Homines. fumus Y . .

lh

li

Quanti in hoc genere

fuerunt ( nam fufficit

At

d memoriam )

nuda nomina commemorare a

&

Socrates , Plato , Zeno, Diogenes ; Cleanthes,

fü

Epa-

[

i

De pugma contva acediam.

203

dni t

Epaminondas, Themiftocles, Areopagitæ pleri-

, lgt

que, & Philofophi majorem partem omnes in-

jam pord

ter Grecos ! Quanti poffeà Camillus, Manlius,

horo gl

Brutus, Scevola;Scipio, Fabius, Regulus, Cato,

yoliptt«

Epictetus, Seneca inter Romanos, cum aliis fine

l fm gt

numero, quorum hzc fuit Philofophiz Moralis

fu! p

Synopfis: Vzbz] valde cupereynibilvalde tzmeve ! .

a hi,

Quanquam quid opus eft aliunde exempla ac-

nithammh.

cerfere, cum ínter nos fe quotidie offerant , qui

ja nl pgï

fuis cupiditatibus, fuisque rimoribus imperant,

; hareti

modo Zegipore tentationis, vejectis fuggeftioni-

uid ig[fu3

bus acediz, recerdentur, quod bomines fent. . , Eft

VET

famelicus , cui cibus apponitur appetitui blan-

y Ratioih

diens : fuürit ardor edendi: jamque irruit in

jim x

patinam , cum audit ab amico , venenum la-

w Af

tere. Ecce tibi ! fubier. 2pfum eft appetitus,

abia: L]

ff bomo eff :.famere , quam mori toavult. ..

yes 0

Eft adultera, quam vetitus amor in novum

E

p

fcelus vehementer accendit : luctatur : cir-

gon ul

cumfpicit : at ecce ! dum expectat amafium,

Maritus ingreditur. Momento vanefcit fce-

pl

dpi ?

leftus calor : componit. vultum , // Pomo eff ,

j

& fidei conjugalis teftem frontem in letitiam

A

T

explicat, . . Eft Miles, quem mortis metus in fu-

1

1]

gam agit. Dum vertit tergum : Dux ftricto gla-

| jf

(h

u

dio jubettrepidantem redire in ordines, Redit,

T

ffi bomo ef, verfoque timore in audaciam , ace-

l ( g

diam fagat,& boffem vincic. . . . Dices : in his ex-

noïiäw.

eriplis non Ra7» triumphat,fed Poffo fortior

fubigit minus fortem. Affentior: fed.aio :

i*

Paffto fortior excitatur « Aatieze : in brutis

i

enim ,

204

De pugua coutva acediam.-/

enim , quia compavatiotiem inter mala ac bo-

cufatio

! ecilli

nà majora & minora , certa & incerta infti-

ditis vi

tuere non poffunt, hoc non contingit. Ita-

que rationabilis eft cupiditas boni majoris

& pedi

E

.

vatzotit-

"—

datis:t

rge winore, vite prg faturitate

.

;

Z

lis timor mali non dubii prz dubiiboni cu«

Vetmin

enimve

pidine, timor irg maritalis pre cupidine am-

longe:

plexus adulterini : vationabilis timor mali cer-

TO QuIT

ti prz incerto, necis a Duce prz illa ab ho-

fte. . . Atque ex hac narratione manifeftum

li

'e(t, Rationem adhuc effe domzgam affechuum;

tf

Tibtsfin

neque tantum illis poffe re//ere , ne rapiant

s

jn malum, fed etiam zzgperave , ut ferviant

flütuts

Mi

ad bonum... Servi noftri funt affectus no-

firi, J bomines fumus , fervi, quorum uni fi

Alitr

Ylato

fevio dicat Ratio: veni! veniet : &. alteri :

«ede ! vadet: & tertio: fac Doc ! faciet. Tan-

quod

las

ti eft; noffe vires fuas hominem, quas a Crea-

ftulat, adhibere. .

dono

tore accepit: & cum res po

Pov naturam. Imago Dei fumus , per naturam

licias

0 a

Muudi domini. Hoc fovma Corporis teftatur,

illud zoPilitas Spiritus. . . . Atque hzc eft

boim!

Effe divitem, effe nobi-

àmor

fubflantia hominis.

lem , effe do&ctum accidentia funt.

Cura

i ve

coufervande fu

bflantig invincibilem facit. Si.

*

lpl

füccumbimus vitiis , per curam. acc

deutium

UM

fimus imbelles: & quia plus folliciti fümus;

titri

ut divites, ut nobiles, ut doQti, quam ut Ho-

Tl

gnines fanus. ..

Mu

f

3. Inanibus ergo

vquerclïs fapientum au-

ndas exe

Qeff

reï:, obtunditis, quicunque ad excufa

*

cufa-

n

20f

JDe pugna .contra acediatn.

ml ttlte

culationes, in peccatis de Jieri arbitrii: im-

noerta il

becillitate quérimini. .. Si, quantum impen-

ii li

ditis vires capitis, vires Linguee,vires manuum

On maj

& pedum, ut divites, ut docti, ur gloriofi eva»

datis : tantum vz«es vo/unta:zs adhiberetisinex-

: nf

ubiiboti t

terminium vitiorum, ut fierecis £ozz Dotmáines :

üpidint d

enimvero intra octo dies experiremini , quam

yor milite

longealiud fit 2oz velle, & zonpoffe. . . Hxcves-

ilb

ro cum ita fint, quid mirum eft, (i media die/u-

manifelt

ceran (it opus, ut Domzzet inveniamus. . . Ple-

rique fux Dignitatis obliti, vitam agunt peco-

yfrinn

ne p

ribus fimilem. , Videas in illis /;guzd a/onge fe

yt fertiatt

7/07€91$ : Vident, audiunt,comedunt, dormiunt,

lafciviunt: figna azimalis habeo. Signa Ratio-

i us tv

r Uïfl l

zalitatis oftendite! . , Vah abjedio ! ,. .

