& oſſibus ſuis veſtimenta omnia ſolvit, pilis
cameli carnem texit, vinum & ſiceram non
bibit, victum & amictum per omnia auſte-
rum aſſumpſit, verum ſectatorem bonorum
operum ſe præbuit, & genuinum pœnitentiæ
Præ-⸗

2

yren 4
temleſpin
e Negit,
eNS: oon
ſortorpoln

ſunn Iguua
Dlcamuf
Propemme
uibusrenen
oble, en
AII
““
uutlnc

ll en

4
NNrnwi
Urtineem
1 erh
Iechocorns
übmnonum,
lhlonlſkcnn
gunenleh
&e linglinen
Cgemlnin

Ceresalien

, ung

ſuper Feſtis Santtorum. 461
Kuirll præconem ac factorem ſe ſtitit, & peccato-
elien rem ſe potiùs prædicavit, dum ſe Chriſtum
ihnni eſſe negavit, & hominem confeſſus eſt, di-
nannede cens: Ego nen ſum Chriſtus; venit autem
ekimme fortior poſt me, qui fuit ante me, cujus non
,de ſum dignus corrigiam calceamenti ſolvere.
enn Diſcamus hic humiliari in cinere & cilicio,
pro peccatis pœnitentiam agere, verba ope-
ribus verificare, & doctrinam exemplis com-
probare, exornare & nobilitare.

MEDIIATIO II.
De S. Joanne Baptiſta.

Joannes cum diminutione capitis teſti-
moniuim perhibuit Evangelicæ
veritatis.
Rædicationis Evangelicæ exordium Di-
vus Joannes orſus eſt in deſerto, propa-
gavit in eremo, dilatavit in populo plebeio,
nec hoc omnis fuiſſet virtutis ac fortitudinis
teſtimonium, niſi etiam de ſolitudinibus &
caulis ruſticorum proceſſiſſet ad palatia Re-
gum & aulas Magnatum, Chriſtum daturus
& ſanguinem: venit itaque ad Herodein
Regem, ſeminaturus Evangelicam inter pro-
Imammm ceres & aulicos ſœcunditatem; nec erubuit
Evangelium præ timore hominum, ſed au-

pin U 3 dactior

462 Meditationes

dactior redarguebat Regem, juxta exigen-
tiam ſtatus, abſque reſpectu ad regalis ſtatũs
magnificentiam, objiciens ei, licitum non
eſſe lenocinium & inceſtum cum uxore fra-
tris ſui viventis, nec abſque ſcandalo tole-
randum hoc commercium; cujus repræhen-
ſionis juſtiſſimæ veritatem non tantùm ap-
prehendit reus Rex, quantùm irritata He-
rodias & filia ſaltatrix, unde inquieta ſaliit
ejus anima, nec pacari potuit, donec Hero-
dem permoveret, ut oannem amoveret ex
aula & vita, per carceris primum recluſio-
nem, & denique capitis diminutionem in
folennioris convivii die factam, ut adim-
pleretur libidinis continuatio & prophetiæ
erat vaticinatus, dicens: Illum, nempè Chri-
ſtum JEſum, oportet creſcere, ſeu in crucem
agi & elevari, me autem minui, & capitis
detruncatione decollari, ſpectaculo verè
horrendo, & inter epulas nunquam ex-
ſpectato. Diſce hic prædicator Evangelicæ
veritatis propagandæ fervorem, nec erubelce
purpuratum Eſum, erſi ſanguinis purpura
te oporteat rubere ad verecundiam tyranno-
rum; diſce activè repræhenſibilem te oſten-

dere, & vitia etiam Magnatum, Principum
&

1. ,
tenis1oet,

KRNeuun CMm

n
c(E ehtrnie

Aceke, Phliß
Holtolcrri

Xconpetgan
mi ader N
Verbobeilſen
enimmtchlan
inmae; Dewen
nrione, Abinn

nimin nede
ſianimumen

o N.

Moydurt ibe
Veye iſn
Umnneor
Cempin
inert, n
lenenteldus
FiiClkian
bis, hare
Mgt

Drocnnbenen

ttu
Nern⸗
ehün

ckmam n.
elm

Cn Ciutent

lnem von nn

l, e

Nipgit An,

Arekean

die

Jumumimmr

ſuper Feſtis Sanktkorum. 463

& Regum cum moderamine diſcretionis li-
citæ reprehendere, & ſcandala in populo
arcere, pro officio & vice functionis tuæ
Apoſtolicæ: diſce animas de peccatorum ca-
tenis ſolvere, etſi corpus tuum in carcerem
& compedes cogaris pro Deo & ſalute proxi-
mi tradere; nec diffide ipſam mortem pro
verbo Dei & veritatis teſtimonio ſubire; hoc
enim medio ſecuriùs vitam æternam poteris
intrare; Deus enim proventum dabit in ten-
tatione, & Evangelizantis linguam diriger,
ſi animum cordatiùs præparatum inveniat.

Pro Feſto S. Mariæ Mag-

dalenæ.

MEDIITATIO I.

