
-9 DCR-

317

nsomr i

Erat San&tus ille in cultu auguftiffimi ältarxs

xovig

Sacramenti eximius; (4) cujus frequentiorem u-

Íum maximé promovit,

Quin' contempto, ,qUQC'.ï

adibat , - vitz : difcrimine ,: füb. ipfis Canicule ar-

—— —

doribus Romá Neapolim abijt ea folüm de cau.

ufdcm.,

fa, ut Pralatum quemdam excitaret ad facrum

quotidie offerendum ; ad quod ipfe integro ple-

veffit Cat

rumque octo horarnm fpatio fe parare confue-

Ylliminio Y

verat; indignum tamen tanto muncre fe judi.

€ans , recurrente. die anniverfarià , quá primam

« verbo e

DEO hoftiam litaverat , ambitionem fuam a€ au-

je avicue f

daciam in füfcipiendo cara&tere Sacerdotal

1 a-

maré deflebat.

| æfhmbah r

.O quanto juftius ego de me dicere poffum

[5 3(160QW3 !

3$l'it. : (;hn '

utünam haberem humilitatem illam in vitijs;meis,

quam San&i in virtutibus fuis habuerunt ! ego ,

inquam , vir, videns paupertatem meam in cens

qmo r

r if

fu virtutum , econtra rationem diftrictiffimam ,

) eadem W

de tot vitijs ac. peccatis propediem reddendam ,

qu£ ficut onus grave füper me fünt gravata,

r

O Domine , ecce amaritudo mea emariffima s

(num ! :

u Flll[

Y

pro remedio ad te accedo , veniamque rogo.

Et utinam vivà fide, & indubitatá fiducii ad te

in facra Euchariftia accederem ; citó peccatorum,

Mf qHüm S

Tandcm "

indulgentiam, & vite emendationem obtinerem:;

O cor igneum Cajetani! Ó affe&us ardentiffunos t

ndi n

VCI? !

Ó:dignam przparationem ! Ó amorem incotrpa-

4j ua

n o

"

rabilem erga- diviniffimum hoc Sacramentum !

,cpef j

Non fegniüs ore corporis , quàut cordis affeCtu

Vetis POü !

ad te , fontem vitz anhelabat ; neque efuriem,

ss

iiusg

—

i

NiE2 s z

pri

(4). 1ed. Breyc

218

-e93) 0C 88

fuam: temperare aliter poterat , quàm fan&tiffi-

tofiin me

mo Corpore tuo.

Ita nempe ad te accedunt.

macum prà

Sancti , quorum viva fides certum exiftit argu-.

at pil

mentum præfr:htiæ tuz ; dum te, Dominum fuum

w v fieut

veraciter agnofcunt in fraCtione panis; quorum

& mihi uf

corda ardent, te prafente , & cum illis ambus

flem foleris

lante,. .O quàm magna multitudo dulcedinis tuz ;

Qu , vinf

quam abícondifti: timentibus te ! quantum ego

(otous Chr

Wt de

confundor , & erobefco de exiguo ,.& nullo

€ire amore erga te! Tu , JESU optime , adde

(uvero «

cordi meo alas, & volabo, & requiefcam

piunt ; n

vide humilitatem meam; fiquidem valde

& oam (

Cerfufus (um , & erubui.

j

mum, Ne

2

üæl.S 3 AD

vi. Id.. Aueufli. Df"ev—SVSV.ciïh-scfem.

floa ip

tiun Cyyg

Euchariflia /;äl-';n'z'/?:m».ï

tbus Arcy

T Nvaferat anno à pariente Virgine quadringen-.

rtates n

tefimo fexto. füpra millefimum urbem, Januen-

Ial nf

fem in Liguria peftifera lues ; cüm divus Vin^

Gtntitm ;

centiusFerrerius, commodüm ibi prafens , Deo

V dotmi,

infpirante hác die folennem inftituit. füpplicatio-.

nem . in qua facratiffimá , quam circumferebat ,.

El?llmls. T

Nfanp T

Euchariftid plateas.omnes, benedixit , & aquá luft-

Nlfimus

xali afperfit , effectu mox fecuto : nam lues , illa

'

à

al hs (

inagna ex parte illicó 'ceffavit.

1

Qbl

i Decumbit anima mea , ]ue horrendá cor

rc.'aþtak»;.

n

ts f

€ui mederi penitus nefcio ; fiquidem. peccatum

!taq

Imó. morbis plu-

UCCOt Y

meum contra me'eft femper.

ts

rimis infe£tum me--fentio:;-quot. nempe .diftor-

abitus vi-

x

t2 anitni propenfiones: , &IFO—HF-FQ&i h

1

)

D,

:

LT

!

-tS9 ) DC B

2f9

m fantif.

uofi inme vigent virentque.

Sed ecce phar-

& accednt

macum przíftantiffimum , Corpus Chrifti,

Itaque

xiftit a

ad te , pijffime Salvator . accedo firmá fpe, fore ,

nimum fun

ut , fícut olim pertranfijfü |fanando . omnes , ita

; quoni

& mihi infirmo priltinam reddas fanitatem , tri-

ilis ab

ftem foleris,. imbecillem corrobores, alliges fau-

cdinis t

cium ,. vinctum carcere educas,

Nempe /(4)

Anmum (

Corpus Chrifti medicina- fpiritualis eft , cum. re-

), & nl

verentia deguflata , fibi devotos purificat, . (/)

üme , add

Qui veró tranfitorié , nec fix4 intentione perci..

um

piunt ; non folüm ;nil commodi merentur4 fed

& psnam de pretio falutis miferi acquirunt eter-

|de

nam,

Nempe contingit iftis , quod olim Phili4

Ó

ftxis ,. Arcam DEI Ifrael circumducentibus y/üt

plaga inflita ceffaret.

