-infuper eundetriiquotidie das in-refe&tionem , in

^pignus fütura :gloriz ,

in-cibum ac nutrimentum

& Qu

?-Ecte,

* ánimarum.,

: Quid igitur retribuam tibi

TUn jf

Pater calefiis ; tantum tibi

do , dono , o*ero ,

Ecmus'

- duantum tü: dedifti mihi ; tu mihi dedifti Filium

lm

-tuum , uniqué omnes ejus virtutes ac merita s

Wi

-eundem tibi reddo , & viciffim offero, munus

i l

'wtique , tibi acceptiffimum.

Quódfi praterea

CTIts D

aliud quid requiris à me, ecce meipfumn tibi do ,

- dono , óffero , ut facias, ftatuásque de me, quo

O

mez , u

Omnibus .

tlbl ph,cfle—;rïitï ; in manibus tuis fortes

lutum

Tif

ln

oUX EE

159

s offro ;

luium in t

m dv

nanu figuli: finge me , ut lubuerit , vel

, Voluntt

in vas contumeliz , velin vas honoris; czcnim

itere D

Mir abiliter afiü)anis z Daþ!ine.

nuraeraos

j cainm

ermiffo,

vij. Idus: iulij.. Di'cs 9. ejufdem.

$. Theobaldus 4bbas.

ibi gt

js facrat

T Ncruentum |facrificium. omnibus anteponendum

n coti

X cffe docét hodie S. Theobaldus Abbas: hic

) quantä

enim , cüm fzculo adhuc militaret ,. & cum aliis

etua , r

paris nobilitatis viris ad ludos cqucüres*',perge.

ret, in templum ex itinere divertit , ibique fa.

p n« Om"

cor huit

cro interfuit ,. quamvis tempus ludorum inftaret,

Sacro finito dum ad certamen properat, amicos

otits CO"!?'

quosdam obvios habuit, gratulantes , quód de-

US , quæ n

victis zmulis omnium plaufüm , ac fimul victo-

« o

riz premium ipfe tuliffet: unde facilé intellexit ,

(rarm; ^

Angelum uitelarem , füis te£um armis ac vefti-

Crrone: n

bus, Trojam pro fe lufiffe, amulósque füperás.

Ífe. Quare DEO , tam fibi propitio , impoftes

nuffjmemüm

g Ett

rum militare decrevit , divi Benedicti inftitutums

fecutus.

)0709

cFO J

,ifi F

[

.. Diftam hinc ego , chum quötidianum alijs

.omnibus przponere, — Optimé fcilicetà Jove prin--

40 m

«ipium fumitur ; nec eífe quidquam debet , in-

li

fcrius DEO, ; Quód fi interea aliquid agendum

m

occurrat , DEO id committam, cui cura eft de

j m qüo

omnibus ,. quíque diferté monet in Evangelio s

smeæ,

Quarite primim Regnum DEI ; & haec omnia

f

adjicicnmvr/-vvqþis.

Et ubx Regnum DEI tutidg

Qquss

66

-&359 )C EOC 88

qu&tam , quàm in facro Altari; dum tefte Chry-

In D

foftomo (4) quousque in hac vita fümss , dt ter^

tjorum c

ra nobis coluin. fit , hoc myfterium facic ; per

u

quod Regnum DEI in terras translatum:cernimus ,

dum trkunphans Ecclefia per ilud unitur mili-

V ]

tanti, Felix Capharnaum ,; de qua urbe fcribit

Matth&us : (P) & tu ; Capliarnaum , nunquid us-

que in ccclum exaltaberis? rationem dat Hiero-

Norta

lin d

nymus : diutiüs enim ibidem commoratus eft

1 DEQ

Chriftus, Dominus & Salvator nofter. A Chrifti

i dcfun&(;

ergo hofpitio Capharnaum usque in caelwm ex-

grtfmás

altatur,

At nánne animx Sacerdotum Chrifli

[

pem f

thofpitium fünt , ac coclum in terra? fed optan-

'dum effet , ne de pluribus eorum dici poffet ,

dt, ne (

a fummm

quod de urbe Capharnao fubditur ibidem: verum-

Quia e-

anuamun

tamen usque ad infernum deícendes.

nim Capharnaum Chrifti adventum non cogno-

QD prc

!

vit, dignitstem fuam non intellexit, vifitationem

lm a.

dem Vl&l

m1

Domini repulit ; ideo inftar Luciferi 6 coclo usque

in infernum preceps ijt.

Va mifero mihi , dum

fet d

'usque in coelum exaltatus , fimilis Aluffimo , fimi-

Doccbun

Ofüam '

]is Chrifto , fummo Sacerdoti , ob gradum , cha-

racterem. & dignitatem Sacerdotij , toties hofpi-

Rn orie

tium Chrifti effectus , ob morum pravitatem , ac

A dl

'm?km l

vitz perverfitatem defcendam ufqué in infernum,

Cq

Non itafiet , Domine ; non enim miortuí lauda-

YU

burit te ;; neque omnes , qui defcendunt in'in-

am.A

fernum. " raqué hon imoriar , fed vivam: toto

N

"corde , & prz alijjs omnibus quzram Regnum

MU

xta illud :

Jne

) pe]

DEI; ut .ita fiam Regnum DEI , ju

Reg-

: (4) Hom 26.in I;Cor; (b) Cäþ.i L*

l

s'"l

m

»ESS) C DCORS-

161

Resg

fieCinge

[e)

num DEI intra vos eft; dum videlicet Re

gem

codlorum corde circumfero.,

y

$, tf«

àdt ; Wt

z

Cui cur4. eff de omnibus,

Cetnimis,

altur mll«

và Idus Julij. | 'chs IO. cjuidcm;

