Ó magne paradifi

Ágni €

prapofite , fan&te Micha

el j unà cum Angelo cu-

n at

ode meo rogo

» impetrate mihi precibus veft«

tot San&üs

üs, ut veflre

diis *

&mulus puritatis , JESUM ; Re«

TE

gem

tt

4)4 R,zte',»*. 4BIM. S.h

—

"

$6

"t25 JCDCSes-

gem veftrum ac meum, in thalámum anime

ii ? t

mez introducere digné merear: Olirnnes:fáné&ti

dtns , aper

Patriarche & Prophete , omnes fan&ti Apoftoli

mftolo , q

ac Difcipuli Domini , vos fan&ti Martyres & Con«

ide non Do

feffores, vosVirgines ac Viduz , 'os deniquéSan«

itdefte , f

C omnes intercedite pro me , ut JESUM ,

m Rihs df

vefirüm omnium coronam ac gloriam , fide in-

!y x Vr

tegri , Ípe firma ,. & charitáte folidi recipere

Is 5 qutur

valeam, utita ego étiam confequar coronani

t Auguüixü c

gloriz fempiterna,

W Qu

Vos , fanCti Tute

lares fnei . amici zílumatiss

fimi, vos pro cliente veftro , licét immetitifft

InO , Oràte, ut vefltro nixus

*l5 qider

prafidio fafficiens

*DH quoi

reddar ad efutn facri Agni.

Atles, &

Ettu, AgneDEI, qui tollis peccatà mtndi ;

)u p

tolle à me, quidquid übi difplicetin me, — Agne

DEI, qui tollis peccata mundi; meà quoque tolle

r

!

Mdy

peccata, ut tibi cafto corpore ferviam, & mun-

|

- fs

do corde placeam.,

Agne DEÍ , qui(tollis' pec-

catà mundi; ne tollas ánimami meam à me , nifi

MT

priüs Angelorum Pane fit refe£ta ; grandis enim

mihi reflat via , ignota ac periculis plena: ne

ïm Sopigs

D fe m

ergo deficiam in yià, tu me tefice; ne àbers

rem , tu me illumina ; ne in latrones incidám ;

"3 t

M N

tu me ptotege.

Et vos

". r

,,Sdn&.i DEI, intevcedite pro nobir.-

metzati

i

TM

4

d

A C;l. Septembris. Dies: 8 Aü -ul.ï:ï; |

Wi

M

Al c

&f

$. dugufinus Epifcopus. E. D.

", g

2

üm Mediolani in. horto domefticoó meditá«

C

bundus deambularet , vocem audijt , inge»

iminans

l

um

Ü

3990 862

257

lw dnpa

itiies:findi

minantem : tolle , lege; tolle, lege.

Itaque

tollens , aperiensque facrum Codicein , legit ex

tG Apdftl

Apoftolo , quinam regno DEI excludendi effent,

jtes &Con

Inde non Do&torum tantummodó , ac Prafulum

leniquéi

Ecclefie , fed omnium omnino veré poeniten«

It JESUM,

tium fa&tus eft fpeculum & exemplar. Caterüm

n fide

fi , juxta Veritatis oraculum , ex abundantia cor-

li recptt

dis os loquitur ; facilé colligitur , quis fuerit ar-

f Coronii

dor Augufítini erga DEUM Eucharifticum , fi fe-

quentia, que habet, expendamus:

(4) Anima

p aflunats

Chri&iana L]

Íferva decorem tuum ; agnofce , quid

imnetiil

fueris , quid eris : ut pulcra permaneas, carnem

lio fifots

Filij DEI quotidie manducabis ; ut vitàám ater«

nam habeas, Sanguinem ejus potabis,

n niti

(^) Dum accedis ad Altare , noli parare faua

VfiC, Agne

€es$ , fed cor; in os enim intrat , ut pet. illud

quoque li

cor poffideat, (c) Carnem & Sanguinem .Chris

m, Gu

[.]

1 fumamus ufque ad Spiritüs participationem

»

y tolls *

& in.corpore ejus tanquam: membra maneamus

.

-

hoc.enim eft manducare illam efcam , & bi

d

ere. Sanguinem illum , in Chrifto manere , &

i

ïg plcna "n

lum in. fe. manentem habere ; alàs non man«

| ; a xäbef-

ducat fpirirualiter Carnem ejus , nec bibit San-

j incidäm*

Buinem ejus , licét. carnaliter. & vifibiliter dena

tübus premat Sacramentum,

Gratias tibi, Creator ac Redemptor hominum "

À

qui ad. declarandam toti mundo charitatem tuam

^

parà

mgüm

Iti cznam magnam, in quà non Agnum ty-

f

J.

picum "

ed fan&tiffimum Corpus & Sanguincm

r

- (R

tuum

, ii

dj n*

(4). In Dominic. 16. 1. 9. 1' (b) Serm. ;'3. de ver-

jtinat*

i5Dom, (c) Tradl.26. in oan.

&

258

»&435C DC gete

fatifícans fidez a Palio

^

tuum propofuifti manducandum ,

tleyum te

les omnes facro Convivio , & Ca'ice falurari ine«

0n faputtat

brians, in quo funt omnes delicie paradifi: ita-

que

Antur Cateng

Calicem falutaris accipiam , &f nemen Domini i

igt ep0 pto

t Fllus DE

vomb().

——

t DE mde

Q metita t

iv. Cal. Septefnbris. Dies zg.küguüï.

Wdit) Vcrö 1

Decollario $. Joanmis Baptifle.

