
ringt

nam, d

v. Non, Maj Dies 5. cjuídem.

é

yn , nvl

]n'ventio f[antie Crucis.

promhe-

Ofteaquam Magnus ille Conftantinus immanem

ciligat

p

"Tyrannum Maxentium triumphálfet , pienciffi-

per T

fna ejus Mater Helena , facratiffimz Crucis inve-

dyene

niendz acta defiderio , in. Palaftinam! profe&ta ,

t opet

pofitàm eo in loco , ubi Servator nofter cruci-

i que

fixus fuerat , infamem Veneris ftatuam. dejecit ,

mnpenfisque ac labore haud exiguis ternas cru«

T

€cs effodit.

Quz Chrifti fuiffer , docuit mori«

jrets

bunda , ad e

tuec m

reftituta.

jus conta&um integrae mox fanitati

)ilCS ,U

. JESU eruéifixe , gratiam largire , ut ego e-

n difm(?'

tiam dejician hodie turpem Vene-is ftatuám , a

oj

làque idola , quibus cor meum , templum tuum

forti; !

2 p N

aliàs, facraveram haCtenus : fit Ctux tua mihi in

falutem , reddát

que animz mez languida plenam

, ia

ac ftabilem fanitatem,

T

. Si verum eft, quod magnus Auguftinus fcrip«

fit: (4) nos de Chnice Domini paícimur , quia

,1d d

corpus ipfius manducamus ;

"T

metitó cum Sponfá

dico hodie :

b) afcendam in palmam , | & ap-

prehendam fru&us ejus ; fru&tus ;fte ipfe Chriftus

eft, in Crucis atbore extenfus; hunc apprehens

dam, eft enim dulcis gutturi meo : ita pafcar de

Cruce DOMINI , dum Corpus ipfius mandu-

uN

cabo. Verüm fán£ta Sanétis: Certé (e) quicun

(B 2

que

lh.

- (4) in pf4l. 160, (b) Cant, 2. (c) Amin.

—

20

«S3)(0 X 8

Wjä

que ad Altare DEI accedit inquinatus luxurià « 18

N

juxta

Filium Virginis collocatIdolum Veneris.idcms

lané molitur , quod verfutus doemon egit;

que p

dum ad abolendam

Crucis fanCte memoriam ,

E?

fructümque paffionis Dominicz enervandum , eo

loco per cul

tores fuos fi

n

um propudiofum Dcae

prolapl

.

t. Hoc idolum, ó DEUS , potent

j

Cypriz ftatui

-Ambroüj

virtute tuá in me e€v

erte , tolle vitium iftud exe«

licis red

decet fanctitudo ,

crabile ; fiquidem domum tuam

Wr, a

atum debet Tabernacul'um

purümque effe ac illib

bl ac |

tuum; purum , ut dign

é te fufcipiam , illibatum,

qid hic

ne denuo efficiar carnifex tuus ;

id quod fanctus

t

WiCterpus beate Herluce innuit, dicens de Íce-

tun i

lefto qu

odam Sacerdote : ne attendas Richardum

mf, u

Sacerdotem , cujus impuritas c

ft carni'ex Spon

Ctilli,

tui, Me infe'icem , ac barbarum , qui Sponíaum

füi()s jlï

Qu

caftiffimum peccatis meis in Crucem toties denuo

fuffixi ! Me impijffimum ,

qui cum peccatoribus

Rtium

i ! Sed hoc nog

alijs fupra dorfum ejus fabricav

Aatat

continget amplius ; fatis eft peccáffe , fatis , car»

It ady

Dagos

ni indulfiffe ; ruat Veneris Idolum , cadat

Gu

ventricofus , confringatur , jaceatque ad

pedcs

Chrif

LU

Arce Domini ; tollatur fignumVeneris , ac

hü)m )

Crux ftatuatur.

San&ti Spiritüs , Domine , igne

fmfüh !

ure renes meos & cor meum , ut tibi cafto £ote

& mundo corde placeam: extirre

pore ferviam ,

at6t |

ue vitiorum meorum flammos ,

qui beato La

tf'es

rentio tribuifti tormentorum fuorum incendia ftte

Rm In.

perare; fedet famem ad carnis filiquas , framerre

U&

tum Electorum , ardorem minüs caftum reltin»

x

guat vinum , germinans Virgines ; ut ita

Abfint faces libidinis,

iw. Nona

d

at

zI

Wdeieieidetedeg deded detelecedes deteded dedededede de

eris d

iv. Non. Maij. Dies 4. ejufdem.

$. €Monica lAdua.

non (

mooram,

T mundo peperit Auguftinum fan&ta Monica,

d

& Chrifto , dum in Manichzorum errores

um Dwg

prolapfum flere non deftitit, quoad hortatu fan&i

, poti

Ambrofij, & facrarum litterarum le&tione Catho-

fhud ex

licis redditus, ex Oratore profano Ecclefie Do-

I&it.udo;

étor , ex feculi ac carnis mancipio Chr fti difci«

tnacur

pulus ac puritatis fpeculum effectus effet, — Num-

iïïxbamm;

quid h&c mutatio dexterz Excelíi? Nefcit vide-

y fanct

licet tarda moliminaSpiritüs fanCti gratia; (4) & to«

ss delt

tum in digné fumentibus facram fynaxin opera-

Kichä[dllïl!