& diet

Plato gratias quotidie /u&orz mature egit ,

ii TH

quod Íe Bomizem feciffet: ifti ultro fe ipü

n520t

transformant in beftiam , & quod Nabucho-

ydhibere

donofori fupplicium horrendum füit, inter de-

7 ,M[Wï

licias numerant, herbis , ut boves, paíci...

O animal ! animal! animal!cogira, euod /ós

[ertam';

ho ?

bomo! , , Ecquis hominum ita infanit, ut

d

amore phalerarum eguus effe defideret? . . .

Tu vero füperbis ut 5avo, invides ut cazis ,

j (

"Ti

rapis ut Jupus , hinnis ut eggas , vorss at vul»

£ur, furis ut ?zgrzs, ftlertis ut glis: unde ex

jriom

(irts

zuiovibus es diverfus a pecore? . .. Ah ani-

lütHo'

mal! memento, quod non (is'animal quale-

cunque, fed vafiozale: memento , quod 2o-

y ?

$u (sl.. pimal omme fübie&um eft ne-

us

ceffitatibus cerporis, inclinationibus fenfüum;

7)

Cupis

À

406

De pugna contra acediam.

cupiditati fpeciem fuam zque ac individuum

ptopte

conífervandi.

Sed anzual

utvirl

vationale ferviat

necefiitatibus ratzozabiliter : ferviat. inclina-

inter c

tionibus razzozabiliter : confervet íe, faam-

pterea

que fpeciem razzozabiliter : & qui eít reli-

| üfüna

quorum animalium dominus, fit etiam do-

| vitinat

miuus /ie agimalitatiss nec aut vivat , ut

Qd q

brutum, aut moriatur ut brutum: hoc aio;

virfuil

polfé bominem ,. & Katio docet, deZere velle. .

| ii

Eateor tamen: Qui fic vult vivere , neceffe

| &frni

Sine vi enim non

eit,-u£ faciat fibi vim.

| pomr,t

vincetur acedia cum. agmine vitiorum , quod

EZ

coutra bomigem producit in aciem. . * Sed

huncfo;

|

|

hocdit

quid tum poítea? . . Zzris loquor. : & vir

dicitur « vi: poteft ergo vzr facere fibi vim.

W$.0n

Oftendo.

| w

Vos, poflquam audiftis , quante

|

fint vires bominis: percipite modo, quante

inteli

N

fint vires,viri, Si teminis loquerer, filere

Ciht ,

Idae

nunc mallem. .Scd madi animis: czri fg—

LMS o . n

ipfius.

fàtio

Pars IL -

(itas a

R,

Firi fumus.

T fe

m e

ifcrimen eft inter virum & femi-

tïnina

GRandc d

nam, terque eft /ozo :« utetque ani-

Tij

mal rationale. Sed vir eft Principium , & ft-

Qener

nis feming. . , Prigcipium, quia femina de

& f

viro fumptaeft , & ex una decoflis ejus formas

Ndi

tain mulierem, ... Pjmis, quia vir non eft

pro-

I

JDe pugma contra acediam,

207

ndiidigm

propter mulierem , fed mulier propter virum;

ttle feni

ut vir haberet a;ufovium fimile fibi ,' quale

ic indi

inter cztera animalia non inveniebatur. Pro-

t fey fuz

pterea Ariftoteles vocavit feminam azzmaloc-

ui et d

caftonatumy five non fui gratia, fed occatone

: etm d

virinatumad conjugium, & negotia domefti-

vivat,

ca,ad quos fines neque aliud animal,neque alius

: hod

vir fuiffet idoneus. . . Infuper ( quod ex jam

r

di&tis fequitur) vir eft przzcipzum totzus /peciei,

'e, t

i

& finis totius univerft , quo quid illuftrius dici

enim M

poffit, ego non video. . . . Inifit Deus foporem

un ,qui

in Adam; cum Evam creare vellet. Interpretes

08l

hunc foporem fuiffe exta(in credunt, quz pe£

n & til

boc differt a fomno, quod fozuzus liget functioe

e (ib um

nes anime intelligentis , non item fentienti$,

& vegctantis: z7. exta//j autem — operentur

j quznu

p qui!

intelle&tus, ac voluntas : fenfus vero fic quies-

cant , ut homo vix a mortuo poffit difcerni,

t ü!gw

T

In hac exta(i creditur Adamo revelata fuiffe

ipfius Excellentia ; Matrimonii myfterium : &

ratio pacti , per quod totius pofteritaris feli-

citas aut infelicitas ex illius voluntate pende-

ret,. , Expergefactus Adam vidit Evam co-

ram fe modo proríüs fingulari generatam.

