ää'ï'

$39 ) ( 8

fanet infirtmá , diruia reftauret , alliget confrattá ?

wFiO prale

& qui olim plurimos agrotos folo facra vellis

« teThO -

attaCtu perfanavit , mihi etiam reddat priftinam

mas folveb;

valetudinem , qui non. veftes folüm , fed ipfum

Domini 4m

(enti extra.

€jus Corpus facrati(iimum contingo ; ut ( quod

monet Fortunatus ) qui DEI cibo pàfcor , DEO

tre harere

Vivam,

nabar, [ ha

Pratercà in arte pingendi etiam me inítrue.,

WOrtQIe tan

utin me exprimam imaginem Filij DEI , qui me

1 ftypia

condidit ad iinaginem fuam ; & crucis mortifie

, m

cationem quitcr portem in córpore meo. Hané

" undo Mif

imaginem in fe exprefferunt fan&ti Mártyres ,

"tone Then

de quibus Áugultinus: quó tortor ácriüs punge

ttmfifros

bát, eó pulcris pellem carnis eorum pingebat ;

nfb T|

pun&urà fiquidem pi&tura erát ; quód fi vulnetá

"l maxim.

própter Chriftum in corpore meo non porto ,

OPHICI' Ir

faltem Vulneraà Chtifti portem | in corde meoj

Ti

Tl Oationts

portem Coronam , Crucem , Clavos , Laànceamj

D

portem plagás omnes , laude digniffimas ; à«

i, Qb 1

cerum , fel, arundinem , morteim amariffimám ?

"At

ita Chrifto confixus Cruci, imaginem ejus in mg

* m Q

HOH[AU.h

)

0a

exprimam , qui eft

! m yer

Via, Veritas CT Vit4,

Were f

"

à

—

At d

bcf

x

1v Cal. Novembris, chs 19 O&obrt

Sé

Wil hæ

$, Perrüs dé ZVlcantara.

A Cl

Otus in contemplanda Domini Páffioré eráf

M

Petrus Alcántareus , dum facris opetarétur;

N

ii nj

W p

Accedens ad Arám, clivum Golgothaum fibi vi-

ll

(tit X

debatur confeendere , totümque. mundurm facrie

lt

fició

V &t

)

$83 (X B-

353

! Conftidi

ficio pralentet

facrg vdi

n habere ; pro cujus falute id Pa-

tri 2terno offerebat,

. Sub canone in uberri-

at prifinn

mas folvebatur lacrymas ; tantóque in prafentia

: ibd ipfm

Domini amoris affettu zítuabar , ut facie Íplen-

; üt (qucd

dentü extra fe raptus , .per rempus aliquod in

&Ícor , Di(

aére hareret. . Sacro abfoluto ad cellam fefti-

Y

nabat, ut habenas laxaret fpiritui in amore ho-

me iil

noreque tanto hofpiti habendo , nihil moratus

EL , qut

larvas flygias , que ingentes tumuültus tum in

wes m

€ella, tum circa eam frequenter ciebant, Dum

meo, Ht

aliquando Miffam celebraret , affiftente Seraphic4

li Máne

Virgine Therefi4, fan&tos Francifcum &t Anto-

crus pj*

nium Miniftros habuit, qui facram Hoftiam , quam

m pin Qu

ipfe fan&tz "Therefiz porrigebat , in genua pro-

d [i vl

voluti maxim fübmiffione. adoraverunt,

non pol'w:

O Pater mifericordiarum , & DEUS totius

corde 19

confolationis , - quid tibi retribuam pro tanto be-

g, La

neficio , quo mihi UInigenitum tuum non folüm

;mtümas j

in Redemprionem , fed etiam refectionem ani-

;ma'rifümamf

mz.mez -conceffifli ,. ac in . illo omnia nobis

T CiUS J

dondfli ? Ó amor immenfus ,.ó grande donum!

A

o

quàm veré dixit. Francifcus Sera

phicus , non

videre fe ,. quid ul

à appeterent Sacerdates ;

'/

tanto - digni effe&ti mi

niflerio; interim- vix , eft ,

Ü

| '&-o'l.)tiü

qui- hzc recogiter corde; alàs certé. non tam

citó recederent À fonte hoc:aquarum viventiam ,

aut cifternas. diffipatas ,. qu& nec guttulam veri

4foit

gaudij continere. poffunt j fibi quxrerent fode-

op

tarati

réntque. . De fonte ifto Salvator ipfe dicir: qui

[ihi "

utti

iberit ex aqua; quam ego daturus fam , non i

TU

f

Uetin atemum, Stulii proinde funt, qui bono

f

(2)

DÀ

N

E

354

- $49 ) (( BeS-

hoc vero acfolido derelicto , inhiant vanis ho«

oxime ab

noribus, delicijs , opibus perituris; qui volup-

nndum , u

£aübus terrenis indulgent ; & vitijs diffluunt,

ferrenr,

Anima porro mea afcendar de deferto hujus fa-

ble 4gtot

culi; intret in gaudium Domini fui, ut videat de-

hum defere

corem & ploriam DEI: JESU fit unica mea fuffi-

cientia , omne defiderium meum.

Non fic defi-

pitrebiae.

