zamen Athenienfes aram pridem antea pofuerant ,

qui p

cum inferiptione : ignoto DEO ? 'Nempe talis cft

A COnLUt«

naturz DELIS. nofter , inquit Auguftinus , ut a'ios

prater fe pati nolit.

qo Ti

Utinam in corde meo non

Eifct DE.T,.TS recens ,

, ingredcr,e

neque Deus alienus ibidem adoraretu

r! utinam

ima 1a C-,

fculptile nullum. extaret, quod colerem ! fed

J i

d

quum , . Hieronymo tefte , tot recentcs .habea-

mnus Deos, quot vitia diligimus , Ó quanta in a»

j d p

nimo meo ido'a non refident! Qua igitur ratio-

vuneré

ne illum fübibit , qui talis eft naturz , ut a'um

hm

prater fe Deum pati nolit? Ut Pantheon DEO

min cna)

vero facrari poífet , idola quevis ejici priüs de-

j abiidamf

buére : ut DEUS Eucharifticus cor meum ingre-

hi [errd

diatur,, dejicienda pariter ftatux inanium D

CO

;dam j ün

rum, Corruit fractus ad pedes Arce Dagon ille;

ruant pariter prafente Mannd ccelefüi fculptria

pravorum affe£tuum; extinguatur ardor libidinis ,

remittat furor iracundiz , fuperbia cadat, ftrin-

C)5

ggtur

j

N Em

4o

oSS)CE)CEBRe

gatur gu'a, invidia quiefcat, definat avaritia , 4«

qum f

cedia emendetur,

Ita non erit in me DEUS re.

Áimum (

cens, neque adoraboDeum alienum : & fi quan-

contum

hum ol

do Dagonem iterum reftitmam ,. redeámque ad

idola, ad peccata , acíi ea minime planxiffem;

Cn

Vindid

tt , JESU benigniffime , fac potentiam in bra«

€hio tuo , idola ad pedes tos dejice; ut cor

qu C

meum , quod folà bonitate tuá quotidie fübin«

puus df

trare dignaris , fit locus fanCtus, impollutus , tibi

Uwn, F

funii fe

foli dicatus , tibi foli confecratus jam olim. per

facrum baptifima , & deinde per unctionem Sa-

bóme! A

cerdotalem ; ac proinde abominatio mihi fit;

UT

ftatuere idolum in loco fan&to ; cüm utíque non

It ho

conveniat Chrifto cum Belial , neque pars ulla effe

* Mtfa :

debeat fideli cum infidele. Et Ó quàm puras de-.

cet effe manus , qux res tam fan&tas tractant,

Ils tet

inguam , quz verba adeo fantta profert -! quàm

W

0 d

Cllcave

j

ivinam animam , rebus tam divinis participan-

tem ! Fiat, Domine, fiat cor meum & corpus

Atm d

meum immaculatum, ut non confandar ex tanto

Ofes qu

Camabr

Minifterio, minus deinccps; regnet.

In me DEUS alienus,

EI j r

[

as

M

tw ampl

PridieIdus Maji, Dies r4.cjufdem.

m&bït "

.

sf

$. Bonifacius Martyr.

Ores f

Ac die Pyrrhus , Patriarcha Conftantinopoli-

&nem

tanus ; ob fuam in Monothelitarum : herefi

Tteli

pertinaciam ac relapfüm , à Theodoro Pontifice

lr

Romano facris interdictus eft modo , quem me-

Cynl

l,

ritó omnes horreant : fiquidem Pontifex , poft-

quam

u

d

-EPXPXPE Á

4t

Vatitia,

«uam facris operatus eíffet , calamum in fähE*cisäz

DEIS

fimuim Chrifü: Sanguinem intinxit, fcripsitque in

X [iqit«

contumacem Anathematis fententiam; ac (4) Pyrr-

hum officio movit,

Amqu al

nxilen;

Clam»bat olim de terra infons Abelis cruor,

n in b«

vindictàmque à DEO repofcebat : clamat hodic-

s gt at

que Chrifti Sanguis , pro pijs fufus, adverfüs im-

Jie fübi

pios difperfores , & quafi tuba exaltot vocem

uam, Erv& mifero mihi, toties Sanguinis Do-

utus , ti

lm pat

minici reo , quoties minüs digné illum libo bi-

bóque! Meritó quafi tuba exaltat vocem füuam,

o $«

miht fs

& vindictam contra me flagitat. — S-nguis vel vi-

liffimi homuncionis ,. innocué profufus , clamat

udque n

de terra; & vel maximé fanguis Principum vi-

f5 vl d

rorum', à perduellibus , & lafz- Majeftatis reis

puras d

fufus, teterrimo mortis genere vindicatur : quale

; gt

er

ïfï-.f quäm

o judicium fibi acceríit , qui FiliumDEI con-

culcaverit , & Sanguinem novi Teftamenti pol-

j

aticitte

lutum duxerit? Veré hic adverfüs impios difper-

4007

g um

fores quafi tuba extoller vocem fuam : & quid

clamabit ? tollatur. impius , ne videat gloriam

DEI; eradicetur de terra viventium , & nomen

ejus amplius haud memoretur, | Tunc veró clas

mabit validiffimé diviniffimus cruor, quando ju-

[(dcm-

ftus fzculi Arbiter decretoriam in impios difper-

fores fulminabit fententiam : ite , malediti , in

ignem aternum, qui params eft diabolo , &

antin

0 0'!!

angelis ejus.

