tam infanam temeritatem novo vulnere fau-

p |

ciabis ?

"4

w]udl('

Q

Collos

344

De Conþantæn Jono,

«men

Colloquium.

pe

fhtnte

£? bec addat , ut

Sic w

H

L faciat mibi Deus ,

occidat me citius , quam novo fcelere

hec.

wultum fuüuz fanctitatis - contàáminem

'

.

Ruat

&cedi

fülmen de nubibus (ultro provoco ) ruat , &

in cineres redigat iftud cor , antequam rur*

fum cogitationem rebellionis adverfus Deum

adm'ittat. , . Averte a me tantum malum ;

Fln

mi Deus! .. . Ubique es prefens mihi! hzc

If

Opto, ut cogitatio mihi remedium conftan-

N]l

tim (it. O' ut nunquam oblitus fuiffem hu-

m Q

jus veritatis! O ut tunc faltem. meminiffem ,

Ts

cum me acedia per txdium vite: melioris

tan ,

in antiquam fylvam retraxit! . .. Depre-

fünt

cor imprudentiam! Er (teítes fint mihi Coe»

Tory)

lites , quod feria voluntas fit) deinceps om-

blte |

nem reverentiam Deo Spe&atori , Adjuto*

Te vj

ri , Remuneratori (pondeo.

Spe&atorem

füga 1

revereor ! Adjutori confido ! Remunerato-

Animp

tem timeo !. . , Coclum adde conítantiam

Oi

voto! Regina Ceelitum , & omnes Sanài

à Yi

Orate pro me , ut per calcatam ad veftrum

àuditi

exemplum acediam hodie initium vite fane

[UT

&z faciam , initium , cujus nullus fit finis

Wt

usque ad vitx finem ! Dolor, amor , timor

cnbe,

fimul omnes occupate hoc cor , ne ullibi ace-

Üte

Certum , de-

püfml

die novus aditus aperiatur.

cretum, conftitutum eft hoc , in hora hac ;

Tüm.

in loco hoc :

Volo fervire Deo cito pet

emene

tif l

be ] Conflantia 2n bomo,

245

emendationem vitz przteritz

*

*

volo ferio

per ordinationem vitz prefentis: volo com-

ffantev cam providentia de vita futura! .. ,

al

Sic me Deus adjuvet : & , quam ample&or,

yro [

hzc fancta Crax! Vivat

m! ht

acedia! .. . Surgamus,

]ESus! MorjatPr

.)ruzt,&

éQuamtt

rfus Dt

Conclufio Exercitiorum,

nalot.

FI

nis eft facri tridui in exzermizium acedia

ii

impenfi Confiderationi Exhortationis D.

cont

N. J. C. qua graviffimis verbis odium vitii

ifem D

tam communis , tam perniciofi inculcat cla-

vinifem,

mans: Contendite intrare per anguflam por-

ii

tam, G vivite ut pauci, quia pauci electi

i [)eprc»

'funt.

Nunc Exvecutzomis & Profecutionis bo-

Ite! fcri-

m

norum propofitorum initium efto,

p *

bite domi, quz prima die pro emendatio-

Adi]][u'

ne vitz preteritz de ftatu. poenitentie , &

hat

fuüga vitz mollis notaftis,

Scribite ; quz

nuanlW'

animo concepiflis die fecunda de ordine

viuri

aCionum , & freno paffionum pro ordinan-

il

oj M

da vita preíente. Scribite , quz ex hodie

auditis prodeffe poffunt, üt provideatis vi-

g

14

Afv

tx futurz per ufüm virium nature , & ex.

x

[

(

ercitium memoriz. ubique prefentis DE T

r

fin

Scribere hzc juvat, ut per intervalla refpi-

J

cere vosipfos , & veftram in fervandis pro-

liil

1

j

pofitis fidelitatem «ftimare poffitis. . . Ve-

rum credite mihi : non diu conftabitis vobis ,

4 h

1il ld

mifi gratiss effcaces, quas mereri nemo po«

3

teft ,

j

E

246

De . Conflautia n Boitg.

te& ; impetrave a. coclo omnibus .modis con-

tione

tendatis.

di Q

Optimum ad hunc finem confi-

lium do, (i faadeo vobis devotzonem Maria-

hoc

nium

zom. Quam vero illam? Non aliam , quam

ipü ultro fufcepiftis ,^ & proxime ex for-

monft

Thorat

mula votiva de novo promittetis his ver-

pofici

bis: Propono , me munquam te develithurum.

Hujus propofiti finite, ut /ezfum jam ; de-

m'busJ

inde fru&um pauciffimis explicem.

tis, ]

f f

Quis igitur fenfus propofïti- eit ? Ob.

vium verba exhibent: Propozo me munquam

3dm0d&

££ , hoc eft , cultum illum dereli&lurum , . quem

tias )

Sodalitas tua , cui me addixi , przfcripfit.

tüm,

uis eft vero ifte cultus ? Eft guotidirznus n

( exoe

& confiftit in Litaniis Lauretanis , ' quz pro

X $;

Bona eft frequens

ttantu

felice morte recitantur,

memoria mortis :

& neceffaria oratio pro

alil ph

vatia finali. . . Eft Pebdomadarius , & con-

ho a

E!

fiftit in

frequentatione Conventuum ; qui

aliis i

Quenti

eo fine habentur , ut calor devotionis pet

intervalla refüfcitatus perpetuo conferve-

T0 Qra

ümij

tur , id quod certe in fe fieri non experi-

untur Sodales, dui ex frivolis cau(is vix fe-

Confid

U'O[]us

mel in anno vifibiles funt. . . Eft aeufevus

«s in ufü Sacramentorum , quorum repeti-

Nücaci

&

rzíervatur a

tione anima pinguefcit ,

tjüs

morbis. . . Eft ezzuus ,. &

fit per folennem

lr ii

Formule renovationem , cui renovatio fer-

Qd

voris adjungitur cum renovatione fiduciz.

