Án nemo preíentium eft , qui verbo aut

exemplo proximum fuum in grave fcandalum

q

impulit ?. Ille /ratrzczda eft, Nemo fuos fa-

"p

mulos, imo fuam animam ita profanis labori-

nam.

volis

bus obruit , ut nunquam tempus inveniant

Deo, & uz falutis curz vacandi? Ille zyraz-

Angi

z$seft. Nemo temporale lucrum gratiz 'di-

Wlir:

vinz prehabuit? llle ?'udas eft. Nemo car-

! gj

nislibidini , & lafcivze Veneri mancipatus ,

Math,

obícoenis cupiditatibus fraenum laxavit? Ille

Vatem

homo pefumus eft, & peccator coram Domino

Qu

i.

trare

Verum cur ego talia fcelerum monfítra

LUH

potius , quam fcelera commeimoro? Ut dam-

Vel n

neris , o homo infelix ! non opus eft imitari

Obir

diffi

exempla famoforum gigantum , qui per fum-

mam impietatem Deum de Coelo exturbare

ia j

lul

moliuntur : Sufficit, ut uius peccati gravis

te reum facias: & reus, antequam expiaveris

Qüm o

per poenitentiam , moriaris.

Ita nos docet

Doten,

gatura peccati , quod conftituit hominem Dei

[

[2

L

tatibu

inimicum. [ta monet Scriptura

Odio fumt

JDeo ütpius , r impietasejns ! Sap. 14, ldem.

Cely

evincit trifte exilium primorum Parentum : &

P"gn:

horrendus]a

pfus Luciferi cum tertia parte Ane

|

Tlin

gclorum. , Itaque (i oftendero , per' acediam

fieri facile ; utin gravepeccatum incidas ; &

o

fieri

—

t

De Contentioue pro calo.

1j

li cyrm

fieri facile, ut an.tequam expies , moriaris s

! nf ol

fateberis, opinor, quam affero , füummam

(TEUTTA

contentiomis neceffitatem, Utrumque igitur

. Qum;

aflertionis mes caput examinemus,

vetbo d

: fcanddos

Quando Chriftus dixit: Coztezdite intra-

no für d

veper auguftam portam! continuo adjecit ple-

anis la

nam horrore fententiam : Quia wulti ( dico

- javentat

vobis ) querent intrave , €? non poterunt !

Anguíla porta, ex mente SS. PP. eft o/fzr-

!]letgr

gni (

vautia praceptorum , conformiter ad illud :

Nemo Qd

Si vis ad vitam inugredi , ferva mandata |

icpatüss

Matth, 19,

Itane? Ergo multi guzrez fec-

vare mandata, & zoz poterunt ?

mnino ita.

a?

y Dunia

Quzrent fervare, & tamen non poterunt in-

trare in Coelum , quia querent , quin cozzez-

m moilt

dant: atque adeo|quzrent vel non fatis c20,

? r

vel non fatis ferio , vel non fatis coz/Zaxter.

Obiter, lente ; cum faftidio quzrent : obvia

elinit

jpelir

difficultas füfficiet , ut querere defimant. Er

quia in hac Providentia impoffibile eft , ut

) eyuit

Catl ficl

nulle difficultates in obfervantia pracepto-

rum occurrant: Sic querendo intrare , ;og

eyparti

poterunt intrare : quia (ic quzrentium nulla eft

go5 0

voluntas intrandi , fed mera ve//eztas

*

a

vellei-

yinen

l

tatibus autem infernus quidem impletur ;

(

[j

Coelum autem , quod vzzz patitur , non ex-

j !

pugnatur,

rentum

- Debebat fufficere hoc ipfius

Verïätis

] a

teítimonium , ut contentionis zece/ftatem ne«

J Hlfdmm

1130 Ievocaret iq dubium, Netamen

pervicae

ycidis

cibus

fit

16

De Conteutioue pvo celo.

cibus ingeniis de fenfu textus cavillandi facul.

| quam |

fatum

tas fit : etiam ra£702€ pugnerptls.

modeft

.Attendite , quod hac fit preceptorum

10 n«

fynop(s: Dechine a malo : €? facbouumY ive

prodig

Perin

quod preceptorum duo fint genera , affivina-

fiva , qux pracipiunt bonum : gegazva, qu&

imbu:

Teftatur autem Jacobus

prohibent snalum.

ne pa

Apoftolus in. Epiftola fua Canonica , quod

impuna

quicuzgüe totam legem férvaverit : Si offendat

CC0C

iu uno , fatommium reus. jJamnon exibimus

incumb

ex hoc Oratorio , priusquam fateri vos cogam

l ty

t off

fieri non poffe, ut omnia pracepta fervetis ,

atqueita 2z zu/lum peccatum grave. incidatis ,

Yigy

& i

nifi per magtuam contemtionetn,

'Tres funt claffes hominum , quibus hic lo*

t

quor P]

viri Ecclefiaftici , viriconjugati , & ju-

five i

venes fludiofi,

Suvenes fudiof. Parentum

buat ;

Ípei , exfpe

.

&ationi Reipublice , intentio-

ter fe

nibus Dei

de fe , & obligationibus fue

torum

vocationis , adeoque przceptis afrmatzvis

it.igäln[

huic ztati propriis /Zze coztenzioue nunquam

Tij

fatisfacient, Z/ris Ecclefíafficis incumbunt

Dtiog

obligationes facrorum Ordinum, &onera Be-

Qe

üperan

neficiorum ; /fge comtéztione non refpond

Ti (

bunt. Zri Comjugati tenentur familiam , &

b

fxzpe Rempublicam regere.

