infundens defcendet in ftomachum ,. atque

; lieris.

Cpil

inde intra cutem in omnes partes diffufus ,

omnes uret, nullam exuret. . . Ardebit fan-

| Gilvur

.

Thàny;

uis : diffluet pinguedo

.

ficcabitur medulla

dunt

offium : ebulliet cerebrum : ignem fpirabunt

A

pulmones : Cor , hepar , renes; vifcera , at-

| W

terias , venas occupabit ignis : ignis per oms

Bu

nesnervos circulabitur. . .. Adde potentiam

yoni

quodlibeticam ,' per quam ignis inftrumen-

tum fit omnibus inftrumentis cruciantibus -

ia

0(

quivalens. Mordebit ut ferpens : lacerabit

ut Leo: contundet ut malleus: transfiget ut

te?

r

gladius: diftendet ut equuleus : conteret ut

rota; pofternet ut fulmen. . . Omne, füppli-

I

cium

De Injärr(oT

1]82"

cium in uno eft. . , Terribilia funt , quz dixi

lii m

de vi arendi : terribiliora audietis de ve /a-

cendi. Qui habet aures; audiat ! Optabilius eft

ml

iE Mrtt 07

audire , quam experiri.

quippe 'Fumo

contm J

4. Obfcuraeft illa lamma,

piceo undique repercuffo involuta : unde fit,

g illom d

ut inftar fulguris intermicantis oculos tantum

, Db

identidem ad horrorem perftringat , non ad

ignis i

folatium, fed ad tormentum

, ut tenebre ex

ccenfo a

maligna luce horridius vifüm afficiant, . . .

jtus : at

Verum hec vis lucenei tantum oculos cor-

Nerone j

porcos criciat : quz animum torquet; multo

tí pro f

Ignis ille quanquam mere

affligit acerbius,

Webantur. "

materialis (icut non folum corpus, fed & Spi-

ans 4

ritum dir: (ic neque folis oculis corporis ,

du

fed. infüper intelle&tui Iucet. . . Ad hane lu-

iaen:

cem videbis tempus preteritum , in forma mtü-

» x

lieris , ficut. Occafío. pingitur , fe tibi fiftens,

( y ^

1

'gUu

Capilli füpra frontem propendent : occiput

j dmumh

calvum eft : quoties apprehendere conaberis,

idelitr

manus fruftrabit, , « . . Quis mibi. dality ut vt«

j n

diant dies prifimi! setevnum. lamentum erit.

T

Ah! ut redeant horz male perdice : quam

(qi, *

avide utar ad poenitentiam! . . Eheu! $i vel

gt orte

wnica die citius, priusquam moriendum fuit,

d

poenitentiz confi

lium toties , ac tot modis

fimoma

: in Cce!o effem!. ,

inculeatum.| arripuiffem.

pübut?

O Coelum ! o Patria ! ergo &ternum . carebo

h

te? Nunquam aut oculus meus videbit , aut

ia l

l

aurisaudier, nec in cor meum defcendet fe-

at !

licitas, quam preparavit Deas dili

gentibus

íelN.

j m

du

"$4

De Ínfevuo.

fe! .. OCoelites, quantus eft numerus Payi-

p n

ces p

tentium inter vos ! & quam facile in hoc nume-

j utla

ro ego quoque effe potuiffem! .. O infenfare!

Quis tc fafcinavit, ut temporis beneficio non

fuit t

futdo

utereris in tempore ? Ita cruciabit rempis prereri-

t cujus terrifica imago in intermicante flafha

Ü

fe intellectui exhibebit. . . Accedet inftar fpe-

p

cum

Deum adducet.

Qri flagello armati tempus,prefen« , & fecum

Mal

In igne Deum videbis , (icut

Moyfíes in Rubo. Deum videbis, fed non illum

Dtgn

infinite amabilem , & infiniteamantem Deum,

tihij

quem beati omni modo & fine modo eternum

dices ]

amant , per hunc ipfüm amorem beati , (imi-

am|

e Ql

liter uti tu per hoc ipfum mifer es , quia crea-

tura expers amoris es : creatura , que Deum

N

&téernum amare non poterit ; quam Deus zter-

Wt

num amare non volet ! , . Deum videbis ;

hii

fed Deum iracundum , inflammata facie; hor-

Iraci

ribilibus oculis, tonante voce ! Deum inimi-

ditn

ceum, ultorem , flatu fui oris ignes animan-

(tüc

lice

tem, daemones in tuum füpplicium urgentem ;

tuos ejulatus acerbo rifü explodentem, & füb-

fannantem, fine fpe reconciliationis. . . Satis

E

eft! Deus ridet : quis non fleat! . . Imo non

J egofy

eft fatis.

