4) Et quemadmodum tu, pijffime Domine ,

t pf

in horto fudando Sanguinem , ac inde in pas-

fione tua , máximé in Cruce te obtulifti Patri

à m

u odj

tuo atCrno, rogans , tt, fi non poffet tran«

decafi,

fire à te calix amariffime paffionis tuz , nifi

smeijl

biberes illum , firet fàn&ta ejus voluntas; ita

| qupe

cum pleniffima refignatione ac promptiffima yo«

deben:

luntate meipfum übi in araà cordis mei offero

ra Holi

in holocauftum ac juge. facrificium ,' animam vi

;5 fecen

delicet & corpus tibi fideliter. committendo ;

quatenus fic digniüs merear ad ofïcljendum

e n

DEO Sacrificium . accedere ,

& Sacramentum

abf

Corporis tui falubriter fufcipere: non enim eft

il d

oblatio dignior, & fatisfactio major pto pec-

"m

catis di'uendis , quàm feipfum puró & intepgrd

mrs (*

cum oblatione Corporis Chrifti in Miffa & Com..

) imod

munione Deo offerre, — Si fecerit homo , quod

jf autcm;

in fe eft, & veré poenituerit, dicit Dominus ,

quotiescunque pro venià & pratia ad me ac.

T0gv 10

ceflerit, cunéta fibi indulta fentiet , juxta illud :

uf » Q

vivo ego; nolo mortem peccatoris, fed ut

yitant C*

magis convertatur & vivat ; neque iniquita.

Kiquaïi Qd

tum ipfius amplius recordabor,

Itaque abluae

Bcratl

Sanguis Dominicus for

de$ anima mez; nec ul-

exojtt

terius teneat exactor obnoxium , pro quo tàm

porn?

ublime pretium folutum eft. Sic omnino non

; cut

defpicies , Deus o

ptimne , cor ;on'tritum ; erít«

od Ü

que gratum tbi

Saenificium , fpiritus centfibuldtu:.

(j

(G)2

Pr

gïggof. (' *

74) 'Kemp. l. 4. :

*oo

«t43) ( (Be2e

lum

a

Pridie Id. Junij.

Dies 12. ejuídem.

dtyotior

iid. pl

Ay Umcj)larius Znachoreta.

ls offia

Eriffime de fe dicere potefít Panis Euchari-

Wt quori

- fücus: qui edunt me , adhuc efurient.

Ex-«

tenti D&

pertus eft hanc efuriem. magnus Eremicolarum

pedtus,

Magifter Onuphrius; qui cibo divino deftitutum

Trinitaten

fefe aliquando confiderans, tanto ejuídem per-

WCatore

cipiendi exarfit défiderio , ut inftantiffimé pre-

tigatori

catus Deuin fuerit , dignaretur ipfe fic efurien-

Tillläh ber

tem reficere , bonisque ac benedictione füá

Itdo,

replere. Tam juftas preces audijt Deus ; mifit-

Stetdon

que gehios fuos caleftes , qui inter concentus

QUf

fuaviffimos facrum Pignus ad farnelicum detule-

füt ordi

runt; quod ipfe dein fummá cum animi lzti-

Qdf

tia, ac gratiarum aCtione € manibus Angelo-

fecu

ruim fumplit, Veré efurientes replet bonis Deus,

j

Q [

neque fraudat eos à defiderio fuo.

totum

Non minori erga divinum Epulum fame fti-

j hendin

mulabatur Catharina Senenfis , ita Íapius arbi-

0j [Ui 0

trum confcientis faz affari folita: Ó quantum.,

Q e

bone Pater , eufürio ! quantum efurio!

V

Equidem nulla fümilis ad Menfam Eucharift-

quänüore

cam me urget efurjies * imó anxium fxpe red-

BOm ;

dit cogitatio , ánne forte indignus accedamr:

Vcrims

Certé mens arida, & omni cibi iftius. divinis-

fum Cs

fimi fapore vacua meritó me terret , abfterret.

LU

h

Pétd,

que.

Accedit impoftor flygius ; juratms Bujus

"i, W

M*Rerij hoftis , ing'etftque, Vf;acrati(ï'unu.

Eplï-s

Nx

Ü l

-39)6 DCR

IOY

Epulum ufü quotidiano vileftere ; Aràmque ex

.

acceffu frequentiori fieri defpectam

?

€contra

(dem,

devotdionem augeri, fi rafiüs accedatut. Sed

aliud plané à nobis exigit Minifterij Sacerdota»

lis officium ;; ad hoc enim ordinatur Sacerdos ,

je Eu

ut quotidie hoftiam placabilem offerat omnipo-:

ent, l

tenti Deo : ac. proinde , (4) li, legitimé non im-

micolte

peditus , celebrare omittat , privat fan&tiffimam

deftituti

Trinitatem laude & lorii, Angelos lxütii ,

[derr pei

peccatores venii, juítos fübfidio & gratii, in

(fume ptf

purgatorio exiftentes refrigerio , Ecclefiam fpi-

ic ehrit

rituali beneficio , " & ' feipfum medicinà ac re-

ictont J

medio,

Haud itaque probandus mos eorum

Jeus; I

Sacerdotum , qui facrum frequenter oinittunt ,

r conca

quó fe à communi, & velut vulgari Sacerdo-

um d

tum ordine fecernant , ac dein majori ( ut ipfi

aniri p

quidem fibi perfuadent ) pompá celebrent. Nem-

JuS Angek-

pe íeculi vanitas in facris quoque hominibus

bonis pui

ocum fibi vendicat hodie, dum fructus bene-

ficiorum récipiunt , Miffarum tamen officium non

rependunt ; &t quod pejus eft , inde fuper a-

If

at

fgptus !

lios fui ordinis viros feíe - efferunt.