In utroque Regi-

fs.

mjpe Deus fcit, quam gravia peccata vel fer

Volum,

Joltis owmifffones , live per acediam fiant. — Con-

13

tentio neceffaria eft Marzte , ne per amorem

iton

uz nun*

lt

4 fuperbæ uxoris debita contrahat , 9

&

q'gam

17

De Contentionie pro celo.

&

andi d

quam folvet , omiffa obligatione coär&endi

faftum feminz intra limites competentis

modeftiz , calcato metu rixarum.

Couten-

U

2i9 neceffaria eft. Potri , ne liberi aut pér

j

*

L

aut

prodigalitatem- redigantur ad 'incitas

m

Per incuriam & conniventiam. malis moribus

at

imbuantur,

Contentioneceffaria eft Hero,

J

ne per ipfius fomnolentiam famulitio liceat

, quci

impune peccare: aut per avaritiam non li-

SLoffent

ceat ad Religionis exercitamenta füis horis

exibitmi

incumbere. . Cozteztio neceffaria eft O/fcza-

(5 COgUn

(arvetisy

E;, (i Medicus, &i Advocatus , fi Judex eft,

ut officio cum cura fungatur , non temere,

naidatis

non imperite , non negligenter , non ad ter-

tii injuriam.

Contentio neceífaria eft vzro

yis i l)

zobili , ut, fi habet , quos five confilio ,

ad; &ih

five imperio regit , jus fuum cuilibet tri-

*

*

parnto

buat //gze difcvimiue

abufibus noxiis forti-

, i

ter fe opponat /£ze fimore : falubriter ftatu-

ybis

torum executionem urgeat /Zze vefpellus

f

litigantiium diffidia componat /ze procra-

T

ffigationibus : miferorum querelas audiatcum

patzentia

*

*

ïncumbünï

ac tandem bono communi füam

a?

operam confecret fine cupidine lucri aut glo-

gj

rix five pro íua perfona, five pro fua fa-

nl

milia. Numeret , qui poteft , peccata omif-

qu m.

fionis, quz a talibus fiunt , ( per /4cediam

volunt declinare moleftias ac labores cum

"T

n 9

recdta oflicii adminiflratione fine fpe difpen-

r

fationis connexas,

- Pigce in re clara diutius

d;fputare.

B

Ab

j quam

1

18

De Co:va.tent.ion:pro cælö.

Ab affirmativis ad precepta segativa

phrenel

vertamur : & cum /Zze coutentione nihil fiat

.

quiis g

bonz

.

an faltem declinare a ;/o poffimus ,

hil deí

quin

contentione

fit opus ,. videamus,

nitil d

Quanquam o- Coclum

L

!

an non jam malus

& imp

eft , qui omittit bonum , ad quod tenetur 2

borvoi

Sed omittamus hzc. Infpicite vos,obfecro,

virtut

& circumfpicite. Simpliciffimus intuicus fuf-

(

ficiet . ut contentionis nece[fitas etiam ad evi-

tilong

prarot

tanda peccata cogmmi//jonis in oculos incidaþ.

peraici

lutra vos nidulantur cupido & timor ,

Sitiutr

affeQtus feroces ,

& magnorum non raro

Sunt ,

San&orum proftratjone infames , fi ab ace-

D

Cu-

dia füftentantur , vel acediasz generant.

fsque

pido woluptatis carnalis virum — fecundum

Ws

cor Dei ;in execrabile adulterium rapuit,

füper

Cupido modici lucelli ex Apoftolo Apofta-

lunt,

tam fecit. Cupido altioris. gradus ac tituli

€Xcm]

Angelum in diabolum vertit,

Inis ,

/

tum 4

Similiter zigor contumelie ad negatio«

Wt o

nem Magiflrri optimum — difcipulum impue

COntra

lit.

Timor egeftatis Ananiam & Saphiram

It t

a primz Ecclefie communione . exclufit.

Il Qu

Timor mortis Apoftolos omnes a Chrifto

'Tantum duo

m ,

in turpem fugam abripuit

fs (

affzus etiam in corde San&orum poffunt,

fünce

quando acedzz vel angulum cedunt.

m

Et tamen nihil de turba reliquarem

x

Onpi

paffionum. memoravi,

Nihil de armors

9 u L maisaitoMe TU al

phre*

Wllis

n

De Contektiom* þþro cæäa'.'

19

Y negntim

.

.

nihid de in-

phrene(i : nihil de od rabie

.

je iil i

eptiis gaudzi : nihil de vanitatibus /pei

.

ni«

hil defurore audacze : nihil de zrz/Zztze vi

e

L]

| polïmu&,

- videimu

nihil de confiliis de/peratzozis : nihil de zre

j d

& zmpatientie motibus : nihil de anxietate

ydtenent

borroris, Atquetotiztra gos hoftes noftram.

os, ol

virtutem oppugnant,

.

yaitus [uï'

Civca zos infü

per omni

tempore ,4 om-s

m ad d

niloco infeflant verda & exempla hominum

sincidit

pravorum , quos malus damon ad nofltram

perniciem incitat.

Sunt , qui /uadezt fla-

(ctumin,

gitium , & fpeciem neceflitatis exaggerant.

pon at

Sunt , qui defezdumt , & per fucatas ratio-

iab ae

nes excufant.

