gilitatem fzepius, quam per petulantiam la-

bitur, atque per externas potius tentatio-

geieh d

jens r

nes , quam per internas cupiditates przcipi-

tatus,

Verum vir literatus aut nobilis ita

)n (inere

fere differt ab homine de vulgo , ficut An-

?110 T

gelus ab Adamo, VeniamCriminis Zaus ob«

o

tinuit; /4ggelus non obtinuit, quippe quem

Jcientim ac . nobilitatis faper hominem excel-

j, fereni

u Deut

lentia miferatione zzd;gnuum fecit propter ani«

mi vitium pro tantis przrogativis Zggratz.

Peccatit

Al

0 infélix excelleutia ! quz aliud nihil prodeft,

quam ut, qui peccator , z/270v peccator

p

"Tl

fit, . . Peccaut ! Incipit Lamentatio auimue

peccatum . fuutm agnofcentis , €? deflentis ama-

l/l, : & fw

461 2v

m Di*

Et accedit huic circumftantiz a per/ona

s d

peccantis hzec obfervatio, quod multi peccent,

j

non modo 4z literati , vel nobiles fünt, fed

j

"

quia fünt, non peccaturi ( loquendo de certis

cnili/

peccatorum generibus ) fi aut. z0/z/es , aut Zi-

[ P[ M

i

feratinoneflent, Nunquid enim , qui nunc

i P

per prapotentiam fabditos emungit, ac oppri-

a

mit : // zoz effét zobilis , ipíe graviflimum ju-

Peccztü

gum ferens ad ftivam fudaret ? . , . Et qui

er fummatn licentiam in omnem libidinem fe

ja

mm (]lt"

impudenter effundens , alienz pudicitiz paf-

n uwl"qm

im inüdiatur; nunquidpeze gmwtsu compe(ce«

2

retuk

36

De gvavitate peccati.

r'etur,-ni[ï nobilitas impunitatem fponderet? , .

quiet

Pratérea , qui nunc zz vaziffune offentationis

( tole

guerilem pompam ac alimentum , corrumpit

*

*

ambit officia, ad

la D

juftitiam : exercet ufüras

qu f

quze non eft natus : contrahit debita , qui-

ditosí

bus nunquam folvendis par erit: //. de plele

tiam d

effét , nunquid parcius viveret ? .. . Literatz

rdi

autem , Eheu! quot fcelerum fe reos faciunt,

nititu

quorum ne quidem fcirent nomina , fi /czen-

plüs.q

tia$ ignorarent! . . Simoniz , lfurz pallia-

teribun

tz, protradz lites , prepofterz libidines, oc-

Coníci

cultz hzrefes , le&tiones & fcriptiones libro-

pielis,

rum vel impudicorum , vel calumniantium;

Qensdi

noxia confilia , ingeniofie ffaudes , & machi-

ul

nz , non funt peccata vudium . . . Sunt

J

zobilium , fant. literatorum ,. beneficio fan-

Don l

guinis atque ingenii adveríus Benefactorem

ius ;

Deum impiiffime abutentium . , . Non po*

fjerm

teft zzgrati bomiuis audacia horrenda in a«

Nobil

trociorem Numinis contemptum f(ürgere . ..

IT

Erravi! Surrexit , furgit., furget, quoties

Ctafi

preter malitiam fibi propriam , caudam /caz»

tionen

-dali poft fe trahit, per quod Deus Pozorem,

Yd p

Literatus aut Nobilis eu&oritatem , Proxi*

intj

mus aZmam perdit

Peccavi! . .. . Inci-

Cnt

pit Lamestatio auime peecatum fuum agnofcene

lo

2$ ,€9 deflentis amave 3 .. ,

QQoru

Blaspheimare . fecifii . inimicos Domimi ,

*

&üun

ajebat Davidi Nathan

L]

nec enim erit pec-

'ljo

catum tuum occultum diu. Ec quid dicen

Neniu

homines ; cum audicrint ? Mirabuntur, quo

.qui

unn«

-

De gvavitate peccati,

37

ideret? i

at

qui ejusmodi eft, eum Deus in folio ïfraeliti-*

co toleret 5 atque de Provideztia dübitabunt.

ormümt

Tta Deus amittet Pogorem .

*

e

Tu veto

Yficia, d

j ) q'di'

qua fronte , qua efficacia deiaceps inter fübs

ditos (ive zz Eccleffa , ive z curia obíervane

( p

, Litni

tiam divinge. legis urgebis,poftquam per transe

g"effionem ex Judicefactus Reus amififti au£fo-

s facit

vitatem? .. . Nihilefficies, Exemplui nocebit

117

plus; quam tmperium proderit, Plures azzrz in-

g pall

']'[ws j [

teribunt ..,. [fta Nathan Davidi: fimilia nobis

$] libro

Confcientia oggerit , . Nimirum inter peccata

plebis, & peccata Nobilium ac Literatorum in-

antium

, madi

gens difcrimen eft. Plebeii bomines vel peccane

occulte , quia nemo illis attendit: vel peccant

(* Sum

ficio f

Jfue damno, quia illorum exempla vzm £rabendi

non habent ; vel peccant, (ed non znpune. Bre-

efadirt

yius : Peccata plebis autzoz ofervantur , aut

Nay

fpevuuntur , autpuniuntur. Verumquoties vir

d i*

Nobilis aut Literatus peccat , aliquis Zuczfer

| eren'

peccat, fecum cafum ftellarum trahens, . Pec-

j m

cata ta/ztmi vix fallunt oculos vulgi ad obferva-

m

tionem Majorum proni: & quamprimum illa

bgnoi' ?iK' !

