fapiam, Ü

Accedunt ad DEILFilium , fed mox iterum reces

? & fCCllï/'

dunt; cuüm interim ipfe s tefte Auguftino, nemi«

] od

nem deferat , nifi prius ab illo deferatur, — Bene

( at

wutique nobis ingerit illud propheticum : (P) quid

«ri co

mecum judicio contenditis ^ omnes dereliquiftis

me. Nónne delicie mez , effe cum filiis homis

If

nüm ? an etiam veftrz delicie , e(fe mecum? nema

/

pe feftinaris unusquisque in. domum fuam, Ideo

)&ObffIS-

me vobis in cibum tradidi , ut àvidó me comes

deretis : vos veró rejeciftis me dicentes: naufeat

.

anima noftra fuper cibo hoc leviffimo

,

interim

us i

ollis eypti inhiatis,

O quantum noós amar Chris

) " 0r l]

ftus in Euchariftia ! ipfum audite , ad fan&tam Ger«

Drän&g' cott

trudem ità loquentem * quandó ine tibi commua

jr Chom

nicoin Sacramento Alraris ;

dene

blandior tibi per am«

plexus & ofcula. — Inlege ántiqua preceptur erat

Qu

ägaifs in altari mieo femper ardebit* de altaribus

ia

pJ

TC

K'/

noftris

Td)w Gregl 4, ml. 6 g. (b) -j'erem.-

*

b

372

1

.

XupCeet

Itt£ vixel

noftris id longé v

eriüs dicitur , in quibus Chriftus

mortu t

affervatur , immolatur , fumitr.

Hic ardet ipfe

fncrit lib

amoris magnitudine , invitat , clamat * venite , co«

lbl neoo

o

medite Panem. meum ; fiquis fitit , veniat ad me s

fchfus,

& bibat, & fluent de ventre ejus. flumina aqua

gaum, c

vivai venie ad me omnes , qui laboratis ; &6

in fchifrna

onerati eftis, & ego reficiam vos.

Citium f

Gratiz tibiíint , 1

nünite Majeftatis Domine s

fitare , ac pretiofo

i Árann

quód me indigniffimum ita vi

etuoreficeredigneris. Situs

n ampli

Corpore & Sanguin

ttifem n

Domine , cupis effe

mecum s ut quid ábnuam egos

eífe tecum ? $1 tu non

defpicis vilitatem & indige

Üryena

Is enit

nitatem meam , quidnf viciffim mihi arrideàt dig*

a? fidelicie tuz funt , effe cum

Crüttione

nitas & Majeftas tu

ledictus profe&tó , cujus de-

BUtorjo

filiis hominum , ma

"n q

licie. non funt , effe te

cum. Situ eligis. vileni

lga(]llid u

creaturam , nos partem optimam eligimus , quaz

fun d

à nobis invitis non auferetur in ater

num ; quia

indiffolubifi

ïfndam, l

mens , tanti Sponfi ltificata prafentid

amoris vinculo Redemptori interius & me

dullitua

Gs 4t df

Wi q

copulatur.

Hocut fiat , Domine $

Pone me juxta te 3 C* cujusyis manus pugnet contrA

! Cs

ge.

sespasii

MWO]

K st

9 Qd

ton Qmühf

ll] C;:IL Nþo.ven.abrïsa bfc-:s 3o. Oc&tobris,

Bl O &

$. Germanus Ez)zfcopm Capuanus.

PIGh j

£^Um Germabus, Capuz Epifcopus , de corie

llb :

N«

filio medicorum , thermis Ángulánis utere-

h

6 of

tur , confpexit ibidem animam Pafchafii , $. R. E.

t mhä:re

Diaconi , qui non ita pridem defun&tus , eà fandti-

taté

373

-936 T9C $83

s Chrftt

tate vixerat , ut quum energumenus quidam de«

mortui tumbam tetigiffer , à fpiritu. nefario mox

arderit

enite (

fucrit liberatus.

Quafivit fanctus Prefül , quid

atad m

ibi negotii vir tantus haberer ? cui. refpondit Pa-

fchafius , jufto DEI judicio ad eum fe locum rele-

jina 4qi

jratis 9

axim , quód nimis pertunaciter partes Laurentij ,

in Íchifmate ele&i , contra Symachum Papam le-

gitimum tenuiffet ; rogavítque Germanum , ut füi

Jomine ;

ad Áram meminiffet : quo fa&to. di&ta anima ibi-

: ptcziofa

j 9

dem ampliüs vifa non eft haud dubié ad gloriam

coleftem translata.

nuá 666

Ut penas. inferni evadam , fincerá de peccatis

]&kä?

mejs paenitudine , & continuá piorum operum ex-

jde d

erdtatione DEUM mihi propitiabo : ut ab igne

, diran

purgatorio fim immunis, placationis hoftias offe-

as

ram ei , qui, uti nihil mali impunitum relinquit ,

jgs w*

ita , quidquid boni fit , abundé muneratur,

Par-

Imus s qllæ

rium ftudia pertinaciter non fe&abor ; neque at-

u ; 0

tendam , quid manticz à tergo fit , propriis pec«

indi(TOïubl'

j

«atis ac defectibus intentus.

Orabat David pro

peccatis , quorum confcius erat , dicens : miferere

mei , Deus; quoniaminiquitatem meam cognofco,

ugnemmrt

& peccatum meum contra me eft femper : ora-

bat & pro iis , que mente exciderant , inquiens *

ab occultis meis munda me ; & cüm expiare illa

&Obüä

confeffione propriá non poffet , ad Deum confu-

git pro eorum emundatione.

