ties

1.0

nus a?40Y rZgoris apparuit, variustamen,

fiper

nec femper eodem modo exercitus.

4ü Ut-

penjt

1

teri Teflamento pocuitentes imperaverunt fibi

fletum , & plan&tum , & jejunium , & cine-

v

res, & cilicium , ficut de Davide , de Nini-

[/]7

vitis , de Tyriislegimus. z przgcipio Eccle-

CEaT

Jfa fcimus , quam feveri Canones pofiti fint

gidd [

de poenitentiis cum gravi moleftia , & pudo-

hce

re fubeundis. lli tamen hodie exoleverupt ;

(

quia ficut perfecutionum tempore hzc feve-

Tiume

ttt]e

ritas ChrZ/déianos continebatin officio , ne a fide

deficerent : ita poft pacem in Ecclefia factam

üit p

Nunc ;

deterrebat , ne fidem füfciperent.

t ,

poftquam difciplinz rigor ita mitigatus eft

fi

ut przter cenfüras , quas nemo ni(i per come

Cepu

ftumaciam incurrit: & prater opera poenalia ;

al

quorum extra Monafleria vix aliquis ufüus eft :

pa

tandem aliud nihil , nifi quzdam jejunii fpe-

o

cies , & nonnullus ufüs Eleemofynarum fu.

QUL

perfit: neceffe eft., nos effe contentos , fi

tu]

faltem falva fit. effgtia , & penitentia noa

M

omni-

De vigore Panitentis.

7

[0. [ Ri'

omhinb fite penafit , atque prater vacuam

exptute

voceni nihil ; tànquam Chriftus , cum penui-

n petam

tentie Sacramentum inftituit, vivtutem peni-

3

teutio veluti füperfluam eliminaffet.

Ett igi-

tur rigoris neceffarii Modus ex ip(à Sacramen-

£2 , & virtutis natura determinandus , ne mol-

lis quidam Sybarita fe ab obligatione excipiat,

quod in hoc tam delicato dicam , an effemi-.

nato fieculo , przcipue Nobiles , folent, quo-

ju p

ties rzgorez luademus , qui coz///ri eft , (ive

$ tatmeln

fupererogatorius, aut ( latinius ) Z/er , neque

fv

poenitentiz precepto zztrizfecus.

2, Determino geminum, & dico : Rigor

n f

&de

ad veram poenitentiam & /z/fciezs , & nuecef-

j de Nini-

farius alius eft in. Sacramento , alius extra

yn tb

Sacramentum.

In Sacramento vequiritur yz-

ofti t

ida accufatio fui covam legitimo facerdote ,

j

oc eft ,-accufatio poft fedulum Exainen fine

& pudö'

erefita

diffimulatione, fine excufatione , &que circa

numerum , ac circa fpecies peccatorum. $g.

læ C fo'e'

)neg (i]

crilege fibi , füoque pudori parcit , qui vel ta«

à &dur

€et peccatum grave , vel (peciem non expri-

u

mit , vel minuit numerum , vel ita narrat

J

factum , ut ex modo narrandi facer Judex de.

yr t

ceptus id , quod per fe crimen lethale eft, ve.

niale , aut nullum effe exiftimet , propter

plenz advertentie , aut confenfüs defectum,

Jlfus [ ]

yi

Sunt enim , qui Manichzos imitantur, l!

is

Id

quidquid fceleris patrabant , negabant , füa

m

it0S 1

í

culpa contigiffe. Erant E/e&i Seculi , ut Au«

guftinus loquisur, & vocabant fe IpecCHe

j m

f

þi/f.:,

yni

$8

Be rigove Ponitentis.

Qutr

Biles ,' quod dicerent , non fe peccare , fed

fe invitis, füam infe peccare natuvam, incitatam

fiam

tanc

ab aflvis : atqueadeo in fe jam adulterium com-

mitti a /'ezeve ,jam homicidium e Marte, jam

eef

furtum a Mercurio. Similiter agunt , qui ut fe

Ml

— Ó

fs

excufent, femper aceu(ant autfuam zaturan s

auz diábolum , quafi non ex hoc ipfo capite rei

in

In

effent, quod fivezature , five dialolo non refti-

terint. Modus ergo rigoris , quem Deus zztrz

lur

il

Sacvamentum requirit, eft rigida accufatio fui .

. . Verumhzc accufatio a&hus eft : extra Sacra-

Menti

suentum autem etiam requiritur Daditus , per

Thof

tmr

quem Peccator dicitur vivere zz ffatu pami-

;

As

tentie. Sicut enim a&us & flatus peccati : i;a

dime

actus €? flatus penitentia differunt,

3. Porro /fatus penitentie dicitur ffabi-

le geuus vite penitenti conveutens, adeoque

Th«

'Talis illorum

Tüei

fflatus lu&us , ftatus rzgoris.

fuit , qui primis fieculis per feptem, decem,

[

fidi

quindecim annos , antequam ad facram fyna-

xin admittebantur , debebant pu///cam poe-

M.

nitentiam z quatuor ffatiomibus (acceflive

7) |

peragere.,

Prima ftatio erat. ffeztzum , qui

obhï

facis induti , ad fores templi preces ingre-

li

dientium cum lacrymisimplorabant. Altera

L

L

fuit audieutium , quibus licebat cum cate-

$

chumenis ad veftibulum templi confiftere ,

k

fic tamen , ut poft Evangelium difcederent.

li

L

In tertia ftatione concedebatur,pæniremi-

bus , ut usque ad offertorium mauerent.

li

'Tum vero pro/?razi debebant a Sacerdotibus

f

cum

De rigore Peuitentia,

79

att ,l

cum manuum impofitione poft di&atam pas-

incitata

nam benedi&dtionem expetere.

