memoridà memor ero tui , & tabefcet in me a-

. Tanti

idint Qu

nima mca,

Et revera tabeícet anima mea , vi-

& ddit

và fide expendendo , quis , quid, à quibus , &

r5 ; qii

quomodo pro me paffus fit Amthor vite , TJESUS

meus: tabefcet, confiderando , quàm multi fan-

Ctiffimo ifthoc paffionis Dominice memoriali a-

butantur, rurfum fibimetipfis crucifigendo filium

—

Dei; quorum finis intcritus, quorum Deus venter

dem,

eft : tabefcet , dum pondero vilitatem meam ,

f.

Dei Majeftatem , hujus puritatem ac fan£titatem ,

ois ot«

meas veró fordes ac contaminationem : inde fup-

el pIO iHO

plex Deo fiam eà precandi formulá , quam ipfe

fanctam Mechtildem docuit , dicámque : trahe

tis prin

me , Domine , poft te , ut curram in odorem

; plumbo

. iMü

unguentorum tuorum , qui dixifti : cum exalta-

tus fuero , omnia traham ad . meipfum,

Traxie

r 4 Vl«

rie exd

fi , Domine , ad te fanCtos Martyres, ut . tibi

us , &

conjunéti vim tormentorum non perfentifcerent ;

trahe&me;ut, fi vitam prote dare, & San guinem

rofundere nonlicet , per veram faltem mei ip-

: I pro

h

u

s abnegationem , omnimodàámque in volunta-

us p

tem tuam fanctiffimam confignationem tibi con-

j ht

rotc n

figar cruci: trahe me ad te in fümptione divinis-

fimi Corporis & Sar

: hunc

uinis tui ; ut ijsdem faturatus

d

jaàm non appetám

li

iquas mundi hujus; neque

hmplen

n

J

(4) jam in me luxuriet viriditas carnis , non ho-

norum ambitio , non divitiarum fpinz : trahe me

craiímt

poft te , reftinguendo in me omnem voluptatis

) Elllhm.

UL

enfum , omnes carnis concupifcentias , omnes

prá-

.Icm()r lam

"acimisf

| (d) Aug. feïm. 4- ql-l(ldïlxo

20

3X DCR

W n

pravas appetitiones ; quisquis enim biberit ex ci-

1bEO f

fternis hifce diffipatis , & aquis turbulentis , fts

tiet iterum: traheitaque me, dando aquam mun-

(lium fcm

d mig

dam ac vivam , ut ex eadem bibens non íttiam

in $ternum; ac demum fatier , cüm apparue-

qumlibe

ineum f

rit gloria tua. — Id rogo per illam charitatem 1m-

fis , dil'fg

menfam, quà de calis in uterumVirginis defcen-

&dio que

difti , ac demum in cruce exaltatus es, cum

prius in facro Epulo te nob s in cibum reliquiffes:

l

|

t ptoxim

rogo, inquam:

!

foui c

Trabe me pof! te.

—

roftque

bis (emi

iij. Non. Junij. Di-es 3. ejufdem.

udiàtmy

$, Gebbardus Epifcopus.

, &t yo

Isnl

Lluftriffimo in Suevia Sanguine progenitus Geb-

hardus, àBaluino Juvavienfi Prafule facris ini-

, FeriDan

tiatus eft ; cui mortuo unanimi totius Cleri fuf-

i5 ime ;

, 0 (ord

fragatione fübrogatur. — Ortis eá atate interiPon-

iificem Romanum ac Cafarem gravibus diffidijs

| VC.l ingm;

lItl

( quibus Pontifex Sede fuà pulfus eft) Gebhardus

ab illo contra Cafarem ftetit , in. exilium propte-

! T&*CCpcr q

rea aCtus ; integrum proinde novennium exegit

QG I

n d ;

profugus inter Suevos ac Saxones; biennio ta-

Ti

men ante obitum Sedi fuz. reftitutus eft.

by

Cuüm Admontenfe conditurus coenobium , lo-

dl

ith

corum aíperitate territus fibi diffideret , dubiüs-

Ri YO

que hareret; à muto quodam , qui aulam feque-

Pt fv

batur, tunc folunmodo diferto , animatus fuit ;

nlmo OH.(

«üm is diceret : tuum eft , Ó Epifcope ,. inchoa-

mas Iradc

xe; Dci , confummare & perficere.

Qux

| .

' EM

- (( 8

8,1

nitex

Qu2 mihi occurrere indies folent , negotia,

à DEO femper aufpicabor ; ejus ad omnia con-

CHI'.S 5 ü'

E

gt Iu

filium femper ex

etam , précipué in facro Altari,

i

Ad

yon It

düm magni confi

ij Angelum maànibus teneo.

LÀ

quamlibet difficultatem femper mihi occinam

*

appine

ratem I«

ineum eft , inchoate , Dei autem omnipoten-

tis , dirigere , confummare àác perficere.

Ità

s defct

es, Qu

aCtio quzlibet à Deo incepta , per eundem fi-

nietur ; ad majorem ipfis ploriam , meàmque

Jiquifts

Tu, Deus , àCtuuin noft.