"n u

I)On[[hcc

Pramilus clamor ad fugam impcellit , :nquit

Cyrillus , ut penirentes ante malorum adventum

q

j m

gx,P

"

(C) 5

! fO':'-.

r

q

»'*g;:

A2

-3) 082

(lventur. Clamet hac vox in auribus meis ; im-

f thala

eodem -

pcllat efficaciter ad fugam peccatorum ; ut. adve«

niente dieilla tremenda locatis à parte dextra Chri-

fatuam

fti ovibus merear accenferi.

Interea voce ifthác

[tí gent

tremefactus , ad pedes tuos me abjicio , Salva-

fti fida

tor benigniffime , fateórque me reum corporis &

attuii

fanguinis tui pretiofiffimi , reum offen(e diviniffi-

!t qu

ma Majeftatis tux , meritümque diiffima orci in«

gpdo a

cendia: Tu, JEfu püffime , cüm veneris judicare ,

f g

noli me condemnare ; neque perdas cum impijs

Bu

animam meam : fupcrexaltet mifericordia tua ju-

Wleilnto

hi

dicium ; ut , cüm armaveris aliquando creaturam

omnem ad ulüonem inimicorum , non dilper-

i vid

*

das me

?

neque fanguis tuus; pro mea falute

fàm re

fufus, proveniat mihi in judicium & condem-

puns f

nationem , fed in falvationem anmma mez ; ut s

lnfi'a&äu

Pinili ;

quem Judicem fuftinere. haud potero , habere

merearSalvatorem. —Parce igitur, optime JEfa ,

beatum ]

mifero peccatori, qui pepercifti Bonifacio , utut

ET

diu luxurie fordibus involuto : & qui eundem

Wt Pater

pænitentem , &Martyrum t

uorum corpora cons

Catdog l

quirentem , Martyrem . gloriofum effecifti , me

lm Da

quoque peenitentem fufcipe , & Sanctorum tuo»

WW |t

rum numero adjunge; nam mifericors es, && -

TM

i

pO

Vifcera | pietatis babes.

Yatum

T

Idibus Maj. — Dies 15. ejuídem.

Vàm di

5. Dymna e ö'ïd'orm.

Vüsqua

Wi

rgo regia Dymna, ob eximiam formz ve«

|

A

Vï

nuftatem ab ipfo parente contra natur juta

l

|

]

in

-£93 )CH2C682"

4i

quts: n

in thalamum conjugalem invitata , promiffüm ab

; adi

eodem fumptuofum é candido marmore templum,

extra C«

ftatuam aurcam , divinos honores , amore Chri-

r il

fti generofé rejecit ; utdue pactam Sponfo cacle-

jo , Sdn

fti fidem fervaret integram , fugam trans mare

orpotit

arnuit.

Sed nec ibi à barbaro lJenone tuta

» dirini

fuit; qui cim pudorem filie non poffet , vitam

a orcit

gladio eripuit.

Corpus caftiffimum ipfi Angeli

,-gudïcarcu

tumulo marmoreo condidére , nomine Virginis

v ij

gemmz pulcherrima ad pofleritatis memoriam

da w

infculpto.

Tiet

Humilia elegit DEUS , ut fortia confundat ,

non QUiv

mira videlicet operando in fragili fexu: ItaDym-

T fgf!lfc

nam regales inter illecebras intemeratum , inter

( Condte

atris fcelefti blandimenta immobilem , invi&tam,

" mfæ,'l!h

infraCctámque inter minas ac terrores fervavit,

, , It

Humilia non minds elegit DEUS , quando hodie

beatum Ifidorum ab agricultura ad regnum ca-

)pïimc IEM )

lefte evocavit.

1&601 W

Nempe etiamnum benigniffimus

j QU u

ille Paterfamilias pauperes ac debiles , cxcos ac

a

claudos invitat. admittítque ad Convivium fuum,

ypont

Olim Davidi, coram Arca federis , Euchariftize

H'wfh,'s

tomm IW

typo , totis viribus!faltanti levitatem expro-

56:

brabat Michol, inquiens: quàm gloriofus fuit ho

die RexIfradl, difcooperiens fe ante ancillas fer-

d

varum fuorum , & nudatus eft, qu3fi fi nude-

tur unus de fcurris,

Sed retudit intempefti-

den

vam dicacitatem pius Rex.

Dicens: vilior fiam ,

plusquam fa&us füum , &t ero humilis im oculis

meis; docens,notante Ambrofio , contuitum re-

ft"

galis potentiz. non habendum , ubi religionis ex-

: namræiiüfi

hibe-

44

-$33)COCB83-

hibetur. obfequium.

