
tit j

nor, im occupatiombus liberis : quz enim ex

eleitiene agimus ,

libenter agimus , quia cel-

Á

Rtit,

fare cum .liber , licet,

In preceptis , &

?hüram

LU

neceffarüs periculum eft , maxime iv laboribus

capitis ,. quorum non eft fücceffus quotidie

fl (

vqualiter felix.

Verum propterea eft locus

-u W

pugna.

Sed facilis & leta victoria erit , f

li,

erit ordo ; & potiffimum tempus negotiis se*

,

ceffa-

iDe Mgaïo Fugua.

223

i, B

ceffariis.detur , fuperfluum arlitrarüs , quod fta-

BL

tuere nemini difhcile effe poteft, i modo cer-

ta fit hora decumbendi , & certa furgendi.

Ite«

Meli f

tf t

rum commendo ordinem , quia ordo eft «i

) leidis

Tégia , per quam itur in coelum /fue ambagzbus.

fm vv

Qui enim .ex ordine íemel prudenter cleéto

ationes

agit , non agit , quod placet ; fed quod decer ,

& juvar agi.

vere lr

Qui vero ex lubedine vivic : fi

n M

horas non perdit, male , aut. nibil agendo

e

e

rf

certé (zpiffime perdit , 4liud, quam oporteret,

: fenteni

agendo.

Adde , quod, qui.vivit ex ordine ,

tio te

vivat non tam ex fua , quam ex .Dei volunta-

te, cui placendi caufà hunc ordinem confli-

or Iom)

yem lt

tuit. ltaque, cum fonat bora , tanquam fi vox

yil j

de coclo allaberetur , ceffabit ab opere prio-

j fns

re , & aggredietur, quod erdo imperat. Quid

TO

fequitur autem ? Quod /omini facimus ; COa-

Si

autem

! (ieri)

&i & trifles fzpiffime facimus.

cogitat homo , qui ex ordine vivit, fe DEO

j, U

fervire, aut. homini propter. DEUAM , labor

g us

femper jucundus erit , quia devorus erit , fi-

ve manuum fit, five pedum , five capitis.

i

[idod'

Dico ego opeza mea Regi , Rex Píaltes ca-

hit:- ita , Regi , non Ruftico,, non Civi, non

g

Equiti, non Principi mortali : Regi Regum

qqiä ff*:

laboramus.

Laboremus alacriter

.

.

memo-

jl

abo"w

ria , cui laboremus , bilares faciet,

Quis

mou K

enim ferventius applicet manus operi .

quam

qui ecles in Coslo figit ? " Cerve pro

pterea

f n

!l

t "

beunnes fümus , ut Deo non ematerialiter fo«

yi

um , fed formalirer obediamus , facientes

non

u

424

De Modo Pugna.

non modo , quwdd «vult DEUS ( hoc enim &

| laboris

bruta faciunt , & elementa adeo ) verum &

| penfet

exempl

quia «oult , & quomodo vulc , puta, alacräcer ,&

accurate, . ..

Tmínus ,

3. Noh poteft hzc . doGtrina difplicere

quod m

viris nondum- per nugarum amorem effemi-

animi,,

natis, & adhuc maícula virtute pollentibus

quod a

Thicus

contra laborum oíores.

. Unicus cafus eít,

c0rrep

quando difficile eft redio labois non vinci ,

nimirum quando eft L4jor isfelix , & piíca-

induíl

mivir

tui fimilis , in quo Apoftoli tota nocte fa

E

tigati funt , quin pifciculum caperent, Per-

el'iqy,

Hbus [l

mittit hzc fieri Deus , ut intelligamus , co-

aatum e(ffe noftrum , eventum non item : &

Apoftl

agricolam , po(tquam aravit, & fevit, & oc-

Ws t

cavit: meffemnon a labore ifuo , fed ab in-

dit foi

fluxu Caeli expectare debere. Permittit , ut

tidiuy

labori jungamus preces , a quibus benedictio

Riti

venit. Permittit , ut probet , utrum prop-

Tatione

ter fe laboremus , an' fruCtuum , lacri , (ola-

It

It

tii caufa, Mercenario more.

Quanquam igi-

quefh Í

tur videaris tibj oleum omne , & operam per-*

T

)

dere:-(i hec calamitas-contigit in- labore ,

fif

T

duem fÍtatus aut officium ,'aut prudens ele-

18 Deur

é&tio imperavit : nihil te turba: falva eft mer-

.

"s J

ces tua

*

faluum apud Deum laboris pre-

J

R T

N

tium : falva approbatio tuz induftriz. .Ac-

cinge te ad novum laborem is womine Do-

un] A

anini

.