Noverat

j quam

horum 6 cenfuPrzalatum quemdam divus Caje-

tanus, qui, pro fuo erga promovendum fre-

lo

quentiorem facre Euchariftie ufüm Zelo , Nea-

| Encit

" fæpc r

polim mox advolavit , ubi ille agebat, nihil

veritus eyidens mortis difcrimen , ex ardente

; X J

d

i

tum Canicula , & confequente aéris immutatione

u

impendens; tantümque feri adhortatione pro«

g

fecit, utPrzlatus is errorem fuum agnolce-

" l:

r

f P

(G) 3

pu"

(a) Beda.

——

1302

-S20C OC Sen

get, emendarétque : San&ctus veró in Urbemf

MR vita

maducat

incolumis remearet.

.(4) Frequenter igitur , imó quotidie tiBi ,þ

(ttio de[

quisquis es Chriftü Sacerdos ,. recurrendum eft

vt 2d fc

tiam eff

ad fontem gratim & mifericordie , ad fontem

bonitatis , & totius puritatis; quatenus à tuis

Cun f

paffionibus & vitijs curari valeas, & contra.

— —

univerfas tentationes. & falacias diaboli fortior

jih

atque vigilantior effici ^ merearis,

Inimicus ,

Íciens fractum & remedium maximé in

aAcra.

Yury

Communione pofitum , omni modo & occafio-

ne nititur fideles . & devotos, quantum prz-

lofus

verltaten

valet , retrahere , & impedire; cüm enim qui-

ticum af

dam facra .Communioni fe aptare difponunt,

pejores fathane — immiffiones — patiuntur.

Ipfe.

efet ,

nequam Íípiritus, ut in Job fcribitur , venit

Qs , i

hibehaty

inter filios Dei , wt foliti illos nequitià. fuà

perturbet ; aut. timidos nimium reddat & per-

hts adors

plexos , quatenus. affe£tum eorum minuat , vel

Is dedi

fidem.impugnando auferat, íi fortó aut. omni-

nó Communionem relinquant , aut cum tepore

accedant,

m

—,91"3 &

Quamvis ergo incïcvotum me ,' ac in varia

—

üisqpc fi

diftractum plerámque deprehendam , ad. facrum

A n

tamen Altare cum plena fiducia accedam : fiqui-

dem habemus Dominum , qui poffit compati in-

V.

fÉrmitatibus noftris: Novit ipfe figmentum noft-

rum; & fcit cogitationes hominum ,. quoniam

ïUm pec

vanz funt.

Tu , Domine , indignitatem meam ,

indevotionem , aliósque defe&tus füpple; ete-

qllæ ('On

nium

ere[j,,ql

" [X Kemp. l. 4.

P

tS9)0($ 9-

103

n Ube

pim vita es; $& das vitam mundo ; qui te non

manducat, vitam in fe non habet ; Ecce defi-

idie ni,

derio defideravi , ad te accedere , ficut. cer-

endim d

vvs ad fontes aquarum : Tu, optime , gra-

ad fowen

tiam efficacem largire ,. ut

Ms à d

Cum frequentatione: crefcat affectus.

Dus ARMESNUNGIUNEQUIIT U

& coni

yi. forti

Idibus Junij. — Dies 13. ejufdem,

InirmiCus

.

$. VIntonius P atavinus.

g x

: Xifniüs Dei Euchariftici cultor, ac fmiul Ze-

& occal

4 lofus propugnator extitit D. Antonius; cujus

CU prï-

weritatem ut contra pra'fra£tum quemdam hxre.

| enim Q*

ticum aflereret ; non absque ingenti prodigio

dilpont!

effecit , ut afinus ,. utut. fame diutinà confe-

u

€tus , à pabulo tamen ad divinum ,. quod ex.

w m

hibebatur , Myfterium. accurreret ,. idque pro-

1equitid li

pus adoraret; cui etiam prodigio hareticus ma-

hr &

:

nus dedit, Monftratur hodieque locus Arimini ,

nimt "

J

ubi hoc portentum evenit,

!

qur of

Queftus olim fuit de peccatoribus vates re-

cu te Jf

gius , €os comparatos jumentis infipientibus ,

iisque fimiles effectos, — Et utinam multi eorum

P

j

brutis animantibus deteriores non effent ! Si-

ad la

quidem afinus Dominum füum . cognovit adora-

dam

" f[qlh

vitque ; homo autem , cüm in honore elfet ,

f

Ompatl I

non inrtellexit.

