amore orationis amor /aPorzs certavit .. ,

j

Pueritiam ile fuam , & juveztutem non , ut

y (itt*

nofiri juvenes folent , ftando in foro , va-

;umrï?*'

G

gan-

[

98

De mhla acedia

gando per plateas , garriendo , ludendo ,

[ N]

ettam

dormiendo agebat : totam in officina Patris

0741

fui per labores comgruos /fatui occupabat ,

donec venit hora, qua a vita privata ad

[R

IG

püblicam vocabatur, . . FaQus vir, totum

fequantus erat, laboribus fuz v

ocationis dedit,

t

imit

nunquam ad vacationem aípirans . . Laborabant

pedes, & per itinera fatigabantur : Laborabant

[En

nem

manus, & opera mifericordiz exercebant bene-

faciendo, & fanando omnes: laborabatlingua;

Tem ,

rzdicando poenitentiam , & quod appropin-

v

Theg!

quaffet Regnum Coelorum: Laborabantomnes

vires corporis, & potentiz animz , ut doceren-

Thiétg

demif

tur ignorantes , Converterentur peccatores ,

animarentur jufti, terrerentur. contumaces ,

VoCat

dlum»

füperbi confünderentur . . , Fecitque amor

Crucis , utin his laboribus:non deficeret JE-

| et,

füs , et(i. videret ; laborum mercedem non

| litag l

us

fperandam effe aliam fibi, quam oblocutio-

nes , invidiam , odia , vincula , fputa , fla-

Ubus 1

ttntüs

gia;

fpinas , patibulum , , . Eja! Quis ani-

mus eft vobis , Domini !

ad hanc narratio-

LT

nem ? ,. , JEfus refponfüm a vobis expe-

| adfCl'fcg

&at ad hanc quaítionem : Qu utilitas in his

| itas fn

?

[2

exemplis ? Qwe utilitas 2u [amguime Tneo

| CUm

.. . Per vefiram vos falutem obteftor! Co-

T

gitate-ferio ; quid refpondere velitis , auz

fet fe

| MM [

poffitis, Homo, qui obmutuit , ejectus eft in

tenebreas exteriores, Matth. 22. . « .

lmemu

j. O Maledicta Acedia! tua e

ft cülpa ,

| "üend

on poffim

li

quod refpondere ad guæ&iencm n

r

-Quid

De þmrzlo acedim.

99

2

adento,

«» . Quid dicam enim

*

Equidem oravz

n Pt

etiam ego interdum , fed miíere! , . La-

»cupabzr j

Loravi, fed invitus, & coacte!. . . Ps/ffus

rv d

fum , fed impatienter ! , . . Quz utilitas in

jr, totud

exemplis Chrifti? Nimirum bonos 'illos a7z0-

onisdtd

*e$ acedia non admifit in cor , amores ; qui

aborat

imitationem Chrifli mihi facz/ez; reddidiffent

abordut

.5 Orarem fervezter , fi amavem oratio-

bantkte

nem

*

*

laborarem a/acrzter , i amarem labos

xtlingo

rem : paterer fortiter , fi crucem. amarem

UM

* . * Nuic ( 0. turpe dedecus confeffionis

ntomna

mez! ) Nünc Miffe paulo longius protracta:

docetelt

me tedet ! . Si Breviarium deea occurrit , in-

!

ao

gemiíco

** o

Quoties ad orandum me hora

um

vocat : vel officium adigit : totum pectus fafti-

dium occupat : & veluti de bravio certamen

tqie i

ficert p

eífec , properamus ad finem! ,. , Quz uti«

vm if

litas ih exemplo Chrifli orazzzs totàs noctes ,

oblocuflü'

& usque ad agoniam ? .. . Nunc a labo-

hu , ?

ribus zeceJariis me celetiter expedio, con-

Quist?

tentus officio aut flatui fatisfeciífe

c2em

r

.

ad fpe-

: närfäfiü'

- lábores autem ar&itrarios vel

nullos

ys a

adícifco : velin nugas expendo ! Quz uti-

ifüs in If

litas in exemplo Chrifti /aZorams aifidue ,

ïne "W 4

& cum maxima intenfione virium tam corpo-

ti$ ; quam animi ?. . . Nunc fia longe in.

iv

CO:

L

ftIS y

ter occupationes officii vel ftatus mei fe. 4Mo.

lflia exhibet: Signo crucis contra crucem

; d'

mée munio , & inania folatiola ab hominibus

emendico! Quz utilitas in exemplo Chrifti

j al

n

of

patientis , nec defcendentis de crüce , do.

G 3

Q!ll

RCQ

m

100

De malo acedie.

-

nec dicere poffet : Confummatuti eff ! , .5

Ve

Inops confilii de refponfo , quo me vertam ?

tisin

Obfecro , dicite o boni! Quzrit ex me JE-

guini

fus: Que utihtas im fanguiue meo apud te?

À—Ó—

tum*

Dicite; quid dicere poffim ? . . . Anguftiz

dont

fünt mihi undique ! Maledi&ta Acedia fecit ;

(

Crel

ut neque zgfer iznocentes , neque znter p

Tus

zitenies (erio numerare me audeam! . . .O

tum

calamitas ingens! , . . O Anima nobilis!

