ftia , vel in corde Gertrudis invenietis me : ejus-

hia u

dem meritis tribue mihi divinum amorem tuum ,

ut in templis inveniam , quem diligit anima mea;

m &

i^

inveniam , nec amplius dimittam ; quia

0]

Magna eff multitudo dulcedinis tua.

Brafnm

xiv. Ca.. Decembris.

Dies 18. Novembris.

TChiar

QUi h

Dedicatio Bafilice $$. Petri & Pauli.

f pift

Temifi

AnCtis Apoftolorum principibus Petro & Paulo

S

Titentil

templum ftructurus Conftantinus Magnus , po-

firo. diademate in terram hodie fe abiecit , la-

Ut ma

:

&ei

:

erymásque uberrimas pre devotione profudit :

UnQuen

tuim arrepto ligone ac bidente terram ipfe eruit ,

ac

l*

——

!

-

-£33) 1 ) Eb

&c honori diiodecim Apoftolorum totidem one-

t5, f

: obtul-

ravit cophinos , & alió afportavit , pofitisque

lapidibus initium dedit Bafilice , cujus dedicatio-

10d hoc

nem hác die celebramus.

TInere ,

, U If

Inde difco , ftru&turam templi , quá cor meum

:;

DEO i1n habitaculum confecrem , inchoandam

Am t

eífe à copiofa lacrymarum profufione , ortum tra-

1 I

hente à concepto dolore de offenfa DEI: inde

s atque

varios virtutum lapides fuperponendos , juxta il-

wn n*

Iud Petri : (4) & ipfi tanquam lapides vivi fuper-

Spon

iter

zdificamini domáüs fpiritualis, nempe fummo an-

gulari lapidi , Chrifto JESU.

Certé (P) aliud

yeraiti

fundamentum nemo ponere poteft , prater id,

mi*Hl'CSx

doretu'

quod pofitum eft, — Siquis autem fuperzdificat fu-

per fundamentum hoc aurum , argentum , lapi-

l olim ,

des pretiofos, lignum , ftipulam ; uniuscujusque

rrude ,

opus manifcftum erit; dies enim Domini decla-

h; Ho-

rabit , quia in igne revelabitur ; qui terrena om«

- ejtlS'

nia uti ftipulam & fenum abfümet, aurum au-

Wi

1 m

tem & argentum purgabit, lucidioràque red-

xlet.

O JESU, in multitudine miferationum tuarum

prafumo te invitare ad me , non folüm ut te

/

recipiam , fed & veniam peccatorum nmpetrem ,

3mbl'ï8-

quam humillimé peto. Remitte ergo mihi, JE-

fu pijffine , & omnibus pro quibus oro , ficut

l

remififti Magdalenz ; Petro, & alijs veró. poeni-

; palo

nitentibus ; non enim vis morterm peccatoris, fed

$19

"ut magis convertatur & vivat.

Doleo autem ,

[ l-

&c ed amaritudine defleo peccata mea , ac ullus

fodit :

unquam pcenitens fua deflevit.

: Tu-

cl'uifa

«

——(4) Ep. 1, €. 2. (P) v. qu. 6, 2.

tss

412

-33)0DCS82-

]ubesl praterea , ut aliquid petam à te. Sed.

p

finvm

quid ampliis petam à te ,. qui tantum mihi jam.

dedifti , ut plus dare non poffis? Te enim ipfum

qubus

in plenam animz mez refeCtionem dedifti , 8c

& 1

d'vinam przfentiam tuam continuó in templis tuis:

bis üsq

mihi exhibes,

Nihil ergo , quod à te petam ,

ddicia

mihi reliquum eft , quando mifericordia tua jam.

«(0 ng

me przvenit; & , antequam clamem ad te, ex-

&t me

audis me , ztque praparationem cordis mei re«

Q pe

Domint

Ípicis : & ficut ineffabilis tua providentia perfe-.

Ctius profpicit, quid mihi ad falutem neceffarium;:

Qu (

ita ex te omnimodis dare paratus es; etenim

dC

(mbibu

Petentibus à Domino i(ericordiaef.

t inh

xiij. Cal. Decembris. Dies 1 9. Novemhr—ï;;

fati pe

fhinum

. Elifazäetl&l:z JAdua 1. 0. $. Franc.

dabol

Lüffimé cordi fuo imprefferat fan&ta. Elifa-

firimà

X betha, non decere füb capite fpinofo deli-

g D

catum effe membrum , neque dandam voluptati

m

operam , dum Dominus nofter in patibulo pen-

pn,

'

det,

Inde quoties Ecclefiam fübibat, regium

lts

diadema capiti detrahebat , non,nifi poft egres-.

te (

fum il'ud reaffumens.

