alius manuum , alius pedum :-atque ex his

alius hic & nunc precptus , alius arbüma-

que

labm

yius.

Qualiscunque (it , amabitur ab aman-

te: à non amante p

lerumque faftidietur, nifi

lii

hus.

metus posnz , aut triftis neceffitas , aut fpes

lucti vellaudis fuftentet diligenciam ; five ,

fünt;

quod idem e(t , ex fervo pigro faciat fervum

(icit

tits

wequam , qui , dum fetvire Deo videri vult ;

lervit fibi, . . . Quid ? fi.labori ordinario ac-

.

tiüm

rcumftantiz

cedat extraerdinarius , quem . cl

poli

poftulent ? , . . Quz erit cordis inquies ?. .

ltvit

9 e e€

*

Quis tumultus affcctuum

Que pugna

r

rationum pro & contra certantium ? . . Qui

ln |

conatus transferre onus án alienos humeros

lx

| jui

molientis? . . Que triftitia & impatientia fru-

flra repugnantis ? . . Hic fru&tus eft aredie

l

lo

affe&ionem ad labores ftatui , ac officio pro-

l

qu

prios impediencis. .. , Malum ! Officia que-

"Wi

TUtI*

g

p

De figuis omoris.

141

( fort

runtur pro bominibus , ut habeant , quod man-

t dict

ducent: melius Pomines qusrerentur pro Of-

| femit

ficiis ; ut effent, qui laborent. . . Boni viri

Jpeme

somimoda in officiis ; quge ambiunt, quzrantz

m

onera fügiunt , aut , fi multum preitant , fe«

/] diCih

runt per alb , quibus decimam partem pro-

*

imit fr

ventuum pro labore pacifcuntur

*

ipfi reli-

-

p

quos fru&tus facientes füos fime ritulo juris g

15

i

j

& diffipantes cum prodigo aut sibil , aut

male , aut 4liud , quam oportet , agendo..,

(j yan

"Tremit animus ad cogitationem de feverira-

capifis !

te reddendz Rarionis , cum ifti frugiperdae

slug

interrogabuntur a Judice divino de admini-

yed ]ij

flratione officii , imo decem offlciorum , in

g i

qua tanto impetu involarunt , non ex amore

laboris , fed u haberent, unde otium ac luxum

g

jetud

lautius alerent, . , . Aliter audientur, qui duo-

,auif?

hus aut quinque talentis ditati, fuperlucrati

n If

fünt alia duo , alia quinque, . . . Aliter quicum

u

dicit herus : vade! vadit: cum dicit : veni ! ve-

nit : cum dicit : fac hoc ! facit. ad omne impe-

rium promptus , ac alacer. . , , Aliter , qui

t

poftquam hofpites; primum irrita excurfione

TE

invitavit ad nuptias : iterumque in vias & fe-

ugnl

pes feftinans cecos ac claudos collegit: zec-

T

(

Qi

dum [atur laboris ftitit (e Domino, & ad novum

umeïOS

laborem fe. offerens dixit: factum eft » quod

u

juffitti : & adbuc locus efl1 , . /Enimvero de ejuss

modi fervo gloriabundus Dominus , infultans.

T

L

que Satanz cum plau(ü dicit

»

Confiderafli. fev«

p

T

"um um Tob , quod non fit ei fimilis in terra 9

Jobæ

n

142

pe /z'gms "roris,

culati

Job. 1. Beatus Servus , quem invenerit Do-

minus fic vigilantem , fic laborantem! Quis

quanti

eft , qui fic confiderari fe a Satana velit? ..

habet,

Laudabimus eum!...

*-

Tant ;

:3. Audio querulantem

Non recufo la-

Cedat

hüm

orem.

Sed quid faciam ? fepe , cum vel-

lem , non poffüm : »om fum difpofitus. . « .

habe

Debeo huic obje&tioni refpondere cum cura,

defet

lis,

juia vix eft alius angulus , in quem fe re-

cipit fugitiva «cedi4 cum majore contra per-

n j

fecutores fuos fecuritate. . . . . Indaganda

gtten

eít cauía smale difpofitionis , & excutiendx

Toeftit

debere

latebre , que belluam condunt. . . Quxro

E

-

Gf x

igitur : quis eft fenfus hujus pretexcus

Non [um . difpofitus ? vin',dicere: non poffum ! anz

byris|

molsl

non lubet . laborare ?. . . Si primum dicis: ne-

cefle eft , ut , cum non poflis , quod alias

ceffc

*

*

glori

poteras

mutatio faCta (it in aliqua parte cor-

poris , five folida , five liquida.

Per partes

a falfa

(CUS

folidas cujuslibet membri offa intelligo ; car-

nes , & nervos , quorum lzfio vel a violen-

O-Si

tia , vel a caíu efficitur exterius : vel ab in-

Nenit:

Ihore

temperie füccorum per coagulnm aut putre-

faGionem -cauíatur interius.

Ejusmodi ali-

Yerfar

quid. fí contingat , obftandum effe principiis

qilim

mali , a labore abítinendum , morboque va-

Wudr

candum , fana Ratio imperat , precipue fi

f??lïlus

Jenfus. doloris. fen(im. fe acuat. . . . Partes li

lfs

[17/

quide fücci fünt , five humores , fanguis,

phlegma , bilis,

in his mutatio temperiei

Audj

Ízpe a lunatione , a vento , a defectu cir-

gula.-

De /ïgms amoris,.

