crucifixus eft! quis mihi det , Ó bone JESU , ut

& ego moriar pro te? Id fi minis concedatur

mih!; fi dignus haud fum , qui fanguinem tibi

Tracipu

reddam; ecce offero tibi mortem tuam diris-

l

[ricla e

fimam , ac dolores illos ineffabiles , quibus vifce-

i, Maen

ratua penetrata fuerunt ; offero tibi fannos , lu-

U: ubiqe

dibria, & blasphemias irrogatas ; offero dolo-

Nf()lymas j

rem illum intenfiffimum , quem fuftinuifli , quan-

quehyit

Cltil odb

do unà cum cruce- in altum elevatus , ac po-

Ítea in terram violenter demiffus fuifti ,. cor-

patientis ve

nificis T

poris pondere univerfo ex tribus tantummodó

Clavis acutiffimis fufpenfo; offero lacrymas , quas

Sade ;

profudifti , preces & fufpiria , quz emififti ,

Q imitab

verba omnia , quz protulifi , fripgus ac tremo-

EM

rem membrorum , quem pertulifu , anguftias ac

N n

compreffionem cordis, quas perfenfift , pudo-

hi d

rem , ac verecundiam , quam paflus es , omnes

2€tus virtutum , quos elicuifü , dolorem ,. quem

O. etipam

fan&tiffma Mater tua , cum

js tibi devotis,

&d pedem crucis fuflinuit ; denque offero. tibi

8 ïm& f

amariffünmam mortei tuam;

quam tibi amor

*

violentiffimus , ac fimul dolor intenfiffimus in-

h Qb d

tulit; per merita facratiffümg vita , paffionis ac

bons

mortis tug humiliter te rogans, digneris ani-

LE

mam. meam ab. omnibus maculis abluere in San-

D Vr

guine tuo , meritisque ac- yirtutibus tuis exorna-

" df

re, &in exitu fuo € corpore fantiffimá paffione

U

ac

«" 33) 0 Bbh-

217

tmeum i

ec morte ttià Communire.

Amen! ftà erit mihi

s Domi

: Mtetum o

r—

Salus in Cruce Daminih ffa,/?ri 3ESU cbrijli.

Amor mü

xv Eal. Scptämbrïs. Dies 18. Augüïh'.

ne JESU, t

* COncedi

$. Ehelena lmfemtfix.

ngnincm Ü

[ Pracipuis ,. quibus ob Zelum eximium ob-

firicta eft Eeclefia , fanCtisMatronis fuit He-

tuam di

yibus vift

lena , Magni Conftantini Mater5 qua idolatriam ,

i fannos ,

tunc ubique fere vigentem , nihil morata , Hie-

offero dolo

rofolymas abijt , facram Domini Crucem feduló.

inilll, qu

quafivit , inventam 9 latebris eruit , erutam

cultui. orbis totius propofuit- , locáque , Chrifti

tus, X I

fuffi , t*

patienuis veftigijs fignata , pl

nificis Templis exornavit.

uribus, iísque -m'a-g...

vantumm

. San&te ifüus Imperatricis exemplum ego. e.

rymis;

quæ €mlfïfn )

tiam imitabor ; tótque in corde meo Servatori

extruam bafilicas, quotloca i

pfe patiens pra-

ys ac t

, anpitisd

€ipué nobilitavit.

Et primam quidem ftatuam

in ipfo clivo Golgothzo , ubi Dominus falutem.

»filli, o

y , 06

noftram operatus in. medio terrz : alteram eo

lorcn, Qu

loco erigam , ubi Chriftus flagellis non igno-

miniosé minüs , quàm dolorosé eft. coneiilus $

ribi ceti

ac fertó. fpineÓ. redimitus : tertió in Arce Sionis

apprabo cenaculum illud grande , ftzatum lapide,

; ii W

enümmlä n

in quo wlimam cum Difcipulis cxnam Chriftus

celebravit , & au

ftiffunum C

! af

Orporis & Sangui-

nis fui Myfterium.| inftituit ;

ubi etiam Spiritus:

lioneris !

here nf

fan&tus Virginem Deiparam cum, Apoftolis ,. aliís.

que difcipulis gratijs fuis ac charitmatibus in die

tus &X

Pentecoiéé replevit,

Tria hae tabernacula

m pafï:"*

&ordi,

x

238

-£93) ( 689

cordi meo fixa harebunt ; hec dedicata. funto

M

amori divino, tam magno , ut Sanguinem fuum

xv C

pro me fuderit Chriftus , & morte fud à morte

perpetua me afferuerit ; ac demum feipfum m

1

facro Sacramento reliquerit , quó ufque. ad con«

Attem lal

fummationem fzculi nobifcum effet,

loricis T

At veró miferum me! vix enim fàcra fiee

Jireis obfe

Mylteria percipio , aut animo revolvo ; mox a«

VTf Indi

lió mente abeo ; vereque de corde meo fcrips

Citionem ,

fic Auguftinus :: (4) vix. ftat cor ad DEUM fuum 5

, Ü letaren

&;vult fe tenere ; ut ftet; & quodammodo fu-

t m o

ità fe ; nec invenit cancellos , quibus fe inclu-

THündique u

?

at ; aut obices quosdam ,. quibus retineat avola-

ts col

uones fuas. .Non ita, Ó DEUS , non ita erit

tiit,

deinceps ; ad te, Domine , levabo animam

Afïff Wt (

mieam ;; DEUS . meus ,. in te confido , non eru-

10 aliqe

befcam: tu. latifica animam fervi: tui ; quoniam

V gtl

iu fuavis &t mitis , & multe mifericordiz 'otrí-

0 A M

nibus invocantibus te.

