Gi2499
author: Angelicus, Winseleranus

cone Fe eich 8
S“D E=eA. Den, h D & 7

R ,

DIev h, Cetn eh

ORATIONIS
A NOGOEL ICE,

PANGELICIWINSELERANI,
CAPUCIXNI.

C 2299

Ul Done

Ounrus
or 8

Re

Mwi

—
lMue 97
Gſing,

PRAXIS ORATIO-
NISANGEIICE),

& TVE
ARS OA& 4 N D h,
Modo Angelicis Spiritibus proprio,
Sicut ſcriptum eſt:
Orabo ſpiritu, orabo & m
1 Corinth. 14. V. 15.
ℳ In qua tractatur
NXI. De Orationis Bono & Necesſitare.
8 II. Bonæ Orationis, piæque cum fructu ſalut
ſtituendæ meditationis regulæ ſelectiores exli-
bentur, ſpecialiter de Pasſione Domini noſtri
JEſu Chriſti, utpote præ cæteris myſteriis maxi-
“ mè ſalutiferâ affectibus eliciendis proportiona-
tà, vitæ reformandæ efficacisſim4, & ultimo fini
impetrando convenientisſim; prout in decurſu
hoc opuſculum Angelicæ Orationis ſubmi-
niſtrabit, aut Angelorum Dominus privatâ
tibi inſpiratione ſuggeret, ac ſuppeditabit.
III. De Oratione in genere, & triplici ejusdem ſpe-
cie, ſcilicet vocali, mentali, & wixta; de ora-
tionibus aſpirativis, jaculatoriis & violenta,
quantusque harum omnium ſit nervus, fructus,
valor & pretium.

Per
R. P. ANGELICUMI WINSELERANUM,
Provinciæ Rhenanæ Capucinorum Mi-
niſtrum Provincialem.

mere Coloniæ, apud Petrum Langenberg. 172 3.
Cum licentin Snperiernm, & 5. Caſ. Majeſt. brivilegio.

3

Divinißimo

ac Incomparabili

ECCLESIE ORTHODOXÆ

.

ITHESAURO,

Præcipuo, ac perpetuo:

(Ecce enim vobiſeum ſum uſque ad conſummatis-
nem ſaculi)

Miraculorum maximo;
Agno immaculato Apocal yptico,
ab origine mundi occiſo,
Vero PEO noſtro, ſub ſpecie-
bus Panis & Vini,
posz Conſecrationem Sacerdotalem,

Ex inſtitutione & per Omnipoten-
tiam Ipſiusmet Chriſti,

Mediatoris Dei, & hominum,
realiter in Euchariſtia exiſtenti;
Ab omni Creatura rationali,
in piritu & Veritate,
ſine fine, æternumque

Adorando:
Paßionis Dominica memoriali,
immortali ac erennali.

ſticum proſterni-
& mur, indigniſſi-
mi 1 votiſſimi tamen,
cultores ac adoratores, EsU
Chriſte Salvator Deus amoris,
(cum non ſimus niſi pulvis &

ribus Ccharitatis, nec non amo-
rolioribus devotionis affecti-
bus, pro debito fidelibus Tuis
exemplo, & ut à Te illumina-
ri ac doceri mereamur, quod
alios in praxi hac noſtra, ſic
dictæ, Orationis Angelicæ
meditationis Paſſionis, ſeu
racticandæ adorationis Im-

menſæ Majeſtatis Tuæ, pro

cinis) Te adoraturi ferventio-

mo-

4

Untn
Eint
lK
Lon
W
,l

In .

ch.
Ollen.
tamen

N
mor⸗

As
enti
lamo.
kect.
STuS
mnne.
quol
1) ſe
Keler
, lel
ns In.

modulo noſtro docere niti-
mur, practicantes in facto,
quod hic ſubjicimus in incul-
to ſcripto, Te Redemptorem
noſtrum devotiſſimè ac ſub-
miſſiſſimè adorantes in Spiri-
tu & veritate, Cujus pretioſiſ-
ſimo Sanguine, devictà mor-
te peccati, reſuſcitati ſumus
ad vitam gratiæ, & ſpem glo-
riæ redempti pretioſo Sangui-
ne Aghni. IPetrI1.
Suſcipe igitur, benigniſſime
Domine, hanc exilem praxin,
ſeu opellam noſtram, qui non
ſolùm admirabilis ac ineffa-
bilis, ſed & ſemper, ubique,
& ab univerſis creaturis Tuis
adorandus es Deus Euchariſti-
cus, & per candem, ſeu po-
† 4 tius

tius per gratiam Tuam, effica-
cioris internæ motionis mo-
vere, ac trahere digneris cor-
da fidelium Tuorum, ad Te
dignè laudabilitérque lau-
dandum, colendum, aman-
dum, exaltandum, ac adoran-
dum in hoc auguſtiſſimo Sa-
cri Altaris Tui Sacramento,
ſicuti movere dignatus es cor
Reverendiſſimi Archi-Epiſco-
pi, nec non Celſiſſimi ac Emi-
nentiſſimi Principis Electoris
Moguntini, Lotharii Franciſci
à Schönborn, & animos
omnium verè dignorum, &
per Atchi-Dicccena hanc au-
ream Moguntinam anima-
rum Curatorum, huic tanto
Præſuli ſubordinatorum, ita,

ut

echer.
sno.
enb.

ad

e lu
Amnan.
loran.
10 §a.

gento.