Inde duo mala enormia admit«

tum I

tunt peccatores ; derelinquunt enim fontem a«

quonlä'"

Qque vive , & fodiunt fibi cifternas diffip»tas

.

e m

qui continere non valent vel guttulam aqux

:

«s

^ eli

[pple

I

derelinquunt. Chriftum , fontem vivum , q

MX

(G) 4

304

"3C C

in Euchariftia nobis propinat aquam , falientem

ten&r t

in vitam aternam , fanguinem videlicer füum ,

pis hz

t con

abluentem peccata noítra , fitim réftinguen-

tem , ac delentem chyrographum mortis : (4)

dur, t

Sanguis enim , pro nobis effufus , non folum

qes 8

affeCtio

eft fignum amoris , verüm magnz fiducia ; dum-

modo ipfum per ingratitudinem non operiamus,

bo pot

wti in Job dicitur ; terra ne operias Sanguinem

dtrunt,

gmeum,

Sed , heu! fodiunt (ibi mortales ci-

tyllice

y

flernas diffipatas , qua aquas divinas continere

Quo Ma

non poffunt ; fectanrur mundum , & ejus vo-

ht (d

luptates ; daemonis

ilicia attendunt ,

carni

buetat

blandienti manus dant ; Domino fuo tergum

Qdis :

obvertunt,

(P) Novit inimicus , cui adhibeac

tihenti

fltiOnex

eílus cupiditaus ; cui illecebras gule ingerat ;

€ui apponat incitamenta luxurig ; cui infundar

HC

virus invidie : novit , quem marore contur-

jan p

bet ; quem gaudio falat ; quem dolore op-

Ti [ill )

primat ; quem admiratione feducat : omnium

Obk:&a:

difcutit confüetudines , ventilat curas, fcruta-

*

joxt jl

tur affectus

,

& ibi caufas quarit nocendi ,

l ye

ubicunque viderit ftudiofiüs occupari,

Hinc in

deferto aufus non fuit accedere Salvatorem ,

ifF f

Wnem.

quamquam defiderio ejus tentandi flagririt ,

R!qu"

nili poftquam cibi affe&tum in eo animadver-

It

tit ; .videns eum

inedià laborantem ;

ex quo

occafionem ad eum tentandum fumpfit.

(c) Domine Deus , quàm mirabiliter cum E-

le&tis tuis agis ; ut veraciter agnofcant , & pa-

tenter

: sati.

t

(4) S. Anton. Patav. de. S&.

(b) s. Leo ferm. .7

de Natiw,

x

(e) Kemp. l, 4.

r

E

-t93 ( TC 699

105

fs

tenter experiantur , quantum infirmitatis in fe-

cet fun,

ipfis habeant, & quid bonitatis & gratie ex

rcüingucn-

te confequantur.

Ex feiplis etenim : frigidi ,

ortis : (j

duri , & indevoti ; ex te autem ferventes , ala-

non f

cres & devoti; & qui primüm anxij & fine

Cl dU«

allectione ante Communionem , póft refe&ti ci-

bo potüque coleíti, in melius fe mutatos vi-

periami

Sanguinm

derunt. Typum habes in convivio illo Pharifzi ,

*

lri

ortales i

myllicé figurante convivium Eucharifticum ;

contint:

quo Magdalena dilut , quidquid antea peccave-

x qus vt

Yat: (4) Quod unguentum fÍibi turpiter exhi-

buerat , hoc jam Deo laudabiliter offerebat ;

o tery

oculis terrena. concupierat ; fed .hos per con-

vi dl

tinentiam conterens flebat ; capillos ad compo-

fitionem vultüs compofuerat , fed jam capillis

» p

cai if

lacrymas tergebat ; ore fuperba dixerat , fed.

jre contt

jam pedes Domini ofculans , hoc in Redempto-

ris fui veftigia figebat : quot ergo in fe habuit

dolor

: omniüm

oblectamenta , tot de Ííe invenit holocaulta ,

$, (crut;'

juxta illud Apoftoli : (P) Sicut exhibuiftis mem-

bra veftra fervire immunditiei , & iniquitati ;

nocen

Winc !

$a nunc exhibete fervire juftitie in fan&tifica-

tionem,

Jta

Jyatoret

fagrl

Sequemtur penitentes , qui (ecuts [umus peccan-

animad('a'

tesi

. o

xvii. Cal. 4]ulij. Dies 14. Juni.

)rltn

r o

& Bajilius Magnu:,

,nf,&'(

Ecreverat Valens Imperator hareticus , Ba-

rend

D

(G) $

filium

"g j

J

(4) Greg. Hosm..37. in Evang. (P) Rom. 6.

106

"£93) 00 889

filium in exilium. mittere , fed. alism . il5 men-

EE

Non le-

iem Deus per varia portenta injecit.

! fiffine

viora minitatus fan&to fuerat Julianus itidem Im-.

| tetram

! hes ard

perator ; fed is à Deo per Mariam impetravit ,

: flumma

ut infamis Appoftata horrendà morte fuerit fub-

atus, . Íta quem Deus tuetur , quis kedere pos-

| Vote ac

intiui]

fit ? Jejunijs ac ftudiorum affiduitate effecit , u£

totts Ir

virgineum pudorem tumulo ilibatum intulerit,

Sacerdos devotiffunus , in eos , qui tepidé ad

Tatione 1

tun f

divina myfteria accedunt , ita detonat: (4) nón-

ne horrendam damnationem incurrunt , qui in

ff p

inquinamento carnis & fpiritüs indigné ad hac

0s aC |

Itütum

facrofané&ta accedunt ? quam autem gratiam &

tet per

&fle&tum reportabunt , qui ouofé & inutlliter

Chrifti Corpus manducant , & Sanguinem bibunt ;

U pral

Íddue ex eo , quia. finem , ad. quem tendit in-

i

ttpidis

fütutio hujus vivifii Sacramenti , fruftrantur ,

t qub

fimiles illi fervo ; qui acceptum à Domino talen-

Mdla

£um abícondit : nam contra confcientiam tantum

—

bonum irritum faciens , & ingraté ad hujusmo-

di Myfteriun accedens , condemnationem ac

judicium habet negligentim ac fegnitiei, fimilis

alli, qui talentum integrum in otio fervavit.

