Gi2427-2

j

L

E

M

5

D

da af at

ii p

o

dX

d

x

D

3

nE Rs $

24

P nc

n

r

Uv

D

u

RO

a

u

d

j

229

N

m

ts

a

A

A

o

A

TY

s

x

.

EOE

n

»e

SARTUS

22

s

EE

E.

A

d

a

CTOA

2

s um

m

n

$o

p

i

"a

DA

CA

s

PU

AO

m u

u

d

?

oe d t

CO

Z

L

7

'ï."

-

f;-

m

v

m

s

s

NÀ

N

m

2

u

A

d

d

-

z

EO

m

-

'3?».»

C^

rPl

f*

s

odl

,

u-

z

P

a

EX

d

2 2e

&

Ü

:*-

$

$U

25

m

i

&

s

E.

A

2

5

A

,

z

N

£$

K

m

x

v

t

x

RA

A

VRM

)

E

z.

X

r

x

d-

2

:

"

;

p

MU t

E

E

E

252

6

i

E

A

b

d

ZA

t

( BR

b

o

Lo»

tï

.

X.

u

u

ia

m

CX

-

ES

UT

ï-

Es

X

p^

:

c7

ii

vt

n

u

ä',&

p

zi

LE

x

rE

Eu

T

m

D m

:

P

ä

'?,""

C

N

t

Sy

be;

E

e

s

a

v

j

o

M

Ro

N

r2

j

r

x

i

s

t

g5

73

NY

s

i

v

MC eA C

2

o

T0

M

7-

ais UA

d

?

s

a

2

a

(

iv

x

a

d

i

hi

j

1

i

2

E

X E

i

z

;

J

[

t

u

E

L

:&9

2

s

85

E

DA

EE

,

i

,

i5

Av

f orAed

M

t

P

p

;

MA

1

«

U

n

MU.

r

T.

6 ol

*

x

Eï

z

w

L.

.;æ?;

r

z u

L0

É

as

24 A

Z

2

7)

1

d

o

i

Es

2f5

Oä(i

QU

*

P

Ed

$s

2

L^

ia

E

EEE

m

z.

T

D

f

x

hs

od

At

TX

A

U.

z

u)

[2

o a

M

r

s

s

104

?

x

n

m

VE Em

s

5

RD

hr

"

U

RUE

dÀ

o2

"s

?

12

E

d

N

z

p

275

MW

À

n

p

1

1

r

A

ov

g

i

b

5

v

d

a

:Lkv'-w

;1

D

H

a^

i

d

2

v

-

Z

s

UO

lod

Is

A

A

7

s

3

A

ov

Yi

db

i

BÉ

E A

?

PA

at

X

E

s

x

MU

25

o

P.

4

N

,

T

N

2j

L2

275

Ts

24

75

UE

7

E

a

t

A

P.

L

AU ApO

d

z

7

d i

*

o

N

^

N

I

,

"

E

$2,

—,æ,

UE

i

,

va-

d

QUE

v

2

N ÓO

P

D

VA

(s

p

D2

T

us

$

L/

i

z

d

u

ü,æ./

Zs

iL

m

.

EU

r

v

u

AA

VL

d

3

Tac

d

s.

RL

2

f

22

m

t

yj

a

s

E

UA

^

La

a

d

v

;

.

6d

z

v

4

"iE

J

i d

o

*

2

CA

M

25

(:2

I

Ms

UP

PO

A

(2

.

-

E

i x

2 A

TU

od

n

od

$

A

v

4

$

-

d

A

Vs zo

:

,

d

ov

d aE

V

u

14

m

d

d

Z

2

v

i

ves

É

rA

d

a

7

S;'

2

as

'r'Q

:

d

as

"

p

D

CO

B

4

A

d

DA

À

Z1 d

D N W

2

-

L

X

N

i2

';«

La

d

oA

O

D

$

D

A

-

[v

Ls

s

i

EX

QUP

Z

2

2

VO

um

o

D

T

J:

p

um

-

p

.

k

i2

d

v

*

7

E

u

4:23(

x

pE

^6

À

^6

25

.

x

2

P

2

/

a

';

st

EIS

,

as

2

(

a

42(

*

ht^

p

t

o

4

DA

r

T

i

4

4

T

2

*

2

2

u

M

U

i

p

d)

n

p

j 9

s

9

A^

2!

:

AE

i.

vel

A

ä-'wg;&

tT

1

Ts

p

2

s

n

o

d

j

M

a

d

f.ä;&

o

,

|

5

:

:

E

.

us

d

7

x

g

äz

DAX

us

As

s

15

U

[/4à

2

H

ls

Pa

AL

AT^

o

r

A

d

um

d

r$^

1

-

d

BU

L22

e:

i

i

2

t

DX

Qs

us

7

7^

J

At

5

2

t

du

k:

d

&'J

s.

R.

s

du

&g,w

2 Ud

M

z

u

z

i

X

3

s

$z 2&'

:

24

A d

m

A

z

j

2

2

2

2

E.

£

w

o

U^

aoj

2

QT

A9

3

s

.

.

A

£

2

À.

"

a

?

,ä(g,

Ms

DN

2

^

.

i

(2

v

m

di

J

J

GN

TE

AA

ZA

L

E

44

n

i

m

AA

d

AE E

a

4

a

7

2

2

AT

Z

a

p

Eea

$!

o

o

22

7

2

"

ho

:

s

Z

7

5

w

d

M

J,'x-,

U

o

PA

»

(s

2

A

CpA

Dd

U

7

1727

?

s

n

s

DA

317

.

7^

27

L

72

4

SS

z

.

*

"

k

2

.

