yocenti£ Jj

non Ícribitur , quód propheta mittebatur ad

snulierem , qu& pavit eum modicá fariná, que

g o

non minuebatur , ufque dum pluvia venit fuper

lg,älll [

terram, Ego fum Propheta il'e: Corpus meum

od

í Dü

€ft farina, qu& non confumitur , licét cibet

femper animam.

Imy

iqo

Cibus corporalis tria haber :

Primó conttitus liquefcit ; fecundà.|. anmihi'atur ;

"

gf!

tertió cibat tantüm ad tempus: fed meus cibus

etre

re p

teritur, & manet integer; non annhi'atur , fem-

us & O

bis

per idem ; & cibat non ad tempus, fed aterna

liter , ficut. promifi in Evangelio. Proince ficut

zger crefcit ad fortitudinem virium per corpora-

condiuont

lem cibum ; fic omnis, qui Corpus meum : um

ncgh

gfnm*

bona intentione fumit, crefcit ad fpiritualem for-

Qd

titudinem, — Itafiat , Domine , ita fiat in me per

a

p u

fuam infinitum mifericordiam!

]00"*1

Sana me , Domine , &* [anabor.

n

(N)5

yerm j

n

v.- Cal,

d :

(4) Rivel.l. $, 6, 19,. -

—

f98'

-£59 36 D CSez-

|

| & exercita

djeijeteidesededogetededededeed doieidendesdecdeieienfeseodbofe

de no&te 1

Dies 28, Julij. -

v. CalL Auguih'.

Inen vipll

& hz ,

$. Sümon 9Monachus.

Giminans:

Ccedamus cum fiducia , inquid Apoftolus , ad

i. nC u

L Thronum gratiz , ut mifericordiam invenia-

Meminit

mus in auxilio opportuno.

Hác certé fiduciá Si-.

nerabiis Be

mon Monachus Placentix acceffit aliquando , &

: Cs fen

nocturno quidem tempore , templum divi Sixti ,

- Geftem (

DEUM Eucharifticum € porticu exteriore adora-

v? my

tirus; && en DEI gratiam! fiquidem valvz templi

| &mr, fe

prodigiofó patentes , ad ingreffum , propiore'm--

; fori gï.utir

que acceffum ipfum invitárunt.

fiqiden (

Simile prodigium indignus ego nullatentis me-

fl f

reor ; quin imó jure vereor , ne accedente me

meïip[l']m (

ad fanchuarium , etiam lapides clament: foris

ii drri

canes !

ATS Qum

tticotdim

JESU, cordis delicim , ac divitize animz mez !

utinam tibi, in auguftiffimo Alraris Myfterio prz-

Ctieba

fenti , cum creaturis omnibus diu nó&tüque fer»

10 hll t

vire , te laudare, adorare , fempérque tibi in-

It ira:

tentus. effe poffem! utinam ( quod fecerunt Sancti

Vi ho

& Ele&i tui) diu no&Ctüque tibi foli , unico ac

Wt

fupremo Domino meo viverem ; de die quidem ,

2 u

te. laudando , ad te orando , pro te leborando ;

te predicando ; de nocte veró, per rerum cc-

um oe

leftium contemplationem in te füaviter conquies-

-

J m,fl

cendo , i

n confpe&tu Angelorum tibi pfallendo s

hi

&t in finum amoris: tui me reclinando : utinam

|

tot4 die memor tui effem cum Vate regio , de

fc afferente : memor fui D—EI; & dele

£tatus fum ;

& exer-

w hi

ä&53)Cf5(8€$5

199

&t exercitabar , & fcopebsm Spiritum. meum ;

X

de no£te veró , utut dormiret corpus, cor ta-

$nen vigilaret ad te , JESU amantiffime ,. qui fol

es juftitiz , diem illuminans, &t noCtis tenebras

eliminans: itaque illumina vultum tuum fuper

voftolus i

sne , ne unquim obdormiam in morte.

;m inrente

Meminit hodie Menologium Benedictinum Ve-

: fiducic

nerabi'is Beatricis Brabapntinz ; quz inter alios

qando, &

affectas ferventiffimos , ita aliquando adSponfum

; diri Siti

caleftem fufpiravit: (4) fcedus ineamus , Ó amor

nor ador«

animz mez, ut de cxtero haud ampliis divi-

vaye ten

damur, fed veraciter unjamur,

Quo autem for-

PfopiOTCHï'

tiori glutine , nifi Corpore & Sanguine Domini?

mvya

fiquidem (/) unicuique fide'ium Chriftus per :

fteria fe commifcet , ut , quos genuit , per fe-

j

ifrents n«

;ccdmtc mF

smetipfum enutriat.

Accedamus itaque & nos

fimili alacritate. ad ubera fpirita'is poculi : acce-

damus cum fiducia ad thronum gratig , ut mi-

fericordiam inveniamus in auxilio opportuno,

nimz m

jsftero t

Cupiebat Herodes imp'us fignum videre à Chri-

*

!

fto; nil tamen obtinuit, interim ipfo conciliante

od

g Y

-

i

n amicitiam cum Pilsto redijr.

