fümenti ejus tetigerunr , convaluerunt; quanto

n tib d

snagis corroborabimur 5 fi totum' in nobis: ha-

Y meut,

bebimus ? Quid ergo in caufa eft, quód fümpto

s animd

£oties calefti hoc

exipharmaco langueamus ta-

guen, péccemus, Ccanum inftar ad vomitum re-

deamus? Nempe uti ín Corpore Chrifti, euam-

il

pum mortali , vírtus erat ad. fanandum omnes ,

pec tamen fanabantur , nifi ij tantüm., qui vivà

uj

fide, ac firma cum fiducia accedebant : ita idem

(Corpus, jam immortale , multi fumunt ;'multi ad-

gnobit!

Pibent medicinam comtra praterita , antidotum

mdinc; !

conira fütura peccata; nec tamen omnes aut fa-

anart

pantur , aut à morbis animi prafervantur ; fed

us at

& folummodo, qui di

néfe praeparant , fidéque

ynqu (

$n Chriftum ,^ ac fiduciá fant. inftru&ti,

(€) Non

[ funy!

€hriftus irfirnantibus deeft.; fed fides: nam mul-

tó magis poteft. modó in nobis manens vulnera«

d

,£es curare , quàm olim latentem in turba mulie--

uod «t

xem in tranfitu perfanarit.

Dicamus ergo cum

i, Q

g

.snuliere illa , fed non minori ; imó majori cum

Í

ferbun

'fiducia: fi tetigero facratiffinum ejus Corpus

, cye

rantüm , falvus ero. — Quid fi intra me illud fus-

tun 2

am, ànnon exibit virtus.de

fi;«ian? , àc contine

illo ,

()4

j d

fs

A (4) 0pä(c. 5'8. | (b) Cbryf.. Hom. 51. in. Matthe

j

—^

€) Chryfol. (erm. 34.

——

120

4390 )C 88

ilo , méque fanabit ? Vidit Eunuchus Candaci$

( ia t

Reginz aquam ; ardensque facri baptismatis de-

Qe exp

fiderio , ad Philippum dixit: Ecce aqua; quid

pit ; atc

prohibet me. baptizari? fed mox refponfum tu«

felicam

lit: (i credis toto corde , licet.

Videmus no$

Confümt

Corpus Domini in Euchariftia , continens virtu«

absque

tem ad fanandum omnes; porto quid proibet ,

Tuus,

Vere

quó. minus eam participemus ? nempe folus fidei

defcCtus, | Dicamus ergo cum Eunucho: Credo ;

fumero,

lMattem

Filium DEI. effe JEfum Chriftum : credo, eundem

D

veré prafentem fub velo Euchariftico ; cum hac

L Cit Cl

It v

fide , firmáque infüper fiducia ad eum acceda-

fus, clamemüsque: Fili David , miferere noftri,

debanir.

fana nos, & fanabimur; falvos nos fac, & falvi

Ide: fa

erimus, munda de immundo conceptos femine;

Quencif

fit. nobis.perceptio Corporis tui in remedium

niritale

peccatorum 3 fit ad

ff exti

denique ad

me.dclam percipiendam ;. fit

Qelefte |

Diniqe

Tüt;gmmtum hmemi: , (f Qrpori:-.

—M——À.

— MÓ

Cüpre(il

^ x Cal. Jalij. ^. Dies 21. Junij

C A0ntm

Vumnent

$. lfs Ganzaga.

Eatifimze Virginis patrocinio Angelicus hie

R

I

Juvenis parentibus eft donatus , natüsque|;

Htn

inde prima, quz infans protulit , verba fuére

fior [is

jESUS, MARIA :. hanc fcalas perrepens , ad fin«

880 my

gulos gradus Angeli verbis falutabat ; cümque

Qs ad

coram Icone ejuflem pudorem fuum voto con-

fecraret. DEO , hec fibi ab alma Matre verba

At f

dici audijt:- Societatem Filij mei ingredere,

'Faüïbus t

Qua

A of

—

XXI:

u-8€8/61

TO

Quà in re parentem. dii relu£tantem , difficilém-

jomatis &

que expertus , tandem obftacula qu&vis . perrus

iqu; G

pit; atque in eadem Societate vitam. duxit. An- :

ponfun

gelicam ; neque tamen multm produxit; fed',

idemus n)

confummatus in. brevi , explevit tempora multa, ,

nens Vr

absque ulla gravioris . noxz -cogfcienþia more.

P

! pro'wibcn

tuus.

um

fols &

Veré oliva fseciofa in Domo DEI ex illor

: Cred

numero, de quibus dixit vates regius , Ecclefiam;

, emdt

Matrem affatus : Filij tui. ficut. novelle: olivarum.

in. circuitu meníz tua.,

Ad. hanc Menfam divi-

;ant

um at

nam , in Ecclefia propofitam , quia non.conce-

tere n ;;

debátur acceffus Aloyfio , etiamnum puerulo .

inde: fercu'um . divinum , in ea expofitum, fre-.

faCa &

t0$ femmü

queritiffiné ,^ devotiffimequé invifit ;; ac famem:

fpiritualem — ardentiffimis interea . defiderijs .non;

j r

jendit; gg

tam extinxit , quàm acuit:; demum ad. Epulum

cclefte. admiffus ,. Ó quantá illud reverentià a-.

nimíque colle&tione.é manibus, divi Caroli , Ar-

chiprafulis Mediolanenfis , recepit! Certé con-

L

feffionem | prxmifit ijs veri ac finceri doloris

Qf

argumentis, ut diceret facer Jüdex ; ab inno$

cente

puero ea in re Ícfe mgghogerc inftructum

5

fuiffe.

edias !

natust

Heu me , quàm aridus ego ; infenfibilis ; du-

rior filice , pumice ficcior fum , dum facra per-

etb: 1

d [rp

ago, myfteria! lacrymis innatabat Aloyfius ; quo-

n5 , ^

ties ad Aram facienti. inferviebat ,. Deümque

um

fuum przíentem contuebatur ; & ego , dum

(att V

facris ipfe. operor , Filium DEI celo devoco 5

g

manibus tra&to, ore percipio,nec ftillulam

ex OCtH«

gf(

Qu

li profundo!