R

tüm,

Ergo periit Sanguis JEfu in te ! . . . JESU''

Dygr

Quereus me fedifi laffus :

Redemiflii crucem

: tantus labor jam //fcaffus? . .. Au-

paljus

*

*

diam ego ex oré tuo

Panitet me vedemiffé

bominem hunc? ah ! Ergo ego omnium in-

felicium infeliciffimus füm , quippe qui JE-

l

fum xternum amare non potero : & quem

JEfus eternum amare non volet! ,. .. Par-

fader

ce, o JE(u ! parce fatenti Reo ! abfit , ut

Ons

poeniteat te redemiffe hunc hominem ! . » .

Y

Ecce ! occurrit , quid refpondeam tibiad dif-

Quam .

ficilem Quaftionem : Hec eff utilitas in fan-

tandem ferio poéniteat

0C el

guine tuo , quod me

j

Til

acedie mez!... Hec eff utili

ta$ , quod

fentiam cor accendi in iram heroicam contra

WMiftg

t(l)m

meipfum, ad (atisfaciendum Juftit

iz tug fecun-

lr Y

dum Rigorem Evangelii tui ! . « . Hac eff uti

der

£s5 , quod tandem audiens vocem tuam non o5*

durem cor meum.

Hodie, dixi: hodie in-

At

lüs

cipio vitam novam. [ncipio

.

[

ab emendatione

ma&h

vit preeteritz per dolovem . « .

Eja! Veni S. Spi«

| llh Q

ritus:gratzam doloris intenff dona! , ..

,

[* ]

hæ)

De malo acedia.

TOI

fs

verüm'

Verum feftina lente, /erve prger ! gratia dolo-

tis inten(i eft ingeos gratia,& donum pretio fan-

x m

guinis divini emptum, Acediatua etiam Spiri-

apud t

tumS. offendit, Vide,utrum a offenfo Íperare

hg

donum tam grande poffis. , . Agite, Domini !

ii t

Crefcat lu&us dereatu acedie : ita cor difpone-

TA

intu

mus feliciusad recipiendum Zzzfez/z doloris do-

num. Crefcatlu&tus ! Acedia noftra etiam Spiri-

| no ];

tum $. offendit, nam & ipfe odio acediam , quo

,J

Pater acFilius , eodem odit , quod eft

-

eruin

,l'Au.

PUNCTUM III.

T

um 1l

Odium Spiritus Sancu.

equï.!'

Olite contriflare Spiritum $.* clamat

&qu

I.N

Apoftolus Eph. 4. Quid ita ?, Num

UM

h

cadere triftitia in Spiritum poteft , qui eft

atl

D

fons omnis gaudii? Certe (i poífet, non aliun-

m

!

f

de vehementius contriftaretur Spiritus S.

dul

i

El

quama vitio /je zature directe contrario ,

H i)/ [

hoc eft, a? J4cedia.

Ipfe eft ipfa /u//Zan-

ol

tialis letitia, per quam Pater & Filius ex

; (

suutua cotplacentia beati funt : efít mera vz-

lmwnm

fa, merus aus , merus igzis, quem Chri-

n kcun:

fius venit mittere in terram , ut accendatur.

if

Quid magis repugnat /e£/tie , quam triftitia-

ï

, o^

faftidium , fegnities ? & que res fibi dire..

god.le []

ius opponuntur , quam v//z mors, a&uz

yliti

ina&io, zggi glacies? . . . Intellige , quz

a

illi conventio cum Acedia fit . . , /zs Zzer«

L

tiz , fi Philofophis credimus , nulli Spzrzeui,

l

folis

wb

Xo»

De malo acedia,

folis covporibus ineft. Per hánc vim corpus

VOCAV

refiftit zzo?u; , quantum poteft : nec illi foli,

difplif

quem a//ud corpus , fed etiam , quem Spr-

yitus imprimit , ficut fcriptum eft AG. 7.

1

pigräl

vos femper Spiritui $.. veffflitis

e

Et contin-

ftwh

git Jzc re/iflentia duobus modis , pofitive ,

quar

cum caro contumaciter concupifcit adverfus

Ett

fivi.

Jpiritum , fovendo inclinationes coztrarias :

t

aut zegative per omi(lionem ferii conatus ,

Audi

quo Spiritus ageret cogtra cargem . . . Et

vero tanta hec vis izertie jn carne noftra ,

Tatqat

ut Spiritus /o/ius arbitrii virtute diu obniti

quop

j Ee

non poffit: accedere debet vis gratie , ro-

borantis voluntatem , ne corpus , quod cor-

hjtiy

n

rumpitur , nimis aggravet animam . ..

Quod(ü voluntas recufet cooperari eum gra-

onft

m

tiat visinertie vim gratiz füperat. . . Quid

fequitur ? Viétoria eft in manibus acediz . .

mei f

Àmi

Certe armiftitium fit : d;ffertur Converfio :

T

bodie nihil fiet . . , Hem !. Sic contriftatur

tenti

Spiritus S. & ex hac contriftatione necelie

frud

eft nafci odium Acedie in Spiritu S. cujus gra-

E

fitüy

R

tia nefcit £arda mmolimima . . . Repente fit

fouus de calo , tanqguam advenientis. Spiritus

u-

A

*

2.

vebementis , veplens totam domum ,

f

Si claufam invenerit : prætcrvolat.

Expertä

Qnet

N

eft fpon(a in canticis. Januam pulfavit fpon-

füs: ipfa moram traxit in aperiendo, le&uli

&

amore detenta.

|fn

*

uid fit ? Mox fa&ti poeni-

tens fürgit

*

aperit : fed dilectus jam decli-

&,l

navcrat , Cant, . Quzfivit: & non invenit ;

W

xvoca*

-

JDe qmalo acedie.

