ila Fvangclij: Petre amas me ? extra fe rapta

Ut Omw

2udivir interrogantem Dominum : amas me Xà»

tum ]Dü

ur creaturam omnium in toto orbe terrarum a-

Dütmtr

xnabiliffinam propter me defereres ? cümque i

Wdto,

£ordaié aifimiller, fubjecit Chriftus : amas me

Ha,

- ( DC

139þ

qmo te:d

ita , ut pro me omnem laborem ,' omne incom-

modum , omneque juffum meum fubires? & cüm

ye f

wnitis p

promptiffimé annueret , addidit tertió Dominus:

amas me ira, üut omnem paenam , etiam mortem

ipfam propter me füftineres? Id magno cum af-

Md

fe£tu affirmans fancta Virgo , intellexit , promp-

tam hanc voluntatem füam à Deo pro ipfo opere

j

acceptatam fuiffe.

il

- Qyódfi quaftionem. eandem ad me dirigeret

, hn i

Deus, cui omne cor patet , quémque latere ni-

e Ed

hil poteft ; quàm frigidé refponderem , quamque

rimp i

jufté meturem , ne mendacij convincerer , con-

funderérque ! Nunquid enim Deus replicare veris-

optimpgm

[20 Vi

fimé poflet : projecifti me poft corpus tuum , cu-

j n qlle—"

(

jus commoda ac oble&tamenta voluntati mez

hactenus pratulifti ? Nónne creaturis avidiffimà

Emäam dmü

ycort 1

inhiafti , penfi habens , quód me offenderes?

,oniSa qufb

quoties bona eterna poft vanas ac mormentaneas

illecebras habuifti ? Nempe me dereliquifti , fon-

N

[

u

tem aque vivz ; & fodifti tibi cifternas diffipa-

nl

b T

tas, qu& nequeunt aquas contincre. Quá igitur

[j

fronte reponere poífem: tu fcis, Domine , quia

jo, 1l

[ris "

ita amo te, wut omni creaturz propter te re-

f

7";mnum |

nuntiare , quemvis laborem pro t€ fübire , quz-

vis fupplicia , & mortem ipfíam fültinere para-

v

[j

tus fim 2 dum ita molliter habeo corpus meum ,

iret

ut omnem adhibeam induftriam , nequid ingra-

a k

tum. ipfi accidat.

Confiteor , Ó bone DEUS ,

Ti nt J

h

infirmitatem meam, agnofco iniquitatem meam ;

yerratl

video , hucusque terrena divinis , amorem mun-

! wmquc

di charitati tuz. me iniquiffimó pramiliffe.

Ve-

« 4 J

rum-

If

Y40

-&93) tX ees-

rumtamen Íi hominis eft, praparare cor; ems

he, qu

cordaté refpondeo : diligo te plus , quàm om-

quidquic

ncm creaturam , paratus , eam amote tui defe-

fitam,

rere , utut omnium pulcherrima effet : :omnibus

vifitatio

mundi iftius bonis te przpono, amóque ita ,, ut

feChius t

"

omnem laborem , omne incommodum propter

tilm a

te fubeam ampleQrque ; imó nec mortem ipfam ,

EX

vimque

aut quosvis cruciatus recufem.

Porro amo te ,

tüsfvo

quia tu prior amifti m

mnflrem

amore ,

g 4 ldignüsquc es. omni

RE

ble apta

hm n m

"Quia DEUS-,'&? Rex mens es.

—

Ceume

tuo Pauk

Iridie Cal. jJuni. ^ Dies "30. Jüt]ïi..—

Qyant

Commemor atio [ani Pau.

hodie fe

Efcit tarda molimina Spiritós fan&li gratia;

t3no [ic

quz Säuïum in Paulum , hoi"fc:m Ecclefiz . in

i Parthg

€jus propugnatorem , reprobum in vasEle&tionis

qu Virpi

lha&ix

derepente mutavit , & ad fuþlime Apofftojatüs

3.

minifterium fegrcgavit.

ptdts eo

.. O Pater mifecicordiarum , & DEUS totius con-

ttà ledh

folation:s, qui corda noftra habes in manu tua;

opolts

potésque , quó volueris , inclinare ; mé quóque

Woetminar

En fi-

erveríum converte , & in melius muta.

j

ali cum fiducia ad te recurro; océurre poeni-

W Cä

W

tentii , ac redeunti de terra longinqua vita fce-

Thettif

leratz ; fufeipe me in. domum gratix tug , ac

Qu d

mercenarijs tuis. accenfe,

Veniin propria tua;

COI'diS (

animam videUcet , & corpus meum ; reforma

d atifäm,

inibi, quidquid vitiofum eft; quidquid defe&tuo-

dà; eri-

iu-m corrige; quidquid mendofum, emen

gea-

ea9 Y 41 Y E 8

141

Qr; «

, quidquid lapfuí'proximüm , & corrobora,

be

quàm on.

quidquid inftabile , u

t in tuo obfequio firmus per-

: t d

fiftam. . Vifita me , & TESU, vira vite meg , &

: omnbis

vifitatio tua cuftodiat Ípiritum meum ; ut pers

yue itt.

feGius tibi ferviam deinceps : da tuihi vel fcin-

rillam amoris tui 4 quá te diligam ; da corporis

n prot

'em iplat

animíque puritatem ,

quá tibi placeam ;. da fpiri-

]

i

acritatem , quá tibi

) aimo [eï

tüsfervorem , & mentis a

e &5 o

miniftrem.

lacuit tibi , Domine , corpus ha-

bile aptare mihi; placeat & dare fpiritum promp-

tum in tuo famulatu ; üt cum dile&o Apoftolo

——

tuo Paulo audeam , quidquid alij audent.