(
iſco.
Em⸗

Qoris

ncllel
Imos

la, &

l.
NnIma.⸗
Un

m, in
t

ut factà ſibi facultate Apoſto-
licà prævià, ſollicitam curam
habuerint inſtituendi Confra-
ternitatem adorationis perpe-
tuæ, Ter Sacratiſſimæ hujus
Hoſtiæ, in una ſaltem Eccle-
ſiarum ſuarum quotannis, diu
noctuque ſuis horis in Oſten-
ſorio patenter ber circuitum
Archi -Dioœceſeos expoſitæ.
Sic & tu, mi amice frater in
Chriſto, qui hæc legis ‚aut au-
dis, Deéum tuum adorabis,
& Illi ſoli ſervies, ſi toto corde
credis, & verus es Chriſtianus,
ac Dei ſervus. —

15 FA-

ei Er e Et ArO: At ds A ⸗
FACULIAS

Reverendiſſimi P. Generalis.

Fr. Joannes Antonius à Florentia, In
ES

Miniſter Generalis, Ordinis Fratrum Mi-
norum S. P. Franciſcei Capucinorum.
Um Opuſculum, cui titulus: lran
Praxis Orationis Angelic’z, à R. ani
P. ANGELICO WINZELERANO,
Miniſtro Provinciale Capucinorum
Rheni, compoſitum, duo Ordinis
noſtri Theologi recognoverint, & in
lucem edi poſſe probaverint, faculta-
tem facimus id prælo committendi; „
ſi & iis, ad quos ſpectat, ita videbitur.
In quorum fidem has manu noſtra e,
ſubſcriptas, & ſigillo officii noſtri
múnitas dedimus, ex noſtro Con-
ventu Immacul. Concept. de Urbe,
die 26. Julii, 172 1.

(.5)
F. Jo. Ant. Min. Generalis.

CEN-

he.

15
neki

lorezi
Trum d.
.
titulus⸗
6, à R.
NNNO
inorun
Ordini;
,&in
colta-
ttendi;
ebitor.
Doſtra
hoſtri
CoG/:

Vbe,

AHeralit

A (†) e

CENSURAPRIMA
ORDINIS.

EX Mandato Reverendiſſimi P. Jo-
annis Antonii à Florentia, Ordinis
Seraphici FFrum Capucinorum Min.
Generalis, legi, & relegi Angelicæ
Orationis Praxin, ab Adm. Reve-
rendo P. Angelico Winſeler. ejusdem
Ordinis Provinciæ Rhenanæ iterato
Provinciali Miniſtro exhibitam, ac
conſcriptam, cujus frequens uſus
practicus Angelicos in operante pro-
ducet effectus, ut non modò cum
Angelis pacis addiſcat amariſſimè
flere, Iaiæ 18. V. 7. amsriſſimam cæ-
leſtis Sponſi paſſionem, ſed & eidem
per compaſſionem uniti, per dignam
Angelici cibi ſumptionem ineſcari,
ac penitùs in eundem transformari;
quæ Praxis Angelica videtur eſſe coc-
cineus iſte funiculus, quem Rahab
Joſ. 2. V. 2I. pro ſuo ſuorumque ſalu-
1

tis ſymbolo expandit, utpote de
quo Rupertus Abbas ait: Funiculus
iſte coccineus, in feneſtra ligandus,
titulus & Dominicæ Paſſionis inter
oculos Eccleſiæ jugirer ponendus;
Coccineus, inquam, funiculus, ſan-
guinenm eſt Crucis ſignaculum, ju-
giter ponendum in fronte ejus;
quod enim ſignum aliud benè pro-
vida ſibi poſtulat Eccleſia? Hic
addo ego: quòd aliud ſibi poſtulat
bené provida Religio Seraphica,
cujus Patriarcha Chriſto paſſo con-
fixus, in cundem transfixus, ejus-
dem facris ſtigmatibus inſignitus,
continuam Dominicæ Paſſionis me-
moriim, ac efficacem imitationem
filis ſuis unice recommendavit,
cen funiculum hæreditatis noſtræ,
1 Paralip. 16. V. 18. quo trahamur
in odorem ungentorum cjus, Cant. I.
V. 3. qui dixit, in funiculis Adam
traham cos, Oſeæ 11. V. 3. Ad cujus
Seraph. Patriarchæ intentum conſe-
quendum, præſentem Orationis
Praæxin

yurit
Hrikom
1ohun
ertg
onoe
ven,

Pote e
unioli
len
dis in
Dnenn
ig, ſin
m, I.
jg⸗
. Pt0.
Hio
voſule
Pphics,
CcoN.;
ejas⸗
hitus,
we⸗
onem
cavit,
oltre,

aceor

Cant,1.

AGa m

cjus
colle.
gtioni
Pruas

Praxin Angelicam eſſe medium
aptiſſimum, ac proinde prælo di-
gniſſimum cenſeo; omnis quoque
erroris contra orthodoxam fidem
bonosque mores, prorſus immu-
nem, atteſtor.

Dabam Heidelbergæ,
20. Junii, 1721.

F. Hilarion W'elſchbillich., Capuc.
indig. §&§. 7 heologiæ Lector
emeritus, Exdißinitor, & pit.
Guardianus.

CEN-

CENSURA ALTERA
ORDINIS.
X commilſsione Reverendiſsimi
Patris oannis Antonii à Florentia,
Ordinis FFrum Capucin. Generalis,
perlegi opuſculum, à Reverendo Pa-
tre Angelico Winſelerano, Provinciæ
Rhenanæ FFrum Capucinorum Pro-
vinciale, ſtudio verè Angelico, & Spi-
ritu angelicis ſpiritibus debito, com-
poſitum, cui titulus inſcribitur:
PRAXIS ORATIONIS ANGELI-
CM, nihilque in eo reperi, niſi quod
humanas mentes illuminare, angelos
lætificare, & Deum valeat glorificare:
proinde dignum cenſeo, ut hominum
oculis volvatur, donec hi ex diſcurſu
angelico, & intuitu beatifico, clariùs
ediſcant, quod præſentis operis labor
mortali modo contendebat edocere,

Dabam Treviris, 18. Junii
1721.

