ter mifericordiz , confugio ; cüm enim iratus fue-

cerdonum d.

rit Filius tuus, tu mifericordie memor eris; itaque

iare a

tuos illos mifericordes oculosad me converte , qui

alio fine te non colo, amo, veneror, nifi ut animam

| ZMOyüs D

Hidle etlfs n«

meam,opus manuum Filijtui fanCtiffimi , tuo patro-

1 g

catum

cinio falves, Tgitur JEfum , benedictum fru&tum

;v

ventris tui mihi poft mortem placabilem redde ;

ne

eamt: ( |

j ia

Perceptio corporis ejus tnibi proveniat in condemna-

on

a

tionem..

atlb

eed t

coedoD^

vi. Id. O&obris. Dies 9. ejufdem.

cgnrllü ^

lbug qm

$. Dionyfius. Zfreopagita.

f

üm focios Martyrij ad mortem pro Chrifto for«

annlS

C

n

titer fubeundam in carcere animaret Diony-^

D

&fo

"M

jM?

fius ( $ Paulo;gentium Apoftolo,eó facilius ad fidena

CQQ:

M) à

334

-xS3») ( DC n

converfus , quód univerfalem folis defe&tum Chri«

hi (ont tal

fto moriente notaverat, atque Deum pati;inde col-

K actipi po

at ) facris operatus.eft , ut illos cibo robufto-

àm Dei cum

leger

rum ad immine

ntem luctam muniret: & ecce , fa-

pfe Dais eo

e

o

ens totum car«

lus deifcam.

crx Communionis tempore lux in

cerem colluftravit ; mox Chriftus, Angelorum Cho-

ht psrad

ro ftipatus , fanctun Pontificem allocutus eít: ac-

R quodcolat

dile&e,Corpus meum in pignus futurz gloriz,

Cipe,

wabrem, «

quam mox. cum Patre meo

aterno tibi conferam;

Smg()gaDeox

merces enim tua magna nimis. .kaíenex anno«-

tainseft

rum centum & decem. capite plexus eft, quod , à

Tiv tese

terra faüblatum , ducentos pallus, ad tumulumuíque

f.i .i"iïgniti lo

detulit,

itt cam u

- Lumine fidei ego etiam vi

deo Angelos, arz Cir»

Inde

lts

cumfufos , Deümque prafentem adorantes.

V'refero in

voluerit mulieres in Ecclefia

eít; quód Apoftolus

ümümusa & (

Praterea indubitaté cre-

velarispropter Angelos,.

mur; (

li 'ta

do , ipfum Dominum in

facro Altaris Myfterio ad«

AC ltitgrinde

iibiliter non exten-

eífe; & quamvis nianum fuam v

TU Kimm

dat, facrámque Hoftiam mecum benedicat,

uti olim

amen ambigo ,

Mi af

cum fan&to Udalrico egit; nullus t

Pt re

ente

fideles Chryfo-

quin id invifibiliter faciat, mon

Vatilonte:

ftomo : dum vides Sacerdote

m offerentem , ne

,

fed manus Chrifti ,

Slmd" [5

credas , manus eífe Sacerdotis ,

x

invifibiliter extenfas.

O ut & ego

dignus fim ,

DL

cui tum. dicat Servator : accipe ,

dile&e , Corpus

Vi m. Q (

meum; quàm prompté reponerem : Dilectus meus

S

mihi, & ego illi, « Porro quamvi

s gratia hác indig-

Titum (

nusfim ; áttamen firmiffimé teneo,facrum hoc corrs

s e

quz revelabitur itx

vivium effe pignus futurz gloriz,

* lii

nitasl, hi

nobis. O quam magna Sacerdotum dig

eniim,

Qp -mü;j. |

m

SS)CEXCE8S-

335

edun Cri

enim funt tabernaculum Dei viventis , de quibus ve-

vtinde Q«

ré accipi poteft illud fcripturz : ecce tabernacu-

ibo robule

lumn,Dei cum hominibus; & habitavit cum eis; &

O u

ipfe Dcus eorum erit eum ipfis Deus; utpote qui-

$ totulm («

bus deificam quafi contulit poteftatem, — Hoc fen-

;elorumchc-

fu de iplis recté dicitur: ego dixi: Dii eftis, nem.-

ytus elt: d

pe quoad collatam fummam,qua in terris reperiatur,

iorg glonà

poteítatem. | Recté Vates regius: Deus ftetir in

3 conteratt

Sinagoga Deorum; & alibi: Deus Deorum Domi-

nuslocutus eft, Veré

x ao

genus electum,populus acqui-

:Cüaqm J

fitionis , regale Sacerdotium.

Gaudeamus itaque-

yimulumu!

tali in'igniti honore; quia (4) Chriftus fa&tus eft no-

L|

bis in efcam,ut eopane viventes,& fecundüm eum

gelbs, ial

ambulantes , poffimus cum Apoftolo dicere : noftra

converfatio in caelis eft.

mnfes. l Ae

Gaudeamus ; at fimul

« infdt?

timeamus , & cum tremore falutem noftram opere-

dubicas d

mur ; quia grande minifterium traditum eft nobis ;

nec minor inde ratio erit reddenda.

Myfieriot4

Tu, TESU,

etnon t

umme & immaculate Sacerdos, Spiritum fanctum

dictl u!l'IO i

tuum ne auferasànobis ; quin potius cormundum,

" g'mb!goa

& fpiritum . re&tum innoya in vifceribus noftris ,

dC

quo auxiliante ,

ga

tert, n

ere

[ N

Sacerdotes. 183 induantur juflitiam.

