nemo propterzllas creatur. — Licite igitur funt

tryy

titulo AMediz ad finem , hoc eft , ad' Jabovem.

u N

Cellant ergo effe Zicizz , quando ceffant effe

suedia. .. «Judica, ex hisprincipiis , de more

V,

Vi |

AMuudi,in quo nulli p/us temporis recreatio-

|

nibusimpendunt ; quaimn qui ayzzgrujm impene

dunt labori. .. ,

$. Nes

- De vita molli, '

77

6s u

5. Neque difcrimen hic zgfer þefföms ,

xdio-

fed inter laloves faciendum eft.— Literaci &

c lr

rudes, Heri & fervi , Nobiles & plebeii , Prin-

he il

cipes & fübditi nati fünt: a4 Jaorem,

Servi

unius Dormzni famus. orames, , . Ad amandum

mde

Dominum , eique ferviendum ex tota QUITID ,

"u

p

& ex totis virziur ex precepto primo & ma-

CHICE)

Ximo tenemur ozzzes ;

Sed a/zus quidem /fic ,

alius vero fíc. 1. Cor.

jifi

7. Prouta Domino, aut

, B

ad contemplattonem

; aut a a& ozem , aut ad

110l

vite mixte sliquod genus vocati fumus, , ,

Secus , utique nec. azzmam , nec vires Deo

Sit:

dicamus :

It

nec vivimus ex Jfze , propter quem

fümus,, ,

: kz

Nemo vitz füz eft Dominus ; ut

ii

prodigere poffit.

"ddminiffvatoves famus. , ,

au

Adminiftrazor autem, qui, ex bonis fuz admi-

niflrationi commiffis ,

quatuov talenta per-

"ny&

ludum perdit ,

5:/1 l

& quintum denique m Jozum

Dotnuiui adhi

bet: quo jure //Ze/;s appellari me-

T

nf

reatur?.. Concludite , Domini ; quam .mul-

ti (int/ervz pzgrz. Servus piger autem non

dU

ij

falvatur, etiam(i otium ejus de cxtero izzo-«

cens effet. . . Attamen nolite errare,

Otium

k

vite ollis non eft innocens otium. . , Reum

W

at

eft de multis peccatis ozzi/frons , quz faciunt

Jervum pigrum : & accedent paulo poft mul.

tl

d

ta peccata conmmifffouis , ex quibus fit ferpus

7ualus, , . Sequitur , quod.dicebam : Amator

u

jtlo

vits mollis geque eff fervus ,Dei,.qegge érit.

p

Pare

(

De vita mollz.

73

buí

Pa I

n[

t*

Qgtz' mollter vivit, muuquam erit

nu

Servous Dei.

38

d

f?rtionis ratio in ipfa vitz de'licïiof'æ'me

e

1.AS

[

tura continecur, five illam in (ua origi-

ne, & profecutione : five in effe&tis intuea-

üi

J

mur. , .. Origigem vitx mollis in neglecta

edücatione invenio.

Profecutionem video a

[

lu)

lucris injuftis cum damno tertii füftentari. . .

Effi&lus experientia duos loquitur , docens,

Pom

p

quod homo mollis circa amime pericula ne-

que cautus (fit, neque magnanimus. . . Exhis

Tum

atebit ad naufeam , utrum deliciz mollium

t

fint delicie iumocentes. O fpes inanes! o va-

Bu

-

p

na jactantia! o mifera czcitas! A;tendite s

tione

2. Et primum quidem rariffime illi., qüi.—

,

bus rigida educaiio obtigit , cum incipiunt effe

(ice

fi juris, rariffime , inquam , ad amorem otii

m

üby

ac voluptatum rapiuntur, faltem (i vzgor? i//i

lls

quem fortafle triítis egeftas imperavit , pru»

inf]

deuns Pater , aut bona Mater ia moniía addi-

d

derunt, tenerum alumnum per Chriftianz

Tits

Philofophiz principia docentes ex meceffitate

us

virtutem facere , hominemque non a forfüu-

D

sis, fed a moribus xítimare. . . Primz opz-

Wi

^Hienes, & primz affeclioues fcimus , quam ro-

| tit

buftas

[tem

De ,fvz'.ta mol)i.

79

buftas viresvin ultimam usque etatem exerant.

». Itaque qui /aZorem faftidiunt , ormnemque vi-

[ dni

t felicitatem zz diver/fouilus, quas vocant;po-

nunt, ne(cientes , quaratione aliter horas fuas

agere jucunde poflint: nz illi manifefte pro-

dunt, quod a^zzcuzabuks erronea axiomata

Yofeti

cum lacte biberint, a quo fimiliter erronei affe«

m

&usnutriti fint... Animas hominum zz perfe-

intace

élione mature xquales effe Philofophi docent,

lchech

Juequalitas operationum tribuitur offcine , id

jdeo 1

eft, corpori,cujus diverfitas in organistanquam

al'f. D

in inftrumentis efficit diverfitatem actionum. .

