. ut ſuprà pag. 110.
* 3 ME-

414 Meditationes
MEDITATIO Vv.
De 88. Euchariſtia.

Cibat nos IEſus, ut terrenus nauſeet
. eſus.
D tantòè ferventiori amoris incendio te
accendendum, conſiderare velis devota
anima cauſas inſtitutionis, & motiva Eucha-
riſticæ Cœnæ, quæ recenſent magiſtri ſpiri-
tuales bina, ad noſtræ nempe utilitatis ſeu
ſalutis bonum, ac dein Divinæ gloriæ & ho-
noris cultum: poſtquam enim Creator no-
ſter Deus nos inſtituiſſet viatores & milites
ſuper terram, voluit nos mediantibus ſalu-
taribus auxiliis facere victorioſos triumpha-
tores mundi, carnis & diaboli, ac proinde
nos efficere gigantes Chriſti, qui ſtabili,
ſolido, & admodum nutritivo paſtu eſſemus
roborati, confortati & animati; unde effi-
caciſſimum & maximè nutritivum præbuit
nobis eſum ac potum ſacratiſſimi ſui corpo-
ris & pretioſiſſimi ſanguinis, cujus fortitu-
dine vegetati curreremus ad montis perfe-
ct onis aſcenſum, quam nobis è ſacra Evan-
gelii cathedra prædicavit: Euchariſticæ enim
Cœnæ figura confortatus Elias tranſcendit
cacumen montis Horeb; quidni poſſemus
nos

M

06Omnm

Uutqvogtn
Cöſeanit
Ctopen,
Chiam,
1o atcuri

umn vis ind.

leglllt:
tuln Duche
lilnnn.
An/

pro Feſtis anni principalioribus. 41 5
110 nos Chriſtiani, vero Euchariſtiæ pabulo ad
ug ſatictatem & ſufficientiam recreati? Etenim
ad abſtrahendum nos à terrenis eſcis & deli-
ciis eſficacius nihil eſt melle iſto cœleſti, quo
ſemel dignè deguſtato amarè ſapiunt & deſi-

5

unsim piunt, quæ dulcia videbantur palato noſtro.
lleire Dein duxerat Chriſtus Eſus vitam plus

,Xm

quàm angelicam, ad cujus imitationenyvo-
luit quoque nos reficere pane angelorum, ur
eò ſecuriuùs aſſequeremur angelorum condi-
ditionem, & ad vitæ traduceremur ſancti-
moniam, pro certiore ſalute noſtra, & am-
pliore Dei gloria. Et tamen, inſenſate ho-
mo! licèt quotidiè quaſi ciberis eibo iſto an-
gelico, non erubeſcis vivere more beſtiis
proprio; erubeſce conditionem tuam, &
inſtitutionis tanti Sacramenti ac vocationis
tuæ fruſtratà intentione confundere: car-
nem tuam ſeriò ſtude mortificare, ſi animam
tuam vis in Chriſto ſalvare, ſi cum Chriſto
regnare: carnalia excute deſideria, ſi ſpir⸗
tualia Euchariſtici Dei lucrari amas cha-
riſmata. Dic ergo ex tota anima tua:
Adorote devotè, &. ut ſuprâ
pag. I10.

☛ (†)
8 4 ME-

ſen
Menn

Irkcke

416 Meditationes
MEDIITATIO VI. enn
De 88. Euchariſtia. wm

De aliis motivis Chriſti Sacramentum
hoc inſtituentis.
Pripende fuſiuùs mi Chriſtiane, quàm pro. mnenk
lixis te rationibus tonvincere, & ad ſe Lallien
attrahere allaboraverit Chriſtus JEſus Ve- Alicktun
nerabilis Euchariſtiæ Author & Inſtitutor; In

ut ſcilicet juge in terris præſto eſſet Sacrifi· I, Aan

cium laudis ſen Latreuticum, gratiarum ſeu Mundeici
Euchariſticum, peccatorum ſeu propitiato- antinhu.
rium, beneficiorum ſeu impetratorium, ſenummn,
Paſſionis Dominicæ ſeu rememorativum, Eſnmm
mortis ipſius & noſtræ ſeu repræſentativum: culmn
per Diviniſſimi enim Altaris Sacramenti
uſum reddimus, quas debemus Deo, laudes,
ſolvimus grates pro creationis, ſanctificatio-
nis, juſtificationis, redemptionis, guberna- hgun
tionis, vocationis & conſervationis dono; uinäln
offenſum culpis noſtris Numen placamus, nätuil
Propitium recipimus, pœnas mitigamus, æ& Grläte
annihilamus; beneficiis acceptis vicem re- Acllmen
Pendimus, & accipiendis præparamur, ne- Fiumbl⸗
ceſſitatibus corporalibus & ſpiritualibus poſei
ſubducimur, plagas & vulnera Chriſti cuo-. Eerhinf
ramus ſfacra incruenti Sacrificii commemo- ndn,,
ratio-

