dienus videre altitudinem coli , pra mwltüitw-

dium prad

- Confliun

dine iniquitatis mea ; quoniam irritavi Iram tuam.y

& malum coram te feci , Domine , indignus,

h (i , mi

vocari filius tuus.

d li, q

(4) Domine DEUS nofter , panis ceeleftis , 8€

Bucailia F

vita univeríi; peccavi in colum , & coram te z

qidem di

ideo non fum dignus particeps fieri tuorum. im-

lls pfofpeïj

maculatorum Myüeriorum.

Tu , mifericors

! pfoinde

DEUS , dignum me fac griatii tuá , ut citza con-

J Tepu

demnationem fumam facratiffimum Corpus &

m i ,

Sanguinem

tuum in remiffionem peesatorum

E

meorum, & in vitam aternam, Amen,

ka fac s

Wt D

Domine , qui

5 noyit

Apone

Humilia ve[picis , €* alta. à longg cfrgnf'fcisf

—

quam Chri

xv. Cal. Auguftti.

ch; 1 8-.' Iulwf-i.

I6 gte

"I fero

$. Fridericus Epifc. & "Marr,

DQue j

Itram Trajectenfem invitus fufcepit Friderie

lts ? h

cus, nec anté , quam DEI voluntatcim pro-

f&l

lixà oratione exploraffet.

Magni Baptiltz zmue

tttem

lus, dum effrenem Regis libidinem liberé ar-

mmg

V

uf

guit ,

à pellice ejufdem ad necem quaritur : Quod'

t

divinitus agnofcens , ad agonem gen

erofe fe

fOn

dit

"tl

accinxit , & Sacrum pontifncijs indutus veftibus

e

ET

devotiffimé obtulit

»

inde cum. D£EO agonem

LT

fuum in quodam divi Joannis óratorio commen-

NG Ianoüw

díffet, ficarios admifit; à quibus graviffime fau-

3 Bitiey

Xiatus , in tumulo Íeipfum compofixit , pofteae

qmbw

qua-m

m

ü lum

(4) Orat. $. Mattb. Apoff.

P

E :-5465/06:5

179

& nos d

quam regni , ob Regis ac Reginz flagitia , exci«

Üz m

dium. przdixiffet,

Jearm nutm,

Conílium intrepidi hujus Pugilis documento

; ivigis

mihi fit , nil unquam gravioris momenti aggre-

di priüs , quàm DEO fufis coram facrauílima

C ælcüis j &

Eucharifia precibus rem totam commiferim ; fi-

Coram t ;

quidem divinz ejus voluntati eventus omnes,

five profperi, five adveríi funt committendi

*

*

rorim. Ie

sifericon

Ut proinde fan&tiffima hzc voluntas effe debeat

y ia GD

prima regula , & menfura agendorum.

Sape

enim via, quz homini , ob propenfionem ad

Qups &

ecczonii

€eandem , videtur bona , noviffimé ad interitum

a, Bl

ducit. DEO itaque relinquenda omnia , qui fo-

lus novit exitus viarum, Mortem porro meam,

&t agonem ultimum cui rectiis commendem »

p

quàám Chrifto , fub velo Euchariftico latenti , fu-

premo azternitatem adeuntium Viatico

» Cujus ope

NT

cunc fpero

perperàm admifforum veniam , ro-

t

ürque ac conítantiam contra omnes daemonum

(opt F

&nfulus? neque grave erit , naturz debitum

hu an p

exolvere ejus amore , & ad implendam ejus vo«

4mv

gpil

)

untatem , qui amore mei in Cruce mortuus. eft,

) lo T

lraque jam nunc pro illo articulo fpero in mife.,

i QR

YiCOrdia tua , cujus non eft numerus; confido in

morte ac vulneribus tuis , intrà quz tum abícon-

enero

us v*

1 rogo contra tela ne

quiffima adverfrij: jam

Runc te Oro , TESU

50 i?

pijffime per amorem illum ,

jo con

Qquo 'anguores noftros tulifti, ac portáfti dolo-

D) läu'

tes, pátientiam tunc largire , ut. momenta fin-

JUf s pofm

Eua, quibus morbum fupremum , & agonem

quzm

/

urus fum , ad honorem tuum , tneüm

Que proe

(M) z.

eetum

186

-9 ((

fc&tum cedant , fiátque inme id , quod íimtmenz

tmpe, ub

Ía charitas tua ab zterno ordinavit,

Infupes

QmDEO :

magnum in me fuccende, defiderium tui ternum

h mente aj

videndi ; ut tuus ex aíle fim in tempore & «

wafens ade

ternitate , qui

lipttma a

Precnxifli me virtute ad bellum. .

T qrebit

EM

&t traditu

xiv. Cal. Auguflüi. . Dies 19. Julij.

4nf, QUOd |

$. "drfemus Eremita.

(rstor aure

t füffe

Onorij & Arcadij Cafarum Moderator erat

LÀ

It eum ]u

H

Aríenms

3

qui, expendens trium illdz

Qibo. ego

exeat ex aula , qui cupit cfle pius ,. dum fecum

deliberat , vocem audijt fibi dicentem : Arieni »

K qu

quid Joqua

füge, tace , quieíce.

Fugit itaque in folitudi-

&T2 i

nem , ibíque tacendo quievit, affiduó plorans ;

COf fefr (

ejusque rei caufam rogatus, mortis horam fe ti»

Cïlb() ä Tüe

mere refpondir.

Mitntis o

Qyomodo ego me fifto DEO meo , dum in

A!tari eidem affiito? ànne ardet amore cor meum?