Porro, ut perfectior efformetur con(titutio cor«

QCL5,

ii &

poris, multum poffunt Parentes conf';rre, nimi«

, Eati

rum, (i matrimonium inzetate competente con-

mollium

traxerint: fi moderate utantur: (iincibo & potu

s o

menfüram teneant : fi liberi nati a Matre pro-

pria ladtentur: ( /apzezter, putay cum obícrva-

lt

tione temporis, quantitatis , & qualitatis alan-

tur, fi corpus exercere per idoneos motus

l, Q*

jier

doceantur, Et vero indoles , fanitas , forma;

n (

robur viriurh , geítus , inceffus , agilitas, ome

gt

nis morum gratia ab his Parentum induftriis

"m

in filios manat. . . Quodíi hec ita (int, num

eosdem z fezeros ani1105 nihil poffe putabi-

j d

rl

mus? .. [mo omnes hiftoriz docent pripa

puerorum educationi omnia poene & bona, &

uf

l Oml"

mala deberi, . . Ineptz gerulz , qu& quid-

nt (

quid cupediarum aut crepundiorum infans pe-

tit , femper concedunt, ne puellum contri-

;uamm'

i

ftent : prima femina cozfumacie inentibus in»

ferunt,

De vita moll.

F^

ferunt,olim in incorrigibilem licentiarh erue

tipo

turm. .. Mater , quz pueri acediarzin oran-

quid

do non damnat : zmpudentiam in verbis ac

byff

fa&tis non reprehendit : non arguit ofzum:

Nud

cruditatem non ple&tit: z;mpatzeuzam patitur z

&f

Ifmaelem educat, cujus manus contra omnes;

huc

& manus omnium contra ipfüm erunt. . . .

Ini

Pater , qui mores , ftudia, recreationes ado-

diti

lefcentis per fe , aut per moderatorem non

Teda

ordinat: quigeztiezt? atridet : furaztem lau-

| then

dat: Zrafeenti , & vindicanti f[e plaudic: suur-

D

guuranti aut füfarvautiaures benevolas prx-

bet : a Jabore avocat : ad Judicra invitat , vi-

dfie

! Vs

txm beatx imaginem ex Epicuri Prototypo in

putar

tabula rafa depingens : & non Evangelice

Done

Ó

feveritati , (ed ritibus Sybariticis juvenculum

| n

affuefaciens: credite mihi DD, Sodales ! fi-

| Düm

'jium inferno preparat ; & nunquam pupus

fs

ejusmodi ex. Chriftianismi infantia ad virile

robur pertinget ; nunquam zzftra Jémites iz-

Do

ff

zocentie fuüis deliciis fruetur diu, . . S. Au-

Áiere

guftinus ejusmodi pueritiz fuz fata deplo-

t

Tat. . .

3. Nimirum addicatiogem veluptatum;

TmmmA

[ Iaur«

quibus Puer inefcatur , nimis difficilem talis

educatio facit

*

[2

& profecutionem per media

tlongs

honefta - continuandam. impoffibilem reddit

Jumptuum. magnitudo , quos vitee mollis con-

k

"sl

; Übir

ditto exigit, . . . Podere non valent homült

delicati, & sendicare erübefcunt : igitur poft-

ab.

lm.

quam C qqod neceffe eft ) celeriter cufn. P;G*

lut

N

Ae vita smolli.

.SI

4f Qu

i orate

digo 'patrin&mium füum abliguriverunt ,

erbis 40

quid facient ?.. . . Adhuc incedent veltiti

byffo & purpura? ita , fed aliena , non fua,

- gtf

Nuda rifui proftabit cornicula, i mercator ,

pat'uur:

& fàrtor , quod fuum eft, detrahent, . , Ad.

Oro

b

huc epulabuntur quotidie fplendide?-it3, fed

in menfa , quam decepei creditores , aut füb-

nes d

m n

diti oppreffi, atque ad fortem Lazarorum

redadti fternent, . . . Adhuc inter illos nu-

7

770

merabuntur, quiSap. 15, Lu/um effé vitam

j

fuam eflimaverunt : neque crediderunt , íe

effe natos ad feria ? Ita : fed lufüm adornant

p V

;yþo j

vis ac fraus , quia ( quod ibidem fequitur )

putant converfationem vitz füz unice com.

i

ncilut

ponendam effe a2 /ucrum , & oportere unde.

cunque , etiam ex /a/o acquirere, . . Judicate,

lsl

j pupui

num ex orzgize , & profecutiome vitx mollis

fpes prudens ded/uturna imuocentia formari

d vir

poffit,

j l

4. Et perit omnino fpes, (i effe&us con-

$A

fideremus. Dixi: vita mollis facit, ut circa

d

peccandi pericula neque cazzi ,neque sz;ag-

Attifls

namuni fimus, . . Nzbzl mal facio , inquis :

fi laute comedo , fi ludo , (i falto, fi accedo

) (ZHS

Comoedias, fi converfationes amo , fi vena-

medii

tiones, i muficam: quid enim hborüm Decs.

reddü

Jegus prohibet ? Nihilprohibet , fateor . , ,

"u

Obiter tamen dotrinam theologicam certam,

yomil

& ab omnibus fcholis receptam ut notes » V€-

I Poü'

lim : Mu/ta per fe , €? /heculutive boueffa

n pW'

Wut , que per accidens , ? praclice prrobilita

ij

Üutt,

$2

De vita molli.

fiunt. , . Ratio eft, quia que n /Peculatione

[

innot

abfunt czreumflastis , ordinarie accedunt z

raxi: unde a&ionis zzdifferentia tollivur: at-

y'

Qu

quequod per fe bonum erat ex zztegra caufas

toni

malum fit ex aliquo defetfu. . . Gratulortibi, fi.

intertuas delicias tibi hoc non contingat. ..