Ludibrio Chriftum ha«

buére Judai , quando flexo coram ipfo poplite

LE -N

dixerant : Ave Rex Judaorum : non abf(imiles i«

Wefao

» QUi

ftis funt. Sacerdotes illi, qui in Miffa , Horis ca«

n di

tChm

nonicis , aliisque externis funulant devotionem s

"t

hibe

animo. autem liberé evagantur , cogitationibus

[

QR

ad alia voluntarié diftrahuntur , labijs DEHM ho«

B

u

Pgtcatis 1

norantes , corde autem longiffimé abfentes.

U5 ht

Non tals adoratores qwxrit DEUS , fed qui

j

TaQe v

€unt

ht

4

Wque

"Adafemin fpiritu &* veritate. -

p'USquam pm

xiv. CHl

l o

t

L P'mi tüg

" Q 16 fa. 35.

p

693 )Ct X G82

239

dicath furh

puinemfum

. xiv. Cal. Sept.

fu àmot

Dies 9. Auguíti.

j feipfumin

& Ludovicus EPZ/Z Tolof.

je ad

Atrem habuit Carolum II Regem Sicilie Lu-

dovicus Tolofatium Antiftes; qui etiamnum

1 facit f

Juvesis obfes datus, & Barcinonein cuftodia de-

(0; mmox«

tentus , indies füb facro , ad ipfam facre Hoftie

meo ftti

dlevationem , DEUM precatus eft, ne cuftodid

JEUM fnm,

illà liberaretur ; quód cernéref , ita commodam

aminodo T

fe naCtum occafionem , DEO ]

"

iberius ferviendi ,

bus fe ind

mund/que tumultus declinandi j ac fpiritum in-

tineat avöæ

teriüs colligendi : quod & feptennio integro ob-

non ita (

tinuit.

ibo aninil

Aíferunt divus Thomas, fn&tus Petrus Mar.

tyr , aliique , efficaciffimnam illam orationem effe,

u ; quondt

quá gratia| quzpiam à DEO petitur eo tempore ,

icordie 0f«

quo facra Myfteria populo oftendit Sacerdos,

Chrffum l

Uti enim fagitta Jonatha nunquam redijt retror-

o

fun ; ita hurmnilis precatio , tünc exhibita Patri

1 abümiks k

&terno , quando facer Myfta eidem offert Fi-

; Hors (*

lium.: dile£tum , in vanum non effundetur; tunc

kvgtiong?ms

maximé habemius Advocatum apud Patrem ,

yitaontt

A

JESUM CHriftum juftum ;' qui eft. propitiatio

D

3U

paM

*

ro peccatis noftris , & pro noftris neceffita-

tubus jugiter interpellat,

; abfatt

Ts

Kaque tibi me committo , Ó bone JESU ;

totumque configno tuz divinz , amorofr 8c

plusquam parernz pietati , favori ac protectio-

ni, ídque in wnione illius commendationis , qud

.xiv' Call

Ut Parri tuo coclefü Spiritum tuum - in Cruce

g.

4o

"$9390 DC G

commendáfti ; przterea: fanctiffimis vulieribue

dU Es

tui$4-ac cordi dulciffimo: omnem' méam 'peti»

Xil]. C&l.

uonem includo , refigno , & pro benighiffimo

annutu tuo eo modo. humillimé rogo , quo ipíe

vis, defideras & .jubes , ut orem ; dicis. enim

Uoties

per Pfalmographum : clamabit ad me ; & ego

J 4 ts

&t AU , 4

exaudiam eum, * Qnódfi difleras , exaudire me ;

ideo folum differs , ut in tempore opportuno

&3(5, dum !

audias, & in die falutis adjuves me ; neque e«

defis , d

nim fieri poteft ,. ut quis fervorum tuorum s

t mlo fe

quácunque pteífüs neceffitate ,. ànguftid , peri«

PAné ii

YC pavimen

culo àut infirtmitate, ad te recurrat , fu'que curam

tibi fiducialiter committat , quin eutmr tu exaus

tibundo Qj

dias ; cum fis ipfiffima pietas , infinita bonitas ,

telpifcendi

N0 firi)

effentialis clementia , & ineffabilis mifericordia j

.

ac proinde non poflis non

,

]

uvare in. fide

€'ming ol

*

: fos

& charitate ad. te confugientem,

Qitznig Due

.än&umh

O fuümma & infinita bonitas , quz in aUguHiä

fimo Altaris Sacramento quotidie me invifere non

hiC

dedignaris; quantam dignatio hzc fpem & fi-

It yal

uciam occurrente quávis néceffitate in me.. ex«

citare deberet ! Ó DEUS aterne ,.uti. me. con«

dæmOms

didifti ex nihilo , cruore proprio redemifti , con«

l

A , us

* fütr

fervafti haCtenus..curá & amore 'paterno j it

n

confido., fore ,. ut..deinceps. etiam. in quovis

0C

F

periculo mihi

Ífemper:

f;ïïüaä.v Itàque fennPer, & prà

i

æmmm

ID m

Tattum ol

-vPonmr m DOMINOj DEO þem mg;äf.-

.f. Xil]- Calo tà

3C OCSER

24

s ul

méam x

xiij. Cal. Septembris. Dies 20. Auguíli.

beniglo:

$. Bernardus Abbas..

