Gi2476
author: Neumayr, Franz

d

C -— —

m —

r -

——

——

1

m

"

p aE ia

3

RBIBIBENINNCOAGERINUT RRR

al

"s

d.

| j

H

J

à

EX TERMINIUM

ACEDIJE

FRUCTUS EXHORTATIONIS

DOMINI NOSTRI

JESU CHRISTI

——

LUC. XIII,

Contendite iutrare per anguftam

portam !

TRIDUO EXPENSA:.

EXPLICAT]E

P. FRANCISCO NEUMATR S. ]

- Editio /äcu'infz

Ànno MDCCLVIII.

s

E Nmr[ïa OFN"F

471

E Y

z

E

Em

al

TE x /')))

*

ERN

ä

J

E

)WMP

-Ó

E

L 6

$ 7

E

Em

M

,

aC

!

i

Q*/

"d

x N

EEE

H )

AE

7

Sumptibus Franc. Xav. Crátz & Thomz Summet

D

Anguüæ Menachii, & Iugolüadu

M &«J-&'»f; Wf J/"*'*!f»*:ym*w e /tæ&e*t e ,"S'r

(

"U

$

€

M

M.

tsj

l

typis |

P

E

l

"d

iuyr !

tum ,

etat

*s

ts Dr

i.

A I

$ts

haj

hn

co D

polis

Tütm

Sper

Infers

t li

FT UNDENS

to (

fierm

FACULTAS

R. P. Prepofiti Provincialis Socicta-

tis JEfu per ProvinciamGermanie fu-

perioris cum Privilegio Czfareo.

Um D. Francifcus Xaverius Cráz, Biblio-

pola Ingolftadienfis , & D. Thomas Sum-

mer, Bibliopola Augufítanus ,. iteratis

typis vulgare defiderent Librum, cui Titulus:

Exterminium cedie à P. Francifco Neu-

inayr Societatis noftrz Sacerdote confcrip-

tum , ego Georgius Hermann , ejusdem So-

cietatis per füperiorem Germaniam Prepofi.

tus. Provincialis , poteftate ad id mihi ,facta

XR.

oanne Antonio«Timoni , univerfía

Societatis JEfu Vicario Generali , eisdem ad

hanc fecundam duntaxat Libri hujus Editio-

nem facultatem impertio; fimulque communi»

co Privilegium Cafíareum , quo aliis Biblio-

polis, atque Typographis prohibetur , ne li*

brum ullum à Noftris editum citra confenfum

Superiorum recudere,aut intra S, R. I, fines

inferre przíumant.

In cujus rei fidem has

€is litteras manu mea fübícriptas, & confue-

to Officii mei Sigillo munitas dedi,

fperge 9. Decembris 1757.

'Ebe'i:-

(L.S.)

chrgius Hermann,

Xa3

PRUE.

»

s

"

J

d

*

NPTEPPTPTUTPULPET

tX lek st otdoeR o o ts a

6paaananopepenmeenanapienonon n

fiti

.

qepm

tüti.

fifi :

&

Yam

PRAEFATIO-

ale

I |

W TT Sacra Exercitia femper gra-

E

frmd

tiam novitaus habeant, fi-

hud:

ne qua alacritas animi ,

QOtU

applicatio languere folent , eo

m

quod ab aífueus non faat paffio :

I01

omnino prudenter íuaderi exi-

Ttfi

ftimo, ut illi quidem , qui przza

Inte

vice per aliquot dies ex S. Igna-

VCI'.C

üi legibus fe'exercent, pro fine

t'nt

fuz devotionis umiverfülem totius

Qie

liominis

Reformationem | confü-

üony

tuant

qui vero in eandem foli-

Mf

tudinem fzpius redeunt Aezova-

Es

Tn

1iomi Spiritus vacaturi : fcopum

j

iduftrna particularem eg. unus

g

vitii

db

N

UET

—

"

$9)oC(m

ao

vitil exarpationem , aut certze vir-

*sj

Á

tutis acquifitionem fibi prafigant,

nifi a tempore ulumz Recolle-

€ionis prorfus -in antiquam fil.

vam reduífent. Confili ratio. fa-

cile occurret coeitanti , quare ne-

mo velit, ut Confeffio geueralis

| g[ä-

femel rite factafepius. repetatur :

1ü'

laudent autem omnes , f1 fubfti-

T

tuatur femef?rig, aut auuua.

Ni-

Q

mirum hortus femel purgatus ra-

É

rO po/f aumum in antqua Zizania

N

fofusivefcit. Sufficiet igitur per

yin

intervalla fedulam manum admo-

Igna-

vere arcole , in. qua oculqs Vigil

fnt

tevirefcere lolium obfervavit : erit-

ot)Us

que femper incolumis. Ex hac ra-

nfti-

uone poftquam 7ridwm) Sacrum

(oli-

Reformationi uziver[ali totius ho-

:ova*

minis ANobilis ac Literati fevviens

um

jam olim edidi: hodie animabus

nius

fuz falutis ftudiofis aliud offe

o

li

X3

Y

$)oCa

URT

in quo a uuius Zdcedice exterrni-

hO

"

nium tote incumbant.

Utere ,

ii

Lector , memor illius , quod pius

Vr

DOX

41

!

Aíceta veriffime dixic : Ci£o San-

&i efficeremur , [i ommi auno UNUM.

VITIUM eradicaremus.

