univerſæ Conditor & Redemptor
creaturæ! ſi Tu conſubſtantialis Patri
Filius, Deus cœlorum & Dominus
dominantium elegiſti Barrabæ com-
parari, & vilior æſtimari, amore no-
ſtri; quid agere mihi ſupereſt, niſi ju-
dicari in deterius, qui verè merui in-
finities æſtimari pejus, utpote vermis,
pulvis & umbra, nec dignus vocari tua
creatura, omni etiam creaturâ ab-
jectior: in mundo ſum, quod defleo;
ſed immundus ſum, & mundi ſervus,
imò totus mundanus ſum, & hoc abo-
minor. Ex nunc ſatis ſit in mundo
me conceptum, & à mundo eſſe de-
ceptum, & utinam de mundo nun-
quam fuiſſem, aut tibi Deo meo fide-
liùs ſerviſſem! ex nunc ad judicia tua
irre-

160 WMpſterium VIII.

irrepræhenſibilia reſpiciam, & mundi

judicia erronea Jeſpiciam ‚qui dulce
amarum, amarum dixi dulce; veram
ſapientiam meæ præoccupatæ poſt-
ponendo ſtoliditati. Libera me Domi-
ne à cæcitate, conſerva me in vera
fidei luce, & claræ ingere lumen glo-
riæ; ut hic in ſacræ Euchariſtiæ can-
dore præguſtare mercar fulgorem
Divinitatis, & in æterno illuſtrari va-
leam Majeſtatis Divinæ ſplendore, qui
es benedictus in Sanctiſſimo Altaris
Sacramento, & laudabilis & glorioſus
& ſuperexaltatus in ſæcula. Amen.

Pater noſter. Ave Maria. Gloria Patri.

MXYSTERIUM VIII.

Et bajulans ſibi crucem, exivit in
eum, qui diciturn Calvariæ, locum,
ILſus jam defatigatus, jam totus
exhauſtus.

ME-

rn
NLD
Gnife

8
. Pe
crucisbeoln

tis, gren ele
de Iminnon
Hecketinien
Gminnich
urMvun

uundfe
PonsCun
dete Chriton
ſare, Gen
Gchmm 4
noncnte
Doprimkre
d nllianen,
one thi
olii, Mon
lilamzri

Kwond

e; vermn
date do
We Dom
we in ven
umenge
riſtiæcan.
fülgoen
uſtrari.
ndoregli
0 AIcaris
loriocs
Aen.

riaPari.

—

VIII.
lxiuittl
e, Cocn
,totu

N.

Chriſtus Haialan: Crucem. 161
MEDIIATITIOIr.

Si Chriſto compateris, eur Crucem
deteſtaris?
O Grande pietatis ſpectaculum! ubi amo-

ris myſterium impiis fit ludibrium; ſi
crucis bajulum Chriſtum ſpectet noſtra pie-
tas, grande hauriet fidei documentum, gran-
de imitationis incitamentum; ſi noſtra
ſpectet impietas, grande erit tyrannicidium;
dum impii Chriſtiani cum Judæis manus le-
vant ad angariandum per mille adhuc paſſus
defatigatum jam viribus, & omni ferè ſan-
guine exhauſtum bonum JEſum; ut trabem
crucis ponderoſiſſimam ad planum & apicem
Calvariæ montis bajulet, proprium ſibi da-
turus patibulum. Compatere, anima de-
vota! corruenti ad pedem montis ſub crucis
onere Chriſto tuo, tuâque eundem refocilla
pietate, quem Judæi omni ſolatio ac quiete
deſtituunt: ſi ſuccumbenti ſub mole ligni
non compateris, tyrannidem Judaicam tibi
propriam facis: ſubveni bajulanti: ſubve-
niſti autem, ſi afflictiones paternàâ diſpenſa-

tione tibi dignanter Commnnicatas non

odiſti, non abjeciſti, non renuiſti: ſubve-
niſti, ſi amariſſimam æquè ac amoroſiſſunam
Dei

162 Mſterium VIII.

Dei tui paſſionem conſiderâſti: ſubveniſti,
ſi dona gratiæ, ſi bona naturæ, ſi præmia glo-

A ils el
Ccune: U

riæ conceſſa & concedenda grato cogitäſti Hadllmm,
animo, & in gratitudinis teſtimonium in- Gecliuch
cruento Miſſæ Sacrificio quotidie aſtitiſti, in es, mmmn
quo exhibetur memoriale mortis Domini, perellu y

& panis vivus, vitam præſtans homini.
O ſacer panis! præſta meæ menti de te
vivere, & te illi ſemper dulce ſapere.
Da crucem tuam nunquam deteſtari,
ſed intenſo amoris deſiderio am-
plexari, donec ego vixero. Amen.
Adde: Adoro te, Oc. ut pag. 110.

MEDIIATIO ꝛz.

Nemini ſias ſocius in murmure, ut ſis
comes Chriſti in portanda cruce.

Sciam elige, qui fidelis, qui ſanctus ſit,
ſi Chriſto aſſociari cupis in gloria; nam
noſcitur ex ſocio, qui non cognoſcitur ex ſe:
qualis erit ſocius, tu quoque talis eris: ſo-
cium ſumpſiſti murmuratorem, te prodis
eſſe murmurantem: ſociam apprehendiſti
crucem, te dixiſti crucis bajulum, & Chriſti
profeſſus es æmulum: ſi itaque filii homi-
num, ſi te lactavennt filii peccatorum, non
acquicſcas

e Elng
e,

malorun
(is
Odium,
16focinn, l
gluieein

merobrr, in
1 in Knciſ
Doreio, w
Conm:
Cwinguradn
glleigtenet

ale 4,

=
S

brenlt
Premiag
ato cogti
mmonium:
ie altiriſt,
tis Doni
Ans honi
nenticer
loeſiper
detehei;
erio an
imen.
10,

1.

re, ut /1
cruct.