IntCpt dei

derat cervus ad fontes. aquarum , uti anima mea

ftcc fnti

ad te , DEUS : tu pone te , ut fignaculum , fü-

tlisicoy

per cor meum , ut t€ amem fuper omnia ; pone

Ttà Canobj

te ,ut fignaculum fuper brachium meum , ut om-

"Iotren

nia agam ptopter te; & ita jugiter cogitem de

* o

te , donec veniam,& appaream antc faciem tuam;

RE meni |

facies enim tua decora , in quam defiderant angeli

10 Tetedeba

profpicere,

"Ra

gESUS unictim ban;tm meum.

nssasuili

"I gt

S

-—xn] Cal.Novembris. Dies zo.Ociobr—;

lm fhe

Venerabilis. Urfula. "Bemnucafa.

,. Qu

j

H

Ppofité dixit Auguftinus: (4) vita corporis

- o

Patuit

3. Fac,

anima eft , vita veró animz DEUS.

idin Venerabili Matre Urfula Benincafa , cujus

hJU EC[mgi "

Spiritum juífu fummi Pontificis probaverat fan-

L] Qnm

&£us Philippus Nerius; (£) qui facrá ei commu-

nione omnino interdixit ; ut proin menfibus com-

&t 5 &

Aete th

pluribus folà communione fpirituali contenta effe

debuerit,'/| At fübitó vehementi adeó deliquio la*

morte

lgb

-bqrare cxpit ; ut cenferent medici , eam à

CEEN

p

l SalVator

W

(4) serm. 28. de verb, Apoff.. (b) Hifl. Cler, Reg.

l. 9, p. 405-

( lr

ufli

t Vant 1

£33)(0(882-

955

proximé abeffe ; monuerítque fororuim u

qu ttb»

na L] Cu"

randum , ut facrum Viaticum pro tali artic

ulo ad-

:iis diffu:,

ferretur, Nempe vitaanime DEUS eft: vix cus

tto hyis

bile zgrotantis fubierat Sacerdos, Epulum divis

ut videatà

num deferens ; cüm Urfula , ad. fe rediens $ CE«

ca m l

pit refpirare ; vultu rubefcere ; & denuo vivere,

Non ficde

inte

Ü

gr& dein fanitati reftitutà

» poftquam Cibo

j anima n

ifthoc fan&tiffimo refe

&a R]i(ret'.

culum ,

De licentia

Archiepifcopi Neopolitàni curaverat , ut in pri«

omia ; p

vato Canobij oratorio Venerabile Sacramentum

um , Ut Oïf*

€xponeretur feriá VI parafcevés , in memoe

: copitet

riam dominice fepulture : quo tempore ipfa ,

um

cibi ac fomni oblita , etiam cateris recedentibus,

derant i

non recedebar , Magdilenam imitata : & cum

diviniffimum Myfterium pro more Ecclefiz alió

€in reportaretur , nullum admittebar folatiümy

r

&c cum eadem Magdalena querebatur

$

tulerunt

Qdobs

Dominum ineum.

(4) Quidtam cordium vira

ij

dixit

squam JEfus?de tiuo

»quieo yivebat: cüm Chrift

usápparuerits vita

"t COW

( pus

Vellra, Fac,Ó JEfü,vitaànimaz :

nez,sfacsutfaginatus

tuo facraciffi

mo Corpore;, vivam, jam non ego ,

lmcflfa ! b

Verüm tü vivas in me , qui mortuus es pro

at a

me. Bonum mihi

&i m

fit cum Petro , tecumn effe ,

tecum , & de te vivere,

Bonum mihi , ad.

ibis &

&rere tibi , DEO mceo P

& óinnem fpem mes

contet!

àm In te Feponere,

Auge mibi fidem , fpem

, deliqu?

fobora , accénde amore

m ; & , qui factus es

iuhi Salvator , falyá me.

Tu ftus es imihi

prOXf'

Gbus ; guftem itàque , qu

am Íuavis fis , Do«

p UM

? g N

—

r E -

2)2

mine,

a

3 ]

Ih, 75. in Cant.

356

3CX

mine , panis Angelorum , panis , omne dees

qim ctedi

&amentum in fe habens,

Ecce nunc hora fa-

ne, qu &

Jutis , ut fruar optatiffima prafentiá tuá ; ecce

quitates tme

nunc tempus acceptabile , ut ample&ar te, ne-

ne : qu |

que amplius dimittam. — Accelera adventum tuum

cinmm diva

in me ; fonet vox tua in. auribus meis , quía

Wb , tt pr

eloquia tua dulciora fuper mel & favum. Vul-

Tartarcorutm

nera cor meum in uno oculorum tuorum , qui

! Hoc wt p

t lonorem

Petrum refpiciens , illicó ad lacrymas commo-

vifti ; ut jugiter langueam amore tui , jugitet

Qu Amefq

tecum effe defiderem; quia

dit, d Ilf

Vita noftra ab(condita efl in DEO.

]

tt ] : Qu

tdtots ad.

Dies z 1. Octobris.

fits prom

. Xxii. Cal. Novembris,

AU in fhp

$. Urfula Pirgo e& Martyr.

n]unims &l

Ambro-

Eré DEUS in orbe terrarum ludit.

Omine » r

fium ablegat Mediolanum , ut nomine Cz-

faris cle£ctionem Epifcopi promoveat , intcrim

Wt d

ipfe Ambrofius non fine prodigio eligitur. Phi-

lemonem in theatrum producit , Chriftianorum

"ag

ritus gentilium rifui exponat : at ipfe ex mimo

"ts qr

Saulum , czdes fi-

Chrifüanus fit , & Martyr.

"ag

delium fpirantem , in vas ele&tionis wansfor-

NWWM

mat.