ape

fiat

Cautiflimusu£ //s,neceffe effe intelligo: 204 //$

vixcredo. .. . Cautela enim cura eft: & cura

bolt

moles, quz torrenti volupratum opponitur. . .

fmq

Difficulter perfüades, fore, ut nunquam diruas

füat

moleftum obicem: neque ad latera füper ripam

pudo

alteratram divageris. .. Deinde, non quzro ,

fis ïm[

quid mali facias , fed num aliquid boni , & illud,

Pene? Nam fiita vivere, uti tu vivis, eft proCoc-

Pitto

l

lo coztendere : nefcio , quid acedia fit. , . Cer-

Q

tiat

tenegare non potes , quod vita ifta (it fleri-

lis : neque a voffe zuptiali decora , fine qua

obed

À

nemo ad Caenam magnam admittitur, . . In-

tta j

trare volentem fi interroget Deus:

uid fe-

flule;

cifli Calo diguum ? age ! Quid refpondebis ?

tis a(

tellit

Hem! quam male &inilla Zceztza, & in ifta

imevtia caveas tibiz... Vab! Quz omnium

l Tetm

innocentiffime videntur JVavzum delicie , ra-

m

z

ro innocentes fünt, -Peccatur azf£e ufum ta-

tïllbm

þäcci » quiaprima caufa movens ordinarie eft

BU

Juvenisimis , & vamttas.

Peccatur z u/u pet

o

inanem ja&autzam pyxidis , & per zurempe-

Iabls

Peccatur o/f?

Gl)[m

vanutiam ex copia pulveris.

ufüm cum fcandalo, quando per fuam ime

OE

portuuztatem ne in templo quidem vicinis li-

T effe devotis,, . Ecce ! odoratus dcelicim

u

cautes-

De'-vim snollt

83

etatitt

cautelam vequirunt: quid de aliorum ienfuur'n

eduntil

innocentiajudicemus? . , ;

(tür t d

j. Accedit , quod delicatus mi

les cjuam -

Tij

cautus e(t ad pericula, ne temere fe objiciat:tam

loribi

timidus effe loleat, (i repente inciderit. . Quid

ingälf- i

ages mifer: fi ex vicino igne fomes inflafhetur ?

.al

fi ambulantemin glacie, & jam lapfantem, dia-

: n

bolus impellat in cafum? fiexempla intueberig

9nitit «

fine pudore peccantium ? fi verba audies flagitia

im dinuà

fua tanquam facinora gloriofa jactantium ? (i

erripin

pudor invadet , quod inter impudentes minus

quart y

fis impudens ? fi amicorum rifus ac fannz tuam

, &illd

fimplicitatem exibilent.? Si Prepofitorum aut

Patronorum imperium communionem fceleris

aC

A

Ccþ

cum minis expofcat ? fi merus inceffat, ne gra-

Ts

tia tui Principis excidas , nifi impia mandanti

( Qu

obediss? (i premensegeftas urgeat , ut jus con-

!

il« l["

tra jus dicas plus offerenti? fi amor honoris po«

ii

(2

ftulet , ut injuriam vindices ? (i miferatio uxo»

]()ndfbis !

ris ac liberorum prohibeat, ne male parta

reftituas ? (iimminens vitz 'aut fànitatis jactu-

,&inifü

j omnilm

raremedium függerat a' confcientia damna-

jiit,

tum ? Quid, inquam, quid ages Troffule, in

Á

talibus rerum circum(tantiis pofitus ? . ..

[

!j

jj

Nimirum cum "dguilomibus certabis tu , qui

avonio$ metuis ? . . . Leozes & uvfos lace-

Tl

r

rabis , qui ad zui/cu/i occurfum pallefeis :, ,

oliatbos in aperto campo profternes , qui

itür Pü,*l

quni

poft valla caftrorum ad Pombum fiffule .con-

tremifcis? . .. Ah! nunquam zzagzus anismus

ll,

haþitac in corpore a d

eliciis effeminato , &a

T

Ea

Chri-

u

84

De vita qollr.

Chriftiang forticudinis ac moftiEcation-ïs, eX-

u

ercitiis nondurato. . , Viri molles cum ad pu-

ditlo

gnam vocantur: moleftias & labores peruefi ,

tütyt

continuo zgpofftbilitatem cum difficultate con-

&tu

fundentes, clamant: /Voz poffum venire! & fimul

re!]

omnes excufànt fe , alius , quia vi//am emit , &

—

feel

experiundz vitz füburbanz defiderio rapitur :

f

alius ; quia Zovesemit & in fpe lucri fuum gau-

VCp

dium habet: alius, quia txorerm duxzt , & tene-

utfi

turamplexibus. O homines imbelles, quibusne

Gu

tantilla quidem impedimenta affe&zozum fupe-

füxde

2

rare eft animus! J/z&oria fui eftopus.Quid tum?