Thomas

de Kempis in lib. de imic. Chrift

] xculc EXTERMINIUM ACEDLE

$

igitur ScopusLibelli eft. In Medita-

tionibus exhibeo fugz Jncizamenta,

in Confideratiombus | adjumenta ,

r

in Differtationibus. fmpedimenta ,

in Reflexionibus Praxes,in Miffis

Preces pro gratia , fine qua

C«

, nulla fufficit induftria;

Schema habc.

fil

d ./"

)

Wi

E

29 P

UE

qqer

PT

Y«

Á

Ü

u

N

NU

DA

tionl

fj

SCHE-

e

PC

:

terti-

PX

93eolosfe

2:82,09,82,82,8:2,82, 0.

)

25 82:$298

»e

a

J5 CC

5;

AR

A

ZM—

AA

"

[(eIe ,

* k o* x

*

d pius

x

AC

AE

2€ 006

x

AC AR

aCac

k

AOX

A 0d, 63 63,63. 6

3

$ 623,

OA

:

363 63,62

:

) M

INUM

offlas

hrit

EDLE

ET

dita-

.SYNOPSIS LIBELLI..

Pl

T H E M A.

TU ,

Contendite iutrare per auguftam

J ,

Mif

portam* ! Luc. lel.

Ui

bntentionis- nomine Chriftus iht&lligït

diligentiam im' falutis, negotio.

Huic

diligenitg propria fünt trza adverbia, &

fcilicet obligatio ferviendi Deo czzo , (erviene

di ferio, (erviendi coz/fanter. His adverbiis ini-

mica eft /dcedia, Gve Lanmguor audmi , .per

quem fit; ut ferviamus Deo vel Zerde, vel fri-

gide, vel zpconflanter. lgivur fruCtus Exhorta-

tionis D. N, I. C. & Scopus hujus tridui. eft

Exterminium Acedise. Medía fant tres affe-

&us,Dolor,Amor,Timor. Nam falus animz pene

X 4

det

l

$(o)m

d.ct a bona morte : bona mors a bona vita:

bona vita a bona conftitutione trium tempo-

rum , ex quibus vita componitur : & bona

30 CO

conítitutio horum temporum ab his affc&ti-

bus,

Dolor enim emendat vitam preteri-

Zam , urgetque , ut velimus Deo fervire czto :

Amor ordinat tempus pra/ezs , animatque y

üt velimus Deo fervire /erio : 22720Y tempo-

ri futuro providet , efficitque , ut. velimus

Deo fervire coz/gaz£ev.

Hzc eft Oeconomia

totius Opufculi. Sequitur Confpe&us par-

nj

tium , quarum prima eft pridie Exercitzorutm

legenda

M

Difï'ertatio pravia.

NIt

de

. De Contentione pro

Mi

Caclo.

C

Szg

i

Oflenditur r. Contentienis eguitas , quam

derffonftrar füriurzg Beatitudinis ExzZez-

*

*

ii2 omni certitudine certa

& Effentia

omnium bonorum aggregatione perfe-

'&a.

Fol. 4.

2, Contentionis weceffftas , quippe fine qua

neque Zgzocentía diu fervatur : neque

h

Peni-

):

| $8(o)8

| Vitz:

Penitentia ve&e agitur, autcum fructu,

témpo«

qui duret.

13*

X boni

3. Contentionis Modus , quem tres affeduss

affeddi«

p

Dolor, Amor , Timor conficiunt.

Vetttis

'e (if0:

atque

Dies I,

emp.

cJimus

Dies Doloris.

nomia

; pit

rl

S;oþz:s Dici : Emendatio vitz prz-

terita..

RE]bl'utz'o : Volo Deo fervire czto , quocun-

que labore conftet.

Refolutionis hujus Mater eft Do/or de

vita male acta,

Doloris /ozs Meditatio 1ma.

0

de gravitate peccati in genere : & 2da. de

Malo Acediz in fpecie.

Doloris Exereitium

Confeffio generalis coram Deo,

Doloris

Siguum Rigor Poenitentiz.

Tmpedimentum

Amor vitz mollis,

quam

77

til

MEDITATIO L

|

ctfee

)ll 4'

De gravitaté Peccati.

quà

Pun&dum :. hus Pectati eft Deo famme

que

contutneliofus five in (ua fuffantia , ive

[e

y

in'

$(o)

in fuis czrcumftantzis con(ideretur.

In«

cipit lamentatio animz flentis de vita ma

le acta,

28.

Pun&dum 3. Status Peccati tvifliffmus eft

1. Vi

fi in hoc ftatu te effe fcias : zzfe/zciffanus »

fi neícias

borreundus , (i contemnas.

Convertere anima mea ad. Dominum

Deum tuüm!

49.

&N

li

Fru&us : Intenfus Dolor , &

fi

SUB MISSA

-Confaffio. geueralis coram. Deo..

Multa mala feci. : parum Pogi : & hoc ipfum

Puy

Zmrqm bene, Talis vitanunquid vita? 51«

Confideratio.

Pun

De rigore. Pauitentie,.

3. Infpicitur Rigoris AZodus , tum qui requi-

N

"um Posuitentis.

ritur ad a£/u; , tum qui pertinet ad /Za-

$$^

4, Examinatur Praceptum Rigoris ex fide pri-

mum , deinde ex Ratione. '

r

szfcr -

8o)m-

"m

Differtatio.

]ta ID

A

. De vita molli.

j d

tjtty

1. Vite mollis Se&tator neque e/ fervus' Dei,

EeImm

quia nec in Statu ozze contempjative ,

minu

nec in Statu vite aff;ve , nec in Statu

vite qmixte veríatut,

70«

4OI

2. Neque erz? fervus Dei, five vitam mollem

in fua orgzge , (ive in füa profecutioze ,

flVþ in füiseffe&/is contempleris,

3 78.