103

rim oupt

vocavit illum : at ille non refpondit.

Adeo

c il ol

difplicuit taniilla acedia , . .

z. Conclude , quid füturum fit animz

quem )

elt d7

pigrz , gratiz irrigationes per vim inertiz diu

Et c*

fruftranti. Luc. 13.

leges de alia arbore ;

e

e

, pftth

quam infpiciens Hetus dixit Hortulano

Ecce ! anui tves funt : & (ingulis annis qua-

cic at

pnitririt

fivi fru&tum ex ea : & non inveni.

Succide

COnatis

ergo illam | ut quid tevram occupat! . . .

i u-Ev

Audis fententiam , /erve pzger ? nam de te

Ecce 60. anni funt , ex

« nofttiy

narratur parabola.

fig obni

quo per Spiritus S. gratiam baptismi virtute

án Ecclefia collocatus es,

qtie , T

Quzro fru&um

Laptismi , ait Deus., Fru&tus zuzocentia cft:

quod qu

mam « «

& non invenio . . . Anni jo. fünt , ex quo

i

n

confirmatus es facro chrismate,

Quszro fru-

j Qu

J

j

€um Cozfirmationis.

Fru&us eft pullica

tb"l 1

mei famulatus coz/z/ro : & non invenio. ..

T0

Anni 40. funt , ex quo Sacramenta Pocni-

C

Quzro

ul

rentig & Euchariflie frequentas.

fru&um utriusque Myfterii,

Fructus eft pu-

y t

vita$ confcientie , & e/evatio mentis ad zter-

aj*

na : & non invenio . . . Anni 3o. fünt, ex

at

quo zuatrimonium injift.

Quzro Fructum

j .WWS

gratig Sacramentalis.

Fruc&us eft patzentia

At t

onerum , & pia educatio prolis ; & non in-

Egpem

venio .. Anni 2o.funt, ex quo ordinatus

sic t

es Sacerdos.

Quzro frudum $5. Ordinum.

0 k&ül !

Fru&us eft fervire Deo fervitutem perfectam,

a pe

& Ecclefie fervitutem proficuam : & non in-

a

qde-

NGnio . . , Anni 10. funt , cum extremum

! mgcnit ]

1

[171117 2

«

04.

104

JDe smalo. acedic.

snunclus es.

Lata erat fententia s fucezde zl-

ï

lam! Interceffit aliquis San&torum , & indue

quan

cias impetravit.

Fructus induciarum debuifs

10 oni

fet efTe.cozvev/io. morum s & n

—

non.

Querela amara ! . .

o.n/ inyenio. fe

EV

3. Attamen , quam pátiens eft Spiritus

terti

SanQus ! . . Ipfe zoz u/us tot gratiarum me-

fim

rebatur , ut te tibi relinqueret , imo ut Ju-

iny

ftitiz vindicativa te traderet, etiamfi nullus

Y

acceíTiffec a üfus , qualis 22 facvilego uf Sa-

0moy

cramentorum committitur. . . Quousqueau-

alii;

tem patieris defiderari a te fru&tus tot titulis

quo q

expecatos? . , Per quidquid amas , obfecro !

foríta

dici dj

noli contri(tare Spiritum S. & vi májore vzw

iuertie cxcute !. , Somnus tuus frater Mor-

lts

tis zternz eft ^. . Baptismus ; Ordo , Matri-

Tnorg

monium te pofuerunt in ítatu ,/& jus ad gra-

Qui

$ia vocatiouis dederunt , per quam vires

li

acciperes ad ferenda onera flatus. ,. Hxc

Cia[m

--

gratia vocrtonis non. eít una fimplex gratia *

Tüfi

dïä hÜ

eft feries & cateza gratiarum continuo ex fe

pendentium. . . Bene uteris prima, fecunda;

&Cter

tertia: gratulor ! Sequetur quatta , quinta »

j

fexta. . . Septima uti fi per inertiam negli«

la ml«

gis: Heu ! "rupta eft feries ! diffiliit annulus

Siny

catenz , fortaffis nunquam deinceps reficien»

j

dz! .. Quam profundus eft fomnus homi-

i,

nis , quem , non dico , nulla vox Domini, & ,,

frig

-k:

«

nulla Zrx de Coeclo , fed neque tantus ?refe

inter

Zu$ ,

atque cogcu/fo excitat ! . . Putas,

bis 1

letha

rgo differre2. ..

O

h m,

»

. De mlz?o rwedz*æ;.

lo$.

fictii-

3. Intelligo jam , quid velis Domine ,

A i

quando beatos vocas íervos , quos inveneris

máehul

22 omui vigilia vigilantes Luc. 12. Nempe

QO

non fufficit vigilare in prima vigilia : eque

gravis obligatio eft. vigilandi in fecunda, &

T2

tertia, ut, quacunque hora veneris , cozfe«

jarümt

Jhim tibi aperire poífimus. . . . . Ecce anní

u

£res funt ! Quid fibi hic determinatus nume«

jf nili

rus poftulat ? Non admones mec , quod, ficut

) Mt M

omnia in pondere ,, numero , & meníüura fe-

jsquea

cifti : ita determinatus fit numerus gratiarum;.

oc titul

quo completo, finis fit vife /alutaris , aut

gbfecro .

forfitan etiam vzte zaturalis ? ,. Habent Me-

dici Zzes eriticos , ex quorum obfervatione de

li,ore v

gt M

ftatu morbi judicant propter alterationem hu-

m

morum , quam pro illis diebus expeCtant.