àc proximi falutem.

forum cynofura ac centrum , adjuvando nos

—

profequere , ac praveni afpirando ; oftende no-

bis femitas tuas ? auriculárn noftram reveli, ut

dem

audiamus , quid loquáris in nobis; doce nos fa-

cere voluntatem tuarmn , ficut tu de coelis defcen-

enitis Gd

difti , non ut faceres voluntatem tuam , fed -

J

terniPatris tui, Paratum cor meurn , Deus cor-

e fä(lïls lHl'

Is dffi ]Uf'

dis mei ; ecce volui ; pone legem tuam in me-

dio cordis mei , ut quidquid accidat , quidquid

»[ntequ

vel ingruat adverfi , vel profperi eveniat , fan«

bus d) ij

Cuffimz tux me femper conformem voluntati,

Gebhari

Praceperas olim ele&to populo tuo: (4) non ap-

PA

um proye

fru exgl

arebis in confpe&tu meo vacuus, — Sed quid da-

o tibi , optime JEfü , qui nihil habeo , quod

piso t^

tuum ex aífe non fit ? Nempe , quod olim à

lr

dile&a tibi Gertrude ipfe petijfti : dicens : fiquis

Y

Tillmu IO'

mihi voluetit placere , debet mihi clávem pro-

i dUblüs*

priz fuz voluntatis con(ignare ; hoc tibi ex ae

n K

nimo offero, clavemi hane ex toro in inanus

imani h

voluntatemi tibi plenis«

e,ch'

tuas tràdendo , meàmqite

-s

)

"

E.

—

DN

.gz

«893) (b

Á to i

finé fubjiciendo. 'Non mea, Domine, non mea;

KImnete,

fed,tua 1n. omnibus voluntas fiat ; tranfeat vo-

(s pra

luntas mea in tuam ; hanc femper exequar , ca«

vdit, (

ream veró proptia voluntate,

Si in mea poneres potellate , petere , quid-

| Qu ex i

| florisfin

quid allubeíceret; aliud certé non peterem, quàm

| fincenm

quod beneplacitum agnofcerem aquiffima volun-

Care,

tatb tuz , ut videlicet hac in me , ac omni alia

Hej!

crcatura perficiatur,

Cedo itaque omni jure , fi-

praceyto

quod competere mihi poffet ad quoscunque ho-

pemino(

nores , officia , promotiones , commoda . mea ;

| fendet 8

totum hoc remitto fanCtiffime voluntati tuz :

hac fola in omnibus perficiatur. Si me vis effe

&0 im

in lumine , fit nomen tuum benedictum ; fi me

, detiqie

vis effe in tenebris , fit iterum nomen tuum be«

ncdictum; fi me vis cumula*e bonis mundi hujus ,

| et, c

fit nomen tuum benedictum ; fí. me vis effe in

i DCllm "

egeftate , lit iterum. nomen tuum . benedictum.,

Et in unione illius. refi

o

enationis pleniffime , quà

II pert

tu , Chrifte JEfn , in monte Oliveti voluntatiPa-

flll]!äm, |

In iram c

tris ex integro te fubmififti , toto mentis af-

fcCtu .animique intenfione dico, dicamque fem»

Pntt,

t

U Con

per:

T

ICet:

Non mea , (ed tua voluntas fit.

imnd

ld

tett

4 (Qy

Pridie Nonas Junij. Dies 4. cjufdcmf :

teii

R Qn'rinm Ej»ifcojzu:.

TET

V

Heby

Auzeacenfis Ecclefiz Paftor Quirinus , cüm ad

veri DEI abnegationem varijs cruciatibus im-

r

pelleretur ; inirepidé. abnuit inquiens , didicj(fe

Íc

l

EC

fe pro immortalitate mortem temporalem cone

j non t

temnere. .Qyare fufpenfa ad collum molá in un«

anfat Y«

das przcipitatur * fed aquis ac. mortc fuperior e«

QUi s (

Vaüt.

Caterüm ingenti Zelo exardefcebat , ne-

qua ex creditis fibi oviculis, Chrifti ; fummiPa«

ts Qi

ftoris fanguine emptis ; peffum iret , pracipuc ad

rerm, quit

fincerum Dei ac proximi amorem eas folitus ine

m von

Citare.

ompi d!

Heu! quàm remiffus ego fum in utroque hoe

j ure ;

pracepto exequendo , ex quibus tamen , velut

unque hi

gemino Chriftianz perfe&tionis cardine , tota lex

yda mei

pendet & Propheta.

Cor meum , quod toturrt

n t

Deo impendi deberet , ad alia omnia diffundis

me Vi ü

tur; propenfiones animi , corporis vires , ipía

hm ; 1f

denique mens, quz in folo Deo occupari dcbes

en tulm

rent, creaturis immeríz torpent. Inde non mis

nundi h!!].ll'f*,

rum , quód neque proximutm àmem propter

: VIS e l

Deum, tanquam imaginem Dei, & rem, adips

benein

um pertinentem, . Certé ob leviffimam , imó

ifme ,'qü

nullam , aut imaginariam folüm caufam exardefco

volunt

in iram contra fratrem tmeum ; ira in edium de-

Tb

generat, & diuturum rancorem. Verba, quibus

ag d

ipfum compello , aut afpera funt, aut faltem ii

nüs fincera , & fucatà tantüm humanitate illita ,

felle interim in corde harente, Et quá Ironte,

ita comparatus ,. ad facrum Altare accedo , fcieng

certó , fratrem meum aliquid. habere adverfüm

me , vel mihi non bené cum ipío convenire ?

(4) Hebrais olim preceptum , ut caftris exirent

l (

m

ad manna colljgend

um . quod rotis inftar fpar«

ao

j

Lor

Lll m

—ïa) Exodi 16,

!