vel per fufpicionem verifimilem fiunt publica :

L.

fiunte/Zifera , omnemque Communitatem in-

m

ficiunt . . . Sunt peccata , ut ita loquar , ca-

mg'W/""'

nonizata, tanquam .Sovis aut Mercurii, a

quorum divinitate propriam fibi turpitudinem

pm])þli !

exuunt 5 jeccata , quz in omni tribunali

etit p

Patronos (emper , fiepe etiam. advocatos in-

j 4

veniunt : pecca?4 , quz denique a/ufus in u-

iif qu.g

um vertunt , quietumque fenfim in Repu-

qul

3

blica

|

l

38

BPe gmpitdte peceati.

| filtm

'blica imperium obtinent,eo quod rarus Bäptïfü

eaiin

fit,quiHerodi zque ac Herodis fatellitiimper-

! : d

territe dicat; Voz /icet. Horrenda peccata,quip-

fius

pequz preter' malitiam communem comple-

| &buifl

étuntur (ingularem ac propriam, eamque gemz-

| hl ,

2411, unam ab ingrato animo per/one peccautis z

alteramab effe&tis zp/us peccati , quod in homi-

Qu

( mal

ne nobili aut literato femper cazdatum em; s

fütnoi

Ego tamen peccare potui ! & fic potui!

h

. . . Heu! demonftrata eft horrifica veritas :

Jo*

tphifa

Unus aflus. peccati talis digna eff eterni do

[ 9

vis materia , .. Rumpe coftas pe&us , &

fpatium dolori laxa. —Peccavi ! [ucipit La-

Dam

[riis

guentatio anime peccatum [uum ngfgq/&entis,

Peccavi Domimo . . ,

Ut

€? deflentis amare .!

Doni

Audite hoc coeli ! audi terra

! obftupefcite

Inferi

'

e

Peccavi Domino ! & ego ! ego

tempt

tibi .

Jfum ille vir , qui per infaniffi

mam audaciam

Coram

edie

ntiama exigenti

contempfi Deurn ; & ob

P

$ v

cum execrabili protervia di

xi: Non ferviam!

Qhtra

.. . Heu ! Potuit hec. vox ex ore homi«

fl

nis zobilis , ac. literati prodire ?. Nec cce-

Ws !

lum me fulminavit , terra

forbuit , Inferi

*

E-

ttnj

rapuerunt ? . . . Ego Jum :

lle Vir , qui

8 t

per Dei gratiam a maífa vulgi fecretus ; iplo

g

privilegio , quod füpra vulgus me extulit »

gv

ebufus fum contra Dominum , cujus benen-

Áini

cium hzc fecretio fuit!. . Ego fum ille Vir ;

lll e

qui poftquam ele&us füm , & ftudiis lite-

n

rarum admotus , ut effem /ux mwuudi 5

[

De gravitate peceati.

39

sPapi

fl tevra * nunc ficut f/al infatuatut per pece

eati infamiam pedibus conculcantium prote-

itiimt

at u

ror: & per exempli pravitatem /cut 2gs

faütuus a Deo abduco , quos trahere ad Deum

od

debuiffem ! , , . Tantum malorum ab uno

uqucgmi:

vt

malo ; 47 wzo a&fu, peccati venit . . . Vah $

Quz czcitas infelicem animam tqnuit m

dinhoni

T

O malum omni malo deterius, quam fero t&

cognovi ! quam fero te deteftlor ! . . -

C potui!

Incipit lamentatio anime peccatum fuumm

verius

ni d

agno[centis €? deflentis amare! . , . Conveis

tere anima mea ! Convertere ad Dominurmt

lus ,&

n b

Deum tuum ! .. zZ£us peccati aCtus aver^

ftonis fuüit a Creatore ad creaturam : Con-

ofeatfi

vcertere ad Dominum Deum tuum :

ev9 &

il .

Domine | Quis fimilis tibi ? Et ego £e coze

)&upeki"

tempto obedire meo appetitui malui , quam

'

" fs"

tibi

L

' Mea cula ! . .. Domiue Deus Y

st

coram te curvantur , qui portant orbem !

1 &

F

Ego vero pingui cervice , '& ere&to collo

Vr

contra Omnipotentem cucurri , fimiliter uti

oe *

petulans jumentum contra ftimulum calci-

M (u

t

trans ! Meaculpa! , . - Domine Deus 1neus !

*

fj

Omnia offa mea dicunt mihi

*

Deus eus

Vli'a j

es tu

L

'

catum decalo-

Ego autem per cal

&tl r

gum digito tuo

fcriptum ,

erfequebar fu-

1cX h

& exultabam in rebus pef-

gitivas ftultitias ,

jl

fimis ! Mea snaxima culpa ! . .. Domi-

; zlle V"

zu$ eft , cui non obedivi ! Deus eft , quem

ydis J

contempf(i ! Deminus seus!. Deus aneus , quem

4

deres

/,

;Jt ]

jl

40

D gmvit&e peccati,

dereliqui, a fonte aqua vivs ad cifternas dif*

WIO j

fipatas averfus! . . . Anima fatua ! ingrata!

At ,

füet

impia! .. .

Usquequo infenfibilis eris ad

tantum malum, & tam amarum ? Conver-

temi

tere

*

!