I

IäH.
renie
Lenti.
fſtine, e,
ufnncere, Alt
Cnin u.
hn N In
Urloeleihr

an, Etum

e wrunin,
nenaiun,
Ecänm
ns Waumen
nDenul
Cns, Atd
Mlern
8 Noren en
penuniees
en
SS

N h

pro Feſtis anni principalioribus. 417
ratione, mortis ejus meritum noſtro appli-
camus agoni, & totam doloroſiſſimam Jeſu
vitam in ſalutifero circumferimus compen-
dio; dum Deum pro nobis eruentè paſſum
ſtatuimus in Altari glorioſum, realiter, per-
manenter, & ad conſummationem uſque
ſæculi perquam gratiosè præientem nobis,
qui eſt tutifſimum animarum noſtrarum aſy-
lum & dulciſſimum refrigerium. Veni igi-
tur, & accede ad thronum gratiæ, Ganima
anxiata, anguſtiata & deſolata! veni de per-
ſecutionibus ad requiem, de periculis 4

ſecuritatem, de pœnis ad immunitatem, de

deſperationis barathro ad conſolationis ta-
bernaculum in Eccleſiam Dei, ubi ſingulare
experieris privilegium. O Chriſtiana & Re-
ligioſa anima! ſi pro debito conciperes & ca-
peres beneficiorum abſconditorum theſau-
ros, quàm citartis curreres & recurreres paſ-
ſibus ad Altare Domini, qui totis diebus &
noctibus adventum tuum præſtolatur, bſe-
crationes ac petitiones tuas exſpectat, & te
avidiſſimè invitat, ut quæ continer, tibi lar-
giatur ſublevamina in adverſis, augmenta in
proſperis, pharmaca in morbis, antidota in
peccatis, rtemperamenta in pœnis, ad jutoria
in bonis, præſervativa remedia pro malis,

418 Meditationes

proventum in tentationibus, moderamenin

paſſionibus, & in univerſis affectibus pro-
portionatam medelam: eſt enim benigniſſi-

mus, & fuæ Benignitatis comparticipem ef-

ficere te deſiderio deſiderat. Veni itaque, &

noli tardare, accelera ad eſſentialem clemen-

tiam, ut propoſiram reportes veniam.

Adde: Adoro te, &é. ut ſupra pag. 110.
M E LDII ATIO. VII.
De 88. Euchariſtia.

Ne ſis in paſſone Dominica, rudis,

emplo ducere §. Gertrudis.
PRe pluribus aliis ſanctis & ſingularibus
Dei amicis myſteriorum Divinorum ar-
cana reſerata ſunt Divæ Gertrudi, cui os ad
os locutus Filius Dei, circa paſſionis rumi-
nandæ Sacramenta ſuggeſſit ſequens moni-
um,?² Vix gratius quidquam præſtari mihi
Perit ab hominibus, quàm continuam &
Pian de meis amore veſtri exantlatis labo-
ribus grere memoriam; horumverborum
ſtimulo confixus & ego, hanc laboris &
opuſculi præſentis occupationem ſuſcepi.
Recole igitur & tu devore mi Chriſtiane,

Salvatoris vitam „ & acerbiſſimæ paſſionis

ejus hiſtoriam „ut gratum ei te præſtes, &

gra-

lzne

aram ee
d
K Een
Critunr

Eecemonn

Nonlähmin
Agrnmn
ld Eeie
ehtohefon
Nerceninn

4

6 4 Nolen 3

aeen
Keninbet⸗
Gann
1. Nenira:
ſenmtlene
ezyenia.
tlnpegn
0
IIO I
huſte

D
Geu,

4

IDnommx.
3

Nuud, cu,l
Gise.

rſeenn .

