bos, in fe convertunt , fed é converfo in Chri-

J

ftum foiritualirer. murantur ;

nam manducantem

Et quid

te Dominus fui corporis membrum facit

latyt

mirum dein, fi tales velut leones , ignem foiran-

Chrvfolt

tes, À DEI Altari redeant ,. fafti. terribiles dia-

n fon at

bolo, & angelis eius? Porro fi Chriftus mandu-

mhdes dla

cantem me corporis fux membrum efficiat ; om-

vaftiit *

nino neceffe eft, me à corpore mundi hujus fe-

| dirmto

parar/ * nulla enim conventio Chrifto cum Bel al,

as

Hllml'l lgxtur müantla cïamo ad te. Domme :

j r2

converte me, & convertar ad te; fana me , &z

EU

fanabor , falemm me fac, & falvus ero,

Exeat

n DfO y

virtus de finCtiffimo Corpore tuo, & confümat,

, Oopff'lï.

quidquid vitiofum effin me , quldquxd ruinofum ,

hu;usMV

reftauret ; uniat me tibi, & pemtus aeglutinet ;

yentt a?

ut manducane te, Corporis tui membrum effi-

D m

ciar, animer fpiritu ruo , nec jam vivam eso ,

yvent *

fed tw, Domine, vivas in me; dicis enim mihi,

a.f (l

ut olim Auau&mo tuo* cibus fum forrium ; cre-

TA

vn*'m lm

fce, & manducabxs me; nec ego mutabor in t63

Ia (W

ed

Ta mutaberis in me.

hm QP

ix. Cal

(4) Opufc. de Sacram. 20.

60

«£59) (X 683

tc (1)

.|& mens

ix. Cal. Junij.

Dies 24. M*aji-.(

Tunt,

I

$. Simeon Stylita Tumor.

Citiafm ,

AgniBaptiftz exemplo Simeon vixdum fexens

fitum :

M

nis in eremum feceffit , ubi cüm omni hu-

Ít Domi

mano cibo deftitueretur , calico neétare meruxt

| fapit DBHM

aliquando Angelicá manu refocilliari, Inde poft

] ?orem (

fextum annum ingrefíus ceenobium, adeo pro-

In Cotde,

fecit , ut à Magiflro fuo ad perpetuam in colums

: Denns oli

na ftationem invitatus , corpore ac animo fuper

Xc aufpi

terram . deinceps affurrexerit.

53 Qu

Ingens profeétó favor , fuperüm dapibus An«

Waper f

gelica manu cibari: major tamen absque dubio ,

ditos af

rcfici, non ferculo coelefti , fed ipío cadlorum

Quosyis j

Domino , omne delectamentum ,. & füavitatis

0, p&c

faporem in fe continente.

(4) Corpus fuum

P)ltä 0b D

dedit in eibum , & Deitatem in condimentum,

(1) Qyis enim , & quid fic delectat , quàm. ile ,

COftpatanc

qui fecit omnia ? Catera equidem in tantum

fum ftrby

continent quamdam delectationem , fuavitatéme

BUA eyer

que , in quantum eam ab ipfo mutuant : Ipfe au-

i,

tem Servator nofter fons eft & origo tótius boni ,

QH [benre

effentia cujusyis effentie ; bonum. fummum &

W n

interminabile , à quo bona cun&ta procedunt.

| " D

Cur igitm' non ma

s inardefco ? cur. non ma-

äi

t :dm'm

iori affectu accedo

Unde provenit , quód ci-

"

D

; ittm

bus ifte fapidiffimus non majorem mihi adferat

Toerfet

volwptatem? Nempe acetum & mel fimul fumpta

m

O:I'a'

gullum perturbant , infipidümque reddunt; &

tunc

— J

. Yitndo ,

j (4) 4lb. Magn. — (P) auguff, iu pfal, 52.

L

|

U

) Áni

|

J

-tS3) C CO

6t

d

r

tunc (7) confolatione fulcitur homo , €üm carg

Ms

i. D

& mens diverfa non cupiunt , fed unum requiz

|

Tunt.

Itaque expurgabo vetus fermentum ; ex.

cutiam , quidquid caro concupifcit adverfus fpi.

dum ete

ritum ; && tunc guftare potero , quàm fuavis

| omni i«

frt Dominus,

Quando terrena defipiunt , tunc

are mui

fapit Dominus ; quando carnalia fellis inftar ama-

Inde i

rorem cient, tunc Dominus eft mel in ore, mel

deo pt

in corde, tunc Deus veré eft DEUS & omnia,

d COlüm

Beatus olim effe cupis in futuro fieculo? jam in

simo if

hoc aufpicare beatitudinem per octo illos gra-

dus, quos ipfeServator tibi affignavit.

Efto

äapibm !?!'f

pauper fpiritu, omnem ad opes, honoresque ca-

qur d

ducos affectum deponendo: Efto mitis , motus

[o ct

quosvis irz & impatientiz frenando,

Lugens

g foni

tílo , peccata tum tua , tum aliorum plorando

'omus IIf

puré ob DEUM offenfum, — Efürias ac fitias jufti-

md,'memum

tiam , €o affectu ample&tendo, quidquid ad illam

i q:&m Ik'

comparandam facit , quo cibum famelicus, po-

E tantywü

tum fitibundus.

Efto mifericors , charitatis o-

iav

pera exercendo , de quibus Hieronymus z non

: D*

memini, me legiffe, malà morte defunctum ,

gris 0

qui libenter opera charitatis exercuerit.