ſanchus lt,
Nria; nam
Crur exle
seris:
,te plol
prehend
,& Cr
Hlin hon
Nrum, M
cqlieſa

Chriſtus bajulans crucem. 16

acquieſcas eis: ſi videris furem, ne curras
cum eo: ſi videris diſſolutum, ſi carnalem,
ſi adulterum, ne ponas portionem cum eis:
declina eos, qui Deo odibiles ſunt, ſuſurro-
nes, murmuratores & detractores. Ne cum
perverſis pervertaris, declina conſortium
malorum, quod eſt peſſimum: ut cum San-
ctis ſanctificeris, amplectere malorum
odium, quod eſt optimum: ſi Eſum elege-
ris ſocium, ſi ſocius fueris paſſionum, eris
& gloriæ, cris & coronæ. Aſpice ergo & ſe-
quere Eſum, qui oblatam ſibi crucem maxi-
mà animi promptitudine portavit ad mon-
tem mortis, ut nos ad montem traheret per-
fectionis, exemplo non minus, quàâm veſti-
gio monſtrato, quòd per aliam vVitam quàm
tribulationis non veniatur ad vitam. Ad ba-
julandam ſine murmure crucem adverfſitatis,
ſume robur, ſume alacritatem ex cœleſti pa-
ne in Sanctiſſimo Altaris Sacramento tibi
porrecto, utpote cui ſoli hoc dant SS. Patres
elogium: Quèd ſacer iſte panis libidinis
extinguat æſtus, carnis ſuffocet pruritus, &
quævis tentationum repellat tela. Amen.
Adde: Adorote, &c. pag. 110.

(t) △
ME-

164 Myſteriun PIII.

MEDII AIIO z.
Reſpice, quid homini debeatur, dum

Deus tam arcd humiliatur.

Eccamus, heu! ſine menſura, mala patra-

mus in infinitum; Agnum humiliatum

ſpernimus, vulpem ſuperbientem aſlumi-

mus: & tamen, & tamen temeritate neſcio
quantàâ, nobis cuncta proſpera promittimus;
reſpice, Chriſtiane mi! reſpice Caput tuum
Chriſtum per omnem vitam, & per omnia
ubique humiliatum, qui caput tuum ſuper

omnes erigis: omnia noſtra Dei ſunt, no-

ſtrum nihil eſt, niſi nihilum illud, quod pec-

catum dicitur, & ſolùm de noſtro eſt; cætera
omnia gratuita ſunt, & nullo nobis jure de-
bita; quæ tamen inexcuſabili ſuperbiâ nobis
arrogamus quaſi propria. Ergo quod tuum
eſt, peccatum attende, & bonitatem DEI
perpende; illud abjicias, hanc extollas;
utrumque per Sacrificii quotidiani virtutem
expedias. Stude in ſanctitate & juſtitia of-
ferre Hoſtiam propitiationis, Hoſtiam pacis,
Hoſtiam laudis; ut in veritate fidei, in inte-
gritate morum vivas æternum. Amen.

Adde: Adorote. ut pag. 110.

ME-

NID
Cbyifur

quam cu
Teann, unn

Unmnihuen
Mlnpr
entals de
lne pi
liumiatere
A.
UII
o r

acel
(VOAAcan
1

1

Obriſtus bajulans crucem. 16 5

10 ; MEDIIAITIIO 4.
eatur Chriſtus patiens, & crux noſtra fre-
luui Juens, cavis ſunt cluin aperiens.
1 Anima! quid moraris? Cur cœli cla-
4,alan vem non arripis, & Paradiſi januam

humle non aperis? Ad reſerandum oſtium gloriæ
ntem dr aliam Chriſtus non apprehendit clavem,
lelltaten quàm charitatem auream & paſſionem fer-
romitin ream, ut nobis portas ætetnales reſeraret ad
CII vitam, qui infernalem confregit potentiam:
Sperom hanc, anima! ſume clavem in tabernaculo
mun i PEuchariſtico reconditam, ut introeas in po-
unr, u tentias Domini, dum in te intrat incarnata
ope ſapientia. Ah bone JEſu! da mihi cha-
tzren ritatis & patientiæ tuæ particulam, ut
erbewbe Poſt ſumptam ſaeræ particulæ Sacra-
Non uun mentalis buccellam digner veram
en Dl guſtare ſapientiam, & tandem glo-
cGNGSs riam intrare æternam. Amen.

miwirtune Adde: Adorote. pag. 110.
juſtiiut MEDITATIO 5.
Ntumdn Momo carnalis in Chriſtum est cru-
dei, inint delis.
Anen⸗ Rudelitatem in animam ſuam exercet,
qui carni indulget; animæ ſuæ mortem

N addu-

166 Mſterium VIII.
adducit, & novam Creatori ſuo paſſionem
indicit, quiſquis carnis illecebris addictus
ventri ſervit & abdomini; Spiritum debel-
lat, quicunque corpus bellè nimis educat,
juxta illud Divi Apoſtoli: Si ſecundùm car- 1.
nem vixeritis, moriemini; ſi autem Spiritu Leren
facta carnis mortificaveritis, vivetis; quicun- l
que enim Spiritu Dei aguntur, ii ſunt filii n
Dei: ſi ergo filius es, feritatem pone inimici, Hromyn
& in veritate dilectionis æmulare corde, ore Penniſni
& opere charitatem proximi, charitatem ini- Ponli indl
mici: æmulare charitatem erga animam onei ctkn
tuam & animæ tuæ Creatorem, per meliora ſuſfinmn⸗
chariſmata Sanctorum. Pro deteſtanda tus Plimninem
perfidia Judæorum rumina invidiam, qui Nltungt
in Contribulem ſuum deſævierunt crudeli- eitnam
ter nimis, dum Reipublicæ ſuæ decus ex- bhi
tinxerunt Chriſtum JEſum, ne Regem u mlim
agnoſcerent Deum, qui ipſis & nobis vene- Allati
rat, ut eſſet ſanctificatio, juſtitia, ſapientia Mnſt Nti,
& redemptio noſtra: qui factus eſt nobis in Mrrinls üe
eſcam ſpiritualem & potum pro delectamen- inliem