Porro de peccatis

ii

alienis ita deprecabatur : & ab alienis parce fervo.

de eu

iuo : Nempe ( ut ego quidem exiftimo ) quia

Íxpé noftra nos fallit opinio ; cui dum pertinaci«

$ N

ter inhgremus , aliis occafionem offenfionis , fcan«

4

,Cä

fid

Aa3

dali ,

g

374

-S3) 0E*

dvm T

d4li , ire aut impatientie prabemus $ prout. ipfi

forum li

Davidi objecit Nathan: blasphemare fecifti ini-

micos Dominl.

Ut proinde aliena devitem , par-

turus , n

tium ftudia pertinaciter non fe&tabor.

Equidenr

eo difta

imcgrum

mundus totus laqueis prztexitur , ubique ftricti

funt gladij , inter infidias & pugnas vita hec tran-

git, tnulti

(Q

figitur, & per ignes, dolofo cinere contectos

guiis dot

ambulamus. Meritó ergo , inquit fan&tus Pauli-

nvs , Sacrificio indigemus , per quod à tantis peri-

W: Qu

t Conttib

culis liberemur , & contra quemcunque laqueum

i omner

prafervemur.

Tu veró , TESU piiffime , miferere animarum

Illner an

AE en

in flammis purgantibus detentarum , qui^us redi-

Q

"

mendis hominem induifti , ac mortem diriffimam

QTO

Mieon

. UT ]

g

fubifti. Exaudi gemitus , afpice lacrymas earum,

Ti

a

Llu

l»l cd

& per Sanguinem teftamenti tui educ eas de lacu,

Ciman

in quo non eft aqua. Hic ipfe fanguis tuus de-

tetdotem

Ícendat in carcerem illum , recrectque ac re'ri-

QT. vin

geret omnes ibidem detentas ; vorrige eis dex-

Qtorls 7

teram , & duc eas in locum refrigerij ,lucis &

pacis , qui

Qentem

YIuminas fedentes in tenebris,

a.

Iyam d

Tter p

'ijþïdïe Caf. Novembris. Dies 5 1. O&obris.

Stui,

. Waljfgangw EPif"copm Ratisbon.

Cyriam,

mirum , fie mater divi Woïfï'gangi " päryui

QOur.

NII

DINTN

proxima , ftellam fibi videbatur eniti ; cum

fanCtus ifte ftella fuerit fplendida & matutina ; nec

Mulmm |

Qubys (

aliud extiterit cjus vita , nifi jejunium , oratio con-

.t?r;ua » Ie&io facra , futurorum pranotio

. glorie

2 diVi"

Wa

37$

-t93)COCEBR-

divinz 7elus , folitudo , Epifcoporum & Relipgio-

prot

forum lux & norma, | Popularem auram declina-

fecfti n

ritem r

turus , in Alpes Noricas , haud ita procul Salisbur-

Equidem

go diffitas , fefe abdidit , ibíque quinquennium,

integrum in fumma rerum otnium inopia traníe4

Qu f

haec tra

git , multis prodigiis admirandus.

(4) Quanta cum attentione Corporis

& San-

conted

guinis dominici Sacramenta traCtárit & celebra«

tavtis p

verit: quibus füspiriis & lacrymis , & quàm fpiri-

tu contribulato fummo Sacerdoti fe maétaverit ;

U

id omnem noftram excedit dicendi facultatem :

e qpinat

infuper amabat decorem domüs DEI; majorem

autem exigebat puritatem à fuz dioecefeos Sacer-

jb t

dotibus , quàm in facris vafis , optimé gnarus,

| ärifïïmw

hanc fine illa nil prodelfe , juxta illud Jeremia : (P)

qnag at

nunquid carnes fan&tz auferent à te malitias tuas ?

s delo

Cüm audiífet aliquando. fanCtus Pontifex ; Sa«

s Qu5 o

cerdotem. quempiam , penuri adigente , alio ,

í

e ac t

*

quam vini , liquore ufum in facro ; adeó divini

o el

du*

honoris Zelo exarfit , ut ob fletus largiffimos vix

j

non graviffumé fuerit infirmatus ; cümque delin-

quentem acriter corripuiffet , ne. funilis defectus

unquam deinceps contingeret , fuis impenfis libe-

raliter profpexit.

Odobxs

Si tuti effe contra adverfarium volumus , inquit

Cyprianus , munimento dominicz faruritatis ar-

gt

memur, Ut veró rité muniamur , oportet quàm

maximo cum affectu ad. menfam hane accedere,

fifl »

partv

enit ; ol

Multum de beato W'olffgango dixit , qui fcripfit z

quint;

quibus fufpiriis & lacrymis , quàm Spiritu contris

a 4

oratio

| bu gfz

il

g[olï

n

: (aj'Sur. in vit« bodie, (6)& 2.

376

«£95 )COCSeSe

bulato fummo Sacerdeti fe maCtaverit , id om«

ereat f

nem noftram excedit dicendi facultatem.

Codlotut

Sancte Epifcope , mitte de excelío ignem in

vt, N

offibus meis, & erudi me , qui ad ceclosabiturus ,

n pat

beato Tagmoni fpiritum tuum infuffláft ; ut dig«

faciem Vi(

nus fiam Dei Minifter & Sacerdos , offerens Deo

mite; du

facrificia in meam ac totius mundi falutem.