Won cures bhomo! curare homines, ſi
verè amator Dei eſſe cogites.
Umanæ creaturæ erga Deum dilectionis
ſchema vivaciùs tibi, àô homovix poteris
ingerere, quàm ſi vivà imaginatione præ-
ſentem te ſiſtas in medio cœnaculi & convi-
vii Chriſti cum Phariſæis aliisꝗque peccatori-
bus, ibique exſpectes adventantem & ad
Magiſtri pedes piâ impudentià prudenter
procumbentem famoſam illam in civitate

U4 pec-

464 Meditationes

Peccatricem Magdalenam, quæ gerens in
manibus alabaſtrum unguenti, nardi ſpicati
pretioli, fractà alabaſtri pixide effudit un-
guenti ſpecies ſuper caput Chriſti, & totam
uudequaque domum odore implevit, pedes
ipſos tenerrimâ amoroſitate & virili animo-
ſitate oſculabatur, lachrymis pœnitentiæ
irrigabat, & capillis capitis detergebat: ſte-
terunt ſuper hoc dilectionis inſolitæ ſpecta-
culo omnium in cœnaculo aſſidentium oculi
immori, ſoli movebantur ad iram & indi-
gnationem animi, præſertim hoſpitis illius
Phariſæi, qui Chriſtum invitaverat „Mariam
autem Chriſticolam murmure ſuo intra ſe
objurgaverat, & Chriſtum ipſum ignoran-
tiæ reprehenderat, dicens: Si hic ellet Pro-
pheta, ſciret utique, quæ & qualis eſt mu-
lier, quæ tangit eum, quia peccatrix eſt;
parùm ſapienter diſcurrebat interna mentis
operatio Phariſæi, inſcii aut ſcire nolentis,
quòd qui ſecum manducabat, cibum haberet
voluntatem Patris ſui cœleſtis, 4 quo miſſus
erat peccatores quærete, trahere & ſalvare,
ac quòd peccatricis iſtius greſſus in cœnacu-
lum direxerit miſericors Deus, ut eſſet fer-
culum pingue Salvatoris. Diſce hic viator
Phariſaica & quæcunque temeraria devitare
ju-

ſrclcnpKunm
Inimcun, ut

incvorslcd
MIOD

Ana N e

IaN

Eenſuumb

I 1
Aodvemco:
co

Cudimtonern
resceen enn
Algir
niptucde

(Ollku;n

lign

ſuper Feſtis Santtorum. 46 5
judicia, & mundi repudiare reſpectum Deo
I inimicum, ut pro Deo & proximo opereris
in quovis loco bonum; ſi enim hominibus
placere quæreres, Chriſti ſervus non eſſes.
MEDIIAIIO II.
enn õ De S. Magdalena.
gidnm Ama ut Magdalena, ut ſint à te pec-
mntilint cata aliena.
Eddidit amorem amori Deus, & ut
Magdalenam ream non eſſe demonſtra-
ret, defenſione eam purgavit, murmura
Phariſæi caſtigavit, temeritatem aliorum
indignantium increpavit, injuriam ſibi &
omniſcienriæ ſuæ ab hoſpitibus illatam ſup-
portavit, & deptædicandæ innocentiæ, ju-
ſtitiæ, ac dilectioni Mariæ Magdalenæ uni-
cè allaboravit, parabolicis his monitis hoſpi-
tem ſuum Phariſæum, Simonem nomine, ſie
alloquendo: Simon, duo debitores erant
cuidam fœneratori, unus debebat plus, alter
Ucki minus, non habentibus autem illis unde
tee, MeN redderent, donavit utrisque, quis eum plus
luum diligit? Ætimo, inquit Simon, quòd ille,
usesu“ cui plus donavit: rectè judicâſti, reſpondit
i Mrkt Chriſtus; vides hanc mulierem? Intravi in
Ar emniaa domum tuam, aquam pedibus meis non de-

diſti,

„

rmrin 6
eknin nni

466 Moeditationes

diſti, hæc autem lachrymis rigavit pedes
meos; oſculum mihi non dediſti, hæc au-
tem non ceſſavit oſculari pedes meos; caput
meum oleo non unxiſti, hæc autem unguen-
to unxit pedes meos, propter quod dico tibi:
Remittuntur ei peccata multa, quoniam di-
lexit multum; cui autem minus dimittitur,
minus diligit: his dictis confuſus manſit
invitator hoſpes, victor hoſpes receptus ſte-
tit; contrita & conſolata in pace Magdalena
receſſit, nec tamen à Domino ſuo mente
diſceſſit: applaudamus ergo pœnitentiariæ,
& amatrici Magdalenæ cum ſacro poëta:
Magdala quid ſævis laceras tua membra
flagellis:
Nam tua, quæ defles, crimina tollit
amor.
Ex his, mi Chriſtiane, denuèò diſce, non ſe-
cundùm facicm & exteriorem ſpeciem in-
terna dijudicare, eò quèd converſio eſſe
poſſit inſtantanea, ut ex corvo cygnus, ex
hædo agnus, ex lupo ovis, ex peccatore
juſtus, ex malo bonus, ex perverſo poſſit eſſe
ſfſanctus in momento, & hoc benèe
memento.

☛W (†) ₰

Mo Nel-

AIID

EStulehuit

4,l

Onlckn,d
Aenumn

Juper Feſtis Santctorum. 467

Pro Feſto S. Annæ.
Vid. ſup. Medir. I. de Immac. Concept.

Atner

Crnt
umeli
luen D

Kum pag. 437.
petqot . 1
nhe Pro Feſto S. Jacobi Apoſtoli.

1

nnkn M E DII ATIO I.
Stude humilitati, & Divinæ gratus

eris Majeſtati.