Qf

Ecce , clementiffime Deus , advolutum pedi«

t

lfg(

bus tuis fervum . inutilem ac proríus negligen-

zem , qui pretiofum talentum facratiffimi Corpo-

qlle'» Q

ris ac Sanguinis tui indies fere fine fruCtu , &

h fon

pro more tantum intra fe abícondit , dignus ;

tUadit

qui tollatur, ne videat gloriam tuam; dignus

hum :

qui cum ignavo illo , veftem nuptialem neghigen-

Ci[llr 1

te€ .

n in

*

x

Ó

(/7) Lib. x. de Baptifmno,.

LE

-£88)C DC B

107

11 mer

te, in tenebras exteriores projiciatur,

Tu ,

Non l

pijfümeSalvator , qui venifti ignem mittere in

tidem D«

£erram , nec aliud defideras , quàm ut eo om-

ipetrat

nes ardeant ; acéende cor meum colefti hác

werit Iu

fiamma , ut ad tremenda Myfteria tua eo fer-

vore accedam , quem tu requirebas , dum illa

lere p

ffecit , i

áanfütuifli, atque in commemorationem tui - pro

*

jntulert

totius mundi falute offerri pracepifti

?

ut hic

tepido i

ratione- mihi & omnibus proveniant in augmen-

tun falutis ac beatitudinis

sterna,

Spiritüs

(4) nón«

fan&ti gratia illuminet , & accendat fenfus noft-

TE

ros ac corda noflra; ut juxta fanCtum tuum in-

pä: d

fütutum injunftum minifterium pié & laudabili-

raam d

ter perficiamus , & ab omni tentationum incur-

; ial

fü premuniri ac. prafervari mereamur ;. ne cum

em bibüqï!

tepidis evomamur , fimüsque. ex illorum cenfu ,

j tendt

de quibus fcriptura ait:

dmuflranti

mino (V

AMaledi&us » quii facit opu.ys DOMINI negtigenter.w

T

jam n

"*xv;,-, Cal.Julij . Dies r. Junij

ationett ?'

$. Fitus Martyn

ittls llmlb"

üm Vitus, admodum puer, facro fonte luft.

(cn'amo

C

— rari inftanter petijffet ; indigné id ferens fce-

um p

leftus genitor , Judici filium prodidit, tradidit-

negïigff'

que ; cujus juffü flagris czfus , cüm ea Chriftia-

m

nà forüitudine tulifet , mulieribus depravandus

ff

traditur; fed cüm has etiam rejeciffet , in ahe-

«t j djgnll;'

num , plumbo liquato , refina ac pice bulliens inji-

*

; djgnuï-

citur

?

verüm Angeli

ope illefus egreditur,

f chägfï'

I)

Tum in catafta cum focijs , Modefto & Cre«

Ícentia,

xo8

-9 DC SES-

fcemia , extenditur.

Tu,

Inde alió. du&tu Angelo-

rum commigrat.

Denique Cafaris filium obfi-

| um ;

dione ftygis poftquam liberáffe

| lite ,

tyrio caelos confcendit.

t gloriofo Mar-

| W perg

Magnus profeCtó Dominus , & magna virtus

üut ij

€jus; dum infirma mundi eligit , ut fortia con-

pms, ;

fundat; & in fexu fragili , ac tenera. atate tan-

«s anmi

ta prodigia operatur.

Me verà miferum , qui

«d, .

à cunis pené , nonDeo , fed mundi vanitatibus

turn qme

adhafi! Exhibet ifte rofas, fed fpinas füb ijs

V in te

occultat ; prafert dulcedinem , latet tamen. a-

Wüonis.

mariiés ; mel offert , fed quod in fel afpidum

—

T$ teQ

mox vertatur : (4) Siquidem in honorum ambi-

ipneíca

—

tione quantz fpinz ? in luxuria libidinum quan-

kmper

"

itz Ípinz ? in ardore avariis quantz cura.

-

qe, (

rum fpinz? (B) Et quamvis mundus in fe-

—

Vtmina

iplo jam aruerit , adhuc tamen in cordibus

I

noftris floret ; ubique mors , ubique lu&tus ,

ubique defolatio ; undique percutimur , undi-

XY

que amaritudinibus replemur ; & tamen cacà

mente carnalis concupifcentix ipfas ejus amari

tudines amamus ; fugientem à nobis infequi-

ht

mur, labentj inhzremus,

Audimus quidem vo-

Onaf

€em Dei, inclamantis

[]

*

prabe mihi, fili mi ,

Vs M

£€or tuum ; verüm nolumus obedire , faltem in-

(N0$ Q

tegré , & perfecté,

Prabuifti tu , Domine ,

! Qd

JEfu, cor tuum nobis, imó quotidie etiamnum

I lber

prabes corpus tuum ; & abnuamus vicem red-

lt, Ce

dere? cor noflrrum tibi totum confignare , &

h C fed

ab amore rerum fenfibilium retrahere etiamnum

differamus

üte qif

Tu 9

——

M )

(4) auguft. in Pfal. 120, —EI))».Greg. Hom, 20.-

-£55)0X862-

109

t At

(Tu , optime Domine , trahe poft te cor

fium ol«

meum ; Ícis enim ,. neminem poffe ad te ve.

-riofo Mi

pire , nifi tu traxeris illum.