Quid fi Spiritus San&tus fimiliter grazzes cvz«

m

fica$ numerat , aquibus fi egro. nulla effi-

m

H

ciatur mutatio, aCtum fit de falute? , . Heu !

o

G'ratia critica! formidandum Myfterium ! Me-

j g

ini0d "

dianocte illa Virgines fatuas excitavit quidem;

acterruit, fed cui bono ?

f !

u

$. Ah! cui bono? zternoa nuptiis exi-

)

]«

lie miferze füum fomnum luerunt.

Et adhug

s

Simon dormis? Neque ambz aures tinniunt.

i gpnili

pigro ad vocem horrendam : Ae/cio vos? . ,

Domine ' Qaid eft a te nefciri , qui omnia

jj hoD

)lemh' j

fÍcis? . . Sponíe animg mee: ergo zcernum

n

inter nos divortium erit? nam quomodo ama-

bis animam , quam nefcis?. . O infelicium

pu:zs )

omnium infeliciffir

a creatura , quam neícig

G.j

m

)

e

to6

De sialo. aeedia.

Creator , Redemptor , SanGtificator , quia ne-

fcire vult , & poeaitet ceum fecz// hominem ,

cenitet redemi/fé , poenitet Sep&zficafe ! .O

triftis peenitentia , cujus vel fola cogitatio me-

dullam offium ficcet! . . Et tanti mali cau*

8

3

fa acedia fit , 74cedza , vitium , quod vix a

pro!

paucis inter vitia numeratur ? vitium,dequo

De

vix quisquam fe in facro tribunali accufat ?

di

vitium , de quo nemio erubefcit: nemo me-

Deu

tuit malum : nemo remorfüm fentit ? . Enim-

D7

vero J4cedia tanti mali eft caufa , quia /zr-

[D ((v

vus piger mon falvatur : & dcedia fecit , ut

tit, (

Jfim fervus pigev : nam qua fronte poffum ne-

tufiod

are bauc Minorem ? . . Sequitur funefta con-

tt'ols

clufio : ergo zoz fulvabor ! nempe quam diu

Tetq

acediam amo . .. Quousque amabo. autem?

Mul

Exurge iniram anime ! Nemo irafcitur ju-

ipfi

flius , quam qui fibi irafcitur. Nunquam zz

talis

caufa , ratiffime zz 110do hewc ira peccat. . . .

incip

Exurge anime ! neque ut Heli cum filiis egit ;

. * Janguide tecum age. . . //or proprius hane

1777

furiam fovit , qua te Spiritui S, exofum fe-

iti

cit.. Damnetur ad poenitentiam ! Et ne ipfa

D

A

li

poenitentia langueat , ac //ze peza fit. : dam-

netur ad zzzez/um dolorem , ad confeffionem

fil

rigidam , ad' fatisfadionem diuturnam M

u

Nemo me magis lzfit , quam ego: totius Tri-

V

nitatis odio me dignum reddidi ! Luam! fic

b

l

bene me amo. , ..

l

f

Collo-

De talo acedie.

107

Y, quin.

*

homingt,

jf

Colloquium.

ogitatiomer

. Trinitas unus Deus , miferere mei! ..

timal o

g

Si tu pro me tam parum egiffes ,. ac ego

quod s

prote, quis ellem ? , . Ah ! Pater de Coclis

Eium,dw

Deus!üihil effem ! . . Fili Redemptor Mun-

Ji acali

di Deus : Filius irz effem ! . . . Spiritus S,

netmo r

Deus: titio inferni effem ! , , Deus! Secuze

dum mifevicordiam tuam vivifica tue in acediz

i. br

, quia j

exterminium, per quam unam huc usque fte-

1 fecit,l

tit, quod tibi non dixerim : vzvzfica me, €?

offum r

cuflodiam teflimomia tua , & mandata folis

jf

ervis pigris molefta. . . Poenitet in hoc nu-

s quam ^

mero fuiffe .. Poenitet ozte prateritz !..

Multa mala feci!. ,

arum boni!, .& hoc

bo leffmz

nf

ipfüm parüm bene!. .. abfurda hiftoria! ,.

Nunquämf"

talis vita, nunquid vita ? totum nihil valet !

| C(CZL*I"

incipiamus ab initio ! . . Surgamus !

TT

,

Juitium a poenitentia //az,

Homo penitens

gxofum v

autem efé bomo (ibi irafcens.

Tempus ira

.

1

Nemo bodie

g

ef tempus Examinis.

Eja

eubitumeat, nifi prius dixervit fibi : Fatue !

j

af

atque procraftinationem pezrtentie per ine

tenfum dolorem demzaverzt. . Pauite fer-

pl ^*

odus 1

vuim pigvum , pumite fme mifericordia, . .

!l

Hodievaua dies dies doloris fuit.: Dolor eff

jun^

Ire pater.

Ira facit peccatis finem.

Ira«

T(ï Ye

Ícimini ! €? deinceps mioletts peccare.

(j

datuin

us

1068

De fuga acedia.

L

datum fatis ef. Oportet Deo fervire cifo!!

dede

od

Hec vefoluiio fít fruQus diei Vme aóle in

k

DIOS

Dolore ad extevminium acedie , pro emen-

T

datione vit& praeritm, . . . Dies cva/fina

eVit dies amoris , qui zos urgebit , ut [ev-

vinnuus Deo Sevio.

Jta ad extevmiuium

|

acedie ordinabimus vitam preífentem. Utri-

ue cozatui benedicat Deus Pater , & Fi-

ius , & Spiritus Sanctus !