glm
ghim⸗

Chtleunmn

Gote nit
Cetilimz
Uneitehren

43 .
uluin

pro ſeſtis anni principalioribus. 419
gratiam ejus tibi concilies; ſalutare enim
& efficax admodum medium acquirendæ
Chriſtianæ perfectionis eſt meditatio crucis
Chriſti; virtute cujus animæ tuæ paſſiones,
peccatorum plagas, & quascunque ſubju-
gare & fugare poteris tentationes, ac tandem
ad ſanctitatis aſcendere culmen’, prout non
paucorum Sanctorum experientia prodit.
Ad faciliorem autem Dominicæ hujus me-
ditationis praxin & exercitium, ac omnium
Chriſti tormentorum enumerationem ſervit
ſanctiſſimum Euchariſtiæ ſacramentum, ejus-
que inſtitutio & frequens ſumprio ; utpote
quèd totius vitæ & mortis Chriſti eſt repræ-
fentatio, commemoratio, nova demonſtra-
tio, & rememorativa innovatio, cum me-
moriali jugi & perenni, ipſemet enim dixit:
Haæc quotiescunque feceritis, in mei memoriam
facietis; ſi verò culpabili oblivione excutis
è memoria Chriſtum paſſum, turpiſſimæ
non ſolùm ingratitudinis committis facinus,
& gratiarum emanantium obſtruis canalem,
ſed & evidenti ac præſentifſimo repudii &
reprobationis ſubes periculo, aut ſaltem
perdendorum meritorum paſſionis. Abſit
àme Ppiiſſime Eſu! tanta tua indignatio, &
ſalutis meæ diſpendioſa jactura; ſed memo-
6 riæ

42²⁰ Meditationes
riæ meæ ſpecies ſacratiſſimi martyrii tui im-
prime indelebiles, intellectum erudi ſcien-
tiæ tanto ſalutiferæ captu, & voluntatis ele-
va potentiam, ut te in corde, ore & opere
continuò circumferam, nec me à paſſione
tua unquam dividam.
Adde: Adoro te, Gc. ut ſuprà pag. 110.

MEDITATIO VIII.
De 88S. Euchariſtia.

De mirabilibus dignæ communionis
hectibus.
Iex cauſis effectus, & ex effectu dignoſci-
tur cauſa, juxta Philoſophos, jam magna
& præcipua ex parte innoteſcent admirabiles
ſacræ Euchariſtiæ effectus, ex ſupra allegatis
ejusdem cauſis, quas tamen ut exactids per-
ſcrutemur, prænotandum eſt, quòd Sacra-
mentum genericè acceptum, ſit inviſibilis
gratiæ ſignum vifibile, ad noſtram juſtifica-
tionem & ſanctificationem divinitús & ſta-
biliter inſtitutum: ex qua definitione liquet,
principalem Sacramenti, ut ſic, effectum eſſe
gratiam habitualem, vel ejus augmentum
dignè recipientibus: præter hanc omnibus
Sacramentis communem gratiam, primam
vel ſecundam, ſingularibus aliis beatt ſacra
Om-

Peſge 6
Commüruno
rdis Obu
ahn,
n, NK
Foreni⸗
Iikicns,n
E een
contonz,
Mirigenn
XKhumdnn
Cem mocol
Nol a
Allenr, a.
urn linn
in nmtsten
Fdtl Mhe
Mout erah
umaaim
unpoliu,
uis sn
Contrünti

penitit
UerCenoln

l

riſtu.

6 Clſnen
1.
ekchcnt.
Enadnithhls
Alallir
NRWEEIHYE
1, le

Nn, NN

eeis an
Eer MM
n ginn, ,
wdüöbe
6

pro feſtis anni principali oribus. 421
Communio debitè recepta; ſicut enim cor-
poralis cibus naturales cauſat in ſumente
profectus, & vitæ temporalis conſervatio-
nem, ſic ad proportionem ſimilitudinis
geometricæ operatur in anima cibus Eucha-

riſticus, reparat nempè profanus cibus vires,

& vegetat, alimentat, corpus debilitatum
confortat, abſumptam per caloris naturalis
activitatem reſtituit carnem in ſpecie æquali,
& humidum radicale reddit viſceribus: eo-
dem modo Manna Altaris reſtaurat omne id,
quod per concupiſcentiæ ardorem anima
amiſerat, aut de fervore ſpiritus remiſerat;
famem deliciarum mundanarum fugat, gu-
ſtum virtutis recreat, appetitum cœleſtium
ſtimulat, & pro meliore diſpoſitione ſub-
jecti fructuosè magis minùsve operatur,
prout ex antè dictis innoteſcit. Nunc Chri-
ſtiana anima! intra tecum in judicium & fo-
rum poli tui, an toties ſumpta ſacra tua ſy-
naxis hos cordi tuo dederit effectus? Sin
minùs, leva obſtacula, remove remoras, &
contrariantia excute impedimenta; ſicque
experieris admiranda tanti Sacramenti mu-
nera & emolumenta.

