dum tuus ſatiatur amor, quèd cœleſti ex-
tortis regno, in humillima materni uteri
eremo novem delitueris menſibus? Num

tibi ſufficit, quòèd Te mundo natum, ab

hominibus reprobatum, nullo diverſorio
dignatum, oportuerit ab ipſis beſtiis hoſpi-
tium mutuari, ac cum illis converſari, quaſi
hominum conſortio indignum? Annon ſatis
moleſtum, plusquam funeſtum id erat exi-
lium, & denuèò exulare placet amore homi-
num adeò ingratorum? Exere vires, exere
potentiam tuam omnipotens Deus, furioſam
furiosè Tibi inſidiantem beſtiam proſterne,
annihila furiam, nec deſere Bethlehem do-
mum panis, quem eſurit anima mea: aſt
quid vindictam peto ab ipſo pacis Principe
manſuetiſſimo Salvatore: Qui propter nos
miſeros, & propter noſtram ſalutem ſemer-
ipſum cxinanivit, in ſumilitudinem homi-

num

216 Meditationes ſuper Myſteriis
num factus, &c. Philip. 2. V. 7. ut nos ſu4
paupertate ditaret, humilitate erigeret, la-
2 . .
boribús recrearet, doloribus ſanaret. O mi-
ſericordiſſime Eſul nunc te invocans Domi-

natorem vitæ, 2 Machab. 14. oro & obſecro,

ne fugias à me terra deſerta, invia & inaquo-
ſa, ſed mane nobiscum Domine, quoniam
Te deficiente Luce gratiæ adveſperaſcit; ecce
me totum tibi offero, om nesque vires cor-
poris & animæ ad promptè ſerviendum Tibi,
tuæque dulciſſimæ Matri, ac fideliſſimo Nu-
tritio; unicum, quod rogo, eſt, ut cognoſcam
voluntatem tuam, ad facienda mandata tua:
voluntatem hanc conſerva, tribueque effe-
ctum. In quem finem ora devotum Ave
Maria, cum oratione ſuprà poſita: O doloro-
ſcſima Virgo, Ec. pag. 204.

MXYXSIERIUM VII.
Amißio duodennis Pueri 7 Eſu.

TYPU S. Tobias junior.
Ceperunt ambo ſimul flere, eb qud die ſtatuto
minimè reverteretur filius eorum ad eos.
Tob. 10. V. 13.
PROTOTYPON. Remanſio pueri JEſu in tem-

plo inſciis parentibus.
ME-

ML

e gatef
tebo

Ttende
r, guu,
er Ei iane
lete li
bidkeclli

d

uclenes
1,uodinhi,
t mmeelle

eunert, Ml

folpſiugan.
flis ven
I, uo e
umne Ungn
em 1 cuſn
Uhemmitete,
Ub, urdeit
aan
5 ſunt,ri
CAu Vide

alen; Ninin

ii

Paſſionis Dowinica in figuris. 217
Ut no
eigeret,

MEDIIAIIO.

aret. On Eecce pater tuus & ego dolentes quæ-
cans Don. rebamus Ze. Luc. 2. V. 48.

Ttende quàm diligentiſſime anima
mea, quanta cum ſapientia reſponderit
Puer JEſus (utpote qui ipſa ſapientia eſt Pa-
peralcten tris) dilectæ Virgini Matri ſuæ, ſibi dicenti:
ue vir, Fili, quid feciſti nobis ſic? Ecce ego & pater
endumI tuus dolentes quærebamus Te; dum dixit:
lelilſimo Quid eſt, quòd me quærebatis? Neſcieba-
tcognokn tis, quòd in his, quæ Patris mei ſunt, opor-
mandatam ret me eſſe? Quaſi diceret, non erat opus,
equecht me quærere, multò minùs dolere, ſed magis
votum «A gaudere oportebat, quòd in his, quæ Patris
ta: 0d mei cœleſtis ſunt, eram; & in eis occupabar
pro Ipſius gloria; quò reſponsò & parenti-
1VII bus & Klliis verè Divinam dedit inſtructio-
nem, quòd nec parentes filios ſuos præ-
eert ſumptuesè unquam retrahere, aut impedire
Adebeant à cultu & ſervitio Divino, nec
undt. filii permittere, aut pati, quòd à parentibus
A de ut ab iis, quæ Dei ſunt, quæ vocationis, Chri-
amm A6 ſtianæ Religionis, aut Religioſæ Profeſſio-
nis ſunt, retrahantur, cùm ſcriptum ſit: Per
Eüuinn calcatum vade patrem, per calcatam vade
us. Matrem; nimirùm, dum audimus, Deum
K in-

e, quon

218 Meditationes ſuper Myſterüs ſ⸗
inſpirantem, nosque ad ſuum ſanctum ſer- IVSI
vitium, Statum Eccleſiaſticum, aut Religio- .
ſum, &c. vocantem: qui enim, ait Chri- Mor

ſtus in Evangelio, amat patrem vel matrem, 1
S&c. plus quàm me, non eſt me dignus. Eja .
fili mi, qui adhuc in iis, quæ mundi ſunt, e ve
2, (rh/1 N4

immerſus jaces, & non parùm occupatus &
vinculatus teneris, ſequere exemplum Sal- OTOrOAN.]
vatoris tui Eſu Chriſti, ingeminando ſæ- E
pius illud Pauli: Nemo mihi moleſtus ſit, lnr
quicunque fuerit, parentum, fratrum, ami- lme hittf
corum, cùm in his, quæ Patris mei cœleſtis
ſunt, oporteat me eſſe; rantuùm enixiuͦs ro- Me Alcon
gavero Te Domine, ut clementiùs oſtendere
digneris, quid pro gloria tua, bono animæ m
meæ, & ſalute proximi me facere velis, & Emlen knle
ſequar Te, quocunque ieris, ſi fortioribus ileriin di,
ſupernis viribus me confortaveris. Ulyenettt, i
Saluta pro gratia, cum trino Ave Maria, k1 ſittine
Divam Virginem immaculatè conceptam, ilin in lh
Mariam Matrem gratiæ, unà cum oratione: bline Kan
O doloroſiſima Virgo, &c. uti ſupra WMlieli
pag. 204. kes eriib
*. X tir bumli
X nns, olen.
ereetchp
⸗