Cum enim homines alii nafcantur ex viro. &

j (

femina: inter modos generationum extraor-

diuavios Eva ma&a eft tertium.

Nam Adam

]ue am'

ly&h'

generatus eft (ine viro & femina : Chriflus

ex femina fine viro: Eva ex viro fine femina.

m i

;f

o

Noluit autem Deus illam vza cum viro creae«

n folum

p

te ; vquia, utdixi, voluit, ut vir no

prin-

pm-

208

De pugsa coutra acediam.

|

principium & finis feminz , fed. per hoc ipfum

i ciliora:

etiam principium ac finis totius univerfi effet,

| que orb

quia. daretur ulla fpecies naturz -corporez ,

EU femi

quz fa&a non eílet propter ipfum, — Quid di--

ET

Cítis, viri, de hac creationis virilis hiitoria 2 — | qubus

2. Patet, Au&orem Naturaz viro tantum

impera

virtutis dediffe, ut confervandz dignitati par

nam à

lieriri

fit: nec fübjici ullius imperio . poflit , nii

volens

fültat

Sicut enim Leo non effet princeps

ferarum , ni(i vires haberet , quibus principa-

abjici

fperer

tum tueretur: ita viro effet male provifum ,

fi , cum fit ipfe /£uis uuivirff , & omnia pro-

OCcurte

E

pter ipfüm, ipfe vero propter folum Deum:

M

um

fifician

poffet zzvitus vel a femina, vel ab alia crea-

-

Vits v

türa adigi, ut a Deo ad ipfam verteretur. . .

guaj

Neceffe fuit, ut, qui Caput omnium confti-

tuebatur, ei &qualis Offfco intelledtus ; &

& n

itmitari

officii diffcultatibus fütficiens animus tribue-

retut. . . Et vero fuit hic fenfus omnium fe-

30b r

Tm m

culorum & gentium , ut crederent, viris non

a gratia, fed a natura; uti majus robur cor«

TWofis t

poris, ita majorem & ingenii , & animi vim

mela æqj

datam effe , quam feminis, unde etiam factum

dantes |

eft, ut exclufis mulieribus ordzzarie foli viri

as

At2 (

Rebuspaublicis prafint, bella gerant , Sacerdo-

tio fungantur, Con£lia moderentur ; ftudia

itt ii

]

promoveant, mercimonia exerceant, & quid-

T iü[l

quid majoris momenti negotiorum eft , admi-

lt

niftrent. . , Quodü 24 bwc talia vires natu-

IU

a viris dedit ad vincenda impedimenta illis;

A Vent

huge iz via virtutis occurrunt , multo diff-

Ws q

[* 0.

E

!l

209

JDe þugm; cogtra acediam.

r ocir

ciliora : quis non videt , merito rideri , totius«

nivert lt

que orbis ludibrio exponi omnes , qui füb ju-

: o

gofemineo gemunt?.. Igmavia , non natu-

, Qiià

ra , eft caufa dedecoris. . . Notate hoc bene ,

Ms lat

quibus , fi uxor non dominatur, tamen vitia

e

viro vt

imperanr.

Eadem vos turpitudo infamat

e

dignitazipg

nam & dzmon, tefte S. Ignatio noftro , mu-

lieririxofie eft (imilis , quz tanto. audacius in-

pofflt; j]

er priro

fultat Marito , quanto experitur timidiorem :

j pritc

abjicit vero animum ; ac terga vertit , fi con-

T

fpexerit fevera fronte , voceque conftanti

Occurrere,

H

jmnia p

m Deum.

3. Unde fit igitur , quod non omnes vi-

alia r

rifaciant fibi vim , & virtuti dent operam ?

ao

Vires non defünt : -«oluntas deeft , voluntas

jun. Wn[n'

generofa , & ferio imperans fibi, ,. . Turpe

j *

€ft feminz fubjici: turpius mores. muliebres

d

h

imitari : utrumque tamen videmus quotidie. .

yntiuf

Sub prztextu pacis domeffie Mariti fünt uxo-

yn

rum mancipia ; & per excufationes a vebe-

"entia. tentationum ,

4 moribus mundi , ab ex-

| mburmh

amm]ü

emplo equalium , ita delicati , leves , incon-

fi

"

u

m

flantes. fünt viri , ut nifi ex veftibus non dig-

1

r

nofcas a femina. . . . Mulierem fortem quis in-

od

veniet? Olim quzfivit Sapiens. Hodie ( pu-

[idt

det dicere.: dicendum eft tamen ! ) hodie ju-

& qm

flius interrogamus: Virum forte. quis inve-

admh

niet? . . Major certe Doctorum pars favet

u

fententie , quod plures feminz , quam viri

g i

falventur , non tam ideo , quod.plereque

lia

]i?

plus quam v'iri » folitudinem ament , Orationi

u

Vacents

JDe pugua coutva acediam.

'2?0

vacent , a periculofis officiis remotz fint :

duf

quam quod faciant fibi vim , magis quam vici ,

l

tituli

id quod fatis docet.virilis tot virginum con-

doriu

tinentía,'tot uxorum patientia , tot vidua-

"V4t q

rum conftantia, contra illecebras carnis , con-

|

len

tratechnas diaboli , contra Mundi tyranni-

tito

dem , contra omnes zcedie machinas, , , Ita,

ted

viri! ita fürgunt feminz, & faciunt fili vim :

Ten

faciunt exlo vim ,^ vobisque prazripiunt per

næl

ufum virium., quas a vobis acceperunt : fic

"

enim deEva füa Adamus loquitur : Jec «vora-

«

lbitur *irago , quoniam de -iro fumpta efl. . ..