4

Conte

n

AN

Tionn

fl

äO

Q:

)

N

VN

K;:-J-.

r

p

4

rA

E

RUT

.

Tij

ä

Md

s

Hl' TEOW N

)

j tmlw

t'!l]z

pre

toty;

D

Ise

pl

At

1j

^

E

li

b

Dics

De amore Dei.

108

!

vite a

tXotcoi RoX oecteceree o oe t o obete r

t d

, proam

A n t o n n n

Seiosfostosdoeoesfno e o sf sfoeiot

Jj crf

ht ub

yxtermin;ïf!

Dies Il.

ntem U

g, Vi

Laudetur JEfus. Chriftus !

R. in zternum,

Contendite intrare per anguftam portam ! ..

Eff adhovtatio D. N. I.C. .. Contentionis

zomiue intelligit Dominus diligentiam im

Jalutis negotio cito agendo , quod bevi ex-

i

|

pendimus : C? fevio ageudo, quod bodie fla-

4

tuemus. JDies beffevma dies doloris fuit ex

cujus zmpulfa . decrevimus emendave vitam

prateritam , corruptam ab Acedia, gue nos

totzus Tuinitatis odio dignos fecit. Male-

di&a acedíia! . . Dies bodierza dies amo-

ris erzt , ex cujus regulis ordinabimus vitam

prafertem a exfevmizium acedie , qua bo-

auinem inutilem Deo ac Mundo facit. Male-

difla Acedia!. . Ef igitur bujus diei Sco-

$ hec Refolutio: volo fervire Deo, non fo-

f

m cito , fed etiam ferio , quocunque la.

bore conflet. Surgite accendet järvorem-

pe

MEDL

110

De asore Deiz,

| togniti

MEDITATIO I

| üini en

| fed tàp

De amore Dei.

lere nx

T intu

PunGa/uzt duo : Motiva amoris exbzZez Pun-

Beati :

&um Vinum. Modum amandi expezdit adum.

| inam:

Frutlus fjt Fervor amoris.

Cuin S. Fran-

cifco im contemplatioue Dei moffri abforpti

| tesha

tem à

clamemus : Deus meus, & omnia! Deus, &

omnia! Zrerumque cum $. Iguatio : Amo-

DCi, q(

rem tui folum mihi dona: & dives füm fa-

d/l'lifm

quid (

tis ! . Sedeamus.

(ronte

Ti De

PUNCTUM I.

d q

Motiva amoris.:

| fa't'me

| 9 g

1. Bje&um amoris noftri eftunicum, Deur:

; pender

fed ub geminotitulo. Deus amaPilis :

Intra:.

quis non amet? Deus agazs : quis non

tenden

redamet ?... Beati in coelo Deurd zeceffario

PT

amant L. quia illum vident c/ere, & de fa-

7

cie ad faciem , non in enigmate.

2. Quia

40 : v

intelligunt Deum effe bonum purum , bonum

üm d

onize , bonum fummum. ,. . Nempe Donam

teuig()

eít obje&tum voluntatis.

Voluntas ad . illud

Ensa&

propendet, & inclinatur fortzzer , (i cogno-

M

fcit effe bonum fimpliciter : fortius , i cogno-

fcit effe bonum bonis aliis majus : ortz///mes

Qs a

fi cognofcit effe bonum purum , bonum om-

'alig.

ne, bonum fummum.

Tunc enim ( modo

a

cogni-

De amóre Dei.

IIF

cognitio c/ara fit , & nulli dubio , aut formi-

j

dini erroris conjun&ta ) jam non inclinatur ,

fed rapitur per füavem violentiam , cui refi-

,

ftere non eft in poteftate , faltem nifi averte-

re intuitum in aliud objectum poffit , quod

v r

tl

Beati non poffunt.

Itaque difficultas , quam

in amando Deo nos experimur, geminos fon-

n .

tes habet, obícuritatem cognitionis, & erro-

J

ri ulfoj

rem apprehenfioni

Deus,

$. « . Ol/cura eft. cognitio ,

Dei, quia de natura ipfius , & perfectionibus

j Am

"

ad intra poxius fcimus, quid non fint , quam

quid fiat : de perfe&tionibus aZ extra autem

errozee judicamus , & ex operationibus ea-

rum Deum apprehendimus formidabilem ma-

gis, quam amabilem. . .. Verum iftz excu-

fationes funt pulvilli acedz , quos cenfuit fi-

bi , ut quietius dormiat, Auferemus, fi ex-

pendemus , quam agiablem Perfeliones ad

icuva(Jï

T

intra: quam azaater Perfetiones ad extra at- -

tendenti exhibeant,

,s;quisnc

. 2, Dei natura in hac víta non nifi per.

T

NU

ztegatiores a. nobis cognofcitur.

Quid tum ?

ajo : vel folas negationes fufficere ad forman-

)Q

"h

Til

dam de Deo Ideam /umme amalilis. . . In-

telligo ex Ratione & Fide , quod Deus fit

p

HMIM

54

T

li

Ens a fe , non a? a/zo : unus /£ze «uali : xter«

gt

nus //geipitio €7 fipe:immen(üs //ue Jigita.

o

( 00

Ti

zioue ad locum : independens //ne indigentia

ii

opis alieue : immutabilis , invifibilis , immor-

talis , infinitus in omni' genere. perfe&tionis,

g i

(m

Non fufficit , ut exclamem : Quis ?

Quid :

Deus?

cagm'

1124

De atmove Dei.

