bigua quzítio eft , utra miferia grandior fit,

y quod tii

honiyy

fi Creator expers amoris effet erga creaturam z

m a

an i creatura expers amoris fic erga Creato-

ommes t

rem? .. ODeusamabilisi.. O Beus amanzs!..

dejti

Quantum me iíta cogitatio cruciat ! .. Quod

amem meipfum,ício: utinam fancte amarem! . ,

j il

init

Quod amem aliquos homines,etiam fcioutinam

n

omnes caíte amem ! Infüper quod amem opes ,

amem honores , amem delicias , amem fanita-

n

etisdl

tem , amem vitam meam.fcio! fcio! utinam zzo-

li

derate amarem! . ; Hoc unum nefcio: utrum/e-

i

f

ym p

viote amem, o amabilis Deus!o amans Deus!de

hoc dubito ! . . O amor , infelix amor , in

m

Jf

d

quot rivulos divideris , qui deberes in unum

j

T

l

Deum effundi ! .. Cor, quod eft fedes amo-

ris, unum. eft. Unum zzi Deo debetur, . .

am «"

Unusper omnia predicata fua agmPis eft. ,

unus aietur!' .. Unus me fciens ac volens

« LY I

l

d

rame!.. O ex omnuz

qifia

amat; unus vedametu

titulo

u

-

H 4

u52o

De atmore Dez

titulo amabilis Deus ! O o mo;(lb me amans

ütriü:

Ine , !

Deus ! cxteris donis dogum amoris adde! ..

àccer

Imo aufer omnia dona reliqua: unum dona

dam

amorem tui ? jam dives fum fatis! . .

.Bene habet, Domini * defiderium aman-

Codl

di exarfit ex confideratione de motivzs amoris.

ga'vz

etí

Erümpat in flammas, & corda omnium bea-

to involvat incendio ex doc&trina de Modo

ett,

fos

auaudi , quodv eft

D

PUNCTUM ]H.-

Tij

ocof

;Moc-l'us.

aman.cïi.

1]

l.

m

Áucis rem explico.

Modus amandi Deum

Ea

— non poteft cogitari perfeQtior , quam cuo

amatur Deus o2 5odo , & amatur /ze mo-

d

do .. Cum dico , Deum amandum effe ozinz

CGIII;

ziodo , intelligo ,. amandum effé per omnes

gcn[«

aQus , quos charitas poteft e/tere, & pet

Quis

emnes actus , quos charitas poteft zmperare.

Afle

Cum dico, Deum amandum effe /fze modo :

tem

volo, ut neque exfen/foni, neque éntenfüomi

lul

amoris limes ponatur... . Porro a&tus cha-

Cte

|

ritatis e/citi Íünt trium fpecierum aQus;

Qu

ex quibus dicebam amorem nmicitie coalefce-

[n ]

re.

Amici enim habent guufuam) complaten-

Ms

£m de bonis , qus uterque poflidet : u-

terj

tuam benevolegtiam.de bonis , quibus uterque

Wt

€aret ; & mutuam . concupi/centiam reciproce

Qb

pr&fentie , mutuique gaudii de poffeffione

[

utrius

"

121

/De amore Dei.

) me at

utrïusq&e bonorum. .. Certe Deus fic amat

: addel.

me , &! complacet fibi in bonis ; quz ab ipfo.-

übum dc;z

accepi: Jeze vult mihi, & optat, ut me red-

D

dam pluribus dignum : cozcupz/cit meam in

riom at

Coclo. przíentiam , de mea ià (e beatitudine

jont at

gavifürus, eternum. . Sic Deusamat. Ziquum

mhim

eft fane, ut fic homo redamet, fic, ajo, hoc

T

eft, per eosdem a&tus e/zcztos, per quos Deus

nos amat. . ACtus amoris zzferati funt actus

obedieutie in materia precepti: adtus Devo-

2ionis in materia con(ülii : actus e/; in- ufu

eccafionum laborandi , aut patiendi pro glo-

ria-Dei. .. Exiftimo , ad. hos zuodos teduci

omnes modos amandi poflfibiles pofle. .

vdit

2. In his modis exercuerunt fe SanGti ..

,' quam qi

Et elicitis quidem pleni funt Pfalmi, . Quam

admirabile eft nomen tuum ! Pf. 8. En amor

x

n CHB [

complaceutiz ! . . Laudate. Dominum omnes

gentes ! Pf 116 En amor Benevolentiel . .

Ts

gT

Quis dabit mihi pennas ? Pf. j4. — En amor

T.

Concupi[centie Y .. Circa aCtas. 2mperatos au-

tem Paulus in materiía precepti monhet, quod

[j [

g

Jufto Lex non fit pofita 1. Tím. 1, quafi di-

L

ceret: Pro Jufto Lex eft fuperfiua

*

quia , ad

rl

T dU5

quz alii adigi debent per legem ac precepta :

ea juftus ultro , & ex zmpu/fu. amoris agit. .

j (0'((8 W

Idem , quid amanti obíervandum fit.in ma-

(ufl!

þ/Jr!

i

j2

erili

teria coz/ilii, docet 1. Cor. 12. hortans fuos ,

(N.

ut emulentur chbavismata smeliora , & fcilicet

j

t

T

Obvia fan&titate non contenti , ad confümma«

.

fed

"

rent.