Non permitte ,

ur pergam , wlteriüs vagari poft creaturas ,

aut ijs inhazream : Tu folus pofthac mihi fa-

pnà VU

QLtia CO

pias, folus dulcefcas, qui folus cibus & potus

€sanimz mez,Íolus amor meus , gaudium , dul.

gtatt IJR*I

um , (

xedo, & omne bonum meum.

Et utinam to-

anitatibt

Xum me ex tua przíentia accendas ,. confumas ,

as lib 1j

&t in te transmutes , ut per gratiam internz

um 2

wunionis ,. & liquefaCtionis ardentis amoris , u-

nus tecum efficiar. fpiritus

5

*

utinam totus ex te

d dpir

jrum am^

ignefcam, ac in me deficiam ; cüm fis ignis,

Ita-

inum qu

Óíemper ardens , &t nunquam deficiens,

que , O amor , corda purificans,. & intellectum

a P

ydis n ^

alluminans ,

n cudoi

Illumina vultum tmtm [uper me,

tv

u Iüämvï

TU » m]dä

xvj Cal Julj ^ Dies :6. M]unïj,

an i

qu ?

$. Benno Misnie Epifcof)m.

L

luftris in Saxonia fürpis furculus, D. Benno ,

j il

I

monaflicen primó amplexus eft.

Inde Epi-

qudcn

)i9 HW

fÍcopus Misnienfem rexit Ecclefiam eoZelo , ut

Sclavos ovili Chrifti adjunxerit, — Captus eo. bel-

, faen?

lo, quod Saxones Henrico IV. moverant, ab

; Dorni^

hoclibertate donatur, ac Romam protinus a.

e cïiæm»ï

bit , celebrato ibidem Concilio interfuturus,

vican

fgndfe

Inde redux , Templi claves , in Albim fuvium

ante difceffum abjectas , in pifce exenterato re4

t eri

l!:,

j

perit. Mienig Marchionem die eodem ; anna

PA

revo-

jfh, 20'

110

-9 (( 82-

febes |

revoluto , tnoriturum pradixit , quo colzpl*mm

ab eodem acceperat.

Pede aquam é terrza cli-

tum [

cuit ; alias aquam precibus convertit in vinum,

X cor

fcienti

'Sacra ejus lipfana Monachij in fumma zde ho-

E

—

noriico tumulo condita vifuntur

$

colitürque

—

& a

ipfe inter pr&cipuos Bojariz Tutelares.

m

ne f

Ingens certé prodigium eft, aquam é terra

T6 ,

folo pedis impulfu prolicere ; par feré , -aquam

in vinum , Chrifti exemplo , tranfmutare : plüs

Tüunere

&t

ego quotidie efficio , dum ad verba mea pa

nis & vinum in Corpus & Sanguinem Chrifti

M*jütïiæ

transeunt,

O admirandum , ac fumul tremen-

&5,|

Dattice

dum Myfterium ! Ó fumma Sacerdotum pote-

ftas ac dignitas, cui comparari alia in creatis

Idco ,

non queàt.

te deb

Sint tibi , Creator omnium , DEUS , im«

;*ium à

meníe gratiarum aCtiones, ac laudes, pro in-

üllm,

ftitutione hujus admirabilis Sacramenti,

(Elïum

Q Q

utile. & falurare confilium :tuum , cum. illud

5 l

inftituifti , dicens : hoc quotiescunque feceritis »

.in mei memoriam facietis.

Quàm fuave &

dCns ,

iucundum Convivium , cüm teipfum in cibum

Wt

Quàm admiranda Ooperatio tua ,

V

quàm potrens virtus tua , quàm ineffabilis ve«

ritas tua : dixifti enim , & facta funt ,. & hoc

3

fa&tum eft, quod jufffti, Mira res, ac huma-

num vincens intelle£ctum , quód tu , Domine

DEUS meus, verus DEUS & homo ,

fub

y

modica fpecie panis & vin! integer contine«

NG

ris, & Íine confumptione à fumente monduca«

&das

'ris: Tu, Dominus univerforum , qui nullius

ha*

n

»£93)C1) 889

YYII

) colagte

habes indigentiam , voluifti per Sacramentam

€ terio

tuum habitare in nobis ; Conferva cor meum

: Jn um

& corpus immaculatum , ut letá & purá con-

3 ad b

Ícientid fepius tua valeam celebrare myfteria ,

&t ad perpetuam recipere falutem , que ad

colitiqy

Ó

tuum precipué honorem, & memoriale peren-

ne fanxif & — inftituifti,

m 6 ttt

(«) Latare , anima

mea , & gratis age DEO pro tam nobili

& ,a

at :

munere , & fingulari folatio ; in hac lacry-

.

marum valle tibi relicto

[

Naàm quoties hoc

j mei p

x Cl

Myfterium recolis , &t Corpus Chrifti confi-

d n

€is , toties tuz Redemprionis opus agis , &

particeps omnium Chrifti meritorum efficeris,

tum p

j in u

ideo novi femper mentis renovatione ad hoc

te debes difponere , — & magnum falutis Myfte-

)EUS ] ',F'

rium attentà confideratione penfare,

It mag-

nun , novum & jucundum tibi videri debet ,

es, o P

cum celebras , & Miffam audis , ac Ííi Chri-

j Qu

cim 1

flus hoc die primüm in uterum Virginis defcen-

dens, homo fa&tus effet , aur in cruce pen-

ye f

m furt!

ens, pro falute hominum pareretur , & mo-

V

Kferetur.