D m

Pt loqi me

an ipfi me unire contendo ? an in pios affetus

CTA

& [an&ta defideria prorumpo ? Heu me! percus-

fus fumn , & aruit cor meum , licét quotidie co-

ta, nCmincm

NiSQuam .

medam panem meüm ; non calefio , licét ipnà

N

proximus ; quamvis foli divino expofitus ; tamern

c&cutio; coram tremenda majeftate compareo.s

lwsteron

T N

nec tamen colligor animo ; ipfius DEI, Regis

T

Regum , oculos tubeo , fed corpore tantüm , nom

llrieam

mente, veré eorum focius , de quibus ipfe que-

q |

fifnebo

ritur apiidProphetam: populus hic làbijs me ho-

aml()(lA

-P:lxorä.t : j cor autem eorum lcngö. éft à me , ibi

k

nempe »

^if

4

Vg

P

TÉSS)CPCSES-

I9f

od ts

hempe , ubi amat , non ubi anümat,

Et quamvis

t Dipit

cum DEO agam aliquantifper , mox tamen ad a-

RT

lia mente abeo.

Etiam perfidus ille Ifcariothes

npore & «

prafens aderat , cüm corpus. fuum. diícipulis in

uprema czna traderet JESUS ; fed inerte. abe-

*at, agebátque cum Judzis , quibus Magiftrürà

€rat traditurus,

Unde Chriftus eum. compel-

a

]l

lans, quod facis , inquiebat, fac citiüs.

Re&é

Orator aureus : (2) nifi exiffet , proditor: fa&tus

non fuiífet ; nifi feipfum extra ovile proripuiffet ;

leritot ett

non eum lupus folum offendiffet.

Proinde non

qrin lt

€xibo ego poft divini iftius Myfterij perceptio-

, dun n

nem ;

quin totus animo

colle&tus audiam ,

quid loquatur in me Dominus ; econtrà exibo de

ye in f

terra mundi hujus , exibo de cognatione affe-

d) p

€tuum terrenorum ,. de: domo . patris mei Adz;

s hoidns

exibo à me ipfo ,. & amore proprio ac concu-

piícentijs omnibus : fugiam cumD. A:fenio inqui-

( s W

nata mundi iftius habitacula; tacebo cam eodem ,

yre eor at

'nifi loqui me cogat neceffitas , aut. charitas ; qui-

,

n pl

gs JHC&S

. efcanr in;folo DEI. amore ,. & proximi charitate.

.dta neminem timebo , neque .vicifim me timebit

ul p

'Suisquam :. timebo véró eum ,. qui corpus & a-

j

f , I!

-nimnam perdere poteft..in. gehennam.

'Timuit

g

;lit5 :

. divus Hieronymus. vocem 1illam terrificam : Sur-

(te COmP

um

£ite- mortui;, venite;ad judicium, ^ Timuit

s DF

::

Arfenius horam mortis fuz ; & ego peecator non

;

e tgnwm )

;timeam;, quod. fan&ti- ipfi- horruerunt ? Omnino

!

stimebo; & falutari hoc. metu: concuffus , obe-

u buse d

pC

I

jibis

diam voci Angelice , dicenti Arfenio :

!

f à

fiU7)

Fuge ; t2ce , quiefce.

(M)3

xlij. (3—-[.

non

(4) Hom. de $. joan. Bapt.

1?2?

-9 (( -

tvfam m

( ant

nónne

xij, Cal. Augufti.

Dies 20. lulij.

doxcam f

$. Margarita P artbeuo -"Martyr.

ditie fcate

"r ignem & aquam tranfivit gloriofa hzc Vir-

dpbrau

p

go . ut in refrigerium educeretur, Virgiscz-

f qe

Í2 , uncis laniata , in. carcere folatium ac . fanita-

stifenm p

tem divinitüs recepit.

Domonem , fub draco-

omy, [

nis fchemate apparentem , folo Crucis figno fu-

Vaf

avit.

Tandem de morte etiam triumphans ,

Mi 'inqu:

ad fponfum abijt coronanda , quia legitimé cer-

«ïcmccn

taverat.

Alterius quoque Margaritz hodie me-

Quam ign1

minit Ecclefia , (4) Iprenfis dictz à patria ; aue

& calïim

etiamnum quadrima , fanCtimonialibus. divi Do-

&t tenty

minici tradita eft, ut aleretur , piéaue educare-

mm, El

tur.

Hzc aliquando , cüm Sorores à facra men-

1 Tu) Do

fa recederent, coleftem eas odorem fpirare fen«

h nento,

fit : quare ingens mox concepit defiderium ,

fftsinpfr

Corpus Dominicum fufcipiendi; proftratáque ad

Fantls 4

pedes ejus, que vices fuperioris tum . agebat ,

LIM

humillinó. rogavit, liceret fibi ad menfam cce-

. lltorem

Jeftem accedere ,. cujus effe&tum adeo mirabilem

Vanim m

experta effet.

Impetravit , quod rogaverat ; &

mox o

-eribu

nnibus nugis, ei etatulz proprijs, gene-

RU n

rofé fe

abdicans , in omni virtutum

fedulo fe

A

gcnerc

O t

exercere ca&pit.

h Iis mïh'l 1

Meritó mihi obijcit Chryfoftomus : () menfá

V ietan

fpirituali frueris 3 unguento ungeris ; & fatore

, Chlfi[;

rur-

La

V it

(24) Martyral. Gdu;—— c'y' Diar. Dominic. — (b) Hotm:

16. ad Pop.