"m Chi

vi.Id. OGobris, Dies tro. cjüfdem.

: & 7 Cofpm

- & Erancilcus Borgiar.

)Ilg&lls

ff

hüc f

i

V

itum Gandiz principatum etiamnum guber«

i

À

hgc con

nans,& conjugio , graviffimisque regni nego-

ïgnatij

gt

tijs ixnpjicitus Francifcus, de confilio beati

quot

eun

(4) Paulin, de Euchar,

3136

-£99 )C t)CeeR-

quot diebus Dominicis ac feftivís facrum Epulum

Mfttrss :

frequentavit. Vifo putrefcente Augufte cadavere,

Kendes; r

mundi vanitatem in €o legit; cui,ubi primum li«

« enim,

cuit,valedicens, Societatem JEfu eft ingretfus, Sa«

Domim p

cerdotioinitiatus, ne quando Sacrum omittere co«

plius dormy

geretur , und alteràve leucá ab itinere frequenter

trito/i i

deflexit, velin diverforijs,aut tugurijs viliffimis fub^

ttt um Dj

ftitit,ne facratiffimo hoc Myfterio fruftraretur, Fe-

Donic i

ri4 VI. Parascevés,& fabbatho infequente,facris pu«

ttiamín 1

blicé operatus eft; quód . alias nunquam facere fo-

paraliadr

lebat, ut omnem pompam devitaret, — Latentem

htl od

in Euchariftiam Servatorem odore ubivis locorum

Ym jof

aenovit. Lethargo correptus,tum folum evigila

Bdl

vit,cuüm Sacrum diceretur ; eóque finito mox ite«

Wt tll

rum obdormivit.

b

Evigila; Ó anima mea, & delethargo,quo hactea

nus correpta fuifti, expergifcere. — Hora fiquident

Ms (

eft,te de fomno furgere; cüm proxima fit falus tua

13

En coram te adftat Agnus Dei , quí tollit peceata

noícam te

?

4

A'üdolh

mundi: ufquequó , Domine , non co

i ani

;

prafens €«

quamdiu latebis; & nonrequiram te

Ws g

ris ; nec inveniam tescacis fimilis,qui manibushiric

.Occmm dlIo

inde palpant, neque, quod quatunt, apprehendunt

TOf

Quzram te, Domine, non cum czcIs; atit ecortüm

ii

lt

ducibus. fed cum Sponfa amantiffima; & fi nonín«

NY tb

venerote per vicos & plateas, ín templis certó in«

mpo

MIIA

Wf

veniam,ubi copiam tui omnibus facis; ubi laudariss

Domus

Dii

immolaris fumeris à nobis : ibi tenebo te,Dilectum

mar [ynl

meum ; neque dimittam , donec benedixetis milii,

Nec jam (4) timeo illud: terra es,& in terramtes

vere

(4) Sbyf in g[al. 964

-X OCRRS-

337

etum Epin

verteris ; audio fiquidem: codlumes;& in coslum a«

f|e cadavem

ícendes ; non jam abjectus in terràjaceo; meum

" primümliu

eft enim, poíthac nubes tranfcendere,

Et quia

ngrciïus. V

Dominus promiíit coronam vigilantibus

. non ain«s

omittete («

plius dormiam : cámque (4) duritia cordis, obdor.

'e frequm

mitio fit ; hànc expellam , hànc eXcutiam

viliftmislib

5 üt Vigi—

lem cirm Dile&to mco, neque is fugiat à

me,

1u,

trarenar, F

Dominé ; illumina oculos meos; neu

mquam ob

ate Acris

dormiam íin morte ; ne

quando dicát inimicus meus:

am ficere lo

pr&valui adversüs eum,

Fac me proinde vigilare

Mirod

medià nocte ,

tempore inopinatiffimo , quo te

Disis locot

venturum infinuifti , ut cum virginibus prudenti«

(olüm eri

us adinitti merear ad nuptias cecleftes ; Sícque

nito o

Non ob

[ ^

x

d ar?niwn in 21?07!23

o u häaü

jora ii

v. Idus O&obris, - Dics'. II e]ufdcmä—

ü üt falus f

$. Bruno EPiftopm Coloniens.

qolit pe

À [ Etropolitanze Colonienfis Praful dienffimis ,

S. Bruno , non tulit füb re Divina fibi collo

quentes,

Hirc acerrimé àli

e ræfcm u

quando reprehendit

ia

Procerum duos ( alter erat S

ancti

Agnátus ) fpirie

p fChCi i

tu propheticó ita eos áffatus :

b) O in quàns

tami inimicitiàri & amáritudinem

T g

iftà in hoé tre«

, fc [ noni

mendo tempore mal

€ partá contubetnia refolvens

"

tur ! Vatem fuiffe

Fxpl

J

1 cgf!öim;

Domüs DEI

; eventu$ probavit, Hoc Zelo

li lz'udm |

» qui Sán&tos comedit , & plurimos

ju

àd mártyrij laureàm evexit

9t6

pit.