Verüm omnino contras

dett.

rium experti fünt : (c) illis quippe circaumducen-

tibus Arcam , fiebat manus Domini per fingulas

civitates interfe£tionis magna nimis. Mors eft

quadrïngïü'-

bem Jf

malis fan£tiffimum Chrifti Corpus ; & ideo . tefte

» dins I

Gentium DoCtore ; imulti inter nos infirmi funt,

fæ(cnïq DCO

& dormiunt multi , quia. minds digné illud fus.

ii

cipimus,

Tefüs eft Rex Lotharius ; (4) qui cum

f

curt

cra d

Adriano II, Papa collifus , ut objecta purgaret ,

& aqui. i

facratiffimam Euchariftiam é manibus Pontificis

aufu facrilego. percepit hác die cum Aulicorum

quibusdam : fed"intra paucos dies tum Rex ipfe,

tum ejus familiares facrilegi miferé perierunt,

" ecat

Itaque Corpus Domini fumamus , non in judicium

Orpo-

i

& 'coïndemnationcm , fed in chedhun c

ris

" dl[b'

jgbit "

(4) D. Thom. apufc. de Sd;c.rdmo.'

QD Augaft. (c)

tl

T,Reg. S.. (4)) Barom,

220

»e93)CT)C 683«

ris & amimz , femper illudSapientis volventes

| Áinétos

htdicis DE

anima: cum Ífederis ad meníam Regis, ftatue

Cdis À m

cultrum in gutture tuo; ftiàsque , medicinam

COfpordi,

hanc vel antidotum effe , vel venenum.

E'go.

antidotum quzro: Tu, Domine , colefti hoc

&d menfim

alexipharmaco fana me , & fanabor ; falvum me

tiom, t

fac; & falvus ero ; converte-me

imme éxci

;« qconver-.

tar ad te ; ego enim dixi:

IOnt dioi

À

Domine, mi[erere mei,

mma VCI l

Vr r

v. Idus Augu&ï. ! Dï&s 9ejufdem j

—

NSCO Qray

$. dfra Martyr.

l, qlli 1

Arciffus Epifcopus , cüm Diocletiani crudeli-

-

CXeQuuntm

IN

tatem cauté declinaret , Auguftam Vindcli-

À ntenqo

corum devenit , axque apud Afram divertit.

TRüidanree à

Cümque & antc fumprum cibum, oraret, & to«

VOnfenjr «

tam noctemi in DEI laudibus cum Diacono fuo

n í

duceret pervigilem ;; Afra , hác devotione. mo-

n d

ta , cum univerfa familia à Venere , & idolis ad

QU m

d

Chriftum tranfijt.

Inde Cajo judici prodita , cüm

f

UDiri flts

néc à propofito fervande deinceps continentiz ,

lts Fü,',' Dij

neque à fide dimoveri poffet, ad palun aïligg-.

i

Patts f

ta , atque igni tradira eft , corpore à flammis ni-

l

N

hil Jafo,

Eam Mater , unà cum Ancillis , antea

sU l

"tl |

in opere nefario (Qc,ij.s.rv,. alijsque. pluribus , ad

D

)

"l

palmam eft feeuta. .

Tünt

.Si tam accepta DEO eft Oratio , quä.i ,cfbo

Ü

8 Otgie

riimendo. pramittitur , &« tanti meriti , ut ejus

leän

occafione tot anima Chrifto fuerint. adductz ;

fIJG

quàm grata rit oratio , quá ad Epulum divinum ,

OmmlmlCQ

amPICXUI

& Convivium facrum , in quo Chriftus: fumitur ,

di gnä:

Ut

C;.

P

t9E

»n

: Yolventt

digné nos páramus? Accedis ad menfám, & be.

'gis,, f

nedicis DEUM , qui dat omnibus affluenter: re-

cedis à menfà; & gratias agis eidem pro cibo

mediCinzg

m, E

corporali, tibi collato: quantó magis accedendo

ad menfam Eucharifticam pramittere debes ora.

elefti hx

falram st

tionem , téque pre

are ad tantum hof:

^

pitem

digné excipiendum

Sar

Quant

X COnTt

4 €rgo reprehen-

fione digni funt ij Sace

rdotes , qui prapatatio-

nem, vel nullam, vel exiguam , & fuperficialem

ss sl

olüm przmittentes , ad Epulum coclefte accedunt,

ï'dem.-

)

eodémque modo inde recedunt ? Lonoó p

TO-

Iccto. graviorem merentur maledictionem, quam

ili, quií. aliud quodpiam opus DEI ne

gligenter

nl crudtiif

€xcquuntur. — Dicebat de feipfo pijffim

us Jobus :

m Vieo

(4) antequam. comedam , fufpiro ;