N

$4

| -"*2653)(0(8(13"*--

t dig

fum erat in circuitu caftrorum : & cWr . rnon in

magnum

ipfis caftris? cur egredi debebant illud colle&turi?

Dilig

(4) Nempe in caftris erant jurgia , diífenfiones ,

rixz; exeundum itaque erat jjs, qui rorem hunc

[

ccleftem colligere volebant, ]Jam fi Deus anti-

quz legis egena facrificia nolut fibi offerri ab

l

ijs /qui odio vel irà à proximis diffidebant ; quan-

Y

to juftiüs exigit animum , omni livore , invidii,

o

rancore immunem , in ijs , qui immacularam le-

gis gratiz hoftiam quotidie ad

Aràm litant? Elt

fanguinc

— —

in lbor

enim Hoftia pacis , & reconciliationis generis

nymaty

humani cum Patre zterno.

o

Refpexit olimDeus ad Abel , & ad munera ejus;

ovl C|

&dCain veró & ad munera ejus non refpexit ,

borare.

quia cor ejus non erat reCtum cum fratre, hie

fodi q

veró plané candidus & fratrem Cainum , ad de-

——

dicere f

ambulationem invitantem , fimplici mente fecue

üttos,

tus fuit.

Nempe charitas non cogitat maà-

j ver

Jjun; & Abelem fe&tari oportet , fi digne , &

v ]

€um fru£tu accedere velimus ad Sacramentutm re-

fnths,

conciliazionis.

Aufer à nobis, Dorine, quid-

Dafatus n

quid charitarem ledere poteft , aut imminuere

ïlmüem

deterge rancorem à corde, ab ore jurgia , ab

Qf

a&tione afperitatem.

Miferere nobis, mifericor-

rinïtas:

diam tuam pofcentibus , da gratiami ind

igenti«

Qu «

bus, & fac nos rales exiftere , ut. fimus digni

E

tale W

gratid tuá. perfrui , & ad viram proficiamus -

fis Doy

ternam. Da, ut, qui deuno pane edimus , u-

rædpij

num edam fimus cor , & animá unaji

deo po«

t $

tenti

-

n p

(Q4) C)þr. l; Cæ&rm" boh; |

p -

-DX

$5

WE oti

tenti digito tuo fcribe in tabulis cordis noüri

colledhu!

magnum illud, ac novum mandatum:

(fenfonts

Diliges proximum tuum , ficut te ipfum, -

yrem ht

Deus al

Nonis Junij. Dies $. ejufdem

offeiti $

$. Bonifacinus , Germanie. poflolus.

ant; qu

Onifacium Anglia genuit |Germania Apoftolum

; imdi

1

experta eft, quam multo füdore, ac demum

varam Jt

fan

B

uine ad copiofum fidei incrementum rigavit ,

lian! E

in laboribus à S. Michaéle , Angelorum Principe

" gencri'

animatus. Ei famelico pifcem avis aliquando de-

wulit. 'Tandem cüm Frifios , non ita pridem ad

ovile Chrifti à fe perdu&tos , facro Chrifmate ro-

munti

n rditi

borare in fide intenderet, ab ingrats filijs cum

fart,

nta & uno trucidatur optimus Paters

focijs trigi

dicere frequenter

folitus , olim fuiffe Sacerdotes

aureos , eósque calicibus ligneis ufos in Sacrificio;

mient Id

opit f

jam veró calices

quidem aureos, Sacerdotes

B dlgnä,a

veró ligneos eífe.

Quid hodie diéturus eífee

gt

fan&tus Archi - Praful, quando fplendidus Cleri ap-

inine, (

paratusRegum potius faftum ac pompam, quim

humilem Chrifti , fupremi Sacerdotis , vitam ac

immncïCi

lur z, 1

converfationem refert? Sacrofan£ta & adoranda

"lrinitas: tu me,omnium indigniffunum,maximüm-

j m][&ïimï*

in&i*gcnt'!*

que peccatorem fol tuá gratia ad munus Sacerdo-

tale vocáfti ; tu facratiffima Corporis & Sangui-

ytu df

nis Dominici Myfteria manibus meis credidifti ; tu

ficiam:

eimé"

rzcipis , ut incruentam indiesHoftiam tibi immo-

intercedá,

j

e

m, Sed quáratione pro peccatis alienis

modo me«

r

dum proprijs gravor, wgeórque ? quo

diator

m

-

*6

493 OCEBR

lofpitio .

