
locus majeftatem tuam incomprehenfibilern capit:

nónne ex celfitudinis tuz prxfentia tabefcat in

, Qu

me anima mea, & tota contremifcat ? Tu enim

de carit

es Iudex omnium , ante quem ignis przcedet ;

à cujus facie montes , ficut cera , colliquefcent.

hi 01*

Ubi tunc me abfícondam à vultu ire tu» ? &

qui,

dum juftus vix falvabitur , ubi ego peccatorum

nfnum o

fiae , 4

maximus parebo ? Quid refpondebo tibi , cüm

quzfieris ; quando juflus etiam vix poterit re-

aC

fpondere unum pro mille ? Sed tunc te meum

"

Judicem deprecabor ; quamvis enim me vo'uero

juliicare, damnabit me confícientia mea ; &

—

fi innocentem me probare voluero , facta mea

dem.

me redarguent, quia non juflifüicabitur in con-

fpe&tu tuo omnis vivens.

Porro in tam ardua

if

caufa quem prenfabo advocatum , quem propi-

quindecïm

tiatorem implorabo , quando ipfa me convincet

poüquam

confcientia , graviffiné me deliquiffe , ac te ,

findti

DEUM meum offendiffe ? Nempe teipfum , Do-

mine, quem Judicem fuftinere non potero, Sal-

abl

vatorem habere fpero , nunc maximé , quum in

T

Altari te mihi prabes in fignum reconciliationisz

.

; dcfldïï:i:ïs

Igitur ad. pedes tue Majeftatis ab

]

ectus rogo te $

P W "

dona mihi animam meam; ecce anima mea inu

0[[6[!

manibus meis femper , in dire£tione nempe,, 8c

biüsä ch.(

voluntate mea: fit pofthac in manibus tuis, in

jtis 4*

tua difpofitione , poteffate ac judicio ; dona

tunc mihi animam meam ; pro qua rogo, ut ego

viciffim zternüm eam tibi donem , dicem , de-

ordis !*

Bb 4

dicetri

Jods

—

$x

»t93) 010 683e

dicem, velut rem tuam , donum tuum , creas

E

turam tuam ; fiquidem

Sanpuis

ignolcer

Tuus um , Domine , (alvum me fac.

$

tim , (

derenr,

VïdNovembns "Dhi-es 9. ejiufdvcrvh; |

linis, n

Imago ChrifA erucifixa.

ipnocen

i

ErfidiHebrai quot infantes parentum Chriftia-

€0r tran;

Venam ,

P

norum non peremerunt in odium fidei? quot

Vtneris 1

facrasHoftias non facrilegé confciderunt? quot

pias imagines non lacerárunt ? Certé hác ipfà die

K s p

t ; hod

antiquiffimam quamdam Salvatoris noftri imagi«

lm Der

nem Ha-gris czciderunt , ferto fpinea' coronárunt ,.

clayis Cruci affixerunt ; cáümque latus ctiam per-

Vaimg

forarent lanceá, patrum impijfimorum repeti-.

bs'ïnigni(ïm

Tiignam r

tuti tragzdiam , pretiofus inde Sanguis proru-.

Rn

pit, zgris omnibus falutaris.

Sape , dum hzc & fimilia audimus , contra.

P0 petea

Oporobria

Chrifti. hoftes excandefcimus cum Davide; & vix

hts, lflm(

non gladios firingimus cum Francorum Rege

Clodovzo: verüm quoties audire debemus illud:

F.

Nathani : tu es vir ille , pihilo melior, imó lon-.

Flones.

geé deterior Judais ! hi enim , tefte. gentium A-

poftolo , fi cognoviffent , nunquam Dominum

glorie crucifixiffent ; & fi imaginem Chrifti lu«

YO Wl, x

dibrio habuerunt hodie ; nos ipfum DEI filium ,,

.p&d()[ug

agnitum ut talem , rurfus nobismetipfis crucifi«

!U« !Can |

y»

ginus, & oftentui habemus.

V?Hls ;

Conform

Tu, Domine pijffime, ignofce mihi; conver-

te me ,. & convertar. ad te ; voluntatem meam,

n quid

ferream ad te propitius. compelle , qui veGes,

€rreos,

r

K

,

/

)

þ*e

at

-aX CC

"

f 4

?er.geo*s*ï & portas zreas conï"regiiïfi. Nam (2)

Sanguis tuus , qui eflufus eft , tain multus eft ad

ignofcendum , ut ipfum quoque peccatum maxi-

v tyac M ÉESER

mum ,. quod fa&um eft , dum à Judazis effun-

i.

deretur, deleret. | Nempe cogitabat JESUS pijs-

fürus , non à quibus , fed pro quibus pateretur ,

ignofcens latroni blasphemanti , & Centurioni ,

t Chn!ha« |

cor rrähsügenri,

Hle verbis pauculis rógabat

veniam , dicens : memento mel, Domine , cüm

d2 qu'

veneris in Regnum tuum; mox audijt Servato-

wit? a

rem , pari laconifmo reponentem : Ámen dico

'

tibi, hodie mecum eris in Paradifo,

Hic Fi-

fir ':img!o ;

lium DEI liberá voce confeffas , lucem corporis

yroratty

& animz eft. confecutus.

