ac poffidere potes: venale eft ipfum ceclum ;

der n

tü vità piá a€ chriftiana obtinere illud potes :

venales fünt animz , in flammis luftralibus de-

Mants r

tente ; tu eas facrificijs , precibus , eleemofynis s

; o

redimete potes : venale eft , quidquid habeo ,.

u , M

dicit tibi DEUS.

TE

Ecce ,. Domine paratus füm

p fan£tam

dam , P

gratiam tuam , qu& mé praveniat, profequa-

diceo

j, um

tur, & pijs operibus jugitef faciàt intentum

paratus item fum , pro animabus purgatorij €-

ün&iw ul

mere indulgantiam fanCtam tuàm , quà refocil-

r

entur, & à poenis ignis luftrriei ; fi non exis

0 pau fl

mantur ex toto , faltem refpirent : tu eas re«

n

fice vel unicà guttulà facratiffimi cruoris tui ; de-;

tantum d

i

Ícendat ifte in làcum , in quo non eft aqua

o v

vinCtósque inibi recreer s refri

m

geret , & omni:-

jue

hii

no educat, ltàárogo , Dominé ;

mmällS

W

y

eclth

Animás palperum imorum We obliijcaris,

ibi pf*

Ubus IV

a

($3

Vijf Idæ ,

a

$74

$20 EX 689

j

1 a comy

tllida mei

vij. Id. Septembtis. . Dies7. cjufdem.

lum debeo,

A Stej;bahm .Epz"fcol)uf.

Proyidé m

enenfis Ecclefie Paftor beatus Stephanus 4

imon, etce.

DI

Chrifto in Crucem fuffixo , & in Euchàri-

il ficut tri

ftia latcnti eximia devotione addi&tus fuit.

De

hs imof

eo hzc habet Surius , ad. diem hane: amorem

!tt, Inhdias

Chrifti, fub pane latentem contemplans , aftu

mm, id Cü,

abfumptus fuiffet, nifi lacrymis , quibus difflue-

ma & dc l

bat , hunc temperaffet : Tum crucifixo immor-

Atlres fl

tuum. dixiffes , nifi vitam fufpiria prodidiflent z

35 Yero di

demum exiftimáffes calo intereffe, nifi ab hoe

t0d obeunr

deícendere , ejüsque lateri adftitiffe Angelus vie

[ invigilam;

fus fuiffet,

[4v ténentur

Et eégo amofem erga utrumque profiteof ,

1357 graydi

érga Chriftum nempe , € cruce pendentem , &&

4 [ ptee

latentem | fub facris fpeciebus.

Sed utinam córz

"5 ff

& Oos concordarent! Certé optima probatio

i(l?ü(fg

» Quant

dile&tionis, exhibitio eft opetis; & plures fünt ;

tift

qui confitentur , fe noffe DEUM , faCtis auteim

In a

negánt. Hos inter & ego, amore DEI ac Do-

iäUS fclhm Nal

mini mei nec illicitis abftineo , nec advería pas

;rjmatus'vlilionc !

tienter fero, nec perpetrata plango ; imó - per«

V

bl

N

petro plangenda , quamvis audiam clamentem

Wt

Hieronymurn: : (4) Deduc. quafi torrentem la

Bu

M

crymás , per diem & no£ctem non des requiem

! li h

tibi , neque taceat pupilla oculi tui, — Qualis at«

Id (

l

ts

tem in me affe&ctus, que devotio ad Chriftum

168 [

patientem ac crucifixum ? ubi fancta fufpiria?

ubi

A dll &lm

— 27

(4) Pib- 136 in C,.- 43- EZCCbo

m

-459) DC E83-

277 |

wbi pia compaffio ? ubi debita gratiarum a&tio ;

"

& folida mei oblatio ?^ certé h

3

inc : metiri mg'

ejufem

ipfam debeo.,

Providé monuerat Petrum divinus Magifter :

Simon, ecce fathanas expetivit vos, ut cribra-

| Stephan

a

*et, ficut triticum.

Nempe fatis non habet

,

j

us fut, )

[j

ftygius impoftor , quando nos tentat , laqueog

nc: amyi

parat, infidias flruit ;; cribrare vult ficut triti-

as , d

€um, id elt; minimas aCtiones ad cenfüram vo-

qubu dihi

care, & de ijs nos accufare ; quando homines

ifico immi

feculares folüm in gravibus tentat. In Sacerdo-

prod'vdïïïem:

fibus veró difcutit attentionem ad imninifterium ,

quod obeunt ; curam , quà animabus concredi-

, ii 3

tis invigilant ; exemplum , quo fübditis pralu-

[ Angis ?

€ere tenentur; ut proin bené fcribat Hierony-

imas: grandis dignitas Sacerdotum ; fed grandis

g proltt

qdentt *

fuina, fi peccant; letemur ad afcenfum , fed ti-

*

meamus lapfum

*

:d ufimm w

non eft tanti gaudij, excelía

tenuiffe ,

m 9?

&uiffe.

quanti maroris , de fublimibus' CO«

Jurts t

Ego ad Virginem facratifilmam — confugio ,

«DaacD

eujus. feftam Nativitatem hodie pravenimus 3 a«

nimatus vifione , divze Gertrudi hác die often-

( adVeïfa P'

(]

fa.