» permotüs fauctus Da-

máfus ftatuit , ut. ejiciantu

at

r extra Ecclefiam , qui

inté

rfgmw ï

tempore Sacrificij devoti

ónem aliorum difturba.

vel"

) UER

(

Rosig

"

(4))114;;. znP[, 7 j. (b) shr; Mw; H

l

338

»£923 0 0 6ed

rent: & Divus Stephanus , Pannoniv Rex , de-

crevit , ut confabulantes in templo , fi nobiles fint,

[

Qm fmwm

expellantur ,fi plebeij , praterea flagris cadan*

loletur nog

tur.

it Confiar

In Ecclefis benedicam te , Domine; hic enim

tiastiBIaoo

locus orationis , non fabularum eft; hic domus

t feras,

DEI, & porta coli: domus DEI , qui ibi realiter

Hnc,cdm

prafens eft ; porta codli , quia fideles ibi , àd pot-

t5 ttls oj

tam magni Patrisfamilias pulfantes , quidquid pe-

FTiam 1äpid4

tunt, impetrant. Ergo oportet in templis cum

mito » lt

folo DEO agere , & de omnibus alijs tacere : Nihil

tam congruum , ait Orator aureus , (b) Ecclefiis ,

Ils tb g

quim fülentium , quia Ecclefia terreftre eft cc-

i

li

jum, Tuitaque , pergit idem , cum illud afcen-

&x

deris, cogita, quis fit , qui in illo tibi 'oquitur ;

i ll

perpende , qualia , & quàm magna ibidem pera-

gantur Myfteria ; oportet adefle & multum filen-

tium.

Quódíi reprehenfibilis eft , qui terreni

Principis aulam conturbat ; quantó magis , qui

Oil

Regis regum , & Domini dominantium fideles

35 fanfh "

difturbat ? Cogita Zelum, quo templi honorem

"Amam

tutatus eft ipfe Dominus , quando confe&to & fü-

« Cntem.

s & vendentes ,

niculis flagello inde ejecit emente

'ïcfucfenfüs,

que in facrificiis neceflaria erant, Quid fa&turus eflet

Wþttuum

in Ecclefiis noftris , ubi non in typo aut figura s

At $ 05]

fed reipsá prafens eft? Majori itaque reverentia

colam ecclefias , majori animi colle&ione adibo s

Wet ) qmd |

majori in iis attentione ac devotione verfabor :

l

in ecclefiüis benedicam te , Domine , divina expen*

dendo Myfteria, ferióque confiderando , quantz

A. Pfæte

Maje-

—

— (U) in x, Cor.

sDE()(i

«f

æ Reæy&d

te3)CDC -

339

Majeltàtis DEU

$ ibi pauperculos

| nobiler i

nos in. conlpe«

tum fuum admittat

; nobisinteriüs loquatur , con«

agris Cade

Íoletur nos , ut P

átet , ut medicus vulnera obliget,

uüt coníiliarius ,

quz optima funt , infpiret, Gra-

"IT

tiastibi ago

; piiffima Salvator, quó d indigniffimum

; hic du

me feras,

Tein domo tuüa fanctaà adoiràntem :

y ibi telt

Hinc, cüm mifericordia tua fit in omnibus operi-

sibi , adpe

bus tuis,opera ttia, ac creatutas univerfas

» ipfósque

quidqudo:

euam lapides , de pariete. clamantes ,

invoco &

| temp &

invito , ut de hoc ineffabili amore tuo m

ecum de«

T

bitas tibi grates referant, Ita

j b) ECC]C;'?;;J'!

In

of dit

Mi

ls

fïcle]?is Izz"n'ed»im'mv f'e à pam?n?.

2

nnsrAd

-

i ihid

gbi u

À

fz.

iv. Id. O&obris. Dies 12. cjufdcms

ibiden

3X. Opilio Diaconus.

um t

1

qi t2

(Cclefie cathedralis. Placentinz Diaconus fuit

Sam

Opilio , eo ipfo tempor

e prafens , quo cors

tmap

anpur

fidti

pus fan&ti Ántonini ibidem

transferebatur ;. ubi

flammam lucidiffimam de thur

m fonotel

ibulo ad caput fuum

alcendentemadvertit , adeó

exinde in DEI amo-

monieenc

te fuccenfus , ut ftatuerit , ec

u Vendentfsa

clefiz fefe in fervum

perpetuum dedicáre : Porro fpiritum hunc pro-

1 fiiuns t^

j dit figura

aturus , os Domini confuluit , Sacerdotem » ina:

|

ue fe

vau

quàm, rogavit , ut aperto fortuitó. pfalterio , do-

céret , quid fibiagendum, — Et ecce , primo intul«

l

one 4

tii in oculos

aM

incurrére verba illa: hec requies meà

-

in fecul

um fxculi

3

fi1ftà o :

€am,

híc habitabo , quoniam elegi

do

a

, Praterea yidit ftatuas fan&torum Antonini

& Vi&toris capite annuere, taque nihil mora-

M

*is , DEO fefe devovit , ecclefie illius Diaconus

t6sr

poftea

, 340

"3 COCERR-

dm, & :

oftea confecratus ; à qua étiam nufiquam dein-

DEO ,adc

ceps receffit , DEO affiduis obfecrationibus in

ferviens , ut Author vite ipfius habet.

hrgire mj

m

Cavam cha

Do tibi confilium , inquit Hicronymus , ing

(tin mefor

dcre Baíllicas Martyrum ; & flammis invifibilibus

Omni COnty

confüméris, flammis charitatis divinz , qua hue

manum timorem expellunt , & omnem affectum

Curfe i

$Ó À—

carnalem abfumunt. (4) Habet enim clavum fus

T

um charitas , quo liumana mens , à terrenis ab-

ftracta , figitur in DEO. — Hoc amore tuo , hoc

cafto timore tuo confige carnes meas , Domine ,

Bitpefc

ut à judicijs tuis timeam : confige , & affige manus

I6 Cor

meas , ne ad illicita fe extendànt ; os meum , ne

in iif

in turpia , aut etiam vana folvatur ; oculos meos;

W[M-'i[ E

ne depredentur animam meam ; fenfus omnes , &

G ab[hlü[

cor meum , ne incipiant poft gregem creaturá»

rum vagar.i.

