Matrem, magna eſt in authoritate & hono-
re; & ſenties forte patrocinium, & multi-
plex de cælo, ipſo interveniente, auxilium.
Adde, ſi placet: Santte piritus, Oc. ut

ſuprà pag. 284.

.MEDITATIONES,

Super: Dum eſſet partui proxima,
Bethlehem accedit Maria. Luc. 2.

MEDITATIUNCULA I.

Quanti æſtimanda obedientia, docet
in facto Maria.
P edictum Auguſti Cæſaris, quèòd de-
ſcriberetur univerſus Orbis, & ſinguli
proficiſcerentu in civitatem ſuam, abiit
Maria, ſolo ſponſo ſuo S. Joſepho ſociata,
in nativitatis ſuæ locum Bethlehem, nec in
minimo attendit viæ aſperitatem, aut hye-
malis temporis rigorem, ut per omnia ſatis-
faceret edicto Cæſaris; hic formam accipe,
qualiter tu Magiſtratibus & ſæculi poreſtati-
bus habeas obedire ſanctiùs & exactius.
Adde, ſi placet: Santte spiritus, Gc. ut
ſuprà pag. 284.

N 6 ME-

300 Meditationes
MEDITAIIUNCULA zZz.

Si compatimur, (Deo ſc. patienti,
&e proximo indigenti) & con-
glorificabimur.
Ix intravit Maria in Bethlehem, & ſuc-
ceſſivè circuivit totam civitatem, ut ne-
ceſſariam inveniret habitationem, quin 4
multis foras mitteretur, pudibunda, & de-
riſui à nonnullis haberetur per omnia vere-
cunda; nec enim locus erat aut invenieba-
tur in diverſorio, ubi in extrema neceſſitate
reciperentur hoſpitio: Ex amore Eſu &
Mariæ hic diſce compati neceſſitatis & affli-
ctis, ſubvenireque derelictis; diligamus
autem, Fratres, proximum non verbo tan-
tùm, ſed opere & veritate, ſubveniendo
eidem cum realitate.
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, & . ut
ſuprà pag. 284.
MEDITATIUNCUL A z.
Pauperem Virginem Matrem, pauper
ſequere Joſephum patrem.
Oacta igitur diva Virgo Maria ab omni-
bus derelicta abiit in ſuburbana Beth-
lehemitica, ad hoc extremâ neceſſitate ducta,

&

5

Ve
Lin u
Celte m.
(um ho
(ietn:
In, M
(coceris,
un le p
tiaz nilt
elde
bimur,
donabin
Ad
ſuprip
De tl

00

M

Lſu⸗

Ape
nalc
humilita

ne Der

inquam,
r nOS

LA 1.
. patieti
.

hem, El
Atem, n.
em, Glin!
unda, Ect.
Otmniz er.
t inveniebr.

a necelitan

e TEln
tis & afli.
diligumn
Verdo tan.

pveniend

u, ut
A 3.

renl.

jaabomm

ratecnc
4

n, —

De infantia & aætate Eſu Chriſti. 301
& in ruinoſa aliqua refugiens rudera, quæ
certè magis erant pro recipiendis beſtiis,
quàm hominibus apta, ibidem pernoctavit
quieta: Supportare S. paupertatis Chriſti
JEſu, Mariæ & Joſephi incommoda, hic
doceris, anima mea, per omnia, maximè
dum ſe præſentat occaſio pro hac tolleran-
tia; niſi enim compatimur Chriſto pauperi,
ejusque derelictæ Matri, non conglorifica-
bimur, nec promiſſis pauperibus præmiis
donabimur.
Adde, ſi placet: Sandte Spiritus, Gc. ut
ſuprà pag. 284.

MEDITATIONES,

De JEſu nativitate, & ejusdem in-
comparabili humilitate. Luc. 2.
MDEITATIUNCULA r.
ILſus vix natus, cæpit mori, & paſ-
honi esſt datus.
( Ape, ſi poſſis, anima Chriſto JESU
naſcenti devota, ejusdem in nativitate
humilitatem, ut nos exaltaret ſuper omnem,

quæ Deus non eſt, ſublimitatem, artende,

inquam, in quanta voluerit paupertate naſci,
ut nos qualificaret divites poſſe fieri: atten-

N 7 de,

302 Meditationes

de, qualiter vix natus hic magni conſilii
angelus cœperit mori pro nobis, & pati; ut
pro amore ejus hic patientes, poſſemus in
Domino, & pro Domino fæliciter mori,
& cœlo renaſci; hic exemplum habes im-
marceſſibile humilitatis, & nunquam pro
imitatione Eſu Chriſti ſpernendæ pauper-
tatis, eandem igitur imitare, & Chriſto
pauperi per omnia te ſtude conformare, ſi
animam velis beatificare: Beati enim pau-
peres ſpiritu.
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, &c. ut
ſupra pag. 284.
MEDITATIUNCULA z.

paupen & humilis.
M Flirare ulteriùs, qualiter Diva Virgo
A fuerit neceſſitata Filium ſuum unige-
nitum reclinare in præſepio ,„ & Teponere in
beſtiarum ſtabulo; ſimul reflecte te ad reve-
rentiam, quacum eundem ibidem adorat,
ejuſque Divinam præſentiam; & quomodo
Pauperculis pannis Virgo Mater eum invol-
vat: quidni & nos tanto Principi ac Domi-
no perpetuam exhibeamus ſervitutem, ac
debitam ſemper & ubique præſenti præſte-
mus

mus rer
milispr
nMNum no

Adde
pra pa⸗
MIE
Ordinat
tio
R ime
Müna
Natiyita
dem yen

enmhomt
Pro nobis miſeris fit Deus majeſtatis

der angel
horum
ſaliri in
amore p
dde
pr Pu,

gnian
, Eepaien .
Poßſenu
eliciter nen
im habein.
unquam
“ zune
,‚& Crt
nformare,
Ati enim 1

,

Fitur, Gel

4 1.
majeſoi
§.
Diva V
ſuum undge.
LIeponere 1
Qeteadler,
idem adort
Equom
r eum imn
pia Don
pitutem,
enti pret⸗

De infantia & atate Jeſu Chriſti. 303
mus reverentiam, qui adeò pauper & hu-
milis pro nobis factus eſt miſeris, ut æter-
num nos fælices redderet in cœlis.
Adde, ſi placet᷑: Santte piritus, Gc. ut
ſupra pag 284.