Jubj

Qupantum non eft auía fan&ta Erentrudis , cujus

hodie fefta memoria recolitur ? Hec cum Ger-

mano fuo Ruperto in Bojariam veniens, Juvavij

g&i "tt*

in Parthenone Numbergenfi fedem fixit , facris-

Ecdel t

que Virginibus prafuit , virtetum omnium Magi-

spettit

flra/& Exemplar, Pauperes materna cur4 fovir .

Aptozz

pedes eorum & ulcera abluit; in. menfía plus fa-

crá.le&tione , ac divinis colloquijs , quàm cibis

qotits CO*

appofitis reficiebatur , illud unicum identidem

fman [f

ingeminans: mihi adharere DEO bonum cft.

p

O ut ego quoque adhzrean DEO meo, cor à

terrenis omaibus retrahendo ! Tu, JESU cle-

yte pe

H vité í

mehtiffne , ablue illud. aqui eà preuoliffimá ,

L

vjuaim'disihus amor tuus ex nobiliffima. dulciffimi

a (Ud:

at

Cordis tui rofa eliquavit ; Sanguine veró tuo fa-

['()pll

crandffimo ilud conforta, & dirige in viam fa«

litis etérnz, 'Sic ego etiam ero vas Electionis;

j d

u

eríque pars mea cum klectis in terra v

iventium ,

cndä;

p

142

EU

&c mifericordias tuas in aternum cantabo, diccns

vanti et;

ernt, !

cum prodigio :

cre mo

Poflquam ganvertijli me , egi penitentiam.

m

?

ugam In

Cj cono

Calendis Julij. Dies 1. ejufdem.

——

Chriltum

B. Ramboldus Abbas.

Vif p

Atus apud Frzncones Ramboldus , à fan-

BO

GN

&o Wolfgango Ratsbonam evocatur ,

qum ipf

ibique divi Emerami Cenobio praficitur ; cui e-

Mrpem

tiam per annos fex & viginti integerrimó prz-

ï

l comps

fuit , veré pater pauperum , quibus geminum

Wi patia

extraxit hoípitium , quorum a'tero peregrini ,

zorotantes altero excipiebantur. - Velutalter To-

( D! nol

bias oculorum ufum biennio toto amifit , jactu-

Praciye

ram eam patientiffimé ferens ; Sub hac , cüm

Tus; ub

noé£tu ad tumulum beati Emerami oraret , obdor«

lCCedont

mijffetque; vidit in fomnis Chriftum , é Crucis ar»

| Wi poft

bore defcendentem , geminósque , qui ad Aram

ä touænm- ;

lucebant, cereos oeulis fuis admoventem ; quo

| *5 Quj

(a&to excitatus, lucem fibi redditam deprehendit.

i Opus per

Ab inimicis plares , eàsque graves perpellus ín»

Conditus eft

B

feCtationes , invi&to animo tulir.

a

in fubterraneo Ecclefiz fornice , ubi plurimis: fig-

|

ht

eis claruit,

!S? ïüe [

Patientia opus per

fetum habet; fi co'mpati-

C ïifïus;

mur , & conglorificabimur, — Nempe focios Do«,

| Q m

minus adhibet glorix , quos videt focios triftitiz

futuros.

Ita Petrum , Joannem & Jacobun te-

| Wtnp f

Qes :dhibuij: transügurationis. Íuz , qu

ia agonie

zànti

ROPU

| Mi f

(4) Radc:w Bey, $,

P

/

143

-£39) (( 82

bo, ditt

xa4nti etiam in horto Gethfemani praftó futori

eraànt,

Verüm utiPetrus in monte Thaboreo fi-

ere mox voluit tabernaculum , in olivetano veró

'4lf,

Ài

fugam inox arripuit; ita & nos vo

3

lumus eíle fo-/

dem.

cij confolationis , non veró paffionis; optatnus ,

Chriftum fequi in Thaborem , non veró in Cal-

variam ; prztendimus cum ipfo affidere inRegno

hr, dl

DEI; fed híc nolumus guftare calicem paffionis ,

evocattt

quem ipíe pralibavit, imó totum exhaufit,

Sed

itot ; qu t

perperim; nam patientia opus perfe&tum habet ;

t n

íi compatimur , & conglorificabimur, — Et quid-

ij genimum

ní. patiamur in hac vita pro Chrifto , qui tanta

etePtit

pro nobis pàífus eft , in fummis doloribus , ex- .

lucalierT

trema egeftate ,. maximo contemptu mortuus ?

Pracipué quia in hac vita neceffarió pati debe-

jit, i

higc , ot

mus; ubi profpera adverfis, advería profperis

fuccedunt.

'et, ob

Itaque neque in illis dejiciamur ,

: Cuds t

quia poft modicum tranfibunt ; neque in his ex-

j m

tollamur , fed potius animutm. paremus ad adver.

enter; Q

a, quz in vicem fuccedent. Porro ut patientia

Joyreit

opus perfe&tum habeat, ex radice humilitatis de-

fumenda eft. — Hanc veró addifcam à magno.Do-

;ondint

mini precurfore , cujus hodie o&tiduana memo-

rlaà recurrit.