(4) Du;.c

4HS

122

-D EE

v min

-(4) Dulciffime Domine JESU. CHrifte , quanta

eft dulcedo devotz animz ,. tecum epulantis in

devotus.

Convivio tuo ; ubi non alius cibus ei manducan-

()die «

dus proponitur , nifi. tu unicus Dilectus, fuper

QUe eos

omnia defideria cordis defiderabilis , Cibus pu-

DO

dentium

riffimus , procedens de puriffma Virgine , intra

puriffima ejus vifcera exco&tus à. fan&to Spiritu,

feam , f

tantium f

a€ fidelibus appofitus , ut cum illis effes usque ad

fxculi confummationem.

Pro aliquali przpara-

TTL Offut

tione ad hoc tuum ineffabile Convivium offero

ptoft

ribi omnia bona mea , quamvis' valde pauca,

wf ilis

& imperfe&ta ; tu eadem emenda & fan&tifica ,

*

Enl E

ràtique & grata habe ; tu ad majora, ac melio-

-

Titem ; ]

ra femper me trahe , pigrümque ac inutilern ho-

i,

En to-

muncionem dirige ad finem przfixum.

& P ulu

X Q

tum me in manus tuas configno ; tu

.

AU tntem

- Bonit atem, & difciplinem, &f fcientian doceme

npocm»

QQue b

'x. Cal julij.

Dies 23. Junij.

Ü M

DH;

?

u

$. Elerbardu: Epifcopus..

l

1

à

Iluftre virmtum Sacerdotalium. fpeculu

m in f&-

CInt

&Xhibuit Eberhardus , Epifcopus Salisburgenfis,

&f

Ongt

O:Natus in Bayaria ex Hipolftainiorum Comitum

lii

n

jlluftriffima . gerite ,. fan&tioris . vitz Tyrocinium

iin Canonicorum adlec&tus

PCl

Bamberge pofuit ; u

Wuer

£ollegium , ad Monafterium fan&ti Michaélis de-

i

IniQuitay

flina:us. eft.

Inde ad Metropolim Juvavienfem

éceffe f

regendam non absque violentia evocatus ,. rara

M. pari

poft fe liberaliratis in egenos exempla re

qutlit P

tayi

non

——&zz) Kemp. l, 4.

(45 h

Em

-£59 35 (( 882

133* .

noón minüs etiam Nümini Euchariftico ex affe

t quitt

ylantis i

devotus ; ld quod tunc maximé oltendit, cüm

vanducan-

(4) die quádam leprofos pro more inviíit ; inter-

us, f

que eos hominem Treperit , morti , ut videba-

-

-]bus j

zur, proximum; huic cüm fupremum rité. dece-

t , ii

dentium Viaticum porrexiffet ; fimulans is.nau-

) Spirit

feam , facras fpecies non absque horrore fpec-

tantium rejecit ; quas fanctus Praful , ad. caven-

usque

præpara-

dam omnem fanCtiffimi Sacrámenti irreverentiam,

m offero

generofé glutijt , amorem füuin Chrifto , füb le-

profi illius. fchemate latenti , probaturus.

d o

fgn&ltflüf

En, anma mea, Servator tuus ftat poft pa-

rietem , refpiciens per cancellos $ videt te',

r melic-

lod

tentat ,. probat , uti fanCtos Jobum , Tobiam ;

, h"

& Prafülem hunc noftrum , varié olim tentárat,

Sed heu , inopem ac miferum me reperit, nec

habentem , quod divinz ejus placeat majeftati ;

:dmm-

/

quóque benedictionem ac gratiam ipíus mera-

«ur. — Rogabat olim David , vir fecundüm cor

hnj

DEI: (P) proba me , Domine,. & tenta me;

urc renes meos && cor meum.

Neque irritz

u r

fuerent. preces: probatus eft Rex optimus .per

jsburgcnü"o

Abíolonem', filium' perduellem ; per Semei,

fubditum maledicentem ; per Saulem , hoftem

, Corit

T tocinHH?

períequentem , tam ubique firmus , ut dicere po-

i

It adl,c

D

tuerit : probáfli me ; & non eft inventa in me

j

iniquitas.

Tobias , quia acceptus Deo erat

(icha

-

neceffe fuit, ut tentatione probaremr, Sed eà

j

"i

eatus

per patientiam füperatá, letus cecinir: (&) ipfe

j

lu d

caftigavit nos propter iniquitates noftras, & ipfe

al

nl

E ——(a) Rad. iu Bav, $, (U) Pfal. 25. (e) Tab.;g,.

——

124*

-&32) 00 ( 88

falvabit nos propter mifericordiam fuam, | Mag-

tt fiper

nus es , Domine , qui flagellas , & falvas ; de-

j

cletus

ducis ad inferos, &t reducis ,. nec eft. qui ma-

mez ha

num tuam effugere poffit.