EM

s

f

4

4

r

1

r

A

p

d

*

L A

*

d

T

U

7

R

Q

(s a

[2

d

z

r

e

A

N

AA

UE

A

ET APST URT RYO VT

TET

NDI

Md

J

ä&

(

1

|

N12«511904741 021

|

il

I

|

TU ETH UT

|

*

Tübingen

l MICA

1

|

PANIS QUOTIDIANI

EUCHARISTICI

Praxis Hiftorica &^ Me

thodica,

:

:

àSanctorum Exemplis & do&trinis

mutüàtà , àc in formam

piarum

. MEDITATIO

EEE

NUM

ro quolibet anni die ftu-

diosé redacta, Methodum oftendens

Ad Diviniffimum Altaris Minifte:

tium fe digné, devoté, ac affe-

ctuose praparandi ;

, Opufcul

um deliciofum aque;ac falutare

à Viro quodam Relieiofo Ordi-

nem S, Spiritüs Canonicorum Re

ularium

de Romá in Saxia Memminga: pro

E

um

conícriptum ,

Jam xlrerör gb afce

fin plané fingularem publici

ä

Juris fa&tum.

P

RS

L.

Cum Facultate Superiorum.

Ex Ducali Campidonenfi

T)&gïaphcd 5

per Àndream Stadler,

Ánno ;746.

Á

1

UE

Mi

VWf

p

V

ÀN

22

(u)r

Thner.

3 punm

tj

01

Wt ac

E

x

Difler

am,

Prafr

En&)t

r

".mg

m

X

—* YXoX

x

$

r

ä

Md fXf

*l a G ge t o t.tj o n o dl n

"

j

MICA

Panis quotidiani Eucha-

ä

riftici

PARS SECUNDA.

1

À Pafchate usque' ad Adventum.

vi. Cal. Maij. die 2 6, A prilis,

|

42. Conradus Arcf;'?zijicwfm,w ?4/&)4]&!:

D)

llatata videtur Ecclefia : Ipfe fiquidem Cle-

rus fan&tiffinus , Ordo quoque Fratrum.

mumero eft multiplicatus,

At íi mulriplicáfti

gentem Domini , non magnificáfti latitiam ; dum

multó: minüs apparet creviffe meriti , quim nu«

meri acceffifle; & plurimi. hodie ad. facerdotas

€m accedunt caracterem , proprium tanturmmoe

do fpe&tantes commodum

; Don grávitatem mi«

nifterij ,

?ut vir probitatem , tanto munere dig.

nam,.

Melius id perpendit B. Conradus , Archi«

Prafül Salisburgenfis , (P) nobiliffin? Comitum

Abenü)c;gsnüm &S

chyrenfium flirpe progeni«

dübims

(4)

tus ,

: («) Bern. (erm, 9.

ás Conf. 4d C?er. (5 Rgf

"

Á

i

442) 0 9b8-

Yiseni

tus , fed avitd hareditate ab . ipfis Fratribus Ger-

ferten

manís exums , ab Henrico Imperatore Juvavien-

traà h

fis Pontifex defignatus , ac alter €o nomine , qui

[cripf

pallium Archiepifcopale à Pafchali Papa. obtinuc-

rt, Is moxCollegium Sacerdotum in ordinem

!

i, Q

dotio

redigens , legibus fancti Auguftini eos devinxit z

—Ü

pro|

inde cum Imperatore adUrbem profe&tus, velug

li

acerrimus libertatis Ecclefiaftice — propugnator ,

« f

i

contra ipfum Cafarem pro Pontifice fteut ; ac

fetbat

propterca à Purpuratorum nonnemine ftricto gla-

E£

Qu

dio appetitus , intrepidé jugulum . prabuit.

Yl (

tum quidem cafus non cft ; verüm tanto Impera-

heri

toris ae fcquacium odio petebatur deinceps , ut

Éw

vix ullus , velut alteri Athanafio , locus ad recep-

h$ re

Sub vallem Admontenfem in quo-

tum pateret.

ts di

dam fpelzo per femeftre feré delituit ; alio quad-

QO tmi

rimeftri in cella fupterranea ejusdem Monafterij;

g

occultatus ; in amnis gurgite collotenus immer-

um hl

fus diem integrum excgit ; Demum poft novem

mïl'i!uj

annos à Luitpoldo , Styrie Marchione , fedi fua

tilim

reftitutus , eá. curà Ecclefiz- invigilavit. poftea ;

Xit.

ut nullum in tota, eáque ampliffima Archi - Dio-

cafi extiterit templum, vel Regplarium , velfacu-

n

Dnm 1

larium Rectorum curz concreditum , quod opti-

mi Paftoris folicitudine non fuerit vel à funda-

Q1

* ifci 1

mentis extru&ctum , vel iis faltem omnibus, qu&

Crij

neceffitas atque ornatus exigebat , interiüs ex-

teriüsque abundé inftru&tum , auctümque, — Hoc

Diciy

non

feilicet eft, Epifcopum agere.

D IOq

Non miniüs fanctitatem ad Sacerdotium . requi-

fitam ferió expendit S. Pafchafius Abbas : quam-

Va

V

-&33) 0Y 88-

3

vis enim intenfiffimo erga Epulum Eucharifticum

s Gtfs

Mitne

ferretur amore , atque ad ejusdem veritatem con-

tra heterodoxos afferendam librum przclarum

n qd

Ícripferit ; nunquam tamen induci potuit ab iis eti-

bt«

am , quos velut Superiores venerabtur , ut Sacer-

rdinm

dotio initiari

vinxit:

Íc pateretur , eo gradu indignum fe

pro'effus.