Convertere ad Dominum Deum

€0ttt

tuum

[

* € 9

*

Y

Equidem DD. Sodales , placet hic

'lu&us

off

Sed

D

Deo, & hzc lamenta iratum placant.

parcite vobis ! Summum dolorem non a&us

C0

peecati poftulat. ; . Szatus poftulat , de quofit

n

fii /g

J PUNCTUM Il

ved

[

Confideratur Pcatusv pec;ati.

u

F!.P

Oftquam perfpeximus , quanto dolore

[

digna fit culpa zz a& peccati, ive (übftan-

Qu

tiam actus, five czrcumfdantzas intueamur : non

C2

erit difficile intelligere , in quam lacrymabili

Qu

ftatu verfetur, qui zz /Zatu peccati eft. ,. Dicun-

pu

tur autem illi in ftatu peccati effe, qui 1. poít-

hii

quam peccarunt, 'zoz flatizm per dolorem

W

perfedum , aut legitimam confeffionem re-

fit

£ra&ant peccatum.

2. Qui cito quidem

I

fl

retraCtant peccatum , fed cito etiam re/abun-

Zur , atque propter affiduos relapfus , zreva-

li

(

liter cenfentur nunquam a peccato ceffaffe,

lg

3. Qui ceffant a? a&u , fed' non ab affe&u

dj

ad peccatum ,. quales ordizarie fünt , qui

I

jucrum ex peccato habent, aut quos ad pec-

al

candum égeftatis , vel contemptus zzpatzen-

Y

£j2 trahit,

4. Quizz proximo peccandi peri-

ll(

culos

41

; De gvavitate peccati.

itmos d

eulo, quod fugere poffent , £emere per/fffuut :

Iuen

aut , fi fugere non poffunt , neceffarium con-

; eris l

fuetudini deponendz cozatum adhibere con-

Conyes

temnunt. j. Tandem., qui peccati quidem

) Deut

comfffouis nullius funtrei : per babztum tamen

vivunt in perpetuis ozzz/fozzPus obligationum

üc lr

officii (üi, aut ftatüs,quas/ciuzt, & facile edver-

u

tunt, etíi //;sule veniales fint , (epein mortale

a af

coalefcere , (iveper Zztentionem iu fflatu megli-

3quoät

&t'tie perfeverandi: //veper collecionem €r cu-

suilum omiffionam, cum offcái vegle&lio in gra-

ve damnum reipublicz, aut in grave detrimen-

"

tum honoris Divini redundat,

Primo sodo

i2 flatu peccati per integrum annum vixit

doltt

avid, non citius de poonitentia cogitans,

ubl

quam Prepheta admonuit. — /tero modo pec-

us t

cavit Sau/ per odium erga Davidem , de quo

rymäbfh'

quanquam interdum doluit , tamen continuo

ii

profecutus eít perfecutionem , velut füg poe-

pl

nitentiz poenitens.

Tertio modo peccant

Joloret

fures., qui deprehenfi in. periculo abjiciunt

nem It

farcinam poft. dumetum , non item animum

pitet

refümendi ,. fi perfequentium induftriam fe-

j

fellerint ; peccant 7Aaides, qux ex proftitu-

f

tione corporis vitam füftentant: peccant grz/7-

J

CCMCI

£e$, qui punctum honoris füi in vindidta , &

D

duellis conftituunt , quidquid Evangelium

Iqu

réclamat.

Quavto tiodo vei fant , quotquot

d

ab oculo , a manu , a pede fuo Jcaudalum

patiuntur. —— Volo dicere , quibus aut faz-

yiti

/ W

lia/ritas, aut offcium , aut Fomulitium oc«

y

eafío

511/0;

42

De gravitate peccati.

cafio ruinz eft,

Quinto modo denique i

piaci

ffatu perpetui peccati mortalis ver(antur. Pa*

Non

ventes ,qui per diuturnam cozgivegtiam ( ete

Tuen

fiinlevibus exceffibus ) aut per bonz edu-

[

cationis zzcuriam. liberis füis januam ape-

Hj

riunt ad omnem licentiam. — Verfantur FEii,

Exc

qui verbo , opere , ignavia , inobedientia ,

di

cruditate graviter parentes contriftant , id-

-

Enit

que non per unum vel alterum , /ed per a&us

ego

feequentatos itreverentiz , quorum licet /fz-

quar

gulz levem culpam non füperen

t t Coztzuua-

tü5,.

Ver-

?io tamen fpem bonz frugis evertit.

Bo

fantur /4dvocati , Confiliavii , udices, vel

Nun

officii füi obligationibus zzpares , vel in exe-

hw

cutione /ezzz cum litigantium damno : Sa-

cerdotes ac — Parocbi de fuis reditibus plus

queï

Lj

tuu

quam de Ecclefia , & animabus folliciti

,

ho

Magiffratus , & quisquis preeft ,in abolen-

Cl

dis abufibus , & bonarum legum urgenda

i ii

"r

obíervantia vel improvidus , vel timidus , vel

«t

inefficax.

Atque ex horum numero , quos

Va

jam defcripfi , f quis eft noftrum , dico illi:

X

"dmicel in flatu inimicitie cum Deo es pof-

U

£us, qui flatus. friffiffimus eft, (i fcias : im-

fap

Jéliciffimus , ; i nefcias : borrendus , fi con-

m

temnas.

Iterum ergo Zgcipit Lamentatio

T

anime : aperti funt fontes lacrymarum ;

l

lacryme ejus inmaxillis egus ! . . .

u

2. Si fczs , quod peccati mortalis fis reus ;

obfecro , fierine poteft , ut zz boc ffatu ve

femel /fzcere rideas ; aut velper umam no&eu

Y

placi-

De gravitate peccati.