E. Zulius Cochem. Capuc.
J„.J. Theologiæ Ex-Lelor

CEN-

RN

endiri
lorent
ehetel
endo .
Oincie
um Pro-
Kpi.
d, onn⸗
nibiror⸗
0EL.
Iqo
ngelos
ficare:
winum
curſu
clatius

8laber.

oeere,

Cpuu.

Lellor

N.

, , r b r 110 E r r Er r Er

CENSIRA

ORDINARII.

RAXIS ORATIONIS ANGELICE,
per Adm. Reverendum Patrem Angeli-
cum Winſelexanuns, Provinciæ Rhenanæ
FF. Capucinorum Provincialem, ſtudioseé
conſcripta, ob ſingularem legentium uti-
litatem omnem meretur venerationem,
proinde typi beneficio eandem publican-
dam cenſeo. Coloniæ 1722. S8. Aprilis.

Joh. Georg. Molitoris, SS. Theol.
7 Doctor, Proton. Apoſt. S§. Ge-
. reon. Canonicus, Sereniſſimi
Princ. Elet. Colon. Conſiliarius
Ecclefiaſticus, Librorüm Cen⸗
ſor Ordinarivw.

PRII=

PRIVILEGIUM
CESAREIIM,

Et Facultas A R. P. Provincialis.

Onformiter Privilegio Cæſareo, Mi-
niſtris Provincialibus Fratrum Mino.
rum Capucinorum Provinciæ Rhenanæ con-
ceſſo, hiſce licentiatum volo D. Petrum
Langenberg, Civem ac Bibliopolam Colo-
nienſem, quèd per ſpatium 10. annorum
imprimere ac diſtrahere valeat, ſic dictam:
PRAXIN ORATIONIS ANGELICX,), tam
Latinam, quàm Germanicam, vulgò Engli⸗
che Gebetts⸗Ubung/ idque in formato
enè viſo. Moguntiæ, I8. Aug. 1721.

F. Angelicus Winſ.
M. P. Cid.

S e 5 6 6 e r Er O e

on.

Ditiune

lern
4

ntn
E

ontſee

7. e N.

ſali
De⸗ nn

U
M.

incilt
reo, M.
mm Mino⸗
de Con.
). Nernmn
n Col⸗
mnoru
Cldamn
tam
Engli⸗
ormat
711.

in’

d.

: 0o ): ( 1
R A d r dir e: (?): s se
. De
Bono Orationis in genere.

Divinæ gratiæ adjutorium, & Ora.
tionis exercitium ,FPari quaſi ne-
ceſſitate ambulant.

Acroſanctum Concilium Nicænum I.
omni quâ poteſt emphaticà cohorta-
tione inculcatum vult Orationis ſtu-
dium omnibus & ſingulis ſpiritualis Ma-
giſteriictnſtructoribus, curatoribus & præ-
feées, ad transfundendum magnã diligentiâ,
vigilantiâ & aſſiduitate Divinum Orationis
ſpiritum in Neophytos, & ſubjectos diſcipu-

los, tanquam novellas in vinea Domini plan-

tulas ſuas; eò quòd ex mente §S. Bonav. de
progreſſ. relig. cap. 7. Omnis Koeligio arida ſit
imperfecta, im ruinæ proxima abſque ora-
tionis ſtudio; in quem ſenſum Seraphicus quo-
que S. P. Franciſcus præluſerat: Quda ſciicet
line ſantto hoc exercitio nemo perſeverabit in
Dei ſervitio; quæ ſententia non modò unius
Seraphici Angeli, ſed omnium eſt unanimi
ore & ſpiritu à primæva SS. Patrum origina-

ta

2 De bono orationis in genere.
ta antiquitate, Eccleſiæ Doctorum concors
deciſio: Quèd abſque oratione nemo proficere
poterit in ultu Divino.
Es enim Oratio, juxta S. Auguſt. tanta
effcaciæ ſacrific5ium, nt ſit animarum noſtra-
rum & refrigerium, & refugium, conſolatie
Angelorum bonorum, tormentumn malorum;
cuitus multhw acceptus Divinæ bonitati, gloria

noſtra certa, & ſpes incorruptibilis iphins owli.

uſusque orationis, medium abſoluteè neceſſa-
rium ad ſalutem, ſi verbis D. Th. Aquin. cre-

dimus, 2. 2. quæſt. 83. art. 3. Cui ſuffragatur

S. Aug. lib. de cæleſt. dogmat. Nullum cre-

dimus, niſi Deo incitante, venire, nullum inci-

tatum ſalutem ſuam, nifi Deo anxiliante ope-
rari, nullum niſi orantem promereri. Quod-

zpinn etiam ſacra Tridentina Synodus filiis
uis inculcat, ſeſſ. 6. de ref. cap. 11. Deus im-

poſſibilia non jubet, ſed ubendo monet, & fa-

cere quod poſſis; & petere quod non poſſis; Sad-

jnvat ut poſſis. Illi itaque, qui ſalutare hoc

& neceſſarium orationis exercitium deſe-

runt, aut amplecti negligunt; imponant
nulli, niſi ſibiipſis neglectum ſalutis me-

dium, fiduciæ excidium, & æternæ damna-
tionis

Dehn

ötepdnm

n; 1

(chyeton

perfæctæ religionis, laus Dei in terra, hducia

n MN—

35 . . . r nforn
Eft Oratio (de uſu rationis urentibus loquor)

un, Af
enerunn
rtar aen

ulr
then

K W
ulEale

Qallrt

lnmn

HS
nigeune⸗
nrſenige
1 ſan

c h

ee.