Efta

fummum t'

mundo corde, id non folim depurando à gra-

od

vibus peccatis , fed à levibus quoque , delibera-

té admittendis , imó ab omni affe£tu ad venia-

g 001

VO

i

lia; item à quibusvis diftortis affe&tionibus , ac

; t

imperfe&tionibus quotidianis, Pacificus cfto, te

mul [umpïl

DEO , rationi veró appetitus malé ordinatos fub-«

eddn !

jiciendo , pacemque non tantum quoad te fer«

tX

vando H

»

—,—(4)1 Axiby, [vlrm.ï.x 1 P[al: 11$,

—

62

0 0CG8-

lic vert

vando cum proximo , fed i;ter alios etiam cone

ciliando.

Denique paratum te exhibe ad. qua-

gitatemu

vis pro DEO ac juftitia perpetienda, — Hos octo

Trnitate

dcedin

gradus fi percurreris , beatus eris in hac. etiam-

num vita , & beatitudinem futuram pralibabis ;

dem DE]

terrena omnia defipient, DEUS Eucharifticus fo-

e infe,

lus fapiet , critque mel in ore, ne&tar in corde ,

3b titoq

difésque experimento , quód. fit veré

totas tie:

|

Deronas,

Continens in (e omne Delecbamentum.

— 1 Subhm

[

$t obite

viij Cal.Juni. Dies2 «. Mai.

Chrifus

Vamen t

$. "Maria -Magdalena de ?azæi:.

OTj* (

Irgo cor

datiffima Magdalena Pazzia , 'Chtie

Servator

fto , Deiparz , Angelis,

fan&tisque Tutela

&tyabit;

ribus multüm familiaris , per omnia tentata efts

Yeniemus

nifi quód fenfu adeó elfet integra, ut , quidquid

AC ter

uritotem ladere polfet , penitüs ignoravcrit,

pltiQ ey

DEO revelante admiranda multa cognovit; in

ROfm m

doloribus ac. fpiritus zffüCtionibus ilud folenne

« d

Et hzc tanta ,

in ore habuit: p4ti, non tori,

Ln dedm

&t tam fanCta , cum ad limen aternitatis confi-

ltem

fleret , ex arbitro confcientia anxia folicitudine

flm öu P

Qm $ "

quafivit, quid de falvatione fua judicaret, Tum

gratias Chrifto egit , quód ad ejus imitationem

Véniat

hm .

omni deftituta folatio moreretur ; ficGue pretio«

faàm animam in vulneéra Sponfi amantiffimi. ex5ae

Nt 6a

N

lavit.

Porro folita erat de fanctiffimo Altaris

;l

n r

Myfterio co ardore diflerere, ut audicntes ad

amorem ejídem vchementer accenderet , in

hae

J

MR

»93)(1)CS82-

"

etiam COl«

hec verba-aliquando prorumpens : (4) Ófi co-

€ ad i«

gitaremus , quód communicando totam fimul

Hos of

'lrinitatem in nobis fumamus ; quem non inde

haC Gd

dulcedinis faporem guftaremus! accipiendo fiqui-

yalibobs;

dem DEI Fiiun, qui eítVerbum divinum, prout

ifticus 4«

eít in fe, cüri illud (it in Patre, & Pater ineo;,

- in cord

ab utroque aütem indivifibilis fit Spiritus fan&tus ,

1

-

totas tres fimul in nobis

4

.fumimus facrofan&tas

Períonas.

--""'J

Sublimis pl:né & coelefüs Theologia: re quip-

9e obiter , & ut plerumque fit , penfatá videtur

hll

Chriftus tantumimodo . fumi in divino Epulo; &

tamen tota fimul facratiffima Trias , triümque

'mi!.

Mona: dignatur ad nos divertere , juxta illud

jia, Q

Servatoris : fiquis diligit me , fermonem meum

fervabit ; & Pater meus diliget eum ; & ad eum

3que Tutci

tenaa v

veniemus ,. & manfionem apud eum faciemus,

Hanc ter facram . Triadem ut ftabili merear ho-

lï,quitï

jora

fpitio excipere, duo requiruntur, videlicet divi-

norum mandatorum obfervatio , & amor DEI,

opnorti !

ad diCtam obfervationem movens,

Tu, Domi«

Jid lo

| hæc Iämaj

ne, deduc me in femitam mandatorum tuorum ;

ut eam impigre decurrens diligam te ,. & vicis-

jiurs

! foliatid

fun diligar à te , & aterno Patre tuo ; ut is

cum Spiritu Paraclito , omnis boni collatore ,

:arau ; ']

veniat ad me , ftabilémque in me figat manfio-

jmitatio

nem.

Fic 1nihi hodie finis erit , dum ad facrum

M

Àlt.:e accedo , ut non te folum, JESU pijffi-

df

m

(limo

Mu

me , in divino Epulo fufcipiam , verüm etiam Pa«

Wem tuum aternum , fan&ctümque Spiritum cum

.omnis

u

a

hi

8—7(4) Autbor in Vita,

——

64

A393C 0C E

omnibus. donis. fuis,

Magna certé dignatio ,

Anfh

X non. fit

ineffabilis benignitas! Qui coclum terrámque po«

videlicet :

tenti4, fapientid av bonitate fud implet , ad mi-

dis oma

feram & peccatricem animam venire non dedig-

10n inyen

natur. (4) O venerandaSacerdotum poteftas ;

in quorum manus , uti olim in uterum Virginis,

t 5 neQu

! Occup'ïrun

DEI Filius quotidie defcendit. .O grande pro-

. digium , quó

d Chriftus ad nos veniat , & inno-

tenifed

:bominandl

bis maneat ,

dicátque nobis denuo , quod olim

"Lachao.:

:

d m vi

In Domo tu4 oportet me manere,

ioabor,

y

Ü

um P

"

vij. Cal. Junij Dies 26. Maj.