to animæ, de quo ſcriptum eſt: Qui man- Nlkenttt
ducat hunc panem, vivet in æternum. Ac. B
cede, & manduca: accede ſed ſancte ; man- h

duca ſed dignè, & vives in æternitate. Amen. Cnun
Adde: Adoro te devotè, ut pag. 110. laneez
ORA

o paſſone
Dris adie⸗
ritum dee
nimised
cundumme,
utem Si
ctigt
ii fund
vone inins
te corce,

permelion
Mancha t
iamn, qli
nt crudeli.
decus er.
ne Regen
vobisrene-
,ſapientin
e nobigin
electamer.
. Qui Iun
rhum.
incte; m⸗
tate, Amen
110.

ON

Chriſtus bajulans crucem. 167

ORATIIO.

Pete à Deo illuminari, & co-
gnoſces, quàm bonum pati, quàm
honorificum ſit pro Deo mori.
CTementiſſime Domine Jeſul dum
accuratiùs conſidero, quàm
promptè mei causâ crucis tuæ molem
permiſeris infirmis humeris tuis im-
poni, imò ipſemet eandem fueris ul-
troneâ celeritate amplexus; pudore
ſuffundieur, tota confunditur & eru-
beſcit anima mea, quæ omnem pœ-
nalitatem excutit, & ne umbram ad-
verſitatis pro te ſufferre eligit: illumi-
na mentis meæ tenebras, ut excuſsâ
cæcitatis caligine videat, quàm bo-
num ſit pati, quàm honorificum pro
nominis tui honore mori: doce me,
ut intelligam cum Apoſtolis, qui ibant
gaudentes à conſpectu Concilii, quo-
niam digni habiti ſunt pro nomine
JEſu contumeliam pati: O quanta
miſeriæ meæ & tuæ bonitatis, ac San-
Ctorum

168 Myſterium LX.

ctorum exemplorum ſunt intervalla!
Concede, quæſo, gratiam Domine
JIEſu, ut deinceps glori er in paſſione,
ac cum Apoſtolo & Seraphico meo
Franciſco dicere valeam: Mihi abſit
gloriari, niſi in cruce Domini noſtri
JEſu Chriſti, per quem mihi mundus
crucifixus eſt, & ego mundo: deſide-
rio deſidero in cruce vivere, in cruce
perſeverare, & tecum in cruce mori;
mihi enim vivere Chriſtus eſt, & mori
lIucrum. Amen.
Pater noſter. Ave Maria. Gloria Patri.

MXYSIFERIU M IX.

nus crudele nimis.

MEDITATIOI.
Cur mors Crucis ſit adeo crudelis?

bſGantam crudelitatis hujus quæris? Ea
tanta eſt, ut S. Matthæus illam clauſis
quaſi oculis perſtringat, & propter atrocita-
tem plus nimis execrandam non audeat de-
. ſcribere

Est ſupplicium crucis mortis ge- unte

Mn
Urbenqtl
Ietennun
lalgal
Caulascn⸗
wocul
tuodeſe
non inan
tionenl
Ud afhnone
Cumbenur

Dnnger
fultis, rone
Pehons ſotuue
Sarelliroa
krivalzch
i ſayn,
Mnna tul

interpell
Domit
n palſior
Phicom
Mihiet
Wwini no⸗
ihi mont
do: deſe⸗
e, in ene:
ruce wor,

ſt, &l

ria Pacri

IX.
lortig.

1.
dpudelin
Squeri⸗ D
illamn chun
perattoet

n audent
ſcribe

Sapplicium Crucis est crudele nimis. 169
ſcribere quaſi præſentem, ſed attingere ut
præteritam: circumſtantias crudelitatis in-
veſtigas? Eæ tales ac tantæ ſunt, ut ante diem
judicii ad lucem omnes non deducantur:
Cauſas crudelitatis ſciſcitaris? Eæ ſeſe pro
modulo captüs noſtri inſinuant, dum affe-
ctuosè perpendimus, quòèòd crucifixio per ſe
non importet lethalia vulnera, ſed exſpira-
tionem lentiſſimam, & mortem ſæpè tridua-
nàâ affixione retardatam, donec corporis in-
cumbentis pondus animam diſponat ad exi-
tum. Mortis hujus crudelitatem meliùs elo-
quentur, qum lingua, clavi per volas ma-
nuum, per tenerrimos pedes, per arterias,
muſculos, nervos & delicatiſſimas ac maxi-
mè ſenſitivas corporis pattes malleis adacti-
Acerbitatem crucifixionis clamabant omnia
membra per tres continuas horas viva, & ita
diſtenta, ut omnia oſſa dinumerari potuerint:
pependit ſuſpenſum corpus & totum corpo-
ris pondus ex manibus; dilatatis manuum
fixuris, coronato coronâ capite, disjunctis
pectoris totius oſſibus, nuditate inter duos
famoſiſſimos latrones omnium utriusque
ſexus oculis objectâà, & deriſione populi uni-
verſi augmentatâà. Hæc omnia & alia longè
plura unicus tui amor & ſalus operabatur in
H Chriſto⸗

170 Myſterium IX.
Chriſto, cui tepiditas noſtra non conatur re-
tribuere in minimo pro beneficio hoc im-
menſo; quaſi lignum, in quo fixa erant mem-
bra patientis, non ſit facta cathedra Magiſtri
docentis. Convertere, anima! ad hoc Sa-
crificium cruentum, convertere ad juge in-
cruentum Altaris myſterium, illudque fre-
quentiore aſſiſtentiâ, digniore accede fre-
quentiâ, & repræſentativam crucis honora
memoriam, Chriſti adora præſentiam; ut
per Paftionis merita defendi mereatur ani-
ma tua in agonia, in egreſſu ſuo, ubi ſacro
munita viatico fine requieſcat beatifico.
Amen.
Adde: Adoro te & . ut pag. 110.