Urfulam , iter ad Sponfum terrerfüm

P W -&& "

cum undecies mille virginibus cogitantem , ven-

eCatm d h

to adverfo Coloniam propellit , fibíque cum

m TU

comitibus zrernum defpondet ; dum pro fide

Tltntum d

& pudore tuendo ab Hunnis omnes cadun-

tur , przcipuz deinceps agonizantium patronz,

VT Bo

p'l'iLïIS B

Aderit aliquando vefper vita tux r ídque

x

quim

4

R

|

Q

ER m.

-«893)1 X 8

357

!

]

omne 4

:

À

t

quam credideris. Et quid tunc ages ? Miferum

nc ho f

me , qui toties perduellis extiü DEO meo ! ini-

i

quitates mez ficut onus grave gravatz funt. füper

o

eQar t

inc

.

quó fugiam ? Scio , quid faciam : patro-

Ventum tui

cinium dive Urfula & fociarum Virginum pren-

mes ,

fíabo , ut prafidio tam valido vallatus . hoftium

fav VT W*'

tartarcorum. impetum repellerc poffim.

torum ,&

Hoc ut pro fupremo illo articulo impetrem ,

mas Comm

in honorem gloriofi hujus exercitüs , & pra-

t , jugitï

Cipué Antefignane Urfule , facrum |dicam ho-

die , de illins confecutione. nihil. diffldens,

Feli-

ces illi . qui facre huic, Congrgationi adícripti,

/

undecies ad Aram litant eo fine , ut ( quod di-

vinitüs promiffum creditur ) .fan&tum hoc prafi-

- Qdonr

dium in fuprema lucta prafens habeant. ]ta

iunitus , & fi ambulavero in medio umbra mor-

fyf.

tis, non timebo mala , quoniam tu mecum es ,

j d

Domine , tamquam bellator fortis , qui paráfti

nomiqe

:

menfam adversus eos , qui nos tum pracipué

ea s lnttl'äü

eli ftüt, h

tribulabunt. —Sacrificio ifto muniti , migrabimus

ad alteram. vitam magná fpe , & fiducii : fic

hll

animatus divus Martinus , dzmonem generosé

f n

compellavit , dicens: quid aftas , cruenta beftia?

, al

nihil in me funefti reperies.

Hanc eoutem fiduci-

nis t

[anStdï

am utaífequar , venerabilem DEI famulam , An-

m fCl'fcm-

gelam da Pace , imitabor: (4) quz , etiámnum

anem

parvula , cüm forté Sacerdoti , Venerabile Sacra-

Hb[quö 9

mentum defcrenti , in platea occurriffct , in ter-

yn p

rem proftrata DEUM fuum adoravit , vidítque é

e f

(

rronz'

facra Hierotheca infantulum Ípeciofiffimum pro-

jutm p?

(2) 3

dire ,

n

/ dquc P[l

J

4' (4) Cbran. Dominic.

Em

358

»«&932)0DCS83--

dire , & in amplexum füuum ruere ; cui petenti s

Nos cati

quod fignum mutui amoris viciffim reddere: »

nedim ,

.

*

refpondit

cor meum in pignus amoris tib!

yus Reden

dono.

pro pecca

Cor igitur meum , optimeServator , tibi do-

f ationes

no; & Íi tuum eft , & in manibus tuis ; quis

h? In ani

illud inde avellet ? Anima mea in manibus meis

Qonem ob

femper ; fed jam non in manibus meis , fed tuis,

YWOrl pat

Stemus ergo fimul ; & quis adverfarius pravale-

nit fenCtic

bit ? Nihil evincet cruenta illa beftia , nec 1n me

fticom ;

funefti quidquam reperiet ; etenim

retiativ

Tie eripies animam meam à morie,

ftntationi

-9

omnibus f

xi. Calendas Novembris. ijïes s 1 O&obfïs*i

Q redire

Wopheti

X Toaunes DBonus.

QU operi

Raceperar. olim DEUS populo füo : non ap-

K parebis in confpectu meo vacuus, ld mul.

Aü0nem q

Qt6* n

tó magis nos tangit in nova gratiz lege ; quando

Pátyerbus

non jam carnes taurorum , vel hircorum fan»

T n

guinem , fed Carnem immaculatam Filij DEI , &

]

D]?

I10f

pretiofiffimum ejus Sanguinem immolamus. — Ve«

züm mifer ego conípeétum DEI quotidie fubeo ,

chdl'tnu'g

quin boni aliquid feram. | Difcam, aliter deinceps

lfmæ, Qlli

3 Vr

agere , àbeato Joanne ; qui fzculo aliquamdiu

cedens , ubi primüm matris precibus , & morbo

At ium u

divinitüs immiffo. fapuit , omnia arbitratus eft , ut

ftercora , ut Chriftum lucrifaceret.

'Tentationes

Wt Gej

carnis ut vinceret , acutiffimos calamos fub ungues

COningr

n

"

digitorum infixit , corpüsque ferreà catenà feverd

tll

caftigavit , & ita haud ingra;txm DEO obtulit ho«

T Ya

locauftum,

* 7Nas

Wtb.]