Lbe feibi

$. ldul!hu: Epi/c. drey. .

ifquid t

lat Hieto«

Revirenfis Ecclefie Praeful Idulphus. (4) nul-

Oratus.

lum diem pertranfit , quo non Omnipo-

tenti DEO facram Hoftiam pro falute mundi:,

À Chrilt

ln x

& defunctórum requie obtulit,

Obtulit & hodie

grauffumas DEO Hoftias fancta Felicitas; dum

um Chif

ieptem füios in tormentis generosé cohortata

fed opat

jci polt

€ít, ne penfarent praíentia lupplicia ; fed. quae

in futurum gaudia cetlum fponderet; hácque vià

m vetut

Januarium fuftibus mactatum , Felicem ac Philip-

Qui t

pum przcipitio collifos , Silvanum & Alexandrum,

o (

dficaconet

Vitalem ac Martialem gladio czíos ,. velut toti-

dem viétimas., .eó pramifit , brevíque . & 'ipía

calo us

mihia mï'

fecuta eft , eodem fupplicij genere confumpta.

Docebunt me fan&ti; non tantüm facram DEO

fímo , II*

Hoftiam quotidie offerre ; verum ctiam deyotio-

;duma ( 3'-

nem illorum fe&tari,

Irà David inquit : holocau-

ories o*

fta medullata offeram tibi , nec contentus erat

j *

n 'Ih emum

fimplici oblatione , - fed medullatam fibi propo-

nebat , omni fcilicer. poffibili devotione inítru-

n J*

m m l

Cam. ^ Ad rem Petrus Cellenfis : (/) Carnem pro

carne repone, pro fíancta fanCtificatam ,. caítain

nM

m

pro caíia ac. virginea; Sanguinem item pro ían«

j

i^

guine , pcilgm pro p

ele; id eft, i

i ]

,

xpi tationem

k

feems

(L)

pa-

/

t M

: («) $&r. bodie. Lb ) De patus. €« X.

[

ees

sss

562

"3X OCERR:

t genemi

jp::gltichti-aeþ & manfuetudinis Agni immaculati, JE

v(

!t teretip

fu CHrilti.

,

äi;*ibüo ego Domino pro om-

SHOBU

Jam veró quid r

tüs, mifl u

nibus, quz, tribuit mihi? Ipfe me ex nihilo core

V tmum ti

didit , fecítque ad fe : an vivo ad ejus nutum &

D d€diföq

voluntatem ? Ipfe pretiofiffimo fuo Sanguine re-

t reün

demit: an gratum me pro tanto beneficio exhi-

UIDAD,

bco? donis ac talentis quàm plurimis , quà ma-

Ó

(iorls t

turalibus ,' qui fupernaturalibus. me: cumulavit :

tntoin g

an utot ijídem ad.iplius honorem & gloriam ?

PT

Calum: propter me ipfe: produxit t an terrz il-

—

lud prapono ?. animam contulit. iminortalem. 2

an przé corpore ipfam curo?

a

Y ldu

am :

admirabilis

: Doivine., Dominus nofter ; qu

eft imifericordia tua in univerfa terra ; Veré mie

Ü R]

fericordia tua fuperexaltat judicium , pracipué in

S

Cium AHïC

me maximo peccatore. ; Dudum ruifler corlum

f f

nifi pietas tua illud füftentaret ; terra in niblum

W mz'gh

recidilfet , nifi bonitas tua 'eam .confervaffet; g«

merem ego à multo.tempore in inferno in €rio«

U

df

ri , nifi clementia tua juftitiam cohibuiffet. .Pró«

VU fpecie

pterea confitebor tibi , & laudem dicam Nomi

TR a

ni tuo , dum omnipotentiam tuam parcendo maxie

Bs

d€teri

mé ,- & miferando oítendiss certé quácunque m&

D

verto ,& quidquid afpitio , mifericordia tua u-

n d

bique in oculos incurtit ; illa finy fuo. me. eXcie

æl) quaks

:

Pit $ vaV(f'tque; illa me nutrit , confervat, eufto

1 totis

dit , ac reficit ; illa .docet ignorantem, tendene

þeïlum fe d

rem ad patriam dirigit ; in profperis reframat »

m ]

ne. extollar , ne concidam, animat in adverfis.

"o

M Boj

Itaque mife: icuoïdh? meini m &ternum cant

m

-«$3) C XEet-

163

aolati, ]

$ generationem & gencrationem.laudes ejus.

Tu temetipfum in cibum. & potum mihi appo-

njs; tu vis cenare mecum ; nec aliud viciffim

o pto 0l«

- mibilo C0

petis, nifi ut cor meum vicifim in. cibum fapi-

diffimum tibi apponam,

En totum illud tibi di-

L

€o, dedicóque , & in abyffum immenfz bonita-

;anguine [

tis tuz refundo omnia bona , qux ex eadem in

veficio &

animam , ac corpus meum profluxerunt à primo

ij, qu $

creationis mez inftanti , queque mihl ac' toti

amulart

wniverfo in aternum conferre paratus es, qui

& goriam

q um

eslisiienin

.Das vmnibfu aj'lgev-zter,þ 4 non improperas.'

minordtn:

v. Idus Julij.. . Dies d e"jufdct:ü.f.

ii admüfül'ï

$, £12u1 ?u[m Á l:ujm nom.