Etiam :empus futurum in hoc igne

hm

fiftetfe, & cum ille , quanta eft , tota &terni»

W

tas. . . Tu» vero inrabiem fe vertet dolor :

(

& defperatio in yefanas maledictiones erum«

eg(

pet. .. Maledices diei nativitatis tug , quia

I

&

natus eft homo in mundum , non ad aliud

commodum univerfi , quam ut ignis inferni

| Wj

per

De Inj&ï/f:;ä. |

285

meros r

per movum titionem augeretur, , . Maledi-

in hoc u

ces Parentibus , quorum conniventia aut in-

Q infenl

curia prima forfitan tanti mali caufa, & fons

peneficog:

fuit tibi. ,'. Maledices coclo ad tua lamenta

fempii pmn/'-

furdo , imo divinz Juftitiz de te applauden-

nicantetá

ti , & alleluja cantanti füper calamitate tua ,

et infiri

per quam crimina lf Majeftatis toties a te

y , üh

cum rifü commiffa per fletum vindicantur. ,

idelis,

Maledices inferno , qui te undique torquebit,

ed nonilt

neque tamen occidet , quod tu optabis calen-

vem Deut

tibus votis , fed perpetuo irritis, . , . Male-

Jo gtertut

dices ip(i Deo , poenarum audtori , atque in«

flarrabidi canis allatrabis lunam in plena lu-

yquia t

ce fibi placentem , táasque blasphemias , &

ue Dei

vanam íine viribus iram cum farcafmo fper-

nentem. . . Breviter : videbis in igne infer-

us

ii il

ni peccata nondum deleta: Deum atrociter

iracundum : & nullum ejus placandi reme-

| faCl'f;*Eaf'

eun i*

dium. lta, quz vides, & quz non vides,

es animifr

cruciabunt animum, Quid putas , non vis

lucendi videtur vi urendi etiam crudelior?,

"

. Enimvero hoc eft, quod Deus per

pl

fitd

Ezechielem c. 7. predixit : runc füietis 9. quia

H

L

non enim

[mo n

ego fum. Dominus percutiens , ego

y g

homo , non bellua , non diabolus me invite

L

*

| qren

quemquam torquebit

Ego torquebo :

&

hoc fcietis vos fcientia experimentali , quod

; dolr

;j Frllm'

ego fim vobis malorum Aucor. , . Intelli-

getis Dominii mei jurisdidonem illimitatam ,

" qllï

ad g[lu

& juítitiam (ine refpedtu. . , Quales invenio,

1 j

tales judico ; neque poteftatem in reges mi«

c

M

)

.nus,

pcï

De Inj&mb.

185-

nus , qüam in cives exerceo. . . Tung' fdie-

cogit:

fis, quia ego. Dominus percutiens * x ipfo mo-

occur

--

..

do percütiendi intelligetis. . . Nempe , mag-

ne Deus , & terribilis nimis! quidquid agis,

«

lamp:

digne Dco agis , five ita agis , ut , qui Deus

Ya

none(ít, fic agere non poffit , atque Divini-

Aiitina

tas ex ipfa actionis excellentia elucefcat. ; .

fit.

Creafti mundum : & Opera fex dierum demon-

mult

*

L

ftrant , quod creatio Git a&tio Zigza Deo

ex

ferno

ia

fecur,

ipíafcimus , quia tu es Dominus porens.. . .

QGubernas mundum : & mirabilis ordo rerum,

Judag

nflrat, quod gu«

eventuumque fücceífio demo

tuse:

bernatioit aCtio digma DDeo

'ex ipfa fcimus ,

d

San&ificas

quia tu es Domi

nus fapiens. « « *

damm

mundum : & me

dia , qux adhibes : prodigia

NY

quz patras :

inftrumenta , quibus uteris , de-

fibit

t aCtio dign4

monftrant ,. quod fan&tificatio fi

L]

tütig

JDeo

*

ex ipfa fcimus ,

quia tu es Dominus

nifi ut fimiliter

cha'x

bonus. . . Quid expectamus ,

omi

te vindices de rebellibus fubditis digne Deo, ita

in PCI

utexipfo vindi&z genere intelligamus , quiatu

aude:

es Dominus juftus per. juftitiz genus , foli Deo

lüper

proprium , foli Deo poffi

bile , foli Deo conve-

malun

niens.. . O fatui homines

! fatui fane, qui tanti

t lm

malipericu!onos proterve expon

imus,ludentes

Vj

fallente pe-

ad marginem abyffiignez, in quam

U j

de vel femel tantum præcipites ruimu

s, , Heu!

b

fatuus vocarur in Evangelio, qui edificat in are-

Ial

na.. Fatuus , qui ccepit edificare , antequam

tem

computaverat fumptus , qui neceffarii erant.. .

fim

usqunm

Fatuus , qui bellum movet alteri ; pri

h

cogi-

De Infär;zo.

187

Ti [i

cogitaverit ufrum cum decem millibus poffit

r ipho u

occurrere ei, qui cum viginti millibus venit ad

qpe ,

fe. . .. Fatuus, quidormit , priusquam przter

dqgid ip

lampadem infüper vas habeat oleo plenum, . .

. qii Des

Fatuus;qui in füis opibus fibi plaudens,dicit fibi;

que Divis

anima mea | babes multa boua : comede , bibe, requies

ucelua. «

fie! ^. Non fümus infani nos , qui in. perculo

um demt

multo atrociore jocamur ? . . Credimusne in-

TRU

fernum dari, an non? credimusne, nos nondum

; t

fecuros effe , an non? .. Si non credimus, jam

jdo retul

Judicati fumus : uterque enim articulusrevela-

quodge

tuseft : & de alterutro dubitare eft. negare fi-

a (cimus,

dem, reumque Apofta(iz fe facere atque ultro

San&ïxü;ii

damnari velleutique quia propterea, quod nos

: ïüdigïïl

ceffaverimus credere , non ideo infernus cef-

v

fabit ardere. . . Si credimus autem ( & fane

oj

tutius eft credere , quam ad experientiam ap-

; Dunist

pellare) fi credimus : quis credet , quemquam

hominum adeo infanire poffe , üt per acediam

in periculo tam horrendi interitus perfiftere

y Dv

i ql,]!m]