329 )C 888

359

cui pati

Nos carnem Agni cum la&tucis apreftibus co-

n feddtt:

medimus , inquit Rupertus , dum . videlicet. Cor-

; amoris u

pus Redemptoris noftri accipientes , nosmetipfos

pro peccatis noftris affligimus, — Sunt. autem af-

r , tibi d

flictationes alie externz in corpore , aliz intet-:

5 fus; Q

nX in animo,. Ille multüm conferunt ad. perfe-

anibus mi

€tionem obtinendam , & reddunt hominem Sala

$5 fedt

vatori patienii miró pratum ; hz vetó funt ipfa-

às prava

met fan&titas. & perfeCtio ; videlicet dile&tio inià

j Ieci lt

micorum , proprie voluntatis abnegatio , amor"

appretiativus DEI fuper omnia ;, patientia in carnis

tentationibus , fübje&io fui iplius , amore DEI.

M

Ed

omnibus faCta. (4) Igitur in noftro corde eft ,

, Oi

quó redire jubemur , ait Hieronymus , moncnte

prophetá : rédite prevaricatoresad cor. In reli-

quis operibus'bonis interdum poteft aliquis exeu«

jo : n

fationem quándam prá&tendere ; poteft' enim di«

s l

cere: non poffum jejunare, non poffum omnia

gt , QU

pauperibus erogare * numquid autem poteft dice-

rcoum

re : non 'poffum 'inimicum diligere ob amorem

nj D!

DEI? non pofífum voluntatem meam' rationi 8

dans. ^*

obedientim - fubrnittere ?'Hae. mortificationes in-

ondie o

terne , quibus homo feipfum vincit , longé prz-

j d

C?ïx

W

ftant jejunijs , flagellis , cilicijs ; melior: eft enitg

patiens viro forti, & qui dominatur animo füo ,

N

, (

urbium expugnatore, pfe ^ Chriftus id isfinuavit

Tatu5 dii

beatz Gertrudi, inquiens : (5) qui fenfus fuos

Tent

continet à dele&tabilibus ; flagella j. quae fuftinui ,

$ fub upgllff

Ut autem & externis afflictatio-

mihi rependit.

atcnïfcm'

nibus vaeuus non appaream ; tibi ; pliffune Sal-

vators

obl

Z)4

iaq

,(d)[ibJ. Comm. in c. s.Mattb.(b)t.:;.injïqu. €. 7.6:

-

"

360

-92 01)($83-

vator , in'aliqualem fatisfa£tionem offera- omnem

fdes defic

tribulationem. . quam hucusque füftinui , omnem

P&'ï&iCü&W

mor & t

indigcntiam. , quam paffus füm , omnes angores ,

quos pertuli., infirmitates omnes , quas fübij , om-

faciem di

nes hoftium infe£tationes ,. omnes animi & :.cor-

(4) Jn|

poris dolores , quos interius & exteriüs toleravi,

extibere ,

Tu omnia hec doloribus tuis conjunge . ut me-

WRCECCUL,

ritum inde trahant , ac tibi placeant ; adeóque in

u , qu

utróque homine mortificatus,iis accenferi merear,

qo Corpus

qui.cum propheta veré dicere poffunt:

witve. ul

libinde fac

FE

;.-P"roptef ;tef mo?gijicamuï tetá die.

DOCNNY

RUCQIE , a

. x Cal 'Nöïïembrïs.

Dies.2 5. O&öbris.

Wtat., (

A

L$.. goannes szn:/lmnun

tvis DEI

"AD facrixnh'««quotidiani;in,iacceäcps. JoannesCa-

Gl Chr

3

piftranus., adeó mentem colligebat , ut

QUs carad

Qüalnles. Íummi ponderis. negotiis occupatus , &

Vr fne

mifficnibus., ad partes . remotiffimas, pro' fancta

ts t

Eccleíia obeundis , diftentus , imó in ipfis. belli

dithtuy

tumultibus conftitutus ,.€ folitudine tamen religio-

UT ayetta

fa.prodire videretur , & miffis omnibus., foli tre-

Ms d

mendo. facrificio intendere.

Ho; videli;ct., eft,

*l5 amore

agere , quod agendum,

B0 Qmei

. (4) Superno igne accen

fus- ähimusï-nloh: :t.eþefc*ät-,;

rf

fed ftudeat ; femper ardere ;. inde pofcat igniri

Vele i.

unde czpit inflammari...Non premunt negotia

defider

momenti alicujus ; ludicra mentem occupant , &

Pefduxerc

alió diftrahunt., quando foli DEO attendendum

i hablz

effet, Ofcgecas hominum. mentes , quibus ve

m ,C Vera[

( SHATHS

.

fïcïs

Qu ef

. (2 Profper Epift. 48. z'n,-t'e?' opt(c. $, Am!zröf.v

V)

lj

-$3)( 0Cb

341

0. Of

fides deficit , vel devotio: quid enim fiDominum in

Majeftate fua praíentem cerncremus , nónne ti-

u , of

mor & tremor meritó veniret fuper nos? nónne

(5 angorö,

ibij, o

aciem divinam reveriti , accedere dubitarerus?

4) Jam veró taliter ille in Sacramento fe voluit

im & r

us tolerat

exhibere , ut. fepofito fervili timore ,. ardentius

fumeretur.

Iraque deinceps animo przfentiore

;C , Ut n

adeóqe?

agam , quod hgo , attentiüs traCtando , ac fumen-

ferioerets

do. Corpus Domini mei : non me retinebit , mo-

D

vebítve. ullus. hominum refpec&tus , quem . pluris

fubinde facio , quàm Deum ipfum,

Martio ere-

micole , qui, ne longius corpore-ac mente eva-

,./ ]

garetur , catená ferrea fpatium excurrendi (ibi de-

aob

finierat , dixit magnus Pairiarcha Benedictus : fi

fervus DEI es , non te teneat catena ferri , fed

oame

€atena, Chrifti : hic catena amoris Domini mei ,

l; ebat ,U

cujus caracterem & minifterium affumpfi ,. dein-

ceps me conftringet. , non refpectus hominum ;

ais

ro f

affe&us cordis erga eum me reddet fervidum &

attentum , ut nil ab €o me avocet , nihil alió men-

tem avertat.