MVY.

kenn
lanchunſe
Aut Releg
Iin, ain ,
n vel mann
e dignn 1
e mundilr
noccupan
Lemnplundl
eminancol⸗
i moleſtut
fratrum, m.
1s mei colet
Im enixilisn
1
ius oſtende⸗
bonco arin
cexe velt,
(fortootb-
jeris.
no AeM
e concen
A cumotato
. url lupn

Paſſionis Dominicæ in figurie. 219
MXYSIE RIU M VIII.
Labor Jeſu fabrilis, ſeu ſervilis.
T XD U 8S. ſacob.
Per viginti annos in domo tua ſervivi tibi.

Gen. 3 I. V. 4 I.
PROTOTYDPON. JEſus in fabrilibus ſerviens.

MEDITATIO.
Nonne hic est faber, Filius Mariæ.
Marc. 6. V. 3.

Erè abſconditam & incognitam vitam
multis annis duxit in terris Dominus
Salvator noſter Eſus; vitam, inquam, duxit
ſervilem, humilemque, nolens ſciri, nolens
videri in alia, quàm in forma ſervi, utpote
qui venerat, non miniſtrari, ſed miniſtrare,
hinc & fuit in continuis laboribus à juven-

tute ſua: in laboribus ut plurimùm fabrili-

bus, hinc & audiri debuit: Nonne hic eſt
Faber, Mariæ Filius? In cujus laboribus do-

meſticis & vilibus etiam fuit continuus, vo-

lens Magiſter virtutum omnium, maximè

„

ſanctæ humilitatis Doctor practicus & in-
clytus, volens dico priùs exemplo firmare
opere & facto, quod poſt Verbo docuit Di-
K 2 vino,

2298 Meditationes ſuper Wyſterits
vino, ut confirmaret, quod dictum: Qui
fecerit & docuerit, hic magnus vocabitur in
regno cœlorum. O quâm degeneres ſumus
àvita & Eſu moribus, qui de vita Ejus ab-
ſcondita vel nihil novimus, vel parum audi-
vimus, aut nihil didicimus, & hinc nec mi-
nimum de ea practicamus, imò contrarium
amamus, cupientes audiri, videri, laudari,
extolli, & aliis præferri, & dicier: Hic & hic
eſt, hi ſunt, &c. O Eſu! doce m ducere
humilem vitam, ſanctam imitari humilita-
tem tuam, ſine hac enim nec minimam vir-
tutem acquiram, cùm unica ſit mater, ſemen,
radix, baſis & fundamentum omnium alia-
rum virtutum, teſte D. Gregorio Magno di-
cente: Qui ſine humilitate virtutes congre-
gat, quaſi pulverem in ventum portat. IEſu
humillime! da mihi ſaluberrimam imitatio-
nem humilitatis tuæ per interceſſionem bea-
riſſimæ Virginis Mariæ, cujus ſicut Deus hu-
militatem reſpexiſti, ita & nos pro ea obti-
nenda ejus interventu reſpicere digneris.
Amen.
Adde orationem: O doloroſiſſima Virgo, Ge.
ut ſupràâ pag. 204.

W (†) W

MY-

muel irla

Mororrhox
M

Alfut nor
leſtes ben

6

. . P
Cpemtum;
Meci⸗

U

efins Paſſionis Dominicæ in lfiguris. 221
cum:

MYSTERIUM IX.

netsm Mors N. Yoſephi continuò erux esdt

liu Sal vatoris noſtri.
UNa. .
iicnn, 8 TYPIIS. Joſephus antiqui Teſtamenti.

conmi Mortuns est, & conditus aromatibus, appoſi-

deri, lantt tus est in loculo in ANgypto. Gen. 5. V. 2 5:
er: Hich PROTOTYPON. Joſephus novi Teſtamenti.

tari humi. . — 2 .
n Aqfuit morienti TEſus & Maria,

ninimamm. .
nrer ſene Keſte S. Bernardino Senenfi tom. 3.
„ſeme
mnilm ali q. 2. C. 3. P. 46 2.
Magno Um omni homini moriendum ſit, juxta
tutes colge⸗ illud: Statutum eſt hominibus mel

ponn. Hnmori, Hebr. 9. V. 27. ſic mortuus eſt & Jo-
nam imino⸗ ſeph Ul & Antiqui, & Joſephus Patriarcha
eſſiomne. Novi Teſtamenti, ille cum magno dolore
ſicurDeum circumſtantium fratrum, quos alucrat; hic
os pro eich præſentibus JEſu & Mariã, guos labore
cele dignen ſuſtentaverat, vitâ functus eſt; & cur dubi-
tes, factum eſſe abſque afflictione cordin-
mais“ tima ram ardenter ſe amantium, & nutri-
mentum corporale tanta de ſollicitudine re-
cipientium; mirare potius Deum Deorum,
Medicum omnium medicorum potentiſſi-
K 3 mum,

222 Meditationes ſuper Wyſteriis
mum, ac peritiſſimum Dominum JEſum,
quòd doleat mortuum, quem poterat con-
ſervare vivum, imè ſuſeitate morruum: aſt
reſponſum eſt, nondum venit hora mea fa-
ciendi ſc. mir acula, ſed adeſt tempus patien-
di adverſa, conformande me Divinæ Patris
mei voluntati „ & ſuſtinendi avulſionem
tantoperè dilecti & mihi & dilectæ Virgini
Matri: Cujus, ut imiteris patientiæ exem-
pla, eandem cum Angelo ſalutando lehie
per crebrum Ave Maria enixiùs exora.
Dic Ave Maria, & orationem: O doloro-

MWima! irgo, &c. ut ſuprâ pag. 204.

