Jerunt fan&i ; hinc de Apoftolis fcribitur : ibant

in. Comi [

ptes à confpe&tu Concilij , quoniam digni

gaudc

z

Retmn, QUäH

habiti

fünt, pro nomine JESU contumeliam pati.

Qdtre : ta

Et qua non füftinet

E

ipfe Dei Filius amore noftri ?

híc blasphematur , 1

bi maledicitur ; alibi indigné

U. Quidem

tra&tatur , aut omnino facrilegé fumitur: vix non

ffljus "

omnis caro corrupit viam fuami ; homicidium ,

l, Hipa

& furtum , & adulterium inundaverunt ; & fan-

no'

U ptdib

uis fanguinem tetigit.

O pelagus immenfum

fxihxl Thoran

divinz tolerantig , talia videntis ,

& non cadlli-

antis! Veré , Domine , diffimulas peccata homi-

It It T'

pum propter panitentiam ; & quanta in me hacte-

[ lmuS Y

l*

nus non diffimulafti, &t adhuc diffimulas , dum

BEUTES

potentiam tuam parcendo maximó & miferando

a

manifeftas ? Confiteor adyersüm me iniquiratem

Vi5 ref

mcam , ut tu , Domine , remittas impictatem

peccati mei,

Dimitte mihi , Deus, dimitte pec-

Qu f

eata

VOCet

*

-449)( P E2

315

V evolrn

€ata mea propter nomen fanctum tuum ; falya a-

um £

nimam meam , pretiofo tuo Sanguine redemp-

tam ; ecce comimitto me totum mifericordiz tuz ,

nodo q0r.

configno me manibustuis; age mecum pro bo-

mpe (qx

mitatetua, non pro mea malitia , qui

bené m

Salyas (perantes in te , Domine,

4 M h

imon lenlt,

iv. Cal. O&obris. Dies z 8. Septembris.

vincendis;

jus ipfi t

$. AP'encesleus Rex c* Martyr.

hb f

Umm fuit devotionis erga tremenda Altaris

pplicig o

S

Myfteria fanCtusW'enceslaus, ratus, nihil dig-

vit.

nitati regiz. decedere, fi (( quod frequenter fole-

urias p

bat ) ad eademipfe minifter feryiret, Ratisbonz

pinur ; at

in comiüjs maluit Cafaris incurrere indignatio-

yiam d!

nem , quàm ante facrum abfolutum templo ex-

ndjam p

cedere : tardius attamen in confeffum Principam

veniens , humaniffimé ab Imperatore , ringenti-

bus quidem adverfaris , eft exceptus, utpote

jb dj*

"D

10f

cujus latus utrumque Angeli , pediffequi fané no-

omicid:lum !

biles, ftipabant,

Tempore hyberno templa

p

noCtu pedibus nudis obibat , nives aut olaciem

s lmmen(üm

nihl moratus : querentem de frigore famulum

: nont

juffit fuis pedem veftigijs figere ; qui inde totus

cCata fon

incalut. Triticum juxtà ac vinum ipfe Rex fan-

nmchä (

Ciffimus collegit , & ut facro ferviret , füis mani-

Af

bus apparavit,

as

milera

: & fan&to hoc, ac Zelofo Rege difcam , quos-

vis refpeCtus humanos deponere ; ut nihil fit,

jni

g

quod facrificij tempore me diftrahat, nihil!, quod

j

j

K

avocet ; quando tremendum hoc Myfterium

e

tracto,

—

316

e&33)(t ( 6e2

tracto,

Tunc Deus in medio mei non commo«

finto Nid

hic enm f

vebitur; praterea diligam decorem domós Dei ,

& lorum habitationis ejus;

ut gloriam Domini in

corplicibu

vivifico hoc Sacramento fpeculan"lo , in eandem

fnentifttmu

dem nos

imaginem transformer: anima enim, tefte mage

nno Gr egorio . in femetipfa authori

r

fui incon-

verba tite

vertibilem fpeciem , dum refpicit , affumit.

n

Veni

&i lod

ergo , JEfu piiffime , & inSacramentali tui fruitio-

itzte UT

ne pone oculos ruos füper oculos meos , manus

Amen. lt

tuas fuper manus meas,.os tuum fhper os meum ,

4 eos den

cor tuum frper cor meum , ut accipiam Spiritura

iAne tu

fanCum tuum; quía.

Dotentiam

Tu folus altiffms (uper omnem terram,

tine DET]

LIILI

W admmn

u]

Cal. O&obns

D'ies 29. Septembris.

fine pet )

xv!lchaekm

Dedicatio [anthi Micbaelis Arcbangeli

Acrofanctum Altaris Myfterium tanta eft digni-

ïllm, Iteu

it ifdem d

S

tatis, tantzque excellentiz , ut natura Ange-

lum dto

lica illud demlretm , divinàmque in eo deprzdi-

cer potentiam , divinitatem, fub Euchariftico ve-

M![emord

lo latentem . adoret, ac deveneretur humanita-

P dCl Cal

tem.