"Neque enim perfonarum

t pra

acceptor eft DEUS , qui divites aqué ac pau-

Templo

bantis ,

peres ad menfam fuam vocat , modó illi cum

Davide humiles fiant in oculis fuis ; cüm enim cor

&d lu

tiam fo

noftrum petat, vult illud effe humile , fimplex &&

Mox Ste

contritum ; cum talibus. quippe. eft fermocina-

tio ejus.

j

prodder

f

Infinitas proin gratia

s ago immenfze Majeftati

tuz, quód me , indigniffimum licét ac fordidis-

Hint c

fimum , non tantüm admittas ad ccclefte convi-

t od

vium tuum, fed, ejufdem etiam conftituas difpen-

$ 3n [

atorem, Fiat, juvante gratiá tuà , cor meum

rticuo

Cutatum

templum tibi gratiffimum , in quo , pulfis idolis;

tu folus adoreris in fpiritu & veritate ; eliminene

YX Cont

& umj

tur inde fordes vanitatum mundanarum; induca-

tur econtrà humilitas , paupertas ac fimplicitas ;

v fécurr

ut. cüm aliquando. advefperafcet , diésque mei

fendare

ad noé&tem inclinabuntur , in nidulo meo obdor-

sniam in pace inidipfum , ac transferar ad lumen

1 f

eternum , ubi in lumine tuo videam lumen ;

quod tu es : id ut confequar ,

pors

Pratende mifericordiam quam fcientibus te.

ln c

Nrentin

W ïïdu

xvij. Cal. Junij. Dies 16. Majt.

$, Soannes "Nepomucenus. Mareyr.

ii

ifnir

Niquiffimz Regis petitioni invicto animo fefe

I

oppofuit Yoannes , nec minis cedendo , nec

Omnibu

Vs te,

blanditijs ; mortfque generofé progreffus obviam

.€am auditoribus é facro függeftu, unácum cala-

Ht

mitatibus , Bohemiam oppreffuris, non vanus at*

W

gur-

xxxxx

"

"

45

verfonanm

gur predixit; Tum ipfíi inftantis obitüs die in

i 4 p

Templo bcat& Virginis , à vetuftate nomeu ha-

) il um

bentis , peragens facratiffimum Miffz facrificium ,

t enut r

&d luctam fupremam fefe communijt; quam e-

fimpleri

tiam fortiffimé fubijt, Moldavo Amni immerfus,

eftmocin«

MoxStelle , fupra corpus demerfum apparentes ,

prodiderunt , quem locum victor animus petijs«

ACt.

Maje!bxi

fotdidis

Hinc cifcam ego , in quovis gravioris m-omch-

le conri

ti negotio , in qualibet animi affli£tione , maxis

as t

mó in fupremo illo, à quo 2ternitas pendet ,

cot meur

articulo ad Chriftum , fpeciebus Eucharifticis oc-

yfs idl

€ultatum. confugere , ejufdémque digná famptio-

; tl

ne contra omnem hoftium incurfum me munire

m; indte

& unà Virgini, Matri ejuídem , imo omnium ad

ümpfififzs ,

Íe récurrenium , me , meáque ex animo com«

j

fnendare, Siquidem , tcfteLaurentio Juftiniano,,

nullum acceptabilius facrificum DEO offerri po-

yo ob

teft, five ad exolvendas laudes, dicendásque gra-

tias , five ad impetranda beneficia , quàm Cor-

hn

poris & SanguinisChrifti facrofanftum Myfterium ;

it 1h.

itaque cüm fciam , Domine, quia voluntatem

timentium te facis, audísque etiam immeritos z

/

€cce fiducialiter ad. te accedo.

; accedo , neque

fäiïo

timeo in quacunque neceffitate occurrente , fir-

i

miffimé confidenis, fore , ut virtute meritísque

f

infinitis hüjus auguftiffimz Hofta eruas me de

nim

enJO !

omnibus neceffitàbus meis , qui eruis fuftinens

te$ t€.— Erue itaque, Donine , & liberà me de

ci a

perfequentibus me ; erue me àb hominibus ini«

, vanü

,a

quis ; quoriam invocavi ii JMuflra (aciem tuam

3

uper

gnf

46

-s

füper fervum tuum ,. & falvum fac filium ancillz

bris mei

Maximé veró tum virtute facroían&ti iftius

tgua.

gulïimmq

Myfterij , tum etiam potentiffim4 Matris tuz pro-

Ybo ,

tectione me corrobora mortis tempore ; ut , cum

Auguüin

venerit princeps hujus mundi , noa habeat in me

phemam

uidquam , neque aliquid funefti reperiat: Tunc,

fatione

Domine ,

Qum Paf

Non cónfundar , quoniam invocavi te.

fl

nn——

DE uf

D od

vididham

^

- xvj Cal Junij.

Dies 17. Majt.

Vs detrah

$. Pafchalis B aylon Conf.

lviFrancifciSeraphiciAlumnus non degenerPa-

l

ïll.þ.l()t,hï

íchalis, fanctizate celebris, quandam Gal

i

iarum

vinæ p

Urbem, hareticis frequentem, forté pertranfibat

Tüurn ol

nego

tiorum cuf4; cüm impetu in eum fa&to quz.

Draris D

runt cum tumultu ,

fidei hoftes: dic nobis , exe-

Quot dieh

ftne DEUS veftro , quod vo-

crande Papicola ,. ine

Titttg i

catis, AltarisSacramento , quod ex pane in Cor-

QU ad

P

us Chrifti tranfm

utare prafumitis ? Repofuit vir

t tl

&us , omni difcriinine contempto ;

háud du-

P fion

fan

bié ita rem

fe habere, ut fides orthodoxa affere-

W T

x rationum gra*

ret: id quod tot tantisque mo

viffimarum momentisSpiritu divino fuggerente de-

Ts

Ts

|

snonft

ravit , ut convi&ti confufique haretici , cüm

MT

verba non poflent ,

lapides redderent ; à quibus

om

tamen, Angcelo tutiante 5

nihil l?cfus Pafchalis re-

Titg It

ceffit.