Asl

Qantulacunque requiratur: gu/I swortificatzomi

Quste

fufficiunt vires femzvzri fibi indulgentis, & vitee

Cont

molli affueti. . . Virtus 2 viro dicitur, & vzr a vz.

frian

Siue vineque vir datur , neque virtus: atque

&

adeo neque meritum, neque conftantia. . , Cer-

mile

ta eftveritas: Qui molliter vivunt ; neque funt

gemi

fervi D?i, nec erunt.

purug

B

Epilogus.

tim,

"

quitur , suoderatzonem adhibendam effe in

dt,,.

ufü deliciarum etiam icitarum : & vale-

Qtedja

dicendum non prohibitis modo , fed etiam

füperfluis, atque cogztzruis. . . Recreatio fit

Recreatio , non occupatio ; zediczna , non ci-

bus. Admittatur ráro , acparce , non 4Ho-

tidie , nec ultra dofin , quam prudens 'anim

archiater prefcipüit.. . . Praxis im deter-

minatione ordzz;: diurgi con(ftit , per quem

Mnne,

ztat&

fuum recreationi&us , carumque gugnt

qua-ï'

mti

x*

De vita 1M0olli.-

p

onts tf

m adpe

| qualitati tempus decernatür , congrüe ad con-

, ditionem ac ftatum. . , , Sug corpori horg den-

peed,

finie

tur, nibil obfifto : fed fuz quoque dentur azzme

& fuz negotiis.. . . Nonpoffum ex ordize-vive-

at Gd

re! Ignava vox ! Quid enim fperem a2 zgro, qui

Wmif ;&

fe efle imcurabilem : quid a milite,qui hoftem ef-

ropit

fe invincililem opinatur ?. . vince teipfum; fer-

m

ve piger, & tuam ecediam vince!, . . Vincis te,

&t

ut fias /agusg, ut do&lus, ut déves : cur non ut'Sag-

Jibusit

&'us cvadas? Poffumy & debeo : hec duo tibi per-

qy lp

fuade: & eris ervusZonus. .. . Sinegas te poffé :

jdtum'.

facis injuriam viribus naturz & gratiz, Si nez

fontiti

gas te delere : contradicis Chrifto clamanti :

t

Conteudite! . . . Vi opus eft! vim vita Chrz-

vt

JHani xequirit , & vita Prenitentis. . . . Cur

irattl

ergo non facio mihi vim ? . . 74cedia olffat ,

"

maledi&ta acedia , quz una caufa eft triftiffimi

d

gemitus de vita preterita : Mu/ta smala. feci !

parum boni! & bocipfum parum bene| . . .

Eja ! irafcamur furiz! Íra excitat ad ufüm vi--

rium , & fortes etiam feminas ac pueros fa-

eei

cit.;. . lraftamur! Vivat JEfüs ! suorzatur

T

acedia! . . Surgámus , & ire cau/as. medite-

jetim

mur, z duret, imo ut vertatur zz odiuint. ,

TU l

)

no[] Ü

MEDITATIO II.

g

' De Malo acedice. -

dett

equi

Mane do?afi: materia fuzz acdus , €? flatuspec-

jll i

?. odium

€H.u. Dalo;'isþfilia eà iva,

3

t

W

2

3

fttt.

$6

De 'mnlq acdiæ.

dentii

. fuüi. . Odii obje&um acedia, . , Motivum

odii Odium Dei advev[us acediam, . , Pun-

vt

EoD

G&a tria: Odium Dez Patrs, vmum.

dzum

ct «

Dei Filii , 2dum. Odium Spivitus Santli , eff

Dic

guudum 3tium. VruCtus Aefolutio : volo vi-

lii«

tam przeteritam emendare cito, quocun-

""

que labore conftet ! . . Componite animos

ad atteutionem:. Deus nos videt , Deus Ofov

fiii

Unus

"cedim.. . Imploremus pro gratia , €? di-

el g

camus: veni creator Spiritus! '

Nof

titen

Praludium r. Exbüemus nobis Chvzffum $. di«

mel

Jeipulos , f patiente, C* ovante , dormientes

excitantem cum gemitu:-Simon dormis ?

fceþt

p

non potuifli una hora vigilayc ? Marc. 14.

Dd

Przludium ». Dicamus cum Davide : Domi-

Ier

ae! Secundum mifericordiam tuam vivifi-

Lle

tate

ca me : & cuftodiam teftimonia oris tui !

DX

flan

-P/: 118- . 9

«t

PUNCTUML

'elegi

ttic

Odium Dei Patris adverfus

E

tif

: Acediam.

d(' [/

X.

Atth, 21. Chriftus Pharifzis hanc para-

hij

Q

— bolam loquitur: Zomo quidam babebat

h

duos filios.: €? accedeus ad primum dixit : Fi-

t

Ji! vade bodie : operare in vinea mea V. Ille au-

I

Bem vefpoudens att: uolo ! Poffea. autempani-

tentin —

*

^

De malt; acedim.

87

dentia motus abiit. — Accedeus autm? ad. alte-

Motin

! PUII'

vyum dixit finnlitev.

"At ale vefpoudeus ait :

Eo Dosuzme ! C? non tvit,

Quis ex. duobus fe-

m. Dd

e

*

bt d

cit voluntatem. Patvis? Dicusut Ez

Prümus,

Dicit illis SEfus : amen dico vobis, quia Pue

ivolor

Blicani €? Mevetvices pracedeut vos in vegnum

| qllOCUJ-

Der.

Digna con(ideratione fententia. . Duo

7771

filii Dei Patris füant duo populi , Genrilium

7)

unus , alter Judeorum.

, Uterque vocatus

j ö.jü'p

5

eft ad /aovem.