?

OCatum

S. Philippus "INerius.

] héque ab

4-Anto divini amoris zítu füccenfum erat cof

n Irorte

À Philpi Nerij., uranguftiarum , quas natura

07 Vetur

definierat , impatiens, coftam in pe&tore dirupe-

TOU tuu

rit , quó liberiüs refpiraret, Ut vanam gloriam

MC

iriumpharet , vili fzpiuis a&ione contemptum atie

A

" Eos , quibus caftitas curz erat , ex

. «upabatur.

VDe .

fuavi odore , ex

fotore econtra libidinis man«

üpam f

laicus etiamnum , factum

cipia dignofcebar,

v ümü' |

ulum quot diebus frequentabat, Sacris poftea-

Ep

lm NUm,

quam initiatus

fuit , ad Aram litare nunquam intert«

Ibus üeme

Ó

Sdfi adverfa valetudo id facere prohi-

olete

qmifit: qu

beret , DEUM Euc

harifticum € manibus Sacerdo«

l] $ h()mm

iis recepit , Chrifti , amoris fui , amore languens ,

Vtferi |

cíque die mortuus , quà facratiffimum Corporis

Um,&(

Dominici Myfterium Ecclefia feftà celebritate pet

N

orbem univerfum devenératur,

It

[

b

Sahq

— Y

th Í

;.-(a) Auguft. in 4. Pr«é. Deeal,

u-9€31627

65

dinti,

Anguftum eft cor meum , adeóque ar&tatum j

mque p

*« non [it ibi locus Chrifto.

Et quare ? quia

E

videlicez ab alijs jam creaturis occupatum

,

ab

alis 2matoribus preventum elt :

ut proinde

10n d

| potffhs,

non inveniat ibi locum Dominus , in

quo diver-

n Virgnt

tat ; neque habcat , ubi caput fuum recliner,

ande p

Occupárunt fiquidem. cor meum vani ac rei

o

-

um

reni affe£tus , mundi tranfeuntis amor

» & ( quod

abominandum magis )

ipfi jurati hoftes. Domi.

quod gii

ni mei, vitia ac peccata , in

que identidem

prolabor, relabórque.

Scio, optine JESU,

-..-ul

te in vita tua humillimum

fuffe , ex . pauperibus

enitum Parentibus , in vili natum ftabulo

» ac

Maj

É

Ocatum przfepio , tum à diverfor

io exclufum ,

neque habentem deinceps, ubi ca

put reclinares ,

ï]m e

poít mortem etiam al

leno conditum monumen-

t0: Verüm cümPafcha cum Difcipulis cel

ebrans ,

bore n

Corpus tuum fan&tiffinum in cibum no

bis re-

linqueres , elegifti ad hoc coinaculum

grande ,

flratum ,

omnique cultu decenti ex

emyn d

ornatum,

Nempe paupertatem in alijs amas ; at

Ecclefias,

re

idins m

giam fedem tuam , ornatu te dign

O excultas

f (MW

vis , fimülque doces , etiam corda no

Ítra, tem-

(ri POM

p'um tuum, ad te excipiendum dilatare $

Virtus

at i

tibus fternere, omníq

ue condecenti apparatu ex-

gt p

colere.

Sunt equidem deliciz tux , effe cum

filiis homi

u

num; cor illorum petis , in quo di-

verferis :

elinpá

fed quà ratione placeat tibi cor fordi-

um , & creaturis ex tot

O Occupatum , quin vel

I COTPO :

angulus aliquis in eo tibi rel

inquasur? Tu , Domine,

lebrinrcP;r

qui olim flagello

ejecitti tcmpli tu profanato.

l

ICSP

o

66

-A&S9) ( X

f£CS ,

mensásque illorum fubverüfti ; expelle ts

Qánta "

de meo , quidquid difplicet ! oculis

tolere m

tiam de cor

tuis; para in €o habitaculum grande, ac te dig-

membra -

pum ; €jice fallaces hujus fzculi

voluptates ; ex«

omribus !

fermentum , ut tu folus mihi fapias ,

ha dif

pt

1É ga v€tus

Ío

lus mihi dulcefcas , qui es cibus & potus ani«

ul ille

memea.

(a) Bonum aurum eft Sanguis Chri«

. Qu

fü; magno hoc pretio empti fumus: $i fangui-

.K Tolciam

nem tibi, Ó JESU , rependere nequeo , faltem

cor rependam , fed illud integrum , ab omini-

ais (ra

bus crcaturis vacuum s omni I€X'I'Cn'2 fæCC (ïep.um

(Tut om

ratum ; & quia tu folus potes facere mundum

ilinebo ,

de immundo coriceptum femine; tu me emunda ;

t otofe

N S

tu tolle, quidquid in me vitiofum eft; tu

Cor muudum crea in me , DEUS !

lio/CamT)

€0? Ty

U intell

vi. Cal. Junij.