; veit

..Indignum fe gradu ficerdotali humilis ifte ,

atOf »

a

ac fan

us Abbas credebat ; idem de fe judicium

; C

ferebat Francifcus Seraphicus , territus ab Ange-

Q gla-

lo, qui nitidiffimam ipfi cryftallum. exhibuerat ,

'

k

velut fymbolum puritatis , in Sacerdote requifitz,

nyre

Interim ego dignum me tam fub'imi Minifterio

Cph u

& judicari olim ,. & hodieque judico ! Quotaa-

P

|rectp-

nis recurrente anniverfaria ordinationis die lacry-

li qUO'

mis diffluebat S. Cajetanus , ammbitum plan

ens $

j Q

b

quo munus iftud Angelicum affectáffet non absque

müüerij;

gravicrimine, |Et ego non fleam , dum ad gra-

qne«

dum hunc celfiffimum non tantüm provolavi im-

L

meritus , fed etiamnum indigniffimé ac negligen-

( lz

tiffiné eundem füftineo ? Dum igni divino pro-

OHCZ ,

ximus., im5 paftus eodem , totus frigeo ? Dum

D

]V

ad tantum lumen cacutio , ac in tenebris palpo ?

vdince

Dum manibusDEI Filium continpo , illásque po-

od oj

)

ftea ad illicita extendo ? Aridi, ac dubij erant

u

difcipuli , Emáuntem pergentes: Verüm audito

qüæ

TP

Chrilti fermone , dum frangentem panem con-

yix

ipiciunt , (4) aperti funt oculi eorum , & cog-

C- ].

noverunt eum.

Ego veró ad DEI vocem , intra

me loquentem obfurdefco , arefcóque , licet pa-

1 rgqül'

—nem

p*

dQ

LA

quï»'lïl'

)

*ïz) ITTETE

4

93 ) UDC GE

lo tam

nem divinum quot diebus manducem , illis háud

fib. f

abfimi'is , de quibus Bernardus : (4) ficuti nori

üit,

vidi meliores , ita neque vidi pejores ( fübintel-

Ole

llgc ]

Sacerdotes) Nempe in: caelefti hac menfa

fiter !

ftus eft, juftificatur àdhuc , & qui in fordi»

qui ju

eft m

bus eft, amplius fordefcit: cortuptio optii pese

damo

fima; & qui pane ifthoc non proficit ; deficit »

Wi , (

sortem pro vita, & pro venia judicium tepor»

tat : fiquidem

tri if

ioc j

Mors. eft malis.

Q y

v. Cal. Maj. Dïcs' 17.'.'A.prilisol

fium , |

à hma

$. ZF'aldburga V.

An&ti Wilibaldi fan£ta Soror Waldburgis ; re-

ficrati

fib q

M Ji&o natáli folo, ut patriam coleftem. obtie

S

AT«

EH&', |

neret , fponte exul Germaniam petijt, ac inP

antea Í

thenone Aureatenfi fácris Virginibus prafuit. E

exuvijs . oleum feu mánna de-

fütn fp

virgineis demortua

hebrj

ftillat, agris quibus

vis hodieque falutiferum j por«

dum facer

mus: f

ro liquor ifte tum przcipué manát,

Petet

mvfta ea in ara divinam hoftiam litat , fub qua

5 nof

ilius lipfana reconduntur,

Attamen Ínterdicti

Q d

Ecclefiaftici temporeé , anno íntegro ftetit pro»

T d

digiofus ifte fons , quoad nempe Ecclefia facris

At

teddita effet,

Tum veró quum Epifcopus fup-

C

plicum agmen ad. facras reliquías duxiffet , ibíque

nific

facris eflet operatus, peraétá confecratione li«

Dafre

quor denuo manare coepit , toties iterum fiftens

curfum , quoties inter DEO dicatas Virgiries ali-

Tirifi

temE

quid majoris mormenti fuerit turbatun : expiz-

to

—

V

;—(g;) D? difc. "c'laujirþ,

D

"A9 OCBe

$

hs hd

to tamen per condignam püGnitentiam errore ,

füb facro fa&à confecratione poftliminió re

Wi DOl

h

dit.

ibintc

melis

. Oleum effufum nomen tuum, de DEO inquit

facer Scriptor ; inde fic infero : fi oleum effufum

y fordi

efít nomen Domini ; fi vel fola ejufdem invocatio

fni p*

dzmones pellit , & quosvis anima languores fa-

defidit

nat ; quidni oleum effufüm , & plusquam oleum

fepo«

erit ipfum Corpus Domini? Veré , Domine , oleo

ifthoc impinguálti caput meum ; & calix tuus 6

quàm przclarus eft! Hoc nempe oleum, . hoc vi-

num, geminum illud pharmacum , ad perfananda

à famaritano vulnera adhibitum, & in ifto fonte

facratiffimo omnibus patens, nifi obicem ipfe

';ig, f

fibi quis pofuerit.

Fluebat oleum temporibus

n ob

Eliz , neceffitari hofpite fuüz providentis; neque

: in a

antea ftetit, quàm vafa defeciífent.

Fluet etiam-

u E

num fpiritu Domini flante oleum mifericordiz ;

yide

inebriabit calix falutaris , fi vas non deficiat , fi dig-

nj

nus-fis , qui implearis , fi obicem fuftuleris ,. fi

peccatum fincerá panitudine elueris, | Certà. cor-

| fb a

dis noftri duritiem accufabunt lapides infenfati ,

u

qui ad divinz virtutis przfentiam mollefcunt , 8c

it pf

in oleum eliquantur.

(4) Ita olim fcaturiebat fa-

a lat

xum Romz in Taberna meritoria, qua hodie eft

(s f"?'