Vidit nempe fan&ta hec virgo Deiparam ,

0j imö ,

; danat

fub Miff Sacrificio affurgentem , ere&tiíque ma-

nibus Filium divinum rogantem pro omnibus ijs ,

otrenun "

de 1627

qui fuo fefe patrocinio ; commendárant ; hos

uahS L

d:inde Chriftus ipfe crucis flgno benedicens ,

uberes fanCti facrifici fru£ctus eis eft elargitus,

d C

Hanc dilectiffimiFilij tvi benedictionem mihi e«

x Mäläag

ram impetra , Ó magna DEI Mater; & quam.

($93

VIS

d

278

-«S3) 0 $82

vis ea ex fe fit tantüm füper caput jufti ; qui g, wl

tisac Bordu

tamen folem füum oriri facit fuper bonos &

malos, hic etiam peccatores recipit, ur juftos

oannigcnarun

€fficiat: ipfe enim

it, QU

us detineam

Impios juflificat.

Go

trenit, quo

vi, Idus S&ptembris. Dies 8-.'ejuf'dem*

fndti Domi

(um enim vi

Natoyitas 6eatijime l/ïrgini&

t franiby

M AR E.

&t verfa

Alve , Virgo nobiliffima , refplendens auro-

im: u

v

ra , que hodie felici ortu tuo bonum at-

lo COrpor:

tulifti nuntium de adventu Solis Juftitie , Sal-

hüonem 1

vatoris noftri, tot fzculis defiderati, &t à cun-

Aett. aliur

€tis gentibus expectati. Tu fimilem in toto u-

mïiïæ RO[&E

niverfo non habes , Filia dilectiffima Patris om-

!

'I

TOffloere.

nipotentis , Mater digniffima fapientiffimi Filij ,

Nl neg

& Sponfa chariffima Spiritás fanCti : Saluto te

UTTME

millies in ortu tuo, Ó candidiffimum lilium vir-

AT

ginitatis, viola fragrantiffima divinz Suavitatis ,

Ht etim

vernans Rofa coedleftis amznitatis.

Ym me

Ad beauffimas cunas tuas fupplex provolvor

Fat iter

6 MARIA parvula, enixiffimé rogans , ne me

ïmb deh&a

deferas in fupremo morbo decumbentem , &

mundo quidem morientem , Íed aternitati na-

T awe

MUW

LT

fcentem ; adefto tunc. mihi potentiffim4 epe tuá,

ut inter intenfiffimos amores erga Filium tuum,

& te affectus, animam meam in finum tuum ma-

Paty Iptn m

LT

xernom exhalem,

Pro feftivitate hodierna preparabo cor meum

''otehe

Yete

curabo

velut leculum Filio DEI, & MARLE ;

vero,

-4$3)CtXC&en-

279

t i q

veró ,. ut lectulus ifte aptus fit, mundus , orna-

er bons |

tusac floridus ; linteamina munda , & virtutum

»

e

jty u j

omnigenarum odore fragrantia

ut in €O quies

Ícat, qui pafcitur inter lilia; 8c facris affeQti-

bus detineatur.

Aft jure metuo , ne idem mihi

— a

€veniat , quod beato Alano de Rupe, ex Ordine

fancti Dominici , hodie defuncto , contigit

^

hd

cjufdcmk

Cüm enim vir. ifte SanCtus aliquando. facram Ho-

giftf:

fHam manibus contingeret, illa in Crucifixi ima-

£inem vería, acriter eum objurgavit, iterató

endens av

dicens : tu me iterum crucifigis.

Contrermuit

bonum 4

toto corpore Alanus; ac fimul intellexit , expro-

tlüitiæ ' Sä'

briionem tam duram promeruiffe fe , quàd,

j kim

meta aliquorum contradicentium victus , negle-

Xerit, Rofarium JESU & MARLE pro viribus

em In t

ma Patr d

promovere,

Si vir ifte beatus Dominum ctuci«

entifimi .

fixit fol negligentia devotionis cujufdam füpere-

fogatorie , & quidem ex rationabili caufa ad.

y: Sdin t

m lilinmï?'

smifsi; Vie mihi , qui non folüm omiffione , fed

x Suartt

plurimá etiam. commiffione perperàm fa&orum

JDominum meum rurius crucifigo , ac nornen Da«

znini jugiter rotà die blasphemo! Ó quàm ve.

;lcx provolveï

qi, Fl

fum , delicta neminem , prater DEUM, intel;

lisere , aut cor hominis fcrutari, Tu, Ó JEfu,

Ignbfnf€m7 i

gternitat ^

«ujus oculi multó lucidiores füper folem , qui

exaQé vides, qu& nos , ut res nullius momenti,

ftma ?

parvipendimus ac tranfimus , tu ab ocultis mun.

Filum t^

da me , & ab alienis parce fervo tuo,

Virgo

um n

beatiffima, fpes unica falutis animz mez , ah noli

reprehendere ad Altare DEI accedentem ; noli

mihi objicere tremendum illud : tu iterum F.i

j

(3)4

lium

ltffö j

280

NT 2

l

lium meum crucifigis.