MEDITAIIO.RH.

9.

De Malo Acedic.

; 'epfurh

Pun&um 1:, Acediam odit Deus Pater, qufä

3? fu

opponitur intentionibus Creatorzs.

Ho-

mo infelix, de quo dicet Creator ; Poe-

nitet.7ze fecz//? hominem ! Gen. 6,

8;.

Pundum 2. Acediam odit Deus fifjus, quia

fruftrat labores edemptoris.

Homo

infelix , dequodicet Redemptor ; Poeni-

tet me redemiffe .

94.

1tgie

Pun&um 3. Acediam odit Spivitus San&us ,

ji f

quia refi(tic

e

ovatic,

Homo infelix , de

ff

quo dicet Spiritus S. Pcenitet me Saz-

é&zficaffé

l pïf- v

fru&tus

Executio Refolutionis : Volo Deo

Ío vire czito ,. & emendare vitam

prae

tevitam,

Dies

rn

$(o)9g

Dies II,

Dies Amoris.-

Scopus Diei : Ordinatio vitz pra-

fentis.

Dïlig:

kg/ialutio : Volo Deo fervire /erio , quocun-

que labore oonftet !

Refolutionis hujus Mater eft Zor Dei.

Amoris fozs Meditatio 1ma, de Motivis amo-

ris, & Modo amandi,

Amoris Exercitiuni

Immolatio fui.' Amoris /7gza tresalii amores.

Ameris /mpedimeutum Amor vit& diffolutz.

lQ

Amoris

Jepinulus Mcd?tatio 2da. de damnis

Acedi?.

$, |

MEDITATIO I.

»À

De Amnore Dei.

Pun&um r, Motiva amorizs: Deus amabilis :

amgs? E Deus az42s : redamas? . 109,

Pun&um 2. Moius amandi : amate onti 0«

do: fic amas? , , amare /ue szodo

^

fie

redamas ?

120.

l,

ä

Fru&Qus

Intenfus Amor , &

(j

SUB

$(

SUB MISSA

Tnunolatio fu.

£ D Diligam Dominum Deum meum ex toto cor«

de meo : ex tota anima mea : ex tota

L]

mente mea ; & ex omnibus viribus meis !

129.

J U0 CU

v Dii.

Confïdcrätio.—

; at«

citiurt

De fignis. amoris.

motes.

(oluce.

1, Qui amat Deum, amat Ovatzozem amore

damuis

appretiativo, quantum meretur ; amore

affcctivo , quantum poteft,

133«

2. Amat Laborem przceptum magis , quam

arbitrarium , quin admittat excufationem

Acediz : zoz futn difpofitus.

139.

3. Àmat Crucem , negando carni bonum fen-

fibile, quod male appetit : & inferendo

malum fenfibile, quod male fugit.

144.

vbl :

Differtatio

( 10

- Coutra bomiues vitee diffolutee,

;flll' fit

016

no

u

orum /Z£;ezes fünt fine Ordine , unde

N

t , ut male ordinatus fit homo exterior;

quippe aut nihil , aut malum , aut aliud

agens, quam deberet.

I48.

J

2. Paffio |

Q (o) $

& fort

2. Paffoues (ine frzno , undefit , ut male

o g

ordinatus fit homo Zzzferior , quippe

Pugna

aut Phantafie mancipium , aut a íana

qund

Rationer defgrtus.

153.

MEDITATIJVO II.

L

De damnis Acedice,

Dud

Pun&um 1:. Acedia eft vitium . permiciofura

[

bono communi vitz pre/eztis , quia: fa-

Pord

[

cit hominem moleftum, & noxium Rei-

ublicz.,

159.

frid

Punä

um 2. Periculofum bono particulari vi-

tz future ,quia longum purgatorium

femper fequitur : Infernus (xpe.

170.

Fru&tus: Executio Refolutionis : Volo Deo

0

fervire ferio , & ordinare vitam pre-

Jeutem.

V

RCCit;

- Dies IIL.

[

Dies timoris.

Scopus Diei : Cura vitz futurs.

diefolutio : Volo Deo fer?irc con/?ahter , quae

cunque labore confítet !

lejl

Refolutionis hujus Mater eft zzgor Dei.

"Yunoris foss Meditatio 1ma, datur. /nferaus.

Q

$ Co)m

üt mie

& forte pro zme. — 'Timoris Exercitium Oratio

pro gratia perfeverantiz,

Timoris /zzzuz

quipt

Pugnua contraAcediam. Inftructio de modo pu-

ta m

gnandi. Meditatio 3da. de conftantiain bono,

Ifh

MEDITATIO. I.

ld

De inferno.

Punc&tum r. Confideratur Poenz Oualitas , &

icifut

demonftratur ignis verzfas,

180.

Punétum 2. Confideratur Poenz duratzo , &

T fs

oftenditur ignis e£erzztas.

n M

»188.

Ifj

Frudus : Intenfus timor , &

yari vi

v,mt'mm

SUB MISSA.

1701

Oratio pro gratia Per[everantiee -

folo D

um j

fimalis.

Recitata eft Corona Mariana. cum Encomiis

Lauretanis Deipare morienium Pae

trona,

197.-

Confideratio.

tür

De pugua coutra Acediam. -

"h qu[!'