Et vos fine. pudore fpectatis? ,. Vah!(icen-

tefimam partem virium , quas impenditis (ive

ad civiles, five ad militares labores , impen-

ï

deretis ccelo lücrando : ( certumeft ) neminem

virorum infernus haberet.

Nunc pauci eledi

La

funt , quia plerosque ignavia retinet , quo mi-

nus fe addicant virtuti ; eique conffanter ad-

hgreant.. .. Püdenda ignavia ! Surgamus !

At tij

Nam piget diutius cum hominibus tam ab-

DT

je&is tricari.

dul

nl

4dt - vos faltem ,. .DDID. Sodales ! inter paucos

Ml

effote.

Nolite timere pufillus grex » 4i4

ij ];;ä

complacuit Patri effrro , complacuit /Matri veltre

"i

dare vobis regnum , fí pugnare poteffis.. . Non

li N

deerir gratia, que ad pugnam excitet, ? in pug-

Jl

Daadjuver: Sed veffrum eft cooperari , &6 fimul

m

pugnare y quantumvis veclamet acedia. — Refolutio

lg

poffulatur, ut vincere vos ipfos velitis, Viresnon

de»

z

d

De pugtia cotitya acedzam.,

21I

emotz (

deferunt, Eflis homines : effis. viri * ex utroque

u

titulo Natura robur dare debuit. fufficiens ad. vi-

tplnum o

Goriam : gratia facientibus , quod eff in fe , no-

, uv

vas vires adjiciet ad (alutarem vidtoriam, qua-

TC

/

l

]

lem premium eternum expetat. . .. Si pufillani-

indi at

mitatis aliquis fenfus fe. movet : in. promptu vee

ipis, l

medium efl. Timor mali majoris «incat. timo-

1nt fl i

vei mali minoris , zimor inferni.zimorem pugs

g

ng.

Vana eff somnis veluctatio. — Aut »oincendum

par V s

ef , aut eternum moriendum. INondatur medium. ,

t u

« « Quid eligitis ? . . Deliberate.

p if

Vahlltct

Differtatio

entitis/

. lxmpvfi

De modo Puena.

ï)nemim

6 P,m[f (f(:?y

Laudetur JEfüs Chriftus! R. in

t 07

1

aternum.

uf 55;

Agn

"dut vincendum efl , aut eternum moriendum Y nondas

g u )

tur imedium.

Quid elegiflis , Domini ? aut. um

delibevaflis faltem ? . . 4bY Quis deliberet ? Non

poteff utique locus tormentorum in deliberatia-

y p

nem venire, , .. Rede judicaflis.

Verum extra

(f "

teli jaitum non fumus. — Nifi quiin bono perfeve-

J

«

Yaverit usque. in finem ,. falous non erit.

Igt-

t

x

tur pugnandum erit usque in finem : Hoc. eff,

e

n pl

quod miane monebam

.

Serviendum eft - Dea - nom

UP

folum. cito , 4c ferio , fed etiam conftanter ,

R:;WAFï

id quod fine pugna fieri non poteff , quia acee

2

V ] rfj/iüf

i&

[2

a12

De Modo Pigne.

dia eff inimica. conftantiz.

Giatia offert. au-

Cormt

e

e

xilium

non Íoli pugnabimus.

Sed nec gratia

tionibu:

fola pugnabit.: meceffe eff cum. ipfa pugnare: &

Gadiff

poffumus ; seque defunt vires , five mos cone

| femot

fideremus , ut homines , ffve ut viros. u«

| fe,volü

dicoumnus.

Supereff , ut modum pugne difra-

| efíccre

COrt€ (

mus. . .v Difcemus autem ,. ff diflinguamus

tempora, in quibus animam aggredi acedia folet,

qua(it

triflitiaque €9. faffidus infeffare.

Tris numero ,

farton

tempus orationis ,

tempus laboris , tempus

!QAdriï

tribulationis.

In fingulis fingularis obfervan-

l

DLT

dacf! pugng ratio , ut vires naturg viri-

lioienp

bus gratie. feliciter cooperéntur.

Habetis Differ-

-

quatuor.

favatio

tationis mee materiam , utilem prorfus , & ala-

eri attentiome — digvi[fimam,

Nemo eff .enim ,

tolic f

qui non in bac vita , in qua corpus aggraruat

.

ao

animam ,. fepe debeat cum faffidis luctari

[

&

Cung )

ego vepeto z'ex tentatzomibus , quibus Diabolus

que in

do o

animas impetit , effe periculofiftmam 5 qua a tadio

Qthit. . . Sedeamus,

It ape

qulos v

PAts-T,

(Ccüpa

Aitat

Y vig ;

. De tcmp*orc: Orationis.