MXYSTERIUM

Yentat diabolus 16 ſum.
TVYDI S. Job.
Dexit ergo Dominus ad Sathan, ecce in manu
tua est. Job. 2. V. 6.
PROTOTYPYON. JEſus in deſerto jejunans.
MEDITATIO.
Accedenstentator dixit: & Filius Dei
es, dic, ut lapides iſti panes fiant.
Matth. 4. V. 3.
— Quàm verum eſt, quod dicitur: Qui

non eſt tentatus, quid ſcit? Neceſsè
enim

Nn
aunelt, ut
jen, urſcii
Tamm imbec
urdmn ſie el
kut Eei

nimd 1
Alt, C d

nine/er rt
Ptd nid con
, elinng;
teſionem
Uſelran nos,
(Aleori ratie

uil mnineg. .

uum ſln
poterat on.
OrtuI: 4
hora meit
mpuspant.
Divineben
1 awulone
lectæ Vint
lentir enn.
Nrando ſeii
Sexola.
m: Odie

104.

X.

ſuem.
7

ecce in

ttojejumm
0.
N Hilius
anes faſt.

dicitur: C.
cit? Necs

Paſſionis Domnicæ in figuris. 223
enim eſt, ut tentatio probet omnem homi-
nem, ut ſciat miſeriam, fragilitatem & ni-
miam imbecillitatem ſuam: aliâs putaret
parùm ſapiens, parům in Spiritu & via Dei
ductus & edoctus, ſe aliquid eſſe, cùm
nihil ſit, neſciens, quia miſer, inops, pau-
per & miſerabilis eſt, quia nihil poteſt, nihil
valet, & ad nihilum utilis eſt; donec in
facto experiatur illud Apoſtoli: Nihil poſſu-
mus ex nobis, tanquam ex nohis, ſed omnia
poſſumus in eo, qui nos confortat: & ideo
nos Chriſtus docuit orare: Et ne nos indu-
cas in tentationem, id eſt, ne permittas, nos
in tentatione ſuccumbere; tentemur igitur,
⅛ Domine! modè inimicus non prævaleat,
tentemur, cùm tentari non ſit malum, ſed
bonum, multùm enim conducit ad agnitio-
nem humilitatis & fragilitatis noſtræ. O Do-
mine! ex nobis miſeri & fragiles ſumus, niſi
gratiâ tuà confortaveris nos, & adjuveris
nos, perimus; igitur per gratiam tuam &
interceſſionem beatiſſimæ Virginis Matris
tuæ ſalva nos, ne pereamus.
Aldde orationem: O doloroſiſſima Virgo, Gc.
uti ſuprà pag. 204.

(†) α
K 4 MY-

22 4 Meditationes ſuper WMyſteriis
lüentibos!

MYTSITE RIUM XI.
Fatigatio ad fontem.

TYVYPD U S. Eliczer.

Pauxillum aquæ mihi ad bibendum praæbe de
hyaria tua. Gen. 29. V. 17.

PROTYOTYYFON. Eſus præ ſiti ad fontem
bibere petens.

MEDITATIO.
IEſas ergo fatigatus ex itinere ſedebat
Ec ſupra fontem. Joan. 4. V. 6.
S! tit Eéus, & vehementer, animarumno-
ſtrarum ſalutem, dum hic in terris homo
factus agit ac degit; ſitir, dum currit poſt
nos: itineratur, fatigatur ex itinere & fre-
quenter, dum animas noſtras, oviculas ſuas,
in ſolitudinibus, montibus, ſpeluncis & ca-
vernis terræ hujus periculoſi ſæculi aberran-
tes quærit, deperditas invenit, & ad ovile i
Patris cœleſtis reducit; ſitit adhuc conſtan- emncnſob
ter, ad dexteram licèêt Parris ſedens, ſupra

Onit animam

fontem, dico, ſupra torrentem Divinæ, æter- Plt, Kinten
næque voluptatis, de quo Pſalmiſta Pſ. 35. ibis rehet
V. 9. De torrente voluptatis tuæ potabis cos, Kobli
quem præparavit diligentibus, & vehemen- qme
ter

uu,I
Cunſenenth

mne
XI.
em.

Ler.

Aun Nuel
ſti ad ſone

0.

lereſeliht

imarummne

tertishom.

n cutrit ol
nere Ale

oVicllglun

elunciKcx
Culi abenn
, & ad ol
huc conlr
ecen, n

Divinx,e

milta D,
potlbiee
Eehene

Paſſioniæ Dominicæ in figuris. 22 5
ter ſitientibus ſe, ut non ſitiant ampliùs ex eo
bibentes in æternum, de quo & ſic ait Jeſus,
Joan. 4. Qui autem biberit ex aqua, quam
Ego dabo ei, non ſitiet in æternum, qui verò
biberit ex aqua hac (ſc. mundi) ſitiet iterum;
què enim hic plus ſunt potæ, plus ſitiuntur
aquæ: non enim ſatiabitur oculus viſu, nec
auris auditu, &c. Cures igitur, ut ſitias cum
JEſu animarum noſtrarum Curatore cœleſti
perquam diligenter animæ tuæ ſalutem, ne
perdas eam; (cùm quilibet ſit curator animæ
ſuæ) ſi verò multarum vocatus es Paſtor ani-
marum, aut adhuc fieri quæris, vide, ut
rectiùs paſcas tibi commiſſas, aut commit-
tendas animas, quaſi rationem ſtrictiſſimam
Domino Deo, Paſtori Paſtorum, Eſu Chriſto
pro illis aliquando redditurus; Vide, ne in
tempore neceſſitatis, mortiferæꝗque morta-
litatis oves deſeras, eas dimittas, ab eis fu-
gias, & audire debeas: fugis, quia merce-
narius es, & non pertinet ad te de ovibus,
cùm non fis Paſtor bonus, bonus enim Paſtor
ponit animam ſuam pro ovibus, ante eas
vadit, & in tempore tribulationis ſuæ ſaluta-
ribus reficit paſcuis, & neceſſariis (ut decet
& obligatur) Eccleſiæ Sacramentis; & talis,
cùm venerit Princeps Paſtorum, immarceſ-
K 5 ſibi-