143

enerit D

culatiönis, 2 cibi & potus feu qualitate , feu

m! Qu

quantitate , a calore vel frigore originém

| velit?

babet, Remedium nifi dizta , & fomnus fe-

rant: iterum amori laboris amoer cruis füce

n resufoxfka'

cedat : patientia malum vincetur, , .' Verum

"amv

humorum perturbatio plerumque : matrem

.

»qmü.-'- n

habet Phantafftgmm , : aut vitium

* atque tunc

Cüm a,

defethus — difpoftioris voluntarius , imputabi-

em f

I$ ,. ac non raro caudatus eft , dicenti

22012

e

,

que:

ontta p

um difpofitus

refpondere debet an

imus

generofüs : fac, ut

fndggznda

fis! , . Amor proprius

cutiendz

mentitur , cum ait : uoz poffum laborare! dicere

Qugro

deberet: som lubet! . . Quid fit confilii in tali

TextUS *

cafu : paucis habe. — Phantafía apprehendit la-

fun a

boris hoc genus v

cl pro inutili ; vel pro nimis

dicisate

molefto : corrigatur ! convincat te Ratio de ne-

p

ceffitate , utilitate ,

facilitate , jucunditate "

at

gloria : & conti

nuo eris difpofitus , quia fpiritus

a falfa imaginat

pry

ione fopitos Zario excitat, haud

j 0l

fecus ac fomno oppreffum firepitus grandior,

| qit

* « Si non a Phantafia, fed « virio faftidium

,e] ab [

venit: vimce teipfun! & amores contrarios b

jpit

amorem fomni , amorem ludi , amorem con.

Odi al

verfationis , amorem muficze ; curiofitatem ,

gulam, garrulitatem &c. amori laboris vel ad

qeu

quadrantem fübjice: fpondeo ! irerum eris dj«

fpy/itm. . . Uti cum fervo , ita tu tecum age,

jpi!

i !

1 fervo imperafti laborem , &

ille dicat :

wp0do non [um difpofitus

LI

'

age

r

'

ing

num patiens

audis ?

num ab homine a4mari , imo num tie

g

:&u (f*

merà

cle

144

pe ffgnis rmzo»rz'sv.

Duilus

meri te éredis 15 28 Pigrum canem aut e«

f f

quum. calca*ía &. flagra difpenunr ad cur-

fum : hominem Jlunuli emoris , &i adhibeat,

fnuatu

| Chrifti

urgent , eique non Jaberem modo., ied crie

tingit :

«em ciiam amabilem faciunt ,»uti demonítra«

eufrot

bit confiderationis

tiftcat

| dpple:

Pars* IIE

i, d

alteru

Amor . Crucis.

fipit,

Uiamat Amicum, odit inimicm Amid y.

j plitin

n

I.Q

.omnibusque modis perfequitur , vel

Vetitas.

P

*

quia. mocuit

,,Vfil ye | noceat.

Ita qui amat

Crifi

Deum : odit inimicum Dei , hoc eft, vererem

| þïic,l

bominem [uum , de preteriris offenfis multis

qu

.

*

& in prefenti tempore

ac gravibus reum

Dom

amare Deum cupienti multis modis mole-

flum.. .. . Quid intelligitur bominis veteris

Gptay

nomine ?

Inielligeris t& , feu

otius tuus

p il

bomo inferiür ,^ hoc eft , appetirus , five incli-

jf

natio ad malum moral; cum faftidio boni , na-

V0

tus ex amore bonorum , ac malorum fenfus

TWttis

afficientium , circa quz. adus buman verfau-

TUtjg

tur tanquam circa fuam

ddiiané 25; ia

fu. ipfius appclla-'

irin

appetitus alio nomine amor

Una

fur inordinatus propterea ,

- quod contra ordi-

n

nem Naturz naturantis , quz appecitum f

N

hd

tini , Rationem i fübjecit , non raro im

Ratione etiam reclamante , 1€-

fp()n(

bona fenfililia ,

|

h

yatur. . « De hoc fui amore intelligendu

s eft

Pauius

Dédigtis amovis

14j

Paulus Rom. 6. cum dicit: vezus bomo so-

A que

ralor

fller ffinul crucifixus eff ( cum Chrifto ) u£. de-

adhibet

Jfivuatur covpus peccatz per virtutem crucis

Chrifti primum 7z /? , quod inbaptifmo con-

, delne

demorti

tingit : deinde zz /uis effe&ibus , quod fit f/uc«

ceffve ,, cooperando gratiz Chriíti per mor-

tificationem , feu a/zegatiozem fui , cujus

duplex eft exercitium , primum : negare car»

ni , quod zzordinate appetit , Ponumfenfibilez

alterum: ferre, vel inferre , quod zzordizate

fugit, sualum fenfibile ... . Atque ex hac ex-

[J]/ Aiö»;ufn

plicatione intelligitis, Domini , in quo con-

fiftat beatum illud odzur /fui ,. (ine quo ( ita

itur Y

veritas loquitur Luc. 14. ) nemo poteft efle

qui q

Chrifl difcipulus , nimirum ex hoc ipfo ca-

,& w(v.ï

l

pite ; quia Íchola Chrifti eft /cho/a. Cruczs ,

vfis

quam utique nemo amat , nifi qui odit fe , ut

M

Deum amet. ,.

