tunt fibi: & vorant tamen : non viva bomi-

.l'["R

sis otiofi imago funt? . . Quanquam cur in-

a

antibus comparo ? Moleftiam , quam faciunt

infantes , fpes compenfat,fore, ut crefcant

TU

in viros Reipublice utiles. , . Non ita nos

r

etiofi folantur.

Animalia fünt , non ex illis

jent !

C demus hoc interim ) quz propter fievitiem

y hr

odimus ,. qualia funt tigrides, Leones, Pardi,

quï Cip

urfi , lupi , aquibus rarius damnum venit:

lmänF'

fed ex illis , quz quam minuta fünt, tam mo-

j d

lefta fünt, & füa multitudine, & vexationum

yit

ft , quid

fit

importunitate. . , JEgyptus experta e

rans

162

De damuis "Icedie.

ranä , quid cicadz , quid mufcz , quid cini«

dorm

hes poflint in affligendis hominibus : & quis

mitu

L(77) 0

eft ( nam quid opus eft argumentaa longear-

céffere ? ) quis eft noftrum , qui non pulicem

Z

usque ad mortem perfequitur, quin attendat ;

jin

num ille ex nobili , an ex ruftico fanguine na-

fitia

tusfit? cur vero? nimirum quia aüimal eft ;

—

«f

Duir

quod non fuo fe labore füftentat, fed ex no-

ítro füdore , & cruore nutritur. . . Quid ?

eft j

an ovum ovo fimilius eft , quam pulici homo

dorn

pige

r? aut an turba pigrorum Rempublicam

bemi

ius pulicum . in«

minus , quam corpora exerc

Cüg

feftat ? imo fi cum pigris hominibus conferas;

Celun

ionocentes fünt pulices ; quia , ut fint moleffi ,

Qme

non tamen Íunt séxi , nec occidunt alen-

2

Su(gï(

tem.

füy

limi

3. Pigri autem , quanta inferant damna

Communitati , ex cujus beneficio vivunt, di-

tiftm

ci non poteft, , , Quidquid in hanc diem is

& die

satüra incultum eft : quidquid i» artibus im-

t

perfe&um : quidquid i» moribus crudum, bar-

WM, ,

barum , improbum

e

L

pigris debemus, . . Ter-

ïüï (

ra fterilis eft , quia nemo arat : aqua putree

h eyj

fcit, quianemo movet : a&r corrumpitur, quia

m

nemo agitat: folus ignis femper confervat

fhgi

fe , quia femper in motu eft. Concludimus,

hu Q

quam maligna, fit natura pigriti . . Totus

f

ACM:Mundus

in

ita Joannes

Vhe' pefitus e

fs

D

)

Apoftolus : qife

ritur

( audeo dicere ) per pi-

?Ong]

gritiam. . . . Ecce enim ! dormitur in aulis,

Wt

dormitur in curiis ; dormitur in tribunalibus;

QI^

QD.Q]

"

-

/

, VDe damnis Acez)iæ,*

165

,quia

*

dormitur in caftris ; dbrmitur in fchdlis ; dor-

TR

mitur in Ecclefiis: & quid fit ? Cum dormi-

T

vent Dommes , venit inimicus

» & fuperfeminavit

n pultt

Zizania , Matth. 13

inattet

- ita copit languere Zeli-

£i» , claudicare Oe

conomia , inale habere Zy.

agguinm-

xtimal

ffitia , Politis deficere. . . Verum ig lucro

ceffante non fiflitar malum : gravius eft dam-

fedarte

num emergens. , .

L

Totus mundus i; ialo igne

QU

eft pofitus

»

& quia qui extinguere deberent,

ylici ht

dormiunt , q

uidquid malorum querimur , de-

ypublit

bemus pigritiz. . . Celum cali Domifus fuac

Jicm

curz refervavit : factum bene ! fe

cus pigritia

confera

ccelum etiam corrupiffet,

.avf

Nunc quale füit ,

cum creabatur , quin alteraretur » permanfit.

hu d*

Sufpicite ! adhuc aurez ftellz pavimento in-

fix& micant: adhuc luminare majus diei , &

g

luminare minus no&i przeft : ádhuc ordin

a

vinit

tiffimi motus Orbium fünt in fi

gna, & tempora,

j dxcmd

& dies, & annos,

Terram auitem dediz filis bo«

ul

minum Deus : hinc tanta mutatio

» & ille larj-

um

s«4. . . Qui pofitus erat in paradifo , ur opz-

g.

faretur illum , cum otiaretur,peccavit. Ejecto

y p

in exillium ftatim terra tribulos & fpinasger-

;;

ininavit, Inde varia illius fortüna fuit, . Erant

T ALO

fingulis feculis, qui renevare faciem terre mag-

u'dimusv

n0o cum labore aggrediebantur ,

neque fine

, Til

ructu,

Szepe culti fünt agri , edificate ur.

oannöf

bes , plantate vinex , conftitutae civit

ates ,

r

congregatz Ecclefix, . .