Habet clavum fuum charitas ; fed

E*fangemä D

Tnte ror

ubi forciüs fi

t,ac configit , quàm in dominico

Gd

Saéramento

gi

hoc colligat manus , os , oculos ,

DEU o

fenfus , & cor noftrum ; hoc totum hominem ad

Tatdo ine

fe xrahit ; hoc peccatá diluit , & defectus quoti«

Cdi

dianos expungit. Timuit David , vir fecundum

Vüntyeri 1

cor DEÍ , quando DEUM precatus eft: configé

timore tuo carnes meas ; à judicijs enim tuis timuiz

t Vlde '

fi (£) à judiciis DEI timuit , cur iterum timorefrt

an&mdw

petüt ; dicendo : confige timore tuo carnes meas:

cht,w

Addifibi voluit timorem, ut tantum timeret s

Eu Hj

quantum fufficeret ad crucifigendos carnales fuos

Intyer]

«

affectus , & concüpifcentias, Verüm me mile-

*Pfum 3l

rum!amor meus, pondus meum, ad terrena

fOlüm ,)

ii d)

ln Myf

MU) Aml)ïaf:- U) Aug. —]'erm; 19. in va. I18.

"—

«x93 ) DC eete

341

e

folüm ,8z carnalia me infle&tit

5

inde averíus a

um ts

AUOTUDS j*

DEO ,ad creaturas me converto. JESU piffine,

largire mihi fan£tum timorem tuum; defige in me

clavum charitatis tuz , ut nulla res me feparet à te;

r , inp

fitin me fortis , ut mors , dile&tio tua , méque ab

s invifibil

omni concupifcentia carnali fejungat..

?. l

m affedi

Confige timore tue carnes qmeas,.

[

2

adaum A

vertenis d

iii. Id. O&obris.

Dies 15. ejufdem.

r o o

$. Eduardus Rex.

z ,Dom'mf ;

Bftupefce triplex miraculum in Eduardo , Re-

afige as

* ge,conjuge , virgine : is egrum mendicu-

s meum d

lum fuis ipfe humeris ad templum detulit , & ita

oculos d

perfanavit: aqua , manibus ejus affufa , no&tem

fis orme

czco abftulir , & diem reddidit : à fanfto Joanne

em a

Evangelifta ; przcipuo Tutelari fuo, de morte im-

chariusi!

minente monitus , communes in toto regno pre-

jn doni

ces indixit.

Tanto amore , tantóque deíiderio in,

DEUM Eucharifticum ferebatur , ut eundern ali-

.05 oaui

horintr

quando inter Miffarum folennia meruerit revelatá

u

feus d

ac blandá facie , divinz lucis radiis circumfusá ,

yir f

(

contueri, -

EUA

Nolo ego JESUM oculis corporeis afpicere in

i ib a

fltri: vidednt , qui non credunt , dico cum

utn t

'm()l'fm

fan&to Ludovico , Galliaram Rege ; mihi fola fides

!

fufficit , & fenfüum defectui fupplementum prz-

camcsmf

qime

f

ftat.

His oculis licet eum intueri ; neque folum

intueri , fed etiam cum fiducia ad eum accedere,

d

ipfun alloqui, & , quod ftupendum , ipfum in cor

jj i

recipere ; & quamvis vifus, guftus , ac tactus fal-

fo

latur in Myfterio hoc ; attamen folo auditu tutà

,

credie

$d

]u

342

«33» ) ( B-

€reditur. — Credo proin , quidquid dixit DEI Filius,

flcià mipr

nil hoc verbo veritatis verius.

Sicuti autem , Ó

llexerat , 8

mi DEUS , oculo humili te intueor; ita & tu dig-

( unict qu

nare, me intueri oculo pietatis tuz , oculo benie-

&àLudori

nitatis & mifericordie ; & quemadmodum ex AI-

dt, ul

tari benedixifli dileCtum tibi Eduatdum , ita & me

Ita C05 QU

digneris przvenire in benedictionibus dulcedinis

CTOEALOI' CO

tuz. — Vultum tuum , Domine , requiro : refpice

fecilribus j

ergo in me , 8 miferere mei, qui Matthzum &

Cbi[O, QuO

"achaum , Petrum & Magdalenam refpexifti , &

tf ut fib

benigné fufcepifti , qui prodigum filium , & pub-

Vivimor

licanum fupplicem non rejecifti ; illumina - füper

hritibus

me vultum tuum ; refpice in me , & miferere mei,

!5 dftner

qui hactenus , ut pulvis À facie venti , diffipatus ,

& à te abftractus fui.

Ecce autem concito curfü

Q poffen

QVf decom

ad Aram tuam , & facrofanctum Sanguinem tuum

Qütditiones

confugio ; huic totum me immer

go , ne afh dia-

boli à te denuo avel'ar . qui füm arundo , ventis

af in

Mhtntye a

agitata . peccatorum fluCtibus proftrata , & fipiüs

Wimiïlm

confraCta, ^Tu manu infinitz pieratis tuz erige

Tntat r

me,& fan&ta cruci tuz. alliga ; ut in tua gratia

Wejudigo F

dehinc immotus perfiftam. — Hunc infinem

^ Thérmmer

M?fï,"" mei , & exaudi orationem kmgam.