43

nique i

lacide dormias ? autofficio pacate fungaris?

«ür £

Non tibi quotidie , non in fingula momenta

j (

ruens de Coelo vox in aures clamat : JAeus

ng Cdlï'

es miortis ! & : Deus c/? boffis tuus? . . Heu?

im j

Hoftis Deus 1. Quid . triítius dici poteft 2 . ,

Ó Fl/ll j

Excidifti gratia Dei; infinita ;a&tra eft ! inci-

dientiy

'

diftizz zram Dei : lamentabilis ca/us ett! , , .

i, 1

l

Enim vero , vir bone , experiris, quod dico: &

v tht

ego nunc fcio , quare triftisfit anima tua, &

iet ff

quare conturbette .. Hactenus mzrorem vul-

77772

tus , rugas frontis,ominofum filentium, füugam

Vet*

hominum affe&ui bypocondriaco vribuebarnus,

n VCI

Nunc vero, cum in vifceribus peccatum alas;

i exee

in promptu caufa eft , cur zielazcbolia te tor-

):S(l'

queat .. . Confcientia facit , ut peccacum

$ lllS;

tuum coztrate (it femper . . . Itaque diu;

Jl

no&uque Àic afpe&us cruciat tanquam fero-

abulte

cis füriz , armate crudeli flagro in &teznam

earnificinam,

if cndl

Quocünque pergis , tecum

j ^

eft ; & infelicern. Cainum perfequitur . , .

.

*

j T

Vagus ille per orbem ambulat

nusquam

jj Jl

peccatum abeft ,. . Uxorem ducit: trifti-

*

*

f þü, h

tia ancillatur . . .

Delicias variat

nulla

EL

*

*

nullus eft Ifaac,

fapiunt . . . Gignit filios

[ ov

nullus Azfus. . Ampliffimam urbem condit z

Afil

mens tamen anguíliis premitur . . . Fit

1j

Princeps populi , verentur fübditi , ad nu-

tum obediunt : fola Confcientia relu&tatur ,

f

& quo magis jubetur tacere, magis clamat:

7 [

Caine Y Deus te odit Y Deus odit ! . . To-

: tremit animus : Cazze ! fulmemn

j

nat de die.

ipudi-

ht

44

De ngvitat&pelcmtzi

fa.

émmineb! .. . Aurez ftelle de no&te fulgent:

Tiit (

monet animus : gonz fulgent tibi ! gon tibi !

fit,

. « . Occurrit innocens filiolus: gemit ani-

pei

mus : tüzmam e[fes /fcut. parvulus 1fle Y .. .

.

tem

Latitudo: dominii fe oculis objicit

.

oggerit

mens

*

*

qui

Quam diu bec.? €? quid poffea? . ..

€on

Triftiffimos dies mifer in iftis curbis agit , &

pec

noces infomnes poene . . . Imo poenis nee

(uti

fomnus vacat,

Imago Abelis fomniantem

mul

terrefacit , vindictam a Coelo poftulans . . .

O vita mifera ! & quo diuturnior , eo mife-

[

fare

rior: Veriffime £rZf/is vita , in qua delectat

mibil : affüigunt ormzia hominis animum ;

[17

Dr

Jcientis , fe effe in ftatu peccati gravis . ..

Si autem in hoc ítatu es, 2uzz fcias ve effe:

W

Int

equidem erit vita £rz//if minus: íed multo

infelix magis . / .

Ini

n

3. Infelicem voco , quia tua zgzoram-

diía neque zzzocentem te faciet , neque pe-

lil

Yat

aniteutem.

Qui enim przorzbus quotuov m0-

dis in ftatu peccati funt , o//;vi/ci fortaffe

tür

ad tempus fuz conditionis infortunium pof-

"i

funt : ze/cire non poffünt , . . 74&us . pecca-

pto

del

ii enim , ficut explicavimus, pofitus eft

& [ciente ac volente : igitur,. ni(i vetraZatzo

lv

T

fimiliter a /czente, ac voleute ,'& quidem ef-

ficacitev volente po(ita fuerit : zgmorare ho-

m

mo,non poteft , quod a£us peccati perfeve-

lgh

ret sora/zter , atque adeo tranfierit zz /fa-

p

Ti

tulll rP

Quodí per alia diftra&tus , non

recordatur , in quo ftatu fit animus, peffi-

(l

ma

De gravitate peccati.

4j

filrin

fna ob/ivio eft , . . Nemo enim ideo defis

nit effe reus , quia non recordatur , quod reus

a tii !

ruit a*

fit, . . Predonem dormientem , cum minime

e!ql'

periculi memor eft , Miniftri Juftitiz in carce«

rem rapiunt. . , Major difficultas cum illis eftj

oggcric

lu

)

hn

qui 4uzzto 120do , hoc eft , per coz£zzuatas five

commiffiones, . five omiffiones zere venzales

agl

i m

peccant, quomodo verfari poffint zz /Zatu pec-

eati gyavis , cum nefciant, gurmdo continuata

niantett

D$ o*

multiplicatio levium compleat ma/zrzazm £rd-

vem. .. Certe ffante bac iguovantia videtur

o m

eleQat

ftare non poffe five advertentias Give coufenfus

TU y

plenus, qualis ad peccatum grave requiritur

€x €o capite ; quia non poteft effevoZ/za mali-

YT

" c!fe.'

tia, quz noneft cogzita .. . Hzc interroganti

interrogando refpondeo . . . Alis Oecono-

| ml

mum domi tuz Zege ggavum , quid ex ofi-

cio tibi debeat: certe gnarus effe debet. ..

gt

Iile , ne moleftus confervis fit : neque obfer-

y P

vat, quomodo quilibet füo munere fünga«-

yr me

tur: neque pigros ad opus urget : neque in-

foraté

vigilat infidelibus : emergentia damna. non

inp

profpicit: occafiones jufte lucrandi negligitz

: pm-l'

debitoribus folutionem procraftinantibus con«

.

jus

nivet

.

denique ///7 vivit, zzcurius tuz . ..