Adde: Adorote, &c. ut ſupràâ pag. 110.
3 7 ME-

422 editarioner
MELDITITATIILO IX.
De 88. Euchariſtia.

Chriſtus lux animæ es? interior, Sole
ipſo ſplendidior.
LDm Chriſtus Euchariſticus animam
tuam, Chriſtiane] inhabitat, domici-
lium novæ lucis & ipſiusmet Solis habiracu-
lum te eſſe cogita; quemadmodum enim lux
viatori viam monſtrat, & Sol noctem à die
ſeparat, ita Chriſtus lux animæ regiam mon-

ſtrat ſalutis, à tenebris mortalis lapsũs præ-

ſetvat, caligines venialis offenſæ diſſipat,
noctem cordis obſcuram in meridianum
transmutat ſanctæ converſationis diem, & ad
intimam cum Deo lucis authore familiarita-
tem diſponit, qualificat & facilitat: labores
jucundos facit, conſcientiæ ſerenitatem tri-
buit, & miro fulgore cunctas creatæ ſub-
ſtantiæ potentias clarificat; ut apte & verè
Prædixerit Propheta: Implebis ſplendori-
bus ahnimam; etenim ſi Chriſtus fuit vera lux
mundi, quamdiu in mundo fuit, quidni erit
Sol juſtitiæ, dum in noſtro pectore tanquam
throno ſuo reſidet?: Diſcamus à Diva Ger-
trude hujus familiariſſimæ viciſſitudinis ex-
Perientiam, quæ poſt ſumptam facram cœ-
nam

tanonon
in olde
Welne
uuscten
1
lein nec
Cheiinnt
Obteneben
impelkkdn
fiaeh⸗
D⸗ 4
4 ½
Muniri⸗
Eir ,

Anenlen)⸗
lenpone
außhn
inaſelal
Mnnl
i u,

Commanr,

Eunliur

10 I
iltin
itenin
ſihr

Tſtng 1.
hbtr er
etolehie
nodumtitn
Aroder,

himeltyun
6
. .2*

we
HoN

e tenne

ClCrst.

mdofut, u

ſropeetgein

ſearus1 Din

pro feſtis anni principalioribu2n. 42 3
nam non unãâ tantùm vice meruit reſidentem
in corde ſuo perſonaliter videre JEſulum
Sole longè ſplendidiorem; ſi verò tu cundem
hucusque taliter in pectore tuo relplenden-
tem nec videris, nec ſenſeris, ſignum juſti
cape timoris, quòd cor tuum obſeuris nimis
obtenebratum ſit peccatorum tenebris, aut
imperfectionum involutum nebulis; has ſi
fugaveris, æterna tibi affulgebit clariras.
Dic: Adorote, &. ut ſuprâ pag. 110.
M. E. D I T A.TIO X.
De 88. Euchariſtia.
Quò major in ſumente diſpoſitio, tantò
uberior ſubſequitur gratiæ re-
ceptio.
Namore, an odio, an vitâ, an morte

dignus ſit mortalis homo, etiam dum
ad menſam Domini accedit, abſcondita res

eſt; ſi ergo morte temporali deceſſurus Chri-

ſtianus jubetur diſponere domui ſuæ, quan-
tò majore ſolicitudine diſi ponendum eſt tem-
plum ingreſſuri ad mortem vel vitam tuam
Dei tui, qui læthalibus culpis defœdatam
domum conſcientiæ cùm invenerit, deſtruit
eam ruinâ vix reparabili; ſi autem ritè pur-
gatam repererit, inſignioribus nobilitat mu-
neri-