, Q6 ii

; dios tv

4 wUoties Ecclefiam intráret. divus Bernardus ,

fme; g

7 ad ejus fores depoluir quasvis cogitationes,

xaudite IY

ac Juras , alió fpeCtantes , inquiens: híc expe«

; Qpportu:

étate , dum rediero.

In ipfa veró Eccleíià adeó

modeftus, & mente in DEUM erectus erat ,

e ; fequc v

g ttorum.

Wt mullo fere íenfuum wufu conitare videretur ,

uüïä , ?Qt"

plané ignorans ; quis templi ipfius ornatus , du«

ve pavimenti aut teftudinis ftructura effet, — Moa

oque at

Yibundo cuidam, in peccatis obftinato , gratiam

g t u

nita bontt,

refipifcendi obtinvit pet Sacrificium Miffa ; ipfa

veró facra Hofti4 , pàtenz impofitá , damonem

miericor

f fldCï r?G

& femina obfeffa profcripfit , & Guilielmum A«

quitanie Ducem àd frugem reduxit,

San&tum hunc Abbatem fecutus , ad templi

g in p

éngreflum Qquasvis alienàs cogitationes deponam

e indc t

ut devoté ac attenté divino officio àc facrificio

j prmM

afüftere valeam , & é corde meo pellatur om-

ie n &

ne dzmonis opüs ; ac cum Guilielino in viam

u nc o

redeam , peccata admiffa ferid poenitudine e.

Cdeiüi ] Co.n

'uam , fnores pravos corrigam ,

morteémque

itermo j "

beatam

» a€ mite judicium merear obtinere.

"u qumä

Fateor equidem,peccáffe me füper numerum area

ïpCf) &

n& maris, nec dignurn effe, qui afpiciam altitudiném,

cclli pr multitudine iniquitatis mez, Verámtamen

quantum ob peccatà mea dejicior,tantüm obChrift

h

trga péccatores bonitatem erigor; qui in mün-

fed ut

am venit, non , ut judicet mundum ?

P

5Ü

242

-£&323C T2CS 0

falgretur mundus per ipfum; qui non venit vos

füt exin

care juftos , fed peccatores. Leo equidem eft;

] dlCnS »

fed & (imul Agnus eft: & fÍiintolerabilis eft

hitentig , |

ira comminationis ejus ; inveftigabilis etiam . eft

Dicebir

inultitudo fniferationum illus ; longanimis ipfe

Domi'ne :

eít, & multüm mifericors , patiens & przfta-

quod i

bilis fuper hominum malitia: deducit ad infe»

a

e

Wj [

ros; fed & reducit; humiliat , 8 fublevat

V, Qqud |

humiliat & profternit Saulos ; & Paulos erigit »

C Vulne

lupos in agniculos mutat , in Tuftos & Sanctos,

imat*c ( '11

graviffimos peccatores. Tremant igitur , & pas

Mf ïQCO |

veantalij à vultu. virtutis ejus ; at non paveatm

, Ibo fpm

ego; confundantur alij; àt non eonfundar ego ,

Bortut Cal

licét omnium minimus, & peccatotum maxte

inus; quin potius corde coritrito, & animo hu-

arum Rniï.

miliao ad DEUM confugiens , fpe amplifftma

erga infinitam ejus mifericordiam conceptà »

"um od

imperterritus Dominum expectabo ; eft enim

o v

| Longanimis, c inultim mifgricors.

BEVU

V hc Tüln

15 Btóyy

xij. Cal. Septembris. Dies 2 1. Augufho

"m f

DL

Béata Fillana.

D leam

Peculum inihi objicitur hodie , noviffima ho-

f t

Eft

hy

minis, &t mundi exhibens vanitatem.

ROm

id beataVillana Florentina; quz fzculo etiamnum

MT

addictà, cüm die quádam faminarum more 1e

? lo

comeret , pingeret, fingeretque , fpeculum ex

tera(cem

q

K

&

vana fui complacentia confuluit ; non tamen for-

mam fuam in eodem , íed monfttum quoddam

em,

terrificumn 'confpexit , adeo exinde territà , ut

: ablhüt

"m

veiut

m

PT

on vent v

E

velüt exànimis

conciderit,

Ad Ííé autem re.

) equidemd

xolerabils d

dieas , ex fpeculo varitàtis fa£ta eft norma p

nitentie , habitum fanéti Dominici. induta.

ilis etam d

Dicebàt quondàm vir magnus : (4) fecift ,

nganinms y

Domine , de Corpore tuo fpeculurmi animarum H

$ & pfæü?*

quod intuentes; transformamut i

udt ad i

mini,

n Spiritum Do-

Infpexit hoc latro in eru

ce; (P) & fci-

x fiübleyt:

Vit, quód vulnerà ill

vos erigt:

à in Corpore Chrifti non

eflent Vulnera Chrifti ,

fed füà: & ideo illum

x & andtos

amare cepits poft

quam in corpore ejus füa vul-

gur, & p

nera recognovit.

Ego bina mihi hodie effor-

: gon p

màbo fpeculà , alte

rum inànimatum , quod de-

yfundat (

mortui Calvari3 mihi exhibet ,

totum m

vivaciter ingea

Kens commtine illud : hodie mi

hi , cras tibi

« animogï:

alterum animátum Spiritü diyi

noj & hoc eft

j a

fanCtiffimum Chriiti Corpus ; ill

n conc

ud. mihi oftendet

rerum orminium vanitatem A

fluxum divitiaruin ,

; eft «

honorum,; voluptátum , quib

us Ícelerati plerum-

que hic fruuntur ,

fed ad momentüm tánturmimo«s

do; próut Vates R.

egius teftatur , inquiens: vidi

"mpium fuperexal

ii

tatum , & elevàtum ficut ced..

fos Libàni ;

& tranfivi: & ecce non erar!