Hoc f1 Chriftas

" qibi I

przftitit. hofti il'udenti , quid denegab t humiliter

deprecanti ? certé etfi ne

gaverit, quod petitur ;

jj, n *

aliud tamen , quod expedire ipfe noverit. lar-

dig quit

leboran?

gietur. Itaque accedamus cum fiducia ad. thzo-

num gratiz ,

renun d

Ut mifericordiem confequamur m auxilio oppor-

énuno.

fjf

iv. Cal.

l: yuna

(N)4

e r

ajl

ulfly

sz In vita. . (b) Chryjojt. ifæm. 32, Ad29gal,

&

x

200

8899 ( 0 882

ojesdesfeodieridordeidesde d iij ojendentendecieideneideifendeoeoif-

YSU d

iv. Cal. Augufti.

Dies 29. Julij.

àilce refi

$. Martha Pirgo.

qid inde

Gu tonum

Ro Chrifto hofpite folicita erat Martha , digna

vitffimam c

. proinde cujus curam viciffim füfciperet Chri-

Jibes equid

flus; qui morienti unà cum forore Magdalena

confedu t

apparens dixit: veni hofpita mea dileCtiffima ;

1 qudqid

quemadmodum tu quondam tuá me domo re-

t enoft

cepifti , fic & ego te recipiam in ccleftem do-

ilertem,

ium meam,

j fuffic

" Utinam & ego dignum me redderem , ut

; umvis Sa

audirem verba illa mellitua in íupremo agone

| h

Qudem .

|

meo : quia quotidie recepifti me in domum tuam ,

X te n

in hofpitium cordis tui ; & e

go. te in aterna ta»

fapites,

bernacula recipiam!

(f tum,.

C4) Non veftrüm quis dicat : beati, qui

'iCO, &d&

Chrifftum fufcipere in. domum füam meruerunt :

lþfü Cü ) fE(

noli dolere , quando jam Dominum non vides

QV n def[

n carne ; non abftulit. tibi hanc dignationem *

CO m

nónne vides ipfum , licét fub foecie panis occul-

Bratfimm

tarmn , puriffimis fidei oculis? nónne manibus

W vide

continpis? nec folim , uti Martha, & alij , in-

tra muros domüs materiales , fed in interioris

Vb ttdtn

Y TE &

domüs recipis hofpitio ? Porro (P) hoc agno-

f-to , nunquam hofpitium cordis. tui Dominum

A Wf |

Ptj

JE/um intraturum , nifi hofpitem. animam |inve-

Yethii

nerit. — Hzc fi foris evagetur , ingreffum differt,

IU m j

donec hofpita redeat ; fi ergo ipfum hofpitem

Rffipiam

defideras , noveris & tu teipfum inhabitare.

JE-

N d

(4) aug. ferm. 26. de Verb. Dom, (V) Augujf.—-

W b

20r

-S89y( OC

pbl

. JESU . clementiffine ,. dulcis hofpes animz ,.

. Julj

dulce refrigerium , quas tibi referam gratias ,

quód indies invifere me digneris,

Tu zterna

Sanctorum beatitudo , & gaudium Angelorum,

viliffimam cordis mei domunculam non abhorres.

rtha , d

ipetet C

Jubes equidem (4) t v»cuus non appaream in

Magdaln

confpeQu tuo ; fed quid pauperculus adferam ?

dilectifia;

& , quidquid- coeli terrzQue ambitus complecti-

domo f

tur pretiofi, ad pedes tuos deponerem, nil.plane

diefien do«

adferrem , immenfa Majeftate tu dignum; ne-

que fufficerent eidem omnia opera bona quo-

dderem,

rumvis SanCctorum , imó nec ipforum calituum ;

yremo 40*

fiquidem infintam dignitatem tuam — adzquare

omum tut

extra te nihil poteft.

Innuis tamen ipfe, quid

jn atem t*

flagites , quando dicis: prebe mihi, fili mi ,

cor tuum, Hoc itaque tibi affero, offero, do,

r bCaIïa qm

dico , & dedico; !dque non fordidum , quale fe-

, menie

ipfo eft , fed contritum & humiliatum, quod uti-

que non defpicies.

Tu appofuifti cor tuum ad

j n w5

dï na j on

cor meum , ut idipfüm cor tuum , muaus tibi

p

anis t

gratiffimum , offerrem ; & en utrumque! cor

meum videlicet , divino cordi tuo coniuné£tum ,

j

CW

&Zl]!m

& 3b eodem emundatum , tibi confecro , ceu

vi&timam & holocauftum perenne: tuillud ia

hac vitain hofoitium tibi delige ; ubi quotidie

oC 4

gH

j Dom

recipiaris : fed. viciffim in fuoremo agone meo

Im

n

verba illa dulciffima fac me audire : quia rece-

um

leaE

pifti me in domum tuam,

i WH

Recipiam & ego te in domum meam caleflem.

habitt

(N)'s

dij. CaL

"-

M(a) Exedi 23.

þ) Al

A.

202

-s455C CR

x

ommeooppoecoeom

vibuationt

(ant , C0f

ij. Cal Augufti, Dies 3o. Julij -

« defolan

4$. Germanus .Ej)z:/ï*opm. j

«t et, q

Ntifiodorenfis hic Praful ,; dum Mediolani nul-

mporibus,

h hominum cogritus , & vili tectus habitu

Ó Dass tv

facrum: offert ; energumenus quidam altüm vo-

ede, &

ciferari coepit : cur nos, Germane , in Italia ez

o & ]

tiam perfequeris ? an fatis tibi non eft , Galli;is &

. ptetno

Anglià nos pepuliffe? Itaque proditus , & quis

ts eft,

qua^tüsque effet , cogni:us , multorum . precibus

tefti omr

m : hu

vi£tus , energumenum illum obfidione diabolicá

liberovit.