Dies 27. Maji.

mZCU]ata :

$. Joannes Papa.

l t yo

Raditum. me . rationis ufu vincere haud abs

I t, g

" ratione videtur equus ille , S. Joanni Pape

i

agor ) RHE(

à nobili quadarn Matrona commodató datus : hie

TC non c

enim. poft Chrifti Vicarium ; nullum alium deire

ecamsDE

ceps fcfforem

admifit,

Dominum & DEUM meum i.n Core

L

Quouies ego

Ts ïmma

pore meo porto? quotie

s intra me recipio? Et

lm

n

tamen illicó alij

s locum , aures , linguam ,. co£

Am

lts :

ipfum prebeo! Chriftiferi funt Sacerdotes ,

Chr j«

lm memg

ftum jugiter in corporibus fuis circumferentes s

"r

guine potis

Wn

fan&immzï ejus Satue indies pafti , San

Z

)

Corq

quan

[

—

| d

7,4) s. Ambrof.

d &ir

—

»£33 )CCSet-

67

eydit

quànta ergo , & quàm deteftand

à execratio ;

jcr oqi

tollere membra ac carnem Chriiti ,

& facere ea

membra meretricis ! Abí

x t de

it hoc à me , abíit ab

ptauo T

omnibus Sacerdotibus: mil

la deinceps creatura,

nl ls

nula diftorta propen

nulle illecebrz nos

llio animi , occsfio nulla ;

pous 4

feparabunt à charitate Chri-

us d

fi. Qu

idquid ab hac charita:e alienum , animo.

$L fnpr

€ rejiciam ; ad

inftar equi. generofi excutiam ,

quidquid non eft

9 , at

Chriftus ; appetitiones malé or-

ab omn

dinatas frznabo ,

ut non domi

netur mcei impo..

ace depi

Rerum ommnis injuftitia :

folum Dominum mcum

EU

fuftinebo , folum colam ,

ipfi foli fidem fervabo,

Ye emutds

Et profectó fi cogno

vit bos polf:

florem füum ,

[ t

& afinus przfepe Domini füi;

ego folus non ag-

noícamDominum meumi,

cui folt totum me de-

beo? Tuus fum, Domine "

falvum me fac

; Tuus

eft intelle£tus meus ; fac , intell

igam in via ime«

Mj

maculata: tua eft voluntas;

fat proin non mea,

fed tua yol

untas: tua. memoria ;

da , ut memor

fim. tui, & dele£ter in te

: tuus eff omnis , qua

gm P

,

agor, affectus , suum co

j

r meum; fac itaque ,

dats

aliud non cupiam , prater

f

€Ícam , DEUS cordis mei

t€ , Gin te folo qui-

e

| zjlllm i

tuum denique cor-

pus meum ; fit , quafo

. cor meum &

corpus

meum immacwatun, ut non con'und

ar,

'Tuus

um tOtus, qui te roto me redemifti

; Itaque

ynua

alvum me fa

C , totümque tibi vindiz

(

45 Qqui to«.

tum meritó tibi vendicas :

Tu folus pofthac (is

centrum defideriorum. meo

"i

rum , tu objectum u-

nicum cordis mei:

Reliqua omnia vanitas , &c

i

afflictio fpiritüs,

d

Ità tu totun me Qccupabis r

erd«

'.E)—:.

m

68

"3X DCR

| dehif,

eróque ut jumentum apud te ; denique fatis mo-

dinceps

nito illi Apoftoli ( Chriftianos quosvis, & vel ma-

ximé Sacerdotes fpe&tand ) faciam:

r

Ittoibo

Glorificate &* portate DEUM in corpore veftro.

um

'!uam P &

' n tirmore

v. Cal Juni. Dies 28. Maji.

t€ j Ut i

$. Germanus Eþi/colm;.

ent]: (4)

rmano nondum nato mors ab ipía Matre ;

V eprtdi

G

am nato ab avía propinata eft , utrobique

T Quot

GEYE taur

tameninnoxi&. Póntificià poftmodum exornatus

Mitri, ut mortem femper. haberet prafentem ;

Dotetuo

Cltts ex

ad le&tuli fpondam fcripto expreffit hec verba :

"lentem

Quinto Calendas junij, quam videlicet diem ulti-

mam fibi fore calitüs didicerat.

Erga augufïis-

um cor.

Q? tih

ffimum Altaris Myfterium ita afficiebatur , ut plu-

res de nocte horas plerümque coram eodem vi-

ilando infüumeret ; id quó minus aliquando fa-

Y f

cere poffet ; impedita ferz clavis morabatur :

fD r

Dine,

fed ad folum Crucis fignum fores fané&to Prazíuli

mox patucre,

ti demi

As :

-Equidem dignus haud fum ego , cui valvz Ec-

clefix divinitis referentur , imó dignus , cui po-

N N (0

tiüs in faciem occludantur , ob exiguam , quam

6 vf

€ó adfero , animi colle£tionem , modicam de-

lt

votionem , & mortuum pené defiderium , Do-

minum meum inibi invifendi , conveniend que.

ly,

Ef Ecclefia DEI Curia , Sedes & Palatium; €ó qui

debita cum reverentia fübjerit , paícua inveniet :

fecüs audiet * tollatur impius , ne videat gloriam

n, Occi«

DEI; nam beftia , que tetigerit monte:

detur,

| ) j

93)00XCE8R-

69

ftis m

detur.

'Omnino igitur neceffe eft,' ut majori

& v

deinceps attentione ac. devotione intrem in San-

€rriun DEI, & ad facrum Altare accedam.,

Introibo itaque ,. Domine DEUS, in Domum

L

tuam , & adorabo ad Templum fíanftum tuum

in timore tuo.