WMeQue us

Nemo me Har

eticus compellat ; obftrepunt

d) ft

tamen diftorti affe&tus mei; impetit caro & fan-

mg:m-

gu-is., hoftes domefüci; concupifcentiz ; in

r1s

(4) li

8: hu'

m

—-HSXTXe-

47

yt ancil

bris meis militantes laceffunt , ut Chrifto in an-

i d

gultiffimo S»cramento ma'edicam , non quidem

s t pI

verbo , fed facto ; fiquidcm , advertente maeno

e ^Ul

Auguftino , pauci jam funt, qui Chriftum bias-

yeat ii

phemantlingu4 , plurimi , qui vitá.

Sed qui

: Tuti

ratione adveríarios hofce excipio ? an infracto

cum Paíchali animo contrà audentior eo ? Imó

fepiffimé illis cedo , confenfum prabeo , Filium

pissenesanstatiaed

DEI rurfus mihimetipíi crucifigo ; foveo iram ac

vindi&tam , tcmeré de alijs fufzicor , judicóque,

Aaif.

jjs detraho , eos arguo , ac fperno : ardeo in-

vidii, impatientid rumpor , gulá ac libidine ab-

leentre

ripior , langueo acedia actorpore: philauti? meam

j Galiarur

divinz prefero voluntatem , ambitione proxi-

n

mur poft me habeo ; verbo : animum quibusvig

fido qi«

pravis propenfionibus laxo ; interim Deum meum

lobiS, a

quot diebus intra eundem recipio.

Quàm jure

, quO(ï Y

metuo illud VenerabilisBedz : (4) v

homini llli $

ne n

qui ad Menfam Domini malignus accedit ; fiqui-

eyolit Y

dem talis in exemplum Judzx Filium. hominis tra«

, lod Q

dit, non quidem Judzis , fed in manus peccato-

ruim,

p d

Tu , optime JESU , in hac tanta animz

onum f

mez neceffitate fis mihi adjutor ; tu doce ma-

erene d

nus meas ad pralium ,

& digitos meos ad bel-

?CliC'l j al

L

lumn: & cüm (/)

infigne Martyrij genus fit , vi-

|d

qu

tiorum cohibere

motus , atque cupiditatum pru-

gfchihs f

ritus refecare , da , quafo , ut ijs fortiter relucter,

neque unquam cedam ; tu enim pracipis mihi :

oblti

M

Sub te erit .dp[-»etitus tuus,

*v. Cal;ï'

o p

[ mcm'

h

—(4) Lib, 6. in» Lic. €. 91.

(b) Laur. juft. ferm.

bii

de $. L«ur.

sipeteltotediitedeteteipeteidojeleidejededeletelededetetelo

iodeim t

Dies 18, Majj.

anotam

(olennia

5

$. Felix de Cautalicio Conjf

Pftus lu

I Quidem fpectandum fe mihi non exhibet dul

ficm,

E

L ciffimus JEfülus ; neque. de finu Matris Vir«

comptll

ginis

eundem recipio difuaviandum : gratiz ejuse

Intea

mos, à

modi San&tis tantummodo funt. concellTz,

amorofiy

rim tamen illum füfcipio , non in ulnas; fed intra

gradibus.

ipfa vifcera , Corpori ejus ac Sanguini commue

dükifïimo

nicando.

O DEUS ineffabilis , cujus tremenda

Mitris cq

mylteria nec ipfi Angelici fpiritus comprehendere

Amam

poffunt ; cüm tu folus nóris, quanto amoris ex«

indipifr

ceffu te olim Patri aterno pto falute hominum

Tif n

obtuleris in monte Golgothzo ; quantáque dile«

Filun

&ione etiamnum quotidie te in facro Altari fine

Simeonj

eodem offeras.

Hominem à morte áfferturus $

Vetam p

de coelo in uterum Virginis defcendifti ; nunc ejus-

& téneo

dem hominis amore denuo in terram te demit-

&htie ,

tens , füb exiguis pánis & vini fpelciebus te ab«

Ciomm i

dere haud. dedignaris.

D'ottm à

Agnovit immenfüm hunc amorem oirinetm tnere

tis captum longiffné füperantem , verbisque

l cæcü '

prorfus inexplicabilem ; beztiffimus Felix ; quem

t

die hác Ecclefia veneratur ; inde nil ardentius fü«

fpirabat ; quàm femper eife cüm JESU , in Sa-

ah&() Sþ

cramento ifthoc admirabili latente : neque de-

TCTCR vtv

fuit fanétis votis ille, cujus deliciz funt , effe

hort lo

&

cum filijs hominum. —Siquidem eam gratiam Fe«

lici conceffit , ut adhuc feculo implicitus , quam-

coleret ;

hPU

vis heri fm , Cui famulabatur , agros

egdem

k

EOE

49

Mp

eodem tamen tempore Miffz facrificio adftaret j

amorem fuum adoraturus,

Religioni per vota

dj

folennia jam mancipatus, à porta , quam curare

juftus fuerar, ad portum fuum , DEUM Euchari.,

dhber d

fticum , quantum licuit , advolavit , ita eundem

fatris Vf

compellare folitus : Ó mi JESU , ó dulcis amor

'àtia qu

meus, Ó omne bonum meum : quá brevi, fed

& d

amorofi verborum formulá JEfüm videre tneruit ,

fed intt

gradibus Altaris infiftentem ,. féque in amplexus

cormim

dulciffimos adimittentem,

Aliàs eundem € finu

ucmenda

Matris complectendum recepit,

reheadett

Amantiffime Pater , DEUS zterne , en e a

amotis t*

indigniffumus famulus & Sacerdos tuus , de im-

» hortynit

menía tua confidens pietate, facratiffimum. tuuna

g d

Filium fufcipio in ulnas meas , & in. modum juftz

At

Simeonis eundem tibi offero Hoftiam vivam 8c

ais

veram pro me , & ornibus , pro quibus foleo

TA

& teneor orare ; in conteftationem debita tibà

Ti

gloriz , in

tiarum a&tionem omnium benefi-

ciorum , no

Bis

du t

collatorum , in fupplementurn bo-

norum, qua omifimus , in fatisfactionem malo.