diator ero inter te & populum tuum , quando

flerium

iniquitates ez inter te & me diviferunt? quando

d $u

mifericordiam pro alijs implorabo , ipfe ob ma-

litiam meam mifericordià indignus ?* quomodo fa-

LL

V

«ra alijs myfteria diftribuam ac miniftrabo im-

mundus , & fimilis aquis , que vafa mundant e«

qnidem , at ipfz in coloacam defcendunt ? Pro-

Ánon

fc&o aliud non reftat , quàm ut. in amaritudine

bert

ánime mez confitear adverfüm me iniquitates

| VOV , C

meas, quibus gratiz tuge obicem pofui ha&tenus ,

€/sque verd deteftatione ac fincera confeffione

| Chifs

n amor

eluam : doleo proinde animitüs , quód tories ,

&um ed

t2mque graviter te offenderim innumeris pecca-

tis ac negligentijs meis: afcendat ad te gemitus

* -Regular

| d& M

cordis mei ; fufcipe dolorem , & perfice poeni-

Eu

gentiam meam; & in illo amore , quo lavifti to-

tius mundi deli£ta , riga animam meam lacrymis

| "t

ilis, quas ipfe profudifti ; dimitte univerfa pec-

cata mca; nnge animam meam myrrháà dolo-

Non |

lyne g

rum , quos pro me füftinuifti ; munda eam lava-

Ictm fjl

«ro prctiofiffimi Sanguinis tui ; emitte manum

Itmenfo

tuam de alto ,. meque in bono confirma , ut ad

Qu df

Aram tvam digné accedere poffim. — Superveniat

in me Spiritus tuus divinus, & virtus ejuídem

i

QUi d

obumbrer mihi , ut tremendum hoc myfterium

2 t

non proveniat mihi in judicium & condemnatio-

nem; ut cafto corpore, mundo corde , puris

Intttim |

Is li

manibus. coram te compaream , & ita fit anima

mea (4) quafi vas auri folidum , ornatum omnt

( Bo

Wt Qu

lapide pretiofo , dignum oculis tuis , dignum tuo

Ü &tl

T

hofpi;-

(4) Eccl. $0.

$7

-«t93)t1 )C GE

hofpitio , $& minifterio. Ita magnum hoc My«

|y Quii

fterium. erit mihi in falutem , non veró

t^ quib

.. In judicium d* Condemnationem.

. obine

rmass

omodtl

rabo I

viij. idus Junij. . Dies 6. ejufdem,

ondant t

$. INorbertus,

nt? Pro

Anonicorum Pramonftracenfium Author Nor-«

varitudi

bertus , Servitio Mariz Virginis ex aífe fe de-

niquitaté

vovit , candidi viciffim vefte ab eadem donatus,

hoenus,

Chriftus in Crucem fuffixus, qui unicé Norberto

sonelon

$n amoribus erat , de Ordinis copti progreffu

i toti

eum edocuit , fanctus veró Auguftinus fuam ipfi

gris pet

-Regulam, aureis exaratam characteribus. tradi-

te gcmitq!

dit. Moriens celum fübire lilij fpecie vifus. Ne

fct p

.facrum Chrifti cruorem . minüs reverenter hahg..

) I 0

ret , cüm pregrandis aliquando aranea calici in«

m lm

-cidiffet , intrepidus totum exhaufit.

yve x

Non eft equidem , quód timeum , optime TE-

ytrhï n

fu, ne mors in facro calice mihi propinetur ; ca-

Jicem falutaris mihi exhibes , ad. vitsm , !dque

j m

immenfo amore, affe&tu imperceptibili , maximá-

u

ii v

"

que defiderio , pafcha hoc mecum manducandi ,

u

$yptt

& te mihi conjungendi : fed heu quanto tepore ,

u u

[i

quantá defidia menfe tux 2ccumbo ! Hic cale-

m (l

ftia terrenis , terrena coleftibus junguntur ; ego

adenil

interim ficut terra fine aqua tibi.

'Yantam no-

gïde T 3

bis híc exhibes dignationem , vt fpiritus Anccli-

fl! gnlff

ci beatos nos aftiiiient depredicénrque ; & ta-

[

Anceli-

yatum ]

men nau'eat anima mea füper cibo hoc

Sed ex.-

fl*

co , fatidásque JEgyp't c?ïïïa

ï fufpirat.

4

Cutla-

88

:--æs»(n-( B

cutiatur. denique torpor , recedat languor , evas

ünm $

nefcat defidia & inertia ,' dum ad ignem divi-

lodie ,

num accedo , imo eundem intra mefumo. Hunc

' bto $t

in finem.

(4) Cüm fumma devotione & ardenti amo-

re , cum toto cordis affectu defidero te , Do-

y

mine , fufcipere , quemadmodum multi. fan&ti ,

um |

& devotz perfonz te defideraverunt in facratis-

fimo hoc Sacramento, qui tibi in vitz fan&titate, &c

-

C

ptus

ardentiffima devotione placuerunt, Deus meus,

v Tat

felicitas

amor meus , totum. bonum meum ,

——

wuos

interminabilis , cupio te fufcipere cum vehe-

ptomife

mentiffimo defiderio ,

& digniffima reveren-

ablolus

7ld 5

quam aliqus Sanctorum unquam ha-

*

-

enitiqu

buit , & fentire potuit

,

& licét

indig-

hofle t

nus Ífum , qui fenfus cofdem in me experiar,

ti Mill

effero tamen tibi totum cordis mei affectum ,

Non

acfi omnia illa inflammata defideria folus habe-

Dei fan

rem ; fed & quacunque poteft mens pia conci«

haricula

pere: hec omnia tibi cum fumma veneratione

dins $

& intimo fervore offero , nihil mihi refervane

Qüm m

do, fed me, & omnia mea fponté & libentis-

tf

fimé imolando.

tl fnfp

Domine Deus , Redemptor meus, tali cum

Ti

afcCtu , reverentia & laude , cum tali gratitu-

p

dine , amore , fide , fiducia ac puritate te. defi-

Yeli q

dero L:odie fufcipere , ficuti te füfcepit fan&tiffi-

Datiofo

ma Mater tua, quum Angelo, incarnationem tuam

—

UI

puntianti refpondit : ecce Ancilla Domini ; fiat

DUoS m

mihi fecundum verbum tuum.