(

/

|

y

w

-£S29 )C DC Se

'111*8;

l

gwrfam 3mpleris ? Nónne hoc eft margaritas proji-

|

UMH

cere ante porcos, & fanCtum canibus dare ?

mónne hoc eft. facratiffimum Chrifti Corpus in

0. ïuïïi.

€loacam fatidiffimam cordis ,. omni fcelerum for-

Wyf.

dlitie fcarentis, compingere ? O me impium ,

ofa hac Yi

dieploratum Sacerdotem! Vos , pretiofz Marga-

Virgsce

fitz,que nitorem veftrum nunquam. amififtis ,

nac Fa

suiferum precibus veftris juvate. — Fuit tentata per

fb drat

omnia , fanCta Wilgefortis , & ipfa Partheno-

ds figno f

féartyr, (4). quam hodie pariter recolit Ecclefia ;

trimptans

füit, inquam , tentata pro Deo , & pudicitia ;

lcgit'&m)c q

Éed crucem potiüs , & in ea non acerbam minus ,

ve hodernt

«yiam ignominiófam mortem elegit , : quám fidei

gatti ; U

f& caflimoniz jaCuram. " Ego econtra vix levi-

vr tentatus , ad vomitum redeo , & peccata

s d

que (

priora , acfi ea nunquam planxiffem.

3 f*

Tu, Domine , indue me veftimento falutis , 8c

&ndumento latitis circumda me; trade auribus

" fpïm[c n

!

: dcüdtfi!fm'

sme

is inzflimabiles margaritas ; circumdá me ver-

mürztäque

inantibus atque corufcantibus gemmis, & fangui-

40«

me tuo erna genas meas ,' ut nullum prater te

mcnüm

(

zimarorem admittam. | Fac, Ó Sponfe caftiffimie,

vit anima mea veftiatur augmento fidei,fpe heroicá,

lo mïïm:

1

& operibus fanCte ac fervide charitatis: Ve-

gt

yrifs

gCH

füiatur tanquam Sponfa regio meritorum 'tuorum

ornatu; & induatur purpurá facrz paffionis tuz,

nynt

gcncfc

Qpis mihi det te Fratrem meum, ut inveniam te

án Sacramento Altaris , & apprehendam te fum-

:

T

qu

mo charitatis affe£tu , certá fpe , & vivà fide ;

ss

;

& fic introducam te in domicilium cordis mei ,

nr.

(M) 4.

& in

d m

li

Ü

)

:(a) $ut bodie.

184.

-«95) X E 9-

& in intimum animz mez. cübiculum , nbi. effi«

|qo 35 z

'Caciter audiam. vocem tuám , qu*ä': me , & om»

à nctpt

mnes ad. te accedentes . co

»

! deyotione

vmpcllas ,, utx quondauz

— Wi di

Auguü*inum tuum :

ttes besto

Tu nzutaf&eri: in mt.'

"

manà, r

f alteru

Xq Cal. Augufh D:es ZIJU]!L.

füm dcniqw

Mu d. Danikl.—?raf;b&&;f

B

4,' -Athierl,.- 4 vir ,däüdqriorumf » fan&tionem Res

! d SanQio

. giam , quam. przvaricari nulli erat licitum ;,

f& Md

& certum.mortis difcrimen: nihil.| moratus ,. tere

doquens]

nà indies vice .(4) apertis, feneftris, contra Jeru-

VOtnt v

falem-adorabat genuflexus , & confitebatur- cos

*d quim

ramDEO:fuo , prout .aliàs confüeverat,

Eum i«

dm Chrj

mitati Sodales ,. càümi juberentur firulacrum au-

Béccaa,

reum ;,:/à Nabucodonofore .pofitum. adorare ,

COfporibus

magno animo refponderunt :. (b).Notum fit. tibi

Nierh of

Rex ,. quià Deos tuos.non colimis ; & ftatuam

Quant;

quam- erexiftt , .non adoramus. ...Ita videlicet

j adimye

probatio, dile&tionis exhibitio operis eft,

Daid : d

, 5Quidi u -faceres, anima. mea 2-nánne .contre-

Pm, a Qu

rifceres totà , audiens. edictum j-verum DEI cul-

;

,—m ) imd

twm prohibens fub .comminatione fupplicij tam

P

]

n

diri; ,. quale-Deniel., .titut inhoxi& , expertus fuit ?

nónne ;exborreres: adminas. fuccenfz fornacis

, 9 in Wi

intentatas.tibi, fi.ftatuam quampiam divinis ho«

: s s

nojibus. colere. detre&tares ?. Qu4- animi firmitate

QU a

Rdem ,..amorémque tuum DEÓ'probares , dum

uoxd füpe

.Cä7i$: quusque -flatus. . te

i

-T ?'

;

nþ;atiQnizs., lmó unicum

aJudæOTl

quo —

30 tolera

ia) 'C-ap. 5 (À) Dan.3.

r

»e93 ( DCSeR-

1 übi df

quo ab alijs pungeris , dicterinm fufficit , ad te

.

*

e4 &

à concepti

s bonis propofitis , à. cul

tu DEI , ac

devotione dejiciendum ?