Jd*n

g

Scio , doc&rinam hanc non effe

ad

n

!t

captum vetferis bominis : fufficit autem, fi ca-

tius d

Jj

lf

i]

piat illam omo rezatus ex aqua €? Spiritu

je I

Saní£fo : nam ad ipfum executzo pertinet. . .

((l

h

Homo vetus, multorum fcelerum , & adeo

m p

mortis reus eft: Cruczfigatur! .- Crux Zzm«

j a

fit

li

Jivumentum eít, per quod vindicamus zz zo-

T

jis injurias « zo2?s illatas Deo tam amabili ;

Ji

g

l

tam amanti, tam amando : ZZmerzus crucem ! «

[a 0

Crux vexzllum eít, ad quod vocat nos Dux

D]

am !

belli Sacri fub vidorie , & zterni triumphi

at ^

fponfione , fi contemptis commodis , . incom-

jnté

modisque hujus vïcæ, fideliter premamus

I

'- Cruena

n

146

De figuis aumoris.

cruenta veftigia: 2dmemus crucem ! . . Orux

Accipe

Ti€ TC

lignuin eft, ex quo alitur amoris focus ferrum

.

purgans , & probans aurum

L

"Admemus - cru-

Pugne

& Jac

cem! Salve, o Poza crux ! ,.. Vocabulum

horrorem habet: res bona eft: Amemus rem!?

Tatio

Naturà crucem horret ! .. Natura ozzmalis :

oppot

debe.

fateor equidem. ^Quid tum autem ? Si. Na-

tura va?zozalis in cruce rem Pozam invenit:

mod;

Divi

credendum eft Aa?iozi , non fez/ui , ficut cum

de fümenda medicina fit fermo, ; non atten-

£um .

&ax;

dimus naufeam Sromacbi, fed confilium Me-

dici... Et cum de via ad victoriam delibe-

Dei f

ratur; non audimus , quid de afperitate iti-

palo

neris querulentür 4xor, ac Zjeri : fed fequi-

A

Dend

mur, quo Dux cum vexilo przcedit. . ..

Ec cum de elaborandà corona agitur : auri

; &

inaffa non traditur IVagzmulario : ed artificis

arbitrio commendatur. . . Medicus nofter

D

dicit: Qui amat auimam fuem , perdet. eam ,

jo. 12. cur difplicet aphorifmus ? ,. Dux no-

do.

Tho)

iler inclamat nobis:/74ui$ vu/t poff me veni-

fes abzeget femetipfim . ? tollat crucem Juam

W

I

guotidie, Luc. 9. .. Quem prx ipfo audia-

imus? folus ipfe vera vite ererme babet ,

iot

[U]

To. 6... Artifex nofter vult emi a fe aurum.

igzitum Apoc.3. ex quo nobis coronam cu-

U

dat: num zquum vidétur recufare cuforem?

INungiid dicet lutum | ]?gfulöf 40 :

Quid facis?

À

a. 45'- ^ 9

.. 3. O bona crux! mierito diu defideranda,

enda *

Follicite amanda, Jfne éutergnifone qur

cci«

De fignis. atitovis.

147

ht

Accipe me ; redde me Masiílro meo ; per te

as fer.

me recipiat, qui per te me redemit ! .. ,

n d

Pugnent intra me Sez/us & ARatio , uti Eíau

Vocabur

& Jacob , de pretio crucis: deinceps femper

al

Rationis fententia ftabo, . .. 74mov /uz directe

7777

opponitur amori Dei; & (i voloamare Deumz

debeo odiffe me. Si enim amo me , income

180

T

"

M

moda & moleftias fugio , individuas amoris

, fata

Divini focias, $i autem hzc ita fünt: jam

pon at

cum amore craczs, etiam amorem orationiss

& amorem /aZovzs , hoc eft , omnem amorem

filium)

Dei faltem effe&ivum abjeci : & neceffe erit

If dfhh*

rtite i

paulo poft affeGzvum , ac denique appretiatz-

vum extingui. .. Et quid deinde? Eheut

t i

edit. «

Deinde Creatura expers amoris exo ! creatu-

r

ra infelix » creatura amoris expers ! . .

m

Non evit vobis boc, Domind amatis D.eumï:

y n

lrj([ iil

€? decreviffis bodie omni modo , & fine mo-

do azare, quiaoni todo amabilis , €? fine

.Du?

g i

modo aans effl. Jte wero , C? amorem

veffrum, douec a prandio redeatis , probate.

(/fl, j[""'

T

Probatiozem Examen dabit , utvrum Ora-

lii

tionem, s£rum labovem , utrum Crucem

aumetis. Siifli tres amores u volis funt ,

gratulor: nam amor Dei vo&iscum eff. «

àm

ifort

tevuum fit ! .. .

T

G

Q

k

yelli

K2

Diffet«

T

148

ADe vita diffoluta,

Differtatio

trifi

liber

De vita diffoluta.

nem

Em

Laudetur. 9 Efus, Chriffus ! R. 32

eLevinded .

[iliu

Juf

: 'vLaudetur , €P ametur ! Ametur iufinite

$07

Vtr

amalilis , 2ufinite zos amans Deus ! ametuv

onmui wodo! fne zmodo ametur ! . , Zdmatur

!

[

autem? , . Qui uonefl amans, amenus eft ,

cuz "Apoffolussmerito an

athema dicit 1. Cor.