De bono orationis in genere. 3

ionis repudium; ſi enim peterent, obtine-
rent; ſi pulſarent, intrarent, juxta illud
Luc. 11. Petite & dabitur vobis, quarite & in-
venietis, pulſate & aperietur vobis. Paucis
hiſce convictus eſſe Ppoterit quivis ſanus in-
tellectus pro neceſſitate orationis „ nec vix
6 nim pluribus convincendus: Allaborandum ergo
eſt, ut orationis ſpiritus in nobis non ſo-
piatur, non dormiat, non extinguatur; ſed
ſ per imploratam Divini adjutorii aſſiſten-
de tiam, & vigilem noſtram cooperationem
WMinmnſ, efferveſcar in melius tempore ſalutis & me-
uin ae qitationis accepto.
krzpann
ner. Langiet C. briſtianus, friget Religioſus,
md, perit Religio deficiente orationis
rlliantel⸗ ſtudio.

nousfi T. Gregius quidam, & anonymus, Dei
1. Deusms ſervus non verecundabatur quotidiano
raculo ad orationem excitare ſæcula

wum cnyrg. 1
em nien,

ttati, Nln
α

4, tN

mnet, C quaſi O
1lſint & clauſtra, dicens: Impoſſibile mihi videtur,
üſllunet udd mortalis vitam poſſit Chriſtianam, multò
eiium l zminzes vivere religioſam, & ſe ſe longo temporé
; inpon conſervare in DEI Qratia ſine exercitio ordina-
n (Nnist rio ſanttæ orationis nec alia apparet cauſa: per-
ternecim ditionis tantorum , relaxationig, tepiditatis,

i A 2 & de-

1

„

4 De bono orationis in genere.
S& defetctuoſorum religioſorum, quum defeltus
orationis: nominatim D. Laurentius Juſti-
nianus non erubeſcit Achillem configere
minaci hoc telo: Sine oratione non acquiritur
gterna ſalus; quia Divina miſericordia, à qua
partialiter principaliter ſalus iſta promanat,

ſe ſe nobis non applicat, niſi mediante ora-

tionis continuatione; etenim conſumpti
fuiſſemus, niſi miſeriam noſtram ſuſtinuiſſet
miſericordia, & hanc noſtra oratio; unde
ex illo D. Lucæ monitorio: Oportet ſemper
orare, & nunquam deficere, legitima deſcen-
dit ſequela: Quèd elangueſcente orationis
fervore, exſpiret omnis noſtra virtus, emo-
riatur ſpiritualis vita, & penituùs evaneſcat
æternæ ſpes ſalutis; procedere ergo vis Chri-
ſtiane & Religioſe mi, in via regia, & trami-
te ſecuræ ſalvationis, baculum præhende
orationis, & eo ipſo gradu experieris am-
bulare tuam perfectionem, quo progreditur
vis tuæ orationis; Orationem ſi excluſeris
à comitatu tuæ viæ, excludis & ſpiritum vitæ:
comitem tibi jungis teporem, ſancta repu-
dias deſideria, individuas tibi aſſocias paſ-
ſiones, & ad interitum properas deſolationis
non terminabilis. Concludere nunc neceſſi-
tamur, quèd ſicut Divinæ gratiæ acutorium
a

Deh
lomneo)
ellnun
ruunt
1 .
NOdis,
0,
oböhumn

iyimn

7

umlrden

l Pellere

7.

feſingere,

,
le⸗ De bono orationis in genere. 5

ad omne opus ſupernaturaliter bonum nobis
tentinſkt. neceſſarium eſt, ita & orationis aſſiduitas;
emn Cr per ſuum enim adjutorium Deus opitulatur
α nobis, per orationem noſtram famulamur
lcorde DEO; per adjutorium ſupernum facilitatur
ſtaprom nobis Vivinorum obſervantia mandatorum,
rediantet per orationem noſtram profitemur erga ſu-
n conſunm premum Dominum Contelſtarionem ſub-
nſuſtimi jectionis; ſine adjutorio cœleſti nemo Chri-
Nri; I Rianus implebit legem, ſine oratione nulllus
puitſm Religioſus monaſticas obligationes.

imadele
le ortion Perſeverantia Kinalis exercitio oratio-

uam 6.

Irus, ei nis primario impetratiur .
gerane Uàm arctè dependet à finali perſeve-
9dVisC rantia, noſtræ certitudo beatitudinis,

u, Aun tam ſtricte orationis ſtudio noſtræ deſcen-
n Urrhet dit perſeverantiæ eventus, atteſtante D. Au-
Ppelietig guſtino: NMWon est ſolitum Divinæ providentiæ,
pprogtel nobis dare donum perſeverantiæ in hono ſque
eN ad wortém bonam, niſi oucdn precibus „ quia
lpniuum hoc perſeverantiæ munus aliunde Paberi non
1 lechn poteſt, niſi ab eo, qui potens est, eum u ſtat,
lbia aie Ratuere, ut perſe verantet ſtet; & ecum qui cadit,
acehin veſtituere, & qnidem in orationibus, ait Trid.
enumter ſeſſ. 6. Cap. I 3. de reform. Si enim de the-
tie acium ſauro Divino prodit ullum in mortales ani-
A 3 mos