Proinde nihil Ancehczs fpiritibus gratius

acceptiusque eft ,

quàm d:vmxHiml facrificij; ad

ipnforum honnrem fafta oblatio ; prout. hodierná

An-

r ;

die experta eft diva Gertrudis; cuiMichaél,

d An,

egelorum Princeps ac Ductor . quód eius honom

Q nl

facram fynaxin deftinfrit, fmum viciffium patro-

Cinimm potentiüs demceps addixit,

&&m l"fh)u

QU ii

Mirabilis DEUS in fan&tis Angclis fuis ,. quos

f

a

fibi adfcifcit miniftros potentiz fuæ

qvram m

e

- fan&to

N f

,

$317

EC

5

nomm , fan&to Michatle Archangelo pracipuó oftendit:

omis i, '

hic enim fcuto fuüo inexpugnhabili Luciferum cum

Domrin

complicibus codo dejecit , fuimen illud vehe«

jn eanden

fnentifüium in eos torquens : quis , vt Deus*

tefte mp.

ldem nos agimus , quoties facra ia ad Aram

verba rité pronuntiamus : per Ipium, & cumlIpío ,

fui incon-|

nt, Vel

& in Ipfo eft übi DEO , Patri Omnipoteni , in

ul fruitio«

unitate Spiritüs fané£ti , omnis honor & gloria,

x Inants -

Amen.

Íta acier contrà demones inftauramus;

Qs meum ,

ita eos denuoad inferos pracipitamus.

m $p

lanc tuam , quàm in fanctis Angelis oftendifb ;

potentiam , debito mentis affe&tu adoro, Do-

mÍune DEUS , rogans pro tuà pietate , disneris

]

per àdminillratorios hofce fpiritus ,. & vel ma-

—

ximé per Archiftrategum eorumdem , fánctum

embu.

Michaélem , me liberare à poteftatibus tenebra-

4ngeli,

ium , meque tueri contra fípiritualia nequitiz ;

? di digai- 1

üt ijfdem devictis, cum univerfis cocleftium fpi-

&

tura Ange"

fituum choris

y deprate

Mifericordias. tuas in. etertuim decanteth,

axitico Y

-hunanite

Pridie Cal. Odtobris, Dies 30. Scptcmbrïs.

oU gfatins-

r 4

$, Fheronymus Conf. E. D.

; hoditr

[ Egerat avidius Ciceronem Hieronymus ; mox

! ab Angcelo flagris caftigatus eft, — Foedis co-

odl *

qus hont

girationibus impetitus , ad JESU Chrifti, in cru-

cem fuffixi, pedes fe abjecit,

Supremum judia

lm p

ij diem ita exhorruit ; ut , five ederet, (ive bibe.

fï,]iSa qll?s

ret , five legeret, feu aliud quid faceret , femper

bll em &

, gun P

aud;re fibi videretur. tubam illam . terri

lünao

Qrþbi..v

1

318

-95 ) (X e2-

orbi intonahtem: furgite mortui , venite ad ju«

! Briquo at

dicium.

Caterüm dclitiz ejus erant , delitefce-

Qul tamdin

re in fpecuBethlehemitica; mihi utique innuens ,

long& Yin

ut ego etiam me abdam in Domum Pahis , in qua

trtm , om

Chriftus non minüs veré prafens eft , quàm o«

pracpie d

lim füerit infpecu illa , non. quidem amplius fa-

C pro nob

fcijs adftri£tus , fed candidis fpeciebus involutus;

to concilif

non vagiens amplius , ut infans, fedut DEUS be-

at avift

neficus gratias coeleftes difpenfans ; ibi velut im-

titdm ader

potens, Matris ubera petebat; hic omni acceptá

Mtcutientes

potefiate ,. apud Patrem agit Advocatum ; ibi

Wüeye, ]

fripore tremens , ab animalibus fovetur ; híc ,

lm pa

ceu ignis confumens , incendit ad fe accedentes;

Og ) Eu l

ibi fugit Herodis tyrannidem ; híc meníam ap-

um efer

parat adverfüs tribulantes nos ; ibi magorum

(vodi N

donaris, hic devotorum laudibus &c canticis

i j odor

honoratur; ibi cum fimplicibus paftorculis fer«

mocinatur ; híc cum juflis & fan&tis converfa-

"m vp

ræks diïuvio

tur.

Beati itaque, qui habitant in. domo tua ,

Domine ; in fzcula fzculorum laudabunt te.

oO

m graipf

ter fancta Domus Panis , poftésque beati ! veré

U DEL. n

Ts if

non eft híc aliud ,. nifi Domus DEI , & porta

j

coli,

In Bethlehem itaque , feu domo panis

1

at Iringy

cumHieronymo delitefcam ; híc habitabo , quo-

niam elegi eam omnibus diebus vitz mez,

t DEO T

O JESU , trahe me poft te,. in fuaviffimum

g M

odorem unguentorum tuorum ; ineffabiliter e

nim fragrat odor tuz Dcitatis , & veftimentum

Cf

tu humanitatis.

Tu fafeiculus myrrhe , odo-

rem admirabilem fparfifti in mundo, quo vix

natus & 6 propinquo paftores, &c Magos € lons

gin-n

A835C OCEb

319

ite d

ginquo attraxifii.

Felices Maria & Jofephus ,

deitis

qui ramdiu refe&ti fuerunt hác fragrantiá ccelefti ,

jnmuens ,

longé vincente omnia aromata , omne balí.

i, inqi

mum , omnes hortorum flores.

Verüm tunc

qumn o

pracipué divinum fpirifti odorem , cüm in cru-

npliis f«

ce pro nobis hoftia fa&tus, mundum Patri zter-

involntu;

no conciliafti ; tunc exaltatus , omnia odore hoc

DEUS bt«

ad te traxifti ; certé plerique eorum , quiad fpec-

veht ime

taculum aderant , vilis ; qua fiebant , prodigijs ,

i accot

percutientes pectora revertebantur , te utique

atum ; 1

trahente.

