me à te

1

me tuis femper inhærere mandatis , 8c

cl[Cl (

nunes

—(53 Liþb !0Epo 8.

,

li

-£93) ( 689

295

manquam feparari permittas ; ut omnimodis ca«

veam peccata, faltem gravia, quz feparationem

hanc inducunt.

Ergo per Sacramentum hoc o-

portet nos Chrifto agglutinari: ficut. enim gluten

Scptembrä

duo corpora ita compaginat , ut ne vi dirumpi

!47' fyf'.

queant ; ita divino hoc nexuChrifto ita jungi de-

gfimdere hi

bemus, ut nulla tentatio , nulla occafio , nullus.

Yus CUl b

eventus , adverfitas nulla potens fit , nos ab eo-

,yofteaque

dem feparare ; quin parati cffe debemus , mori po-

d

^

n u a

£&is, qnam fzdari.

Ita licebit nobis cum Apo-

ftolo gloriari: quis nos feparabit à charitate

tm.ïïm Mïal?

yen doii

Chrifti ? tribulatio , an anguftia ? gladius an. per-

I5 pettiti

fecutio? ita dicere cum Ignatio poterimus: om-

hia diaboli tormenta in me veniant , JEfum mihi

"OL

membü "

de ore , JEfum mihi de corde non poterunt au«

eCrre,

er p62

g 5:'""'

Da , piiffime JTESU , bonorum omnium largi-

tor,ut affe&tus hic meus. effe&tum | fortiatur ; uni

rcharitt^

ojltais ?

sme per infeparabile charitatis tuz vinculum fan£tit-

fimo cordi two ; ut deinceps anima mea (4) fel«

o t

lea peccatorum horreat pocula , & omnis fapor

gon t

dele&tamentorum carnalium fit ei , quafi ranci-

um , radensque palatum acutz mortalitatis ace«

« [iber "

£um, Illud folüm oro:

qinem "

Ne permittas me feparari à.te.

nvl

—TXV. Cal. O&obris. Dies 17.4"Septelmbrïs;—

nndatlïf ;

Sugmata $. Francfci,

x

!

()

Emplum fan&tiffimü corporis gloriofi Frans

'terabo j

Í

cifci confecravit Summus Pontifex , Chri«

g n

N

E

fu

(T) 4.

N

T

w

() Oypr.lec. eit. (V) Bernardin. T. A. extrav.

206

-92 ( X ees-

ftus JESUS , inde lique :factus ardore , mente &e qismaiot

carne totus defluxit intra fculpturam . vulneris ap-

Jom veroy

nemis ? c

parentis JESU , biennio ante mortem hác die re-

Gipiens Stigmata fui Salvatoris,

cium , red

(4) Floreat & in nobis imago regia , & fiat ,

Qu plis c

quod Auguftino dixit Deus : tu mutaberis in me;

indt jidce

ut fic vivamus jam. non nos , vivat veró: Chriftus

fim n cam

in nobis. (À) Promeruit facra ftigmata Francifcus

Sonlis, q

yite meo .

propter fuam humilitatem , promeruit propter

mortificationem fur corporis, quod alio , quàm

f mihi te

Certé nec

aíini nomine ; nunquam compellavir.

(herent

fiotes diab

oneri , nec flagris pepercit; imó in fpinas & nives

corpus abjecit , aliàs per plateas ad furcam usque

Brofundiüs

Et

raptatus.

amvis novus homo , fignatus fig-

(0.60$, Q

nis redemptioni$ noflrz , de monte defcenderet;

K fuppo,

inde taineri non elatior factus , fed' potius humi-

lt Sonfis

lior , fratribus dixit : incipiamus fervire Deo ,fra-

l6 amico

trés., quia adhuc parüm prófecimus.

fhundum ,

Licest & mihi aliquando cuim veritate dicere *

daboli ,

nunc ccpi; bz mutatio dextere Excelíi * nunc

Ve! ff

capi reverà fervireDeo , ac mundum proculcare ;

mCæ; tu,

nunc €ccpi deponere faffum omnem , méque ex

, d;

corde humiliare -

?

L

nunc cacpri affligere carnem

EURT

meam,& fpiritui fubjicere : hec mutatio dextere

Vinc r

Excelfi. Sciens Chriftus , quia omnia dedit ei Pa-

At

rter in manus , fürgità cana; & quo fine ? ut la«

AC

varet pedes difcipulorum, ^ Quomodo autem hac

Qug n()blg

Uj

cohzrent ? optimé fané ; qui enim poteftatem ha-

fiid

bebat in omnia , fe abjecit. infra omnia , & a

C lii

Syl

quó

fotdïdos difbipuläo»rum'pedes ; ut doceret ,

*

$

Ed

"ii

quis

M ln

.Mem ferm; 16.

(6) Idem ib.

Wa 17

—

-52 )C 1888

297

ttere debere,

re, mert Y

quis major eft, eó amplius fe demi

| vuleris z

Jam veró nunquid nos Sacerdotes omnibus emi-

n hic dei

nemus ? cüm nobis di&tum fit * accipe benefi-

cium , redde obfequium , cave fupplicium ;. ne,

quó plus. cateris accepift , à collatore gravius

j ïa*, &fl?)

zberis i t

inde judiceris.