Pari ratione ( u-

Vab

tinam

smpunt

müdiis !

(4) De Imit, Cbrifli l, 4.

89

EC

Of , (

tinam & pari fpiritu ac fervore ) ego dicam

ondf (iri

hodie , & quotidie repetam: ecce, Domine ,

mo, H

Ego Seryus tuus , 6 Filius Ancille tue.

denti at

vj. Id. Juni. Dies 7. ejufdem.

Q t€, D

Beatus Robertus "bbas.

l][i fan&is

üm facris operaretur Robertusjin ecftafin ra-

n facráti

ndtirate,l

C

ptus haud. procul à Monafterio fuo vidit na-

Jeus freus

vim maris fluCtibus agitari, ac tandem ad íco-

ha

pulos allifam fubmergi cum plurimis ve&toribus

U

romifcui fexüs.

Proinde ad fe rediens , facro

qum d*

abfoluto ad locum: naufragij acceffit cum fuis ,

na ree

erutique ex ündis demeríorum cadavera ho-

ynquam ?

TE

nofté tumulavit, pijs veró manibus per frequen-

tia Miífarum fuffragia parentavit.

Y cxpcnah

cigm

Non abs re dixit B. Ludovicus Bertrandus ,

fohs E

Dei famulos, cibo Euchariftico refeCtos , inftar

navicule , ventis fecundis acta , provehi.

Certé

;; p

vcnel'atioä

diyus Satyrus , Magni Ambrofij frater Germanus ,

hi renn

m

cüm naufragium in mari paífus effet, ope facra-

baty

tiffime Euchariftie (( quam in pixidula claufam &

&i

collo fufpenderat ) feliciter enatavit, portámque

tenuit,

Verüm anima mea , & mei fimilium ,

"i

Vil

peccatis immerforum , haud abfimilis eft navi ,

4i gt

velis ac remis deftitute: inde in magno hoc &

t

Q

fpatiofo , procellofáque mundi oceano huc illuc

d

abripitur , raptatürque jam inter Íyrtes ac fco-

ronem

pulos turbine ambitionis, jam inter fcyllam &

jormit!

(L

charybdim ventis libidinum , pyratarum telis &&

ratio

infidijs , hoftibus , inquam

, vifibilibus & invii-

gnan

. libus

(F) 5

90

-95 )C EE2

libus undique expofita : modó credit profperis

diüdin

fe uti ventis , dum mundi voluptatibus ac deli-

impera,

tijs mergitur ; dum fyrenum cantus blandiuntur;

$ilyt 1

jam imminent turbines adverforum , fcaphám-

V

que debilem vix non impellunt in vada defpe-

rationis, Ut proinde periculis undique cin&tus,

Vi

aliud reliquim non habeam , nifi ut cum Petro

JEfuüm meum inclamem , humilique cum, gemitu

Ti

dicam : Domine falva nos , perimus. — Ad JEfu

Eucharifticum , cui venti & mare obediunt , quo

n e

puerdlus

pracipiente fieri folet tranquilitas magna , ad

düsqwe :

hunc , inquám , confugiam; (4)fiquidem hoc al-

Y Q&q(fe i

tifimum & . digniffimum Sacramentum eft falus

4l5 tut

animi & corporis, medicina omnis fpiritualis

quod

Janguotis, in quo vitia curantur , paffiones frz-

Vit,

mantur, tentationes vincuntur, pratia major in«

í

.&usa à

funditur , virtus incepta augetur , firmatur fides;

Interim

roboratur fpes , & charitas ignefcit ac dilata-

Qu

tur,

Pracl

Qua de caufa venio ad te , ut bene fit mihi

QU me

ex munere tuo , & latificer in Convivio fancto

tuo , quod paráfüi in dulcedine tua pauperis

3gufrif

N Cl'iorcg

Deus; in te enim. eft cotum , quod defiderare

&t cul

poffum & debeo ; tu falus mea & redemptio ;

fpes & fortitudo , decus & gloria: latifica igi-

ET

TéCtev

tur hodie animam fervi tui , quoniam ad te ;

Domine , levavi animam meam; falvum me fac ,

nmmh

liDOnet

Deus ieus, fperantem in te , quoniam intrave-

——

"f Véntur

runt aquz usque ad animam meam ; infixus lum

in limo profundi , & non eft fübftantia : chi in

ld nHa

altitudi-

ecsrunt

OH'() ql

—(u) Kemp. l. 4. Imtt.

V)u

«tS:3) EX B-

9T

ptobei

e

e

altitudinem maris , & tempeftas demerfit me

s a i

andimhi

iámpera, Ó DEUS , & fac tranquillitatem :

fcaps

"o

Salvc nos, Domine , perimus,

la dehe

^

- Cindu,

vi. ld, ;]unïj,,: . Dies 8. ejufdem.

m Pero

$: 9Medardus Epifcopus.

n geimi

"Tidquid opum paternarum ad fe

pertinebat ,

Ad JEn

Adhucdum

in egenos profudit Medardus.

nt , qui

puerulus veftem caco mendiculo dederat , nu-

E j

düsque ad Matrem rediens ja&tabat fe Chriftum

em hoc o«

veftjffe, Contra aquas ceelo depluas aquila ipfum

n QR fa*m

alis. tutata efts morienti cc'um patere vifum ,

; fpim j

quod geminá exinde columbá comite fübintra-

ftons *

vit.