Ita etiam latronem ad te traxifti ,

ur ; ,

eidémque paradifum addixifti. — Traxifti denique

ccedentes;

omnes , ad quos palfionis ac crucis tuz fru&tus

yenm 4*

unquam effet perventurus,

tnagot

Quódfi Noé&mi holocauftum , tam acceptum

k a

Íparferit odorem , ut eo placatus Dominus , ar-

yalis f

cum faum poneret in nubibus , ceu fignum ter-

convelii

e

rz , dilavio impofterum haud difperdendae

»

ymo Wh

quàm gratiofüs , fuavis ac ineffabilis fuerir odor

ntte *

Fiij DEI, in cruce totum fe offerentis ? certé

at tT

Hoftia ifthec etiamnum odore fuo coelum lati-

; & pOfFZ

ficat , mundum reconciliat , bonis & donis in-

omo p

finitis nos cumulat ; nt & nos fimus bonus o-

;abO j qu()'

dor DEO , per vitz integritatem , proximo ve«s

rÓ per probitatis exempla , juxta illud Pauli:

jbliter "

Chriffi ketus. odor fimns,

:&imCHtllm

äæaOOd

Ó yk

g & lo

Calett«

| gin-

325

itiqus Darto

becoco o poeOoeoe

t prece , Vi

'

Calendis Octobris. Dies 1. ejufdem.

vando Jfo

i

Santla €Maria de Fatforia.

u5, us

l trunida

Loriofiffima codlorum Regina ; hoftibus quis

G

tmpyte fs.

busvis terribilis ; ut. caltrorum acies Ordia

nata , hodie immanem Turcarum cláffem , des

portb, i qu

t iennt

vidit, diffipavitque; cum €o ipfo tempore fide«

W atomat

les apem illius per devotàm facri Rofarij precas

o QUation

tionem toto orbe implorarent : inde meritó. dia

Qta eft fancta Maria de Victoria.

"NÀ Virg

Si confiftant adverfum me caftra ; non timea

X hs

DT

bit-cor meum ; fi exurgat adverfüm mé pras

lium , in te; Domina , fperabo, quz pulchra es ;

At confcif

rl

ut lunà , eleéta , ut. fol; terribilis ; ut. caftrorum

acies ordinata.

g

N rl ;

7* Qs m

-.Vireo beauffimà 4 & omni

laude dignifma

(

[

;

) lDttbra

Mater Salvatoris noftri JESU Chtifüi ; quz mags

nalia Trinitas fanCtiffima in te eft operata ? cus

"t v

"bt .

jus potentiam quodammodo exhaufifle videris;

Potuit enim DEUS ( ex communi Patrum & Do»

*l deft

A»DUS en n

Q

&orum fefu) creare-colum excelfius , potuif

condere terram ; iftà 4 quam incolimus , fpátio«

J

"It

fiorem; fed non potuit creare Matrem , te €xs

f

celfiorem; id quod. innuit Paranymphus coeleftis ;

if

quando te faluravit grati plenam; ut videlicet

mflk QRQR &

nulla defit. Omnia ip te magna, Ó beatá Virgoj

T""blln i

fecit enim tibi magna , qui potens eft: hec ims

Inde legi*

menía magnitudinis tuz menfura.

timé concludimus , màgnam quoque effe tuari

( ) W p,

apud DEUM potentiam, & validum pra fandlis

2

M

nf

telis

"

TU N

äää)(vïö(iäw-

32*

reliquis Patrocinium ; nam , que DEUS imperio ,

tu prece , Virgo potes.

Mec minor efít tuà in

2

yldem.

uvando promptitudo ; fapientibus & infipierti-

l,

:

us , juftis & peccatoribus te debitricem profite-

oftibis q

ris; tu unica fpes es defperantium , tu magnum

empyrei fidus , (4) noftra falutis Anchora , imó

acieg üri

portus, in quo humanitatis hoflilia prote&tio.

affem ; ?f'

nem inveniunt, & auxilium ; (9) veré balfa.

mpore f

j

iati prt

J

mum aromatizans, dans fuavitatem — odoris ,

pro curatione vulnerum immedicabilium ; (c)

p m o

D

MARIA Virgo , virga mifericordim , fem.

er florens ,. femper vipgilans ,. & pro no-

j o tume

b

m m r

is plena oculis; (d) per quam tota iniquitatis

noftire confciffa eft fyngrapha; (e) finis irz Dei ,

? pu]c hat

diverforium peccatorum , referatoriüm porta-

u caftri

rum ccli ; (f) que peccatores non abhorres ,

fine quibus nunquam fores ,

tanto digna Filio s

le djgnilï&ü

(g) fubumbra alarum tuarum , Dei parens cle-

m W

mentiffima, refugium quarunt peccátores , iblque

) emaf Q'."