Eja,

Eyt Angcl

Rex glorie , qui proprio magna charitatis tu

lum ocy

motuinclinans coelos celfitudinis tux , deíideras

bo ig'm

defcendere in abyffum animze mez ; veni ad lo-

ttt ad di

€um , tibi preparatum , ad domicilium cordis mei ;

besti idnd

tu Pater imeus fan&tus , tu Dominus meus pius, tü

Fat dem

adjutor meus optimus , tu falus mea . & miferi-.

LUTTMIT

cordia mea magna , miferere mel , ut per te am-

ficum pri

bulem , ad te perveniam , & in te requiefcam ,

Ir, hic

qui es via , vcritas & vita.

Non tardes venire

tica Des

ad me; te námque tali affectu , amore & defiderio

Crtimy) j

ànvito ad me , quibus ulla unquam devota animate

Cetdotm

invitavitac defideravit,

Tu centrum fis votorum

Eum, in

meorum ,tu. fcopus torius mei affectus ; Utinam

u p

amore tam intenfo te füfciperem , ut omnem di-

E. |

cendi facultatem. excederet ; ut. tandem aliquan-

U ntey

do inveniens te , tenerem te , neque ampliüs di-

Viderim

mitterem ,

Wi c

DEUs metus , é* omnia !

IQ ln

p

r

— ]

COf ho

Cal. Novembris.

Dies 1. ejufdem.

Ine lllpp]

Santla Omnes.

Uàm appofité fcripíit venerabilis Beda: vo-

üþpkml

luit Dominus in noflro orbe haberi fimili-

h&m aFH

BU'taten

tudinem coleftis patrie , ad quam poffidendam

"xrcati

«eS3) CX G-

377

It . MU

ereati fumus, Inde toties in Evangelio Regnum

rl,

Coclorum prafentis temporis Ecclefiz: compara-

o jpnen à

Xnit.

Nempe objectum illudinfinitum , quod Beas

os abituni,

tiin patria ore pleno deguftant , & de facie ad

fi; w d)

faciem vident ; nos videmus in fpeculo & znig-

feren D

mate; dum eundem Dominum , in quem defide-

tem, B

rant Ángeli profpicere , velo Euchariftico obvo-

aritatis t

lutum oculis fidei contemplamur ac deguftamus.

, d

Eo igitur affe&u, eo amore , €o guftu opor-

vcni a

tet ad divinum hoc Myfterium accedere , quo

y Cordsmt;

beati illud in patria, quamvis:fine velo , defide-

us PiUSa 1

rant deguftántque , beatitudinem füam mox a.

; &omie

siffuri, fi bono hoc immenfo vel ad inftans u-

nicum privarentur,

Proinde unus nobDis fit: do«

t pcr ter

fequiefcanj.,-

lor, hác efcá privari, unicum gaudium noftrum ,

stdes

unica beatitudo , eà quotidie refici , imó eam

& d€fld€m

€ontinuÓ in mente retinere,

O beata gens Sa-

gta anim

cerdotum , eui conceffum , quotidie reeipere

fig votor?

&um, in quo Corporaliter inhabitat omnis pleni-

tudo Divinitatis !

hs; Ui

, omnem o*

Ego, Ó mi DEUS , cum Sponfa tua Mechtilde

j d

£ali intentione te defidero fuícipere , acfi. omne

defiderium , & omnem amorem haberem ,. quo

ais *

«"unquam cor aliquod hnmanum erga te flagravit;

ficque in amore fublimiffimo , quo poffibile eft,

cor hominis affici , ad te accedere opto: tuin

j

det

me fupple de meritis San&torum tuorum , quod

mihi deeft ; quem in finem tibi offero , velut

fapplementum paupertatis mez fpiritualis , om-

VO'

gedt:

nem affictionem , crucem , indigentiam & pau-

MHH

n

pertatem Apoftolorum tuorum ; omnes pznas ,

ii

Aas$

Cru.

ffCQII

378

-£95)C00CS89 —

cruciatüs , Vulnera , Sanguinem,ac mortem om«

Ms

nium Martyrum ; omnem paGnitentiam , jejunia ,

W. N

vigilias ,. & aufteritates Confefforum omnium ;

omnem amorem, continentiam & puritatem fa-

crarum Virginum : & hac omnia tali affectu &

p:

intentione , acfi mea effent , ut hifce omnibus ,

vindos t

& przcipué meritis Auguftiffime Reginx Sancto-

rumn omnium , abyífalis mea vilitas & indignitas

aolté

tegatur; & anima mea dignum prafenta tuà

ime lft

habitaculum effici mereatur,

(icio q

Salve. feliciffüma Coedlorum Curia , SanCtique

Tlamen

omnes , qui fuperato hujus mortalitatis oceano

I fnm

nis, reli

pervenire meruiftis ad portum quietis perpetuz ,

& omnimodz pacis ac fecuritatis ; fubvenite no-

Snpuiner

bis, qui inter procellas miferi etiamnum fluctua-

brills d

mus jactamürque.