W^ Imj

Ágnum orbis prodigium fuit Joannes , ere«

n me e

M

micola in deferto , pr&co poenitentiz , Bapti«

Hütius m

Íta Chrifti ,. Martyr. caftitatis.

O Epulz ferzles ,

phts temitt

in quibus pramium levicule faltatricis eft. Caput

Crterüm

maximi vatis , in. difco adulterz appofitum. O

!

^5 objereri

crudele. fpe&aculum

e.

meritó. lumina claudis;

Vilid: N.

Propheta fanctiffime , ne luxuriam intueri co-

Y w

garis.. Sed pannas dedit faltatricula ; quando ca«

u

[ nbiq

eadü

put , glcie recifum à corpore , etiam poft mor-

tem faltus portentofos dedit , ommibus often-

REU

dens , non multo faltu opus effe , ut in orcum

3j n

quis defiliat; nam facilis defcenfus averni.

?n -dk l

Hodie przfenrem mihi ftatuam in Altari fan-

1

01s lllï ir;un 't

&um Chrifti prodromum Joannem , digito in fa«

*slmalo

cratifmam Euchariftiam intento. mihi. dicentem :

b m&m "

Ecce À

enus DEI , qui tollit peccata mundi! Eft

ts N Q

enim il

le

€ ipfe agnus , qui olim in ara Crucis ob-

n It üh

latus, pro meis , & totius tnundi peccatis quo-

JUVUm lo

V

tidie etiamnum offertur ; ibi oblatio: fuit cruen-

0&5,

ta , ut me redimeret , Patr/que reconciliaret ;

N

híc incruenta eft , quá recolitur me

mortia Do«

l W!S P'

minicæ

M, Q

-0 X Bete

259

fetifcsn f

minicz Paffionis. .. O infinita DEI bonitas, que "

ut fervum redimeret , Filium tradidir ; qui , quod

ce faurri

: patadïfl: li

non rapuerat, in cruce exíolvit.

Mihi | debe-

bantur cateng ; ijs DEI Filius fuit- coaftrictus :

flagra ego promerueram , nequam fervus; & ta-

n Dutil

men Filius DEI ea tulit: Spinas mihi jure addixes

rat DEI imaledictio; ijs Filius DEI. coronatur

L]

e

g ed

crux mncrita me manebat ; ex ea Filius DEI pe-

)

À

| ugüüi.

pendit, veré, quae non rapuerat , in €a exíol.

nifk.

vens.

Imó quotidie etiamnum idem facit , &

joannes ü

debita mea exíolyit ; dum in MifT facrificio mea ;

ia Bu

& totius mundi peccata to

"

lit, debitásque ijsdem

Epde fs

psnas remittit,

sicis eft Q

Caterüm quamyis optimé fciam, quid Jean-

ppofïw

u

nes objecerit Herodi ; quamvis nullatenus me la-

imina Qu

teat illud : Non licet tibi; peccare tamen non

9 i o

€eflo : (4) Vox Joannis ad fines terre venit ;

; quad

& ubique , dum Ecclefias ingrederis , audis cla-

tam Po&mor-

mantem Joannem : non licet tibi,

Quamvis

xinibus at

fatis agnofcam , peccara mea multa effe ,

acinag-

, ii 0

na; neque licere , cà repetere; quamvis fciam »

aver ni.

non effe licitum ,. diviná abuti mifericordid, ne

j A ?

€2, in iram vería, tempore vindi&t» difperdat

digito 1

me; à malo tamen impulfus habitu , & inyere-

^

hi dicentt

!j

Tatà victus confüetudine , illicita perpetrare in-

mundl

ies pergo,

Tu, Domine, qu/ portas inferi

confregiüi

T Cs

, aufer à me pràvos habitus , qui

eccat d

Captivum me tenent ; aufer

yud

malas concupifcen-

tias, & omnia illicirà; 8c

Qui tollis peccata mundi; tolle &f mea.

t conclilamv

(R) r

iij. Cal.

GE

s

——(;) ja«d:. Cbg[

260

-"£93) 6 DC S "

hs oUf

a00ris l,

üij. Cal. Septembris. Dies 5o. Augulti.

« alhud vis

$. Rofa Limana. Firgo.

!t bona yr

3105 faid

FYRimus Americz . auftralis flos , Rofa Lifnana,'

vultu in rofe figuram efformato in lucem

n fneum

prodijt ; indéque nomen traxit ; quinquennis

& ROTIER Q1

1 utio perf

continentiz perpetue votum emíit; cafariemi

venuftiffimam ,. ne mundo placeret , «clam fibi

Vr non p

xulementur

abícidit; integro quindecennio ariditatibus mens

tis, corporis infirmitatibus , domefticorum ine

;erium » Quc

Q Tuf

fultibus , aculeis maledicorum exagitata , invictá

ha

Htuhtlldl pto

patientià tulit agones , morte amariores,

probata , à Chrifto

audire mervit : Rofa cordis

*t quis j

[

L.À

Deipare , fancta

tubst, [

mei, tu mihi Sponía efto

Catharinz Seneníis , cujus fe&tanda fibi veftigia

fötantam r

Atra] Qtina

delegerat , & Angcli Cuftodis crebris apparitios

nibus fuit recreata, — Aliquando ad Epuluin divis

Rtique devo

num accedens, videbatur (ibi folem intra fe re«

Vütüm p

Ym

Cipere , ac ín mente non minus colluftrari s

quàm Íol ifte materialis totam terram illuminet z

fl con

Viribus ob ftri£ta jejunia , qu& frequentabat , de-

Pt

fiiens , novum robur haurire folebat , ad fa»

f poffem

cram Synaxin accedens.