Tu mones hominem (xpius : non raro fe-

a i

gnitiem increpas : minaris füpplicium , (à^

j

ignaviam rationibus tuis graviter obfuiffe de-

fjl «

prehenderis , . . Nihil obtines . . . Poftre-

i

mo intra triennium , decies mille lorenorum

)

n

detrimentum qecopomie tu per Bominig

a

BEglis

n

46

De gravztate peccatt.

ferit

negligentiam eveniffe intelligis , . . Qusg-

ro , quid facis? , , , Non tu inertem ceco-

gati

nomum mercedemul&as? non domo gjicis ?

p

t n

noa ad przftandum damnum obftringis, (i

ozes ? . ... Haud dubie : damnum enim ,

ipf

ais ,

& cognitum , & volitum fuit fervo

n

n

pigro» & villico 2zguo , eque ac (i diffipaffet

bona meapo/ztzve, ut prodzgus. . , Atqui nulla

dic

Tar

dcfignari hora, nulla dies poteft,qua tibi gravi-

zer nocuiffe mifer dicatur.: quo jure tam aufte-

€tia

rus esilli ? . . Quid ?Sit damnumZeve ab omifa

p

fionibus //zgulis, inquis: non eft leve a cozzi-

AVL

faty

muatis... lmo attende; quid dicas, Nam ego

neque Zafer continuatasullam video, qua cer-

u

to füerit graviter noxia . . Nulla fit; ais: Quid

qu

tum ? at ipfa coztzzuatzo graviter nocuit. .

dy

$u

-Hoc homo , cum fufcepit officium , zgzora-

ve non potuit : hoc cavere debuit : reus eft,

X

.. .^ Kette judicafti , . . Et-nempe ita eft.

ho

Jia peccatis otuifffouis , etfi advertentia ad. ma-

flat

litiam gravem zz /zzgulis (epe abfit; ideoque

lür

anobis defermézate non quzlibet , fícd illa

ftr

fola , qug per fe /ülam opponitur prxcepto

gravi afffrinativo , damnari ad inferos poffit :

«t

tamen , quod cosgriguatio omuffionum leotum

f

Quii & commz/frozum faücceffive coalefcentium

lür

ad effétium gxaviter prohibitum ) exerceri da

bi

poflit fine. /cientia & adverteztia ad gravem

U

malitiam , non. credo . . . Facz/lius excuti-

lo

tur cogitatio ,

& remoríüs contemnitur ,

fcrw

. quam fitin peccatis , quorum malitia /zzfu

erit,

De gravitate peccatz.

47

' Q!æ'

ferit, hoc eredo . . , Sed Jec facilita$ obli-

m (

gationem /e zz/piczeudi non aufert . . . /z-

0 gics!

Jbicete! continuo , quod fis in ítatu pecca-

tigs,

ti mortalis , citra dubium fcies . , . Hoc

1. 6nity

ipfüm / ormittis , ue /cias , ftulte agis.

J:m

üit (

enim tua ignorantia culpabilis eft , & ficut

Jervo pzgra, ,. & villico iniquo fatalis . . Plus

jifüpaffcz

qi nl

dicam, Affedata , & voluntaria hec igno-

rantia tantum abeft , ut zzzocezftem faciat : ut

ïbigmvi'

m al

etiam faciat zmpanitentem . .. Quis enim de

boni

poenitentia cogitabit, qui ftudiofe intelle&tum

77

avertit, ne cogitetde peccato?. Itaquegu e? in

ftatu peccati, & culpabiliter ze/czr fe effe( eo

m ego

us q

quod fe nunquam examinet) eft z /Za?u , in

s Qii

quo neceffe eít, ut pereat , /Zze verzedio , quan-

Ocui[ "

doquidem zzzocezs effe non poteft : de peziten-

I

n

£ia autem nec cogitationem admittit, . Euge !

reus d

i

Non eft hic ftatus timilis illius, in quo ponitue

homo , qui .poft commiffum lethale crimen

cind

fud T

flatim z amentiam incidit: neque reftitui-

jden

tur fibi etiam füb finem vitz ? Ah ! zzfe/icior

f li

ftatus cogitari non poteft ,. .

v

.4. Poteít tamen cogitari /ce/efffor : &

eft illorum , qui in quam malo ftatu (int ,

Jfctunt : & contemnunt conformiter ad oracu-

1 jl

lum : Zmpius, cum in profundum venerit

rl

peccatovum , contemnit , Prov. 18. Senten-

r

tia horrenda ! Quis enim crederet , poffe

g

hominem & a Fide, & « Katioze adeo de-

feri , ut nec Dei , nec füi ratione habita,

rnnimr !