&

quafivi eurn ,

& non eft

e

Inventus locus ejus

Lsl

yoili

10€ bonorum &ternorurti

ytattim

lubftantiam ,. & fau-

turam gloriarmn ( cuj

us Pignüs eft)

ob oculos po«

yjo t

j

net; nàm

omnes quidem , ficut y

um of

eftimentiüm vé«

teráfcent :

Chriftus

autemi in zternumi perrmias

(pecilit Ü

us in

tàntt !

net; & memoriale ej

generadonem & ges

berationei, ^ illid mih

1 exhibebir hominis in«

umUO

ablhtatem $

]

& in COncepto propofito incons

T

[

Q)2

ftan-

ïd) Drogo Cardin, (

T

-DCOCEBR

hs , temy

ftantiam ; fiquidem jüxta divum Jacobum homó

comparatur viro, confideránti vultum | nativita-

loc caleli.

um abfünen

tis fux in fpeculo; fed confideravit , & abijt ,

(iute anime

& ftatim oblitus eft ,^ qualis fuerit: Hoc mori-

ftrabit mihi gratiam Domini. noftti JESU Chrifti,

'o corpre

x prl Y

in quaà omnia poffumus , quando nos cónfortat,

Ya contraria juxta fe. pofita mágis clucefcent ,

te polit,

wlid,

duim inde meam deformitatem , hinc. gratiam ac

tj pro f

benignitatem DEI agnofcam. Et profectó quis

Ms &

€go fum , Domine, & quis tu?^ Tu Dominus

lt eh,

DEUS , Creator , Redemptor , Confervator &

ProteCtor meus es; ego plafmá tuum , & vilis-

K g ;!

(otts , e

fimus terrz vermiculus, inobediens , petverfus ,

perduellis , peccator ; tu Dominus tanta Majefta-

fantis fidi

tis, ut in nothine tüo omne genu fleclatur ,

ROU ntg

) CI'I pomc

cocleftium , terreftrium & inferorum j ego terra

& cinis, & vas ex luto coägulatum.

Cur igi-

Quadf h

"t3| dibri

tur àd oppofitionem hanc non deficit cor meum?

€ur non diffuit totum in läc"rymas.' cur ex tal'i;

füüttunt I

&O ml d

meditatione ignis intra me non exardefcit ?

Velle equidem adjacet mihi; perficere autem

egO) & (

non invenio; tu , Domine , volentem juva , tu

Wnes fnrs

UT

infirmo dexteram porrige , qui es lmago clari»

tatis paternz , &

1 mlhl t

AR n

Speculum fine macula.

Qu i

Ml

xi. Cal Septembris, . Dies 22. Augüllé

38 li

Beatus Jacobus Dominicanus.

ator

3 fmgl

Lluftre Ordinis Dominicani Sidus , beatus Jaco-

Worte t

bus de Bevagna , fan&tiffimo Enchariftie My-

fto

de die-

ltyr ]

fterio gddi&i,ffxmus , terni$ in hebdoima

bus,

»£93 )CICSE-

,245

tobum hnj

bus, tempore Adventüs & verni jejunij ,. folo

turm n

hoc codefti Epulo reficiebatur , omni alio cibo

tum abítinendo ; hoc tamen non obftante, de

i, & dir

t: Hoc mi

falute animz. frequenter angebatur , adeo ut to-

to corpore fudaret ; tremeretque ; neque elicito

JESU C

0s Cónlott

aQu fpei in divinam mifericordiam . conquiefce-

re poffet,

Contigit aliquando , ut hifce atug

! Concefcar

turbinibus, ad Chrifti crucifixi pedes fefe abjice-

( ratigma;

tcet, pro falute íua affeCtu intenfiffimo DEUM

profc&ö q

precatus: tum has ex ore Servatoris voces au-

T« Domin:

dit: en, Jacobe, Sanguis iíte in fignum fit fa-

onfervator d

lutis tuz ; fimülque guttulis aliquot. pretiofiffimi

yn, o

€ruoris , ex vulnere lateris prorumpentibus , o«

g, pttitth

rantis faciem confperfit, ac manus; quarum

unte Mil

notz neque poft mortem in facris ejus reliquijs

p feoan

deleri potuerunt,

sjq

Quódíi homines tam fan&ti de falvatione fua

m Q

anxij dubitárunt ; fi omnibus artubus contre-

jt cot mfumf,

muerunt ex metu jJudiciorum divinorum; vz mi-

) gr a

fero mihil fi enim juftus. vix falvabitur , impius

wrddcuf

€go , & peccator ubi parebo ? (iApoftolus vult

rfcett a

omnes falutem fuam cum timore & tremore o«

yen j

perari; temerarius profe&tó ego fum , qui cces

du

lum mihi tam facilé fpondeo.

) Sl neémo fCit $

utrum amore , an odio di

gnus fit; St ille etiam,

qui nihil fibi confcius eft, non tamen in hoc

vt

juftificatus eft; quantum e

o de divina mifericor«

hug'

dia ac bonitate przfumo

à

Pie JEft , optime Sal.