Qs & bic

Rediére cum gaudio Apofïoliv ad Magiftrum

! IU

divinum , dicentes: etiam In nomine tuo damo-

fhtüm ep

nia fubjiciuntur. nobis.

LUtinam. & mihi 1idem

Üioni s

afferere de me hceret virtute. admirabilis Sacra-

hi &

menti ! utinam mihi fübjicerentur . cederent , &&

Q1 - mihi

à me difcederent fpiritus maligni ! Nullum quip-

& ànriffi

pe 8 facris fidei noftrz Myfterijs ita pellit demo-

Am dj

nes, eorümque opcra diffclvit, uti hoc: fiqui-

nllm; &,

dem in eo paratur nóbis menfa .adverfüs eos ,

00 tantüm

qui tribulanr nos; eodem reftringitur gula, fo-

dam d i

pitur iracundia , libido comprimitur , frangitur

QU b

fuperbia , acedia propulfatur, invidia tolliur ,

A Ws

avariia emendatur.

Equidem mifera mortalium

t'nite

N

fors plurimis hofibus patet, multis exponitur

mihi

fempu

malis, inoumeris failutis periculis eft permifía,

TTE Ui

Híc latet anguis in. herba , ibi venenum füb mel-

At

Jle conditur ; pericula in terra, pericula in mari

pcricula in falfis fratribus; timores nos exagitant,

L]

n

!

—

z

"

203

-9 ( (

em offu-

ROR

tribulationes frangunt, triftius. ment

Ícant , cogitationes perturbant ,' pufillanimitas

. J

4

ac defolagio dejiciunt; nec eft , qui adjuvet ;

j

nec eft, qui confoletur. ^ Porro in his animi

ediolani n

angoribus, ne mens penitus fuccumbat , ad te ;

eChus hat

ó Deus corfugiendum , qui es abyffus miferi-

altüm ve

cordie , & Deus totius confolationis ; tuóque

divino , & in miferos nos propenfiffimo cordi ;

n Tl

t Galis

iuo paterno amori,

cujus Sacramentum ; iftud

us, & qii

teffera eft, tue protectioni, quam in Menfa hac

calefti omnibus offers , totum eft committen-

m pïccibus

ye dabdla

dum : hucusque perveniant adverfariorum . inful-

tus; & híc tumentes: flu&tus fuos confringant.

DEUS cordis mei , unica fpes , & refugium

d Mif

fneum ; ego paüperculus, licét omni bono in-

e tuo n*

digniTimus , de tua. nihilominus bonitate confido

« mih

iabl Sit*

fiducid & fpe tam firmd, ut nullus ambigam ,

qun-mihi in quibusvis neceffitatibus , pericul'is

cederet

& angüftis, poffis, velis , & fcias. fabvenire.

Nulun Qf

PT

Jam dixi , divino auxilio two. me prorfus indig-

num ; & , fi mecum agere velis ex meritis mets,

; : Á*

non tantüm nüllam à te gratiam mihi expeCtan-

Idvcï((;g (5 :

dam , fed mille potiüs timenda fupplicia ; fed

ii

j ^

quia bonitas & mifericordia tua fuper omnia o«

; [r;mgltï'ï

pera tua , cüm nec inimicis bencfacere ceffes ,

mor

Qhüw

firmiter fpero ac confido , auxilium tuum praftó

mihi femper futurum.

Cedant ergo & rece«

d u

L2

*

dant univerfi , qui quarunt aninam meam

f pffmna*

nam

g

j

Chriflus vincit , Chriflus regnat , Chriflus impe-

jalt 1

j

TAL,

"o

lr

Pridie

204

-—»æä)(f)(&þïw

aMeitesde od dQl j i d loD

Wfe awditüt

Pridie Cal. Augufti..| Dies 51. Julij.

ftntem pra

$. Ignatius Lojold.

it dereli

vtig fons

X milite nobili, Societatis nobiliffime Dux

dbus eam ol

Ignatius, pér vulnus corporis, animz fanita-

a detdum

tem recepit.

Vulneris medelam divo Petro ,

vitx- mutationem leCtioni piorum librorum , do-

gio-a, i

00 Coram

num Continenüz Virgini Deipare fe debere ipfe

fa(fus eft.

! tnillo,

Eádem , quá obijt , horá, codlum

fubire vifus eft, auditüsque ad ejus tumulum An-.

qrivfimig

füpter mir

gelorum concentus. — Aliquando cüm Corpus Do-

W Tu

minicwn in Ára imolaretur ,. beatiffimam Virgi--

nem ibi praífentem afpexit ; qux & dixit ipfi :

| 5 8 vitis

E

Ícias, fili, carnem Filij mei , meam quoque car-

nem effe.

LTET.

a fdcia

Viciffim ego , quoties Filium DEI in facro Al-

D

V, Tant

tari manibus tencbo , Deipare dicam * Ecce Fi«

lius tuus ! ecce caro de carne tua! Et utinam i-

0 i

WU Mi

dem tunc reponeret mihi Chriftus , quod Joanni

in cruce fufpenfus dixit: Ecce Mater tua! Sortem

| 3€ratimm

hanc fceliciffimam meruit beata Gertrudis , quam ,

Üthium m

à facra Menfa redeuntem , hifce verbis Marri

Ulm, f€fu

commendavit Chriftus : refpice hanc tuam devo-

A

zam, Ó Mater , propter me.

lUtinan de me

L

etiam indigniffimo Matri diceret Servator : refpi-

'dels üm

Ti

c€e , Ó Mater, hunc peccatorem propter me ,

di, m

Wfls Qu

propter ieam & tuam carnem, propter meum

& ruum $anguinem , quem in paffione mea a-

cerbiffima tam abundapter ejus 2more profudi!