(f iVinO t

- Pridie Cal. O&obris. . Dies 14. eiüfdemq :

ls

Qd

3. Sympertus Eyifcopus.

fit,

idq

Vi per vitze decurfi erga Cibum Eucharifticum

fitt,

IRdCQ (

) devoté afficitur , eundem moriens pro Via-

VtXan as

tico €nixé petit.

Petiit hoc Sympertus , Ecclefie

Q ad o

Auguftanae Praful, Caroli Magni ex forore nepos;

" hat

& quod petiit ,. impetravit ctiam , maximá exinde

fidu-

p

-RY XCER-

343

I DELFIs,

fiduciá migrans ad eum , quem vivens totd mente

Wt ayemyo

dilexerat , & in curandisovibus concreditis folum,

aK d.

& unicé quzficrat.

Ab eodem Imperatore , uti

oculo beu

& à Ludovico fücceffore , egré fe induci paffus

odam ex A.

€ft , ut ad publica Imperii negotia fe applicaret ,

m, ita &t

ita eos , qui hac ipfi deferebant , affatus : DEUS,

s dulcednt

fcrutator cordiura , teftis mihi eft ,. quód invitus

ito : refrit

fecularibus implicor negotiis ; is dignetur me à

Macthawm

debito, quo Imperatori obftrictus fum , liberum

reexfi

facere, ut liberius rebus divinis vacare poffim.

u K b

Utinam omnes Viri ecclefiaftici, ii maximé , qui

um nv

dignitatibus eminent , rebus publicis ac fzculari-

werere m

bus abftinerent , ut ovile commiffum attentius

., difipi,

curare poffent! quàm id foret Ecclefiis proficuum ,

L

concito C

quàm decorum , & ad fidelium adificationem

»

yünem t

qui feditiones , bella , regnorum revolutiones Ec-

clefiafticis, in alienam meffem mittentibus falcem,

IÉ aüü ^

wido, t

plerumque adfcribunt.

Certé . videmus , jam

(4 & fæplüi

hunc,jam illunPrzlatum confilijs publicis prffidere;

g m C

regnaac provincias gubernare, & utinam abíque

?

i'n t gfm

przjudicio Ecclefiarum , & ovium ereditarum

-

finer

At meminerint ifti , non reddituros fe in judi-

cio divino rationem de bené vel malé adminiftrata

memo

Republica , fcd de rité curato ovili commiffo; nee

;,/ejufdcm- |

querendum ex ijs, quàm bené Statibus przfue-

rint , fed quàm vigilanter Ecclefias fuas guberná-

rint, Inde ego à fimilibus negotijs prorfus alienus at-

iïudläfima?m r

tendam ad minifterium Altaris,mihi injun&tum ; ne«

" prg fs |

que ad alia manus extendam , nili folo intuitu prz«

y, E

Cife charitatis , & abfque ullius offenfione . illicó

ore p

Y

redeundo ad me ipfum , & ea qux characterem

m'ld e&h

dr

meum decent,

Tta

[

»

344

"$93 )C EC 83

Yr3 te, Domine , quem judicem |füftinere non

ermm !

potero , S:lvatorem me habiturum confido ; es

[ninto red

enim benignus , & praftabilis fuper malitia noftra,

vidit coi

Equidem pauló minus habitáffet in inferno anima

quantisfel

mea , nifi mifericordia tua judicium füperexaltáf-

me ardüm

fet ; jam decidiffem in puteum interitüs , nifi tu

€ruiffes animam meam ex inferno inferiori,

Ob

feiu jv

niciPiman

hanc immenfam bonitatem tuam , quz eft abyffus

letur (bi tc

multa , fpero , me eripiendum ex abyffo damna-

ngune p

tionis , uti haf£tenus mifericorditer ereptus fui ;

lm dicedi

pero , cüm veneris judicare , non me condem-

»*

Wt um;

nandum,

Itaque te quzram , te defiderabo in

t1: a m

le&tulo meo , ut , cüm vocaveris me , refpondere

ftn; miferk

Gbi poffim , & rationem reddere. de concredita

üptinerm

villicatione ; cümque teipfum tradas nobis inVia-

100, wttu

ticum , ac pignus futurz glorix , fecurus in nidulo

meo moriar,

Üttepo,

O DEUS Euchariftice , fupremum

decedentium Viaticum , vinculis fidei ac fpei ar-

lO. t San

£tiffimé me tibr adítringe.

O fides divina , quà

VOa mea t

Bsmets j

duce ad DEUM tutó pergimus , & medià fpe ipfi

inhzremus , charirate agglutinamur.

Confirma 4

j 1 ione, in [

ó DEUS , in morte , quod in vita operatus es in

T parite

nobis ; tribue fidem , quá te fuper omnia zftime-

EE

mus ; fpem, quà confidamus , nos ad te venturos;

|

charitatem , quá tibi, unico bono noftro , ac ul«

;

)

timo fini conjungemur ;

TItS,

Salyator. mundi ; falva wos

"ii

ID t

.. MibusOd&obris, Dies : : ejufdem.