Verüm diligentibus

tu Salor

te omnia cooperantur in bonum; gaudentque

| ques v

ele&ti tui, cüm in tentationes varias inciderint.

finita m

Certé Jobus, wtut graviffimé , & multipliciter

Conf'Tr

tentatus , ad omnia tamen velut infenfibilis ,

milbus 8

identidem ingeminat: Si bona fufcepimus de

manu Domini , mala quare non füftineamus? fi-

Tut4n

[

cut Domino placuit ,. ita fa&tum eft; íit nomen

*

Domini benedictum.

Hoc nempe eft, cum

o

tentatione facere. proventum ; hoc eft viriliter

TTalibus Chri-

agere , & fuftinere Dominum.

Nf

ftus. eft in. refuürreCtionem

L]

.

Sunt

enim | focij

Natiyi

paffionum ; crucifixerunt catnem fuam cum vitijs

qüï fati

& concupifcentijs; inde , quia. compatiuntur , &

L

tcipienc

conrcgnabunt.

Porro alijs eft in ruinam ; ijs

!

flàtrig w

videlicet ; qui nolunt cum Chrifto crucifigi ; qui

Qdiüm

ordinationi ac voluntati Dei refiffunt 3. qui cru-

Vitha j

cem excatiunt , & ideo damnationem fibi acqui-

Cüm Árc

ruhnt, - Tu, Domine , efto mihi in refurreQtio-

Ts

nem; tibi configar Cruci ;; cadat in me pecca-

mmm; j

tum ; deflruatur -corpus peccati ; moriatur €Xe

&«crior homo , ut. interior refurgat.

Vcrum3 1

Quis mihi det, Ó Domine , ut inveniam te ,

Qu e

&c aperiam tibi cor meum , fruar te , ficut

Yitibug)

defiderat anima mea; & uniar tibi totus; & coF

ïHinug, 1

meum ab omnibus rebus creatis abftraham;

t aq |

magisque ac magis femper. per fanftam Commu-

midem

nionem, & quotidiana facra , cacleftia ac &ter-

na

|

En

p ——

E 026

125

n M

na f;pere difcam.,

Veré tu esDileCtus meus,

lus ; d

e€le&us ex millbus , in quo complacuit animz

n qm ff

mez habitare omnibus diebus vitz mez,

Verà

Jipenibu

tu Salomon pacificus , in quo pax fumma , & re-

audut

quies vera; extra quem labor & dolor , & in-

inciderm.

Veré tu Deus abíconditus , &

finita miferia,

ulipliit

confilium tuum non eft cum impijs, fed cum hu-

fcnflbiiis J

milibus & fimplicibus fermoniatio tua,

p:'mus

amus £ J

Tenta me , Domine ; proba venes Óv cor meum,

[ t

"MUPHOS

fr nomet

ix. Cal, Jjulij.

Dies 23. Junij. —

d o

cü vifiü!ff

$. |Maria Ogniacenfis. F

Áibus C*

7Jn &ruït ie hodie divus Joannes Baptifta , cujus

A Nativiatem feftà memorid pravenit Ecclefia ,

ein I

y cur vt

quà ratione Chriftus fub fpeciebus Eucharifticis

recipiendus.

Tle ad Domini fui przefentiam ,

atiuntts^

nuinam; !

qmatris utero etiamnum conclufus ; . exultavit ,

gaudiümque füuum hoc modo teftatus eft : (4)

ag ?

, 0U

videbat in fpiritu Mariam , Arcam Dei.

Sicut

enim Arca illa typica claudebat intra fe Tabulas

reürren

"Teftamenti , &c üurnam auream , manna contis

nentem ; Ita Maria, vera Arca foederis ,. utriüs3

mc pcm-

Yratur d

que Teftamenti Conditorem , & panem de colo

verum , in utero geftabat.

ÁÀn non ego quo-

iena T

que exiliam ? an non faltem. cum' Davide totis

f

!

t 1

viribus? dum multó propids ad. me accedit Do-

i

fnius, quam aut ad Davidem in Arca typo ,

)IUS!&C

abfm a

aut ad Joannem in Virgineo Matris utero, — Latet

Contr*

equidem fub facrarum fpecierum velamine ; fed

"TOE

u

MAT

ROPU

Ld

fl

n

: (4) s. L:o-;io $. $'oApt, :

126

3C OXCERS-

jjs, ut vehiculo utitur , ut in intima mea ingree«

tci e

eat $a

diatur; ut carnem Íuam carni mez , Sanguinem

eculis r

fuum fanguini meo'; penitus conjungat ; ut ipfe in

me, & ego.in iplo maüeam. . Verum oporter ,

nibus d

ut faltum faciam de terra in coelum , de malo in

phm,

bonum , de peccatis ad vittutes : fiquidem ('4)

s

transiyi

Corpus Chrifti. edere , ili elt vivere ; ab illo

ab oq

xcepit,

autem feparari: ei eft mori: fepararis autem,

fi diutiüs facro Epulo abftincs , ipfo afferente:

Tun ern

nifi: manducaveritis carnein Filij ho

Áida in

fxün?s , nqn

küun.

liabebitis vitam in vobis.