I0:

n imita-

Ef denique perpetuus , & confiftit i

Q6 (jb

tione

JDe Conflantia in bono.

24

modity

tione virtutum Mariz, & in zelo propagan-

yem o

di cultum per Exempla , & verba. . . Atque

w Mi

hoc eít illud cultus genus , quod effe om-

iam,qua

nium opzzzutn alibiin Idea Cultus Mariani de-

ng h

monítravit& hic in verbis propofiti fupra me-

s fig t

morati contineri affirmo. Ita : hic eft pro-

raim

pofiti /enfus.

.

L

| jam j :

Fruclus autem — affiftentia B. V. zz ogz-

l

"iibus aclionibus vive : & demum zz bora zmor-

ti.. Deus ut auctor gratiz fimiliter per cau-

40

fs fecuudas falutem. noftram operatur, quem-

admodum ut auctor naturz. Agit per gra-

tias, que fünt lumina & inftinétus ad bo-

ll qucm

vt

num,

Hzc lumina, hi inftin&dus, ad bonum

gl

Cexcepta prima gratia) non dantur gratis.

j

Ex Sacramentis fluunt ; & per preces impe-

i

trantur. Inde fit, quod aliqui paucioribus,

o

alii pluribus gratiis coptra innatam ex Ada-

!

NT

l

mo acediam adjuventur , nempe quia alii

aliis in ufü Sacramentorum & precum fre-

yum ! "

quentiores fünt , & devotius fervent.

Por-

Oganli ia

u

ro oratio eo efficacior eft apudDeum , quo

humilior, & confidentior: humilior vero &

on a

confidentior eíIe folct , in qua adhibetur Pa-

fj i^

tronus ,

r

cujus deinde patrocinium eo erit

efficacius , quo Patronus eft Deo acceptior,

y ,gpetl'

& ejüs advocatia pro cliente inftaàntior, Ex

Wa[llf J

ld

hoc difcurfu , quid profit Devotio Mariana ,

conciudes,

gt f

Maria Mater orat Filium pro

.

o

filio : quid. vis amplius ? Nihil dubita

.

be-

il [mluï'

nc tibi erit in actionibus omnibus ; bene in

hora

Üt

Z

248

De Con/iafgtia im bono.

hora. mortis.

Nufpiam deerünt gratiz efj-

cace$, qux Íi de(int , noftra pro Coelo coz-

inconftans erit : &

zentio lenta ,

fallax ;

.

Dolor, amor , timor affe&us (ine effe&tu

.

acedia triumphabit. . . . Ab(it autem , ah !

abfit a nobis tam grave malum ! ftatutum

eít nobis acedie exterminium :

& volumus

Deo fervire czzo', /erio ; couflanter , quo-

cunque labore conítet! ,. , Igitur Zzvat 7E-

SUS! valuit Exlortatio de contentione pro

Coclo! . . . Morzatur acedia! Exi male fpi-

ritus ! ego exorcizo te in nomine Patris , &

Filii, & Spiritus SanQi! Exi! .. . Exivit*:

'Te Deum laudamus! , . Sed

nihil ambigo.

rogo , Domini ! cavete, ne iterum locum

detis diabolo huic. Dico vobis: Servus pi-

ger uem falvatur : & erunt pofteriora

pejora prioribus.

O. A. M. D. G

ASEN

N

(.'/'KI

n

("e

4

P^

y

,

A

W.

)

j

x

A

M:

o gta

*

M

-

7

»l

M

N

,

L

Ed

R

,

».

Lt

EY

i

z

(

N

fí

r N

7

d

g*ï

fl

»

N

L

^j

i

p

d

b*

—

NY

A9 -

xmj

PLX

34

I

j

:

ts

ov

t d

lp tf

uit: d

eftin :

lm)ah.'

fhntom

volum

N

Viviït 32'

tiont

|

nl l

hi,

vv

Tririt

npt

$d

m t

uf

n

]

i

j2

o

:

—

u

r — n

$—

—Ó—R

ia

m

19

L

*

r

p

.

T

ia

ii

U.

ETE

MP

m

IT

VA

Es

lo ais

s

Ms

E

G5

QTE

T

aeekigm

m l

--

R

Es

TU CVATTM:

M.

d

HO

w

$

p

P

:

2

3

Es

t

v

*

3

i

x

&

-

1 W

: x

E

g

a

a

z

$

M

E

.

28

*»

x

3

t

-

E

a x

?.

Pt

us

$d

us

Yf

Rs

L.

d

n..ï

x

t

x

d-

,

:

D.

Pa

E

av

4

x

d.

A

z

"E

M

uT

7

b

EE

V

h d

Y

-

" UM

—

N

m

—

^N.

E

Ere

:

;

9

e

—'v-,

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

EXTFRMINIUM

E

ä

ACEDIUIJE

e

FRUCTUS EXHORTATIONIS

ä

E

,

Iä

DOMINI NOSTRI

[

JESU CHRISTI

LUC. XIII,

xd

Contendite intrare per auguftam

N

portagn !

E

TRIDUO EXPENSE

FXPLICAT]E

g

P. FRANCISCO NEUMAVR $.

Editio fecultda.

Ànno MDCCLVIII.

E

[j

[l

TOl

—

L

Mi

IHLS

45

*

N

E

E

(5217

U

m

15

d

EM

35

y

J

A

:

N

A 55

g?,?fïr

Mil

Él

M

d

Rs

C

£.

x

S

RAT

pE

E

N

Sumptibus Franc, Xav. Critz & Thomz Summet

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

Augufte , Menachii, & Ingolftadii.

L2