Introibo ad te , & puré propter

HJ!.

te; ut merear aliquando introire per te ; dicis

enim : (4) per me fiquis introierit , ingredietur ,

fs Mattt,

& egredietur , & pafcua inveniet, — Equidem pa-

Ícor quotidie , Domum tuam fubeundo , non

wrobiqu

exormaur

carne taurorum aut vitulorum , fed puriffimo Cor-

valentn,

pore tuo : fed utinam & ego te viciffim pafcam ;

efuris enim , & vz illis, qui té non paverint e-

ac verii

furientem !/ Paratum cor meum, DEUS , para-

diem i

tum cor meum. Quódfiid tibi non pandam eàs

1 ærguïïï?

qu& tibi debetur , reverentia ; tu illud ipfe a-

[5 UIPB,'

peri manu illà , quà portas zreas contrivifti , ac

eodem Y'

veétes ferreos confregifti.

Rogabat olim Pe-

iuandi

yoraotit

trus, humili: correptus timore : exi à me , Do-

mine , quia-homo peccator ego fum, Ego po-

j Pa

tiis demifÍó oro , ut intres füb tectum meum ,

T

& fanes animam. meam , quia. peccavi tibi , Sc

malum coram te feci,

Si ita ad me intrabis ,

E CUi ? j

€go viciffim digné

AITl , quäï?

Ü

RUH TTURES

Introibo in Domum tuam.

).dicam

gr

D

K

at

iv. Cal. Jumj. Dies 19. Maj.

un;

$, ZIndreas de Chyo.

go , mente Virginis Alma cliens

ua[ aiorw

gDrporc Vir

(E) 3

Q

(

&

(4) jean, 10.

deti

79

-£93» C EC GE2

devotiffimus fuit. Andreas , meritus inde , quum

f remir

fcbri aftuaret, medicam ejufdem Virginis manum

piis anx

expcriri.

Delatus apud Mahumetanos fidei ho-

teret al

fies , quód loca frequentaret, celebrandis Chri-

fnine , r

ftianorum Myfterijs deftinata .. crudeliffimé , &

us f

diu tortus , flagra , uncos. ferreos, pe&tinésque

hn fan

usque .ad offium denudationem invi£to animo tu«

ubi temp

lit , id. unum identidem ingeminans : Maria ad«

Íum DEU

juva me. — Àb hac cotleftl Archiztra integrz quo-

Qo um

ticie 1 edditur incolumitati ,

gladio tandem caput

WTCQuE

viétor fubmifit.

i ferv

Non Ífolüm conceffum mihi eft, loca ea de.

Qulns:

voté obire, ubi facra. fidei Myfteria quotidie pe«

t inhal

roguntur , fed infuper Chriflum ibidem adorare ,

V2 m

non in figura Arcz alicujus typice, tabulas legis,

fuifit?(

virgam frondentem ,. & manna figurativum con«

fmam In.

tinentis , uti in lege veteti fiebat , fed veré &

W er

realiter prafentem fub exilibus panis & vini fpe-

(ïbl Optàs

Cebus , afferente ipía diviná veritate : hoc eft

Corpus meum,

r

(4) Cum igitur ipfe de pane

fs DE

pronuntiaverit : hoc eft Corpus meum ; quis au«

C5 tqy

dcbit deinceps ambigere ? & cüm idem tam af5

Ícveranter dixerit: hic eft Sanguis meus ; quis

KAny

( Yer

unqvam dubitaverit , ut dicat, non effe ejus San«

TY

guinem? Verüm & quàm frigidé id credo ! quàm

DUCIN

cÍciranter DEUM .prafentem adoro ! Adorabat

Vicem t

Dani-| DEUM fuum :cr. de die; & quá ratione?

(9) Feneftris apertis in coenaculo füo contra Je-

hofr [

æCUH p

rufalem , tribus temporibus in die fle£tebat ge-

** adf

nua fua, & adorabat , neque tum à devotione

Oi

ua

d.

1 lætc;

(«) C)*)':ä. catecb. Myflog. 4. (V) Dan. 6,

"ASSOCOCEB-

71

de , qm

fus remittens , quum Rex Perfarum füb peena ca-

Inis manm

pitis fanxiffet , nequis triginra dierum fpatio pe-

s fdei h.

zeret aliquid vel à DEO quocunque , vel ab ho-

andis Cirà

mine , prater ipfum R

egem,

Porro quid fa-

iffime ,

j

£turus fuiffet vir ille defideriorum ,. fi ei licuiffet,

eCtintsst

non tantum ad Jerofolymam fefe convertere ,

antmot

ubi templi everfi rudera tum vifebantur , fed ip-

Matia dl

íum DEUM íüum coràm adorare? Mille profe-

egra Qu

éXó tum vitas expofuiffet , ut tanto DEI favore

lem capi

frueretur quàm fzpiffimé.,

Hanc gratiam füfpi-

ris ferventiffimis anhelabat vates Regius , in-

yau d

quiens: unam petij à Domino , hanc requiram ;

od

ut inhabitem in Domo Domini omnibus diebus

n adority

viur mez : Quid, fi. gratiam hanc confecutus

bus hp

fuiffet ? Certó ipfe teftatus eft, meliorem effe diem

tivum (t«

unam in atrijs Domini , fuper millia. Jam hanc

d ver

ipfam gratiam , quam multi Reges & Prophetze

L vini pe

fibi optaverunt, ncc tamen confecuti fünt., nobis

i

T

immeritis benigné conceffit DEUS : Nosimmola-

j d p

mus DEO quotidie , non, ut populus ille Tudai-

, qui

cus , taurorum velarietum carnes & fanguinem .