audeat , incertiffims fpei innitens , tempus

,

l

fuperfore, & medium , per quod olim tantum

UI

malum evadat, . . In(ana fpes!. . Sapien-

gant

lil

tis hzcfententia eft Prov. 14. Sapiens timet ,

udcn[CS

( declinat. 4 ialo : timet in profperis , ne

exem

Deo frigide ferviat: timet in adverfis , ne ab

igne picto in verum ruat : Ideo declinat a

N'H

m

acnz

malo , imo fpeciem mali fugit. . . Srulrus au-

nthülm

tem baculo arundineo temere incumbens, fof-

Cran[n

fam trauflit , &9 confidit. . . . Cut ? nempe

li

Ti

frzps jam peccavi , inquit : & quid. accidit mi-

[

(

ES

1$8

JDe In;?ma.

bi triffe ? Ergo eja / adbuc femel Y . .. At ecce!

& bo

modo

fubito frangitur baculus : & ruit in ignem mi-

fer, inignem erernum ruit, quod eft

pleda

fieri p

PUNCTUM H.

inobe

PA

attoc

Poengc, duratio, -

mife

t

cenarum änfcrni &ternitas artf&uius e(ï Ci

—

tüs Q

Y .P

al t

difficillimis unus , cujus veritas, ut effet

dubia faltem, multi, quorum Deus venter eff y

YeL a

cupiunt multis perfuadere , fcilicet ne foli ve-

Mif

niantin hunc locum tormentorum , tanquam

Addom

fl R

a multitudine infelicium fpes folatii foret. ..

gote

Vah! przfümptio nequiffima ! fed caufas du-

al

bitandi audiamus.

Nihil diffimulabo , ut op-

Don

piletur os impiorum , & nemo non palpet ;

di(li

quam inania fint argumenta , quibus veritas

&t

impetitur ab iis , quibus volupe eft feipfos

decipere. . . Omnia réducam ad dwo , quo-

Tirag

rum unum €x natura Creatoris , alterum ex

natura QCreáatüre deducitur. , . . In ereatura

Vi

fern

videmus , ajunt , quod igmis agems, ut gter.

num agat , infinito alimento indigeat. Infi*

77

nitum alimentum euge ! unde fuppeditabi-

lg

tur?.. Multo minus intelligi poteft ,

quo-

Yi

N

vcternum duret.

w

modo corpus patiens

Pati

enim eft detrimentum. accipere.

Quomodo

lg

[

igitur poít quotidiana detrimenta non deni-

que corpus confumetur ? . . De Crearerehac

te

innata animo idea cft , quod infinite & ïubeSL

LU

De Ingemä,

189

, Atere!

& bonus fit, . . . Porro 6 juffus eft ; quo-

nignam n

modo culpam momentaneam poena eterna

pledtat ? . , . Et fi bonus eft , quis credat ;

fieri poffe , ut pro injuria fuz Majeftati per

inobedientiam ab homuncione illata poenam

&ternam decernat , quin unquam animz in

atrociffimis cruciatibus ingemifcentis aliqua

miferatione tangatur , precipue cum crucia-

-

ï&uius di

tus zternus fit para pena , quz heque fervit

ad terrorem aliorum , quia nemo tunc vi-

aj Ltl

Utl 0Y

vet amplius : neque ad corre&tionem dam-

nati, quippe qui nunquam eméndabitur, . .,

nefoll ve

Addunt aliqui tertium argumentum 4 gra-

, [anqmlm

i foret v

tia Redemptoris , cujus gloria poftulet ,. ut

propter ipfum Deus denique omnibus recon-

d wufm' Ó

o*

cilietur , quibus iratus eft: & nemofit , qui

non infmite farsfaclionis particeps fiat.

n p

AUT—

ibus t

diftis ferpentis fibilum : Aequaquam mori

emini

2tterna morte ?. ,

diiih

'

2. Sed erratis , o ícioli

.

nefcientes fetip-

d U

fUYAS$ ,

neque virtutem — Dei

L

1

Matth, 22.. ..

derund

Virtus Dei Omniporentia eft , quz? iguem in-

J u

t æ[ö('

ferni alere fine alimento poteft,

Flatus. DDo-

j

mini — ficut

tovreng: — (ulphuris — fuccendit — illum,

u n

[

I(- 3o. quod aliud nutrimentum exigitis ? ..,

) eQlti

Virtus Dei fapientia eft , quz , ficut in for-

6n J quo'

]

nace Babylonica fecit , ut ignis luceret, quin

tb

i

(0

Jl

ureret : ità in inferno facit , ut urat , quin

confumat : aut an difficile effe putabitis Deo

" f

st !

reftituere damnartis corpora paffibilia. quidem ,

jumerialia vornen. 2-. . . non legiflis , quod

y j

fuy

de

De lufevno.