Parce igitur & mihi ,

etiam X«

benigniffime JESU , & miferere mei fecundum

magnam mifericordiam tuam,

Et cüm non has

uls pmru-E

—

beam , quod tibi in dignam compenfationem

pro peccatis meis offeram, ecce tibi omnia illa

Bs comrrïï

Opprobria, injurias, contumcelias , fubfannatio-

d; &

nes, irrifiones , illufiones? detra£tiones ,. con-

m Mp

temptus , conculcationes , blasphemias , perfe.

yemus MP

«utiones , flagra, fpinasque offero ; quibus coro-

j jmo o

nari voluifti , ut me coronares glorid & honore;

?entium *

Tu, quamvis fanctiffimus ,^ cum iniquis reputari

"Dorninum

voluifti, ut fan&titas mea ac juftitia fieres ; tu ,

Chrifi J

Ífpeciofus formà

pre filis hominum , leprofus

r fu.

judicari voluifti , & omni fpecie ac. decore pri.

s cici

vatus , ut me fanCtiffimz voluntati tux redderes

conformem ; denique ut fervam ,^ & perduel.

J cort

lem quidem redimeres , teipfumtradidifti, — Often-

em mf(.xrl

de.

ii æe[*es

us

us

-

fa' 6051

DT NES

j

394

83 C 888

de igirur mifericordiam tuam , qui hodie in cle-

NIRS C

vites Í

mentig ac benevolentix peculiaris fipnum , in

audus

pariete Bafilice Romanz , tibi dedicate , in ima-

gine , Angcelicis manibus depicta apparuifti; o-

frentia

itende nobis mifericordiam tuam , &

fom 1l

Salutere tuum da . nolis.

füinicg-

fionem

iv.Id. Novembris.

Dies 10. ejufdem.

dun n

tm di

$ b ieat. de Ztyellino.

immo]gn

Heatnz Congregauonis luminare minus , ac

dctret:

T

fingulare decus, Andrecs de Avellino , cüm

lls in $

adhuc vivens in fzculo, caufas forenfes tracta-

It

ret , & pro defenfione clientis leve aliquando

tf

mendaciolum protuliffet ; poftea cafu incidens in

tbtde di

illud fcripture: os , quod mentitur , occidit a-

4(t te

niam, mox refipuit, & , quod perperàm ad-

Wi d t

miferat, intra fepta Religiofa ftatuit expiare. Vir-

dm t

gini Deiparz fuit addiCliffimus , ejüsque appari-

Wtac

tione recreatus; adeo tamen de falute fua ange-

Ti " in

batur, ut ex S:n&is, fibi apparentibus, folicitó

quareret, ànne in eorum catum aliquando ad-

Ó Cum

f

[

mittendus effet? Repofucre ifti: labora, Andrea;

"ams:

nondum certus es tuz falvationis.

Numquid

?*ma l

vim patitur Regnum Coclorum ?

M

!nnema fa

'Irarel

(4) Summo quoque defiderio ad DEI A

TU m

Andreas quotidie acceffit , nec itineribus , nec

lqliidem

morbis impeditus ; quódfi morbi omnino id pro.

fore

hiberent , ad facram Synaxin fummo mané ac«

Vitor u

cedebat, imó greffü veloci advolabat , nulli in-

& vch;;

: ni;cus

(4) Ex vit;z.

(

s5

- £99) ( D E

n k

nixus ductori , quamvisaliàs ob debilitatas fenio

vires fe folo incedere non pofífet ; inde novis

m, h

I If

auctus viribus ad cubiculum remeabat,

Con-

il 0«

fcientiam quotidie expiavit , & ante Sacrum ho-

ram integram impendit meditando cuipiam Do-

minicz Paffionis Myfterio , dicere folitus , Pas-

fionem Chrifti ab incruento Sacrificio fejungen-

dam non effe,

ATl

Sub facro lacrymis ut pluri-

mum diflluebat ; demum cüm Hoftiam divinam

immolaturus , ad crepidinem Altaris confiftens ,

us 4

ss

diceret : introibo ad Altare DEI, Apoplexiá ta-

&tus in Sancta Sanctorum introivit,

Q , Qm

"E

| tra&a-

2

Infpira & mihi , Ó fan&te Andrea, fimiles erga

[qund

fan&tiffimum Chrifti Corpus affe&tus ; ut fincero

corde dicere cum Vate Regio poffim: Domine ,

idens

caidi *

m

ante te omne defiderim meum , & gemitus

meus à te non efít abíconditus.

m a

Nomen qui-

dem tuum in defiderio eft animz , quarentis te,

fG. Vif.'

& veraciter (4) oportet , juxta monitum Au-

-

guflini, efurire fpiritualiter Chriftum , cibum no-

j anfe

Ítrum , intimo corde eum defiderando,

Et quan-

| (olictd

do cum fanc&to Andrea ad gradus Altaris con-

pb 1*

fiftan , ad pedes JESU crucifixi ftare me cre-

À ndlf? ,

Nurd!

dam , ut vivam ejufdem effigiem. menti impri-

mens, faciam fecundüm exemplar, quod mihi

—

in monte Golgothæo monfítratum eft, — Omnia

J Altzrc

U$ *

né

fiquidem precepta , qua toto przdicationis fuz

tempore vel verbo , vel exemplo tradidit Ser-

jd pr'O-

vator , fupremo illo paffionis fux die repetijt ,

u 1

num [

& velut in compendio expreffit. Itaque aman-

ia5

i

í

—

: (4) Opufc. 5'8- I9.-

m

396

-£93 )CDOCSeS

verbis:

tem redamemus, imitemur amatum; mapis enim

findfti :

profunt Vulnera Chrifli percutientis , quàm ofcula.

mundi blandienus, It feliciter refpirabo ab om-

- Qi

ni vite przfentis angultia; quousque in DEO ex«

idem fa

eatoribi

pirem , & introeam ad Altare DEI ,

te voli

A4d DEUM , gquiletificat juventutem meam,

tt, elo

ts Chri

Chrili C

iij. Id. Novembris.