Frant vero fingulis

item feculis , qui per exec

rabilem tyrannidem

th

u5

bonorüm labores perdid

erunt,

Vaftarunt

(*

2

AQrOS;

164

De damnis Acedia.

agros, incenderunt urbes, deftru&eruntvi—

[ofz]t

titati

neas , everterunt leges , Evangelium córrupe-

runt. Íngens damnum!. Sed hominum culpa!

necel

L

dodri

Dominus rerram dedit filiis bominum, ut colerent:

eum

reddent rationem , qui non coluerunt. . . Ego

hoc dico vobis: mültum mali hbomines impro-

qui

-

n9bi

bi intulerunt: fed damna, qua a pigris mere

nibil agendo illata füunt orbi, majora funt om-

pe

L

nibus beneficiis diligentium , & omnibus ma-

leficiis fevientium. . . Itaque nemo pro fabu-

T

bula rideat Cantipratani narrationem de lega-

pitt

tione Luciferi olim ad Concilium Parifinum

oltim

miffa.

Etiam hodie Principes tenebrarum

li,

fetlic

habent alicubi , unde propter imperii fui incre-

menta quotidiana gratias agant Principibus

LY

hu t

Ecclefiarum, Principibus Cathedrarum, Princi-

pibus fcholarum , Principibus Monafteriorum,

Tnent

Principibus curiarum, Principibus familiarum..

r

Ht y

Si enim in Parochiis regnat infcitia, fiin Re-

publica invaluerunt abuíus, fi Pueritia negligi-

Au(ür

vjf

tur , fi Juventus corrumpitur, fi difciplinacol-

lapfa eft inter Religiofos , fi modeftia & devo-

Yj

tio ceffavit vigere inter Clericos, fi religio in-

ter cives eviluit, fi inter feminaslicencia & lu-

|

xus,inter viros potandi, ludendi,fcortandi libi-

Hære[

MULT

do in laude ponitur : quam dicemus effe tan-

ti mali radicem , nifi quod dormiant , qui vi-

Y

C

gilare deberent , cowmodisgue officiorum fuo-

rum frui contenti, abjiciantoser4 , aut in hue

Pa

€on|

mneros transferantlferendis non pares , ne qui-

|

dem , utrum ferantur , indagare folliciti, . «

Nm

ncx

*

- De daninis Vlboditi

16y

Wxerüte

Infzlix Seculum decimum fextum teftis eft ve«

m eormye

1

ritatis, quam dixi ; & nemo vir bonus negat ,

nun cip

neceffariam tunc Aeformattonem — fuiffe . non

i colertr

dodrine quidem ,.que variari non poteft ,

cum fit divina ; fed difüpline , ac morum ,

n H

ineri?

qui non aliunde magis , quam per hominum

nobilium , ac literatorum füpinam inertiam

pigris n

1 finttb

per omne genus. fcelerum contaminati erant,

« . , Laudem mereretur Lutherus, (i tantum

nnibust

negotium fufcepiffet paratior , & fancdtius

jproi

ndelgi

petegiffet. . , Nunc irruit in ovile non per

oftium legitim' vocationis , fed aliunde , ut

Parilinun

vebratun

latro , per füriofam rabiem petulantis in-

genii cum effronte audacia , per quam exter-

fuitoct

ruicii

minavit maceriam fansz fidei, intra quam ad-

huc tenebaatur ovicule , conformiter ad la-

Pt

r

mentum Davidis Píal. 79. Exterminavit eam

gl

aper. de fjloa , C fingularis. fevus . depaflus. eff

e4Ó , nunquam utique tantum facinus vel

? liiülfnïfl'

"T

aufurus , vel effe&urus , niüi homincs dor-

miviffent. . , ,

]

í

ii

u

4. Nunc intelligo , Domine , quare di-

xerit Apoftolus tuus

Oportet effe. barefes $

jjoi

.:

igl& li

& quare dixeris tu : — Oportet. effe foandala!

gilibi

Hzrefes & fcandala ( poffes enim impedire)

permittente 1e fiunt , ut per intervalla tem-

ff u

qui 9

porum homine; nobiles ac literati expergi-

Ícantur , tanquam quorum pigritia tanto cft

]m (W

[ [ hl!'

pelor, quia illi pereffatis auCtoritate , iíli

confilio. & eloquentia . deberent curam boni

!ne qlll'

[I'U,o ts

s «&que , acfpirit

qalis fus

eommunis ;emporali

23

(tins«

lg

166

Dpe äamnz'; z?cedfæo

ftinere,

vitan

Quantum eft malum , cui medicinz

adeo amara prefcribitnr ! . , , Ne , quefo s

mlis

n

indigneris Domfine , fi loquar V tabe[cere me — facit ze-

Fide:

lus meus ! Si vitium tam turpe, tam mole-

effe.

ftum , tam noxium eft aredia : ut quid tot pi-

vim

gri , tot inutiles , tot noxii homines tam diu

quat

terram occupant? , . Qui non laborat, is vo-

jl

lente Paulo, neque dignus eft , ut manducet: ttà-

qui

datur ergo in manus Medici!

affigatur

min

le&to , quem adeo amat! medice, id eft, mifere

exi

vivat : fameat, fitiat, fudet, fleat, ejulet prze do-

t

loribus! Qui agendo füper acepta talenta nihil

Ti d

lucrari voluit , difcat pariendo lucrari! eequum;

"m

Yity |

& juftum efl, , . . Quodfi nec hoc velit ;

lete

moriatur ! faciat alteri locum, qui ad obtinen-

T

Ym

dam veniam, gratiam , & gloriam Reipublicz ,

tibi, & (ibi ftudiofius vivat! . , Divitem quem-

ama

Iu

dam lego , ut primum de otio cogitavit , di-

cens : Znima mea ,. babes multa bona 1 vequiefce

du j

continuo audiviffe vocem de coclo dicentem

[773

.