J qudam

Hác díe, dive Mariz Mag

dalenz pröfei'täï;;

tres beatorum Ordines vidit fancta Francifca Ro-

mana, Primum. du&tabat fanctus. Joannes Bapti-

fta.; alterum vir quidam , fenio venerandus; ter-

ju

I

tium . denique ipfa fanCta Maria Magdalena; intel-

lexitque memorata ; fuperius Fra

E

3Íca , hos eos

ïionenkc-

eífe San&tos , qui in amoreDEI

P

us

'& alijs eminué-

erat ficm,

Ie.,

Addidit; Magdalena triplex. monitum ,. ita

oras ,

alloquens Francifcam : qui in amore DEI crefcere

volunt , debent inprimis exuere omnem affe&tum

contta t

rebatir 0*

ad quamcunque creaturam ,. nudíque. fequi, nu-

Qp Bn*

dum Chriltum : fecundó odio habere perpetrata

peccata, eáque adinftar juflitiz divinz in fe , &

gulactum ?

, at

corporibus Íuis punire : tertió. contumelias, &c

adverfa omnia invicto animo füftinere.

Quanta generofitate primum, ex, dif£tis moni-

& frits

tis adimplevit nunquam fatis laudandus Propheta

f dl

Daniel ; dum:omnem depofuit àfé£tum erga Re-

t b

igne Contfe

gem 4 à . quo,ad..fümma Regni munia ;promo

fuerat , imó: oninem etíam affeCtum exuit erg

H

m D

feipfum , &. vitam. propriam., maximunt., .quod

in.terra habeamus , bonum.

xpertus AUl

Alterum. monitum

optimé obfervavit ipfa. ,. que illud Francifcz de-

fs foma

dit., . Maria ; lacrymis amariffimis; eluens peccata;,

qni f

qu& admiferat, eaque in corpore fuo' caftigans.,

i

quoad. füpervixit; praterea infe&tationes;, &c o-

bat&s t ,

jantà

dia Judzorum ,. imó. adverfa: quevis infratto ani-

nö u

qu

]

mo: toleravit , prout tertio loco monuerat facien-

dum.

(M)5

Hos

/

]

—«

186

-£93 ( DC $88

Hos ergo juvat imitari SanCtos , has virtutes

dem ab

zemulari,

Ecce, Domine , propter te omnem

morientit

pono affedum ad quamlibet creaturam; neque

Quanti

ullam jam diligo, nifi propter te, & in te. . Ini-

Wmor, Qu

quitates meas , peccata & fcelera, deteftor , abo-

ipenfi? |

minor , & odio habeo ; quia diviferunt inter te

f , Cene

&t me ; ea proin feveré in me ple&tere ftatuo ;

quivit m

ilatas eriam injurias , && adverfa omnia patienti

pittm: ad

animo feram , in illorum fatisfattionem : Tw,

hymamus

JTESU. cuftodi hanc bonam voluntatem , & ro-

C nguent

Ms 1

bora illm figillo charitatis tuz; junge cerá fan-

Cx»fboei, & imprime fignaculum fidei; gratiam

doCtie

item largire , hoc animi decretum innovandi ,

o d

quoties facra Poenitentie. & Euchariftie Myfteria

tidle acce

frequento; ut anima mea , aliquando veré put-

meabjcer

gata , reipfà demonftret , quód

Vates pj

fs g

Probatio diletlionis exhibitio operis fit.

?

—— ———————— --

DEU d E

fit Iltgcm

xi. Cal. Augufti. Dies 22. Tulij.

ommi me

$. "Maria Maga'alena.

CgES cius

(ans i

Mrifti , dum in terra degeret^, individua fo-

C

Coä'ifationef

& , difcipula ac famula fuit Magdalena, in

Vindam (

corlis dein factà omnium peccatorum ac ponni-

f t

tentiüm advocara.

Porro qvamvis ex ipfo Ve-

ritatis ore eudi(fet fibi remiffa peccata ; attamen

Wt

Ts D

Y (

in horridum fefe fpeleuni abdidit poft Servsto-

lpkï &[]w

ri« ad celos reditum; ubi coram cruce, ab An-

gelis illic pofita , ipfis triginta & tribus annis

0 ffïD( X

Chr l&[ t

poenituit , fepties de . die in altum ab Angeïis- e-

lata , ubi catleftem fymphoniam audivit. -

Tan

VUlgmyff

dem

j

jus

P EC

43 0 Bb

187

has virtuts

dem ab ipfo divino Magiftro munita facro rité

t & omnem

morientium Viatico, in eodem fpelzo deceffit,

iram

Quantus fan&tz iftius Peenitentis erga Chriftum

TTE

amor, quanta cura, facratiffimz ejus Humanitati

teflor , d

impenfa ? (4y Alacri animo venit ad Redempto-

unt inet

rem ,cernens eum in menía cum Pharifzo ; non

lere flv

quafivit micas , ficuti Chananza , fed ipfum vite

panem; ad pedes enim ejus fe proftravit , vim

ia partt

vm: Ti

lacrymarum fudit , capillis pedes lotos exterfit ,

qu. & ro

& unguento pretiofo inunxit.

A&tus ifte heroicus, humilis hec fubmiffio ,

gc atl

do&trine locó ferviat mihi , qui ad convivium

di; grai

innovtd y

longé dignius , quàm fuerit illud Pharifzi , quo-

tidie accedo ;- difcámque ,' priüs ad Chrifti pedes

jtig Mià

lo vere D

me abjicere, quam accumbam. — Cecinit olim de fe

Vates regius : eximus aquarum deduxerunt oculi

mei; & quam ob caufam? quia non cuftodie-

i

-

A

runt legem tuam. — Deducam & ego , ad pedes

Domini mei provolutus, exitus lacrymarum , qui

;Iuhj

leges ejus fan&tiffimas toties , tàmque graviter

fur transgreffus, — Expandam capillos capitis mei ;

cogitationes quasvis , altum fapientes evellam ,

W individüa f?'

f däknh W

abfcindam füperflua omnia , & in aby(fum vilita-

tis ac nihili mei me demittam.