Ad quartam

um o

tandem pertinebant coz//Zeztes: quibus con-

ceffum erat toti MiíTz aífiflere , non tamen

TM

ad meníam Eucharifticam accedere , donec

jquiut

fiadttn

ftatutum tempus in profundo lu&u ; puta ,

capiterei

in multis precibus , in perpetuis jejuniis ,

nonreli

in longis vigiliis ; in chameuniis , hoc eft,

eus t

humi dormientes , & a nuptiis , a conviviis,

atio li.

a baineis , ab omni genere deliciarum abfti-

t J

nentes exegiffent. Tantum rigorem, quod füpra

monui, pia Mater Ecclefia filiorum imbecillita-

, p

tem miferata fuftulit: atque ut obligationem

, jen

egti

ejusmodi poenas fübeundi per indulgentias re-

dimere poffemus, conceffit,

tür. /dh-

4. Verum quid ? Si vera eft quorundam

Theologorum fententia , fic docentium , (i

al

mentem virorum bene infpexi ?

Per hoc ,

; ilonit

, dtttn

ajunt : quod Ecclefia onus publice /2zs-

Jaionis fbb pveflande' vemilevit

Deus

ff

m p

z0n abdicavit fe jure fuo exigendi fatisfatlio-

.

"

€? decipruntar ,

ui credunt,

gt

nem pro [e

obligationem poenitentiz per 27

L

tgentias tol-

T

st

i, eque ac ff credereut , onus confitendi per

éasdem aufevri. «— Indulgeutiarum intentio ac

| Ae

vis imeo confiflit , mom ut per abfolutionem

vf

a peuis moffra alatuv mollities : aut ex faci-

litate veziedii crefcat peccandi audacia : füd

«

ut defcttus virium f/uppleatur : atque per fa-

gnilcn"'

tisfatizon

"

t

es San&orum a. Chriffi mevitis, ut J«

yuz'rf'zus" ; diguificatas eddatur. folutionis pava

s

illa

qi

6o

De vigove Penitentia,

illa, quem moraliter impo[ibile eff ,^ ut mo*

tilus

praftemus,

Unde in omni indulgentia imli-

jne

bita efl bec condiio , profuturam , fi fatisfe-

ditio

at d

ceris , quantum eft in te,

Tu igitur pro

abolendis penis Deo debitis facere / debes , .quod

.

.

pni

moraliter pores

G- Ecdefia per indulgentias

Tl

faciet , quod tu — mon. potes.

Hec eft. dodtina

ERE

la

hd

«perioris "Theologie de indulgentiis , conformiter. ad

mentem "Tiidentini , quod. etfi bec. duo definvoerit ;

p

1. effe in Eccdleffa poteflatezmm indalgentias imper-

24

tiendi. — .2. Illarum ufum effe falutarem : non tamen

Á

«

emifrt monere nos. de neceffitate. fatisfactionis perfo-

j

nalis Seff. 14. c. 2. ubi fic. babet : Ad remiffio-

jidinn

nem plenam & integram peccatorum finema-

lo

T y

gnis fletibus noftris , & labore pervenire ne-

quaquam poffumus.

Quis non videt bic pro»

D7

ï,

IE(ul

pofitionem contradidtoriam , dientem : ad remiffio-

nem plenam & integram peccatorum facile

Indulg:;

7

poffumus pervenire , puta , per plenariam in*

dulgentiam : falya aucloritate Concilis [uffineri non

fatito,

Mratyg

p ?

Sdlicet Indulgentia eff gratia , quam

dari indigmis 4c male difpofitis meque. Chriflus

wWli ,

M

vult. , veque. Eccdefta.

Non eff autem dignus

beneficio. debitor ,

ut pro illo Respublia — €x

Wam.

poblico srario folvat totum , quando ipfe

V t

partem folvere per vires poreff , per inertiam

autem

som culr.

Propterea neque — Paulus

2.

Cor.

2»

Indulgentiam

inceffuofo — conce[fit.

Ti

e

e

sifi pofl longum luchum

Neque prima Eccle-

H i

fia 4d. preces. /Martyrum. penas veis. condonaviit

[77

gf diurna — peniteptia jam mageratis t neque

u. us

6l

De vigore Pauitentie.,

j r

ullus Pontifex gratiam indulgentie conce[ft. Per-

i il

fone aut Provincie particulari — tiff , füb con-

atf

ditione operum poenalium faltem aliquorum

ut deceremur , ex — Ecclefie fenfü obligarionem

pur p

g, qi

penitentie per indulgentiam. non. tolli , fed alleoia-

7l,

dul

Quin 9 bedie, cum indulgentie. univerfau

- d

les promulgantur , femper bulla banc clau(ulam

.

.

nitt d

babet

vere poenitentibus , que intelligi non

potef de fola confe[fone , cwm per fe conffet , pue

fniwir.

.