Ofnine

8. Thereha Virgo.

Wt

! Ti

Tiamnum infantula ,' fecum frequenter , repe-

RUs

E

tebat illud erande verbum : in zternum ! in

? Ql n

&tcr-

p — —

Ll

«2)0 C 88

345

fuftinerins

&ternum ! Hzc fanéta virgo vidit JESUM , ferto

COnfio s

fpineo redimitum ; vidit eundem , cruci affixum 3

malitianof

vidit ceelum ipfum, audivítque : cernis modà,

infetno at

quantis fe bonis privant peccarores.

Votum fum-

fiperecdté

mé arduum emifit , faciendi femper , quod per-»

itüs, n

fc&ius judicaret.

Aliquando recurrente. Domi-

enon, (

nicá Palmarum , ad facrum Epulum accedens , vide^

? eabyli

batur fibi toto. corpore, ore ac facie , tcpenti

)yiïo damn'æ

Sanguine perfundi , fentiebátque in. ore incffabi-

- ereptus Qu

lem dulcedinem , antequam facram Hoftiam fuíce4

fre condtn

piffet ; tum audivit Sponfum cocleftem , fibi dicen-

eiderdbo 1

tem : filia mea , volo , ut Sanguis meus ti^i in falu-.

, Iponte

tem; mifericordia mea tecum eft , noli timere :

je conced

Sanguinem meum fummo ego profudi dolore; at

nobi i

volo , ut tu funm4a eum dulcedine deguftes,

urisin

O utego etiam dignus fim , cui dicat Chrif'us :

e , füprent.

volo , ut Sanguis meus tibi fit in falutem ; miferi-

iac n

Cordia meatecum eft , noli timere ; nolo , ut San-

dinn , 9

gvis meus , inter tantos dolores pro te effufüs.in

nedi f

Paffione , in te pereat: in hoc lavi te à peccatis tuis;

Corfiri

in hoc pariter te falvabo.

O ut dignus fim , qui

perins ,

talia audiam! quanto perfunderer folatio , quantum

exultarem! Fiat , Domine , fiat! ne reminifcaris

deli£&ta mea, neque vindictam fumas de peccatis

firo ,*

mei. TufanCte Therefie locumin tarraro often^

difti , ipfi paratum , nifi certos defectus evitáffer ;

eam tamen inde gratiá tuà liberáfti : Potes & me',

/

ó Domine , eripere à loco, quem peccatis meis

u[dem.-

merui Ira mifericordiastuas in 2ternum cantabo,

quibus peccatores falvas , juftósque & fanctos effi-

nter, I i a

€i$, quinaturá erantfilij irz , fdijaternze male-

dictio-

g

N

]

346

-&5 )(DCee-

di&tonis. Fiatergo nobis poffibile per fanCtam

(qim exig

gratiam tuam , quod . impoffibile videtur per na-

dm potii

turam : emendemus ,. illáà adjuvante ,. in melius ,

fotius cum

defiderio a

quz ignoranter peccavimus; nam deli&ta quis in-

telligit ? Sanguis tuus , inquit Pafchafius , potatur ,

dotes, qui

quatenus anima , quz in fanguine eft peccati, re-

nctonum |

m nobi y

novatur. Hoc pretiofiffimo liquore ita tenaciter

me tibi agglutina , ut nullà re , nullo modo vel

Wf6, fem d

tempore redeam ad priora peccata , qui llucus-

lttt ad x

que , ceu folium, vento abreptum . attentà prz-

Ons, (

fenti iuftitid toties in profundum inferni decidi ,

kams, qi

quoties peccata itcravi. "Tu, Domine , oftende

n5 r f

porentiam auxilij tui ; alliga me myrrheo.fan&tif-

155 Qu Cad

fimz paffionis tuz fafriculo , & arbori vitz San-

[

Qntum n

guinetuo agglutina, ut ventis peccatorum dein»

t ie hffri

ceps non amplius fim ludibrio ; nam

ht dsfee.

Sanguis tuus ab omni nos emundat peecata.

EEE

V5 mf

xvij Cal. Novembris. Dies 16. O&obrï*;

$. Gallus Zbbas.

& TE carnem fuam hoftem fentiret Gallus, jejue

Eemþ? E[Cam

nijs triduanis, cilicijs, catenis eam domuit:

Ti df

ut rerum ccleftium contemplationi , & oratio-

ni liberiüs poffet vacare , in abftrufam folitudinem

Tf

U,m('

fefe contulit.

Inde , quod duobus Epifcopis ne-

s tl

gatum , ipfe perfecit , dum poft przmiflam o-

Ts i

rationem , fubjunétümque Mif facrificium , fi-

t lnllngat N

&Ctet

lian Dueis Gunzonis damonis obíidione libera-

ln

vit,

m&. Vf*'

t f

Rubore fuffundor . dum omnis oratio , utut

"s f

LUR

brevis; lcnga mihi videtur, Et Ó tepidum me,

P

quàm

um

-€93) 0X G8

| 347

vt fintin

quam exiguam praparationem Sacro pramitto ?

( p

dum potius ex confüetudine , quàm. devotione ,

, inmeir,

potius cum naufea fuüper Pane divino , quàm pio

j qui

defiderio ad Aram accedo,

Pudeat nos, Sacer-

dotes, quód fepiüs conqueramur multitudinem

eccati, fe

functionum ftatás noftri fublimiffimi ; quód mag-

ia tenacitt

num nobis videatur , quotidie facras Horas reci.

modo Y

tare, rem divinam indies peragere , frequenter

à qui ficus

dicere ad populum , excipere pcenitentium con-

feffiones,

Quin potius, fi hzc omnia fecerimus ,

a

m dl

dicamus , quia fervi inutiles fumus ; quod debui-

LinC , 0&60»5

mus facere , fecimus,

Etiam catelli edunt de mi.