Fateor, Ó Domina , mé -

haétenus malum . coram te feciffe , neque dig-

v5

nam propterea egiífe poenitentiam * itaque ad te

J

venio, opemque tuam fupplex imploro ; tu mihi

commifforum veniam exora, tw'vitz emoenda-

em Cor

tionem impetra; tu gratiam precibus obtine ,

(

ceraft

ut peccatorum incentiva reftinguere , innocen-

tt ufüs ,

tiam baptifmalem poftliminió revocare , & Filio

gas Paflor

tuo , ac tibi, cafto corpore valeam fervire, &

Crmoaldum

mundo corde placere,

qt, quàq |

Laus & benediCtio fit mnmeníez DEI Patris

Qamvis ve

omnipotentiz , infcrutabili Filij Sapientie , & in-

t incefra

fintz Spiritás fan&ti bonitati , quá dignata eft

perfra&o a

Trinitas femper adoranda, in falutis noftrz füb-

Mortis fte

fidium tam 'plenam omni gratiarum genere crea-

ts efet, |

turam efformare, cui fuperabundantiam divinze

OLtnyy.

beatitudinis fum tanti largitaie. communicaret ,

Jugo h

ut gratiz omnes per ipfam, velut aqueductum ,

Ttn Andon

in nos derivarentur ; & ipía poteftatem confe-

Rn vf

queretur , omnes eos DEO conciliandi , qui po-«

"Ontr p

tentiffmum ejus fuffragium devoté prenfarent,

X Yol,

Intercede igitur pro nobis , Ó Virgo benedicta,

qui tam devoto cum affe&tu recolimus Nativita-

A

d

tem ; atque illos tuos mifericordes oculos ad me

hi ^. Dpo

quoque peccatorem clementer inclina; fis .mihi

t

Ts m

in vita Mater placabilis, in morte — advocata

pijffana ,

UC verio.

&O f

.O cémens , 6 ?id » 6 dulds Virgo MARIA.

r Ange

v. Id.

Surm,

-«X 00882

281

Ws 4320083e-

43902 1 439): 63- -t8910 63-

, nq d

v.ld.Septembris, — Dies 9. ejufdem.,

qaque at

005 f r

. Corþinianu: EPifc. Friþng.

t emud

üm Corbiniani , iter agentis , jumentum ]a-

us obtr,

C

ceráffet urfus , ipfe deinceps onus illius: fer-

, Innodo

re juffus , prompte obedivit.

Ecclefix Frifin-

genfis Paftor vigilantiffimus, velut alter Baptifta ,

,& Fii

fervire, &

Grimoaldum Bojati:-Ducem acriter reprehen-

dit, quód fratris demortui uxorem duxiffet : &

: Dgt Pari

quamvis vehementer obniteretur tumDux ipfe ,

ntiz, &

tum incefta pellex , omni tamen obice tandem

perfracto ad fanam mentem utrumque reduxit,

| d

; nolirz D

Mortis fuz przícius , pofteaquam facris opera-

enere d

tus effet, fine ullo doloris figno fuaviffimé ob-

dormivit.

vam du

ntru nifäfü )

]ungo

huic fan&to Prafuli Præfülem *ah;um $

divum AÁudomarum ; qui fenio confectus, & o-

quedim

culorum ufu deflitutus , cüm videret ,. diffolu-

latem CU*

ydi, qi

tionem corporis fui imminere , in Ecclefiam

duci voluit. Ibi (4) mox lacrymz ab imo pe-

. prevlatt

&ore eruperunt; obtulit DEO fragrantia precum

) bentdi&aæ

s N

thura; adítitit ipfe facris Altaribus Hoftia viva ,

fan&ta , DEO accepta, orans in hunc modum :

; üs mh,

Agnus DEI, per zternas DEI Patris delitias , fu-

Cipe pro tua pietate vota fupplicantis , ecce ad

j adef j

te venio; miferere figmenti tui, Inde fufcepto

facro Viatico in le&tulum deportatus , pauló póft

inter Angelorum concentus fp

2

iritum reddidip: ,

corpore fuaviffimum odorem exhalante,

(S)5

Re-

ul

(a) $urius,

*

282

»$$5)C 10 C Ses-

hit: cim

Repetam & ego humiliter verba hzec , à

pvf eft

fan&to Sergio L. ( qui hác die pariter deceffit )

(4)facra Liturgiz inferta: Agnus DEI , qui tollis

fte,— Ani

peccata mundi , miferere figmenti tui, quod de

rj equ

terra formáfti.

Nempe ficut lutum in manu fi-

pttns, fac

guli, fic vos in manu mea , dicitDominus, — Hic

fut SinChis

format vaía , alia quidem in honorem , alia. veró

P

teret h

in contumeliam

,

hac confringit, alia redinte-

Commnit:

grat; neque eft, qui dicere ei poffit: quare fic

) Angcïo

fecifti? Ecce, Domine, in manibus tuis defcrip-

jtope Pf

fifti me; fiat igitur de me , quidquid. difponis :

fmenum

fi me vis effe in tenebris , fit nomen tuum be-

fiammum c

nedictum ; fi me vis effe in lumine , .fit nomen

Precabant

tuum iterum benediétum : fi me vis cfficere vas

fovit. vir

honoris , fit nomen tuum benedictum ; fi vis ef-

Y adfe r

ficere vas contumelie , fit nomen tuum iterum

D'6x exora

benedictum.,

Tantüm miferere figmenti tui ;

Manfbus d

noli me projicere à facie fan&ta tua , & Spiri-

I5 ilos m

tum fanctum tuum ne auferas à me ; ut , (L)

tine ii

dum Ííemper minüs inftabiles effe fatagimus ; tan-

CInim impl(

dem aliquando , Domino donante, veré ftabi-

aCC

les fieri valeamus,

Tunc autem pracipué mi«

ferere figmenti tui , quando mors proxima con-

fringet vas fi£tile corporis mei: tunc

W k

u

Mife

[4

—

-

;erewnui » quoniam in te coufidit. anima ss

D

» Qu

iv.Id. Septembris, Dies 1o. ejufdem.