Aliquando fub Sacro ra-

Wb d

UY

ptam in fpiritu ita cft affatus Sponfus divinus: fi

tu vis effe mecum, ego volo effe tecum; & nun-

Tam :

quam volo feparari à te.

i Y

Veré melleaac dulciffima vorba , cor ipfum ,

pitg

ac medullas penetrantia ! Et quis nolit effe cum

Vg

Domino tam bono , tam amabili? Felix Elifabe-

tha, que maximo gaudio, intimo cordis jubi-

fmm

703)

P

(

/34'*3

tD XCDCEER

413

& $«

o G manantibus prz. dulcedine. lacrymis Deo

hi m

invitanti affenfum prabuit : at fumul felices rios ,

m ipm

quibus idem , quod Elifabethz , dicit Dominus :

iftt, &

€cce, inquit, ego vobiscum fum omnibus die.

bus usque ad confummationem fzculi,

Et alibi :

npls ts

,' pctam D

delicie mez , effe cum filijs hominum,

Cuique

tua j

ergo noftrüm dicit: volo effe tecum , fi

tü vi$

te, O

€íle mecum ; & nunquam volo fepararià te ,

f te

nii per peccatum me à te repellas,

Abfit ,

à pet-

Domine, ut te repellam ; abíit, ut ullum pecca.

effarut;

tum fciens volens admittam ; tu per virtutem fa.«

enirt

crofan&ti Corporis & Sanguinis tui libera me ab

Omnibus iniquitatibus meis , & fac me tuis fem«

——

per inhzrere mandatis , & à te nunquam Íepa-

rembri

rari permittas, — Tu, fpeciofus formá pra tilijs ho-

minum , me , facie denigratum füper carbones , 8z

l,

diabolicam referentem deformitatem,non def; pexi-

H Eiif.

fti;imó proprio meritorum tuorum ornatu , & re.

Em

gid Paffionis tuz purpurá condecoráfti,

Ofo dehj

Hinc

voloptat

tibi offero omnem livorem , pallorem

5 COntem-

ptum , fpeciem leprofo fimilem , vuinera,

flaera,

pinas ac mortem acerbiffimam

» quam àmore

repi

[ gt

mei fnbijfti;

& quià non decet , füb cà

pite fpi-

nofo delicatum effe membrum

,

e.

4cro D

inde crucis mor.

jnus: !

tificationem in corpore meo jugiter circumfe.

&n

ram , juxta illud Tertulliani (4) monitum : vef;.

te vos ferico probitatis, byffino fan&titatis

, pur.—

purd pudicitie ; & llud, Àuguftini ;

(^) infpice

vulnera pendentis , fanguinem | mori

enti$ , pre-

pijabe-

tium rcdimentis,«-ficatrices refurge

ntis; caput

js j

ügbct

IO:

*f(.a)km' Wfæm. & ult.. (E) Lib. de Virg.

414

-&33) C t

habet inclinatum ad ofculandum , cot aperturm

ncoda

t n

ad diligéndum , brachia extenfa ad amplexan-

hem,

dum , totum Corpus expofitum ad redimendum,

fle crec

Hzc quanta fint , cogitate; hac in ftatera. cors

t femp

dis veftri appendite, ut totus vobis figatur in

tutem , :

corde , qui totus pro nobis fixus eft in Cruce z

spens,

fiquidem

OnitAtis

Non decet (ub capite. fpinofo delicatum effe mema

brum.

fato ]

n virta

Qhriüi ab

xij. Cal. Decembris. . Dies 10, Novembris,

inocentie

$. Columbanus Abbas.

um ,

Recibus fuis carcerem aperuit Columbanus ,

minrabilitex

P

As dj

fimülque vincula rupit , quibus captivi deti-

nebantur,

Hi concito ad templum curfu pro-

Ms

d vint

perabant, gratias DEO aCturi pro tanto benefi«

à &

cio ; fed claufz fores ingreffu arcebant; fatelli-

1cs verÓ à tergo imminebant, ad compedes

Tnng

profugos retracturi: denuo itaque Columbanus

in vota vocatur; & qui vinCtos nexibus exeme«

TIt s g

rat , fugientes apertis templi val

Cepllh

Ívlo tuetur,

vis recipit &ag

(

3111]11

Ecce confiflit coram te ,. miferator & mifería

& [r

cors Domine , anima mea, vinculis divinz Jue

Tlets »$

ftitiz tuz jam dudum conftri&ta , infernóque car-

Rdmm

ceri pro przfente tunc juflitia toties adjudicata ,

1 mlfmc

quoties graviter te offendit,

Tu, Domine , pe£

infinitam tuam mifericordiam eam libera; tu à

!5 defi

Á

"

peccatis exolve , & vinculis exime , ut ad tem«

miíe-

plum feftina abeat , g-ratiäsqu? übi agens ;

ricotg

(s

ï

»£93)C12C 882

a

Ficordias tas in. zternum decantet , ac laudem -

apéttat

tuam annuntiet in generationem & generatio.

ipltiane

nem,

nendum;

Verüm dum omne me difcrimen eya.

fiffe credo, ecce Pharao ftygius , Ifradfi

U0 CO]«

fupien-

t femper infeftus , me infequitur , ut in

fervi-

Yil l

tutem , ac vincula retrahat :

Tu , Domine

Crüct «

» qui

aperis, & nemo claudit, aperi finum imm

enfe

bonitatis tuz , nec permitte

» ut ullo unquam

Ue ttatta

peccato praviorià te. fejungar

LJ

nim virtus DEI

(4) Hzc eft e.

» ut quivis peccator, qui undj

——

Chriflti ablutus

fuerit, redivivá nativirate infantize

*CIhUIlSc

innocentiam przferat,

Tu, admirabilis

omnium, maximé humanz

rerum

conditionis opifex ,

mirabiliter nos condidifti ,

]hinus ,

fed mirabiliiis refor-

máfti ;

dignare ulterius, in me Opera divin

$rue

T (eli

pietatis , mifericordie & charitati

S Operari ; e-

Íu pro«

duc vinctum de tenebris,

bentf«

l

& umbra mortis ; Con-

-

Xona errata , & receptum in eratiam

; in eadem

fitelle

rOobora; qui, ut Pater mifericor

diarum , mei mi..

mpCdCS

ertus, paternà charitate mihi o

ccurrifti

mnbanti

$ me'que

que , quamvis prodigum filium ,

clementiffimà

exeni

fufcepifti , poftquam vit perver

Í4 comparatus

[4 Ü

fueram jumentis infipientibus ,

S.