Vocatz gentes , dixerunt

P

INolo! fed poftea predicantibus Apoftolis pos»

nitentia motz venerunt in Eccle(iam , & ftre-

nl d

nue laborarunt. . . Vocati autem Judzi , fu-

r

fcepto Decalogo, dixerunt: Eo, Dozze! fed

lormis:

zonivevunt | twduit fervare prxceptum , &

j 14r

Dei voluntatem a Chriíto predicatam alacri«

ter exequi: procraftiaabant de die in diem

*

*

T DW"

LegiMoyfis adhzrebant a /peciem : difficul-

n vivl ]

tates autem füfceptioniLegis Chriftianz ob-

"T

Ítantes vincere non audebant,

Quid factum

€ít ? Deus iratus aeediz, Judzis reprobatis ,

legit gentes , ex quibus Publicani ac mere-

trices poenitentes , Judaos cetera innocen-

tiffimos precedent in regnum Dei, . .

j

2. Fallor ? aut hzec Parabola eandem

deodio Déi Patris evga acediam doGrinam

habet , quam minz apocalypticz promulgant

y patt

cum Deus patientius fe ferre frzgzdum. te-

Dd

flatur , quam fepidum malle : Quza. tepidus.

Md

es , incipiam te evotueve ex ove tie0 pre nau-

p

fga ; Apoc: r Ratio

cfþ quia nullum vitium

j

3*

4

intene

t

83

- De malo acedie.

intentionibus Dei pcrtinaciuä repugnat , quath

fitgen:

YOCan

acedia, Singula enim aZoriof? funt,atque adeo

facilius fatZgant peccantem. . Sine multo labo-

Cras!

re, accuris nunquam fuper?us evehiturad Emi«

e [v

nentiaim, cui inhiat; runquam znvzdus emulun

fcatm

fternit, ex cujus felicitate affligitur : nunquam

fhiem

——

navit

avarus pecunias coacervat votis fuis equales :

nunquam /uxurzofus, nunquam gu/ofus fug libi-

lead

dini fatisfacient : nunquam zracunzdus exeque«

gulis

tur vindictam : paflim fe ratio loci aut tempo-

1is [ij

ris: paffim fe homines probi & improbi confiliis

Tfr

male feriatis opponunt: opus eftvi , ut metam

fipien

obtineas : Homopiger & languidus nunquam

foofai

ertinget, . . zced;a fola fine Tabore füftentat

Qu

e: & 6 laborare etiam cogitur , didicit fibi

flt, de'

tioni

parcere, contenta imperiis obtemperaffe ut-

cunque. . . Itaque fape fit , ut cztera vitia

fiem

laffentur in via iniquitatis , & /o/o mutato ob-

fllät'gj

je&o in virtutes vertantur ( datur enim fü-

poui

perbia fancta , invidia fan&ta , avaritia fancta,

Dnp

fanc&ta ira ,. fan&ta gula , fan&ti amores ) ace-

ol

dia fola, quamdiu eft, vitium eft: nemoque

pïæcep

difficilius convertitur ad Deum , quam qui fe

i f

acediz mancipavit, . . In promptu:cauía eft.

(it

Converfio requirit azzmum ffveuuum , qui au-

*

N

deat feipfum , & obftantes moleftias vincere

*

üys 4

ejusmodi victoriis autem a/ii vitioff quidem ;

Wte r

non autem acediofus affüefcit , faltem nifi

Tinty

Cquod fit) comes acedix ad latus eat a/ud

Tf

vitiutm, quod inertiam ftimulet.

A Deofi

ve' *

orerm

Rimulatur : vc? omnino reca;.citrat , lab

x

H

nse;

l

*

BDemahb deedis.

89

it, qua

fingensin precepto : vel procráftinat eerte,

vocanti lentum illud , ac fomnolentum Cras !

itquezd

multoldto

Cras! contumeliofe reponens. Quid? Non

vurdd r

€ft caufa Deo Patri , ex qua ignavo filio ira-

£

i

jtmilum

Ícatur , & oderit? ,,. Suo quemlibet homi-

: Dünguit

nem flatui, fuis officiis euZor JVaturz defti-

s aqult

navit , haud fecus ac c»tere creaturze fingu-

af

1z ad fuos fines produ&te fünt, determinato (in-

gulis certo fempore,quo fervire zzteztzoniFacto-

j exqi

üttemp

ris fui debent //ze dilatione.. . . Pondus, nume-

Y conflis

rum, menfüram, ordinem, modum agendorum

itimetanm

fapientiffimus Conditor univerfi ab zterno di-

mnquam

fpofuit. .. "oJuntate /i211i, quid, quo, t&mporee

qua ratione cuilibet agendum vel omittendum

fofentt

hdïcit [i

fit, declaravit, .. . Solus Peccator huic declara-

tioni fe opponens turbavit rerum ordinem de-

auft t

u

fignatam: Deumque coégit, ut , quem glorise

ii

fuz gradum per voluntatem figni obtinere non

enm.

potuit: per voluntater beneplaciti , cui refifti

i n

non poteft, fibi affereret. . . Qus eft autem

5) u

voluntas /ígni in Deo ? E(t. illa, quam ger

^

d

b'ecepta & confilia nobis manifeftat. . . Et

quis fe preceptis, confiliisve opponit? 24ce«

Ti qül j

a e

77 utique , acedia fola poene , quippe quz

non.audet refiftere violentis affeGtibus rapien-

, uj

tibus ag a&vs probibitos : vel non. vult vin-

cere moleftiam , quz vincenda eft , ne omit«

uidtm

g m

tantur a&us precepti ; vel certeimpedit, ne,

quz facienda funt, fiant Zeze:& fiant zg Zezipos

at n

jl

Yé . . . DixitPiger : Eo Domime. Et nom

p

ivit

r

horat

Fs

LI

D

E

JDe mrzlö acedia,

ivit. " 9 €

Cur non ivit ? Quia hodie non

.

eott

fuit difpofitus

.

quia hodie non /ubuit :

At cras ibit ?