Vnuf "

vator, fanguis ifte , quem pro me in paffione

$C morte tua tam copiosé effudifti , quémqug

peatts

]a(o

N

€go , utut indigniffimus , in facro Miffz facriticig

chanfbï

dorac

COME

quos

bió

246

-S3) 0C 9-

quotidie. tam abundanter bibo , Sanguis ifte,

Ron

inquam , fit in fignum aternz falutis mez, — Ve.

rum jure timeo , ne potius mihi fit in perditio.

x C

nem: timeo , ne Sanguis ifle , uti quondam fan-

|

4

guis Abelis ; vindi£tam contra me clamet ; ti-

Uod er

meo, nefanguis ifte , uti quondam fanguis Jo«

fephi innocentis , de manu

mea requiratur,

Phlpy

us eftorc

Praceffit. olim tempore noCturno columna ignis

fi: Sactà t

populum Judaicum per defertum ; ut moneret (4)

( exponente divo Zenone) populum arfürum ,

5 ordina

fitet, audi

populum . perverfum , inobedientem , . à regno

DEI extorrem,

modulante:

Porro quid eft DEUS nofter ,

nifi 1gnis confumens ? fi ego, igne hoc divino

Canty 1

tum f [

fuccenfus , peccata mea in hac vita non confü-

a

DEUM; g

mo; ipfe ea confümet in altera igne 'illo pznali ;

monet enim , me aríurum,

Quidni ergo ti-

tati fliden

ao

mcam ? quidni toto corpore contremifcam ?

pIo, Cit

qui toties caficem falutis indigné , inattenté ,

indevoté tracto , ac Chrifti Sanguinem ore im«

1 Discom,

UR d

puro haurio, - Tu, benigne JESU , dimitte com-

miffa, negle&a fupple ; tolle diftra&tiones ; ut

"

45 prac

Sanguis tuus fanctiffimus non mihi proveniat in

NU

1 00

judicium & condemmnationem , fed in remiffio-

NOLT

ncm peccatorum , augmentum gratiz , ac yitam

erernam : Tale enim Pignus nobis dedit, qui

mama ïtd l

Bobl

Sanguinem fuum fudit

u

t0n f

w

! ln ndeæptionem Q falutem multorum,

t

Ol at

Qutn äfït&u

x. Cal.

tl()ne 600

p

EE

æïmll(g i

(dï .Qym-??..- $. 77? EK'Od.

M

T

-92 )UE)CSER-

247

Sanpus ii

1 mez, .

t in perdo.

x. Cal. Septembuis.

Dies 2 3. Augufti.

quondan l

4. ?bilij)jaus Bentius Conf.

- amet;

wUód gradu facerdorali indignum fe crederet

t fanpuis j

Philippus Benitius , non nifi ut Laicus pro-

» fequiat

fe(lus eft ordinem Servorum beatz Virginis Ma-

vhunna ip

£ie: Sacrá tamen compellente obedientiá Sacer-

moneret (

m arfarm

[

dos ordinatus , cüm primam DEO Hoftiam li-

n, à t

snodulantes.

taret , audivit Àngelos in aére coelefte trifagiqn

JEUS noftr

Cantu ifthoc Angelico haud dubié celebrata

v hoc d

tum fnit Philippi fan&titas , & meritum . apud

4 non CUl

IDEUM : mihi erit locó adhortationis, ut fancti-

c lo p

tati fludeam , quia toties accedo ad fan&tum

id! er*

Sanctorum , Deümque toties in Euchariftia re-

.ntremifm? -

ciplo,

Certé olim ante Communionei clama-

, atf

bat Diaconus : Sancta Sanctis ; & quis fanCtior

nem o

éffe deberet , quàm Sacerdos ; cüm ad facros

dimitrecon

Myftas przcipué pertineat illud: San&i eftote ,

radionts. !

quoniam ego fanétus fum : ego , cujus vos mi-

roveniar ]

niftrij ego , eujus vos Sacerdotes, ego, cujus

] in remiit

Oves vos pafcitis , ego , quem indies nonin typo

tie , qcyitt

inani, fed reverà fumitis ; ego fanQtus fum;

: dedit , *

proinde & vos fanCti eftore.

Decet enim , vos

non folüm vitam. ducere illibatam , verüm etiam

hi,

devoté accedere ad fan&ta Myfteria , fanctóque

cum affe&tu eafümere ac traftare, — At quá ra,

üone ego iflud praftare potero, terra arida , g

X CZL

fine aqua ? non alid certé , quàm Spiritüs fan

auxilio; nam , per Do&torem mellituum , fpiritug

€

?

(Q54

248

"95) 00 $83

eft, qui fin&ti

ficat . non utique humanus , fed

qpottet aut

divinus.

Kaque, ó DEUS , tu me adjuva, &

devotionem

me folicit

cor meum furfum eleva ; fi enim flabit. fpiritus

tuus , tunc fluent aqux , animam fanctifican-

(ceptonen:

fCS.

expttur , q

Spiritu hoc divino a&a fuit fancta Richildís

nam Dont p

virgo; (4) quz , regio utut fanguine prognata ,

& n

& in fzculo gloriofa, magis tamen elegit abje-

dm; qi a

€ta effe apud Dominum , quàm habitare in ta-

t ha, t

bernaculis peccatorum. Itaque propeSommon-«

fut db

torianum facrarum Virginum eznobium exiguá

12 ftulukc

conclufa zdiculà, vitam folitariam in fumma au«

DEO tuo;

fteritate ac fan&titate agebat ; atque inde non fo-

tbl nemo

lim gloriam:promeruit aternam ; fedin terris

&i :

etiam Aglorificatur à DEO in facris lipfanis ; que

DETS at

magna ibi devotione ,. & non minore populo-

N

rum accurfu coluntur, ac crebris beneficijs il«

iCl

Iuftrantur.