"

patientizg proemium erit captura tot

dlag M

ifcium , ut neceffe füturum fit annuere fo-

amby

ciis ad rete in littüs trahendum

*

: facceffus

N

laboris

Em

De Modo Pugue.

aaf

hoc enind

laboris novi fterilitatem antiqui abunde com«-

)veun i

penfet. Notetur hoc Principis Apoftolorum

alacr?zer, l

exemplum ab illis precipue , qui ; cumlabor

minus , quam vellent , feliciter füccedit, five

na diplte

quod non fit eadem difpo(itió aut corporis, auc

yem efe

animi, quz fuerat heri, ac nudius tertius : five

: polletit

quod a? extrinfeco detrimentum venerit, & ini-

5 cafus:fï;

micus homo füperíeminaverit Zizania: tzedio

Q0n Ti

correpti , laboris co

nfilii abjiciunt impatientesg

induflziz male,

,& pïf(.l-

quod exiftimant;collocatz. Se-

2 fiodtà

miviri ! Nam

viri pugnant

; neque illis idem

ren, D

eíft invadi ab hofte;,

& vinci,

Similibus ca-

fibus omnes Sanct

;amus J ii

i füerunt expofiti , ita, ut

m ««

Apoftolo te(te 2.- Cor. 1. non raro rederet -

€os etiam

[Cm, &qþ

vivere. . Sed nempe hic /esfus tze-

d 1]

dii fuit ,

non fuüit confenfu;.

Non excepit

tmitit l

trdium impatientia , impatient

iam pufillani-

fenedi

mitas , pufillanimitatem d

efperatio , defpe-

trrum P.'(ï:*

rationem damnatio laboris

; & electio otii:

m

Minime

gentium ! Sed. poftquam reverenter

a d

quefti

fünt Deo fortem füam : nova fi

pe ani-

yram (

:

mati , per calcatá faftidia

;ad novos labores

feftinarunt , memores Ei

"d

i& 3. Reg. t9. oran-

lus &

tis Deum pro anima. füa

, Ut moreretur. Aliud

d*

Deus poftulabat , qui ex

citávir dormientem,

1] P[C;

allatoque pane , quo vires

*

reficeret , dixit:

Q

Surge ,. &2 comede

.

grandis — enim tibi're/lar

Qu

Et ecce !

i p

in fortitudine cii. illius qua-

n v

draginta diebus ,

& quadraginta no&ibus

gerc

ambulavit , quin fati

garetur.

Tanti eft, ten-

T ib

tauonem txdiia labore abfítr

ahentis oirili-

*

j

fev

226

De Mo:rlo Pugua.

ter agg,

redi.

Qui decernit pugnare , jam

talfet; ,

vicit.

Sed difficillima eft lucta .cum ace-

l. j

dia rempore tribulationis ; de quo füpereft ; ur

quam t

pto con

agamus.,. « *

tüm pn

füsit vi

Pars III.

ipfüm

m

De tempore tribulationis.

tepta f

terna F

Ribulationum,;a quibus confternantur ho-

.J.T

mines, ordinarie quinque genera. numee

detreye

maris |;

vantur , defolationes animi , dolores corpo-

ris, jactura honoris , ja&ura bonorum, prz-

dhrum |

Watrag

matura & difficilis mors.

Nunquam alias

acediz infidiis periculofius proftat anima ;

Doni

moit ,

uam fi inffar cervi canibus cindi ab ejus-

inodi malis circumfidetur.

Sentimus., re-

here?

fio qqe

pente omnem fenfum

devvotionis extingul :

nem anün

ad famulandum DEO

D fcmjnz

prompiitudi

in . circum

flantiis tam arduis fepe etiam in

tatione

Qüorfüm

illis evanefcere ; quos inter robuftz virtu-

tis viros huc usque numerabamus, Parum

chm N

dixi.

Vidimus lamguorem non raro adeo iu-

À

valefcere , ut- adverfus prementia mala

lm ttj

non aliunde confilium ,

nifi a Melancholia,

V of

imo a defperatione petatur.

Ita defolationes

W c

M

animi miferrimum Saulem , quando vel ma-

xime converti ad Deum debuiffet , ad con-

3mic'x :

ho j

fülendam Pythoniffam rapuerunt. lta delo-

vt5 corporis , & morbi Ochoziam , cum de

Tber

| Votion

auxilio apud Deum verum obzinendo defpe-

raffety

t

De Modo Pugim,

227

gnut i

à u

raffet , ut idola invocaret ; permoverunt.

lta jaiara bonwis , & exitimationis

» per

fupcrcll T

quam tunc temporis confiliu

m Achitophelis

pro confilio Dei habebatur , cum femel tan-

tum przferretur confilium Chufai » adeo af-

flixit virum , ut folis lucem pertzfus ,. fe-

ipfum domi fuz ex trabe fufpenderet. Ita

[/7)

jattura. bonorum. temporalium . , quam ex prge

repta fibi primogenitura ,

& benedictione pa-

emynti

terna Eíau incurrerat , animum efferavit , Ut

u

decreverit fratrem frater occidere.

Etquam

yes con)

amaris lacrymis fortem füam A

citarum Rex deflevit

gag Amale-

orump?

; eum a Samuele 44 pra-

um

Taturam — C9 — «violentas

Domino immolandus ?

necem — deftinaretur ,

"us

*

Quem non lapidein

movit Antiochus ,

i 00

ut licerc: vitam protra.

here? Quid? q

uod Abim

elech ab armigero

ts "

fuo occidi voluerit

x*

; n€ diceretur effe occifus

a femina

? Nec tamen quisquam horum cogi-

dum ^

g dit!

tationem de eura vitz future füfcepit! Hem!

quorfum acedia ra

i c

piat , precipue quando (ibi

g n

fociam Melanchol

iam accerfit !..,

2.

j gdCO l]

diam re

Qua propter ratio pugne contra ace-

ii "",h

mpore

tribulatiosis in. unico precep-

/

,Wü/lh

to confiftit : — fuge melancbolism. . .. /&neum

ccelum eft : non audit te D

eus : Obfcuratus

/,/y/mom!

eft Sol :

qd n

Luna lumen non dat : deferuerunt

4d u

amici : aruit cor : non legere ,.

non orare ,

non alios confulere ,

]u !

t

non cogitare de Deo

/

libet,

Non libéac :

quid tum ?. Senfus de-

f

votionis ceffavit : nu

lo dCrFe'

m ideo ceffavit 4evo.