Íta teftatur ipfe Chriftus, ita o-

rero Chr

lim fanctam Birgittam affatus : (4) ego fum quafi

Sponfus , qui conjunxi mihi Sacerdotes cum cor-

a Frando

ore meo , ut ipfi effent in me, & ego in eis:

erur prot

d alim quä[

fed mihi refpondent , ficut adultera Sponfo ; ipfi

deberent eífe membrum meum ; fed funt. dete-

"M

riores diabolo ; & ideo pre omnibus diabolis

[pins &t

furcam

profundius fübmergentur in infernum. Ego vo-

co eos, quaíi Sponfus ; curro poft eos , ut Pa-

,a

s delcentt

ter; fupporto eos , ut Dominus , donis attraho ,

,

P

fcd eó magis fe avertunt à me ;

oriis Y*

ut Sponfus

tres amicos magis diligunt , quàm me . id eft,

i Deo

mundum , & corpus; ideo tertius , videlicet

diabolus , recipiet eos ; v illis !

dac d

jn

lnm,

Vz! iftud ut ego pravertam ,fac Ó DEUS vitze

E«cel

mez; tu, qui immutas corda fliorum homi-

ol

num , dic anima mez : falus tua ego fum ; dic

m

u

l: tu mutaberis in me.

Id à te peto , dul-

pe

fe Cämfr

dext

ciffune JESU , per merita fanCtiffunz Paffionis &c

L]

(ati0

Vulnerum tuorum

3

(F) qui per quinque plagas

4 dCdlI j

u

facratiffimi tui corporis fanifti omnia vulnera,

ofe!

g

quz nobis inflicta funt per quinque corporis fen«

o tf

fus; fiquidem

od

Corpus , quod corrumpitur , aggrayat animam.

m «

T)5

xiv. Cal,

at

-—(4) Rey, l, 4. €. 135.

(b) Petr. Dam. T.Z.

erat 27,

|

|

298

-E£S3) 00 ( $9-

—E39?0ES- 5903 $ æpgæäg?gæ" ; anxetatet ,

xiv. Cal. O&obris. . Dies 18. Septembris.

mi pertutb

mame

$. TThomas PAllanoeanus.

quonam ad

Or meum, & caro mea exultaverunt i

&DES m

DEUM vivum , canebat olim vates regius ;

veftbus h

& quod ore concinebat , opere probavit , quan-

O

Ti quav;

&o coram Arca faderis totis viribus faltavit,

quale gaudium ( inquit S. Thomas de Villa Nova )

Worem vi

(4) intus & foris nunc, fi adeffet coram hoc ad-

f Coïm!

AA n

atmi

L.

](A

mirabili Sacramento , demonftraret , quod fic in

h DEUM :

illo typico ligno venerabatur, & adorabat. Nec

Vit2 hm

minus ipfe fan&tus Thomas Villanovanus. exulta-

bat in DEO falutari fno; dum facris tantá atten-

um femm

tione operabatur , ut immobilis videretur ; unde

me poftr:

4l

H

f

,

t

& contigit, ut aliquando ab Altari redierit fa-

H)-j-

cie mirum in modum radiante , ut (quod . olim

——

Ifradlitis , Moyfen alpicientibus contigerat ) prz-

W Cd

fentes in.eum oculos intendere non poffent.

1

Emitte lucem tuam , Domine , non in faciem

Mut «

meam , fed in cor meum tenebricofum; ipfa me

deducat & adducat in montem fan&tum tuum ,

tüs fum

'INUS j v

& in tabernacula tua; te fiquidem decer hym-

hus, DEUS , in Sion; & tibi reddetur votum in

t & ebult

Jerufalem,

Lux tua fan&ta , in facro hoc My-

Wavtte .

, D li

fterio contenta, diffper omnem caliginem cor-

dis mei ; idémque in me efficiat , quod in fe

MC Cetx

Cäptlt N

factum teftatur. fan&ta Mater Therefia, dicens :

dum JESUS per hoc Sacramentum in me intra-

10 r

ret, pellebantur de corde meo omnes anguftiz ,

Üim non |

an-

i dfflderio

f eiug fe

— (4) Ceont. 7. de Sacram.

99

-SXCOCERR-

Ü

d

anxietates , dubia & fcrupuli cum omnibus ani-

bfis.

rgo triftis es, ani-

zptcm

mi perturbationibus: quare €

ma mea, & quare contutbas m

e? Sperain DEO,

D

falutare vultás mei,

quoniam adhue confitebor illi ;

tavetunt 1

& DEUS meus.

Veré falutare meutmn:

] enim

ut exinde

ites replt;

veftibus Salvatoris tanta inerat virtus ,

avit , Qu

[o]

lo attactu . pellerentur ;

quantó

mala quavis f«

lavit, 0

majorem vim

continebit ipfum glorificatum Do-

Vila Nov:)

mini Corpus ,

ad depellenda omnia corporis &

m hoc ad.

animi mala? Cor itaque , & caro mea exuttent

: quoö (ic a

inDEUM vivum , qui deducet me per omnes

nb N

&t adducet in montem Jan-

vitz hujus miferias,

inus. OX

ftum fuum, & eterna habitacula fua; ut

dici de

tantà d

me poffit :

fetur ; uY

Alrifomum po[uifti vefugium tuum.