Proferam dein

ex lpfO Vc'

unguenptum pretiofum, unguentum optimum amo-

. attani

ris DEI, quo nihil Chrifto gratius, quóque &

[2

of t

ipfe, & omnia , quz ipfius funt , emi poffunt.

)

O felix penitentia , que & crimina deles , &

ATE

qibis 1

Chrifti gratiam. perditam reducis.

Gratias tibi ,

2 A"gch

(

benigniffime JESU , ago pro illis pietatis operi-

bus,

tf

den

—(a) Joan. Chryf. t. 6. ferm. in peccat.

m

18;;

»39) 00882

bus, qux Maria Magdalena tibi exhibuit , dum

(/ Mi

lacrymis irrigavit pedes tuos ,. capillis eos terfit »

(too pof

& unguento pretiofo poft libata frequentia ofcu-

tunc COf

la inunxit; ex quo tantam cordi ejus charitatis

terg Ma

tuz abundantiam infudifti ,' ut. nil jam amaret ,

lus de f

preter te,. Rogo etiam , ut meritis ejufdam la«

bant ; Fil

crymas vere pcoenitentie mihi.concedere, divis

pu lm

nümque amorem- in.corde meo fuccendere dio-

tanj ifütu

neris, Beata fuitMagdalena ,. cui. Chriftus ipfe ,

3patqle v

&4 magn

fummus Sacerdos , füupremum Viaticum porrexit ;

adfis..mihi , Ó Diva , in ultimo agone , ut Chri-

QR D.l';i;

fium: hinc mecum auferam ,

iciplent

in.cclum tollor; übi tecum

., elqué immortnug* ,

gande,

dÍcipios

[ N

- Mifericordias Domini in eternum cantabo,

Quisqui &

xicCak Augu&ï.

Tiendom j

Dies 25. Julij.

Tüm,

li

A Ajmllz'naris Elþz'[c. e "Mart.

Nottdne.

Orrendum elt ;.. quod hác die ?CCidit*a;,.(i&)

üitreffos

1 L Sacerdos quidam , ob incontinentiam fx-

tone ttiy

piüs admonitus , ferió tamen: refipifcere nolens,

T0n t4men

in agrum exierat, equum füum curaturus ;.guum

n fe Q

fubitó exortá tempeflate. fulmen in eum cecidit ,

8 fofy

miferümque : exanimavit j corpore quidem, nihil

T d

lafo , nili. quód. verenda ex.toto fuerint. com-

Ws i

bufta; de quo,.cventu: ita. fan&tam Bir

gittam af-

tamenfm

fatus eft DET Spiritus: flia , talia merentar illi in

TAE v

anima , ficut ifte in corpore,, qui talibus mife-

U f

rjs & delc&atiqnibus implicantur.

Vlendim

A HEBUNMS

(4) Mujn- !

]

hu

Birgitte L. 2, €..2. f.98.

DX

D 4

$

ABEXCOCEBR-

I

$

ibut , du

4) Mandis volebat traCtari. manibus . in pre-

s CO ttrly

flepio. politus Servator noíter; quantó . majorem

tentia i«

nunc corporis fui vult adeífe munditiem jam pa-

us chantas

terng Majeftatis glori fublimatus ? Pauper Chri-

ff amatt,

ftus de feipfo dicebat : volucres coeli nidos. ha-

bcnt ; Filius autem hominis non habet , ubi ca-

ejfdan

dere, d

put fuum reclinet ; Sed quando Sacramentum AL

ndete di-

raris inftituit, non amplius pauper , fed fplendidus

apparcere voluit ; delegit enim coenaculum gran-

1tiftns Ipf(ïb

de , magnificum , ftratum lapidibus , ubi pafcha

1 porrexit ]

g, wO

cum Difzipulis manducaret , indicans, velle fe in

fmmortit,

fufcipiente fummum illud Myfterium . habitaculum

grande , & apparatium,

Pari ratione pramilit

difcipulos , qui omnia pararent, monens te ,

ubt,

/

quisquis es D:ITSacerdos , ut prapares te ad tre-

mendum illum acce(fam , & Convivium Angelo-

rum.

Audi verba Chrifti de memorato fuprà

(tt.

Sacerdote , cüm Virgo Mater conaretur. pijffima

interccffione fuá animam ejus ab aterna damna-

ccidt i

dnentam J

tione eripere : (5) quamvis me fumpfit continuo ,

ferc o

non tamen ex hoc multüm meliorabatur , quia

non fe przparavit , ut debuit: qui enim vult col-

:

ligere hofpitem bonum, aut Dominum , prapa-

m d

rare debet non folüm hofpitium , fed & omnia

quidem P

utenfilia ; ifte autem etfi mundavit domum , non

hreint P

tamen Ícopavit eam reverenter, nec pavimentum

Biroittal

erentu |

D

,l

Ttravit virtutum floribus , nec utenfilia membro-

rum füorum implevit abftinentijs; ideo quid ei

tlb m ,

des,

faciendum fit , & quid promeruerit , fatis vi

Quam

(,,) Miv

(4) Petr. Dam, Opu[c. -17:.'6'. 3. (5 eodem lib,

FdPo"

gl

m 0 .