O utad me etiíam accederet Spiritus ifte di-

vinus , &ita aecenderet , ut depofito omni mun-

Ngllüas. |

]

dano affectu, DEO foli adhzrerem|, & inhore«

D iy

rem! Caterüm

hmæus l'pfan

(F) Cüm gratiam devotionis mihi tribuis ,

oediis:

gratias tibi ago , non, quia dignus fum , fed

qQuia mifertus es mei.

Siautem aridum me fen«

Tüteny

» Qu

tio , orationi infiftam , ingemïfcam & pulfabo ;

nec defiftam , donec micam aut guttulam falu^

X s

Ü

] Vd

taris gratif accipiam ; ego enim tui indigus

fj

fun, non tu mei; non enim venio fanctificare

h&.

are me.s

m

? Ifir

te, fec; tu venis fan&tificare & melior

ii

opor-

m

C) Rader. in Bay. Sur, bodie. (P) Kempis lib. 4.

p n

249

UC

homns, &

oportet autem , ut non folüm me przparem ad

he ada, f

devotionem ante Communionem , fed ut etiam

flabir fs

me folicité confervem in ea poft Sacramenii fu-

n fan&ifiem-

Íceptionem: non enim minor cuftodia poft eam

exigitur , quàm devota przparatio ante eam ;

( Rudi

nam bona poftmodum cuftodia, optima iterum

ne prognii

eft prparatio. ad majorem gratiam confequen-

dam; qui autem. nimium eflufus eft ad exrerio-

v ditgit 4j

bitare 1 t

ra folatia , redditur valde indifpofitus.

Cave i«

opeSemm.on:

itur tibi , anima mea , à multiloquio , & ma-

pbtum exy

gis à ftuliloquio ; mane in fecreto , & fruere

1 f

DEO tuo; ipfum enim poffides , quem tollere

tibi nemo

inde noti

poteft ; dic proinde inumo cum af-

felin

fcétu :

Jpinss

DEUS meus , e* omnia.

a

jnore p*

'

; benitt

ix. Cal. Sepembris. Dies 24. Augufli.

$. Bartbolomeus Afpoflolus.

ii t

Nguüa eft porta , quz ducit ad vitam ; &

o omi 1

À

Certé divus Bartho-

pauci intrant per eam.

nl

g inor

lomaus ipfam etiam pellem exuit, ut tranfiret

J5

expeditiüs: orationi ita fuit addiCtus, ut centies

m "u

Í

de noCte genuch&eret oraturus.

Quis proin

is fs

miretur, eum abíolutum in. damones imperium

dum 1ne

f

RU

exercuiffe , adeó ut corpora obfeífa relinquerent

d

ad ipfius mandatum , & in idolis obmutefcerent ;

!

uttlllam

U

fi vel folüm propius acceffiflet.

, tor n

An & ego pellem , aut faltem veterem homis

d

nem, amore Chriftüi exuo? an aliquid pro. ejus

|jorat n

füftineo honore , qui| tanta pro me , imó ipfam

o

mor-

Q) $

7) !

? W

2$0

-92 (DC 883

yem ul

mortem pafífus eft ? qui corpus flagris laceran«

dum , caput fpinis perforandum , manus & pe-

topulo il

des clavis terebrandas , cor denique ipfüm lan-

qua manum |

toram auguüii

ceà transfigendum amore mei dedit ? me mife.

rum , qui nec minimum quid adverfi , imó nec

ac fnorum i

bt de ficra

meipfum , utpote mihimetpfi gravis , fcio ac va«

leo tolerare

v

'.

qudqid cred

Ponam proinde & ego pellem

meam ; exuam veterem hominem cum aétibus

Rn ; utau

fuis ; pravos habitus , negligentias , impatien-

, à p

frtoffimus

tiam deponam, Tu, Ó JESU , novum me ho-

minem effce , qui fecundüm te , & Spiritum

RTE

fanCtum tuum creatus fit in juftitia & fanctitate.

ll qui non

Qamvis noi

Porro id commodiffimé fiet , quoties Sacerdo-

talia affümendo indumenta , in Ami&tu galeam fa-

t füprem

lutis, in Alba veftem innocentie , in Cingulo

Ombenj ,

tàm rredere

continentiz virtutem , in Manipulo compunctio-

nem de peccatis , inStola fan&tam fortitudinem,

!AQ tifttm N

denique in Cafula jugum patientie inducam,

0s lm cc

Cot iny;

Ia in me fiet , quod Vates Regius inculcat &

dicens :

ii Pb

Sacerdotes induantur juffitiam.

RODBEUS m

VAPMTUIPA

W morbs

W ( ad *

viij. Cal. Septembris, Dies 2 ;. Augufti.

&DRUN

$. ÉLudoyicus Rex.

Ws iiíf

üm é Palzftina ad Gallias füas. remearet Lu-

Tlnts Ware

ii

dovicus , itineris comitem habere voluit Chri-

"n

Wt &

ftum in fanctiffima Euchariftia , cui feparatum in

nave locum , auro fericóque ftratum' ornatüm-

ORs

que attribuit ; ubi tum quotidianis facrificijs ,

W5 amb

tum precibus affiduis vacabar.