PBL NLASR

redietit i

'qud D

yerat) r«

xiij. Cal. O&obris. Dies 19. Septembris. |

offent

$. Januarius Epifc. & Martyr.

n n fhiota

Rruit cor meum , & caro mea; quia obli-

n m

tus fum. comedere panem meum ; imó &

um nf

fanguis in venis exaruit, — Verüm hodie excite-

decer y

wr & ebulliat ; uti fanguis divi Januarij, in am-

pulla vitrea affervatus , quoties in confpectu ca-

o loc Mf

pitis ejufdem fanCti Martyris conftituitur , mira-

incm CQf«

biliter cernitur liquefcere , & ebullire,

f'pe&ti

uod i^

Caput meum Chriftus eft , in cujus con

fto. Cur igitur fanguis meus ad ipfius prafen-

,, d

me j

'

tiam non bullit in venis ? & quidem cum ingen-

ti defiderio , ad exemblum tot milliun Marty-

sangufhä,

Atl

rum ejus fe amore profundendi , qui fanguinem

/

fuum

|

]

300

99512 882

uum omnem, non folüm quem venis , fed etiam

l Va

quem in ipfis cordis facratiffimi penetralibus con-

x Cl

Unebat, pro me efludit. .. (4) Hac digna retri-

butio eft , inquit Hieronymus, cüm fanguis fan-

Uicat

guine compenfatur. Erutinam tanto favore dig-

fiachius

nus eflem! Cur eam tot Martyrum myriadibus

ttlftari of

conceffifti , Domine , mihi veró negas? Scio e-

Quur , int:

quidem indignitatem meam, fcio debilitatem &

fií Cruci af

timorem; accipe tamen , pientiffime JESU, vota

Bt quid

ac defidera mea ; & fi manu li£toris profundere

fanguinem nequeo

,

.

Redempt()!

usque ad fanguinem tamen

tem? O c

malé ordinatis propenfionibus meis refiftam , re-

tur!à l

franabo concupifcibilem , irafcibilem excitabo »

do de t

ne caro fpiritui. aut fenfus rationi predomine-

tur.

Unxerunt Hebrzi poftem utrumque Agni

inpraftoe

fepulclrum

Sanguine , ne Angelus percutiens domos ita fig-

3 montiy

natas continpgeret : (D) ungamus nos Agni im-

maculati fanguine utrumque poftem , videlicet f-

m uf as

ib lod

cultatem irafcendi , & concupifcendi ; (&) &

cüm aliquid twrpe dicere voluerimus, vel nos ab

Tofm Sicer

ira corripi viderimus , eonfideremus , quibus fa-

Vr Q

OO

€ti famus digni , talsque cogitatio nobis irratio-

nabilium motuum fit. correctio,

mPiS ) da,

Iftud mihi. concede , DEUS euchariftice , per

5 i

'

N

! Cün(jed

virtutem Sanguinis tui ; ut vim mihi inferam , &

pravos appetitus freno rationis cohibeam ; id

Rs

quod me vel ethnicus docet , inquiens :

m.andutas ]

Sufline, & abfline,

o

d

xii, CZ!- ^

N0 der

(4) Ep. 22. (b) Aug. in Exed. . (&) Cbryf. 6x.

H

N

«d Pop. Antioch.

-x93)(DCS89

3ot

s fed enm

a ao to a a ao o o 104 o a cko a ho ho o ao C

tralibuscor

xij. Cal. O&obris. . Dies zo. Septembris.

digna feft*

$. Euflachius Martyr.

fanpuis [

Ufpicata venatio , quá capitur DEUS. — Eu.

favore d

A

mytiadibi

ftachius genere , opibus, honoribus, glorid

mlitari illuftris , dum in venatione cervum iníe-

s? Scioe

quitur, inter fugientis cornua fulgidiffimam Chri-

yitatem &

ESU» voti

fti Cruci affixi imaginem confpicatur.

Et quid cervus ilte nobis exhibet aliud, quàm

pnfundert

Redemptorem noftrum , animas noftras infequen-

imem qumet

tem ?^ O quantum cucurrit , ut easdem venare-

'efiftm. tt*

tur !Ó quàm prazclaros in hoc faltus dedit; quan-

; excia

do de coclo venit in uterum Virginis , de utero

prædomine-

in prafepe , de prafepi in Crucem, de Cruce in

wnque Agni

fepulchrum , de fepulchro in coelum; verà faliens

imos itt l

in montibus , tranfiliens colles, non alio fine ,

y Agni f*

quam ut animas noflras venando affequeretur ;

videlictti"

imó hodieque de codlo defilit in manus innume-

SEROL

rorum Sacerdotum ; etiamnum currit quafi in fiti ,

: vd 1 j

defiderio defiderans pafcha füum diviniffimum

, qm'bus. 2

nobiícum manducare,

O Domine , qui animas

bis 120

Capis , da , ut ego etiam te capiam; qui me nu-

tris, permitte , ut & ego nutriam te j qui pafcis

IfiüfCh pEf

me, concede , ut & ego te pafcam.

Tu dile-

iferamys

xifti me; da ut ego quoque diligam te; dum (4)

ibeann ; !

manducas nos, & manducaris à nobis, quó ar-

$

€tius tibi adftringamur.

Exhorruit Petrus ad confpe&tum lintei illius ,

coclo demiffi , & animalibus immundis - pleni ,

,a,,ca!.

juffus

T

(4) $. B?m. ferm. 7 x«in Cant.

]

l

302

-t93) CO CRb

juffus infuper , €a occidere , & manducare. Vás

| Üportet tu

fimile eft anima mea , omni immunditià referta;

peo Domi

nam venenum afpidum fuüb labijs meis , & fel

tet. velciur

draconum infanabile.