226 Meditationes ſuper Wyfteriis
ſibilem, Divàâ ſuffragante Deiparâ, recipiet
coronam gloriæ: iſtoi igitur zelo zelate, &
diligentiùs curate curæ veſtræ Paſtorali „quà
cuſtodibus vineæ Domini, animas commiſ-
ſas, Paſtores curati; dum autem per debitam
curam aliis adeſtis pervigiles, nolite vobis
iĩpſis incurii deeſſe curatores.
MARIA Ave, & hoc nobis fave.
Adde orationem: O doloroſeſima irgo, c.
uti ſuprà, pag. 204.

MXYSTERIUM XII.
Irriſio Chriſti.
TVYVPUS. Eliſæus.

IIlndebant ei, dicentes: Aſoende calve, aſcen-
de calve. 4 Reg. 2. V. 23.

PROTOTYPON. JESUS deriſus.
MEDITAIIO.

Nonne benè dicimus nos, quia Samari- H
S:

tanus es tiu, & dæmonium habes?
Joon. 8. V. 48.

I irridéris, mi Chriſtiane, ſi contumeliâ-
ris ,ſi injuriris, mi Religioſe, quid com-
movéêris, quid conturbàris, aut cur contu-
melianti, injurianti, ac irriſori cum impa-
tien-

ſenmateophe

iſen

6) Iodignu

Ltum facllte

dianati ad
tum ani

ectionem & en

ein in fie DH

Henulneion
i Kcienc

re exen M

üiei, t
nihil ele Cu
mundus E
lo hhit
Ollsmonden

Alet, Ili 1

eriit
AT4. rae
ata, reeiie
elo Zelate
daſtorali
mas coi
nper dehin

nolite

bis fyye,
lma Vi

XI

us.
Calve, er.

deriſus

10.
la Hamaft
n babes

icontumel!
e, gid t
ut cur con⸗
i cumim
ie⸗

Paſſionis Dominicæ in figuris. 227
tientia te opponis, reſpondes, aut indignâ-
ris? Indignum enim eſt Chriſtianis, taliter
& tam faciliter in rebus quandoque frivolis
indignari adverſantibus nobis adverfſariis,
& eis tam acriter readverſari, dum Chriſti
invictam patientiam in multè gravioribus
perſecutionibus habemus præ oculis, & plane
perſpectam, ad noſtri confuſionem, cor-
rectionem & emendatiorem vitam; fſilet
enim ſtrictèé Dominus Eſus ad contume-
lias, irriſiones quascunque, donec dictus
eſt demonium habere; quod cùm vergeret
in ſummum præjudicium honoris Parris ſui
cœleſtis, reſpondit modeſtiſſimis verbis:
Ego dæmonium non habeo, ſed honorifico Patrem
meum, qui in &llis est. Diſce exemplo, diſce
facto, diſce Eſu Chriſti verbo, cum man-
ſuetudine formare verba, diſce cum bonitate
facere facienda, diſce ſimilibus ſimilia practi-
care exempla; monet enim nos Dominus
Eſus: mundum & omnium mundanorum
dicendi, aut faciendi modum parum, aut
nihil eſſe curandum, dicens: Si odit vos
mundus, ſcitote, quia Me priorem vobis
odio habuit; ſi de mundo eſſetis, (ſc. mori-
bus mundani) mundus, quod ſuum eſt, dili-
geret, quia autem de mundo non eſtis, odit
K G VOS

228 Meduationes ſuper Wyſterits
vos mundus, ſicut me, gratis; juxta illud:
Odio habuerunt me gratis, confidite, inquit,
Ego vici mundum; JEſum igitur unicum
Dominum ac Magiſtrum tuum ſequere, mi
Chriſtiane, mi Religioſe, Ejus exempla
patientiæ ac manſuetudinis imitare, & mun-
dum, ac dicentes omnes, qui ſunt in mundo,
noli curare, cura autem, ut continuèò in
gratia JEſu Chriſti & ſanctiſſimæ Matris ejus
ſtudeas totis viribus te conſervare, & mundi
adverſa pro gloria eorum, JEſu ſc. & Mariæ,
& bono animæ tuæ patienter ſupportare „ &
vives in ſæcula ſæculorum. Amen.

Adde orationem: O doloroſßiſima, Gc. ut
ſuprà pag. 204.

MXYSTERIUM XIII.

Decollatio N. Zoannis Baptiſtæ.
1VDU 8. Joſias.

Univerſus Juda & Zeruſalem luxtrunt eum.
2 Paralipp. 3 5. V. 24.

PROTOTYPON. Joannes Baptiſta decollatus.

ME-

Decolaovit
uputei
ule
Moznimztn
tunen
un orrlene
ſi 6Clitan
I, guin ve
pecutior Vir
rediene, ane
Ai, na

1,I: .
Eebing allt au

Cichmmirlue
is ctaunſtn
Euqnorbzno⸗
us, iktenmg
Tles mariiten
Gumnaionsy
ſpenn en
unmhrophern
Aiatnelizvin
nrrcicn
Uounbencnn

Paſſionis Dominicæ in Wuris. 229
MEDITATIO.
Gite,i ng 4

iur ind Decoklavit eum in carcene, & attulit
ut Unienn , :
NR caput ejus in diſco, & dedit illud
lus exem, Puellæ. Marc.6. V. 27. & 28.