424 Meditationes
neribus; cave igitur à ſordibus cordis, etiam
levioribus, ne dicam peſtiferis; ne ut canis
mittaris foras, aut cum proditore Juda cre-
pueris medius, medius nempe inter gratiæ
præmia, aut gehennæ conſtitutus ſupplicia;
eſt enim Euchariſtica ſumptio mors malis,
vita bonis, Sacramentum amoris, fimul ana-
thema terroris: præcipuæ autem, quibus
fulgere te oportet, virtutes & ornamenta ſunt
humilitas, tui ipſius abdicatio, veræ pœni-
tentiæ operatio, mortificationis exercitatio,
& voluntatis tuæ cum Divina omnimoda
conformatio, quibus & aliis mediantibus
recipies gratiarum multitudinem, juxta co-
operationis tuz menſuram tam ex opere
operato, quàm operantis merito; quia Au-
guſtiſſimus in Altaris Sacramento Deus ope-
ratur uniformiter difformiter, uniformiter
vi Sacramenti, difformiter vi recipientis:
ex quo concludere velis Chriſtiane mi, quèòd
ſi acceſſeris devorus, benè præparatus, ac-
cenſus & confirmatus, cumulatior inde
redibis, & majoribus quàm ante benedictio-
nibus dotatus: ſin autem ut inimicus Dei
præſumpſeris ſumere panem filiorum & an-
gelorum, maledictus & novis aggravatus
vindictæ rcatibus recedes: ſicut enim Sol
VI-

uß
blis ⸗
ikedus,
cDyned.
ſtons
n penun
montlune
ſumennde

bos oblt,

tum, A
ſumert, 4
Eeun p
nun obiet
Cento⸗ (un
I Ktenm

o itr
Eännl non
lalrenl
IrNdem
Nbm, l
IUMomniun
lilerkng
enlegt
Cdicen n
amtetſck

4

4
Dnenli,

Kei; NN.
hulinme
Uenpe
ltnnuſg.
npro⸗ Nt.
hanort, inet
rautn, G

enionsetete

EAi necank

lirn, ,N
un e Net

Neind, Cial⸗
wendu
NI, WiI

Tret Nt
sCrkünen

a,
gunmtie
Wmen u unn
en Nonn
t
ls: e-

pro Feſtis anni principalioribiis. 42 5
viſibilis varios in variis ſubjectis producit
effectus, hoc emolliendo, illud indurando,
ſic Divinæ Sol juſtitiæ pro diverſitate diſpo-
ſitionis diverſa ponit acceſſoria gratiarum,
aut pœnarum incrementa: nemo tamen
mortalium capere ſufficit, quantum dignè
ſumentibus proſit, aut ſacrilegè accedenti-
bus obſit, Diviniſſimum Altaris Sacramen-
tum, quod in hoc miſero conſcientiæ ſtatu
ſumere, eſt æternis tormentis ſe ſubjicere,
& Deum ipſum porcis aut canibus in ſenti-
nam objicere; audi Apoſtoli fulmina, di-
centis: Qui manducat indignè, judicium
ſibi manducat, non dijudicans corpus Do-
mini; venenum nempè & damnationem
vitæ temporalis manducaret, qui ad profa-
nam menſam intoxicatam properaret, ita &
pro paritate rationis evenit acceſſuris cum
lethali remorſu ad menſam Domini: nam
licèt latens ſub Sacramenti ſpeciebus Deus
ſit Redemptor piiſſimus & clementiſſimus
Salvator, juſtus tamen etiam eſt & æquiſſi-
mus omnium actorum Retributor, diſtrictus
Judex & rigidiſſimus peccatorum vindex, ſi
ſacrilegis noſtris & contaminatis actibus
obicem ponamus Sacramenti gratiis, quod
tantæ eſt efficaciæ, ut per totam hominis
VI=-

426 Meditationes
vitam in debitæ diſpoſitionis dignitate ſemel
ſumptum, perfectos nos reddere, & pro
ſemper ſanctificare valeat; quia autem poſt
tot repetitas Communiones ſumus ac rema-
nemus tepidi, indevoti, paſſionati, imper-
fecti, miſeri & miſerabiles, pauperes & cæci,
quid præſumendum aliud eſt, quàm quèòd
au cum reatu uno pluribusve mortalibus,
aut ſaltem parum diſpoſiti, & ſegnes acceſ-
ſerimus ſacram cœnam? Meliora itaque
Chriſtianaanima ſape & cape conſilia, & quâ
poteris deinceps præparationis ſufficientia te
repara, & ad S. Synaxin præpara & propera;
7

vaſa munda & puriora latioraꝗque profer, ut

gratiarum aquas de fonte Euchariſtico hau-
rias ad vitam æternam, nec amplius ſitias,
multò minùs in-& affluxum tibi ipfſi ob-
ſtruas.
Adde: Adoro te, & . ut ſupràâ pag. 110.
ME DITATIO XI.
De 88. Euchariſtia.