ü f

per plures. fape hebdemades , menfes , ae

aunos

f

48

JDe gravitate peccati.

i

'annos , fciens & volens , zg /fatu pevpetui

ptov

hom

peccati mortalis. vivat ffge borrore ?. . 'Ta«

men quotac quantos ejusmodi peccatores o«

* |

&vi

diis

nefxculum vidit? , . Heu! Quis, nifi pezitezs ,

oculos Regis fubit, quem fciteffe confcium cri«

Tni

-CI

minum adverfüs graviffimas regni, leges a f&

&i

commifforum ?. . Et ifli rez Deo , in oculisDei

VV

quotidieludunt, rident, jocantur , negotian-

int

tur, quin defcelerum deprecatione vel volune

cit;

tatem füfcipiant: tanta vevereztia Deiettl.. .

Quafi contra fe nihil poffet , aut vellet facere

Omuipotens, ita zftimant: tam nulla eft cura

fhtus

Jfii . . . Si fidem habent: qua fiducia tam diu ad

DT

marginem inferni ambulant , unde crepitum

qiis|

flammarum . audzuzt , & carnifices vedeut

fintn

promptos ad nutum Nemefis , ut temerarios

fum

ludiones in horrendam voraginem igneis ca-

Val

tenis trahant ? . ,

L

Si //dem abjecerunt :

ï

ptot

qua vi Aatzozz obffítunt , evidenter convtne

m

centi, quod non ideo ceífet infernus e/f ,

pj

quia ipfi ceffarunt credere 2 . . . Sed cui

Qu

ego bono ratiocinationes congero adverfum

ln

€0s, qui ogmia argumenta contemnunt : qui

d

sionita amcorum contemnunt : preces famt-

Vl

liarium contemnunt : Exempla , & autori-

dily

tatem Majorum contemnunt : promiffa -Det

ftiluq

invitantis , & szzas irafcentis contemnunt :

ïien(

pericula proxima sale s0riezdi contemnunt:

UT

imo ultro accerf/unrt in mutuam cgdem proe-

ruentes ad duella : committentes fe longis »

T

atque ad uiftilfimos cafus expofitis ZtZzeriPuss

, Qu

pro-

"

49

be gmvz'tatä pecmfigï

perpetui

provocantes adverfum fe fluvios , ac mariaz

!n ATZ'

homines & belluas : odia & venena : infidias

OTCS 0T

& vim : morbos & mortem , dum fe velgla-

ititt

diis hoflium zz Ze//o, vel ire ac invidiz ini-

cjn a

micorum Zz zegot£is pacis objiciunt, . . San-

qel f

&i Colites , quam horrenda audacia eft fic

culiid

viventium ! quam horrendus coztemptus JDez

aegotiar.-

in tali contemptu füi ! horrorlin

guam üqpefa-

j vl

cit: gpimus a pavorc'tabefcit! "

'lem "

t factl

f. O vere trifffs

.

'

infelix ! horrendus

4 quri

flatus , Status. Peccati! . . in hocflatu i

ydirad

ego aut füm , aut fui: eheu! quis füm ? &

quis fui ? , . . Zuczpit iterum , nec jamante

| c?w:m

) v

(il

finem vitz finietur Lamegtatio azitie peccatum

meam

fuum agnofcentis , €m deflentis amare! . .. In-

Q

vade me Jolor! quantus in corde Redem-

j

ptoris mei vixifti : tantus in meo vive! Statu-

Xcert

qu?

tum eít, ex flatu. peccati tranfire in ftatum

"T

poenitentig. ,. . Falete peccatores , quibus-

Sed N

cum infelix per viam perditionis ftolide am-

dialit

bulavi 1 .. . Heu! Erravi, ficut ovis, quia

jnt

H

"

ibam , qua itur , nonqua eundem eft ! $4/.

vete SS$. Panitentes

e

!

/

ja

In veftro Choro fit mi-

jl

hilocus ! veftra veftigia ofculor ! exempla

gt

7 Ji

fequor! & hoc in horahac ! in loco hoc ! fer-

viendum eft Deo cizo ! . . . Nam volo fal-

t

Cmnunn

Cüyre amilnam THeAI . , quoctique labo-

j

ve conflet. .. . . Initium fiat a cozfeffione

lg^

facio.

jj

4

geuerali , quam Df:o

D

Con-

r

$o

De gravitate peccati.

ili

Colloquium.

gue

Uva me Deus , uttotus lamentum fs s

1!*'7

ua üsque ad mor-

l(l&

JEfu ! vriftis fuit anima t

tem propter peccata mea.

.

Heu ! quanti o*

i

Joris materi

a fuerunttibi ! Ego autem frigeo?.

Ah ! traníeat a me frigus hoc ! . . Angelus»

J

am, accendat

J

qui confolatus eít triftitiam tu

It

meam! . , O malum peccati! o fi te homi-

nes noffent ! ^4us peccati eft actus DEO

one

eni

fumme contumelio(us , five in fua fubftantia,

five in fuis circumftantiis confideretur : &

lil]ïg

fa

ego peccavi

L.5 Status peccati eít ftatus

zvifliffimus ,

fi in hoc ftatu te effe fcias: zz-

U

*X

(i nefcias .: Dorrezdus, fi contem-

U

feliciffimus ,

nas : & ego €

heu! quam diu in hoc ft

atu vi-

'

(i vel

xi! O cite pretevitze ingens labes,

C

femel peccavi lethalite

r !o vita omni morte

JESU !

7j

horrenda magis, fi in peccato hafi!

doloremendet vitam : gratiam intenfi

doloris

[

l

dona, . * Pqter uofler. Sedeamus.