t v

us()w

5. ANicalaus Tolentinas.

üt 6100 qu

Agnus DEI famulus Nicolaus Chriftum videre

gredlcbam

M

in ara imeruit , dum Miffe facrificium imo-

ebatur

l

lavit :

——

- («) Idem, (b) Aug. L. de dil, am. fuf. —

(43 Q

P

«£59 1 )(. o

,283 ;

n h, i

lavit: cüim ad aram celebr:turus accederet , f-

er decdit)

pe vifa eft ftella lucidiffima quafi. facem ei pre-

ferre,

|, qu t

Animabus im purcatorio addiCtiffimus e-

rat; é quibus una aliquando ei apparuit . enixó

i, qui t

jn mani h

petens, facrum pro fe ed die offerret. Repo-

ninus, D

fuit Sanétus, id fieri non poffe , quód ipfnm con.

, ia vo

tingeret hebdomas , Miffam conventualem in

Jja redint«

Communitate celebrandi.

Mox raptus extra fe,

: quate l

ab Angelo duCtus eft in campum patentiffimum

vis delcri-

prope Pifas , Tufcie urbem; ibi vidit ingentem

i. Vfpons:

numerum animarum, in flammis piacularibus e-

tiamnum detentarum , qux voce concordi eum

on t D

precabantur, ut facrum pro ipfis diceret,

Adeó

, li nom

; dfficereis

s$ovit virum beatum miferandus ifte afpe&tus ,

ut ad fe reverfus: Priorem mox adierit , ac fün-

mf yit-

plex exoraverit facultatem , eà hebdomade piis

tüumm lllffü.m

mcnti Im[ï

Manibus ad Aram füffragandi : quá ratione ani-

mas illas magna ex parte in libertatem afferuit ,

4 & SPI/P;

[

teftante illá ipsá animá , quz prima ipfius patro«

lc; a

4 imHS ] m'

cinium imploraverat , ac tum redibat, gratias

actura.

verä H:a lq

Stella illa , fan&tum Nicolaum precedens ad

»ræCiPuä i

.roxima qn

Aram , apud me fides fit : hanc comitetur. de-

vota & attenta przparatio ; ille etenim placet

Y

DEO , cui placet DEUS ;. & talis oportet , ut

| 4nim4ï'*

compareat DEUS , qualem te illi przavaveris,

Tu, ó JESU , ex toto corde mihi places : fac ,

ut ego quoque tibi placeam. — E paradifo (4) e-

lfhlm Vidcft

grediebatur fluvius , qui in quatuor capita divi-

e ta-

foum *

debatur , i?rigans univerfam terram. . Nónn

lis

lait:

(a) Gen. 2. 1.

f

284

E5569/€22.

lis. fluvius eft. facrum Miffe. facrificium , in qua-

LUE

tuor etiam capita divifus? Tendit enim primó in

DEUM , ad cujss honorem & cultum promo-

ij ldu

vendum eft inflitutum , dicente Chrifto : haec

1

quotiescunque feceritis , in mel memoriam fa-

' Rchiep;

cietis : fecundó in beatos , pro quorum honore

Q tà

offertur , tanquam fhuminis impetus latificans

um obmy

DEI civitatem : tertió in mundum hunc , ubi

ütmque p

juftis 3mpetrat augmentum gratiz , & in hac per«

tm «

feverantiam , peccatoribus veró indulgentiam

perperàm admifforum ,. cüm fit Sacramentum re-

ax;&o Pra

1 mi, x

conciliationis :. quartó denique in purgatorium us«

UM

quy

que fe diffundit, animas ibi detentas vel. füble-

Itil)

vando à penis, velin totum liberando.

fqbt

i deore

Cüm neíciat homo , utrum amore , an odio

Gundjfa][,ug

dignus fit ; meritó timens ac tremens accedo ad

Wotop,

divinum hoc facrificium , cujus Myfterium. gran-

de eft, & infiniti valoris.

Quid' veró mihi im-

. Q ipin

* u tenr

peuet , jure anceps hareo,

Spem equidem

mihi fufficit DEI mifericordia , qus eft abyffus

iB

:ulta; at metu fimul concutit ejus juftitia , quz

£90 COnteyy

f etcar.

eft, ficut montes DEI ; cüm plané ignorem , an

non hzc in me advertat aliquid , unde me dam-

Ts

nare poffit , & debeat,

Ingemino igitur cum

Davide refipifcente : ab occultis meis munda me;

qu W Adæ

& ab alienis parce fervo tuo; dicóque cum fan-

€ta matre Ecclefia : placeat tibi, Domine , Sa-

Q fl

crificium , quod indies offero; ut mihi , & om-

plenam

E

nibus , tam vivis , quàm defunCtis , fit, te mi«

hn

d

ferante , propitiabile , utpote

j baüs [

Pro yiyis & defundlis inflitutum,

) h]

üif Idus

—

"UC

385

1, In qu.

n primo a

n promo-

iij IdusSeptembris. — Dics 11. ejufdem.

riflo : hat

$. Gundifal'vus Epifc. Tolof.

noriam f

m honott

Rchiepifcopus "Tolofatim erat Gundifalvus ;

P

qui tanto ergaVirginem Deiparam affe&tu fa-.

letificas

crum obtulit quotidie ,. ut. ipfa fàacrificanti. ple-

wnc, u

rumque prafens affifferet ; & die quádam, illi.