em fafi &^

fed Agnum imfnaculatum , qui tollit pecceta mun-

js; Q

di. Veré non cít alia natio tam grandis, quze

e qis Sgn'

habeat Deos appropinquantes fibi , ficut DEUS

do ! i

nofter adeft nobis ! Ab hoc difcamus mutuam illi

Adortt

S'icem reddere,

Ipfe nobiscum , & in templis

j ranot

nofiris commoratur usque ad confummationem

cont J*

fxculi; nos pariter ipfi in templo ftatis tempori-

lebit f

bus adfíimus : Ipfius deliciz funt , effe cum filijs

hominum; nos viciffim

jjo*

in ipfo &t cum ipfo

u

olo lateamur : Ipfe pro peccatis noftris quotidie

r

(E)4

fe

Ó

72

«£S33)(1)(882-

vetentia

fe Patri zterno immolat; nos quoque in manus ip-

ts DET «

fius ac fan&tiffimam voluntatem totos configne-

mus : Ipfe vocem Sacerdotis , utinam numquam

ad rem

indigni , audit , & ad nutum obedit ; nos quo-

Spiritüs

tum [an

que audiamus, quid loquatur in nobis Dominus ,

—

&t ad amuffim obediamus ; advería forti animo

ti0 , int

fuftineamus , abftineamus à fzeculi voluptatibus.

(/) cor

Confecra

Confortetur ego cor noflrum , & fuftineamus

Dominum: ipfe fiquidem eft

ritis fan

vare; f

Adjutor &* Proteilor mofler.

iäl.a' wot

aof

ij. Cal. Juni. Dies 3o. Maji.

terus

$. Felix Papa.

Yeta r

| Ecrevit fan&tus ifte Pontifex , ut Miffz: ad tu-

nifni

fet cal

L 7 mulos Martyrum celebrarentur, Inde vetu-

ftiffimus ille Ecclefie mos , fan£ctorum Martyrum

nj tof

rcliquias Altaribus includendi , quas facer Myfta

tü mai(

fub ipfum mox Sacri initium exofculans devene-

hem ir

í

ratur.

Hagra ;

(4) Quidquid in templis manufactis agitur , to-

(lü£ nor

tum in nobis fpiritali edificatione completur ,

Proinde ficut ad

inquit magnus Augufünus,

-

lts d

templi , & vel maximé Altaris confecrationem

-

Qgü :

non fufficit fola benedictio , verüum infüuper re-

TU

quiritur facri Olei delibutio , oratio multiplex, &

m Qn.

przcipué facrarum Reliquiarum intra ipfum Alta-

pl

re collocatio ; ita in Sacerdote. non fufficit ex-

Ut

terna rituum prafcriprorum obfervatio in facro

inr,

Minifterio ; fed infuper neceffaria eft interna re-

0 n

veren

— nl

(a) Serm, 252. de tempore.

Kr

-&S9) OC -

73

verentia , attentio ac devotio , Majeftati prafen-

hasl

cohügne-

tis DEI exhibenda. Praterea fupponimur devota

momquam

ad rem tantam praparatio , atque oratio juxta

Spiritüs fan&ti unctionem ; item , locó Reliquia-

: DO5 QU

Domit,

rum fanétorum Martyrum , perfe£ta mortifica-

Si enim

yrti anm

tio , integráque abnegatio fui ipfius,

(4) cor noftrum a'tare eft ,' oportet illud DEO

hxpraribu&

funeami

confecrare ; fi membra noftra templum funt Spi-

ritüs fan&ti , oportet illa pura & immaculata fer-

vare; fi corpora noftra vafa funt Dei , oportet

illa poffidere in fan&ificatione & honore : Si ex

al

difpofitione divina mali quidpiam aut adverfi in-

ay.

teriüs exteriüsque ingruat; oportet illud cum

vera in manus Dcei confignatione , absque ulla a-

Wif ad t

nimi renitentia fufcipere , imó amplexari: opor-

tet calicem ,. quem Chriftus. nobis pralibavit ,

Tdevtte

y Martynm

imó totum haufit, generofé ori admovere. . Non

frac Mf

efít major fervus Domino fuo : hic, poft Sangui-

neum in agonia fudorem , vincula, alapas, fputa ,

ys d

flagra, fpinas , clavos, crucem , mortem , eám-

at

que non panofam minus, quàm ignominiofam ,

amore noftrí pertulit, neque tanien ea omnia ip-

o

À

fius charitati fufficiebant. ,. p'ura: adhuc fitiebet

.

" [Kllï :

cratio

& ego ad quamvis vel leviffimam adverfitatem,

pfüpt "*

ad quodvis verbulum , nec fummam cutem per-

ftringens , mox impatienter querar ? Quid non

dziplc)(s ]

1

fim

paffi füunt. fan&&i Martyres ? Cerrà tyrannis refti-

|

futädf l

terunt usque ad fanguinem ; fe&ti fünt , diftenti

funt, gaudentes interim , quód digni haberentur ,

jo l

pro nomine JE(ü contumcliam pati.

Ego veró

at P

.

(Riy

in

"

v

st

P

(2) | Greg.