Onſidera, ò homo! quòͤd ad hominum
ſalutem natus & mundo datus Salvator
IEſus Chriſtus totum ſalvare mundum vene-
rit, contenderit, & alios ad hoc miniſterium
Pro u niverſi populi converſione elegerit ſua
opera contulerit, aliorumque officia in unum
aflumpſerit, præcipue humilium; unde
diſcipulos ſuos in abyſſo humilitatis fundare
ſtuduit, ut ad culmen celſitudinis ipſos &
per ipſos omnes elevaret homines. Quate-
rus nus nemo gloriaretur de ſuo, nec dona gra-
tuita faceret ſua, ſed ſoli Deo attribueret ac-
cepta: hinc ad diſſolvenda jactantiæ & atro-

ven, Ahi gantiæ blandimenta, ſapientibus hujus ſæ-
4 ; . .. . . . . .
henmn culi propria, elegit in diſcipulos, & ſalutis

hominum cooperatores, viros plebeios, ru-
des, illiteratos, egenos & pauperes; relictis

U 6 po-

erlurnti
inqubuſi
lun, Kctei

m

468 Meditationes
potentibus, doctis, magnis & nobilibus, in
altis ambulare ſolitis, & prædominari ge-
ſtientibus. Talium in ſpiritu humilitatis
profundatorum virorum anteſignanus unus xn
erat S. Jacobus, de quibus S. Paulus ait, in-
firma mundi & contemptibilia elegit Deus,
& ea, quæ non ſunt, ut ea, quæ ſunt, deſtrue-
ret; elegit, inquam, abjectos, ſubmiſſos &
debiles, ad confundendos in opinione ſua Urnemuh
potentes & excelſos, minusque aptos, qui- lalut
bus magnalia ſua committeret Deus. Cave limn tun
ergo frater Chriſtiane, ſi verus & probatus Ohrrzimmin
eſſe Chriſtianus amas, ne de te ſuperbè, ſed aliewian:
humiliter ſentias; cave, ne tibi, quæ Dei ullrlel
ſunt, arroges; ne ſacrilego furto uſurpes lmlng
aliena bona; quorum cuſtodes conſtituit m
Deus ſolos humiles domeſticos, ut ab Apo-
ſtolicæ ſuæ œconomiæ ſervitio eos collocet

in Divinæ Majeſtatis ſuæ ſolio. (nlllelaneln
MEDITATIO II. Uroenionut
De 8. Jacobo hensrunmm
, 3 . Indlernih
Veri Dei imitatores cæleſtis regni ſunt ii Eian
poſſeſores. enunboninn

LDivinæ benignitatis & benevolentiæz mid amn
dextera eſt, quòd ex tanta Judaiſmi Ptquſain
multitudine paucos ſelegerit operarios cæ- ſund, iae
licæ

luein
fiin e
onnn Drlont.
E 1. ande
egabud le
Menpt

nu einee

Güslrldl
1AIIN
8 o⸗
Gercelſin
ſniers & denn⸗
9
l in
SS

ſaper feſtis Sanctorum. 469
licæ ſuæ in terris vineæ, cultores Apoſtolos;
in quibus pronam tamen obedientiæ ſeque-
lam, & celerem imitationis promptitudi-
nem mirantur ſæcula poſteritatis, quèd
iſti unico quaſi verbo aut nutu vocati, ſtatim
relictis omnibus vocantem fuerint ſecuti
Magiſtrum, null dilationis morâ, nullàâ

tergiverſationis remorâ, nullo excuſationis

prætextu, nullo retorſionis uſi fuerint jure;
ſed audito unico vocabulo: Venite, navicu-
las littori, retia remiſerunt navi, & propriæ
voluntati nuntium, nihil cogitantes de do-
meſticæ tei cura: potuiſſet abſque culpa S.
Petrus filiæ ſuæ Petronillæ curatorem cogi-
täſſe; potuiſſent SS. Joannes & Jacobus ſe-
niculorum parentum exſpectàſſe diſpoſitio-
nem, aut præparãàſſe proviſionem ppotuiſſent
plures alii œꝙconomiæ ſuæ patronos prære-
quiſiſſe ſucceſſores; aſt nihil horum tarda-
bat vocationis effectum; quin & ipſe Mat-
thæus nummos telonii, & alii totam ſuæ re-
linquerent ſubſtantiam rei, ut tanrò expedi-
tids, & à cunctis terrenis exinaniti ſeque-
rentur Dominum terræ & cœli. Conſidere-
mus & nos exactiùs Superiorum mandata,
per quæ loquitur nobis Deus in verbo abbre-

viato, ſicut locutus eſt Apoſtolis ſuis Chri-
U7 ſtus:

479 Meditationes

ſtus: conſideremus pondus verbi iſtius ge-
minati: Venite post me; quo nec Chriſtus
Apoſtolis, nec Deus nobis aliud intimate
voluit, quâm, ſequimini me, imitamini me,
facite opera Patris veſtri, facite ſicuti me vi-
detis facere, ut ſitis mei & Patris mei filii,
ut ſitis inter multos vocatos pauci electi, ut
ſitis viri Apoſtolici, quales fuerunt Apoſtoli,
quorum oſfficia fertis, & miniſteria agitis,
& myſteria repræſentatis: hi & eorum Ma-
giſter patientes erant, mites erant, pacifici
erant, humiles erant, caſti erant, obedien-
tes erant: crant pariter homines infirmi,
fragiles, carne veſtiti, paſſionibus obnoxii,
& miſeriis tributarii, quales ſumus nos; eri-
mus autem nos, quod ipſi ſunt, ſi fecerimus,
quæ iſti fecerunt.