Sunt , qui /eudazz adeo , au-

ant. (

fisque heroicis adnumerant facinora ab E-

fecudit

vangelio damnata.

Sunt, qui zmperazt in-

um n*

fuper , füzque audtoritatis poteftate impel-

]unt.

Sunt denique , qui fua , ac aliorum

jo Ap

"T

exempla oftentantes exultant in'rebus peffi-

mis , atque cur fu vebs efé fimgulavis ?

cum facrasmo interrogant.

Quid ? inter

tot occafiones peccati , in tot periculis ,

" negario-

m inf

contra tot illecebras vis , ut credam , victo-

rem te diu fore , nifi didiceris ,

& affueve-

7 gxclulïa

ris cum ejusmodi inimicis cozzezdere ? Cre-

dam, (itamen prius probaveris , quod non

| 3Chl'io

'anwm il

fis ficut alii hominum , in Adami peccato

n ngfüü[)

conceptus : fed, per fingulare privilegium &

exemptionem a inaffa communi , liber ab

omni Zezorantia , immunis a fragilitate ,

:rlch'q"m,

je r

mullique Jevizati obnoxius. Fruítra es: /Zge

Ba

cout(n-

phrc'

20

De Corzten'tioke fro cælo;

comteniione fieri non poteft,, ut non facile

fendus

in peccatum incidas,

Inanime lignum non

(iam,

nititur contra torrentem.

fit dubi

Fortaffe : Sit! incidam ! inquies: num

Mi

ideo ia inferno jam fum ? Non poffum a

qui po

peccato redire ad gratiam ? Non, (i claufa eft

peccat

2nmocentie porta, potero in Coelum per ja-

bet n

nuam peziteztie ingredi ? Omnino; poteris:

nihi ,

fateor enim.

Sed //ge contentione , nego;

tür tent

quodpoffis, ^ Coztentio ficut. ad fervandam

fefío,

zunocentiam , ita ad agendam peniteztiam elt

ttiam p

tl mol

ncceffagia,

diem, d(

Veram pænïtentiani Patres . nomine

fim mj

P] ut in-

Baptismi JaZerzo// compellaverunt

facsfat

tell

as inimicam effe acedie.

Labor eft

tis &

27

;

love , ut peccati gravitatem graviter

Tis )p

apprehendas , & graviter detefteris, cum fe-

& prop

xio propofito non repetendi.

Acedia neque

tibus [

rationi , neque

intelledum applicat confide

tüm Ve

voluntatem deteftationi.

Ita dubius fit

Intili

dolov.

Labor eft i2 cozfeffoue. ^ Diligen-

m I

tiam Examen poftulat : & victoriam pudoris

m :

fincera explicatio criminum.. Sic fcrutari vi-

imDïU(

fcera nimis moleftum negotium eft pro ace-

fünt t

dia; & exponere omnem numerum cum ome

tabilis

nibus circumftantiis

neceffariis difficultas

CODf ;

infüperabilis.

Obiter facit omnia.

Ita

fs ]

dubia fit cozfzfffo. Labor eftzz fatis/aclione.

RUE

Promittenda eft reftitutio bonorum ,. & fa»

romite

ls; :

mg : promittenda fuga occaüïonum d

Km

ter»

'

JDe Coätmtione pro calo.

Af

non fl

tendus ufüs remediorum contra ipfam ace-

ipoum a

diam, Promittuntur omnia, & nihil fit.

D

Itïl

fit dubia /atzsfa&io.

í

Mjes: t

Plus dicam,

"Icedia

ex horrore labbrïs $

| poftun

qui poenitentiam comitatur , facile excu/at

(i clauhd

peccatum.

Quodlibet tetimonium ; quzli«

m pt ig-

bet ratio fuüfficit , ut judicet homo , fe aüt

nihil , aut non nifi leviter—pcccaviffc. Amane

W J anO,

tur tenebrz.

Ita nullus fit dolor , nulla con-

fervandin

feffio ,. nulla fatisfactio,

Deinde 74cedza , (i

jeitim &

etiam peccatum grave agnoverit : pcenitens

tiz moleftiarum impatiens Z/ffevt de die in

diem, donec tempus non erit amplius. Ita rur-

gorin

fum nullus fit dolor, nulla confeffio , nulla

Qu

fatisfactio. Denique ;4cedia , (i etiam vice-

Laborlci?

ris t€, & de peccato rite poenitentiam ege-

l graVlïfï

ris , perfeverantiz tzedio correpta , cito ye/7£

s cum v

a propofito, & vias antiquas repetit tentatio-

lia n

nibus impar , a quibus omnis poenitens mul-

j ,Uf

tum vexatur. lta fit dolor inutilis, confeffio

dub 4

inutilis , (atisfactio inutilis ed ulzimurm fizem,

pigte

cum nemo , nifi qui perfeveraverit usque in

finem , coronetur.

m udoïis

Ecce ! futilis excu/atzo ,

i

imprudens Zi/ato , & perpetua zzconffantia

1pt0 qo

funt triplex effe&us Acedix , effectus dam-

; cum o

nabilis , & damnans omnes , quotquot //ze

qifois

eottentiozeingredi coclum fperant. Vanaeft

i

Yi

fpes Et ze izcidas in peccatum : & u refar-

&4$ a peccato , fumma eít contentionis zeces-

Jitas: Acedia & innocentiam, & poiu:tentiam

:, gonl

perimi&

g

B 3

Con-

22

De Contentiote pro celo,

attue

Qant:

Conclufio.

limt

I

Taque decifa eft Quxftio , Aw ? eqguum

omnino , & rece/Jarzuim eft , pro coelo con-

qualc

&qu

tendere, 'Sequitur Quzftio ; Quowopo? lt

HOX

practice finiamus, breviter doceo. Patientia!

eme

Sálusanims pendet abona morte: bona

feryi

mors a bona vita : bona vitaa bona conftitu-

Ordi

tione trium temporum , ex quibus vita com-

refen

ponitur,

- Quid facit /Zcedza ? Per tresactus

tanquam pet tres rivulos venenum fuum in

LUR

ftvis

totam hominis vitam effundit,

Primus eft,

lomia

Jera , & frigida peuitentia , qualis qua eft,

frpe nulla , femper inconfans eft.