NY

74

«t93) COCSe$-

in pugnà illicó deficio , palmam defpero, arma

[

Sponl

! frecicbu

abjicio , arená excedo ! JEfu Euchariftice , cibus

robuftorum , conforta me in quotidianis meis

impend

confli£tibus; robora contra daemonem , contra

profe&

ratus n

mundum , & eius illecebras obarma; pracipué

affifte mihi mecum ipfo depugnanti ; fcio enim ,

tur meo

quoniam tu (4) fedas favientem m embrorum no-

titati jt

ftrorum ngfilTl , Corroboras pietatem , omnes-

me h;l

que animi perturbationes extinguis.

Igitur illu-

dem i n

ftra , pijffime JEfu , faciem tuam füper fervum

ijdem ol

tuum , &

tudre m

WÍo v

Salvum m fac in mifericordia tua.

dii, a

Pnd; gbal. Junij;. Dies 31. Majt.

( Klpp

Q m

s. Petronilla Pirgo.

QUntum -

llia fuit Virgo hzc divi Petri , Apoftolorum

Wntum t

Principis ; non fecundüm carnem ( quod mul-

Tu, nd

ti opinantur ) fed fpirituali adoptione.

Huic va-

ER

Wentem ;

rios corpotis la

nguores ad animz fofpiratem ex-

Cürdjg me

&

oravit àDeo fan

s Apoftolus ; pro quibus ipfa

( mlþti

—

gratias cum Jobo egit, donec tandem à fancto

Y us

Parente in fidei affertionem fuiffet perfanata. In-

mrere, |

de fanitatem alijs etiam ipfa miraculo reddidit,

D

Conjugium opulentiffimum eousque refpuit , dum

ïltaüs 39;&

precibus intenta , poft fumptamfacram Euchari-

CC

ftiam . expiráffet.

Ti

Felix fané obitus fan£tz iftius Virginis , qu£

lhgs0

^Sponfo fuo , inter calidiffimas preces immortua

PFOinde :

fuit,

Utj

ïïüfelaz

Sponl—

(

; 403 rl

OC

?0j

'Q, afifà

'Sponfe decore Virginum , JEfu Chrifte, fub

?e , Cbl

fpecicbus panis delitefcens , cur horam mortis

lanis tmes

impendents mihi effe vis occultam ?. Non alia

profe&ó de caufa, quàm ut ad eam femper pa-

», CO

ratusfim , non lampade folüm convenientis fta-

prade

tui meo caáftitatis , fed oleo etiam interne cha-

'iO €nimi

ritatis jugiter inftru&tus, Fateor , optimeDeus,

otum mo

me ha&tenus cum virginibus fatuis tenuiffe qui-

. Oimnes

dem in manu lampadem fidei; at neglexiffe cum

;itm; Jl

ijsdem oleum charitatis , ac proinde meritum ,

: feryum

audire cum ipfis terrificum illud: claufa eft janua ;

nefcio vos.

Quis igitur dabit mihi pauxillum

olei , adeo neceffarij ?^ Ad te , bone JEfu , ac-

—0á

cedo füpplex; nam oleum effufum nomen tuum:

aj

tu mihi largire de oleo meritorum tuorum ,

quantum ipfe nófti effe neceffariam , ut ad ad-.

ventum tuum Eucharifticum digné me comparem:

yofilonut

| .odmü?

Tu, lux vera, illuminans omnem hominem ve-

-Bucve

nientem in hunc mundum , accende lampadem

d

Cordis mei , ut ardeat amore tui ; & ad ccele-

jtatem

Á

fles nuptias abituro przluceat; ut anima mea ,

qmbus |

1 à

fn

velut una de numero prudentüm, digné tibi oc-

currere , thalamümque tuüm füaviffimum |fübire

i, P

mereatur, Da eifidei augmentum ; oleum cha-

) [eadl l

lt v n

ritais affunde; infere fpei elychnium ; ut digna

efficiatur , cui , non ut fatuis virginibus velut di-

, o*

ftri£tus Judex , fed ficut. prudentibus velut ama-

Humlliter

1005 !

qnät

bilis Sponfus , aliquando . occurras.

proinde rogo , miferere mei fecundüm magnam

j

mifericordiam tuam; & fecundüm multitudinem

miferationum tuarum dele iniquitates meas , ut

$p

ita

DEM.

76

« 089

£

ita digné coram te compaream: Tu, lumen de

| u

&

lumine , illumina oculos meos , ut non obdor-

&ditcia

miam in morte , fed potiüs femper vigilem; ut

tics &

in

lumine tuo videam lumen zternum,; quod

t praf

vigilantibus promittis , omnesque ad vigilantiam

SanQhus

excitas , inquiens :

homini

Lauroyi

þVigilate . quia ne[citis diem , neque boram.

Cs x

Cal. Junij.

Dies 1. ejufdem,

Vütine,

$. Stmeon cMonachus.

—

poraier

Olimdinis amantiffimus Simeen , animum jugi

—

Qu magJ

S

$ qu

! oratione pafcebat , corpus veró jejunis ma-

cerabat.

-

Gdbhra

Multis daemonum appetitus in(idijs; in

l: 4

piratas quoque incidit , enecandus ab ijs cum a«

n tig Ty

lijs comitibus, nifi € puppi in. mare defiliens, con-

TC.indCCCI

tra illorum tela ab Angelo prote&tus fuiffet , at-

(fà non

que undis quoque ereptus.