Quafierant ex illo Tudai: tu quis

,

durimi if

*s ?. ille non folüm confeffüs eft , quia non effet

ä compäïi'

Chriftus; fed ingenué addidir, neque dignum fe ,

qui corrigiam calceamentorum ejus folveret z

focior

nios

cüm interim de fide fit, ipfüm adhuc in utero ma-

terno fanCtificatum , wnümque & przcipuis DER

acobw"*e

TEU

winicis ffle,

zïnf[

EE

iA

^.

AA

Me

144

-«83)(0 688

bf pre

Me miferum & indignum , nim'sque tetriera-

d mox -

rium , dum audeo , quod vcl fan&tiffimi aufi non

l, ut M

funt.

Baptifta intra matris etíamnum vifcera

tntà mif

fan&lificatus ;; ego immundus , imó errans ab u-

diàm ac

tero : ille innocuus afperrimam in folitudine egit

Ll

e

m Dd

ponitentiam ; ego in bonis duco dies meos

Quand

ille prater mel filveftre & locuftas aliud in cibum

| poffum 4

nihil admifit ; ego etiam lautitias naufea : ille pilis

| i nj

camelorum tectus eft ; ego mollibus veftior :

inenfa v

ille Chriftum Sanguine contigit; ego hoftis ejus;

i pi

& carnifex ; ille maximus inter natos mulierum ;

! Bitta de(

L

€go inter peccatores teterrimus : Ille Propheta;

Tetem a

Apoftolus, vox Verbi, Martyr & Virgo ; ego

|

|

ä

EUS m

opprobriun Sacerdotum.

- Clert propudium ,

| ffrem dlgn

fcandalum plebejorum * ille tamen indignum fe

profitetur , qui. vel calceamenta Chrifti contins

Vpc'ar 60

gat; ego audafter ad eundem accedo, miani

, PIquo te

bus contrecto , ore fumo , vifceribus exciplo ,

Me miferum & 1ri-

/tc?

ac praterea alijs diflribuo.

LOv

dignüm , nimísque temerarium ! coram tanta e-

| P'opinony

rim Majeftate

| UIS,

n

hi f

It

Peccator quomodo p;zrelzit.?

BRtvere.

Mv

vi. Iulij, :

Dies 2. ejufdem.

j ïmmm

TUO f

Fifitatio þ'eatz]imæ Virgins.

Ofteaquam Verbum zernum intra vifcera ine

dno

p

temerata conccpifler Virgo ; exurgens pauló

póff, monente Fiho divino , abijt in montana

cum feftinatione , & intravit in domum Elifabeth ;

ut & huic gratularetur conceptum filium , & hunc

ipfum

D Mf

Z 865/063——

/34$

ipfum prafentiá fuá fan&tificaret, Porro Elilabe-

X tetriere

imi av tf

ihà mox exclamavit voceimagná : unde hoc mi-

hi, -ut Ma:er Domini mei veniat ad me ? unde

N

um vt

tanta mihi obti

rran d

git pratia, ut per viam ram 'at-

duàm ac longinquam ad ime accedar ,

z

inidine t

qua ?fæl'i

num Dei Filium utero geftat ?

les meti:

Quando veriüs ego humili conteftatione dicere

id in du

poflum ac debeo : unde hoc. mihi , ut Dominis

4: ilex

us veftio

meus véniat ad me? unde tanta. mihi gratia ? Ab

Ü

immenfa videlicet bonitate tua , ac nimià charie

hofbs 0j

1

J

tate, Ó piiffime JEfu : juftius ego , quàm beata Mar-

s mf

garita de Cortona , dicere de me poffurn : fi con-

e Propit

fifterem ad íolis occafum , & tu, Domine 2c

firgo; $

DEUS meus, ab ortu folis me refpiceres , non

yropdit

eflem dignus , oculos meos ad te levare : Quan-

mdl nwn ;

tó ergo minus ero dignus , labijs calo t€ de-

iti er

vocare , ore benedicere , oculis'tám 'ex pro-

:edöa m?nF

pinquo te contueri , lingud Contingere, corde

us t

um

excipere ? Felices C'riftiani orthodóxi! veré non

fenm &

eft alia natio tam grandis , qux habcat Deos ap«

n r

propinquantes fibi , ficur DEUS nofter adelt no-

bis. (4) O magna Mater DEI, quiin debitores

tibi fümus , quantásque. gratias poft DEUM tibi

perfolvere fas eft ! rllud equidem corpus , quod

lf

i beatifio uteró tuo enuthifti , quod in gre-

mio fóvifti, quod fafcijs ftrinxifti, lactáfti ubri-

bus; nos-de facto Al

n

tàti' percipimus , ejüsque

Sanguinem i

] vif.ccfä ifP

j

o UI UR

jgen

; au»r.imus.

: monwf

E],(äbeïh

(R)

f

D ss

&

-(3) Parr. Dam. de

Natiy, Virg. -

1pfum

146

-YCUCEER

Porro fi finem fpe&em , quo Servator pijífrs

o

mus ad me accedere dignatur,eundem plané depres

hendo, quem fibi prefixit, dum Elifabetham , e«

V N

txamnum intra materna VlfCCF& dchtefccns IpiViss

feret nempe ut Pracurforem fuum fan&tificaret

& 4 pumæva labe emundaret :, certé. hác, ipfi ini»

RAns

tentione. ad me venit , ut. à peccäns hbcrct?

fan&xücetque.