Pro Feſto SS. Angelorum
Cuſtodum.
MEDIIATIO I.
Angelus bonus, benée obſervatus, erit
omnium ſalus, quos perdere niti-
tur malus.
N On ſolùm propriam Præcipit nobis Deus
animæ curam, ſed noſtram Pr Cien
a⸗-

r
. 6ülennien
ciimktut
ifgtin
Alns nink
bistacainn
mioos
gocil
moreham
Gere, eſtnt,
rtlolte
lalrenzmnn
ulten geann
, ſer ammn
mmunt, 1
ce

Dbi drnonmnin
,,„
Denxa, Camden
Unuit, ng
nñKos mnos
ladonufuen
tunmeſeunne
Menn kehnehoe
re oklelie

oclnione

Ir ſCann

ſuper feſtis Saatborum. 47 1

præfigere Angelos cuſtodes, contra juratos
ſalutis noſtræ hoſtes, irreconciliabiles no-
bis factos in via Domini antagoniſtas & ini-
micos capitales: hi enim inſidiantur è veſti-
gio calcaneis noſtris circumeuntes tanquam
latrones & leones rugientes, quærentes per-
dere, devorare, & in abyſſum abſorbete, ac
præcipitare animas hominum, non minus
ad ſalutem æternam, quâm æterni Dei ſimi-
litudinem creatas: nec eſt locus adeò reli-
gioſus, nec communitas ita ſancta, nec ſo-
cietas tam munita, in quam ſe non intrudat
fex infernalis, & dæmonium illud notiſſi-
mum, nomine trito, meridianum; uti ex-
Ppcrientiâ didicimus à collegio Apoſtolico,
J. och ubi dæmonium iſtud curioſitatis ſuæ incita-
Ardn menta, & ambirionis deliramenta ita diſſe-
“ minavit, propagavit & irradicavit, ut inter
IIIIOI ſanctos viros & eccleſiæ primicerios turpis
buaena illa ſuborta fuerit quæſtio 5 quis illorum fu-
turus eſſet in regno cœlorum major? Volens
NNAH aurem lethale hoc arrogantiæ vulnus eviſce-
Nh rare cœleſtis medicus, uſus eſt in pharmaco
pro curationis medio Divino hoc antitodo,
ur vocaret parvulum, quem in medium ſta-
tuit,

472 Meditationes
tuit, dicens: Niſi efficiamini ſicut parvuli,
id eſt, ſimiles puero innocenti, ſimplici, hu- unnnl euen
mili & obedienti, non intrabitis in regnum polllgndt
cœlorum: ſive parvulus iſte homo purus, ſive ennmkum
angelus hominis effigiem indutus fuerit, pa- ſobis
rum ad rem confert, ſaltem tu, Chriſtiane wildentkan
mi, grates habeas angelo protectori, tutori Ntocmat
fideliſſimo, cuſtodi vi gilantiſſimo, & in quo- nißpnmlan
vis angulo reverentiam, in quovis diverſorio it Unenlznn
obſervantiam filialem; neque quid ullibi pemmmn
committas, aut unquam admittas, quod tu- wbukome,
telaris tui oculos offendere , aut præſentiam z, Minonen:
poſſet divertere, ſed adjutorium ejus im- ulfſrhen
plora ferventer, patrocinium conſerva con- iollenuouin

.

ſtanter, cultum Ppromove fideliter, ut te tuea- ſcftd A nlt⸗

lakeer

tur & defendat perenniter. Orunun
MEDITATILObłᷣII. ,da
De 88. Angelis cuſtodibus.
Velut Angelum ſemper honora Proxi- ſneiin

inuim tunm reverenter. lck, Uinger
PRærer inviſibiles Dei miniſtros Angelos, Mnhllis ie
in miniſterium noſtrum legatos, deſtina-
vit etiam tot nobis viſibiles Deus angelos,
Jquot proximos; his quoque proximis noſtris
ſingulis ſingulos aſſignavit tutelares genios,
ut niſi reſpicere velimus proximos, reſpectum

ſal-

Angcllo,
n

56
1. u
Aulrſonor
S
llaltem ,

☛

K. 5

IWI
Achhon
operhengt
nfelnete

.1.
lgnn
S

Juper feſtis Sanliorunj. 473

ſaltem Seramur erga eorum angelos, quem

innuiſſe videtur Chriſtus Apoſtolis, & per
Apoſtolos nobis, dum ait: Videte, ne con-
temnatis unum ex his puſillis; dico enim
vobis, quia angeli corom in coœlis ſemper
vident faciem Patris mei, qui in cœlis eſt.
Ratio congruentiæ eſt, quèòd adminiſtrato-
rii ſpiritus illi ex ordinatione ſpeciali Divina
ita irremiſsè circumſtent, aſſiſtant & occu-
pentur pro ſalute noſtra, & altiſſimi Crea-
toris ſui honore, adoratione & glorificatio-
ne, ut in omnem æternitatem nec ex noſtri
miniſterio fatigentut, nec in Divinæ Maje-
ſtatis obſequio infirmentur. Ex quo angeli-
co ſervitio ad noſtram doctrinam ſerviat,
quòd taliter in mundo conſervari nos opor-
teat, ut obſequia Dei omnibus cedant nego-
tiis, & Divinus cultus non negligatur, juxta
illud: Quærite primùm regnum Dei & juſti-
tiam ejus, & hæc omnia adjicientur vobis;
id eſt, ſi in operationibus angelicis per hujus
mortalis vitæ decurfum occupemur more
angelico, angelicis etiam gaudiis ſatiabi-
mur in altera vita ſorte
angelicà.