"

VUImmá Reverentid erga facrum Mif facrifi-

; ræ(;lpuc n

ciutmn affciebatur fanétus hic Pohtifex ;^ inde'

llifref [(ïm:)

graves ftatuit pznas in Sacetdotes / incurios ,

quorum negligentii aliquid de fanctiffiimo Chrifti

xfewäm P

xruore fuper Altare , aut^ linteamina füillfet.

ferno I

- Quódfi zanta. exigatur. attentio |.in tractandis

bf P

facris: fpeciebus , neque. ferat. impuné ;:qui vel

dicam

üinimam earum partem negligit; quantó magis

stendo I

putaus deteriorà mereri fupplicia , qui Filium

gücaq*

DEI conculcaverit , . & Sanguinem Teftàmenti

otdla t

pollutum duxerit; Heu me gradu tam fubli-

)9

n U

&ni, qualis eft Sácerdotium , prorfus: indignum ,

gl

ervab

Qui toties. neglexi Dominicum . Sànguinem , &

((

pretium redemptionis mez conculcavi , Deüm-

I ff rænäh

que meum poft rergum projeci , dum negorijs

In

lii

Quantá olim confufione ex-

Eerrems Pg&h-abui "

yn m

9 pr O^

(2

-&22 )( ( G8

164

quód me corflituetit dus

Vr igi

probrabit mihi DEUS ,

ia m

c«m populi fui , qui fideles perducerer in viama

tüngls, qt

falutis ; & ad patriam celeftem conduceret z

iata Dayi

qui hafitantibus confilio ,' aberrantibus auxilio

m diledt:

effet ; qui regerct in profperis , ne efferrentur ,

in adverfis folaretur , ne enimis eonciderent ?

tusminimé

Eft enim , inquit Orator Aureus , (4) inter om*

tuvam adhn

rcs divinas gratias maxima facerdotalis dignitas »

us m

i in À

fiquis cam immaculaté cuftodit : ego dixiz Dij

& mnotuts

eflis, ait de Sacerdotibuis ipíe DEUS ; ob pote-

t n |

ftatem videlicet in Corpus Chrifti , tum verum ,

tum myfticum, — (/) Si autemSacerdos à ftatu fuo

- fam fue

DT

& fine deéficit , ex optimo fir corruptio peffima ,

Ws Vp

neque ulla eft in mundo tam crudelis befiia ,

quàm. malus Sacerdos. Quodíi fanguis Abel jufta

Cncicanr

clamavit ad celum de terra, vindictam poftulans s

5 Uaf

quid effiiet Sanguis Chrifti, meliüs utique lo

Slnguis (j]

quentis, quam Abel ?

:

x

Pijffime JESU , unde hoc mihi, quód me

, vp'c'ct'.;.

W. M

catorem omnium gravifimum , dignum aftimae

j

veris pretio infinito , dum , ut fervum redimee

Ualbcr;

res, teipfum tradidifti ?. O felix Ade peceatum s

(

C

quod talem ac tantum meruit habere Redempto-

Ti uf

rem ; 6 feliciffima Chriftianorum natio, que Deos

MUb

ia fibi appropinquantes habet, ut ipflam Deuns

hgrtln.

fuom in cibum & potum fumat! Tibi laus, ho

3htea fatr.

nór, & gratiarum aétio in Ízcula fempiterna

4"9

NUller

"ag

cementifme DEUS.

Säïvc

0f n

(

Il

(«) H?in. 1s. in Evang. — (b) EtJeb. in Ep.

d

»

D«maf, de morte 5. Hieroti.

-&$3) 0C Se-

16$

fs —— Salve igitur Sanguis Chrifti pretiofiffime , qui

ret n vt

animam meam Sponfo codlefti longà ar&tiüs ad-

olim anima Jonathz fuerit agglu-

condut

ftringis . quàm

rbus a

tinata Davidi.

Chriftus fiquidem dedit animam

füam dile£ctam in mortem pro me , quod Jona-

efferrmt.

oncidut:

thas minimé praftitit Davidi, Lnó eam ipfam a-

!) intet t

gümam adhuc quotidie pro me tradit; dum ma-

mübus imels , quamvis indignis , quotidie Patri

is a'('gnitasf

zeterno in Ara fefe immolat; & qui , refurgens

0 dixi:

4 0b pol

€x mortuis , jam non moritur , adhuc myftice

potitur in. hoc Myfterio.

Nam quoties ei ho-

t vent

lov

ftiam fuz paffionis offerimus , toties nobis , ad

abíolutionem noftram , paffionem illius repara-

gtio pf

snus, Vz autem fceleftis , qui Sanguinem ipfins

yidis i

us Abc i

€onculcant , & judicium fibi manducant! veniet

dies , quando fummo cum rigore,

4m poml 1

s u

H&mgui:' ejus. exquiretur,

—

iv. Idus ]z.i-lïj'.——.—D-ï&s 12. ejufdem.

d mäp'*"

$. Joannes Gualbertus Zbbas.

um ii

vum r

| Ualberto , facram JEdem fuübeunti , Chrifti ,

2 pcccawm.

ex Cruce pendentis, imago' caput inflcxit.

Hic ad exfcindendam labem Simoniacam , quem-

]

d

0s

qu^

dam fnorum Religioforum ,. ardentem . clibanum

g

rpfum D

ingreffum , illafum precibus fuis fervarit , quum

h

antea facratiffuno Chrifti corpore eundem mu-

fepi

nijffet.

Homicidg , à fanguine cognato etiam-

num calenti , in Chrifti gratiam ignovit.