(a) ondü veró in primo in»

lr d

Ws $

reíffü tantus profe&us extitit . at ad falutatioe

Ucntiam

nem Maria: exultaret Joannes, repleretur prrm

fanéto Elifabeth ; quanturn putamus ufu tanti teme

T0n ftunori

porls fanctz Marix addidiífe praientiam ? O we

g*cnos pro

h lisw Q)

hunc ipfumn effe&tum quotidianus in me adventuss

ingr eflüsque DEI mei in fan£tiffima Euchariftia for-

Nam eny

OO Cran

tiretur ! dudum omni peccato liber , fan&tus e«

um y f

valiffem : Tu , Domine , qui potes omnia ,. qui

folo verbo creas omnia , foloque fermone urie

Dænfs Abbg

Yüstots ey

veria rcüauras » qui unico propitio obtutu pece

t Rntinen

catores revocas , fac potentiam m .brachio tuo.g

veni & fanclifica me ; libera me à pcccaus Oif

nibus , habitus pravos deftrue, reprime fomitem ,

DEU irerm

Tátus fra[

öz innatam.ad malum propenfionem, | Ita drgnm

€ro , quem cum Matre tua fan&liffima invifas,

Itïïam dw

lhg

Tu, Maria Virgo dulciffima , illos tuos.mifericor»

qq

des 'oculos-ad me convcrte ; ut vifitatio tua cire

x,'a&n

T

Ia

us

&odlat fpmtum meum; cufïorhat in.vita , cuftoe

Vr

diat in. rmorte. ac iupxcma lucta ; corpore fo»

3 ficr

luta anima mea Dominum tecum magmhcct ,,8&

ætcrnum

Ü (fnfl]m

Pt v

Exultet ]þmtus meus in Deo f(alutari meo,

—

2

v. Nom

il

(&) Ambr, 1. 2, mLucam.

Ml

-e93) 0C 8 -

I4

vatot fif

anédette

belun,

v. Non, Julij. ..Dies 5. cjufd'em.

efcens I«

$. Guilelmus /dbbas.

nObficad,

Atisbonz in Bävaria illuftri pr'ofäþiä' natus,

hic il

(a)R

R«l

o

eiofis fan&ti Emerani

tis libetti

ctiamnum pueru-

lus traditur , in. difciplina fan&ti Benedi&ti edu-

primo

candus.

d fahutat

Sub horum magifterio Philofophiam ,

Eloquentiam. , Mathefin ; & Muficen addidicit ,

r Spin

non minori in virtutibus progreffu , pracipué in

0 n

riam? 08

egenos profufus , quorum Pater paffun audiebar ;

in his ut Chriftum tegeret , non raró yeftem pro«

yc adyem

chariil

priam exuir; & cuüm aliquando omnia , quz in

, s

domo erant, in eofdem profudiffet ,. ope. diviná

aurum , frumentum , vinümque recepit, . Hirfaus

Omlliä ' (iw

ormont V*

gienfis Abbas creatus , cüm fchifma Henrici Imz

obtit pf

peratoris execraretur ;...hic Wernbero. Epiícopo

Argentinenfi przcipit ,. ut Monafterium . armat4

bradio o

manu invaderet , everteretque, — Huic nefario o«

ctcat.

peri intentus Wernherus, dum equum loricá obar-

neonità

matus fcandit, repente horribili cum ejulatu. in

[r df

rerram decidens, miferé expiravit; nec fuit de-

ia ^

inde quisquam ,. «qui . yel manum contra locum

Y mifoiw"'

tanctum. moveret ,

dR

2

:ompibus vindi&tá DEI perter-

:atfo t

retactis, .

;'itäi ü

[

Verüm hzc vindi&aïgn.öi;t levids defzvit in My-

coo^

flas facrilegos ; prout devoto cuidam DEI famul

oftenfum ,. qui. vidit presbyterum. quemdam ime

dici prafentari, de multig

proba vit, magpg fu

1

)l

foummieh

i

(

.facri-

".

: (4) Rader, in Bap, $f.-

149

-&899) DC g

facrilegijs accufari , & ad xterna inferorum füps

dtto fict

'ratfuma

jlicia condemnari; € cujus faucibus genij co.Te^

ftes facras jllas particulás , quas indigné gluue«

Yobabo m

(ravittr fe

rat, protraxerunt , quas Virgo Dcipara calice »

ytmo dolo

quem geftabat , reverenter excepit. Idem legi-

mus factum Udoni Archii - Epifcopo Parthenopoli«

du qum

tano; é cujus fceleftis faucibus crutas faerss ho

KTf , at

f

ftias Alma Virgo n calice collegit ; ac in facrarió

repofuit.

As eqi

:'cïi;nus, Sacerdotes , totis artubus

K

Hac düm au

éontremifcamus, nefcij, odióne an amore dignig

N

finus; ignari ; anne vitam , an veró moitemr

fümamus; dubij, an Matrem divinam aliquando

fimus habituri adjutricem , an veró potius accue

f vim

fatricem ?- O. JEfu pijffime , Judex jufte; dum

Ho

terdoti,

rigorem juftitie tuz attentius conremplor , trie

bunal tuum haud immeritó reformido.

Equi-

i,

dem Agnus es manfucuiffimus ; fed & leo rugiens

I) hon

fiiter

es , & quis non pavebit? ut agnus innocens ,

&t nonaperiens os fuum , pro me duétus es ad

Dttmrs.