Tu, ó JESU, occide ,

Tum non ep

'

eradica, emunda, &t manduca ; ut fic muter in

uxta ilid:

te, & vivat anima mea in gratiam tui, qui

|

um,&cæn

quimodo e

Dédifli animam tuam vedemptionem pro multis.

b

itomorand

(bos mihi :

Y Cal O&obris. Dies 2 1. Septembris.

ISUS m«

$. Mattheus Zfpoflolus.

1 : t er

[X publicano Apoftolus & Evangelifta factus

eft fan&tus Matthzus , illicó obíequens Chri-

chitu N

fto vocanti: hunc Parthis & JEthiopibus annun-

Iuens: n

tians, gentis pofterioris Regem cum tota aula ad

fidem perduwxit , poftquam ejus filium à mortuis

Qüm tranyo

fuícitáflet,

Quód tamen filiz ejuídem , Iphige-

nic , continentie perpetue votum fuafiffet , &

Qs

perfuafiffet , fecuri percuffus eft , & ab eadem

h NG4to

Virgine regia in Templo, eum in finem condito

tumulatus : cui etiam

gloriofus gpparuit , Angedlo

latus ftipante,

xf CLOt

(4) Difcumbebat JESUS plus in Matthai meri-

Á

t€ , quàm menía ; & epulabatur , non cibis, fed

Uaf

reditu peccatoris ,. inquit Petrus Chryfologus ;

V, Qp

Quapropter & ego hodie fiducialiter accedam ;

L Hïms :

accedam , & non timebo ; (/) multi enim pu-

] OPl

blicani & peccatores difcumbebant cum JESU;

QO Is

& licét verearis , nihilominus confide

verbis

nï() imf I

Chrifü , non vocantis juftos , fed peccatores.

U tf di

Opor-

cónsOOpD

(4) Serm. 19. — (P) Bernardin, Dom, 4. poft Pent,

-&93) (( 883«

303

dcare, Va

Oportet tamen, ut vacuus non appareas in con-

jtia refnt;

Ípectu Domini , fed afferas cibos , quibus liben-

xis, &i

ter vefcitur : quamyis enim bonorum noftro-

|], occidt,

5

rum non egeat , vult tamen à nobis invitari ,

jc muter i

juxta illud : fiquis aperuerit mihi , intrabo ad il-

, qui

|

um , & canabo cum illo, & ipfe mecum,

At

Multis,

quomodo ego cznabo cum Chrifto ? eum mihi

r

incorporando , &t omnia bona ejus, tamquam

embris,

cibos mihi amabiles , & fuaves; quomodo veró

JESUS mecum canabit ? cibus ejus poenitentia

mea : ita enim difcumbebat plüs in Matthei men-

dita &v

te, quàm menía; & epulabatur, non cibis, fed

quems Clr

reditu peccatoris.

Hoc fibi optavit Bernardus ,

jbus anrit«

inquiens: mundor, cum arguor ; glutior , cüm

tota a

inftituor; decoquor, cüm immutor; digeror ,

O

TE

cum transformor ; unior , cüm conformor.

Il Iphigf'

Domine, fac, ut fnci etiam intuitu de te dici

uaflfet s *

poffit :

T

Hic peccatores vecipit , & manducat cum illis.

n cond?

r As

- X.CalOGobris. / Dies z. Septembris.

$. Emeranus Epifc. & Mart.

gl

| cibis, f

Quitania dedit Emeranum Bavariz eo tempo-

À

vfologis:

re, quo Religio iu cunis etiamnum jacebar.

Hic Hunnos ad fidem adducturus , Reginoburgi

acccdamr

»

L

d

entm p"

in optimum Principem "Theodonem incidit

quo invitatus , in excolendo agro Boico trien-

nJP

d v?

nio integro ftrenue defudavit , interpretis ope-

r4 ufus: deniqué ad exemplum Salvatoris aliena

Omc

in Íe transferens peccata , fupplicia immaniflima

Qpf

f' Puj P(mo

IÉ a

304.

EC

;

tulit, membratim concifus ; quibus amore DEI

findb tei

patentifmé toleratis , luce immenfa circumfu-

tble; dum

fus ab omnibus in ec

lum vifus eft. abire , öc Q«

0num , ne

bire.

hus [padm

In fine vitz tota quaritur perfetio vit& , in-

fïm]l&, Opi

Probé id . noverat divus Emera-

quit Pafchafius,

(H(à

nus; qui («) linguá amifsá inter tormenta , nuti«

| &i r

bus aquam petijt à Diacono füo Vitali , quá fi«

Lontnsnee RE

tim reflingueret ; quam cüm 'ifte negaret , ad

t GLO

mortemfortiter fubenandam Prafulem fuum hor-

tatus ; Emeranus , divinà virtute difertus , re-

n

^dera f

prehendit Miniftrum , quód non cogitaret, ho-

j

minis effe , vitam pro viribus confervare , ut per

.Iü » u

virtutum aCtus commiffa diluere in fine poffit ;

fedentem:

addidit, pro expiationc negatz charitatis toties

DEU g

eum redigendum ad infaniam , quoties aquam

n parto

haufturus effet,

uod & fa&tum eft , quamvis

W0 COrpoj

caterà preclara de fe virtutum. exeinpla. prabe-

m- 15 COntrey

ret,

Cl dyente

Magna ac folida virtus Emerani fuit , qüæ non

"t p

finem tormentorom , utinos, optabat , fed mo-

0 fs

j

ram & prolongationem ; proinde perfectionem

*5f

vite in fine vitz quafivit.