P3

1io ?

r

228

De Modo Pugtua.

tio ? Imo tu fuge melancholiam ! & conftante vul-

fperien

tu Deo te quantumvis auftero fiftens , cumin-

Dus dip

genua fiducia interroga: Deus meus! Deus meus;

pajudi

quare dereliquifli mc? FiliusDei hoc tibi exemplum

tüis fty

dedit: imitare.. Morbi five morofi, (iveacuti te

lum V1

vexant: confumit tabes : urit febris : cruciat

(UMXS x

calcalus : fuffocat hydrops : gangrena devo-

pam, q

rat: dolores ad infaniam furunt : füurant! . Iü

itvidi;

corpus furunt : anima extra teli jactum verfa-

COntra

tur.

Sed tu fuge melancboliam * Fige oculos

laijil;

calo : a coelohic calix venit : fixus calo afpettus

t:

Contem

monet , veniffe defuper vocem , qu dici

pavi t

&

X

tolle , quem diligis , JZíaac , corpus tuum ,

Glint :

offer in holocauftum

r

!

voluntarie facrifica

laV

Deo : refractaria non placet victima, Quid

Qd q

vero ? num idco mitius habebit me dolor ?

j

Haud mitius fane , fed uiiliws dolebis , &

tim p()*

animo zquiore. . . . . Devotio , Obedien-

fitlan)

tia, & Patientia virtntes funt «eris propri£ »

CU$ 2

qui non st pecudes patiuntur. Devotionem eX-

qücit,

tes. cor*

erce non per longas preces fatigan

[]Uld D

fufpiria ex prcci-

pufculum , fed per brevia

i [Cmp

bus

uotidianis fele&ta.

Obedientia præüita

v QCer

Medico & Miniftris fimilem te Chrifto facit

eni-

ln !

manibus crucifigentium tradenti fe fine r

Pa-

Nurere

]

tentia , fine murmure , fine querelis.

(s hj

tientiam amare debes

ne uti animz dam-

B

nat* inter execratione$ uraris : fcd ut cum

lClor

animabus purgantibus etíam inter acuciffimos

P

adteaï

cruciatus Deum laudes.

Eient omnia , nift

defig

tü melancholicus fias. . . . Contemneris: &

l aS.

upes

^

JDe Modo Pupna.

L]

239

onüamevg'..

füperioves te./ fpernunt pvræferentes—tibi mi«

R , CUT

i Durm

nus dignos , te negleG&o , ex patfione aut

przjudiciis poftpofito , cum omnibus talentis

bierenpr

tuis fepulto.

Quid poftea ? fuge melancho-

.fiveacuti

liaom ! Deus ab zterno conftituit, ut talibus

bris: us

.

fubfis : -Deus te fepelivit. |Contemneris

H

&

1grænadcv»:«

parcs, quidquid agas , male interpretantur: per

füram «

invidiam minuunt: etiam de amicitia tecum

nv

contra&aerubefcunt. Quid poftea ? fuge me-

!Fgeosi

"

lancholiam , & ama. contemptores : contemptum

T

contemne! . . . Contemneris : & ixferiores te

que dic

parvi te zftimant: rident : perfequuntur: ac-

fQUm y '

cufant : premunt. Quid poftea? fuge melancho-

du

liam! i Deustesftimat: fi laudaturus eft olim:

m U

quid cupias ultra ?. .. , Pateris fortunarum

jacturam : ad mendicitatem redactuses : oftia-

däh;

tim poftulandus eft panis. Quid poftea? fuge

'

j

Qd

ielancboliam

.

Per| viam milfericordig alios

ir n

Deus ad coelum vocat , te per viam patientiae

ii

ducit. Hzc eft femita tux predeftinationis s

gzntcs Ü

quid petas amplius ? . . . Moriendum eft an-

,a

te tempus , & morte infami forte , auc val-

7) pf*';"'";

de acerba.

Quid poftea ? fuge melancho-

iib

liam !

Mori non eft malum , fed male mori.

f

Morere previde, ita ut in tempore profpi-

li

Cias anime ; & morieris jucunde , nam quod

j U

poft mortem vita detur prafente infinities fe-

| uc

licior, docet Fides : quod vita illa pertineat

utlm"

jl

adte , promittit Spes: quod eadem omnibus

)d )

k

defideriis deideranda fit tibi , monet Chari-

j

tas,

Ergo di(tingue animam ab auimali , &

u

H

3

hee

23e

JDe Modo Pagte.

hoc bilaiter Deo immola , ut illam falves.

gitatio

Utrrique fic confülis: quia quo przit anima ,

toties

opinor

corpus fequetur fuo tempore. . . . Denique

*

quodcunque te malum premat

e

ne oppri-

pto i

Solus ]

maris , fuge melancboliam ! Non datur in hac

vita malum purum., quod nullo mixtum fit

qisbolt

efecin

bono.

Hoc bonum tu in omni malo conf(ide-

ra , & dices: o bona crux !