Y

fibi

*

ffiulte 4 bac mo&e tollunt Vnimam. tuam

.

fafciy

- » « Sic bene :. Moriantur ciro , qui magis

pent

optant dis , quam Zene vivere! . . , Sed quis

tif j

Enthufiafmus me agit: , . Stolide ! non tu.

fhel |

contra teipfum dixiíti: fententiam ? . . Non

Qrgs

tu es ille vir, qui ex hoc ipfo capite labo-

im

rem horres , ut diutius vivas ?. . San&i op-

Jj

r ts

tent diu vivere, beneoptant, Optant enim,

ff

ut poffint laborare diutius.

Ego vero cur

miq

Opto? : .- Fatendum eft, quod ipía ratio

Tiéc

vitx lequitur. . . , Domine ! apperiru. fpurio

vitam

inï

— CUR

De damnis Adcedia.

165

tüedit

-vitam lengam opto mihi, Appetitüs eft ani-

T

malis, quod cupit effe , ur fir. , . Ratio &

t futt

Fides quid dicunt? vitam longam optabilem

am ml

effe. dicunt-, prout xtilis eít; nam (ive vi-

üd t

vimus. , five morimur , Zomini füumus , nun-

s tm d

quam noffri.

Ergo qui non JDemims , f[ed

matyith

fi) vult vivere ; zque infipientet agit , ac

TEU

qui //j; vult mori , non Jemino , íeu Do-

mini caufa , áut ex Domini voluntate , fed

afigtt

[l t

ex impatientia vitz. . .. Intelligo , quod vi-

tpred

ta long« non fit medium certius prz vita bre«

nta nitl

vi ad vitam beatam. . . .

Imo

efiderium

æquum,

vite longe plürimis impedimentum eft vitz

| veüt,

beatz, quia vitam beatam non nifi laborando me-

obtinat

remur: qui autem diu vivere cupiunt, labo-

vliczy

rem horrent, ne vitz noceant ! .. . Itadecipi

20X

amamus!... Ipfe ego fimilia axiomata alui -

T

Parce tibiY cura valetudimem Y Non eff fortitudo lapi«

n

duim fortitudo meas nec caro mea enea eft.. Meliov eff

j

canis ovuus, quam leo mortuus. Vah ! quis me (ic

faícinavit, ut hzc dictamina non pro fibilis fer-

l ;udf/lvv

j nj

pentis agnoícerem ? cujus enim hxc lingua,

nifi ipfiffimze 4redie eft? .. . Novi multos

j qi

n

mei (imiles , quibus Bacchus , Venus , Mars,

N

Curas curtioris: vite; nom excitant. .

* 9 .EIC

jo-

fi mundus vigilias, fudorem , fatigationem ,

jejunium , curas, in Mufzis , in choreis , in

iv

enin)

fylvis , in itineribus inter mille variationes

1] [

iniquz tempeftatis imperct: nihil queruntur,

1 ratiü

nec valetudini timent,. . . Tunc folum vità

do laborandum eft ex

j f/um

in periculo cft , quan

Dd

benes-

iru

N

168

Pe dautnis A&edz'æ.

tetit:

beneplacitoDei, , . . Stulta cogitatio ! Nune

quid enim cure mez pro vita mea adjicient

Cogna

,

horam unam ? . . Deprecor ! O qui plasma-

jm a

fli me , miferere mei! pofthac curam longe

tüt ,

Id

*

vite tibi relinquam

€go curam -vire bone

citut

habebo. , , . Vivere Chriftus erit, Chriftus

curis

inlaboribus multis , in laboribus aífiduis a

1

t5 :

juventute füa! . . , Si moriendum eft JE(u

| tng

mi, in dimidio dierum meorum , ficut tu. more

pipe

fleri

tuus es : quid tum ? Pauci fint dies mei , mo-

do pleni fint. ,. . Quanquam nonne tu vi-

Tiator

t& Dominus es? igitur ut vitam protrahas,

domi

Oro , non tamen alio fineoro , quam ut ré-

] hípe

dimere tempus poffim per acediam. perdie

pauiur

EUH . La

OWT

l

j- O mala acedia, nam & aliud malum

W.

tibi debeo.

bene

Qui contemnunt te $ quales

fünt , qui faciunt voluntatem meam neglie

doc

genter , erunt iguobiles , 1. Reg. 2. & mneyli-

*l

gentur.| fimiliter.

Exempla vidi.

In ftatu

quia

Religiofo , Clericali, & Seculari pigri ulti-

Deni

mo loco ponantur.

Patroni , fi fapiunt , ad

lm

beneficium , aut officium confpicuum certe

ET

pigrum non przfentant : prohibet conícien-

þigerj

tia: metus infamiz vetat. , . . . Promoto-

D

res ipfi , quando quis prefentatur , interro-

Qu

gant : Quid didicit : Quid fecit ? velut ex

UW

preteritis ominantes de futuro. , ..In bene

H

Ordinata Republica officia non venduntur plus

l'nt(

offecenti : non dantur magis indigenti : non

Tnir

attenduntur ( nif(i cum cztera funt paria )aut

d

merita

:

De damuis Aced;'æ.