Dies 11. ejufdem;

fs ;.

It dix

. Martinus El/ijïapu: Turon.

tlsme;

Ontigit in quadam Galliz civitate, anferem

Tileticor

C

filvaticum, pluribus ftipatum pullis , templum

Wfeticor

divi Martini magno clamore , plaufu , & alarum

Qt, in |

concuffione fubintrare ; qui. re&tà pergens ad A-

Tttam

ram , fané£to Epifcopo dicatam , gradus fingulos:

n San

2Ícendendo ofculatus eft, ac unum & pullis ro-

ftro fublevans fuper aram obtulit , nihil. fe mo-.

f Cmut

rum eu

Ventem , cum ccrneret parentem uhà cum alijs

pullis templo. excedere,

Sic nempe honorabi-.

pohmmp

tur, quemcunque DEUS voluerit honorare.

I

14, Wt u

Ita hodie cives funerni honorcrunt divum Mar«

tnum, & in ejus effufi occurfum , hymnis cacle-

q fþcm

'item att

f'ibus excepetrunt , tefte oculato fan&to Severino,

Epifcopo Colonienfi , & Ambrofio Mediclanenfi ;

W

qui pofterior fub Miffa initium Turonos du&tus

us

Et ta«

mmd'u

in fpiritu, fan&ti Viri exequijs interfuit?

hts

men tantum DEI Amicum , ac gemmam omnium

Sacerdotun, fuüb extremam vitz horam demon

aggreffus cft , quam

vis malo fuo, utpote à fan«

R0

le confufus , & in fugam aCus illis

&o P—ræfu

verbis

f

— ——

OC

| 397

gïs enim

verbis: quid adítas , cruenta beftia? nihil in me

T ofcul

(anefti reperies.

üm dicebat

E

Quid erit de nobis , ingemifcens t

idem fan&tus Severinus , quid erit de nobis pec-

)U

catoribus , fi tanto Sacerdoti pars iniqua noce-

re voluit? (4)íi vis mifericordiam DEI impetra-

l,

J

re, efto mifericors; Martinus adhuc Catechume-

---d

nus Chriftum in paupere veftijt : tu , (5) (i vis

Chníti Corpus honorare , pauperem non de-

(dem,

Ípicias ; qui enim dixit: hoc eft Corpus meum ;

idem dixit : efurientem me vidiftis , & non pa-

viftis me; & alibi: beati mifericordes, quoniam

anfart !

mifericordiam confequentur,

Itaque ad opera

tempn

mifericordie totis viribus incumbam, proximó.

x danm

que, in corpore aut anima indigenti , pto poffe

n a

fuccurram.

Tu; optime JESU , qui es mirabi-

figo

lis in SanCtis tuis , faciens figna & prodigia , tu

ullis 10

€s Caput fan&tz Ecclefiz tuz , ego veró mem-

| fe m«

brum ejus, licét indignum, fublimi tamen loco

aum 2

pofitum propter minifterium facri Altaris tui ; rogo

onord

itaque per omnia Ecclefie viva & fancta mem-

rate.

bra , ut eidem conjun&tus permaneam per fidem ,

per fpem movear ad bona opera, & per chari-

qis t

ratem attingam Chriftianam perfe&tionem , àc in

v

€a usque ad finem perfeverem, — Diligebat Mar-

cantrti;

tinus JESUM toris viribus , totà mente, totá a-

nimá; inde mirum non eft, füpra caput facrifi-

a

cantis. globum igneum apparuiífe,

O JESU,

o

cor meum dilatatum eft ad te , & ardenter a.

, demo

mo te , cupióque plus amare.

Tu , dulcis ho«

p il

1

Jis

- Ípes

Qs 1

—Zd) A;zgu./i. ferm.18. (b) Chry[oft, Hom.$ 1.

ád pop

398

92 ( S g

qui ln

Ípes animz , infunde mihi tuum divintm ámó«

rem, qui amore infinito dignus es; fiquidem

quitati

(s ;

Majer omnium e]lk charitas.

Wa

h

Magiftr

blicani.

"Pridie Id. Novcmbrïs. .Dies 12. ejufdem.

& exer

Nan

$. Martinus Papa er Martyr.

mginan

J)Ead , qui perfecutionem patiuntur propter

X minis

juftitiam.

His jure accenfemus hodie Mir-

Dimig;

tinum , totius Ecclefiz Catholice Antiftitem dip-

gt |

niffimum ; qui, quód munere fuo infracto ani«

mo functus, Paulum Patriarcham Conftantinopo-

me.lt l

] j mql

litanum , in herefin. prolapfum , condemnáffet ,

ttes Ine

à Conftante Imperatore , itidem hazretico , fre-

W, Vs

quenter quzíitus ad necem , tandem Romz aftu

Ws ]

du i

capus , in. Cherfonefum relegatus eft; ubi x-

Vr

rumnis confe&tus , eó tandem abijt, vbi dolor

mlüa) l

non erir amplius, & omnis luctus abftergetur,

DOmmc

Hunc fanctum Pontificem , in Baáíilica fancta Ma«

—

u'aglnaw

rig ad przfepe Miffarum Ííolennia celebrantem ,

18 , fie

juffu Olympij Exarchi aggreffus eft lictor ; fed

Sütr «

cacitate repentind percuífus, nocere eidem non

maledlce

potuit.