tur, quod credentibus in Cruce .exüibuit mors

fer o

Chrifti, quz delevit chirographuin. peccati , &

j

flios ire in fWlios adoptionis transformavit,

yies d

Quant devotione erga facratiffimum Áltaris My-

o

fterium affe&ta fuerit D. Monica, ipfe Auguftinus

d hn

declarat, inquiens : (F) bis in die, mané & vefpe-

fuis ,

re adivit non ad vanas fabulas , aut ani'es loqua-

du D

Citates , fed ut adoraret Corpus fanGtiffimum Sal-

d p

vatoris, & te audiret , Domine , ín tuis fermo-

(c) Et

r

nibus, & tuillam in füis orationibus.

nE W

1nififti manum tuam ex alto , & de profunda ca-

ligine eruifti animam meam , cüm pro me fleret

t

m« od

Mater mea , fidelis tua , ampliis , quàm flent

A

Matres corporea funera: videbat enim illa mor-

ncendfä

tem meam ex fide & fpiritu ; quam ex te habe-

bat; & exaudifti eam , Domine, nec defpexifti

j &W

a-

n r

(8)3

(

ï (4)1158"- (E) l. s. Conf. e, 8. (&) L. 9. €. 11,

u

22

t93) 0889«

lacrymas ejus, cüm profluentes rigarent terram

i «(

: Moribunda cüm

FBUS .

in omni loco oratijonis cjus.

interrogaretur , ubi fepeliri vellet , refpondit:

WE2 V T

fe inter

(4) ponite hoc Corpus ubicunque , nihil vos ejus

cura conturbet :. tantum illud vos ro

t enin

go» ut ad

Domini Altare mef memineritis..

L

Magnum mihi , JESU ijffime, condendumeft

teftamentum , non de corpore , in tabem brevi

abituro , fed de anima , ut füb mortem juvetur

h

fuffragijs per facratiffimi Corporis tui oblationem ;

p

& in fanguine teftamenti tui educatur de lacu, in

quo non eft aqua,

Unica ejufdem ftillua tune

M

Teyeten

refrigerare ipfam in tormentis poterit ; neque

enim minoris jam eft pretij, ad expungendum

abite

extum

chirographum peccatorum noftrorum , quàm fue«

rit, cüm in Cruce eundem Patri zterno pro no«

Cicbus ]

bis

offeres,

Ad hujus pretiji Sacramentum

Dndan

ligavit ancilla tua animam fuam vinculo fidei ;

pto if

némo eam à tua proteCtione dirumpat , non ie

NU

interponat nec vi, nec infidijs leode draco. Tu;

pat, ;

Fuit |

ó JESU , teipfum nobis alligafti per hoc pretium ;

& qui olim hominem redempturus fummá chari-

profef

tate de ca&lo defcendifli , nunc denuo amort

iehond

inefabili füper Altare te demittis ,' non dedigna-

D

Ms

tus te abdere fuüb exiguis fpeciebus. Inde ego

quoque me tibi ar&tiffimé adflringam veri amo-

UET

ris vinculo; & quüàm nihil habeam , quod Maje-

judi

flatem tuam deceat, bonam faltem ad'eram vo-

anatfe

luntatem ,. quá libentiffimé tibi darem. cum Augu-

K Cop

um Io«

Ál ex

ftino , quidquid boni ipfe. poffides , fi me

ret.

apena.

ER R

Ü

ERE

1 -2 )C GE

:

t t

ret;

Creatór & Servator animz mez, DEUS

unda d

meus , omne bonum meum , tota fpes & falus

rlpontt

mea, nemo me à tia proteCtione dirumpat , nec

] vos i

fe. interponat aut vi, aut infidijs leo & draco ;

£un enim folus es

"m

go,utad

Magnum (alutis goftre pretium,

endumd

Kanasxamts

em br fïi

iij. Non. Mäj. Dies 5, cjufd&m.

? javett

$5. Gothardus . Sacerdos , & Afngelus.

ationelt

j ]u ; ]

Ernos hodie mihi ftatuo & San&tis DEI vitze

dla tui

L Magiftros, À primo diícam obedientiam ac

reverentiam , Superioribus & majoribus debitam:

TEU

ab altero modum , omnia negotia mea ad felicem

?ungendlim

exitum perducendi, ca videlicet Chrifto, fub fpe-

p

10 pm N

ciebus Eucharifticis delitefcenti, ex animo come-

mendando : à tertio denique gratias ipfi agere

crarmen

ol i

pro ijídem rite pra&£tis edocebor ; ut fic omnis

mea oratio & operatio à Chrifto femper inci-

as nn

piat , & per eundem ccepia finiatur,

m ^

Fuit primus,. S. Gothardus (4) Patri4 Bavarus ,

!dn

rofeffione Benedi&tinus ad Quercum inferiorem ;

is honeftos fortitus natales , facris àD. Wo'fgan-

n

20 initiatus poftea, memorato cenobio primüm

n dedl

pi U

juffus eft prafidere , inde ad Ecclefiam Hildefien-

em regendam vocatus,

.F uit , ut muneris in-

ELl

m

juncti ratione ita exigente , perduelles quofdam,

anathemate perculfos, facris exeffe juberer ; cüm

g

id contumaces facere abnuerent , fanctus Pra-

fl ex demortuis quo

fdamn , cadem facro vinculo

I- mcum ff

rd

(8)4

liga-——d

— (4) Rader. in Bay. Sanda,

—

24

-a5) ) G-

liga

tos, furgere , temp'óque excedere juffit :

ts g

paruére promptiffimà Manes Defunctorum ; eós«

teferte

que rei.