A

16.... Anathema !

uid eff boc ? Ef? Ma-

&Ml 4

ledictus a Chrifto! ,. 24///t / ab/rt boc ma«

hn

dum a muobis! .. Tempus nofivum tempus

amantium deinceps evit, te*npus omnia, que

agims , agentium ex amore. .. "evum an

zon fallit vos amor proprius, Domimi ! &

amorem Dei gueztitur ? . . F'avias ille per.

.« $i falli uon val-

fouas agát : examinaffis ?

111

fis, nurquam cvedite, q

uod amov veffer fit

amov Dei, fi efl amor folitarius , zec Da-

bet alios amoves cosuites , azmmovetm. Orationis

d

amovem laboris , amoreu cvucis.

"udaffis

g

it

mane : €P ex bis indiciis amovem. Dei verum

| itip

a falfo difceruere didiciftis. . . Pevum Ace-

| üm,

'dia bos comites o

dit , quia amica eff diffolu-

Quise

tionis, oditque viucula inimíca licentim,

Vg

qualia funt ovatio , labor, €&? crux. . Set0 :

Quar

& intelligo , bis amoribus grave impedimeu-

| füuS

2um poni abinovdimato amove libevtatis , &

ls

quo plerigue ita fe abripi (imunt , utþz;tefit ,

| j

De vita diffoluta,

Y45

triflem vitam eff , mifi diffoluta /££, hoc ej2,

liberrimi arbitii , zze , w£ zec a&zozes ordi-

i

nem, zec paffoues fr&num Bafeamt. ...

d

vrror peffunus!. €? fufficiens, ut omne con-

Jilium ad . exterminium. "fcedim couceptum

fuffemiuet. , ., Vitg diffolutio cerze zom

vur i

gotef? componi curm lege amoris , quia amor

u ! r

utrumque hominem ad zutum dih&i for-

m

sat: utrumque au£em deformat. diffólutio ,

at

exteriorem acozes /fge ovdiue, interiorem

jb , t

pefffoues Jfue framno. . . Zdmbo saala. defcri-

1/37

dam exatlius , €7

deasuus.

yrremgdz'a Juggeram, —— Se«

2727

j p

us p

Pars L.

, VM'] ]

J

Adiones frae ordine.

il

i

o Omo exferior eft velut domus ani-

T

mg. Solet autem, qui amicum exci-

L

P

il i

pithofpitio ; nonfolum /e veftire, fed

g

& domurm ornare ad hofpitisguftum. Id fi ne-

gligit, fignificat, parum (ibi curz effe, quid ho«

p !'i 'jffmi

Ípiti placeat: parum acceptam ipfius przfen-

j M

tiam. . Porro preter munuditiem,quam füppono;

"n

quis eft przcipuus Orzatus domus ? certe ovdo

[ert

reruti , ex quibus fuppellex componitur, quz

"n

n

quantumvis pretiofafit, offendit oculos, nifi

p*

füus cuivis menfz, fellz, picturz , fpeculo,

2

(

aulzo deftinatus fitlocus, " unde concinnitas

tþ/(llt )

ordinis efficiatur. .. Similiter fentire debe.

f

K 3

mus

sfo

Dpe vita diffoluta.

mus de ordiue at ionum.

Confufio difplicet :

d; vl

ft:a

rdo te, & tua Deo commendat : ?e , quia

aliud :

fi ex ordine agis, arPitrarie non agis : fua;

quia melius fiunt, certiusque, quz fieri de-

| fdqi

bent.. . . In compendio dixi, quidquid ad

vitam

t x

commendationem

Ó

r

rdinis dici poteft, Expen«

damus cum mora.

Ys:

. 3. Otdo te Deo commendat. Experien-

| pra

utiqi

tia docet, eos, qui fine ordine vivunt, ple-

vumque 070 marcere , interdum zegot?;s 0-

Con:

Ti g

rui, femper ex izpetu agere , faaque lubedi-

ne. . . Plerumque, quibus /z/e&us ordo agen-

Nug,

da non determinat: indifferentes, & delibe-

libedi

rabundi horas cum faítidio perdunt, nibil

gend

lts

agendo , quia nefciunt , quid agere debeant, ,

|

|

Interea coacervantur negotia : Epi&olz , qui-

vali

um

bus refponfum debes: cauíz , qua Examen

expe&ant: Rationes, quarum infpedtio de-

| fl

| ter]

fideratur : in molem cre(cunt vel alpe&tu hor-

rendam , quz, quoties in oculos incidit, ani-

! lm

mum faítidio afficit , nullis (timulis jam u-

| Qu

perabili. , . Certe, fi quando etiam* vincit

Ti

| Q

fe homo, velab ip(ius otii tedio ad laborem

determinatus: non con(ulit Rationem , quid

| fiu

prius , quid poft

erius fit agendum : non fü-

ftinet diutius attentionis moleítiam : obvia

m

h'llw

excufatio fufficit , ut fe a continuatione ab-

folvat , infüper habitis non raro ; leviterque

ali

d

contemptis fübditorum querelis, amicorum

tonitis, creditorum gemitibus , pauperum

lii

Ia

lacrymis, conícientig clamoribus, .. Pau-

cis :

ij

T

JDe wita dzfzj—öluta.

o dipie:

cis : ubinullus eft Ordo a&tionum : aut 2572

t

fit : aut quod fit ,. zza/e, velobiter fit : aut

agi : i

aliud fit ,. & nempe non, quod oportet fieri;

yz (rió

fed quod lubet.