(4) Ad fublimem Sacerdotij apicem eve-

a mjr

€us , abftinentià incredibili corpus fubegit; dum

qanr 1

interim famelicos libcraliflïmö haberet , reficereét-

TT

que,

Praclarum

fané condimentum eft jejunium,quo

a 'mL

quis meretur faporem fpiritualem deguftare in

yiro ^

auguftiffimo Altaris Sacramento.

(F) ficuti. enim

| QUPCH'

uberiores reditus. percipit , qui majori induftrià

d

agros colit, fcinditque ; ita majorem confequitur

redcmpll

Jf

gratiam , qui terram corporis fui ftudiofé fubigit ,

jecifct

fréquentiüs jejunando, — Exemplo fit magnus Ser-

m i

i

Á

vatoris Prodromus Joahnes , qui, ut digné fefe

m

difponeret ad prenuntiandum Domini in terras

m j

adventum , in eremum feceffit, ubi in cibum a«

pf l

liud. nil admifit prater locuftas ,

& mel filveftre,

t

Porro quid a&urum fuiffe credamus , fi ad fu-

*

gltllü

l

mecne

Qu

(4) Sur, in vita,

(b) Ambr, ferm. 36.

ER

92

-&52 )C tXC0e9--

mendum Domini füi corpus fefe comparáffer ?

tiih, T&

Ipfe profectó Dominus ac Servator nofter, Evan-

&adn

elium fuum aufpicaturus , quadragintadiale jeju-

ts,

nium pramifit.

Quid ergo nobis incumbit Sa-

|

Md

cerdotibus ? dum non. folüm pradicationis , a€

offcium .

curandarum animarum fufcepimus officium , fed

devort fa

ipífum Corporis Dominici Sacramentum quotidie

conficimus , ipfique fumimus, ac alijs miniftra-

tl pon

* um

mus.,

f pulchr

(4) Certé fi haberem Angelicam paritatem ,

& fan&ti Joannis Baptifte fanctitatem , non ta-

| Ua

men dignus effem , hoc accipere Sacramentum ,

ac manibus meis tractare ; non enim meritis de-

V

betur hominum , quód creatura vilis. confecret

& tractet ChriftiSacramentum , ac fumat Panem

l(

Angelorum, Grande Myfterium , & magna dig-

erat

natio Sacerdotum , quibus datum eft , quod An-

(tnte

eelis non eft conceífum. — Sacerdos minifter eft

Quantum

Dei, utens verbo Dei per Chrifti juffionem &

fcm i

inftitutionem ; Deus autem principalis eft actor »

à aram.

& invifibilis operator , cui fubeft omne , quo

UCId][Tum

jufferit.

Plus ergo debeo credere Deo omni-

M

potenti in hoc Sacramento , quàm proprio fene

R! dl!m

fui , aut alicui figno vifibili. Attende igitur tibi,

li (

anima mea, & vide, quale minifterium tibi eft

UM

traditum per impofitionem manuum Epifcopi ; €c«

()Q

ce Sacerdos fa£ctus es , & ad celebrandum con-

El dcns

fecratus : vide nunc , ut fidcliter & devotó - fuo

tempore Deo facrificium offeras, & teipfum it-

ph"",ei

reprehenfibllem, exhibeas ; non alleviáfti onus

tuutr s

l N

(*ï [

(4) Kemp. l. 4. per tqtum.!

f

^

$

-832 CO CR

6j

npardft!

vWuth , fed. arCtiori alligatus es vinculo difciplinz

fler, Ea

& ad majorem reneris perfe&tionem . fan&tita-

didle jes

Ets,

mcumbïtsz-

. Adjuva nos , Deus falutaris nofter , ut, qui

ationis, 4

officum facerdotale fufcepimus , digné tibi ac

Hcium. :

devoté famulari valeamus : (4) abftergat 2mari-

m quotil

tudo panitentie à mentis flomacho perveríz

: ml'm'ml'

vite humorem ; & per bona opera redeat ani-

m2 pulchritudo ; ut deinceps ferviamus tibi

utitaterm.

i, 001 u

Caj!'oþtvaore, mupdo car—dc.

;ïamemuml

v.ldus Junij Dies 9. ejufdem.

l meïiIïS j

i conttt

$. Columbanas.

ia P

fhz integerrime , & eximij Zeli Sacerdos

u

M

" erat D. Columbanus; qui vino aliquando de.

1 i quod A'»*.

ficiente. (F) tantum aquz convertit in vinum ,

ii

quantum füfficiebat myflis. przfentibus , ut facri-

|

uf j

ficium incruentum liare poflent. — Aliàs cum ipfe

Ji

d a&of;

ad aram faceret , vifus eft ab adftantibus globus

m « qw

lucidiffimus à vertice faerificantis ad templi usque

,

keftudinem fefe extendere, neque ex óculis abi-

e DCORO

h

propï 10

Fe , dum facrum abíolutum «flet,

Simili luce

ut u

umbiri confpe&tus eft , cüi noctem coram au«

ugit

ftifimo Altaris Myfterio i

fium

qti

ó

nter preces ageret,

lo

. &) Clementiffime JESU , t ignis es

» jugiter

n

&rdens, & nunquam deficiens; unde licét non

devott

totus corleftis & igneus, inftrar cujufdam Sera-

[]

' t£l Hlm

phini, effe queam , in id tamen incumbam , ut

ais

vel

Jui jl p

g

-(4) Greger. Hom, 23. inEyang. (b) Sur. in vita,

& Kemp. l, 4. per 1.