Et quid mirum , inquit de Sancto hoec

Ut yi:

Auguftinus , fi inimici fraus adverlüs Pontificem

o

non przvaluit, quando non folüm Angelicá erat

Íeptus militià ; verüm , quod majus elt , ipfum

mum,d

Cl )

Angelorum Dominum in manibus portabat ?

3CClpmm

Sunt, de quibus canit HymnographusRegíus 2

n b0!10 |

gladium evaginaverunt peccatores, id eft ( ex-

ponente Origene ) non in vaginam abícondunt s

Ícd fuperbo fpiritu in omnium oculis denudant ;

lu;nkng

qui

-

399

E )(f)(&äa«»

J amo

qui gloriantur in malitiis , & porentes funt in ini-

quitatibus fuis,

dem

Ta'es frequenter fünt mundi Prin-

cpes ac Mag

nates , quibus coércendis delunt

Ma

n m

!

gifiri, defunt Eliz: , defunt Ambrofij ;

veri pu-

H

icani , qui peccatis ac fcand

d

z

lo mundum implent,

& exemplo fubditos poft fe

abducunt.

|

Non tamen nulli funt inter

Sacerdotes , ciui

€vaginant gladium lin

pïopï€£'

uorum ore

gu& , loquentes pervería,

ac minis honefta; in q

» nugz funt bals-

die Mra

phemiz ; qui ambulant vias non

em d

bonas , fed poft

peccata fua; qui . facrofanctum

Minifterium (uum

4flo a«

vertunt in lufus hiftrionum,

|

Va autem illis ! ma]-

ntinope |

lem , inquiebat. melliduus Be

tnardus , m

allem fra-

:mnf.fïcï,

;

tres meos . effe hypocritas , ut fcandal

4 cavean-

o,fï&

tur. Vzili,per quem fcandalum i

enit !

Ia.

i2 4

dius i

lle fcandali , quem denudaverun

t , intrabit

ubi d

in corda eorum.

Inde beatos deprz

dicat Pfal..

l dolO"

mifta , quorum te&ta funt peccata.,

Non fim,à

etget

Domine , non fim ex eorun cztu ;

Mi

qui gladium

x

tvaginaverunt, id eft

» Qui exacuerunt linguag

rante 4

uas , ficut ferpentis ; a

bfità me ,

ut Iinguä meá

; *

abutar ad temeré jura

ndum P bI

mal

asphemandum,

edicendum : quin potiüs labia

mea laudabunt

& h0C

tein vita mea , Deus meus -

ntificti

non ero illorum

gregalis , qui evaginant linguas

fuas contra proxi-

jici tf

mum ; detrahendo , famam eju

s diminuendo ; nom

j ipum

acam proximo meo malum

» iéc opprobrium

i?

accipiam adversüs eundem:

€ contrario vincam

Regit

in bono malum , & maledicent

non ero ex illorum homero

ibus me benedicam;

f ( &&

» qui evaginant ela.

mdl!nt 1

ium lingua

» nugas Ananes, aut etamobícanas

1ud3"[':

Pra*

1

);115&&&

q^o

4990 s

deqiei

þïofcrendo ; & in verba otiofa fefe effundendo j

te mun

fludebo magis vero , finplici ac. parco fermont.

Non 1

Quódíi gladio malz volentatis unquam te offendi;

rdem p

non poteftate ledendi ( ut loquitur. Auguftinus )

YO Tel ]

fed refiftendi pertinacià , veniam humiliter rogo :

fiquidem reftiti monitis internis , quae ftarum mee

ttigai,

alitd, nj

um mihi ob oculos pofüerunt ; reftiti fantis tuis

infpirationibus , que di&tabant ; quid omittenduri

'Obctm e

10; li

rcítiti Spiritui fanéto ; qui fimplex & bonus eft;

linus

Lavit Chriftus pedes fuorum Difcipulorum , antes

quam eis traderet Myfterium facratiffimi Corpos

Qu de h

ris füi,ut eos moneret , quantz püritatis debe-

t

ant eífe Sacerdotes ; ut nec tenuis pulvifculus

d Bof

plantis adhereret ; cüm vel n

tlf

y

ugæ ; fint quidem

55fX

nugz s fed

f»ühoüia

In ore Sacerdotitm blaspbemie,

imiree

ïtyagenten

'üpw'f O

j -Ivdibus Novembris. Dies 13: ejüfdem.

tf

$. Sranislaus R oftha,

OCillOS (

Wulos q

Usvenem mihi hodie ftatuam. exemplar ; irifiris

Ttem $

&orem ; Ducem & Comiterm ad. Altare. DEL

.?Qminr;

nempe beatum Stanislaum , Societatis JEfu Novis

1 ï&t&m fne

tium , DEO Euchariftico przcipué devotum : huic

Stanisláus fe credidit ; & JEfus viciffim , qui pa«

fcitur inter lilia , innocenti fe credidit Stanislao;

m

Ardor cordis in facie etiam fan&ti Tüvenis relus

MU

At in [äb

cebat ; qui rei iftius caufam rogátus , fimplici mens

te refpondit : uror ; igne divini amoris totus abs

nj

Wt

fumor. Divam Barbaram Partheno - Martyrem ;

it ,ins

füpremi Viatici difþenfat;iecm ; eximié colu

bl

4

deque

l

|

FXUC

^*oy

mdebdof

aeque Téruit , Eodem ab

.An.gelo 5 Em&ä prafena

*c, muniri.