à

Acedia

torfu

3. Et en! Hec ipía eft praxis , qua fu.

tifcip

gimus melancholiam. Serhper ip(i nobis ex-

aggeramus wala noftra , atque per omnes cir-

Chijf

Erratum eft, Ar-

cumftantias amplificamus,

dümy.

gumenta misuentia invenire ,. & confidera-

linaré

Qd a

re debemus : propterea homimes fümus , qui

ex bono ufu Rationis juvare fe debent. Ji»

pl

Sdlya

vorum eft autem non minus fortiter pati ;

benio

uam agere , cum eadem Ratio poftulet , ut

aciamus ex necefftate virtutem.

Melancho«

libdi

plm;

lia venenum eft , non medicina : fuge me-

laucholiam

.

!

corpus & animam necat.

Ex-

perti func Ifraelita.

Teduit populum iti-

neris , & laboris. Quid fit ? tedium triftes

5

fecit

*

triftitia incitavit ad murmur contra

NOs

4

Deum, & Moyfen : Deus ignitos ferpentes

in murmuris vindictam

immifit.

In figura

Ti

Wnine:

hinc difce , quid maneat hominem, qui tem-

pore tribulationis; melancholiam in confilium

Ws

adhibert.

.

.

Judas fic periit

& quantum ab-

d

uit , ut etiam periret Thomas ? Maftus

æmw

erat ex morte Chrifti, Re&te quidem : fed

| timus

debebat oderari marorem accerféndo co-

gita

be Modo Pigna.

231

(lor f

gitationes lztiores a fpe refürre&tionis , quam

fret at

toties prezdixerat Dominus. Ita focii fecerunt,

opinor : & ne in fimilem languorem inciderent,

T

: t

pro mutuo folatio fe ad orandum collegerunt,

dhtor il

Solus Thomas folitarie vixit , deditque locum

Totitum

diabolo, atque occafionem, qua ufus eft ftrenue,

ndlo u

effecitque , ut ex m&rore impos fui fe totum

acediz daret: & qui paulo ante czteris horta-

yis, a

tor Fuex;æ: : Eamus & inoriamur cum illo! nunc cons

difcipalos tanquam nimis credulos fperneret :

f nob í

omne

Chrifti verbis diffideret : caput ad non creden-

dum , quidquid de Refurre&ionediceretur, ob-

- oonfi

ftinarét: Deo ipfi viam , & modum , quo re-

duci ad fidem poffet , proterva temeritate

(umus J

praícriberet.

V Thomz , niíi humanitas

du

vt P

Salvatoris ceffiffet audaciz , & per ftupendam

benignitatem conditiones pacis a contumace

ol

Mau?

fubdito acceptaffet ! Sed unum eft hoc exem-

plum : alterum vix audieris.

Ui

eu

u

Epilogus.

(j ]

i füüh

N Os fapientius ad pugnam adverfus IHce-

ijam prodimus.

Gratia excitat : gra-

T d

[ ;igurx

tiz cooperari per vires naturz debemus, quia

- qui t*

bomines : poffumus , quia viri fumus.

Pug.

( Iu

jl

nemus ! Pugne modus non eft difficilis , five

defelationis , five laboris ,. (ive- tribulationis (it

um

M

Q

tempus , quo furia procedit in aciem. Sen-,

timus /anguorem,

Non nocet fenfus , fed do-

de 1(0

'

Q

cet , horam pugnz adeffe. Pugnemus

*

&

j

glLa

4

quia

232

JDe Modo Pugta.

quia inter cogitationes ftat pugnä : Cogitationi«

rilis

Tum a

büs defendentibus , aut füftentantibus noftram

inertiam , opponamus cogitationes candem ac-

teng . |

cufantes, & profternentes, Vincemus! Et, que

ï

ait * /

teffera victoriz omen fuitin przlio Mentium ,

N

quod fattum eft in coelo : eadem in hoc przlio

evatu

medit

cogitationum faciet , ut bona caufa trium-

phet.

Quis ut DEUS ?. Quis , cui ferventius

Düu

fervire nos decet ? Dolor, amor, tigsor vos

Ubiql

fuggeretis cogitationes, qus debellantignaviam!

T

fir, 3

. . Inftate! urgete ! Oportet Deo fervire cito ,

Citil Q

ferio , conftanter. . . Huc 4olor ades ! deplora

ht y d

vitam pra«teritam cito , ferio , conftanter! . . .

—

iit y

Ut

Huc anor! ordina vitam prefentem cito , ferio,

conftanter ! . . . Huc rimor! proviüe vite

fs

future cito , ferio , eonftanter ! . . . Hic

fractus fit Exhortationis D, N. L. C. voce ma-

gna clamantis : Geuteudite intrare per anguflam por-

tam ! Cito , ferio ,. conftanter contendite! , .