ore commoti perduelles pofitá cone

nofcan

zumacia fecuti funt; illos porro in Ecclefiam re«

fcam 1

greflos Gothardus cenfurà exolvit , qui cervice

me,

reverenter inclinatá ad tumulos protinus redie«

poffid

ru^t. Simili obedientiz , 2qué promptz ac per«

glora

c&z ego quoque ftudebo , ut. ad fequelam a«

Jtgt

lios alliciam , mereárque nexibus confcientim in

Confert

hora mortis liberari,

Quite

Alter , fan&us Sacerdos , pontificali Dignitate

ïf&a |

in Hifpanijs confpicuns Regem, in aciem contia

qudn

hoftes proceffurum , un2que milites. univerfos

ehten

ante prelium pane robuftorum refecit; ilsque

Omnis

bene precatus , armorum fucceffum DEO com-«

irigc

mendavit.

Et quid mirum, fi fic animati victo-

titum

riom retulére ? Certé. ex mente Magni Auguftini

magng

(4) non vicerunt ipfi, fed vicit ille , qui in ilpfr'-s

m f

erat , quem fecum portabant, quíque de íe af-

|

4

i

Qfia

ferit: ego vici (eculum,

Tertius, Ángelus nomine , Religione Carme-

Bo

lit3, dum Alexandrii Meffanam navigat , mille di«

fcriminibus jactatus ,. ubi primüm in portum ap-

)

pulit, ad templum properans , facrísque opera-

tus gratiasDEO fofpitatori perfolvit. (&) [ Altaris

facra flamma figurat femper inftaurandam gratia«

D

rum aCtionem , ne

quando extinguatur,

Inde

55[13 |

ft^tuo, optime JESU, pro omnibus, qux ad fi«

('alice

nem profpcré deduxero , negotijs tibi in auguftiffie

Mri

mo Altaris Myfterio erates rependere, te lauda-

re.

n

"( m pjal, 123. (9) Fl L. de effer.

u

n:-9654.2

25

du

te. glorifïcare , eidémque Myfterio in. acceptis

m: ed

referre, fiquid boni ac tibi placitiegero, (4) Cog-

fità tu

nofcam te , Domine , cognitor meus ; cogno-

efiam th

fcam te, ficut à te cognitus füum ; Virtus animz

cent

mez, tuinrrain eam , & coapta tibi, ut eam

$ redt

poffideas fine macula : hec eft fpes mea , hac

! aC pt

£loria mea & virtus mea ; hac ficra flamma

dam «

per gratiarum aCtionem inftaurata fiduciam mihi

ntit i

confert, quà in omnibus agendis lumen robür-

que àte peto, à quo omnia bona & fan&ta defideria,

Jentate

Et

reCta confilia , & jufta opera procedunt.

n contit

quidni petam à te . tum maximé , cüm te prz-

wniyerti

fentem in facro Altari agnofco ? Itaque me &

TE

Omnia mea tibi commendo committóque ; tu ea

£O com

dirige juxta fan&tiffimam voluntatem ac benepla^

"D

citum tuum ; ut ita, ficut tu animz mez filutem

AuguRW

magnopere curas , ego viciffim in omnibus fo-

'inipis

u

lum fp

e&em honorem tuum , ac augmentm

) dek

f

gloriz tuz , fisáue tu mibi ubíque

e Cafme"

e

diiiside.

Alpl)a e Omggæ.w |

RTE DN US

giltd

jrn 4*

Prld. Non.Mai,...Dies & wjafdofà:

ye o

$. Toannes E*vangtlifla.

T^yectus Chrifti Difcipulus Joannes ,. Apoftolus ;

| At

m gra'

[

& Evangelifta , Propheta, Virgo, Martyr ,

1j

".

filius Mariz , rogatus à Chrifto , an poffet bibere

ut 4

l

calicem , quem ipfe pralibaturus , imo amore

f

augll"

nlofh'i exhaufturus effe

t. generofé annuit, ac re»

h

i

(B) 5

ipfa

T

pE

fe

()l) Aug, l. IO. Canc 60 IO

26

»£93 ( 88

ipf4 bibit die hác , Romz ante

acceda

ia ferventis olei dolium miffus.

portam .Iati'na'ug

(is for

Ánima mea, fi Hmilis tibi propinaremr caüx,—

piam,

qui tepiditate , quo horrore reponeres frigidum

us i

illud * non poffüm , non pnífüm , tzanfeat à me

Tnens

calix. ifte,

Inde pientiffünus JESUS , debilitati

DEUM

tuz velut condefcendens , calicem tibi exhibet

Til

non amarum paffionis , fed talem , qui continet,

L

omne dele£tamentum , omnem füavitatem, ipfum

|

Chrifti Sanguinem ; cujus. effüfio. uti olim. eidem.

accidit penofiffima , ita famptio illius mihi red-

ditur fuaviffima.

Hunc itaque calicem falutaris

u

acciptam , & nomen Domini invocabo,

Hoc

l

calice inebriante , atque praclaro reftinguam om«

N

nem libidinis fenfum, & peccatorum nzvos.eluam ;

Crifici

fi enim ex mente Angeli Do&torum wna ejufdem.

veré ]

ftilla falvur. facere totum mundum quit ab om-

W'f&im;

ni fcelere ; quidni falutem & ego fperem , qui

àgtos,

toties eundem fumo? TESU benigniffime , liceat

COmy,

mihi cum dilecto tibi difcipulo Joanne fupra pe-

dcnuo

€tus tuum recumbere , ut inde hauriam fluenta tam

noþüj

falubria de tanto Myfterio ; tu pariter dignare

fatibg

in pe&ore meo conquiefcere , & conquiefcat in

Gtum

te fpiritus meus : íiquidem inquietum eft cor

il

tioflrum , donec requ efcat. in te.