€i$, que cadunt de menfa Dominorum füorum.

Pheo faite

oti v a,n'

O quantum micis hifce fatiari defiderant animz,

in igne luftrico detentz; quàm protendunt ma-

k

nus fupplices ,' & ad Sacerdotes przcipué voci-

ferantur : miferemini mei , miferemini meij! Et

nos menfam hanc negligamus ? Ó quàm jure me-

4 Oäobrïïv»

tuimus , ne nobis accidat , quod Vates regius

comminatur : famem - patientur , ut canes ; qui

,

D

nempe Efcam hanc negligunt viventes , mortui

t m li

de micis ejufdem exfaturari fruftra. defiderabunt;

eam o j

qui Sanguinem Dominicum non fitiérunt vivi ,

i& oratt

mortui, in fiti fua , ut onagri , expeQtabunt.

m,,[oljmdi"fm

Optabat Epulo vel unicam aqua guttulam in fiti

Eoiícons

Íua, inquiens: Pater Abraham , mitte Lazarum ,

Jræmifïam 0.

ut intinpat extremum digiti fui in aquam , & re-

tificiums

frigeret linguam meam, quia crucior in hac (íam-

jipnc I*

ma.

Verüm repulfam tu'it , Abrahamo reponen-

te: fili; recordare , quia recepifti bona -in vita

j

0[3"07

tua; & Lazarus fimiliter mala,

Sit ergo mihi

dun I

unicug

(l

qi

348

-33)( 0C 9R

unicus dolor, háe efcá privari ; fit. unicum gau-

tobg hett

diun , eà quotidie refici. — De fe olim teftatus eft

fio: mm

Pfalmographus : aruit cor meum , quia oblitus

Catharina,

fum comedere panem meum,

Verius id de fe-

inde omni

ipfis affirmabunt Sacerdotes , qui Sacrum quoti-

fugis pcmo

dianum vel omnino omittunt , vel ita tepidé &

10I COIAm .

negligenter dicunt ,ut vix cogitent, quid agant :

K, audi

cüm interim Sácerdos quilibet , legitimé non im-

Qutquot ce

peditus , celebrare omittens , quantum in fe eft ,

& homlütat

privat fanctiffimam Trinitatem laude , Ecclefiam

Ditins; ut

I) inr

minifterio , animas purgatorij füffragio , & feip-

fum remedio ac medicinà fpiritvali.

üoyeet, &

Ego, JESU pijffime , me tibi offero , dedico&

Tlb ad mer

addico in Sacerdotem perpetuum , in obfequium

Weri; q

quotidianum:tu, qui folus potes facere mundum

HC&i&iOnem

de immundo conceptum femine , & dignos de

L: dofria

indignis , effice corpus meum tibi hoftiam viven-

"rf

tem , fanctam, placentem , rationabile obfe-

TU te

quium meum , ut fzculo huic nequam ampliüs

non rme nb

non conformer , fed in omnibus , & per omnia

Ts d

tibi placeam ,

N

Summe Sacerdos, & vere Pontifex , JESU Chriffe.

* fute m

W de (

Txv:". Cal.Novembris. Dies 17. O&obris.

De

T

"l Qd

$. Hedyvigis Fidua.

ff f

D

T TUic fan&z Polonie Principi Chriftus é Cruce

fil

mee ,

i L bené precatus , dixit : exaudita eft oratio

WT ver

tua ; impetrabis ea , quz petifti,

Rogata , cuf

Czlites toties jejunijs colerer , refpondit: ut mi-

EU

hi fübveniant ; & in morte affiftanr ; fünt enim

nobis

SW. [

-599C )C 889

349

tnicum p«

mobis neceffarij; — Neque fraudata eft à deliderio

m tefhaus d

fuo: nam morienti adfuére fán&ta Magdalena ,

qua ob

Catharina , Thecla , Urfula, cum Sanétis alijs ;

riüs iddth

inde omnium fecura deceffit,

Sub mortem Con-

ictum qui

jugis pernoCtare in íacris xdibus confueverat ;

ibi coram fàcratiffima Euchariftia in terram ab-

jta tepi

qud agat.

jecta, audiébat Laudes divinas ; tum facrificijs ,

jme nonif

quotquot celebrabantur, adftitit fummá attentione

um in t d

ac humilirate , diviná prafentià indignam fe re-

T &edetr

putans; ut proinde (4) fervor devotionis ejus non

immeritó intuentes ad devotionem efficaciter per-

gio 3 & fö?

moveret, Sacerdotes , quibus litantibus aditite-

rat ; ad meníam vocatos , fumtná excipiebat re-

, dedio!

jn obíequt

verenti4; quoties fulmina de coelo caderent , be-

nedictionem facri Miniftri poftulans ,. manum

jere mint

k dignosdd

ejus deofculabatur , ita vim fulguris evaíura.

m vt

. Àmor fan&tz iftius Principis erga DEUM Eucha-

rnablle Obk*

icum , tepori meo oppofitus , magis elucefcit ,

non fine rubore meo.

yam a

Bené de me , & mei fi-

milibus, dixit perProphetam DEUS : Labijs me

& u ontt

onorant , €or autem eorum longé eftà me,

!

l

Inde jure metuo , ne exprobret mihi Chriftus ,

prd

j

/

/

quod de fceleftiffimo proditore queftus eft apud

Pfalmographum: homo pacis mez , in quo fpe-

,

'

0

Q

!

favi, qui edebát pares meos, magnificavir füper

mée fapplantationem : veré fupplantationem , quia

ub fpecie amicitie Magiftrum ofculo prodidit,

as cCtt

Jam veró quem, nifi Judam , imitantur mali Sa-

d od

cerdotes , dum in Miffa deyocionem fimulant j

0a

T

Aram ofculantur, genwa coram Chrifto fle&tunt .