San&tà Maria Ogniacenfis Chriftum ,..à cruce

Verüm

Íilu fe

fufpenfum ficcis oculis nunquam afpexit, —Centies

quotidie in.genua oratura procidit, flagróque

fulit: (

ter centies in corpus animadvertit,

Fzming

T jü

morienti , ob luxum veftium a:ernüm damnan-

fOSä n

tt diai

dz, gratiam verz ponitentiz impetrayit, Co«

medenti, S. Joannes Evangelifta affedit,-

Cunm

—

ublünio:

Sacerdos , quidam facrum ad ejus , nihil €a de

ämbulam

re monitz , intentionem dixiffer ; ipía id divini»

Qd

tüs cognovit, Myflámque ab Ara recedentem

Tàndaro

affata, hecMiffa , inquit, mea eft, hodic Filium

onis

«Patri, pro.me obtulifti,

&

^

Rm; (

bb

.. Quotidie ego pro me, & pecca

tis: meis Fi«

lium Patri 2terno offero4 nec tamen melior inde

T

evado , neque faitum de terrenis ad . coeleftia

L]

facio ; aut immutor, & de . virtute in virtutem

tranfeo.

Et quam ob caufam ? (P) quia omnis

impius czcus eft in corde fuo ; prafens eft illi

ft, licét

fapientia; fed quig ipfe ab illa abfens e

OCu-

( l

Wt

(4) Greg. Naz."oia;. 41. (b) 4ug. Epiff. 120. c;

m

239 Xt )C 8bt-

eculé ejus prafens íit , cacus manet,

Cacus

mé t

; Vanpunz

erat Saulus , Ecclefiam períequens , & apertis

eculis nihil videbat; unde Damafcum deduci ma.

t ut nl

irr OpOLt,

nibus debuit,. Quando veró à fynagoga ad eam

; de m

ipfam , quam eatenus infeCtatus erat, Ecclefiam

transivit generofo faltu , confeftim ceciderunt

iquiden

re ; i

ab oculis ejus tamquam fquammz , & viíum

xccepit,

Cacus erat Auguftinus , in Manichzo-

aris aut

) a(ferot

rum errores prolapfus , & (4) deductus in pro-

omminis, 1

funda inferni ; cüm Deum non fecundüm intel-

le&um , fed fecundüm fenfum carnis quzreret,

Verüm ab Ambrofio in viam veritatis reductus ,

m lt

faltu feliciffimo à terreftribus ad füperna fé tran-

x Q

Ítulit: (£) Voluptates, quas amittere metus fue-

i, lgt

[

Fa

xat, jamn dimittere gaudium crat; ejiciebas enim

cos à me, & intrabas pro eis , omni volupta-

üm d

re dulior , omni luce clarior , omni honore

etray ?

fublimior,

Tu, Domine , cujus potentiá claudi

f V

Ambulant , faliántque. ut cervi; mihi quoque

nlhl! [

il

" M&

gratiá tud prepotenti affifte , ut curram viam

mandatorum tuorum; ut faliam in montibus per-

fcQionis , tranflliam colles omnium difficulta-

odle Fir

tum ; ( dirgam pedes imeos ad te;, qui

j

€s

at m

mini. voluptte dulcior , emni. bonore. (ublio

g meiot

e

jb d

i

e in r

qui w

vij. Cal.

d

J

(

74) iib.

64p. X,

3.' Conf, þu;., ,6. | (b Conf'.l l. g.

?'/l p

ss

1^$

-£59 3 ( 882

jedeidesdeioifofededededotedojelisdefedetdelfetofefenepegaf

k eg

Dies 24. Juni.

tendo ,

viij. Cal. Juljj.

alocate

$. Soannes Baptifla.

DEO ad.

Rimus adhucdum Joannes, eremum petijt ,

trdine,

poenitentiam aufpicaturus ( utut non haberet ,

d Ange]o

ndum Serya-

de quo peniteret) & ad annuntia

t y [

toris adventum fefe para:urus.

Di(co ifide P

gaverat, IK

penitentiam agere , & per mortificationem pra-

TCC f

viam , ad Chrifti quotidianum ad me , imó"in

d)

me adventum me parare , monente S. Leone

üts k m

Papá (4) per temperantiam reftringatur pars

tises vef

ila, qua libidine aftuat ; ita fiet , ut mortificas

Gs

tis membris , quz funt faper terram , pafcha dig-

Donio s

né comedas , folitarij illius Joannis , Chrifti pro-

09 rf

dromi, & magni veritatis prazconis imitatus pte«

QT tefern

nitentiam , circa cujus lumbos Zona pellicea ;

(s lntày

cilicij inftar erat.

Nempe uti Hebrai, divini-

Tent ]lldæl

tüs edo&ti, pracin&tis renibus comedebant ag-

TR te w

num pafchalem ; ita nósqué carnis luxuriam per

t

€ontinentiam coarétare debemus , ut carne mot-

tificati, AgnumDEI digne c

omedamus.

L

fan&ta Gertrudis di-

Vidit die háe feftiviffimá

WO terero

vum Joannem , Áre affiftentem , dum Sacerdos

V. Dte

accedentibus in' ipfius Pracurforis honotem ac

memoriam , facram fynaxim porrigeret. —Porro

gäm UT

ami&us erat vefte rubeà rofei coloris, cui to-

mUms rem&

tidem agnelli intexti erant, quot erant; quiÍae

tltnor

cram Menfam frequentabant ; quos omnes fan&tus

H

Baptiüa'DEO enixe ;ommendabat.

Et

|^ N"!f fcd

| (4) ;äezm. d& $. 304&,

AR

-SYCBen-

129

Mp

at

Et ego me tuis potenuílimis precibus come

mendo , fan&te Tutclaris ;; &-communis ómnium

juu

advocate ,; dum hodie , 8&c . octiduo fequente

DEO ad Aram litabo pro tua gloria && beati-

jut pfïïih

tudine.