Ita vzta

quei

trida

preterita non. emendatur, — Alter , zeg/zgens

afplicatio ad negotia quotidiana agenda ex

tio 'v

Vi

regulis Chriflianifmi. Ita vzza pva/ens ad Nu-

minis beneplacitum non ordinatur. Tertius,

lera

[ufc

Jucuvia etevuovutu.

Ita non providétur vzt2

Jüture. Werbo: z4cedia facit, ut fero fervire

Tam

Deco velimus, & neque tunc ferzo , certe zot

g

diu.

lac

Videtis, ad quam horridi przcipitii mare

ginem omo piger con(ftat.

b

hii

Verum his artibus in pemiciem animae

rum graffanti vitio ut opponamus nos , jubet

fen

Dominus acclamans inertibus

P

"

conutendite !

lii

Contendere eft coz?ra zre, atque arma armis

d

T

repellere.

ZIcedie contraria eft. dH/zgentia *

per diligentiam igitur coz£ra acediazm imus.

n

Arma fuat adus auime.

'Tribus a&ibus vi-

t

fü

tiï ) contrarii 2res ac/us virtutis exerceantur »

atque

E

*

DeConteutzone jbrb celo,

23

L

atque per frequentationem in habitum trans-

eant: & debellavimus. Quzritis, quos aZus ve»

lim ? dixi coztrarzos.Ita ex una voce intelligitiss

H

quales fint, Dolor, amor, timor funt illi actus;

Go u

yopo? ll

aquorum ufü-EXTERMINIUM AcEDUE venit. Do-

Lon contràrius eft fere frigideque penttentie *

tientia:

orte: bot

emendat zegpus preteritum , & facit nos Deo

a contite

fervire czto. Awon contrarius eft zeg/zgeztie.

Ordinat tempus prefeus: & facitnos Deo fervi-

ita u

ttesadu

re/erio. 'TiMoR contrarius eft Zgcurze etergo-

vum: providet vzfe future: & facit nos Deo

[üum 1

fervirecoz/lagtev. Dolor,amor , timor , Zofazz

imus &l

u C

bominis vitam ad Dei nutum componunt, : Ita-

que in dolore; in amore , in timore omnis hujus

]u dl

tridui cura verfabitur.

Cura utilis ! occupa-

y gl

tio jucunda

.

'

triduum felix ! Ergo ad rem.

agend d

ViwvaT Jrsus! Morizatur z4cedia1 Wiec fit tef-

ii

m

fera belli (acri , quod pro expugnando Coclo-

fufcipimus.

Coelum vim patitur : vim infe-

id C[uï WU

Ecce! Fexilla Re-

ramus! fine vi nihil fit.

!

i f

*

Ex

gis prodeuut : fulget Crucis myflerzuim

a

hac Cruce clamat JEfus : Coztendite zutrave.

cipitii n

per anguftam portam ! Exemplum dedi vobis,

In bac cruce legicis futurz Beatitudinis Exz-

em uf

flentiam , omni certitudine certam : & Effz-

005 Jl" i:

£iam omnium bonorum aggregatione perfe-

gt

€&am.

Probono , aut Zzcerzo , aut Jevi ego

. P

mortem crucis non fubiiffem.

Ex mei fan-

jligot

guinis pretio di/cite , quam fit egmum pto

jjo ?

Coclo €ontendere.

Rurfüm fer bazc Crus

du "

cem manifcítat (e contentionis gecefgias. Cer-

Wmn J

4

*te

muc

24

De Cofgtentione fro calo,

te fi oportuit pati me, & fic intrare in glo«

Qujus

riam meam : fervus non eft major Domino :

Cnx

nec ego laboraviideo , ut vobis otiari liceret.

daicu

lum :

Vigilate ! orate! contendite ! //ze contentio-

2e neque cavebitis , ne 7z peccatum : incidatis:

tamt

neque obtinebitis , ut a peccato refürgatis , (i

incideritis.

Poftremo ex bac Cruce doceo

thinc

vos contentionis zodum. . Tempore paffionis

4 £

mez triítis fdit anima mea usque ad mortem:

dedli

pro vobis o/uz.

Sic Deum, fic vos azzavz , ut

d in

meipfüm in Crucem darem. .Coepi tedere ,

Tliaror

& pavere , quia vobis £Zzuz. " 'Tante conten-

feroos

tionis & «caufa, & smodus mihi dolor , amer ,

filtidi

timor fuerunt,

Exemplum dedi vobis, Eco

Tean

SUM VIA ! difficilis via, fed unica,

Nam nift

Yenitq

per me , nemo intrabit in regaum Coclotum.

j|Jtcie

j

Nolite errare cug suultis , qui per viam pla-

Covi

2iovem ( dico vobis! ) querent intrare, &n

tüttg

pn

poterunt. Hac eft eundum.