Imo

placi

quia txduit. .. ..

nifef

cras irenon poterit. Turbatuseft ordo, quam

edet

conftituit vo/uztas /(gzi : fuccedit. ordo alius,

quem ftatuit vo/uztas Beueplaciti , & nempe

fii

w

Publicani ac meretrices poenitentes s fem-

Con

ore, quodillis vo/uztas /zg.

:

i

ui de(ïgnavif:, prz-

tati

cedent in RegnumDei . . .

3. Novum hoc lumen eft , & lumen

gen

dere

horrendum . .. . Certam glorize seufuvam

fibi conftituit Deus Pater ,

cum Mundum

ültior

& p

creavit; Eftevidens veritas , quia gloriam

Quan

undequaque infinitam 47 extra intendere

Iuc:

non potuit.

Porto conítitutam menfüram

confequendi medium erat geminum : alterum

fevies eventuum , quam cupiebat volugtas //g*

qu

2iin Deo , fi illi homines & Anugeli obedi-

[i7/7;

vent per bonum ufüm liberi arbitrii: alterum

volnr

Jfevies. eventumm ,

quam abfolute decre-

lis &

verat voluntas bemeplaciti in Deo ex. /uppo-

ter D

fftioue ,. fi .hi aut illi homines aut Angeli

9.

non obedirent,

Dedecuiffet enim Crea-

toris five

ln D

potentiam ,

five fapientiam ,

fi decretam femel menfüram glorim af-

tis f

l

ferere fibi per. aliam, viam nou potuiffet , aut

non voluiffet , poftquam przmam viam ire

fum&

üne

homines & Angeli recufaffent.

Quid fequi-

tur? Mez/üre partem illam , quam Deus a

hr

DN

me exigit , certiffime Deo reddam vel /pon-

Ze Íccundum ordinem voluntatis figni : ve

mjï:

LU

€0»

De malo rtceäz'æ.

9t

odie t

y Julut:

eoafle , ecundum ordinem voluntatis bene-

ic? m

placiti. Luxterribilis / nam hzec veritasma-

nifcftat, quam merito Deus Pater acediam

do,qui

ordo 2

ederit , . , Bonitas Patris , infinita bonitas

facit, ut Deus mallet confequi finem füum

& n

3727

per voluntatem //gzi , feu per precepta , per

confilia , per promiffa, per minas , perinfpi-.

vvit p

rationes

.

.

dcedia autem , hec omnia negli-

gens , facit , ut plane invitus debeat proce-

& lum

yuifirm

dere fecundum — volunt&tem — Zezeplaciti pet

ultionem inobedientiz , & füpplicia congrua

Mandam

ex Paue mutatus in Judicem . . . Superi *

gïoriam

Quam cccus fui, qui tantum acedix malum

mendt?

huc usque nen vidi!

nenfur!m

m

.

'

4. Age , anima i&felix

pone cafum ,

ht J

quod reliquis etiam Creaturis Zifefum arbi-

qi o

tv2u/2 Creator concéfferit , . , Hactenus ex

T

voluntate divini Zezep/aczti , quidquid ab il«

j deff"f

lis fit, aut non fit , agunt , quin poffint ali-

"T

ter agere : . . . Colt enarrant gloriam Dei,

j n

€? opera mamuum . ejus annuntiat fivmmamen-

g Q

tum per ordinatiffimos motus , & converfio-

,icnfiim !

nes fuorura. orbium : 2zes diei eru&lat vers

p ^

bum

€&? mox mo&i indicat fcientiam de

Me[ j at

fummo artifice tam admirabilis machinze , .

j iïf

Pone autem, quod dixi : poffe has creaturas

j g

per abufum. lilertatis Creatori vefiftlere : po-

r v

T

ne Solem per acediem nolle effe Juminare

.

.

vc]fpan

j

l

gnajus

Lunarh per fuperbiam nolle effe /umi»

p

uave mimus: lgnem per imvidiam nolle luces

u

re

92'

Dg nalo acgäiæ.

re aeri

e

.

aquam per avaritiam nolle rigan":

| lm :

ptocr

tetram ; non vides , que per banc reniten

ur E

£iam fecutura, effet pulcherrimi ordinis per

emen

turbatio ? Non intelligis , quantüm glorie

die

fuüx detrimentum ex operis fui deturpatione

volui

Deus pateretur? . . . Atqui o bone, (icut

b*4

ex voluntate Zezeplacitz conftituit Deus cer-

tum ordinem aCtionum zaturalium. congrue

tilij |

*44

2d menfuram glorix femel ele&am : ita ad

|

|

quod

eundem finem defigiavit certam feriem actio-

num bonarum zzoralium ex voluntate /fezz :

. | hfis;

lt n

Et hanc feriem tu . interrumpis vel 7-

Je àgendo , vel zibi] agendo , vel , quod

| £atet|

| Qljus

hodie volebat Deus , differendo z cra-

L

Jeinum

.

adverte , quid füturum fit tibi.

N&tUr

Sith

s« Sol. , fi. . vellet folis

Europzis , non

autem Americanis lucere : Luna (i vellet di-

| dedi

ei, non autem no&i przeffe : Elementa fi vel-

in E

lent locum muüutare : iratus Creator rebelles

me !

in antiquum nibilum redigeret : atque obfe-

l

quentiores famulos ex luto ac pulvere ad

glorie fuz reparationem produceret . . . .