Tu intra vifcera Matris fan&tificatus ,

n habet

ab Angelo Patri , antequam conciperére , anninz

um Sen

tiatus , loquelam ei ; quam ! hafitatio in fide li-

díco indt

gaverat, natus reddidiltit Tu.Deum agnovifti ;

onem prt

i| l|ucem nondum editus ; tu folitudinem habi-

g , ii

táfti pené à cunis ; tu. cibum alium ,. prater: lo-

« S Leon

€uftas & mel filveftre ; non :admififüi , nec alio:

t W

ufuses veflitu ; quàam cameli exuvijs.. "Tüm diu

ur mortir

exerciátus , poenitentiam : przdicáfti ,. ac; viam

dchd

]

DBomino paráfti ;; Tu Agnum Dei intento digi«

Carfo p

to monftráfti ,. undísque ; Jordanis abluifti ; tu.;

gmitate p

licét. teftante ipf4 Veritate majorem »te : non ha-!

g p

beres''internatos mulierum.; adeo ut ambige-

yai, 0i

rent Judai , ánne efles;Meflias ,. ;indignum :taz

db

men 'te ; judicáfti ,. qui folveres. corrigiam::cal«:

mv

ccamentorum Chrifti, .Tu denique , qui vel cüm

capitis | periculo Herodem : adulterum: inceftám-:

n

que intrepidé arguifti,:; ac pro veritate cervi-

serid

cem generofe przbuifti ,

Virgo ; Martyr,; Do--

1

L

£tor , Propheta ,

.& plusquam Propheta ;. tü

honorfm *

ora Pro;me , nt:fuper tot peccatis; dignos a«

£am pornitentiz / fructus , & ità à peccato-ime

(

ls

munisrenafcar aternitati, Confige cór meumamo«

At

re & timore, ut nonádhereat hifce-inundi fa lacijs y

A

ln

fed foli Deo;; & in umbra mortis mez trepitantem'

me füb umbra man(s tuz protege ; interea veró..! ;

Md d ia dl

*

alfi:.

Q)

a,

3 3*6

£$9 300 663

M hborb

As 5 x

vij Cal. Julij.

Dies 25, Juni.

A mor

Gandig Di

$. Febronia Virgo & Martyr.

populum «

Eva , non illa infelix Ada confors , f.d fe-

Sacramnt

H

lix focia Sanctz Julianz , quá , ceu inftrue

: Geterebatur

mento , ufus eft DEUS in inftitutione Fefti facra-

! tv di

tiffini Corporis Chrifti : Id . primó | celebratum

t dl no;

fuit Leodij , quoad . Deus in fanctiffimo hoc

hm ferc

Mvfterio Sacerdoti «cuidam - incredulo Polfena

.

)j cxemp[,

snanifeftáffet

3

tunc. enim : Urbanus IV, fummus

ltt evem

Pontifex illud ad:. totam: Ecclefiam exten it z

| n acra

porro ad hoc evincendum , cun&táque. complanane

LU

da obftacula, Heva prediéta maximos fubijt ls»

nifus [

bores; cernénsque,tandem , intentum , Íe con»

fecutam , gaudio ac folatio plena cum Simeone

. ue te

dixit : nunc dimittis. famulam tnam, Domine s

HIIOS hOmin

in pace ; quia viderunt oculi mei falutare tuum.

Mihi..non .tantüm' cónceffam . eft, facratifte

Tunt lot :

mum Chrifti Corpus femel in anno folenni pompa

IT

comitari;. fed quovis die licet illud invifere's

QTünt

adorere , offerre ; ac fumere

: imó non licet

MT

lüm ,. fed: expediret etiam ,

Íxpius de die iló fe

lmamM

conferre , ubi Dile&us. nofter | fub: velo- facrae

MUN

mentali Jater , & orare ad Dominum DEUM

Ocitg

t

noftrum.

Ad. hoc efficaciter fratres fuos hortae

DEo 1

wus cft Venerabilis. Simon Garziss: , ex Ordine

; Qne Rol

Minimorum , inquiens : (4) Dominus nofter JEfus

Que ter

S .

m

Chriftus triginta t.yibus 2nms mtot idrummni

tot

"Itos.

.——x

EPCUUM

9290 12 C 882

T?I

s

tot laboribus à juventute fua ,. nobifcum

GR IriQa

ratus ; libeat ergo & nobis cum ipfo ali

lum morari,

quantu«

Junj,

Francifcus Borgias, et

lainum

"Gandie Dux ,

77'-

quoties audijffet as cam

panum ,

populum convocans ad comitandum fan

Ciffimum

JX $ Ld Ff'

Sacramentum , quod ad moribundu:i

n quempiam

T

deferebatur; fepofitis omnibus

» Fegijs etiam ,

s Fefti l

- eeebis

negotijs dicere folebat : hoc (ig

num maegni Re.

gis eft, nos ad fe vocantis ;

eamus; & mox di.

Qufumo 1

vinum ferculum per urbem

R

Comitatus , omni.

ddo J

bus exemplo fuit, Curnon

hifce exemplis non accendor

ferveo & ego ? cur

AL

* propter hoc e.

m exd ;

tenim Sacramentum calum ,

& quz in eo bona

i comp?

unt, me accepturum fpero.

mos fj

Unicus ergo efto amor meus,

JESU mi a.

quifi y 9

mantifime ; fammo tui defiderio

teneor, fume

cun Vif

D

móque te praftolor amore ,

fpeciofiffime inter

TP pani

flios hominum , fons füpere

ffluentis dulc

edinis ,

ons verz dele&tationis ,

hr

ad quem. defi

dérave.