(ermon |

» offnd) |

Non uror ego ab hoc igne divino , quamyis

gufius)

eidem proximus , imó 3ntimé conjurictus, Que

terfopo- |

veó rei iftms caufa? certé non eft defectus ex pars

|urm m«

te ignis , quem DEI Filius in terras miiit y nec vulc

ndlis ts

aliud , nili ut omnes accendantur. Ego videlicet

tenduti

obicem ejus efficaciz pono tepiditate & frigore

meo ; fícque non tantüm deficit in me ignis ifte

onus i

, at

|

divinus , fed ipfa etiam fides ; dum aut non credo,

i C

quz de hoc Myfterio docet fides , àut. faltem ea

wité non perpendo , fimilisilli Sacerdoti , qui ho«

s dee !

xlyicis

Wie Bolfenz in Italia , cüm verba confecrationis

y quidet

protuliller j de reali Chrili prafentia ambiges

bàt ; mox tamen vidit copiofum Sanguinem 6 fa«

«ra hoftia profluentem , & linteamen füppoiitum

/

tingentem ; eóque prodigio in ruborem datus rc-

fiput., & conceptu

m dubium in Sanguine Agni

(lem.

abfterfit. .O fi idem clementiffimus Servator , qui

Oculos czci aperuit ; dignaretur && mentis mes

oculos divini luce f;à colluftrare ; quotidie cer-

IQWW

nerem Sanguinem hunc pretiofiffinum , eftluen-

at DH." |

tem in falutem animz mez ; irrigantem aridi-

j N

tatem meaàm, teporem excitantem , & maculas

ym : hüt

peccatorumi eluentem,

Quare benedic anima

, qui ph

mea, Dominum ; glorfica & magnifica ejus

swnjsla(?i

omnipotentiam , fapientiam ac boniratem , qiüi vàa

yji

luit in falutem. noftram tam admirabile , támque

jic

mignificum inflituere. Sacramentum,

"O àinor

ons 2*

incomprehenfibilis , qui Fiium DEI , Deu

m verum

r

de DEo vero , in hoc ftupendo

econs

Myi)ceno r

)

gtlb r

€€.

d;'qüg !

dätmï;

P us

402

0972

e

ditun teénet die ac . nocte

?

& quis latenterm

Ópt

digné collaudet ? Certé qui id pro merito faciat,

igoften

neque in cclo, neque in terra , neque fubtus ter-

futt con

ram unquam eft inventus.

Itaque meo tenomine

tem & «

laudet aterna tua Deitas , immenfa majeltas , in«

di deledt

comprehenfa bonitas , benedicat tibi altiffima tua

eabilis

fapientia , ineffabilis mifericordia , infcrutabilis

Iu y

juítitia; Laudet te San&ta tua Sponía Barbara ;

tontem )

cujus mnixus patrocinio confido , fore , ut non di-

Bs Qu

Ícedam ex hac vita, nifi facro Viatico rité muni«

d t

tus , quod eft

WWt atient

Pignus Salutis &terne.

Ulnter

hu i

xviij. Cal. Decembris. . Dies 14,.—Novcmbris;

18 ver

llyeres

$. Laurentius Epifcopus Dublin.

L

Wt fere

Ifcam hodie , non effe fupra vires humanas ,

D

MttQ re. 0j

veniam hoftibus dare, & offenfas equo a-

Cillnt, Qul

nimo tolerare4 imó remittere,

Docet id fan«

UC tole

us Laurentius , Epifcopus Dublinenfis ; qui , cüm

jïa duripr;

tempore quodam Londinum , Regum Anglie fe-

5 lert j

dem, acceffiffet ob Ecclefie fux negoua, ad

! ordig

templum íe contulit , facris operaturus; ubi à

Petæ, 0$

quodam fullone tantá violentià percuflus fuit , ut

in terram femianimis conciderit.

S d

Inde fubleva-

«

deprgm

tus ab accurrentibus, cüm ad fe redijffet , a-

I'lbuS '

quam petij ; qui benedictá fatiftentem capitis

plagam eluit , ac mox incolumis, fanüsque ad A-

* li

ram fe contulit; ubi absque ullo rancoris aut vin-

dicte indicio Miffam infolitá devotione celebra-

anffmas

r

Qnmm

us

vit.

Operare

FQ dlgnlü

ATR

«£92 3CCS 88e-

405

Jatent

Operare in nobis, Domine , "Zélum Petri

to facit,

ibtus tev

ignofcentem , & omniaà deftruentem , que tud

funt contraria voluntati * operare in nobis quie-

temormiX

tem & coníolationem , & abftinentiam À mune

iclïäï ! j*

eilftma d |

di dele&tationibus ; & fentiemus guftum tuz in«

effabilis dulcedinis ac. bonitatis.