190

de homine damnato fcripfit Job.c. 20. — Zuet ,

olun

qua fecit omnia : nec tamen confumetur? ,. . Virtus

dum

d

Dei 7uffitia eft , qux in culpa non temporis du-

x

rationem, fed malitiz gravitatem attendit , id

tümac

flatus

quod etiam Tura humana folent, dum latroci-

nium, quod memento committitur , perpetua

Ticif

privatione vitz , aut perpetui carceris fuppli-

( ,

cio puniunt. , . . Malitig vero graviratem &fti-

inter

mare ,dicite: cujus eft ? Rei, an Judicis ? . . Et

hh f

-

Ton-

poenam culpz congruam raxare ad quem perti-

net?auditurne aliquando Reus,cum per horam

—

tertol

-

punitus füit , dicere Judici : munc fatis eff ! .. .

-

Do,

Aliter nos , aliter Deus peccati enormem

(ui:

ijalitiam ad flateram appendit. . , . Sarir-

"

&t :

fadio pro injuria (ibi per peccatum illata

ceftbt

nulla Deo füfficiebat , nifi quz | ivfiniti pretii

)

pieus

effet. Sic judicavit Deus : ideoque ut fatis-

fieret fibi per Deum - Hominem voluit. |Quid?

[

Divin

Non certa conclufio eft , quod nulla quoque

fatispafio , — que fimem habet , , culpz gravi-

lonI'

tatem adzequet? . , . Juftus es Domine , &

W ,

reCtum judicium tuum ! ita ex Pf 118. ac-

lii

clamare nos Deo decet , cujus judicium pri-

ni, ,

üt: &

ma eft regula omnis fan&itatis. : . . Deni-

que virtus Dei Boziraseft. /Equum eft au-

ot, 1

tem , ut , qui Bo»us eít', malum oderit , ac

aüïmat

perfequatur , quamdiu omalus' eft.

Damnati

g

igitur, cum perpetuo mali fint , odio perpe-

j

tuo digni fünt. - Quos mors in peccato de-

ii

prehendit , perpetuo peccatores erunt, quia

lm

m

volun-

Tatut

P.

1*9 [

; D? ]/2]?7*720;

. at

voluntas . hominis pofé mortem , non ficut

z Vi

dum vivimus , «mbularoria ,. aut mutabilis

r d

eft. Finalem impoenitentiam diabolica con-

ytendit d

tumacia excipit , & ( quod confequens eft)

mmlatroci«

flatus omnium malorum aggregatione infe-

, w

liciffimus. , . . Minatur Deus eterna füppli-

ver p

Cia , ut corigentur alii , alii terreautur per

interitum illorum ;

u-

qui correcti non fünt.

?.

!

In fine feculorum .vero miuarum executio jamm

gem f

non valebit, f(ive ad correctionem: , five ad

perhmæ

terrorem : quid tum? . At, nifi exequeretur

Deus, quod minatus erat , verax non effet,

"T

enortme

Quid ? quia /o»us eft Deus , anideo mexndax

, Ó

erit ? aut , ne fonus efle ceffet , "verax effe

um i

ceffabit: ....

iE d

ii ,W(:»";i

.3. Quousque blandiris tibi .

ietas! fruftra verbo. Dei obg:nuis.

Difie-

ye nc lt

dite maledicli

eternum

!

ln Qïld,

in ignem

*

Vox eft

d

Divini Judicis ; adhuc habes , quod garrias ?

: * * Habeo , ait : & non eft novum, quod

x p

7mi.']€ )

VOX «termitas in fcriptura fignificet tempus

longium quidem , non tamen, cujus nullus fit

u *

im p

finis. . . Quod ex inferno tandem Redemptio

It

fit , certe ipfa Scriptura docet primum r,

gft a

Cor. 15j. ubi Paulus mertem effe morituram

affirmat,

tity 20.

Deinde If. 14. ubi Deus po/f wiul-

10$

dies. vifitaturus

eff

damnatos

afferitur.

j

lterum Apoc. j. ubi dicitur Zfgnsus infra ter-

Ya laudavi , utique non ante poenarum fi-

30 *

nem. Demum clariífime Apoc. 22. ubi affi-

Dj quïï

olun

matur;, tempus fore , cum omullum maledi-

um ,

—

192

De luferuo,

um erit. ampliusY. . Verum o inania folatia ' &

nis tb

fruftra ad votum fceleftorum detorta oracula !

Jipa v

. . Joannes de civitate. Dei hic loquitur, non

j Qn$,

de fine Inferni : & cum de laude 4gni infra

* |de ]ul

terram. e(t fermo , de-tempore Sermo eft , non

ign i

de zternitate, — lfaias autem nomine vifita-

predic

tionis non intelligit folatium , (ed innovatio-

evigl

nem poenarum ;m gladio duro , &9 grandi , G

! alz'i.iz

Er Paulus denique de mort

decip

forti V.. 27.

mórtis prime narrat,cumRefürredtionem tuetur :

boni

ji

tur, d

nam mors fecunda , five sterna mamet , Üicut

legimus Apoc. 2 1.

Quod vocabulum arer-

tigur !

um

mus , eternum y eternita; attinet : nemo negat;

nonnunquam illud adhiberi a fcriptura pro

00 m

L]

longo tempore *

verum num ideo nunquam

Wt

95 Q

fignificat te.44s fine fime ? . . . Imo neam-

bigi prudenter poffit de vocis wmis figni-

n

Bu

ficatione :- voluit Deus «wria phrafi eandem

E

ternitatem docere.

a OADEREOR

(Mtt j

pcenarum p2

ttit,.

fi aliquando ;

etfi poft multa fecula , finis tor-

mentorum futurus eft :

- & Deus damna-

ptetio.

tos homines , dzemonesque , ex damnata Ori-

Tlattis f]

pplicia placa-

fOntra

genis fententia , per longa fu

*

tus, denique admittet in coelum

*

nonne

4

: Nolite er7

, &

mentitur Apoftolus, cum monet

vare $ Neque formiari , neque idolis fervvientes s

D

I ntc

neque . adulteri vegnam. Dei po[fidebunt. 1. Cor. 6.