169

atío! r

smerita Majorem , aut nobilitas (anguinis , aut

2 atj

cognationis propinquitas

I

.

.

fruftra clamas :

'

Yi pl

jam me tangit ovdo : ego fum . (enior

.

Antefer-

uram lp

tur , qui dignior eft. .. . . Ita Piger conji-

*

1 vt

citur in impatientiam

*

roditur ab invidia:

i, Chrlz

curis pro pane exeditur : redigitur ad inci«

; af

tas: defperat, . . . Si tamen aliquando con-

2 di

tingat promotio , quacunque demum. via : fi

t tu m

piger locum inter primos obtineat in Mona-

mei, m

flerio , inter Parochos in Clero , inter Se-

ywe tv

natores in urbe : fcilicet indignabitur vülgus

Yotralasy

hominum : prudéntiores autem ridebunt , nifi

m u

infuper aperte vel -occulte id agant, ut. poft

] perdi.

aulum fe prodat homo, quam indignus fit gra-

du , in quem elatus eft patrocinantium . mani-

y d

bus. Deeft facultas mifero , ut officio fangatur

j quaki

bene , quia annos, ex quorum bono ufü aptitu-

do comparanda fuiffet , male perdidit ; & deeft

m x

&t

voluntas onera oflicii cum honore portandi ,

quia otio jam nimis diu affuevit.

dl |

Quid fit?

j j

Denique fit , qud fadum eft fervo pigro: abun-

junt, *

danii , & jam quinque officiis confpicuo dalirar,

"T

& adjicictur etiam fextum , ex quo hucusque

*

*

i .

piger alebatur

& jam alias nihil habenti ,

gmott

etiam quod. babet ,. auferetur. ab eo ,

Matth. ;.

yetto«

Quot vidi tales ? quot novi ?: quot hodie

ht &

audio ingemiftentes : mumc prudemrior. effem ,

] bett

J effer: jumier ! . . , Nimirum vexatio dat

intelledum , utinam non fero nimis !. . Do.

m

Z r qiipc-qipcwesutr d

mine! gratias debeo , quod per hec exem.

ib

pla docueris me , quam fit acedia vitium .per

;

flicigs

"t

De damnis Jdcedia. 4

pngatar

nicofum im tempore Y , . , . Amas me , amae

bilis Deus

Y

.

.. Totargumenta , quibus ex«

fipe at

titatis 1

ofam effe tibi pigritiam demonitras , often-

dunt fatis , quam a me ferio amari velis. . .

| attenti

Amabo ferio :

& per-odium acedie amorem

|

2

probabo! .. .

acedia

ditus

Optima probatio , Domini 'mei ! jo ! exare

deícat amplius odiwm virü, non modo perwi-

ponnit

alicni

ciofiin tempore , fed etiam periculofi pro «termi

tum fj

iate, lllud expendimus ad naufcam : jam hoc

Tulr; d

expendamus, & cít Meditationis

tipat»

PUNCTUM II.

m ,

tl te

Ácedia vitium periculofum pro

vilde]

Anou

æIECI nitate,

Cata m

.Cedi"a vitium eft , quod facit homineni

Porit;

I.A

tisfa&i

inutilem Mundo, moleftum Reipublicz,

noxium communitati , five commilliones s

datori

.

.

Ts en

five: omiffiones infpicias

infuper indignum

facit vita longiore, & dignum communi con-

"fücis

'Tam gra-

temptu , atque odio univerfali.

«(

via damna füfficre poterant ad fufcitan

dum

C

RT

odium vitii in animo Deum amantis.

Ve-

D

XN

rum cum hzxc fíint tantum vie prafentis

At

D)

mala, qux a multis leviter contemnuntur :

juvabit etiam: confiderare mala «vite futsre

dite

latyr

ex eodem fonte manantia ,' & Deum amane

Wi

ti fupra modum formidanda ; nempe lengum

purga-

De damnis Alcedis.

17t

t y

purgatoritum , quod femper , & infernum , qui

quibus a

&pe acediam excipit. . . . . litriusque ve-

tas lt

ritatis magnum momentum . eft , dignumque

ari veli,

attentione fingulari, ,. . Attendite,

ilie od

2. Aio

*

*

femper longum purgatorium

acediam excipit , /emper , quia acediz de-

Mjole

ditus neque pro fatisfactionibus propriis per

nodo f

poenitentiz exercitium przeftandis, nequepro

; p n

alienis per indulgentias participandis mul-

n ; jani

tum follicitus eft: lengum purgaterium. , quia

multa debita fünt , pro. quibus: oportebit fa»

tispati; & vix aliquis, qui pro tali fe offerat va-

dem. . . . Age enim : quas ariimas. Purgato-

rium tenet? Nunquid necvalde fan&tas , nec.

m fr

valde impias? Itaquelanguidos innocentes , &

languidos poenitentes : Jumocentes , qui fola pec«

cata mortalia horruerunt , incurii venialium :

t

gmuW

Penitentes de fola confeffione folicitos cum fa-

u

u

tisfadtionis negligentia, . . . Semper talesPur-

gatorium manet. Ibi &Bonitas, & JuftitiaDei

m!l jf !

n

]Jnllm

nos cruciabit, miris fed veris modis.. . Bonitas

cruciabit , quia faciem fuam abfcondet mihi,

min D)

n gfl'

* » Quia labem ingrati animi amantem tam ve-

hementer, adeo. frigide redamantis exprobra.^

iqndt

p

bit, , . Impetus erit velum abripere, & in

amplexum ire

.