Antiquis Patribus umbra & figura,
Chriſtianis Euchariſtia datur
vera.
Uòd in veteri Teſtamento Arca Domi-
ni, panes propoſitionis, Agnus Haſehr
is,

nulr

S, Muma
eüDäin
odmng,
Cta Keins
netenn i
bpiid
czlemnus
Partbiidl
CLamen
Ountsnt
npnbu
n, I er
uun, Alti
urenneiw,
nnln kin
Onmſc
Clcenselnren
Uicon
niniſelD
Pwingfnge

ſ

Klnitete
Gnniatepe
uumararn
inb endke
Oinn
nmn,
n,

.

uügiin

nclee,

mgistin
wm id:

1IIOI.
Ncnnſti.
nnlrr0f
weſir
,i,
Alunenolne
ton ANruk

pro Feſtis anni principalioribus. 427
lis, Manna cœleſte, & his ſimilia, fuerint
veri Dei nuda ſigna, umbracula, figuræ &
prodroma prognoſtica, eſt ipſis Hæbræis
nota veritas; nihilominus admirationem
meretur Judæorum pietas, qui etiam pro
ſolis puris & putis umbris tantis ſeſe ritibus,
cæremoniis & externis ſolennitatibus præ-
parabant ad digniùs tractanda fidei ſuæ Sa-
cramenta: exemplum habe in rege Davide,
quantis pro ſtruendo materiali templo curis,
ſumptibus & occupationibus fuerit fatiga-
tus, ut in eo arca fſœderis, tabernaculum
panum, & Manna in deſerto collectum re-
poneretur: imèò poſt peractos tot induſtrios,
ſumptuoſos & inauditos conatus nihil aut
parum ſe feciſſe exiſtimabat regius Propheta,
dicens: Intentum hoc non eſt momenti exi-
gui, dum agitur de exſtruenda domo, non ho-
mini, ſed Divino Numini. Conſidera præſcri-
ptas in Synagogis circa eſum Paſchalis Agni
feſtivitates & obſervationes, quæ tamen
omnia reſpectivè ad SS. Altaris Sacramentum
comparata figuris ludebant: diſcamus nihilo-
minus erubeſcere, confundi, & inſuper
excitari ad obſervantiam perfectiorem circa
figuratum, quod eſt Chriſtus Eſus, verus
omo, verus Deus, cujus templum ſunt
mem-

4² Meditationes

membra noſtra & anima, non materiale,
non temporale, non deſtruibile, ſed ſpiri-
tuale, æternum & immortale; cujus præ-
ſentia non eſt umbratilis, fed realis; cujus
conſecutio non eſt ceremonialis, ſed ſub-
ſtantialis, Agni ſcilicet vivi & immaculati,
Panis cœleſtis angelici & filiorum Dei; cujus
inſtitutio non eſt Paſchalis tantumn „ſed ad
finem ſæœculi perennis, & per omnes eccle-
ſias jugis; cujus operatio non tollit legalem
immunditiam, ſed peccata mundi. CGonſi-
dera altitudinem tuam, Chriſtiane! conſi-
dera Majeſtatis Divinæ immenſitatem , ut
etiam ſanctiſſimus Joannes dignum ſe non
exiſtimaverit, qui ſolveret corrigiam calcea-
menti Chriſti tui; conſidera, quòd non tan-
tum ab enormibus criminibus te deceat eſſe
purum, ſed & conveniat ab omni pravo
affectu eſſe quietum, & levioribus culpis li-
berum, ſi plenariè affectas SS. Euchariſtiæ
aſſequi effectus: hujus doctrinæ elucidatio-
nem propoſuit Chriſtus Eſus, dum ante S.
cœnæ ſumptionem diſcipulis ſuis pedes la-
vit; pravi enim affectus pedes noſtri ſunt,
quibus paulatim ad graviora mala procedi-

mus, & tandem deviamus; pravi affectus

Pedes noſtri ſunt, quibus anima agglutinatur
&£

nf
We
Robktiſon,
pbemmn,
(Al el
munduin
amrelniil
clati l
Ctini,41
centieni
keyernn
nbblg nr
Drocurttoce
liliina
onitmramn