Vos veró pracipué rogo.,

tim eft j

fanfti Tutelares mei, veltram mihi puritatem ,

Dotre

humilitatem , charitatem , fcrvorem & dileCtio-

at At

ftra

nem largiri dignemini; vos, jam fecuri de ve

Ito ani

tb ofer

immarcefcibili gloria, foliciti eftote de multi-

faria miferia mea; per ipfum , qui vos ad gloriam «

li ts

füam elegit, oro , rogóque in amore amantiffi-

udef.

mi cordis ejufdem , memineritis mei indigniHïmi.,f

Dtntifme

mihíque in neceffitate quavis fübveniatis , maxie

W*gllïius !

mé in fuprema illa, que agonizantem obruet ;

Pt

.ut veftris fuffragijs vi£tor , vobiscum

ts dj«

Mifericordiat DOMini in eternum cantare po[fim.

|

nb awc

"DO2

CCot(da

ixro NonO

(c

179

-£93 DC

^

i

Pt or«

ä(&

D ieignm'

iv. Non. Novcmbris.

Dies 2. ejufdem.

Ofnntut;

Commemor atio Fidelium Defuntlorum.

darem

atl

EUM olim ita affatus eft Zacharias Prophe-

omnibiss

ta: (4) in Sanguine Teftamenti tui eduxifti

a Sande

vin&tos tuos de lacu, in quo non eft aqua ; tam

appofité , quàm veraciter innuens , animas, in

indignita':

fenti (

igne luftrico detentas , przcipué facro Mife fa-

crificio juvari.

Hic nempe panis, hic Sanguis

'Teftamenti Chrifti eft; qui , cüm dilexiffet fuos ,

NT

tis ocean

in finem dilexit eos , nobis, ceu filijs chariffi-

mis , relinquendo , teftamenti locó , Corpus &

perpetuä j

Sanguinem faum ; id quod. ipfemet teftatur ver-

,vcnire n

bis illis dulciffimis: hic Calix novunf Teftamen-

n hd

tum eít in meo* Sanguine ; id elt ( interprete

x T

Doctore Angelico) dedi vobis Sanguinem , ut

yutitatt

y dl

fuper Altari meo expietis pro animabus veftris.

Pro animabus igitur tuis , pijffime Salvator ,

j devil

m

tibi offero hodie facrificium Corporis & Sangui-

"r

is tui ; id quod fan&ta, pia ac provida Mater

Ecclefia, ut faciam , mandat;

Tu, DEUS cle-

T

mentiffime , refpice de excelfo habitaculo tuo , &

d

1gn] 11'01.7

*

propitius intuere animas, in flammis luftralibus

AUS y

qa

patientes ; refpice ad fupplicia & cruciatus, qui-

bus dile&z tibi Sponfe diré torquentur ; confi-

dera gemitus & lacrymas , quibus ad. te anhe-

u

lant; audi preces , quibus mifericordiam tuam

hmplorant , & efto propitius peccatis earum,

Recordare, Ó aterne Pater, quanta Filius tuus

amane-

*(4) £. 94

j N

»«xS3) C DCee-

amantiffimus pro ijs fuftiauerit ;; memento San-

More fe

Yenit : Ü

guinis pretiofiffimi, quem tam copiosé profudit, re-

miniícere mortis acerbiffimz , quam pro illis fubijt;

feryvaa l

in fatisfa£tionem tibi offero vitam & converfa-

mifere q

tito , Ym

tionem , orationes, jejunia , vigilias , labores ,

affüCctiones , vulnera , livorem , paffionem ac

tofabrtare

mortem ejusdem , in unione efficaciffimz oratio-

t fede

Gnobim F

nis ejufdem rogitans , ut his omnibus placatus,

ad gaudia zterna easdem perducere digneris.

fäf'»', Cv

Domine fan&te , Pater omnipotens, cujus mife-

Nilttente,

Üimnides

ratio magna , cujus mifericordie non eft nume-

rus, memento omnium fidelium tuorum , qui

1001 oran

depofitis mortalitatis exuvijs , in fide, fpe &

fift ndel

charitate deceflerunt; maximé veró proavorum,

T dmen ac

avorum , parentum , fratrum , fororum , cogna-

il

torum , affinium , fodalium & benefactorum nos

m

ftrorum : fac mifericordiam cum illis , & ome

ïïQde, Wt

nibus, qui in igne purgatorio adhucdum deten-

i l['t,

ti, clamant ad te quotidie: ne judices eos in

I

ira tuà , neque tradas in manus inimicorum ; ne

oblivifcaris eorum , neque faciem tuam ab eis

It tb

avertas; fed fancti Angeli tui reprafentent eos

"tmid

in Lucem fan&tam , quam olim Abrahz promifi-

)

UET

fii,ut

|

^* itim

Cum 'Smä'is tuis fine fine letentur,

MT

Botox

RRM

lij.Non. Novembris, Dies 3- cju»fdcm.

li q

Santla Idda Comes.

L Qit

L

ÁAta ex Comitibus Kirchbergenfibus , Comi«

» Don

i Toggiorum nupferat Idda; apud quem ob

v infemo

annulum fponfalitium , raptum à corvo , & à ve-

natore

W Behi.

2

»&39 9013 582

$81

yento Site

hatore repertum , in fufpicionem thóri violati

'ofudit t«

venit , & ab irato a&ta in. przceps, divinitüs

fervata eft: inde fexdecennim in nemoribus

lls fubiit;

- CODIGLU

miferé egir; donec tandem inventa ,. cüm ma«

- Jabores,

Yito , veniam petenti , jgnofceret quidem , &

fionen ac

cohabitare deinceps nollet, cellulà exigud ex.

Xe n«

tru&ta fedem ibi fixerit , quot noCtibus folita ad

placat

canobium Fischingenfe commeare , indeque re-

dire, cervo faces duodenas cornibus femper

qujs Is

praferente.