$

Mentitur iterum , cum afferit : Ommes qui:

dem rcfargemus : fed mon 0mmes Wmmutabimur!

&t

1. Cor. 15. Mentitür Iàias r. c. 66. de damna-

! Ühri

gis affirmans : Vermis eorum nón moritur , & i

L

Wne

nis

193

De z'zylamo.

æfoïatia!&

nis uon extinguitur. Mentitur Chriftrus h'æc

ta oraci

ipfa verba Marc. 9. ter continenter incul-

yitgty t

cans.

Mentitur Joannes Baptifla . Matt. 3.

*

.

d i

de Judice divino docens

Paleas. coubures

od m

igni iuextinguilils.

Mentitur Daniel c. 12.

mine dj

predicens fore, ut multi ia terro* pulvere

-jonon

evigilent s/7/ quidem z virtam eteruam , £?

gb i

alii im opprobrzum , ut. videaut fempev ! Ni

de 1

decipere voluiffeot , dicere . debebanc viri

em u

boni: non videbunt. femper! vermis morie-

st y

tur, & ignis extinguetur ! omnes immuta-

ülüm 4i

ri tandem etiam fornicarii , & adulteri

110 an?l.'

um Dei poílidebunt. ' Adde: (i aliquan-

ptura

do damnatiíalvi erunt, falíum dixit Veritas

u

(percipite me diligenter) falfum dixit Veri«

ta$, cum dixit de Jud

a

roditore : Zozums

m d

ii 1

erat. ei , fi natus non fuzffet ! falfum eft ! Bo-

[f

num eft Judze fuiffe natum , nam et(i ad /oz-

j a

uT

guim tempus mifer (t, tamen felix eteruum

erít.

Meretur zterna felicitas etiam tanto

f

l duno

pretio emi : bonum eft Judz , bonum, quod

"m

natusfuerit! .. Eja!non horrent aures hane.

contradictionis audaciam ?

*

e 6 o

ida p

j n

4. At nempe g/orzzs tua , Red'emþtör

mi, & fze fatisfa&ionis meritum hos defen-

,1,'///7/ m

ruitth*

dit interpretes : tui fanguinis virtutem tueri

COL *

íe , videri volunt. ,. . .O fpeciofía argu-

ii f

mentatio, folida , convincens , (i (üperis pla-

cet:.& (i forte. ifti plus quam Chriftus de

T

damm'

Chriüli gloria follicii fünt. , . . Equidem

"L

emnes , qui in Adam mortui funt , per Chri-

[

um

De infevno.

194

ftum vivunt, fi voluzt fe. meritorum Chrifti

tándem

penam

particip

esreddere per wfum mediorum , qu&

ipfe pr

(cripfit. Verum merita Chrifti gratie

! na hab

funt:

illader.

& grati& non obtrudantur invitis.Qui zo»

funt igicur, non participabunt :

2ternum non

vapite

Eu

participabunt. . . . Audivimus clamantem Do-

minum : zi/f quis renatus fuerity tton ititvoibit 1

dixit,

evibitis: nifi abun-

zif peuitentum egevitis, p

| pp

davevit juffitia veffra plis, quam Pbarifaorum,

€to |

|

n0n &

dton iutvabitisin vegnum Celorum ! Quid ?num

|

eft, qui reclamare audeat : n

olite metuere! zz-

; ponitur

l

trabitis tamen Vnon peribitis ! .. .:Nonhac

|

Qaf(un

hema temeritas eft ? Non ipía zeg/e&zo griffla.

TA

| MUI' Y

Chrifli crimen homicisinfinities aggravat?...

EY

Non (apientior eft hzc illatio : In omni pe£ca-

m

| W

!

to imbibitur contemptus zzfisite Majeffatiá ;

cui vilis homulus obedire. detrectat : con-

|

ntm q

|

tneo!

temptus Zuffnite mercedis, quam Deus obe-

D

P

contemptus znfinatà pretiis

lefci:

dienti promittit

,qui, tefte Apoftolo

, eft conculcatio Divini

*

groti:

fixio , novum Deici-

tyres;.

Sanguinis, nova cruci

dium : ergo peccatu

m meretur poenam , qua&

m

finem non habet. . .

Fruftra, o miferi ! mi-

ibripuij

ferationem fperatis, p

oftquam zzunutabilis

foti

- his verbis exe

Judex judicii füi fententiam

*

i p

preffit

.

Diftedite a sme ma

dedicdli in. ignem

B

Z

2

junt bi iu fup-

W j

atermum ! ftatimque addidit :

plicium etevuum: jufli autem in vitam «eter-

tniti

5am, Matt. a. Stultitia eft , qua men

'.QS

tur iniquitas fibi , vocem ]udiciseandem in-

| '"niore

pplicio

æell,igchre de vita //ge jne , & de Íu

tane

ls

De znfevuo.