TemplumS, Mariz trans Tyberim , fignans mag-

B

nificam pietatem Servatoris noftri, eo tempore

riont ^

nafcentis, O vivifici fontis profluvium , Ó fapor

."

jfes

mirificus , Ó fluminis impetus , ltificans Civita-

i a

tem DEI! (5) jam nunc antidotum facta eft Ca-

cxplgd

(4)3

ro,

10

(4) Ex Metr, de amir, (b) Ambrofin pfaly 37-

z-

6

PNEC

um Í

ro, qux antea erat venenum peccati; nunc e-

loit ,

ino 9

du&i fumus de terra JEgypti in terram fluentem

lacte & melle, de terra fervitutisin terram liber-

grapïl

tatis filiorum DEL . Sed quantum , cheu, dolen-

dum mihi , quód anima mea , cibum hunc di-

BI

vinum faftidiens , jejuna ac famclica inde rece-

Mor

Durm

dat: Vas nempe deficit ; atque ideo ftat oleum,

Equidem anima mea vas eft, fed vas iniquitetis »

dirio

vas contumeliz , vas ire & indignationis, Tu,

Tnani

Domine, qui formáfti hominem ,. quique eun-

int,

dem, dum perijffet , reformáfti ; qui facis utra-

ht yr

d5

que unum, potenti virtute tuà illabere anima

snez , excita in me fpiritum tuum ,. & fluent a-

Amby

qüz , aquz falutifere fincerz peenitudinis : in-

pofïw

funde plagis meis oleum & vinum : ficQue fana

e[cos

me, & fanabor, falva me , & falvus ero ; pet-

7s

fice in me , puod tibi placet, aternaque ac Jan-

NG

€tiffimz voluntati tuz gratum eft; tu enim-

tll

Pa

3

Impi(zguij?i in oleo caput meum,

tl

iv. Cal. Mai. Dies 28. Aprilis.

ür,

Qf Hq

$. Pam bilus Ej)i]?ojms.

n

" Ilmonenfis Praful S, Pamphilus zpud fupremum

lus

v

Ecclefiz Paftorem infimulatus fuerat ,. quód fa-

pet

cram Hoftiam horis fere antelucanis offerret.

eyt

Inde ad Urbem profectus , cüm fan&tos Angelos

Qu

primo mane audiret cofdem modulos decantan-

Quui

tes, qui inMiffa adhiberi confueverunt , de coc-

lefti hac fVmphonia Ponticem mionuit ; cumque

hic minüs ;eandem perciperet , ad preces.Dix*i

K

tum

()i

7

BYX XCERS-

tum fonum Angelicum audivit , vum fimul. intel-

M t

Jexit , non ingratam fuperis rem face

re, qti fum-

uentcrm

o mane ad aram' faciunt, juxta illud pfälmof'

nlbit«

raphi: in matutinis meditabor in te.

dolcq-

Matutina laus DEO acceptiffima eft; quàm cum

unc

B. Luchefius (4) ex tertio Ordine D. Francifci à

? [eG

Monachis decantari aliquando. audiret ; ad hym«4

oleut

num illum: Betedicite omaui& opera Domini Domino ,

Witatiss

divino ardore fuccenfus, in hzc prorupit: fi res

Tu

innanimate , quaQue ratione carent DEUM lau-

e eure

dant, quanto magis addecet , ut creaturz ratio-

CU

ne przditz id agant ? Mox extra fe raptus, lau-

: gnimi

des DEO in fpiritu modulatus. eft.— Aves , inquit

Chent i*

Ambrofius , Creatorem fuum , quia loquelá non

n : I

pollant , füavitate demulcent , & propter exiles

a m

eícas. pratias agunt: tu pretiofiffimis Epulis pafce-

Yis; & ingratus fis? Cantet vox tua , cantet vita ,

cantent opera , noli bonz cantilenz obflrepere

[?äCf Ó

malis moribus,

Veré Epulis pretiofiffimis fagi-

namur ; (F) Corpus namque Chrifti facrofan&tum

fumimus ; Caro ejus in falutem . populi diftribui-

j

tür, fanguis ejus non in manus infidelium , fed

ora fidelium infunditur. . Et quis poterit ftare in

confpe&u Domini DEI San&ti hujus ? (c) Ob fo-

m

lum afpeQum minüs reverentem arca figurativae

r

l

rimoribus

I

pereufftt Dominus ex Bethíamitis

ii

feptuaginta yiros , & quinquaginta millia plebis :

L A"gf)æ

quid.ilis fiet , qui verum

lanna

cujus anti-

quum illud,. Arcz inclufum , expreífus typus erat)

den

" TU

d'tn

(4)4

) non

, g

(4) Bolland. bác die. (U) Greg. l. 4. Didl. €. 58«

í:;D

c) 10. Reg- 60

«

x

?

"8300 0C Bet-

non folüm temeré afpiciunt ,. fed etiam indiené

tüs om

tractant , fumüntque ? Mortem meruerunt , qui

luis, :

Arcam veterem absque reverentia debita intue-

Ümte

bantur ; quid ilis contingat, qui facratiffimum

;l

Chrifti Corpus facrilegé recipiunt ? Utíque Beth«

famitis longé deteriores funt reprobi Miniftri fa-

cri Altaris , & indigni cuftodes Arca ac taberna-

culi divini.

Unde (4) tantó. funt acriore dam-

l

matione puniendi , quantum non folüm videre au«

dent divina Myfteria, fed etiam pollutis mani-

bus contre&tare ; nec jam veterem illam Arcam

Fqi

temeré refpiciunt , fed ( quod omnem malitiam

di

excedit ) Corpus & Sanguinem Redemptoris in«

trinori

digné fwrunt.