Et veró oper&

pre-

W ) b

»&93 )CTYC6es-

151

lari heen

pretium tulit; ortá fiquidem tempeftate , navis

fcopulo illfa quidem eft, non tamen fracta ,

mans o

yue ipfum s

quia manum fuppofüerar DEUS , Rege interim

coram augufïifïïmo Sacramento in preces pro füa

ir? meni

ac fuorum incolumitate effufo.

Eà fide credes

i, imb x

s, frio an

bart de facratifffo hoc Myfterio Ludovicus ,

quidquid credendum DEUS , & Ecclefia praci-

Y €go pcl!cm

- um adhe

piunt ; ut audiens aliquando , fpeCtari in facra

Hoflia, à plo quodam Sacerdote confecrata ,

$, impaticr.-

Ípeciofiffimum Infantem , invitantibus ad. idem

um me 10

fpectaculum. magno fervore repofüerit : videart

, & Sprius

ili4 qui.non credunt ; mihi fufficit fides mea ,

& f

quamvis non videam.

Rogatus à Sacerdote ,

oties Sattt

qui fupremum Viaticum porrigebat lethaliter de.

h g

cumbenti , an Chrifti in facra Hoftia prafen-

, i Cin!

tiam crederet ? refpondit : minus dubito , quàm

j compud

fi Chriftum coràm cernerem €o fchemate , quo

fortitudith

cadlos olim confcendit.

g ia

Cer impij effe quafi mare fervens , pridem

is incili

dixit Propheta Evangelicus ; (4) idque non in-

congrué mihi - ipfi attribuo , dum varijs affe-

Quum motibus , flu&tibüsque tentationum jactor :

/

quód fi ad exemplum fan&tiLudovici confügerem

ad DEUM Eucharifticum ; tutá firmatus anchorá ,

quiétus fubfifterem , nec ullo modo turbarer ?

minüs quaífarer , utut ad fcopulos frequenter al-

rcmeatöï

D

lifus.

O JESU clementiffime , cui' obediunt

venti & mare , qui juffifti olim , & facta eft

fc yratuum n

tranquillitas magna , ad cujus imperium Petrus in

" Ornztüln'

fluCtibus ambulavit , cujus etiam. dexterá , eüm

; ff

m(::l'-.

Vel' ö OP CFZ

— 9) af 17.

"

252

-95 )(1)( 883*

mergeretur dubitans , fuftentatus eft; tole de

, qube

corde meo omnes paffionum motus, & de vo-

luntate mea omnes dubitationis fluctus . averte :

verbum qui

tnta,

ut contra univerfa peccati illicia firmus & im-

( Ubit

mobilis perfifram ; auge praterea fidem in te

éram mode

credentium ; robora fpem ac fiduciam in divi-

quidem Ed

nifimum tuum Sacramentum , quod ipfe infli

üum, aQ

tuifti, &c offerri pracepifti ad animarum , cor-

bis iib

porümque falutem,

Ecce credo, Domine ; tu

uls; m

adjuva infirmitatem & incredulitatem — meam.

Qum, n

Fac me quiefcere fub wumbra arboris Euchari-

Itcindo cui

füez , cujus fructus dulcis gutturi meo : equidem

indi revt:

vifus, guftus , tactus fallitur ; fed auditu folo

tutÓ creditur.

( animo d

Credo proin, quidquid dixie

ficelfarjs

DEI Filius; nil hoc verbo veritatis verius.

Fac,

Jis, qm'bus

ó JESU , me tibi femper magis credere, in te

Ctrté

fpem habere , te diligere , & te mihi femper

0 I qy

dulce fapere : (4) ubi enim eft palatum fidei ,

fapit me] DEI ; quod eft

t ngeon

UT Qtogrer

Cxedentibus bonor & gaudium.

tin Sacrämg

amenu

—Vl'j. Cal. Septembris. Dïcs'zä..Aügufïï. 3

* Cificee

Fenerabilis Beatrix à Nazaretb.

V ItQt to

Bi vera funt Myfteria , multum eft Sifen-

55 t i

(DU

tium.

d

LU

Cum multo igitur flentio , ac

d

humili modeftia!, : cum decenti reverentia ad hoc

" Habeü W

Sacrificium accedamus , fecuti exemplum devote

Chrifti famulz , Beatricis À Nazareth , quz die-

h fælo; f

us 5

In€ Yl

Pop

;(0 4ug. in P(4l, 99, — (P) Chryf. Hom. 3. 4d

—

(

!) .

)

C

253

et; wlti

bus, quibus facrum Epulum frequentérat , ne

15 & dew

verbum quidem protulit , inviolabili filentio in-

nCus avtnt:

tenta.

ftmus & n

(4) Ubi Chriftus eft, nedum fit filentium, fed

: fidem in' !

eriam modeftia fumma , ac reverentia; nihil (i-

ciam 1n d

quidem Ecclefis magis congruit , quàm filen-

od ipk in

uum. [taque extra Ecclefiam abftineamus à ver-

narum ,

bis inutilibus , otiofis , fcurrilibus, imó & jo-

, Domine; !

cofis; cüm nugz fint blasphemix in ore Sacer-

tatem fnearn

OtulTi,

In ipfis veró DEO dicatis JEdibus ve-

boris Euchar

recundo cuin filentio , debita modeftiá ,. & pro-

qeo : equdt

fundd reverentià nos contineamus; doleamüsque

d av

€x animo de omnibus irreverentijs , verbis non

qidquid Ü

neceffarijs , rifü indecente , nugis Impertinenti-

us r

büs, quibus DEI domum profanayimus hucusque,

D

yedert, 1

Certé

- hi f

(*) In confpe&tu tuo , Domine, & fancto-

fum Àngelorum tuorum , tetum cor meum ar-

xlatum f&

dere deberet , &t ex gaudio flere ; habeo enim

te in Sacramento veré prafentem , quamvis fpe-

/

,

cie aliená occultatum * nam in propria claritate

;

Aügilüï.

te confpicere , oculi mei ferre non polffent ;

ed neque totus mundus in fulgore gloriz Maje-

.47*!//7.