W (†)

474 Meditationer „

Meditationes pro ſolemnitate
Seraphici P. N. S. Franciſci. umm in
MELDLDITATIO I. 4 1n Emuhn
Stigmatizatus dum apparet Fran- olun N
iſcus, ic Sanctus ut alter compa-
ret Chriſtus.
Ita fuit admirabilis D. P. Franciſci Aſſi- nlrlan
ſiatis, utpoté quæ admiranda potiùs, ſellsciuknan
quàm imitanda eſt, & non nilſi ab anima ſpe- ieglechu tnmt
ciali Dei gratia roborata; erat hic Sanctus nmeramnmne
continuus in oratione, & cum Deo in inſe- 1e oelier, mien
parabili unione: quem Dominum Deum mmunggennien
ſuum adeò ferventer amabat, quòd ſangui- Imlude
nem pro ipſo fundere vehementius deſidera-
bat: in quem finem etiam in Mauritaniam
prædicationis gratiâ tranſivit, ut martyrio
potiretur, quod ſummoperè & ardentiſſimè
amore Eſu Chriſti concupivit; ita ut vitam
temporalem, & quæcunque illius pericula AIDI
ſunt, generosè deſpexerit; erat enim totus lrenuſcu
in Chriſtum Dominum transformatus, ſic B
quòd promeritus ſit, per Chriſtum, ut alter Vüireni
Chriſtus, evadere ſtygmatizatus, in plantis,
Cefnthitann

ſneni

volis, latere transfixus admirando characte-
re, doloroſoque valde vulnere, ſic repræ- 10, nlih
ſen- a M.

o ſuper feſtis Santctorum. 475
ſentans ipſum Chriſtum pro nobis paſlſum,
Nlm cruentatum, tam enormiter, crudeliterque
19 110 plagatum „virum dolorum, taliterꝗue, quòd
hic in terris Franciſcus Chriſti paſſi prodi-
n ug gioſum fuerit prototypon, mirum, imè
itlnrigte exemplar ipſius vivum. O Seraphine terre-
ICiun. ſtris! modò factus Seraphinus cœleſtis, quàm
genuinus fuiſti hic Domini Dei ac Ducis tui
miles ac ſervus, ſignis ac inſigniis, armis ac
ſigillis ejusdem condecoratus; impetra no-
bis precibus ac meritis tuis, ut & nos eun-
dem mereamur amare ardenter, eidem ſer-
vire fideliter, vivam paſſionis ejus habere
memoriam perenniter, quod fiet, ſi ſacrata
vulnera ſua Redemptor cordi noſtro fixerit,
mediante piâ interceſſione tuà, 6pater lancte!
valide, illadue igne amoris ſui inflammare
dignatus fuerit calidè, Amen. Fiat, ſive fiet.
De S. P. Franciſco Seraphico.
M E DI IAIIO II.

Franciſcus pauptr cælum dives in-
greditur.
Uia juvenis Franciſci præcordiis inerat
liberalis quædam innata, quæ ſecum
crevit ab infantia, in pauperes commiſera-
tio, propoſuit Dei famulus, quèd nulli un-
quam

4765 Meditationes

garet: hinc & factum eſt, quòd verus ama-
tor Dei & proximi, licèt junior, nec inter
laſcivos juvenes poſt carnis petulantiam
abierit, nec cum cupidis mercatoribus ſpe-
raverit in pecuniis & theſauris: nemo enim
tam auri aut theſaurxi fuit unquam avidus,
qum Franeiſcus hujus Evangelicæ margari-
thæ fuerit cupidus, ſcil. S. pPaupertatis, qui
utique in domo paterna potuiſſet frui bonis,
& abundare deliciis, divitiis aliisque donis;
ſed his omnibus, licèt mirè tentatus, carce-
ratus, exercitatus, imèò verberibus exceptus,
cum progenitere ſpretis, ſolam ſibi ſponſam
elegit, adamavitue S. paupertatem, quam
& reginam virtutum, unicamque dilectam
uam mominavit, quam quoque pro funda-
mento ſui Ordinis, quem poſtmodum fun-
davit, poſuit, quamque ipſemet in vita ſem-
per ſtrictiùs, in victu, veſtitu, habitatione &
alis quibuscunque uſchhumano neceſſariis,
ad omnium ſtuporem, & valde paucorum
imitationem practicavit, & quidem in tanto
rigore, quèòd vix non fuerit apud ſæculares
omnes vita ejus in naturali horrore: pauper
enim erat, & adeò pauper Franciſcus, quèd
. omni-

2

quam petenti ſe pro amore Dei eleëmoſy-
nam, ſi poſſibilitas afforer, eandem dene-

ß

guum Olen 1
le enendorſ
ebat,1
ln, Nllctt
iguun uin
llgebi ie⸗
gis nniſtnt
Pparertalit
fundann, gti
Puhentinol
Dimm, Cmuunmn
Nenial, Al
unzlrenin
Mnpongektnl
nIRAuni
s Phes di
n Fitun duet
morrigenind)
omuindele
in lrunnie
Donmob
Crvcktue,
Ontinnd,
erpellncg an
Pühpenun! n
ſontr nllier
Uen

lttieu
mnN, ſuper feſtis Sanbdtorum. 477

omninè nihil habebat, niſi habitum viliſſi-
mum, quem pro tegumento ſolûm carnis,
de emendicatis peziis & ſaccis confectum,
erebat, ad multorum profeſſione paupe-
rum, & delicatè nimis ſe veſtientium, non
exiguam confuſionem; omnia pro ſe adeò
eligebat vilia, quèòd erubeſceret valdè, ſi
quis mundi pauperum ſe vilioribus veſtitus
appareret: ex hiſce & nos pudore ſuf-& con-
fundamur, qui ſumus ejusdem Religioſæ
paupertatis profeſſores, maximè ſi vivere cu-
pimus, & quærimus ſuperſluis, ſi afficimur
pretioſis, ſi delectamur delicatis, parum cu-
rantes ſuper emiſſis votis, quia hoc modo
vix cum paupere Frauciſco cœlum ingredie-
mur divites, ſi cum ipſo hic aliter non fueri-
mus pauperes, ſi cum Franciſco verè paupe-
rem vitam ducere diffidimus puſillanimes;
cum gratia enim Dei poſſumus in hoc Fran-
ciſco omninè eſſe ſimiles, quare hanc gra-
tiam, frater mi perquàm dilecte, conſtantiùs
à Domino Deo, cum Ordine Seraphico, im-
ploras efficacem, eundem enixiùs rogando
continuò, & Divum P. Franciſcum ſic in-
terpellando corde devoto: O Patriarcha
pauperum! Nos pauperes fac ſpiritu, Con-
ſortes redde ſuperum, Ereptos ab interitu,
Amen. Pro

on

Meditationes

478

Pro Feſto S. P. Franciſci Seraphici. kamfudh
MEDIIATIIO III. buimi
„ . . „. . UuU Aone
Ou magis ſe Franciſcus humiliavit, 1 it⸗ Kin
J — . ugere;
tanto magis ipfſum Deus exaltavit. wihik