Wtpe

Hac ibimus Domine, Tu trahe nos, &

tonft

curremus in cruenta Veïtigia." Salve o fancta

dum |

Crux, femper defideranda , follicite amanda ,

f

fine intermiffione quzrenda! Venite! adore-*

lttie

mus ! Quem? Chriftum adoremus , Meífiam

isq

noftrum, non qualem Judxi expectant feden-

ptot

tem infolio, fulgentem gloria hujus mundi ,.

0f

qui füo cultori omnia regna ex alto monte

oftendens dixit: Hc omuia tibi dabo , fi ca-.

N

dens adoraveris me | Matth. 4. Non,nonta-

lis eft nofter Meflias : fed. cujus veguut nou

anguis ;

eft de Zw? Huudo; cujus purpura eft f;

r

i

cujus.

De Coutentionepro celo.

2y

T d

eujus corona funt fpinz , cujus thronus eft

omino :

Crux : Ille e(t nofter Chriftus.

Metlias Ju-

i licer,

daicus ad infernum : Chriítus nofler ad Cce-

ITR

lum eft Dux,

noidats

Venite ! àdoremus ! Promic-

tamus fequelam.

tpatis,l

O qui teipfüm dedifti vZam nobis , 'Do-

vt docon

mine JEfu Chrifte ! da azzmum generofum, ut

paftoi

a te neque ad dextram , neque ad (iniftram

T0rtem

declinemus. 7474 dextram amor vite commo-

ii

dz invitat : 74 //uffram impatientia mole-

qdete ,

Ítiarum trahit.

Jam huc , jam illuc 7cedza

Contele

fevocat , ipfüm laboris nomen fupra modum

fattidiens.

j amor

Sed mos non audimus Sirenem.

, Ie

Te audimus. Neque enim alio fine hüccon-

(am nl

Y

venimus , quam ut quzreremus ex te: Quid

xloram

Jacieudo vitam etevnam . poffidebimms ?. dixitti

yim]

/

3

CoNTENDITE! Audivimus Contentionis €qui-

j &not

tatem , neceffitatem , & modum.

Supereft ,

utper hoc ttiduum , quod uni Tibi

audiendo

| nOSy&

confecramus , animes nos, ut, quod facien-

Q f&ü&a

dum efte intelleximus, Faciamu,s. Acedia ob-

mandi»

fiffit; In exterminium acediz dic vero : &

| d

irruent füper nos dolor , amor, timor; jün-

Melfut

&isque viribus foedam belluam profternent ,

i t

proterent , enecabunt.

Dic verbo : & fiet,

| mundl !

O fiat/ VivaT ]gsus! Moriatur acedia !

Er),-W

NB. NB. Fimita diffivtatioue Zinzijurüs h-

; pontie

ditoves Direclov guouuit de bova 1 Medita-

u t

donit m crafüiyum , YOgAVIQUe y ui COM-

ngh

| grue ad exbortatienom Chriffi ayimum affere

B

Tet£

guilis

4

[

*

26

De Coutentione pro celo.

an buic rä/blutiom' affixum. : Nolo falvae

o

re animam meam, quocunque labore con-

ftec ! " dlddidit: Laboris , guam bec Refolu-

tio exzgit ,. tres pavtes. fuut : volo fervive

JDeo cito : volo ferio : vo/o conftanter. : Fel

uua ff defit , vefolutio ad falutem. infufficiens

eft. Porvro fingulis fe oppouit acedia , qua

caufa eff , propter quam toto triduo hoc u-

num vitium funus oppuguaturi,

Certum

N

eff eniu, quod. dixi: hoc unum /£ expugna-

fi

werimus , fatis eff ; falvi erzmus.

Juitiumn

l!

]i

ugne , obfecro. : bodie adbuc facite aute

oumnum per breve Examen. Examinis mate-

&d

ria // bic Syllogismus : Servus piger non

[

falvatut

*

*

Íed ego füm fervus piger : ergo

"

non falvabor.

Concluffo ef? in forma , &'

Ad Examen pert£inmet, ut

[

Major de fide.

fevere. intervoget quisque fe

*

ipfun , an pollit

[

negare minorem

*

ANotate boc beue , Con-

/

[/

tendite intrare per anguftam Portam ! Ex

Li

his Chvifii vevbis fluit bic f'yllogismus : Set-

[i

vus piget non falvatur : fed ego fum fer«

vus piger : ergo non falvabor. Conc/ufio

l

eff in forma , €? Major de fide. 7 iufe-

lici, qui bac uo&e suoviturus non poffct ue-

[

are Minoremv

e

UE z'lli' ! lia difceffum «f

g'n Jelentio,

39

l

OE RC

29"

'Dics '

De gravitate pecc;ztz"*:- ;

72

olo fl

TOU

QOOOOOmOOcoo0000

t Rfl

h fervi!'z'

DelLl -

tet, Ab

ifuficin

«dia u

Dies. Doloris.

j ht

(áti

NB. NB. l)zgrqþs Oratorium Direcloy itevum.

"ggpi! !

Jalutavit Congregatos , € dixit :. Laudetur

fuititt

Efus Chriftus! Ke/ponderunt : in eternum.

ttie at

Tum ille: Meminiftis , a7eat , Syllogismi

jirmate

adhuc, quem pro materia Examinis dabam ?

iger Ui

fic babebat : Servus piger-non falvatur ; fed

r (

ego fum fervus piger : ergo non falvabor.