1 liac pel

batiffime ejus Conceptioni facrá , candidiffimam

iulgcntiam

enturm TC«

fancto Przfuli cafulam porrigeret dicens: Scito ,

fili mi , puritatem mea conceptionis ineffabilem

atotium u*

€(fe ; quapropter in id incumbe , ut feftum hoc

vd. fhbff-

fub titulo immaculate. Conceptionis omni poffi-

lo.

bili decore ac pompá celebretur,

Fuit igitur

, a od

acced d

motor.

Gundifalvus primus fanctiffimi iftius mylierij pro-

rium gud«

:

- Quis igitur ambigat de

purifïäna Dominz no«

mb -

itrz conceptione , quam ipía revelavit devora:

m egin

fibi Birgitte inhzc verba: (4) veritas eft quód

qu a

fhlll'ä ] qü?

€go concepta fui fine peccato originali , & nog

in peccato. — Quin ipfe Pater aternus idem con-

yporer, d)

firmavit, hanc ipfam famulam fuam in füblimita.,

Je g m

té contemplationis ita allocutus: () de radice

jinr o

quidem Adz proceffir , & de peccatoribus nata

mnáa I

eft, fed (ine peccato concepra.

e um a

Colligitur ea

tam ex falutationé" Gabrielis ,

Virginem grarid

nirte » ?

plenam affereniis ;

qualis utique non . effet , f

1ï, &Om'.

vel una.deficeret: de

ficeret autem una, & qui-

ït j i P

dem bafis reliquarum ,. fi in labe hareditaria ,

as

rl

; (4) Rev. l'.lc. &.49. (b)l.s.

i.

286

EO

H huminet

aliorum inftar peccatorum fuiffet concepta. Maxi«

inià hs verb

mum toti negotio pondus addit Authoritas Ec-

clefie , folenniffimé agi przcipiens feftum im-

Bercipitndm

fatà etim m

maculatz Conceptionis. Itaque

4 DEUS Pà-

f laCIymis f

Ave Maria, in illa reverentia, qu

QUs qurere

ter per Archangelum te falutavit , fuáque omni«

i vemol

potentià ab omni navo culpe originari& te

praíervavit: Ave Maria , in illo amore , quo

lüwfum Verb

Filius DEI fapientià fuá te illuftravit , clariffimum-

Qlaenr ,

que fidus , coclum ac terram illuminans, effecit:

I t fv

Ave Maria , in illa dulcedine , quá Spiritus fan-

*oum ali

!tt Qubus

€tus adeo gratiofam te reddidit, ^ ut omnis ,

Antà at

Qui per te gratiam quarit, eam inveniat, ^Gra«

itm (cefer

tulor tibi omne id , quod tota fanétiffima Trini-

Jtbo, ;

tas in te eft operata , cum affumptam ex pu«

Yiffimis vifceribus tuis carnis fubftantiam cut di-

u ff

vina natura copulàvit , ità ut DEUS homo fie-

ret, & homo Deus: propter quod omnis crea-

T Qs p

& Yt) m

turà cum admiratione agnofcit, & confitetur

Nl f

te benedictam , & íuper omnes beatorum , e-

tiam Angelorum , choros meritó exaltatam , fi-

: üdics f

mülque benedictum fru&tum ventris tui ,. ]E«

':r' DE V

SUM,

Hun;, &

In

Ed

O clemens , Ó piq, 6 dulcis Virge Maria,

REITAD A

DT

Wt

boft)

v

Pridie ld. Septembris. — Dies 14. ejuídem.

(Otde

$. Guido Confe/]ör.

TOrfoe Q

()m]

Rationibus , jejunijs, charitati proximi jugi«

l

aad

ter intentus erat beatus Guido , ac Virgini

* Quer

$

Deipare addictiffimus ; qui morti vicinus , cae«

efti

m

JdDXIB

237

ptà, Mat

lefti lumine recreatus eft, $z ad colorum pra-

imia his verbis vocatus: veniat dilectus nofter ad

thoritas Et«

feffum i«

percipiendam aterna jucunditatis Coronam, — Er.

rfata etiam minima crebrá ,

fincera, ac COpio-

lis lacrymis ftipatá

confeffione eluit ; quem , fi

'DEUS D

ique om

quis qu&reret, (4) in remplo reperiebat ; ubj

Ízpius perno&tabat, neque inutile aliquando , aut

'iginariæ t

jocofum verbum inibi proferebat; nec , ut Con«

more j qll()

clanifimur.

abularetur, morabatur ; oculos nunquam fuftu.

lit ut. fexum alterum curiofus fpectaret ; fed in

us, efedt:

angulum aliquem fecedens ,

navos quotidianos ,

Spirims fit

Ífine quibus v

yt otuii,

tanta Í

ta prafens nullo modo ducitur ,

acrymarum copiá diluebat , ut homo om.

n Gl

nium fceleratiffinius cenferi potuiffet.

ifftma Tij«

Jacobo , apud Avunculum Labanum fam

ulanti ,

um o

anni quatuordecim videbantur

pauci dies prz a.

am eum

moris magnitudine , (5) quia pro Rahel fervie«

homo ?*

bat, cujus praffentiá

fruebatur, & reficiebatur,

ymnis (

Ego veró nónne pratentii

DEI mei in templis

conftell

inceffanter früor ? Et tamen

adeó tepidus fum ,

3torulri » u

"t modica hora mapni temp

oris fpatium videa.