Lj

umï'c Vidfff?.

recipiunt poenitentiz fuffragium -

$

. (b) fiquidem

non deeft Marie

poteftás , quia Mater Omnipo-

;rrum& "

Jj ; 90

tentis eft ; nec impetrandi induftria » Qu cft

Mater fapienti ; bec voluntas , quia Mater. mi«

i 0*

fericordiz elt,

Adelto & mihi , Ó Mater beniga

nifma , in füprema illà & decretorià pugna $

us Cæ[dh !

tunc oftende , quód fis

yr yidof

peatà Vg^

Terribilis , ut. zafhrorum acies oydinata,

: hi

dibiiDans

s

(X)

. vi.Non,

DEU T

dit

t

(( $, Parei (P) Alb, M. .. (b) Hier, de

"h

(d) Conflantinop. — (&) Befil, M, Q2 &piph,

)

n n

t

Bonay, Qä) 4lan,

322

ET00 ——

Go o 29 CA5 6 of as a cAo ? o^2 ? ho as CAo Db 10 n

Me lst

g verbo at

(ite ab ij .

vi.Non.O&obris. Dies z. ejufdem. .

tocul efe d

33. Blonda FAdua.

H

thum Corpus

Ummá veneratione afficiebatur. erga fa&fätis;

fentüm piera

(imam Euchariftiam B. Blonda , ex ordine Ser-

Waj Tu,

vorum Virginis Deiparz ; qu& in fzculo-matrona-

quns & aque

fi honeftate confpicua ,. dum vindictam. medita-

dmeris cot

tur in filij unici , & innocentis . quidem . , int€r«

r tmacuas

fe&tores, novam his, rem fübodorantibus , fzvi-

G petcutienti

[

[

endi occafionem dedit ; dum, ipfum cafi fllij cor

»iis ordí

Matri , omnium ignarz , edendum appofuerunt.

à

eitationem

tt;fieque

Verüm cibus ifte omnem vindicta co

o

——

AUtts, inim

abfterfit , piam Matronam cum hoftibus concilia-

f tcwn r

vit . & Sponío divino ar&tiffimé. deinceps copu-

li

lavit.

f»imüli:; |

&—N—

.Tam generofo indu&ctus exemplo ,

' omnetm

V.0

vindictam deponam , remittam injurias quascunque

2 quibuscunque mihi irrogatas. Siquidem AltarisSa-

&

cramentum eft teffera reconciliationis. Tibi,Domi-

Ylon G.

ne , vindi&ta . competit , mihi.opus mifericordi4 ; a*

.^ Q gf

làs quá fronte toties oro : dimitte nobis debita

ïäwsafet*vemi.

noftra, ficut & nos dimittimus debitoribus no-

"Atneo febin

ftris? Scio ,. JESU mitiffime , iram , indigna-

"t Cbra

tionem, & vindiCcte chpiditatem. cor tuum Jan-

Mkïmübi (

étiffimum transfipere ; uti enim füperbia fpinis

Y ?&l&tis-

te coronavit , gula felle potavit, vendidit avari-

Tl t

tia , occidit invidia , luxuria flagellavit; ita furor

1l finis

N

& indignatio manfuetiffomum cor tuum transfixit.

Qido

li

Habes itaque me etiam hac in parte reum , ha-

bes confeflum ; tu effice poenitentem , ut amore

u lavero Hj

fahcH nominis tui ex corde dimit;am omnibtgs $

.

qui

Nf

N

—

»e9 ( DCE Ed

325

b

qui verbo aut opere unquam me leferunr. — Ét

certé ab ijs , qui de uno pane edunt, odium

ufdcm.

procul effe debet; bené Apoftolus : unus panis ,

unum corpus multi fumus,

Panis ifte eft Sacra-

2 fa:crrazis-

mentum pietátis , fignum wunitatis , vinculum cha«

otdine Su.

rtatiis Tu, Ó JEfu, pretiofiffimo liquore fan.

Q-ffIat EOf

guinis & aqua , ex tuo Jatere profluentis, clue-

m medit

re digneris cor meum, & abftergere omnes vin-

didz maculas; qui militi, fan&tiffimum illud Ta-

1i1bus 3 W

üis percutienti , vindi&£te locó oculos aperuifti

L

cafi fj at

dc pro ijs oráfti , qui te crucifigebant ac blasphe-

ppolitur

mabant ; ficque opere oftendifti ; quod priüs verbo

ogitationem

docueras , inimicorum dile&tionem przcipiens ; fac

us coY

& me tecum orare ad Patrein czleftem :

&

J

yceps &t

[ ERN

.Dimitreilis ; non exim [ciumtsquid faciunt.

t

, n

pascut

Vi Non Odüobris. ; Dies 5. ejufdcm.

jAlarie

$. Gadefridus 9Monachus..

Tibipo

Ebeato Godefrido Monacho refert Ciæf'ariu's;

;ïiCOl'dif': "

eum nocte quidam , cüm àd Afam pro-

10bi5 dCbiï3

flratus.ferventiü soraret,Chriftum habuitfe afpeéta-.

bilem eo habitusquo pedes difcipulorum laverat fub

[oribus, n

, i*

ultimam cenam; audifseque dicentem fibi : fede ,

ut lavemtibi pedes tuos, eó quód. dudum:pedes

; wum df« i

"m

meos ablueris; & Godefridum quidem iftud: ob

jdic a

fequium cumPetro humiliter: detreé&táffe 5 fed ijs«

deni minis perculfum,;poftea obediviffe.

n W

f

ridO",d

]

,. Quod olimPetro,& dein Gode

- i&p'm Emä

à Chrifto , idem unicuique noftrüm ingeritur : fi

Eu :

i

ut 4n0

non- lavero te, non ha

bebis partem mecurh... . Cui

enum

om"ib*,ls !

Bien us

r

T

(x)2.

qul

E.

324

»£$3 ) CC G8

nenofco, &

enim non fuffragatur lavacrum Sanguinis Chrifti ;

n qua

inquit Ambrofius, hujus defperata eftfalus, — Itaque

Tili (l u

compellanti me Domino humiliter refpondeo cum

Ls N

Petro:. Domine, non folüm pedes , fed & manus,

iV. Non. |

& caput.