MEDITATIUNCULA z.

Ordinatus amor proximi est elimina-
tio inordinati amoris proprii.
N interiore animæ, ſi volueris, attentè ru-
mina angelorum gaudia, & in Chriſti S.
nativitate ſeſta , licèt ſciverint angeli Eun-
dem veniſſe in mundum, mundare peccato-
rem hominem, ut ſic mundatum elevare ſu-
per angelorum Principatum poſſet eundem:
horum exemplo bono proximi & ejusdem

ſaluti inceſſanter ſtudeto, in nihilo attento

amore proprio. .
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, Gc. u
ſuprà pag. 284.

MEDITATIONES,

De paſtoribus, & eorum vigilantia
ſuper gregibus. Lac. 2.

ME-

304 Meditationes
MEDITATIUNCULA I.
Eſto parvulus cum ſimplicibus paſto-
ribus, & ſe tibi revelabit Chriſtus

Dominus.

Onremplare & mirare devotè, mi ſerve
Dei chare, qualiter D. Salvator, ſupre-
mus paſtorum Paſtor, neo-natus mundi Re-
demptor, dignatus ſit ſe manifeſtum facere
non magnis terræ Principibus, & ſupremis
totius Paleſtinæ Regentibus, ſed parvis
cuſtodibus caulæ pecuariæ, qui vigilabant
ſuper bono ſui gregis in vicinia loci ſuæ nati-
vitatis; tales parvuli ſunt, qui amant ſim-
plicitatem, & Domini noſtri ſanctam pau-
pertatem, quæ nobis ſignificatur per ſuam
infantiam; eſto igitur pauper & ſimplex,
& ſe tibi revelabit cœleſtis Rex.
Adde: Sancte spiritus, &. ut pag. 284.
MEDITATIUNCULA z.
Muare D. IEſus pannos & paſtores
coram ſe voluerit convenire
Vauperes?

PEende „ quanto timore correpti ſint
paſtores, videntes angelum & lumen,
quo erat circumfuſus; ſed & attende, quèd
mul-

moltè m
audiente
Elvator
pauperes
Paryulus
cus; ide
Venite vo⸗
Amarorep
Pirin, ſn
co) & hoc
Vines in co
Ale, l

ln l.
KAeb!
Vilem in

D

„ℳN—
ſceretur!
ocpobie
uIlum D
tum in pr
itiones
niti Don
mundum
ſepemon

AI.
bus znte

Ne, wiſen
Vator, ine
us müncike
eſtumtae
& ſupren
ſed en
i vigilebe
oci ſue n
ammant ſin
nckarnpan
wt perſun

& ſimna

Uteg 194.
IA1.
0 altt
nwenire
comreſti
m lune
tenge, 4

De infantia & atate Zeſu Chriſti. 305
multò majori conſolatione fuerint repleti,
audientes nativitatem Meſſiæ, & neo-nati
Salvatoris totius mundi; hinc ſignificantur
pauperes per pannos, quibus involutus erat
parvulus Eſus, Amator pauperum mirifi-
cus; ideò pannos & paſtores coram ſe con-
venire voluit pauperes: vis & tu amari ab
Amatore pauperum, pauperem te facito in
ſpiritu, (nil inordinatè præter Deum aman-
do) & hoc opere ſeu facto adimplendo, &
vives in cœlo.
Adde, ſi placet: Sanéte piritus, Gc. ut
ſuprà pag. 284.
MEDITATIUNCULA z.
Vilem in terris te facito, ut in cœlis
pretioſus fas Chriſto.
Iligenter nota ſigna, quæ ipſis dedit an-
. gelus, quibus inveniretur & recogno-
ſceretur neo-natus univerſi Dominus, dicens,
hoc vobis ſignum: Invenietis, inquit, par-
vulum Puerum pannis involutum, & poſi-
tum in præſepio, ex quo notandæ ſunt con-
ditiones eorum, à quibus ſe permittit inve-
niri Dominus, & ſunt humiles, viles, & per
mundum contemptibiles, qui nobis per præ-

ſæpe monſtrantur, in quo jacebat Redemptor

noſter:

306 Meditationes
noſter: fias igitur tibi, ò anima! vilis in ocu-
lis tuis, ſicut Chriſtus vilis propter te factus
eſt in pannis, ut fias cum ipſo pretioſa in
ſtellis & cœlis.

Adde, ſi placet: Sanäte Spiritut, Gc. ut

ſupr pag. 254.
MEDITATIONES,

De Regibus ab Oriente venienti-
bus. Matth. 2.

MEDIITATIUNCULA I.

Cum Magis dimitte amore IEſu peri-
tura, & ſies Deo gratior creatura.