.

14

fati

fed illa fe/ fübtrahet , & ego

TUUE

pro Deo meo inanem nubem captabo. , .. Si

i ful

i

dixero : Quare faciem tuam abícondis ? 7-

"l

tatus es mibi iu crudelem ?. Job. 30, | Refpon-

J .W

el

jl

debit: Quoties íteti ad oflium cordis cla-

mans ;

n

173

Dg Jarhnis "Acedie,

mnans : 44peri mibi[oror me4 | tu autem ames |jradi

dilnm

re le&uli tui retenta fürgere noluifli , ut

aperires ? Poena talionis aflligeris ; meruifti.

quod

ss fuflitis cruciabit , rigide ingeminans :

prodit

Soloe quod. debes

.

!

fatisfacere noluifli : fatis-

| qui t

as

patere igitur. . . & Heu! AManus. Domini tan-

fallim

getme, manus gravis, & terribiliter feriensy

quia ego digira tangere nolui onera aliis com-

|

acedi

uid confilii? .. Miferemini mel,

inferr

munia!..

faltem vos arPici ! vos liberi ! vos fratres! vos

ples

"

£ll [)e

heredes! vos Con- Sodalesmei! miferemini !

l.

nam crucior in hac flamma! . , . Fruftra clamae

Videns

bis. Poenarum n« erit etiam oblivie amicovum,

|

l

3'

]1

piedia

Omnes dormient, .. Pulfabuntut ,cum ad tu-

mulum efferetur cadaver tuum, campanz: can-

Ya

C

tabitur Requiem : & forte , fi miles es, etiam

inter ftrepitus bombar

darum fepelieris , pom-

Epo

hom

pa magnifice trifti,

Quid poítea ? Memoria

tuicum Íonitu periit : & finito oflicio vix

Urün

erit , qui deinceps erga te fit officiofus, . . -

C6pt

in f

Domini ! Non ille prz aliis fapit 9 qui dam-

nata acedia, fibi per. fe

providet : neque in

gitiu

fed in fua dili-

alieno auxilio fpem ponit ,

]uda

.gentia ? Plumz leQuli , chartarum folia, li-

D

bri füfpedti , & reliqua fomenta acedie in ig-

d

nem ! in ignem ! Cremabo vos ;, ne cremee

t

iofi

a vobis particeps furtorum pret

z

tempo-

i

ia

ris , quod toties rapitis ad abufüm! . . Netci-

tis , quid petatis , homines infenfati ! qui to-

C

modo in

du

ties dicitis t Purgarorium mon. curo. ,

"

£

wium "veniam , -vel ff usque ad diem judicti

Qr

JDe dammnuis JAcedie.

173

Memamk jz'tiarde'ndüm 1..., O homines nuilius judi-

yolaiti ,

cii! nam quid vult fibi hoc votum ? Non,

y: menili

quod acedia totos , quanti eftis , poffideat,

1geminans :

prodit?.. , Nihil curare Purgatorium , &

&

ul : f

quod usque ad diem judicii a Dei confpe&tu .

1

Dunin t

abfis : Superi

»

amans. Deum (ic loqui poteft ;

jter r

fallimur ! Acedia , non amor (ic'loquitur ,

g ii

acedia, quam ficut purgatorium femper ,ita

Tetm fnit

infernus fzpe expectat,

V tibi ! Res eft

atres! v

plena periculi , ne, qui usque ad diem judi-

iferemiti

eii Deum videre non defideras

(l clam

videas ! . . .

, &ternum noq

At

. 3. Errant , qui acediam inter vitia ca.

"Ut ad [

pitalia ultimo loco pofitam effe ideo.arbi-

puz; t

rrantur , quod leviffimum ex illis (it , imo

; i

fi Coclitibus placet poene innocens vitiums.

Ego dico vobis ; Angelos omnino omnes ,

ii p

at

homines autem fere omnes , qui in inferno

of

uruntur , propter acediam uri, folis illis eX«

iafb

ceptis , quos Divina Juftitia, ut loquimur,

j d

in flagranti compreheníos , propter aliud fla-

« qui

gitium repente occidit , uti Scriptura de filiis

J

] [ga D/

Jude Her & Onan, aliisque commemorat.

um, l

« . Equidem de Angelis ex communi fenfü

A

j

docemur , caufam ruinz füuiffe füperbiam.

Si tamen. rem infpiciamus penitius , intelli«

1 qene

emp

gemus , a füperbia veniffe initium, ab ace

(

dia complementum funeftiffimi lapíüs, , . ,

m

N

! qii

(À

Creati erant beatitudine naturali füpra mo-

dum beati.

Volebat Deus nihilominus , ut

g

contenderent ^ ulterius ; & ad beatudinem

li

/Mu

fupers

De damnis Jcedis,.