C&9 g

runt tot animz fancte

folenn g

qui tua fecuri vefligia,

» tot animz juftorum ,

underunt,

Sanguinem pro te pro.

fid m

(4) Fugie

ntibus Sor

orbus fola in

Conventu perftitit . fancta Febroni

2 , ut Optatis-

de dc "

unam Martyrij corol

lam promere

retu*, ac cum

virginibus prudentib

vdo p

u$ ad ample

xus'Sponíi quan«

nynarm

J

tocius admitteretur ,. immobilis

in, fide

IDDEO 1n

1

5 quam

fione Reli

aptismate , ac dein Chrifto in

profes«

eU

giofa dede

;

rat; à qua nec blan

neque . terroribus

ditijs

".

dejici potuit,

cInde virgas ,

ignemn infra

;qgulgw » pe&tines

&a. tulit, tan.

21'

(

dem

'Dï

al (^) Hodie celitur,

N N

,

?

?

|

232

ARXUXEEmR .

l

firo: to:

äOï'ïS* dï—æ

dem poft denti

um excuffionem , àc pe

lt , tot

adio addi&ta; quo caía , tot or-

yatedione

lacerationem gl

nata pa'mis ad Sp

onfum celeftem , quem in ter»

ls eftm, |

ris

totà mente di

lexerat ; victrix pervenit.

Cs Anthel

afhíte. mihr im

|erftcum ,

Generofa Partheno - Martyr. ,

confli£tionibus meis , .quibus vita

hac, plena eftz

qnalecunquc

ferüm in fupre-

;

puf

ná pro me ,

& mecum , prx

CC CX intin

a illa lu&a ,. à qua pendet ater-

ma

& decretori

*

tolicus A

nitas; ut t€ protegente vl

ncam principem tent-

| chgrimem --

€Or »

brarum ,

t

£^3

V

ictórque à DEO coronari mer

| U5meis.

& fic atern

üm . eundem, tecum ludare poffim »

t DOm;n

ac dicere :

"

! nilis te ;

Mihbi 4dberere

Deo. —þvonum eff.

PIGUER NU TO E

— —

-

| þd ünte f

| Olatig , f

Wj Cd. Julj. Dies26. Junij

; DOn Gantüg

*

$, ZIntbelmus Epifcopus.

tibuition

E —Monäüerio ad MitramBellicenfem vocatus eft

C I o

mqnus LU

AL Anthelmus ; qui alias delicias rnon ^ noverat »

ia frater

erium., coratm

prater auguftiffimum Altaris Myft

| "n ue i

d.ffluebat. (4

quo fapiüs orans , lacrymis totus

L fani |

Sub MiíTzautém Sacrihcio , ubi

fe Deo matta-

U. hh

bat toturi in holocauftum ,. totus

fgixizualis Ac::r'aft. ;

tün n h

totüsque DEO inhar

ebat.

cauffis

Üf t

-Introeibo & ego in

domum DEI in holo

1naCtando me:-

s

10tümque 'eidem me facrabo ;

&

OInnem i [

ápfüm5 'fiquid

em. (P) quando totum ardet ;

mi

[ a

aotum confu

*

itur igrie divino , holocauftum dt-

hr

uiminodo pars quadam »

05 3H

citur:; quando autem fo!

* an;m] à

hábeo , DEO

Sacriäcium. *)ofam torums *quod .

0-

pud

í

) Aug,

,

Em

133

offero ; totum id confumat ignis divinus ; nil fü-

þe&oïïs "

petíit, totum ad DEUM 'abeat ; &c utinàm eà

æfa j IOI (fv

perfectione DEO me ma£tarem , totus fpirituas

w

qiem n

lis effem , Deóque inhzrerem , quá id egit fans

ervenit

€tus Anthelmus ! uiinam. offerrem DEO , non Sa-

T

crificium , fed. holocauftum , nec^ holocauftum

eC p[cna W

qualecunque ; fed medullatum , meipfum videli-

im nf

cet cx intimis animz 'medullis , uti optabat. fe-.

Pmdm&r

zaphicus Auguflinus , inquiens: (4) intus teneam.

pipem f

charitatem 'tuam ; non erit' in fuperficie ; in me-

i mettt

düllis meis erir, quód diligo te, - Diligam ergo

at Y )

fe; Domüne, ampliüs diligam , ampluis & ar-

dentius té amem , non verbo folüm , & linguä N

fed opere & veritate'; ^ neque folüm'in: luce. &

—

folatio , fed. etiam in tenebris & defolatione ;

IV

non tantüm cüm benefeceris mihi.y .fed.in. omni

)

zribulatione ac tentatione,;

Porro ut affectum

"

hunc'in opus deducam , bene mones : fi offers

j

fer od

snünus tuum ad Altare ; & ibi recordatus fueris ,

quia frater: tuus. habet aliquid. adverfum . te; - re«:

ermut s

(

linque ibi murus tuum , & vade prius reconcis'

deUf fif

liari fratri tuo ; & tunc veniens offeres munus

£uum,-

(C DCO f

Antequam itaque introjero . in . .domum.

tuam in;holocauftis , deponam 'omne odium ,

(þmvugll Ü

omnem rancorem ,. omnem indignationem &

$a 100

averfionem erga proximum ; preterea deponam

omnem " füperbiam , animíque clationem , om-

ma&ando !

um grdt(

nem avaritiam ac cupiditatem , málos & di-

joloct

ftortos affeCtus onines: Lumbos pracingam ;

inanu praferam ;.& iia ftu-

lucerngm ardentem

h,bco f

de-

0-

(03 |

:(a) Aug, ibidem,

j 6

N

134

«

debo , ut totus fim fpiritualis , totus Deo inhz«

hinem 1

m aC

ream , totum me Deo mactem in . holocauftum.