Reflexio,

Spero , tto$. e[fe auditos. Mibi jam corþe;

oculos liguefcens fluit. — Cooperemur gratia.

Magnus dolor sgza gratza effl. Coopeves

agur grvatig , €» dolovem , pro quooravi*

snus , jam pra&lice exerceamus. — Dolor cito

ll

[

emendat. vitam prateritam , & // cum amo-

1

ve conjun&lus eff , inþ'ar ignis agrum auime

De gvavitate peccati.

$t

ab uvticis E? sisaniis momento purgat : facit-

que, t cigeves pro fimo fint ,a quo terva buc

]üm.n

usque (evilis infpem frugum paratur fpluvia

d m

Jacrymarum fuis temporibus areutem vigent,

[uanti l

. . Interea prodibat Sacerdos ad aram, &

Vg

Director loqui pergens dicebat: 7zgpus Mif-

Angdlli;

J tempus idozeum Byercitzo doloriserit. , .

acoi

- Mf facrifícium propitiatorium ef ex ope-

te ho

veoperato. . Dolentibus, ezzaz erit ex opere

us DO

operantis.

Huic Sacriffcio , cum cruentum

bfdant

evat, adevant duo geuera bomtuum , fideles, &

ür «

zufideles, Hi. cruciabant €7 irridibaut, Chri-

E ftatus

Jfum : quos 2mitantuv , quiper garrulitatem

ia i

& uugas Miffam profanant. Ill condolebant;

contél

G percutientes. peHlora fua , revertebantuv,

at j

Hos imitabimur : atque animo drocul ab

ava in augtlum vecedeutes , cum Publicano ,

iS;W

nni m

confe(fionem. generalem peragemus Deo , ad

l.

2ucrementum . dolovis.

Confiteri Sacerdoti

j d

Jemel, fufficit , /£ vite ffat. Deo utilitey C0f«

Jfitemur quotidie. Confrteamur ! . ,

-

EXERCITIUM

Confeffionis Generalis

TU

o

j yiie

Corau DEO

Cal]p [

füb Miffa,

mooï"?'i'

Mif in tres partes dividimus, tnitium , que«

g 1

diutm , ffnem.

Singulis /impule partes an-

Synopfin

j i

nalium vzte zo/fre njþwdmtf

z

[

0,'

$2

De vigore penitentia.

ebfe

do ,,£ dico Deo: Multa mala feci ! Parsf.

Parum boni! Zars 7J. Parum boni feci; &

LC

hoc ipfüm parum bene ! Zurs 7IT. .. .

Initium Sacrificii Propitiatorii 7TEfus fecit

Me

in monte Oliveti : Sacerdos faczt generali-

ter confitendo peccata. totius Ecclefia mili-

antis contva cavmellt , muudum, €r demo-

zein. Pars hujus Ecclefiz fumus. |(Sungamus

ä

5

voces corde coutvito, €? buiniliato: dicamus :

'Onfiteor DEO Omnipotenti ! Multa

mala feci! Multa. Puer ! multa. J'uvenis!

hi

inulta Z;r! .. . Puer inobediens, mendax, &

contumax quibus petulantiis Parentes meos,ac

Vi

fcrï

Magiftros inftar feri Ismaélis afflixi! . . Juvenis

eheu ! annumtatis decimum fextum cagi ZAite

m

]w

&

uffinodeploro. Sczentiam tunc magis , quam

confc

cientiam curavi: Ariftoteli & Ciceroni re»

It

Evangelio affurrexi : totum

LP

verentius , quam

le

me in hoc ftudium,ut amarer, & amarem, e€

ih:

di. Itacomputrui coram oculis Dei: & exceffe-

i

runt caput meum vepres libidinum; & nulla

Wem

erateradicans manus ! .. Vir,qualis homo? ..

p

qualis civis ?. . qualis fum Chriftianus? . . In

"tti,

quo diffimilis fum illi Judici, qui nec Deumnec

Csl

EG

hominesreverebatur, Luc, 18. . TabulzMoyfis

funt fpeculum, quod infpicere fine horrorenon

vir|

au

poffum . I nunc, homo vane ! & /ava manus,

tanquam fi non invenires caufam mortis JE(u

Qpa

e!orate

n

in te . , Ah ! Orate fratres pro m

De vigore penitentia.

$3

I Ioni

.Obfecro , ut Deus

propitius fit mihi pecþatori !

i fed

« « Multamala feci!, ..

HI'H

Dfu f

Medium Sacvifuz Propitiatorii /;; Crucifi«

ener

xio Chritli, cujus memoriam ÉElevatzo facrae

Mf

Hoftix rezovat.

Surfüm corda! Pz/ius Dez

? jn

fathus eff obediens usque, ad mortem : Sic

ïwzgamuf

Deus dilexit ! . .. Szc bomo diligat ! ..

fioami

*

5

Szc e'go dilexi

« .. Unde amorem probo? , .

99 *

Mul

ïuvmir!

| Coufiteor Deo Ormnipotenti : Parum

a

Eoni feci Y Parum Puer! patum Sfuvezis! param

mayy

F'ir YPuerprzcepta Grammatice follicitius ob-

fervavi, quam przcepta Decalogz : & folcecis-

,]ie

v

mum plus horrdi, quam peccatum mortale. . .