are, Nn PRo anima tua ne verearis, ubique (ſem-
nrinmmmt, per tamen cum grano ſalis) dicere verum,
COntIN juxta præſens Divi Joannis exemplum, qui
E Mittiter potius voluit animam Ponere, & capite mi-
e, AmI nui, quâm veritatem (cùm præco eſſet &
ſ & Nl præcurſor Viæ, Vitæ & Veritatis) non de-
pportare, A prædicare; attendendum tamen quoque eſt
n. altiůs, an ad diſſeminandum Dei verbum
, G& Adebitus adſit auditus? Sin minùs, ceſſare
deber in diſſeminando Verbo Divino Prædi-
cator licèt ignitus; Fruſtrà enim etiam ſan-
XIII. ctiſſima ſurdis canimus, quanquam & his in
ſuis circumſtantiis dicenda, deprædicanda,
Hiytte. ſeu quovis modo Poſſibili ingerenda ſit veri-
tas, licèt cum vitæ diſpendio, quando aliàs
tales moraliter ſurdi verſarentur in æterno
damnationis periculo, ut excuſationem non
ems n habeant de peccato ſuo; & ne Prædicator
cum Pr opheta dicere compellatur: Væ mihi!
quia tacui; vir pollutus labiis ego ſum. Igi-
delu tur Prædicatori omnibus conatibus in hoc
incumbendum eſt, ut per auxilium Dei Ge-
N K 7 nitri-

lunta ll

.

230 Maeditationes ſuper Mſteriit
nitricis mentibus fidelium, maximè pecca-
torum, per officium prædicationis regene-
retur & creſcat Chriſtus, licèt etiam ipſe
Prædicatot Evangelicus in capite deberet
minorari.
Dic Ave Maria pro gratia 5 bonoꝗque præ-
dicatoris & auditoris, & utriuſque ſalvanda
anima. Adde orationem ſuprà poſitam p. 204.

M XS I ERIU M XIV.
Lapidatio Chriſto intentata.

TYP US. Semei.

Maledicebat, mittebatque lapides contra Da-
vid. 2 Reg. 16. V. 6.

*

PROTOTYLPON. JEſus à Judæis lapidandus. Il

MELDIT AILO.

Suſtulerunt ergo lapides Iudzi, ut la- Nunt

Pidarent eum. Joan. 10. V. 32.

Tupenda, imò abominanda actio eſt, dum
tollunt de terra lapides, & properant lapi-
dare Dominum JEſum perfidi Jjudæi; quis
ad hæc inaudita non ſentiat motus, aut non
exhorreſcat totus? Lapidare volunt Hebræi
tantoperè exſpectatum, tot ſuſpiriis expeti-
tum, tot gemitibus à Deo exoratum Meſſiam
ſuum,

art
lum, Dotniu
Lpicre, i
wun, hei
dlecum,
inhmeumune
nrine A
Uu: Cun, i

Klhpiden
Uerndeneni
numm iplt ken

Eeprncts in
liglſe
leta. 0]
Pne miut
lnede niſe
rn ſt !
ſalrs A
dcoan j

füt

.
NIm Pec
nigtegen.
tetian in⸗
dite dchen
edeng

Ononen

gue lalrnt
ltam lenn

XII
tate.

ei.

lntra D

lapidinduu

10.
dti, itla.
E.
ioed, ur
toperaml,
Judei; d
Otus, Autn
olunr Hche
Prisene
tum Meli

Paſſionis Dominicæ in figuris. 23 1
ſuum, Dominum noſtrum Jeſum Chriſtum.
Lapidare, inquam, volunt lapidem illum
vivum, pretioſum 8 angularem „pPer omnia
electum, probatum, qui doms ſupernæ &
infimæ utrumque junxit angulum, & facit
utraque altiſſima & infima miſericorditer
unum: dum, inquam, in innocentiſſimum
Dominum JEſum lapidibus armati irruere
volunt lapidantes, tanquam in petram ſcan-
dali & lapidem offenſionis, licèt ipſis præ-
ſtiterit beneficia, quæ nullus unquam homi-
num ipfis fecit aut præſtitit: benè enim
omnia fecerat ipſis Dominus JEſus, & ſur-
dos audire, & mutos loqui. O peccatrix
anima mea nimis! noli indignari Judæis, ſed
tibi præprimis indigneris, quæ in omnium
D. JEſum lapidare volentium Judæorum
manibus fuiſti, quæ ad tam ſacrilegum actum
tot lapides cumulaveras, imè in Chriſtum
pergrandes jactaveras, quot peccatorum
exceſſus à juventute tua in Deum tuum com-
miſeras. O JEſu mi dulciſſime! parce, ah
parce mihi! tam crudeliter te lapidanti, &
concede miſericorditer, ut Beatiſſima Virgo
Maria ſit & fiat mihi pro firmiſſimo lapide
ſalutaris adjutorii: pro qua gratia impetran-
da dico cum Angelo devotiſſimum Ave Ma-
ria,

n

Elielat: 1
ler medium
gli ad mon

Pracipitatio de monte. n

ITI YPD UC. Jeremias.
Apprehenderunt Sacerdotes & Prophetæ, & D
ommnis populus, dicens: Morte moriatur. Uenltlenpen
Jerem. 26. V. 8. Aune aiinn
PROTOTYPON. JEſus Præcipitandus.