94

EOE

7

vel modicum flammz divinz igniculum. ex I

dtfcende

mili fumptione vivifii Sacramenti concipiam,

ten te 1

Quis enim copiofo igni proximus adftat , neque

PU

tamen vel pauxillun caloris inde refert? Me

oves fa

miferum , flaccidümque in Dei obfequio! Sacer-

O5 trib

dos omnibus virtutibus debet effe ornatus ,. &

fim 3

alijs bohe vite exemplum prabere; ejus conver-

tàm my

f2tio non cum popularibus , & communibus ho-

minum vijs, fed cum Angelis in colis, & peére

Tüty yi

n

feChis viris in tetrà: Sacris veflibus indutus $

W.

Chrifti vices gerit ; ut Deum / pro fe & omni

populo füppliciter & humliter roget : habet an«

te fe & retro Dominicz Crucis fignum , ad me-

morandam jugiter Chrifti paffionem : ante fe

On

Crucem in cafula portat , ut Chrifti veftigia dili-

-

N

f

genter infpiciat, & fequi frequenter ftudeat; poft

/um de :

íe Cruce fignatus eft, ut adverfa qualibet , ab

Virgine !

alijs illata, patienter propter Deum toleret : ante

Yas pto r

* fenis

fe Crucem gerit , ut proprià peccata lugeat $

poft fe , ut aliorum commilfa per compaffionem

Cffütvi

dcfleat , & fe medium inter Deum & peccato»

Qubns je

rem conftitutum eífe fciat , nec oratione & obs

-

Netibis n

latione fan&ta torpefcat , donec gratiam & mie

(€ COR

fericordiam impetrare mereatur,

TR

Prafta, Domine DEUS falutaris meus , ut cutr

Q

frequentatione facri Myiterij tui crefcat mez de«

Bu

votionis affetus. — Tu magnus ille Paterfamiliass

humanitate noftr4 precin&tus , deduxifti homines

in viam re&tam , ut irent in civiratem habitatio«

nis, Hierufalem cadleftem : & quoties à via hac

mïnem f

dcclinamus , defle&timasque ad iter ixþpio

fumg

tm, d

[ ]

EU

-"re90X$99- ——

95

m xl

defcendentes ab Jerufalem in Jericho ; tt comie

concipit

bt , n

tem te nobis jungis; tu baculo fulcis ne laba-

dert? N

mur, tu fuftines titubantes , prolapfos erigis ,

oves fauciatos à latronibus ; contra hos, in via

o ! Sitt

nátlis . &

nos tribu'antes , paras in confpectu noftro men-

fam , laffos reficis, zftuantes refri

15 cont

geras ; vcrbo:/

ibus

tam in via , quàm in patria tu cs

j K po

Eom vit& , ( in lumine tuo videbimus lumen,

inditus

: & omni

iv. Id. Junij.

Dies 10. ejufdem.

| hat av

$. Margarita Regina.

T 4 n

H

On priüs fomnum admifit fan&ta hzc Regi-

N

d

nà, quam matutinum , quem vocant, cur»

fum de SS. Triade, tum de Cruce , denique de

: d

uælibfïi 1

Virgine Deipara abfolviffet.

Annexuit his voti«

l: 4

vas pro mortuis preces, & Davidis Odaria ; in-

a g

de fenis pauperibus pedes lavit. Diem aufpicari

yrpdiat

coníuevit obfequio , novem infantibus impenfo ,

e a

quibus flexo poplite miniftrabat,

Tum alijs pau«

jonc &

pcribus trecentis cibos ingerebat , partito cuma

giam

Rege conjuge minifterio, — Ipfa dein fola , prius-

quam accumberet , viginti quatuor egentes pae

Cebat,

us , Ut Ü

Inter alios , quibus Scotiam fubjectanms

purgavit, errores, fuit etiam omiffio Commu«

« m

nionis , tempore Pafchali przceptz ab Ecclefia 2

"

quam omiffionem mali

4 hori

i

genij imperitz plebeculas

uaierant , ac etiam perfuaferant, afferentes , ho«

, fgbic

minem mortalem , utpote infinité DEO inferio

rem , dignum haud eífe , qui eidem in Epulo Eu

| impi

oruft

]

i«

m judis

€harifüco uniatur ; " proinde agcsdgntc

Qu

m

$6

-«£39)(t)( $3-

cum fibi ex Apoftoli effato. manducare & bis

htime T

bere.

d gmm

dni tremendum Dei judicium, 'Iliforreänt'

dignis f

Et qui

mali Sacerdotes ? Hi aram accedunt , nón tan-

| & Filios

tüm communicaturi Menfe divinz cum Laicis ,

fi hác

fed ipfum Domini Cor

pus confecraturi ; id quod

|cem h

n videatut. Hi

vel Angelicis fpiritibus tremendut

hovasqu

pauculis verbis Chriftum ccdo . de

vOcant , inán:-

Cavedi.

O quanta ad

bus contrectant , ore fümunt.

dtone.

hoc animi corporisque puritas neceífaria! quàm

:|

, Ql om

iurc

cgo Dei judicium pertimefco, peccatof ma-

P" qü;

ximus s

affe&tibüsque peccatorum implicatus !

u"-—-ü—.