E

MU

Utinam Cibus divinus 1

n me etiam produc&rgg

CUU

effeQtus folis , & ( quod ifte facit ) tcnebras in«

ngter ET

telle&tüs diffiparet , frigus ac teporem voluntae

"tl

tis depelleret meque divino calore foveret, Tus

um

ó TESU , qui es Cibus animarum noftrarum , &

verus juftitie fol, hoc in me perfice : diffipa ad-

ventu tuo omnes tenebras , qux lumen verag

: ratio-

HXJ Orq. f

261

-£93) (( Gs

tationis ob'ufcant ; accende affe&tus meos. igne

amoris tui , qui ignem venifti mittere in terram ,

) Augulki.

nec aliud vis ,. nifi accendatur ; excoque calore

Ji

tuo bona propofita mea , utin fructus uber-

tofa Littir

rimos , fapidiffunósque excrefcant.

(«) Scribe

to in l

nomen meum , dum te recipio , in cor tuum,

&c nomen tnum dulciffimum in cor meum , .ut

quinqu

L

fiat unio perfeCta inter nos

,

& quia de meo

t; ul

offerre non poffum , quod debeo , offero tibi in

, dm l

atibus m

fupplementum omnem amorem , omneque defi-

dfüconm

derium , quo unquam eor humanum fuit accen-

t

Éun, — Tu fufcipe ; quemadmodum dilectz tibi

;itata, f

arores, J

Mechtildi promififti , velle fufcipere ejus amorem,

non qualis in fe erat , fed qualem habere defi-

« Rof at

derabat, Utinam & ego talem amorem , talem

yata s f 8?

'

ac tantam munditiem haberem , qualem tu de-

, fibi d

fideras! utinam omni virtute , omni defiderio j

yis 499*

owmnique devotione exornatus effem ! utinam An«

| putunci*

3 inr t

&elorum puritatem , charitatem Apoftolorum ,

Martyrum conftantiam , fidem. Confeíforum , &

1 COHURUH'

Virginum continentiam. poffiderem ! utinam tali

n ii

pro modulo meo devotione, amore, reveren«

ii

tià, te poffem fufcipere , quali te virginea Mater

3b3£7 4 |

tuà in incarnatione fufcepit , ac poftea in hoc

Sacramento recepit ! Tu, Domine , qui ignem

rodüff Ü

l

jugiter vis ardere in Altari cordis mei, accep-

vcnebrd

m o

de me tepidum , frigidum inflamma ; ut ita

Tty

$ol luceat in virtute fua.

ortt

PUE

(

Pridie

) 5

difi

44

; NME

. (R)3

luien *

rato

(4)- Orat. $, Mechtild, -

02362

-«£39 ( DS82-

(jj Cato

odjesleideofeofferenie il idenife ld ofeodendenfenleide o ofendeodeideieaf

tabu ; (

Pridie Cal. Septembris.

Dies 51. Augufli.

s

Dum

t , Ioxir

S. Raymundus (Nonnatus Conf..

às ml etit

Ximio Deiparam cultu profequebatur Ravmun-

m ; f

— dàs; à qua. juffus ingredi Ordinem de Mer-

g. lm

cede redemptionis captivorum ,. eà id cheritate

praftitir, ut, quó plures redimeret , pignori fe

ve d inzi

simm$ponf

Mauris dederit , plurésque eorum ad fidem ad-

duverit; inde in arctam detrufus cuftodiam , fera

la atetmo

item ferreà , labijs perforatis immiffá clausaque

ls praropa

1, & peccal

tortus fuit.

Romam vocatus à fummo Pontifice,

ut in Collegum Patrum purpuratorum adopta-

t mhi f

^ne Salvator

retur , in itinere ad fan&torum catum abijt.

Ontr3 Omnt

" ^Quódfi hatenus frequenter Dominum rogavt,

ne absque facro Viatico decedam ; id hodie ma-

wtos ffad,

10 divino 3b

jori fervore repeto , divum. Raymundum imita-

(tOjtti am

tus, qui in itinere lethali correptus infirmitate ,

cüm moras traheret Sacerdos , inftantiffimé Deum

^ 90 &t

precatws eft , ne'absque fapremo hoc munimine

ac folatió moreretur, Mox adfuit agmen füpplex

! etiam

Angelofum , füb fchemate Religioforum fancte

TM

Marie de Mercede ; qui facibus accenfis inftru-

LU

€H , domum primó , dein cubiculum , ubi San-

Rs ,

€tus decumbebat , re&tá accefsére ; hos. fécutus

Qndam , venerandus canitie, 8 oris Majeftate ,

Cakn&isgc.

[

€ facra Hierotheca, quam ferebat , CorpusDo-

minicum deprompfit , ac moribundo porrexit.