155

quam

Juvenis inotio, & nugis llorem zratis decoxi. , ,

Virfimilis füm arbori przter folia nihil haben-

qeront

u

ti. .. Suh fpeciebus panis adoro Corpus JEfu f

qm

: - Anima Chrifti (anCtifica me: Corpus Chri-

Qd

fti (àlva me! .. Su /peciebus vini adoro fangui-

& nu"i

nem JEfu !Sanguis Chrifti inebriame ! . . . In«

wmü!,l

greffus eít /u2 /pec;es Chriftus , fed non d /pe-

n

I

Ci. . . . Pere propter me deícendit de

Codo : vere pro me immolatur. , . Ego

eumnfc

p

J )us

autem honeftate exterza morum contentus;

vzr bonus videri magis , quam effe ftudui. . ,

IME Y

" ,)[(IMI'

- Oravi ad fpeciem : jejunavi ad fpeciem :

n

opera mifericordiz exercui ad fpeciem : vere

Parum loni feci ! . .

, lg

g

D 3

Fi-

$4

De vigore peniteutie.

Yinis Saerifici? Propitiatorii eum fime vite

Chrifli coincidit.. Morteim Cbrif/i Commu-

nio Sacerdotis reprafeutat.

Mors Cbvifli

vatias mibi mteruit , quarum ope nonm folum

0

;

uum faceve , [ed bomum bene , atque cum

x

N

merito facewþo[uw. Fei?.. AbY,

nu

Confiteor Deo omuipotenti ! Parum

fiv

boni feci , €? boc ipfum parum . Leue ! Parum

I

bene Puer! Parum bene. Z'uvenis! Parnm bene

[//7)

l)o/t;

qir!... JEfüsomnia Zezefecit... Vitam JEfu

?via verba comprehendunt; Oravit,;Laboravit,

lia.,

Paffus eft. Omnia bene, . , , . Nam oravit fer-

" [n

venter : laboravit zPenter : Paffus eít fortzter.

Tien

Aj

. « Ego,incujus animam toties JEfus ingredi-

tur, quandotandem ceffabo effe Ezo ? Quando

fu.

]E(us vivetinme?. Oravi,fed irreverenter, &

f

frigide: Domine, non füm dignus! .. LePoravi,

[j

fed invitus, & obiter: Domine, non füm dignus!

izi(ü

( Paffüs fum , fed muliebriterlamentans, &

Ahtf

impatienter : Domine , non füm dignus, qui to-

"ll

ties ex divina menfa zam zzutiliter pafcar, . . .

gibo

JDic verbo , & fanabitur anima mea , anima

lil

languida languore miferabili ! Dze verlo! . .

Ttin

verbo univerfüm creaíti : verbo me recrea :

[5

& deinceps totus a me alius , zu//a | tmala fa-

m.n

eiam: zultumboni : & illud omne va/de Ze-

Wi

Ve. . « Sic fiat! o fiat, & ad huncfinem Je-

ft

sedicat nos omnipotens Deus Pater

Qs

j & Filius

& Spiritqs SanQusl..

Yi

Ccnf

lx

35

De vigore þæm'tentjæ.

i vt

Confideratio

Conmm

j hi

. De Tigore -þcmz'z'mtz'æ*.T :

ur n

F

lfx]!!! (

M

Ulta mala feci1 parum loni ! & loc ife

l

^

fum pavum bene ! Boni füperi ! talis vita ,

nunrquid vita eft Coclo digna ? . . talem tamen;

Bitit

fi verum fateri volumus, plerique viximus. . ;

! Panum

Ergo, zotum nibil valet: 2ncipiamus ab initio ,

nim at

czto incipiamus|. . Vitampreteritam emendat

qm [El

Dolor. . . Doloris fructus eft Spiritus Feniten-

oravit

?2z. . , Poenitentia eft zzizzum vitz melioris. &

mijt

.« Incipiamus a Pzgiteztia... Poenitentia no-

hfonit

men moleftum eft auribus delicatis. Quod enim

Ambrofius de regibus dixit: Peecavzt David ,

n

u

quod [olent veges , fed penitentiam egit David ,

quod non foleut veges : dici de omnibus poteft, . .

erentA

lrlþüïm

Peccant Sautli , quod Jolent bomines : fed pa-

nitentiam agunt Sanchi , quod mon folent bo-

[mdjgnus!

JA06,

"hné$. . . . Attamen, quod non folent , de-

ent. . . . Locutum eft oraculum fine amba-

Js,qUiW'

AFCM- "

gibus : JVz/ penztentiam egevitis, oumes. fini-

Jiter pevibitis! Luc. 13. Sed Poenitentiz ni-

j ii

yh

mirum ( quod ab unguiculis docti fümus ) res

[2

j [Cfm:

a&us (ant,

Dolovem clicuimus

*

Confoffto «

*

zem Ííacerdoti . vel fecimus , vel faciemus :

quit

7

minima apud plerosque cura eft /a&zsfa&io-

Wis. . . Quas Confeffarius przfcripfit , pre-

f

ces perfolviffe contenti, de a/ia pemitenutie

Á fj

Vix cogitamus, . . , Hxc mala zzcuvza eft z

Q

hancimpugno, Ut expugnem ; confideratze

4

,JM-

$6

De vigore Penitentia,

juvabit de rigore poenitentiz proprio. . . iïi.

amhi

goris zodum primum , preceptum - expende-

Voce

mus deinde..., Nolite terreri.

Non petam

tuiti

plus , quam eft neceffe, — Vos fapitis , fi plus

teut

praítatis. Sedeamus,

tün

Dars: T.

lisq

quo

. Füigoris Modus.

Tato

Mnitempore in vere peenitentibus mag-