ï

ftatis tuz fubfifteret ; in hoc ergo confulis im-

tum €

f Siïerï

becillitati mez, quód te fubSacra&mento abfcon-

.

- flenio; "

':[cn[ia 4

Habeo veré, & adoóro, quem Angeli adorant

n

um d

in cclo ; fed ego adhuc in fide , illi in fpecie ,

& Íine velamine: oportet me effe contentum in.

S-Ih ) quæ :

I

lumine verz fidei, & in ea ambulare , donec

api- —

j j i

(;) Gïfg. NKZ. EPQäSO : (li) KemPQ l' 4',

s

254

-92 )C DC 682

afpiret dies claritatis aterne , & umbrz Ggura..

trceffonls

Nm,

rum tranfeant; tunc cum àdvenerit, quod per-

fectum eft, ceffabit ufüs Sacramentorum : beati

Exemplun

tts Tato, (4

enim , DEI przfentià fruentes, guftant DEI Ver-

bum, quod carnem affumpfit ; ficut. fuit àb ini«

Atviplilyer

diceni, Mona

tio , & mánetin aternum,

Ego interitri ain«

bulábo in fide , exemplis San&orurn. confitma-

fn; ofte a

tus ; folatio item erunt libti fan&ti , qui vite

Cifrtmin G

Ípeculum mihi exhibebunt,

af mirdy

Precipué fanétiffi-

mum Chrifü Corpus tutum mihi in omhibus a«

It* y w w

Aique dl

fylum prabebit,

Siquidem in carcete Corjoris

hujus confütutus , duobus egeó, cibo videlicet ;

quas cum b

& lumine: jam veró dedifti mihi Corpus tuumi

9 expoli j

15X divin q

in cibum; àc fimul lucernam pofuifti pedibus

ineis verbum tuuin.

Inde

Fa70 Yatite :

jlmk Pfäm

Confitebor , 'c"y" laudem dicam | tibi,

Vitis, D

W fa&urus,

vi. Cal. Säptembrfs; . Dies $. Augufïi

$s Cæ/'arim ,e Tuto, Efifcopi;

Bdb pf

Raceperát olim DEUS Hebrzis ,

Agnum Pa«

V0 t

p

4l

Íchalem comefturis , ut , fi ád ejüs efum nori

05,

Ó

fufficerent. domeftici . Vicini advocarentür , ut

Tl

ita agnus integer. abfumeretur,

Nempe advo-

LT

lm

'd

candi fancti 4 & przcipué vicini, feu Ecclefia-

rum, quàs incolimus; prafides ; üt eorüm pa-

hd d

V

trocinio adjuti, digni reddamur ad Agni efüm:

l angdl1 !

g

T

(4) ità vicinis affümptis

per DEI gratiám ad efum

Dofle

j

ij

Agni fufücimus ; ideo in Canone tot Sanctos

* It l)

tommemorámus, quatenus eorum inetitis & in«

ïlS,th

ter-

7A

Mi

KRH.»

'83

T ) kep Al

9

s

-£93 )0DCS 8

255

terceffionibus gratum fiat DEO facrificium noft-

uibre f

Tum,

1t, quit.

orüm : b

Exemplum devotíonis iftius nobis przbet bea-

tus Tuto, (4) Epifcopus Ratisbonenfis , antea

lant DE V

1 füit ab

Arnulphi Imperátoris Cancellarius; qui aulae vale-

dicen$ , Monachum induit ad fan&tum Emera.

) Interit a

r confitmi

num: poftea ad mitram ejus civitatis eve&tus ,

E qu ii

Czfarem in Gallias fecutus eft ; unde captá Lute-

ti aftu mirabili corpus fan&ti Dionyfij Areopa-

p Gf

n omiybus ?

git* ; unà cum codice Evangeliorum, àuro gem-

miísque diftin£to, in patriam retulit, eásque Re-

ctte Corpit

jbo viddit

liquias cum . bona Imperatoris venia cultui publi-

co expofuit in eodem divi Emerani Monafterio ,

Corpus tf

ubi divinz contemplationi in loco quodám foli-

fufü. pedi

tario vacàáre non ceflàvit,

Simile plané exemplum reliquit nobis fanctus

J

Cafarius, Praffül Arelatenfis ; qui ad Altare, fa.

d

crum faCturus , nunquam acceffit , nifi SanQto-

, Au'g'ulH;

rum auxilium

inde perfoluto

pátrociniümque priüs experijffet ;

facro Minifterio

obfeffos à demo-

w

nibus liberáre folebat.

^ A num pä'

. Hos, aliósque imitatus ,

primó Reginam San-

o efunrot

C€torum ornnium

-rentüt , !

mihi adeffe

imploràbo , ut prafidio fuo

» tneümque ad Altare ingreffüm be-.

(empe 4

nedicere di

gnetur.

[ei Ecctl

f

]

Inde ad vos tranfeo ,. fan&ti

Angeli, & Ar«

r eorün *

,

changeli, téque prae czteris ,

Áur

D