i

rum, qua commifimus; pro impetranda gratia

tua efficaci , quá tibi placitis moribus dcfervire ,

g

d

praterita peccata condigná poenitenti eluere ,

f

tura Cavere , a€ tandem te cum Filio tuo , &

7dcntiü5

[,n

fan&to Spiritu zternüm poffidere váleamus ,. in«

[

terea verà JESUM in facro Altaris Myfterio pip«

neqie

no

Y

funt :

Ü

ié

islocó capiamus ; it; fatis habebimus ; fiquia

j

aem

gran

(b

yi

i5 S$ESUS dut vera eordis gaudix, |

$ CO[CFC[,

cod

(D)

E C:L

—

-£99) GC 882

itenas ]

ET

xiv. Cal. Juni;.

Dies 19. Maj.

Pncipe

fs Di

$. "Mamertus Epifc. Fienn.

Inpuras ;

Cnum immaculatum dum immolaret in ara

ma-lo 3 ql

-À fanétus Mamertus; Viennenfiim in GalliaPra-

Conceler:

Cchunt DI

ful ; -ignis curiam invafit ; ad quam à flammis re«

dimendam , omnes defertd re diviná accurrerunt ,

It qud a

folo Ep

ifcopo excepto , qui lacrymis prccibü;g

ün ,

que fuis flanmam ab/ens reftinxit,

Qp dex

Non tantüm fan&ti nova legis perfeverare in

n dj :

Ecclefia ac oratione me docentj verum etiam

Ms g

ipfi Jadai : (4) hi enim , cüm Cn. Pompcjus Je-

h dl

LTA

rofolymam arGtiffimá obfidione premeret , nec

minimum quid facrorum rituum vel inter media

lcCitüy

tela omiferunt; & quafi pace altiffimá fruerentur ,

gimoro

facrificia diurna , & victimas ; quidquid demum

dodi ei

ad cultum divinumi ex legis praícripto pertine»

"

nlCienr

Rioyente

bat , diligentiffune perficiebant,

"Erübefce Sidon , ait mare, dum illi legis antiqua

Diotin

egenorum folummodo Elementorum cultores ru

Musa OJ

bore me fuffundunt: neque enim aut ignes, aut

m Cf

tela facri&cantem me diftrahunt ; fed quavis cu-

& dene

riofitas , quodvis incidens aut accidens mentem

LY Y

meam ad alia avertunt à DEO prafente ; ,quali-

Ti

bgenuan

bét res creata facit : ut tergum Creatori turpiss

fimá rufticitate obvertam, |O quantum offende-

Que fæpl

rctur Princeps aliquis terrenus , fiquis Purpurato-

Wferim

rum, de re Ííummi ponderis agens cum 1/0.9

0, ftm

attcn-

—

ilïwkm

- & jofeph. 1. 1, de bell. j«. e5.

-£93) (( 682

$Y

attentas interim vilitimo cupiam de trivio men;

E

diculo aures preberet , facie ad hunc ab ipío

Principe translatá,

Et ecce Rex chum & Do«s

Mj

minus Dominanuum has , & his majores u inct

j

inurias à me , abjectiffimo vermiculo , vel ideo

r ina

malo , quia ipfe bonus ac manfuetus eft..- judzi

GalliaPra

conícelerati amiculum coccineum Servatori lije-

atminis f

cerunt, non ut honorarent , fed confunderent,

urterunt,

Et. quid aliud agunt improbi Sacerdotes, dum

eundem , Angelico ftipatum fatellitio , in aram

prccibli;-

cclo devocant , genüque coram ipío fle&£tunt

non alià attentione ac reverentiá ,. acíi ftrami«

eveatt

üm &i

neus aliquis DEUS eíffet ? dum mente ad. omnia

)mpfimJ"

alia diftractà ,. creaturis inattento Creatore im«

:

merfi fan&tiffima Myfteria ludibrio habenr ?

&

nter I

fic Chriftum non alio ,

quàm fcenicum aliquem Re-

frutentif

gem,loco habent? DiyusPetrus Cocleftinus ( eujua

d um

hodie. etiam meminit Ecclefia ) tam . tenerá erat

conícientià , ut, fiquando vel leviffinam

La orco

moyente , de noCte fentiret illufionem ,

£O die;

ojs 4104

protinus: abftineret à facro Minifterio , h

B.Udi -

narus , olim Hebrais preceptum fuiffe, ob (imia

ultores

lem cauífam manere extra caílra,

Simili cautelá

jne

us

€go deinceps, fi non hunc ; alios certé defe&tus,

in mea pofitos poteflate , pro viribus cavebo ,

5 mfmem

T

quä

maximé quamvis vel leviffimam incuriam , neg«

ligentiam aut. diftra£tionem ; quales quód. hucus«

9rl n

que fzpiüs , & forfan deliberato etiam animo ad«

miferin in re omnium diviniffina, animitus do«

p

AU

10;

leo, firmiffimé ftatuens , eum impofterum ad A«

cum !f

Yam anunum adferre ; ut ad nullum , qualequale de«

qc

P

munm

E

$2

| '----'æ-ää)('r)(ää-»z-ä

potety «

£num illud fit eó haud pertinens objeQtum , ne-

ficere j

gotiumve fnentem aut. fenfum fciens prudens ad-

fiuiem et

vertam , femper illud Vctcrurr'l- mihi occinens:

O ar

fimé de

EEE

Age , quod ggi:.

delicet F

xüj Cal Junj. Dies 2o. Maji

(/ui K

$. Bernardinus Senen. Conf.

dejdom

Uvenis etiammum Bermárdinus tantá omnibus

tis K Sa

qlli non.

M caftimmonid erat confpicuus , ut fales pratexta-

Tanna 3

1os folà prafentid fuá compefcerer ; quos etiam

Tentum

aliquando alapi in Viro Adolefcens caftigavit,

C(mdcm

Mulierum quarumvis imagines ex animo expune

xit, Icones econtrà Virginis Deiparz devote ve«

Fadise:

DQtur ]

neratus, corónam , quam dicunt, coram ijfdem

attento animo percurrebat , ipf4 Almá Matre ftu«

Em

fnttm ,

dium hoc probánte ; qua ita eum aliquando com-

famis fp

pellavit : Bernardine, in hac. devotione inultüm

lcndam

mihi: complacui,

Panegyrin falutiferi tominis

ESU eo ardore inftruere erat folitus , ut hoc

Prachr

ipfüm facratiffimum Nomen ; inftar folis fulgidum ,

Mi

Praterea

Wajorig

caput dicentis illuftrárit aliquando.

fumme afficiebatur ad'auguftiffimum Altaris My«

linum

ET

flerium , de quo in verbailla píalmi 68. — Zelus

domás tue comedit a , ita comimentatur : (4) id

trarium

eít, Zelans amor me comeftibilem fecit, . (P) O

Bo

Terito

quàm 'apidus, quàm amabilis , & quàm defidera-

bilis eft cibus ifte, qui hominem facit DEUM ;

-Q,ac

lmttar

& nos à vita noftra, que veré mors eft , fun»

icere nobis

D AInar

c;itüs eradicando diftrahit, Reverà d

. potes,

dl

UP

2 00 fama 3. f?ïm $4« D) art. 1. t l.

-f92)( )C 683

$3

potes , dulcis JESU :

uid ultrà tibi, Ó anima z

C t

[

udens 4

facere potui, & non

eci , quod cordis tui du-

ritiem emolliret ?

"Cirieni

O amor immenfus divini cordis , quod-veris-

fimé defiderio defideravit hoc pafcha ( panem vi-

ratstau t 2

delicet Eucharifticum ) nobiscum manducare ; ut

Áaj.

(4) qui femel. moriendo vicit , quotidie recidiva

delictorum peccata per hac Sacramenta Corpo-

Vze tamen mihi ;

omnibut

ris & Sanguinis fui relaxaret,

qui non ex vano metuo , ne ( quod Hebrzis,

DIRtOXLAe

manna afpernantibus in' deferto contigit) Sacra-

Yos etiam

mentum hoc non proveniat mihi in falutem, fed

cdga

condemnationem,

Manna illud typicum , folis

Imo ey

tadijs expofitum , non emolliebatur , fed indura-

deyotevte

"

batur potiüs, — Simile quid in me producit facrum

yam if

Epulum , non emolliendo , fed obdurando cor

Mart f

meum , dum id ufu quotidiano vilefcit , & locó

ao («

ne miul

famis fpiritualis , ad menfam hanc portó repe-

tendam , naufeam potiüs generat ac faftidium z

yi o

preclaré id oftendit properatio , quà à facro

s t hOC

Minifterio me expedire fatago , ad negotia alia

,' Hgldum !

amajoris fcilicet, ponderis , tran(iturus, ^ Equidem

prarcra

divinum hocce Mxfterium. hominem à tcrrenis

yars M

ad caleftia transferre deberet ; fed ego con-

f Zim

trarium potids experior , à divinis ad terrena

t )

g

praproperé dilapfus. Benigniffime DEUS , quàm

t

|

!

meritó cum Huffzo Principe conqueror de meip-

, ddittt

O,ac dico: tzdet animmam meam vitz mez;

; DEU

f«

dimittam. adverfüm me eloquium meum , loquar

dii

in amaritudine animz mez.

Sed quid eloquar ?

y

cett

(D) 3

Quare

j

otr

a

—(4)L Art. 3. d

f

$4

-39)€DCER

Hofta |

Quare pofuifü . me contrarium tibi , & fa^tus

Sanpwin

fum mihimetipfi gravis ? dum tepiditarem meam

divinf

agnofco quidem , non. tamen vincere me folo

Equ

poffum : velle quidem adiscet mihi, perficere

fon inn

autem noninvenio. Tu,Ó Deus, qui magnes es

nihione

cordium , tu trahe me poft te; trahe me vi a-

quiefcer

moris tui , magnitudine di'eCtionis tuz , robore

us (

gaudiorum tuorum, Toedet animam meam vitz

& volab

fpirirualis ; trahe me in vinculis dulcedinis tu ;

anore n

tu defiderio defideráfti ad me venire; te mihi

euus h

comeftibilem , prebuifti ; non alio fine . quàm ut

in te converrar ; ingere & mihi fimile defide-

hon eg

toditfa

rium, te fufcipiendi; fuccende amorem , quo ti-

rit,mj

bi pleniffimé uniar , ut unus tecum efficiar fpiri-

defil

tus , tüque fis unicum bonum meum ; & fit

Vera «

snihi

cel hn

Cf

DAU

Uni:m dolor , bác e[cá privanri.