$

CIOS faq

"

Inde eodem ormnes, quo venerant , ordine re-

Cllr(h

ïfmp(]rc,(-onm

cefferunt ; visique funt flumen ficcis pedibus tran-

fiffe, ac tum difparuiffe,

*

X-N

(;f) Caro

l

jity, 1:

263

-£33) ) Ses-

(4) Caro Chrifli eft viaticum , currus anima ,

Mp

& cibus ; Chriftus auriga , inquit Quaricus Ab-

bas.

yr Auit

Dum ergo propinquaverit hora mortis

fnez , maximé femper incerta; dum infcenden-

n

dus mihi erit currus tranfitüs à. tempore ad a-

atur Rav

ternitatem ; tu , JESU pijffime ,. efto mihi auri-

em de lr

ga. poftquam cibus & viaticum fuifti, Felicem

Lid choriz

, pignori!

pr& alijs innumeris virginibus Gertrudem , eujus

animam Sponfus divinus À Cor füum recepit , &

«d fidem ac

Taori ztérno ftitit prafentem ! Fuit hac fingu-

t&oäiam ; ffïï

lris prztogativa, Sponfz adeó dilectx exhibi-

if danst

ta, & peccatoribus nullatenus debita: Liceat ta-

o Ponti

men mihi recurrere ad Vulnera tua ,, benignis-

ynm at

fime Salvator ; hzc mihi fint afy'um . & fcutum

um ab

contra omnes hoftium infultus ; hzc mihi fint

H'num mgm,

currus Ifratl, tüque auriga : & cüim me cordi

id hodtrt

tuo divino ab aterno ita commendaveris , ut

decreveris amore mei tanta facere , & paii ;

S jnfirmtt

hine ego etiam eiderm fan&tiffimo Cordi tuo me

vriffiméDt

hoc x

f

commendo ; tu eó me c,uvacr.trudcf tua recipe.

j

Ita etiam

7

en p

Á

- In medio umbre mortis non timebo malaj. quoniam

jjorum

$u mecum es.

ccenis !

u

pMeDN

xndédó.

m

fos f

] CaïendïsScptcmbiis.. Dies-,l.c.jufdcm.

fih

$3. hngeli- Cuflodes.

ris a

plïï

Ngeélos facros Miíla facrificio prefentes adeife ,

[[N(

A

do P

& cumChrifto coelo defcendere confecrationis

ordmf ij

temporesconftanter tenet S.Patres. Imó yolunt ijdé;

e dlbu ii

r

Av

(R) 4

D

4) Serm. 1. de Refurr.

Q

264.

R0

fipernos hos fpiritus jugiter ambire Sacrarium ,

[ nunqua

ns, IQ

in quo Corpus Dominicum affervatur ; inde pra-

cipit Apoftolus , mulierum capita velari in Eccle-

nt; &if

fia; propter Angelos nempe , ibi continuó pra-

entes.

—

At f

, Aderit itaque haud dubié etiam fanctus Cuflos

i Non

meus, quoties facra Myfteria perago ; nec folum

aderit, ut Domino ac Regi fuüo meóque infer-

vilat

?

L

fed etiam , ut attentionem , reverentiam

Drotif

ac devotionem meam obfervet.

R

notet in me, quod puriffimos ejus oculos offen-

gavit. (

dat! ut eum mihi fuggerat fervorem , quo veré

ltT ptec

dignéque dicere Patri aterno poffim: jube hac

Onte delg

perferri per manus fan&ti Angeli tui in füblime

Altare tuum , in confpe&tu divinz Majeftatis tug "

VXICI4Im e

;

Meruit beatus Martinus dici gemma Sacerdotumz

VOffü»tam |

vereor ego , ne dici poffim opprobrium Sacer-

1 & ep

dotum, — (7) EftChriftus Dominus margarita pre-

Tivre fen

tiofa orbis terrarum: quomodo margaritam hanc

Otat: & f

&fHimo ? quomodo tracto ? quó recondo ? Si

ttdio mox 4

ezm. ut f'gnaculum , ponerem fuper cor meum;

indor.

haud dubié refplenderet in vita & moribus , vi-

STOone j

deréntque alij opera mea bona, & Patrem, qui

Ulleiam ,

in in ceelis eft, glorificarent,

R o

effice ïdighiirm'Altaris tui miniftrum ; ut bonis Sa-

cerdot;bus accenferi faltem |merear ,. fi inter

Dlln &

€os, ut pemmia , non excellam.

(E) Diligam

Ils

te, Domine, pro:dono tio ,. & merito tuo $

Pünt eu

IT n

qui etfi, quantum debeo , non poffum , potero

Uneam

j

tamen ampüläg ; fi Elus donare dignaberis; quam«

i DP

Vibssanoo

vis

——

(*) €yrill. (E) Eei s. dejDil. bei.

»

(4) Cap.s

P

-&83)( )C£e2-

265

€ Satruim,

vis nunquam te fim amaturus , quantum mere-

I indt r

ris. [ta Cuftos meus in omnibus vijs mihi ade-

elari jn Ed

rit; & in fupremo conflictu

OREDUO Y

Angelüs faciei tue falvabit me,

[

hus C

B. Non. Septembris. Dies2.ejufdem.

; ne füiz

s "

tdque ini

$. Stej)hanu: Rex.

revetentit

Evotiffimus Mariz Virgini Stephanus, Panno-

Egö ,U nihï

niz Rex, moriens eidem Regnum fuum 1e-

oolos t

gavit. Coram augufüiffimo Altaris Myfterio fiepà

mter preces, noctes infomnes duxit : ex hoc

n, r

fonte dein promanárunt tot pia opera, eleemo-

j: jb

yi n fint

Íynz , templorum ftructurz ac dotationes; quae

dexteram ejus refoluto toto reliquo corpore in-

adtst

Cacetdot:

corruptam fervavére.

brium

An & ego vigilias facras frequento ? imó fe-

füinare foleo , nequid de fomno mihi detrahat

r

vraritt :&f!f.

oratio; & fiquando officia divina protrahuntur ,

tzdio mox afficior , & in queftus impatienter ef-

recondo

fundor.