MEDIIAIIO z.
Ouantum confundatur J Eſus, qui in
loco infami infames inter latrones
pendet nudus.
A operiendum nuditates noſtras, & te-

gendas generis humani turpitudines,
denudari ſe fecit, & omnium laſcivorum

ſpectatorum aſpectui exponi Dominus JE-

ſus, Sponſus ille virgineus, in quo ſanitatis
aut decoris ſpecies non remanſerat, exceptis
linguâà & corde; ut omni tempore nos doce-

am
1t, Damni
julitim,
Conhrn
ſcompterei
nein, glie
tepunnlch
mo UNI
ciucemnaum
micidoften
hominen
Chnilument
Clrilocnek
te niem,
umuNan
leitrnent
Cebunlumu
Guſtninh

urrhlipnam

Pongtue n
4
rammgte
ti, ladet
ulümundn
UAe: A

4

Onaturt.
0 hoc in.
rand men.

ra Mali .
ad hocg,

ad zugen
udque fe
ccede le
cis hond
ntiam, I
reatur an.
Ubi ſico
beatiftoo

0.

2.

, guiin

latnams

as, Ar⸗
Npirüdin,
laſcivorn

otwints

uo ſanntn
at, eice
tenos

Supplicium cerucis eſt erudele nimi. 171

ret, Deum à nobis corde eſſe credendum ad
juſtitiam, & ore confitendum ad ſalutem.
Comprehende, ſi potes, mortalis homol in-
comprehenſibilem Dei tui Altiſſimi abjectio-
nem, qui etiam inter latrones non horruit
reputari choragus latronum. Diſce, ô ho-

mo! ſi non à Chriſto, ſaltem à pio latrone

crucem commutare cum paradiſo, & ex ho-
micidio facere martyrium: occide animalem
hominem, & fac martyrem, qui confitendo
Chriſtum crucifixum idem facies, ac ſi pro
Chriſto crucifixus fores. Poſuit Chriſtus pro
te vitam, tu ſaltem in manus ejus pone ani-
mam tuam ab omni carnalitate exutam, & à¾
deſideriis terrenis nudam, ut vitam habeas,
& abundanter poſſideas. Flecte coram Eu-
chariſtico rivo, Deo tuo, genua, & coram Ve-
nerabili procumbens adora pretium redem-
ptionis tuæ cum S. Patre Franciſco, dicens:
Adoramus te Chriſte, & benedicimus
tibi, quia per S. Crucem tuam rede-
miſti mundum. Amen.
Adde: Aadoro te. ut pag. 110.

X„ X*
x„

172 Moſterium IX.
MEDITATIO z.

Chriſtum non clavus durior, ſed amor
noſtri confixum tenet tenerior.

Uà Chriſtus in charitate perpetua di-
lexerit nos, & attraxerit miſeratus noſtri,
teſtantur clavi, ſi mortales ſileant animi: vo-
luit cordis noſtri amorem ſibi lucrari Chri-
ſtus, dum in tempore voluit naſci: voluit
nos ſibi lucrifieri, dum in cruce confixus de-
crevit mori: voluit nes redimi, dum ſe in
pretium noſtrum voluit vendi: hujus amo-
ris teſtes adjuro, funes quibus ligari, co-
lumnam ad quam alligari, clavos quibus

perforari , crucem ad quam arctari voluit; ant,
. . . . . X
oblatus enim eſt, quia voluit, quia liberé

voluit. Et ne Divinus amor ab amatis ratio-

nalibus creaturis ſepararetur unquam, reli-

quit memoriam mirabilium ſuorum, reli-
quit ſe ipſum in amoris pignus, ſub ſacris

Euchariſtiæ ſignis, ſut ſumeretur, ut ſumptus e
— . 4
nos aſſumeret, imèò ut ſacrilegè offenſus, ſuà

longanimitate noſtram exſpectaret reſipi-
ſcentiam. O homo! gehennâ dignus, & ut
nova gehenna pro indigno fabricetur, di-
gniſſimus, niſi ab hujus amoris accendaris
fornace. Da, 6 Domine IEſu! per effi
c

*

hucn
Caclhemm
eſfenn.
S Dirin
cendnt
totusn
4e/
Que
n
Loncu

Ranini

(Mu,en

ulnchnun
üth

Aollus.

b: Crre
Lnnkin
ram⸗ ſ
fum lnne
ce e
“äl

) 3.
r, ſedayt
enerior.
perpenut
ſeratusnet
nt animir
lucrari
naſci:
econfiuue⸗

i, dun n

Pujusan-
ligaui,
os Ylubi
Cari volui
Juia liben

hatistati⸗

quam, Iel.

otun, Tel⸗
, ub ſacn
,Alumß

ofenſig⸗,

Claret lel⸗
briceru,
,eis ccen
ſulpere
9

Supplicium crucis est erudele nimic. 173

caciſſimam ardentiſſimi amoris tui
efficaciam, ut in me aceendatur fo-
cus Divinæ charitatis, quâ in Te ac-
cendar. accenſus conſumar, & in Te
totus transformer. Amen.