( if

mam condonari mon, poffe , mifi a culpa. abfolutis

P

y f

fe C fíeut. Cardinalis Cajetanus interpretatur ) exe

plicari debet. de illis , — qui pev congruam — fatise

pero-

lls

fatlionem. perfonalem fe difpofuerunt , ut per in-

dulgentiam fapplementum folutionis - accipe*

jnemie

d

rent , cui fe Íolis pares. mon effent.

Iilan qui

: iv

renuumt , uec faltem in voto babent , cum in

re ( uti apud moribundos ) — babere non poffunt 5

yemiii

"Tn

Indulgentiam mon lucrantur ex difpofitionis de-

fediu.

4que ita utilitas indulgentiarum — cum

"TL

penitentie necefTitate comra erimitzationes Lutberi

iyri

Videatur Tour«

l,qm

uiramque megantis conciliatur.

nelli , Amort , Antoine , & alii de hac mate-

(

bu!?il

UI

ria. Si,inquam , hzc doctrina vera eft, quid

E

tuam mollitiem indulgentie juvabunt, ad quas

j

u du

te nunquam difponis ?

"I

p

y. Sequitur , poft fublatum rigorem Ca-

puli

nonicum ,

alium £igo is modum : Ítatuendum

:anf!j]ï' ]

; j

effe , quem qui teneant , dici poflint effé in

flatu penitent;

,

five vivere- [labile genus *ui-

")

€0U veniense

14 . panitét

Quem auteim

: u

L

fta-

yii

62

De vigore .Pæniten;z'æ.

ftatuemus ? Ajo: Modum rigoris non exig

pr

ab omnibus , nec fufficere omnibus euzdez:

tifin

ïa.

Requiri ztati , fexui , viribus , conditioni

vant

1

officio moraliter compoffibilem : & peccato-

rum quantitati , qualitati , ac durationi cum

tigo

"d

congrua proportione correfpondentem. $a.

titt

&i omne Exercitium , & fru&us dignos peni-

ientie a S. Joanne Baptifta Luc. 3. poíftu.

den

f *

L

latos duobus verizs complexi fün

Suffine!

& abfliue| ltaque incommoda tempe(ta:

tis, dolores corporis , labores officii , mo-

leftias ab hominibus, infortunia immittente ,

aut permittente Deo te prementia , in fpiri-.

x.S[

tu poenitentiz Suw/Zze : & dic: 4cerbiora

suevui! ... Jejunia item, & (i quas alias

qua

cenas five Confeffarius , five Ecclefia pre-

ln

Ícribit , /ufZize , neque facile exemptionen

Íeff

admitte . .. Adde his (fi vere teiplum tan-

ced

quam peccati auctorem odifti ) afflictiones vo-

tür,

luntarias, & a teipfo , quod cruciet ; /4/7z6;

prac

veluti Juftitie divinz contra te Executor . .

Thngni

"difiiue praterea. ( nam íolemus per tres

irtt

((

gradus ad peccatum ire, a bonis hujus vite

zeceffariis waníeuntes ad appetenda conmmo-

feci

da, a commodis ad /uperflua , a fuperhtuis

ad probibita) per pcenitentiam ad Dcum re-

Cil,g

diens, abftine « deliczis : & probibitas dam-

Qtr

na , f/aper/uas fuge , co

H

73.

unodis parce uteres

A

neceffiviis contentus vive . . . Adjunge his

(s

(qu£ eft anima poenitentiz ) frequentem repe-

fpün»

idís

W

ticionem do/oris igtergi ad c»xcml,um Dav

per

Derigore Fouttentie.

63

per fingulas no&es uberrimis , atque ama-

p eti

&t

riffimis lacrymis zz fpivitu compunttiomis la-

Qnditi

vantis le&um fuum ; Pf. 6.

lta tenebis ge-

pCCC&EO*

4us vite poenitenti conveniens , &? szodum

10ni t

vigoris habebis, qualem ut habeas vel zz re,

vel certe z fério voto , non datur optio tibi :

m Sv.j-

"4

f

ueceffitas urget, . . Neceffitatem ex pracepto

TU

demonftro, qua eft confiderationis

^r

f Sx'

Pars II.

[empeil'u-

jl , fV

Yttente,

í

Preeceptum. Kiporis,

ia ii

1.QUperfedeo dicere de precepto Rigoris,

Lcerbiti

qualem Zzzzra Sacramentum deícripfi ,

Ws ali

quia illius zece//tas viro Catholico ignota ef-

lia p

fe non poteít , poftquam facrilegam fore con-

ippittt

feffionem , quam vzgzdum Examen non prz-

pluntd

cederet , & rigida accufatio non comitaree

ln

tur, Concilium 'Tridentinum definivit. Soluux

J

/

j

fl

preceptum rigoris extra Sacramentum de-

4l

QUE

monítrandum eít propter illos ,- qui inter

g

virtutezm poenitentig & Sacramentum uon

TO

diftinguentes, totum falutis negotium fe cone

feciffe exiftimant, fi rite confefft fünt,

Error

1 (afllii:'ül'

u )u

eft , quem ex /fde & vatione confuto.

Jan

2. Éx fide conftat , quod per omne pec-

*

catum Deo fiat zzjuvia

*

'atque adeo accipit

jj d

] umï:

Deus 7us fatisfaCtionem exigendi a peccatorez

& quoniam juri activo paffivum femper rc-

unge "

m I

fpondet , neceffe eft , ut ex jure Dei nafca-

tur oJZgatie fatisfaciendi in x€0, & quidem

22

pef

L

64

Devigore Peuitentie.

ineo vigove , quem udex taxaverit , idqüc

bilis :

tam diu, donec fatisfattum t faxe , nifi

tentia

aliunde Deum ceffiffe fuo jure probari poffit.