Quá autem attentione , reverentiá ,

[ c0f mfllm.

goribur,

devotione ijs affifto? Comparatur Ecclefia vineze

apudIsaiam , dicentem : (4) vinea Domini -exer-

paren. d

]. 0

]ES !

cituum. domus Israel eft.

Vineam hanc coeleftis

ycboni

Paterfamilias (£) locavit agricolis füis ;ut fructum

f nt

ipfi in tempore redderent.

At illi; videntesFi-

pil

lium ,. ad fe miffam pro fru&tu exigendo , ejece-

) D

runt eum extra vineam , & occiderunt.

In hanc

netit

o t

pOïE

vineam & ego condu&tus fum , quando dictum

TM

eft mihi: attende , quale minifterium tibi tradi-

yris; d

if

n

(R) 5

tum

k(æ) Cap.$.7. (b) Mattb, 21.

266

330 X Gb

tum fit,

Et Ó quàm pretiofa ac fpeciofa hec

m getmin

eft vinea , in qua liquorem pretiofiffimum , fan-

winem fuum , propinat ille , qui torcular folus

nl soft t

(ut bene z

cileavit! Verüm «ego etiam ejicio eum extra

puidt orat

vineam , é corde meo expello ; & düm mihi-

metipfi- judicium manduco , reüsque fio Corpo-

pïæffat, qu

T ttgo de

ris & Sanguinis Chrifti , rurfus eum mihi crucifigo.

mhzlem fac

Confiteor, pie JESU , impietatem meam ,. fa-

üDinebig :

teor delicta mea multa &t magna ; animitus de

Clanmeit

illis doleo ,..eaque. fuper omnia. mala deteftor ;

ac fimul fperoin rnifericordia tua, — Tu, per pre-

i

üofifinum vineg tuz liquorem , per divinum

yNog

Sa-nguinis tui lavacrum ablue ,. emunda

, extin-

gue omne cordis & animz mez piaculum , vt

Finini

per fanChiffima. merita tua emundatus, mundo

jdan

corde, & immaculato corpore ad Altare tuum

Fenienfs,

accedam,

ml'- Hæc ,

Caterüm & ego ero vir multz orationis s

(ils Átrera

fibinde faltem no&ti templum. adeundo., & cor

Mf finden

meum coram auguftiffimo Sacramento eflunden-

t fib Yth

do, in ruborem addu&tus à tot Religiofis DEI

-

TAT at

famulis , qui mediá noéte furgunt ad confiten-

d manä f

'

dum Domino , laudésque divinas. concinendas ;

n farinam

vt ita impetrem , qua ad falutem animz meaz pe-

tenda occurrent,

Hoc enim eft multz , & per-

immiïüe.

feverantis orationis, à qua remittere non debet,

Defiderio

OPl5 t

ui vult, quod. petit ,. impetrare.

:

efideraret Chriftus manducare pafcha cum Difci-

q h[ à

pulis, antequam pateretur ; non minore defide-

a;rijs m

rio optabat baptrzari baprifmo fanguinis füi , ita

& ta-

W Q ;

ut coar&aretur » donec illud perficeretur;

men

T Q

E

267

peciofs f

Timm , f

men gemino huic defiderio fatis non. eft fa&tum,

nifi poft triginta tres annos : & tu vix manus

yrcular f

eud x

(ut bené ait devotus quidam afcera ) cum lan-

: düm m«

guida oratione levas; &t fi DEUS non ftatim

praítat, quod petis , animo dejiceris.

Defide-

fio o

rio ergo defidera , quz ad profe&tum tuum fpi-

j cruco

neam , i«

ritualem faciunt ; perfevera , ferventer infta, &

obtinebis: Dicit enim DEUS :

snimitus d

Clamabit ad me , &* ego exaudiam eum.

a deteffor;

dibies

) p

.dij. Non. Septgmbrïs. Dies 5. ejufderm.

r dv

Fener ahilis Dherefia "acilla.

a, Gt*

xaculum ,*

Eminit hodie Martyrologium Hifpanicum cu»

M

us f ]

juídam Therefiz ; qua Priori Ecclefie Ou-

Altare d

renienfis , fed multó ferventiis DEO famulaba-

tur. Hzc,quidquid temporis à fervitijs domefti-

: oratiot

cis fupererat , precibus. coram fan&tiffima Eucha-

d0^ u

riítia fundendis impendebat : quod cum liquan-

o einn

do fub vefperum ageret, in Ecftafin fublimiffi-

j Dd

mam rapta eft;in qua cüm totam noCtem egis-

ld (on ( EM

fet, mané revería ad feipífam cogitare mox coe-

)nCinendaS !

pit , farinam pinfendis panibus pridie fe mnifcuis-

g m w

fe quidem ; ac fubegiffe ; nondum tamen furno

immififfe,

4 &ptïï'

Quare domum properé pergit ; ubi

ndC

bth

opus totum Ángclicis perfe&tum manibus , & pa-

Der d

u

nes optimé coctos invenit,

um It

Per plateas tranfimus , inquit Ambrofius ,. in

? dchdï'

atrijs fan&tis ftamus.

Platez funt tranfitoria om-

" fi", lt

nia, curz , negotia , & quidquid peregrino in

gt

via occurrit: hac univerfa aportet tranfire ; fta-

(

m

re

.

268

!