AQus zeli , &

(

tam perfe&ion-cm afpi

y

g

xä&ï'

1225

Dé amorve Dez. '

L

ufas 5000/1'07211772 pro gloria Dei pugnandi ita

|

plontn

lelingi

in omnibqs Sanélis enituit ,. ut 272 ozzem fer-

vd7 exierit fonus eorum , qui populis Mag-

amant.

| flamus

nalia Dei inter fummos labores & infinitas

zrumnas predicarunt. . Quidni ? Deus tam.

! &pof

amabilis , Deus tam amans hec , & plura me-

i, X

retor. . . . O infelices homines , quibus hi

Crni,

tüdes

a2nodi amandi ne de nomihe quidem noti erant!

Cocpel

Qnanquam qui:i audio ?. Devotum Tbomam

de Kempis audio proteftantem : 4Ma/o , ait;

| penti

| mus?,

featire compuntlionem , quam fcive ejus defini-

tionem | Audiftis , viri Litterati ! Sitita, vult

confeff

ts fe

dicere pius Aíceta: fit ! nota fint vobis amo-

|

ris zomziua: ( ves non eft in ufu: quid pro-

N

fit vobis ifta fcientia? . . Hem! Surguntin-

non Y

vix

do&Gi, qui in amoris fchola /acere melius ;

quam /ogui didicerunt : furgunt cives, rufti-

'næg

tja,

ci, feming , quz inarte amandi pra&ice plus

profecerunt , quam nos inter fübtiliffimas Ípe-

Iem .

culationes , de fpeciebus , de gradibus ; de

]

natura amoris. . . Experiri poteftis , fi vul-

atmanc

tis. . . Immixti plebecule eia ! Concionem

Mile

cludit

de glovia Dei ad intra. audiamus. . . Si Ora-

tor perfeCtiones Divinas devote exaggeret :

It in

videbitis rudes , quorum cor amor Dei poffe-

TT

dit, prz gaudio flere : adeo fibi complacent

Q*

d

in bonis Dei , dum nos infenfibiles fumus..

Yeln

Si animentür , ut ament Deum fuum arden*

Ü

teit

tius , moneanturque , quam multa gloria fibi

velle

debita adhuc careat Deus in terris, rudes in

E

Alt y

getuifcunt ; movet fe amor Zezevolentie : cu-

Qf

p

"4

123

De amore Dez.

a

piunt mille corda , ut mille cordibus amarezm;il-

Jnen) f

lelinguas, ut mille linguis przdicare ; quem

pulis M

amant , poffint, dum nos frigidi, acimmoti ad-

t infnia

ftamus. . Defcribatur gaudium vifionis beatz ,

Deus u

& poffetfio Dei in gloria; rudes cupzu diffol-

us

vi, & effe cam Chrifto , dum nos adhzremus

( quibus'ri

carni, & fanguini. . Infuper quam multos inrer

oti n

rudes reperietis , qui , fi aliquando amare Deum

[

| Thoma

coeperunt , actibus e/zcztzs non contenti , 77 zzz-

Mf/ü J aj[!

peratis íe ftrenue exercent , dum nos langue-

mus? .. Morimalunt,quam violareþræceptum:

j df

ha, val

confeffarii coz/f/ia oblervant. ad apicem : quo-

ls amoe

ties fe offert occa/7o , hortantur fuos ad fu-

L

gam peccati: incitant ad amorem virtutis

[

äuïd pïO'

qrgumi&

non pecuniz , non labori, non fanitati , non

viti parcurit , cum fpes promovendz divi-

! ml

v n

li

ne glorim probabilis micat , dum nos fcien-

tia, quz inflat , paíti umbram captamus

e

P

T

rem negligimus! . . .

fj*

N

L

*

'

ad rem

.

1

omni modo

TU UF

3. Eja ad rem

amandus eft Deus : omzz sodo ametur ! ..

; j ü Wj'

;oncionem

Male fit.acedie , qus vel umum modum ex-

cludit.! .. . Scilicet actus e/zeztos non hors

g ür

d

ret inertia. Denique gaudere de bono Dei,

Qu

aol

optare bonum majus , cupere effe cum . Chri-

fto : non eft res tanti, ut non ctiam pzgrz

/I//W

m

velint. . . . Sed fallimini miferi !. Nifi actus

eliciti alios aCtus imperent : metuo, ne amor

, a

vefter amor non fit, aut fi amor eft , azor

lorit!

"L

fi , non Dei fit. . .. ov Dei ferius ma-

num adhibet operi , & laboratkpro Deo, obe«

WE

ditque

Pl

ll

124

De amore Det.

ditque prveceptis , audit coz////a , trahit fe-

t ds

tionet

cum ad amorem £ozum orbem tevravum. . P

Repuerafcere non erubefcit , dum fe exer-

bus di

aude.

cet , & alios docet amare Deum. . . Verbum

vittu

ao , dulce verbum conjugat per ommes mo-

dos , ubique jungens effectum affe&tui. . ..

pece

um

Cor eft in perpetuo motu: & quidquideve-

niat, (ive pro quovzs ca/u dicit: amo ! . ..

tur;

*

tur,

Liugua obvio cuique imperat

*

ama i^.^. .

Memoria.de prateritis cogitans gemit * uti-

'

Ti

zam uamaeviem!

. Patelletius.convictus

hgta

*

*

[/71117

de amabili verítate exultat triumphans-

|

€Cum ammaoevo ,

beatus ero ! . ..

Folun-

t D,

fentim

£as orat, ne fpes fallatur , ingeminans : Da

.mihi fihe fine amare *-. ..