Adde: Adoro te, ut Pag. 110.
MEDIITAIIO 4.
Quzx JEſus publicè contemnit, hæc
homo poſſdere prætendit.
Ecordare, anima Chriſtiana! (Reli-
gioſal) Piiſſimi Salvatoris tui Pro inimi-
cis orantis, eosque ignorantiæ veniâ excu-
ſantis, à quibus tamen omnibus facultari-
bus, fam & vitàâ ipsãâ turpiter ſpoliatur. Re-
cordare vias tuas, qum ſint à via regia
Chriſti deviæ; dum tu non tantùm veris
inimicis tuis tenaciter infenſus, ſed & proxi-
mis & fratribus tuis offenſus es, & irrecon-
ciliabilis. Chriſtus inimicis maledicentibus
benedicit: nos benefacientibus maledici-
mus: Chriſtus orat, nos blaſphemamus,
& dum læſi non ſumus, læſos nes inaniter
putamus; ſicque à nobis ipſis læſos nos ſigni-
ficamus. Exue, 6 anima! malignantis naturæ
ductum, & vitiati ſenss tui paſſionatum

H 3 ha-

174 Miſterinn IX. B *
habitum cum actibus ſuis: depone opera na- di
turæ, imirare gratiæ; hanc proſequere, illam l
violenta, & rapies regna cœleſtia vim fa- nſch,
cientibus promiſſa. Recordare vitæ Chriſti um Cidte
ad vitæ tuæ refſormationem: Chriſtus omnem ſüipkaln
ſæculi pompam abnegat, & ſui in humilitate iker, i
ſequelam ex alta cruce prædicat, formam unlslonol
fervi accipiens, in ſimilitudinem hominum n iaſpon
factus & habitu inventus ut homo; tu bonis ln, Koaun
cæaducis hujus ſæculi avidiſſimè inhias, & nec Get, Kan
cxinaniri affectas, nec ulli hominum ſub- Imitmemth
mitti deſideras: Chriſtus, ut naturæ tuæ iblohue
vulnera ſanet „ Euchariſtica tibi alexiphar- ſiernhudh
maca propinat; pota ergo calicem ſalutaris, lgite⸗
& inebriare ſcypho charitatis; ut inimicos Eentmte,l
diligere, mundanæ cçoncupiſcentiæ ſfitim
reſtinguere, & in æternis deliciis merearis gunge
Deo tuo convivari. Amen. Umubmmlbln
Adde: Adoro te, &c. ut pag. 110. tlinmnie,l
MEDITATIO z3. SM
Gradus ad vitam mors es æternzm. ,bdl
Homo! mortuus niſt fias, non vives; kr,
per mortem ſurgit vita; mors enim ne- e 4
ceſsè eſt, ut intercedat viaroris, priuſquam

videri poſſit facies Salvatoris: Deum nemo
unquam, vivens, vidit; & ſola mors, quæ
.

eſt

oneoperin
ſequere,il,
leſtia “
e itr i
iſtusom
1in humi
cat, forr
lem hone
mo; ulS½
inhias A.
Ominunm
t nature i.
bi Aeridte
em laluran
ut inirmi
centiæ ſi
Clis neti

. II0.

0
i cterte
8, hohkif
norsenim
, prinſ
Deum ne
hmo,H

Supplicium crucis est erudele nimis. 175
eſt ultima linea rerum, principium eſt futu-
rorum bonorum in terra viventium. Mor-
tem ſectare, non illam quam Gentiles terri-

bilium vocant terribiliſſimum, ſed illam, quæ

te vitiis, paſſiomibus & carnalibus deſideriis
mortificat, & ſoli Deo vivere facit. Diſce
mortalis homo! artem artium, & fæliciter
cum Apoſtolo mori, antequam moriaris, qui
diſſolvi, & cum Chriſto eſſe, cum Chriſte
vivere, & cum Chriſto mori contendebar⸗
familiarem tibi fae mortem mentis, ne hor-
ribilis appareat mors corporis: privationeren
vitæ temporalis cum vita ſpirituali commu⸗
ta, & quotidiè ad fontem vitæ Dominicum
devotè accede, de quo canit Eceleſia: Mors
eſt malis, vita bonis; vide paris ſumprionis,
quàr ſit diſpar exitus; ſumunt boni, ſu-
munt mali, ſorte tamen inæquali, vitæ vel
vel interitůs: ſume eibum viatorum /& pa-
nem angelorum, ut vitæ tuæ corporalis exi-
rus, ſit ad gaudia æterna introitus.
Amen.

Adde: Adoro te, ut pag: 110.

☛ (†) ☚
H 4 ORA-

176 Mſteriun IXJ.
ORATIO,

Pro jugi Dominicæ Paſſionis

& noſtræ compaſſionis memoria,
dum peregrinamur in via.

L. Argire nobis, quæſumus Domine
JEſu, gratiam perennis Paſſionis
tuæ memoriæ, & compatiendi in no-

bis adauge deſiderium, ut in laboribus

à juventute humilem monſtremus to-
lerantiam, ut Te Crucifixum in cor-
dibus noſtris circumferamus, & tecum
in cruce infirmitatis noſtræ fragilitati
per paternam bonitatem tuam con-
temperata exſpiremus. Lagire propi-
tius in perſecutionibus noſtris patien-
tiam, & in cæptis bonis perſeveran-
tiam; ut per Sacro Sancti Sanguinis
tui pretium, per Paſſionis tuæ merita,
per mortis tuæ efficaciam participes
tuorum ſimus vulnerum ac dolorum;
& poſt vitæ noſtræ terminum tecum
ſine termino congaudeamus in perpe-
tuam

Nynmu

n eretni
, Awen,
Mernoſter.