Énculcatur Obligätïo cooperandi gratiz etiatm

j Jl

per vires Norurz, 1, quia Pozines,

260,

a. Quia viri fümus,

206,

,lf,!,zuf»

iffexe

G (0)8

uU

Differtatio

20

De Modo Pugue,

)

Explicatur Modus þPugnanäï contra Ácediam

1. Tempore Ovatzouis,

patm

2. Tempore Zaorzs.

219,

3. Tempore TrZ/ulationis.

226,

MEDITATIO II,

De Couflntia im bono.

Di

Pundum I.' Deus ubique eft SpeQtator. . 232.

Pun&um 2. Deus ubique eft Adjutor.

236.

C

Pun&dum 3. Deus ubique eít Remunerator.

240.

N

Fru&us: Executio Refolutionis : Volo Deo

[/7]

t .

. fervire Coz[lanter : — & providere vite

, futura,

f

Xe

Conclufio Excrcitiofum |

jrüi

f

jm

Commendat Devotionem Marianam tan-

quam efficax Medium ad impetrandas gra-

n

tias efficaces , fine quibus noftra pro Coelo

Clnj

Contentio lenta, fallax, inconftans erit: & Do-

lts j

lor , Amor ; Timor 2//e&tus fine effectu.

24f-

fþom

üj

Wllpr

EX-

$i& Co» sile

1

CR GRIGAEES ER CRSIGRUGRSIGR GR

2 Q ? QP OPOP:P S p Q Q Q

EXTERMINIUM

Aedin

[l

ACEDIJA,

2'

Fru&us Exhortationis

D

DANAELG

TRIDUO EXPENS E.

)

DISSERTATIO PRAEFIA,

d

L ,'3 Z'

THEM A.

Contendite intrare per anguflam portam.

.M

Luc. 13.

W

NB. NB, Prudeus fengulis Exercitiis adfcrilo

rojo Dv

ceremoutas a me ufuvpatas , quales alio zemi-

lere Y

ze S. Jg

gatius Additiones appellat, quippe in

quibus zpfe vuaguuim ad pios motus etiam pro

Exercitiis privatis suomenturm pofuit. Jiaque

fridie [acri tridui bora y. vejpertina Dire-

&or Oratorium Marianum ad D. D. Sodales

jam collettos , & (acvee le&ioni iutentos. in-

pam U

&reffus , afcendit pegma , atque ad Imaginem

hs p

Chriffi crucifixi coufiffeus [alutavit prafen-

, vell

£es , dicens : Laudetur JEfus Chriftus ! Ae-

24

ponderunt : in seternum ! Quo i/Je vefponfo

, M

ad falubrem borrorem ufurus , ofculo Cruci

ampreffo-y capit ffc di//ärefe -

Ita;

»

^

&

E Contentiomþro celo.

W a, laudetur JEfus Chriftus ! in zeterpum

j an

laudetur ! Et quam felix füm , Domine

a

JEfu! i inter illos fam , qui in fiecula. fz-

tuen

culorum laudabunt te ! Jam a gaudio bone

Mi

fpei cor exultat, & fpiritus jubilat.

Congra-

peribi

tulamini mihi SS. Angeli ! & tu cum omni tur-

ba Sanctorum Regina omnium , Virgo Mater-

h

congratulare ! vobiscum ero! vobifcum meum

ponit

& veftrum JEfüm eternum laudabo! Hzc

t fil

fpes me recreat : jam nunc triumpho! . . .

títum

Verum ( Ó triítis cogitatio! ) (i fallat fpes( &

&ütun

cheu ! poteft fallere!) (i fallat fpes , quidfiet

que lo

mihi? ,. . Parcite boni Super*i!Malum hor-

UT

xendum, immane, ingens obruet infelicem. . .

gnit ,

Si fallat fpes : tunc ego cum diabolo , & ange-

m

lisejus ezo! . . . Inloco tormentorum, cum

M

£xce hominum , cum mzchis , cum furibus ,

guità

cum latronibus , cum fzdifragis Hzreticis ;

Clend

cum perfidis Judzis, cum blasphemis Turcis,

There.

cum impiis Idololatris, cum animabus . male-

tll

di&is a Deo, in ft

no ignis ardentis natabo

m'llu(

*

[»

ns & dentibus ftridens,

ejulans , frendens ,

Vetule

heu! nimium infelix creatura, quz JESUM

Qu

,£ternum amare non poterit : & quam JE(us

Ui

]

p

2ternum amare non volet ! o calamitas ! o la*

l

1

dfæ |

mentum!o vz! o atrox cogitatio! .. ..

m d

Attamen DD, Sodales ! tanto malo ne op-

muni ii

primamur, non ego folus , fed vos mecum ;

fentio(

vos omnes , & (inguli veftrum in periculo fu-

mïltfl]g

inus. Interrogatus enim JEfus : $7 paucz funt »

Dttra

qui falvantur ? vefpondit : Coztendite zntrare

Wtür.

per

De Contentione pro calo

3

Setettt

per anguffam portam Hec eft Adhortatio D.

Donie

N. J, C. Ah!videoego paucos pro coelo coz-

la f

terdeve : concludo , paucos fafvari.

Domini !

Q booz

Nifi contendimus effe inter paucos : omnes

Conge

omni d

peribimus, vContendice.' ee

go Mi

m mout

Et quid" eft contendere ? Contentio op-

ponitur Acediv. ACEDIA, ah infelix acedia

)! Iu

in falutis negotio plerosque hominum in inte-

9!.«:

ritum trahit. Cum enim cztera vitia neque

fes( &

vidfit

&tatum omnium fint , neque temporum , ne-

quelocorum : ACEDÍIA , five Jenguor amimi

um ho

$o cura celiin omnigenere hominum ita re-

[iceId ««

guat , ut ex decem millibus vix reperias u*

a

num, quem nonhbzclabes &

fpe,& multum;

, C

& periculofe infeftet.