Hec eft amo-

lien

ris Grammatica.

Sed me Modus znfinitivus

«qu

pre ceteris rapit.

Modus infinitivus eft 4o-

Cs

dus amandi /£ze «odo. . Ite igicur Modi reli-

m*a

Quos

qui : Modus optimus eft //ze z;0do amare. . . .

Fuge acedia! tu femper modum , & limites

tio a

amas!. . Amor eftignis ; & ignis nunquam.

aliqu;

dicit: Sufficit! , . Quam diu materia com-

«t !

; burenda non déeít , modum neque zz zaten-

lion |

fione, 'heque, z exten/fome admittit. — Simili-

du

ter fortis ut tu0r$ dileCtio : perrumpit omne

üfds

obftaculum.

*

*

Dura ficut Infernus emu-

Vil

latio : nulla prxda fatiatur. . . femper am-

W.

inim

plius famor "EXIBTU 24

Cütr

4. Extenffo omne zempus, & omnem lo-

Quo

citi complectitur - atque infüper omnes crea.

cine

t?llï(IS

J

d3$

pe amove Dei.

] ttahï[ &'

turas amoris capaces: izfez/fo dicit applica«

OM

tionem virium corporis & animi nullis limiti«

m [e ejt

bus definitam.

Eja ! quantum potes , tantum

.a Vertun

aude! noneft periculum , ut, ficut in eliis

^ QRIAS

virtutibus , íic in amore Dei per exceffum

fd«

pecces.

In amore nunquam , nifi per. defe-

uidyide

é&um , peccatur. . . 74 f2 folo -)eus Jatis ama-

tur; ab aliis omhibus ;z4s , quam mere-

am l«

m

!

n

tur. . . Infinitum meritum eft... Igitur ficuc

&t ! lh

nunquam poffümus nimis credere veracztatz Dez

r COOVI

loguentis: aut nimis fidere FZdelitati Dei jvo-*

mphats

quittentis: (icnunquam nimis amare Bonzta-

tem Dei aimalilis , & amantis. .. cümBernardo

, Pt

imns , Di

fentimus : caufa amaudi Deum Deusefl: Modus

( eü mv

/ue Todo dilzgeve.. umen trifte! nam in haclu-

^l

[

"

cequantos defe&us in me amoris video; defe-

ii

!

qus d

&us exten/ionis wque ac zntez/ionis

** £

$; de

3 Ü

extezfione cogito : quam arcti funt liraites ,

quos circa locum, tempus , perfonas exerci-

amifo«"

, (lb

tio amoris pofui! . . . Memini , dixiffe me

*

aliquando

*

amore Dei Modeltus zz temp/o

j ul

ero! tanquam ex£ra femplum oculus Dei me

u at

TL

non videret! . . , Dixi heri ; fer "boc'tw';-

duum amabo Deum , & hujus triduüi omnes

L Sipi

jl gt

horas impendam faluti animz ! quafi poft hoc

triduum ceffarec Deus effe amabilis! . , Se-

TEUM

mel amore Dei uni pauperi benefeci: uni

a u

inimico ignovi: uni animz periclitanti füc-

curri? deinde ceffavi , quafi non zz ornilus',

| Uem/'

quod uni facio , Chriflo facerem ! . . Sic-

adeo con-

mnöifm'

cine ? ecquis tgrmiqos eharitatis

ftrinxit ;

4

/

—

[

146

De &mow' Dei.

ftlity ni/dtedis fecit 173 Men w

vellipia

| V.T

quam exzendere limites refugit : tam atroci-

!

ter zzten/ionem virium odit. . . O Coclum

L

; lishuju

téDeu

quam facile pro Deo fatigor ! . . Caro ag-

gravat fpiritum , velut fi fab onere laboris

l

val tuz

wn, r

deficeret ! . . Spiritus quam fervide incipit,

|

tam tepide profequitur , & frigide definit

dereri

immemor illius : Dzco ego opera smea Ategi !

.

! fpinas

Pf 44. Faftidium invadit animam

.

vexatur

moyet

corpus a fomno: Nugz nugarum a feriis cu-

l

& oni;

guod [

ris abftrahunt. .. Et. fic ferv;t Deo ;qui dicit;

9. IDeus , ego amo te! . ..

AEI1)7

. Anima decepta ! . . deceptrix ani-

CM C AUE

Matyny

ma!. .. qua prudentia tibi de amore Dei

tum (t]

blandiris? . . . Qua fpe oculis fimplicium il-

dlicius

u-

ludis, ut videaris effe , quod non es * . ..

Anim r

Quid excufas.? . . . Jmfivma fit caro : quid

Théntab

tum? , . . amorem /ez/ibilem (i ate peteret

phia i

Deus, obítaret zzfivmitas, & fen(bilis illa

gülis f

alteratio huinorum forte vires attereret.Sed

Témors

i

amor rationalis, amor /piritualis poftulatur,

qui non a fenfibus , fed ab internis anima

Fium el

I Qtcj

potentiis , quz alterationi non fübjacent ,

eficitur. . . . ita eft , ais, quando de aZus

Vs n

elicitis íetmo eft, Verum a&us imperati vi-

Tils m

res omnes profternunt, illi precipue ; qui exi-

IU &

Tüny!

gunt locum incommodum , tempus diutur-

vl

num, famem, (itim , vigilias , fudorem , fan«

bUS p

guinem , vitam ! . . Ah ! tandem zo/ce £e-

Chfli

2pfum *homo: piger ! Loquela tua manifeftum

o.'t

te 'facit.