Siquidem

nm [u

4go f

. Magnum efe , & admirabile Sacrificium,

fibils

xv. Cal Julij.

1IQ&JC

Dies 17. Junij.

X hyr

$. Ludgardis Firgo.

E

Dor?

Q)

Voties ad admirandum Calicem accedis &

ffl0

H

tanquam ab ipfo latere Domini hauriene

et C0f

accedas. Ita monet. Chryfoftomus,

Ita reipía

at —

Megiffe

"—

gi

f

[

(u) Reip. 1. 4. | (9) 1n Joan. $. 12.

[

T12

-52 300( 8827

fnei

egiífc fan&tam Ludgardem , e chatioribus Chrís

fü corculis unam , nemo ambiget , qui pere

j t (IIH

meum s

penderit , fponfum divinum fpeétandum fe ei-

dem przbuiffe aliquándo , in Cruce fuffixum ,

fis pupt

Dater f

totum Sanguine petfufum ; manuque altera , à

Qun ac

Cruce folutà, Ludgardem amplexatum , Vulne-

rilatetis appreffiffe , nectareque illo , omnium

Mic feca.

diviniffiimo , finbundam þou?ffe..

Iu te

Dulcdiffime. J E S U , ex intimio cordis af-

Cruce "n

fe&u deofculor amabiliffimum Vulnus facratiffimi

w &

fium Cq

Jateris tui , quod lanceá perfoffum , Sanguinem

dedit, & aquami : Refpice , &rerne Pater, Fi-

m

lium tuim dilectiffimum , fummis confectum do-

] €oncutiar

loribus , opprobrijs faturatum , toto corpore in

pun ? 1

Cruce extenfum , ac faucium ; Refpice Agnum

fum, D

1 ,

fine macula , non aperientem os fuum , quamvis

d pet

in luporum faucibus hareret ; Áfpice fatratise

COHHOC (

fumum , & «cuivis poteftau verendum caput s

EVO

fpinarum aculeis transfixum , & prz dolore ,

; Ti

imó amore inclinatum : Vide faciem , in quam

Wun, i

defiderant Angeli profpicere , fputis deturpatam ,

C'Ondiamr

laceratatn unguibus , fedatam Sanguine , livore

r

t yin

h

tumidam : Cerne oculos , làctymis faffüfos , os

Wntm

A. |

fqualidug , genas exanimes , evulfos eapillos ,

r

brachia diftenta, nervos convulfos , offà luxá«

iil

ta, confixum pectus , eor apertum.

M lls

Fiat igitur, Pater amantiffime , fiat folá ora«

'md

tià tuá cor meum tanquáam cera liquefcens ix

medio mei, ut amorem amore compenfeni ; ut

intimé eompatiar Filio tuo , tánta pro mie patiene

üs indäque ex animio eompungar: ego enimt

Anm g

—

(

4

UM

li

l

"449 J 1Y 9b

117

timeC

Vi

Wi

At

füm , «qui peceavi ; ego fum .vir ille, qui in erue

TT

tem [uffxi dulciffumum Filiun tuum , Patrem

hm ft &

meum ; €go fputis fzdavi , cecidi flagris, fpi-

Faf

nis pupugi, clavis ac lanceá confixi,

[L]

Hach $

areri i

Pater fancliffime ,. confitentem reum

?

conyie

n,Vli'

€tum ac confeffum ulcifcere; — verüm híe ure,

híc feca , ut in aternum porcas, (4) Contte«

4 Ommm

muit terra , quando Dominus mortuus eít in

cotdis ?

Crucé , conteftans , mortuum fe non poffe ca«

facraciln

pere; & dum refurrexit 4 cum tremore Domie

nicum Corpus reddidit: ánnon jure melioti ti«

Sangut

Datet, i

mor & tremor veniant fuper me? innon totug

&oncutiar ; cüm Dominum meum toties füfcie

fehne

corpor 1

piam ? Timor ifte falutis eft: ergo timorem

tuum, Domine , & amorem patiter fac me ha«

ye A

bere perpetuum ; tíimore tuo cafto & fancto

m qum

ee hr

confige carnes meás , ut à judicijs tuis timeamz

Íed amorem fimul largire , .utfiat cor meum ,

jm

I2 dleOïC j

tamquam cera liquefcens ; ut fiat fepulcrum. nos

vum, in quo Cor

jus Dominicum condatur ,. &z

fs in G)W

b

derurpat

Ccondiatur aromatibus devotionis , & Otniniges

narum virtutum : Concutiat mentem tímor , ad

jne, It

QHï]fQW

onum impellens , retrahens à mialo ; perficiat

candem amor , ut perfecté tibi uniar , JESU bes

1 cap] [

nigniffime ; hunc in tínem in fpiritu humilitatis g

, of

.& animo contrito rogo:

'g't fj f

Aqua lateris —:ui ,lav:f tüe, .

j gt

W

f

npen fml; ]

[

nj

1

(R)

xiv, Cal, f

p

d

hn

- (4) Hilar:,l, 3. de Tri)).

»»

L

"ïfæ,

MO ").( DCeSe

DC&:

Qupio :

xiv. Cal. Julij.