D ,

Satisfacere fi nolis , debebis f/a£/spa?? , & ira-

lefus

tus. Dominus te tradet tortoribus , 4404du$«

Matth. 10.

planc

que veddes umtv

evfum. debitum ,

ad gt

Ecce hoc //Jes docet.

Ne vero dicas una

ti de

cum reatu culpz etiam zozum reatum poenz

—

tia 2

femper dimitti propter fatisfa&tiones Chridti

ad oj

in Sacramento applicatas ; & propter pceai-

faudi

tentiam .a Sacerdote impofitam , quantum-

1777

vis levem : //des eadem docet , exiítere pur*

thui

Md

atorium , & indulgentiarum ufüm /alubrem

effe. Hinc, quam fit falfa opinio tua, evi-

H.P

denter concludis.

Si enim vera effet , nihil

Q

(

foret, quod ignis ureret :

nibil , quod pet

l

nge

Eft igitur debi-

tiam;

indulgentias remitteretur.

tum tuum ex /íde liquidum , praceptum cla-

—

É

Natio

rum. Placuit Deo , utSacramentum Poeni-

Y€ 7

tentim. non, figut baptismus ; reatam culpz

flgqum

ac poenz fimul deleret, qua cauía eft , cur

Tl «

jllud Patres , quod füpra monui Aaptismum

1..[

laboriofum vocarint.

Toti e|

3. Fidei motiva cre

dibilitatis « Aazioge

At

accedunt ex Períona offenfa, ex Perfona of-

H

fendente , ex ipfius offenfz natura . . ; £a*

O-Wufäh

cilitas venie quis nefcit , quam vilem .petu-

V Q

lantibus fubditis reddat Majeftatem. O/ff«z/ ?

blaSPhg

. . « Profedo nunc ettam plerique homines

AT

anali fant , quia patiezs Deus , & Ponus eh s

fs j

quid fieret ,- fi effet fine ani posna plaéa«

$)

-

jlis;

De vigore Penitentiz,

4 l

bilis ? Itaque quoties ad prdicandam poenis

N

ti d

tentiam Prophetz fünt miffi : ut , qui eft

.Dei , Deo redderetur honor per peccatum

T

lxfus , non ad frigidam pcenitentiam, fed ad

qud-

plan&tum , ad jejunia , ad cilicia , ad cineres,

atb

jcas t

ad gravem luctum hortabantur : quippe cer-

ti de seute Dei , & de re(lituenda reveren-

im pen

s Chil

tia apxii . . . Deinde (ut a Perfona offenfa

ad offeudeutem veniamus ) nunquid , qui of-

" pæni'

gantüt

Jendit y. fi penitens vecipi in gratiam cupit ;

Zenetur promittere poenitentiam J/Zaji/eg ?

jre pI

iubrem

Et qui tenetur Zzé& velle , nunquid ut velit

media quoque ad finem zeceffaráa , obligatur ?

y Wïj

: « Atqui inter hec media z

Z

£

0vre?27 numee

d

!

ro, qui fi fo/?. /apfum non adhibetur , noax

i

onge .aberis a ve/apfa.-

Stabilem poeniten-

r d

tiam zz peuitente mol/i nunquam vidimus . . ,

tund

Ratio eft, quia radix poenitentize Cfiveamor,

p It

five Zizrv | Dez fuerit ) nifi fru&um ferat :

fignum eft, quod profuzde in cor nondefcen-

1 f"lFf

J "

derit : unde facillime contingit , utexarefcat

j

ï[] "m !]

* * * Ipfa preterea. offez/z natura fpe ejus-

modi eft, üt nonunmam tantum,

fed £rzplicem

futi

Á

fatisfa

&ionem rigidiffime poftulet.. .

r

4. Offenfus ef? Deus. . Non füfficit tolli

D

u

offeufam , uii tollatur etiam offenfie caufa ,

n ,pcul

vel occafio proxima.

Pruritus ludendi in

j

j

blasphemias , & perjuria te folet impellere :

hommä)

damnare /ufuz debes.

Converfatio in amo-

u

res illicitos traxit : fugere famzlaritatem de-

!

Jit

bes, Luxus gravibus debitis.familiam one-

b

ravit :

b

4

66

De vigore Panitentia.

*

tonfi

ravit: moderari pompam , &* vite mietloduts.

debes. ltalex poenitentiz exigit . . . Offen-

tifer:

Jus ef pv

OXTIIS.

Non fufficit confiteri in*

pledti

nifi reparatio damni fiat five in cor-

füpra

juriam ,

tiis C

ore , fivein b

onis famz , five in bonis for-

tunz illati.

Non poffum! ais. Vide , ne

ftult

decipias te.