174

Veram

füpernaturalem , quz in vifione , & amore

Vacuun

Dei beatifico confiftit , adfplrarent , atque id

vitii (

(.uti plerique volunt ) per liberam fuübje&io-

Àcedia

nem preítandam legi latz , ut Deum - Ho-

Qum in

minem fuo tempore adorarent , felicitatis

fümmam |hac fübmiffione promerituri, . . .

in pen

yotelt

'Tum vero movit litem fuperbia , num deceret

puriffimos fpiritus Deum in car

ne , hoc eft,

-

dium.

t0 0i

Deum humiliatum revereri? ... Non viciffet

plurs

tamen , opinor, nifi acceffiffet acedia, . . Ardua

Catült

res erat , ultro Naturam Angelicam humanzx

E

fittre,

fubjicere : nam etiam 4t Pomo futurus erat

Chriftus, Dominus Angelorum. . , . Felicitas ,

| petmii

| (

qua per naturz beneficium a&u fruebantur ,

lat

tanta erat, quanta poterant effecontenti. .. .

V&ïül

'Teduitigitur majorem appetere per laborio-

fam victoriam fui. Hem! acedia , fimilis illi ,

dis ;

lior.

per quam plurimi hominum ita animo

lipf

comparati fünt, ut jure Coeli contituo abdica-

fuum

re fe vellent,fipoffent in terris vitam (ine erum-

vidu

na eternam vivere. . . . Igitur Angelos ace-

dia perdidit: & eadem quotidie homines in

inde [

Acedi

interitum trahit.

Agite enim. : defcenda-

mus ad inferos , miferasque animas in quz-

tonfi

ftionem vocemus , cur unaquzque venerit

ol

in hunc.lócum tormentorum., .. . Fateor:

Vil

confufi clamores erunt : aliique ambitum ;

Qs

alii emulationes , alii fuas fraudes & furta,

p

din

alii gulam , alii iracundiam , plerique luxu-

nïar

riam damnabunt , tanquam venenatos fon-

anent. « e

d

te$ , €x quibus fui cruciatus prom

Verum

z*

: JDe damnis Acedis,

, A7$

I

Verum dicitis , miferi ! fed ego dico vobis ,

al

vacuum poene infernum fore , nifi cgeteris

fübjetie

vitiis fpes veniv* per acediam fuiffet ablata.

am « D

Acedia in cauía eft , quod plerique homi-

, eici

num in peccata incidant , in peccatis vivant,

in peccatis moriantur.

fd«

Palpari hxc veritas

m d

poteft , fi attendimus ,.quod initium , me-

e ld

dium, & finis vitz peccaminofi? in pecca.

to omifonis confftat. . . . Poft annos com-

Voni

"o Ardu'

plures innocenter a&bos incidis in primum pec-

catum mortale : lamentabilis cafüs ! .. Sed

Y homati

füruüs eti

fatere , quod res eft.

Nonne diu antea té

velictàs ,

permi(ifti acedie ?, .

Omififti confuetas pre-

ces : faftidiíti laborem ; fe&atus es otium,

at j

äïdu eut

Ita factus eít Deus in impertiendis gratiis

parcior

.

*

diatolus in tentationibus admoven»

r ho

dis audacior : r4& ad repugnandum imbecil-

ii

lior.

u Mö

Hinc ! . . Quid hine ? hinc primus

.

lapíus gravior

P

p

& mox frequentatio lap-

füum. . . . Acedia fecit , vel ut a«pudore

inea

victus , primum fcelus in confeflione (ileres z

2

gt

inde quot fàcrilegia

*

: « . Vel fi confeffus es,

mint !

k

acedia fecit , ut frigide doleres, ut obiter

confitereris , ut media converf(ioni neceffaria

i

negligeres , & impedimenta noh. tolleres.

vectit

atent

Vides , quid noceant owiffones ? . , Quid ?

quod omiffo penitentie: finalis tandem' illud

j s

peccatum fit , quod nifi cateris adiiceretur,

forty

J

damnaretur nemo : fceleftiffimus quisque ve-

niam mereretur per Chriftum Dominum no.

, r

&mm! íh n

L]

g *

4: f:Hor,

l

g[llm

D

176

De dainnis Acedie.

di:&

4. Horrore plena cogitatio .. . . Nun«.

uam fic intellexi Acedize malum, . , Uritur

n fj

.

Tremet

Cain : uritur Pharao

.

uritur Judas : eterno

negare

fgne uruntur Sodomitz ; merito ! . . Sed eí-

fent tamen falvi omnes , fi non acceffiffet ace-

quz ef

Domin

dia. . . . Tinniunt ambz aures mihi ad hanc

veritatem ! . . Faftidium poenitentim finalis

etunt

ultimum impulfüm in igneam abyífum de-

dit. . . Intelligo, Domine/ gravius in bac vi-

:2 neminem ple&i poffe , quam fi peccato-

Ti

rem permittas Acediz, . , Pluat crucibus coe-

AC

lum ! per(equantur me homines ! omnia tor-

f ani

menta diaboli irruant! Amplius ; Domine!

NI

Amplius! nam digna fadis recipimus. . . .

| detipar

Unum deprecor: a Spiritu acedia libera me Domi-

| Qu od

sc! .. Ex omnibus tentationibus non aliam ti-

| m"þm'!

meo magis, quam qus ab acedia venit. , . Re-

| demþ

linqui acediz poft peccatum : faítidio paeni-

| probari

tentiz obrui : ad fui vi&toriam per vivacem gra-

mC...(

tiam non excitari, punitio horrenda eft; quia eít

frim f

certiffima connexio cum inferno. , .

&tium,

j. San&i & Sand Dei intercedite pro

(s ro

nobis , ne quis noftrum tradatur Acediz. . .