Tenter

Et hi ipft quomodo laudes Deo

concinent ? quomodo juftitias ejus ennarrabunt ,

tl fo

lisdi

vel affument teftamentum ejus per os füum ?

quum cor ab ore longiffimé difcrepet, neque

Bitre,

DEI laudes cantet vita, aut opera, imó nec

fis, n

vox : non eft enim fpeciofa lausDEI in ore pec-

[

«atoris,

büSqu

f

Porro cüm fciam , Domine , à nemine digné

te landari poffe, laudet te pro me ipía tua. $-

pen't

tcrna Deitas , immenfa Majeftas , bonitas infini«

Date

ta: laudet te altiffima tua fapientia , ampliffima

Y

tua mifericordia , ac fümma juftitia: laudet te ac

hone

benedicat Magnitudo nullis circumfcripta limiti-

u

bus, dulcedo fuaviffima , benignitas incompre-

Quo ,

henía: quidquid demum nominum diyinorum ve

Ctam

concipi poteft, vel efferri ,^ te laudet , exaltet ,

Wt m

tibique gratias agat pro me, bonísque ac do-

Qd

niS

Qte

7 (4) Gregat. l, 3. in eum loctm.

?

-£39) 0 259

i

nis omnibus, mihi, & creaturis alijs unquam co!-

nt, qm

latis , aut conferendis deinceps; qui es Alpha &

4 Intüe

Omega , ac laus mea matutina: decens quippe

tiffmn -

eft ,. ut fit

1e Bet«

ifri

AI jove diei Prineipium,

bertie

L. sst

e dam.

ij Cal Maj. Dies 29. Aprilis.

eTe a

$. Perrus Martyr.

mani«

. A Poftolico prorfusZelo contra Hareticos pra-

Árcam

mïifïam

dicabat S. Petrus é D. Dominici familia ; nec

minori devotione profequebatur Almam DEI Pa-

TM

des D

rentem , à qua audire a'iquando meruit illa fum-

mi folatij verba , ad cognominem Apoftolum a.

rabunt,

TE

lixs di&a à Servatore nofltro : ego rogavi pro te ,

Petre , ut non deficiat fides tua.

, II

Certé he Virgi-

nis , nihil non potentis preces adeo efficaces fu.

m n

re , ut Petrus fidem cum vita tueretur , lethali-

o

büsque à quodam fidei hofte affe&tus vulneribus,

y d

fumma fidei capita ore proferens, Martyr occu-

buerit , latus Virginis Deipar& poft fata in coelo

u d«

$ ii«

ftipare vifus,

npïi[ümä

Magna profectó efficit chafït*as; imó chari:as

non eft, nifi magna efficiat, Inde omnia in Paulo

c tl

audebat, quae alius quispiam aufus fuiffet: in

] ämiïl'

quo quis audet, inquit ipfe, audeo & ego. . Inde

compff' )

etiam illud &n&i Spiritüs. oraculum : fortis eft ,

ynd

ut mors , dilcctio,

Imó morte ipfa fortior eft

exa]!f! ]

diledio; vincit enim ac contemnit mortem ;

fl

certé igne hoc divino fuccenfus magnus ille Ig-

st

(4) $

natius ,

io

-eääö(t)(&þäh

matius , ignis, inquit , (4) crux , beftie , con-

CI'BHO

fratio ofhum , membrorum diviio , & totius

fintta

corporis contritio, imó tota diaboli tormenta

aedit

in me veniant, tantüm ut Chrifto frwar: cüm-

qe &

que damnatus ad beítias , cum ardore patiendi

rugientes audiret leones, exclamavit: frumen-

dt , d

&iftm;

tum Chrifti fum ,. dentibus beftizrum molar , ut

panis mundus inyeniar.

profi

Numquid fortior morte

tnor |

ipfà dile&tio? Hzc in corde Divi Petri Martyris

necin:

Ka exarferat , ut, quoties facrum vel audiret ,

Horeti

vel ipfe offerret , ad elevationem Corporis Do-

Qu at

minici inftantiffimé peteret à DEO gratiam Mar-

iteter

tyrdj, & ad id pro ejufdem honore, & facr&

fim 4

fidei defenfione . prom

vifceribus fefe offerrer,

pté fubcundgm ex tqtis

:

Qu

Credo

(F) Redempti cruore Chrifti , pro Redemptore

Et

Mmbec

libenter occumbimus , ait S, Hieronymus.

Wo, .

xnagna profectó gratia, reddere Servatori San-

&H

guinem pro Sanguine, vitam pro vita, amorem

i

pro amore.

ls,

Cur gratiam hanc, tot Martyrum

i

trlg

collatam myriadibus , mihi denegas ; optime JE-

TiiCnts

SU, gratiam, inquam , fidem tuam fanguine meo

obíignandi? Saltem largire , ó J ES U , amor

fdq

DT

crucifixe, ut vices cfíeCtüs fübeat , fuppleatque

fervens affectus ,. quo fidem hanc fincerà mente

WR

t

conteftor , cum efficaci defiderio , eidem morte

etian , fubícribendi,

Hunc in finem

D

Wuhi

Coram auguftiffimo folio two , fanCtiffimas Trias;

Yd i

teftibus beatiffimá Virgine Deipará , fancto An-

fq f

fti, corde

gelo Tut.elari mmeo ». ae totá curiá cale

credo

Cargt

n

c."fdc

(4) Brey. Rom, in e,uslfe/ïa. (P) Epifl. 21.