Galileus es 1 , homo vagus po

Ws

veftigia

123

Dg, amiore Dei.

lem vitin

veftigia cupidi,cätum tuarum, quas acedza po-

m at

fcit. . Fatere tandem: nunquid &tu ex difcipu-

Codun !

lis hujus faringes ? . . /"erbotezus didicifti ama-

C0

re Deum , prztereaque nihil.

Grande Miner-

ere lu

val tuz Magiftra debes! .. Si vereamares De-

de ij

um , nunquam in ejusmodi querimonias effun-

dereris.

jde ddit

Nam ars eft mirabilis fanCti amoris :

j M.

fpinasin Rofas commutat: quidquid zz /zz/u fe

VeXAt

movet horroris : amor deliciasputat. Jugum,

feriis C

& onus ,& labor quid fit:amor non fcit. . Quid:

quod mori pro Deo zz /ucro ponat! .. Mori

gidi

27 atüoré , San&torum eít : mori p*o amove

ttik at«

Martyrum : mori pre amore non ni(i anima-

*

ore Dd

"

rum fele&tarum prze mille

E

age ! poflesne

licitum

felicius alia morte mori! . . Vade mecum ,

CS?-','

anima mea! in coemeterium imus. . . , La-

UM qmd

mentabilis fcena! . . accingere! lege Epita-

!

id vt

phía hic fepultorum

*

caufas mortis in fin-

(bis

gulis fingillatim examina , & Protocollo ad

WCLSE

memoriam pofterorum infícribe. . . .

Ecce

güulüfllh

tibi! Maxima pars cadaverum hic putrefcen-

tium eít illorum , quos vinüm , venus, aut

; u1l

yatet. )

ira occidit ! . .. Ingens turba res & ípes

Ífuas in viridi etate una cumvita fua obíe-

j f

quiis. mortalis Heri per immanes labores,cu-

iil V

yiexe

ras , & pericula, belli, domique confecrave-

jiquite

runt! .. , Pauculos reperies , quiex labori-

J fit

bus pro Deo fufceptis, paulo maturius , quam

conflitutio corporis patiebatur, mortui funt !

i

* « . tu quod genus mortis ex tribus ( cum

neceffario ex his unum te maneat ) eligisti-

u p

i ?

ij

1

128

- De atiore Def

bi? .. Mori per acediam whavis, quam per

Gutdeo

! Qu no

fervorem ? .. fapiens ele&tio ! habes , unde

übi de prudentia gratuleris. . . Vah! tan.

dero p

?

* 9. e

!

TEx am

ti eít tibi vita tuat .. cui igitur vivis

ah! (ivevivimus , five morimur , Domini fü-

]

peepti

tum eí

mus. . . Domine JEfu ! tua ubi vita tanti

non fuit , ut non in optima &tate immola-

patien

res amori meo: & ego tanti xítimem vitam

| fl a

imeam ? . . tandem /Joc /fze vivo , ut pretio»

^| i eita

l

|

fa (ir mors mea in confpedtu Domini: nam

|

n

fi pretium. mors non habet , optima pars vi-

| pronpi

ue , & ultimus a&us (ine pretio eft. . . Ab-

Tis ) r

*

!

Lux inundi fünt homines literati.

fit hoc

| 'Lanafi

Coníumitur candela. ,

fi lucet.

Confuma-

Íc aj

tur, modo z ara potius , quam z àbaco

N

luceat. .. ..«

- Colloquium,

Deus amans

LI

!

o Deus armabilis! amabi-

LE

lis iz ommibus: predicatis ! amans me

8 n

&

omui afüore| quam me piget acedie amoris

meit .. Tandem comprehendo 7Morzva amo-

(fllfe

e

.

(ilex

'Yis

nec jam obeít, mi Deus , quod non

videant te oculi mei. Nunquid enim zeram

fit4y

auimal(um? . . vel an non eft in me alius

LUR

amor, aut alia facultas amandi ; quam y

! ("l

füalis? . . amor, eft inclinatio voluntatis a

[ lt

obje&um amabile. , . Non inclinat me fez-

W

fuüs: attamen Zztelle&lus per. Rationem ac Fi-

5em

dem inclinat in. omnem . ezodum atandi 3 in

mug1

a&tus e/icitos , & zmperatos ir;cliqgt-

.

fdlín

3

: De anovre Dez,

229

quam p

Gaudeo dé bonis, qu& habes! ceuwpio Bona ,

s , ünlt

quz:non habes! teipfüm poffidere mibi defi-

Vah! t

dero propter te , Q Deus meus , & omnia

[

** 9

ivis d.

Ex amore obedire decretum eft alacriter tuis

Domiil

praceptis : (tat flrenue amplecti confilia : cer-

vità t

tum eft. uti. occafosibus heroice agendi, ac

e ii

patiendi pro gloria tua.! ... Ita te omni

em viti

modo amabo , & infüper /ine modo, cumom-

a pre

ni extenfione ,. ine exceptione loci , tempo-

mini: D

ris , & períonarum : cum omni intenfione per

j pirs )

promptiffimam applicationem virium corpo-

"n Ab'

ris , animique! . . . Paucis : JEfü ! ficut

; [iterti

.

!

tu. ama[li me', Yic amo , ( amabo te

sU esa.