"Nam aliud eft : zoz poffum !

fiti

Aliud : zon facile poffum

L]

!35« Sit. diffical-

-

-

fc h:

teme

tas ; velis,nolis ; fuperanda eft : ita lex pee-

enim

nitentiz exigit . . . Offeufa efl communitas,

alterg

Non fufficit publica füfcep

tio Sacramentorum;

Neceffaria eft pu-

bítate.

ut fcaudalum aboleatur.

blica immutatio zz. zodo vivendi , per quem

ferati

data eft caufa offenfe . .. Scandalum enim

Vcetn

[2

.

peccat

um eít. contrarium charitati

igitut

Toxtu

etiam

libera contizuatio fcandali peccatum | &j

erit , non ceffaturum , donec.

cauía ceífave-

Quam

Qmiffouem es | Dj

rit... Quodfi de peccatis

l

reus:cecus es, nifi videas ,

(atisfaCtionem

pona

er nullas ine

peccat

fieri per nullam confeffionem , p

dulgentias poffe : toram z emeud:

itioue cone

fttjoi

aut otium

dhri

fiffere: ut, quod per incuriam ,

peccaíti , per mu

Itiplicatos labores refarcias.

Eïtiam

jl

L

Ita lex poenitentiz exigit . . .

$. Adde teipfum , bone 'vi

r ! nam tibi

D

Ratio , ita

[

quoque fi peccafti , (icut amorem

yo cii-

Jatisfa&tionem poenitentia i

mperat.

(bnte

de venia per do«

p^ imperat, ur fis f/ecurus

qu j

loris //zcevitatem , cujus nullum eft fignum,

Témif

Pro pena imperat, ut

tinean

fi nulla eft pocna.

Suftitia feverioris judicio te fubtrahas ;

quod

V

: nop

De rigore Penitentia.

67

melt

non fiet, nifi ultro te punias, poftquam fümrga

m

miferatio Judicis optionem fecit, wfrum afe

t

ple&ti, az a £ezpfó puniri velis.

Hic egó' ficut

(iveinat

füpra errorem zzmis confidentium in indulgen-

bonis 1

tiis confutavi

.

r

ita non poffum non damnare

Vidc j

ftultitiam aliorum, qui /atzspatz malunt, quam

y pl

Jatisfacere : palamque fatentur;zz purgatorzum

j d

Íc hanc poenitentie partem differre, Hormines

italenpt

temerarii! Nefcitis , quid eligatis. Geminum

p

enim Purgatorzutm datur , unum poft mortem ,

entorut

alterum in hac vita. ///;40mni poenarum acere

ia ell p

bitate horrendum fierine poteft, utin deli-

eq

berationem eledtionis ab *homine fapiente

jom &

vocetur? /7oc, etíi minoribus tormentis ob-

"EE

noxium fit: animas tamen tot periculis falu-

j ts

tis objicit ,

ut inferni. veftibulum rectius ;

"-

quam Jurgatorium SJufflorum appelles . ,.

Ed

JPoff ttortem Deus animas punit.u£ Sudex

-

sf

xïiSFaam?

poenamque infert cuz refpe&u ad odium, quo

*

peccatum . perfequitur

*

& cum atteutione

r HUIW

jnin ?

proportiomis ad quantitatem , qualitatem ,

durationemque flagitii. "V tibi ! (i per in-

D

ei Tfr

f

ertiam tunc f/e&? potius tua crimina , quam

pleHere nunc . elegeris . . . /z bac vita &

.1gin'

peenam a. Deo expectas , illa vel /zz/us , vel

damni erit.

Paenam [enfus pauciffimi ita pa«

jv

tienter ferunt , ut cum latrgne dicentes: di-

]

hi

gua fathis recipimus ! per. animi equitatem

]i q

d

remifífionem omnium poenarum fine mora ob«

tineant.

Periculum : eft apud . Poenitentig

mpcrah

j

rams ] qu

efores ( fi egre fibi facere non audent ) peri-

l

2

Cgl-

63

JDe 7igore Pæm'tentz'e.

culum , inquam , eft, ne per erumnarum

f

impatientiam ex reis purgatorii rei izferzi

Signt

fiant. . . . Quod(i Deus non /ezf/um affligat ,

ant

fed penam. damni ( quod fere folet erga tepi-

fion

dos poenitentes ) inferat per fuPtratlHonem gva«

LL

zarum abundantium , quas nemini debet:

tenti

atque illis minime , a quibus offenfus nullam

fatisfactionem /Dontaueas accipit : propeab-

| Hon

tijïcn

füm, ut defperem de falute ejusmodi Pufio-

Vtci

num,;qui per fugam w/zrogez Aigoris j ex

37

cauía czvzE facientes evzmzzalem luere zz cute

ferir

mal-;unt,. quod folverg in erepoterant . ,

Ql

- 6. Nos , fi a nobis impetrare non poffu-

uT

litiq

mus , ut mereamur laudem Manaffis , de quo

U

2. Par, 33. Scriptura.dicit : E7 peniteutzam

lis

valde : Saltem. eo nobiscum ri

o

gore agarmus ,

cujus szodum explicavi: & quem efle zece/-

| fifijoy

farium ex fide , ac ratione monítravi, u£ aga*

quus peuitentiam ve&e . . . Non poteft poe*

hn fþ]]

nitentia /Zerzlis auc. Deura placare , aut com

] 01()['11

fcientiam . ,. . Ex fvutiibus cognofcetur,

g d

an viva fit . . . Fructus cozverfoo eft, five

Wterta

suutatio vite , hoc eft , mutatio opzzionums

*

mumæ

mutatio affeffzozum , mutatio morum

*

ita P

E

ut garrulitati füccedat folitudo , pigritiz di-

liti |

igentia , otio labor , luxui modeftia , gulz

Titam

inedia, lufibus le&io , libidini fuga, rapinis

i

eleemofyna , odiis charitas.