Putas, eum, qui ita vivit s

vitam vivere Deo gratam ? ., Atque hic vi-

vidqd i

c pe

tz modus proríüs exa&tus eft ad 7cedie regus

las : nihil agere, male agere , aliud agere pro-

, p

pria fünt /ervo pzgro predicata ; ex quibus ille

utique Jaudezia Domino fperare non poteft. . .

vür, p

agutii V

Contra, qui ex ordzge vivit.: riunquam delibe-

uelile

rat, quid fit agendum : determinatur 42 Zora. . .

ag

Nunquam agitex impetu inclinationis , atque

& deli

lubedinis: ./tatio. ordimis fapienter ftatuti ad

, (l

agendum hoc prz illo impellit... .. Quisnon vi-

det, eum, qui ita vivit,ex ver2zs fimul, & exad-

debett

tolt, p

verbiis vivere a Deo pra'fcriptis? volodicere:

eum non folum agere, 4104 vult Deus, fed 2uo

W Ti

xl d

140do valt, puta : Sapienter! devote ! diligens

ter ! Hzc autem £rza adverbía profe&tonon fo«

" Ehï h»',;:

jdi, l

lum operaztems(ed etiam opusDeo cotnendant. ,

Quid enim ultra Deus poffit exigere ab ho«

T

pni

mine, quam ut, quod a nobis fieri vult ,

certo fiat, & Zeze fiat? . . Utrumque benes

If

lj qm

ficium a cara ordinis venit.

3. Sed reclamat ZJcedia, negatque. vie

non (H

] obui

tam ex ordize homini in Seculo viventi polfi-

L

10

bilem effe. , . Inanis vociferatio eft

.

& iam

(

alibi in libello de Grat. Vocat.

Sacerdot.

vitt

t

demonftravi , nemini difficilem | effe. poffe

j

T "fam

divifionem temporis, per quam quilibet pro

Pv

hn

ratione fui ftatus ac conditionis certum ho«

T

Ya«

(

K 4

3j5.

JDe vita diffóluta.

rarum numerum (nifiexzraordzuarzus cafus

bibun

accidat) non facile mutandum fibi defignet,

lud 1

ter d

alium , quem confecret Deo pro anima füa ;

alium, quem zegozzis : aliumque, quem zeceff-

Wnde

blica

Zatibus covboris determinet, propter Deum. , .

Hic illis irafcor,quiLegi Ordinis fubmittereca-

h

Sacr

putnolunt, quia affueverunt a/u/ui, per quem

ordo naturz offenditur , ftertiturquede die, &

Ci0

Toeri

laboratur denoGe.. Gravis perverfio! .. Nam

qui fero dormitum concedunt ( Exempla do-

num

cent) ex centum vix unus laborat utZ/iter. . .

De,

Qui enim fünt ejusmodi vigiles ?, , Sacerdotes

fäClöl

if fs

funt, qui poftquam diem venando,ludendo;po-

|

tando perdiderunt : hora undecima no&urna

ü 3

d h

arrepto breviario : Domge, ad feffnandum

sue adjuva! ingeminant : & inter multas cum

den

Morpheo rixas quotidianum penfum debla-

terant. .. . Nobiles viri funt , qui , poftquam

diei dimidium confumpferunt in plumis , quin

Solem vidiffent :

Planetam nimis celeriter

properare in oecafüm criminantur, ideoque

accen(is facibus majorem no&is partem com-

burunt, .. . Officiales Reipublicz fünt, qui

1

fuadere nobis volunt, fe in no&is filentio gra-

viffimas caufas , & negotia tractare. felicius ,

Quen

quam fi primo mane fe ad pulpitum figerent. .

d.

Crederemus fortaffe , nifi (ciremus Auroram

(ti]

ufis amiciorem effe , quam no&tem : & fi au-

l

diremus bona nova aliquando de celeri expe-

zl

) qu

ditione caüfarum ad lampadem elaboratarum.

RU

Nunc vercor, ut iftz no&ux , dum oleum

i

bi«

De. vita dz;æ.zuia;

173

ttut s

bibunt, operam perdant.. , Accedit & il.

df

lud malum , quod , qui diu vigilant , fimili-

mim: l

ter diu dormiant, atque in multam lucem,

emm

unde fit, ut vix aliquando per annum ad pu-

Don..

blica Exercitia Religionis compareant : in nul-

Tittetto

la concione videantur: de ufu frequehtiore

Sacramentorum non cogitent: Miffz facrifi-

g

:dedi

cio in Sacello domeflico a(liftere pcene poft

j M

meridiem, prope inter opera fupererogatoria

ml d

numerent, quanto cum detrimento fuz fa-

Hl

mz , fug conícientiz , ipfius Religionis, non

verdota

facile dixerim. . . Sed fruftra hzc querimur,

fidopt

ni(i fecurim ad radicem ponanus.

Caufía ,

odona

cur apud plerosque aCzozes fint fine ordine,

at

eft hzc,

J

deamus.

quod pa//ioues (int xfme freno. "Vi.