"

oma, !

Heu ! £ aliquis bac tio&le mortuus effet , &

vt*

a0n potutffét divino S'udici negare Minorem :

ubiefét? ..

Sed bodie fic cofparabimus

j anAPDI i

j U*

animum , ut faltem deinceps fervi pigri zom

Jtus. .. .. Dies bodierga. dies doloris erzz,

un !d

Tb

Dolov. emendabit vitam prateritam , & ace-

diam poenitentiz expugzaéit. Jtaque irvue

yfin

d

Jatéle dolor Y ipfas auedullas otcupa! beati,

V , Wg.

qui lugent, ergzt.

Lacy yme penitentium

T

fuut vimum. Jdnugelorum.

Hoc vimum bac

/

i

die Celitibus propinemus,

/

j

Spiritus.

Vcni Cregtg::

- Fiuito Hymnuo , qui. ab omilus alta voce ve«

citabatur , dixit Direlor. : Jam humiliate

capita veftra Deo! Deo a vobis offenfo , Deo

pe

forte adbuc volis irato , & inimico, Deo

$2073

28

De gravitate peccati.

|

| fumus

11072 (02/7 pev fevium dolorem placando. Ct;n-

deind

tendite placare ! zardatum /fatis eff 1 fervt-

endum eff Deo cito.

Cor ad dolovem , ocue

hotrid

1

Jos ad lacrymas comparate, . . .

nf «

Doloris , €? prime Meditationis materia ef

AGum pPeccati zn

Nim

peccatum. Pun&a duo

Conc

primo : Statum peccati. confidevabimus -u

fécundo, Yru&tus evzt dolor intenfus , €? fei-

gatd

4

minat

gide penitentie emendatio celeris. . ...

Preludium L . Coztemplatio Chrifti im borto

plena

peccata uofira deplovautis intev gvaviffimmos

jie

tonfen

gemitus , usque ad fudorem Janguiueum; us-

que ad agomiam.

Qte Ü

Prxludium 1l Swpplicatio pro gratia inteuft

fcies

J()Ol() 1"2-5'.

,

]Esu! qui amariflimos peccati

Ti e

fru&tus propter nos guítafti avide : fac nos

"

& k

vyere tecum flere ! Scdeamus.

tl

Tetür

MEDITATIO I.

E

gtavil

De Gravitate Peccati,

ilen

Ueïtig

PINCTUMT

Hij,

ttadid

Confideratur a&us -peccati.

thtj

Tülor

y.FiEccatum &xox*tale a morte animz fic di-

&um, eft //Zeva transgveffro Legis Dez

Cite

ff/iP

graviter obligantis. "Talis a&us, fi vel

sunicus fuerit, ajo, quod fit digna eterni, &

h 0624

im pof-

ii

intenfiffimi do/oris materia. Intucri en

igmus

À

^

Be gmfu;'tate þ?cmü.

25

d. C

fumus in ejusmodi actu primum /uJffagziam

e: /Z)hl'

deinde czrcumffantias. Utraque confideratio

111 t

horridi(fimi horroris origo eft,

2. In fübftantia «£us graviter peccami-

nofi exhibet fe execrandus contemptus. Dei,

iteria j

hetento i

Nam .tria ad fubítantiam | peccati morcalis

fim-d

concurrunt : 7 Deo .voluntas graviter obli-

Cl

gandi , five exigentia obedientiz fub inter-

minatione indignationis zternz : zz Pomzze

(

i/l7)0?'t0

plena advertentia ad gravitatem pracepti ex

nf

garte intelleus : & plenus in transgreffionem

confenfus ex parte voluntatts. Atque ita pec-

"7 Ilf

care graviter dicitur ille omnis ac folus , qui

Jciens & volens imperanti Deo obedire detre-

D

ecat

Qat, parvi pendens , quod gratia Domini

fui excidat , cum periculo aternum carendi ,

- fac o

& hoc ideo , ut vel bonum aliquod ezpo-

vale obtineat : aut a. malo zzomeztazeo libe-

retur.

Age! In hac veriffima explicatione

U

de matura peccati quis ita cmcutit , quin

graviflimum Dei contemptum perfpciat ?

il

Libere fit peccatum : igitur pér ele&zoneg.

Eledipnem autem przcedit cogzitio izdiffe-

T$ , per quam ad utramque partem con-

tradictionis voluntas Zzc/izatur: ad neutram

4

Tapitur , quia neutra aut bonum fzrtuzz , aut

malum pzrug proponit.

, fit [ia

Una ergo pars di-

Cit eg. Ev : earpe pomum , zam dalce eff ,

gl

»,

etff probibitum fit | Altera :

( id

]Von carpe, nam

lf

probibitum efl , etf£ dulce /ft Y Per. hanc co-

n

gitgtionum pugnam Eva aliquamdiu füfpenfa.

inp

42*

um

36

De g'mvitaie peccatis

vishr

imtavit , lancium inftar in libella certantium,

'Tandem vero per. cozfenfum. addidit-pondus

Drofe

novum : comeítionem zz/iper babita probibi-

bic D

bit, |

$201 elegit ; hoc eft : a Creatore f2 ad crea-

turam convertit : maluitque . appetitui fuo

Dews

eftin

fatisfacere ;; quam Dei Opt. Max. graviffi-

mo imperio obedire.