Hoec eff mutae

0C

&i dextve Excelfi P. 76. .. . . Mutatio;

Ül

fine qua nunquam fit vera coneer/io , & füe

hii

Y

fpg&t

De i'igore Penitentis,

69

DIatum

fpecta eft omnis contritio , . * Ingcmifciciä 2

iufim

;ingat)

Signum eft cordis nondum vere mutati, , .

anta mutatio fieri /7/e zzulta movtificatione

p u

V T

non poteft : fateor: propterea rzgorez exe

gi

*5 . Etrepeto :

de

Poenitentia //ze peza pocni-

; ul

tentiz fimulacrum eft , non pésnitentid « 3.4

Homo peccator reus eft zorzis : & tu a mor-

p

i Duít

iificatzoge abíolves ? . . , Abfit !

Poteftlate

vicaria fupremi Judicis eja! utere adverfüm

$u

4 al

te : rZgide age . . - Scis , quod Zudex iz-

Jerior , & delegatus jus. dammandi quidem

€x legum regula habeat : us aggratiaudi au-

tem non habeat,

Itaque &i vis Deo cum ff«

x Poml'

ducia dicere ;

*

DomineY pvopitus effo mibz !

dequ

jl

Oro te: zol P

ropitzus effe tibi . . .. Vita mol-

lis non cft vita poenitentis . . , Poenitentia

garmib

(ior rigoyzs probat! . ..

je t

L

j

.T. gam ite domum , Domini mei ! Sed

4

in fpiritu compun&ionis ze.

a

Zies iffa dies

doloris e?. . Dolorem alet vutninatio £0Y UIl '

Ycetin

Í

que dea&u , C? ftatu peccati audiffis. — Re-

[t, N

cogztate amnos veflros in amava amuavitudine

WM)

!)

nnUne vefive , donec bova moneat , 4 vedea-

Us .. Redibitis autem hora ada , €? vedi-

jg d

bitis cum propoftto emeudandi vitam prate-

gulæ

ritam , & Joc cito . . . Convillis de bac [2

rapi!

ritate : Multa mala feci : parum: boni

&

n

hoc ipfüm parum bene ! zoz erz? difficilis bec -

þt/l!llf? !

vefolutio: 'Totum nihil valet ; incipiamus ab

i i

initio ! Hodie iucipzermus.

h

B3

Diffe»

De vita tholli.

um

Du

Differtatio :

f

De vita molli.

n

Hodie incipiemus ! Quid indipiemus ? vitam

novam.

[

Sic enim fimioimus . Exercitia 7Mae

tuütina , mau[íea de vita praterita plemi , di-

8

centes : totum nihil valet: incipiamus ab

L

t

initio ! . . . . Sepe hboc ipfum — decresvimus

.

Y

fa&um eft nihil . . . Quis impedrvit ? Ace-

dia impedivit , inimica. contentionis neceffarie

[/

*s

«d celum : inimica. penitentie & laboris : mater

Vitz mollis: amica nugarum , 68 otii ; um4

li

emnis flultitie , omnisque inertie radix , ex quá

p

u

pullulevit faftidium in vepellendis tentatiombus y

L

& pufillanimitas in fuperaudis difficultatibus $

L

unde fadium eff , ut multa mala fecerimus;

parum boni , & hoc ipfum parum bene.

)

[

Jumo bodie mane , etfi non dubito , quim. ea

g

que de peccato medirati fumus , innocen-

tes borrore , reos dolore -«vehementer concuf-

—

ferint: ( AGus . enim «que. 4c ftatus peccati

digna

omm abominatione materia funt ) t4-

il

men que de rigore poenitentiz confideravis

mus : num frmiliter omnes probauerint^y ba*

beo argumenta , cur ambigam « « «« Rigor

auflevum — «vocabulum eff , — quod delicatas 4ue

[

fes offeudit. ;

& dolhima de . poenitentia

€xterna

conjungenda

interne modum — vit4

bum

f

condemmat , quem Nobiles ac . Literati pl-

füt tenent , mollem , im otio 4 deliis s

LT

um

-

De vita mo]lz'.

Z

1

eum fugà laborum , & faffidio dexvotionis ..« .

Domini Y Quid fimile fi reperitis in cordibus oee

ffris cum affelione ad pugas ,. & averfione

a feriis : certi effote 1 Acedia midulatur n

anima . .. ltaque mibil vefert , feu placuerims

! vitm

feu non : do&trina. mea^non eft mea , fed

iM Mij

ejus , qui mifit me joam.7. Ej dotrima

ini jb

mus «

n

D. N. . C. qui vite molli exemplo fuo per

fotam vitam contradixit , faCtis magis , quam

UE

verbis clamans : Contendite intrare ! 4ngu-

722

*

*

neceffarius. labor Y

if

fía eff. porta : ia difficilis

. .. Concludite ex bis printipiis , an

vitamol-

nj

TEU

lis.(it vita innocens , & cwm fpe Celi com-

poni queat .. . Ego im bac innocentia mul-

TI

i

tam materiam poenitentig «ideo . . Exami

nemus; 6 intelligetis , que de mece[ftate rigo-

IT

ris dixi ; effe in omni Rigore vera . . Certes

ogrntà

qui vivit vitam mollem , qualem acedia fua-

det , neque eft fervus Dei , neque exit. . Utrum-

u u

Sedeamus.

j

que demonftro,

"EL

Pars L.

u

in )

EX

olliter vivit , uon. ef Servus

v;j/t!d"v"*'

| Quz 7

; ij li

DLf

x

| Rjgol

Erowus piger non - [)l-vatur

: ego fum . fer-

ts P

1'.18

*

!

dice-

vus piger

ergo mon.— (aloabor

onjttt

bam heri, & rogabam vos , ut quisque in-

"E

fpiciens fe interroget ferio : ^4» peffit negare

"

THinorem,

7

Hodie docceo , quis fit feruus piger »

ncme.

dzlidþ ]

H

4

]

73

De vz'taï tttoll.

nempe qui ex 7cediz con/ilio vitam mollem

vivit.