Certé quidquid ipfe non . eft , va-

m*

nitas eft , & nihilum ; ipfe unus mihi fit omnia ;

E ;(Oü r

€jus amore relinquam omnia 5 ejus honori pera-

gam .omnia , etiam indifferentia ex fe: tu , Deus ,

confirma hoc , quod operaris in me ; & , qui das

n fCPCf.ü.[,

velle ,.da etiam perficere, Tunc beatus ero , fi

fcat g

defideria hzc , vota , & affeCtum. ad effectum

yt n

gl

, !

perduxero,

Tunc cor meum dignum evadet

[upüm

dm

DEI habitaculum , erítque regnum . DEI intra me ;

yendt

A

tu:€ veracum devotione Deum meum fufcipiam ,

quibi

ff

qui eft

Dulcis bofpes amma.

lx.

W ; («) Laur juflin. de ca[f. connub. c. 24.

as

362

"e95) DCS89

yra n anir

ix. Cal. Novembris.

fetvator

Die 2 4. O&obris.

&

menter j

$. Rapbael Afrcbangelus.

quam im;

Epetam hodie , quod dixi hefterni: fanCtüm-

R

&imegrit;

que cali Principem Raphaélem adftantem

&tot pe«

mihiin Altari contemplabor , ac ingerentem

Wbtrimis

id, quod fan&to Maglorio in aurem dixit Ange-

U05, üt p

lus cuftos: (4) age , quod agis; operare , quod

Q^ Ih tuo

operaris ; nec. dubita , nomen tuàm feriptum effe

t miferie

in libro milittz coeleftis,

f ivifer

O fi poftrema ifthec verba meis etiam auribus

tratlma

infonarent ! equidem fperare id potero , fi de-

hd |

bité perago , quod indies mihi agendum ; fi de-

Mottiney

bitá attentionó , reverentià && devotione rem

divinam perficio , offerendo Sacrificium , quod

olim pro falute totius mundi immolatum in monte

Calvarie , etiamnum quotidie in peccatorum no-

ftrorum reconciliarionem Patri &terno exhibe-

Etey

tüur.

Quódíi Chriftus mihi objiciat : (P) quoties-

a

cunque ante me ftetifti , tantüm vana & fuper-

9t5 Domi

flua cogitálli , & vix mihi fixam & ftabilem ora-

^

I) Hi

tionem fudifti , refpondebo humiliter cum: Augue

l

Is lan(lior

4

ftino*(c) ex zgritudine defluo ; tu cura , & égo

T egter

ftabo ; tu me confirma , & ero firmus ; donec

Ftt hg

autem id facis , toleras me , quia füuavis es &

Wi

dicis: fiquis aperuerit mihi , intrabo ad eum;

Vindie:

& cenabo cum illo , & ipfe mecum. Ecce,

Ottrar

Domine , paratum cor meum ; tu exurge , & in-

13 i

tfa

TW C

(4)Sur. in vita bodie,

(6) Awg. in pf. 85-:

(c) Hdem.

('*X lj

»£93 )C CS8$-

363

trainanimam meam. (4) Trahe me ad te, ÓCon-

fervator omnipotens effentie mez , & mihi cle-

Ykobris

menter illabere , decorámque fimilitudinem tuam,

quam in me corrupi , ad priftinam reduc puritatem,

:« fnun.

& integritatem. . De negligentiis autem admiffis,

adflantan

& tot peccatis commiffis , veniam füppliciter peto,

o erentan

uberrimis,& utinam, fanguineis cum lacrymis rogi- :

dxit Anre

tans , ut parcas fervo tuo , & remittas quamcun-

At W

que in tuo famulatu admiffam culpam, per vifce-

griyum

ra mifericordiz tuz , in quibus toties me digna-

ris invifere , & per adventum tuum ad me in fa-

jam auti

cratiffima Euchariftia: parce ergo mihi , & noli

I€r01üd'

vindiCtam furaere de peccatis meis , nec

i ; 1

Memineris delicta juventutis mee-

otiong r£l

Ü PARUES

THPR

Vïij. Cal.Novembris. Dies :j. Odtobris.

m in f

atotum 1*

$. Bonifacius Papa b.n. A.

Ecrevit fan&tus hic Pontifex , ne mulieres fà-

'no CXhi é

cra linteamina contingerent , in quibus Cor-

(

quorics-

nl

y ütpeï-

pus Dominicum tempore facrificij requiefcit,

(.) His longé puriores oportet effe animas ,

þbijcm Qtts

his fanCtiores, ac fplendidiores, Etenim ifta tan-.

cur g

tüm externé tan

J[4 $ &Cg

[o]

gunt Corpus Dominicum ; anima

veró humana illud in. fe fufcipit.

Verüm quàm

"m d

fuayis 6 ^

immundus fum ego ! venit íiquidem avaritia ,

& vindicat fibi in me fedem ; ja&tantia cupit

4d em

dominari mihi; fuperbia fceptrum in me praten-

" Ecco

dit ; invidia & iracundia de me certant.

Caflis-

k

rgc 3

H

em vi«

imi -conjugcs Chryfanthus & Daria carn

cerunt

Z

—(4) Idem, (b) Chrx(. Hom, 3. in Ep. ad Ephef.