Adeo Adami filiis /z-

y fürii

gnities in fugiendo malo , & /a/7zditm in fae

dretic

ciendo bono cx paccato parentis adhafit, Ge-

j; Turcà

mere cum Pfalmifta debemus Pf. 34. quilibet

ys i

noftrum : 7Zgma suea : o Deus , /

cut terra ff«

qis natad

ue aqua tibi eft

; exucca fine devotione , pul-

frriders

verulenta ex vanitatibus , flerilis a virtute ?

g

|

Itaque in his rerum noftrarum circumflantiis ,

yarm

JEfu:

& in periculo tam communi ( nam & /0/a ace-

lol&

[LA5

dia (pe damnat, & //ze acedia aliud vitium nul-

(5

lum diu (übfiftit)in periculo,inquam, tam com«

lod

muni non eft mirum , quod Salvator adeo COlie

gnecum !

tentiofe hortetur ad contentionem » clamans z

ricib

conteudite éntrave ! , , . Contraria curantur

T

contrariist & o

nitur,

?tmtio acedis directe oppo-

vt( "Itm |

P!f

A 23

Eja, !

4

De Coutentionepyo culo.

Éja! audiamus hortantem , & quintum

liqueg

alii pro honoribus , alii pro divitiis , alii pro

let tes,

d&

voluptatibus & commodis hujus vits conten-

dunt: tantum nos contendamus pro coelo! ZE-

trtitil

quitas poftulat: JVeceffrtas uvget.

Habetis ge-

Utodin

dempi

miuum avgumemtum meg differtationis ; per

quam animos veflros prgeparare defidero , ut

liusp

perhoc triduum alacrius , atque cum omni

Ajo

contentione vires animizz exteriminzum acedie

T

impendatis,

Sedeamus Y . . , Clama, ne cef-

etcpati

fes , Domine , da verbis (amuli tui pondus

Eri

e

"

ac vim , ut verja tua cum fructu explanem

ht D

verba vita eterua funt1.. Applicate utramque

ha, A&w

aurem , Domini Sodales ! . . . . Coniendite

Suïpm

intrave | ait Chriftus : eguus: eft , quia con-

GQ EXU

tentionem coelum meretur : hoc cít primum;

Yiftm

Contendite intvave ! Neceffarium eft, quia an-

D7

ufla eft porta, & contentiónem perzculum exi-

de vj

git: hoceft alterum mei fermonis caput, &dig-

DEoT

naomniattentione materia. Attendite. LInicum

lum

vitium toto tríduo oppugnabimus : unicum fi

fed&l

de hur

cxpugnaverimus : fatis eft : faduz erimuse

R

ïäiibus

Pars I.

du

dolol

Couzentiouis ZEquitas.

ts lll]

Nimvero fi effet incertum, utrum poüvhanc

"r

vitam fütura (it alia vita:aut fi beatitudo al-

barbar:

terius vitz effet vile bonum , atque exigui pre-

üttp.

tii; non mirarer, acedíamrin negotio falutis adeo

"vt

marum u*

D !uj

late graffari : & cum tant.a ftrageani

*

bique

ADye Conteytione pro cejo,

H

quantum

biquegentium imperare. Verum aliter fe ha-

ao

bet res, Quod detur 7« pof? mortem , certum

? CORIC

eft : & illius vitz beatitudo /uza efj. Ex hac

al

certitudiue , & ex hac magnitudiue fucurg bea-

lt p

ticudinis ego zzuztazem Contentiouis pvo calo

Dis ) W

demonflrare conftitui. Itaque de exz/7eztía il-

dero,

lius primum, deinde Ze e/fézzia dicendum erit,

m ond

Ajo : Exiffentiam effe omni certitudine cer-

) acii

tam : Efféntiam autem omnium bonorum ag-

jne t

gregatione perfectam,

|!

pondus

Exiffentia" certa eftex authboritate/ Divi-

lanet !

1. Libri Moyfis , Pfalmi, Prophetz , Evange-

tamqu

lia, A&us Apoftolorum, Epiftolz, Apocalypüs,

nendatt

Scri

tura omnis dere(ürreCtione mortuorum ,

ya cu

de

j

oria Sanctorum , de mercede aterna cla-

l-

um

riffimis teftimoniis fcatet, Eandem au&loritag

bumaua confirmat.

T

Nam nullo non tempore

d

de vita beata pofít mortem ita inter cultiores

u[, &dlg'

przcipue populos opinio viguit , ut non Poécz

. [Inioin

folum de campisElyfiis cum plaufü cantaverint:

T

fed & toto pcene orbe mos invaluerit, viros

ffv

de humano genere bene meritos Diis immor-

talibus per folemnem Apotheofin po/7 z;ovtem

adnumerandi , ut adeo, quam latum olim fuit.

Idololatriz imperium, tam late in tantis tene-

bris lumen hujus. veritatis perpetuo fulferit :

Datur vita poff mortem,

Neque potuit ulla

,o[thanc

i[ud() ïl'

barbaries hujus radii fplendorem extinguerc.

Porro auctoritati Dimaze vis, Divine autera

i uf pr'

o

fuavitas in animis fibi devinciendis a evideu-

Fita

m

tia mtiaizis accedit.

ic argumenrtor.