& tanquam

1 du'(?fuh

inundantes aqu rugitus mei,

Plané hoc niaoiís

TP &t

convenit Sacerdoti; qui, fi ex

vehémenti cordis

Jiacom d

€ontritione in lactymas no

afferente de fe ;

h diffluat cüm Davide ;

uone IP*

exitus aquárum deduxerunt o-

& idoli

culi mei ;

quia non cuftodierünt ]e

fufpiria fàl

tem emittat

gem tuam ,

ia

, antéquam comedat car-

o

nes Filij DET,

Certé ideo maximé fit ,

Qquód

E

tam paucis fapiat cibus ifle divinus ,

& paucifTimi

fs

ulcedinem ejus experiantur :

q

uia fcilicét pauci

jlis , 2

admodüm , debité ad

illum fufci

piendum fefe

parant ; pauci debitas eo fufce

hunbus, ^

Funt,

Pto gratias refe-

Czterüm quantz- delici

£ áninx, previd

dignä

orationé cum Chrift

| uæ dbo

O Épulantis ! Ipfe di-

M,mw

lectz. fibi Gettrudi. dicit :

b

quando me tibi

commmnico tn Sacráme

n

| 2ddu 'Jf;

.tO"

:

taris , blandior tibi

n divinmn,

per' amplexus & ofcula,

:

ass

n

(a) €, 3. 24.. (P) In R;n!!

T

J

m

222

-5 PCEBR

Hanc ego dlgnanonem & amoreim tam ves

tltendete v

hementem (i miiiis promereor ; tu , boneJEfu

cu corpusl

propitius efto mihi ; & mendico pauperculo fubin-

tum à Chrft

de ccncede modicum quid de inümo illo amo-

ts fangmms

ris tui afectu in facra Cominunione ; ut. fides

Oïfan, ut «

mea revivifcat., fpes augcatur ;

charitas nuns

altem lgms

quam excidat : potens es enim , in Ípiritu amo«

afhtim di

ris cüm volueris ; me clementer vifitare.

Dis

Tl ngun

ripatur itaque oratio tmnea s ficut incenfum ; m

14 lonoa

confpeCtu tuo ;-tt viciffin

1t fhanduc:

li efei f

Defcendat fuper. me mz[emardm tuá.

r

Wéntà nor

iv. Id. Auoufh

Dies to. e]ufdem

Yinorwm d

toboram

$. Lauremzm Marty ;

Ofacu] m ,

|.Gere , & pati fortia , Romanum ef'fe, Lau-æ

p um,

rentius Romanz Ecclefiz Diaconus

enerosé

D

uo velut

Inride

comprobax it; quando cum Anciflite

T& animum

aufus expoftulare : dum hic ad Martyrium duce-

Ofhibus f

retur j dixit: quó , Sacerdos fáncte ,.fine mis

pl m .

niftro, pater (ine flia, abis ? nunquid degnerem

mad

Wormr

imne probafh

Idem oftendit ,. quando thefamos

frn

preo

Ecclefie in pauperes erogavit ;

& vel maximé ;

tmtiee |

quum in craticula cándente cxrenfus ridere €«

Me

lgt

u

tiamnum:, & tyranno infultare fuftinuit.

d

Detdi

af

Dum heroém hunc mw&um confidero ,

lento

igne uftulatum; meritó caufam i inquiro ; qiiá mo«

ff

hOdle

&t

tus , atroX adeo fupphcxum forti animo pertulit j

g m

Quáque fupeuor extititigne, omnia aliàs domante.

Et quidem ejusardoribus nihil lefus eftforfaninftae

puerorum in fornace Babylonica? Aft contrarium

oüen-

f*'&'k.ä

«( (2

223

teti tàt va

büendere Vid'etur 'lapis, ROilTlæ hOdiCQU€ Vüïïg *

, bone JMI,

cui corpus fancti Martyris poft. mortem impo(fi:

xerculo hüre

tum à Chrifliànis fuit ' qufque. tnanifeflas recen-

no. illo at

tis fanguinis , adipisque defluentis notas exhiber,

»e j ut fb

Forían; ut alij Martyres complures, fupplicium

charitas nih

faltem ignis non . perfenfit ? fed dixit tyranno :

(piritu a

affatum eft; jam verfa , & manduca.

Ratio-

itáre, Dl

nem genuinam affignat Aupuflinus , inquiens :

ncenfum ; 1

in illà longa morte, in illis tormentis , quia be-

ne manducaverat ; & bene biberat, tamquam

il efci faginatus, & illo calice ebrius » .tor-

h

À

mentà non fenfit,

Siquidem Myfteriorum di-

'

;

vinorum difpenfator , ea ipfe prlibaverat ; inde

fd&m.

^

'U

Foboratus , juxta acceptum à. fancto Xyfto Papa

Oracuum , viit diabolum

; pervenit ad trium-

m enk* LA"?

phum.

j ges

. Invicte Chrifü Pugil, mihi etian 3 DEO exo-.

i[ e fü() VC:iI!

I$ animum infraCtum , & conflantiam , adverfis

ryrim d

omnibus fuperiorem , precipué quando lucta. fu-

lp [ine. 1

premá, & decretoria immineb;

t; tunc exutge

iid degnerem

i adjwtorium mihi,,

& victoriam de hofte in.

;do thelari

lernali precibus tuis obtine. ^ Adfuifti olim fan-

€to Henrico Im

s

peratori ; & calice aureo, quein

(s ridue * .

Eccefie tue d

onárát antéa ; ejus ardores temi-

peráfti : adeft

inlliïa

o & mihi ; & morientem contra

omnes hoftium incurfüs tuere,

]üdefo , !entü

Refocillà etiam

jro; Qu

n

odie animas , in igne luítrico d

Ctentas ; quibug.

liü

yiro a

80 etiam fuffrapari , difto (4)

ad eum finem

facro in quodam Ei:'clcfxa? ; tibi c

onfecrata, infr

nforni

$m

j

OQi-

N

- (a) Valunt .&ütborcsl, SQ:n

0 (ilg

gentes. uinltm. juyari.