Uia Franciſcus in propriis parvulus erat udo, In
Q oculis, in omnium æſtimatione evaſe- cenni-
rat valde magnus, ita ut pro prodigio habe- Iium
retur in mundo; hoc non obſtanre, ſibi ipſi mrinaktnn
adeò vilis factus fuerat, quòd ſe pro maximo mimmn Inn
totius mundi peccatore reputabat: unde nec
unquam perſuaderi potuit, quèòd Sacerdos ONel
fieret, aut factus ſit: qui & admirabilia à 111
Domino Deo accepta dona, quàm ſtudioſiſ-
ſimè potuit, abſcondebat: etenim cujus- Mirtmſfa,
cumque laudis aut honoris infenſiſſimus erat Wuuuuſite
inimicus: hinc & dicere ſolebat, quèòd qui- Fhunku
libet tantus & non plus ſit in ſe, quàm quod nilan ein
& quantus eſt coram Deo: quapropter eun- molt;
dem Dominus in terris mirùm honorificavit, aumn Unn
ſeu mirificavit, in cœlis verò inter Seraphi- it, uilein
nos collocavit: quantèò enim plus ſe Fran- in llen idt
ciſcus humiliabat, rantò magis ipſum Altiſ- er Climoi
ſimus exaltabat, ac ſublimabat; id teſtante ſaniſne
ipſo Domino in ſacro ſuo Evangelio, & di- el, n ,
cente: Qui ſe humiliat, intellige propter ainian

1 . 1. e. .
Chriſtum, exaltabitur: humilia igitur & tu elinginn,
hic

dak

—RKHZZ . Tier feſtis Sanitorum. 479
1ni nic cum Franciſco animam tuam, mi frater
chariſſime, ſi cum eodem ad culmen virtu-
Funſuhn. tum, ad cœleſtis gloriæ apicem cupis per-
Pn heuen tingere; hic omni poſſibili conatu ac ſtudio
tanti Patriarchæ ſacratis veſtigiis inhærere
ſtudeto, & iisdem inhærendo invenies cer-
tò certius à Franciſco tibi ut mihi ſtratam ac
tritam ſalutis ſemitam, quà ſecuriùs duce-
mur in cœleſtem patriam, ad beatificandam
animam, Amen.

84 Pro Feſto S. Antonii Paduani.

MEDIIAIIO I.

De virtutibus, quas S. Antonius Pa-
duanus exerciuit ut Auguſtinianus.

Anctum Antonium Sacræ D. Auguſtini Fa-
miliæac Religioni addictum fuiſſe, nemo
non novit; ejus etiam virtutes, quibus ad
ſacrum tanti Ordinis inſtitutum ſeſe diſpo-
ſuit, quasque in Religione illa famoſiſſima
in lucem dedit, publicæ ſunt luci notæ:
puer enim optimæ indolis effigiem & præ-
ſtantiſſimæ dedit ſanctitatis futuræ ſpeci-
men, cum rara morum modeſtia, ſingulari
animi candore, ſagaciſſima ingenii claritate,
eximia in cœleſtes ſpiritus devotione, mirà
erga

48⁸0 Meditationes

erga Deiparam affectione, & conſtanti pro
Dei zelo pietate: has virtutum prærogativas
non diminuit, ſed ampliavit grandior extra
pueritiæ annos effectus, non abiens poſt
carnis petulantiam mundanis adoleſcentibus
inſidiantem, nec laſciviens cum amatoribus
plerumque obviis; ſed abſcondens ſe intra
regularis ſolitudinis Auguſtinianæ clau-
ſtrum, canonicam amplexus eſt diſciplinam,
verus tanti Patris diſcipulus & ſerius aſſum-
pti Inſtituti ſacerrimi æmulator; ut mundo
& periculis aliisque occurrentibus occaſioni-
bus frænum daret & valediceret, ſeque ſe-
curiùs non minuùs ſæculo huic ſubduceret,
quàm alteri tranſcriberet. Poſuit in hac Re-
ligioſæ perfectionis palæſtra S. Antonius non
vulgare perfectionis fundamentum, ad-

dixit votorum ſolenne juramentum, altis

erexit virtutum ædificium, & ad ipſum ſan-
ctitatis aſcendere faſtigium tetendit; aſſecu-
tus utique præſfixæ ſanctimoniæ apicem, niſi
per picem & ſuorum conſanguineorum obi-
cem, ob immoderatæ converſationis & vi-
ſitationis moleſtias poſitum „remoram ſen-
ſiſſet, & obſtaculum in cæpto religioſioris
vitæ curſu: unde periculoſis iſtis acceſſibus
ſe extricare, & amicorum frequentiæ ſub-
tra-

AIDn
De 8 A
Arori
Puit

Huine

rsrnn

fſfſer feſti, Santtorum. 481
trahere deliberans, audit fortuità lectione

martyrium quinque Fratrum Minorum,
à Maurorum Regulo Miramolino in Ma-
rochio trucidatorum, quorum ſanguine
excitatus, ardentiori deſiderio cœpit anhe-

lare martyrium, ac proinde ad capeſſendam

faciliorem viam Ordinem eligit Minorum,
S& Seraphicus fieri filius S. Franciſci decrevit
eo ipſo die, quo memoratorum quinque

em martyrum beata corpora illata ſunt Eccleſiæ

Conventüs illius, quod tunc D. Antonius
inhabitabat. Elucet & nobis in Sancto hoc
fax ad ſequelam, qui factus eſt ſenibus & ju-
venibus, Religioſis & Eccleſiaſticis, ſæcula-
ribus & Monachis via, ductor & Doctor,
ut ſi in cœlis coronari ambiamus, in terris
certare non recuſemus.