[ )U[qä

Leo , qui circuit , querens , quem devoret,

&t (ine

neminem vincit facilius , quam .quem inve-

ho

nit tzdio affectum, languidum, impatientem. .

Wtel

Vos omnes , quantum laboraftis ! quanta pat-

T

fi eítis , ut fecuri perveniretis ad regnum Coe-

. * 9

'

e

Atay)

lorum , quod nifi violenti non rapiunt

Quam ego diffimilis fum! . , In quo ex Cho-

d [/7]

ffimum

ris locum mihiinvenie 2 . . Ah; eerti

*

H

$

ï

be damnis Acea-';'æ,.

177

61 Nün-

eft : Serous pzger ntom falvatur ! Se;vus pigev

v Ut

705 falvatur ! ferous piger mon falvatur Y . .

hs : at

Tremenda veritas! nam qua fronte poffum

B

negare zmzovem ? ,. Et fi hoc. non poffum,

effec u

quz eft cozc/ufro ? . . Si beati fünt fervi, quos

Dominus invenerit vzgz/azfes : miferi certe

hi ad

ntig

erunt, quos invenerit Zorzzzegtes Y . .

zbymmia-

üs i

Colloquium.

[| pecci

Eus amoris, cui nihil magisrepugnat, quam

geibustt

acedia, JDeus amorizsmiferere mei! 7Z fcis,

ia t

quia autio te ; & tu fcis , utrum éro amem. , .

Domitt

Ego quidem nunc fic exiftimo : Tu fcis, annon

(us. «

decipiar: füfpe&tum amorem acedia facit... At«

u Due

qui odi Acediam, vitium tam perniciofum z

n al

tempore, tam periculofum ro etergitate tan-

nit, i

dem /erzo odi. , .. Ofelix odium, quod mihi

tidi p

probatio amoris fit, quo egoamo Deum, &Deus

me! . . Quid vero? fi , uti amor ; ita odium non

vtj*

CH,quClï

ferium forec?. . Serium eft, JEfü mi ! & quod fit

ferium , per amoremorationis ; laboris, & cru-

gditin

cis probabo. . . Ha&tenus per acediam factum

lccdiï» p

eft, ut a£zones mex fine ordine , & pa//ozes el-

firar 1

fent finefreno : nunc per odium acediz fiet

ff fIWC'

ut homo exzerzor «que , atque zzterzor ordines

Cncem. '

tur ex lege amorís, quo Legislatorem amo , qui

n pv

meusque ad mortem , mortem autem crucis

m UP

amavit. O bona Crux ! . . Surgamus.

)

-"AI

n

Ju amove vivere , efd. in cruce vivere , quia

ex Chö'

crucen

jj

atnor no(ier Crucijïxus g. «.« Qu

Odit,

d

x

-^

78

JDe damnis .AcediAæ.

odit , uon ferio amat , ad fpeciem azat : in

d

labiis ainov eff, iu covde frigusy nifi amov pro«

j

betur per Acedig odium. .. Clamas ; O Deus;

ego amo te! HypocritaYprobayguod dicis : per

&39

odium acedig proa!, . Odium acediz /it

vobis materia bodierui Examinis.

ANVemo cut-

bitumeat , priusquam examinaverit fe, anace-

diam odevit... . Repeto : odium acediz ?

amovis pvobatio. . .. Dies bodierna dies amo*

ris fuzt i amoris eff bec Refolutio : oportet

Deo fervire /erzo.

Hic fft fru&us diei 2da.

a&e in amore ad extevminium acedie pev / ov-

ï Laud

dinatiouem viv praeíentis. . . DZes 1£ia, dies

i Contend

-

timoris erz?, quz 10$ urgebz't ,ut velisuus Deo

févoive conflantev.

Jta providebimus vita

Bu

wture, Benedicat conatui Deus fumme ama-

tiomy;

fl

Jilis ,€7 fumme amans,ummeque dignus ama-

vi oiniuodo , €7 ffue modo!. .

v

& ,

fs

EM

/

,.

äh

mlþlq

N

titam

w!-:'

Y

A

W

j

(

77,

A

Atj

J

Y3

SO

(/4 tt

c

((?

Wm n

itii

Üf

At |

'ü

. Di;*s

À

JDe Iizj.'?mo.

mand:j elecAocAocdochoc]AocAocdoO cAocdocdocloclo c&&e&-)äg

ifamp.. eXockoUkoDoceceener o tUR oRoUo U o R At A

uü); 9e^Cacaesnannnanientecannnonaennnenogs

"

ete

qnddicing

m actdt

i, N

Dies III.

m

m d

vt dies t

Dies Timoris.

utio: (

du du

Laudetur JEfus Chriftus !

gaprr t

aternum !

R.'in

ju tl d

gelimus Di

Contendite intrare peran

guflam portam! . ,

dunas v

EfR adbortatio D. N. I.