(aN &

xij. Cal. Junij.

Dies 21. Maji.

ïndc t

2. Columba ,

Cfet q

Agni Dominici Alumna , B. Columba , cim

Olti |

M

ïmünms

etiamnum puella. templum adiret , DEO

Euchariftico praftitura homagium 5 virum quem-

ch

u

dam caníis, uti quidem apparebat, veneran-

Paslt

dum ( Alaftor ftvgius erat ) habuit obvium ,

qui multis confictis rationibus perfuadere ipft ni-

?? mh

f Tu

tebatur , fieri non. poffe , ut Deus- Homo ub

modicis panis accidentibus lateret.

Non audijt

ülææ 4

Veteratorem puella; eique in fide conftantià

&enug l

meruitfub facro , cui aderat ,. Chriftum in f^cra

Hoftia

(

"$9300 r2C 82

«5

Hoftia fpe&abi'em habere, in Crucem fuffixum;

, & h

Mem men

Sanguine undique defuente ; quo prodigio in tide

diviniffimi hujus Mvfterij amphus folidata fuit..

: me f

Equidem , bone TESUI, plagas , ficut Columba ,

, peritt

ton intueor , DEUM tamen mcum te coniteor ,

nagnes f

nihüque ardentiüs cupio ,. quàm cum col'umba

e me

quiefcere in foraminibus petrz , SS. Vulner/bus

», T0X

ïlllS.

O quis dabit mihi pennas , ficut có'ümbz ,

eam vl

& volabo , & requiefcam ín corde JESU mei ,

dinis tu£

amore mei fauciato ! ibi me abfcondam , 1bi fe«

$ t m

curus habitsbo.

-Quàdfi DEUS mihi irafcatur ,

qxxa.m j

non egrediar inde , dum cundem vrlero Íuper

mk àdit

tnalitia mea pïacatum fiquldem cüm iratus fües

aun qUO[

rit, mlf'erlcordlæ memor erit . Vldl'nï me in cora

effciat fmü

deFilij fui tutum latere.

O facratiffima vu!ncrq,

UT ; &rl

vera Servorum DEI habitscula ,. mundi lumina ,

ccli limina , unica fpes ac fiducia noftra.

FC'I-

ciffimum cor Cajetani , cui amor addidit alas ,

(4) & volavit , cvolavxtquc ad DEUM fuum ,

inde non fruftra gemuit. cum Columba , ac dul.

Mj

citer queftus eft: cor meum dereliquit me.

Sed

Ü

folatus eft ipfum ex Angelorum numero. unus ,

ume ]

reponens: ubi thefaurus tuvs . ibi eft 8 cor tuum,

(2

O fi & cor meum ita. avolaret , ut in Vulneribus

imm qu

Domini mei requiefceret! quis dabit mihi pen-

nss! Equidem vir fum , videns paunert:tem meam;

obvmn' l

ale mihi deficiunt , fincera amoris divini dcfïri-'-

dere !

Jl

ra: Iu,

bone TES'T, amor crucifixe, eas mihi

flk

.H

oi

fuffice ; t cor ad fupern? evehe ; & quod ha-

A

€tenus ve'ut avis avolavit poft terrena fua de«

; cont

(D)4

fide-

üum ml "

Honl!

(4) 1ta depingitar.

«6

SSXCDCEER-

fideria , tu ; velut alter Noémus apprehende , 8

p !

n Àrcam gratiz tuz repone , intra Vulnera tua

Omnino

€olloca; tu illud amore tuo ita faucia, ut in aquis

diebus m

miferz iftius vite non inveniat locum , ubi qui-

tum con

gícat: veré etenim fecifti nos ad te, &

Cbus ard

wod d

[ w

Anquietum eff cor noffrum, donec requie[cat in te,

H EPR

i

Mgedaris

puor! d

xi. Cal. Junij.

Dies. 22. Maji.

1030 ina

Venerabilis DEÀH Famula. Humilitas.

frftig (

Y Nfttuit me hodie Venerabilis DEI. famula Hurnia

!0 d

.ltas, veré humils , Author San&timonialium

Y u

Vallis Umbrofz , quàm exa£&tá confcientix difcus-

Cter q

fione ad Menfam Eucharifticam oporteat accede-

PH j hal

Tec.

Hac fubditarum unam acriter aliquando re-

Itque a

prehendit , quód , ad facrum Epulum. acceffvra ,

laC

certum quoddam peccatum confeffione. pravià

atbhas

mon explarit,

Eádem ratione Sacerdotem , ad

àtti h

litandum jamjam progreffurum , divinitus edocta

Wéntem

monuit ; peccati cujufdam occulti maculam an-

Dtttaris

te3 elueret in facro tribunali , quàm opus adeo

f a!liml

divinum aufpicaretur.

QU mife

4) Quo igitur non oportet eífe puriorem ,

yun;

z3li fruentem facrificio ? quo folari radio non

V &

fplendidiorem manum , carnem hanc dividentem?