In ultimo punc&to prezcipuum periculum eft,

DD. Sodales! Quare ut ad conflantiam in bo-

no animemur , fürgamus;, & (it

i

Mün;

MEDITATIO Il2

Ttarin

De Conítantia in bono.

lp

&

E g:Xercitium Memoriz przfentis ubique Dei

Oüflq

fine controveríia optimum ad conftan-

Qu

tiam Medium eft, & omnes acedie tentatio-

ia

fit fle-

ncs potentiffime frangit , fi modo non

rilis,

233

De Conjlq;zt-z'zz' i Lono.

copittiy

rilis , & (icca memoria , fed fücco pio-

bus aof

rum affeduum plena , de quali Rex peeni-

'eandem d

tens . loquitur , effectum declarans , dum

usl

ait : 7Memor f& DEI » & deledatus. fum Y

o Mentim

Pfal. 10,

Omne tzdium ,

omnis inertia

evanuit.

hocprad

Veritas tam utilis digna eft, ut

aufa i

meditemur ferventer,

Pun&a (ünt tría :

ji fntit

DEUS ubique eft Spedator , Pun&um 1mum,

- tigti

Ubique adjutor , 2dum.

*

Ubique Aemusera-

uignavän'u

]

tor, 3tium. Fru&tus

*

frequens hujus Exer-

citii ufus.

riire i

Dixi : münc capi.

*

Vroit . .Domis

;! dl

sus , in cujus confpetiu. [do

*

quod cmpi , profe-

TE

quar , quamdiu fum,

Hoffis acedie etevnus erg,

lQ f«

Domine ! confirma banc. ooluntatem , & quod dzdi-

qjny Vïï

f velle , du;per]?cere. Sedeamus,

[

)'[[

NO0U

ni

PUNCTUM I.

UR

[;

dize:;-

uum ^

i Deus. ubique ?Pc Spectator.

iam t

1. TY Eaus ubique. eff , quia loco non ciaudïtur:

neque tam ipfe in Mundo eft ,

quam

Mundus in ipfo , inftar globi vitrei

aqua

J

marina intus pleni, & eadem exterius ex

ome

ni parte circumdati. Porro

»qui ubique eft,

]U

eft Deus vivus , qui (quia

nec dormit, nec

j D ;

oculos ab aliquo noftrumavertit

) eum totus,

lP

quantus eft , oculus fit: neceffe

eft , ut om.

nia videat , que facimus , & n

a

on facimus ;

'.'1[:

j

&

jl

234

JDe Conflantia in bouo.

& quis fit faciendi modus,

Ubique Speä;;

tis, Qx

homin

tor eft. . ,

2. Momentofa veritas.

NihiLeitenims

COntta

deboifl

uod peccandi licentiam vehementius irritat,

& frax

quam hzc cogitatio : Nemo me videt | & ex-

perientia docet, ferociffimas pafliones libidi-

ablen

T78)

nis , avaritiz , vindicte frenum patienter fer-

re , (i pre'fens teftis, quem revereri debent ,

t00 V

injiciat.

Omnis enim , qui male agit , odit lu*

Iüaq

ceim $ latere

defiderans , & oculos fuos humi

Wi

figens , ne ccelum afpiciant , id quod Davidi

10 jy

tori ]

exprobravit Deus cum interminatione : ru fe-

*

df abfioudite

.

ego autem faciam — "verbum

C |

) im confpettu. omnis. Ifraély

iffud ( & puniam te

fl

& in coufpetiu . Solis, . . . Quodíi verecundia

*v

Cült

maturalis , & reverentia Peminis [epe de infi-

ma forte hanc vim habet , ut a peccato de-

terreat : quid non poterit verecundia fuper-

tf

naturalis , quam fides excitat, nifi forte ocu*

tefl

los carnis perfpicaciores oculis mentis cffe pu-

p177

tamus: aut hominis prafíentia potior eíle

pon

fhn

quam Dei videatur. . . .

Md

3. Res eft multis lacrymis digna! Nota

bit:

eft omnibus hzc veritas : Deus ubique eff. Spe-

te ])

é&ator

e

! Pauciffimi autem recordantur, v€

o

eftimant: plerique certe occurrentem me*

hu

morie leviter excutiunt , ne fenfus reveren*

T

e* $

tix pruritum concupifícenti compefcat.

V

a

Q tenebra ! o anguli ! o fylvz'! fi loqui pt

qffc-

IS

ii

De Conflantia in Pono.

23?

qut 3

tis , .qu'id diceretis de me ? . . O fimplicem

hominem !. (epe Dumanus refpecius in fcelus

il enm,

contra Deum te rapuit : non refpedus ad Deum

xios r

debuiffet a peccato contra hominem , a dolis

TAT

& fraudibus , ab iüfidiis & injuftis lafionibus

n li

abíterrere ? , . Oimpium hominem , qui vzl-

tientet f

tunm . Dei non erübuit , modo -valtum Dominis

Yi debd

non videret! . . . Ah ! fi peccare volebam ,

fil li

nunquid angulum faltem debebam requirere ,

fuos h

ubi me oculus tuus non videret ! , . lUbi ve-

'Od DJI'I'EE

ro inveniffem ? . . Inanes conatus quid mo-

i t

ror? Impudentiz me poenitet tandem : & fa«

] WW

ciam per gratiam tuam , ut , qui Spe&ator

peccati fuifti , etiam Speclutor. penitentie (is !

v f

ia

. ( . Ab ut dignum tanto Spedtatore Spedta.

culum dem.! . ..

0 ( [id

ecato

4. Et dabo,

Amor «ite mollis fecit , u

multa mala

fecerim !

Doleo !

yia j

Doloris Íerii

ortett

teftimonium rigor erit , qualem exigit ffarus

j

penitentie. . . Regule , ad quas vitam .com-

guor &

ponam , erunt hzc duo verba : fuffine, & ab-

ine!... Sugillabit vite modum tedia ?