W ti

Uod tempus . orationis attinet : (pe fäftia

orabi[m

I.Q

dium fe movet ad initium , fizpe fab me-

U j þ

dium, fi nempe diutius protrahatur oratio, fi-

us

ve mentalis illa fit , (ive vocalis : (ive privata,

Otnen

epta. ;

Thody

'üye'publiCa : five arbigrgria ; five prec

ome

ET

113

De Modo Pugua.

utitfete

Communis querela eft de importunis evaga-

NI

tionibus phantafiz , quz animum in mille obje-

fr p

la diffipant, & füavitatem unguenti velut mu-

n ma

Íc& morientes corrumpunt, .. Omnes excu(ant

t vitus, À

fe, voluntque, ut diftra&iones fuas i»voluntarias

effe credamus. . . Demus hocaliquibus : multis

| g li

[ áfüa

certe direce voluntariz fünt, nec raro ftudiofe

liacedi

quzfitz : plerisque faltem indirecte, eo quod cau-

Ti vt

f«snon tollant;quas poffent tollere, & deberent.

oris i

. . Ad(it eftimatio orationis, & pi4 ( dequa hetri)

affectio : mentiar, nifi mentem Orantis facile col-

jois f

at d

ligi experiamur. . . Caufz diftractionum funt

vlutir Dj

quatuor. . . Culpa mordens ( S. Bernardi hec ob-

Íervatio eft) etiam , cum eft mere «venialis ,

fu s

"TE

tollit fiduciam in orante , ut nihil fperare boni

a Deo audeat :- Quomodo orabit. alacriter ?, ,

ii 4

i lum

Cura pungens totum animum in fe abripit ; at-

WJ Dilj'i)

que in futura contingentia abftrahit : Quomo-

do orabit devote ? . . Senfus agens , puta , au-

T

res apertz fabulantibus , oculi per omnes an-

gulos vagi, lingua garrula ,, manus & pedes

occupati in vaniffimis czremoniis legum ur-

banitatis ; in mille particulas cor dividunt, ita

ut vix aliqua (it Dei prefentis memoria , ni(i

J

per tintinnabulum moneamur : quomodo

d Mi'

orabimus reverenter ?. . . . Jpplitatio megli-

li*

gens , puta , impetus , quo ad orandum rui-

ratiüi )|

mus, quin interroget fe aliquis : quo vadis?

rivzpl

omnem animi preparationem impedit : quo-

modo orabimus attezte ? . .. Volumus , ut

d

&ratia , que ad orandum nos excitat, prodis

^

Ó

3

gM

ä

514

be Medo Pugno,

|

I

gia faciat , qualia in materia etiam won difpofita pet

l

vtt; &

abíolutam Deipotentiam fieri poffant ? Enimves V5 &

Yo fi fieri olerent, fperare poffemus, etiam i& [j« — qulium

gno viridi fübito exarfüram effe lammam devo- , quiit E'f

tionis, a qua oculi jucunda luce recreentur, & — «

frigus cordis amabilicalorefoveatur. At nunc li.

diving Providentiz aliter vifum. . . Prodicia

frtresf

Vif

funt de rarocontingentibus : ordinarie Deus

non agit , nifiin fübje&o adrecipiendam a&tio- — ..

nem difpofíto, & ita , ut fimul creaturarum füa»

getes ol

rum cooperationem requirat. . ,

| jurin a

2. ltaque Z4odus pugne contra faftidia in

pf

Prior

|

Tilunam

orando duplicem induftriam exigit.

eft , at ante orationem. animum C copus ad — | w

orandum difponas.

.Si culpa mordet : — Juftus . M*

in principio accufator eft fui, &deprecatur ^ *j

ex Sacerdotis exemplo , qui ad introitum Mif- Dimi

fx Coufteor vecitat. . . . Si cura pungir : ho-

4ttls d

We ag

mo prudens ad januam templi Abrahamum

imitatur . colle&oque animo fervos jubet ex-

Theos

tobig.

pe&are cum a(ino , donec a. peradto Sacrifi-

cio ad negotia domeflica redeat. . . Ne fen-

quod

4 Ihot

fus agant.,, corpus componit ad reverentiam ,

memor , vocari fe a4. audientiam Regis Regum

Donit

fuüpplicationem , quam porriget, lecturi at-

qid

tente. . . Ne applicatio negligatur , convo*

ts

C€at potentias etiam internas , dicens illis

hn

Regem Regum — Dominum , — vvenite , adoremus

; *

fünm

TQte

JDirigatur — Domine ^ Oratio mea , — ficut. incen*

fam

in confpetiu tuo Y . . Exiftimo, hanc in-

guft

Won .

duftriam füfficere » Ut imitium. Orationis de-

voté

m

Be Modo Pugue.,

PT.

vote , & alacriter fiat, « « ZAltera progrefïui fet«

t df

t ? Enlms

viet , & confiftit ia fufpiriis, (eu brevibus . paufis ;

üs etfamii

qualium ufum S. Ignatius intertio modoorandi re«

mmmam det

quirit. Exemplum in Oratione Dominica de-

Fecreentu

mus, . , Pater, & verePater omni amore ama-

bilis ! . . Pater noffe communis omnium : nam

tur, At

. . hil

fratres fumus, quotquot homines fümus. Pater!

dinari D

Sandlificetur. nomen tuum! omnes populi adorent

endan d

te! . . Pater ! adveniat regnum. tuum , omnes

türarüta

g

entes obediant tibi ! Parter! fiat voluntas tua

L

firut in. Celo de me , fic & in terra a me

9

2 hii

perfe&e fiat ! . . . Pater ! panem . moffrum quo-

)

tidianum da' mobis bodie | habentes alinnenta

p !

contenti fümus : cupedias non appetimus. . .

d a

'

L

.