6 De bono orationis in genere.
mos donum, illud ſanè pretioſiſſimum erit 4.
perſeverantiæ, quæ non minus finalis, quam
favor ſpecialis vocatur, quocum armamur

de virtute in virturem proficere, & ad ex- “

tremum uſque cum Deo ſuaviter conſiſtere,

. „ . . . 2
cjuſque æterno contubernio filialiter gau-

riſmatum circulus, omnium beneficiorum Hn
compendium, & omnis virtutis collegium;

utpote quàâ poſſeſsâ, cadunt perfectionis

dere. Eſt perſeverantia finalis omnium cha-

obſtacula, retrahitur à malo anima, trahitur
ad omne opus bonum mens ſanata, & in ea
ranquam anchora firma alligantur reliquæ

Divinæ gratiæ, quas de condigno mereri

excedit humanam ſphæram, de congruo au-
tem obtinere noſtra valet oratio, juxta Ca-
nonicas SS. Patrum regulas, quibus edoce-
mur, quèd primam ſanctificantem gratiam
gratuitò Dei favorce conſequamur, ſecun-
darias verò & actuales gratias, ipſiusque
five juſtificantis, ſive ſanctificantis gratiæ
augmentum ſanéta petat & obtineat Eccle-
ſia, cùm orat: Da nobis, Domine, fidei, ſpei,
&ͤ charitatis augmentum. Trid. I. c. cap. 10.
Dat nobis aliqua Dens, etiam non orantibus, ut
initium fidei; alia non niſi orantibus præparat,
mt perſeverantiam. S. Aug. Non ſoluùm autem
per-

Db⸗

Keeis

bos, Gn

(erumu

enunlall

eon
Ine
Juun m
Celcum
iugenrn

Pipen

Gimgert

lis de
curen
Elie
ien e
Pren
nn

Ge. De bono orationis in genere. 7
faſfinnn perfectis, ſed & quibuſcunque aliis viato-
lshml ribus, quibus omnibus gratia finalis & per-
um ſeverantia ſpecialis eſt neceſſaria, neceſſitate
Cete, Ais pari conveniens eſt orationis inſtantia, ex
iter eniti Concilio Vienn. Oratio eſt ſemper neœeſſaria
flitlier bomini cuilibet, etiam perfeæctiſſimo.
omhiumd
beneheog Lla noſtra Prædeſtinatio Oratione
tis collegi Pe rſicitur.
t perkeckig OKationem noſtram noſtræ eſſe prædeſti-
nima,n nationis aſylum, & hanc in illa tan-
n, At quam matrice eſſe conceptam, generatam
uur el & educatam, non obſcuris Jura Canonica
gnome indigitant argumentis, cauſ.23. q. 4. Cap. 2 I.
congtndn Ipſa quoque perennis fegni pradeſtinatio ita est
o, un ab omnipotente DEC diſpoſita, ut ad hoc electi
libugeln ex labore perveniant, quatenns poſtulando me-
remrniun eant,. accipere, quod eis omnipotens DEUS
mut, ſu ante ſacula diſpoſiit denare. De arcano hoc
s, pſus prædeſtinationis myſterio & orationis no-
Gcnds d ſtræ miniſterio liceat mihi cdicere, quod
benenbe Iſaias de generatione Verbi æterna: Gene-
mue flli rationem cius quis enarrabit? Iſa. 53. Præ-
deſtinationem quis enarrabit: Si æternita-

lidl,cca) 1
GGN tem cjus ſpectemus, DEUM invenicmus
zhut Parentem; ſi temporaneum ejus partum con-

ſideremus, in ventre orantis anima formatur;

önſoluman
A 4 Ora-

KR

8 De bono orationis in genere.

oratione obſtetricante, & paſſo ingemiſcen-
tis puerperio per gemitus & ſuſpiria in lu-
cem editur Divinus hic partus; quem alius
nemo in ſinum ſuum ſecurè reponit, niſi
poſitis prævié genibus Deum exoret, ante-
quam ſalutis ſuæ ſecuritatem enitatur, ora-
tionis puerpera; id eſt, oratione è gremio
coleſtis Patris extrahitur prædeſtinatio, &
reclinatſtr in præſepio humani cordis; prout
&£ Gloſſa ſuper allegatum juris caput his
concordat verbis: Ipſum regnum cœleſte ſie
eit multis pradeſtinatum, ut precibus obtinea-
tur & labore; unde & Chriſtus perfectionis
Magiſter in Oratione Dominica petere nos
jubet: Adveniat regnum tuum. Matt. 6.

Admonitio ſalutaris pro In-
ſtructoribus.

Uæ ſcripta ſunt, ad doctrinam noſtram
ſcripta eſſe noverint Inſtructores par-
vulorum, Magiſtri Novitiorum, & Curato-
res animarum, quibus hanc orationis neceſ-
ſitatem & obligationem, à teneris ætatis aut
religionis annis laborent imprimere cordi-
bus eorum, & tanquam cum lacte inſtillare;
ut avidè guſtent ſuccum tanti, tamque nutri-
tivi ſpiritualis cibi, eumque in palato cordis
ſem-

Dede

pe Ce⸗
Ccenndam
ſundopünn
umh

—

4

ueoscl
melhe
Aüm,
Uer e

4
dagh

eheye.
Oingenie
Culiti d.
llem r
Teponit U
XOret,
nitatur, e,
ne 6 grent
eltinatio,
Corcispr
iis capit
m rhſe,
alnge,
ertechon
Petere
latt. 6.