Thine j

»

B

Publicaui

Ecce! hoc eft , quod dicebatur

j7'2'0,(

| tj

€» mevetvices . pracedent vos! Vos , qui ex

voluntate //rgz per acediam fponte non vul-

| T h

Á

tis fervire Deo ad gloriam Mzfericordie : ex

voluntate Jeneplaciti fervietis coacte ad glo-

riam Jutie...

j. Heu me! Pater peccavi! nam quo-

ties (eriem aCtionum , quam mihi per vo-

72 manifeftaveras ,. turbavi , "ia«

: ïuïxtamm fg

duin

De malo acedia.

93

lum agendo.;, uibil agendo , imo & Zþnum

le ripot

atl

procraftinando ! , . . Quousque diffcram igi-

&ur Érendatiomem vite preterite ? . . lllam

n pe

emendat 4o/or : Hodie dzes dolovz$ eft : ho-

m gt

die fiat emendationis

UM ... Hodie

arpzticne

1c,üm1

voluntas //gmi ad dolorem invitat: Obedio

» * * Doleo, Pater mi ! quod zzfeziiogzbus

Peus t

tii$ minus , quam oportebat , refponderim

coyn

: jud

« « « . Maledicta acedia ! tuum eft crimen,

m d

quod ita vixerim , ut de me dicere Pater coe-

ejgäüiï

leftis poffit ," quod de tot aliis dixit : -

tet v fecif] bominem Y . . . Abfit hoe a te

el t

. quod

Pater mi ! Me , Me poenitet f/ui/fe borizem,

cujus merito pudere te poífit ! Poenitet! , ,

n

(i t

verum hodie finis fit focordie mee ...,

*

N

Sit hzc voluntas Zezep/aciti tui , ut , quod

] j nQH

dedifti velle , des perficere ; JEfus Filius tuus

v ?

;ntaüïf?:'

in quo tibi bene complacuit , orat pro

mc.*.*

gl

it d

Itane vero! JEfüs orat pro te? pro ho«

Jret

TO

mineinutili, prootiofo , 5ro fupermumeras

!

!

[

,

[

f

vío, quo orbis fine omni damno carere DO«

yd

teíl- pro/ervo pigro JEfüs orat ? . . . Falle.

]

f0

j

ris homule ! pro ignavo non orat JEfus ;

'. ZAcediam

ficut Deus Pater , fic & Deus

/ ij

Filius odit ; quodeft -

ad glO'

M

*s o Vs

e y»

ii l

PUN-

li

De malo acedie.

94.

PUNCTUM lL

*

frtvun

051j

Odum Dei Filü.

r

qua u

1,( Ollgite, obfecro, novas vires àd me-

2

ditandum ; graviffimam enim quere-

| ecedii

lam ex hac cruce audio.

Que utzlitas ia fan-

; folun

l

t

quine 10£0? Pf. 29. Frigidus horror per offium

medullasfluit. . , Ecce ad tribunal Crucis con-

|

l

Expe

füitutus, juberis reddere rationem Serve pzger !

füs ,.

quomodo talentum pretiofi divini fanguinisad

vidit

lucrum impenderis.. . Redderationem! Que

compel

utilitas ia fangsitie meo , fivetibi ,five aliis per

l, jt

te?.. Heu me! Poenitetme /ecz//é hominem !

alï ipf

dicitPater: Poenitet me redemi//é hominem !

Not a

dicit Filius: quo me verto? . .

ue utiltas z

Vren

.Jauguine sueo ? Miferabilibus modis me tor*

quia

quet bzc quzfítio , quia nefcio , quid refpone

quo |

dere honeíle poffim . . . Finis , quem JE-

Venit

füs patieudo intendit , fuit ,. wt muzdaret fibi

frudu

populum. acceptabilem , [e&atorem . bonorum

L

operutz , Yit. 2. Et ego me invenio in Con-

| tis! p

gregatione hominum pigrorum ; qui , ni(i

| lm

quod aliquoties rofarium dixerint, aut Pfal-

| m

mos per poftam przcipitaverint, non habent,

E

unde fibi blandiantur , quafi opere pretium

Ti

fuiffet ; ut JEfus pro illis fanguinem funde-

[|

B

LOb . Apage

.

turba hominum ignavo-

&t

rum, dedecus , non ornamentum Ecclefie

t

fuünt. .. . Odit Redemptor has fordes , &:

L

Ejícite , clamat,, quem ? fervum gequam ?

Vmin

ita : fed non tantum ; Etiam . fervum pigrum ,

fer-

| De malo accdia,

9f

fervum. zgutzlem ejicite in tenebras exterio-

res ! Me penitet, pro ejusmodi effe mortuum !

que utilitas? ...

"T

2. Quod narro de odio Dei Filii coztra

acediam , non eft conjeCtura , eft veritas noa

im qie

TT

folum ex ferva pigri dammatione comprobas

perdios

ta: fed ex hiftoria Zejfeu folis radiis clarior.

Jtüciste

Expendite narrationis adjuncta.