Y

"

Pater

dumitte mobis debita noflra eheu

per

legis tuz transgreffionem temere contracta?

(

Dimitte poenitentibus , /icwt 68 moes dimitti-

:roitum,':-:'

mus debitoribus moffris. amore tui

.

!

. . Pater

»

[

u LU

ne nos indutas in tentationem : conferva me , &

p

meos in fancto fervitio tuo, ut non pereat ex

;j

,

54

nobis quisquam ! . . . Pater V libera nos a imalos

do $

quod eft antonomaftice malum: libera a ma-

N

la morte ! 4men ! Ita fiat! fiat per Chriftum

qenta

Dominum nof(trum, quia promififti fore , quid-

$n

fyri 4

quid'pertinet ad rationem faluris ;

modo pe-

tamus in nomine Salvatoris ! . . Quid ob-

qonvo'

flat, quo minus fimiliter falutatio Angelica,

Ils :

formula votiva , (alve Regina , Pfalmus Mife-

r

rere -&c. recitetur ?. Profedto corruptiffimi

T.

g

guftus fit, neceffe eft , cui hic orandi modus

non fapit, .. Dices: hunc modum folum 2re-

"L

u

4

Ti

216

De Modo Pugne. .

ii orationi , & merevec4li, non autem I'ang) aut

r ) 1

snentali accommodum effe,

Refpondco : falle-

u

1

depufla

xis. Nam & corona Mariana, & horze canonice

* vitoalis

utiliter per ejusmodi füfpiria eg. ad fingulas

Tenaciu

decades, aut pfalmos interpolantur, maxime fi

! Quodfi

veríus occarrat peculiari devotionis fenfu con-

Tunea

fpicuus, eg. Sucrifidum. Deo Spiritus comtribulatus

cundo

tribulatione amara : Cor contritum dolore ferio ,

( qua

& bemiliatum pudore maximo ZJeus Miferator

aliqui

miferorum , Deus Redemptor peccatorum ,

fe inf

JDeus amator poenitentium son defpicies ! .. Ob-

[L///7//

fecra! cui poteft hec' induftria difplicere , ni(i

fuini

illi , qui preces fuas feftinat abfolvere , con-

0CCQ

tentus oraffe , & nihil follicicas , atrum /ene

hoym

Oeravérit? . . Pie ad orátionem affedtus non

WE

curat, fi plus temporis precibus impendere de-

k lo

beat, modo devetieni addatur , quod feffina-

Tf

zion? detrahitur. . . Quod attinet orationem

mentalem. , Exercitio Intellectus & Memoriz

pigetJ

uberem materiat! obvii libelli fuppeditant,

quod

Exercitium autem voluntatis , & affeiduum

; füeve

C quod précipuum eft) non aliunde felius ;

J $t

nifi ex hac praxi ; deducetur in ufum. Paffim

ET

in libelio , quo uteris , textus Seripture . OC*

ä

p

current, vel etiam circa prefentem materiam

QUnt

tibi ineident : fponfor fum , (i circa illos ad

Vr

fingulas voces, vel fententias adhibeas ejus-

f

modi fofpiria

;ä

: intra paucos dies is fcbola

'l.'i?os

4ffcusm. plus proficies, quam ex aliis regulis

W.

atque induftriis per annum, maxime (i fufpi-

zgä

1

T

i debe«

!ia, illa ( ficut in Oratione Z4eztis fier

| Q

r?c)

'Iï

De Modo Pugtia.

217

Utem inpat.

ret ) diutius protrahas , & tamdiu uni voci

Qndoo:

i

!

li

Iäf 1

deguftandz " immoreris , quamdiu fenfus fpi-

OT Canonia

ritualis íe. movet , quod genus Exercitii S.

- al g

Ignatius Modum orandi fezundum — appellat.

11ty mayr

Quodíi primwm orandi Modum , qui per

nis fefute

Examen exercetur , adjungas , aut cum fíc.

u Cbl

cundo & tertio mifceas tempore AZeffexionis ,

dolorelrn,

( que eft Meditationis anima , & per quam

i Mil

aliquis poft rextum , & dodtrinam. expenfam

L]

$

CAf

fe infpiciens interrogat

Quid cirta b«ec do-

ial 0

cumenta tu feiifli ? quid facere potuiffes ?. quid

,

j

jlicere ,

fades ? ) vix eft poffibile , ut Meditatio fit

:

ere, Qu

exucca, arida, ílerilis. Deliciis ctiam inter

um f

lacrymas aífflues : longe aberit omne faftidi-

f us a

um: dolebis horam finiri, . , . Tanti eft vel.

nl

le bominem , & gratiz fupernatürali per vires

ugd flf!.ï.l

nature Coopertàri,..

oratid

.3. Quodfi ne hoc quidem volumus , &

d

piget induftriis tam facilibus uti , propterea

elitt

quod aliqua /w videria opus fit , donec af-

( ;;ff&üäi ;

fueverimus ufüi : cur igitur viri füumus ? , .