Tv Corpus

M

tuum , imó totum te tradis. mihi ; ego viciffin

RUT

torum me trado tibi,

Totus tu meus eífe defi-

fOllm

deras; fim & ego totus tuus ; optimo enim

Vetit

jure totum me exipis, qui totum me fecifti,

In y

Quó veró gratiam hanc confequar , (4) ad te

ac-

I]OP

74) Dama([cen. l. 4. Ortbod. fid. c. 14

u

»&99) 689

| ïatïnam

accedam ardenti cupiditate ; manibüsque in cru.

cis formam compofitis

?

.

Crucifixi corpus fufci-

i CREX,

piam , ut divini carbonis particeps effe&tus, to-

.Srigtdum

tus incendor interius; ut exurantur peccata mea,

at a

mens colluftretur , ardoréque feraphico totus in

febilit

DEUM transformer: nam

exhibi

'ontint

Totum me egigit, qui totum me fecit.

, Iplm

Non. Maij.

Dies 7. ejufdem.

eidem

$. Stanislaus Epifcopus.

hi red«

luraris

X'Iód improbam vitz licentiam libidincmque

E

inRege fcelerato fzpiüs pro muneris fui exi-

genüa arguiffet Stanislaus; facratiffimo Mil Sa-

yarm o

g eluan;

crificio intentus ab ipfomet Rege obtruncatur ,

veré DEI amicus usque ad aram , imó Martyr ac

Ej

b 0f

victima, Concifim membratim , & fparíum per

idm qllï

agros corpus, ad effufam celo lucem colle&tum ,

compofitümque , absque ullo vulneris veftigio

um ücflï'

denuo prodigiofé coaluit, Ut pradium, à vira

i f*

tenta fan

nobili coénptum in ufüm Ecclefis , à calumnia-

toribus tutaretur , venditorem à mortuis revo-

dpir

yeian a

catum tribunali ftitit , cüm facris operatus antea

Yffet,

yCor

O prodigiofam facrofan&ti

.h.üjus facrifi&ii vir^

tutem , quod mortuis etiam vitam confert , imó

; vic

folum confert, ipfa Veritate tefte: nifi manduca-

d

veritis carnem:

jo tl

j

Filij hominis, non habebitis vitam

in vobis. Mortuum me certó fcio , nam (4) ho-

B f

&O per peccatum occidit animam fuam ; redire

|

4) ad li

ET

Y*

assl

p d

.(a;) Aug. ih ffban. 6, 4

Q

28

-2 0 DC $89

ad vitam cupio ; refufcita me , ó vivificum Sa-

HH

cramentum , é tumulo vitiorum me revoca, qui

Lazarum jam fotentem de monumento rcvocáe

fti; Ó panis vive, qui das vitam: mundo , en

maximo affe&u ad te àccedo, ut vitam à rere-

,

cipiam.

Et quia, ut vivat anima , necéffe eft

corpus mori , utpote cujus vita mors eft ani«

nmxl f

mz , moriatur hoftis DEI , fervus pcccau ; mo-

Mi

exanb

riatur per af'e£tuum diftororum abnegationem ,

ut ita (4) exhibeamus corpora noftra Hoftiam

profpi

fznCtam , viventem , placentcem DEO , & ra-

deuif.

iden |

tionabile obfequium; deftruatur corpus peccai;

truncentur omnes ejus concupifcenti» , ut hifce

DN Qu

mortua vivat anima ; imó non ipfa vivat , vivat

füm

veró in ipfa Chriftus, quem quotidie fümit in tre-

htm?

inendo facrificio ; de quo non immer tó magnus

Cf

Auguftinus : (F) Vitam sternam habes in admi-

millc [

Hanc

niftratione Corporis & Sanguinis Chrifti,

Vine

ut habeam , optime JESU, corpus meum in victi-

M

mam , animam veró in holocauftum tibi offero;

Wero:

peréat corpus , moriatur , ut anima falya fiat in

Ditte

die Domn, Ita re&iffimé fenfit Cafimirus , Prin-

« Dr

ceps Regius , qui corporis , quim pudoris vir-

m

nf

ginei ja&turam facere maluit , afferens , aliam fe

Vitam non nÓ(fe , nifi ceeleftem.

Ut ego quo«

friny

l

que ita fentire difram , tu, Domine ,

Bo

Anye

Su[ita me de lacu miferia.

CElay

viij. Idus

Etck;

ifje

Mlls

. («) Roni. Ii. (b) Tra&. 20. in joan.

93 X OC Ses"

29

um $s.

fediode dede d de i od dededededn o iqeieiqenjedie

a. qi

'WOCe

vij. Idus Maij. Dies8.ejufdem.

b,n

J!ppari:ia $. "Michailis QArcbængeli.

i feIt

! Jaatumvis Spiritus Angelici, aqui'arum . adine

effe d

ftar , obtutum füum figant in folem divi-

fE anl

nui. elfentiam increatam avidiffimé fpeculantes ;

m

Huranitatem tamen Chrifti contemplari etiam

)netm ,

exambiunt , ütpote in quem defiderant Angeli

oftiam

p'ofpicere.