19j

tum Chik

tandem //gieudo. . . . Judex & vitam , &

iriti, qi

penam zfergam wocat: ergo dicere :

Qe

hrifi gra

na habet finem , vita non habet finem , eft

vitis Qu

illudere verbo Dei, & facere cevvicalia fub

etetm

capite uuiver/o mtatis ad capieudas amimas,

maen D

Z. 13, ltaque quid opus eft pluribus ? D«us

on i

dixit , poenam ignis nunquam finitum iri : er-

TL

go poffibilis eft: ergo datur : ergo juíta eft;

Jarilnnt

crgo non repugnat divinz Bonitati: ergo

! Quid t

non excedit peccati malitiam : ergo non op-

*

L

setüett l

ponitur meritis ; «& gloríe Chriiti

ergo

on hoW

quantumvis éapi non poffit, credi debet

*

&

177

Ddtur vitx fature cternitas, una felix , al-

tera infelix , utraque //ze fzze. . . .

g

m

j. Horrendus articulus! . . Sed credo !

Mi

credo ! credo! & duce hac fanéta fide , ig-

nem xternum timeo! ignem aternum ti-

o 4

meo ! , , Tormenta, quibus cruciantur ma«-

lefici: dolores, quibuscum cobflidantur z.

€ng'ti [Wf",'

at ^

groti: fupplicia, quibus afficiebantur Mar-

vim p

tyres:ah ! Quid hzc fünt ad ignem zter-

gnan

)

M

num? .. Ite vani timores , qui me toties

T

abripuiftis infcelas : pofthac ego nihil, nifi

n Itf

[ ,,,W

ii

peccatum , timebo ! ; . . Neminem , nifi,

qui potef] C9' covpus C? amimam miteve im

Wfþjs e

j m

gebenzam , timebo: nam ignem eternum ti-

meo, Gpraeterea malorum nihil. . .

uis

li

iil

pl

TR

lih

mihi det, ut tota vita'nihil aliud timuiffem!

amc']d'

« « , San&te timor , nx tu meis propofitis fit-

miorem conflantiam tribuiffes ! . ., DD. So«

fj

dales ; Quid facitis? ubi eft zelus vefter ? 7«

[

N2

Jer-

196

4De ilnfema.

nemo ,

Jermus apevuzt os | füuuun fine ullo tevmiuo , ho«

minesque acervatim in ignem &ternum ruunt !

nm,

| jm fo

alter alterum precipirat : nec vos timetis ?. ..

Ah ! miferemini, miferemini faltem amicorum

| &i fint

| fernof

veflrorum ! faltem fübditorum, cognatorum ,

fratrum, liberorum ! Ducite illos ad conciones!

toxeif

1

fuadete | confeffionem

P

date . pios. libel-

f eonf

Etun

los ! Eripite de turba malorum ! docete igno-

rantes ! faccurrite lapfis ! fravres veftri funt ,

vime|

quos JEfus fanguine fuo redemit, & a vobis ju-

ipuisa

f mj!

vari vult,ne pretium redeiptionis in. illis pe-

reat! ... Quanquam cur ad curamalienz ani-

Oa

d&v

ing vos adhortor , quando veftra in. periculo

eft?, . [ta; repeto: veftra anima in periculo eft

| titslo:

&rerni interitus ! Periculum a2 acedia venit ,

aE

Vr

uia nemo , nifi qui perfeveraverit u/gue 27

l

jinem , falvas erit! . . . Itaque quam certum

| Ytnit,

| ftéj 110

eft, & de fide, quod paena inferni. eterna

(it: tam certum €/7, & de fide: Servus pi-

Qüyfer;

cer ton falvatur ! & ratio eft, quia acedia

facit, ut, fi etiam aliquoties cceperit bene-

facere , currere , pugnare , non perfeveret

in bono, non perveniat ad bravium , non at«

lo D

4

ripiat corronam. . ,.

|qui

qratj

Colloquium. |

Qu

T

JESU ! Qui non defcendiftide crucetua,

H

.

.

Cosfianamatum eff

i

donec dicere potuiiti

Opus , ad quod agendum miffus fum : quo

M(it

terrore concuffum eft cor ad hoc oraculum ;

iil

fC«

p

.JDe zuferno.

197

Ht

nemo , nifi qui perfeveraverit usque in fi-

tROU u

nem, falvus erit! . . Triftis fententia , qux

g timétls

jam Ífola füfficit, ut credam, quod paucz E/e-

émamicotit

&i fint!.. Heu me! ergo nondum ab in-

ferno fecurus füm, etfi incipiam tibi fervite ci-

:cgnatorum.

3d concins.

£0; et(i ferviam diu /erzo : non füm fecurus , ni-

ios I

fi conflanter ,& usque in finem ferviam ? . . .

docete i

Et unde mihi de conftantia blandiar? , , No-

véliri t

vime! novi vzm zgertze mez ! Igtæis ztcernus ,

&avobis

igniszternus vorabitme;nifiate impetrem, JE-

isin il p

fu mi ! ut usque ad mortem tibi fidelis (im . . .

nalnz a

O iguis !füpplicium borrore plenum in vi uren-

íp. pericui

di, & vilucendi. Profpicio mihi ! .. . O zter-

seralodd

nitas!o nunquam ; o femper! quantum e(t pon-

dus vocum ! . . O JEfu, efto nobis JEfus ! Sal-

ul vl

etit

vator efto ! . . . Gratia perfeverantix non

gam ettd

venit, nifi atua gratia! . .. Igitur u£ or-

zwEés nos in tuo faucio feroitio coufortare , €7

ii at

- j

coufervave diguevis: te vogamus: audi mos ! ..

gj i

p *

Sub Miffa.