-9 15 S89-

1i

: $ COf

éredo & ore confitcor omnia ac fingula , que

Y, tOtiUS

fancta catholica , Romana - Apoftolica . Ecclefia

QEentd

credit , credenda proponit ac mandat , damnó-

/ cüm-.

que & ex animo deteftor univería, qui ipfa reji-

pauend

cit , damnátque , paratus, pro fanCta hac, cer-

frumt

tiffima & infallibili ide mille , fi haberem , vitas

yat , u

r mort

profundere,

Proteftor infuper , vivere me ac

mori filium obfequentiffimum Ecclefiz ejuídem ,

vlartyn's

nec in aliam iturum fententiam , quamvis omnes

udiret ,

Haretici ac infideles in me infur

erent , verbis-

ris Do-

que ac fa&tis conftantiam ia fide

j

abefactare eon-

yn Mat*

niterentur,

Imo nec ipfe porte inferi adver-

& fhct

füm me pravalebunt ,. tuo fultum. adjutorio ,

x tl

quod mihi femper affuturum firmiffimé confido.

Credo , Domine ; tu adjuva incredulitatem &

deptot

imbecillitatem meam,

Prxcipué credo ex aai-

(

[

mo , ih facro Altari te veré prefentem , DEUM

« M

& Hominem , & qualis in ceelo adoraris ab An-

e

| m

lis ;; eundem te in facratiffimo Euchariftiz my-

Mmïmm

ü

erio coli à fidelibus.

Hzc & alia fidei Sacra-

ün P

menta credo , non quód natus fim Catholicus,

'vth mné

Áed quia tu reveláfti , fignisque ac miraculis in-

j

numeris fidem eandem authenticé roboráfti , &c

Eï

eug

toti mundo evitenter credibilem reddidiiti,

Tu,

fd

mcntf

zelofiffime fidei orthodoxz propugnator , Petre

Mariam pro me ora exoráque , ut ipfa gratiam

ynihi apud JESUM meum impetret , ne unquam

qus T^

vel in vita , vel in morte deficiat ullo modo ,

nl

W

fed femper proficiat fides mea , fpe nixa, &

Ü

charita:e folidata , ut & ^ ego quondam lateri

f;, &

a'cdo

e,uídem beatiffime carlorum regina ( cujus

"u

po:

"

—

12

-95 )(DCSeR-

poft DEUM przcipué falvari confido ) zternum

kf

aífiftere merear : fitque hec mcea viventis ac mo«

hoc À

rientis teffera :

diant

Credo, Daminef Adjuva ineredulitatem meam,

propi

delce

ne vi

Pridie Cal.Maj. Dies 330; Aprilfs.

r à

$s. Catharina Seneryïs..

dirin

Tiamnum parvula, dum fcalas perreptaret ,

puens.

4 Mariam Angeli verbis falutare confueverat

u C

Catharina, Eádem fanctiffimá Virgine conciliante

témpo

feptennis defponfatur Chrifto ; cui ut fe proba-

ftt, (

rer quàm Ífimilimam ,. oblatum fertum fpineum

n0pen

elegit, aureo fpreto, capitique arctiffimé appres-

jum «

fit.

Tentanti in fupremo agone hofti tartareo

atdor

objicere non dubitavit fancta hac Virgo , va-

Inde 4

'nam fe gloriam in nulla prorfus re , ubique veró

putDo

yeram Sponfi Chrifti gloriam fpeCtáffe,

dem E

Voluptates corporis, dum abfunt , de(iderium

«ient; cüm adfunt , faftidiuntur.

Aliud omnino

Veto ]

&q

eft de delicijs fpiritualibus ; hz enim , dum ig-

üs)ll

norantur, facilé conremptui habentur ;. guftatze

WS,

vel femel, magnam fui famem excitant, notante

Magno Gregorio.

Impleri iftis poteft. animus

N

Q þ&f(

£levotus, non veró expleri: fatiabor , inquit ex-

BU

W

pertus Hymnographus Regius ,. cüm apparuerit

loria ttia.

Copil

Delitias hafce pracipué in facro E«

Jmö h

pulo,deguftabat San&a , de qua agimus , Catha-

ür cjþl

xina; unicé fiquidem Sponfum fuum füb candida

il

panis.fpecie appetebat : Soli menf? Euchariftica

ad À-

c

i

«ontenta ,'-icjunium à die cinerum usque

Cena

DF

39 ,)(/-'r JCSes-

13

etnit

fcenfionem Domini prodwat : Aliquando fumpto

aC mo«

hoc Angelico cibo in extafin rapta , é quinis ra-

diantis Crucifxi vulneribus totidem radios ad

LA

propinqua manuum , pedum , atque lateris loca

delcendere cum Sacrorum ftigmatum impreffio-

j

ne vidit, magno equidem dolore , fed non mi-

nori amore liquefacta,

'Tanto autem affectu in

divinum hocce Epulum rapiebatur, ut velut lan-

taret ,

guens ac deficiens fzpe diceret Confeffario: Pa-

everat

ter, cibum animz mez mihiporrige. Hic cum

iiante.

tempore quodam circa meridiem domum remedás-

p:oba-

fet , conquerentem audivit DEI Famulam, mag-

pineun

nopere fe cfurire, Sed cüm ille ob lapfum jam-

| appreS«

jam tempus matutinum dubius hareret ; majori

t

ardore repetijt ipfa: ah Pater , quantum efurio !

0, Vds

Inde ad Aram faciens , dum fan&te Virgini Cor-

" v

pusDorminicum porreCturus accedit , faciem ejuf-

dem adinftar Angeli radiantem confpexit , facram

(iderum

veró Hoftiam fe furfum moventem in patena:

|onrio

alias divinus Hofpes in os Catharinz avolare vi-

dun f

Íus , imó Chriftus eidem ab ipío Chrifto porre«.

fl

JLUS,

potantt

(«) Nempe intet lilia pafcitur Chtiftus ; & li-

anim

cét pafcat nos, pafcens tamen paícitur,

Neque

u

mirum hoc videatur ; vult enim nobis arCtiffimé

atuet

copulari ; & ejus cibus eft poznitentia noftra ,

f

imó nos ipfi.