Deus?.. Nonjamk vel hzc.fola cognitio debet

Ecdefi

amorem appretzative fummum producere , hoc

! Dei u

eft, inclinationem voluntatis Deumpradzce fü-

L

*

peromnia appretiantis, & ideo eligentis mori

bonum

potius, quamDeum offendere? Bozum majus eft

que am

Deus , quam vita mea : igiturrecta Ratio poftu-

rl

Iat, ut zagis,quam vita, ametur,,. Hem ! Ipfie

|

pertee

NVegatione: hoc affirmant . .. Et quid docent

; fileor

afivmatzoues ?

Affirmative Deum effe /ummue

| fidera

amabilesn Coslum, terra , Infernus teftantur, . .

äfüu.r,yä

Quid vero? /z/erzus Deum effe amabilem pr&-

j &IDore |

dicat ? [ta: hoc affirmo. Attendite. . . Pradica-

| fümmo;

taDei affrmativa (ünt, quod fit Potens,Sapiens

lat

Bonus , Dives, Juftus, San&us , & ejusmodi

|

mit! $a

üne flneu

Euge / Quod ex omnibus non elt

| , anj

amabile? . . Potentiam , & Bonitatem Cze

ls eft

lum enatrat. . . Si admivabilis. videtur , qui

uj

tantum opus fabricavit: non ille omni amore

us ])

amabilis cenfeatur , qui tantam potentiam

Quidqu

non , nifi ad bonum noftrum , impendit ?. .

(;

Sapientiam zerra laudat , exultans in divitiis

nibus [

fuüis, & per curam fui Gubernatoris beata.

SCrvo (

'Tanta Liberalitas , & femper vigil Providen-

terqu(

tianon aemorezmeretur? . . Juftitiam Zz/er-

t 0a

zus celebrat.

Juftitia fortaffe, fola non eft

)

digna azore? Quidni? Infernus locus eft tor-

iCnlar

mentorum : quis amet eum , qui locum tam

"m

crudelem zdificavit ? Ita loquitur amor fUf

B

Sed aliter fides , aliter fana Ratio fentit. .. «

| lf [

qufus es Domiue , €? ve&um judicium tuun

m

Memeretrice magua Apoc, 19. hoc eft , de

Vk

Ecclcj

"De amore Dei.

1j

'

o d ïccïefïa impiorum

*

clamat Fides. ,

uftitia

jocere i

Dei /»z&a eft : quod fan&um eft , laudabile

aþmfïz'æüi-

€ft : quod laudabile eft , bonum eft : quod

ipents D

bonum eft , amabile eft: igitur 4/2//a quo-

immojid

que amabilis eft ! ita difcurrit Azzzo. . .

Et

recte diícurrit.

Rutiopll

Sanáditas enim Dei omnes

Henl

perfe&iones , qug [e nobis zerrz/z/es exhibent,

uid doca:

fi leorfim con(iderentur : ezadi/esfacit , i con-

» effelim

fiderentar v? Seuála. . . Jüvat cantaret Sag«

&us, Sauclus , Sanlus Doninus Deus, nec jam

m pe

amore folum oppretiatzve , fed.etiam affetlive

, Predio

fümmo amabilis ! Sancta Potentia eft,quidquid

n oaplet

moliatur ! Sancta Sapientia , quidquid. decer-

; ejusmot

nat! San&a Juftitia quancumvis aufleral. .

Qs non t

Ita , anima mea! etiam. Deus aufferus amabi-

jtem A

lis eft. . San&us, Sanctus , San&us Domzgus

vdeur, P

Deus! Nihil in ipfo non fan&nm eft. . .. Sz:z-

omni 14710,"'5

&us Deus in pérfe&ionibus uegati

vÍ$ , que

gt

quidquid imperfectum eft

; ab ipfo auferunt

] Cndiï?'l'

d intra ! « . Santlus Dominus in perfectio-

5 in diïimi .

nibus afZrmativis , quge ipfi , quidquid eft

at

qpr

.Servo optabile , adjiciunt « exzra. .

* »

[

Uterque titulus demonftrat ipfum ozzi 2mo-

iim Jf

ve amabilem effe. . .

3. Itaque omni amore amemus.

Nulla

j n 2

"T

excuíatio ab amando excufat.

Non cognofz

Ocum It l*

cimus Deum , ni(i per fpeculum, in enigma-

PU

te, in negationibus; Satis eít... ]am ex hoc

fentn

ipfo titulo fcimus, quod füperet omnem fcien-

" L.

7]

tiam , & zzcomprebenfibilrs iv ; & ex hoc ipfo

( u

predicato nafcitu; d

efiderium tantum bonum

Mu

H

fema

x*ku.

14

De amore Dei.

femper amplius cognofcendi , amplius amandi.

emnt

Amemus arzore Complacentie , & congratule-

folum

mut ei , quod fit ozzze £ozum in fe, .O amabilis

quia el

JDeus , quam gaudeo , quod fis , qui es !... Ap-

tüt cor

Nemo

prehendimus in Deó przdicatum aufferi , tati-

quam przdicatum , quod Dominum fervo mi-

nusamabilem réddat.

Nihilrefert.

Corrigi-

| db æt€

tur appreben/ro , fiintelligitur , quod aufteri-

«&temi

tas Dei femper fit Sauc/a. Quidquid enim fan-

pellar

G&um eft , amabile eft. Amemusarzoreenevo-

uilil

lentie , & congratulemur , quod fit puruz Jo-

! pofler c

O amabilis JDozzzus! Utinam totus

zum infe.