1[[3[31" ,

tur.

gtüi,

DEO viventi viva etiam templa conve-

niunt, & animata : tunc autem in

fpiritu & veri.

tate DEUM in Ecclefijs adorabo ,

quando ei cor

r 4.

meum in temp

um confecravero ; quod iterató

Apoftolus incul

cat,

Hunc in finem fi ex toto

corde JESUM quar

amus

L]

e

audiemus eum, ita

gfien

prorfus compellantem nos

» ut quondam mini-

Ua

O$, ad ipfun comprehen

dendum miffos: fi

m J

Ubi enim Be-

« V

y'aun

me quaritis , finite hos abirc.

[]

eu

lial,

nil$ »

&f

——(.4)- ISur. bodie, (bj ?reg. Nyff. in &en,

586

»£899 6882

li, non eft locus Chrifto ; cor pravum & ma-

opretiolo

lignum , feu ad duo affectun , abominatio eft

Wümo veng

Domino.

Expurgabo igitur vetus fermentum ;

Non folug

& ad hunc finem te rogo , optime Servator ,

h Chrifi $an

cui cor meum in templum dedico , effice , ut ma-

t an

nu tuà omnipotenti omne illud tollatur ; evella-

nim wica hujl

tur, diffipetur , quod oculis tuis minus placet,

d totis tny

Praterea difcam hodie fortitudinem à muliere ,

wl alvb

Theodora; (4) que fümpto viri habitu , inter

Monachos vivens , impactum ftupri probrum in«

ts Dominici

vi£t4 patientid tulit, donec mors eam faminam

V anmarum

probáffet.

' Kfinem

Ego ad veri de

lidi obje&tionem noh fileo , ni-

f05 eode

misfenfibilesetiarin pun&to vani honotis ; ha fan«

&a , adimitationem Chrifli , etiam aliena peccata

*5 w2, fní

tulit.

O Agne DEI, qui tollis peccata mundi ,

0L y fed a

aufer & mea; & da mihi verum & folidum fpi-

Tïl j Domjnc )

ritum , quo in Ecclefia tua tibi fideliter & con-

EU

ftanter ferviam ; ut in me etiam verificetur s

RR Nortfer

quod fcriptum eft:

A5 ht vim

UHC, ïde 2

qupenem

In Domum Domini lgtantes ibimu:.

5

m

L Atüt À (

. Idibus Söp

tembris. — Dies 15. ejtixls.dcm.

ïdndl, Til

t tbf

$. Maurilius Epifcopus "ndega'y.

QU CONN

?

militate & animarum Zclo in paucis cort

Bol

F

fpicuus Maurilius , inter triduana plerámque

ag

.K» |

Mi

jcjunia .&tatem a

d nonaginta annos fanus pere

|

à

Tl

duxit.

Moriturus fupremi moniti, & velut te-

Ff lo

lt

a.:-:.imas

ftamenti locó dixit fuis , perpenderent ,

fuaás

I t [3&]&;

P

L il

- (4) sur. in vita.

(4) uj

[l

p

-9 DC $89

289

utt &

fass pretiofo Chrifti Sang

yorminario d

unimo venumdari,

uine redcxüptä;*, &: Ízpe

fermentuy

Non Ííolüm redempta fuit anima mea þfetio.;

e Serau

fo Chrifli Sanguine ; fed infuper quotidie eodem,

Tice , üt m

xeficitur ; an ergo fieri poffir ,. ut pereat ? /i e»

tür, evd

nim unica hujus divini Cruoris ftilla fufficit abluen-.

nnus platt

dis totius mundi criminibus ; quid poterunt tot

|à muliet

facri calices , quos indies libo bibóque? Omai-

bitu , intt

nà velíalvabunt me ; vel tamquam reum Sangui«

tobrum i

nis Dominici damnabunt, . Id tu ayerte, pijffi«

xnt feminar

me animarum Salvator , qui omnes falvos fieri y

$& neminem vis perire ; proinde fuppliciter te

non (lto,r*

topo, eodem Sanguine tuo omnes peccatorum

ocorum maculas emunda: hzc enim eft volun«

oris; at

tas tua , fanctificatio noftra; cui nullatenus relus

dlient t

(àta Ilj

€tor , fed animitüs opto, ut in me perficiatur,

Tu, Domine, (4) habes humanorum cordium ,

(olidum b

Jiter &*

quó placuerit , inclinandorum omaipotentiffi

vcriFlCCtüï j

mam poteftatem ; quódíi ergo furdus füm,-8£

degnis ; tu vim adhibe , infta opportuné , impore

tuné; idem age mecum, quod in fe perfcétum

/

teftatur Auguftinus: (F) Detonáfti fuper me voce

$randi, rupilti furditatem meam ; itaque meant

cjusdcm-

quoque rebellem ad te propitius compelle vo«

luntatem. , &z mihi famulo tuo fubveni, quem

gt*

pretiofo Sanguine tuo redemifti,

paucis q

j

, plerin'

Clementifime Domine JESU , ecce in fpiritu

T 14

bumilitatis , & in animo contrito , me totum tud&

infinitz bonitati commendo,promitrens cum grà«

tia tua fanCta , excitánte , comitante & adjü«

ss qin

fiis

diodims

PO

Ms

um

* (ä)nldcml l, Cenf,

d ' EC ;41140

290

-&S3) (( 8

|

|

d hora fv

vante , feriam vitz mez emendationem ; ex a«

t non gïo

nimo ftatuens , alium deinceps Dominum non

nis, &

admittere , preter te, DEUM meum, qui es

t homilt

pars hareditatis mez ; cujus characterem af-

venftme dic

fumpfi per ftaturn. facerdotalem.