(crutabli

IEfa , vir dolorum , permitte , ut. vadam ad

Barbara,a

monrem Myrthz , ibique faciam fecundum exem-

x n d

plar, quod in monte Calvarie mihi monftratum

fíe m

eft ; ut in adverfis quibusvis te fequar , crucem-

que patienter , prompté & cum gaudio: feram,

Tu inter duos latrones medius , à fummis Pon-

—

tificibus ridebaris , blasphemabaris , fübfannaba-

|

fis,

vefnbr

l

.Velut impotens , qui Templum Solymaum.

diffo

lveres, ac denuó edificares, aut falvum te-

lh

*

met faceres, vel de cruce - defcenderes

.

quid

hutmana,

porro reponis ? Pater, iegnofce ill

1$4 non enirx

qqu0 [

Íciunt , quid faciunt,

O quam modicum eft ,

1 d fän'

quod toleramus , fi cogitemus ,. quàm dura vers

Qu n

ba, duriora verbera , duriffima füpplicia pro no-

Jlg]iæ lt

bis tulerit ille

, €ujus caput fpinis redimitum , 0«

culi

fordido velo ob

QU f'*'

voluti , aures convitijs op«

pleta

tls &

» 0s felle & aceto amaricatum , facies fpus

; fur,t

alapis fedara, genz vellicate ; humeri cru«

c€e de

p

(ibler-

refli, cor morroré obrutum , vifcera do«

ffet , *

Oribus concufífa

» Corpus flasris coníciffum »

1 cgpim

membra extenfíà :

$

.inanus & pedes clavis tere-

rati , latus lanceá

ye u

perfoffum! Moyfes olim aquas

-

; duf [

amariffimas ligno j

je&to vertit in. dulcedinem;

hon minüs omnis n

ceabre

oftra tribulatio dulcefcet, fi.

PIO dignitate pond

eraverimus dolores Seryato-

Operafe

Ccá

rié

EE

404

"t

Y od

n dea

ris noflri.

Igitur , ó mi JESU , tecum Crücí

Árimus p

configi defidero , ut exinde mundus mihi ru-

retiperi

cifixus fit, & ego mundo,

Et quemadmodum

tus divimy

tu crucifixoribus tuis pepercifti , imó pro ijs o«

finfhus D

rífli; ita & ego ex animo dimitto debitoribus

um dic

meis : tu ignofce ignofcenti , & doce me

Dets nofl

Benefar-ere»ijs , qui Hme odqrqnt.

ncicliih

Seraphim ;

Samine À

xvij.Cal. Decembris. Dies 1 ï.NoAvcn—lnbhris

cæiösque |

$. Maclowvius Epifcolms in Britannta.

m qe

W Ne

üm mari navigarer fanctus hic Antiítes , in«

C

cidente feftiviffimá Pafchatis die Sacris ope-

fotinem

rari, & comites centurn oCtoginta Epu':o divinó

Qit efeci

D: f

reficere cupiens, rogavit Dominum , ut locum

rei tam fancte aptum concedere dignaretur,

Wtg h:

Mox infulam parvam ) vaftz molis belluam ma-

Xiï:C(

l in f

rinam) confpiciatus , cum fuis defcendit , & qnod

Trm f

animo concepcrat , rité peregit: cümque ad na«

ves omnes redijffent , cum ftupore vident Infu-

atb

wdemus 1

]am , quam p

utaverant, fe movere , ac fundum

fcüntque , vivum corpus fuiffe.

pe

tere s ägno

xPm |

Hoc videlicet. opus fuit dextera Excelfi , qui

Sitcratif

facit mirabilia in terra ac mati ; qui Ele&tos fuos

ducit per ignem & aquam , ut inde in refripe-

n'fbüï tuis

rium educat. Hsc veró prerogativa folius hus

Dietatem

mani generis propria eft, nóffe pro DEO mori:

Aboleis

4) hoc coeli cives nefciérunt ; inquit Bernardus,

"bofen

Omne enim

nifi per Ecclefiz filios didiciíTent.

Das

'allorum opus eft, laudare DEUM ; atqui non pa-

ib D

m

p

(4) Serm. 68. in Cant.

| iedf.

IE

EEE

*

$3X ;C $BR

405

]

rüm deceditlaudi, í(i defint , qui dicant: tran-

'ecum Crij

fivimus per ignem & aquam , & eduxifti nos iu ,

]

g m t

madmota

refrigerium : Concinunt equidem Angelici Spiri-

tus divinum illud Trifagion: SanCtus, fan&tus ,

o pro p

fanctus Dominus DEUS Sabaoth ; nullus tamen

debiorl

C m

eorum dicere poteft: vindica fanguinem noftrum ,

Deus nofter : Solium Aldffimi alis fuis cireumdant

Seraphini ; nullus tamen illorum ftolam fuam in

...—-'d

Sanguine Agni dealbavit : legationibus funguntur,

Noventi

cclósque movent fpiritus fuperni; nullus tamen

panti

eorum cclos fübivit , martyrij laureà decora-

tus.

Nempe pauló minüs ab Angclis minuit

Anriles,

o Sicri

hominem Deus ; imó quafi majorem digniorém-

Epulo d

que effecit: cui enim Angelorum aliquando dixit

;.'

Deus: filius meus es tu? cujus ex eorum numero

E

: hr

dignittl

naturz , hypoftatice eft unitus ? cui Angelorum

belunr.

dixit: ego ero illi in patrem , & ipfe erit mi-

hi in filium ? && quis eorum przfumit Deum pa-

]dit j & q[ï

trem fiumn appellare ? Atqui nos , praceptis fa-

mque 4

utaribus moniti , & divinà inftitutione formati ,

viden P

audemus dicere : Pater nolter , qui esin coclis.

n

Pro gratia hac infinitas tibi rependimus gratias ,

)us flüfïe.