Uis capiet, enarrabit, aur nobis dicet,
quanto devotionis & cordis affectu fla-
grärint hi tres boni, ſanctique Reges erga
neo-natum Regem Regum, Dominum no-
ſtrum Eſum Chriſtum, dum tanto itinere
ire, & ſine mora ad eundem videndum &
adorandum venire, non dubitavéêre: Quod
de facili colliges ex eo, quòd de-& relictis
omnibus bonis, domibus, familiis, regioni-
bus, & quidquid chari habebant, venerint
ad ipſum inveniendum: ex quo reſolves,
nulli rei parcendum eſſe, dummodo Crea-

tor

N&s
deri,
Ade

N
luitin

Ve⸗

Judeort
potuerit
terroge
batione
ge Rege
on time
Cunahee
honore
Myjelte
peccati
Donum.
Ae
pag
MMI
Aora

Ace

de

lisinde⸗
er telien
Pretioltt

, Ge 6

ES

Vepienti⸗

4 I.
Mhuperi
eatura.
Obis gice,
Saſkectukt.
Regeg ag
hminumn no.
ano itinere
idenumt 8
were u
le&ͤrellte
iis, tegon.
1t, Veneti
no relohee

nodo Ce⸗
1

De infantia & atate Zeſu Chriſti. 307
tor & Salvator noſter ]Eſus inveniri, poſſi-
deri, & Eidem ſanctiùs poſſit ſerviri.
Adde: Santcte spiritus, & . ut ſup. pag. 284.
MEDITATIUNCULA z.
Initium ſapientiæ timor Domini ett.
Ix Jeruſalem advenerant Magi, ecce,
audacter interrogant, ubi natus ſit Rex
Judæorum, licèt facillimée conjecturare
potuerint, quèòd nova hæc & inopinata in-
terrogatio non modicum timorem & pertur-
bationem cauſatura eſſet, tum in ipſo Hero-
de Rege, tum in univerſo populo; diſce,
non timere ullum hominem vivum, cujus-
cunque etiam foret poteſtatis, dum agitur de
honore Dei & Divinorum, ſeu cultu Divinæ
Majeſtatis: diſce, nil timere niſi Deum, &
peccatum, quo Deus offenditur Summum
Bonum.
Adde, ſi placet: Sanéte opiritus, &. ut
ſup. pag. 284.
MEDITATIUNCULA z.

Adoratio Magorum inſtruäctio esz
Chriſtianorum.
Cceptâ informatione, quèd is, quem
quærebant, naſci deberet in Bethlehem,

ſta-

308 Meditationes

ſtatim eò perrexerunt, & eo invento, in ap-

Paratu licèt ſat exiguo, nihilominus ipſum
adorant, bino ad terram uſque poplite flexo;
& Eum donaârunt diverſo munere non pa-
rùm pretioſo; quo peracto, ex mandato Dei,
per angelum ipfſis inſinuato, per aliam viam
reverſi ſunt in Regionem ſuam; horum Ma-
gorum ſanctiſſima actio, & Deo gratiſſima
adoratio, docet quemcunque Chriſtianum,
qualiter Salvator noſter in Sanctiſſimo Alta-
ris Sacramento adorari, coli, ac venerari de-
beat; licèt externis ſenſibus noſtris non ap-
pareat illa Majeſtas & magnificentia, quæ
requireretur, & intùs tamen latitat ſc. unà
cum humanitate Deitas immenſæ Majeſta-
tis, quæ adorari nunquam poterit ſatis.
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, &c. ut
ſuprà pag. 284.
MEDITATIONES,
De ſanctæ licèt Virginis Mariæ Pu-
rificatione. Luc. 2.
MEDIIATIUNCILA I.
Quiſine lege vivit, ſine lege beribit.
Ecogita, qualiter Diviniſſima Domina
noſtra iverit in Jeruſalem, maxime de-
vota Filium ſuum ex præſcripto legis obla-
tura,

1

ra, 1
lcerles
coceris
riorum
ves, le
data,
peribunt
Adde
ſuprüpag
N
Praæte

Vs
itd
Cem!
ſlcepit
guo p
Aliud d
ſipis (
imeone
ſun, &
dde
epripen

nt, in 4
Inus r
oplireſen
ere non n,
andaod
allamſin
horum.

0o graiin

Ohnſtumm,
iſlimo le.
Veneraride
ſtrisnonz.
entia, gu
itat Nc, und
e Majeſtr
itſars.
tus, Gl. I

N,

ariæ De⸗
LAI.
ge verii,
Ima Domi
maximec
legisol

De infantia & atate Zeſu Chriſti. 309
tura, ſeu ibidem in templo præſentatura,
licèt lege neutiquam foret ad hoc ligata: hic
docêris in facto obedire legi Dei, & ſupe-
riorum tuorum ordinationi; hoc fac, & vi-
ves, ſi enim vis ad vitam ingredi, ſerva man-
data, aliâs qui ſine lege vivunt, ſine lege
peribunt.
Adde, ſi placet: Sanbte öpiritus, &. ut
ſuprà pag. 284.
MEDIIAIIUNCULA z.
Præter JLſum & ſidena hic cum

Simeone nil deſidera.
Uis contentamentum, quis internum
Simeonis explanare poteſt jnbilum-
Quem ſenſit, dum in ulnas devotiſſimus
ſuſcepit Eſum, qui tam dulcis & tantus fuit,
quèd præ nimio amore in hac vita nihil
aliud deſideraverit, quàm in pace mori;
ſi vis contentus vivere, & ſanéctè mori cum
Simeone, in hac vita aliud nihil quàm JE-
ſum, & quæ JEſu ſunt, debes deſiderare.
Adde, ſi placet: Santcte Spiritus, G&. ut
ſuprà pag. 284.

ME-

310 Meditationes
MEDITATIUNCULA z.

Oblationem oblatione compenſa, per
crebra devotionis penſa.

Ic & oculos in Matrem Dei conjicito,
& vide, quanta cum reverentia ipſa
ſuum æterno Patri offerat Filium, & ſimul
cogita, quomodo ſe Filius ipſummet offerat
æterno Patri pro amore noſtro, & ſalute
omnium noſtrûm; pari modo ſæpè ſæpius
te offer Deo, ne ſis ingratus pro toties, ah
toties! recepto beneficio.

Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, G&. ut
ſuprà pag. 284.

MELDIIAIIONES,

De fuga Ægyptiaca. Matth. 2.

MEDIIATIUNCULA E.
Diſce obedientiam, imitare D. Joſe-
phi obſervantiam.
H' benè adverte, quicunque ſtringeris
voto S. obedientiæ, quàm obedierit
promptè optimus Joſeph inſinuationi ange-
licæ, ſibi factæ de nocte, ut acciperet Pue-
rum & Matrem ejus, & fugeret in £gyptum;
non eſt hic ſanétus vir tergiverſatus, non fuit
con-

Contt

pterl

incon
aut p
rom
gilkran
ſolephi
Adde
hri po⸗
MI

Liuen

Ene
Gern
Dantlum
e iran
ualitet
cutiones
imitemu
um pati
tientem,
1atorem.

Adde,
lnri bag.

Conitin
erentai
n, Kln
nmerofket
9, Ell
ſrde lgi
0 toties,1

r, Gl

E,
lutth
LA1.
re e
.,
lue Cringen
im obecle
ationing

cciperetlt

gbr
tus, nont
ℳ

De infantia & atate Jeſu Chriſti. 311
contrariatus, nec voluit eſſe excuſatus, pro-
pter hyemale v. g. tempus, ad itinerandum
incommodius; nec quia vias ignorabat,
aut populus idololatra & perfidus erat;
promptẽè ſic ſemper obediendum etiam Ma-
giſtratui exiguo occulto ſeu ignoto, ex S.
Joſephi magnifico exemplo.
Adde, ſi placet: Sancte oͤpiritus, &c. ut
ſuprà pag. 284.
MEDITATIUNCVULA z.
ILſu exemplo perſecutiones ſuſtinea-
mus & paſſtones.
Enè conſiderandum eſt, qualiter Re-
demptor noſter, licèt Dominus domi-
nantium, fugiat, & declinet crudelitatem,
ac tyrannidem alicujus Reguli terreni, &
qualiter à juventute ſua incipiat pati perſe-
cutiones pro noſtra inſtructione & ſalute;
imitemur & nos conſtanter & amanter JE-
ſum patientem, & Mariam Matrem compa-
tientem, & utrumque ſentiemus remune-
ratorem.
Adde, ſi placet: Santcte spiritus, G&c. ut
ſuprà pag. 284.

W (†X)
ME-

312 Meditationes
MEDITIATIUNCULA 3.
Labor Ikſu, Mariæ, Joſephi, tuam
ſegnitiem confundit, 6 fili!
AIende ulteriùs, quomodo & quâm ſol-
licitè & cautè ſanctiſſima Mater porta-
verit dilectiſfimumm Filium ſuum in ulnis
ſuis, & quòd plus ex compaſſione, ob frigus
& incommoda, quæ patiebatur Divinus In-
fantulus, ſuſtinuerit, quàm ex labore & pœ-
nis in eodem tanto & tam difficili itinere,
deportando habitis, quod iter ipſos con-
duxit in terram peregrinam, ignotam ac
alienigenam, ubi coacti fuêre vitam ſuam
propriis manibus ac laboribus ſuſtinere la-
borioſiùs: diſce habitationis tuæ locum pa-
rùm curare, modè Dei gloriam, tuam &
proximi ſalutem valeas procurare; nec enim
habitus aut locus facit Monachum (homi-
nem) ſanctum, ſed ſancta vita & continuum
virtutis exercitium.
Adde, ſi placet: Sancte spiritus, Go. ut
ſupra pag. 284.

MEDITATIONES,

De crudeliore Innocentium truci-
datione. Matth. 2.

—

ME-

quan
derbi⸗
Deum/
Ur Here
Aherbi⸗
yitium
cdhere,
ſetudit

WAde

De infantia & ætate Zeſu Chriſti. z13
MEDITATIUNCULA r.

Vita ambitionem, iram & ſuperbiam,
ne in Herodis incidas inſaniam.

Aumigen Xhorreſce hic rabiem & furorem Hero-
el one dis, qui ut primùm audivit tres Magos
in un per aliam viam ad propria reverſos eſſe; ac

bligt uſimul intelligens, quod acciderat in die Pu-
neh. rificationis Mariæ, imperat furibundus oc-
de e cidi ſeu trucidari omnes parvulos, qui repe-
Uiie rirentur in Bethlehem & locis vicinis: Ecce,
los on quantum homini noceat ambitio, ira & ſu-
not perbia! quæ eundem impellit, ut & contra
un ſuun Deum ſe erigat, quemadmodum fecit infe-
inete l. lix Herodes: quare deteſtare, anima mea,
ocine. ſuperbiam & peccaminoſam iram, & fuge
ennne vitium ambitionis, & cum Chriſto intimè
neceiin ſcctare, & ama virtutem humilitatis ac man-
n mom. ſuetudinis, & cum eo in cœleſtibus exalta-
önindun beris.
Algdde: Santte Spiritus, &c. ut ſupràâ p. 284.
,GE MEDITATIUNCULA z.
Parvulisplus profuit tyrannus, quàm
ES noctit.
n trce O Quantus hoc in itinere fuit dolor animi
Eſu Salvatori noſtro! Videnti (omnia:

MbS enim

314 Meditationes
enim nuda & aperta erant oculis ejus Divi-
nis) tot innocentiſſimos parvulos tam cru-
deliter & horrendè pro amore ſui mactari,
cedi & mori. Docèris denuò, quòd nemo
tyrannus ſit pertimeſcendus, cùm facultatem
non habeat niſi in corporales ſenſus, ſic ſo-
lum Deum time, & ama, & ſalvus eris per
ſæculorum ſæcula.
Adde: Santcte Spiritus, Gc. ut ſupra p. 284.
MEDITATIUNCULAz.
Uli moriaris, partun cura, modo in
morte ſit anima pura.
Ttende immanem barbariem militum,
in quibus nec minimus remanſerat hu-
manitatis ſenſus, qui abſque ullo reſpectu
ætatis, ſexus aut matrum cooperuerunt quas-
cunque plateas corporibus mortuis horum
innocentium: diſce, parum referre, quo
tempore aut loco moriamur, modè fiat in
& cum gratia Dei, pro ejusdem honore &
loria, & in ſancta memoria.