—

I1

N Mnifne
nino)l
UlI
N, gue)

Iludid enn
UunClcenein

Mathrun.
tlhcekeit,
ere, 0 or
1 „
N l,

0,
Paſſion

memori
Vvia.

ns Dom:
83 Paſſiont
endiin-e
hlaborim
krewus
m in cor.
Etecum
ragilitet!
ard con⸗
ire propi⸗
is Petlen.
rſeyeran-
angpioß
e werin
particioel
dolorun
Im tecun
in petpe⸗
tuad

De opprobriis a eſu in cruce perpeſſis. 177
tuam æternitatem interminabilis vi-

tæ&. Amen.

Pater noſter. Ave Maria. Gloria Patri.

MXYSIERIUM X.
De innumeris opprobriis à Do-
mino Ilſu in cruce perpeſſis.
MEDITATIOI.
Dic, quæ JEſus opprobria ſuſtinuit,

dum in cruce pyependit.

Cluuus enumerabis arenas maris, quânt
improperia crucis; citiùs contabeſcent
ora Chriſtum irridentium, quâm linguæ ir-
riſiones infinitas exprimentis orificium;
quidquid enim dixeris, remanebit in æter-
num dicendi materia; ſunt enim tot & tanta
cohtumeliarum, calumniarum, ludibriorum,

ſubſannationum, improperiorum & tormen-

torum genera, ut melius exhaurias mundi
Oceanum, quàm Chriſti illuſi comprehendas
martyrium. O ingens vis blaſphemiæ! alios
falvos fecit, ſe ipſum non poteſt ſalvum fa-
cere. O horrenda vox calumniæ! ſi Filius
Dei eſt, deſcendat nunc de cruce, & eredi-
H 5 mus

178 Miſterium AX.
mus ei. Oabominabilis partus malitiæ! vah!
qui deſtruis templum Dei, & in triduo re-
ædificas. O execranda temeritatis exclama-
tio! ſalvum fac temetipſum & nos. O indi-
cibilis Dei clementia! qui cùm glorioſus eſ-
ſet terris & cœlis, à terrenis voluit cum tan-
ta infamia traduci, cum tanto dedecore
tractari. Oinaudita Chriſti benignitas: qui
pro infamibus factus eſt infamis, factus ma-
ledictus, factus peccatum, ut peccatorum
infamiam tolleret, & cum fama peccatores
ad ſe attraheret, qui nequidem ſub manu
juſtitiæ ſuſtinere patienter volumus decre-
tam exceſſibus noſtris infamiam. Medere,
6 cœleſtis Medice! acceptis vulneri-
bus noſtræ animæ, per ſaluberrimum
pharmacum & Euchariſticæ balſa-
mum S8. tuæ Menſæ, quia Mediator,
quia Medicus, quia Reparator
es omnis rationalis creaturæ.
Amen.

Adde: Adoro te, ut pag: 110.

W (†X)

imu.
cl, dun
ren
Wmmelt,
unnrurllbu
alnindlios
eun eleſron
uinsden
Yluſetenet
llerellne
bllentetel
aroeblandie
arn al
Mabucrlg
Mägimmnn
Paemconten
tz rrinni
Iune, thi,
Conue. O
Ohoninsi
rene iſii
iemen e
Unium lr
bi⸗ E miſer
fuinu, e

malitiel
in triduon
atis exchin
nos. Oin
gloriolu
luit cum
o deden
nignitagn
, factusn
peccavon
a pecciri
n ſub min
nus decre⸗
Meere,
Vulneri.
erriwunm
E balſs⸗
Mectaor,
Pacaktot

ré.

De opprobriis a Zeſu in cruce perpeſſis. 179
MEDITATIO z.
ILſus innocens exercet manſuetudi-
nem, dum nocens homo innocenti
proximointentat litem.
Nnatum eſt, ſed damnatum eſt, hominis
im naturalibus vulnerati vitium, quòd vi-
tia ſua in alios innocentes torqueat, dum ſe
reum eſſe profiteri debeat; vitia ſua homo
ſauciatus deprehendit, & tamen per aliorum
vitia ſe temerè defendit; arguentem ſe juſteè,
injuſtè redarguit, punibilem ſe ſentit, & cor-
rigibilem ſe fieri non conſentit; Superiores &
Prælatos blandientes reſpicit ut tales, aſt dum
ex. officio culpabiles emendant, deſpicit,
neſcio ut quales; Rector cum ſubditis ſervato
moderamine pacem intendit, ſubditus contra
pacemcontendit, & litem intentare præſu-
mit; præſumit, inquam, innocontem infa-
mare, corripientem lacerare, corrigentem
damnare. Oinclementiam! inſipientiam!
& hominis ab homine grandem diſtantiam!
argue inſipientem, & oderit te; corripe ſa-
pientem, & diliget te. Ohominis à Deo in-
finitam diſcrepantiam! qui paſſus eſt pro no-
bis, & miſeretur noſtri; nos nec Deo com-
Patimun, nec à proximd patimur, nec frater
H 6 fra⸗

180 Myſterium X.
fratris miſeretur. Homo gloriam ſuam quæ-
rit, Deus in cruce gloriam ſuam ſpernit, ut
quærat gloriam noſtram; & totum ſe tradit
pro nobis, relinquens etiam poſt mortem
mortis ſuæ memoriale in ſanctiſſimo Altari.
Imitare Dei tui manſuetudinem, & mendica
ab Agno vivo longanimitatis virtutem. Am.
Adde: Adorote, &c. pag. 110.

MEDITATIO 3.
Volentes ſe invicem dilacerare, vult
Chriſtus cœ&lo ſervare.