& fmilis illis £4..

ftaque mifericordias D

Omini in $ternum

stiftrie

cantabo; quia propitiatur om

nibus iniquitatibug

n J«

meis , & fanat omnes infiri

j a

nitates meas ; quia

redimit de interitu vitam me

am, & coronat me

licatá $

in mifericordia & miferationi

bus, replens in ba«

Eipcf

nis defiderium meum y

L

Miferater & mi[ericors Deminus,

teIfie

*i. Cal,

yit

TET

j

(Q $ ïbm*g Aquit, dg Indulg,

UC

416

(2

E

m&äggæu H "*ää,g: o

xi. Cal, Decembris.

Dies 2 1. Novembris

Conpcu

Dam af

?ïïæjkæm:-io laeatij]?-mæ Mrgim's Mar1i&;

fe matt

ARIA , triennis paryula , DEO , Angclis &

DUCCAEOIQ

M

hominibus ter amabilis , hodie à. fanCtiffia

Adua

mis parentibus in Templo praíentatur , munus s

al teFil

cceptum Deo :

pre omnibus , eatenus oblatis , a

yeniat IIl

Acque in mota eít co:leftis Infantula ; & gradus s

äfï"una, ut

ad Templum ducentes , fummá ípiritüs ac core

tin i Dg

potis alacrirate fe fold afcendit. — Trimula Maria;

dabr,

inquit fan&tus Germanus , (4) puella. valde latans

Vis:qUiViS 1

ibat in Templum Domini , tanquam ad thalamum ;

Cl arer:

Bcc dubium , f.ipfam obtuliffe in Templo; non

lia ATrer

ob aliam rem , nifi. ut à mundi. firepitu. elongas

atYfic

ta, DEUM amaret/folum , continuó ei adharens;

T0 t

Addit Damafcenus : (/) in Domo Dei

plantata s

lhl ii

& impinguata Spiritu Íancto , initar oliv fru&tis

latehg

ferz omnium virtutum babitaculum eft fa&ta :

Templum igitur Dei animatum , hodie inT'erq-*-

3o Deo dicatur & offertur.

r

Salve Hoftia. placationis , munus

DEO glfäti'mä

mum , fiia aterni Patris , F1

lij Mater , Sponfa

Spirit

üs fan&i , Maria parvwla , Maria trimuia 5

Uamv

Temp

lum totius fanctiffimz Trinitatis , altiffimus

tullo

íneritorum Libanus, in quo

lilium Virginitatis ef«

Fmilä & Q

floruit, & in falutem omnium genuum prodivit;

Jf

hortus conclufus , in quo fos divinus de radice

n

humilitatis afceridit; Ó Virgo Virginum , gratifft«

llïrum

Qu

mus facrofamte Triadis paradifus , in quo ob

[

ves

7 QO ora $dl GD 1 4 de r o

RTE SEPRS

R

:

—6

4T7

A

j

T

*Ugdv

venufliffimos x

irtutum . flofcuos Deus ipfe fibi

vembris

complacuit; in quo fragrantiffima ardentium ad

lirid.

|

DDeum affectuum . germina excreverunt » & faluti-

ferz maternarum gratiarum herbz

ängdis k

peccatorum fronduerunt,

; in rcm&dium

| !an&t((ls

Adjuva me , Mater pijffima , ut , cüm venerit

; r

ad me Filius tuus , gratam fibi in anima mea in-

um De:

Veniat manlionem, / Sic te diligo

. Virgo amane

x gradi

tiffima, ut fümmo afficiar gaudio

. qtlöd ad tane

g ac

tam à Deo gloriam fis evecta: h

anc millies tibi

la Mat

$ratulor, optóque ex animo , ut. verbu

m quod.

ide letus

vis, quivismembrorum motus, & cordis

halamuti

mei pulfus

peculiarem tibi laudem adferat

» meümque erga

pl(),' n

zc amorem fingulari ratione te

ftetur; — Tu, Ro-

y dongé |

famyftica, & balfamum puriffi

m

num, infpira cor«

;dhams

di meo tuz fuavitatis odoren ;

P

-ut , ubi Filius tuus

pntiti

àllud fübire dignatus fuerit ,

odore tuo vi

j m

nginf:ö'

exhilaretur ac recreetur; & ita fiam

d lfl :

] inTcm-

Chriffi: bonus -adaj.

]

j

u

x. Cal. Deccmb:fïsb Di—&s | 2 z Novembns:-

0 gi

Á

, Sp()n

4. Cecilia Partbeno- Martyr.

1 [[imuþ' !