äü;n;bdä Anithas pu

m

32

£82)C1C 689

oCtiduum hóc non intermittam;

Tu illi& adhibe

Nütreten,

kentente, (

reftigerium ; & me agonizantem protege

ratut & t

2

Ab intwr[us dr dimonio ineridiam,

um

dem fabdi :

wed fetrei v

iij. lþd». Augufíti. Dies 11. qufdem

^ht ia :

j Gaugericm Eþifcopui Cam*emcen/if.

onftiergr

Diens templum divus Gaugericus ; ante cara

vth hh ef

d

cerem publicum tranfijt ; in quo rei duode«

i eft conf

Pro horum

ttr , &a

cim vinculis conftri&ti tenebantur.

liberatione ante aràm cüm DEUM füpplex roga«

ts qubufdar

ret , Compedes mox diffliunt , vin&tósque dis

mittunt; qui , fan&to. etiamnum coram ÁAltari o«

"Sqttem

rante , fuperveniurt , gratias pro ranto benefis

" wflotem.

cio a&turi , Principe loci , & univerfo ,. qui d«

nates, i

derat, populo ftupentibus rei novitatei,

.E animam

Vinculis & ego adítridtus tencor ; fiquidem

: Ela lgm!l' F

funes peccatoruin citcumplexi fant. me.

Et quó

^ & finosf

imé vertam, ut confequar libertatem ? Ád Áram

"1 od

cum fanéto hoc Praíule confugiam , ubi in fan-

* Q? mog

..

&iffimo Sacramento prafens eít ille ; qui folvit

s confregit ;

compeditos ; quique vectes ferreo

1

ite

& ceptivam duxit captivitatemi.

Certé Íi de

RU &dlrris

UY

Chrifto , etiamnum mortali, virtus. exibat ; &&

Thuti

fanabat omnes; cur non de Corpore ejufdem

lett

immortali & glorificato virtus pariter exeat ad

l: un "

extinguendum fomitem ardentis libidinis, motus

irx ac vindictz comprimendos , ad eradicanda

» tll, DO |

vitia, confüetudines pràvas exícindendas , de«

T v

nique ad fupprimendain legeir peccati, in merri«

ntis noftre

bris nofiris 'vigenrem ; &legi me

: 'rcppgïæ

Cm[, l

"t33)( DCR«

254

"w Ms adhit

repugnatem.

Hzc lex peccati , tefte Auguftino

Xotege

bonitente , (2) eft violentia confüetudinis ; quá

trahitur && tenetur etiam invité/ animus ; uinde

Ed

idem fubdit : fufpirabam ligatus, non ferro , fed

me4 ferreá voluntate -

3

L

lfdemz

velle enim meum tene-

bat inimicus; & inde mihi catenam fecerat, &

'mmüf.

confttinxerat me : quippe ex volüntate' per-

$, ante r

verfa facta eft libido; & dum fervirar libidini ;

) rei diodt

fada eft. confüerudo ; & ' dum confuétudini nón

Pio horun

refiftitur , facta eft neceffitas ; quibus ; quà't ána

ypplex Tog

nulis quibufdam , fibimet innexis (inde catenam

appellàvi ) tenebat me obítrichum fervitus ? vo«

xjosqie d

m Aline

*untas autem noyà nondum erat idoneà ad'fuperanz

dam pfiorem , veruftate robóratam.

canto bt

Ità hz yos

efo, Q^

hintates , illa carnalis

bant animam meàm.,

» illa fpiritqaliä ; conf—ïlige-l

tatelr,

MT

Ejà igitur , optime JESU ,

cuim

virtus Tanän;

T üquidcn)

di

p, EO

» & fános fervandi, de te folo fit, totum me

a? Ad m

tübi commendo, qui vincula noftra pertulifti ,

& , quz non rapueràs , pro. nobis exolvifti , ut

ls ubl ln [10'

lc, qm 0if

forte tud no$ à peccatorum nexibus, 8 mtera

hà captivitate àílereres,

j COH& fglh

Disrumpe vineula ,

Cere 11 &

Guibus adftringor -

; folve €ompedes ," quibus in

; cxibat j '

Vià virtutis impedior ; aperi carcerem , quo te«

ott eiufdem

ncot ; educ vin&tum de tenebris, & umbra mora

(*l exat

tis: ut Jetus.cum Propheta conciriere poffiz: Las

Queus contritus eft

3

Quià tu, Domine 3

;« nos li«ber;z;i üxmxïsa ! '.'Et::

| e'rädl'candJ

Diripttifl. yin

ondás i

laudis,

;a-la mea ,,'ä

M pelidias

ïi, l'n'mCIH'

L

p TEEN

3

(

j

noltd

Vl

(4)

d9*

(2 E

"Lég

226

- £55 (PXC Og

29

LT OT

Q) efis v

- PridieIdus Augufti. : Dies 12. ejufdem.

ttoumferente

s. Clara Pirgo.

(urpore oj

Qum fid

-Otum ferme diem fan&ta Clara , tot mïlliütri

T

Virginum Antefignana, impendebat hono-

!cddmda ) gün

Horis

1 fiblimis

rando fan&tiffimo Euchariftiz Sacramento.

matutinis vel reipíi , vel fpiritualiter illo indies

t fimns; T2b

reficiebatur ; tum occupabatur in contexendis s

tb Chrif

"trm

lavandis, mundandisque facris linteaminibus , quaz

Corpus, Dominicum in Ára contingere proxime

!5 ts

"! nf Q

folent; aut certé veftes conficiebat ,. quarum is

facris. ufus eft.