Crucis victimam ; ut leo victor ab inferis re»

QU ff

Scd

3 r

dijfti, amabilis tuis , hoftbus terribilis.

qualem ego te haCtenus. fufcepi in. quotidianis f2e

N f

C

crificijs ? an ut Agnum ? an potius velüt leoncm?

b

unm

JESLI clernentiffime , nolt mihi effe iv vita hac

Agnus, in morte veró leo rugiens; jam nunc

3!10nc .

i

confige timore tuo carnes meas , ut Agrum t€

! Cfier B |

habere merear in morte. ^" Quódfi reus factus

fum Corporis & Sangwuinis tui pretofiffnmi ; t:s

"llut, j

If

condona, tu remitte; ecce páratus fum , millies

potiüs morrem fubire , quarh Aram tuam deli«

berae

V Cbr)

cSXCOCRR:

149

vrün (j«

berato facrilegio contaminare, &t Corpus tuum

Vij al

facratiffimum 1n judicium | mihi. fumere,

Itaque

probabo me ipfum: & fiquid deprehendero , quod

;n& gluiiea

T2 Gs

9raviter te offendere polffit . facro tribunali cum

[dem k

intimo dolore me fiftam. — Sic non intrabis in ju-

dicium cum fervo tuo; qui, mifericors es, & mi-

thenopo

facras D

ferator, patiens & praftibilis fuper malitia ho-

in facrani

fninum ,

Agnus equidem 5 at fimul Leo.

r anubu

imote dpt

iv. Non. Julij; . Dies 4. ejufdem,

ro moudt

$. Udalricus Epifc. Atug..

E

ottus 4l

üm videris Sacerdotem offerentem facram

MC

Hoftiam; noli credere , effe manum Sa-

yfic; 0

cerdotis , fed manum DEI, invifibiliter exten-

mplOf ] m'

fam,

do. Equx«

ho nfe

Imó non folóm extenfa invifibiliter fuit , fed

vifibiliter à miniftro confpe£ta manus DEI omri-

: innotf

potentis , panem & vinum in Altari benedicens,

d 6 ?

b' infcrjs fo

cüm fan&tus Udalricus , Epifcopus Augufítanus ,

12

biis

verba facra fuper eadem elementa jamjam pro-

"

laturus. effet,

Hic DEI famulus, à puero inno-

odité

üt Jeonct

Cens , nec linguam , nec aures levibus fermoni-

j vt

us unquam przbuir; cosmophilos , quá potuit ,

ratione viavit; carnem cilicio domuit, ienem

num l

venereum flammis reflinxit , quibus digitum eo

LA

fine immiferat ; feminarum omniuin confortio ab«

reus

fit

i

ftnuit, virtutum omnium exemplar,

'Omlml ]

|

n

ld

(K) 3

Chri-

u

yarm

d

ba

m

E

4$0

49 PXCEE"

.

jrims fim

Chrifte , Fili DEI vivi, Princeps principum

d. bened

omnium , coleftium ac terreftrium ; qui humilia

wl on

refpicis , füperbis veró refifüs : en bwmilio me

&cnec tand

fub potenti manu tua ; & jn fpiritu humilitatis ,

üiïm te la

animóque contrito coram te comparere pratíu-

mo.

Magtt u

Scio óptimé , te DEUM efle tantz Maje-

[

flatis , ut jure mihi abftinendum effet menf2 illà ,

Tu DEUS

quam przparafti diligentibus te.

TM

Deorum in Sion , & Dominus Dominantium ,

coram quo columnz -codli -contremifcunt ,. &

Ánri fani

throni pavent Angelici. | Et ego miferrimus pec-

cator non contremifcam ? ego non paveam ?

as T

2 Otantem

Verüm fümmda tua dignatio viciffim me animat ,

üAffma : 4

ac timorem pellit: audio acclamantes mihi genios

at

caleftes: exulta, fili Regis fuperni; ecce Rex

Coluriys

tuus venit ad te, in facro Altaris Myfterio, ju-

Gtttas Df

f'us & Salvator , manfuetus & humilis , bonus ,

fuüavis & p?acabilis.

Eja ergo, Fili DEI vivi ,

ttm DET N

D .

Princeps pacis; ecce attollo portas cordis mei ,

STDRE am

affe£tu maximo accedo ad te ; en elevo portas

zternales indivifi amoris : ingredere itaque , Rex

Wnam n

tfet! uj

glorie , Domine fortis

&

)

potens , D;omine po-

As Q toe

t«ns in pralio adverfus hoftes animz mez , vifi-

biles & invifibiles; ut cof meum te propugnante

A om

incxpugnabile reddatur.

Domine , Dominus

nofter , quàm admirabilis es , & quàm 'admira-

vt Qn: l

bilia funt opera tua , manus tua hec, & tu,

Ifþopäï t

A Imman

Domine , fecifti eam; quá nimirum Sacerdos te

benedicit , confecrat , fumit , difpenfat. ^ Quis

pmdll('ere

"Qiamyis

locuetur potentias Domini , 2uditas faciet omnes

"t ndff

laudes ejus? & quamvis ego-peccatorum-omnium

pri-

EM

193 )CXC $8

I51.

pomus fim ; attamen tanto laudandi te, aman-

princpum

ci. benedicendi agor , angórque defiderio , ur

ii hia

wnllo me

eeftam omne id fupplere , quod in alijs deficit ;,

dcnec tandem cum . omnibus Ele&tis tuis. ater-.

amjltats ,

&üm te laudem & glorificem , quia

TC prdi

nt2 Mat

Magnus es t , C* faciens mirabilia.

disdiis

senfi ili,

w DES

iij; Non. Julij. Dies $. cjufdcm.

inantium ,

Eugenizu Papa.