Demum fenio confectà , inter fan.

€imoniales ibidem degens, cum damon lümen

et nue

jrum , !

no&tu oranti extinxiffet , protenfi per feneft.

- (Pcs'

ram candeli przcepit tumulato ibidem homini ,

'Qay orum,

ut lumen accenderet: qui protinus obfecutus ,

1, QOf

dum Idde lumen porrigit ; fimul edixit , fe à

Toggienfum profapia oriundum effe,

Senio

orum o«

tandem , ut dixi, gravis ac meritis , ad füperos

B

, & Ol

yn d

abijt.

(4) Sacramentum Euchariftie. peccatà. confus

; t

onim;

mit, debellare potens eft obvias poteftates, in«

"TII

erre coclis animaás, ait tmellifluus Bernardus, — Ve-

riffimum id effe , eventus probavit in fan&ta Idda;

r s

Que pracipitium tàm horribile fine noxa emen-

a, maritum , fub celle fuz feneftra, uti pe-

F

tierat, tumulatum, precibus & Miffarum oblatio«

nibus cclo afferuit,

/

— (9) In quantis pericu'is confüitutus eram , quan«

(dcm.

do circumvolabat fuper me à longé mifericordia

tua, Domine, qui dudum eruifti animàm meam

s COmi' :

€x inferno inferiori: quoties jam cecidiffet ani«

gem 0s

ma

s

*

at

gi

ngfor [4

9) Bern. 1, 1. €. 3. 9) 4ug, li. Conf.

582

-£93 )CEXCS8

Pctame

mà meain lacum leonum infernalium , pr&cipi«

$t u (

tata à juftitia vindice ,. nifi tu fuppoluiffes manum

Nhil w

tuam; übi infinitz fint gratiz , quinon vis mofe

f Ctfftr

tem peccatoris , fed ut convéertatur , & vivat,

tionm Q

Benigniffine JESU. , qui toties ,. imó quotidie

04 2d 3l

memor es mei, vifirando me facramentalitet $

efto memor mei peculiariter in füpremo. con-

prodort;

fi&tu cum hofte inviübili , nequando rapiat , &

hts lp

V as f

non fit , qui eripiat ; rugiat & deglutiat , prag«

cipitet & devoret: efto memor fervi tui, quan»

i

o h

do lethali preffus infirmitate , ab omnibus dere-

lidus ero; tunc noli à me recedere ,. noli fa.

Ain YES

ciem tuam à me avertere ; & cum vires cor-

I Qnere f

Utf

poris & animz à me recefferint , tu mecum efto,

Poro

tu manum fuppone , qui tum przecipué ades fa.

Pt

mulis tuis ; ubi huümana deficiunt auxilia; Tu ,

hf

quino fi

qui fa&us es nobis fapientia, juftitia, & fanCtifi.

D Qd n

catio , efto & noflra redemptio in omni peti«

culo : memorefto fervitui ; in hoc enimmihi Ípetri

Vs ii

$01 tyln

dedifli ; memor cfto mei in vita , memor in tnor«

tile,

N

té, memor polt mortem ; ità pro minimo mihi

erit , fi apud homines

* Deter

Tuens y

Pereat memoria qmei cum fanitu.»

DN n

Pridie Nonas Novembris. Dies 4. ejufdþeuh:

Donan

hi

$. Carolus Borromeus Card. Ep. Mediol.

trum&(

Mnibus abfolutum numeris genuini Ecclefize

lg

&t

O

i

Pralati exemplar Carolus , facris quotidie o-

ptum

perabatur fummá devotione ; quódfi morbo ime

Ppetor

pediretur , Epulo faltem Euchariftico reficiebatur,

Wo; k

Pium fodalitiun ,.in honorem augulliffimi Altaris

Sacía*

—

t

T

$9230 X$62^

TE

Cacramenti inftitutum , in commiffà fibi Diceceft

3 pH

€$ rf

*ut aut de noyo erexit, aut latius propagavit,

| Vs Imofe

Nihil unquam agereflus eft, confilio DEI coram

fanCtiffimo non prüus explorato,

Compreca-

& vira

tionem quadraginta horarum coram eodem , ab

Qquotidit

una ad aliam Ecclefiam traducens , anno integro

entalitt

produxit; idem de indictis no&tu . fupplicationi-

Imo CO

bus; ]ue peftifera in urbe Metropolitana gratfan-

te, aras per plateas extruxit, ne facra populo

us p

&

l

deelfent : ipfe pedibus nudis , & fune in col

uimn

tul, Qui»

Xiferto , hoftiam fe DEO offerebat: tandém do-

us t«

lorum JESU morientis meditatione recreatus ,

EL

vires ( |

in cinere & cilicio eidem Crucifixo eft immor-

tuus.

um &l |

Exprobrat fegnitiem negligentibus divus Lau-

" lt5 f

rentius Juftinianus , inquiens : qui , cum liceret

ilia; ,

Domino fuo frui , negligit , fatis oftendit , eum

k f

fibi cordi non effe, Me certé tangit, dum quo-

ynni pt«

tidie mihi licet Domino meo frui , & tamen neo.

f (pem

ligo: exinde convincor , eum 1mmihi cordi non

yr m o

€fle. — Quàdfi tamen fa&ta infecta fieri nequeunt ;

inimo n

de prateritis veniam humillimé peto, firmiffimé-

ftatuens , majori deinceps affe&tu Dominum ac

DEUM meum colendi, cordique eum habendi;

etenim tu Sponfus es animz me , ac proinde

"m

fponfali affe£u recipiendus, velut medulla , cen-

"

trum & quies cordis mei,

Itaque , Sponfe pijs-

fime animz mez , te in fac

ra Communioae fu.

j gcdeié

fceptum, fponfali faluto affe£tu, & animam meam-

uotidic u

10be yré

perpetuam tibi Sponfam manu ftipulatà confe-

vcicbin

«ro; & , Ó Mira diving pietatis ac dignationis

virtug.