; fii

-

Si rem magnam poftulaífem : audire me ma-

f

j

L'

, hi

|

D

gno animo vir debuiffet , & fequi confilium

171 [

ls

pro tanto bono , quantum eft bona oratio :

l

u

li

[

|

]

l

k

quanto màgis , cum aliud non dixi , quam :

|

lii d

l

Utere. fufpiriis ! . . , Forte autem , quos Aa-

l

l

j (

tio non movet bemines ,, exemplum movebit

Ji4

viro , exemplum viri tentati per Omia ,

read )

ut effet Exemplar in omnibus . . . Afcenda.

i

ul

mus in ihortum Gethfemani,

Ecce ]Efus

u

^

. Et

1d€þ (

Qrat, . , Tertiam jam horam orat !

2)

j

inter

218

De Modo Pugua.

inter amariffima fahidia! . .. Coepit enim

i dck;eïla

txdere , & pavere , & mazft

us effe , adeo ;

| tentat,

Triflis

ut cum gemitu fateretur . difcipulis :

efl anima mea

usque ad mortem Y , . , Vincit

fe tamen , &

quo naufea ab oratione eft ma-

jor,

tanto diligentius fe ad orandum componit.

. « Separaturafüis. . . .

Solitarius oculos & ma-

^us in ccelum effert. . .

Fle&it genua : profter»

jT

nitur toto corpore : cum clamoribus & lacrye

mis inflat, urget , obfecrat Patrem : usque ad

fivtg

agoniam vires intendit , im

o usque ad copio-

lia »

'

& $4*

T40n]s

fum fudórém fanguinis

Et quid orat ? fü«

uo repetit, fed ( quod

àrbitti

fpirium unicum perpet

opinor) fecundum alt

er

um auttertium módum

Wt v

! chariffime Pater ! .. $i

lw

orandi repetit : Pater

poffibile eff « Quid autem tibi n

on fit poffibile ?

l3

que

*

1

m tuum

fidia

ts PALEE

refpice fereno vultu in Filiu

'

unigenitum ! . . . . Tranfeat 4 me calix. i[fe

*

prim

fatis

calix füpr

a modum anmiarus , calix tot poc-

nís refertus, totíingratitu

dinibus plenus ; &

füm.

fra&u tanti laboris poene vacuus , rramfeat

D

4 me! ,. Merum tamen aom ficut ego "oolo

Cüta

conformiter ad inclinationem infirme carnis:

tem ]

fed ficut tu , Pater! ficut tu vis , itafiat:! ..

fii buj

Er quid fa&um eft ?

Evanuit faflidium , pa-

I q

vor , meror : apparuit

Angelus coníolans

Q

cum

*

*

fürrexit ille- confortatus in omnem

Vi

eventum , & ultro hoftibus fe obvium dedit,

Wt

.. . Quid? nondum apprcehendis , quid Po-

ptoy

mo , quid wir poffit contra «cediam ,^ quanco

quis

Similiter

temfpore orationis ífe movet 2 « . ««

debel-

iW

|

De Moþ'o Pugnk.

219

ttpitein

debellatue , quando rempore labo

ïi: affültum

fe, adtoy

tentat. » » «

is : T

D

; Vi

Pars Il.

d

Cont

De tempore laboris.

jlos d m

; p

i.—lT

Riahichominum genera dfüinguo.i Pri-

& hty

mum illorum, quilaboribus preceptis,

us

five-quos ftatus , aut officium imperat , pce-

4l copb

ne opprimuntur ,

Ifraélitis fimiles füb DPha-

n

raonis tyrannide.

Alterum illorum , qui ex

d(qui

àrbitrio vivunt , neque ullo labore occupan-

'Tertium

T

tur , nifi quem xwlrre füfcipiunt.

[er',.ui

ilorum , quorum labores fünt mixti , alii-

ng]ïbüe?

que neceffaríi , alii liberi. ... ,. Singulis in-

um u

fidiatur aredia , immiffoque tedio facit , ut

:;tfilt W'

primi ftatus & officii obligationibus minime

gt p

fatisfaciant: fecundi in nugis & otio pretio-

nu$ I.'

füm tempus peffime perdant : tertii , inver-

nj

fo ordine , Ooccupationes arbitrarias cum

*

cura , meceffarias obiter agant

*

omnes au-*

[gp -L'x'/ö

' C;Imfä:

tem Dei oblivifcantur , & fui , toti quanti

TE

filii bujus. feculi, . . . , Omitto de illis dice-

u

re , qui in officiorum ambitu bonorem qugrunt,

& commoda , onus '& laborem relinquentes

7[018[15

mnem

vicario , fxpe ne quidem de hoc folliciti ,

utrum a fübítituto res recte fiant.

Sed nequc

dediü

jtlr

propofitum eít mihi hic disquirere, quando

ugndü

quislicite per 4liwm agere poífit , quod agere

jd

pev fe deberet , & poilet ; ita, ut tamen maxie

mam

"

20

De Modo Pugne.

mam falarii aut redituum partem trahat ,

bono

qui nihil agit , modico lucello illi affignato,

Cum a

qui omnia agit. " "Theologi examinent , quid

ip hat

in hoc negotio refponderi poffit confcientiz ;

oneri

i» Offiüs — Ecefi4fliis intentionem — Funda-

ferati

L

torum & Ecclefiz

e

:n Politicis . voluntatem

fylice

titia

Reipublice , & poteftatem Principum trepi-

de contra hos abuíus objicienti, Mihi fuffi-

fyon

cit arma porrigere , quibus debellari acedia

fthi f

AMili

poflit ab illis , qui fua per fe, non per alios

agunt.