Itaqne poenitentiam agam . ego 5

,C

al

ut cibus ejus fiam; falutem curabo , & in abyf-

fum. nihili & peccatorum meorum demerfus , cum

) Cäïdida

Qul

D. Catharina fufpirans dicam: (b) Tu, óÓDomine,

cibus

g «

(e

(a)» B&".Pm'- II. E7 &i—lüi. z(b;) m ;;im,

14

ET UOC

cibus meus ,' & refe£tio mea ; & licét fcism ,

n.g?g?g

indigniffimun me eífe, execrandum & abomi-

nabilem peccatorem ; de magna tamen tua pie«

tate, Domine, confidens accedo pauper & ege-

j

nus ad Dominum coli & terra.

I:dignam fe

Etk

profeffa eft hzc Sponfa Chrifti , dum eum aliquan-

N

do füb velo Euchariftico recepit ; fed audivit vo-

dentery

cem foaviffimam Sponfi: fi tu indigna es, in me

i5 p

ingredi ;

dignus ego fum , ut ingrediar ad te.

Paris f

O Domine , confiteor indignitatem mcam , fed

& lür t

magnifico fimul bonitatem tuam ; confiteor foe-

ptv) [l

ditatem meam , fed revereor viciffim puritatem

w cls

tuam.

Fateor , indighum me fore , licét pra-

Eedian

miffá mille annorum poenitenti? , fpatio tempo-

ris haud-minore ad. offerendam divinam Hoftiam

6limmo

f& ac|

indefinenter me preparem: quis enim dignus fit

0q:

tantá Majeftate ?. qux comparatio hominis cum

DEO ? creaturz cum Conditore ? Proinde , a-

byo db

lm |

mantiffime JESU , in humilitate cordis mei pro-

Vrl in

cidens , exoro magnam Clementiam tuam , ut

Q d

indigniffimum me aliquo modo reddas dignum ,

meritis tuis. me ornando , pauperculum ac nu-

Il ql]a pr

dum veftiendo , reficiendo famelicum , fiti aren-

Mvf

tem potando ; ablue , quafo, cor meum fordis-

t

Huwm

fimum aquá lateris tui facratiffimi , ut iia lotus ,

ita conteé£tus ac exornatus, decenter appaream

lfupuï

Wüntm

füb oculis tuz Majeftatis , 8« cum fructu debito,

ad animz falutem coelefti huic menfe communi-

f"mpuc

cem.

Or g[as

Tu, Domine pientiffime , es J eri;que

femper

] C*(pg

Selutare meum , dr DEUS meus,

Cal,

RR

443 DC ERS

I$

fcirm ,

4bon.

CalMaj Dies 1. Maji,

tua pl

& qe

$$5. Phppus ér facobus , ^fpoftols.

Ynam f

Etierat à Chrifto Philippus , oftendi fibi Patrem,

aliquan

P

Neque irritz fucrunt preces tam juftz & ar-

livit Y

dentes ; fiquidem in Scythia pro Magiftro lapidi-

, inmt

bus appetitus ac cruci affixus ,. codlum adijc ,

ad tt

Patris faciem aternum vi'urus,

Socius Jacobus

uP fed

€4 fuit temperantid , ut corne , vino, ficerá per-

or «

petuó fibi interdixerit , eà in orando affiduitate ,

wricatelt

ut callum. genibus obduxcrit ; Jerofolymorum

t prt

Ecclefiam integro tricennio optimó moderatus ,

y teimpor

6 fummo Tem;li faftigio praceps actus , ad Pa«

Bof

trem ac Filium & ipfe abijt.

dignus l

O quantó juftiüs mihi , ac alijs , quam Phí.

ynis u

lippo objecerit Chriftus illud: tanto tempore vo-

)indc jn

biscum fum , & non cognoviftis me! Amore

m('l pïO'

veftri in Euchariftia dignatus fum permancre us-

mama "

que ad confummarionem fxculi; vix eftEcclefia,

d

in qua prafentem me non habeatis; & non cog-

n a( ]le

novifis me ! Habetis ubique patentem gratia

fiti at*

fontem , Sanguinem ac Carnem , Divinitatem ac

y fordi

Humanitatem meam ; & non cognoviftis me!

4 iOIUS!

Difcipuli Emauntem commeantes agnoverunt Do-

at

minum in fraCtione panis; €ego vetó nec in ipfa

, debio

fumptione eundem fatis agnofco : Franciícus

:Ommum'

Borgias occulto quodam inftin&tu agnofcebat Pa-

T

nem divinum , ubiubi latitantem ; ego vel ocu-

lis expofitum fub facris fpeciebus , non agnofco :

Agnovit bos poffefforem faum , & afinus prafepe

Do«

d

N

16

AMBDXCOCRE

Domini füi ; fsracl autem , popu'us ele&tus , re«

',«';' JIM Cm

gale Sacer

dotium non agnolcit illuzrn . non reves

- | quind

retuf , Cu

Sh

]Jtu debito non adorat ; verbo : non

cognofcit eum,

Domine , oftende nobis

Urgcbar S. Philippus :

Datrem; & fufficit nobis.