-x33) CC 68

: Ó dite

re autem , & habitare decet in Ecclefijs , in at-

rjs domüs Domini , in choro, in Altari. Hac re-

totis , qi

quies mea ;5 híc habitabo : in plateis non , nifi

pauperen j

rumor & camor, ubi meum , & tuum , frigi-

àppono |

dum ilud verbum , lites & jurgia concitat ; in

RU Qli

Locus

DEO altum fiülentium , & tuta quies.

&Cedere ? [

hominis DEUS .eft , extra quem nunquàm ei

& w d

bené erit. Calix veró Chrifti inebrians, Ó quàm

ij qi

praclarus eft.

Verüm nemo fcit, nifi qui ac-

Mn amical

cipit,

Hunc calicem falutaris accipiam , & río-

Wnire , qu

men Domini invocabo ; & quamvis indignum

pollim pl

me agnofcam ; attamen accedam confidenter :

lbmum m

ita enim pracipit optimus Dominus , quando di-

itiam fcie

cit: venite ad me omnes, qui laboratis, & o-

&c1, imety

nerati eftis ; & ego reficiam vos.

Calix Domi-

X Ine Ofn

ni quàm przclarus ! calix mundi econtra quàm

QU rerum

amarus! ignis , grando , fpiritus procellarum ,

QU ictedi

pars calicis eorum , qui 1nundum fectantur ; bené

ts (ed ve

de hoc Vates Regius: (4) Calix in manu Domini

vini meri, plenus mifto; bibent omnes pecca-

Sim Wif ,

tores terra..

His DEUS calicem iftum propinat ,

bona tranfitoria , honores, divitias , corporis

voluptates continentem ; quibus pro bené factis

A

recipiunr bona in vita prafenti ; uti ipfe Domi-

Wi

nus fan&z Birgittz infinuavit, dicens : (5) impij,

Bs ul

XXS

qui tranfiroria petunt , & deleCtamenta terrena

à Angd

0

diligunt, profperantur ex juftitia mea ad tempus ;

aliter autem procedo cum amicis meis , ad quos

i

dico * poteftis bibere calicem , quem ego bibi-

turus fum ?. calicem in hoc quidem Íízculo ama-

lia Sil

rum , fed falutarem,

0 duI-:

- (a) Pfal.g4. (E) Revel. L. s. .

Ü M

»&93) C0 8(93"'

269

TE

O dulce & amicabile verbum in aure pecca-

, Hacre

toris, quód tu, Dominus meus , egenum &

$ Don , n

pauperem inviras ad facrum Convivimm tuum ,

Jm 3 lgl'

apponens fanctiffium Corpus && Sanguinem

ncitat ; A

tuutmn,

Quis fun ego, Domine , ut prazíiumam

Loot

e

accedere ? Ecce cali caclorum te non capiunt ;

mquam ü

& tu dicis: venite ad me omnes.

$, 6 quäm

(«) Quid fibi vult. ifia pijffma dignatio , &

(i qu &

tam amicabilis invitatio ? quomodo aufüs ero

f & flOf

venire , qui nihil boni mihi confcius fum , unde

»

*

; indignun

poffum gloriari

quomodo te introducam in

onfidentr:

domum meam , qui tam fape offendi benisiffi-

qunb*

itbam faciem. tuam? reverentur Angeli & Archan-

i, &*

£cli, metuunt fan&ti & jufti ; & tu dicis: venite

4lix Don*

àd me omnes. Nifitu, Domine , hoc diceres,

ntra qui

quis verum effe crederet ? & nifi tu juberes ,

ocelanrm

quis accedere attentaret ? Venio itaque , Ó Do-

nr; t

mine ; fed venio ,

mu Dorit

Sicut ovis » que perijt (.': te,

nes ptt

] fOpimt,

Pridie Non. Septembris.

Dies 4. ejuídem..

, Coors

$. Rofalia Firgo.

"

pf Dur

I

N fpelzis & antris delituit Rofalia, quando irf

palatijs habitare potuiffer,

Orandi modunm

Jj

ab Angelo edo&a, preces DEO , rofarum inftar .

in calathis ransmifit, A Sponfo divino , in Ma«-

j tenpi^

tris finu. refidente j coronata fuit,

Ad nuptias

, 10*

cxleftes, Angelo du&tore wanfivit , rofis redi-

ego D*

m*

mita. Sub mortem intcr quatuor przcipuos rega

,'cul() 4

ni

Qd

l

-- sf

æï(a) Kemj. l, 4.—

b

xl

270

-95 )( 'r'ï( Go

ni Siculi Patronos in coclis media apparuit. Quid-

ïümüm

profecit ,

quid agant homunes , intentio judicat omnes,

Notmus poft diluvium zdificavit Altare Domino ,

charifticam

& in gratiarum aCtionem holocauftum obtulit ;

votione fr

odoratüsque eft Domintis odorem fuayitatis , non

ac affehy

eum certé , qui à combuftis carnibus ac lignis

pariter yit

affurgebat , fed odorem bonz & fang?cæ inten«

tnur Alrris

tionis ; uti notat Chryfoftomus , inquiens : vide ,

icddïa Fa

quomodo animus offerentis fumum , & odorem

tens interi

omnem., qui inde nafcitur , mul fiagrantiá

implevit.