( YUamvis virginei pudoris fingularem haberet

j

akïm'"?

l

4|

l

cultodem Cacilia; corpus tamen cilicio , je-

ijb

[

juni,s & oratione domabat, facra infaper leQt0-

ni intenta; Eundem Angelum Cuftodem Sponfo

de rgdiCC

Valeriano; & Germano ejus Tiburtio oftendens,

, n

utrumque ferto cadlefti coronavit , & fupernis o«

| qlïo :

Mi*

doribus ,recr,,cgaviw

Dd

Quum

"od

»&32) 00 ( 682

. 418

die ad facrum Altare acceffutus fum j

Quum ho

eragniür

ex inümo devotionis affectu dicam cum beata

ad me;

Cacilia: Fiat, Domine, cor meum , & corpus

Tun DX

meum imnmaculatm , ut non confundar;tu enim ,

de hac

Domine , feminator es cafti conflij ; tu. das , ut

ls? N

continenter. vivant fideles tui, In die defponfa-

fitinxit

tionis illius ( verba funt Magni Alberti () ) eden«

Chatttati

tes Sponfi membra , & bibentes ejus Sanguinem;

Oi f

nuptialem illius communionem affequuntur. (5) O

Dro nob

uxm beata. amantibus hora illa , in-qua Sponfus ;

gtta igi

Chriftus, cordis noftri$ ingreditur thalamum ; (c)

3more

Corpus fiquidem Chrifti dulce fignificat , hoc bo-

tibi lo

num eft ,. quia tenebras mentis illuminat , & om-

dIe C

nia mala expellit.

delntm:

En, charorum chariffime , tu mare. gratiarum;

ud IQ

ego , modica guttula , me tibi immergo , tu me

« ilmum

abforbe. Twu vera vita animz , intro&am per té

Qu fs

inte , ut affe£tu & amore habitem in te : dum &

ipfe cupis

habitare in me , efficiens me templum

fexajgeür

DElvivi, Tu, Rex gloriz , fan&tifica taberna-

Q,

culum tuum ; redde cór mieum , & corpus ime«

maculatum tu4 prafentid , tud gratid , ut in medio

mei non movearis , minus graviori aliquà noxà

&

expellaris, — Quis ego fum ,.quód vifitatione tuà

Euchariftic toties me magnifices ? aut quid. ap-

ponis cor tuum erga me , ut quotidie me invifass

ftatis

Un

& ipfe venias ad me , Deus ignmenfæ Maje

Ql

ma g-'

à

:

Euch,

| (4) T2 Cant. c.þg. (b) gaur. 3'uji. ferín, de

li

(«) $. Thom. opufc. 1.

Z

1

-e33)CDCERI-

419

fs ]

um bea

iragnum ptofecto effet , fi vel Angclum ablegares

ad me ; nunc autem non Angelum , fed Angelo-

Y, Corpit

rum Dominum fufcepturus tum hofpitio : & un-

t enim.

|

de hec tanta dignatio tua ? cur adeó te humi-

1 df

lias? Nempe pietas tua amoris vinculis te con-

defponl"a» |

firinxit. , & humilitas tua trahit te in füniculis

i)ees |

charitatis ; ut quafi./ vi adaCtus ad me. venias,

nguinen

O vim faavem , quia ipfe vis , quemadmodum

, (P)0 |

pro nobis oblatus fuifti , quia ipfe voluifti, | Pro-

Spords

peraigitur ad me , & vifita me , qui hominum

m ; ()

amore captuses ; captiva me amore tuo , meque

, locb

tibiallisa funiculo fidei , vinculo fpei , catenlán

2l

aurea charitatis , ut firmiter credam in te , in-

definenter fperem in te , ardenter diligam te.

Serva-cor meum , Servator piiffime , donec. il-

;rafiatum; |

lud repetam ; & da mihi interea cor tuum dul-

€iffimum , cujus gratià , virtute, & pretio fru«

am pef f

€tum feram triceíimum per fidem , per .fpe-m.

e:düm&:

exagefimum , centefimum per chariatem.,

qenoo

Credo, Spero, Amo,

ub

orpur !f

sMieidih.

nmme il

!l

ix. Cal. Decembris. . Dies2 3. Novembris,

jqu *

3[10[15 t

!

- $. Clemens ?alm & Martyr.

i quld 3?4

j Inr

j

f " Um JESUM , Agnum DEI , mundi peccata

faichat

4/ auferentem ,. füb Agni fchemate vidillet fan-

m

&us Clemens. , fimui fub ejusdem pede fontem

VL

limpidiffunum . coniþcgiï » €óque prodigio

:

ta

pul-

:

db

420

»&35)1)( 683

ta millia ad fidem perduxit. Inde anchors& ämgäfuä,'

Arcam ;

in mare pracipitatur.

Sed angeli eidem zdi-

homine

€ulam marmoream in imaris fundo pofuerunt ;

tr, N

ad quam mare , aliquot milliaribus retrocedenss

pheta ;

iter fidelibus patefecit.

dicium

Wptr t

Miraculum iftud fontis , fub Agni pedibus fca-

nelmpe

turientis , quotidie inftauratum cernimus in fa-

pilcenti

cro Altari ; ubi ipfe Agnus DEI , qui mortem

dl

fetiores

noftran moriendo deftruxit , & vitam refur-

endo reparavit , eft fons aquz vivz , falientis

ivf f

in vitam aternam , cujus impetus latificat fide-

Q T

Jium corda , totamque DEI civitatem , id eft,

i hom

Ecclefiam fanc&tam , in terris militantem. — Igi-

magis-.) |

tur quemadmodum defiderat cervus ad fontes

Dititum

aquarum ; ita defiderat anima mea ad te Deus.