Dies 18. Junij.

qun 7,

$. Rainerius Pifanus Conf, —— —

lios Ab

T Antá reverentià & devotione erga auguftise

COnCHF

tradet

fimum Altaris Myfterium ferebatur divus Rai-

coníoh

nerius, ut in ejufdem conftitutus prafentia , alio

; niià

& qi i

corporis fim nunquam fuerit confpectus

lts a

aut nixus genibus , aut pedibus infillens. — Tali

Dom

item fervore ac attentione cibum hunc cocleftem

frequentabat , ut lacrymas fpeCtantibus exprime-

m fide.

dltec

ret.

conütc(

Quàm malé compofitus & difpofitus ego com«

pareo coram tremenda adcó Majeftate ; mianje

Tu JUb

Vate n

fefté prodens, aut fide. omnino deftitutum me ,

aut corde : (i namque prafentiam Domini mei

m ;

fc&um [

vivá fide apprchenderem; cum tremore utique,

&t debita veneratione facro Altari adftarem : &

3himp p

DEts

fi cor veré haberem , utique illud Domino pe«

tenti przberem , digneque par

arem ád tantum

Tu, Domine DEUS

hofpitem . fufcipiendum.,

qui fidem à me primo loco exigis , adjuva in»

credulitatem meam , ut prafentem te i Eucha-

riflia practicé credam ; aperi oculos mentis m2

Rüdl

w

ut te, facris involutum fpeciebus , videam ; la*

tentem agnofcam , ac devenerer eà fubmi

H;One »

du

Ob nat

quam divina Majeftas tua à vermiéwlo abjectiff-

mo jure petit.

Praterea cor tibi exhibeo, de«

pofler

a

dicóque; tu illud à fordibus emunda; grau&á

lQ It

tuá pgrfundc , &c Vas eäïc'e' tc dlgnum.

Es

D.

4--44?8)(1*)(8&- |

11$

WA

Defidero te devoté .ac reverenter füfcipere ;

Cupio in domum ineam introducere , quatenus-

cum 'Zachzo merear à te. benedici, ac inter fi-

'

.]uni'y

lios Abraba computari, Animamea corpus tuum

concupifiit ; cor meum uniri tecum dcliderst ;

1 augvf.:ä

i dinsi

trade te mihi , & fufficit : nam prater te nulla

confolatio valet ; tu es fuavis refectio. animaz ;

lentit,

& qu te di

o

cvn& manducavcrit? aterna gl«oriæ

c&uS,fi

hares erit.

l

Domine , in fimplicitate cordis mei , cum p(c..

nc

nafide ,. & in obedienia juffionis tux. accedo

yus x

ad te cum fpe ac reverentia; vereque credo &€

confiteor té hic przfentem DEUM ac Hominem z

j5 eg o

Tu jubes , ut te fufcipian , & me tibi in chari-

at , I

tate uniam,

Quapropter tuam precor clemen-

firatum 3

tiam , ut concedas mihi verum tui amoris af«

Dormii 7

fe&um ; quo cum Seraphico Francifco tuo ex

noft Mï*??

animo poffim dicere :

zd[wcm.'i

"DEUS meus , 69 omnia ?

Dorio ?

T u

rint pri

xj Cal Julj; Dies 19. Junij.

d

$. Suliana Falconeria.

Rodigiofum eft, quod S. Julianz , ex ordi-

yentis H

ne Servorum beate Virginis , hác die vità

mdcam l4

funfte , contigit in agone fupremo : cüm enim

(ibril

f&]x.'

Ob naturz naufeam recipere Epulum divinum non

p 1

poffet ; rogavit adilantem lectulo Sacerdotem ,

hi

ut facram Hoftiam ,. linteo obvolutzm , pectori

mda !

gr

fuo imponeret, ut vel hác faltem ratione Dilecta

fuo

Jfls

..Cï Btm'f

Quo fa&o , pofteaquam :intel'-

À

P

p

116

"3C OCES-

Aepina /

intenfiffinos amoris ac defiderij aCtus pauló pdft

Qudem

exfpirálfet ; facrum Pignus in linteo evoluto non

Sdomot

amplius comparuit , dubitantibus , qui aderant,

Enchari

an intra cor moribundz fefe receperit ; an verà

thünioni

redicrit ad facrarium.

4

Chrifts

Quibus non amoris affe&tibus ex

ardefcäni ego,

cordjs (

.audito tam inligni prodigio ? fiquidem toties,

ad offiy

imó quotidie, absque ullo impedimento Cor-

Vocem m

.pusDomini fufcipio. .O quot defiderant videre,

lo ad i

,que ego video ; & non vident : quot ambiunt

am; (j

.guftare , quz gufto ego; nec tamen id eis con«

&nper |

Quot funt , qui multó me dignio-

«eilum eft. -

&pet |

res quotidianum ad Aram acceffum qüafiérunt ;

mentis

neque tamen confecuti funt: quot funt , qui mi»

Mtrare .

nifterium Sacerdotale humiliter. optaverunt ; nec

fon m](

funt adepti.

Flagrant ardentiffimis quotidianz

diobys

Commanionis defiderijs ; zftuant amore ; defi-

"hteret

derio defiderant hoc pafcha manducare ; cervi

fitibundi adinftar , ad divinos hos fontes anhe-

D um

(s eyhiy

lant; hi omnes in judicio fupremo contra me

perr f

levabunt vocem , arguent fegnitiem , indignita-

tem damnabunt; hi acerbó exprobrabunt, quód

It ff

MU »i

locum tam fanétum occupaverim fine requifita

muss Y

fan&titate ; minifterium — tam füblime ambiérim

fine vonveniente virtute; gradum tam eminen-

"i,

Xb

tcm obtinuerim fine vitz , fupra vulgus eminen-

tis, conditione,

h EUY

(4) Certé. viri Ninivitz fur»

Ts qui

gent in judicio , & condemnabunt malos Sacer-

Ilf (

dotes; illi enim pcnitentiam egerunt in pradi»

Tantoci

caüone Jonz : & ecce , plusquam ]on'as hfc-

c-

um

x

— (&) Matth, 12.