MEDITATIO.
Ejecerunt itlum extra civitatein, &
duxerunt illum uſque ad ſupercilium
montis, ut præ cipitarent Eum. ngs
Luc. 4. V. 29. ck,
PRæcipirium conſummatæ deſperatiomis rept
eſt flagitium, à quo, ut eriperet nos, & endo & e
omnes deſperatos peccatores, Dominus JE- (Cantico ſno:
ſus ad ſupercilium montis duci voluit, ut mn gnifee
Præcipitaretur, & ut nos ab codem redderet, ten d &
& conſervaret immunes, ac illæſos; dum luhihe
noluit ex eo præcipitari, ex hoc indigitans, etbiſiman
quèòd venerit animas ſalvare, non perdere, ct, Cuondg
mactare, aut præcipitare; Venit enim Filius leti⸗ Kiong
hominis, quærere; & ſalvum facere, quod inpenitnt
perie-

232 Meditationes ſuper Wyſteriis
ria, & orationem: O doloroſiſſima Virgo, &c.
ut ſuprà pag. 204.

Tripitandl
0
aten,
terciliun
t Lum,

delpemnoon
peretnos, &
Dominns t.
G Wk,
dem redder
illelos; Cu
oc indigur
non peſdn
it enim
ſacele, ll

Pen

Paſſionis Dominicæ in foguri. 233

perierat: ad præcipitium autem vitandum,

per medium illorum, & è manibus eorum,
qui ad montem eundem duxerunt, ibar.
Timendum eſt nobis, Fratres, à cacumine
montium! qui enim ad cacumina montium
vanitatis aſcendunt, extolluntur, ut lapſu
graviori ruant; ſuperbia enim eorum, qui
præcipitium amant, & te oderunt, Domine,
aſcendit ſemper, ſuperbia autem ante caſum,
quare anima Chriſtiana, quibuscunque ta-
lentis ditata, noli altum ſapere, ſed præci-
pitium time, quid enim habes, quod non
accepiſti? Si autem accepiſti, quid gloriaris,
ex dono alieno Dei tui, quaſi non acceperis:
Quantèò majoribus talentis ditata es, tantò
magis te humilia; cui enim multum datum
eſt, multum requiretur ab eo. Potiùs pro
acceptis gratiis ac donis da gloriam Deo, di-
cendo & decantando cum D. Virgine in
Cantico ſuo: Magnificat anima mea Domi-
num, quia fecit mihi Dominus magna, qul po-
tens est, & Sanbtum Nomen Ejus. Domine
JEſu Chriſte! per injuriam illam, Paſſionem
acerbiſſimam, quæ tibi in montibus illata
eſt, duc nos in montem ſanctum tuum cœ-
leſtis Sion S& Jeruſalem „ nec nos permittas
impœnitentes in æternæ damnaxionis ferri
præ-

234 Meditationes ſuper Myſteriis
præcipitium, ſeu horrendi inferni bara-
thrum, per ſanctiſſimæ Virginis Matris tuz upicunc⸗
interventionem, potentiſſimumque ejusdem ſcbu Gimit
auxilium. Amen. Tonte CA
Adde orationem: O doloroſiſima lyů irgo, &.
ut ſuprà pag. 204.

MXYSTERIUM XVI.
Valediötio Matris. 1

T YD U S. Sara. “
. . . . E *. .
VUnigenitum Iſaac ad ſacrificium tandem à ſe u fil
dolenter dimittens. Teſte D. Aug. ſwnl Hiins
PROTOTYPON. JEſus Matri valedicens. un lum &

1CrCand a. 4
MEDITATIO. ſe ni
Alk, R.W
De hac valedictione ait S. Bonaventu- Qundauih
ra cap. 72, meditationum vitæ Chriſti. Uutkin In

Seorſim colloquens cum ea, & copiam lr, ickih

ei ſuæ præſentiæ præbens, quainin n,llth
J tn, enrcnn
brevi ſubtracturus erat ab
H lemenn on
ca, &c. &ö c. Poluumns al

I Sara, teſte Divo Auguſtino citato, & qui- Akn, ubi
dem ſerm. 73. de temp. tom. 1O. in Geneſ. Faheranum⸗
cap. 22. V. 3. dolens à ſe dimiſit unigenitum mineſthil
ſuum Iſaa eò quòd conſcia fuerit necis ejus- in mib an
dem

eriiz
nkerni drz
is Marniste

4.
lue ejnde

ma — 16 4

XVI
ris.
andem ,,
Aug,
5
ledicens,
.

Onavennn.
te Chnſti
Gpiant
Jiantin
gt ab

itato, Al⸗
10, in Gent
Unienitn
i necisejn⸗

e

Paſſionis Dominicæ in fguris. 23 5
dem futuræ in monte Deus Videt; quantò
majori cum cordis mœrore & amoris dolore
debuit dimiſiſſe Beatiſſima Virgo Maria in
monte Calvariæ adeò crudeliter pro totius
humani generis redemptione ſacrificandum
Unigenitum ſuum, cœleſtisꝗue Patris Fi-
lium D. N. Eſum Chriſtum? Quid enim
Sara comparationis haberet aut æqualitatis
cum Maria Deipara? Quid Iſaacus, Abrahæ

filius, cum Unigenito Filio Dei: Si Sara

filii ſui futuræ necis, non tamen ſecutæ, con-
ſcia fuit, quantò magis Maria? Utpote
ſponſa Spiritús Sancti, cuncta circa Filium
ſuum JEſum & Paſſionis ejus myſteria ſibi
revelantis ac inſpirantis. Hinc nec dolor
Saræ, nec ullorum unquam dolentium fult
ſicut dolor doloroſæ Virginis Matris Mariæ:
ſicut & in Threnis ſcriptum legitur: Atten-
dite, ſi eſt dolor, ſicut dolor meus: dolet
Eſus, dolet Maria, dolent Sancti in hac vi-
ta, dolent cum Chriſto & Maria in Paſſione
Elementa omnia, & nos poſt tot peccata
volumus abſque dolore petere regna cœ-
leſtia, ubi JEſus regnat cum Maria, quod
vix fiet anima mea. Dic ergo pro gratia: Do-
mine IEſu Chriſte, fac me participem hic

in terris amariſſimæ Paſſionis & dolorum
Ma-

236 Meditationes ſuper Wyſteriis
Matris tuæ doloroſiſſimæ pro adeptione
regni gloriæ tuæ: pro qua gloria obtinenda
dicito crebriùs cum Angelo ſalutante Ave
Maria, addendo, ſi placet, orationem: O
doloroſiſſima Firgo, Oc. ut ſup. pag. 204.

MXYSTLERIU M XVII.
Vltuna Cœna.