Ti

os , quod igne fpiritali repletur ? linguam , que

CCntan

rrcmendo nimis fanguine rubefcit? Verüm quàm

Tà Qor

meritó clamat Bernardus : quis non pavelcat &

Tiora 1

erubefcat ; ubi praftantifftmum |fzculi/ prerium

Ratdy.

projicitur in fterquilinium! O ut tale non fit cor

15 van

mceum.

Q

—( 4) Cbi)/?. üon:. 6c, ad Pop.

"198 O CB68-

$7

Chen(ïc ! &

geum ! Certé. tanti Myfterij celfitudo . exigerer

Vulnera t

omnino , ut ad illud digné perficiendum quor

Wt n

diebus me difponerem fincera perperàm fatto.

1 , ub g

rum confeffione , pijs ac devotis affe&tibus , pre-

&

cibus ardentiffimis , intenfiffimo Chriftum | fufci-

piendi defiderio , infima denique coram oculis

[at intt

l

Masjeftatis tam tremendz abjeCtione; Verüm , pró

pudor! diviniffima hzc Sacramenta ufu quotidia-

ij

no ad inadvertentiam delabuntur ; & quamvis di-

Áhitat,

fpofitio fuprà memorata à Spiritu divino omni-

la Hurm

no pendeat, qui fpirat, ubi vult , & quando

Vimoridir

vult ; quódfi tamen hanc à DEO gratíam effica-

citer quis petat , faciendo interim , quod,in fe

ntie dii

teat actt

eft , haud dubié eandem confequetur.

Omnem

fiquavot

itaque adhibebo induftriam , ut majori, quàm

ha&tenus, ftudio ad Altare accedam: confcientiz

non p

larebras excutiam , ut potero ; errata ad pedes

rdorem, 4

facri Judicis deponam , ut nihil, faltem gravius ,

do !

mentem remordeat; animum indies à quibusvis

nitus t

macaln

Li

peccatis finceré avertam ; exceffus quotidianos

f op!!SM

€x animo plangam; diftortas affe&tiones , aliás-

que miferias internas DEO in fecreto cordis ex-

: iroten

ponam ; confitebor adverfim me Domino , quód

adhuc tam carnalis &t mundanus fim ,. tam im-

j radio l

mortificatus in fenfibus , tam plenus concupi-

d!

fcentiarum motibus, tam inclinatus ad exterio-

um

ra corporis commoda , tam negligens ad inte-

Verum

" u

riora , tam levis ad rifum & di(folutionem , tam

tardus ad fletum. & compun&tionem , tam mul-

cil PW"'HF

r

tis vanis phantafijs implicatus , tam fegnis ad ri-

g

gorem & fervorem.

De his & alijs innumeris

D)5

meis

E

$8

"«t2 )C 86

meis defeCtibus cum dolore vero ac difplicenzis

vivet n

ropriz infirmitatis reum me coram te , miferi-

qi cel

cordiffime DEUS, ftatuo , firmiffimé prononens ,

Wfm n

ferió mé emendare , & in melius quotidie pro-

& hii

ficere ; fiquidem iniquitatem. meam ego cogno»

"

7

tpoini

fco, &

Corpir

Peecatum meum contra me eft. (emper.

YT rem,

bOS , in

x.CalJuni. Diesz3.Mait.

fttm foi

teDomi

$. Defiderius Epifcopus , & "Martyr.

fnim «

'lod awmreá fuà facundid monwt Chrvfoftos

te5, 5

mus : (4) tamquam leones, ignem fpirantes,

boo,

ab Altari DEI recedamus . fa£ti terribiles dia-

Cantem

bolo & angelis ejus; ad amuffim praftitit Defi-

ninO ne

derius Lingonienfis Praful. euando à divino fer-

patar :

culo redux , quibusvis refoe&tibus humanis fepo-

lml

fitis, publicam Reginz libidinem palàm areuit ,

CohYerte

inde contumelijs affe&tus , a&tüsaue in. exilium ;

ambm- !

ubi à Chrifto invitatus ad Martvrium , pro per«

cufforibus orando mortem fortiffimé. oppertit.

Vi'tus d

Qudquja

Magna profe&ó virtus diviniffimi hujus Mvfte«

r

rij, quá ad pugnam cum antiquo ferpente accins

Olim exibat virtus de

!t fand

gimur ac roboramur,

RU p

Chrifto , hominibus etiamnum convivenre . &

NI

fanabat omnes;, fed corpore precipu£& afeCtos:

hodie. animis . potiffimim medetur : virtus iffa ,

TY

A u

€ Chrifto Euchariftico in nos derivata : illa vitam

perituram inftaurabat ; hec confervat zternüm

fd

: pane »

Ti

dxrratgtraln : fiquis -manducavcüt ex hoc

vivct

T

(.42- Hom. 6o.

)

-9 ((bf

$9

dibfini

vivet in. 2ternum.

Et quod longé admirabilius,

te , min

qui caleftem hunc. cibum fumit », in Chriftum

provonfns,

infüm permutatur: qui manducat meam Carnem ,

Votidie Y*

&z bibit meum Sanguinem . iíin me, manet, &

go 0

ego in eo.

Bene Anacïue Doftorum : (4) dum

Corpus Domini dlonc à fidelibus manducatur ,

,

ipfi remanducantur : quia non mf m , vt alios ci-

n