Tempus nocturnum .maximam

Mtigam n

* rnidane

partem infumebat ,. in prafentia DEI Eucharifticà

píallendo orandóve. 1ta meruit , audire ex eo«

VAU m

dem, cüm hoftes fidei, urbis muros jamjarn. in-

äfcaïqi', ïdrg

vaderent : ego vos femper cuftodiam; quos ho-

h f

llTieam fj

ftes etiàm objectà facrá Hierothecá in turpem

4 fïga dlï

11ml

fugam. compulit.

Chriftum , jam, naífcentem s

tf

u Hier

jam morientem, corim afpexit. Denique morbo

"nf d

ofles

fupremo. decumbentem ipfe primüm Sponfus di-

[ edllm monj

vinus, inde etiam Virgo Deipara invifit , felices

uD

utique. comites in aditu aternitatis,.

Ut

iX

Quodfi decens omnino eft , vafa, quib'üs Dos

li S&Rïam

UT l

mino minillratur , munda effe , & ornata; quantó

tndo

TU

magis imundanda , ornandáque erit anima , ut»

pote tabernaculum DEJ , & vivum quidem ? Id

) ïllnt n

cüm Sacerdotibus przcipué conveniat , qui. quóti«

l !fdh]

f

die Dominum recipiunt; hinc meritó illis dicitur s

h

minabat£

M

mlC]m

quod legi's veterig Sacerdotibus inge

alas z

C.S;. 4

x833)C0XC 8«»3*

á

Vïïäïä's * Ca) mu

m

ndamini , qui fertis vafà Domini ?

imó efüs vafa Domini, Chriftiferi , Chriftum

.eufdem

circumferentes in corporibus. vellris , utpote

Corpore ejus ac Sanguine pafli ac faginati,

, tot min

Quàm ftri£cta ergo nobis ratio quondam erit

lebat. ov

reddenda , cüm nosipfos , quos in vafa honoris

nto, Ho

adeó fublimis elegit DEUS , vaía contumeliz

t illo indt

efficimus; Tabernaculum DEI vivi: proftituimus ,

ontexendi;

membra Chrifti membra meretricís facimus , &c

ninous; qi

minifterium , quo

vis alio , etiam Angelico, cel.

fius deturpamus ? Acceffit ad DEUM

gt pïoxin;

Etïchari'fï:i., |

«um fan&ta Clara , (5) fed priüs uberri

mis lacry-

t , Qu L

n máda

mis irrigata , & cum tremore; utpote non mi«

;] Enchai

nüs formidans in Sacramento latentem , quàm

cclum terrámque regentem,

Et ego maximus

axdre

peccator, tótque malis obnoxius affedibus ,

j; jjn ?

non timeam , non contremiicam ? Illa tant4 e-

yn; u

rat erga diviniffimum hoc Myfterium fiducij *

i in n

n

Q

ut facram Hierothecam ipfa apprehenderit , &

n

«ontra hofles progreffa ,. du&to é feneftr

a( que

cnique m

hodiedum monftratur Affifi

eponis

]J contra eos Crucis

&

figho , excacatos in

ub

"

fugam compulerit,

Ia,

Domine , ür & mihi a

dfit virtus auguftiffimi i-

ftius Sacramenti ;

quoniam in te confidit anima

uibu D*

méa: Adefto mihi , tanquam bellator fortis ,

at ,

ww

[]4

quando confiftent adverfüm me caftrà in a

gone

aniia s

me€o ; tunc vincam in hoc Si

gno ; neque hoftes

uiden

tartaréos formidabo ,

quando tu mecum es,

u qu

qu

Manifeftum eft enim 5

afferente Auguftino , quia

jJis d

eltinà

non xrinciqns nos; fe

fl vincit ille, qui in nobig

PA

T.

(

elt,

lus

M du

"

Z;SC ] 1. (5) Su

r, i vita,

328

Y O B

t facta 0

eft, ille; quem portamus , qui dicit : ego vici

iundum,

Wenua ac

Tunc ergo ,. Domine , doce manus

meás ad pralium , & digitos meos ad bellum,

x fübditus

i Cnue i

*

a obtentá per te victoria

fii obliu,

Juntenduns

Mifc'rfcafdias tuas in etermam cantd&ai

comp,

Cl

Idibus Augufti. Dies 15. eju(der;x;

Vftro ubi-

y»j mtzïüimæ Vïrgim'x D

eipare olitus , ad

Q h.OdiC

eelum a

j

u s.

Xim dile(to

Abet äntitha tráditio, DEI Matretn. híc die

n ho

H

y

corpore folutam , ad . coclos abijífe quoad

fünàth or

animam ; cotpus veró virgineum triduo poftea

eódem gloriosé affumptum : ut ín hoc etiam Fi-

|Altorem j

Jium divinum imitaretur , qui tertià à morte die

; Qatm ffg& i

loriosé refurrexit,

X

o , n

Dulciffime JESU , per amorem illum , quo in«

i5 w bt

trà puriffima Virginis Mariz vifcera carnem affu-

aniüj äd ]

mere voluifti , in qua opus Redemptionis noftrz

3 D

perficeres ,. quamque pofteá in cibum nobis re-

linqueres, te rogo , digneris fupplere omnes

Ay, Cäl |

defectus , quos in peragendo fàcro Milfe facri»