Confünt

fic amabo!.. . , vivat in me JEfüs! (ic ama-

bo5 ..5

TT

Sub M;Hï ;

j

Exerdtium amoris ex forma , Precepti. grimi

m P

G maximi inffituitur. , . .. Exemplum - ver&

j; i

& omuibus mtmeris abfoluti. amoris. TESUS in

jrror m

erice. veliquit.

Ece ! Sic Deus Mundum

ugd n

dilexit , /c , ut cor totum , totam . animam E

fotam ientem , omnes vires amori immolaverit,

T

ne Qhus

« * Sic Homo diligat ! . . .. ZEfas boc amo-

yn J

fis fui. facrificium voluir modo incruento quo«

at ?

tidie vepeti in fuam , €2. amoris fui commemoratios

m

Bem , ut exempli quotidie in[petti vis. fortius tras

eret in fequelam,

:m ic F.

Eja Y videamus iffonem banc

mdl

Am

magnain voideamus , & emulemur Y , . ,

I

Ü

Ininos :

(

130

.De amoi*e Dei.

lmmolatio cordis exbibetur ab initio Miffe ; us

theilil

anuma ab

que ad Evangelium,

Immolatio

ttm

Imnmeola-

ier

Offertorio. usque. ad. — Prafatiovem.,

tio entis

ab Elevatine ' usque

ad . Agnus

iU d

Dei.

Immolatio -irium , €9 ipfius vüue 4

duf

Communione dusque ad finem. , . Singulas conteime

| MP

plän:ur.

4l|d

d Introitum.

'quid efl ex toto corde. ama-

7

il

v? Efb mn dividere cor , fed unum uni

gui

AmAvYC

contra

Áider

Deo affigere

frve : mibil

r Deum , Deum plus

Tnote

Deum , mibil prete

quam omnia .. . . Sic SEfus dilexit. « « «

'(Mf a

intriitu im - bunc wnundum munquam

m

44b ipfo

ulla

creatura , particulam — covdis — ejus

pufe-

OO

Tra

dit

totum Deus poffedit , 69 bomo propter

Deum. . . . Zuditis? . . Gloria in Excel-

fiin

üis Deo ! Ecce ! banc cordis intentionetu fl*

f

tm , cum natus. eff. JEfus ,. Angeli. e'oangelio

di,

ZAUOYU. o . v o

Eandem jam antea *oiri a, Dea

'Mm

illis Ecclefiaflicus

ilufirati p

r&dicaverant , 9. ex

AMilfe bodierua ex. c. 39- Cor fuum

Md g

in Epä/?bla

tradet. ad. vigilandum dilu

culo ad Domi-

Allifo

. Hoc idem . poflea

num , qui fecit illum. .

dilium

odie ex /Mattb.

litg

ipfe in Exvangelio docuit , in. quo b

€. $. legimus. bac C

briffi verba ; Jota unum ,

j

bit a lege , do-

fimz

autunus apex non przteri

lus

nec omnia fiant. . . . Sis Homo diligat

4

Dicamus cum — Sacerdote | Hoffiam & calicem

tliy

efferente : Sufcipe fancte Pater! Jufiipe cot

ma

metim

"u

De amóre De;,

Y

131

Mif

,um. d

mennm ! — Quamum efl , tuum — fir,

Diffpa-

zum eff ebeu Y im plura objetla

Tuni

: aavit pra-

ter te multa , mon propter te

2H0 contra

4 d

te amavit !

Panitet

.

!

Cor contritum tu mom

pþus ul

defpicies Y . .

u a

Ad Przefationem.

Quid efl ex tota amima

4ImnaAYG ?

Ef , amare per omnmes affe&tus

tirdt d

A. . . . Sic JEfus dilexirst .. . Halgie

ünom u

gaudium , fed. non » "ifí de bono Dei : de-

j Cont

fiderium , fed uon , nifi de &loria Dei

*

.

tí-

7 phli

morem , fed son , wifi de periculo. anima-.

hn

rum ; triftitiam , fed aom ,

Dei

Tifi de offenfa

NU

iram , fed. mon ,

"ifi de inimicis . Dei.

*

qi l

:** $i Homo diligat !

* * Oraté , orate

il pTOFfo

Fratres ,

at "wofiri affeclus nos

*

.

Jfimiliter. af-

j t

ficiant

mec fe alüs objedis

figant. . .. . Surfüm corda

» quam Deo ,. af-

!

ii /h'

L

LC

Sandii , fan-

j n

b , fandi

fint. omues. affeius noftri

,qii

aofhro Y , ,

Damfno Deo

[

/

[

hi

jl

(yrlid

Ad Elevationem.

Quid eff ex tota mente

j D

Amave ?

Eff , fuwm Intelleum atque

dicium ,

J

j pf

quidquid Ratio naturalis

CODtY A

7 ,41.1!7 Ü

dicdt ,

voluntati/ Dei ad — Abrabami. exem«

unut

plms in [pem comtra [pem. fperando-

fatri-

d

ln . .

1g€ )

Sic JEfus dilexit 1 .. . Hey !

n

4ffgitur paribulo Dei Filius , &

in aera

elevatur !

*

N

. 0s Q fpedlaculum. y d quod. me-

ff

vito fol && luma. exhorruerunt.

*

e

ii

*

Fluit

j

€x latere divinus. Sanguis ,— & pro Homine

2

ptcta-

De Jmore Dei..

132

peccatore. effunditur Y « . « O. confilium - quod

"Angeli obflupefcant V .. . Humana Ratio oppos

nebat fe buic decreto , tanquam minus bonorifi-

Coégit adeo ingemifcere

co , 69 mimis diffcik.