Mclancholiam fecum adducet : faftidiis vexa.

bit : profpicio.

Sed ego recordabor tui, mag-

A

u

ne Deus! & per hoc medium mihi i» dolore

j, *

conftabo. In oculis tuis , imo; ut ita loquor,

I

intuo finu peccavi: hic aCtus «rermi doloris

veret

materiafit. . . Stupet animus de execrabili

bt

temeritate ! Spedtante Deo peccavi! Quis hoc

audit , & non indignatur ? . . Averte oculos

p

(í

tuos a peccatis meis ; Domine ! se videant

fcti

236

De Cbn/?aüþtir(tþ n bono,

femper ! , . Fruftra. fum

'

*

videbunt. femper ! «

gentäa

faciam faltem ) quoniam aliud non poffum

pæniz

Ti p

facere ) faciam , ut "videant nunquam , nifi j

)un-

Ga delorz! . .

te

aliq

$. O bonus! o utilis dolor! Si conftan-

loct

proi

ter occupabis hoc cor , tu facies , ut, fi fue-

rint in oculis Dei peccata mea at cocdintum ,

p

p

quafi nix dealbentur

.

&2 ff fuerint rubra , qua-

gam

77

fi vermiculus , «oelut. lana: alba. fint Y C 1. Ah!

illa levitas peccata eadem perpetuo confiten-

1

tis, rurfumque confeffa iterantis non aliam

matrem , preter acediam , habet , quz /flatum

Deus

n

penitentis mihi per hoc moleftum & diffici-

lem reddit , quia a confpe&u tuo in regionem

(

üt j

longinquam me toties abílrahit , quoties in

tüla

oblivionem tux przfentie trahit, . . Reme-

dium mali efto in omni tentatione , periculo,

did.

torii

occafione relapfüs , /Memoria Dei. [pectantis. . .

Sic bene, Domini! & habebit effectum Me-

lire

DI'JM

moria fpe&antis , fi accedat

./VIemmu adjt-

it aj

v*vantis, quod e

DUT

t

PUNCTUM II.

h adï

Y

i

A.

Deus ubique eft adjutor.

Vif

"meü

1

US j[fpedator facit attentum , ne per

"ipetum ab Acedia rapiamur ad megli-

bl

geuter .

De Con/szmfia 2n boko.

237

genter agendum , unde fequitur inconftantia

f

*

.

n pofim

poritentie

DEUS adjutor facit generofum. y

| tj

ne per occurfüm moleftiz deficiamus ab amo-

res, qui dat laboranti

alacritatem. . , Deus

.

!

ubique efl .Adjutor

Senfus eft :

Nullus eft

d conte

ocus, in quo videt me Deus , quin amet , &

n J ff

proinde luctantem juvet , przíertim (i fterili

(ACIR

preíentie memorie non contentus , adjun-

gam preces , & dicam illi ; Deus in adjutorium

, (*

[ 1, À

geum intende! . ..

confte

y dl

2. Veritas plena folatio! . , ..Si enim

g fum

Deus eft pro me , quis contra me erit? . ,

Caro , infirma , pigra , petulans, & refracta-

: df

ria Caro ? . . Deus in adjutorium intendit,

1 ng'wm

Qtie d »

ut infirmz fuccurrat : pigram ftimulet : pe-

tulantem compelcat. . . Z4usdus , cum fuis

ao

U

di&eriis , exemplis , injuriis ? Deus in adju-

torium intendit, ut audeas di&teria contem-

ho

nere , exempla negligere , injurias ferre. ,.,

uY

ji d

Diabelus cum exercitu füriarum 2 . . Deus

in adjutorium intendit , ut audeas aggredi ,

larvasque tumultuantibus fpedtris detrahe-

re. , . Tdeat orare , laborare, pati : Deus

in adjutorium intendit, & alacritatem infpi.

rat. . . Non eft otiofa preíentia Dei, modo

viciffim nos fimus Deo prafentes , & cum de-

"vora fiducia memores. . .

3. Memoria memor ero Domine mira.

n p.'!

|njf

bilium tuorum , qua fecifü filiis Ifrael in de-

T

ferto,

[]

238

4De Conflantia i bouo.

ferto , quando comirabaris illos in cölumna

Nob

ta [j

nubis per diem : in columna ignis per noctem. .

Per decem vices murmuraverunt crudiffimi

Deo

homines adverfüm te , quoties nempe impa-

-rami

tiens aredia moleftias itineris phanta(ig ob-

Heu

jecit.

Audivifli murmur eorum , & fecifti

lucr

fecundum. defideria,cordis eorum $ Orationem

mæ(

fortaffe non audiviífes? . , O vere mifericors,

Tota

& miferator filiorum hominum , quis fimilis

cuju

tibi? .. Affligi nos pateris , ut orare com«

eme

atter

pellas : &nos murmuramus ! . . Murmuran-

tibus benefacis , ut intelligamus , nos fervire

amanti. .. . O amabilis Domine! Quem fer-

|

vire tibi vel inter fummos labores & erum-

qu:

nas tzedeat ? . . Dulfcefcunt'amara ex memo«

allqq

CUf

yia præfentis Domini, laborantes juvantis. , .

Qu

.

.