aumldn
Crtuunzt
gientes
Cutorum te!
Nhlca,

demadot

No ue
ble
Clel⸗

Ohiels. 6

Il Cinnr.
lounde
Sunun,
Mrommgtn
WMnlrkee
Chrikuneic⸗

1 , 4

AK ,

geancdcer.
de
ndünonrr⸗
NoKott

chlel
u elehhil
ior nd n
nns; Nni I
ninnagblun

pro feſtis anni principalioribut. 429
& affigitur terrenis; pravi affectus pedes
noſtri ſunt, quibus evolare ad ſuperna pro-
hibemur, unde etiam S. Mater Eccleſia non
ſolùm affectus internos, ſed & externam
mundari requirit corporis apparentiam, dum
ante ſanctiſſimi corporis & ſanguinis conſe-
crationem digitos in Sacrificio lavari & ablui
ſtatuit, ad imitationem puritatis & inno-
centiæ Chriſti, Sacerdotis primi & maximi-
Ferveat igitur anima tua, Chriſtiane! vir-
tutibus ſuprà enumeratis; ardeat actualis
procuratio devotionis, appareat omnis poſ-
ſibilis activitas, fulgeat morum integritas,
comitetur omnimoda ſancétitas, ut tua ele-
vetur vilitas, ipsâ vilitate vilior, ne te re-
jiciat celſiſſima Deitatis Majeſtas. Erigere,
anima! & fiducialiter age, ut confortetur
cor tuum, quia revertentes ad cor, & con-
fugientes ad ſe recipit Efus Euchariſticus,
cui totum te ſacrifica, mille millenas grates
replica, ac profundiſſimâà reverentiâ eun-
dem adora, dicens: Adoro te, &. ut
ſuprâ pag. 110.

(†)

4 30 Meditationes
MEDIIAIILO XII.
De 88. Euchariſtia.
Deogratus ſolve gratias ut gratiis gra-
tias augéas.
Rararitudinis deteſtabilis evidentia, &
Deo noſtro implacabilis eſt diſplicentia,
quòd vix ſacro ejus corpore paſtus, & ſangui-
ne potus Chriſtianus, mox terga Altari ob-
vertat, Eccleſiam deſerat, ad creaturas ſe
convertat, & perſæpè ad vana aut ipſa etiam
nova peccata divertat, deſertis gratiarum
debitarum vicibus: enorme diſpendium eſt,
benefactorem derelinquere, eo præſertim
tempore, quo ejus liberalitas profuſior, &
Ppræſentia cupit eſſe prolixior: tempus autem
cum Deo fiducialiuùs agendi, confidentiùs
converſandi, animoſiũs deſideria cordis ex-
plicandi eſt poſt ſacram Synaxin immedia-
tum, dum intùs nobiſcum eſt, & viſcera
noſtra replet ſua S. Subſtantia. Quærere for-
ſan ambis, quanto tempore nobiscum per-
ſeveret Chriſtus ſub ſpeciebus ſumptus:
Dico, quòd toto tempore, quo ſacramenta-
les ſpecies in Eſſe ſuo durant, duret & præ-
ſentia realis Chriſti JEſu; durant verèò iſtæ
ſpecies tanto intervallo, quanto duraret ipſa
man-

Pft
onnducupn
Cemnnalhhnn
nünonetke
iltvohten
liclo cone,
ellousn
AAhuccten
tuni con
lecenb
umn aumzn

t Aurhrge

inimiame
6io, getcln,
Aninren
Gonind ncg
noneriteit
Kicnn Sren
(s te e ⸗
mehollk,
Netotl
cln uun

10 1
ticin

n Gnt
.

pro feſtis anni principalioribus. 43 1
manducata panis & vini ſubſtantia, ſi hæc
remanſiſſet immutata, prout ſtomachi major
minorve eſt calor, frigiditas, diſpoſitio, aut
indiſpoſitio naturalis, cui ſe novo quaſi mi-
raculo contemperat Deus; quare vide, ne
exſpuas, dum tibi ſub ſpeciebus præſentem
adhuc Chriſtum putas. Ediſce nunc hoſpi-
tari conſtantiùs cum Divino tuo Hoſpite,
recens cor tuum ingreſſo : negotiare ad lu-
crum animæ tuæ, dum præſens tibi intimè
eſt Author gratiarum & vitæ, & recogita,
quantam Principi aut Magnati ad hoſpitium
tuum ingredi dignato affigeretur injuria,
confuſio & diſplicentia, ſi eidem jam jam
humaniter recepto, mox inurbanitatem in-
diceres, & terga dares, teꝗque ad vile ali-
quod mancipium, aut ipſum tanti hoſpitis
tui inimicum confugeres, obſequendo man-
cipio, derelinquendo Principem, honorem
attribuendo vaſallo, repudium conſignando
domino directo: dijudica renes tuos, an
non ea fuerit uſquequòèò conſuetudo tua pra-
ctica? Emenda in melius, quod deprehen-
dis te egiſſe pejus, & unicãâ ſaltem medie-
tate horulæ perſevera in gratiarum actione,
poſt gratioſiſſimum receptum Dominum
Deum tuum; offer te Ei totum ad filialia