Perkïf/ (

Jta ; Dom?'m' / gratia finalis e »era gratza,

I y

que nuullo 180do cadit fub mevitum , .quia eff

gratia efficax , qualem Deus. nemini debet,

quia muuli promafft. .. . dttamem , quam

mereri zoz poffumus , poffumus impetrare:

Oraiio Sfuflz claviseff cali. .. Ergo ore-

um$ : Q9 wtovatio fit fortior ,, Fivginem

u

"

ul

Matvem imvocemus: Patvoncim .. ut exora-

i

tus ab ila Filius acvificium Crucis , quod

N

3

g

fe

198

De. énferno,

imo ne-

in Miffa anodo ducruento. vecolimus » "obis

efficax. effé velit pro obtinenda gi&kia bonz

habet ; '

mortis. .

L

. 4Hoc fime ala voce, com.

^ , AU

covdibus animis, covollaawm |Mavrianam cum

| que vef

dum ei

Litaniis Lauvetanis dicemus , id. pvacipue

urgentes : Ora pro nobis peccatoribus

; veltrum

decum

nunc, a£ ferviamus.Deo cito, ac ferio :

90

& in hora mortis, ze deffczamus at fine ,

?

in hora mortis. . . . Oremus! .. . Dice-

* pot

eholia.

i

| j h

batur. deinde Rof.xium 5 quo fizzto j?uf?a ef

quiu.

4771

Confldcratio |

ht ]

h tüe po

De þugna contra acediam.

ss

TNS od

Ó

Ravimus, Verum ficut ad gratiam f-

ualeu obtinendam orato neceffaria eft :

|

attmate

| Qofjgt

ita ordinarie /o/a non fufficit. Neceffe eft,

ut tanta gratia faltem te non indignum rec*

üator,

*44 sm

dideris: debetque bona vita bonam mor-

tem precedere ex nota paremia : Qualis vi-

ult ,.

LT

tü, fini$ ita.... Cum vero bona vita non

: timor inferni urgere animam

Qtits,

fit /fue pugna

hr ,

pro fe anxiam debet non ad o

vandum . tan-

! ts afi

tum , füd etiam ad pugmandum firenue, "1

Vi

mundus, caro, aut dzmon , invitante 4ce«

T

r, oppugnent noftri five delovis de vita

preterita : five amoris pro

vita præfcnte Cofi«

qui p;

d hoftis confpe-

feantiam. , , . "Trepidare a

di 5

G&um, fügam circumfpicere , arma abjicete »

ft. 'Ul.ïi,

atqgc illius arbitrio fe tradere non €

imo

De pupna contva acediam,

195

hts , v

imo ne- Domiezs quidem , . qui decem digitos

| grtboa

habet, & plus, quam feptem annos ztatis.

LVO n

.. . Audaces Celum juvat! .. 74cedia eft ,

faritat

quz veftem veftram carneam apprehendens ,

il pa

dum ei tergum vertitis, occlamat cuilibet

veftrum : $2c 2 Dimittisne me ? Et monm ero

peccawrib:i

0y i r

tecum amplius zm eterpum 9 . .. "dbf ! INon

TTTE

jpotes ffne me viveve , miff im [ummua melatie

L. D

cbolia. .. Nuge funt, quibus te teueo, , . «

aia fl

Szt muge: uut temen fuaves muge , ffne

quibus amava eff. vita. .... Expetla! F

ugue

ze manent fovis : intus timores tumultuabun-

)

fur. . . [Non potes mecum.| viveve : [ed uec ffe

ze me potevis. . .. Ah! Domini ! usquequo

dul

audietis Syrenem ? aures occludite, & ma.

j r/ltl'/w/j'

nus adverfum hoftem, quisquis occurrat ;

armate, .. . J'izceudum e( : aut s&ternum

,diri

anoriendum! .. . Deus nobiscum eft ! Spe-

yef^

&ator, adjutor, Remunerator victoriz erit,

d

tv

«.» Sed moneo : Non pugnat Deus folus,

yonat'

Vult , ut viribus gratie cooperemur per . vi«

le""h

fes natura , quas ut quisque intendat ala-

"NU

j n

crius, finite, ut exponam , quazte hz vires

fint. . .. Duo fünt principia , ex quibus il-

d

[

(

las eftimare licebit.

Homines futus , hoc

a

primum : ZZri fumus , hoc poftea expende-

mus. Attendite nunquam forte fciviflis ,

TL

Í

ientt

(17

quid poffitis vel per /o/as nature vires: ho-

onfl'

die !Pe?cipietis ad folatium. . . . Sedeamw-

b l[:;'- J

d j

Pars

[

NA4

200

De pugsa contva -acediamm.

Modis

j Pars l.

*

num,

fi figul

Homites Jfümus,

quam i

Senfüt

1. A Udiamus hiftoriam noftrz creationis.Tria

filide.

vudine

obfervationem merentur, crea:io cor-

poris, creatio auimc , & Modus creandi.

quam

Ecce * ante

patc

A poftremo faciamus initium.