Tu veró , Ó pijffuna-Mater , memorare, non

(

eífe

h jj

TCC

m

205

»£39 36 EC 983

M

elfe auditum à feculo ,. quemquam ad tua cur«

. Juij

rentem prafidia, aut tua implorantem füffragia ,

à te derelictum,

Ad hoc enim datus eft tibi

iffime D

venim fons in Filium , ut omnibus gratid egcne

tibus eam obtineas ; & multitudinem peccatorum

im2 fante

ac defe&tuum noftrorum operiat charitas tua co-

vo Detn,

Of , (

pio a.

Igitur tali animatus fiducia ad te confu-

gio; coram te miler & immundus peccator

lebere ii

coníifto.

Ah ne fpernas me propter innumera

n, cam

smdum An-

graviffmaque peccata mea , nec abjiias me

propter nimiam immuriditiam & duritiam cordis

CorpusDi

mei Tu ícis, Ó Maria, quàm profundé pecca-

amam Vll'gb-

tis & vitiis immerfus fim , quamque jufté gravis-

; dixit :

fimam Filij tui iram. promerucrüm.

Ne excludas

quoq d

ane à gratia tua , quia poft DEUM tu maxima

mea fiducia , tu unica & fumma falutis mez. ra-

in hm

t1O,

Tantam enin de te concepi fiduciam ,

n' Ect .l'

quód mihi in animum | inducere. nequeam , me

Er utimt*

polle perire ,. quamdiu te amo, tibíque fervio:

uod Jot*

O. facratiffima Mater DEI, & Hominis , gaudium

ya! Sorté

oemnium Sanctorum , folamen omnium miferos

md'tS ! qua(ïlt

rum , refugium pauperum , per illam fuavitatem

yerbis n

& delectauionem ineffabilem , quam olim perfen-

aj

fiti, dum in wtero tuo virginali incomprehen-

jam d

mi

fibilis divinitas , carnem ex re fumens , dignata

at : T

€ft, fe humanz naturz counire , rogo te , dig-

)[Oplef f

neris caam meam in te fufcipere, meque ei-

dem Filio tuo dilectiffimo reconciliare.

Monft-

h

tone I

ta, Ó Mater, ubera , quibus eum nutrivifti ; o«

ye p

l

fende ipfi brachia, quibus eum amplexata es

*

e

[

ij!

j

enumera ili omnes labores $&c dolores , quo&

di

p

206

*695) ) 869

e

pro eo fuftinuifti

3

& tuum il'ud mellitiffimum

trtot DET

cor, totum amoris igne flagrans , illi exhibe ,

fs amort

ut cum mihi reddas placabilem ac propitium :

mographi

ut per tereconcilier ei, qui per te dàtus eft no-

piam eum

bis; per te ei uniar , qui per te unitus cft no«

medio 4l

bis ; per te. denique falver, qua falutem nobis

qaäm p

peperifü, "Tu itaque , Ó Virgo pijffima ,

QU riam ]

Solve vinv(4 rgis.

ET

V deu o

qbo loc d

Calendis Augulli. . chs I.cju-fdcm'.

(s præf

Ry Tetri ad Fincula.

"t aprft

?

h foineto :

*Ulpreme ovilis Dominici Paftor Petre , cui da«

! Qua fanum

v

ta à Chrifto poteft , folvendi animas à nexi-

ttpnl cefe

bus peccatorum , libera me hodie à vinculis

Tods, &

peccatorum, quibus anima mea conftricta jacet;

TU f

& forfin fecundüm prafentem juftitiam poenis

Toftm me

aviternis addicta,

Catena illa, quà Jerofoly-

Vf&ü [

iis ab: impio Herode olim li

[»]

cátus fuerás , cutri

altera illa, quá te Romz poftea Neto vinxerat ;

h m

prodigiofé hodie coaluit ; oftendítque , non u-

num carcerem , aut unám folummodó catenam

&

te forti animo tuliífe,

Inde difco ego , licét

Bravi

varis me tribulationes, anguftix , a'gritudines »

QB

WUl

velut geminatis nexibus conftringant , ea omnia

D

conftanti , imó alacri animmo, && voluntatí die

Q V«

vine ex integro fubmiffo ferre , collum ijs füb-

DCb

mittere , & à manu divina acceptare, quidqui

eidem immittere mihi placucerit ; donec idem ;

iænnum n

qui te é carcere Herodiano eripuit , Angelus ,

(4) ]

Pró«

Q

'smihi etiam manum porrigat auxiliarem.,

iittit

u

"

307

-93) 0C S 8

melifet

mittit DEUS opem prafentem omnibus, qui ip-

il extibe

fius amore pauuntur adverfa , dicitque ore Pfal-

propitium:

fnographi: cmmn ipío fiun in tribuiauone; eri-

datus d

piam eum , & glorificabo: eum.

Porro quo

ytus d I

medio alio efficaciüs nos eripit , glorificatque ,

dtem m

quim per vivificum Corporis fui Sacramentuimn ,

n ;

quo vitam habemus , & abundontiis habemus ?

Sed heu nos miferos ! naufeat anima noftra fuper

l

/

cibo hoc divinilimo : fit manna fuaviffimum ; at

copas. praferimus : fit. panis fapidiffimus ; lactu-

:iuïdem.

cis agrefübus. inhiamus : fit rofa fragrantiffiina ;

in fpineto volutamur.