Hunc fanctus Michael cum Socijs

n

demiíf: adoravit , Draconcimque cum fequacibus,

d

idem facere renuentcm , in aby[üxm deturbavit,

i bt

Et quantus amor , quiàm folicita extitit cura gento-

rum caleftium in Chrifti Servatoris incarnatio-

4 VM

p tre

nem? Hanc Gabriel. almz Virgini nuntiavit , feli

ciffimum ilud Ave eidem ter fanCtz Triadis nos

magnté

p at«

mine dicendo , gratiá plenam , jun£tam DEO ,

Hanp

& inter mulieres quasvis benedictam deprzdican-

do.

Ut jam incarnatum natümque Dominum

in vl

| of

Herodis furori. fubduceret Nutritius , Angelus

pariter monuit; reditàmque in Palaftinam poftes

l äzl f

€x DEI imperio precepit. " Chrifto adulto quàm

;,Pfl:n*

'ris Vlf'

prompté famulat fünt Spiritus fuperni? Ad vi&to-

tem ftygij tentatoris in. deferto accefferunt , &

ljam K

minillrabant ei; & inagone , fudore fanguineo

o qi

per'wfun robor:runt.

Neque obíequiofa hzc

Angelorum demiffio erga Chrifti. Humanitatem

ceífavit modó ; quin potius etiamnum fub velo

Euchariftico latenti famulatum exhibent ; inde jure-

J

mulieribus pracepit Apoftolus , capita fua in Ece

P d

elefijs propter Apgclqrm Præfentiam obvelarent,.

Ccrä.ö '

36

-&2 &

- Pnn

Certé. eofdem facro Myfte ad aram infervire vi-

dit B. Maria Ogniacenfis: Altare faciificij tempo-

vint an

re ambientes fanéta Catharina Seneníis conípexit :

fcineill

Àlaris

SanCta altera ejuídem nominis , Bononienfis di-

€a ab urbe patria , audivit illos ,. facrzs Regij

CXotà

fuprem

Vatis odas ex prafcripto Canonum ordine decan-

tantes: eofdem Chrifto , fupremo Ponifici , affi-

tus; àn

-

UE

ftentes , tniratus eft fanCtus Conradus ,. cüm ille

sediculam B. Virginis Eremitana initiaret , facrís-

Wbrz

d

que ibidem operaretur.

Anselicá ifthác excitatus devotione firmifitné

hovi, ;

ftatuo , majori pofthac reverentià & attentione

un), n

tantum peragere myfterium , profundiori fübmis-

qi

fioneDEUM Eucharifticum adorare , ampliori a-

3ui

nimi collectione intra me fumere.

In temnplo

[

Sadlomonzo Cherubini ftabant in pedes ere&ti,

l

&x facies eorum verfe erant ad domum exte-

riorem , quia, ut Beda advertit , (4) nos ab

hujus erumna peregrinationis ereptos , ad fuum

defiderant pervenire confortium, — Porro quis ex

N

f d

fpirinbus Angelicis ardentius defiderat falutem

noftram , quàm gloriofiffimus ccli Princeps Mi-

Füfatun

Vr i

cha&l , uti olimSynagogz Cuflos, ita modó fan-

€&tz Ecclefie Catholicz Prefes : hic conftitutus eft

T

J

m

à Deo füper omnes animas fufcipiendas; hwjus o-

ratio perducit ad Regna cclorum ; hic gloriofé

tiftig)

Qüerjn

hodie in monte Gargano apparuit , docuítque ,

v;rem

DF.UM ibi in fe , alufque Angelisr colendum.

V bre

Prin--

LP í

i,

(^) L, de Iemple €. 15.

kl) !

92) 0 DC 9-

31

vire t

Printeps fanCtiffime, accende in meaffe£tum di-

vini amoris , dcque feraphicis ardoribus tuis vel

tempo-

npert:

fcintillam. mihi communica. erga auguftiffimum

enfis di

Altaris Sacramentum,

Inter àlia gratiam mihi

s ol

exorà à DEO , non abeundi ex hac vita , nifi

decare

fupremo rité decedentium Viatico fuüerim muni-

ci, af

tus: animam veró corpore egreílum tu fufcipe y

tu zb infidijs draconis antiqui tuere , ne contra

ürm il

facris«

me pravaleat ; denique meritorum meorum de«

fcCtum tu fupple ; & , quod polfe te, oprimé

vifimé

novi, ita ftateram moderare , quà appendendus

entiont

pr jin

i

: inveniar minüs habens, fed prober dh "

fbrois

qui

pliori 4

j'adi't'gt ;jul?ä.'. ö'- )j??bgf enes,

j temo

ereddi,

vij. Idus M-a'jï. Dies 9, ejufdem.

v exte

$. Gregarius Naïiængmm.

fios À

Àvi petijt Athenas S. Gregorius Nazianzenus ,

d ht

L verim graviffim ja&tatus tempeftate voto

o quisd

fefe adftrinxit , fi màris undas fofpes evaderet. ,

hren

curaturum , ut. aquis baptifimalibus proximé luftra-

ceps Me

Fetur; ac pr&terea vitam inter Religiofos actu-

xlo l-

rum,

Quod nttümque ,. yoti compos , omni

ts

mora pracifi executus eft, — Àuguftiffimo Bucha-

I

j

f

riftie Myfterio devotiffimus $ haud injurid con-

| lOin í

queritur, Sacerdotes non ei, quà par eft, re-

»cm'tqüf !