Ecce ! hec-eft zatura

claul

fe D

jeecati : & fimilis e/e&io toties repetitur ,

t5 L

quoties afus. geaviter probibitus adhibetur

ut medium ad confecutioneni boni , vel fu-

telat

wl 1

gam mali Zezpovalis : ele&io utique non mo-

do imprudens : fed temeraria , petulans, im*

NOH |

ünter

pudens : Summo DBono, ad cujus fruitionem

creati fümus , fumme contraria : $um Do-

Mif

zitin0 , cui fümmam obedientiam ex mille titu-

Vivf

lis debemus, famme injuria.

Jm

3. Eja ! ubi fünt modo ,

- qui dic&nt

cal

Canti

Sz fuvov : fü machor': fi. ulfcifcor iujuriam «

zon volo Deum offeudeve : fed facio talia ,

40j

quia , cogit neceffitas : quia libido trabit : quia

il

bouor familie poftulat.

Sit Deus , qui eff !

f []

zom me oppono. .Imo gratulov Y effimo! amo!

Vita

Wenfi

adoro , modo . f2 smeis t0m. oppouat coufiliis.

Superi ! Inferi ! Poteftis ita impie loquentes

at

Xad

patenter audire ? Homo inanis ! Vis igitur ;

utíinat Deus exlegem te vivere ? Vis , ut

neghg

dominio inte (üo íe exuat ? Vis , ut non fit

mOQ

contrarius tibi, fi tuas delicias , honorem;

adeul

neceífitates plus cures , quam voluntatem

Te r

ipüius ? Et dicis tamen : Si? Deus , qui eff :

m

&on ie oppouo. Quid ? cum vis talia , ncn

Vs

vis

: De,gravitate þ'ecczzti;

E

tontitt,

vis hoc ipf'o', ut ceffet Deus effe , qui eft?

Profe&o cum primutn tu eris ex/ex

.

E

ceffa-

t pondi

ii

bit Deus effe Dormzzus tuus.

Cum tibi lice-

: A CR

bit, te , & tua plus amare , quam Deum 1

etiat [

Deus ceffabit effe /ummum bonum tuum.

Si

, gravi k

&ftimari, amari, adorari fe patiatur cum hac

efEquitn

claufula : ze fe tuzs opponat cou/iliis : jam ef-

spetitit

fe Deus ceffavit , quia defiit. effe «/rzmus ff

Jdhibett

zi$ tibi.. Quam eft igitur hec ftolida pro«

, vdie

teflatio : eum ago, quod Deus probilet , uon

Ti0n I

volo Deum offendere ! fpfi termini pugnant,

An$, jml

Non obedire Deo eft contemnere Deüm :

.

jtionem

contemnere autem & offendere fyaonima,

1 Lv

Ipfi fu//fantie atus peccaminofi 2ua talis in«

ylle tit

trinfeca eft vz//pezro Dei , quia , qui peccat :

Jcieus , volegs , tergum Deo vertit , & per

j dicut

calcatas legum tabulas in malum ruens, revo-

cantem cum minis Dominum audire non curat,

jj

.'1'0 f U J

Exove fuo hominem peccatorem judicemus.

jii: p

Age!jube, ut Auriga tuus rhedam, & equospa-

ret, Ille audit imperium. Jamque executuro ob-

r / !

n

viat amicus: invitatad hofpitium :vini generofi

menfuram fitienti promittit; perfuadet, Faci-

gf

Joquett

nus audax continuo defertur adte. Et quid tu ?

Exardes iracundia: furis: vocato ad te homini

15 jgicuh

Vi a

negligentiam exprobras : veftibusexuis: do-

mo ejicis, Parcius bone vir ! . Quid enim

g m

adeo'graviter peccavit auriga ? Hei ! graviffi-

ponott

me me offendit , refpondes: luat ! Exilio

')luu( ii

j

de meis zdibus zterno luat ! Offendit » 3189

j; ,

teftis ego füum : offegdere noluit,

Voluit tan«

$

*

tum

32

De gmäz'tzzte peccati.

tthudo

tum 4ïn;f'ociï diu non vifi gratiam adire hof'pi-

tium : voluit füg gule litare.

pecca

Atqui ego;

inquis , aliud jufferam : £go fum. Dormiazus.

20872

gratia

Imperium meum voluntati . plebeii hominis ,

& fuz gulz poftpofuit.-

Coutemptus , offzn«

tomp

leve

fus füm : injuriam: vindico . . . Vindica !

Vindica ! nihil obfifto.

Unum interrogo

pecc

cum Apoftolo Rom. 2. JVouze , iz quo . judi-

cuig.

eas altevum , . teipfum | condemmas

3

.

-Heu !

[1]/7

Quoties peccafti graviter , toties Dominum

pulon

7

Dominorum per atrociffíimum contemptum

offendifti. In ipfa a&us peccam

aiam

hic bE1 CONTEMPTUS latet.

inofi fubüanäa

li, C

L]

- 4. Adde füb(lantig czreumflautias

»

ftás

TNeEO

litia in molem immenfam creícet,

Omitto

ifïa,a

communes , quas notiífimus ver(iculus: Quis

Veüdüw

Cüran

Quid, Uli, Quihus auxiliis , Cur , Quomo-

do, Quaido , exhibet.

huit ,

Unam ( quia Audito-

ribus literatis , ac nobilibus loquor ) unam

lh

Ql

circumftantiam erfome peccautis attendo ;

quam etjam in peccato Davidis Deus exag-

T. er

ïms ef

geravit.