Cum itaque hec fciamus, mentem

(0) SN

noftram undequaque muniamus , ut per eam ac-

Ti annis |

Sed. qualem ,. puta«

cepta fiant, qua. facirnus,

! Moyfes

mus ,. peccator fuis in. actibus odorem exhalat ,

qam & t

quando opus., eríi ex fe gratiffimum DEO , pro-

Bngn

cedens tamen ex vaíe immundo , DEO nequit

68""1, f

placere ? Mensá fpirituali frueris , ait. idem Os

Fl Cotioner

aureum ; in. menfa regia unguento optimo un«

m federi

eris ; & fetore ruríum impleris ?. Acceptum

V (olen:

erat DEO Noémi fácrificium , pofteaquam di-

t Pb

juvium terram à peccatis emundayerar : Fient

Ll

Wt d

& mea facrificia DEO grata , fi lacrymis eluero

liC Pe[e I'

maculas vitiorum, . Placuit DEO animus. offe-

rentis holocaufta.; placeat & tibi, Domine ,

V thnes

facri&cium , quod offero ; fit tibi. acceptabile 5

Wq

m q

uibus illud offero ,

mihíque , & omnibus , pro q

te miferante propitiabile fiat, Placet DEO om-

Noms N

i

nis bonus conatus, affectüsque.

Ita. placuit ei-

l

dem ardens defiderium beate Rofaliz , in fpe-

At

Jais vitam agentis; cui propterea negabatur ome

Va

his Sacramentorum ufus;, folàque in poteft:te

erat

th

p —

ECE

371

g, Qu

at Oa

erat fpiritualis cominunio ; qud utique amplius

profecit, quàm alij plurimi , qui menfam Eu-

t Domino,

charifticam non eodem ardore , eidémque de-

m obtit;

votione frequentant. Placuit etiam DEO ardor

vitatis , 10

ac affe&tus beatz Rof Viterbienfis, qux hodie

5 aclps,

pariter vitá exceffit,

Hac (4) cüm auguftiffi-

Q intt«

mum Altaris Myfterium aliquando recepilfet. in

ens : vidis

Ecclefia Fratrum. Minorum; ardentiüs fefe col-

& odorer.

ens interius , in ecftafin. rapta eft , & divinis

:i

m

üagramiï

odum in:elligentijs arcanísque illuftrata,

p, Ifentem

— (P) Si Noe, vir juftus , in arcz fabrica cen-

per eamae

tum annis laboravit , ut cum paucis falvaretur ;

jem , p*

fi Moyfes Arcam ex lignis imputribilibus fecit ,

m exnats

quam & mundiffimo ornavit auro, ut Tabulas le-

DEO ,

gis in ea reponeret ; fi Salomon , fapientiffimus

DEO vt

egum , templum magnificum zdificavit, cujus

jt iden(i

edicationem per dies octo celebravit , & Arz

optirmo !

cam feederis in clangore buccine , & jubilo i-

! Acctptn

idem folemiüter collocavit : convenit & mihi

tcaquam.dl'

mundi fabricatorem , legis conditorem fan&to

& ardenti defiderio , reét4 puráque intentione

vrjs dit?

uíc;pere,

Hoc defiderium , hzec fanéta inten-

"

gimus 0*

tio placeat, fi catera difplicent ; nam

*

j Domine !

Quidquid agant banïin.es » intentio judicat omnes,.

iCCBwaik ,:

emmQy

|ud 0 (f

Nonis ScPtembrIs.

Dies 5. ejufdem.

[ pEO v

$. Laurentius Tuflimanus.

Jcur

Aurentio etiamnum Adolefcenti ofculum ]i«

ig, ID

rabawï Om i

L-4 b:verat divina Sapientia ; & mox omnis et

ii

mutne

gt

— t

qu

- (4) Bolland. in vita. (b) Kemp. 4. 4.

:

222

-2 CC

j

L

mundus defipuit; inde à blanditijs Matris ad Ctu«

g?glt amhis

cem Domini , apud Canonicos Regulares ample-

guntum in

€tendam , tranfivit.

Sacris initiatus , quotidie

Mdlota C

Jiare folitus fuit inter uberrimas Jacrymas; id-

Ego mif

que cüm die ; Chrifto nafcenti facrá , ageret ,

fones effo

fpeciofum formá prz filijshominum, fübj pueruli

m diloli

fchemate meruit videre,

Ductus o

Utinam haberem & ego Zelum DEI , & fci-

s

i

,

ln

| ? t

entiam SanCtorum , fobrictatem ;n viétu,

Tit; Quid v

moribus gravitatem , manfuetudinem in conver«

tut? 0D

fatione , in veftibus. moderationem ! («) Pla-

ts homir

cuit Spiritui fan&cto , ut in. honorem tanti Sacra-

(dem ol

ment in os Chrifliani prius. cibus Dominicus ,

It fonan

id cft , Corpus C hrifti facratiffimum intraret; quàm

!topheta c

cibi exteri & eorporales. Si hoc exigit honor ;

ilini w s

Sacramento huic debitus; quantó magis exiget

oris puritatem ? etenim quod intrat per os , non

Vj mj

coinquinat hominem ; fed quod exit de corde ,

Hinc Petrus Damias

'ïf

noue Sanl«

hoe conquinat hominem.

WW pe , ;

Df

ni, (b) admonendi fünt , inquit . qui facris Alta-

l m

ribus miniflrare fe diiponunt , ut non modó cor

l

T n

ab aftuantium — paffionum igne cuftodiant ; fed

" Sioide

etiam linguam , que inter DEUM & hominem

quodammodo mediatrix eft, à fupervacui fer-

Btuni,

monis levitate compefcant ; ut lingua , quz im-

maculato rubet fanguine , dedignetur, otiofi fer-

vïïïldm Sc[

monis fzcibus fefe inquinare. Recté proin mo-

net Ambrofius : (c) alliga fermonem , fit rcftri-

Ræffperat |

&ior, & ripis fuis coérceatur ; citó lutum col-

- At

l

l

fb

ligit——ä

t

(4) Aug. Ep, 118,

Lib. 1. Offic.