ob⸗

432 Meditationes

obſequia, tranſcribe eidem fidelia ſervitia,
Miſſam ei dedica, receptas gratias in acceptis
remunera, beneficia perpende, & benigni-
tatem tantam magnifica, teque rotum Deo
applica, ac præcipuè ſequentes actus elice:
I. Vivacioris fidei, tam firmè credendo Di-
vinitatis & humanitatis realitatem, ac ſi
corporeis eam oculis conſpiceres. 2. Adora-
tionis, ac ſi coram ſede gloriæ & æternæ Ma-
jeſtatis fores conſtitutus, & laudi ejus æter-
naliter jam dicatus. 3. Hamilitatis, ac ſi ab
omni jam creatura exinanitus, omnibus ſen-
ſibus & potentiis deſtitutus, inter cœleſtes
ageres ſpiritus, ad miniſterium Creatoris
ui creatos. 4. Laudis, ac ſi latreuticum
hoc Sacrificium perſolvere unicus tibi foret
ſcopus. 5. Spei, ac ſi præter ſolum Deum,

nec in futuro, nec in hoc ſæculo, ullius rei

tibi foret exſpectatio. 6. Charitatis, ac ſi
in Deo omne tuum objectum, centrum &
ultimatum quieſceret. 7. Gratiarum, ac ſi
totum te Deo unicè deberes, & nullius crea-
turæ debitum noſceres. Hæc omnia cum ita
ſint, advoca & conjura tecum in unam laudis
& gratiarum maſſam, totam cœleſtem cu-
riam, totiusque aulæ ſupernæ angelos, ut
unà tecum tui ſuppleant defectum, Deui
col-

colluuden,
cenlt, Klun
Proponeen
Uldre un
Aiudrecn
nandoumg
rlligu,

4de/4
MG. Ilo

R101.

N K
lent ntn

0, Cddere
Cens MOlilen
Pbliuren
ns. Frar
lis Alentla
mmorimlhnn
Punnte

rithetn

n
lt

Ne

grriuin,
,Edlen
gbentes r

hfumtcelen

eltten
Nliceres ,
Norrikern’

Ewianidn
Tretdund
rlld,
helun,
eberes An⸗
6 Herom
Natauminur
, tn tr
heſene n
r ednn

En ut

pro feſtis anni principalioribui. 435
collaudent, magnificent, exaltent, glorifi-
cent, & ſua tibi merita in ſubſidium donent:
propone certarum virtutum exercitia, ad hoc
illudve vitium radicitùs extirpandum, iſtud
aliudve opus bonum perſeveranter in te fir-
mandum; pete lumen, ut quæ ſana ſunt, in-
telligas, & quæ ſancta, agas; implora for-
titudinem, ut ab incæptis non deſiſtas, &
in acquiſitis proficias, ac tandem te DEO
unias, & in ſolo ipſo tibi complaceas.
Adde: Adoro te devotsé, &c. ut ſuprâà
pag. 110. 3
MEDITATIO XIII.
De 88. Euchariſtia.

Exerce Communionem ſpiritualem,
dum non potes ſacramentalem.
VIigsilantis ad ſalutem hominum provi-
dentiæ Divinæ teſtimonium elucet in
eo, quòd ex æterna præſcientia ſua cogno-
ſcens moralem realis Communionis impoſ-
ſibilitatem, inſpiraverit Sponſæ ſuæ Eccleſiæ
duas S. Synaxeos ſpecies ; quarum una ſpiri-

tualis, altera ſacramentalis ſit, utraque tamen

viatori multum ſalutaris, & mirificum effe-
ctum variegatum producere potens, ſi nem-
pè ſubjectum recipiens fuerit requiſitis qua-
lita-

434 Meditationes i
litatibus dignificatum, & à peccatis immu- mumlis Cn