4. Vere ajunt

Oculus . Domini pri;num

aj c

bonz ceconomiz principium eft! . . Quan-

prom;

tum lucrum feciffem , fi ex hoc principio huc

n !

xsque labores meos ordinaffem ! . . 4diones

fCCi j

fine ordine : pa[fones fine frgno fuerunt: hinc

a

tanta ja&tura eft temporis , occafionum , me-

h,

ritorum, . . Si comparo cum accepto expen-

LT

füm : (i computo lucrum ceffans , & damnum

tf k

-

emergens ex negligentia , ex incuria , & im

*

patientia mea : nunquid laus erit a Deo mihi

L2

U

Acceptum fant unum , duo, quinque talenta. . .

DBW

Expen(íum debebat ad foenus fieri , ut Domi-

M

nus cum üfura reciperet, Quid, & quo ta-

lento aliquid IL;Perlucrattls fum ? ,

Nobi-

|

De Couffautia in bono.

239

n oolm

INobilitas , divitiz , do&trina » auctorítas talen-

rnoden,

ta fünt naturalia, per quor

um ufüm juvante

- erudifri

Deo , & ad latus prefente

füperlucrari pote.

*

fnpe i

ram totidem füpernaturalia

.

quid feci

?

* ^ 16

inulig d

Heu!

me miferum ! nihil lucratus fü

m!&

T2

lucro ceffante,

quantum demnum tibi primum,

- Qu

tuzque glorie , Deus mi ! deinde mihi

ro

miferity

tota zternitate , tandem toti communita

cujus bono acce

tis

J (s

peram, per hanc vecordiam

yrare (

emerfit! . .

Oculus Domini ! ah !

attentius teobfervavi ?

quare non

fürmuns

*2

osferrit

luem ft

- . Tu vero obfervafti riue diu , no&ta.

A.

que : & obfervafti , ut füccurreres Cito

;cum

ex m

aliqua re indigerem , & orarem

? unde exe

eufatio erit , quas commifi

antiS- l)

» Culparum ? &

l

quz omifi , bonorum

?

* 9» e

I

l

unquam pro-

j p

cul es ab unoquoque noftru

m ;

& feciíti

» Q]AG'

promiffam :

Imvocabit me , &

€go exaudiam

dipio !

eum ! P(, 88. . Cujus igitur cul

pa eft, fi de.

, At

feci in via?:

* » « Quid. dicam

?

.

* * o

f — babuero

Etiam

j

quippiam juflum , mon

refponde-

60,

Iff ?

?* 9

fed meum | gudicem deprecabor !

'

. Job. 9.

$j en

Sic bene , Domini

.

nam quantillum

du

eft boni , quod fecimus PSIS

omparative cum

N

'€o , quod omifimus :

& cum malo ;

uod

] mlhl'

ommi(imus. Singula ubi

que przeíens

Deus

"

notavit , Deus uti fp

"

€munerator

ectator , & adjuto

t , fic

Dor

uuf'i

fatty

PUN-

lr

Vi

249

De Couftautia in bono.

illam ;

PUNCTUM III.

elat, ,

ponde

ficüt .

| Deus pbique eft 'Rcmlu'ncrator.

"]

tum v

ia dai

I.S

Pe&ator attentum , adjutor generofum ,

Ws m

Remunerator alacrem , & cautum faciat,

tieri

alacrem ,. quia Deus omne. bonum proemiat:

cautum , quia nullum malum non punit.

al

Deus ulique efl Remumeratr bonorum , &

.

*

g£ntia

malorum

ulique fedet in tribunali. . . . Tri-

de]

plex enim Judicium datur , gewerale in fine

*

*

.

T

gmundi

*

particulare in. morte. fingulorum

Singulis

ltquee

fingulare / poft . fingulas a&iones.

&tler

enim ftatim, dum &unt, fuum five preemium,

fon ij

Bon«e , fi etiam dz

five pocna decernitur.

confci

minimis fit , fi hauftus aquz frigidz firienti

[

amore Dei propinatus , füa in coelo merces

LTCnU

taxatur, & male fupplicium. (s

fidur

Omi

2. Primum eft doctrina E»vange!ii , al-

gtatia

terum experientia docet. Vix enim pecea-

tum commiffum fuit.: ecce tibi! auc «vermis

tUSqu(

erViit

rodit confcientiam : aut infortwio reus. fe-

e

ritur : aut excecatur infelix , & induratur

.

Qtes ?

UE

aut morte fubitanea vapitur. ,. . Habes pose

n f

nam damni , & fenfus; & non ui:raque , ial

tem alterutra omne peccatum excipit , at-

I

que quod caput elt, ita excipit ; ut; f)m per

liiam

magn',

TOm;

De Conj)an'tia i& Louo.

24

illam corrigaris ; initium reprobationis effi-

ciat. . . . Nimirum fíicut Deus omnia in

ondere , numero , & menfura difpofuüit : &

TOU

ficut cuilibet conftitutus eft numerus die«

rum vitz fuz , qui preteriri non poterit z

[

ita datur certus numerus grafZarum : & cere

i lt

tus numerus peccatorum , quo completo ;

suiferatiouum Dei eft finis... .

| præmizft

yon p

yum j«

3. Horrendum Myfterium ,

VUlBevasg

h.: ( T!!.*

gratiarum! .. Quid trepidas anima ?

aue

"

de! Nam hzc tua zrepidatio gratia eft,

Quid ?. fi u/tima effet , quam deinde nulla

vheut

Singii

lequeretur dormientem fortiter excitans , &

feralem fomnum excutiens ? .. Infelix Same

'.j(ïmib'»'«s

fon tibi fimilis fuit.

ein

Suz fibi fortitudinis

conícius bis in finu Dalile fecure dormierat ?

ii

lp at

& expergefaCtus irruentes in fe Philiftzos

flrenue . repulerat.