CAf Y

Verüm aliunde aquz multa intraverunt usque a

fari, (

animam meam : cor enim impii , inquit ex Pro-

dona t

pheta Auguítinus , quafi mare fervens ; jube er-

ftano

o , Domine , ut fiat tranquillitas magna ; con*

COntih

gregentur aquz , id eft , diftorte affectiones ,

Ent

eradicentur , comburantut ; & appareat arida,

n

Inferiores aquz , addit Bernardus , certis conti-

neantur alveis , neceffitatis terminos non exce-

AW

Wü.C

dant. Hinc reflringatur gula , appetitus homí-

nis inferioris , exceílus linguz ; ceflent jurgia &c

lites ; franetur pars concupifcibilis , irafcibilis fub

rationis jugum cogatur , ut locus DEI in pace

fiat. Columba à No&mo emiffa , cüm non inve-

Wþ

h:

niffet , ubi requiefcerer pes ejus , reverfa eft in

arcaus

1:

(

-"&33) X 8eR-

421

allpats

Arcam ; ita Spiritus. fanCtus. non permanebit i

lem ad'

homine , fi caro fit , & carnis appetitui fübda.

fiermt ;

tur,

Non fine jufto dolore queftus eft olim Pro..

Qcedtns,

pheta : (4) Maledi&tum , & homicidium , & men-

dacium , & furtum , & adulterium inundaverunt

fuper terram ; & fanguis Sanguinem tetigit : ita

us f

nempe cor impii , quafi mare fervens , concue

i in f

pifcentiis jactatur carnalibus ; & quá ratione cor-

AOUR

da talia fubeat Spiritus pacis ac charitatis * In-

m rdi

feriores aquz certis limitibus co&rceantur ; & ita

ltv

in vafe fitili . virtutes DEI invententur jita prz-

jca f

€epta DEI, & Ecclefie feduló obfervabuntur ,

,id di

ita homo Angelus coram DEO erit , & colum

n [

magis , quàm terram fapiet , vivetque fecundum

d fonte

fpiritum , utpote non natus ex fanguinibas , aut

te Des

carnis voluntate;

Tu , Domine , qui imperáfti

mari, & ventis , & faCta fuit tranquillitas magna,

sque a

expro-

dona mihi cor quietum , cor ab omni affe&tu hu«

qbe df«

mano depuratum ; inferiores aquas fuis limitibus

*

j ; C0

contine ; Ità

(tionbs

Erit in pace locus tuus , &* babitatio tua in fion.

T

Qu

To

1 Cïce,"

viil. Caf. Decembris.

; hont«

Dies 24. Novembris:

Ug

Fen. Nicolaus Cz'j?ierciefgfï.r.

hil

«l

Atione Belga ; monachus profeffione era

J patl

NI

n !BVC'

Nicolaus , & res Monafterij fui procura

bat ; cümque hyemali tempore iter faceret , re«

;Cft jf

Dd 3

penté

al

E (4) ofe. e. 4. (E) Cbron. Ciftere,

422

-E325Ct)C 689

charitate

penté confpexit. infantem fpeciofiffunum , inter

nives rigentem , largitérque plorantem. . Mo-

uryne

pitcum.

1usergo commiferationis affe&tu Nicolaus equum

mox deférit, puellümque , cujas effet , & qua

qud mit

de caufa tantz a&ris , temporisque inclementiz:

O quim

2

tlonetn :

expofitus , interrogat, Repofuit puer , diu , inu-

zilitérque haud qu&reret , & fe potiüs tantis ma.

ds,&

dili mihi

Jis fubduceret.

Iraque maximo cum affeQtu in-

bibere!

fantulum. complexus vir beatus , equum denuo

Ícandit , lacrymas abftergit , frigore trementem

pallio eontegit ; fovétque , & ad Monaflerium

Tone

fttere

properat , plura charitatis officia eidem impenfu-

fus : fed ecce , puer repente & manibus ocu-

d

lMsque Nicolai abit; qui fugientem clamore &

uf

ftiori af

xjulatu profecutus , heu , puer bone, ingemina-

bat identidem , puer pulcherrime , quare me de-

NT

xeliquifti ? cur tam cito abifli? cur te perdi-

Tib

xli ?

Tijt

—

Fide certus füm , Chriftum füb velo Eucharifü-

o latere , meque. eundem toties comple

&i cum

NNicolao , quoties ipfum fuscipio. Verum ille di-

vi.(

vinum Pufionem fovit, texit , calefecit , in equum

fuftulit; ego eundem nu

dum in frigore & nivibus

rclinquo, nec de via tollo. , fed.potiüs in viam

*

l:

itineris adin-

abjicio: fiquidem cor meum , triti

flar , quibusvis feculi phantasmatibus patet;

i

f?n

mens mea , glacie rigidior ,

nullo pio calet af-

tife

fe&u , nullis infantem forinofiffimum ftringit blan-

vult

ditiit , nullis amoris ofeulis fovet , aut contegit

fite,

- chari-

-483) C 8g-

423

) , Itte

charitate..— Quid ergo mirum', fi is :-frigeat NTÉ

, Mo.

lacrymetur , f1loco deliciarum , quibus effe cu-

Is equum

pit cum filiis hominum , marorem potiuis capiat ?