(cunt ! &

Antá fan&titate confpicuus eminebat Eugenius

T

titus p

Papa IIf. ut, cum facris operaretur aliquan-

! paveam.

&o , litantem circumvolitare vifa fit columba can-

ne anintty

didiffima : aliás miro ad Aram fplendore radia-

miti g

bat.

: ec M

Columba fymbolum eft Spiritüs fanCti , — hic

yüCïiO! lïl'

charitas DEI ; dum proin eundem peto, chari-

lis, bOW?»

txtem DEI peto,

j DEL n

DEUS meus, JESU. mi, amor meus, utinam

cordis n

femper amáffem te! utinam femper amarem te!

ttinam ira amarem te , ut amore tui mori mihi

ftaqy M

liceret! utinam tam vehemens in me eífet amor

jomine RO'

tuus, ut totum mé confumcret , vel faltem ab-

fiameret omne id in me, quod amorem tui non

)wpugnamf

fpirat! En maximum , quod habeam , bonum ;

pori?

vita eft : hanc tibi offero ; & unà meipfum , üt

-

difponas mecum fecundim beneplacitum , &

f ,&!lh

fanCtiffimam voluntatem " tuam,

Nolo vitam

t

ccrdo

producere ultra metam ; quam tu . prafixeris ;

u

Yb

6

& quamvis id in manu mea pofitum effet , fi ta-

ciet o

men nóffem , mortem meam tibi gratam fore;

n g

(K) 4

hanc

pn-

kïgz'

-39)0 DC E«

hanc vitz ipfi przponerem , folüm ad benepla-

imit; h

Citum tuum perficiendum,

Equidem animitüs

tiam, fec

ópto, rogóque humilliné , ne me pertmittas

Dotttue

prius decedere , quàm pcr verami paonitentiam

Ut

.

L

peccatis mortuus ; Converfatione tibi placeam

Pridi

quandocunque tamen hinc evocaveris me , re-

L

fpondebo tibi ,. ac dicam

L]

fiat voluntas- - tua.

n o

Et licét occideris me , attamen in te fperare non

definam ; & in tua. charitate , & animo contrito

'Hrorw

peccatis rité explatus , ad tua tabernacula tran-

lr Ecd

fibo.

(fftstum

Eja fpeciofe formá prx fiijs hominum , JEfu

tnplo n

) Omni

amantüffme , amore mei fub exiguis panis fpe-

ciebus deitefcens , veni . & animam fneam in

ficium Coi

finum tuz dile&tionis reclina; ut ibi liquefacta in

Ctfte of

abyilo tuz Divinitatis abforbeatur.

Veni; &

Ts ] qüi

médio facratiffimi iftius Myfterij intimé. me tibi

« pl'o on

conjunge ; méque totum in te transforma ; ut vi-

V nifer

vam, jam non ego, tu veró totus vivas in me.

NU Coty

Benedictionem petebat magnus ille Patriarcha ,

11 vife

cüm Ángelus , quocum totà nofte lu&tatus fue-

Crlfiore

rat , miffionem rogaret ; inde repofüit: non di-

W5 peri

mittam te , donec benedixeris mihi.

Non nu«-

Wtte o

dam ego benedi&tionem à te peto, Domine; fed

fl

Wt g

N

verb's difcipulorum tuorum te compello : mane

þd

n

)

mecum , Domine ; id fi feceris , ftringam te cum

&n, &

Sponfa amante , tenebóque , nec unquam dimit-

fnenmm ;

tam.

Ia agere docet me melliftuus Bernardus ,

mdditas

inquiens : (4) Sponfa non vult. amantem dimit-

tere ; quem Patriarcha acceptà benedictione di-

mifit ;

——

(a) NT

W du

Qr

n xSerm. 79. in Cant.

-$83 X XCGes-

, 1$3

d-

mifit ; hac autem ait: nolo benedictionem

| animitus

tüam , fed te ,

| permittas

Domine Deus virtatum; quis emm fimilis tibi?.

enitentim

placan :

Pridie Non. ]ulfj. DL'ies 6. ejufdem.

$.fme , I

$. Goar Presbyter,

untas t

Um o£tavam fanctorum Petri & Pauli , Magi-

perare n

ftrorum fuorum , feftivà memoriá hodie ce-

yo contrio

lebrat Ecclefia ; ego ipfius Ecclefiz , ejufque. ne-

xula. trat

€effitatum , ad Aram meminero , inductus ex-

emplo fan&ti Goaris , de quoSurius hec habet:

imun, J

(4) Omni die Miffarum folennia celebrans , facri-

panis Á

n inemn

ficium Corporis & Sanguinis Chrifti pro ftatu Ec-

clefis. offerebat.

Certé unum Corpus multi fü-

iquehon

Veni;

N

mus , qui de uno pane participamus; inde opor-:

tet pro omnibus orare , omniumque neceffitates

& miferias DEO commendare.

(P) Quódfi u-

yiü; t*

num corpus effemus ; fi eos , qui pereunt , no-

Íftra vifcera effe crederemus ; precum gemitu ,

parriartt

effufione fletuum. clamaremus : Domine , falva

fndaus

nos , perimus.