Nempe defipit Chriftus ,

qre, d*

quia fanum non habemus palatum. — Tu Cl:avigcr

jmis à 1

regni coleftis , uti ereptus fuifti de manu He-

jie à virdi

rodis, & de omni expe&tatione plebis Judao-

rum, ita precibus tuis eripe me de maiibus int«

firidi Fær.*

snicorum meorum : fiquidem frequenter

titiam

T Jfï'ow.*"

Vedles ferreo.s- confregiffá.

füerás : d

"d

iv. Non. Augu(h'.

Dies a. ejufdem.

QUs fion ^

4. Stej)lmnus ?Pajm d Martyr.

olo &t

B graviffumam in Chriftianos perfecutionem

: engv "

publico prohibitus

minifterio Stephanus

ggrindit

Dd

Papa , in locis fubterraneis. facra obibat

»

iup

ea 0

quando hoftibus fidei proditus, & derepente

Occupatus à farellitibus Tyranni, capite piecti-

j

um I

, ut in fede fua; que cruore lpl

ius rei perfa- » -

re, 0 j

tiannum monilratur,

(l

lontt j

It 4

ot

|

(4) Qui Pafïionis Dominice myfteria celebra.

mu$,

7

if

(4) Greg. l, 4 Dial € $3.

*

208

-&99 ) EXC6es-

mus , debemus imitari , quod agimus: tunc €e

k ii

nim veré hoftia crit , cüm nos iplos hoítias fee

,.tclïas-. f

cerimus DEO ; non quidem vitam nobis etipiens

yimaya d

do , fed malas propenfiones mortificando ; non

10 confer;

caput ferro fübimittendo, quando li£tor decit, fed

Vangendi

illud DEO , & fuperioribus , ejus vices gerenti-

potts coif

bus, per humilem obedientiam fubijciendo.

U nremi

Uiroque ifthoc mortificationis , & humilita-

Ut ; qq

tis fpiritu. dignum fe reddidit. divus F rancifcus ,

Onbis ;(

ut ab Angelo moneretur hodie , conferret fefe

"ll Yis amo

BU CAETN

ilicó ad parvam Eccleliam , de Portjuncula vul-

gO di&tam : ibi fupra Altare confpexit Chriftum

QDediens P

Dominum , ac Matrem cjus fanCtiffimam ,. innu«

mttip[um j

meris fbpatos Angelis; ab his juilus pete

r€ s

|

Apofloluy.

quod veliet , petijt ac obtinuit inauditam illam

u

gratiam Indulgentiarum plenariarum pro oimpibus

jjs, qui die ift4, fumptis fanCtiffimis Poznitentidt

1l Non

& Euchariftiz Myfterijs , preces in eodem temp:ó

funderent: quar gratiam poítea SixtusIV. qui-

In"omno i

busvis Reguaribus Ordinis Seraphici Ecciefijs iri«

& d ü

dulfit.

d

Eadem & mihi gratia à Domino , in Altarí

Ofee

[Uln (n

tempore facrificij praíenti, conceditur , petene

d

di videlicet , quod vellem. — Quid veró petam*

T t

h

certé non aliud , cum humili Franciíco , quam

Qu f

lj

AU d

omnium peccarorum meorum veniam , & plena-

&f

riam remiffionem, — Petam veró , fi non lacry-

Vett

b u

mis exterius perfufus, faltem corde contritus j

? lii

dicimque optimo Domino : ig»ofce , Domines

lCllmh

ignofce , da veniam , peccatorum , & relaxatio«

d Qp

85'5*1.

ncm pemarum , pér magnas Indulgeni

lecto

Qng |

t

209

u: fü

le&o tibi Franei

Íco tantá hodie' bentenitate Cófis

s hoftus l

ceffas,

Receptum veró in prátiam tuam, &&

Jbis etiptt

primzvz denuo redditüm innocentix ,. itàin bo«

cando; n

no conferva, ut , qui perpetrátà plàngo modó ;

[ dcdta ld

plangendà deinceps numquam perpetrem ; fed

[2 gercmi-

pottus confirmatus in. concepto propofito , quos

jendo,

tidie ingeminem illud Seraphici Patris ;

. («) Abs

& humilt

forbeat , quafo . Domine ;

mentem imeam ab

Francfeis,

omnibus ; qu& Ífub codlo funt, ignita & melli:

wferrec J

flua vis amoris tui; ut amore tui mofiar; qui ex

i onoà Vi

amoré amoris tui ergà me miori dighàtus és ;

x Cl

obediens Patri usque ad inortem , humilians tez

metipfum , ut doceres nos

itnárt s in.

;

UT

Apoftolum monuifti :

$ 'quüd pe&ea pef

ylüs (

udian 14

Huni

X CSEUM

Hiami fub potenti ts DEL.

PER T. QMMSO UE

o ob

Ís Pæmtïmæ

il] Non: Allgu&f; Dies 3.. elufdem

s m

bryeitio 3. Sephámi Proto - Martyris.

us

,

4c die.corpus divi Ste

ag

H

phani Pfdto*mäæ-tyriä ?

celo revejànte » inventum ; àc translàtum.

j At

eft. Flores; facris Reli

quijs infperfi ; ca&co vis

fum contactu fiio red

didere;

(itil v

püeü

Cum tumulo eos

dem Roma conderetur cumi (à

néto Laürentio - ;

l U Pemm

ocum. hi

:

ao )

uc adventanti

hofpiti honoris. ergó dicis:

tur ultró ceffiffe;

& in aliani partem trantij(fe;.