ſo In.

nam hoſtrn
chores u
n, XCurn
arionisnece
herisatits
rimmere co
Acke inhiln
palreo nt

ſenk
lel

De bono orationis in genere. 9

ſemper conſervent, nullo unquam tempore
exſiccandum; niſi in ſpiritu areſcere & tan-
quam palmites infatuati velint excidi, & in
ignem abjici. Inſuper contenti non ſint Chri-
ſtiani, aut Religioſi, præceptis Eccleſiaſticis
Officiis, aut conſuetis regularis obſervan-
tiæ ritibus, precibus, ſuffragiis aut ſtatis ora-
tionum horis; ſed omne aut potius aliud
quodvis tempus ab occupationibus externis
vacuum, orationibus ſupererogatoriis im-
plere contendant; eò quèd primarius cogi-
tationum noſtrarum ſcopus in continuum
ſine remiſſione famulatum DEI vergere,
atque in eo quieſcere debeat, veluti in cen-
tro motũs ſui, juxta Evangeliſtam: Oportet
ſemper orare, & non deficere, Luc. 1 8. Etenim
hoc obſequii genus, veluti ſervitium huma-
næ conditioni noſtræ proportionatum, exi-
git d nobis Ter Optimus Deus pro ſua glo-
ria & ſalute noſtra. Cùm autem oratio,
præterquam quòd ſit medium ad ſalutem
neceſſarium ex dictis, ſit inſuper donum Dei
ex maximis, inſtrui debent in ſchola hujus
praxeos diſcipuli Domini, ut à Patre lumi-
num efflagitent affectuoſum erga orationem
genium, enixis eundem exorando, ut ex
mera gratioſa paterna ſua munificentia do-
5 net

10 De bono orationis in genere.

net facultatem & animam bonam ad rité

exequendum hoc orationis magiſterium, di-
cens: Domine doce nos orare, Luc. 1I. Doce
nos & illumina, ut placentem coram con-
ſpectu Divinæ tuæ Majeſtatis orationem
fundamus ſicut incenſum in odore virtutis
& fructu ſuavitatis per orationem intentæ.

Proponitur praxis orationum Chriſti
& ejus Apoſtolorum.
Otum tempus converſationis Chriſti
nobiſcum in terris, fuit & una continua
praxis orationis; diem enim tranſigebat
prædicando infidelibus, ceatechiſando rudi-
bus, ſanando infirmos, curando languidos,
& in viam gratiæ reducendo perverſos;
noctem verò impendebat in montibus & ſo-
Hitariis locis, Patrem pro nobis miſeris exo-
rando gemitibns inenarrabilibus, Pernoctans
in oratione Dei, Luc. 6. Et licèt Chriſtus
DEI Filius nullo indigeret pro ſe orationis
medio, utebatur tamen eo pro nobis, tum
in miſeriæ ſublevandæ remedium, tum in
imitationis relinquendæ exemplum; quod
præ cæœtcris virtutum exhibitarum dedit
publicum vix baptizatus; volens erudire

Chriſtianos, quòd tempora Baptiſmi & ora-

tio-

OO”ð”ð
ns,

D

nt mind

Nodes Een

En tn
R
Decaion
eun,4

Llo
ühnrme
Dann
Hin
niondb
Unaß

ter.
Onam A

Wikeriund.

UC.II. Me
1 COraN.
Oratione
dore vim
m intente,

n Clri
n.
Onis Chrit
Wnn continu
muloebe
Indorud-
nguidot,
eretlas

Obus Klo

niletis eio⸗

,Permmtlat
et Chriſtu
ſe Oramioni
nodos, II
jum, funk
Plum; ie
tarun Gel
lens euli
btini .

.

1⸗

De bono oratioms in genere. 1I

tionis, nullo debeant in adultis diſconti-
nuari intervallo: per quadraginta dies &
noctes jejunans, jejunio aſſociavit oratio-
nem, ut à nobis expelleret meridianum
genus dæmonii, quod non exit ab homine,
niſi flagellarum jejunio & oratione: inſpics
nunc ejus, qui egenus non erat, veſtigium;
& in egeſtatis noſtræ ſubſidium, datum
exemplum; quo in unam ſcholam attraxit
Apoſtolos & diſcipulos, factos quoque no-
bis orationis Magiſtros: ſic S. Petrus flebat
amaré, & à galli cantu ad quotidianam au-
roram uſque ſtetit in oratione, trinam nega-
tionem plancturus & jugibus luiturus la-
chrymis: S. Jacobus minor linguam acuit
orationibus, ut collum quaſi cameli ob-
duxerit genibus: S. Bartholomæus centenis
genuflexionibus conſecravit diem, & toti-
dem ſanctificavit noctes ſingulas; de aliis
quidem Apoſtolis particularia non prodie-
runt orationis ſpecificæ documenta, con-
timiæ tamen monumenta extant, eò quòd
ab Aſcenſione Domini uſque ad Pentecoſten
& Spiritus S. adventum perſeveraverint in
orationibus, quas utiꝗque poſt ſupernam
illuminationem tantèò ferventiùs protraxe-
rint poſt Pentecoſten, quantè minus inſpi-
A 6 rati

12 De bono orationis in genere.

rati eandem continuabant ante Spiritũs S.
in terras deſcenſum, volentes experimento
ſuo doctrinali informare nos egena elemen-
ta, quòd unica ad Spiritus Sancti & ſepte-
nariorum ejus donorum receptionem diſpo-
ſitio, ſit ſancta oratio, ejuſque non inter-
polata continuatio; prout modernam tepi-
ditatem primitiva Eccleſia ita confundit, ut
primi Chriſtiani ob orationis jugem fre-
quentiam fuerint communi elogio nomi-
nati, Contemplativi, teſte Philone Hebræo.

Producuntur in medium continuæz
orationis antiqui zelotes.