MEDITIATIOO II.
De 8S. Antonio Paduano.

S. Antonius ſolitudinarius & ſedtator
humilitatis est ſolidus.

1 utriusque Ordinis, tam Canonicorum

§. Auguſtini Regularis, quâm S. Franciſci
encomium dixero, quèòd D. Antonius Au-
guſtini primitùs Regulæ ſubjectus, & ſub
Franciſco fuerit factus mundo penitùs ab-
X jectus;

482 Meditationes

ctionis ſemitam ingreſſus, & imitatorem ſo-

martyrii in pectore Antonii, donec ex obe-
dientiæ Seraphicæ meriro mitteretur in Afri-
cam, & quidem Marochium, deſiderati
martyrii experturus ſucceſſum; aſt diſpo-

plevit, quia, ut in Breviario Seraphico le-
gitur, Rex regnantium aliud decrevit; in-
frmitate enim correptus, ex Africa compel-

tus, ferri tamen & ſanguinis meritum in-
cruento modo lucratus, & in animo pro Deo
martyrizatus; dum copiam fundendi ſan-

viri commodam præparavit navim Hiſpa-
nam, quà per ventos de theſauris Dei dimiſ-
= ſos projicitur Antonius in Cæciliam, ſani-
tati urcumque brevi redditus: inde progre-
ditur Aſſiſium, ad generale Capitulum àS.
P. Franciſco celebratum, ibique ſolus rema-
net, cæteris Religioſis ad loca aſſignata &
incolatũs ſuos dimiſſis: erat namque exigua
aut nulla tunc fama S. Antonii, quin potids
apparebat omnibus ignotus, ſimplex, ad nihil
aptus, & ideè àullo Superiore petitus An-
tonius,

jectus; in utraque religioſa palæſtra perfe-

litudinis profeſſus. Creſcebat interim ardor

nente Deo hoc ſuum deſiderium non im-
litur regredi in Hiſpaniam martyr incruen-

guinis Deus impedivit, & pro ſanitate tanti

uus, Gitle

un hle Ohmun
Gee, Milmll
ntonen d

vra, uſyun
Munolmuna
Ai, Aninanne

—

num un
Ee Mormeid .
inktem, Ang
tun Celing
Ine ch
Pettlinutemn
mn,
1, Andr onti

N
1, nhhlumdns
Anull ngne
R, Cmlcbat.
Drihine n 1
Nenn, Oeneu
e Gorine
telans eln
Ind, ineſetbi⸗
dienete olech

krlelttti,
1

“

ſuper PFeſtis Santlorum. 483

tonius, qui talentum ſuum ſat in ſe glorio-
ſum præ omnium oculis ſatagebat abſcon-
dere, ut in nullius veniret pretium aut æſti-
mationem: ea enim erat humilitatis in eo
gratia, ut ſervum inutilem ſe diceret, & à
Miniſtro Provinciali Romaniæ peteret pro-
tegi, admitti comes itineris, & aſlumi in
Provinciam illam ſubditus: miſertus Mi-
niſter Provincialis derelicti Antonii, aſ-
ſumpſit eum, & in Conventum deſertum ac
ſolitarium deſtinavit; ubi Antonius totus
ſolitarius, mirè conſolatus, humillimus &
abjectiſſimis fratrum cohabitantium ſervitiis
occupatus, horis Canonicis impigrè ad-
dictus, ſanctæ orationi intentus, medita-
tioni deditus, voluntariæ pœnitentiæ ope-
ribus ſacrificatus delituit, in ſimplicitate cor-
dis, nullum dans doctrinæ ſpecimen, ac
UKqualſi nullas unquam didiciſſet litteras, minus
artes, ſimulabat. Confundere hoc exemplo
Chriſtiane mi, aut Religioſe! qui jactitas
talenta, oſtentas gratuita tua dona, & per-
ſæpè gloriaris de ſubjecto non ſupponente,
exaltans te ſupra te ipſum, & ea, quæ non
ſunt, ineſſe tibi dictitans: cœli faciem diju-
dicare te poſſe dicis, & curſum ſyderum di-
rexiſſe ſuperbis, qui te pulverem terræ eſſe
. X 2 neſcis,

.

484 Meditationes
neſcis, neque te ipſum noſcere didiciſti: hinc
humilitatis principia tibi ſunt abſcondita,
& præcipitia animæ tuæ patula: aſpice ma-
giſtrum Antonium ſui cognitione doctum,
in c&leſti ſcientia Sanéctorum verſatum,
mundo mortuum, Deo glorioſum, & tantèò
plus cœlitibus famoſum, quantò minùs ho-
minibus agnitum. Quis hoc abjectionis me-
ritoriæ genus capiet? Niſi qui ſui ipſius obli-
tus, Deo eſt familiaris in deſerto ſolitudi-
narius Antonius: loquitur ad cor Deus non
in turbis, ſed in ſolitudine, non in clamori-
bus urbis: ſi ergo loquentem & docentem
te Spiritum audire amas, de tumultibus ſæ-
culi excas, ut guſtes, quàâm ſuavis ſit Domi-
nus quærentibus ſe.