" & plef?

Ádventum Do

mini mei nüntiàt mihi Auguftis

j nf

nus ; inquiens : () Veniet àd té DEUS tüus - fac

conii

p

ili locu

In,

Non fufficit , üt áperias €i os tüum j

DommC

igredi cor tuumi ambit , ibí

qué locum capere ,

& re[mrlf?

[ M

LQORE

45

| &qu'

,

| gcnu

I)

" (u) Orat. smnc () Ia. Caur.

210

E 01

& quidq';ndt:xtrum,k imó, totum ; firátum erim

tio Aan

anguftum..plures non capit. . Kecedat itaque a-

wto hof

mor proprius,. omneésque diftortz animi pro«

Tu,D

peníiones procul abeant : veniet fiquidem àd te

qer d

DEUS tuus ;. fac il locum; illi,. cvjus creaturá

^goffe me;

€s; illi . cujus ex aíle feryus es; illi, cui: totum

u velem

te debes ; illi; qui cor tuum , velut centrum y

Ug qu)-

quarit 5. illi denique , qui folus fatiare. te . poteft?

petis corda

nam (4) locus hominiss DEUS eft., extra quem

(f tuum.

illi nunquam. eft benc,

.Utinam Angelotum ac

1bi ofero.

Sanctorum .omnium -affe&tibus inftructus - effem y

Tutt femy

quibus Dominum . meum ; ad.me adyentantem ,

Téht. vitty

decenter invitarem , & in . corde , velut centro

C0* meum

fuo , digné pro modulo füfciperem ; ac retine-

! f:m&um j

rem ! Quis mihi det , ut deofculer te Fratrem

at

meum , ncc unquam dceinceps dimittam! Quoties

It pj ]

itaque, pie JESU , fpiro & refpiro ; toties ad t&

fufpiro , intimé defiderans, ut anima mea moria-

Pf dle N(

tur mundo; & tibi foli vivat.

Equidem cor

meum Íxfe hofübus tuis prodidi, & in hofpi-

tium dicavi; jam' redeo ad te , pudore fuffufus »

gt )

quód illud non abnueres fübintra

"

Q i

lis tecum' commune.

re ; quamvis ll«

QY

BU m

Sit proinde benediéctus millies adventus tuus ;

n

A

Wt t

fit benedié£ta tua:digriatio, quà paupercülum in-

Vi

Cum hüimillima

vifere quotidie non dedignoris.

Mleng t

reverentia , & profundiffima fübmiffione acci-

UH, Inf lü

dens ad.pedes tuos , eósque deofculaus , te à-

uEP

doro , ac rogo enixiffimé , veniam concedas ,

Whtrof

T

quód tantd: negligentid 4' & indevotione facro

tuo

LT D

2

"

RE

x (fl) Rup,znAPO;.I4' —

"21*

Tátym tl

-&wo Altári adfüterim ; locümque' páraverim ;

at at

'tanto hofpiti parüm adeó convenientem,

animi j

Tu , DEUS clementiffime , & praftabilis füs

nidem àit

per maliria hominum , cüri optimé fcias, no-

jus creaui

:poffe me affe£tum meumi tibi exhibere eo effectu,

, CUl tolUm

quo vellem ; in vicem iftius füfcipe affe&tum il

t centtu,

lum ; quo tu; pro immenfío tuo in nos amore ;

.te. potd

petis corda noflra, dicens: prebe mihi ; fili ;

extta qur

cor tuum,

Et in infinito hoe defíiderio tuo me

yedotun 4

tibi offero , dico , dedico ac confecro in fer-

ydus. r

vum fempirernum: dignáre viciffüum , omnipo-

qyentantn.

tenti virtuté tuá , & tanti efficatià. Sacrámenti ;

velur um

cor meum praparáre in habitaculum. mundum ,

J

fan&tum , tibí

á

; ac n

que per omnia acceptum ; ut ità

r te Fa

fiat

am! Qu*

In pfzcä locus tuus,

-

: qoticit

a me m

. Pridie Non. Auguïäï;bies 4 e;ufdcm

rgidn ?

NT

.

A. ïäomim'zu; fanfe./for".

j

.

d

ort f"ff*,lm?*

7rgini Deiparæ adäi'&immu's Dömïniciiä $ fàz

.* crum illius Rofarium per f2 , ac filios Rei-

Y qüzmvlf ,

8iolos mirificé propágavit ; promovitque,

Ejus

jventus mu(

ipiius fan&ti exercirij ope mundum X a

gittis dis

Vinis unà cum divo Fráncifco fervavit;

Gratà

upefwl"'.".-m.

clienti. füio DEÍ

Màter5 moriend fideliffim? ad.

ym h^

füi [

aiffont £

Infülas quatuor.j ultró delatas , nón mis

nori ánimi contentione

alas ^

» qmàm eas'quarant àlij ;

generofe repudiavit;

..