(E) opufe, 49. c. :-o. (c)

m

273

trisad C :

äigïï amnis exundans.

Ec Orator aureu$: une

msame — guentum in ore tuo pofuit DEUS ; tu veró fa-

, quid

tidiora cadavere verba ibi repofuift.

Tymas; j

Ego mifer in utroque pecco ; dum nec pas»

| , ACCIU,

fiones effrenes in corde cohibeo , neque iin.

füb] pumi

guam diffoluam refrano ; fed utrobíque con-

Ípurcatus facrum AltarisMinifterium obeo. Certé

1, &fs,

fí nugz etiam in oreSacerdotum funt blasphe-

vidu, 1.

miz; quid verba minus honefta , & pratextata

!t conyet

erunt ? O Domine Deus , quandoquidem linguam

3*. w ?h .

nullus hominum domare poteít , tu , cujus eft,

N IG

€andem gubernare , da fermonem re&um , 8£

Dominiqlïa j

bené, fonantem in os meum; & qui labia Ifaiz

rarer; -

Propheta caleulo mundifli ignito , igne facra-

jeit ho

tiffimi tui Sacramenti emunda labia mea; pone

upis

cuftodiam ori meo , ,& oftium circumftantiae

er 05, 1 .

abijs meis ; paffiones omnes , earámque aftum

de coto

reftingue. Sanguinis tui. pretiofiffimo liquore ; ut

hujss ope , amara omnia dulcia mihi fiant , a-

us Dant

fs

verfio in mutuam concordiam , livor in amo«

l m0dö q

tem vertatur. Sit fermo meus : eft , eft ; non,

xj ;

non,

Siquidem

( hominfm!'

- Lingtfa univ;r]ita'f »i-niquimü?-.

——PÀÀ

h

ryac K

|

q j

Wusqenbd Dioé qdien

; odl*

gro f

RæCöperat

; [it rflhl'

olim DEUS [Israé]i, ut in eíu

*

*

Agni Pafchalis àffumeret vicinum

»

ut ( nOs

um 9^

li

tánte Theodoreto (4) ) mifericordiam e

rga pàu«

Dixibous)

7 jo. ()

-(6) n kxod, 14.

*s

;

274

x2

péres illis commendaret, — Si igitur in' efu Agní

g, Q

illius typici virtutem hanc docete voluit ; nón»

tiperetuls

ne id longé efficaciüs aget in Ágni veri ac di-

àDEUS ,

vni funptione ? At tu, inquit Sanctus ille ,

tniffio paa

qui Commermorationem Chrifti facis , & paupe-

tntiam potes

res defpicis , non horrefcis ? qui autém funt

1 €aft eniere

precipué pauperes illi, quorum ad Menfam di-

15 potes; Ye

vinam oblivifcimur ? Nempe animz illa rnifer-

rimz , infixz in profundo flammarum purgan-

ttt pis af

1 piï devotio

tium , quz feipfas juvare nulli ratione poflunt ;

inc lav

t ofidere

ideóque ámxilium noftrum fuppliciter

j ï'iïkï plä x

mant,

lts fnt àn

Hujus ergà pios defunctorum Manes mife-

*2 tà ( |

ticordie , & eleemofynz fpiritualis exemplum

Kf s

nobis exhibet hodie fan&tus Magnus , Máagni

t i DEUS

Patriarche Bencdiécti magnus etiam filius; qui

die quádam advocans fratrum. quemdam , pra-

Htt, Domi

cépit ei , mox omnia pararet facro dicendo pro:

Rim tg,

anmma divi Columbani ; Magiftri fui , recentiffi-

*38 i o

mé defunéti ; quamvis nota ejus fan&litas talia

As jen o

fuffrapia exigere nullatenus videretur.

N if

Itaque pofthac femper memor ero pauperum

LTA

iftorum, dum ad Aram accedam , mentem fecu-

tus fanCtz Matris Ecclefie; que non tantüm or-

ER N mifä i

dinat miniftros füos ad offerendum pro vivis &€

IT |

defun&tis ; fed etiam. horum precipué meminit

TT

poft confecrationem.

Et videtur fpiritualis hec

0 lia M

eleemofyna illis Chrifti verbis contineri: quo

uni ex minimis meis feciftis , mihi feciftis ; qui-

bus oftendit ; non minüs gratum fibi praftari

d"imf P mp"

Obíequium , quando animabus purgantibus füc«

€ur-

2$2

. eSSDXCEXC OE

in g

éurritur , quàm Ífi ipfe ex hujusmodi fupplicijs

'ohut ; n

eriperetur.

Venale: eft , quidquid habeo , dicit

| ver 4 à

ts u j

tibi DEUS , telte magno Augullino : venalis eft

x

remiffio. peccatorum

)

tu eam emere per pani-

j & p'aup't-

tentiam potes: venalis eft pana indulpentiaj

antém It

tü éam emere voluntarijs corporis afflictationi-

Meafan &

bus potes: venális eft gràtia mca; tu eam e-

illg t

mere pijs affe&tibus potes: venalis ipfe fum ;

ff purgo

tu pià devotioné , && cultu debito me emere

ne polun