364

-95 ( DC Se-

cerunt & fanguinem , demonem & tyrangum | fü-

ns eft,v

perárunt; vix pauculis ex Evangelio verbis au-

gelum p

ditis, ille Chrifto tam firmiter adhafit , ut nec

flem uttu

blanditim patris , nec fzminarum infidim , ;nec

ne Agni i

minz ac furor tyranni in ipfum quidquam potue-

ungere d

rint; hzc veró fidei fimul , ac. virginei pudo-

pltiblem

ris tenaciffima , in. proftibulo à leone mirabiliter

alverfa au

defenía, tandem , unà cüm marito virgine , ter-

ftla len

I4 ac lapidibus obruta , & vivens etiamnum tu-

Rfe, In 1

mulata fuit.

danatum ]

Welentie

Vos , fan&t Conjuges , caftimoniam me do«

cete ; impetrate humilem patientiam ; ut his or-

DI NEST

natus virtutibus ad Aram accedam , neque la-

W hom

fltre cor,

queum inde cum reprobis referam , ad aternam

damnationem,

Superbia rete eft diabolit , quo

It Omni x

ipfe primó conftri&tus , & cocdlo detractus , pa-

t memin.

rentes dein noflros involvit in paradifo, per-

'itum tib

fuadens falfó , fimiles Dijs futuros, fi mandatum

mj hi

DEI pravaricarentur.

Hác eádem maífi eó re-

À t

x

degit Nabuchodonoforem, ut comparatus fit ju-

mentis infipientibus , & fimilis fa&tus,

Hác A-

V. C4,

manum in furcam egit , Mardochao paratam:

Diabolo , inquit Auguftinus, nullum aliud eft de-

fiderium ,. nullum negotium , nullum ftudium, nífi

At F

animas . perdere. , maximé per fuperbiam : vidi

MT

impium füperexaltatum & elevatum ficut Cedros

Y a

Libani; fed tranfivi, & ecce non erat; & qua-

Qum f

fivi eum ,. && non eft inventus locus ejus,. Prz-

terea leo' ifte tartareus affiduó circuit , querens ,

ttiale Di

quem devoret , mediante concupifcentii: quid-

li

Qu

quid enim in mundo eft , vel concupifcentia cat-

DE] «

nIS

»£95 0DC6e-

365

Hunc Án-

-angum f

nis eft, vel concupifcentia oculorum,

verbis 2*

gelum percufforem ut evaderent Hebrai, po-

If, t nt

ítem utrumque zdium fuatum unxerunt Sangui-

idig , nt

ne Agni immolati: Nos cruore Agni immaculati

ungere debemus utramque facultatem , concu-

-

Tatri pOIUC-

pifcibilem & irafcibilem , ut abftineamus illicitis,

mj puo

adverfía autem fortiter fuftineamus,

mirabiltt

Tu, JESU,

ftella fplendida & matutina, quantocius mihi exo-

tpine, tt*

amnurm t

rere , in medio nebule inperfectionum quoti-

dianarum palpanti ; elimina radijs divinz tuz

praífentie ac gratiz , peccatorum tenebras , qui

« me d

ortus es in tenebris , lux vera, illuminans om-

: u hst

nem hominem venientem in hunc mundum.

nqu

Infere cordi meo tam intenfum tui defiderium ,

d aternat

iabOHa qUO

ut omni horá, imó quovis momento tui dulci-

ter meminerim , fimQue vir defideriorum ; ut

raus, *

tantum tibi pofthac placeam inbono , quantum

adi(Oa PCI-

mandatlm

in malo hucusque difplicui, Ita

wf e0 1

A peccatis mieis anundabor,

g t j

A

t h

viJ. Cal. Novembris. Dies 2 6. Octobris.

J

Q yratam :

$. Evarifins Papa e& Marryr.

Jid di dc.f

Tatuit Evariftus ; ut. peractá templi confecra-

dydun,

S

hia V !

tione mox facrum in eo celebraretur , ratio-

jcut Cedroi

nem addens: quia melius DEO nequit dicari ,

quàm facratiffimi Chrilti Corporis oblatione.

1 6

B.USo Præ.

Si per fan&tum MifTz facrificium templum ma-

uæffns,

teriale DEO optimé facratur , quantó magis a«

nima , quz , juxta mentem Apoftoli , templum

jj qui :

centia &T

Mffimus.

fi

DEI eft, 'Et quid eft Altare , mquu; do&

Jdio*

366

-9 ) (( $89

jdiota, nifi cor noftrum , in quo DEO per in«

pttit; pte

?

:

JESUM ;

tentionem offerimus , quidquid boni facimus

Certó quidquid in templis manufa&tis confpici»

Qmmoper

fleo, n

mus , totum in nobDis fpiritali edificatione come

Sitt t

pletur : ungitur templum chrifmate; ungitur, ani«

ma charifinatibus Spiritüs fan&ti: afpergitur tempe

DI

Ls AE

lum aquà luftrali; anima non tantüm aquá late-

ris Chrifi , fed pretiofo ejus Sanguine abluitur ;

Y GL

nam ipfe lavit nos à peccatis noftris in Sangui-

ne fuo: Cruce fignantur templa ; cruce pariter

Efern:

fapiffimé fub Miffa infignitur anima , & contra

hic di

damonem munitur : Templum cxlo zquipara-

Üpentes

tur, non enim alud eft , nii domus DEI, &

Jon artey

porta czli; Sacerdos etiam , quotidie ad Aram

Mudat :

faciens, domus DEI efficitur , & Chriftum in cor-

p1

Q beata

pore ífuo circumfert. (4) Si ergo mentem no-

itram domum DEI facimus , peragere in ea de«

li, r

Tf den

bemus Myfteria Dominica.