P Escds t

Ó facratiffima Trias ; & quiatam ego , quàm crea-

ture omnes , minores fumus cunétis miferatio-

| Ek&OS 'ü';«

; n f0j

nibus tuis ,. hinc fpiritu fupplici imploro divinam

a o

pietatem tuam , tn tibimetipft grates referas ,

fuppleásque laudum noftrarum defe&um. — Tuin

DEO mo

1201 j

fluporem nos rapis attonitos , dum effecifti , ut

Deus Homo fieret , & Homo Deus : xnó. hunc

ipfum Deum - Hominem nobis in cibum 2ac potum

[qüinonï

dedifti , ut velut. confubftantiales illi. fiainus, 82

fi

La

ciusag

chg

&o6

»99) (X $63-

ejus pafti carne , ac Sanguine potati , unum quid

tte ctop

beatos 1

cum eo efficiamur, Veré

Quat.

Magnus Dominus , ? magna virtus ejus.

fue Myf

xvi. Cal, Decembris. . Dies 16, Novembi'is;

bqunr

CFatmentul

B. Albertus EPionpm Ratisbon.

- entofüm

mata; db

,

Ximium Suevie , Bojariz ; & totius Germa-

niz lumen , Albertus , Lavinga natus eft ex

Wn , Via

Ws dtCEE

honefliffimis parentibus. Monente Deipará , ha-

bitam divi Dominici etiamnum |juvenis recepit à

(b etenin

beato Jordano , Generali tum Magiftro ; eum

Ofert] i -

tamen ob ingenii duritiem rurfus deponere co-

ticua (ofp

gitans , ab eadem Virgine fanctiffima revoca-

loemm:

tus eft , qux eam fcientiarum reconditarum co-

- Qu«

piam ipfi infudit , ut exinde Magni cognomen fit

um ! conc

adeptus. SanCitatis fama , que de ipfo vulgaba-

Donini,

Mi M

tur , Urbanum IV. & Clerum Ratisbonenfem per-

movit ,ut dictz Ecclefiz Paftor fuerit dele&tus ;

M

quó tamen pompam , qu excipiendum fe fciebar,

ittttsf

Tidete;.

eluderet , civitatem noCtu ignotus intravit , &

apud Fratres Ordinis divertit; quam dein humili-

Weng , te

at ) dCdu

ratem e€tiam. Pontificali fublimis culmine perpe-

rtuó retinuit, Tandem cüm gregem fümmá curá

ac vigilantid rexiffet , facultate à fummo Pontifi-

MN|

ce multis precibus impetratá mitram denuo po-

n d

fuit , & Coloniam rediit; ubi , dum implicatis, quz

x lmö Iantu

[

ad ipfum referebantur , quaftionibus refponde-

!

ret, fubitó memoriá , & rerum omnium fcientia

1 Cs

l

Cid quodVirgo olim futurum pradixerat ) deftitu-

PDttnis.

(

tus ; ad mortem imminentem feduló fefe przpa-

rare

. (4) l

g

» 83 901)X€ gæ-""

407

g »

rare cCepit , quam etiam fanctiffime

Qbïït , inter

beatos aternüm victurus,

i

Á

Quantá devotione erga auguftiffimum Euchari-

—

ftie Myfterium fuerit affectus , ejus. fcripta fatis

yempns

loquuntur , quz in inrer aliafic habent : (4) Sa-

cramentum hoc, Sacramentum eft omnium Sacra-

li.

mentorum , continens in fe omnia divina charis-

; Germh

zata ; cibus eft, nutriens animam in vitam zter-

vs d

nam , Viaticum , confortans & refocillans , pig-

nus xternz plorie , & condimentum divinitatis :

ipiti, li

recti

tibi etenim , Domine , ita incorporati meremur

tro ; t

offerri in templo divina Majeftatis , ut fimus par-

ticula corporis tui , quod in dextra Parris eft col-

yere o«

j fevoc

locatum :

4tum (

Quam dilecta tabernacula tua , Domine virtu-

tum! concupifcit & deficit anima mea in atria

nomeu

Domini , & altiffimum ponere refugium füum

Vulgäbä-

eftit. Meritó itaque de infinita bonitate tua

n&m pCf-

confido , & taliter confido , ut , quamvis mepro-

dl

e ii

jiceres àfacie tua , & ad portam ufque inferni de-

truderes , animum tamen non defponderem ,

fQViï 9&

fciens , te Dominum effe , qui mortificat , & vivifi-

«at , deducit ad inferos , & reducit.

Certus prz-

y g

terea fum , plus me amari à te, quàm ipfe me

nma lr

amare poffim ; atque. paratum te effe, in quavis

) Pomih«

enio po

anima $& corporis neceffitate mihi fübvenire,

Imó tantum de te confido , ut , quamvis me cum

?2[i55 qüæ

-

Petro mergi permitteres ufque ad genua , imó

fponte

fcrent

€uivis periculo , cafui , anguftiz , tribulationi col-

lotenus, & eó ufque immergi , ut omnes de falute

|defne

Q6

meca

: prape

n

| - CO l. s. de tuch if 3. i 4 d

408

—

yea defperarent , maximá tamen fpe ac fiducif

obriny

firmiffima ad te emergerem , probé fciens , quó.

obfequ

fum ,. t

majus eft periculum , eó majorem etiam effe cu-

ram tuam , & celeriorem mihi fuecurrendi pro-.

elet,

penfionem : fi enim tibi de omnibus , etiam mini

morbo

dile&o 4

mis creaturis , cura eft; quomodo hominem de-

rclinquas , quem ad imaginem tuam condidifti , &

Commn

pretiofo Sanguine tuoredemifti?