. ler quotidie in fe flagelz

IS Íx

-Vl ]

yodor !^

t, primó pro feipfo ; inde' pro exiftentiz

]

MORK MUS perca

*

to; denique pro anis

/

p

V.

mabus

E

212

eg393(1)0 883

Pietáte inefa

|

mabus.in. alterà vita purgantibus.

fabili erga auguftiffimum Euchariftiz Sacramentim

|

fyimis ,

& obfeqi

ferebatur ; inde , recolens immenfum Chrifti erga

nos.amorem ; in inflituendo hoc Paffionis. fuze

nem qua

D« ttilj

memoriali , quotidie fere lacrymis perfufus ad A-

ram faciebat , non infrequenter palífus divina fub

p

ejus Myfterij elevatione.

anfs

(4) Quàm magnum , & honorabile . eft off.

cium Sacerdotum , quibus datum eft, Dominiím

Inedit;

Majeftatis. verbis facris confecrare , labijs bene«

dicere., manibus tenere ,. ore proprio fümere ,

AC ;

ptum,, V

& cateris miniftrare ! Beatus ,. qui fe Domino

in holocauftum offett ; quoues celebrat , aur

m dub

ini pula

Ccommunicat.

Et. mihi quidem dulce foret , à

ati l;

Domine, in pradentia tua ex intimo affectu lacry-

Cratifma !

mas fundere, & cum pià Magdalena pedes wos

p

lacrymis irrigare : Sed ubi eft hac devotio ? ubi

Jacrymarum fanétarum copiofa effufio ?

: Dotni

|

UET

Ó quàn mundz debent effe manus ille , quim

n

purum os , quam fanctum corpus , quam imma-

UC k

culatum. cor , quod toties fubit Aüthor puritá-

! P Droy

tis! Oculi ejus fimplices effe debent , ac pudici ;

qui Chriftum folent intueri; manus purz ,

& ad

tOtc.inum, q

UET

colos extentz , que Conditorem univerfi folent

contingere : nam Sacerdotibus ratione peculiari

VU

convenit , quod Scriptura dicit : San&ti eftote ;

quoniam ego fan&tus fum.

"i d

i

(ua, Domine, gratia nos praveniat ac fe«

i

quatur j. & piljs operibus jugiter praftet inten-

E

Alqt, ]iïx(;

iti füe

ER

'

Duti

tos; ut munus -faccrdo.talc ; quod .immer

E

ce-

td

]

'etet ]

»

PETWES

x

ts

"£95)C15C 882

213

Pieite n

Sáctámertim

Ícepimus , cafto femper corpore, mundo corde,

& obfequiofo affe&u obire valeamus.

Chrifeg

N

Pafftons l

finem quzío , Domine,

erfufus at

POSOUSNIND

Da mibi vivulos lacrymarum.

is divinil

UDETURE

N»Qnüfs Augu&x Dies- $. ejufdem.

)Je' -eff Ü

$. €Marta ad Nives.

, Domint

Enedicta fis benedictione . perpetuá , Virgo

fbisben

rio imett

KJante partum , Virgo in partu , Virgo poft

parrum , Virgo cum Sponfo , Virgo indubita:a ,

d fe Done

eebrar , a

egam dubitante Sponfo; Virgo fole fplendidior ,

luni pulerior , aftris clarior , nive candidior ,

yce fot.

df

Maria Filia , Mater . Sponfa, & Templum fa.

cratiffimze Trinitatis !

; pes

deyotiol

. JESU candide & rubicunde , aperi cor meum ;

& potenti virtute illabere ; templümque puriss

(

fimum ac candidiffimum tibi para, /. Nix fignum

Y ( qu

€ft innocentiz ; quam fi amifi. poft baptifmutm ,

um t

tu eam mihi per penitentiam reftitue, qui dixi-

Pü

Ti per Prophetam : fi peccata. veftra fuerint ut

f*

d

Coccinum , quafi nix dealbabuntur. Fit hoc per

pu2, *

nirer j

il

humilem ac. finceram Confeffionem ,. dignámque

J

Corporis & Sanguinis Dominici fufceptionem ;

onc p

iquidem anima Ííàné&te ftolas füas

in, Sanguine

T

Agni dealbaverunt,

Hoc à DEO mihi exora , ó Maria , nive cän-,

veniat * l"

didior , lilio fragrantior ; qux odore virginitz«

gafiec i

Uis , aC puritatis eandore Filium DEI attraxifti ,

mmg]'l[l l

ut elieeret habitare in. medio tui.

Tu rofa Je.

(t

a,ho-;

richuntina, cujus folia funt gra-tia & glori

nox

214

titm Domi,

mor & honeftas; tahe me in odorem tug fuaz

foreis non

vitatis.

Tu gloria. coeleftis Jerufalem , letitia

orbis Chriftiani , honorificentia Ecclefiz Catholiz

frabo cum

1

i e

ffe,

cz ,. Begina celli & terre , creaturarum omnium

gï'qrificarlxm

domina.

Fl dentn

. Maiten te tf M

AE Es ii

AE A

PEzeMG -

m at r

viij. Idus Augf.u&ï-.

- Diesé. ejiuf.c:fe'm;; :

l

Afnfe,

"Tvans gumtio Domni.

|| revehe!

t'ansfotmer

'ESU gloriofifime , fpeculum Electorum , ae

Donini nj

]

gloria, in quo hodie Pater aternus fibi com-'

Hichariffis

placuit ; concede , ut depofito veteri homine,

at (

V

transformemur in te , & fanCüffime vite tuz.