Poſtolis, & Chriſti diſcipulis numeroſa
contemplativorum annmerare agmina
operoſum non erit nec laborioſum, ſi an-
tiqua recenſeamus ſæcula viris & fœminis
piis plena; qui, ut totos ſeſe immergerent
orationis arcanis, mundo calcem dederunt
& repudium, abdita deſertorum loca in-
colentes, ut eremi & ſolitudines ſylvarum
plus vivificati fuerinr à multitudine Mona-
chorum, cænobitarum & Anachoretarum,
quâm cultiffimæ in populoſis urbibus pla-
reæ: horum virorum ac mulierum occupatio
tota quanta, erat Oratio & Contemplatio, ait

8. Caſ-

D
8CNn,
1

kes,

inlcgven
Dommiin
mni,
Karuunee
Cratont4

Amert

u

neye.

De bono oratiouis in genere. 13

§. Caſſian. ut etiam diebus conjungerent
erpetinn noétes, & ab ortu ad occaſum, ab occaſu
gemdem in ſequentis diei ortum ſteterint in Spiritu
dtie Domini immobiles, ac ſi corporis ſui forent
lonemdin incurii, & degenerãſſent in fi-am marmoris
e non im ſtatuam; neque una nox ardorem extinxit
fernamt,, orationis, quin ſubnaſcens altera lux magis
nfundit, accenderet fervorem; imè biduanas & tri-
ugem ähe duanas unius continuæ meditationis catenas
go non. protraxerunt, ut ſepoſità quaſi corporis ali-
nelhne mentandi mole, tantè expeditius per altiſ-
ſimos virtutum gradus raperentur in apicem
Alnnit perfectionis, Angelis potiùs & Seraphinis
4,. quàm mortalibus aſſimilati creaturis, & in
naneta Deum transformati, imèò Deificati. Loquan-
Neagmin tur pro arena orationis Magiſtri Pauli, An-
m, dm. tonii, Pachomii, Hilariones, Macharii, Ar-
&omimm ſenii, Abbates, Climaci, Baſilii, Benedicti,
nmetgeten & de imbecilliori ſexu Mariæ £gyptiacæ,
ndedemm Pelagiæ, Laides, Magdalenæ, aliaque vix ad
In la i ſufficientiam recenſenda millia, ſtellarum

nesDlmm numerum ferè adæquantia, & ad noſtram
ucine on⸗ doctrinam mundo divinitùs conceſſa. Non
chomm. mihus juniora adoleſcentis mundi tempora,
urbibos d⸗ ad modernam uſque ætatem turgida ſunt
umoctlhri wiris in orationem penitus abreptis . quos
mlan nominabo Dominicos, Bernardos, Cæleſti-

6 A 7 nos,

14 De bono orationit in genere.
nos, Norbertos, Brunones, Philippos Nereos,
& Franciſcos, integro diurno & nocturno
Solis curſu cum Deo in oratione aſſiduos;
ſic de S. Coleta ad exemplum nobis perhi-
bent hiſtoriæ, quòd animam ſuam excolue-
rit, & Deum plerumque horis ſex, decem,
& bis ſenis coluerit; exhibent & Annales
FF. Capucinorum non levia orationis ſtudia

in B. Joanne Lucano, in P. Alphonſo Lupo

viro ex Apoſtolicis negotiis in cathedta plu-
rimùm ulſitato, & aliis, qui octo & bis octo
integras unius naturalis diei horas ſoli do-
nârunt orationis ſtudio; F. Joannes Medi-
nenſis Hiſpanus fixis in cœlum oculis duo-
decim horis inſiſtebat huic exercitio; P. Ber-
nardinus ab Aſti, Ordinis Capucinorum
Generalis, generalibus aliàs implicatus ne-
gotiis, ſolam tertiam noctis & diei partem
externis, reliquas duas internis dabat lu-
cubrationibus; S. Paulus Abbas, ut ex vitis
Patrum lib. 8. innotuit, trecentas de die ora-
tiones connectebat, & non rarò ſeptingen-
tas, ſi revelationibus privatis fidem facimus.
Imitemur ergo Sanctorum veſtigia, 6n
& veſtigio toto, ſaltem in tanto, ut trium-

phemus de inimico noſtro infernali, cujus

contra nos bellum eſt ardentiſſimum, dum
Ora-

ccre Mo

Nn
Gnono
165 D
I aNni

Qumno
AMlduntue

, on

vclON
Alet

1

Kemn hee⸗
uui
amool

enefe.
Upor en
10 Em
tione Al
mn nobis
ſaamercdt
iler, de
nt & Anm
rationis le
Pphonkol.
cahedta 1
o Abisot
horas ſolid
mmnes Hled
Oellis o
1tO; . Nr.
apacinorin
NPücanNe
A Cieipane
nis dabar
1., eX N
dediedr
ndleyenge
nie
eligu, 1N
nto, I tin
nfernal, a

0

De bono orationit in genere. 15
orationis tractatur cauſa & victoria; oratio-
nis neglectum extorquere diabolus nititur
vi & armis ferociſſimis, quia experimentali
damno didicit ſubtractas ſibi per orationis
aſſiduitatem animas, diabolicis alids capti-
vandas laqueis, prout S. Nilus ſcribit: Bel-
lum univerſum inter nos & dæmones est, non
niſi de oratione; etenim quamprimùm accin-
gimur ad orandum, armatur totus infernus
ad debellandum orantes; ne autem exarme-
mur, oportebit tantè ferventiùs orationem
zelare, quantò novimus diabolo magis diſpli-
cere. Hæc de oratione in genere. Nune
de orationis ſpecie.

Tres diſtinguuntur orationis ſecies.

Po prætactum orationis genus, ad tri-
fariam devenio ſpeciem, quæ in ſpiri-
tualis directionis ſpeculis communi parti-
tione vocatur vocalis, mentalis & mixta;
mixta medium quid eſt, de utraque ex-
trema ſpecie communicans, aut potiùs in
ambabus imbibita, adeoꝗue paucis tangenda
ſecundo loco; de mentali tertio, de vo-
cali primo ordine exordiar.