Á 3

$f

Td

^

6

De Cotitentione pro ceilb,

pof? sovtem dari potefl : ergo datur, Sinegas ,

dari poffé, dicis Deum zmpotentem cífTe, fi ne-

perfeä

gas , dari acfu , Deum criminaris avarum effe,

[17777]

qui tot fideles fervos, quot Martyres numera-

alioty

mus ( nam hos folos nominaffe hic fufficit) pro

det o

honore fui Domini mortuos , guamquam pote-

pofi

va£, proemiarenoluerit. Eja!non rede dixi,

quar

omni certztudíue certam effe exiftentiam vitz

fit 4

poft mortem ? ubi fünt enim, qui mutire con.

an, ]

tra vel verbum audeant?

L:

!i

Ad vefltrum tamen folatium , DD. Soda-

Cipita

les !* addo argumentum ad hominem , qui vo-

Qredat

biscum credit , euod Chrzffus /it Deus ,& qux-

qiij

ro: Quare Dei filius homo fieri pro homine

inten

voluit? Angeli recens nato accinentes refpon-

al

dent : /Vazus ef? vobis bodie Salvator! Luc.2.

dem

Qualis falvator ? Non utique , qui falvet nos

Thus.

a malis vite prafeztis : nam & qui ante, &

llere

qui poft Chriftum vixerunt, iisdem malis Zem-

Mand

poralibus torquebantur, lgitur a malis vite

ht

Jutura Salvator eft Chriftus: atque adeo exi-

[puta

ftit vita poft mortem. . O qui fic vivitis, quafi

Wür, )

cum hac vita omne bonum, & ómne malum

fi Qig

de(ineret , quam eftis homines adipati ingenii,

dit

fi argumentationis tam folidz violentiam non

iv

|fentitis !

g

Sed omittamus infectari

Qhæc monftra, ne

Cm

cum umbris digladiemur. — Juvat poft perfpe-

deo,

Oam exffeztiam ad infp

iciendam . effentiam

Qüta

beatitudinis feftinare.

D

Effen-

*

3

De Contentior;e pro calo.

?

Situ,

Effentiam def/gitio explicat. Beatitudo

Afe, i

perfecla , five cui mibil deef? , definitur, quod fit

atüm df

omnium bonovurm fecura poffefjro.

Certe not

AT

aliunde ipfe Deus beatus eft, quam quia poffi-

ifiit)

det ozze bonum (ine defe&tu : & quia fécure

m

poffidet fine periculo excidendi. ]Jam de hoc

'eQe d

quzrimus , utrum vita proborum poft mortem

tiam vit

fit Zalis effeutie, (ive an fit. vita perfe&e beatas

ütire CO*

aut ; uti Philofophi volunt; ozzzium bonovunz

aggvegatione pevfetia

Priusquam refpondeam, finite; ut ad duo

jo. u

capita a vobis refponfüm petam. Quzro : an

;(

credatis , quod detur Deus? & an intelligatis,

l y& qu

quid fit Deus? Forte ira fe movet contra talia

y hont

interrogantem, Dicitisenim : /Voz fumus cecz.

w

Habemus oculos, quibus coelum & terram vi-

! L

demus.

Habemus intelle&um , quo perfpici-

fahfe[ t

mus clare, quod tam admirabilis fabrica exi-

quie ^

ftere //ze fa?ronon poffit. Intelligimus , quod

nalis 1

Mundus neque 2 /2(it : neque acafa. Non a

nj

fe: Hocenim quotidianz precipuarum partium

adoo d

(puta vzventium ) generationes fatis loquun-

TT

tur. Nonz caf: nam fi Dorio pi&us fieri a ca-

d

fu non poteft : verura fieri poffe quis fapiens

dicat ? Concludimus : ergo datur ens intelle-

t ingelllïy

x

Givum, cui fe debet Mundus: datur Artifex ;

datur Creator coceli & terrz , quem Deuz vo-

m&raæm

camus. Injuriam nobis facit , qui de veritate

adeo manifefta interrogans nos; dubitare vide-

[|pati

, lnlilm

tur, an nonloquatur Atheis, quo genere homie-

num nihil eft five mpzumsfive ffupidum magis.

jf

4

lo!

1

De Contentione procalo.

To ! beneeft, Jam igitur certus füm, quod

ginan

nullus Atheus adfit : certus de fructu fermonis

1atell

mei , fí modo ; poftquam refpondiftis ad pri-

lemq

mam quzftionem : az //t Deus? " xefpondere

dicul

ctiam ad fecundam velitis : Quzd /st Deus?

ii

h

dud

Quzro: qualis fit veftra Idea, quis con-

ceptus de Deo ? Profe&o fi datur Deus , qui

Opti

creavit hoc univerfum

*

*

utique ipfe eft Ens

lur p

incvestum , Ensa fé, quod nullum habet Ens

ii

aute f? , a quo potuiffet limitari: atque adeo

ht

Eus zllmitatum in onfhi perfe&tione optabili :

Qu

Ens fibi foli füfficiens : fui juris : ab omni alio

elt be

Ente zudependens ficut zz effé fimpliciter : ita

i q

in e/f bzc : ineffé aunc : in effé tale: verbo: Ens

bt

immenfum , zternum, iüfinitum in omni ge-

pus,

nere perfectionis ( quam vocamus ) (impliciter

Qp

fimplicis.