" Al

936[3*

s

d

?84—M

x DC

;

virtus ,; Ó amoris imponderabilis päïädöxuml

& ütero]

dum fuprema Majeftas non dedignatur , animam ;

Eltabetha

licet per peccata feedatum , in Sponfam recipes

üt Mater

re, & receptam in facra Communione quotidié

lizbed m

invifere.

O amor , quó infinitàm períeCtionem

deducis ? quorfum celfitudinem inacceffibilem ima

Dapar; à

Qu f& [o

pellis? Nónné ad vallem miferiarum ,. ad abyfa

fum nihili ? Ità. profe&tó. eft! eóusque fe demit«

&0 t0n d

4nb Dene

tit DEUS nofter , qui humilia refpicit, & altà à

Domine $

lorto q

longé cognofcit. Refpice igitur in me

n r

& miferere mei4 quia pàuper & humilis fur j

humilis , utpote fciens peccata mea multa, &

Ptitei G.

Tif

magna nimis , pro quibus meritó timeo , tuama

qué miferiam - imploro: pauper veró in virttitia

Cf

ts tem

bus & meritis; tu animam meam , fponfàli affes

&u tüibi facratam dita ,. orna & excole ; cordt

fvl

li

l kg

i Ár

€a tibi fit, licuti tu mihi cordi femper etis s

ccu

At m 410[

WOdll fï*e

Sponfits : An?mæ mez,

mdih-

« [ thh

W 35

Nonis Novembris. .I")'ïes $ ejufäem;

Áf

$$. Z acharias & Elif. abetha.

N f

^Rant hi fandti Conjuges jufti ante DEUMs

l, incedentes in omnibus mandatis & juftificas

&

tionibus Domini fine quere]a; indeque digni tan«

Nam,

to flio, quo major inter natos mulierum noti

legu

ln

furrexit; digni , quorum limina fubirent JESUS 5

lt Bd

MARIA & JOSEPHUS ; digni , quibus pre alijs

lQu

divina panderentur fecreta ; juncta. cum Mater»

"f

lYab

nitate Virginitas , Verbum aternum earo fa£turri

m f

ädöxum?

-62 C XCgb-

385

in ütero MARI

animar;

& , 1ma fummis conjin&là. Hiné

Eliabetha humiliter exclámat : unde hóc mihi ,

n rope

: quotidk

ut Mater Domini mei veniat ad me ? cüinque E-

feCtontm

hiabeth miraretur fervorem fpiritüs ( inquit Virgo

bileims

Deipara àd fanftam Birgittam («) ) ità, ut lins

8ua mea loqueretur inexcopitata verbà de DEO;

adih

fe d('lmlä

*€go non diffimiliter mirabar in ea gratiam DEI ;

ámbz benedicentes DEUM,

k Atii

e Doriint

Porro dignus tanto filio effe£tüs eftZacharias ;

lum ingrederetur in templum Domini ; ibienim aps

nili i j

mlll[ä*, d

paruit ei Gabriel Angelus, ftàns à dextris Altaz

Tis incenfi,

In quem locum ità commentatur

£0 ï"äïf

Chryfologus * (P) ingreffus i& templum , noh inz-

n Vil'[ll[li |

grellus templum; quia ipfe erat DEI familiarius

onfil a

templum ;

n

portans in fui pe&toris puritate toz

Jc; X

tius legis Árcam; gratiüs namque DEUS . ir fuo ;

npcf g

quam in homini

S opere requievit,

Quódfifrequens in. témplum Domini ingreffus

reddit hominem templum Domini àc DEI fui;

/

Qquid , amábo , efficiet quotidianus DEI in homi:

]

.äcmi

hem ingreffus ? DEUS j in templo habirans ;

^ominem ingredientem

efficit templum fuum ;

t'

Quid faciet ; dum i

n hominem ipfe ingreditur?

fed necefsé eft,

u

eum cum "acharià portàre in

( iu[lifiü"

pe&ore fuo legi

s totius puritatemi ; totius; in-

quam ; legis :

nam bo

E

ii

num ex integra caufa eft;

ii 11

maium ex quolibet defe&ta ;

& qui i uno of-

t]

ESUS.

1

lendit, fa&us eft omnium re

us.

Qui dzligiä

; prt*

li

me : inquit ipfà veritás ;

Deus , fermonem me-

" Matef*

um feryabit ; & parer me

us diliget eum , & ad

F

"

eum

L

- 9) Bl Grerelat 59. () n 1av.

À

ii

386

$308b

eum veniemus , & manfionem apud eum facíes

hn G

imus,

O ter felicem , ó ter beatum , in eujus

pe&ore facrofan&ta Trinitas manfionem facit ;

Hac f

videlicet cujus pe&tus puritatem totius legis por«

i monel

tàát.