Fugio ego adverfa

*s Qiem t

j

omnia; & quando durum aliquid occurrit ; vel

3

Ts (

umbram illius evito,

Et qua tandem ratione

aþ

W&ïffnms |

commiíla diluam ? quando nec veré poeniteo de

Q )

1

üïx)

]

ijjs, neque propter ea. me ultró caítigo ; imó

.brdidi(;ï ;

i

h

nec advería patienter füftineo. ^ Quod dum de

Q tl ;

die in diem differo , abit occafio , & vitze teme

t d

i

N

pus: Et quid in fupremo vitx articulo erit £

mdim[nani

b ao

d. DOmi

| V) Surits hpdie.

—

m

305

amore Did

Quàndo tefüpus non erit ampliüs pretio compda

[i cireum

rabile; dum itaque tempus habemus , operemnu£

abire , &

bonum , ne fübitó preoceupati morte 4 quera-

mus fpatium poenitentig . & invenire, non: pos-

io vit l

Operemur autem bonum conftanter 4

Tvus Emete

iquia

l

Venta , nts

m

Sola .pgrfewmntizz coronatut.

:

paret » d

ix. Ca. Odobris. . Dies3 3. Sqäteübtis.

; fnm Aio*

$. Sofus Diaconus,

difemus , re

.gitaïtt Y l

derat fanctus Januarius à cápité Sofij Diácós

vare , W fm

A

ni, cum Evangelium càneret , flammam a-

l fnt pO'ï;

Ícendentem; móxque pr&dixit , Martyrem fore.

DEUS nofter ignis confumens elt ; cur igituE

qriats tQt

otes aQl

hon paveó corde, vu'tu palleo, labijs tremo j

totó corpore inhorrefco ? Cür non artubus oms

ïn , quam'-'ïs

nibus contremifco , quando facro affiftenis Altari ;

mpla p

€jus adventüm operior ; ne videlicet véniat ; &

Confümat me ?

i. g*

O JESU , quis fum egá; quis tü? tu Domi-

bat, fedmü'

efonet

&us infinita Majeftatis 5 ego miferrimus homunz

90 , quem tu. invifere ; & inhabitare non dex

EU

dignatis: tu altiffimus cctli «c terre Re&tor ; ego

yc?urrit a

àbjeCffimus terre vermiculus , ob peccata da-

dem Fatlonf

moné ipío

ejor; immnundior fimeto ; cloacá

. eceniteo c

fordidior; fetidior cadavere j feri quávis truz

yligo

€ulentior; verbo : pulvis & 'abominatio; — Quid,

te movet, Ó altitudo cclorumi , ut àd me , proz

vitz

fundiffimàm tmiferiarum abyffun , te demittas ?

nculo d

]i

Parce ; Domine , pacce immenfz Celfitudini tüz.;!

CV)

$ies

p

406

-&S3)(1)( 683

PHMRHN

Sicefne , Ó amor & humilitas , DEUM ac Dós

tninum meum conítringitis , ut eum noh taritüm

Qj Ca.Q

inexiles panis & vini fpecies compingatis ; fed

/

efüciatis infuper, ut ad me , omnium peccato»

B

ue nH

yüm máximum , divertere dignetur ? Si divaGere

A

diri Dom

trudis ( cujus cor tabernaculum erat , & habitae

itite J ro

culum Chrifti) adeó fibipfi vilefcebat , ut intez

W W

r

pracipua diving pietatis miracula hoc

unum efle »

!nhdqs in cuh

& quidem fingulare crederet , quód à terra fae

i* &t cor

fentaretur ; quid ego credam, quid dicam?

A fyaxir

Nónne fatebor , miraculum miraculorum effe ;

quód DEUS me ferat , facrum Cotpus & San-

mj q

"t ts cdn

ecuinem fuum conficientem , traCtantem ac TeCio

t màgnam

pientem ; quód pijfftmus Dominus defcendat ad

tohifi,

àudi

me , ut exaltet me; quód humiliet fe, ut erigat

O Dos

"E , & eyti

me ; annihilet fe , ut magnificet me.

mine , quid eft homo ; quia innotuifti €i; ame

VU COR

* feto red

flius hominis, quia reputas eum? DEUS noffer

ionis confumens eft : va nobis! Timuerunt

iil mtm

i atf

Philiftini , audientes , quód DEUS Israélitaruna

venerit in. caflra ; ingemuerüntque , dicentes 2

0 Tratm d

v& nobis! quis falvabit nos de manu Deorum

at db

"g IXl ipe

iftorum fublimium ? hi funt Dij ; qui percufferunt

JEgyptum in omni plaga.

DEUS nofter igni'ä

at Tb

confumens eft; confumat ergo , quidquid in no-«

n

bis vitiofum eft , exurat pravas propenfiones »

U&m ]n

D

sf

AQ(

incendat malas confuctudines; accendat nos a»

Ofti

more füo ; nam

mC Vm'r

lgnem venit mütteve, in terram , & quid vultq

TIntrà [il ,

sifi ut. accendAm,

U o

viij. Cal,

OU 3 1 (8&3

307

DEUM 415

&»&ä&--&-&-*-&-

SRelteiderdenderde deodeotedenfendeofenfgeinfesfeif

! noft t

viij. Cal, OGobris. Dies 24, Septembris.

,npingatis; d

Feneralilis Maria Fela,

Wum pet»

? Sr d

P

A Pulz inHifpania nata Maria Vela , 'Ordinelh

b « häbiif'

divi Dominici profeífa eft , ac denata Anno

at , ut i

à pariente V.rgine millefimo fexcentefimo decimo

yc unum d

deptimo,

Hanc damon varijs tentationibus ac

x rerrat

infidijs in cultu facratiffimz Euchariftie. turbare

fruftra eft. conatus.