Ara feritas eſt, ſi lupus in lupum, aut im-
maniſſima fera in feram, aut fimile in
ſui fimile agat, ſolo excepto homine: fit
homo homini lupus, nec hoc infrequens eſt,
ſed quotidianum quaſi conſequens, dum
vix ſenſibilem injuriam exceſſivæ reciprocat
actione vindictæ: homo hominis naturam
. . . . . „
exuit, feræ rabiem induit, relictâ ſolâà ex-
ternà humanitatis pelle; &, quod pſeudo-
politiæ maximum eſt veſtigium, foris faciem
hominis amicabilis, intus fert furorem Leo-
nis; ut nactus locum, evomat latentis beſtia-
itati enum, frater in fratrem factus dæ-
litatis ven ,frater in fi factus d
monium. O inhumane homo! Dei-hominis,
qui pro nobis factus eſt vermis, inſpice
ecxei⸗=

imn
Mium.
i, eſictar
in ſeeſic
lilgahik
curi lckores
Stcantgi, n
: Omnibu-
Atienncicn
e VOlit
Ngeteinn
DUImeporen
Gohuman
Enter imorm⸗
1- Kn
Nchrt, Ue
im onn te
Fügliuen
eto, olon
Uucharilicol
unomentem,
omden,
ransmuer’

Aade:R

nſuam u
iſpernit,
tum ſette
voſt mon
ſſimo Al
„& mend
ttutem. 4
10.

3.
are, Ui
é.
, autin.
ſimile in
mine: ſ
quenseß,
ens, dunm
reciproert
8 Natutam
ſola er
Apleude⸗
Nris acien
oremle
ntisbeſt⸗
ſackus⸗
-homin
, intpie
cxen

De opprobriis à Zeſu in cruce perpeſſis. 181
exemplum. Deus-Homo ſputis voluit ve-
lari, ne ſacratiſſima humanitas ad conſpuen-
tium ſe reſpiceret vindictam: mambus vo-
luit ligari Dei Filius, ne cœleſtis Pater arma
contra lictores apprehenderet: pedibus vo-
luit configi, ne curreret adverſus crucifixo-
res: omnibus membris vinciri voluit, ne
juſtitiæ vindicativæ laxaret licentiam: toto
corpore voluit exinaniri, ne creaturas ſuas
redigeret in nihilum: cunctis animæ Divi-
niſſimæ potentiis voluit vim inferri, ut cun-
ctas humanas animas violento attractu po-
tenter informaret ad exercitium charitatis:
in Sacro-Sancta Euchariſtia voluit jugiter
reſervari, ut per jugem Divinitatis præſen-
tiam contra depravatæ humanitatis noſtræ
fragilitatem caperemus afſiſtentiam: cape
ergo, & homo! & concipe ab inhumanato
Euchariſtico Deo tuo manſuetioris humani-
tatis mentem, ut excuſsà feritate de fera in
hominem, & de homine in Deificatum
transmuteris genium. Amen.

Adde: Adorote, ut pag. 110.

X* *

X K
7 ME-

192 Miſterium X.

MEDIIATIO 4.
Quem non movet Chriſtus, tartareus
rapiet fiſcus.
Axei cordis, imò adamante durioris pe-
ctoris eſt ſignum, nolle erga patientem
Chriſtum totum effundere præcordium, qui
viſcera miſericordiæ ſuæ erga nos tam pa-
tenter expoſuit, in ſui erga nos amoris teſti-
monium, ut nullum ſibi retinuerit propriæ
voluntatis motum, & noſtrum ſibi appro-
priaret affectum, cordiſꝗque compaſſivi vel
modicum actum: ſi perſtat in te, ò ſaxee ho-
mo! tantæ oblivionis durities, ſcito non
longè abeſſe reprobationis fulmen; imè
tantò propinquius tibi imminere judicium,
quantô propenſiùs proprii judicii terrenis
adeò immerſi ſequeris capritium, heu ſin-
gulare nimis! ſi Judæi vidiſſent mortuo ca-
ni ſimiles infligi crudelitates, an non erga

beſtiam inanimatam monſtrâſſent aliquam

ſaltem animalem compaſſionem? Compa-
tiare ergo Creatori tuo creatura rationalis,
ad imaginem Plaſmatoris tui creata, dum
vides Redemptorem tuum tui causâ, tui
amore non ſolùm ad extrema redactum ſup-
plicia, ſed inſuper quotidianum tibi factum
refri-

Nenmi

(oeriumn i
igeri,

. Con
lemis,
Mbni toßpi

W munet tecl

n gommne
Aule geds
en.

le. An
NID

r auin
lanlaun

AEe
ven

frnm hin
c ur n
nteſes, 4
Klmlen,
Toſkun, g
ſec epanl
tiinelec
(cipbienk
Nnizerdin
lile, Kin

durion

gi patien
vordiun,
n0s tam
Samorion
Ueritpren
n ſbi Ar
Inpaſſinin
Haxeel
lcito on
en ; Inn
ejudicinn
dii terteni⸗
1, heu r.
mmortuoca⸗
rton erg
diqu
tationet
eata, &r
CAld, 1
lacuml,⸗

lbiftaun.

Iely

De opprobriis à Zeſu in cruce perpeſſis. 183
refrigerium in cœnaculo illo Eccleſiæ ma-

gno. Cœna cum hoſpite hoc quotidiano

frequentiùs, & annuntia mortem tui amo-
roſiſſimi hoſpitis; ut ſicut ipſe ad finem ſæ-
culi manet tecum, quem non vides, ſic tu
cum ipſo maneas in ſæculorum ſæcula, quem
ſolà fide credis in myſterio myſteriorum.-
Amen.
Adde: Adorote devotò, ut pag: 110.

MEDIIATIO 5.