Den

Quodfi aliquibus minus c

lara hxc expli-

[24)/

catio de natura Dei videatur : ecce! clarior &

tàm

brevior conceptus fe offert, qui a prima infan-

Done

tia familiaris eft[nobis : JDeus ef? fummnm Lo-

trer

num : vel: Deus eff ])omg'nus, Optimnus, Maxt-*

'v'olmj

Ts |

us ! Dominus, quo zzaor cogitari ; & melor

fapienter optari non potefl, Si enim daretur

H

in nobis facultas meliorem Dominum cogitan-

di ,quam Deus eft : daretur etiam facultas me-

dilïon

liorem optazd; , quz eft propofitio piis auribus

Tire

gravis. Sibi ipfi fane, fuoque honori prajudi-

3il [Ul

caffet Creator , i dediffet creaturz potentiam

r

ifna-

V yg

Dominum sze/Ziorem , quam jpfe eft , fibi

g

,

De Contentioue pro celo.

inandi, O nobile ratiocinium! O Idea digna

m qui

1 femot

intelle&u fano, & a barbarie non infeQo, qua-

(isad p

lem qui habuerunt, fcitis, quam , non dico, ri-

edet

diculos, fed ftultos ac abominandos conceptus

fibi de fais Diis formaverint.

Dur

Sed ego jam ftringo nodum , & fic con«

qui üe

cludo : Datur Deus : & Deus eft Dominus

Optimus Maximus: ergo beatitudo , quz da-

)eus , Qu

: elt L

tur poft mortem , eftbeatitudo optima, maxi-

bet Ets

ma : eftper fuam effentiam omnium bonorum

que ade)

fecura poffeffio , (ive /Zaus ommium. bonovum

optabili

aggregatioue perfe&us : Status beatior , quam

ynni al

eít beatiffimi hominis in hac vita : Status,

iter ; d

in quo carebimus omnibus malis, & abunda-

bimus omnibus bonis, quorum (ive quoad cor-

e(boïïm

j omnie

pus , five quoad animam , feu per naturam ,

feu pergratiam capaces fümus, & hoc /ze f/ue.

(mpliit

Demonfiratio conclufionis eft obvia , fiuitque

Si enim Deus talem vi-

gc n

ex Dei conceptu.

carar

tam diligentibus fe preparare non poruzffet,

jma t

non effet Dominus Maximus : poffemus cogi-

tare 77070YeH.

Si vero talem praeparare non

qur ?

llfy MM'

voluzffet: non effet Dominus Optimus : poffe-

mus ge/;ovem optare.

; &m Ill

»

) darö[üï

-Hic ego vitepof? riovtem ?e!iöfïïmam cone

ditionem fi vellem defcribere: pcfi:m enume-

usl

rare innumera 774/a , quibus in hac vita obno-

T s

xii fumus , liberi futuri in illa : poffem ampli-

u

Qtet

ríam

ficare Zozia , quibus affluemus in coclo, torren-

potan-

(jin*

t?,:VGIDptatiS, Pfalmifta tefte, eternum

di:

Ay

P

1o

De Contentzoue þro celo.

di : poffem exaggerare gauAdium » quod azina.

dmr!

toleray

per novam cum carne unionem accedet in re-

furre&tione corporum, fine qua non homo, fed

tOtÍer

una tantum pars hominis beata foret : delicias

gogt

loci magnitudine, & magnificentia infiniti :

valie.

voluptates /enf/uur quamab omni fzce puras,

l

tam ab imperceptibili fuavitate mirabiles : -

titiam cozver/ation:s in focietate San&orum :

pofa

TO d

dulcedinem adzziratzonis in vifione, & amoris

in tenerrimo amplexu Dei : Denique Canticum

A0

Canticorum de fecuvitate poffeffrouis (ine metu

lu f

qidj

perdendi, fine timore finis. Verum quia non

e(t animus hodie cali gaudia laudare: & ego

Sipet

Ü

X

Sapientibus loquor , facile illa eftimantibus

ex pretio, quod ipía Sapientia pro illis perfol-

u

Tedt

vit: judico , quod Exiffeutie evidentia , &

Efféutie fimplex intuitus füfficiant ad extor*

€oim

CItü

quendam vel ab obftinatiffimo hanc confeflio-

Tüpt

nem: zguu eff?, ut homo pro vita beata polt

mortem oz/Jmi contentione contendat.

Tnis

Qu

. Quid enim? quantulumcunque malumfit,

quod nos premic : fit dolor dentium , & non

tef

tiüm

alius: quantulumcunque bonum fit, quod ap*

petimus : fit vulgi applaufüus : fit finis litis: fit

Otny

promotio filii : quot curis angimur? quot vi*

fton

giliis maceramur ? quot moleftias ferimus?

Àt]

quot modis'« ut fpes noftre ne fallaot , diu,

Ts

noctuque coztendimus? Et vita, mifera ifta vi-

Thor

ta tot foeta erumnis , tot calamitatibus infa-

illá

.

B

ütr

mis , ut ad aliquot annos fuftentetur

quid

agimus? imo quid non agimus ? quid non pae

T

timur ?

z

.DeC'ontcfntz'&e fvo celo.

od atit

timur ? Tamen poftquam atrociffima queque

et inre

toleravimusa Medicis & medicinis , denique

homo,e

moriendum eft ; Pro vita po/? sortem autem ,

: delici

pro eternum beata vita agcere nihil, pati nihil

a irfnii

velle equum videri, homini fano poffit ?

OU

gbiles:l

Indfgna res ! exclamat Chryfoftomus : fi

dorum:

poffem promittere tibi Ó Senicule , fadturum

Vr at

me , ut rurfüm juveneícas , & deinceps mille

"untictum

annos vivas letus ac vegetus : nunquid pro

üne mett

hac fponfione & faceres , & patereris, quid-

quia ht

quid juberem ? nunquid obedires ad nutum ?