Quia etenim omnibus membris abufus

Ó

fum,verten

do ea in organa divinz offenfionis ; hine

Omo | T

neceffe eftjut ea omniaabluantur ; cuüm non fit fae

dtione $

nitas in carne mea,nec puritasin membris: caput fi«

Q indelfiqn

quidem ambitiofé extuligmanibus aliena. corrafi,0«

culisafpexi, que non debebam , aures patulas dedi

It omnium 1

deirahentibus, contigi manibus illicita;corde vetita

Rn lm

concupivi, pedes direxi in víam peccatorum, À

vertice itaque capitis usque ad plantam pedis non

ITar haritare

eft in me fanitas , quiaulcere peffimo fathanas me

RI donj

percuffit, Tu, ó JEfa , qui lavifti nos in Sanguine

tuo peccatis noftris, amplius lava me ab iniquitae

Tl ( menri

l facram fir

te mea, & à peccatis meis munda me ; noli mere-

probare , & ne avertas faciem tuam à me ; ne dicas

n (ehllem

mihi,quod olim per Jeremiam objecifti Israéli: (4)

Vi di

inmunditia tua execrabilis; quia mundarete voluis

Md o

Ien!

& non es mundata à fordibus tuis ; fed nec munda-

HOC d]yi BOI

beris prius, donee: quiefcere faciam indignationem

meam inte, ^ Non ita,Domine; nam fi vis, potes

"lue ttl

Titeha f

me mundare : inifererc itaque mei, quoniam infir-

Tiphi

mus fum ; fana znimam meam , quia peccavi tibi.

s

Wsf

Scio equidem, jam impendiffe te omnem operam,ut

quïaï)

ii

Mp

Du (

maculas meas elueres; fcio,veré de me dict pofle il-

A

lud propheticum : multo labore fudaturn eft; &

n n

non exivit ex eanimia rubigo ejus; fed tuDomines

gehlm Falml

E

am ego

ampliüs lava me, quoniam iniquitatem me

MT

cog-

axud

(a) Bonay

ja) C^p. 24

—

—

-&$3 )CIOCGE3-

325

vnis Cii

cognofco , & peccatum meum contrame eft feine

per; qua

lus lgt

fpondro u

Tibi (olt peccavi , &* malum coram te feci.

ed & m

iv. Non. Octobris.

Dies 4. ejuífdem.

embris 4bii

$. Francifcus Seral)bicu:.

enfiotis l

üm non J

Omo igneus fuit Francifcus . (4) ex recora

H

foris: captt

datione Sanctorum tanquam lapidum ignito-

rum , in deificum recalefcebat incendium ; inde fla-

ena cortde

grabat erga Sacramentum Dominici Corporis fer«

respanladt

vore omnium medullarum, ftupore admirans per-

ta corde vt

iaximo illam chariffimam dignationem, & dignis-

CCAEOTUR, ;

fimam charitatem,

Quare fzpé communicabat,8€

yam pl

tam devoté, utalios devotos faceret ; dum ad im-

y fatantt

y in Sang

maculati Agni deguftationem fuavem, quafi fpiritu

ebrius, in mentis ut plurimüm rapiebatur exce(fum,

y n

m

Poft (acram fynaxin acceptam intenfifimo ad Pa-

; ml

trem caleftem affe&tu fe vertens ajebat: tu mihí

àme; t

infpira ; quid dicam ad filium tuum,qui amodó digs

jl

natus eft ad me venire; tu dic ; & ego dicam:

daretc o

Amen!

;

d nec m

Hoc divi Bonaventurz teftimonium fi magnum

ind p

eft ; utique teftimonium Dei majus eft , qui de Pa«

NU

Ü

triarcha feraphico ita fan&tam Birgittam eítaffatus 5

uorinl

amicus meus Francifcus fuit lapis igneus & ignitus 9

; CCCZVi !

A^

quia habuit me infe , qui fum ignis.

Diu fecum deliberaverat humilis. Francifeus j

o

wdiCi )

l

num Sacerdotio initiari deberet ? Tandem Án«

qn o

gelum familiarem rogavit,cujus puritatis Sacerdo«

d

tu,Domiüc,

!

tem efle oporterer ; & dum hic fymbolum ejus pue

ff mtäm (

Ü

(

(X) 3

lr

i

-—"

(4) Benav. Leg. e. 9.

326

»£39)0( 883

| Quid i

mm ^ Dey

yitatis exhiberet, vas cryftallinum, limpidiffimo ple-

num liquore ; indignumfe exiftimavit tam fublimi

tu refttues

charactere,neque illum unquam admifit.

tusindefrie

Equidem characterem Sacerdotalem jam prid

em

extrà t6i

affumpfi ego ; neque tamen requifitz hactenus ftu-

meus,& oinr

dui puritati ; quin potius denigrata eft fuper car-

ehrizumind

bones facies mea.

Quantó juftiüs ego no&tes

iltoum pro

diésque ingemino,quàm igneusFrancifcus: quisego

Hb fin

fum , Domine , & quis tuj Dominus meus & Deus

Q emie

xneus ? Tu. putiffimus , impuriffimus ego ; tu muns

Mitrio, i

diffimus,immundiffimus ego ; tu digniffimus, indig-

tf nobi

niffimus €go

,ut te manibus contingam,labijs 6 lo

Abforbeat ,

Üoss af

devocem , ore ac corde fufcipiam.