ficio ,-cultüáque debito eidem fan&tiffime Matri

tuz exhibendo unquam commifi ; pro quorum

ht

fatisfa&tione. tibi. offero omnem illum. affectum

DN

divini cordistui , quod illam prz quavis creas

wura in Matrem ab aterno elegifti , ele&tam à

SCumben

u

primava labe praferváfti , virtutibus,ac gtatijs

LP addlt

incomparabilibus decoráfli: offero favores ome

iTetur

nes , quibus eidem unquam , dum ipfi convive-

1ng

r

t

xes , blanditus. es ; cüm in finü illius quiefcere5»

l$ de dle

tot

-BYCOCEER-

229

t :f

tot facra ofcula libares, omnique fidelitate , re-

; doce mas

verentiá ac obsequio filiali eam: profequereris ,

; ad bdin

ac fubditus illi effes: offero amorem illum, quo ,

in Cruee inter atrociífima tormenta pendens ,

l;

tui oblitus , ejisque defolationi ac dolori mutuo

d

compaflus , dile£tum . tibi Joannem ipfi.in filium,

m

confignáfli , dicens: Ecee filius tuus : denique

offero tibi dignationém illam ineffabilem ,. quá

( m ädd

€am, hodie € vita migrantem excepifti , & ini-

xam dilecto fuo fuper omnes Angelorum ac bea.

ion o d

^N

torum Choros evexifti , ccelíque ac terre Do-

abijïïc qW

À

minam conftituifli,

Rogo te, Fili DEI & ho-

tridio n

1

minis, da mihi filialem 'rga hanc Mattem tuam

hoc etan

amorem ; inflilla cordi. meo . tenerrimum quem«

ia mortt d

dam erga illam affectum ;

.eam mihi placabilem

redde ,

viventíque ac morienti Patronam affi

lls , 907

£ni; ut per eam veniam ad te,

qui per eam

i carneh al?ü'

Á

venifti ad nos ; fitdue mihi MARI

pions 1

— Sanua Celi.

hi

as

um m5 "

p

gre on

ii

if t

xix. Cal. Svcptcmvbris.' Dies 14, Augu&

l.

)

eifin V

&. Stanislaus Koflka.

f

pfo qu

Àm teneré erga Virginem Deiparam afficies

jum d

T

batur S, Stanislaus , ut inexhibendis ei ob-

quaViS

cffi:

fequijs cum focijs certaret ,

dignus proin , cui

decumbenti JTEfulum

ipfa cederet, finu fovens

n

ys. 4 gmþ

dum , addito mandato ,

Soeietatem JEíu. ingres

deretur,

Corporis Dominici Sacramentum cultu

hi

Vofes U

con

fingulari venerabatur : etiamnum Novitius, f«

$ qme

(f

pius de die id invifebat ; no&te veró oculog

ql

(?)3

(ala

230

39 ( OC B-

faltem. ac cor eó convertebat , ubi Pignus diviz

menda hor

vnum affervabatur ,. & cum Daniele | adorabat.

i& metim r

Dive Barbarz Partheno - Martyri apprimé de-

ubus in d

votus, ejus precibus meruit , ab Angelis , ipfa

homanam &

fancti, ac Deipari przfentibus , Epuló divinó re-

t fumné c

fici , cüm graviter agrotaret.

Darbyr, pra

Omnino neceffarium míhi eft San£torum pa-

ntémorte

trocinium pro decretoria ila mortis hora , ne

o fnceráq

absque facro Viatico decedam.

Certé - ambi-

Wt fieto Y

guus , ac maximé tremendus inftat fupremi il-

ht ilos,

lus negotij fucceífus , 1js przcipué , qui ducunt

; Beati t

in bonis dies füos , & vix non in puncto ad

N—ä

inferna defcendunt.

Quantum tunc trepidabit

; X C

mifella anima mea , nefcia , odióne an amore

l

p

digna fit! quantum terrebunt genij mali, hor-

riüci ad divinum Tribunal comites! quantum

j

[ cor Virgi,»

N

Vlm ; qu;m

pavorem incutiet judicium , in quo juftus etiam

vix falvabitur ! quàm ftri£ta ratio de omni etiam

Oipfonm

verbo otiofo reddenda ! Ttaque ex contilio Chri«

fti faciam mihi amicos , qui me recipiant in. d-

D p

terna Tabernacula , qui Judicem mihi placabilem

Tl b qor

fhotum

rcddant; in hoc. veró potentiffima eft coclorum

Antim

! ncuhg, Qtn|

Regina; nam(ut ille bene ait) Judicem non for-

müdat., qui Matrem jJudicis habet propitiam.

&Wäm ly

Itaque efto mihi propitia, Ó alma DEI Mater ;

At Hþr

odf

T

& tuos illos mifericordes oculos ad me indig-

L]

d q.

niffimum famulum tumum converte

,

& proptet

dfïeïm

m

fitm

fuavitatem delitiofitatis illius ineffabilis , quà in

tranfite de lioc. mundo 'ad codli palatium innixa

Itoo

f

d

fuper.Dile&tum 'tuum fruebaris , in hora mortis

Wi lt &

dem tre-

Wa jf

mez mihi affiftere digneris , atque in ea

menda

qultamm

7

-£S3 ( 1)CeeSe

231

jl Pignus d.

menda hora facratiffimz Trinitati pro me . offer-

de . adordu

(

re merita placidiffimarum dignitatum |illarum ,

apprim:

4

quibus in die Affumptionis tux fupra omnem

Anodls , j

i

l

humanam & Angcelicam dignitatem praparata ;

jló divinit

ipfi fummé complacuifti.. 'Tu quoque , Ó fancta

Barbara, gratiam mihi à DEO exora , ne fübi«

n orum y

tane4 morte abripiar , fed priüs verá contritio«

us hora , 1

ne , finceráque confeffione animum expiare , ae

Certé nb

inde facro Viatico rité muniri merear

; limque

at fipremi

inter illos , de quibus fan&tus Joannes:

&

£, qu du

P

Beati mortui , qui in Domino moritntur.

jn puro :

p od

xviij. Cal.Septembris. Dies 15.Augulli, -

fnc an Amyi

A[]iemlätia .*Bmtz]ïmæ Pïrginis Maria.