Homines fumus : Ratw poftulat , ut

aitili

cum gratia , quz negotium fuz vocationis

Mu

agenti nunqaum | deeit , collaboremus per vi-

'tn ij

YO5 n4tuvg , ut ,

quod fieri 'dcbet » "fiat 4:&

[] u

yeCte fiat.

m. S

2. Igitur , quos ;m prima claffe pöfui ,

exi

moneo: ut, fi moles laborum fuüperat vires

quan

alicujus five corporis , five animi, ita ut aut

777

fanitas periclitetur , aut anima , quippe vix

Dotm

unquam füi juris , & femper incurva füb one-

iterum

re curaruim

à

.

primum Ordinem inter occupa-

fiut ;

tiones conflituant , juftumque cuilibet tem-

nl

pus defignent , quo peragi poflfit commode,

ftim |

Confufio , dum haeremus , quid: primum ;

Wita c

quid deinde , quid tertio oporteat facere ,

dei t

fzpe mater impatientiz , pufillanimitatis , &

Yue p

faftiditeft. Porro fi huic confilio obftat bre-

ünf

vitas temporis

.

.

audiatur Jethro focer Moy-

e

Ti

fis , dicens Genero füo

.

Srulto labore. conft-

Og

meris ! Dum vis omnia folus facere, nihil

dlgm(

ti, cujus

facis : & nec Deo , nec communita

| um

bpno

.. .De Modo Pugua.

22f

m tht J

bono officium geris, fatisfacis. Ergo divide

Lf

cum'aliis curas : & partem . ouerunm. transfer

ip humeros alienos

5

fed una cum commodis

ner,qii

onfcletia

oneri a Deo vel homine annexis ,ut hilarius

m fud

feratur. Non video , cur hoc confilium. di-

volmrt

fplicere poffit nimis occupato, nifi forte av«-

pum t

ritia habeat ,

quod obrmnurmuret.

Sed re-

Mi

fpondet Sapiens Prov. 15.

ZMtelius | eff parum

ari ii

eum tinore Domini , quam tbefauri magni, Ecmox:

iper d

ZMelius eff soocari ad olera cum charitate .. quam ad

vitulum [aginatum. eum . odio.

Iterumque c. 16,

tht t

vocati

Melius eff parum cum juflitia , quam multi fruétus

eum iniquitate.

ts j

Et c. 17.. 7Melior eff buccella ftcca

,H&hk

cum gaudio , quam domus plena oidiimis. cum . jur*

gie. Sapienti pauca. . . Quin altera claffe (ünt,

exiftimo illos vexari faftidiis 45 etio magis ,

ij pöirï;'

p i

quam propter megotia.

Fieri non poteft , ut

bominem

vita

qere

animalis

diu . delectet.

ia

Dormire , edere , bibere , ludere, garrire ,

21d

iterumqueé dormire , vite genus eft , quo,

ficut nullum habetur abjedius : ita animze

r o

[

intelligenti nullum poteft effe moleffius.

Sic

[ WWM'!:

enim mifera. damnatur ad filiquas , & coclo

pimuy

nata ex pabulo porcorum pinguefcit.

Vi-

//

[ HCffcf

deas tales , cum a fomno fünt feffi , delibe-

rare per horas , qua ratione jucunde teren-

jity

b

dum (it tempus , five quomodo fallendum fit y

« Mf

inquiunt , ne /engum videatur, O infelices!

"

Horam ex multis , quasvos pro re nihili pro-

j e

P

Lj

e, 7

ii

digitis , fi vel unicam haberet damnatus

-----

quam effet repente felix ! — Nou babeo , quad

th LU;

bOA!

/

agam

"

222

JDe Modo ?ugnæ. )

agams ais: propterea diverfiones requiro ,ane H)*pux-- l tf

tueren

chondriacum malum me occupet ,. cui per temperamene

ta (it i

tum obnoxius fum..

Quid ? Queod ex AMedici teflimo-

nio non fit aliud buic morbo remedium , nifi motus ,

Tüm

potus , & comver[atio.

N« tu homo lepidus es,

Tl .

Qui e

quem nonhzc ipía vitz ratio, quam vivis, me-

lancholicum facit ! Re&te occupationes tuas

apit ,

fünt enim vere diverti-

&

diverfiones vocafti :

Aut ;

hora

cula pofita extra viam ad ccelum.

Certé

edic, amabo! Quis denique eft fervus piger »

apen

contra quem lata eít damnationis fententia ;

fi tu non es ? fi fapis, hzc cogitatio te falu-

virat

Melior morbo

ft, Qj

briter zzelancbolicum faciet.

tuo medicina orde diurmus erit , quem heri

t ]

*

explicavi

*

& correllio phantafie , quafi vie

( l

A

tam i» sagis agere , jucundum : ferüs au-

tem occupari , melancholicum genus vitz fo-

frqü

ret, Abfit! Non erit tedio locus , fierit lo-

üig

cus o'dini , ac varietari laborum ,. füuumque

, Qoglt

detur tempus um , luum corpoi., fuum

etYie

megotiis ex viri prudentis confilio , aut Status

remper

& Officii qualitate. , . .. Qui in tertia. claffe

Ye Tyy

recenfentur , non tentabubtura faftidio opis

W 9