Sicut tu, JESU dulcifime , teipfum expanfis

Quam

v San

manibus in Cruce , nudo Corpore Patri aterno

finfto h

pro me Hoftiam fpontaneam obtulifti ; ira ego

no in f

quoque meipfum tibi totum confecro cum om-

Que fufi

nibus viribus & affe&tibus meis; hoc quippe tibi

gratum effe , hoc te requirere fcio.

Ifaque ,

Regen ]

Holh'am (

Domine , (4) in. fimplicitate cordis mei offero

—

meipfüm tibi hodie . in fervum fempiternum , in

Crdotis

n pue

obfíequium & facrificium , laudis perpetue : Tu

[et ; n&r

totum te obtulifti Patri pro me ; dedifti etiam

—

&Tunt,

totum Corpus tuum Sanguinem in cibum , ut to-

filatur

tus meus effes , & ego tuus permanerem: Sus-

cipe & me cum hac fanQta oblatione tui pre-

Credityr

nil fiquid

tiofi Corporis, qui totum me tibi trado & fubji-

6 pra

cio, ut difponas de me , quomodo tibi. placue-

rit; tuus etenim fum in tempore & in zter-

hn Capir

tt diemy

nitate ; tuus , five vivo, five morior ; dummoe»

do tibi vivam , tibi morior. Solummodó

Qt l,

ettdi; j

iià

- Ve tempori ili , quo non -a,mavi te!

meimdj;.

v. Cal. Julij.

Dies 27. Iüm'j.

x.mmra i(

r

B. Danel zbbas.

(]UC uïqæ

Ecinerat olim Vates regius : Calix Domini

C]Uidcm "

C

inebrians quàm praclarus eft! Ture multó

tuatur, 'r

| Poteff. -

meliori ufurpare idem potuit B. Daniel, Abbas

Schnaugienfis prope Treviros ; dum aliquando

hL

crum San-

ï*ïæ&ai

(5) fub MliTæ fgcrificio videre meruit fa

guinem

nl

* Vition

(4) Kemp. L. 4..— (F) Menol. Beneditt, bodie,

|

I35

S3»C DC -

Deo in*

guinem ín calice confecrato ; veti Sanguinis for-

m4 ac colore apparentem.

Volocavftr

fim , cui eadem dia

Quamvis ego dignus haud

m exu

vini Sanguinis Ípecies cruenta exhibeatur , uti

at a

fané&to huicViro ; oculis tamen fidei quoridie cer«

ümng

no in facro calice verum Chrifti Sanguinem ; id«

Q cum (

que fufficit mihi , dum cogito, etiam beatum

qupyc ?

J

Taot

Regem Eduardum noluiffe cum alis fpc&tare

Hoftiam divinam , fub facrificio pij cujufdam Sa-

ES olt

cerdotis mutatam in formam : fpeciofiffinu cujus-

Ytermum .

d:m pueruli; ne videlicet fidei meritum perde-

t : T

ret; nempe beati , qui non viderunt., & credi-

dedifi t

«erunt.

Quamvis igitur vifus , guftus , taCtus

yurm , wf L

fllatur in Myfterio hoc ; folo tamen auditu tutà

nerem: Y

creditur, quidquid de eodem dixit DEI Filius $.

one ti

sil fiquidem hoc verbo veritatis verius.

It3que

lo & li

fides praftet fupplementum , firmetque , quod

tbl p]mü

non capimus nec videmus,

Id tantüm optarem ,

g n

ut dignus haberer, Sanguinem pro fanguine red-

; a

dere ei, qui Sanguinem fuum totum pro me

mnoo)

effudit; imó hodieque totum in animam meam

profundit,

Porro cüm tantam gratiam haud

mereor , id faltem agam deinceps , ne Sanguis

ifte facratiffimus fruftra pro me effufus fit; aded-

]Ul]llo

E-

que ufque ad Sanguinem refiftam peccato,

pui

quidem non raró fanguis meus intra me tumul-

*l

tuatur , inftar maris fervidi, quod quicfcere nom

p

n

W

poteft , variósque concupifcentim flu&tus ciet;

"

his tamen usque ad Sanguinem refiftam. Super-

ü'æ & in.

lma

,bie & ambitionis procellis elevatur ;

; faaum

dignationis motibus agitatur ; libidinis &

la

gum

.(D4

de-

116

»—-ææm(ez»æ-(

defidérijs effervefeit : quibus omnibus ufque ad

dignaren

Sanguinem refiftam,

Tu,'ó JESU , Sanguine

Que anil

Pontifici

tio puriffimo vires füffice ; fuffoca omnem fen-

tentatior

füm :libidinis; irz motus compone ; impera , &

fac tranquiliratem : (7) nam . fua cuique cupiditas

Kttut; q

Necm

vempeftas eft, ^ Clamavit olim infamis ille Apo-

fe 3 C

ftatà Julianus, coclefti manu. confoffus: vicifli ,

Galilaeé , vicifi ; fimülque fpurcam animam orco

ab lm

transmifit;

Alio ego, & fanCtiore fenfu: dicam :

ttontra ij

nllun ,

vicift, mi [ESU , vicifti , dum motus meos co-

hibuifti ; dum concupifcentias carnis mez fpiri-

Crlhenudi

indorm

tui fubdidifti ;'dum propenfionibus meis diftor-

Qoderar

tis termitiimi, pofuifti, ad quem tumentes fluctus

fuos eonfringerent. — Quapropter

QIO: Qu

Ibet enim

[

: Lkzüde);; ':giizfc'amwtibi ,€ benedic.c(n nomim tuo.