. | Quid d.

Mundus te diligat ! .. O omni amore amabilis

r

Deus! Omni amore amabilis Dominus ! . ..

| iis g

Ajo : omui amoreY & nolite , obfecro , ullum

tíia e(

atmoris genus omittere, Dignus eft Deus amoe-

0,ut

häbere[

re complacentie: amemus, & gaudeamus,

quod fit, qui eft, ozzze lozum in fe ! . . Dignus

0C eí

eft Domiuus amore Penevolentie : amemus ,

DT

& optemus, ut omnes fervi cognofcant effe

W. e[r(

talem , qualis.eft, purum Lozum infe!...

$ en

! fn [

Amemus etíam amore Cozcupi/centie. Dig-

nus eft concupifci a me Deus meus, Domi-

lC0 1

nus meus, /aium bogum prome ! . . Ame-

TA t

mus etiam amore concupifcentiz! Ex his enim

L

tribus amoribus denique amor füummuüs , 4770*

222

W N

(

?citie componitur , qui non eft perfe&tus,ni-

þ D[)m

fiprzter complacentiam , & benevolentiam de

| lg [

bonis amici ,

concupifcat infuper amico

r

frui, & cum illo cor unum , atque una ani-

4 "WH (

ma fieri./ Amor azzcitiz non eft, qui non

t

€

; De atnore Dgz'.,

IIf

fosata

eftzuzuus amor. Amemus igïtur 'Deum, non

congratuïc-

folum , quia eft amabz/is Deus , fed etiam

Q amáili

quia eft Deus amaus. . . Eja! vel fi rumpa-

INS '..n AP'

tur cor prz amoris vehementia ; nihil refert,

ifoni,

Nemo no(trum poteft felicius mori.

mfent

4. Deus ab zterno eít Deuj

.

L]

fed. non

ab eterno eft Deus meus:

. Quj

multo minus ab

jod atl

&terno Domzuus meus , nifi quis abfürde ap-

j enim

pellare illum . velit Deum zzózz, Dominum

yyelan

mibili. . , ltaque in tempore fecit' me , ut

um o

poffet effe Deus zzeus, & Dominus zeus. . .

Qam totil

Quid deinde? Nunquid rem magnam lucra-

eamitli

tus eft Deus , cum factus eft Deus 748u$ ,Do«

ml «v

minus zzeus ? . . Nihil lucratus eft , qui .ozz-

10; uUIIm

Zia eít. Hocuno fine produxit me ex nihi-

Jurtr

lo , ut exercere poffet füam Bonitatem , &

af

haberet , quem seternum beatum redderet,

,Jf

Hoc eít: Fecit me Deüs, ut effet Dozizus

7/£eu$ in tempore , &, fi obedirem vt Domi.

Ofanf di

no, effe poffet Deus zeus in sternitate...

pb

Deus enim, Deus erit merces fervitutis mea,

fi non fim fervus piger , aut zeguam. .. O

j D

, D

Merces magna nimis! ..

uid ? Non in hac

A?

fola narratione palpatis , Domini! quam fit

i^v

hs nf

amans noftri amabzlis Deus ? .. . Me hzc

; m

una confideratio mirifice afficit : Deus fa&ug

? Domimus meus im tempore , ut pofft effe

k&uslï]j'

:ntiämW

eus 2ueu$ in etevmitate| . . . Sed expecta-

tess

Duz circumftantiz fünt , quz Zezefi-

L

| una [id

Ciutn creationis mec mirum quantum extol-

lunt ; etfi fortaffe a nullo veftrum unquarmt

j

ui p

H2a3

d

€X«

116

JDe amove D.

expenfz. Nempe creavit rme Deus non.cg-

Vertan

ce , auc invitus, fed /czezs ac volezs. Jam at-

fem :

tendite , quid iftz Voculæ..velip; [ciens , ac

«verta

volens. .

y

etiam

y. Creavit me Deus , noh nefciens; fe

d

invit

fcieus ,.quid faceret, & quidem per omnem

ie?,

Ícieutiam. fciens.

Diftinguimus in Deo tri-

m

plicem fícientiam.

Primam appellamus /czez4

aliqu

mi,:.un

iam . fAmplicis z'ntelligentiæ", per quam Deus

intelligit ; qus& pofílibilia finu, & quz non.

Creavit me Deus , /ciezs , multos milliones

C?m j

f üt

hominum poffibiles effe meliores me. lllis

iyen

tamen inabyífo fuüi nihili relictis , protraxit

Yl ïüp

ine.

O Deus amans! . . Alteram fcientiam

d

vocaraus mediam , per quam Deus intuétur

vll

non , quid reip/a füturum fit, fed quid fab

qu

n

cevta conditione füturum effet.

Creavit me

&ntl

Deus /czezs, quod multi milliones hominums

hil &

fi in iisdem circumftantiis crearentur, & vive-

itimi

rent, in quibus ego creatus füm , & vivo:

mv

multo fidelius , multo ferventius ipíi famu-

m y

.

*

nihilomiaus me

laturi fuiffent , quam ego

W6 vo

rxillis creavit. O Deus amans ! . . Tertia

Qitd «

eít Scientia vz//ozis , per quam Deus ab zter-

fltdy

no przvidit omnia ,. que , & quo loco , quo

tque

tempore , per quos , quo modo , &/) oiute fu-

autl [

tura fint. Previdit ergo me fore hominem

N

ingratum , de quo fibi olim effet plangcndum

flitigy

cum gemitu : Pezitet me feciffe bomimem ! Et

fecit me tamen , forte quia fimnl przvidit »

In con*

Wa

Nine

' : fere, lïlt me inature ac fexio ad ipíu

X vele

4

JDe anove Det.