-

19Ó

-93) G-

«

'

Quàm horribilis igitur fententia fulminabitur

d

in die illa tremenda contra Sacerdotes , qui ijs-

iX

. .C;

dem manibus , quibus tractant Filium DEI , filias

j

deinde Veneris attreCtant ! qui labijs ijsdem con-

Atedti

tingunt Dominum füum ,. quibus pauló ante ofcu-

Jati fuerant daemonum fimulacra ; qui eodem in

ltna;

dore fülle

corde Arcam DEI reponunt , quo Dagonem pri«-

dem Í[tatuerant.

Time, anima mea , & con-

teDtis li

tiremifce ad judicia DEI , qua funs abyffus multa :

tüpre? E

Puris manibus , & mundo corde ad (acrum Al.-

fipnum v

tare accede.

O JESU pijfime , qui mortem

(Qu, Sy

fubire pro me in cruce dignatus es, ubi ex-

I Iünfcgi

pandifti manus tuas, ut me criperes à gehenna;

W.l

& creptum falvares; cüm veneris judicare , noli;

tot au&aF

ah noli me condemnare.

Fateor , optime Sal-

Mi

vator , quód fapius indigné te traCtaverim in

fi taja

facro Altari ; quód eó accefferim absque debita

Pàtus qiyy

praparatione ; ac proinde graviffima olim red-

^ qudeo

denda ratio; cui enim. amplius commiffüm , plus

gt j

etiam requiretur ab eo: porro minifterium dig«

R Chrife

nius ac fublimius nullum eft. munere Sacerdorali,

Fac iaque , Domine , bonum me , & dignum

* QO £j

Altaris tui miniftrum , qualis erat divus Apol-

W

üm.

k

linaris , fanti Peui difcipulus , qui poteftate Sa-

D

Wn qmn

cerdotali loquax eáatenus deemonis fimulacrum

T f

obmuteícere , mutos ex adverfo laudes tuas. elo-

NI

ui, mortuos ad vitam redire fecit: fac , ot

Ug

[

RUT

pofthac tibi ferviam

Vtta

Caflo corpore , mundo corde.

In (ef

t Ib

ix, Cal,

BU

R35 0889 ! —— ror

fümindiar

-$59?052...£39/0o3- $ :,ægägæ;lff..ægggæm

tes, QUij

ix. Cal. Auguih'.

Dies 24. juliJ.

n DEL, fs

$. Chriflsna Firgo & 'Martyr.

ijsdem co

Ó antt lt

Atechifmuimn Angclo inftituente didicit Chri-

C

Ótina; quid proinde mirüm , adeo fidei ar-

i eoden n

ponetn p

dore fuifle fuccenfam , ut non dubitárit argens

teaPatris lunulacra communuere , & in pauperes

4,&0

(fus ul

erogare? Eapropter faxo ad collum alligato in

ftagnum proje&ta fuit , Ífed inde ab Angelo e-

|actum A.

j montr

repta.

Sub hzc dies quinque in ardenu forna-

ce tranfegit incolums; inde devictis ferpentie

& ubi [

s à pehtr

bus , & lingua abíciff? , telis tandem confoíía

,»,

tot aucta palmis : ad Sponfum tranfivit,

Kdicate , Ms

! Optimesa,

Magna operatur charitas, & admiranda ; imó

nifi talia operetur , charitas non eft.

Hác ani«

alv t

bsquc i

matus dixit gentium Apoftolus: in quo quis au-

det, audeo & ego. Hác füccenfus magnus ille

a olint

yeillm f

Ignatius , liberé edixit, nullo fappliciorum ge-

nere Chriftum fibi é corde eruendum. — Hác pa-

xfterum &

, Sacttd

titer exarferat Petrus , divi Dominici Alumnus .

de quo ejus Ordinis Ephemerides hác die refe-

,& dgnit

runt , cum anno arz chriftianz primo poft mil-

| divts P*Po'

gfemfc 2'

efimum quingentefimum Capuam explicarent mi-

lites haretici, eorum quofdam in Ecclefiam

fuprà

; fïmulaffm

di&ti fanQti Patriarchae irrupiffe ,

Íacrámque Hiero«

jes s

thecam inde abftuliffe ,

Hoftijs hinc inde difper-

d

fis: tum Petrum , "Zelo

tanti Myüerij aCctum, im

terram fefe abjecifle ; ut facra ; tam contempti«

biliter habita, vel tegeret, vel coligeret: futpis

£atos initió pradones , eumn aurum aut argentum

ü

peicre,

m

192

A9X CEXCBERe

petere , impetum in ipfum fecille ; fed cüm nihil

Mitis dcgcm

tale cernerent, virum fan&tum trucidaff-,

&ipina , v

co effem tali rerum eventu?

|

Quid a&turus e

e

c—

U Tunupa

ónne idem mihi cum fcrvido ifihoc Rceligiofo a*

dem imioin

nimus ? an. vitam amore vivifici iftius Sacramenti

o fibico

profundere paratus eflem ^ Heu quantum ad cons

fuvdm m

ípeCtum hjusmodi. hominum . barbarorum trepi-

Qu ais f

darcm ! quantum expavefcerem ad flrictos eorum-

nb

dem gladios! Efto tamen, timeet in fimilibus de-

tlumen tec

bilis natura; at pellit timorem charitas, & foras

. RO aol

mittit; animitus proin defidero, pro honore di-

ftum BN

vinifhimi. iftius. myfterij Sanguinem ac. vitam pro-

Sndh (

fundere,

Liceat mihi, Ó jESU , amor mcus ,

retiari

& omne bonum meum, ad hac vota effe bea-

gh!num Do

to ! paratum. cor. meum , DOMINE , paratum

Pione, i

cor meum : feriat hareticus fidei caufa damna-

' tecreafct,

tum capitis; non intrepidus tantüm , fed & in-

! It at l

timó perfufus folatio cervicem prabebo.

fiderium

PQHO!Um &

Accipe , JESU amaniülffime , hocce de

V]HS h()note

meum , ex imo,cordis profe£tum ; illàdque , in

corde tuo dulciffimo ab omni depuratum imper-

N qe jto

fe&tione , unà cum fan&tiffima. paffione ac morte

OU n B

Patri. tuo exhibe in remilïïonem peccazprgnj

V 1 v

meorum , qua

.