Non pauciores modò ſunt Chriſtiani,
quam olim in Chniſtum blaſphemi
Judæi.
ASel Dei Paſſionis Chriſti à principio
ad finem præſentes teſtes, nomminus
fuerunt hujus veritatis inſpectores, quàm
modè ſint noſtræ pravitatis irrefragabiles
conteſtes, qui non tam ore, quàm opere
& ſacrilegâ vità blaſphemamus Salvatorem
noſtrum, quem linguâ quidem confitemur,
ſed negamus factis. Circumſcribe, ô poten-
tia intellectualis! ſi tamen potes, incircum-
ſcriptibilem hanc Dei tui exinanitionem,
qui à cardine cœli ad fines extremos terræ

uſque, & infra infimam mancipiorum vili-
tatem

184 Myſterium X.
tatem ſeſe abjecit, ſuper qua ipſi angelorum
chori & angeli Dei amarè flebant; flentes &
deflentes noſtram obſtinaciam, ac Chriſti
Eſu miſeriam. Compenſa igitur, animat
angelorum luctum, & Dei tui erga te zelum,
dum in ſanctiſſimo Euchariſtiæ myſterie
diurnum tibi exhibet acceſſum, ur tuum
erga ſe accendat zelum & amorem ferven-
tiſſimum. Amen.
Adde: Adoro te, ut pag. 110.

ORATIO.

Quà petimus cum Chriſto pa-
ti, uc Chriſto poſſimus aſſimilari.
TNiunde „quæſumus, Domine Efu,

induratæ animæ meæ novum Spiri-
tum vitæ, per ſpiritalem & vitalem,
ſeu vivificam charitatis tuæ abundan-
tiam, ut Spiritu recto manſuetudinis
& principali fraternæ lenitatis ſen-
tiam me innovari, tibique in actibus
meis conformari: fac me ſimilitudi-
nis tuæ effigiem in corde gerere, & in
opere exercere effigiatum; ut dein-
Ceps peccantis in me fratris mei inju-
rias

Dllr M
ibaliter no
Alcias, &
cruce, 40
eo Ehere

6

0

er nolter.

—

NIVSI
Mor M

ſanmig eſt
z0

ID.
Mnlinmuen
ull
Onnmuhen
Clmad⸗
m Clors,
Lets im mae
Uum apbe
lem ADren
temfiülunſ
Ramheben
Demnimmn in
celuin, e
penbincan

7

bſi
llangelon
int; feme
1 „ ac Cl
tur, ani
gatenel
lie myle
im, ur
Oremn fen

10.

0.
ton
milari.
ine El
um Sir⸗
X Vitaen,
Abuncan-
hetadini
taris ſen
in ai
jmilinm
ere, Al
ut Gel
wei ioſ
1i

Dolor Matris ſub cruce lachrymantis. 185
rias aliter non excipiam, quàm cordis
delicias, & ſim filius imitationis tuæ
in cruce, ac hæres conſolationis in
regno & hæreditatis tuæ luce. Amen.
Pater noſter. Ave Maria. Gloria Patri.

NM XYSIE RIU M XI.

Dolor Matris ſub eruce lachry-

mantis est inter maximos Chriſti,
in cruce patientis.

MEDIIATITIOIr.
De cauſa magnitudinis doloris Chriſti,
& ejus Chriſtiferæ Matris.
On miraberis, ò anima devota! in ſan-
ctiſſima Deipara compatiente quantita-
tem doloris, ſi tantillum profundiùs expen-
deris vim materni amoris erga Unigenitum
ſuum, erga Deum & Creatorem, Benefacto-
rem & Præſervatorem ſuum; erga innocen-
tem Filium ſuum, de puriffima Matris ſub-
ſtantia habentem complexionem corporis te-
nerrimam, in medio ætatis flore tam dirè di-
laceratam, etiam ab iis, quos bonus Eſus
ſuperabundantibus cumulaverat beneficiis.
Con-

186 Myſterium I.

Dylr Men

Conjuraverant adverſus Filium Dei Tibe-

rius, Pilatus, aliique nobiles; conjurave-
rant contra nobiliſlmum cæœli Regem igno-
biliſſimi terrarum ſcurræ, inauditam evo-
mentes inſolentiam. Dolorem materni pe-

Ctoris mirèé adauxit mutuus Fälii & Matris

aſpectus, à neutro potens habere ſolatium,
quin potiùs doloris reciproci augmentum:
Filius patitur foris, compatitur intus Matri;
Mater intus compungitur, foris non habet,
in quo Filium conſoletur: Filius & Mater
carnis comunicatione & ſanguinis muruum
ſibi eſſe dederunt, quod utrumque ſolvit
etiam poſt mortem atrociſſima lancea, per-
tingens ad diviſionem animæ utriuſque ac
ſpiritus; ſicut enim caro Chriſti erat caro
virginis, & cor virginis Matris erat cor vir-
ginei Filii, ita dolor Filii erat dolor Matris,
& vulnera Chrifſti morientis vulnera erant
Matris dolentis; dolentis cordium noſtro-
rum pertinaciam, eò quòd divino afflata Spi-
ritu præcognoſceret pauciſſimos fore, qui-
bus mors Chriſti pro ſalute totius mundi
mortui prodeſſet. Maternæ denique com-
paſſionis vehementiam colligere licet excar-
nali affectu noſtro, quo erga carnem & ſan-
guinem confœderatorum nobis parentum,
filio-

Ngeßatun
caiure Anho
ecbanimatwen⸗
Krum cor)
unineor cil
Onw Nanles
nnprtent
rtenerrine c.

Mde: Aun

IID
rulli

5o A
Mauireruyer
Cumſerenn,
les ühlre
MInkomn
immmeind).
nüsfuthhe
derelie,d
nonmonltr
omi ento
bi elr

um Del TI

8; coninn
naucditam
mm matem
Fälii & N
bereſolt⸗
i augmen
ur intuel
ris nonki
lius &
inis munne
mane ſon
ncea, ſet
ttiuſque⸗
bi eraren
erat cor in
lolor ni
Ulnern etann
um noſtro
dhatag
lore,
otius mont
nique an
licet ens
tnem &l