: qid dican

Aliquando poft fumptam

yonm &f

facram fynaxin rapra in

:

ecítafin , vidit Dominum

€4 form4 , qui ad co

lumnam ]i

s &

gatus , flapellis

m tf

€zfus eft; cámque ad pedes eju

S

fcle abjiceret ,

Vidit màgnam copiam divini cruori

: defcenttt

sS, €o fupplicio

profufi , audivitque vocem, fi

[(C, u

bibe ,

bi dicentem : bibe,

(*

J

näz

& extingue fitim tuam,

Aliàs ante fa.

€ram communionem

otuffi d; 4

vidit eundem Servarorem,

fpineo ferto redimitu

m , ac manus arctiffimé con.

DEUS u

ftri

| Tintz

l

m ; monitique eft fecretids , voluntatem

Sponfi

czxleftis ele , ur ligatis fefe manibus in

; foradiit

s diert

'yoluntatem divinam relïg

naret tum etian , cüm

frequentior diviniffimi iltius mxfteri

ant Deortt

rioribus Ipfi interdiceretur,

j ufus à fupe.

j [cu(ïemþ'

; nolttt lgp !

Tn capite libri fcriptum eft de me , ut facerem

vVoluntatem tuam» DEUS m

eus, volui; & legem

dgid h?

" enflOUö'

tuàm in medio cordis mei,

Tu , Ó JESU ; om-

nis fortitudo mea :

od 057

& totum rcfugium meum ,

*d me venire feftina , &

virtuté tuá irà poten«

ter intrà fub te&tum anim

? mea; ut te intrante

*xeant omnes timores , pufillanimitàres ; diifi-

in omnj

entig , ac mgdica,fides-. :Siquidcm tu

rerma

Viij' CQL

308

-&355 C 0 CEet-

hothíhi$

t

ferum evVentu, in graviffimis utriusque

negotjs fpes mea es ab uberibus matris mez ;

W CL C

L

quia in te projectus fam ex utero matris mez :

j

'

& fioccideris me , in te tamen fperabo ; dedus

Ffert Cl

€is enimi ad inferos, & réducis,

Certum me facit infinita DEI bonitas , quód

A di qui

scerdotem .

fi àd (falutem meám novo mundo opus effet ,

ktenem; q

aut alterá Filijj DEI paffione; mox Pater aternus

Ikretar equ

novum crearet mundum , & denuo Íaurn de coe-

lo Filiurn mitteret, qui pro me pateretur & mo«

f otm ado

!t dbduth

reretur, Quantó ipitur mágis fperem , fore , ut

dem ocei

in quavis neceffitate mihi fubveniat , me quvet

fubus indn

manümque porrigat? JESU optime , ceftó cre-

tmen pier

do, & firmiter teneo , quod tu quondam dile&t

übi Gertrudi dixifti , eum videlicet , qui firmá

tam fe Hbjü

Wioitus J

fpe in te copfidit , ádeó cor tuum fanctiffimumi

! f vicifí

movere & vulnerare , ut , fi ipfum juvare non

poffes , tàntà afficertris triflitià , ut omnes cocli

n fï&um j

? tlàs hto

delitie ad eam ex te propellendani nori fuffice-

cyoriong "

rent: praterea confidentiam illam cordi tuo be-

nigniffnno tantam vim inferre , ut ipfi denegare

num i

im hr

nihil poffis, — Sicut ergo vera Mater nullo moda

U vt hi

faftinet ( fiquidem ullà ratione poffit) proiem u«

nicé dile£tam fame perire , aquis mergi s àfi«

Ti ciecs

cario trucidari, vel à bellua devorari ; imó vi«

. Wt

tam Íuám pro illius incolumitate exponit : fic

Tyerm

& ni, Ó JESU , ceuPater amantiffimus , multó

)

V, Sïd

Y

ardentiüs amás, ac in quacünque animg & core

poris neceffitate tueris eos , €os, qui cam du-

** COftipam

cià ad te recurrunt,

In te igitur fperabo ; née

(]lll Vohl[) fa[f

confundar in etetnum; tü es

WUR o

Yijs

Spes mea ab uberibus Matris mee,

309

z

isque Inio

tnatris m

vij. Cal. O&obris.

Dies 2 5. Septembris.

) fattis i

$. Tuflina P artbeno - Martyr.

erabo ; d

D

Efert Czfarius de Nobili quodam Gallo, quád

/

X. die quádam equo infidens , obvium habuerit

jnitás , Ql

.

Sacerdotem , Euchariftiam ad moribundum de.

) Opus €

Dater gt

ferenrem ; quà occafione eatenus femper con.

fueverat equo defcendere , Deümque prafentem

fmm dec

de genu adorare.

Quód autem luto tum. om-

erer o r

nia obducta effent; ambigere capit , an idem

rem, tsl

'

eadem occafione faciendum , an veró fplendidis,

quibus induebatur , veítibus parcendum ? vVicit

, CEtit

tamen pietas; equóque protinus deferto in ter.

idn di?

xam fe abjecit Vir nobilis , debitum Servatori

Es qlli "

habirurus honorem; quià veró hic elorifican-

m fl

tes fe viciffim elorificat; inde non fine prodi.

im ia

gio fa&tum , ut nihil prorfus fordium veftesà den-

u of

Ío aliàs luto contraxerinrt; & Eques exinde in

devotione erga venerabile Sacramentum pluri-

cordi 07

gnüm fuerit roboratus.

p

Qyiàm horrendo luto fbiritus meus infe&tus

q ho m

eft! veré Auguftinus: volutamur in czno. tan«

jc) p

/

Qquam in cinnamomo ;

corpus animam fübjicit ,

; nepi

ad peccatum allicit , & in orcum detrudit.

atl j ;11'10 a

Enimvero przclara nundinatio! corpus fcrvo,

3 e;(pon'[":;

ut animam perdam.