( n

4

1dit-' 1

"

üs-

2

v

j

nobis

——(4) ,&!"o ih yit,

359

»&39 3C $83

Pettus Dat

ejusque fe Difcipulos fplendidé mentiuntue? dun

Contideram

labis eum honoránt, corde veró abjiciunt , &&

polluto recipiunt hofpitio ? Dicebat de fe humilis

bit: gnd

Eragelo 1

Auguflinus: (4) Linguà mea benedicit DEO , &

finanum J

vita maledicit; factus fum Chrifti hoftis, non qui-

Qu erat e

dem poteftate Izdendi , fed voluntate refiftendi,

Qando fs

Vcrius id fibi applicant facrilegi Sacerdotes , qui

t l

voluntzate refráétarià DEO retiftunt.

Et certé

It Fendun

quoties nos. voluit congtegare , quemádmodum

Galina congregat pullos füos füb alas; & no-

us i

vit, a

luimus ? quoties voluit ab hoc vel illo fcelere nos

revocáre, immiífo confcientie remioríu, aut re«

* ptimort

&o mentis di£tamine ? quoties voluit ad melio-

Wéntm de:

Mbet Ducs

ra revocare per infpirationes fan&tas , & bonas

admonitiones ? Quid reliquum eft , nifi ut relin-

I'ina APOH*

R, & o

quat nobis domum noftram defertàm ; ut gras

*

tiam fuam fubtrahat; & in nos vibret fulmen il«

Dlede n

lud tremendum : quaretis me , & non invenies

Meig ta

orlbs : Ti

üs; & in peccato veflro moriemini? Itaque

convertàmur , (5) & quaramus te j non enim ,

t6 mottifrs

ficut nos deferuimus te Creatorem nofltrum , itá

*ïfC?mferen

tu creàturas tuas deferis ; cüm voluntas tua fit ,

mödlca ;

omnes falvos facere ; quia in omnibus

uT

ftoi Med l CL;

| Mifericordia (flperexalt;zt j'uz;ücitlnfh'

m

m.dt at

'xv. Cal. Novembris. Dies 18. O&obns

fà fs M

5, Lucás E*vangelz:/?a.

m (

ANUir fan&tus Lucas Evangelifta , fuit & Medicus;

imó medicus , quia Evangelifta, ^ Optimé

Perrs

od

UM

r Qæj in-þl:logf(u.- (lz) Orig. vb,ohm.jujali-n Cght,

-B33) CC

351

!

Petrus Damiant : (4) Si diligenter attendimus &

uttut d

ii

il

coníideramus , quia Medicus ille eft , qui praícri-

bjiciun j

le fe huri

bit; grandis Medicus eft S. Lucas, quia in ejus

Evangelio nil àliud reperimus , nifi duntaxat a«

tDEO ! M

5, nonqi

nimarum I:mgucntium medicinam.

Porro me.

» fefiflend

dicus erat có magis expertus ; quód & ipfe ali.

quando languens , didicerit compati aliorum in-

dotes, Q

Er cent

firmitati. Languebat autem , quando (b) in iti

nere Emáuntico de refurrectione. divíni Magiftri

mádmodut

j & no-

dubius , ipfam fibi medentem ardenti corde au-

fderemor

Ícultavit, ac tandem in fra&tione panis agnovit,

De primorum fidelium erga venerabile Sacra-

rin, at

r d d

mentum devotione in geftis Apoftolorum hxc

habet Lucas: erant autem perfeverantes in do«

, & bo

jfi ur r

Ctrina Apoftolorum , & communicatione fractionis

panis, & orationibus,

n; u gfä'

Dilecte Domini Difcipule , qui imagines JEfa

[ fulmcntü*

j invet

& Mariz tam bené expreffilli, hujus quidem co«

loribus , illius autem vità tud Apoftolicá, utso-

jn? Iï?que

te mortificaiionem JESU in corpore tuo jugiter

non Cnm?!'

circumferens : inflitue me etiam in arte , tüm

Yinin , J

medica , tum piCtoria; in illa quidem ; quia a«

j E

nima mea infirmatur, &c malé íe haber ; TO

ga

!

proin Medicum «ccleftem, verum Samaritanu

t s

ut defcendat , & fanet me , alligetque

æ*tdn;ra

/

animz mez; quiaipfe eft unica falus m

ea, Ío-

Xdo

"

ida fpes mea , certa fanitas mea,

Ipfe nOVit 9

quoniam conturbata eft in me anima mea , ob

diuturnos fpiritüs langnores ; roga ergo illum ,

cedi

—

ut in vifceribus mifericordie fue mihi fubveniat ,

Op[ilne

Pg[rllï

Bo

, anet

t

li,

(4) Serim. deboc [?th&a. -(äb) EX Commhni t;adi;iqgïä

N