Non in fculpta imagine' ad me fefe inclinat

L

(gd ipfe mihi ofc

ulum pacis offert ,

: Chri&qs j

Amodó

"TE

»

166

-£33 )CCSet-

modó cum vero affe&u ac amore ad ipfum ac«

FC pouor

wdos) qu

cedere velim.

Equidem imago Crucifixi Íchema

l

aerdos ?

mihi exhibet . verz charitatis : nam manus ex-

tendit , ut me excipiat & completatur; caput

adMagifn'i

pomplsqu

inclinat , ut' oranti annuat ; pectus apertum ex-

dauflro ef

hibet , ut cor doner.

Hzc tamen ftgna tantüm

funt.

Reipfà eodlos inclinat, ut ad me in Aram

OTENUA

Qem & off

defcendat ; Corpus füum in cibum dat , ut me re-

ficiat ; Sanguinem in potum, ut me refrigeret ;

tn proced

ts t

hic calix , hoc vinum latificat cor hominis; ca«

tun nvefi

licem hunc falutis preclarum accipiam , & no-

men Domini invocabo.

i qui

(«) Non capit cof ,

qt m me

lingua deficit , humanus fopitur fenfus , ad inve-

findis?

ftigandum tanti Myfterjj fenfum , tanti Sacramere

ti arcanzm : quantus ardor , quanr vehemens

pult n g

t mea i

amor , quàm cáfti. guftantur amplexus; (/) De

F nde te.

Salvatore ergo operemur falutem ; falutem i

crucc , in qua eft falus , vita , & refurrectio no-

I exaftyo.

fira ; falutemn in Akari , in quó eft cibus, rele-

Ug r

DT

&io, virtus noflra , & viaucum : In cruce o-

peremur falutem , per quam redemit nos ; in

Dildone m

Altari operemyr falutem , im quo falvavit nos; in

l Cuggc

x—

eruce , per quam ad calum duxit nos; im Altari,

in quo pignus cocleftis gloriz dedit nobis.

Mi

. (c) Fruflra appellamur Chriftiant , inquit D. Leo

ld

Papa,..fi imitatores non fumus Chrifti; qui ideo

Üb Tr

Íe dixit.effe viam , ut converfatio Magiftri for-

Y

Tabat

wa effet difcipuli ; & illam humilitatem . eligeret

t Porro quis

APOHOlon

Lfcrygs » quam., ,fe.cu'tvus eft Dominus, .

n

" jre,

PïioEpifco]

9 szFLgärf '-ïu]?m ïl; -'.2':,.&5&4 M

ana/f e.19.. (P).

Bern. (evm. de Circunci(f. — (6€) Serm. S. de Nativ.

167

-&38 C0 DC E

Ea

d

M

d iplm s

kre potiori :enetur. effe Chriftianus , quämAS

cerdos? quis magis effe difcipulus Chrifti , quàm

citst fdem:

] Qmns «

Sacerdos ? Cordi id habuit S. Gualbertus ; qui

aur; at

ad Magiftri divini exemplum veniam hofti dedit,.

apermn

pompisque mundi abdicatis . I*mmilem1 vitam in.

clauftro eft profífus.

$

finà REO

O TESU clement

iffi

une, qui smari pofuifti ve-

H me in At

€tem & oftia , & dixifti : hucusque venies , &

a, od

non procedes ampliüs, & hic confringes tumen-.

v reftpet

tes flu&tus tuos ; cur ipfe, Ó JEfu, mare gratia-'

hominis;

yum invefligabile , intra terminos te non cohi- '

'ïzm ; & n

bes? quare exündas per hoc Sacraméntum, te-.

1 ca?'u UE

que in me , altiffünam miferiarum voraginem et-

1615 , dm

fundis ? tu , mare immenfum , folo amoris im- *

nti Sacam

pulfu in uterum Virginis exundáfti , ut pro fa'n-

g veuu

te mea in crüce difflueres.

Eja, Dile&te mi,"

XUS ; (!') ^

effunde te in me ; nam defiderio & armiore tui

« frhidt !

ita exaftuo , ut omnes oceani aqua non effent

m

fuffecturz reftringuende (iti mez ; tu folus mihi

fufficis ; tu in Altari es. cibus meus ac' potus , in-

: p

paffione medicus, in cruce mcdiöifrllaï;;iämöq

:mi[ nOS ;l;

n Cruce Salus & Redemptio,

LA DSEDN

[Væ X IIOS !

à

$

iij. Idusjulij; ^ Dies 13. e)ufdem us

i

$.. naclerus . Papa. « JMartyr.

mqmt p

|

ift; qU'

Ub Tfajano Principe Naviculam Peuj guber-:

& J nabat'Anac!

S

Magil? l

étus' , :qui'fepulchrum ^ ejufdem:

n *

Jot

Apoftolorum Principis: egr«gi& 'exornavit, Stáz'

forto f

aut inter 'alia ;* ut Clerici facris Ordinibus à pro«'

;utt

; ütque ii Miffa-pera&ta .

prio AEpi»fcopo" initiarentur

L

4

hl

A2v

!] N

168

-3)0(S 8

dtes, &

Ordinatione kfacram Communionem univerfi recie

Perent.

lantó tmaj

Olim populus ille Hebrzus biduanam & tri-

tominem,

duanam fanCtificationem przmittebat facrificio ,

2 per orl

veftesque lavabat, ut eó purior ad divina ac-

Cratias t

cederet,' (4) Difce exinde ,. Sacerdos, lavaré

W5 upere

veflimenta tua , ut mundus facrificium ,. non tau-

Ntt E Son

rorum aut hircorum , fed pretiofiffimi Corporis

Tl rj

& Sanguinis Domini offeras.