D

creationem hominis Dzxit Deus (a facer

05 lo

Hiftoricus habet ) dzxit: fiat lux? fiat fir-

Tamentum! fianc luminaria ; congregentut

Miturf

x

pietio ]

aque! germinet terra! producant aquz rep-

]

ilpta

tile & volatile ! producat terra animam vt-

Bo

ventem , jumenta, & beftias! Dixit: & f

Non deliberatione , non mora;

DT

um eff ita.

non attentione opus fuit : omnia gua/z" ludeus

Quim

in ovbe tevvavum fecit. . . . Nullum eft du-

—

tias :

bium, quin pari facilitate creari Homo po-

lir,

ff

tuiffet : fed nimirum , ut difceret homo ,

qualib

quante fit fuper omnia alia dignitatis , re-

& er

pente flylus narrationis mutatur: & tanquam

tatüm

finito jam ludo tres Perfong Diving in con-

1

fultationem conveniunt: neque: at Homo :

fed : Facia-

^il D

jrodacat terra. bominem ! ajunt ,

ss Hominem?! agamus attente ;

Nam fi i

Is lþq

veliguis cvegturis vofligium nofire Natura

LU

vmpreffnius: Komo erit Imago illius ; £? Do-

« h

THIDUS Omniutm,

Facioamus Éominem ad ima-

tüty

giuem im intellefu , C? ad fimilitudimem mo-

or];

Hem!

EL

./if"("?ï 22 voluutate: üfræft ! Gen. 2.

Qs

m

Il

De pugua contra. ,dcediati.

201

Modus coz//lii. . . . Mox applicant operi ma»

num. Pormatur corpus ex /Zzo ferre, qua-

fi figuli iabor.

Vilis zzateria eft: fed fovma

quam eft diverfa a corporibus befliarum 1. .

Senfüurn orgaeza exterius , partes etiam tam

Jolide ,. quam Zuide interius multam (imili-

reatitni t

crezie o

tudinem cum corpore humano habent.

Sed

quam multo eft nobilior /ruf'ura & ordo

jus d

Pee h

partium ! . . Formavit (non dixit: /faz !) for-

r (inrdie

siavit , ex limo corpus Creator ZZ/gent.r , &

os homini /u//zime dedit, ut forma Domzauia

h! ib

uuiverfi loqueretur, & nobilitas Incolze. ex

'oggl'egmï

pretio Palatii.nofceretur.. . In. hunc limum

t aquim

infpiravit deinde Deus Spzraculum vite, afpi-

animat T

rando fic didum: & fa&us ef? bomo in ani-

; 8^

mam, viventem. .. Et qualis eft ifta anima ?

; 00 fit)

ul

uiaque verbis complectar omnesprzcellen-

tias : Eft fimilis Deo, Spzritus , intelleivus,

Jun ^

liber ,. dimmortalis, & in microcosmo £mmeu-

Hon f^.

fus, five totus ia toto corpore, & totus in

yet M

iatis ,

qualibet parte. . . Ita fadtus Homo juffus

eft crefcere, multiplicari, imperare orbi ter«

& n !

rarum. « . .

2

gt

1

]

. 4. Concludite ex hachiftoria ; quid Ho.

7 l

710 poffit vel /o/zus uature viribus, five fi ef-

p

07Higes

fet pofitus zz /Zatu zature. pura.

WTHUsS neque per peccatum ddami deleta

Mi

J FDG' |

eft Imago Dei uatuvalis , &ve fimilitudo na.

TL

ture in anima : neque ablatum eft dominium

j*

orbis quoad jus , fed xantum veffritum auoagd

j

, I

um uti ex hiftoria pof? diluvium patec;

$

Equcv

h

2023

! De püpna comtra aceditm.

Epam

Jque ut angeli pof? Japfum, quoad dona & bà-

na merenatuva/ia nihil perdidimus, , Itaque ad.

que, (

huc ezdem fünt vires naturg , eadem poteftas

ter Ci

dominii.... Hinc ergo, aio: quid homo poliit

Bruty

Egidt

etiam fibi 'olireli&us, & //ze gratia, colligite. ..

Equidem /alubriter , omuino nihil /rze gratia

m

Syno

poteit, & ne quidem : Dominus S Efus! pronune

ciare cum merito, Hxc eft do&rina fidei , cui

Qua

cerft

qui coritradicit, cum Pelagio, fit anathema!. .

N ihilominus quod homo f(ine gratia nihil pof-

füist

moji

fit, 4

uam peccare : Similiter doctrina haretica

eft, & in Janfenio damnata. . . Quid igitur

lii

findl

oteft homo denique /o/ius mature viribus ?

Aio : 3i vires corpor;s jungat viribus Aatzogis,

(iety

Indufirie, €P arbitvii füt , non folum beftiis

fatin

terrz , & pifcibus maris , fed etiam Paffomi»

Vete,

bus fuis , & pravis motibus dominabitur : five

f

erit Dominus fui contra tentationes exter.

Ht

za$ €que , atque ZZztermas, faltem ad al-

fceln

um

quod tempus , & in circumftantiis , non extra-

ordinavie arduis. Affertionem exempla pro-

Mari

bant, non tot , quin plura... . Precipui mo-

lefhy

tus, qui

animum turbant, & ftimulante /Ace-

&f

dia.contva Ratiomem infuvgunt ,

fünt cupidita»

&l

fes, & timoves. — Vide mode , quid gentiles

m

praftitecint contra hos inirmnicos virtutis fola

.

o

Tij

bac cogitatione adiuti