TYP US. Agnus Paſchalis.
Tollat anusquisque Agnum per familias & do-
mos ſuas. Exod. I 22 V. 3.
PROTOTYPON. Chriſtus verus Agnus ſe
edendum præbet in ultima cœna, etiam
proditori ſuo.
MEDIT ATIO.
Et edentibus illis dixit: Amen dico
vobis, quia unaus veſtrum me tra-
diturus est. Matth. 26. V. 2 1.
Uanta pietasl quanta clementia! quanta
in Domino Eſu animarum noſtrarum
Paſtore fidiſſimo ineſt benignitas & ſapien-
tia! qui, poſtquam pergrandi deſiderio deſi-
deraverat hoc Paſcha manducare cum diſci-
pulis ſuis, ſeipſum præbuit in cibum & po-
tum omnibus & ſingulis, etiam Judæ pro-
ditori

iſen
ori ſuo, dun
Ahuliinſtitn
mmentumin
Zprrludium
(cumſeummn
ſoſiams & ge
Dning s.
ur, ne
möDomini ſtl
ide, Eli Perd
un roxdir le
Ubrlum; polt
vonen Mnon,

erumn nn
Geluumett, quocd
gevſtar;

vnl, fomnnd

.
tevelinterte

ig, pigegane
AIng. Hun

Ullridlügan
AUuleelieen;

le dulcem 8
obkz.
ni detla e
Umenti le
lepe Uuh⸗

erz;

faobtinetl
lurante ,
rationem
49.204.

XVI
4

daſchalig
milun, 6

nis Agnuu
na, etiam

10.
Amen dn
Metra.
Pal.
ntaluann
n holtrann
s Eliie
eliderioce
re cumdl
cibum ⸗
n de e
din*

Paſſionis Dominicz in figuris. 237
ditori ſuo, dum prius, idque in ultima cœna
Paſchali inſtituiſſet Sanctiſſimum Altaris Sa-
cramentum in vitale epulum, æternæque vi-
tæ præludium; aſt vix inſtituit, vix ſe in
eſcam ſeu nutrimentum animæ dedit, quin
ſuſpirans & gemens altiùs conqueſtus ſit
Dominus Eſus, & quidem gemebundus:

8
ah! quæſo, quæ cauſa alia gemitůs ſeu mœ-

roris Domini JEſu, quâm infæliciſſima ſors

Judæ, Filii perditionis? Qui infælix nimi-
rum pro vitæ ferculo mortis æternæ ſuſcepit
pabulum; poſt buccellam enim, quis non
horreat? Introivit in eum Sathanas. O quàm
verum eſt: quod de ineffabili hoc ſanctiſſi-
moque Myſterio cantat ex dictamine Spiri-
tũs S. tota Dei ſancta Mater Eccleſia: Sumunt
boni, ſumunt mali, ſorte tamen inæquali
vitæ vel interitůs: Mors eſt malis, vita bo⸗“
nis, vide paris ſumptionis quàm ſit diſpar
exitus. Hujus figuram habemus Exod. 15.
ubi Iſraêlitis amaritudo aquarum verſa eſt in
dulcedinem; fons enim de eodem forami-
ne dulcem & amaram emanabat aquam,

Jacob. vV. 3. Hie Judæ dulcedo cœleſtis con-

vivii verſa eſt in amaritudinem mortiferi
alimenti. Eja anima Chriſtiana! ut ſacra tibi
ſemper Euchariſtia non mors ſit, ſed vita,
ca-⸗

238 Meditationes ſuper Wyſteriis
caveto tibi conſtanter ab omni malo & pec-
cato, & à quacunque vitæ malitia, & eva-
des à mala ſorte proditoris Judæ libera.
Fiat per interceſſionem tuam, é piiſſima Ma-
ter Dei & mei, Virgo Maria, in quem finem
tibi corde & ore dico Ave Maria, & oratio-
nem ut ſuprà pag. 204.

MXSITERIUM XVIII.

Hortus Gethſemani.
T Y P U S. Elias.
Petivit animæ ſuæ, ut moreretur, projecitque
ſe, & obdormivit in umbra Juniperi, & ece
Angelus Domini tetigit eubm. 3 Reg. 9.
V. 4. & 5.
PROTOTYDON. Chriſtus humi proſtratus,
& uſque ad mortem afflictus, ab Angelo
roboratur.

MEDITATIO.]
Pater, ſi vis, transfer calicem iſtum
me, verlm tamen non mea voluntas,
ſed tua fiat: apparuit autem illi An-
gelus, confortans Eum.

Luc. 22. V. 42. „
Uàm benè per omnia lic & præcisè
figura cum ſuo figurato convenit, dum

Ange-

oelus Don
iscontortam
o dione⸗
nim 1
Ocfus, im
Ayrlolyn
aumer ulne
elgmeumge

iwvn

nünontisane
rlidagnt:
nontem; Eet
dearbbalt,
enone ent

een un

mer, Atun
lebes Düinemn
En ite in
oetribileti
onne, polun
ate, N c
ee den
VelitAngel
dlod potek
mheitne,
Derorare

7

erit

malo &

imn, &t⸗
Jude libe
püllmal
hquemfin
14, Kolii

XVIII
umui.
4.
y, rmectgt
Pen, Gun
3 Reg.

üprolteng
Anelo

0
lenn iun
4Voluntte
l iliA.
unt.