: epo

Si peterem , ut inimico ignofceres : hodie am-

nandbu

plexareris. Si vellem, ut reftitueres male par-

ta: hodie illis, quos defraudafti , quadruplum

" perf -

entity

redderes, Si juberem , ut abrümperes turpe

sj at

commercium, cui cum publico fcandalo impli-

contlo

citus es: hodie ejiceres füfpectam feminam ,

ruptis ftrenue pudendis vinculis , quibus infa-

baup

mis Dalila ftolidum Samfonem ligavit. Deni-

que fpes vztz /aze in mille annos protrahen-

;nalum fi

a,,&non

dz //ue oleffza , moleftiffimum quodvis impe-

rium dulce redderet : obedires cum gaudio :

u

j lt g

omnis cozfentio jucunda foret. Ah'! Egotibi

promittere beatam horam nec unam poffum.

t V

ferimis 2

At Deus eft Dominus tuus , Optimus , Maxi-

mus Dominus , qui tibi promittit vitam poft

nty dilþ

"I

mortem , non mille annorum , fed zternam ,

illamque vacuam ab omni malo; refertiffimam

bus it

r

omni bono, in illa infula fortunata, ubi ( nam

juvat cum Auguflino cantare) -

n p

M

Ubi

j*

12

De Conteutioue þrq calo.

Ó

. Ubi Juventus nunquam fenefcit.:

fiafig (

Ubi fanitas nunquam: languefcit :

fauv ii

Aüres ,

Ubi decor nunquam marcefcit :

Ubi amor nunquam frigefcit :

Domit

Ubi gaudium nunquam decrefcit :

laqu

Ubi vita terminum nefcit,

Conte

Et tibi non videtur z4uz?as poftulare , ut au-

et

dias Salvatoris.clamorem: : Coztezdzte zntva-

gul

ve! & omnibus viribus pro tali vita obtinenda

Tnus,

«ontendas ?

]

ttadal

Imo in tanta luce demonftrationum 24uz-

Zatem contentionis nemo non videt.

Sed ego

itini r

IT

€rravi , cum credidi , acedze noftre matrem

effe aut infidelitatem , aut ignorantiam de vi-

vertn

ta futura.

Paucorum hoc vitium eft. Pleri-

ficon

tril;

que exz/Zentzam credimus : & effentzam Beati-

tudinis ex merito aftimamus.

Non tamen

tent

movemur,uc vincere velimue zazure 1:gev-

Cont

m'um,

Ziam , quam vincit Cur/or , ut corruptibilem

coronam accipiat : vincit /Mz/es per incerte

li

Gthe

przda fiduciam : vincit Mercator per exigui

lucelii fpem : Vincit Opzfex & "4gvicola pro-

p'er pugillum hordei, & fragmen panis. Vin-

cunt autem 7//7 , quia laborem füum fibi effe

neceffavium. ad faum finem incelligunt :

non

vincimus zos , quia , quantumvis cerfamt ,

quantumvis zzggzam credimus effe cocli bea-

ly

titatem : palfim tamen invaluitopinio , viam

[

ad coelum effe facillimam : & ad vitam ster-

feof

nam poffe fideles animas //ge ssaguis iucom-

tüm

smodis wansgredi, Hcfalía atque noxia per-

üm

fuafio

JJe Contentioue pro cefo.

Ó

faaftó damnabilem ignaviam alit: & fecuritas

t

' fecuritas caufa eft , quod , quam multis ad

aures , tam paucis in animum , penetret vox

Domini: Coz£enudite intrare! CONTENDITE?

i

Itaque nihil egimus , nifi , poftquam «zuizas

contentionis demonfílrata eít fatis : etiam ze-

'e, Ut p

ceffítas demonftretur , quam Dominus zz az-

jie t

guHa porte Gignificat. Atque hoc modoagi-

tinendi

imnus.

Terribile argumentum eft , quod cum

f æqai-

traCtabo , tinniet ambz 'aures veftrz , Do-

Sed

Sed g

inini mei ! & oíTium medulla frigefcet.

matrem

fevritus tevveo.

In pari periculo ego & vos

m de J

verfamur. (taque ( ut cum Apoftolo loquar)

. ple

fi contriftdbo vos, gaudebo , non , quia con-

(iil j

triftabo vos , fed quia contriftabo ad poenis

tentiam , ad falubrem timorem , ad feriam

on tame

yna h

contentionem , ad mortifere acedig exftevspi-

num.

At quoniam ego nihil fum , ni(i vox

atbl

clamantis, qug aures ferit: tu, Domine , qui

r int

er i

cathedram in Caelo habes, tu corda doce,

js. Vr

Dars II.

jftid

t

: o

Couteutiouis uecefitas.

(tt Il

fil

agh (

Uvat familiariter agere , ut. cozfez?zonzs ze«

J

ceffttas paulatim oculis etiam cacutientibus

0

Y

rl

fe oftendat.

Dicite : Quid putatis ? Quan-

am æm*

TA

tum requiritur , utaliquis noftrum zternum

us aliog

D

x

damnctur ? Fortaffe non habetc infern

ince-

fiao

14.

De Coutentione pvo calo.

feeri f

incolss » hi(i fratricidas Cainos ? nifi tyfannos

Pharaones ? nifi Judas proditores ? nifi Sodo-

fatebei

7177

mitas JJomiges pe/ffos , €? peccatoves coram

Domino nimis ? Gen. 13.— Sit ita. Quero

*

*

aflerti