;j mdi, Nl

& cor Virginis Deiparz officina fuit amoris di-

tes ! quut

N

* vini ; quantó amoris incendió non exaftuj-

p juscit

rit in fupremo vitz termino ? cüm utique , juxta

de omitit

Philofophorum fcitum , motus longé fit velocior

, coniio Q»"*

in fine.

recpim

Inde dicere cum Jobo poterat : emo-

tum eft cor meum de loco füo ; imó non e-

j pl

motum tantüm , fed omnino folutum corporeis

vinculis , non mortis imperio , fed amoris affectu;

ficum d

pofteaquam.| ipfa facratiffimum Filij füi Gorpus é

t r

manu divi Petri , vel, ut aljs placet , Joannis

DEL Mat

Fvangelifte , devotiffimé füfcepiffet. — Indé afcen-

d m

dit de deferto vite prafentis innixa füper Di«

, &qf

le&um füum , delicijs affluens;

jiis, &

Virgo fan&tiffima, meus poft DEUM amor ,

Jarum i^

gaudium & fpes mea, animitus tibi gratulor

fora *

fummam illam. gloriam , ad quam hodie , ceu

E

d

Creaturarum. omnium Domina, evecta fuifti,. Ne

m

(P)4

de-

232

-« £392) (( $93-

fis cdleftes

defpicias me fordidiffumum peccatorem , neque

à prafidio tuo repellas. — Admitte me inter clien-

Angdonum

fis mihi n ]

tes tuos , uti ego te Dominam meam agnofco ;

in corde tuo materno me deícribe , atque a-

gum reniftt

mnatoribus tuis accenfe: ecce enim amo te ; nec

meris, ubi

amo te , ut per te falver , aut quia non. aman-

peinme

tcs$ te 2ternüm pereunt ; fed. quia digna es om-

n adrerits

ni poft DEUM , & Filium tuum amore, utpote

Tfo wihi

p ——

àDEO plus omnibus creaturis amata , & ad fu-

premam , quam earum ulla capere poffit , digni-

m

tatem eyecta, .. Et quamvis ertó fcirem , me

reprobandum à DEO , ncque tud falvandum in-

terventióne ;. attamen amarem te , .&. eó quidem

ün T.

C

intenfius , quód ita cernerem ,. poft brevem

prem

mr, Byac

hanc vitam mihi ampliüs conceflum non efle ,

te porró amare,

Itaque inveniam gratiam in

fis, ficram

oculis tuis , quz Mater es mifericordie , & eum

QUIIQUe an

T feffins

nobis genuifi , qui non folim redemptio &

fan&tificatio , verüm etiam facramentalis anima-

votione col

rum noftrarum refeQtio nobis factus eft. Re-

BrODg a

Ollbus m

cordare , Ó Domina , ut loquaris pro. me bo-

Qm dofpr

num , & indignationem Filij tui à me aver-

tas.

Bs

Saluto te , Ó virginea Mater , falutatione Pa-

tris zterni: veni, Ele&ta mea , fruere no

bifcum

H if

Saluto

omnibus bonpis coleftibus in. 2ternum.

n usa |

te cum Filio tuo amantiffimo : Mater mea, do-

m dt; g

minatura cunCtis creaturis , fede à dextris meis.

Vit ) Sou'!

Saluto te verbis Spiritüs fan&ti : Sponfa mea»

(on)

columba mea , veni, coronaberis Regina Col

& terra. Per omne hoc gaudium , & applau-

us

N

Y

«£33 DC

233

Ofem , n

$as cocleftes, quibus perfüfa hodie , fuper omnes

qne Inter cïen-

Angelorum Choros fuifti exaltata , rogo te , ad-

fis mihi in hota mortis mez ; & plená peccato-

^am agnoko:

be, at

yum remiffione obtentá eó me perducere dig-

) amo té

neris, ubi mifericordias, à DEO per te tam lar-

ía non ais

gé in me erogatas , ?ternüm cantabo. Interea

in adverfis omnibus , ac tentationibus

digna t

more, u

gaam

.Effo mibi turris fortitudinis à. facie inimici,

u , & li

xvij. Cal. Septembris, Dies 16. Auguftt.

$ forun s

m Hyacintbm Canfä/]?;r.

TE

üm Tartarorum Barbaries. afflictam Pol-öniam

&O ii

C

premeret ; ne margarite porcis objiceren-

- poft brot

rur , Hyacinthus , Sacerdotalibus te&tus indumen-

um nol d.

1is , facram Hierothecam illorum furori fubduxit ;

an u

cümque ante ftatuam quamdam Virginis beatiffi-

Ol'diæv M:

m2 feftinus tranfiret , quam magná. eatenus de-

redm

votione coluerat ; ab eadem fibi amanter ex-

ynidis 17

probari audijt: cur, Hyacinthe flli , in. przdam

us d ^

Cui Sánéctus intimo

hoftibus me. derelinquis.

cum dolore refpondit :.& quomodo hinc; afpor-

yim

tare te potero ? fiquidem lapidea ;erat ftatua ,

P

onderis ing

entis, . Et illa , facillimé. , inquit.