*

Chriflum

L

Tranfeat à me Calix

ited s

p

Verun amor continuo ju[t bominem inferiorem

N

taceve

*

*

& fuperiorem dovuit aliter loqui s Non

T

mea , fed tua voluntas fiat ! . . /fc Homo

fic 1

LT

diligatY .. dicamus : Pater nofter! fiat voluntas

tua ficut in coelo de me , ita in terraa me « . »

prim

Quidquid obmurmuret. 'oetus AAdam ; fiat 'voluntas

11 Lyis

3

***

lus Le

tuaYfiat de me ! fiar a me

quia Dr

Wereri «

Ad Communionem.

Quid eff ex- totis. viribus

Nelint

amare ?. Ef , caput , oculos ; linguam y tanus »

Dont

pedes , corpus , fanitatem »

ipfam vitam. glorie

divine immolare, . . . Sic J Efus dilexit

!

*

* €9

pit

Ece Agnus Dei in ipfo vite fve m

actattr

gitluto

imo exceriante

f

líam |

Deo , & coram tondente 5

Do-

Aftre

obmutefcit. . . . Sic Homo. diligat Y « « «

mine , non füm dignus , ar «d exemplum

que, aC

N

tuum cruenta cvidima tibi per ZMartyrium. 64»

dam.

Sed t9. Anima Chrifti fanctifica

me!

Wde 0

dta mullum. deinceps

laboreim profanum agatn

At ptq

liceat. faltem

Ti o

.. $) omori pro te. non lieet :

*

e

G virer

reliquos vvire dies tibi umi "vivere

mcms

iu AlteTeo

son. im alià- quam im two famula

"mm Y

T€

Ita me ,adjuvet om

nipotens

& mife-

E

Diriy

ricors Dominus Pater ,

& Filius , & Spi-

ritus $. . , Sedeamus

Qïita ]

Con-

M

De ffotis auovis.

133

fi , u

Tutin p

Coniïde;atio

n lr

4 pj

De 'fignis Amoris. :

*

Melio

E

Xemplar ferü amoris vidimus

*

fiena in

nobis videamus,

p ifrim

Serio. agenda res eft:

neque enim. Deo fervire a4 /peciein. füfficit ;

pic V

, hm

fic , ut multi hominibus ad fpeciem ferviunt,

at volit

) Lex nova Lex amoris vocatur , quià

um

primum , & maximum mandatum eft z54-

TEU

re Legislatorem ,. id quod . preter Deum nul-

lus Legislator aufüs eft imperare , nempe

quia Principes noftri amorem quidem a fuis

yis n

mereri poffunt : precipere non poffunt , ni(i

j i

velint fe rifüi , fannisque exponere. . . .

us f

Porro fi i(ta. Lex amoris , quem Deus prz«

cepit ; obíervetnr , hoc eft , fj ametur. Le-

ii,"fxirfq- "

.

.

j

t

guslator

ftatim «mor legis fequetur , quo-

TU

niam qui amat Zegisleorem , ab hoc ipfo

'[,l

)

amore urgetur , ut amet /Jegem : hilariter-

j an

que, ac minime triflis , aut invitus obediat, , ,

e

*

M

Nimirum fpirius intermus amantem —agit

difa f

unde opus non eft , ut. exrerius per minas

yun ^

-

aut promiffa ad obediendum compellatur. . ,

Etiam cum folitarius agit , ferio agit , nihil

il fght.ü

g

attentus ad. oculos hominum , fed unice iz-

tentus , ut placeat ei , quem amat. . , .O

T

r

ut ab infantia affuefierent Chriftiani ex oc

g

fpritu vivere ! Jami nullus daretur Hypo-

crita : nullus farvus nequam :. nullus fervus

t

3

piger,

X34

De fignis amoris.

piger, eo quod nemo ad agendum 4b ex-

Anima

zrinfeo , uti machina , moveretur.

animz amor urgeret jstus. . . . Nempe hic

amor Legislatoris , fi eft ferius , non eft orio-

Jus , nec in affeiu fübfiftit. . . . Si ferius eft

amor, operatur , d& fÍi non operatur , amor

1!.1

non eít. . ,. Quid autem operattr ? ajo:

tres alios amores producit.

Operatur enim

4iftoy

Converfio autem

eft cordis

Converftonem.

liber

verfto : & verfio cordis eft «erffo amorum, . .

lo

Quos igitur amores producit ? eos fcilicet ,

df

quos in corde Chrifti produxit , quippe qui

-

hil &i

eít noflri amoris Exemplar. . . . Dicebam

ATato

autem /jam heri , Chrifti vitam tri4 verba

Tuttari

componere , orare, laborare, pati. ex. amo-

lum

ris imperio , cui ille obediebat «cum gaudto ,

LP

qui amabat , & obediendo amorem proba-

atnar

bat. .

» Sequitur , fi aos.de fimili amore ve-

bant

limus effe fecuri

.

.

ex bis fignis. formandum

Vitam

effe judicium , num amor nolter fit ferius. . -

todil

Jcedia nos decipit , nifi amorem Dei amor

n

orationis , amor laboris , & amot eracis pro-

Tatent

bent. . . . Colligite animos ad attentionem:

C qn

& de [ingulis quisque feipfum probet.

: Ha-

DAten

&enus alia omnia amaftis : jam vertite amo-

Dvl

res, &hzctria amate,

t

ttlin

raF

m

f

Pars

L

D.