Nec minusfelixac beatuseft Sacerdos , cu-

Áicoumm

.

jus cor ac. pectus faCtum eft templum DEI , fe-

inGrcere

des Triadis fan&tiffime , ad quem hzc venit ,

Qils confh

ac manfionem facit. !Prius quotidicobtinet Sa-

cerdos, nifi ipfe íe fubtrahat à DEI Altari :

LT qui 2

pofterius autem vt confequatur , jpfius eft , man-

fionem ita inftruere , ut divinum hofpitem re-

mt! Vidi

tineat, Quantum DEUS naturam humanam fabli-

-"P jJndi

QU aliqua,

mavit, conferens ei dignitates varias Principis »

Regis, linperatoris , imó fui in terris Vicari?

s ;

&t o

fed tranfcendit hzc omnia dignitas , Sacerdota-

lis , quam nec Angelis contulit.

Interea illi

Q'atdenri

(s evol

etiam vel maximé felices ac beai funt , qui,

uti Zacharias & Eli(abetha , familiariter nórunt

' Omine

Triadem creatam , IESUM , MARIAM , & Jofe«

efun&is :

phum :

Hec nomina bona (unt omina , nundi lumina ,celi

Tinnes j

X deben

Iimim.

p

— g

Anes. $

viij. Id. Novchbris. Die 6. ejufdem.

b Jidc

R6 Q

l

$. Leonardus Abbas.

DN

i

Anti meriti erat divus Leonardus , ut C&«

nmbus 1

cis vifum redderet, aquas eliceret é rupes

M

Q

reos carceribus , vinculis fpoté fonlutis educeret,

n

lum t

Mulras extruxit , dotavítque Ecclefias , quarum

Tltord,a t

fingulis de proprio Sacerdote providit , qii

1 [ I'Og()

Sacwm quotidie dicer'f;t » ut hujus pracipue

af

) Ang

93) DC

^

eur i

fancu Sä'c'riïfi'cïj m

eritis vinctos affereret in libers

) ,In ag

ynom f

Hac fanäi iftius Ab:bazis charitas efficaciter

sltgs p

Cerdos, (

me moner, ut fàcro hoc tempore vinctis etiam

m D.l

fuccurram ope divini Sacrificij ; iis videlicet , qui

incCarcere

purgatorio detinentur,juftitiz divinz vin-

haC vl

obtiner V

culis conftri£ti , ac fupplicüs atrociffimis excru-

clati,

Et Ó quàntus eorum numerus

x Al

» qui gemi-

tüs , qui ad. nos cl

amores , ut ipforum miferea«

I5 Cü: T

mur! Vidit hoc Venerabilis Joannes de Alver-

vopien

Iml'lafmþb'ï

nia,fanCti Francifci alumnus digniffimus , qui ,

cüm aliquando Sacrum piacul

are diceret pro de«

] P[müpïï !

funQts , ad Hoftiz divin

s Vi

i elevationem vidit in«

Srerdo

&entem €orum numerum , adinftar. fcinillarutm ,

€x ardenti vehementíque rogo prodeuntium , ad

f !

funt ,

co:lo's evolare,

Domine ran&e ,

titet n

Pàter omnipotens , En offero

tibi hodie p

lacationis h

oftiam pro omnibus pié

( ]^

de'unQ's , enixé rogan

$, ut €jus virtute dcleas

omnes ipforum iniquitat

e

S, póenfsque , quás ada

j luminhfä

huc debent , dimiffis , ad

ccleftes transferas man«

ilones,

Scio equidem , diftri£tum effe in altero

fæculo, ju

dicium tuum

; néque exituros, qui car-«

lu(dcm-

cere illo igneo claud

untur , donec folverint no«

vittimum quádrantem : na

m quià (4) Chriftus pro

!ll:

gt d

animabus noftris talem d

edit

putás , erit exaCturus ufüram

ecuniam j qualem,

,aämpc,

j

fed ício euam , 8

idipfum confiteor immenfze piet

ff Cdüccr d

ati tuz , quód mi-

55 . Q^

ericordia tua füperexaltet judic

ium ; 1deo humili-

)V[d[t j

ter terogo , fac cum eis mifericbrdiam » qui om-

[ æü?"c

[

—

*

nia

.;(a) Qis;g.fc*rm, 1 1.4; de ieikþbr;a |

$335 CC

ss

nia potes, & omnipotentiam tuam miferandomas

tovit ad

ximé , & parcendo manifeltas. Defcendat San-

te adini

guis tuus pretiofiffimus in has flammas , reftiri-

deteftn

ouàt eas , recreetque ac refr geret omnes , qui

Dominu

ssdem torquentur. Hunc divinum liquoreri, uina-

Cinm ,(

que cocleftem panem per manus fanti Archangeli

tüi Michaélis tibi offero , rogans , ut eundem etf-

Sirie

fundas fuper animas purgantes , igneis adítrittas

iecberg

vinculis ,

frderici ,

Ut à peccatis folpantur.

( Qu

Y

qumdam

vii. Id. Novembris. D*i&s 7 eiufdem.- :

t die qu

lum d

W Engelberms Eþj&opu&(p* Martyr.

orum wf

VO apttmi

P Efert Cafarius de quodam facrilego Sacerdore;

eum omnibus aliquando trementem membris,

Aïïhl E P[æ

maximam perfenfiffe difficultatem in facrz Hoftiz

Ti

fumptione ; cüm tamen alterá die ad divina ccle-

"

Puer.

fo t

.'.