.. .. Coztentzonis

um

nomize intelligit Dominus diligentiam i

fnlu!tz's uegotio cito agendo , quod die Yma:

,æ djgun

C Jerio agendo , quod beri expendimus :

C conflamter agendo , quod bodie ffatue-

sus, Dies Yma dies doloris fuz , ex cujus

zmpulfu decreviuius emendave. vitam prate-

ritam , corruptam ab redia, que mos to-

tus Tuinitatis odio diguos fecit : Maledidla

Zhcedia!.. . Dies befferna dies amoris fiif,

ex cujus vegulis ordinavimus vitam prefen-

tem ad exterminium "Acedie, que bominem

inutilem , suoleftum , €? noxium Deo , ac fi-

$2 facit : Maledi&ia acedia!. . Diei hodier-

ne [copus eff providere vitz futurg , propte-

vea ef?-dies timoris,

Refolutio : Volo fer-

D

M2

vire

1

180

De lufevuo.

vire Deo . non,folum cito , ac fetio , fed |phori

etiam conftanter , quocun

ue labore con-

ftr ex ]

5

tibulo n

diet. . . Surgite amumis '

tionem

* þuv/aäi't Aefolu-.

modia

| pereepi

l0L

tateria

MEDITAT

dere ,

De Inferno.

mat Fj

; ipnem

2

unBa fust. duo Yinum , Pena qualitas. adum,

Titos.

Peueduratio, Utrzusque. timor. eficacifr- -

quo d

eue oppugnat acediam inimicam couftanis ,

tem ipn

w fola coronatur. — Emeudaffe vitam prg»

Wi di

7

.

teri

tam , €? ordizaffe pre(entem quid ju-

| timm.

vat , fí faturz zom providemus ? Provided« |

,mus. Confige timore tuo carnes noftras | qum

Domine | ut, fí quando amor zom füffcfat | jj

ad fillendvm impetum. Paffouum : Jaltem t*-| fo,

mor coérceat. Sedcam»us.

btte ,

tel: f

PUNCTUM 1.

Quis d

D j fi

Ponz Qualitas.

110 o

| 'üphr

l/cedite maleditdi in ignem ! [ta Judex lo-

t dy

in

quitur. lgitur Poenz inftrumentum eft

ignis, & ignis quidem verus , non zzetapbo«

xïsm(ï

Ticu$ : nam contrarium affirmare , i non eff ïgni;

Hzre(is crimen , faltem £ezerztas eft, clarit-

Àml

fimo textui fine necefBtate vim inferens. . «

fe(

Judex, cum fert fententiam ; non folet me« | 4

tapho.

De Tofevue.

18:

: fetio ,&

raphorice loqui : aut quis ; cum audit* Tirius

'

abore o

fur ex patibulo. fufpenditor

L

decretum de pa-

tibulo metaphorico explicat , nifi forte in Co-

Mr Mij

moedia audiat? . . Neque obftat , quod im»

perceptibilis fit modus , quo Spiritus ab igne

snateviali üratur.

Multa enim tenemur cree

01

dere , quz non .pofï'umus capere. . . Confir-

mat Fidem Ratio.

Judex dicit : difcedite in

,

ignem , qui paratus eff diabolo! Sequitur , dam«

litis

natos poft diem judicii uftum iri eodem igne ,

yr ff

quo diabolus uritur ab initio mundi , non au-

confiani

tem igne, qui de sovocreabitur. Igitur ignis;

um

qui diabolum urit , eft verus ignis, elevatus

m qui f

tamen , ut Spiritum torqueat ; aut dicendum

Mu

erit, corpus ifhune forea poenaignis , quia neuti«

w u

quam concipi poteft , quid fignificare ignis me-

n jb

taphoricus poffit , unde corpus crucietur, . ,

H j

Furor & rabies fimilitudinem cum igne ha-

bere , qui animam affligit , dici fortaffe po-

teít: fed qualis metaphora corpori molefta fit,

quis doceat ? . . Nullo modo ergo probabi-

lis, fed torta, audax , temeraria eft explica-

]

tio facri textus , per quam ignis inferni me-

taphoricus effe afferitur.

Vera eft Augufti-

gdes l

ni do&rina : damnati uruntur verir, fed

ris modis, . ..

mi«

um

| metaþh"'

2. Vis aurendi , & vis lucendi dus funt

ü n t

ignis illius proprietates, verz & mirz ambz, ,

í, i

Ambsz alias ferviunt homini ad bonum ufüm :

fgreIIS- i

fed quia ignis inferni creatus eft hoc fine, ut

Mg[ [

iabit , «uis arendi vehez

cruciet ; utraquek cruc

[3ph0'

3

ftnen.

x

182

De Infevue.

cium i

mentiífima, & quodlibetica : vis Iutend: .&org;o.'

de vi :

fi; animazque horrenda,

cndi.

3. Vis urendi ex copia ignis , materia , &

'audire

applicatione defümitur. . . . Erit terra eorum

|

4

in picem ardentem, , ait Iíaias , & confirmat Jo*

annes dicens in Apocalyp(i : Pars illorum. erit

, pieo

n

in [lagno ardenti igne , && fulphure,

Erit igi-

identi

tur homo damnatus in igne , & ignis in iplo.

. . Erit in igne tanquam faíciis ab accenfo oleo

folai

malin

aut Spiritu, vini ardentibus involutus : aut fi-

Verum

militer ardens, uti Chriftiani fub Nerone , qui

pores

»ellibus animalium pice illitis infuti pro faci-

bus no&urnis fervire tyranno cogebantur. .

tfipit

Tuten

Erit ignis in ipfo , quia cum flammis velut

Ym

ipneo matiinnatat infelix , neceffe eft, utqui

|. dl

olim bibebat velut aquam , iniquitatem ; jam

| C

ignem bibat, qui impetu flu&tuum per os fe