(4) Certé, Domine ,

cüm tuàm dignitatem , &

l

meam vilitatem penfo , valde contremifco , & ini

me ipfo confundor; fi enim non accedo , vitam

( 1

fusio; & fi indigné accedo , offenfam & judi-

cimm incurro : in veritate híc ftans delibero;

dftilnt

quid fa

cam , Deus meus , Auxiliator meus , &

Confiliator in nece

ffitatibus ? Laboro in fudore

J,

vultüs mei , dolore cordis torqueor , peccatis

U. &

ravor, premor paffionibus; nec eft, qui adju-

pOH' Pctr

vet , non eft, qui liberet, non eft, qui falvum

trem, Í

&iciat. ^ Nifi accedam , vitam fugio , remediurti

W,n lä, d

negligo, medicinam refpuo ; fi indigné accedo,

müm 1

judicium incurro , reum me Co»rporis & Sgngui..

rl

nis Domini conftituo.

m, ft(

Confiteor , Domine , indignitatem meam ,

probé fciens, etiam(i Angelicam haberem purie

Oannn

tatem , & Joannis Baptiftz fan&titatem , hác ta-

ml[fïl('o[

Tu $

ïltors

men Efci divind me dignum non effe,

opti-

m

QT VR

E

-9 5010 6605

97

t &l

bptime Deus , qui folus potes facere: mundum

de immundo | conceptum femine ; qui de in-

lo

dignis facis dignos , de peccatoribus Sanctos ,

rión t

& Filios Abrahz de lapidibus; me quoque men-

1 LalClS ,

Ííi hác dignum effice; quód íi peccata mea o«

d qii

jjeem ponunt; per confeffionem ea expiabo ,

tuf, H

novasque ad aram vires capiam ad ea porro-

, ffát-

cavenda; ad expungenda veró condigná fatis-

lAntá d

faCüione , hoftiam pretij infinii offeram; ad

] quari

qu& omnià efficacem à te gratiam exoro,

tof Id«

P

[

E

é

ylicits

Ls

er quam aæf:nia , fine qua nibil pojfum.

aem , v

ij, Id. Jun-fj. Dies 11. ejuídem.

lfCO j & !

i. vitam

B. Toannes Segevienfis,

n X j*

Ibet pretiofiffimum |San

i

guinem Domíni

ddbetos

(fOL

méi JEfu Chrifti i

diftillantem , libet in cor

n 6s meum füfcipere

tmab v

recipere* Tu enim,

ho

Ó JEfu, Sacerdos es, &

victima ;

tu Redemp.

t

tor, & pretium animarum nofir

arum,

Ita ,

y aj

poft Petrum Damiani

» Durpuratum Ecclefie Pa.

y ln

trem ,. fufpirábat

» Optabátque B. Joannes Sego«

vienfis 4 diyi Áug

uftini Alumnus ; cui ad aram

facienti

j

a

aliquando . fpe&tabilem Íeíe exhibuie

& ag

Chriftus

. ma

gno equidem fplendore círcumfu

fum $ fed

plagis infuper lividum ,

fanguinéque

g

confperfum

. Inde fpectaculo tam

!

diro qmotus

n

oannes , exclamdvit cum Davide :

müferator & .

hit ity

mifeticors Dominus .

»

pauens & multüm ife.

u

fiCOf's,

" Ti

o

iil

(G)

——

' (d) ï*et;'n.:'.v Dam,

98

-£59)( DC E

4) Memoria in facrincio Miffe agtur esx;

() !

cellentiffima illius charitatis , quam n paffiorte

It hort

fua Dei Filius. notam fecit , qui nulla major 5

11

ÁÓone t

nulla utlior, nulla amabilior ,^ nulláque oculis

fl) at

divinz Majeftatis eft gratior.

(F) Qua de caufa ,

fre à

dum hzc agimius ; neceffe eft, ut nosmetipfos

bibere:

Deo in contritione mactemus ; quia, qui pas-

um lt

fionis Dominice Myfteria. celebramus ,' debemus

IU/IIJIC l

imitari, quod agimus, . Tunc ergo vera Hoftia

It holoca

erimus DEO , cum »nosmetipf'os hoftias feceri-

&t Q

mus.

QUtets

Verüm Ó facinus execrandum ! fepe in me-

DEO $s

moriali ifthoc Dominicz paffionis non abftergun-

e

Cotpoi

tur Chrifti Vulnera ac Sanguis

3

fed illa denwo

ODlat]o -

cruentis manibus renovantur, hic aufu facrilego

Gf d]iy

proculeatur , ac pollutus ducitur; rurfus cru-

m obl

cifigitur Dei Filius ; dum Patri xterno immolari

incruento fácrificio deberet.

Tutine

Pro ijs autem H

qui hoc agunt, & inter hos pro meipfo , im

tf g

Qs

fpiritu humilitatis & animo contrito rogo , ig-

Cferi.

nofce ilis , Domine; non enim fciunt , quid

ï'i I0] [ (

faciunt ; non confiderant , non recogitant cor»

L

de tànti Myfterij dignitatem.

Pro aliquali tan-

n f

ti criminis fadisfa&tione , cum ipía facratiffima

Hoftia meipfum tibi offero , animitüs exoptans s

"D

Tetlis

ut per verum fincerümque cordis dolorem in-

cinerqcur

tota [fübftantia animz ac corporis

C hii

mei, & fic macule tam deformes inde eluan-

tur.

b grat

Mij

LE

| («) Laur. Juft. Serm, de Eucb.

(bj Gregor, l. A

Dial. c. S5-

) i

*$93 ( 889

99

mt