Ál ene

divit,

Potuit amor tuus infinitus te inducere , ut. di-

vinum hoc Sacramentum | inflitueres , teipfum in

Epil

cibum apponendo ; & non poffit , velítque idem.

poraler

amor , famelicum me pafcere , nudum veftire ,.

Synaxir

TCQuen.

periclitantem juvare , dereli£tum affumere , pu-.

fillanimem folari , refpicere flebilem , ab omnibus

d effe

1andem derifum ac proculcatum audire , quum ad

dicente

Is hom

te clamaverit ? In te , Domine fperavi ; &

fem

—

Altifimum p ofui vefueium .m*eum.»

Confum

xv. Cal. Decembris,- Dies 17. Novembris.

[ &tt

Rlcias

$. Gertrudis l/ïrgo.'-

qu Pri

"Obiliffimis orta-parentibus Islebii in Comita-

qno'd «

tu Mansfeldenfi Gertrudis, in Rodardenfi

Refp

Ísn€t Benedi&ti canobio. etiamnum quinquennis

LW

Íc Dco confecravit , adeó exinde à Sponfo divino-

T*5 i

Ofin

amata , ut & cor ipfius jaculo ignito vulneraverits

& fibi ipft inferuerit , cor. fuum . viciffim illi tra-

ä . ignm[

dens. Virgine ceclorum Regind conciliante , JE-

j muss

fulum in finum fuum rece

pit, efque annulo dato,

Te

defponfa eft,

Vifionibus celeftibus recreata mul-

1 ïum,

ta , atque fublimia intellexyt , promiffümque à Deo

&h,

*

obti«

.-F-KM*

MHSXOCMM C

-

dl

obtinuit ; neminem , qui ejus patrocinium devotis:

M . qm |

obíequiis prenfarurus effet , de hoc niundo exitu-

a eeo |

rum , quin ejus converfatio Deo placitura priüs

effet.

d pro

Denique amore potiüs diyino quàm alio

jam Iüni«

morbo languentem Chriftus , fanctiffmà Matre',

nem di«

dile&to difcipulo , & candidiffimo Virginum choro

ial

comitan'ibus , corpore exolvit, ac intra cordis

fui penetraliareceptam, in cecleftem thalamum in-

duxit. .

NT

Epulo Euchariftico fummé addifta cibum cora

cei'pfum nl

qie ydem

poralem nezufeabat , nec fine lacrymis facram

Dubitans aliquando , an

vefttt,

Synaxin frequentabat.

requens adeó communio quibusdam permitten-

[e . n

da effet, lucem à Deo petiit , audittque eum fibi

ommas

dicentem : cüm deliciz mez (int , effe cum fi«

!

þquum

Iiis hominum, & in. hunc. finem inftituerim iftud:

X

facrum Myfterium , ut effem cum meis ufque ad

/

confummationem fecui ; impediens quemquam

( excepto ftatu peccati mortalis) aufert mihi has.

delicias ; non fecus ac moderator , qui regio ali-.

[

cui Principi familiaritate nobilium epheborum ,,

uód conditionis inferioris fint ,interdicit,

"Ti

Refponfum , fuper mel & favum dulce in ore

od

meo , & quod tollit omne dubium , omnemfo-

jinquen

ras mittit timorem , quó minüs fiducialiter ad

fo da?|

Dominum meum accedam.

Quamvis enim in-

qel'avmb ;

dignffimus fim , ut intret fnb teCtum meum Deus

j Ill t 3!

ineus ;

dio

[o)

nus sam efficiar foli ejus bonitare,

nté "

Te igitur , ó bone JESU , caudium Angeloa

ylo &t

yum , & gloria fan£&torum tuorum , laudo , amo;,

eatatr^

colo ; adoro humilimé , rogans , ut in hac ho-

i

Ce 5

Ya

- o

j

410

«S3) 0882

ac hor

Ya te Deo Patri pro meis peccatis offeras , fi-

tavit (

€ut te in cruce pro totius mundi falute obtuli-

fti.

Tibi grauz infinite pro eo , quód hoc

lapidibl

nem h

inzftimabile Sacramentum dignatus es inftituere ,

Inde

per quod codlum & terra reconciliantur , & im-

DEO i

menfis gratiarum donis replentur.

Coram te,

efe ia

Ó auguftiffimum Myfterium , cum. fumma reve-

hente à

rentia procido , & cum omnibus Angelis atque

VatfOS :

Archangelis , Cherubinis ac Seraphinis, cum fan-

háPerr

€tiffima Virgine Matrà tua , ac dilecta Sponfa

ddifcar

tua Gertrude , in cujus corde tam dulciter ha-

bitifti, cümque omni militia cccleftis exercitüs:

guari |

füdam:

hymnum glorig tuz concino, centies millies

qud

imó fine fine ingeminans : Laudetur & adoretur

fanGtiffimum Altaris Sacramentum.

Dixifti olim ,

wet fim

des pre

Domine , vivente adhuc Sponfi tuá Gertrude ,

ad fan£tam Mechtildem : vel in faerofancta Ho-

Opus m,