; SCdtngb

conformeimur , quoad non tantum cum tribus

difcipulis , fed cum EleCtis omnibus te contuea-

ï'fna ad Di

müt facie ad faciem ,. experiamürque , quàm bo-

nüfn fit, effe tecum, — Nemo ambigat , Transfi4

*5 nela

gurationem Chrifti fuffe typum future. gloriz ,

:tisefl |

5 m be;m]

qu& revelibitur in nobis; uti ejufdem glorizx Pig-

fant

nus eft venerabile Euchariftie Sacramentum ; &&

A j

HIUTN

quémadmodüm in transfiguratione — confirmoati

Qj n

funt Apoftoli ad labores muneris fui generofo

anitno ferendos ; itaEpulo divino roborantur fi-

N Whldlt -

Q

i "

deles ad arumnas vite prafentis patienter to«

E

n Y

lerandas ,' viámque ad cadleftem patriam alactie

:

mura DEO

ter decurrendam.

Dum 'ad Aram accedam hodie ,. Thaboreum

COFPHS ; & !

verticem in mente mihi exhibebo , credamque ;

Kl Q

At Q

)

Chriftum me fpeCtare , panis fpeciebus , ceu vefte

candidiffimá velatum : Angeli, Arz circumfufi ,

Apoftolorum mihi locó erunt ; & quamvis fa-

ciem

l COV

g

^ |

p

"£33 t )C Set-

21$

m t fi

ciem Domini , folis inftar radiantem , oculis cors

poreis non contuear ,

em , fa.

fide tamen erectus da-

[ice Catho

mabo cum Peétro :

Domine , bonum eft, nos

híc effe,

VT Orpin

Ille Chriftum Magiftrum faum vidit ,

glorificatum quidem , adhuc tamen iri. carne mor«

tal degentem , ego eundem afpitio: immorta-

u stl

lem ac gloriofüm , quamvis fub facris Ípeciebus

(lem.-

,

atentem, | Sed removebitur. velum,, fictque, ut.

;

(4) revelatà facie gloriam Domini fpeculantes ,

transformemur à gloria in.;gloriam , tamquam à

Qotum , $

Domini fpiritu ; hujus rei Pignus eft facratiffima

us (lbi co

Euchariftia , de qua. ita fcribit magnus .Áreopa-

gita: (b) verus ad facra percipienda. acceffus

"E

accedentibus id przftat , ut ex communione di«

qum tb

vina ad DEI fimilitudinem tranfeant; inde Chri«

te Contuee

füferi , id eft , Chriftum in. nobis ci

( qUäm b?

tes , appellamur.

r)cumfercnw

LE Traï)ïïï'

, Satis eft, Domine , fatis eft! O ter , imó mil«

" gb"? '

lies me. beatum , qui tantum hofpitem fufcipio ,

n]

orit

d:

tantümque intra me. contineo , quantüm latitu-

mentum ; ^

dine fu4 nec. caelum ipfom complectitur,

Quem

qonim

caeli; coe

l

orum non capiunt ,. cor anguftum intra

f gencwfï

fe.: concludit ; Coslum ergo eft cor hominis $

oborat ?

quia DEI fedes. eft :, quàm yeré dictum:, Regnum

"natitht

r

(

DEI intra vos eft? (c) DEO enim híc pafci-

tam a

mur , DEO unimur , & fa&i fumus uaum Chrifti

Corpus, & una caro : (0) O Efca. facratiffima ,

habo a

per quam. comedens, DEUS . efficitur! Bonum er«

c['ödamque |

g0, mequotidie adire montem, hunc divinum ,

Uss

ca (

"

9(954

ut

fl

circm

16

U a dir 0»pc utiSe t AU CO RO

qua!m

Cztech. 4 (d) Hier. in teffam.

j

216

-&38 J DCR

a

Erat $at

üt gloriain Domini 'fpeculando transformer i

Sacrament

ipfum; pofitisque veteris hominis exuvijs -

furm maxin

Conformer imagiri Filij DEI,

Esd

adibat , vit

doribus Ro

Vïi. Id. Augufïïf.. Dies 7. cguldcm

f t Pral

51 Cajemnu: Conf.

quidie of

time od

7 Eftigia ApoHolofuxn gloriosé preffit Cajeta-

V

" nus , vitáamque Apoftolicam poftliminió re-

Wfat ; indj

duxit, providentim divinz opere ac verbo exi-

08 , tecut

Etiamnum juvenis pacem

DEO holt

mius propugnator.

perpetuam à Spiritu fan&to in fpecie aviculze ac-

Qnm n

£.

-

Ware defg

cepit, Cor ejus amore divino ita zfluabat , ut

intra pe&tus contineri non potuerit , adeoque a-

0 Quang

lis igneis inftructum in celos evolárit. A Chri-

lnam fb

fto ne&tare- füaviffimo , € latere profluo , pota-

Qim $a

tus , à Virgine Matre lacte dulciffimo refectus ,

dicere cum Auguftino poterat : hinc pafcor 4 vul-

1l Virtutum

necre; hinc lactor ab wubere,

Ab eadem Virgi«

& t wri

ne ficratiffina Romz in bafilica Liberiana (lo-

QU* few

cus adhuc cernitur ) Infantem divinum in ulnas

Domine

recipere meruit , unàque dulciffimum Filij no-

M enedj

men, JDicere frequenter folebar* utinam habe-

H M j

rem humilitatem illam in vitijs meis,. quam San-

Mp

€t in virtutibus fuis habuerunt.

'Tandem ex

Id

li ggmm

feditione popult, quáà DEUM offendi noverat ,

- Ql

cóncepto, intimo dolore , pofteaquam omnia

U

Dam !

Chrifti patientis tormenta in vifione pertuliffet ,

labl

RUE

"Neapoli migravit in coclum , innumeris poft mot-

n ffgniü

U f

tem prodigijs i.lliuftþ:tu,s-;

Erat -

x

(

4

m