Per. quid autem DEUM magis

(; 0 0*

placare poffümus , & ejus beneficia impetrare ,

Non n

d

nii per placationis hoftiam ; (c) per quam ftat

o

Ecclefia , roboratur fides, viget Chriftiana Reli-

1 C"O n

gl0 , & Cultus divinus,

(4d) Tolle hoc Sacra-

(aü

(

mentum ; & quid erit in mundo , nifi error , &

youarti

5

infidelitas . & populus Chriftianus quafi grex pro-

Bornate

CO-

m

K) $

ntelm d

i

dw

.(a) Sur. bodie, — (E) Chryfolog. ferm. 20. L(c)

TU

Bonav, de prap. c. 2 (d) Chryfofl. Hom. 26. in x.

Cor.

x* .

&55 )b

corum difperfus; dum etenim in hac vita fumus ,

iim puem

ut terra nobis codum fit , hoc Sacramentum fa-

€it.

[pbus ,.

m veni

Sufcipe igitur, fümme DEUS, hoc Sacrificium ,

dhacdo Pa

quod tu inftituifli , & offerri precepifti pro fan-

hutpa Ra

€ta Marre Ecclefia , pro fupremo ejus Capite ,

Deodato,

guo in terris Vicarilo , pro omnibus Matris ejus-

nationt,

dem filiis ac membris ; & per infinitam facrifi-

pl dii

cij iftius virtutem dignare eam cuftodire , di-

Itnte ami

Jatare, & in omni bono proficere ; fufcipe item

tnffis , f

in fatisfaCionem & expiationem omnium totius

hiilicam (

mundi deli£torum ; pro me , indigniffimo famu-

l videlicg

lo ac€ Sacerdote tuo , pro parentibus , fratribus,

j Vnturm.

fororibus , cognatis , amicis & benefaCtoribus

Imibor

meis; pro omnibus quoque affli&is , infirmis ,

unte toris

egentibus, & in quacunque tribulatione confti-

ttfe trgl

tutis; demum pro ijs omnibus , pro quibus te-

ipfum obtulifti , & etiamnum offerri. praccipis.

l Obtin e

qUid " yu

Er quia folà mifericordiá tuá legatione me . fungi

MC Qu

voluifti apud te ; pro his omnibus. accedam ad

Altare tuum , portans iniquitates & miferias ,

& m gllidq

IDf

|

£am meas , quàim illortm omnium , rogánsque

V&l vide

in fpiritu humilitatis , ac. virtute facrificij iftius ,

mt peccata noflra deleantur, ac miferim tollan-

TM

Wu hii

zur.

Iaque, Domine ,

Itl

Memento famulorum famularimque tuarum.

ET

Rüm p

NonisJulij Dies 7. ejufdem.

$. Albaldus Epifcopm Eu]?etteryï:.

TObias y»

etiam-

Tenebrig f

PEregrinqm Íe in hoc mundo Wilibaldus

num

^

Wttter

-9 CC E

155

ta füms,

num pueru'us agnovit : hinc depofitis regiis in-

ntum f

fignibus , peregrinantium more & habitu , Róo-

mam venit; inde Jerofolymam tranfijt cum Ri

crificim,

chardo Patre , Rege, Wunibaldo: fratre , Wal-:

j prO fit

burga forore, Bonifacio Avunculo , Wilibrordo $

; Capit,

Deodato , aliísque pluribus ex eadem regia cog-!

atris Qu

natione.

Quum loca facra devoté obiret , in

m ä.CFi .

templo divi Matthiz fub Miffa oculotum ufum de-:

dire , à

.ï :

H

repente ami:

,

nil tamen inde territus , Deóque

[cipc Iteli

confifüs , facro ad finem ufque adftitit; fubinde

Yum toti!

Balilicam fan&tz Crucis ingreffus , lumen recepit.

uno fan

Ita videlicat oportet facere cum tentatione pro-

yentum.

, fratrb

]efa&Ofibm

-Jmitabor ego cecum illum , qui Chrifto tran-

N inürlïlïïa

feunte totis viribus clamabat : Fili David ,. mife-

one cne

rere mei, — Et utinam eadem beatiffima fors mi-

, qubtit

hi obtingeret , ut ex me quareret Servator :

j p

quid vis, ut faciam tibi ? quàm prompteé repo-

nerem cum mendico illo : Domine, ut videam!

je mt ?

ycoedn ?

& ita quidem videam, ut videam in lumine tuo

& milri

lumen.

Czcus erat Saulus ,. apertísque oculis

[ änsqüc

nihil videbat, Czcus & ego fum , dum apettis

oculis'nil video , prater terrena; nil compre-

jj Is

g 1080

hendo, nifi tranfitoria.

Tu igitur , Domine ;

emitte lucem tuam, & veritatem. tuam, & de-

due-me in tabernacula fancta tua , ad Altare

ID

tuum in timore & amóre tuo:. Tu efto illumina-

/

Triftabatur . czcus ille

tio mea , & falus mea.

Im'

Tobias , dicens : quale gaudium mihi , dum in

m

tenebris fedeo , & lumen coeli non video? acfi

jds i

notanter diceret : non inde contriftor ,. quód

»

n

. mandi

156

uxrto

mundi hujus obje&ta cernere nequeam , fed quód

dpt, mar

Virginum

lumen ccli non liceat mihi afpicere , atque inde

ad contemplandum univerfíi Conditorem affurge-

durum fr

Ctemofin

re. [ta nempe affurgebat igneus Ignatius , illud

frequenter in ore habens: quàm fordet mihi tel-

Wetes: pro

jus , dum coclum afpicio! Hác ratione illumina

Q ne dt

b av

oculos meos, Domine, ut videam & intelligam

in via immaculata. — Jonathas dum pauxillum quid

batfima

de invento mellis favo guftat , illuminati funt. o-

li d

Contioi

culi ejus : ego quotidie comedo integrum mellis

divini favum in Euchariftia ; & adhuc cxcutiam ?