Adde, ſi placet: Sancte spiritus, Oc. ut

ſupra pag 284.
MEDII ATIONES,
De reditu ex Ægypto. Matth. 2.

ME-

4 ,
gelo!
linquu
hunti⸗
mum.
mino!
Mare
aullir,
letre Mo
Glat aut

morep⸗
utquane

bono afh

(onlolar

AMdde
ſupr a

M
Ad ma

4
Ene (

1 eclit⸗

8 eſas.
0S tan ar
ſui madn
m faolle
enſus, 4d
ſalxyus Ciü

tſuprap
ILA .
4, MMO)
54.,
n militum.
nanſerk N-
o relhett
Tuerunt q
nOttGis hon
n ekerte,
, modd it
demn honor
irits, G

NES

Manhi

1

De infantia & atate Zeſa Chriſti. 3 15
MELDIIATIUNCULAr.

Deus affictos ſolatur, dum Joſeph ex
Kgybto revocatur.

Ecogita, quæſo, cum admiratione, quèd
ſeptennio integro completo incolatũs
XÆgypriaci à Salvatore Joſeph iterum ab an-
gelo Dei fuerit monitus, tempus eſſe dere-
linquendi Ægyptiaci incolatüs: inſimul
nuntians ei, mortuum eſle Herodem peſſi-
mum Domini perſecutorem: hinc ei à Do-
mino ſit mandatum, ut accepto Puero cum
Matre Judææ repetat incolatum: Ex hoc
erudire, anima Chriſtiana, quòd cœli &
terræ Moderator nullum unquam derelin-
quat aut obliviſcatur, qui pro ſui nominis
amore patitur, aut tribulatur, licèt permit-
tat quandoque, ut pauco tempore pro ſui
bono affligatur: ſi affligaris, cur hic non
conſolaris?
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, Gc. ut
ſupra pag. 284.
MEDITATIUNCULA z.
Ad mandata ſuperiorum indifferens,
debet eſſe verus obediens.
Bkne capeſce, anima devota, quòd hic
reditus factus fuerit multò difficilius
O 2 &

316 Meditationes

& laborioſius, quàâm exceſſus terra patria
fugitivus: etenim Dominus noſter jam factus
grandiuſculus, non poterat, ut primùm, por-
tari commodiùs, nec ad ambuiandum ſuffi-
ciens erat Eſus, nimis adhuc juvenculus.
Hic diſce, obedire promptiùs iis, quos tibi
mandatarios præpoſuit Deus, ſive abeun-
dum, ſive redeundum, ſive ad dexteram,
ſive ſiniſtram fuerit mandatum & eundum.
Adde, ſi placet: Sancte spirins, Oc. p. 284.
MEDITATIUNCULA z.
S& Deus defenſor, quis tibi erit
offenſor?
R Edux Joſeph in Palæſtinam, audiens,
Archelaum loco patris ſui pro regno
accepiſſe Judæam, timuit illè ire; hinc
juſſus eſt petere Nazareth, Judæam præ-
terire: per quæ docemur, nunquam fiden-
dum eſſe propriis viribus, exponendo nos
temerè tentationibus, aut periculoſis occa-
ſionibus, niſi Dominus fuerit Auxiliator,
Inſpirator & Defenſor noſter, per implora-
tam, ut decet, Divinam ſuam gratiam, quàâ
freti & adjuti evademus omninè illæſi ſeu
impolluti, quamcunque Dei & hominum
disgratiam.

Adde: Santcte opiritus, &c. ut ſupra p. 284.
M.

Aral

E

quam!
nore .
rina ſa⸗
Uus legis
5
lac uce

ominer

lice,

Dei ſery

amüco
Deum
nonniſt
Ad
ſuprip⸗

tetra Pe
ſamkkk
timüngr
andum
juven
is, gunti
d dextett
Neundun.
1Gc.,.
14 3.
tili eri

, alldiens,
Ro repne
9 ire; hun
adeam n

nquam ſcder

ponenco 1

riculoſtsoe:

it Auuilum

per imphe

gratiam,4

nind illel

& hom

tſuptah

De infantia & etate Leſu riſi. 317
MEDITATIONES,

Maria dum templum repetiit, Filium
amiſſum reinvenit. Luc. 2.

MEDITATIUNCULA I.
dArdenter ama Deum, creaturas verò
nonnife propter eum.
Epende „qualiter Dominus JEſus in Je-

ruſalem manſerit, & in templum, tan-
quam Patris ſui domum, iwerit, & pro ho-

nore Dei orationes ibidem fuderit, & do-

ctrinà ſuàâ lumina quædam falutis Doctori-
bus legis fuſius infuderit: Illuminare & tu
hac luce veritatis, quæ illuminat omnem
hominem venientem in hunc mundum, &
vide, pluris eſſe æſtimandum honorem &
Dei ſervitium, quàm carnalium parentum
& amicorum mundi omnium affectum: ama
Deum propter ſe, omnem verò creaturam
nonniſi propter eum.
Adde, ſi placet: Sancke Spiritus, Ec. ut
ſuprà pag. 284. .