,

quzfo ( ita oro eum ele£to tuo Francifco ) men-

Ti

tem meam ab omnibus, quz füb ceclo funt,ignita

- JHismes

& melliftua vis amoristui; utincipiam effe. initium

lt tm vet.

aliquod creaturz tuz ; etenim

L

-

Fthrdoanr

n.a iïisagaudiu

Un?vezrfa fubftantia mea tanquam nibilum ante

r u

il egr

iiijo.n.O

&obri"sg Dies 5. ejufdem.

88. Galla Fidua.

fl li

TR bj fece

'Obiliffima inter Matronas Romanas Galla ele-

Vs omn

abjecta effe in Domo Dei;magis,quàm ha-

. git,

Hinc mundi

t [re

bitare in tabernaculis peccatorum,

"A fa]

pompam deponens, prope Bafilicam Vaticanam di«

vi Petri exiguam fibi ftruxit cellulam ; ubi Deum »

füb velo Euchariftico abfíconditum affiduó adora-

t gl

bat , frequenterque famebat ; inde folatijs caclefti-

bus perfufareipsá experta eft , quod fcripfit ange-

licusDoétor, ei, cui Deus totum eft, imundum hunc

nihil effe,

Ql.l

£32 )C EY C 89

)-327 :

4

. Quid mihi eftin ceclo,&à te quid voluifüperter-

pidifmo Y

ram ? Deus cordis mei,& pars mea in &ternum;

it tam hi

tu reftitues hereditatem meam mihi; tu esthefau-

ifltu

rus indeficiens, nec eft aliquid in ceelo, aut in terra,

m jampré

extra te,quod animum meum exfatiare poffit, Deus

haCenisf

meus,& oinia. Et cértó quidquid ceelum habet

eftfüper t

gloriz,mundus venuftats, ereatura quzvis virium,

| 620 nouo

jd totum profluxit à te, & ex te, per quem omnia

Imó hec

(cus: quiseg

f:&a fünt,& fine quo fa&tum eft nihil.

g & D

omnia eminentiffimé continentur in facro Altaris

00 ; tU mxgn

Myfterio , in quo mens impletur gratiá , & futurae

eloriz nobis pignus datur; in quo mundi vanita-

aifümusam g

j ibig ?

tibusnos abdicamus, adverfa quevis patienter fu-

Abíorhis

ftinemus , & vires contra hoftem infernalem fumi-

mcifeo ) I*

ainus,

lo font,it^

JEfüs meus,8& omnis,in fan&tiffimo Sacramento;

ipfe enim vera fpiritüs requies , voluptas mentis,

beatitudo anticipata,verz divitiz, felicitas intermi-

i attth

nabilis,gaudium & confolatio plena: ipfe cordis fa-

tietas,centrum defideriorum,Deus meus,& orninia;

quidquid extra eum, arbitror ut ftercora , ut ipfum

| eiudem'

pleniüs luctifaciam. — Itaque, quod multi in Ecclefia

reges pij fecerunt, & ego facio ,refpuens & pro-

m:

Yaf

"T

Ml

€ulcans omnes mundi pompas, carnis illecebras ;

|

veftium luxum; vanitas vanitatum,& omnia vanitas

[

Til

Solus mihi fapit JEfus,cibus & potus animz mez 3

huic ex animo dico :

panm

Y 36013'

fíd

i

A tg quid yolui fuper terram ?

lii *

(u

fcnplt *

0

Pridie .

971

,2

Qmä

Ws

328

-£93) D B-

—

fquidem pa

Iotus Comp

Pridie Non O&obri. Dies 6. ejuídem.

Chantynnt

$. Bruno Canfäj]ör.

niemus& m

Ppofité deBrunone, magno Patriarcha, intelli«

Proteret

A

gitur illud prophetz : ducam eum in folitudi

v inderes,

(j)inteces

nem,&lloquar adcor ejus. — Hic ad tragicum illud

fpectacuhlum Do&oris cujufdam Parifienfis,honeftz

Ingredity

alias vitz;fub mortem 6 feretro fefe eripentis, ac

f que Aeni

jufto Dei judicio fe accufatum, judicatum,ac con-

tndobet , o

demnatum exclamantis,terrefactus,é mundo pro-

Stbo etiam

fugiens,in afperrimos fefe montes abdidir, rigidis-

Ws übloc

finumvivendi genus ibi cum focijs aliquot. aufpica-

gt modo

tus. "ant veró attentione rem divinam quotidie

QnSrunore.

peregit , ut aliud non videretur in mente habere,

CEatus r

quàm folum hoc negotium 5 veré negotium ne«

AC poni

gotio.r—um.

itti al

Sequar & ego Brunonem in

foIituäinem, fi mi«

Ptb

nus corpore,faltem mente,juxta monitum Ambro-

Qf

fij: habentes converfationem in urbibus , mente

poffideamus defertum ; porro defertum poffide-

x

Nonis()

mus,dum mente pacatá quiefcimus ; defertum poffi-

eemus , dum rei alteri , quàm falutinoftrz , minimé

intenti fumus; tunc defertum poffidemus, inquit Au-

r deben;

guftinus , quando nemo intrat in cor noftrum , nifi

IDeus nofter; ubi mundi tumultum non audimus ,

i 3mantiüma

propenfiones diftortas expellimus , terrena omnia

Tyit t inn[)&

flocci pendimus ; defertum poffidemus , quum nihil

M

in hoc mundo appetimus ; nihil enim quietius, tefte

h Dre

eodemAmbrofio;quàm nihil hujus mundi appetere.