Audiamus Prophetam fcelus adul-

ierii exprobrantem gementi, /izc , inquit,

Bya

Aütem

dicit Donnnus Deus lfraél.

Ego unxi te in

vegem [upev lfradl : E?

W

ego eruz te de manu

Sau] : €? dedi tibi domum Domini tui: €? ff

Tent, w

hhm

parva fuat ifla , adjiciam tibi uulto wmajora.

4GV€ EeYg0 'CONTEMPSISTI verbum. Domimi

fjj

ut faceves smalum i

um

2 con[petdu Domuümi? Blas-

phemare fecifli i

"iWicos Dotmini pvopter ver-

ha,

l

busboc, 2. Re

& 12. Quafi diceret ; /zgra-

W g

14

$

De gravitate þeqcatz'.

33

rehrf

titudo & fcandalum , tanquam caput & cauda

peccati Davidici horrendis modis malitiam

qui a

Domim

aggravant,

Non ut Ze/Zor peccavit, fed per

gratiam Deijam Aex : neceffe fuit, ut £a/s con-

hominiy

j, of

temptus a 72/ moleftiffimusDeo accideret, Ta*

Vindi !

le vero eft omne peccatum , quod five Nobilis

peccat,tive Literatus. Ego, dicit Dominus uni-

inteay

g p

cuique noftrum , Egouzxi tein Regem : Dedi

BU

eminentiamfapra vulgus,& adRegimen fivepo-

Jominu

pulorum five animarum vocavi, Egore eruide

3374 Saul:; & a neceffitate tractandi ftivam ,

emptut

afciam , acum liberato , dedz Dormum , divis

z'v[faqris

tias , commoda , auctoritatem , potentiàm ,

p m

reverentiam fübditorum : E£ /7 parva funt

1/la , adjiciamn. tibi multo majora : nàm qui fi«

(Orit?

ve'doctrina, (ive exemplo, five per officii fui

: [

QL'[II)D'

curam ad juftitiam erudierint multos , f/ge«

juut ficut flelle in perpetuas eternitates,Joans

j Aut

12. & tantum füpra plebem eminebunt in

l ) n

coelis , quantum eminuerunt in terris. Tan.

g

Dei affe«

a d

tus.erga Nobiles ac Literatos

Cus eít , (i nobilitatis ac fcientiz przroe

du Zdlh

gativa ad Dei honorem fludiofe utantut. Si

j inqül:fi

autem non utantur : fi , qui peccatuin períe«

p

qui, & exterminare vz //uz vocatiouis debe-

j us

rent, ipfi peccant : ingrati animi foediffimam

u t

labem execrans Deus, atque contemptus tam

TA

qualzficati Àmpatiens exclamat : 7Zudite Caiz

[yrri

C? auribus percipe terra , quouiam Dominusg

"

PFilhos enutvivi, €9 exaltavi s

Jocutus efd!|

j

y u

fi. illi;

"

2'12/? -rmtem Jpreverunt mme I(ä.- 1. lp

quos$

l)]äj'ï'

34

De gravitate peccati.

uos ego honoravi : quos ut filios delicatius

aliquà

alui: quibus , etfi per naturam (int ficut cae

tis exj

teri hominum , dixi tamen : Dii effis !

eoluti

fen(y,

Pí.71. mezque Eminentig , & Sapientiz , &

gilita

Potentiz magnam partem communicavi : ipfi

bitar

preverumt 7u6Y . . — Acerba quetela eft ,

n6 ,

qua perculfus David , eum fingultiens pe&tus,

tatus

& prorumpenteslacrymz plura non finerent ;

fere

duobus . verbis

*

. Peccavi. Doszimo : vehe-

gelus.

mentiffimum dolorem locutus fuit.

tinuft

f- Duobus verbis : quz fi nos ferio pene«

177

faremus , utique fimiliter, ut David, fleremus

Rutia:

amare de quolibet a& peccati ,

quo Deum

Ti vi

offendimus. . . Peccavi Domino ! Peccatum

0 i

3n fua fubflantia, contempt

um Dei includit :

! Obfiupefcite Calz

quar

igitur ego Deum contempfi

üto L

Juper boc, &?

porte ejus defolamimi ve

bernetts

picai

zer ! Jer. 2.

.

Ego Deum contemplt : & fcienss

!

ac volezs exci

dere gratia Supremi Domini

J

elegi potius , quam pravz inclinationi refifte«

bt

re, que me

ad fceleratam. inobedientiam in-

Ti0n m

citabat : o ;z/ana ele&io ! . . Domine !

quafi

4uia

inea nihil intereffet , five zrazum te mihi, five

pecca

amicum haberem : fic eftimavi te ! Peccavi !

lugt

*« — ncipit lamentatto anime peccatum fuum

agto[centis , E7 deflentis amare Y . . « .

br)

Ti :

Peccavi ! . . . . O grande peccatum

Q

nimis , etiam zz circum/fZantiis , quia hominis

jv

litevati, quia hominis zo£i/is peccatum fuit ! . .

$i peccat &erze rudis , excufationemg utcunque

Alle

De gvavitate peccati,

35,

s delitat

aliquam admittit ingenii cruditas nullis lite-

nt fiouto

ris expolita: neque apta , ut exhibeat in fe

Dii di

voluntati congruam imaginem Majefítatis of-

fenfe, Etíi homo de plebe peccat , per fra-

piittiz;

nici c]