Nego, talem Servis Dei poffe ad-

Du

numerari , quippe ex cujus judicio fervus

ne |

O puger & nullus, idem funt , . .. Intelligoau-

VÁtri

tem nomine dvitz mo/fi non vitam , qualem

vitc

vivunt , qui de/iciis probibitis inhiant,

Ne-

lat

que enim de his 4u//o effe poteft , an

cep

fint Sery: Dei . .. . Paulus eos zmimicos

Vi

Crucis. Chrifii appellat quorum Déus ven-

n6

ter eft, Phil,. 3. . . . Sed neque de illis lo«

dhí

quor , qui congrue ad /sftum , ac Jabores

f(')ll' [

—

xunt.

fuos quamdogue recreationes bozeffas admit-

eu

Relaxári ab intenfione azzzus , & re«

Jii

Ípirare a fatigatione corpus fuis temporibus

d

poftulat: imo virtus Eutrapelie ipüs adeo

LT

Religiofis prefcribit: modo utantur hoe mun-

d

do , &,bonis hujus mundi , qua(.non ute-

pà

rentur , hoc eft , ita , utaffe&io ad illa non

eun

fit nimis fervezs ; & ufus non. nimis- freguens

C

» * » De illis eft fermo mihi , qui zoto a/fe&u

hgn

indelicias , etfi per /e non illicitas , rapiuntur

talis

. cum averfione a feriis : quorum omnis poeue

Moy

occubatio cít edere , bibere , ludere , con-

telic

verfari , faltare, garrire , canere , venari,

itnd

otiari, dormire : qui fere perpetuá vivunt

quir

Bacchanalia : qui negotia ferzg fufcipiunt ra-

Cotty,

70; & perag

untoJifer , aut non nifi per alios;

femper ab ali

Ql

a ad aliam recreationem ( diver-

MT

7072074 ip

( vocant , licet femper zz diverticu-

JZis, & nu

füm

nquam Zz vza fint )feftinantes. De his

[

ncgo, guqd fervi Dei figt. Audiar.,.

itque

. 3. Ho«

JDe vita umolN.

vllen

4. Homo ; ficut a beo ; ita proptey

[ at

iDeuri creatus eft : & quia illum Deus excar-

fetvis

ne fpiritugue compofuit : neceffe eft , ut

pour

utramque . fubffantiain huic fini impendat ;

lm

viresque & animi , & corporis divino famu-

N

latui confecret , ex primo , maximoque prz-

m

cepto: DiAoes ex tota auzza , C ex omnibus

Vif

viribus . . . Quid facit £omo amol/lis ? Deo-

]s V

ne , an fibi vivit ? . . . 'Tres numeramus

Ils

claffes fervorüm Dei. Alii animam' & vires

Jijortt

foli comtemiplationi , alii foli a&fzori , alii vitse

idmit«

ex utraque zzxtz impendunt .. , Cozrfegz-

&te

plativos dicimus , qui eum M(tgda/em ad pe«

,ot'xäus

des Domini quiete confidentes, unice iz ad.

$ al

mivatioge , atque amore rerum divinarum fe

ycmut

occupant , . . Orant, meditantur , legunt ,

on u

píallunt, fcribunt Magnalia Dei .., , Etiam

jl at

cum zagibus laborant , zezs in Coclo eft : &

o

cum edunt , bibunt , dormiunt : cor Deo d«

hzret, . . . Talis eft vita Carthufianorutm ,

jf

| iun[ur

talis Camaldulenfium , talis plerarumque

Monialium : vita ex /Dzritu fuudatiogis An-

l pæHC

j o

gelicz aemula, agenda in fancto otio acbeata fa.«

m

litudine, ad qualem Deus vocat animas fíbi fin«

) vlvum

gulariter charas : neque tamen ad laborem Zoza

qut f

commut;i voxilem ( 6 ftadium precum, & virtutis

cultum excipias ) zeceffarías. Hzc primaeft fpe«

i (IHDSQ

u

cies fervorum Dei. . Ad alteram pertinent,quos

M

rum pars vit« potior (aqua denominatio fit) ;;

D h

adione verfatur. , Horum eftlaborare pro Deo,

atque ejusmodi negotiis fere unice operam

f

ima

n

x

- De vita ttollz.