1 däb«'lr

Pars. If.

n

yis, i

cgk! j

Paffioues. fie freeuo.

ia

lr cam:

Ndex horologii per ordinem horas fignat,

I.l

quam diu rotulz interiores re&e fe mo-

"

jogrte

vent, Similiter de honiine exzerzore ló.

jciUs)

quendum eít, quam diu zzzerior pacem ha.

rgnt» D

bet.

Pax enim eft. Auguftine Doétore zraz.

roram

quilitas ordinis, qualem in civitate lauda.

a*

mus, in qua /üPordinatzo

Statuum rag-

a

Uuile, & fine tumultu , fine vi coaGtiva, fine

contradidionibus , ac querelis obfervatur ,

g!?ll?n ,

fuoque quilibet officio fecure füngi , & bonis

K s

bene

"

li

154

De-vita. diffiluta.

fra &

bene pattís frui poteft, . . Ejusmedi Pax ho«

minem beabat in ftatu primz Innocentiz , in

agità

paraï

quo Deus extra 2os per fingularem Providen-

tiam caviffet, ne five ab elementis, five a

qu0:

belluis, five ab hominibus aut daemonibus

mult

aliquid pateremur inviti: zzra zos autem effe-

Pha

Pa

ciffet, ut inclinationes fenfuales nunquam fe

contra imperium Rationis moviffent, . , Nunc

bon

aüt

utroque privilegio nos peccatum Adami fpo«

Lj

liavit.

Paci fücceffit bellum

.

nec nifi pet

€on

bellum recuperari poteft illa zrazguzllztas or«

infj

dinis, qua tunc fuiffemus gavifi. Nifi per

Jhan

bellum , aio: nam et(i, dum vivimus, ex£ra

j

70$ nunquam non contra Mundum ae Dzmo-

tio

nem bellandum fit, zz£ra zos. tamen concu-

yos

pifcentias noflras per frequentata praelia , ju»

qx

al

vante Domino, fic debellare poffumus , ut

vix, idque raro in motus etiam primo pri-

pu

u

mos erumpant, nifi fana Ratio imperet. Per

bellum igitur fit Pax, & trazguillitas ordinis

dio;

fons

in homine zzferzore componitur , ita ut affe-

&tus Rationi, & Ratio Deo fine contradictio-

ünd

ne obediant. . .

W

2. Sed bellum Z4redia refugit, labores

fren

-

pertzía. Propterea zon eff pax zmpiis , dicit

ii

xl

Dominus. . .. /mpii quaff smare ferveus, quod

a furentibus ventis nullo frzno coercitis per-

li

flatum, jam in altiffimos montes effertur, ftel-

)

las feriens: jam in profundiffimas valles fub:

a

fidit , inferos pulfans, a quibus denique na-

El

po

ïis pOüþuptas anchoras, poftíciffa vela,

rd-

'De . vita diffiuta;

15j

mouo

fractum malum , poft clavum afniffum, tot

yentiay t

agitationibus impar cum omni mercium ap-

Drovidet

paratu forbetur. .. Hxc eftimago cordis, in

NU

quo affectiones utriusque appetitus impune tu«

jemonius

multuantur. , . Movet ad tumultuanduni

um d

Phantafia plerumque : non raro etiam Ratio,.

mnquam'c

Pbantafía de przíente , aut imminente five

7m

bono, (iveralo per fenfus edocta , contempto

autnon expectaro Radonis imperio,appetitum

dni

- il

concupifcibilem in amplexum boni, irafcibilem

TTR

in fugam mali fen&bilis abripit. . . &2770 jam per

N p

Phaatafiz mendacium, jam per prejudicium ,

y AU

jam per ufüm hominum, mores mundi , & opi-

Domo-

niones vulgi decepta, Zozum pro malo, fa//ur

y Conc?

pro vero, parvum pro grandi confiderat : ideo-

aliuj

que utillnd obtineat, authoc effugiat , omnes

ni, !

affectuum vires colligit, quin & nonnunquam.

putat fe obfequiam Deo prz.flare, cum graviffi-

imo f

«t

mum fcelus imperat, ficut fa&tum effein Deici-

dioa Judzis commiffo videre eft. . .. Uterque

T

Ti äïff'

fons tot perturbationum in quanta mala ex-

undet, neminem latere poteft. .. Vos Domi-

jldie

ni expendite proinde ,

quanta fit. neceffitas

freni Paffionibus injiciendi. . . Frenum eft

A]

,dicit

ünpevium wiore. .. Per moram judicabit In-

telle&us, an Pbazta/a non fallat : & an £;-

! quod

tio non fallatur. . . Quando igitur movet fe

s PCT'

)

)

Paffio : anteqam z a&um exterzum erumpat :

affuefce interrogare teipfum illis Dei verbis

s iU

ad Jonam : Puta/ze bene ivafceris tu ? ita, uc

l DA

nec 22 caufa pecces , nec n suodo ? . . Putas-

) Po

[f

ne

Ll

$$6

De vita diffoluta

ne, bene amas? .. Bene odifti? .. bene cus

aude

fcil

pis? .. bene fupis?. . bene gaudes? , . -

nim;

bene zrzflaris? . . bene /peras? . . bene de-

2

enin

fperas ? . . bene- audes

*

bene £zmes? ..

Tat.