(†)
ο3 ME-

318 Meditationes
MEDITATIUNCULA z.
Dole unicè dolendum, ſi perdideris (ne
dicam, ejeceris) ex corde tuo Do-
minam JEſum.
POn lera ,ſi poſſis, afflicti cordis, Virgina-
lis Matris Dei, doloris pondus, quo do-
lebat, quaſi immenſo pondere oppreſſa, dum
ad ſponſum & parentes ſine dilecto Filio
JEſu invento venit tota defeſſa; ò quot ge-
mitibus & lachrymis illà nocte lachrymoſa
ingemuit! & attende, quanta, mane facto,
cum diligentia in Jeruſalem redierit, ut quæ-
Teret, quem perdiderat, ut inveniret di-
lectum, quem tota ex anima diligebat. O ſi
flevit Virgo Deipara amiſſum Dominum E-
ſum Filium Dei & ſuum, ſine ulla culpa ſua,
quid non eſt faciendum illi, qui cundem de
corde ſuo pellit, & expellit per peccata &
graviſſima crimina, ſceleraque in immen-
ſum quaſi multiplicata?
Adde: Sancte spiritus, &c. ut pag. 284.
MEDITATIUNCULA z.
HMic dolenda doleas, ut ibidem gaudia
invenias.
Uis mortalium omnium ſufficiens erit

exprimere aut capere dilectiſſimæ Dei
Ma-

—

rs
beagis

Quod 11

1

lium,
tædio
inveni
rendun
igiture
ejusden
cum ip
poſtqu
feceris
Adde
ſuprlpg
U1
Deyin]
ſi

MEI

doe
On
liſ

las San

etorume
Conctor ,
Unperaor
pergor,

A 1
ideritſ,
tuo Do.

is, Vitd.
us, glat⸗
ppreſſid
lilecto kln
quorg.
lachwyml
mane ſiche
eripultqur⸗
enirer di
ebat. Oi
ninut -
aclpalu,
cundemce
er Pecca
e in immer

tpag. 284.
ULA

dem gali

ſuſkicienm
eCtiſſime!

De infantia & atate Jeſu Chriſti. 3 19
Matris Mariæ gaudium, dum in templo, in
legis Doctorum medio, invenit amiſſum Fi-
lium, Salvatorem noſtrum, cum ſui tanto
tædio perditum? Erudire, quòd ſi Eſum
invenire velis cum gaudio, eundem hic quæ-
rendum eſſe cum dolore pio; vehementiùs
igitur doleas per peccata hic amiſſum Deum,
ejusdemque ſancta chariſmata, ut ibidem
cum ipſo invenias ſanctiora & meliora bona:
poſtquam te pœnitendo hic debitè confeſſus
feceris reum.
Adde, ſi placet: Sancte spiritus, G&c. ut
ſupràâ pag. 284.

MFEDIIAIIONES,

De vita JEſu à duodecimo ad trigeſi-
ſimum uſque annum. Luc. 2.

MEDITATIUNCULA I.
Quòd tutius ſit ſubeſſe, quàm præeſſe,
docet I Eſus in facto expreſsé.
CGnremoplare attentiùs ſanctum Evange-
liſtæ edictum, quo ſanctè aſſerit, quòd
JEſus Salvator, omnium Redemptor & uni-
verſorum Creator, Rex Regum, cunctarum
conditor ſanctarum legum, cœli terræque
Imperator, tantarum creaturarum potentiſ-
△ 4 ſimus

320 Meditationes

ſimus Moderator: Erat ſubditus illir, id eſt,
ſuis parentibus: & diſce pulvis & cinis, etiam
obedire minimis, exemplo tanti Salvato-is,
qui omnmibus ambis præeſſe, & ſtare loco
moderatoris, ſed impoſterum ſtude cum
JEſu omnibus ſubeſſe, ad tui melius eſſe.

Adde, ſi placet: Santte spiritus, &c. ut
ſup. pag. 284.

MEDITATIUNCULA z.
Miranda imitare IEſu facta, ejus dem

& practica mirabiliora alta.

A Gcurar notare ſatagito, quàm abſcon-
ditam hic per omnia ſubditus duxerit
vitam Eſus, non tamen otioſam otioſus,
ſed beneè, ſanctèque & multùm utiliter occu-
patus, templum frequentiuùs viſitando, ſanctis
orationibus in-& attentiùs vocando, ab ho-
minum converſationibus ſe omninò abſtra-
hendo, Virginem Matrem adjuvando, divo
Patri ſeu nutritio Joſepho ſerviendo, ſic at-
teſtante divo Evangeliſta Marco; ex quo
gaudium tibi ſit cum IEſu altiùs potius ſilere,
qum verba incautè parùm caura & non exa-
minata miſcere, cum ſcandalo proximi &
malà ædificatione ſæculi; ne aliquando pœ-
ni-

4

0 Hone

M
Nu

nut.

Ana
liſt⸗
Pientit
que grar

cent Dom

taverit

Dleonci

ultüm

& nos h-
Ori nol
d hodn
diüs,
ehim h
ſen capt
efſicacin
dies voc

guentis

lu, ilch
Cnigeien
Sayi,
ſtare lar
ſtude
eliugel
tut Ge.

LA:.

4, eitudn
Nolta.