)

m

cupEE

-3XPCb-

1 7À

Regina Auftri furget , eósque damnabit ; illa fi-

: l!

quidem venit à finibus terrz audire fapientiam

:oluto n

Salomonis : & ecce, plusquam Salomon ,. JEfus

d aderat

Eucharifticus.

Equidem aperio ego os in Com-

E

.

L

t, anvt

munione

,

"fed non attraho fpiritum

intrat

Chriftus in corpus , fed non in' cor. meum; quia.

fcam

cordis oftium claufum reperit: (4) ftat quidem

m f0t6

ad oftium , &. pulfat'clamans : fiquis audiérit

nto Cu

vocem meam , & aperuerit mihi januàm ;; intrae

yt vidert

bo ad illum ; & canabo cum illo , & iple mes:

X mbiml'

cum ; (P) qui enim venit , & januam pulfat j yule:

jd eis CO

femper intrare : Sed in nobis eft , quód noa

m d

femper ingrediatur ; excluditur- fiquidem-,- fi- t

qüæüärunpï

mentis tuz- januam occludis ; & quamvis ;poffet

Vs quilü-

intrare , non vult tamen importunus irruere ;

non vult cogere invitos, Ipfe cogebatur olim à

motidid!

duobus difcipulis , Emáuntem petentibus , cüm

note; Ü !

fingeret longius iter, &t camabat cum illis; imó

cre;

ipfi cum ille: dum canam longé pretioforem:

yrres 1

€is exhibuit, Corpus videlicet fuum ; quo fumpto

coni v

aperti funr oculi eorum ,. & cognoverunt eum.

, inig?

in fra&tione panis.

Nos ipfum , ut ad nos-di-

buit; V

vertat , mininó. cogimus ; imo

ere *cogendi

Non exare

n

fumus , ut ad ipfum divertamus.

P

deícimus ex divino , quo ad cor

nobis fecretó:

m cminä'

loquitur , colloquio; fed tepidi , nos à facro mi-

nifterio expedimus quàm celerrimé ; hinc. cena-

;; i

i

mus quidem cum Domino ; fon tamen ille vi«'

ciffim canat nobifcum , fed diverforium cordis:

Jos $

I n pfæd'

quantocius relinquit.

k

Pos

f

nts

(H)3

eced

M

r

: Fd) Apac. 3. (b) Ambr, ferm, 12..in Pf, 118.

,

v18

93 CC B-

ptüis qu

. Potentiffime JESU , qui foribus claufis ad di

f ci?

pulos tuos ingreffus es; intra & in cor meum ».

mum f

idlibiler

utut tibi occlufum ; dejice vectes , peffulum re-.

ffí , inqu

move: ubi tamen fueris ingreffus ,. dermoni il-.

tusts eft

lud ,. mundo ac. carni obductis repagulis claude, ,

VOtOs pi

Éta canabis mecum ,. & ego tecum: tu mecum

f'imenti

in hac vita; ego tecum in altera.. En tibi de-

Tn4gi (O

inceps pando. non tam.os., .quàm cor meum ,.

bobims?

ürintres fub te&um mesm , & Íanes animam.

totics co'

meam s; verà

D

Wa g

"- Dulcis Hofpes. anime.

deamus?

mm TRO

xij.Cal. Julij; .. Dies zo. Junij.

Tec tam

$. Leufridus 4bbas.

filc, ac

: .'Ddü&us fuerat fan&to huic Camnobiarche.

Comis,

Cnt IT

- X puer , graviffima oppreffus egritudine ; ro-.

gabéntque maíti parentes, ut perfanare eum

Contra f

dignarerur, . Haffit aliquantulum. fanQtus Pater ;

E&IIWT ;

tum facrificium incruentum offert ; cámque Cor-

L ïoïumn

L

Y Crifi

pus Dominicum infrmo porrexiffet , eo fumpto:

Chrffhæ 1

is níox prifüne reftitutus eft. fanitati.

Medicina eft Corpus Domini in Euchariftia ,.

tflerente Ambrofio : (4) Vulnus eft , quod acce-

pit ; medicina eft ,. quam effudit; audi , quem-

TY

rl

admodum antidotum Caro DEI eft : Verbum fa-

€tum . eft caro ; imifit manum füam in cavernam

llCia :

afpidum , venenum evacuavit , peccatum abftu-

antüm

lit, idem de peccato damnavit peccarum in car-

fl;'iam |

nc.

Porro fi Corpus Domini medicina eft cor-

pqri "

(

74—(4) Ein Pf 57.

( Q

Qu

-»'.;oä XI13CSe$-

119

? propter ani-

uad df

pori, quantó magis anima erit

mam fiquidem eft inftitutum : invifibilis cibus

OT meun

effulum re

invifibilem producit effe&um. (4) Corpus Chri-

fti , inquit Angelus Do&torum , medicina fpiri-

dgmon

tualis eft, qux cum reverentia guftata , fibi de-

ulis cds

votos purificat, — (D) Tgitur fi, qui fimbriam ve-

tu r