Id fecit fanctus Lir-

cianus ; qui carcere teterrimo detentus , ad fuos

hn Ánti

dixit : templum DEI vos mihi eftis , me ambien-

om! llbl

tes ; menía erit hoc pectus meum , non ex in«

animata , fed animata matería excifa , & DÉO

aVlS W

f Domi

confecrata, Fumus, afcendens in conífpectuDei,

& Íanctorum Angelorum, eft frequens & devota

L Yolun

oratio: Mufica , vel maximé DEO grata, funt

Vsvb

emitus ac fufpiria , juxta illud : ante te omne

ID ts

Q

Y

defiderium meum , & gemitus meus à te riofi eft

tete Q

abíconditus : /Es campaánum tolerántiam adyer-

g c()nfl

forum , & invictam denotat patientiam , quz fo-

$, feyj

]a opus perfettum habet , eclos penetrat & a-

Ves

[

pef*it 3

( Nilus ab

J

NT

-t43)C1 882«

367

perit ; prout S

iO t

tephano Protho - Martyri aperuit ,

i. ficimy!

JESUM à dextris DEI ftantem cernenti: Sed

ummopere cavendum , ne anima

$ tonfia

; DEI tcmplmn

tI0ne Cor.

effecta, rurfus polluatur: nam.

anpitüt a

Siquis templum DEI . violaverit ,. difperdet. illum

DEUS.

pitur teiy

iaquà lu

( ablutr:

vi. Cal. Novembris. | Dies 27. O&obrfs.ä

j in agl

B. Tetta Abbatilla.

uce patt

Efternà animam meam Te

, & conii

H

mplumDEI effeci ;

hác die oportet illud fed

uló cuftodire

per

) aqupt

g DI

diligentes excubias, fenfibus appofitas ,

ne da.

mon arreptis clavibus oftium carni ac mundo

je ad A

um in

pandat ; prout in quodam Anglie Monafterio

( cui beata Tetta preerat:. (4) ) Claves Ecclefiz

Tentetm n

ein &

fubduxit , ne facrz Sorores laudes DEO conci-

nere ibidem poffent, Verüm agnofcens fraudem

ftnchus*

fancta Antiftita , juffit eas. quarere ante templi

"TET ii

fores; ubi etiam in ore jacentis in terra y

ul-

me anbie

pecule mortuz fuerunt inventz. .

Clavis veró , quá mentem meam , . ceu tem-

no

plum Domini , obferabo

, €rit conftans. & per-

mfpg&umiä

fecta voluntas

» in bono perfeverandi : hancDEO

st der

confignabo , munus utique gratiffimum : ita enim

I

ipfe teftatus eft beatze Gertrudi , dicens: qui mihi

p o

lacere defiderat; debet mihi clavem voluntatis

f

w* confignare ; & cüm hanc obtuliffet Gertru-

r advef'

dis, repofuit Sponfus divinus : hoc munere tu

n. qu n

voluntatis utar pro Sceptro divinz mez magnifi-

eu

centiz,

Pcuf j

p

ï(z) Sur, bodic,

368

339 0 889

céntig, & de eo iu conípectu fan&tiffima Tri-

Hanc clavem ;

nitátis in perpetuum gloriabor,

v G.

velut initi foederis telleram , hodie , cum ad E-

pulum eadlefte acceffero , DEO meo offeram ;

citüm di«

1 v,

pleniffiméque in ejus manus , ac benepla

Efog

vinum confignabo. Ita eam fpiritus malignus de

fide(

manibus tuis. non .rapiet, JESU. opume: & ft

Ín pattt

brobait C|

ego ipfe revocare eam aliquando voluero ; tu

rebellem meam ad te propitus compelle vo'un-

ttm Salvàt

tateim.

Optimé novi , quód hoftis ftygius ma-

Ayrefm

ximé infidietur perfeverantie * . qu& [fola inter

fits utri

virtutes coronatur; quot enim íunt, qui bené

Ile dein à

inceperunt , fed turpiter finierünt ?^ bene utique

tbilac:

caeperat Iícariothes, ita, ut ctiam miracula pa-

Ciife J

traret; fed peífimé finijt, manu fui fufpenfus :

Cüm fà

benóé coeperat Salomon ; fed malé finijt , nimió

EX

TCtet P

mülierum amore ad idolatriam devolutus.

Conininio

adverfo malé inceperunt Saulus , & Magdalena ,

totfim:

at bené finierunt, in bono ad finem usque per-

quatdo o

feverantes. Nempe non quaruntur in Chriftia-

nis initia, fed finis.