T Mb |

Inde dixit Servator : Regnum Dei intra vos eft;

l-

'xx

K

4) Aflg .fe

-£99)0DCSe3

329

fiquidem pacifici in femetipfis, qui omnes an'mi fui

motus componunt;& concupifcentias rationi fubji-

. uidem.

ciunt,fiunt regnum Dei;quibus dicitur : ad eum ve-

niemus,& manfionem apud eum faciemus.

jarcha,intd

Praterea zmulabor filentium divi Brunonis, nihil

m in folità

vel indecens, vel fcurrile proloquendo: fiquidem

(4) indecens eft,ut ex ore Chriftianorum,ubi Chri-

Tagicum i

qnlisJtond

ftus ingreditur , luxriofum quid egrediatur ; & lin-

gua,qua Agniimma.culari Sanguine rubefcit,dedie -

: erpent

Catum aC

nari debet , otiofi fermonis fefe fzcibus inquinare.

& m

Silebo etiam de proximo meo, neque detrahendo

ipfi,jnec obloquendo, nec contradicendo, aut quo-

Íquot at

cunque modo ei nocendo. — Ita defertum incolam

€um Brunone , ejüsque imitabor filentium; & men-

Vinam quOIK&

sente hav

£€ pacatus , priüis tacere difcam, quàmloqui Tu,

Domine , pone euftodiam ori meo , & oftium cir-

negoriamm*

eumftantiz labijs meis; ut non declinet cor meum

jn verba malitiz ; nam

dinetts h :

Cuflos devotionis efl filentium,

ximm n

XETTEDPUM

bibUSa n

erturt pofmf'

Nonis O&obris.

Dies 7. ejufdem.

lfermpo^

Venerabilis Angela Danis.

ofita mymmc

]

ud debemus orando petere,quod debemus de-

s n

]

l

L

n()fh'üm L

fiderare;ait Angelus Do&torum. (/) HincSpon-

fa amantiffima fufpirando dixit: anima mea defide-

of QUdimus,,

j

Xavit te innoCte,feu tenebris & miferijs vitz hujus s

erem ol

quz amantiffimus nox funt, Porro quid defide-

$s quum"

j

f

rando petere debemus? Docet ipfe Servator , fic

yietis

|

orare jubens: panem noftrum quotidianum da no-

d pre[m: |

$ 0i |

ib

(X) $

bis.

u v?

[l

(4) Aug.ferm. de Temp.- (9) 2 2. qu. 83. 2rt.7.

330

- -£82)C LC $9-

bis hodie ; id quod non folum de pane materiali

accipiendum , quo corpus fuftentatur ; fed ve] ma-

cia mifetio

teyerà, qui

ximóetiam de pane fpirituali, quo anima cibatur, &

mapra quia

de quo ipfe Dominus ait: nifi manducaveritis car-

nem Filij hominis,& biberitis ejus Sanguinem, non

firis ; mapna

fim adrerts

habebitis vitam in vobis.

Hunc panem debemus

Qu efur n

orando petere , quem toto mentis affectu debemus

defiderare.

Petit áte panem mendicus : & tu Det

tétresD,

tydus lo

mendicus es; pete ergo ab ipfo panem illum,qui de

cclo defcendit, & dat. vitam mundo.

Ut autem ,

t Senenfi h

quod petis, accipias; oratione & defiderio ad hunc

»; exe il

blamoris r

panem diviniffimum parare te debes ; catera Deo

committe,qui de indignisdignosfacit. ItaChriftus

Mi er,

r

ipfe teftatus eft venerabili Angelz Danis , (4) que

pro forore quadam Religiofa orabat ; non pralu-

Yuld.(

mente,toties ad facram Menfam accedere; refpon-

dit enim Dominus : dic animz huic,ut cum fiduciaad

Elicilïlma I

me accedat ; ego fiquidem aurifex fum, & fornax;

,

]

l

in qua,& per quam animaze. purificantur,

11] Dd

db

Quis loquetur potentias Domini,& dignis laudi-

(l ter

bus extollet ?-quis amorem depradicabit pro meri-

to,quo admirabile hoc inftitut Sacramentum,;pro-

W Cotre: 8

Q l'u&um

riá nos carne pafcens,& fanguine potans ? quisri-

16 celebrabit mifericordiam , quá vifitat nos oriens

Ubtimgre.

ex alto ; dignationem , quá nobifcum eft usque ad

walmmn ) :

fzeculi confummationem ; humilitatem , quà fcipfum

9 d r

vadit DeiFilius,ut fervum fibi ar&tiffimé conjungat ?

QUés Qu

Age igitur , anima , quantum potes , tantumm

Ti ts

aude ; & benedic Domino ,. cum omnibus ,

an, des,qv

o ejus »

ET

que intra me funt ; benedic Nomini fanct

Mi

quia

m

(4) Diar. Douiican.

u

K

)

L*Ill

»£33 )C )C S89-

331

pane a

quia mifericordia ejus magna eft fuper nos; magna

; fedvd m

ima cibani]

reverà, quia replet in bonis defiderium noftrum ;

lucaverits t

magna, quía propitiatur omnibus iniquitatibus no-

ftris ; magna,quia paravit i

n confpe&tu noftro men-

äanguinem,na

anem dibez

fam adverfüs eos,qui tribulant nos; magna denique,

ori. Cer-

feChr deber

quia eruit animam meam ex inferno inferi

té tu esDeus, qui facis mirabilia magna folus,& de

las* & tUX

lapidibus filios Abrahz fufcitas: inde cum Cathari-

n lum o

na Senenfi humiliter rogo: folve cor meum à fe-

, Utaut

ipfo; exue illud à meipfo,& liga illud in te indiffo-

efiderioad h:

lubili amoris nexu; qui

iM caea D

^ r

Magnus es, & laudalilis nimis.