Im ablcon-
s Oxeti
n Oriolu,
NWrer ocr.
And ſant
Ando, D
nmind abl⸗
Wwando, dn
lendo, i
rco; &
5 poriis G
ta & noner
1o prorini
liquando

1

De infantia & atate Zeſu Chriſti. 321
niteat, ſæpè incautè locutum fuiſſe; diſce
cum Chriſto ſanctè & altum ſilere.
Adde, ſi placet: Santéte Spiritus, &c. ut
ſuprà pag. 284. .
MEDITATIUNCULA z.
IEſus mirabilia egit abſconditus, quæ
nunquam ſußciens est imitari
diſcipulus.
Andem conſidera, quæ dicit S. Evange-
liſta, quòd JEſi us proficiebat ætate & ſa-
pientiâ apud Deum & homines, admirabili-

que gratiâ; ex quo luculenter colligere licet,

quèòd longè altiora myſterioſiora & plura fe-
cerit Dominus, quàâm S. Evangelium de Eo
notaverit compendioſiùs, & licet ſic fuerit
abſconditus, quòd tamen non omiſerit eſſe
multùm ſuis & nobis proficuus; diſcamus
& nos hoc Salvatoris & perfectiflimi Ma-
giſtri noſtri exemplo, abſcondi arctins, &
ab hominum converſatione elongari lon-
gius, quantum fuerit pofſibilius; medium
enim hoc eſt ſingularius, & ad obtinendanz
ſeu captivandam gratiam Dei & hominum
efficacius; in ſolitudine enim ſolitarius au-
dies vocem Domini Dei tui, tibi ad cor lo-
quentis in ſilentio frequentius: Ahl loquere
O 5 —

322 Meditationes

unicè anhelo, in eam me clementer intro-
ducito) verba vitæ, quæ habes, æternæ, be-
nigniùs auribus anime meæx, & efficacius
ingerendo. Amen.
Adde, ſi placet: Sancte Spiritus, &c. ut
ſuprà pag. 284.
r d s t: (†): t
Meditationes pro Feſtis anni
principalioribus, aliis quoque tem-
poribus applicabiles. Et
I. Pro Natali Domini, in quo
gaudent omnes angeli, cantantes
cum jubilo, gloriam ſoli uni DEO.

MEDITIATIO I.
De Nativitate Domini. Luc. 2.
Dipoßitio B. Mariæ ad prodigioſum
ortuin Meſſiæ.
§ Anctiſſima Virgo Maria vix Bethlemitica

ſubintraverat rudera, & continuò eam

informant ſydera, quòd ibidem DEI

ſponſo ſuo Joſepho mox inſinuat, & neceſ-

& mihi, Domine Eſu! in ſolitudine (quam

Filium brevi ſit paritura; quæ nova nuntia

ſarios

r
ſarios 5
Paupett
Lidiſti

as in g

tus in al
ceamen
de capit
manusi
tollit,
Diyiniſt
deat, ſi
lignis ſn
ſublicia
Mwiarur de
ſonlepre
lde une
cahlam in
wonſolüm
Uicinis ac
tem tans

uas omne
mundum
entem

Biollmyl

Ejugiter
huaritatis

er Indo.
terne, d
E ellrri

, 6 R

lis annt

guetem.
Et

/
ntantes

n DEO.

I.
Luc. 1.
digioſin

ethlemine
ntinuden
bidem D
1oVa nuhtl
t, & nect
ſani

pro Feſtis anni principalioribut. 32 3
ſarios Divino partui panniculos adaptat de
paupertatis ſacculo: paupertatis amatrix ri-
gidiſſima Maria; Maria parat faſcias repoſi-
tas in gremio, Joſephus orationi vacat poſi-
tus in angulo; Maria ſolvit de pedibus cal-
ceamenta, de humeris candidum pallium,
de capite peplum, & flexo utroque poplite,
manus in altum erigit, & oculos in aſtra at-
tollit, ac concluſum in maternis viſceribus
Diviniſſimum Infantulum, ut in lucem pro-
deat, ſupplex exorat, Joſephus aſportandis
lignis ſubmittit humeros, & ad domeſtica
ſubſidia occupat manus, ut nihil obſequii
patiatur deeſſeé, quod Filio ſuo nutritio &
ſponſæ prætioſiſſimæ poſſit prodeſſe: & ecce
lux de ſupernis affulgens antro, animalium
caulam in angelorum transmutat aulam, ut
non ſolùm Divo Joſepho ſplendorem, ſed
vicinis ac remotis ſpectatoribus coruſcan-
tem transfuderit fulgorem. O cœlica lux!
de SS. Trinitatis triclinio orta, quæ illumi-
nas omnem hominem venientem in hunc
mundum, illumina & immundam meam
mentem, ut in meditatione hujus prodi-
gioſi myſterii ſuccendax amoris Divini igne,
& jugiter exardeſcam abſorptus in fornacem
charitatis perpetuæ. Amen.
6 Adde,

324 Meaitationes
Adde, ſi placet: Santte Spiritus, Gc. ut
ſuprà pag. 284.

MEDITATIO II.
De Nativitate Domini.

Hoſpitibus ſuis Magnates gratioſi ſo-
lent eſſe hoſpites.
Um media nocte ſilentium tenerent
omnia, & in altiſſima cœleſtium con-
templatione abrepta flecteret Maria, cœpit
paradiſi inebriari deliciis, & benedicti ſui
in ventre fructs perſentire motum, partůs

. prodromum : eodem quoque inſtanti tem-

poris prodit de utero Virginis, abſque læ-
ſione clauſtri ventris, originem dans ſalutis,
nullos in parturientis Matris infligens viſce-
tibus dolores Infans cœleſtis, quæ in ſui
conceptione nullum ad-aut præmiſerat ſen-
ſum delectationis, nec labem carnis, nec
illecebram mentis. Noluit tamen gratioſiſ-
ſimus hic Divinus Hoſpes novem menſium
habitaculum deſerere, quin Divinam ſuam

hoſpitem munificis hoſpitaliratis beneficiis

adornaret, & piâ liberalitate antecedenter
remuneraret, tranſcribendo in Beatiſſimam
Matrem ſuam omnes naturæ dotes, varias

de

rn

le ſupern

ſas copia⸗

cellenrn

muliere⸗
holpitiu
ac inno-
tis benen

tlione ve

heciebr

qui 4te⸗
digne e⸗
hofpitan
ſanckom
umn Aec⸗
inutumg
Cusapüihn
Adde,
ſupra bag
M L
1

Mativ;