Lucem phantafli-

Cptutu:

cam, à demone conclavi immiffam , nequidem

s m

oculis dignari voluit ,. dicens: mortuo mihi o«

rietur fel.

Spiritu divino impellente complura

W præp

- lii

fan&ta loca peregrinus obivit , ea cumprimis ;

It apis

quz Servator nofler veftigijs geftisque fuis olim

WE«

facraverat.

: äkï ämt[

Invifam & ego hodie loca fanCta , non qvi-

dem peregré abeundo , fed TemplaDei obeun-

inttüc&q

Qd

do , atque adorando in loco , ubi ftetérunt pe-

Qoqye

des ejus, imó ubi diu no&ctüque füb facris fpe-

DOnlye

ciebus abfconditus requiefcit,

(4) Currunt mul-

'YOfiO

ti ad diverfa loca pro vviütandis Reliquijs San&to-

runms

'Dlünt :

(4) Delmit. Chrifli l. 4. c. 1.

V1

u7

-9 )C* )C8es-

lumen d

fum , & mirantur auditis geítis ipforum ; ampla

n obdor-

. &dificia templorum infpiciunt ; & ofculantur fe-

clem; t

ricis & auro involutafacra offa ipforum ; & ecce

i, qu

tu prafens es híc apud me inAltari, Deus meus,

'igilantiam

Sanétus Sanctorum , in manibus meis, Creator

hominum , &Domipus Angelorum, — Bene itaque

M.

Laurentius "uflinianus: (4) cujus vel ferreum pe-

—

€tus aut adamantina mens non liquefcat pre de-

m

votione , cuüm Deum fibi , & feDeo fenferit cor-

poraliter unitum ? Sed heu (ingemifcere cogor

cum magno Afceta) quàm pufillum eft, quod a-

m qU

g0; quam breve expleo tempus , cüm me ad

junig T^

celebrandum difpono , raró totus colle&tus , ra-

müdl'sa n

riffimé ab omni diftraCtione purgatus ; equidem

ij m

in tuz Deitatis prafcntia nulla deberet occurre-

ifiens, CU*

re indecens cogitatio , nulla occupare creatura;

fufft, 2*

quia non Ángelum, fed Angelorum Dominum fu-

,pan

hantaltl

Ícepturus fum hofpitio : quare igitur. non magis

ncqmdtm

ad tuam inardefco przíentiam ? cur non ma

j m*

me przparo folicitud ne ad tua fan&ta fumenda:

gori

pfä

Invifibilis mundi ConditorDeus , quàm mirabi-

yynprin

liter agis nobiscum ? quàm füaviter & gratiofe

c fus a

cum EleCtis tuis difponis , quibus temetipfum in

Sacramento fumendum proponis ? Hoc omnem

, non qü'

intelle&um füperat ; hoc fpecialiter devotorum

corda trahit , & accendit affeCctum, | Fideles tui

yj ob

etétut? j

quoque , qui vitam fuam ad emendationem di-

fcris i

fponunt , ex hoc digniffimo Sacramento omriem

n

devotionis gratiam , & virtutum incrementa petr

cipiunt : In hoc Sacramento confertur. fpiritualis

U'js SZH *

guts

gra-

Q) De Difc. Mon, c. 19.

78

"9) Cb

gratia, & reparaiur in anima virtus amiffa, &

ficitris,

per peccatum deformata redit pulcritudo,

'Tàanta

| Inemori

! Bumna f

eft aliquando hac gratia , ur. cx plenitudine col-

latz devotionis non tantüm mens , fed & debile

Xä fldc [

corpus vires fibi prarftitas fentiat ampliores ; quia

quomod

vide'icet

theus; f

Cliffmo.

Tu præfenþs es , SanQus Sanctorum.

p

bitanr,

iv, lNon. ]unij.

Dies 2. cjuídem.

3 Dd quy

: L tbe

$. Érafmus Epifco?us & Martyr.

! Dl

T vicemServatori, in cruce pro nobis mor«

as ven

j

L

tuo rependeret S. Eraífmus , inaudita pro illo

p Dec

hm

fupplicia pertulit ; fuftibus ac . plumbatis primó

contufus; tum pice , reliná, fulphure , plumbo

mc; DO,

ä

liquefacto , cerà; o'eo ferventi perfufus , illafus

tneuento

Íemper. perfüittit, ab Angelo deia carceri ac vin-

lsfiero.

culis exemptus.,

Sub hzc denuo varié excru-

) DGmi

ciatus, tunicáque areá candente indutus , tan-

COniUn&'l |

dem vocante Deo calos Vic&tor fubivit.

SanCti Martyres tradiderunt corpora fua prop-

[

ter Deum ad. fupplicia; ideóque Coronas perpe-

l$ Dne

tuas recipere meruerunt, Porro quoties fancto-

RURT

rum Martyrum recolimus memoriam , toties in

t Qtuc

animum revocamus Domini paffionem ; hunc e-

.ümmüï Q

nim imitati fünt illi in morte fua , adimplentes

fim Ny :

. Ubi

€a, quz fibi deerant, paffionum Chrifti.

4) j

veró praeclarius recolitur memoria facratiffimz

nOI*um a

iftius paffionis, quàm in auguftiffimo illo Euchari-

nl ,

ftiz Convivio ? de quo ipfe Dominus pracipit :

| "m

memoriam :

|

hac quorics;unquc Íeceritis , in mei

facietis.

):mg,

E on369/6: 2

72

mf t

facieris, ^ ccedendo igitur ad facrum Altaretuum,