Quia tamen

yilune , req

fine gratia tua nihil omnino poffum ; hinc , ut

ïCp[iCä!ltCm l

eam mnihi elargiaris , humillimé rogito , fatis

fciens, me tibi fine te placere non poífe. Hane

lm non r

Qons mei

mihi non denegabis , utpote paratiffrnmus , eam

P

*

lonotem

cuicunque tribuere

quos enim pretiofiffimo

Füy Domir

Sanguine tuo redimifti , eos etiam falvare cupis,

N fm&us

Itaque

M hu'us

D4, Demine, quod jubes ; &v jube , quod vis,

nito fs

at

rxvïii. Cal. OGobris. Dies 14. Scptcmbrisf.m

6 ad t

|

Exaltatio [antle Crucis.

Qrà

p

nf

Ü

"Um hodierná die Crucem vivificam debito

lwi j

cultu deveneror, ultima canae , & inflituti

ehe

N

poft eam Venerabilis Sacramenti memoriam. re-

* Telfrm

colam; & dum Chriftum in Ara prefentem ha-

MTM

bebo ; eum in Cruce exaltatum , ac opus Re«

j

DOmlm à

demptionis noftrz perficientem rmihi proponam.

if

Ennu

! Eaj

Bené Rupertus Abbas: (4) Aufer à cztu Ecclefiz

quotidianas Salvatoris noflri exequias; & vide ,

ü

hi f

quim meritó dicat Salvator ipfe : qua utilitas in

M

Sanguine meo ? nunquid enim confitebitur tibi

pulvis, aut annuntiabit veritatem tuam ? Dixerat

"l Go

hác die Chriftus Sponfz fuz Gertrudi : fi ad tan-

F/l"mN

tum honorem Crucem meam extuli , quia in ea

"t Vr

ab—*

( (4) DeVen. Sacr.

ER

p

29X

&b hora fexta usque veiperas pependi; ad quan-

jonert, d

tam non gloriam efferam corda illa , in quibus

Domunum 1

'

voties , & tam multo tempore quievi? ad que

meum, qit

varateron

tum humiliter repofuir fancta Virgo j quod ego

veriffimé dicere de me poffum: in me ,. Salvator

Quia at

Sed audio

pijfine, requiem ullam non capis,

Jm; hiflc,ï

xeplicaatem Dominum : etiam in cruce requiem

TOgÍtO , i

ulam non inveni; & tamen propter atta&um

| pofre. N

€orporis mei ad tantum fublimavi honorein.

du , «

Honorem ullum ego indigniffimus à te non

prcrioüfüm

peto, Domine, fed folum fru&tum arboris Cru-

vlyate a

«is : fi

&

P

uCtus enim arboris feduxit nos; fru£tus

veró hujus facrofandta Arboris fanavit .nos :

porro fructus Redemptionis, in hac arbore con-

fummatz ».€rat , ut exaltatus in ea4 omnia tra-

"

Scptcm

heres ad teipfum ; trahe & me , Dominé , ut

IJ"

curram in fequelam veftigiorum tuorum : fructus

,

arboris iflius erat , ut aliigaretur diabolus ; &

dficam &

æa&l ,

m

T.

«nge! ejus; fac, Domine , ut ego alligatus fpi-

emorn

it" , refiftam diabolo & operibus ejus.

af *

Et tu,

bona Crux, quz decorem ex mem-

ris Domini acce

u^

pifti , falve millies , Crux pre-

jhi o

fidti

ïiofa n

& adoranda , admirabile fignum , dulce.

«

|

f

ügnum,

cam

j5; o

df;

'

. Per. quod diabolus eff vius , mundus Chriffs. San-

|

uæ mi

jis

4

guime fegiempruf , c'g' pEO -pm—? ??'Wj???ff?,'?f""'"*'

yfrebint ?

4

g1 D

x—;q Cal. O&obris: -'Dïcs 1. Septembrï;:

j

; üadlmü'

Feftum Nominis beatiffime Firginis Marie.

,

Sf

tanta virtus inelt facratiffimo Chrifti Corpori ,

fub panis fpeciebus latenti, ut graviffimos

.-/

A

. (1) 2

pece

292

-"4455 00 C8et-

peccatores commoverit, & ad pcenitentiam in-

spult accufi

t Suriam,

duxerit; ut patuit in obftinato antea Guilielmo ;

Qyandoqid

Aquitaniz Duce , à divo Bernardo poftea territo

facrá Euchariftid oftenfa : nemo utique negave-

rbl ho

rit, efficacem quoque virtutem eidem ineffe ad

"5 IAcrymg ,

movenda &t commovenda corda devotorum ac

5"53 UDOte

fan&torum ; & przcipué cor amantiffimum dile-

ETO

&iffimz Matris fua.