Efuriit JE-

nepit

fus , ajunt Matthzus c. »1. & Marcus c. 11

neninist

vidit ficum , & accedens , ut famem inde

n! Qu

compefceret , cum nihil inveniffet przter fo»

lis df

lia, iratus maledixit arbori , que continuo

yminem/

ab ipfis radicibus exaruit . , . . Advertite

e

bd

ia

ANon evat tempus ficuum , ait Evangelifta , &

ytlit i

tamen Chriftus quzrebat ficus in atbore ,

js m

quia arbor illa erat fymbolum hominis , a

jd lr

quo (tauquam ab arbore, cujus a arbitrio

n

venit fru&tus, aut non venit ) Deus fémper

u

fru&tum exípectat.

"Tu dicis : Ero pruden-

j Mgram

tior , cum ero feuior: munuc juvenis fum! Ex-

ras! Pro arbore ratzonal; femper eft tempus

j COP'

j

ficaum .. . Tu dicis : Serviam Deo in au-

tumno : in vere mihi vivam ! O arbor mala!

g

j i vml

JEfüs, qui te plantavit in Ecclefia fua , &

rigavit fanguirie füo : Si zz vere xtatis veniat,

undC'

& quzrat fru&tum in te: nec inveniat: quid

jl

j

p

fiet tibi ? , .. Non erat tempus ficuum :

lt

& tamen JEfuüs saledixit ficui , illaque exae

,

Yuit . . . [ntelligis infortunium 5 quod tibi

rdCS D

u

m '

imminet? . ..

ij

gr iif

[

3. Er

— De malo acedia.

4

96

hi 4d

3, Et merito irafceris JESU! homini ïgnavö,

füo d

qui exiftimat dari zezzpus pofle , in quo ferre

tioner

fructum non teneatur. .. .. Cum ero vir , aut

licet

fenex, tunc cogitabo de dignis fruGibus poeni-

Vene:

tentiz! cum ftatum mutabo, etiam mores mu«

dità

tabo!cümero maritus,tuncvivám cafte! cum

vellr

ero Sacerdos ,tunc vivam caute ! cum ero Re-

9243

ligiofüs, tunc ero parcus temporis, & vivam ex

füm .

ordine! ,.. Homo temerarie! Quid putas ?

me; f

Deus, quieft Dominus tuus Zz eutummzo , nun-

J et

uidnone(t Dominus tuus zz vere?. .. Aut, qui

lh]

habet; quod imperet /ezz , non habet , quod

imperet vzro , aut /uvezz ? . . . Aut fortaffe

Wiqte

fmc te

obedire Deo tenetur Maritus , tenetur Sa-

*

L

Homo aütem

4'

Cerdos , tenetur. Religiofus

O

cxlebs aut laicus non tenetur ? ,. . O in-

totam

fenfati juvenes , quis vos fafcinavit , ut ve-

ü$ e

lut pullos Onagri liberos vos effe natos exi-

um

ftimetis!. . . Aliud nostuum , JEíu! exem-

mor [a

plum docet .. , Ecce

L]

1

Hic JEfüs Filius

omin

Dei vivi de coelo defcendens formarm [evvz

dibus |

accepit , ut doceret nos modum ferviendi

li.

Deo , a quo , ut ei ferviremus , creati fümus

| ! lo

|

. .. Hic igitur JEfüs vobis fervis otiofis

lüerit

pigris , lentis, amatoribus nugarum , ofori-

|

l

Ofcin

bus laboris acclamat Herili voce : Quid /a-

|

£is tota die otioff ? . . . Ego Filius Dei vivi!

i

Otayit

Ego Dominus & Magifter vefter : Ego zz /a-

boribus a juventute mea P(. 87. in laboribus

LT

variis atque affeduis füi : & vos, quos (utni-

Vllri

hil de coclo lucrando dicam ) peccatum Ada-

mi

E Qalo ácedia,

97

mi d veftendum in füdore vultüs füi pane

iiigtum

füo damnavit , vos vultis a /alore exemp-

quo at

tionem pretendere ? . . . privilegium , fci-

to Yit al

ib

licet , quia divites , quia nobiles , quia ju-

?

venes eftis , jaCctare

[4

. « » Licentiam otian-

TOE

calteltt

di tanquam de jure per confuetudinem inter

veítrum fimiles introducto audetis afferere ?

m enle

C vivamd

-.« » Corruptela eft , non confüetudo. - Ego

füm Jeritas! Ego füm via! Per me, per

jd p

mea Exempla ( & non eft alius trames ) per

fj)

uea exeuipla itur ad. vitam.

Ego autem zz

At qi

laboribus füi,in variis , & affiduis laboribus,

t quid

ubique & íem

: fottali

per ; poene fine gremifiïonc ,

fine requie . . .

vt

Yo at

4- Et vere ingenuus Pudor genaspingit,

€um vitam JEfu mei infpicio . . Z7rZz verja

,. D

totam componuni : Oravit , laboravit , paf-

]u flf'

fus efll. . Tves amores divinum pectus nimi-

patid

rum penitus occupaverunt, amor orationis, a«

Jp od

mor laboris, & amor crucis . . Difcite fervi a

fs Fl

Domino , quibus affe&zonibuslocum in cor-

g

dibus veflrris dare debeatis , , . Amor org«

feriend

zionis tantus in JEfu fuit , ut , cum diem il-

72[3 [umus

li labor rapuiffet , Nox fervire orationi de-

jj 0005

buerit.. . . Triginta totos annos oravit in

n

officina Jofephi : oravit in templo : oravit in

ul

!

deferto: oravit in foro : oravit in cenaculo :

Dj

eravit in horto: oravit in cruce . . . Cum

g