,&qua;

quid mirum , fi abeat à me , & oculis fe fübducat ?*

emeni |

O quàm jure timeo tremendam illam. exprobra-

iiu j Ill« |

tionem : hofpes eram , & non collegifti me ; nu*

YU5 ID

dus , & non cooperuifti me ; efurivi , & non de-

fC&ü in.--

difti mihi manducare ; fitivi & non dedifti mihi

3 o

bibere!

j

tnentelt

aflerum

Pone JESU , puer pülchcrrime , noli à me di-

cedere ; quare tam citó me derelinquis? cur te

ämpcnf .

us Q

perdidi? quare abiifti? Deinceps majori te dili-

nort &

gentid füfcipiam , ampliori curá euftodiam , inti-

;

miori affe&u fovebo , ofculis ac amplexibus me

gemina-

tibi conjungam , nequ

1

e Poft greges faeculi iftixus

vagabor ; ut fic

perd* |

Vifitatio tua cuftodiat fpiritum meum.

n

ch&tiüi' .

UM

f

Ts

vu Cal. Decembris. . Dies25. N ov&mbrïss |

equu

$. Catharina , Virgo & Martyr.

nivibi

; Viäm

Eata Mechtildis, in fpiritu rapta hác die , ro«

T

gavit divam Catharinam , dignaretur ipla ;

at

fenfum ahtiphonz illius ( ut vocant ) ejus hono-

j*g[ Zf'

ri fepius hodie decantafi folite ( videlicet * Cujats

hh

vultum , &* decorem concupivit Deminus ) fibi ape-

rire. Refpondit fan&ta Partheno - Mattyr : fcias »

)nïegt L

aCh«

du

Dd 4

KRUR

424.

CM

faciem , vel vultum. meum , imaginem fuiffe fan

€tiffimz Trinitatis ; decorem autem , & pulchri-

tudinem , honorem illum , quo Chriftus pretiofo

vi Cal

fuo Sanguine corda fidelium ornat ; qui ornatus.

toties renovatur , quoties homo devoté facram.

V

percipit Synaxin.

4

Gratie tibi fint infinitz pro quotidiana tua im

facro Sacramento unione , quá mediante indies

Catharin

tenerrimo Sponfalis amoris affe£tu contractano-

bifcum fponfalia innovas, — DileCte mi , cüm ego

0s Chri

minor fim . cunctis. miferationibus tuis , & impar

ptorfüs à

& f

perfolvendis tibi debitis gratiis ; tu ipfe dignare

unà cum. Virgine Matre tua , totáque aula. cocle-.

m

fti, defe&tus meos fupplere , & laudis tibi hofti-

It aliqu;

am exhibere in feftiva hilaritate tuz. Humanitatiss

Sradifftm

in qua nobis fimilis effe voluifti ; & dignatus es ,.

mu&ä )

naturam noflram prz anpelica cligere , atque ani-

Ti

1nas noftras tibi defponfare , quemadmodum de--

p fed

fponfifti tici dile£tam virginem Catharinam, O

Cütore

Caftiffime animarum Sponfe , trade mihi , velut

aCCtata

teffemm fponfalis hujus unionis , cor tuum fan-

Sangui

-ffimmm , cüm meum viciffim pridem tibi tra-

tmore

diderim ac confecrárim,

Ita mutuá hác traditio-

V fp"

ne fiet , ut fit nobis cor unum , anima una , una&

ho müm

tadeémque voluntas , unus locus , herediras unas

, rf

Conjunctio eadem , & libertas perpetua. Sies

j tf

fic erit

!lllt; :

Dilecus meus mibi , é* egoilli,

| v1. Cal.

ï..(ï

P N

$93 )C DC $3-

425

m

pilcri

pretiofo

- Ofatüs

vi. Ca.. Decembris. Dies 26. Novcmbrisq

: faram

Va Elfabetha Reurhenfis , vulgà Bona

tilde

4 (tid [

Olitur in Suevia venerabilis Elifabetha j

e s

(C*C

vulgó Bon« appellata ; quz in fefto fan&ie

hn«

Catharinz nata , eodémque denata eft, cüm an-

nos Chrifti Servatoris attigifï'et.

Admirandos

um e

m

prorfus à DEO favores obtinuit: integrum tri-

dignafc

ennium fine ullo corporali cibo transegit; hunc

ï.a CO*)I ^

cüm ei damon , Magiftram mentitus, porrige-

bi hoffi

ret aliquando , ipfai mox zgrotare capit , &

anitatóg

graviffimis à ftygio hofte cruciatibus. vexata ,

15 6;

invi&ta patientiá univerfa tulit : Non folüm facra

füigmata in manibus , pedibus ac corde rece-

Q Afl«

m de«

pit, fed & reliquos Chrifti Domini cruciatus in

corpore fenfit; À capite ad calcem haud aliter

n O

HVCHF

lacerata , ac fi virgis difciffa fuiffet, copiofum

umfän';

Sanguinem profundebat, przcipuó verni jejunij

£empore , ac veneris diebus.

Caput videbatur

T L

0 |

velut fpinis redimitum , patebántque feptena in

EO vulnera , ac ijs infixi junci acutiffimi , quales

g, I |

Chriftus hominum amore tulerat.

3j U

Frequenter

extra fe rapta, animabus in igne luftrico opem

95 !

tulit; fubinde biduum integrum fine fenfu ja-

€uit ,. & ad fe rediens , interro

gantibus refpon-

fbomienan

2c

P

vlt,

,.

Cl

E;[

: (4) Ex Ms. Partbenonis Reuth;;z-]is.