135

JDe Fg);z"s amiovis

Q d w

. Ànim

Pa—rrlls d

vempe lt

tn eftuti

|.ZInor oratiomis.

TT

tüt aLj

xH

Fc tría, inquam , amate, qui ferio Deum

u)

amatis.

Et primus quidem amor fit

'atur at

amor, orationis, , . Sine dubio qui amat Deum,

el ul

libenter converfatur cum Deo , atque col-

AUE

loquitur.

Anima enim noftra magis eft , u/i

; fellt

amat , quam abi animat : & experimur , ni-

uppe d

hil effe amanti jwundius , quam effe cum

Dicebit

amato : nihil accidere oleflius , quam a fa-

t guii

miliari.cum illo confüetudine avelli , nifi id

d

ipfum , bonum , aut imperium amati exigat.

i (ni

» « « Itaque omnes Sancti mirifice Orationem

om Pf('b!'

amarunt. .. . In angello cum libello mane-

av

bant folitarii ad Chrifti triginta ipfos annos

.

*

a

vitam occultam viventis exemplum

n;quc

tf

prodibant in publicum , nifi Zario vocationis y

Def at

hoc eít , niíi obedientia , aut. cbaritas impe-

ii f

j

rarent,. , Dulcedo converfíationis cum Deo

atíg

fic animum afficiebat , ut horam orandi im-

iU

[

patienter exp:arent : ab Oorando non (ine

.

jc av

gravi moerore avellerentur

.

ad orandum ,

quanta poffent , maxima cum feftinatione

redirent, . . , Tgitur fi tu ingemifcis, cum ho-

r& pfallendi adeít : (i verba precipitas fine

modo , ut citius exfolvas penfum: fi ftudio.

fe quzris impedimenta , per quz ab oratio.

fus

ne honefte abeffe poífis, & pro excufato ha-

beri:

D 36

De. fighis amovis.

beri: ipfiffima acediz habet te : noli dicere ,

lum t

quod ames Deum , quam diu jucundum non

fpiritus

accidit /ogui Deo.

Sponf

2. Neque tamen exiftimes velim , de amo-

quam

afedii

re fenfibili fermonem fieri , feu de affe&tione

animi ad oerandum , GC fub oratione tam te»

I6 14

nera , ut ejus dulcedo redundet in corpus,

eet f

jova

Scio , hujusmodi fenfum íxpe effe partum

Mature phlegmaticz : raro effe in poteftate

infid

orantis : plerumque effe gratiam Spiritus S.

Deo ;

qui animam ita fuaviter athcit, quam , quane

mibus

do, & quamdiu vult,

Quod hic urgeo con-

E

Catür ]

qe, d

tra 4cedie molimina ; geminum eft, documen-

tum.

Primum ,

me devotionh fenfibili. ponas

ütateqx

olicein , quod ab hominibus aninialibus ht ,

fcrïpfe

f di

qui in delicias fenfuales , in paftum, in fom-

num, in venationes , in muficam , in ludos;

Bs D

iem (

in choreas , in nugas effufi , (icut delicias

Spiritus non intelligunt , ita nec appetu

nt ?

Vehire

ideoque Exerütamenta devoriomis NÀX 5 nifi

Ton t

aut ex aride coníuetudinis lege , aut hone-

Q f

flatis cauía ad fpeciem fu(tipiunt, mente va-

ltote

giperílvas, per hortos , per theatra » pet

Vteda

domos , per forum, dum corpus in temp'o

j jttitiu;

eftt. ..

*

Alcerura

ut órationis ufum [altem

d

f

eppretiatioe ames , contra ac illi faciunt , qui

tempus male fibi perire exiítimant , quod

i hac [

l

orationi impendunt. . . -

Fuga vvit& móllis,

i

de.qua heri eft di&tum , prieris documenti

"ii

executionem perficiet : & efít oper* pre-

Lab»

Al

tium , ut per coniemptum «wfl-upmrum

E

-

-

Imm

L

De figttis amoris.

157

j diett

li minus indignum te facias femfu letitie

ndum n

fpiritualis ,— qua fuperfluit anima , quam

Sponíus introducit- ;z cellam vinariam.

Quan-

de at

quám enim fubflantia. devotzomis P

five fervor

affedion

affetlionis ad . cultum. Divinum poffit. effe me-

w tam b

re varionalis , quin ullo modo fe communíi-

*

it C0rp

cet fenfui

.

tamen certum eít., miris modis

fc pitt

juvari animam , confortarique contra acedie

otdlt

infidias , i caro ffrimul cum fpiritu. exultare. in

pI Itl

Deo poffit ; guftareque , quam fuavis fitDo-

minus. ,

*

*

, qüäü-

Ut |pofferius documentum. | dedu-

catur in praxin , juvabit expendere , legere-

260 Q0V

ocümele

que, & relegere , quz de neccfïnate , uti-

Wil PU?W

litateque orationis Sancti fenferunt , atque

ibus Tj

fcripferunt,

Non poteft non orationem /a-

U

per alias occupariones quantumvis fpeciófas om-

i li

nes apprettave , qui

putat animo , benedictio-

nem de coclo aliis omnibus , non nifi aboratione

, i

venire. , . Sint faunáa etiam aliee occupationes:

'P cmn

IH

non tamen fient. fande: fed fieot luride : fient

cum faftidio : fient impatienter : fient ex va-

yit ht

m»m*eï»

nitate : fient fine fücceffu , nifi illas oratio an-

(2 ) !

teccdat, comitetur , & profequatur... Septem

petitiones quotid.e iterandz ex voluntate Chri-

«

j f

fli abunde ofténdunt , nihil bene , nihil felici-

n 9001

ter fieri , nifi. ab amante orationis. . - Laboras

QUi

hac.intentione , ut per te f[awdifietur no-

)

" ,.;a»h

men Domini , ut merit4 cumulentur , ut fiat

jil

voluntas DEI:

non fiet bene , mifi oraveris.

j um

Laboras pro panc : affigis te pro obtinenda

1] Pff

j

"QÉTAS -

i

138

De'fz'gnis amovis.