Principis j

Ecce, Domine, ad te funt oculi mei, fufpicien-

iDicione

tes in excelíum ; laboravi clamans , raucz facte

Qu f

funt fauces mez ; defecerunt oculi mei : Tu ita-

t confu

Amulum

que adjuva. & illumina me.

Igitur introibo ad

Altare DEI , ad DEUM, qui latificat juventutem

fnandata

meam , id. eft , interprete Auguftno , (4) novi-

Oqucbanr

tarem meam: triftis enim incedo, id eft, in ve-

N ttpera

tuflare ; nunc autem ftabo. gaudens in. novitate.

t q

Depofuifti etenim peccatorum fenectutem ( addit

ïïïus, X

Ambrofius (/) ) fumpfifti gratiz juventutem ; hoc

E

tibi przftirerunt Sacramenta coleftia , juxta illud

X Optran

vincenti dabo manna abíconditum , &t nomen

Vnftn ]

novum,

Ita, Domine ,

Wf

]

l'is,

[

In lumine tuo videbimus lumen.

1 t

ff&t, n

vij. Idus 'ulij.

Dies 8, ejufdem.

Venit l

$. Elfabetha &gina Lufitanie.

Gl

a äPrin-

I lä*c ,, ,ä fanCta Cognomine , : Thuringi

cipe

Wa

(

(4) Ia pfal. 43.. (U) L. 4. de Sacerd. c. 1.

»33)0D( 889

157

cipe , magnà Matertera fua , nomen fortita , non

fed quid

tque n

Virginum minis , quam poítea nuptarum ac vi-

vafupe-

duarum fpeculum lucidiffiroum , orationi, jejunio,

ius , Id

cleemofynis totam fefe impendit.

Quas in pau-

mili te-

peres: profufura erat ,. pecunias in rofas conver-

- jllnminz

tit ne deprehenderetur ; ulcus horrendum ofcu-

lo fanavit ; bellicos furores non raró fedavir; à

nteligan

lum qui

bcatiffima DEI Matre. vocata ,. ad regnum cocles«

1 fïmt 0

lte abijt.

i melli

Comigit *

liquando ,. ut Diodyfïu$ ; fàncte hujus

gnaam !

Principis maritus ,. fufurronibus aures prebens,

fifpice

fufpicionem haud . levem conciperet ,. quafi ipía

cum famu'o , qui ei ab eleemofynis erat , turpi-

a

ter confuéffet.

: Tun

Hinc irá judicium pracipitante,

yrobo ?

famulum eundem jübet primo mane nefcio quae

mandata perferré ad operarios , qui calcem.ex«

'uvgmlftfm

coquebant; quibus jam per alium . internuntium

(s

Cü'a in r*

pr&ceperat, ut eum in ardentem clibanum proji-

cerent, qui pofterá primus. ad ipfos.eífet accefz

ltch !

furus , ac Regis mandara delaturus,...|. Paret Res

ïw;cm: V

gis imperio innocens Eleemofynarius ;; dàmque

ad operarios przdictos greffüm accelerat ,. in

i jld:

& none

tranfitu ad Ecclefiám quamdam defle&tit , tribus,

que facris, DEO intds monente , devotiffimé as4

fftit ; interea zmulus. , qui infontem Regi detu-

crat, viam przripit , ad operarios primus per

venit , & jufüiffimá. talionis. lege in fornacem

jen.

calciariam nequidquam reluétans pracipitatar..

M'

Pijffime Pater, ecce ad pedes divinz. Majefta

tis tuz me abjicio , meque tibi cum corpore 8€

ingiæ,P n

av

snima , cum omnibus utriusque fenfibus, viribug

a€

" li

158

«e39)( 089

L

L.4

'ác' potentijs ,

& earumí functionibus offero

litum in

|

4nancipo me tibi in fervum ; perpetuum ;. divina

has c

précepta tua inviolabiliter 'obfervare , voluntati

Mifdbil

-fug penitüs me committere 'ac fubmittere :fta-

tuo , fciens ;! omnes capitis mei pilos nuzneratos

-effe, neque ullum exinde in terram cafurum

U

'absque juftiffina tua voluntate , & permiffione,

-O fummum bonuni meum ; 'infinitas tibi gratias

Neent

ago, quia me

quotidie participem facis facratis-

iorum tuorum; & quanta cordi

[

([TC dO«

fimorum Myfter

4peo bona tuá prafentià confers ? imó quantó

«um, Q

'majora mihi , pro immenfa liberalitate tua , con-

Ms nQ

ü. int

-ferre es paratus? Talia nempe , qua nec ocu-

-Jüs vidit, nec aüris audivit ; nec in cor hominis

(EO inter

"afcendit, ea ex zquo ponderare.

Quid tibi ,

Sacro fr

-Pater mifericordiarum , & DEUS totius confo-

quosdam

"Jàtionis , quid retribuam: pro omnibus , quz tri-

V is b

-buiftü mihi? Unigenitum tuum non tantüm de-

tit m

- difti pro redetriptione animarum noftrarum ; fed

noeun

: l, Tro