Écce ! per hanc praxin fenfim difces effe Do-

qunus tüi, quihuc ufque tuorum affectuum

pan

dar

fuifti mancipium. .. Et o quam turpe, quam

fer

miferum mancipium ! . . Non ita calamito-

jat

fa fuit fervitus populi Dei füb Pharaonis ;

quam tua, füb Paífionum tyrannide. .. Non

fici

€on|

orave , non Jaborare , non pati pro Deo lubuit s

&Mg

quoties Paffio animum perturbabat : toto im-

d

peiu tunc 7Jcedia cor invafit, rurfum oc-

ii

cupatura domum , unde tempore tranquilli-

tatis exulare debuerat: ipíe amor JDei amas

que:

us

rus effe videbatur. , . Quis ordizem atio-

zi (peret ab homine , in quo corpus animz

tiq

y^

atf

non anima corpori dominatur? . .

3. Dices : bonum confilium eft zperzum

lo

5m

"ure:fed ezvita matura quis exequatur?

(

Naturam expellas furca, tamen ufque redi-

bit, precipue poftquam a/tera zatura , fcili-

itan

i.

cet con/uetudo accellit. . . Per temperamen-

tum ad zram (am pronus : zz amores abripior:

«

Ti

jocis inhio: Jaudes affe&o : fufpzctomibus cru-

cior: quid faciam? Vix olje&fum Paffionis ap-

b

patuit, pax animi perit: difplicet ftatutus

r

[n

ordo atliogum : quidquid antea. fapiebat , fa-

Th

ftidio. . . Scio, Domini, hxc ita continge-

Q

re : fcio infüper , difficilem effe correctionem

icerc

|

à

naturz : fed impoffibilem effc nemo d

aus

- De vita di[ölutm

157

bene

audet: & ego affirmo ; amanti Deum' etiam

facilem fore. . . Dixi , ezsenzz Deums íerio

UM

bene d

nimirum , & non ad fpeciem mere.

Amor

m .

enim naturz motibus & inyigilat, & impe-

T

rat. .. Juvigilut , ne/fge juffa caufa. erume

fdum

pant: Zmperat , ne vel deficiant , . vel exce-

dant 27 ?zodo: imo imperat , üt , qui hactenus

? u

umite

ferviebantad ma/um, aut impediebant Jozum ,

jam debeant fervire adbonum. . . Notetur artj-

ao

P

ficium : cotum zz swutat:oze obje; affe&luum

lubulo

confiftit..,, Exempla doctrinam explanent. . ,

Sauguiueus es : Natura ad amorem vanitatum,

oto lt«

t 0

ad delicias fenfüum, adrecreationes & nugas

inclinst. Inclinet: tu muta oZje& um amoris , at-

nqmui.

u

j m

€ pro nugis affuefce amare/evza : ecce! San«

à

us jam eritamor.qui fuerat vanus.. . Pblegzua-

T:

ticuses:Naturalaboremhorret , & ad fomnum

aqimï;

afficitur. Afficiatur:tu mutao/jetfum affeCtionis;

Íomnoque naturali fubftitue zy/Zicum : ecce Y

W'm

San&a jam erit affe&tio , quz fuerat vitiofa, .

;uaïll[?

Cholevicus es : Natura ad impatientiam &

T2]

[

iram eft prona. Prona fit: tu muta oZ7e&un

ire , & quod aliis irafci foleas , irafcere t2 ;

jifild

J«

ecce! Sancta jam erit ira, que fuerat pecca-

minofa. . . Me/aucbolicus es , tibique & aliis

qu

gravis propter inanes apprehenfiones , per

p

quas in moerorem conjiceris, in quem Phan-

u

tafia te conjicit. Conjiciat : tu muta o/e&ums

vf'

maroris, &falfo malo fubítitue verum, tua-

lf

o

que , aut aliena peccata deplora :. ecce ! San-

yrt

jt

y?

.&ug jam erit "nXEGES; qui fuerat - ftult

US, .

il

]e

ia

158

De vita diffiuta.

talt

Viden' , quid m poffit ? Non bomiuem tan«

tum , & Zovemi , hoc eft , traCtabiles zeturas

port

ita

currui divinz glorizm alligat : Sed aguilam

etiam, & /eonem cicurat ad eundem laborem. .

cred

Procul hinc abíint leviffimz excufationes

pigrorum: non fum difpofitus ! ad. plura non

teneor! vivo, ut mei fimiles ! non fumRdli-

giofus! San&torum exempla potius miranda

Y

funt, quam imitanda

$

cum Íexcentis fimili-

bus

[

.

Qui diligit Deum, uibil ueghgi

|/

Eccl. 7.

! &

Epilogus.

lig

Ta : Qui diligit, nihil negligit, five in Zo»

hoc |

m

zibus ordinandis , five in. Paffemibus fre-

&

nandis : aleerutrum enim qui negligit, autnon

dit

diligit Deum , aut non diliget diu; nam atdio-

(j

z£$, quas ordo non commendat , non laudat

bis

Deus: & paffones , quas amor non frenat ,

interimunt hominem. . . JzUoria fui dpfrs

| Du

flit

opus eft ad hunc finem , ut vitz díffolutz li-

qu

mites ponantur: non nego. Sed armor ommia

vincit , (i modo ferius amor 6it , five amor ;

[

qui /ério Acediam diffolutionis parentem odit,

perfequitur , mortificar, occidit. ... Juvat

hoc San&um odium denuo inflammare adver-

füs vitium , quod quamdiu patimur , omnes

amoris conatus zzutz/es reddit.

Parum /huc

usque dixi.