(t) £
De

16

De Orationis ſpecie.

De Oratione vocali.

Oberonem vocalem dixero illam, quam
ſancta Mater Eccleſia Romana in bubl⸗
cis & privatis ſuis Divinis Officiis, ſuppli-
cationibus, cætibus, & congregationibus
per Pſalmorum, Roſariorum, librorumque
devotionalium uſum conſuevit adhibere,
quæ tamen oratio abſque intentionis & at-
tentionis conatu prolata, vix merebitur ora-
tionis nomen, niſi ex intentione ſaltem vir-
tuali illud ſibi vendicet; eſtque hæc oratio
inter alias imperfectior, & in via Domini
principiantium tyronum, parum commu-
nicans luminis, inſtar ingredientis novi-
lunii. Dixi tamen, niſi ex intentione ſaltem
virtuali illud ſibi vendicet; quæ verba pro
conſolatione illarum perſonarum addidero,
quæ actuali recitationi non attendunt de
facto, attenderant autem à principio, aut
quæ id, quod orant, cantant, vel audiunt,
non intelligunt; ſi nempe monialis, aut vir
ignarus in Latina lingua Deum collaudet.
De hac ſive vocalis, ſive mentalis orationis
ſpecie, multis & ponderoſis elogiis eloquun-
tur Conſtitutiones Capucinicæ cap. 3. dum
per ſingulos dies duas diſtinctas integras
ho-

ρ

Precbuc

Vum n
ſolluugt

1
ounelt

erNulol
endantun

mandunch

in plblch

chelftrn

Prulne e
Alndt d

mm h
v,r

Weraen
Undundn

D

Won

e.

lali.

Dilam, gu
naming
heis, lun
gegationt
librorume
it adhibe
nionis &
erebituron
ne laltemy
le hxc oni
Vie Domin
n commu.
entis No⸗
lone ſalten
e Verdahll
m adciden
ttendunn d
incipio, 1
7l audiun
as,
um colaude
ntalisorarin
Ogischonun
e ca. .
nctas ineg

De Orationis ſpecie. 17

horas meditationis præfigunt; jubendo, ut
ex nullo alio, niſi inevitabili negotio, im-
pendantur, dimidientur, aut impediantur;
mandando inſuper ut Religioſi Seraphici
in publicis & privatis ſuis Divinis Olkciis,
precibus & ſpiritualibus penſis quibuſcun-
que meminerint orare ad Deum pro Eccleſiæ
ſupremo Capite, Cardinalibus, Archiepiſco-
pis, Epiſcopis, aliisque Eccleſiaſticæ Hierar-
chiæ Prælatis & membris ſingulis, ſive con-
verſione morum, ſive fidei indigentibus;
non minus pro Auguſtiſſimo Romanorum
Domino, ſupremoque Imperatore, Regi-
bus & Principibus, ac denique omnibus aliis,
ſpecialiſſimè benefactoribus Ordinis vivis
& defunctis, allegando quoque illud Poëtæ
monitum: St cor non orat, fruſtra tua lingua
laborat; ne contra nos Evangelicum illud
intonetur fulmen: Populus hic labis me ho-
norat, cor autem eornm longè eſt à me, Matt. I 5.
V. 3. Cum labiis ergo cor concordet, nifi
tanquam diſcors elongari velit à Deo orans.

De Oratione mixta.

ORarionerh mixtam intelligo illam, quæ
ore elaboratur & ſimul corde, collabo-
rantibus in idipſum organis externis, & men-
te

18 De Orationisz ſpecie.

te internâ, ut id, quod eloquuntur labia, re-

ſonet in animo: hæc orationis ſpecies tan-
tum præponderat vocali, quantum prævalet
ferro argentum; eſtque pia, laudabilis &
fructuoſa valde; v. g. ſi quis voce decantet
Pſalmos, aut recitet Roſarium, mente verò
meditetur abſcondita in verbis myſteria.

De Oratione mentali, ſeu meditatione.

LDEneè docer intendo, dum benè diſtin-
guere ſatago, & dico: Quòd non omnis
meditatio, ut jacet, ſit bona, pia & ſancta,
quin quoque detur & mala, iniqua ac im-
pia, pro diverſitate conceptæ bonæ vel malæ
materiæ, boni vel mali præfigurati objecti,
boni vel mali Præfixi finis; circa quæ tres
hominis potentiæ, videlicet memoria, intel-
lectus & voluntas occupantur tanquam me-
ditationis principia, quibus hæc inchoatur,
practicatur & conſummatur; nam remi-
niſcimur præteritorum per memoriam, &
per eam perſæpè intuemur præſentia velut
per oculum mentis reproducta; diſcurrimus
& ratiocinamur per intellectum ſuper iis,
quæ memoria objecit; denique ea, quæ per
mintellectús tructinam ruminata & examine
exquiſito ventilata ſunt, per voluntatis liber-
ta-

men, udh
wmcommn
Ihedumn
cWancbi
aecget
orof

ge olnto
Pllim, 1

o

herio
4 umetth
Ueile
Abl

Me t

te.
umturldie
niseie
tantumpre
8yoce dett
In, menten
s myſter⸗

mneditati
m bene i
1dnonon
rcſin
niua ein
ne rel ale
1tiObed
rca ue n
emorluyin
tunqvamn
cinchonm
Mim ten
derbortam,
Preſemia N
la; dlovren
tum ſuper!
lueequ
ta & eunm
luntarolbe

De Orationis ſpecie. 19
tatem, tanquam omnium motuum noſtro-
rum dominam, repudiamus fugiendo, vel
amplectimur proſequendo, in quantum vel