117

ts m

vertam.

O Deus amans! . . Vz mihi, . (i

in. hnz

fpem amantis per zzfamem acediam malitiofe

7

evertam ! .. Verum non /czezs: modo , .fed

etiam vo/ezs$ ereavit me Deus . vo/ers , non

teície

invitus.. . . An poteft aliquis zzvztus atnas

W n

re? . . Cogi ad amandum nemp poteít : cer-

n at

tum eít terminos inrelligenti.

Poteft tamen

lls i

aliquis vere invitu$ rapi in amorem. .. Ini4

qui o

micum habes, quem pelífime odifti , unaque

& a

cum iplo totám ip(ius familiam. . . Contin-

yy milit

git, ut ad te veniat filiolus inimici, innocéns,

; me )

ingenuus, formofus , facundus.

Quantum-

, proua

vis repugnes , fenties ab amore te uri. .. ,

m jen

Adami , inimici Dei', filius ego fum. For-

eis intid

taíle ejusmodi dotes in me confpexit Deus,

fed qlll ,:3

quz amorem erga me extorquerent vel no-

Cuf?

lenti amare ? Minime gentium! . . Cum níi-

l l

hil effem : imo , quod plus eft , cum adhuc

'nnlf»& m

inimicus effem , amavit me! .. Dignum odio

& )

amavit! adeo nihil in me erat,quod ad aman-

"T d

dum vel inclinaret. .. Itaque vo/ezs , liberri-

H[ommllä d

i

me volens amavit , quia non amavit me ideo ,

p T

L

quod. eífem , fed ut effem dignus amore. 4-

i]

yin

züwando . dignum amore fecit: & nii me u/tro ,

atque zzdzgzum amaffet : adhuc zibileffem,

o ,

i ill

li

[

aut igZmicus ipfius effem , indignus amore. .

"]

" homlü»

df

Enimvero elegans & plena amoenitatiseft hzc

amoris bifforia. .. Sed nondum eft finis.

a

)^

6. Sciens ac volens amavit me Deus , &

jf

amavit me affe&íive quidem , (icut omnes ho-

! P'æ'

n

jn

mines ; effe&íve autem plus ; quam pleros-

L

j

:

L

que

H

tss

5

:1'8

|

De amore Dez,

que homines. .. . Omnes , omnino omnes äzme,

| dem fa

affedu pari creavit ,, redemit , Coaelo deftina-

vit: omnes /erzo vult falvos fieri. .. Sed zz

2 gure

effétiu , ui media /ufficientia ad (alutem dat

| Certe

omnibus : ita aPuzdantia dat , quibus vult , ita

amem

ut dici poffit, quod alios amet in gradu po/zti-

pomet

vo, alios in comparativo , alios in fuperlativo ,

qutemr

prout cuiqüe plura , aut pauciora talenta , ac

no fu

1

funt !

gratías five internas , five externas largitur. ,.

later quos ego me numero ? . .. Scio , Deus

1

amori

mi ! quod multa millia hominum plus , quam

quod fi

me ,atnaveris , ames , & amaturus fis ; Re&e!

il f

merito! fan&te!. . Sed & hoc fcio , quod me

ia q

plus ames , quam multos millioneshominum;

:!

f t

puto, plus quam omnes, qui nunquam ex abyf-

a( o

T?

fo fui nihili emergent ; plus quam omnes , qui

in umbra mortis , & tenebris infidelitatis fe-

| Qum

j em

pultifünt: plus quam omnes , qui nullo con-

cefTo poenitentiz Ípatio de peccato in infernum

Quoda

praecipites aCi fant : plus, quam tertiam par-

Omnes,

tem angelorum amaftime ! Superi ! Congratu-

tem [

lamini mihi ! .. . Inferi ! non invidetis?. ;f*

V, at

Jétlivea Deo amor , utomnes : effe&live plus,

"hideg

quam plerique ! . . Et poffem (uper quam piu-

Tite a

rimos proximius cordi divino me applicare ,

| C d

fi vellem cum iilis in amando cozzezdere !

ET

l

verum ficut Cainum zzvidia , ita me ace-

m

dia impedit ; quo minus contendam ! . .

l'is m

Maledi&ta: acedia.

DUS!

7. ltaque ( o

udenda confeffio ! ) fic

Ws

amatusa Deo ( ipfe irafcormihi] ) difficulter

LT

a me

119

De amove Der.

nino omyi

a me , ut redamen Deum , impetro. .. Equi«

xlo dele

dem fzpe dico : O Deus , ego amo te Y Sedlin-

!

NG

gux reclamat cor , & dicit : Menztzris

*

"92

fidntem d

Certe ipfe mihi fufpectus fum , an vere te

basvulty

amem, Deus mi! . . Quod tu me ames,ar-

df

gumenta habeo , non tot , quin plura: quod

W:rmm,

autem ego te amem , nullum , nullum omni-

toleni,s

no fuppetit, quod convincat,

Omnia dubza

sharltto

funt ! . . Dulcefcit. nonnunquam pectus ab

amoris aífe&tu : fed quis me fecurum facit ,

SCI'Oy ü

!!US J quäï

quod fit fincerus? . . Amor eft aurum , quod,

(s: Red

nifi in igne , non probatur. . . Eheu ! Am-