Qu

bi |

ass

Operit charitas , & timaiem pellif, :

—

NY

,[3 ïbn

viij. Cal. Augufti. - Dies 2 5. þ-]'uh'j.

"DDOI

bofie (

$. Sacobus qu/ïolu:.

l

CJEP

Ybto,

Tf pápan

Oannis Evangelifte frater Germanus etat dívus

Putofle

]

!

Jacobus , qui Virginis Deipara ,. etiamnum. in

terris

Wnofhu,r

u

-t89) OXCBe

1193

ed cürmti

tertis degenti , facelium ftruxit Cfar - Auguftz in

ul

Fülpania , vulgó Neuflra Sennora del. Pilar de Zara«

um e/

&0c4 nuncupatum ; ubi facratiffimam Virginis ejus«

,' Rcligioio "

dem imàginem columnz impofuit eo chemate ,

s Sacramtnt

quo fibiconfpexerat apparentem, — Juvenem , ad

um a

fumulum fuum peregrinantem , & in itinere abs-

orim tt*

que culpa fufpenfum 6 furca, viyum diu fervavit

Qbos eoru

idem beatus Apoftolus, ac maflis parentibus in-

]mih'bus (

columem reddidit: Carolo Magno , aíijsque in fu-

s, & fort

premo agone adfuit , primus ex Apoftolis, qui

) honote d

Yitam pro Magiftro dedit.

, um pre

San&ta Gertrudis , magnum hunc Apoftolumn

amor m

peculari hodie ratione deveneratura , . facratis-

0tà di y

fimum Domini Corpus eidem obtulit in Commu-

NE , putif

Bione ; inde digna , quam ipfíe coelefti

fecrearet.

| vilione

caufi d

mafedw.

Et cur hác potiffimum deyotione fanctum A.

bebo.

poftolum coluit Gertrudis ? Cur. non certàs in

« d(*,fldcw

Quam corporis affictationem ipfi obtulit ? Ira e«

Y

uram 1

vüm de proprio aliquid obtuliífet, fecus ;. àc cone

TRU

singit in facrz Communionis oblatione,

Qul

Sed fi verum fateri yelimus ,. facra Cominu«

nào ef.

bus fan

quadam peregrinauo , quá homo greffi.

Corum àffeQtuum e terris in. caelum a«

bit , ibique DEUM . in San&tis fuis venetátur,

Appofité Chryfoftomus: proptcrea Judai, exituri

i JUhll

de /£pypto, expediti & pracinéti ; & àd exeuns

dum pàrati , juffi fünt manducare Agnur Pafchaz

l

u d

em; ut oftenderetur nobis,que'madmodumgquicana

c"amn!lm

Que noftrüm AgniEuchariftiam m

.zndu,cäyre'vo

l

Ufüa

a

N)

ita

uten.

194

-&5 ( D( 6E*

| teftus d

ita debent effe expediti , quaíi exituri. fimus. de

naxi n'egE

hoc mundo.

Nemo , tefte Auguitino , digné

accipit, nifi qui tranfit : unde paífcha tranfitus

cun flüs

Theum i

dicitur.

Et f rem penitiüs confidero , tranfia

usque ad

tüs iftus , ac peregrinationis exemplem muhiá

exhibet Salvator ipfe; qui amore mei celó pro-

! mittit freq;

gaudo lo

fe&tus, peregrinus factus eft in hoc mundo, ac

: n feaus

formam fervi. accepit.

Imó , quod ftupendum

ampliüs , quotidie adhuc coló delcendens, im

MBat COR

ttiotibus,

manus meas delabitur : Índe condecens omnino

i

! Trirà

eft, ut ego quoque amore ipíus terram relin-

quam,.ac coalum petam ; ídque tum potiffimüm J

telettm,

dum cum intra vifcera recipio , quer coli celo-

| &etrq

| hmoa (]Uö(

rwm non capiunt, Tu, Domine, dnx vigz mih3

€fto ; tu Janguentem in itincre refice ; ftimvla

QU Toy

CIderat w

hafitantem; cadentem erige , fuftenta deficicn-

RUT

tcem : ur, poftquem viam hanc decurrcro, t&e

cum , & cum omnibus Ele&tis tuis quicícam 2

BOR u

UER

nam

N Mi

In bot mundo peregrinamur à Domino,

DImManguees

* ad al

vij Cal Augufti, Dies26, Juljj.

5 fnt

fit

(ïlm

. Gloriofa Mater 4fnna.

aj

Q

Deamus hodie cum fiducia ad thronum gráe

V

X tig, ut mifericordiam confcquamur in auxie

Cüetm h

lioopportuno, Et quodnam opportunum magis »

'Ofa me

N

UOne &

cuàám :dum Filium DEI inter homines inve umus

in finu magna Aviz fug , fan&ctz Annz? Ó quim

Cf e (ïd

verum .. delicias ipíius effe cum filijs hominum *

il

Ita. me docet fanéta Gerrrudis; cui Chriftuss

i Oümmus

que

Wg.