Plura dicere.neceffe eft , quia

auci funt, qui füneftos hujus vitii effectus

fatis—apprehendunt : atque quanta damna hoc

D

ina*

De daumis ,äcedfæ;

159

Hleh t

malum & toti humano generi inferat in tem-

3 fO02090

pore : & fingulis hominibus przparet prozter-

ET

nitate , nemo credit ! nemo credit! nemo

iporam s

credit! . . Videamus. Surgite! fit.

cOattnes

plurawa

MEDITATIO

um

. De damiis Acedic.

; Ti

us Ü

Un&a fünt duo : zdcedia eff vitzum 2otz' bus

j

p

aamo geuevz perniciofum in tempore , - hec

eít materia Puncti 1mi, — /4cedia ef? viriug

Jingulis bouminibus peviculfoum pro eteruitate L

n Af

hoc eft argaumentum Pun&i adi.

Fruc&us fic

borror acedie. Amori propria Jetzza eft:

jus f

n an

& nihil magis contrarium , quam languor, tz-

dium, frigus. Oremus ergo Dominum ey

uml

J kum !

amoreim , quo amabilis eft, ut. expellat a^ no.

frni |

bis Spiritum aced&e , dicentes cum Pfalmifta :

Dormitavit amima mea pre tedio

L

*

14

qon]?rma

zl

que in vevbzs tuis , Domine! . , .

20772 ii«

quitatis amove a 1e : & de lege tua "ifereve

l W"

iea ! o s

4mity

mütfi[)

PUNCTUM I.

Qu i

du

Acedia eft vitium perniciofum in

ynuó

tempore.

;

u

"Ommunitas, cujus quilibet noftrum | ali-

fs

qua pars eft :imo fofuzs Pburan

72 Qetuss

ex Apoftoli fenfü , 1. Cor. 12.

j ho

€ft aliquod cor-

!

pus

,

' De dammis cedia.

160

pus movale, cujus multa fant membra, que

fiagui

tamen non omnia eundem actum habent .,

bum :

Magiftratus in tali corpore eft caput: Mini-

Spirit

ftri funt oculi : Confiliarii/zzgua ?. Officiales

bris fi

ilum |

ananus, €" pcdes : Cives cor ; reliqui flatus fto-

machi ,. pulmonum , hepatis &c. munus ob«

Gapit

eunt... Si ponas jam, in corpore reperirimem-

Ms

turpe

brum zzutile , adeoque fuperfluum , quale eft

dari ;

ftruma in collo, fextus digitus in manu; gibbus

rum,

in tetgo : quid cenfes ? non illud quam zurpe,

1772

tam azoleffum, ivo troxitrm effe, coti corpori ju-

li

dicas ? .. Aio vero, tales per acedzam fieri homi-

1b otjo

ne5 : judica, num perziciofum cozzumttati viium

Rs

effe male judicaverim. . . Caput eftMagiftratus,

féntur

Aureum caput fit : fi eft/fze cerebro, caput Sta-

Q

tug effe poteft, non Cornunitatis. Talem autem

Muyd

acedia facit Superiorem , qui ab obligatione

elle

laboris fe eximit. .. Oculi funt Miniftri,

Sint

lis al

multi, & fele&i : quid tum? fi non laborant;

Nonf

oculi fünt, quales Pavo oftentat , dum ex-

tünt f

plicat pompam caudz : omnes caci. . . Lin-

li i

gua fünt Confiliarii , Do&ores , Przedicatores :

antib

fi pigr

i (ünt, muti funt:.cui bono occupant

ia

locum linguz ? ..

Manus & pedes fünt Ofh-

Tv

ciales : amor otii , tenet homines: chiragra,

tf

podagraque laborant : ipfi cfficium habent :

Qüm

fed officium non habet ipíos, . . Cor funt

Udïmy

Cives, fed cor oppreffum a Polypo , qui cir-

W

culationem intercipit , fi laborem non amant,.

! de [

Denique in quocunque ftatu fitis: fi pigri

eftis P

j FRQ

.idem eft ; ac fi hepar non amplius pu

rificet

ais

. g

E

De damuis Acedia.

L

ny u

fanguinem

.

Stomachus non concoquat ci-

hdbont,

bum : Pulmones nec reddant , nec accipiant

it: Mi

Spiritum. .,. Enimvero nullum ex his mem-

Offcil

bris fuperfluum eft corpori : fed fi per otii vi-

(atasdo

nüms i

tium fit isurile : quis non. videt, ex hoc ipfo

capite turpe fieri ? . , Mihi certe inutile , &

cririmt.fg

turpe fynonyma íunt. . . Neque credo, laü-

quis

dati ab aliquo poffe homines de numero illo-

1 gl

rum, de quibus Poéta 'cecinit: Nos gumerus

3m Aff

fumus : & fruges confumere uati. . . .

ypor [

2. Quid ? quod turpitudini , per quam

erilon

ab otiofis infamatur Communitas , accedat in-

jvItIm

gens moleffia , przcipue fí, ut fit , multipli-

flratus,

u o

centur ? . . Ponite , plerosque homines per-

.

etuo ^ infantes manere

*

quam intolerabilis

raue

undo hzc plaga foret ? . , Infantes molefli

fpatte

effe poffunt, utiles non. . . Laborare pro il-

; 5

lis alii debent : ipfi laborant pro nemine.. ,

hn

Non férunt, non arant , non occant , non me-

li &