Ecce Patrem , de

!

o Tertullianus : tam Pater nemo ; ecce eum

Altaris Myfterio , qui panem quo-

M

in augu&immo

tidianum . fuper

fubftantialem dat nobis , omnem

i

&amentum in fe habentem,

Clerit

guítum ; omne dele

Ecce Patrem , qui re

ducem ad fe filium diffipa-

tneflri

torem benigné complectitur ; ecce Patrem ama»

NiSs w

bilem, bonum. pietatis vifcera habentem. — Ne-

I$ tarn

que tamen ,

pró pudor , hic fufficit nobis ; nau«

[ M

Íeat enim. anima no

ftra fuper cibo hoc divino ;

Vil

faftidit ccleftia , terrenis immergitur ; fpiret pa-

Qu

nis ifte facratiffünus omnem füavitatis odorem j

Áis, fj

at naufeat anima noftra; quzrimus viliffimas JE«

Vïgllans

lefte ; efurimus fili-

gypti copas , non manná co

quas terrenas , non penem divinum.,

Verüm non

tl

À

anima mea * füfficiet mihi

ita erit deinceps , Ó

& nof

hic erit impofterum pars

$n

pofthac Dominus meus ;

ditatem meam mihi ; hic

mea; hic reftitvet. hare

lt

mihi erit DEUS meus , & omnia,

Certé (2)

4

valde avarus effem , fiDEUS mihi non fufficeret.

bolum

Quó autem in fufficientia ifthac immotus períi

Chri

ftam , infiftam orationi ; ero , ut D. Jacobus, vit

LET

multe orationis , mitis , & humilis corde ; anni-

1lll.8 dg

anctoe

h

ia

tar affequi funilitudinem Chrifti ; in San&tisS

rum

ab

t o

t »

NU RA

-4$3) 01 )C 682

1y

hs h

. puM ero affiduus ; ità merebor ,. ut Chriftus mihi

on feve

aliquando oftendat Patrem ,. & aternüm

o: mi

mszg?ïci?t æilyi-.

lrl

de noli

vi. Non. Maj. chs i. ciufacm.

m s d

ce eul

$. Zfrbanajis: Epifcopus: -dlexandrin,-

m que

/^X? fidei defenfionem aCus in exilium D. Atha«

omntti

V nifius univerfum feré orbem peragravit; in

yentéltl,

Ciflerna quadam totis quinque annis delituit , quad«

diffz«

rimeftri in. tumulo. paterno , timoribus, calum-

Y Xt«

hijs, perfecutionibus diu multümque exercicus ;

n M

his tamen omnibus animo fupetior , vitz fanctia

)ig j TaN

tate , & do&trinz praftantia Ecclefiam illuftra-

dirim ;

Vit.

Cüm Elias , Tezabelem fugiens ,. ex itincre laf-

fpil*ä p

pdoret;

fus , fubtet juniperum obdormiffet, & fomno e«

finas J*

vigilans, refpigiensque ad caput fuum , vidit fub-

m j

cincricium pànem; quem ubi fümpfdfet , in fote

titudine cibi ;iftius ambulavit quadraginta diebus ,

erüm m

ycet m

ac noCtibus totidem , usque ad montem DEI,

Panis reverà multg fübftantiz , qui feffum refo.

num p

'

[ hlf

nihl

€illavit , ac robur ei contulit ad viam adeo gran«

erte v

dem absque labore conficiendam.,

Nempe fym«

uficttt

bolum erat pais illius pretiofiffimi ,. de quo

Chriftus àit : qui manducat hunc panem , vivet

us pen A

ob

5,]1[

jn aternum,

In panis. iftius fortitudine Ath»na«

"

fius devicit tot hoftium infe£tationes , tot elu:fi

de

1sSä"h'

infidias , fuperavit tot adverfitates: verbo: om-

nm

mia poterat in eo , à quo confortabatur,

SCi!i—

cet paravit DEUS in. con

fpectu n

gnfäm

)

güro m

ad-

f

1$

-93(0C£83-

adverfus eos , qui tribulant nos,

Hác menfá päo

ftis facile eft , usque ad montemDEI pertingere,

Vs

Fugit Athanafius , juxta Chrifti inftructionem , de

V.

civitate jn civitatem , de loco in locum , non

mortis timore , fed ut paffionem fuam protrahe-

O&ca

ret, (4) difcens à Chrifto , quomodo ciligeret

Chriflum, qui & fugit in rnontem , & pér me-

-Tyræ

tn qus]

dium hoftium tranfivit , quia nondum advenerat

fiende a

hora ejus , fed operari

.inum oportebat opefa

potm e

Patris zterni.

JESU , leo fortiffime de tribu Juda. mihi quo-

ins f

frtpenfis

que panis celeftüis, Cornis & Sanguinis tui vir-

&es eft

tute robur confer adverfüs omnia, qua ibteritis.,

u ,

exteriüsque patienda mihi occurrent ; tuere me

cont;a hoftes quosvis vifibiles & invifibiles , core

Teftnn

tra verba & opera malevolorum , contra demo-

J

nis verfutias ac. infultus : nihil in me proficiet i&

tn dej

fimicus, fi tw mecum eris , bellator fortis ; in

hque Id

fortitudine cibi iftius divini omnes vita praxfere

Hhxæ, [&(

tis miferias fecurus pertranfibo , uti tu per me«

dlitem,

dium hoftium ibas: immaculato calle tranfibo

t f

omnes carnis ac fenfuum illecebras 4 ac tandem

perveniam ad montem fanftum tumum , ad te ,

B

qui es via, veritas & vita, ad te , in quo &&

)

Cs |

per quem fum omnia, & in quo

(0 h

Dfelien

Poffumus ownis,

e:fn«

T,. e

*'o NOüd "

CrucC l

Qäh/o. |

(4) s. Bcin.

T

«t$9) Cs

19

ienli p