ERN UOR

Quiber 4

ta il s

iij Cal Julij ^ Dies 28. Junij.

Dotiore qi

$. Leo Papa.

Olfine .

"P Jus nominis fecundus ,. cætelrüm- doctriná &

lctudinib

4 magnanimitate cuivis par.,. probavit Adta

-—

Puieris o

Synodi VL Conftantinopolitanz ,^ damnavitque

WCatorie

Sergij5 Cyri, & Pyrrhi errores; fregit. etiam

li?

fuperbiam Antiftitum Ravenatüm , pauperum, Vi«

, len

D

duarum ac pupillarum Pater ab omnibus celebra-

Cqm

Nttar

tus.. ; Hunc. fancta Gertrudis , .cüm ad facram

-—

Ts

Synaxin: accederet. hodie , Deo fupplicem vidit ;

—

Tünito w

petentómque , ut omnem fru&um , gratizque

Walum «

augmentum , qnod quidem ipfe recepifler , dum

iodnm

yiv'ens ?d' Aram liaret , ipfi Gertrudi c0qfcrrc "EM

*

lg-

NY Aneuft.

AEM

-£32)C C $8

I37

ys wíud

dignaretur.

Annuit petitioni hu'c Deus ; inde-

], Sapt

que animara finéta Virgo per merira fancti iftius

omnem lb

Pontifidis rogavit Dominum , ut contra quasvis

tentationes , puritaii cordis adverfas , fefe tue-

m

que apit

retur; quódque rogaverat , impetravit,

Nec mirum , Sponfam caftiffimám id impetrás-

mis lt j*

ffüs: v

fe à Chrifto ; ei fiquidem unicé cordi erat , ne

ab iftiusmodi tentationibus contaminaretur.

animam o

Ego

econtra ijfdem frequenter cedo; & non à natu-

-fm[i] dlml

rafolüm , prona ad ma'um , fed à prava infuper

r Id C.W

js m

ll

confuetudine a11d impellor.

Et quid mirum, fi

]

ï

fanCctorum patrocinium inefficax " experior , dum

; fs

i

j

l

(

l

j

cooderari nolo? Certé dicere cum D. Páulo ne-

nenres

queo: quis me feparabit à charitate Chrifli ? que-

libet enim vel leviffima aura me movet ; afpectus

nitit 1

quilibet alliit ; quodvis verbulum : commovet ;

una fola aquz. guttula charitarem reftinguit, ^ Jure

; Juy

potiore dicam «um fancto Petro: recede à me ;

Domine, quia homo peccator fum; malis con-

fuetudinibus implicitus , vitijsque & peecátis in-

i d()&ïmS

roa

j

numeris oneratus.

Quia veró non vi$ mortem

J

peccatoris ; ecce per merita SanCtorum tuorum

damnt

humillimé fupplico , peccata ; qu& admifi hacte-

figt 9

nus , benigné remitte ; & ^ ne ullum deinceps

committam fciens prudens , cüftodi me ab afle-

us ctt

€tibus mal& ordinatis; & animo irreverenti & in-

i ad 4

ficem ^

frunito ne tradas me : cohibe' propenfioném ad

malum ; tentationibus a€ coricupifcentijs: pravis

l gf&

n

n

modum ftatué , üt contra peccati illicia firmus

e 1fT€f !

confiftam.,

Super omnia veró divinum amorem

j o

tuum mihi largire ; ut cum Petro dicere ex ani-

dj

mo

(D 5

138

. TÉSSDXCTYC O

mo po/fim: Domine, tu fcis , quia amo te ; &

Jtà , ut [

cum Paulo : certus fum , quod nihil me feparabit

modom,

à charitate tua ; lieQue tibi intimé unitus per-

prompi

maneam per charitatem , quz e

atmas Ine

m pro

Vinculum . perfectionis,

unce Mi

ff afr

tam hn

ij Cal. Julij.

Dies 29, JuniJ.

AcCeptata

55. Petrus e Taulu:».äj'po/lali.

(yódf

Loriofi Apoftolorum Principes , Petrus &

IN

Paulus, fidei Magiflri , Columnz Ecclefiz ,

l potef

& mundi lumina , hodie coclum triumphantes

iuüä 1e

ingreffi funt, — Ille ; quód Magiftrum optirnum ti-

VRR

funderà

more perculíus negáífet, totà deinceps vitá fle-

f*m& pol

vit, quoad eum lapfum in cruce expiaret , in quam

JUS comi

capite ad terram verfo, in reverentiam divini

ä&fmm

Magiftri-fuffixus fuir,. Hic ex períecutore Eccle-

t

fiz, gentium doétor &. vas Ele&tionis , porta-

Qoties b

—

vit nomen JESU coram gentibus , & fegibus

&Cebtas

terrz : quod fantiffimum. nomen non folum vi-

—

tm aquæ

vus in.ore & calamo continuó habuit ; fed &

fàs, Qug

caput jam à cervice refe£tum | gladio, illud ter

diftün&té pronuntiavit , ternos edens faltus ; to-

Mu

tidemque fontes prolieiens , hodie ctiamnum ia«

Ti Wt

lutares,.

Cüm die hác. fancta Mechtildis audiret verba

u lm

m