[zlutation;ff

Ergo finiftrà Imaginem facram complexus Hya«

uert nO

Y

cinthus , ponere nihil gravante , iter profecu-

ynum i

d«

tus eft ; obje&tümque fluvium ficco pede tranfi-

;ter m

vit , Socijs Religiofis pallio . transve&tis.

Inde

deni

magno populi concuríu ingreífus Cracoviam ;

p P

utrumque facrum Pignus depofuit.

u

)

li

p

H,&a

l

p

KPrO-

E

234

-E$5)(1) 8 8-

Profperum haud dubié iter eft, ubi JESus

l quando t

& MARIA Comies , ille dextram ,. hac fini-

fra in.füpr

ftram füpant; hos certé nec hoftium cunei ,

$305 (

nec amnium vortices ullà poterunt ratione mo«

——

rari, .O JESU , Ó MARIA , falvate nie ,. quo-

i. Cd.

niam intraverunt aquz uíque ad animam meam :

j

comitamini me ,. quoniam circumdederunt. me

canes multi , & aperuerunt fuper me os faum;

Panit (

infixus fum in ]mo profundi; & non eft fuüb-

À

u

i of

(

ftantia. . (4) Flumen eff. omnis. mortalitas ficu-

L]

i YESU

,

alia veniunt , tranfeunt alia; & his denuo

difimà eid

tranfitura füccedunt. | Tranfit mundus, & con-

Inde miur

cupifcentia ejus ; tranfeunt omnes ejus. delitiz ;

Ctefoqui

proinde qui utuntur hoc mundo , |(int , tamquam

einem verf

nohn utantur,

Prafens vita via eft ad mortem 1

elm pr.

ncc deeft, qui nos prodat tradátque » Judas,

1 vel unis

mundus videlicet , habet . hic fatellites Íuos , qui

dis units D

infidias , qui necem parent ; fünt hi demones ,

Dítam e

& cohors vitiorum,;

His fignum dat proditor:

tufftmm &

quemcunque ofculatus füero , quem blandiüs ha-

Bollatem

buero, honores, opes , voluptates ipfi deferen-

| Curpors p

do ; hic ipfe eft; tenete eum ; adjicite volupta-

t affon

tem voluptati ; opes opibus cumulate , honori-

. W vid

bus addite honores ; conftringite profani amoris

i y 0

vincuis, pravis confuetudinibus irretite ; cauté

COl fet

tamen eum ducite , ne afylum quarat apud

t d

DEUM , & refipifcat,

Ofcula- hc mundi' pro-

Ino ip[c d

ditoris ut caveam ,' vos , Ó JESU & MARIA,

Qu

juvate ; vos interlaqueos me conducite ; ut fic-

Claræa idel

CO vefligio tranfeam flurhen mortalitatis hujus ;

Vota c()n[ld

ho

& quan-

W CHOTm;

(0) amg.inP(al. 6. —

p

-S20 0 1 )C ee3-

235

, ub E

& quando mihi perrumpenda erunt hoftium ca-

1 , lac r

fira in füpremo agone, tunc

hum a,

jESUS d* MARIA mecum fint in via.

Tat10nt m

: D6 , Qu

xvi. Cal. Septembris. Dies 17. Augufti, |

natm méatti

$. Clara de £Monte Falconis.

ederunt n

vt 0s fiun;

- A Pparuit Clarz Deipara, Natum íinu fovens ;

x eft f

qu

i ofculum ei fuaviffimum libavit.

Aliàs

ais fu.

idem JESUS ,

Sponfi habitu , & vefte fplendi-

diffima eidem adílitit , Crucem manu ferens.,

t hs den

li, & (

inde mirum non eft, fel virginis iftius , fedem

us delit;

cateroquin irz & impatientie , in ipfam dulce-

dinem verfüm effe , ac tres protuliffe globulos

i , famqun

d mont

ejufdem prorfus coloris . ac zqualis ponderis ,

N Judäi )

fi vel unusad duos , vel omines fimul ad pon-

t

dus unius appenderentur,

*j üwsaämf

j daumo,

Difcam ego exinde devotionem erga fübli-

at prodit

miffinum fanctz Trinitatis Myfterium ; addàmque

peculiarem — etiam affe&tum ad. auguftiffimum

blandis !

Corporis Dominici Sacramentum , velut merno-

lpll dCffï (f

j volnte

riale paffionis Chrifti; cujus omnia inftrumenta,,

Crucem videlicet , lancceam , fpongiam , arun-

( ho

dinem , coronam, flagra , clavos, aliàque in

fani amorif

^cofde fancte iftius virginis vivaciter expreffit

je; n

gt a

Sponfus divinus ; eamque Corpore fuo(rfacr.atilïï-

ino ipfe aliquando. refecit.

*

gundi Jf*

osc

egit in corde fanfte

Y MARIA)

Quod DEUS prodigi

f

Clarz , idem ego exprimam in corde meo de-

j

Ità-

votá confideratione ante & poft facrum,

atis hu

» qUZD'

que efformabo intra me verticem Golgothzum ,

in

k

ass

236

----ä-eï»æ-(-r)(sæ---

in cujus centro ftatuam Dominum meum crucis

It morte n

fixum ; appenéam utrinque paffionis Dominica

Sulus iC

inflrumenta ,. dicamque centies , & iterum cen-

[—

tues : Amor meus crucifixus eft! Amor meus

AC