Si enim populus

At dictn:

ille absque veftimentorum ablutione. prohibeba-

15 & oner:

rur accedere ad hoftias legales immolandas; tu

W hac

illotus mente & corpore audeas divina tr

g&arc

fs. D

Myfteria , & pro alijs füpplicare ?

Vürltns &

-(E) Doléndum valde , & miferandum fuper

& x

te '1

ditate '& negligentia noftra ,. quód non majo-

Creatorcm

;

rr'affeCtione trahimur ad Chriftum fufeipiendum ,

Ctré M

in quo tota fpes falvandorum confiftit , & me-

Mdgn

ritum ; ipfe enim eft fanctificatio noftra , & Re-

.um

demptio ; ipfe confolatio Viatorum , & San&to-

rum aterna fruitio ;; hoc Sacramentum coclum lz-

tidie ]

tficat , & mundum confervat univerfum.

É

Heu czcitas & duritia cordis humani , tam

Tetni [

ineffabile donum non magis attendere , & ex

JV[

Wivent

quotidiano ufu ad inadvertentiam diffluere ; fi

Es W dn

enim hoc altiffimum Sacramentum in uno tantüm

Utate. N

confervaretur loco ,. & ab uno tantüm confecra-

retur Sacerdote in mundo ; quanto, putas , defi-

j

C)IS, CW

MORT

derio ad illum locum , & ad. talem DEI Sacer«

]

dotem homines afficerentur , ut. divina Mvfteria

Fi"æ fo

unt S acer-

percipgrcnt.

Nunc,autem.!m,ulri fa&ti fi

Titicum c

dotes ,

W 1d th

(Qe). Ambr. L. 1. offic c. s;o. | Kemp. L

-9 $9-

l69

iverftret

dotes , & in. mulris locis offertur. Chriftus , ut

tantó major appareat gratia & dilectio DEI ad

um & v

hominem , quantó latius eftfacra communio dif-

facrifto,

fufa per orbem.

divini 2

Gratias tibi, bone JESU,

| Pattor ætcme' » qui

, lat

nos pauperes & exulcs,digpatus,cs pfetiofo COf

, honti

pore & Senguine tuo reficere, & ad hzc myfte-

| Corpoti

ria percipienda etiam proprij oris alloquio invi-

tare, dicens: venite ad me omnes , qui labora-

m pop li

prohïbcba-

tis, & onerati eftis ; & ego reficiam vos,

Su-

olantas; t

per hac bonitate tua, & magna mifericordia

ina ttadt

confifus, Domine , accedo zger ad Salvatorem,

efuriens & fitiens ad fontem vite , egenus ad

ndm t

Regem coli, ferecus ad Dominum , creatura ad

d non m

Creatorem , defolatus ad pium confolatorem ;

fcipimdtm

certé híc latet.

jj, & m

Mægnfum nyjleriftm , & admirabile Saeramentum-

H

umb

Rra ; &RC*

(

pridie Idus. Jl(ll;l.i.

Dies. 14. ejusdem.

n CCBIHIH læ"

4. Bonaventura E.D. Ey. Card.

Mu

lumani ,

fafi

X 7'Irgini Deiparz in paucis addi&tus fan£tus Bo-

W naventura , author pulfüfs., quo füb ^noctem

[lcfh Ka

&re campano monemur Mariam cum Angelo fa-

M]uctc ;' |

lutare,

Cüm ex ipfo quareret DoCtor Anaceli-

cus, ex quibusnam libris tantum haufiffet fcien-

g contt

tix , quantum in illo fufpiciebat; Crucitixum ex-

uta5: d

j x

hibuit Bonaventüra , verum utique purioris. do-

Grine /fontem.

Supremum rité decedentium

f M,VW

Viaticum cüm fumere haud poffet, morbi ratio-

Á

ne id prohibente , faltem pe&tori illud admove-

dgfff j

(L) 5

E

p

E a

170.

"3X DCR

ri inftantiffimé rogavit ; unde fa&tum , ut. in cor

Tu, ]

|

tend diy

ipfum ,. non fine ingenti prodigio ; Pignus divi-

num .penetraret,

vanitss,

Cecinerat olim Hymnographus Regius: os

choritas,

meum aperui , & attraxi fpiritum, — Cor fuum a-

€Ot Inetl

erut Doétor Seraphicus , ingenti exardefcens.

f (

defiderio , Dominum foum ante obitum fufci-

tne i tl

jendi

,

- unde & attraxit illum. — Certé f1,

Apo-

tücrum fa

ftolo tefte , (4) verbum DEI pertingit usque ad

i,

divifionem fpiritüs & anime , compagum quo-

tolátur,

que, & medullrum; quis miretur , Verbum Pa-

»Q

tris , Filium Virginis , fpiritum & animam divi-

Iquit $

fiffe, compages quoque & medullas, atque ipf

hm pec

pracordia folviffe ac penetráffe ?

wet illur

. Reverà quisquis devoté , ac. cum fru&tu Cor-

at ;

pus Chrifti fumit, eandem fpiritüs & anima: divi-

tonum

fionem fentit ac experitur, — Anima fiquidem oc-

ritus àu-

Pilfm

cupatur circa ea ; quz mundi funt ; fpi

0. Qu

Quisquis

tem fpiritualibus & füpernis intendit.

ayl.um h

igitur non mandücat carnem Filij hominis , nec

f pj

bibit ejus Sahguinem ; non habebit: vitam Chrifü

quum f

in fe,'fed'vitam mundi hujus; qui autem man-

aftod,

ducat hanc-Carnem , & bibit iftum Sanguinem ,

f üntem

habet vitam zternam , & refufcitabitur in. novie-

funo . die.