10nig ,

branda Myfteria rediret ,alium quemdam Sacer-

dotem eximiz fanctitatis vidiffe facram Hoftiam ,

WMierrm (

Tatomm

in fpeciem infantis pulcherrimi mutatam , qui $

m dét

myltz illius parüm pii nonfine naufea fubire cer-

nebatur. Ea de re monitus hic pofterior , fcrió

UTTY

refipuit ; & cüm vitam in melius emendáffet , vi-

ts M

dit alter ille infantulum eundem , ore renidenti ,

manibüsque complicatis in os celebrantis introire;

Qüritr

u]US ('Um

qui exinde fpeculum fuit proborum Sacerdo-

tum,

TE r

Nónne mutatio hzc , dexterz excelíi eft , qui

n Ipfoe

*

de peccatoribus juftos & fanctos efficit ? Si itaque

Mltolg

bonus Dominus cor facrilegi hujus tam efficacitet

inovit

DI

— À

SSYXDCER

339

rándoni.

movit ad poenitentiam ; nulli defperandum , qui

ndar u

de admiffis toto corde dolet , perpetrata ferió

5 re[ü:;

deteftatur , ac mores emendat.

Audite ipfum

ne, d

Dominum : (4) Si fuerint peccata veftra , ut coc-

jrn u

cinum , qua'i nix dealbabuntur ; & fi fuerint. ru«

Archtgd

bra , ut vermiculus , velut lana alba erunt.

unden d

Simile quid recenfet Surius (F) in vita fan&i

adfhiüi'

Engelberü , Archiepifcopi Colonienfis , ex infidiis

Friderici , cognati Íui, ob affertam Ecclefiz liberta-

tem quadraginta feptem vul

neribus confoffi,

/

j

quamdam íclicet. mulierem , facrofan&to Pafcha-.

tis die cum noxz lethalis confcientia fumentem

uldem

|

Epulum divinum , mox lingux , & omnium mem-

u'tjï.

brorum ufim amiliffe ; fed adeuntem poftea cum

vero animi poenitentis dolore locum , ubi fanctus

1 mcmbrää

Archi - Prafül martyrium paffus fuerat , mox ho-

minis utriusque fofpitatem confecutam fuiffe,

u HOWI

1

O Pa:er mifericordiarum , & Deus totius con«

divinaCf V

dam 9

folationis , ecce ego quoque , omnium veré pO«

niten;ium fecutus exemplum , veniam omnium er«

f Hom?-m'

ratorum gemens ac dolensà te peto , atque ex

qn, Q*

fibie

animo deteftor indignum ad Altare tuum . accefz

ror ,E

fum , cum firmo animi decreto , ita deinceps fa-

cra tua Myfteria tra&tandi , uti probum | Altaris ---

x

miniftrum decet.

renidenü !

Et ó quanta in Sacerdote re-

quiritur anima & corporis puritas , qui virtute

r n

hujus com DEO communionis , divinz confors effi«

; $

citur natura , Con&nguineus Chrifti , imó eadem

cum ipfo caro, idem Sanguis ? Veróipfe dixit ad A-

j d

poftolos f?OS- » & quofvis eorum fucceffores : jam

18

Bb 3

zcilä

v

—

ino

(«) 1fa. 1. . 38. (b) Hodie.

——Á

390

-t83) 00 g2

non dicam vos fervos , fed amicos meos.

Dixe*

las m

rat olim Deus de Adam: ecce Adam quaft unus ex

1Ónne e

nobis faétus eft , fciens bonum & malum.

Quan-

Ine anim:

tó juftiis id Sacerdotibus tribuitur , qui de carne

65 ludex

& Sanguine Dei - Hominis vivunt *

i duj f

Id ur de me etiam dici queat , da mihi , ó Pa-

Ub tunc

ter omnipotens , gratiam efficacem , quá , ccu

um yfhs

probus ac devotus Sacerdos , debitá fenfuum cu-

Iadmis h

ftodiá , morum gravitare , vitzduelhoneftate , ac

Chriftianá perfeCtione aliis preluceam , ac

Quers

ondere u

Exuzm veterem bominem cum actibus dv moribus

Jicem d

'—f?i:.

SENPAN

jïulöiicare,

'

^LIngcenr

V.H Movembristi Dies 8. ejtdenon

T tedaty

!pc&u tü .

$. Godefridus E;i]ïaj;us "nbian.

Mbianenfium Praíül Godefridus , quindecim

À

indies pauperes menfz adhibuit ,. poftquam

VOl

pedes ijsdem antea abluiffet, —Cives , fan&ti Pa-

floris monita contemnentes , DEUM vindicem

E

experti funt , immiffóque calitüs igne abfümpti,

i, "

In facro Altari (4) ipfo vultu Angelicam quodam-

"ttofem hä

Atf e g

modo dignitatem prafeferebat , pijs defideris

adeó crematus , adeó lacrymis irrigatus , ut vix

ht al

A mlhl

vocem attollere, vix codicem aperire poffet.

Rex fzculorum immortalis , & invifibilis, Reg-

norum omnium Moderator, cujus Majeftatis ampli-

VOllmtate |

tudinem nec coli calorum , minüs terrarum

n difl)()f

orbis capiunt, cui ceelum fedes , terra veró fca-

füne mihi |

bellum pedum tuorum ; ecce tantillus cordis met

Viti[lïm æl'

locus

(2 guvitis bodie.

dar

. Du*

L--ää)('r)(äþä«i

fiunise