Tu, Ó DEUS , qui es Al-

pha & Omega, Principium & Finis, à quo bona

Ummbus 4

cun&ta procedunt , tu grati4 tuà fan&tà me pra-

i je s

Inl

veni , ac comitare ; tu confumma in me opus

üitrn r

minifterij commiíli, & actiones meas omnes a-

at

qu

fpirando preveni , ac profequere adjdvando , ut

Til

QUE

cuncta mea oratio & operatio à te femper inci«

)

l

piat, & per te capta finiatur ; quia

Ts

ET

Sola perfcverantia coronatur,

Düm,

l

Qu aQ

: Clväï

um

tf Tr«

nc dartn,

v. Cal. Novembris,

Dies 2.83 O&Gb'ri&

cüm aLl

o offeram,

3. Stmon & Tudas , "pofloli.

Jacitim d

A [ Efoporamios & Perfas fan&ti hi Apoftoli ia

naligusd

X Y & fide Chrifti inftituerunt; quorum prior ferrd

ime: &l

in partes diffeCtus ; integrum fe4 & conftàntem

olueto ;

probavit Chrifti Difcipilum : alter , cüm imagi-

yele vou

nem Salvátoris ; velo làneo ab eodem prodigiofé

'üqgius Ill

impreffam , àd Abàgarum Regem detuliffet , ho«

[oh int

munis utriusque fofpiratém ipli attulit ; && Rex

, qio

ipfe dein aureis litteris infcripfit facra ilii imagini

"

bent uti

verbahzc: fr

P

es non confundit

» quàm' quis in tc;

niracll *

Chrifte JESU , reponit.

1

:

fifpent:

Cüm fànCtà Mechtild

1

Is ex Sponïo. divino -quæg

jj nm)

teret , quanàm eílet oprimà ratio , àd facram

Jums, À

Communionem digné íe parandi? hoc tulit re«

tagddtn

fponfum : fac id4 quod Apoftoli mei fecerunt ,

| usque

quando eos mifi, ut páràrent palthà; in fenfu

in Chl'lma'

iy[tico volens infimare , menfam ,. quàm paras

y o^

bant Difcipuli ,. denotaté amiorem DEI, qüi dat

j quo 00nd

omnibus affluenter ; & efcam apponit, timentis

j m p

bus fe ; máppam defüper extentám fignificare

p m OPHS

immenfam DEI clementiam ; bonitáteimi ac chari.

; ome ^

tarem , quz operit imultitudinem noftrorum des

j

feCtuum a€ navorüm

5

u'Van 0i j

?

Agnüm Pafchalem effe

ipfum Dominurn. noftrum , qui indies etiaminum

immolatur , & dives eft in omnes , qui àccedunt

adipfum. Hixc expendenda, haec ruminánda il5

li, qui ad Epulum. hoc coclefte digné fé parar&

€üpit, Certé praparatione háe Apoftoli dignos

a

Tes

[

|

476

- 89 ts

!

fe reddiderunt ; quales enim antea fuerint , fciz

N

mus; & quales poftea effeGti fint ,. confpicimus,

immolat

Petrus , amore fervidus, non abnuebat , cum

eperti?

Magifltro divino in carcerem , & in mortem ire;

rüm cho

Joannes fluenta Evangelij 6 Chrifti pectore tune

cteleflibu

maximé haufit ; dum ex adverío in Judam fatha-

Vilbiibos

nas intravit,

Nempe mors malis , vita bonis.-

(ble ny

Sancti Apoftoli , Miniftri Chrifti , & Difpenfa«

db àncpi

tores Myfteriorum DEI ,. qui per facratiffimam

lls pene

Eucharifliam vosipfos , 8 novellum Chrifti gre-

dt, nif

gem refeciflis , ac in fide roboráfüs; fciebatis

pï() C()nfu.

enim , Dominum dixiffe: qui manducat me , vi-

Ut qui

vét propter me: orate pro me , ut particeps

üm Tem

effe&tus Myfteriorum DEI, jam non fapiam , que

hi

fuper terram , fed qua furfum íunt, & fecun-

dümDEUM: Tüque, anima mea , agnofce digs

nitatem tuam , & divine confors faécta nature 4

"i e mob

jan noli ad veterem vilitatem de

eneri confíer«

vatnione redire.

Scriptum enim e

j

:

TC Á

T. N

n

Santli evitis . quoniam ego. (anctus fum.

nhm )

db

E

Cft*fbnans

iv. Cal. Novembris. Dies 29. O&obris.

W

'Obis

B. ldda lArgo.

(

Nter favores alios , quos füb facro Miffze facrifi-

D

tfb

cio aliás recepit beata Idda , (4) ex Ordine

0l

15 ägwn

divi Benedicti , aliquando , dum facrofancta con-

Stt Bu

fecrationis verba Myfta proferret , vidit Chriftums

de cetlis ad Aram magno fpendore fefe demittens

m('om s

«t

tem , & fibi fuaviter arridentem.

lCXuS

fs l ah

- (4à) Menol. Benedidlin,

Gïeg

,

37t

uetint t

(4) Quis fidelium habere dubium poteft , in ipfa

confocms

àmmolationis hora ad Sacerdotis vocem calos

yebat , t

mortem It

wperii? in illo Chrifti TESU Myfterio Angelo-

rüm choros adeffe , fummis ima fociari, terrena

vedbore tu:

ccleftibus jungi , unum quid ex vifibilibus & in«

adam d

?

vifibilibus fieri

*

mira dignatio , & incomprehen-

jta bons

fibile myfterinm !:Quódfi verbum DEI omni -gla-

x Dipe

acmailnt

dio ancipiti penetrabilius cft ; quidnilongé effica-

ciis penetrabit ipfe Filius DEI? Sed hoc nemo

Chriti g

fcit, nifi qui accipit; & legitmé accipit. — Multi

s; foi

pro confüetudirie accipiunt , neque meliores inde

cac me,

fiunt ; quia videlicer minüs digné accedentes , fo-

ut paf[iffgg

lim rem acopiunt , non. virtutem. Sacramenti,