Qui non manducat Carnem Filij Dei

Ws (

remanet homo animalis ,. qui non percipit €a;

j

qu& DEI fanr.;. qui autem. devoté & cum fructu

manducat panem,hunc divinum , wnus fi fpiri-

tus cum DEO. -

Àto

j

T0f

'Iu J

(4) Hebr. 4.

('f) l

—

-RSCTXCSER-

171

W. In o

'Tu j JESU benigniffime , virtute tua omnipo«

Mp Qi«

tenti divide in. me animam à fpiritu, ut abfcedat

vahitss, accedat veritas; ut tua me transformet

choritas, totümque divinum efliciat.

Aperiatur

cgius: 0

r fom 2«

eor meum, recipiat Chriftum, ,& unum cum illo

xardelcas

fiat.

(4) Recollige me, pie- JESU , recollige

um ff

me in tuis vifceribus , & inebria me vulnerum

.:H, Apo"

tuorum facratiffuno: cruore.: cüm enim quotidie

: usque

abimur, quo

2

molátur.

tidie ;hx'iftus pro nobis*myüicä im-

$

m quo-

febun P

(b) Quotiescun

qhe effunditur Sanguis Chrifti4

iam d*

inquit Seraphicus Bonaventura, toties in remiffio-

, aqui

nem peccatorum effunditur ; debeo proinde fem-

per illum fumere;, ut femper peccata mihi dimit-

f Co[-

tantur ; qui femper pecco , femper debeo pecca-

torum adhibere medicinam.

mimæ di!'l-

jguideme

Pijffime JESU, cordi tuo intimé me commen-

(oirius 3*

do , qui cor tuum pro me aperiri voluifti , ut

En viciffim cor meum

— Quof

afy'um mihi panderes.

n

yninis

w

tibi pando ; tu eó tunc precipué fubingredere.,

vit4ff C n

quum facrum Viaticum fum recepturus : tunc me

aurem m2

cuftodi , t&nc robora ; & animam 6 corpore

gpoyne

exeuntem , in cor tuum recipe; es enin :

g 0*

DEUS Cordis me-i ; ö' pars mea vin etermm,

n U.

m fiij D*

[C?.ï

percipi

Idibus ]ïlh; ; Dies 15. qjufdcm.

j

fnti

,

$. Henricus Imperator.

u i p

Aro. admodum. exemplo virginitarem matri-

X monio junxit S. Henricus ; quem nulla unquam

"

Ti«

regni

——

(4) Ang. folil 0ql.

J

172

- 193 )C 10682

|

regni negotia , nullus rei cujuspiam refpe&tus

'"l Mdorant /

impediére à Templorum frequentatione ; adeo ut

RCl'antur,

urbem aliquam ingreffus, non antea diverteret

! Mom;

ad regiun ,. quàm Ecclefiam invififlet : meruit

tutque 1

proinde, ut in zde fancti Michaélis Archangeli in

gtur Par;

Monte Gargano concentus . audiret Angelicos ,

V^ Qu

& Romz in Bafilica fan&tz Marie Majoris fpecta-

quo? |

ret Chriftum , Pontificalibus indutum , facra My-

Id

fteria peragere ; ubi Symphoniarchi caleftes

M m

L

[

primó decantárunt notum illud Miffe initium

ation

Sufcepimus , DEUS , mifericordiam tuam in me-

tegil ;

dio templi tui.

Sub finem Evangeli] cüm mini-

nis eci

Ó

Quf (

fter Angelicus librum Chrifto, ac dein. fan&tiffima

.

ejus Matri exhibuiffet ofculandum

3

hac manda-

Hanc

vit Angelo, librum eumdem etiam Henrico Ca-

fari ad ofculum porrigere , utpote cujus ( ut ipfa

Tind

ajebat ) virginitas magnopere fibi placeret. Sa-

æma Ifb:'(

cro abfoluto Angelus idem Henrici , velut alte-

&. gk)rioü

rius Jacobi , femur teti

it; ex quo Imperator

l^ N

[*

j

3

u

dicavit.

deinceps , quoad vixit,

| Cïalifi]mæ

Me pigrum , cui non obftant imperij nego-

| "Ionem

tia, fed tepor animi, & negligentia , quó mi-

L

nüs DEO me in Ecclefijs frequenter fiftam , in

EOE

quibus mifericordiam ipíis toties fufcepi ; ac

N vv

proin laudes diving ejus bonitati meritó decan-

"t

zare. deberem ,. dum toties DEO per . poeniten-

ho

'

FiS g[ï(

tiam reconcilior , & facratiffimo ejus Corpore in-

hä]

Ut

dies pafcor ; dum paffionis Dominice memoriam

zoties recolo , & in quavis neceffitate tutunf ha-

c:, Qii

beo 2

Inm , imó Regiam Sedem , in qua furn-

ma r€

j

d

gunt ac

Mj

et M:fjefhs, quam inpumeri cin

ado—

-«99 t OCC

173

tepeths

adorant Angeli, fanctique Indigetes demiff? ve-

: adeout

nerantur. . Hic prafens adeft beatiffima coelorum

diverteret

Regina; híc Sanctorum corpora quiefcunt, eo-

: mnenit

rumque memoria in benedictione eft,

Cur i.