Tertia vice erat idem

fa&urus , neíciens ; quod receífiffet a fg

Dominus.

Completo autem jam nutero

Y

i

gratiarum , fenfit fe imparem pugnz : cap«

i FSCE'

tusque erutis oculis inimicis ad ludibrium

Ti

rl

As

g

ferviit. Quid? fi tu hujus figurz figuratum

fores ? .. Metue tibí , tunc maxime , cam

j *

fentis motu turbulentiore ,

ac prope vios

6 FC? *

lento feriri cor.

.Ejusmodi (enfüs , five ad

p

bonum impellat , five a malo abftrahat : ple«

It 3

rumque gra7/2 critica eft ; & (i negligitur ,

ii

T

magni infortunii , aut omnino eXtremi pro«

droma. Has gratias time ! . ,

Q.

4. Hor«

r]

De Couflautia in. bono.

243

4. Horrendum Myfterium , mupnerus

dudit

time

eccatorum. . . Datur peccatum ultimum ,

poft quod nulla fequitur venia ,

etiamfíi diu

üt.

nam (

fupervivas.

Quid igitur fiet ? Nifi zz zp/o

acu peccati ultimi a Morte deprehendaris ;

Q a

uti Her & Onan filii Jude percuffi a Deo :

qylar

nuti Zamri & Chozbi confoffj a Phinea : uti

W'Qll

*

*

mos

feptem viri Sarz jugulati a damone

p

rieris tamen zz //atu ejusdem peccáti, quia

than:

tünc

aut Deus te privabit u/z ratiomis, ut redire

in gratiam per verum dolorem non poffis :

pI

3üt privabit te /ez/u periculz, in quo vivis,

fcis |

ut inefcatus dulei veneno de poenitentia co-

Drg

gitare non velis : aut finet , ut indureris fi-

pitau

cut Pharao , atque de falutis negotio nul-

adis

lam cogitationem admittas.

Vide , quan-

[t uo

tum abíis ab hoc periculo. . . . . Rides ?

de 8

Etiam Jerichuntini riferunt , cum viderunt

Ihero

Exercitum lfra&liticum in longa proceífione

dent

circuire civitatem , quin machinas muris ad-

üru

Catün

moverent, Septima circuitio feras lacrymas

expreffit, cum ad tubarum clangorem mo-

um

Mifera civitas

nia fponte fua corruerunt.

Quod

quot animarum imago es de numero pecca:

Tandj

J ne

Forum füorum nihil follicitarum ! . . -

ällas i

f. Heu! fi aliquis noftrum iäm nuper

Ditsn

ultimuim peccatum perpetraffec , quid illi fa-

SW

turum eít?

uid ? fj quis dubitat faltem :

Qs

non illi defperandum eít de falute ? Haud-

tï:m i

gua»qujam utique :

non ita fana Ratio con-

Gabj

cludit.

De - Coónfdttutza in bowo.

243

, M

cludit. o/7 peccatum fpera : aute peccatum

lm

time ! hzc fünt. principia Chriftianz pruden-

etimf di

tiz. . . . Poft peccatum , fpero , Domine 5

nam fíi fuiffet ultimum , cur me fervaffes ?

NÓ

veheyiti,

«ur adhuc, quod fentio, & hoc triduo fin-

100

gulariter feníi, ad pcenitentiam ítimulares ?

Jbinez 0i

-. * . Adoro patientiam : & fatisfaciam ex-

one ;

pe&ationi. . , . Si vero rurfüm redeat Sa-

e

citi, v

thanas , & ad novum peccatum alliciat

9

.

!

tunc treme !

&

,üt rdt

tunc trepida anima mea

per Deum te obfecro , ne confentias ,. nifi

7 poüsi:

an non füturum fíit ultimum.

up tf

Ícias prius ,

tentía

De propitiato peccato zoli effé. fime anetu : pro-

yirers J

pitiatum eft, fed zwmerum facit.

Si novum

ao m

addis , forta//? numerum complet.

Fovtaf-

Ita eft : fed fecurior es

d ; gb'!üf

Je non complebo.

"

de numero dierum vitz tuz , quam de nu-

Hodie fanus es :

n Vl'dffü;

mero péccatorum.

pru-

denter fperare potes , te cras adhuc effe vi-

procemïf

mii/

&urum. At vero qua fpeadhucunum pec-

catum peccabis? fi z/£zzus erit, actum te-

shur?

yen

cum aternum erit, five füpervivas , five non.

Quod autem non fit füturum ultimum : fpe-

4 civl'lï)!

qo p

Yandi tibi nulla prudens ratio fuppetit , &

par nefcientia eft cum illa , per quam fit , uc

]

u

ftellas nec dicere poífimus effe pares , nec im-

paresnumero. Ettuin tantanefcientianoncli-

1 nupf.'

-

T

gas viam tutiorem? tanti tibi anima eft? tanti

coclum? ctanti

Deus ,

cujus oculos

per

faltt