verentia ad illud tra£tandum accedere: (4) mag-

dn.

ni pretij gemma, inquit, difficu'ter conquiri po-

teft; & non cujusvis terra aut lo;i eít , aroma-

frie

ta

P d

Qc) Omt n; Epife.,

13

-9 EC B-

d

zi ferre : Sacerdos autim acili imomento res

L «

pun fibi

peritur ; fanctos fingimus & fapicntes . qui ta-

men ad Sac.rdotium nil quidquam anté contules

neis fon

tidanas e

runt , preterquam velle,

bong VO

Et quá mente ego ad gradum tam fublimem

acceffi ? quid ad regale attu'i Sacerdotium ? Ca-

Quém, ]

racterem adeo divinum fuícipere renuit Francie

^

LT

fcus Seraphicus; iecuti funttot alij viri fanctitate

il'uftres: & ego, peccator fordidiffimus , aufus

Vï—. I«

fuüi , quod San&tos & Juftos abfterrebat * De«

Martinus Turonenfis , Gemma Sa»

pradicatur $.

DEne 9

ccrdotum ; eg

o illorum fuüm probrum opproe

igitDoCtor gentium

1 DT

brismque: meritó ab ipfis ex

r

um €

u ngs

converfaionem cocleftem ;

o in terrá

: vult idem Sacerdotes fpirare

;

onum Chrie

D, Àntoj

repo

fti o

dorem in omni loco: at vita mea fcandae

tar de t

lum alijs przbet & ofendiculum , & quód om-

155 &ece

nium indigniffimurr , adeó illuminatus à DEO ,

P i

imó DEO paftus, voluntarié pecco; peccara coris

*

$

ac proindé nof

ten fub )

feffione expiata fapius itero

fine caufa metuo, ne

ftatüs dignitate ad colos

9 , r

detrahar ; neve Si«

Witayit .

usque eve&tus , ad infernum

doni atque Sodoma remiffi

s fit futurum in die

Hcmj

k Wt

judicij ;

fi enim maximis quibüsque peccaroribu$

tantas ex

Dj

hibuiffet gratias DEUS , in cincre llt;que

C l

ac cilicio poenitentiam egiffent.

DEUS omnipotens , affifte mihi gratià tud ef

Pæmamp

ficaci , ut

. Qui ad officium

facerdotale nullis meis

Tüfent

meritis ,

f

ed íolà dignatione tuá admiflus fum s

ac devoté obire , tib/que in omni

digné illud ,

corporis- & animi puritare fez

vire valeam. Quóde

ib

[

fMj

E7

—— ASXPXERNS —

^

fiéfito tt

h pro c

onditionis humanz imbecillitate impin-

« quta

gam fubinde; da capiti meo aquas , & oculis

: Contile

meis fontem lacrymarum , quibus maculas quo-

tidianas eluere, tibique in fpiritás humilitate , ac

bonz voluntatis propofito ferventer deíervire

fablitte

um (

Qqueam , impleamque , quod mones:

S

ít Fa

P 23

?sl u s r

fanClitut

TEM

vi.IdusMaji Dies ro. ejufdem.

« / De

$. Propheta Sob.

umà $4

E

ine olim Vates Jeffzus DEUM allocutus dixit :

r oppre

DEUS meus es tu, quoniam bonorum meo«

or gent

y in u

rum non eges. Diflentire tamen ab eo videtur

D. Antonius Patavinus , qui Servatorem noftrum

Jnumehïi'

a f

Lazato paupeti conferens inquit: (4) cupit fatu-

od a

rari de micis, id eft, de exiguis noftris operi.

bus; ecce ftat ad oftium , & inftar pauperis faa

; Df

melici p/u!(ät'.

Certé non unius fanéti charitas

egcta

tem fub hoc fchemate exploravit, . Ita pauperi«

reindt 1

bus S. Gregorij Magni convivis fe mifcuit,

T

Ita

: ne

(

tentavit Venerabilem Eleonoram de Ven

agres, (b)

adhuc in fzculo commorantem,

dum ílipem ab

€3 petijt in acceffu ad Ecclefiam , & dein. haud

ccarort

procul ará confiftens , fübitó. evanuit, Inde ex«

nctt j

clamat Auguftinus: (c).nullius eges, &-tamen lu«

£ris gaudes.

ag tU

]

Íta gaudet fuper uno peccátore.

pennitente, ' plusquam fupra nonaginta juftis , .qui

poenitentià non egent.

Gaudet fuper .filig

mmws W

C

La

[2 j o

Ü QHO

!

..——( 4)"03 eleemo[f. (b) Diar, Domiä. ääc die. (e) g,

j

smer, diy,

34

| 859 (( &&

prodigo , remeante ad edcs patrias, eümqué a«

kepnum

mantiffimé comple&titur. | Gaudet virtutibus noft-

f , C

ris, utut nihil 1^de illi accedat.

Ia gavifus eft

tamnun

patientia invi&t4 fanZti Job Prophetz , qnem ab

talls gle

immota mentis conftantia nec bonorüm , liberos

hcrilepi

rümque ji&hura , nec fanitatis difpendium , ncque

Tependr,

demum uxoris dicacitas dejicere potuére , fem-

aredpn

er replicantem . pulckerrimum illud : Dominus

tlentem f

dedit, Dominus abftulit ; fit nomen Domini be-

At v

nedic£tum.