Verut

venia , pto fentatienum vi&oriä , pro exetf-

cenda patientia : nom fiet bene , niíi tuo la-

CCPIO

füo t

bori orationem adjunxeris. Vides, quanti hzc

txten

occupatio fit ? ..

4or

docc

3 Enimvero tzxdium tam univerfale ,

um ( nam feminz paífim

quo plerosque viror

ab orationis amore abripiuntur ;» e

xceffum )

affici in orando videmus , im affedtionem fe

verteret , puto , fi

primum intenderent ani-

mum ad defiderium

devotionis fenfililis : deinde

«flimationem orationis quantumvis aridz ( cete-

I.H;

ris paribus, & quando fana ratio , aut obe-

Cent.

dientia non obftant ) fuper ómnes alias occu«

xercerent , toties orando, qua«

m

pationes pradice €

foy,

ties Ratio ftatus , & Conditi

onis tempus con«

Profedto

b

cefferint ex arbitrio impendendum.

defiderium Devotionis fenfibilis pateret C

onteme-

alac

.

fenfum

in h

ptum nugarum

.

contemptus nugarum

fficit fpiritum : fesfus dul-

In v

dulcedinis , qux a

cedinis appetitum frequentiz, & frequentia ex*

Cit lj

T

perientiam fru&tus , experientia « ftimationem ,

ticer

«flinatio autem affe&tum tandem , & amorem, «

.. Homines negotifi ,'atque vire adive curis;

Bglt

A

& laboribus addi&ti frequentarent orationes

breves ad cujuslibet occupationis ini

tium : lon-

,

Ho-

Ws

giores autem.. ftatis diebus ac horis. «'.

mines orifi vero fomno & nugis modum

[

*

ftatuerent

P

horis diei certum ordinem pones-

qu

rent: Íenfim «contemplatiomi , qua occupatio-

lli

ne nihil eft jucundius , affuefierent. . - -

n

Verum

De ffgnis amoiz':.- :

139

pro «t

Verum quoniam omnis homo , nemine ex;a

nif 0

cepto , ficut ad orandum ,

fic ad laborandum

quanti hi

füo tempore , loco, & modo , natus eft; 42

exterminium 4cedie non. minus neceffarius eft

amor - laboris. ,

quam amor oratienis ,

iiveil

"

quod

docebit confideïacignis

ing ptit

T

Pars II

j *

erent at

Amnor . laboris.

r; dein

; ( ctte

Aud dabie , qui amat Deum, cupit pla«

"H

qyt o

cere Deo, ideoque facere , quz pla-

cent Deo , five, que Dei volunt

*

z

«xi confor.

as OCO

aoj

mia, aut ad glorix incrementum proficua

us qu

funt. Propterea Chriftus: Ego , inquit, Joan.

8. que plaita funt ei , facio fewiper , facio

puid

t u

alacriter, facio cum cura , & fedulo: atque

in his laboribus fui a jucentute mea: , Pfalm. à7.

)

in variis , in affiduis laboribus. , , Quod fe-

W l

li

4

cit ipfe ; voluit , ut nos faceremus : XNego-

1

tiamini y dum -venio

.

Luc, 19. dixit , quafi

ao

diceret :

fi me amatis , amate laborem ! amor

m

Legislatoris excitet amorem hujus legis: La-

7] Cur h!

borandum efl !

nam feruus piger mon [alva-

yuton

tur. .^, , ELEjicitur in tenebras , ubi erit fle-

lil

li

H

tus non tam de malis commiffis ( nam talen-

a

Dd

to non eft 4jsf4s) quam de bonis omiffis, ad

quz przítanda illo. s« debebat , & per ace-

l p(]flt

diam neglexit . . , Nempe nos fervum , qui

pl

.

.

& vOe

um

"n

laborem won . amat , domo pellimus -

lumus;

enim

JDe fignis amoris.

i

lumus , ut Deus laudet oriofum , etfi fortaffe

füntu

ducer

malitiofus non fit ? .. Volumus, ut dicat:

Enge ferve boue ! ei , qui ne quidem . fervi ti-

ficiis

40nptti

tulo dignus eft, homo ix ;Ecdefra fapernue

merarius , im AMundo füperfluus ? .. ,. Servi

(neta

.

Tunt

eft fervire

9

fevvitus. autem /laborem dicit ,

Nent

quem adeo quinon amat ,*non amat ferui-

tutei. , atque ita nec. Dominum amat , quipe

quo

& (

pe cui eum . genitu feþvit » cupiens efle li.

bero.-d ss

D7

Trem

4. Eft autem varius labor , pro vario

flatu, & tempore.

Eft alius labor capitis ,

& te

alius aurium , alius oculorum , alius lingug,

intemr

flxtic