2

hangcli n

o

itur Paradifum hunc terreftrem non fzpius in-

vifo ? Cur Domum & Ecclefiam DEI non fre.

ngclicos ,

is [pedte

quento ? Híc Hoftia illa digniffima quotidie im-

ficra Mv

molatur , quam tu , Pater aterne , de coelo in

cecleftes

rerram mififti ; quam in monte Golgothzo pra

jnium. :

expiatione peccatorum noftrorum clementer fu-

m m me

Ícepifti; quam denique voluifti füb exilibus po-

cüm mir-

nis fpeciebus usque ad confumationem fzculi no-

bifícum commorari,

fndlifin:

yc Iav

Hanc ipfam , Pater fupreme , fufcipe eo amos

enrico (

re ac gaudio, quo Filium tuum , de Regione

mundi hujus ad Regnum tuum coclefle reverten-

i5 (urii

ee,

tem , tibique omnem fru&tum Hurnanitatis fuz ,

& gloriofa carnis fuz vulnera offerenrem füfcepis

vehr al

fü.

dmperat

Non recedent ab oculis tuis plagz illz fa.

cratiffimz ; ut. memineris, quantam ab eo fatiss

aCtionem pro peccatis noftris receperis; inde

;perii N

) qllö mn!-

miferere. mei fecundüm magnam mifericordiam

tuam; miferere omnium pecratarum , ac fide-

- [fium , ?

afceps *

lium- vivorum & defunttotzum 5 da. nobis omni-

us veniam. commiíforum 4 & . inftilla cordibus

jo

[ oenitCR'

noftris affe£tum ad fíacras edes tuas ,. ad loca

habitationis tuz ; ut eligamus

magis , ibi abjecti

atl

eífe , quàm habitare in taberna

al

is peCcatoruma

mcmoriam

Éta

] nltlll

"l

T

Replebimur $n bonis Domiis tua.

c,'ngunt 1

400*

Xvij. Cah

174

"UC

eOb

ide ofier

tanitatis

xvij. Cal, Augufti. Dies r6. Julj.

o Verbur

tio. beatiffima F'irginis Marie

titus; t

* r»Catinmemom

de ?Mente Carimelo.

Vt eundar

O MR

47 Uotquot niemoriam Virginis Deipara agimus

X 7 hodie, gaudeamus, & Ipfam laudemus cum

b m )

FihS ; qua' in fignum peculiris tutcla ac.pro-

:

K mapis

ate'beato Simoni An*glico

Tteqt n

teGionis facrüt Scapul

-

porrexir , patroCinium

fu. potentiffimum om-

falm,

Íacrum hünc caitum le-

& conlta

ilibus ijs pollicita? qui in

-

eces , abftinentiáms

niütüs ,

gitimé fofcepti ; modicas pr

que exiguam obfervaturi ,

cáftéque pro ftatüs

ïc&a E

Tetnitag ,

fui conditione vi&turi effent ;' eosdem é flammis

(apm f

þiacularibus . qug'mptimüm liberari ; pi&. credi-

:

$

tüf. -

fnlgng i

^MARIA , Mater p

ulcre dile&tionis -, ;

f:

äd&æ

gl'üïi;l(()qllc

iþci 'àc mifericor

diægä

]tffimus meritorum Liba-

Waf q

ffimz virginitatis lilium effloruit ;

nus, in quo puri

'de excelfo folio gloriz

tuz in profundis-

bur,

refpice

:

"U.

fimam

miferiarum mearum abyflum. — Tu hortus

N

Htj Doy

in quo flofculus

TWaring i

conchfüs virginalis. pudicitia ,

humilitatis. tu2 ;

ille divinus afcendit de

radice

Ws

Q R

fumo florem hunc: de-

lii

en indigniffimus ego pr&

Wi tne

in facra communiqne

i Mïl(w

cerpere, dum Filium tuum

y

fumo.

lY mü

Tu terra omniu

ferciliffima , ex qua prodijt

dore fuz Divinitatis

(s

fructus ille nobiliffimus , o

Illoe

& colore Humanitatis, unà cum varijs gratiarumi

T25 Qmm

ac virtutum folijs .. codlum & terram implens :

ahgno |

meani $

hicfructus ventris tui dlætiflcat animaám

Rn v

inde

-£33 0C £8-

L

i

m

g;æ

inde offero tibi, Pater aterne , Sanguinem Hu-

wnanitatis , Verbo unite ; eundem tibi offero ,

jl

Ó Verbum aternum; offero illum tibi, fan&té Spi-

Marit

zitus; teque demi(fe rogo , MariaVirgo fan£tiffima,

ut eundem Sacrofan&tz Triadi exhibeas.

E agiüxva

O MARIA pulcritudinis miraculum , tu fpecio-

ermus cum

Ía formà pra fiiabus hominum ; te amare fem-

? acpre

per magis magisque defideto , ut à te füfripi

merear in fervum , adoptari in filium , affümi in

j Anglito

Qu Olfl«

Íponlum , eligi in caftum , fidelem , dévotum ,

4

CUX I*

ac conftantem tui amatorem. Gratulor tibi a-

nimitis, quód ab aterno oórdinata fis, & de-

finertn

f0 fhfu!

jeCta ad tantam. dignitatem ,' quanta eft DEI Ma-

ternitas , ad tantam gratiam ac gloriam ;* ut

mmagna fit in Hietufalem poteftas tua: efto mihi

pfö che ,

benigna; & fac , ut oculis Filij tui placeam ,

llG

(ate

gratiamque apüd tundem per te inyeniam , quz

o Lb

invenifhi gratiam. apud DEUM. — Ave MARIA ,

gratià plena , Dominus tecum ,

g eflort

fan&tiffima Virgo

, ol

& Mater, Maria codi Regina ,. porta paradit ,

Ti hotto

mundi Domina ; ora pro tne mifero peccatore ,

maximé in hora mortis mez ; rege me , cali

I pots

jrans t

&errzQue Regina ; dirige me, ftella maris, &

ilumina me , ut procellofum mundi iflius ocea-

n hunC

num .tranfiens, non pauar naufragium ; ut flu-

€tus non me abíoxbeant , neque urgeat füper

me. puteus. os fuum,

EÍfto mihi in. turbwlento.