!l

426

495 C COb

"

dit , à fe vifa, edici non poffe. Chrifto , men«

i pta

debito

dici centonibus te£&to , panem porrexit ; eidem

^X

m

inftar parvuli apparenti blandita eí

t5

ter ejus cor-

&nnttm

pus glorificatum , & feipfam , velut manibus l-

liberer

lius fuftentatam , ceu in fpeculo vidit ; Prophetiz

pertit

dono abfentia, futuráque agnovit ; in horto do-

dim à

meftico orans, veftigia pedum , lapidi cuidam

alid h

g fe h

impreffa, & etiamnum extantia reliqut ; cum

aliquando Cibt Euchariftici defiderio langueret ,

Q tdi

D

Chriftus ipfe , Angelis Lumina pr&ferentbus ,

Qrrcuty

facre Hoftiz. partem , ab Ara ( ubi ejus Confes«

O

farius facrificabat ) füblatam, illi porrexit.

tüdlici |

Fépona:

Quàm magna multitudo. dulcedinis tuz , Do«

(/) nor

mine, quam abícondifti timentibus te. Pane e-

dare (4

renim de celo praftito efürientes.tu. ipfe fa-

White ;

pius refecifti,

(4) Scio , Domine , quód fis

dint d

puritatis amator, & caftarum mentium Sponfus;

ttim,

cor purum quzris, & ibi eft locus requietionis

eet,

Tux.

Vis cenaculun grande , ftratum ; ut fa-

Y

cias ibi cum Difcipulis tuis Pafcha,

Expurgabo

Áinpd

itaque vetus fermentum , & mundabo cordis mer

hOn m

habitaculum ; excludam fazculum totum ,. & ome

Cf

I

nem vitiorum tumultum ; fedebo, tanquam pas-

fÍer folitarius in te&to , && recogitabo annos

meos in amaritudine animz mez : omnis enim

amans dile&o fuo amatori optimum & pulcher-

rimum przparat locum $ quia in hoc agnofci-

vur. affe&tus fucipientis dile&tum. : Scio equidem ;

1f

(4) Kemp, l, 4 de rmit,

(;

p ——

*

1

-HX

427

0, m

in przparatione hac non poffe me fatisfacere

; eidem

debiro meo pro merito , etiamíi per integrum

ejiscote

annum me prapararem , & aliud 1n mente non

nibus i«

haberem ; ex fola namque pietate & gratia tua

'rophetiæ

permittar ad Menfam tuam accedere , acfi men-

oro d

dicus ad prandium vocaretur divitis, & ille nil

- cuidam

aliud haberet ad retribuendum beneficijs ejus ;

) um

sifife humiliando , & ei regratiando.

Veré

yguetet )

ego talis mendieus fum , qui cum filis tuis in

entibls

«ircutu Menfz tue 'quzro rnicas panis deciden-

£cS.

Et quid dico, cum filijs ? inftar catelli fa-

/ Conée

l

enelici reliquias de Menfa tua quaro.

Quàdfi

l

reponas mihi idem , quod olim Chananez dixifti :

(Z) non eft bonum, fumere panem filiorum, &

y, Do

at &

dare canibus; cum eadem replico : etiam, Do-

joft lt«

t»ine; nam & catelli edunt. de micis , quag ca-

dunt de menfa Dominorum fuorum.

Oportet

Sponlt;

enim , inquit Auguftinus, . (P) ut menfa illa la&te-

3uictioni5 !

fceret, & ad parvulos perveniret.

Inde DEf

W i

v)

Filius femetipfüm exinanivit , ut homo panem

o

Angelorum manducaret: nifi enim humilis effet ,

putg

d.

Ron manducaretur ; nam

n

Cum bumilibus & fünplicibus fermocinatio ejus,

Jm päc' |

E

Ü amo, |

ni n |

OE (

) od

u

$

P

agn() (

gidt

y

n

* (4) Mattb. 15. (0) 18 Pfal, 33.

428

t2 XCDCeese

äïg Jlld

Áimpli i

egptam .

v. Cal. Decembris.

Dies 27. Novembris.

dcium fi

Parthenc

. Conradus Epifcopus Confhantienfis.

t fanefl

D munus Epifcopi, Conftantie obeundum ,

fithane |

À

prater voluntatem fuam divi Udalrici autho-

fericordi

ritate promotus Conradus , ter facra Palaftinze

m ij

loca, Chrifti Servatoris veftipijs nobilitata , fum-

pudt , ;

ma cum devotione invifit,

Redux inde , in Eca

jtt com

clefia fan&i Mauritij Conftantie. fepulchrum Do-

prodo

mini, ad normam Hierofolymitani fa&tum con-

fibis m

ftruxit , additis duodecim Clericis, qui eidem in-.

At

fervirent.

Lacum Acronianum fíicco pede tran-

"UpiuS, |

fivit. noCte, ut. matutinas DEO laudes cum fuis

tümm [

decantaret : Sacellum Heremitanum in honorem

BCïilcg()f

Almz Virginis confecrari ab ipfomet Chrifto prz-

fens afpexit.

Cüm fan&o Pafchatis die facrum

mCtipüs

ficord

folenne pro more faceret, araneam , in. facrum

Calicem. delapfam , quó omnem caveret irreve-

Ol

rentiam , intrepidus glutijt , prafentésque Epulo

Dominico eidem animi conftantià refecit ; illa

t1

D

äberrani

porro ex ore prandentis innoxié prodijt ; adeó

ld

verum eft, quod de veré credentibus dixit Sal-

tas: (

vator: Íi mortiferum quid biberint, non eis

Ts ]

nocebit.,

D. (

Quoties ego Calicem Domini falutarem , mihi

lethiferum facio ! quoties bonum & fan&tum , in

oms

toxicum mihi verto ! hunc enim qui indigné bi-

it

&

»t95) 0 82

429

bä't . judicium fi

bi bibit.