Hzc fervit , illud dominas

(Hmus j mwi

tur,

Sed magnus abufus, ancillam dominari ,

animæ s l

& dominam ancillari.

Voluptates quaris ; at

; a :

qui voluptates amat, fordes amat ; nam voluta-

! [Paabür' i

mur in egno , tamquam in cinnamomis.

Vidig

(v)3

inaàs

f

310

-95 DC 8

magnus Àntonius mundum in fchemate fztentis

paludis , ex qua homines voluptates fuas pifca-

v.Cd. 0

bantur,

Tu , Ó Domine, vera & fincera volup-

tas cordium , conferva cor & corpus iimacus

latum ; falvum me fac , quoniam intraverunt a«

Ol DE]

que usque ad animam meam ; infixus fum in

Te[imil

limo profundi, & non eft fubftantia; veré nul-

W qum tenr

]a eft fübftantia in his caducis, vanis ac tranfito-

Kefenris tem

Veni in altitudinem maris, videlicet

rijs rebus.

Go ca

mundi hujus torbulentiffimi ; & tempeftas de-

(s n

merfit me. — Qui tamenPetrum , in fluCtibus am-

Qpit Contiy

bulantem , erexifti, ne mergeretur ; me quoque

hus Crear

€rige & eripe ; tu enim falvos fperantes in te ;

ftor Angdj(

Domine,

Íta falváfti Juftinam. fponfam tuam ;

T*uïa fan&us

fuperiorem eam efficiens fpiritu impuritatis , ve-

9t ID ferra j

ncficijs & incantationibus ; tu eam falváfti ab

in«

- "öa VEI

cendio picis ac cerz liquefactz , tandeique glo-

"m cofrnds

riosi Martyrij Laureolá unà cum Cypriano mago

condecorifti : Eripe & me, Domine , de luto ,

"ttdio h

t5 h b

NI

ut non infigar ; eripe de profündo , ut non ab-

lltnmy

do. [

forbear; eripe de puteo , ne fuper me urgeat os

fuum.

Anima tua , optime JESU, falvet me;

T0 derere

Aon « aba

corpus tuum confortet me; fanguis tuus purifi-

Qtefe

fer

cet me : (4) quia Sacramentum Corporis & San-

W

ïmlug.

guinis Chrifti Sacramenta cun&ta pracellit ; in

T

W Abb;g

ipfo enim via, veritas &t vita; via, quia digné

accedentes ducit ad DEUM ; veritas , quia eden-

URf

i

U

tes Chrifto incorporat; vita, quia Chrifto incor-

poratos in anima mori non finit.

]urc ergoc a2

h

bb "

mo cum Ecclefia :

la501*15

Vi. Ca' ]

:

O (acrum Convivium,

fiyer

(4) C€ e(ar. de Sacr. Euch,

P

?

'3'[!

-t33 0X 68

vmate f CE990662.£99:662- T 935 63- -$99g3e

ites ftas

vi. Crl. O&obris. . Dies26. Septcmbiïs.

fincera vai

rpus itma

$5. Nilus e Firalis.

Intrayenuta

OlvitDEUS in orbe ifthoc terreno exprime-

Yixus. f

re fimilitudinem quandam cum coelefti parria ,

; vert i

ad quam tendimns viatores; hinc fxoiüs Ecclefia

xs Ac traniib

prafentis temporis à Chrifto dicta fut regnum

ars, videlt

ealorum: caterüim quamvis Ecclefía typum regni

mets

coleftis in. pluribus alijs referat ; jd tamen prz-

» fudibis

cipué continpit tn continuanda perpetuó laude com-

$nunis Creatoris.

Sicut enim in ccclo empyreo

srantes 10

&hori Angelici inceffabili voce proclamant : San-

þon[am u

&tus , fanCtus, fanC'us Domious Deus Sabaoth ;

nuritat;

$ta in terra innumeri alme» Sionis emuli Deum

j ülvïmäf*

sffiduó , vel pro choro , vel.pro fe quisque pri-

andenqi

Satim collaudant.

o

:ypria

Angelico huic exercitio addi&tiffimus erat fan-

Wt s

dl

Ctus Nilus Abbas ; qui eum focio Fantino non diem-

yt o

folummodó , fed & plures no&tis horas laudibus

[

&livinis decantandis impendebat : & quamvis eum

flreum

H

&zmon ad alia diftrahere , imó etiam verberibus

abfterrere fueritannifus; nil tamen prorfüs effecit

d

[ pOfIS

€vicitque, Tantz infuper humilitatis fuit , ut , li-

ræCCl I

f

€ét Abbas, & omniurm Pater effet, Sacerdotio ta-

"E qum

men initiarinoluerit, afferens, eo fe gradu plan& in-

ya

$,

Ignum,

^yrfto 7

(

Ü

Abbati jungo Epifcopum Vitalem ; qui, quan-

tum laboris pro Dei Ecclefia fubjerit , nemo fa-

cilé edixerit : Hic fan&ti Ruperti , Bojor

um Apo«

Wo C( !

ftoli,

(V)4

m

312

OC

ftoli , conterraneus , (4) alumnus , & in regen«

n

daEeclefia Juvavienfi Succeffor., in egenos maxis

| v

mé profufus fuit , fummz clementiz in afflictos ,

S»

in populis inflituendis ,'.& extirpando idolorum

TnY

cultu indefeffus , in tuendo pudore adeó circuma

fpectus , ut € demortui tumulo , duro marmore

jv

nihil obftante, lilium candidiffimum protuberárit ,

d

für n cay

m

Íymbolum illibatz, quam femper coluerat , ca-

ftitatis.