Um
Vide

uerhlun

t, Ge. 1

Il.
ni.
gratihj
lun teneter
leſtium con.
Maria, eni
bencdliclii
tum, alti
Ntantitem-
Ablqgaelx.
dansalure⸗
ligens rilt⸗
„ que in li
Einilerat ſe⸗
d Carnis, M
men Gretlc
vem menu

Divinamſu

ratis beneii
antecelen
n Beatiſinn
dotes, Mn

pro Feſtis anni principalioribus. 3 2 5
de ſupernis divitias, & gratiarum immen-
ſas copias, omnigenasꝗue chariſmatum præ-
cellentium prærogativas, nulli inter omnes
mulieres participatas. Eja fidelis anima,
hoſpitium in corde tuo neo-nato Eſulo para
ac innova, & parata tibi ſenties hoſpitalita-
tis beneficia; ſi nimirùm fide vivꝗ, ac devo-

tione verâ receperis contentum ſub ſacris

ſpeciebus Euchariſticis Divinum hoſpitem;
qui à te non recedet, aut non abibit, donec
dignè communicanti, aut celebranti, ſeu
hoſpitanti ſe priùs reliquerit prætioſiſſimas
ſanctorum deſfideriorum gemmas, piiſſimo-
rum affectuum theſauros, & altiſſimarum
virtutum gratias, ad ſalvandas & ſanctifican=⸗
das aptiſſimas animas. Amen.

Adde, ſi placet: Santcte spiritus, Gc. ut
ſuprà pag. 284.
MEDITATIO III.
De Nativitate Domini.

Nativitas Nati ingentia aßfert gau-
dia Matri.
Um enixa Filium Virgo Mater deſertum
videt uterum, & jacentem coram ſe
puerulum, neo-nato Genitori ſuo nova Ge-
07 nitrix

326 Weditationes

nitrix caput devota inclinat, & quem pepe-
rit, adorat; reſplendentem Mater aſpicit
Filium, & exultantem reſpicit Filius Matrem.
Quis mortalium capiet gaudia enixæ DElI
parentis? Quis Mariæ compræhendet jubi-
los, quibus cor ejus fuit adimpletum, poſt-
quam venter benedictus erat fœtu concepto
evacuatus? Strato in terram Eſulo toti nu-
do, adſtravit ſeſe Mater lætitiæ exceſſu tota
perfuſa; abblandientem Filiolum puerpera

cœleſtis ſalutavit ſuaviſſimo alloquio, & en-

comiis honoravit mellifluis, dicens: Salve,
ah ſalve millies, Deus meus & Dominus
meus! delicium cordis & Filius meus bene-
dictus! Benedicta ſit dies, benedicta ſit hora
natalis tui deſideratiſſimi in mundum ad-
ventũs! exoſculor ſacratos pedes tuos, ò Je-
ſule! cui angeli ſunt ſcabellum, cui cœlum
thronus, & habitaculum paradiſus: labia
tua puriſſima exoſculari verecundor, dum

Filium meum Deum eſſe contemplor: Te

Filium meum eſſe conſidero, & tecum æter-
num uniri deſidero! Accumbe, anima de-
vota! ſtratæ ad terram Matri Divinæ, &
coadora tuum Salvatorem Deum, natum
pro te hominem, ut qui tuam aſſumpſit car-

nem, tuam nunquam deſerat animam, ſed

calmn

y.

eumn ad

Eeternal
Adde
ſupra pe
M!

Lximi
erga
Rar
Phr
natum]
cum mit
titisan
mons vel
Eine ſolor
ſephe!
uellulun
Uin Marre
u Præ

(dolain

ſillimam
tem:

rentiali

E ſacra
tantem,
um Den

Ilempen
Marer i⸗
lius Men
a eni⸗
hengaß,. .
letun . 1.
TincONe
Efulo twin.
2 excelli n
lum Pleßre
gnio, Een⸗
icens: Kle
& Dominn
melsbene⸗
a ſt hora
Uundumm ad
STmOs, 0t
, cui Colun
diſus: Iii
Undor, dun
templor:
X tecumæe
e, animmt
Diyine,
eum, M
Allumpſte⸗

aAnimam, 5

pro Feſtis anni principalioribus. 327
cam ad Divinitatis participationem elevet,
& æternaliter conſervet. Amen.
Adde, ſi placet: Santte opiritus, &. un
ſuprà pag. 284.
MEDITLTATIO IV.
De Nativitate Domini.
Eximia erat in Joſepho & Mariag
enga natum Jeſulum reverentia.
O Rantern extra nativitatis antra Joſe-
phum mirificus circumdat fulgor, & ad
natum JEſum compellit in ſtabulum; quò
cum mira veneratione reverſus Divus Nu-
tritius pater procidens adorat Infantem, præ
amoris vehementia & devotionis teneritu-
dine ſolutus in lachrymas. O extatice Jo-
ſephe! quid primitùs miraris? An bellulum
puellulum è ventre ſponſæ tuæ progenitum:
An Matrem genibus provolutam? An deco-
rum præ filiis hominum JEſulum? An ſpe-
cioſam inter mulieres puerperam: An gratio-
ſiſſimam neo-nati ſpeciem ad baſia invitan-
tem?; An dubiam Genitricem, præ reve-
rentiali timore oſculum dare ambigentem,
& ſacra Infantis membra contrectare dubi-
tantem? Etenim muliebris timor humana-
tum Deum contrectare metuebat, aſt mater-
nus

328 Meditationes
nus amor nudam corpuſculi affiliati carnem
fovere convincebat: à contactu Filii mater-
nas manus retrahebat reverentia, ad am-
plexum manus extendebat plorans ESUS,
infamtili vagitu ambiens gremium Matris,
& protegi in ulnis Genitricis? O tenerrime

Sponſe mi Chriſte! quorſum tendunt la-