Ka

Nónne judicium fibi

fumplit infauftus ille pr

oditor , in quem poft ac-

vembris,

cepram buccellam introivit fathanas ? Nónne ju-

dicium fibi manducavit. & bibit iäcrilcgus illeUdo

aj

Parthenopolitanus , à divina inde vindicta even.

w funefto fublatus? Idem de ali

xeyndu ,

js pluribus , qui

fathanz in interitum traditi fuer

unt.

Veré mi.

Act anto-

fericordie Domini ,

gPakEanæ

quia non fumus confümpti ;

dum pijíimus DEUS indignis Sacerdotibus toties

jaa D

parcit , neque permittit , ut peffima Optimi hu-

le, nf

jus corruptio eis fit nocumento,

hrumDo-

Stupendum

profe&tó , quód hujus furfuris homin

€s non om.

"h. COf«

"iübus membris contremifcant 3

& ufum linguze

eidem i«

amittant , timentes horrendum

illud : tollatur

yde t

impius, ne videat gloriam DEI ; dilatet i

nfernus

cur Ui

honorta

animam fuam , & os fuum absque termi

no , ad

facrilegos hos proditores , Chriftum rur

fus fibi-

rifto p

metipfis crucifigentes , abforbendos.

Veré mi-

je f

fericordie Domini, quia non fumus c

iy f

onfümpti,

Tu Domine, qui habes inclinandorum

cordium

'et 'lffeve'

omnipotentiffimam virtutem ,

ilumina czcos ,

Qu

du

inflrue ignaros , ut fciant ,

quid agant ; reduc

&l ;

lh

aberrantes, ut co

gnofcant Nomen fanétum tuum;

j; m

inclina corda no

ftra ad faciendas juflificationes

dat SEI |

tuas: (4)ubi enim intrat charitas ,

fugit volu-

gon 65!

ptas; illa gladius eft cocleftis , qui

carnis & a-

nimma confoeederationem dividit ; & deturbat ho-

j

ftes, purgationem peccatorum faciens. — Parce,

If "

Domine , parce omnibus malis Sacerdotibus , fi.

AUE ip

Per TMM

cutg

d

À

(4) Laur. juft, in fa[cic. 4nitm.,

r

430

£52 )( DCee-

E

( G

cuti peperciftüi in cruce ijjs , qui te blasphes

?

*

certe illi e2

Tn0r€ Y

mant , Patrem pro ijs orando

tiam nefciunt ,. quid faciunt ; aut fi fciunt , fal-

fiare í

tem non recogitant corde , quod agunt, Fac,

Ur

ó Domine , omnes Miniftrros tuos altiffimo huic

dibium

Myüerio intentos , attentósque , ut nemo

quid [

Sudicium fibi manducet ac. bibat.

OLis,

[ n

exdtat-

tü,qw

validus |

w Cal.Decembris. Dies28. Novembris.

$. Sacobus de Marchbia.

Mif

gnus Seraphici Patris Filius Jacobus , cum in

tütm «

DI

Domo Lauretana Sacrum faceret , enixé

lum in.

DEUM rogavit per merita Alme Matris, va-

pf

letudinem , ab i

ntegro jam novennio collapfam ,

1053 qc

fibi reftitueret.

Ad Hoftiz diviniffimz Elevatio«

Wun,

nem fpeétabilis facrificanti adfuit Virgo Deipara ,

tis

dixitque: Aliam fili , tibi gratiam pete ; hanc e€«

nim jam obtnuifti.

Tin

uódü mihi quoque

daretur optio , gratiafn

bts n

aliquam Virginis fanctiffima interventu petendl,

dl

4liud certé non peterem , quàm ipfam DEI gra-

mam ini

tiam, quá vitam emendarem ,

& ita deinceps

UT

infituerem , ut DEO , & pijffime - ejus Matrá

td

placere

t: gratiam peterem , vitia quvis radici«

Mï(im*

tüs exti

irpandi , tollendíque ,. €a pracipue , qua

& Dg

duriüs me premunt , longiüsque à DEO averruntz

Ti

pe:erem demum gratiam , quá ad DEI volunta»

aremi,

N

tem , Davidis excx-nplo, totum mg Compar

"

(jhria

j

v.

-SSXCTXCSER

Ht

(4) Ghriftus pro falute. noftra oravit cu

m clas

blasphfä

tté i

l. 4

l

more valido , & lacrymis; & exauditus eft pro

i, f

l

fua revgremia.

it, Fïfaä

(mo hic

Orabo & egoper meriga Sanguinis Chrifti ; nec

dubium , quin audiendus fim ; ipfe enim ait: fi.

!l

quid petitritis Patrem in Nomine meo , dabit

yobis.

(b) Etenim Sanguis Chrifti quafi tuba

ml

exaltat vocem fuam; & meritó Chriftus auditus

€ft , quia («) fan&ta Sanguinis ejus effufio clamor

oDb

validus eft; in quo exauditus eft à Patre.

Mitiffime JESU , qui admirabile Sacramentnm

; cüm ip |

tuüm ad folatium omnium affli&torum , & auxi-

. ,* CHiX&

lium in te confidentium nobis es largitus ;; nam

ris ; Va-

paráfti menfam adverfüs omnes , qui tribulant

Jilam,

nos; ecce, Domine, ante te omne- defideriunr

Eevatis

meum , & pgemitus meus à te non eft abícondi-