Pet , tan

fs V

O. JESU , caput triumphantis. Eccle(ie ,. Dux

Bertholdo

snilitantis , & thefaurus , fub Eucharifticis fpecie-

bus delitefcens ; quando te ; videbo facie ad fa-

u qupo

s Incoy

iliem in gloria tua , quem. modé contueor ocu-

fe:wamis ;

€s fidei , in Sacramento exiftentem ? Tu lumen

oculorum meorum; quis dabir mihi , ut arden-

Clütr CXPC«

tiffimum meum defiderium ,. tui in regno calefü

tus refpon

,

»

Tu fatietas cor«

Q0n poff.

perpetuo videndi , compleatur

dis noflri, & centrum , in quo vnicé quicfcamus,

innilo jid

Reruit confolari anima mea , quoad tuo eam ada

8. U. Tæ-

Ivandi d

ventu foleris ,. teque ipfi tradas aternüm fruen-

dum, Quis ergo me liberabit de corpore mor«

i lj n

&s hujus? Quis mihi dabit pennas, ficut columba ;

rl dirc

Kdids.

& volabo , & requiefcam in nidulo. meo , in dul-

€ifimo corde tuo ? quia

Q n

o

Fecifli nos ac. te5. ( inquietum eff cow. moftrum ,

Qüm l h

donec vequie[iat. in te.

latuy !

r

p Of

; vx. Cal, |

Velr C

p

IUESIC TAE

".

camr ; wr

D o PRAE u

'X

(

2m

Ü

-&99) DCR

.'313

&i fs

t Cenos fY

v. Cal. Odobris. . Dies 27. Septembris.

m af

do idcionm

$. Thiemo Epifcopus & 7Martyr.

[

adeo cittus

X illuftri Bojorum gente prognatus Thiemo,

.

ME

T

]

uvenis etiamnum divi Benedicti inflitu-

ItO tmamt

tum in cenobio Alraichenfi eft amplexus ; inde

totubtti

olterat ,

vocatus Juvavium ad regendam Abbatniam fan&h

Petri , tandem Epifcopus Tuvavienfis eft renuns

tiatus.

Verüm poft annos aliquot armis Czfaris ,

x , Di

Bertholdo emulo favenüs ,. pulfus ac captus,viz-

nflics o

fe at

cula quinquennio integro fortiter tulit. — Inde du

&tus inconfpectum Arcis, fibi & Ecclefie fidem,

ontueor V

fervantis , aut eam tradere ,. aut ultimum fuppli-

[ 21 It

cium expe&are jubetur.

Sed cüm imperterris

j , u al'df.'i

tus refponderet , fe res Ecclefiz hoftibus tradcre

regno ( dl

"

non poffe , in carcerem eft redu&tus , ibíque ab

; ftieat

immiffo lictore bis ictus gladio , nil tamen inde

X qukfu ;

lafus.

Tandem é cuftodia lapfus, & in Suevia a.

| o cat/

liquandiu. demoratus , cum . exercitu. Godefridi

vernim It

Bullionij in Palazftinam. abijt ; ubi adurbem Co-

coore

rozaim circumventus à barbaris, &t ad tyrannum

r um

perdu&us , quam artem didiciffet, rogatur.. Cüm-

m(i()am.ü

que ftatuariam fe exercuiffe reponeret, juífus cft

impijffimi Mahometis fimulacrum reficere : quod

cum ille in frufta comminuiffet , veftibus expo-

at n

liatur; jumentóque impofitus ,. fcuticá. intoxicatá

per omnem viam czdiur; denique in campum ,

velut certaminis arenam eductus, membratim fe.,

"

catur; verier etiamnum fpirantis inciditur , atque

C22

/

(V) 5

ïa) Rader, Bay. $.

314

-&3) ((b

caput inteftinorum , bacillo implexum evolvitur;

Gta mea pl

jta fortiter agendo ac patiendo magnum fe Sa-

nimam me

cerdotem probavit.

tam ; ece (

In his tormentis atrociffimis quomodo con-

tonügno n

flare fibi potuit (an&tus hic Preful? Nempe ( quod

Ritatetia,

de fan&o Laurentio dixit Auguftinus ) bené man-

ducaverat , & bené biberat ; hinc efcá illd fagi-

: 777 fye:

—

natus , & calice illo ebrius , tormentanon fenfit,

CR

Ia nec labore victus erat,nec morte vincendus ;

$

non ceffit ipfe tormentis , fed hac potiüs ipfi cef-

Umms

sére ; facrilegam Pfcudo - Propheta Arabici fta-

ruam magno animo contrivit ; & fupplicijs om-

Myller

nibus fuperior, ad Dcum viétor tranftvit.

hitati reoj

Amore Dei quzvis tormenta ac injurias pertu-

ba)ada

"