^

wmtey

O quim diffimilis ego , cui quevis adverfitas,

tl iny

utut leviffima , imó vel fola illius vmbra, bilent

titque n

nofce-

movet ! quim difficile accidit, hoftibus ;

Petieyt

re, minus bené affe£tos 2quo animo t

olerare ,

?

& dentem pro denre non depofcere ! Si, juxta

Y

tíitum illud ,. verba docent ,. exempla trahunt ;

Miï [

quidni contrarium doéceat Servator , inquiens z

N

ego autcm dico vpbis : diligite inimicos veft-

ros, benefacite his ,'qui oderunt vos? quidad

tül

fortiüs trahat exemplum ,' quo obflinatis Judais

üpue

ingratitudinem fünmmá manfuetudine ob oculos

ponit: multa bona opera, inquit , operatus u

Udbyi.

vobis; propter quod eorum vultis me occidere ?

Ecce quomodo «du£his-ad occióionem , oviculz

LT

adinfter non aperiat os fuum; & dum hoftes s

EY

velut leones , adverfüs eum rugiunt , rident , blas-

foty

phemant , dicentes: alios falvos fecit , feipfum

m l

non poteft falyum facere ; fi Filius DEI eft, de«

Qüe Tetr

fcendat ; de Cruce, & credimus ei ,. quid repo-

m Av

fvit ipfe2 an maledictum pro maledi&to ? imó

lpl

bonum pro malo:*converfus enim ad patrem

& ld

. &tefe

"BDX ER

,5

mmrt

&ternum , pater,inquit, ignofce illis, non enim

tibus nol

Íciunt, quid faciunt. It docuit fecítque Chriftus,

pv d

etiamnum in terris converfatus : ità adhucdum in

|qun d

calis gloriofus fuftiner blafphemias , maledicta ,

1 bt

facrilegia, peccata quevis , & bonum pro malo

m

rependit. Agne mitiffime ,. qui te mihi in cibum

:

16 , lt

dare dignatis, hujus gratià manfuetum me ac pa-

Domin

tientem redde : omnem animi rancorem expelle ,

omini b

fpiritum vindi&tz fupprime , absterge odia,.. Dif-

camà te patientiam , qua opusperfectum habet ;

dverftat

ut fic in patientia poffideam animam meam ; fa-

m, bl

ciatque in omnibus aCtionbus meis.

noké

TY

Sen

P(tienfia opus perfg&um.

j od

;

! $i, jma

V. Idus Maji. Dïcs-i'j. .-cfusä&ffi.

Jurohti

"Miraculofum. Sacramentum: tuguflanum.

, ingtt

Ni

nicos 16*

no falutis reparata nonagefimo quarto füpra

A

millefimum centefimum , muliercula quadam

vos?

mansjgflft

Augufte in zde fan&tz Crucis àMenfa divina re-.

V

dux , facratiffimam Hoftiam ore protra

g x

&am cerá

[

obduxit , domique integro quinquennio affervavit;.

)pmï

ag

Sub hac ftimulis confcientiz a&ta , divinim Pig-

T.

Ils

o

nus , uti erat cerá claufum , Pr&pofito di£ta: fac«

T& &dis exhibuit , qui illud ab involucto cereo .

m hgfhif

dent rbl&

deprompturus , cum ftuporé àdverut, fanétifi.

mam Hoftiam in. carnis formám rubefcere. — fta«-

[ 4 Ü

3 di

k

que rem omnemad Udalfcalchum , tum Epifcos-

D

um Auguftanum detulit; qui folenniCleri ac popus

qwd m

[

dico

fupplicatione decretá, miraculofüm Sacramentum.

ad Ecclefiam Cathedralem detulit j ubi illud à

?

fæ;r'i-;

r

u

Qu m

.36

-9 (( oO

x,'

is pafchalibus usque ad. feftum D, Joannis Baptiz

xiltma

ftx ita excreville intra ceram praferüm tempore

Wi pofft

cncDE

facrificij incruenti reperit , ut à cera feipfum a«

CCIa 4

hioc Sac

vulferit, Tta porro disiunctum , una cum

antea contigua , theca cryftallinz inclufit , & ad

fhón cr;

4l

fan£ta Crucis repofüic ; ubi ab annis ampliüs quin«

[

gentis continuis , ijsQue infignibus prodigijs co

z

ruícat.

W,

JESU glotiofiffime , optarem mihi linguas mil

uibus te laudarem , be«

le, & ora totidem , q

nedicerem , & absque ulla refpirátione iterarem

| Dhuc«

Vate

dulciffimum illud : laudetur fan&tiffimum ac mi«

raculofum Sacramentum , in quo dignus es ac-

fcluns

i ded

Cipere gloriam & honorem , & benedi&tionem z

Toxtrtos

in quo, & per quod facis prodigia magna folus.