4 rO(W

]

ifthoc mari cynofura; prafer lumen , & tene-

bras omnes difcute ; fiquidem. mundus totus in

j

ofati

gt

maligno pofitus eft , & undique nos impugnat ;

f j

i

g

damon ventes tentationum , paílionümque flu«

d

us

»93)( DC 8T

176

Qus excitat; caro libidinis aftum ciet; cosmoe

'ï itio, sd e

a

hili jam favore ,

laudibus , honoribus blandien-

ttiS, & ne

livore , detractio-

do nos exto

llunt; jar invidia ,

ts fempa

ima nos deprimunt; divitijs

Qtabat.., [

nibus ac injurijs ad

ac delicijs mollefcit

&t diffolvitur animus, dum

fiens abff

falfum ac

Mcim. n

interim , q

uidquid mundus propinat ,

vanum €

, & quod delectat, momentaneum.

Matti fre

/

Itaque , Ó Domina ;

/illumina oculos meos ; ne

Qu5 quiri

"

Quim or;

videa

m vanitatem 4 nec unquam obdormiam in

»

. illuftrà. -mentem , ne confentiam ; efto

tibet ib

morte.

dux vitz meaz ; u

t tandem per te portum falu-

At jn dq

t oudos

tis attingam. Amen! fiquidem tu es

tlque od

.-Mater diving. gætiæ, Mater mifericordie,

3

[ d

Venennfrr

xvj. Cal.d.A;igufH. Dies 17. Julij.

'ïo mift'f'i('o;

. Hlexius. Conf.

UEDT

jRimá nuptiarum.

nocte Sponfam ac parentes

. mmmm (

Romá abijt Edellam ; ubi

relinquens Alexius;

Q

)

it , qu

oad à Virgine Deipaia

Bw

inter mendicos delitu

*

; j vt

proderetur. Inde re

verfus in Lirbem , in &dibus

.

) 65!10 l

3

ubi Pa«

paterni

S angulum fub fcalis exoravit

IU Gof

rentibus & Sponfz pl

ané ignotus, tOtos Íeptetm-«

.

4 famulorum ludibria exee

iqua

l,l

decim annos inter vari

füis cognitus ex Íche-

be

WUm mne

oit, füb mortem denique

mï mætew

diafmate, cui genusac totam

vitz feriem inícrip-

TU w

Rn

ferat , &inter uberr

imas parentum lacrymas cum

D

li

) Qtuïq

honorifico tumulo con-

Urbis totius admiriatione

Dl cam

ditus.

Duüm Edeffz moraretur , indignum fe ju-

1

Yteur

Iam

dicabat , qui facram. edem lu

biret: (4) unde in

W0 dl(

atrio ,

hs

Mi

E

Qc) Sur. bodie..

L

: ï--ä-äæ(n(äæ»ä

i77f '

xi Codmo-

atrio ; ad exemplum publicani illius, à longé ftan-

s Dandits

tis , & nec oculos ad. coclum levare prafumen-

, detdio

us, femper fefe continebat: hinc etiam , quoties

nc; diiij

Orabat., faciem in manus . demittebat , ne alió

jmus , du

rhens'abftraheretur, — Hác ratione annos feptem-

, fallunt

decim , transegit in veftibulo Ecclefie , Virgini

nentancit

Matri facr2; à qua tandem etiam proditus eft ,

meos ,

quis quantüsque effet.

jormiam )

. Quàm grata fir DEO humilitas , typum nobis

xiam ; eh

exhiber publicanus ille, " qui pre Pharifzo jufti-

;ouum a

ficatus in domsm fuam defcendit.. Hunc mihi

ob oculos ponam , quoties contrito corde , hu-

Mdigo

wülique geftu pe&us tundendo dixero: DEUS

/

clementiffime , propitius efto mihi peccatori, Per

humilem ejusmodi peceatorum confeffionem fpe-

ro mifericordiam DEI ; && per humilem accefz

füm ad facrum Altare gratiam Domini me ob

a p W,

tenturum confido ; nempe ibi mundor , híc pa-

Eaeam ;

1cor ; ibi veterem hominem exuo, híc jnduo no-

roint Deipäïä

yam ; ibi vitia depono ,. hic virtutibus exornor s.

ibi defino inimicus eífe Chrifti , hie incipio ami-

)

€us ejus efle; ut veró utrumque magis ac magis

oos K

confequar , femper etiam magis me humiliabo ,

fdia &*

indignum me aftimans , qui confpectum DEI fu-

jus & ^

beam; prsterea oculos

claudam , ut absque. ulla

n

ariem p

animi evagatione orans., DEO liberiis vacare

$b

pollim ; oc

acrym

ulos demittàm , indignus , qui caclum

t

o

ïufpïciam :

San&torümque in Eccleíia imagines ;

b

percutiam pectus meum , & cum Seraphico Fran-

u

e

cifco dicam ; quis fum ego, Domine, & quis es

Ql

a[[lo !

numerum arenz Imaris ;

tuf ego ;pccggvi fuper

)

á

Emi

ml2

Y

178

-»æmmgeg»z«-

quim regni

$t multplicatá funt peccata mea ; & nom fmg