74

impendere , quz zmmediate , & ex fua nattts

ch

sa ad Dei cultum , aut anirnarum falutem

| h

ordinantur . . . Talis fuit vocatzo Apoftolo-

l t

rum.: & eft hodie illorum , qui congrue ad

p

ratiam vecationis fuüz'ac inftituti , quod

W

rofitentur , predicationi Verbi Divini, &

ql

Sacramentorum adminiftrationi fic vacant ,

f

ut etiam contemplationis exercitamenta , ac

dl

rivatas devotiónes non ad fuum modo , fed

fl

etiam ad aliorum profectum dirigant , mini-

9

me contenti , fi /z/vi fiant ipfi , nifi etiam

[

Salvatores fint. aliorum , non fine comitatu

du

ingreffuri in gaudium Domini fui ,. .. Se-

Wal

qu

itur tertia. Claffis illorum , qui vivunt vi-

tam ex contemplatione ,

& a&tione mixtam,

k

qualis eft. ftatus in fzculo degentium , &

f

I

jam Deo pet

Religionis exercitia , jam bont-

zi propter Deum fervi

entium pro modo con-

i

, ac officii cui-

ditionis , ztatis , fexus , ftatus

libet proprii

. , , Habetis omne genus fer-

lt

vorum Dei.

Quzro , in qua claffe homines

fp

vite mollis amantes collocatis ?. . .

f

dum eft

3. Non offeudere Deum , non

(

fervire Deo.

Aut, fi, quot fünt homines ;

lt

qui me non o

ffendunt, tot funt fervi mei :

f

multas fervorum

Myriades etiam ex princi-

f

ibus numerabo. Servire mihi dicitur , qui

[

& cavet offenfam : & faas vires ad mibi olfe

uendum impendit, . , . Jam vitz mollis

[

amatov quid facit ? .,. Non offenditDeum;

I

dum convivatur, dum ludic , dum dormit.

l

Ce

De vifa molh |

75

E

ilptem

Demus hoc :.& quod vita tnollis non fit vt

Jiagitiofa: imo quod (it vita Zmzocens, permit-

offolo-

tamus interea.

*

*

nego , quod Pomo deliciofus

e ad

aut corpus , aut animam , Deo , pro Deo ,

,qui

vel propter Deum adhibeat, .. . Aut age !

i, &

quando tandem Dez caufa ( nam quid /uz cau-

3cant y

fa faciat , aut patiatur, non quarimus ) quan-

t d

do ille ZDez caufa fatigat pedeszz ? quando ma-

,'0)&

num operi applicat ? ocu/os & auves ,. memo-

miti

viam & iutelle&um quando acuit , ut Dei de

etiati

fe voluntatem' cognoícat ? . . Pzgzlat inter-

jitati

dum : fed pro lite feliciter tranfigenda. ad fa-

o

miliz honorem,

Sudat : fed in venatione da-

n v

marum.

Efurit:íed ex arbitrio Medici. Za-

ia

Lborat, & quidquid pro/e eft, agit per /e

p3

L

u

fed quz ad Deum pertinent , per alios facit. «

n

Euge'! ex quo titulo tu talem fervis Dei ad-

od

numeras?,.,

:]] ul

4« Orat aliguando : fed orat , nec devo-

P

y t

£e , nec dzu.

Labiis honorat Deum

*

cor ad

,mines

epulas , ad muficam, ad lufüm, ad fylvam, ad

.

fomnum feftinat.

Dices

*

eum ad claffem

meü

Contemplautium pertinere ? .. Fortaffe z vz«

jne y

te ad?ve negotiis propter Dewmíe occupat ,

m :

fi non immediate ?ro Deo ? Dicat ipíe , qua.

j

fronte pro Deo , vel propter Deum OCCuparj

qm

fe jactet , qui feria obiter agit & ad /Deciem s

T

catera fofos dies confumit 2v zugis ?. .. Vi.

molliS

ta noflra Z;Zer eft , ex quo olim judicabimur.

)gufül

tanquam ex /erze auuatzuim noftri famulatus, ,

Librum componunt vocales ; confonantes , &

pe

inters

76

De vita mollf.

interpun&tiones, . . ocales funt aCtiones ex

fed

fua natura fan&s. . .. Confonantes (ant a&tio-

Tüd

nes ferize per Ponam znteutiouem , utíic lo-

cip

quar ,canonizatz. .. Recreationes nomine zz-

n

zevpuuclionum appello , congrue ad tritum di-

verbium : Zz£

D

one tuis nonnuuquam gaudia

curis! . . Jam

t

otus vite mez liber poené

Xl

ex inevis interpuntliomibus compofitus. effet,

[7,

qua fronte auderem in judicio pro mea jufti-

7)

ficatione tale inftrumentum proferre? , . Ec

talis vita , fi hodie de(ineret : obfecro ! non

[////

Setu

in pun&um exclamationis delinerev? .. . Sit:

non fint inhonefte recreationes mez: fi zzmie

dicg

füty

fint, jam zateria penmitentie funt. . . . lta

Deus exerplo docuit , quiescens Dze Septima

W

Àl

tandem , poftquam /ex zzfegros operi erea-

tionis impenderat.

Qui facit contrarium , &

nill

h

unatm folam vite partem in negotiis feriis, /ex

J

veligua$ autem in nugis agit: eum nego (al-

1Cati

vari poffe, . . Ita /77es affirmat. Qnuis enim ta-

lem audeat fervum Zozum ac fidelem vocare ,

ti (i

älvæ

qualis intrare in gaudium Domini mereatur ?

]ta ipfa &atzo evincit.

Certum eftenim, Ke-

— —€

MT

"

[n

lg

creationes non effe licitas titulo //zis : quia

«