Sed quia agnofco impotentiam meam atque in-

( Qm]

& dirin,

fufficientiam ; quia cum Propheta infantem me

profiteri cogor , ác dicere: AÀaa DomineDeuss

yftera

ts eft i

nefcio loqui , inde volo , ut vices rneas fubeant

in te laudando univerfz creaturz : Laudet te pro

fon nf

0i

me Regina colorum , caftiffima Mater tua, &

cum cadem decies centena beatorum fpirituum

aäm COf

IOn tam

millia; laudet te innumerabilis Sanctorum tuorurs

exercitus ; laudet te fan&ta Ecclefia, Sponfa tua

Yelns

tde W

laudent te ipíz grati& , quas per divinum iftu

d

pródigium operaius es; laudent te creaturz om-

um

nes , tatione Carentes , qux tamen faciunt ver-

burmi tuum : Pracipué fancto nomini tuo bene-

furus i

dicant omhia, qu& intra && extra me funt , a-

nima. &t corpus , wtriüsque [fenfus ac poten-

tit, vires ac memnbra ; univerfa hec in vittute

pu*

()g

T E

"

9) CRb

ns Bu

puriffimz intentionis gloriam tibi dicant , & om-

*

| temort

hi po

ffibili fervore te depradicent , ac glorifi-

fepfum a

cent DEUM meum ter admirabilem in admirando

DUEGET

hoc Sacramento; in quo , qui te veré prefentem

ifit, d

non credit ,

lts u«

Auathema fit.

ligijs

iv, IdusMaj. Dies 12. ejufdem.

gus m

$. Epiphanius Epifcopus.

ans be'

i

;

Dhucdum catechumends , cüm Ecclefiam in«

recatet

tatet Epiphanius, orthodoxam fidem pro-

yn c m

nus e$ 4«

feffurus ; in ipfo limine (4) calceos fibi & pedi-

bus decidiffe fenfit , extra gradus Ecclefie dein

didtontt)

repertos: manifefto utique figno , vocari ipfum

(4) cum Moyfe , ad locum fan&tum fübeundum ,

1 il*

&c divina ibidem contemplanda ac peragenda

bmem Iv

snv/fteria,

Certé ita eventum hunc interpreta-

m ais

£us eft ipfe DEI famulus , edem facram pofthac

eà fubw!

pon nifi nudis pedibus ingreffus.

yuder tepr

.. (&) Porro quid funt terrena omnia, nifi qus-

r t

€lam corporis indumenta ? quibus animz affe&tus

Inde

1 fþlflllllfm

pon tam teguntur , quam deprimuntur,

weftitus citiüs ad terram dejicitur , quia habet,

Sgonfa w

tinde teneatur; nudi ergo cum nudo adverfario

vinun !

PBactati debemus.

Punc in finem auotics Do-

du

soum DEI pofthac fübibo , maximé facris opera-

«cimt f*

£urus ibidem ,. folvam calceamenta de pedibus

j go

meis, ponam carnalium cogitationum involucra ?

ge I

ut

(C)3

" potef?

j mee

— (4Y Sur, bác die. (E) Exodi 3. (&) Gveg. Hom.

i2.in Ev4ng.

d

38

-t92 )C )C G-

ut ita veniens ad meDominus inveniat recepta-

H

culum mundum , neque fit in me , quod oculos

|

divinz Majeftatis offendat. — Beatum depra-dicavit

Du

fan&cus hic Epifcopus Jofephum illum , 'nobilem

sb Arimathia Decurionem , cui conceffum fuit ,

On

C

(

funus Dominicum curare : neque tamen minüs

yelum

beatus ego fum , qui non brachijs folüm ftringo ,

ac fepulchro condo Chrifti Corpus exangue , fed

nulam r

totum Chriftum , Deum-Hominem ,. cum cor«

o

pore & anima intra vifcera mca recondo, Ver&

Vk'o &

Iicayit,

beatus , qui long&xfilaviüs. ; quàm Jofephus ille ,

manus & pedes Servatoris contreCto , os oxi

ton f

tamen|

conjungo , faciem faciei admoveo ; qui porto

portantem amnia , & contineo univerfa continen«

vv

Qum jn

Taturg

tem.

- Pijffime JESU , per amorem illun , quo Virgi-

prater

neum Matris uterum fubijfti; térogo , ingredere

— Utin

€tiam pauperculum cor meum ;'fit anima meafe-

héqu [

pulchrum , in quo quiefcas; fed fit gratid tuà folà

Tolyi

fepulchrum novum , in quo nil terrenim-deinceps

Qum,

condatur,

Solvam igitur calceamenta de pedi-

friis D

bus meis , terrena omnia calcabo; in Vulneribus

füno r

tuis , ceu foraminibus petrz tutus delitefcam ;

Y m

D'iter

& ficut tu, antequam vinceres mundum in cruce ,

nudari voluifti ; ita ego etiam fzculum abjiciam,

Vetof

nudus nudum te fequar , ab omni affectu terreftti

bire

fpoliatus ad templa tua, & aras accedam ; cüm

'arnr(

Tum,

fciam , quód locus ifte revera fit

Terra [antias

Tünnt

- iro

remitt;

iij, I«

»eemm(eez«

19

t r

dB-jejeqolodeloledetetejoleldeiferteodedeienedoleeterdoiei

Yod ocdh

iij.ldus Mai. Die 3. ejufdem

predcan

Dedicatio Templi , P antbeon appellati."

, nolen

Onfecraverat olim Roma Ethnica rmiagnificum

(Tum Mï;

C

en miu

templum Dijs omnibus , Pautheon inde ap-

pelia

um , tantó. à veritate magis aliena , quàd

nf ïfingo»

Sed rectiüs hodie

nulam refpueret falfitatem.

QW , P

B. Papa Bonifacius illud Augiz ftabnlum repurga-.

cumn cor

p, Ver

vit, & Reginz Martyrun , Mariz , folenniter

Miraris , eo in templo cum cateris Dijs

s 'Me.;

initiavit,

non fuiffe

etiam cultum. Chriftum DEUM , cui

TO