Danis , (* W

II

VilJ.

Id. O&obris.

Dies 8. ejuídem.

t n0n pfïfl'

vedere; I7*

$. Birgitta Fidua.

-

x umf

Eliciffima Birgitta , cu

jus cor habitaculum erat

fum & QUP

- Filij Dei; qui hunc in modum aliquando eam

tut,

eft allocutus : (4) ego habitare volo in corde tuo.,

& dimnis

Cocli & terra,8comnia, qua in eis funt, non poffunt

iab

me capere; & cor tuum, quod non eft, nif! modis

mmgn[üm;

1

j

r

cum fruftum carnis, me capit.

Quem igitur po-

yotats ; qui.s j

teris timere , quibus indigere, cüm me habeas po-

tentiffimum ? at in corde tuo, habitaceulo meo, de-

frtas 3 0

eiu

s

bent eífe tria; lectus , fedes , lumen. — Le&tus fit

jf

1 u ffl

quies tua à pravis cogitationibus , & mundi defide-

[

ne n

rijs; fedes ; voluntas folida , manendi mecum ; lu-

Qt£5 : u

men.fides,quà mihi credas,& fidas,

(b) Conaba-

m

It

tur aliquando daemon , fidem ejus in Sacramentum

j &m&) qusv

Altaris pervertere,dicens: quid credis? dimitte co-

qmä

gitare

p

(4) L.r. Revel.e. 30.

(b) L. 4. . 63.

332

«£95) DC E

itare incredibilia , & crede fenfibustuis, Nónne

Riyüa, quim

vides & audis fonum fraCtionis hoftiz materialis ?

tonptofcio

vidiftieam evomi,tangi, inhonefté dejici interram,

hss, ifdem

& alia indigna , quz ego non tolerarem &c. Sed

male altiote

audijt Filium Dei,cum daemonis confufione fubjun-

yerfundori

entem: Crede,filia, quód ego füm Chriftus, veri-

110 00j05Q

tas,& non proditor.

Et tudzmon, refponde mi-

Yent prava

hi: corpus meum poft refurre&tionem eratne fpiri-

qum i t

tuale,vel corporale ? fi fpirituale; quomodo vilibi-

mybravit

le fuit oculis corporeis? (i corporale; quomodo ja-

tttdt, &

nuis claufis ingredi potuit? ad hzc damon : com-

i v

pulfus loquar ; corpus tuum erat tunc & corporale ;

Wramáono

& fpirituale. Et Chriftus: erítne mihi difficilius

Nwtindeme

nunc operari, quam tunc, miraculum ? Si caro méa

Vr me p

oloss

glorificata potuit januis claufis intrare adApoft

Vtfeticor

quare non poterit effe in manibus Sacerdotum ? an

Istus,

forfan labor eft Deitati mez , ima fociare calefti-

10 ls mife

bus , terenaque fummis ? nónne virga Moyfis tota

Vil tenon

mutata eft in ferpentem ? & mihi dithcile erit, mu«

Wt m

tare panem in corpus meum glorificatum ?. nónne

WOf -

panis, multiplicatus fub manibus meis , veré panis €«

VU f m

rat ? & hoc excedet potentiam meam? &c.

L.

Cuique Sacerdoti dicit Deus : ego habitare volo

incordetuo, Coslum & terra menon capiunt ; &

. P'"tptiu t

I

Sed eheu me

,

zanitillus locus cordis tui me capit.

-x

miferum! quiquidem indiesadAram accedo,Deum-

que in cor meum recipio ; id tamen ex confuetudi-

DA

ne potius, varifsque humanis refpeCtibus, quàm fo-

J

lida devotione contingit. Quot jam annis facro

üm fOciQ

hoc perfungor minifterio ? at exiguo,& forfan nul-

t

titer f

lo prorfus: profe£tu ; cüm magie ferverem Neo-

li

(

j E

Pa

»t93) DC S 8j

333

vs, N

My&a, quàm modó Sacerdosveteranus, Tta, quia

materidi!

non proficio,deficio; ijfdem femper hzreo defeQti-

jici It

bus, ijfdem confuetudinibus ligor; propenfiones

m&, K

malz altiores indies agunt radices ; confcientiam

fione fbj

perfun&torié tantüm excutio,defe&tus non emendo,

hriffus, v

imó novos quotidie addo ; virtutisftudiumlanguet,

rc[ponde f

fervent pravz affe&tiones: quid igitur habeo reli-

'eratne hi

quum, nifi tremendum Dei judicium? Et is forfitan

ynodo vilb

jam vibravit gladium fuum ; arcum fuum forté jam

iqomodo

tetendit, & paravit il'um ; & quid inde evibrabit in

dmon : COf

me,nifivafa mortis? Has inter anguftias quó me

f

vertam,ignoro : fi coclum füfpicio,tuillic es, Domi-

ii d

nesut inde me dejicias; fi ad inferos defcendo, tu a-

T catotd

des,ut me pro merito eaftiges; Ergo ad te,ó Ma-