)

»t93) C 88

195

queftus de aliquorum in frequentanda facra fy-

a fimr d

maxi negligentia, dixit: fcias, delicias meas cite

[lino,

cum filijs hominum ; hunc enim in finem Corpus

fcha t

meum eis reliqui , ut. vidcelicet cffem — cum iuis

lero , tra

usque ad confummationem fzculi: qui ergo o«

mplem tii

mittit frequentare hoc Sacramentum ; privat ime

B celó

gaudio ilo, quo cupio inhabitare illius animain j

mundo, 4

non fecus ac Moderator alicujus Principis , cui

j fthcndtïf

negat converfationem cum pueris , füá forte in-

Kcendens , 1

ferioribus, quos appetit.

oens o

termam Y j

O mira dignatio , humanum tranfcendens in«

s potifum,

tellectam, quód Dominus immenf& Majeftatis de-

leGtetur cum filis hominum ! Quid enim eft ho-

PT

mo, quód memor es ejus ? aut filius hominis ,

qua reputas eum ? Ó me tepidum ! dcfiderio

jcc; n

defiderat pijffimus Dominus , Pafcha mecum man-

icnta dU

ducare; & ego tepidiffiné , ac ex confüetudine

potius, quàm vera devotione , ad Menfam diyi-

js i

nam accedo ! dignatur Rex immenfe ac zter-

nz Majcftatis deleCtari cum intimo terre vermis

!t.

culo; &e

go folo corpore fere prafens, men-

tem ad al

la omnia diverto! Sint, ah JESU opti-

me, fint mez

6(!"11;'

quoque delicie , effe tecum , te-

Cum epulri, & inte delectari,

Tu; magna

Chrifü Avia ,

Anna fan&tiffima , accende cor

[ht()num g[

u n2

meum iene divini amotis , teporem excute , re-

voca mentem* & cüm caro Filij DEI aliqud ra-

nurt maæ;,

tione ex te procedat ; fae ,

ut ego quoque,

es Il

jl |

carne eádem mediante ,

! qu

Filio DEI, Nepoti tua

at

facratiffimo , Mariz , fili

& tu , ac tibi, cliens

Omml*m'

devotiffimus coniungar ;

fintdque zternüm

y

Lhï!üüï

ii

Delici me , e[fe vobi[cum,

(N)2

vi, Cal.

—

194

A£49 3012 883

üitr, utpot

(o.

3209020e -

MV

0:0206

ts fim , jr

t&5in preti

vi. Cal. Augu?ci.

L'ies 27. Julj.

dm de cor

$. Pantaleon Martyr.

&Cotinam 1

X

Xpertus quidem €rat Medicus divus Pantas

M i

E

leon ; plus tamen operz dedit ex invocato

do hi p

tnedim f

JESU Chrifti. nomine , quam pharmacis Íuis,

Patrem fuum eidem genuwit per Evangelum.,

t es.

novo miraculo , & maturz incognito. Ejufdems

dbifo d

amore ignes , oleum bulliens, [aminas ardenzes J

ä feum s hq

rotas, & aquas tulit, ab ipío Chrifto animatus

€ QO r

in carcere ; inde caput fecuri facilé fübmifit.,

, & debll

non tamen €ruorem , fed lac , innocentiz fym-

non ferib

bolum fudit.

Wuleren

Medicinam carnalem corpori meo non. exhi

n irfmyel

bcebo hodie , neque Galeni alicujus , aut Hipo--

m*ram,' E

cratis confilia prenfabo anxius ; Ecclefiam DEÉ

di faïina,

porus adibo, & Corpus Dominicum , à quo vit

NIRORE a

tus exit ad fanandum omnes.

TU torg

. JESU, falus & fanitas animz miez , tibi gra-

tulor de tot fignis ac prodigijs, à te perpetra-

W. R

tis: Veré multa bona opera operatus es nobisz

þïï id?m; .

nec opus eft multa tibi loqui ; t enim fcis , quid

N [lCut

eít in homine.

Tu fcis vitz mez conditionems

TALT

& Ítatum infrmitatis mez ; nota tibifunt pec«

1 fiïmm ;

catorum meorum vulnera ; ulcera negligentize

u imfhfu

rum mearum , & acedie non funt tibi abfcondita z

df"dimm,

non latet te afeCtuum pravorum in me core

ruptio ; & defectuum quotidianorum malignitas

tibi patet ; fcís, Domine, quantum vermis cone

| UM m

,.fciefïfiæ» intricace me rodat , quantum

que crue

Ciet ,

W Rzmq

-£93 )C OCGE-

197

Ger, utpote jure dubius , amorene an odio dig-

Y

£xrs fim , imó incertus, annó fuperfit mihi utili-

as in pretiofiffimo Sanguinis tui Alexipharmaco ;

; Jj

dum de corruptione defcendo in corruptionem ,

$& utinam non in zternamn damnationem!

diyus Pin

Ad te igitur , Salvator pijffime, ad te acce-

ex nyoc?

do lethali preffus infirmitate ; tu Medicus es, &

pmmacis J

snedicina facratiffimum Corpus tuum,

Ita ipfe

crangelm.

teftatus es filiz tuz Birgittz , quando dixifti : (4)

o, bfden

Ab ifto die volo , ut recipias frequentius Corpus

ERN

sxneum; hoc cft enim medicamentum & cibus ,

dflo anmu

de quo anima confortatur , infirmus in anima,

& debilis in. virtutibus convalefcit.

cile fubmiür.,,

Nunquid