& res
enit, en

Paſſionis Dominicaæ in figuris. 239
Angelus Domini ad utriusque ſummè egen-

tis confortamentum, ſolatium, auxilium que

Deo diſponente opportuniùs intervenit: pe-
tivit enim Elias animæ ſuæ, ut moreretur
ocyus, jam tum in terram projectus, & ecce
Angelus Domini auxiliator adeſt ei, tangens
eum ex juſſu Domini Dei; JEſus hujus figu-
ræ figuratum genuinum, ad pedem montis
Oliveti agonizans, proſtratus jacet præ ni-
mia mortis anguſtia moribundus totus, teſte
ſacrâ paginàâ: Triſtis eſt anima mea uſꝗue ad
mortem; & ecce quoque Angelus Domini
de cœlo adeſt, confortans eum; quàâ confor-
tatione acceptâ dixit: Pater mi, ſi vis, trans-
fer calicem iſtum à Me, verumtamen non
mea, ſed tua voluntas fiat. Hic formulam
habes Divinam, anima Chriſtiana, uſurpan-
dam à te in quacumque demum te pulſante
hic tribulatione, juxta quam te noveris re-
ſignare, voluntatique Divinæ per totum te
aptare, & crucem poſt Eſum conſtantiùs
portare; pete, ut in hoc ſancto propoſito te
velit Angelus Domini corroborare, & Beata
Virgo tibi ad hæc gratiam Filii ſui exorare,
quod poteſt frequens pium tibi Aye Maria
impetrare, ſi illud quiveris ipſi plangenter
perorare.

Adde,

1240 Meditationes ſuper Tyſteriis

Adde, ſi placet, orationem ſuprà poſitam
Pag. 204. O doloroſiſſima Virgo, &.

MXYSTERIUM XIX.

Oſèulum Juda.
T XD U S. Joab.
Dixit itaque oab ad Amaſam : Salve mi fra-
ter, & tenuit manu dertera mentum Amaſaæ,
quaſi oſculans cuni. 2 Reg. 20. V. 9.
PROTOTYPON. Chriſtus per ave & oſculum
Judæ inimicis traditus.

MEDITATIO.
Confeſtim accedens ad IEſuin, dixit:
Ave Rabbi, & oſculatus est Eum.
Matth. 26. V. 49.*
Niaua certè Joab in Amaſam fuit inimi-
citia, & enormior malitia, imèò crudeli-
tas, dum eum ſub oſculi amicabilis falſa ſpe-
cie crudeliter trucidavit: & ideò S. Scriptu-
ræ Textus emphaticè valde dicit: Qaaſi oſcu-
lans eum, cùm non oſculandi gratiâ, ſed tru-
cidandi ergò mentum Amaſæ tenuerit Joab,
dicendo: Salve mi frater; cùm egerit in-
fenſiſſimum ſicarium, non fratrem aut fide-
lem amicum: quomodo ad vivum magis
projectari potuiſſet actio peſſima, enorme
atten-

Mn
erun, 4
euminele
ernonal
n, led addi
vit cun Ju
uurclapulu

us, ſe ut

Aer lugelio
Domine! lbe
mnacio, kli
lonmrütällo,
tWaut animno;
wer nen
Pihum ere Ch
Inhapeninun
MCüNn Me Mr
petimls nch
Acdeorminn
. ig ⸗
Irör
Porre
IVYI
Sulfeent gon
unanſlu,
intenen Cee,
MTTY

ru

6.

XIX
e.
b.
aluemiße
ntum Agl
e & oſeulen
l⸗
10.
u, diri

t Eum.

fuitinim⸗

Imd crudel.

lotllahe⸗
5Krprr⸗
Ouaſeſer
ld, edtr⸗
ennetit ſon
m egeriri

eim autfe-

ivum mmu
1, enom.
ne⸗

1
prd bohtun
6 .

Paſſionis Dominicæ in figuris. 241
attentatum, falſum oſculum, & ave Rabbi
miſerum infeliciſſimi proditoris judæ? Cùnm
pariter non ad ſalvandum, non ad oſculan-
dum, ſed ad divum Magiſtrum tradendum
venerit cum Judæis Judas; Etenim venit
non ut diſcipulus, non ut Apoſtolus ſeu Jeſu
amicus, ſed ut fur & latro, ut perdat &

mactet crudelior nimis ſicarius & lurco.

O Domine! libera nos à quocumque malo
homicidio, talique horrendo parricidio, &
ab omni falſo, ſubdoloque in proximum co-

natu aut animo; concedendo nobis clemen-

tiùs per merita ſanctiſſimæ Dei Genitricis
affectum verè Chriſtianum in quemcunque
ſemper proximum noſtrum, ſive a-ſive ini-
micum. Ave Maria, ſancta noſtra Patrona,
quæ petimus, nobis dona, Domina gratioſa.
Adde orationem: O doloroſiſima Virgo, &.
ut fuprâ pag. 204.

NM XYSIERIUM XX.

Jorrens Cedron.
TYPU S. David.
Omnes flebant voce magnà, & univerſus popu-
lus tranſibat, Rex quoque transgrediebatur
torrentem Cedron. 2 Reg. 15. V. 23.

PROTOTYFPON. JEſus in Cedron.
L ME-

242 Mleditationes ſuper Wyſteriis
MEDIIAIIO.

Egreſſus est cum diſcipulis ſuis trans
torrentem Cedron. Joan 18. V. I.

L

Ud D. JEſus de torrente in via biberit, ollten
teſtatur in Pſalmo 109. Propheta Da- eetoll
vid, dicens: De torrente in via bibet; uti- n cneede

que de torrente Cedron: in quem juxta n, Amene
Adrich. in deſcriptione Jeruſalem n. 207. (lle ſche
præcipitatus eſt, & per eum protractus altè Alhoſſmnel
dictus Dominus Eſus, & quidem in tempo-
re rigido, frigido, inclementique ſatis menſe NNSN
Martio, cum periculo vitæ, & ſubmerſionis A
non parvo, de quo Pſaltes vaticinans præ- 4
dixit vero teſtimonio: Inundaverunt, ſeu in- I1
traverunt aquæ uſque ad animam meam; Aa 1eblei
item torrentem pertranſivit anima noſtra, Mcung
niſi enim funiculis protractus ex Cedron vi- qodmiß
vus emerſiſſet, in eo ſubmerſus fuiſſet Jeſus. M zRe
Turpiſſima certè & plus quàm tyrannica hæc Pnororyy