Si ergo , anima mea, eam

Witii, i

tibi propitiare ac conciliare defideras ( quod uti-

! DET ter

que toto affectu defideras) en medium effica-

dm tnihi pià

ciffimum ; idem Corpus Dominicum Matri diving

( diring Aq

inAltari offer, per merita illus, & amorem in-

t prece , Y

effabilem eandem obteftans , dignetur tibi effe

u n

remiffionem peccatorum obtinere, fuüc-

!

propitia ;

a eum j

currere in neceffitatibus ,

& hanc illamve , quà

i

Fathjs t

pracipué indiges , gratiam à DEO exorare, Et

& COf

cur diffidam Matri tam pie , tam benignae , qu&

cultores fuos , ac devotos tarit4 largitate remue

TO. Qmne

nerat , neque ullun , quamvis exile obfequium ,

oyttige

non abundé comperfat ? Cerié ipfa die hàc ,

A4, Wt li

anno millefimo trigefimo fupra quingentcfimum ,

? ij

Suriani , cuidam. Laico facra JEdis cuftodi noct

"74 I tenar

uzrens ex €o , utrum imago S. Do«

apparüit , q

2

"

* i

minici.in templo extaret.

Refpondit adituus

A trreg

,

extare quidem , fed folum in

fmplici mente ,

Tbdin

;pariete. depictam.

Tum Virgo [peciofiffimam

V Wen d

di&ti fan&ti Patriarche imaginem , Angclico for-

ham 0b

Ite

matam penicillo, & finu depromens, cuftodi tra«

Afes &

didit, jubens , ad Priorem Monafterij eam de-

,

fcrret , in Ara majori cultui publico exponendam.

0

Hac multis hodiéque prodigijs illuftris , magno

emm;,

po*

»$39)( DC 99

293

emitentitti

populi aceurfu. colitur fub üitulo fancti Dominici

tea Gulldn.

de Suriano.

pofiea t

Qyandoquidem probà fcio, 6 Virgo , unico te

1tique n

verbulo plus poffe apud Filium, quim ego omni-

dem inde

bus lacrymis , precibus ,. & corporis afflictioni-

deyotonu:

bus, utpote ab anima peccatrice profectis ; hinc

piffimum &

ed te confugio , Ó Mater puritatis , Virgo in-

a mea, t

temerata, & in zternum benedicdta, gratiffi-

LÀ

s ( quod!

zum DEI templum, Spiritüs fanti facrarium

?

sedum lt

€lo mihi pia in omnibus auxiliatrix , & in judi-

€io divino Advocata ; nam quod DEUS imperio,

m a die

e

& amortr

iu prece , Virgo , potes

.

redde mihi tunc Fi-

lum tuum , Judicem meum, pium ac propitium ;

placa eum ,. quem modó in Altari tibi offero ,

; obinered

C illämVC: *f

rachijs tuis conftringendum , labijs difuavian-

) exorait ;

dum , & corde amplexandum, O Maria, quàim

dulce Nomen tuum , quàm gratiofum , & faluti-

benignt,

arpitate I

ferum , omnémque difpellens defperationem.

je of

Propter ifthoc Nomen fan&ctum tuum efto mihi

Maria, ut luceas mihi , in procellofo hoc ocea-

jf d li

^

ungeit

no naviganti: efto mihi peccatori dulcis Advo-

; affod I9

€ata , in tentationibus auxilium , in morte afy'um ;

impetra mihi verum miei -ipfius , 8z omnium re«

ymapo

j

ondit *

u

yum terrenarum contemptum , ac coleftium fpi»

U

ritualiümque amorem ; ut Filio tuo , ac tibi fin«

d o

(pecio!

i

ceré valeam defervire , mereàrque falutem zter«

nam obtinere,

àngd

(ULd

Audi quoque omnes ad te . cla-

(*

mantes , & nomen tuum dulciffimum invocan«

$, CURO

£e5 ,

fierj e

i

D

O clemens, 6 pia, à dul&is Virgo Maria,

D !

0l

fitis : n

Pl

()3

xvi, Cal

L

i

l

294.

-&39) CX

w fe

ftm pecca

lnc inducu

xvi. Cal. O&obris.

Dies 16. Septembrïs

wrtet nos C

ào corpo

$. Oyprianus Epifcopus & Martyr.

Qez0t; ità d

Anguinem pro fidei defenfione profundere non

0m5, üt m

e

dubitavit Cyprianus , capite minutus cum Ío«

tTt5 , ady

ln feyatare

cijs promifcui fexüs viginti duobus , pofteaquam

plumbatis antea contufus fuiffet.

Linguá cala-

i, qum f

,

1

móque infignis cultor extitit. faaratiffimi Altaris

h plor

Sacramenti ; dum inter alia , orationem domini-

Chnlh ! mb

cam exponendo , circa quartam ejus petitionem

utlo? its

! diabof to

ita Panem Eucharifticum commendat : (4) nedum

panis hic nutrit, verüm & unit membra cumm

üte , Tf

*

f

hre,

capite

b]

dum igitur feparamur per peccata

membra diaboli nos facimus

,

L

wt igitur hanc

D ifime

feparationem declinemus , unione Euchariftica u«

ET

tamur quotidie , prz'fertim fi ob fragilitatis cafüm

l?e Pef infcpar;

in grave peccatum declinaverimus ; mens etenim

!'.m() Cordi t

deficit , quam recepta Euchariftia non erigit &&

4 ücaor

accendit.

»

) alflnto

Huc fpd&lat , quod Sacerdos ante facram Com«

n Tade

N

munionem petit à DEO , ita orans: Libera me

,

fl

per hoc facrofanCtum Corpus & Sanguinem tuum

: P"mittm

ab omnibus iniquitatibus meis , & univerfis ma-

lis ; fac me tuis femper inherere mandatis ; &

XV, Cal Or

me à te nunquam feparari permittas.

N

Hzc verba-fepe devoti mente iterabo : fac

Fl