MEDIIATIO III.
De S. Antonio Paduano.

Amor Dei &e proximi Antoniui com-
elit de eremo regredi.
Ultifariam multisque modis ſervire &
1 placere multis quærit D. Antonius, ut
multos lucrifaciat Deo, & per ſtatũs ſui va-
rietatem variis eſſet obſequio ac ſaluti, ac
proinde in eremo rigidiſſimum egit Eremi-

tam, in cœnobiis Religioſum, in clauſtris
Mo-

Duin
AmNun, eun

lornckm,

—

Leprbkcolun

ſchus rd

lndns, 6
obunbekmnen
Munn,

enein kacente,
Punkocee unn
Anspeialt,

ett ohlo,

OSre lo

minme arnul
nbiapelanm,

1.
6, CN
iupreco, alſt
Unni encontio
umchemm;
rubem, 19
Uunch, Ll
lam, Aug
olletſonen
mihftklnn
Iir lenn

ſuper feſtis Santtorum. 485
Monachum, in ſæculo zelotem, in privato
& publico humilem idiotam, omnibusomnia
factus, abſconditus in ſpeluncis & receſſibus
ſolirudinis, donec placeret Deo: tandem
obambulans vicos & plateas, dum placuit ita
Divino Numini, mundo palàm manifeſtare
S. Antonium „eumꝗque veluti lucernam lu-
centem & ardentem ſtatuere ſuper candela-
brum Eccleſiæ univerſali, & Seraphici Or-
dinis particulari, ut ibi vità & moribus præ-
luceret populo, hic doceret Religioſos Sa-
cro-Sanctæ Theologiæ dogmata, ac ibidem
utrinque exemplis & verbis prædicaret lu-
cem Evangelicam: huic impoſito muneri ita
IIn ſe impendit Antonius, ut adſtipulante Divi-
nâ gratiâ evaſerit Doctorum oraculum,
Theologorum prodi gium , hæreticorum

MNN
malleus, Catholicorum Apoſtolus, ſapien-
tiæ præco, cultor vineæ Domini ſtrenuus, &
Pptunts omni encomio digniſſimus ſectator bono-

emmm rum operum; exaltans in cathedris vocem

Pnno Mus

ut tubam, arguendo, obſecrando, incre-
pando, & ſonitu verbi Dei implendo Ita-
liam, aliasque nominaras provincias, ad
converſionem multorum tum peccatorum,
tum infidelium, prout monumenta & volu-
laanns mina ad plenum monſtrant in hodiernam
iüleh X 3 diem.

/,

486
diem. Tanto zelo cooperatus eſt Dominus, Oun nel
& ſermonem tot confirmavit ſubſequenti- tum
bus ſignis & prodigiis, ut vir ille Paduanus onnenmn
per antonomaſiam fuerit dictus Sanctus, & Cli,ingun
communi nomine Thaumaturgus ſeu mira- olet 0ln
culorum operator nominatus. Ex enarratis
hiſce geſtis Paduanis ſat ſuperꝗne erudiris, ni
devota anima, qum lætanter noverit latere Gsdund
D. Antonius in angulis & ſequeſtris locis, mimpen
quàm etiam providè ex antris eremiticis ſci⸗ inn Ablen,
verit prodire in publicum, Deo diſponente, IuIt, d
& mandato Superiorum jubente, ut in de- ihls glin
ſertis & apertis locis omni humano generi Mranki
eſſet auxiliator: hanc imitare obedientiæ Inrhedntn
diſcretionem, quæ ſancta ubique eſt, ſive weuxii
concludatur in ſpeluncis, ſive dilatetur in
vicis, urbibus, & quibuscumque locis

Meditationes

Pro Celebritate Feſtivali S. Pa- uud-
ttiarchæ Benedicti, Abbatis. nulim:

MEDIIAIIO I. lirſinen

. . . . (ilicnic
Licèt variè impetitus Benedictus, ubi- Notingf
. . olll lonesle
que tamen ſemper manfit invictus. ſen R

Anctifſimus Patriarcha Benedictus nobi- recnlimn
liſſimà proſapiâ Nurſiæ eſt ortus; poſt-

. migrlan
quam

IIIEIII
lterußin

ſuper feſtis Sanblorum. 487
quam Romæ liberaliùs fuit eruditus „uUt ſe
totum IEſu Chriſto daret ac confecraret,
omnem navavit, adhubuitque operam, ut

ſoli, inquam, Deo ſuo unicè ac ſolùm vacare

poſſet; ſolitaria quærebat loca in ſecretis
receſſibus, profundisque nemoribus, amica
mœroribus, & apta mentis in Deum facien-
dis elevationibus; & I. quidem in altiſſi-
mam penetravit ſpeluncam in loco, qui di-
citur Sublacus, in qua per triennium ſic de-
lituit, quòd ſolus id Romanus ſciverit Mo-
nachus, qui ipſi ad vitæ ſuſtentationem mi-
niſter fuerat factus; & licèt adeò profundè
lateret hic Sanctus, tot ac tantis à Domino
præventus gratiis ac benedictionibus dulce-
dinis Benediéetus, non potuit tamen vita
adeò raræ ſanctitatis diutis latere, quin ex
hiſce licèt tam occultis receſſibus ac latebris
erumpens, præclariſſima fama hujus famo-
ſiſſimi viri delata ac dilatata fuerit per latum
mundum: quo facto quidam Monachi ſe
illi inſtituendos tradiderunt, quorum viven-
